nutiles, & DEO paràùm accepti, & aliis mul.
tum oneroſit. Sapientum conſilia audiende Junt:
Nonꝝ

uilid
donntt
aiim
Olo inommmn
Uunce krie
iir, uen
echni l
ur Allihi
lenl gok
Tsiignr,6
elloninn
Ndn koehunur.
Cnptnszin
enninns Ngr
Prorms Kien
ern humir.
ftam inepr
1 Khoret,
Gklloner zro
Ar Crſk
itdd il

D. ll

bek Cowelrbelcdene

un Auſeint n

Wiabaain
wuun Annlirn
eelere, tl
Zartlle, gublt
dCrigtlen
tdlipen Ne⸗
Orn olni en
en ente, in ſl
n enocihnnbi⸗
ardun annbose
lyrhenin.
Uuni Kini
maͤm,un ol
G hemn

= =
=

—1a
Cene ien

5

DE MORTIFICATIONE. 75

Mon enim carnis, Oëd peccati mortem volo. (£)

Ita planè, vitia mortificanda ſunt, non cor-
puſculum opprimendum, corporis & animæ
vires ad ſervitium Divinum neceſſariæ ſunt.
Cordis munditia, humilitas, & charitas ,
propriæque voluntatis abnegatio DEO ac-

ceptiora ſunt, quàm violenta & cruenta ejus-

modi Sacrificia. Ea crux & afflictio, quam
DEus ipſemet homini imponit, geſtatur mul-
tò utiliüis & ſecuriùs, quàm ea, quam fſibi-
met homo ſeligit & injungit, eſto hæc illâ
longè ſit gravior. Nec attendendum, ex
quo ligno aut materia fabricata ſit crux: quò
namque hæc vilior, eò plerumque crux pre-
tioſior, quia crucis nomen magis meretur.
Sive ergo à DEO, ſive à creatura crux in-
gruat, æ&quali facie ſuſcipienda eſt.
Heu! quot ſeipſos miſerè decipiunt, &
gratis affligunt, dum in ſeipſis caſtigandis ſe-
veri ſunt & immites; & ſi ab alis vel mini-
mùm laceſſuntur, nullus querelarum finis,
cumprimis ſi punctum honoris tangatur vel
eminus. Hi profectò mortificationis finem
ignorare videntur, qui alius non eſt, quàm
vera humilitas, & propriæ voluntatis in Di-
vinam integra reſignatio. Unde unde veniat
afflictio, DEl voluntate immittitur. Huic er-

go repugnat, qui alia pati non vult, quàm

quæ ſuomet arbitrio ſibi ferenda determinat.
Aliter Chriſtus Gertrudem ſuam docuit, dum
inter alia ad illam: Ie infinitum, inquit, ac-
G 2 ce-

E) Bloſ. Monil. ſpir. c. 3.

76 PARS I. CAPUT V.

ceptius mihi eſt, dum quis in innrmitate ſua poſt
conſumptas per vigiliam vires, defectum illum
(carentiam ſomni intelligit) bumiliter ſuſti-
nendo mibi offert, qudin dum aliguis corpore
ſanus, qui bene vigilare poteſt, tota nocte in o-
ratione pervigilat: (5) quod de quacunque
alia affliétione fortuitò oblata tibi dictum puta.

CAPUT V.
DE
TE N T2 TONIPUS.

IUi! accedens ad ſervitutem DEl, Ka in ti-
more, & præpara animam tuam ad tenta-
tionem, (a) Spiritůùs Sancti monitum eſt.
Quanquam enim mortificatione continua ho-
ſtium noſtrorum vires multùm accidantur,
& diabolo tentatori maximus obſtruatur adi-
tus: ex quo tamen in concupiſcentia nati ſu-
mus, fomes ille peccati, ceu ignis latens ſub
cinere, nunquam, dum vivimus, ſic extingui-
tur, ut non accepta occaſione, tanquam aptàò
materiâ, in flammas denuo erumpat; quas
etiam ciniflo infernalis ſuis inſtigationibus, &
malignis ſuſurriis egregiè juvat & accendit,
quamprimum nempe ſcintillam inde emicare,
aut fumum ſaltem videt aſcendere, volo di-
ceré: quamprimum levi aliqua culpa ſeu ne-
gligentia, aut imperfectione aliqua volunta-
ria,

(²) S. Gert. I. 3. c. 12. () Eccli z. I.

ncN
nie Mlbnm
eit
pruen Non
SoeN W
doe cl

fultbiet
Proent
Uinnbnien
Nknn
KCnempan
AKinpetkt
m Cnrt
A1d
Toic nrne
Uins emmt.
Ns e ken
fopniſbia
yenie 1
Inunnr, e
Elnrione
Kihnn lunn
Chtxiſenm
n en
tnnnn orn

