omnia pnobata videntur. Ad bac cum iſta di-
ceret: Quamvis Domine mi! congauderem ſub-
ditorum meritis, deſidero tamen etiam Prælatos
eulpa carere, quam timeo eos quandöguecontra-
bere ex defeltu. Reſpondit Dominus: ego cùm
cognoſcerem in eis oinnem defectum, permitto;
quòd ex diverſitate curarum guandögue macu-
Jantur. Aliòs fortè nunquain devenirent ad
tantam bumilitatem. Unde ſicut ſubditorum
meritum ereſeit ex ipforum (Superiorum) tam

defectibus qudm profectibus: ſic etiam Prælato-

rum meritum ereſeit er ſubditorum tam Pro-
feäcibus, gudm defectibus: gquemadmodum in u-
. 0

Kignnnone,⸗
Wolisenmd
gi ſbet de
Mrciecrn
1e. Peffadiuk
Aobelenmrhi⸗
Proprij an
De 8 Thiſpns
Nockitaen Rene
Ggiorum;
is uoeber ion
Dientore n
Uerenu.
Urneren be
Penliri W
Unnig gur gin
llten finn
ioheclemien
1 Kun gehe
NAhriong mand
Enun Ee
ramonpleh

1

Ur .
4

agfüffii
em, Mn and
an r un ,
ann mi
Auliti ,
ni 6 Alling 6
n ul mnin
tn Mn u
iht a an ir
Aun ahtn hen be⸗
. Aler mnſtt.
r Mulan 6
An unnemmn ut
tnniNſiliſucn
helt anm
n nt

„

TEMPTU TEMPOR. EIBERTATIS. 24¾

uno corpore diverſa ſe membra promovent ad
onem profkdam. C(H
Erx quibus mnibus id demum conficitur,
infallibilem DEf voluntatem in quovis imper-
fecti etiam Superioris mandato manifeſtari
ſubdito; cui proin absꝗque omni non modèò ter-
giverſatione, fed etiam diſcuſſione aut diſcur-
ſu, oum integra voluntatis ac judieij proprij
reſignatione, parendum eſt. Sit imperfectus,
ſit vitioſus etiam Superior: DEus tamen eſt,
qui jubet, & per os ipſius loquitur ſubdito.
Neſcit dij uaitare „qui perfectè didicit obedi-
re. Perfectionis Religioſe ſumma in perfe-
a obedientia ſita eſt 3 & obecdientia perfeècta
in proprij, judicij omnimoda abnegatione.
Hinc S. Philippus Nerius dicere ſolebat u
Sanctitatem Religioſi contineri ſpatio trium
digitorum; & hæc dicens mediis tribus di-
gitis tangebat fnontem, ac ſi in proprij judi-
cij abdicatione totum hoc negotium abſol-
veretur. 1 et
Et revera breviſſima hæc, & quaſi com-
pendiaria ad perfectionem Religioſam via eſt,
omnia quæ injunguntur, tanquam optima,
& ad ſalutem ſuam ordinatifſima excipere, &
cœcâà obedientia exequi non modò quæ Regu-
la, & Statuta generalia, ſed etiam particula-
fia Superioris mandata requirunt. Dum ere-
nim minima æquè ac maxima ex motivo o-
bedientiæ promptè hilaritérque agenda ſuſci-
pit Religioſus, ipſo facto oſtendit, tnatn vo⸗
lun⸗

—

(7) 8. Gert. J. 3. c. 83.

—

244 PARS II. CQAPUTVI. §. 3. DE CON.

luntatem Divinæ per omnia eſſe concordem,

& felicitatem illam, qua beati fruuntur in cœ-

lo, jam aliquatenus guſtare in terra; dum fi-
de iemper certus eſt, id quod agit, DEO
placere, & ſic agendo errare non poſſe: ut
ex vero dicere ſemper poſſit, quod aliis ora-
re tantùm & optare licet, quod in ſe defacto

fat voluntas DEIſicut in cælo, & in terra.

. 3.

De obligatione obedientiæ in Superiore.

Raviſſimam ſubditi obligationem „ manda-

–☛ dato Superioris ſine replica aut diſcuſſio-

ne obediendi, ex eo potiſſimùm capite dedu-

ximus; quèòd Superior præcipiat loco DEi,
cujus voluntatem ſubdito imperiô fuéô mani-
feſtat: ut adeoque ſubditus inobediens non
jam hominem, ſed DEum cenſeatur contem-
nere, quemadmodum obediens Superiori,
voci DEl obaudire dicendus eſt: Qui vos au-
dit, me audit; qui vos ſpernit, me ſpernit.
Gravis profectò, at ſuavis ſimul obligatio,
dum hoc pacto ſubditus de voluntate Divina
ſecurus non errat; ac inſuper hoc gaudet
ſolatio, quod obedientiæ laborem ipſi in tem-
pore reddit jucundum, ſe in æternitate quo-

que obedientiæ prœmio non cariturum. At

aliter ſe res habet in Superiore, cui equidem
graviſſima incumbit obligatio, imperia ſua
voluntati Divinæ per omnia conformandi;
quin

Eenſen

Ntedd

ns no.

men dapern
Hüfielen
Gütihens,
wrue lden t
1ln myein
Fumntgle ien
Nlisterardn
6hnnis enreen
Wir,au umn
te, Ctkedm
donmmälnnes
Nnnle ue krdn
un dle dw⸗
mumn mnn
n Wne, un

S=

weltetmenmnte
ir enen Nin
6 Cunch ntch
Eeini hlnd,i
fohhenor Clipe

no g
n n

ect. We gecern
nlle

“Sſ 1
1
N h, 4
D

Nlanie/ Pyn

1

.

