num intimioris cum DEO amicitiæ fiat occa-
ſio. Id Gertrudi ſuæ diſertis verbis teſtatus
eſt Chriſtus, dum perſonâ quapiam acceptis
à ſe beneficiis peſſimè reſpondente, illud Pſal-
mographi ſecum volveret: Quoniam ſi inimi-
cus meus maledixiſſet mibi, ſuſzinuiſſem uti-
gOue, &c, & proptereà non nihil turbata ad
Dominum confugeret, blandè ipſam ſolando
dixit: „Noli contriſtari, filia! quia ego per-
„ miſi iſta ad tuam ſumam ſalutem. Nimi-
„ ùm enim conſortio tuo, ac comanſione tua
GgS 5, le-

(2) S. Gert. 1. 3 c. 30. §. 27.

22.

30 PARS III. CAPUT VI. §. 4.

ſedula delector, ut eâ crebriùs frui poſſim:
quemadmodum mater habens puerulum
tenerrimè ſibi dilectum, quem ſemper ſibi
deſiderat adeſſe; cùm puer ad contuberna-
les colluſionis gratiâ vule diſcurrere, circa
quælibet vicina larvas, vel aliqua apponit
horrenda, unde puer territus currat in ſi-
num ſuum: ſic ego deſiderans te lateri meo
nunquam deeſſe, permitto, ut amici rui
tibi in aliquo contrarientur: ut dum in nul-
Ja creatura plenam fidelitatem reperis, eò
ardentiùs ad me recurras; quantò apud me
„ omnium delectationum & fidelitatum abun-
„ dantiam ſtabiliorem recogpeſcis. »„(a] An-
non ſola hujus veritatis recordatio ſapidam
nobis gratamque reddat dilectionem inimico-
rum, quorum nempe operâ utitur Divina bo-
nitas, ut nos propiùs ſibi attrahat, intimæ-
ꝗue ſecum familiaritatis reddat capaces?
Nemo igitur miretur, ſi audiat, inimicos
præ amicis diligendos eſſe, cum majori nos
afficiant beneficio perſequendo, quàm ulli a-
mici nobis gratificando aut blandiendo. Eſto,
hoc ipſi non intendant, intendit tamen per
ipſos DEus. Etiam crux Chriſti, per quam
redempti ſumus, ſalutem hominum non in-
tendit; honoratur tamen præ multis alijs,
quæ Redemptori noſtro inter homines ver-
ſanti fuerunt uſui; ided duntaxat, quòd in-
ſtrumentum fuerit pœnale præœcipuum noſtræ
redemptionis. Quidni ergo inimici amors

mn

(4) §. Gert. 1. 3. c. 63.

,n Nrebein

mnicne. N

e niriin h
Acomode
lmmufumd
müſten hon
„E (Mlne,
„4 peenn k
,ſpeciles w!
Kailcet amb
ſilumstlemn
1ofkencerlus
OUibus: giuin
Eeckum er do
Drotectd nun
Natur minn, e
CruN, ib de
poocenn i aun
I. (lmeran
le aii erucet N
Kh dtdi
Minininm
Glfemt le
Qelenoo
Wenn re i

6 —

Ciwen ianto⸗
nbDhite
mt mne.

duän inak

DE AMORE PRONIMI.„‚. 451

& honore noſtro videantur digniores quàm
amici, dum nobis ſerviunt ad obtinendum
tam grande bonum intimæ cum DEO amici-
tiæ. Audiamus ipſa verba Crucifixi: „ Con-
„ ſidera, dicebat ad Gertrudem, quale exem-
„ plum præbeam Eleétis meis in crucis ho-
„ noratione. Nam præ cæteris creaturis,
„ quæ mihi in humanitate mea deſervierunt

„ ad comoda corporalia (ut vaſa, quibus in

„ infantia ſum balneatus, & ſimilia) multèò
„ majorem honorem contuli cruci meæ, ſpin-
„ eæ coronæ, lanceæ & clavis, quæ mihi
„ ad pœnam ſervierunt. Et deſidero, ur
„ ſpeciales mei in hoc me vellent imitari: ut
„ ſcilicet causâ honoris mei, & ſuæ propriæ
„ ſaluris vellent majorem affectum dileétionis
„ oſtendere ſuis adverſariis, quàm benefacto-
„ ribus: quia incomparabiliter majorem pro-
„ fectum ex hoc conſequi poſſunt. „ (5)
Profectò nullò virtutum meritéô ſic exor-
natur anima, ac heroica iſta dilectione inimi-
corum, cujus nempe unicum granum præ-

ponderat toti cumulo aliorum bonorum ope-

rum. Cuùm etenim, àùt nuper vidimus, nul-
la re alia evadat homo ſuo prototypo ſimili-
or, & Chriſto conformior; inſignem omni-
no hæc ſola dilectio, & exinde nata quævis
benigna injuriarum ſupportatio, animæ or-
natum conferat neceſſe eſt. Quèd denuo
Gertrudis exemplo probatum reddimus. Dum
namque pro more ſuo humilis Virgo in vili
fſfſiii

() 5. Gert. l. 4. c. 34.

