gratior ſæpe eſt, quàm longa præparatio,
magnaâque devotio. Ego (Chriſti ad Gertru-
dem verba ſunt) quandoque plus delector in vir-
tute humilitatis, quàm in gratia devotionis. (4)
Et ut eam, auditâ de juſtitia Divina concione
ad S. Comunionem accedere metuentem ani-
maret, inter alia dixit: „Si negligis interio-
„ ribus oculis benignitatem meam attendere,
„ Fe-

C0) 3. Gert. 1. z. c. 78⁸. (7) 1. c. c. 18. §. 8.

6
Gtnone haſts
mmun Cgent
etlonn gurin
COchthuntone
1s bin coricen
Ecur, mierte
ſen telliter tenn

Ccd canlereg⸗

MInnn indignnn

os ſuos en
leckäls mei nnn
Qunqam mn
rola ad Chrid
dto optina 1
Tepiratio; oihion
Uendo mykerio e
Kiifle oponet,
lenteeinenlec
ſdh, dren reli
nll clinm ſhprene
lim, e ile

AMORE CHRISTIEVCHARISTICI. 327

reſpice ſaltem corporalibus oculis, & intue-
re, quàm parva pixide concluſus tibi obvi-
im procedo; & ſcito pro certo, quòd ri-
„ gor juſtitiæ meæ ita plenè circumcluſus eſt
„ manſuetudine miſericordiæ meæ, quath in
„ exhibitione hujus Sacramenfi erga genus
„ humanum dignanter prætendo. „ (r) Er
cum perſona quædam, ex dejectione nimia,
à S. Communione abſtinuiſſet, ipsaque Ger-
trudis piâ confidentia diceret ad Dominum:
„ Et cur, miſericordiſfime DEus! permilſiſti
„ illam taliter tentari? Chriſtus reſpondit:
„ Quid cauſer ego pro eo, quòdipfa oper-
„ torium indigmitatis ſuæ tam longè ante o-
„ culos ſuos traxit; quòd pietatem paterni
„ affectůs mei minimè potuit intueri? „ (*)
Quanquam autem humilis confidentia, &
amoroſa ad Chriſti Evchariſtici benignitatem
affectio optima ad ſacram comunionem ſit
præparatio; nihilominus reverentiæ huic tre-
mendo myſterio debitæ eatenus ſemper me-
miniſſe oportet; ut dum amori, ac benevo-
lentiæ immentiæ dulciſſimi Redemptoris quod-
amodo vicem reddimus fiducialiter amando,
ſimul etiam ſupremæ illius Majeſtati ſolvamus
debitum, nos ipſos quantùm poſiumus, hu-
miliando. Quod ipſum Chriſtus alia occa-
ſione Gertrudem docuit, dum eam paterne
redarguit, quòd uni ex ſororibus ad S. com-
munionem pavidè trepidéque accendenti in-
dignata, quaſi cum tædio ab ea ſe averterit:
„„ NOTII

——— —

ert. l. 3. c. 19. J. 7. (5) 5. Gert. 1. 3. c. Io.

99
5
2,

3289 PARS III. CAPUT III. §. 2. DE

„ Non conſideras, inquit, quod non minus
„ dignè mihi debetur reverentia honoris,
„ quâm dulcedo amoris: ſed cum defeétus hu-
„ manæ fragilitatis uno affectu nequeat u-
„ trumque perficere; cùm vos alterutrum
„ ſitis membra, dignum eſt, ut quod per ſe
„ quilibet minus habet, recuperet per alium:
„ verbi gratia: qui dulci amore affectus re-
„ verentiæ minùs obſequitur, pro ſe ſupple-
„ tum gaudeat ab illo, qui magis intendit
„ reverentiæ; & viciſſim deſideret illum obti-
„ nere ſolatia Divinæ unctionis.,„ (4) Ex
quibus Chriſti verbis diſcimus, reverentiam
ipſi non minùs gratam eſſe, quam amorem;
& hunc uni, illam alteri magis congruere.
Qui namque non ita pridem perfectioris vi-
tæ iter ingreſſi ſunt, ac multò magis ij, qui
etiamnum ſubinde claudicant in duas partes,
& nunc virtutis ſtudio ſe addicunt, nunc ite-
rum vanitati aut ſenſualitati leviter ſuccum-
bunt: non facilè illam amoris ſuavitatem pu-
ris mentibus familiarem affectare debent, aut
ſtatim quaſi per ſaltum in ſinum Domini con-
volare; niſi prius cum Magdalena ad pedes
JEſu diutiùs morati fuerint pœnitentes. Ibi
ergo in ſuæ vilitatis & infidelitatis erga Do-
minum tam beneficum conſideratione ſe con-
tineant, & indignos ſublimiori conſolatione
ſe agnoſcant; nec ante ſe è& pulvere præſu-
mant erigere, quàm ab ipſo Domino, qui
mmicas nonnunquam de menſa filiorum etiam
catu-

—

14) 8. Gert. 1. 3. c. 18. §. 10.

ochöt

S ine
i wwen hden
war tnignns el
ieletalis, u e⸗
nun killnt.
õ
SEenn dn mindd,
1 Pöliris konggt
Umlne negb l
inons petluln
Usnenpelprint
Kütlor, mes
n, N inegn
nältone, ae Dt
Uitone, cun
üncionem pinn
Dundarent luntn
Uoline hiriigten
m. Unde woonn
ur, aricitttenge⸗
Dhonate don rier.
Mlhm ſeliblen
Chn petiten
r Aun Aninn

