ohonmu eycin
6blerncſzolnn
opvoin INen
Aenitli,, cimn
Enbnpperenig
Dknlimm nn
a henugno
n Nchn ire
ewlr eg

.

I
im ſudnti

nifrlirr tu
Eei dthrl
en Wunel
a mngn inis
Cenn lnn
Nidlimmnge
mem ohunts,

I 6

=

ſaffl
„MCAN

eccient. Sanct. Comp.

DE AMORE DEI.

cùm dixit: „Si quis hoc finaliter in corde
„ ſuo experitur, quòd voluntas ejus per om-
nia meæ Divinæ ſit unita voluntati, quèd
nec in minimo unquam proſpero vel adver-
ſo caſu poſſit à meo beneplacito aliquate-
„nus diſcordare; & inſuper in illo, quod a-
„ git vel patitur, ita purè laudem vel gloriam
„ mei ſolius deſiderat, quòd in omnibus pro-
„ priæ renuntiat totaliter utilitati & mercedi:
„ ille ſecurè poteſt affirmare, quòd quidquid
„ ſenſuum ſuorum exercitiis apprehenderit
‚cum interno ſapore (quod tamen Scriptu-
„ ræ ſacræ teſtimonio non videtur carere )
„ hoc ex me veniſſe. „ (r)
Cæterùm quamvis bona hæc voluntas ni-
hil DEO ejusque voluntati præferendi, ceu
ſecurum indicium Divinæ amicitiæ, etiam cum
peccatis venialibus ſtare poſſit: diutina tamen
& voluntaria illa tepiditas, quam venialia iden-
tidem repetita, & plena deliberatione continua-
ta ſolent inducere in animam, cum amicitiæ le-

26 5

☛

ge neutiquam conciliari poteſt; cùm ejusmodi

Voluntaria tepiditas ſit quaſi continua DEO
diſplicendi voluntas, bonæ voluntati è diame-
tro oppoſita. Id equidem non dicimus, pece-
cata venialia, etiam accumultata, de ſe chari-
tatem ſemper extinguere, tametſi oppidò de-
bilem reddant & languidam. Nam utl anima
in corpore magno dolore ac mœrore affecta,
licèt membra aliqua ſenſu motũque deſtituta
cogatur deſerere; eò ipsò tamen cor, in quo
T ſem-

—

,) S. Gert. l. 4. c. 14.

266 PAkRs III. CAPIT. I. §. 2.

ſemper ad ſupremum usque halitum manet
integra, non deſerit: ita & charitas, quæ vi-
ta eſt animæ, licèt usque adeò nonnunquam
langueat in anima, ut vix amplius aliquod e-
jus exercitium notari poſſit; integra tamen
in ſuprema regione animæ remanere poteſt,
ac velut ignis ſub cinere, ſub peccatorum ve-
nialium multitudine deliteſcere, quin extin-
guatur penitus. Quo nomine Epiſcopus ille
Bncünus reprehenditur à Chriſto: Quòd pri.-
mam charitatem religuerit ; () non quòd
exciderit penitus à charitate; ſed quòd in eo
ſtatu & fervore, quo fuerat initiò, ejus cha-
ritas jam non ſit, ſcilicet, non tam ardens,
tam actuoſa, tam excitata: Quare, ait, peni-
tentiam age, & prima opera Jac : ſin autem
venio tibi citòù, & movebo candelabrum tuum
de loco ſuo.
In tali nempe ſtatu anima diu eſſe nequit,
ſed aut charitatem excitare denuo, aut peni-
tus tandem eam amittere neceſſe eſt. Cùm
etenim tentationes diu non ceſſent, & qui ta-
lis eſt, totus laſſus ſit & languidus, levi hoſti-
um inſultu dejici poteſt ac ſuperari: quando-
quidem venialia neglecta ſuâpte naturã ad mor-
talia diſponunt, idémque non rardò evenit ho-
mini, quod illi Atlethæ, qui aſſuetus quoti-
die portare vitulum, etiam cum adolevit in
bovem, perinde portavit. Quèd ſi Chriſtia-
no cuivis juxta ſtatùs ſui conditionem, ac mul-
tò magis Religioſo ad perfectionem tendendi

(4) Apoc. 2. 4.

M

is tan
ſenunn ger B
ie Min
1 eim d
zkireneigen
Pelgent o
nlrſte Cadums
Dine cortempin
erenn
Gefaerl,l.

PMerpun C
NMAH MOd

lr hulet

er & maxine

uum cln elhen
Colocterelant,
Dim r inn
Canter rngt!
polig, cnſtech
haber, nllo
Hnnn iplimcrn
dee proniſ
gun in
is 3 le⸗
le

llen I
ebe

TämiCioalr

hrter fun

lon ant

DE AMORE DEI.

gravis obligatio incumbit: habitualis ejusmo-

267

di venialium negleé7tus citra grave præjudici-
um amicitiæ Divinæ continuari diu non pote-

rit, quin ſenſim in hujus contemptum deſi-
nat; ſicque emergente occaſione, & tentatio-
ne urgente facto ipſo oſtendet, charitatem in
anima jam dudum expiraſſe, econtra offenlæ

Divinæ contemptum tantas jam habuiſſe vi-

res, ut ad peccandum graviter, eatenus nil
ſibi defuerit, niſi occaſio.

De obligatione Charitatis.

