darent (sſt
. 4 1o*

lhr, t/

1
4

Nfola

=

A

e

TEMPTU TEMPOR. DIVITIARUM. 201

la ſineretur pernoctare. Portarius, ut erat
vir benevolus, ſolus cum ſolo degens, inte-
rim dum tenui ille cibo reficeretur, Monaſte-
rij ſui miſeriarum annales recenſere hoſpiti,
quanta fuerit rerum omnium abundantia ſub
Abbate non ita pridem defuncto referre, &
quanta modò premerentur inopiâ enarrare,
ac demùm ſemet purgare hoſpiti, quèòd con-
tra morem Ordinis tam exiguam ipſi exhibere
liceret hoſpitalirarem. Tum. peregrinus jam
homine major, heus! tu Frater, noſti undé-
ham univerſum hoc malorum agmen vobis
ortum ſit? & Monaſterio veſtro duos fratres
expuliſtis, & cum iſtis omnem de cœlo bene-
dictionem. Et cùm alter negaret Religioſo-
rum quemquam, dumad viveret, è& ſuo cœnobio
expullum; ſubjunxit peregrinus: quin imèò
fratrem Date appellatum expuliſtis primam,
quem & veſtigio fater ipſius germanus, Da-
bitur nomine, ſubſequi juſſus eſt: quid mi-
raris, ſi his exulantibus rerum omnium pe-
nuria locum occupat? Dixit, & videri deliit.
Hoc ſibi dictum putent, qui nimia ſua te-
nacitare, præſertim erga pauperes & pere-
grinos, lucri quidpiam Monaſterij bonis ac-
ceſſlurum ſperant: ut econverſo potius dam-
num ingens rei ſuæ familiari accerſant, bene-
dictione Divina longiùs ſe ſubducente. Lo-
co nummorum aliquot, quorum hoc pacto
faciunt compendium, juſta DEl diſpoſitione
in agris, pratis pecoribus, vinetis, igne ,

ient. Sanct. Comp. P lue,

202 PARS II. CAPUT IV. §. 3. DECON-

lue, vel tempeſtate tactis deeuplo majus pati-
untur diſpendium. Num ex tali parſimonia
Monaſterio tam nociva, & cœlo tam inviſa
quidpiam meriti ſibi ſpondeat Religioſus? e-
go certè totam mercedem illam falſo huic
Paupertatis zelo debitam caſſa nuce non e-
merem.
Videant, qui tales ſunt, ne graviori ſalu-
tis ſuæ diſcrimini ſe exponant. Præterquam
enim quòd tenacitas iſta, quæ ſuprà diximus,
poſt ſe mala trahat, in ipſorum caput aliquan-
do redundatura: inſuper res eſt plena peri-
culi, & meritò timendum, ne ſub immodi-
co hoc paupertatis ſtudio vera lateat avaritia,
& coacervandæ pecuniæ cupiditas viro Reli-
gioſo prorſus indigna. Et ſi hæc abfit, in
effectu tamen idem præſtat, quod avaritia;
dum reipſa idem agunt, quod avariſſimus
ſæcularium pro buria ſua unquam poſſet a-
gere. ðð
Verus paupertatis amator diverſam lon-
gè viam ingreditur, nec bona temporalia cum
majorum bonorum diſpendio conſervare, vel
augere nititur. Conſervat tamen; & auget
prudenter & charitativè expendendo, & rur-
ſum rationabiliter ac religiosè retinendo; tum

nempe, cùm neque honor DEl, neque cha-

ritas, neque proximi neceſſitas dictat eſſe ex-
pendenda. IIlis parcit ſumptibus, quorum
intermiſſio nulli gravis eſt & moleſta. Hæc
parſimonia ingens ipſi cenſus eſt, unde mul-
tas expenſas minores charitatis titulò debitas
tole-

1

elisihenecen

3

, frorich lin
Gut, W begeeln

iesuPnn ti

endi auln n,
fcumrofhnmn

Qls cemnn
Uperezeüinf
Galrnum his
11 Et hoepedn
Coatbos conelin
e ſo Monae
Ne mnns cum
Monlei, Abo
Uninosadelgdon
tlit, Enn
4 ulin nmn
Ilni Anrs ne

6 n
Atir

n bhb
N Nerale

nladi

be
“
Abeapwnmn iann
“

MMdc
Pr tck geug

dlo ſen Merrmmui
ne chiclig ,io N
m Ul bee
ptit, aol nnii,
nn Cl muln
TEin mun ant

tutcheintn
reircdenenh
Klelh.

mmcu mie⸗

1

67

tolerare poteſt. Nemo ſiquidem ægrè fert,
aut ſibi quidpiam ſubtractum queritur, ſi æ-
dificiis non neceſſariis, ſumptuoſis conviviis,
ſupellectili bimis ſplendida itineribus volu-
ptuariis, raritatibus ac pretioſis etegantiis coé-
mendis ſuperſedeat: qua tamen parſimonia
non parvam quotannis ſummam in lucro Ppo-
nit. Deinde quæ in familiam expendenda
ſunt, provida ſemper diſpoſitione ſic mode-
ratur, ut neque luxus, neque ſordida paupe-
ries uſpiam appareat, ac nemini juſta conque-
rendi cauſa detur, ſed ſuum omues lubenter
faciant officdium.

Quia demum paupertatem ſincerè diligit,
pauperes etiam ipſi cordi ſunt, & pro modo
facultatum his quoque portionem ſuam aſſig-
nat. Et hoc pacto bonis Monaſterij, ſuisque
conatibus conciliat benedictionem Divinam,
quæ ſola Monaſteriorum fortunas determinat.
Nec minus cum re familiari auget honorem
Monaſterij, & bonô ſuòé exempléô ſæcularium
animos ad Religionis amorem ac venerationem
trahit: ac denique dum bene miniſtrat, bonum

Mi gradum acquirit meritorum, & voto San-

Giſſimi Patris ſatisfacit: Ut in omnibus lori-
Kcetur DEus! ()

P 2 CAPUT

— ͤĩ

£ .

