patientia perferendis ſat animi habebit? Ex-
periri nempe nos oportet in minimis, quid
poſſimus in maximis. Et ſi in quotidianis chari-
tas, quam nos habere arbitramur, longanimis
non eſt; vera ac Chriſtiformis charitas necdum
eſt. Qui Spiritu Chriſti agitur, ſiniſtris re-
rum eventibus, perverſis hominum moribus,
aut quibusvis impedimentis non admodùm
movetur, certè non dejicitur; quia ſolùm
quid ſibi agendum, & quid agat, non quid
patiatur, attendit. Ideò nec magnopere con-
tendit, aut vehementer rem agitat, ſed lentè
feſtinat, nec ad multa ſimul ſe diffundit, ſed pau-
cis ſtudet, & quod agit, rectè agit. Si conatus
propter DEum ſuſceptus cadit in irritum; ipſe
tamen animéô nunquam concidit, utpote DEO
confiſus, cui voluntas ſæpe placet præ ope-
re. Eſt ergo Spiritus Chriſti mitis & humi-
lis, ſimplex & longanimis; & qui hoc Spiri-
tu aguntur, ij ſunt Filij DEI, gquos preſoivit
& pradeſzinavit conformes fieri imaginis Filij
ipſe primogenitus in multis fra-

§. 2.
De modo ſe conformandi cum Cbriſto.

PRæmilsà aliquali Spiritus Chriſti notione,

—

() Rom. 8. 17. & 29.

286 PARS III. CAPUTII.5§. 2. DE CON-

id unum jam reſtat, ut oſtendamus viam mo-
dumque attrahendi hunc ſpiritum, & noſtrum
quodammodo faciendi, ne ex illorum infelici:
um numero nos eſſe contingat, quibus dicitur:
Qui Spiritum Chbriſi non babet, bic nos eſ
ejus. (a)
Suprâà vidimus, bonam voluntatem, etſi
necdum adeò perfectam, canalem eſle, per
quam nobis è corde Salvatoris bona omnia,
ac ipſum etiam Spiritum Chriſti poſſimus at-
trahere, ſi ſeriè volumus. Et quid facilius,
quâm velle? & tamen ſola voluntate bonum
tam grande conſequimur. Si dicere licuit Pro-
phetæ: Aperui os meum, & attraxi ſpiri⸗
tum; () quidni & nobis, acceptéô. jam bo-
næ voluntatis oſculò à Dilecto, fas fuerit, a-
Perire os noſtrum, & attrahere ipfius ſpiri-
tum, quem tam ſuaviter, quàm liberaliter
propinat, nobisque aſpirat: Lileite d me,
quia mitis ſüm & bumilis corde. Moddò ar-
denti delſiderio concupiſcamus in animum,
morésque noſtros derivare manſuetudinem
illam & humilitatem, ſimplicitatem item &
longanimitatem, quæ ex omnibus diétis &
factis mitiſſimi hujus Agni elucent. Sanè dum
Chriſtum Dominum animo noſtro præſentem
ſiſtimus, & attento mentis oculo vivam hanc.
manſuetudinis & humilitatis imaginem con-
remplamur, cum ſincero ferventique de-
ſiderio ipſum imitandi pro modulo: tum nem-
Pe ad ipſum ingemiſcendo ipfſius in nos Spi-
ritum

—

(⸗=) Rom. 8. 9. (⁶) Pf. 118. 13.

7

N

tt et kehuen⸗

lirit e ie

=—

Vtl mied ihn
hurceit
Dürum ccthon
keicern, ueet
ſoren X lnd
Ucidem Ciih
I: ox etun d
DVm, fuaritn
Klemieturinun
inimi amaruent
Iml pellonum in
2Neeslaeſcsn
un mninihur nen⸗
Dün wlloneokenin
MMo mmine udn
elcite! Are

eriui⸗ Sachin.

1

nconinis
ni ſ n.
( kentè
r i

Uonigten ſie

L OArohoreedon

Mere /aurde

wti wrht, znd

iDeco, en:
Tunlrere ls pin

n, G ftini

FORMITATE CUMCHRISTO. 287

ritum attrahimus, ac pro menſura modéôque
hujus deſiderij amabiles has virtutes, Spiri-
tui Chriſti proprias, noſtras facimus, ut ipſe-
met Salvator B. Mechtildi affirmat: Quando
poſt me ingemiſeis, inquit, tu me tibi intrabis.
Ecce! quantumceunque res aliqua ſit vilis & ab-
Jecta, üt eſt feſzuca, bomo eam ſola voluntate
non acquirit; me verò gquilibet voluntate, aut
gemitu unico habere poteſt. (&)
Et ſi huic deſiderio efficax voluntatis pro-
poſitum accedat, opere ipſo exequendi, quod
deſiderat; atque per ſinceram ſui nihili cogni-
tionem ac de ſeipſo diffidentiam, aliquatenus
cordialem Chriſti humilitatem æmulari cone-
tur: mox etiam, ex confidentia in bonitate
Divina, ſuavitas illa mitis & tranquilli affe-
ctúùs ſentietur in anima; vi cujus exclusâ om-
ni animi amarulentià ac impetuoſitate, cor ab
omni paſſionum impetu liberum in plenitudi-
ne pacis placidè conquieſçet: Et invenietis re-
gutem animabus veſtris. Quod Gertrudi mi-
rabili viſione oſtenſum eſt. Dum namque in-
terno animæ auditu ſuaviſſimam Chriſti vo-
cem audiret: Accipietis virtutem ſupervenien-
tis Spiritüs Sancti in vos, ſuamque conſidera-

ret indignitatem, videbatur ſibi, quaſi recor-

datione indignitatis propriæ facere fundum
in corde ſuo tantò profundiorem, quantò
ſe reputabat viliorem. Hinc de corde mel-
liflui DEl diſtillabat vena quædam puriſſima
in fmilitudine favi melis, quæ paulatim fun-
U4 dum

