re, aut neceſſarium corpori ſolatium indulge-
re ſuadeat diſcretio: ſenti de Domino in bo-
nitate, nec anxiè nimiùm examina, num hic
& nunc expediat, nec ne? ſed bonà DEO
placendi voluntate rationem adjuva, & tibi,
quod neceſſitas aut ratio poſtulat, concede.
En! ipſiſſimam doctrinam à Chriſto Domino
Gertrudi traditam, dum ipſam aliquando ex
morbo debilem ſub Miſſa ad Evangelium ſur-
gere pigeret, & ſemet ipſam proptereà ar-
gueret, quod ,„ non ſatis pervideret, qualis
„ in hac diſcretione foret profectus: more
„ ſolito à Domino quid ſibi foret laudabile re-
„ quiſivit: Cui Dominus reſpondit: Quando
„ cum difficultate ſupra poſſe tuum aliquid
„ facis ad laudem meam; ego accepto illud
„ à te, ac ſi neceſſario indiguiſſem eòô ad pro-
„ fectum honoris mei. Cùm verd alia omit-
„ tens, comoda corporis admittis cum inten-
„ tio-⸗

1N

im irit
icgffiüm
DlNenide.
IuNeDVine l
My
(lücer de
,dol ugencnn
Iitenidenn E
Soohtianis eke
Yendum inope
Mundus eſt un
Vendum in o
Enprimum in
Aicolnplcent,
nte kelagnie
io ciſhlicent
umconveriare
tihiinterfeil
lere, eoge n

Enr Perlohen
eti eeltönga
, &wunc
1 eect
n coßie
ſs Geechig i
lui „Qum
tn hocenn
Wlen, inſ
ntn aen
Min⸗ .
) Gul

tenct

4

A

Mochsc

, 4
Z

gäsCandit
Memunclt
Aariigoſ
mnhlrunnelg
niEMnivin
umnint, tun
KA bn 0
len ,
whit me

14
.
.
0

lodhane

6 ,
mumt
.

=
= =
=

DE AMORE SUI IPSIUS. 409
„ tione ad me directa; hoc ego accepto, ac
„ ſi ego ipſe infirmus comodé illo nullatenus
„ pPoſſem caruiſſe. Et ſic utrumque pro glo-
„ ria meæ Divinæ magnificentiæ in te remu-
nerabo. „()
uid ? dicet non nemo, ſi interim dum
ago, quod agendum, per ignaviam aut incu-
riam identidem delinquo, & opus de ſe bo-
num continuis defectibũús inficio; num & tunc
pergendum in opere, nec prius ad cenſuram
revocandus eſt animus? Paucis reſpondeo:
Pergendum in opere, non item in defectu.
Quamprimum igitur evagatione culpabili,
vanâ complacentia, impatientia, vel ſimili de-
fectu te deliquiſſe advertis, momentanea tui
ipſius diſplicentiũ, & humili ac amoroſa ad
DEum converſione habita, denuo opus tuum,
ac ſi nihil interveniſſet mali, confidenter proſe-
quere, eoque attentiùs ac ferventiùs, quod
reſtat, perſolve: ac demum expleto opere
de tuis defectibus coram DEO dolenter te ac-
cuſa, & totum Chriſto Domino, qui idipſum
avidè à te expectat, humili fiducia ſupplen-
dum comitte: quod ipſemet Gertrudi ob ſi-
miles defectus puſillanimi bella ſimilitudine
perſuaſit. „ Quemadmodum, ait, ſi tu ha-
„ beres vocem multùm ſonoram, & valde
„ flexibilem, & inſuper maximam haberes di-
lectionem ad cantandum ſi adſtares alicui
„ malè cantanti, qui valde gravem & diſſo-
»nam haberet vocem in tantum, quod vix

—

—

ient. Sanct. Comp. Ee „ Ma-
——N

(6) §. Gert. 1. 3, c. 59.

Aro PARS II. CAPUT V. §. 3.

magno labore aliquid poſſet proferre; cer-
tè indignareris, quòd tibi hoc optimè præ-
valenti, & ad cantandum promptiſſimæ non
comitteret, quod ipſe tam difficulter pro-
ferret: ſic procul dubio Divinum cor me-
um humanam recognoſcens fragilitatem,
ſimiliter & inſtabilitatem, cum inæſtima-
bili ſemper deſiderio expeéctando optat,
„ quousque tu, ſi non verbis, ſaltem aliquo
„ nutu committas ſibi ſupplendum pro te
„ ac perficiendum, quidquid per te minùs
„ perficere potes. Illud autem ſicut ex om-
„ nipotenti virtute facillimè prævalet, & in-
„ ſcrutabili ſapientia optimè ſcit; ſic ex natu-
„ raliter mihi inſita benignitatis dulcedine,
benevolentiſſima hilaritate ” ſum-

25
22
2²
22
29
22
27
22

29
„ mopere concupiſcit. „(

Videſis, quid humilis confidentia valeat a-
pud DEum, & quot prærogativis emineat
bona illa voluntas, qua homo ſui ipfſius amo-
rem totaliter DEO comittit, & quaſi nulla
ſui ipſius, imò nec propriorum defectuum
ratione habita pergit in DEl ſervitio; idqᷓue
unum agit & intendit, quod DEO placitum,
& ipſius honori ac obſequio arbitratur con-

ſentaneum; cur interim ſui ipſius benigniſſi-

mæ ipfſius providentiæ penitus relictâ. Nul-
la profectò hâc expeditior, breviéôrque à
perfectionem via eſt. Hac amoroſa fiducia
potiſſimùm Gertrudis noſtra, ùt ipſa fatetur,

ad intimam cum Chriſto familiaritatem perve-
nit,
— —

(c) S§. Gert. I. 3. C. 25.

