cta quempiam pollere, ut de voluntatis pro-
Priæ admixtione non aliquatenus debeat eſſe
fuſpecta. Quare operæ pretium nos factu-
ros credimus, ſi, quæ pro coronide bonæ
& perfectæ voluntatis faciunt, paulè dili-
gentiùs examinemus.

492 PARS III. CAPUT VIII. §. 1. DE Wr⸗

§. 1 ntnken
2. umcn,
Quòd perfectio hominis conſiſtat in plenaria vo- run
& 7 . Mipt,
lIuntatis propriæ reſignatione. ſlin
„ Vlo te noſſe (dicebat aliquando Chri- enraſfn
5, ſtus Dominus dilectæ ſuæ Catharina Witen
„ Senenſi) volo te noſſe, quòd omnes pœ- naus e
„ næ, quibus homines in mundo affliguntur, en; Mmelt
„ in voluntate conſiſtant: quia ſi voluntas eſ- Acerü
„ ſet ordinata & concors cum voluntate mea, erk teigon
„ careret quodamodo pœnèâ. Quamvis enim en lbenn
„ is, qui hac ſancta ordinatâque voluntate Hr Chi,
„ Præditus eſt, ſentiat laborem ac dolorem; un le
„ quidquid tamen amore mei ſponte patitur, Ftöniite
„ quaſi ſine pœna portat. Libentiſſimè enim Aumtich
„ illud ſuſtinet, conſiderans & ſciens, meam Qrunele
„ eſſe voluntatem ac permiſſionem, ut patia- uhn in pr
„ tur. Mens ejus in quovis dolore corpo- I, Cd
„ rali libera eſt, quum voluntas ipſius in om- 0gtio wepe
„ nibus ſit conformis & unita voluntati meæx,. Voluorsre
„ Omnino ex voluntate procedit, & depen- nphiin
„ det afflictio ſive pœna: quia homo affligi- Imkte ceden
„ tur vel habendo quod habere nollet, vel o, grodn⸗
„ non habendo, quod vellet habere. Igitur iny
„ ablata voluntate propria Spiritus hominis Iiennur
„ tranquillus eſt, & pace gaudet. „ (4) Si eptoone
ad hanc amuſſim cuiquam Voluntatis ſuæ re- Armpe im
Gitudinem exigere libeat, mox deprehendet, il rohhecl

=n-=

quàm longè abſit à vera perfectione. Multi en uer
ſe reſignant, & totos ſe DEO offerunt, quam- btüntenni
diu ltiie
(«) Bloſ. Monil. Spir. c, 8. ſuch

umne ne,
nisein
e olldae
Clbren;
euin
Nsenen

Denm
r.
unnr⸗
mitt
chr
woki⸗
A,
ir

=

Gim
e E
4 3
hen
. N
n
1

8

₰

PERFECTA RESIGNATIONE. 493

diu nempe omnia illis ex voto ſuccedunt: ſed
tentatione, vel adverſitate ingruente ad pro-
Priam voluntatem redeunt, 1deò tam pauci il-
Iuminati, & liberi intus inveniuntur. (b) Non
eſt perfecta reſignatio, niſi in adverſis æquè
ac in proſperis ſibi conſtet, & absque ulla re-
ſervatione ſit perpetua. Si voluntas Divina
tibi dulcis eſt, quando te ſanum vult & feli-
cem; amara autem & inſipida, dum morbo
vel adverſitate te inviſit: nondum ad initium
veræ reſignationis perveniſti, propria electio-
ne ac libertate tibi ipſi reſervatâ.
Hinc Chriſtus Dominus Gertrudi ſuæ to-
tam ſe ad ejus voluntatem offerenti dixit:
„ Si vis mihi hanc in te præſtare libertatem,
„ da mihi clavem! Et cùm illa quæreret:

„ Quænam eſſet hæc clavis? Reſpondit: Vo-

„ luntas tua propria. In quo verbo intelle-
„ Xit, quòd ſi quis deſiderat Dominum ho-
„ ſpitio recipere, deber ipſi clavem propriæ
„ Voluntatis reſignare, ſe plenè laudabiliſſimo
„ beneplacito ipſius comittendo, & indubi-
„ tanter de benigniſſima pietate ſua confiden-
„ do, quòd in omnibus ſuam operetur ſalu-
„ tem. „ (W Annon illi infidelitate quapi-
am videntur laborare, qui plenè, & absque
ulla exceptione DEO ſe reſignare trepidant,
ac ſi nempe timerent clavi ſemel extradita ſa-
tis ſibi proſpectum non fore; nec firmiter
crederent, paternam DEl providentiam mul-
tò utilius ſecuriusque ipſorum providere ne-
K 3 ceſ-

() Imit. Chr. I. 3. Cc., 37. (*) S. Gert. 1., 4. c. 23.

