Urionem füibe
ſliin, npen
6 9 Cnummn
is ſuopri gun
lus Dominu.
kenerrime:
le, pris ,
r hon potel.
uher prellin
Ennn alennibn
e Dinine

Pinpenlt nlr,

AoN nins ir.

n gentkonegtr
us kouns, Ais

1

7

DE AMORE PROXIMI. 429

„ recognoſcit ſe Divinæ indulgentiæ medica-
„ mento indigere; affectu ramen charitatis
„ ductus pro ſalute proximorum non deſinit
„ ſupplicare. „ (“) Ergo etiam Peccatoris,
dumodo pœnitentis, pro peccatoribus ad Pc-
nitentiam adducendis oratio efficax eſt, &
non modò aliis, pro quibus ex charitate fun-
ditur, ſed ipſi etiam oranti quàm maximè ſa-
lutaris. Nempe héôc charitatis obſequio Chri-
ſtum ſibi debitorem facit, cujus veriſſima vox
eſt: Quod uni ex minimis meis JFeciſtis, mihi
JFeciſtis; (æ) & qui devotèò orat pro peccatori-
us, & animabus purgandis, tam dignanter
accepto, ac E ad me incarceratum veniendo Ccot-
Jolationibus ſuis me ſublevaſſet. y)p
Si tam grata DEO pro peccatoribus, Ppro-
pria ſua voluntate à ſumo bono averſis, adeo-
que eatenus ſponte inimicis, oratio: quàm e-
rit grata pro amicis toto voluntatis imperu ad
fruſtionem ſum̃i boni tendentibus, ſed exigen-
te juſtitia, in pœnis graviſſimis etiamnum de-
tentis? Cruciantur animæ in piacularibus
flamis ſupra quàm credi poſſit, acerrimè, &
Chriſtus Dominus, ut à pœnis eripiantur,
optat tenerrimè: nec minùs tamen ſalvâ æ-
quitate, nè prius ſolvatur debitum, reas ab-
ſolvere non poteſt. Quaàm grato igitur ani-
mo accipiet præſtitum hoc animabus ſe ipſas
Juvare non valentibus obſequium, quo ſimul
& Juſtitiæ Divinæ fit ſatis, & miſeræ debi-
F f 3 trices
(4) S. Gert. l. 3. c. 73. (X) Math. 25. 40.
) §. Gert. 1. 4. c. 18.

430 PARS III. CAPUT. VI. §. 2.

trices exeunt imunes? En! ut ipſemet Sal-
vator Gertrudi miranti, quòdch ad pauculas
preces tot animas à pœenis abſolveret: „Ni-

„ mius amor, inquit, quem habeo ad redem-

22
„ miliruchnem, ſi Rex aliquis, qui detineret
„ quosdam amiciſſimorum ſuorum in capti-
„ vitate, quos libenter dimitteret abfolutos,
„ niſi eum judicium juſtitiæ prohiberet, tan-
„ dem nimio zelo redemptionis eorum im-
„ pellente, dum non haberent, unde ſeè redi-
„ merent, Rex utique à quocunque militum
„ ſuorum acceptaret, ſi ſakem pro argento
„ & auro, aliud quid pro liberatione eorum
„ illi ponderaret ad menſuram debiti eorum,
„ ut vel ſic occaſionem dimittendi eos habe-
„ ret: ſic & ego accepto, quidquid mihi pro
animabus eorum, quos pretioſo ſanguine
„ & morte mea redemi, offertur, ut habe-
„ am occaſionem eos à pœnis abſolvendi, &
„ ad gaudia ipſis ab æterno præparata per-
„ ducendi. „ Et cùm ulteriùs ſciſcitaretur
Gertrudis, quàm ſit ipſi gratus eorum labor,
qui ſuis ad hoc nituntur precibus? Reſpon-
dit: „Tam acceptus certé, ac ſi memetipſum
„ toties ſuo pretio à captivitate liberaſſent,
„ quoties liberatur anima per eorum oratio-
„ nem. Et hoc ipfis indubitanter reſtituam
„ in tempore opportuno ſecundùm omnipo-
„ tentiam meæ liberaliſſimæ pletatis. „(2)
Interim non tam refert, quot, & quàâm

22

(2) §S. Gert. 1 5. c. 21.

tionem earum, inſtigat me. Unde ad ſi-

endiur gi
1 pelt is
1i cheni
t wors,
Tum, nngur
rror eim
Quen Tertuen
M nags kitn
ingult, Mimt
t pro temets
ue Ooimhin:
Chm ex Aecdh
6oratur pro
uut ſi guis hi
enter lypere
nwodareorur,
Cumn auacetn⸗
Weado, ein

4

smuocirenn
Ura multas ke
8 Morem
er ſe
ſuhen obeinet
a mulum
mnle, (

Porncove acn
Ehiieunn,
ene eos e⸗

l kin⸗

ſcſtarelun

eans klete

DE AMORE PROXIMI. 431

longæ; quâm quales & quàm fervidæ pro a-
nimarum remedio offerantur preces: cùm
perſæpe brevis & affectuoſa oratio ex vera
charitate fuſa, plus ipſis proſit, quàm integri
Pſalterij, aut vigiliarum minùs devota recita-
tio. Si uſpiam aliàs, hic certè affectus ma-
gis attenditur quàm cenſus. Uti enim chari-
tatis opera aliis omnibus anteſtant; ſic & in-
ter ipſa opera charitatis illa ſemper majoris
funt valoris, & potioris admiſſionis apud
DEum, in quibus non motivum tantùm, ſed
fervor etiam & intenſio charitatis dominatur.
Quam veritatem Chriſti ad Gertrudem ver-
ba magis reddent perſpectam: „ Quamvis,
„ inquit, animabus multùm proſit, quidquid
„ fit pro remedio earum in vigiliis cæteris-
„ que omnibus: tamen multò plùs valet eis,
„ cùm ex affectu, & paucis quandoque ver-
„ bis oratur pro eis. Ad ſimilitudinem, ſi
„ cut ſi quis habens lutoſas manus, ſi fre-
„ quenter ſuper eas aquam funderet, tandem
„ mucidarentur, cùm lutum liquefieret, &