1Ms
em ma⸗
Nellu
oem tcbithet
kiaiik imnii
l noraren
UCgnttionistn
ntepre ondi
Eengniſime.
n Egnantiüim⸗
Gun. ,(9)
Ptentie dond
innes (in ten
n, heqbe din
Vimd nee alc
leſls Eekechh ln
nconſtantenlen
n benignin
rel. Neqlkti
len ei Domin
Ulet: ſe Nennd
A ncn ſeber ii
nunkogr Gtnn
intanmt
i, an .
77, cpert

d Nen iſſimnd

attee, 15
Eal ble

Ripernn
1, Kll edin

aen faraion

Al eic 4t

ime ai, Kelin/
nimmus Aedit,
nin Mülte in

, ‚üſ,
p 4

enktuſletr⸗
urwalr
rimn l
mmimn Eim

l⸗

1

rum, quibus vita hæc

DE AMORE SUI IPSIUS. 41

nit, ac tot, tamque ſingulares gratias & fa-
vores obtinuit, ut Chriſto Domino aliquando
dicere non dubitaverit: „ Tatn inæſtimabi-
„ lem amicitiæ familiaritatem mihi exhibuiſti,
„ quòd ſi ignorarem abyſſalem ſupereffluen-
„ tiam dignationis tuæ, mirarer, ſi intellige-
„ Tem te præ omni creatura ſoli dignæ Matri
„ tuæ benigniſſimæ tecum regnanti in cœlo,
„ tam dignantiſſimæ blanditatis exhibuiſſe af-
„ fectum. „ (d) Hæc itaque Gertrudis in
confidentiæ dono adeò excelluit, ut nec tri-
bulationes (dt textus loquirur) (e*n neque
damna, neque etiam impedimenta quæcun-
que, imò nec delicta quidem, ſi quæ fuêre,
aut ejus defectus illam obumbrare potuerint;
quin conſtantem ſecurâmque ſem per confiden-
tiam ad benigniſſimam DEl miſericordiam re-
tineret. Neque etiam gravatè ferebat, ſi ſen-
ſibilem ei Dominus aliquando gratiam ſuh⸗
traxiſſet: ſed perinde illi erat, hanc habere,
vel non habere, niſi quod in adverſis ſpes
quandoque ipfam roberaret major, qua cer-
tiſſimè compertum habuit, tam adverſaà; quàm
Pproſpera, nec mins interiora quàm exterio-
ra omnia ſibi in bonum, Divinâ id agente Pro-
videntia, converti. Familiare tamen illi ex
Proprio erat inſtituto, dum maculis peccato⸗
præſens nunquam ca-
ret, ſe reſperſam ſentiret, ad pedes Domi-
ni Eſu confugere, ubi in ejusdem ſanguine
ab omni macula ablueretur. Verumtamen
Ee2 quan-

—

12) §. Gert. I. 2.

s. 13. (*£) l. I. c. 1I1.

412 PARS III. CAPUT V. §. 3.

quando Divinæ gratiæ influxum ſentiebat ſi-
bi occurrere uberiorem, tunc non ad pœni-
tentiæ exercitia ſe dabat, ſed Divino benepla-
cito, ejusque tractui ſe prævenienti liberè con-
ſentiens, in omnibus ſe reddebat velut inſtru-
mentum idoneum ad omne opus amoris in ſe
ipſa, & ſecum ipſa exercendum, ut tunc non
cunctaretur (quod in humanis rebus dici ſo-
let) cum Domino DEO univerſorum ludere
de pari. Ex hac confidentia uſuvenit illi tan-
ta gratia comunicandi, ut licèt nullum præ-
parationis modum diſcreviſſet, elegiſſetve
Præ cæteris ſingularem, freta nihilominus a-
bundantiãâ incomutabilis Divinæ bonitatis,
mundo ſtudebat corde, ferventique amoris
devotione ſuſcipere Sacramentum. Verbo;
quæcunque à DEO acceperat bona, ſoli con-
fidentiæ tribuit, æſtimans illa ed magis gra-
tuita, quantò verè gratis, atque citra ullum
meritum hoc nobile confidentiæ donum à²
DEO gratiarum omnium largitore recepiſſet.
Hac confidentia adeò confortabatur, ut mori
ſæpenumero deſideraret, Divineæ tamen ſem-
per unita voluntati, cui ſe adeò conformabat,
ut tam vivere, quàm mori perinde illi eſſet.
Quantùm hæc confidentia DEO placuerit,
ipſemet teſtatus eſt alteri cuidam perſonæ de-
votæ per orationem aliquid requirenti, cui
cum diutiùs reſponſum non daretur, ac illa
proptereàâ miraretur, Chriſtus tandem ipſi di-
xit: „Idcirco reſpondere tibi diſtuli, quan-
„ doquidem non confidis in iis, quæ clemen-
tia

laintn
,1rlinnion
n il, goie

5
cA

.

ſbr lüifin
kto, iunt
Lümi orciontn
In enicn Dbns
en & ſimilncine
Vokimi volitele
emn mri, In,l
Gglimmr Kmmn
er aferinflin
nieng n
niiruclnen D
limiituco

4

Ul
“ De, ur

Nkin

=

S

nne .
ad Amr
Mlglnco
Nex

4

Minke,
Smnilben

1

D Ir lek oolnme

dril, Eſn
, Ken nlhiumnt
Unr Mntni
, mennile mmen
wemm Talio;
utiu cN
hann g
I in
alein imi
nlmme
UatomumI
. Dürelhlr
ubclin

DE AMORE PROXIMI. 414

tia mea in te operari dignatur, quomodo
Electa illa mea (Gertrudem innuens) quæ
providentiæ meæ radicata fortiter eſt, & a-
deò innixa, ut nihil non de exuberantia
meæ bonitatis confidat. Quamobrem nun-
quam illi, quodcunque à me petierit, ne-

gabo. „ (J₰—

CTPUT VI.

