alteri cuidam probo, probatéque viro obedi-
entiam votéô promiſſit, ejusque conſilia ac
monita magno ſuo ſolatio, majorique adhue
profectu exactè ſemper ſecuta eſt. Unde cùmũo
aliquando audita vitæ auſteritate cujusdam
DEl famulæ, eandem imitari cuperet, ſui ta-
men Patris mandato abſtineret, à Chriſto in
viſione quadam audivit: Ego pluris facio tu-
am obedientiam, quâm illius pœnitentiam.
Magna certè diſcretione, incipientibus
cumprimis, opus eſt, ut cœpta virtutis ſe-
mita pergatur ſecurè; nec ſtatim omnia, quæ
ab alis facta leguntur; vel audiuntur, leviter
imitanda. Quidam incauti, ait aureus Aſce-
ta, ſe ipſos deſtruxerunt, quia plus agere volu-
erunt, qum potuerunt. (c) In hunc lapidem
S. Bernardus etiam converſionis principio im-
pegit, dum auſteritate nimia tenerum ſuum
corpuſeulum penè deſtruxit; quod accedente
ætate haud ſecus, ac magnum errorem de-

planxit, & inter delicta juventutis ſuæ nume-
ravit.

£

(e) Imit. Ch., l. 3. c. 7.

lelet

f

e N
P

Pel

nio
Ponn,
Eenn

Mantm end
Uen mlne D
Uinankundn
Mrki Ne
norbus dirn,
uögre ivatr
eiſte conlin
orignez
teſt Coceci

Ftine aisdon.

licnperet, ſütt
N,1 CMrkton
Gfun frutn
Penjtentan
1 . 7 1
n, epenbis
enn Immd ſ
mmommn,d
Udindnr yn
D mmred 1
in ſu nun

lytet

—

DE FINE ULTIMO. 11

ravit. Placet hic S. Philippi Nerij animad-
verſio; Nempe ad obtinendam perſeveranti-
am in bono cœpto, grandi diſcretione opus
eſſe; nec intra tres quatuéôrve dies velle fieri
Sanctum: Sibique videri difficilius, regere
illos, qui nimia attentant, quàm incitare il-
los, qui pauca moliuntur. Cæterùm qua-
nam ratione media illa ad finem ultimum fe-
liciter pertingendi, quæ fides, ſpes, & cha-
ritas Potiſſimum ſubminiſtrant, homini bo-
næ voluntatis adhibenda ſint, per totius Li-
belli decurſum ſatis videbimus.

§ 2
3‧*
Quod quisgque in ſzatu ſuz vocatidnis

Jalvari poſſtt.

LUdens in orbe terrarum Sapientia increata,
cujus deliciæ ſunt, eſſe eum filiis homi-
num, jam inde ab æterno, quæ cuivis in hoc
mundi theatro perſona ſùſtinenda ſit; definit,
atque etiam in tempore convenientia ipfi ta-
lenta, occaſiones, media, vires ac ſubſidia
providentiſſimè ſubminiſtrat; quibus ſi rectè
utatur, & ſupremi hujus Choragi intentioni

rem ſuam bene agendo reſpondeat, laude ac

Pprœmio æterno dignum ſe reddit. uare
Præ omnibuùs ſalutis ſuæ ſtudioſo invigilan-
dum, ut quònam vocetur à DEO, marura
deliberatione, adhibito etiam prudentum
conſilio, indaget, & infimis precibus impe-
C 2 tra⸗

12 PARS I. CAPUT I. §. 3.

trare ſatagat; ac deinceps agnitæ voluntati
Divinæ absque tergiverſatione ulla morem
gerat: Alioquin evidens æternæ ſalutis adibit
periculum, ſi Divinæ circa ſe providentiæ or-
dinem per vocationis neglectum interturbet.
Signa autem certæ vocationis ad ſtatum quem-
libet, non ſunt tantummodo habilitas, aut
inclinatio, & quædam quaſi inſtigatio inter-
na; ſed requiſita etiam alia, puta vires, ta-
lenta, media, occaſiones & ſubſidia intentum
ſuum obtinendi: quæ ſi deſint, & pruden-
ter ſperari nequeant, ſignum eſt, DEum non
tam opus ipſum, ſive ſtatum, ad quem ſe
quis vocatum exiſtimat, quàm ſolam volun-
tatem, animique promptitudinem exigere ab
homine, qualiter ab Abrahamo non Sacrifici-
um filij, ſed ſolam voluntatem ſacrificandi
expetiit.
De reliquo unusquisque, in qua vocatione
vocatus eſe, in en permaneat, () nec facilè
ſub ſpecie majoris perfectionis ſtatůús ſui mu-
tationem attentet. Ut enim, dicebat S. Phi-
lippus Nerius, à malo ſtatu ad bonum fiat tran-
ſitus, conſilid opus non eſt: Sed pro tranſi-
tu de bono ſtatu ad meliorem deſideratur
tempus, conſilium, & oratio; nec omne id,
quod generaliter melius eſt, etiam reſpectu
cujusque in particulari eſt melius. Addebat,
etiam in medio turbarum perfectioni vacari
poſſe, nec eſſe artem ullam, vel laborem ho-
neſtum, qui ſervitio DElI impedimento ſit.
Un-

(4) I. Cor. 7. 20.

