Gi2613
author: Gugger von Staudach, Coelestin

X

ℳ„
2
7 L 3

y 2
20 „

N12c511929227 021

UINNNNNIIIIIAIIIAI

U8 Tobingen

H

. —
—

SCIENTIE

SANCTORUM

oEENID
DWikleocdt. BO N A Käöeer,

VOLUNTAS,

TRIBIUS PRIMIS, IISQIE

SIMPLICISSIMIS FIDEI PRIN.
CIPIIS, ET VIRTUTIBUS THEO- *
LOGICIS, IN VIA TRIPLICI: ℳ

I NCIPLILENTIUM,

PROFICIENTIUM, (W 2
ET
PERFECTORUM INNIXA.
BR—SSESSESE.
AUCTORE

ABBATE BENEDICTINO,
CONGREGATIONIS B. V. MARLE Sl⸗
NE LABE CONCEPTE.
õäl
Cum Fermiſſu, & Aph'robatione

uberiorum.

EESE in S
Typis, & Sumptibus Principalis Monaſterii
S. GALLI MD CCLXIV.

.M

Q 9 EW AXX : EW O 6

6 O O
A—£ 0 2r: Ee 2rc 2k. :2 dec 2lre 2 Ktr. N. NN

BoekN* H 1 S R RL Roe Y D
E b2
Bo ee e eN EE Wee

PREFATIO.
or⸗

X
* l
EE

um SCIENTIAE SANCTG-
RUM COMPENDIUM
* ſe tibi offert, Lector be-
*nevxvole! ne; quæſo! ad al⸗
ta mnimium, & captum tuum ex-
cedentia te invitari autumes: aur
Libelli hujus Scriprori ſuccenſeas;
quaſi Scientiarum omnium ampliſ⸗
ſimam difficillimamque in pugnum
A 2 con-

3

PREůFATIO.

contrahere, & alios docere præſu-
mat, quod ipſe fortaſſis primis vix
labiis deguſtarit.

Et verò quod primum attinet,
falſo præjudicio laborant ij, qui pu-
tant Scientiæ Sanctorum diſcipu-
los omnes nonniſi inſigni ingenio
præditos, aut litteris apprimè jam
excultos eſſe oportere. Certè ipſa
incarnata Sapientia ferè nonniſi ſim-
plices & idiotas ad hanc Scholam
primitus admiſit, ac eapropter æ-
terno Patri gratias egit dicendo:
Confieor tili Pater, Domine cœli
& terræ, quia abſcondiſti hæc à ſa-
pientilus, és prudentibus, & reve-
laſti ea parvulis. (a) Et Auguſti-
nus, tum necdum Sanctus, audi-
ens

(a) Math. 1II. 25.

0

Pnmu

inemie
)gin⸗
dl
lien
imkin
an
huldln.

PREFATIO.

ens duorum ex aula Imperatoris no-

bilium ex fortuita lectione vitæ S.

Antonii converſionem ſibimet indi-
gnans exclamavit: Nurgunt indocti,
& cœlum rapiunt; é nos docti ſi-
ne corde volutamur in carne és ſan-
guine. (?) Quo ctiam tempore vo-
cem illam eminus audivit: Tolle,
lege! tolle, lege! & ſimplici lectio-
ne textùs obvij ex epiſtolis S. Pau-
li, Spiritu Sancto intus agente, quid
ſibi deinceps facto opus eſſet, pla-
nè agnovit: Môxque relictà ſcho-
là ſæcularis ſcientiæ, in qua hacte-
nus publicum agebat profeſorem,
factus eſt humilis Scientiæ Sancto-
rum diſcipulus. Idem ferme ac-
cidit Arſenio olim Romanæ Eccle-
ſiæ diacono, poſteà Arcadij Cæſa-
A 3 ris

(6) S. Aug. Confeſl. I. 1. c. 8.

PRE,E FATIO.

ris præceptori; qui dum ex aula
profugus in Scythica eremo deli-
teſceęret, & ad Senem quemdam
eremicolam, hominem ſubruſti⸗
cum & illitterarum frequens com-
mearet; interrogatus: à quodam fra-
tre, eccur ipſe græcè & latiné in-
ſigniter doctus hominem hunc ru-

ſticanum toties conſuleret? reſpon-

dit: Ecquidem graca &ò latina ſa-

culi hujus ſcientia non obiter me tin-

dum fateor, verumtamen divinum
alphabetum illuminati hujus ruſtici

necdlum plenè didici. (c) Alia nem-

pe, & toto cælo diverſa eſt hujus
& aharum ſcientiarum ratio. Has
nempe facile nemo addiſcet, niſi

habilitas ingenij, & intellectùs per-
ſpie acCla opituletur induſtriæ. 802
la

() Vit. Dat. I. 5. c. 15. n. 7.

Glinnt

r
hin
u
Cuen
1e. d

.

PRAFATIO.

la Scientia Sanctorum absque ma-
gni ingenij ſuffragio addiſcitur, mo-
do adſit ſeria diſcendi voluntas.
Imo ſimplices & indocti melioris
in hoc conditionis ſunt, quàm ni-

mium ſapientes, & ſæculari ſcien-

tia inflati, quos primitus excelſos
ſuos ſpiritus oportet deprimere,
quòèd in Schola Chriſtianæ humili-
tatis inter tyrones numerari poſſint.
Prima quippe hæc diſcipulorum
Chriſti præ foribus ſtatim diſcen-
da lectio eſt: Niſi efciamini ſicut

parvuli non intrabitis in negnum

cœlorum. (A4) Ergo indoctis Xquè
ac doctis patet le diſciplina, mo-
do utrique velint addiſcere. Quid
autem in re tam honeſta facilius,
quàm velle?
A 4. Ex
6) Math. 18. 3.

PRERATIO.