DE
1MORE PROXIMI.

AMore ſui ipſius per amorem DEl regu-
lato, magna haud ſupereſt in amore
proximi ordinando difficultas. Quemadmo-
dum enim DEus creavit hominem ad imagi-
nem & ſimilitudinem ſuam; ſic & amorem
proximi voluit eſſe ad imaginem & ſimilitudi-
nem amoris, qué DEum, nôsque ipſos pro-
ſequimur. Si namque DEum diligimus pro-
pter ſuamet infinitam bonitatem, par eſt, ut
etiam diligamus nos ipſos tanquam imaginem
& ſimilitudinem DEl. Cùm autem imago
hæc & ſimilitudo in homine quovis reluce-

at; fieri nequit, ut rectè, id eſt, propter

DEum & in DEO diligamus nos ipfſos, niſi
unà diligamus & proximum. Tanta certè,
tamque arcta eſt amoris DEl cum amore pro-
Nimi neceſſitudo, ut ex negatione amoris pro-
E e 3 Xi-

—

——

(F) 8. Gert., l. I. c. II.

41¹4 PARS HI. CAPUT VI. FK. 1.

ximi ſequelâ legitimàâ inferatur negatio amoris
Divini: Qui enim non diligit fratrem ſuum,
quem videt, Dbum, guem non videt, quomo-
do poteſt diligere? (a) qui imaginem & ſimi-
lirudinem bonitatis Divinæ, quam videt, non
diligit, quomodo diliget bonitatem DEl, quam
nom videt? Hæc nimirum ſancti amoxis Ma-
giſtro quaſi veſtiaria teſſera eſt, qua genuinos
ſuos diſcipulos à ſpuriis vult eſſe diſcretos:
In boe, inquit, cognoſcent omnes, gquia diſcipu-
li mei eſtis, ſi dilectionem babueritis ad invi-
cem: () ac ſi tota lex Chriſtiana in hoc a⸗
no impleatun ſermone: diliges prowimum tuum,

Kicut te ipfum. (c.)

Qualiter proximus ſit diligendus.

F. Rgo hoc mandatum babemus DEO, ut qui

diligit DEum, diligat & fratrem ſuum;
ac ſi aliter à nobis diligi DEus nolit, niſi und
diligamus & proximum. Quâm magna in-
terim diligendi proximum, tam magna pari-
ter ipſum rectè diligendi neceſſitas eſt nobis
indicta. Eodem quippe mandato, qua jube-
mur diligere proximum, jubemur ſimul dili-
gere propter DEum: Secundum autem Aℳ ſer
mile buic. (d) Quo magis igirtur in amore
proximi intentio fertur in DEum, & quo mie
L nùs

——-

(a) I. Joann. 4 20. (6) Joann. 13. 35.
(e) Gal. 5. 14. (4) Math. 22. 392.

iomneit;

tenmn unb
1Cigiur,
6. Tontkn ane

p mort Dyne

e etan Etn
woln amors ſen
Dis dlignurir
uur in e.

(tharina denelt⸗

nit, pociim a
Gum, etinian
emanet: ſem
Dls eſt, unme
SDiviniuum
Qumdun mn
, gopnömn
le perſeciynen ,
I, Mon ftiſe n
ſelucen n
nen homin bon
n ipün elerer
Gionen non
A, gemn

irumhe

ng nplice

be

N l
Lrgte
niifum,

1
U
.

, er ,muinut

4
h

a ly

A WMt
r ſna

—

e Nnnn
n. E Mr
dN

,

DE AMORE PROXIMI. 415

nùs in qualitates privatas proximi; eò ſem-
per perfectior amor eſt. Unde amor ille na-
turalis aut ſenſualis, quo ſine reſpectu ad DE-
um homines ſeèe diligunt, in veri amoris cen-
ſum non venit; quin imò amori Divino ma-
ximo plerumque impedimento eſt. Quid-
quid enim extra DEum, & non propter DE-
um diligitur, eò minùs ſemper DEus diligi-
tur. Econtra amor proximi in DEO funda-
tus, amori Divino nil derogat, quantumcun-
que etiam ſe diffundat in homines: quia mo-
mvum amoris ſemper manet integrum, ſive
DEus diligatur in homine, ſive homo diliga-
tur in DEOD. Quod appoſita ſimilitudine S.
Catharina Senenſis declarat. Quemadmodum,
inquit, poculum canali ipſius fontis, ſubpo-
ſitum, etiamſi continuò inde bibas, plenum
vemanet: ſic amor proxlmi à fonte ſuo, qui
DEus eſt, nunquam recedens, nullum amo-
ris Divini patitur detrimentum.
Quamquam autem amor ille merè natura-
lis, quo proximum ob aliquam qualitatem ſi-
ve perfectionem nobis amabilem proſequi-
mur, non ſit iſte amor à DEO intentus, nec
de ſe laudem ac meritum virtutis obtineat:
attamen homini bonæ voluntatis fuerit facilli-
mum, ipſum elevare ad gradum virtutis, &
per additionem motivi ſupernaturalis ad di-
gnitatem ſancti amoris evehere, ut unà DEI
amore diligat, quem affectione naturali com-
plectitur. Si namque dotem illam, ſive per-
fectionem ad complacentiam & amorem pro-