(* Bloſ. Mon.il. Spir. c. 6.

d

P

22
99
25
2²
29
29
99
22
29

7)
25
22
2
2
9*
29
2
9
9
2
2
9
25

283 PARS III. CAPUT. II. §. 2. DECON-

um cordis ejus inſtillans usque ad ſummum

replebat. Per quod perſenſit deſignari ſuavi-
tatem Spiritûs Paracleti, qui per cor Filij
DEI ſuaviter influit corda electorum. ()
Quod ipſum Chriſtus Gertrudi alias pro

erſona devota oranti hac inſtructione adhuc

clariùs patefecit: „Dicas ei, inquit, ex par-

te mei, ſi deſideret mihi familiaris amoris
unione conjungi, ſtudeat ad ſimilitudinem
nobilis avis ad pedes meos conſtruere ſibi
nidum ex racemis propriæ vilitatis, & pal-

mitibus meæ dignitatis, in quo quieſcat
per jugem memoriam ſuæ vilitatis; quia
homo mortalis per ſe ſemper pronus eſt

ad malum, & tardus ad bonum, niſi gra-
tiã præveniatur. Miſericordiam quoque

„ meam crebriùs pertracter, recolendo, quàm

Paterné paratus ſim ſuſcipere poſt lapſum
ad me per pœnitentiam revertentem. Cùm

verò à nido ſuo ad paſcua libuerit evolare,

in ſinum meum progrediatur, ubi per gra-
titudinem amatoriam recolat diverſa bene-
ficia, quæ ſibi ex ſuperabundantia pietatis
meæ gratlis impendo. Si verò adhuc lon-
gius ſpatiando pennas deſideriorum ad al-
tiora extendere delectatus fuerit: elevet ſe
tanquam velox aquila ſupra ſe per contem-
Plationem cœleſtium, volitando contra fa-
ciem meam, alisque Seraphim, auſu cha-
ritatis ſublevatus, Regem in desçore ſuo ſpe-
culetur claris obtutibus mentis. Sed quo-
ni-

— — —— —

(4) § Gert. 1. 4. C. 39.

Codscde
In chaneni
Cher corlegren
ollwenmi
Trbe crehroh
grecinur ereh
OUüminns, Me
CCONlekphtenen
eniat ccdleltun
Duar hie ym
0Merletioois inen

Uriam hic afühn
flconücerere,
Incementum
luerſfinno,
II Gnnis cum
Umnliure Uumqe!
1l COhetls, ec
⸗ Adnimner.
tun in 1
Unlinicnm G
lnb in

U

I Wer „Z. A.
Aconter

9

EN eNn N N
lmondim goge
ñ
iver niin
renen (n
benlache,
nn uer

FORMITATE CUMCHRISTO. 289

„ niam non eſt præſentis temporis, diu poſ-

„ ſe perſiſtere in acumine contemplationis,

„ quæ hic vix adipiſcitur, rarà horâ, parvâ
„ morâ; prefſis iterum alis per recordatio-
„ nem propriæ vilitatis, continuò ſe demit-
„ tat in nidum ſuum, ibique moretur pau-
„ ſans, quousque rurfus evolare per gratia-
„ rum actionem ad paſcua delecterur amœna,
„ & per conſequens tamquam in exceſſu men-
„ tis culmen attingat Divinæ contemplationis.
„Et ſic crebrò his vicibus alternatis, ſive in-
grediatur per conſiderationem propriæ in-
„ firmitatis, ſive egrediatur per cœleſtium

—
—

contemplationem: ſemper deleckationes in-
P P

„ veniat cœleſtium gaudiorum. „(e)
Juvat hic parumper ſubſiſtere, ac totam
converſationis internæ ac Chriſtifkormis œco-
nomiam hic affabre delineatam attentiùs non
nihil confiderare. Et verò primùm ac velu-
ti fundamentum cæterorum ponitur vilis ſui
ipſius exiſtimatio, à qua incipit, & in qua de-
ſinit omnis cum Chriſto converſatio.
humilitate namque fruſtranei ſunt omnes no-

ſtri conatus, nec in conſpectum Divinitatis

noſtra admittuntur deſideria, niſi humilitas
paret adirum: imò nec ipſa dona gratiæ, quæ
ex familiari cum Chriſto converſatione repor-
tantur, ſatis tuta ſunt, niſi ſub humilitatis cu-
ſtodia cautè teneantur.
ſtimatio juncta ſemper eſſe debet piæ in DE-
um fiduciæ ex confideratione bonitatis & mi-
U 5 ſeri
(e) S. Gerr. 1. 3. c. 74.

Sine

Interim vilis ſui exi-

☛—

290 PARS III. CAPUTII. §. 2. DE CON-

ſericordiæ Divinæ; & ſic utraque à Chriſto
tantopere commendata virtus, manſuetudo
nempe & humilitas, ſuum ſemper habebit a-

limentum, hæc à vili ſui ipſius æſtimatione,

ac diffidentia perpetua de ſeipſo, illa à ſuavita-
te interna, quam Divina bonitas humili con-

