delectabaris in vanitatibus contra meam volun-
tatem; ita modò tibi moleſtæ ſint variæ perver-
Jaæqgue cogitationes contra tuam voluntatem.

H 4 Cer-
() Bloſ. Monil. Spir. c. 7. () 2. Cor. 12. 9.

96 PaAkRS I. CAbUT V. §. 3.

Certiſſimè enim ſeire debes, malas cogitationes;
quibus mens reluctatur, &O quas deteſtatur, eſ-
Je purgationem unimæ, atque coronam. Si tu
illas probibere non potes, fer patienter, ac vo-
Iuntate eis renitere. Et quamvis ipſis non con-
ſentias, time nibilominus, ne inde ſuperbias &α

cadas: nam guicunqgue ſtat, Jolius OEl virtu-

te fat. 6i)
Ex quibus planè intelligas, quâm neceſ-
ſaria homini hac in re ſit humilitas, tum ut
rarius ac mitius tentetur, tum ut tentationem
citra noxam eluctari valeat. Cùm etenim hu-
militatis vel obtinendæ vel conſervandæ gratiâ
ejusmodi tentationes à DEO permittantur:
malè ſibi conſultum putet, quisquis vanè ſibi
complacet, ac potiſſimùm obtentà aliquâ gratia,
aut conſolatione ſenſibili, aliis ſe meliorem, &
in futurum à tentatiouibus ſecurum exiſtimat.
Maximam verò timendi caufam ij habent,
qui alios in hac materia temerè judicant, aut
propter ejusmodi lapſus contemnunt; ne vi-
delicet malo ſuo diſcant alienæ compati infir-
mitati, & deſerti à gratia ipſimet evadaut mi-
ſerabile fragilitatis humanæ paradigma.
Nemo itaque nimiùm ſibi fidat, aut con-
veriatione, vel actione incauta ſibi ipfi peri-
lumn accerſar. Non dormit diabolus, nec
aro adhuc mortua eſt, etiamſi longo forſi-
in tempore nil caſtitati contrarium experta
ſit. Domelticus ille hoſtis, quem in ſinu ge-
ximus, levi occaſione à dœmone inſtigatus
quan-

—

N1

Prinei
am itni
Gcle N

bonnen

1a und d
Ule hete
1dn Der
6gundo
s NVuun
d Neen
fonez ne
gi ſenngg

Totloen 0
Aglgenin,
Uer Cecaſon
n excigt.
Uluin.
linen ke
te Celrtene

Nseſc.

Ee huniig m
En n It tenuir
i (Merin
eklannrfaogegn
9
31 vemin
Uun, gggui ene
Nbrmitigigen
1 üslemeioren,
Dubaunmenibin
Gdd aldn ihben,
Ernen ikmn, an
Gommmmmn, N
Tenn Concta
Dünenechnt
u min

We menn l

lebaine.
NO WI

19
⸗

DE TENTATIONIBUS. 97

quandoque, ex inſidiis incautum aggredi,
& dum nil minus cogitat, ad lapſum poteſt
impellere. Malitiam ſuadet occaſio, quæ li-
cèt hominem fragilem non faciat, tamen
quàm fragilis ſit, ſæpe oſtendit. Tu ergo,
ſi ex animo bene tibi vis, occaſiones quas-

4 . Q .
W. cunque periculoſas fuge, eò ſemper tutior,

quò ab altero ſexu remotior. Interrogavit
aliquando Abbas fratrem lubrieis cogitationi-
bus vexatum: Num loqui ſoleat cum fœmi-
nis? negavit frater, addidit tamen: cogita-
tiones meæ novi veterésque pictores ſunt,
qui fœminas mihi olim notas ad vivum de-
pingunt. Cui Abbas: Mortuas, inquit, non
eſt, quòd multùm timeas, fuge tantummodo
viventes. ()
Quanam autem ratione tentationi carnali,
dum primùm ſe inſinuat, obviandum ſit, jam
videamus. Duplicis generis tentationes hic
diſtinguendæ ſunt: una levis, quæ ſola ma-
læ cogitationis, aut turpis incidentiæ vexatio
eſt; altera gravis, quæ præter turpes rerum
imagines vehementem quoque naturæ com-
motionem, ſive propter aliquam culpabilem
negligentiam, ſuique incuſtodiam, ſive pro-

pter occaſionem periculoſam fortuitò obla-

tam, excitat. De utrâque jam videamus ſin-
gillatim.
Primam tentationem quod attinet, initiis
ſtatim occurrendum, ne ex tentatione levi,
gravis evadat. Ejusmodi namque ordinem
5 teni-

—

(w=) V. Pp. 1. 5. c. 5.

98 PAkSs I. CAPUT V. §. 3.

tentator dcemon ferè ſolet obſervare, ut pri-

mò ſimplicem rei malæ ingerat cogitationem;

quam ſi nobis placere, aut ſaltem non diſpli-
cere videt, gravi mox impreſſione altiùs in-
culcat animo, ſicque phantaſiam ac intelle-
Gum occupat, ut deinceps geminato labore
vix queat expelli. Quamprimum ergo Pri-
mos ejusmodi inſultus advertis, ac primæ ſe
ſe cogitationes inſinuant, ſi eæ ortum habe-
ant à præſenti converſatione, colloquiis, le-
Ctione vel actione non neceſſaria; nullum præ-
ſentius remedium eſt, quàm horum fuga, &

intermiſſio, & in re alia honeſta occupatio. Si
verò tibi, nullà datà causà honeſtè occupato