416 PARS III. CAPUT VI. §. r.

Xximi nos allicientem conſideremus, uti reve-

ra eſt, tanquam bonitatem à ſumo bono ema-
nantem: haud difficulter animus ad DEl lau-
dem & amorem inde ſe ſüſtollet, nec jam
qualitatem illam amabilem ùt in homine tan-
tùm exiſtentem, ſed ùt à DEO, in quo meli-
às & infinitè perfectiùs præexiſtit, liberaliter
donatam intuebimur; ſicque diligenti proxi-
mum propter bonitatem à ſumo bono parti-
cipatam, pronum erit, diligere in DEOD &
propter DEum. Quemadmodum namque
bonitas tam naturalis, quàm ſupernaturalis
quædam bonitatis Divinæ participatio eſt; ſic
utraque ad DEl cognitionem, & amorem nos
poteſt inducere. Unde non rard uſuvenit,
ut bonitas naturalis, quæ prior cadit ſub ſen-
ſus, priùs etiam moveat voluntatem, ac vi-
am quodamodo ſternat cognitioni & amori
ſupernaturali, locumque habeat illud Apo-
ſtoli: Priùs quod animale, deinde quod ſpirita-
le: (e) Quod DEO aucstori tam naturæ
quàm gratiæ diſplicere non poteſt. Rem e-
xemplô damus. Contigit, ut audiente Ger-
trude obitus cujusdam propinqui nuntiare-
tur cuidam perſonæ; quæ hoc nuntiéô vehe-
menter turbata ad compaſſionem movit Ger-
trudem, ut inde etiam pro anima defuncti
inſtantiùs ſe rogaturam adpromitteret. Quam-
primum igitur ad orandum ſe accingit, edo-
cetur à Domino: Divina ſua diſpoſitione fa-
ctum eſſe, ut ſe præſente obitus propinqui
nun-

(e) I. Cor. I5, 46.

0100

Ginmit
Cenmis Dom
Uere ls I
,in 1 Nral
taiccklu
mithn
uen cun bol
(t bocumn 0
(oiezigun
Urllem Acun
Pürmen Mi
um donittene
rem ilam, ge⸗
Unte iplo nit⸗
PS., Modhen
eunrz, Mernn
leodumele
conplacente
ent periculum
1 Dum nan
1 bonits a )n
le it minun te
imnis ſeninni
Adnimumgeuie
5&e
uin Cecſoll
un aeznune
Auois te
Slinre ni

Wbee

D N el
*

Eeuwin n
e Mbth
unn MeNN
1 M Aen,

4n X
4 min mi

.
n Won M
l op.
. Er.

e.

DE AMORE PROXIMI. 417.

nuntiaretur alteri. „Ad hæeæc cum diceret

„ Gertrudis: Domine, ſine iſta compaſſione

„ bene poteras mihi dediſſe gratiam, pro a-
„ nima iſta orandi. Dominus reſpondit:
„Speciali delectamento mihi in hoc opere
„ complaceo, cùm homo naturalem como-
„ tionem cum bona voluntate ad me dirigit;

„ & ſic bonum opus perficit. „ (F)

Quoties igitur ad amorem creaturæ ob
naturalem aliquam ipfſius perfectionem ſeu
qualitatem allici te ſentis, mox ad increatam
illam bonitatem ceu fontem omnis perfectio-
nis & amabilitatis mentem evibra, & boni-
tatem illam, quæ tibi placet in homine, in
fonte ipſo deguſtare ſatage. Statimque intel-
liges, modicam ſtillam eſſe, quam vides in
creatura, nec proptereà à fonte ipſo tibi di-
ſcedendum eſſe, ut illà potiaris. Quòd ſi amor
& complacentia hujus creaturæ nullum tibi
cieat periculum; innocuè amabis in DEO,
aut DEum in creatura. Sin verò ejusmodi
ſit bonitas aut pulchritudo, quæ apta nata-
que ſit animum hominis avertere à creatore 3
ac nimia ſenſuum illecebra faſcinare mentem:
mox animum oculösqueaverte, ne videant vanita-
tem, (g) & creatura de ſe forſitan innocua
tibi fiat in decipulam. Omnis itaque affectio
& amicitia creaturarum, cujus cauſa ac finis
DEus non eſt, ſemper tibi ſit ſuſpecta. Nec
tu ſenſuali alicujus tenearis amore, nec alium
ſingulari amore tui occupari cupias. Nulli-
e 5 us

— — —
(V) S. Gert Il. 5. c. 19. (2X) Pl. uIS5. 37.

41 PARsS III. CAPUT VI. F. 1.

us corporalem præſentiam magnopere affe-
ctes, niſi ſpiritualis profectůs gratiã: quan-
quam nec tunc quidem cum inquietudine ani-
mi expetenda. Si quem ſpiritualiter diligis,
haud gravatè feres corporalem ipfius abſenti:
am, cum boni omnes tibi in Chriſto ſemper
Præſentes ſint.
Igitur nonniſi in DEO, & ſecundàùm DE-
um diligendus eſt proximus, amorque erga
ipſum non tam conteſtatione affectús, quàm
exhibitione effectůs, ipſoque opere compro-
bandus eſt Eſt autem opus charitatis, quidquid
propter DEum impenditur proximo, prout
Chriſtus Gertrudi hæſitanti, quinam charita-
tis opus ab ſe requiſitum quotidie perficeret,
explicuit: „ Quare, inquit, velles hoc ne-
„ gligere, quod tam leviter potes perficere?
„ Nam benignitas mea acceptabit, ſi unum
„ veſtigium tali intentione calcaveris, ſeu ca-
„ lamum de terra levaveris, vel verbum u-
„ num locuta fueris, vel alicui geſtum ami-
„ cabilem exhibueris, vel etiam ſi requiem æ-
„ ternam pro defunctis, ſive quodcunque ver-
„ bum pro peccatoribus vel etiam juſtis di-
„ Xeris. „(„) Quodvis ergo obſequium
Divini amoris intuitu exhibitum ptoximo ma-
joris eſt meriti, etſi labor adeò gravis non ſit,
quàm aliarum virtutum opera longè magis la-
borioſa. Hinc dum Gertrudi oſtenderetur
animæ intra corporis anguſtias undique con-
duſæ, ac paſſionum nebulis obfuſcatæ miſera
con-

() 8. Gert. l. 4, c. 7.