fidentia excitata cordi inſtillat. Et hic ille ni-
dus eſt, in quo ceu propria & ordinariâ ſe-
de anima devota ſe continere debet, & qui-
eſcere, ſuam vilitatem, & Divinam bonita-
tem jugiter attendendo.
Interim hic nidus conſtrui debet ad pedes
JEſu, ut in ejus præſentia, & ſub oculis pi-
iſſimi Redemptoris anima verſetur ſemper;
nec à nido ſuo aliter evolet, niſi ipſius ſpiri-
tu ſublevata, & per internam illuſtrationem
quodammodo evocata. Et tunc non altiùs
ſtatim evolet, quàm ad ſinum Salvatoris, ſive
in cavernam macerizæ Sanctiſſimi lateris Domini
Eſu, ubi in ſummo foraminis repauſando ſu-
at mel de petra, id ez, dulcedinem intentionis
de corde Thſu Deifcato: ſicque ſecundum quod
diligentiſſimè in ſeripturis Saucris converſatio-
nem Chriſzi perpendere poterit, ejus per omnia
exempla imitari ſtudeat. (J) Et ſic velut api-
cula hauſtò & floribus ſuccò ad ſuum mox re-
volet alveare, & in conſueto ſuo nido ſe con-
tineat, quousque denuo, aſpirante gratia Sal-
vatoris, libeat ac liceat evolare.
Neque enim tamerè ac irreverenter ſe un-
quam debet ingerere altiori contemplatiom,
nec

(V) 5. Gere. 1. 3 c. 7q. §H. 2.

olet

4 birioere.
Int, Nen,
6ninsthns in
Aliuupedes?
is nsge
an Dledo ee
ürtuti, ingu
inis gritim
e ollunt, ſiin
itatiß neninm
lentek, guin n
Ivſord re aunt,
lijm gnuim en
Ouult elinuen
Ui, Ed in rin
mliai, & den⸗
ohre, ſel ii
Revern, gul p
Mte ad aſien E
ere, & dini
Hemere ſeinmnuce
Ppechncnmert,
n Pre rbg
erins conchye
Uumn cyerlinin

ii Nobis e

Urſhm; ſoen

„orktkiun 1
enſcergtone

ullninit

Ulll, ,/
tioſut a

um ſeleur enme

„

Aet, l il

.

mmin, thin .

lerenirrnen
fuulng

FORMITATE CUM CHRISTO. 201

nec ſublimiùs evolare, quàm vires gratiæ per-
mittant, nec antea, quàm vocetur à Sponſo,
in familiares ipſius amplexus irruere: ſed in
nidulo ſuo ad pedes JEſu reſideat, ac placidè
pauſet, quousque ſe erigere, ac liberius non
nihil cum Dilecto converſari jubeatur. Qui-
dam incauti, inquit aureus Aſceta, propter
devotionis gratiam ſeipfos deſtruunt, quia plus
ogere volunt, qudm poſſünt, non penfantes ſuc
barvitatis menſuüuram, ſed magis cordis affectum
ſeguentes, qudm rationis zudicium. Et quia
majora praſumunt, gqudm DEO placitum eſt,
ideirco gratiam citò perdunt. Fiunt inopes,
& viles relinquuntur, (g) qui non ad pedes
Eſu, ſed in cœlum ponunt nidum ſibi, ut
humiliati, & depauperati diſcant non alis
ſuis volare, ſed ſub pennis JEſu ſperare.
Revera, qui præteritâ quaſi Chriſti hu-

manitate ad alta & ſublimia contemplando ſe

attollere, & ad intima quaſi Divimtatis ady-
ta temerè ſe intrudere præſumit; idem ipſi
expectandum erit, quod miniſtro ad ſervien-
dum præ foribus deſtinato, ſi is injuſſu Regis
ad interius conclave, ubi cum familiariſſimis
tantùm converſari ſoler, impudenter irrueret.
Skut alia nobis ad cœlum non patet via niſi
per Chriſtum; ſic etiam ad cognitionem gu-
ſtumque cœleſtium aliter non pertingimus,
nifi per confiderationem ac imitationem hu-
manitatis Chriſti, in quo omnes thelauri ſapi-
entiæ & ſoientiæ ſünt albſoonditi. Cb.) Ee, um.
oſti-

— —

(g) imit Chr. I. 3, c. 7. (h) Coloſl. 2. 3.

292 PARSIII. CAPUTII. 5§. 2. DE CON.-

oſtium, inquit Veritas ipſa, per me ſt quis in-

troierit, ſalvabitur: & ingredietur, & egre-
dietur, & paſeua inveniet. (1)

Nunquam igitur gratiam præcurrere, ſed

ſequi ſemper debet devotio: & ſi quandoque
ex humanitatis Chriſti, ejusque in omni vir.-
tutum genere perfectiſſimæ converſationis in-
tuitu, ad perfectionum Divinarum contemplati-
onem excitari ſe ſentiat anima, humiliter ac ſo-
briè prorſus ſe gerat, ut dum tanquam veloæ a-
quila ſe levat re. per contemplationem cæœle-
Reium volitando contra faciem DEI alis Sera-
tbim auſu charitatis ſublevata; mox iterum

preſsis alis per recordationem propriæ vilitatis

continuò ſe demittat in nidum ſuum, & ad
pedes Eſu ſe recolligat, ibique pauſet: & ſi
denuo evolare libeat, utatur potiùs pennis
columbæ, frequentiùs in cavernam maceriæ
lateris Cbriſti, quàm alis aquilæ contra ſo-
lem Divinitatis volitando.
In hoc nidulo diſcet anima devota, quæ-
cunque ad perfectionem ſuo ſtatui conve-
nientem neceſſaria fuerint, ac ſenſim Spiri-
tum Chriſti mitem & humilem ſibi ſic attra-
het, faciétque familiarem, ut omnia, quæ ip-
ſi agenda tolerandaâve ſunt, ex ſola Chriſti
Domini in ſpiritu ſibi præſentis memoria,
agat, ferâtque miti ac humili corde, ita ut ſim-
plicitas & longanimitas ceu comites indivi-
duæ, ex omnibus ejus dictis & factis ſemper
eluceant. Inſuper in hoc nidulo ad pedes JE-
ſu

— —

(²*) Joann. 10. 9.

