adpromittitur, Bernardi ſententia exigit :
Pernere ſperni. Plures fortaſſis ed virtutis de-
veniunt, ut rectè facti conſcientià contenti
MA lau-

(2) Ifai 24. 16. (2) Math. 5. 15. C) 2. Gor. io. 129
(9) V. PP. l. 5. c. g. n. i2.

160 PARSII. CAPUTII. §. 3. DE CON-

laudis humanæ cupidi non ſint: at pauci ad-
modum id aſſequuntur, ut contemptum ho-
minum æquo ferre animo, & ſpernere ſperni
Plenè addifcant. Eſt protectoò nonnunquam
videre homines, præſeèrtim Religioſos, mi-
tes, modeſtos, diſciplinatos, & quantùm ap-

Paret exreriùs, ſäatis humiles, qui in regula-
rum obſervantiaâ exacti, moribus compoſiti,
in vVerbis cauti, tenaces filentij, nihil agunt:

dicuntve, unde vanæ gloriæ vel in minimo
poſſent redargui: quin imò ſe ipſos nonnun-
quam, ſi laudentur, velut omni virtute vacu-

OS , infrmos, fragiles, peccéatores omni con-

temptu dignos lictitant. Crederes, ipſam
humilitatem in eos commigraſſe. Sed quam-
diu tales? tamdiu nempe, quamdiu à nemi-
ne quidpiam ſiniſtræ de ſe opinionis, aut ali-
cujus contemptũús indicium advertunt. Quèd
ſi levi verbulo, nutu, ſigno, aut geſtu minùs
honorifico ſe contemptos ſuſpicantur, mox
indignantur, turbantur, ſtomachantur, & di-
verſis, iisque amarulentis agitantur cogita-
tionibus.
Et ubi illa humilitas, quam eatenus præ-
ſeferebant? ubi illa vilis de ſeipſo exiſtimatio?
ubi ſui ipſius, & refpectůs humani contem-
ptus? nimirum in ſua imaginatione tantùm,
quæ modica adverſitate ceu folium à vento
rapitur, & agitur in transverſum. Usque a-

deò rara avis eſt, mens ab omni laudis ac æ-

ſtimationis humanæ cupidine aliena. perne-
re ſperni, id demum genuinum animi verè

hu-

6 gehel

is

bitnlen
le gimins
Iin denpe Uin
motidres
Aes CEiele Eil
Cninonma
Nnaglkn⸗
Peningtt Etneak
ſenatobeneun
pilute, fnin
Aere, (tone
bls gind
l Cand A
En

—=
=S

Cnquumi

s Gech
fen oponen, d
is Aenolktei
Uerolr encte p
Krone wu
m evemnliunn
nnin s un

nun N 6

la DD ͤ Ra .

1,40

T Eeommenee
Wores/Onnic
uun (abtes i
Krr

ene Cldnr ten
elkagnins
Ruim menm Coor
n Arkunne
AMianm wen
Hnn

18 Chnm eneni,

rum exemplis firmatum legimus.

TEMPTU TEMPOR. HONORlIS. 161

humilis Scibboleth eſt. Humiliationes illæ,
quas noſtra ſponte ſuſcipimus, & propriæ
vilitatis conteſtationes verbales, nonnunquam
de hypocriſi ſuſpectæ ſunt: at vilipenſiones,
quas caſu fortuito nobis evenire finit Divina
providentia, ſicut omnium utiliſſimæ, ita ad
veræ humilitatis probationem aptiſſimæ ſunt.
Tum nempe liquidè pateſcit, quàm altas in
animo radices habeat humilitas, qua ſine vir-
tutes cæteræ ætatem non ferunt, ſed inſtar

fœni tectorum ante maturitatem areſcunt

Non equidem dixerim, DEl ſervo nullam
penitus tamjæ &ñ honoris debiti habendam eſ-
ſe rationem: ut nunquam ei liceat, ſalvâ hu-

militate, ſiniſtra de ſe hominum judicia re-

fellere, ſuamque tueri innocentiam. Imdò in
rebus gravioribus id omnino neceſſarium,
ne ſcandali exiade orituri reum ſe faciat.
Quanquam id ipſum quoque absque humili-
tatis diſpendio, & ſumma cum moderatione
fieri oporteat, & plerumque ſimplex verita-
tis aſſertio ſufficiat: cui ſi non deferatur, ge-

neroſæ deinde patientiæ locus eſt, ſi de cæ-

tero res tota DEO comittatur, quod Sancto-
. At in re-
bus minimis tam eſſe ſenſibilem, & leviſſi-
mi contemptús impatientem, veræ humilitati
neutiquem congruit, nec cum illa ccœleſtis
gloriæ æſtimatione quam habere debeat
Chriſtianus, ne dicam Religioſus, conciliari
poreſt. Minimum nempe granum tempora-
lis contemptũs, ſi non gaudenter, patienter
M S ſal-

162 PARSII. CAPUTII. §. 3. DECON-

ſaltem pro DEO toleratum, ſupra modum in
ſublimitate æternum gloriæ pondus operatur in

nobis. (49

Annon pudeat Chriſtianum, tam eſſe de-
licatum, ut tantillum pro cœlo ferre recuſet,

ſi aſpiciat in Auéctorem fidei, & conſummato-

rem kſum, qui propoſitéô ſibi gaudiò ſiuſtinuit
crucem confuſione contempta. . „) Quidni er-
go & nos propoſitò cœlorum gaudiò ſuſtinea-
mus modicum contemptum confuſione con-
tempta? An tanti non valet cœlum ? Quid
fieret, ſi gravis tentatio, & totius honoris ja-
ctura nobis ingrueret? Sibi ipſi profectò im-