494 PARS III. CAPUT VIII. §. 1. DE.

ceſſitatibus, quàm quisquam hominum vale-
at pro ſeipſo. Inde eſt, quòd ſuæ nimiùm
confiſi induſtriæ Providentiæ Divinæ quando-
que parùm ſint memores, & dum è& malis,
ût putant, ſemet extricare ſatagunt, magis
etiam implicent, utpote ob ſuam diffidentiam
ope Divina deſtituti, ſeréque tandem damnê
ſuò experiantur, omnem induſtriam huma-
nam benigniſſima DEl providentiâ longè in-
feriorem eſſe. Dum econtra ſe totos in pa-
ternas DEl manus reſignando, difficultates
omnes eluctari, & magno fälutis ſuæ com-
pendio in voluntate Divina tutò quieſcere li-
cuiſfet. Suis nempe rationibus accenſet DE-
us omnia negotia & eventus hominis plenè
reſignati, ut ex omnibus denique educat vi-
Rtorem. Caſtigat adverſis, ſolatur beneficiis,
refocillat promiſſis, terret cominationibus, &
ad tempus ſe occultat, ut majus ſui excitet de-
ſiderium: mox iterum ſe manifeſtat, & ple-
no lumine luceſcit animæ, ut remuneretur
& confirmet amorem: & hac varietate to-
tam Electorum ſuorum vitam mirum in mo-
dum reddit decoram.
O! ut nobis, quemedmodum Gertrudi-,
liceret in corde Divino intueri ac legere, om-
nes paternæ ipfius circa nos providentiæ du-
ctus & diſpoſitiones: quàm citò omni de no-
bis- ipfis ſolicitudine dimiſſa, uni voluntati
Divinæ totos quantos nos comitteremus, id.
ꝗque unum cogitaremus, & ageremus conti.-
nuò, ut ipſius beneplacito, exclusàâ quavis a-
lia

MW

Cutt,
ſwee b⸗
. in
n n
,hence
taiduen
B Koränag
Ulhe⸗ lu
el Glem
Porez i
s Veren
Fenn ſolet
imenki mars
1a Proriken
cverli d

„ hec Mld

, Cuam ünm
Dienta .
„Optimumg
Prout rwri
Nonoli A
Heren
ſecke elet n
mlerioordh
Grigit han
alres, lid
Linfoum
liine pro⸗
mnn⸗ .
te jut,

—
(1

n

ninnd.
ſe nn
nehun,
néin,

aenel.
nns e
Aler fi
defeig
hi
anece
n
rnmmennt
ſanenteſd
inmme

7

PERFECTA RESIGNATIONE. 495

ha curâ, unicè in omnibus obſequeremur.
„ Perſpice nunc (dicebat Gertrudi ob ſini-
„ ſtrum aliquem eventum turbatæ Chriſtus
„ cor ſuum ipſi exhibendo) perſpice nunc
„ dileéta mea, omnia cordis mei interiora, &
„ perpende diligenter, quàm fideliter omnia,
„ in quibus mihi unquam intendiſti, diſpoſui
„ & ordinavi ad utiliſſimum & ſaluberrimum
„ animæ tuæ profectum: & conſidera, ſi
„ Vel ſaltem unius verbi contra me cauſare
„ potes infidelitatem. „ () Ita planè &
nos videremus, omnem erga nos ipſos amo-
rem ac ſolicitudinem vix eſſe guttulam reſpectu
imenſi maris increati illius amoris, quo Divi-
na Providentia omnia tam proſpera, quàm
adverſa ad noſtram diſponit ſalutem, „ut
„ nec unico cogitatu velle poſſemus quid-
„ quam aliud, quàm quod omnipotens Sa-
„ pientia Domini noſtri circa ſingulos juxta
„ Optimam noſtram ſalutem ordinavit,,„ (e)
prout Sorori ſuæ Gertrudi B. Mechtildis jam
glorioſa affirmavit.
Revera ſi hominibus paſſim nota & per-
ſpecta eſſet amabilis illa ſolicitudo, qua DE-
us miſericordiarum bPater elefctos ſuos regit
& dirigit: haud dubiè miſſas facerent anxias
tot curas, quibus ſe fruſtra diſcruciant, ſeque
totos in ſinum paternæ DEl benevolentiæ, &
ſuaviſſimæ providentiæ projicerent. Cogita-
tiones namque bominum timidæ, & incerta
providentiæ ejus, (O) nec eſt in hominis po-
Kk 4 te-

—

(4) §. Gert. 1, z. c. 63. (e) l. 5. c 7. (F) Sap. 9. 14.

496 PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

teſtate via ejus: dum econtra hominis plenè
reſignati tutorem ac defenſorem, providen-

tiſſimumque proviſorem agit DEus, cujus

voluntati omnia obediunt. Imò ſi æmulatio-
ni in DEO daretur locus, in hoc daretur po-
tiffimùm, quèòd creatura aliqua ad directio-
nem hominis ſe tentaret intrudere, cujus Om-
nipotens ipſe tantopere curam gerit. Unica
igitur hæc cura tua ſit, ut totum te DEO,

ejusque benigniſſimæ voluntati quoad corpus

& animam comittas, idque unum agas, ut
quod tibi præcipit DEus, ejusque voluntati
gratum agnoſcis, integrè perficias, aliis cir-
ca te curis DEO penitus relictis.

§. 2.
De Reſignatione perfectiſzma.

Nio & conformitas voluntatis noſtræ cum
Divina, ut dudum vidimus, potiſſimùm
locum habet in adverſis, & naturali inclinati-
ohi contrariis, ideò tantùm gratis, quia vo-
Iuntate Divina nobis imiſſis. Enimvero ama-
re DElI voluntatem in lætis & ſuavibus bonus
quidem amor eſt, ſi in rei veritate ametur
DEl voluntas, & quidem magis quàm res
ipſa, in qua voluntatem DEl agnoſcimus: at
voluntatem Divinam amare & compleéti in
triſtibus & adverſis, dubio procul perfectior
amor eſt, cùm nihil hic ſit amabile præter
ſolam Divinam voluntatem. Ex ano puret
anc

e Kimn
Dollioenn.