MA

utnon mgt
mmstendi
r ln henel;

Connn nofuun

me inci eſh
in tnum .
ie ere, Undn
falemn non ect
ettuclenn knhe
ndio.
CEterim fon
0r Onbes Mldin
Tin in coninn
continere: ſech
Coonem erpeci
Cintentioni Chrt
ekternasqne d
Honem Chrikun
Cllud Apokoln
NAiri merentur:
it verd inne ns
Uelet nonnbbr
Mnſtencdten
Il, E inemionen
tennioni inonn
ns ſig ann ,
Es (hnſimi
me ulalun,
ite grarin
(;

10

rnſun NIirhe

/lm, ur /tn

nun oMrui

i uin ,ur, 1
üir eler e
t um wül pem
in Murnmn nnani

mle omnb⸗

mdren
urn Mn N

FORMITATE CUM CHRISTO. 293

ſu conſtructo, tanquam in ſtatione fidiſſima,
à tentationibus devota anima ſe maximè ſem-
er tutam inveniet; aut ſi vehementior ſit
nonnunquam hoſtium inſultus, qui ſolo con-
temptu devinci nequeat, facile ipſi fuerit, à
pedibus in ſinum JEſu evolare, & in fora-
mine petræ, tanquam in altiſſimo refugio,
quò malum non accedit, (E) deliteſcere, do-
nec tranſeat tempeſtas, & hoſte eluſo ceſſet
tentatio.
Cæterùm ſicut nulla certior atque ſecuri-
or omnes inſidias hoſtium eludendi ratio eſt,
quàm in continua Chriſti Domini præſentia
ſe continere: ſic etiam nulla ad charitatis per-

fectionem expeditior via eſt, quàm Spiritui

ac intentioni Chriſti Domini ſuas omnes inter-
nas externasque actiones unire, & per hanc
unionem Chriſtum quodammodo induere;
ut illud Apoſtoli in ſe aliquatenus ſaltem ex-
periri mereatur: Livo ego, jam non ego, vi-
vit verò in me Chriſtus. (1) Dum namque aſ-
ſueſcit in omnibus quæ agit, Chriſti Domini
manſuetudinem & humilitatem pro poſſe imi-
tari, ac intentionem ſuam perfectiſſimæ ipſi-
us intentioni in omnibus conformare, ſicque
actiones ſuas cum actionibus Sanctiſſimæ hu-
manitatis Chriſti unire: tunc nimirum Apo-
ſtolicum illud monitum implet modo perfe-
ctiſſimo: Omne quodeunque facitis, in verbo aut
in opere, omnia in nomine Domini noſtri YK-
Ju Cbriſti facite gratias agentes DEO & La-
tri
— ʒ — —

( Tf 90, 9. (1) Gal. z. 20.

22
„
29
22
22
22
39
29
22
95
99
99
9
99
95
9)

294 PARS III. CQAPUTII. G. 2. DECON-

tri per ipfſüm: (m)) ut adeoque opus tali no-
mine & intentione factum, non jam uùt opus
hominis, ſed ùt fructus Sanctiſſimæ humani-
tatis Chriſti acceptetur à DEO; adeoque &
ipſi homini operantem in ſe Chriſtum, & ſe-
ipſum in Chriſto viventem liceat intueri.

Unde etiam fit, ut opera illa, quæ de ſe

nullius eſſent valoris, mirè nobilitentur, ac
ipſa etiam corporis commoda conducant ad
animæ profectum, & augmentum charitatis.
Certè Gertrudis noſtra adeò aſſueverat inten-
tione præfata omnia ad DElI laudem & ho-
norem referre, ut etiam bonis & commodis
ſibi impenſis, haud aliter quàm Chriſto ipſi
collatis gauderet. „Quapropter quando e-

tiam ob indigentiam ſuam aliquid expen-
dit, gaudebat mirum in modum, perinde
ac ſi in DEl honorem ſüper altare obtu-
liſſet, aut erogaſſet in pauperes. Domi-
num enim in ſeipſa contemplabatur, cui
ſe providiſſe gaudebat. Ideò ſive dormi-
ret, ſive manducaret, ſive aliud quid com-
modi aut requiei ſuo impenderat corpori,
non aliter, quàm ſi DEO id feciſſet, exul-
tabat. Ideò in ſe quoque illi, & ſibi per
illum ſervire ac benefacere geſtiebat, quo
impleret Dominicum illud: quod uni ex
minimis meis feciſtis, mihi feciſtis. Se e-
tenim exiſtimabat & minimam & viliſſimam
omnium creaturarum. Ideò quidquid ſi-
bi impendit, minimo, qui ad DEum per-
tine-

(m) Coloſſ. 3. 17.

Nt.
iennümut
n Khnu Dr.
ro mor
1 Gun gruren
ce, EPrope
S1an, u

.

. 4 6

egninelend
uns en en d
Nhre hoe lhet
fortun. Aehen
Nun enintin
9 Cal glaruren
9I4 Olndes
Olid noi i
Utoe guser
unmm dumtardh

re, Chrihune
Aa ſmien en
ſeplaret? Nehen
ione conednt:
1ego me fueharen
oeid io n
Poclie enoti
milme
WEin Oton
uhlli, 1
riChriſt

Glcd n.
11 gorcti

am
M
9

len FORMITATECUMCHRISTO. 295

r de lne „ tineret, arbitrabatur ſe impendiſſe. Porrò
quàm accepta DEO heæc fuerit devotio,
hoc modo illi monſtratum eſt: Cùm labo-
re quodam gravatum caput cuperet refo-
cillare, & proptereà ſpecies, quas aroma-
ticas vocant, in ore teneret; Dominus ſua
benignitate ſe ad illam inclinavit, quaſi hau-

