dñs hoiĩeʒz delimo fre ⁊ inſpi

rauit i faciè eiꝰ ſpiraculũ vite
&Et factus eſt hõ in aiam vi⸗
uentẽ. In pᷣncipio fecit de⸗
us celu ⁊ terrã ⁊ creauit in ea
aoiem. Et. Glia. Zecf. IIII
Irit aũt deus. JFiant lu
Iminaria in firmameéeto

celi: ⁊ diuidãt diem ac noctẽ:
ſidnt in ſigna ⁊ tꝑa ⁊ dies ⁊ an

nos vt luceant in fimamen⸗

co celi:⁊ illuminẽt terraʒ. Et

factũ eſt ira. Fecitq; deꝰ duo
luminaria magna. Lumina⸗

re mal vt pᷣeſſet diei: ⁊ lumi

nare minꝰ vt pꝛeeſſet nocti:?

diuiderẽt lucẽ ac tenebꝛaſ Et

vigcit de ꝙ eſſet bonũ. Et fa
ccum eſt veſpere ⁊ mane dies

rtus. Tu.⸗ R. Tulit oñs

haoieʒ ⁊ po ſuit eũ in ꝑadiſum
voluptatis. Elt oꝑaret᷑ ⁊ cu⸗

ſtodiret ülũ. vᷣ. Plantauerat

agut oñns de ꝑadiſum volup⸗-

tatis a pᷣncipio in quo poſuit
hoieʒ quẽ foꝛmauerat. L. V.
Diyxit autẽ deꝰ. Pꝛoducant

adque reptile aie viuetis ⁊ vo⸗
latile ſuꝑ terrã ſub firmamen

ro celi. Creauitq; deꝰ cete grã

dia: ⁊ oẽm aĩiam viuentẽ atcq;
motabilẽ quã ꝓduxer̃t aque
in ſpẽs ſuas: ⁊ ome volatile

ſᷣm genꝰ ſuü. Et vidit deꝰ ꝙ
eſſet bonuʒ:bñdixitq; eis di⸗
cens. Creſcite ⁊ młtiplicami
ni:⁊ replete aqs mar:aueſq;

multiplicent᷑ ſuꝑ terrã. Et fa

vyiro ſuo ſumpta eſt. .

ctum eſt veſpere⁊ mane dies
quintas. Tu. t— Dirt ons

deꝰ: nõ eſt bonũ hoieʒ eẽ ſolũ

Faciamus ei adiutoꝛiũ ſini

le ſibi.vᷣ. A de vo nõ inuenie⸗

batur adiutoꝛ ſiłis ſibi: dixit

◻—

z deꝰ. Fgciamus. Zect. VI

Dirit qʒ deꝰ: pducat tra ani
mamviuentẽ in genere ſuo iu

menta ⁊ reptilia ⁊ beſtias ter
re ſᷣm ſpẽs ſuas. Factũq; eſt
ita. Et fecit de? beſtias terre:

iuxta ſpẽs ſuas: ⁊ iumẽta ⁊ o
reptile terre in genere ſuo.Et
vidit deꝰ ꝙ eſſet bonuz:⁊ ait⸗
Faciamus hoĩem ad imagi⸗
nem ⁊ ſiłitudmẽ nr̃aʒ:vt pᷣſit

piſcibo maris ⁊ volatiliby celi
2 beſtijs terre: vniuerſeqʒ ere
ature:oĩqʒ reptili qd moueti

terra. Tu. E. Immilit dñs
ſopoꝛẽ in adã ⁊ tulit vnaʒ de
coſtis eiꝰ ⁊ edificauit coſtam

quã tulerat de adã in mulie⸗

rem ⁊ adduxit eã ad adaʒ vt
videret qͥd vocaret eã.Et vo
cauit nomen etꝰ virago:q de
Kuqz
obdoꝛmiſſʒ tulit vnũã de coſt⸗
eiꝰ T repleuit carnẽ ꝓ ea.Et.
NM uüllo tꝑe. Dirit iheſus
diſcipulis ſuis ꝑabolã hanc.
S ile eſt regnũ celoꝝ hoi pri⸗
familias qͥ exijt pꝛimo mane

cõducere oꝑarios in vincam

—
*
„

ſuam. Et reliqᷓ. G

1 eltg. e „*
Elia ad vita bondalt

7

=

S
S.

=ẽ
=ẽ

(gtig

cehginal⸗

tigbiniuvetru
leilusin de

Mtmt ſt d
hnen c vine⸗

Dunsz ero vi⸗

Unigpiare
fisplete.

iſpgldsgi⸗
0lpſnelabo⸗
Flckrenlen
nemo dirit du

=
= S

S= ==

=
—
=

Seanr
=.

=—
=
=

lkfiuchus ſao

S
S=.

—

=ęC--

—
SE—

uos genmn

— S=
=

ſengobeſ
epusin
femainoperet

==
==

E
=

leninhae
langneſtafi
llcdnipinez

—

S

—
Se

FIlſaſch deol

ugluende

ſlizee Garttti

ſisſenz gan
in adpit
ſeſpli b⸗

ſblpuntr

cherettuunt
borähoigee

1s ei dltnü

Adeiorunnan

lutorſtsſtan⸗

Acanus, L
dglckfii
nin ganent
ptlutbeke
is lis. fizt
ardobefuenn
istinit
menn gnnind
cſatboſiſit

1sboienale

Se E — =

N
=
☚ .
=
SA
S—

tia:aliꝰin iuuetute: aliꝰ ĩ ſene

ute: alius in decrepita etare
ꝑducitur qſi diuerſis hoꝛis

Perari) al vineà vocantur.
Moꝛes ergo vꝛos frẽs cha⸗

nſſimi aſpicite: ⁊ ſi ia dei ope
rarn eſtis videte. Peſet vnuſ

quiſq; quid agat ⁊ cõſideret
ſii dni vinea laboꝛet.C. R.
In ſudoꝛe vultus tui veſcer⸗
pane tuo dixit dñs ad adam
tum opatus fueris terrã Nõ
dabit fructus ſuos ſʒ ſpinas
⁊ tribulos germinabit tibi.
Pꝛo eo ꝙ obediſti voci vxo⸗

ris tue plus qᷓ; mee: maledi⸗
cta terra in opere tuo. Hon.

Qui em in hac LZect.VIII.

vlta ea que ſua ſunt qrit: ad⸗

huc ad dni vineã non venit.
Illi nanq; deo laboꝛant qui

nõ ſua ſʒ lucra d nica cogitãt:

gui zelo charitati s:ſtudio pi
etatis inuiguant: ꝑducere et
alios ſecuʒ ad vitam feſtinãt
Nam q ſibi viuit qui carnis
ſue voluptatibo paſcit᷑ recte

ocio ſuũs redarguit᷑:qꝛ fructuʒ

Diuini oꝑis non ſectat. Cu.
W. Ecce adam qſi vnꝰ ex no⸗
bis factus eſt ſciens bonuz 2
malu. VWidete ne foꝛte ſumat

de ligno vite 2 viuat inerer⸗

num, Cherubin collocauit

Oñs fläamen gladiũ atq; ver
ſatilẽ ad cuſtodi

——

. ſtodiendu viã lig
n Vite 2 ait. Elide. e, Iz6.