Ex quibus ad alterum quéque

expedita reſponſio eſt. Si namque
ſola voluntate acquiri poteſt hæc
ſcientia, tam ampla ac difficilis eſ-
ſe nequit, quin redigi poſſit in
compendium. Annon Chriſtus ip-

ſemet totius perfectionis Evange-

licæ Summam biverbio complexus
eſt, dum ſuis ſequacibus hæc duo
tantùm diſcenda propoſuit: Diſci.
te à me, inquit, quia mitis ſum,
& bumilis corde. (e) Id quod alia
paraphraſi Angelici Spiritus jam ip-
ſa naſcentis Chriſti nocte ſimplici
paſtorum plebeculæ accinuere: Pax
hominibus bonæ voluntatis. (PC) Nil
itaque novi in fronte Libri viſitur,
dum Scientiæ Sanctorum compen-
dium Bona Voluntas indigitatur.
fam

(e* Math. 1I1. 29. (JF) Luc. 2. I4.

PREFATIO.

Jam quò ſpectet intentio Aucto-
ris, Lector benevole! paucis acci-
pe. Cùm in hac materia is multa
legeret, & in diverſis diverſa no-
taret vitæ ſpiritualis principia & præ-
cepta; id tandem ultimatò depre-
hendit, quòèd ſicut Evangelicæ præ-
dicationis initio Spiritus Sanckus
per diverſitatem linguarum gentes
omnes in unitate fidei ad Eccleſi-
am congregavit, quibus tamen u-
nus idemque ſemper loquebatur
Spiritus: Ita modò quôque per di-
verſitatem doctrinarum ſalutarium
electos ſuos ad unitatem Chriſtia-
næ perfectionis continuo aggrega-
reé; & licèt verbis, ac docendi me-
thodo non nihil quandéque diſcre-
pent ſpiritualis vitæ Magiſtri, in
A 5§ uno

PREFATIO.

uno tamen eodémque ſpiritu veri-
tatis in fine omnes convenire.

Hinc animum ſubiit cogitatio,
præcipua quædam pro ſuomet uſu
excerpere, ut ad manum ſemper
eſſet, quo ſuam excitaret ſocordi-
am, & quàm longè adhuc à ve-
ra perfectione abeſſet, ſibimet iden-
tidem oſtenderet. Quod dum ſi-
bi haud inutile animadvertit, ope-
ræ pretium ſe facturum exiſtimavit,

ſi pro aliorum quoque uſu in hanc,

qua modò prodit, formam rei ſum-
mam redigeret, & fimplici ac in-
telligibili ſtylo quorumcunque u-
tilitati accommodaret, utpote pro-
prià experientia doctus, ſermonem
nimis excultum, ac affectatè inge-
nioſum ſimplicitati ac ſinceritati
ma-

PRÆFATIO.
materiæ multum detrahere, ac

magis ferè fervire vanitati quam
ſpiritui.

Cæterùm illos potiſſimum Au-
thores pro norma ſibi ſtatuit, qui
via trita ac fimplici ſequaces ſuos

deducere ſatagunt, quos inter poſt

libellum aureum de Imitatione
Chriſti, Ludovicus Bloſius, Joan-
nes Caſtaniza, S. Saleſius, & quæ
inter libros aſceticos doctiſſimo-
rum ac piiſſimorum virorum judi-
cio præcipuum ſibi locum vendi-

cant, Inſinuationes Divinæ Pieta-

tis Magnæ noſtræ Gertrudis, de
quibus Chriſtus ipſemet huic ſpon-
ſæ ſuæ aſſeruit: Quod nullus eorum,
qui audit verba tua cum humilitate,
AE ſocundum ea pia intenti-
nt⸗

PR£ FATIO.

one, unquam poterit perire; ſe. Ad via
tuta, directoque tramite absque om-
ni errore ſecurus perveniet ad me,

qui ſum via, veritas, éò vita. (g)

Prætereà materiam omnem jux-
ta triplicem viam, Purgativam ſci-
licet, Illuminativam & Unitivam
ita diſtribuit, ut viæ cujusvis præce-
pta ac monita ab uno aliquo Fidei
principio deducerentur, ac uni ex vir-
tutibus theologicis, ceu fundamen-
to, potiſſimùm inniterentur. Hoc
pacto nempe confuſioni memoriæ,
quæ ex materiarum diverſitate non
nunquam oriri ſolet, eâàtenus con-
ſultum iri exiſtimabat; ut licèt plu-
ra dicerentur, ſemper tamen in u.
no aliquo convenirent principio, &

ad

(C&, Infin: D. P. S. Gert. I. 4. Cc. 14.

e; 4 4
ne 8
4 N

nnn.
Numſ
Uhuyan
oere⸗
gohee
nnlerrt.
Memen
lut M
henone,
emn
enmon
enr.
enn⸗
Nno
4

PRBFATIO.

ad unum eundémque ſcopum col-
linearent. Quamvis interim nec i-
ſte Libellus, nec alius quicunque
ad Scientiæ Sanctorum ſapidam in-
telligentiam tribuendam ſufficiat,
niſi à Patre luminum, à quo eſt
omne datum optimum, & omne
donum perfectum, deſuper infun-
datur, prout de Jacobo Patriarcha
teſtatur Scriptura: Dominus dedit
illi ientiam danctorum. ()

Si jam, amice Lector! hæc tibi
ſatisfaciant, & Authoris probetur
conſilium, utere pro DEl gloria,
tuàâque ſalute. Et ſi quidem ali-
quid in hoc libello reperias, quo
te juvari poſſe æſtimes, DEO ſoli
age gratias. Spiritus, ubi vult, ſpi-
rat,

= Sap. 10. 10.

