Culun
nn Meo lepen
Mwenmneen
Eneconicarm
intelgidün,,
iplenet Aati
Anungle tfe
ler gnui von
PConnrur jot
Uili gtuni cuhe
relt, ſunt 0
Dinen bonte e
Cnſummm ſnp
Ovol onſcecte
ftins a Kiune
Nulo ungum g
egne dſeen
leiie, Uklin

, ntttonem

ein ho N

nun E n onii
fain ocnn
llt ui

ſNen

DE BEATITUDINE REGNI DEI. r139

habet prope littus, etſi necdum littus teneat, ſpe
ſua tamen jam eſt in Hittore: ita pariter ſpes
firma, quam Regnum grartiæ parit in anima,
eam nobis ad Regnum gloriæ præſtat ſecuri-
tatem, ut juſtiſtcati gratid ipfius baredesſimus
li. Jecundum ſpem vitæ æterna. (4)
è ð Ergo Regnum DEl intra nos eſt; quod
EEEE, teſte Apoſtolo aliud non eſt, niſi Juſtitia, &
Aai pax, & gaudium in Spiritu Sancto. (r) Ubi
(hns tria hæc reperiuntur in anima, ibi Regnum
DEl inveniri certum eſt. Itaque tria hæc or-
dine conſideremus. Et verdò juſtitiam hic non
intelligi aliam, quàm gratiam ſanétificantem,
u ipſemet Apoſtolus mox relatus fidem facit.
ImAdτα Si namque zuſtiſßzcamur gratid ißſius Salvatoris,
iurulutt hæc gratia noſtra juſtitia eſt. Et in hoc ſen-
NWA i dicuntur juſti, qui ſunt in ſtatu gratiæ, &
Wdvee Nulli gravi culpæ, quam pœnttentiâ non de-
Ngtr Mbtine leverint, ſunt obnoxij. Hanc juſtitiam ho-
minem bonæ voluntatis in via purgativa jam
conſecutum ſupponimus; dum ab omni,
quod confcientiam remordet, expiatus con-
ſtans ac ſerium concipit propoſitum, DEum
nullo unquam graviori peccato offendendi:
NE indéque ad affecurandum hoc propoſitum, fi-
de viva, DEl timore, paſſionum mortificati-
one, tentationum reſiſtentia, ac plena humi-
lique in ſolo DEO fiducia animum ſic præ-
munit, ut in priſtinas miſerias relabendi pe-
riculum quodammodo nullum ſuperſit. Id
jam reſtat, ut qui juſtus ſt, juſtifcetur ad-
L a

buc

Annmdl
Ii Wuihlne
r! uret

—

. (2) Tit. 3. 7. (r-) Rom. 14. 17.

140 PARS II. CAPUT I. §. 2.

buc, (5⁵) & ſi fide viva operante per manda-
torum DElI obſervantiam DEl gratiam eſt
conſecutus; jam deinceps in virtute Spei vi-
væ ad conſilia Evangelica pariter pro ſtatũs
ac vocationis conditione ſe extendat, & per
continuum bonorum operum exercitium gra-
tiæ juſtificantis augmentum indies conſequi
allaboret: ut hoc pacto certam ſuam vocatio-
nem & electionem faciat; ſic enim abundan.
ter miniſtrabitur introitus in KRegnum æternum
Domini noſtri & Salvatoris g Eſu Cbriſti. (t)
Juſtitiam Pax preſſo pede. inſequitur.
Dum enim gratiaâ ſanctificante repletur ani-
ma; pax illa, quæ exuperat omnem ſenſum, (u)
pariter ingreditur, & fit, quod dicitur: ()
Juſtitia & pax oſculatæ ſünt. Superatis nem-
pPe paſſionibus inordinatis, cumprimis autem
Profligato capitaliſſimo hoſte amore proprio,
hoſtes tartarei omni ſua malitia & aſtutia pa-
cem animæ, utcunque tentationibus inſtent &
inſidientur, turbare nequeunt; præſertim ſi
ſecurâ in DEO ſolo confidentiâ, ceu ſcuto

impenetrabili, contiauè utamur. Equidem

non eam hic pacen inrtelligo, quæ tentatio-
nes, adverſitates, & afflictiones non ſentiat:
iſtiusmodi pax Regno DEl glorioſo in cclis
propria eſt; ſed talem pacem animæ, quam
nulla tentatio vel adverfitas à conſtanti in
DEI promiſſione ſpe ac fiducia, firmoque

ipſius beneplacito obſequendi propoſito vale-

at dimovere. Hæc eſt pax illa, quam homi-
nibus

(*) Apoc. 22. II. (7) 2. Pet. I. 10. (2, Pnihp. 4.7. (X) Pl. 84. 11.

inn Eeipl

t AN

Inonn
Olenper dul

r, go Punn

Zenunle Remn
iiett: n ie
Negemdumf
Meſrite igenre
n Aynim
Nuin iuollmt
Cdun mi

Ergandiun, 6
ſando, omni gn

minen üunis
lehnpern n
Ctur, tihutn.

endum, glod

e er relte
WEu itinerun
Uin bene oni
tufune henitn
Nkiniſin hol
nin, o
Eönin bocilin