PRæceptum Charitatis eſt primum & maxi-
*mum mandatum, in guo nempe uni veſck
lex pendet & Prophetæ: (t) ergo prima pa-
riter & maxima eſt illius obligatio nullo un-
quam caſu diſpenſabilis. Quinam igitur Apo-
ſtolo dicere licuit: Lex juſto non eſt poßita, (u)
ſi prima ac ſuprema lex amoris omnes tam
fortiter ſtringit? Ita eſt: juſto lex non eſt
poſita, cùm ſine charitate juſtus non ſit; quam
ſi habeat, multò fortiùs ad amandum ſumum
Bonum ipfum compellit, quàm unquam alios
minis ac promiiſis armata lex queat impellere.
Vah! ignavos animos, quibus ad obſequen-
dum ſummo bono alié, quaàm amoris impul-
ſu opus eſt, & ſuaviſſimæ huic legi aliter ſe
non conformant, quàm ægroti medico; cu-
2 jus

—

268 PARS III. CAPUT I. §. 3.

jus medicinas, etſi haud inſuaves, eo ipſo
quod medicinæ ſunt, cum nauſea accipiunt,
& non niſi metu mortis deglutiunt: ſic nem-
pe aliqui charitatis legi obſequuntur ma-
tis ex timore pœnæ, quam ſtudio placen-
di DEO; tametſi hæc ipſa lex ſuaviſſima fit,
& facillima, ideò tamen aliquibus difficilis,
quia lex eſt & præceptum.
Ponamus ergo; hanc legem præceptivam
non eſſe, ſed in hunc tantùm finem promulga-
tam homini, ne Majeſtatis Divinæ, ſuæque
Parvitatis intuitu abſterritus, ad amorem boni
tam immenſi aſſurgere non audeat, putétque

ſoli timori ac reverentiæ hic locum eſſe. Po-

namus, inquam, legem hanc eſſe permiſſivam
tantùm, vi cujus homini liberum ſit, bonum
tam ſublime quàâm deſiderabile liberè amare:
ponamus inſuper bono huic erga nos tam be-
nefico permaximè gratum eſſe, ſi diligatur
ab homine; & ſi poſt innumera hujus in nos
benevolentiæ ac beneficentiæ argumenta, hoc
unum, quod inſtar eſt omnium, ſeriò libeat
penſare: ſupremam hanc nullius boni indi-
gam Majeſtatem tam amabilem qum reve-
rendam, ut absque omni magnitudinis ſuæ
timore à nobis amari poſſit, ad noſtras usque
miſerias ſe demiſiſſe, & aſſumpta naturæ no-
ſtræ infirmitate ſe noſtro amori ſic accommo-
daſſe; ut dum viſibiliter DEum agnoſcimus,
in inviſibilium ipfius perfectionum amorem
rapiamur: fierine poterit, ut frigido ſangui-
ne, gelidéque corde has inter flammas, &
in;

1 00.

n ſemn

Nacttn
1o Men meſen
etenti

ſnn
eberen

Aume
mufrolnn e

ſcelun ocds
grindos CN
Gim nos mmari
1 nbgne tine
mrimerlunntisn
eGorecnus nunnn
Vepeneenunot
Heſolelte ikinnt
Lebooum inmimn
Nun, gli dnn
urit NK
ls nſi ege nt
DDus ,eichmer
nDlis, enund
Nubers9
Olb ſiten
Delegganm fin
mmmndh Ioon
ine s godn
mnum fne u
Riidu
Ne
iükid n

4
,

S= =
=

1. .
De den ſep
EEH Gnnn
44 den Mn

Emm Nmonne
Pran Alen n
ne M heunele,
m urele emilir
WIiDeum donn
ule ed amer
Muenmmunde
n hldenr
munen ignns
wkugmend
umuun knte
dne Mins Min
SS .
n wen N
eNe

DE AMORE DEI.

incentiva amoris ſtemus inſenſibiles, nec ea-
tenus ſaltem incaleſcat animus, ut tantæ bo-
nitatis complacentiä moveamur ad amorem,
& ultroneâ benevolentiâ feramur in DEum,
tametſi lex nulla eſſet, aut mandatum?
Si creatura nobis in natura ſimilis minora
longè in nos contuliſſet beneficia, ejusque ad-
versùm nos amor, ſine comparatione debili-
or, inſigne aliquod gratuitæ benevolentiæ
monimentum nobis reliquiſſet: certè non ex-
pectaremus mandatum, quin propria ſponte
rependeremus amorem, ac ſimplici ſaltem be-
nevolentiæ affectu redhoſtiremus beneficium.
Et bonum infinitum, DEum Optimum Maxi-
mum, qui charitate perpetua dilexit nos, &
attraxit nos miſerans noftri, (æx) non ame-
mus niſi lege & mandato compulſi? O! mi
DEus? (exclamare libet cum Saleſio) O!
mi DEus, equando cognoſcéris? equando
amaberis?
O! ſi ſcirent homines, quantum DEO
beneplacitum, ſibique ipſis gaudium crearent
amando, amori DEl poſthaberent univerſa,
ſibique ipſis quodammodo vim facerent, ùt
quantùm ferre poſſit humana conditio, ſe to-
tos quantos, ſuasque & corporis & animæ vi-
res uni huic impenderent amori. DEus nam-
que in amante anima ſibi complacet, utl pa-
rens in unicè dilecto filiolo, quem tenero af-
fectu identidem reſpicit; ſibi complacet uti
artifex in artefacto, in quo imaginem & ſimi-
3 litu-

(*) Jerem. 31 3.

