Verus & perfectus timor DEl vel ab amo-
re naſcitur; vel generat amorem. Timor
DEI initium dilectionis; (1) aut ſi mavis di-
cere: Amor initialis en ille nempe timor,
qui offenſam DEl plus timet, quàm pœnam,
erſi pœnam ſimul timeat. Hic eſt ille timor

filialis, quo DEum timemus ex amore, &

Don

(4) Eccl. 1. 27. (7) Eccl. 25. 16.

wunt
Clrone 1
en ne
ſe dwot,
gen n
i henn
Mnn,
Cunrla

TAn
nple⸗
Iu Mon n

an en
Eem I e
oenm infimn
nd e
unen inn
Emminb i
nlligfi
Cndl, Ouum vinen
Memo non nii g⸗
lhGiere: ene
erego ihnm;
Iun ecelecelio,
et. Düm unor
eil n d
let, ofenin D
ne ünoren: H
ditet nulmn )

norAt

(Ul nitl

DE TIMORE DEI. 33
non amamus ex timore. Hoc timore bona
voluntas animatur, & ne langueſcat identi-
dem monetur & excitatur. Non eſt dejectus
hic timor, & nimiùm Pavidus; ſolicitus ta-
men & induſtrius, ac fiduciâ in DEl adju-
torio plenus. Ad hunc igitur timorem obti-
nendum, & perpetim conſervandum media

nonnulla juvat ſubjungere.

5

Timor DEl ex conſideratione gravitatis
beccati.

UT horror peccati, qui proprius ſancti ti-
O moris index eſt, concipiatur in animo ta-
lis, qui vel umbram peccati expaveſcat; ſat
fuerit ipſius peccati indolem & naturam pe-
nitius non nihil inſpexiſſe. Eſt ergo pecca-
tum prævaricatio legis æternæ, & cœleſtium
inobedientia mandatorum. Eſt injuria & of-
fenſa ſupremæ Majeſtatis, & rebellio adver-
ſus juſtiſſimam ipſius voluntatem. Eſt pri-
vatio gratiæ, & amicitiæ Diyinæ perditio, at-
que inſimul omnium, quæ virtutum actibus
tota vita collegerat, meritorum. Eſtinductio
reatús pœnæ æternæ cum apoſtatis Angelis in
inferno ſubeundæ. Eſt denique malum certa
ratione infinitum; nec creatura ulla, nec ip-
ſe DEus tantum malum inferre poteſt homi-
ni, quantum ſibi ipſemet infert peccando. .
Quis igitur, cui vel mica ſalis, vel ſcintil-

D 5 la

34 PARS I. CAPUT III. §. 2.

la charitatis ſupereſt, monſtrum tam enerme,
horrendum, ingens vel eminus viſum non
toto corde exhorreſcat? Annon vel ſolo hoc
nomine, quòd animam pulcherrima DEl ima-
gine inſignitam tam fœdè deturpet, & ex An-
gelo paradyſi diabolum infernalem, Deique
inimicum efficiat, etiamſi longam illam ma-
lorum caudam, pœnarum nempe temporali-
um & æternarum poſt ſe non traheret? an-
non ſat pœnarum eſſet, peccaſſe?
Quid agis, 6! miſer, dum peccato con-
ſentis? ergéne ut perverſæ tuæ voluntati,
inſanæque cupidini ad horam ſatisfacias, tot
malorum Iliadem ſponte tibi accerſes? Vix
concipitur peccatum, jam pœna præſtè eſt,
& hominem ulciſcuntur propria facta. Do-
meſticus ille alaſtor, mala conſcientia, crude-
liſſimi inſtar tortoris continuò lancinat men-
tem, nec unquam quieſcit rodens ille vermis;
ſed in mediis lætitiis vellicat, arguit, clamat:
Quid feciſti? Quàm miſera hæc vita eſt ipsâ
morte triſtior, vivere in peccato, hoc eſt,
in odio DElI, ſub demonum poteſtate?
Et quid demum de te fiet poſt mortem,
quando anima à corpore mille inter anguſtias
avulſa, dum ad ſuum redire deberet princi-
pium, pondere peccati depreſſa detrudetur in
miſeriarum abyſſum à DEO, ejusque Sanctiſ-
ſima Matre derelcka, à Sanctorum & bono-
rum omnium contfortio perpetuò extorris.
Quia enim peccando te ſponte à DEO tuo
avertiſti, nec unquam ſeriò poſthac conver-
ti⸗

Unig te
bri
e
um
M
e
N
K
Nant
Nalnet,
nun

Cport

Dentn

eherpe

Ungtn
Unpen
Noen
ulrkn
un ſte
mepud

Pennr!

Pereal
, n Pecenoeg
erie mur rolnngt
Wnmn rigftig
ibi eetſes
npens prelhe
Droprin ſkt.
nconſientt, end
hnd Hncint ne
todeileſens,
, Arul, tnet
1 hee n ck ins
erend, or el