1,/

Kiiene nlen
mmrmnußrin,
1t golcenn
1 ; Aenchn
Cmns anprin ut

Nekunmtabebclene
eegent, Nkenn
1

tkent du

DE BEATITUDINEREGNI DEI. 141

nibus bonæ voluntatis ipſa ſtatim naſcentis
Salvatoris nocte Angelici Spiritus accinuêre.
Qui hac pace gaudet, in mediis vitæ hujus

turbinibus ſemper tranquillus eſt & pacatus,
atque omnia inæqualia æquali fert animo,
Ehuin dum nec proſperis extollitur, nec adverſis
e dejicitur: ut de ipſo, quod Stoicus ille falsò
Dhm jactabat, ex vero dici poſſit; etiamſi cœlum
ruat, impavidum ferient ruinæ. Quin imò,
eò ſemper pax iſta firmior erit atque ſecuri-

or, quo plura ac graviora pro DEO inqui-
rentium ſe Remuneratore agere ac pati con-
tigerit: cùm iisdem ſuum in cœlis meritum
magis auctum iri certò confidat, ſibique illud
Pſalmiſtæ identidem occinat: In pace inidi-
plum dormiam & requieſeam: quoniam tu

Domine ſingulariter in ſpe conſtituiſti me. ())
eingea

in nint Elin A

Quid jam mirum, ſi hanc pacem comita-

tur gaudium, & quidem gaudium in Spiritu

Sancto, omni mundano gaudio citra compa-
rationem ſuavius atque ſincerius. Nec enim
ille ſemper aut tantùm gaudet, qui ridet, jo
catur, tripudiat. Res ſervera eſt ſincerum
gaudium, quod nunquam datur impiis, ut-

pote ex recté factis, honeſtis conſiliis, volu-

ptatum infimarum contemptu, voluntate ad
DEum bene ordinata; cumprimis autem ex
certa futuræ beatitudinis expectatione natum.
Nil ſic inviſum hoſti maligno, ac iſtud ari-
mi gaudium, quod diſturbare modis omni-
bus nititur. Potifſſimum autem incipientibus
⸗ L 3 viam

V) k. 4. 9. & 10.

142 PARS II. CAPUT I. §. 2.

viam ſalutis, ac perfectionis ſemitam ceu te-
tricam nimis ac confragoſam adumbrare aſ:
ſolet, ſimilis illis Iſraélitarum nuntiis, qui po-
pulum ab ingreſſu terræ promiſſionis deterre-
bant, ac ſi eſſet ejusmodi, ut nemini ſano &
alacri illic degere liceret, quin ſuos incolas
& habitatores inhoſpita hæc tellus devoraret.
At aliter hac de re Spiritus Sanctus loquitur,
cujus teſtimonio, non eſt oblectatio ſuper cor-
dis gaudium, (2) quécum nulla delectatio
mundana & carnalis conferrr poteſt. Id quod-
facto ipſo probarunt Antonli, Bachomii, Ro-
mualdi aliique innumeri, qui lætâ ſemper ac
hilari ufl mente, ſic & facie adeò vernabant,
ac ſi rigoris nec minimum fuiſfent unquam
Experti.
Vident nempe mundanæ voluptatis aucu-
es piorum hominum labores, jejunia, vigi-
kas ac ſpontaneas ſuimet afflictiones: ſed in-
ternam dulcedinem, ac intimum cordis gau-
dium, queis Spiritús Sancti gratia hæœæc om-
nia condire ſolet exercitia, non vident: hoc
eſt: vident crucem in pariete, ſed oleum non
vident. Nempe dulcor ille conſolationis ac
gaudhj interni omnem corporalium afflictio-
num amaritiem abunde compenſat. Si nam:
que in Martyribus ſæœæviſſima inter tormenta
tantùm valuit Divina gratia, ut iisdem, qua-
ſi nihil ſentireat incommodi, ridere, jocari, &
tortoribus quandoque inſultare libuerit: quid-
ni DEl ſervis Spiritús Sancti unctie idem præ-
ſtare
—

() Eccli 30. 16.

5 4 Uyf 1,
ctentſltin
Nand er
länmn Y
iermren
drhunel⸗
hunnmcnt:
rurrunkt,
Ntn denienne
N)Ain⸗
imum, &
GCauonan 4
Noed Banl, no
Orlko, dune !
En Econkte
Kelhlnurady
in anma hun m
Nee Negro Dl
eMinnm n
pplenchet
nume miloni, ſ.
4 .
in Hne et,
Umen ſberne
Ehunid ce
utt Afinn,

Nr 1

nlboe glnn i
el Mlicng, Edt

SAdimin
min, M NlN!
1iet, Wden⸗
lar ie lhun
1n hnin

Fone

„ „

DE BEATITUDINEREGNI DEI. 143

ſtare poſſit., ut ſuas inter afflictiones ac labo-
res ſpe cæleſtis beatitudinis, ne dicam, amo-
re ſummi Boni ſuſceptos, ſecum in ſinu ſuo
audeant, & verè in Domino lætentur? Ex-
eriuntur nempe, & reipſa ſentiunt, quòd de
leipſo ſcripſit Apoſtolus: Sicut abundant paſ-

Kones Chriſti in nobis, ita &j per Chriſtum a-

undat eonſolatio noſtra. (a.)
Eſt ergo Regnum DEl juſtitia & pax, &
gaudium in Spiritu Sancto: ubi tria Rærc ſta-
Biliter manent in anima, ibi DEum regnare
indubium eſt. Bene ſiquidem illa Chriſti ver-
ba notanda ſunt: Si quis diligit me, ſermonem
meum ſervabit, & Pater meus diliget eum, &
ad'eum veniemus, & manfionem apud eum faci-
emus. () Aliud namque eſt, DEum venire
in animam, & aliud, inibi facere manſionem.
ui etiamnum claudicant in duas partes, &
modèò Baal, modo DEO ſacrificant; nunc
Chriſto, nunc Belial adhærent; nunc dete-
ſtantur & confitentur peccata, ac mox iterum
revertuntur ad vomitum: hi profectò DEum
in anima ſua manſionem facere non ſinunt,
nec Regno DElI ſedem ſtabilem permittunt;
ſed Spiritum Sanctum cum ſua gratia tanquam
hoſpitem & peregrinum ſuſcipiunt, levi ten-
tatione maligni ſpiritůs mox iterum expellen-
dum. Hinc eſt, quòd Regnum DEl glorio-
ſum certò ſperare non poſſint, ſed illa potius
Salvatoris ad judæos comminatio in ipſos
quadret: Aufferetur à vobis Regnum DElI, &.
L 4 da
() 2. Cor. I. 5. () Joann. 14. 23.