“
e
Uunann
Wiod
ocul

ulen
od lig n
lul Nlun ine
Dlaftd t
rlblckinen
eimn, d nte
hel, Dlunn
n, gen
n ſChn role⸗
Uenergete i
0 non erie⸗

en ſtetihenn

„

ſaciel
Sccbar 8.D
dontaſ

toni n
1

= =
— = 2
=
S=
=.
S
=

DE FINE ULTIMO. 13

Unde licèt plures ſuorum pœnitentium ad
varias Religiones ablegârit, nihilominus vo-
lupe ipſi erat, videre homines in privatis ſu-
is ædibus ſanctè viventes. Tametſi enim ſta-
tus Religioſus ſit multò ſecurior ſæculari, &
Religioſi quodammodo in portu navigent,
ſæcularibus interim medios inter fluctus cum
tempeſtate luétantibus, ſpe ramen uſuve-
nit, ut periculoſiùs navigantes, ſi modò cau-
ti fint & ſoliciti, tandem portum ſalvi tene-
ant, dum alij per incuriam in portu pati-
untur naufragium.
Palmaris certè multorum, atque etiam Re-
ligioſorum nonnunquam error eſt, dum pu-
tant, occupationes vi ſtatůs aut officij ſuſci-
piendas unioni cum DEO, veræque perfe-
ctioni eſſe contrarias, & quaſi incompoſſibi-
les; cùm revera tamen nulla externa occu-
patio, moddò utilis ſit & honeſta recta inten-
tione ſuſcepta, impediat hominem, quò mi-
nus rerum omnium Conditori obſequium, &
adorationem debitam per illam & cum illa
perpetim exhibeat. „Pro eodem mihi eſt,
„dicebat aliquando Gertrudi ſuæ Chriſtus,
„ Pro eodem mihi eſt, vos vacare ſpirituali-
„ bus, & exterioribus laboribus inſudare;
„ dummodo voluntas libera intentione ad me
„ dirigatur. Nam ſi ſolummodo in ſpiritua-
„ libus exercitiis delectarer, utique naturam
„ humanam poſt lapſum denuo reformaſſem,
„ non indigentem victu vel veſtitu, aliisque
„ pro quibus humana deſudat induſtria con-

C 3 „ Jqui⸗

14 PARS I. CAPUP I. §. 3.

„ quirendis, & conficiendis vitæ neceſſariis.„„
Ac demum interpoſita ſimilitudine Imperato-
ris, qui in aula ſua non modò puellis elegan-
ter ornatis, ſed ſtrenuis etiam militibus, ap-
tisque miniſtris delectatur, ſic concludit:

„ Ita & ego non ſolùm delector in interiori-
„ bus deliciis contemplativorum, ſed etiam

„ diverſis exerciriis utilium negotiorum, quæ

„ fiunt causâ amoris & honoris mei, allicior

„ ad manendum, & deliciosè convivandum
„ Cum filiis hominumn ; quia talibus magis
„ cxercentur in charitate, patientia & humi-
„ Htate, cæterisque virtutibus. „ (e)
Quod devotæ quædam perſonæ, præſer-
tim Religioſæ ſibi dictum habeant, quæ non-

nunquam actiones illas externas, ad quas vi

officij vel obedientiæ tenentur, aut ex tæœdio

ſeponunt, aut tumultuariè tantùm peragunt,
ut lectioni ſacræ, meditationi, aut orationi

in ſolitudine vacare poſſint. Non eſt gonni⸗
na hæc devotio, nec DEO grata, dum ipſi
ſervire volunt’ pro ſuo lubitu, non Pro Df Eß
voluntate. Ecquidem non negârim, pacem
illam, quietémque animi, quæ ſentitur in ex-
ercitiis ſpiritualibus, ſuaviorem eſſe, uan
in occupationibus externis: At verò pax illa
& quies, quæ laborem pro DEl honore
Proximi utilitate fubterfugit, nec ſincera eſt,
nec utilis; & qui tempus exterioribus Offic 12
is deſtinatum in aliis utcunque ſpiritualibus in-
ſumit, tam parùm proficiet, Deôque gratum
ta-

(e) Inſin. S. Gert. I. 3. c. 69.

I H
t⸗
n
NCitt

„W
„lebe
Our
Crte
annn
pernn
orot
.,

Nl

—

WV. N

Gte neec
Mhhlne ln⸗
d e
1n l
mn nltbn,

rr anrer,

Eiin Liro
Nngnimn
N8e Aen
du nlbig nn
Gente un
,)
thit, el⸗
eult, leon.
16, ls i
tiner
um engnn,
l Eut oraonl

girm, n
e Edtue nt
MedAl
9ovore!
Ne Mettet
eirtvuderr

NR
4

Mor keni⸗

DE FINE ULTIMO. 15

faciet, quàm parùm miles regi ſuo placeret,
ſi abjectis armis captandis papilionibus daret
operam. Rem acu tetigit Abbas ille E.gypti-
us, Theodorus nomine, qui differentiam ſpi-
ritualia inter ac corporalia exercitia juſſus e-
dicere, paucis reſpondit: Illa omnia, quæ
propter DEum, & ipfius amore facimus, in-
ter exercitia ſpiritualia; quæ verò propriæ vo-
luntatis aut commoditatis cauſa, inter opera
corporalia computanda eſſe. (
Hinc etiam Gertrudi pro perſona quadam
Religioſa, quæ diverſis occupationibus ab o-
ratione ſe impediri querebatur, ſupplicanti
reſpondit Chriſtus: „Ego non elegi eam ad
hoc, ut una tantùm hora diei mihi ſerviat;
„ ſed magis ad hoc, ut tota die ſine ulla in-
„ termiſſione mihi adſit; id eſt, ur omnia
„ ſua opera continuò ad laudem mihi perfi:
„ ciat eà intentione, qua vellet orare. Et in-
„ ſuper hanc ſuperaddat devotionem, ut ſci-
„ licet in omnibus operibus, quibus in offi-
„ cio ſuo laborat, ſemper deſideret, ut om-
„ nes, qui ſuis utuntur laboribus, non ſolùm
„ reficiantur in corpore, ſed etiam attrahan-
„ tur in ſpiritu ad amorem meum, & con-
„ fortentur in omni bono. Et hoc quoties-
„ cunque facit, toties quaſi ſingula fercula

„ operum ac laborum ſuorum quadam ſa-

„ poroſiſſima ſalſa mihi bene condire vide-

79 tur. 97 (
Nullum itaque ſecurius certiusque volun-
C 4 ta-
. V. Pat. l. 7. c. 17. (g£) 8. Gert. 1. 3. c. 74. §. 6.