DE TIMORE DEI. 35

tiſt; æquum eſt, ut à te ſe DEus tunc aver-
tat. Necdum ſatis. Ad pœnam damni æ-
ternùm irreparabilis, pœna quoque ſenſus
emnes vitæ hujus pœnas immensùm exce-
dens adijcitur. Ardebis igne illo tartareo cru-
ciandus ſemper, comburendus nunquam, &
Jumus tormentorum tuorum aſcendet in ſocula
ſwaculorum: (Mm) Nec apparens ſpes alicujus
remiſſionis aut ſolatij unquam tibi affulgebir.
Et tum demum ex gravitate pœnæ, peccati
ſeu culpæ gravitatem heu! ſerò nimis agno-
ſces.
Sed quam ſenſibiles ſunt plerique homi-
num ad pœnam quamvis corporalem, ut ſo-
la etiam ejusdem recordatio horrorem ipfis
incutiat; tam inſenſibiles funt nonnunquam
ad pœnas illas, quas fides ipfis ut peccati pe-
diſſequas proponit, ideò duntaxat, quod ſen-
ſu corporeo nullum earum capiant experi-
mentum. Si namque pœna culpam preſſo
ſemper pede ſtatim inſequeretur, & cogeren-
tur aliquatenus ſentire, quod fides commina-
tur peccanti; nemo ſanè tantæ foret audaciæ,
ut ullo unquam peccato ſemet obſtringeret:
Modò autem quia non profertur citò contra
malos ſententia, absque timore ullo Rhlij bomi-
num perpetrant mala. (n) Ergo fides tan-
tůùm apud te non valeat, ut ſuppleat ſenſuum
vices? Annon illud multò certius, quod fi-
de Divina credimus, quàm quod ſenſibus ex-
Perimur? ſenſus falli poſſunt, non fides. Se-
ria

—

—

(m) Apoc. 14. TI

e) Ecc le. 8. 11.

1

36 PARS JI. CAPUT III. §. 2.

ria itaque & attenta veritatum fidei rumina-
tio dormientem, & ſemimortuam fidem ex-
citet; & haud dubiè ſanctus ille timor Domi-
ni, & horror peccati ſoliditatem acquiret nul-
la unquam peccati illecebrà emolliendam.
Cæterùm caſtus DEl timor peccata non
tantùm gravia, ſeu lethalia, ſed minima eti-
am & venialia deliberata excludit. Licèt e-
nim vitam animæ iſta non aufferant, nec gra-
viores illas pœnas ſe ſolis inducant; vires ta-
men animæ enervant, & neglecéta ſenſim ad
mortalia diſponunt. Certè peccata etiam ve-
nialia tantùm ſunt offenſa DElI, ipſiusque San-
ctitati magnopere diſplicent: Ut adeoque af-
fectus permanens venialium aliud non fit,
quàm perpetua DEO diſplicendi voluntas,

quæ haud dubiè bonæ voluntati è& diametro

opponitur, neque cum propoſito tendendi
ad perfectionem concordari poteſt. Id quod

Sacer Eccleſiaſtes bella ſimilitudine exprefſſit:

Muſeæ morientes, inquit, perdunt ſuavitatem
unguenti. o) Si Mufcæ ſolùm obiter deli-
bent, & mox avalent, nihil nocent unguento,
niſi quòd modicam illam portionem ſecum a-
ſportent. At ſi unguento diutius inſident, &
ſubmerſæ demum eidem immoriuntur, to-
tum reddunt inſipidum. Ita prorſus pecca-
ta venialia, ſi fortuitò contingant, & pœniten-
tià mox deleantur, bonæ voluntati parùm ad-
modum detrimenti afferunt; at verdò ſi diuti-
us in animo hæreant, & affectui immoren-
tur,

(o) Eccle. 10. 21.

bon⸗
gn
l
ſehet
gle folal
uN

0memore
lanbrsſ
Urterobt
Nut

—
enn

un

Ennmn ſe n

3

umnn en⸗
itllein
Alen gliegn

Mianleneen,

at Uht
i⸗ Derelt, Uhtk
6cneint, Fng,
1 erſech ſnlin
1 Peceati ertinn ir
U, iogree
1: Ukceoglen
n Aud don t
dleenei polums,
luntti (umenn
hropolto kelhac
ipotel. Igo
Uindme ennlt:
rinnt /lntten
Clln obier e⸗
OCent unguend
otüonenſetun:
Gonmsinücen,
1 Wmoruet,
ln pois gar
indun Epeener
Uuneine
edld

Uul.

Gecn woon

II

—
—

DE TIMORE DEI. 37

tur, bonæ voluntatis ſinceritatem eatenus de-
perdunt, ut jam non tam ſuaviter & affectuo-
sè, quod ſonat, ſentiat, & ſit quod dicitur,
videlicet DEum nunquam offendendi, ipfius-
que voluntati in omnibus obſequendi certa
ic firma voluntas.
d. 3z.

Timor DEI ex noviſſmorum memoria.

FRaudum ac deceptionum omnium, quibus
* dœmonis aſtutia hominibus imponit, faci-
lè prima maximéque pernicioſa eſt, mortis &
eorum, quæ mortem ſequuntur, oblivio. Per
hanc certè & non aliam portam mors intravit
in mundum, dum callidus ſerpens mulieri
ante omnia perſuaſit, ipſi moriendum non
eſſe: Mequaquam morte moriemini; („½) nul-
lum poin haberet metum mortis, nec de ea
cogitaret quidem. Hac impoſtura etiamnum
utitur ſtygius veterator, atque oblivione mor-
tis idem prorſus, quod falſa illa perſuaſione
obtinet; dum innumeram fatuorum multitu-
dinem per hanc in fraudem agit, ut absque
metu mortis, & noviſſimorum memoria in
diem ſecuri vivant, & miſerandæ illius ſortis
immemores, quæ brevi eos excipiet, cupi-
ditatibus ſuis frena laxent Sancti Timoris DEl
pariter obliti.
Non fruſtrà igitur nobis inclamat Scriptu-
ra:

(7) Gen. 3. 4.