(c) S. Reg c. 57.

204 PARSII. CAPUTV. §. 1. DE CON.-

CALPUTV.

DE

CONTEMPTU TEMPORALIS VO-
LUPIATIIS.

Ic à natura comporatus eſt homo, ut fine
delectatione aliqua vel Divina vel humana
eſſe diu non poſſit. Ex amore namque naſci-
tur delectatio, ſi res amata vel in re, vel in
ſpe ac deſiderio præſens ſiſtitur ac tenetur:
ut ne quidem amplius amor ſit, ſi ceſſet de-
lectatio, atque id anod Prins erat voluptati,
incipiat tœdio eſſe ac faſtidio, alio nempe a-
more, aliâque delectatione cor occupante.
Ergo ſicut amor amore, ſic delectatio dele-
Garione vincitur. Delectationes itaque hu-
manas, carnales & vanas facilè contemnit,
qui in melioribus, & homine magis dignis
didicit delectari. St ergo

§. 1.

De delectatione ſenſuali in genere.

Mgna Gertrudis ſecum aliquando perpen-
dens diverſam omnino piorum hominum
conditionem; dum aliqui tanta ſpiritùs pin-
guedine in DEl ſervitio abundarent, aliis in-
ferim in ſua ariditate relictis, hunc à Domino

accepit intellectum: „ Quod cor hominis

cinet
rperlelne

N dendo! 1
cothors Nenncen
elinere Mell

Kboecutant⸗

R 5
8

4

„ lbrent nin
„ino nut

oe ſiun Kn
Clin ſent uuf⸗
Dn Corther!
zin colce, an
,Vhde cum intl
ſerne, Antc
9Iuntd genin
„Uund kuckuott
„ ni,ſo)
is, de einm im
co el: guidnn
Omuneſonn, u
Nhümuco, ein

iumucim, g
Uukeherur,
Giklati iln x

Uee lhrre

Uare Ulngnrt

Bmi liltin
NZls Ilinr eer
1 mMor lt allte
d wisenr lhr
lilo, Motenne
Ctime cr oellan
ue le Clctto
Deetines ngle
ns Keld onennt,

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. 205

—
—

—
—

77

creatum ſit ad continendas delectationes,
ſicut vas continet aquam. Jam ſi vas aquâ
plenum per minuta foramina deſtillaret, ſic
tandem evacuari poſſet, ut vas ſiccum pe-
nitus, aridumque remaneret. Sic cor hu-

manum continens delectationem, ſi eam e-
mittit per ſenſus corporis, videndo ſcilicet
& audiendo; vel etiam per alios ſenſus

corporis perficiendo quæ libent, tantùm

„emittere poteſt, quòd cor vacuum rema-

nebir ad delectandum ſe in DEO. Unde
& hoc quilibet in ſe poterit experiri. Cùm

libuerit videre, vel loqui verbum unum,

in quo parvus vel nullus eſt profectus, ſi
hoc ſtatim perficit, pro nihilo reputat,
quia ſicut aqua perfluit. Si verò propter
DEum continere proponit, tantùm creſcit

in corde, quod vix ſuperare prævalet-

Unde cùm, in talibus didicerir homo ſe ſu-
perare, aſſueſcit in. DEO, delectari; &
quantò graviori labore hoc pPerfecerit ,»
tantò fructuoſiùs in DEO incipit, dele-
ctari. „(Oι] Inſignis hæc pro incipienti-

bus, ac etiam jam aliquatenus proficientibus
lectio eſt: qui dum primùm ſe Divino ſervi-
tio mancipant, atque in primo ſpiritůs fervo-
re toti mundo, ejusque voluptatibus renun-
tiant repudium; plerumque Divina conſola-
tione ſic replentur, ut gravè ipfis haud acci-
dat, à ſenſuali illa ac vana, qua antehac dif-
fluebant, voluptate ſe continere. At ſi iſthac

——

CCE-

32
(2) S. Gert. l. 3. c. 30. §. 25.

206 PARSII. CAPUTV. §. r. DE CON.

cœleſtis ſuavitatis promulſide, DEO ſe paulu-
lùm occultante, tantisper deſtituantur, tum
nempe velut ablactati ab ubere conſolationum
ſenſualium ægriùs ferunt earum abſentiam,
quam in abundantia ſpiritũús totâ vitaâ ſe facil-
limè laturos arbitrabantur. Hinc recreatio-
nes illæ & delectationes in mundo olim deli-
batæ magnis iterum expedirionibus ipfis in
mentem veniunt, & vita ſpiritualis ceu tetri-
ca nimis & inſipida ipſis repræſentatur. Et
ſi inſuper, DEO permittente, gravis aliqua
tentatio ingruat; tunc nimirum vacillant, ce-
ſpitant, & vix non animum deſpondent.
Hinc plerique ad- humana ſolatia ſe vertunt-,
& licèt non uno impetu ad illicita ſe effundant;
ſenim tamen ſenſibus nimiùm indulgendo
pPereffluunt, donec tandem nihil amplius ſu-
perſit, que delectentur in Divinis: & ſic de-
nuo ſi non corpore, animo certè redeunt
in gyptum.
Hæc ferme unica tot ruinarum ſpiritali:
um origo eſt; tum eorum qui in ſæculo me-
lioris vitæ propoſitum deſerunt, tum eorum
etiam qui in cœnobiis à primo fervore de-
ſeiſcunt, & ſub habitu Religioſo nonnunquam
cor mundanum circumferunt. Qui ſi niteren-
tur ùt viri fortes, ſibique modicam facerent
violentiam, brevi eam artem ſuâpte experi-
entiâ diſcerent, qua voluptas carnalis ac mun-
dana delectatione cœleſti & Divinâ ſic vinci-
tur, ut jam contemptui ſit ac horrori, quod
tantæ olim fuerat voluptati.
Quem-

däng,

i
crns in .