Uuttpnilen

DE TENTATIONIBUS. 77

ria, quaſi ſigno dato, tentandi copiam ho-
mn ſti facimus. Et hæc interna & ordinaria
tentationum noſtrarum origo eſt.
n Quandoque autem DEl permiſſu absque
um noſtra culpa tentatio vel à dœmone, vel ab
m homine ſubinde dœmone magis periculoſo
ilem provenit, ex qua ſi tentatio quoque interna,
nimirum paſſionum commotio, & mentis tur-
T batio ex aliqua noſtra negligentia ſuboritur,
N vix ſine culpa ſaltem leviori tranſit, niſi fortè
interna hæc ſpirituum commotio ex vehemen-
NLr tia ſubitæ tentationis, absque culpa hominis,
proveniat, quatenus nempe in motu primò
. primo omnem rationis uſum antevertit.
miun , Quod ſi ejusmodi tentatio externa nullam
mmntAd animi turbationem, ac tentationem internam
W mu poſt ſe trahat, ſed præ foribus ſtatim repulſa
WüimII & contempta viribus careat, ommi penitus cul-
Smin uiI pa & imperfectione vacat; qualis fuit ea tenta-
mums lkumt tio, qua Chriſtus Dominus in deſerto ten-
Lommplmdm tatus eſt à diabolo, & qualiter viri he-
i eniansen roici in virtute & gratia jam firmati ſæ-
piùs tentantur. Has inter tentationes om-
nes ill?æ ſemper ſunt periculoſiores, quas
d eu Pproprid ſibi culpâ quis accerſit, & in pœnam
Emme negligentiæ, aut alicujus ſuperbiæ à DEO per-
mittuntur; attamen in bonum hominis, ut
hac tentatione veluti monitus & excitatus de-
e fectum illum agnoſcat, & emendet. Quod
uan Chriſtus ipſemet S. Gertrudi pro perſona qua-
un dam tentata oranti faſſus eſt: Ego inquit,
tentationem illam immiſi, & permitto ei adbhoc,

C 3 uAt

„9 PARS I. CAPUT V.

ut ſaltem defectum ſuum recognoſeens & dor
Iens, dolendoque devincere ſtudens, nec præva-
lens, humilietur; & per hoc alij ejus defectus,
quos non recognoſeit, coram oculis meis ex par-
te dJeleantur: ſiecut contingere ſolet bominibus,
ui dum unam maculam evidentiorem in mani-
Se eis confiderant, manus totas abluunt; ſic-
que & ab aliis ſordibus mundantur, quas ne-
qunguam abluiſſent, per illam evidentiorem
compulſi non fuiſſent. Cl.)
Quocunque interim modo tentatio fiat,
nunquam defpondendus eſt animus: quia be-
nigniſſimus DEus nunquam nos tentari fſinit
ſupra quàm poſſumus, ſed ſi ipſi nos non de-
ſerimus, faciet cum tentatione proventum, quio,
ut S. Gertrudis loquitur, quandocunque ad
exercitium noſtri profettus concedit tentan-
di poteſtatem, ſi nos viderit fidenier ſuo adjiu-
torio innitentes, ipſe litem contra nos poſitam.
ſuam facit» in tantum, ut ex copioſilſima li-
beralitate ſibi ſervans pugnam, nobis tribuat
victoriam; ſi tamen bonæ voluntatis fervori in
baæreamus. () ka ſanè, dum pro ſalute no-
ſtra pugnamus, DEl caufam agimus; nec
milites ſuos deſerit DEus. Er quis ſibi non
honori ducat, pro DEO, & cum DEO pu-
gnare contra ſuos noſtrôsque hoſtes? Sit
ergo

—

(5⁵) S. Gert. l. 3. c. 77.
() S. Gert. l. 2. c. II.

xr eugon

(bnc

C 4
Grminoke
Chre ) ro⸗
Eigete
1 Lhypon
Ietenigt
Cebrkcen
Iinenge⸗
Grn!
Subeſoln

ilam ett
n kencivnn
opnun
Eelim
Cücſencene
n ſe Go⸗

ufkutar,

Sy ilm nie

n nach ennie
Wekenimdg: i

ren wos teneni
li sr
Cweptofennunt
umnhume
umuit tn

H
nr Nluttti erun
Heun No ll
Qthun Minng;
s lült
110, An M

Colrennels

—

DE TENTATIONIBUS. 79

§. 1I.

De tentatione Senſualitatis.

Ommunis hominum querela eſt, dum pec-
cant, ſe à malo dœmone tentatos in pec-
catum incidiſſe, cùm tamen ſeipſos potius in-
cuſare, propriamꝗque ſuam voluntatem ream
peragere oporteret. Hinc celebris ille Aſce-
ta Egyptius, Paſtor nomine, fratri cuidam con-
querenti; quòd diabolicis tentationibus tantope-
re exagitaretur, admiranti ſimilis repoſuit: A-
deône te deæmones impugnant? maligni hi ſpi-
ritus nobis nec minimùm moleſti ſunt, quam-
diu voluntati propriæ obſequimur: perver-
ſa noſtra voluntas diabolus eſt, qui nos ve-
xat, & ad parendum ipſius Snpichtaribus im-

pPellit. Vis ſcire, quibuscum diaboli pugnent?

cum Moyſe nempe, eique fimilibus viris in
virtute jam perfectis. Ita planè infeſtiſſimus
animæ hoſtis eſt ſenſualitas, ſive inferior bru-
talis appetitus, qui intra nos latet, multò no-
bis infeſtior, quam integra legio deæmonum.
Cùm etenim ratio, ſive appetitus rationa-
lis medius ſit inter DEl voluntatem, quæ ſu-
pra illam eſt, & ſenſualitatem, ſeu appeti-
tum ſenſicivum, qui infra eſt, gravis & an-
ceps nonnunquam oritur pugna, dum utra-
que ipſum ad'ſe conatur pertrahere; ille qui-
dem oſtendendo, quod juſtum Deéôque gra-
tum, iſte quod delectabile, & naturæ per
Peccatum corruptæ acceptum eſt.
G 4 Et