2

38 PARS I. CAPUT III. §. 3.

ra: Memorare noviſſima tua, & in aternumm
non peccabis. (g) Nec facilè aliud efficacius
conſtantis timoris DElI medium, incipienti-
bus præſertim, ſuppeditari poterit, quaàm fre-
quens, ſi non continua mortis, & quæ eam
ſequuntur, memoria. Hoc nomine Alexan-
drinus ille Patriarcha Theophilùs jam morti
proximus Arſenium Abbatem beatum dixit:
Beatus eés tu, Arſèni! qui banc boram ante o-
culos ſemper babuiſti. (r) M
Ergo bominibus ſtatutum eſt ſemel mori;
poſt hac autem judicium, (Q) absque eo, quòd
tempus & hora ipſis ſit manifeſta. Mors cer-
ta, hora incerta. Hoc interim ſciunt omnes,

vitæ ſuæ tempus admodàùm breve eſſe, æter-

nitatem verò; ad quam ipfis in morte tran-
ſeundum, finem non habituram; & quod in
iſta id duntaxat meſſuri ſint, quod modò be-
ne vel malè ſeminaverint, ex eo nempe vitæ
vel mortis, pœnæ vel prœmij fructum colle-
turi. Et quod caput eſt, in itinere hoc tam
periculoſo non vult DEus hominem certò ſci-
re, utrùm odio vel amore dignus ſit; ut hæc
incertitudo homini rationis compoti, ſuæque
ſalutis ſtudioſo continuò ineitamento ſit, totis
viribus gratiam ac amicitiam futuri Judicis
conſectandi.
Certa ulterius veritas eſt, moribundis ma-
Xxima & graviſſima ex dœmonum infeſtatione
inſtare pericula; cùm illud ſit punctum tem-
poris, in quo totius vitæ proceſſus per de-
L cre-
(o9) Eccli 7, 40. (r) V. Pb. 1. 5. c. 3. (6) Hebr. 9. 27.

l
“
Cn !
SGorun
dreer

erenn
huen,

mtalie

n

. 1 Ein⸗
ber 4 1. N
ln All ßen

.

nt

.
Mere
Uns

Netmine de

e enan
, he
4 NM oyen Ute
7

tin
/ Mehle eh,l
Unkela. NMonsc

a

Eninſcumtonmn
nbrere ele,
ls n more mn
unmm; Eot
1, rod nohe
eleo venpe
nj fudhmonle
iniüterhortan
oninen cettdſ
gngirynke
NNd, r
tumenl
eöan And ,l

ncumti
e neli

0

ud ilegt

N lb en

htegnn
e Nis en nort

6 0.

6 .

DE TIMORE DEI. 39

éretoriam vitæ vel mortis æternæ ſententiam
finitur. Inde eſt, quèòd hoſtes tartarei, ut
primùm ex indiciis advertunt, hominem fini
ſuo eſſe proximum, omni ſua aſtutia & ma-
litis ſe obarment, ut infirmum ac viribus pro-
pe jam deſtitutum uno impetu invadant, &
propellant ad interitum, eò quidem verocius,
quò certius agnoſcunt, breve eſſe tempus re-
ſiduum, à quo tota pendet hominis æterni-
tas.
Illuc ergo fortiſſimam impreſſionem faci-
unt, ubi norunt, infirmum eſſe debiliorem.
Iis, qui nimio præſentis viteæ amore tenen-

tur, perſuadere ſatagunt; res ſuas tam pe-

riculoſas non eſſe; & arte aliqua efficiunt, ne
ab alio quopiam periculi ſui admoneantur. Iis
qui in uſu Sacramentorum fuèêre negligentio-
res, novum teporem inijciunt, ut longiori dila-
tione Sacramentorum vel improviſi decedant,
vel absque diſpoſitione condignâ, Sacra ex-
trema accipiant. Alios intempeſtivâ verecun-
dia afficiunt, ne in Sacro tribunali de omni-
bus ſincerè ſe accuſent: Alios temporalium
diſpoſitione diſtrahunt, ſuæque animæ red-
dunt immemores: Aliis, præſertim avaris &
carnalibus, paſſionum ſuarum objecta magna
vi obtrudunt, ut quod in vita ſua tam perdi-
tè dilexerunt, ne quidem in morte ex animo
reſpuant; ſicque veterum paſſionum & mala-

rum conſuetudinum ſubſidio, tanquam pro-

priis armis; hominem invadunt. Quot nem-
pe peccata in vita quis commiſit, quot vitio-
ſos

40 PARS I. CAPUT III. §. 3.

ſos habitus contraxit; tot contra ſe arma mi⸗-
niſtravit hoſtibus, quibus in hora illa terribi-
li ipſum oppugnent;, atque ingentes ipſi tene-
bras excitent, ne Divinis inſpirationibus au-
ſcultare; & vero ſupernaturali dolore DEO
reconciliari valeat. Cumprimis verò omnes
eò nervos tenebriones iſti intendunt, ut mo-
ribundo peccata ſua, illa etiam quæ levia pu-
tabat, exaggerent, juſtitiæque Divinæ ſeve-
ritatem attollant; quatenus abjeéta ſpe veniæ
in deſperationis barathrum miſêrum detru-
dant, optimè gnari, nullum homini in extre-
mo illo articulo virtutis actum æquè eſſe ne-
ceſſarium, ac humilem in DEl bonitate,; &
Chriſti meritis fiduciam:
Quuis ergo non videat, quot & quantà
homini in hora illa tremenda inſtent pericula;
& quot animæ pereant in extremis, quando
nempe uti merita; ſic & peccata anteactæ vi-
tæ operari incipiunt. Quis hæc ſeriò cogi-
tans non côrdetenus timeat, & vero peccati
horrore animitus concutiatur? Revera; t
frequentiùs de morte tua, qudm de longitudine
vitæ cogitares, non dubium, quin ferventius te
emendares. (t) Haud dificulter omnibus mun-
di vanitatibus, & affectibus inordinatis æ&ter-
num valediceres; ſi ſupremi illius vale, quo
notis & amicis, rebus tuis omnibus, toti mun-
do, tuõque corpori ſimul dicturus es, recor-
dareris frequentius; imò & horæ illius, quan-
do corpus tuum jam emortuum familiarés tui
ceu

(“) Imit. Chr. I. I. c. 21.