. Kl
WVgrin et ilonn
ue is n
Nlisinceoron⸗
Critnen
8) pen,;
3 Monunt Pro
ntnen,

1 *
646

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 325

catulis Pprojicit, ultro vocentur, & ipſius
gratiã præventi jubeantur aſcendere Juperius.
Tam enim benignus eſt ac liberalis Divinus
hic Paterfamilias, ut etiam filios prodigos,
àt primùm reſipiſcunt, nonnunquam epulari
ſecum permittat, ſi viderit eorum conducere
profectui: ſin minùs, in paupertate ac ari-
ditate ſpiritùs eousque hærere ſinit, donec
in humilitate magis firmati cibo fortium ci-
tra inflationis periculum digerendo pares ſint.
Hlis nempe ſpiritualis devotio ſenſibili mul-
td eſt utilior, magisque facit ad illorum pro-
fectum, ſi integra in voluntatem Divinam
refſignatione, ac propriæ indignitatis ſincera
ne cognitione, cum labore ac difficultate ad S.
e Comunionem patienter ſe diſponant, quàm
n i ſi abundarent fuavitatibus inrernis, & præ
AnIMG qulcedine ſpiritůs devotionis lachrymis difflu-
ine erent. Unde nonnunquam, etſi maximè co-
GHiH nentur, ariditatem ac duritiam cordis eatenus
amsIAN expugnare non valent, ut vel unicam affecti=
unculam ſenſibilem ab ipſo impetrent; ſed
cœlum ipfis videtur æneum, terra ferrea;, &
cor ſuum lapideum. Nec minus interim
DEO grata eſt illorum devotio, & plus for-
ſan gratiæ ipſis non advertentibus infunditur,
quàm aliis in devotione ſenſibili penitus abſor-
ptis. Quod Chriſtus apertè Gertrudi aſſeru-
it, dum ipſi oranti pro perſona, quæ eo die,
quo erat comtunicatura; parciùs ſibi infundi
grtatiam querebatur, quàâm quibusdam diebus
privatis, in hœc verba reſpondit: „ Non ca-
Scient, Sanét. Comp. 1. ; ſu

330 PARS III. CAPUT III. §. 2. DH

ſu fit hoc, ſed diſpenſativè: quia quando
privatis diebus, & etiam improviſis horis
infundo gratiam devotionis, per hoc cor
hominis ad me nitor elevare,; quod tunc
„ fortè remaneret in ſuo torpore. Cum ve-
„ rò in feſtis diebus, ſeu horâ comunionis
„ gratiam (ſenſibilem) ſubtraho; Electorum

2
59
2
22

corda magis exercitantur per voluntatem
deſideriorum, ſive per humilitatem. Unde
tale ſtudium, talisque contritio magis lucra-

2
,
72
„ gratia devotionis. „ () Hinc etiam ipſi
Gertrudi ejusmodi ſuavitatibus aliàâs aſſuetæ a-
liquando dixit: Plus amænitatis invenio in te,
ſi babueris deſiderium cum gravamine, gudm ſi
abueris eum delectatione devotionem. (X)
Advertant hæc devotæ illæ animæ, quæ in
exercitiis ſuis ſpiritualibus, atque in ipſa eti-
am præparatione ad Altaris Sacramentum ſe⸗
ipſas nonnunquam fruſtra diſcruciant; dum
adhibito omni conatu nec unicum quidem te-
nerioris affectùs igniculum è corde ſuo elici ;
unt, indéque ſibi timent, & diverſis angun-
rur ſcrupulis, ac ſi occulto aliquo peccato in-
fectæ à DEO eſſent alienæ. Qui nullius gra-
vioris noxæ reum ſe agnoſcit, & defectus
quotidianos per confeſſionem vel contritionem
abolere conatur, ac cumprimis ab iis, quæ
charitati proximi adverſantur, puta, averſio-
ne voluntaria, diſſenſione permanente, vel

aliquo quaſi odio aut vindicta purus eſt; nec
etiam

—

() §. Gert. I, 3. c. 18. §. 12. () l. c. c. 30. 5§. 24.

„ tur ad eorum ſalutem, quàm quandoque

iht DEum
gne loe
nieteſe nugs
ne Hpirtis ⸗
min Dbämn

4
.
.

enoin

9

luns, Keken
u polunt e
Vom!ne vin eins
0eſe ſenlitiüe
humilem & ni⸗
1ed §. Comunin
& homini uiüln
lin Chriſtwpe
6 Cunn diqun
leet, queller e
Ialid, inguit n
Un rening ai ſenf
Rerllimet, Gcgr
umn, Gunnont
Nelire gegnen
nmk Aern
Re Corcon
R lehce
lle .
h tan 4

N RPEparen
in Darent
Venlunt,

nl 1t 16,

WIHIH AMORECIHIRISTIEVCIHARISTICI. 331

I, etiam actualem voluntatem aut complacentiam
AQllicujus venialis peccati retinet: tutò credere
poteſt, hanc cordis duritiam, & ariditatem
ſibi fraudi apud DEum non eſſe; quin etiam
uberioris gratiæ fore occaſionem, ſi exinde
in humilitate ſe magis exerceat, patientérque
ferat hanc ſpiritûs paupertatem, atque cum
emintegra in Divinam voluntatem reſignatione
u preces ſuas, & exercitia conſueta, devotio-
ne, qua poſſunt, perſolvant. Non enim eſt
in homine via ejus, nec in ejus pendet arbi-
trio, eſſe ſenſibiliter devotum, ſicut pendet,
eſſe humilem & reſignatum. Et hæc præpa-
ratio ad S. Comunionem utl DEO gratiſſima,
ſic & homini utiliſſima deeſſe nunquam po-
teſt, àt Chriſtus ipſemer Gertrudem admo-
nuit, dum aliquando comunicatura ſcire per-

◻ Wu

An, un gle
minthusaizlitt
umniir ini
m mnmin, ,it

Une ein j
unhe; cuperet, qualiter ſe quàm optime pararet ?

