nonnunquam magnæ afflictioni eſt, qu ad

92
72
29
99
2

(9) §. Gert I. 3. c. 16. (5) S. Gert. h. 3. c. 30. §. 3 ,B

3

clen ut e
1onn lderior

MN) Geſcn .

Grn, Ebe
Mn llnot,
Net et, gum
etn, vrpoeven
la. Quere Cun
1do kanro Nil
Drunt Ohontnen,

1
7

1, Hbentiine o
nis prepernil
hontatem mnet
it, Ee huisſeeke:
no Ceſcerin
zerhdere Do
Clequij,
Cnltorum gl
OMIntgtem moeel
)gunl petten
o her Vn.
„Iinig inpnum
1Oen Vyyiend
d gro led⸗
glliber n
unlber Nrtie
Chiſtn 1d

1DbiN: Nnd
rummnas hend
in kWenes Aet
kirin ,79)

.

ubbud

MHid N

AMORE CHRISTI EVCHARISTICI. 347

Ss. Communionem acceſſuræ ejusmodi vehe-
mentes affectus, & inflammata deſideria, uti
vellent, in ſe excitare nequeant. Ipſa ſince-
ra horum deſideriorum voluntas per ipſum
conatum, quem adhibent, ſatls probata,
DEO jam fufficit, & forſan ipſis majori emo-
lumento eſt, quàm ardentia, neſcio quæ de-
ſideria, utpote vanæ complacentiæ magis ob-
noxia. Quare dum ad S. Synaxin ſe accigunt,
placido animo piiſſimo Redemptori hanc of-
ferant voluntatem, quèòd ſi foret integrum ſi-
bi, libentiſſimè omnium devotorum deſide-
riis præparati ipſi occurrerent: & DEO, qui
voluntatem magis, quàm factum ipſum reſpi-
cit, ſe ſatisfeciſſe non dubitent. „ Cùm ho-
„ mo deſiderio accenſus vellet tantum poſſe
„ exhibere DEO laudis, gratiarum actionis,
„ obſequij, & fidelitatis, quantum aliquis
„ Sanctorum ipſi exhibuit: hanc talem vo-
„ lIuntatem acceptat immenſa DEl bonitas
„ quaſi perfectam. „ (97) Et cùm aliquan-
do hæc Virgo ,„Chriſti corpus ſumptura ſe
„ nimis imparatam doleret, rogarétque Bea-
„ tam Virginem & omnes Sanctos, ut Do-
„ mino proô ſe offercent omnem dignitatem,
„ qua quilibet ipſorum paratus fuiſſet ad
„ quamhibet gratiam ſuſcipiendam: audivit
„ mox Chriſtum ſibi dicentem: Hoc lucrata
„ es, quòd jam verè omnibus Cœlicolis ap-
»„ pares in eco ornatu, quem tibi petii-

iti. „ (»)
2) III. ,,
Aa uàm
— — 2 Q
(7) I. cn. ) S. Gert, 1. 3. c. 34.

343 PARS III. CAPUT III. §. 3. DE

Quàm quisque igitur ſinceriori voluntate eet ſale
ejusmodi ornatum ad dignè comunicandum ſi- euüemn,

ve ab ipſo DEO, ſive ejus dulciſſima Matre, uin, u
ſive aliis Sanctis, ad quos majori devotione miekenn etet

e ſechn
. . ſalln eſtet
ue d rat; e
afficitur, ſibi expoſcit atque deſiderat; eò (Enrto ctedin

magis ſe ad intimam cum Sponſo ſuo Evcha- zinnchorn
riſtico unionem aptari confidat: quamvis po- nelohreim
tiſſima ac expeditiſſima ſemper præparatio; tiaabe i
ſuppoſitâ conſcientiæ puritate, ſit humilis & H
Co duci de ſei Ilnn, kllil
amoroſa in DEl bonitate fiducia, ac de ſeipſo, ninin
ſuôque conatu perpetua diffidentia. Et hæc S de
præcipua ac ferè ordinaria fuit Gertrudis no- hndd in

. . n
ſtræ ad S. Comunionem præparatio. Adeò Apaninn
. . 1 IV
nempe opera ſua bona, eâque omnia, qui- 1ed mni
bus quisquam ſe præpare poſſet, exercitia kn Mt
Nod proprd

parvi faciebat, ut propter eorundem omiſſi-
onem nunquam S. Communionem intermit-
teret, probè ſciens, ,„ omnem conatum ho-
minis devoti erga excellentiam gratuiti hu-

Uonltere ſii n
hujns deern
Ulrr ilnd

22 „.
„ jus doni, hoc eſt, Evchariſtiæ, vix gut- Alus noflign,
„ tam dici poſſe comparatam pelago univerſi Mbinmnemeil
„ maris. Atque ideò quamvis modum nul- pniuanimnh
„ lum præparationis diſcreviſſet, elegiſſetque Nuſſiuim An

„ Præ cæteris ſingularem, freta tamen mihil- eikuniſini
„ ominus abundantid incommutabilis Divinæ Weglnmint
„ bonitatis, mundo ſtudebat corde, ferven- lrlanenir Ne
„tique amoris devotione ſuſcipere Sacra- nihſlere:
„ mentum. „ (5⁵) nuum anvorum
Quisquis igitur bona voluntate præditus Ml, mnbn
ſinceram ſuæ lalutis, ac multò magis perfe- Kmeh t

ctionis ſtatui ſuo convenientis curam agit; Miilcon
fre-

(5) S. Gert. l. 1. c. II. . —

e r
MINN,

UDAR

me, Ara

fünh tbti⸗
Den lient I
mutüemin
n einin 4
n ahlr oni li
Gnn olth knit
Gr atunen onil.