, ſturus ex ea odoris fragrantiam, ſimulans
„ Odore hoc ſpecierum ſe indigere & con-
Immme, „ fortari. Ac paulò poſt ſe erigens ſuaviſſi-
Smnaheun „ WMum emittebat anhelitu ſuo odorem, &

EDNEmD „ quaſi gloriaretur de hoc, lætabundo vul-
ramndamm „tu ad omnes Sanctos dicebat: Ecce! nund
Nir Ne „ quid novi à Sponſa mea accepi. „ (n)
Conerudee Et ne quis putet, iſthoc Sanctarum ani-
nIun MMideg marum duntaxat eſſe privilegium, nec alte-
nk rius cujusvis minùs perfecti intentioni con-
venire, Chriſtus ipſemet Gertrudi ſciſcitanti:
„ An ſimilem devotionem à quibuslibet ac-
„ ceptaret? Reſpondit: Quoties tali devo-
„ tione comeditur à quoquam una buccella,
„ ego me fatebor cum illo comediſſe, ac per
„ hoc ab ipſo impotionatum eſſe, ac ſi tot
„ pocula amoris incentiva cum eo bibiſ-

=

Ei „ ſem, quæ in alterutrum noſtros affectus

noc
W

„ ardentifſimè inflammaſſent. Ideôque ſe-
„ cundùm omnipotentiam meam affeétum a-
„ moris illius, tempore congruo, iatis dig-
„ nanter illi manifeſtabo. „ (o) Et cùm vice
altera audiſſet à Chriſto, quàm ſibi hoc gra-
tum foret, ſi quotidie opus ſaltem aliquod
— —,.—
— (2) §8. Gert. l. 1. c. 12. () 5, (Sert. l. 4. c. 2¾. .

22
22
27
22
22
22
22
22
79
22
22
77
22
72
22
97
39
5
22

92
22
2²
22
22
72
22
52
22
2
22

—

296 PARS III. CAPUTII. §. 2. DE CON-

dicta intentione perageret, ipfſaque diceret:

2) J

Et quid faciam ſi hoc aliquomodo negle-
xero? Dominus reſpondit: Quare velles
hoc negligere, quod tam leviter potes per-
ficere? Nam benignitas mea acceptabit, ſi
unum veſtigium tali intentione calcaveris,
ſeu calamum de terra levaveris, vel ver-
bum unum locuta fueris, vel alicui geſtum
amicabilem exhibueris, vel etiam ſi requi-
em æternam pro defunctis, ſeu quodcun-
que verbum pro peccatoribus vel etiam
juſtis dixeris. Et ſub finem ad petitionem
Gertrudis: ut & alijs hujus gratiæ copia
fieret, Dominus ſubjunxit: O! quàm ube-
rimæ benedictionis affectu ſuſcipere vellem
illum, qui poſt circulum anni reverteretur
ad me reportans mihi talem fructum, quòd
per totum annum ſic ſtuduiſſet operibus
charitatis, quòd omnia illa excederent nu-
merum omnium peccatorum ſuorum, in
uibus eo anno deliquit. Ad quod dum
illa quaſi diffidens diceret: Quomodo hoc
fieri poſſet, cùm ſenſus hominis ſint proni
ad malum, in tantùm, quod homo ſingu-
lis horis multipliciter delinquat? Dominus
reſpondit: Et quare videtur hoc tibi tam
difficile, cùm ego DEus tantùm delecter in
ea re, ut ſi homo vellet aliquantulum ſtu-
dij adhibere, ego DEus omnipotens pa-
ratus ſim illi cooperari adeò, ut mea Di⸗-
vina ſapientia deberet prævalere. Et cum
illa diceret: Quid tunc Domine, proponis
„ illi

bmpetcii,
elkena ſicl,
a nis Aen
Ceber den
rearteca amm te
mga Cu
9Cdüm Con ne
Nen d Chritun
Une in koimo ure
Nr Uns inment
te? du men
luumcne pene
Ve omn certiit
0 kotillo kbore
nprori benepten
ſe mmoriscnne
Guleins Mmore.
s Qen
18, ln in,
egl niler
e cnlion, en
D
Crckre)
Neh Re

FORMITATE CUM CHRISTO. 297
„ illi dare, qui hoc ipſum tuo auxilio perfe-
cerit? Dominus reipondit: Hoc tibi apti-
ùs non poteſt dici, quàm his verbis: quod
„ oculus non vidit, nec auris audivit, nec in
cor hominis aſcendit. „ (p)
Quis hæc audiens non excitetur, ut novo
fervore artem tam facilem quàm DEO gratam,
ipſique homini ſalutarem addiſcere & exerce-
re ſatagat? Quid facilius, imò quid jucundi-
us, quam omni negotio & actioni, momen-
tanea ad Chriſtum Dominum converſione,
hanc in animo intentionem adjungere, & a-
mori illius immenſo tenuem hanc vicem red-
dere? Si alia merces opera noſtra, quæ alias
plerumque peragenda ſunt, non maneret;
hoc unum certè ſatls ſupérque eſſet prœmij,
quot tantillo labore tam ingens dulciffimo Re-
demptori beneplacitum, & grati animi, ſince-
rique amoris conteſtationem exhibere liceat.
Quid dulcius amore, & quidem boni tam a-
mabilis? Quæ major & tenerior animi volu-
Pptas, quàm ſcire, & quaſi guſtare, univerſa
quæ agit miſer terræ vermiculus, cœli terræ-
que conditori, Domino immenſæ majeſtatis
placere, ſibique licitum eſſe tam tenui im-
benſa amorem tot titulis debirum ſummo Bo-
no dependere?
lichper hoc exercitio acquiritur facilitas,

79

ſuam erga DEum fidelitatem & amorem in
gravioribus quoque conteſtandi, & ad chari-
tatis perfectionem denique feliciter enitendi.
eient. Sanct. Comp. X Hince

() 5. Gert. I. 4 C. 7.