ſuperveniant, aliud tibi agendum non eſt,
quàâm quod ſuprà de tentatione diabolica di-
Kkum. Solo nempe generoſo contemptu le-
ves ejusmodi aggreiſiones optimè ſuperan-
tur: dum econtra hoſtis tartareus illis acri-
ùs inſtat, quos ad'primos ſuos aſſultus con-
ſternatos trepidare, & vano timore ſemet per-
turbare videt. Certè inimicus nil contra nos
prævalet ſuis ſuggeſtionibus, niſi à nobis ad-
jutus. Juvamus autem, ſi puſillanimitate
dejecti primos ictus excipimus; ipsâque no-
ſtra formidine moram ipſi conce dimus tela
immiſſa altiùus imprimendi. Contemptu ve-
rò teli acies obtunditur, ut penetrare non
poſſit. Contemne tantummodo, & viciſti.
Non magis attende, quàm ſi nil audires, nil
ſentires, nil adverteres, & inſtar aſpidis ſur-
dæ & obdurantis aures ſuas ad incantationes

dœ-

Cuuordi⸗
ſennaſhihe
o Nuk

eig Mn

1 e

PNence nn

S
Piuot, n
Alermon
uan i
msimgin
nnoroſie
En myitr
nunpde

ele t e⸗

—

8 Memne⸗

Aalin gi

Ten-. 1 e
Ler onn 1

Atgtlani nline
En tonntn,
rftoennn
MWharke oun
A enin n
lune ebolcs .
nl, nenotn !
ns int Ihern
unmmd I

.

DE TENTATIONIBUS. 99

dœmonis immotus perſiſte, atque in cœpto
tuo opere imperturbatus perge: crede mihi,
tota vis ac fraus dœmonis, ut fumus eva-
neſcet.
Fuit, qui mehioris vitæ initio ab hujusmo-
di incidentiis, fœdisque imaginibus ſatis fre-
quenter moleſtaretur: qui dum aliquando fu-
ſis ad DEum precibus, ut ab hujusmodi co-
gitationibus liberaretur, ferventius inſiſteret,
ſenſit ſibi quaſi in aurem dici: Fac moddò dia-
bolo, quod antehac mihi feciſti, & quietus
eris- Statimque intellexit demonem contem-

ptu vincendum effe; atque in cœpta virtutis

ſemita ipſi pergendum, ac ſi nihil ejusmodi
ſuggeſtionum ſentiret; quemadmodum olim
in præteritæ vitæ licentia Divinas inſpiratio-
nes ſurda quafi aure exceperat, ac Spiritui
Sancto ad meliora vocanti reſtiterat. Adeò
verum eſt, quod S. Philippus Nerius dicere
ſolebat: In pugna lubrica ſoli deſides evadunt
victores; illi, inquam, defides, qui huic ho-
ſti non dignantur reſpondere, minùs directè
repugnare; ſed ſolo contemptu hoſtem exci-
piunt, & nihil agendo vincunt.
Aliter non nihil agendum in tentatione gra-
vi, quam videlicet non tantùm vehemens rei
turpis imaginatio, ſed brutalis etiam ſenſuum
commotio ſic comitatur, quod ratio ſeu intel-
lectus graviter obfuſcari, & ſenſualitas jam
quaſi triumphare videatur: quod conringere
poreſt cum vel ſine culpa hominis. Si nam-
que hæc tempeſtas oriatur ex facto alieno,
vel

100 PARS I. CAPUT V. §. 3.

vel occaſione penitus improviſa, ita ut homi-
nem nil mali cogitantem, aut ſuo fungentem of-
ficio carnalis tentatio ſubitò invadat, ac dele-
ctatio vehemens in appetitu inferiori ſeu ſen-
ſitivo ſubſequatur ratione ſeu appetitu ſupe-
riori quaſi inconſulto: culpâà penitus vacare
poteſt, cùm ejusmodi motus primd primi in
noſtra poteſtate non ſint; dummodo ratio,
ſive appetitus rationalis non conſentiat, ſed
quamprimum ſui iterum compos eſt, aver-
ſetur & contradicat.
Quod ſi ejusmodi gravis tentatio ex aliqua
negligentia vel culpa hominis eveniat, utputa,
ſi ſe periculo, quod prævidere poterat, ſponte
expoſuit, vel per ſenſuum incuriam, curioſi-
tatem intempeſtivam, colloquia parùm hone-
ſta, lectionem non neceſſariam materiæ lubri-
cæ; aut quod frequentius eſt, per primarum
cogitatlonum, ac obſeœnarum imaginum ali-
qualem admiſſionem, quatenus nempe eyius-
modi non ſtatim ex animo reſpuit & contemp-
ſit, ſed ſocorditer agendo quadântenus per-
miſſivè ſe habuit: in hoc caſu tentatio culpâ
non caret, quæ pro ratione majoris mino-
risve advertentiæ & negligentiæ gravior aut
levior cenſenda eſt.
Undecunque autem tentatio ortum habeat,
animus aut arma nunquam abjicienda ſunt,
ſed ante omnia cauſa vel oecaſio tentationis,
ſi etiamnum duret, abrumpenda & deſeren-
da eſt, ſi nempe talis ſit, quæ ſtatui, officio,
aut obligationi tentati minus bene conveniat.