269

270 PARS III. CAPUT I. §. 3.

litudinem ſuam agnoſcit; ſibi complacet uti
Rex in civitate à ſe condita, & ab hoſtium ty-
rannide poſtliminiò vindicatâ, quam ſæpius in-
viſere, ibique deliciari ipſi volupe eſt. Quid-
ni ergo, felix anima! & tibi in DEO tuo ùt

amantiſſimo Patre, ùt pientiſſimo Creatore,

ùr miſericordiſſimo Redemptore unicè com-
placeat, ſummaque fit hæc tua voluptas, de
ipſo femper cogitare, in ipſo delectari, ipſum
laudare, ipſum deſiderare, & uni ipſi in om-
nibus velle placere & obſequi: quatenus poſt
pauculos vitæ annos ad plenam & beatificam
ipfius fruitionem, quò omnia hæc tendunt
amoris exercitia, feliciter tandem pertingas?
Hoc nempe totius Theologiæ arcanæ com-
pendium eſt, in DEO ſibi complacere, &E ich
unum agere, ut in ſe vicifſim DEus compla-
ceat. Hoc ſtudio Antonij, Hilariones, Ba-
chomij, Pauli ſimplices, aliique idiotæ brevi
evaſere doctiſſimi. In hoc uno Scientiæ San-
Gtorum ſumma continetur. Neque enim fie-

ri poteſt, ut quis verè fibi in DEO compla-

ceat, niſi unà deſideret, ut & in ſe DEus ſibi
complaceat: ut autem in homine ſibi com-
placeat DEus, ipſius ſe voluntati, ut per om-
nia conformet, neceſſe eſt. Et in hac con-
formitate profundiſſima hominis erga DEum
obedientia ſita eſt, quæ dum per hanc ſan-
Gtam complacentiam excitatur in anima, nec
legibus, nec mandatis, nec minis, nec pro-
miilis indiget. Sola voluntas dilecti ſufficit a-
manti, nec mandata inter & conſilia magnum
ponit

ct Dumeh
i

lwiii⸗

elle enin
Sner corcin;
ehani, ſden
eli dint, Aim⸗
Iukltüs, (üſkt
Kilml ü
Dom mrer
uN DEns rinr
Donnini pnunihin
Gyjt mdi ,nn

n ilo, giun

llatur, in ün
w 9 D Hre
Nodo ſuumfei
l arlit i, ,
un(2YNe

0, gun den
hio

alin Dbs fie
t, in ſoinai hn
link meng ſu
Munr aum d
mſicr uri hor
ni Hirinn
aiplig ſt
Mnnh ui ei
eince⸗

1

Aum Eniiim
rdadeni: en.
Ve Aenmn & beute
n amni Her e
Aarr mlen penn
Ihulyemnnke
Dtiomleere Ei
nahn rcnne
Nn nme N.

“”
1

eun Geir N⸗
Rn Wan
e uhn

DE AMORE DEI.

ponit diſerimen; ſed inſtar bonæ frugis filij
id agit ſemper, ut etiam deſideriis amantiſſi-
mi patris fatisfaciat. Nec proinde aliter
mandata & conſilia ampleétitur, quàm quia

271

DEus vult, & quantùm vult, ut amplecta-
tur: neque enim DEus vult, ut quis omnia

obſervet conſilia; ſed ea duntaxat, quæ cu-

jusque ſtatui, vocationi, ætati, ac viribus ad-

menſa ſunt; & tunc quidem juxta normam
charitatis, cui cætera omnia ſervire debent,

& ipſa nulli, niſi DEO.

Dam itaque per hanc complacentiæ por-

tam DEus ingreditur ad animam, illa Chriſti

Domini promiſſio impletur: & quis aperue-
rit mibi januam, intrabo ad illun, & cœnabo
cum illo, & ipſe mecum. () Cor nempe iis
paſcitur, in quibus ſibi complacet: dum er-
go in DEO ſuper omnia dilecto ſibi compla-
cet, DEum per hanc complacentiam quodam-
modo ſuum facit, & dicit cum Davide: DE-
us cordis mei, & pars mea Dkus in ater-

num! (2) unde & magis ſibi complacet in

DEO, quàm bono proprio. Et dum vi-
ciſſim DEus ſibi complacet in anima aman-
te, in ſpirituali hoc convivio perfectiones
Divinas mens ſuaviter deguſtat, & jucun-
dè epulatur cum dilecto. Quæ cüna a-
moris licèt rarà horãâ, brevi mora duret ple-
rümque, quia ſpiritus venit & vadit: mens
tamen his epulis paſta & roborata jam ſeipsâ
fortior, omnia deinceps agit ex imperio cha-
T 4 ri-
) Apoc. 3. 20. (2) Pf. 72. 26.

—

272 PARS III. CAPUT II. DE CON-

ritatis, & non modò arduis virtutum adctibus
Divini amoris ac beneplaciti finem præfigit,
& per hoc ad dignitatem actuum charitatis
evehit; ſed ipſas etiam actiones indifferentes
pro ſuſtentatione naturæ neceſſarias, hac DEO
Placendi intentione nobilitat, ſicꝗque ipſam na-
turam cogit ancillari gratiæ, & ſuis operatio-
nibus inſervire charitatis augmento. Verbo:
DEl ſuper omnia dilecti amorem & honorem
intendit in omnibus, ejusque emolumenta pro-
prio commodo ubique anteponit, idque u-
num agit continuè: Ut in omnibus glorifice-

tur Dhus. (a)
CAPUT II.

DE
CONFORMIIATE CUM CHRISTO.
A Mor, inquit Chryſoſtomus, vel invenit,

vel facit ſimilitudinem; & quò major
eſt inter amantes complacentia, edò & confor-
mitas eſt perfectior. Enimverò exemplum
eorum, quos amamus, ſuave & occultum in
nos exercet imperium, & vim quamdam in-
ſenſibilem nobis infert, ut etiam nolentes co-
gamur eos imitari, ut quam in animo exprelſ-
ſam gerimus imaginem dilecti, moribus eti-
am externâque actione exprimamus.
DEI ſuper omnia dilecti perfectiones in-
finitas vel à longè imitari nobis eſſet perquan
1 .⸗

(³ S. Reg. c. 57.

nhaktſil
nhinn N
ntchenuſe
in odind, ſeden
een in dur onin
cle lpenmi
dnen vnn er
le iymnt Arde
ndiugunkn
Ci rere Anu ch
Merit; ſhe ipin
Cebirts n eer
Tunicentienet⸗
Mimitatioten ent
1 Ull elt eſtn
llis ell, Acte
Ouin neiiledn
Propiis An.

h
Jan llanits
4 Nntmn,
0leiit: 6

T

54

le⸗4
a

Ar ummt üer
eliumuig ali⸗

CEN.

