tenus moderari ſtudeas, ne quid nimis; ſed
omnia naturæ, ac ſtatui tuo convenientia ſic
ordinabis, ut non modò animæ tuæ ſaluti nil
obſint, quin potius ad majorem ſemper per-
fectionem obtinendam eidem ſübſerviant.
Hoc illud Scientiæ Sanctorum arcanum eſt,
minori labore & dolore majorem redimere,
& in præſenti vita ſibi ipſi non parcere, ut
ſibi parcatur in æternitate. Quantò amplius
tibi ipſi nunc parcis, & carnem ſequeris; tan-
tò diutius poſted lues, & mazjorein materiam

comburendi reſervas. (g

De mortifcatione intellectus, ac ſentu-
Unt Wütérorum.

A Moris proprij, ſeu voluntatis malè affectæ
vitia, etiam in intellectum redundant.
Hinc amore proprio ſemel in ordinem reda-
cto, aut verius, per ordinatum ſui amorem
expulſo, facilior intellectůs medela eſt. Quèòd
enim impartiali in multis careat judicio, in a-
liqui-

(e) Imit. Chr. I. 1. c. 24.

—
=S
— S
Z
E
—
=☛
S=

Coen den
Illn cele⸗
Ectond A
Nlis mnin

l Unhen,

)tenie
Kinnkkru
Iwa
Cui melrol
Cogne eiim
od in
Uertnol men
lefc cc
ebo, chm
em pronun
Ne il

nle herin

nang,

nentore
h

=

Ie N.

, gltnin
mg nntima,
anmnee i
Anoren ene
n elen ſiblentn
Nru zreinun e
entoen kcinen
l on ercere, 1
1n Cuum mnhlin
yven ,e,ler, n
nmn Mnfin

7

)

7
1

tlti, A N
funn.

PE MORTIFICATIONE. 55

liquibus ex ignorantia culpabili hallucinetur,
ſæpe rerum ad ſe nil pertinentium inquiſitio-
ni curioſius vacet, aut opinioni ſemel con-
ceptæ præfractè inhæreat; totum amori pro-
prio referendum in acceptis.
Et verò, quod primum attinet; nemo
non videt, quantâ plerumque ablepſia intel-
lectus noſter laboret, dum in rebus minimis
quidem, quotidianis tamen tam iniquam fe-
rimus ſententiam, & alios longè diverſo,
quàm nos ipſos, pede metimur. Minores a-
liorum defectus ſeverâ perſtringimus cenſu-
rä; & noſtros longè majores excuſamus. In
domo aliena juſtitiam obſervari volumus; &
negligimus in noſtra. Ad aliorum dicta ad-
modum delicati ſumus & ſenſibiles; noſtra
omnia meliorem in partem accipi debere præ-
tendimus. Alios in jure ſuo exercendo re-
miſſos cupimus; & noſtra interim exigimus
ad unguem. De aliis levi ex cauſa queri-
mur; neminem de nobis conqueri patimur.
Alios reſtringi per ſtatuta volumus; & nos
ipſi velut exempti à lege vivimus. Quæ gu-
ſtui noſtro ſapiunt, laudamus; aliena, quan-
doque etiam non ſatis cognita, damnamus.
si quod in aliquem conferimus beneficium,
perenni memoria recognoſci volumus; nos
beneficij accepti poſt horam obliviſcimur.
Verbo, cùm de aliis judicamus, ſemper amo-
rem proprium habemus in concilio.
Neque id oppidè mirum. Eſt hoc Phi-

lautiæ ingenium, ſe ſuâque omnia mirari, a-

li⸗

56 PARS I. CAPUT IV. §. 2.

liena deſpicere. Hoc interim majori admira-

tione dignum eſt, intellectum amore proprio

ceu talpo percuſſum, in propria ſua cauſa
tantopere cæcutire, ac ſibimeripſi non rarèò
in re graviſſimi momenti palam imponere, ut
videns non videat, & intelligens non intelli-
gat. Quoties contingit, intellectum ſedere
jJudicem inter partes utrinque ſibi cognatas
(carnem dico & ſpiritum) non pro re levi,
aut quernea corona, ſed pro vita ipſa liti-
gantes; & iniquiſſimam pro ea parte ferre
ſententiam, quæ utl conditione, ſic & cau-
ſæ meritis longè eſt inferior. Quin imdò cor-
ruptus hic judex ipſemet favore ductus me-
dia exquirit, queis cauſam animæ faciat de-

„—

teriorem, & molitur fraudes contra animam
Nſuatm. (b)
Status controverſiæ in eo ſiſtit: Utrümne
corpori momentanea voluptas, temporale
commodum, vile lucrum, imaginarius ho-
nor, aut quid ſimile; an verò animæ jactu-
ra gratiæ, meritorum omnium amifſſio, dam-
num irreparabile, ipſius nempe felicis æterni-
atis diſpendium ſit decernendum? Quid hic
intellectus? Sat claré videt, rationum mo-
menta militare pro anima, quæ omnino ſuf-
ficerent, ut carnem ceu temerè litigantem
mox compeſceret, & ad expenſas etlam cu-
te ſolvendas condemnaret. Sed nihil horum.
Intellectus, ut carnis injuſtæ prætenſioni con-
tra jus fasque velificari valeat, tergiverſatur
pri-

) Prov. I. I8.

N.

Gimun, 6
lononte
G ruionun
n Apet
Curumnur,t
elegecoart
Geltnis,
, Nis
em

R N

Viris on
teronon
Onetekn
u
Ulun
CAlum uum
enl uft
mon p
len sd
Uheern
enanrtlest
Urick
lenn, Neann
Duimerot
Hnui osh
üinelechs
II, M0
Cmmmoco
len,
kei Pertn
Aheildhn
Enn znri
et gen

NI.

