mus eſſe ſolet adverſitatis cujuspiam non vul-
garis mox ſecuturæ: ſic & magna adverſitas
Pagin conftantia propter DEum tolerata,
ſingularis gratie homini præparatæ proxima
diſpoſitio eſt.
Quando ergo incumbit adverſitas, non cau-
ſam proximam, ſed primam ac principalem,
quæ DEus eſt, protinus attende. Cave ſis,
ne indigneris baculo, qui te ferit, dum agno-
ſcis manum ferientis Numinis. Si impatien-
ter reluctaris, idem tibi eveniet, duod avi-
us

£

(2.) S Gert. 1. 3. c. 86.

Gyeele,
1, 4
Kantolo Kch
Dehnc.

—=

n, Proda en

.

it, mims 4
Neinmi
Cistusahfrin
Hioigo ict

(Atgno ine
clen fulimesd

Utſtmo. denm
fener primun⸗
Unpollamn bn
m, nec zen e

iihhutu, gor

leephetenti

PiNeiſcverdi
ipupmnmm,
Ermum; poncn
Cler, & tennn

W W
n ,
*

=

MI&Ns i

7 en

ulun kennn
Nü N. Conun iun
mai guienge
miünnsanenin
1u n Dl Ainer
bunnfirgunmi
mmalnmn te ,.
Enunolin enttl-
Vmmmnlumin wen⸗
Saſchimnnd
kn Get
pel Rm der

TEMPTU TEMPOR AFFLICTIONIS. fâr

bus viſcò́ captis, quæ quèò magis ſe agitant,
eò tenaciùs viſcum pennis illiniunt, & pejùs
hærent captivæ. Si afflicto tibi libet conque-
ri, quidquid querelarum apud homines vel-
les deponere, humiliter coram DEO depone,
& cum ipſo tanquam pientiſſimo Patre rem
tuam pertracta. Memineris interim, DEum
eſſe, qui fecit id, de quo tu quereris. Pur-
gat, probat, expolit te DEus; non conte-
rit, minùs te deſerit, dum affligit.
Nec etiam inde turberis, quòd fortè pec-
catis tuis adverſitatem acciveris: diſpliceat ti-
bi origo vitioſa malorum; placeat autem ipſa
caſtigatio à manu tam benefica, omnémque
quem ſuſtines dolorem, in Sacrificium offer
Altiſſimo. Senties de cœlo auxilium, ut pa-
tienter primàm, mox etiam gaudenter feras
impoſitam à Patre benevolentiſſimo ærum-
nam; nec jam erit tibi difficile, æterni pree-
mij intuitu, gloriari in tribulatione, qropria-
que experientiâ diſces verum eſſe illud Philip-
pi Nerij diverbium: In hoc mundo non da-
ri purgatorium, ſed aut paradyſum, aut in-
fernum; paradvſum illis, qui adverſa pati-

1

enter, & infernum, qui impatienter ferant.

CAPUT

182 PARS II. CAPUT IV. DE CON.
CAYUT IV.

DE
CoNTEMPTU TEMPORAILIIUM DI.
IIIAKRUM.

3

(Qamis bona temporalia univerſim à
DEO proveniant, & ſuapte natura ho-
mini ad DEum adducendo ordinata ſint: cul-
à tamen hominum plerosque à DEO abſtra-
Punt, & illius, à quo proveniunt, reddunt
immemores. Ita nempe homines ſumus, &
ipſis DEl donis contra DEum abutimur. Ra-
ra profectò avis eſt, homo dives, & valens
opibus, qui ſuam iis affectionem non affigat,
& absque nævo cupiditatis ad eum, cui deſti-
nata ſunt, uſum fideliter expendat. Plerum-
que ſuperbæ ſunt divitiæ, & plurimorum ir-
ritamenta malorum: nec facilè unum repe-
rias opulentum, qui omnia ſolius DEl hono-
ri & obſequio ſic impendat, ut non ſimul ſuæ
cupiditati, vanitati, ac commoditati propriæ
plus, quàm par eſt, tribuat. Revera homi-
nis felicitas non eſt, habere temporalia ad
abundantiam: ſed quantò rerum minus, tan-
tò minus cupiditatum eſt Mam qui volunt divi-
tes feri, ineidunt in tentationem, & in laqueum
diaboli, & deſideria multa inutilia, & nociva,
gqua mergunt böômines in intèritum, & perdi-
tionem. (a) Inde eſt, quod Chriſtus Domi-
nus

(4) 1. Tim. 6. 9.

urmiun de leh

er d Ne
Hnkumru
bitu d
is
Tehn, gra d
Deyltam,n
Ncut, der
iu⸗ F uen

1

Uim magun
Nek goe
chonnio el;zu
er ulumqte in
1, Cun panpen

it. Mtqriopep

Rdſeiopini⸗
Grnir id dolen
Uegne te hne
Nis thi moged
Hinfnptrnert
Gepolet (
Unun tiine
Rihecininig,
iid ir h
h oborzre

(et Pigen

— =

-

eN

R

htnnk

N
N

Nenge: De
heng, kn
ekonnts ing
mDlimrtimn
wo St,d en
darnn n

GumNenn aliceſß
Geteipnnn. Deun⸗
Uine, Ahtncn ⸗

ec de Wun kepe⸗

Vend, Uunnni

CNNNNn

, 6
Vefen 8

TEMPTUTEMPOR. DIVITIARUM. 183

nus inter primos Beatos dicat pauperes ſpi-
ritu, humiles nimirum ac pauperes, qui nec
habeant in ſpiritu divitias, nec ſpiritum in
divitiis: ut ſequaces ſui ſtatim hac initiaren-
tur doctrina, qua nudum à bonis temporali-
bus Magiſtrum, nudi ſequerentur diſcipuli:
Vade, inquit, vende omnia quæ babes, & da

nl pauperibus, & veni ſequere ine! (5)

De paupertate ſpiritüs.