16 PARS I. CAPUT II.

tatem ſuam cum Divina conformandi, finem-
que ſuum ultimum obtinendi medium eſt,
quàm vocationi ac ſtatui ſuo conformiter vi-
vere, & actiones omnes, ad quas ex officio
vel obedientia quisque tenetur, ad DEl ho-
norem integrè, diligenter, puraque intenti-
one perſolvere. Cùm aliquando depoſito
pPerſonarum ſchemate ante tribunal ſummi Ju-
dicis ſtabimus iudicandi, non tam quæretur à
nobis, qui, aut quales fuerimus ? quàm,
quid & qualiter egerimus ? majorémque tunc
laudem reportabit humilis ruſticus, aut Re-
ligioſus laicus in ſuo lahore Piè ſedulus, quàm
mitris aut coronis olim conſpicui in ſuo mu-
nere negligentes. Ita ſanè perſonarum ac-
ceptio non eſt apud DEum; ſed quicunque
pro officij ac ſtatůs ſui conditione, in vera
fide, ac bona voluntate DEl cultor eſt, hio
beatus in facto ſuo erit. ()

PFIDE VIVA.

Quos corpori cibus, hoc animæ ſunt fli⸗
W dei veritates, quibus niſi paſcatur iden-
tidem, ac liberaliter reficiatur, ſenſim defi-
cit, & tabeſcit, ac de vita ipſa demum peri-
clitatur. Quemadmodum autem cibi tiam
6E⸗

———
(6) Jac. I. 25.

6

ſcel

i

Iet

rfi
e i
Gopen
in
N
ere
Gun

ſe
ſn.

pn. gnn
orenglen
ltens, ar N
btcnls t
Denig fio mn
Perlonunmn X
1 Ane
hinne, in er
aliar l li

4

Emnaſet
Nen Chtein

—

DE FIDE VIVA, 1

delicatiſſimi & ad hommis alimentum quàm
optimè accommodati, niſi digerantur in ven-
triculo, & ſuccus inde confeéctus vertatur in
ſanguinem; ſed mox, utl ſumpti ſunt, cru-
di iterum & -indecocti transmittantur; nil
rorſus conducunt ad hominis ſanitatem: I-
ta pariter & fidei veritates nil penitus faciunt
ad ſpiritalem profectum, & animæ ſalutem,
ſi quod creditur, non vertatur in ſuccum, &
homo ſibimet operando applicet, vitâque ip-
ſa teſtetur cœleſte hoc alimentum tranfire in
ſubſtantiam aliti. Sit igitur

De virtute & efcacia Fidei.

Bſis & fundamentum totius vitæ Chriſtia-
nęæ eſt fides, utpote ſperandarum rerum ſub-
Rantia, & argumentum non apparentium. (a)
Tam neceſſaria certè hæc fidei virtus eſt, ut nul-
la alia absque ea quidquam valeat ad ſalutem:
Sine ſde enim impoſſilile elt placere DEO. (b)
Hæc virtutibus aliis prælucet, easque excitat
ad operandum: quanquam & fides ipfa inſfi-
gnis ſit meriti, quòd captivet intellettum in
obſeguium Chriſti. (c) Cùm etenim fideli-
bus in quavis materia fidei quidpiam poſſit
occurrere, unde dubitare poſſent, & infide-
libus, unde poſſent credere; meritò fidelibus
C 5 datur

(2) Hebr. II. I. (5) Hebr. II. 6.
() 2. Cor. 10. 5§.

18 PARS I. CAPUT II. §. 1.

datur pro fide prœmium, & infidelibus pro.
infidelitate ſupplicium. αι. Enimvero ratio
humana, ùüt ùt clarè aliqua fidei veritas ipſi
proponatun, ſemper libera eſt, nec unquam
convincitur, ac neceſſitatur ad conſenſum :
Unde pia ſemper motione voluntatis opus eſt,
uæ rationem, ſeu intellectum permoveat ad
aſſenſum fidei. Quod usque adeò verum eſt,
ut ipſa etiam ommum prima, veritas: DEus
, etſi per ſe nota ſit, & ab homine plenè
rationis compote ignorari diu haud poſht.,
ut ſortiatur dignitatem ac meritum fidei, hac
piæ voluntatis motione indigeæt, dum dici-
mus: Credo in unum DEum.

Primum ergo vitæ ſpiritualis alimentum

eſt fides, quo f paſcatur animus, & reficia-

tur identidem, ſenſim adoleſcit ad virtutes

omnes cujusvis ſtatui convenientes. Inſuper
& vires robùrque ſubminiſtrat, ad prælian-
dum prælia Domini, luménque accendit ad

detegendas inſidias, & eludendos hoſtium in-

ſultus. Uti enim radij ſolares nebulas tene-
brâsque diſpellunt; ſic fidei veritates ſedulèò
expenſæ omnes diaboli inſidias detegunt, &
propulſant. Hæc eſt ccleſtis illa ſapientia,
quæ orbem domuit, & necquidquam ringen-
te orco, ac ſœæviente tyrannide trophæum cru-
cis ubique terrarum erexit. Hæc carceres

& amphitheatra martyribus, deſerta incolis,

clauſtra Religioſis implevit. Hæc denique
ſuperſtitioni, vitiis, omnique impietati bel-
lum

*

( Hugo à S. Vict.

