„ ta annis, dicebat, ſemper in peccatis vixiſ-
„ ſem,

C7) Num. 1I. 18. (2) 5. Gert. l. 3 c, 30. §. 5.

mirun ſ
nigruen
kumacnn
nete
„diten,
,kr 6
Cne
60, g n
ſgereli
6 hadenn
in Erein
en reddn
Eegti honin
um, Aen
AA ol ſ
Gkm hie
norts Enp
lhee por⸗
mteptusne
Pupriden
a94 ge
int Juæ
n Untenn ,.
Aetiktwe

—
I louil

Don

un
olet

dh .

on

e

PERFECTA RESIGNATIONE. 5r3

„ ſem, & tempore reſolutionis meæ inſtante,
„ pPeccata mea purè confeſſus eſſem, atque
, cum perfecto amore ex fundo cordis mei,
„ ſaltem ſpatiò unius ſalutationis Angelicæ,
„ me ipſum in DEum ita recipere poſſem, ut
„ revera totus ad ipſum converſus, & ab
„ omni peccato averſus invenirer: tunc ni-
„ mirum ſicut purus & innocens ex hac luce

„ migrarem. Si verò nonniſi unum pecca-

„ tum admiſiſſem, & contritus, dolens, mœ-
„ rensque poſt confeſſionem ritè factam hinc
„ exirem, tunc utique ſicut pœnitens more-
„ rer. „ (oA
Quidni ergo ſanus & vegetus id agas mo-
dò, quod viribus per ægritudinem jam acci-
ſis agere aliquando vix poteris? Si mihi di-
cas: hactenus dicta vagari extra lineas, &
cùm de reſignatione finali, quæ mortem fe-
licem reddat, quæſtio ſit, iſthanc ſani & in-
tegri hominis converſionem totalem in DE-

um, ad rem non eſſe; proptereâ quòd multa

ex poſt facto poſſint contingere, quæ perfe-
ctam hanc converſionem & reſignationem
mortis tempore reddant inutilem. Quid, ſi
poſthac novas contraham maculas, & ſubitô
correptus morbéô ſenſibus deſtituar, quid me
juvat pridem habita illa totalis ad DEum con-
verſio? Agedum, videamus, num ad rem
ſint iſta, quæ diximus, utrùm nempe ad bea-
tam mortem faciat illa integris viribus longè
ante facta totalis ad DEum converſio, quam
LI 5 id-

(„) Bloſ. Monil. Spir. c. 12.

514 PARS III. CAPUT VIII. §. 3. DE

idcirco reſignationem finalem appellamus ,»
quòd vitam noſtram felici fine obſignet.
Enitverò haud gravatè mihi conceſſeris,
mortem eſſe quodamodo hominis autumnum,
in quo laborum ſuorum fructus colligit, &
merit, quod vivens ſeminavit. Aut fi exem-
plo magis ad hominem uti libeat, mortem pij
hominis eſſe quodamodo nuptiarum tempus,
dum anima ceu ſponſa in illo ornatu, quem
ſibi ipſa comparavit in vivis, Regi gloriæ co-
pulatur; ubi ſimul omnia illa virtutum ope-
ra, quæ DEl gratia adjuta unquam peregit,
& tanquam fructus ſanctiſſimæ humanitatis
Chriſti præmiſit, à Sponſo ſuo fideliter aſſer-
vata reperiet. Hac ſimilitudine Chriſtus quon-
dam Gertrudem ſolatus eſt, poſtquam è gra-
vi morbo, in quo ſe deceſſuram ſperaverat,
convaleſcens diceret: „ Si tunc Domine !tran-
„ ſitum meum perfeciſſes, quando ex tuis
„ reſponſis exiſtimabam me morituram; tune
„ credo, quòd gratia tua paratiorem me in-
„ veniſſet: ſed ex dilatione timeo, quòd pro-
„ pter teporem deſidiæ meæ magis negligens
„ deprehendar. Ad quod Dominus: Omnia,
„ inquit, ſuum tempus habent in providentia
„ ſapienti? meæ. Unde ſi quid quolibet
„ tempore feceris, pietas mea tibi reſeêrvat.
„ Et inſuper quidquid addideris non peribit
„ tibi. In quibus verbis intellexit, quòd ſicurt fi-
„ eri conſuevit inter mundanos, quando ali-
„ quis nobilis diſponit nuptias celebrare, tunce
„ anteà tempore meſſis, dum ad futurum fe-
„ ſtum

