manet integrum, quod vi ſolius intentionis
generalis DEO in omnibus obſequendi püſſi-
mus Redemptor interim ipfius quaſi nomine
col-

— r.— —

(6) loc. cit. c. 25. („) 8. Cert 1. 3 c. 30. S. 14.

383 PARS III. CAPUT V. §. 1.

collegit: prout denuo Gertrudi præter mo-
rem ſolitum, quo feriis ſextis Chriſti patien-

tis myſteria per horas ſingulas meditabatur,

aliis occupatæ, ac ſub veſperam eapropter

ſe accuſanti Chriſtus indicavit: „ Quod tu
„neglexiſti, inquit, hoc ego pro te ſupple-
29
„ meum, quod tu debuiſti recoluiſſe in cor-
„ de tuo; & exinde tam nimia plenitudine
„ intumuit cor meum, quèd cum magno de-
„ ſiderio expectavi horam iſtam, ut mihi fie-
„ ret hæc intentio de te. Et cum illa jam of-

„ ferre volo DEO Patri meo totum, quod
„ ego per diem pro te ſupplevi, quia ſine

„ tua intentione non poſſet tibi eſſe tam ſa:
» lutiferum.,, (2)

„

Ergo bona tam naturæ quàâm gratiæ ſibi

ipſi velle ac quærere homini bonæ volunta-
tis non modò licitum, verùm etiam præce-
ptum eſt, dum eâdem obligatione, qua te-
netur diligere proximum, tenetur pariter di-
ligere ſeipſum. Suppoſita itaque bona volun-
tate, qua DEum diligit, & ſe ſuâque omnia
ordinat ad ejus obſequium; diligendo ſe ip-
ſum, DEum diligit; quia ſe diligit propter
DEum, cujus ſervitio tam bona naturæ quàm
gratiæ ipſum aptum reddunt, & per conſe-
quens dignum ad amandum & laudandum
DEum tota æternitate.
Hoc interim ſolius bonæ voluntatis privi-
legium eſt, qua deſtitutus nil ſibi certi Parel
ad-.

(2) S. Gert. 1. 3. c, 30. J. 24.

vi: nam ſingulis horis ego collegi in cor

Neron inn⸗
iAlir ri
aiſti ſdort
Mdor enim
6s lermo c
Pum, & keomd
Uarnis homoe
t, gübig d
DEO cokene
lenng ehumen
more e 4
Cipllent:m:
1e, dtin m
Dhomo bant

Ne nocivd ant

Go nil frr,
Iine ſt dnn

Culn, onnnen

RR

ſch 1

ſlin in
Wierprr nr
Alſor Aen
nmem ett
h bone
Uheſentl 16

=

— =

DE AMORE SUI IPSIUS. 389

adpromittere. Voluntate ſiquidem per pec-
catum à fine ultimo deordinata, reliquæ ap-
petitiones & actiones omnes, etſi de ſe ma-
læ ſemper non ſint, ſemper tamen carent me-
rito, nihilꝗque juvant hominem pro æternita-
te, cui ſoli laborare vera ſui ipſius dilectio
eſt. Neque enim de alio ſuiipſius amore hic
nobis ſermo eſt, quàm de amore propter
DEum, & ſecundùm DEum, quo bonæ vo-
luntatis homo ea corporis animique bona cu-
pit, quibus ad ſerviendum & placendum
DEO conſervari promoverique poſſit, qua-
tenus eòô tandem æternùm frui, & in ipfius
Aen, d amore ac laude finem ſuum ultimum conſe-
Eiden qui valeat: dum econtra amor ſiui inordina-
tus, ùt in prima parte ſatis oſtendimus, quo
ſibi homo bona deleétabilia quidem, ſed ani-
mæ nociva cupit atque indulget, à fatali o-
dio nil differat, ac proin veri amoris no-
mine ſit indignus.

§. 2.

Qualiter hominem bonæ voluntatis ipfe etiam
defectus juvent ad profectum.

Q ſeipſum in DEO diligit, uti bonum
ſibi cupit & proſequitur, ſic & malum o-
dit & fugit. Malum autem omnium malo-
rum peſſimum eſt peccatum, præſertim ſi
grave ſit, & bonæ voluntati fatale. Leviora
enim ſive venialia, quæ bonam voluntatem
non

3290 PAäRS III. CAPUT V. §. 2.

non perimunt, lædunt tamen & debilitant;
& ipſa quidem mala ſunt, & ſui ipſius non
minùs, quàm DElI amori contraria, cujus
nempe fervorem reſtinguunt, & ſi diutiùs
hæreant in anima, ac identidem iterentur,
languorem plerumque periculoſum inducunt,
quo vigor bonæ voluntatis ſenſim elangueſcit,
ut infirmitas hæc non rarò in lethalem mor-
bum deſinat.
Inde eſt, quòd ſuæ ſalutis ſeriò cupidi,
dum non niſi bona innoxia ſibi exoptant, &
in ſuis adtionibus intendunt; quamprimùm
ex nativa ſua fragilitate & inconſtantia labem
aliquam notabilem contrahunt, aut levem e-
tiam defedtum minùús deliberaté admittunt;
nonnunquam graviter turbentur, & vix non
animum proficiendi deſpondeant: dum ma-
ligmi ſpiritús ſuggeſtione non modò bonæ
ſuæ voluntati, quam falſam ſuſpicantur, ſed
ipſi etiam gratiæ Divinæ, à qua ſe deſertos
metuunt, quodamodo diffidunt. Quo fit, ut
amiſsâ animi malaciâ, & amoroſa illa bonæ
voluntatis ad DEum affectione, aut inſtar
Caini à facie DEl profugi hinc inde vagentur,
& ad externa ſolatia, dum interno carent,
licentiùs ſe effundant; aut certè toti pavidi &
inquieti nonnunquam diutiùs ſuis incubent te-
nebris, nec priùs ad mentem redeant, ſua-
que cum guſtu repetant exercitia, quâm à
Patre ſuo ſpirituali ſolatium, aut à Confeſſa-
rio abſolutionem obtineant. .
Alii, qui ſibi videntur fortiores, & in
ſpi⸗