809 PARS I, CAPUT V. §. 1.

Et verò hæc pugna viris heroicis & per⸗
fectis, itemque impensè improbis ac ſcelera-
tis non multum faceſſit negotij. Iſti namque
ſenſualitati delectanti, illi DEO jubenti actu-
tum obediunt, nec attendunt, quid velit ca-
ro, aut non velit; quemadmodum illi volun-
tatis Divinæ, ac ſi non intelligerent, nullam du-
cunt rationem. Illos duntaxat hæc pugna fa-
tigat, qui peccatis, & peçcandi occaſionibus
valere juſſis ad meliorem frugem ſe recipi-
unt, malisque habitibus ex præteritæ vitæ li-
centia contractis bellum indicere decreverunt.
Iſtis ergo in hac arena graves quandoque lu-
ctæ exantlandæ ſunt; qui niſi quamcunque
moleſtiam ac amaritiem ob relictas voluptates
oriri ſolitam generoſo auſu devorare reſolutiſ-
ſimi ſint, ad extremas ſæœæpe anguſtias redi-
guntur non ſine pericçulo in antiquam fyl-
vam redeundi. Ideò namque tot animæ in
tentationibus ſiccumbunt, quèd breviſſimum
illum dolorem, qui reſiſtendo ſenſualitati ſube-
undus fuerat, quemque ùt nimis arduum ac
difficilem ſibi imaginantur, tolerare renuant,

aut ſaltem non ea; qua par eſt, animi forti-

tudine ac patientia ferre nôrint.
Tu ergo quamprimum ſenſualitas inſur-
git, invocatòô breviter Divino auxilio, freno
rationis aliqua fidei veritate animatæ fortiter
reprime rebellem; & ſi denuo ſe erigat, for-
tiùs ſemper, majorique ſpiritůs fervore com-
peſce: imdò ſi jam non nihil reprefſſa ſenſua-
litas primam videatur pofſuiſſe ferociam, ne

Cre-

Volene,ld
Neſs lehnd
mhoeid
elis 1d
e n Vn
leloln
10s Kerane,
ele kan
imt hlin
Cuumchmn
Uiknmen

Alen ien
Cunyalcun
Uadinen yr
Denidan n
Woobmen
Unnelanron
gul, nmn
Peccnorunn
kre hee⸗ Al
unnn Ai
1r
tr geecn
Innin ilf
Gn glege
menr. L

Eunzuüin

A AEtrle

dſeeze geetefen

1anſts une
noönid ſolge
Ullceforare tel
Ene unllis rel
n en
une Ine i
n CNheflinun
mokenle

Emlobenluleniſ
e uns udlam!
I, Werne nun
umn E umin

era or
IIE Wi.

emdl ttnt
”

Cl
o
fur Nl ſloan
„1 . .

UI

Ndn

DE TENTATIONIBUS. 81

credito, jam ſopitam, minus plenè devictam;
ſed ipſemet de novo excita carnali tentatio-
ne excepta, de qua ſuo loco) tibique ipſi de-
nuo hoſtem ſiſte, ac majori ſemper impetu
proſterne, ſicque debilita & contunde, ut de-
inceps ne mutire quidem præſumat. Res e-
xemplo evadet clarior.
Læſus ab altero gravibus impatientiæ, i-
ræ&, aut vindictæ ſtimulis agitaris: quid? in-
fit ſenſualitas, hæc ille mihi impune? Si taci-
tus feram, omnium exponar ludibrio; actum
eſt de honore, & alter interim majores ſibi
ſumet ſpiritus, & ad novas injurias inferen-
das armabitur. Interim bullit ſanguis in ve-
nis, anhelum pec7tus vindiéstam ſpirat, animus
totus in fermento eſt: Quid ad hæc ratio? e-
quidem vibrata ad DEum mente ſenſualitati
ictum validum infligit dicendo: Ergéne DEO
dilectionem proximi, etiam inimici, præci-
Pienti non parendum 2 Annon à DEO pien-
tiſſimo Patre ad filiorum ſalutem omnia ordi-
nante iſta proveniunt? qui hominis hujus lin-
guãâ, manu, operâ ceu inſtrumento utitur ad
Peccatorum rubiginem in me eradendam. Pa-
tere hæc æquo animo, & paternam Numinis
manum ofeulare, de reliquo DEus provide-
bit.
At necdum victas dat manus ſenſualitas:
Si omnia, infit, à quoquam toleranda ſunt,
quâàm quisque peſſimè fecerit, tam maximè
tutus erit. Eſt pro ſalute peccantis, ſi cor-
rigatur; niſi ipſi factum exprobrem, aut par
G 5 Pa-

92² PARS I. CAPUT V. 6§. 1.

pari referam, nunquam ſentiet ſe peccaſſeé.
Et quæ hujusmodi plura ingenioſa in rem ſu-
am paſſio excogitare ſolet.
At ratio non jam alteri, ſed ſibi ipſi ſuc-
cenſens, dum nempe ſenſualitatem ipfa ratio-
ne ad iniquæ ſuæ caunſæ patrocinium abuti vi=
det. Itâne miler! ut ſatisfacias vindictæ cu-
pidini, bonum älius prætendis, cui ſeriò ma-
lum cupis. Hoc ipſum non inultum feres.
Volens nolens hæc patiare; & ſi iterum.
iterumque ille te injuriis laceſſat, æque tibi
ferendæ erunt, utpote graviora merito.
Si jam ſenſualitas criſtas paulatim ponat, &
bile non nihil remiſsà videatur miteſcere: tu nec-
dum quieſce; tu ipſe hoſtem erige, & quaſi
ipſius partes tueri velles ſingula ipſius mo-
enta denuo recoque; quin & ipfus alia ſu-
peradde. Ut primùm autem ſenſualitatem
ſurrigere ſe velle animadvertis, pedem mox
retrahe, & nova indignatione iraſcere tibi
ipſi, quòd tam modica pro illo pati detrectes,
qui tam gravia pro te paſſus eſt. Hanccine

tibi vicem rependo, JEſn Salvator! Tu pro.

