lorum peccator, qui ſexagenariò́ jam major,

W tranſactà in omni ſcelerum turpitudine vita,

nunquam exomolegeſi ſacra, minùs Evchari-
ſtiæ Sacramento expiaverat animum. Huic
jam ad extrema deducto, & nil minùs,
quàm tot flagitiorum veniam ſperanti, S. Bir-
gitta confeſſarium ſuum ſubmittere à Chriſto
Juſſa eſt. Vix tandem, ac non niſi poſt ter-
tium aſſullum, poſteaquam nempe de miſera-
bili ſuo ſtatu aliqua Birgittæ ex revelatione
cognita ſuggeſſiſſet, obtinuit Sacerdos, ut ad
confeſſionem totius anteactæ vitæ animum
adjicerer. Qua tandem per triduum inte-
grum non ſine magni doloris conteſtatione
peracta, ac ſumpto etiam ſacro Viatico de-
ceſſit. De quo poſteà Chriſtus Birgittæ: Bo-
nitate men, inquit, qua usque ad ultimum pun-
Cnm expecto hominis converfionein; meri-
tis Matris meæ (cujus dolori vivens ille ad-
buc in carne compati ſolebat) ſalutem inve-
nit. (a) .
Si talis tantusque peccator tantillo obſe-
quio Matri doloroſæ exhibito tantùm ſibi bo-
nitatem Divinam demeruit; quid illis non
ſperandum, qui gratam ejusdem Matris do-
B b 4 lo-

(„) Bloſ. Monil. Spir. c. 1I.

—

368 PARS III. CQAPUT IV. §. 3. DE

lorum memoriam non otioſa tantùm compaſ-
ſione frequentant, ſed vità ipsà ſtatui ſuo con-
formi continuò celebrant, dum amore Chri-
ſti paſſi, & Matris compaſſæ ſibi ipſis dolo-
ris cujuspiam, ſive mortificationis ſpontaneæ
patientiam indicunt, aut ſaltem adverſa unde
unde, à DEO certè provenientia patienti miti-
que animo ferunt. Quæ devotio quibusdam,
Sabathinis præcipuè diebus, familiaris eſt,
aut profeſtis B. Virgini ſacris, ut aliquam
corporis afflictationem, aut cibi potúsque a-
liqualem abſtinentiam conſuetis ſuis exercitiis
ſuperaddant; aut ſaltem quod omni corpora-
li mortificatione potius eſt, his diebus ab ali-
quibus licitis ſolatiis ac recreationibus ſe con-
tineant, cumprimis autem à minima etiam
DEI oftenſa ſolitò diligentiùs ſibi caveant: e-
contra in virtutum actibus Beatiſſimæ Virgi-
ni maximè gratis ferventiùs ſeſe exerceant.
Sed de hoc ſtatim plura.

De imitatione B. Virginis, praſertim in vir-
tutibus ipfſi maximè gratis.

QDaa Chriſto Redemptori noſtro gratum,
nobisque ad ſalutem ſit proficuum, dul-
ciſſimam ipſius Matrem Virginem vera devo-
tione venerari, hucusque vidimus; nunc a
ſcopum ipſum omnis cultûs & devotionis Ma-

rianæ propiùs accedamus. Enimvero DElI
Ma-

Mc

iun Lecorun
Dnn d anien
Ven Nedenpnn
fndod. Unt⸗
leno ean irtnt
l n arteire
Colusinr:
ISCcla ue
um virtutesle
lonis Marn e
Mpoqe ſinen
e clpiat, ai
Edueunt. Hr:
Nine dlis ein

AEen,i teglttt.

Cltur; Cumane
laem mos
Nnte ,r –
Hem, ſnul a
Uuin is4 D
ipini l
Mendum

nnes An

danlit

U
.

n aleitſser
n mmann
Sch di
Emrenuntneto
en? muint eunn
l⸗

ſnti peinni⸗

len Aumn

AMORE CHRISTI MATRIS. 369

Matrem uti Filio ſuo proximam, ſic & in
perfectione charitatis ſimillimam, adeoque &
noſtræ ſalutis cupidiſſimam eſſe, apud omnes
Catholicos in confeſſo eſt. Ideò namque DE-
um ipſum, qui charitas eſt, novem menſi-
bus geſtavit in utero, ut tota tranſiret in vi-
ſcera miſericordiæ, quæ futura erat Mater
omnium Electorum, fierique debebat eſca dul-
ciſſima ad capiendos homines, & ad Crea-
torem Redemptorémque ſuum ſuaviter attra-
hendos. TZalis eſt, talis à DEO facta eſz, ut
nemo eam borreat, nemo eam refugiat, nemo
ad eam accedere trepidet. (x)
Cultus itaque ac veneratio Virgineæ Ma-
tris occulta quadam vi ineſcat animum, ut e-
tiam virtutes illæ, quæ in hac pulchræ dile-
ctionis Matre præ cæteris relucent, magis
magisque ſapere incipiant, ſeriéque illi pla-
cere cupiat, cui qui placent, DEO diſplicere
nequeunt. Hôc amoris Divini artificio tot
animæ aliâs perituræ indies à vitiis ad virtu-

tem, à tepore ad fervorem ſuaviter indu-

cuntur; dum conceptéô ſemel filialis erga DElI
Matrem amoris igniculéô clarior ſemper in
mente lux oritur, ad videndam virtutis ho-
neſtatem, ſimul atque neceſſitatem. Sicque
paulatim finis à DEO intentus, ipſa videlicet
imitatio Virginis Matris tam amabilis obtine-
tur, ac unà DElI honor, & ſalus hominis.
ec enim putandum eſt, glorioſam DEI Ma-
trem ſuper omnes Angelorum choros exalta-
B b S§ tam,

() Bloſ. Can vit. Spir. c. 19.