Qn magna vitiis & divitiis affinitas, tam
arcta quoque humilitatis ac paupertatis
cognatio eſt; ut non fruſtra veritatis Magi-
ſter utramque ſimul unica phraſi complexus
ſit, dum pauperes ſpiritu beatos pronuntia-
vit. Eſt quippe paupertas ſpiritůs tam humi-
lis de ſeipſo opinio, ac proprij amoris exinanitio,
ut nedum de ſe ipſo, vel de donis naturæ &
gratiæ ſibi collatis quidquam præſumat; ut
neque de rebus ac opibus à DEO concefſis
plùs ſibi arroget, aut in uſus ſuos convertat
quàm ſimplex neceſſitas & decentia ſuæ conditi-
onis expoſcit. Cùm enim omnibus DEl donis
indignum ſe æſtimet verus humilis: omnes o-
pes atque divitias, quas haber, non tamquam
ſuas, ſed ùt res DEl conſiderat, non aliter
quâm juxta voluntatem ſui Domini expenden-
as. Quare ſe piaculi cujuspiam reum cre-
deret,

—ʒ—N——

(9 Math. 12. 21.

T194 PARS II. CAPUTIV. §. 1. DE CON-

deret, ſi minimam affectionem ejusmodi bô.

nis temporalibus addicèret, aut de iis aliter

diſponeret, quàm DE gratum acceptumque
fore arbitratur. Et hoc pacto in mediis opi-
bus inops, & inter divitias eſt pauper ſpiritu,
ut illis annumerandus veniat, qui ab Apoſto-
lo hoc elogio decorantur: Nibil Zadentes 3
& omnia pohſdentes. (.9
Primitivæ Eccleſiæ iſta fuit felcitas, ut
nemo fidelium quidquam ſuum eſſe diceret;
etſi ampla à parentibus haberet latifundia;
aut magnam auri vim in comune contuliſſer.
Primus ille fervor ſidei, ac certa promiſſæ
beatitudinis expeckatio utl eorum animis ho-
noris ac doloris cujusvis temporalis contem-
ptum indidit, ſic & ejusmodi bonorum excl-
tavit faſtidium, quæ ad veras divitias in cœlo

aggregandas ſibi eſſe Ppoterant impedimento.
Cùm autem non tam divitiæ ipſæ, quàm ea-

rundem ad animum adhæſio, cGleſtium deſfi-

derium remorentur; ut hanc à ſe prorſus fa.

cerent alienam, nec ad hunc viſcum affixi à
libero ad cœlum volatu in minimo animus di-
ſtineretur: maàluerunt facultatum ſuarum pre-
tium univerſum Apoſtolorum pedibus affun-
dere, & communi uſui omnia addicere, quàm
cum quali quali periculo eprum dominium ae
diſpenſationem ſibimet retinere. Ex quo ge-
minam conſecuti ſunt utilitatem, dum ipſis
dabatur ſingulis, Prout cuique opus erat:
nec minùs interim à periculo divitiarum im-
munes

—

(% 2. Cor. 6. 10.

,Sewnr l
. nf⸗
um mhn
1 lienn an
uß⸗ üpuper
Nlmim,t n ha
Cnkeits A
zutfr lien
r ſnoret alt
ult i 1 Pt
, ! oN 0
enpore Me: i
nltfet, in
b ii
D 8Aht
n tot aeun
kciet!
lbe iren ulun⸗
bopbes Comn
red nd
Morl ls ine
Vnelce ec
Non ubereot,
Toohitennre
bert elpend
Aainn 4
u Ponn exen
ne iſtch
M 1bone
ontlerer
N Pinen

4

5d9)
ell

4

10 ali an
r ll

OOO

An
l 1) & .

ſ

Dn Hanfie aunt

r ani ni

bEnporiisconer
Keipnocd onanm ere
2AtensCftisin e
Eporrm melnenn
tle, nd
ui lef

1I eonn mine

7

TEMPTU TEMPOR. DIVITIARUM. 185

munes centuplum illud à Chriſto promiſſum,
& vitam æternam ſpe certa expectabant.
Illud interim admiratione dignum, quod
huic ſpirits paupertati centuplum ejus, quod
relinquitur, in hac etiamnum vita reſtituen-
dum Veritas adpromittat: Amen dieo vobis,
nemo eft, qui reliquerit domum, aut fratres,
aut ſorores, aut patrem, aut matrem, aut fili-
os, aut agros probter me, & propter Evangeli-
um, qui non adccipiat centies tantùm, nunc in
tempore boc: domos & fratres, & ſorores,
& matres, & ſlios, & agros cum perſecutio-
nibus, & in ſeæculo futuro vitam æternam. (d)
Si divites difficilè ſalvantur, & ſimplum divi-
tiarum tot ac tanta ciet pericula, quid centu-
plum faciet? ſed parce metu! Nullum hic
ſubeſt periculum, quamdiu paupertas ſpiritũs
his opibus dominatur. Domus, familiæ, a-
gri, prædia, & quidquid demum divitiarum
eſt, prorſus innocua ſunt, & perfectioni E-
vangelicæ nec minimùm officiunt; ſi animo
non imperent, ſed ſerviant tantùm, ac eo
modo habeantur & expendantur, qualiter ha-
beri & expendi jubet Evangelium. Si liber
eſt animus, & bona voluntas adſit, ac ejus-
modi bona externa magni non faciat, nec
inordinata affectione proſequatur; ſed ut re-

vera ſunt ceu bona DEl, & à DEO ſibi con-

credita conſiderer & tractet: in mediis divi-
tIis magis integra erit Paupertas ſpiritũs 2
quâm in alio, cui curta quidem ſupellex, ſed
eient. Sanct. Comp. ani

(2) Marc. 10, 29. & 30.

