quotidie primo manè faciebat proteſtationem
ex animo: Domine! cave tibi d me bodie, a-
lioquin certò te traditurus ſum, & omnia mun-
Aliàs quoque dicebat:
Equidem vulnus lateris Chriſti latè patet, at

di mala patraturus.

niſt manus mihi cohiberet DEus, capitale ipſi

vulnus ſuperadderem.

Nota eſt S.

. Et hanc ſuam ad Miſſæ
Sacrificium aſſerebat præparationem eſie, pa-

Tal!-

—

(7) V. Pr. 1. F. c. I5.

(m) Loc. cit,

Pen lerch
Connsktn
lche, kline
n ſchcie n
ienpulluine

euumn ct. N

Tichen,Kon
Foniodentec
ocnbnenoren
Ktorciocertn
Nwedtileer
ſec uin N
Noc) nikn
Fnmnignee
GEinften
Im necimne!
nim Pin
1 tſet,
Ennt. Dun
Ehnle l

mmaul eönin
1aitenigtiti
unmammnyen
1 un elir n
Hgeen lblen
8Drornn Mac 5
nöndts gundce⸗
crndinnnebld dn
rrdnn Eum
Urh! dw Unn
õ

11.
. ) oe
er che tin d Me

4
4

N
1

mEam 1n, OM
Me.o

N
4
N

oD!

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 117

ratum ſe ad omne malum DEO præſentem ſiſte-
re, niſi ipfius gratid praſervaretur. Sæpe e-
tiam repetebat aliis audientibus: Deſperatus
ſum de me ipſo, ſed in DEO confdo. Si hæc
animo Vir tantæ ſanctitatis; & quæ tibi, mi-
ſer homuncio! de te ipſo fiducia?

§. 3.

De confidentia in DEO.
Nterim hæc diffidentia ſui, ut perfecta ſit,

& hominis ſaluti proficua, ſola nunquam eſ-
ſe debet, ſed juncta ſemper conſtanti in DE-
um fiduciæ. Humilitas ſiquidem, quæ ho-
minem puſillanimem reddit, ac dejectum, vir-
tus non eſt. Suprà diximus, veram ſui co-
gnitionem, ac ortam inde vilem de ſe ipſo æ-
ſtimationem ac diffidentiam, ad vitæ ſpiritua-
lis conſervationem tam eſſe neceſſariam, quàm
eſt attractio continua aris ad vitam corporis.
At verò niſi aêr attractus reſpiretur denuo,
ſed diutius, quàm par eſt, retineatur, non
modò vitæ ac ſanitati non conducit, ut poti-
ùs utrique noceat quamplurimùm. Haud ſe-
cus in diffidentia ſui res ſe habet. Dum ete-
nim mediante humili ſui cognitione per difſi-
dentiam ſpiritum quodammodo ad ſe trahit
ac continet; m ſtatim iterum reſpiret, &
emittat ad DEum, qui ſolus noſtra fortitudo
eſt, humilitas iſta in puſillanimitatem 85 deje;
Ctio;

11S PARS I. CAPUTVI. §. 3. DE DIFFID.

ctionem nimiam degenerat, plusque damm
affert, quàm utilitatis.
Itaque diffidentia ſui confidentiam in DEO
comitem ſemper individuam habeat, cùm
neutra ſine conſortio alterius ſuam ſortiatur
perfectionem. Hinc S. Saleſius à familiari
quodam rogatus: Quonam modo perfectam
quis conſequi poſſit de ſe ipſo diffidentiam?
reſpondit: Si habeat perfectam in DEO ſo-
lo confidentiam, addens: hanc diffidentiam
de ſe, & confidentiam in DEO, eſſe quod-
ammodò duas lances in trutina, quarum ſi u-
na aſcendat, deſcendat altera. Quò minùs
namque confidimus in nobis ipſis, eò forti-
àùs confidemus in DEO; & quamprimum
perfecta fuerit diffidentia de ſe, ſuam etiam
perſectionem habebit confidentia in DEO ſolo.
Quam veritatem alia ſimilitudine Chriſtus
S. Gertrudem docuit. Càùm etenim prote-
ctionem Divinam, qua tota ipfius congrega-
tio ab hoſtium inſidiis præmuniretur, in for-
ma Scutorum eam undique ambientium, de-
monſtraſſet ad oculum, ſimul adjecit: &i quis
deſiderat tali munimine defendi, ſiudeat ad mo-
dum ſoutorum iſtorum inferius, id eſt, in ſe-
metipto parvus eſſè& per bumilitatem; & ſuperi-
us, hoc eſt, in me, latus per ſecuram confiden-
tiam de mea largiſua benignitate praſumen-
do. (n)
Quantæ autem virtutis & efficaciæ ſit iſta
conjunctio, dœmones ipfſi, altiori vi compul-
ſi,

—

6d 5. Gert. 1. 3. c. 74.

e Genüͤrts⸗

guden Nrn
.
yn
en guogtt
Genecetel
ono fcnc
Nin gcicen
Cflentien

Mdumn tuumn

ere ſuge
Glianns D
te humde
Onntipotenen
folltas An

A!
Clbitgre te

Ahorren, 1
ſirr Altepce
nn oy un.
fi MMran
l pece

idi an
Crlole. Pun⸗

lch . 1.

N.

