lativè tantùm, ſed re ipſa ac practicè compa-
tiendi: quia nemo ita cordialiter ſentit paſſio-
nem Cbriſti, ſicut is, cui contigerit ſimilia
bati. () .
Et hæc eſt illa vera & ſincera compaſſio,
quam perfectus amor, & gratitudo tot nomini-
bus debita exigunt, & noſtri amantifſimus Re-
demptor à nobis unicè expectat. En! ipſa verba,
quibus ſuum hoc deſiderium pandit Gertrudi:
»In nullo, inquit, poteris mihi gratiùs ob-
„»ſequi, quàm in eo, quòd patienter in me-
„ moriam meæ paſſionis ſufferas, quæcunque
„ eveniunt gravamina, ſive interiora, ſive
„ Exteriora; & cogas te ad facienda, quæ
X 5 „. Uibi
—

(2) §. Gert. 1. z. c. 42. () TImit. Chr. l. 2. c. 12.

—

306 PARSIII. CAPUTII. §. 3. DECON-

tibi magis ſunt contraria. Et hoc ſaluber-
rimè in cuſtodia ſenſuum exteriorum, &
refrenatione ipſorum perficere poteris.
Nam quicunque ſe in memoria meæ paſſio:
„ nis ſtuduerit exercere, absque dubio lar-
„ gam remunerationem à pietate mea ſe ſpe-
3, ret accepturum. ()
Quot non continudò per diem ſe offerunt,
occaſiones, huic Redemptoris noſtri deſide-
rio gratificandi? eccur igitur non ambabus
manibus teneamus, & gravamina, labores,
aut etiam dolores quoscunque in gratam ac
amoroſam Chriſti patientis memoriam fera-
mus fortiter, imò gaudenter, certi, tam gra-
tum nos ipſi facturos, ac ſi paſſionis tempore
ipſius in nos transferendo dolores maximo,
ipſum cruciatu ſublevaſſemus. Quot non,
piæ animæ in dolorum Chriſti meditatione.
ejusmodi inardeſcunt deſideriis, ut tenero,
compaſſionis affectu ex animo cuperent, ſi
Chriſti patientis tragediæ fuiſſent præſentes,
ſolatij quidpiam afferre potuiſſent ipfius cru-
ciatibus; quin imò ſe felices reputarent, ſi
ea ipſis, quæ Simoni Cyrenæo ſors obtigiſſet,
ut Chriſtum Dominum ſub crucis onere ge-
mentem fublevare, aut alios ipſius dolores
ſuo dolore redimere, aut injurias & contu-
melias cum proprij honoris diſpendio averte-
re licuiſſet. En! moddò tibi offertur hæc ip-

9
25
25
29

ſa tot votis expetita occaſio. Potes, ſi- vis
hoc momento huic tuo deſiderio facere ſatis-

Qudò

—

() S. Gert. l. 4. c. 15

N.
komns, n
nnief cob
mantersd ohe⸗
1 Gmen idi
r ris:
Dmmmgte Nn
leres rca hen
6unids Krern
en Aguun De⸗
Prioum: „e
,Illus ine me
Mirimt,nd⸗
En digtan h
ol Domim:5
Sutur, Aul
Wen, qun in!
s,muligketf
e humpdnt e
Uer cllpeblen e
Nokprmints

E wortitäer

Aildes te⸗
mi, nih
lols weini
nr, nes

FORMTATE CUM CHRISTO. 307

Quod nunc facis, jam tunc te facturum præ-
ſewit patiens DEus-Homo; & in hac tua
compaſſione ſibi complacuit, ac ſi patienti &
morienti præſens opem tuliſſes. Audi, quid
per Gertrudem tibi dicat Amator tuus, Sal-
vator tuus:
Dum namque Sanctiſſima hæc Virgo in die
paraſceves circa memoriam Dominicæ paſſio-
nis ſuaviùs afficeretur, cuperétque ex animo
vicem aliquam Dilecto rependere, dixit ad
Dominum: „Eja! doce me, ! unica ſpes &
„ ſalus animæ meæ, quomodo tibi pro tua a-
„ mariſſima, mihique ſaluberrima paſſione ſal-
„ tem aliquam poſſim rependere vicem? Ad
„ quod Dominus: Si quis alienum ſenſum
„ ſequitur, & non ſuum; ille mihi captivi-
„ tatem, qua hora matutinali captus, liga-
„ tus, multisque injuris affectus ſum pro, ſa-
„ lute humana, rependit. Qui verò humili-
„ter culpabilem ſe reddit; judicium, quo
„ horâ primâ multis falſis teſtibus accuſatus,
„ & morti adjudicatus ſum, mihi recompen-
„ ſat. Qui autem ſenſus ſuos continet à de-
„ lectabilihus; flagella, quæ ſuſtinui hora
„ tertia, mihi rependit. Et qui ſe ſubdit
„ diſcolis prælatis ſpineam coronam mihi
„ alleviat. Qui verò læſus, priùs ad pacem
„ humiliatur; crucis mihi bajulationem reſti-
„ tuit. Si quis etiam ſupra poſſe ſe extendit
„ ad opera charitatis erga proximum; exten-
„ ſionem, qua hora ſexta in cruce acriter di-
„ ſtentus ſum, mihil rependit. Qui etiam
„non

308 PARS III. CAPUT III. DE

„non fugit gravamina contumeliæ vel tribu-
„ lationis, ut proximum retrahat à culpa;
„ mortem meam mihi rependit, quam per-
„ tuli hora nona pro ſalute humana. Qui
„ autem conviciatus humiliter reſpondet; me
„ quaſi de cruce deponit. Qui verdò proxi-
„ mum ſibi præfert, repurans ipſum ma-
„ jori honore vel commodo, aut aliòé bo-
„ né ſe digniorem; ille ſepulturam mihi
„ rependit. „ (d)

DE
AMORE CHRISTI EVoHIARISTICI.