znertat,
lbnet khon
Terun le d
Nichmni. N
generollnte,
idere ninmiuen
ipetbie, Aun
ſe eos ooolimun
Ceechum : nn
lisviriusſit
Miſericontel
ehts⸗
uimverèmn
in winis b
Iis Eetectihnsch
Neminem etimit
M Cum mninnn
ſiken nilketdbe
, anr iud he
Enlug relcet 4
Mi Tkiohpti
nflpreri
blle ulii, de
Lincione ſii
“l ll 4

ſelne

„ unhe

A.
“
MIN AKe.

uſiennu!
Mam, gungnn
ra iNunndt A
Winun, arſen?
Cabens Anime;
GErton

NW de
In Cprr ſd

,Umdden
NW

Emmml e

Ae, un

„*1
P
l.
m.

6
far, )
6

1
Ni

G
.
.

nN
UII.

WeNR,

DE AMORE SUI IPSIUS. 3 9

ſpiritu magis exercitati, dum ejusmodi pa-
tiuntur infirmitates, ſibi ipſis graviter indi-
gnantur, & mirantur quodamodo, hunc er-
rorem aut defectum ſibi potuiſſe ſubrepere;
ac eapropter ſibi ipſis amarulenter lapſum
improperant, & indiſeretas nonnunquam pœ-
nas à ſemet expoſcunt, quaſi hoc pacto im-
poſterum ſe ab omni defectu lapſuque ſecu-
ros reddituri. Nec interim advertunt, hac
ſua generoſitate, ùt putant, in majorem re-
cidere infirmitatem; dum hoc fafcto occultæ
ſuperbiæ, & nimiæ de ſe ipſis æſtimationis
ſe reos conſtituunt, quaſi crederent, omnem
defectum à ſe oportere eſſe alienum, aut ſèe
ſuis viribus id præſtituros, quod ſoli gratiæ
ac miſericordiæ Divinæ referri debet in ac-
ceptis.
Enimverò non dicimus, quemquam ſibi-
ipſi in vitiis blandiri, aut nimiàm indulgere
ſuis defectibus debere. Id unum aſſerimus,
neminem etiam ſibi ipſi nimium eſſe oportere;
ne dum animum ob defectus leviores, aut
ſaltem minùs deliberatè admiſſos duriùs argu-
it, aut juſtò ſeveriùs condemnat, dejectum
Denirus reddat & puſillanimem in futurum.
toici Philoſophi dictum eſt: Ignoſce aliis
multa, nihil prorſus tibi: queod ſi alicui de-
bet eſſe uſui, de pacata duntaxat & modera-
ta correctione ſui ipſius intelligendum eſt.
Menſura namque amoris erga proximum,
eſt amor ſui ipſius: adeoque proximum te-
namur diligere ſicut nos ipſos, & nos iptos
utt

392 PARS III. CAPUT V. §. 2.

utl proximum. Sanè qui defectus proprios
absque animi turbatione ferre nequit, quomo-
do ſupportabit alienos? Qui ſibi nequam,
cui bonus? Quomodo alios emendabit in ſpi-
ritu lenitatis, ſi ſibi ipſi imprudenter iratci-
tur? Ad correctionem nempe ſalubrem tam
ſui ipſius, quàm alkerius pacato animo opus
eſt: & ſicut amor erga proximum patiens
& benignus nos obligat, ipſius defectus e-
mendare in ſpiritu lenitatis, ſic & defectus
proprios humili manſuetudine meliùs, quàm
turbulenta impetuoſitate vel ſeveritate nimia
emendamus. Faulatim (inquit noſter Ger-
ſen) &' per patientiam cum longanimitate
DEO juvante) meliàùs ſuperabis, qudm cum
duritia & importunitate propria.
Certè Chriſtus optimus perfectionis Ma-
giſter Gertrudem ſuam ,„ tam leni blanditate
„ ad ſalubrem ſuorum defectuum cognitio-
„ nem ſolebat perducere, ut ipſamet fatea-
„ tur, ſe inde ad tantam dulcedinem piæ
„ Ccomotionis multoties eſſe inductam, quèd
„ certò credat, ſe nullis minis terrendo ad
„ tantum affectum de cætero emendandi, &
„ Cavendi ſe unquam inflecti potuiſſe. ,„ (o)
mò alicubi Chriſtum alloquens his verbis u-
titur: „ Tam amicabiliter in his peperciſti
„ rubori meo, ac ſi tu (quod atiam nefas
„ eſt dicere dimidiam partem regni tui ex-

, inde amiſiſſes, ſi puerilem verecundiam

„ vVel in modico comoviſſes. Ita velut aſtu-
ta
„,

— —

(9 S. Gert. J. 2. c. 13.

iitentenime
dliobenie
mnmihu
Eeclg mes n
gm aWettlls
Renignüthmns
olen igvenn
Uim fugles iun
n uunnl ele den
vorrelkonest er
bemmur, K⸗
un de eiiufn
Uniitatem wis
Ineb ejuewa
eclionen ui
Mgrum cefcm
ſeipliphcenn
Aobis hennen
Mimum in Uton
Eiirokcten
aefllcinan
ninm Noltri e
e Pugnare
t, gubid e