Ann Mdbnnon
. d :

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 119

ſü, aliquando faſſi ſunt, dum Moyſi inter .-
gyptios Anachoretas celeberrimo, cui aliàs
frequenter apparebant, magno ejulatu faſſi

ſunt: Viciſti nos, Moyſes! viciſti, nec ulla

Quoties

te lædendi nobis ſuppetit facultas.

namque ad deſperationem te impellere niti-

mur, protinus te levas in altum: & ſi in ſu-
perbiam te conamur attollere, mox ad ima
te demittis, & in tantum te humilias, ut ne
quidem propinquare tibi quisquam noſtrúm
auſtt.
Ut igitur geminæ hujus virtutis fœdere
tuam quoque ſalutem reddas ſecuram, diffi-

dentiæ de te ipſo vivam ac firmam in DEl ad-

jutorio fiduciam ſemper adjunge : Ac pri-
mùm quidem ardentiſſima prece hanc à DEO

confidentiæ gratiam expoſce; tum etiam intel-
lectum tuum ejusmodi veritatibus fidei in-

ſtruere ſatage, quibus paratifſima te juvandi
voluntas DEO palam aſſeritur. De poteſta-
te namque & facultate te juvandi, ſi DEum
omnipotentem credis, nulla tibi ſupereſt dif-
ficultas. An verò juvare te velit, quinam
dubitare poteris, ſi ſeriam ipfius te ſalvandi
voluntatem, tot indiciis tibi manifeſtatam, vel
obiter attendas? An non credis DEO juranti:
Vivo ego, dicit Dominus Dbus; nolo mortem
impij, ſed ut convertatur impius d via ſua, &
vivat. (Co) Ni te ſalvare cuperet DEus, tunc
tibi, cum in peccatis volutabaris vitæ filum

abrupiſſet: Inoras, gquoniam benignitas DEI

d

() Ezeh. 30. II.

120 PARS I. CAPUTVI. §. 3. DE DIFFID.

ad pœnitentiam te adduxit tamdiu te expectan-
do, donec reſipiſceres, ut tui poſſet miſere-
ri? Quis in animum inducat, ut credat, bo-
num illum Paſtorem, qui ovem perditam tot
annis per ſpinas & cruces quæſivit; tunc cùm
ovicula ipia jam Poſtorem ſuum inclamat,
abjecturum eſſe? Dilectio mea erga bominem,
dicebat aliquando Chriſtus S. Birgittæ, modè
agus grandis & incomprebhbenſibilis eſt, ſtcut e-
rut tempore paſſtonis meæ, quando per mortem
meam er nimia chbaritate lileravi omnes electos
eos. Et ſi Keri poſſet, ut toties morerer,
quot ſunt animæ in inferno, ego promptiſſima
charitate corpus meum traderem, eandemque
paſſonem & mortem pro qualibet anima ſüſti-
nerem, quam ſuſtinui pro omnibus. (p) Imò
amplius quid Gertrudi ſuæ dixit: Si ſoirem
me non poſſe ſubvenire illi (qui ſKirma ſpe ſub
protectionem meam confugit,) hoc tam moleſta
eſſet deſolatio cordi meo, quòd omnes cœlehtes
deliciæ non poſſent alleviare: quia in copore
meo, quod DVivinitati conjunctum eſt, electi
ſemper habent advocatum, qui cogit me compa-
ti ipfis in diverſis indigentiis ſuis. Et illa:
Domine mi! quali modo immaculatum corpus
tuum, in quo nunquam babuiſti aliquam contra-
dictionem, poterit te cogere ad compatiendum
nobis in dejectionibus noſtris tam diverfis? Ad
quod Dominus: Intelligenti facilo perſuaſutm eſt,
nam Apoſtolus dicit de me: Debuit per omnia
Fratribus aſſimilari, ut miſericors te. 99
In-

—

() Bloſ. Monil. Spir. c. 1. (7) Gert. l. 3. c. 7.

8) Maorher
Un Muun N
Nedhuaquum:
dro. NM.
n non roe
Glen er
In /).
Uitem, g
elallant,
in. (t) a
Dont volunti
Dirne
daommini
Diholisn
el gliecen
1 boniurn
ſuilere,
Dlimintin
Gum ma
Cendls non
Muunm ul
Anſet ant

1r rir ,
en mulnn, ml
mn aule amn/
m mn/),l
zirt Rein if
1I, ail omne tee
Mim: al it aie
t anmmenn K1
ulgarnm /11 N

E
nuclſtvn?

4 .

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 121
Omnem itaque amaritudinis ac crudelita-
tis conceptum, dum DEum cogitas, ab ani-
mo exclude, & diſce ſentire de Domino in 0
nitate, () cujus nempe major eſt erga te
dilectio, quàm tui erga te ipſum eſſe Poſſit.
Quod jucunda ſimilitudine Abbas ille expreſ-
ſit, quando militi cupiam quærenti: utrùm
revera peccatorem pœnitentem recipiat DE-
us? alacriter reſpondit ſciſcitando: ſi palli-
um tuum laceratum eſt; num ſtatim abjicis 2
Nequaquam ait miles; ſed reſarſum iterum
induo. Mox Abbas: ſi ergo tu veſtem tu-
am non projicis, an putas DEum, ſuam ima-
ginem per pœnitentiam reformatam abjectu-
rum ? () Timeant DEl juſtitiam ac ſeve-
ritatem, qui impœnitentes peccata peccatis
accumulant, & nolunt intelligere, ut bene a-

gant: (?t) at quem pœnitet peccaſſe, jamque
bona voluntate DEO obſequendi

præditus
eſt, Divinæ ſe bonitati ac miſericordiæ tu-
tò committit. L
Diabolus nempe hac impoſtura utitur, ut
ei, qui peccare paratus eſt, DEl clementiam
ac bonitatem mirùm extollat: dum autem re-
ſipiſcere, ac ſalutis ſuæ curam agere incipit,
Eum ipſi jam implacabilem, nimiumꝗue ſe-
verum modis omnibus perſuadeat, Sed au-
diendus non eſt malignus impoitoôr; nec ulla
Peccatorum multitudine aut gravitate ei,
quem verè pœnitet, deſpondendus eſt ani-
mus. Bonorum noſtrorum DEus non indi-
Vient. Sankt. Comp. K get,

