liſſima eſt, ſi conditionem illam, quæ cuivis

petitioni noſtræ tacitè ſaltem ineſſe debet, ex-
preſsè contineat, & voluntate noſtra in Di-
vinam penitus transfuſa ad imitationem Chri-
ſti in horto orantis ex animo dicamus: Ve-

rumtamen non mea, ſed tua voluntas fiat! (m)

Hinc devotæ cuipiam perſonæ de effectu
orationis anxiæ Chriſtus Gertrudem fſu-
am nuntiare juſſit: „Confidat de mea ſapi-
en-

(7) 5. Gett. l. 3. c. 30. (m) Luc. 22. 4 2

— —
= =
=-
S ==
=
—
=
=
—

=
=☛
—

Gn

escline

Se

— =—
= =
☛
E
–
S=ꝛ —
—

=—

3
.

enelnm fi
(enpld
& tunc om
Ollius pore
Winorarl„
WMein

Kur lemper

S

(A ſanitaen,

Citanti ,
Oratio net
Cum Nern
wini fllnn,
ſcapulama
Pohlit retro
9gnoc lie
9Aluiſtrm,
4 tolit proke
4 Domie ſl
Cuimutexn
Parte ſioiſn
Tet. Fimin
lernbl,
(Ei N ,
Dto 68 lhe

—
—
n 1z4

.

Wilenel,
Snng gi

e Mkui
Niſins er
len lell⸗

in
mnondb-
rumun
Mntgen⸗

759

1

◻.

22
22
77
22
22
22
,
22
22

DE ORATIONLMD. Hr

Entia, & pietate Divina, quòd multò ſolicitiùs
& fideliùs procuro, & diſpono omnem pro-
fectum animæ & corporis ipſius, quàm ipſa
alicujus conſanguinei ſui utilitatem; & quòd
certè fructum omnium orationum & deſi-
deriorum ad me pro ſalute ſua fuſorum di-
ligentiſſima fidelitate conſervem ipſi usque
ad tempus idoneum, & prædeſtinatum:
& tunc omnia fimul infundam ei, cùm
nullius poterunt importunitate infici, vel
minorari. „ („)
Quòd enimvero oratio hominis non audi-

atur ſemper ad voluntatem, ſemper tamen
ad ſanitatem, Chriſtus Gertrudi aliquando
ſciſcitanti: „ Cur quæſo! toties caret effectu

92
29

oratio mea? hac ſimilitudine declaravit:
Cum Regina dicit miniſtro ſuo, porrige
mihi filum, quod dependet ſuper ſiniſtram
ſcapulam meam, purans ita eſſe, cùm non
Poſſit retro ſe reſpicere; & ille quærens,
quod juſſus eſt, cùm videt filum non ſuper
ſiniſtram, ſed ſuper dexteram dependere,

tollit profectò quod comperit, & porrigit

Dominæ ſuæ, conſultiùs exiſtimans hoc,
quàm ut extrahat filum unum de tunica ſua ex
Parte ſiniſtra, ut ſic præceptum adimple-
ret. Similiter ego, qui ſum Sapientia in-
ſcrutabilis, ſi quand6⅞que non exaudio pre-
ces tuas ad votum; procul dubio ſemper
pro eis diſpono utiliora, cùm tu huma-

(„.) 3. Gert. l. 2. c. 80.

—

472 PARS III. CAPUT VII. §. 2.

„ na fragilitate impedita non poſſis diſcer-
„ nere meliora. ,„ (0)

§. 2.

De COratione mentali.

El oratio quævis eſt elevatio mentis ad DE-
um, & amoroſa cum DEO converſatio,
cujus præcipuus effectus eſſe debeat, perfe-
cta & integra cum ejus ſanctiſſima voluntate
unio: id potiſſimum tamen orationis menta-
lis munus eſt, quà intellectůs, quà voluntatis
conatu eò contendere, ac piis affectibus &
deſideriis eatenus frena laxare, ut quod huic
unioni conſentaneum, probè intelligat, &
quod enonerir toto animo complectatur, &
ad effectum deducere efficaciter proponat.
Appoſitè utriusque orationis, vocalis ſcilicet,
& mentalis indolem expreſſit, qui dixit: Sicut
Ppullus birundinis emal⸗ , meditabor ut colum-
va. (p) Utl enim oratio vocalis pipientium
adhuc avicularum vocibus ſimilis eſt; ſic ora-
tiomis mentalis imago eſt gemitus columbæ:
qui cùm illis longè perfectior, tum etiam
multò ſignificantior eſt, tametſi clauſo tan-
tùm roſtro muſſitet columba, ſuasque voces
volvat in gutture, & gemitus ſuos edat in
pectore, ut foris aliud non audiatur, niſi
rauci murmuris tenuis reſonantia. Quo mi-
nimo tamen ſtrepitu dolores ſuos & amores
quàm

() Loc. cit. c, 33. () Iſa. 38. 174.