4

muthiknni-

mlen tenn to⸗
dlenmn wunn
Dutrny.
Gumn eigtt

4
ursndn
rei
. 4
m mruſdn⸗
e eNer

AMORE CHRISTIEVCHARISTICI. 349

frequentem ſimul ac devotam Sanctiſſimi hu-
jus Sacramenti ſuſceptionem omnibus aliis e-
xercitiis anteponat, ac ſummum in hoc uno
ponat ſtudium, ut aptum ſe reddat Diviniſſi-
mis ejusdem effectibus integrè percipiendis.
Si Bernardo credimus, omnes ſuorum Reli-
gioſorum contra vitia reportatæ victoriæ, &
progreſſus in virtutibus, non admirandæ, ac
vix imitandæ vitæ auſteritati, aut rigori di-
ſciplinæ, ſed ſoli frequentiori S. Evchariſtiæ
ſumptioni referri debent in acceptis: quidni
& moddò luxatô jam diſciplinæ nervôé, & re-
miſſo plurimùm monaſticæ vitæ rigore, hoc
quo ævo vivimus, iis qui ad perfectionem a-
ſpirant, ad hunc fontem recurrendum erit,
ut quod proprio labore, ac vitæ merito ad-
promittere ſibi non auſint, virtute & effica-
cia hujus Sacramenti aſſequantur: ut non
fruſtra illud S. Mariæ Magdalenæ de Pazzis
ad ſuas novitias monitum Religioſi omnes in-
timis animæ medullis inſcriberent: MWullum ef-
Kcaucius obtinendæ perfectionis medium eſt, qudm
Jacroſanctum Altaris Sacramentum; & ſ eò
rectè uti ſciretis, paucos intra dies Divino a-
more repleremini usque ad ſummum. (t) Juvat
huic ſententiæ Saleſij experientiam coronidis
oco adjicere: ,, Experientiâ, inquit, vigin-
„ ti trium annorum, quos in cura animarum
„ inſumpſi, manibus quaſi palpare potui
„ quàm portens ſit virtus hujus Diviniſſimi
„ Sacramenti ad confortandas in bono animas,
A a 3 G

(?¹) V. P. 1. c. 65.

3560 PARS III. CQAPUT IV. DE

22
„ recreandas, & ut verbo omnia dicam, in

hac etiamnum vita quodamodo Deifican-
9,
„ das: dummodo viva fide, & puritate de-
„ bita ſuſcipiatur. ,„

CAPUT IV.
DE
AAMORE 6CHRISTI MA TRIS VIRGCE
MIS MARIAD.

I per fanctiſſimi Corporis & Sanguinis
Chriſti Sacramentum, ùt hactenus vidi-

mus, Amori noſtro incarnato intimè unimur,

& quaſi concorporei & conſanguinei Redem-
ptoris noſtri efficmur; quid magis naturah
*quitati conſentaneum, quam ut undà ſimul
amorem ac venerationem erga dulciſſimam
Matrem Virginem toto hauriamus pecétore,
ipſamque pariter ùt Matrem noſtram filiali
proſequamur affectu. Ego propinquiſſimus ve-
ſter ſum (dicebat aliquando Chriſtus Gertru-
di, dum parentum ſuorum cum toto Conven-
tu memoriam ageret) ego propinquiſſimus ve-
Rer ſum, Pater, & Frater, & Sponſus; ergo
atiniſſemi vobis ſuntzt mei ſpeciales, guos nolo
expertes eſſe d coizuni memoria parentum veſtro-
rum. (a Si hæc de ſervis, quid ſentiendum
de Matre Chriſti? An non cuivis noſtrùm
uti

C() S. Gert. 1. 5. c. 20.

& à malo retrahendas, nec non ſpiritaliter

en Elo dun
ngelo: lee
es ngn d
TereigMin
Kum von genen
„Mlndh Ient
gumn imt
„Clur Pnincgrt
)Iem prin ch
,bol ipln
9mihi in fün,
Obis aCotndn
Ulur guirizwir
et i dizt
In; Cim enn
Nednpinen
ens, Anil
Tone ſtcunr.
uch Ckrikiss
humn, i, ,
ilan Min
nſen uirc
Aie⸗ lir /

.

.
4
U
N
I

Imm unNemmme;
Clheiecen⸗

r;N Ututdn

AMORE CHRISTI MATRIS. 351

uti Chriſtus Redemptor eſt propinquiſſimus,

ita & Mater ipſius affiniſſima ſit, & poſt Fi-
lium primum ſemper in amore noſtro locum
obtineat? Si Chriſtus Frater & Sponſus no-
ſter eſt, quidni Maria ſit noſtra Mater? Au-
di, quid ipiamet dicat Gertrudi. Dum nam-
que in feſto nativitatis Domini legeretur in
Evangelio: Leperit Filium ſuum primogeni-
tum, (b) & Gertrudis ſecum cogitaret, quòd
magis congruèê diceretur: Unigenitum, Pro-
ptereà quòd alium Virgo puerpera poſt Chri-
ſtum non genuerit filium; Beatiſſima Virgo
„ blanda fſerenitate ipſi reſpondit: Nequa-
„ quam Unigenitus, ſed congruentiſſimè di-
„ citur Primogenitus meus dulciſſimus Eſus,
„ quem primò clauſo utero procreavi; &
„ poſt ipſum vos omnes ipfi in fratres, &
,mihi in filios, maternæ charitatis viſceri-
„ bus adoptando generavi „(e) Quidni i-
gitur quivis noſtrûm à Chriſto ſibi dici exiſti-
met: Qui diligit me, diligit & Matrem me-
am;, cùm revera fieri vix poſſit, ut Chriſtum
Redemptorem verè quis diligat, niſi & Ma-
tri ejus, & tali Matri, filiali amore ac venera-
tione afficiatur. Tibi præcipio (dicebat ali-
quando Chriſtus S. Margaritæ de Cortona)
tibi præcipio, ut Matrem meam laudes & bono-
res, ac ipſam laudari & honorari facias, quan-

—

tùm potes, quia eſt omni laude digniſſima. Si
boſſet in cœlo plus laudis & bonoris dari ere-

Aa 4 atis

—

(⁵) Luc. z. 7, (c) S. Gert. 1. 4. c. 3.