144 PARS II. CAPUT I. §. 3.
dabitur genti facienti fructus ejus. (c) Hi

nempe fatuis illis virginibus ſimiles ſunt, qui-

bus ſuâ culpaâ oleum ad lampades defuit, ac

tum primùm ſibi comparare voluerunt, cum
advenienti ſponſo jam paratæ debuiſſent oc-
currere. Ita prorſus habent iſti lampadem
fidei, ac etiam igne Spiritús Sancti nonnun-

quam accenſam: ſed quia oleum deficit, id

eſt, certa & firma DEO in omnibus conſtan-
ter obſequendi voluntas, mox iterum extin-
guitur; ac tum primùm ſibi comparare co-
gitant, cùm jam hinc exeundum, Domino
Pulſanti aperiendum, ac Judici loco ſponſi oc-
currendum erit. Quare ſe quisque operæ
Pretium maximopere facturum arbitretur, ſi
maturè ſibi de oleo hoc proſpiciat, & absque
mora iis utatur medüs, quibus bona volun-
tas firma ſtabilisque redditur, & Regno DEl
fixa ſedes in anima conceditur: ut ſecurum
aliquando & expeditum ſperare poſſit tranfi-
tum à Regno DEl in ſpe, & laborioſo, ad
Regnum DEl in re, & glorioſum.

§ z.
De mediis conſervandi Regnum DEI.

Uandoquidem, àùt ſuprà innuimus, Re-
— gnum DEl temporale in anima, quodam-
modo radix & ſemen eſt æterni Regmi DEl
in gloria: eadem prorſus media uni Edi ac
.

—

uins: göde
Min WNNA,

gcum Dln

9
Qn o
Nlbominre
Pvelbonien
I gne hehu
Gum eotmn len
Urzanmercerl,
( emitur, pn
lbemni mninn
Pun Del co
optins, Onn
Clnr Uubensa
N Pont S
DUur Unrile
Gmnnto um
Dis geneim
der on
gnun Clrn
Eewer erd
bimen Non
Genmie giam
uitaneen

ee⸗

Aelimn D

, e,
eſcübanſot

.

, Al
Ubis konn ol
nin Aheoh
Medlur bournn
unhernm Alntc
1he E Mch
Agunhnn

DEBEATITUDINE REGNI DEl. 145

alteri obtinendæ idonea ſtatuenda ſunt. Nec
diu hic indagandum, cùm Veritas ipſa hæc
nobis media diſertis verbis demonſtret. E-
vangelica nempe conſilia æternæ vitæ promiſ-
ſione palàm obſignat; & illos beatos pronun-
tiat, qui ſic dictas beatitudines ſibi fecerint
familiares: quibus dum Regnum DEl ſtabi-
liunt in anima, etiam ſpem certam obtinendi
Regnum DEl in cœlo ſibi coneiliant.
Qum appoſité igitur Salvator Regnum
DElI homini negotiatori ſimile pronuntiat, qui
inventâ bonâ margaritâ abiit, & vendidit om-
nia quæ habuit, & emit eam. Quemadmo-
dum enim rem pretioſam, maximique ælti-
matam mercari cupiens, totum illud pretium,
quo emitur, præ illa re pretioſa contemnit,
ac libenti animo ejus facit jacturam: ſic Re-
gnum DEl comparare ac conſervare ſerièò
exoptans, omne illud, quod loco pretij poſ-
citur, lubens amittit, ejusque damnum in lu-
cro ponit. Si ergo pretium, quo cœlum e-
mitur, ſunt illæ à Chriſto tantopere laudatæ,
& mundo tam exoſæ beatitudines, quid no-

bis agendum ſit, diutinâ deliberatione non

indiget. Pro hac ſcilicet & non alia moneta
Regnum cœlorum venale eſt, quàm Chriſtus
ipſemet verbô & exemplô fignavit.
Enimvero non imus inficias, mandatorum
obſervantiæ vitam æternam eſſe promiſſam,
quando Chriſtus adoleſcenti ſciſcitanti: Quid
Jaciendo vitam æternam poſſidebo 2 dixit: S
vis ad vitam ingredi, ſerva mandata: at æ qquè
L 5 no-

.

146 PARS II. CAPUT I. §. 3.

notum eſt, Dominum ſtatim addidiſſe: Si vis
perfectus eſs, vade, vende omnia qua babes, &
da pauperibus, & babebis theſaurum in cœlo:
& veni, ſequere me! (d) Et cum hôc audi-
16 adoleſcens triſtis abiret, nec tantùm habe-
ret animi, ut amplas ſuas poſſeſſiones præ cœ-
lo contemneret, Chriſtum ſubjunxiſſe: Faci-
cilius eſt, camelum per foramen acüs tranfine,
qudm divitem intrare in Regnum cæœlorum. Po-
itrema hæc Chriſti verba cum primis non
bene cohærent, niſi dicamus: mandatorum
DElI obſervantiæ vitam æternam promitti qui-
dem; at ſine conſiliorum cujusvis vocationi con-
gruentium obſervantia hanc obtinere, tam
eſſe difficile, ut miraculo ſimile ſit, ſi talis
ſalvetur. Imò mandata DEl omnia vix quis-
quam debitè ſervare poterit, ſi nullam peni-
tus conſiliorum habeat rationem.
An quisquam ſibi perſuadeat, artem illam
à ſe primo inventam iri, qua poſſit duobus
Dominis ſimul ſervire, ſimülque ad ſatieta-
tem frui præſentibus, & non carere futuris?
Ad quid ergo Ohriſtus Dominus toties inge-
minavit væœæ! divitibus; væ! qui ſaturati e-
ſtis; væ! qui ridetis; væ! cum benedixerint
vobis homines? cur væ! his omnibus, ſi.
mundi voluptatibús ad votum ingurgitari fas
eſt, quin aliquod ſalutis æternæ timendum ſit
periculum? Cerrè nec Chriſtus, nec Apo-
ſtoli, nec alius quispiam Sanctorum hanc ad-
cœlum viam facto tenuit, minus verbéô docu-
ir:

—

(4) Math. 19. 17. &c.