1

Neden Ahein
Nennn Eus

D
„ a vaN N.
3 Wmlen
I,, uunſo

Polynonen nne
rlli⸗

TEMPTUTEMPOR. LIBERTATIS. 245

quin tamen edem ſemper certitudine gaude-
at præcipiendo, quemadmodum gaudet fub-
ditus obediendo.

—

Enimvero Superiores quoscunque gravio-
ri obedientiæ lege teneri, quàm ſubditos, ne-
mo ibit inficias; ſi altiùs non nihil ad mentem
revocare libeat tot rationum momenta, qui-
bus ſua imperia ponderare, & ad Divinas
humansque leges trutignare tenetur ille, qui
DEl vices agere creditur, ejusque Sanctiſſimæ
voluntatis interpretem ſe conſtitutum eſſe a-
gnoſcit; quin tamen certa revelatione ipſi
conſtet, quid hic & nunc DEO gratum, ac
ſubditorum ſaluti magis proficuum ſit. Quis
non videat, quot legibus, tor quaſi ſuperio-
ribus ſubditum eſſe Superiorem; mukisque
brereptis tam rationis, quâm fidei ipſum o-
edire oportere, ut unicum former præce-
ptum, quo ſubditum obligare intendir. O!
quoties Superiori in ſuis diſpoſitionibus hæ-
ret aqua, dum id quod melius, DEO acce-
ptius, ac ſubdito utilius, indagat quidem,
nec ſatis tamen pervidet, & quemcunque tra-
lat rudentem, multa prævider inconvenien-
tia. Grandi profectò, in hac periſtaſi, foret

Zuperiori ſolatio, ſi ad manus ipfi eſſet quis-

piam Superior, qui perplexa enodaret,; & ſi-
bi priuùs, quid præcipiendum aliis, præcipe-
fet. Sed nemo domi. Superiori ſoli nonnun-
quam & ſtapede decernendum eſt, quod pro
conſilio ſubditorum nemini manitfeſtare fas
7 eſt.

eſt. Tunc nempe gum animo ſuo duntaxat

ipfi dellberandumn eit.

Verum eſt, ſi quod ſuum eſt, faciat Su-
perior, culpàâ vacat: integrim de hoc ipſo non
ſemper illi conſtat, an ſatis quod ſuum erat,
fecerit, præſertim ſi proſpero evenku careaf
diſpoſitio, & quod recta intentione eRaruik
ſe putabat, ſiniſtrum ac. malum etiam ſortia-
tur effectum. Tum nempe anxiæ cogitatio-
nes plures ipſi defectus improperant, quos
prævidere & præcavere poterat, atque ut
fieri aſſolet, ſi aliter cadat alea, quàm projici-
tur, identidem audit intus in animo: non ſic,
ſed aliter ergt agendum. At de præterito
jam non datur conſilium; dantur autem in-
numeri ſcrupuli, qui pungunt animum, &
Superieris conſcientiam diu noctuque lanci-
nant. Quamvis enim felicem ac prudentem
eſſe, idem non ſit; & ſæpe optima conſilia
ad omnes prudentiæ regulas exaſciata malè
quadrent, & cadant in irritum ; econtra te-
merè attentata proſperum nonnunquam nan-
ciſcantur exitum: attamen cum ea negotia, quæ
DEum habent authorem, à fine ſuo nunquam
excidant; & multæ interim Superiorum di-
ſpoſitiones, ut diximus, nil minus quàm bo-
num habeant effectum: ex conſequenti non
vanâ omnino ſuſpicione negligentiæ aut in⸗
curiæ gravabitur Superior, ac ſi ſuâ culpà ma⸗
lum eveniſſet. Nec ſatis juvat, ſi dicatur »
bona intentione, quod ſuum erat, feciſſe: hoc
ipſum

—,= —

I
Eenhorle dnn

icumuüninn
NCris! AM M
hpebun mum
Cre ſoins ien
nd gl enn
1. Seerillnenen
ſigtopnsar
6icceckisin
Uürultkenpor
Non es te
ſegl, Dimniſce
Menndkamtotezine
mbindapenann
n Alr, An
nuntr Ninnden,
Ingn, guo⸗
ilr (,) ton
ioninsame
En elpecitnn
achi kant
lilet, .

. 8
Sumper

. 3 i .
n A Mig hn
nkhen Mlene
leonm. e
Ens eMiin l
4
Wtn E

uNININ

TEMPTIUTEMPOR. LIBERTATIS. 247

ipſum nempe in quæſtione eſt. Nam cùm &ipſe
homo ſit, nil humanum ab ſe alienum exiſti-
mabit. An non fieri potuit, ut malè credu-
lus relatiomi aliorum, ſiniſtrum de re aut per-
ſona tulerit judicium? An non melior veri-
atis inquiſitio ex aliquo tædio laboris inter-
mitti potuit? An non aliqua affectio privata,
aut temporale commodum ſubinducere poru-
it animum ad minorem attentionem boni com-
munis? An non honorem proprium, aut
reſpectum humanum habere potuit in conſilio⸗
dum ſolius DEl honore ſe moveri putabat?
Sanè niſi Superior mortificatiflimi ſit animi;
ac ſinceriſſimæ voluntatis, certôque gredat,
ſibi quò plus potentiæ, eò minus eſſe licentiæ:
dicti defectus ipſi tam in proclivi ſunt, quam
pluviali tempore guttæ,. è
Non abs re igitur Sanctiſſimus Pater in
Regula, Divini judicij, reddendæque rationis
memoriam toties inculcat Abbati: ubi nempe
multa Superiorum imperia, quæ moddò viden-
tur juſta, & omni ex parte recta, revoca-
buntur ad incudem, & ab illo damnabuntur
ut iniqua, qui ſuo tempore etiam juſtitias ju-
dicabit. (ꝗ) Fors dicet nonnemo: fſi ita eſt
cauſa hominis cum hac uxore, prælatura, in-
quam, non expedit nubere: Hoc ipfſum eſt,
quod dicimus, dum ex Superiorum periculo;
Religioſi ſubditi ſecuritatem adſtruimus. Re-
vVvera multò tutius eſt, ſtare in ſubjectione, gudm
in

————

(7) bl. 73. 5.