*

352 PARS III. CQAPUT IV. §. 1. DE.

aturæ, id illius ſet, guia digna eſt illa dul-

cidima Mater. )

Luanti valeat ad ſalutem Virginis Matrig
FPatrocinium.

AMorem & honorem DEI Matri Virgigci ab
Tipfis Daſcentis EKccleſiæ primordiis impen-

di ſolitum DEO tam grarum, quàm fidelibus

ſalutarem eſſle, tot argumentis & exemplis
ad hæc usque temporâ comprobata veritas
eit; ut planè actum agere videatur, qui plu-
ribus ad hanc ſtabili'endam rationibus, niſi
fortè ad obſtruenda loquentium iniqua hete-
rodoxorum ora, ſeu inveniendis, ſeu ampli-
ficandis tempus terit. Nobis hoc labore tutò
ſuperſedere licet, quibus videlicet cum bonæ
voluntatis catholicis, ac perfectioni ſtudiofis
unicè negotium eſt. In uno itaque DEl Ma-
tris titulo totum amoris ac honoris fundamen-
tum ponimus, quo benedictam inter mulie-
res veri Chriſtiani proſequimur. Prolixa lau-
datio eſt, quæ non quæritur, ſed tenetur. Si
Mariam DEl Matrem dicimus, ſatis laudavi-
mus. DEus omnipotens puram creaturam
nec amare;, nec honorare Plus potuit, quàm
eligendo in ſuam Marrem. Filiahs amor, &
filialis honor à DaO ipſo impenſus Virgini,
omnes amoris & honoris gradus tran cenclt.
t

(4, Ia Vit.

iltdleo,
hen Glün in
Ahunde Dl de
mfuptenohl
Alere confünit
ſati, d wns
Ohnitt. E vend
m ale is
pere, An
n, guantin
umdne n
Uuretionem ni
Ulhomines unn
Mionls 1c Hete
Ins zdorini Den
Ulnkluna ſuo ann
Ceimdum honit
er, AA aig ge
VPtonontiarer
9 ,0r Cin
e etinmn hui
H ri liæ
Uelire g

41

adn ndl i
remnin hun e

end Aeng.

AMORE CHRISTI MATRIS. 353

Et quispiam dubitet, num illa amari ac hono-
rari ab hominibus digna ſit, quam DEus ip-
ſe amat & honorat, ut plùs non pofſit.
Cum autem amor & honor Divinus affe-
ctivus tantùm non ſit, ùt fit in humanis; ſed
efficax, ſive effectivus, atque bonum illud,
quod vult dilecto, reipſa conferat: intellectu
facilè eſt, quàm immenſa gratiarum profluvia

inexhauſta DEl bonitas in eam profuderit,
quam ſupremo DEl amore & honore dignam

reddere conſtifuit, nec ſibi tantùm plenam
gratia, ſed nobis etiam ſupereffluentem eſſe
voluit. Et verò talem decebat eſſe creatu-
ram, quæ totius generis humani defectum
ſupplere, & indignitatem cæterorum omni-
um, quantùm poſſlibile, ſarcire debuerat.
Sola namque Virgo Benedicta Verbi æterni

incarnationem magis promeruit, quâm reli-

nue qui homines univerſi. Quin & ipfum Incar-

nationis ac Redemptionis noſtræ negotium
prius adoriri DEus noluit, quàm ipſa Virgo
humillima ſuo conſenſu inchoaret, & ad re-
creandum hominem, at! ipſa modò dice-
ret, ad cujus creationem ipſe olim omnipo-
tens pronuntiaverat.
En! àùt Chriſtus ipſemet, audiente Ger-
trude, veritati huic adſtipulari dignarus eſt.
um namque in pervigilio Aſſumptionis Ma-
tris Virginis Chriſto Fappler fieret, ut amo-

ris & obſequij debiti neglectum pro ſe dul-

ciſſimæ Genitrici ſuæ ſupplere, ejusque ſibi⸗
favorem conciliare dignaretur: „ Dominus

X

354 PARS HI. CAPUT IV. §. 1. DE

„ ſe cum ſuma blanditate in amplexus Matris
„ amiciſſimos inclinans exhibuit ipſi omnem
„ filialem dilectionem, qua unquam erga eam
„affectus fuerat, dicens: Recole Domina
Mater amantiſſima, quòd peccatoribus ego
propter te ſim propitiatus; & reſpice hanc
electam meam eo affectu, ac ſi omnibus
„ diebus vitæ ſuæ tibi placita ſummaque de-
„ votione ſerviviſſet. Ad quod Virginea
„ Mater quaſi tota liquefacta, & in meſieain
„ dulcedinem reſoluta, ſe totam huic cum
„ beatitudine ſua, ob amorem Filij videba-
„ tur impendere. „ (e)

Si toti mundo peccatoribus referto ſuæ

dulciſſimæ Matris intuitu propitiatus eſt DE-
us. „ Quando placidiſſima ſua humilitate ma-
„ gis magisque habilitata, ferventiſſimo de-
„ ſiderio DEl Filium de ſinu Patris æterni
„ traxit in uterum ſuum virginalem, atque
„ ardentiſſimo ſuo amore amoeri Divino coo-
„ perando Divinitatem excellentiſſimam te-
„ nerrimè conjunxit, ac inſeparabiliter cou-
„ nivit humanitati: „ (J) quis dubitet,
piſſimum Redemptorem etiamnum intuitu
Matris tam dilectæ propitiari huic aut illi ho-
mini particulari, quem filialis erga tantam
Matrem devotio ſpeciali ipſius favore reddit
digniorem? Si totius humani generis Re-
demptor non niſi per Mariam a4 nos venire
voluit; non nimiùm dicimus, ſi fruéctum re-
demptionis itidem non niſi per manus Ma-
riæ

—

(e) §. Gert. 1I. 4. c. 49. (F) §. Gert. l. 3. c. 46.