452 PARS III. CAPUT VI. §. 4.

ſui æſtimatione omni ſe virtute vacuam repu-
taret, Chriſtoque diceret: „Heu! mihi be-
„ nigniſſime DEus, & qualiter ego tantilla
„ perveniam ad te, quæ nec veſtigium cujus-
„ libet virtutis recognoſco in me? Dominus
„ reſpondit: Scisne tamen hoc, quòd ali-
„ quando detrahentium diverſitate moleſta-
„ ris? Et illa: Scio, Domine! quia heu! e-
„ Xigentibs culpis proximis ſæpe fui cauſa
„ ſcandali- Cui Dominus: Ergo ſingula de-
„ trahentium verba ſume tibi loco virtutum,
„ quibus exornata pervenias ad me; & ego
„ compaſſiva pietate mea compulſus benig-
„ nè ſuſcipiam te: & quantò plùs converſa-
„ tio tua ſine culpa reprobatur, ed ampliùs
„ cor meum amatoria blanditate tibi conde-
„ ſcendit: quia per hoc efficeris mihi ſimilli-

„ ma, qui in operibus meis ſemper habui

„ perveriſores. „ (9
Quanto hæc illis ſolatio eſſe debent, qui
licèt ſint bonæ voluntatis, arduis tamen vir-
tutum, aut pœnitentiæ operibus, vel ob na-
turæ infirmitatem, vel ſtatůs ſui conditionem
inſiſtere nequeunt: cùm tam facile ipſis ſug-
geritur medium, alienis ſumptibus ſemet ex-
ornandi virtutibus? Nulli quippe conditioni
aut ſtatui hominum occaſiones deeſſe poſſunt,
quibus ingentia identidem ſibi merita compa-
rent, ſi modò iis probè uti velint. Uti enim
nunquam deſunt, qui adverſentur; ſic & eo-
rum ſingula dicta & facta amanter tolerata in-
e-

(4) S. Gert. l. 4. c. 60.

UAtorumn, dun

6 Cloles
verpeins,
Sts, Nerd⸗
ties gens
d enctlenin
Gotons orrwe
is bigelaion
Nerodhin
0i merno d
luper &en⸗
Molvit, Nern
ni chantsn
cione anen
Cltio, „
tscklorganl
Eccatorun,
orunn heui

Ucs iubemurc
I Ainittimm.
Utbis incndunn
Uenti hanzi
ihis ,
ide Nulin
Clle
m t
1 alceneri,

60

⸗ 6

Anilt
wübonnn,
riöelg
ampliu
o glsnen
w, G
ine thi ant⸗
tiünlkiini.
mitlhi

DE AMORE PROXIMI. 4 3

tegram ſemper offerunt ſegetem meritorum.
Qoties aliquem tibi minùs bene affectum be-
nigè toleras, quoties verbo læſus tacitâ con-
ſcientiâ ſuffers, quoties aliquam injuriam con-
donas, quoties vindictæ cupidinem DEl a-
more reprimis, quoties malefacta beneficiis
redhoſtis, verbo, quoties odientem te dili-
gis, toties ingens tibi accreſcit meritum, quo
multò excellentiùs perornatur anima, quàm
ſi diutinis orationibus, longis jejuniis, cru-
entis flagellationibus temet excruciares.
Nec modò inimicorum dilectio tam inſig-
ni merito ſupplet defectum virtutum, ſed
inſuper delet peccata, & pœnas peccatorum
exſolvit. Præterquam enim quòd cuivis a-
ctui charitatis pro majori minorive ſua per-
fectione competat culpæ ac pœnæ alicujus a-
bolitio, „ nec ſolùm operiat, ſed inſtar ſola-
„ ris caloris conſumat & annihilet negligentias
peccatorum: „ (1) inſuper dilectioni inimi-
corum ſpeciali promiſsò aſſeritur venia pec-
catorum, dum non ſolùm in oratione Domi-
nica jubemur dicere: Dimitte nobis, ſicut &
nos dimittimus, ſed etiam expreſſis Chriſti
verbis indubia redditur hæc conditio: Si di-
miſeritis hominibus peccata eorum, dimittet
&ο vobis Tater veſter cœleſtis delicta veſtra. (e)
Ut adeoque nullum certius impetrandæ vé-
niæ, & ſalutis ſuæ aſſecurandæ ſit medium,
quàâm amoroſa alieni in nos delicti condona-

tio: ſicut econverſo vix evidentius ſubtrahen-
dæ

(42) 8. Gert. I. 3. c. 61. (e) Mat. 6. I4.

454 PARS III. CAPUT VI. §. 4.

dæ finalis gratiæ, & ſecuturæ damnarionis in-
dicium ſit, quàm injuriæ tenax memoria, o-
diumque proximi. Si non dimiſeritis bomi-
nibus, nec Pater veſter dimittet vobis peccatk
veſera, (J) jam dudum à Ohriſto lata ſenten-
tia eſt.
Vigdeant illi, quid agant; qui quàm faci-
les ſunt ad ahiorum diſplicentiam & averſio-
nem, tam ſunt difficiles ad ignoſcendum:
dum levi damno, aut injuria affecti ab altero,
eousque nonnunquam iras coquunt, donee
aceſcant in odia, vindictæque cupidinem ;
quam data quavis occaſione in adverſarios ex-
onerent. Nec interim fibi Religioni ducunt,
aut contra legem charitatis agere ſe arbitran-
tur; quòd juſto zelo ſe duci, & conſervan-
dæ ſuæ authoritati, aut correctioni proximi
id neceſſarium eſſe, aut ſaltem licitum, falsò

ſibi perſuadeant. Sic eunt, ſic orant, ſic ce-

lebrant; nec unquam tamen ex animo recon-
ciliantur proximo. Et licèt in confuſo for-
taſſis & in genere, dum orant: Dimitte no-
is, ſicut & nos dimittimus, ſtatuant, cum
nullo hominum gerere inimicitias, aut vin-
dictam privatam à quoquam expoſcere: ni-
bilominus id, qué olim offenſi ſunt, ſemper
manet alta mente repoſtum; indeque tanquam
ab igne latente ſub cinere identidem exiliunt
ſcintillæ, ut nec vultum, nec vocem hujus
aut illius æquo animo ferre poſſint.
Qudd quàm ſit periculoſum, nemo non
vi-