m ue,
Enekt lnn
hideat,
ſaints,
ien hono
Nlis,url
ittlennmen
1o, qumts
is cceplaren
Nodo parnn
n, ſmmletun
Er recupen
cere Hir-
lekre gucen
literin re
its dlger
Uuntnen.
Qumtis
ſOomnünin
Deofleenehi
M rim aon
Goontormn
fkreninon
apeckit &
glic ei
Dee s
Uimun D
n Neltone
Anmer ſen

cti

= = =

1

niit
Mote
Enlln
Cn
deſ
6Pr.
lin
ai
maon

heen
ilnin P
ore

PERFECTA RESIGNATIONE. 497

hanc reſignationem voluntatis exerceri per
ſubmiſſionem in obſequium voluntatis Divinæ
jam cognitæ, dum v. g. homini gratum qui-
dem eſſet, ſanum degere; ſed quia ægritudo
imiſſa indicat, aliud placere DEO, acquie-
ſcit animus, & voluntas ſe reſignat. Vellet
quidem homo, ſi DEO placeret, imdò vellet
fortaſſis, ut placeret, ſanitate frui integra: ſub-
mittit ſe tamen lubenti animo Divino benepla-
cito, quamvis ſi concederetur ſanitas, luben-
tiùs acceptaret. Adeoque dum voluntas hoc
modo parata eſt ad ferenda morbi incomo-
da, ſimul etiam eſt, ac fortè magis parata eſ-
ſet ad recuperandam ſanitatem, ſi ſic DEO
placeret. Hinc videas, hanc reſignationem
Præferre quidem omnibus DEl voluntatem;
ſed interim præter hanc voluntatem multas
res alias diligere, minàs tamen quàm DEI

voluntatem.

Quamvis itaque bona & ſancta ſit hæc

voluntatis reſignatio: longè tamen perfectior

Deoque acceptior eſt reſignatio, qua homo
non tantùm agnitæ DEl voluntati ſuam ſubji-
cit & conformat; ſed tali inſuper voluntatis
indifferentia omnia à DEO circa ſe diſponen-
da expectat & ſuſcipit, ut ne quidem ſcire
cupiat, quid circa ſe diſponat aut diſpoſitu-
rus fit DEus. Sic nempe cor hominis ceræ
inſtar in manu DEl ad omnes formas indiffe-
rens, impreſſiones æterni ipſius beneplaciti
æ&qquanimiter ſemper expeétat; dum ſine ele-
ctione propria, imò ſine eo, quòd ſciat, aut

5 ſcire

99
1„
„
99
29 ⁷V
92
2)
99
95.
39
99
99
99
99
25
99
99
35
99
9
32
99
35
95
29

498 PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

ſcire cupiat diſpoſitionem Divinam, uni vo-
luntati ac beneplacito DEl in omnibus æqua-
liter acquieſcit. Exemplo hic ſit Gertrudis
noſtra, „ cui aliquando febricitanti Chriſtus

2²

Eſus totus inſtar floris amœnus apparuit
in dextera ſua ferens ſanitatem, & in ſini.
ſtra infirmitatem, præbuitque ei utrasque
manus, ut eligeret quidquid magis opta-
ret. Illa verò utrasque manus reſpuens,
ac inter utrasque manus Domini procedens
in fervore ſpiritûs, accedebat ad cor illud
dulciſſimum, in quo ſciebat reconditam to-
tius boni copiam, ipſius laudabiliſſimam
inquirens voluntatem. - Ac faciem ſuam
protinus avertens dixit ad Dominum: Ec-
ce! nunc Domine, faciem meam averto à
te toto corde deſiderans, ut non meam re-
ſpicias voluntatem, ſed tuam in omnibus

circa me laudabiliſſimam placentiam perfi-

cias. -- Cui Dominus: Ex quo propriæ
renuntiando voluntati ſic avertiſti faciem
tuam à me, ego omnem dulcedinem, &
dilectionem Divini cordis mei emittendo
dirigo ad te. Per quòd notari poteſt.,
quòd fidelis anima tam ſecura confidentia
ſe totam, & omnia ſua Divinæ comittere
debet diſpoſitioni, quòd etiam delectatur
neſcire, quid circa ipſam Dominus agat, ut
eò puriùs Divinæ voluntatis complacitum
in ſe ſciat eſſe perfectum. „ (£0
Neque interim (dum ſancta hac animi
in:

(e) §. Gert, l. 3. c. 53.

—

Wcolnperel
6 exveatumm
Ueatiquam tun
Selliruamur.
le, kcimns,
lpoſtooe
Nobis von en
Cgnienirne
fegtunn on
Elare. Muren
Usile Aawarn
Enumonnot
n, u den
in, kh n
Iü wori
Is on g⸗
Dphnmts ir
EiAd iniman
en poltzgun
s aeam,

normenn
m bononn

Niang

In eheri

41

n in
d
Gm
Pppont
n N
nugte
Nn,
ien
Corla
Codtntd
Dlig
denlun
un,N.
Nenn4

MAII
4

D

PERFECTA RESIGNATIONE. 499

indifferentia omnia DEO comittimus) nihil

nobis agendum, ant eventis omnia relinquen-
da ſunt: quin potiùs ex noſtra parte gnavi-

ter allaborandum, ut quæ à DEO nobis com-

miſſa ſunt, noſtrôque ſtatui ac vocationi con-
veniunt, rectè ſuccedant. Animo tamen ſic
nos comparatos eſſe oportet, ut ſi DEus ve-
lit eventum noſtris conatibus contrarium,
neutiquam turbemur, aut animi tranquillitate
deſtituamur. Si, quod in noſtra eſt poteſta-
re, fecimus, reliquum DEO comittimus ſua
diſpoſitione plenè contenti. Plùs nempe à²
nobis non exigitur, quàm cdiligentia operis
dignitati admenſa. Jam quod effectum & e-
ventum laboris attinet, in noſtra non eſt po-
teſtate. Habe curam illius, (h) dicebat bo-
nus ille Samaritanus Stabulario, pro miſero
ſemimortuo à latronibus relicto ſolicitus. Non
dixit, ut bene advertit Bernardus: Sana
ipfum, ſed tantàm: Curam illius habe.
Ita prorſus in ipfo etiam ſtudio perfectio-
nis nil non agendum, ut extirpatis vitiis, &
implantatis virtutibus demum reddamur ido-
nei ad intimam cum DEO unionem. Atta-
men poſteaquam plantavimus & rigavimus
cordis aream, noſſe debemus, ſolius DEI
eſſe, incrementum dare noſtris conatibus, &
fructum bonorum operum & laborum à ſolo

DEO expecgtandum eſſe. Quare fi progref-

ſum illum in via perfectionis, qualem cupi-
mus, non experimur; non nimiùm angamur,
aut

(à*) Lac. 10. 35.

