aut etiam recreationi honeſtæ per diem das
operam. Quid horum te DEl tui finit eſſe
immemorem? Ipſum oras, ipſum meditaris,
— Q3 ipſi

(2) S8. Gert. l. I. c. 10.

222 PARS fI. CAPUT V. §. 3. DECON-

ipſi ſtudes, ipſi laboras, & ut diutiùs ipſi
ſervire poſſis, tibi ſolatij quidpiam indulges:
ergo in ipfſo delectari tam tibi pronum eſt,
quârm agere quod agis. Delesctaris autem in
DEO., dum in opere ad DEum relato alacri-
ter occuparis. Hæc ſpiritualis delectatio in
operando non moddò nihil te impediet, ut
portiùs te juvet, ut lætus & alacer ſemper a-
gas, quod agis. Nec tam facilè tui te labo-
ris capiet faſtidium, cùm DEum remunera-
torem cogitas, qui tanta tibi in cœlo parat.
prœmia pro brevi obſequio & labore.
Si hac delectatione animum imbuis, &
perpeti uſu cordi imprimis, paulatim guſftare
incipies, gquàm ſuavis eft Dominus: (o) nec
ullus jam ſupererit carnali delectationi locus,
utpote cum hac delectatione ſpirituali penitus
incompoſſibili. Et ſi quando primæ ſe inſi-
nuent cogitationes rerum carnalium, aut vi⸗
vida natura non nihil ſe moveat; actutum a-
nimus huic in DEOdeleq7tationi aſſuetus, vo⸗
catâà in ſubſidium aliqua fidei veritate, omnia
compeſcet; & ipſum hunc carnis inſultum
convertet in occaſionem virtutis ac meriti,

majorisque in DEO fſolo delectandi deſiderij.

Quamvis autem plenæ ab hoſte hoc inte-
ſtino reportandæ victoriæ non parùm confe-
rat moderata corporis afflictatio, ac cumpri-
mis conſtans in victu ſobrietas; quia frenatâ
gulâ omnia carnis vitia faciliùs frenautur: ni-
hilomninus perpetua in DEO ac ſpiritualhus
dele

) Pf. 33. 9.

4 Dorno, ie
Gn fenekiun.
aertamdeng
Ne, Wehn n
enti dectium
linmmiimn
Min ineruil
Cetchater, E
ic fucent im
ume lungi
ii ffuniflii
Cres non imnnern
1l olheia n en
Cepuuummr,
Mlontkerionm,
NOdis, Wel eiun
Ueler d alni en
Peneulols dvon
ulicinihe he

nult, MWrnm

l duſto)
eun Lnper
Mnigſennur.
annſunr,
Melunakocire

WI Miinc 1
Genocklhor.

cekchinni hoen,
ehriunl pennn

Cun cuntlun mN
Emen anumt
echanAMens,

ANNRCR

Cucn iobs
Hnnd ,uliri Alr.

hrmek lle

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. 223

delectatio ſemper hic primas teneat, qua ſine
alia omnia parvo, aut brevi tantùm adjumen-
to erunt; quandoquidem ipſam mali radicem
ſola non tollunt, nec diu etiam ipſorum uſus
qurabit, niſi & ipfſa fpirituali aliqua delecta-
tione condiantur. Repetens repeto: Delecta-
ri in Domino, ſupremum eſt conſervandæ caſti-
tatis remedium.
Tertiam denique & ſupremam manſionem
eſſe, videbat Gertrudis, eorum: Qui præ-
venti benedictonibus dulcedinis, omne malum
quaſßi naturaliter abborrent, & immutabili pro-
poſßito inter malos & bonos converſando, malum
deteſtautur, ac bono adbærent, & tam ſe gudm
alios ſtudenit imnmmaculatos cuftodire. Inte r quos
Joannes Evangeliſta obtinet privilegium victo-
riæ principalis. (?“) Ad hanc claſſem illos re-
feras non immerito Religioſos, qui ad exter-
na officia tam temporalia, quâm ſpiritualia
deputantur; & vel dynaſtiis, ſive grangiis
Monaſteriorum, vel Sacrarum Virginum cc-
nobiis, vel etiam parochiis præficiuntur, ac
velut & caſtris extracti, in ſtationibus magis
periculoſis exponuntur. Interim ſi præ venti
benediétionibus duloedinis omne malum quaſi na-
turaliter alhorrent (aliàs tutiùs relinqueren-
tur in clauſtro)) etiamſi cum malis bonisque
verſentur, ſemper immutabili propoſito ma-
lum deteſtentur: non modò nullam ipſi ma-
culam contrahunt, ſed alios etiam ſtudent im-
maculatos cuſtodire. Ergo iſti non habent,
Q 4 quod

—

(e) 5. Gert, 1. 4. c. 4.