() loc. cit. v. 15.

e ntus
1ons Ain
onnterifu⸗
teiigeto
Cceret: Din
lor Ninnittim
Oimamn unn
9Valde mune
boc fen!
Ocdm elem
9udch ils,
ſecilè enit
ſs exbihi!
„tione iccero
1ſ inmolentt
Oturbor. (
Wentum (o
nim, 46
1Vicitemn
1Cer dzen
1 ſpont⸗ Or
N Ar I

lalmii
9

5

rimnin

Eenn ent

Heirin chun
Nere alin⸗
Cantnnr
nn wuni

4 AUNe

an tnr.

rmn: Duntt
u, Tun

DE AMORE PROXIMI.‚. 455

videt, qui graviſſimam non fucatæ tantùm,
ſed ſinceræ charitatis proximi obligationem

vel obiter perſpectam habet. Et licèt fortè
deletà per pœnitentiam culpâ, qui tales ſunt,
aliquando deceſſuri ſint: graviſſimas tamen
proptereà pœnas luent, multéôque difficiliùs,
quàm alij quicunque, piorum ſuffragijs juva-
ri poterunt. En! teſtimonium omni excep-
tione majus. Vidit quondam Gertrudis

in pœnis animam cujusdam Religioſi, qui
Monaſterij ſui procuratorem egerat: pro cu-
jus refrigerio dum inter ranaurm
diceret: Dianitte nobis delita noſtra, ficut &
nos dimittimus & c. „advertit jam dictam a-
„ nimam anxium prætendere geſtum, quòd

illa verba

„ valde mirabatur; & cum perquireret, cur

„ hoc fieret? Tale accepit reſponſum: Ego

,, cùm eſſem in ſæculo multùm deliqui in eo,

„ quòd illis, qui contra me fecerunt, non
„ facilè remiſi, ſed longiori tempore me ip-
9, 8

„ ſis exhibui ſerioſum: & ideò pro emenda-

„ tione ſuffero, quòd auditò hoc verbo, qua-

„ ſi intolerabilis verecundiæ anxietate per-

„ turbor. Cùm verdò poſteà in Miſſa Sacra-
„ mentum Corporis Chriſti offeretur pro a-
„ nima, & Gertrudis à Chriſto perquireret:
„ Vicitne anima iſta, Domine! nunc omnia,
„ quæ tenebatur pati? Dominus poſt alia re-

„ ſpondit: Orationes veſtræ tam velociter
2, non poſſunt illi ſuccurrere, ſicut facerent,
„ ſi culpam illam non haberet, quòd in ſæ-
„ culo tam durum, & inexorabilem ſe exhi-
bu-

455 PARsS III. CAPUT VI. §. 4.

„ buit. „ (£) Si diuturnior illa ſerioſitas of-
fenſæ necdum decoctæ indicium tanto hujus
animæ redemptioni impedimento fuit, quid
inveterata ſimultas, & averſio animi, ne di-
cam, inimicitia, quamvis zelo juſtitiæ pallia-
ta, faciet?
Quisquis igitur ſuæ animæ conſultum cu-
pit, ſuasque & aliorum pro ſe preces vult
eſſe efficaces: injurias quasvis & offenſas om-
nibus ex animo dimittat, & inimicos ſi non
magis, æquè ſaltem ac amicos ſinceréè diligat.
Tunc nempe acceptabile erit DEO ipſius ſa-
crificium, ſi fratris reconciliatio præceſſerit.
Et ſi inſuper ſincero charitatis affectu pro ſu-
is adverſariis ipſemet intercedat apud DEum,
illorumque ſalutem ex animo promovere ſa-
tagat: tunc certè res ſuas apud DEum bene
ſitas eſſe confidat, & de ſuorum delictorum
venia ſecurus, impleta jam conditione à Chri-
ſto requiſita, fiducialiter expoſcat: Dimitte
nobis, ſicut & nos dimittimus. Nec dubitet,
quin preces ſuas ratas habiturus ſit DEus,
quando Chriſtus ipſe (quod Gertrudis vidit)
ſuis meritis pro tali apud Patrem perorat.

Cùm enim ad illa verba in paſſione lecta:

Pater ignoſcee illis, &-c. ſancta hæc Virgo in-
timo affectu oraret ad Dominum „Ut illo
„ amore, quo ipſe in paſſione pro ſuis cruci-
„ fixoribus oravit, dignaretur dimittere om-
„ nibus, qui unquam in aliquo contra ipſam
„ deliquiſſent; vidit Filium DEl Patri offer-

) 1I

(42) S. Gert. Il. 5. c. 14.

Urmyid
Gun,
Iimms ſnpt
eipientbbin
elfectig ln⸗
18 Phüpnn
ſen ele hon
he tmione,
68 kliſſer hen
Pfins prriamni
Pe cooſiltd
Ugngtends de
Nrecipi
no, mmon .
Alate gele ie
ODrineenice
ſci iin⸗ 1
Pohen uai⸗
Urfch iau⸗
len lu e

en
l 0

Wtini, N

ieni

nminne

1,Ainmiglen

nien nuutlir
atll ist

innnerli

Mfth Nü

Arpul lin,

numdlte l⸗

lDunee

Unn Wanen
anlireni⸗

Dt Dien

Nin

binms k Nr,

1Crmiie)

A Mrr En
n Penn

„ lrle, ⸗
hl,
Nrr,Ui

,aieket

onmm
uni

lce⸗

„

DE AMORE PROXIMI.„‚. 457

„ re pro ea fructum totius ſanctiſfimæ con-

„ Verſationis ſuæ in emendationem digniſſi-
„ mam omnium, quibus unquam cogitatio-
„ nibus, verbis, & factis contra ipſum de-

,, liquiſſet. „» ()

CAPUT VII.