NNe

e

(edel

Npag ſom
KKedlenn
Orre

H
n reru⸗

TI
ſich 19

Cnmer ,
i ferſegg

Fertun fei l
1.
Uulls Aneeun
Ine, & feleſ⸗
let A virrles
iemns Iler
I, A rin.
Cle enlt
ios holdumin
e nebllts ene
Krines Eil
h deegnn!
1s dn kpen
emmhemma

4

DE FIDE VIVA. 19

lum indixit, ac tot ſtatuit ubique triumphos;
ut mutata orbis facie cœlum in terram com-
migraſſe, ac homines naturàâ infirmos ac fra-
giles alicubi in Angelos mutatos quis diceret.
T'anta nempe vis eſt, & efficacia fidei, ut
ubicunque illa penetraverit, longum poſt ſe
aliarum virtutum agmen trahat, & ex adverſo
totam vitiorum ſobolem eliminet & extinguat.

Quare bunc efectum Fides ubique non babeat.

El tanta vis fidei, dicet nonnemo, cur illam
non exerit, & laudatos illos effectus non
ubique producit? Eſt namque videre homines
in media luce Kvangelij, in ipſa Catholicæ ve-
ritatis meridie cœæcorum in morem paſſim exer-
rare à ſemita virtutis, & alterum ſuperalterum
in abrupta ſcelerum ruere preæcipites; tam-
etſi veritates fidei plerasque omnes optimè
perſpectas habeant. Chriſtianos optimos cre-
deres, ſi de fide diſſerentes audires, Ethni-
cos, ſi eorum vitam attenderes. Ergo vei
fides vera deficit occulto aliquo errore vitia-
ta, vel fidei ſua vis & efficacia noſtra ætateé
omnis deperiit, quemadmodum creata om-
nia aboriſcuntur cum tempore.
Imò verò, mi bone! grandis irrepſit er-
ror mukorum fidei, quòd eam verbis tan-
tùm;, non item operibus teneant. Grandis,
inquam, in fide hic error eſt, non qui hæ-
Tet*

20 PaAkRS I. CAPUT II. §. 2.

reticum, ſed qui malum Catholicum faciat
hæreticô ſæpe deteriorem. Nam qui hæreſi
quapiam infectus eſt, quamprimùm verita-
te convictus errorem ſuum dediſcit; mox vi-
ctas dat manus, & operantem in ſe fidem o-
peribus demonfſtrat. At hominem Catholi-
cum omnibus fidei veritatibus jam imbutum
quis corrigat, atque hunc ipſi eximat erro-
rem? Quidquid nempe dixeris, ceu verba
ſuſcipiet non majorem vim & energiam ha-
bitura, quâm illa eadem, quibús ipſe jam a-
bundat. Deplorata profectò hujusmodi ho-
minis ſalus eſt, niſi ille ipſi potenter loquatur
ad cor, qui ſolus ex lapidibus filios Abrahæ
facere poteſt. Alioquin certè ex illorum in-
felicium catalogo nunquam expungetur, qui
videntes non vident, & audientes non audiunt,
neque intelligunt: (e) Quorum ingens non
modò è& vulgo Chriſtianorum numerus, ſed
ad ipſum usque Sacrarium hæc cæcitas ſe dif-
fundit. Vident nempe veritates fidei, &
quaſi non vident; audiunt verba fidei, &
non obaudiunt, ideoque ſapidè nunquam in-
telligunt.

Unde autem deplorandus hic error, &

tam fatalis inactio fidei? dicam breviter: Non

ex defectu ipfius fidei, quæ in ſe ſana & ſan-

cta eſt; ſed ex culpa hominum, qua vim fi-
dei enervant, ut quod poſſet ac deberet, in
ipſis producere nequeat. Nempe fides ſine ope-
ribus mortua eſt; (O) hinc operari non poteſt.
Duo

(eé) Math. 13. 13. () Jac. 2. 20.

1

ſorch

Nines,

glunt, an

r inlent
Mnd fce
nin
Ure don l
Ale

1

uintnn
h din lto⸗
Ueng en ſerte
ndemun -
ibidigein⸗
hybnoci
Wlenterloguan
flios Abre
Uer lrnm in
ADngennt ui
manun nkut,
hum ingens nan
N Ounetis ſ
A ckelesled
intes eel, G
Gerbi küei, 6
Gonngunt

DE FIDE VIVA. 21
Duo quippe fidem vivam conſtituunt:
Aſſenſus intellectůs, & motio voluntatis, non
quidem illa pia tantùm motio, qua voluntas
applicat intellectum ad credendum, ſed illa
etiam motio voluntatis, qua movetur ad ap-
plicationem aliarum potentiarum, & virium
tam animi quàm corporis, ut quod credit
intellectus, & approbat voluntas, reipſa de-
ducat ad effectum. Quinam enim mota dici
poteſt voluntas, ſi quod approbat, & agen-
dum pronunciat, agere reipſa renuat? Lu-
dere potius, quàâm fſeriò velle is dicitur, qui
cùm poſſit, non facit quod vult, etſi dicat ſe
velle. Revera ſolius voluntatis ſocordia eſt,
quæ facit, ut fides de ſe efficax quaſi mortua
jaceat, & opera fidei non producat. Quid
autem proderit, Fratres mei! ſi ſidem quis di-
cat ſe habere, opera autem non babeat ? nun-
gquid poterit fides ſalvare eum? (g.)) Nonne &
dœmones oredunt, & contremiſcunt? Ch) ſed
quo fruétu? utpote in mala ſua voluntate
ſemper immobiles & obſtinati. Interim ta-
men credunt, & contremiſcunt; quibus a-
deoque immobiliores nonnunquam ſunt ho-
mines, qui quò plus ac ſeœpius fidei veritates
legunt, audiunt, & intelligunt, eò reddun-
tur inſenſibiliores; dum veneranda ac tre-
menda fidei myſteria quaſi per familiaritatem
nimiam apud ipſos tranſeunt in contemptum.
Hinc tota illorum fides intra intellectum in-
cluſa deliteſcit, nec unquam foris ſe prodit
in

„

Jac. 2. 14. () ſae. 2. 19.