50OO PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

aut turbemur, minùs cadamus animis, aut la-
borare deinceps ceſſemus. Nunquam vitio
datur diligenti agricolæ, ſi meſſem abundan-
tem non habeat; tunc ſolùm reprehenſione
dignus eſt, ſi negligenter coluiſſe agrum de-
prehendatur. Etiam in Monaſteriis bene di-
ſciplinatis hanc ſibi quisque maximam incul-
care jubetur identidem; ſe etiamnum eſſe ty-
ronem, & ulterioris probationis indigum:
tametſi jam multis annis inter veteranos nu-
meretur. Si bonæ voluntatis eſt, ſuéôsque de-
fectus viriliter expugnare nititur; etiamſi non
ſentiat ſe proficere, proficit tamen; cùm non
minima hæc ſit perfectio, imperfectiones ſu-
as conſtanter oppugnare. Niſi jumento, ut
quidam Patrum dixit, in piſtrino laboranti
obtegerentur oculi, verteret ſe retrorſum,
ſuumꝗque mox devoraret laborem: & niſi
mentis oculis opera noſtra bona DEus ſubdu-
ceret, nobis ipſis placendo perderemus fru-
ctum meritumque virtutis. (1) Inde eſt,
quòd variis nos paſſionibus & defectibus i-
dentidem ſinat eſſe obnoxios, ut ſemper hu-
miles nunquam de nobis magnum quid præ-
ſumamus. Id quod Mechtildis ab obitu ſoro-
ri ſuæ in cœlis viſa iisdem prope verbis te-
ſtata fuit: „ Quàm perutili diſpenſatione DE-
„ us permittit aliquos defectus inhærere ho-
„ mini, ut humilietur, & frequenter exer-
„ ceatur; ſicque de die in diem proficiat ad
„ ſalutem. „ (

For-

ci) V. PL. l. 5. c. 1j. n. 8o. (4) S. Gert. l. 5. c. 7.

Wt

Foruan
nee Mal
acnel,
ll/
ſaun, cum
al Dus
Aprantuagh
menex Dl
ſoit, gn
Fur degie
Ennt een
Cioht
enenns ene
lum ett, An
m (d
menonn
Güniene, gn
E & Gaecl
Id, ddiden
edenptione
1n vol denne
umn propni
Erimier e
Uml, mor
Me hegſee
Nunqan
n bone
ticeiein

inih 1
unn
Ndhundr
Hehenlen
wnn
Cenr

8

S=

S=

☛ =

Unet⸗
tinntun
annn
ons⸗
eno

Vondde.

n,
Kul
E.

R N

chen

er en

re⸗ W

PERFECTA RESIGNATIONE. zor

Forſitan dicet nonnemo: quid me juvat
hæc conſolatio, qui certò novi, meâ culpâ
factum eſſe, quòd eatenus retarder in via per-
fectionis? Quinam igitur indifferenti animo
feram, cùm impediti hactenus profectús mei
cauſa DEus non ſit? Equidem veriſſimum eſt,
culpam tuam ex DEl voluntate non eſſe; eſſe
tamen ex DEl voluntate, id quod culpâ tua e-
vénit, & quidem in pœnam peccati. Quèd
igitur negligentiâ tuà non profeceris, pœni-
tentià delendum eſt; quòd modò pœnam lu-
as, & illo profectu, quem facere debueras,
eatenus careas, patienter humilitérque feren-
dum eſt, & novo majorique fervore emendan-
dum. Quòèd ſi modò deperdita recuperare ex
integro non potes, animas in purgatorio luen-
tes imitare, quæ dubio procul ob ſua peccata,

quæ & deteſtatæ ſunt, & deteſtantur conti-

nuò, ibidem detinentur: ac interim ſuam
redemptionem patienter expectant. Sic &

tu poſt peractam pœnitentiam profectum tu-

um propriâ culpâ hactenus retardatum lon-
ganimiter expeéta, & absque perturbatione
animi, majori deinceps diligentia ſtude redi-
mere neglecta.
Nunquam igitur, nullé⁵que rerum eventu
homo bonæ voluntatis à ſecura in DEum fi-
ducia dejicitur, ut non inter læta & triſtia,
profectus atque defectus in DEl voluntatem,
ceu actionum omnium cynoſuram oculos de-
fixos habeat, & ſecundùm eam curſum ſu-
um inſtituat. Novit quippe, diligentibus
DE-