370 PARS III. CAPUT. IV. §. 3. DE

tam, Sanctésque cæteros utl gratid, ſic &
gloriâ in imenſum excellentem, alia de cauſa
à miſeris terræ vermiculis cultum ac venera-
tionem ambire; quàm ut mediante hac devo-
tione creaturæ pretioſo PFilij fui ſanguine re-
demptæ illuc demum pertingant, ubi Re-
demptori ſuo æternùm gratæ, ipſius bonita-
tem perpetim amare & laudare valeant. Hic-
finis, hæc meta cultûús Mariani.
Quænam autem illæ ſint virtutes Virginis
Beatæ, quarum imitatione finis iſte infallibiliter
obtineatur ab omnibus, jam pauliſper diſpicia-
mus. Quanquam enim creaturam illam,

quam DkEus elegerat in Matrem, in omni

virtutum genere decebat eſſe perfectiſſimam;
tres tamen erant præcipuæ, quibus ad digni-
tatem illam proximè apta, & quantùm puræ
creaturæ ferebat conditio, reddebatur digna,
cujus ſubſtantia uniretur perſonæ Verbi æter-
ni in Chriſti humanitate: videlicet, innocen-
tiſſima Puritas, profundiſſima Humilitas, &
perfectiſſima Charitas. Hac virtutum triade
illam oportuit eſſe excultam, quæ eleécta ex
millibus, tota pulchra placere debuit Altiſſi-
mo, ut ex ea carnem ſumeret, ſibique uni-
ret eà unione, qua intimior præſtantiôrque

non datur. Ut diſcamus exinde, nos quoque,

ſi ſtabiliter uniri DEO in præſenti per grati-
am, & per gloriam in futuro cupimus, has
ipſas virtutes in aliquo ſaltem gradu nobis eſſe
neceſſarias, quas nec meliùs nec certiùs aliun-
de, quàm ex Matris Virginis imitatione, ac.

Pa⸗

6 omin e
mnickmillime

ſogerrer Donn
ſeren VWihcun
6 Coltum Nr
Prono fuo euun
ugide enpen
paofenteſun
Hummanam, 41
ie compken.
Dende innuituin
9 ſti in bo
PVittutum, gin
Venerande Tn,
Ochnuwi; un
Wle, Conpl
„ ., ALan
Nima i ceeton

)1Ngir, 61 Ne⸗

orero E
ite c hor
per ilam in
ulilo i
„Knmntonem ,
1Athnsbomn
Pireincii,

lkr omnes

A driNNN I
ri Mem N an
Aderfdiſinm
ne Clledn
n Emin ue

WNC.

er Nleſiz-
Vhla m

ut der

— et .
Zne

AMORE CHRISTI MATRIS. 371

patrocinio nos conſecuturos ſperare poſſu-

Mus.

Audiamus ipſam Virginem glorioſam hanc
veritatem nobis graphicè demonſtrantem.
Gertrudis noſtra in feſto Aſſumptæ Virginis
ad S. Synaxin acceſſura, eandem DEI Ma-
trem inſtantiſſimè rogabat, ut ſua pro ſe me-
rita offerret Domino, quò dignè præparata ſu-
ſciperet vivificum Sacramentum. Ad has pre-
ces Cœlitum Regina ipfi viſa eſt protinus è&
throno ſuo exurgere, ſtansque in conſpectu
fulgidæ ſempérque tranquillæ Trinitatis pro
ipſa offerre ſua merita, quibus ſupra omnem
humanam, & Angelicam dignitatem eidem
ſumè complacuit. Exinde quaſi loco cedens
blandè innuit animæ inquiens: „Veni eleéta,
„ & ſta in loco meo cum omni perfectione
virtutum, quibus ego aſpectum ſemper
„ Venerandæ Trinitatis in mei placentiam in-
„ clinavi; ut tu ſimiliter, quantùm tibi poſ-
„ ſibile, complaceas ipſi Beatiſſimæ Trini-
„ tati. „ Ad quod ipfa ſtupefacta cum ma-
xima ſui dejectione reſpondit: „Et quibus,
„ inquit, G! Regina gloriæ, hoc meritis
„ potero? Quæ reſpondit: Cum tribus u-
„ tique ad hoc habilitaberis. Primò, ut o-
„ res per illam innocentiſſimam puritatem,

„ qua Filio DEl in utero meo virginali placi-

„ dam manſionem præparavi, emundari me-
„ is precibus ab omni macula. Secundè, o-
„ rabis per profundiſſimam illam humilitatem,
„ qua ſuper omnes choros Angelorum &
„ San-

372 PARS III. CAPUT IV. §. 3. DE

„ Sanctorum merui exaltari, ut ſuppleantur
„ omnes negligentiæ tuæ. Tertiò deprecare
„ per amorem illum ineffabilem, qui me in-

„ ſeparabiliter DEO conglutinavit, ut præſte-
„ tur tibi copia diverſorum meritorum.,, ()
Quod cum Gertrudis, quàm poterat, devo-

tiſſimè faceret, translata eſt ſubitò in ſpiritu

usque ad celſitudinem gloriæ ſibi tam dignanter

meritis cœlorum Imperatricis conceſſæ; ubi
Domino Majeſtatis, ultra quàm dici poſſit,

Placita apparuit, omnibusque Angelis atque

Sanctis admirationi fuit, ac venerationi. (2)

Quod tunc Gertrudi, idem nobis omni-
bus à glorioſa DEI Matre etiamnum dici ar-
bitremur; ut nimirum quantùm nobis poſſi:
bile, illius interceſſione ac imitatione cone-
mur his exornari virtutibus, ſi placere Altiſſi-
mo, & ad intimam cum ipſo unionem cupi-
mus pertingere. Uthenim ad gloriam cœle-
ſtem nil coinquinatum admittitur, & ſoli mun-

do corde DEum videbunt in patria: ſic & in
via perfectionis nemo ad internam cum DEO.