DC

,tnire 4 ingr
40. Manm
gaburna Ne⸗
lun, mire ho
uns nettto h
nr edie
Nint, un ns
iis 1c Kenrik
he nolt ten
um, mninnin t.
Dctiden mon
1Nn Prkchien
fe Ne lentite Iii
men alſerere nn
im eſſe, guiſi
nss era D,
n tletius clin-
hunc dekedn
Oremn 4c Pltro
Aenr. Tos zue
Dlere niennn
On non nloee
nn & eſan
Ohuben nn
I, Mi men
erlgalim, 1
wümn „L⸗
Nhlgubns ſin
Mment,
Maninim

bnd!
3l imor

—

vrmn ebt 1
in umpinge,
ullulhuntaene
mennno e
ISzem

.
d

1, E Mrtinn

I
Gwo 1. „ℳ
— .

unmmun e

mr unDNe

AMORE CHRISTI MATRIS. 355

rfiæ tranſire ad ſingulos fateamur cum Ber-

nardo. Etſi enim unicum ac ſolum creda-
mus & adoremus Redemptorem Eſum Chri-
ſtum, totamque noſtram in ipfſius paſſionis
ac mortis merito ponamus fiduciam: ipſius
tamen Benedictæ Matris patrocinio ad hoc
nitimur, ut ipſius Redemptionis fructus co-
pPioſius ac ſecuriùs in nos derivetur, quô
nempe noſtra negligentia atque ſocordia, ne
dicam, malitia toties nos reddit indignos.
Equidem non dicimus ſub lethalis culpæ
noxa præcipi cultum Marianum, quod dice-
re ac ſentire Tridentinum prohibet: viciſſim

tamen aſſerere non dubitamus, raros admo-

duùm eſſe, qui ſalventur, ſi, cùm ſint devo-
tionis erga DEl Matrem expertes, nec fal-
tem alterius cujuspiam virtutis merito ſingu-
lari hunc defectum compenſent, ipſiusꝗue
favorem ac patrocinium hoc pacto fibi con-
cilient. Illos autem, qui quamvis virtutibus
pollere videantur, cultum tamen Matris Vir-
ginis non modò negligunt, ſed etiam vilipen-
dunt, & devotos ejusdem cultores deridicu-
lo habent & contemprui; parùm abeſſe ab
interitu, niſi maturè reſipiſcant, nobis tam
eſt perſuaſum, quàm certò credimus Anſel-
mo dicenti: „ Sicut impoſſibile eſt, quòd

„ illi, à quibus Virgo Maria oculos avertit,

„ ſalventur: ita neceſſarium eſt, ut hi, ad
„» quos convertit, juſtificentur & ſalventur.
Quod fi cuipiam duriuſculè dictum vide-
atur, is planè ignorat, idem eſſe, Mariam

2

356 PARS III. CAPUT IV. §. 1. DE

à quoquam oculos avertere, & Mariæ Fili-

um ſuos avertere; ut adeoque impoſſibile ſit

propitium habere Filium, qui Matrem ſibi
habet oftenſam. Videſis, ut ipſamet Virgo

glorioſa veritatem hanc Gertrudi oſtendit ad

oculum. Dum namque in feſto Nativitatis
ſuæ ipſam ſolitò devotiùs ſalutaret, vidit ad
pronuntiationem verborum iſtorum: Mos tu-
os miſericordes oculos ad nos converte! vidit,

inquam, Beatiſſimam Virginem mentum Fi-

lij ſui blandè tangentem, atque ipſius vultum

terram versùs inclinantem, cum dicto :
Mi ſunt miſericordiſſimi oculi mei, quos ad

omnes ine invocantes ſalubriter poſſum inclina-

re, unde & uberrimum fructum conſequuntur

Jalutis æternæ. (g) Imèò Chriſtus ipſemet ver-
ba Matris confirmat, dum vice altera Ger-

trudi iisdem verbis à Beatiſſima Virgine pro

corporis ſanitate ſupplicanti, pro Matre re-
ſpondit: An neſcis, quia miſe ricordiſſimo in-
tuitu te reſpicio, quando corpore caſtigaris,
vel mente turbaris? (B) Si igitur ad quos Mi-

ſericordiæ Mater oculos convertit, eosdem

& Filius miſericorditer reſpicit: quid expec-
tandum illi, à quo Maria oculos avertit?
Quisquis ergo ſalutem ſuam tot inter vi-
tæ hujus pericula in tuto collocare deſiderat,
miſericordiæ Matrem vera devotione ſibi ſtu-
deat demereri. Scitote filioli mei! ad ſuos
dicebat Philippus Nerius, & eredite mibi,
quia bæc ſcio: nullum aliud praſtare medium ad
ohbti
(2) S. Gert. l. 4. c. 53. (h) 8S. Gert. I. 3. c. 30. §. 9.