Soa PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

DEum omnia cooperari in bonum, ipſosque
adeò defeétus majoris ſemper profectùs eſſe
occaſionem; ſi modò animum nunquam de-
ſpondeat, & contra hos Jebuſæos, paſſiones,
inquam, rebellis appetitůs conſtanter decer-
tet, & ut verus Israêlita cum his hoſtibus pa-
cem nullam ineat. Exturbari penitus è fini=
bus ſuis non poſſunt, utpote qui nunquam
moriuntur, niſi nobiſcum. Quamdiu ergo nos,
tamdiu &iiài vivunt. Satis itaque nos egiſſe, i-
mò & viciſſe arbitremur, ſi debellentur conti=
nuò, & ſubeſſe cogantur rationi; tametſi eâ
nonnunquam invitâ rurſum ſeſe erigere co-
nentur. Hæc pugna unioni voluntatis noſtræ
cum Divina adeò nil derogat, ut etiam magis
promoveat, dum præcipuam ac proximam
ad eam diſpoſitionem, quæ humilitas eſt, in-
tegram ſemper in nobis conſervat. Certè
magnum illud vas eleéctionis S. Paulus, au-
ditãa illa Chriſti ſententiâ: Virtus in infirmita-
te perncitur, () in ſuis tentationibus non
modò non dejecit animum, ut poriùs gloria-
etur in ſuis infirmitatibus, ut inbabitanti in
ſe virtuti Cbriſti amplior daretur locus.
Quòd ſi nec paſſiones & tentationes invo-⸗
luntariæ, neque proprij defectus aliquando

Pins minusve voluntarij à conſtanti cum vo=⸗
1

Intate Divina unione retrahere prævalent ho-
minem bonæ voluntatis: eccur igitur non in-
tegrâ in paternam DEl providentiam, bene-
volentiſſimämque voluntatem fiducis nos ple-
mneèe

4

(7) z. Cor. 12. 9.

nni d ofnn
Gpedmmn
ngit,r
nods gvonne
etilalo, .
inftiockuaurg
E ſais A
orun genn
niut. De
Tompttudine
Gorimode ⸗
idncinlter e⸗
in welin,
Delleipüin⸗
ſedbrehmo
eciſtim!
n, f b
rrleyen
ei )dit
zAgnibus n
nunmiens ſ⸗
Kreliz,
1ic
Miapn

Unele

gere
slolte

NH

nen

Gutt

PERFECTA RESIGNATIONE. 503

nè reſignamus, & quidem ea ſecuritate, ut
ne quidem ſcire cupiamus, quid in hac vel il-
la re particulari circa nos diſponat, dum de
ſincera ipſius erga nos voluntate jam ſumus ſe-
curi. FPaciat quod vult, Dominus eſt: velit
. . . .
quod ſibi placet, pientiſſimus Pater eſt. Non
pPoteſt eſſe miſi bonum, quidquid de nobis
ſtatuat? modò plenâ nos fiduciâ, & indiffe-
renti ad omne ejus beneplacitum ſubmiſſione
amplectamur, quæcunque nobis ferenda in-
jungic, & prompto animo aggrediamur, quæ
nobis quomodocunque innuit agenda. Nec
eſt illuſio, ſi quandoque vel ſigno externo, vel
inſtinéctu aut quaſi inſpiratione interna excitari
te ſentias ad aliqua vel agenda vel toleranda,
quorum eventum tamen ſive ſucceſſum DEus
non vult. Experitur nommunquam DEus animi
promptitudinem, & exercendæ reſignationis
omnimodæ occaſiones ſubminiſtrat; quas uti
fiducialiter ac fortiter ipſius amore aggredi,
ita viciſſim, ſi effectu careant, tranquilla
mente ipſius voluntati acquieſcere nos oportet.
Sic Abrahamo mandavit imolationem unici fi-
lij; nec iſtam tamen DEus habere voluit effe-
ctum, ſolâ Patris voluntate contentus. „De-
„ lectat ſæpe amicos (Chriſtus loquitur Ger-
„ trudi) ad invicem confabulari de multis,
„ ex quibus nullus ſequitur effectus. Et eti-
„ am amicus ſæpe diſponit cum amico quæ-
„ que difficilia, ut per hoc amici ſui erga ſe
„ quodamodo probet fidelitatem, & magno-
„ Pere acceptat honæ voluntatis ejus erga ſe
be-

504 PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

„ benignitatem. Similiter & ego delector
„ cum Electis meis diſponere de diverſis,
„ quæ nunquam evenient: ut ipſorum erga
„ me comprobem dileétionem, ac fidelita-
„ tem. Et ut pro infinitis meritis ipſos re-
„ munerem: quæ nunquam opere perficere

„ poſſent; quia omnem eorum voluntatem

„ reſpicio tanquam perfectam. „ (m)
Hæc itaque compendiaria ad perfectionem
via eſt, Divinam in omnibus ſpectare volun-
tatem, & laborem quemcunque DEl nutu ſi-
ve per obedientiam, ſive charitatem, ſeu alio
modo nobis manifeſtato ſuſcipere, alacriter
aggredi; & rurſum tranquillo animo à labo-
re ceſſare, quamprimum ex indiciis nobis
conſtat, eventum ſive effectum laboris & Di-
vina voluntate non eſſe. Ex hac indifferen-
tia id lucri conſequimur, ut ſive opus ſuſce-
ptum procedat, ſive non; fixa ſemper vo-
luntati Divinæ adhæreat noſtra intentio, ac
meritum operis ſemper remaneat integrum.
Quamdiu nempe labor tali animo ſuſceptus
feliciter procedit, puerulos imitamur, qui
una manu tenent parentis manum, alterâ ê
dumetis fraga aut baccas colligunt, ſui plenè
ſecuri, quamdiu manum tam amicam non di-
mittunt. Quamprimum autem parens manum
retrahit, aut ceſſandum eſſe innuit, mox pue-
rulus bene moratus obſequitur, abruptéôque
labore abiturienti matri adhæret, fragis bac-
cisque, quæ ſuperant, momento relictis.

Quam-

(m) 8. Gett. 1. 3. c. 64.