„ cum aqua deflueret: Si verò violenter eas

„ lavando, etiam modicâà aquàâ contentus ci-
„ tiùs mundarentur. Sic ſciendum eſt, quèd
„ ſupra multas lectas vigilias, & alias oratio-
„ nes, majorem habet effectum unum ver-
„ bum ex affectu ardenti oratum, & multè

„„ majorem obtinet relaxationem animabus,

„ quàm ſi multum pro eis eſſet lectum te-
„ pido corde. „ (ℳ)
F f 4 Id

(a) 8. Gert.] 5 c, 18.

4³² PARS III. CAPUTVI. §. 2.

Id ipſum poſteà Gertrudis experimento

didicit, cùm ipſi diutiùs pro defuncto quo-
piam oranti, anima apparuit in ſpecie bufo-
nis, „Nigra ut carbo, & ex imenſitate pœ-

29
22
2
29
297
2
9⁷
27

2²

29
22
27
2²
29
93
29
2²

9 £

22
27
2²
27
29
2²
27
29
29

narum in ſeipſam retorta. Nec videbatur
aliquis tortorum adeſſe, ſed in ſeipſa in
ſingulis membris torquebatur à culpis il-
lis, quas comiſerat cum quolibet membro.
Igitur Gertrudis inſtans actibus amoris dul-
ciſſimo amatori ſuo inter cætera affectuosè
dixit: Eja Domine mi! vellésne causâ mei
animæ illi miſereri? Cui Dominus tanquam
blandiendo dixit: Non ſolùm animæ illi,
ſed etiam mille millibus animarum volo a-
more tui miſereri. Et adjecit Dominus:
Quomodo vis, ut impendam illi miſericor-
diam ? an vis, ut omnem culpam dimit-
tens ab omni tormento eam liberem? Ad
quod iſta: Fortè non expediret hoc juſtitiæ
tuæ? Et Dominus: Bene expediret, ſi tan-
tùm cum fiducia hoc à me peteres, quia e-
o DEus futurorum præſcius in agone ſuo
aliquibus ad hoc coaptavi. Tunc iſta: Eja
ſalus animæ meæ! perfice hoc, ſecundùm
quod tua miſericordia potuerit obtinere,
quia ex dono tuo verè confido de tua bo-
nitate. Quod cùm diceret, confeſtim ani-
ma defuncti exurgens ſtetit in forma hu-
mani corporis, & depoſita omni nigredi-
ne præferebat albedinem cutis etiamnum
ſqualidæz, cum ingenti lætitia & gratia-
rum

nGeeng

== =

ſeun,
Necone hi
en is ⸗
W Uünmidns
le, uegbe
00 milerante

elet. D h

umn Ehorbis
r Ponceriſi
imn keani pole
rido rehonlun
Nborester,
glbid klenin
en proſtnn
repentegin
Noris Afkehn,
Elt habere ui
e uliun an
l monen il
ppomerventinhe
Mum imolrtie
Urbo reiennn ani
Poniis meor
645 d in aiin
m uo en
tor inſter

) Hin

Animunn
Per Mmnns:
n Nienoe⸗
nalnemn n.
TN40
rdoſne

HZ

.

Neere e

zisnirin
i Uurheln

———

DE AMORE PROXIMI. 433

„ Trum actione tanquam ab omnibus peœnis
„ liberata.,, ()
Hac occaſione pariter intellexit: animam
quæ tam multis diverſisque peccatis infecta
decedit, comunibus Eccleſiæ ſuffragiis juvari
non poſſe, usque dum aliquantulùm purga-
ta, DEO miſerante, illud culparum pondus
deponeret. Et cùm ſfcire percuperet, qui-
busnam laboribus ac orationibus vivorum
hoc pondere à ſuffragiis Eccleſiæ impediente
anima levari poſſet, hoc notatu dignum à
Chriſto reſponſum tulit: „Nullos, inquit,
„ labores facere, ſeu orationes dicere potes,
„ quibus alicui animæ tale ac tantum adjuva-
„ men proveniat, quia hoc cum nullo cona-
„ tu repente acquiri poteſt, niſi per talem a-
„ mMoris affectum, qualem tu ſenſiſti in hac
„ hora. Et ſicut hoc nullus homo per ſe po-
„ teſt habere, niſi ego dederim: ſic etiam
„ tale auxilium nulli animæ præſtari poteſt
„ poſt mortem, niſi quæ ſpeciali gratia hoc
„ promeruerit in hac vita. Scias tamen hoc
ipſum intolerabile gravamen proceſſu tem-
„ pPoris relevari quibuslibet orationibus, ſi-
„ Ve laboribus amicorum fideli intentione pe-

—

—
—

„ ractis: & ita citiùs vel tardiùs liberantur,

„ ſecundùm quod conatus fidelium pro eis

„ affectuoſiori inſtat devotioni; & etiam

„ ſecundaàm quod in hac vita promerue-
„ Tunt. „(c)]) Hinc mirari deſines, ſi alicu-
„ bi legas, aut referri audias, Reges, aliés-
F f 53 que
(⁵) S. Gert. l. 5. c. 19. (c) loc. cit.