186 PARS II. CAPUTIV. §. 1. DE CON-

animus ab affectione rerum non æquè liber,
unquam eſſe poſſit.
Nec enim, ùt vulgus æſtimat, paupertas
Evangelica in rerum omnium inopia ſita eſt,
ſed in paupertate ſpiritůs, hoc eſt, in tali nu-
ditate animi, quæ ex his bonis, quæ utenda,
fruenda accepit, nil ſibi attrahat, ſed tam li-
bera maneat ab affectu divitiarum, ac ſi nil
ad ſe penitus pertinerent. Servat quidem,
& curat hæc bona tanquam à DEO fſibi com-
miſſa, inſumit etiam, & expendit; ſed juxta
voluntatem DEI, quemadmodum ſervus aut
procurator rem ſui Domini.
Errant profectò, & nimiùm hallucinan-
tur, qui de paupertatis perfectione ideò glo-
riantur, quod parciſſimé utantur bonis tem-
poralibus, & tenuiſſimo victu ac veſtitu con-
tenti ſint: qui tamen majori affectione, &
multò tenaciùs vilibus ſuis reculis forſitan ad-
hærent, quàm alius quispiam grandibus ſuis
divitis. Affectus hic magis penſandus eſt,
quàm cenſus; nec attendendum, quàm mul-
tùm in penu, ſed quàm parùm in corde ſit.
Non equidem dixerim, ſuperfluum rerum
uſum paupertati ſpirit⁴s nil detrahere, ac ſo-
lam internam animi nuditatem, quin aliquod
ſentiatur exteriùs paupertatis incommodum,
rem totam conficere. Ridicula foret hæc pau-
pertas, quæ ſibi blandiretur de paupertatis
merito in futurum, ac ſimul omnibus fruere-
tur commodis divitiarum in præſenti. Id u-
num eſt, quod aſſerimus: pPaupertatis per-
fe-

vnwh

ſa 4 4
Arnn ſil
. rrn 1

—

ias n.e .
lerin

Gnits
ininieine
legie
elſendor den
6t minorenn
dl in oh
Cun Ctegotie
Nomgtg le
EtEicucdmne
Cln, A As
T le Angenes:
tuns ii et,
Es kefetur, un
ur, Jin ſi ii
Orims imer
ſFtils probeio⸗
Nnenpelen
Unn haonuns p
Cun tkinmmiore
do er oe Cen
lult, ſt nn
1 lomnoc
Animn, onmn

lie
IlCenn
ſn )

— =
—
= =

S=

fectionem non à parciori aut liberaliori rerum
uſu, qui juxta conditionis, loci, temporis ac
perſonarum diverſitate diverſus eſt; ſed ab
animi ad eas res majori minorive adhæſione
principaliter deſumendam eſſe. Eremicola il-
le, cui Magni Gregorii magnæ opes, & feſti-
vus ſplendor offendiculo fuit, ab Angelo di-
dicit: majorem eſſe ſuam, erga catum, quem
alebat in cella, æſtimationem & affectum,
quàm Gregorii erga ingentes ſuas opes, &
pompas pro Pontificis dignitate neceſſarias.
Eſt aliquod animi ab affectu rerum liberi indi-
eium, ſi quis vaſis teſtaceis perinde utitur,
atque argenteis: at ex mente Saleſii majoris
virtutis ille eſt, qui ex patinis quidem argen-
teis reficitur, tam parùm autem ad hæc affi-
citur, quàm ſi vaſa eſſent figlina.
Optima interim ac certilſima paupertatis
ſpiritůs probatio eſt; fi caſu aliquo fortuito,
puta tempeſtate, incendio, vel alio infortunio
rebus ſpoliatus placido fert animo, & plena
cum reſignatione tolerat inopiam, & cum jo-
bo ex corde dicit: Dominus dedit, Dominus
abſtulit; ſit nomen Domini benedictum! (e)
Quod ſi ejusmodi temporalium jactura homi-
nem reddit inquietum, querulum, ac deſpe-
rabundum; ſignuim eſt, ſuas ipſi opes tanquam
ſuas adhæſifle, & affectu etiam, ac ſpiritu
fuiſſe divitem, atque divitiis appoſuiſſe cor
ſuum. Nimirum quæ poſſidentur cum amo-
e, perduntur cum dolore; & quò major
2 ex

—

(e) Job. 1. 21.

188 PARS II. CAPUTIV. §. 2. DECON-

ex rei jactura dolor eſt, ed amorem & affe-
ctionem etiam fuiſſe majorem certum eſt.
Ne dicas: te damno temporalium non
ideò affligi, quòd affectu nimio proſequaris;
ſed cùm tua non ſint, & à DEO tantm tibi
concredita, te triſtari, quod tibi integrum
jam non ſit, ex iisdem bonis Divinæ volun-
tati obſequi, & pro gloria DEl utiliter di-
ſpenſare. Vana hæc excuſatio eſt, & tum
demum cujuspiam valoris eſſe poſſet, ſi pro-
priâ tuâ culpà bona hæc interiiſſent: at verò
caſu fortuito, aut facto alieno perdita cùm
ſint, Dei voluntate ac permiſſione tibi ablata
ſatis intelligis. Ergo ſi tulit DEus, quod ſu-
um erat, cur indignaris, & quaſi res tua ab-
lata foret, turbaris? Jam hæc bona ab ipſo
DEO expenſa ſunt, quæ per te expendenda
credebas: nec aliud jam abs te poſtulat DE-
us, quàm ut ex tuo ipſi facias ſacrificium,
tuam nempe voluntatem ad ipſius beneplaci-
tum integrè reſignando.

§. 2.