W

unci l
dgiuin
Elaſpetenmn
0Oen,
Eellliun qu
6 Se aau.
ti, dleri
ins, &
inirriwum
leeptoop⸗
Uitno iadic
unn celis
tliniſpeen
n conpene
penculs uu
el uckumn e
Nlgtets, I
1 Ceken de
Chricko Cen
Moper we
en lbor⸗
Te inpecine
Tircarine
Mie ipine
bolnoraem:
En eod an
ulleinio
enis korte
opos
nchn
Unnmn 4
lin ius

Enner
Irn

ſlehn

PERFECTA RESIGNATIONE. z05

Quamdiu voluntati Divinæ noſtra adhæret
tutò agimus univerſa, præſertim ſi per inter-
valla ſpectemus, an labor ſuſceptus adhucdum
DEO placeat, aut veriùs, an ideò nobis pla-
ceat labor, quia DEO placet. Cave, dimit-
tas hanc manum, quæ te ducit; aut dum ſe re-
trahit, ulteriùs progredi præſumas. Nutabis
Protinus, & omni fructu procul labor tuus ca-
det in irritum; ſi te diutiùs, quàm DEO gratum,
in ſuſcepto opere fatiges; aut inquieto & iniquo
animo indictas tibi ferias patiaris. Si verò ad
nutum cefſas ab opere, egregium indifferen-
tis animi ſpecimen præbes, ingénsque merito-
rum compendium facis, dum labore ſimul,
& periculis laboris ſublevaris; nec minus ta-
men fructum ac meritum laboris integrum
conſequeris, acſi opus ipſum ad finem usque
ſine defectu perduxiſſes. Audi in hanc rem
à Chriſto Gertrudi dicta: „Si quis, inquit,
„ Propter me aggredi voluerit gravem ali-
„ quem laborem, in quo tale rimet incurre-
„ re impedimentum, quo devotionis conqui-
„ ritur detrimenrtum, & tamen poſtponit pro-
„ Priæ animæ utilitatem, ut meam perficiat
„ vVoluntatem: hujus hominis piam intentio-
„ nem ego tanti reputo, quòd ipſam ſo-
„ lam ſuſcipio quaſi pro opere perfecto,
„ quamvis forté nunquam ad hoc veniat,
„ ut hoc opus ſaltem incipiat; quod ta-
„ men coram me talem fructum habet, ac
„ ſi omnem laborem perfecerit, & nullam
Nient. Sanct. Comp. L. 1 un-

506 PARS III. CAPUT VIII. §. 2. DE

„ unquam negligentiam intereàâ contraxe-
„ it. „» (2
Miſsâ igitur omni exquiſitione propriâ u-
nam DEl voluntatem in omnibus attende, illiũs-
que nutum & ductum prompto animo ſequere;
nec velis quidquam, niſi quod DEum velle
piè credis, & idedò duntaxat, quia DEus vult,
nec ultrà, quàm vult. Non quòd in quibus-
vis minutiis anxiè deliberandum, exquiren-
dumque ſit, quid magis DEO gratum, ejus-
ꝗque voluntati conformius ſit, v. g. an hoc
vel illo ſitu orandum, hæ vel illæ preces pri-
mùm perſolvendæ, huic vel illi pauperi ſtips
porrigenda, hac vel alia die aliqua corporis
afflictatio adhibenda, &c. Odioſa res foret,
ſingulos obulos & teruntios revocare ad tru-
tinam; hujusmodi obiter inſpiciuntur tantùm,
& ſi evidentem falſitatis notam non præſefe-

rant, numerando transmittuntur. Magni va-
loris numi penſiculatiùs ponderandi ſunt, ma-

joris, inquam, momenti, longiorisque du-
rationis ac moliminis actiones & negotia ac-
curatiùs examinanda ſunt, an revera volunta-
ti Divinæ ſint conformia. In minimis ac quo-
tidianis bona fide procedendum eſt, præſer-
tim quando unum inter alterümque haud ma-
gnum intereſt diſcrimen. Minutularum acti-
onum nimia ponderatio plerumque ſapit ſu-
perſtitionem, & ſerupuloſitati anſam præbet,
aut fomentum: ac interim dum his minutiis
occupatur animus, alia DEO longè magis
ac-

—

EEe e —

— —

(“„) 5. Gert. l. 3. c. 89.

ceyaun
ohaloigene
eollen
Nutntl
Enmnnior
nmult ui
& Nogrs
lelele, 4
liabis
lln & gue
Eruen & er
1 ilentcen
Duneni wol
mi proprn
Druwach
liin oonn
Uult inooni
Dwn guon
tt hiic
Getctüum,
Ones lson
Eit ele cont
Niniper ine
Enperimin;
Unporentilu
1. Uitit e,
adinum
Kimliount
Arpnoe

n 4

4
ennrt
nelckis
hlger
Un ſel
Wunh
Aunie

Gre
Pnn H
EH

Enö
heih⸗
upans
s ,
eA.

rtunmcy

PERFECTA RESIGNATIONE-. 507

accepta tranſeunt in oblivionem; & quæ ex

Officio agenda ſunt, cum anxietate continua,

adeoque minuùs bene peraguntur.
Rationabile ſit obſequium noſtrum, & re-
tenta in quovis exercitio mentis libertate, pa-
ratus ſit animus ad voluntatem Divinam ſta-
re & progredi, agere & pati, laborare &
quieſcere, aggredi & ceſſare; ideò duntaxat,
quia DEus vult, & quantum vult, & qualiter
vult, & quamdiu vult. Hoc pacto in omni
rerum & eventuum varietate, quæ in hac vi:

ta identidem occurrit, voluntas noſtra unita

manebit voluntati Divinæ, paulatimque ani-
ma à propria electione nudata uni beneplaci-
to Divino adhærebit, eritque ipſi DEus om-
nia in omnibus, utpote cujus voluntatem in-
tendit in omnibus, propria ſua voluntate à