AMor incarnatus cùm dilexiſſet ſuos, in fi-
nem dilexit eos, (a) ac tale ſtatuit ſui
monimentum, ut plus ultra non poſſet. Do-
minus Zlſus ipfa nolte, qua tradebatur, ac-
cepit panem, & Sneregs agens fregit & dixit:
accipite & mandukate, boc eſt corpus meum,
guod pro vobis tradetur; boc facite in meam
commemorationem. Similiter & calicem poſt-
guam cœnavit dicens: bhice calix novum teſta-
mentum elt in meo ſanguine; hoc facite in me-
am commemorationem. (b) Nempe infinito
amori ſatis non fuerat ad finem usque nos
diligere, niſi etiam ſine fine diligeret. Datu-
rus

64) S. Gert. I. 4. c. 26. (2) Joann. 13. 1.
(?) I. Cor. II. 23. &c.

rhe,
en guiden
eaer n Dir
) Müut doe
„ IOrs Junnn
Pet Pelons ſ
ncnenll ergin
glod Ionumu
Imemordenm
E, hac on n
Eno moc
1 Cnoticie vne
Uprig ſpecen
lguli nludn
Vinhoc mtein
lotlimr, Nri
rn he
el.
Cln men i
Eenir inilei
darffeum 4
hum ſce
Unlckrundn e

nr lnt MeriNn

OII AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 309

e rus pro nobis omnia, corpus, ſanguinem, a-
e nimam, ſuo amori necdum ſatisfeciſſe vide-
pelt batur, ſi ſemel tantùm dediſſet: quare ut ſi-
Nn ne fine dare poſſet, quousque veniret, (c) ac
ne momento quidem à nobis abeſtet, ſed ad-
eſſet ſemper uti Divinitate, ſic & corpore &
anima; inſtituit hoc adorandum ac ſtupen-
Romcht dum amoris Sacramentum, in quo vivam
minmi ſemper paſſionis ſuæ haberemus memoriam,

SS & immenſi erga nos amoris memoriale per-
petuum. Non quidem memoriale hujusmo-
r di, quod ſignum tantùm eſſet rei ac veritatis;
WIII ſed memorlale rem ipſam ac veritatem con-
DM tinens, hac ſola diverſitate; ut quod olim
cruento modo peractum eſt in cruce, incru-

IEnN ento quotidie ageretur in altari; & qui in
propria ſpecie tunc adfuit, adeſſet modò ſub
aliena. are nihil hic credendum oculis,
nil guſtui, nil tactui; nam viſus, tactus, gu⸗
ſtus in hoc myſterio fallitur: ſolis auribus tu-
tò creditur, per quas ſolas veritas innote-
ſcit: Hoc eſt corbpus meum, bic eſt Janguis
meus.
Cùm autem hoc amoris prodigium, uùt
exercetur in altari, ſit verum ac unicum novæ
legis Sacrificium; & ùt ſumitur à fidelibus
præcipuum fidei Sacramentum: utroque mo-
do conſideratum reverentiam ſummam &
amorem ſanè maximum à nobis exigit; ut
proinde abs re non fuerit, utrumque ſingilla-
um expendere, & quid utrobique facto ohpus
ſit,

(c) l. c. 24.

3 PARS III. CAPUT III. §. 1. DE.

ſit, ut finis & effectus à Chriſto Evchariſti
co intentus obtineatur, penitiùs confiderare.

De Sacroſankto Miß Sacrificio.

BEnigniſſimus Redemptor magno Redem-
Pptionis noſtræ negotio doloroſa ac igno-
minioſa morte finem impoſiturus, tale nobis
memoriale poſt ſe relinquere ſtatuit, quo fſi-
mul immenſi hujus erga nos amoris perenne
daret indicium, & und tribueret nobis facul-
tatem, inæſtimabili Redemptionis noſtræ be-
neficio condignam gratitudinem rependendi-
Quamvis enim in Eccleſia ab ipſo fundata plu-
rima eſſent, quæ Redemptoris æquè ac Re-
demptionis memoriam oblitterari nunquàm
ſinerent; ac in Scripturis ſacris, & traditioni-
bus non ſcriptis mors Salvatoris, ceu baſis
& fundamentum noſtræ ſalutis, ſemper incul-
cata fuiſſet fidelibus; ut adeoque nullus un-
quam ſe Chriſtianum eſſe cogitare vorviſſet,
niſi primitùs Chriſti Redemptoris meminiſſet:
mhilomninus adorandum hoc Miſſæ Sacrifi-
cium ceu memoriale nobis utiliſſimum, ac ſi-
bi ipſi maximè glorioſum ingenioſus amor
Redemptoris excogitavit, quo nempe & re-
demptionis univerſalis fructus copioſior re-
dundaret in ſingulos, & honor DEO ex
gratitudine condigna exhiberetur præſtantior.
Si namque nuda paſſionis Chriſti recorda-
io,

Nbn

, fümm⸗
s An
Tnnt ai ſun
worrti
cOineme in
zinſhented
licoine, Kde
Uüenim wor
ts hominumm
Keit, Alngus3
Gonis nolre henn
Cifcium, in gun
Au (Hcd modi
neihibenn ens
erit, cum da
in Aati
Pr am ctucd
Inn Cevon n
woria? en!
igrnanm!
eine Nene d
All iüien ht
inn Perentedeng
i von in nn,

Ulh

=

4

=

1

1
.