298 PARS III. CAPUTII. §. 2. DE CON-

Hinc S. Saleſius à familiari ſuo rogatus: Quæ
ſint media pertingendi ad amorem DEI per-
ſectum? Reſpondit: Amare. Amando ſiqui-
dem diſcimus amare DEum, utl ſcribendo
diſcimus ſcribere, & fabricando fabricare.
Et quidem à facilioribus ſemper in omni arte
uſcenditur ad difficiliora. Qui ergo in obviis
& quotidianis actionibus & occupationibus
conſueſcit amare DEum, in rebus majoris
momenti, & afdtionibus cum difficultate con-
junctis jam expeditam habebit voluntatem,
ut ſolius Divinæ bonitatis recordatione abripi
ſe ſinat ab amore dilecti.
O! quantam operum & laborum faciunt
jacturam ſæculares plurimi, utinam non eti-
am Religioſi, qui etſi mali non ſint, aut gra-
viori piaculo facile ſe obſtringant: attamen o-
pera ſua & actiones vi ſtatús vel officij debitas,
ex lurida tantùm conſuetudine, ac ſuperfici-
ali àüt plurimùm ad honeſtatem actùs attentio-
ne peragunt; quin actuali aut virtuali ſaltem
intentione, ſui Redemptoris, à quo omnem
valorem ſortiuntur noſtra opera, recordentur,
ipſiüsque nomine & amore operentur. Hi
non ſibi tantùm, ſed toti communitati, in
qua degunt, injurij ſunt, dum eam tot bonis
privant, quot à bono DEO cumulanda fuiſſet,
ſi ipſi pro ſua virili Divino amori meliorem
navaſſent operam. Ut enim S. Gertrude au-
diente aliquando faſſi ſunt Angelici Spiritus:
Pluùs apud DEum pravalet vivis & defunctis
im

onue

6ne Munt an
Mun 7

acreiti imn
Ind
8

—,—

—
=

Gttügvendo 6
Cen ſoonun de
Ctnri in chan:
Perfelnanin
1gtoc deiiic⸗
lun ſeiſctunm
lum: „la

IMemnorim
Iu. Tune :

ine Diglher

Uetfcere)Neind

Ge hieiigin eir⸗

ngllrdu trt⸗

ain l⸗
kihlinasini⸗

Ueilis Amors

Meoniniin 4
tnin vanlle

.
Aer

ineg,g
Vel u

1 Nehr r

IG

Mömmrennet

vnm 4 Lonn ken
Uini uten von e
Umnfnn Ar ge
Hunm mmen
sndohikchie;
Aun Ate-
eluen Cnmenk⸗
Dul uKtmüin

l

5

FORMITATE CUM CHRISTO. 299

impetrare una amans anima, qudàm non aman-

tium millia duodena. (42

De exercitio amoris Cbriſto omnium
gratiſſimo.

VIdit aliquando Gertrudis, omnia tam ſua,

quam ſuorum bona opera coram DEO
annotari in charta: advertit autem ubique
ſemper relinqui vacuum, ac ſi deeſſet quidpi-
am, quod adſcribi adhuc oporteret. Et cùm
caufam ſciſcitaretur, tale à Sponſo ſuo tulit
reſponſum: „ Locus vacans, inquit, deſig-
„ nat, quòd opera bona, quæ facitis, facere
„ in memoriam paſſionis meæ, non habetis
„ in uſu. Tunc illa: Et quomodo Amanmtiſ-
„»„ ſime DEus! hoc poſſumus tibi laudabiliter
„perficere? Reſpondit Dominus: Si omnia,
„ quæ facitis in jejuniis, vigiliis, cæterisque
„ regularibus diſciplinis, faceretis in unione
„ meæ paſſionis. Et quandocunque ab aliqua
„ re abſtinetis in viſu, auditu, verbo, aut fi-
„ milibus, ſemper illud offerretis mihi in u-
„ nione illius amoris, quo ego omnes ſenſus
„ meos continui in paſſione mea. Licèt enim
„ unico intuitu potuiſſem terruiſſe omnes mi-
„ hi adverſantes; vel unice verbo conviciſſe
„falſi omnes mihi contradicentes: ego ta-
„ Men tanquam ovis, quæ portatur ad victi-
X 2 „ mam,

(7) S. Gert. 1. 4. c. 55.

—

—

—

—

300 PARSIII. CAPUTII. §. 3. DECON-

mam, inclinatéô humiliter capite, oculisque
in terram depreſſis, coram judice non ape-
rui os meum ad reſpondendum vel unicum
excuſationis verbum contra tot falſas queri-
monias mihi objectas.„ (7)
Licèt ergo opera quæcunque Chriſti Do-
mini actionibus unita magni ſint meriti, atque
adeò adtiones minimæ, & illæ etiam, quæ ad
commoditatem hominis faciunt, debita inten-
tione ad Chriſtum directæ, ſupra, quàâm æſti-
mari poſſit, nobilitentur, ac veluti actus cha-
ritatis acceptentur à DEO: nihilominus ope-
ra in memoriam tam amoroſæ quàm doloro-
iæ paſſionis dulciſſimi Redemptoris piè pera-
cta, incomparabiliter majoris ſunt meriti,
Deoque magis grata & accepta. Quemad-
modum namque DEus-Homo immenſum er-
ga nos amorem per hoc maximè teſtatum red-
didit, quòd noſtræ ſalutis cauſa, & ut copio-
ſior eſſet redemptio, mortem tam acerbam
ac ignominioſam perpeti voluit: cur non vi-
ciſſim mors iſta & paſſio amoroſa tanquam ef-
ficaciſſimum redamandi motivum præ aliis

nos excitet, ut noſtrum erga Chriſtum pati-
entem amorem ac gratitudinem jugi memo-

ria conteſtemur, & quam ſolam poſſumus;,
ipſi cordialiter compatiendo reddamus vicem.
Hinc etiam B. Mechtildi interroganti;,
quid maximè ſibi placeret in homine? Chri-
ſtus reſpondit : Grata & jugis memoria eo-
rum, quxæ ex amore bominis triginta tribus
annis

(r) S. Gcrf. l1. 4. c. Ié.