Divina quodamodo jam abſorpta. Erfi inſu-

per huic reſignationi voluntatis illud addat
exercitium, de quo ſuo loco diximus, ut acti-
ones ſuas omnes, quas voluntati Divinæ cre-
dit eſſe conſentaneas, actionibus Chriſti Do-
mini per imtentionem actualem aut virtualem
ſemper uniat; tandem aliqualiter in ſe expe-
riri poterit illud Apoſtoli: Livo ego, zamnon
ego, vivit verò in me Cbriſtus: (o] tametſi
fortè ad intimam illam ac mirabilem cum DEO
unionem (de qua multa ſcribunt Myſtici, &
ſoli intelligunt Sancti, qui experiuntur) nun-
quam pertingat in hac vita.
(*“) Gal. 2. 20.

5o8 PARS III. CAPUT VIII. §. 3. DE

2.
De Reſignatione Enali.

GCimus equidem perſeverantiam finalem ſpe-

ciale DEl donum eſſe, nec aliunde quàùm

ab ipſo ſolo impetrari poſſe; nam qui ſtat,
ſolius DElI virtute ſtat : unde indeſinenti
humilique prece à DEO petenda eſt, ac
interim media, quæ ipſe nos docet, ſedu-
d adhibenda; qualia præter orationem
continuam ſunt, frequens Sacramentorum u-
ſus, ſedula auſcultatio ſive lectio verbi Divi-
ni, opera bona, præſertim miſericordiæ tam
corporalia quàm ſpiritualia, ſincera devotio
erga Chriſtum patientem, ejusque dulciſſi-
mam Matrem Virginem, ante omnia autem
& præ omnibus profunda humilitas, cum a-
moroſa in DEI bonitate fiducia, qua anima-
tus Apoſtolus auſus eſt dicere: Certus ſum,
quia neque mors, neque vita, negue creatura
lia poterit nos ſeparare d Cbaritate DEI, quæ
eſt in Cbriſto Tkſu Domino noſtro. (P) Ita
nempe nulla creatura à Sancto DEl amore a-
vellere poterit hominem, niſi ipſemet ſponte
vVelit avelli; nec quemquam deſerit DEus,
niſi ante deſertus. Nihil itaque homini bo-
hæ voluntatis timendum, niſi nativa ſua fra-
gilitas & inconſtantia: quam ut dono perſe-
verantiæ Divina bonitas in extremo illo ne-
ceſſitatis articulo aliàs fortè ruituram ſufflami-
net, meritò continuis ardentiſſimisque, pre-
cibus,

—

(e) Rom. 8. 3.

We

o uii
re, Abuniu
lngt
Nr ero
alyn ſerit,
Urin mmore
lis Mrecbin
niſm mon
Mjunger;ch
Edraquum it
nugonoilell
Corfumpese
isel Kn
Cnescefuncti
lim helgoi
Nilirenneh
utkbianed
Nridoſ
lerdndns
ldsdne, gi
Uosele inen
Eoin Cormien
Laduce
elcores
lin ip
Ui Manyre⸗
Eperon
uimorß
mmn m
ine
ſenmnlite
Euüszi

=̈
=
E
=
„ =
2 =
S2 =

1 Cennio
Del
6Allen

PERFECTA RESIGNATIONE. 509

cibus, & quibus poteſt pietatis exercitiis exo-
rare, & bonitatem Divinam ad hoc demere-
ri ſatagit.
De cætero juſtus, etiamſi morte præoc-
cupatus fuerit, in refrigerio erit, quia mori-
tur in amore DElI. Hinc eſt, quòd Eccleſia
in ſuis precibus publicis, ſubitaneam & im-
proviſam mortem, à qua liberari poſtulat,
conjungar; cùm mors juſtorum improviſa
nequaquam ſit, tametſi fors ſit ſubitanea. Sic
magnus ille ſtilita Simeon igne de cœlo lapſo
conſumptus, eodem momento in cœlum ferri
viſus eſt. Sic plures alij ſanctitate inſignes ſubi-
taneè defuncti ſunt. Imdò noſtra ætate pius quis-
piam Religioſus dœmonum in longiori agone
inſidias pertimeſcens gratiæ loco à DEO flagita-
vit, ut ſubitaneè moreretur; quod & obtinuit,
dum peracto ſemel Sacro è& ſacriſtia redux a-
poplexiâ tactus, momento extinctus eſt. Hunc
aliôsque, qui in amore vivebant, etiam mor-
tuos eſſe in amore, dubitare non licet. Uti
enim dormientes quoque ſunt Theologi, ſic
& actu de DEO non cogitantes ſunt Theophi-
li. Feliciores tamen illi, & plùs ter beati,
qui in ipſo actu amoris mortui ſunt, prout
ſancti Martyres plerique. Feliciſſimi autem
illi,; & ſuper omnia hominum vota beati, qui
ipſum amoris Magiſtrum imitantes, non in
actu tantùm amoris, verùm ex ipſa amoris
vehementia mortui ſunt; quod de Matre Vir-
gine glorioſa ùt certum tenetur comuniter, &
de paucis aliis piè creditur. Certè Gertrudis
I1.1 no-