¶ emo autẽ ſede ſuo oge ne⸗
mo de tpe ſe extollat cũ veri⸗
tas clamat. Sic erunt pꝛimi
nouiſſimi ⁊ nouiſſimi pꝛimi.
Ecce em̃ etiã ſcimus que vel
quanta bona egimus adhuc
lupernꝰ iudex qua ſubtilita⸗
te examinet ignoꝛamus. Et
quidẽ gaudendũ cuiq; ſũmo
oꝑe eſt in regno dei pᷣmũ eſſe
vel vltimũ. Sed terribile eſt
valde qð ſequit᷑. Multi ſũt
vocati: pauci vᷣo electi. Quia
ad fidẽ multi veniũt: ⁊ ad ce⸗
leſte regnũ pauci deducuf. R
Vbi eſt abel frater tuus di⸗
xit dñs ad cayn:neſcio domi
ne nunqͥd cuſtos fratris mei

ſum ego:⁊ dixit ad eũ qͥd feci

ſti. Ecce vox ſan guis fratris

tui abel clamat ad mede tra.

v. Maledicta rerra in opere
tuo q̃ aperuit os ſuũ ⁊ ſuſce⸗
pit ſan guinẽ fris tui ð manu
tua. Ecce. Gła. Ecce. Vbi ẽ.
Ah hac Lie vſq; ad paſca nõ
ð2 Te deu. gee Glia ĩ excelſis
nex Ite miſ geſt. nin in feſtis
ix: lect.ſʒ. .reincpitł.i.Ex⸗
celſus ſuꝑ omes gentes dñs.

Adlaus ana. Oiſerere mei

deus ⁊ a delicto meo munda
me: qa tibi ſoli peccaui. PS.
Ipm,. Ans Lonfiteboꝛ tibi
domie:qm̃ exaudiſti me. P
Cofitemi. An. Deꝰ de me⸗
us es tu ad te de luce vigilo.
quia factus es adiutoꝛ meꝰ.

P Bom. Añ. Bñdictꝰ es
n firmamẽto celi laudabił
a kaudsconm ð celis
PS. Jöm. Capß. bym. ves.
vᷣ. D ne refu giũ fact? nobis a
generatiõe ⁊ ꝓgenie. Hic. pᷣ& Tſ

ðꝛ dniq dieb' tmi laudi vI

ꝙ; ad.xl. Ad bñ apj,. Sile eſt
regnũ celoꝝ hoi prifamilias
qui exijt pᷣmo mane cõducere
oꝑarios in vineã ſuã ðt dñs
OQꝛz% vts. Ad. i. Cõuentioe
aũt facta cũ oꝑarijs ex dena⸗
rio diurno miſit eos in vineã
ſuã. PS. Deꝰ deꝰ meꝰ reſpi.
Dugtegir. Gia: B. Dĩ⸗
ter.. Ad tedñe le.i lia. Gy.
Judica me.Deꝰ in no. l .
5. Dñs reg. deco. Bti im
aculati. Gloꝛia.PS. Retri
bue. Quicũg. Gla. Cera vt
ſupᷣ.pᷣdicti ps.dicunt᷑ pᷣdicto
mõ ad pma dñitxis diebꝛ vſq;
ad paſca. Ad.iij.aña. Ite et
vos in vineã meã ⁊ qð iuſtũ
fuerit dabo vob. Cabp. vts.
F. Spes mea dñe. A iuuen
tute mea. vᷣ. In teↄfirmatuſ
ſum ex vtero de vẽtre matris
mee tu es ꝓtectoꝛ meꝰ. A iu.
Gka. Spes . Ego dixi do.
Ad.vi.an. Quid hic ſtat to
ta die ocioſi:reſpõderũt ⁊ di⸗
xeruna:qꝛ nemo dñs ↄduxit.
P. Eſto nobis dne. Turris
foꝛtitudinis.v. A facie ümi⸗
ci. Tunꝭ. Gkia. Eſto nocq.

Dãe regtt. a ſ a Voti

celi 2 laudabił oparios ⁊ redde illlis miercede
in ſecula deꝰnr̃. Psꝭ Bñdici

ſuam dicit dñs. ½Æ£ Educ de

carcere aiam meam. Vtr con
fiteatur nomini tuo dne. p
Perijt fuga a me:⁊ nõ eſt qui

requirat animã meam. Et.
Gloꝛia.Educ. .Ab eceult

meis. Hec Mia. cũ ſuis vᷣ. di
cant᷑ ad hoꝛas dñicis diebuſ
lI. Ad y; / ſup pë an
S. PS. Jpm. cu cee
13. Lap̃. hym. v. vt in pte
cedentiba dñiqò. Ad mgt an.
Dirit paterfamilias operas

ſxh; ad.
Phkad

rijs ſuis:quid hic ſtatis tota

die ocioſi: at illi reſpondẽétes

dixreunt:qꝛ nemo nos cõdu⸗
xit:ite ⁊ vos in vineã meam:

quod iuſtũ fuerit dabo voę

bis. He ſeqntes ane.dicatur

runt ⁊ pares illos nobis feci⸗
ſti qui poꝛtauimꝰ põduſ diei

⁊ eſtus.Añ. Dixit aũt patere
familias: amice nõ facio tibi

iniuriã:nõ ne ex denario con⸗
ueniſti mecum: tolle qð tuuʒ
eſt ⁊ vade. Aſj. Amice nõ fa

cio tibi iniuria: nõne ex dena

rio ↄueniſti mecũ:tolle qꝗð tu

um eſt 1 vade. 4. Tolle q

tuũ eſt ⁊ vade:qꝛ ego bonus

ſum ðt dñs. ſj NHõ licemi
hi facere qð volo: an oculuus
tuꝰ video neq;ᷓ eſt: qꝛ ego bo⸗
nus ſü ðᷣt dñs. An. Sic erutt

f6ſolliimiömi
imnuliennſuv
(ſodae. Ana.
(oltoauc ye
s ZBn Lrüt

ſlanoniſiumi ⸗
neagpaue
ddſe Anpoi
ficlgdeuenenit
funmagöͤ
Netipacglitpe

faa n tinceter

des Kadutcel
Nano bebo.
Tgeauit
adimaguns

icimngner

Inmaſenlisf
ſtedg. Bair

Ccctern

itepleteterri

ſihfaminiptlal

lelivctrynn
si monent

fmnicking,
tguefunn
hmn. Etfacnn
pedies ſer⸗

unkfann
inn eis

lid
ndſcana,
NR

dſiutlü

irne

gr. Aet i

giam mean E

r nonin e

fugaenetnit
1r antni dan
1 Sdc e
He Nuaſie
d hotnsdiitſe
D Adrzit

ie de

mwdiſ Al
erminlzf⸗
isngvichicfuin
iol vli chn
neegenenonet
14 osin MMa
dutiinne

DGiſimipnu,.
mnslunt

nouiſſimi pᷣmi ⁊ ᷣmi nouiſſi⸗
mi:multi em ſunt vocati pau

ci vᷣo electi. Ana. Multi em̃

ſt᷑ vocat pauci vᷣo electi dicit

dñns. An. Krũt pᷣmi nouiſſi⸗
mi ⁊ nouiſſimi pᷣmi: młti em

ſunt vocati pauci vᷣo electi di
cit ds. Qn vo ifra hebõð. fe
ſtu aliqð euenerit nulla ð tꝑe

fiat memo.qð etiã ad cinerũ
diẽ ⁊ ĩ paſcali tꝑe ̃uandũ eſt.