4 in
4 Cuimocn
en, 1
Nodt
Vecbvocrun
ud
G ern
Mle
16. Jn
Olnlilch
rn
Ais i

is, epe
1 1

ad
edn en

te ke

poncen
le inni e
Unn eeren

RAa. Re

n ben/

enseheck heri
Inn Mtun En
lum hominin en
n eilh elen
Del oniue,

41) gor Gi
dn illent ere
n ennens, gund
Peconn Meite i⸗

i bee hni g
A1, A ei gecer
imm! Neen;,
in le lngtuin
mn ſin kunin
Soneronobun⸗
drs notnnett

keial Ius , lol

rid oeisl

.

uuns

DE TIMORE DEI. 41

ceu putidum cadaver abhorrere, & ut ſub ter-
ra quantocius abſcondatur, omnia parare in-
dpient, tamdiu tui recordaturi, quamdiu
modò tu ipſe defunctorum memor es. Ap-
precabuntur pro more tibi requiem æternam,
nec aliud quidquam à plerisque expectes. Et
quid interim anima tua?
Poſt hac autem judicium, inquit Apoſto-
lus. Statim ergo à morte ſiſteris ad tribunal
omniſcij & æquiſſimi Judicis exactiſſimam de
tota tua vita redditurus rationem, nemoque
allus, niſi bonæ ac malæ tuæ actiones illuc ti-
bi comes ibit: Ecce! bomo, & opera ejus
audietur ibi. Hæc talenta, hæc dona natu-
r& & gratiæ, hæc media & ſubſidia ſaluns
accepiſti: & hæc & iſta malefacta Creatori,
ac Redemptori tuo reddidiſti. Nec peccata
tantùm, ſed juſtitias quoque, quas habere te
putas, expender Jjudex, & exactè trutinabit,
an recta ſemper fuerit tua intentio, an debi-
tæ circumſtantiæ ubique obſervatæ? Heu I
quid tunc ſenties, quomodo trepidabis tepi-
de ac negligens homuncio! qui non poteris
reſpondere unum pro mille: quò fugies à fa-
cie irati Judicis? quomodo tibi cordi erit;
cum decretoriam ſententiam pro tora æterni-
tate, heu! æternitate, duraturam in te pro-
nuntiabit. Quid tunc feciſſe voles? & quid
non feciſſe? Ergo nunc age, nunc time, &
taliter vive, qualis optas inveniri in morte,
& in horrendo illo poſt mortem judicio.
Quem ſeria mortis, judicij, æternitatisque
ient. Saunct. Comp. E me-

42² PARS I. CAPUT III. §. 4.

memoria ad horrorem peccati, ſolidumque
DEl timorem non excitat; planè non dor-
mit, ſed mortuus eſt.

Timor ex continua DEI praſentia.

UT ea, quæ hactenus obtinendi & conſervan-

di timoris DEl media ſuppeditavimus, in

compendio reddamus, continuam DElI præ-
ſentiam ceu colophonem addimus. Hoc me-
dium, inſtar omnium, timorem DEl reveren-
tialem & filialem mirum in modum fovet &
nutrit; ut qui eo rectè utitur, non modò

peccati horrorem, ſed etiam amorem virtu-

tis, Deoque placendi ſtudium magna cum a-
nimi voluptate, & majori adhuc ſpirituali
profectu valeat conſervare.
Conſiſtit ergo hoc medium in attenta vi-
vâque omnipræſentiæ DEl apprehenſione,
qua idem quodammodo ſenſibus internis re-
præſentamus, quod fide certum eſſe credi-
mus. DEum ubique eſſe præſentem, tam
certum eſt, quàm eſſe DEum. Si foret locus,
ubi DEus non eſt, eſſet quid creatum ſine in-
fluxu Creatoris ſaltem conſervativo: qui cum
ab eſſentia Divina ſit inſeparabilis, neceſſariè
ubicunque creatura, ibi & DEum eſſe neceſ-
ſe eſt, & quidem ùt Scholæ loquuntur: En-
ter, potenter, præſenter. Sicut avis, quo-

cunque volet, aérem tamen nunquam exibit:
ſic

4dkennm
et n
W,
e/r
Cemon-
Prunlocor
s,
coe R
lüptek
Unore un

.

Dn biren
Penn r
Ler, amare

u profeck

llchz e

cies,
6 inline,
Umilofon

l

Weoglien

.

n1

tumn M

Cohthencddine
Eniſpelinin,
rnem De 1
macdimg Hoen
Inorenblreren
nin modhin dore

Minr, non m.

Etan mmorenn ur
dum mugn en

ſoi Wne Hiim

Neciun in enn N
DLl pperenion
eontbes iterob

DE TIMORE DEI. 43

ſic creatura, quocunque concedat, DEum
ſemper inveniet præſentem : S& daſeendero in
cæœlum, tu illie es ; ſe deſcendero in infernum;
ades. (u4)
Quemadmodum verò DEum, ubicunque
demum locorum ſimus, nobis præſentem cre-
dimus; ita pariter in nobis ipfis, id eſt, in
corpore & anima; adeoque in intimo cordis
noſtri præſentem eſſe indubitata fide tenemus,