ariſin Mil aliud, inquit, requiro à te, qudm ut eva-
ingrnn cuata venias ad recipiendum. (y Idem ſibi
nCt dici exiſtimet, quisquis bonæ voluntatis eſt,
ſi eam, quam optaret, devotionem in ſipſo
„excitare nequeat. Si cor vacuum, id eſt,
cor humile afferet ad altare, præparatus ab-
undè eſt. Cor contritum & humiliatum DE-
us nunquam deſpiciet.
Aululiiter illorum cauſa ſe habet, qui cum e-
xiguum aut nullum conatum adhibeant, ut
Ppro dignitate tanti myſterij vel tractandi, vel
ſumendi ſe præparent; inſuper inordinatis
affectionibus pleni ſunt, & ad exteriora effuſi
7 2 intus

—

—

C §. Gert. l. 4. c. 26.

332 PARS III. CAPUT III. §. 2. DE

intus rarò ſe colligunt: ut etiam multum fſe Enn
rofeciſſe arbitrentur, ſi à gravioribus qui- in
Pusdam culpis ſibi temperent; temetfi inte- ne, un
rim paſlionibus iræ, averſionis, murmura- lantie n
tionis, ac vindictæ alicujus nimiùm indulge- Müm einn
ant, & vanitatis ac ſenſualitatis ſtudiò adhuc- 6eilenendt
dum oppidò teneantur. His adedò mirum eſ- Peicelee non

ſe non debet, ſi graves ſubinde remorſus Vnne bone ſol
conſcientiæ perſentiſcant, ac de interna man- lkihi prolls
næ hujus ſuavitate rarò quidpiam deguſtent. Nekt, u Nnbes
Ibi namque liberalitas Divina ſe eſtundli, ubi
vaſa vacua invenerit: vaſa autem vacua cor- ſ
da illa non ſunt, quæ licèt lethali culpa va-
cent, aliis tamen paulò minoribus vitiis ac N nl
Paſſionibus ſic ſcatent, ut conſolationi Divi-
næ locus non ſuperſit. eò inquit Apoſto- Genrnuds Gint
lus, inter vos multi infrmi, & dormiunt mul- ſtn mied gmie
ti, (2) ij nempe, qui ex arida tantùm con- Pbchͤſiucsdi
ſuetudine tractant Divina Myſteria, & ſus in- erts dernizn
diſpoſitione indignos ſe reddunt & ineptos, mnlbiad ii
ut guſtare poſſint, quàm ſuavis eſt Dominus. rli, unb
Cùm etenim in hujus Sacramenti uſu, ex indenehnin
mente Tridentini, irreverentia ab impieute mie! ren
viæ gqueat diſcerni; (a]) videant illi, qui tam dce in w
exigua cum devotione Miſſam deproperant, i eeN
& uti recitatione tumultuaria acceſsus ſe ſuf- 0 eo0 Aun
ficienter præœparatos, ſic etiam peractôò Sacr6 alm hn inn
recitatione receſss ſe abundè gratos exiſti- Cu.
mant, ac mox iterum ad externa effuſi, ad üiclio,e
priſtinas negligentias & ineptias, ubi dimilſ- kanctini
ſum eſt, revertuntur, per diem parùm me- wenebo⸗
mores,

(*) 1 Cor. u, 30, () Seſl. 12. n. 5,

=

Sn.,G Amun -
lathtmnn con
Mtenndiul⸗
Un Gep⸗

4

11

AMORE CHRISTIEVCHARISTICI. 333

mores, quem manè hoſpitio exceperint, aut
etiam die poſtera denuo recepturi ſint: vi-
deant, inquam, qui tales ſunt, ne paulatim
ad eam denique delabantur ſocordiam ac in-
ſenſibilitatem, ut etiam cum remorſu gravio-
ris noxæ ad tremendum hoc Sacrificium de-
nique accedere non vereantur. Quod cùm
ab homine bonæ voluntatis, quécum agimus
in præſenti, prorſus ſit alienum; hujus loci
non eſt, ut pluribus perſequamur.

§. 3.
De effectibus Sacræ Communionis.

§ Gertrudis olim ad Sacram Synaxin acceſ-
ſura mirè angebatur propriæ infirmitatis
& inſtabilitatis intuitu, tametſià Chriſto Domi-
no diſertis verbis omnium negligentiarum ve-
niam ſibi adpromiſſam audiret. Et cum dicere-
tur à Chriſto: An hæc ipſi promiſſio non ſuffi-
ciat? Gemebunda repoſuit: „Optimè, mi Do-
„ mine! ſufficeret, ſi hoc unum non eſſet,
„ quèd cùm emendaveris præteritas negli-
„ gentias, ego ſtatim eo ſuperaddere futu-
„ ras, cùm non ignorem pronitatem meam
„ ad lapſum. Cui Dominus: Ego tali mo-
„ do me tibi dabo, quèòd non ſolum præte-
„ Titas, verùm etiam futuras negligentias pro
»te plenè emendabo; tu autem tantummo-
„ do ſtude, ut poſt ſuſceptum Sacramen-
„ tum à maculis peccatorum te conſerves