D

iyummntt

pnniz alr g

1 en
nppticins M
1 n kUndie

Ann ni

L?,

elecl

0

quàm fragiles ſumus &

So 1 8

DE AMORE SUI IPSIUS. 393

„ ta quadam involutione revelaſti mihi ali-
„ quorum defectus tibi non placere: in qui-
„ bus defectibus ad me ipſam rediens culpa-
„ biliorem inveni me, quàm aliquem illorum,
„ quos mihi oſtendebas; cùm tamen nec mi-
„ nimo nutu mihi unquam notificaveris, quòd
„ defectus tales in me vel ſaltem modicè un-
„ quam advertiſſes. „ (9)
Benigniſſimus noſter Redemptor optimè
cognoſcit figmentum noſtrum, & ſcit nos 5
proni ad defectus,

tam ſimul eſſe delicatos & vitreos quaſi ad

correctiones: quæ niſi leniter ſuavitérque ad-

hibeantur, & rubigo cautè eradatur, timen-
dum ne penitus frangatur vas. Scit inſuper,
humiliratem nobis magis eſſe neceſſariam,
quàm ab ejusmodi defectibus imunitatem; nec
perfectionem noſtram in eo ſitam eſſe, ut
nunquam deficiamus, ſed ut firma conſtanti-
que ipſi placendi voluntate ejusmodi defectus
in nobis hærere nunquam ſinamus, ſed ùt
primùm in aliquo nos lapſos advertimus, hu-
militer mox doleamus, & amorosâ in ejus bo-
nitate fiducia mox reſurgamus alacriter. Hœc
nimirum noſtra perfectio eſt, contra imper-
fectiones Pugnare continuò, nec ad venialia

Peccata, à quibus ex toto liberi eſſe non poſ-
2 ¹ G

ſumus, unquam affici, aut ſpontanea eorum

is admiſſione, aut propenſione delectari.
WRS

Aliud nempe eſt, ex fragilitate, inconſi-
derantia, oblivione, aut motu ſubito leviter
ient. Sanæct. Comp. D d de-
—,.— =

„,9) §. Gert. l. 2. c. 23. —

394 PAhlRS III. CAPUT V. §. 2.

delinquere; & aliud datâ quaſi operâ, & a-
pertis oculis, vel affectata negligentia peccare.
Sunt quidam defectus (CDElI ad Gertrudem
verba ſunt) quos homo inſe recognoſcens
humiliatur & compungitur: & in his eſt
profectus humanæ ſalutis. Et tales defe-
Gtus permitto quandoque etiam amiciſſimis
meis, ut per ipfſos in virtutibus exercean-
tur. Sunt & alij defectus, quos homo re-
cognoſcens vilipendit, & quod peius eſt,
quandoque etiam pro juſtitia defendit, nec
ab his corrigi conſentit. Et ralibus defe-
Gtibus homo maximum incurrit periculum,
& perpetuum damnum. „ (49
Viges jam, quales defectus obſint homi-
nis profectui: quos nempe vilipendit, nec
cogitat emendare. Hujusmodi defectibus in-
ficfuntur illi, quibus modica perfectionis, ne
dicam, ſalutis cura eſt: ij inquam, qui à mor-
talibus ſe obſervaſſe contenti, venialia nihili
faciunt, & ut libertati ſuæ ac ſenſualitati in-
dulgeant, DEl offenſam non metuunt, modò
hæc ipſis pœnam æternam non inducat. Ex
borum numero ſunt nonnunquàm etiam BReli-
gioſi, qui etſi ad perfectionem ex profeſſo
teneantur, abundè tamen ſibi feciſſe videntur,
ſi graviori noxa ſe non obſtringant, de mino-
ribus interim parùm ſoliciti ſacræ Regulæ, &
ordinis ſtarutis (tanquam legibus, ùt ajunt,
merè pœnalibus) paſſim contraveniunt,

ſi impunè poſſint, identidem iterare nulli ſi-
bi

—

9
22
29
,
99
9)
99
95
99
9
92
95

(J7) §. Gert. 1. 4. c. 2.

N MN

ſeien lam.
rctue her
toiton Ols
ohttecmon
Turtim M agn
6ramemciur.
mne Keohit
Nigter Nos e
s Eptobrnet
ungmun pen
PNdaat cicento:
Uhileecekettdien
fectt, (udsrin
Liced, gui bin

te gon olhont

Uimi Curiiihene
Unils errond in
nes lemittnte
ni ſuayi annt
Ptbuodentiongi
eprn in Dkl bone
NOren enarteln,
iuroliig
lin ſbipeninh
ere
Mlu ene

e ucherteni,
F conturben

Ritluinin⸗
innen ,

a
=—
E=

Eem Luu
”

Seeds oklr kon

e iſrenli,
Glckicthiein
ktapettni
e onen Cunoe

Ti, fn

4

len lit
N NeNn
zNAH dve.

DE AMORE SUI IPSIUS. 395

bi religioni ducunt. Tales defectus utl cum
bona voluntate paràùm concordant, ſic etiam
acriori lixivio opus habent, quàm leni tan-
tùm ſuavique admonitione. Cùm erenim pri-
ma medicina ſit agnitio morbi, quamdiu de-
fectus contemnitur, culpa non agnoſcitur,
nec proinde recipit medelam. Quemadmo-
dum igitur alios etiam duriùs arguimus, &
acriùs exprobrando inſtamus, ſi nullâ erroris
ſui tangantur pœnitentiâ, & malefacta parvi-
pendant dicendo: Quid feci? ita & ſeipſum
in hiſoe defectibus vehementiùs objurgare con-
decet, quos necdum ſeriò averſatur animus,
& ideò, quia levia judicat, efficaciter emen-
dare non proponit. At ſi expugnatâ ſemel
animi duritiâ ſpontanea ſequatur deditio, &
humilis erroris agnitio: tunc nempe minæ

omnes remittendæ ſunt, & mutataâ quaſi per-
ſonà ſuavi admonitione erigendus eſt animus,
ne abundantiori triſtitia abſorbeatur, ſed con-

cepta in DEl bonitate fiducia ad novum fer-
vorem exardeſcat, firmitérque ſtatuat, ab e-
jusmodi defectibus Bono DEO tam exoſis,
quàm ſibi pernicioſis deinceps pro viribus ab-

ſtinere.