unionem, ſapidamque Divinorum notitiam
unquam perveniet, niſi eès, quæ ſtatum cu-
jusque condecet, corporis & animi puritate
niteat; & ab omni eo, quod maculare po-
teſt affectum, & intentionem ſoli DEO pla-
cendi inficere, ſe ſervet imunem.
Et unde hanc animi puritatem in ipſum
etiam corpus redundantem hauriemus ſecu-
riùs, quàm à puriſſima Matre Virgine, α
pura

( S. Gert. lJ. g. c. 49. (.) loc., cit.

h

bin ebkee
Atüunen l

1

lencne wir
gid irun,
re unchedanmr
0nem, gento
er Uin buſs in
Darris in uerum
Diuinite, u0
Cctuhutr in
ini G mnmtſt
itn ,eſehetn
Aengwamn d
llo, lub cllini⸗
5o convocn in
Uipemoci pochn
luſte 10 m a
1 gurkinin
in uur /rn
ym Gn
liaſi e
AUllas, idj

divchne, ineen

–

linio, ee

4

4
Gün
õ
ven hvon
Nerenumnun daie
, umin i
r innemcne one⸗
mis iger 4i.

mm Dhmhrnal

meilte

Iamutwincke
unii küim
Cemunmutn
vennNN
er Devonm un

.

4

„ HNN
NN
N

4
1

=☛ —
—

AMORE CHRISTI MATRIS. 373

pura Sancitas, ut loquitur Anſelmus, (2)
& Sanctilſima puritas omnem creaturæ purita-
tem, ſive ſanctitatem tranſcendit incomparabi-
li ſublimitate. Unde licèt eximiam & admi-
rabilem præſeferret pulchritudinem corporis;
ex ejus tamen aſpectu, ut ex D. Bonaventu-
ra notat Caniſius, () omnes ad puritatei,
majorémque vitæ honeſtatem excitabantur.
Et quid mirum, ſi homines hujusce virtutis
odore trahebantur ad ejus amorem ac imita-
tionem, quando DEl Filius, qui paſcitur in-
ter lilia, hujus ſuaveolentiâ attractus de ſinu
Patris in uterum Virginis ſe demiſit, ubi ejus
Divinitas, ut S. Gertrudi revelatum eſt, (c)
ſic delectabatur perfrui puritate ipfius innocen-
tiſſimi & amantiſſimi cordis, ſicut ejus huma-
nitas paſcebatur lacte virginali. Nunc verò
poſteaqquam ad cœlos aſſumpta regnat cum
Filio, ſub caſtitatis vexillum omnes ſuo exem-
Plo convocat, ſuo præſidio confirmat, &
ujusmodi vocibus identidem compellat
Tranfite ad me omnes, qui concupiſeitis me,
& à generationilus meis implemini; ſpiritus
enim meus ſuper mel dulcis, & hbaæreditas mea

Juper mel & favum. Ego guagfi vitis fructifi.

cavi ſuavitatem odoris, &j fiores mei fructus

bonoris & boneſzatis. Cd)
UÜbi caſtitas, ibi & humilitas, cui ſemper
individua comes incedit. In Virgine glorioſa
qudò illa ſublimior, eò iſta profundior. Cùm
ete-

—

() De excell. Virg. c. 9. (⁵) Caniſ. de laud. Virg.
2. c, 13. (c) S. Gert. I. 4. c. 3. (4) Ecclcſ. 24. 23.

5
374 PARS III. CAPUT W. §. 3. DE.

etenim humilitas ſit cuſtos & conſervatrix eegeen
gratiarum, quò iſtæ ſunt majores & amplio- m i ſ
res, eò quoque humilitatem oportet eſſe pro- minte
fundiorem ac ſolidiorem. „Prima virtus Wdhtii

„ (ait S. Mechtildis Gertrudis noſtræ ger- ingsin u
mana ſoror) in qua Virgo ab infantia ſe h

25 ⸗ . . .7. Men
„ ſingulariter exercuit, fuit humilitas, qua ns cenb
„ ita modeſtè de ſe ſentiebat, ut cùm tot gra- inmd Adi, gu⸗

„ tiis abundaret, nulli tamen ſe creaturæ un- tunell Hir
„ quam prætulerit. „ Unde etiam, cum Ult, Meiin
DEI Mater ſalutaretur ab Angelo, turbata eft Iumn Munb n
in ſermone ejus, (e]) ſeque ancillam Domini (Qmne
nuncupabat; & quò magis ſublimabatur à mae, gont
DEO, ed ſe profundiùs ſemper in ſui æſtima- (hmianis, aib
tione demittebat. Quod ex tota Evangelica xkn!? Dioan a
hiſtoria pateſcit, dum ſingulari ſemper mo- o, galil
deſtia locum infimum ſibi vendicabat, & vix menlis, gligt
unquam niſi pauciſſimis, & plenis humilitate um adhiben
verbis locuta legitur: quamvis ùͤt Domina u, quund n
& Meſſiæ Mater ſuſpiceretur à fidelibus. TCa- (re pij man
lem nempe decebat eſſe Matrem Virginem;, itiis Snli,
quæ pulchra ac pura eſſet, ut placeret Altiſ- „Kymunlnu
ſimo; humilis autem, ut eſſet fidelis, nec , moor ooninm.
quidquam ex imenſis gratiarum theſauris ,„ 1,,)C
quibus affluebat, ſibi ipſi, ſed DEO omnia peliu inkeron
tribueret. . .. NNgnum elni
Quemadmodum autem dum in vivis erat imninnum mnon
Virgo Benedicta, hanc virtutem ſocias ſuas meig n
(ut S. Bonaventura advertit) ( non tam Kiecne⸗
verbis quàm factis docuit, ſemperque fuit ſfo- m uer
licita, ne qua illarum ſermone contra delin- ietlie
gue. ukn

ce) Luc. 1. 29. (J) Medit. Vit. Chr. c. 2.