Z 3 illæ-

—

334 PARS III. CAPUT III. §. 3. DE

„ illæſam. „ (à) Mira cuipiam & creditu
difficilis videri poſſet iſthæc Salvatoris pro-
miſſio, niſi addita in fine conditio omnem
difficultatem tolleret, aut ſaltem mitigaret.
Enimverò Sacram comunionem dignè acce-
ptam juxta diſpoſitionem hominis plùs mi-
nüsve operari, & cum gratiæ fanctificantis
augmento, etiam præteritas peccatorum &
negligentiarum maculas in anima abolere, a-
pud omnes Theologos & Aſcetas in confeffo
eſt. At verò futuras negligentiarum ac defe-
ctuum maculas comunione Sacra emendari
nemo dixerit, niſi fortè erroneè ſentiat, per
Sacram commnionem reddi hominem penitus
impeccabilem, & taliter confirmatum in gra-
tia, ut nulla deinceps negligentia, minùs gra-
ve peccatum, in ipſo locum habeat, Quod
quàâm à veritate ſit alienum, quotidianâ ex-
Perientiâ nimiùm quantùm convincimur.
Eſt ergo primus iſte ac præcipuus S. Comu-
nionis effectus, per intimam Redemptoris
Evchariſtici cum anima unionem eandem ſan-
Ctificare, & pro modo hujus unionis, omne
illud, quod Sanctitati contrarium eſt, elimi-
nare; ut non modò peccatorum maculæ ple-
ræ que omnes eluantur, ſed etiam peccatorum
reliquiæ, puta, mali habitus, & propenſio.
nes, ſi perfecta ſit unio, mirè debilitentur,
ſi non penitus extinguantur: quo fit, ut ho-
mini de ſe infirmo ac fragili, tantum roboris
ac firmitatis in bono accedat, ut ſi juxta Eun
i

—— ——

(6) 5. Gert. 1. 3 c. 37.

17
ulhi
nin lannneh

e en
inn Mihun
cienolbetui
pritluts
urte dolr don
lce ek, grot
Pri. Chrtäirn⸗
edend „Tecog
Cepto Cniion
eo ſpentoren
Ee ChrifiDonm
Nmorloe incnien
r: Jue in ii
lin Eſimmn,
Cperetions
ondibüsbe
(elcins; od:
ſe, gvoc lkenn
deperclta in
„otporß(riit
Celenter nantt
cperni, liin
rlni, ckleis
un, ingiu her
eunmher ll
lt gel,
4 lr iti⸗
2

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 335

ſti monitum poſt ſuſceptum Sacramentum tan-
tummodo ſtudeat à maculis peccatorum ſe ſorva-
re illæſum; facili negotio in bono ſtabiliri, &
magis magisdue ſemper proficere poterit in
virtute. Uno igitur eodémque effectu Sacra
comunio nos liberatà malis præteritis, & præ-
ſervat à futuris; ſi conditio illa, ſine qua non
ex parte noſtra non negligatur.
Inde eſt, quod Gertrudis accepto tam li-
berali Chriſti promiſſo ad S. Comunionem
accedens „recognovit, animam ſuam, ſu-
„ ſcepto Chriſti corpore velut cryſtallum ni-
»mveo ſplendore pellucidam, & ſuſceptam in-
GernikniI ſe Chriſti Divinitatem tanquam aurum mi-
auimunyn * Taculosè& incluſam per cryſtallum ſi plende-
hui ginen. » re: quæ in ſeipſa tam mirabiles, & ſupra
blan he, E „ quàm æſtimari poſſit, delectabiles exerce-
en giintas bat operationes; ac venerandæ Trinitati,
Il! „ omnibúsque Sanctis tam amænas exhibebat
delicias; quod Gertrudis intellexit, hoc eſ-
m Ent 1 ſe⸗ quod-legitur: Quia omnis ſpiritualis
un „ deperditio poſſit per dignam ſuſceptionem
S en „ corporis Chriſti recuperari. Nam tam ex-
la „ cellenter jucunda videbatur illa Divinitatis
ümm, „operatio, quòd tota ccœleſtis curia viſa eſt
„ atteſtari, delicias ſuas eſſe: aſpicere ani-
„ mam, in qua hæc operabantur. „ (c)
Hlic parumper ſiſte, 6! anima, & cauſa-
lem à Gertrude indicatam prefſſiùs non nihil
conſidera. Dixerat, ſe intellexiſſe, quòd om-
nis ſpiritalis deperditio per dignam corporis
„ 4 Cbri-

E

—

336 PARS III. CAPUT III. §. 3. DE.

ſubdit: Nam, tam excellenter jucunda videba-
tur illa Divinitatis operatio, &c. Ergo hæc
Divinitatis in anima operatio cauſa eſt, quèòd
omnis ſpiritalis deperditio per dignam cor-
Poris Chriſti ſuſceptionem recuperetur. Et

ne putes mirabilem hanc Divinitatis in anima

operationem tunc ſolumodo habere locum,
cùm corpus Chriſti ſuſcipitur ab homine in
alto jam ſancçtitatis gradu conſtituto, & di-
ſpoſitione perfectiſſima ad hujus ſuſceptio-
nem ſeſe præparante: Chriſtus iisdem pene
verbis eumdem mirabilem Sacramenti effe-
ctum de qualicunque homine non indignè
comunicante affirmat; „Cùm ego, inquit,
„ Propria benignitate, & dulcedine cordis
; mei devictus, per vivificum Altaris Sacra-
„ mentum me alicui NB. (qui ſine peccato
„„ Mortali eſt) inclino; omnibus Cexligenis ſi⸗
„ mul atque terrigenis ac purgandis inæſti-
„ mMabilis beneficii Præſto augmentum.,„(ℳ)
Licèt ergo majori minorive diſpoſitioni ho-
minis, major minorque fructus Sacramenti
reſpondeat: attamen in omni diſpoſitione ſal-
tem neceſſaria (quàm credimus eſſe abſentiam
Peccati mortalis, & voluntatis fortè actualis
ad venialia plenè deliberata) ejusmodi mira-
biles effectus producit in anima, quibus om-
nis deperditio poſſit recuperari, & quorum
intuitu tota cœleſtis curia videatur delectari.
Quænam autem mirabilis hæc Divinitatis,
u⸗

(2) §. Gert. I. 3. c. 18. §. 15.