M
kunft,
51 ohrt
Tiere
eütre
„M N
,Mune
uhtiru
iglur,
Drente
)metam
Ur hu
Germuds,
10 worten
ti lro
Ctiol,, gun
Enmmn
en, & hon
isprrenir
KWexrenen
„ eberr
lA
I igrore
krigre n
ipence
In ſancki
feate zun
teriſſer
ipchend
n ibi
4 Grn al
aregke
55

—
N8 1

n PERFECTA RESIGNATIONE. ·rz

„ ſtum frumenta congregat, per omnium o-
„ ra volitat rumor de nuptiis celebrandis; ſi-
„ militer etiam fit tempore vindemiæ. Dum
“ſ „ verò hæc repoſira ſunt in horrea, ſive cel-
„ laria, quamvis vulgi rumor conticeſcat,
„ non tamen ideò minorantur, ſed tempore
„ nuptiarum abundè miniſtrantur: fimiliter
„ agitur, dum inſpiratur Electis, ut ſe præ-
„ parent ad obitum, cùm tamen poſteà per
„ multum temporis differatur. „ (9
mmßp Ut huic Chriſti monito morem gererer

= S=
S = - =
=S S=
=
S —

Gertrudis, tum ipſa ſingulis ſextis feriis, hane
ad mortem præparationem frequentabat, tum
etiam pro aliis inſtructionem perutilem con-
ſcripſit, qualiter ſingulis ſaltem annis mortis
ſuæ memoriam devota præparatione celebra-
rent, & horam illam incertam certis exerci-
tiis prævenirent. Et cùm aliquando ſextâ fe-
rià extremam unétionem in ſpiritu recoleret,
„ videbatur ſibi Dominus dignantiſſimè adeſ-
„ ſe, & quaſi de intimis cordis ſui produce-
„ re liquorem, quo oculos, aures & os, cæů-
„ terâque membra ejus emendando deliniret,
„ ſüperaddens tanquam pro ornamento me-
„ rita ſanctiſſimorum membrorum ſuæ Dei-
„ ficatæ humanitatis. Quod cùm Dominus

Na. „; Perfeciſſet, ait ad illam: Ornatum hunc mi-
vibt „ hi comenda, ut more matris fideliſſimæ
ſoi „ ipſum tibi conſervem usque ad tempus i-
öI „ doneum, quo ipſum nullis amplius pecca-
ℳ „ tis aut negligentiis poteris obfuſcare. Cum-
t „ due

) 8. Gert. I. S. C. 28.

516 PARS III. CAPUT VIII. §. 3. DE.

„ que hoc devotè faceret, viſus eſt Dominus
„ ornatum illum ab anima recipere, & in
„corde ſuo, quaſi in ſcrinio tutiſſimo repo-

2
„ nere ſervandum. „ (2)

Imò cum reipſa aliquando in gravi morbo
Sacræ unctionis Sacramentum ſuſcepiſſet,
Chriſtus ipſi iterum meliùs habenti dixit:
„ Ego quodamodo provocavi mentem tuam
. c. deſiderium mortis, & hinc ad accelera-
tionem unctionis. Unde & omnia quæ de-
votio tua, tam voluntate quàm opere in

2
27
22
27
22
22
22
2²
72
22
27

in ſalutem æternam. Unde ſciendum, quod
dicitur: Juſtus ſi morte præoccupatus fue-
rit, in refrigerio erit; ſi contingeret te
qualicunque interveniente occaſione, re-
pentina præoccupari morte, aut Sacramen-
to privari, aut ſine intellectu & ſenſu un-

„ Ctionis Sacramentum ſuſcipere (quod ple-

„ rumque valde Electis accidere ſolet) ex
„ hoc nullum detrimentum habebis: cùm
„ omnia, quibus ante aliquot annos te ad
„ mortem præparaveras, in imarceſſibili æ-

„ ternitatis meæ vernantia ex virtute Divinæ
„ cooperationis meæ vireant, floreant, &