224 PARS II. CAPUTV. §. 3. DE CON-

quod timeant, moddò iisdem, quibus ſæcu-
lares etiam Sacerdotes uti debent, mediis u-
tantur: quinimo melioris adhuc conditionis
in eo ſunt, quèòd præventi DEl gratià omne
malum quaſi naturaliter abhorreant, quod
fortaſſe aliorum omnium non eſt. Fors jam
ſcire aves, eccur hi Religioſi, quibus pro ca-
ſtitate ſarta tecta ſervanda minor reliquis pu-
gna eſt, in altiori tamen ponantur gradu, &
Joanni Evangeliſtæ comparentur, quem ſtan-
tem in medio camini horribiliter ſuccenſi Ger-
trudi nuper oſtenſum diximus.
Scimus hunc Evangeliſtam à Redemptore
jam jam in cruce morituro ultimis quaſi ta-
bulis deſolatiſſimæ ſuæ Matri Virgim datum
eſſe tutorem & curatorem, ut filiali deinceps
affectu ipſi ſerviret, ac de necefſariis provi-
deret; & accepit eam diſoipulus in ſuüa, (4)
ut Scriptura loquitur. Licèt ergo nullus A-
poſtolorum tunc temporis proprium quid
poſſideret; ſed ommibus omnia eſſent com-
munia; ac bonis credentium adminiſtrandis
& diſpenſandis nonnulli ex diſcipulis conſti-
tuerentur, cæteris Evangelij prædicationi u-
nicè vacantibus: Joannes tamen, vi muneris
à Chriſto ſibi injuncti, ſpecialem illius portio-
nis Matri JEſu, & ſanctis fœminis cum ipſa
verſantibus aſſignatæ gerebat curam; ac ca-
Propter cum variis diverſi ſexús perſonis fre-
quens ipſi erat negotium, dum quodammo-
do Oeconomum virgineæ illius ſocietatis a-
gere

— —

(3,/ Joann. 19. 27.

NN

. Lren

omninin Mopa
,dum dnekn.
e, A Mener hs
Kr „Anhern
hoekulume
. venn emi
„Cctionenn

etls, ſlictt

Ohrekr.“ E
9Cde Apolen
,Muia Mitre
9Der me ſc cun
,leetlitscpe
OUe, ulnqun
„e umen en
„Cllkoclum wc
„More, Ir Wien

lereonithn

umilunheine
r de e.

iceruchi

1ing mene
IIO meo
0

„„. n

e, Ut h eecſ⸗

p „,
8

enne iue di
mpuis Aepinn gil
Wn
tbencuen niclene

llendte ogne
C CApIN N.

II
. 6

—

TEMPTU TEMPOR. VOLUPTATIS. 225

gere tenebatur. Et ex hac quidem parte nul-
ſum Joanni inſtabat periculum, & ſi quod o-
riri poterat, ſola Virgineæ Matris præſentia
& aſpectus totum diſſipaſſet.
Inſuper Joannes ipſe virgo erat caſtiſſi-
mus, & benedictionibus dulcedinis præventus
omne malum quaſi naturaliter abhorrebat, &
immutabili propoſito bono adhærens tam
ſe, quàm alios ſtudebat immaculatos cuſtodi-
re, üùt ipſemet his verbis S. Gertrudi faſſus
eſt: „Semper in omnibus verbis & factis me-
„ is hoc ſtudium adhibui, ut diligenter cave-
„ rem, ne mihi vel aliis aliquo modo darem
„ occaſionem, unde illa Magiſtro meo grata
„ virtus, ſcilicet caſtitas aliquo modo macu-
„ laretur.“ Et adjunxit: „ Ad illa verba,
„ quèd Apoſtoli erant cum mulieribus, &
„ Maria Matre Eſu, & Ego inter illas ſem-
„ per me ſic cautè gerebam; ut cùm aliqua
„ neceſſitas corporis, vel ſalus animæ exige-
„ bat, nunquam viderer ſexum refugere:
„ nec tamen unquam omiſi diligentem mihi
„ cuſtodiam adhibere. Habebam enim in
more, ut ubicunque aliqua ſe occaſio præ-
„ bere potuit humanitatis, ſemper invocabam
„ auxilium Divinæ pietatis: & hoc eſt, quod
„ canitur de me: In tribulatione invocaſti
„ me, & exaudivi te. Quia Dominus nun-
„ quam permiſit, ut aliquis ex affectibus meis
„ aliquatenus macularetur. Unde à dilectiſſi-
„ mo Magiſtro meo hoc accepi in remune-
Q 5 77 Ta-

—
—

226 PARS II. CAPUT V. §. 3. DE CON-

„ rationem, quòd præ cæteris omnibus Ele-
„ tis caſtitas in me collaudatur. (1)
Vide ſis, mi Religioſe expoſite! qua ſo-
licitudine, ac propemodùm anxietate tot à
DEO gratis præventus Apoſtolus in ipfius
Vir gineæ Matris ſocietate innocentiſſima ſuæ

caſtitati proſpexerit. An non hoc certum tibi

præſtat indicium, perſpicaciſſimam hanc Aqui-
lam ibi detexiſſe, ac etiamn expaviſſe pericu-
lum, ubi nos talpæ tuta omnia eſſe arbitramur.
Nempe ille ipſe pius affectus, quo naturaliter
malum abhorrebat, & tamen cum ſequiori ſe-
xXxu benevolè agebat, ipſi ſemper erat ſuſpe-
ctus, ne loco charitatis aliqua ſe clanculùm in-
ſinuaret carnalitas, & ſic ſibi, vel alteri eſſet
offendiculo. Unde licèt hoc periculum adhi:
bitis tot cautelis Joanni ſemper manſerit re-
motum: idem tamen, imò majus adhuc lon-
geque ſublimius prœmium promeruit, quàm
ſi in proximo periculo graviter fuiſſet tenta-

tus. Stetit ergo Joannes in tort occaſionibus
velut in camino ignis illæſus: non quod ignis

revera non arſerit, & tentatio de ſe nulla fue-
rit; ſed quèòd ſui cuſtodiâà ſic munitum Joan:

nem non uſſerit, & nihil in ipſum valuerit

tentatio. Timuit tamen, & ſic timendo flam-
mam non ſenſit: nec minùs tamen fſic timen-
do & cavendo plus meruit, quàm alius adctu-
ali tentationi fortiter reluctando. TZales ho-

mines, utl textus ſonat, ex bumano abfectu,

qui eis non degſe, miro modo lucrum reportant.
dum
— — —

— —
(r) S. Gert. J. q. c. q.

eN

,unfmg,
lrnen,
,nen Ar u⸗
lutie . 7
turziltg
an M N
Gmareſhe
iots A
Uicheen,0
ann letn Ae
nlins Del
Ia Gocunm )
unmmt ſomss
lu, umen tdl
i rorinit
Degne ni hu
Pliper amune
Ufems, ktigi
1e ut relgiol
5
Corhoonnes,
Cormt dabolu⸗
II. Akunihmn
Cbriichmns dde
Ulwrel inten
Relgiolim

Al
1.