DE
OR„ ATIONE.

(Qamvis ad omne opus bonum inchoan-
dum, proſequendum, & perficiendum
primas ſemper teneat oratio; adeoque tam
incipientibus, quàm proficientibus, ac etiam
Perfectis ſemper & ubique tam ſit neceſſaria,
ut S. Philippus Nerius dicere non dubitarit:
Idem eſſe hominem ſine oratione, ac animal
ſine ratione; ac Proptereà initiò ſtatim ope-
ris fuiſſet pertractanda: nihilominus attentâ
ipſius præſtantiâ ſimul ac difficultate hucus-
que conſultèò diſtulimus, quatenus præjactis
aliquatenus de amore Divino fundamentis .
de præcipua ejusdem operatione, quæ eſt o-
ratio, majori cum fructu, minorique diffi-
cultate agere liceret.
Orare equidem conceptis verbis, aut ſim-
plici petitione neceſſitates ſuas coram DEO
deponere, ejusque implorare auxilium cum
ſuperficiali aliqua ad DEum & Divina atten-
Scient. Sanct. Comp. H h tio-

() 5§. Gert. 1. 4. c. 2 .

4538 PAkRs III. CAPUT VII.

tione & affectione adeò operoſum nen eſt:
at verò orare in ſpiritu & veritate, (a)
quemadmodum veros adoratores oportet o-
rare, ardua omnino, & incipientibus parùm
nota, & proficientibus non ſemper uſitata
occupatio eſt: ut quispiam Patrum rogstus:

uænam virtus homini Religioſo plurimùm

faceſſat negotij? dicere auſus ſit: Non cre-
do majorem eſſe laborem, quàm orare. Quam-
primum namque orationi homo ſe accingit,
dœmones omnimadis conantur impedire, o-
ptimè gnari, nulla re alia æquè ſuas enervari
vires, quàm devota oratione. (⁵) MZ
Saleſio certè Oratio, & Theologia My-
ſtica una eademque res eſt, cùm utraque ex
mente ipſius aliud non ſit, quàm amoroſa cum
DEO converſatio. Duplex nempe ſtatuit a-
moris erga DEum exercitium, unum affecti-
vum, effectivum alterum. Per illud intimè
afficimur erga DEum, & omne id, quod a-
mat DEus: per iſtud ſervimus DEO, & e-
xequimur, quod amor affectivus agendum
nobis deſignat. Illud nos replet DElI com-
placentiâ, bonis deſiderijs, propoſitis, jacu-
tatoriis precibus, & omnis generis affecti⸗
bus ſpiritualibus, quibus ad intimam cum
DEO unionem diſponimur: iſto mandamus
effe ctui pia deſideria, & bonam voluntatem
ipſo opere reddimus efficacem, ac eo ipſo
magis firmamur in propoſito DEO obſequen-
di, omniâque mandata ipſius & conſilia nobis
con-

(a) Joann. 4. 23. (⁶) V. EE. l. 5. C. I2. . 2.

10

e Nl uornn
1 Dler

eienimngi
ren

n.
i lan!
ulfol
ebli
AuDl en
len, Min
eIrophios,
algls N
ſeten r l
Pelbni, a
Neremtnez I
Noi perr
Theongun,
Pepeno unn
e Mphcr, &
Wunn, m N
Ndis n
Uhordis eh
Emmen Ikoo
Hurae neli
Tioneneunin

1eg elinn
Kalmunone e
Ue: Prolgegn
iegttie thnn
huffnedn
er Keine .
ugtr ren.
glon ee
0l lo

Eininn.
init

n

um o
4 Uuni l
cin umigeel
mtmoroNn
Inn ilit
n uni
EllGN

convenientia exequendi, & tolerandi quæcun-
que ipſi placuerint. Vocat autem converſa-
tionem hanc amoroſam Myſticam Théeologi-
am, quòd ſicut Theologia Speculativa DE-
um habet pro objecto, ſic & iſta; cum hac
tamen notabili differentia, quòd Speculativa
tendat ad DEl cognitionem, Myſtica ad DEI
amorem, faciâtque ſuos diſcipulos amantes,
ſive Theophilos, ſicut illa facit ſapientes &
Theologos. Myſticam autem ideò apellat,
quòd ſecreta ſit iſta DEum inter, ac animam
converſatio, quemadmodum ſermocinatio
inter amantes ſingularis eſt, quam nemo in-
telligit præter ipſos amantes.
Si nulla alia inter Myſticam & Speculati-

vam Theologiam, niſi ſtatim dicta, diver 1-

tas eſt, nemo unus erit prudentum, qui Theo-
logiæ Myſticæ, ceu nomini ſine re, ngusm
imprimat, aut myſticorum dialectum ideò ,
quòd Scholis uſitata non ſit, ac ipſis etiam
authoribus explicatu difficilis, in jus vocet.-
Enimvero Theologi Scholaſtici ipſimet haud
gravaté conceſſerint, non omnem DElI co-
gnitionem cum ipfius amore eſſe conjunctam,
ac eos etiam, qui à DEO alieniſſimi ſunt, in
ſpeculatione de DEO & Divinis poſſe excel-
lere: proindéque Theologo æqué ac Idiotæz
Scientiâ Sandkorum opus eſſe, ut cognitio ſpe
culativa evadat practica, ipſaque voluntas for-
titer ſuavitérque inducatur ad DEl Divino-
tümque amorem. Qua fcientià ſi polleat
heologus, eoipſo erit & Theophilus; idem-
BBh quue-

„-

460 PARS III. CAPUT VII. §. 1.

que ſentiet, idémque faciet, quod Myſtici,
licèt verbis modéque loquendi diſcrepet. Nos
interim Myſticorum cauſam hic non agimus,
nec eorum idiomate captum ſimplicium,
adeoque & noſtrum excedente utemur dein-
ceps; ſed plano ac intelligibili ſermone, quæ
ad rectè orandum cuivis uſui eſſe poſſunt,
perſequemur.
6. 1.