Wühma, Rimen,

Kürn n i
ern, Ob

oe
W.

quæ agnus caſtus dicitur, ſecum portat.

FORMITATE CUM CHRISTO. 273

difficile, ſi non penitus impoſſibile, niſi ipſe-
met DEl Filius priùs ſe nobis conformaſſet
aſſumendo naturam humanam, in qua nobis
præiret exemplo ad implendum illud increa-
ti amoris votum: Ferfecti eſtote, ſicut & FPa-
ter veſter cœleſtis perfectus eſt. (a) Modò autem,
dum ipſum Sanéti amoris exemplar perfecétiſ-
ſimum habemus præ oculis, ipſiusque non ſo-
lùm doctinâ, led ciiam gratiãà juvamur, om-
nem in hac conformatione difficultatem tam
facile ſuperamus, quàm ſuperat itineris laſſi-
tudinem viator, qui ramum ex arbuſcula,
Ita
ſanè jugum ſuave, & onus leve Salvatoris,
qui veré Agnus caſtus eſt, nulli grave eſſe
poterit; ſi hoc Agnô ſemper comite incedat,
& defixis in hoc exemplar oculis, animum
ſuum identidem ejus paſcat amore, cujus ſi-
bi imitationem indixit. Nimirum in re ama-
ta nulla eſt difficultas, & labor ipſe amanti
dulcis eſt, & deſiderabilis, atque acrimoniaâ
quadam acuit ſuavitatem, quâ longè gratiùs,
quàm meraâ dulcedine, guſtus afficitur. Sed
propiùs ad rem. .

De Siritu Cbriſti.

Acra illa Sulamitis unicè cupiens, ordinari
in ſe charitatem, à Sponſo ſuo cœleſti an-
te omnia expetiit : Oſeuletur me oſeulo oris
— T 5 ſui!

274 PARS III. CAPUTII. §. 1. DECON.

ſui! C) quaſi absque prævio hoc oſculo ſpes

ſibi nulla ſupereſſet conſequendi intentum. O-

ſculò nempe oris halitus amici ori infunditur;

& qui accipit oſculum, attrahit ſibi ſpiritum
oſculantis. Sic igitur ſponſa Divini amoris
avida, oris oſculum à Sponſo primitus ex-
pectat, ut hauſto exinde ſpiritu reddatur ap-
ta ad reſpondendum ipſins amori. Ita eſt:
niſi Sponſus animarum JEſus, gratuito pri-
às oſculo ſuum nobis ſpiritum infundat, ip-
ſius nos amori ac imitationi conformando ni-
hil agimus, cùm ne quidem dicere poſſimus: Do-
minus JEſus, niſi in Spiritu Sancto. h))
Reſponſum, quod Sponſa illa Sacra tunc
non obtinuit, à Sponſo ſuo accepit Gertru-
dis. Dum enim primâ Quadrageſimæ Do-
minicâ, Epiſtolæ () in Miſſa recitatæ inten-
deret, dixit ad Dominum: „Doce me Ama:
„ tor benigniſſime, quibus ex his præcipuè
„ virtutibus tibi poſſim placidé deſervire?
„ Cui Dominus reſpondit: Perpende, quod
„ in medio cæterarum virtutum inſeritur: In
„ Spiritu Sancto. Et quia Spiritus ſanctus eſt
„ bona voluntas, ſtudeas fuper omnia, ut

„ habeas bonam voluntatem; & ſic omnium

„ virtutum habere poteris decorem & pro-
„ fectum: quia ſola voluntas plus lucratur,
„ quàm unquam aliquis poſſet operibus per-
„ ficere, aut obtinere. Qui enim haber in-
„ tegram voluntatem, quòd libentiſſimè ſu-
„ Per omnem creaturam me vellet laudare, a-
„ mare)

C) Cant, I. 1. («) 1I. Cor. 12. 3. (4) 2. Cor. 6, 6.

onnirnn . he
cſolt D
4 enneth
,Pin mamm
9 uſet drnnl
eozek
nne, lel ger
ſeſtce 0
Clunnten, Ce
Uiur, n henn
is, lec gen
gek, llin⸗
eilterrin .
ſa
Domn inein d
ummara d ein
Uer cindlen andtn
je boramn iolwnre
Cmmm; Ctichen
Nat Amoris mlm
uem Audemnte
Ir veiis Chrinn
Null Donti
umniſis inrenik
um:„Lopan
ulls nrnts,
Unige olir de
Mkenngre

. l .
Ule. 11.
El 1 9.

OMomren
1 enn u /
N oni le n
öln uen, Cen
1chpeine
ehranreinen
In Dei
Cbi1 nIlß
riit Emin

21

epe l
nümnmibem
uGimniutn

„.