imncde dee Pors

s 108 vinch
Pgenit Ewel
n Benerlenn e
ncelutn et
r 1d enm cund
t, nulo no,
Eemmal. Hxecn
1 poht umn
iencos homne,
ckorumm. „ (
Niente Certruk,
II: »HKomh
Ftrenda! tbi on
ndi Pecegts on

ll t Rents

nddo Plett ii
Ver Cecit onnen
ſis lle, volienl
Iporeltgem n

un Cunii n

õ
õ
aCiupenre
in ier in 07
ibahuſime
r nn 4
ann Mlin
Lemrun

V
(Ao
4

winmen,

/
e
4

9

AMORE CHRISTI MATRIS. 357

obtinendas à DEO gratias, gudim ipſam Sanckiſ-
ſimam DEI Matrem. Huic nempe à½ Sanctiſ-
ſima Trinitate donatum eſt, ut ſit potentiſſi-

una poſt Patrem, Sapientiſſima poſt Filium,

& benigniſſima poſt Spiritum unttum; (1)

cui proinde nec poteſtas, nec ſapientia, nec

voluntas nos juvandi deeſſe poteſt. „ Matri

unigeniti Filj mei (DEI Patris ad Cathari-

„ nam Senenſem verba ſunt) à bonitate mea

„ conceſſum eſt, ut quicunque etiam pecca-
„tor ad eam cum devota veneratione recur-
„ rit, nullo modo diripiatur à dœmone in-
„ fernali. Hæc enim eſt à me eleéta, para-
„ ta & poſita tanquam eſca dulciſſima ad ca-
„»„piendos homines, & præcipuè animas pec-
„ catorum. „ () Quod ipſum DEl Filius,
audiente Gertrude; Matri ſuæ prædilectæ aſ-
ſeruit: „Ex omnipotentia mea, Mater re-
„vVerenda! tibi conceſſi poteſtatem propiti-
„»„andi peccatis omnium, qui devotè invo-
„ cant tuæ pietatis auxilium, qualicunque
„ modo placet tibi. „ (1) Sicut ergo DEus
Pater dedit omnem poteſtatem ſuo Filio, ut
cujus vulr, poſſit miſereri; ſic & Filius om-
nem poreſtatem dat ſuæ Matri, ut adeoque

b e voluntas Domini quodammodo in manu ejus
4

—— =
—

Ne 6dictus eſt? Sit ergo

dirigatur. (m) Cujus autem magis miſereri
velle credenda eſt pientiſſima Mater, quàâm
illius, qui vera ac ſincera devotione ipfi ad-

§. 2.

¹) 8 Gert. I1. 4. c. 12. (£) Bloſ. Mon. Spir. E. J.
() §. Gert. l. 4, c. 33. () Iſai, 53. 10.

35 8 PARS III. CAPUT' IV. §. 2. DE

§. 2.

De vera devotione erga Chriſzi Matrem.

6! cultus ac veneratio perfectioni & excel-
lentiæ perſonæ, quæ colitur, reſpondere
debet, & Glorioſiſſima cœlorum Regina, ùt
communiter ſentiunt Theologi, in primo jam
conceptionis inſtanti majorem à DEO accepit
gratiam, quàm ullus hominum, & Angelo-

rum; & ſi hanc gratiam continué virtutum
pPerfectiſſimarum exercitiò auxit, dum vixit:

planè conſequitur, Mariæ ſolius gratiam, ac
proin & gloriam citra comparationem tran-
ſcendere, adeoque etiam majori cultu ac ve-
neratione dignam eſſe DEI Matrem, quâm
reliqui Sancti omnes. Inde eſt, quòd uni Vir-
gini Glorioſæ cultum ſingularem hyperduliæ
ſolò cultu latriæ minorem, majorem verd cul-
tu duliæ, quo alios Sanfctos proſequimur, ab
ipſis Eccleſiæ primordiis fidelium devotio
decreverit; & ringente licèt orco, ac fruſtra
obganniente hæreſi, ad hæc usque tempora
ubique locorum in animis fidelium eatenus
invaluerit, ut vix ſe catholicum nominare au-
ſit, qui non in ſingularis erga DElI Matrem

devotionis teſtimonium confraternitati aut ſo-

dalitati cuipiam Eidem ſacræ nomen dederit.
Ut nihil dicam de quotidianis pietatis exer-
citis, quæ ut plurimùm precibus ad Deipa-

ram Virginem directis condiuntur: ac cum-

primis publica Roſarij recitatio, & terna per
dGiem

0NC

Annan n
rmn umm Nli
Ale Mns,
, Cmnds Ner
ſe ceroios
lades,
uminchamnd ie
num adrertere,
nimn Ceyid
4 dum non rin
iVrgmiadik
lencle eſcken⸗
Cicu riderele
Pe Aa Ceclin
Mimanus, Atii⸗
Cre videztur n
1 Gcim, Nihe
ul pulos Kyr
Muris en
Clos vid ſor din
Illi fot infm
res: umen en
Peecitonnm efef,
Ubenr gloc inen
ecunmmtons
uftin Niin
A/
6
e Aaimn

=

crrtdaunt dne
õ
mamnumren
in Mon clilke E
EAl uunn, gun
Puil ailum
Grne

.

acicnn
on

AMORE CHRISTI MATRIS. 359

diem Salutationis Angelicæ memoria palàm
teſtantur: cultum Marianum tam altas ubique
egiſſe radices, ut ex vero dici poſſe videa-
tur, Chriſtianos plerosque omnes Beatiſſimæ
Virgini eſſe devotos.
Japm ſi ad eos, qui Religionem in quocunque
demum inſtituto ac ordine profitentur, libeat
animum advertere; non ſine animi voluptate
Mariana devotio ubique propalam ſe oſten-
det, dum non minus Religioſos ſingulos Ma-
tri Virgini addictiſfſimos, quàm ipſa cœnobia
pleraque ejusdem cultui, aut etiam Nomini
dicata videre licet. Ut adeoque à ſolis ortu us-
que ad occaſum propagatus ubique cultus
Marianus, & filialis devotio ſpem certam fa-
cere videatur; inter illos, qui Chriſtiani,
ne dicam, Religioſi audiunt pauciſſimos &
quaſi nullos reperiri, qui non potentiſſimo
DEI Matris patrocinio freti rectà olim ad
Ccœlos viãâ ſint abituri. Eſto enim, hos inter
multi ſint infirmi, fragiles, & miſeri pecca-
tores: quamdiu tamen ſub alas Mariæ veri
eccatorum refugij, devotè confugiunt, non
habent quod timeant ab auditione mala æter-
næ damnationis. MWunquam malè peribit, qui
Genitrici Vingini devotus ſedulusque extite-
rit. (n)
Hanc fiduciam magis adhuc firmat cele-
bris illa viſio Gertrudi noſtræ olim exhibita.
Dum namque in feſto Aſſumptæ Virginis illis
verbis: Ut ſua nos defenſione munitos, zucun-
05

—

(n) §. Ignar. M.