PREÆFATIO.

rat, & ſæpe ſimplici nudaque ve-
ritate expugnatur animus, qui ma-
chinis ſplendide adornatis moveri
non potuit. Sat interim prœmii
pro labore ſuſcepto ſe retuliſſe exi-
ſtimabit Author, ſi vel uni animæ
ad DEum adducendæ adjumenti
quidpiam attulerit. De reliquo
univerſa, quæ hic ſcribuntur, ſan-
ctæ Matris Eccleſiæ judicio
ſubjecta ſunto.

—

S =

=
P;

(N)

NTENIIO
DIVISIO OTPERIS.

E D— *E Scientia Sanétorum dicturus;
1. Lector benevole! primuùm quid
rei ac nominis illa ſit, in limi-
ne ſtatim tibi exponam; ut uno quaſi in-
tuitu & finem Operis, & materiæ totius
partitionem comprehendas. Scias interim,
& in anteceſſum altè menti imprimas ve-
lim, hanc Scientiam cjusmodi eſſe, qua ſi-
ne reliquæ ſcientiæ omnes vanæ ac falſæ
ſunt, & ad finem ultimum, æternam ſci-
licet felicitatem nil prorſus conferunt: Fcon-.
tra hac ſola, etſi abſint cæteræ, totum ob-
tineri, quod hominem hice felicem, & il-
lic

INTENTIO

lic reddere queat beatum. Deploranda cer-
tè mortalium conditio, quod breviſſimo
vitæ hujus tempore, quo per momenta ſin-
gula æternitati propinquant, ad illa ple-
rumque ſtudia abutantur, quæ parum, vel
nihil ſerviunt æternitati; & illi addiſcen-
dæ ſcientiæ nullam vitæ portionem tribu-
ant, quæ pro tota æternitate reddere queat
felices. Errorem hunc ſanè maximum tunc
ſerò agnoſcent, cùm in porta æternitatis
falſæ opiniones, & fraudes omnes ceſſabunt.
Tunc nempe aliis oculis hæc omnia aſpici-
ent, & præteritam damnabunt cæcitatem,
cùm jam ipſo facto experientur, id omne
plenum eſſe putida vanitate, quidquid non
fit pro æternitate.
Felix ille ac ter beatus, qui illi Scien
tiæ maturè comparandæ toto animo incum-
bit, quam brevi poſteà nil profuturis votis

unicè optaret. Hæc nempe vera ſapientia

eſt, finem non in fine, ſed in principio,
aut ſaltem decurſu vitæ ſuæ perſpicere, ne
curratur in incertum & vita mille ſcrupu-
lis & anxietatibus, obnoxia tranſigatur, ſed
plena fiducia, & quadam perveniendi ſecuri-
tate ad finem ſuum ultimum accedatur.
Hæc eſt illa Scientia Sanctorum, qua ſibi

ipſis

0

Mhhent
heil
rramen
min,
Ononen i
ltent,
nNuNI
1 Aernin
bezceſibon
nin i
S
rid onne

dgucdpon

l Ker.
imolncum.
Gunts wi
Gnhpent
n winpo⸗
Chien le
nlet.
liyrn

.
Eiken⸗

ET DIVISIO OPERIS.

ipſis maturè proſpiciunt, & ultro medita-
tione ſeria præoccupant; quæ mortales om-
nes paulo poſt, velint, nolint, agnoſcere
& experiri cogentur. Quod ergo tunc ſen-
tient, & ſe feciſſe volent improbi; hoc mo-
dò ſentiunt, & toto animo volunt Scientiæ
Sanctorum ſtudioſi.

Quid autem tunc ſentient infelices illæ
animæ in illo rerum articulo, quando &
tempore avulſi primum quodammodo pe-
dem figent in æternitate: Tunc nempe.
quando jam clarè ſatis intelligent, quæ pœ-
na peccatum, quæ merces virtutem mane-
at: Quàm immenſum intercedat diſcrimen
inter æternùm felicem, & æternùm infeli-
cem eſſe: Tunc, inquam, quando anima
à corpore ſoluta magno impetu ad ſuum
tendere veller principium; ſed peccatorum
mole prægravata violenter repellitur, &
loco felicitatis ac gaudij ineffabilis, ad quam
poſidendam creata eſt, in abyſſum miſeria-
rum, in locum tormentorum detruditur.
Quid tunc animi erit miſeræ huic creaturæ?
quid tunc vellet, quidtunc cuperet ſe feciſ-
ſe? Teipſum, quisquis iſta legis, hic judi-
cem conſtituo: Edic, quid ſentires, quid
cuperes, ſi in hac rerum periſtaſi tibi de-
Scient. Sanct. Comp. B pre-

INTENTIO,

prehenſo, & jam ſtanti ad portas inferi per
immanes illos tortores mentem tuam ape-
rire liceret? O! quid dicerem, quid ſenti-
rem inquis: Optarem nempe, & millies
optarem nullo unquam peccato DEl man-
data me fuiſſe prætergreſſum: Optarem bo-
na ac virtuoſa opera omni modo poſſibili
peregiſſe: Optarem denique DEum, im-
menſum illud Bonam, amore perfectiſſi-
mo ad finem usque proſecutum ſemper fu-
iſſe. Ita ſanè optares, & tecum optabunt
omnes, qui in vivis, id quod tunc opta-
bunt, nunc facere negligunt: Sed tunc qui-
dem fruſtra; nam illo momento dcſiderium
peccatorum peribit. ()
Annon ergo illi verè & ſoli ſapiunt,
qui modoò, dum licet, & juvat conſtanti
hac voluntate præditi ſunt, nullo unquam
peccato, ſaltem graviori, DEl mandata
transgrediendi; quin potius agendi ſemper,
quod DEO gratum, & æͤeternæ vitæ meri-
torium eſt; cumprimis verò DEum infini-
tè amabilem, propter ſuammet bonitatem
in omnibus, & ſuper omnia diligendi. Non-
ne qui ſic ſentiunt, ſic volunt, ſapientiores
ſunt omnibus mundi Sapientibus, quibus
cum

(4) Pfſal. III. 10.