249 PARSII. CAPUTVI. §. 3 DE CON-

in prælatura. (x) Nec moddò tutius, ſed
etiam multò jucundius. Multi Religioſorum
falsò ſibi perſuadent, neſcio quam ſuavitatem
ineſſe imperio, ac tunc felices ſe fore, ſi aliis
præcipere, & pro ſuo lubitu ipſimet omnia
poſſent diſponere: nec interim perpendunt)
quantum fellis amariſſimi huic mellis guttæ ad-
mixtum ſit. Nimirum jucundum bellum in-
expertis. Et ut abfint cætera dignitatis one-
ra, quæ commodo & honori multùm præ-
pPonderant; vel hoc ſolo nomine;, quòd DEl
voluntatem ſuis imperiis aſſequi, & ſubditis
teneatur manifeſtare, onus videri poſſer im-
portable. WuIIIH s
Eo ipſo nempe, quòd ſubditis à DEO
præcipitur, ut Superiorum ſuorum voci, ceu
voci Divinæ obediant; eo ipſo, inquam, Su-
periori præcipitur, ut non niſi voce DEl lo-
quatur ſubditis. Si fallat Superior, & voci
Divinæ aliam vocem ſubſtituat, & voce 107
quatur merè humana: ſubditus quidem obe-
diens extra culpam eſt, quia DEI mandato
obſèquitùr: Qui vos audit, me audit: at Su-
perior grandi ſe obſtringit piaculo, & falſi
crimen incurrit. Si Rex terrenus miniſtrum
deſtinaret ſubditis, ſuõque ſigillo munitas da-
ret litteras credentiales, unl vocant, quibus
ſignificarerur: Regis voluntatem à miniſtro
oretenus fore indicandam, huic proin tutè
crederent, ac voci ejus ceu voci Regis be⸗
1-

Er) Imit. Ch, 1. I. c. 9.

ſi N⸗ ecen
felurn nullke

U

uid konettlen⸗

d eng d
Cil ageltimn
Ddar Wobvnten
6Nan) d enge
doscommiencuan
Gtos in orcinen
0Alonum tumun
Uny i/ Dn
Vocillmni Parris
Nenlon inbont
ſimnofntinne lr
n humane orul
buam in Dlln
iccum; kribae
len ſlcht Ne
Eerine norbig
hhlpone Cor
il Anlis c r
Enm m,
DD

3. Ccha

TEMPTUTEMPOR. LIBERTATIS. 249

dirent. Si miniſter jam alia nuntiaret ſubdi-
tis, quàm à Rege acceperat in mandatis: po-
pulus obediens nullius noxæ teneri poſſet,
quin potius obedientiæ prœmium expectaret.
V autem miniſtro, in quem ſe Regis ira
mDeritò exoneraret.
6

hum uri Quid ergo conſilij in re tam perplexa?
enii aut quid agendum Superiori, ut mil ur-am
D ummasg Divinæ voluntati contrarium ſtatuat ac præ-
lml cipiat? id nempe agendum, & modis omni-
h in bus connitendum; ut ſeipſum priùs quàm ſub-
ufin ditos in ordinem redigat; quatenus ſopito
paſſionum tumultu aptus ſit audire, quid lo-
gquatur in ſe Dominus DEus. (⁵) Tum juxta
Sanctiſſimi Patris noſtri monitum: Quiduid
agendum inchoat bonum, d DE perfiet inſzan-
tiſſima oratione depoſcat. (?) Nec ſuæ induſtriæ
aut humanæ prudentiæ nimiùm tribuat; ſed
totam in DEl adjutorio ac providentia ponat
fiduciam; ſeriôque perpendat, quàm arduam
rem ſuſcepit: Regere animas, & multérum
ſervire moribus. Nemo credit, dictitabat S.
Philippus Oratorij Fundator; nemo 6rsdit;
GQudm ardua res ſit, multa libera ſubjecta in-
ter ſe ſervare unita; quod melius feri neégutt;
gudm exhibendo benignitatem, & barbuim eſ-
e in præcipiendo. Unde & adagij loeo fe-
rebat: Qu?t Lbi praſtari vult multa, praci-
biat pauca. Quidquid ordinandum ac præci-
piendum, ſive ſecundàm DEum ſive ſecun-
Kient. Sanct. Comp. 8 dùm

————

(*) Pſ. 94. „. (¹) Prol S. Reg.

250 PARS II. CAPUTVI. §. 3. DE CON-

dùm ſæculum ſit, nil aliud quàm DElI hono-
rem, ac ſubditorum utilitatem præ oculis ha-
beat; atque in ſpiritu lenitatis ſic ſua mode-
retur imperia, ut nil imperioſum aut deſpo-
ticum præſeferat; ſed potiùs ipſo imperandi
modo oſtendat, ſe Chriſti vices in Monaſte-
rio agere, ejüsque agi ſpiritu, cujus chara-
Geriſtica nota eſt: Eſſèe mitem & bumilem cor-
de. Si Superior (dicebat non nemo Patrum)
in ſpiritu humilitatis, & timoris DEl præci-
piat, hujusmodi præceptum, DEO volente,
id efficit, ut ſubditus prompto obediat ani-
mo: quòd ſi imperiosè, ſuamque oſtentando
authoritatem quid jubeat, DEO permitten-
te, effectu ſuo caret hæc juſſio, aut ægréè ad-
modùm, & ſine fructu exhauritur à ſubdito.