me dira verbera, flagella, ſpinas, crucem
paſſus es; & ego nec verba amore tui ferre
poſſum. Tu pro crucifixoribus tuis extre-
mos inter cruciatus à Patre veniam exoraſti,
& ego pro levi injuria magnam vindictam co-
gito. O DEus! eſto mihi propitius. Si tu-
mecum ſic ageres, un ego cum proximo,
quid de me fſieret, qui tor injurias peccando-
tibi irrogavi. Ah! Eſu bone, non hanc tan-
tùm,

1e Ind
Un in ds
ne evon
Nit, epi
cn
kicniel
Henen
Pienrun

21

Cnr knuna
olkdkro in

Chnreintet
Tterägerin
Cennncs nn
CDriduminn
Cn vene
ngugi
1 Cllamn h
triucouli
Ophenim m
Oie n h
Ngae ubs

Nernls dih

Ih

m mn inmm in
M,&
Ni hoeſir hri
nlinn maln
sulnin ont,
Aurmitletenn
8 vogll ſolus ne
In ihlo iln
uen enlulnen
Grni, ehn adl
mrine mlan ii
mllapeidends
stt. No

NNN n

Al, Hins, n
NehrNn
.

Dne wun kun

PDE TENTATIONIBUS. 83

tàm, quam modò patior, injuriam, (ſi ta-
men injuria inferri poteſt illi, qui te toties of-
fensé omnium creaturarum odio dignus eſt)
ſed & quascunque deinceps mihi injungere
volueris, non patienter modò, ſed & gau-
denter feram, dummodo voluntatem tuam
in me adimpleri videam, &c. Adch hunc mo-
dum in aliis quoque tentationibus à ſenſua-
litate excitatis, præterquam in tentatione car-
nali, depugnabis, bona voluntate DEO pla-
cend, & ipfum nunquam offendendi arma
tibi copiosé ſubminiſtrante.
Hoc interim alta mente repoſtum habeas:
Initio tentationis præprimis vigilandum, ac
illico fortiter agendum eſſe. Nam ſi mora
detur ſenſualitati, & ad inſurgentes animi
motus ratio diun nimis conniveat, ingentem
interim pulverem cxcitabunt paſſiones indo-
mitæ, quibus intellectus obfuſcatur, ut minus
dein viribus valeat; dum econtra ſenſualitas
animoſior ſemper, & magis efferata frenum
omne excutiet, ut poſthac aucka jam difficul-
tate vix geminato labore ſubigi valeat. Quod
Gertrudis noſtra eleganter advertit, dum
Chriſtum in hæc verba alloquitur: „Alio quo-
„ dam tempore me docuiſti, quòd in eo,
„ in quo quis præſtat faciliorem affenſum, in-
„ illo etiam hoſti præbet aufum: cum pul-
Chritudo juſtitiæ tuæ exigat, te quandoque
„ Potentiam miſerationis tuæ aliqualiter oc-
„ Ccultare in his vitiis, quæ propria negli-
,„ gentia nobis efficit viciniora: & ideò quò
„ Ma-

„

—

84 PARS I. CAPUT V. 6§. 1.

„ maturius, eò utilius, fructuoſius & felicius
„ cuilibet reſiſtere poſſumus malo. „ (4ℳ)
Quod tunc potiſſimum ſolet contingere,
cùm ex improviſo hoſtis vehementi paſſionum
impetu rationem ſic prævenit, ut quaſi jam
devicta ſenſualitati palmam jam ceſſiſſe videa-
tur. At ne tunc quidem animus, aut arma
tibi abiicienda ſunt. Si paſſionum nebulis im-
pedita ratio ſubitò te juvare non Pravalel
tantùm linguâ tunc utere, & conſtanter di-
cito: Non conſentio, non credo, non cedo,
non offendam DEum meum in æternum! Sic-
que te geras, ſicut ab hoſte ex inſidiis inopi-
natè invaſus, qui ut ſpatium locumque habe-
at evaginandi gladium, pauliſper reſilit, &
demum nudatéô gladiô ociùs revertitur. Sic
ergo reſilias & tu, brevique ac momentaneo
vilitatis ac infirmitatis propriæ intuitu in te-
met deſcende, ac protinus nova in DEum fi-
ducia animatus denuo aſſurge; atque ad DE-
um converſus lethalem hoſti ictum inflige cum
dicto: Domine! adjuva! JEſu! ſuccurre!
Virgo Mater fer opem periclitanti! ſenſim-
que, redeunte animi ſerenitate, rationem iis,
quibus aſſueta eſt bona voluntas, fidei verita-
tibus adjuva; & inſtauratâ fortiter pugnaâ fe-
liciter vinces. Quamdiu enim ratio, ſive ſu-
perior rationalis voluntas ſenſualitati non con-
ſentit, etſi inferior ac brutalis appetitus ſævi-
at, & tota vis infera ferat ſuppetias, nunquam
ad peccatum poterunt te impellere, minus
vim

(2) 5, Gert. l. 2. c. il.

Kürinnen
eleln
Vrmmn/
Dpgunt
n olt⸗
Hyohe
Cngen

S
5
4*

er hi
es nri⸗
Pebeliuſen
Cnmumig
Uadetis von
ſi tgemn
Gmn
kerern
Henn
Ciri j 6 11
le; perim
muImt
1e luuges,
4 ice
Pſcile ere
1 Ueler, .

—

6
W

Mullen

1er, & Cultina
deto, nnch
minetemos
e er lcizing
um bcunctehit
eliper kllt
Ebteſeninr. de⸗
e wonennen
Opre Dnumn in te⸗
nn Dbnb⸗
Une, e 0.