DE MORTIFICATIONE. 57

primùm, dein connivet, a0 interim denſam
paſſionum nebulam excitari ſinit, quibus om-
nia rationum momenta, quæ prudens judici-
um ad partem juſtam poſſent inflectere, ob-
ſcurantur, teguntur, ac vix non abolentur:
futiles econtra, & nullius valoris vitilitigatio-
nes carnis, leviſſimâque ejus motiva ſtatuit in
luce, variisque veſtit coloribus, ut apparen-
ti ſaltem æquitate aliqua ſpiritui prævaleant.
Et quod malitiæ caput eſt, ipſam animam
variis offuciis & impoſturis per ſententiam
interlocutoriam inducit ad compoſitionem
plané ſceleratiſſimam cum carne ineundam,
hoc pacto videlicet: ut ad Horam carni,
Wnunefett quod poſtulat, concedatur; animæ interim
mi cauſam ſuam alio quopiam tempore proſe-
quendi jus fasque ſit. Hic Stylus curiæ, u-
hafäUnm bi amore proprio excæcata ratio contra ra-
ns, Mde tionem jus dicit.
toni Ex hac lerna, amore ſeilicet proprio, alia
WuInei etiam intellectûs vitia & defectus Pullulant, ut
mummi d ſupra eſſe diximus: Ignorantiam, curioſita-
ese tem, præcipitantiam, & pertinaciam judicij.
eE Enimvero dum eorum, quæ ſcire tenetur, ut
mnmne ſtatui & officio ſatisfiat, voluntarid ignoran-
tiꝗ intellectus laborat; inde haud dubiè pro-
venit, quòd ſuaſu amoris proprij labore &
incommodo diſcendi & inquirendi ſponte ſu-
Perſedeat. Dum econverſo curios rerum
ad ſe nil pertinentium, vel etiam nocivarum,
aut periculoſarum ſalrem gauder indagine; i-
terum amori proprio obſequitur, cujus im-

SWient. Sanct. Comp. F pul-

UA W

58 PaAkRSs I. CAPUT WV. §. 2.

pulſu ex ejusmodi rerum cognitione rationa-
lem ſaltem, ſi non ſenſualem venatur dele-
ctationem; tametſi ipſum latere non poſſit, aut
etiam propriâ experientiâ jam edoctus certèò

ſciat, ejusmodi curioſitatem mentem diſper-

gere, & tales nonnunquam poſt ſe relinque-
re imagines, quæ ipſi occaſio ſint ruinæ. UI-
terius: dum in rebus agendis intellectus ſine
deliberatione prævia judicium præcipitat, aut
levibus ex indiclis de aliis malè ſentit, aut
prorſus temerariôò judiciò condemnat; nemo
niſi amor proprius in culpa eſt, quo agente
ſibi ipſi nimium fidit, ac de ſua prudentia
temerè præſumit; ac vice verſa de aliorum
probitate, quos longè infra ſe æſtimat, faci-
l& ſuſpicatur; aut etiam eodem, quo ipſe
morbo decumbit, alios ſibi ſimiles, aut de-
teriores etiam arbitratur, quorum proinde
comparatione ſe meliorem, aut in eorum con-
ſortio ſe minus malum æſtimat. Dum deni-
que proprio ſenſui ac judicio pertinaciter in-
hæret, nec bonis aliorum conſiliis acquiefſcit,
apertè iterum ſe prodit amor proprius, ni-
miaque ſui ipſius fiducia, qua perſuaſus ſibi
alns ſapientior videtur, ac in rebus gerendis
exercitatior: Hinc ſuæ rationis fundamentô;
quod fortè unicum habet, & quidem ſatis de-
bile, ſic præoccupatur, & quia ſuum eſt, ſic
ſuſpicit & admiratur, ut nulli alteri, etſi lon-
gè meliori ac ſolidiori, locus ſuperſit. Er-
90, ut initio diximus, ab amore proprio u-
niverſa intellectús vitia trahunt originem: quo
ſe⸗

“ 4

cerd

Tundoral
Gde ſ
leleckitin
VOlons,et
citn men

ctlNN Ne

1 Mufn
5olenere
Ccnwencvn
ſneller oed
Mnele
Cellelle e.
Vir ren⸗
ſeceyenet⸗
1 Ue
Wwroraeß
Inds, 0
n commt
Vfunrin
en Moe ſt
Eibis 8
0) Uenn
ſlti⸗ lunmn

run ghor
Nenen ſnmn
emnt ſ
Aimnthdu
Akunnatn if
Agungttein

A Caldinnie
Weencimlagt
ololn Nerſit
s e kn
Ah oncemnmt
an ef, lo
1 ce iu undk
Vre eti ce dlonn
Uinke Alimr, K
n elen,, glo i
Wlmles, a d⸗
1, gorum Muid
trinemmeh⸗
Eülmm Dn dent
din Nnineter i
oniis ogtiele
mnt Nirlig,
1 Cnpelnlis
en tuen

E

enskwdnneon

X W.