1

ecnis füt
Eelhmmnten ie⸗
e
ſurnen Nndt
Soaherwndi
Nlliungenzen⸗
Ceectinstn
AKwon ml
I uten Gea
n le Dln
iin cen imn
Nhre zl
Doünnun el de
1O, A&
Pum Mbhinr,.
Hncgwis
Glncnsnenort
Cekchinr, Atr
ſnes itinas
auhnis
Ptd aün,
gorim con
ln l Ghert
Untoloo e,

D Kumen Yulbl
MInVun ſecln,
mmiven lhne
uumm llti Ljentt
WNieizketinenn
u niin illhen
nen ill nplisin
rn Dunis: Elec⸗

4

1e Wno en kkent

munnm hien
nn dönſrclnn
n Kermt mnten
gii wm nn
Enn aen

elalerut

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. 207

Quemadmodum enim cor hominis ad a-
mandum DEum creatum eſt, ſic etiam ad de-
lectandum in DEO natum eſt. Quod DEO
minus eſt, capacitatem humani cordis non
implet; & delectatio., quæ Divinâ minor eſt,
cor hominis non ſatiat. Experientiãâ, quoti
dianâ diſcimus, delectationes ſenſuales quas-
cunque citiùs ſui faſtidium, quàm plenam cor-
dis ſatietatem gignere. Sola illa delectatio,
quæ à DEO, & in DEO, & ad DEum eſt,
ſaturum reddit cor hominis & quietum; cùm
ſola hœæc veram & ſinceram pariat voluptatem
nulli unquam pœnitentiæ obnoxiamæ Reliquæ
delectationes omnes ſpuriæ funt & degeneres,
& ſi non turpes & noxiæ, ſaltem inutiles.
Eſt autem delefadtatio Divina non illa dunta-
xat, quæ DEum immediatè reſpicit, & cha-
ritati ceu virtuti inter Theologicas primæ
propria eſt; ſed illa etiam, cujus objectum
proximum eſt bonum aliquod creatum, ſed
à DEO, & ad DEum ordinatum, in quo
ſuam aſſequitur perfectionem.
Hinc quoties homo non moddò futuræ bea-
titudinis memor in ſpe gloriæ filiorum DEIC)
delectatur, & hac delectatione omnes delecta-
tiones infimas & ſenſuales contemnit, in
DEO, qui hujus gloriæ ſumma eſt, delecta-
tur; ſed etiam, ſi delectetur in mediis ad
hanc gloriam conducibilibus, ſeu proſpera
illa ſint, ſeu adverſa ſecundùm ſenſus; qua
ratione Apoſtolo in tribulationibus etiam glo-
PDP 4 ria-

() Rom. 5. x.

208 PARS II. CAPUTV. §. 1. DE CON.

riari (c) volupe fuit. Licèt enim ſenſibus
moleſta ſint hæc media, ſpiritui tamen dulcia
ſunt & accepta, eò ipsô, quòd ſciat eſſe me-
dia delectationem illam cœleſtem, quæ om-
nem ſenſum ſuperat, olim conſequendi.
Quamvis hæc delectatio ſpirits multò ſit ju-
cundior ſemper & ſublimior, quando iſta ſi-
mul cogitatio animum afficit; quam gratum
ſit DEO, ipfſius amore in hiſce delectari; qui
propriè charitatis actus eſt.
Interim non intellectuali tantùm, ſed eti-
am ſenſuali quadam, & innoxia quidem de-
lectatione in DEO ac Divinis delectari conceſ-
ſum eſt: quin perfectionis ſtudio quidquam
officiat, ut potius ad ſpiritualiter quoque in
DEO delectandum magno adjumento ſit. Ipfſi-
us Gertrudis noſtræ facto verbisque rem te-
ſtatam reddimus. Sanctiſſimæ huic Virgini
aliquando gravi morbo tentatæ ab aliquibus
conſultum fuit, ut tantisper, dum vis morbi
remitteret, ſolitæ contemplationi ſe ſubtra-
heret. Paruit illa, ùt erat humilis, & alieni
Potius quàâm ſui judicij tenax; hac tamen con-
ditione, ut dum aſſueto more ſpiritualiter de-
lectari in DEO non liceret, in exterioribus
quibusdam occupationibus ſenſualiter delecta-
ri fas eſſet. In hunc finem exornando imagi-
nes crucis Chriſti, & cum talibus quaſi luden-
do ab interiori ſtudio contemplationis ſe ab-
ſtrahebat quidem; nec minus tamen per ex-
teriorem imaginis Crucifixi repræſentationem
con-

—0
●

—

() Rom. z. 3.