Fena.ij. ⁊ in ceteris ferijs per
bedd⸗ e ſi
dican ꝑ hebðõ. Le, I. Genef
Tcreauit hoiem i, ca⸗
aaq imaginẽè ⁊ ſilitudinẽ

fua:ad imaginẽ dei creauit il

lum maſculuũ ⁊ feminaʒ crea
uit eos. Bñndixitq; eis ⁊ di⸗

xit. Creſcite ⁊ multiplicami⸗

ni ⁊ replete terrã ⁊ ſubijcite eã

⁊ dnamini piſciba mar ⁊ vo

latilibo celi:⁊ vniuerſis aian⸗
tibus qᷓ mouent᷑ ſuꝑ terram.
Et factũ eſt ita. Et vidit deꝰ
cũcta que fecerat ⁊ erãt valde
bona. Et factum eſt veſꝑe et
mane dies ſexxꝰ. L. I. Gene
Igitur ꝑfecti ſunt celi ſis.ij
⁊ terra ⁊ ois oꝛnatꝰ eoꝝ. Cõ
pleuitq; de die ſeptio opus

ſuũ qð fecerat:⁊ reqͥ euit die ſe

ptimo ab oĩ oꝑe qð patrarat
Et bñndixit deꝰ diei ſeptio et
ſctificauit illũ:qꝛ ĩ ipo ceſſaue

rat ab oĩ oꝑe qd creauit deus
v́vävrt faceret. Iſte ſunt generati

ones celi ⁊ tre ĩ die qn create

a dñicalia ſuo oꝛdie

ſunt in q̊ fecit dñs deꝰceluʒz ꝰ
terrã ⁊ oẽ vᷣgultũ agri anteq;
oꝛ iret᷑ in tra: oẽmq; herbam

regionis pꝛiuſq; germinaret.

Lo em pluerat dns E. III

ſuꝑ terrã ⁊ hõ nõ erat qͥ oꝑa⸗

ret᷑ terrã:ſʒ fons aſcendebate
terra irrigãas vniuerſaʒ ſuꝑfi
ciem t᷑re. Foꝛmauit igit᷑ dñs
deus hoĩez de limo tre:⁊ iſpi
rauit in facie eiꝰ ſpiraculũ vi
te:⁊ factꝰ eſt hõ in aiam viuẽ⸗
tem. Plãtauerat ãt dñs deꝰ

padiſuzʒ voluptat, a pncipio

1 q̃ poſuit hoĩeʒ quẽ de limo
foꝛmauerat. Pꝛoduxitq; dñſ
dey de limo oẽ lignu pulcruʒ
viſu ⁊ ad veſcendũ ſuaue: li⸗
gnũ etiã vite in medio ꝑadi

ſi.:lignumq; ſcie boni ⁊ mali.

Tflu⸗ Alia feria Le. I.
ARunuis egrediebat᷑ ð loco
voluptatis ad irrigandũ pa
radiſum qͥ inde diuidit᷑ ĩ qtu
oꝛ capita: nomẽ vniphiſon:
ipe eſt qͥ circuit oẽm terrã eui⸗
lath. Et nomẽ fluuij ſecundi
gyon: ipſe eſt qͥ circuit om̃em.
terram echyopie. Nomen vᷣo
tertij fluuij tigris ipᷣe quippe
vadit contra aſſyrios. Fluui
us aũt qrtus: ipᷣe eſt eufrates
Tulit qͥ dñs hoĩem ⁊ poſuit
eũ in ꝑadiſum voluptatꝭ vt
operaret᷑ ⁊ cuſtodiret ilum.
Btatpir ei dicẽs. Ke. I I⸗
oĩ ligno ꝑadiſi comede:
de ligno ãt ſcletie boni: ma⸗

it ne co medes:in quacũcq; em̃
die comederꝭ ex eo moꝛte mo
rieris. Dixit q̊ʒ deꝰ. Non eſt
bonũ hoiĩeʒ eſſe ſolũ:faciamꝰ
ei adiutoꝛiũ ſimile ſibi. YFoꝛ⸗
matis igit dns deus de hu⸗
mo cunctis aniantib terre:⁊

vniuerſis volatiliba celi: ad/

duxit ea ad adã vt videret qͥd
vocaret ea. O me em̃ qð vo⸗
cauit adam aie viuentis ibᷣm
eſt nomẽ eius. Appellauitq;
adam noibo ſuis cũcta aian⸗
tia ⁊ vniuerſa volatilia celi ⁊
oẽs beſtias terre. ect᷑.III.
Agde vᷣo nõ inueniebat᷑ adiu
toꝛ ſiłis ſibi. Inmiſit ̊ dñs
ſopoꝛem in adã Cũq; obdoꝛ

miſſet tulit vnã de coſtis eiꝰ

⁊T repleuit carnẽ ꝓ ea.Et edi⸗
ficauit dñs deꝰ coſtã quã tu⸗

lerat de adã in muliere:⁊ ad/

duxit eã ad adã: dixitq; adã.
Hec nũc os ex oſſibo meis:⁊
caro de carne mea. Hec voca

bitur virago: qꝛ de viro ſuo

ſumpta eſt. Quã obꝛeʒ relin⸗

quet hõ pr̃em ſuũ ⁊ matrẽ ſu

um ⁊ adherebit vxoꝛi ſue:⁊ e⸗
runt duo in carne vna. Erãt

aut vterq; nudus adã 2 xxoꝛ
eius ⁊ nõ erubeſcebant. Tu.
en. ij. cap

Alia Fria Ke. I. Gen ijc
2472 ſerpens callidio?

q fecerat vns deꝰ qui dixit ad
mulierẽ. Cur pᷣcepit vob deꝰ
vVt nõ comederetꝭ de oĩ ligno

rrat cũctis aiantibo tre

ꝑadiſi.Cui rũdit mulier. De
fructu lignoꝝ q̃ ſunt in para⸗“!
diſo veſcimur:de fructu vo li
gni qð eſt in medio ꝑadiſi p25
cepit nobis de ne comedere⸗

mus:⁊ ne tangeremꝰ illð:ne

foꝛte moꝛlamur. Zectio. II.

ODixit aũᷣt ſerpens ad mulie⸗
rẽ. Neqq;ᷓ moꝛiemini: ſcit em
deus ꝙ in qᷓcunq; die comede
ritis ex eo aperient᷑ oculi vꝛi:
⁊ eritis ſicut dij ſci᷑tes bonũ
⁊ malũ idit ̊ mulier lignũ
ꝙ eſſet bonũ ad veſcenduzʒ et
pulcꝝ oculis aſpectuq; dele⸗

ctabile:⁊ tulit de fructu eius:
⁊ comedit:deditq; viro ſuo G

comedit. Et a perti ſunt oculi
amboꝝ. Cunq; cognouiſſent
ſe eſſe nudos ↄſuerũt folia fi

cus ⁊ fecerũt ſibi perizo mata

Or cum audiſſent Ze. III.
vocẽ dñi deambulantis i pa

radiſo ad aurã poſt meridie,

abſcondit ſe adꝗ ⁊ vxoꝛ etꝰ a
facie dñi dei ĩ medio ligni ꝑa
diſi. VTNocauitq; dñs deꝰ adã
⁊ dixit ei.Adaʒ vbi es. Qui

ait. Vocẽ tuaʒ dne audiu in
ꝑadiſo: ⁊ timui eo ꝙ nudus

eſſem ⁊ abſcondi me. Tuãt.

Dntca in.ix.labbo pᷣcedente

ad vs añ.psS. cap. hym. vts.

in labbe an.lxx:a dmt ana⸗
Eruünt pᷣmi nouiſſimi. O ?oe.