=z =

1 Ceifenn,
iefemnrin in.
Ar GNalimun
ii Ueenherum

1

Nher Nub in
atennuuns alre
Cen thenſent
iboündnpn⸗
4
Ne E N.
Ahun unte

li, Andoni

eluns Eita
r uNde MM

Ae wIne M,

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 311

tio, ut nuper vidimus, tantum nobis affert

utilitatis, quid non poterit ejusmodi paſſio-
nis memoria, cui jungitur Sacrificium ſuper
omnia Sacra honorificum ac gloriofum; quo
nempe Supremæ illius Majeſtati per peccatum
læſæ non ſolùm redditur, quantum reddi po-
teſt ab homine, ſed etiam quantum reddi debet
DEO. Uti enim mors Filij DEl in cruce pro
eccatis hominum juſtitiæ Divinæ per ompia
Eiistccit, & ſanguis Agni chirographum dam-
nationis noſtræ penitus abolevit: ſic & Miſſæ
Sacrificium, in quo tota Chriſti morientis tra-
gœdia (Hcèt modéô incruentò) denuo ad vi-
vum exhibetur, ejusdem prorſus valoris eſt
ac meriti, cum idem ſit Sacerdos, eademque
hoſtia in altari, quæ fuerat in monte calvariæ
ſuper aram crucis. Quid ergo non poſſit in
anima devota talis ac tanta paſſionis Chriſti
memoria? aut quæ non de ccœlo trahat dilu-
via gratiarum? Si multi ſpectatores miſeran-
dæ illius Scenæ, etſi neſcirent, quòd ipſorum
cauſa ibidem acta ſit, de monte calvariæ re-
duces percutiebant pectora ſua pœnitentes:
Quid non in animas Chriſtianorum poter it
hoc Sacrificium, quibus planè conſtat, eum
qui offertur in alrari eſſe DEum -Hominem,
ſuumque dulciſſimum Redemptorem etlfi ali-
ena ſpecie occultatum? Fierine poterit, ut
amore no ſuccendantur eorum corda, &
quidem Apenem tanti beneficij quaſi no-
Viter reper iva memoria expoſcitꝰ?
Qum utilis interim homini iſthæc paſſio-
nis

312 PARS III. CAPUT III. §. 1. DE.

nis ac mortis Chriſti in Sacrificio Miſſæ me-
moria; tam grata ſimul & accepta eſt DEO
pro immenſo Redemprtionis beneficio gra-
tiarum actio, quàâ major & præſtantior nec
ab ipſo DEO deſiderari poteſt. Equidem
beneficio infinito infinitam deberi gratitudi-
nem, nemo ibit inficias. Quinam autem nos
pauperculi & infirmi hôc nos unquam debité
exſolveremus? aut unde infiniti valoris Sa-
crificium gratitudo noſtra conquireret? Sit H-
cèt infiniti pretij Sacrificium oblatio Chriſti
morientis in cruce, ac omnia Sacrificiorum
genera unl dignitate, ſic & efficaciâ in im-
menſum excedat: at at hoc Sacrificium, &
hæc gratiarum actio non noſtrum, ſed Chri-
ſti Domini ſolius opus eſt, quo ipſo nempe
gratitudo noſtra novo maximoque oneratur
debito, quèd noſtra debita pro nobis imme-
ritis diſſoluat. Unde niſi increara Sapientia
inveniſſert, & Amor incarnatus inſtituiſſet hoc
Miſſæ Sacrificium, nobis ingratis moriendum
fuiſſet, dum nunquam gratiarum actionem
infinito debito correſpondentem noſtrúm quis-
quam præſtare ſufficeret. Stupendo autem
hoc amoris invento, quo Chriſti in cruce ob-
lationem repetere licet, nos ipſi cum Chriſto
infinitæ dignitatis hoſtiam offerendi, & gra-
tes debitas referendi accipimus poteſtatem:
quod cùm nobis ad ſalutem, tum Chriſto
ipſi ad majorem cedit gloriam; dimm eâdem
Sacrificij crucis efficaciäã, qua tra delevit
peccata, ſimul etiam nos aptos Paresque red-
dit,

muxmn, in
6ranlet deben
Kigſeünth
ynurum Gon
zeni. Copti
ila: (Mien/
1Donini indenn
lem, Obenn e
e Chriſtiotern
I ginis dd
ſterio leronui
Eluis impeniit
1e, modd gri
un recenpin
Im gruumdten
leſuete n ng
Aſecinen di
In Eeron
Nnci, u etchnn
nchimn Hietbine
Mdctnhenin
Auuetbi, ce
e llelinbin
id Aalere,
l g

1
19

. euan,e

1
a 109 e

Wal, o wenn
n nninotle onent
Mielnne.

n

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 313

dit, dignas pro tanto beneficio referendi gra-

tes.
Non ultrà jam quæras, pia anima! Setis
retribuas Domino, Pro beihe⸗ guæ retribuit
tibi; (1) En! ipſa DEl bonitas, quæ infini-
tis te cumulat beneficiis, ſimul modum vi-
resque ſuppeditat;, infiniti pretii Sacrificium,
pro gratiarum actione condigna tot beneficis
reponendi. Confidenter itaque dicito cum
Pſalmiſta: Calicem ſalutaris accipiam, & no-
men Domini invocabo; (e) illum, inquam,
calicem, quem Sacerdos cum corpore & ſan-
guine Chriſti offert in altari, & quéúcum Chri-
ſtianus quivis offerre poteſt, quoties huic
Myſterio devotus aſſiſtit. Hic tibi licet abs-
que tuis impenſis debitum tuum plenè exſol-
vere, modè grandis illius impenſæ, quam
Pro tua redemptione fecit DEus - Homo,
VIvam gratamque in te excites memoriam :
Hoc facite in meam commemorationem. (F)
Si ſpecimen deſideras Miſſæ Sacrificium
cum devota paſſionis Chriſti memoria cele-

Gdi brandi, aut celebranti auſcultandi; en! ſuc-

cinctam hic tibi merthodum ſubjicimus. Om-
nibus ad tremendum hoc Sacrificium paratis,
imaginare tibi, aperiri cœlum, & in prœſentia
Divinæ Majeſtatis innumeram beatorum Spi-
rituum multitudinem circum altare conſiſte-
re, cœlumque totum ad celebrationem tanti
myſterij eſſe attenrum. Dum igitur Sacer-
dos procedit ad altare; Chriſtum Dominum
Scient. Sanct. Comp. X hor-

(7) bi. 115. 12. (e) 1. c. 13. (F) I. Cor. Il. 24.