1
nnt iague
ldnno,
fonyberi,
id evcitandh
taridus akke⸗
Pibus aimni
mpore erec
e, Nchein.
ſed mimndus
ſtls exercltnn
mentalson
ltio, (iddn
o mentku
intuitis,
Im ivert⸗
Uncendo, enn
let. Delider
Diyinum ne
Mobtentls
ropterei nd
kriat fuavinn
1e Gejechn
id e ne
enplmn Mor,

0la dente,

N

M

DE ORATIONNM. „

quàâm optimè manifeſtat; dum econtra pulli
hyrundinum aperto roſtro clamitantes majo-
rem quidem edunt ſtrepitum, minùs tamen
ſuorum affectuum exprimunt energiam.
Prima itaque ac ordinaria mentalis oratio,
eſt Meditatio, quæ eſt attenta ac ſtudioſa ali-
cujus myſterij, aut veritatis Divinæ recogita-
tio ad excitandam voluntatem „ ut ſanctis &
ſalutaribus affectibus inflamata, ſolidis ac eſſi-
cacibus animi decretis concipiendis, & ſuo
tempore executioni mandandis, DEO juvan-
te, ſufficiat. Altera & quidem ſublimior »
ſed animabus in meditatione ſpiritualium jam
ſatlis exercitatis, atque perfectis tantùm uſita-
ta mentalis oratio eſt, quæ dicitur contem-
Platio, quòd ſit amoroſa & permanens atten-
tio mentis ad res Divinas per modum ſimpli-
cis intuitus, citra laborem atque diſcurſum
cùm diverſo meditatio unum ex altero de-
ducendo, cauſas & effectus inquirendo labo-
ret. Deſiderium nempe obtinendi amorem
Divinum inducic animam ad meditandum;
ſed obtentus amor movet ad contemplandum,
Proptereâ quòd in re amata tam gratam re-
periat ſuavitatem, ut leviter pertranſire, &
in ea delectando non comorari haud Poſſit.
ergo meditatio mater amoris, & con-
templatio amoris filia, indéque dicitur amo-
roſa attentio.
Hinc videas, contemplationem illorum eſ-
ſe, qui ulteriori meditatione non indigent,
ſed ſimplici quaſi intuitu veritates Divinas ſi-
Scient. Sanct. Comp. Ii bi

474 PAKRS III. CAPUT. VII. §. 2.

bi jam familiares ſic comprehendunt, ut
quamprimum ſe ad orationem mentalem ap-
plicant (quod de plurimis Sanctorum legi-
tur) à bonitate Divina mox abrepti amoroſa
attentione ipſi inhæreant ; ex qua dum major
ferventiérque amor naſcitur, oritur mutua
illa complacentia, & intima converſatio inter
DEum & animam, dum anima ſibi compla-
cet in DEO, & DEus ſibi in anima, juxta
illud Sponſæ: Dilectus meus mibi, & ego il-
li: (c) in tantùm, ut nonnunquam ſopitis
ſenſibůs anima amore ſumi boni abſorpta pa-
tiatur extaſim, ac interna illa pace & quiete
perfruatur, quæ exuperat omnem ſenſum.
De quibus multa ſcribunt Myſtici, & experi-
untur nonnunquam Sancti & perfecti: nobis
autem in meditationis tyrocinio etiamnum
hærentibus ignota ſunt, nec aliter de iis lo-
quimur, quàm cæci de colore.
Relicta igitur viris heroicis & perfectis
contemplatione illa ſublimi; nonnulla, quæ
ad meditationem cum fructu peragendam fa-
ciunt, breviter ſubjungimus. Præmilſsâ igi-
tur, qua de ſuprà egimus, Divinæ præſentiæ
vivaâ memoriâ, orationi mentali cumprimis
neceſſariâ, brevi ſed ferventi oratione Divi-
num implorabis auxilium, quo juvetur tuas
infirmitas, ut illa meditationis capita, quæ
pridie jam ſub noctem ſelecta & prælecta o-
portebat, attentè & affectuosè conſiderare,

ac fructum exoptatum exinde colligere vale-
as.

(7) Cant. 2. 16.

N.

6 Ponit.
milennd
crnen
et eylter
on il
iil cogn
Prüfmmi
bes kerno⸗
1s Nerns 1
länon rehn
1, Eimed
QWMün
. 1. u d
Puta: Mn hen
eces Man
n ſun en
nlgeratfecte
biratis eſois
ſomis Chuih
Mroponis,
kennmm ipe
Dis el an
Nonte ahene
elim, ſen
s Authorbbes
Hecr ina
Vkosinn
Tolt Ppore
ignnione,
ln krinm

Apnsiße

—
=

—

—
=

nüm
Anun
vmib

õ
itlna-⸗
ed gi⸗
mnen Ain

, Ae

eck, Nos
o euovum
mbüb⸗

S

8 Mniißf

„

Deſenk

DE ORATIONE. 475

as. Juvabit ad hoc Beatiſſimæœæ Virginis, &
Angeli Tutelaris opem, aut illius etiam San-
cti, cujus memoria in meditatione occurrere
poteſt, breviter implorare. Cæteràm tibi
ompnium inſtar præparationum ſit profunda
tui nihili cognitio, & coram Divina Maje-
ſtate infima ſubmiſſio: quia non niſi cum hu-
milibus ſermocinatio ejus. Unde S. Philp-
Pus Nerius cuidam, quomodo meditandum,
ſciſcitanti reſpondit: Eſto humilis & obedi-

ens, & tunc Spiritus Sanctus te docebit.

c. 2. §. 2. diximus, hic tibi pariter dictum
puta: ut nempe ipſo meditationis initio ad
pPedes JEſu nidum tuum conſtruas, & inde
in ſinum ejus, & in cavernam lateris ipfius
Vulnerati frequentiùs, quàm contra faciem Di-
vinitatis evoles. Et ſi aliquod vitæ, vel paſ-
ſionis Chriſti myſterium tibi conſiderandum
proponis, præter vivam Chriſti Domini præ-
ſentiam inſuper ſic mentem tuam compara-
bis, ac ſi factum illud e. g. crucifixionem in
monte calvariæ præſens ſpectares, ac totam
tragcediam, ficut ab Evangeliſtis, aliisque
Piis authoribus deſcriptam legis, coram cer-
neres. Hæc imaginatio ad hoc valet, ut a-
nimus hos intra Iimites reſtrictus minùs eva-
gari poſſit. Poterit tamen absque hujusmo-
di imaginatione, ſola intellectuali repræſenta-
tione, myſterium quodvis meditationi pro-
Poni; quamvis iſte modus, utpote ſublimi-
li 2 or,

Quod ut ritè facias, id quod ſupra P. 3.