utpote qui influxu continuo ipſum, quod ſu-

mus & poſſumus, in nobis cauſat & conſer-

vat; ut proinde magis in DEO nobis præſen-

te ſimus, quâm in nobis ipfſis: In ipſo enim
vivimus, movemur, & ſumus.
Quæ cùm ita ſint, quantam nobis verita-
tis hujus memoria reverentiam erga DEum
conciliare debet, quem licèt oculo corporeo
non videamus, mentis tamen ac fidei intuitu
nobis tam propinquum continuèò intuemur.
Sive ergo DEum àùt noſtrum Judicem ac Do-
minum, ſive ùͤt Redemptorem ac benignilſſi⸗
mum Patrem conſideremus; frequens & at-

tfenta ejus præſentiæ conſideratio omnium,

quæ ipfſi diſplicent, horrorem, & quæ pla-
cent, amorem nobis inſtillet neceſſe eſt. Ma-
gna profectò homini bene agendi neceſſitas
eſt indicta, cùm ante oculos ſemper agat il-
lius Judicis, qui non facta ſolùàm, ſed & co-
gitata intimè ac penitiſſimè perſpicit. Tune
coram illo volvas in animo, quod coram ho-
mine eloqui erubeſceres? aut in oculis ipfſius

C 2 faci-

(2) Pf. 138, 8.

44 PARS I. CAPUT III. §. 4.

facias, quod in honeſti viri præſentia facere for-
midares? Vix inter homines etiam ſceleratiſſi-
mos tam impudentem reperies, qui in Judicis
hominis ſeveri ac potentis præſentia leges ipfi-
us violare auſit: & DEO omnipotenti ac omni-
um juſtiſſimo Judici minor habeatur reveren-
tia ? Meritò ſibi quisque identidem illa Eliæ
verba inculcet: Eivit Dominus DEus, in cujus
conſpectu ſto, (X) & ego reverentiæ & obe-
dientiæ tot nominibus ipſi debitæ oblitus ea
faciam, quibus ipſum offenſum iri certò ſcio?
Vix erit, qui eò proterviæ deveniat, ſi vivam
DElI præſeêntis memoriam ex animo ſuo nun-
quam dimittat. Quemadmodum enim Mini-

ſtri ac ſervi Imperatoris (dicebat Abbas Se-

rapion) in ipſius conſpectu nec ad dexteram
nec ad ſiniſtram ſe vertunt; ſic homo ſtans in
conſpectu DEl in ipfius timore ſemper ſe con-
rinet, nec cauſam habet timendi demonum
in ſidias.
Noſtra certè ætate inſigne firmandæ huic
veritati exemplum edidit quiſpiam nobilis, &
quidem miles. Hic dum annis pluribus in ar-
mata militia exactis ad extrema deductus ge-
nerali de tota ſua vita exomologeſi animum
expiaret, nec ullius tamen peccati lethalis ſe
reum daret; confeſſario rem inſolitam in mi-
lite, & quidem honorato, miranti ingenuè
faſſus eſt: Se à puero hanc de DEl præſen-
tia veritatem tam altùm impreſſiſſe animo, ut
hujus unius ſubſidiò tot inter peccandi occa-
ſio-

() 3. Keg. 17. I.

es
nr ki 1
ele: N
tery ftn
14
Mten
S untun
WNnonN

Gion bar
Pelempes
erarnen
n doet
Dinnen
MWlunnt
een onen
lsſ
Ereen
Kcnnl
Conkuabn
Cerk hoort,
Omminr ie
Cuan leer
Uticoen n
Ciones al
Neceſein
Uunbus ha
l nns p
uſeken⸗
iigunne,
eln

Wng

enitken
elheinlse
Endricz glin
zupretmutgg
Wmhgtniern

Dummn r i
oterelnik
P ebire Cüin
fenüminarl
ecenenir, iin
menr inmo hon
Crodum erin N
(dibebet Abby
n wec d eren
N, ne homo ſn
inorelenperkan
imeodl Cemonn

.

4

love frmmce hi
llzunm aoh
Urs Durddosn
Arenn Dlln
Aonde ui

—

en edenl h
P
oteninlenn
io, MI Nt

ireceDDr.

DE TIMORE DEI. 45

ſiones & pericula ſemper victor evaſerit. Po-
terat felix hic miles cum Davide ex ſententia
dicere: Providebam Dominum in conſpectu meo
ſemper, gquontam d dertris eſt mibi, ne com-
movear. (J9
Si tantùm poteſt DEI Judicis ac Domini,
uid non poterit DEl Redemptoris, ac aman-
tiſſimi Patris præſentis memoria? Licèt enim
Redemptoris noſtri humanitas, niſi in altaris
Sacramento corporaliter nobis præſens non
ſit; hoc tamen non minus certum eſt, ipfius
Divinitatem eo, quo ante diximus modo, eſſe
nobis intimè præſentem; atque ejusdem eti-
am humanitatem è ſummo cœlorum nos iden-
tidem intueri, ut adeoque in effectu idem
prorfus ſit, ac ſi corpore etiam ubique no-
bis præſens adeſſet. Nec proin vana fictio
eſt, ſi dulciſſimum noſtrum Redemptorem in
Sacra ſua humanitate, quacunque demum pla-
cuerit figura, nobis imaginemur præſentem,
omniãâque ſic comparati agamus, ac ſi nobis-
cum ille verſaretur, ſuoque exemplo ad imi-
tationem nos provocaret; ut hac ratione a-
ctiones noſtræ omnes, adeoque eæ etiam,
quæ de ſe indifferentes nulliusque forent valo-
ris, in ipſius conſortio, ac ipfius ſanctiſſimis
aéctionibus bona intentione unitæ dignæ eva-
dant, quas Patri ſuo æterno, ceu fructus Sa-
cræ ſuæ humanitatis offerat præmio inæſtima-
bili aliquando remunerandas. Sic nempe il-
lud Apoſtoli quàm optimè adimplemus ad lit-
3 te-

3) Tfſ. 15. S.