Nullus itaque de quotidianis ſuis defecti-

Wbus ex inadvertentia, aut infirmitate ſibi ſub-
repentibus conturbetur; ne videlicet hac tur-

bela ac puſillanimitate profundiùs cadst, quàm

ullo defectu. Quid enim adeò mirum, infir-

mitatem infirmam eſſe, & fragilitatem fragi-
lem? ab ejusmodi venialibus, dum vivimus,

D dz ex

396 PARS III. CAPUT V. §. 2.

ex toto eſſe imunes non poſiumus; bene au-
tem ab affectione, aut complacentia ad illa.
Dum autem, ùt primùm comittitur defectus,
nobis diſplicet, ac dolemus; nobis nunquam
placet, aut in affectione noſtra adoleſcit hæc
ſoboles, quin potiùs in ipſo quaſi partu op-
primitur; ſi mox ad DEum converſi humili-
ter agnoſcamus culpam, & pœnitendo ultro
luamus pœnam. Ita prorſus, quem ſtatim
pœnitet peccaſſe, penè innocens eſt. Hinc
Chriſtus Gertrudi ſciſcitanti: Qualiter macu-
las quotidianorum defectuum quâm optimè
ac citiſſimè abolere poſſit? Reſpondit: „Nun-
„ quam per tempus ſinas in te durare; ſed
„ quàm primùm agnoſcis te maculatam, ſta-
„ tim devoto corde dic verſum: miſerere
„ mei DEus! vel: unica ſalus Chriſte JE-
„ ſu, da ut per ſaluberrimam mortem tuam
„ deleantur omnia mea delicta. „(1) Ac ſi
piiſſimus Salvator quodamodo expectet, ut mi-
Jereatur noſtri, () ac ideò ejusmodi in no-
bis permittat defectus, ut his quaſi admoniti
recurramus ad ipſum, ac nos pro defectibus
humiliando gratiæ ſuæ reddamur aptiores.
Usque adeò ejusmodi defectus non ob-
ſunt hominis profectui, aut DEO nos red-
dunt ingratos; ut etiam amantiſſimus Redem-
ptor Gertrudi eorundem omnimodam in ſe
abolitionem flagitanti reſponderit: „ Et qua-
„ re velles, ut ego privarer honore illo, &£

„ tu infinito fraudareris prœmio, quod lu-
Cra-
97

tr ) S. Gert. Il. 3. c, 37. (⁵) Lſai. 30. 18.

N1NN

8 s un
t nolcens,

=
=

1¹
tn Cuurrun n

Aberet, d Nen
1ics OPonens,
ler Aghut
Miplumtüzen
ognoles
eocan ihi,e
gudc mimn ick⸗
ſpilen, Aun
Nro moggtün,
Eero pro akem
Eeodi. „ Hkdh
g luii inpen
goriabuncln e
ecere, Klini

n ſulim znde

Utlent neine

Cr Dyiunicr
NErore rollt
g ver Cfohn⸗
Im inuniium le
1n gli ſan conin
tkgninr
lit imniin
insn
Kimedll no⸗

n
6 1

M
1 DE AMORE SUI IPSIUS. 397
mn

ng. » craris, quoties illum defectum vel ſimilem
Au „ in te recognoſéens, de cætero cavendum
en „ bProponis? Nam quandocünque aliquis ſtu-
„ det pro amore meo defectus ſuos devince-
6 „ Te; tantùm mihi exhibet honoris, & fide-
„»„ litatis, quantùm miles aliquis Domino ſuo
n » exhiberet, ſi ſtrenuè ſe in bello contra ini-
,Apulun „ micos opponens, omnes manu forti viri-
Aurkmin „liter expugnaret, & proſterneret. „ (t)
Emmnül Quod ipſum alias confirmavit his verbis: „Ut
um Eunm „ cognoſcas & magis certificeris, modèò o-
e ſtendam tibi, quanta dignatione accepto,
i,A quòd anima fidelis poſt transgreſſionem re-
isiklnrjl „ ſipiſcens, & ad me rediens compungitur
Senuia „pro transgreſſione, cum propoſito de cæ-
win nen „tero- pro poſſe, me auxiliante, peccata ca-
aliltile. „ vendi. „ Hæc cùm diceret, vidit Filium
mmmII Regis ſumi imperiali honore inſignitum qua-
ſi gloriabundum ante thronum DEl Patris
procedere, & ſuaviter cantare: Vidi civita-
tem ſanctam Jeruſalem. „ In quibus verbis
„ intellexit inæſtimabilem dulcedinem, qua
„ cor Divinum afficitur, quoties aliquis cum
„ Mærore recolit, ſe per elongationem cor-
„ dis, vel diſſolutionem verborum, aut ope-
„ rum inutilium receſſiſſe à Domino DEO
„ ſuo, qui tam continuis beneficiis prævenit,
„ & ſubſequitur ipſum, & cum deſiderio
„ proponit ſimilia de cætero velle cavere.
„ Quod quotiescunque facit, toties Filius
„ DEl inæſtimabili novæ exultationis ſuavi-
D d 3 tate

—

(24) 9. Gert. 1. 3. c. 58.