ägeon

ltun

DE TENTATIONIBUS. 85

vim inferre liberæ tuæ voluntati. Cogita in-
terim, quàm gratum DEO tuo exhibeas ſpe-
ctaculum, ſi te videat, tam ſtrenuè pro glo-
ria ſua decertantem. Annon ſola hæc coôgi-
tatio ad dulcorandos omnes pugnæ hujus la-
bores & dolores abunde ſufficiat?
Cæterùm ſat tibi non fuerit, hoſtem ſe-
mel viciſſe; nec ideò plenam tibi ſpondeas
ſecuritatem, quòd aliquamdiu forſan tibi quie-
to eſſe licuerit. Non eredas inimico tuo in æ-
ternum. (*) Callidus hic hoſtis ſubdolè non
nunquam ab impugnatione deſiſtit, ut incau-
tum poſteà, ſuique ſecurum fortiùs invadat.
Ergo has inter inducias tu teipſum exerce,
& motus e. g. impatientiæ, vindictæ, vanæ
gloriæ ac hujusmodi, quibuscum olim lucta-
baris, in te iterum iterumque ſuſcita; & cùm
has beſtias jam ſua cornua erigere perſentiſcis,
mox mutatàâ perſonâ, retractéôque pede in re-
fractarias novo ſpiritús fervore irrue, ictum
ictui ingemina, nec prius revertere, donec
deficiant, ac ultrà calcaneum ſuum contra te
levare tam facilè non præſumant.
Intereà non tibi ſufficiat ſenſualitati relu-
ctari, & paſſionum impetus fortiter retunde-
re; verùm contrariis quoque virtutibus ani-
mum tuum imbuere, ac veluti lorica obarma-
re ſatages. Si quis tibi iræ, impatientiæ,
aut vindictæ anſam præbuit, necdum tibi ſa-
tis feciſſe credas, ſi iræ aut imparientiæ mo-
tus repreſſeris, vindictæ cupidinem dimiſe-
ris:

—

(2) Eccli 12. 10.

86 PARS I. CAPUT V. F. 2.

ris: id inſuper tibi agendum eſt, ut occaſio-

nem cum perſona tibi moleſta amicabiliter a-

gendi ultro quæras, vimque inferas tuæ vo-
Iuntati, ut eam diligas. Ac licèt initiò quaſi
invitus, & reluctante natura ægrè frigidéque
facias; ſenſim tamen, juvante gratia, ex ani-
mo amare incipies, præſeèrtim ſi ſeriò cogi-
tes, ejusmodi hominem inſtrumentum eſſe,
quo te DEus ſalutis tuæ cupidus virtutibus
excolere, & cœleſtem gloriæ coronam tibi
fabricare intendit: cui eapropter magis ob-
ſtringeris, quàm aliis, qui tibi blandiuntur,
& in omnibus tuæ velificantur voluntati. Sa-
puit ille frater .Ægyptius, qui quò plùs ab al-
tero læſus, e majori ad eum fiducia recur-
rebat dictitans: Hi ſunt, gqui optimam nobis
proficiendi occaſßionem offerunt; illi econtra,
gqui nos beatos dicunt, nos decipiunt, & virtu-
tis ſemitam in nobis ſübvertunt. (J

d. 27

De tentatione dialolica.

TEntationes plerædque omnes ſuam origi-
nem, ut nuper vidimus, debent apetitui
ſenſuali, adeò quidem, ut frater Domini Ja-
cobus nullam aliam agnoſcere videatur tenta-
tionem, dum in Canonica ſua, poſtquam ne-
gaverat, à DEO quemquam tentari, abſolu-
tè pronuntiet: Unusquisgue tentatur d concu-

biſen

() V. P. I. 7. c. 7.

one cin
,Wln
lenoadhnn
alipim
etaor le,

uIn cvet

ebitan
uolunni⸗
lubmmins
HUl Auti 4

Dere

Untt

Kanmr foloneni,

,ligd std

õ

1 Gtinn M.
uut di auum
tpum wüH

1
nm 7
4
illeiet.

e n In

DE TENTATIONIBUS. 87

piſeentia ſua alſtractus & illectus. Deinde con-
cubiſcentia cùm conceperit, parit peccatum: (g)
ubi tamen opportuna fuiſſet occaſio tentatio-
nis diabolicæ vel obiter ſaltem injiciendi men-
tionem. Sed hujus nec verbulo quidem me-
minit; & rectè omnino. In omni ſiquidem
tentatione agmen ducit concupiſcentia, nec
dœmon ipſe alia via tentat hominem, aut de
via ordinaria tentare poteſt, quàm concupi-
ſcentiã mediante.
Nec enim credendum eſt, diabolo ullam

in hominem competere poteſtatem, niſi ipſe-

met homo peccando ſe illi quodammodo ob-
noxium faciat, & ipſius ſe dedat poteſtati:
Qui facit peccatum ex diabolo eſt. (h) Morta-
le quidem expreſſam dœmoni facultatem tri-
buit, hominem ad plura alia inducendi, niſi
maturè per pœnitentiam his ſe vinculis expe-
diat. Venialia veròè quemadmodum vires a-
nimæ debilitant, ſic hoſti maligno vires tribu-
unt ad tentandum. Imperfectiones autem vo-
luntariæ, cùm progreſſum virtutis remoren-
tur, hoſti in omnem nocendi occaſionem in-
tento addunt animum, ſpemque faciunt lucri
cujuspiam ab homine reportandi. Hinc ve-
terator ille, cui mille nocendi artes, ut pri-
mùm advertit, hominem propriis infirmitati-
bus debilitatum negligentiâ aliquâ, vel defe-
ctu voluntario tentationi ſe exponere, & qua-
ſi nudum latus hoſti oſtendere; mox ſerpenti-
nà ſuâ aſtutià aditus omnes explorat, per quas
ve-

—

(?) Jac. I. 14. & 15. (5) 1. Joan, 3. &§.