De paupertate Religioſa.

PAupertati ſpiritús in medio divitiarum lo-
cum eſſe, ſi nulla animi ad easdem ſit ad-
hæſio, nec tam ùt res ſuæ, quàm ùt à DEO
precariò conceſſæ conſiderentur, ſtatim vidi-
mus. Sed ùt amor proprius nequam eſt,
non rardò evenit, ut ſub prætextu conſerdn-

inbihin d.
Tin unenh 1
bts eſtis
UeArns, dl
is ehemmd Kn
aslen Ohel
Oehenctent

Uctnd iinin n

odnek⸗
(eaked lenpel

ketete nediun i
gee 10 foiſtun
n connahal
umn Aillis, l
Und, quonscre
cenumn perne
Tunemn hune
Uumpnt, guie
Pbneli ſen⸗
mm,annm
Cnininonkel
Dertmnisfelcing
shelgonii
le⸗
ln

lirli bere re

Unonn
un Tet er

uun hete d. N 4
Ale oke i
1 NK

N

4 „»„ ,

Plm Dis, r
rid ali es u

nim bhun bir
e belhenten

D s lnkan,
unm A Mpedt

TEMPTUTEMPOR. DIVITIARUM. 139

di aut augendi res DEl, clanculùm ſe cupiditas,
& affectio inordinata inſinuet; nec jam liber
animus imperet divitiis, ſed divitiæ animo in-
cipiant dominari, iisdémque curis, & ſolici-
tudinibus luperfluis mentem deprimant, qui-
bus ullus alius, qui ſpe & animo inhiat pe-
cuniis, deprimi ſtringique poſſit. Unde fit,
ut easdem opes non eo jam modo expendat,
quo expendendas à DEO accepit: ſed vel te-
nacitate nimia erga alios, aut liberalitate im-
modica erga ſe ipſum largiter delinquat. Us-
que adeò nempe difficile eſt, in mediis opibus
tenere medium virtutis, ut nec ad dexteram,
nec ad ſiniſtram deflectat animus, indéque
non contrahat plurima maximâque impedi-
menta ſalutis, quæ funis inſtar trahunt con-
tinud, quousque animam à DEO abſtrahant,
& demum pertrahant ad interitum.
Funem hunc uno ictu amputant, & ab-
rumpunt, qui generſo temporalium contem-
ptu ſimul ac ſemel ab ejusmodi bonis ſe expe-
diunt, quorum carentia roleratu facilior eſt,
quàm innoxia poſſeſſio. Hæc Religioſæ pau-
pertatis felicitas eſt, dum paupertatem ſpiri-
tůs Religionis vinculo adſtringit, ut jam nec
libeat, nec liceat deſultare animo, & quem
ſemel exuit, ad res temporales affectum de-
nuo reſumere. Felix neceſſitas, quam hic
ſibi indicit libera volunras, Ne bonorum æ-
ternorum adeat periculum, abjicit tempora-
lia; & ne ipſa hæc voluntas mutationi queat
eſſe obnoxia, voto vult eſſe ligatam. Quæ
3 ma-

190 PARS II. CAPUTIV. §. 2. DE CON.

major cogitari poterit libertas, quâm in his

vinculis, quibus homo aſſeritur in libertatem

filiorum DEl? Non jam boſpites & advenæ,
fſJed cives Sanctorum & domeſtici DEI () au-
diunt, quibus confidenter cum Petro dicere

licet Chriſto Domino: Ecce! reliquimus om-
nia, & ſecuti ſümus te: (£) dum interim

tot alij in mundo ſi non verbis, ſaltem factis
ipſi dicunt: Reliquimus te, & ſecuti ſumus
omnia.
Magna profectò paupertatis Religioſæ fe-
licitas, cui centuplum in hoc mundo, & vi⸗
ta æterna in akero adpromittitur. Quanquam
enim iſtud centuplum cum perſecutionibus )
ſemper ſit conjunctum, & bona Religioſorum
comitem individuam ſemper habeant invidi-
am: nunquam tamen Paterfamilias ccleſtis
ſuos domeſticos præſenti ope deſtituit, quam-
diun paupertatem votô promiſſam ſanctè cu-
ſtodhunt, nec è ſuis domibus inquilinam hanc
cœlo tam charam expellunt. Quamprimum
autem huic renuntiatur hoſpitium, etiam di-
ſciplina monaſtica emigrat; & undà ſimul pro-
tectio Divina. Pleraque nempe Moraſterio-
rum fata ad hanc ſe referunt originem, &

quamdiu ſarta tectâque manet diſciplina mo-

naſtica, cujus fulcrum, præcipuum eſt pau-
Pertas; adverſsriorum quorumcunque po-
tentia ac malevolentia nihil efficiet, DEO pro-
miſſum ſuum centuplum defendente. Urnon
fruſtra egregius quidam Abbas identidem ſuis
in-

(V) Eph. zꝛ. 19. (2) Math. 19. 27. d Marc. 10. 30.

„ienn d
(Ann Dwnnee

(n Ceilnenen
mnak
Nergoltun
nr ih len
Clipline ene
NNgue Apennl
ſeoni 6 lel
Peller: er dor
rites ſübcti
leri ſperate n
Cm. Qoock
npcnenr, unm
Drerun, & let
sunr. U
6e murmureſntn
voncls eiden
No Mente ibtneg
Aicen, anins
Uinr los, er
Cnn bitun
Muuil nen „
n

NRerum

ftulen i

0

„

t, E hu

Wnuyemni ſihik
Annin hve ninc
Aponmmmnr (unger
ann ylwiinu
4D /
n Cbanfelgabnn
hkoper eben ini
1 Dutamlis caktt
mioreittut
, Dontn ln
onbuznilnmne
Wehm Cunmtnm
n hium, Ein 6
Uinn, Amihmin
, Nrun Chim 4
Tun NMecnan th
. Ilcenele

Gun⸗
Geor.