—

314 PARS III. CAPUT III. §. 1. DE

hortum Gethſemani ingredientem cogita.
Dum cruce ſe ſignat & inclinatus orat; Chri-
ſtum pondere peccatorum (quæ inter & tua
ſunt) preſſum, dolentem, agonizantem, ſan-
guinem ſudantem attende; & ad Conhteor ſin-
ccro de peccatis dolore te accuſa, ac ſponde
emendationem. Dum Sacerdos ſcandit gra-
dus, & oſculatur altare; Chriſtum hoſtibus
obviàm procedentem, & à Juda oſculo tra-
ditum conſidera, ſimulque injuriarum & atf-
flictionum captivitatem ſubſecutarum remini-
ſcere. Cùm dein ad latus epiſtolæ, & rur-
ſum ad altaris medium Sacerdotem acceden-
tem vides; recordare raptationis Chriſti à
monte oliveti ad Annam, ab iſto ad Caipham;
& hymnum Angelicum ex animo recita, ut
contumelias & blaſphemias utrobique, ac to-
ta penè reſidua nocte illaras Chriſto aliquate-
nus compenſes. Dum Sacerdos denuo ſecé-
dit ad latus, & ibi preces, epiſtolamque di-
cendo moratur; Chriſtum à tota cohorte ad
prætorium Pilati adductum, accuſatum, velut
mitiſſimum agnum inter lupos verſantem re-
cogita, & ab eo diſce muis eſſe & humilis
corde.
Dum redit celebrans ad medium altaris,

S& inde ad latus Evangelij; Chriſtum per me-

diam urbem à prætorio Pilati ad Herodis re-
giam tumultuosè deductum, ibidemque illu-

ſum, atque ad Pilatum in veſte alba remiſſum
contemplare; & hanc ei vicem repende, ut

nunquam erubeſcas Evangelium, imò pro
Chri-

nr

1
17
D
47

0 A. Lonomn
Hoſackrampunn
Cete hunun
e zr ii Noen
Ceocce tiii
r) e Ars
u lis dem
NIarbis (lhun⸗
tncs enen
lnr Ilius wocken
fe voenenti
Ehodare ſtnger

le Eict rinere

Dom Kenlle
I; (hikum i

Wrem ,h
e Pennten
henbog 0
K Plor

.11
W M. 00 he

AE edſe
“ .

UlH
p,

9

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 315

Chriſto contumelias pati gaudeas. Ad offer-
torium Chriſtum pro nobis ad mortem . &
ſupplicia ſe offerentem venerare, & ex gra-
titudine te tuaque omnia ipſi offer. Dum nu-
datur calix, Chriſtum ad Hagella parari; dum

e offertur hoſlia, & elevatur calix „ Chriſtum

An Aenthen nen
Ar MMonb rt
nmn blnrCptr
m a mnd terlr,
””

heue

flagellatum ac ſpinis coronatum populo o-
ſtendi exiſtima cum dicto: Ecce! bomo: &
altè perpende, quid pro te DEus Homo
paſſus ſit. Lotio manuum te Pitati fruſtra ſu-
am injuſtitiam purgantis commonefaciat; di-
ſcasque te nunquam putare innocentem, cùm
æquè ac ahj peccator, & mortis Chriſti reus
ſis: ideoque tibi aliisque dici æſtima: Orate
Jratres! ne paſſionis tam doloroſæ fructus in
te aut alis pereat. Ad præfationem Pilatum
cum turbis diſputantem, ac tandem ad mor-
tem crucis extradentem cogita, & in vicem
inſanæ illius vociferationis: Crucinge eru-
cifige vocatis in ſubſidium Cœlitibus univer-
ſis laudare ſatage: Sanczus, Sankzus, Sanckkus
ex animo ingeminando: memineris interim
ne Chriſtum verbis laudando, factis, mala-
que vitâ vituperes.
Dum Sacerdos deinceps canonem proſe-
quitur; Chriſtum fub crucis onere ad calva-
riæ montem abeuntem tacitè ſequere, & ad
Memento mulieribus dicentem auſculta: Woli-
te Here ſuper me &v. nec tam paſſionem Chri-
ſti, quàm ejus cauſam, Iua nempe aliorum-
que peccata deplora, & ex vera charitate ora
Pro te & aliis. Dum Sacerdos jam accipit
X 2 in