510 PARS III. CQAPUT VIII. §. 3. DE.

noſtra inter alia hoc quoque à Chriſto acee-
perat in promiſſis: »„ Quòd nulla mors ipſi
„ Prævalere deberet, præterquam illa nobi-
„ Rcima virtus amoris, quæ in Filio DEI
„ prævaluit, & prætioſam ipſius animam à
„ delicato corpore ejus ſeparavit. „ (9)
Quod quàm rari exempli, tam inſolitæ
pariter gratiæ, & intimæ cum DEO amicitie
indicium eſt; cùm eo tempore, quo vires
corporis deficiunt, etiam operationes animæ
langueſcere neceſſe ſit; ut licèt prompta ſit
voluntas, & pia animi affectio tendat in DE-
um, eo tamen vigore ac efficacia jam non
polleat anima, uti pollebat corpore ſano &
vegeto, vi cujus talem amoris actum, utpo-
te à ſenſuum jam jam deficientium miniſterio

dependentem poſſit producere, qui appellari

dignus ſit: Fortis àùt mors delectio. (r) En-!
ut hanc veritatem Chriſtus Gertrudi liquidò
oſtendit. Obierat è ſuo Monaſterio innocen-
tis vitæ puella novitio adhuc fervore florens

religioſis virtutibus. Hujus animam brevi

ab obitu mora vidit inſtar virgunculæ decen-
ter ornatæ Chriſto Sponſo adſtare, ſed mœ-
ſtiore vultu præſeferre quidpiam gravaminis.
Tum Gertrudis ad Dominum: „ Cùm tu
„ DEus totius conſolationis tam blanda fereni-
„ tate huic adſis, quid ſibi vult, quòd tamen
„ Mmœſtiori vultu internum gravamen præten-
„ dit? Ad quod Dominus: Ex hac præſen-
„ tia cum ipſi tantumodo meæ humaniratis
. „ de⸗

(7) 8. Gert. I. 5. c. 31. (7) Cant. 8: 6.

Wectn
Pol pt
ſiertlt;
bnn in
Uf 0
ſunoco,
ete con
cerendat
knitſe h
Gor: on
zin the i
Donunus e
Dum„Ch
Lens A en
ſirem ame
Uneanglis
ſfoluotne.
ierne dd
deimkerum
9lemper un
„ Civenc.
„Bhenimn
Vrbis yr⸗
rtte eche
lum mmn

5

n

Ne n
omgatt

Endra

in m
end

PERFECTA RESIGNATIONE. SIr.

„ delectationem exhibeam, plenè conſolari
„ non poteſt. Sed poſt hæc cùm purgata
„„ fuerit à õ præteritæ vitæ, in præ-
„ ſentia jucundiſſimæ Divinitatis meæ eam
„ perfectè conſolabor. Tunc Gertrudis: Et
„ quomodo, inquit, omnes negligentiæ præ-
„ teritæ converſationis non ſunt ſufficienter
„ emendatæ per devotionem, quam manife-
„ ſtavit ſe habere in extremis, cùm ſcriptura
„ dicat: hominem judicari, ſecundùm quod
„ in fine vitæ ſuæ invenitur? „ Ad quod
Dominus dedit reſponſum notatu digniſſi-
mum: „Cùm homo, inquit, viribus defici-
„ ens ad extrema perducitur, tunc usque ad
„ finem converſatio ejus pervenit; quia nihil
„ tunc ampliùs prævaler viribus, ſed tantùm
„ voluntate. Et cui ego ex tunc gratuita
„ pietate do bonam voluntatem, & devotum
„ deſiderium, ille habet profectum. Sed hoc
„ ſemper tam plenum effectum non habet ad
„ diluendas omnes culpas præreritarum ne-
„ gligentiarum, ſicut ſi homo adhuc ſanus &
„ Viribus prævalens vitam ſuam integra vo-
„ luntate emendaret. „ (⁵)
Jam mirari deſines, ſi legas alicubi, vel

audias, paucos admodùm piorum hominum,

atque etiam Religioſorum, tametſi magnæ de-
votionis, compunctionis, amoris ac reſigna-

tionis ſignis ante mortem editis piiſſimè deceſ-

ſerint, rectà ſtatim ad cœlos evolare, ſicut e-
volare poterant, ſi ſano corpore, & integris
4 Vi-

(⁵) S. Gert. 1. 5. c. 3.

SI2 PARS III. CAPUT VIII. §. 3. DE

viribus hujusmodi actibus in DEum rapti, &
toto animo converſi fuiſſent. Nimirum lan-
guente corpore, languet plerumque etiam de-
votio; & amor adeò intenſus, qualis ad abo-
lendas omnes peccatorum maculas exigitur,
remiſſo jam vigore ſpirituum, ad miraculum
prope difficilis eſt. Dum econtra homini ad-
huc valenti, & ſeriò volenti hujuscemodi a-
ctus tam difficiles non ſunt, ut non cooperan-
te gratia, quæ inſtanter oranti, & humiliter
Proprio etiam conatu ſemet juvanti, nunquam
denegatur, obtinere & elicere valeat; ſicque
per totalem averſionem à creaturis, & con-
verſionem plenariam ad Creatorem ab omni
culparum labe purgatus, ſi mori ſtatim con-
tingeret, absque ullo impedimento evolaret
ad Superos.
Hinc Gertrudis noſtra illa ſcripturæ verba
ſecum expendens: Sanctificamini PFilij Ira-
(½ divinitùs intellexit, „Quòd ſi quis
„ Pœnitendo velociter de omnibus comiſſis ſu-
„ is & omilſis, cum integro corde ſe inclinat ad
„ Obedientiam præceptorum DEl, tam vera-
„ citer coram DEO ſanctificatur, & paratus in-
„ Venitur, ſicut leproſus ille mundatus eſt, cui
„ Dominus dixit: Volo, mundare. „(2“)
Huc facit, quod Bloſius noſter de magno
quodam DEl Servo dictum refert. Rogatus
nempe, quidnam morti proximus faceret, ſi
eousque vixiſſet in peccatis? „Si quadragin-