Oldcere. 1
Un n, Mi⸗
Nenrocnn
o, N MnI
(leirinnitt⸗
ionun I
mn ſenan
e efechmn in
d mend omne
ncd petfkctoren

Egoun i

foumtanen,
UCodätn (
Cent, mnen
MllercTanii
kalt, ann
6ögorir innnn
Trinnuprrin
Mebtror.
Abisc
4 Inn guch

Unnbe nen

Mannnmn onit
Nqiiflenine
n Chiiet,
lnne ii, l
Mormu n

wert Umlin ven

10

Km unkiun
Donina Me

DE BEATITUDINE REGNI DEI. 147

it: ſed potius utroque oſtenderunt, Regnum
cœlorum vim pati, & non niſi à violentis ad
ſe rapi.
Non equidem id dixerim, unicam ad cœ-
lum viam eſſe, mundò penitus relictò, & ab-
dicatis mundi bonis in deſerta, vel clauſtra
ſe abdere, aut alicui Religioſo ordini ſe vo-
to addicere. Etiam ſæcularibus paret ad cœ-
lum via, nullüsque ſtatus aut conditio homi-
nem vocationi ſuæ obſequentem à virtutis ſtu-
dio, ac Regno DEl excludit. Id folùm in-
culcare animus eſt, cuivis generi ac conditio-

pi hominum, ſi certam ſuam vocationem, &

electionem fucere cupiat; non niſi per bona o-
pera conſilis ac monitis Evangelicis conſen-
tanea effectum iri. Tum etiam illud mihi
haud gravatè omnes conceſferint, nullam a-
liam a3 perfectionem tam Chriſtianam, quàm

Religioſam viam ſupereſſe, quàm conſiliorum

æ&qquè ac mandatorum obſervantiam cujusque
ſtatui conformem, ſeu liberam deinde, ſeu
voto debitam. Cui Regnum DEl cordi eſt,
ac immenſam illam gloriam ſibi aſſecurare de-
ſiderat; momentaneum & leve tribulationis
pariter & conſolationis hujus temporis magni
non faciet; quin potius immenſ illius ponde-
ris gloriæ intuitu lubens contemnet, & hoc
pretio margaritam hanc inæſtimabilem emere
non gravabitur.
Si Beatis è& cœlo ad terram reverti liceret
ad novum gradum gloriæ comparandum,
omnibus mundi pœnis ac ſupplicjis redime-
X6

148 PARS II. CAPUT II. DE CON-

re non recuſarent, poſteaquam nempe plenè
intelligunt, quæ merces opus quodhibet vir-
tuoſum in cœlo maneat; ac DEum ſimul per-
fectiſſimè diligunt, cujus laudi & amori in
gradu illo eminentiori magis ſe aptos fore
perſpiciunt. Malè igitur Chriſtiani illi, ne
dicam Religioſi ſibimer conſulunt, qui ſimpli-
citer cœlum obtinere contenti, de majori glo-
ria ſibi comparanda nil ſunt ſoliciti. Periculo
ſe exponit à toto ſcopo aberrandi, qui infra

ſcopum collineat; & ei qui minimâ in cœlo

gloria vult eſſe contentus, timendum, ne to-
1t6 cœlô aberret. Conemur quantùm poſſu-
mus, adhuc leviter deficiemus in multis.
Digna eſt his omnibus, & majoribus præliis
illa gloria, quæ uti finem nullum habert, ita
nec æſtimationem ullam recipit. Contemne
igitur hujus intuitu, quidquid temporale eſt:

horum quippe contemptu emitur æterna

gloria. Sit igitur

CATUT II.
DE

coxTEMFTUTEMFORATIS HONORIS

Cunm tota Sapientiæ Chriſtianæ, & Scien-
tiæ Sanctorum diſciplina conſiſtat in ve-
ra humilitate, ac Chriſtus Dominus præ om-
nibus id unum diſcipulis inculcet, ut diſcant
mites

M

,kloik
6G M,
. 4
As
mei Nrrnune
MZ umiis
Vn Omminn
s Gonche
ck, E
en Cdubent,
trNchue⸗
Nre dis len
4 onr lnn

fheonn!

1e Atrenaetl
Qummsl
Uumiinsnlee
Kene, wigli
Mininorum i,
Wwin mern ſü⸗

(ldmgs

sbhorori,
.