MN

ii Atli

Ielgle gl
Pnn Vttklüin,
lant; Jncd⸗
enn Minr
6Cheinetennn
tbor wansugu
ngverenim
1Dedeamorsh
it eelebie: le
ſinumze ih
Cod Del pmnn
fgclinummann
Tnunt noſtune
Kocis ac ncnue⸗
tel Kti in
Dper mninafk
1: Niontc,
Divintitn ,
IIr, Inos eget
Nik e erenin
ire, Old in
inficgogn .
n kmmn
aANor Contoin
Adr len⸗
nee vonn
ien loamocli

—

—

M mminle in in
nlennugs e
Mrs dun meni;
uk uunn Qeent
s Hwwimwenimen
unekhumte
Aal, At⸗
, Mtn Mun
udnmimltuid
NNe!

nmdruchoen ,,,
K5“ S
un Nd)

ſc

e 5

FORMITATE CUM CHRISTO.

aunis egi ac pertuli, ac tandem mortuus ſum in
cruce: ut adeoque grata & jugis tanti amoris
memoria probabiliſſimum electionis Divinæ
indicium ſit; quando id jam agit homo in
tempore, quod agere Electis omnibus ſummè
erit volupe in æternitate. Sicut enim in mon-
te Thabor transfiguraté Dominéô (ubi velut
in imagine præluſum eſt futuræ gloriæ) Moy-
ſi & Eliæ de amoris hujus exceſſu colloqui tam
fuit delectabile: ſic & in gloria ccœleſti poſt
primum ac principale noſtri amoris objectum,
quod DEl infinita bonitas & perfectio eſt,
efficaciſſimum motivum amoris erga benigniſ-
ſimum noſtrum Redemptorem, erit hæc ipſa
paſſionis ac mortis ejus memoria, quem pro-
ptereà Sacris ſtigmatibus inſignitum grato
ſemper animo collaudabimus illo amoris can-
tico: Dignus eſt Agnus, gui occiſus eſt, accipe-
re Divinitatem & honorem. ss)
Certè ipſi dœæmones diutina experientiâ
docti illos metuunt, ac non niſi ſubtimidè ten-
tant, quos frequentiori Chriſti dolorum me-
moriæ ac venerationi deditos nôrunt; utpo-
te circa quos vim quamdam Divinam ſingu-
larem ipſos protegentem perſentiſecunt, præ-
ſertim ſi id quoque ipfſis in more poſitum eſ-
le ſciant, ut tentatione incumbente ad Chriſti
vulnera mox confugiant. Toties nempe ſibi
ipſi vim facit deemonum malitia, quoties ad
tentandum ejusmodi hominem ſe accingunt;
cujus unica ad Eſum crucifixum aſpiratio a-
X 3 moro

301

—

(²) Apocal. 5. 12.

302 PARS III. CQAPUTII. §. 3. DE CON-

moroſa acriùs ipſos urit, quàâm ignis ipſe in-

fernalis. „Et licèt ejusmodi homines (utl à

„ Sponſo ſuo intellexit Gertrudis) in devotio-
„ ne nonnunquam tepeſcant; ſemper tamen
„ benigniùs reſpiciuntur à Domino, ſi pafſio-
„ nis memoriam non omittant celebrare,. (t)
„ Quia, ut alio loco advertit, ſicut impoſſi-
„ bile eſt aliquem tractare farinam, & pulve-
„ rem nullum contrahere: ſic eſſe non po-
,„ teſt, ut aliquis cum devotione etiam parva
, Dominicæ intendat paſſioni, & nullum fru-

„ Ctum inde percipiat. Et etiam cùm aliquis
„. legit aliqua de paſſione, ad minus habilitat

„ anlmam ad ſuſcipiendum fructum in tan-:
„ tum, quòd magis fructuoſa eſt intentio ta-
„ lis hominis, qui frequentat memoriam paſ-
„ ſionis Chriſti, quàm plures intentiones al-
„ terius, cui nulla cura eſt de Dominica paſ-
„ ſione. „ (ℳ)
Forſitan noſſe cupis, quonam modo ma-
Ximè fructuoſam Paſſionis Chriſti memoriam,
Frattudinem amoroſam in te excitare que-
as? En! inſtructionem Gertrudi idem peten-
ti divinitùͤs datam in hæc verba: „ Cùm ho-
; Mmo dirigit ſe ad Crucifixum, æſtimet in
,,; corde ſuo Dominum Eſum blanda ſibi vo-
„ ce dicentem : Ecce! quomodo causâ tui
„ amoris pependi in cruce nudus & deſpe-
„„ ctus, & toto corpore vulneratus, nec non
„ per ſingula membra diſtentus. Et jam tali
„ dulcore charitatis afficitur cor meum erga
= „ te;

(*) S. Sert. IJ. 3. C. 39.

(²) S. Gept. z, Cc. 1.