476 PARS III. CAPUT VII. §. 2.

or, magis jam exercitatis, quâàm incipienti-
bus conveniat.
Poſt hæc quaſi præambula ſequitur ipſa
Meditatio, ſive intellectús operatio, qua u-
num vel alterum punctum penſiculatiùs men-
ti ſubjicies, & iteratò ruminabis, eo fine, ut
pios animi motus in te excites, indéque vir-
tutis amorem, odiumque peccati concipias
utrumque perfectum. In quo à ſtudio differt
meditatio, quòd hæc non ad diſcendum tan-
tùm & ſciendum, ut illud, ſed ad agendum
& practicandum, quod intelligimus, ordine-
tur. Ubi tamen bene notes, etiamſi plura
tibi meditationis puncta præfixeris, ſi in uno
guſtum fructůmque ſentias, in illo tibi ſiſten-
dum, & quamdiu vena fluit, tibi ulteriùs
non progrediendum eſſe.
Dum itaque hac intellectùs operatione vo-
luntatem tuam affici advertis, jam huic laxa-
bis frena, & in excitandis affectibus totus e-
ris, puta, amoris DEl vel proximi, imita-
tionis Chriſti Domini, gratitudinis, gaudij,
admirationis, deſiderij æternæ vitæ, fiduciæ
in DEl bonitate & miſericordia, compuncti-
onis de anteacta vita, & ſimilium. Eò au-
tem affectus iſti magis ſemper erunt efficaces
& fructuoſi, quò plùs tendunt ad particularia,
ſcilicet ad virtutis alicujus acquiſitionem, aut
vitij extirpationem. Sic v. g. poſt meditatio-
nem primi verbi à Chriſto crucifixo prolati,
excitabis in te vehemens deſiderium Chriſtum
deineeps imitandi, nec tibi adverſantibus, ob-
lo-

ri noelun
Utis Kelli
Cplioridutn
giotbis
fehcnter eme
I hoe den
eoorunſoc
8 l, gun in
18 Conatis in
lcicre ſtefn
Titutumer ni
Mülgare nd
Kodium ere
Killud binetdi
lon proböre
Inns reſolanone
umfile ſr efea
meperunn
s: huti
r tre, (p i
i imerheere.
I: Plne n
Aüin f
hin, Aut af
nen ⸗
: a

—
—

les o

Naen a

Wilurc
Ccdhednr
GMuin

Gne, A

iini on
Ni, Hiüm
Ltilr
i is

nr.
Ahae

ön Ir

DE ORATIONE. 477

loquentibus, aut injuriantibus ultrà verbis
tam amarulentis reſpondendi, minùs odium,
aut vindictam quamcunque meditandi; quin
potiùs te benevolum & affabilem exhibendi,
Præſertim huic aut illi, quem ſæœpids tibi gra-
vem & moleſtum experiris. Et ſic in aliis
materiis affectus & propoſita negotiis & oc-
cupationibus tuis per diem occurrentibus ac-
comodabis, atque hac arte defectus & pecca-
ta feliciter emendabis.
In hoc nempe affectuum ad praxin redi-
gcndorum ſtudio vis tota meditationis ponen-
a eſt, qua ſine omnes intellectůús & volunta-
tis conatus fruſtranei ſunt, & inſtar ſcenæ
ludicræ ſine fruétu. Quid juvat meditari, &
virtutum ac vitiorum cauſas & effectus ſcitè
indagare; imò quid juvat delectatio virtutis,
& odium peccati, ſi utrumque ſit inefficax,
& illud biverbium locum habeat: Video me-
liora probéque, deteriora ſequor? Ni ani-
mus reſolutione practica ſic expugnetur,
tamque ſit efficax propoſitum, ut pro ipſo
jam opere computari poſſit, ut erat illud Da-
vidis: In matutino interficiebam omnes pecca-
tores terræ, (r) id eſt, tam firmiter propo-
nebam interficere, ac ſi jam interficerentur in
inſtanti: planè nihil agitur, & pejùs habet
anima, quàm ſi nulla hujusmodi veritatum
cognitione, aut affectuum concitatione ſtimu-
lata fuiſſet. Juſtè namque illam reprehenſio-
nem audiet: Vos ſemper Spiritui Sancto re-

li 3 Mi-

—

(r) Pſal. 100. 8.

478 PARS III. CAPUT VII. §. 2.

ſiſtitis? (⁸) cujus nempe inſpirationi ſatis a-
gnitæ & per pios animi motus obſignatæ
non obaudit.
uemadmodum namque meditando DEO
loquimur, ſic viciſſim ſua inſpiratione moven-
do voluntatem loquitur nobis DEus. Si huic
inſpirationi, etſi nos delectet, plenè ramen
non aſſentimur, nec omnino morem geri-
mus, nunquam nec hilum proficiemus in vir-
tutibus. Uti enim tentatio, & eam conco-
mitans delectatio, ſi negamus conſenſum,
etſi tota vita duraret, nil nobis noceret: ſie
& bona inſpiratio, quamvis nos delectet, me-
liores tamen non faciet, ſi conſenſum ad rem
inſpiratam opere complendam negemus. Ne-

gamus autem, dum non facimus, aut ſaltem

ea animi firmitate facere decernimus, ut qua-

ſi jam factum reputari poſſit. Nec alia ferè

cauſa eſt, quòd muhki ex meditationibus quo-
tidianis nullum aut modicum fruétum ferant,

niſi quòd veritatis ſpeculatione, & aliquorum
affectuum excitatione contenti, de efficaci

propoſito particulari paràùm ſunt ſoliciti: ideò-
que in priſtinis ſemper hærent defectibus,

aguntque per diem, ac ſismatutina meditatio

ſolùm animi causâ foret ſuſcepta.