434 PARS III. CAPUT VI. §. 2.

que magnos Principes, quibus tot precibus
& Sacrificiis ubique parentatur, poſt fata, mul.
tis ab obitu annis piorum hominum fuffragia
imploraſſe, ac ſi nil hactenus remedij à quo-
piam vivorum percepiſſent.
Cæterùm non tantùm precibus, ſed aliis
quoque piis operibus ex charitate factis plu-
rimùm juvantur animæ, & iis præſertim,
quibus aliqua ſui ipfius mortificatio adjunécta
eſt. Generoſa aliqua de ſeipſo victoria hunc
in finem DEO oblata, multis ac longis oratio-
nibus potior eſt. Exempla teſtantur, animas
diuturno alioquin purgatorio expiandas, ſola
heroicâ condonatione vindictæ ab amicis vel
parentibus inimico facta, momento à pœnis
fuiſſe liberatas. Inter omnia tamen Religio-
nis ac charitatis opera, animabus maximè ſa-
lutaris eſt devota Sacrificij Miſſæ oblatio, non
ſolùm à Sacerdote celebrante (quæ utique de
ſe efficaciſſima eſt) ſed ab aliis etiam, qui de-
votè interſunt Sacrificio, pro iisdem facta,
quod multoties Gertrudi revelatum eſt. (7)
His igitur miſericordiæ operibus tam ani⸗-
marum purgandarum redemptioni, quàm
peccatorum converſioni impendendis quivis
ſtudeat, ſi ſingulari obſequio Divinam pieta-
tem demereri cupit, certéque ſibi perſuaſum
habeat illud piſſſimi Redemptoris promiſſum
in ſe aliquando impletum iri: Beati miſeri:
cordes, quoniam ipſi miſericordiam conſequen-

tur. (2) Et ſi dubitet, quodnam horum

Chriſto

— —,N.j..)P0
(4) Vide S. Gert. 1. 5. c. 15. (e) Matp. 5. 7

Ais ohes
rt ürdrier
oritonenn pt
0boocin inen
e hertunn cec
wodum vien
fcis pro un
oc imeenonen
holts lifngir
lorius erg
1pro dohe
Pllamns, Nen
lute len kuin
Nec ſihi iner
Lom meriocus
Drationes d
Num cihhene,
1s; imd is
Mpecctum ſihn
ne CHriſi Ehhlin
in Aimny en

Iuls noſtra i

o Gefaneh

Aca .

nt

7

Vutehrn
mnehnntg il
Ne AMesſe
unen? peii
1umn N
nb nuund

DE AMORE PROXIMI. 43 5

Chriſto ſit acceptius, mediâ incedat viâ, &
utrisque, animabus ſcilicet, & peccatoribus
artem tribuat; vel potiùs uno eodémque a-
tu utrisque ſubveniat. Cùm erenim quod-
vis charitatis opus pro animarum piacularium
remedio ſalubriter offerri poſſit, quid vetat e-
tiam orationem pro peccatoribus amanter fu-
ſam hunc in finem DEO offerre, ut ſperatum
inde merktum cedat animarum ſolatio: quem-
admodum vice verſa precibus noſtris & Sa-
crificiis pro animarum remedio perſolutis
hanc intentionem licet adjungere, ut animæ
noſtris ſuffragiis adjutæ ſuas viciſſim pro pec-

catoribus preces apud DEum interponanoe;

utl pro nobis ipſis etiam interceſſuras non
dubitamus, præſêrtim poſtquam à pœnis ab-
ſolutæ plena beatitudine potitæ fuerint.
Nec ſibi timeat, qui ſic orat, ſuo- apud
DEum merito quidquam deceſfurum, etiam-
A orationes & actiones ſuas omnes hunc in
modum diſpenſet, & quaſi diſpergat paupe-
ribus; imò potiùs maximum ſe meritorum
compendium facturum piè confidat, dum a-
more Chriſti ſeipſum quodamodo ſpoliat, ut
ipſum veſtiat, &, ut ſua phraſi utar, incar-
ceratum blandis conſöolationihus ſublevet. Id
Gertrudis noſtra ſatis experta eſt, cùm ali-
quando pro defuncti anima ſua bona opera
DEO offerret. „ Vidit namque Chriſtum
„ Dominum id benignè acceptantem, &
„ quaſi gaudentem, quod aliquid haberet,
„ unde indigentibus fatisfaceret, qui facétis
Pro-

436 PARS III. CAPUT VI. §. 3.

„ propriis ſua beneficia non meruerunt. Vi-
„ dit prætereâ benigniſſimum Redemptorem
„ cuilibet operi ſibi ab ipſa oblato ex libera-
„ liſſima pietate ſua aliquid addere, & ſic il-
„ li remittere, ut pro bona voluntate nunc
„ duplicatum reciperet, & conſervaret in
„ *ternam remunerationem. Per quod in-
„ tellexit, quod homo non perdit, ſed
„ multùm lucratur in charitate alios juvan-

„ do. „ (J)

De charitativa ſupportatione, & correctione
defectuum proximi.

Dliliges proximum tuum ſicut teipfüm. Ad
hanc amuſſim tam defectuum proximi
ſupportatio, quàm eorundem correétio exi-
gendæ ſunt. Qui in communitate degunt,
vix aliam frequentiorem exercendæ charitatis
occaſionem habent, quàm in benigna defec-
tuum proximi tolerantia. Hæc, ſi Auguſti-
no credimus, (O) eſt lapis lydius, quo ge-
nuina charitas probatur. Tot inter homines
diverſi genij & ingenij fieri vix poteſt, quin
multa continuò occurrant, quæ tibi diſplice-
ant, & pariant faſtidium. Aut enim natura-
lis hujus, aut moralis alterius defectus tuam
exer-

(-) 8S. Gerr. 1. 5. c. 23.
(2) S. Auguſt. Serm. 21. de verb. Apoſt.