„Ern, uD

00
tmm N Vurn
nritniin
tcpeied ur

ixentenſnn

Ausnencrumt

Dnins (Gnße

imoNs munn
Nelens Cdt e
0

40, Cunſim

li. Nll

„(linkoäle

„ mnonen unn
1 3 N.n
9 Mins ckmn

,lis palerine
9ors coonner
Olnſio ceeter
9Ce, Cve nrh
exteriorbus n
9N horinonnn

atnr d
—

„Mnrt ban
„Illcekdninn
,Enlaleni ceen

“ ſonci Donins

,las exioere
Nurm poler
ilte habere ie

0

1

h

———
=
= = E
S =
== S. 5
= 2— S=
=
—

hſetöletn t
Alir hie figii
0 Enur Dünidu
tiher, Cun tnoni
Cenpeunn e.
1 hunis, Kin
en,unene

1

Danelitnitt

Se
— =

A

TEMPTU TEMPOR. VOLUPTATIS. 209

continuam fovebat Sponſi ſui unicè dilecti me-
moriam. Dum igitur nocte quadam hac occu-
aretur folicitudine, qualiter Amori ſuo crucifi-
xo bellum de paleis pararet ſepulchrum, in quo
ipſum ſextâ feria jam imminente in Dominicæ
paſſionis memoriam reconderet: „Benignus
Dominus (qui potiùs intentionem reſpicit,
quàm opus amantis) tali occupationi ſè in-
„ gerens dixit ad eam: Delectare in Domi-
„ n0, chariſſima? & dabit tibi petitiones cor-
„ dis tui. In quibus verbis intellexit, quèòd
„ quando aliquis propter DEum quærit dele-
„ ctationem in rebus conſimilibus, tunc Do-
„ minus delectatur in corde ipfſius: ſicut ali-
„ quis pater familias delectatur in habilitate
„ luſoris convivarum ſuorum, cùm ipſe in
„ luſu ſuo delectatur. Et hæc eſt petitio cor-
„ dis, quæ datur homini ſic propter DEum
„ in exterioribus innocenter delectanti, quia
„ cor hominis naturaliter petit, id eſt, deſi-
„ derat, ut DEus delectetur in ipſo. Tunc
„ iſta dixit ?à Et quid amantiſſime DEus! ex
„ tali delectatione poteris habere, quæ magis
„ ſenſualitati deſervit, quàm ſpiritui? Re-
„ ſpondit Dominus: Sicut uſurarius avarus
„ invitus negligeret, ſi ſaltem unum denari-
„ um lucrari poſſet; ſic ego, qui delicias me-
„ as in te habere ſtatui, multò invitiàs per-
„ mitterem mihi unum cogitatum, ſive mo-
„ tum extremi digiti tui proper me factum
„ ſic perire, quòd ipſum non in ſummam

1

P 5 lau-

210 PARS II. CAPUTV. §. 1. DE CON-

„ laudem meam converterem ad æternam tu-
„ am ſalutem. „ ())
Cùm igitur tot occaſiones & media in
DEO ſe delectandi homini ſuppedant conti-
nuò; mirùm quòd extra DEum unquam cu-
piat delectari. Quæcunque homini, cujusvis
ſtatůs ſit ac conditionis, agenda ferendave
poſſunt occurrere, continua ſunt in DEO de.
lectandi materies, modò ea honeſta ſint, &
ad animæ vel corporis neceſſitatem, ſive uti-
liratem aliquid faciant. Nec tantùm gravioris
momenti actiones & negotia, in quibus vi-
res animæ vel corporis fatigantur, ſed ipſa e:
tiam recreatio & refocillatio virium recta ra-
tione regulata, & ad DEum quoquo modo re-
lata, in DEO delectandi occaſionem ſuppedi:
tat. Sive enim recogitet, hæc à DEO ſibi,
commoda provenire, ut recto illorum uſu vi-
res ipſi ſerviendi reparet; ſive bona hæc tem-

poralia, quibus ſenſibilis aliqua delectatio,

conjungitur, eſſe tenuiſſimam quamdam um-
bram illius delectationis immentæ, quam E-
lectis ſuis præparavit DEus; ſive alia quavis
mentis reflexione actiones ſuas ad- Deum re-
ferat, in ipſo DEO delectari, & hac delecta-
tione Divina delectationem ſenſibilem quo-
dammodo abſorbere poterit,

Quanquam tunc ſemper melior puriôrque

in DEO delectandi materia ſit, ſi res, vel a-
ctio, quam propter DEum, ſive cum relatio-

ne ad DEum, ſuſcipimus vel ſuſtinemus, cum

44) §S. Gert. J. 3 C, 54

4
U, he, gictſe
e

AA

lin Cakeu

homnice 8
ſerio Diycona
lml. Cune⸗

cent, nanmn
fehem, wn
linnſe lol
Meſker Cedocenn.
inn, d nus⸗
m, d pin l
Nliien Nuf
in nillir
Etrecekchnan⸗
inelgenenn
Mhelee Nr: 4
ben ſint,
alio on 1

Drrbertinen i
n Meriminen
4 npti in gl
Nn kninmn k
ellno num kecen
Ningogonoct
aiaen inpe
enn heet 000
Uunn dommun
reeebonheren.
is inn

4
V

TEMPTU TEMPOR. VOLUPTATIS. 211

difficultate aliqua & labore ſociata ſit, minũs-
que habeat de delectatione ſenſuali: Unde,
(ut Chriſti ad Gertrudem verba ſonant càm
in talibus didicerit homo ſe ſuperare, aſßuelcit
in DEO delectari; & quantò graviori labore
boc perfecerit, tantò fructuoſiüus in DEO in-
cipit delectari. (e)

§. 2.

De delectatione carnali.