0,

doltas ile⸗
elten vn
ten guil 4
de, K nl
Vurd Dl n
meOuren
o lt
ne Dln i
Ur gentel
m linper
cun cnubn
A tun Oen
Eeleqi.
o ,nen

llyin,
Mur aulumi,
Ulo ncan
Nl modrt
Pud ſem
Ne Me
9Munirn⸗
mrhuinen
Aen. e
Ceni

Vbos, d
2. —

1

=
S=

ET DIVISIO OPERIS.

cum omni ſua ſapientia, & rerum natura-
liam notitia in fine denique illa Salomonis
nænia intonanda erit: Saltiſſimur ſum wiro-
rum, non didici ſapientiam, & non novi Sci-=
entiam Sanctorum. (b) Ita ſanè verius verô
eſt, ſimplicem aniculam, pauperem ruri-
colam, purum putum idiotam ejusmodi vo-=
luntate imbutum iſtis longè ſapientiorem,
aut ſi malis, prudentiorem eſſe (nam Sci=
entia Sankctorum pruaentia,) () Scriptura te-
ſtante: Melior eſt homo, qui minuiur ſapitn-=
na, & defitens ſenla in timore (Domini)
qum qui abundat ſenſu, & transgreditur le-
gem Altilſimi. (d) Id quod Chriſtus i pſemet
8. Birgittæ aſſeruit, dum pro ſimplici quo-
dam homuncione, qui ob ingenij tardita-
tem vix orationi Dominicæ integrè recitan-
dæ par erat, ſalutis conſilium expeteret:
„ Magis, inquit, mihi placet ſimplicitas
„ hujus hominis, quàm ſuperborum pru-
„ dentia. Ita monebis illum, ut opus ſu-
„ um, laudabilémque conſuetudinem con-
„ tinuet, & ego illi mercedem reddam. E-
„ jus bona voluntas mibi valde grata eſt.
„ Ipſe à Spiritu meo didicit veram ſapien-
„ tiam, videlicet dilectionem DEl, per
B z „ Quam

—

() Prov. 30. 3. (e) Prov. 9.19. (4) Eccl. 19. 21.

—

INTENTIO,

„quam ſervat legem, omniâque manda-
„ ů. » ()
am advertes, Lector benevole! quò
ſpectent heæc omnia, nec ultra ſciſcitabere,
quid rei ſit Scientia Sanéctorum. Eſt nem-
pe illa ipſa bona voluntas, quam hactenus
laudavimus; ſive ut preſſius loquar: Eſt cer-
ta ac firma voluntas, DEum nullo unquam
peccato graviter offendendi; quin potius,
quæ illi placent, continuò agendi; cum-
primis autem ipſum ceu ſummum Bonum
conſtanter ſuper omnia diligendi. Nec pu-
tes, cæcam eſſe hanc voluntatem; certior
ſiquidem & perſpicacior eſt omni Scientia,
utpote fidei certitudini ac firmitati innixa.
Hæc bona voluntas eſt effectus gratiæ & cha-
ritatis; imò eſt ipſa charitas initialis ſaltem,
uti vocant, qua voluntas prompta redditur,
ad fugiendum omne id, quod ſeparat à DEO,
& proſequendum illud, quò DEO conjun-
gitur. Hæc eſt illa Sapientia, quæ ubique
primas tenet, & ibi intrat, ubi omnis hu-
mana ratio foris ſtat; ac pro tota æterni-
tate hominem ſapientem reddit. Dilectio
DEI bhonorabilis ſapientia. (f) Infinitus enim
theſaurus eſt hominibus, quo qui uſi ſunt, par-
ti-

(e) Bloſ. Monil. Spir. c. 3. (F) Eccl. I. 14.

0,

berngle
inlilit
m. N

geei (ul
wunn Bonunr
. Nn.
tem cetior
Nni Neitt,
Unati ionin.
Ntelk.
jtilsler,
Nrnliu
Mrni
D eonin
r hie
tons h.
Ou zen.
DM
fru r
S
4

—

1I

ET DIVISIO OPERIS.

ticives facti ſunt amititiæ DEI. „Profe-
„ Ct Bona Voluntas magnus, & dulcis eſt
„ theſaurus. Qui hanc habet, is deſiderat,
„ & conatur obedire, & placere DEO; &
„ facere ea, quæ illi accepta ſunt. Hæc ſan-
„ Ctarum virtutum omnium fundus eſt.
„ & radix, Ilpſa è& Spiritu Sancto naſcitur,
„ eſtque eximia DEl gratia, atque infuſa
„ Charitas. Beatus, qui illam à Domino
„ accepit, & eam diligenter in ſe conſerva-
„ re ſtudet. „ Bloſii noſtri verba ſunt. (g)
Poteſt autem Bona hæc Voluntas in ſta-
tu triplici conſiderari: Primòô, ut incipiens;
& hæc ſpectat ad viam purgativam: Secun-
dòô, ut proficiens; & convenit viæ illumi-
nativæ: Tertiò denique ut perfecta; & hæc
propria eſt viæ unitivæy. Bonæ volunctati
in hac via triplici conſideratæ reſpondent
tres virtutes Theologicæ, ceu fundamenta
Bonæ Voluntatis in qualibet via. Enim-
vero Bona Voluntas ex Fide naſcitur, Spe
nutritur, & Charitate perficitur. Et licèt
Charitas, ceu anima, in quavis via vegetet
operationes voluntatis, & Spes à Chari-
tate in via plenè ſeparari nequeat, ac Fides
etiam cum Spe, & Charitate comes ſemper
B 3 in-

(2) Bloſ. Mon. Spir. c. 8.