N 00

Klarre!
tans b fler
unkenionen
latolerare,
MI Wen tu
ino tutdars,
IScoginiond
etbis comanoe
Dpetentem:
iteten ptonim
Ninis, inge

In.
ill iglcck⸗
proximo ken
is goe
ne uia eſccn
Uinolerebies
Win te kene
Wilithignn
1honme, ii
iirlgen hi
UImum ſan E
Uckiſut, Poo
hve proprin
mronimo, il
ne, Gem
dd 19.
J

1

7
ℳ

DE AMORE PROXIMI. 437

exercebunt patientiam; & neceſſe erit multa vi-
dere, multa audire, quæ tibi neutiquam pro-
bantur. Et nonnunquam videbuntur tibi tam
abſona, & nativæ tuæ indoli tam contraria,
ut faciliùs tibi fuerit gravem aliquam corpo-
ris mortificationem ſùbire, quàm pacato ani-
mo iſta tolerare. Hic jam experiri poteris,
quanti valeat tua charitas. Si indignaris, ſi
animo turbaris, ſi iraſceris proximo, & a-

maris cogitationibus vexari te ſinis, aut etiam

verbis commotæ bilis teſtibus tuam pandis

impatientiam: hem! ùt liquido patet, cha-

ritatem proximi domi tuæ non eſſe, & te nil
minùs, quàm proximum diligere ſicut te ip-
ſum.
Si illi ipſi defectus tui eſſent, quos vides
in proximo: ferres profectò benigniùs, &
ab aliis quoque ferri cuperes moderatiùs.
Nunc quia defectus ſunt proximi, videntur
tibi intolerabiles. Recogita pauliſper, quid
alios in te ferre oporteat, quibús æquè tu il-
lis, ac illi tibi graves ſunt. Alter alterius o-
nera portate, inquit Apoſtolus, & ſic adim-
plebitis legem Chriſti, (b) quæ jubet diligere
Proximum ſicut ſe ipſum. Qui eidem jugo
adſtricti ſunt, pondus alterius perinde por-
tant, atque proprium: & ſi charitas verè te
jJungit proximo, illius defectus non tibi plùs
erunt oneri, quàâm tui proprij. Si amicus
alter ego; magis erit proximus, ſi diligis ſi-
cut teipſum. An igitur tuos defectus non
tole-

—

(h) Gal. 6. 2.

438 PAhRS III. CAPUT VI. §. 3.

toleras, & tolerari vis ab aliis? ergo vade,
& tu fac ſimiliter proximo, quem diligis,
imò debes diligere, ſicut teipſum. Sic ædi-
ficabuntur muri Jeruſalem, ſi lapis ſuppor-
tet lapidem, & cæmento charitatis ſibi mutuò
adglutinentur. Id Gertrudis noſtra divinitùs
intellexit, dum murum ex gemmis, cæmen-
ti loco, auro compaginatis erectum vidit.
Per hoc namque ſignificabatur, quòd ele-
„ Sti ſe invicem teneantur ſupportare, ſicut
„ lapis lapidem ſuſtentat in muro. Per hoc
autem, quèd colligamentum gemmarum
„ ex auro fuit, intellexit, quòd prædicta ſup-
„ portatio fidelium ad invicem fieri debet ex
„ Charitarte, &ũ pura intentione propter
„ DEum. „ (7)
Faceſſat ab animo hominis Chriſtiani, ne
dicam Religioſi, falſa illa mundanæ politices
æquanimitas, qua diſfimulant nonnulli, & in
ſpeciem moderatè ferunt quosvis aliorum de-
fectus: at ſine charitate, nec propter DEum,
ſed propter ſeipſos. Internè ſeveriùs judi-
cant proximum, vilipendunt in animo, &

occultè etiam indignantur, atque bene notant

ad memoriam, quæ ſuo tempore uſüui eſſe
poſſunt ad denigrandam famam proximi, aut
ſi quo æſi ſunt verbo, ad rependendam quan-
doque vicem. Diſſimulant interim, & fron-

te Stoica, ac ſi nil ſemirent, omnia excipi-

unt; ne videlicet aliquam ſuæ æſtimationis fa-

ciant jacturam, ſi quod ſentiunt, palam te-

ſten-

(7) §. Gert. 1. 4. c, 60.

U

gm n nt
oemn io
Cenhunn 6
hreetin
Merlhrn
Nnuin i
yofnns,
ndrd elt, n
tetendl, ſel
fnencte.
ronind Cefl
Dl bue cogten
Euot uniretl,
eris, Ce
Plis. (tn
Eum ammnt 4
Illem ei nidn
nſuitater nuin
gna pro (l
Liſio: gucni⸗
Hunas huſee n
Ures, erecfi
Dus fortier?
Ulam eni
lt inpariem.
Uobiimerin
1 is lamn &
Konibus

blgarion
hu r.