Nec timeat Superior, hac lenitate impe-
rij ſui authoritati quidquam detractum iri; ut
potius grandis eidem fiat acceſſio: quandoqui-
dem ſubditi ſolam ipſius voluntatem ſuſcipi-
ent pro imperio, dum vident & experiun-
tur eam voluntati Divinæ tam in fſubſtantia
quàm in modo eſſe conformem.

Poſtremò dignitati ſuæ Prælatitiæ non ſie
affigat animum, ac ſi tota ipfius felicitas in
ea ſita eſſet: ſed magis ut onus graviſſimum
non niſi DEl proximique amore tolerandum
ſuſtineat, ſicque ſe gerat continuò, idémque
ſentiat de ſe ipſo, qualiter ſe geſſit ac ſenſit
prima

wNe.

nene gan
C vorn
ibus gn
nun I

=

als ohe

Kll
,Pes, MWelt, n
unr, N
Cel, Knper,
PUnnate: Aum
N ltae e
„Mlumer
„Loperdonsi
„Iloc in ken
,Ulns, Emd
ln pro Polen
9D0 hudcbi
IS„, 0

Urgo polnnt
Eenporels conten

Eahinarinanin,
Giseknerehing,
gie Dneonor
Iln nir lunin
nllum, gani
Pſtiwinr,

ſ

operi lcen

Mar zo

„

00

un d ünn An
Munto oetr⸗

.

ſben M0 venir

Alrr ulo, or

1

Delbantur:bdle

nin Ctlonhndlni

TEMPTU TEMPOR. LIBERTATIS. 251

prima die aditæ dignitatis. Colophonem ad-
dat Gertrudis noſtra, quæ aliquando orans
pro Superioribus quibusdam, divinits intel-
lexit: „ Hoc maximè placere Domino in of-
„ ficiatis ills, quibus adeſt dignitas Prælatu-
„ ræ, ut ſcilicet habentes ſint quaſi non ha-
„ bentes, id eſt, ut poteſtate prælationis u-
„ tantur, velut re ad diem vel horam con-
„ ceſſa, ſemper parati ſingulis horis eam re-
„ ſignare: & tamen frequenter ſoliciti ſint,
„ pro utilitate operum, quomodo laudem
„ DEl nimis prô poſſe ſuo lucrentur, quaſi

„ ſemper dicentes in corde ſuo: Eja! feſtina,
„ ut hoc in laudem DEl promovere non ne-

„ gligas, & tunc liberè onus officij deponas,
cùm pro poſſe tuo omnia perfeceris, quæ

—
—

„ DEO laudabilia, & proximo utilia nove-
„ ris. ,„ ()

Ergo voluntatis propriæ, & libertatis

temporalis contemptus, quo Regnum Dulf

ſtabilitur in anima, Superioribus æquè ac ſub-
ditis eſt neceſſarius. Sine hac voluntatis Pro-
priæ abnegatione, reliquis virtutum exerci-
tiis in via illuminativa necellariis parùm eſiet
conſultum, qua videlicet nativa voluntatis vo-
lubilitas & inconſtantia quaſi quibusdam vin-
culis adſtringirur, ne ultra voluntatis Divinæ
limites evagari liceat.

Si itaque cor hominis à fumo honoris, &
„ 2 vento
(2) §. Gert. Il. 3. C. 73. § I.

252 PARS II. CAPUTVI. §. 3. DE CONT. &. 4
vento laudis humanæ vacuum; ſi laborum ac PeN
dolorum tolerantia firmum; ſi à divitiarum “ 4
ac voluptatum cupidine purum: jam dein-
ceps aptum erit, ut Regnum DEl in ipſum .

adveniat. Et ſi inſuper clavem propriæ vo- R 4
luntatis DEO confignet, tunc nimirum om-
nia tuta ſunt, & juſtitia, pax, & gaudium in
Spiritu Sancto ſtabilem ibidem figent ſedem, EE
audieturque protinus in anima optata illa vox ,
Incarnati Amoris: Ad eum veniemus, & man- ee 6

ſtionem apud eum faciemus. (X) Ergo Veni e N
Domine 7lſu! ()
EN

CH

R

* à= r. ͦ .
k . 1 NI2 N Dr—
BSEE ſ
S CeUnemn
lhenin
PARS Nin Nali

(Xx) Joann. 14. 23. GO Apoc. 22., 20.

AM
UIl , .
cß D
ni.
an

W ( YX) GG 253

*
X kͤ

AA N

y Ne 1
n /1l

SEEXEE

E Ve⸗
DO NJ. e e Ne
Ee e e
BeeN& ee oe NeN e ee
PARS TERTIA.

VIE UNITIVNXE PRINCIPIU
PE R .

CHARITꝝAIEM:

CQUIA DEUS-HOMO REDEM-
PTOR EsT.

è
. .
„CUm amor noſter erga DEum, effe-
* * ctus ſit amoris DEl erga nos; de
*** Charitate tanquam amore perfectiſſi-
mo loqui non poſſumus, niſi de DEO ipſo,
qui Charitas eſt, priùs cogitemus. IUle ipſe
amor Divinus, quo ſeipſum ſuâmque perfe-
ctionem diligit, DEum impellit, ut nos ho-
83 mi-