Nn

=☛£

9 4

lechelln
Aleli ſelzerien
eröllunctt
nn ane mnet
, Nöuri Ir
WEI Moretudn.

4
1
11

rSNMNcKd
lnis Mlal

l,

1
è”MM
1 ” r E 1

GE

1

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. 227

Jum etiam pium erga alios affectum pertimeſcen-
tes humiliantur, & inde ad ſui cuſtodiain ani-
mantur. Inter quos B. Joannes Evangeliſta
obtinet privilegium victoriæ principalis.
Diſcant hinc Religioſi extra caſtra, quàâm
diligens ac ſolicita ſui cuſtodia in ſtatione tam
lubrica ipſis ſit neceſſaria: nec nimiùm fidant
pio illi affectui, quo de ſua continentia freti,
cum ſexu altero fidentiùs verſantun. Quid
ſanctius DEl Matre? quid innocentius totâ
illa ſanctarum Mulierum famiha? & tamen
timuit Joannes caſtiſſimus ille Amoris diſcipu-
lus, tametſi ab ipſo Domino ac Magiſtro hæc
ipſi provincia fuerit demandata. Quid illis
agendum, qui cùm & ipfi ſint homines, pro-
indéque nil humanum ab ipfis fit alienum;
inſuper agunt cum hominibus ſuapte naturâ
infirmis, fragilibus, & mutabilibus ? Sint li-
cèt pij ac Religioſi; ſint piæ etiam ac devo-
tæ aut religioſæ mulieres: utrique tamen
ſunt homines, & ipfi viri, illeæ mulieres. Non
dormit diabolus, nec caro adhuc mortua eſt,
licèt longo jam tempore nihil hoſtile tentave-
rit. Aſtutiſſimus logicus eſt cacodemon, &
ſubtiliſſimas abſtractiones momentéô conficit.
En! poteſt inferre: Tu vir es, illa fœmina;
quin Religioſum te eſſe, aut illam piam, ac
DEO dicatam te cogitare ſinat. Si inſuper
occaſio hoſti faveat, & ultro citréôque ignem
ſubjiciat: quâm ſubirèò ſtipula arida ex levi
Cintilla flamam concipere, & excifatô ingenti
fumô oculus mentis obrui poteſt, ut quod
ho-

229 PARS II. CAPUT V. §. 3. DE CON-

honeſtum & decens eſt, jam non videat, ſed
uni illi, quod delectabile, attendat. O! quis-
quis in hac arena non timuit, jam Periit.
Si in ulla re alia, hic certè vel maximè beatus
vir, qui ſemper eſt pavidus. (S) Qui in glacie,
aut via fubrica audacter nimis incedit, lapfſui
ſemper proximus eſt. Timere pluſculùm nil
nocet, ſed juvat plurimùm, ubi non timendo
accerſitur, vel augetur periculum. Sic time-
re, & timendo tentationem prævenire ſecu-
riùs eſt, quàm ſenſiſſe jam, & viciſſe: quan-

doquidem ex hac palæſtra victor etiam rarò

ſine omni vulnere diſcedit.
Quò quisque igitur minorem in caſtitate
conſervanda experitur difficultatem, edò ma-
jori ac diligentiori ſui cuſtodia ipſi opus eſt,
ne nimiâ ſui confidentiãâ, quæ periculoſiſſima
tentatio eſt, ſibi ipſi creet periculum. Glo-
rioſiſſima in hac pugna victoria eſt, continudâ
de ſeipſo diffidentiã hoſti aditum præmunire,
nec minimam ſenfibus licentiam permittere;
ſicque in occaſionibus ſe gerere, ac ſi nihil
uſpiam tutum, & piis etiam ac honeſtis fœ-
minis non tam voluntatis, quæ fortè bona eſt,
quàm naturæ vitié, nunquam tutò credi poſ-
ſet. Quare brevibus ſemper, & gravibus
verbis expediendæ ſunt, & magis ſubauſterum,
quàm impendiè affabilem iisdem ſe exhibere
Præſtat. Juvabit mantiſſe loco ex Iſidori
Peluſiotæ, Sacerdotis integerrimi, ac inter
Chryſoſtomi diſcipulos celeberrimi epiltol
a

☛ —

(½) Prov. 28. 14.

nn uimen
Srcke Cun
elaes aumage
oonigennotes
n wortdes,
Qlſtreent
„ECninig blln
Qenho b
„Echemmennm
„lehr tummn

»eligio iet

,bultronerh
,ogvelen,
,loierullsi
6; dumonm
Oeir aotei, iud
,ni hovorzen
„Uurum beloonn
„ien coontn
„ ke, ie hucb t
„Yiben fugen
5
E hee renin
N mpornthls
Pre alis ill
e Oblenen

nete Orere
. ſigſeglen⸗ .
1 Enno eſle

nig

1)