Cbriſti ſuſceptionem poſſit recuperari; & mox

en Mhus

,Cenn line
dn & Ais
emunodan au

Crrunenet 0
asoermiod
nen ongo
Fiden gend l
Stugnemnunin
llllceptione o⸗
keig operatiol
Ueno Prohril
) Gcam bui
Uchariſtici mne
nior & preln
Uice umonehn
In naurd hun
jus unions
Ele ſit dcer
un hon egr ui
IHe monent
lne Deen, C
IIn, Cerninci
balgo, P
unen en
1Cineen
1 n 15, Ilan
n reſ
lt 4
Ment

Ptnn Ans Gor⸗

ui DurNacd Ken⸗
õõ 4 0

entun

MY N C
1, (n eo ie,
1 & (Alegine ord

mento propria ſuperadditur.

Wiale oe
.

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 237

ſuſcepto Chriſti corpore, in anima fideli ope-
ratio? Si dixero, eſſe ipſam gratiam ſanctifi-
cantem, aut potiùs ejusdem gratiæ augmen-
tum, dicerem ſanè aliquid; ſed nil ſpeciale,
quod non & aliis Sacramentis ſit comune.
Quemadmodum autem Sacramentum Altaris
alia Sacramenta omnia dignitate excedit, ſic
& ejus operatio aliorum Sacramentorum ope-
rationem longo poſt ſe intervallo relinquit.
Equidem gratia ſanctificans, aut verius, hu-
jus augmentum in hujus diviniſſimi Sacramen-
ti ſuſceptione pro fundamento ponitur, cui
dein operatio illa mirabilis, & huic Ss. Sacra-
Sed quænam
illa? dicam breviſſimè : eſt intima Chriſti
Evchariſtici unio cum anima devota, qua in-
timior & præſtantior in hac vita non datur,
ſolique unione hypoſtatica ac perſonali Verbi
cum natura humana inferior: ut Proptereà
vi hujus unionis Sacramentalis homini jus
fasque ſit dicere cum Apoſtolo: Vivo ego,
Jaum non ego, vivit verò in me Cbriſtus. (e)
Hanc unionem Chriſtus Dominus ſimilitu-
dine Electri, quod ex auro argentéôque con-
flatur, Gertrudi ſuæ expoſuit, quæ dum in
feſto aliquo „ pluribus cauſis impedita comu-
„ nionem Sacram omittere decreviſſet, & ad
Miſſam DEO intenderet exhibebat quidem
„ ſe illi DEus, quanto blandiori affectu ami-
»cus amico poteſt impendere: quo tamen

—

—

„ illa minimè contenta, utpote potioribus fa-

4 5 77 VO-

(e) Gal. 2. 20.

338 PARS III. CAPUT III. §. 3. DE

voribus aſſueta, tota à ſe ipſa alienari, &
in Delictum (qui ignis conſumens eſt) trans-
ferri, ipſiusque charitatis ardore liquefacte
„ intima ſibi conglutinatione deſiderabat u-
„ miri, quod tamen illa vice nullatenus potu-
„ it obtinere. „ Tandem cùm ad oblationem
hoſtiæ magno æ&ſtuaret deſiderio „hoc à Do-
„ mino accepit reſponfum: Si te adaptares

„ hodie ad ſuſcipiendum vivifici corporis

„ & ſanguinis mei Sacramentum, certiſſimè

„ conſequi poſtes triplex illud beneficium,

„ quod in hac Miſſa exoptaſti, ſcilicet, ut a-
„ miciſſima dulcedine mea fruereris, & ex
„ fervore Divinitatis meæ liquefacta in me

„ flueres, ſicut aurum conflatur argento;

„ & inde haberes pretioſiſſimum electrum,
„ quod DEO Patri digniflimè offerre poſſes
„ in laudem æternam. „ (.) Quod alias eti-
am frequenter ipfi accidit, nec ad intimam il-
lam unionem admittebatur unquam, niſi cœ-
leſti hoc pabulo prius refecta. Licèt enim
Sponſo ſuo frequens afſſiſteret- quaſi in qua-
dam expectatione hujus ſingularis favoris,
Ejus tamen familiari unione frui non per-
mittebatur, donec percepiſſet vivificum
„ Sacramentum; tunc primùum anima ipfius
„ plena fruitione (quantùm poſſibile eſt in
„ hac vita) ſuo Amatori eſt unita. „ (£)
Quemadmodum igitur aurum argento u-
nitum mirum ipfi affert decorem, & ardenti
ſuo ſplendore argenti pallorem quocdamode
4 .

22
2²

—

c(p 5§. Gert. 1. 3. c. 10. (2£) S. Gert. 1. 4. c. 40.

cder to

17

munn 1ppe
mvn Corbo
n Ei mend
Tumores olnt
1l Deie:
n verda ſonnn
s Arnmen
0 mur e⸗
U: , 1)
Gm, dbin il
Inn minr, ininl
Kot Ue ummns

Echebiies operme

r ouper muchmn
Uniiue uft
I & gußn m
p reelpeymm D
m cormhunioren
lenn, nihi ek,
Cun Chriks nte