FORMITATE CUM CHRISTO. 275

mare, mihi gratias agere, condolere, & in
omni virtute ſe perfectifſimè exercere, ſi
poſſit: ille indubitanter à Divina liberalita-
te mea remunerabitur quandoque copioſi:
àͤs, quàm unquam ullus hominum opere
„ potuiſſet obtinuiſſe. „ (e) Ergo ad ohti-
nendum Spiritum Chriſti præprimis bona vo-
luntate opus eſt, nec qualicunque bonãâ vo-
luntate; ſed quæ ſit valde bona, beneplacens,
& perfecta. (JY) Hactenus equidem bonam
voluntatem, quæ ex fide naſcitur, & ſpe nu-
tritur, ſatis laudavimus: at necdum bona ſa-
tis, nec grandi elogiò, Spiritüs Cbriſi, di-
gna eſt, niſi illo igne, quen venit ZTkſus mit-
tere in terram, (g) fortiù incaleſcat, & igne-
ſcat.
Bona interim voluntas necdum adeò in-
flammata ad hoc ſervit, ut per ipſam veluti
per canalem attrahamus Spiritum Chriſti, ſi-
ve bonam, voluntatem omnibus numeris ab-
ſolutam; quâ obtentâ amor & imitatio Incar-
nati Amoris nullam amplius patitur difficul-
tatem. Audiamus denuo Gertrudem noſtram,
aut veriàs Chriſtum ipſum. Dum namque in
Natali Domini Salvatorem neonatum pro fibi
commiſſis intentiùs oraret, tale accepit re-
ſponſum: „ Ego cuilibet donavi fiſtulam au-
„ream talis virtutis, ut cum ea quilibet ſibi
„ attrahere pofſlit de intimis Deificati cordis
„ mei, quæcunque deſiderat. Quam fiſtu-
„ lam

—

(e) 8. Gert. l. 4. c. I7. (.-F) Rom. I2. 2.
CE. Luc. I2. 49.

276 PARSIII. CAPUTII. §. 1. DECON.

„ lam illa intellexit, eſſe bonam voluntatem,
„ per quam homo omne bonum ſpirituale
„ poſſet ſibi vendicare. Verbi gratiâ: cùm
„ homo deſideriò accenſus vellet tantùm DEO
„ exhibere laudis, gratiarum actionis, obſe-
„ quij & fidelitatis, quantùm aliquis Sancto-
„ rum ipfi exhibuit: hanc talem voluntatem
„ acceptat immenſa DEl bonitas, quaſi per-
„ fectam. Itidem intellexit, quòd illi, quos
„ videbat hac fiſtula proximè de corde Do-
„ mini haurire, norabantur hi, qui ſe totos
„ Divinæ voluntati conformant & ſubdunt,
„ ſuper omnia deſiderantes, ut laudabiliſſima
„ voluntas DEl circa ſe in omnibus perficia-
„ tur. Alios verò tantò difficiliùs pro deſi-
„ deratis laborare, quantò ampliùs propriæ

„ innitentes voluntati Divinæ ſe providentiæ

„ minùs committunt. ,„„ (H.)

Applicemus ergo & nos hanc ſfiſffulam aure-

am, quam proximè poſſumus, ad cor Eſu;
& cum plena ac omnimoda voluntatis noſtræ in
Divinum ipſius beneplacitum reſignatione, aliud
non petamus, niſi quod ipſi gratiſſimum, noſtræ-
que ſaluti utiliſſimum ipſemet agnoſcit. Et
quid aliud melius, ipſi gratius, nobisque ad
Perfectum amorem magis neceſſarium ex cor-
de tam benevolo & benefico expectare polſ-
ſumus, quàm illum ſuum ſpiritum, quem di-
leétis ſuis diſcipulis, ceu quintam eſſentiam
omnis ſanctitatis, ultro propinat, cum dicit:
Diſeite à me, quia mitis ſum & bumilis cor-

de,

— —

(b) §. Gert 1. 3. c. 30.

Condt

mt ſun
Enmnlth
aleſtthd,
ſuc

Nomziz
ai itu 1
os Cenme ie i
Ne ebeglan cone
is lisäins
Elſee Adlonke
Min. AeNon
Cricelus uuen,
Poiinm Crliin
l üperlt
Megneommur
t munluenenun
N Pplüm rn
Unde nanäiente
kompis orunmit
Uurittem mino
Mropric iti
Cus urtnitktrtn
1 Gne. )De
l(mnimtt Dn
Nr her lim uinr⸗
hiincſben rin
Aurcecctihneni
ch,
— Mhe. 4 „
e

NN

.
Dere l. t. E.

Morti

che

1b ucanble enie
Afelie e⸗
amm umnli roe
Mirk anttane

Atcsdenekunne⸗

Ne
n Mene

7

ADcruchoonn

(Cr

14

FORMITATE CUM CHRISTO. 277

de, & invenietis requiem animabus veſtris. (1)
Non vult, ut ab ipſo diſcamus patrare miracu-
la, curare infirmos, mundare leproſos, illu-
minare cæcos, reſuſcitare mortuos; ſed hoc
unum, quia mitis ſit &j bumilis corde, ac ſi
omnes ſcientiæ ac ſapientiæ ſuæ theſauros ad
hoc redegiſſet compendium. Profectò tanta
hujus unius lectionis præſtantia eſt, ut eidem
perfectè addiſcendæ tota hominis vita vix ſuf-
ficiat. Adeò reconditus ſub parvo verborum
cortice latet nucleus, ut eò plenè evolutô ad
Spiritum Chriſti ſapidè deguſtandum nil reli-
qui ſuperſit.
Neque enim mitritatis nomine hic ſola ve-
nit manſuetudo, qua iræ impetus frenantur;
ſed ipſam bonæ voluntatis radicem indicat;
unde manſuetudo, benignitas, ac benevolen-
tia omnis ortum trahit, hoc eſt, illam ipſam
ſuavitatem animi, quæ charitatis fundus eſt,
& proprius inhabitantis Spiritüs Sancti effe-
ctus, juxta illud Apoſtoli: In ſuavitate, in Spiri-
tu Sancto. (&) Divina prorſus hæc perfectio
eſt (quoniam tu Domine ſunvis & mitis) (1)
nec per aliam virtutem propiùs ad DEl fſi-
militudinem accedimus, quàm hujusce ſua-
vitatis imitatione: unde etiam benigniſſimus
Salvator dilectionem inimicorum diſcipulis ſu-
is cupiens perſuadere, hac ſolâ utitur paræ-
neſi: Ut ſitis perfecti, ficut & Puter veſter cœ-
leſtis perfectus eſt, qui ſolem ſuum oriri facit
Juper bonos & malos. (m) Utr

(¹) Math. r. 29. (&) 2. Cor. 6. 6 () Pſal. 85. 5.