Netenpe oprs
,n merto tvo
Nls kacd pro
Aee Eedilsun
I0 ſun no d
litd ſiheneni
et; ecognoti
Gumn ſuamn ind
Ccoratam, A
Cot verbeancn
Crore inhrmn!
Cuum quonn
iumn confelirin
ln voce (Hitr
ore iult h
„pron H
9(Cne Oen n
e glori
1 Glmnoc e
o cheritg
ailian
N VoN
9in Neccar

in Gloris i

(ne

.
00/ H
Negllge

. 1

kliun

1

re no

Bpöchuiuiitn
Wir ni N
inn, lmmaint
ntle eenth
ſels Me .
Efer!

.

Wpunm

4

DE AMORE PROXIMILI.„,„ 419

conditio; ſimulque intelligeret, quolibet vir-

tutis actu, quaſi ſolari radio, animam non-
nihil illuſtrari: Maximè tamen ſerenari vidit,
ac fulgeſcere ex operibus charitatis. (1)
Quòd ſi obſequium proximo impenſum
cum labore ac difficultate conjunctum ſit;
tunc nempe opus charitatis omnem æſtimati-
onem merito ſuo excedit; prout denuo Ger-
trudis factò propriò fidem facit. Cùm enim
valde debilis ad matutinas ſurgeret, & perſo-
luto jam uno nocturno cum alia infirma for-
tuitò ſuperveniente iteratò ex charitate lege-
ret; recognovit inter Miſſarum ſolemnia ani-
mam ſuam vario ornatu mirum in modum
decoratam, & quaſi tot gemis excultam,
quot verba ex charitate denuo recitaverat cum

lorore infirma. Et cùm illa occaſione defe-

ctuum quorumdam memor, quos per abſen-
tiam confeſſarij necdum fuerat confeſſa, que-
fula voce Chriſto ſe ream ſiſteret, hoc ab e-
jus ore tulit reſponſum : „ Et quid cauſaris
„ pPro tuis negligentiis, quæ veſte charitatis
„ (quæ operit multitudinem peccatorum)
„ tam gloriosè circumdaris? Ad quod illa:
„ Et quomodo ex hoc conſolari poſſum,
„ quèòd charitas operit culpas meas, quibus
„ tamen recognoſco me maculatam ?2? Ad

„»„ quod Dominus: Charitas, inquit, non

„ ſolùm peccata operit, imò etiam inſtar
„ ſolaris caloris in ſe conſumit, & annihi-
„ lat omnes negligentias peccatorum venia-
li-

—eren

—

(1) 5. Gert. 1. 2, c. M:

420 PARS III. CAPUT VI. §. 1.

„ lium, & inſuper confert cumulum me-
„ rirorum „ () ..
Quanquam autem quodvis charitatis opus
inſigtis prorſfus ſit meriti & valoris, ut ne
quidem hauſtus aquæ frigidæ alteri amanter
porrectus ſua careat dignitate: inter omnia
tamen charitatis opera illa ſemper primas fe-
runt, quæ ad animæ ſalutem impenduntur
roximo; præſertim ſi ad plures redundet
kenefnum, & toti comunitati ad ſpiritalem
profectum adjumento ſit. Hinc Gertrudi no-
ſtre aliquando Chriſtus apparuit, ac ſi hu-
meris ſuis innitentem amplam domum ſüuſten-
taret, dicerétque: Vidésne quanto labore;,
quanta cura ac vigilantia domum hanc mihi
dilectam, hoc eſt, Religionem ſuſtentem?

hæc namque per univerſum pené mundum

vergit ad ruinam, proptereà quòd tam, pau-
ci reperiuntur in mundo, qui pro illa tuen-
da, promovendave fideliter aut operari, aut
pati velint. Quapropter tibi, dilecta mea!
congruit compati meæ defatigationi. Et ad-
jecit: „ Quicunque aut verbo, aut quovis
„ opere promovere conantur Religionem,
„ eamque curant ad meliora erigere; hi ve-
„ lut columnæ ſuffultæ domum hanc, quan-
tum poſſunt, mecum ſuſtentant, meque o-
„ nere ac defatigatione levant. „() Qui-
bus verbis intime comota Gertrudis ſolitéò ve-
hementiùs ad promovendam Religionem in-
citabatur, adeò, ut aliquamdiu ſupra vires e-
tiam,

—

—„

(6) §. Gert. I. 3. c. 61. (7) §. Gert. l. 1. c. 8.

Peiaghe tun
zntko groti,
eneiflimt
n otnbiumn Cn
tern awümarun
4 homne,
Pronoſen,
ſene (uns cn
edtn, mmnenne
uli mimns n
Nim optin in⸗
lver Honun ndh
ter trulatil
Ucetione Cnim
Ao rectem
N,/(uinen
Nuchat mmn ,lin
Here, l, an
Mmn er annn
¶of ihe
numn Ad pronnn
lemen leen,
onorun,
greellr, cn
lihinm
lũ