G ſo!
Um. Nunmn en
1 Dernandi dn
enciur. Nen
Im, hemeree

r iurſifenn

unis hne gn
. 5
nn Mer ſios

glt en

re

AHean mnm n
umrg inenin t
CGnmr umin
Etneng in gln
mgorb rei
en ulun ber i
n kupt. Conemne
Pilenpoleel
rmnn emun tenn

TEMPTU TEMPOR. HONORIS. 149

mites eſſe, & bumiles corde; (a) illésque in
Regno cæœlorum majores futuros pronuntiet, qui
ſe cum parvulis magis bumiliaverint: (b)
meritò poſt virtutes Theologicas primas ſibi
vendicat humilitas, utpote quæ ſuperbiam
malorum omnium ſcaturiginem obſtruit, &
reliquis virtutibus fundamenti loco ſervit.
Hinc eſt, quòd primam inter beatitudines ſe-
dem obtineat, quando Chriſtus pauperes ſpi-
ritu, id eſt, non habentes inflantem ſpiritum,
præ aliis beatos declarat: Quoniam ipſorum
eſt Regnum cœlorum: (e) ac ſi nempe humi-
les ſpe certa jam tenerent, quod alij in timo-
re & tremore anxij quærerent. G
Quamvis igitur perverſa vulgi opinione
humilitas vile quid, & abjectum videatur præ-
ſeferre; reipſa tamen excelſa, & nonniſi ma-
gnanimorum virtus eſt. Nec enim humili-

tas in mera ſui abjectione & deſpicientia ſita

eſt, ſed magis in generoſo contemptu tem-
poralis honoris, ut gloriæ cœleſtis, & hono-
ris, qui à ſolo DEO datur, fiat compendi-
um. Summa autem hujus virtutis, ex men-
te Bernardi, quadruplici contemptu compre-
henditur: Spernere mundum, ſpernere nul-
lum, ſpernere ſeſe, ſpernere ſperni: Et bac
Junt dona ſuperni, addebat Philippus Nerius,
quoties hanc gnomam, ſibi oppidò familia-
rem, inter ſuos referebat. Nos tribus pa-
ragraphis rem totam includimus.

K .

—

() Math. 1II. 29. () Math. 18. 4. (c) Math. 5. 3.

450 PARS II. CAPUT II. §. 1. DE CON-

De contemptu temporalis Dignitatis.

NUnquam nobis cum Mundo bene conve-
nier, niſi una cum Mundo perdamus nos
ipſos. Adoleſcens ille, quem S. Gothardus
Epiſcopus ad vitam revocatum abſolutione
Sacramentali expiaverat, interrogatus, utrùm
diutius ſupervivere optaret? Zube, ajebat,
Jube me Sancte Fater iterum in pace quieſcere:
mundum nimis borreo, qui amatores ſuos mit-
tit in gebennam. Et quomodo ij, qui cœ-
lum cogitant, ea quæ mundi ſunt, queant
diligere? Neſcitis, quia amicitia hbujus mundi
inimica eſt DEI * quicunque ergo voluerit ami-
cus eſſe ſoculi bujus, zimicus DEI conſti-
tuitur. (d)
Et quid aliud, quàm mundi amicitam ſeè-
ctantur, qui dignitates ambiunt, aut honore
etiam ſponte oblato vanè delectantur? Niſi
enim hominibus placere, & coram mundo
apparere ipſis volupe eſſet, nihil in dignita-
tibus tam oneroſis, quàm periculoſis, quod
amari debeat, invenirent. Quid enim honor
temporalis, etſi magnâ potentiâ ſuffultus, eſt
aliud, quàm ſplendida ſervitus, & larvata mi-
ſeria? quæ ſi paſſim nota eſſet hominibus,
prudentum neminem ad ſui amorem pellice-
ret. LVerumtamen in imagine pertrankft bo⸗
mo, ſed & fruſerà conturblatur. (e) Et ſi ani-
mæ

(4) Jac. 4. 4. (e) Pſ. 398. 7.

Tins dut
Tinete, Aund
Qun Eſf⸗
cunn ſecoli
lient contre
Ee gicen.
Ure: lün
Ilgei honore
Im humilietis
I honorss ii
(la, & ſüubmni
eogir Ahr
NMobürman
MININ, A a
eoliticon cet
fchoim win
lans aMemnin
in rrichd
Ir elinge /

. Mnnynut

n Inn que,
Penng melt.
liſnhllin wec

I SII 0 1
AI ECenn

7 Au

ammch i, it
, gng.
2 mmd ſr, i
1l miti kun im
Vinvialentn

mur anß

n üm N
A rm

AUI

1 e

4

TEMPTU TEMPOR. HONORIS. r;5r
mæ pericula ſimul penſantur, & ſtrictiſſima
reddenda ratio: quisque meritò tanto ſe one-
ri ſubducere modis omnibus conaretur. Hinc
cauſam aliquando rogatus Aloyſius Gonzaga,
eccur ſpreto Marchionis titulo ac dignitate
Religioni ſe addiceret? reſpondit: Volo ſecu-
ram reddere meam ſalutem; nimis enim ur-
duum ef, eſſe Dominum, & ſalvari. Reve-
ra nimis arduum eſt dignitate ac poteſtate e-
minere, & nullum ſuæ ſalutis pati diſpendium.
Quàm difficile, ac plena periculi res eſt;,
cum ſpecioſa puella familiariter verſari, & nil
caſtitati contrarium vel agere, vel cogitare,
& ne quidem impudico oculo unquam deli-
bare: tam difficile eſt, & æquè inſolitum,
inſigni honore ac dignitate pollere, & nul-
lam humilitatis pati jacturam, atque ad mi-
nus honoris titillatione delectari. Tot obſe-
quia, & ſubmiſſionis argumenta à ſubditis,
tot elogia & laudes ab aculatoribus profecta,
probè obfirmatum in ſui cognitione exigunt

animum, ſi ad vanam ſakem complacentiam

emolliri non debeat, ac ſenſim ad nimiam ſui
fiduciam non induci: quo facto totum humi-
litatis antemurale ſubruitur, & ſuò virtus nu-
data præſidiò direptioni hoſtium patet impu-
né; ut exinde locum habeat illud veriverbi-
um: Honores mutant mores, ſed rarò in melio-
ves. Interim quod maximè habendum erat
præ oculis, tranſit in oblivionem, & vix ul-
la rationis olim reddendæ habetur ratio: nec
tam juxta legem DEl æternam, quâm juxta
J regu⸗