3929 PAkRs III. CAPUT V. §. 2.

„: ötate afficitur. „ (u) Hunc in finem ali⸗
ꝗquando inquirenti Gertrudi, quid inter diver-
ſa, quæ ſibi Dominus ex largiflua ſua pietate
dignatus eſt impartiri, utiliſſimum eſſet ho-
minibus manifeſtari ad ſuum profectum? Do-
minus tale dedit reſponſum: „ Valde utile
„ eſt, hominibus notificari, quòd utiliſſimum
„ foret eis ſemper memorari, hoc ſcilicet,
„ quòd ego Virginis Filius pro ſalute gene-
„ ris humani adſto ante DEum Patrem; &
„ quandocunque ipſi ex humana fragilitate
„ delinquunt corde ſuo, ego immaculatum
„ cor meum pro ipſis DEO Pateci offero in e-
„ mendationem. Cùm verdò delinquunt ope-
„ re, ego perforatas manus meas exhibeo,
„ &G ſic in ſimilibus, in quibuscunque delique-
„ rint, ſtatim innocentia mea placat DEum
„ Patrem, ut pæœænitentes ſemper facilem ob-
„ tineant indulgentiam. „ (ℳ)
Quis hæc audiens pro quotidianis ſuis de-
fectibus admodùm turbetur, dum paratam
ſemper medicinam ad manum habet; imd ipſe
medicus avidè expeétet, ut medeatur proti-
nus patienti, ſed petenti, ſed pœnitenti? Quid
trepidas timore, ubi non eſt timor, devota,
ſed nimium delicata anima? & defecétibus tu-
is profectum virtutis impediri metuis? Infir-
mitas hæc non eſt ad mortem, ſed pro glo-
ria DEl, majorique tuo profectu. Qaare ſi
deinceps ejusmodi contingant, absque ommi
Perturbatione ac dejectione animi culpam oci
às

(2) 5, Gert. 1. 4. c. Go. (X) 5. Gert, 1. 3. c. 40,

Fmim vehhin
tnind, gln
in, idi hn ⸗
nid s
erolzonmn ⸗
1(repobet,ell
Een mori mnin
Pe. Lccarinn
1 Geteckus inn
ethaud dube u
en vehenenm
Türmitate A in
O amten ſun rln
Nd tecti dD
Cotce in undin
n, Noda de
Eickiormnn ten
llit, e ien
is inpropenn
ehr amicum
un nen, confie
Hdhtongto⸗s
lnäum Cautid
D encen

D.

1

=—

v, end Mnouene
DDLAuieterr

rCelunt
ls Netg elliben

Aor Dn

Ahnnidhn')
Algt

rr Dnm t

1
1

1A Mmn hul

.
4
1
1

DE AMORE SUI IPSIUS. 399

s agnoſce, & amanter ad DEum te conver-
tens humili confidentia ad vulnera Redempto-
ris confuge, dole, inclama, brevique aſpira-
tione veniam expoſce, ac deinceps in tuo o-
pere, ac ſi nil finiſtri accidiſſet, quietus pro-
redere.
Qudd ſi poſteà vacat, & ob admiſſam ne-
gligentiam te ipſum in jus vocare libet; pa-
cato animo, quaſi cum altero tibi eſſet nego-
tium, tibi ipſi dic cum Saleſio: Eja cor me-
um! quid agis? etiâmne ſervire DEO, ejus-

que voluntati obſequi tibi decretum eſt? Quid-

ni (reponet, etſi non nihil ſubtimidè) equi-
dem mori malim, quàm ab hoc propoſito re-
ſifre. Eccur igitur ſic ceſpitas, & in priſti-
nos defectus iterum iterumque relaberis? di-
cet haud dubiè: ex improviſo, ex ſubito mo-
tu, ex vehementia paſſionis, imò ex nativa
infirmitate & inconſiderantia accidiſſe; mo-
dò autem jam reſipuiſſe, & agnito errore de-
nuo rectà ad DEum velle incedere. Si hoc in
corde tuo audias reſponſum, bono eſto ani-
mo, & modicâ pœnitentiâ contentus tibi ipfſi
delicti gratiam facito, cui Divina bonitas jam
indulſit; nec ulteriàs turbes te ipſum, aut
duriàs improperando reddas pufillanimem,
ſed velut amicum compellans dicito: Eja!
anima mea, confide in Domino, & Salvatori
tuo tam prompto- ad veniam grata eſto! Vir-
tutis ſemitam cautiùs incedamus deinceps;,
& Altiſſimi adjutorio freti ad hunc lapidem
denuo non offendamus. Hoc paéto ſurges
D d 4 ſem.

400 PARS III. CAPUT V. §. 3.

ſemper à lapſu fortior, ipſique defectus &
imperfectiones inſtar graduum tibi ſubſervi-
ent ad ſcandendum culmen perfectionis.

§. 3.

Quæ nam ſit optima ratio diligendi ſeipfum.

Dlligentibus DEum omnia cooperari in bo-
num, & non modò actiones quasvis na-
turæ ac rationi conſentaneas, ſed ipſa etiam
comoda & ſolatia corporis, & quod magis
eſt, ipſos quoque defectus & peccata, quam-
diu bona voluntas integra manet in homine,
conducere ad profectum; vidimus hucusque.
At at, hoc ipſum forſitan nonnemini faceſſit
moleſtiam, quòd certò non ſemper ſciat,
num illa toties laudata bona voluntas ſemper
ſit integra, aut ſi adſit, an omnia ex ipfius
imperio, quæ agit, promanent; vel potiùs
ex amore ſui inordinato pleraque trahant ori-
ginem, ut illud aurei libelli fors locum ha-
beat: Saæpe videtur eſ charitas, & eſt magis
carnalitas. Usque adeò nempe occultè ſeip-
ſam quærit natura, ut non ita ſemper pronum
ſit, lucem à tenebris, falſum à vero ſtatim di-
ſcernere. Quod non tantùm in actionibus,
quæ comodi quidpiam afferunt ſenſibus, ſed
in exercitiis quoque ſpiritualibus intervenire
ſoler; dum illas delectationis ſenſualis quæ-
ſitio, iſta minus recta intentio non rarò clam
inficit, & dum homo putat agi lhirin
2