OMuium dele ctationum ſenſualium uti nulla
homine indignior, ſic nulla amori ac de-
ſiderio Divinorum nocentior, delectatione
carnali. Quàm denſas offundit rationi tene-
bras, ne, quod verè bonum eſt & honeſtum,
pervideat; tam gravi ſimul pondere deprimx
affectum, ne ad cœleſtium amorem ac deſide-
rium ſe ſuſtollat, & in DEO ac Divihis ve-
raciter delectetur. Quemadmodum enim a-
nima, quò magis ab hac delectatione eſt alie-
na, eò aptior eſt ad ſapidam Divinorum co-
nitionem: Beati mundo corde, quoniam ipfi
OPum videbunt; (YV) ſic viciſſim quò miqus
ab hac delectatione ſe continet, eò fit inepti-
or ad intelligendum ea, quæ naturam quoquo
modo excedint ł Animalis homo non percipit
a, guæ ſunt ſpiritüs DEI. (g))) Usque adeò

hæc delectatio non mode fidei, ſed & ratio-

IS

(e S Gcrt. h 3 c. 30. §. 25. (FJF) Math. 5. 8,
(E) I. Cor. 2. 14.

„

212 PARSII. CAPUT V. §. 2. DECON.

nis lumini eſt inimica, ut utramque ſi non ex-
tinguat penitus, ſic tamen debilitet, & obfu-
ſcet, ut huic voluptati impensè deditus pa-
rùm diſtet à bruto, & creaturæ rationalis
dignitatem ægréè ſuſtineat.
Inde eſt, quod nulla unquam occaſione,
prætextu vel titulo impudicam è& ſuo vel alie-
no corpore, extra conjugium, voluptatem
capere liceat; cujus ſola ſanctitas, & propa-
gandæ prolis neceſſitas defectum & inordina-
tionem, qui hic intervenit, cohoneſtare,; &
compenſare ſufficit. Ut adeoque nec ipfis
conjugibus liberum ſit, voluptati huic plùs
indulgere, quàm fini matrimonij congruat.
Quamvis, ut re7ctè Saleſius, à voluptate car-
nali abſtinere omnino, faciliùs ſit, quàm de-

bitum in illa modum ac menſuram nunquam

excedere.
Quanquam igitur aliis omnibus hæc vo-
luptas omni jure ſit illicita, & eatenus prohi-

bita, ut ne quidem cogitatio ipfſius deliberata,

ſine juſta & rationabili cauſa culpâ vacet, aut
ſaltem periculo; ipſius autem deſiderium e-
amdem, quam ipſe actus, malitiam contra-
hat: nihilominus hæc delectatio nulli ætati
parcit, aut ſexui; ut non primis illiciis, ceu
initiis tentet animum, & leves quasdam ſcin-
tillas cordi injiciat; ubi quamprimum igni
apta ſuppetit materia, in apertam denique
flammam erumpant. Etiam innocentes illæ

animulæ, quibus per ætatem nihil adhuc con-

ſtat de ſexú⅛s diſcrimine, hanc nonnunquam

EX-

6Cumne epl!

Aloce, un
1elentes. Clt
ſecliresun m
Uunnr hebiue
es Ac mN
Etfüum, neim
xienlo Lentnton
boc nlen
Cdilis eienen
Cnmedegunteu
Gre cogunm
Mnere nonfn
Chuninkammgn
Aune, Cl ei
Krnor loginn

(d minn
Uunna clogru,
Udſies, A Min

Uücpereneepene
n nilg nnir.
ncenum he

Muugin in

nen,, oobreine
l dg N
11, Gipen luen
mumni ann
iſoluree
Ulgſo dun
Nluun moun

ionnbale e
Kermanmr

Noh
I

1

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. ar3

experiuntur carnis tyrannidem „ & coguntur
ſentire, quod neſciunt. Certè juvenis ille,
quem pater vix ablactatum ſecum Monaſterio
intulit, & nullius unquam fœminæ notitiam
habuit; earum tamen imaginibus ſtimulabatur
etiam dormiens. Et cùm aliquando ex ere-
mo Scythica cum patre ſuo Æάgyptum ver-
sàs tenderet, fœminis quibusdam eminuùs vi-
ſis clamare cœpit: En! pater mi, hi ſunt bel-
li illi ſocij, qui in ſomnis ſe mihi toties ſiſtunt
præſentes. Cui pater: Ne attendas, fili! iſti
ſæculares ſunt monachi, & diverſo à noſtro
utuntur habitu, cæterà nobis per omnia ſimi-
les. Ac mox viam relegens ad cellam redu-
xit filum, ne innocentem ulteriori exponeret
periculo tentationis. .
Si hoc in ligno viridi, in arido quid fiet?
Quid illis eveniet, qui tot inter libidinis in-
centiva degunt quotidie, & illa videre & au-
dire coguntur identidem, quibus ignis latens
ſub cinere non foveri tantùm, ſed etiam ex-
citari in flammas neceſſe eſt: in illa præſertim
ætate, qua juvenilis ardor maximè viget, &
fervor ſanguinis nutrit in lumbis ſcabiem.
Quid mirùúm, ſi inter tot noxias libertates,
incauta colloquia, geſtus leviores, aſpectus
moroſos, & hilaritudines continuas, blandô
intus operante venenô, incauta juventus dam-
num priùs ſentiat, quàm periculum, ac in
illo lutro demum hæreat captiva, quo totus
ferè mundus inficitur? Rara nempe avis eſt

juvenis, qui non aliquid pennarum ad hunc

VI-

214 PARS II. CAPUTV. §. 2. DE CON-

viſcum relinquat. Et ſi voluptatum promul-
ſide quapiam illectus, vel minimo libidinis
auctoramento ipſum initiari contingat; dein-
ceps veluti guſtatâ loté inſaniet, ac ſi tota
damnatæ voluptatis menſa unacum mappaipſi