De Oratione in communi, & in ſpecie de
Locali.

Cum oratio ſit elevatio mentis ad DEum,
ſive dein ſit ſimplex petitio, ſive medita-
tio aut contemplatio, ſeu denique amoroſa
cum DEO ſermocinatio, quæ perfectiſſima
eſt oratio; internam ſui recollectionem, vi-
vâmque præſentiæ Divinæ memoriam oraturo
Præprimis eſſe neceſſariam nemo non intelli-
get. Si namque (àùt Sanctiſſimus Pater lo-
quitur) cum bominibus potentibus volumus ali-
qua ſuggerere, non præſumimus niſßi cum humi-
litate & reverentia: quantò magis Domino
DEO univerſorum cum omni bumilitate, & pu-
ritatis devotione ſupplicandum eſt. Et ſi ubi-
que credimus Divinam eſe praſentiam, & o-
culos Domini in omni loco 5,
malos; maximè hoc ſine aligua duhitatione cre-
damus, cum ad opus Divinum Wimas . 9

— —

. (e) §., Bened. Keg c. I. & 20,

VN

6von ere
Cclun ins
telektine 1
nen1pe

Ahns weri
NMlam auten
Gglure poer
6srelentem
e W werlenn
e, glen Aon
Geqne dilts,
Rtia 2c Munin
irium wal⸗
m, cuirihn
Chjus mundn
funt. Ne
m orandi a
1 Magni hyn
emnentil, gle
tix tni .
nilius amone
gr de prote
Illt, ur
müifimlee

hll Nekſinte
peculari bonos &Gι
n Neltgth

bimg a

1
le co

1o ceni

uel 4

mAMn
in Heneli.
kine monlt
NE llin
EMerun .
rmwüntD
Ahnole .
enn ut

a M

DE ORATIONE. —

Divinum nempe opus eſt oratio, ad quam
nunquam illotis manibus, & absque prævia
ſui recollectione accedendum eſt. Ante ora-
tionem, ait Sapiens, præapara animam tuam,
& noli ſſe quoßi homo qui tentat DEum. (d)
Quò namque melior hæc præparatio, ed fer-
vor etiam & devotio in oratione erit major,
& fructus uberior.
Nullam autem meliorem præparationem
excogitare poteris, quàm ſi ſupremæ Maje-
ſtatis præſentiam vivaciter in te ſuſcites, ſeriô-
que ad mentem revoces, quis & quantus ſit
ille, quem alloqueris; & quis tu, qui loqueris.
Indéque diſces, qua corporis animique reve-
rentia ac humilitate, & qua ſimul ſenſuum
ac virium recollectione cum illo tibi ſit agen-
dum, cui te ipſum, tuaque omnia debes, £
in cujus manibus felices vel infelices ſortes
tuæ ſunt. Nec minus interim ſpem & fidu-
ciam orandi ac impetrandi omnia tibi ſugge-
ret Magni hujus Domini infinita bonitas &
clementia, qua te orantem expectat, ut miſe-
veatur tui. (e) Et ſi inſuper recogites imen-
ſum illius amorem, quo impellente homo fa-
ctus, ac pro te paſſus omnia tibi bona pro-
meruit, quæ ab ipſo jam cogitas impetrare;
humili ſimul ac amoroſa animatus fiducia, tu-
as ipſi neceſſitates filiali affectu expones, ni-
hil dubitans, aut hoc quod petis, aut quod
illo melius, tibique utilius atque ſalubrius,
certo certiùs te conſecuturum.
H H 3 Qudd
(4) Eccli 18. 23. (e) Iſa. 30. 18.

462 PARS HII. CAPUT VII. §. 1.
Quãòd ſi te non nihil reverberet conſcien-
tia, & vel præteritorum peccatorum memo-
ria, vel præſentis cujuspiam defectûs & ne-
ligentiæ recordatio confidentiam tuam non-
nilhil faciat titubare: mox ad pedes JEfſu te
abjice, & antequam incipias orare, brevi ſal=
tem de peccatis dolore, & emendationis, aut
ſi neceſſe ſit, confeſſionis propoſito, veniam
humiliter precare: ac deinceps reſumpto a-
nimo ad orandum te accinge, ac ſi tibi præ:
ter hanc orationem aliud agendum non re-
ſtaret. Hæc certè mali demonis quotidiana
ſtropha eſt, qua ipſo ſtatim orationis initio
peccata & defectus obtrudendo, ac etiam
exaggerando oranti perſuadere nititur, pre-
ces hominis tam imperfecti nullius apud DE-
um valoris eſſe, & ſi quos ſentiat pios animi
motus, teneriorisque devotionis affectus,
meras eſſe illuſiones, nec à DEO, utpote
offenſo, ſed vel à naturali conplexione, aur
malo genio omnia provenire. Id nempe agit
ſtygius alaſtor, ut quorum orationem malis
& perverſis cogitationibus interturbare non
valet, ejus ſaltem fervorem defectuum me-
moriâ, tanquam affusà aquâ reſtinguat, cer-
rus, firmam in DEl bonitate fiduciam præci:
puam bonæ orationis conditionem eſſe. Qua-
re ſi ad orandum DEO te ſiſtis, miſsé om-
ni vano timore certò tibi habeto perſuaſum⸗
cor contritum & humiliatum à DEO nun-
quam deſpici, ac etiam hominis fragiiis & in-
firmi, dumodo pœnitentis, preces ipſi eſſe
20C

olemt, Cun
Skßfnnrine
AAniobum
, dee ferme
Intotincidun
S tca Occu
68 dumn hom,
emmdet,
Otelsortton
,lure nOn i
Ignns hais
qi ora ie
zincurrit,i
ationis, in
Verſusone
lam, nee on
Ouumciumin
kemie (ihi
be brſa
Tomnentanen
Umiſige n
Uendanch eg
1d CMinin
it: 1 6cunen
n dand,
olti er