0 Klornn
o per onmmin
Nu, ecs i ſäte
iin omniz er

rono
APl

lelinros ſbi

ſeplin dir
n Wpe maonum
NNnn en
n Recen
Inento en.
Netlio eſt.
dekt,

d betin
r Meg, t
Br Hlehch
n Gfinr Avem
Eünun cednn,

iünt ne dle
1, )Glüsen

Gin krnmum

AMORE CHRISTI EVCHARISTICI. 339

abſorbet, ut non jam merum agentum, ſed

auro-argentum appareat: ſic Divinitas per
comunionem Corporis & Sanguinis Chriſti
animam ſibi uniendo facit, ut ejus affectus
& operationes omnes reddantur nobiliores
ac quaſi Divinæ: nam ùt Chriſti ad Gertru-
dem verba ſonant „ Ex perceptione hu-
„ jus Sacramenti per unionem, qua homo
„ DEO unitur, omnia bona ipfius nobilitan-
„ tur: „ (6)) Ut adeôque non tam ipſa a-

nima, quàâm ipfſa Chriſti Divinitas, ceu ani-

ma animæ, in ipſa videatur operari. Et hæ
ſunt ill? tam mirabiles, & ſupra modum de-
lectabiles operationes Chriſti in anima, quæ
ut nuper audivimus, venerandæ Trinitati,
omnibusque Sanctis tam amaænas exhibent delici-
as; & quibus omnis ſpiritualis deperditio po-
teſt recuperari. Dum enim anima per devo-
tam comunionem Chriſto unita DEO ſe præ-
ſentat, nihil eſt, quod impetrare non poſſit,
cum Chriſtus ipſemet in ea operetur, in ea
oret, in ea deſideret, & veniam imperret.
O! ſi illo temporis momento, quo Chri-
ſto per communionem unita eſt fidelis ani-
ma, rectè uti ſciret; quàâm citò peccatorum
debita omnia expungere, & gratiarum om-
nium theſauros ſibi comparare poſſet. Qui
namque ſeipſüm dat, quid negare poterit?
tunc nempe magnum illud ſalutis æternæ ne-
gotium cum Redemptore ſuo pertractandi
aptiſſima occaſio eſt; quando non ut juſtus
ju.

—

(5) S. Gert. l. 3. c. 35.

340 PARS III. CAPUT III. §. 3. DE

judex, ſed ut amantiſſimus Pater, imd ut a-
mabiliſſimus Sponſus ſuas in anima exercet
delicias, ipsique blanditur per amplexus & o-
ſcula, quæ vincunt mellis pocula. Quod li-
cèt non tam evidenter in ſe ſemper perſen-
tiſcat anima, & ob incuriam ſuam Divinis hi-
ſce blanditiis, minùs quam par eſt, morem
gerat: experitur tamen in effectu, & inſen-
iibili quodam divinorum guſtu afficitur ac ro-
boratur, ut minori jam difficultate ſuis domi-

netur paſſionibus, & ad ea, quæ virtutis ſunt,

ſe ſentiat expeditiorem.
Hinc etiam nonnulli occulto quodam in-
ſtinctu trahuntur ad frequentem comunionem,

aut etiam quotidianam celebrationem, licèt

ejusmodi perfectionis necdum ſint, ut illas
cœleſtes delicias in Divino hoc epulo ſenſibili-
ter experiri mereantur. Idem nempe ipfis
uſuvenit, quod infantibus, qui neſcientes eti-
am lacte materno nutriuntur, ſenſimque ve-
getantur; indeque naturali quodam inſtinctu
inhiant uberibus, & lac maternum, etſi ejus
virtutem ignorent, cuivis alteri cibo præha-
bent. „ Eja mi Domine! (dicebat aliquando
„ Sponſo ſuo Gertrudis) unde eſt hoc, quèd
„ quidam, quamvis ſibi videantur indigni, &

„ etiam minùs ſtudeant præparationi; tanto

„ tamen deſiderio attrahuntur ad percipien-
„ dum tuum ſalutiferum Sacramentum, quòd
„ nunquam ſine gravamine ſtatutis diebus ab-
„ ſtinent? Reſpondit Dominus: Hoc revera

„ pProvenit ex eo, quòd ſpeciali gratia mea

ditati

Menu

iheri ſn
er Aielts
Ern Geltuun
(olt gc

li mgwnn

SVr r Duſn

re reſcemn
Poins experinikn
zmen, Almtin
Geumin len
neg Mithinten
OIcen
ECegulue l
nn eyota deles⸗
Cbis vileſcenenn
Pret, nili .s
Iünti arime d
Gplexus Cennonm
es unins nenen
in vottri ſorran
8 Cochmninen,
50 nolrun nin
unirt in de
Kere nob hber
mis in nobiz e
4 ancogt
1 heiguan

== =ẽ

—
Se
=

”
ICNNR

ne is

5

nenunn tlis
Gs tridhl

AMORE CHRISTIEVCHARISTICI. 341

„ ditati ſuaviori ſpiritu meo aguntur: ſicut
Rex, qui aſſuetus eſt regalibus, naturali-
„ ter magis delectatur in aſſueta ſibi gloria,
„ quàm more garcionis vicos & plateas per-
„ vagari. „ (1 En! ipſi etiam ſuaviori ſpi-
ritu Chriſti aguntur, qui tam perfecti non
ſunt, ut pro hujus Sacramenti dignitate ſem-
per ſe præparent, atque illas cœleſtis Sponſi
delicias experiri ſatis mereantur. Trahuntur
tamen, & ſuaviori DEl ſpiritu aguntur: dum
effectum in ſe ſentiunt Sacramenti, cujus ta-
men ſuavitatem plenè necdum deguſtant.
ſi daretur vel ſemel experiri, & ſapi-
dè deguſtare illas Sponſi Evchariſtici in ani-
ma devota delicias; quàâm citò terrena omnia
nobis vileſcerent, nec aliud jam cuiquam ſa-
peret, niſi IEſus. Omnis mora longa eſſet
amanti animæ, donec in Sponſi tam dilecti
amplexus denuo ruere liceret. Diu noctuque
hujus unius memoria nos occuparet, ac tota
vita noſtra foret continua & ferventifſima ad
S. Comunionem præparatio. Hoc uno ſola-
tio noſtrum mitigaremus exilium, & ideò
duntaxat in hac valle lachrymarum diutiùs
hærere nobis luberet, ut Sponſo tam dilecto
diutiùs in nobis delectari fas eſſet, nobisque
interim majores ſemper vires accreſcerent,
ipſum olim in æternitate ardentiùs perfectis-
que amandi. Hoc motivo Sponſam ſuam
Gertrudem quandoque ſolatus eſt Divinus
Amator. Poſteaquam nempe eam ampliſſi-
mis
—

() S. Gert. I. 4. c. 13.