uund Mr,
tum hue ni
Uren (Kenen
n EN mun

DE AMORE PROXIMI. 4ær

tiam, ordinis ſui obſervantiis atque rigore,
quò aliis exemplo præiret, ſemet fatigaret,
donec à Sponſo ſuo monita ab hoc ſibi labo-
re nonnihil temperavit.
Hæc itaque ſunt ea Charitatis opera, quæ
utl Chriſto gratiſſima, ſic & Religioſo cuivis
convenientiſſima ſunt. Si namque Divino-
rum omnium diviniſſimum eſt cooperari ad
ſalutem animarum; nil planè diviniùs agi po-
teſt ab homine, quàm ſi verbo & exemplo
illos promoveat, qui tum ſuæ propriæ, tum
alienæ ſalutis curam agunt, & nunc pro ca-
thedra, nunc in catecheſi, nunc in confeſſio-
nali animas juvare deſtinati ſunt. In hoc
quàm optimè ſimplex quivis Religioſus, qui
omnes homines in charitate DEI pro poſſe ſuo li-
benter traberet ad Dkum, etiam absque præ-
dicatione Cbriſtum Dominum civitates & ca-
Kella præadicando circumcurſantem imitari po-
teſt, (ut ipſemet Gertrudi teſtatur) 7pſe
ſtudeat non ſolum verbò, ſed etiam in oimni o-
pere, geſtu, vel quocunque motu corporis pro-
vimum per bonum exemplum æadifkcare. (m)
Qudòd ſi inſuper, quod à DEO accepit ta-
lentum ad proximi uſuram expendere per o-
bedientiam liceat, & verbo, vel ſcripto aliis
valeat prodeſſe: ſingulari prorſus merito om-
nium ſe bonorum, quæ inde proveniunt, red-
dit participem, & novo ſemper in cœlis gau-
dio perfruetur, quoties exæ eorum auditu, vel
lectione quispiam compungitur, ſeu ad devo-
170

(n) 5. Gert. I. 3. C. 74. H. 2.

42 2 PARS III. CAPUT VI. §. 2.

tionem incitatur, aut inflammatur ad amot
rem. (n) Hinc Sancta quædam Virgo, quam
Gertrudis vidit in gloria, rogata, quam pro
ſingulis virtutibus remunerationem acceperit,
poſt alia reſpondit: „Quid vis amplius ſci-
„ re de mea remuneratione? Tota illa cœle-
„ ſtis aurca, in qua habitat omnis plenitudo
„Divinitatis corporaliter, ſcilicet dulcifſi-
„ mum cor Amatoris mei JESU Chriſti, eſt
mihi reſeratum, exceptàâ una clauſulâ, quæ
„ mihi non patet, quia hoc non promeruiin
„ vita mea. Nam quod ibi intus latet, hoe
„ tantumodo reſeratur illis, qui tali dilectio-
„ ne DEum amant in terris, quòd omnia bo-
„ na, quæ ſciunt, libenter toti mundo nofi-
„ ficarent, ut DEus ampliùs gbrificaretur:
„ quam charitatem ego non habui, ſed dele-
„ Ctabar ſola cum ſolo ſcire, quidquid dono
„ ejus accepi. Unde ad ſuperjucundum ga-
„ Zophilacium non admittor, quod talibus
„ Præparatur. „ (o)

§. 2
De pracipuis operibus miſericordiaæ.

[Niter Charitatis opera illa eminent, quibus
homo hominem aliquàâ levat miſeriã; &
cùm ipie miſer ſit & miſerabilis, ſui tamen
quodammodo oblitus, condolet proximo,
& quantùm prævalet, miſericorditer ſuccur-

rit.

(„) 1. 4. c. 10. (o) §. Gert, 1. 5. C. 13.

1

lumm u⸗
lrenied
le on
Munikfinon
wktututum
Eun e an
a cd Win pee

in ce lan etgt

pmodo ſoh l
tremende in
ii conbeeren,
Enum reprobs
be ſun honet
Crportimin
Ii non ele et
lenpro ſeul
lione nigan
nidem ven!
ſ, cibare ſimei
ivos, linft⸗
Ullu Iubent, jn
dls Cfelhe⸗
er Hininlien
in u ponne
Perant, füumeg
liim Cennd
Nain h

Amlſencore

4

ir Dom

SAA⸗
n ℳbnutr
Mi unch
ghmfanm:
uli Eck⸗

DE AMORE PROXIMI.‚. 4a3

mit. Enimvero quanti apud DEum ſint meri-
ti illa, quæ vulgò enumerantur;, miſericor-
diæ opera, vel ex eo liquet, quòd ipſius
Salvatoris teſtimonio in extremi judicij die
de nullis virtutum actibus ſic laudabuntur E-
lecti, ſicut de actibus miſericordiæ; nec re-

probi ob alia peccata acriùs coarguentur,

quàâm de ſua erga miſeros duritia: ac ſi quo-
dammodo ſola Miſericordia & Immiſericor-
dia tremenda illa die ſummam Judicij decre-
torij conficerent, & illa Electis gloriam, iſta
Ppœnam reprobis ſola decerneret. Ut adeo-
que ſua ſponte fluat hæc ſequela; ejusmodi
corporalia miſericordiæ opera rem meri con-
ſilij non eſſe, ſed eos, quibus adeſt facultas,
ad ea pro ſtatůs ſui ac circumſtantiarum con-
ditione rigoroſo præcepto obligari. Quan-
doquidem verò Religioſorum omnium non
eſt, cibare famelicos, veſtire nudos, viſitare
captivos, aliosque miſeros facultatibus, quas
nullas habent, juvare: relictâ hac Superiori-
bus & Officialibus provinciâ, ad ea duntaxat,

quæ Spiritualia miſericordiæ opera dicimus,

& alia uti nomine, ſic & dignitate multùm
ſuperant, ſtilum convertimus.
Etiam Gertrudis noſtra auditéô illo Evan-
gelico: Venite Benedicti Patris mei, eſurivi
enim &v c. †“d) ardebat deſiderio per ejusmo-
di opera miſericordiæ hanc ſibi benedictio-
nem aſſecurandi; attenta tamen ſtatũs ſui con-
ditione dixit ad Dominum: „Eia mi Domi-
ne!