ſp lln

veltti

n fen cet

r Nern

8CNllerizee
ſ

DE AMORE PROXIMI. 439

ſtentur; néve ambitioni ſuæ „ qua clanculùm
laborant, aliquod ponant obſtaculum, ſi fa-
vorem proximi confeſſa indignatione, aut a-
verſione deperdant.
Propter DEum, NB. pura intentione prop-
ter DEum udl diligendus, ſic & ſupportandus
eſt proximus; & ſuavitas illa, quæ charita-
tis fundus eſt, non ſolùm in vultu ac verbis
præferenda, ſed intus in pectore conſtanter
retinenda eſt. Hac dulcorantur omnia, quæ
à proximo defectuoſo propinantur amara; &
ſola hac cogitatione: propter DEum, mite-
ſcunt univerſa, quæ dura ſunt, & evadunt
levia, quæ gravant, & aliàs videntur impor-
tabilia. Quid namque dulcius animæ ſincerè
DEum amanti, quâm tam levi impendio ali-
qualem ei reddere vicem, qui noſtri amore
iniquitates omnium portavit? (&) Equidem
magna pro Chriſto patiendi rarior ſe offert
occaſio: quidni igitur parvas ſaltem, & quo-
ridianas haſce moleſtias, ingratos proximi
mores, parvosque defectus ipſius amore fe-
ramus fortiter? Verè patiens in majoribus
nunquam erit, qui erga defectus proximi
fuerit impatiens.
Et ubi interim correétio proximi, ſi de-
fſectus illius tam æquanimiter ferendi ſunt?
Cuivis certè mandavit DEus de proximo ſuo;
nec ſuperioribus tantàùm, ſed etiam æquali-
bus hané obligationem injungit charitas, ut
à malo retrahant proximum, & qualemcun-
que

—

—

(6) Iſai. 53. 11.

440 PARS III. CAPUT VI. §. 3.

que DEl offenſam, ſi poſſint, impediant.
Quinam igitur placere DEO poterit iſthæc
patiemtia, & tacita defectuum tolerantia,?
Annon ſatiùs fuerit, & proximo utiliùs, ar-
guere delinquentem, & ſi aliter non liceat,
indignatione ſaltem, & diſplicentiæ ſigni-
ficatione erroris ſui commonefacere? En!
quàm bellè amor proprius tuetur ſe ipſum,
& ſub ſpecie zeli ſe occulit ſuperbia. Non
dicimus, peccatis proximi, quæ certò pec-
cata ſunt, tacità conniventiâ velificandum,
multò minùs illis, quibus ex officio incum-
bit, correctione peccantium ſuperſedendum
eſſe: id modò aſferimus, defectus proximi
patienter & amanter ferendos, nec unquam
ob ejusmodi defectus, ſeu parvi illi ſeu mag-
ni fuerint, charitatem deſerendam eſſe. Ta-
metſi igitur correctio, ubi res'exigit, inter-
mittenda non ſit: in ipſa nihilominus corre-
ctione, à quocunque demum fiat, lex illa
charitatis, quæ jubet diligere proximum ſi-
cut ſe ipſum, ex oculis nunquam dimitti de-
bet: ut proinde charitativæ ſupportationi
proximi in ipſa etiam correctione ſemper
locus ſit.
Qui ex officio tenetur ad correctionem
proximi, prius ſemper affectum medici erga
ægrotum induat, neceſſe eſt. (Quemadmo-
dum is non indignatur ſuo patienti, aut du-
riùs, quàm neceſſitas poſtulet, tractat miſe-
rum: ſic & Superior charitativus placido a-
nimo medelam adhibet; & quod lenibus em-
pla-

cellhotis n

7

,Ckes hr
lelcer prind
Pibes anon
morun Ceke
Dauc atem pe
le poleele,
duris otihe
Era chariag en
tindo, mnen
n increnne,
Opaſim mmmn
utem. Dig
Eeviendum non
Non vindch
l, à mimn

corlectionenen

Ulimo lli ſe⸗
Urle pren
r, ut loenn
! Nlit

WN

ui 1 0portet,
Aierun
L A ceher

lng n

E

n

1
Won
Kün ger
Anmungani
e

R
R

nm ſe

1

in hrltinir
Cths noln
g, Arr nnin
hriilkung

weäitt er
Uümunene
Ann tdl
Nuunntr

I

4
dhncnnt
2 Wui

aen
l.
*

G S
Abi⸗

N 4
1

DE AMORE PROXIMI. 441

plaſtris curari poteſt, uſtione & ſectione non
tentat evincere. ‚„Utinam, (dicebat aliquan-
„ do Chriſtus Gertrudi) utinam quidam ſal-
„ tem per expreſſionem ulcerum amicorum
„ ſuorum dignarentur addiſeere, qualiter ul-
„ cera corporis mei, ſcilicet Eccleſiæ, hoc
„ eſt, defectus proximorum poſſent curare:
„ ut ſcilicet primò leniter tangendo, id eſt „
„ lenibus admonitionibus in charitate, pro-
„ Ximorum defectus ſtuderent emendare.
„ Dum autem perpenderent, ſe ſic non poſ-
„ ſe proficere, proceſſu temporis ſtuderent
„ duriùs corripiendo ſanare. „ (1) Itaque
vera charitas eum, qui corripiendus eſt,
hortando, monendoque potiùs convenit „
quàm increpando, & acriùs arguendo, mi-
nùs paſſim infamando, quamdiu res admittit
lenitatem. Et ſi quando ſeveriùs agendum,
& ſæviendum nonnihil: ſine felle ſævit. Non
ira, non vindicta, non propria, ſed DEI
cauſa, & animarum ſalus vehementiorem ab
eo correctionem extorquet: ac interim intus
in animo dulei affectu ejus miſeretur, ſibique
in corde præfert, cujus defectus foris per-
ſequitur, ut locum habeat illud Sanctiilimi
Patris: Oderit vitia, diligat fratres. (m)
Ergo correctio quæcunque, ut ſit proficua,
amoroſa ſit oportet, alioquin non eſt effectus
amoris. Qui alterum in ira corripit, ut qui-