PARS III. CAPUT III. §. 3. DE.

mis de felici ad cœlos abitu promiſſis reddi-

342

derat ſecuram, ipsaque diceret: „ Eja! quan-

do dignaberis, fideliſſime DEus, de carce-

„ re exilij ad requiem beatam me deducere?

95
25
2
27
73
2
22
29
22
77
22
79

22

ſæ tantus parabatur applauſus populorum,

blandiretur per amplexus & oſcula? Et il-
la: Quid ergo in me omnium creaturarum
peripſemate poteris invenire, in quo tali-
ter delecteris, ut hoc amplexibus & oſculis
ſponſalis blanditatis æquiparare digneris ?2
Reſpondit Dominus: Hoc, inquam, quòd
toties me tibi comunico in Sacramento Al-=
taris, quod poſt vitam hanc fieri nequit;
in quo ego in infinitum plùs delector,
quàm omnes ſimul, qui unquam in huma-
„ nis amplexibus & ofſculis ſunt delectati,
„ potuerunt experiri. Nam deleétatio am-
plexuum & oſculorum humanorum vilis
eſt, & cum tempore tranſit: ſuavitas verò
unionis illius, quà ego me tibi comunico
per Sacramentum Alraris, nobiliſſima eſt,
„ nec unquam deficit, aut tepeſcit; ſed
„ quantò ſæpiùs renovatur, tantò efficaciùs
„ viget in æternum. „()
Barùm itaque dixero, ſi Comunionem Sa-
cram appellavero, præludium quoddam viſi-
onis beatificæ: cùm potius unio illa glorioſa
cum Divinitate clarè viſa in patria, ad nor-
mam unionis Sacramentalis in via metienda
veni-

—

29
2
25
75

(4) §. Gert. l. 5. c. 30.

Reſpondit Dominus: Cui unquam ſpon-

ut cauſaretur de mora, qua ſponſus ſibi

clen
61 Aogonns C
toddan nun
Mole her n
rin 2d Cenmd
ilias unioni e,
on Seſett, ant
wrotir, tnie
) felces, N en
nento ln,
Ererhitate i
Meellum elt.
Fors his uudis
Aper Etgten,
lnegotiahriul
cte don loet, ſe
Coünniocen wer
boglecin lim
nucdins ynenn
. boo zin
mior nbj, A
mhmla legeel
Eeupernd cyn
nhente l
. nCimd,
Münonis e⸗

lich.

.

Genuhane Uyrn
. , Min,

rrie Aixn
n de minin

er 3
fane clt , E
1 ENN,,
n chi

AMORECHRISTI EVCHARISTICI. 343

veniat; illéque plùs & perfectiùs DEum poſ-
ſeſſurus & amaturus ſit in æternitate, qui inti-
miùs cum DEO Evchariſtico unitus fuerit, e-
jusꝗᷓue amori ardentiùs reſponderit in tempore.
Ut adeoque ex vero dici poſſit: unionem Sa-
cramentalem animæ per ſuſceptionem corpo-
ris & ſanguinis Chriſti cum ejus Divinitate,
eſſe quoddam initium Regulativum unionis
glorioſæ per viſionem beatificam: quia, uùt
Chriſti ad Gertrudem verba ſonant: Suavi-
tas illius unionis per Sacramentum altaris nun-
quam dehcit, aut tepeſeit 3 ſed quantò ſapius
renovatur, tantò egficaciùs viget in æternum. 1)
O! felices, ac verè beatæ animæ, quibus hoc
frumento Electorum, ac cibo fortium, (m) pro
tota æternitate vires largiente quotidie refici
conceſſum eſt.
Fors his auditis ingemiſcit nonnemo, cui
vel per ætatem, vel perſonæ conditionem,
vel negotia hujus ſe felicitatis participem red-
dere non licet; ſed ſtatis ſolim diebus ad S.
Comunionem accedere permiſſum eſt, ut a-

deoque citra ſuam culpam tanté gratiæ ac be-

atitudinis augmento ſe privatum videre debe-
at. Sed bono animo eſto, pia anima! fre-
quentior tibi, & ſi volueris, quotidiana Com-
munio nulla lege eſt prohibita; nec ulla te vi-
tæ, aut perſonæ conditio, minus negotia tua
quotidina ab ea te valent impedire. Spiritua-
lis nempe Comunio, ſi impedita es, vices
ſupplet comunionis corporalis, & iisdem te
gra.

(⁷) L cit. (m) Zach. 9. 17.