ſr) Sap. I. I. (⁵) V. PF. l. 6. c. 4. n. 39. „) EBl. 35. 4*

1722 PARSI. CAPUT VI. §.3. DE DIFFID.

get, nec aliud magis, quàm cor contritum
ac humiliatum à nobis expoſcit; utpote cui
æquè facile eſt, mille peccata dimittere, at-
que unum, multéque citius multorum crimi-
num reus plenam conſequetur veniam, qui
ſincero cum dolore, integraque in DEl bo-
nitate fiducia convertitur, quàm alius, qui
unicâ tenetur noxâ, ſi doleat quidem, mino-
ri tamen in DEl bonitate fiducia ad frugem
ſe recipiat totus pavidus ac puſillanimis. Quem-
admodum namque miſerationes Domini ſu-
per omnia opera ejus, & ſua bonitate homi-
nibus plus delectatur DEus ſe exhibere ama-
bilem, quàm ſeveritate ac juſtitia terribilem:
ſic & humilem in ſua bonitate fiduciam tam

gratam & acceptam habet in peccatore pœni-

tente, quàm exoſa ipſi eſt diffidentia ac de-
ſperatio.
Inde eſt, quod benigniſſimus Redemptor
aliquando Catharinæ Senenſi dixerit: Pecca-
tores, qui in mortis articulo de miſericordia
mea deſperant, multò gravius me ofendunt, 2
magis mibi diſplicent boc uno peccato, gum
omnibus aliis iniquitatilus, quas unquam com-
miſerunt. Qui enim deſperat, contemnit aper-
tò ipfam miſericordiam meam, & perversé exi-
ſtimat, iniquitatem ſuam majorem eſſe, Sade

ſit eadem miſericordia & bonitas mea.
verò doleret, quòd me offendiſſet ac contemiſt-
ſet, & in miſericordia mea Eideliter ſperaret,
cam certiſſanè inveniret. (u) Vult ergo DE-
us

—

(*) Bloſ. Monil. Spir. c. I.

Gtn

e lht, 1
erNli
Hoe on N
D“ n
hanflen
nin Nerde
yorekene n
Chtibis f

.

eunn, tanti
4

llotetus e

ui

Hh ünn
ilof
tio toumn le
iglisfens
toe inpoon
Gelcrunt,
Gts glocl
Koe Wunls
ts: E bre
niden
Coriltsondie
pert ſcd ine
ort ſerot
dum ſerchs,
50 amnilene
el, pantoe
Cin Ntoprie⸗
e (ogt
Cnnan l

Weakenone Dn
1n, AAubonine
r okerlber
mmer Aliu ende
banue fcum
en eoemee
Ni däftenne

1 . D
. mua ud ifvk

1

1 ſent, et

Duiage fllhi

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. r23

us te ſalvare, vult tui miſereri; vult te juva-
re, modèò ex animo ipfius bonitati confidas.
Hoc ſolum DEO impolſibile eſſe crede, in-
tegrè in ſe confidenti non ſuccurrere. Secu-
ra illa conndentia (Chriſti ad Gertrudem
propria verba ſunt) gquam gquis erga me ba-
bet, eredens me revera poße, ſeire ac velle ſibi
in omnibus ſideliter adeſſe, transvulnerat cor
meum, tantämgue vim facit bonitati mex, ut
nultatenus poßſim hujusmodi bomini deeſſe. (X)
Hac itaque fiducia animatus, dum de te-
ipſo diffidis, in omni opere tuo atque nego-
tio totum te DEO ſemper committe, atque
ipfius fretus auxilio, quod breviſſhima aſpira-
tione implorare poteris, univerſa, quæ tibi
agenda ſunt, fortiter aggredere, nihilque fa-
cias, quod quidem alicujus momenti ſit, cui
iſthoc actualis fiduciæ exercitium non præ-
mittas: & brevi experieris, quòd ſicut in te-

ipſo confidens nihil, ita in DEO humiiter
in confiſus omnia poſſis. Nec

initio tantùm o-
peris, ſed in ejus etiam decurſu, ſi longioris
moræ negotium ſit, hanc in DEO ſolo fidu-
ciam iterabis, ne calhda natura id, quod
DEO auxiliante cœptum eſt, occultè ſibi ar-
roget, vanâque complacentiâ bonum rei ſuc-
ceſſum propriæ ſuæ induſtriæ attribuat.
Sæpe quoque tibi videbitur, opera tua
omnia cum ſola ia DEum fiducia à te ſuſcei-
Pi, cùm tamen reipſa aliud intus lateat. Præ-
ſumptio ſiquidem atque ſuperbia tam altas
K 2 in

—
—

(½ S. Gert. 1. 3. c. 7.

124. PARSI. CAPUTVI. §. 3. DEDIFFID.

in corrupta natura agit radices, ut tota vita
hominis iis penitus eradicandis vix ſufficiat,
quin fibræ ſaltem nonnullæ ſemper ſuperſint.
Quod exinde deprehendes, ſi quandoque in
cccatum aliquod lapſus gravem in te puſil-
Parnmitatem, triſtitiam, & animi inquietudi-
nem perſentiſcas; quæ quò major fuerit, eò
certiori tibi erit indicio, te etiamnum in te
ipſo, & non in DEO ſolo confidere. Si nam-
ue vera tibi ineſſet tui ipſius diffidentia, &
in ſolo DEO confidentia, non mirareris ma-
gnopere, nec turbareris admodùm lapfu tuo,
utpote fragilitati tuæ, ac ad omne malum
proclivitati penitus admenſo. Indignaberis
quidem propriæ tuæ negligentiæ atque incu-
riæ, moxꝗque ad DEum converſus vero do-
lore ac deteſtatione peccati labem eluere ſata-
ges: at animo interim imperturbato, quæ tui
ſunt muneris, perages, & acſi in nullo offen-
diſſes, boné animò, Deoque gratias agens,
quod gravius te labi non permiſeêrit, in an-
teriora te extendes oblitus quæ retro funt,
usque dum ſuo tempore, ſi gravior culpa ſit,
pro ſacro tribunali ejusdem te denuo remi-
niſci neceſſe fuerit.