Tum

6mimsſupn

ieg er

1

re
. 1 Cn

irlerbr
ri den⸗

migenimn

ClN, U I

6 lqnsth
6 r
end .
Minen
ne lenpon
omn pee

i Mens,in
Wetum de
Atuimn nn
Ne, muneude
oe ennte
iis ſet D
Enwor denm
Ninus his .
Penber,

unig ileo n

n

wnneſtlit n

Alere,ornr,hn

Amn iennim, ouni
lonin vrimton
Ammmmunne kn
iek emumnn

Eunmn Iugbim d.

uurns inne els
oneſut Cconem
An dnnni
eCIn EN
mine niſne
ipene in

Etennnroerti

DE TENTATIONIBUS. 101

Tum cognitione momentanea vilitatis & in-
firmitatis propriæ habita, mox filiali fiducia
animus ad DEum elevandus, ac præcipuè ad
Chriſti vulnera, & ſinum Matris Virginis
confugiendum eſt, & eò potiſſimum conni-
tendum, ut ſua menti redeat ſerenitas, no-
tas aliquas abviâsque fidei veritates, ac mor-
tis & noviſſimorum memoriam breviter re-
colendo.
Id interim modis omnibus cavendum, ne
tunc temporis, dum fervet tentatio, directè
cum ipſa pugnetur, talium rerum turpitudi-
nem, vilitatem, aut malos effectus recogitan-
do; hoc namque foret periculoſiſſimum, &
tangendo hanc picem animéô etiam abjiciendi,
mens magis adhuc inquinaretur: ſed indire-
ct duntaxat obiccenus hic hoſtis debellandus,
& à rei turpis gitatione animus avocandus
eſt, e. g. per vivam DEl præſentis, Chri-
ſti patientis, aut noviſſimorum memoriam.
Nec etiam hac pugna durante reflectendus
eſt animus, minùs diſputandum cum dœmo-
ne, num eousque ſatis repugnaverit, nec ne?
hoc enim poſteà, ſedata jam tempeſtate, tu-
tius fiet. Ejusmodi namque reflexione ve-
terator deemon aliud pon quærit, quâm ut
animus his ſordibus magis ſe inquinet, ac
perturbet; & dum eluctari vult, inſtar avium
pennas viſco magis implicet, ac demum ſpe
evadendi penitus abjecta ſe dedat captivum.
Nunquam igitur in tentatione utcunque ve-
hementi, & noſtra etiam negligentia accerſi-
1I2

102 PaARsS I. CAPUT V. 6S. 3.

ta animus omnino deſpondendus eſt: nam
qnamdiu peceatum, ad quod tentamur, no-
bis diſplicet, procul abſumus à conſenſu: di-
ſplicet autem, quamdiu media repellendi in-
quirimus, & adhibemus. Sine conſenſu au-
tem rationis ſuperioris ſenſus utcunque ve-
hemens appetitùs inferioris nil nobis nocebit.
Tot ergo illicia, & incitamenta peccati, quot
velint, animo objiciant inimici, ſæviat caro,
ringant inferi: ad conſenſum tamem nos co-
gere non poterunt, mſi ſponte velimus, &
abjectô ſcurò⁶ bonæ voluntatis ultro dedamus
nos ipſos. Senſus nempe non nocet, ſi ab-

ſit conſenſus, nec DEus ullâtenus proptereâà

offenditur, ſi nobis repugnantibus tentatio in-
graveſcat, quin imdò ipſemet in cordis noſtri
intimo reſidens pugnæ hujus ſpectator & ad-
jutor eſt, facitque ſuãâ gratiâ, ut ſpiritus car-
ni tandem prævaleat, & bona voluntas DE-
um nunquam offendendi de hoſtibus univer-
ſis feliciter triumphet. Quod Chriſtus ipſe-
met S. Catharinæ Senenſi teſtatus eſt, dum
poſt pugnam graviſſimam eam inviſens dixit:
Quando cor tuum ſordidis cogitationibus abun-
dabat, ego intus in medio eius latikabam, & ef-
Kiciebam, ne illis conſentires. Permittebam te
tentari, quantàum ſaluti tua expediebat; ut me
adjuvante vinceres. (n)
Quod ſuprà diximus; tentatione durante,
rerum carnalium vilitatem, vanitatem, ac fœ-
ditatem animo revolvendam non eſſe, nolim
ed

—

(=) Bloſ. Monil. Spir. c. 7.

Clichone l
Euimuſn
ulii
iecen
monnm,
ninduele

VNHun Gd

Ked
Ohrtnänec
ohig
ſetocenlok
un io ſern
UArnenn
mue
A lert
Eiitlcunr
idelti oomneg
Rülor on
Wnhen Uc

benulang
Ie Nodd
ſe lot ſcn
Dencogreon
N Artent in
n teyenes,
ul Crpori
Unnna cuts
glunn honor
NN

Conellimn il

Unmns Aocat
Mrr I Muh,
Ebllarng pn
Pnumbus enetid
CNs et

N.
5
5

.
heltor
lhiinser

ehir
igi
bon fauns ⸗
ͦ Edoltusnger⸗
(k Cnttsn
Gein ER dd
namimletn
tiriue
zeulrtnin,

. l,,
eg

H
ru
.

PP

emm eiklll
, m llltn 1

DE TENTATIONIBUS. 103

ed intelligas, quaſi nullo id tempore licitum
conſultumve ſit: quin imò pacis tempore,
& animo penitus pacato fortè non abs re fue-
rit, ejusmodi obiter ſaltem & contemptim re-
cogitare, ut concepto exinde perfecto odio eo-
rum omnium, quæ ad hæc quoquo modo poſ-
ſunt inducere, ad primum ſtatim objecti carnalis
intuitum quaſi à facie colubri refugiat ani-
mus & exhorreſcat: ut dum creata aliqua pul-
chritudine carnaliter ſe tentari animadvertit,
mox ſibi ipſi perſuadere poſſit, ſerpentem in-
fernalem ſub hac larva deliteſcere, ut incau-
tum ſuo veneno inficiat. Quàm parùm igi-
tur cacodœmon perſonatus, ſi noſceretur, in
forma utcunque elegante neminem ad fui a-
morem pelliceret: tam paruùm pulchritudo il-
la ac amænitas carnalis, ſub qua dœmon re-
vera inſidiatur animœæ, hominem ſanæ men-
tis, ac ſui compotem movere debet, ſi pro-
bè intelligat, quantum ſub hoc Schemate ma-
lum lateat. Et quid demum eſt caro etiam
formoſiſſima, niſi talis materia, quæ in ta-
bem ac ſaniem propediem eſt abitura? Quæ-
re modèòè illas pulchritudines, quarum amo-
re tot ſcelera commiſſa, tot cædes & bella
quandoque orta, & quarum gratiaâ tot animæ
jam ardent in inferno: vix pulveris pauxil-
lum reperies, & ſemeſa à vermibus oſſa. I-
mò ſi corpori exquiſitiſſimæ formæ extima
duntaxat cutis abſtrahatur, quid eſt, niſi o-
culorum horror, & averſionis objectum ?
Jam quod ipſam deleéctationem carnalem atti-