1 ühmie
mt Mu

1Aden N

81, a
mhren Nhe,

— ),e
,, NMe

AMORE CHRISTI MATRIS. 375

queret, ne aliqua in riſu exaltaret vocem ſu-
am, ne aliqua ſuperflua aut injurioſa contra
parem diceret: ita & modò glorioſa in cœlis
humilitatem ſibi devotis potiſſimùm inſtillat,
ut quò magis in ſuo cultu & amore creſcunt,
ed plùs etiam proficiant in humilitate; cujus
evidens exemplum eſt humilis S. Franciſcus,
qui non alibi, quam in æde B. Virginis de
Portiuncula ſpiritum admirandæ humilitatis
hauſit, ubi etiam ultimum ſuum ſpiritum in
ſinum Matris Virginis demum exhalavit.
Quid tandem dicemus de Virginis Matris
amore, quo tota ardebat, utpote veſtita ſole
Charitatis, cujus duntaxat radüs illuſtrantur
cæteri? Dicere cogimur cum Sophronio,
„ Puto, quod quidquid cordis eſt, quidquid

„ mentis, quidquid virtutis humanæ, ſi to-

„ tum adhibeas, non ſufficiat, ut cogitare va-
„ leas, quanto indeficienter cremabatur ar-
„ dore pij amoris, quam totam repleverat
„ Spiritûs Sancti gratia; ita ut in ea nihil eſ-
„ ſet, mundanus quod violaret affectus, ſed
„ ardor continuus, & ebrietas effuſi amo-
„ ris.»» (£) Cùm etenim nullam unquam in
appetitu inferiori ſenſerit contradictionem,
nec unquam vel minimo veniali peccato ſtite-
rit continuum amoris progrefſum, nec etiam
corpus ejus virginale ſtellis purius ullum a-
ctivitati animæ attulerit impedimentum: nun-

E quam ipfius affectus erat diviſus, nec in di-

verſa ejus diſtrahebatur animus; ſed toto ſem-
per

—

(2) Sophr, Serm. de Aſſumpt.

376 PARS III. CAPUT IV. §. 3. DE

per amoris impetu ferebatur in DEum, &
novis identidem incrementis augebatur incen-
dium: ut cum primo vitæ rationalis initio per-
fectione charitatis ſuperaret homines univer-
ſos, in vitæ fine ipſos etiam Seraphinos tran-
ſcenderet, ideôque non alio morbo, quèm
vehementiã amoris ſuperatâ naturaâ, tandem
morti cederet. Nunc poſteaquam in centro
amoris DEO plus fruitur, quàâm Beati omnes,
etiam ipſius amor pervenit ad ſumum; & ſi-
cut de ſuperabundantia ejus Sancti omnes copio-
sà bauriunt gaudium, gloriam, & beatitudi-
nem indehcientem: () ſic & devoti Mario-
phili ſpem & fiduciam concipiunt, imitatione
ac interventu Matris pulchbræ dilectionis i)
in qua eſt omnis ſpes vitæ & virtutis (£) ad
eam denique pertingendi perfectionem chari-
tatis, qua reddantur apti dignique ad inti-
mam cum Sumo Bono unionem, modò per
gratiam, & aliquando per gloriam.
Quisquis igitur ad perfectionem Charita-
tis aſpiras: Mariam cogita, Mariam invoca.
Non recedat ab ore, non recedat d corde: Et
ut impetres ejus orationis ſuffragium, non de-
Jſeras converſationis exemplum. [1) Sic nam-
que eandem ſperare poteris gratiam, quam
Gertrudis olim vidit à Virginea Matre ſibi de-
votis impendi, dum ſingulorum animabus

per arctum complexum JEſum infantulum,

hoc eſt, amorem incarnatum imprimi con-
ſpe-

(5) 8. Gert. I. 4. c. 49. (4) Eccli. 24. 24. (&) loc. 6. 25.
(7) S. Bern. ſuper Miſſus eſt.

G

C

t en
Pernfinen
Ninstliur cult⸗
n inin, 1
en elat in

Un

Eankuenhreln
rn ſiplo en
Il Ahmyen

04

—

=

=

ANMl

Ue Dmm!
nu, unicf
, 3 luckegn
Imore DRlamor
Ttiychuritci
Memamorenzin
fketions, Cel dei
is Dyne ete
nea Aern n
1 Aendlms, 3
umi: Nun in

6 ui. Vlihi-

4 üli⸗ Aus⸗

theͤ

r r⸗
lin 1 0 n0.

lang

4

) 6 e

e
eene m i
1 *1 4
e ereee 6

rtiu,

3

n Min e

dcn li,

NEpit ininnr
1airn ilin /
minicornc.
ziei
am uN
l tümnn
5 n li⸗
n iti
um

Rimile eſt huic: Dili

AMORE CHRISTI MATRIS. 377

ſpexit. (m) Ita nempe venerando & imitan-
do Matrem Virginem aptus proximéque di-
ſpoſitus redditur cultor Marianus, ut & Fili-
um ipfius imitari, ipſiüsque in ſe charitatis
imaginem velut impreſſam animæ retinere,
& moribus expreſſam foris oſtendere queat,
donec in ſeipſo experiri nonnihil mereatur 5
quid ſit Eſum verè diligere.