Tu igitur meditationem tuam fixo ſemper

certôque aliquo propoſito particulari conclu-

de, quod altè memoriæ impreſſum tota die
ceu teſſeram circumferas, quavis data, vel
etiam quæſita occaſione ad praxin illud dedu-

tu-

t ümun
fters hropet
un Leprehen
ucn hoguen
nes Dins e
Nund iſc en
Sunmtmnenn,
Pſituerenge
orquere in
Conlideruione,
Drio üanii
Eittiotes ſis
10 Ai, uur von
Frere, uncoe
Unn One nn
Pautmlr, ane
Em, Menin
siliszceenl
Unns Piyerin
nulelſiit
Kinan
ADivin

)nn N
ſuich lle

de
Nlunen
NI

Aen en

DE ORATIONE. 479

Kurus. Actis dein DEO grariis, petitéôque

ad ſervanda propoſita auxilio eo animo ⅛¾ loco
meditationis diſcede, ac ſi nunquam ejus con-
trarium, quod tibi jam concluſum eſt, in
mentem tibi venire poſſe certò crederes. Ni-
mirum ſecundum noſtrum propoſitum eſt curſus
profectüs noſtri. (t) Interim ad meditationis
matutinæ effectum magno erit ſubſidio, ſi
per diem crebrò te recolligas, ac breviter re-

Hectas animum, an & qualiter hactenus tuo
ſteteris propoſito: & ſi defectum vel mini-

mum deprehendas, mox humili in DEum fi-
ducia languentem ſpiritum reſuſcites momen-
tanea illius veritatis recordatione, quæ tibi
manè iſtud perſuaſit propoſitum.
Sunt interim, qui meditationem ordinatam
inſtituere nequeunt, dicuntque, fruſtra ſemet

torquere in veritatis alicujus, aut myſterij

conſideratione, dum nil quod eos juvet, pro-
prio diſcurſu poſſint elicere: quin potiùs co-
gitationes ſuas in hoc negotio mox evagari
ad alia, aut nonniſi inſipido diſcurſu tempus
terere, quandoquidem multa quidem ipſis oc-
currant, quæ titillent intellectum, pauca ve-
rò aut nulla, quæ afficiant moveântque volun-
tatem. Interim qui talis eſt, ne omnino de-
ſidioſis illis accenſendus veniat, de quibus San-
ctifſimus Pater in Regula: Qui aut non velint,

aut non poſſint meditari; (u) id ſaltem curet,

ne meditationem proptereà omnino negligat,
ſed præmiſsà Divinæ præſentiæ memorià, &
I i. 4 ſancti

—

(?) Imit. Chr. I. 1. c. 19. (2) §. Reg. c. 48.

480 PARS III. CAPUT VII. §. 2.

ſancti Spiritús imploratâ gratiâ, aliquot me-
ditationis puncta ex libro ſaltem attentè legar
& relegat; & ſi unum non ſapiat, ſecundum
aut tertium meditatò evolvat, aut ſi malit,
ore etiam ſecum pronuntiet. Fieri vix pote-
rit, ut in nullo penitus ſaporis quidpiam re-
Periat, & ſaltem tenue pij affectús indicium
in ſe perſentiſcat: quod ut primùm advertit,
mox juvet voluntatem, & urgeat affectum,
tametſi initié6 admodùm laſſum ac debilem,
dicâtque humiliter Chriſto, quod miſer ille
de turba: Credo Domine! adjuva inoredulita-
tem meam; (X) vel potiùs volo, Domine!
adjuva tepidam voluntatem meam; fors te-
nuis gratiæ radius glaciem peétoris non ni-
hil eliquabit. Sin verò arida ùt prius frigi-
dâque mens maneat, ſaltem ſeſe ex corde hu-
miliandi, & ſuam ad omne bonum inertiam
patheticè agnoſcendi, ac confitendi coram
DEO optima erit occaſio: qua humilitate &
Patientia id ſaltem evincet, ne penitus omni
fruétu laboris careat, præſertim ſi aliquam
ſaltem ſententiolam, ceu memoriale ex lecti-
one meditationis pro uſu diurno ſecum aſpor-
tet; aut ſuæ ſaltem ignaviæ per diem ſæœæpe
memor humiliter ſemper de ſe ſentiat, di-
catque ſibi ipſi in corde, quòd pius ille Ab-
bas Neſteron palam dictitabat: Ego & aſi-
nus unum ſumus. ()
§. z.

(„) Marc. 9. 23. () V. Pp. 1. 7. c. 42. h. 3.

Ilnd eel
t ſander e
lete gridam
Uelri rd
bbore lne
1s ticen A
Doyickt, dum
wcent, bibn
lyanus huit
ventö megzn
Müm etan,
dis Mule
niſtt, enet
fanumlit
t, noy Mund
chnsel /)
,Aalenm
nmnoni d in
Wigle Khor n
Uuss cogtinme
ceber
l Droxin
N oniti⸗,
Kafichns

dtn.

Driienkte.
0 Dünne
; M
is NN⸗
nib .
e ⸗
teltun
Wom
ERn
nün
lee r

DE ORATIONLE. 48r

De Frecibus jaculatoriis.