104 PARS I. CAPUT VI. DE DIFFID.

net, tanta ejus eſt vilitas, ut hominem planè
bruto reddat ſimilem, & ſola ſui memoria

cuivis ruborem incutiat; ut meritò neo-con-

verſis ſuis Apoſtolus: Quem fructum tunc ba-
buiſtis in illis, in Koizue nunc erubeſcitis? (o)
Vix incipit, jam deſinit; & cum Regio illo
Juvene illico exclamandum: Guſtavi paulu-
lum mellis, & ecce! morior. () Mors nem-
pe juxta introitum delectationis poſita eſt. (4)
Sic viliſſimaà breviſſimäque voluptate perdi-
tur felix, & infelix emitur æternitas. Mo-
mentaneum quod delectat, æternum quod
cruciat.

CAPUT VI.
DE

DIFEIDENTIASDUI, ETF CONEIDENTIA
IX Déo.

Idimus hucusque, qua ratione tentationi-
bus tam à natura, quàm à dœmone ex-
citatis occurrendum. Felix ac ter beatus,
qui ſuam erga DEum fidelitatem hoſtibus ſuæ
ſalutis fortiter repugnando teſtatam reddit, ac
ſimul honorem ac gloriam ſui Redemptoris
generosè propugnat; ut Chriſtus ipſemet S.
Mechtildi faſſus ſit: Homo, qui tentatur, quot
tentationes in nomine meo ſuperat, tot in meo

cupi-

(o) Rom. 6. 21. („) I. Reg. 14. 43.
(7) S. Bencd. Reg. c. 7.

n, monignn

Ge

urpon

Crnakey

1 COrtoren
Voonet
Aod ann
ſt mrne⸗ n⸗
Tropn hen
Nonnt i

4

1ceniinun
Cnla Dls pl
Nühoniidbuseer
UNNEdoeumon
Gln Kongs
Genn, An
ertlikig
entmrconpnn
n Ger coorien
nn inerin
lenikenconter
nftenni in
l dnen

ole ßhenr

—

Mnin Dlenitg
i, eemun

Uf.

TTCNNNNENA

Nr

in tninnetennti
1 umt Condet
. s N
Aumeete

ed ſel CcN
WNel

ll

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 105

cupite gemmas ponit. Unde plerumque in re-
munerationem victoriæ à ſe ipſo reportatæ vis
paſſionum ſenſim minuitur, econtra ſpiritus
roboratur, ac ſupra carnem eatenus rebellem,
ipſumque dmonem malorum omnium incen-
torem incipit dominari. Dum ex oppoſito
tentationibus ſuccumbens hoſtes ſuos quoti-
die fortiores, ſuamque reſiſtendi virtutem red-
dit debiliorem.
Unum eſt, quod in hac pugna victori ſe-
dulò cavendum, ne ipſa victoria ſibi occaſio
ſit ruine. Uſitata ſiquidem mali dœmonis
ſtropha eſt, hominem, quem vitüs ſuperare
non potuit, ſuismet virtutibus agere præci-
pitem; dum eum ad propriam complacenti-
am, nimiämque de virtute præſumptionem
inducit, non ignarus, hanc exaltationem ani-
mi eſſe certiſſimum ſecuturi casũs prodromum,
quando DEus ipſe ſuperbis reſiſtit, qui non
niſi humilibus dat gratiam. Ut igitur ab hoc

malo malorum omnium peſſimo, ſuperbia in-

quam, ſecurus ſis, continua de te ipſo diffi-
dentia, & in DEO ſolo confidentia tibi tam
eſt neceſſaria, quàm homini ad vitam conſer-
vandam continua reſpiratio. Quemadmodum
enim aêr continuò attrahitur, & iterum emit-
titur, ut interiora vite organa in motu ſuo
identidem conſerventur: ſic diffidentia in ſe,
& confidentia in DEO reſpirationem illam
conficiunt, qua vita animæ & ſanitas 1piritua-
lis integra conſervatur. Ut autem folidam
tui ipſius diffidentiam confidentiæ in DEO
Scient. Sanct. Comp. I præ-

106 PARS I. CAPUTVI. §. I. DE DIFFID.

præſuppoſitam conſequaris, cumprimis ve-
ram ac genuinam tui ipfius cognitionem ha-
beas oportet. Sit ergo

9. 1.

De vera ſui ipſius cognitione.