ODeꝰ qͥ ↄ ſpic qꝛ ex nuila nig
actiõe ↄfidimꝰ: ↄcede pici:

vt oia aduerſa doctoꝛis gẽ

r..—

in enbem
Aunor, inuit

Pſon duic⸗
(eninclcan

ueſterniſi⸗

Diue
ehintſn
ſunhidelignea
Cuehfeaſt.
Dingsdeent
ſpont
Mdadens

Grongianeis.
1 Dupenust
mumicomedes

Ene zimiccei

uflliirſen
n ſigtm
Ulhſigbens

Dllnöhdr

0

is Indaloze

E = E
= =
=

Uly

ſovir,
it Poteſta

Afodir

— —

lturtbi⸗

S
—

=
—

rt⸗ tne
ocrie
egenal
hng Fnlan
AKannais
Alhag 11

dbhi⸗
7
nim 1
et L

=
==

=SͤS
=

— = = =
= =2

uifidtn d
Nopſanede.
nurdefta.
Tinwediogi.

dsde' onit
etangnenl
irſahensint
Snerunme
nccundet
apenantuui
ſant duſligft
Gidrsming
CNia0 ate
ulirdeflinis
irdelnß n
Cunczcht
dns,iifl
nitſkipnſn
neuciſn I
dennbulniß
Ganipetnm
irſe itnn
aincgele
—
Acazrhs
inndnn
1niniedg
.. vlabo

. =

4

=gGo
S —

=

4
.
6

☛
S=SeE

.
4

num ꝓtecrõemuniamur. P.
Ad mat, inutt;s. ana. v. Xe

vt in Poꝛi dnñica gtt T.
Yrit dñs ad adã. Quiſ
em indicauit tibi ꝙ nu⸗
dus eſſes:niſi ꝙ de ligno de q̊
pᷣceperã tibi ne comederes co
mediſti. Dixitq; adaʒ. Mu
lier quã dediſti mihi iociã de
dit mihi de ligno: ⁊ comedi.
Et dixit dñs ad mulierem.
Quare hᷣ feciſti. OQue rñdit.
Serpens decepit me. Et ait
dñs ad ſerpentẽ. Quare hoc
ledictꝰ eris . LIfeciſti.
inter oĩa aiantia ⁊ beſtias ter
re. Suꝑ pectus tuũ gradierꝭ
⁊ terrã co medes oĩbo dieb⸗ vi
te tue. Inimiciciasiponã int

te ⁊ mulierẽ ⁊ ſemẽ tuũ ⁊ ſemẽ

illiꝰ. IJpᷣa ↄteret caput tuum
⁊ tu inſidiaberis calcaneo eiꝰ
Mulieri qʒ dixit deꝰ. Mul
tiplicabo erumnas ⁊ ↄceptꝰ
tuos. In doloꝛe paries filiof
⁊ ſub viri poteſtate eris ⁊ ipᷣe
dñabitur tibi⸗.Tu. Ze. III.
Me vᷣo dixit. Quia audiſti
voceʒ vxoꝛis tue ⁊ comediſti
de ligno ex q̊ pꝛeceperã tibi ne
co mederes: maledicta terra ĩ
opere tuo. In laboꝛibo come⸗
des ex ea cunctis diebus vite

tue. Spinas ⁊ tribulos ger⸗

minabit tibi:⁊ comedes her⸗

bam terre. In ſudoꝛe vultus

tui veſceris pane tuo: donec
reuentaris in terrã de q̃ ſum⸗

nera dñno. Abel q
pꝛimogenitis gregis ſui ⁊ de

ptus es:qꝛ puluis es ⁊ in pul
Ue .

erem reuerteris. ect. IIE.
Ecit quoq; dñſ deꝰade
vxoꝛi eius tunicas pel
iceas ⁊ induit eos ⁊ ait. Ec⸗
ce adam q̃ſi vnus ex nob̊ fa⸗
ctus eſt ſciens bo nu ⁊z⁊ malũ.
Nunc g&̊ videte ne foꝛte ma⸗
num ſuꝗ mittat ⁊ ſumat etiã
de ligno vite ⁊ comedat ⁊ vi
uat inerernuʒ. Emiſitq; eum
dñs de ꝑpadiſo voluptatꝭ vt
oꝑaretur terrã de qᷓ ſumptuſ
eſt: ⁊ collocauit ante ꝑadiſuʒ
voluptatis cherubin:⁊ flam⸗
meũ gladiũ atq; verſatilẽ ad
cuſtodiendã viaʒ ligni vite.
1 am Xo Le. V.c. iiij.
cognouit euam vxoꝛez
ſuq:que cõcepit ⁊ pepit cayn
dicens. Poſſedi hoĩem ꝑ de⸗
um. Rurſüq; peꝑitfrẽm uuz

abel. Fuit aut abel paſtoꝛ oui

um ⁊ cayn agrcola.YFactum
eſt ãt poſt multos dies vt of⸗
ferret cayn de fructib fremu
obtulitde

adipib eoꝝ. Et reſpexit dñs
ad abel ⁊ ad munera eius:ad
cayn vᷣo ⁊ ad munera eiꝰ nõ
Iratuſq; eſt Le. VIreſpexit.
cayn vehementer ⁊ concidit
vultus eius. Hixitq; ad abel
fratrẽ ſuum. Egrediamur fo
ras. Cunq; eſſent in agro:cõ
ſurrexit cayn aduerſus abel
fratrem ſuum ⁊ interfecic eũ.
f 2

Et ait dñs ad eum. Abteſt
abel frat᷑ tuꝰ. Qui mdit. Ne
ſcio. Nunqͥd cuſtos fris mei
ſum ego. Dixit dñs ad cavyn⸗
Muid feciſti. Vox ſanguiniſ
fris tui abel lamat ad me de
terra. Nũc aũt maledicx eris
ſuꝑ terrã.?in Lu. Ze. VII. c.
Aülo tꝑe. Cũ tur⸗ viij.
ba płlima cõuenirẽt ⁊ de
ciuitatibꝓperarẽt ad ieſuʒ di
xit ꝑ ſiłitudinẽ. Exijt qͥ ſemi⸗
nat ſemiare ſemẽ ſuũ. Et reł.
KErra bona ꝑ Sregoꝛij

patientiã fructũ reddit

qꝛ nulla ſt᷑ bona q̃ agimus ſi
nõ equanimiter etiã/ ꝓximoꝝ
mala toleramus. Quãto em
qͥſq; altiꝰ ꝓfecerit: tãto ĩ hoc

mũudo inuenit qð duriꝰ poꝛ⸗

tet:qꝛ cũ a pñti ſeculo mentis

nr̃ᷣe dilectio deficit: eiuſdẽ ſe⸗

culi aduerſitas creſcit. Lecto
N iinc ẽ em ꝙ pleroſq; VIII.
cernimꝰ⁊ bõa agere: ⁊ tñ ſub
graui tribulationũ faſce deſu
dare. Terrena nanq; deſide⸗
ria iam fugiũt:⁊ tñ fla gelł du
rioꝛibus fatigant᷑. Sʒ iuxta
vocem dñi fructũ ꝑ patienti⸗
am reddũt:qꝛ cũ hũiliter fla⸗
gella ſu ſcipiunt:poſt fla gella
ad reqͥem hũiliter ſuſcipiunft᷑.
Sitc vua calcib tundit᷑:et in
vim ſapoꝛẽ liquaf. Lec.Ii.
Sic oliua concuſſio nibo expᷣſ
ſa amurcã ſuã deſerit: ⁊ ĩolei
liquoꝛe pin gueſcit.Sic ꝑ tri⸗

*

turam aree a paleis grana ſe
parant᷑:⁊ ad hoꝛreũ purgara

ꝑueniunt. Quiſqᷣs & appetit

plene vicia vicere ſtudeat hu.

militer purgatõis ſue flagella

tolerare vt tãto poſt ad iudi⸗/
cem mũdi purioꝛ veniat qua

to nũc eiꝰ rubiginẽ ignis pur
gationis purgat Ad laudel
an. Milerere. vts. Ad bñ.

an. Lü turba płima conueni
ret ⁊ de ciuitatibeꝓperaret ad
ieſum dixit ꝑ ſiłitudinẽ: exijt
eminat ſeminare ſemẽ ſuũ.