9

360 PARS III. CQAPUT IV. §. 2. DE

dos faciat ſuæ intereſſe feſtivitati, devotiàs
intenderet, vidit Miſericordiæ Marrem beni-
gnè expandere pallium ſuum, quaſt ad ſuſcipien-
dum omnes ad ſe confugientes in ſpeciale patro-
einium. Et ne juſtis tantùm aſylum hoc aper-
tum quis putet; vidit inſuper diverſi generis beſtio-
lIas ſub pallium ejus accurrere, per gquas nota-
bantur omnes peccatores ad ipfſam ſpecialem de-
votionem babentes. Quas omnes Mater Miſeri-
cordiæ benignè ſuſeiptens, & quaſi pallio ſuo
Polezeye Tnrt manu ſua ſingulas contre-
ctando, guemadmodum quis blandiri ſolet catu-
lo ſuo. Per hoc manifeſtè inſinuans; qudm mi-
ſericorditer ſuſeipiat omnes ſo invocantes, &
qudm materna pietate defendit & protegit eti-
am adhuc peccatis deditos in ſe ſperantes, donec
eos PFilio ſuo reconeciliet veraciter pæniten-
tes. o) Quis hæc audiens cum Blofſio no-
ſtro non altùm exclamet: Fieri non potett, ut
pereat, qui Mariæ ſodulus & bumilis cultor
fuerit. () ðð “
Atque utinam cultus ille Marianus; quoô
plerique ſibi blandiuntur, tallis eſſet, qualem
& dignitas Matris Virginis, & ejusdem Filij
Equiffima voluntas poſtulat: tunc enimverò
non juſtorum modò, ſed peccatorum quoque
in miſericordiæ Matrem fiducia genuina foret
& ſecura; nec prô dolor, tot auimæ Chriſti
ſanguine redemptæ draconi infernali, cujus
in ipſo jam ortu caput contrivit Benedicta in-
ter mulieres, continuò in prœædam cederent.
Non
— —

() 8. Gert. l. 4. c. 49. (z) Bloſ. Can. Vit. Spir. c. 18.

eln wn cons
ant Ailericor
Mnre de N
n non depori,
üngüine gi
Mieminfi
arid wunns und
le incllgen!
DLI Muerment
& inpeenian
iurhie, G irt
nniſerie (
nen cogitit, oin
Driſi Merreme
Urlinum opi.
Plltpecenorgte
Kendi volumg
i Gid iglme
Min ,llenn
Menenline ſ
eſ ulanig
Mater Non eſt
ur , Hiiun
n lur, G
krolte,,

☛n

=
☛
=
= —

AMORE CHRISTI MATRIS. 36t

Non eſt ille cultus Virgini Matri gratus, qui
Wirginis Filio ingratus eſt. Non eſt illa vera
devotio, quæ bonam voluntatem comitem
non habet. Venerari Matrem, & injurium
eſſe Filio, non concordant. Qua fronte quis
uiee inclamet miſericordiæ Matrem, & dicat:
Monſtra te eſſe Matrem! dum peccandi ani-
mum non deponit, ſed veluti ſtillante adhuc
Filij ſanguine gladio, novâque intentans vul-
nera Matrem in ſuppetias vocat, ut ipſius pa-
AAEO„ krocini tutus audaciùs diutiusque crudelitati
aatn ſuæ indulgeat? An non hujusmodi ſupplici
aum DEI Mater meritèò reponat, quod illi ſcelera-
nin,, t0 & impcœnitenti . Vocatis me Matrem miſe-
Gulugt ricordiæ „ Jacitis me Peccatis veſtris Ma-
um Au Prei miſeriæ. Qui Mariam miſericordiæ Ma-
Ur trem cogitat, obliviſci non debet, ſimul eſſe
Iow Chriſti Matrem; cujus honori primò ſemper
ee conſultum cupit. Ut igitur Mariæ placere
f

.
4
1 Uu A

Poſſit peccatoris devotio, imd ut ſit devotio;
peccandi voluntas priùs abjicienda eſt. Au-
di, quid ipſamet S. Birgittæ dicat: Mater ſum
omnium juſtorum, & etiam omnium peccato-
rum emendare ſe volentium: (34) NB. emen-
dare ſe volentium ergo emendate ſe nolenti-
um Mater non eſt, nec ſalvâà charitate erga
ſuum ac DEl Filium eſſe poteſt.
Eccur igitur, dicet non nemo, ſupraà di-
Gum eſt: Defendit & protegit adhuc peccatis
cditos in ſe ſperantes, ſi retentâ voluntate pec-
candi fruſtranea, imò nulla eſt devotio? At
Seient. Sanct. Comp. B b re-

(2) Bloſ. Monil. Spir, c. 13.