Panu⸗ ſi ad damna quævis & ſupplicia pro

EO ac cœlo toleranda ſe paratum fore exi-
ſtimat, quamdiu modica, & ſæpe imaginaria
tantùm confuſio patientiam ipfius ac humilita-

tem ſic peſſumdat ac ſubruit. Qui in parvo.

tam infirmus eſt, quid in magno erit? In.
minimis itaque experire te ipſum, quid vale-
as in gravioribus. Et ſi merces illa, magna
nimis, tibi arridet, pretium, quo emitur, ni-
hili pende. Spernere mundum, ſpernere ſe
ſe, ſpernere ſperni, hæc demum illa ſunt,
quibus cœlum mercantur humiles. Beati

pauperes ſpiritu, quoniam ipſorum eſt Kegnum

elorum. ()

CA-

(7) 2. Cor. 4. 17. (r) Hebr. I2, 2. (⁵) Math. §. 30

1. Uldktd tr
Hegen
Vor don No
„ornm im
„IWn Mis
bere uhn
„ſonperlun
Preln lis,
oben I
entell
ſerte te inn
Cllcem, 8
Memam,
„erpeun
Wbertni
enir onin
Dboren, (ld
IuI Omaumn
Eudhr roner

1 nnnn

1 N

ſitn a

4

G

Wi

* Pen,

Nzn

.

Id Amins hevettr

1 Ciit noechn
rii d uplir nn

Gleperrun Lre eit

Nen Al⸗ einugnni

cmtum iptuen unitre⸗

Cuid in Movo e
enr n ün
Lümwslu
geimm, Aenun
en nunlin fnt

47

TEMPTU TEMPOR. AFFLICTIONIS. 163
CALPUTIIII.

PE
coNTEMPTU TEMFORALIS AFTT
CTIOW

Er multas tribulationes oportet nos intrare
in Kegnum DEI: (a) Lex lata eſt, & im-
mutari non poteſt. „Diſpone omnia, &
„ ordina ſecunduùm tuum velle & videre, &
„ non invenies, niſi ſemper aliquid pati de-
„ bere aut ſponte aut invit, & ita crucem
„ ſemper invenies. Aut enim in corpore do-
„ lorem ſenties, aut in animo ſpiritûs tribu-
„ lationem ſuſtinebis. Converte te ſuprà,
„ Converte te infrà; converte te extrà, con-
„ vVerte te intrâ: & in his omnibus invenies
„ Crucem, & neceſte eſt, te ubique tenere
„ patientiam, ſi internam vis habere pacem,
„& perpetuam promereri coronam. „ (⁵)
Nos brevitatis causâ ad tria capita totam pa-
tientiæ diſciplinam revocabimus, ſcilicet: ad
laborem, dolorem, & adverſitatem; quo-
rum omnium generoſo contemptu æterna,
gaudia promereri nos oportet.

9. 1.

De contemptu temporalis laboris.
Homo vafeitur ad laborem, (e) & ipſum,

quo

(*) Act. 14. 21. (5) IHmit. Chr. I. 2. c. 12. (c) Jac. 5. 7.

164 PARSII. CAPUTIII.5§. . DE CON-

quo veſcitur, panem laboribus à terra impetrat:
ut diſcat exinde, nec cœleſte manna dari otioſis,
nec denarium gloriæ cceleſtis, niſi in vinea

Domini ſtrenuè laborantibus. Nec minus in-

terim nimio quietis amore, & horrore labo-
ris quamplurimi utl negligunt de victu tem-
Porali laborando ſibi providere, ſic & ea,
quæ animam æternùm reddere queant felicem,
ſtrenuè aggredi, aut proſequi ſaltem non co-
nantur. Dum namque ratio ſenſualitati, præ-
ſentem commoditatem ubique ſectanti nimi-
ùm indulget; inferior ac brutalis pars homi-
nis paulatim rationi, ſeu parti ſuperiori eate-
nus incipit dominari; ut licèt hæc clarè ſatis
perſpiciat, quid pro gloria cœleſti vel acqui-
renda, vel augenda ſibi agendum foret; at-
tamen horrore laboris ad eam animi pufilla-
nimitatem induci ſe patiatur, ut præſenti mo-
mentaneæ commodlitati quietem illam ac fe-

licitatem nunquam finiendam in cœlo, longè

poſthabeat.
Inde eſt, quòd prævalente ſemel hac ani-
mi laſhtudine, atque ſocordia, omne, quod
quoquo modo laborioſum eſt, primo ſtatim
intuitu ſui pariat faſtidium; ut jam non libe-
at aliquantò plus agere, quàm ex mera ne-
ceſſitate ſibi videt agendum, & id quidem,
quantùm fieri poſſit, labore quàm minimo.
Ex hac ſcaturigine potiſſimàm promanat ple-
rorumque hominum ſæcularium juxta ac Re-
ligioſorum tepiditas, dum levibus, & quæ
minimo conſtant labore, exercitiis quibusdam
con-

tahlii
tenum Kn
ehabunt,
lee A ten ſ
Um, n
Qcn eracne
Pchlucn
uls ell er
Uus expenim
geci polneit
Eericebis N
Ure hon auces
bek. Mcoot
Pen Coctenn
Cnrmr ortte
Tium, gumn
Gelcher, gin
Ckekkit O
nt ucer in
Unnnmn ,here
Aiſeni
nncten
Mngdii
lginilnen

Wureimuisnn
1 Arnmn Aperanie
rlid d Mi

1 gunicreleg
liggennmn er, 1

muenmicol
rplene et
ondn, nj
Vinun , Nnd u

rum ſubſtantiæ non contraveniant.