70 vts. Ad. i. an. Semen
cecidit in terrã bonã ⁊ attulit
fructũ:aliud cẽteſimuʒ ⁊ alið
ſexageſimuz. Ad. iij. añ. Se⸗
men cecidit ĩ terrã bonã ⁊ at⸗
tulit fructũ in patientia. Ad

vi.anñ. Jeſus hec dicẽſ dama
bat:qui hʒ aures audiẽdi au

diat.Ad.ix.an. Qun verbuz
dei retinẽt coꝛde ꝑfecto ⁊ opti

mo fructũ afferũt ĩ patientia.

„

Ad mſt añ. Tlob datũ énoſ

ſe myſteriuʒ regni dei: ceteris
aũt in ꝑabolis dixit ieſus di
ſcipulis ſuiſ. He ſeqntes an.
ꝑ bebõ. dicanf. A bñ. ad
mãat añ. Semen eſt v̈buz dei
ſatoꝛ aũt xpᷣus:oĩs qui audit
eũ manebit ieternũ. An.A
aũt cecidit in terrã bonã hi ſt
qui in coꝛde bono et optimo
verbü dei retinẽt ⁊ fructu afſe
runt in patiẽtia. An. Si ve⸗
re fratres diuites eſſe cupilis

☛

=
S=

—
==.
=G

—
SS
= eE
S=SS=.

REeffus

modlltusan
Eufulſeminat
mnentirt dumn ſe

ſctacct intenan
folfnei cenol
Jalnepen hon
nsis lazceleſt
Cuuchunn,
iles ens repet
ſoriial. De
lents Lecno.l.
ſocit
er inop g
hmmnupbet Cn
Usnlinlicn
ſtparuſſent
frſaspoing

Nenlcpnnnt ibt

ſnanstegen
Nloanoe.

„

mensnhoie
ubeſ. Enite

.„

inirmime

ſcnsnuteden
hoineſſe

=—

=
=ũW
=ͤä=–
=

(Nilogtt e

S=
=
☛

H

rigfauf
Utacus do

geſcroithe

SE
E.

=

Ceherat

e1ad honig

unt. Ouſiit
Vicayientn

—
reyttinpott

nüdipune hn

ccbnbigin
nispungn 1
Olere 01
Sütuntanknusn
dechiunngee,
dintgſtute
narſeninnd
rto. d
tintenibeniie
ilugtüm,
udrimn n
mcünpnn
ibzantei

gllhe

dicann e
gmni
ithtnie
Gchin
idrinn
anceten
idanin
nni d
rNuleg⸗

6

.
1

li

veras diuitias amate. Aſia.

Exijt qui ſeminat ſemĩiare ſe⸗

men ſuũ:⁊ dum ſeminar:ali⸗
ud cecidit in terram bonaʒ et
fecit fructũ centuplum. Ana.
Si culmẽ veri honoꝛis que⸗
ritis ad illaʒ celeſtẽ parriam
quãtotiꝰ ꝓperate. Feria.j. et
in alij s ferqs repetent᷑ Kia. ð
hyſto. dñicali. Per hebð. le⸗
ctiones. Lectio. I. Geneb. v.
e vᷣo cũ quin gẽtoꝛũ
Lelſſet anoꝝ genuit ſem:
cham ⁊ iaphet. Cũq; cepiſſẽt
hoies mulctiplicari ſuꝑ terraʒ
⁊ filios ꝓcreaſſent vidẽtes fi⸗
lij dei futas hoĩm ꝙ eẽnt pul⸗
cre:acceperunt ſibi vxoꝛes ex

olb quas elegerant. Dixitq;

deus ad noe. Hõ ꝑmanebit

ſpũs meus in hoĩe ineternuzʒ. lliꝰ. Feneſtr
cies:⁊ĩ cubito ↄſumab ſum⸗

qꝛ caro eſt. Erũtq; dies illiꝰ

centũ viginti annoꝝ. Le. II.
dens autẽ deus ꝙ multa
malica hoim eſſet in terra et

cuncta cogitatio coꝛdis eoꝛũ
intenta eſſet oĩ tꝑe ad maluʒ:
penituit eũ ꝙ feciſſet holem ĩ

terra: ⁊ tactus doloꝛe coꝛdis
intrinſecus ⁊ pꝛecauẽs in fuz3
turum. Delebo inquit hoĩezʒ
vxroꝛ tua:⁊ vxoꝛes filioꝝ tuo

quẽ creaui a facie terre ab ho
minevſq; ad aĩantia:a repti⸗
li vſq; ad volucres celi peni⸗

tet em me feciſſe eos. Hoe vᷣo

innenit gram coꝛam dno.T.
Lee ſu nt generatioes . III
noe. Noe vir iuſtꝰ atʒ ꝑfectꝰ

fuit in generationibs ſuis:cũ
deo ambulauit ⁊ genuit ſem
cham ⁊ iaphet. Coꝛrupta eſt
aũt oĩs terra coꝛã deo:⁊ reple
ta eſt iniq tate Cũq; vidiſſet
de terrã eſie coꝛruptaʒ. Ois

qpꝓpe caro coꝛruꝑat viã ſuam

ſuꝑ terrã coꝛã dno. Dixit dñſ
ad noc.Finis vniuerſe carniſ
venit coꝛã me. Repleta ẽ ra
iniqͥtate afacie eoꝝ:⁊ ego di⸗

ſperdam eos cũ terra. KHua fe
Ac tibi arcã ria Tec. I.
de lignis leuigatis mã

ſiunculas facies in ea ⁊ bitu⸗

mine linies intrinſecꝰ⁊ extri⸗
ſecus:⁊ ſic facies eã. Tricẽto
rum cubitoꝝ exit lõgitudo ar
ce: quinq ginta cubitoꝝ lati⸗
tudo:⁊ triginta cubitoꝝ alti⸗
tudo illiꝰ. Feneſtrã in arca fa

mitatẽ etꝰ. Oſtiũ arce pones
deoꝛſuʒz. Cenacula ⁊ triſtega
Ołce ego L. II.facies in ea.
adducã aqs diluuij ſuꝑ terrã
vt interficiã oẽʒ carnẽ: ĩ q̃ eſt
ſpũs vite ſubtercelũ ⁊ vniuer
ſa q̃ in terra ſunt ↄſu mentur.
Ponã q̊; fedus meũ tecuʒ:⁊
in grediers arcaʒ tu⁊ filij tui ⁊

rum tecũ: ⁊ ex cũctis aiantbꝰ
vniuerſe carnis bina iduces
in arcã vt viuãt tecũ maſculi
ni ſexꝰ⁊ feminini.Tolles igr
ex oĩb eſcꝭ q mãdi pnt:⁊ erũt
tã tibi qᷓ; ilł i eſcã. Feeit⸗ g noe