4

Gn cenle⸗

Egten md
run geun
Allimſoe d
een Cruchm
lne kucne
Hict Ctufun
Gumtunibel en
ſe ſalent Eenn⸗
ſen reiie, di
oocentänug
gecht, ſe eh⸗
ellgennie o
for femedum
emns habeti en
lonis cun in
„
Adeccumis,
enti deKeunt
connet k
tiheir inn⸗
E Ininno inen
enluben ien
3 donor & „
8 4nugn

4

Cetlämm
e Mine ktri
Wn Huckun in
Eudt el nento⸗
enn mnonim ,
O”””
ckierin

WNmn MiNNe

1e .
NmsCnmiionnnnn

2

ren enliik

1
NN
i „

—
—

FORMITATE CUMCHRISTO. 303

te, quòd ſi ſaluti tuæ expediret, & aliter

ſalvari non poſſes, jam pro te ſolo vellem

omnia tolerare; quæ unquam æſtimare
poſſes me toleraſſe pro toto mundo. Un-
de per talem meditationem excitet homo
cor ſuum ad gratitudinem; quia veraciter
nunquam ſine providentia DEl contingit,
aliquem Crucifixum videre: quia nunquam
eſt ſine fructu, quòd quis ex intentione in
ſpicit Crucifixum. (X) Unde quicunque
quantumlibet gravi pondere peccatorum

ſe ſenſerit depreſſum, reſpirare poterit in

ſpem veniæ, offerendo DEO bPatri meam
innocentiſſimam paſſionem & mortem. Et

credat, ſe per hoc ſaluberrimum fructum

indulgentiæ obtinere; quia nullum tam ef-
ficax remedium contra peccata poterit in
terris haberi, quàm devota memoria meæ
paſſionis cum vera pœnitentia & fide re-

cta. „ ( )

At necdum ſatis: ut hæc paſſionis Chriſti

memoria ac veneratio hominis ſaluti per om-
nia conducat, & Amori noſtro crucifixo ple-
nè ſatisfaciat; internæ devotioni externa quo-
que imitatio jungenda eſt. Cbriſtus namque
taſſus eſt pro nobis relinquens nobis exemplum,
ut ſequamur veſtigia ejus. (2) Et ipſius Chri-

ſti ad Gertrudem verba ſunt: 95

29
9

—

mnis affe-
kus, honor & reverentia imagini crucis
meæ exhibita nunquam mihi plenè ſapere
X 4 „ poſ

() §. Gert Il. 3. c. 41. ( ) S. Gert. l. 4. c. 25.
() 1. Pet. 1. 21, 2

EC—
304 PARSIII. CAPUTII. §. 3. DE CON- t

„ poſſunt, interim quòd homo non ſtudet ngnn
„ exempla paſſionis meæ imitari., Et quali- miminn
ter hoc fieri debeat ſtatim ſubdit: „Verbi lene 4
„ gratiâ, cùm homo gravatus adverſis pro- winrs Ront

„VoOcCatur ad impatientiam; recolat Filij DEI kengdold 1d
„ admirabilem patientiam, qui tanquam ag- Ynhnnile Un
„ nus manſuetiſſimus ad iminolarndum pro onenr ,3
„ noſtra ſalute ductus non aperuit os ſuum Mh ohhoe
; Vel ad unicum impatientiæ verbum. Cùmbm etieliclen
; vVerò accidit homini, quòd gravamina ſua Mn onſbnrefl
„ in aliquo poſſet vindicare verbo vel facto, AMrümäaunenm
; Fetrackare ſtudeat, ex quanta cordis dulce- Elt mhlnhlenin
„ dine Amator ſuus nequaquam malum pro Mre Ane
„ malo reſtituens, ſe in nullo vindicavit ver- Mn Purnin
„ bo: ſed omnia, quæ pertulit, cum opti- (onmmelnir
„ usque ad mortem perſecutionem paſſus eſt, nr, Aonin
„ ipſa ſua paſſione & morte redemit. Et ſic nntün, An
,; exemplo Domini ſtudeat ſemper bona re- qnäpm n
ſtituere pro malis. Item ſi aliquis accendi- n Cniſi ir
„ tur odiò adversùs eos, qui eum læſerunt, f. )
„ recordetur ſuavitatis illius exceſſivæ, qus Ulte kl
„ amantiſſimus Filius DEl iater ipfos etiam umperfiinne
„ indicibiles paſſionis dolores, & pœnas mor. Wehig eron
; tis, pro crucifixoribus ſuis rogavit dicens: Morimben
„ Pater ignoſce illis, &c. et in unione amo- lim igeee
„ ris illius orare ſtudeat pro adverfariis fu- mſo nne
„ is.„ Ac demum, quid ex hac imitatione nha
homo lucri reportet, Chriſtus his verbis con- imn nen
cludit: „ IIle eſt, qui inter ubera mea com- eeeüſien
„ morabitur, ita quòd ego ſpeciali affectu Meumm
„ omne;, quod per patientiam & cæteras vir- cho
) ti

uſo inui

Cit

onn Alet

1
. 1

ab,d eln Nann
ns drehee,

I

FORMITATE CUMCHRISTO. 305

„tutes meas promerui, illi in augmentum
„ meritorum ſuorum donabo. „()
Hac ratione ingens illud vacuum, quod
in bonis noſtris actionibus remanet, dum de-
fectus varios bonis noſtris affectibus actibus-
que plerumque admiſcet humana fragilitas,
abundé ſuppletur; & ex meritis paſſionis
Chriſti, cui hoc pacto uniuntur, eam ſortiun-
tur perfectionem, ut pluris apud DEum va-
leant, majusque ipſi homini afferant gratiæ &
charitatis augmentum, quàm alia virtutum o-
pera utcunque ardua ac laborioſa absque hac
intentione & unione peracta, unquam afferre
poſſent. Prætereà cor hominis per ejusmodi
pallionum edomationem intuitu paſſionis Chri-
ſti ſuſceptam maximè diſponitur, aptumque
redditur, Amori noſtro crucifixo non ſpecu-