CATYUT V.
DE
AMORE SUI IPSTIVUS

Diiges Dominum DEum tuum ex toto corde
tuo, guod eſt primum & maximum manda-
tum, (a) hucsque nonnihil attigimus, cùm
de amoré DEl, amore Chriſti, & amore Amoris
noſtri Evchariſtici aliqua diximus. Subjunximus
autem amorem ac imitationem Matris pulchræ
dilectionis, ceu medium ſingulare ad chari-
tatis Divinæ perfectionem feliciter enitendi.
Nunc ad alteram magni hujus pPræcepti par-
tem deſcendimus, nempe Dilectionem ſui &
Pproximi: Secundum autein, inquit Veritas „
ges proximum tuum ſicut
te ipſum. In his duobus mandatis univerſa lea
bendet & Prophetaæ. (*ο) Cùm itaque amor ſui
ipſius ſtatuatur pro norma ac regula dilectio-
Veient. Sanct. Comp. Cc— nis
) S. Gert. 1. 4. c. n. 22. 29.
5 dc D 3. (-2) Math. 22. 39

373 PAhKRs III. CAPUT V. §. 1.

nis proximi; neceſsè omnino fuerit, ſui ipſi-
us amorem in ordinem prius redigere, quàm
de amore proximi agamus; ne videlicet cur-
va regula nobis ſit occaſio in amando proxi-
mo à recta linea exerrandi.

§. 1.

Qualiter homo bonæ voluntatis reii diligat
Je ipſum.

Eſ amor proprius ubique malè audiat, &&
ipſum Philautiæ nomen vulgò tam ſit exo-
ſum, quàm res ipſa plerisque hominum cor-
de eſt: nihilominus amor ſui ipſius, ſi verus a-
mor ſit, omni non modò culpa vacat, ve-
ràùm etiam virtutis laudem ac meritum obti-
net; imò ſub eodem, quo jubemur diligere
proximum, præcepto nos fitringit. Aliud
nempe, & toto cælo diverſum elf, amare ſe
in ſe ipſo, & amare ſe in DEO, & ſecundùm
DEum. Prior ille amor ſemper inordinatus
eſt, ideôque & amor proprius appellatur,
quaſi, nullo ad DEum reſpeéctu habito, ſe
ipſum ſolum habeat pro fine, ſicut habet pro
principio. At verò amor poſterior, quo ſe
homo diligit in DEO, & ſecundùm DEum,
non modò amori Divino non repugnat, ut
etiam eodem, quo ille, motivéô gaudeat,
amori proximi præfigatur pro cynoſura.
Quinam aliàs ex vero dici poſſet: Secundum

autem eſt ſimile huic, ſi aberraret à primo,
motl-

N

itn 10
Randyms
ie au
Net keüm!

n, C ſ⸗
Llodss ue pran
Appolti wun
Colephum iun
1 hobann Non
Umn igcim ofen
emn MWheietn
Pene rohmmn
Ptoc propoin,
abillter ann
1d bons inn d
Com, & Irin
n impenli
Imoris (upe
Een) qubhmn
En, ſeper
Ile, cnnn
Konebonn
Higen,ſent
We lenle
eelnurer
Eikſpenti

e

.
l⸗

N

r te li

e⸗

1. A.
””äs
m ninei el

U1
71

SEeNN

ipins Slens:

D

DE AMORE SUI IPSIUS. 379

motivò⁶, quod DEO minus eſt, niteretur?

Ud enim diligimus DEum propter DEum,
ſive propter ejus bonitatem infinitam, qua
DEus eſt; ſic etiam nos ipſos ac proximum
diligimus propter DEum, five bonitatem
Divinam, quam ſpectamus in omni bono,
quod nobis ac proximo cupimus.
Suppoſità namque bona voluntate, qua
homo ſeipſum, ſuâque omnia refert ad DEum,
cui conſtanti propoſito placendi, & nun-
quam ipſum offendendi ſemper habitualiter
ſaltem adhærer: quamdiu per deliberatum,
ac plenè voluntarium peccatum non deſcifcit
ab hoc propoſito; omnia quæ ſibi bona ra-
tionabiliter cupit atque procurat, eò ipſo
quòd bona ſunt, & honeſta, referuntur ad
DEum, &ũ b à Chriſto Domino, ac ſi ipfi fo-
rent impenſa, acceptantur. „Quia pietas
„ amoris (ut ipſemet loquitur apud Gertru-
„ dem) qua humanam diligo ſalutem, com-
„ pellit me, ut quæcunque bona deſideret e-
„ lectus, ſemper reputem illum me deſide-
„ raſſe, cùm in me lateat, & ex me proflu-
„ at omne bonum: v. g. Si homo deſideret
„ ſanitatem, ſecuritatem, comodum, ſapien-
„ tiam, & ſimilia, ut magis queam cumula-
„ re meritum retributionis, frequenter repu-
„ to eum deſideraſſe me. Exceptéô, ſi deli-
„ beratè declinaret à me, ut ſcilicet ita deſi-
deraret ſapientiam habere, ut inde poſſie
„ſuperbire; ſive ſanitatem, ut malum per-
ficere poſſet. Et adjecit Dominus: Unde
Cc2 „ ſpe-

—

„

99
2)
25
99
25

2
1P
1
2
2
2
2
2
2
29
2
25
22
2

380 PARS III. CAPUT V. §. 1.

ſpeciales meos valde ſæpe ſoleo aggravare
infirmitate corporis, & deſolatione men-
tis, & ſimilibus, ut dum deſiderant contra-
ria bona obtinere, zelans amor cordis mei
valeat eos ſecundùm placitum liberalitatis
meæ copioſiùs remunerare.,, Quod
ſum Chriſtus non ſemel Gertrudi ſuæ facto
ſo confirmavit: e. g. Cùm noéctu „ ex ſpi-
ritualium intellectuum exercitatione nimis
eſſet debilitata, accipiens uvas recreavit ſe
tali intentione, quòd ipſum Dominum in
ſe reficeret. Quod Dominus magnificè ac-
ceptans ait: Modò fateor mihi recompen-
ſatam amaritudinem illam, quam de ſpon-
gia in cruce pro amore tuo bibi, quoniam
Ppro ipſa jam de corde tuo indicibilem dul-
cedinem ſugo. Et quantò tu puriùs ad
laudem meam corpus tuum recreaveris,
ed ſuaviùs ego me profiteor in anima tua
eſſe refectum. „ (d) Item cùm aliquando

29
ex morbo adhuc valde debilis in Paraſceve
Domini rogaretur à quadam ſorore, ut cibo
ſe reficeret, ipſaque recuſaret, donec finita
Paſſione abſolveretur Officium, Chriſtus blan-
dè ipſam compellans ait: „Reficere, dilecta!