TEMPTU TEMPOR. AFFLICTIONIS. 165

contenti, multùm ſe præſtitiſſe arbitrantur;
ili quidem, ſi DEl Eccleſiæque præceptis ut-
cunque pareant, & iſti, ſi Regulæ ac voto-
Utrique
interim hac tepiditate ed deveniunt, ut dum
ea, quæ conſilij funt, horrore laboris refugi-
unt, ſenſim ac inadvertenter in iis etiam, quæ
præcepta ſunt, deficiant; ac minima primùm,
quæ ad rem parùm facere arbitrantur, negli-

gant, ac demum magis magisque debilitati,

dum etiam ibi ſingunt laborem in pracepto, (d)

in gravia omnino prolabantur.
Vah! iniquum rerum æſtimatorem, qui
talis eſt! adeône gravis ac difficilis tibi labor
apparet, ut tantum animi non habeas, vires
tuas experiundi? Si generoſo auſu rem ag-
gredi volueris, plura, quàm credis, te poſ-
ſe videbis. Non quia difficilis eſt labor, ten-
tare non audes; ſed quia non audes, diffici-
lis eſt. Ni contemnas laborem, timebis ſem-
per. Contemne, & ſuperaſti. Aggredere
duntaxat fortiter: videbis tantùm tibi eſſe vi-
rium, quantùm animi. Si beatitudo illa te
delectat; etiam ipſe labor pro ea ſuſceptus
delectabit. Qui verè amar, non laborat, eti-
amſi ſudet in opere pro re amata. Septem
annorum labores Jacobo pro dilecta ſua Ra-
chele ſuſcepti videbantur pauci dies propter
magnitudinem amoris; adedò leve evaſit illi
Pondus diei & æſtus: & tibi, ſi cœlum di-
ligis, breviſſimæ vitæ hujus dies longi vide-
antur,

——

—

(2) Pſ. 93. 20.

I566 PARS II. CAPUTIII. §. r. DE CON-
antur, aut tantilli temporis labor difficilis pro
æternitate ?
Ita ſanè non ſolùm acti labores jucundi
ſunt; ſed ipſa etiam actio laborioſa, dum
fervet, ſuam habet qucunditatem, ſi ſpe cer-
ta magni lucri continuò animetur. Quid mer-
catori longa ſua per mare per terras itinera;
quid militi decumanas in bello moleſtias & æ-
rumnas; quid agricolæ in re ruſtica duros
labores ſuaves reddit, & jucundos, niſi ſpes
lucri, ſpes prædæ, ſpes fructús ſuo tempore
colligendi? tametſi hos omnes ſpes ſua fru-

ſtretur nonnunquam, & caſſo labore ſeſe fa-

tigent: & tibi certa & ſecura expectatio infi-
niti, ac omni deſideriò majoris prœmij in cœ-
lo, exiguos tuos labores dulcorare nequeat?
O! ſi vidiſſes Sanctorum in ccœlis glori-
am, & ingens prœmium cuivis labori repo-
ſitum, omnis tibi labor, & difficultas volu-
ptati eſſet, atque id unum ex animo cuperes,
ut multæ tibi pro DEO, ac cœlo laborandi
occaſiones ſuppeterent, quò plura repoſfito in
cœlis theſauro identidem adjicere liceret. Tam
parùm nempe te labor omnis fatigaret, aut
frangeret, quàm parùm mercatorem in reci-
pienda pro mercibus pecunia, aut militem in
comportandis ſpoliis, aut agricolam in colli-
genda meſſe occupatum fatigat. Qudò ampli-
or, ac diuturnior hic labor eſt, eò quoque
ſemper jucundior. Diem ſe perdidiſſe credit
avarus, fi nil laboris in colligendo lucro im-
pendere licuit: ſic & tu diem illum te perdi-
diſ-

4 4
Ee
N Gektbnn

lotdi

1 Tuoe dl

. Uud

cinage n
m: ) den
rpricund
rocte mic
E⸗ Mn
nt. Que!
n, a hlan
(yunis ninnium
ce, & hane
0 nbiobin
G coronene
leris voyun
Idnn merceze
um cmenne
olrohurcen
r Geu
x tij nui

anum

Nn Aunti

uemne htli
1n al bor
Alan ehecmwi

rümmmni menine

nss nne eegle

mdorun ig oes o

munn aiis ai ten⸗
Gor Afelts wr.
Ummammnoche
DMO r olhen

Wl

2 Höfictt ipter

TEMPTU TEMPOR. AFFLICTIONIS. 167

diſſe exiſtima, quæ tibi tranſiit ſine labore
pro æternitate. Gaudebis ſemper veſpere,

ſi diem ſic laborando expendas fructuosè.

Et quanto tibi olim ſub vitæ veſperam e-
rit ſolatio, quando eò tibi migrandum erit,
quo te nemo alius, præter opera tua, ſeque-
tur? Tunc intelliges, quanti valeat brevis la-
bor. Ergo nunc tibi proſpice, & contempta
quacunque difficultate labora tanquam miles bo-
nus (e) & certus eſto, laborem tuum, quò
majori cum difficultate fuerit conjunctus, eò
quoque majoris eſſe meriti ac valoris, quod
Chriſtus Dominus Gertrudi ſuæ pluries aſſe-
ruit. Quare ſi tibi nonnunquam labor pro
tua, aut proximi ſalute ſuſceptus videatur
Aaris nimium ac difficilis; mox cœlum ſu-
pice, & hanc laborandi occaſionem à bono
DEO tibi oblatam exiſtima, ut paratæ jam in
cœlo coronæ novum unionem inſeras, & jam
inſertis novum adjicias ſplendorem. Brevis
labor, merces æterna. Ergo ſi hanc æſtimas,
illum contemne, & cum Sanctiſſimo Patre
noſtro hanc deinceps tibi teſſeram elige: Cur-
rendum & agendum eſt modò, quod in perpetu-
um nobis exrpediat. (JF)

De contemptu temporalis doloris.

emitur.