INTENTIO,

Incedat: Attamen Bona Voluntas ut incipi-
ens, ordinariè plus debet Fidei; ut profici=
ens, plus Spei, & ut perfecta, plus Chari-
tati. Hanc diviſionem nobis ſuggerit S. Pau-
lIus ad Hebræos cap. II. Poſteaquam enim
dixerat: Sene Fide impoſſibile eſt placere DEO;
protinus ſubjungit, quænam potiſſimùm
credenda ſint: Credere enim oportet acceden-
tem ad DEum, quia eſt; & inquirentibus re-
munerator ſit. (h) Et cùm per decurſum ca-
pitis undecimi per extenſum enarraſſet, quæ
Patres & Sancti veteris teſtamenti in virtu-
te hujus Fidei ac Spei egerint, paſſique ſint⸗
concludit demum in hæc verba: DEo pro
nobis aliquid melius providente, (2) Chriſtum
Redemprorem intelligens, ad cujus amorem
& imitationem in proximè conſequentibus
nos animat: Curramus, inquit, ad propoſi-
tum nobis certamen- Aſpicientes in Authorem Ei-
det, & Canſummatorem OIkſum. ()
Tria itaque habemus, ex mente & ver-
bis 8. Pauli, prima, ac præcipua Fidei ca-
pita, quibus accedentium ad DEum volun-
tas ceu fundamentis totidem inniti debeat,
videlicet: Primo, Quia DEus eſt: Secun-
dò⅛, Quia DEus Remunerator eſt : Tertioò;

Quia

(7); Hcebr. II. 6. () Hebr. rI. 40. (£) Hebr. I20 2.

60,

Clmu

tezt r
h, ul
llgent)
lann
Aur N
un Muſin
1 Gn ig

unnt.

Ceontmg
ennnalet .
neotin nen.
uliſe ſin
tdrr Dlo
67) Crſkir
Clbsamoren
Olegeunbn
1, A
enn h
)
weme A
Cpne!
00hun wor
nn dcht
4E

Ennn

9

ET DIVISIO OPERIS.
Quia DEus- Homo Redemptor eſt. Primum

fervit bonæ voluntati incipienti per Fidem;
Secundum proficienti per Spem; Tertium
perfectæ per Charitatem. Quemadmodum
enim è gravi morbo nuperrimè convaleſcens,
primùm debili adhuc greſſu incedit, multis-
que præſervativis, purgantibus, & confor-
tantibus remediis, & accuratâ diætâà, cumpri-
mis autem aêre ſalubri indiget: Sic homo ad
DEum noviter ex integro converſus, in via
mandatorum DElI incedit quidem, ſed lento
adhuc, & nonnihil vacillante greſſu, adeoque
cum difficultate & labore, nec ferme ampli-
us, quâm necefſitas poſtulet. Ideéôque dihi-
gens illi cuſtodia, & in ſuperandis tentatio-
nibus ſolertia, nec non in ſenſuum mortificati-
one conſtantia, præprimis autem de ſeipſo
diffidentia, & in DEO ſolo confidentia quàm
maximè eſt neceſſaria, ne in priſtinam milſe-
riam denuo relabatur. Et hæc primam ope-
ris partem conſtituent. Deinde paulatim me-
lius convaleſcens recuperatis jam aliqualiter
Viribus expeditiori greſſu incedit, ac etiam
ultra, quàm mera neceſſitas poſtulat, ſubinde
progreditur; imò jam cum aliis in ſtadio de-

currere audet poſt bravium, ſpe prœmij vi-

res ipſi addente: Sic bonæ voluntatis homo
in virtute quadantenus jam roboratus majo-
res indies ſpe mercedis æternæ in perfesétio-
nis ſtudio progreſſus facit; quæ prius magna
cum difficultate, jam ſumma cum facilitate
peragit; nec contentus neceſſariã mandato-
B 4 rum

INTENTIO & DIVISIO OPERIS.

rum DEI obſervantia, etiam ad conſilia E-

vangelica, & opera ſupererogatoria ſtatui

ſuo conformiter ſe extendit. Et hæc oſtendet
Ppars ſecunda. Tandem ille olim debi is re-
ceptis ex integro viribus, ſuâque ſanitate læ-
tus, non jam mercede tantùm incitatus, ſed
ſponte ſua ex ipſa delectatione currendi ge-
ſtie, exilit, & exultat, ac quò inrendit, non
tam currit, quâm volat ingenti animi gaudio,
& occulto quodam fervore alas addente: Sic
felix illa anima, quæ ſemel amorem DEl gu-
ſtat, ſeipſa fortior, non jam metu pœnæ, aut
mercedis duntaxat intuitu; ſed ipſa delecta-
tione virtutis, & dulcedine charitatis illecta
currit, imò volat poſt odorem unguentorum
LDilecti ſui, nullumque aliud fortius habet mo-
tivum currendi & volendi, quàm voluntatem
& beneplacitum Divinum, cui voluntatem ſu-
am plenè habet unitam, ut nihil jam velit,
niſi quod DEus vult, & quia vult; indéque
ſibi ipſi & creatis omnibus mortua illi ſoli
vivit, qui pro ipfius ſalute pati, morique di-
gnatus eſt. Et hoc pars tertia conficiet. Vi-
des jam, amice Lector! integram prælſentis
Opellæ ichnographiam: Jam DEO auſpi-
ce rem ipſam aggrediamur.

N2
NN.,

PARS

=S=

S.

=

=

00N

nad nt
tnoogtali
Ke
Ani nine,
Nin Ang, l
Nan unnti
I Nin Fotl
le
Torem Nle 4
ell lenk, 4
ln ceec⸗

liani ilek

Uogrenorun
fus heberno.
npoluntnen
Ouoruen ll
l n ſeln
ltzi
nortua I C
ndilgech
rickt Ni
an Ntlen,

Pamnt
aad.,

6 . 6
* Wee
ee N .