316 PARS III. CAPUT III. §. 1. DE

in manus hoſtiam; Chriſtum ad crucem ap-
tari, eidemque, quot formatis crucibus, tot
malleorum ictibus, clavis affigi æſtima: &
dum elevatur hoſtia, Chriſtum cum cruce e-

rectum aſpice, & tu pariter vocem non tam

oris quàm cordis attolle, ex animo ſuſpiran-
do: Ikſu! cruciſzxe, miſerere mei; ſimuül-
ue te ipſum tuaque omnia und offer ſuper
Placabili altari crucis. Ad elevationem calicis
imaginnare tibi, ex omnibus Crucifixi vulne-
ribus, concuſſione crucis in foveam demiſſæ
recens hiantibus, ubertim profluere ſangui-
nem, & in calicem recipi; ut inde nobis pa-
retur lavacrum, in quo ſuper nivem dealbe-
mur; ac firmiter ſtatue, ita vivere, ne un-
quam innocens hic ſanguis clamet contra te.
Deinde ad Eſum in cruce pendentem, & pro
hominum lalute tacitè orantem humiliter con-
verſus inſtanter ora, ut pro nobis quoque pec-
catoribus, adeoque tam pro te, quàm tibi
commiſſis, comendatis, ſpeciali memoria di-
gnis , paſſionem ſuam efficaciter DEO Patri
ignetur offerre. Ad Eater noſter in ſeptem
ipſius petitionibus ſeptem ultima in cruce ver-
ba conſidera, ac præcipuè illam Chriſti pro
crucifixoribus orationem illis orationis Do-
minicæ verbis: Dimitte, ſicut &ß nos dimitti-
mus, accomoda: itemque ſic vivere ſtatue,
ut poſtrema illa jam expirantis Salvatoris
verba cum ingenti aliquando fiducia uſurpa-
re valeas: In manus tuas, commendo ſpiritum
meunm.

rM noe
Ne tunt eſe
le lid er .
Eenen krlum
Gunpunnmn
Ar doe unmon
1 ſe eentere
Her Drun il
2 WMore !
1e mn ‚un gun.
1twumn ofer dro
Nntc Dorum Ne
eetam perone
e inte, mar
un on
Chokcommmur
in Chriſti Neune
Tho edudorun,l
ülenrium inürn
le hhen onie
Ningend Ne
90, lepeltn (i
fcche Aad hen
.

Dnmheir
1

1
ſſ

.
6

Dofols ti
Mlepere hegel
Rm dhüini,

1

Elli
eln

da en won

d m,
o .
.
. 4
e fl

D

Gin W

EI enCA,
er n orohneen in
RINN Noſkrere un

4

o Aper iſen
e, A WMer, leln
Enns neraonen
Pennen,n

rmen unerco

ſeneſ
CmuNRR
der

UADtrnſe

AMORECHRISTI EVCHARISTICI. 317

Dum frangitur hoſtia, & particula immit-
titur calici, ſeparationem animæ Chriſti à cor-
ore, ac animæ deſcenſum ad limbum con-
templare; & ad pax Domini, pacem illam,
quæ omnem ſenſum ſuperat, morte Chriſti
nobis comparatam tibi concedi poſtula: al-
tumque hoc animo imprime: DEus mortuus
ſt pro me peccatore, viciſſimque diſcas mori
propter DEum tibi ipſi, iisque omnibus,
quæ ab amore DEl te impediunt. Ad Do-
mine non ſum dignus, Chriſto pro te mortuo
cor tuum offer pro ſepulchro, ſed cor pu-
rum ac novum per recentem fervorem, ut
in te etiam per novitatem vitæ reſurgat, vi-
vãtque in te, ut ex vero poſſis dicere: Vivo
ego, jam non ego, vivit verò in me Chriſtus.
Ad poſtcommünionem ſive gratiarum actio-
nem Chriſti Reſurrectionem, Patrumdue e
limbo eduétorum, Chriſtoque reſurgenti ap-
plaudentium jubilum tibi repræſenta, novaâm-
que ſpem concipe, olim feliciter cum Chri-
ſto reſurgendi. Ad iteratum Dominus vobiſ-
cum, repetitas Chriſti apparitiones Apoſto-
lis factas; & ad Ite miſſaeſt! mandatum Chri-
ſti ad Apoſtolos ubique gentium prædicandi
Evangelium recognoſce; & ad benedictionem
animo repete benedictionem Chriſti ad cœ-
los jam jam abituri; quem uti modò affectu
& deſiderio, ſic olim reipſa ut ſequi poſſis,
exora. Ac demum ad ultimum Evangelium
prædicationem Apoſtolorum tum Jeroſoly-
mis, tum ubique denique terrarum factam
X 3 læto

318 PARS III. CAPUT III. F. 1. DE

læto animo revolve, firmumque propoſitum
concipe, Chriſti fidem ac doctrinam Evange-
licam non tam verbis quàâm factis, bonôque
exempléô aliis deinceps prædicandi. Plura ti⸗
bi ſuggeret propria devorio, ſi, ut Myſterij
dignitas expoſcit, internâ externâque reve-
rentiâ, & accurata ad fſingula attentione Sa⸗
crificium peragas, aut Sacrificanti aſſiſtas.
Et hœæc eſt illa comemoratio, ac viva paſ-
ſionis ac mortis Chriſti memoria, quam Chri-
ſtianus quisque, etiamſi Sacerdos non ſit, ina
Sacrifici] Miſſæ oblatione habere debeat, ut
Chriſti intentioni, ſuæque obligationi ſatisfa-
ciat, & unacum Sacerdote infiniti valoris Sa-
crificium obtuliſſe cenſeatur. Enimvero cor-
pore duntaxat Miſſæ aſſiſtere, & cogitationi-
bus vagari aliorſum; aut etiam devotionibus
ac precatiunculis ad paſſionis Chriſti memori-
am nil facientibus tunc tempus terere; inten-
tioni Chriſti parum congruit, cujus manda-
tum eſt: Hoc facite in meam commemoratio-
nem. Hinc Gertrudi noſtræ, ùt fatetur de
ſeipſa, ad Sacram communionem acceſſuræ,
Juinmma ſemper ſolebat eſſe praparatio, intentio
Milſeæ , (O) nec aliam meliorem exiſtimabat
diſpoſitionem, quàm iis devotè attendere,
quibus Chriſti in cruce oblatio iteratò exhibe-
tur in altari: poſteaquam divinitùs intelle-
xit: „Quèòd quotiescunque aliquis cum de-
„ votione intereſt Miſſeæ, intendens DEO,
„ qui ſeipſum offert in Sacramento pro com-
3; IHun