254 PARS HII. WIA DEUS

mines ad ſui amorem incitet & invitet diver-
ſimodè, & non fantùm minis ac præceptis
compellat, prœmiis ac promiſſis alliciat; ſed
quod his fortius eſt, ipſo ſuo in nos amore
ad redamandum nos obliget, & quodammo-
do amoris mutui necefſſitatem nobis injungat.
Ita nempe ad expugnandum cor hominis nil
intentatum relinquit, ac ſi fua multùm inter-
eſſet, à nobis amari; nec ſatis ipſe felicitatis
haberet in ſeipſo, niſi und nos faceret ſuo a-
more felices.
Non vacat hic vagari per ſingula, & a-
moris in nos Divini tot indicia, quot benefi-
cia pluribus recenſere; quæ licêt continua
ſint ac prope infinita, ab uno tamen, eòôque
ſolo, tanquam à ſole minora ſidera, tam ſplen-
dore lucis, quàm vehementia caloris ſic ſupe-
rantur, ut Divini erga nos amoris magni-
tudini ſolummodo condignum teſtimonium
præbere videatur. In hoc inquit Amoris Di-
ſcipulus, in boo apparuit charitas DE! in no-
bis, gquoniam Filiuin ſuum unigenitum miſit DE-
us in mundum, ut vivamus per eum. (a) Et
quaſi nil hactenus amoris ac beneficentiæ in-
creata bonitas contuliſſet in hominem, ſtatim
ſubdit: In hoc eſt Cbaritas; non quqſi nos di-
lexerimus Dhum, ſed quoniam ipſe prior diie-
xit nos, &j miſit Filium ſuum propitiationem
pro peccatis noſtris. (b“) Ac ſi dicat: In hoc
apparet magnitudo charitatis Divinæ, quèd
nos immeritos, & nil minùs quàm DEum a-
man-

—

—

(2) I. Joann. 4. 9. (5) I. c. 10.

N.

etm
Zon, u
1 l
rrhole iin
Clemus Un
utlonnten 6
In Couphbhein
ihetel onm
olamonoh
Ner Urunmn,
Gionum ch
hi Hh
nnh tiif
, okin tl
Mitrehn
Glnen ie tetn
raretio adonin
5nd umngun
Mte cogtlari a
DEodum amofen
Hcdcim norrun
in gemnie
Deor puncs
VEir Amn N
i Auins krtie
lnns er il
rtr, ſuun
Ker Snitt,
hn ſoln ſ⸗
„ „. Whlit an
nle ernn

(,ln

Guteny
otun

= S=
——

1d ounen eul
nmnſten, un ſ
nni dlnblelr

REDEMPTOR EST. 255

mantes, ac redamari dignos, prior ipſe in
tantum dilexit, ut etiam Filium unigenitum
ad nos redimendos, & ad ſui amorem per na-
turæ humanæ aſſumptionem pelliciendos mi-
ſerit; quatenus amore mutuo vera inter DE-
um & hominem conſtaret amicitia, & bono-
rum communicatio; cùm DEus ab homine
acciperet cum ipfſius natura infirmitates, &
viciſſim homo Divinæ naturæ particeps fieret
per gratiam, & omnium Divinarum perfe-
Gionum capax per charitatem. Qui namque
proprio Filio ſuo non pepercit, ſed pro nobis
omnibus tradidit illum; quomodo non etiam cum
illo omnia nobis donavit? (9
Nil itaque Divinæ in nos charitatis magni-
tudinem ſic teſtatam reddit, ac Verbi Divini
incarnatio admiranda, quæ ſine tenero amo-
ris ſenſu nunquam ab homine ſibi plenè com-
pote cogitari poteſt: ut proinde ad inflam-
mandum amorem hominis versùs DEum ef-
ficacius motivum excogitari nequeat, quàm
viva gratuitæ ac ſtupendæ hujus charitatis
memoria paucis his verbis comprehenſa:
DEus- Hamo Redemptor eſt. Hoc igitur par-
tis hujus tertiæ eſto principium, qua bona
voluntas per Fidem concepta, & per Spem
roborata, ſuam denique perfectionem abti-
neat per Charitatem, ut non jam timore ge-
bennæ, aut ſola ſpe prœmij cœleſtis; Jed a-
more Cbriſti, absque ullo labore velut natura-
liter illa incipiat cuſtodire, quæ priùs non ſi-

ne formidine obſervabat. (d) CA-
(e) Rom. g. 31, () 3. Reg. c. 7.

CAPUTI.
DE

4MOE DEI

en impensè à nobis amari cupiat DE-
us, ipſe Amor incarnatus indicat, cùm
dicit: Ignem veni mittere in terram, & quid
volo, niſi ut accendatur? (e) Inde eſt, quèd
primum illud & maximum mandatum: Dili-
ges Dominum DEum tuum ex toto corde tuo, w0
non moddò expreſſiſſimis verbis in Evangelio
iteratè promulget; verùm etiam, quaſi lex
Evangelica aliud Ppræceptum non contineret,
quàm charitatis, genuinos ſuos diſcipulos ex
ſola dilectione dignoſcendos pronuntiet. Ni-
mirum qui diligit, legem implevit; ut Augu-
ſtinus dicere non dubitaverit: Ama DEum,
& Jac gquod vis

De Amore DEI ſuper omnia.

ERgo primum & maximum mandatum eſt,
—quo jubemur DEum ex corde diligere.
Adeône mandaté ad DElI amorem adigi nos
oportet? Annon ſatis amori Divino fuiſſet
conſultum, ſi permiſſio, amandi DEum, ho-
mini fuiſſet promulgata? Heu! quale hoc
foret,

% Luc. 12. 49. (J†) Math. 22. 37.

CNd huis honn
n Nnb nne
Gtpoltdimmelt
Uindoreſeerl
nem, gn Dn

.