Quod devotæ quædam ac Religioſæ perſo-
næ vellem melius attenderent, quæ dum conce-
pto ſpirits fervore aliquantisper in via vir-
tutis alacriter decurrunt, & ea, quæ mune-
ris ſui ſunt, ſatis gnaviter perſolvunt: quam-
primum alicubi ceſpitant, & in aliquo notabi-
liter

Ginderrunt
n, hm
A Netegnic⸗

J

igcstfet

genee rin
de ſerniue
Peneſio h
iooblon
e lced gr

Hicene!
Centi ſi,
Caortmadln
bimdte,
bonte,
1e ſſhle
Nrelit ſeen
repropter
Uens hiee

H „
. Aobh
ulE NNene⸗

A
r me, .

”
e onne n

DEmm cnnyerlus vero
erend Den eere

eAl
in goni
iace genl

ni, mn ninnn

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 125

liter delinquunt, mox animis concidunt, &
quam ſe habere putabant in DEl adjutorio fi-
duciam, vix non penitus amittunt, ſeque à
DEO minus curari, nec ſuum ipſi probari co-
natum, proindéque in perfeéëctionis ſtudio o-
peram ſe ludere, perperam arbitrantur. To-
ti proptereàâ dejeéti, aridi, ac tepidi vix à ſe
ipſis impetrant, ut conſueta reſumant exerci-
tia; ſed diutius ſubinde ſe tanquam hoſpites
& peregrinos in DEl ſervitio, ne dicam pro-
fugos à facie DEl gerunt, aut opinantur. Un-
de nec priſtinam animi malaciam, & conſcien-
tiæ ſerenitatem priùs recuperant, quàm vel à
Patre ſuo ſpirituali conſolationem, vel à con-
feſſario abſolutionem à reatu, forſitan non us-
que adeò gravi, obtineant.

Hi certè facto ipſo demonſtrant, ſe à dif-
fidentia ſui, & confidentia in DEO nimiùm
quantùm adhuc eſſe alienos, ac nimio ſui ipfi-
us amore, occultäâque ſuperbià adhucdum la-
borare. Quia nempe ex illo ſpiritús fervo-
re, & ſubſequo bono illo, brevi licèt pro-
greſſu, ſe arbitrabantur jam eximiè perfectos,
ac eapropter in futurum defectús omnis ex-
pertes: hinc deprehensò⁶ minimòô quovis pia-
culò extremè deſolantur, & v leviori defectui
ſua puſillanimitate, tœdio, ac diffidentia ſu-
peraddunt majorem: cùm econtra ex ipſfis
defectibus majoris profectús compendium fa-
cere potuiſſent, ſi nimirum generoſa humili-
tate agnoſcendo propriam infirmitatem mox
K 3 cor-

126 PARSI. CAPUT VI. §. 3. DE DIFFID.

cordiali fiducia ad DEum converſi ex corde
dixiſſent: En! Domine DEus, geſſi me qua-
lis ium. Peccavi! ignoſce mihi, &c. Hoc pa-
cto nempe iisdem, quibus hoſtes nos vulne-
rant, armis eosdem proſternimus, & ex lap-
ſu fortiores ex victis ſurgimus victores. Fru-
us ſiquidem, quos poſt lapſum nos humili-
ando colligimus, ſupplent abunde illud dam-
num, quod cadendo incurrimus; ut Chri-
ſtus pſemet S. Gertrudi afſeruit: Contingit,
inquit, quosdam cadere in levem aliquam cul-
pam, ut inde pœnitentes mibi ex bumtilitate ma-
gis placiti fint. (y) Hine denuo ipfſimet Ger-
trudi cum magna ſpiritůs dejectione oranti,
ut ſuâ gratiâ levem, ſed frequentem aliquem
defectum in ſe penitus emendaret, reſpondit:
Et quare velles, ut ego privarer honore illo, &
tu infinito fraudureris prœæmio, guod lucraris,
quotiescunque illum defectum, vel ſimilem in te

recognoſeens de cœtero cavendum proponis *

Nam quandocungue aliguis ſtudet pro amore
meo defectus ſuos devincere, tantum mihi exhi-
bet honoris & ſidelitatis, quantum miles aliguis
Domino ſuo exhiberet, ſi ſtrenuò ſe in bello con-
tra inimicos opponens, omnes manu farti virili-
ter eæpugnaret ac proſterneret. (2)

Hæc ergo diffidentia ſui, & confidentia
in DEO ſolo, ſi vera & ſincera ſit, omnia
quæ incipientibus in via purgativa, ad obti-
nendam & conſervandam bonam voluntareim
neceſ-

(7) S8. Gert. 1. 3. c. 18. (2.) 6. Gert. 1. 3 c. 58.

m guins

lankunnikt

elunſo rſoe

miah

—.