ulen

DE MORTIHICATIONE. 55
ſemel ſubacto, ſi non penitus exciſo, intellectui
ceu perſpicaci mentis oculo ſua redibit integri-
tas; aut ſi quandoque aliqua ſe labecula inſinu-
et, collyriò haud longè quæſitô ſanari porterit.
Sed enim ea intellectůs humani conditio
eſt, ut non ſolùm à voluntate, ſed aliis quo-
que ſenſibus internis, quibuscum arcta ipfſi
cognatio eſt, deliquium Pati queat. Volun-
tas certé ceu potentia cœca intellectui Præire
nunquam poteſt; quin potius intellectus ubi-
que voluntati præikat ducatum. Unde ſi in-
tellectus ſuùam tueatur authoritatem, nunquam
voluntas, etfi maximè inſtet amor proprius,
eidem poterit prævalere, ut quidpiam agen-
dum, fugiendůmve decernat, quod non a-
genduúm;, non fugiendum efſſe liquidò agno-
ſcit. Mera proinde intellectũs ignavia eſt, ſi
à voluntate malé blandiente induci ſe ſinat ad
connivendum inordinato affectui, eidemque
ſerviliter obediat, cui portebat imperare.
Alia intellectůs cum ſenſibus internis ne-
ceſſitudo eſt. Intellectus namque pro ſtatu
vitæ præſentis à ſenſuum iſtoruùm miniſterio
ſic dependet, ut absque his operari haud que=
at. Illæ ipſœ rerum imagines, quas ſenſus
exterior accipit ab objectis, transmittuntur ad
internos, à quibus paululum depuratæ, intel-
Jectui commituntun, & tum primùm offcio
ſuo fungitur intellectus. Quàm periculoſum
autem hoc ſit commercium imtenctrus cum

ſenſibus, nemo non videt, cùm ſonſus &‿ oo-

gitatio bumani cordis in malum prona ſint ab
F 2 ado-

6o PaAks I. CAPUT IV. §. 2.

adoleſcentia ſua, (à1) ac tum primùm ſua intelle-
Rui præſtare incipiant obſequia, poſt quam
aliquot jam annis boni deleéctabilis ſuavitate
ineſcati voluntatem quoque in ſuas partes per-
traxerunt. Quantâ hic intellectui vigilantiâ
ſimul ac conſtantiã opus eſt, ut jus ſuum
à ſenſuum tyrannide jam prope occupatum
vindicet, ac citra errorem ac noxam ſenſu-
um ſuorum familiam gubernet?
Idem propemodum accidit intellectui,
quod magno principi, cui permiſſum non eſt
ſingula, quæ continuò occurrunt, negotia
per ſeipſum minutatim inquirere, ſed ſervo-
rum ac miniſtrorum neceſſariò uti deber ope-
râ: qui ſi fideliter referant, facile erit princi-
pi, quod juſtum eſt, decernere; ſin minus,
ad miraculum erit ipſi difficile, æquam in re-
bus ferre ſententiam. Id unum principi ſu-
pereſt remedij; ſi alicubi à famulitio circum-
ventum ſe reſciat, ut cautiùs deinceps in ne-
goriis procedat, diligentiùs in rei veritatem
indaget, miniſtrorum licentiam reſtringat,
nec quemquam inpoſterum ſolum audiat,
ſed in præſentia duntaxat talium teſtium, qui
ipſos, ſi fallant, convincere ſtatim Poſſint
nendacij. Idem prorſus agendum intellectui.
Senſuum miniſterio carere non poteſt: & li-
cèt hi ſervi nequam falſa pro veris venditent
nonaunquam, officié tamen movere non li-
cet. Velit nolit, eorum operâ iutellectui u-
tendum eſt. Ut ergo malo huic medcarut
oc

(* Gen. 8 21,

tnre de
n veridd
UINet

ns vol

Aimun
ikgre
Urehmun
Mrunn,
rpoocen

Gein lnn.
Drlentn hn
i,necelin
Uemere, d
Cnſtenes o
UAlmen Drin
Unn klaſer
Cmprns

.

Kmhme

nen WIn
Iebbene
Wun AeiGr inel
0 al permilumon
Md kunur,
in oglitete, ſec
Perliri u ehero

Kclb eit ti
Homin
Nele, eguumin
Gumm Arndi
Mhühmnltocteun
Genensinn

zm Ioo
6 geemnür

5

U

pPpræſentia haud fuerit difficile, pretioſum à

DE MORTIFICATIONHE. 61

hoc ipſi facto opus eſt. Senſuum nimia liber-
tas hac lege frenanda eſt, ne ipſis de cæœtero
liceat illotis quaſi pedibus ad conſpectum ſui

UI Principis irruere, minus ad conclave interius pe-
Eε netrare, niſi prius ad modeſtiam probè com-
poſitis, & tum quidem non ſolis, ſed bona

voluntate ſemper comite, & in præſentia ta-
lium veritatum fidei, quarum authoritas va-
nitatem omnem ac falſitatem, uti ſol meridia-
nus nebulas, diſſipet ac diſpergat.
Si itaque DEl ubique præſentis memoria,
ſi gravitatis peccati ſolida cognitio, ſi mor-
tis, & quæ eam ſubſequitur, felicis aut infe-
licis æternitatis perpetua recordatio, ſi de-
mum conceptum ſemel per bonam volunta-
tem propoſitum DEum nunquam offendendi,
quin potius ejus ſemper Beneplacito obſequendi
nunquam dimittatur ex animo; tota ſenſuum in-
ternorum familia in officio ſic continebitur,
ut quas à ſenſibus externis accipiunt rerum
imagines, fideliter & ſine falſi præjudicij ad-

mixtione ad intellectum deferant: Cui dein-

de in illarum, quas diximus, veritatum fidei
vili, neceſſarium à ſuperfluo, utile ab inutili
diſcernere, & ejusmodi in rebus agendis vel
omittendis formare judicium, quod legi ac
voluntati Divinæ conforme, & ad finem ulti-
mum feliciter obtinendum ſit conducibile.
Cumprimis verd phantaſiæ, ſive poten-
tiæ imaginativæ ſedulò invigilandum, utpote
quæ pictoris in modum rerum ſpecies à ſen-

P 3 ſ.