oĩa q̃ p ceꝑat ei dñs.L. III.
Oixitqʒ dñs ad Geñ. vij.
eũ. In gredere tu ⁊ ois domꝰ
tua in arcã: te em̃ vidi iuſtuʒ
coꝛã me in generatõe hac. Ex
oibo aiantib mũdis tolles ſe
prena ⁊ ſeptena maſculũ ⁊ fe⸗
minã. De aiantiby vᷣo imun
dis duo ⁊ duo maſculũ 2⁊ fe⸗
minã. De volucrib celi ſepte

na⁊ ſeptena maſculũ ⁊ femi⸗

nam vt ſaluetur ſemen ſuper

faciem vniuerſe terre.Alia fe

Ecit ̊ noe oĩa ria Le.l
ꝗq mandauerat ei deus.
rat em̃ ſexcentoꝝ annoꝛum
qñ aque diluuij inundauerũt
ſup terrã. Et in greſſus ẽ noe
⁊ filij eiꝰ: vxoꝛ eiꝰ ⁊ vxoꝛes fi⸗
lioꝝ eiꝰ cũ eo in arcã ꝓpt aqs
Diluuij. Ypſi ⁊ oẽ aĩal ᷣm ge⸗

nus ſuũ: ⁊ oẽ qd mouet᷑ i ter⸗

ra in gen ere ſuo. Vniuerſaqʒ
iumẽta in genere ſuo:cũctũqʒ
volatile ſᷣm genꝰ ſuuʒ. Et in⸗
greſſa ſunt maſculus ⁊ femi⸗

na ex oi carne introierũt ſicut
pceperat ei deus. Et induſit

eũ dðñs de foꝛis.Lectio.II.
E actum qʒ eſt diluuiũ qua⸗
draginta diebꝰ ⁊z q̃draginta
noctibo ſuꝑ oẽm terrã: ⁊ mul⸗
tiplicate ſunt aque ſuꝑ terꝛã:

Teleuauerũt arcã in ſublime
a terra. Vehemẽter em inun⸗

dauerunt aque ⁊ oĩa repleue⸗
runt in ſuꝑficie terre. Poꝛro

arca ferebat᷑ ſuꝑ aqs: ⁊ aque

pꝛeualuerũt nimis ſuꝑ ten.
O pertiqʒ ſunt om̃s montes
excelſi ſhᷣ vniuerſo celo.Quĩ

decim cubitis altioꝛ fuit aqᷓ

ſuꝑ oẽs motes qs operuerat.

¶Q oõſum⸗Ze. III. Gen. vij.

ptaqʒ eſt ois caro que moue⸗
batur ſuꝑ terrã: volucꝝ aĩan
tium beſtiaꝝꝑ: omniũ qʒ repti
lium que reptant ſuꝑ terram
Et deleuit deus oem ſubſtan

tiaʒ ꝗᷓ erat ſuꝑ terrã ab homi
ne vſqʒ ad pecus:tam reptile

qᷓ; volucres deleta ſunt ð ter
ra. Remanſit aũt ſolus noe:

⁊ qui cũ eo erãt in arca. Ope
rueruntqʒ terã aque duluuij

centũquadraginta diebus et
noctibus. Tu Onica in qn⸗

qgeſima ſabo pcedeti advs.

an. ps. capᷣ.hym. v. vt. G.
Dü ſtaret abꝛaam.Ad met
an. Si culmẽ veri. Oꝛatio.
D reces nr̃as qͥs dñe clemen
ter exaudi: atʒ a pctoꝝ nroꝛu
vinculis abſolutos:ab omni

nos aduerſitate cuſtodi. D.

Ad matꝭsinuit.hym.añ.p

v. vts. Lectio. I. cap̃. viij.
Ecoꝛ datus eſt ãt dñns

deʒ noecũctoꝝ qʒ aĩan

adduxit ſpm̃ ſuꝑ terrã ⁊ imi⸗
nute ſunt aque: ⁊ clauſi ſunt
fontes abyvſſi ⁊ cataracteceli

⁊ ꝓhibite ſunt pluuie de celo

Reuerſeqʒ ſunt aque detenm
eũtes ⁊ redeũtes. Ceperütqʒ

tium q̃ erãt cum eo in arca?

inuipoſtee
andies Kege
ninon
entsfupm
Olcnag
Ctos gorl ſunt
ſepabenteſo
ſſuntinarcan
fbofumds
leius: fun
ſunes In
Aſoagben
lnpſezad
Dunoen
fonſs awar
pontiä. Qun
Eagrt dies
frumaneee
ſazcnüt
lotcharchak
Mleneſup
(AAlrhioſt

Mclaſſent

r Tl. .
ipubip
ſcepig
lreonl
egrens n

eci non

Kun

Aſteſt

geefnerg

ini Enede

phchenſa
Pheiangg
Nchaggen
mliamn

erütiniszit

4“

öuntende

b ynuucſoche

mbins Aeft

ſtois andctens
voteri ont
ctaponnig,
neſchtuntſhn

mitdeus in t

nt ptnise
zidpemsnnn
naes deinind
anſttütblen
i gütmul
odngtut
66, TDiian
machtumd/
gNinsis ,
a i
solntgte
aftmae
Leno laß/
atclmeci
ntecineh
cie unſhi⸗

4

h

—
—
=

minui poſt centũquadra gin⸗

ta dies. Req euitqʒ arca men
ſe ſeptimo viceſimaſeptia die

menſis ſuꝑ montes armenie.
.uadraginta dies 1 no⸗
ctes aꝑti ſunt celi ex omi car⸗
ne habente ſpm̃ vue. Ingrel⸗

ſi ſunt in arcam ⁊ clauſit a fo
ris oſtium dñs.vᷣ. Noe vo

vxoꝛ eius: filij eiꝰ ⁊ vxoꝛes fi
lioꝛum eiꝰ. Ingreſ. Lec. II.
At v̈ aque ibant ⁊ decreſce
bant vſqʒ ad decimũ mẽſem
Decimo em̃ mẽſe pꝛimo die

menſis apparuerũt cacuma
montiũ. Cunqʒ traſiſſent qᷓ⸗
draginta dies: aperiẽs noe fe

neſtram arce quã fecerat: emi

ſirqʒ coꝛuũ qui egrediebat᷑:et

noõ reuertebat: dones ſiccaren
tur aque ſuꝑ terrũ. Emiſitqʒ
columbũ poſt eũ vc videret ſi

iam ceſſaſſent aque ſuꝑ facieʒ
terre. Tu. .. Ponꝗq arcũ me

um iĩ nubiby celi dixit dñs ad
noe. Et recoꝛdaboꝛ federis
mei qð pepigi tecũ. . Cũqʒ

obduxero nu bib celũ agpare

rebit arcus meꝰ ĩ nubiby. Et.
Q uecũ nõ inue Lect. III.
niſſet vbi requieſceret pes eiꝰ
rreuerla eſt ad
Ague em̃ erant ſuꝑ vniuerſã
terra. Extẽdenſq; manũ ſuaʒ
⁊ appꝛehenſam intulit ĩ arcã.
Exrpectanis aũt vltra ſeptem
Dieb alijs:rurſum em iſit co⸗
lumhbã ex arca: at illa reuenit

eum in arcam.

ad eũ ad veſperam poꝛtans
ramũ oliue virentibus folijs
inlaꝛe ſuo. R. Per memetip⸗
ſum iuraui dic dns. Nõ adij
ciam vltra aquas diluuij ſuꝑ
terraʒ pacti mei recoꝛdaboꝛ.
Elt no ꝑdam aquis diluuij
oẽm carnem. vᷣ. Arcũ meum
ponã in nubibo cdi ⁊ erit ſigæ⸗

num federis inter me ⁊ omn?᷑
carnem. Tu autez. Ze. IIII.