) Math. 25. 31.

624

EA
27
22
22
27
22
92
22
27
27
27
22
27
2²
22

PARS III. CAPUT VI. §. 2.

ne! cùm nobis non congruat corporaliter
eſurientes cibare, & cætera opera miſeri-
cordiæ perficere, eò quòd te ordinante
ſub regulari profeſſione converſantes nihil
nobis proprij] liceat poſſidere: doce me,
quo ſtudio poſſimus & nos illam dulcifſi-
mam benedictionis tuæ vocem conſequi,
quam hoc loco Evangelij pro operibus mi-
ſericordiæ promiſiſti? Cui Dominus re-
ſpondlt: „Cùm ego vera ſalus, & vita a-
nimæ ſine intermiſſione in quolibet homi-
ne eſuriam, & ſitiam ipſius ſalutem; ſi

quis omni die ſtuderet aliqua ædificatoria

proferre, ille certè meam eſuriem ſuaviſ-
ſima refectione relevaret. ‚„ Ac deinde per

ordinem reliquis miſericordiæ operibus ad
ſenſum ſpiritalem exactis ſic tandem conclu-
dit: „ Qui autem pro peccatoribus, & ani-

22

mabus purgandis devotè oraverit, hoc tam
dignanter acceptabo, ac ſi ad me incarce-
ratum crebriùs veniendo, blandis conſola-
tionibus ſuis deſolationem meam ſublevaſ-
ſet. „ (½) Nos omiſsàâ primi operis per

verba ædificatoria conſideratione, quæ ad eos
ſpectat potiſſimàm, quibus aliorum cura de-
mandata eſt; & nos, quantùm ſingulos con-
cernit, in præcedentibus nonnihil attigimus:
ad ultimum, idque præcipuum, omnibusque
commune, orationem ſcilicet pro peccatori-
bus & animabus piacularibus, aliqualiter ex-

pendendum progredimur.

—

(7/ 8. Gert. 1. 4. c. 18.

ugrram, inl
mo, In ſeg
9t0 Gblerarin
mnne nine hu
tügeo manined
Cen novilmie
ſe & peenang
050 werle wn
lemonis thuumt
bil amenheit
Ue nolint, lei
le tamen niain
llerebiiors ge
Ce infent,
Imn ccontit irni
e Cend aniin
Lünn inpei
por lene n
ſe ſnöennin
nachoruno,
riemen
ien . ſerun
8 Uunn cor
W n
Al iine⸗ H

In.
nnni
Pad e ,
Kametng
W SNeH
ulmn Clet
Enangl
Khmmemtani
1/(ilen
Nentſiilinr .
Eingoligtn
nin ſunn,1
ien elftun
ehren NO
„Aeceicee
de Grllle 1
umken anl
and Aan⸗
CheinNn
Klüe
o, Docswr

nent

C
7

R

e.

DE AMORE PROXIMI. 425

Et verò oratio pro peccatoribus ceu pri-
mò à Chriſto nominata, primò etiam conſi-
deranda venit, quamvis interim litem illam
noſtram non facimus, an DEO gratior pro
peccatoribus, an pro defunctis fuſa oratio ?
Utramque certè eſſe gratiſſimam, ſi non ex
æquo gratam, ſatis indicat hæc Chriſti com-
Paratio, qua ſe quaſi incarceratum utroque
modo ſublevari teſtatur. Quemadmodum
namque animæ purgandæ in carcere illo ſub-
terraneo maximeque pœnali usque ad ſoluti-
onem noviſſimi quadrantis tenentur captivæ;
ſic & peccatores adamantinis perverſæ & à
DEO averſæ voluntatis vinculis adſtricti ſub
dœmonis tyrannide gemunt captivi; hac no-
tabili tamen diverſitate, quòd iſii ſe ipſos ju-

vare nolint, illæ juvare ſe non poſſint, utri-

que tamen miſerabiles, & illi in hoc etiam
miſerabiliores, quod illorum captivitas, ni a-
liena ope juventur, fors futura ſit perpetua,
dum econtra piaculares animæ ſtato tempo-
Te certo certiùs ſunt liberandæ-
Quâm impensè interim benigniſſimus Re-
demptor hanc Pro peccatoribus orationem
expetat, ſatis exprimit affectuoſa illa ad Mech-
tildem adhortatio: „ Eja! condole mihi E-

,lecta mea, & ora pro miſeris peccatori-

„ bus, quos tam caro emi pretio, & tam
„ longanimiter expecto, cupiens vehementer,
ut ad me convertantur. „(Qr) Quis hæc
audiens non intim compaſſione ductus ar-

Wient. Sankt. Comp. F f denti

(r) Eloſ. Mon. Spir. c. I.

426 PARS III. CAPUT VI. §. 2.

denti deſiderio Salvatoris morem gerere, &
ſuis precibus peccatorum converſionem proe-
movere geſtiat? Etſi enim ipſius miſericor-
dia erga miſeros peccatores in gratiam reci-
piendos promptiſſima ſit, ac inſuper paſſio-
nis ejus meritum ad auxilia gratiæ ipſis im-
pendenda ſit abundantifſimum: quia tamen
Divinæ Juſtitiæ, cui pariter ſemper conſul-
tum cupit, indecens omnino foret, eum qui
propria ſe voluntate à DEO avertit, absque
voluntatis propriæ conatu ad ſe convertere,
& culpam, quam non averſatur, condonare;
piorum ad hoc precibus juvandi ſunt, ut gra-
tiam quam ipſi non merentur, horum meri-
to impetrent, ſicque Divinæ Juſtitiæ alienâ o-
perâ quadantenus ſatisfiat, & miſericordia ad
ampliora auxilia gratiæ imeritis concedenda
quoquomodo obligetur. Inde eſt, quòd mul-
Iii Sanctorum, ùt in eorum actis paſſim legi-
tur, pro peccatorum converſione non modò
precibus, ſed etiam operibus pœnitentiæ,
proprij corporis afflictationibus eousque in-
ſtiterint, donec mitigatâ JIuſtitiæ ſeveritate;,
miſericordiæ ſuas partes agere, & obcæcata
illa corda ſereniori gratiæ radio illuceſcente
ad peccatorum cognitionem, veramqᷓue pœ-
nitentiam efficaciter permovere licuit.
Vult nempe DEus vim talem fſibi inferri
ab homine, ut quos ob malam ſuam volun-
tatem ſalvos facere non poteſt, ob bonam a-