(„) Math. 5. 45.

27⁸ PARS HI. CAPUTII.§. r. DE CON.

Ut autem hæc ſuavitas ficta non ſit, ad-
jungitur ei humilitas: mitis & bumilis corde,
ut vera & ſincera ſit virtus. Emimvero dul-
cis ille affectus, & ſenſibilis animi ſuavitas
non ſemper infallibilis inhabitantis Spirits
Sancti nota eſt; ſed etiam à teneritudine com-
plexionis, aut illuſione diabolica oriri poteſt,
& in illo etiam corde reperiri, quod à vero
DEl amore alieniſſimum eſt. At ſi ſuavitati
huic internæ juncta ſit vera & cordialis hu-
militas, quæ in profunda ſui nihili cognitio-
ne, & jugi de ſe ipſo diffidentia, atque in
DEO ſolo confidentia ſita eſt: tum nempe
certo indicio eſt, ſuavem illam mititatem,
ſeu mitem ſuavitatem ab alio quàm Divino
Spiritu ortum non trahere, & animam ari-
mari à charitate, quæ ſemper erit eo perfe-
Gtior, qud ſincerior fuerit ipſa humilitas. I-
mò non incongruè dici poſſet, perfectionem
charitatis à perfectione humilitatis potiſſimùm
deſumi; cùm tantùm ſemper creſcat in anima
amor Divinus, quantùm decreſcit amor pro-
prius, qué plené evacuaté amor DEI per-
fectus eſt, quia ibi ſe diffundit, ubi vaſa va-
cua invenerit. “
Ex hac itaque amabili & admirabili mix-
tura mititatis ac humilitatis inſigne illud un-
gueruum reſultat, in cujus odorem felix Su-
Jamitis poſt Sponſum ſuum currere geſtit:
quod appoſitè Chryſmati Sacro, quo Spiritus
Chriſti adumbratur, comparari poteſt. Chryſ-
ma ſiquidem ex oleo olivarum conficitur,
ex

cenor Ouries

.
, .

Aunnit, uer l
, dun Nei
Peck. Nui un
Ii unirun n d

Ir, Kince techn
.

Pngnuekt,imtmi
Non iifetir m en
u ,ut, n ittm.
ur ulet ien nan

1

Uenntiti, Mnni u
Gunr (e)Kimik
1mtfuoninmninn
Aatperkelioiln
le rihns b igin
NIs ferecnnn
Hunilus boohni⸗
d unhid nne
entt fienni⸗
Hinigeen iine⸗
r. NH. 8
⸗ ntt
Cmfet Crrgnen
lai ihinr pet
lne. IINI.
e leng
SS

l

eE

64
1I

=
=

uihieige
e ſenene li⸗
Ehenrllſer

e, mme

Wen iAn ninter
1 gun in
Eee, AlNN
n bnpr ti eh bent
iethkimis
ile ſeilhen

õ

ener nſtnin
TnEtitoaft
aani dA,

N N

. 1
tikK,n

4 n

FORMITATE CUM CHRISTO. 279

ex balſamo. Oleum „ quod inter omnes li-

quores ſemper ſupernatat, ſuavitatis, mitita-

tis, ac benignitatis ſymbolum eſt, utpote
quæ omnibus virtutibus præeminet ceu flos
& cremor charitatis. Balſamum autem, ſi
genuinum ſit, inter alios liquores ſemper ſub-
ſidit, & fundum petit; quod humilitatis in-
ſigne eſt. Huic ergo ſuavi humilitati, & hu-
mili ſuavitati tota charitatis perfectio inniti-
tur, & inde habet charitas, quod gatiens ℳ,
benigna eſt, non æmulatur, non agit berperam,
non inſtatur, non eſt ambitioſa, non guærit guæ

Jua ſunt, non irritatur, non cogitat malum 3

non gaudet ſuper iniquitate, congaudet autem
veritati, omnia eredit, omnia ſperat, omnia
Juſtinet. (n) Si humilitati deeſſet mitis illa ſuavi-
tas, aut ſuavi mititati humilitas, charitati ſua de-

eſſet perfectio, nihilque poſſet eorum omnium,

de quibus ab Apoſtolo laudatur. Nam fſola
mititas ferendo malo par non eſſet, nec ſola
humilitas bono fortiter conſtantérque agendo,
niſi auxilié mutuéô ſe juvarent. Sui deſpici-
entia ac diffidentia degenerare poſſet in Ppuſil.
lanimitatem, ni ſuavitas mititatis eam robora-
ret; & mititas in hypocriſin, ni humilitas
animaret. Utraque autem ſimul illam bonæ
voluntati tribuit perfectionem, qua abſolvi-
tur vera ac ſincera charitas.
Ut geminæ hujus virtutis commercium in
ſeipſo graphicè oſtenderet DEl Filius, de
cœlo deſcendit, noſtrâmque induit haturam,
ut

——

(2) I. Cor. 13. 4 & ſeq.