362 PARS III. CAPUT IV. §. 2. DHE

reſponſi loco ſubſequa illic verba ſufficiunt:
Donec eos Filio ſuo reconciliet verè pœnitentes.
Hoc illis ſolatio eſſe poteſt, qui adhucdum
imperfecto tantàùm dolore ac diſplicentia de
miſero ſuo ſtatu afficiuntur, & necdum tan-
tum habent animi, ut peccati compedes plenè
abrumpant: inciamant tamen miſericordiæ
Matrem, & conſuetis ſuis exercitiis ad hoc
demereri ſtudent ejus patrocinium, ut gene-
roſam illam voluntatem ſeriò ſe emendandi
& verè pœnitendi ſibi à Filio impetret. Hos
nimirum inter illas beſtiolas ſub pallium beni-
gnæ Matris accurrentes numerari ultro fate-
mur; non item illos, qui Beatæ Virginis o-
pem eo animo implorant, ut impunè peccan-
do vitam tranſigant, & fub finem demum
vitæ Mariæ patrociniò pœnitentes decedant.
Hi nempe bona voluntate omnino deſtituti,
nihil ſibi certi de ſua devotione poſſunt ad-
promittere, eſtque miraculo ſimile horum

quempiam bene mori, qui de patrocinio mi-

ſericordieæ Matris temerè præſumens nun-
quam voluit bene vivere.
Miſſo igitur imperfecto illo, ſi non penitus
falſo Mariano cultu à bonæ voluntatis homine
penitus alieno, de illa jam veneratione ac de-
votione filiali, quæ Beatiſſimæ Virgini maxi-
mè grata, & nobis proficua eſt, non nihil a-
gemus. Non vacat hic referre ſingula devo-
tionis exercitia, quibus pro diverſo erga
DEI Genitricem, vitæque ipſius myſteria af-
fectu à variis variè colitur, & nunc hac, nunc
ills

orem

Uerimn rm
enms pen
Cbrr eies lu
Celenuirt, wug
ini Celedr
r fe ie
ukts ENln,
16, Wet onnes
Ne in el u
6n ohntun gti
Enecht orndne

a DEO hen

Nonilbus Ctincn
n Regine amn
pra hane lti
68 Mechricnmm
ne ſtluttinen:
il, hec Acttdn
im , gülin⸗
us Direr e .
Unkit, corfmnng
elemiomm
Us Crote 0
Nre perllltiit u
kim Eeni
unen Mnlt
e Hirt
Alun uecloe

eferi⸗

Nin Ueri
Ullie

5 i
doe Verd

AMORE CHRISTI MATRIS. 363

i illa precationum formula honoratur: cujus-
modi exercitiis pleni ſunt libri, & paſſim
ud proſtant venales., Interim quod orationem
et vocalem attinet, vulgaris illa, & tot B. Vir-

AY

ginis favoribus celebris precationum metho-
Se dus, juxta vitæ ac paſſionis Chriſti ordinem
Kr MI in decades diviſa, quam Roſarium vulgò di-
Inentie cimus, inter omnes primas ſemper obtinet,
IsINI utpote in qua illa ſalutatio Angelica Virgini
TrIn Hiend Matri omnium gratiſſima toties repetitur, &
küPE nulla DEO acceptior, ceu ſertum roſarum
wunIIN mMonilibus diſtinétum contexitur, & cœlo⸗
Arliim rum Reginæ coronæ inftar præſentatur:
n rin, „ Supra hanc ſalutationem (P. Virginis ad
IBfen enm » S- Mechtildem propria verba ſunt) ſupra
nsun » hanc ſalutationem nunquam homo perve-
ArinnEii, 9 Nit nec aliquis dulcis me ſalutare Ppoterit,
eeſelt „ quàm is, qui ſalutat in illa reverentia, qua
bn „ DEus Pater me per hoc verbum AVE ſa-
iid „ Iutavit, confirmans me omnipotentia ſua,
uinn » Ut eſſem immunis ab omni Evæ culpa. Fi-
lius quoque DEl ſua Divina ſapientia ſic
Niwet „ Ihe perluſtravit, ut ſim clarum ſydus, quo
, „Cœlum & terra illuſtratur, quod per hoc
»nomen MARIA, quod ſonat, maris ſtel-
la, notatur. Spiritus Sanctus etiam tota
„ ſua Divina dulcedine me penetrando, tam
„ gratioſam effecit, ut omnis, qui per me
„ gratiam quærit, ipſam inveniat; quod
„ innuitur per hoc verbum GRATIA PLE-
„ NA. In hoc quoque verbo DOMl-

1e,/ B8 b z „NS

— —

—

S

—

364 PARS III. CAPUT IV. §. 2. DE

„ NUS TECUM admoneor ineffabilis unio-
nis & operationis, quam tota Trinitas per-
fecit in me, cùm carnis meæ ſubſtantiam
Divinæ naturæ in una perſona copulavit;
ita ut DEus fieret homo, & homo DEus.
Quid illà horâ gaudij & dulcedinis ſenſe-
rim, nullus hominum potuit experiri. Per
„ BENEDICTA TU IN MULIERIBUS
omnis creatura mirando agnoſcit, & teſta-
tur me benedictam, & exaltatam ſuper u-
niverſa. Per BENEDICTUS FRUCTUS
VENTRIS TUl benedicitur & v extollitur
„ excellentiſſimus, & perutilis Fructus ven-
„ tris mei, qui omnem creaturam Vivificavit,
„ ſanctificavit, & in æternum benedixit. „(xr)
Hactenus DElI Mater. Prætereà myſteriorum
vitæ ac paſſionis Chriſti memoria, cùm glo-
rioſæ Virgini gratiſſima ſit, meritò ceu ex-
quiſitiſſima benevolentiæ captatio illi preci
ſupplici præmittitur, qua miſeri peccatores
humiliter flagitamus, ut noſtri in vita ac
morte memor Virgo Mater potenti ſuo pa-
trocinio nobis ſemper aſſiſtat. Ergo ver ex
anno tollit, qui neglectò Roſariéô aliis oratio-

227

2²

nibus vocalibus ut ut piis ac devotis DEl Ma-

trem demereri cogitat. Si devotioni tuæ a-
lia magis ſapiunt, memineris iſtud magis ſa-
pere Virgini glorioſæ. Oportet (ſi tamen
oportet) illa facere, ſed alterum non omit-
tere. “

Cæterùm quod devotionem internam,
ceu

— —
—

(rF) Hort. Mar, ar. 4. c. I.