Chr Min N

enn.

eir Doei

1 3

N
n Nrut

.
MNNenN

1
D Nend.

6 9
6

29

DE ORATIONEKH. 4863

acceptiſſimas. Nec proinde præterita te pec-
cata puſillanimem, ſed humilem magis red-
dant, eôque devotiorem, quò magis te de-
bitorem agnoſcis.
Alia fraude in decurſu orationis utitur ca-
codœmon, dum diverſiſſimas rerum imagi-
nes & phantaſinata injicit oranti, & integrum
quaſi nimbum variarum cogitationum obtru-
dit: nec ferme aliàs unquam, ùt inter oran-
dum tot incidunt homini conſilia & diſpoſitio-
nes circa occupationes ſuas & negotia, qui-
bus dum hominem invitum etiam ac reniten-
tem moleſtat, „Callidè ſuggerit oranti, quòd
„ talis oratio nihil ipſi proſit, quum alia cogi-
„ tare non debeat, quaâm illa quæ orat. Ma-
„ lignus hoſtis hoc perſuadere nititur, ut is,
„ qui orat, tædium confuſionémque mentis
„ incurrat, atque ita omittat exercitium o-
„rationis, quæ eſt armatura fortiſſima ad-
„ vVerſus omnes inimicos. „ Sed nihil curan-
dum, nec proptereà ceſſandum ab oratione:
quamdiu animus repugnat, & ejusmodi inci-
dentiæ diſplicent, pretium non amittit ora-
tio. Et ſi aliqualis intervenerit negligentia;
momentanea propriæ infirmitatis cognitione,
humilique in DEl bonitate fiducia, mox e-
mendanda eſt. Sic namque verba ſüpra rela-
ta ad Catharinam Senenſem Chriſtus conclu-
dit: „ quantùm animæ utilis, & mihi gra-
,; ta eſt oratio, quæ in vilitatis propriæ, &
„ bonitatis meæ cognitione peragitur cum
H h 4 „ Cha-

464 PARS III. CAPUT VII. §. 1.

„ charitate. „ (Aꝓ) Quamdiu nempe intentio
orandi DEum non retractatur, minùs volun-
taria diſtractio mentis vim ſuam atque valo-
rem orationi non adimit: tamdiu autem im-

mutata manet iſta intentio, quamdiu volun-

tas mentem ad DEum elevatam non revocat

& avertit, aut datâ operàâ, vel affectatâ negli-

gentiâ aliquid agit, aut datâ operaâ, vel affe-

Ctatâ aliquid agit, aut cogitat, quôcum ora-

tio, ceu mentis ad DEum elevatio, ſtare non

pPoſſit.

tus ab oratione diſſona obtrudantur objecta,

ſi voluntas orandi conſtans manet & imobilis,
omnis illa intellectûs evagatio cenfenda eſt in-
voluntaria, & per conſeêquens innocua orati-
oni. Et ſi aliqua ex parte voluntatis interve-
nerit negligentia, damnum omne facilè recu-
perabitur, ſi quamprimùm defectus plenè ad-
vertitur, mens denuo humili fiducia elevetur
ad DEum, & ſumo defectuum noſtrorum me-
dico Chriſto Redemptori mox ad emendan-

dum comendetur oratio, prout ipſemet do-
cuit Gertrudem. Dum namque inter oran-

dum ſingula verba optimâ, qua poterat, in-

tentione & attentione conaretur proferre, &
humana fragilitate impedita mens evagaret

identidem, „ mœſta ex hoc dixit intra ſe:
„ Et quis ex tali ſtudio provenire poterit pro-

„ fectus, cui tanta ineſt inſtabilitas? Cujus

„ mæſtitiam Dominus non ferens, præſenta-

„ Vit

(C) Bloſ. Monil. Spir. c. 3.

Unde tametſi intellectui diverſa ac peni-

e, ue
6itlucane

(krerdon ſen
6mimi, Chm!
ee tand
Ciden in en
um; ſ etan
Krenca ete
Dhumilan
lcendi, e
late, mude
lor, guunſa
Veritudo, 0
Etnt oranten,
Ulvitar;eh
Ppus ell, dun
no lervi D
6 ſentbils.
2 6 njece⸗
10 joren
6 oruidren
le mgn ger
acr lttir
eplll
1
—
ſanſeen

icelr
Anm heci
Vnrkkfüolls
elinckeli
mpeuuonn.
us mene⸗
miglerr.
Knfmi
uaczen

Dookkokuace.
IeNeN

DE ORATIONLDY. 4865

„ vit illi quaſi propriis manibus ſuis cor ſu-
„ um Deificatum dicens: Ecce! cor meum,
„ dulciſſimum ſemper venerandæ Trinitatis
„ organum, oculis mentis tuæ prætendo,
„ Cui omnia, quæ per te minus ſupplere ſuf-
„ ficis, fiducialiter pro te ſupplenda comen-