ſ
.
1

te. Uu

TEMPTU TEMPOR. DIVITIARUM. 191

ingeminaverit: Servate diſciplinam &£ ipſa ſer-
vabit vos! Quisquis igitur Religioſorum ſibi
ipſi, ac ſuo Monaſterio ex animo bene vult,
paupertatem Religioſlam pro virili ſuo ſem-
per tueatur illæſam ;: & magnum ſibi ipſi
perfectionis monaſticæ, & Monaſterio bene-

dictionis Divinæ afferet emolumentum.

Equidem intentionis noſtræ non eſt, pau-
pertatis monaſticæ obligationes omnes ſingil-
latim deducere, utpote Religioſorum cuivis
jam ſatis notas. Id unum monuiſſe ſat fuerit,
nec rigori nimio, nec item laxitati, plus quàm
par eſt, deferendum eſſe, cuùm ex utroque

diſciplinæ pernicies ex æquo timenda ſit.

S1

namque Superior nimis parca manu ea, quæ
Regula & recta ratio permittit, ſubditis di-

ſpenſet: ex hoc rigore Superioris ſequetur

laxitas ſubditi, dum id, quod à Patre mona-
ſterij ſperare poterat, jam aliunde ſibi pro-
curat. Quod cùm citra labem diſciplinæ fie-
ri nequeat, unum inconveniens poſt ſe trahit
alterum, & ſic demum totus diſciplinæ ner-
vus luxatur. Ut nihil dicam de inquietudine
ac murmure infirmorum; qui, dum portant
pondus diei & æſtus, ſi ea, quæ ſibi debentur
pro parte ſubtraéta, aut ſordidè ſubminiſtra-
ta vident, animis concidunt, turbantur, &
turbant alios, nec jam eâ, quâ ſolebant, ala-
critate ſervitium Divinum peragunt, & fer-
me non niſi metu pœnæ ſuum faciunt offici-

um. Adeò verum eſt illud Bernardi: Uei
non eſt abundantia, ili non eſt obſervantia.

192 PARS II. CQAPUTIV. §. 2. DECON.

Quemadmodum autem nimius rigor Su-
periori, ſic nimia laxitas ſubdito vitanda.
Cumprimis igitur ipſi ſubſtantiæ paupertatis
Religioſæ inimica proprietas non moddò in
magnis, ſed & in minimis ſedulò cavenda,
ut mhil clam Superiore accipiatur à quoquam,
aut clanculùm teneatur. Nec ullatenus pro-
bare poſſumus illam quorumdam opinionem
oppidò laxam; qui nulli ſibi Religioni du-
cunt, res quasvis, ac etiam pecuniarias ſibi
oblatas ea conditione acceptare, aut apud
perſonam tertiam deponere, ut proprietas
quidem rei donatæ ſpectet ad donantem; ſibi
autem integrum ſit occaſione, quacunque li-
buerit, vel rem totam ſimul, vel per partes
repetere: quam deinde Superiori, nullâ de

hoc quaſi depoſito mentione factâ, ceu rem

noviter acquiſitam, aut ab amico oblatam ex-
hibeant, & ſic ejus permiſſione tuti, rem in
ſuos uſus convertant. Annon reapſe & in ef-
fectu idem eſt, ac ſi tenerent ipſi rem pro-
priam, dum inſciò, & dubio procul, invitéô
etiam Superiore apud tertium habeant depo-
ſitam. Annon ei, qui talis eſt, dici poſſet,
quod Magnus Baſilius Syncletico olim ſena-
tori, poſteà monacho dixit: Dignitatem ſe-
natoriam abdicaſti quidem, & tamen non es
monachus, quamdiu de rebus tuis aliqua tibi
reſervas: ac ſi diceret: jam nec ſenator es,
nec monachus, nec ſæcularis, nec Religio-
ſus, quandoquidem verè pauper non es. (2)
ui

6: ) V. PP. 1. f. c. 6.

ſ

omron
aotcl

UiN
eg 1 gri
eO it n
Celimn opoien
Hlrm unn Ihn
attiinidn
it, W poleh
n ecen min
Alochen er

Proceri Car⸗

ornextraci cen
Ini, & paupen

bonnl proyre
Deince ade
Nill retines, o
Nle. Picent,
giplo eclo n
Heruepotern
unheſoret i
ESelt Kconod
Nereg, ut tori
8 Mzoores be,
Uen dmt

I
0

Piguur, I M
Crakconnen,
oglar, uange
n ol ſelor oan
e KAenn oni e
tone hckl cen ten
ACNmel.
Nermilone tuc kenin
¹ Mumenkne

I

.
4

Utmrtn Il tn n
.

Anio ol iwi
erüm dhem ⸗
üi tis t dſe

7
49
1

0

—

—

TEMPTU TEMPOR. DIVITIARUM. 193

Cui Regnum cœlorum, paupertatis volunta-
riæ prœmium cordi eſt, ad has artes ſe non
convertit. Utr quid mundi opibus valere