liorum voluntatem ſalvos facere debeat, illo-

rum charitate quodamodo compulſus. Sic
nem-

vorm proehn

oron eroi
Pin cogntne
ammns inim
DDom am nre
„Veret, ſbent
DLOocret
ön fli honti
Dusamorstt
mrumn ipünm
Chlilarus in
Uiit forfinneen
Miumn eſſe,
nis lenb in
non grmmnn
I in vitnni
miciti elcil
kelge ſebene,
l ihie a
Ab erit
A nienicordi⸗
nkne Mece
bt⸗

n

——

mngn
Wntriorn,
4 Bünn

0 Kern
Nein, NHα⅓e
inmciinn un
r, korum ne

2 tietln

nietancin
i Maleni
ei glnl⸗
Nng .

nuntd

eNe
WWNT Me

Dereny

PDE AMORE PROXIMI.„. 427

nempe impletur illud Davidicum: Miſericor-
diaæ & veritas obviuverunt ſibi, zuſtitig & bax
oſoulatæ ſunt; (S) dum precibus ex vera cha-
ritate fuſis Divina Bonitas ad miſerandum
promptiſſima legitimatur quaſi, ut, ſalvꝗ́ ju-
ſtitiã, quod piis negare non boteſt, peccato-
ribus concedat. Id intellexit Gertrudis no-
ſtra, cùm profectum toti militanti Eccleſiæ
X piorum devotione provenientem admirans,
Divina cognitione illuſtrata dixit: „ Cùm u-
„ na amans anima toto corde convertitur ad
„ DEum cum integra voluntate; quòd ſi præ-
„ valeret, libentiſſimè perſolveret Domino
„ DEO omne damnum, in quo eſt detrimen-
, tum ſui honoris; & ſic inter orandum faci-
„ bus amoris inardeſcens blanditur DEO: in
tantum ipfum placat, quòd quandoque re-
„conciliatus parcit toti mundo. „ (1)
Erit ferſitan, qui dicat, hoc perfectorum
negotium eſſe, & illos duntaxat idoneos pro
Peccatis alienis fore interceſſores, qui pro-
priis non gravantur reatibus, quosque ſin-
gularis in virtutis ſtudio profectus interiori
cum DEO familiaritati reddit idoneos, ut ti-
mulò amicitiæ fiducialiter cum DEO agant, e-

—

„ —

lusque erga ſe benevolentiam in alios quoque

orando derivent. Ego autem propriæ infir-
mitatis & miſeriæ conſcius, quid agam pro
aliis? Satiùs fuerit, pro memetipſo Divinam

inclamare miſericordiam, & aliorum potiùs
Pro me flagitare Preces, quàm meas interpo-

f. 2 nere

(4) H. 84. 4. (2) S. Gert. I. 3 c. 30. H. 3.

428 PARS III. CAPUT VI. §. 2.

nere pro aliis. Non inficiamur equidem,
has voces, hæc lamenta illis congruere, quos
gravioris noxæ per Ppœnitentiam necdum de-
etæ conſcientia accuſat; qui proinde quam-
diu hærent in peccato, ſunt inepti prorſus
pro aliorum peccatis interceſſores. At, quem
Pœnitet peccaſſe, jamꝗue malæ voluntati de-
nuo peccandi nuntium remiſit; etſi adhuc
ipſemet ex vulnere non ita pridem perſanato
infirmus ſit, & ad recuperandam integram
valetudinem propria alienâque ope indigeat;
nihilo tamen minùs ſuas preces ex vera cha-
ritate non modò pro aliis impendit utiliter,
ſed etiam ſibi & aliis fortaſſis non minùs fru-
ctuosè, quàm ſi in alto jam perfectionis gra-
du conſtitutus, ſuæque ſalutis ſecurus, aliis
periclitantibus opem ferret.
Dicito mihi, amabo! quænam major eſt
charitas, majorisque meriti beneficium, illi-
us, qui ſanus & vegetus ægroto ſuam navat
operam? an verd illius, qui cùm ipſe ſit lan-
uidus, & obducto vix vulnere titubante ad-
Euc greſſu pedem figat, alteri tamen pejùs ha-
benti in ſuppetias eat, & quaſi manu ſuper
vulnus proprium poſita adrepat ad obliganda
vulnera aliena? Chriſto Domino gratiſſima
hæc charitas eſt, quam ſingulari miſericordiæ
ſuæ effectu compenſat. En! ipſa verba piiſſi-
mi Redemptoris apud Gertrudem: „Omni-
„ no impoſſibile eſt Paternæ pietati meæ, ef-
„ fectibus miſericordiæ non reſpicere eum,
„ qui quamvis propriis gravatus exceſſibus
„ reco

lare. N
Licpontenn
mim Mduee

1

Vodd Mis,

E-
—

IS. Nenhe
n Mhicebrore
: ud mier
iſe et
us, ouinun
uſto, or/u
Wrimikicun.

ltann gull

Iiſua volumn
le eltenib hhon
grata pro mni⸗