29

in unione amoris illius, quo ego amator tu-
us in cruce vinum myrrha ac felle mixtum,
cùm guſtaſſem, nolui bibere.— Mihi qui-

dem ad hoc oblatum erat vinum myrrha-

tum cum felle mixtum, quò citiùs morerer.

Sed deſiderium multa patiendi pro homine

—

(“) 3. Gert. I. 3. c. 3r. (4) loc. cit, c. 51.

N1 R

ru ſe bib
Copkn m
Uinkundct,
Gnirent coler⸗

.

riumumcick
ſtns i derd
Un mn Doccel
comectle,
honarun :
lcemtiya cunen
ronn nokrstkte
ſem. IHMeogte
porentimment
Dore conono ſt
Cod eche
Telaria, mon
ckum prngm
ane (uln
Me in Ielien
Endutur? nnn
Congre lur
Dbento, ane
niibulgearn
4 D neni⸗
wine 1
G

—
=

⸗

Aem nii kunt
nilm Anr
e dli (nt
ewiahen 4
ri l gn 1

—

S auiendrt
UEN

6
.
6

atätm oatuh
nle

0, C.
S

et
4
—)
4
7*

DE AMORE SUIIPSIUS. 381

retraxit me, ne biberem. Tu verèò è& di-
verſo in eodem amore ſume omnia neceſ-
„ ſaria, & comoda, ut per ea in ſervitio meo
„ diutiùs viva conſerveris. „ (e) Et ne iſta
Gertrudi tantùm dicta quis credat, ſubjunxit:
„ Quoties tali devotione comeditut à quo-
„ quam una buccella, ego me fatebor cum
„ illo comediſſe, ac per hoc ab ipſo quaſi im-
„ potionatum eſſe: ac ſi tot pocula amoris
„ incentiva cum eo bibiſſem, quæ in alteru-
„ trum noſtros affectus ardentiſſimè inflamaſ-
„ ſent. Ideéôque ſecundàùm Divinam omni-
„ potentiam meam affectum amoris illius tem-
„ pore congruo ſatis dignanter ipſi manife-
„. Uabo. „ (O).
Quod de cibo, idem de alia quacunque
neceſtaria, aut rationabili recreatione corpo-
ris dictum puta; prout denuo Gertrudi ulti-
mis ante Quadrageſimam diebus, quando
nempe in diverſis gulæ peccatis potiflimàm
delinquitur à mundanis, Chriſtus aſſeruit:
„ Quicunque ſtuduerit ſingula ſua comoda in
„ bibendo, comedendo, dormiendo, & ſi-
„ milibus (quæ ex natura cogitur ſuſcipere)
„ el ſumere intentione, ut dicat corde vel
„ ore: Domine, hunc cibum, vel aliud quod-
„ cunque ſuſcipio in illo amore, quo tu ipſe

„ eundem ſancétificaſti, cùm in tua Sanctiſſi-

„ ma humanitate conſimili utereris, ad lau-
»dem DEl Patris, & ſalutem totius generis
humani, &c. IIle ſingulis vicibus quibus
C c 3 „ talt
(e) S. Gert. I. 4. c. 23. (FJ) loc. cit.

— —

382 PAkRS III. CAPUT V. §. r.

„ tali intentione aliquod ſuſcipit comodum,
prætendit coram me quaſi ſcutum quod-
dam firmiſſimum, quo contra diverſas mo-
leſtationes, quibus à mundanis infeſtor,
„ quaſi protectus defendor. „(g) Et cum
iisdem diebus primo manéè ſervis cœnobij in
coquina pulſaretur ad jentaculum, ac bona
Gertrudis ingemiſcens diceret ad Dominum:
„ Heu! me, mi Domine, quàm manè in-
ſurgunt homines ad infeſftandum te cibo.
Ad quod Dominus blandè quaſi ſubridens
„ dixit: Noli ingemiſcere, chariſſima! quia hi,
„ quibus modò pulſatur, non ſunt de nume-
„ ro illorum, qui contra me crapulà ſævi-
unt; quia per hanc prælibationem ipfi vo-
cantur, & incitantur ad laborem. Unde
& ego delector in eorum cibo, quemad-
modum quis delectatur in refe7tione ſui ju-
menti, quod pabulo paſcit, ad miniſtran-
dum ſibi. „ (H)
Ex quibus omnibus id demum ſatls con-
ſtare credimus, bona omnia, quæ ſibi ipfi
bonæ voluntatis homo rationabiliter cupit at-
que procurat, referri ad DEum, & à Chri-
ſto Domino tanquam ſibi ipſi impenſa ſuſcipi;
præſertim ſi habitualis illa bonæ voluntatis ad
DEum relatio, actuali intentione ad ipſum
dirigatur: quamvis hac eriam omiſſa, & per
actum contrarium non rerractata relatione

29
25

22
39
2²
E
22
22

habituali, actio hominis bonitatem fuam non

perdat, ut liquidò patet in ſervis illis clauſtra-
1
li⸗

— +d———

(5) § Gert. l1. 4. C. I4.

E S. Cert. l. 4. c. I13.