98 PARS I. CAPUT V. §. 2.

venenum ſuum ipfi inſtillet, & ſenſualitatem
inordinatè commoveat, qua deinceps ceu in-
ſtrumento utatur incautum hominem agendi
in fraudem, & ad lapſum propellendi.
Ita ſanè ſenſualitas hominis Dalilæ ſemper
vices agit, ut improvidum Sampfſonem fuis
blanditiis conſopitum prodat hoſtibus, & in
miſeêram dedat ſervitutem. Dœmon certè ni-
hil non agit, ut proditricem hanc ſibi conci-
liet, qua ſine artes ſuas omnes in caſſum ca-
ſuras prœvidet. Quare modò hac, modd il-
la eſca hamum obtegit; omniaque experitur;
ut ſi unum non ſapiat; aliud ſtatim in prom-
ptu ſit, quo prœdam hanc concupitam in a-
liquo ſibi reddat obnoxiam. Has ſuas artes
cacodceœmon olim Macario Thebaidis Abbati
ipſo ſuo habitu graphicè oſtendit;, dum veſte
undique perforata; & ex quovis foramine
propendentibus vaſculis oneratus apparuit,
ac mirabilis hujus veſtitůs cauſam rogatus di-
xXxit: Se ad fratres in inferiori eremo tentan-
dos deſcendere, totque geſtare pixides & ol-
factoriola, ut ſi cui unum non placeat, alte-
rum ſtatim ad manum ſit: fieri vix poſſe, ut
ex tot electuariis & pigmentis unum ſaltem
cuiquam non arrideat. Quod fſub iſto ſche-
mate ſignavit, hoc opere ſemper facit tenta-
tor diabolus. Diverſas homini immittit cogi-

tationes, & mille rerum imagines oſtentat,

alia atque alia abtrudit objecta: atque ubi u-
num ex multis placere conſpicit ſenſualitati,
il-

W

inown
somtolet
K neh
me it⸗ e
ſveripis
Dum pohlum
nüd
Uibemedn
1t derhihe
Dis cum omn
Ur üni din
lirlirtl
Tekuintinn
AA kichn e
Nbertnnvnt
Lnm
Urſikei e
ffnint, Ldn
Kuceere u
Emummiken
ni: une
0O ointnnen
Cnllicetein
Incehenn
elperienle

— ——

fo⸗

Ahmnin
n
nmhid

NWberneem . N
MI

ρ

der anlpiumt
and Thhuds A
d Akendt cun e
1a s ſnmmi
Puemm

Malntigtnd

1t. kind

ne 1

ln

S

darte
E

DE TENTATIONIBUS. 89

illuc vim omnem tentationis intendit, & mo-
dis omnibus urget intentum.
Ex quo planè liquet, dœmones non certèò
ſemper ſcire, quæ ſit interna hominis condi-
tio; ac niſi priùs lineam mittant, dubios eſfſe,
quonam potiſſimùm ipſius affectus propende-
at. (Quare ſi homo nullum per alterationem
ſenſibilem edat indicium;, anceps hæret tenta-
tor, nec habet quod agat; ſed lupo hianti ſi-

4 milis cum omni ſua aſtutia adſtat confuſus.
t nihil dicam, quèd multa etiam, quæ na-

turaliter ſcire poſſet, DEus ipſi occultet; quo

melius intentionem ſuæ providentiæ deducar

ad effectum, & dœmon ipſe ſuis ſuggeſtio-
nibus ac tentationibus cooperetur ad ſalutem
Electorum. L
Hinc videas, quantùm referat, pacaté ſem-
per animô, ac compoſitis intus forisque affe-
ctibus degere, nullique paſſioni quidquam in-
dulgere. Nil ita horret immicus, atque i-

ſtam animi malaciam, cujus nempe ars ſola ac
tota eſt: in turbido Ppilcari. Quamdiu nul-

lus paſſionum motus uſpiam ſe prodit, inops
conſilii de tentationis ſucceſſu jam in anteceſ-
ſum deſperat. Equidem ſuis viribus, ac diu-
tinæ experientiæ confiſus nihil non auder, &
cum Archimede audacter dicit: Da mihi ubi
Pedem figam, & terram movebo: ſed quam-

Gln diu nulla ſe prodit padhio, non habet, ubi

pedem figat, & ſuas homini machinas ap-

Hæc itaque non contemnenda ars eſt, dœ-
Kient. Sanct. Comp. H mo-

vo PARsS I. CAPUT V. §. 2.

monem tentatorem eludendi, ſerenô ſemper
hilarique animéô, quæ ſui ſunt muneris ac of-
ficij, integrè peragere, & nulla inimici ſug-
gieſtione quidquam moveri. Quamvis enim
malignus ſpiritus hominis inclinationem, ha-
bitus ac propenſiones ex anteacta vita perſpe-
Cas habeat: quia tamen duodecim ſunt ho-
ræ diei, & homo nunquam in eodem ſtatu
permanet, atque unico actu interno ad DE-
um plenè converſus, & averſus à peceatis, in
alium ſe ſtatum poteſt transferre; nunquam
certò, quid hic & nunc agatur in homine, &
quid de facto cogitet & intendat, cognoſcit,
niſi prius explorando, & variis objectis phan-
taſiam tentando, ex motu aliquo ſenſibili rem
detegat. Inde eſt, quòd tot diverſas homi-
ni ingerit imagines, & ſpecies ante habitas di-
verſimodè movet & miſcet, memoriam nunc
hujus nunc illius excitat; ut attentionem di-
ſtrahat, & in bono opere mentem diſturbet:
quod tunc evidentiùs experimur, cùm poſt
negotia nos ad orationem, vel aliud virtutis
aut Religionis opus peragendum accingimus.
Tot enim fſubitèò cogitationes extraneæ, &
diſtractionum objecta hinc inde ſe offerunt a-
nimo, ut nonnunquam violentiã quadam o-
pus ſit, ad tot muſcas circum circa volitantes
ſat abigendas. Nec unquam aliàs iis, qui in
officiis conſtituti ſunt, aut gravibus negotiis
occupati, tot incidunt conſiſia, media, & di-
ſpoſitiones circa ſua munia; ac tunc tempo-
ris, cùm aliud nempe ipfſis jam agendum &
cogi.