46 PAks I. CAPUT III. 6. 4.

teram: Omne quodcunque facitis in verbo
aut in opere, omnia in nomine Domini no-
ſtri Eſu Chriſti facite, gratias agentes Pa-
tri per ipſum.
Hanc artem Chriſtus ipſemet Gertrudem
ſuam docuit, dum in hæc verba aliquando
familiariter eſt affatus: Incumbe ſuper me, ſt-
cut Heliſckus Propheta incubuit ſüper puerum,
quem d mortuis ſuſoitavit. Ad quod illa: qua-
liter, inguit, boc perficiam? Reſpondit Domi-
nus: applica manus tuas manibus meis, id eſt,
commenda mihi omnia opera manuum tuarum.
Item: applica oculos tuos oculis meis, ſingula
que membra tua coapta memb'ris meis, ic- %,
in unione membrorum meorum innocentiſſzmo-
rum commenda mihit ſingula membra corporis
tut cum omni motu luo, ut de cætero nunquam
niſt ad laudem & gloriam meam, & propter
amorem meum commoveantur. (2 ) De quo ſuo
loco plura.
Quis interim non videat, quantùm ad re-
verentialem ac filialem DEl timorem, qui ve-
rè initium dilectionis eſt, valeat frequeuns fſal-
tem, ſi non continua Divinæ præſentiæ re-
cordatio; quæ licèt initiò non nullam videa-
tur habere difficultatem, ſenſim tamen exer
citatione modica tam facilis reddi poteſt, ut
citius ferme fui ipſius, quàm DElI præſentis
hominem devotum obliviſci contingat. Dum
namque præſentiæ hujus ſuavitatem aliquali-
ter guſtare incipit, quid quid videt, auit⸗
en-

—

(2) 3. Gert. Il. 5. . 29.

—

(CnC⸗

it,
is
enttn,6
entthn⸗
Eho⸗
6DAn

.&R8

=n

elen,
ſon Ane
e
foin
forp
pli
o, I1
Geters
Schen::

Wennez

Weern

Munilie ui
yn Mrlin fin
uly i/ /

.
vnlint Miz i
unmn inntnnti⸗
li nlnn ann
tletmn in
1 memn, Mt
ti, 2,Neol
4I Curim
lünoten, C
VNen keglen
Myne reiam

DE TIMORE DEI. 47

ſentit, intelligit, ad cognitionem, amorem,
ac admirationem ſui Creatoris ipſum inducit,
cujus vel bonitatem, vel ſapientiam, vel po-
tentiam, aut etiam juſtitiam aliquatenus ipfſi
repræſentat.
Et hoc modo bona voluntas, quæ timo-
ris DEl finis ac ſcopus eſt, quaſi affusô oleò
continuò nutritur, ac magis magisque inar-
deſcit, ut demum univerla, guxæ homo prius
non ſine formidine obſervabat, absque ullo labo:
re, velut naturaliter ex conſuetudine incipiat
cuſtodire, non jam timore gebennæ, ſed amore
Cbriſti, &f conſuetudine ipſa bona, & delecta-
tione virtutum: (a) Quemadmodum igitur
panis quotidianus cum omni cibo ſumitur, ſic
& tu, ſi ſapit tibi hoc exercitium, omnibus
tuis actionibus & exercitiis admiſce; brevique
experieris, quantùm faciat ad ſpiritualem pro-
fectum: & ſi alicubi te defeciſſe cognoveris,
advertes pariter, ex oblivione præſentiæ Di-
vinæ plerumque accidiſſe.

CAPUT IV.
DE
M ORTIFICATIONE.

A ex Sancto DEl timore, ac horrore
peccati conceptam ſeriam DEO ſervi-
endi, ipſique placendi voluntatem ipſo opere
(4) 8. Bened. Reg. c. 7.

43 PARS I. CAPUT IV.

teſtatam reddunt, ante omnia conſcientiam fu-
am à culpis exonerare, & integra confeſſione
animam expurgare ſatagunt. Nec abs re fu-
erit, generalem totius vitæ inire rationem,
iis præſertim, qui rationabilem cauſam ha-
bent dubirandh, ne non confeſſiones præteri-
tæ vel defectu ſerij propoſiti, aut doloris ve-
rè ſupernaturalis quandoque fuerint invalidæ.
Hæc autem ſemel ritè facta facilè ireranda non
eſt, nec dœmoni ſuperfluos ſcrupulos imjcien-
ti deinceps auſcultandum, ſed magis DEl bo-
nitati ac miſericordiæ, quàm propriæ indu-
ſtriæ aut conatui hac in re confidendum.
Interim hoc facto necdum res tota pera-
Cta eſt. Paucorum ſiquidem, & non niſi per
miraculum gratiæ hæc fuit felicitas, ut ſimul
& ſemel à peccatis averſi, & ad DEum con-
verſi omnem etiam ad peccata propenſionem,
habitusque vitioſos ita plenè ac integrè exue-
rint, nullum ut deinceps iis relabendi ſubfue-
rit periculum, quod de Pauli Apoſtoli, Mag-
dalenæ, & paucorum forſitan aliorum con-
verſione piè creditur. Perfecta animarum
ſanatio ordinariaâ via curationem corporum
imitatur; & quemadmodum è& gravi morbo
convaleſcens, etſi mortis periculum evaſerit,
debilis tamen adhuc multis malignis humori-
bus abundat, qui paulatim evacuantibus &
Purgantibus remediis expellendi ſunt, quous-
que perfectam ſanitatem, viresque integras
recuperet. Sic & anima poſtquam lethale vi-
rus peccatorum evomuit, non ideò ad eam
vir-