dam Patrum dicebat, (a) ſuæmet paſſioni

Scient. Sanc. Comp. G g ſatis-

() S. Gert. I. 3. c. 75. (m) 5. Reg. c. 64
(2) V. LPP. 1, 5. c, 4

4422 PARS III. CAPUTVI. §. 3.

ſatisfacit, non legi charitatis; neque tali mo-
do alium ſanandum ſperet, quo lædit ſeip-
ſum. Niſi delinquens amari ſe ſentiat, etiam
dum corripitur, perit correctio. Hinc Au-
guſtinus corrigenti proximum: ſi, inquit,
amore illius facis, optimè facis; ſi amore tui
facis, nihil facis. Sanè indiſcreti correctores
illis tectoribus ſunt ſimiles, qui unam alter-
amve tegulam reſtituturi, decem integras
frangunt ſua impetuoſitate. Sic importuna,
& nil minùs quàm amoroſa correctio animum
delinquentis magis exulcerat, & omni fructu
procul perit cum ſonitu verborum; quin non
raro compunctionis locò, animum proximi
ſuâ inficit amarulentiâ, & diffidentiâ erga cor-
rigentem, unde graviores nonnunquam, quàm
fuerat præcedens, ſequuntur defectus, & fit
error poſterior pejor priore. In eos dunta-
Xat invehendum ſeveriùs, qui nullà facti tan-
tuntur pœnitentiâ, aut etiam malefacta defen-
Hunr : „ Illum econtra (utl egregius Aſceta
„ gyptius, Abbas Paſtor monuit) illum,
qui errorem agnoſcit, ſeque peccaſſe fate-
tur, duriùs ne arguas, alioquin bonum a-

ſi ſuaviter illi dicas: non contriſteris nimi-
àm, frater! ſed cave tibi in futurum; hoc
pacto magis ipſum ad pœnitentiam move-
„ bis. „ (o)

Si iis etiam, qui ex officio tenentur, tam .

cauto opus eſt, ne corrigendo alios aliquod
— faci-

—

(9) V. PP. Il. 5. c. 10. R. 48.

nimi propoſitum in illo turbabis. Econtra

M

Gurtrnttch
idind
⸗ 4 Eerll⸗
Pordirentt
Nelis d
renleortel
kemmerei,
Perin, prelun
cntinns Dron
te ſele olendin
1r efkecum; u
urds uanis,e
ne levions eke⸗
apiet Clecin!
Nricnlum eruut
Ctuum fufkren
iparümc ann
imns Pieri
un hebetehlin
Uuit: Cr ſou
mitite /in ⸗n
urſim lenn
ulnij vhr n
late /9)
lre hlfn⸗
nyprucemer,

G .
N Arooanti

d lumilte
N llorce,
enſim ge

DN

el en

—

— =

E
=,˙ñ,.

=
=☛
-
=

ien n
n Kimmn,
aumetounn
lem Comiten
lenonm auunn
Aüinun fhunn
ftmiagan
mnagtanela
Elig t
n. Vturt

nndhii
iakif
Ar om)n
ſe ſen 6
uigu:
ndt M

—

DE AMORE PROXIMI. 443

faciant charitatis diſpendium: quanta circum-
ſpectio adhibenda eſt illis, qui ſola charitatis
lege, & in certis duntaxat caſibus obligantur
ad correctionem fraternam? Præterquamenim,
quòd æqualis ab æquali non tam æquanimiter
ferre ſoleat correctionem; ac inſuper non rarèò
ſub ſchemate zeli, ſanctique fervoris deliteſcat
ſuperbia, præſumptio, & averſio animi: ni-
ſi charitas proximi in hac correctione plena
luce ſeſe oſtendat, vix unquam bonum ſortie-
tur effectum; ut/potiùs timendum, ne evul-
ſurus zizania, eradicet triticum, & correctio-

ne levioris defectús, vitium longè maximum

capiat dilectio. Minus certè privato iminer
Periculum ex tacita humilique alienorum de-
fectuum ſufferentia, quàm eorundem liberio-
Ti parumque conſiderata correctione. San-
ctiſſimus Pater agens de zelo bono, quem de-
beant habere Monachi, ſumam rei in hoc con-

ſtituit: Ut honore invicem præveniant; & in-

Birmitates ſuas ſive corporum, ſeve morum pa-
tientiſſimè tolerent; excluſo penitus illo ama-
ritudinis zelo, qui ſeéparat à DEO, quia à
charitate. („99) V
Qauare niſi fraterna correctio omninò ſua-
viter, prudenter, & ſine ulla authoritatis cu-
juspiam arrogantia, rogando potiùs, quàm
arguendo humiliter fiat, nil boni pariet, ma-
gisque diſcordias, animi exacerbationes, ali-
osque effectus charitati fatales poſt ſe trahet,
quàm Prætenſam defectuum emendationem.
Gg 2 Us-
(-) S. Bened. Reg. c. 72.

444 PAks III. CAPUT VI. §. 3.

Usque adeò nempe ſuſpecta plerumque res
eſt, zelus alienæ perfectionis, ut non fruſtra
Saleſius cum lapide Bezoar comparandum du-
Xerit, qui rarò ſincerus ac genuinus reperi-
tur, ut vix unus ex centum veneno efficaciter
reſiſtat, quin potiùs ægrum reddat adhuc æ-
griorem. Ita prorſus cum zZelo plurimorum
res ſe habet; qui dum præfidenter & indi-
ſcretè malum propulſare ſatagunt, & ad mi-
nimos quosque defectus excandeſcunt, ex
malo pejus efficiunt, & inſtar imperiti medici

afflicto addunt afflictionem, & morbum red-

dunt pertinaciorem. „ Hoc malum, inquit
Beatus Laurentius Juſtinianus, apud bonos
etiam reperire eſt, ut ſub ſpecie ſancti fer-
voris incautos crebriùs re argaane : quo-
rum plerique tamen plùs apu alios, quàm

27
27
27
22

„ videntur. Iſti habent zelum, ſed non ſe-
„ cundùm ſcientiam; cùm debitus ordo fervi-
„ dæ charitatis exigat, ut quisque primd ſe-
„ ipſum, deinde & alios reprehendat. „ (9)
Equidem graviores DEl offenſæ, & ubi pe.
riculum in mora eſt, à quovis ſtatim pro poſ-
ſe propulſandæ ſunt, & nihil non agendum,
ſi res medicinam recipiat, ut honor DElI ſar-
tus tectüsque ſervetur: at verò ad minimos
& quotidianos defectus plerumque convenit
connivere privatum, & Chriſtiana charitate
ſupportare delinquentes, ad mentem Apoſto-
li: Debemus nos firmiores imbecillitates infr-
mo-

„ apud ſemetipſos Divinum honorem zelare

W2 Dec vit. ſolit. c. 4.