rlnovennn
ns il
mobhisn
Noa de de
isemimmln
, Cihn
Tinsmenu
een
Rai
kent m!
anmen
Gnnm? Ma
nchnggenin
Cüunnmdberin
nin umean
MMinonlteck
munsproptre
Aleceenter
llctps Ae
inner,
ncolter
enn
tnen
nanenion

lminen
ndanlni D
umnkn in
min A mnt
6 Autisiſen
r Numere;, an
weigll ionn,
1dinrctr, n
Ammis hecef
nmn ignotdi

aprim, cln
Wen. Wi

DE TENTATIONIBUS 91

cogitandum eſſet. Quod evidens ſignum eſt,
à malo dœmone hæc omnia ſuggeri, ut ora-
tionis devotionem, & ſpirits in ſacris fun-
ctionibus recollectionem interturbet. Qued
ſi hujusmodi incidentiis à dœmone injectis ho-
mo nil moveatur, & ceu quisquilias ad ſe tune
temporis nil pertinentes contemnat, ſicque
immobilis in opere ſuſcepto perſeveret: de-
mon ſic contemptus inops conſilij, inſtar ea-
nis eminus latrantis, tandem penitus contice-
ſcit, & à longè obſervat, an deinceps ali-
quod ſe prodat indicium, ex quo ſpem ten-
tationis meliori ſucceſſu ingerendæ poſſit con-
cipere .
Sed quid? ſi un homines ſumus, paſſio-
ne aliqua;, vel negligentia culpabili tentationi
aditüm jam conceſſimus; & animus Paſſionis
vehementiâ non nihil turbatus *grè jam in-
geſtas rei malæ imagines repellit, quid tunc
agendum? Nil aliud, quàm ſtatim diximus:
incœpto operi immobiliter inſiſtendum, ac in
id incumbendum præ omnibus, ut ſerenitas
animi quantocius recuperetur; quia turbatéô
animò nil rectè ages. Brevilſſimâ igitur infir-
mitatis propriæ cognitione præmiſſa, conver-
saque celeriter ad DEum mente; ita te gere
deinceps; ac ſi nil tentationis adverteres: &
licèt extranex, & impertinentes,; aut malæ
etiam cogitationes uteunque tibi moleſiæ ſint,
nihil isdem reſponde; ſed age; quod agis;
& hoſtem cum ſuis ſuggeſtionibus contemne
tanquam attentione mimma, vel reſponſo in-

H 2 dig⸗

O„

g

92 PARS I. (APUT V. §. 2.

dignum. Ac licèt iterum iterumque repeti-
to aſſultu eædem phantaſiæ, eædémque cogi-
tationes ineptæ, aut etiam ſceleratæ, & blaſ-
Pphemæ ſe ingerant: nil cura, nil diſputa, mil
reſponde: perge in cœpto opere (quod ho-
neſtum eſie ſuppono) ac ſi nil ſentires, nul-
lamque tentationis ac tentatoris haberes ratio-
nem, ut ne hoc quidem gaudij inimicus re-
portet, quod te in cœpto opere impedire, ac
ut deſiſteres, efficere valuerit.
Aliud dicendum, ſi ex opere, vel occu-
patione ipſa parum utili, ac ſtatui & vocationi
minùs conveniente, adeoque aliqualiter peri-
culoſa, vel otio inerte tentatio ortum habeat:
tunc equidem non modò conſultum, ſed fer-
me neceſſarium fuerit, ejusmodi, ſi fieri poſ-
ſit, ſtatim abrumpere; ſin minus, tali ſaltem
uti cautela, ſuique cuſtodia, ut ne inimico
voluntaria anſa detur tentationis. In aliis qui-
buscunque demum actionibus & functioni-
bus, quibus ex officio, vel obedientia vacan-
dum, ingeſta de quacunque demum materia
tentatio optimè & ſecurifſimè vincitur tenta-
tionis ac tentatoris contemptu: qui cùm ul-
tra modum ſuperbus ſit, & rex ſuper
omnes filios ſuperbiæ, nil ita perſentiſcit,
ac ſui contemptum. Satis ſe initié impe-
trâſſe exiſtimat, ſi audiatur: ſuæ quip-

pe aſtutiæ, ac diutinæ experientiæ confiſus

cætera ſe deinceps facilè impetraturum ſpe-
rat; tumque vera falſis miſcendo nebulas men-
ti offundet, & ſi aliter non poſſit, importu-
ni-

glon

Marmintd
Eitid Eien
Crariamun
ors;
Cen eur
1, NMNa
gomn unl
Ac llons in
lapen

ſni bonn oa

in neni gi
Cmn AMore
nm lnpe
fic wenn,
Aultrti ert
Unltſens 1e
U enleſn

,,

ct, wn

DN

Germin

re Pena
. .