344 PARsS III. CAPUT III. §. 3. DE.

gratiis cumulat, tuéque Redemptori tam ar-
ctè conjungit, ac ſi corporis & ſanguinis
Chriſti Sacramentum realiter ſuſciperes. En!
iterum Spiritualis hujus comunionis ſpeci-
men in Gertrude. Hæc aliquando ex morbo
adhuc valde debilis maximo æſtuabat deſide-
rio percipiendi Divinum hoc Sacramentum;
& licèt ſe quàm devotiſſimè præparaſſet, ex
conſilio tamen Matris ſuæ ſpiritualis ſtatuit
causâ infirmitatis ſacram comunionem inter-
mittere, & ſpirituali refectione eſſe contenta.
Hinc ſub Miſſa, dum conventus comunica-
ret, reclinavit eam Dominus mira blandi-
tate ad vulnus amatorium Sanctiſſimi lateris
ſui dicens: Ex quo hodie causaâ diſcretionis
me corporaliter in Sacramento Altaris ſu-
ſcipere omittis; bibe nunc de corde meo
ſpiritualiter ſuaviſſimæ Divinitatis meæ ef-
ficacem influxum. Cù⁴mque de torrente
voluptatis Divinæ ſuaviter potata devotas
gratias ageret; ſimul intellexit, quòd quan-
docunque ſe aliquis præparat ad comunio-
nem ſpecialibus orationibus, devotionibus,
& ſimilibus; & tamen omittit comunicare
causâ diſcretionis & humilitatis, aut obe-
dientiæ; tunc Dominus eundem ſatiat ex
„ torrente ſui Divini influxûs. „ Usque a-
deò nempe Sanctiſſima hæc Virgo ex hac ſpi⸗
rituali comunione benedictionibus dulcedinis
ſe perfuſam ſenſit, ut non dubitaverit hanc
Sponio ſuo proponere quæſtionem: „
„ Domine, ſi tantum conſequitur bonum;
„ qui

25
25
22
25
22
22
29
25
E
2
27
22
SS
2
25

oNö
onmn oni,
Tritdmnmnere
en' glo
In ſimne nn
Mnment,
Dernmum Deime
kre dalami d
Aintuet ineom
Unnamentss vruut,
vepigtle eni
cOfhuchonennon
fein voluneten
etftcit; & goen
Cebli Sacramen,
Lecleſum coünn
Unc zicenzen
fünmoco loon
ſhetioit, hunit
Eda nant, conn
emmitit; ugle
4) de cumprins
fön Hirintinr in
ont l kennoe
Nl, r Cenmd)
tni tenporie
rinrencetg

4 WoneH

1

e adgt arton
Cuneno Alars
1ele le nied

totab

AMORECHRISTIEVCHARISTICI. 3,5

qui omittit comunionem Sacram; ergône
meliùs eſt omittere, quàm ſumere comuni-
onem? Ad quod Dominus: Nequaquam:
nam qui amore laudis meæ Divina perci-
pit Sacramenta, habet profectèò cibum ſa-
luberrimum Deificati corporis mei, cum
nectare balſami delicioſiſſimæ Divinitatis;
& inſuper incomparabilem ſplendorem ex
ornamentis virtutum Divinarum. Et ſi quis
„ negligit ſe ad comunionem præparare, &
comunionem omittit; ut ſuam liberiùs per-
ficiat voluntatem ; ille 16 magis indignum
efficit; & quodammodo ſe privat fructu
tanti Sacramenti,; quod eoò die per totam
Eecleſiam comunicatur. 3 (2)
Hlinc videas,; communioni ſpirituali tunc
ſolummodo locum eſſe, cùm quis ex cauſa
diſeretionis, humilitatis; aut obediehtiæ ur
verba ſonant, communionem Sacramentalem
intermittit; atque interim eâdem ſe devotio-
ne; ac cumprimis ardenti deſiderio, ad Chri-
ſtum ſpiritualiter ſuſeipiendum Præparat ac
diſponit; ut denuo ex hoc facto diſces. Con-
tigit, ut Gertrudis Monaſterium ob aliquam
de bonis temporalibus controverſiam ſubjice-
retur interdicto. Dum itaque in Eccleſia pa-

4 rochiali civibus celebraretur Miſſa, Gertru-

dis gemebunda Chriſto: „ Non miſereris ;
„ inquit, clementiſſime Pater! quèòd nunc
„ propter bona illa, quibus in ſervitio tuo
„ ſuſtentari deberemus tam pretioſo bono
Sient. Sanéct. Comp. A a „ Cor-

———

(27) S. Gert. l. 4. c. 13,

346 PARS HI. CAPUT III. §. 3. DE

Corporis & Sanguinis tui fruſtramur? Et
quomodo, repoſuit Salvator, quomodo
tantopere miſereri poſſem, cùmũ ſponſam
meam ducerem ad amcœna loca convivij!
Hinc circa horam oblationis hoſtiæ ſaluta-
„ ris, cùm illa eandem hoſtiam offerret Do-
„ mino in laudem æternam, & ſalutem to-
„ tius conventùs; Dominus ipſam hoſtiam in
„ ſemetipſo ſuſcipiens, & ex intimis ſuis vi-
„»vificam ſuavitatem aſpirans dixit: Ex hac
„ aſpiratione, Divinâ refectione ſaginabo eas.
„ Tunc illa dixit ad Dominum: Num Do-
„ mine mi! nunc communicas omnem con-
„ gregationem? Qui Reſpondit: Non, ſed
„ tantummodo deſiderium habentes; & eas,
„ quæ vellent habere deſiderium. „ (o) Ubi
vides, præcipuam ad communionem ſpiritu-
alem diſpoſitionem eſſe, ſincerum ejusdem
deſiderium, aut ſaltem deſiderium hujus de-
ſiderij; dum quis nempe non tam ardens ac
vehemens, unl vellet, in ſe ſentit deſideri-
um, conatur tamen, & ex corde deſiderat
ejusmodi habere deſiderium, quo tanto hoſpi-
ti dignè poſſit occurrere: quia, ùt à Chri-
ſto didicit Gertrudis: „ DEO peroptimè
ſufficit in homine, cùm plùs habere non
„ poteſt, quòd voluntatem habeat magni de-
„ ſiderij, & quàm magnum vellet habere;,
„tam magnum habet coram DEO. „ ()
Advertant hæc piæ illæ animæ, quibus