1

lim ih
N n
linam
NuNüns in
rn dk cor,
Serproprl⸗
Paigdnm be
liz i gohs
Oklim mguen
lcche kadi⸗
In Comiveri un
le & honoten
Aij veld ie
Dertinectinun
hleguinnber
canflut 1
Ullerius corhn
Strigalem iüe
IGnt muners,
ſkuum ſicollnd
N; non Ken
Pelionen Unmi
n Collum n
Pini inpli e
Lfen Khonn

V

D
liſ
Vnz 6 l

Ndhmgkunge,
mmnmin eli
ulener r,

nWos ohr

.

9

1 4
Entu, 0 ,

1
Geun, n
Murri une

DE AMORE SUI IPSIUS. 401

DEI, agitatur à ſpiritu nequam, amore nem-
pe proprio ad DEum neutiquam ordinato.
Quod tum maximè timendum, cùm ani-
mus avidè nimis inhiat comodis, aut plus,

qum par eſt, corporis neceſſitatibus indul-

get; vel ex proprio ſuo judicio cum ſingula-
ritatis cujusdam nota quibusdam ſe exercitiis
addicit; à quibus ſi quovis modo impedia-
tur, ſtatim inquietus redditur, atque turba-
tur; ſicꝗue facto ipſo oſtendit: amorem pro-
prium dominari animo, dum ſolius DEI a-
more & honore moveri ſe arbitratur.
Alij zelò imoderatô ducti negotiis ad ſe
nil pertinentibus paſſim ſe ingerunt, putant-
que obſequium ſe præſtare DEO, ſi hunc vel
illum cormilin ſuo operâque juvent, vel econ-
tra alterius conatibus ſua opinione minùs re-
ctis tragulam iniiciant: tametſi interim, quæ
ſui ſunt muneris, ipſi negligant, & domum
alienam ſuccollando propriam collabi ſi-
nant; non advertentes, occultam aliquam
paſſionem, propriumque amorem, ac ſuper-
tiam occultam in cauſa eſſe, dum honoris
Divini impulſu, aut ſuaſu amoris proximi id
à ſe fieri falsò opinantur.
Sunt prætereâ nonnulli, qui in multitudi-
ne operum, ac exercitiorum ſpiritualium rei

ſumam conſtituunt, putântque ſe maximam

meritorum meſſem collecturos aliquando, ſi
quidquid legunt in libris, vel audiunt factita-
ri ab aliis, actutum imitentur; ſicꝗqᷓue paula-
uim tot ſe onerant devotionibus, confrater-
D d ˖ ni-

40o2 PARS III. CAPUT V. §. 3.

nitatum obligationibus, ac diverſis exercitiis,
ut üs omnibus debitè perſolvendis pares non
ſint. Hinc privatis jam exhauſti & ad comu-
nia laſſi modicum in ſpiritu proficiunt, idem-
que ipſis accidit, quod quibusdam homin-
bus, qui licèt multùm comedant, ſemper ta-
men macilenti ſunt & languidi, quòd virtute
digerendi careant: dum econtra alij & parùm
comedunt, & bonæ tamen formæ, integræ-
que ſunt ſemper valetudinis, quia ſtomacho
non plùs ingerunt, quàm cui concoquendo
naturalis calor ſufficit. Ita prorſus cum ope-
rum & exercitiorum multitudine res ſe ha-
bet. Qui pauca opera & devotionis exerci-
tia, ſed integra intentione, magnâque volun-
tate peragunt, continuos magnôsque in cha-
ritate progreſſus faciunt; aliis cum multis ſuis
exercitiis frigide & ignavè perſolutis in pri-
ſtino ſemper tepore hærentibus.
Quid hic conſilij, ne amor proprius &
privatus ſub ſpecie ſancti amoris tam diverſi-
modè nobis illudat? En! expeditum & infal-
libile remedium. Tui ipſius amorem DEO
totaliter comitte, atque tui quaſi imemor ip-
ſi ſolumodo intende: nec attende, quid tibi
proſit, quid tibi placeat, tibi ſapiat; ſed ſo-
lam ipfius voluntatem ac beneplacitum ſpe-
Ga in omnibus, & ipfius curæ plenâ fiducia,
quæ tibi bona ſunt, relinque: Omnem ſolici-
zadinem tuam projiciens in eum, quoniam iphi

a

G) r. Pet. z. 7.

tnenet, u
1Ali Conn⸗
6vhumerat eſe
erſeed ul
prolhern i
lt vicoren.
1 Nbor à dn
oproridete in
1Dl ern
Uparets, un
n gorioll n⸗
Imn Cwornnenm:
t, rogmi h
Occe mn
cognolco, n
)Ilenn epoi
„Iyir e nr
„W mii Kel
„ Oo cor Diunn
9Dec Uno cogien
tlvd, ouenn
arllch Glamgro
Clnl mei circz
II ſilem 010
pen rCinen
eidl
Ahur urh

! 10,

kyuſsente
llindne
1s Ceotnselen

õ

L8anmntslis

AmarstmG
aphmi

u n,
4

„ afone
Ale⸗ 4
7

EEE

.
4

.
4

.