UE labore, ſic & dolore cœlum
Nem-

) 2. Tim. 2. 3. (7) 5. Bencd. Prol. Reg.

16 ⅛ PARS II. CAPUTIII.5. 2. DECON.

Nempe agere, & pati fortia Chriſtianum eſt.
Imò patiendo magis, quàm agendo cœlum
expugnatur; & vis illa, quam Regnum cœ-
lorum pati dicitur, in humili potiùs ſufferen-
tia dolorum, quàm grandium operum moli-
mine ſita eſt. Melior e vir patiens viro for-
ti. (g) Unde licèt dolores illi, quos per ſpon-
tanea pœnitentiæ opera ſibimet homo infert,
magni ſint meriti, cœloque digni, ſi recta
cum intentione ac diſcretione debita ſuſcipi-
antur; attamen ij dolores, quos DEus ipſe
homini absque ejus electione aut voluntate im-
mittit, licèt fortè in ſe tam graves non ſint,
longè majoris dignitatis ſunt & valoris, ut-
pote in quibus propria voluntas nil ſibi arro-
gat, ac proin etiam vanitati ac propriæ com-
placentiæ minùs ſunt obnoxij.
Ejusmodi ergo dolores & afflictiones for-
tuitò ingruentes homini ſingularia Divini fa-
voris indicia ſunt; & ſi patienter, ac multèò
magis, ſi gaudenter tolerantur, certiori ac
ſublimiori in cœlis prœmio locum parant.
Hinc Magna Gertrudis aliquando in Divino
lumine intellexit: Quòd Dominus, cujus deli-
ciæœ ſunt eſſe cum filiis hominum, quandoque,
cùm nibil inveniat in bomine, quo placita ſibi
dignatione eum adeſſè deceat, tribulattones,
ſeu moleſtias tam corporales, qudm ſpiritales
immittat, ut inde habeat optortunitatem ma-
nendi cum ipfo, quia veritatis ſeriptura dicit:
Juxta et Dominus bis, qui tribulato Jag, cor-
6

—.—

(2) Proyv. 16. 32.

rtiu
Onr anf.
en ſnund
ſirnaan
gitlte vr,
Enl: unn
eit n
tium bee hinm
cer gettllnn
Stoen wmet,
unietnltni
Ppyan Aannt
ir lrpſr n
ufin G ir
i
Cucniin
N cenen⸗
Us öuiter En
erg ind tn
Clngtiet
rcinr, k erle
Aeli n e
liliggiihin
le non e a
l ihte e

NS
IS ee

Uns, ls Dut
Seklnei ſtnee
bkun guſes on

Tohorkniiane
intieſnibon

imrenmin
DNNEI, Go
Send Wn
— Siemhnbi

Denunt irt/

.

1, 4

, 1
1. 90
,G(SATN.

Pe .

—

TEMPTUTEMPOR. AFFLICTIONIS. 169
de, & : Cum ipſo ſum in tribulatione. (B) I-
mò hac de re vice altera amplius quid accepit?
G Ecut dnnulus agnum eſt deſponſationis, ſic
udverſitas tam corporalis, quäm Tiritalis ve-
riſſimum Zgnum eſt electionis Divinæz, & guöd-
R deſponſatio cum DEO.: n tantàm, guòld gra-
vatus quisqgue veraciter, imo contdenter dicere
poſſt illud: Annulo ſuo ſubarrhavit me Domi-
nus meus Ihlus Cöriſtus. Et ſt inter aduerſch
etiam höôc dono non caret, Judòd ſozlicet animum
per gratitudinem in laudein, & gratiarum a-
ctionem valet ad D Eum dirigere, onſeguenter
cum jucunditate fubſequi poteſi illud: Et kanguam
Wonſam decoravit me corona. Quia gratitudo
in adverſis eſt ornatiſſzima gloriz corona ſutpey
urum, & zopazton incomparabiliter preti-
. Ci)
Quidni igitur dolores omnes, quos pater-
na DEl clementia tibi immittir, tuisque viri-
bus ſuaviter ſemper attemperat, non lubens
feras, imò tanti boni intuitu contemnas *
Quid magni eſt, ſi caſu fortuito membrum
læditur, ſi dolor capitis, ventris tormina;
calculi aut podagræ cruciatus te exerteant;
dut alius quispiam morbus lecto affigar? Do-
lor iſte non eſt ad mortem, ſed Pro gloria
El, tuâque ſalute, ſi æqui bonique conſu-
las. Agnoſec beneficium, oſculare paternam
Numinis manum, & Contemptio dolore gra-
tlas age, quòd tanti meriti occaſio tibi offer-
tur gratis, quam ommibus mundi opibus re-
eient. Sanct. Comp. —

†
7
4

12
di-

— *
Rears 2 K 2
2* =

170 PARSII. CAPUT III. F. 2. DECON-

dimere debueras. Tunc ſi doles corpore,

animæ tuæ bene eſt: tunc ſi affligeris, ſpes tua

ad cœlum erigitur; tunc ſi tribulatio maxima
eſt, tua in DEum fiducia ſumma eſt. Ita eiſt:
„ Quantò caro magis per afflictionem atteri-
„ tur, tantò ſpiritus amplius per internam
gratiam roboratur. Et nonnunquam in
„ tantum confortatur ex affectu tribulationis,
& adverſitatis, ob amorem conformitatis
crucis Chriſti, ut ſine dolore & tribulatio-
ne ſe eſſe non vellet: quoniam tantdò ſe ac-
ceptiorem DEO credit, quantò plura &
graviora pro eo perferre potuerit. (£)
Errant, qui putant, Sanctos Martyres in
atrociſſimis ſuppliciis ideò tam hilares fuiſſe &
animoſos, quèòd ſenſu doloris ſemper carue-
rint. Senſerunt utique, ſed contempſerunt
dolorem corporis, & præ magnitudine con-
ſolationis internæ ex certitudine futuræ glo-
riæ, quaſi non attenderunt; imò ut maximô
DEl beneficiò ſibi in illo complacuerunt, ut
jocari etiam, & tortoribus quandoque inſul-
tare libuerit. Quare ſi doles corpore, mox ad
DEum, mox ad cœlum te erige: illuc namque
hoc dolore vocaris, & illuc te pertinere hoc tibi
datur indicium. Quidni ergo gaudes, & in animo
triumphas? Experire Cunaxat, & doloris
tolerantiam tibi fortiter impera, videbis le-
vem efſſe, ſi ferre poſſis; brevem, ſi non
poſſis. Quanquam bonitas Divina dolores à