1

TEMPTU TEMPOR. VOLUPTATIS. 229

ad Palladium Epiſcopum Melaniæ, aliisque
devotis fœminis familiarem aliqua hic at-
texere.
„ Familiaritatem cum fœminis, Amice
„ perdilecte! quantùm potes, fugiro. Sa-
„ cerdotes namque per omnia ſanctiores, &
„ continentiores eſſe oportet, quàm ij, qui
„ in momibus, & deſertis vitam degunt.
„ Quòd ſi neceſſitas poſtulet, ut loquaris cum
„ fœminis, oculos in terram defige, tuéôque
exemplo ipſis oſtende, qualiter in viſu ſe
debeant continere. Si non nihil, quod mu-
liebri animo roborando ſufficiat, dixiſti; &
veſtigio inde te proripe, ne longiori con-
fabulatione ac familiaritate robur animi rui
dilns „ langueſcar, idemque tibi accidart, quod
eprndin „ leoni evulſis dentibus, unguibsque præci-
mapnnm „ ſis; dum omnibus, quos rugitu ſuo terri-
mcdmm »„ tabat antea, ludibrio fit. Quòôd ſi à fœmi-
Wüiänmgmmn » his honorari cupias (quanquam hoc ipſum
mim Enm „» Virum Religioſum non decet nullam cum
eEutuII „ iisdem contrahas familiaritarem; & hono-
enth“ „ re, ac laude te proſequentur. Honor ſi-
e quidem fugientes potiſſimùm inſequitur,

—

7
7
mmNen N r
W fkunen, ed

—

—

— —

— —

—

—

2
„ & hæc præprimis mulierum eſt indoles,
„ ut importabiles ſint ſibi blandienti; econtra
„illos præ aliis ſuſpiciant & mirentur, maxi-
„ méque obſervent, qui virili libertate, &
„ authoritate adversùs ipſas utuntur. Si mi-
„ hi dicas, frequens tibi quidem cum fœminis,
„ at ſine damno eſſe negotium; fieri pote-
„ rit, ut in tui gratiam fortè credam. Vel-

lem

—

S — —

—

2380 PARS HI. CAPUT VI. DE CON.

„ lem tamen tu ipſe, & quivis alius, hoc mi- in rin
„ hi viciſſim crederes, durum lapidem molli te ith
„ aqua, & filicem frequenti ſtillicidio emol- iſun eln
„ liri tandem & excavari. Jam ſi res tam ſo- zi huimn de⸗

„ lida ac penè impenetrabilis tandem vincitur, N1 MO,
„ & guttis ſæpe cadentibus cedit: quinam
„ fieri poterit, ut debilis & flexibilis noſtra Wlenm onneh
„ voluntas à familiaritate tam lubrica & pe. ſenm & ol
„ riculoſa non vincatur denique, & perver- Klie um n

„ tatur. „() Neeni, Clint
Nem Mqle in
Nlnnen opu
DE Telperarcimikt
PE CONTEMPTYI TEMrORALTIS LII ulhun
PEKIALIIS. Gckum Apgutti

. on klyedittenhn
Cunm aliquando Gertrudis pro perſona (operemat 0
quadam, ut à ſuis defectibus eximere- gur. Propmin
tur, impenſiùs oraret, nec quidquam tamen kuuyolunss
proficeret, amanter conquerens tandem di- (an
XIt: „ Domine! cùm ego Hcèt minima cre- Aèl
„ turarum tuarum, tamen ad laudem tuam Pprie igen
„ orem pro homine iſto; & cùm tu tam om- miIn hs aut
„ nipotens ſis, quòd omnia prævales, quare neintermrt
„ non exaudis me? Reſpondit Dominus: toln ſunn 4
„ Sicut ex omnipotentia omnia prævaleo, ſic luekſon,
„ ex inſcrutabili ſapientia mea omnia diſcer- nirlem.
„ no; nec aliquid perficio, quod non deceat: Ane G
„ ſicut Rex terrenus habens potentiam tam l ece
„ VIII-

C* Iſid. Peluſ. I. 2. Ep. 284.

0 1

InA

1

d Ne Cüclimne
ndlektg Mend

end n

en e.
1 We I Eucen ſa

7

TEMPTUTEMPOR. LIBERTATIS. 232

virium, quàm voluntatum, quando habere
libenter vellet ſtabulum ſuum purgatum,
ipſe tamen hoc nullo modo manibus ſuis
facit, quia non deceret: ſic ego nullum con-
verto à malo, in quod propria voluntate
„ incidit, niſi ipſe ſibimet vim inferens vo-
„ luntatem mutet, & exhibeat ſe mihi ama-
„ bilem & decentem. „(aα Vidimus huc-
usque tam in parte prima expurgationem à
peccatis, quàm in ſecunda mentis illuminatio-
nem absque propriæ voluntatis conatu obri-
neri non poſſe; ſed utrobique violentiâ noù-
nunquam opus eſſe, ut ad illam felicitatem
recuperandam apti dignique reddamur, à qua
tam Protoparentis, quàm propria noſtra per-
verſa voluntate excidimus. Adeò verum eſt
dictum Auguſtini: Qui creavit te ſine te,
non ſalvabit te ſine te. Niſi libera voluntate
cooperemur DEO ſalvare nos volenti, nihil
agitur. Propria noſtra, & quidem conſtans
ac ſeria voluntas ad ſalutem nobis eſt neceſ-
ſaria.
Sed ! nos infelices, ſi huic vertumno,
propriæ inquam voluntati etiam pro parte
tantùm ſalus noſtra æterna concredi debeat.
Si lunæ inſtar mutabilis eſt homo, & nunquam
in eodem ſtatu permanet; multò adhue mu-
tabilior eſt hominis voluntas, quæ ambulato-
ria ſemper de uno tranſit ad alterum, dum
id quod placet, eidem poſteà diſplicet, &
quod modò ratum, poſt horam irritum eſt.