WV quis ſe exiſtimat aliquid eſe, cum nibil ſit,
ipte ſe ſeducit. (a) Tota deceptio hominis,
quèòd nimium ſibi tribuat, ac temere de ſe
Ppræſumat, hinc provenit, quia putat ſe ali-
quid eſſe, cùm tamen nihil ſit, nihil habeat,
nihilque poſſit à ſeipſo: unde ſi veram ac ſin-
ceram ſui cognitionem continudò haberet, nun-
quam vel in minimo ſe extolleret, aut de iis
omnibus, quæ videtur habere, vel minimum
arrogaret ſibi ipſi. Quid ſuperbis terra & ci-
nis? C) nunquid de nihilo? ex te ipſo nem-
pe nihil es, & à Creatore tuo extractus & ni-
hilo mox iterum recidéres in nihilum, niſi
gratuita bonitate is qui creavit, perpetim eti-
am conſervaret. Cùm ergo ex te ipſo nihil
ſis, etiam ex teipſo ſolo potes nihif, videli-
cet peccare. Bonum autem vel minimum ſi-
ne gratiæ auxilio facere non potes, imò nec
cogitare quidem. Tam enim ex te ipſo ad
omne malum pronus es & proclivis, atque la-
pis ad caſum deorſum, ni teneatur à quo-
quam: nec ullum excogitari poteſt malum,
quod non patrâſſes, & patrares amodò, ſi à
9ra-

(4) Gal. 6. 3. (5⁵) Eccli 10. 9.

Nl

ent
aniin u
ſnpmnb
N e N
Eenlken,

nes G
lmman Cen
Sdokcrornt:
1e niumn

n ſeer ei

Oriiſe

zytepmgenn,

e in vnorcent
Flole dcckelcat 6

R, NKin.

ll Dllamm

Uls hinunn
Ulkriſino
n ioDer
Gnsinl
elinlinne

3

Hpoalaee;

re mnins
3

W

UIN SOI, & CONFIDENTIA IN DEO 107

Nlan
(odie⸗

M gratia deſertus relinquereris tibi ipfi. Unde
N Wuun ergo inflari, aut extolli potes animo? Quòd
A ſi jam peccata in DEum tuum admiſſa recogi-
tes, quibus te reddidiſti indignum, quem
ferra ſuſtineat, dignum autem, quem creatu-
r& omnes odio habeant, & inſeéctentur, at-
que illatam Creatori ſuo injuriam junctis viri-
bus ulciſcantur: Omnis ſtimatio quauntulacun-
rin,G,mi S6 Mminima in vede nibileitatis tux in ater-
ulrmn Vum bereat neceſſe eſt.
An r et „ IID0 fſi nullum unquam gravius peccatum
mwen u admifiſſes, adhuc præclarior te humiliandi
Miii ty nlit cauſa foret prœæſtita hæc tibi immerito gratia,
Quæ ſola infirmitatem tuam rerinuit, ne rue-
res in peccata. Nam qui plura à DEO acci-
pit, eò ſe pauperiorem æſtimare debet; cùm
inbar gniin debitum, cui exſolvendo Par eſſe nequit, ma-
lileirc'⸗ gis inde accreſcat: & omnes humiliare ſe de-
Eels eee bent, quòd ex ſe nihil fint, nihil habeant, ni-
Eihtn hil poſſint; illi vel maximè ſe humiliandi cau-
Eum Mhndt ſam habent, qui cùm itidem ſint Pulvis & ci-
nmn, nis, ac ex ſe nihil, à potenti tamen ac libe-
e rali DElI manu præ ahis ditantur, ac ſuper
Ne ahios ſublimantur.
S IIIuſtriffimo hic nobis exemplo eſt Beatiſ-
nuu ſima Virgo Deipara, quæ licèt à primo con-
E&6 CCeprfionis inſtanti tam miris à DEO favoribus,
Ant⸗ ac gratiis prorſus fingularibus cumulata, ar-
que Divino lumine illuſtrata intelligeret, mun-
di Redemptorem prôpediem eſſe naſciturum,
ipfaque ardentiffimis votis ac precibus pro
u acceleratione hujus promiſſi continuò inſta-
. I 2 ret:

„/ 7 4 .
1* Mige

N

n.

1e Mel ferm 1

Io8 PARSI. CAPUTVI.5§. 1. DEDIFFID.
6

ret: tantùm tamen abfuit ab ejus humilitate,
ut vel minima ipſi incideret cogitatio, quèòd
ipſa forſitan in DEl matrem foret eligenda;
ut potius felicem ſe exiſtimaret, ſi inter ancil-
lulas beatæ illius fœminæ annumerari mere-
retur. Quin imò profundiſſima ipfſius humi-
litas, ſi hac de re ipſi incidiſſet cogitatio, in
contrarium prorſus ipſfi ſuaſiſſet; ideò for-
taſſis verbi æterni incarnationem diutius differ-
ri, quòd ipſius indignitas aliquod Divinæ mi-
ſericordiæ poneret impedimentum. Hinc il-
la Virginis humillimæ turbatio, cùm tantis ab
Angelo ornaretur elogiis, ac DElI Mater ſa-
lutaretur, quæ ſe ancillam Domini toto ani-
mo profitebatur. Ita ſanè, quò quisque ma-
gis ſe ipſum agnoſcit, eò etiam profundius
acceptorum à DEO donorum intuitu deſcen-
dit ſemper; ſicut & converſo, quò minds
quis ſe cognoſcit, edò & altiùs in ſuperbia
aſcendit ſemper.
Eſt ergo vera ſui cognitio fons & origo
ſolidæ humilitatis, quæ hominem gratiis à
DEO quantumcunque auctum, ac perornatum
virtutibus ſibi ipſi placere non ſinit, minus ſi
bi fidere, ac magna de ſe præſumere; ſi nem
pe hæc cognitio genuina & ſapida ſit, & non
ſpeculativa tantùm & arida, quæ intellectum
duntaxat afficiat, voluntate interim propriæ
excellenti? immobiliter affixa. Enimvero
quotusquisque eſt, qui non agnoſcat aliqua-
tenus ſuum nihilum, ſeque ex nihilo creatum,
ex ſe nihil habere, nihil poſſe? imò non nul.
li

cn Kennds

ſen, omden
CNenawo
Ntheelhet⸗
occnhunt⸗
celhehye
Walhwemg
Cu, emmunde
nlatuino e
Alrtizie
Ct lan
mmhru:
cninr te
Tmhnr cunne