devoranda eſſet. Quéê fit, ut etfſi poſteà ad
meliorem ſe frugem recipere cogitet, ac eti-
am aliquamdiu fortaſſis carni ſuæ vim inferat,
& nolentem etiam intra honeſti limites ſe con-
tinere compellat; accedentibus tamen annis,
oblatãque occaſione vulnus jam prope perlſa-
natum recrudeſcat, & denuo trahat ſaniem
multis poſteà lachrymis non ſat eluendam.
Cave! innocens anima, cave à primo
peccato; ac velut à facie colubri fuge, quick-
quid voluptati carnali parat ingreſſum. Idem
aliàs tibi, qui pyrauſtæ, erit interitus; cui
flamma, quam tam dulcem putat, quàm pub-
chram, pennas adurit, priusquam reétè ſe
attigiſſe exiſtimat. Virgines certè, ut ſcribit
Hieronymus, hac cumprimis tentatione vio-
lenter exagitat cacodæmon, ut hujusce vo-
luptatis vel ſemel tantùm faciant periculum,
eamque infinitò ſuaviorem, quam revera ſit,
ipſis depingit. Experiri nempe, & perire
unum idemque ſunt. Quem ſemel afflavit
hæc peſtis, vix unquam ex integro convale-
ſcit; quin aliquas ſemper morbi reliquias cir-
cumferat, quas non niſi ſingulari DEl gra-
tia, ac geminato labore valeat radicitùs ex-
Tripare.
Felix ille, ac millies beatus, qui maturè
6

6oehirs e
irſt oen,
Aaemeum!
van colddr⸗
Cefe.)
V

D mdnn

n Crice
la:N n

1

= = E=

ut cumn ont
Hurs tres nchn
nis contentr
Omhunſoekl
9ſleck omnin
9Writuun,
„ Mlenco teche
„Welnt. Kg
„fariineſtonmn
le ſilcscen
lock unm
llin ſiſheche
pnmunr om
Pknutonis ger
in ln
n chc gnu
a rbelare

Eſn en
Eeno nultr iue
N Wlebenden

kaliniſge git
Urriylim een
den mins; al
Lenpun Cunu

uguin N

TEMPTU TEMPOR. VOLUPTATIS. 215

mundo raptus eſt, & ignoratâ potiùs quam
deſpecta hac voluptate à primis ſtatim aanis
in DEO ac Divinis delectari didicit; eamque
jniit vitæ rationem, qua theſaurum in va-
ſe fictili contentum in tuto poneret, ut ani-
mam cum corpore virginem caſtam exhile-

yet Cbriſto. ()

§ 3.
De mediis conſervandæ caſtitatis.

Gbonſa Chriſti Gertrudis illa Evangelij ver-
9 ba: In domo Patris mei manſiones multæ
ſunt ſecum quondam expendens, in ſpiritu e
levata tres vidit in cœlo ordines beatorum ca-
ſtitatis conſervatæ prœmio inſignes: „Pri-
„ ma manſio eſt illorum, qui cum Apoſtolis
„ ſuſpecta omnia fugiunt, & non ſuſpecta
„ admittunt: & ſi quid inter hec mentem
„ pulſando tentaverit, viriliter certando de-
„ vincunt. Si quando veròè ex humana
„ fragilitate ſuccumbunt, hoc dignis pœniten-
„ tiæ fructibus delent. Secunda aäutem man-
„ ſio eſt illorum, qui tam in non ſuſpectis,
„ quàm ſuſpectis cautiùs agentes, omnino e-
„ longantur ab omni, quod poſſet eſſe alicu-
„ jus tentationis occaſio. Caſtigant carnem
„ ſuam, & in ſervitutem redigunt, in tan-
„ tum, quòd quaſi impoſſibile ſit illi contra
„ ſpiritum rebellare. De quorum numero
„ Vide-

(⁵) 2. Cor, II. 2.

216 PARS II. CAPUTV. §. 3. DE CON. Orunme

„ videtur eſſe S. Joannes Baptiſta, & cæteri

1
aggel
„ ſpirituales viri. Tertia verd manſio eſt il⸗ O nem gln
„ lorum, qui præventi à Domino in benedi- in eei pum
„ Ctionibus dulcedinis, omne malum quaſi rmmigtöf
+ „ 4 . — . 3M .
„ naturaliter abhorrent; & tamen inter di- nmndn,

„ vVerſitates accidentium quandoque cum ma- runr golre

„ lis, quandoque cum bonis converſantur pro rmnenen ls
„ diverſitate cauſarum; ſemper tamen im- e por Ee
„ mutabili propoſito malum deteſtantes, & tereienuc
„ bono adhærentes; ſicque tam ſe, quàm jſinmbem
„ alios ſtudent immaculatos cuſtodire. Ta- emchaten
„ les homines ex humano affec7ctu, qui eis e R
„ non deeſt, miro modo lucrum reportant: cimcschc
„ dum etiam pium erga alios affectum per- niiignnt,
„ timeſcentes humiliantur, & inde diligenti- eniiſch
„ us ad ſui cuſtodiam animantur. Et inter i- e nncem
„ ſtos Beatus Joannes Evangeliſta obtinet W
„ privilegium victoriæ principalis. „(²) u kead ſrn
Miraris forſitan hanc diſtinctionem gradu- in R
um caſtitatis, illumque, qui difficultauis vi- unn n n⸗
detur habere minimum, eminere cæteris vix e Ncül
credes; cùm liquidæ veritatis ſit, virtutem Ubrnlmnn
impugnatam majoris eſſe meriti virtute in pa- n mn
ce conſervatàâ, ut ipſimet Gertrudi vice alte- 1 . nnnun
ra oſtenſum eſt, dum Joannem Baptiſtam qua- H

ſi ſedentem in ſolio ſupra mare longè eleva- Wn ner ſt
to; Evangeliſtam verò ſtantem in medio ca- in Eſtalep,
mini horribiliter ſuccenſi conſpexit, ſimùlque d, Mord
hanc à Domino vocem audivit: Quid magis Teſirckunn⸗
videtur tibi laudabile, quòôd Evangelitta non ar- ummtin nce
det, ſive quòd Baptiſta non comburitur? (O elnſnrerhe

4 3
I en ne
Qui ld.