22 PARS I. CAPUT II. §. 3.

in opere. Et ſi quandoque ad horam videa-
tur evigilare fides, & voluntas non nihil mo-
veri, m animum expiant confeſſione, vel
ad altaris Sacramenta accedunt; movetur a-
liqualiter voluntas, ſed non permovetur eô-
usque, ut efficaciter aggrediantur, quod vo-
lunt. Sic quodammodo cum DEO ludunt,
& nunc Ladunt, nunc ad hôram reſurgunt;
dolent ſine compunctione, proponunt ſine
fervore, confitentur ſine emendatione, quid-
ni abſolvuntur ſine fructu? ſicque indies ma-
gis magisque obdurantur frigida ac tepida
cujusdam Religionis ſignificatione contenti;
donec cum mortua ſua fide denique & ipſi
moriantur. Terra enim ſæpe venientem ſüper
ſe bibens imbrem, & generans berbam opportu-
nam illis, d quibus colitur, accipit benedictio-
nem à DEO. Proferens autem ſpinas ac tri-
bulos reproba eſt, & maledicto proxima, cujus
conſummatio in combuſtionem. (i)

§. 3.
Quomodo Fides viva acquiri & conſer-

vari poſſtt.

X

Uid conſilij? quodnam huic malo reme-
☛N dium? dicam breviſſimè: Nallum aliud
ſupereſt, niſi Bona Voluntas, quæ quia ſin-
gulare DEl donum eſt, ab illo ardenti humi-
lique prece petenda eſt, à quo eſt omne da-
tum

(?*) Hebr. 6. 7. & 8.

men 1
Mvmd
e
oini
in .
nis co⸗
kei
Ultunre
n le
ge
3

ng

ef trmg
trirk en
emnſenn
W d

ln it
D
Ne, lpenn in
nenline
77 8
fecheine⸗

1) ſeiteins
tiie tii

Liengied
itinni /
hehmnlporn
Lnht kulihr.
ten aumn w t.
gnuimn hi

D E FIDE VIVA. 23

tum optimum, & donum perfectum. Hæc
bona voluntas, ſi adſit homini, fidem nun-
quam otioſam, minùs mortuam eſſe ſinet.
Eſt namque bona voluntas, ut initio ſtatim
diximus, certa & firma voluntas DEum nun-
quam offendendi, quin potius ipſius Sancétif-
ſimæ voluntati in omnibus obſequendi. Qui-
nam igitur fides mortua eſſe poſſit in homi-
ne illo, in quo vivit bona hæc voluntas? di-
ctet tantummodo fides, quid prohibeat, quid
præcipiat DEus; nec mora bona voluntas di-
ctum factumque reddet. Nulla hic alia bonæ
voluntati emergere poterit difficultas, niſi
fortè iſta, quòd non clarè ſatis intelligat, quò

ſe jubentis aut prohibentis DEl voluntas ex-

tendat. Hinc exceſſu frequentiùs, quàm de-
fectu peccat, ſi tamen peccat, qui nimia DEO
parendi, ipſique placendi cupidine excedit.
Hinc illa ſæpe piarum mentium anxietas, ſi
vel umbram peccati alicubi apprehendant. At-
tamen ſi verè ſint bonæ voluntatis, & alio-
rum judicio ſuum promptè ſubmittant, ab
hujusmodi turbelis citiùs ſe expediunt.
Cæterùm hæc ipſa bona voluntas præci-
puo ipſis adjumento eſt, tam fidei veritates,
quàm DEl voluntatem in iis contentam pe-
nitiùs cognoſcendi, dum namque lubenti ani-
mo faciunt, quod ſciunt; ſuperno lumine
illuſtrante plurima intelligunt; quæ alij neſci-
unt. Incerta nempe & occulta ſapientiæ cœ-

leſtis, quæ abſconduntur ab hujus mundi Sa-

pientibus, revelantur bonæ voluntatis parvu-

24 PARS I. CAPUT II. §. 3.
lis. Unde quæſo, tot ſimplicibus & idiotis;
qui ſcholas nec à limine unquam fſalutârunt,
tanta rerum Divinarum cognitio, quam do-
Riſſimi quique mirarentur, niſi exinde, quòd
modicum illud, quod de cognitione legis Di-
vinæ acceperunt, mox dederunt ad uſuram;
unde auctum ſemper fuit eorum talentum;
& brevi plura didicerunt DEl voluntatem
faciendo, quàm alij tota vita in ſcholis ſtu-
dendo. Ita ſanès multò nobilior eſt illa do-
drina, gqux deſurfſum eſt; gudm guæ laboriosè
bumano acquiritur ingenio. ()
Arltque utinam hæc agendi, & agendo di-
ſcendi methodus apud omnes, qui Chriſtia⸗

ni, ne dicam, Religioſi audiunt, paſſim ob-

tineret; quàm ſubitò alia ubique foret rerum
facies, & fide non modo vivâà, ſed & inſig-

niter illuminatà quamplurimi pollerent, ſic

nempe genuinos ſe in Schola (Thridi diſci-
pulos probarent, ſi ad normam ſui Magiſtri;
qui cœpit facere & docere, & ipfi incipe-
rent facere & diſcere. Hodiedum nempe
omnibus Chriſti diſcipulis evenit, quod duo-
bus illis in Emaus euntibus, qui audiendo
verbum DEI illuminati non ſunt;, faciendo
illuminati ſunt. (1) Ibant hi cum ſuo Magi-
ſtro, cum ipſo agebant;, loquebantur, &
quod plus eſt, audiebant Divinam ejus do-
ctrinam ab ore illius, & tamen oculi eorum
tenebantur, ne eum agnoſcerent. (m)) Itâne