„ fructum tibi ſalutis æternæ producant.,, ())

Vides jam, opinor, reſignationem finalem

per omnimodam converſionem hominis ad

DEum abs re non eſſe, ſed pro beata morte

plurimùm facere, licèt diu poſteà ſuperſtes ſit
ho-

ED
N

(„) §. Gert. 1. 5. C. 29. (a) 1. 3. c. 64.

præparatione talium perfecit, ego adhuc
in intimis cordis mei Divini reſervavi tibi

W

ſrot
ſe Clen
cohntens
ien En
NChscnnax
ſnslue e⸗
egruie.
en Weben
Pilima inn
1t1d (due
Mechielemn
ttinſu
n feoof
u p, mn
Recennmyn
t/ pt.
Merin er⸗
fintilaf
word deer
usiligvoi
Derpeentent
Imn & eher
ini pen

UN Per
len luin
Clmetn
Nonpertion
ntlinters⸗
nonn ſar D
p
Umnber

ucd gn

PERFECTA RESIGNATIONE. 517

homo: reſtat ut paucis quoque oſtendamus,
ne quidem defeétus & negligentias dehinc
comittendas hanc reſignationem reddere inu-
tilem. Et verò de homine bonæ voluntatis
nobis duntaxat ſermo eſt. Nam qui ab ject4
ſalutis ſuæ curà ſciens volens terga vertit Di-
vinæ gratiæ, & in mala ſua voluntate ad mor-
tem usque impœnitens perſeverat; tali utique
Priſtina ſua converſio & reſignatio nil prode-
rit ad ſalutem, ſed locum habebit illa apud
Ezechielem cominatio: Si averterit ſe Juſtus
d zuſtitia ſua, omnes Juſtitiæ ejus, quas fecerat,
non recordabuntur. Ivn injuſtitia, quam opera-
zus &, morietur. (ö) Nec fruſtra piiſſimus
Redemptor toties omnibus ingeminat: Vigi-
late! vigilate! ne, quod Sanctifſimus Pater
monet in Regula: Mos declinantes in malum,
& inutiles factos aliqua bora aſpiciat DEus, 1b)
& mors occupet imparatos. At verò defe-
ctus illi quotidiani, aut etiam peccata quævis
Per pœnitentiam mox iterum deleta, vim ſu-
am & efficaciam converſioni & reſignationi
finali longè ante habitæ non adimunt; præ-
ſertim ſi per intervalla renovetur, & virtute
faltem ſua in voluntate perſeveret.
Cùm etenim per ejusmodi totalem ad DE-
um converſionem, & reſignationem plenari-
am voluntatis amans DEum anima unus quo-
damodo fiat cum ipſo ſpiritus, ut deinceps
non niſi ad ipſius beneplacitum vivere cupi-
at, & in omnibus nonniſi amore ipſius move-
1i

(²) Ezech. 19. 24. & 26, (c) S. Reg. c. 7.

518 PARS HI. CAPUT VIII. §. 3. DE

ri ſoleat: leviores ejusmodi defectus & ne-
gligentiæ fervore charitatis haud aliter, quàm
à calore ſolis maculæ tenuiores mox abolentur
&e conſumuntur, juxta illud: Charitas operit
multitudinem peceatorum. (d) Hinc Gertru-
di noſtræ, acceptàâ à Chriſto omnium ſuorum
peccatorum ac negligentiarum veniâ, poſt a-
quot jam dies animam ſuam eodem adhuc
candore nitidam videnti, & aliquorum defe-
ctuum interim comiſſorum intuitu de viſionis
veritate dubitanti, Chriſtus Dominus his ver-
bis anxietatem omnem abſterſit: „ Nunquid
„ non ego mihimet ipſi majorem ſervo virtu-
„ tem, quàâm creaturis meis contulerim?
„ Nam ſoli materiali talem virtutem dedi,
„ quod ſi pannus dealbatus aliquam maculam
„ contraxerit, repente ex virtute caloris ipſi-
„ us ac ſplendoris eädem maculaâ annihilatâ,
„ Priori, imò micantiori reſtituatur albedini:
„ quantò magis animam, ad quam ego (qui
„ ſum Creator ſolis) reſpectum miſericordiæ
„ meæ direxero, ab omni nota peccati ſeu
„ negligentiarum incontaminatam potero
„ Cconſervare, depurans in ea vi candentis
„ amoris mei omne, quod in ea eſt macula-
„ tum. „ (e) Quin imò, dum poſthac mor-
bo decumbens jam dictam mortis memoriam
more conſueto ageret, & hoc exercitio laſſa-
ta in lectulo ſe reclinaret, dicerétque: „Do-⸗
„ mine! quidquid deinceps admitto comodi-
„ tatum, hoc offero tibi in laudem ternat
; de-