62 PARS I. CAPUT IV. F. 2.

ſibus externis olim acceptas colorum inſtar.
miſcet continudò, & novas indentidem ex iis
effingit imagines: quibus niſi ratio cautè præ-
vertat, intellectui, & hoc mediante volunta-
ti ſæpe ſtruer inſidias, ac nonnunquam ni!
minus cogitanti fœdè illudet, juxta illud Ec-
cleſiaſtici: Sicut parturientis cor tuumphanta-
ſias patitur; (E) urt, ſi non ad conſenſum, ſal-
tem ad complacentiam alquam rerum minus
honeſtarum incautum pertrahat.
Hnic malo illud erit remedio; ſi nimi-
rum vis imaginativa honis imaginibus occu⸗
petur, & ſi non continuò, frequenter ſaltem
Chriſti Domini vel inter homines converſan-
tis pleni gratiæ & veritatis; (L) vel pro no-
bis patientis, flagellati, ſpinis coronati, aut.
in cruce pendentis vulneribus ac doloribus
pleni effig em nobis ipfis repræſentemus; cu-
jJus intuitu omnes phantaſiæ inquæ, & cogi⸗
tationes illicitæ, tanquam ignes fatui in præ-

ſentia ſolis, mox evaneſcent, ſi nimirum jux-
ta monitum Sanctiſſimi Patris, cogitationes ma-

Iæ cordi advenientes mox allidantur ad Cbriſtum.

Cm)) Digi nequif, quantæ ſit efficaciæ hoc me-

dium, prælſertim ſi parvuli cogitatus, (2)) pri-
usquam nempe in auimo adoleſcant, initio
ſtaum dum oriuntur, tenezntur & allidantur
ad Tetran ; (ο t ſic ex iota ſuggeſtione ma-
li eruacur boauum, dum hujusmodi phantas-

matibus quali admonni in ejus amorem, vene-

ra-

(2) Prol. S. Reg. (ec, Bſal. 136. 9.

räie
Neknmn
MArenkce
Nled ,
ennar nonn
. lhenkun,

Meerinton
Clede, ſon
Sbnendi

Hum
Nlis norsele
Uodln oble
Uoblrenrur
rinmnume
Unr Eflin
nliderte
Moneman P

V 1
utlmoon
GemN
e n il
1 Homalmninin
n Agun mnnn
Renrehut
Aen ened⸗ An
hng imngeihlh,
innd, fegnenter i

er Hootoes conrert.

i, Eins nonnt,
Aerbis g Coorit
ryrklnens,el

iUens anttin
UUntir ACr
mmeirchevene

/1

e⸗
mrrllt ogjtetun
. . ₰„ 3
no 1Melen, 1

, 1.

hn
e Moleto,
. 4 4

DE MORTIFICATIONEA 63

rationem ac gratitudinem exardeſcimus, qui
pro peccatis Doſtris tam dira pati dignatus eſt.
Hac arte maligni ſpiritus, qui plerumque ad
ejusmodi ludibria phantaſiam commovent,
aut ſaltem igni addunt oleum; in tantum con-
funduntur, ut deinceps rarò admodum, &
nonniſi ſubtimidè hanc reſtim trahaat, dum
vident id, quod machinantur ad interitum,
nobis fieri profectús majoris occaſionem.

De mortificatione ſenſuum externorum.

Non nihil hactenus de ſenſuum internorum
moderamine diximus; at parùm vel ni-
hil ad rem faciet, & virtutis profectum, niſi
unà ſimul, & prius etiam ſenſus externi con-
tineantur in officio, & quod in iis inutile eſt
ac ſuperfluum, gnaviter præſcindatur. Ab
his etenim totum, quod tot pericula ciet in-
tellectui, fontaliter manat, nihilque tale ſen-
ſus internos inficit, niſi acceperint ab exter-
nis.
Hi nempe portæ ſunt & feneſtræ, per
quas mors aſcendit ad animam; niſi cautè ad-
modum obſerventur, & nonnunquam peni-
tus obſerentur. Quinam enim fieri poterit,
ut fumus undique domum ambiens illam nonh
intret, & fuligine ſua deturpet, ſi omnia do-
mus oſtia pervia ſunt & aperta? & qua am
ratione animæ puritati cautum erit à fumo il-
F 4 10,

64 PAkRs I. CAPUT IV. 6. 3.

lo, qui & mundo in maligno, ſeu verius, in
malo igne poſito undique aſcendit, ſine dili-
genti ac continua ſenſuum cuſtodia? Hac ſine
nulla virtus firmas aget radices; ſed quod und
horâ plantatur, alterâ evelletur: ſicque ho-
mo inſtar operarij ebrioſt nunguam locupleta-
bitur (p) virtutibus.
Inde eſt, quòd ſalutis noſtræ cupidiſſimus
Salvator in moderata ſenſuum mortificatione,
Præſertim ipſius amore ſuſcepta, in tantum
delectetur, ut S. Birgittæ dixerit: Qui pru-
denter propter DEum continet ſe, ne id, quod
neceſſurium vel utite non eſt, dſpiciat, audi-
at, odoretur, gluſtet, loquatur, tangat 5 quli-
que propriæ voluntati etiam in minimis ocum
diſoèretione reluctatur, rem DEO magis gra-
tam Jacit, gudm ſi multos mortuos ad vitam
revocaret. S) Ergo DEO gratius, ideoque
& homini utilius eſt, ſenſus ſuos mortifica-
re, quàm mortuos ſuſcitare. En! quàm fa-
cilè, & ſine miraculo Thavmaturgos ſupe-
rare potes.
Imprimis igitur oculorum licentia caſti-
ganda eſt, per quos nempe rerum imagines
ad phantaſiam, & inde in animum transmit-
tuntur, ubr graves nonnunquam excitant tem-
peſtates. Equidem in hoc perfectio hominis
ſita non eſt, ut mundum, & quæ in mundo
ſunt non videat; ſed ut eorum quæ nociva
ſunt, amore non capiatur. Si in ea, qua cre-
atus eſt, innocentia permanfſiſier homo, ni⸗
hil

(*) Eccli. 19. 1. (2) Bloſ. Monil. Spir. C. 2.