Ullgere, ſden
Cun ruiomdbine
etDbumzn
donn keftumn
t, Cun ſnin h
Pne wlet
Auglin Gnem
6 Qbumcxxn
Uunet in honir,
IPlcendi N)
enci propolo
loge imege nn
ne agit pro lu
Coiplo rknumn
Ndeuoguni ni
Coneguigr,onti
liKtuts ar e
Im komnnz eint
ne von referun
nj eo ili un⸗
6 ani per ho

n her pecen
Hugt honn eſt
tihaheniorie

Niopen

te

ibninen i
te
1A Eoen. C

DE AMORE SUI IPSIUS. 383

libus, quos veroſimiliter ceu homines ſim-
plices & rectos, habituali duntaxat ad DEum

relatione, eo animo ad jentaculum acceſſiſſe

credendum eſt, ut ſumpto cibo ad operas ex
officio peragendas alacriùs incumbant. Ergo
ut redeamus ad principium, homo bonæ vo-
lunratis eodem præcepto, quo jubetur DE-
um diligere, jubetur pariter diligere ſeipſum,
& dum rationabiliter ſe ipſum diligit, eo ipſo
diligit DEum; dum omnia, quæ ſibi impen-
dit bona, referuntur ad DEum, & DEO ſer-
vit, dum ſervit ſibi ipfi.
Hinc videas, quàm vera ſit celebris illa
Auguſtini ſententia: Ama DEum, & fac quod
vis. Quamdiu nempe bona voluntas integra
manet in homine, nec deliberato animo à fir-
mo placendi DEO, ipfique in omnibus obie-
quendi propoſito peccando deflectit: amor
quoque integer manet in anima, omniaque,
quæ agit pro ſua conſervatione & comodo,
facto ipſo referuntur ad DEum. Ex quo pro-
inde tanquam à majori ad minus, id quoque
conſequitur: omnia etiam opera externa, quæ
vi ſtatůs aut officij per diem agenda occur-
runt homini, etiamſi expreſſa ſemper inten-
tione non referantur ad DEum àùt finem ulti-
mum; eo ipſo tamen, quod ipſe operans ſe
ſuâque omnia per bonam voluntatem ordinet
ad DEum, nec peccato deliberato à propoſi-
to diſcedat, bona eſſe, Deoque grata, ac vi-
tæ æternæ meritoria, Quamvis citra dubi-
um ejusmodi opera actuali intentione anima-
C c4 ta;

384
ta, & cum ſanctiſſimis Chriſti actionibus uni-

PARS III. CAPUT V. §. 1.

ta majoris utique ſint valoris, ac ſublimioris
ſemper meriti.

Hinc dum aliquando Gertrudis fideliorem

ſui Monaſterij Proviſorem, Converſum Lai-
cum, Domino precibus comendaret, ipfius-
que laboribus continuis compatiens à Chri-

o peteret, ut ſuàâ gratiaâ fidelitatem ipſius ac

induſtriam compenſaret, Dominus reſpon-
dit: „Corpus illud, quod toties talibus la-

29
29
29
25
27
27
27
27
29
22
29
22
29
27
22
2²
29
25
27

boribus pro me laſſeſcitur, eſt mihi quaſi
quoddam theſaurarium, in quo tot drach-
mas argenteas repono, quoties ipſe aliquod
membrum comovet ad neceſſaria ſibi com-
miſſis acquirenda; & cor ipfſius eſt mihi
quaſi arca, in qua tot aureas drachmas re-
conditas mihi habere gaudeo, quot ipſe
recogitationibus inſtigatur, ſubditis ſolicitè
providere ad laudem meam. Tunc illa
cum admiratione dixit ad Dominum: Do-
mine! non videtur mihi homo iſte tam per-
fectus eſſe, quòd omnia opera ſua ita purè
aggreditur ad laudem tuam: ſed credo,
quod ſæpe etiam aliæ cauſæ inſtigent eum,
ut eſt, lucrum temporale, & per conſe-
quens comodum corporale. Et quomodo
tunc, tu impermixta dulcedo DEus, tales,
ùt afferis, in corde & corpore ejus pote-
ris habere delicias? „ Attendant hic, qui

continuis occupationibus externis diſtenti, ſe
minùs vacare poſſe Divinis conqueruntur

nonnunquam; attendant, inquam, quid ad

hæc

NNMNN

rirbennud

n ſolunn
e volunn
nliranlonn
rühnguls c⸗
Etsſus inelt

7

—
E

1

S

=—–

5

=

„

— =

S

6 Mamen N
6wiori Kaletet
is, dn mimnd
1n & oer w
rrpondem n
nes &ͤſglcincn
9(pelntennoned
(e etlim untne
örum himmm
revaler uprend
Felices imn A
1noluorie mie
unn ſenirr inn
opter noo et)
Dtolis vimnmmmtc
glihes lbiithene
Ure tMiondäirran
Mnum (i neniz
gnilig, lr n
Afolonbis 4
nlks, faching