BHicutus eſt aut dñs ad
noe dicẽs. Egredere de
arca tu et vxoꝛ tua: filij tui et
vxoꝛes filioꝝ tuoꝝ tecũ. Cũ⸗

ctaq; animõrtia que tecũ ſunt

ex omni carne:tam in volati⸗

libus qᷓ; in beſtijs:⁊ vniuerſiſ

reptũibus que reptãt ſuꝑ ter⸗
ram educ tecum:⁊ ingredimi

ni ſuꝑ terram: creſcite ⁊ mul⸗

tiplicamini ſuꝑ eaʒ. . Edi⸗
ficauit noe altare dno offerẽſ
ſuꝑ illud holocauſtũ.odoꝛa⸗
tus eſt dns odoꝛem ſuauita⸗

tis ⁊ benedixit eis. Creſcite et

multiplicamini:⁊ replete ter⸗

ram. p. Ecce ego ſtatuaʒ pa⸗
ctum meu vobucũ ⁊ cũ ſemie
veſtro poſt vos. Cre. Le V.

Algreſſus eſt autẽ noe ⁊ filij

eius ⁊ vxoꝛ eius ⁊ vxoꝛes fili

oꝛum eius cum eo. Sʒ ⁊ om

nia aiantia ⁊ iumenta ⁊ oĩia
reptilia que reptãt ſuꝑ terras
ſᷣjm genus ſuũ de arca egreſſa

ſunt. Edificauit autem noe

altare dno: 2 tollens Rccun⸗

etis pecoꝛibo ⁊ volucrib mũ
dis o btulit holocauſta ſuꝑ al
tare. Odoꝛatuſq; ẽ dns o do⸗
rem ſuauitatꝭ. N. Zocutꝰ eſt
dDñ̃s ad abraʒ dicẽs:egredere
dDe terra ⁊ de ↄgnatione tua ⁊
veni in terrã quã mõſtrauero
tibi. Et faciã te creſcere in gẽ⸗
tem magnã. ε Bndicéès be⸗
nedicã tibi ⁊ młtiplicabo te.
Et ait ad eũ. Neqq; L. VI
vltra maledicã terre ꝓpter ho

minẽ:ſenſus em hũani ⁊ cogi

tatio coꝛdis in malũ ꝓna ſũt
ab adoleſcẽtia ſua. Nõ igit᷑ ꝑ
cutiã vltra oem aĩam viuttẽ

ſicut feci cũctis diebꝰ t᷑re ſemeę
tis ⁊ m ſſis:frigꝰ⁊ eſtas:hv⸗

ems ⁊ nox ⁊ dies nõ reqelcet.
Vixit ãt noe pꝰ diluuiũ trecẽ
tis quinqᷓginta ãnis ⁊ moꝛ⸗
tuus eſt N. Düũ ſtaret abꝛaã
ad radicem mbꝛe vidit tres
pueros deſcẽdentes ꝑ viam.
CTres vidit ⁊ vnũ adoꝛauit.
v. Ecce ſara vxoꝛ tua pariet
tibi filiũ: ⁊ vocab nomẽ vyſa⸗
ac. Tres. m Lucaʒ. xvůj. c.
Riuüllo tꝑe. Aſſumpfſit ie
ſus duodecim diſcipłos
ſuos ⁊ ait ũł. Ecce aſcẽdimꝰ
hieroſolymã ⁊ ↄſũmabũtur
oĩa q ſepta ſt ꝑ ꝓphas ð filio
hominis. Et BGrego pa.

Epe dũ cõuertere ad de
um pꝰ pctã volumꝰ dũ
contra hec eadẽ vicia exoꝛare
q ꝑpetrauimꝰconamur occur

intelligit oꝑat᷑.

runt coꝛdi fantaſmata pctõꝝ
q̃ fecimus: ment nr̃e aciẽ re⸗
uerberãt: cõfundũt animũ et
vocẽ nr̃e depᷣcationis pᷣmũt.
Mui pꝛeibãt ̊ increpabãt eũ
vt taceret. Quia puſqᷓ; ihus

ad coꝛ nr̃m veniat:mala q fe
cimꝰcogitationi nr̃e ſuis ima

ginibus illiſa i ipa nos no⸗
ſtra oꝛõne ↄturbat. N. Ten⸗
tauit deꝰ abꝛaã ⁊ dixit ad eü.
Tolle filiũ tuũ quẽ dilig vyſa
ac ⁊ offeres illũ ibi i holocau
ſtum ſuꝑ vnu montiũ quẽ di
xero tibi. ᷣ. Vocatꝰ q̊ʒ abꝛa
am a dno rñ dit:aſſũ ⁊ ait ili
Sed ni⁊.VIII. dnñs Lol.
miꝝ neceſſe eſt vt vox coꝛdis
nfi q̊ duriꝰ repellit᷑: valentiꝰ
inſiſtat:qtenꝰ cogitatõis illi⸗
cite rumlutũ ſuꝑet:atʒ ad pi⸗
as aureſ dni nimiertate ſue im
pietatis crũpat. Cuũ vᷣo o?»ni
vehemẽter inſiſtim ſtat ihs
vt lucẽ reſtituat:qꝛ ihs in coꝛ

de figit᷑ ⁊ lux i miſſa reparat᷑.

Cõfeſtim vidit ⁊ ſeq bat᷑ eum
vidit ⁊ ſequit᷑ bons quod
Angelus
dñi vocauit abꝛaã dicẽs. NHe

extẽdas manũ tuã ſuꝑ puerũ

eo ꝙ timeas dñm. vᷣ Cuq; ex
tendiſſet manuʒ vt ĩmolaret
filiũ ecce angelꝰ d ni ð celo cla
mabat dicẽs. Ne. Lect. I.

A ſpiciamꝰ qͥ Sdit᷑ ihs ⁊ eiꝰ

vcſtigia imitãdo teneamꝰ:ie⸗

S

1

,„

ftdist geto

San natu
ltin pey⸗
E 1 en
lolieparitesp
oha inmüͤ
hrbrat denſi
Punafegelaal
mnconiecrucea

QAulgobpanad
aſitocpta

(Cilcitemn
Ubeeſavii
1gkamanira
Adyisvrf⸗
Uhryieälum

Eictsiuſiten
(apropina

ltiidicis. O
nagl, Gegn
pir.
NW
Medebrai
ſdeicei me,
andirgor
Uhrenanna⸗
Nunnbibe di

pctiih

Vißpautedi

. fuclt⸗ mier

ſuz em ſeqt qᷣ imitat. Eccecci

Aeiniinin

difunnſnne
cäfincitnia.

n enirnd
irationitfeſien
Huidit e
S
liü miͦidl

rs lüſkiitn⸗

4
1

.

Bor h

ſeckytreron
mscplt n
Gtn agince⸗
r ninin /
elituarg,lö

lu iniſennan

Raſ

hrüͤttſihi⸗
ut ie,
tog. e
ltebruidſcn
— e
sdin ie .
nunlz,l il

MNaſci tñũ in mun

videã vtutẽ tu ã.