Chri- 6

(£) Imit Chr. 1. 3. c. 31.
() S. Greg. hom. 23. in Evang. () Luc. 24, 166

i⸗
ee
en N
Pnloe
Eett
gonm
Pp
li⸗

1

=

=—

1n n ini n
uullir ni,
, ,
uin Mie ne
ſ6

Win l Einn
mi poleren le
hon Chnli d
m Ill Mukth
e, il ipe⸗
dedun venp

Genn, Cod d

I, ille
dn in ſu

61 .

1,

DE FIDE VIVA. 25

Chriſtum hi nunquam aſpexerint, quô⅛cum
ita familiariter agebant toto illo itinere? Hoc
quidem veroſimile non eſt. Viderunt haud
dubiè externam hominis ſecum ambulantis fi-
guram & ſpeciem; ſed oculi eorum teneban-
tur, ne eum agnoſcerent eſſe Chriſtum. Tum
primùm autem oculi eorum aperti ſunt; &
quem viderunt anteà; cognoverunt etiam;
quando ejus doctrinam, qua corda eorum ac-
cenderat; per charitatis & hoſpitalitatis ob-
ſequium redigendo ad praxin, dociles ſe di-
ſcipulos facto ipio demonſtrarunt:

.O! quot non modd laici; ſed etiam Cle-

rici ac KReligioſi familiariter cum Chriſto a-
gunt, ejus doctrinam frequenter audiunt;
myjſteria fidei contemplantur; ipſumque San-
ctitatis Magiſtrum non in effigie tantùm ;
ſed reipſa in Sacramento altaris habent præ-
ſentem: Et tamen oculi eorum tenentur; ne
eum agnoſcant ſapida nimirum illa cognitio-
ne; quæ cor eorum emolliat, & ad genero-
ſam DEO perfectè ſerviendi reſolutionem
permoveat. Quotidie Chriſtum in cruce pen-
dentem,;, nudum „deſpectum; vulneratum,
ſpinis coronatum, doloribus plenum aſpici-
unt, evangelium Crucifizi lectitant; imò fidei
veritates inde deductas docent alios; & quid
interim ipſi? nimirum videntes non vident,
& audientes non intelligunt, Chriſtum fanta
Ppro ipſis paſſum ideò, ut & ipfſi ſequantur
vVeſtigia ejus, & ſaltem modicum quid pro
ipſo lubenti animo patiantur, atque ad ipfius
Wient. Sanct. Comp. D imi-

26 PARS I. CAPUT II. §. 3.

imitationem mores ſuos quadantenus compo-

nant. Sed nihil minus.

Viam crucis modis

omnibus devitant, vanitatibus & voluptati-
bus evanidis avidè inhiant; quid ſfui, aut
mundi contemptus ſit, penitus ignorant; quæ
muneris ſunt ac officij obiter, aut intentione
parùm recta peragunt, & magnum ſe Præſti-
tiſſe æſtimant, fi à gravioribus quibusdam
vitiis ſe contineant; cæterà toti languidi &
immortificati, absque fervore ac ſeria profi-
ciendi, Deoque placendi voluntate ijdem ſem-
per perſeverant. Imò non raro contingit, ut
quò diutius & frequentius vi ſtatůs aut officij
veritates Fidei legendo, meditando, alios in-
ſtruendo tractent, eò ipſi reddantur inſenſi-
biliores, ac fi hæc ad ipfſos nil perrtinerent.
Idem nempe ipfſis uſuvenit, quod ſuis au-
ditoribus evenire ſolet; qui dum vident do-
Gorem ſuum aliter dicere, & aliter vivere;
ejus verbis non magis ad virtutis amorem, o-
diumque peccati moventur, quam ſi nihil di-
ceret; dum plus ſemper fidei adhibent factis,
quàâm dictis, utpote minus efficacibus ad per-
ſuadendum. Denique jocari putant docto-
rem, dum quod verbis aſſerit, exemplo re-
fellir. Idem, inquam, ipſi doctori accidit,
& quemadmodum ſcandalizat auditores, ſic

& ſeipſum. Quia enim

nihil eorum facit,

quæ intelligit, dicit, legit, tractat; vis om-
nis & energia fidei veritatibus deficit, &
tanquam rebus ludicris denique ſine motu

voluntatis mens afluetfcit.