.
4
3

Ar Antn
Arcenoihinet
mns Gectoreen
Afenlenenaht
Genallitt Nepo
mm hene in
mteni i,

Aelnirt

ai Alt n
n tutn nlin
tu. Aurun ie

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 127

neceſſaria ſunt, ſarta tectâque conſervat; at-
que id efficit, ne perfectionis ſtudioſus in va-
cuum laboret. Si namque in ſua quisque vo-
catione, fide viva, filiali DEl timore, vitio-
rum mortificatione, ac tentationum reſiſten-
tia ad finem ſuum ultimum magnis paſſibus con-

tendat; ac inſuper diffidentià ſui, ac conſtan-

ti in DEum fiducia ſuperbiam omnem, ac
complacentiam vanam, quæ extrema virtu-
tum peſtis eſt, à ſe eliminet, & proculcet,
nullam jam bona voluntas in neceſſaria man-
datorum DEl obſervantia patietur difficulta-
tem; quin potius ad Evangelica etiam conſi-
lia paulstim adjiciet animum, in quantum nem-
pe ſtatui ſuo ac vocationi congruunt: aut ſi
jJam ad ea ſe voto obſtrinxit, alacrem iisdem
in virtute ſpei navabit operam, & perfectio-
nis ſtructuram altiùs quotidie evehet, quem-
admodum eidem hucusque in virtute
fidei ſolidum jecit fundamentum.
K.
„E
0
.
E
S

*

K 4.

PARS.

1289 PAhRs II. PRIMO

£

E E ren.
S 6 an e EW OO 63
* 9 2e Rt t 2 2 Fre 1. k rke 49
= Be S
SNeααϑe. SY.
Wa ee eSSeE Roe oee

PARS SECIINDA.

VIE ILLUMINATIVE PRINCIPIUM
IN
.SPE:

CQUIA DEUS REMUNERA-

Ne

§ Fides, Apoſtolo teſte, ſ ſperan-
ret darum ſubtftantia rerum; (a]) vir-
tutem Spei ex Fidei certudine ac
firmitate procreari, nemo ibit inficias. Unde
quò firmior ac vivacior aſſenſus fidei, quo
DEO in ſuis promiſkis fideliſſimo credimus:
ed

(, Hebr. 1I. I.

e h R
1. Aums, e
Eeninndenn te
l nian .

po i rit
mmm

6 n ſe⸗ .

b,ͤt her
ini neioren,
ti gid anis
Ukr.
erkn gl⸗
Nrkehece
lnec,

PRINCIPIO SPEI. 129

eò quoque nata inde ſpes promiſſa hæc con-
ſequendi firmior erit, atque ſecurior. Spes
ſiquidem aliud non eſt, quàm ſecura expe-
ctatio futuræ beatitudinis à DEO promiſſæ,
ſi homo, quod ſuum eſt, conſtanter faciat.
Eàâdem autem certidudine, qua beatitudinem
ipſam, quæ DEus eſt in cœlo clarè viſus, ex-
pectamus, ipſa quoque media ad obtinendam
beatitudinem neceſſaria, eaque ſimul omnia,
quæ beatitudinem in cœlo comitantur, ſpera-
mus, ac præſtolamur; & quidem ex eodem mo-
tivo Divinæ in ſervando promiſſo fidelitatis.
Quemadmodum autem fides ceu funda-
mentum præſupponitur Spei, dum id, quod
credimus, expectamus: ita efficax motus ſpei
concipi non poteſt, ſine amore aliquo illius,
quod ſperatur. Quis enim ſperat ſecurè,
quod prius non amat & cupit? An verdò hic
affectus ſpei ſit ipſe amor concupiſgentiæ, an
verò præſupponatur tantùm, Scholis venti-
landum relinquimus: nobis interim dixiſſe ſuf-
ficiat, eſſe bonam voluntatem, qua homo
vult & ſperat, quod DEus ipſum vult velle
& ſperare; & bonam hanc voluntatem, eo
ipſo, quòd ſperat tot bona à DEO promiſſa,
fieri meliorem, eéque magis excitari & per-
fici, quò certiùs atque ſecuriùs eadem bona
expectat.
Nec refert, quòd iſthæc bona voluntas ap-
petat & expectet beatitudinem, & quæ ad
eam ducunt media, ut ſibi bona; quia eo ip-

. RK z. ſo

130 PARSII. DE PRIMO PRINCIPIO SPEI.

ſo DEum appetit & expectat. Pietas amorig
Divini (dicebat Chriſtus Gertrudi) qua bu-
manam diligo ſalutem, compellit me, ut quæ-
cunque bona deſiderat electus, ſemper reputem il-
Ium me deſideraſ'e, cum in me lateat, & ex me
profluat omne bonum: (“) quantò magis igi-
tur deſiderium ipſius beatitudinis, quæ DE-
us eſt, & quo bona voluntas ad ea, quæ
DEO placent, peragenda incitatur, DEO
gratum erit & acceptum, æternâque remu-
neratione dignum?
Dum itaque homo bonæ voluntatis DE-
um bonorum omnium Remuneratorem con-
ſiderat, ea omnia, quæ prius ex timore, &
non ſine difficulcate aliqua peragebat, jam
ſumma voluptate ac animi alacritate peragit,
ſpe prœmij infiniti amara omnia dulcorante.
In hac itaque ſecunda parte, præmiſſa futu-
ræ beatitudinis, & præſentis, in ipſius ex-
Pectatione, felicitatis brevi conſideratione;
deinceps in mediis ad eam aſſecurandam or-
dinatis toti erimus: quò melius illam Scien-

tiæ Sanctorum prudentiam (c) aſſequamur,

quæ æternæ mercedis intuitu temporalia om-
nia, tam læta quâm triſtia contemnit; ut cum
negotiatore illo Evangelico inventam pretio-
ſam margaritam ſibi comparet tota æternita:⸗
te non amplius amittendam.

() §. Gert. l. 3. c. 32. (c) Prov. 9. 10.