28o PARSIII. CAPUTII. §. 1. DECON.

ut in ea ſe poſſet humiliare, quod in cœlo &
in ſua natura non poterat. Hæc autem hu-
militas, ut ſuam ſortiretur perfectionem, &
conſummatum illud virtutis perfectiſſimæ
exinde conficeretur: ſuavem illam mitita-
tem ſeu benignitatem, quam cœlô ſecum
detulit, miſcuit humilitati, & in corde ſuo
Divino, hoc eſt, in ardentiſſimo illo amoris
fornace hoc electuarium excoxit, quod om-
nium noſtr⁴m infirmitatibus mederetur, & à
ſymptomatis amoris proprij præſervaret.
Inde eſt, quòd tam impensè hoc alexiacum
nobis commendatum velit, omnesque ad ſe
tam amanter invitet: Venite ad me omnes, qui
laboratis, & onerati eſtis; & ego refciam vos!
Et quo remedio? Diſeite à me, inquit, quia
mitis ſum, & bhumilis corde; & invenietis
requiem animabus veſtris. 0) “
Nec verbis tantùm, ſed factis ampliùs,
remedij hujus efficaciam nobis perſuaſit; dum
mitiſſimus hic Agnus tot inter labores & ſu-
dores ſemper indefeſſus, inter invidorum
Phariſæorum inſidias & injurias placidus &
pacatus, ac demum inter atrociſſima ſuppli-
cia, & ignominias ad extremum usque ſpiri-
tum patientiſſimus oſtendit, quid mitis & hu-
milis charitas poſſit. Quia enim venerat, be-
nignam charitatis legem, antiquata illa lege
antiquâ rigida, mundo promulgare; meram
in omnibus ſpirabat ſuavitatem, ur etiam ſo⸗

lo ſuo aſpectu, verbisque pauciſſimis oinges
a

(“) Math. II. 28.

eN

i mom ude
ns nin t
1Sle tinr
on, Mkete
nMierkkonmiid
cumium. Hne
isooaowogaamn
Gchnlosgermmnes
9etampunm ils,
Miduum Henin
lt verius ulciut
Deienm: Dan,
ſaulr le ol,n
Dtenniifümnnken
it ilus ian. N
Ninur Homint m
on. () Kla⸗
Piiius, Cendn
E nos Opontta
Imn Elute ugeme
nonen ifln en
keiore glenpd
Apn Gn
ſians Noi
nnllmnite inett
Alk. Mnde ei

US

4 . CCninen
hincoonitzs
Küter ſmiin
rornimite

5 (ann
egtelſec
lir cum,

=—

= —

☛ =
E
=

4mir Uunh in
Emetlmbun
nüDs Nte1

MeNe e tein
4 . 1
er, onpentes
urMm/
AYum
Niuln inut /

7

1i m V inmuc

FORMITATE CUM CHRISTO. 281

ad ſui amorem atque ſequelam pertraheret,
niſi quos invidia, aut malevolentia animi cœ-
leſtis ſuæ doctrinæ reddebat incapaces. U-
num, quod ferre non poterat, illud fuit, ſi
manſuetæ ac humili charitati quidpiam videret
contrarium. Hinc Phariſœæorum ſuperbiam
acriùs nonnunquam perſtrinxit, & duos illos
diſcipulos germanos fratres, in Ccharitatis Scho-
la etiamnum rudes, ſêveriùs redarguit; cum
antiquum Eliæ zelum æmulantes, levi injuria,
aut verius ruſticitate Samaritanorum irritati 2
petierunt: Domine, vis dicimus, ut ignis de-
Nſcendat de cœlo, & conſumat illos 5 Quid ad
hæc mitiſſimus Redemptor? Converſus inorepa-
vit illos dicens: Meſeitis, cujus ſpiritüs eftis!
Pilius bominis non venit animas perdere, ſed
Jalvare. (p) Ac ſi diceret: non eſt iſte meus
Spiritus, quem dudum in ſchola mea hauſiſ-
ſe vos oportebat. Er cùm ego pro anima-
rum ſalute quascunque demum injurias, ac
mortem ipſam perpeti conſtituerim, quidni
leviores eſusmodi offenſas placidè feramus?
Eſt igitur Spiritus Chriſti mitis & humilis,
ſeu ſuavis & placidus, nec ipſi cum minima a-
marulentia ac animoſitate poteſt ullatenus con-
venire: unde licèt alias virtutes omnes emi-
nenter in ſe contineat, duas tamen homini-
bus parùm cognitas, & minùs adhuc æ&ſſtimatas,
Ppræ aliis habet familiares „videlicet: Simphci-
tatem, & Longanimitatem, quarum illa ma-
gis afficit intellectum, & ilta voluntatem.
Kient. Sanct. Comp. U Quam
õ
(„) Luc, 9. 54. & 55,

282 PARSIII. CAPUTII. G. 1. DE CON-

Quam utramque ſuis diſcipulis bellâ ſimilitu-
dine ſæpius inculcavit: Miſi ehciamini ſicut
tarvuli, non intrabitis in regnum cœlorum: (9)
cùm utraque hæc virtus nullibi patentiùs,
quàm in parvulis, ac prope infantibus ſe pro-
dat, utpote ab omni duplicitate & impetuoſi-
tate quàm maximè alienis.
Eſt autem ſimplicitas Chriſtiana non bruta
facilitas, aut animi hebetudo, ut perperam
arbitrantur nonnulli; ſed magnanimorum &
verè ſapientum virtus: utl econverſo dupli-
citas & ſimulatio non niſi vilibus & ſervilibus
ingenis propria eſt. Simplex nempe DEum
imitatur, qui ſimpliciſſimus cùm ſit, omnis fal-
ſitatis ac ſimulationis oſor eſt maximus, unde
etiam nonniſi cum ſimplicibus ſermocinatio e-

jus. (v) Homo ſimplex planâ ſemper rectâ-
que via incedit, nec alium ſe foris exhibet,

quâm intus ſit in animo. Malitiàâ duntaxat
Parvulus eſt, & omnem mundanæ politices
falſitatem extremè averſatur. Verba ipfi
non in ore, ſed in corde naſcuntur. Sine
pigmentis, ſine phaleris, quod res eſt, elo-
quitur; & viciſſim non exclusà circumſpectio-
ne debitâ, bona omnia credit, omnia ſperat,
malum de nemine facilè ſuſpicatur, ab omni
fraude ac duplicitate ſemper alienus. Simpli-
ci intentione ſoli DEO placendi peragit uni-
verſa. Quid tali mente generoſius?
Dicant licèt nonnulli, moderni ſæœculi ge-
nium talem eſſe, ut pluſculum prudentiæ
quàm

—

(37) Math. 18. 3. (r) Prov. 3, 32.