Pſenuto otmum hi
anniun, kt
elanoli 1 fan,
z in ming, iſn
alvan, n de inmnt
Miink Huisel
CAonbos A indinn

4
UII

Se cecenin dun
Cre Tenun m

(ol

DE TENTATIONIBUsS. 93

nitate ſaltem intentum ſuum evincere conabi-
tur. Unde quousque contemptum ſe videat,
auſis non deſiſtit, ſed inſtar veſpæ impuden-
tis & importunæ illi ſe parti continuò ingerit,
quam corruptioni ac fraudi magis putat op-
portunam. Nam quemadmodum ille, qui
hoſti armatus occurrit, omnesque ſuas vires
exerit ad defenſionem, facto ipſo teſtarur, ad-
verſarium ſuum fortem eſſe, nec contemnen-
di roboris; at ſi hoſtem nec attendat qui-
dem, ejusque inſultus nihili pendat, & ride-
at, iplum nauci hominem, ſuaque ira indi:
gnum palâàm oſtendit. Prætereà tentationis
ac tentatoris contemptus inſigne virtutis in-
dicium eſt, magnæque in DEum fiduciæ.
Tu ergo tentatorem dœmonem àùt hoſtem
Altiſſimi, boni omnis expertem, & in ſua
pervicacia contra Omnipotentem deſperatè ca-
put erigentem conſidera, cujus quàm magna
eſt arrogantia, tam magna aut major etiam
eſt imbecillitas, poſteaquam Verbum caro fa-
ctum ipſi vires ademit. Hunc talem DEl
hoſtem ex animo deſpice, certus te ſalutis tuæ
curam habendo, rectèque agendo DEl cau-
ſam tueri, qui milites fuos non deſerit. E-
contra aſtutia deœmonis magna eſt, ac omni
humana longè ſuperior; tantaque ſimul ma-
litia & nocendi cupido, ut conſultum neuti-
quam fuerit, verbis cum ipſo contendere, ne
ſumo infernalis nequitiæ intellectum obten
bret, ac mille fraudibus & impoſturis turb
tò judiciò, incautum in naſſam pertrahat.

H 3 In-

E-
4-

94 PAks I. CAPUT V. 6. 3.

Interim hæc regula, ut in nullam verbt
velitationem cum dœmone ſe intromittat ten-
tatus, non impedit, quò minus tentatori (ſi
quandoque importunior fuerit) in nomine JE-
JIu cordatè imperetur, ut obmuteſcat, & con-
fuſus abſcedat. Eſt hoc efficax tentatorem re-
pellendi medium, inſignémque præſefert dœ-
monis contemptum, ſihomo viva in Redem-
ptorem ſuum fide ac fiducia tanquam ipfius
fuperior ac dominus ſe gerat. Hac nempe
ratione diabolus, qui creaturam Creatori, a-
nimam ſuo Redemptori rapere, & ab eo ſe-
parare nititur; ſi DEum hominémque con-
cordes, ac filium Patris adcfjutoriè fretum
pugnare ſecum videt, mox animis concidirt,
& cum ipſo DEO jam fibi rem eſfe experitur.
Si hoc pacto dœmoni occurritur, ejusque ar-
rogans malitia imperiosè repellitur, nulla for-
mica aut vermiculus debilior eſt atque deje-
ctior, quàm ſuperbus & immanis iſte gigas.

De tentatione carnali.

Nter tentationes ſenſualitatis maximè vulga-

ris & infeſta eſt tentatio carnalis, quæ nul-

li ætati, ſexui, & conditioni hominum par-
cit: & aliis quidem in flore ætatis, ſuæque
converſionis initio, aliis in adulta jam ætate,
aliis in ſenectute, aliis autem tota quafi vita
moleſta eſt. Hinc DEI Mater aiidusttri §.

agte hin

11

1,,40

rere
16
1
,n 9
Ounccum
n Erüun
tndone
Aellsr
nes l
ennant
Puat An
ſennmenlut
Nels

ſer
ſ
ncalilban
lanung
id ſene
6& nettorn
0 urur. ,n

N

e

——,iꝛ ⸗ℳ. =

.

4
.
G

ſi

u Eene
1

rinſhnn

1 44

=☛,; = =

r tches nan,
Warinyan Cene
inpere, A be
Uln homiengr,
rs imond
4 Tor tons coe
nhhinneleeppen
ocumun eſte⸗
i Kpelinn nlle

Kährr Ame

Kimmnslegy

3

DE TENTATIONIBUS. 9 5

PVirgittæ: Tu miraris, inquit, cur in ſenectu-
te tibi tentationes accreſcant, & eas modo ſen-
tias, quas nec in juventute, nec in conjugio
experta es. Hoc ideò it, ut cognoſeas, te ni-
bil, poſſè ſine Filio meo. Miſi enim ille te ſer-
vaßet, non eſt aliquod peccatum tam grave,
quod non commiſiſſès. (1) Paulus quoque tam-
etſi in tertium cœlum raptus, ab hac tamen
tentatione immunis non fuit. S. Catharina
Senenſis, S. Angela de Fulginio, aliique in-
ſignes Sancti & Sanctæ tam atroces, ac vio-
lentas carnis tentationes, quas ipfæœæmet defſcri-
bunt, paſſæ ſunt, ut legentibus planè commi-
ſerationem ſui moveant. Quid ergo mirum,
ſi arundines paluſtres hoc vento agitantur,
dum cedri Libani ſic quatiuntur?.
Tentari namque non eſt peccatum, etiam-
ſi totâ vitã teneat tentatio, quin potius virtu-
tis ac meritorum occaſio, fi eâà rectè ho-
mo utatur: Mam virtus in inkrmitate perf-
citur. (&τι)]) Nec aliam meliorem pro negligen-
tiis, & præteritis peccatis DEO exhibere quis
poteſt ſatisfactionem, quâm his tentationibus
fortiter reluctando ſuam DEO comprobare
fidelitatem, & quam inde ſuſtinet moleſtiam,
humiliter tolerando, ſuam exercere patienti-
am. Haæc eſt vera juftitia (Chriſti Domini
ad S. Birgittam verba ſunt.) ut ſicut prius