bimnnneſtnr
Nremtn onne
inuncognie
fſepri luner

lEmi:, gueir
tilelcben

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. 109

li de hac veritate eleganter nonnunquam pe-
rorant, eorumque vanitatem explodunt, qui
ſe putant aliquid eſſe, cùm nihil ſint: ac ipſi
interim nec minimum ſui contemptum æquo

animo ferre poſſunt, & juſtè etiam de aliquo

minus rectè didto vel facto admoniti mox tur-

Anis ticclthhi
ecinennn N
rhmto, cigin
Aleis Dl M
Wlm Domoi on
Alne, go st
1,t imn Moun
Cororun inutn e⸗

eld N nin

A diz n ben

Uamnin inE
1r honien gi
ennn X Mr.
Acetenon d N
ntel Mlmn

nKMu

8

D
. ſe,
. e. r
N I0 e!

UM RN

bantur, excandeſcunt, & ac ſi errare non

ih poſſent, omnem à ſe delicti vel erroris ſuſpi-

cionem amoliri totis viribus contendunt. Non
eſt hœc ſapida ſui nihili cognitio, nec vera &
ſincera humilitas, urpote quæ ſui contemptu
ceu lydio lapide probatur. .
Hæc ferme unica cauſa eſt, quòd multi
in virtutibus non proficiant, & licèt quando-
que gratiâ juvante aliquos virtutis actus exer-
ceant, tentationibus renitantur, ac neſcio quæ
propoſita animo concipiant; mox tamen ite-
rum ad priſtinas ineptias revertantur, & quod
uno die colligunt meritorum, die altera ite-
rum diſpergant: quia nempe vera ac ſapida
ſui cognitione deſtituti Divinæ gratiæ remo-
rantur influxum, quæ vaſa vacua ſemper quæ-
rit; nec ibi ſtabilem locum habere poteſt, u-
bi vanirate ſuique ipſius æſtimatione aut com-
placentia omnia plena ſunt. Unde Chriſtus
aliquando gratiæ ſuæ dona ceu xenia inæſtima-
bilis pretit larga manu protendens, Gertrudi
ſciſcitanti: qualiter ad hæc dona dignè acci-
pienda ſe debeat aptare? dixit: Nil aliudre-
guiro d te, qudi ut evacuata venias ad avcipi-
endum. Et intellexit, quod evacuatio ia ſit
bumilitas, qua ſe reputaret, omnino nibil bale-
3 F6“

110 PARS I. CAPUTVI. § 1. DE DIFFID.

re de meritis, nec etiam aliquid poſſè, niſt ex gra-
tuito dono DEI. (O) Ita eſt: niſi humilitas fi-
dejubeat pro homine, cœleſtes theſauri ipfi
tutò commiti non poſſunt. Hinc quamdiu
humili ſui cognitione deſtituitur, tamdiu à la-
Pſu ſecurus non eſt; nec dona naturæ ac gra-
tiæ ipſum juvare poſſunt, quousque vera ſui
cognitione deſcendat in ſeipſum, & ſapidè in-
telligat, ac quaſi experiatur, & guſtet, à DEO
effle omnia, ſe revera eſſe nihil.
Ergo, inquis, nunquam ex vero ſuüui ipfi⸗
us inire licet æſtimationem, nec dona naturæ,
fortunæ aut gratiæ in ſeipſo unquam reco-
gnoſcere fas eſt? Imò vel maximéè. Ad hoc
te obſtringit gratitudo, ut quæ à DEO acce-
Piſti bona, eidem referas in acceptis. Inte-
rim beneficiorum à DEO acceptorum memo-
ria nos tam parùm reddere debet elatos, quàm
Parùm vile jumentum, quod fortè Principis
ſupellectilem, aut pretioſaà portat, aliis ſe po-
teſt præferre. Quid autem babes, quod non ac-
cebiſti? ſi autem accepifti, quid gloriaris, qua-
KA non acceperis? (d) Redde ergo DEO, quæ
DEI fſunt; & quæ tua ſunt, tibi retine,
videbis ſemper nihilum eſie tuum peculium.
Quæ naturæ aut fortunæ bona ſunt, eo ipfſo
tua non ſunt, ſed commodatò aut precariò à
DEO tibi conceſſa. In donis gratiæ itidem à
DEO accepris, itemque virtutibus & actionibus
honeſtis ac meritoriis inde enatis, quidnam tu-
um eſt? id unum nempe, quod acceperis, nec

50

Ke) Gert. 1, (2) I. Cor. g. 7.

vor, ontl
ſſ
ndne uͤ

eceltnlin
unmnit
Nren gecliſi⸗
Ccumtmenm:
üEmumn
Dkntenn
Cll:⸗Maa.
16 Nncts g

nn nor 1

rlle⸗ lelteri

Unliſinhr

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. III

DEO danti reſtiteris; quanquam nec iſtud qui-
dem ſine gratiæ auxilio, quo permotus es, ne
repugnares. An tu ferres mendici illius arro-
gantiam „ qui liberalem à te acceptam ſtipem,
qua ſuam ſolaretur inopiam, aut veſtem, qua
ſuam tegeret, nuditatem, tanquam ſuâ indu-
ſtria acquiſitam, & ut rem propriam vendita-
ret, quòd à te ultro oblatam non recuſaverit?
Ergo ſi rectè te inſpicis, omnia quæ tibi
inſunt, non tua bona, ſed DElI dona ſunt, ſo-
lumque nihilum tuum eſt, defectus nempe &
peccata, quibus bona illa dona ſæpe depravas.
Eh un Hæc eſt veritas, qua fugatur gloriæ vanitas.
nim Qui in hac veritate ſunt fundati, nunquam
LrAEiIN Poſſunt eſſe elati; ſed ipſa in ſe ona, non d ſe
“ i Foſſè, ſed à Domino heri exiſtimantes operan-
Deumu em in ſe Dominum magnificant, illud cum Pro-
rginn pheta dicentes .„Non nobis Domine, non nobis,
n iini i, Ted nomini tuo du gloriam. (e) Unde & ho-
mendtmt e, norem gradui ſuo debitum acceptant quidem