juſſis Religioſam pauperiem profeſſus es, ſi

eo tibi modo rurſus providere intendis, quo
ſæcularium opulentiſſimi etiam de ſecuro tem-
poralium uſu fibi providere commodiùs non
poſſent? An tu illum pauperem diceres, qui
depoſità apud amicum pecuriâ, quoties libue-
rit, uti poſſet, tametſi pecuniæ proprietatem
in ſpeciem amico cederet? Imaginaria certè
& ludicra foret hæc proprietatis abdicatio, ſi
pro certo abdicantis uſn aſſervari, & quavis
hora extradi debeat. Tu interim ſi animæ ſa-
luti, & paupertatis integritati cautum vis,
ab omni proprietatis ſpecie mala abſtine. (E£)
Deinde ad ea etiam, quæ Superioris per-
miſſu retines, omnem affectum inordinatum
exue. Pudeat, ad hujusmodi minutias affici,
qui pro cœlo totum mundum, & quidquid
ſperare poterat in mundo, reliquit. Imò quàm
turpe foret, ſi ad tuas reculas, utcunque uti-
les aut accomodas, tanto te affectu abripi ſi-
neres, quali forſitan in ſœæculo ad facultates tu-
as majores abreptus non fuiſſes. Quidquid
proin ad uſum tibi conceditur, tanquam re in
diem tibi commodata utere; & ſi obedientia,
vel charitas à te repoſcat, lubens redde, nec
credas tuum tibi ablatum eſſe, cum tu ipſe tu-
us eſſe non poſſis, certè non debeas.
Cæterùm in uſu rerum paupertas Rcligid-

— 5

(4) I. Theſſ. §. 22.

——

194 PARSII. CQAbUTIV. §.2. DECON-

ſa àt plurimùm periclitatur. Cùm etenim
bona Monaſterii ſervitio Divino, ac paupe-
rum ſuſtentationi deſtinata ſint; ſi in alios u-
ſus expendantur, fine ſuo deſtituitur piorum

Fundatorum ac Benefactorum intentio. Cen-

ſetur autem omne id ſervitio Divino impen-
ſum, quod iis, qui DEO ſerviunt, in viéctu,
veſtitu, ac habitatione congrua, & cumpri-
mis quod fabricæ & ornamentis Eccleſiæ im-
penditur, in quibus minus eſt exceſsũs peri -
culum, dum in iis, quæ honori Divino im-
mediatè ſacra ſunt, illud locum habet: Quan-
tum potes, tantum aude? Quæ verd ipſas Re-

ligioſas perſonas attinent, in iis faciliùs mo-

dus excedi, & uſu fuperfluo peccari poteſt.
Cenſetur autem omne id ſuperfluum, quòd
pro conditione loci, temporis, ac perſona-
rum neceſſarium ac decens non eſt. Neque
enim nuda hic neceſſitas pro norma ſtatuen-
da eſt, qua ſine DEl ſervitium ſuſtineri ab-
ſolutè non poſſit; ſed neceſſitas decentiæ, &
piæ conſiderationi juncta, ſine qua non ita
commodè, integrè, & alacriter DEl ſerviti-
um à Religioſis ſuſtineretur. Inde eſt, quod
Sanctiſſimus noſter Legislator id potiſfimum in
Regula ſua caverit, ne ſuis Monachis quid-
quam ejusmodi neceſſariorum deeſſet, ſed ſin-
gulis ſemper daretur, quæ danda ſunt, ut in
domo DEl nemo contriſtetur. Quidquid er-
go pro Religioſorum diu noctùque DEO ſer-
vientium ſuſtentatione, conſervanda, vel're-
ſtauranda valetudine, veſtitu ac habitatione
de-

orlen polerd
tecelttilun
DNucunn col
Ortle s et,
icum ſreun
18 Mgonmm
Pentglamein
lealendhiu
en hommre
Ulpenminnrt
non Eve puln
monio funt,
lno bon Ten
Munre lerum
4 nte hl,
leliuttis, ted
1e r unncton
Cineretfl
Dertmns anam
Kriomn s) olin
Urvgrunrpanp,
Unltertlu ren
Uukkuur E
UIuupmtntic
oos

S

i *“
Kommenilien
i gr ham Nind
humkher E
CEſediin
Inen in i ſolig n
prno hereni oltt
meiclirflun, g

Pr le perloon

ſell

E
=
=

TEMPTU TEMPOR. DIVITIARUM. 195

decenti, quin & recreatione honeſta conveni-
ens ac decens eſt, inter neceſſaria computari
poteſt. Jam quod ſuprà fuerit, ſuperſftuum eſt,
& amputari debet. (1)
Quinam igitur cum paupertate Religioſa
conciliari poterit illa veſtium ac utenſilium
non neceſſariorum farrago; raritatum ac cu-
rioſitatum copia; librorum, quorum nullus
fortaſſe uſus eſt, abundantia; & exquiſita ad
invidiam ſæcularium ſupellex, quæ in priva-
tis Religioſorum cellis nonnunquam viſitur?
præterquam enim quod ejusmodi res pretio-
ſæ paſcendis tantùm oculis aptæ ſapiant vani-
tatem homine Religioſo indignam; inſuper
paupertati monaſticæ, & Religioſæ humilita-
ti non leve vulnus infligunt, evidentique te-
ſtimonio ſunt, talem Religioſum mundo. ex
animo non renuntiaſſe, ipſique etiamnum
prurire tergum ad nugas Ægypti. Eperien-
Hã certè conſtat, talem nunquam alicujus eſ-
ſe ſpiritùs, ſed ſub Religioſi ſchemate geſta-
re cor mundanum, & tam exiguam ipfi di-
ſciplinæ ac perfectionis monaſticæ, quàm pau-
pertatis curam eſſe. Totum quippe ipfius
ſtudium, eò collimat, ne ullum unquam ſen-
tire cogatur paupertatis incommodum, quod
tam ſuperflua rerum omnium proviſione pa-
läm teſtatur. Et quid dico, incommodum?
dum nec commoditate contentus eſſe ſoleat,
niſi unà vanitati & curioſitati fiat ſatis.
Verus Religioſus, cujus habitatio in coœ-
lis

———

() §. Reg. c. 53.