152 PARS II. CAPUT II. § 1. DE CON.

regulas humanæ prudentiæ, & recurvam a-
muſſim politices ſæcularis pleraque diſponun-
tur; minorque ſæpe animarum, quàm lucri
temporalis cura eſt, magisque ſubinde homi-
nis, quam DEl mandatorum urgetur obſer-
vantia; & quod nonnunquam ex paſſione a-
gitur, ex zZelo juſto fieri exiſtimatur: ſicque
pPaulatim eò devenitur, ut non tam honori
Divino, animarũmque ſaluti, quàm honori
proprio ac commodo privato omnia ſacra
ſint, ipſaque etiam Religio ac diſciplina ancil-
lari cogatur humano affectui, & reſpectui
humano.
Quòd ſi firmiores in animo radices vir-
tus habeat, ac eousque dignitas & honor non
Propellat hominem, ut inverſo finis ordine ſe
potius, quàm DEum, ac ſubditorum ſalutem
ſpectet in ſuo regimine: quam eſt difficilè,
ac raræ prorſus virtutis, inter tam diverſa &
adverſa plerumque negotia, cum tot diſpa-
ris genij & ingenij hominibus agere continuò
& converſari, & nihil interim de ſæcularium
moribus ac indole ſibi attrahere, ut cor reli-
gioſum non paulatim de terreno pulvere ſor-
deſcat, ac dici debeat: Commixti ſunt inter
gentes, & didicerunt opera eorum. (F) Iſtud
nempe foret gratiæ, ſicut illud naturæ mira-
culum (quod ſcribunt aliqui) nempe flhumi-
na quædam per longa maris ſpatia utl colorem,
ſic & ſaporem ſic retinere, ut nihil de ma-
ris

V) Pſ. 105. 35.

DANNE

5 lehn uun
Clrun hintd
Dopſeb ſoe
Ptokm m
Uirthnhl
n Nn n did
Un finnhuo p
Uin, Alde
tur: Alſenun
n nein rn
Cnn kelcen
ſeennt pln
ore offei ⸗
Geipecium
bene optent,
0iNepotiorum
Nir lkluts cnt⸗
Gdun ilod
enin ernent
Nrguundi
Gudisgicare
onchorrn
,Cndnisert
emtliſhnr
Une tor nnteſe
les Eefreni
dne decege

61e.

aten —
E.
5

ahrclihn

„

, n

4

Winmi dn
Peentuc koneen
Aierfnsorci
d Eihänn e
N: Inel fci
d Uer undhet
Un, n n le
Nösigtkcnnin
Tlimincelwln
Kicrinee, uat
mnEetneopi

utgen a//

7 .
1 1
ANuut

= —

=2=

TEMPTU TEMPOR. HONORIS 153

ris ſalſedine trahant, retentâ ſemper nativ4
aquarum ſuavitate.
Denique tot inter curas alienæ ſalutis ſui-
ipſius curam nunquam negligere, quàm eſt

laudabile, ſolidæque virtutis, tam inſolentis

pariter exempli eſt. Quotusquisque eſt eo-
rum, qui in alto dignitatis gradu conſtituti,
dum fini ſuo appropinquarunt, non ultro faſ-
ſi ſint, id ſibi eveniſſe, quod in canticis di-
citur: Foluerunt me cuſtodem in vineis, vine-

am meam non euſtodivi; ( £) & tum demum,

cùm ad reddendas paſtorum Principi rationes
ſe parant, plurima deprehendunt, quæ oc-
caſione officij ac dignitatis ipſis ſubrepfere,
& expeditum ad cœlos iter remorantur; ſe-
riôque optent, ſe in ſolitudine procul ab om-
ni negotiorum ſtrepitu mundo ignotos pro-
priæ ſalutis curam unicè egiſſe. Notum eſt
dictum illud laudati cæterà Pontificis, qui
dum in extremis ageret, ad ſuos gemens di-
Xit? quantèò ſatius mihi foret, ſi tot annis,
quibus cœli claves tenui, in clauſtro quopiam
Monachorum portæ claves tenuiſſem! Et il-
la Cardinalis cujusdam noſtra ætate famoſi ex-
trema ſuſpiria: O! ſi tantâ diligentiâ ac fide-
litate tot annis ſerviviſſem DEO meo, quan-
tâ Regis terreni curavi negotia, quàm ſecu-
rus nunc decederem. Lubet addere, quod
ab Abbate celebris nomims ipſi audivimus 3
um poſt multorum annorum regimen lau-

dabiliter exactum in ſuprema ægritudine ſæ-
Wient. Sanct. Comp.
—☚ . -=

M

pius

(6) Cant, 1. 5.

154 PARS II. CAPUT II. §. 1. DE CON-

pius ingeminabat: Quid jam me juvat tot an-
norum prælatura 2 Nempe tunc temporis ali-
is oculis, ac modò honores ac dignitates in-
tuebimur, paucique fuerint, qui in illo arti-
culo, ſi telam retexendi daretur optio, non
ſubfuiſſe mallent, quàm præfuiſſe.
Veriſſima itaque eſt illa aurei Aſcetæ ſenten-

tia: Qui tempo ralem requirit gloriam, aut non ex

animo contemnit, minùs amare cœleſtem convin-
citur. (h) Qudò altior nempe dignitas, & ho-
nor ſplendidior, ed plus affert impedimenti
loriæ cœleſti, niſi ex animo contemnatur.
Q autem voluptas, aut conſolatio animi in
honore contemprtibili, & contempto? Onus
nempe eſt, & mera afflictio ſpiritůs. Qui
temporali honore non gaudet, ſed potius ve-
luti ſub onere gemit, ac quantùm eſt de ſe,
liberari ab eo cuperet: is demum eſt, qui
veram cœleſtis honoris æſtimationem retinu-
iſſe cenſeri poteſt. Is nec à vera ſui cogniti
one ac diffidentia de ſe ipſo unquam abſtra-
hitur; quin imò occaſione honoris eò pro-
fundius ſe humiliat, quò altius ſe ſuper cæte-
ros elevatum attendit: dum in altiori culmi-
ne graviora ſibi videt imminere cass pericu-
la; & quò plura ſibi cernit commiſſa, edò plu-
ra olim à ſe exigenda conſiderat, ac terribi-
lis illius comminationis nunquam obliviſcitur:
gudicium duriſſimum bis, qui praſunt, Fet.
Exiguo enim conceditur miſericordia: poten-
tes autem potenter tormenta patientur. (4)

„2.