ſe immiſſos ita ſoleat temperare, ut vires ho-
minis

—

(6) Imit. Chr. I. 2. c, I2.

1

Aipen
(molmif
(Es ens put
ed bee al anm
Pnhmmen 6
es doe ige
ſor igre hu
(ctenclorgne
(Clrs 10E.
mmnn Previl
Nugn potes
Mhefcium, A⸗
fenelnqnan
Pummctt l
ferüun, nihon
II! Niin
myeniniinun
4 Kiun, .
e leni
Norecn ,
e i
Kl l

nnecig n⸗

hil

ſ
eluiite,
e micee;
N

e gonun antr
Warin umd n
1petneponet /9
un Mle HHnnes
Gitium nunellel
dind hnperan
e, A ninglenn

1

dm unnce ⸗
A Crmnlre ie 1
aErun,Mndun dnd

TEMPTUTEMPOR. AFFLICTIONIS. ryr

minis neutiquam excedant. Moli diſzdere (di-
cebat Chriſtus Gertrudi pro perſona afflicta
anxiè oranti) noli dikzdere, nullo modo per-
mitto Elettos meos gravari Jupra id, quod poſ-
Kunt, &f ſeèmper adtlum eis modum ponderando:
& ſcut mater cum parvulum ſuum calefncere
vult ad ignem, ſemper tenet manum inter ignem
& parvului; ſic ego càm ſcio congruere, ut
electos meos purgem per tribulationem, non Ja-
cio boc ad eorum conkfumptionem, ſe potius ad
probationem & ſalutem. ()Unde ſi aurum
es, hoc igne probaris; ſi æruginoſum æs,
hoc igne purgaris. Nulla profectò melior
efficaciôrque pro peccatis ſatisfactio, quàm
doloris à DEO immilſi grata & humilis tole-
rantia. Brevi hoc dolore longam Purgatorij
Pœnam potes redimere. Felix, ſi agnoſcas
beneficium, & ex neceſſitate facias virtutem.
Ergéône, inquis, nullam dolori medelam
afferre unquam licet, ſed morbos omnes &
incommoda, quæ me afffigunt, quousque de-
ſæviant, ni ſponte ceſſent, tacitus ſemper fe-
ram? minimè omnium : quin imò media
convenientia malo cuilibet adhibere, non mo-
dèò licitum, ſed etiam plerumque neceſſarium
eſt, ne videaris tentare DEum. Hæc autem
poſtquam adhibueris, plena mentis reſigna-
tione effectum, qui DEO Placet, expecta:
& ſive remedia malo, ſive malum remediis
Prævaleat, patiens & contentus eſto. Juva-
it hanc veritatem teſtimonio omni exceptio-
N 2 ne

() §. Gert. 1. 3 c 84.

172 PARSII. CAPUTIII.§. 2. DE CON-

ne majori, etſi non nihil longiori, roborare.
Accidit, ut perſona labori ſuo intenta ex im-
Proviio graviter læſa magno cruciaretur do-
lore. Cui Gertrudis intimè compatiens pre-
cabatur Domiaum, ne membrum hominis
juſto labore læſum pPericlitari ſineret: „Cui

92 P

29
22
22
97
12
27
22
2
5
59
27
52
25
92
2
32

29
2
9
95
95
9)

22

2)9
29

ius Dominus reſpondit: Nequaquam pe-
riclitabitur, ſeêd pro dolore illo incompara-
bile prœmium mercabitur. Omnia etiam
membra, quæ mota ſunt ad obſequium il-
li membro ad hoc, ut dolorem illius alle-
vient, & ſanent, ſimiliter ex hoc prœmi-
um perpetuum obtinebunt. Ad ſimiſitudi-
nem, ſicut cùm intingitur pannus unus in-
croco, ſi quid aliud inciderit, ſimiliter cum
eo colorabitur. Sic cum patitur unum mem-
brum, cætera omnia membra, quæ illi ob-
ſequuntur, ſimul cum illo æterna gloria
remunerabuntur. Tunc illa: Domine mi,
inquit, quomodo tantum promereri polſ-
ſunt membra invicem ſibi ſervientia, cùm
hoc non ideò faciant, ut membrum læſum
pro tuo amore ampliùs aut patientiùs ſu-
ſtineat; ſed tantùm ad hoc, ut dolorem ſu-
um allevient? Ad quod Dominus inæſtima-
bilis conſolationis dedit reſponſum dicens:
Illam paſſionem, qua homo poſt adhibi-
tum dolori ſuo remedium parienter tolerat
pro amore meo, hoc quod nequit lenire
ſtudiò ſuò, ego ſic ſanctificavi in verbo illo,
quo in extremæ neceffitatis meæ articulo
Patrem oravi dicens: Pater, ſi fieri poteſt,
tran-

26t cude
Hnmeſne
Gidree
Nl D
uen, Ker
„Gn: E,
„00 Eltenin
„Uer nt
„ Ilte ſenlin
,d ften
,rumn Aerit
An hon ſe
anlslölnien
ſl dolor el
onlt, Afi
(lnſiberacknee
Uen, & cdin
Denm, gnd
bPininün
Eins znide nin
Mtonibes n
1iſtl inn
lanen habe,
Ulnde
N e

Vnne.
N EUe⸗

l Prel

e rAbN
”õü
Ert, Anilerer
Namnscrommme
wumntn, e lon
Nan ten Mn
1 Uueln Durn,
Imm Ekfifl

lIn
N

enn,e-

in umenmr E

l.