EX malè intellecta Chriſti doctrina: Opor-
tet ſemper orare, & non defcere, errorem
ſuxêre quidam Monachi, proptereà Euchitæ
appellati, quòd crederent, omiſsé alié quo-
vis labore ſine intermiſſione orandum eſſe:
quos tamen Abbas Lucius unica quæſtione falſi
convicit, dum petiit, an ergo nunquam man-
ducent, bibant, dormiant? (2) Et Abbas
Sylvanus hujusce farinæ Monachum argu-
mentòô magis ad hominem ſaniorem ſcripturæ
ſenſum edocuit, dum cellæ incluſum reficien-
tibůs Monaſterij fratribũs eousque jejunum
dimiſit, donec à latrante ſtomacho compulſus
Sylvanum adiit, & hoc dicto: Qui non labo-

rat, non manducet, ad ſaniorem mentem re-

ductus eſt. (a) Oportet nempe unum face-
re, & alterum non omittere. Suum tempus
orationi, & ſuum labori concedendum eſt.
Imd ipſe labor utilis, & bona voluntate ſu-
ſceptus continua eſt oratio. „ Quidquid ho-
„ mo (dicebat Chriſtus Catharinæ Senenſi)
„ in DEl proximique charitate facit, poteſt
„ vocari oratio, quum charitatis affectus pro
„ oratione reputetur. Bona tamen voluntas,
„ pisque affectus certis temporibus & ho-
Ii;5 „ ris
() V. PbP. 1. 5. c. 12. n. 9. (a) V. PP. 1. 3. n. 55.

—

4382 PARS III. CAPUT VII. §. 3.

„ ris elevari debet in me per actualem de- i lm
votionem. „ (⁶) Phetue
22 R . 117: . 4 . tenn
Quàm feñces illi, qui non ſolùm certis ho- ker
nisere.

ris & temporibus orando mentem elevant ad Cminbe
DEum, ſed eò etiam tempore, quo laborant, Andent,
ſuisque incumbunt negotiis, piis aſpirationi- Nrei 5
bus, ſive jaculatoriis precibus mentem levant ns eldd o
in altum, & orare ſimul ac laborare conſue- in hers
ſcunt. Hoc exercitium etſi inexpertis videatur hffien
difficile, reipſa tamen volenti facillimum eſt, une fi
ut media inter negotia & occupationes exter- eo DLs
nas, absque harum diſpendio, practicari poi- „Nono n
it. Quinime, per hoc magis promovetur, o
quàm impeditur labor exterior, dum inſtar „penaniwe
Viatoris de via laſſi, per intervalla homo ſe ter prel
recreat, ut licèt momenté ſubſiſtat, celeriùs Eeret Gennnd
tamen deinde alacriusque progrediatur. Et ine heni
quid facilius, imò Jndt furunadius DEum a- muullariann,
manti, quàm de ipſo cogitare, de ipſo, &e Mmn daul
cum ipſo loqui? Si qui humano vel naturali Honm ni
affectu alium proſequuntur, libenter cum ipſo rnrireq
agunt, cum ipſo loquuntur: num labori eſſe uiirr gi
poterit, cogitare, & brevibus loqui- DEO , lücn
ſuper omnia dilecto, ſempérque præſenti 2 olk ln
Qui modico tempore per ejusmodi aſpiratio- * .
nes & orationes jaculatorias cum DEO agere mimn .
conſueſcit, tam ſibi experietur eſſe facilè,
quàm reſpirare; ac inſuper id habebit com-
modi, ut inſtar parvuli, qui patri ſemper
adſtat, ſemper loquitur, ac vieiſſim vocem
ipfius audit, & facta intuetur; etiam ipſe me
Pa- (

(⁵) Bloſ. Mon. Spir. c. 3.

klamt
mnnanzan
linie

Dnen

r Anit
Auu,
ien aki⸗
dum
Dt
ed

1.

NRI

Pontani

l

beN

—

DE ORATIONE. 483

patris linguam probè addiſcat, moresque
imitetur.
Hanc artem tam facilem quàm jucundam
Chriſtus Gertrudem ſuam docuit, dum mo-
dum oſtendit, minutiſſimas quasque actiones
momentaneâ ad ipſum aſpirarione cum ſan-
tiſſimis ejus operibus uniendi, & ad digni-
tatem operis charitatis evehendi; ſimulque

ipfius diffidentiam his verbis redarguit: „ Et

„ quare videtur tibi hoc tam difficile, cùm
„ ego DEus tantùm delecter in ea re, ut ſi
„ homo vellet aliquantulum ſtudij adhibere,
„ ego DEus omnipotens paratus fim illi coo-
„ perari adeò, ut mea Divina ſapientia debe-

„ ret prævalere. „ () Exinde quidquid a-

geret Gertrudis, ſemper agebat cum Chriſto,
atque hac potiſſimùm via ad tantam cum ipſo

familiaritatem pervenit, at numquam vel ad i-
dtum oculi ſibi ſubtractam ſenſerit ejus præ;
fentiam; niſi ſemel diebus undecim in pœnam

mundanæ cujuspiam confabulationis. Quam

qualiter quisque imitari poſſit, ſuprà c. 2.

§. 2. ſatis oſtendimus, ubi modus pariter e-
jusmodi aſpirationes formandi indicatur.
Hic tantùm libet advertere, in precum ja-
culatoriarum exercitio potiorem veræ devo-
tionis partem conſiſtere, aliarümque oratio-

num defectum hoc uno ſuppleri: ut adeoque

ij etiam, quibus diutinæ orationi vacare non
licet, aut meditationes ordinatas inſtituere ne-
queunt; hoc pacto ſe juvare poſſint citra tem-
pe.

—

—

(«,) S. Gert. 1. 4. C. 7.