NM

Vumn Nin,
Mein iin
en lnli,
Pochntene, 1
gein chbel
Lpckteroopil
Sndi grtoninn
Ere dis, gud
Oclduntur dek⸗
Treckione verdt
e nncelt, uls
emiciomaeonn
Aons noer
Im/Ant,
uuſenm leſli
iur. ur,1
h gite ui
1ſulin n,
Ube ſe churint
proömum,
Eurdions ack
unedo⸗ drert
Ene mllum e
lche kln,
Nnes iadvet de

ls,
tin

3

1
NNS
U

e⸗

Elnmm lini
Aonkin

Uirvetndets

,A mubn

Demuün, i

g tMltu
ſewelul
tmunr,e.
Atis un
turnte
n Anb

H

e n

Ggteli,

kenk
Gelinn

DE AMORE PROXIMI. 445

morum ſuſtinere, & non nobis placere. (r)
Superiori interim erit integrum, correéctio-
nem, ſi opus ſit, ad occaſionem magis com-
modam differre, ut minori periculo, majori-
que fructu adhiberi poſſit.
De cætero optima, & cuivis permiſſa cor-
rigendi proximum ratio eſt, boné exemplé
Præire aliis, qué multò feliciùs citiusque e-
mendabuntur defectus quicunque, quàm ulla
correctione verbali. Homo ſolidæ virtutis, etſi
ore taceat, factis ſemper loquitur, & qui-
dem idiomate omnium linguarum. Hinc An-
ſelmus noſter ad illa verba Apoſtoli ad Ti-
tum: In omnibus te ipfſum præbe exemplum bo-
norum operum, ſic Religioſorum quemlibet al-
loquitur: Ita vive, ut ſis omnibus forma rectè
vivendi, & qui te viderint, legent in tuis ope-
ribus, quaſe in libro, quid ſibi agendum. Hac
lectione ſine charitatis diſpendio licebit corri-
gere proximum, qui niſi tardi omnino inge-
nij, & tardioris adhuc cordis fuerit, mores
ſuos improbos brevi dediſcet; aut ſaltem te
præſente multum de ſua improbitate remit-
tet, ſicque ſenſim, & quaſi inadvertenter ali-
os mores induet bono tuo exemplo tandem.
convictus.
§. 4.

De dilectione inimicorum.

DHimus ſuprà, amorem proximi eò fem-
g 3 Per

— — —

(r) Rom. 15. 1.

446 PARS III. CAPUTVI. §. 4.

per perfectiorem eſſe, quò minùs in ipſum
proximum, ejusve qualitates noſtra fertur in-
tentio; quandoquidem motivum amoris,
quod DEus eſt, eò puriùs dominatur actui.,
quò minus in ſubjecto ſibi vendicat ſenſuali-
tas, aut delectationis naturalis quæſitio. E-
nimvero proximum nobis benevolum & gra-
tum diligere, naturæ per omnia eſt conſenta-
neum; nam & Ethnici hoc faciant. Sed ſin-
cero amore illum compleéti, qui nil in ſe ipfo
habet amabilitatis, habet autem plurima, quæ
nobis diſplicent, & quodamodo nauſeam &
averſionem ſuadere poſſunt: is demum natu-
ræ vires excedens, & genuinus amor eſt.
Dura quidem nux videtur multis inimicorum
dilectio, & lex illa Evangelica: Diligite i-
nimicos veſtros, benefacite bis, qui oderunt
vos, (5⁵) aliquibus tam difficilis, & vires ho-
minis adeò tranſcendens viſa eſt, ut eâ pri-
mum auditâ exclamârint: Lex Chriſtianorum,
lex impoſſibilkum nihilominus ſub duro hoc
cortice latet nucleus ſuaviſſimi amoris, quem
ipſa veritas ſubjectis ſtatim verbis manifeſtat:
Ut ſitis filij Patris veſtri, qui in cœlis eſt. (t)
Is nempe certò certiùs filiali amore DEum di-
ligit, & paterné rurſum diligitur à DEO.;
qui ipſius amore diligit inimicos.
Hanc veritatem Amoris Magiſter Gertru-
di ſuæ jucunda viſione perſuaſit. Exhibuit
ipſi charitatem in ſpecie arboris tam fructibus
bonorum operum, qudm Roribus oneroz vo-
un.

—

(*) Math, 5. 44. (²) loc. cit.

NM

Sun in.
tuim ch

1
. ir nggel
Anm
5 Mes
to cuten e
I:Cs Vr
ſid homo n
unn inico,
fonem, uol
Doe wotncn li⸗
Keltanmnn
ODunr uſin
blg, Nte
& ammiin
poms Cnn
Cörumineni
is Dol u
lem fübireſr
lPiain ſnoere⸗
iciis, glin i
DoresOnnts n
HEimmwtnfn
Un eclis
n ftpnnomn
ile unnits
. Effinene
En Hen,
ti elum
Alerins en

1 4 .