„ ——

NCNt

eeggiverk
Genmn
Glel Par

gönnMka
ſe clocke l
a fof
e Ell lel
s rs,
Vur beuntnan
Alcndo e
ore hite

Neutls. „ )

Nila wreeh⸗
ie ooiling
Mn ceyonn A
erhote, ,
Uis ſepillm an
e,y Cund gun
I Miln, ente
Nuri in enentr
9Decnorun,
dun nepinnim
„ 0lnenmn fWen ar
1ts Prelannm
Chrl Eis
1e gnie, znn
ln Pore ohen
merliuns

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 319

muni ſalute univerſitatis; ille veraciter re-
ſpiciatur à DEO bPatre pro beneplacito ho-
ſtiæ Sacroſanctæ ſibi oblatæ: ad ſimilitudi-
nem, ſicut qui de tenebris calcat in radium
luminis ſolaris, totus repente illuſtratur.
Et hanc beatitudinem toties ſibi homo
multiplicando accumulat, quoties cum de-
votione ſtudet Miſſæ intereſſe, & Sacra-

Nulla itaque efficacior pro peccatis omni-
bus, ac quotidianis defectibus fatisfactio eſt,
quâm devota Sacrificij Miſſæ oblatio, quando
Sacroſancta hoſtia totius bumanaæ culpa veriſ-
ma, & efcaciſſzma reconciliatio imolatur 4
Sacerdote; (1) quèòd ipfa Gertrudis in ſe
& aliis ſæpifſimè experta eſt, ac tum præci-
pue, „cum quadam hora elevationis hoſtiæ
„ ſub Miſſa, eandem hoſtiam offerret DEO
„ Patri in emendationem dignam omnium
„ peccatorum, & in ſuppletionem omni-
„ um negligentiarum ſuarum; cognovit a-
„ nimam ſuam conſpectui Divinæ Majeſta-
„ tis præſentatam in beneplacito illo, quo
„ Chriſtus JEſus ſplendor & imago Pater-
„næ gloriæ, agnus ſine macula, ſeipſum
„ eâdem horaâ obtulit DEO Patri pro ſalu-
„ te univerſitatis in altari. ,„ ( 4)

V. 4. d. 2.

tanssn

(7) §. Gert. l. 3. c. 14.

(5) 8. Gert. l. 3. c. 18. §. 3.
(4) S. Gert. 1.“ 3. c. 18. § 3.

320 PARS III. CAPUT III. §. 2. DE

§. 2.

De praparatione ad Sacramentum altaris di-

Sgnè celebrandum & ſumendum.

Uanto deſiderio noſtri amantiſſimus Re-
Q demptor in hoc Sacramento mirabili ſe
nobis communicandi ardeat, in prima ſtatim
inſtitutione ſatis teſtatum reddidit, cùm dixit:
Deſiderio deſideravi boc paſcha manducare vo-
biscum, anteguam patiar, () ac ſi horam hanc
deſideratiſſimam præ amoris magnitudine ex-
pectare vix potuiſſet, qua nempe mirabili
hoc amoris artificio intimè ſe nobis uniret.
Quòd eodem adhucdum teneatur deſiderio,
multoties Gertrudi ſuæ faſſus eſt tum maxi-
mè, cùm aliquando eidem Ss. Communionis
hora apparuit ,in ſpecie pellicani, ſicut de-
„ Pingi ſolet, roſtro transfodiens cor ſuum.
„ Quod cum illa admirans diceret: Quid mi-
„ hi, Domine mi! per hanc ſimilitudinem
„ niteris perſuadere ? Dominus reſpondit:
„ Ut conſideres, quàm inæſtimabilibus amo-
„ ris ſtimulis propulſus hoc tam prænobile
„ donum porrigo; quod ſi incongruum non
„ eſſet ad dicendum, poſt hoc donum magis
„ eligerem mortuus remanere, quàm hoc
„ donum ab amante anima continere. Inſu-
, Per etiam conſideres, quàm excellenti mo-
„ do anima tua ſumptò hoc donô vivificetur
„ in vitam æternaliter permanentem: ficut

9 pul-

(11 Luc. 22. 15.

anl VI
6eteeliczon N
Rücnuſtlcin,

edl, H„
l„ 1

1
CMeeeN
e, M, me
i 8
ſnkCens, K
ütonde omun
CMintden
De ſont ene i
* Lu Cun ke
erer vggleud de
1r colamunknn
llone, guod Ne
Ulnd meorems
Tnndat emn in⸗
wiple, einei
nur verdo in
(Certruds)

E
S-=
S=
=
=-

d
Delliavilini men

OMWen, Iun le

etennloinene
Clg, in ici
in Cecks ſdin⸗
WWcNnionen
Uinger moref

or
E

”õ
Hn CnmnnnS
, e ſmecc

dnok
WN

h

ee n R
WIM W .