484 PARS III. CAPUT VII. §. 3.

ris aut negotiorum diſpendium. Quid enim-
vero facilius, quàm id quod agitur, Chriſto
comendare, ad ipſum dirigere, cum ipſo di-
ſponere, cum ipſo deliberare, de re quavis
cum ipſo loqui? Si labor te fatigat, reſpira
i laboro. ZEſu! amore tui. Si dolore affli-
geris: ſu pro me paſſe! doloribus tuis jun-
go bunc dolorem meum, & tibi ofero. Tſul
amore tui, quantùm vis, & quamdiu vis. Si
res ex voto ſuccedit: Bone 7ſu, tibi laus,
tibi grates. Tuum boc donum eſt. Si occupa-
tio externa talis ſit, ut totum ſibi vendicet
hominem; nutu ſaltem aut mictu oculi Chri-
ſto comenda. Si arduo negotio remoræ &
difficultates penè ineluctabiles ſe opponant:
Iſu adjuva! gquid ego poſſum ſine te? Tua
cauſa agitur, impera ventis & tempeſtati. Si
magna molimina ſiniſtrum prorſus ſortiantur
eventum: Ita Pater, ſic fuit placitum ante te!
Non mea, ſed tua voluntas fiat, duleiſſime JeE-
ſu! Si actio ipſa delectet præſertim ſecundùm
ſenſus: Alſit & YEoſu, ut delecter in aliquo ex-
tra te, & non propter te. Si cibo poruque
te reficis: Virtus Divini amoris tui incorporet
me totum tibi! Dulcedo Divinæ charitatis tuæ
benetret totam ſubſtantiam, & omnia interiora
mea! Si quodvis comodum corpori indulges:
Ikhſu, in illo amore, quo Sanctiſſimæa humani-
tati tuæ indulſiſti ec Sria , ut in ea nos redi-
meres, hoc admitto commodum, ut vires babe-
am meliùs tibi ſerviendi. Si ad impatientiam
16

Porumnper, & ad Chriſtum aſpira: 7Eſu! ti-

N

cNen
o e, 4
is, l tortn
Pin lan
ſur n, uu
un ehigor
ifhn, Alre
nnt e le i
ne, i t/
.icumbat:
epolin. An
u glgreteunt
b. An)
n in n N
m ne frili
Dilem Cekchun
. 0D
11ℳ br
m tuan virr
Preterei i
ore grok bel
ig miͦ tl
innmns &
ſye N Cr
Ellmem Mun⸗
yelomtuum
u npere
nn irt
eckf
Red A
ckr ſic
Nn

0 enue4
oun:
t1ͦ
nalti
eirumt

oe

Ho

A

gnnt
e

DE ORATIONE. 485

te concitari advertis: 7Eſu bone ! tu tanta
pro me, & ego nec tantillum pro te! Si adver-
ſitas, vel infortunium undecünque ingruat:
Ikſu mi! adoro & exoſeulor paternam ma-
num tuam, qui per bac negligentias meas &
eccata caſtigare intendis. Tu mortifcas &
viviſicas, deducis ad inferos, & reducis. Do-
minus es, fac quod tilbi placet. Etiamſi occide-
ris me, iu te ſperabo. Si gravis aliqua tenta-
tio incumbat: g Eſu miſerere! ſeis, quid ex
me polſim. Fone me juxta te, & cujusvis ma-
nus pugnet contra me. In vulnera tua me comen-
do. Ahb! ne patiaris pretioſum tuum Jangui-
nem in me perditum ire. Tuus ſum ego, ſal-
vum me fac! ſi in aliquod peccatum, aut no-
tabilem defectum incideris: En geſi me, qua-
lis ſum. O DEus! propitius ezo mibi peccato-
ri? Ab! bone Tkſu, ne patiaris me extra gra-
tiam tuam vivere.
Prætereà in quovis rerum eventu, tem-
pore pacis & belli, conſolationis & deſolatio-
nis, tam in publico quàm privato, ejusmodi
aſpirationes, & piorum affectuum ejaculatio-
nes, ſive ad Chriſtum Dominum, ſive ejus
dulciſſimam Matrem Virginem, ſive etiam
ad Angelum tuum Cuſtodem, Sanctosꝗue Pa-
tronos uſurpare poteris, prout tibi affectus,
& devotio ſuggeſſerit. Et licèt apud Bloſi-
um, aliosque devotos Authores integræ ejus-
modi aſpirationum ſylvulæ reperiantur: illæ
tamen ſemper ſapidiores & efficaciores fue-
rint, quas pro re nata propria tibi devotio

&

486 PARsS III. CAPUT VII. §. 3.

& affectio dictaverit, prout ipſimet Authores
pPadhim advertunt. Inſuper id lucri ex harum
aſpirationum frequenrato uſu conſequeris,
ut omnia, quæ tibi occurrunt ſeu læta, ſeu
triſtia, ſtatim ad DEum referre diſcas, ſicque
creaturæ omnes fiant tibi ſcaleæ, per quas ad
Creatorem aſcendas, ſintque tibi libri, in qui-
bus bonitatem, ſapientiam & potentiam Con-
ditoris legas continuèò-
Horum nempe, nec aliorum librorum
ſubſidio Antonius £Ægyptius cæterà rudis, &
legendi etiam imperſtus, ad eam devenit ſa-
pientiam, ut Philoſophi, qui totam ætatem
inter pluteos triverant, ſe illius comparatione
idiotas eſſe ultro faterentur. In hac ſchola
Gertrudem Chriſtus ipſemet inſtituit, docuit-
que, qualiter objecta quælibet creata ad ipfi-
us cognitionem & amorem liceat inflectere.
e. g. „ Qum aliquando primo manè curiam
„ ingreſſa prope piſcinam ſederet, attendè-
„ rétque amnitatem loci illius, qui ipfi pla-
„ cebat ex aquæ præterfluentis limpiditate;
„ circumſtantium arborum viriditate, circum-
„ volantium avium, & ſpecialiter columba-
„ rum libertate; hanc ex Divina inſpiratio-
„ ne habuit meditationem: quòd ſi influxum
„ gratiarum jugi ac debita gratitudine ad
„ Chriſtum tanquam ſuam originem inſtar
„ aquæ refunderet; & in ſtudio virtutum
„ creſceret in modum arborum, bonorúm-
„ que operum viriditate floreret; & inſuper
„ terrena deſpiciendo libero volatu inſtar co-
„ lum-

P.