1
e ac etiam tuentur; at animo interim omnibus
Beneiſ aliis ſe reputant inferiores; nec illos, qui ſi⸗
ea bi ſtant à tergo (famulos nempe ac miniſtros)
E minoris æſtimant, quia, ùt quidam Patrum
een dixit: Neĩfciunt, utrùm in illis an in ſe Spiri-
tus Sanctus gratiorem habitationem invene-
rit. (—) Et ſi quandoque ob rectè facta lau-
antur, mox ad DEum converſi illi omnia,
ſibi nihil de laude attribuunt probè gnari, ſe
niſi fures ac ſacrilegi audire veliat, de bomis
Domini ſibi nihil arrogare poſſe. Ideéque
4 lau-

(e) S. Bened. prol Reg. (f) V. PP. 1. 5. c. 1S5. n. 7 4.

3d
RN.N

ſ f n e
ei W

II2 PARS I. CAPUTVI. §. r. DE DIFFID.

laudes omnes nihil ad ſe ſpectare credunt, ac
eapropter laudantibus nec reſpondent quid-
quam. Laudatus etenim, ſi multis ſe excu-
ſet, & quaſi laudem à ſe amoliri ſatagat,
ſimulatæ humilitatis, id eſt, occultæ ſuperbiæ
ſe reum facit. Verus humilis talis non vult
videri, ſed eſſe tantum. Cæterùm nec lau-
des hominum curat, nec vituperia, illo Fran-
ciſci Seraphici axiomate fretus: Quantàm u-
nusquisque eſt in oculis DEI, tantum eſt, &
non amplius.
Quapropter ſi ſapis, ac tuæ ſaluti conſul-
tum cupis, à vera tui cognitione nulla re
mundi abduci te unquam ſinas; & qudò plu-
res ac majores à DEO gratias & favores ac-
cipis, ed ſemper profundiùs coram ſumma
ſua Majeſtate in vilitatis propriæ cognitione
te inclina, illis arboribus ſimilis, quæ quò
pluribus onerantur tructibus, eò ad terram
propius ſuos ramos demittunt. Hæc Ger-
trudis noſtræ tot à DEO donis ac gratiis cu-
mulatæ fuit conſuetudo perpetua, ut quoties
novo aliquo cœleſti favore præveniretur, to-
ties ad propriæ vilitatis cognitionem ſe ver-
teret, ſibique magis ſemper idedò diſpliceret,
quòd crederet hæc dona indignæ ſibi collata
ſine fructu prodigi, graviorisque reddendæ
rationis, ob ſuam ingratitudinem, cauſam a-
liquando futuram : Unde & inter præcipua
Divinæ virtutis miracula hoc unum ſingulare
credebat, quòd ſe indigniſſimam, utl dictita-
bat, terra peccatricem ſuſtineret. Quæ hu-
mi-

in
nunn in ,
ti iu d⸗
centiiu,

tun hu
Gehie wnur
en bequiin
Lldeur ſe

Unrie virr
Wlun uben
lenimm irn
ſn ſort

1Kicggni

Uninn 4
Cömmennn

Hkſfcir ho

Gorn

nlone

lul lal,

1

tonnlhoib⸗

=

H ete ili er
Uum fus; E
enis tnore
micls cunmn An
ts hrt yniin
Ndt lule e g
mndihn, ANI
Enimn He G
henn, U dlet
re Meſenlkent,

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. rI3

milis ſui æſtimatio quantùm DEO placeat,
Chriſtus ipſi Gertrudi pro alia quapiam per-
ſona devota, quæ ex ſuis precibus nullam un-
quam percipere videbatur conſolationem, in
hæc verba expoſuit: Hic eſt delicatiſſimus ge-

Ktus in ſponſa mea, quo permaximè commovet

affeltum melum erga ſe 3 & convenientiſſmus
ornatus, in quo mihi placet: quia ipfa ſibi in

eun Phkatu ſuo di plicet ; & boc ſibi tantò pluùs au-
ms ginentatur, quantò pluùs oras pro ea. (£)

De diidentia ſui ipſius.

Actò cognitionis propriæ fundamentô ope-
roſum haud fuerit ſolidæ de ſe ipſo diffi-
denti? murum erigere, quo contra omnia
tela nequiſſimi in pugna ſpirituali decertans
reddatur ſecurus. Ideò namque ſibi ipfi,
ſuæque virtuti, & anteactæ vitæ nonnulli ni-
miùm tribuunt, atque in bonis habitibus ta-
lem jam firmitatem, quæ nulli tentationi ceſ-
ſura foret, ſe obtinuiſſe arbitrantur: quia ve-
ra ſui cognitione deſtituti non intelligunt, in-
firmitatem & inſtabilitatem humanam usque
aded magnam eſſe, ut momentum temporis
ſæpè ſuficiat nobis eripere, quod longo tem-
Pore, multéque ſudore ægrè comparavimus;
haud ſecus, quàm domus ampla multorum
annorum laboribus exſtructa, magnisꝗque im-
135 Pen-
(2] S. Gert. 1. 3. c. 72.