Luti

=
E
=

—
=S =—

S =
= S
Se=

4 nel
Menint
Uoeumn

1

UINII.
UI DE FIDE VIVA. 27

Miumn Qui ergo alium doces, teipfſuum non doces;
mn ene

i i n) imô nec alios, nec teipſum dovebis un-
*“ on quam, ni Priùs faciendo diſcas, quod doce-
I id i re alios intendis. Ut autem facias, & faci-
ne endo diſcas, minima illa veritatum fidei co-
e inen gnitio ſufficit, eui ſub primam jam rationis
N auroram capiendæ pares ſumus. Ex Parva
uutbe ahm hac ſcintilla fidei grandis denique exardeſcet
rnimi d ignis, ſi bona voluntas continuò, quæ ſcit;
eri agendo flabellum adhibeat. Age tantùm quæ
ſolumueiihnkr ſcis, & Ppotes agere; & mox aderit lumen
uunwan gratiæ; ſi inſtanter roges, qua diſcas, quæ
sltrgmki neſcis, & agas;, quæ ante non poteras. Uc
Gülirco,en auteI agas alacriùs, ſæœpe artenteè rerogita,
Inddnri omnes, quas néôſti, fidei veritates omnibus
nmeen aliis, quæ ſenſu percipis, eſſe longè certio-
ſenn, tdn res, utpote ab eo revelatas, qui veritas ipſa
imd eſt, quæ nec fallere poteſt, neque falli. Sic
,A dernee fides Viva nutritur; & quotidiano incremen-
fnsmmme to augeſcit & creſcit usque ad perfectum
Gumitiild præſertim ſi caſtus ille timor Domini in Scri-
Gedhfenikt Pturis tantopere laudatus, de quo mox Pplu-
hahu ra, vires quoque ſuas contribuat.

en Pum iu
1, Ann CATPUTI IIII.
TIMOKRE DEI.

Hore etſi doné fidei illuſtratus, ac bong
D 2 volun-

rrrrrrr õ

(2) Rom. 2ꝛ. 21.

28 PARS I. CAPUT III.

voluntate præditus DEO ſerviendi, ejusque
voluntati in omnibus obſequendi conceperit
propoſitum; attamen cùm natur ſit fragilis
& mutabilis, & ad malum pronus ab adole-
ſcentia ſua, theſaurum geſtat in vaſe fictili,
quod vel per oblivionem, vel incuriam faci-
lè alicubi impingere, & frangi poteſt. Tot
enim in hac vita indies occurrunt obſtacula ſa-
lutis, fraudes inimici, irritamenta peccati; ut
niſi homo in fronte & occipitio oculos gerat,
facilè vel tædio laboris, vel amore commo-
ditatis propriæ, vel illicita aliqua delectatio-
ne à recto tramite abduci, & in peccata du-
dum damnata relabi poſſit, ut non fruſtrâà A-
poſtolus: Qui ſRat, videat ne cadat. (a) Mo-
nitore igitur & pædagogo, qui ſemper ad la-
tus ſit, & in tempore aurem vellat, oppidò
indiget; præſertim ſi virtus adhuc ſit tenera,
& non ita pridem priſtinæ vivendi licentiæ
nuntius ſit remiſſus. Monitor iſte ac pœda-
gogus alius non eſt, quàm Timor DEl ſan-
tus omnibus ad ſolidam vitæ Sanctimoniam
aſpirantibus tam impensè commendatus. Si
non in timore DEI tenueris te inſtanter, citò ſub-
ventetur domus tua, Spiritûs Sancti monitum
eſt. (?) Quemadmodum enim domus ſine ſo-
lido fundamento, ſic virtus ſine timore DElI
ruinæ proxima eſt. Certè Ss. Legislator no-
ſter, humilitatem, quæ omnis ſanctitatis fun-
dus eſt, ante omnia timori DEl vult eſſe in-
nixam, cùm dicit: Primus bumilitatis gradus

ℳo,

C) I. Cor. 10 12. () Eccli. 27. 4.

Wotlorn

70 4

A I
tmieni, 6
Mgenli ane
Lanumnltſe

8

Ceurnininei
ErHämenapern
Neplid balle⸗
Iel amore oon
enn lgn cekeke
cGin an
1 ur von fule
tralt /4)
0, gikenperid
ren elnt, opne
Ns adlue ſlenn⸗
e iendl lemt
Minr ileer rl
n Toor Kn
Gur Anchwodi
COANENIRe

einttnten et
rts Noci munn
Reninimuit
8Rrnmere
Slaöon

.

rc

Riu r
u niitrußt
W

„

lll

1 ,e neſ

——
—

DE TIMORE DEI. 29

ℳ, ſi timorem DEI'ante oculos ponens oblivio-
nem omnium fugiat: (c) Ex defectu namque
timoris DEl naſcitur veritatum fidei oblivio,
ex hac oblivione ſüboritur tepor & negligen-
tia, ex hac pullulant malæ cogitationes & de-
ſideria, hæc comitantur deleéëtationes illicitæ,
& his tandem voluntas in transverſum agi-
tur, & trahitur in peccatum. Ergo ut obli⸗
vionem omnium homo evitet, indiget mo-
nitore continuo Timore DEI.

§. 1.
Qualis eſſè debeat timor DEI.

DEus eâdem neceſſitate, qua diligit ſeipſum
odit peccatum. Huic veritati dœmones
ipſos teſtimonium perhibentes aliquando au-
divit S. Birgitta verbis ſat terribilibus; dum
animam quamdam ob ſua ſcelera orco dig-
nam ſibi eripi querulabantur: Si ereatura 1l-
La, dicebant, quam maximè diligis (nempe
Virgo quæ DEum genuit, & nunquam of-
fendit) peccaſet mortaliter, ac ſine Divina
contritione fuiſſet mortua; cælum nunqguam ob.
tinuiſſet, ſed nobiſeum eruciaretur in inferno:
Adeò tu duſtitiam diligis, (d) & odis pec-
catum. Cùm etenim DEus ſit ſummum, &
omne bonum, puriſſima lux, pulchritudo in-
finita, & ſanctitas ac perfectio ipſa; peccatum
verò malorum omnium maximum, obtene-
D 3 bra-

(7) 5. Reg. c. 7. (à) Bloſ. Monil. Spir. c. 1.