Collenn

Ctn nane

NH

Anßh nſrniile
hlium nunten
ne enn, n
n cG, Aiinr,
unty, et
Mun ix Mitinuf
n De men 6
in Mrtiet on
0 wrcns, oan
Els os moniker.
iure. Uulgunn ir
Uuymmmes lid

morun krenin e
one Krum inut
e in minum nun
1noe betti font

un, eihun

e
ll

DE MORTIFICATIONE. 65

hil eſſet, quod timeret ab oculis. Primi Chri-
ſtiani medios inter homines verſabantur, &
quidem citra noxam; erantque creaturas vi-
dentes, quaſi non videntes, quia corpore dun-
taxat in mundo, animo verſabantur in ccœlo.
Etiam de S. Bonaventura legitur, quondam
menſæ regiæ accumbentem in Reginæ ex op-
poſito ſedentis, formâ eximiæ, & eleganter
comptæ faciem oculos diutius defixiſſe, & ex
aſpectu elegantis hujus creaturæ in amorem
& admirationem Creatoris mirè exarfiſſe, qui
cùm tam pulchra corpora poſſit producere,
quantæ ipſummet pulchritudinis eſſe oporteat,
intertm animo volviſſe.r)Qui puritatem Sera-
phico Doctori ſimilem à DEO ſortitus eſt, hoc
forſitan imitabitur; alij mirabuntur tantàùm,
& humanæ infirmitatis memores illud Jobi ra-
tum habebunt: Pepigi fFedus cum oculis meis,
ut ne cogitarem guidem de virgine. 5)
Oculi nempe ſunt ſcopuli multorum nau-
fragiis infames. Aſpectum plerumque ſequi-
tur affectus, & ex viſu amor naſeitur, urit-
que videndo fœmina. Teſtes ſunt Davides,
Salomones, Sampfſones, iique omnes, quibus
illud congruit lamentum: ut vidi, ut Perij;,
ut me malus abſtulit error! Felix qui alienô
Periculò ſapit, ac illos potiùs imitari ſtudet,
qui cum frequentes verſarentur inter homi-
nes, nullam tamen fœminam de facie noſce-
rent, quod de plurimis Sanctorum legitur.

. . „
Tu ſaltem obtutum in ejusmodi perſonas, ſi
. 5 quan-

(r) Trinum perfect. Vol. 2. fol. 1006. 55) Job 31. 1.

66 PARS I. CAPUT IV. §. 3.

quando cum ipſis agendum, nunquam defi-
gas; ſed ita te habeas, ut quaſi videns non
videas, & obiter tantùm oculo delibes, quan-
tùm neceſſe eſt, ut videas.

Ceterùm non modd in iis, quæ certò no;
xia aut periculoſa ſunt, frenandi ſunt oculi;
ſed in aliis quoque rebus vanis ac inutilibus,

quibus ſpiritus diſpergitur, & multo poſteà

labore denuo componitur. Quid vis videre,

quod melius eſt non vidiſſe? Si videres om-
nia, quæ in mundo ſunt, quid eſſet, niſi vi:
ſio vana? Omnia idem pulvis; aut ſi quid a-
liud, nugæ ſunt, & ejusmodi hominum ob-
lectamenta, qui puerorum in morem glaci-

em ſuſpiciunt, & mirantur, quam diu tamen

tenere non poſſunt, quin ſua ſponte deſluat.
Si pulchra videre lubet, oculis & animo cœ-
lum ſuſpice, ibi olim, ſi præſentia propter
DEum deſpicis, uno intuitu pulchra & viſu
digna ſimul omnia videbis.
Nec interim id à te exigo, ut innoxias ih
las creaturas, quarum aſpectu in Creatoris
laudem & amorem aſſurgas, ac animum op-
portunè recrees, libero oculo nunquam in-
tuearis: quin imò ejusmodi aſpecçtus pluri-
mùm juvat eos, qui ab animi non minùs,
quàm corporis oculis valent. Ejusmodi nam-
que creaturæ tacitè nobis ſapientiam, bonita-
tem, pulchritudinem, ac potentiam Condito-
ris ſui loquuntur. Ex harum contemplatio:
ne multò felicius, quâm alij ex libris eam hau-
ſit ſapientiam Antonius ,Ægyptius, ut Philo-
ſo.