TEMPTUTEMPOR. AFFLICTIONIS. 173

tranſeat à me calix iſte; quòd homo incom-
„ parabile prcemium &ñ meritum per illam
ncratur. Et illa: Nonne magis tibi pla-
cet, DEus meus! quod aliquis patienter
„ ſufferat, quodcunque ſibi evenerit, quàm
quòd tunc patiens eſt, cùm nullo modo po-
„teſt evadere? Reſpondit Dominus: Hoc
„ in abyſſo Divinorum judiciorum meorum
„ latet, & excedit omnem humanum intelle-
„ cGum: ſed ſecundùm quod humano judi-
„ cio diſcerni poreſt, inter illa duo eſt, ſicut
„ inter duos elegantes colores, qui utrique
„ lantæ venuſtatis ab hominibus judicentur,
„ quòd difficulter poſſit diſcerni, quis eo-
„ rum alteri dignè præferatur. „(m)
An non ſic pati jucundum eſt, & dolor
tantis ſolatiis compenſatus omni voluptate ſen-
ſibili potior eſt? Sed quid? Si JEſus ſe ab-
ſcondit, & fingit ſe longiùs ire? tum nempe
cùm ſubtracta conſolatione interna, deſolatio-
nem, & ariditatem animo immittit; vel in
Pœnam, quòd in conſolationibus ante habitis
ſibi nimiùm placuerit; vel conſolationibus ex-
ternis avidè nimis inhiaverit, ac Divinis in-
ſpirationibus minùs obſequentem ſe præbue-
rit; vel etiam in probationem tantùm, ut
occaſionem habeat meriti, & conſolationes
ſupernas pluris deinceps æſtimer, ac iisdem
cautiùs utatur. Planè hic dolor non eſt mini-
mus, & dolorem corporis nonnunquam lon-
ge exſuperat, Præſertim in illis animabus,
N 3 quæ

— 3 S
(7) §. Gert. l. 3. c. 70.

—
=

174 PARS II. CAPUTIII. §. 2. DE CON-

quæ ab ubere conſolationum primùm abla-
Ctatæ cibo fortium minùs adhuc aſſuetæ
ſunt. .
Sed quid confili? quid tunc agendum ſic
afflicko? Nihil aliud, quam ſuperiùs de con-
temptu doloris corporalis dictum eſt: nem-
pe agendæ DEO grates, & cum plena ſuiipſi-
us réſignatione, quæ muneris ſunt, conſtan-
ter peragenda ſunt; nec quidquam eorum e-
xercitiorum, quibus cœlé ſerené aſſuevit, in-
termittendum. Sic nempe magis DEO pla-
cebit, & merito ſuorum operum majus ad-
det incrementum, quàm ſi cum Paulo ex con-
ſolationum, ac illuſtrationum Divinarum a-
bundantia raperetur usque in tertium cœlum.
Hine B. Angela de Fulginio dicere ſolebat:
Illam orationem DEO eſſe gratiſſimam, quæ
vi effuſa, & quaſi coacta ſit: id eſt, quæ non
ob guſtum ſuavitatis ſenſibilis, quo modò o-

rans deſtituitur, ſed purè ad placendum DEO

fundirur; cui proinde ſic orans ſervit expen-
ſis propriis, dum econtra conſolationis tem-
pore quaſi mercede ductus DEOobſequitur.
Vellem, dicebat aliquando Gertrudi Chriſtus,
vellem ut Electi mei erederent, quia pro bono,
imd optimo acceptarem, ſi ſuper expenfis Juit
mihi aliquod ſervitium exrbiberent. Verbi gra-
tid: ſuper expenfis propriis DEO Sacrificium
perſalvit, qut cùm non habeat ſaporem devotio-
nis, nibil tamen minus ſervit UEO in oratio-
nibus, genuflexionibus, & Lemilibus; & ſuper
his

nkenan
ns WMre⸗
il lehchent

(ea e eoden

etd Ne Nn
Gont bmmeih

inti c

gents Snriie

kes alcinst

Nerii, guin,

interne,

Centuci ir
enii ilnin
.

nis aun ch

Woent hee
Mubnper

UAutCans

E ulehnc
bun ehhuun
krintmmm:
tn pſs hechi
EN
ontorinn in
Knmreni
Crerm Peri⸗

n

—

—
le 4

e Nnnin t
NMe NSNN
mnlamm Anbere
EIvIN Dtann
nein ennumcn
Plhino Geere Meh
nrämn, g
1 Ket, genen
Cahcdh⸗

A

ebotmenckte
uin ldend

umhCemni

TEMPTU TEMPOR. AFFLICTIONIS. 175

bis confidit de benigna pietate DEI, quod ta-
men placidè illud acceptet. (n)
Ecquidem illicitum non fuerit, inſtante ari-
ditate ac deſolatione ſpiritúùs mentem in ſe-

ipſam non nihil reflectere, atque in ſuos affe-
us prudenter inquirere, num propriâ ſusâ

culpâ has ſibi tenebras acciverit; & ſi nil tale

in ſe deprehendat, placidè ad eum pro me-
dela ſe convertere, qui vulnus inflixit: At
verò anxiè nimium, & cum inquietudine a-

nimi hanc à ſe amoliri velle turbelam, irre-

ſignati ac nimis adhuc amori proprio indul-
gentis animi indicium eſt. Unicus virtutis

actus ariditatis tempore exercitus majoris eſt
meriti, quàm plures alij tempore conſolatio-
nis internæ. Elus amœnitatis (dicebat denuo
Gertrudi ſuæ Salvator) invenio in te, ſi ba-
bueris deſiderium cum gravamine, qudm ſi ha-
bueris cum delectatione devotionem. (o.)
Notent hæc ſibi delicatæ ill? animæ, qui-
bus ſemper ad ſuavitates ſenſibiles, & Sacra
bellaria dentes pruriunt. Vah! quàm debilis
& nauſeabundi ſunt ſtomachi, ſi ſolidum ci-
bum reſpuunt, & lactari ſemper volunt in-