S=

=
SS=

Cnglen f⸗

PE AMORE SUI IPSIUS. 403

Ita eſt: plena ſuæ voluntatis in Divinam
reſignatio, & ſecura in DEl bonitate fiducia,
Perfectiſſimus ſui ipſius amor eſt, qui omni
oratione & obſecratione potentior omnia à
DEO impetrat, quæ temporali & æternæ ho-
minis ſaluti conducunt. DEus ſuis rationi-
bus annumerat eventus omnes & negotia ho-
minis perfectè reſignati, fibique plenè confi-
ſi, ut proſpera inter & adverſa ſemper de-
ducat victorem. Omnis pro ſe ipſo ſolicitu-
do, labor & induſtria, quo bona ſibi ipſi ho-
mo providere ſatagit, modica & pene nulla
eſt DEl erga ipſum amori ac providentiæ
comparata, ut meritò B. Mechtildis in cœle
jam glorioſa Sorori ſuæ Gertrudi, ut ſpecia-
lium quorundam amicorum jam meminiſſe
velit, roganti hoc reſponſum reddiderit:
„ Ecce! jam in luce veritatis tam perſpicuè
„ cognoſco, quòd omnis affectus meus,
„ quem ego ad aliquem habere potui in ter-
„ ris, vix eſt quaſi una gutta ad pelagus toti-
„ Uus maris reſpeétu Gaſilfimi affectus illius,
„„ quo cor Divinum afficitur erga illos: quòd
„ nec uno cogitatu velle poſſum quidquam
„ aliud, quàm quod omnipotens ſapientia Do-
„ mihi mei circa ſingulos juxta optimam eo-
,; Tum ſalutem ordinavit. Unde me totam
„ pro tam ordinatiſſima Divinæ pietatis di-
„ ſpoſitione in laudes & gratiarum actiones
„ extendendo oro, ut ita impleatur. „ (2))
Quid igitur turbaris erga plurima quæ-
rens

() 5§. Gert. I. 5. c. 7.

404 PARsS III. CAPUT V. §. 3.

rens bona corporis & animæ? quære unum
bonum, in quo eſt omne bonum, & ſufficit.
Hac una Divini beneplaciti voluntate, & Di-
vinæ pietatis fiducia obtinebis omnia, quæ
induſtrià tuâ, labore ac exercitatione ſpiritu-
ali nunquam obtineres, ac inſuper à fraude a-
moris proprij te reddes ſecurum. Tunc ni-
mirum voluntas tua erit bona, beneplacens,
& perfecta, & quadam ſecuritate ſic firma-
bitur in DEO, ut univerſa, quæ tibi agenda
tolerandaâve occurrunt, non aliter quàm de
manu DEI ſuſcipias, certus tibi omnia tam
proſpera, quàm adverſa cooperari in bonum.
„ Proſpera quidem ſuſcipies cum gratitudine
„ in unione illius amoris, quo DEus amator
„ tuus fragilitati tuæ condeſcendens ea pro-
„ curat, ut per ea diſcas æternam proſperi-
„ tatem cogitando ſperare. Adverſa verò
„ ſuſcipies in unione illius amoris, quo ex
„, affectu paternæ fidelitatis ea tibi imittit ad
„ Præparandum tibi pro his æternum bo-
„ num. „(4) Nec jam erit timor ille in fi-
nibus tuis, an ea, quæ pro corporis como-
do faciunt, tibi innocua ſint; aut quæ pro
animæ profectu ſuſcipis exercitia, tibi ſint
proficua: utrumque nempe de manu DElI
ſuſcipies, ac modum ſimul & menſuram ti-
bi præſignantem intelliges, quamdiu hæc Di-
vini beneplaciti ſincera voluntas, & ſecura de
bonitate Divinâ fiducia tibi prælucet. .
Ex quo ulteriùs id conſequéris, ut nulli
7 un-

2) 5. Gert. I. 4. c. 27.

Nho⸗

Kioni
G cun ecnis el
mnntinkens
Cciris nol
Creniiokun
rlil veſs,
6uun Dfuden
ts: (uumgt
1,000 tedl
Nle nla hubt
Algn
here, 8 reh
Ds,kelumoyun
Bilas &exerant
MWaintellexenz
tum DO
Meupes) üſe
1 charitasite
lis lter te inn
0Dlnratis intnt
0, ſed ſol D
Cuum, turrule
as, N Nre
lncez ſen en
bnetebus gi
Enprinimn an
loggoonge
elkraſſt

Altisirrem⸗

mn
m,N Dopr
Pri

Tnnte

e Uereizi

Panpenithun
ösann guiul
OEment
aleren a ⸗
Nenn lßtl.

1. Wela ſen

Malün 4

mn W tennN

Nidinlent

i

—

DE AMORE SUI IPSIUS. 405

unquam rei, actioni, ſtudio, affectui, aut pi-
is etiam exercitiis cum proprietate aliqua aut
pertinacia inhæreas; minùs te rebus ad te nil
pertinentibus motu proprio imiſceas; aut te-
mer exercitiorum multitudine obruas. Cùm
etenim nihil velis, niſi quod DEO placitum;
nec in tua prudentia, ſed DEl ſolius pietate
confidas: quamprimùm te à cauſa unde unde
orta, DEO ſic diſponente, impediri advertis,
absque ulla turbatione aut inquietudine animi,
quaſi ſignò tibi Divinitùs daté́, mox quieſces
ab opere, & rebus utl eveniunt, te accomo-
dabis, reſumpturus poſteà, ſi vacaverit, actio-
nes illas & exercitia, quæ ſecundùm DEum a-
genda intellexeris; aut ſi non vacet, pacata men-
te totum DEO comittes. Quinam autem alienis
te occupes, niſi vel obedientia, vel neceſſitas,
aut charitas à te expoſcat; cum néque pro-
priis aliter te impendas, quàm ſoliùs Divinæ
voluntatis intuitu, & nec tunc quidem tibi
ipſi, ſed ſoli DEO confiſus. Quinam, in-
quam, tuæ prudentiæ ac induſtriæ tantum tri-
buas, ut ad res impertinentes feliciter expe-
diendas ſpem concipere valeas, quando in
tuismet rebus nil tibi, omnia DEO adſcribis?
Quamprimùm autem vel Superiorum juſſu,
vel alio quocunque voluntatis Divinæ indicio
tibi aliena neceſſitas curanda injungitur, non
lam aſpicies ùt rem alienam, ſed magis etiam
quàm tuam propriam, quia ùͤt à DEO tibi
commiſſam.
Tandem exercitiorum multitudo nil tibi
crea-