=èð
6 D r 90
Rer D
eer, òð
S“De. . A
PARS PRIMA.
VIE PURGATIVE PRINCIPIUM
I N

EIDE:
QUIA DEUS EsT.

um Scientia, quæcunque demum il-
S=. la ſit, ex propriis principiis objectum
ſuum nunquam demonſtret, ſed præ-
ſupponat potiùs; minùs hoc à Scientia illa .
quæ primum omnium rerum principium a-
gnoſcit pro objecto, exigi poterit. Interim
DEum eſſe, tam evidens & innegabilis veri-
tas eſt, ut ij etiam, quos Atheos vocamus,
B § non

2 PARS I. DE PRIMO

non niſi vim inferendo rationi, ac naturali
Iumiui, quod ſignatum eſt ſuper nos, (4) vefa-
num hunc conceptum in mente ſua efformare
valeant, de quo Pſalmiſta: Dixit inſipiens in
corde ſuo: Non eſt DEus. (H) Vah! quam
enorme hoc paradoxum eſt in ipfis terminis
ſibi contradicens? Ille non eſt, à quo eſt om-
ne, quod eſt? Minùs imprudenter forſitan
dubitarent, qui ſic cogitant, num ipſi revera
ſint, aut illi unquam fuerint, à quibus ipſi vi-
tam ſortiti ſunt. Niſi enim ad DEum deni-
que, ùt primam ſui cauſam regrediantur, in
infinitum ipſis in inquirenda ſua origene pro-
cedendum erit; & ſic nunquam primam ſui
cauſam, & conſequenter nullum quoque ef-
fectum, quem tamen ipſos eſſe oportet, ſi
revera ſunt, reperient. Utinam miſeræ hæ
talpæ, ſi mentis oculos aperire nolint, cor-
poris ſaltem aperirent, & juxta Prophetæ mo-
nitum, cœlum ſuſpicerent, attentéque ſolis,
lunæ, ſtellaruumque ſplendore, curſu ac or-
dine ſibimet dicerent: Quis creavit hæc? (c)
Sentiant alij, quod volunt, nobis ſanè per-
ſuaſiſſimum eſt, eos, quos Atheos vulgus ap-
Pellat, non ideò tales eſſe aut dici, quòd re-
vera credant, ſed quod velint ac cupiante,
non eſſe DEum; quatenus nempe impunè fi-
bi, quodcunque libet, liceret agere. Quam-
primùm namque excuſséô rationis & legis Di-
vinæ jugé homo per avia devia ruens in ſce-
lera ita vivit, ac ſr revera DEus non eſſet, qui
aut

(2) Pfi. 4. 7. (6) Pf. 13. f, (e) Iſai. 40. 26.

NIN

inh
imn (c1
ne lin eſln⸗
highete
ukener ini
numiinn
nhefti⸗
dDlin le
reciinnn
1Gigene an
n prinum
0n Clogte e
l opnt
n milete e
e Non,
Ppophereno⸗
ntogee ſs,
Cri N 0
nit iel
ds
eRV,
dcd, goolt
n N a
emne impe
ee. (
neEln
nnene

8onci

1

FIDEI PRINCIPIO. 3

aut vellet unquam aut poſſet vindicare pecca-
tum: Voluntas alioquin potentia cæca loco
rationis dominari incipit, & fruſtra reclaman-
te conſcientia dictarorem agit, atque audacter
definit: Non DEus, id eſt: Sic volo, ſic ju-
beo, non eſſe DEum. Et verò hoc ipſum
efficax pro exiſtentia DElI, peccatorum vin-
dicis, argumentum eſt. Quamdiu nempe ra-
tio in homine clavum tenet, & vitâ naturæ
ac legibus conformi vivitur; monſtroſa hæc
cogitatio nullum in animo aditum reperit;
ſed tum demum voluntatis jam in transver-
ſum actæ ſubſidio ſe ingerit, cum homo ſe or-
dini mediorum, quibus ad DEum fuerat de-
ducendus, jam ſubduxit, & ſi non verbis,
factis tamen DEO jubenti impudenter obgan-
nit: Won ſerviamm! Hinc juſta DEl permillio-
ne fit, ut quem voluntate homo jam amiſit,
etiam intellectu amittat; & quia DEum, dum
aguovit, ut DEum non glorificavit ipſius pa-
rendo mandatis, deſertus à gratia eatenus de-
tur in reprobum ſenſum; ut paſſio, ſive per-
verſa voluntas ipſi dominetur loco rationis
ad malè agendum, & pereundum; quema-
modum in probis ac virtuoſis bona voluntas
ſervit loco omnis ſcientiæ ad bene agendum,
& finem ſuum ulimum feliciter obtinendum.
O! ſi demum ſaperent infelices illæ animæ,
& ſuæ nimium ingratæ origini, atque legi Di-
vinæ vitam ſuam conformare ſatagerent; quàm
fubitò etiam ratio & intellefstus redirent ad
officium, & id, quod penitus ignorare non
poſ-