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 321

„pulliculus pellicani vivificatur ex ſanguine
„ cordis paterni. „ (mm) Hinc etiam alio tem-
pore „ ſuùb Miſſa, antequam Conventus eſſet
„ Ccommunicaturus, apparuit ei Dominus JE-
„ ſus non ſedens, ſed jacens velut in extre-
„ mo ſpiramine omnibus viribus adedò deſti-
„ tutus, quòd intuentis ſe viſcera omnia com-
„ mota ſunt penè usque ad defectum ſpiri-
„ tüs. Er dum ſic velur in ulrima miſeria
„ jaceret usque ad horam, qua Congregatio
„ erat communicatura, vidit quàm mirabili
„ viſione, quòd Sacerdos ipſum levaret, qui
„ multò major erat sé menſurâ corporis, &
„ portabat eum, à quo non ſolùm portaba-
„ tur ipſe, verùm etiam à quo omnia por-
„ tantur verbo virtutis ſuæz. Unde & iſta
(Gertrudis) hæc videns, dulciſſimo quo-
„ dam ſuavis compaſlſionis affectu intellexit,
„ quòd illa invaletudo præoſtenſa in Filio
„ DElI omniporentis, exprimebat illam ſu-
„ perſuaviſſimi amoris prævalentiſſimam vir-
„ tutem, qua noſter Benjamin amabilis ado-
„ leſcentulus in exceſſu mentis factus, dulcis
„ JEſus, in deliciis expecktationum illarum,
„ tam dilectis ſibi animabus deſiderabat uniri
„ per communionem ſacram: unde quaſi e-
„ Xanimis ex amore factus manibus Sacerdo-
„ tis tractatur atque portatur. „ (u) Idem
nempe amor immenfus, qui DEl Filium, ut
homo fieret, & tam indigna Paterctur pro
omine, coegit; ipſum pariter compulit ut
2

—
—

.——

122) S. Gerr, l, z. c. I8. S. 6. („7) S. Gert. 1. 4. c. 25.

322 PARS III. CAPUT III. §. 2. DE

ſe totum cum omni fructu digniſſimæ paſſio-
nis ac mortis ſuæ largiatur homini; indéque
tam vehementi tenetur deſiderio, ut quodam-
modo vim patiatur amor incarnatus: donec
ſe nobis communicet, & unà ſimul bonorum,
quæ toôt laboribus & doloribus nobis prome-
ruit, nos reddat participes.
Et quid agis, &! anima, adhucdum fri-
ges, nec viciſſim ardes deſiderio Dilectum
inum, Redemptorem tuum, DEum tuum,
quotiescunque licuerit, avidè ſuſcipiendi? Qui-
nam dicere potes, quòd JEſum diligas, ſi
tanto ipſius deſiderio morem gerere recuſas?

Amor obligat amantem, ut bene velit amato,

& in eo cumprimis, quèd maximè cupit,
obſequatur. En.!! Sponſus tuus amore lan-
guet, & ardet tui deſiderio; nec ante quie-
ſcit, quàm in cor tuum admiſſus tecum ſe
uniat, & tu per corporis & ſanguinis ſui
communionem unus cum ipſo efficiaris ſpiri-
tus. Quare prima ſemper ad Communionem
ſacram diſpoſitio ſit, vehemens deſiderium
communicandi. Qni namque verè amat, diu-
tinam dilecti abſentiam ferre non poteſt; ſed
quoties per obedientiam, aut negotia licet,
cum fame ac ſiti ſpirituali ad hanc menſam
accedit. Ex hujus defectu S. Philippus Nerius
juniores quandoque à communione Sacra ar-
cebat, quos ex uſu magis, quàm vero deſi-
derio acceſſuros credebat, dicebâtque licenti-
am poſtulantibus.: Non ! non ) ſed ſitientes
venite ad aquans. Enimvero ex uſu tantùm
cele·

N

e,1 M Krl
zitt Chrinns
cere in Klerni
Gieten in ir
Pret: 0! gum
r Kecetcoles⸗
Omtnunicot? D
1 Cbicen mn
Gedant; ſed n
Fectio Celechun
Uoce et
Eelideriobn
ls, Cui cunimn
Unne ala etin
tionumm l
afornm pemnn
ebrar, ſ
ruihCiri
1 ſeer Draerznn
DMns e rrupu
Grninren Clheti
onen iiun

Ulnogem, &

Enonen x uſn

INN

e

11 Nid muvmn ant
Pnls Ns MMote A

AConerinen

AMORE CHRISTIEVCHRISTICI. 323

celebrare, aut communicare, quàm parùm
DEO gratum, tam parm etiam homini uti-
le eſt, & tanti Sacramenti ſublimitati planè
indignum. Unde cùm aliquando Gertrudi
ſuæ diceret Chriſtus: „Eos majori gloria
„ excellere in æterna vita, qui ſœæpius ipſum
„ ſuſciperent in terris; & iſta ingemiſtens
„ diceret: O! quantâ gloriâ tunc me præce-
„ dent Sacerdotes, qui ex officio quotidie
„ Communicant? Dominus reſpondit: Glo-
„ riàâ quidem magnâ fulgebunt, qui dignè
„ accedunt; ſed tamen longè aliter ſentitur
„ affectio delectantis, quàm gloria apparen-
„ tis. Unde eſt alia remuneratio his, qui
„ ex deſiderio & amore accedunt, alia verè
„ illis, qui cum timore & reverentia ſumunt;
„ atque alia etiam illis, qui cum ſtudio exer-
„ citationum ad ſumendum præparantur:
„ quarum neutram accipit ille, qui ex uſu
„ celebrat. ,, (.)
Ex quibus Chriſti Domini verbis adverte-
re licet, præter amorem & deſiderium, quæ
prima ac præcipua ad Communionem ac Ce-
lebrationem diſpoſitio eſt, dari prætereâ præ-
Parationem aliam per Reverentiam ſeilicet &
Devotionem; & ſolam Communionem aut
Celebrationem ex uſu, à ratione debitæ diſpo-
ſitionis excludi. Si ſcire cupis, quid hoc rei
ſit, ex uſu tantùm celebrare aut communicça-
re? ex ipſis Chriſti ad Gertrudem verbis noſ-
ſe poteris. Cùm etenim ex uſu celebrare
con.

—

————¶ↄ.