, dude
8 word
Krn
Nud n
Vulr, o,

Ne N

Nn X
Gonun
8r ncr
e lhn
Mornbene
r Uihl
bkeurr
Ntonte
Humin n
le lle e

dr lle
Nen e⸗ Rer

Kn

Pnne

A

Hdeſemn
elpllee
mrs Del
un prchrir
econbcencln.
um ne n en
n onnil
Klats, ur icn.
A Mum co
uunpropenſonen,
Kinegnenle.
Pttlbenellhre.
ldl. N
Lorum Co
Petkeca erunnnn

nionen onponn
8Deticlumeſtkt,

itrſe nigt
ſothn

dl
rie

DE MORTIFICATIONKE. 49

virtutis perfectionem illico pertingit, ut non
aliqua etiamnum emendanda & expurganda
ſuperſint. Sunt nempe quædam peccatorum
reliquiæ, & mali habitus ac propenſiones vi-
tioſæ ex anteacta vita relictæ, ex quibus ma-
lum non nunquam repullulaſcit, niſi paula-
tim per patientiam & diligentiam enerventur
& exſcindantur. Et hoc præſtat Morrtifica-
tio, quæ pro diverſitate eorum, quæ in no-

bis inordinaté vivunt, ut nomine, ita & ip-
7 7

ſa re diverfa eſt. Omne autem illud inordi-

natè vivit, quod ad DEum, cui omnia vi-

vunt, non eſt ordinatum. Ordiamur à ca-

pite.
§. I.
De Mortifcatione Amoris proprij.

Rima ac præcipua omnium malarum affe-
ctionum radix & origo eſt amor propri-
us; qui quamdiu animo hominis dominatur,
nec ſub rationis ac fidei imperio coërcetur;
mortificationibus aliis quibuscunque parùm
aut nihil proficitur. Sapienter planè Abbas
Siſois fratri cuidam quærenti: Eccur paſſiones
indomitæ tantam ſibi etiamnum faceſlant mo-
leſtiam? Ideò, repoſuit, quia vas paſſionum
iſtarum in te integrum ſemper manet. Red-
de illis pignus ſuum, & protinus diſce-
J . . .
dent. () Vas paſſionum omnium, eſt amor
E 5 ſui

—

C V. Pr. 1. 4. c. S.

„

50o PAlRs I. CAPUT IV. §. r.

ſui inordinatus; hoc exclufſo ceſſat omnis pafſ-
ſionum tumultus. Enimvero quæ cauſa eſt,
quòd multi ejuratô licèt per confeſfionem pec-
caté, & concepto melioris vitæ propoſito,
tantam tamen poſteà experiantur difficultatem,
tantämque nonnunquam perſentiſcant animi
amaritudinem, quòd delectationibus illis ex
peccato olim perceptis carere debeant; ſic-
que jam abſtinent à peccatis ſicut ægri à cibis
vetitis, à quibus ideò duntaxat ſibi tempe-
rant, quia medicus ipſis, ni abſtineant, mi-
natur mortem: Hinc vellent fibi fas eſſe,
damnatis his frui cupediis, modò id impunè,
citra damnationis periculum, liceret: ideo-
que illis Israélitis ſimiles, licèt Ægyptum e-
greſſi corpore, animo tamen illuc ſêmper re-
ſpectant, ac etiamnum erga pepones & allia
ipſis pruriunt dentes: unde in continuo peri-
culo verſantur, ne oblata denuo peccandi oc-
caſione in priſtinas relabantur miſerias.
Quænam alia, inquam, totius mali cauſa
eſt, quam amor ille proprius, quo erga ſeip-
ſos inordinatè afficiuntur; dum non tantum
habent animi, ut generoſo auſu fibi ipfis im-
perent doloris cujusvis ad ſalutem neceflarij
conſtantem tolerantiam. Revera ex boc vitio,
uod homo nimis inordinatè ſo diligit, pene to-
tum pendet, quidzuid radicaliter vincendum
6. (b)
Huc ergo machinæ omnes intendendæ
ſunt, & prima ac fortiſſima impreſſio in hanc
arcem

nne-

(⁵) Im. Chr. 1. 3. c. 53.

N

en ſei

Urroremt

elend

bo ſenn
moenn
Deleori
Eeermeod
os O
Nor
Woke
ner
Por
Netoos
ct N
0len in
n el
Nr Arin
or econt
18 engn
e
U Kinn
Clgimn,

3

Uclten

=

nocbiinn
Un, Ieeret: Ee
lek Aoyprn:
wen Auclenpern
nr eyoheſ el
l ncnnino ven
ndennd enmoe.
Nnn oldnis
n, Cons Ml
is el
1, dun Mn Im
a ince
1 Mnen letn
1. Wenarkn

DE MORTIFICATIONE. 5r

arcem facienda eſt, qua expugnata urbs tota
ultroneam faciet deditionem. Mortificationi-
bus externis ſemet affligendo, & quaſi levio-
ribus velitationibus hoſtem laceſſendo, bel-
lum hoc inteſtinum in longum protrahitur:
Decretorià pugna cum hoſte capitali ſtatim
decernendum eſt., quo proſtrato auxiliares
illius copiæ omnes levi manu profligabuntur.
Ita prorſus paſſionum mortificatio à proprio
amore incipienda eſt; quo ſemel ſubacto paſ-
ſiones reliquæ, ceu fruteta dejecta grandi ar-
bore, unà cadent.
Sed quomodo? qua ratione? dicam bre-
viter: Clavus clavo pellendus, & amor pro-
prius amore ſui ipſius bene ordinato expellen-
dus eſt. Magna ſiquidem eſt differentia inter
amorem proprium, & amorem ſui ordina-
tum. IIe femper inordinatus eſt, dum ſem-
per ſiſtit in aliquo ad DEum non ordinato.
Amor econtra ſui ipſius, cum ſit regula amo-
ris erga proximum, honeſtus eſt, quia à
DEO præceptus, & ordinatus, quia ad DE-
um relatus. Hoc amore nos ipſos in DEO
diligimus, & in ordine ad DEum; quatenus
ea nobis bona tam naturæ, quàâm gratiæ cupi-
mus, quibus ducimur ad DEum. Amare ſi-
quidem aliud non eſt, quàm bonum velle a-
mato; ſed verum bonum, non faltum & ap-
parens tantùm. Par odio eſt ille amor, quo
alicui ſub ſpecie boni malum cupimus aut in-
ferimus. Simiarum iſte amor eſt, quæ baſi-
ando catulos ſtricto nimium complexu eosdem
ene-