—

(²⁴) S. Gert. l. 4. c. 4. (.) Loc. cit.

Cimen ine

R

aeannn

U

mn

nmm ffith i
dh tenn kunn
Ais fichn
Mn Ginelen
IWImmur Lriner

8 laneike Ohre

Annornye,⸗

e Afelin ⸗

.
.

TEMPTUTEMPOR. vOLUPTATIS. 217

Qui Joannem Evangeliſtam à nuptiis à Chri-
ſto avocatum credunt, haud difficulter ter-
tio huic gradui primatum concedent: hoc
interim auget diffcultatem, quòd tertium i-
ſtum gradum, eo ipſo quod ſummus ſit,
maximæ quoque difficultatis eſſe oporteat;
cùm tamen ex dictis Gertrudis cum minima
naturæ, utpote benedictiontbus dulcedinis præ-
ventæ reſiſtentia conjunctus eſſe videatur: ni-
ſi velimus dicere, illis, qui minimam in con-
ſervanda caſtitate patiuntur difficultatem, ob
occulta pericula, maximâ diligentiâ, ſuique cu-
ſtodià opus eſſe: quod quàm ſit veriſſimum,
mox videbimus.
Tergemini gradus caſtitatis exempla à Ger-
trude adducta triplicis conditionis perſonas
DEO ſacras, quibus propria ſua voluntate
ſervandæ caſtitatis neceſſitas eſt indicta, ad o-
culum nobis demonſtrant. Apoſtolos æmu-
lantur Presbyteri ſæculares, Baptiſtam Reli-
gioſi intra ſepta monaſterii, Evangeliſtam Re-
ligioſi externis officiis, vel curæ animarum de-
ſtinati. Horum nullus citra difficultatem, ac
diligentem ſui cuſtodiam, caſtitatem ſuo ſtatui
debitam ſervat illibaram; & ubi minor ſæpe
videtur difficultas, ed magis cauto opus eſt.
Et verò, ut ordiamur à primis, quis non
videat, quot & quantis periculis virturem hanc
quàm pretioſam tam delicatam perdendi, vel
lædendi ſaltem ſint expoſiti; qui ſeœculares ian-
ter tam diſparis conditionis & ſexũs verſan-
tur continuò, variâsque occaſiones vi ofheij

ient. Sanct. Comp. is⸗

218 PARS II. CAPUTV. §. 3. DE CON-

tenentur admittere, vel etiam adire, in qui-
bus ad peccandum nihil deeſſet, niſi mala vo-
luntas. Tametſi enim animarum Curatores,
quod dicebat S. Saleſius, caſtitatem ſuam
Charitatis tutelæ atque fidei tutò committant:
eadem tamen Charitas, ut huic theſauro con-
tra tot hoſtes defendendo par ſit, non vul-
Jarii fortitudinis atque conſtantiæ ſit oportet,

illa Charitate, qua pollent alij extra peri-

cula conſtituti, longè ſuperior; nempe Che-
rubinis illis in arcæ ſummitate poſitis per om-
nia ſimilis, qui ſolido ex auro fuſi, in itineri-
bus ad quemvis impulſum haud facilè vitium
capere poterant; dum econtra illa Cherubi-
norum ſimulacra, quæ in grandiori forma
templi parieti affixa hærebant ſemper, aureis
duntaxat laminis obducta erant, cæteraà lignea.
Solida, inquam, & ex auro puro conſtans,
nullique tentationi cedens charitas ſit, neceſſe
eſt, cui caſtitas periculis tam diverſis expoſi-
ta concreditur: nec illa ſufficit, quæ huic the-
ſauro intra monaſterij ſepta cuſtodiendo ſuff
ceret. Quare ad id potiſſimùm Curatori ani-
marum connitendum, ut præ aliis virtutibus
verum DEl proximique amorem ferventem
ſemper in ſe nutriat, ſuisque exercitiis quoti-
dianis, velut identidem affuſo oleo, magis in-
flamare ſatagat: vi cujus ad omnia, quæ mu-
peris ſunt, peragenda actualiter moveatur;
ſicque DEO cooperando ad animarum ſalu-
tem, in hujus operis omnium Divinorum
diviniſſimi exercitio experiri mereatur ſince-
riſſi-

.

llret els ll

61need Gln
iis on igene
Crſto wommm

.
e.

Ciaun D

vorsoene n
CoCehlenkenn

lile, 4 Al

Nk

—

unen Ds
Mien
np, eonun en
linn alln et

4

inen

urpolnegre
Gek uno Nie
Clun kard kcis ir
ecvonn i Cen
2 ndon ſnn

5

Amhmn enper, Mr

Hd un Aupnnten;
uchnisln de⸗
Btm Seise
Eit Ceetirte
enkohetd
ctlimumnmmg

. .