(9) 3. Gert 1. 3. c. 36.

—

—

324 PARS III. CAPUT III. §. 2. DE

contraponat celebrationi ex amore, & de-
ſiderio; itémque celebrationi cum timore &
reverentia; ac demum celebrationi cum ſtu-
dio exercitationis: omnino dicendum eſt, il-
lum ex uſu tantùm celebrare, qui nec ex a-
more & deſiderio, nec cum timore & reve-
rentia, & absque ſtudio exercitationis cele-
brat. Equidem ex uſu celebrare cum reve-
rentia debita, & prævia exercitatione ſive
præparatione ſaltem mediocri, non eſt ce-
lebrare ex uſu tantùm, etiamſi ex deſiderio
& amore ſpeciali hujus Sanctiſſimi Sacramen-
ti non celebretur; aut ſi uſus abeſſet, cele-
bratio forſan intermitteretur. In hoc caſu ſi-
quidem, ſi de cætero conſcientia munda ſit,
celebratio fructu ſuo non caret, cùm neceſſa-
ria ſaltem ad dignam celebrationem adſit præ-
paratio: quamvis id, quod DEO grarifli-
mum, & homini utiliſſimum, expreſſum nem-
pe motivum amoris, & deſiderij deficiat; aut
non niſi ex conſequenti, uſu tanquam ante-
riori motivo jam præſuppoſito, aliquatenus
ſuccedat.
Optandum interim, ut Sacerdotes omnes,
quos amor Chriſti Evchariſtici necdum mo-
vet ad celebrandum, ſaltem piâ conſuetudine
moveri ſe ſinant; ut quoties citra noxam,
aut notabilem difficultatem licet, tremendum
hoc Sacrificium, qua poſſunt devotione, of-
ferant: inde nempe vires paulatim majores
capiet eorum devotio ac reverentia erga tre-
mendum hoc myſterium; ut demum guſtare
in

91 eccto) ei⸗

Gi ullum Cienn
, o Ne den
I1 1d Domnimnum
6tonleuert. I
Audem lun
6 gi winis
mori (Commm
mminnsrelpoodl
dle cum klis N⸗
dumentum erne
enorationen
lipiendun
ne cumn fceibe
Ohlummchatioen.
Anque Ucen)

NX

II; legodnne
„1n hbere l

Munit A inin

s econ
npelleret e
. —
lbentone chrn
n e, onpen
Nhblin 1 e
8 , 5*° II
3Welcrrer, zun,
Danod reg,

y e 5 e/ſor
E1 Ul Delt

Aiten Crore⸗
1 n D muil

.11.2)
eeitcorit
P

rlopon,A1

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 325

incipiant, quâm ſuavis eſt Dominus, ac non
jam ex pia tantùm conſuetudine, ſed amore
ac deſiderio Chriſti Evchariſtici cum magna
animi voluptate, & majori adhuc gratiæ aug-
mento celebrare aſſueſcant. Imò brevi ed de-
venient, ut illum diem ſe quaſi perdidiſſe cre-
dant, quo per valetudinem, aliäque impedi-
menta ad Dominum hoc epulum accedere
ipſis non licuerit. In hunc modum Gertrudi
pro quadam perſona, quæ ex zelo nimio a-
lios, qui minùs videbantur diſpoſiti, à fre-
quentiori Communione retrahebat, oranti
Dominus reſpondit: „ Cùm deliciæ meæ ſint
„ eſſe cum filis hominum, & ego hoc Sa-
„ cramentum ex magno affectu in meam com-
„ Mmemorationem retractandum, & ſedulè
„ ſuſcipiendum reliquerim: inſuper per hoc
„ me cum fidelibus remanſurum usque ad
„ conſummationem ſœculi obligaverim: qui-
„ cunque aliquem NB. (qui non ſit in morta-
„ li peccato) verbis vel ſuaſionibus retraxe-
„ rit; ille quoddammodo meanas delicias, quas
„ in his habere poſſem, impedit, vel inter-
„ rumpit, ad ſimilitudinem cujusdam ſeveri-
„ Oris pædagogi, qui filium Regis duriùs
„ compeſceret, vel retraheret à conſortio &
collocutione coætaneorum ſuorum ignobi⸗
„ lium, vel pauperiorum, de quorum con-
ſortio filius Regis multùm delectaretur; eò
„ quòd judicaret, juvenculo ſuo magis con-
„ gruere, quòd regali frueretur honore,
„ quàm

—

—
—

—
—

326 PARS III. CAPUT. III. §. 2. DE

„ quàâm cum pila & fimilibus luderet in
„ Platea. , ()
Fruſtra igitur indignitatem ſuam tepidi
quidam prætendunt, cùm ipfa frequentiori
comunione redderentur digniores, quia fer-
ventiores; modò nullius gravioris culpæ con-
ſcientia eos redarguat, & pro modulo fuo ſe
Præparare, & ad devotionem excitare ſtude-
ant. Si expectandum homini, quousque di-
guus ſit; quandonam communicabit, aut
celebrabit? Annon etiam Sanctiſſimi ex præ-
ſcripto Eccleſiæ fateri tenentur: Domine non

Jum dignus! Si haberes S. Joannis Baptiſtæ

ſanctitatem, & inſuper centum annis te præ-
parares, nec tunc quidem dignus accederes,
ea nempe dignitate, quæ Sacramenti hujus
excellentiam adæquaret. Hinc etiam Sanctiſ-
ſima Chriſti Mater S. Gereoni præ reveren-
ia ad S. Comunionem accedere trepidanti
dixit: Zlu te indignum cogitas, &j quis putas
tanta re dignus eft2
Hæœc ipia nempe propriæ indignitatis hu-
milis agnitio benigniſſimo Redemptori noſtro