—

30 PARS I. CAPUT III. S. I.,

bratio, corruptio, & fœditas prorſus obe-
minanda, quid mirum ſi DEO odio ſunt im-
pius & impietas ejus. (e)
Quis igitur non timeat, qui tot inter pec-
candi pericula, & mille hoſtium inſidias, fra-
giſis ipſe & infirmus, & ad omne malum ab
adoleſcentia ſua pronus verfſatur continuò,
lucidiſſimo interim Divinitatis oculo ipſum
ubique obſervante, & non sctiones ſolùm ex-
ternas, ſed intimas quoque mentis latebras,
& cogitationum receſſus penitiſſimè perſcru-
tante. Annon meritò ſibi quisque dictum pu-
tet illud Apoſtoli: Cum metu & tremore ve-
Zram ſalutem aperamini. (Y) Sanè timor iſte
non eſt panicus. Viri ſolidifſimæ ſanctitatis,
& columnæ Eccleſiæ trepidàrunt, & arundo
fragilis, quæ ab omni vento agitatur, & le-
vi impulſu frangitur, cur non timeat? Quis
det talem eos habere mentem, ut timeant me,
&' ouſtodiant mandata mea, (g) dicebat olim
Moyſi DEus, & eadem hodiéque DElI vo-
luntas eſt, ut timeatur ab omnibus; quando-
quidem initium ſaptentiæ timor Domini, &
hoc ſine timore nulla virtus agit radices, ut-
cunque ſibi blandiatur homo de cjusdem pro-
fectu: Nam qui timorem DE!I poſtponit, diu
Rare in bono non valebit, (b)
Sed amabo! quid times, dum DEum ti-
mes? DEus ipſa bonitas nil in ſe habet, quod
timeatur. Bonum quippe non timetur; ob-
jectum

— — —

(e) Sap 14 9. (†) Thil. z. 12. (g) Deut. 5 22.
(S, imit. Chr. 1. 1. c. 24.

7

Ale
nMe
Nelin
Ubben

lelet .
Unes in
Nre,
ls

—
h

are

tdrigt⸗

.

8 ramn contn
Non ckoneſ
oge penii incn
peniriline et
line chin
1mntn ffenun
/mnd lmor
Cidline ſncltt
Picirunt, Cerun
emd ultnnn
r von inet/0
Iten, t ient /,
, OYr Ule
odegne l
Domcbes; uene
tinne Donuni

Nelol Uimnetul,

IN

Wumirlcig
AKae Meln

Glalninh geld g.

DE TIMORE DEI. 31

jectum timoris non niſi malum eſt. Timeo,
inquis, quia homo peccator ſum, & tot in-
ter peccandi pericula, ubi omnia plena ſunt
laqueis, verſor continud. Ergo peccatum
times? bene, optimè. Sed dicito mihi:
quid in peccato times? culpam, an peœnam?
vel ut clarius loquar: Timésne injuriam &
offenſam, quam tu DEO infers peccando?
an verò pœnam & ſupplicium, quod tibi pec-
canti inferet DEus? Utrumque, ais, timeo,
quia utrumque grave malum eſt. Sed quid-
nam horum magis times? quid hæſitas? edi-
cito, quid intus in animo ſentias. Malum
culpæ, dicis, utique majus malum eſt, &
cauſa alterius, ergo magis timendum. Re-
tè ſanè. At verò ſi hæc tibi verba non in
ore, ſed in corde naſcuntur, & ita ſentis,
ut loqueris, unum adhuc abs te verbum pe-
to: Quid, ſi pœna metuenda non eſſet, &
offenſam ſuam DEus punire aut non vellet,
aut non valeret, adhucdum malum culpæ
ſic timeres? hic tibi rigent capilli, & quid
dicas, forſitan ignoras, tametſi quid intus
ſentias, ignorare non poſſis.
Ego interim te tacente loquar. Si ideò
duntaxat times quia culpam pœna premit, &
ſi abeſſet pœna, culpam non timeres; malè
times, imò bis ſeérviliter times. „ Hoc ti-
„ more, ait Auguſtinus (1) ipſa voluntate
, Feus es, qui vis facere, quod non licet fie-
„ ri; ſed ideò non facis, quia impunè non
D 4 2 P

(2) S. Aug. Epiſt, 144.

32 PAERS I. CAPUT III. §. 1.

„ poteſt fieri. Nam quantùm in te eſt
„ malles non eſſe juſtitiam peccata prohi-
„ bentem atque punientem. Qui ſic gehen-
„ nam metuit, non peccare metuit, ſed ar-
„ dere. „ Quamvis enim timor aliqualiter
ſervilis, quo ſimpliciter pœna timetur, ma-
lus non ſit, & charitati aditum non præclu-
dat, quin imò eidem ſternat viam, & paret
ingrefſum, quatenus ipſo etiam Auguſtino te-
ſte, inſtar acs ferrei ſervit ad aurea argen.-
teâque fila inducenda: Attamen timor, uti
vocant, ſerviliter ſervilis, tum in ſe ipſo vi-
tioſus eſt, tum ad virtutem nil prorſus facit,
niſi quod voluntatem peccandi, quam vivam
ſemper retinet, ab actu externo non nihil co-
hibeat. Aliud namque eſt, dicere: peccare
deſino, quia pœnam timeo peccato debitam;

& aliud, dicere: Ideò ſolùm peccare deſino,

quia pœna mihi timenda eſt. Primus timor
honeſtus eſt, non alter, qui reipſa idem di-
cit, atque, ſi pæna non eſſet, offenſam DEl
non curarem., Appage hunc timorem: Hic
non eſt timor ille ſanctus, qui odit malum, &
evbpekit bececatam. Ee