(7) 1. Pet, 8., 4. (e) 58. Gert. l. 3. c. II=

ehde
.
Venbr
„ niin
„Uul
„Gal
,tu ne
Sgoctuͦ⸗
eſoneton
mmertore
Ukragiiue
u
ſectuode
lire
Lembee
uor .
Dentrinen,
eYfoe nund
lonemcis
dera n
9 Corloleie
„ſiments
„ Mee he
„Iioren
„corporis
Sifiun,
e;ſe
buncrer
Ulrs cond
Nonihug e
ghains 6
16 Unnd
—

6

7

W
.

R PERFECTA RESIGNATIONE. 519

„ deſiderans, ut ſuſcipias omnia tanquam
„ membris tuæ Sanctiffſimeæ humanitatis ad-
„ miniſtrata. Dominus hæc illi verba repo-
„ ſuit: Et in quibuscunque deinceps delin-

S=
=

Gen „ ques ex humana fragilitate, ſint per virtu-
Gnn „ tem meæ Divinitatis emendata. „ (J) Ac
l⸗ ſi quodamodo poſt plenariam illam voluntatis
i reſignationem, & omnimodam ad DEum
A cCconverſionem, defectus ejusmodi ex huma-
n na fragilitate admiſſi virtute Divina jam forent
fuf enentlatlz modè humilis aliqua, ac doloro-
zuil ſa eorundem recognitio animum fſubiret.
pi Et ne cui videantur Gertrudi tantùm aſ-
m ſerrta hæc privilegia, idem benigniſſimus Sal-
s, vator poſt longam favorum cœleſtium enu-
l merationem, quibus felix hæc anima in ſuo
ex hoc mundo tranſitu cumulanda foret, epi-
l, phonematis loco hæc adjecit: „ Si quis deſi-
H „ derat in extremis ſuis ſimili adventús mei
„ conſolatione lætificari, ſtudeat quotidie ve-
Node „ ſtimentis exquiſitiſſimis, id eſt, operibus
i „ meæ perfectiſſimæ converſationis per imi-
utt „ tationem amiciri; aſcendatque vehiculum
ns „ corporis ſui, id eſt, ſequatur in omnibus
ul „ ſpiritum, ſtudeâtque corpus ſuum ſubjuga-
n „ re; & frenum jumenti, id eſt, propriam
Mliag „ voluntatem ſuum manui meæ conſignet,
ollr „ pPlenè confidendo de mea pietate, quèd in
,D „ omnibus ei fideliter aſſiſtam, in quibusli-
cne „ bet bonis ſpiritum ejus paternè promoven-
Nenn „ do. Omniâque incomoda & adverſa ſua