ſtar infantum: quæ matris manum, dum pa-

nem ipfſis ſacchariten porrigit, avidè oſculan-
tur; at dum dulciaria ejusmodi ſubtrahit tan-

quam nociva ſanitati, triſtantur, lachryman-
tur, & matrem ſibi putant iratam. Ita pror-
ſus ejusmodi perſonæ devotulæ DEum ſuſpi-

cantur offenſum, etſi nullam culpæ notabilio-
N 4 ris
„) S. Gert. 1. 3. c. 18. S. 11. (9) S. Gert. l. 3. c. 30 §. 24.

—

Iy6 PARS II. CAPUTkHI.§. 3. DE CON-

ris conſcientiam habeant, dum illius potius
Divini effati meminiſſe oporteret: Cum ipſo
Sum in tribulatione, (P) quacum intellectua-
lis devotio, quæ ſenſibili longè rutior eſt, at-
que utilior, optimé conſiſtit. Melius itaque
in deſolatione conſilium non eſt, quàm inte-
gro corde ſe DEO reſignare, & quanto tem-
Pore ipſi placuerit, ad hanc ſe probationem
offerre; tum inſuperhabitôò dolore, qui ca-
rentiam ſolatij comitari ſoler, ſolitum exer-
citiorum ſpiritalium penſum lubenti animo
perſolvere: nec dubites, ſi aliquantisper has
tenebras humili patientia pertuleris, DEum
in lumine gratiæ denuo tibi faciem ſuam
eſſe oſtenfurum.

§. 3.
De contemptu temporalis adverfitatis.

NtIbil ad mundi contemptum, & amorem
cœleiſtium æquè valet, ac tribulationes &
adverſitates diverſæ: ut infelices prorſus di-
cendi ſint illi, qui ad hanc Scholam non ad-
mittuntur. Plures certéè rerum inopiam pa-
tienter, quàm copiam rerum omnium pru-
denter ferre néêrunt; & ſic plures pariter fe-
licitate ſua graviùs laborant, quàm adverfſita-
te: & ſi ſint aliqui, qui adverſis ſuccumbunt;
multò tamen plures ſemper reperire eſt, qui
ſe perdunt in proſperis, Sapiente teſte: ro-

Nℳe-

(„) Pfſ. 90. 15.

raoctes X
cllimsine
tg in ketum
m, Mu i
ſderumkenmm
uun lenoeises
cte fllin, 1
r , ,ut. ſ
Mimun g
In et, R adhet
Ur oor; En
cudonun
CONlRentur in
l eſtuncnr l
E Ülmerpen

ole, (1) Din

Di ee i

.
le mmn ure
tanne, n
1 /Codei
Nlhone ta

laul bia

00

4

/, n ſne.
„ (RN
R lenneen Wnne
Al

iget

gi
N 3

n elln Cen

Lahguunn
1henerns, lln

Nno Ali aten r

Vrntlichutſtru

ropun, G Wren

uudn
,ukls Pal
Adne Adm:
Ger NA

Md

0

R6X

mn korn

TEMPTH TEMPOR. AFFLICTIONIS. 177

ſperitas ſultorum berdet 2005. . 99) Ita (anè ni-
hil infelicius felicitate peccatoris. Pueris Ba-
byloniis in medio fornacis ardentis illæſis com-
parari poſſunt, qui inter fortunæ blandientis
obſequia, & rerum abundantiam ſine animæ
detrimento verſantur. Humilitas nempe in-
ter honores, & favores hominum periclita-
tur; caſtitas inter delicias ceſpitat, &tmpe-
rantia in rexrum affluentia mergitur: ut nulla
jam, aut rara ſit futurorum memoria, aut de-
ſiderium æternorum; dum bonorum præſen-
tium lenociniis dementata mens noxia illa qui-
ete fruitur, in qua dicitur: Piæ, pax; &
non eſt pax. Cr) 1
Maximum igitur miſerentis DEl benefici-
um eſt, ſi adverſis quandoque homo revoce-
tur ad cor; & tum etiam, cùm rectè agit,
conſolationum & afflictionum viciſſitudine
contineatur in officio, ne ad externa licenti-
ùs ſe effundat. Hinc Gertrudis illud Prophe-
t& dictum expendens: UMt mederer contritis
corde, (5⁵) Divinitùs intellexit: Qusèd Erlius
DEId Eutre miſſus, ut medeatur contritis cor-
le, ſoleat Electos ſuos aliquo gravamine, quan-
o ue etiam, panvo, & dge exterioribus tantam,
conterere, ut inde habeat occaſtonem medendi
eos. (t) Quod eidem Gertrudi ſub illis ver-
bis antiphonæ Marianæ : Ios tuos miſericor-
des oculos, &. ſanitatem corporis petenti
Chriſtus quaſi blandè fubridens aſferuix: An
N 5 ne-

(72) Prov. I. 32. (r) Jerem 8. II. (5) Hſai. 61. 1
() S. Gert I. 3. c. 30. S. G.