Nermined
Gldt, n
m Nrd
liher nu⸗
fernn iſen
(( adoouncus
Cos imenronk
Veinn bl
ChnIhit
Hidinos le
Nucs aprinct
Unnliunt,
i boe vegen
Cln lolins virn
Eicerio 1d a
atiſeerbin
mhenemer
Hun,U noner
Dro frecheis
Nenti gorione
caß Alis
Ciecr nni
b iltz ain
gtur kenn

lnn

6

unh
tnriaine
Crenelnnt
DA mino unene
nanto n
Kanenno,0
1 lin rits
1uct t potis
ir nimn et e
mibnn t,
ð
Erei ſenlic
o mnem i
Clidee dndisd
iiuhile

Ae.

TEMPTU TEMPOR. HONORIS. 155

§. 2.

De contemptu laudis humana.

Nter vanitates, quibus vulgo hominum mun-
dus illudit, maximè vulgaris eſt laus hu-
mana; quæ licèr in ſeipfſa vana fit & inutilis,
ac inſuper maximam virtutis merito cladem
afferat: à plerisque tamen perditè deperitur,
& nonnunquam quò occultius, eò pericule-
ſius intentionem, quæ actionibus univerfis
pretium tribuit ac valorem, inficit, ac peni-
tus corrumpit. Equidem paucos, & non niſi
vaniſſimos ſæcularium reperias, qui ſolius
Jaudis captandæ gratiâ operari ſeſe fateantur:
at multi ſunt, & plures omnino quàm par eſt,
qui hoc veneno clanculùm infecti funt; &
dum ſolius virtutis ſtudio, ac DEO placendi
deſiderio ad actiones ſuas rectè inſtituendas
indauci ſe arbitrantur: occultè tamen, & quaſi
inadvertenter laudem & æſtimationem homi-
num, ſi non ex toto, ſaltem Ppro parte ſibi
pro fine operis præfigunt, ficque maximam
meriti portionem, fi non totam mercedem,
in cœlis alias ſperandam miſerè deperdunt.

Oudd licèt nullus fareatur, ac fraus iſta for-

taſſis ipfos etiam, quos tangit, lateat 7 &
negottum perambulans in tenebris clam ſit: re-
ipſa tamen, ſi inimos animi receſſus penitius
inſpicerent, hunc anguem in herba latitantem
deprehenderent.
Age igitur, excute ſiaum tuum „ & cordis
M Z la-

156 PARS II. CAPUTII. §. 2. DECON-

latebras omnes ſedulò ſcrutare: & ni ſponte
cæcus ſis, ſatis clarè videbis; multa tuorum
operum, ſi abforet laus humana, tuique apud ali-
os exiſtimatio, talia non fore, qualia moddò ſunt.
Videbis, te in abſcondito, & remotum ab ar-
bitris, non eâ uti modeſtiâà & gravitate, qua
appares in Publico. Videbis, te multa face-
re, multa dicere, quæ tibi in animo non pro-
bantur; ac aliis ſuadere, quod tibi ipſi non
perſuades. Videbis denique, duplicem tibi
libram eſſe, unam, qua dicta & facta tua pon-
deras in oculis hominum, & alteram, qua ſo-
litarius, & ſoli DEO viſus ſingula penſas.
Dices forſitan, te in hac agendi diverſi-
tate bona intentione duci, Deique honorem,
ac proximi ædificationem à te poſcere, ut ne.-
mini ſis offendiculo: qua ratione ceſſante, ſi
1olus ſis, liberiùs non nihil agere tibi eſſe com-
modius. Ais; at cedèò mihi! ſi DEl honor,
ac proximi utilitas in publico ſic tibi cordi eſt,
cur quæſo! mavis bonus apparere, quàm el-
ſe? An neſcis, id, quod in ſpeciem dunta-
Xat agitur, colorem diu non ferre, & oratio-
nem cum vita pugnantem, àt ùt ſpecioſa ſit,
nemini perſuadere? Cùm enim alius longè
ſis ingenio, quàm cujus ſimulationem foris in-
duis; in aliis pluribus tuimet obliviſceris in
publico, ut illud tibi in aurem dici poſſet:
Mendacem oportet eſſe memorem. Cur in
iis, quæ ad commendationem tui faciunt, tam
es facundus, & in aliena laude tam parcus?
Aliorum dictis & factis unguem imprimere
tibi

kAaenl
) El

„
4

noli
(Getnmen
1Abemo,
11 Me
ne onnn
Kanpoin
es, el e
Vennmni
enmmid Gim
is ſGalen
en kere lt, i
Sluciror, ien
I, hec Ilon
Cernio, elsii
Iegrum celon
OIEihche
ulln ſennne
nolk mminen
ertonm Menn
Guün benneg
nſtiponoren
Mladporente
gn Heckren
in Mrorun

n M Atenn

ſa .
ntiehare
Cn, guid

Aen
1

1eesonnuen⸗
rin he genlch

edi, Difte aot

mnn Atnn

nd
n
54

keihond
Prene, in

NHN
inmmient ut
Uen, Mühe

TEMPTU TEMPOR. HONORIS. 157

tibi pronum eſt; & vix alienum quidquam
laudas, niſi portio laudis in te redundet. An
putas, ſolo tuo, ac tuorum exemplo & dificari
proximum, & iis tantùm, quæ tu dicis, fa-
cisve honorem DElI promoveri? ſi recta ti-
bi eſſet intentio, & ſincera humilitas, in ali-
ena laude totus eſſes, in tua nullus. Sic
nempe proximo veræ virtutis ederes exem-