Getedlr

Eech:
Uahr
t⸗ lel
Cnunhnn
m
in g
II. Nle
bnot
Ktitnen
ckn
Hon A

Cnmern

D ahtini
Su Enmn
Mnn (lng
nle7ne
un giteltt ii
uib; i
nol hominun
un innten d
nr, glun din un
inuhone deſl
ells . Mino er
1 rlrn Nopte
nnn ucn Enin
ig Mhlhüinkl
Dedn in Ctener
E lenun 6
Cclo Iidin
GnNd Detu⸗
i wini dn in

DE MORTIFICATIONE. 67

ſophi, qui eum tentatum venerant, obſtu-
peſcerent, & cum omni ſua ſcientia confuſi
diſcederent. (t) Qui exercitatos habent ſen-
ſus, & à paſſionibus aliquâtenus liberos, quam-
cunque rerum naturahium cognitionem, ſem-
per ad DEl laudem & amorem inflectere néô-
runt. Quod cum de Joanne minore vulgòè
diceretur, quidam Æn gypti patres rei ſpecimen
capturi ipſum adeunt, & alloquuntur in hæc
verba: DEO ſint laudes, Abba! frequens
pluvia hoc anno palmas eximiè reddit fœcun-
das, quæ ubertim jam virent ac florent, ma-
eno fſanée fratrum laborantium ſolatio. Ad
quæ illicò Joannes: Ita prorſus inquit, id ip-
ſum accidit, fratres mei! ſi Spiritůs Sanéti
gratia in piorum hominum corda deſcendat:
nam & ipfi continuò virere ac florere inci-
piunt, & folia cum frucçtibus ubertim profe-
runr. Sed ad alik.
Auditus talis ſenſus eſt, ut de ſe plerumque
innoxius ferme non niſi alienâ culpàâ inficiatur.
Sit autem omnisg homo velox Gcaugfenſu , tar-
dus autem ad loquendum. (u) Homo quippe
bona & vera audiendo nunquam delinquit,
dum econtra bona & vera loquendo poſſit ex-
cedere. Id ergo ſolummodo curandum om-
nibus, ut aures occludantur malis locutioni-
bus, quibus vel fama proximi, vel charitas,
aut modeſtia læditur. Deinde iis, qui majo-
rem perfectionis ſtudio navant operam, eti-
am vani rumores, nugæ & ineptiæ, omnes-
ꝗque

—

() V. Pp. J. I. (2) Jac. 1I. 19.

698 PAkRs I. CAbUT IV. §. 3.

que otioſi ſermones, qui nihil faciunt ad ani-
mæ profectum, vitandi ſunt. Inde eſt, quod
Sanéctiſffſimus Pater ſeverè ſuis interdixerit, ne
revertentes de via fratribus paſſim, quæ foris
viderint, audierintque, referant, quia, in-

quit, plurima deſtructio eſt. Parva quando-

que res eſt, quæ audita magnos in animo
tumultus excitat. Si ſtagno, quod ab omni
vento quietum eſt, modicus inijciatur lapil-
lIus, mox format circulum totam aquæ ſuper-
ficiem percurſantem. Imdò tales dicuntur ali-
cubi dari lacus, quibus lapis non adeò gran-
dis deſuper immiſſus momento talem cauſet
aquarum comotionem, ut denſi vapores ac
nebulæ exinde ſurſum emiſſæ concitandæ gra-
viſſimæ tempeſtati ſufficiant. Nonnunquam
verbum fortuitò auditum hami inſtar hæret
in animo, quod licèt initio nullum afferre vi-
deatur incommodum; ſucceſſu tamen tem-
pPoris, ſaniem trahente vulnere, ingens dolor
oritur, & omnis quies interna Eeperaditur.
Ex quo nova delectat aliquando audire, oportet
te exinde turbationem cordis tolerare. (X)
Odoratus communiter parùm faceſſit ne-
gotij: nec eſt, quòùd multùm in eo mortifi-
cando laboretur, modò ne delicatè nimis ha-
beatur, & effeminatorum more odoramen-
tis arte confectis, ac ejusmodi ſuaveolentibus,
quæ præter delectationem narium nihil utili-
tatis habent, aſſuefiat. Non bene ſemper o-
let,

e

*. (ax) Im. Chr. 1. 1. c. 20.

aluan 6W
Raiolit
in il
Eninngin
zlel
in is gi
Erlogum
Gun toun
Inn kt an⸗
n welin
Kicton an

Uun. On
Düeiu
Culeminn
CElhnter
lsſolipon
Ginmocte
Lyerciens e
im Uiperi⸗
illin

Unotne

eninen igeie

nlsdonnr
bn eh g

r Eenl epores
r oneiancegn
m. Nonnncunn
Uhumi nlar horet
D Nun Mene n.
ell umen en.

.
Doros
REle, Mos
e
.

6
D

—

W bee n

4
N

OMento klem calt

DE MORTIFICATIONE. 69

let, qui bene ſemper olet. Odor optimus
virtutum fragrantia eſt.
Lingua verò multis nominibus malè audit,
imò alicubi univerſitas iniquitatis (J) appel-
latur. Sive enim conſideretur ut organum
guſtûs, ſive ut inſtrumentum loquelæ; plu-
rima, quæ mortificatione continua indigent,
reperies. Guſtui quidem univerſa gulæ vi-
tia, quemadmodum gulæ pleraque carnis vi-
tia ſuum debent originem. Si namque dele-
ctatio illa abforet, quæ in lingua & palato ſen-
titur, pauci ſe cibo potuque ultra neceſſita-
tem ingurgitarent. Optima ac ferè unica in
his Regula eſt, ſolam neceſſitatem ac utilita-
tem in iis, quæ guſtum afficiunt, ſpectare,
nec unquam propter ipſam delectationem ad
cibum & potum accedere. Quamvis difficil-
limum ſit, quod Auguſtinus conqueritur de
ſeipſo, neceſſitatis menſuram ſic tenere, utr
delectationi quandoque pluſculum non tri-
buatur. Ordinariè tamen (dicebat Philip-
Pus Nerius) minus ſubeſt periculi, corpori
quid amplius concedere, quàm nimium in vi-
ctu ſubtrahere; quandoquidem exceſſus faci-
lius tolli poſſit, quàm defectus reparari. Vi-
res immodicas debilitare facile eſt; at ſemel
deperditas recuperare, non æquè expedi-
tum. Experimentéô diſcimus, jumentum de
Via laſſum & famelicum quærere diverticula;
& homines, etiam Religioſos contractis ob
immoderata jejunia infirmitatibus, ad delici-
as