C

Minn koii,
. eiutenui
t Muhre
engun e
Tyronn Iun
Gin hri, in
Ir exodons
aucn ſos kren
ftisrekckumn
loris Chrii
ide lig en
lerentis lun
06 Marir nemar
nini. Cbemtl
olro pro lide⸗
Mi ignomt
Inè teſtatum
GO gratos oleni
ſeorunden con
immeniund
flter comprin
lc gorillr le
fre Aniſben
Mmem nor ⸗
8 Natincinen
s Golorum
Nhm minis;
lnſbow

N oſdinr

nlr,
han pl

1

=S

n 4uumnr

DMCNSNN
A enuisudn
ECrinYUKn
Zenn aelini,
rrrs wEenonn

mmin cln

ui end a er

R
4
1

inl ſee

AMORE CHRISTI MATRIS. 365

ceu animam devotionis externæ attinet, &
tam orationi mentali quàm vocali pretium tri-
buit: nulla alia præſtantior, & Matri Virgi-
ni exoptatior eſſe poteſt, quàm quæ ipſius
Filio præ omni alia devotione cordi eſt. Au-
divimus ſuprà, in omnibus bonorum ope-
rum ac devotionis exercitiis, quibus Gertru-
dis cum ſuis ſtrenuè inſudabat, in charta an-
votatis relictum fuiſſe ubique vacuum, eò quòd
paſſionis Chriſti memoria iis deeſſet. Idem
ſibi de ſuis erga DEI Matrem devotionis e-
xercitiis dictum æſtimet, quisquis compaſſio-
nis Mariæ memoriam iisdem inſerere præter-
mittit. Quemadmodum enim Redemptori
noſtro pro ſuo erga nos amore, quem dolo-
roſa ac ĩignominioſa paſſione ſua ac morte ma-
ximè teſtatum reddidit, nulla re alia magis
nos gratos oſtendere poſſumus, quaàm ſi ju-
gi eorundem dolorum memoriâ recognoſca-
mus immenſum hoc beneficium, ipſique cor-
dialiter compatiendo aliqualiter rependamus:
ſic & glorioſæ Redemptoris, & doloroſæ no-
ſtræ Matri ſub cruce Filij per compaſſionem
intimam nos quodammodo parturienti majo-
rem gratitudinem præſtare nequimus, quàm
ſi ejus dolorum vivam memoriam noſtris in-
ſculpamus animis; & partem compaſſionis,
quam Chriſto pro nobis paſſo debemus, lar-
giamur dulciſſimæ ipſius Matri tam tenerè,
quàm dolorosè ipſi compatienti, & quodam-
modo commorienti.
Tunc nempe, cùm illas morientis JEſu
B b 32 Voces

366 PARS III. CAPUT IV. §. 2. DE

Vvoces inaudiit: Ecce! Eilius tuus; in perſo-
na Joannis, cui ſimul dictum eſt: Ecce! Ma-
ter tua; nos omnes adoptavit in filios, &
ſpirirualiter peperit quaſi tot Benoni, ceu
verè filios dolorum. Tunc, inquam, per bo-
nam voluntatem, & ſanctam intentionem imi-
tata eſt Chriſtum in alta crucis arbore ſiſpen-
ſum, & inter ipfas amariſſimas mortis acerbi-
tates, totis viribus anbelantem ad hbumani ge-
neris redemptionem; (5§) dum quod Filius pa-
tiebatur in corpore, Virgo Mater compati-
endo ſentiebat in anima, quam doloris gladi-
us totam pertranſivit. In his doloribus miſe-
ricordiæ Mater nos omnes enixa eſt, quæ o-
lim Filium ſuum primogenitum inter Ange-
licos concentus ineffabili cum lætitia in lu
cem edidit.
Si tot ac tantis cruciatibus conſtitimus
Mariæ, quinam appellare poſſumus Matrem
noſtram, niſi und ſubeat animum dolorum
ipſius memoria? Et ex illa bora, inquit ſacer
textus de Joanne, accebit eam diſcipulus in
ſua: (t) quidni & nos hanc Matrem doloro-
ſam accipiamus in noſtra corda, & frequen-
ti dolorum ipſius recordatione ac veneratione
gratos nos exhibeamus filios; & primam ac
principalem horum, uti & Filij ſui dolorum
cauſam, peccatum, modis omnibus elimine-
mus. Hæc nempe compaſſio Matri doloro-
ſæ gratiſſima eſt, ſi ipſius ac Filij ſui amore
reluctemur baſſionibus, & quæ nobis hinc in-

*

—

(.) S. Gcrt. l. 3, c. 64. (c) Joanhn. 19. 27:

NECN

cun hrt
olinh,
Semo ks Ni
arat, M
lelnines lhil
lchemnsekt
un geecnot, 3
ick in Omni!
muum eioncte
12 Kaerumemoe
n 1d entenn
fumtot gken
Firsconfelltum
Ca l. Wri⸗
iun aſiültum v
iſuo klann ien
gitfuggelln
Akeitonemn wein
ceret E 4
Cuin non ſne n
knnd, ſnm
elt De Clope
ntnenn, l,
n eakih un
Auni nale
Ri Crpe an

i 6lannisr
Cllnicnlrotr,
Uünbiinnn ger
Hunmn, Ugrat⸗

=
= =

ſr

lnlermm
l
14 üödlrduc
menl eh e⸗
Pimn ine 4A
l an uiu il

uis mim

Ar MWnaluen
an mnmn nn.
ebinn tit

Lt 1
„ Rr Mnencir
Rbc. .J

4 De.
I,
e. N“

AMORE CHRISTI MATRIS. 367

de accidunt adverſa, patienter toleremus.
Quanquam & ſimplex, dummodo devota,
dolorum Matris Virginis recordatio fructu
ſuo non careat, imò majoris ſit meriti, quàm
aliæ devotiones magis laborioſæ.
Id expertus eſt inveteratus ille dierum ma-