contemnendo vincet.
Anbckeni igne

TEMPTU TEMPOR. vVOLUPTATIS. 219

riſſimam illam ſpiritús voluptatem, quæ vo-
luptates infimas & carnales omnino inſipidas
reddit & exoſas.
Si itaque cum ejusmodi perſonis agendum,
unde aliqua ſibi tentatio creari poſſet, brevi
ſaltem aſpiratione elevatà ad DEum mente
imploret ejus auxilium, ac deinceps creatu-

ras aſpiciat quaſi inter brachia Salvatoris in

ipſius ſinu jacentes, ſibique pro cura ab ipſo
Chriſto commendatas. Fieri vix poterit, ut
animam DEO tam charam aliò, quàm puri
amoris oculéô aſpiciat; aut reverentiæ Chri-
ſto debitæ ullatenus obliviſcatur. Hac cogi-
tatione, & actuali DEl amore obarmatus
omnia tela ignea inimici aut non ſentiet, aut
Quòd ſi gravior, &
quaſi ex inſidiis ſubitanea ingruat tentatio,
eo, quo de tentationibus diximus, modo ſe
gerat; cumprimis autem vivam in DEl adju-
torio fiduciam in ſe ſuſcitet, ac humiliter &
amorosè ipſi dicat: Tuus ſum ego, ſalvum me
Joc! (2.) certè non deſeret ſin amore peri-
clitantem DEus.
Nunc ad alteram manſionem gradum fa-
cimus, eorum nempe, qui extra teli jactum,
& intra caſtra Relhigionis degunt ſecuri. Et
quid his timendum? Omnino elongantur (ut
Gertrudiana phraſi utar) ab omni, gquod poſ-
ſet alicujus tentationis eſſe occafio: caſtigant
carnem ſuam, & in ſervitutem redigunt, gqubd
guaſi impoſſibile ſit illi, contra ſpiritum rebella-
Q. 2 76.

() Pſ. 18. 94.

220 PARS II. CAPUTV. 5§. 3. DE CON.

re. Si ſic in cœnobis vivendum, & carnis
mortiſicationi eo rigore inſudandum, ut quaſi
impoſſibile ſit, carnem rebellare ſpiritui, quid
agimus Religioſi? tot Monachos & Eremi-
tas rigidiſſimà abſtinentiã in multos annos ſe
macerantes, ac labore continuo ſemet excru-
ciantes, carnaliter ſæpe, & quidem acerrimè
tentatos legimus: & carni noſtræ quaſi im-
Poſſibile reddi debeat, rebellare ſpiritui? Sed
macte animo eſto, mi Religioſe! non iſta ver-
borum Gertrudis mens eſt, Religioſos uni-
verſim ad eum rigorem obligare, ut caro ſe
ultrà contra ſpiritum movere nequeat. Hoc
perfectorum tantùm, & ut ipfa loquitur,
ſpiritualium virorum opus eſt, qui paſſioni-
bus plenè jam devictis, non tam corpore,
quam ſpiritu vivunt, & cum Apoſtolo dicere
oſſunt: LVivo ego jam non ego, vivit verò in
me Chriſtus. (m) Iſthæc merces eſt victoriæ
toties de carne reportatæ. Si nulla præceſ-
ſiſſet pugna, nulla quoque foret victoria. Si
ſtrenuè pugnando imitaberis, quandoque e-
tiam ipſorum felicitatis conſors eſſe poteris.
Interim ſi volupe tibi eſt, quantocitius hac
frui mentis malacia, quam nulla queat turba-
re carnis rebellio: & tu eſto, quod diceris:
Homo vers ſpiritualis; & eandem mox ſenti-
es carnis ſubjectionem atque debilitatem, ut
ultrà ſpiritui tam grande negotium non faceſ-
ſat, quod levi manu non ſtatim queas compo-
nere. Bene! inquis, ſi res iſta factu eſlertain

—

m) Galat, 2. 20.

giletergol
,alceerieitan
te kot. I
6podom, mun
6s: güdienn
Girwndadins
Poinmmnls hüf
Grtotis E
Süinelbosuel
Clicn ciid omnd
Cieler & horwe
Uittthi vrtin
eneliun, ert
Neoperodun

4

0pmlonnnoeenp

CCgniicnen
uhulnen: ten
1 ellm kerrene
penim, gin
Ar enin Ne
Gimumm, At

Nh An heceli

N .
Nin Lerezion,

Pen honn
Inen

Müm

=

. D.,. .
Pnnctlenr, Ian
Mnne eglet
n A i han

1 dplstt, i al

.

ſi
1s, n un anpore
Kan kotol cien

n ton eh, Aut en11

h
Eitbeis nnihle
us laelepten
Geihichguumin

TEMPTUTEMPOR. VOLUPTATIS. 221

facilis, quàm dictu eſt. Velle mihi adjacer;
erficere autem non invenio. Agedum! ſi
ſeria tibi eſt voluntas, brevi, DEO juvante,
eſſe poteris, quod te fieri poſſe diffidis. An
non à voluntate tua unicè dependet, ut ames,
quod libet? ergo ſi libet, id potes amare, &
in eo delectari etiam, quod hominem ſpiritua-
lem te faciat. Si terram diligis, terrenus es;
ſi mundum, mundanus es; ſi carnem, carna-
lis es: quidni etiam, ſi cœleſtia, ſi divina, ſi
ſpiritualia diligis, homo ccœleſtis, divinus ac
ſpiritualis ſis? Guſtaté nempe ſpiritu, ait
Gregorius, deſipit omnis caro. O! ſi in
ſpiritualibus ac Divinis delectari aſſueſceres,
quàm citò omnis delec7tatio carnalis faſtidio
tibi eſſet & horrori. Delectare in Domino, &
dabit tibi petitiones cordis tui: quod ſupremum
AN remedium, cuſtodiämque pro caſtitate, gquis
neſciat? (n) Z
Nec operoſum tibi fuerit taliter delectari,
quando tota occupatio tua talis eſt, ut ad DEl
cognitionem & amorem te quaſi continuò
manuducat: ut ferme facilius tibi videri poſ-
ſit, rerum terrenarum ac inutilium, aut tui
ipſius etiam, quàm DEl ac Divinorum oblivi-
ſci. Aut enim Religionis exercitiis, aut ſtu-
diis litterarum, aut labori manuum, aut utili
negotio, aut neceſſariæ corporis refectioni,