—

178 PARS II. CAPUTIII. 5§. 3. DECON-

nelcis, inquit, quia miſericordiſſimo intuitu te
reſpicio, quando corpore caſtigaris, vel men-
te turbaris? (u) rl
Usque adeò nempe hominis ſaluti adver-
ſitatis cujuspiam tolerantia neceſſaria eſt, ut
ſine illa Regnum cœlorum, quod usque mo-
dò vim patitur, certò ſperari non poſſit. Ni-
mirum hæreditas adeunda eſt cum oneribus,
& qui conregnare vult Chriſto, niſi compa-
tiatur primum, ineptus omnino heres eſt.
Hinc denuo ad Gertrudem ſuam Dominus:
„ Quos mea paterna providentia diſponit
„»„ per tolerantias ſanctificare; ſi vigilantes

„ ſtudent corpori ſuo commoda procurare,

„ unde ſe occaſionibus meritorum privant:
„ ego illis Divina pietate per ſomnia ingero
„ gravamen, ut ſaltem ſic aliquid mereantur.
„ Et illa: Num Domine! illis hoc poterit
„ proficere ad meritum, quod ſine intentio-
„ ne, & quaſi contra voluntatem patiuntur?
„ Tunc Dominus: benignitas mea hoc per-
„ ficit. Nam àùt in ſæcularibus videtur: qui-
„ dam ſe vitrô ac cuprô componentes orna-
„ ti cernuntur; ſed qui aurò & gemmis re-
„ dimuntur, muhtò ditiores repurantur. Si⸗

„ Militer etiam in illis fit. „ (*α9 Quinam

aliâs magnates illi ac nobiles, iique omnes,
quibus rerum abundantia, & vitæ proſperitas
alludit, cœlum ſperare poſſent, niſi bonitas
Divina fellis quidpiam & abſynthij identidem-
miſceret eorum deliciis, & nunc morbo, nunc
in⸗

(! c. H. 9. (x) S. Gert. 1. 3. c. 31.

1a Dbun
6gtlömam din
Em ONN
(A wim;ein
e honinmn ee
Cisanneeſoin
eliretuoc
,N /Cennien

Ilr flun alht
. eue Uhleſolen
inpucen dontn
) Elenper
,W en n
9iſhnn unn
Nöetmennn
„Nnlkntceere
iüscniden
„Perecrunnnn
tennpcen
er hermiſie

W N.

guin nſinen
4 N

4

a

. de⸗
R 0Derpn
7 Man

n Cri ü.

Cemnten dan Drn

umm gleni i
ifen f ii
unmoct ruunn
Tns enmumn ouin
eunk er mns ie
enlciiucnyenmmn
Dnmrlis e wen
um, Culelene.
mycummn imen
enmcnsmea e r
Akklniduſcen:
ahtd nndenti

AAon und A
Niorslelen)

TEMPTUTEMPOR. AFFLICTIONIS. 179

infortunio, nunc alia adverſitate ipſorum e-
xerceret petientiam; ut ſi non faciendo bona,
ſaltem patiendo mala utcunque cœlo apti red-
dantur.
Quæcunque igitur incumbat adverſitas,
& undecunque demum ortum habeat, ſem-
per ad DEum ùt primam cauſam, & provi-
dentiſſimum Patrem ad Electorum ſuorum ſa-
lutem omnia ordinantem, mox convertendus
eſt animus; etiamſi malevolentid ac perverfi-
tate hominum ceu inſtrumento utatur, ſine
cujus nutu ac voluntate homini nec minimùm
adverſi poteſt accidere. „ Cùm paterna ma-
„ nus (Gertrudem ſuam inſtruit Chriſtus)
„ vult fillum caſtigare, virga reſiſtere non
„ Valet. Unde vellem, ur Electi mei nunquam
„ imputarent hominibus, per quos purgan-
„ tur; ſed ſemper reſpicerent paternum me-
„ um affectum, qui nunquam paterer vel te-
„ nuiſſimam auram contra eos flare, ſi noa
„ reſpicerem eorum æternam ſalutem, quam in
„ remuneratione recipient. Atque idcirco po-
„ tins compaterentur illis, qui quandoque pro-
„ Pter orum purgationem maculantur., (ℳℳ)
Videmus certé, & quotidie experimur, quo-
tics ex permiſſione Divina homini ad proba-
tionem, ac purgationem gravis ejusmodi ten-
tatio incumbit, omni ex parte adverſa, quaſi
ſigno dato, irruere: quod evidens argumen-
ium eſt, ab altiori cauſa quàm humana hæc
omnia dirigi & ordinari, prout Jobi hiſtoria
fidem

(5) 8. Gert. l. 3. c. 30. § 13.

180 PARS II. CAPUTIII. §. 3. DE CON-

fidem facit, cui unus poſt alium calamitatum
nuntius ſupervenit. Ex quo ſimul homo ſic
afflictus monetur, ad DEum àt pientiſſimum
Patrem mox recurrere, dum ex parte homi-
num omne ſibi effugium videt eſſe præcluſum.
Quäid ſi tunc patienter ac humiliter caſti-
atiom Divinæ ſe ſubmittat, ſeque ipſius vo-
luntati fiducialiter permirtendo ferientem Pa-
tris manum exoſculetur: DEus qui non ſi-
nit nos tentari ſuprà quàm poſſumus, defi-
nito tempore mari & ventis imperabir, &
diſcuſsis nubibůs ſolem ſuum denuo oriri fa-
ciet, adverſis omnibus ad bonum hominis
converſis, novâque & majori quidem gratia
afffictionem præteritam abundè compenſante:
Càùm gquælibet adverſitas pro DEO libenter to-
lerata ſit quaſs capſula,» Cui artifer gemmam in-
Jerere parat., id eſt, conſolationem gratiæ Di-
vinæ. (2) Nam quemadmodum extraordi-
naria conſolatio, & interna ſuavitas prodro-