Tnper onndd?
Oinns eutl
Dinn ele ehln
ns, & enfein
Uere in eininemi
Nodo amari ceid
DLumitcuocnen
nere, Chnm cten
Ium,Dusre
Numm mmare de le
Nettectis Auln
fib ineniur i
ſiglolmmebon
l⸗ etim funme
Nics rorenton
WProprium v
la, i m
englin hi
igl

4 DE AMORE DEI. 257
.
foret tormentum animæ infinitam hanc Pul-
N chritudinem ac bonitatem vel obiter conſide-
Aen ranti, ſi prohibitam ſe noſſet, amare DEum?
1 . .
III Quid non tentaret generoſa mens, ut hujus

amoris ſibi copia fieret? digna quæ omnibus
mundi hujus pœnis emeretur. Et modè,
dum gratis amare licet, imò non gratis, ſed
propoſitò immenſo prœmiò, & adjecta com-
minatione ſeveriſſima pœnæ æternæ, erit quis-
piam, qui DEum amare nolit, & quidem
ſuper omnia?
Scimus equidem, & fide certi ſumus:

en,,ne
mnanete⸗

4 ln DEum eſſe abyſſum ineffabilem omnis boni-
undtn, ul tatis, & perfectionis; totumque illud conti-
nnme nere in eminentiſſimo gradu, quod quoquo-
rrick⸗ modo amari deſiderarique poteſt; ut proinde
Cote Nonntin. N

hin DEum utcunque cognitum non poſſimus non
ie amare. Càm etenim amari nil poſſit, niſi bo-
1Au num, & DEus ſit omne Bonum:; quidquid de-
mum amare ac deſiderare poſſumus, totum
perfectiùs, & ultra hominis captum, excellen-
tiùs invenitur in DEO. Nec ſolùm DEus in
ſeipſo ſummè bonus & perfectus eſt; ſed no-
Mirem dbis etiam ſummè bonus, utpote à quo nobis
eſ unicè provenit omne quod bonum eſt. Unde
nec proprium noſtrum bonum verè amare
poſſumus, niſi unà & plùs quidem amemus
DEum, quàm nos ipſos, cùm plùs nobis ſit,
quàm nos ipſi. In ipſo enim vivimus, mo-
vemur, & ſumus, & quidem magis in ipſo,
quâm in nobis ipſis. Ergo bonitas Divina,
vel tenuiter cognita, magis ad ſui amorem
8 5 Per-

258 PARS III. CAPUT I. §. r.

permovere nos debet, quàm bonum propri.

um, quod ſine bonitate Divina nullum eſt: ut
eapropter nunquam ſedatô animô cogitare
poſſimus, quod nos ſumus, quin ſimul co-
gitemus, quid nobis DEus ſit.
Quamvis itaque diligamus DEum ut in ſe
infinité bonum, ac etiam ut infinité bonum
erga nos: utroque tamen modo diligimus ſu-
per omnia, & plusquam nos ipſos, ſi verè
diligimus. Tametſi enim hic amor, quo ten-
dimus in DEum ut ſummum bonum noſtrum,
aliquatenus redeat ad nos ipſos, dum boni-
tatem quæ in DEO eſt, amamus ſimul ut bo-
nitatem & felicitatem noſtram: non ſic tamen
ad nos redit, ut ad amandum DEum indu-
camur ſolummodo propter nos, & amo-
re noſtri; hoc namque eſſet ordinem amoris
invertere, & ſacrilegè ſeipſum habere pro
DEO, dum ipfſius amorem ceu medium amo-
ri noſtro tanquam fini ſubjiceremus, quod
DEus avertat! ſed dum amamus DEum ut
noſtram beatitudinem, non DEum ad nos,
ſed nos ad DEum referimus, eique conjungi
cupimus tanquam finali noſtræ perfectioni.
Magna ſiquidem inter hæc duo differen-
tia eſt: amo DEum ut felicitatem meam,
quam deſidero; &: amo DEum ſolummodo
Propter felicitatem meam, quod idem eſ-
ſet, ac dicere: amo DEum tantummodo
propter me; dum econtra prior locutio hunc
ſenſum habet: amo DEum ùt DEum meum, ſive
ſummum Bonum meum, quo ſenſu loquitur
Spon—

ſoh!

Hon.

Girun Duntun
lgn, ilmd
Num. Mlenrn
Ginnoco moi
EMns oritur)
Notte nrtirs Ne
DEisnmen pin
Edenodtiner I
ns DEO, ute⸗
EBostCtos un
inun fpen n
e epener⸗
e imere Doun
Un, eſt mure

SS= = =ẽ
=

=

2= —

= —

eckondieſen
E Enolins
Tomom honn
Unmn perfeckoon
Mmn volri
„Euls zremn

o 1n

1

nlctne,

an

. 00ltre) 4
unln.

. 1
enmn b.

neh NNhe
Ohum, n enn
NuCN DLvr i
ner W, M
Wr Mtodten non
n kpen A
Punmcauctümme.
1 Abicerenn,
u memss Döm
DNNIS
uirſeſkii
un klo f
II emm

DE AMORE DEI. 259

Sponlſa: Dilectus meus mihi, & ego illi, (O ac
ſi diceret, ille meus eſt, & ego illius. Ipſum
certè prœæceptum, quo jubemur DEum dili-
gere, ſatis explicat ſeipſum, dum exprefſis
Verbis indicat, DEum ut bonum noſtrum di-
ligi, nec alium ab homine exigi amorem,
quàm illum, cui ſui boni deſiderium admix-
tum ſit. Enimvero non dicit. Diliges Qo-
minum DEum ex toto corde; ſed: diliges LDo-
minum DEum tuum: ſuum autem DEum non
diligir, qui non diligit, ut ſuum ſummum bo-
num. Miſcetur ergo noſtri ipſius amor quo-
dammodo amori DElI, ſed amor DErf (ut Sa-
leſius loquitur) ſemper ſupernatat; & dum
noſtra utilitas locum aliquem ſibi vendicat,
DEus tamen primam ac principalem ſemper
ſedem obtinet. Tantùm abeſt, ut nos præfera-
mus DEO, aut comparemus etiam; ut poti-
ùs nos totos quantos referamus ad DEum ut
ultimum finem noſtrum; nec proinde à no-
bis ipſe dependet, ſed nos ab ipſo. Adeo-
que amare DEum ut ſummum noſtrum bo-
num, eſt amare titulo maximè honorifico,
fübjectionis ac venerationis pleno: quo nem-
pe agnoſcimus & fatemur, DEum qui in ſe
eſt ſummum bonum, eſſe etiam ſupremam
noſtram perfectionem, in cujus adeptione
conſiſtat tota noſtra felicitas.
Quantus autem hic amor DEl eſſe debe-
at, ut dici poſfit amor ſuper omnia, longa
non indiget indagine, cùm ipſum amoris præ-
ceptum

(2) Cant. 1. 16.