NNN

1 Loewon
en merhe

S. rnes

en Olls e

nns n
wobengeinn
umt Neyoe⸗
ſcht: At an
Nonin uee
Ain Lni 4
eKeooum cel
Cckine D

Cenn tuuct
Huparte
Tunkhis un
n on pit
Neli ſt, ale
Gintrin n
Mols oonnlis
1b E dlis,
mnrcorene
kulen Neon,
lan

⸗ .
Nun, Arn

md re obnne!

anm D
enupertoreng⸗ — . SE1 1t.
mò Evangeliſta Mathæus totam Chriſti doctri-

in er inn,
in Nrgrhte
umniinnine vng
mn Oni Mone
1pere, enl n
reni in ilnd er
Dreſi ndrfne
dean Wennndm N
n wlis lun di
rin 1¹) Wchen

5 ur

”ñů

mein menn)

,

.
7
E
EC

15

1 1

N

091
.

131

WW (ZX) EE
CAPUI I.
DE
ZTERNA BEATITUDINE.

Ota doctrina Evangelica à Regno cœlo-
rum incipit, & in Regno cœlorum de-
Joannes Baptiſta ſuam prædicçatio-
Pænitentiam
oωlo-

ſinit.
em orſus eſt his verbis :
ite, apphropinquavit enim regnum
„ Quibus ipfſiſfimis Chriſtus Domi-
nus in Evangelij ſui exordio uſus eſt. (e) I.
nam à Regno cœlorum vult denominari, dum
ſubdit: Et cireuibat kſus totam Galilæam,
docens in Synagogis eorum, & prædicans Evan-
gelium Regni. (J) Ita planè Regnum DEl, ſi-
ve Regnum cœlorum finis ac ſcopus eſt toti-
us doctrinæ Evangelicæ, dum ubique præ-
cepta tradit & conſilia ad illud obtinendum.
Hinc tot parabolæ, in quibus Regnum cœlo-
rum rebus tam diverſis comparatur; ut ſi u-
na non ſapiat, & moveat voluntatem, altera
præſtò ſit, quæ perſuadeat.
Id interim notatu dignum, has inter pa-
rabolas nonnullas eſſe, quæ Regno cœlorum
in re, & alias, quæ Regno cœlorum in ſpe
duntaxat conveniant: nec minus tamen utro-
bique eodem Regni cœlorum nomine venire;
ut inde diſcamus, in hac etiamnum vita Re-
gnum DEl per ſpem inchoari, quod tandem,
1

—

(2) Math. 3. 2. (e) Math. 4. 17. () Math. 4. 13,

132 PARS II. CAPUT I. §. r.

ſi gratiæ ac ſibi ipſi homo non deſit, aliquan-
do reipſa conſummetur in cœlo. Sit ergo

De Regno DEI, ſive Beatitudine in re.

6! Paulus in tertium cœlum raptus, & ad ho-
ram immenſæ illius beatitudinis ſpectator,
nulla tamen verba, quibus illud gloriæ pon-
dus quoquomodò adquaret, invenire po-
tuit: quid infirmi nos, & humo affixihomun-
ciones de eadem gloria poterimus balbutire?
Oculus non vidit, nec auris audivit, & in cor
hominis non aſcendit, quæ praparavit DEus his,
qui diligunt eum. (g) O! arria cœleſtis,
quidquid de te dicitur, de te ſcribirur, & de te
creditur minus ſemper, & in imenſum minus ve-
rô eſt. Quidquid hic voluptatis, quidquid gau-
dij ac delectationis animô aut ſenſibùs poteſt
percipi, non niſi remotiſſima ac tenuiſſima i-
mago eſt, ſinceriſſimi illius gaudij ac puriſſi-
mæ voluptatis, quam beatæ illæ mentes ex
ipſo fonte beatitudinis hauriunt, & continuò
ab ubertate domús DEl inebriantur. Et un-
de ad hæc intelligenda noſter intellectus ſen-
ſibus affixus vicarias illius beatitudinis imagi-
gines accipiet, ut rei veritatem aliquatenus
aſſequatur? Imaginare tibi, quodcunque li-
libuerit, excogita, quidquid placuerit: ſem-
per in infinitum erit infra rei Vcriratcm. .
Beati

(g2) 1. Cor. 2. 9.

SNd, W
endern u.
õ
nur, eiuen
Uene Dn ſ
unz d il
it benostet⸗
1, doe inek
zefii elce
Duintnin

.

ui, it ſili

—
—- =—
=
—
—
—,j e

Cyerü hot, ae
in ehullter⸗
mem oro no⸗
DEprinum
in ltinoni
Ik eni lgr
hncyin,
Cuneig ii
Uc

1
gllg gſte

N —
l⸗

DE BEATITUDINE REGNI DEI. 133

Beati ergo omnimoda felicitate ſic abſorpii
L ſunt, ut nihil ſuperſit, quod pro majori ſua fe-
licitate optare poſſint: & tamen dum guſtant
cœleſtem hanc dulcedinem, amplius & amplius
ſemper guſtare geſtiunt; & licèt ſatientur plena-
H riè, continuò tamen deſiderantidipſum, quo jam
perfruuntur. Contrarium prorſus ac in cre-
atis accidit, ubi ſatietas boni etiam præſtan-
tiſſimi parit ſui faſtidium, quamprimum ob-
n en tenta illa voluptate, quæ in bono creato quæ-
—– ritur, ejusdem ceſſat deſiderium. Qudò pls

iin nempe DEum vident, eò plùs videre cupi-
umen hn unt; quò plùs DEum laudant, ed plùs laus
iſta beatos delectat; quò magis fruuntur bo-
no hoc increato, eò magis in æternum illo
perfrui deſiderant. Ac tanto interim amore
Divinitatis, & gaudio ſupereſftuenti replentur
Beati, ut nibhbil eis deſit gloriæ, nibilque poſſit
deeſſe felicitatis. (H) O! verè beati, qui babi-
tant in domo tua Domine, in ſæcula ſæculorum
laudabunt te (i)
Licèt autem beati uti gratiâ, ſic & gloriaâ
n diverſi ſint, nec proinde omnes eàdem men-
IAe ſura æqualiter participent Divinitatem; nulli
. tamem pro modo ſuo deeſt quidquam, aut
illo ſe privatum dolet, quod videt in altero.
Multum enim ordinatèò providi, (ſic S. Catha-
rinæ Senenſi loquitur DEus) „ ſuper cœle-
„ ſtium Civium, & Angelicorum Spirituum
„ charitate in vita æterna. Non enim volui,
„ ut quilibet guſtet ſolus proprium honum .
quo

, Luit. Chr. 1. 3. c. 585, (⸗ Pf. 83. 5.