. ode el
brr nan
Uent G!
en in
⸗ Nede
Memwcu!
lioris
FiumtauD
ziumeutin
0pschmh
rco conxoe
ſrge iot hr
Regibuscenn
calelis
(xit: „»Hne
Porten ere
eſtrotmm
Lt ben
tur ametori.
lerventqne
9Verimns/,
Hir ende
N Ccrun
Reri Crenore
mworun Cei
N perevntium
Urn excitari.

nierores
amjr
nncorum.

ttinn

=

l:,

5

DE ORATIONNY. 48

y»„ lumbæ ccœleſtia appeteret, & per hæc ſen-
4„ ſibus corporalibus ab exteriorum tumultu
e „ alienata tota mente Dilecto ſuo vacçaret;
Birenil „ tunc omni amænitate jucundam ipſi in ſuo
S „ corde præberet habitationem. „ (J) In
eE hunc modum piæ animæ illa etiam, quæ ali-
u. is diſtractionis & vanitatis poſſit eſſe occaſio,
HE ſerviunt ad DEl ac Divinorum amorem & deſi-
derium: qualiter S. Fulgentius Ruſpenſis Epi-
ſcopus, cùm Romanæ nobilitatis à Rege Theo-
AI dorico convocatæ intereſſet conventui, vide-
mnen rétque tot proceres veſtium ſplendore cum
Uun Regibus certantes ingenti pompa comparere,
Snmnmig ad ccœleſtis gloriæ contemplationem abreptus
A dixit: „ Bone DEus! quàm pulchra ſit, o-
pAd „ portet, cœleſtis Jeruſalem, cum Roma ter-
nie „ reſtris tanta pompa & fulgore reſplendeat?
„ Et ſi hoc in mundo tantum ſplendoris da-
„ tur amatoribus vanitatis, ecqua gloria re-
„ ſervetur oportet in altero contemplatoribus
„ Veritatis? „
mälohne, Hæc certè expedita ad perfectam Scienti-
em am Sanctorum via eſt, in creatis omnibus
intueri Creatorem, temporalium aſpectu ad
æ&ternorum deſideria accendi, & uſu bono-
rum pereuntium ad ſumi æternique boni a-
morem excitari; ſicque inter continuas vitæ
hujus varietates ſtabili & imutata mente DEO
adhærere, cum ipſo converſari, & quod pro-
Prium amicorum eſt, ompnia quaſi cum DEO
abere comunia. En! quò piarum aſpiratio-
V num

—

ünn Mn

(4) S. Gert, I. 2. c. 3.

1
J8 8 PARS III. CAPUT VII. §. 3.
num uſus continuus denique deducat. Annon
operæ pretium fuerit, tantillo labore bonum
tam ingens redimere? Quare, ſi DEum di-
ligis, ibique ipſi bene vis, hanc orationis,
& mentis ad DEum elevationis praxim tibi
redde familiarem, brevique experientia diſces,
quanto tibi ad emendandos quosvis defectus,
virtutum profectum, imò iphus charitatis in-
crementum adjumento ſit. Hac ratione nem-
pe ipſum Sanctitatis exemplar, & omnis per-
fectionis Magiſtrum ſemper tibi reddis præ-
ſentem, qui tibi ad ſe aſpiranti ſuis inſpiratio-
nibus ſemper reſpondeat, teque in omni re-
rum eventu manuducat. Nec multùm jam
timebis animæ tuæ hoſtes, quibus nimirum
non jam tecum ſolo, ſed cum Chriſto Do-
mino, quéôcum ſemper agis, negotium eſt.
Altiſſimum hoc refugium eſt, quò malum non
appropinquat ; ni ultro ſtationem hanc deſe-
ras, téque ignaviter dedas hoſtibus.
Hoc pacto pariter meditationum tuarum
defectus ſarcire poteris, atque ex frequenti
piarum aſpirationum uſu diſces vagabundam
mentem tuam intra cancellos certæ materiæ
reſtringere, & ea, quæ ordinata meditandi
methodo perſequi poſſe diffidis, per conti-
nuas ad Chriſtum aſpirationes, quaſi cum
ipſo conſultando, orando, conquerendo, me-
delam & auxilium flagitando, menti tuæ tan-
dem imprimas, & voluntatem tuam, ut ut
lenram ac tepidam denique excites & accen-
das. Exempli gratiã: Meditaturus primum
Chri-

Gnronden
Vancen ſten
ſes duos
Utes, & li
Dtitid aden
Pbns, uuri
Us, Pkibz
quüm Marrs
Colatium E
illimi perla
vordliſun un
Clatæ lurs
Gltum ws!
Uus tened do⸗
euleare w
Gionen en
ſe, gin Po
Elehen ure
1n,uin
ledem.
Uuneoclt,

M
dlorle

6
Wontn,

WMnrin

D
thietise
iüihne
Aein onin
llhin in
Sue nninmn
Crito o⸗
iun
Cholunvon
vnnE.
Wd
tonumuun
ne behen

. n
wn

8ete nen

onpdm

Enr.
Ronm

e.