100

260 PARS III. CAPUT I. §. r.
neun Cun

ceptum diſertis verbis indicet: Diliges, in- eſer⸗
quit, Dominum Dkum tuum ex toto corde tuo, 1! lin
& ex tota mente tua, & ex tota anima tua, Gr Min
& ex tota fortitudine tua. (h) „ Præcipitur t, Nun H
„ ergo nobis, ut tota noſtra intentio feratur mi kul
„ in DEum, quod eſt ex toto corde; & quòd Arinen h 1
„ intellectus noſter ſubdatur DEO, quod eſt Uringne mo
„ ex tota mente; & quod appetitus noſter Sis oonnen
„ reguletur ſecundum DEum, quod eſt ex Wen mmorb n
„ tota anima; & quòd exterior actus noſter ormem mors
„ obediat DEO, quod eſt ex tota fortitudi- ugmr: mm
„ ne, vel virtute, vel viribus DEum dilige- nmes motsi
„ re. „ (1) Quod præceptum licèt in pa- Melettete ht
tria demum plenè & perfectè (ut Angelicus hns pali
Doctor itidem advertit) & in, via non niſi etissooniun
imperfectè impleri poſſit: „ Attamen in via (nk felhni in
»» tantò unus aliô perfectius implet, quantò ma- r inn ſübdni
„ gis accedit per quamdam ſimilitudinem ad pa- Iindherto: ſ
„» triæ perfectionem. „ () Quamvis igitur 1

gnen ne, m
perfecta unio hominis cum DEO, quæ iſt- ( mor Dll
hôc præceptô intenditur, ob humanæ condi- In;ull ſtmn
tionis infirmitatem in hac vita obtineri neque- (edlecio, bli
at: eatenus tamen eſt poſſibilis, ex mente D. Muccongnngut
Thomæ, „ut homo ſtudium ſuum deputet Mb arillen tin
„ ac vacandum DEO, & rebus Divinis, præ- Mmglan ollez
„ termiſſis aliis, niſi quantùm neceſſitas præ- uumnm dedhmn
„ ſentis vitæ requirit. Et iſta eſt perfectio iminen dieci
„ charitatis, quæ eſt poſſibilis in via; non nllenet
„ tamen eſt communis omnibus habentibus mkaſegnn
„ Ccharitatem. „ ( Communiter namau en n gn
40 Il n

() Deut. 6. 5. (2) S. Thom. 2, z. d. 44. A. 5. C.
(4) 1. c. A. 6. C. (7) S. Thom. 2. 2, d. zd. A. 8. C.

Nu altuinr,fn
Cn gar

Chhummntcn

ucbis, r enl
in funn ey

DE AMORE DEI.

ad implendum charitatis præceptum ſuffi-
cit: Ut habitualiter aliquis totum cor ſuum
ponat in DEO; ita ſeilicet, qguòd nibil cogi-
tet, vel velit, quod Divinæ dilectioni ſit con-
trarium. Et hac perfectio eſt communis omni-
bus charitatem habentibus. (m)
Licèt itaque amor DEl ſuper omnia amo-
res alios quoscunque non excludat, quin imò
eodem amoris præcepto amor proximi ad
normam amoris erga nos ipſos expreſsè in-
jungatur: attamen amor DEl ſuper omnia,
omnes amores alios citra comparationem de-
bet excedere, & dominari omnibus affectio-
nibus & paſſionibus, ita ut hic amor nobis
præ aliis omnibus cordi ſit, nullique is ſub-
datur affectui, ei autem affectus omnes ſem-
per ſint ſubditi. Hinc illa Chriſti Domini a-
nimadverſio: Qui amat patrem aut matrent
plus qudm me, non eſt me dignus. (n) Inde eſt,
quèòd amor DEl ſuper omnia vocetur Cha-
ritas, quaſi ſit amor excellens, nec qualiscun-
que dilectio, ſed talis omnino, ut alij amores
huic comparati quodammodo veri amores non
ſint, aut ſaltem infinit minores. Et licèt non-
nunquam plures actus homo exerceat erga
creturam dilectam, quàm erga DEum quan-
tùm tamen dilectio DEI hujusmodi amori-
bus præponderet, exinde pateſcit, quòd crea-
turam ſic dilectam, ſi DEl dilectioni ſe op-
poneret, cum omnibus ſuis amoribus potiùs
miſſam faceret, quàm amori Divino renun-
tiaret.

261

() l. cit. (27) Math. 37. 38.

262 PARS III. CAPUT I. §. 2.

tiaret. Ideôque amor DEl ſuper omnia, non
eſt amor, quem vires naturæ producant, ſed
à Spiritu Sancto tribuitur, & diffunditur in
corda noſtra. Quemadmodum enim anima,

ſuam non habet ex corpore, ſed à DEO in-
funditur: ſic & charitas, quæ vitam tribuit
animæ, non eſt producta ab ipſa anima, ſed
ſupernaturali providentia Divinæ bonitatis
animæ infunditur.
9. 2.