=

Ilöfonnnnnen
nee7 ,
l,ien

hllls

a
.
0

ll l

n 1Ntri
liziein

DNeveNMAN Ricu

=

arii ni
mrs chenng
mt) or ie

4,

üDun
hmoleinkr
eniunne

1
AE ARe

Memm

„ℳ
Re
A

II Mlellde

n. I N

DE AMORE SUI IPSIUS. 385
hæc Chriſtus Gertrudi reſpondeat: „ Quoni-

„ am, inquit, voluntas ejus ſic adaptata eſt
„ meæ Divinæ voluntati, quòd ego ſemper
„ ſum ſuma cauſa omnium operum ejus. Er-
„ go in ſingulis cogitationibus, verbis, &
„ Operibus ſuis inæſtimabilem fructum lucra-
„ tur. Attamen NB. attamen, ſi puriori &
„ devotiori ſtuderet intentioni in ſingulis ne-
„ gotiis, tunc tantò ampliùs omnia negotia
„ ſua & opera nobilitaret, quantò aurum
„ Præponderat argento. ltem ſi cogitatio-
„ nes & ſolicitudines etiam puriori devotiori-
„ que intentione ad me dirigere ſtuderet, in-
„ de etiam tantùm nobilitarentur, quantùm
„ aurum optimum ad purum examinatum
„ Prævalet auro vetuſto & obſcurato. „(2)
Felices igitur, & millies beatæ animæ bo-
na voluntate præditæ, quibus eo ipſo DEus
ſumma ſemper ſuorumm operum cauſa eſtz ac ea-
propter non modò per pia exercitia, ac la-
borioſas virtutum actiones, ſed per ea etiam,
quibus ſibi ipſis vel aliis bona & comoda na-
turæ rationabiliter cupiunt ac provident, con-
tinuum ſuis meritis adjiciunt incrementum.
Auge gralias „ quæ merita ſperare poterunt
in difficilioribus, & cum naturæ reſiſtentia
conjunctis, ſi actiones tam faciles, & naturæ
hominis nonnunquam delectabiles tantum ha-
bent meriti? Si, inquam, bona naturæ, quæ
recto ſuiipſius amore homo bonæ voluntatis
appetit, ordinantur ad DEum, & acceptan-
Cc 5 tur

—B= —
(⸗) 5§. Gert. 1. 3. c. 65.

386 PAhRS III. CAPUT V. §. 1.

tur à Chriſto quaſi ſibi impenſa: quantò, ma⸗
gis bona gratiæ, quæ ordinatus amor ſui ip⸗
dus intendit, & per actiones virtuoſas iden-
tidem ſtudet augere, hac gaudebunt præro-
ativa, præſertim ſi initio ſaltem operis a-
kualiter referantur ad DEum, aut etiam
cum Sanctiſſimis Chriſti actionibus actuali:-
ter uniantur, & quà tales DEO offerantur?
Illa enim opera, quæ tali intentione fiunt,
„ intrahit ſibi cor Divinum, miro quodam.
„ & ineffabili modo in ſe nobilitando, & per-
39. ficiendo. Et quamvis quælibet opera bona
„ inæſtimabilem operentur ſalutem; illa ta-
„ men opera, quæ cor Deificum (Chriſti)
„ ſuo attractu dignatur nobilitare, & ad ſum-
„ mam perfectionem in unione ſui perduce-
„ re, tantò ſunt digniora, & per conſequens
„ etiam falubriora, quantò homo, ſive ani-
„ mal vivens mortuo cadavere dignior & ac:
„ ceptior æſtimatur. „ ()
Nec exinde bono operi tali intentione
cœpto multùm decedit, ſi ex innata homini in-
ſtabilitate per decurſum operis diſtrahatur
nonnunquam animus, & aliis cogitationibus
contra voluntatem occupetur; quod Gertru-
di in ſimili caſu ſibi metuenti Chriſtus his ver-
bis aſſeruit: „ Ego bonam voluntatem tuam
pro opere ſuſcepi; quia gratuita bonitas
mea hoc exigit, quòd quicunque integra
voluntate proponit aliquod bonum opus
perficere; ſi ex humana fragilitate, vel ne-
„ Cel-

—

29

—

(L.) §. Gert. I. 4. c. 9.

1

churke p

nlus e
O Z

1o,09,
u Nend
un ele non n
utbetun
zen Gertkuch
no dhele
tnden .
9Dommo knni
„Vongam mon
„funlunnh
1r fubin an
Uemn, ſbiee
9Necum 8,l
,bidus enen
9no Cwundnge
„pin tamen ni
5 Gnbis opehn
„Eputtehmn
„ WMelterur D
„Pennitent e
norcet, n
Uenam Col⸗
Khenrur gro
Ulens nenin
nuinorum,

n lernpor int

ſ

D. Men
UAll K
1

„.

1 4
1
, ,*

kiümm Cni
vwliier, ⸗
ie li enlic⸗
Kromeen
Umn ben

D Nei W N
jaimutmut
tn

in s nn

61

W.

DE AMORE SUI IPSIUS. 387

„ ceſſitate hoc negligit, ego pro facto vo-
„ luntatem illius reſpiciam ſimul & remune-
„ rabo. „(1) Imd etiamſi negligentia ho-
minis interveniat, quamprimùm tamen ſe
recolligit, pius Dominus laborem hominis ir-
ritum eſſe non finit, dumodo voluntate ple-
nè deliberata à DEO ſe non avertat. Quod
itidem Gertrudi accidit, dum aliquando in

bono opere „ ſegniùs DEO intendifet, ac

„ tandem ad ſe rediens hunc ſuum defectum
„ Domino confiteretur, timerétque ſe per
„ longam moram laboraturam, antequam
„ fuavitatem Divinæ gratiæ recuperaret, ſen-
„ ſit ſubitò benignitatem DEl ad ſe acclina-
„; tam, ſibique dicentem: Filia! tu ſemper
„ mecum es, & omnia mea tua ſunt. In
„ quibus verbis intellexit, quòd quamvis ho-
„ mo quandéôque ex huma-na fragilitate inten-
„ tionem ſuam negligit ad DEum dirigere;
„ pia tamen miſericordia DEl non negligit
„ Omnia opera noſtra æterna remuneratione
„ Teputare digna, ſi ſolumodo voluntas non
„ avertatur à DEO, &k homo frequentiùs
„ Pœniteat de omnibus, quæ conſcientia re-
„ mordet. „(mm) Per ejusmodi nempe pœ-
nitentiam & dolorem de negligentia admifla
Frecuperatur quodameodo deperditum, & to-
tius operis meritum homini bonæ voluntatis