4 PARS I. DE PRIMO

poſſunt. ſapidè intelligerent, imdò in ſe ipſis
experirentur, eſſe DEum. A voluntate certè
intellectus in errorem eſt abreptus, ergo iti-
dem à voluntate reducendus eſt ad ſanitatem.
Velint tantummodo vivere, ut lex divina ju-
bet, & ſuadet ratio; & actutum intelligent,
DEum eſſe, qui jubet, & rationem ab illo
eſſe conditam, pro quo ſuadet.
Quàm certa interim & indubitata veritas
eſt, quèòd ſit DEus, tam difficilis & obſcura
quæſtio eſt: quid ſit DEus? Cùm enim fini-
ti ad infinitum nulla ſit proportio, à nullo
creato intellectu divina eſſentia ſic compre-
hendi poteſt, ut adæquatam & v perfegdtam ip-
ſius definitionem efformare valeat. Nos Scho-
lis ea, quæ difficultatem habent, relinqui-
mus: Nobis ſufficiat de DEO ſentire & cre-
dere, quod pij omnes, dum DEum cogitant,
credunt ac ſentiunt. Eſt ergo DEus T. O. M.
viva & ſpiritualis ſubſtantia in ſe, & à ſe ſub-
ſiſtens, in omni perfectionum genere pror-
ſus infinita; fons & origo, primâque cauſa
omnium, quæ quoquomodo ſunt, & exiſtunt;
immenſa, incomprehenſibilis, æterna; ſapi-
entia, lux, ac veritas ipſa; omnis ſapientiæ
ac providentiæ, pulchritudinis ac bonitatis,
miſericordiæ & juſtitiæ, potentiæ, ac ſancti-
tatis, amabilitatis ac ſuavitatis pelagus penitus
immenſum. Divinas perfectiones omnes re-
cenſere, nec poſſumus, nec tenemur: At
verò unicam ipſi denegare, grande foret ſa-
crilegium. Hinc perverſi illi pſeudo-politi-
ci⸗

NIN

4nohnere
hepng, eoo
td ſnng
krdhin
mmn inrlig
nüment
kA—
lbinfei
& Nl
Clmerinft
Nnio, 4 mn
ſe onpr⸗
perfihmi⸗
1 Modbo⸗
n, eimgii⸗
ne E are⸗
mccgiend
ET0
Ktbi.
enene pror.
ige eul
Kehunt
Metn; in

FIDEI PRINCGIPIO. 5

ei, qui cum impiis illis dicunt, aut ſentiunt:
Circa cardines cœli ambulat, & noſtra non con-
ſiderat ; (d) veram Divinæ eſſentiæ notio-
nem totaliter deſtruunt, dum DEum ſibi fin-
gunt aut improvidum, aut incurium, qualem
nempe ipfi vellent eſſe DEum, quò liberius
ſuo genio indulgerent. Nobis autem infini-
tas DEl perfectiones firmiter credentibus hæc
unica ſemper cura ſit, ut quem tam tenui
menſura cognoſcimus, ſine modo & menſu-
ra diligamus.

CAPUTI.
DE
FINE ULTIMO HOMINIS.

Itam hominis peregrinationi eſſe ſimilli-
mam, tum ſacræ litteræ, tum ratio ip-
ſa teſtatur. Jacob Patriarcha à Pharaone de
annis vitæ ſuæ rogatus hac ipſa phraſi uſus
eſt: Dies, inquit, peregrinationis meæ centum
triginta annorum ſunt, pauci & mali. (e)
Nec melius, nec brevius vitæ humanæ con-
ditio exprimi potuiſſet. Neque enim manen-
tem hic civitatem habemus, ſed futuram in-
quirimus; ergo ubicunque tarrarum fueri-
mus, hoſpites ſumus & peregrini, ac reve-
ra omnibus illis incommodis obnoxij, quibus
peregrè viventes ſunt expoſiti, ut conſide-
ran-

(Aà) Job. 27. 14. (e) Gen. 47. 9.

6 PARS I. CAPUT I. §. r.

ranti liquet. Nos brevitatis cauſa, omiſſis
aliis, finem duntaxat, & metam hujus pere-
grinationis, quæ nobis ſit loco patriæ; & vi-

am, quæ ad illam ducit, impræſentiarum

indagabimus.

§. 1.

In guo conſiſtat finis ultimus hominis.

O Mnes omnia agunt, ut ſint beati: Et in
hoc nulla juſtum inter ac peccçatorem dif-
ferentia eſt. Beatitudinem, ait cum Augu-
ſtino Doctor Angelicus, omnes una volunta-
te appetunt, dum omnes cupiunt ſuam vo-
luntatem adimpleri, in quo ratio finis ultimi
ſita eſt. Errat quidem peccator, & errando
deficit, non à ratione finis ultimi, ſed à re il-
la, in qua ratio finis ultimi revera invenitur.
Hinc idem Auguſtinus peccatori inclamat:
Quære, quod gquæris, ſed ubi guxrendum eſt;
quære. Pudet interim referre ad quàâm indig-
na, ac probroſa etiam plerique ſuam detru-
dant beatitudinem, dum quisque eò, quod
amat, ſe putat beatum.
Nobis Chriſtianis nulla in inveniendo fine
ultimo ſupereſſe poteſt difficultas. Eo ipſo,
quòd DEum eſſe credimus primam omnium
cauſam, eundem etiam finem ultimum crea-
turarum omnium fateri cogimur. Igitur in
ſolo DEO vera ratio finis ultimi reperitur, &
quidem eâdem necefſſitate, quà DEus eſt.
Om-

in
ont

nl
Cnorn
fen
ano
n
ſery

N

ͤ
unr nn

Un beni N
Peccnoremc

n un Augt

es Non polen

Piunt ſun ie
No kois Min
tot, C ennh
imt, Eini⸗
vori irena:
Mlennin ee;
Auünmnde⸗
1e lum Een
Ne 8