CM

n inpctns
Niebuen Aunde

vHnoenons
Tmumcrüterme
Eymne, mükunt
erin le, de⸗
Innt COlumd.
N AMiN
1 Drr Oon hn
Crhilt exopten
Diis & humist
Ceniimn pantn
fij ſihnien muun
Ovocamncnole E
1 periell e
Ent, provitemin
Ubmovence'bün
Ondue temene
Werget, Warhhit
Klrcendum ln
6N. en

i lliie

=

8

i anr m
Einpliint de⸗
Nhpinimiten l

nint Voluntzren
Uneler

G

* N

4
/

4 Wertene
unpalnponnet
hrel nunin, un
mlein ſmeimt
1 Dni bnper iech
üm bindelle,
Nltu immut

4

n

l

FORMITATE CUM CHRISTO. 283

quàm ſimplicitatis videatur exigere, ac ſim-
plicitatem columbæ, ſine ſerpentina aſtutia
continuo deceptionis periculo fore expoſitam.
Interim crediderim ego, minimam portionem

à ſerpente, maximam à columba ſemper re-

petendam eſſe, ne viperâ prævalente, interi-
matur columba. Simplicitas Evangelica ſe
ipsa maximè ruta eſt, & ccœleſtis illa ſapien-
tia præ omni humana prudentia & aſtutia
carnali exoptanda eſt, quam Spiritus Chriſti
mitis & humilis docet, & per quam nobis
certam adpromittit ſecuritatem: Et invenie-
tis requiem animalus veſtris, quibus taciteè
quodammodo ſe obligat, ad quævis dam-
na & pericula, quæ nobis cxinde naſci Poſ-
ſent, providentiâ ſuã atque potentiâ identidem
ſubmovenda: & ſi quando detrimentum quod-
cunque temporale exinde tolerandum nobis
emergat, lucrô ſpirituali abundè ſemper fore
reſarciendum. Simus ſine querela ſemnplices i-
lij DEI: (5s) & Pater cœleſtis curam nofiri
in ſe ſuſcipiet. Si autem DEus pro nobis,
uis contra nos? (t)
Simplicitati ſociam jungir Spiritus Chriſti
longanimitatem, quæ cumprimis in ordine
continet voluntatem, ne mali cujusvis inſul-
tui cedat, aut contrariis eventibus in bono
laſſeſcat; ſed Patienter boni, quod expectat,
dilationem Præſtoletur. Divina prorſus hæc
Virtus eſt, ac inter præcipua, noſtræque in-
rmitati maximè jucunda Divinæ bonitatis e-
U2 logia
() Phil. 2. 15. (4) KRom. 8. 31.

2 84 PARSIII. CAPUTII. §. 1. DE CON.

logia ponitur longanimitas, qua converſio-
nem ac pœnitentiam hominis tamdiu ſœpe ex-
pectat, verè longanimis & multum miſeri-
cors. (u) Unde Apoſtolus impeœnitenti tam
affectuosè inclamat: An divitias bonitatis e-
zus, & longanimitatis contemnis? (X) Licèt
enim DEus paſſione non agatur, nec proin
ab ira aut vindicta ſe cohibere debeat: quia
tamen pœnam peccato debiram, non ſtatim,
ùt juſtitia dictat, infligit, ſed reſipiſcentiam
hominis diutiàùs nonnunquam expeétat; me-
ritò miſericors hæc patientia, & patiens mi-
ſericordia longanimitas dicitur, quòd in effe-
ctu idem præſtet, quod longanimitas in ho-
mine adverſitates, injurias, aut quaſcunque
difficultates æquanimiter tolerante.
Ex hac itaque longanimitate Spiritui Chri-
ſti illa virtutum conſtantia accedit, quæ nulli
adverſitati cedit, nulli difficultati ſuccumbit; cùm
prima veræ charitatis nota ſit, quod ſit patiens,
qualis non eſſet, ni foret longanimis. Tot nem-
pe aliarum virtutum actibus à charitate impera-
tis continuo occurrunt impedimenta ac difficul-
tates, ut absque longanimitate iis exantlandis
bona voluntas hominis impar ſit. Et verò
ardua pro DEO agendi ac patiendi occaſio-
nes rariùs ſe offerunt; in parvis autem longa-
nimitas quotidie eſt neceſſaria, ne diuturnita-
te ac importunitate levium adverſitatum laſ-
ſatus animus ad graviora, ſi fortuitò ingruant,

omnino ineptus ſit. Qui namque leves in-

Ju⸗

(2, Pf. 102. 8. (*) Rom. 2. 4.

t

t nn inben
u nun ile
umokomwinbr
enupeteenas
mienge os 0
hnsiamexunds
um es Mihete
l, vemmeN
4. ( Gyrmn
Imerentbis, hent
n goihedſs inpel
DwVenur, nd Nn
glik ſti ageln
MMihur, Autntn It
cir, aut ehnert
Küonoecadma
Ekucet, E gt
Uorer DEumſden
WWenahimo nncnn
Mnfſis, cli einn
1. Mergo gin
lahlerabrn⸗
Cunn, jir
ſralhinntt rin

ayben
N

igli o⸗

—

„

con enl
Hconencun

(luyminis n
i, A (lun

mirinr Min h

e Jſui, ut ſit
H tribus. ()

FORMITATECUMCHRISTO. 235

jurias, minora incommoda, quotidianos de-
fectus proximi longanimiter ferre nequit,
quommodo gravioribus absque tæœædio & im-