999

—

(“) §. Gert. 1. z. c, 84,

Sr

232 PARSII. CAPUTVI. §. 1. DE CON-.

Quinam igitur certa & ſêecura futuræ beatitu-
dinis expectatio in quoquam eſſe poterit, quæ
utl promiſſioni Divinæ, ſic & voluntatis coo-
pPerationi propriæ innititur? Heu! propriæ
voluntatis, quæ Camæleontis inſtar colorem
in horas variat, & levi momento huc illucque
impellitur, & agitur in transverſum.
Sed bono animo eſto! invenit Sapientia
Divina modum, quo homo propriæ volunta-
tis libertate ſemel prudenter & deliberatè u-
tendo ſibi aſſecurare poſſit, quod pluribus
actibus mutationi ſemper obnoxiis erat per-
diturus. Et hic modus alius non eſt, quàm
obedientiæ votum, quo tota voluntatis pro-
priæ libertas DEOD mactatur, & oftertur in
holocauſtum: ut deinceps non ſuo, ſed ali-
eno judicio in via ſalutis dirigendus errare
non poſſit, quamdiu nempe Superiorum vo-
luntati ac mandato ceu infallibili voluntatis Di-
vinæ interpreti promptè in omnibus, humi-
literque obtemperat. Sit igitur

De Obedientin in genere.

FETG omnis anima altioribus poteſtatibus ſub-
— dita ſit, (b) & ſervus domino, diſcipu-
lus magiſtro, uxor marito, & ſubditus quis-
que Superiori ſuo teneatur obedire: iſta ta-
men obedientia, utpote merè naturalis aut
neceſ

—

CC) Rom. 13. .

lruilszil
vone ots pel
cin hee
Gprlar precep
Uannnt Necium.
eettite t
ord in Ptkeh
Wus olen
irirhuhe
ictlit, one
Erel ſeienu
Cerlo hominenn
lut. Qot
1 d Ccnlomde
Grum ad clin
lon nibil proe
Gandetenontiät
uitle nkele
nibislenendo A
Uotebekurbonann
eCnti Aibproee
ihuong,
Ufnonbie
in er uni
Crlipcre, pn

— = =

zeng ut
VEnpr ohwnis en

4
biin e
1s
.

n olnnne n
mdnr, Cofeme
A0, KN
d Aigncis emn
enne Metm d.
Udnre.

1 Anur

TEMPTUTEMPORLIBERTATIS. 233

neceſſaria, atque ad finem tantùm tempora-
lem ordinata ea non eſt, qua animæ ſuæ ſalu-
tem quis reddat ſecuram. Imd nec obedien-
tia Eccleſiæ? mandatis ab omni Chriſtiano de-
bita hac penitus gaudet prærogativa, ut ex-
tra omne ſalutis periculum hominem conſti-
tuat; cüùm hæc generalia tantuùm, valdéque
ampla ſint præcepta vivendi, ingensꝗque re-
linquant vacuum libertati humanæ, in quo
hæc exerfare, deficere aut excedere, ac de-
mum in præceps abire ac perire poſſit.
Solius obedientiæ Religioſæ; aur ſaltem
ad inſtar hujus libera voluntate, ſalutis æter-
næ intuitu, homini propter DEum promiſſæ
iſta eſt felicitas; ut absque omni erroris pe-
riculo hominem rectâ ac ſecurâ ad cœlum vi4
deducat. Quod ipſum Gertrudi ſuæ Domi-
nus ad oculum oſtendit, dum ipſi viam ani-
marum ad cœlum in ſimilitudine valde ſtricti,
ac non nihil préclivis aſſeris exhibuit, quem
ſcandere non niſi difficillimè homines poterant;
erätque neceſſe, ut aſcendentes ambabus ma-
nibus tenendo aſſerem ſemet juvarent: Quo
notabatur bonorum operum neceſſitas. Ex-
peditiùs aliis procedebant, qui Angelos habe-
batt adjutores; ij nempe, qui bonis eorum
inſpirationibus ſe reddunt obſequentiores.
Interim ex utrâque parte aſſeris viſebantur
Crcumvolare gryphes terribiles animabus im-
Portunè inſidiantes, & earum aſcenſum mo-
is omnibus impedientes. Econtra ipſi oſten-
debatur Religioſorum ſub obedientia viventi.
Nient. Sanct. Comp. R um

234 PARS II. CAPUTVI S T. DECON-.

um ſolatium, quibus eadem ad cœlum via

reddebatur facilis & ſecura; dum aſtſer ille

pro Religioſis videbatur habere ex utraque
parte perticas, quibus commodè ſe tenere ae
ſuſtentare poterant, ne caderent, In illa ve-
rò parte ( quod bene notandum ubi Prælati
negligunt ſubditos per obedientiam regere, vi-
ehaeen, perticæ defcere, & anxiè timebatur
caſus. Illæ autem animæ, guæ ſe, voluntarias
ad obedientiam exhbibuerant, manibus propriis
in perticis ſe tenentes ſecurò tranſßibant adjuvan-
tibus Angelis, omnidgue al iphis impedimenta
removentihus. oein
Unde, quæſo, hæc obedientiæ Religioſæ
ſecuritas ? inde nimirum, ut ſtatim dicam
quod res eſt, quia verus obediens errare non
oteſt; dum econtra aliæ viæ, etſi videantur
lomimilus rectæ, nonnunquam exerrare, &
ducene poſſunt ad interitum. (d) Quinam er-=
rare poſiit ille, qui ipſam DEI voluntatem
Superioris mandato infallibiliter manifeſtatam
ſemper ductricem habet? Qui vos audit, Me
audit, (e) ipfius Veritatis effatum eſt: ideo:

que obedientia immediata apud DEum excu-

ſatio eſt, nec quidquam imputabitur obedi-
enti ſubdito (modòè res præcepta evidenter

mala, Deique præceptis contraria non ſit)

etiamſi fortè Superior præcipiendo peceer;, G
res alià viäã modéôque fieri debuiſſet. Obedien-
tia namque quæ bominibus prabetur; DEOer-

(e) S. Gert. l. F. . 24. (3) Prov. 16. 25, (6) Luc. 10. 161

hahoſos Verla
eriorts mnoctn
lben et
npei rolomei
ſto lere l
s K Dn
Worma nibbil
ie ig omnihr
Mn,, Iur e
Cicaret, hon
yoti ſolatoe
lecltg Nne
Perlom Dist
honie Oenpe
Anors incuntn
nnenlim clel
lncheclenc
Uüem arſer
Miomiret.