Offe-

. . (F) S. Gert, 1. 5. C. 29. —

520 PARS III. CAPUT VIII. §. 3. DE

„ offerat mihi in laudem æternam. Tunc e-
go de ſingulis quæ ſuffert, ipſum tanquam
„ gemis pretioſis, & ornamentis variis deco-
„ rabo. Si quando verò ex humana fragilita-
„ te contigerit ipſum retrahere mihi frenum
„ Priùs conſignatum, propriam in aliquo per-
„ ficiendo voluntatem; hoc ſtatim per pœni-
„ tentiam diluat, ac iteratò mihi reſignet ſu-
„ am voluntatem: & ſuſcipiet eum dextera mi-
„ ſericordiæ meæ, deducétque eum cum in-
„ Eſtimabili gloria & honore ad Regnum cla-
„ ritatis æternæ. „ (&) Videſis, quid vale-
at integra ad DEum converſio, ac voluntatis
ſuæ in Divinam finalis reſignatio; cujus vim
& efficaciam nec temporis diuturnitas, nec
defectuum admiſſio enervare ſufficit, ut non
extremam illam horam etſi incertam, animæ
DEum amanti omni ex parte reddar felicem.
Hoc pacto nempe gratia illa ſingularis,
quæ eſt, mori in actu amoris, quodamodo
obtinetur in æquivalenti, dum amoroſa illa ad
DEum converſio, & finalis reſignatio, ſano
adhuc vegeféque corpore pridem facta ſuam
virtutem comunicat moribundo, & in acce-
ptatione Divina tantùm valet, ac ſi in ipſo
mortis confinio eſſet elicita. Quemadmodum
enim intentio quævis ſæpe repetita, & nun-
quam penitus retractata, viva ſemper manet
& efficax, etiamſi fortè ſomno, aut ſenſuum
defectu actualis ipſius non adſit memoria: ſic
multò magis finalis iſta reſignatio totâ vitâ ſæ-
pius

(2£) §. Gert. 1. 5. C. 29.

W

iugte
Nne
Hlibun
Ius tun
Mimkont
Karin
Kneſec
mſti
1 Ure
iS, C
Kectoni
eunn ſen
Mtoventin
ult & leie
m inchen
unni
nlate, ſec
TEaem ie⸗
1fnen n
n, len t
AKuenn
Epkir; i
re, ſore
ns cohſen
d ul
Klebores
1 ionib
30ti en⸗
glneene
Uulenn
Mhuni
eu r

D
Min
been
fit
enn

–

NeH

ſſent

An

nng
nnd

.

PERFECTA RESIGNATIONE. Far

Pius renovata, & nullo graviori peccato, aut
per pœnitentiam ſtatim deleto, retractata, in
ipſa morte vim ſuam non amittit; quin poti-
tùs tum maximè exerit, utpote ad quam, ceu
ultima hominis voluntas, propriè directa fu-
it & ordinata.
Hinc jam ſatls tibi perſpectum erit, quid-
nam rei ſit inculcata toties finalis illa reſigna-
tio. Eſt nempe illa ipſa ſincera & integra vo-
luntas, qua homo omni propriæ eleétioni,
delectationi, aut comoditati abrenuntians,
cum plena in paternam DEl benignitatem ac
providentiam fiducia, ſine ulla exceptione
vult & deſiderat, ut omnis vitæ ſuæ modus
tam in adverſis quàm proſperis, tam in mor-
te quâm in vita, tam in tempore quàm in æ-
ternitate, ſecundùm laudabiliſſimam DEl vo-
luntatem integrè ſemper dirigatur. Et hunc
in finem quæcunque ſibi imittit DEus, ſeu
læta, ſeu triſtia, tanquam optima, ſibique
ad ſalutem maximè proficua de manu ejus ac-
ceptat; ac interim univerſa, quæ DEO pla-

cere, ſuoque ſtatui, vocationi, viribus, ta-
lentis convenire intelligit, prompto animo

ideò potiflimùm exequitur, quia ipfi ſic pla-
cet; & ut placeant magis, omnes ſuas actio-
nes & labores, commoditates & afflictiones,

cum actionibus & doloribus vitæ ac paſſio-

nis Chriſti Redemptoris unit identidem. Et
ſi quandoque ex humana fragilitate huic re-
ſignationi in minimo ſe contraveniſſe adver-
tit, mox humili defectús agnitione & dolore
Sient. Sanct. Comp. Mm ſtu⸗.

522 PARSIII. CAPUTVIII. §. 3. DE PERF.

ſtudet emendare admiſſa, & nova iterum in
DEI bonitate, ac Redemptoris meritéô fidu-
cia, majorique cum fervore priſtinæ ſuæ re-
ſignationi inſiſtit : ſicque de die in diem in
DElI ſervitio & amore magis ſe exercens pa-
cato animo horam illam expectat, qua felici
tandem ex hoc mundo tranſitu illuc perrtin-
gat, ubi DEum, qui eſt ipſi omnia in om-
nibus, facie ad faciem videre, & æternùm
amare & laudare valeat.
Ad hunc itaque finem omnia collimant,
quæ hucusque in via triplici incipientium,
proficientium, & perfectorum diximus; &
in hac reſignatione finali conſummatur volun-
tas Bona, Benepblacens, & Ferfecta, quæ ex
Fide naſcitur, Se nutritur, & Charitate de-
mum per hanc reſignationem conſummata
ſuam obtinet perfectionem: qua qui gaudet,
vitam patienter tolerat, & mortem lætus ex-
pectat, atque ex animo dicit cum Apoſto-
lo: Mibi vivere Chriſtus ekt, & mori
lucrum. (5)

Ut in Omnibus glorificetur DE-
us. J. Bened. Reg. c. .