196 PARS II. CAPUTIV. §. 3. DECON-

lis eſt, præſentibus ad uſum ſibi conceſſis mo-
derartè utitur, ac ita ſe gerit, velut in convi-
vio: dum circumferuntur epulæ, ſi ad ipſum
perveniant, extentà modeſtè manu partem ſu-
am accipit; ſi miniſter ipſum prætereat, fert
placidè, & alterum miſſum expectat; ſi veni-
re differat, non inclamat, ſed eò, quod ad
ipſum pervenit, contentus eſt, nec de quali,
nec de quanto conqueritur. Sic erga res ne-
ceſſarias Religioſus afficitur, & quidem ſine
affectu. Si neceſſarium quid ſibi defieri con-
tingat, non conqueritur, ſed opportunè ſu-
am indigentiam ſuggerit Superiori. Si quod
datur, minùs eſt accommodum, aut non ple-
nè ſufficiat; tunc nimirum paupertatis me-
mor gaudet, ſibi oblatam occaſionem qua-
dantenus ſentiendi, quod ſolemniter promiſ-
ſit: optimè gnarus, verè pauperem non eſſe,
qui nullius unquam vult indigere. Nempe
ingens illud prœmium paupertati promiſſum
non datur pro nihilo.

§. 3.
De indiſoreto zelo paupertatis.

CQCUm virtus quælibet, ſi medium excedit,
laudem virtutis amitrat, & degeneret in
vitium; etiam paupertatis ſtudium, ſi ſuos
prætergrediatur fines, à natura virtutis defſci-
ſcit, & non unius tantùm, ſed plurium vitio-
rum indolem nanciſcitur. Equidem Relgo
0

4

gmelslene
lhninas

zotroimnuch

Nutſeicbun,

Dwm umuiſrn

Cnlrütnnr
etuits oorum
Eluns hunst
inThiun, mn
ſim unkr
Kbemclen,
its, Und n
Unenpreterg
Cckt. Eccuren
Eetlmitur, ni
Hancdine 000.
Pertions ſtc
Geionor Dl
Prorini nelis
Dundronmort
m müie
len, A Ad
1n horen
nt,

ſak on

mgl ſicchn
nltnmn
nperun Kan
Wdin rn ,
mun papernus ar
n oeuſcnen ⸗

ol ſemier nni⸗
Nertungenmnel,

m leni munlin
enk

TEMPTUTEMPOR. DIVITIARUM. 197

ſo ſimplici, cui nulla temporalium cura com-
miſſa eſt, minùs hic timendum. Vix erit,
qui nimio paupertatis affectu excedat, niſi for-
ſitan ex imprudenti zelo parcendi rebus ad
uſum conceſſis ſemet fraudaret neceſſariis, cum
vitæ aut ſanitatis periculo; qui caſus tamen
ævo noſtro inauditus. Illos ergo potiſſimùm
tangit periculum, quibus bonorum tempora-
lium adminiſtratio vel in toto, vel pro parte
committitur. His amor nimius ſervandæ pau-
pertatis nonnunquam fœdè illudit; & dum ſe
virtutis partes agere ſibi videntur, deflectunt
in vitium, meritôque audiunt: Habent zelum,
ſed non ſecundum ſeientiam.
Si namque virtutum omnium finis eſt cha-
ritas, illud paupertatis ſtudium, quod hunc
finem prætergreditur, etiam virtutis fines ex-
cedit. Eccur enim paupertas Religioſaà ſpon-
te aſſumitur, niſi ut abdicata temporalium ſo-
licitudine DEO ac Divinis liberiùs vacare, &
perfectionis ſtudio ſe totum dare liceat: ſic-
que honor DEI, ſalus animæ, & ædificatio
proximi melius promoveatur. Hic unicus
Fundatorum ordinum ac Monaſteriorum finis
eſt. Jam videſis, qualiter nonnunquam fini
huic ij, quibus præcipuè curæ eſſe deberet,
derogent, & ſub ſplendido paupertatis præ-
textu DEO honorem, animabus profedtum,
proximis ædificationem ſubtrahant, & cha-
ritatem tam in ſe, quàâm in aliis enormiter
lædant.
Verum eſt: Bona Monaſteriorum ſunt bo-
na

198 PARSII. CAPUTIV. §. 3 DECON.-

na Ecclefiæ, & Divino dicata ſervitio; pro-
indéque conſervanda funt, ac etiam augenda,
nec unquam expendenda ſuperfluè. Quid
jam ſequitur? ergo Religioſis, quàm parciſ:
ſimè fieri poſſit, dimenſum ſuum porrigen-
dum? ergo domeſticis minor indies & ſor-
didior portio aſſignanda? ergo hoſpitibus
congruus honor & hoſpitalitas non exhiben-
da - ergo pauperum nulla, vel modica ha-
benda ratio? ergo quæ vendenda, ſummo
ſemper pretio, quæ emenda, minimo venire
debent? ergo artes omnes, ut crumena pin-
gueſcat, excogitandæ ſunt, ſeu bene, ſeu ma-
lè ſonet in auribus ſœæcularium? Ubi chari-
tas? ubi ſalus animarum? ubi honor DEl?
ubi ædificatio proximi?
Religioſi rehctaà omni, qua frui poterant
in mundo, commoditate, parentibus, fratri-
bus, charisque omnibus valedicunt, ea ſpe,
freti, ſe juxta ſponſionem Chriſti Salvatoris
meliorem in Religione matrem, meliores pa-
tres & fratres ſe reperturos. Quòd ſiibidem
cum tempore experiantur novercam, & nec
paternum nec fraternum in ſuis Akoribus af-
fectum; quo animo Religionis onera porta-
bunt? qua alacritate ſpiritùs Divino ſervi-
tio ſe impendent? An non hac tenacitate,
Paupertatis nomine pallhiatà, cultus Divinus
minuitur, & ipfa fimul diſciplina, cujus ani-
ma charitas eſt, languet, & peſſumit?
Non ignoramus equidem illud S. Regulæ
monitum: Ut omni extremitate contenti ſint
Mona-