Anum

eut en hi

AMuh e n
in Pnzien
mne ,iii
aiunmn, nlifi
mnn nſnet
mir g indn

Ctehenie ait
Iun, N Mnn Gen
Uens Cdelenennneton
r it i iinm
Gnnu Atnt 4
Emm ¹1,Qnt

Eiwalte

n

ris Annckei⸗
RK lren

TEMPTUTEMPOR LIBERTATIS. 23

bibetur: (Jet in quantum reſpicit fubdi-
tum, præceptum quodvis Superioris ipfius
voluntatis Divinæ infallibilis interpres eſt.
Quemadmodum igitur DEus fuam homini
voluntatem aperiens errare non poteſt; ſic
& homini voluntati huic obſequenti nullum
ſubeſſe poteſt errandi periculum. Blùs i-
taque ad promptam alacyémque, obedientiam
in omnibus prœſtandam opus non eſt; quam
viva hujus veritatis fides continua: omde Su-
perioris mandatum eſſe ſubdito certam & in-
fallibilem Regulam, ſe ſuâque omnia confor-
mandi voluntati Divinz. ISaiGi a
Quanta hæc felicitas * quanta animæ con-
ſolatio? fcixre ſemper, quæ abs ſe fieri vult
DEus. Si DEus ipſe, aut ejus vice Angelus
in forma viſibili ſemper tibi præſtò foret, te-
que in omnibus manuducçeret, ac minutim
ommia, quæ agenda tibi omittendâve ſunt,
indicaret: non majori ſecuritate, etſi fortè
majori ſolatio, certè tamen minori merito o-
bedires. Nune autem dum in Superioris
perſona DEus tibi præcipit, tuque DEO in
homine obhtemperas; eadem quidem adeſt
erroris immunitas, meritum verò obedientiæ
in immenſum creſcit; proindéque etiam men-
fis in obediendo prompfirudo & alacritas ju-
re deberet creſcere, ſi fides viva non aliquan-
tisper dormitaret. . L
Non negaverim equidem, alios quoque
pios ac devotos, etſi obedientiæ votôò non te-
H K ZAI ne

236 PARSII. CAPUTVI. §. 1. DE CON.

neantur, ſi conſcientiæ ac rectæ rationis du-
ctum ſequantur in omnibus, ac juxta præſcri-
pta legis Divinæ & humanæ, quæ agunt, in-
tegrè rectéque peragant, hoc frui poſſe ſola.-
tio, quòd illud nempe faciant, quod fieri
vult DEus: attamen hi omnes, dum ex volun-
tatis ſuæ libertate ſibimet facienda determi-
nant, certi omnino non ſunt, ſed opinantur
tantùm, id quod agunt, voluntati Divinæ per
omnia eſſe conforme. Fieri poteſt, ut aliqua
ex circumſtantiis integram operis bonitatem
conſtituentibus deficiat: locus, tempus, mo-
dus fortaſſis mancum reddunt opus de ſe bo-
num; aut ipſa etiam intentio non usque adeò
pura & ſincera eſt, cùm id quod propria e-
lectione ſuſcipitur, ſemper de amore proprio
non nihil poſſit eſſe ſuſpectum. 1
Dum eécontra obedientia Sacra has difficul-
tates omnes eliminat, nullumque in animo
dubium reliquit, ut non certè ſibi perſuadeat
obediens: hoc ipſum opus, & non aliud, &
quidem héôc & non alio modo faciendum, il-
lud eſſe, quod hic & nunc abs ſe fieri vult DE-
us. Nec ullus alius obedienti ſcrupulus oriri
poteſt, niſi ex accidentali aliquo operantis defe-
ctu, puta, quòd non ea devotione, intentione
vel attentione, qua par eſt, opus injunctum
peregerit: quanquam hi ipſi defectus levio-
res minũsque deliberati plerumque ab obedien-
tiæ merito ſic abſorbentur, ut nullum operis in-
tegritati afferant præjudicium. Si namque
juxta doctrinam Magnæ Gertrudis: Quodli-
bet

Sgrynigilk,
Gleinm, Kvo

ninpelte!

,ttorun, 1,

. Chatkate fun
ns Ceiin

terin ler

4

Odecſertaet)

orts werti l
or in opereſ⸗
N. Cum
ler Dum erher
t li Derkun
obecenirop
Chnnhd magser
Ueneperachn
Dnrt Aehr
nlent: i 4
Ao intin
pehne ,e
, eRe, N.
1 ſui, ut
honagilenne
mimilin /
tſpri t ngr,„,
llcnie
unti,
ie Ijp, 4
Iſren

3;

15 I

RKo⸗

7

Emmlncputet

n uenhtdilt

en Iand ron
Enyremr n

Nlimtkn uid
Pietute
mN Atild,
0 ddlnendum!