„ dabis; & ſic omnia coram oculis meis

„apparebunt ſumè perfecta. „(2£)
Cæterùm ſenſibilis illa devotio, & ſuavi-
tas animi, cùm non ſit in poteſtate hominis,
utl nec anxiè quærenda, aut ſi adeſt, non
nimiùm in ea fidendum, minus ſibi placen-
dum; ſic etiam ipſius abſentia æquanimiter
ferenda eſt. Intellectualis devotio, conſiſtens
in humili erga DEum fiducia, & ſincera ipſi
placendi, & per orationem famulandi vo-
luntate, multò eſt ſecurior, ipſique oranti u-
tilior, quâm ſenſibilis illa ſuavitas, animique
teneritudo. Què minùs namque oratio de-
lectat orantem, & piè tamen fortitérque per-
ſolvitur; eò ſincerioris erga DEum amoris
opus eſt, dum quaſi propriis ſumptibus ho-
mo ſervit DEO, absque mercede conſolatio-
nis ſenſibilis. Hinc diſtractiones involunta-
riæ, & injectæ à maligno phantaſiæ extraneæ,
quo majorem oranti afferunt difficultatem,
eò & orationem reddunt nobiliorem, Deo-
que magis acceprtam. Unde S. Angela de
Fulginio dicebat, illam orationem DEO eſſe
acceptiſſimam, quæ vi effuſa, & quaſi coacta
ſit: Et Chriſtus ipſemet Gertrudi: „Vellem,
H h 5 „ in-

(£) S. Gert. 1. 3. c. 25.

—

—

466 PARS III. CAPUT VII. §. 1.

inquit, ut electi mei tam crudelem me
non æſtimarent, ſed crederent, quia pro

22
29)
2²
22.
2
„ DEO ſacrificium perſolvit, qui cùm non
„ habet ſaporem devotionis, nihil tamen mi:
„ nùs ſervit in orationibus &c. & ſuper his
„ confidit de benigna pietate DEl, quòd ra-
„ men placidè illud acceptet. „ (⁹) Quare
ſi adſit devotio, ſobriè illa utere, & in DEO
magis, quàâm in ejusmodi ſuavitatibus quieſce.
Si non adſir, beneplacitum Divinæ volunta-
tis ſit tibi pro folatio, & orationem quantò
mehùs potes, reſignato animo proſequere;
ac certus eſto, conatum tuum ac laborem,
quo incidentiis & phantaſiis extraneis conſtan-
ter repugnas, pluris à DEO fieri, uberio-
résque tibi impetrare gratias, quàm ulla un-
quam eratio animo penitus pacato inter de-
votionis lachrymas ſuaviter fuſa impetrare
Poſſit.
Qudèòd illis potiſſimum eſſe poteſt ſolatio,
qui ad preces horarias obligantur; in quibus.
cùm multa occurant intellectu difficilia, quæ
modicum quandoque devotioni præbent ali-
mentum, ac exinde amplior diſtractionibus,
ac ſpiritûs ariditati pateat aditus: qui ſi con-
ſtantem laudandi DEum, & per orationem
ipſi ſerviendi voluntatem retineant, & cogi-
tationibus impertinentibus reluctando, om-
nia;,

bono, imò optimo acceptarem, ſi ſuper
expenſis ſuis mihi aliquod ſervitium exhi-
berent. v. g. ſuper expenſis propriis

—

(⁵) S. Gert. I. 3. c. 18. §. 11.

ee nits
Pwnin
idn dor

Ntn hes
ſemneceted
rek, Cin
ſe vedorum
ſe Chttel
S Ve atone
1) eünmhiin
(werbmocd⸗
gensile erd
cicio el, ſo
Oinnesgle ne
uotarins n
Drecipilttd
iolentan K
le penit,
A orarions
nenn prepro⸗
nolte, „
1 ſepench
1 ſtem, gi
1 batur conle
PHimmnin
Rac Sno
„ lellin 1
1 is, Nhero⸗
4 ttiin en
)Ceconter N

l

nali
ennh g,
nn, U
Entunm

l
funbuggten
Drne lnr.

len nd

ween,
. Moren,
esclier⸗
ti lao⸗
mlun
ot

PDE ORATIONLN. 467

nia, etſi minùs probè intellecta, ſtudeant in-

tegrè pronuntiare: majorem fortè orationis

fructum ex labore ſuo referunt, quaàm ſi ab-

ditos Scripturæ ſenſus penetrando ſummo a-
nimi guſtu has preces perſolverent. Nec a-
lius ferme defectus in hiſce precibus frequen-
tior eſt, quàm incauta nimis in pronuntiati-
one verborum feſtinantia. Suppoſita nam-
que voluntate DEum orandi, & per cogitatio-
nes vel actiones incompoſſibiles non retracta-
ta; etiamſi mens non ſemper ſibi conſtet, &
diverſimodè evagetur: integra tamen dili-
gensque verborum pronuntiatio ſufficienti in-
dicio eſt, voluntatem orandi ſemper adeſſe,
omnesque mentis evagationes eſſe minùs vo-
Juntarias. Cùm econtra incurioſa verborum
Præcipitatio fidem faciat, aut ſuſpicionem
violentam, feriam orandi voluntatem vel ab-
eſſe penitus, vel ſaltem oppidò laſſam eſſe,
& orationis prope pertæſam, ideoque ad fi-
nem præproperè feſtinare. Hinc Gertrudi
noſtræ, „ dum-vice quadam horas canonicas
„ legendo minùs intentè perſolveret, adver-
„ tit ſibi adeſſe antiquum humani generis ho-
„ ſtem, qui ipfi quaſi inſultando proſeque-
„ batur conſequentia Pſalmi: Mirabilia te-
Nimonia tua &i c. ſingula veluti pro feſtina-
„ tione ſyncopando: & cùm compleſſet ver-
„ ſiculum, addidit: bene expendit Creator
„ tuuùs, Salvator tuus, & Amator, quòd de-
; dit tibi loquelam tam expeditam, quòd tam
„ decenter prævales facere ſermonem, cùm
„ K-