De amicitia inter DEum & bominem

AMor ut ſit perfectus, debet eſſe recipro-
cus; & tunc amor amicitiæ eſt, quæ ad
mentem D. Thomæ, ſuperaddit ſocietatem
gquandam amantis & amati in amore, ut ſcili⸗-
cet ſe mutuo diligere ſoeiant. Et in boc genere
amoris ponenda eſz charitas, gux eſt amicitia
9uædam hominis ad DEum, per juam bomo DE.
um diligit, & DkEus hominem. (o) Hæc inte-
rim Divinum inter ac noſtrum amorem diver-
ſitas eſt, quòd amor Divinus ſua nos bonita-
te ſemper præveniat, tribuâtque nobis gratui-
10 illud bonum, in quo ſibi complacet in no-
bis: cùm econtra noſter erga DEum amor
diversâ via incedat, ac priùs ſemper in bo-
nitate Divina ſibi complaceat, quam ad be-
nevolentiæ exercitium deveniat, & quidem
bene

„
. nlsel
quæ vitam communicat cerpori, originem

ſts Mron
Ncglere
Cnunt UDnum .
tcnonancite
Enlr Oones
Sum, Onned
Serimegto con
Dlegvotrw
e nobsln
Cerni A Celn

Gilini nobsan
Dycheriſie Nnn
n kopench l⸗
Cim epoſ
uni DEO;
llons, gn l
Mrefenimd, eft
1, oo Dbnsc
leno digt ein
gari don dolite
More ſt Cenn
Nonns cenn e
id a ſneere
1 nine ann
Kottm e
lmihmonng

Elnn,

ll

irt 44

All

mrv tili

n igee

b, ele tepne
maik el, le
2, ſinult ſimmn
nt ünft Ei
4iut. ilr n
ant u Su
DUn r untiil

/

DE AMORE DEI.

benevolentiæ minùs propriè dictæ: cùm ni-
hil boni DEO deſiderare, minùs conferre
poſſimus, quod non infinitè perfectiùs & ſub-
limiùs, quàm cogitare poſſit homo, in ſeipſo jam
contineat. Unum quod DEO velle, & cum
ipſo communicare quodammodo poſſumus,
eſt noſtra voluntas, qua DEO intellectum &
affectum, omnésque animæ ac corporis vi-
res ex integro conſecramus, ac ejus amori &
obſequio totos quantos nos impendimus: dum
ipſe nobis viciſſim ceu amicis ſecreta ſua, in-
certa & occulta ſapientiæ Divinæ, ac dona
gratiæ communicat, atque pro coronide ſan-
Giſſimi nobiscum commercij, ſeipſum in 88.
Evchariſtiæ Sacramento nobis in cibum & po-
tum ſtupenda liberalitate largitur.
Cùm ergo idem ſit, amare DEum, & a-
mari à DEO; & ipfſa charitas, ſive bona illa
voluntas, qua DEI amori & obſequio nihil
præferimus, effectus ſit increati ilius amo-
ris, quo DEus diligentes ſe in tempore ab æ-
terno diligit: etiamſi humana ratione inveſti-
gari non poſſit, utrum homo in particulari
amore ſit dignus, vel odiò; in genere tamen
penitus certum eſt & indubitatum, eum qui
verè ac ſinceréè DEum diligit, omnino eſſe
in charitate & gratia. Quapropter noſſe cu-
pienti: num diligatur à DEO? id unum in-

263

veſtigandum eſt: an ipſe DEum diligat? quo

reſponſo magnus Genevenſium Antiſtes an-
Xiæ cuidam animæ mærorem omnem abſter-
ſit, dum dixit: Adhortor te, non ut inda-

ges,

264 PARS III. CAPUT I. §. 2.

ges, num placeas DEO? ſed hoc dunta-=
taxat: an placeat tibi DEus? & cui ſincerè
affecto tanta Bonitas placere non poſſit? Re-
vera, cui DEus ex corde placet, quique ejus
amori nil cogitat præferre, & paratus eſt ſu-
am in omnibus voluntatem Divino benepla-
cito ſubmittere: impoſſibile planè eſt, ejus-
modi animam bono DEO non placere.
Haud diſſimili reſponſo ipſemet Chriſtus
Gertrudem ſuam, ob impatientiam ac inor-
dinatam triſtitiam, in magnas tenebras & an-
xietatem ſpiritús prolapſam ſolatus eſt: Qua-
re diſidis, inquit, quaſßt non ſis in charitate?
& cur tam deſperanter loqueris propter tua pec-
cata, cùm voluntati meæ non praeligis volun-
tatem tuam ?* („ρ) Nempe qualiter affecti ſu-
mus erga DEum, taliter ad nos afficitur DE-
us: & ſi integra ac ſincera voluntate DEl nos
obſequio ac voluntati promptos in omnibus
exhibemus;, ipsâque confcientia noſtra nobis
teſtimonium reddit, quòd DEl amori nil præ-
feramus: dubitare planè non poſſumus, quin
etiam Spiritus DElI teſtimonium reddat ſpiri-
tui noſtro, quòd ſumus ſili; OElI. (97) Et licèt
hæc ipſa ſui ipfſius diſquiſitio, utpote ſenſu-
um miniſterio facta, de ſe errandi periculo
ſit obnoxia, ut quandoque timeri poſſit, ne
amor proprius hominis de ſeipſo judicio ali-
quatenus imponat: attamen in hoc quoque
examine certam diſcretionis Regulam Amo-
ris Divini Magiſter eidem Gertrudi tradidit,
cùm

(2) S. Gerr. 1. 3. c. 4, (7) Rom. 28. 16.

„ (cl
So n Kai⸗
ſochr rl
ii nelire
eebunmo in
,adiholt i
zhae
6Ckotcre;
Aelpiitt,

15

eiſnns belt
Deir tenunlun
,Me Kruteſnl
vlerbtum imm
„Cunimerntoe
„1V Lcre kim
„loe ex ne el
Ceterun qum
EIDEO etsge
ſenrumincicinal

enis venialbe

Kyobntriilee
icenrepent
1iCenndnern
Ge nenitamncnnd