Sun, Ctod der

tchönis kten

1

JNRCN
us gigtdn
(dt hockind
eeiced tma
ui dbige k
et, Clcreionan
1s Umne ſne
?onnin tenpnm
tr mine
Inn, Clfte in
m er
Dustenncumn i
u lonteizen⸗
Ouunglum An
Doeglle nir,
Iinm, & iMemion
ukeachl
innimi erltene
Ence nniin
Nnatlt otonr

16 1 4

)N

. den⸗
r “

Tenmnck, Miinbit⸗
Pumg Mnnen
Elnn lubare kun
Elnim?Ibide
mun faor ll

137

mi, uftiſptenn
n, Meniid un⸗
atont ale,
Nen Cräi Gnons

uN. WAlinde

No
1 1

e ricds MOr.
le d

TEMPTUTEMPOR. DIVITIARUM. 199
Monachi (m) quod his parcipromis ſemper
in ore eſt: at illius pariter meminiſſe oporte-
ret, quod cellerario Monaſterij S. Regula in
culcat: Ut fratres non contriſtet ; conſtitutam
annonam ſine aliquo typo aut mora offerat, ut
non ſeandalizentur; ut boris competentibus den-
tur, quæ danda ſunt, ut nemo perturletur, ne-
que contriſtetur in domo DElI. (nu) Illud mo-
nitum, quod bene notandum, inter gradus
humilitatis recenſet Sanctiſſimus Pater, ut ſi
quando contingat aliquis neceſſariorum defe-
us, qui ſœpé citra culpam Superiorum ac-
cidit, hêc ſe dicto ſoletur humilis Monachus:
nec ided tamen tenacitati nimiæ patrocinatur,
ut qui ubique ſemper ceu diſcretiſſimus Pa-
ter, diſcretionem matrem virtutum Præpoſi-
tis ſummè ſemper comendatam cupiat: R
Jic omnia temperentur, atque diſponantur, qua-
liter & animæ ſalventur, & gquod faciunt Fra-
tres, absque ulla murmuratione faciant. 09)
Quid jam exteris, hoſpitibus, pauperi-
bus ſperandum, ſi illis, quibus debentur bo-
na Monaſterij, tam parca manu diſpenſantur?
quanquam & iſtis ſua portio non ex præſcri-
pto Regulæ tantùm, ſed & ex dictamine cha-
ritatis, & intentione Fundatorum debita ſit.
Num hoc pacto DEl honor, ſalus animarum,
& proximi ædificatio promovetur? an poti-
us utrisque nimiüum quantàùm detrahitur?
dum id, quod Religioſæ parcitatis ac pau-
bertatis titulé cohoneſtare cupiunt, ſordidæ
tena

— 4

(") §. Reg c. 7. (2) Reg. c. 31. (o) S. Reg. c. 41.

200 PARS II. CAPUTIV. §. I. DECON-.

tenacitatis ac avaritiæ palàm incuſatur. Quid
mirum, ſi exinde ſæcularium odiò & invidig
onerantur Monaſteria, & ab infidelibus nomen
DElI, ac Religionis blasphematur; dum te-
nuis lucelli intuitu nil minus agitur, quàm àt
in omnibus glorifcetur DEus. (P) Annon ſa-
tius fuerit aliquam pecuniarum, quàm tan-
tam honoris DEl, ac Monaſterij facere ja-
cturam?
Et quid demum ex hac tenacitate, ne di-
cam, avaritia, emolumenti accedet Monaſte-
rio? Benedictio Domini divites facit; (7) er-
go hac deficiente omnis humana induſtria, &
carnalis prudentia nec hilum proficiet. Qui-
nam autem ſperari poterit iſta benedictio, u-
bi charitas domi non eſt, & gemini illi fra-
tres: Date, & Dabitur nomine, pariter ex-
cluduntur? Notior eſt hiſtoria, quam fide
digni Authores paſſim referunt, quàâm ut mul-
tis enarrari debeat. Summa hæc eſt. In Mo-
naſterio antehac ſatis opulento ſenſim rerum
omnium penuria eatenus invaluit, ut diminu-
t6 licèt Monachorum numeréô, annui reditus
alendis Religioſis vix, aut ne vix quidem ſuf-
ficerent: ac eapropter nec pauperibus, nec
hoſpitibus quidquam daretur deinceps. Ac-
cidit, ut incumbente jam noéte peregrinus
quispiam Monachus, ut videbatur, fratri
portario ſupplex ſe ſiſteret, ac vix tandem
obtineret, ut nocte præventus ſub tecta ad-
miſſus clam cæteris fratribus in anguſta cellu.
a

—

(?) S. Reg. c. 57. (4) Prov. 10. 22.

—

Pcrerhohönin

n
ſore noe

S
erd Iis P
ndon ſeche.

S irom mn

oknm
Gbn knn

len kN
Gennn n N⸗

=-

Cn Nd Men

4
4

—

Rebnden kea
umoretd Crn⸗

aen

Möine nuot
Dun unhetinm
Crunſt!t
elplitis, Ken
Gckonem. aa
mengvene
Apulum lbin
linen Dne enn
len t rettgo
tur vommne, il
Urs, ds exun
Imnuteumooen,
Hoeſbidann
Nuitte, ein
Ninos, Artigucl
Aünm ſPenm
Unlgen wi i
Ei Duin bn⸗
ehcun

Sore at
Annniz ern

inlen lung

w hihmpufit
Meerk il eredſcio,
Nth enini in
Bmn ohle itre
A nni dn f⸗
ntcunum.
Onmkeeckt ie
5Onleno Enünten
Enuihlnt, dni
muNttd Min
6t, Mn detüiin;
Met Ne⸗ Mein 4