„„ PARS I. CAPUT IV. §. 3.

as in cibo potuque ſectandas, vel admitten-
das ſaltem dilabi, ut ne quidem ordinario or-
dinis rigori deinceps ferendo pares ſint. Quò
fit, ut ſibi ipſis, & aliis graves reddantur &
inutiles. S
Igirur continua ac moderata ſobrietas me-
lior ſongè eſt abſtinentià immoderatâ, cui ma-
gnas nonnunquam remiſſiones intermilſceri
neceſſe eſt. Certè tutelaris S. Birgittæ An-
gelus diabolo aliquando ſanctæ huic Matrô-
næ inſultanci, quèòd delicatiùs viveret, & ta-
men de abſtinentia gloriata eſſet; paucis re-
ſpondit: Cbriſtus Dominus non multum atten-
it, qualia quis ſumut, modò vetita non ſint,
& pura intentione, ſeu ex vera charitate cum
moderatione, & ubsque inordinato deſiderio
quaxue ſumantur. Conſuetudo bonæ educationis
quandoque tenenda eh, ne caré gravius infir-
metur. (2) Quemadmodum enim vilibus e-
ſcis immoderatè ſumptis temperantia lædi-
tur, ſic & abſtinentia inter epulas quoque
locum habere poteft, ſi ſobriè ac frugaliter
iisdem utamur. Qui absque delesctu delica-
tis, utl vulgaribus, absque delectationis quæ-
ſitu moderatè veſcitur, majus mortificatæ ſen-
ſualitatis prœſtat indicium, quàm qui fabis &
oleribus avidiùs inhiat comedendo.
Nunc ad linguam àùt ſermonis miniſtram
veniamus. Lingua inquietum matum, plenum
veneno mortifero; (a) cujus peccata ſi quis
eliminaret & mundo, potiorem malitiæ mate-
ri

(?) Bloſ. Monil. ſpir, c. 8. (ℳ) Jac. 3. 8.

Ceumcun
ehNen
wlnEe!
Celuogte i
Fnnmearen
1a sre

1
.

Propunnail
erros n
nnum un
Uenn lan
ich od
Al enpors
nhlecannn
Mfebr
0e Dnnik n
Gtunlintir

Aunis fheen
Minn tſen ncen
n n, Mlln t

4

1R unn /t

r u, unitit, a,
Inrtimnm An
elhloteicleitnn
en mun iſfe.
Cun erin hübg e⸗
enyenn ſd
erenlis guoce
Udren ugale
Ale Ceen Cekee⸗

DE MORTIFICATIONE. „f
riem & medio ſuſtuliſſet. Pleraque certè pec-
cata hominum linguæ debent vel initium,
vel progreffum, vel Propagationem ſaltem
ad plures. Alia peccata, ſi interna ſint, ſo-
H nöcent peccanti; ſi externa & gravia, in-
flictà pœnâ coërcentur; ſola peccata linguæ;
niſi admodum ſint enormia, tranſeunt impu-
nè, ideoque paſſim graſſantur; ac interim
uno ictu duos vulnerant; loquentem nimi-
rum & audientem, & ſi detractoria ſint, eti-
am tertium graviter ſauciant. Ex quo intel-
lectu facilè eſt, quàm enormiter per inconſi-
deratam garrulitatem, & incontinentiam lin-
guæ offendatur DEus, & quàm meritò gra-
tiam ſuam illis ſubtrahat, qui tam incautè;
quodcunque in buccam venerit, effutiunt.
Nimirum ex abundantia cordis os loquitur;
& qua quisque paſſione laborat, eam, verbis
ſupernatantibus, linguâ manifeſtat. Uul ma-
num ſtatim admovemus loco, ubi nobis do-
let, ſic illud lingua plerumque tangit, quèò
malè afficimur. Sic ægritudinem noſtram
propagamus ad plures, & venenô domeſticòô
exteros quoque inficimus. Et ſi non ſemper
damnum tam grave eſt, ut vita animæ peri-
elitetur; ſemper tamen in audiente hæret a-
liquid, quod ipſi, aut tertio noceat, & ſuc-
ceſſu temporis, datâque occaſione alterutri
notabile damnum gignere aptum ſit.
Non fruſtra igſtur Pſaltes Regius oravit:
Tone Domine cuſtoqiam ori meo, & oſtium
circumſtantiæ labiis meis; nec declines (id eſt,
de.

72 PAkRS I. CAPUT IV. §. 3.

declinare ſinas) cor meum in verba malitiæ: (G)

tot namque in loquendo circumſtantiæ obſer-
vandæ ſunt, ut citra labem levioris ſaltem
culpæ mentem noſtram longiori ſermone vix
Pandamus alteri, niſi inſigni jam perfecéctionis
gradu emineamus. Qui verbo non oyendit,
hbie perfectus eſt vir. («) Aut enim loquens
Paſſioni alicui occultæ obſecundat; aut amo-
re placendi hominibus aliter loquitur, quàm
ſentit; aut ex inconſiderantia dicit tacenda;
aut ipſo loquendi pruritu inadvertenter ad ea
dilabitur, quæ abſentis exiſtimationi nonnihil
derogant in mente audientis, præſertim ſi ab
altero, velut accepto confidentiæ pignore, ad
hujusmodi diſcurſus inducatur. Sic alter al-
teri affricat ſua mala; & ſi alia abſint, oſten-
tationis cujuspiam, & vanæ complacentiæ
labeculam multiloquus vix effugiet; dum non
minoris prudentiæ, ingenij, aut propitatis o-
pinionem, quàâm alius quispiam, ſibi conci-
liare cupit: & eo ipſo, quòd citra neceſſita-
tem verba multiplicat, in ſua ſibi facundia

complacere graphicè oſtendit. Verbo: In

multiloquio non deerit peccatnm. (dd)
Quare niſi diligentes hic agat excubias ti-
mor Domini, & conſtans ac ſincera DEum
nunquam offendendi voluntas, vix erit, ut
diutius loquens in uno alteréôve non offendat,
& aliqua poſteà deprehendat, quæ ſe dixiſſe
nollet. Ut non immeritò ſapiens ille Senecio:
Pœnitet me ſæpe locutum fuiſſe, tacuiſſe nun-
quam.