1II4 PARS I. CAPUTVI. §. 2. DE DIFFID.

penſis neceſſaria ſupellectili ditata unius horæ
quadrante nonnunquam abit in cineres. Ita
nempe confidentia de ſeipfo (dicebat aliquando
Macario Abbas Agathon ) inſtar fammma ar-
bores & fructus perdit, & omnium malarum
paſſionum mater et. () Hinc etiam alteri cui-
dam fratri perenti confilium, quonam pacto
vitam Religioſam citra periculum quàm opti-
mé proſequi valeret? paucis repoſuit: Tota
vitd tud te gere, qualiter te geſſeris prima die

tui ingreſßsus; & cave, ne unguam capiaris

confdentid tui ipfius. (1)

Mirandum certè, quinam fieri poſſit, ut

vel minimâ ſui fiduciâ capiatur ille, qui ſuum
nihilum limpidè agnoſcit, & ſe ex ſeipſo ni-
hil eſſe, nihilque poſſe clarè ſatis intilligit.
Qui hac cognitione pollet, unius noctis gla-
ciei magis fidendum arbitrabitur, quâm libi
ipſi; utpote quæ plus habet firmitatis, quâm
virtus cujusquam hominis ſibi ipfſi reliéti.
Quot viri virtutum, qui in ſpiritualis vitæ
palæſtra exemplo aliis fuerunt & admirationi,
unica tentatione proſtrati fœdè corrueérunt:
ideò duntaxat, quoôd nimiâ ſui fiduciâà capti,
ideôque à gratia derelicti, minùs cautè agen-
do periculum ſibi accerſerunt: ejusmodi caſus
fanguineis lachrymis non ſatis deplorandos in
vitis Patrum legere eſt. Et ut alia deſint e-
Xempla, fatis ſibi quisque, & tu ipſe tibi quo-
tidiano exemplo es, quanta ſit fragilitas & in-
ſtabilitas humana. Hodie covfteris peccata,
2ð

—
— ₰¶₰

(6) V. PP. l. §. r. 10. n. 82. (⸗J Loc. cit.

7

Foto Gn
ES Cte
ede! Neve
ginn d,
, unen
ſiolte fel
Wenplec
Gelss nnt
ns, tbg
Cispium
oe idi in
fobund care
Cun hommine
Unbinne
Dmooten.
intond le
i Mogrel
Nunstonnns

„4₰

NCe, 1

P
1

= =
=
=
=
S==

SUI, & CONFIDENTIA IN DEO. rI5

& eras iterum perpetnas confeſſa ; nunc propo
nis cavere, & poſt horam agis, quaſi nibil pro-
poſuiſſes. (O) Fortiter te acturum vix non
juratò promittis, & cum Davide in abundan-
tia tua dicis: Non movebor in æternum! &
quàm vilis quandoque res eſt, unde gravis ti-
bi oritur tentatio, & in longè diflimili à Da-
vidis circo tibi fluctuant criſtæ, & ſanguinat
arena? Revera multèò major eſt tua fragilitas,
quâm dici, aut credi pofſſit.
/¾ Nunquam igitur ſecuritatem tibi adpromir-
um teil tas, tametſi aliquos jam in virtutibus Progreſ-
Punil, i ſus te feciſſe, ac paſſionum tuarum dominiaum

l

Klaſit ad tempus obtinuiſſe videaris tibi ipſi. Nec

4 t. 14 /
le M

e er as e Ccredas inimico, ſi magnos tibi ſuggerat ſpi
Nis e ritus, tibique in tua imaginatione Sanctitatis
I n Cujuspiam radios appingat, nullâque tenta-

1 Oen . . D 4
tione tibi amplius ſit moleſtus. Hæc tenta-

e nd tionum carentia graviflima ſæpe tentatio eſt,
. „OQ„ „ . 8
. finir dum hominem ſui ſecurum, propriæque fra
I Ulllcald W .

gilitatis immemorem eo ipſo lapſui reddit pro-
Xximiorem. Veritatem hanc probè noverat
inſignis ille Aſceta, cujus ſingulari in virtuti-
bus progreſſui invidens lavernio infernalis,
dd e transfiguratus in Angelum lucis apparuit, di-
Celeml ſ xitque: En! ego ſum Gabriel Angelus ad te
à DEO miſſus! quid hic humilis frater? nem-
pe in ſolida ſui nihili cognitione fundatus nil
motus hoc nuntio ſtatim repofuit: Erras pro-
fectò, erras; neque enim ad me, ſed alium
quempiam virum ſanctum miſſum te eſſe o-

— (4) Imit. Chr. J. I. c. 22.

Cuna Admirüne

6T coerver
ſen a
dnl

116 PARSI. CAPUTVI. §. 2. DE DIFFID.

portet: is ego non ſum, quem quæris; ego
miſer peccator ſum, indignus cui Angelus vi-
ſibilis appareat. Quo humili reſponfſo per-
ſonatus dœmon ceu turbine abactus diſparu-
it. (1) Heu! quò devenilſlet hic Religioſus,
ſi propriæ fiduciæ glaucomate cæcatus hac il-
luſione dcmonis à ſui nihili intuitu abſtrahi ſe

permiſiſſet?

Nulla igitur à tentationibus ſecuritas, nul-
laque in virtute firmitas, niſi à propriæ fragi-
litatis jugi memoria, & perpeti diffidentia
de ſeipſo. Imdò quò altiùs perfectionis ac ſan-
ctitatis arbor verticem attollit, eò profundiùs
ſemper deorſum in ſui diffidentia agit radices:
Et quo magis bomo (ut ait Patrum non nemo)
DEO appropinquat, eo ſe magis agnoſeit pecca-
torem, (m) infirmum, fragilem, labilem,
ac mille defectibus obnoxium.
Philippi Nerii inſignis ſanctitas, quam tot cœ-
leſtibus favoribus, crebris apparitionibus, do-
n Prophetiæ ac miraculorum teſtatam red-
didit DEus: Et quænam hujus Sancéti Viri de
ſeipſo opinio, quæ fiducia? hanc nimirum