134 PAkRs II. CAPUT I. §. r.

22
22
22²
20
22
72
22
77
22
22
22
27
22
22
22
EE
22
72
22
22
2⁰
29
22
22
22
27
29
22
92⁰
22
29
2⁰⁹

quod à me recipit: ſed ordinavi, ut bo-
num uniuscujusque participetur ab omni-
bus. Volui, ut in ordinatiſſima perfectiſſi-
mque charitate major guſtet bonum mino-
ris, & econverſo minor bonum majoris.
Ilbi & magnus & parvus perfeqfctè gaudet,
perfectàmque conſolationem obtinet: quia
omnes pleni ſunt pro menſura ſua, & in
gradu ſuo. O! quàm fraterna eſt iſta cha-
ritas, & quàm unita in me. Angeli cum
ingenti lætitia communicant cum animabus
beatis; & ammæ beatæ cum ſanctis Ange-
lis. Itaque omnes ſuaviſſima dilectione per-
fuſi, ultrà quaàm intelligere poſſis, exultant,
mirabilibusque modis jubilando gaudent in
me. Quilibet cœli civis videndo me DE-
um æternum, videt gloriam, & laudem
nominis mei in Sandtis meis, &ñ in bonis
Spiritibus Angelicis, & in omnibus aliis
creaturis, atque etiam in dœmonibus. Ve-
ritatem claré cognoſcit, & habet omnia,
quæ deſiderare poteſt. Semper ſatiatur,
& tamen faſtidium nunquam patitur. De-
ſiderant quidem recipere corpora ſua; ſed
nullatenus ipſos affligit hujusmodi deſide-
rium, quod certiſſimè ſciunt aliquando fo-
re implendum. Neque exiſtimare debes,
quod poſt reſurrectionem glorificatio cor-
poris majorem beatitudinem afferet animæ:
nam ſi ita eſſet, animæ quæ in cœlo ſunt,
quousque reſumerent corpora ſua, beatitu-
dinem haberent imperfectam, quod nullo

modo

eM
,o 0 get

iufein,
hrgtun
„iancd
1 4 Ceclos 1
e is
ianeth
Gtudo d
lunmn ,
e⸗ olcher
ülnie
rmn
celelb Nlin
inns enn
Nllt genn
Cnn igl ven
Unfents,
Iun Inn Alet
gtolt, l
Plchrtuddne
Oundoruan, ol
ſis, mmtr 1
1 emebiinns
herel, kr
ltneihrs
Norinm perrg
Ur metze⸗
iriie U per
Mlümmorum
Cnn gul

MNh
P

AK. 77
W Me

NplilwClee
lvene als, enle
Ils Alitc Nalen
Crd iceno Ne l
1 Nonm, G Nocet

n oondns di

wli, A Mha Gn

„ ſua.

DE BEATITUDINE REGNI DEI. 135

modo fieri poteſt: neque enim illis deeſt a-
liqua perfectio. Itaque corpus non auge-
bit ipſi animæ beatitudinem, ſed potiùs a-
nima illam corpori conferet ex abundantia
Oculus intellectú⅛s videre non ſufficit,
nec auris audire, nec lingua exprimere,
cogitatione comprehendere, quanta ſit bea-
titudo Electorum meorum. O: quale &
quantum gaudium eſt, me clarè intueri,
„ me dulciter amplecti, me perenniter frui,
„ qui ſum ſummum in æternum Bonum. „()
Si prætereà unius animæ in gratia DEl de-
cedentis pulchritudo tanta eſt, quod S. Phi-
lippus Nerius teſtis oculatus ſæpe aſſeruit, ut
nulla creata pulchritudo in comparationem
cum ipſa veniat; quid erit tot animas jam
glorificatas, & mentes Angelicas videre, qua-
rum una alterâ ſemper illuſtrior, magisque
gratioſa, ac ſicut ſtella à ſtella differunt in
pulchritudine & claritate? Certé minimus
Sanctorum, olim à Chriſto S. Mechtildi oſten-
ſus, tantæ apparuit eſſe majeſtatis, decoris
ac amabilitatis, ut præ admiratione ſe vix ca-
peret, & ſtupefacta interrogaret: quibus
virtutibus ad tantum gaudium, tantamque
gloriam pertigiſſet? qui tamen in terris ra-
ptor & malefactor (ut ipſemet faſſus eſt) in
fine vitæ vix per pœnitentiam, ac multorum
poſted annorum purgatorium expiatus cælum
obtinuit: quali fulgebunt gloriâ, qui Vli ſan-

(₰-) Bloſ. Monil. Spir. c. 14.