468 PARS III. CAPUT VII. §. 1.

„ ſibi loquendo tam abruptè proferas, quòd
„ jam in Pſalmo iſto tot litteras, tot ſyllabas,
„ & tot verba ſubtraxeris. Unde intellexit,
„ quòd ſi callidus hoſtis in Pſalmo illo tam
„ fubtiliter numeraverat ſingillatim litteras &
„ ſyllabas; poſt mortem magnam accuſatio-
„ nem afferre poteſt adversùs eos, qui feſti-
„ nanter, & ſine intentione horas dicere
„ conſueverunt. „(¹) Ubi notanda veniunt
pPoſtrema illa verba: Feſtinanter & ſine in-
tentione, ac ſi quodammodo nimia in orando
præcipitantia eo ipſo depoſitæ intentionis o-
randi foret indicium, ac idem quodamodo
ſit, orare nimis feſtinanter, & orare ſine in-
tentione orandi.
Quod cùm in privata horarum recitatio-
ne potiſſimùm locum habeat, minus in reci-
tatione publica & communi ſubeſt periculum,
ubi alter alterius ſupplet defectum, & cho-
rus orationem aut cantum integrè proſequi-
tur, etiamſi unus aut alter reſpirando litteras
aut ſyllabas abſorbeat, imò integra quando-
que verba ex inadvertentia, vel levi aliquo
impedimento ſubticeat. Qui verd ex officio
vel charitate aliorum defectus in oratione
publica vel pſalmodia præcavendo vel corri-
gendo ipſemet diſtrahitur, & in pronuntia-
mone vel etiam attentione quidquam negli-
git; non habet quòd multùm ſibi timeat, cùm
non modò chorus, ſed ipſa charitas omnia
pro ipſo ſuppleat. Nam cùm aliquandoy Ger-
tru-

(2) 8. Gert. 1. 3. c. 22.

Meni egt
imn Mid

eo, gud

terdione,
Csumt

Usris us eel

lget, gion
Converluiore
K propen
Aiam ammns,
nito ſemne
ſ ſint quen
Ocmdibus tun
e uniformi,
e el, goc
Perfeche orn
ibte ſmplei
cgrid eni
dors & i
Gwint polnon
enellui⸗
mpmi ⸗
hueineine

Nn! .

Enſn
inhi
i int
ln
Enkmgt
Wunllii
i liftt
Rmmrnnn
Dümnnern
izinmmut
en ti
Paneſrir

n ruintie
Hnts inſee⸗
Anwwün,
n 1
Olen
H

DE ORATIONE. 469

„ trudis videret perſonam ſub matutinis cir-
„ cuire chorum, & commonere alias ad ali-
„ qua obſervanda, in quibus aliquando ex
„ oblivione fiebat confuſio in officio Divino;
„ requiſivit à Domino, qualiter tale ſtudium
„ d quoquam acceptaret? Dominus reſpon-
„ dit: Quicunque ad laudem meam ſtudet in
„ Divinis negligentias præcavere, & alios e-
„ tiam ad id præmonere, pro illo ego ſup-
„ pleo, quidquid ipſe neglexerit in debita
„ devotione, & intentione. „ (£)
Quisnam autem præcipuus orationis cuj-

usvis finis ac ſcopus eſſe debeat, facilè intel-

liget, qui orationem amoroſam cum DEO
converſationem eſſe recogitat. Et ſi oratio
eſt proprium amoris exercitium, ad finem
etiam amoris, hoc eſt, ad unionem cum a-
mato ſemper collineabit. Unde licèt diver-
ſa ſint quæ orando à DEO expetimus; præ
omnibus tamen perfecta cum Divina volun-
tate uniformitas ſemper eſt expetenda. In-
de eſt, quod Macarius Ægyptius ſummam
perfectæ orationis in hoc ſitam dixerit; pau-
cis ac ſimplicibus verbis à DEO petere, ut
ſanctiſſima ipſius voluntas fiat in omnibus.
Quidquid enim homo ſibi ipſi pro bono cor-
poris & animæ deſiderare poteſt, id totum
Divina voluntas ſalutis noſtræ cupidiſſima
excellentius multò complectitur, nobisque
impartiri eſt parata, dummodo noſtra ex
parte impedimentum non opponatur. Qua-
re

(4) S. Gert. l. 3. c. 85.

4706 PARS III. CAPUT VII. §. 1.

re eò umcè connitendum homini, ut ſua vo-
luntas conformis fit Divinæ, tamque aptum
ſe præbeat ad accipiendum, quàm prompta
eſt illa ad largiendum. Aptus autem erit, ſi
bona ac beneplacens ſit ejus voluntas, nihil-
que velit aliuch, quàm quod vult DEus. Jam
ſuprà dictum memineris, bonam vountatem
eſſe auream illam fiſtulam, qua quisque ſibi
de intimis Deificati cordis Chriſti Domini poſ-
ſit attrahere, quæcunque deſiderat; & quèò
propiùs cordi Divino quis apponat hanc fi-
ſtulam, eò copioſiùs deſiderata haurire; at-

que hoc nomine illos venire, „ qui ſe totos

Divinæ voluntati conformant & ſubdunt,
fuper omnia deſiderantes, ut laudabiliſſi-
ma voluntas DEl circa ſe pleniſſimè perfi-

„ ciatur, tam in ſpiritualibus, quàm in tem-

poralibus. „ (⁷)
Tametſi igitur pro quavis neceffitate ſeu
pPropria, ſeu aliena preces offerre cuivis libe-
rum ſit, Deoque acceptum: tunc tamen ora-
tio DEO ſemper grariſſima, hominique uti-=

„