Mel
uns Lliſi
Gonnirn
. imun ce
w. lin
ninpeinn

g Mn

1 menent f

N
4

DE FINE ULTIMO. 7
Omnia quippe propter ſemetipfüum operatus eſt

Dominus, (a) nec finem ſeipſo inferiorem
habere potuit Altifſimus. Unde cum dici-
mus Verbum ternum propter nos bomines,
& propter noſtram ſalutem deſcendiſſe de cœlis,
finem duntaxat intermedium, ſive proximum
denotamus, qui ulterius ad DEl gloriam ceu
finem ſimpliciter ultimum refertur. Greavit
ergo te DEus, O! homo, propter ſemetip-
ſum, ut ipſum cognoſcas, ipſum ames, ipſi
ſervias, & ipſo fruaris in cœlo æternùm tui
Creatoris admirator atque laudator futurus.
Plerique hominum, ſi rogentur, quem
in finem à DEO creati ſint? & qua de cau-
ſa virtuti ſtudeant? expeditèé reſpondent:
Ut ſalvi fiant, & felicitatis illius, quæ in cœ-
lo expectatur, compotes fiant. Si petatur
ulterius: Quare illius in cœlo felicitatis par-
ticipes eſſe cupiant? aut obmuteſcunt, aut
prius repetunt reſponſum; cùm tamen certum
ſit, finem non tantùm hominis, ſed & crea-
tionis totius univerſi, eſſe gloriam DElI, quæ
beatitudine noſtra mediante DEO obvenit,
dum illum in cœlo perpeti amore ac laude
proſequimur. Dandum tamen aliquid eſt ſim-
plicitati hominum, qui ſi bonæ ſint volunta-
tis, ſuam beatitudinem non volent aliter,

quàm prout eos velle DEus vult. Tacitè pro-

inde ac implicitè, dum ſuam appetunt beati-
tudinem, ipſam DEl gloriam intendunt, ad
quam ſua beatitudo ordinatur. Hoc interim

pau-

(4) Prov. 16. 4.

8 PpARS I. CAPUT I. §. 2.

paucis notare placuit, ut videas, mi bone?
totum quod agimus pro noſtra ſalute, cede-
re ad DEl gloriam; & dum hoſtibus noſtræ
ſalutis fortiter repugnamus, nos DEl cauſam
agere, dum pro ejus honore decertamus.
Ergo finis noſter ultimus DEus eſt in ccœ-
lo mediante fruitione beatifica à nobis obti-
nendus, amandus, & laudandus ſine fine.
Tendere ad hunc finem, facit hominem ſim-
pliciter bonum; appropinguare, meliorem,
& pro hujus vitæ conditione felicem; acgui-
rere, plenè & perfectè beatum: Hôc autem
fine excidere, reddit hominem infinitè miſe-
rum, & tota æternitate miſerabilem. Ergo
nil non agendum, nil non tolerandum, ut
tantum bonum non perdas, & tantum ma-
lum non incurras. Non eſt parvum guid;

perdere, aut lucrari regnum DElI. (B)

§. 2.
Quibus mediis finis ultimus obtineatur.

MEdia finem ultimum obtinendl alia non
ſunt, quàm quæ inter prima Fidei rudi-
menta in tenera jam ætate diſcimus; videli-
cet: DEum noſſe, timere, & amare, ejus-
que voluntati obſequi in omnibus. Et verò,
ni primorum parentum lapſu corrupta fuiſſet
natura, nullam in his vel minimam experie-

mur difficultatem. Senſus rationi, ratio DEO
eſſet

() Imit. Chr. I. 3. c. 47.

nt,

Untis;

Gln
cbelin
Petk⸗
loo⸗
ltenin
We
tter
ol
un

Prhonmain.
y, meimm,
Kleen, D
1) Me auen
hinkntd mi⸗
len. Uo
ermcun,
tuonmn an.
nun gul

6
16)

Otiſentur.

endl n
mDi.

lünn il.

eſſet in omnibus plenè ſubjecta. Modò au-
tem, pré dolor! experimur in membris no-
ſtris aliam legem, repugnantem legi mentis
noſtræ: Et licèt ſignatum ſit ſuper nos lu-=
men vultůs DEl noſtri, quod per dictamen con-
ſcientiæ nobis continuò lucet, nos monet, &
arguit; paſſionum tamen rebellione nonnun-
quam turbatur adeò, confunditur & obfuſca-
tur; ut quid ſibi agendum fugiendúmve ſit;
non niſi per nebulas ratio pervideat; & ſi
demum videat, non niſi difficulter, & vim
afferendo ſenſualitati, ſeu parti animæ infe-
riori poſſit evincere.
Altiori igitur & fortiori homo indiget au-
Nilio, quo naturæ infirmitas ſuccolletur. So-
la gratia Redemptoris hic juvare ſufficit, quam
nobis jam in Baptismate cum fide, ſpe, &
Ccharitate intundit, & in uſu Sacramentorum,
Pœnitentiæ potiſſimum & Evchariſtiæ; ſi

peccatis actualibus deperdita ſit, poſtliminiò

reſtituit, auget, & conſervat. His vViribus
armatus, & gratiæ auxiliis adjutus homo, ſi
quod in ſe eſt, faciat, hoſtibus univerſis fa-
cilè ſuperior ad finem ſuum ultimum inoffen-
ſo pede poterit devenire. At, at; hoc opus,
hic labor eſt, ut quod ſuum eſt, faciat homo-.
Tot enim continuò à dextris & à finiſtris ſe
remoræ & obſtacula ingerunt; ut, niſi cautè
ſe habeat, & oculatus ſit ante & retrô, ad la-
pſum leviter impelli poſſit.
Quapropter verè Chriſtianè aut Religiosè
vivere volenti ante omnia experto viæ ducto=
Kcient. Sanct. Comp. C re

10 PARS I. CAPUT I. §. 2.

re opus eſt. Confeſſarium intellige, aut Pa-
trem ſpiritualem, qui ſit vir pius ac prudens
magls quàm doctus. Hujus conſilié omnia
agenda; huic internus animi ſtatus enucleatè
denudandus; cum hoc fanda infanda commu-
nicanda ſunt. Nunquam enim tam certòà &
evidenter, ubicunque etiam quæſfieris, DEI
voluntatem agnoſces, quàm ex ore Patris tui
ſpiritualis. Hinc etiam S. Mater Thereſia præ-
ter obedientiam ſuis Superioribus debitam,