4 plum, & DEO dares honorem. Qui intus

rectè compoſitus eſt, & ab omni vanitate ali-
enus, etſi taceat, geſtu & habitu ſe prodit.
Vera namque humilitas ab animo in corpus
emanat, & vivum exhibet virtutis ſimulacrum,
cujus ſolo aſpectu componuntur intuentes; ut
idem ferè ſit, videri, & prodeſſe. Sic DE-
us laudatur, ſic ad virtutem excitatur proxi-
mus, nec ullum tamen diſcrimen adit reéta
operatio, ejusque meritum, quod hoc pacto

integrum cœlo tranfſcribitur.

nullum, ſpernere ſeſe, cordi magis quàm me-
moriæ imprimeretur: quantum virtutis ac
meritorum plerique compendium facerent.
(Qaam uberem cœlo meſſem inferrent, ſi nul-
lam fibi portionem decimaret vana gloria. Si
nihil ad apparentiam, omnia ad conſcientiam
integrè ſpectarent; quàm plenâ fiduciâ mer-
cedem bonorum operum expectare liceret in
cœlo. Nunc autem pleræque actiones, etſi
bonæ de ſe & honeſtæ, ceu fulguritæ fruges,
caſſæ decidunt, quibus illa epigraphe adſcri-
benda venit: Amen dico vobis, recepberunt
M 3 mer

O! ſi illud humilitatis arcanum: Spernere

158 PARS II. CAPUTII. §. 2. DE CON-

ra
mercedem ſuam. (E) Loco prœmij inæſtimabi- 8
lis ac perpetui, aurâ tenui humanæ laudis ſa- ahcn
tur, nihil habet ultrà quod in cœlo expecter, n mi
imò habet, quod in loco pœnarum aliquan ,el
do luat lnthn
. KCoimpons

Et quid demum ſuavitatis, aut emolumen- 0
ti habet laus humana, ut tanti boni jacturâ re-
dimi digna fit? Quid eſt homo inde melior, Oaifn
ſi ab homine reputatur major? Revera fallax alr. Ol

Jallacem, vanus vanum decipit, dum exaltat; un peian
. . —„ . . Lll
& veraciter magis confundit, dum inaniter ig
an. HNI

laudat. () Certé ipſis deemonibus ejusmodi
aucupes vanæ gloriæ deridiculo ſunt, dum Elmn ſeini
bene cognita conditionis humanæ vilitate, tan- mnl umn hi B
ti tamen ejus laudem ac æſtimationem fieri uhzfi
advertunt, ut veræ laudi, quæ à ſolo DEO In 4b⸗ n
eſt, ipfique gloriæ cœleſti fatui homines ante- Un fim!7
ponere non vereantur.

1 Arin, gun

Quaàm longè aliter ſentiunt, aliter agunt, folen //
qui Scientià Sanctorum probè imbuti funt:
quorum præcipua ſemper cura eſt, virtutes
ſuas, ac opera laude digna, quæ communia
non ſunt, ſub humilitatis cuſtodia cautè occu- antent
lere, ne ipforum theſaurus oſtenſus in publi- i
co vanitati in prædam cedat. Quamvis enim, Punnt
quod S. Philippus Nerius monebat, ob vanæ uen hüit
gloriæ, laudisque humanæ periculum, à bono m aj Nen
opere vi ſtatůs & officii debito nunquam ceſ- Aminn 3
ſandum ſit: ab ejusmodi tamen dictis & fa- ſhmn g
ctis in oculis hominum gloriofis, querum in- m r
termiſſio nemini derogar, tutò abſtinent ij om- ich
nes»

— eſl

(C. Math. 6. 2. (4) Imit. Chr. I. 3. c. 50.

. /, 6,

m e
Set, nn

ZEiilenb inn
nöhumme füine:
E Elinnoren k
e 1 ho
Un bonnezen

zpr an h,tnn
Munnltlit,

TEMPTU TEMPOR. HONORIS. 159

nes, quibus humilitas cordi eſt, & dona, fa-
vores ac gratias præ aliis à DEO acceptas ſub
clavi illa cuſtodiunt: Secretum meum mihi!

ecretum meum mibi! (m) Cùm DEO viſum

fuerit, ipſemet lucernam ſub modio latentem
candelabro imponet, ut luceat omnibus qui in
domo ſunt. (n) Non enim qui ſe ipſum com-
mendat, ille probatus eſt, ſed quem DEus com-
mendat. (o] Placet hic ſubnectere breve di-
ctum ac factum magni Anachoretæ Neſtero-
nis eximi miraculorum gratià à DEO deco-
rati. Hic aliquando altero fratre comite de-
ſertum peragrans, viſo eminus dracone, ſi-
mul cum fratre nimiùm quantùm exterrito
ociùs fugit. Cui Doflea frater: An etiam tu,
mi, Abba, times? At Neſteron: Non, in-
quit, flli mi! d dracone mibi timui, ſed d va-
na gloria; quam, niſi tecum fugiendo, non

m. ugiſſem. ()

De contemptu bumani contemptit.

UNum reſtat, quod ad perfectam pauper-
tatem ſpiritůs, ideſt, ad veram humili-
tatem, cui prœmij loco Regnum cœlorum