(5) Philip. 1. 2n.

O e e e Gch 9 D
4 6 eekeck. .. 4. . der Kee * 08
De E= DS

TLENCHUS

on 9 e W, Nacf .
n G eN *.* SR . G
4 e e D

4
TOTIUS OPERIS.
H
EEEEEEEEE

4 PARS PRIMA.

VIæ Purgativæ principium: Quia DEus
eſt. fol. I.
CAPUT I. De fine ultimo hominis. - z.
§. I. In quo conſiſtat finis ultimus ho-

minis. - 6.
§. 2. Quibus mediis finis ultimus obti-
. neatur. ⸗ 8.
5 §. 3. Quòd quisque in ſtatu vocationis
ſuæ ſalvari poſſit. - 11.
— M m 2 CA-

ELENCHUS TOTIUS OPERIS.

CAPUT II. De fide viva. fol. 16.
G. I. De virtute & efficacia fidei. 17.
4 2. Quare hunc effectum fides ubique
non habeat. — 19.
§. 3. Quomodo fides viva acquiri & con-

ſervari poſſit. - 22.
CATOT III. De Timore DElI. - 27.

ualis eſſe debeat Timor DEI. 29.
8. 2. Timor DEl ex conſideratione gra-
vitatis peccati.

§. 3. Timor DEI ex noviſſmorum me-

moria. . 37.
§. 4. Timor DEl ex continua DElI præ-
ſentia. 42.
CAPUT IV. De Mortificatione.- 47.
§. 1. De mortificatione amoris pro-
prij. 49.
§. 2. De mortificatione intellectus, &
fenſfuum internorum. 54.
§. 3. De mortificatione ſenſuum exter-
norum. - 63
CAPUT. V. De Tentationibus. 76.

§. 1I. De tentatione ſenſualitatis. 79.

§. 2. De tentatione diabolica. 867

§. 3. De tentatione carnali. -
CAPUE VI. De diffidentia ſui, & confidete
tia in DEO. 104.
§. 1. De vera fui ipſius cognitione. 106.
§. 2. De diffidentia ſui ipfius. 113.
§. 3. De confidentia in DEO. 117.

PARS

ELENCHUS TOTIUS OPERIS.
*PARS SECUNDA.

VI Illuminativæ principum: Quia DEus re-
munerator eſt. - fol. 128.
CAPUT. I. De æterna beatitudine. 131.
§. 1. De Regno DElI, ſive beatitudine

in re. 132.
§. 2. De Regno DEI, ſive beatitudine
in ſpe. - 138.
§. 3. De mediis cenſervandi Regnum
144.
CAPUT II. De contemptu temporalis ho-
noris. 148.
§. 1. De contemptu temporalis digni-

tatis. - 150.
§. 2. De contemptu laudis humanæ. 155.
§. 3. De contemptu humani contem-

Pptuús. 159.
CAPUT III. De contemptu temporalis affli-
ctionis. - 163.
§. 1. De contemptu temporalis labo-
ris. . 163.
§. 2. De contemptu temporalis doloris.
= 1607.
§. 3. De contemptu temporalis adverſi-
tatis. — . 176.
CAPUT IV. De contemptu temporalium
divitiarum. - 182.
§. 1. De paupertate Spiritũs. 183.

§. 2. De paupertate Religioſa. 188.

.