4
W Ne

DE ORATIONN.. Asa

Chriſti in cruce pendentis verbum: Peter
ignoſce illis, &. ſic ad Chriſtum aſpirandò
loqui poteris: JEſu Crucifixe! quid hoc rei
eſt? video te in cruce exfremos inter crucia-
tus pendentem, video afflictiſſimam Matrem
tuam Virginem doloris gladio transfixam po-
nè crucem ſtantem; & ſimul video audiôque
hoſtes tuos acerbiſſimos doloribus tuis inful-
tantes, & tibi Matrique tuæ afflictiſſimæ ſuâ
malitià addere afflictionem. Et tamen tui
ipſius, tuæque dulciſſimæ Matris quaſi obli-
tus, priùs tuis crucifixoribus veniam exoras,
quàm Matris doloribus vel unico verbo afferas
ſolatium. Ergéne tortores tui, & truculen-
tiſſimi perſecutores, JEſu bone! tantùm tibi
cordi ſunt, ut illorum priÄs ſaluti, quàm de-
ſolatæ Matris conſolationi qualicunque con-
ſultum velis? Intelligo planè, & quaſi mani-
bus teneo doctrinam, quam hoc facto nobis
inculcare voluiſti: nempe inimicorum dile-
ctionem majoris virtutis, tibique potiorem
eſſe, quàm propriæ parentis conſolationem.
Sed eheu! duro cordi meo hæc lectio nimis
alta eſt, quàm ut eam probè teneam, & ad
opus deducam. Multùm mihi feciſſe videor,
ſi, qui me odit, viciſſim odio non proſequar,
aut malum malo non rependam: ut diligam
inimicum, & nocenti bona pro malis reme-
tiar, vires meas nimiùm excedit. Quid faci-
am, JEſu bone! quomodo coram te compa-
rebo? imò quomodo à te comiſſorum tot fa-

cinorum exorabo veniam, qui meis debitori-

Sient. Sanct. Comp. K k bus

49 PARS III. CAPUT VII. §. 4.

bus tam difficulter ignoſco ? Ah! niſi tusâ
gratiâ cordis mei duritiem expugnes, nun-
quam emollietur ad ſinceram dilectionem ini-
mici. Oro te igitur & obteſtor per illum
ipſum amorem, quo tu pro crucifixoribus o-
raſti, ut vel unicam veræ charitatis ſcintillam
cordi meo injicias, quâtenus tandem ad tui
imitationem accendar, diſcamque illos dili-
gere, quorum dilectio tam eſt tibi accepta,
ut eam cuicúmque alteri amori anteponas.
Da igitur Eſu mi Salvator, ut vel ex hoc
capité, quia tantopere tibi placet, ad dile-
Gdionem inimicorum permovear. Propono
itaque tuæ confiſus gratiæ, illi & illi, qui po-
tiſſimàm mihi infeſti, & erga me malè affe-
Qi ſunt, benevolum deinceps me exhibere,
& pro injuriis aliquod ſemper beneficium re-
ponere. Quando igitur illa & illa occaſio de-
nuo ſe ofteret, da mihi ſapidam hujus verita-
tis cognitionem, videlicet, amorem & bene-
volentiam erga adverſantes tibi præ omnibus
placere: ut amore tui prompté & alacriter
faciam, quod amore hominum facere non
poſſem. Ita firmiter propono, IEſu mi cru-
cifixe! & hanc ſaltem vicem imenſo tuo er-
ga me amori rependam, ut amore amoris
tui diligam inimicos, qui amore amoris mei
dignatùs es in cruce mori. In hunc modum
aliæ quoque materiæ, per diverſas aſpiratio-
nes & affectus cum Chriſto agendo, medi-
tationis loco utiliter pertractari poterunt.

CA-

Wr
64

MNA
NN 4

uir
Geons
opom omn
irel A herte
fim mione
poprie lben
et cenleter
Cojungu,
c vin polt
50 frilho
Eupirur ut
Ciatur Pinn
Et, lil god
ſe opn e
Perfckons,
Eeber hono
Nodunconti
Pempiam 5

e
4

. tione

i⸗

n 1
Akooeni.

P her in
irbre
Alintilen
1n Cni

4
4

küng
i Nne
ae
ler A
1. Dpon
kil, C⸗
e mletk⸗
eklibae,
Ken⸗
wloce⸗
eKir
vende⸗
eninn
Karnt
1 bore

ie

=

ine.

1
.

16
. nodn
4 Men
do,
gem

6

DE PERFECTA RESIGNATIONE. 491
CAPUT VIII.
DE

„

PEEFECTVYA RESIGONATIONE, STVE U.
NMIONE VOLUNTDITIS NOSTNX
CM DIINA.

Andem eò devenimus, quò omnia ha-

ctenus dicta collineant, & tanquam ad
ſcopum omnis perfectionis conſpirant, vide-
licet ad perfectam voluntatis noſtræ cum Di⸗
vina unione per omnimodam refignationem
Propriæ libertatis. Cùm etenim res quæli-
bet cenſeatur perfecta, dum fini ſuo ultimo

conjungitur: tunc demum perfectionem in

hac vita poſſibilem homo conſequitur, ſi
DEO fini ſuo voluntate & affectu conjungitur
& unitur, ut unus quodamodo cum ipfo ef-
ficiatur ſpiritus, nihilque jam velit ac deſide-
ret, niſi quod DEus vult, & quia vult.
Hic ſcopus eſt totius Chriſtianæ ac Religio-=
ſæ perfectionis, ad quem dum ſpirat, aſpira-
re debet homo bonæ voluntatis; cùm rarèò
admodum contingat, reſfignatione tam perfe-