406 PARS III. CAPUT V. §. 3.

creabit moleſtiæ, ſi plura ſimul non aſſumas tua
ſponte, quàm à DEO tibi comiſſa intelligis:
qui cùm omnia in numero pondere & menſu-
ra ſoleat diſpouere, plus à te non exigit, quàm
ut unum expedias poſt alterum. Nec proin-
de nimium feſtinabis unquam, aut unum de-
properabis, ut alteri te impendas; ſed anego-
tium quodcunque, quod quidem alicujus mo-
menti fit, ages quàm potes diligentiſſimè, om-
nesque vires animi impendes, ac ſi nihil tibi
agendum prætereà reſtaret, hocque abſoluto
tibi ſtatim hinc migrandum foret. Qui uni
negotio ex DEl voluntate ſuſcepto occupatur,
alis interim intendere non tenetur. Etiam
minimæ actiones magnæ ſunt, ſi magna vo-
luntate DEO placendi & obſequendi peragan-
tur. Supremus Angelicorum Spirituum, ſi
DEO id placere intelligeret, eadem prompti-
tudine & alacritate ex agro colligeret Zizania,
qua modèò grandia à DEO ſibi comiſſa mu-
nia exequitur. Nihil nempe parvum eſt, quo
voluntati Divinæ famulamur. Unde fidelis
DElI ſervus non magnum inter negotia ponit
diſcrimen, ſed omnis ei labor æqualis eſt, ſi
DEl ſervitium concernit; niſi opus ipſum ſin-
gulari ſua excellentia, aut difficultate ſpeciali
extraordinariam attentionem ac diligentiam
exigat. De cætero in minimis æquè ac ma-
ximis DEO placere æqualiter contendit, ni-
hilꝗue aliud ſpectat, quàm ipſius beneplaci-
tum & honorem. Et hoc pacto etiam pau-
ca & minima agendo ſemper in DEl amore
cre;

Uoprs dorumen
Omulis Mis i
ls, uut nenn
unbm prepon
(umvsimet
here propte
anxletas unel
Nünua qual
bertatioftet i
umdqueretdtd-
mem 1d Düng
no Ulo finore,
Gun 00 Mcnm
Axiinen Ceisk
Tins toguns ne
enpe hens dorn
in, at⸗p
unalis gogre
er dlcicon
llr egice
nt bero menn
Chnmncende B

leyvoghin
n Enran Lin
elin, f ni
aieetenk wgn

nmn Ninn,

DE AMORE SUI IPSIUS. 407

ereſcit, & licèt non creſcat in ramis & foliis,
creſcit tamen in radice; volo dicere: licèt
multitudine operum, quorum pleraque ſub-
inde defectuoſa ſunt, & ſuperflua, non abun-
det; quia tamen pauca quæ agit, perfectè,
pura intentione, & inſigni charitate peragit,
radix amoris Divini, quæ bona voluntas eſt,
ſemper creſcit & roboratur in anima: ut uni-
cum opus bonum exinde ortum valore ac me-
rito multis aliis virtutum actibus feſtinanter,
frigidè, aut intentione minùs recta peractis
plurimùm præponderet.
Quamvis interim cura & diligentia in om-
ni opere propter DEum ſuſcepto adhibend⸗=
ſit; anxietas tamen & ſolicitudo nimia, ac
continua quaſi ad ſeipſum refexio uti men-
tis libertati officit, ſic & opus ipſum mancum
plerumque reddit & imperfectum, dum atten-
tionem ad DEum quodamodo interturbat, &

vano illo timore, ne fortè plùs minúsque,

quàm DEO placitum, agatur, fervorem &
alacritatem operis retundit. Certè S. Anto-
nius rogatus, quæ ſit optima oratio? dixit:
Illam eſſe, ſi neſcimus, qualiter oramus, quan-
do nempe mens tota ſic abſorpta eſt in DEum
& Divina, ut ad ſeipſam reſpicere non vacet.
Idem in aliis quoque actionibus propter DE-
um ſuſceptis, & bona voluntate ſincerâque
in DEum fiducia continuatis tibi dici æſtima.
Opera noſtra equidem conſideratè agende
ſunt; ſed libero mentis oculo, nec nimium
rei affixo attendenda. Per intervalla actiones
no-

408 PARS III. CAPUT V. §. 3.

noſtræ nonnihil attentiùs peniandæ ſunt, po-
tiſſimàm autem veſpere aut meridie in exa-
mine particulari, ubi omnia dicta & facta
ſingillatim ad incudem revocari poſſunt. Sed
per diem quò devenies, ſi greſſus tuos ſin-
gulos numerare velis! Si bona fide, quod
voluntati Divinæ conforme judicas, ſuſcepe-
ris agendum, conſtanter perge in opere; &
ſi tibi ſuggerat cogitatio: hoc vel illud, aut
hoc vel illo modo factum DEO fortaſſis fore
acceptius, nil cura, quin potius dicito tibi ipſi:

& hoc quod ago, DEO gratum eſſe confido.

Rurſum, ſi opere ac labore aliquo ſuperſede-