TEMPTU TEMPOR. LIBERTATIS. 237

let opus bonum ex obedientia, recta intentione
verfectum, obtinebit bomini agonizanti indul-
gentiam alicujus negligentiæ; (g£) cur non e-
tiam modò, dum opus ipſum ex motivo obe-
dientiæ peragitur, & dum fervet adhuc ipſi-
us meritum, leviorum illorum defectuum ve-
niam impetret? Cbaritas operit multitudinem
peccatorum, (;) quidni & obedientiæ opus
ex charitate factum leviores ejusmodi defe-
ctus operiat?
Interim, ſi cætera ſint paria, illa ſemper
obedientia eſt DEO acceptior, & non tantùm
majoris meriti, ſed & ſolatij ſincerioris, quò
major in opere præcepto difficultas exantlan-
da eſt. Quam ſi obediens forti animo pro-
pter DEum exhaurire allaboret; tantùm cre-
ſcit ipſius meritum, ut longè excedat multa
alia obedientiæ opera, ſine naturæ refiſtentia,
ac multò, magis cum propria aliqua commo-
ditate peracta. Hinc Gertrudis ad illa verba:
Locavit. Angelus Domini Abrabam, divinitùs
intellexit: quòd ſieut Abrabam, extento bra-
chio ad e Lagti n perſiciendam, vocari mera-
it ab Angelo: ſic Electus cuùm ad aliquod opus
ſibi dißpcile, propter DEum mentem Kectit,
integram adjungendo voluntatemn, Katim in in-
Ranti arridente ſibi ſuavitate Divinæ gratiæ,
teſtimonio propriæ conſeientiæ meretur conſolari.
Et hoc eſt donativum, quo incontinentiſſima li-
beralitas DEI bprævenit æternam mercedem,
R’3 quam

(&) 5. Gert. 1. 3. c. 81. (6) I. Per. 8. 4.

238 PARS II. CAPUTVI. §. 3. DE CON.

guam unusquisgue bropriam oe Her Necundum
ſuum laborem. Ci)

Et quid demum ſolatij afferet homini be:-

dientia tunc temporis, quando omni jam de-
ſtitutus humano ſolatio æternitati Propinquat;
quò nemo ipſum;, niſi bona vel mala opera,
quæ geſſit in vita, comitabitur? Tum nempe
videbit, multa eorum operum, quæ propria
ſua ſponte ſuſcepit, & in quibus fortaſſis ea-
tenus nonnihil fiduciæ poſuit, genuina non
fuiſſe, ſed inſtar glaciei defluxiſſe, ac loco
Prœmij, quod ſperabat, pœnam fſibi potius
timendam eſſe. Sola obedientiæ opera, re-
cta intentione facta, conſtanfter durabunt, &
in illo rerum articulo vim ſuam exerent, ma-
ximéque erunt moribundo ſolatio. Hæc an-
xio tunc homini quodammodo dicent: Zu
nos egiſti, tua oper ſumas, nos te non deſe-
remus, ſod ſemper teeum erimus, & tecum
ad Judicium Lergemnus. Tune, OEO propitté;
omnia opera obedientiæ in ſimilitudine perfo-
narum hbonorabilium onſolabuntur eum, & in-
tervenient pro eo ad Dhum; ita quòd quodli-
bet bonum opus er osedientia, recia intentione
perxfelctum, obtinebit bomini indulgehtiam alicu-
Jus negligentix. Et boc erit magnum releva-
men botuini agonizanti. (
Quis igitur libenter non obediat, & ma-
gis ſubeſſe cupiat, quàm præeſſe vel ex ſolo
hoc capite, ne tanto merito ac ſolatio frauda-
ri ipſum contingat? Hæc certè breviſlima ad
Per-

(9) §. Gert. 1. 3. c. 30. §. 13. (4) 8. Gert. 1. 3 c. Sr.

N gunle
um Aelul 1
ngen gliniufel
erl Nelenl Gackenat
y⸗ 1 gun,
* ll cmmn
ſeln, etain
Plurs in tu e t te
Eees A N
Niogedskg unn
Pene anetet,
tonm imn

KNrW

Penn Del

hir
l Ciern c
Hetten.

1

1.

1 ignnt⸗
(iwoti

U DO ern

ner Cnnhch
VnHumelenmnt, ni
CNoinn Herne
hnon Ceer: 1
nl Nt M ⸗
Enn minn 6 ken
1 In, Mnn
1n nitiin
mluutiren

1 ℳ

TEMPTUTEMPOR. LIBERTAXTIS 239

perfectionem adeoque etiam certiſſima ad
cœlum via eſt: ſimpliciter & punctualiter o-
bedire in omnibus, non arduis tantùm & ma-
nis, ſed etiam in minimis, in quibus nempe
tdem eſt obedientiæ motivum, & dignitas o⸗
peris; cùm revera minimum non ſit/ quod
DEO gratum, ejusque Sanctiſſimæ voluntati
ex integro conforme eſt. Si res ipſa parva
ſit, magnò tamen fiat animò, magnôque
DEO placendi deſiderio; magni operis me-
ritum adæquat, idque ſuperaddit, lucri, ut
in gravioribus difficilioribusque promptè ſem-
per obediendi afferat facilitatem. iO nem
Ergo nil unquam præferendum obedien-
tiæ, ſed privata omnia ac ſpontanea, utcun-
que bona, huic cedant ſemper. Sic brevi dif-
ficultates in via perfectionis occurrentes om-
nes devinces, & obediendo ſimpliciter, in
minimis æquè ac maximis, in omni-virtutum

genere plus proficies, quàm in exercitiis aliis

quibuscunque propria voluntate ſuſceptis.
Voluntas DEI ſanctifkcatio noſtra; (H) quam
in ſola obedientia certò ſemper habemus per-
ſpectam. 6 ð

De obligatione obedientiæ in Subdito.

Um itaque obedientia, quæ hominibus præ-
betur, DEO exhibeatur; magna Religio-
R4

(?) 1. Theft. 4. 3.