136 PARS II. CAPUT I. §. 1.

tè tranſactà multis pro æternitate congre-
gatis meritis hinc emigrant beati?
Et quidnam erit, Cœlitum Reginam, di-
gniſſimam DEI Matrem Virginem videre in

gloria, quæ in hac etiamnum valle lachryma-

rum Dionyſio Areopagitæ tam mirabilis &
amabilis eſt viſa: ut ſi fides ipſum non docu-
iſſet unicum eſſe DEum, hanc Virginem glo-
rioſam latriæ cultu dignam exiſtimaſſet. Si
poſt viſionem beatificam, ac Sanctiſſimæ hu-
manitatis Chriſti intuitionem, quæ gloriæ ac
felicitatis ſumma eſt, aliud in cœlo gaudium
non ſupereſſet, quàm amabilem & admira-
bilem hanc cœlorum Imperatricem, quantùm
dignitate ac meritis, tantùm quoque gloria &
honore cæteris omnibus præcellentem vide-

re, ac perpetuòô ipſius frui conſortiò: omni-

um, quæ animo aut ſenſibus accidere poſſunt,
gaudiorum ac voluptatum vices ſupplerentur
abunde; utpote quæ ſola veluti paradyſus
DEI delicioſiſſimi fluminis impetu lætificat ci-
vitatem DEl. S
O ſupernæ civitatis manſio beatiſſima! 0!
dies æternitatis clariſſima, gquam nox non ob-
ſcurat, ſod ſuimma veritas ſeimper irradiat: di-
es ſemper læta, ſemper ſecura, & nunguam ſta-
tum mutans in contrarium. (1) „ OQ! Regio
„ illa beata (ut Gertrudis noſtræ phraſi utar)
„ G beatificans affluentiis beatitudinum; a-
„ ger deliciarum, cujus minimum granum
„ ſufficientiſſimè ſatisfacere poteſt aviditati
om-

—

or
M )

igennrumn

cawoln

ſ
1

L dninrletn

mchei
un um
„Iun myenn
Nls nene
Guihtumeonn
arpuchrin
lens cwcpinn
Ouun ceicdernn
Unnpenti ii
Ecions onndni
Udre ddientn
efuun uge
Qummmml,
Mr ix iſſintin
i ur lli
Mrmnn zu
Pleyllctn /
lg tti
alglon,
i/ in urnt⸗ ye
Au lnn n

5,1
lmn

hS 6.

„
1

wingligezlt

D Nkceleotemn

Neofars
Klcere

2/ erſ te

DE BEATITUDINE REGNI DEI. 1 37

„ omnium Electorum, in his quæ humano

„ cordi deſiderabilia & ſuavia poſſunt exco-

„gitari. O! æternum ſolſtitium, ſpecioſus
„ meridies, manſio ſecura, locus totum con-
„ tinens, quod delectat: Paradyſus jucundus,
„ undique manans rivis inæſtimabilium vo-

luptatum, & alliciens florigera venuſtate

„ omnigenarum amcenitatum, & demulcens
„ ſuaviſſimo ſono, imò ſuaviter afficienti me-
„ lodia intellectualium muſicorum, & inebri-
„ ans reſolventi dulcedine internorum ſapo-
„ rum, & immutans mira blanditate ſecreto-
„ rum amplexuum. „(m)
Sanè metuere non debemus, ne ibi deſit
quidquam eorum, quæ hic placent; dum univer-
ſa, quæ pulchritudinis, aut ſuavitatis, aut amabi-
litatis quidpiam habent in creatis, aut à quo-
quam deſiderari, ac ſentiri poſſunt, aut diſper-
ſim reperiri, ibi unitim ſine defectũs aut imper-
fectionis cujuspiam admixtione in ſua pleni-
tudine obtinentur: ut non fruſtra Gertrudi
de furura ſua gloria multa ſciſcitanti Chriſtus:
Quantumcungue, inquit, nune explorares, ta-
menh in inſinitum plus te inveniſſe gaudebis: Et
in hoc ſunt deliciæ meæ, quòd nunquam bumani
enſus tantùm poterunt inveſtigare, guantum e-
g meis Electis ſoleo præparare. (n) Quisquis

hæc legis, id tibi pro epiphonemate dici e-

—

xXiſtima, quod Chriſtus olim S. Thereſiæ, O-

ſtensà ccœli gloriâ, dixit: Vide, quantis ſe bo-
nis ſpoliant peccatores!
ient. Sanct. Comp. L §. 2.

—,—

—

(“2) §. Gert. 1. 2. c. S8. , S. Gerr. 1 5. c. 26.

138 PARS II. CAPUT I. §. 2.

De Regno DEI, Rve beatitudine in Spe.

NHriſtus Dominus à Phariſæis interrogatus:
quando veniat Regnum DEl? reſpondit:
Non venit Regnum DElI cum obſervatione: ecce!
enim Regnum DEl intra vos ſ: (o ac ſi diceret:
à foris quærendum non eſſe, quod niſi intus
in anima non invenitur. Quorſum autem
hæc Chriſti reſponſio? ſciſcitabantur Phari-
ſæi de Regno DEl glorioſo; & Chriſtus re-
ſpondet de Regno DEl laborioſo: illi loquun-
tur de beatitudine in re; & Chriſtus aſſerit
de beatitudine in ſpe. Ergo, ſi dicere lice-
at, aut interrogatio iſta, aut reſponſio ad rem
non facit. Ita prorſus inepta fuit Phariſæo-
rum quæſtio, quam reſponſo dato emenda-
tam voluit veritatis Magiſter. Prius indagan-
dum fuerat de Regno DEl in anima, quàm

de Regno DEl in patria. Non fruſtra orare

nos docuit piiſſimus Salvator: Adveniat re-
gnum tuum! Niſi enim priùs adveniat in nos
Regnum gratiæ, nunquam perveniemus nos
in Regnum gloriæ. Hoc Regnum DEI intra
nos, eſt arrha Regni cœleſtis, cujus hic in ſpe
jam ordimur poſſeſſionem: ut exinde fortiſ.
ſaimum ſolatium habeamus, qui confugientes 2
tenendam propoſitam ſpem, gquam ſicut ancho-
ram babemus tutam ac firmam. (†) Quemad-

modum enim qui navim anchorãâ firmatam
ha-

—

() Luc. 17. 20, & 21, (*) Hebr., 6. 18. & 19.

o Ngpum
ſotcboin