522 PAkRs I. CAPUT IV. §. 1.

enecant. Tüne illum te amare credas, qui
gladio melle illito te invadit, aut venena in
auro propinat? Et tu te ipſum amare putas,
dum tibi ipſi ea cupis ac provides, quæ in
ſpeciem quidem jucunda & ſuavia, potiori
tamen tui parti, animæ tuæ immortali extre-
mè pernicioſa. Scito, gquèòd bic amor tui ip-
us magis nocet tibi, qudm aliqua res mundi. e)
Quanto potiori jure tunc te amare dicen-
dus es, quando tuo appetitui noxia petenti
denegas, aut eripis nocitura? Mater certè, et-
ſi tenerè amet filiolum, cultrum tamen im-
pensè flagitanti non porrigit, quin fortuitò
arreptum è manu cautè ſubtrahit, inſuper
habito parvuli ejulatu. Sic medicus ægroto
fibi amiciſſimo amaras miſcet potiones, urit
& ſecat, nec quidquam eorum, quæ malè
poſtulat, indulget. Sic DEus ipſe, quos di-
ligit, arguit, corripit, & caſtigat, nec ad ſe
clamantes audit ad voluntatem, ſed ſolùm ad
ſanitatem.

Talis igitur ſit amor tuus erga teipſum,

qualis amici ad amicum, medici ad ægrotum,
DEl ad hominem. Si bene te oderis, tunc
amaſti; ſi malè amaveris tunc odiſti. Prima
hæc in Schola Chriſti tironibus addiſcenda
eſt lectio: Qui amat animam ſuam, perdet
eam , & qui odit animam ſuam in hoc mundo,
in vitam æternam cuſzodit eam. (d) Hic de-
mum verus & ſincerus amor eſt, non quæ
naturæ ſuavia & grata ſunt, ſed quæ utilia,

£

(

) Imit. Chr. l. 3. c. 5. (7) Joan. 12, 2 .

mde
Ne mern
vonieſn
geſolenah.
Duerketpu
Eun deri
loo
itne n
Kdci
DoNign
Chhmod-
len ann
Ger n
ed e

Mine Ee
Ir, ſal i

6d Nr 4, e
Allſ tir ,

7
N oeeyne
A

eH
Dunni ni
un/Marrenn
baltnm umen
men Cn ſoni
Ireht, i
r meliet egron
Uln iones
Lemmm Cle Nll
Duile, s
Rabiet, n.

en, Ed ln d

Gelaidenon
dene de Nderdei
8ne Nn Vin

.
Mr AN

4 m)

DE MORTIFICATIONE. 53

& animæ ſaluti profutura, ſibi ipfſi velle.
Hic amor in Scripturis ſacris alicubi odij
nomine venit, ſed talis odij, quod omni be-
nevolentià potius eſt. Hic eſt amor ille, quo
Pater æternus ſuum Unigenitum Hominem fa-
ctum dilexit, & quo Ohriſtus itidem genui-
nos ſuos diſcipulos ac filios diligit. Sicut di-
lexit me Tater, inquit, & ego dilexi vos, (e)
ac ſi dicat: Sicut me Pater cœleſtis non ad
mundi gaudia, divitias, honores & corporis
commoda, ſed ad contumelias, cruces, mor-
tem denique ignominioſiſſimam huc miſit, &
tamen dilexit: ita & vos diligo, dum ad la-
bores & dolores, ignominias & perſecutio-
nes exantlandas, ad mundi converſionem ab-
lego. Nec alia ad cœlum via patere debet
diſcipulo, quàm ea, quam calcavit Magiſter,
quem oportuit pati, & ita intrare in gloriam
uam. (P)
En tibi normam, ad quam amoris tui ſin-
ceritatem exiges. Tunc amor tui ipſius ge-
nuinus eſt, quando ea duntaxat tibi bona cu-
pis, vel admittis, quæ, & quatenus ſaluti
animæ deſerviunt, ſeu grata ſint ſenſualitati
tuæ, ſeu ingrata. Et plerumque eò plus ha-
bent bonitatis, quò minus habent ſenſibilis
ſuavitatis. Si necdum tibi tantum animi ro-
bur eſt, ut cum Franciſco Seraphico paciſca-
ris cum tuo corpore, ne ullam unquam in
hac vita requiem eidem concedere trenearis;
id ſaltem age, & modis omnibus à te ipio e-
vin-

() Joan. 15. 9. (F) Luc. 24. 14.

54 PARS I. CAPUT IV. §. 2.

vince, ut ea; quæ pro animæ ſalute neceſſariò

agenda tolerandâve ſunt, fortiter ac genero-

s& agas ac toleres;, nullumque dolorem, tri-
ſtitiam, aut naturæ reſiſtentiam cures, quam
ex neceſſaria fuga mali, & proſecutione bo-
ni in te ipſo perſentiſcis. Tum ea; quæ cor-
pori tuo commoda denegare non potes, ea-