§. 3. De indiſereto zelo paupertatis. 196.
M m 3 CA-

ELENCHUS TOTIUS OPERIS.
CAPUT. V. De contemptu temporalis vo-

lupratis. fol. 204.
§. 1. De deleciatione ſenſuali in gene-
re. 204.
§. 2. De delectatione carnali. 211,
§. 3. De mediis conſervandæ caſtitatis.
- . 215.
CAPUT VI. De contemptu temporalis liber-
tatis. 230.
§. 1. De obedientia in genere. 232.
§. 2. De obligatione obedientiæ in Sub-
dito. - 239.
§. 3. De obligatione obedientiæ in Su-
periore. ⸗ 244.

ViIx Unitivæ principium: Quia DEus-Ho-

mo Redemptor eſt. 253.
CAPUT I. De amore DEI. - 256.
§. 1. De Amore DEl ſuper omnia. 256.
d. 2. De amicitia inter DEum & ho-
minem. - - 262.
§. 3. De obligatione Charitatis. 267.
CAPUT II. De conformitate cum Chri-

ſto. 272
§. I. De Spiritu Chriſti. - 2773.
§. 2. De modo ſe conformandi cum
Chriſto. - 285.

§. 3. De exercitio amoris Chriſto omni-
um gratiſſimo. - 299.

NNY
1

—
=

ELENCHUS TOTIUS OPERIS.

CAPUT III. De Amore Chriſti Evchariſti-
Ci. . fol. 308.
§. 1. De Sacrolanto Miſſæ Sacrificio.
310.
§. 2. De Præparatione ad Sacramentum
Altaris dignè celebrandum & ſu-

mendum. 320.
§. 3. De effectibus Sacræ Communio-
nis. 333.
CAPUT IV. De Amore Vir ginis Matris Ma-⸗-
riæ. - 350.
S§. I. Quanti valeat ad ſalutem Virginis
Matris patrociniium. 35352.
§. 2. De vera devotione erga Chriſti
Matrem. - 358.

§. 3. De imitatione B. Virginis, prælkr.
tim in virtutibus ipſi maximè

gratis. ⸗ 368.
CAPUT V. De amore ſui ipſius. 377.
§. 1. Qualiter homo bonæ voluntatis re-
tè diligat ſeipſum. 378.

§. 2. Qualiter hominem bonæ volunta-
tis ipſi etiam defectus juvent ad

profectum. - 389.
§. 3. Qbrnan ſit optima ratio diligen-
di ſeipſum. 400.
CAPUT VI. De more proximi. 413.
§. I. Qaliter proximus ſit diligendus.
414.
§. 2. De operibus præcipuis miſericor-
diæ. ⸗ - 422.

§. 3.

S
7
”ü

ELENCHUS TOTIUS OPERIS.

§. 3. De Charitativa ſupportatione, &
correctione defectuum proximi.

—fol. 436.
t. De dilectione inimicorum. 445.
CAPUT. VII. De Oratione . 457.
G&. 1. De oratione in communi, & in ſpe-
cie de Vocali. 460.
§. 2. De oratione mertali. 472.

d. 3. De precibus jaculatoriis. 481.
CAPUT VIII. De perfecta Reſignatione, ſi-
ve unione voluntatis noſtræ cum
Divina. - 491.
§. 1. Quòd perfectio hominis conſiſtat

in plenaria voluntatis propriæ re-

ſignatione. 492.
De Reſignatione perfectiſſima. 496.
§. . De Reſignatione finali. 508.

E NIS.

3Ee —

MSLr cNeO
°.½ H
. O
2

*

1
tone
Noi
A

7
tinſee
ine 5
UAlrran
ollken
rets
1,
ſt

—

SCIENTIE 1
SANCTORUM/E
COMPENDICIM. *
Bi B0N à Meing 2 =

VOLUNTPAS,

TRIBLS PRIMIS, ISQIIE

SIMPLICISSIMIS FIDEI PRIN- –8
CIPIIS, EIL VIRILUTIBUS THEO-
LOGICIS, IN VIA TRIPLICIL: . =
INCIPIENTIUM, E .
PROFICIENTIUM, N
ET
PERFECTORUM INNIXA. –
SSESEEEEE.
AUCTORE
ABBATE BENEDICTINO,

CONGREGATIONIS B. V. MARI SlI⸗

NE LABE CONCEPT.
Cum Fermiſſu, & Approbatione

12

11

nne

amimnm mſcſ
5

Superiorum.
2=
NNENNNTNTENHNINI

8