240 PARSII. CAPUTVI. 5.2. DECON.-.

ſo rectè & perfectè obediendi neceſſitas in⸗
cumbit: ut nempe nec internâ nec externâ a-

aliquàâ renitentia opus injunctum pPeragat, ne-

dum cum murmure vel reſponſione nolentis,
uod gubetur, eiciat. (m) Hoc caſu namque
illud Moyſis ad refractarios Iſraëlitas dictum
haberet locum: Non contra nos eſt murmur
veſtrum, ſed contra Dominum. (n)) Unica
certè cauſa defectuum, qui obedientiæ meri-
tum deſtruunt, aut ſaltem minuunt, hæc eſt .
quòd certò non credatur, DEum eſſe qui ju-
bet, aut rem à Superiore præceptam eſſe vo-
luntati Divinæ, in quantùm concernit ſubdi-
tum, per omnia conformem. Qui error
tum maximè ſe prodit, cum Superior ipſe,
uti homines ſumus, ſuos patitur manes; nec
ipſius diſpoſitiones per omnia ad amuſſim re-
ctæ ratiônis videntur exactæ. Inde fit, ut
imbecilles animæ nonnunquam turbentur; &
dum Superiorem ob ſuos defectus vilipendunt,
ipfius pariter imperia dijudicent; nec jam uᷣt
à DEO profecdta attendant, ac cæcâ obedien-
tiâ exequantur: verùm ùt ab homine, & qui-
dem defectuoſo, absque ſufficienti prudentia
& diſcretione temerè emanata deſpiciant, &
cavillentur.
QQ! Religioſos modicæ fidei! ergéône ſan-
ctis & perfectis tantùm parendum eſt, & vox
illa Salvatoris: Qui vos audit me audit, qui
vos ſpernit, me ſpernit, Superiores imperfe-
ctos nil attinet? Ergo, qui Wicleffitarum er-

—

) 8. Keg. c. F. Q, ExOd. 16. 38.

uen Aldim
Crüns Domtons
i, gielm⸗
fige algur d
lin iün mmn
Uend haltan
enlat, b im
Art grni i⸗
an Alitus ie
Uine entn n
ſi /inifrmn
linlun feelim
luter chieene
lhetere (9) Se

Kil, u eiim ,
le rdlinikre en
Glitun biirr d
ckr cenlaitin
Ut; relrin
Uuhtn perionk,
wack ,uleci
fui⸗ Cere non
bhinins D
ieicen

mAAAN
„ — .
r h 6e Ne

.
emnerigein
uunn nen i
mimm (en
an Knenr it
Minr nde,, N
mu inliN.
r audk MM f

nn henn 6
Cikloflynm,
Annn mſn
A N a Geir

1., /
d D 4
n emude

TEMPTUTEMPOR. LIBERTATIS. 241

ror fuit, Superior, quamprimùm delinquit
raviter, dignirate & authoritate ſua excidit,
Timpuns ipſi non paretur. Eousque certè
noſtri temporis Religioſi non devenient, ut
damnato huic errori ſubſcribant; etiamſi for-
tè ſic agant nonnunquam, ac ſi in animo ſic
ſentirent. Audiant interim, quid de talibus
Chriſtus Dominus Gertrudi dicat: Junt ali-
gqui, gqui rælatos perfectos & religioſos ſincero
oſßfectu diligunt; & ut juſßtum eſt, tam verbis,
quàm factis reverentur & extollunt : diſcolos
verò Prælatos & imperfectos quodammodo vili-
pendunt, & omnia eorum fucta cum impatienti
corde gruviùs judicando deſpiciunt. Et bi par-
tem capitis mei dexteram velut gemmis & mar-
garitis decenter ornare, partem verò capitis
mei ſiniſtram & ulcerofam (quam ſitper eos ad
pauſandum reclinare deſiderabam) videntur ne-
quiter abiicere, & pugnis inſuper immitibus
impetere. (o) Si Gripelium Superioris imper-
fecti, aut etiam vitioſi Chriſtus Dominus in
ſe redundare æſtimat : videant illi Religioſi,
qui tam leviter Superiorum ſuorum dicta &
facta cenſoriâ virgulà perſtringunt, quid a-
gant; præſertim ſi eò deveniant, ur ex con-

temptu perſonæ, & cavillandi pruritu ipſa e-

tiam facta laude digna, ob criminum inopiam,
ipſis vitio dare non vereantur.
Animales homines non percipiunt ea,
quæ ſunt ſpiritůs DEI, qui nonaullos quan-
doque etiam evidentiores defectus permittit
—d R 5 in
(*) S. Gerr. 1. 3. c. 75

242 PARS II. CAPUTVI. §. 2. DECON-

inhærere Superioribus, ut ſubditorum obedi⸗
entia ed ſit perfectior, majorique prœmio di.
gna; tum etiam pro bono ipſorum Superio-
rum, ut in altiori gradu poſui defectús pro-
prij recognitione altum de ſe non ſapiant,
propriaâque infirmitate docti aliorum diſcant
eompati defeétibus. En t denuo Gertru-
di ſuæ pro Superiore quopiam defectuoſo o-
ranti Chriſtus: An neſeis, inquit, quod non
ſfolùm illa perſona, ſed omnes qui praſunt buic
mihi dilectæ congregationi, non earent ali=
gquibus defectibus oum nullus bomo poſſt gF-
Je in hoc ſæculo, qui omnino, careat defectu,
boc me permittente ex abundantia meæx Di-
vinæ pietatis, dulcedinis, & dilectionis, gua
congregationem banc elegi, ut, inde meritum
ipſius mirifies adaugeatur. Nam mult? ma-
Joris virtutis ett ſubjici ei, cujus defecktus
cognoſcitur 3 gqudm alteri, cujzus opera per