( Pf. 140. 3. (c) Jac. 3. 2. (4) Prov. 10. 12.

Unt ratnne
lode el
ſer eunm een
Nenn Cogs l
Onbls,erinn

1 yamn ao
1

bserun lin

fithlolenn
I eE
1,Ceh one
Kmne min e
Pkckoren Snn
Uemm. Uin
ten aud n
lteinigli
fimfcnaril
kertoonnen

id oce en

elenns. Cui

tur Uune ſen
Chle alk an
laſrents ſen
ben And

0
—

(W . 4
WDl „.
iun niyungt,
L uunenir,⸗
hin,

.—
Wone
A

M

Bwiler oonnn g
Lincheneneri
Belläimmoninond
Tang, Nrlnnint
Enir galote
Menur, e Aere
Ain nr, ober
Lnne oon,icenie
Nefiet;m
ni, protnts⸗
uopinn, Odi cohet
Man kerelit

a ia Kcund
Uendt Verbo:
Getn.0
atacubine
nnh iw etih
enOkene
ele

DE MORTIFICATIONE. 73

quam. Cum DEO duntaxat & Sanctis ejus
ſecurè loquimur quamdiu nobis libet; cum
creaturis autem appidò difficile eſt, in longio-
ri confabulatione linguæ ſic moderari, ur ne-
ceſſitatis, utilitatis, & charitatis limites non
aliquantisper excedantur. Quoniam omne
verbum otioſum; gquod locuti fuerint homines,
reddent rationem de eo n die Sudicij. 6)
Inde eſt; quòd Sanctiſſimus Legislator no-
ſter etiam de bonis & ſanctis ad æœdificatio-
nem eloquiis ſuis diſcipulis; Præſeèrtim juni-
oribus, raràm vult concedi loquendi licenti-
am, optimè gnarus; in ſänctis etiam collo-
quiis facilem eſſe eorum lapſum, qui à paſſio-
nibus necdum ſunt expurgati; & dum pro
affectu ſuo liberiùs loquuntur; periculum a-
dire, ne de rebus ſanctis non ſancte loquan-
tur, id eſt; non eo modo, intentione; & af-
fectione animi; qua loqui decet eos; qui ad
Perfectionemi Sanctitatis ex inſtituto tendere
obligantur. Utinam hi omnes jam modò
videant, quod pius ille, & ante alios humi-
litate inſignis Aſceta, Zacharias nomine; mor-
ti jam vicinus vidit; qui cum ab Abbate Moy-
ſe interrogaretur: Quid jam vides; fili mi!
placida voce reſpondit: Video nil melius eſ-
ſe ſilentiũ. Cui Moyſes: Rectè dicis, fili mi!
fruere nunc ſilentio tuo. Et egreſſa miox
corpore felix anima rectà ad cœlum ferri vi-
ſ eſt. ()
Poſtremus ſenſuum
Sient. Sankt. Comp

— —

(e) Math. 12. 36. (Y) V. Pr. 1. z. c. 15.

eſt factus; qui cùm
G 10.

77 PARS I. CAPUT IV. §. 3.

totum corpus pervadat, ampliori cautela in-
diget. Huic domando aptiſſima media ſunt: Uon

. . .. . . moobrrn
moderata jejunia, labor diſeretus, aſperitas Aiuuncgr,

veſtium, cilicij, flagrorümque uſus, longio-

res vigiliæ, ac eorum, quæ quotidie occur-

runt, incommodorum alacris tolerantia; quæ

omnia quò occultiùs, ed exercentur ſecurius.
Nemini unquam, nec domeſticis quidem des.

rrlucl,

Eeetnh

Saleſij in eorpus ſuum auſteritate quidquam Psihlenen

ſuboluiſſet, niſi miniſter à cubiculo aliquando
reſiduam in pelvi aquam ſanguineam, qua
cruentum flagellum ſolebat eluere, detexiſſet.
Nec cilicij aut ferreæ catenulæ, quibus in cor-
pus ſuum animadvertebat S. Gallus, ullam, dum
viveret, notitiam habuerunt diſcipuli. Nec quis-
quam credidiſſet celebrem noſtri temporis
Abbatem, in ea qua erat ætate, tam ſibi fu-
iſſe ſeverum, niſi in jam defuncéti lumbis altè
immerſum, & pene obductum carnibus cili
cium ferreum fuiſſet deprehenſum.
Interim ejusmodi corporis afflfictationes
ceu media non ita ſectanda ſunt, ut nulla ra-
tio finis, qui charitas eſt, habeatur. Indi
ſcretæ namque mortificationes ac pœnitentiæ,
præſertim propria electione ſuſceptæ, ſemper
ſuſpectæ ſunt. Chriſtus ipſemet S. Birgittæ
conqueſtus eſt: Quidam, inquit, ex proprio
ſonſu, non autem ex Spiritüs Sancti inſtinctu
tam immoderatè carnem ſuam ad tempus afti
gunt, ut poſted longo tempore ſint & ſibi ipſi