1

nuinns tmor l
Nils inoon
liu: Rt
1 n en
Kisbo⸗
üd u

lulhikamn

nimntd; ſen

, 1
nebsnu

1

ſ

1A G

DE AMORE PROXIMI. 447

untatum refertæ. Inter alios fructus viſeban-
tur etiam nuces, quas ut Gertrudis carperet,
ſibique porrigeret, Sponſus mandavit. Quod
cùm promptéè faceret, monuit ulteriùs, ,„ ut
„ etiam nuces illas decorticando, & extra-
„ hendo cutem ad manducandum ſibi apta-
„ Tet: dans per hoc intelligi, non ſufficere,
„ quòd homo mentem frangat ad benefacien-
„ dum inimico, niſi etiam ipſe quærat occa-
„ ſionem, quomodo hoc perficiat. Nam
„ hoc totum ſignificabatur per hoc, quòd
„ fructus nucum colligere, & parare mone-
„ batur, ut ſcilicet benefaceret ſe perſequen-
„ tibus. Et ideò Dominus nuces, quæ duri
„ & amari ſunt cordicis, in una arbore cum
„ pPomis demonſtravit: quia charitas inimi-
„ corum intermiſceri deber dulcedini ſuavita-
„ tis DElI, qua quis etiam paratus ſit mor-
„ tem ſubire pro Chriſto. „() Ita planè
nuſpiam ſinceræ charitatis nucleus deguſtatur
dulciùs, quàm in dilectione inimici. Alij a-
mores omnes, quibus in proximum propter
DEum noſtra fertur affectio, naturalis cujus-
piam affectús admixtione infici poſſunt, ut
non ſit pura omnino ſumi boni dilectio, nec
proinde ſuavitas defæœcati amoris in animam
plenè ſe diffundat. In ſola hac dilectione Di-
vina bonitas, propter quam creatura nobis
non bona diligitur, totum ſibi vendicat amo-
rem, ac ſola etiam afficit palatum animæ,
ut absque alterius creatæ ſuavitatis admixtio-
Gg 4 ne

„

—

(₰) S. Gert. I. 3. c. I5.

448 PARS III. CAPUT VI. §. 4.
ne guſtare poſſit, & videre, gudàm ſuavis eft

Dominus. (X)
Quid enimvero dulcius animæ DEO pla-

cere cupienti, quàm certò ſcire, & ſapidè

intelligere: Sumum illud Bonum ſibi in facto
ſuo non modò complacere, ſed & ſe ſihi ſi-
milem quodamodo æſtimare; dum quod DEO
pProprium eſt per naturam, ſibi imitari licet
per gratiam. Inimicos diligere, malis bene-
facere, Divina illa perfectio eſt, qua ſine ge-
neri humano per orginale peccatum à DEO
averſo, nulla unquam ſperanda fuerat re-
demptio; nec modò peccantibus, & eo ipſo
inimicis ulla ſupereſſet ſpes veniæ. Nunc
autem, ex quo Divina bonitas benefacit eti-
am inimicis, & ſolem ſuum oriri facit ſüper
bonos & malos: ( tot miſeri continuò re-
deant in gratiam, & antehac inimici inter fili-
os DEl computantur. Hoc certè, & non a-
lio motivo Chriſtus Dominus legem hanc E-
vangelicam nobis reddere voluit acceptam,
dum ſubdidit: Ut ſitis klij Patris veſiri qui
in cælis eſt; ac ſi hoc ſolum ſufficiat ad dile-
ctionem inimicorum omnibus efficaciter per-
ſuadendam. Qui alias leges & mandata ad
unguem etiam obſervant, ſervos ſe & qui-
dem inutiles æſtimare jubet: at qui diligunt
inimicos, & perſequentibus ſe benefaciunt,
certos eſſe voluit, quòd ſint filij Patris qui
in cœlis eſt. Quantò igitur filiorum conditio
melior eſt, quàm ſervorum, tantò quoquea-
mor

() Pfal, 33. 9—0) Mat. 5. 45.

ld propter
n Mterlse p
1r Chritumn
amieren
Erlt Cnid,
Qllte, ulo
is oopiin ken
Cün finiinunr
nungeuntin
GO, Mnd
(liden u
utam keeiti
n pomnt fülin
Um imtimunß an
0 ACe
Chrikn, Cun
henfii xin
Pphiſenn
nj Mullinſ⸗
e Chnnt

.
ſn.

lur.

ð
hend ienn
umni kon
s Eenz NM
Niz kentiii
nn fii/
imimo
Nimiurh

4
10 R. e
ſh

nNN

1 3

,DD

lmmt uiß

1eo ,

, 5
Etrinmd

DE AMORE PROXIMI. 449.

mor inimicorum quoscunque alios virtutum
actus antecellit. Hinc etiam Gertrudi ſuæ
hunc amorem perſuadere cupiens Chriſtus
ait: „ Perpende, quanta familiaritate note-
„ tur à Rege, qui ſibi in omnibus præ aliis
„ magis aſfimilatur; & inde æſtima, quan-
„ tùm affectus meus creſcat erga te ex eo,
„ quod propter me ſimilem mihi contume-
„ liam pateris. ,„(2) Similem nempe pro-
pter Chriſtum patitur contumeliam, qui ſi-
mili erga inferentes contumeliam aftectu, quo
pertulit Chriſtus, amanter tolerat.
Quare, ut homini obtinendæ hujus felici-
tatis copiam faciat DEus, atque ad intimam
ſecum familiaritatem ſuaviter inducat; ſinit
nonnunquam aliquos averſo erga ipſum eſſe
animo, ut dum nullam in creaturis, ac ne in
illis quidem, in quibus maximè confidebat,
ſecuram reperit fidelitatem, in ſolo DEO to-
tam ponat fiduciam, ſicque inimicitia homi-