ſit dñs ⁊ creatoꝛ angeloꝝ:ſu
ſcepturus naturã nraʒ quaʒ
ↄdidit in vteꝝ fins venit
o ꝑ diuites
noluit:parẽtes pauꝑes elegit
Pꝛoſꝑa in mũdo noluit op⸗

pꝛobꝛia ⁊ deriſiões tolerauit
ſputa:fla gella:alapas:ſpine⸗

am coꝛonã:crucem ſu ſtinuit.
Qui ̊ pſpari ad ea q̃ in mũ⸗

do ſunt ↄcupilcit: ihm ĩ q cre
didit ſeqꝗ cõtemnit.

. Cec?
ſedebat ſecꝰ viã trãſeũte dño
⁊ exclamauit ad eũ ait uli dñũſ
Quid vis vt faciã tibi rabo

ni:vt videã lumẽ. v. Stans

ãt ieſus iuſſit eũ adduci ad ſe
⁊ cũ aꝑpꝛopinũſſet interroga⸗

ult eũ dicẽs. Q. Glia. Q.

reincipit᷑. Seqns Mx. dꝛ in fe

iijs p. ix. R. Veni podie ad

fontẽ aqᷓ oꝛaui dñ̃m:dicẽs.
Dñe deꝰ abꝛaã tu ꝓſpeꝝ feci⸗
ſti deſideriũ meũ. vᷣ git᷑ pu
ella cu:i dixero: da mihi aquã
de hydria tua vrt bibã:at illa
dixerit: bibe dñe nã ⁊ cameł

tuis potũ tribuaʒ: ipᷣa eſt em̃

quã pᷣꝑauit dñnſ filio dñi mei
Dne. Qaudu an. Scoöm mul
titudinẽ miſerationũ tuaruʒ
dele iniqtatẽ meã. PS. Mi⸗
ſerere. ¶i. Deꝰ meꝰes tu ⁊ cõ
fiteboꝛ tibi deꝰ meꝰ es tu ⁊ ex
altabo te. PS. Cõfitemĩ.añ.
d te de luce vigilo deꝰ vt
8. Deus
deus me An. Hymnũ dici

te deo ⁊ ſuꝑexaltate eũ in lecu
la. Pe. Bñ dicite. A Oẽs
angeli eius laudate dñm ð ce
lis. PS. Laudate do, de ceł.
.àp. bym. v. vts Ed bn.an
Cũ appꝛopinqret ieſus hieri
cho cecus qͥdam ĩterro gauit
quid h eſſet: dixerũt aũt ei ꝙ
leſus naʒarenꝰ traſiret:⁊ cla⸗
mabat dicens:ieſu fili dauid
miſerere mei. Oꝛo vts. Ad
l.an. Iter faciẽte ieſu dũ ap⸗
pꝛopinquaret hiericho cecus
clamabat ad eũ vt lumẽ reci⸗
pere mereret᷑. Ad.iij.an.CTrã
ſeunte dño clamabat cecꝰ' ad
eum:miſerere mei fili dauid.
Ad. vi. Cecꝰ ſedebat ſecꝰviã
⁊ clamabar: miſerere mei filt
dð. Md. ix.an. Cecꝰ mag ac
magis clamabat:vt euʒ dñs
illũinaret. Ad mt an. Stãſ
aũt ieſus iuſſit euʒ duci ad ſe
⁊ ait illi: quid vis vt faciã ti⸗
bi:dne vt videã:⁊ ieſus dixit

illi: reſpice fides tua te ſaluuʒ

fecit:⁊ cõfeſtim vidit:⁊ ſeqba
tur eũ magnificãs deũ. Dio
vtS. Yeria..⁊ in ceters diebꝰ
ꝑ hebdo.dicunt᷑. . de dnica

ſuo oꝛdine. Le. I. Genef. xij.

vrit dñs adabꝛam. E⸗
gredere de terra tua ⁊
ↄgnatione tua ⁊ de domo pa

tris tui ⁊ veni in terram quã

monſtrauero tibi. Faciamq;
te in gentem magnꝗ: ⁊ bene⸗
dicam tibi ⁊ magnificabo no

1

men tuũ:eriſq; benedictꝰ:be⸗

nedicam benedicentibus ti⸗

bi:atq; in te benedicent᷑ vni⸗

uerlſe cognatiões terre. Egreſ

ſus eſt itaq; abꝛam ſicut pꝛe⸗
ceꝑat ei d ñs:⁊ iuit cũ eo loth.
Septuagintaquinq; annoꝝ
erat abram cũ egrederetur de

Vulitq; ſarai Le..aran.

vxoꝛem ſuã:⁊ loth filiũ fratr⸗

ſui: vniuerſamqꝙ; ſubſtantiaʒ

quã poſſederãt: ⁊ aias qͥs fe⸗
cerant in aran. Et egreſſi ſũt

vt irẽt in terrã chanaan. Cũ

q; veniſſent in eam ꝑtrãſiuit
abꝛam terraʒz vſqʒ ad locum

ſychen: ⁊ vſqʒ ac conualtem
ſuueſtrem. Chanancus auteʒ

tunc erat in terra. Apparuit
autẽ dñs abꝛaz 2 dixit ei. Se
mini tuo dabo trã hãc. Qui
edificauit ibi altare dño qui

ei apparuerat:⁊ inuocauit ibi

nomẽ eius. Tu. Zect᷑.III.

EOt inde trãſgrediẽs ad mõ⸗

tem qui erat ↄtra oꝛiente be⸗
thel tetendit ibi tabernaculũ
ſuum ab occidente habẽs be
tel ⁊ ab oꝛiente hay. Edifica
uit quoqʒ ibi altare dño ⁊ in
uocauit nomen ciꝰ. Perrexit
qʒ abꝛam vadens ⁊ vltra ꝓ⸗
grediẽs ad meridiem. Facta

eſt aũt fames in terra. HPxſcẽ⸗

ditqʒ abꝛam in egyptũ vᷣt pe

regrinaret᷑ ibi: pᷣualuerat ein
fames in terra. d bñd.aña.
Mllerere mei fili dauid qͥd

vis vt faciam tihi domie vt
dq magt an. Et qͥ

videam. E
pꝛeibant increpabant euʒ vt
taceret: ipſe vo multomagis

clamabat miſerete mei fili da

grederetur egiptũ:dixit
carai vxoꝛi ſue. Noui ꝙ pul⸗

cra ſis mulier: ⁊ cuʒ viderint

Vnqʒ pꝛope eſſet vt in

egyptij dicturi ſunt ꝙ vxoꝛ ii

lius eſt:⁊ interficient me:teqʒ

reſeruabunt. Dic ̊ obſecro ꝓ

ſoꝛoꝛ mea ſis: vt bene ſit mi⸗
hi ꝓpterte ⁊ viuet aĩa mea ob
gratiã tui. Cunqʒ ingreſſus

eſſet abꝛam egyptũ:viderunt

77

eayptij mullerem ꝙ pulchꝛa

eſſet nimis. Et nunciauernnt

pꝛincipes pharaoni 7 lauda⸗

uerunt eam apð illũ Ze. II.

Ott ſublata eſt multer in do⸗

mum pharaonis: ab:am vᷣo
bene vſi ſunt ꝓpter illã. Fue⸗
runtqʒ ei boues ⁊ oues ⁊ aſi⸗

ni ⁊ ſerui ⁊ famle ⁊ aſine ⁊ ca⸗

meli. Flagellauit autem dñs
pharaonẽ plagis maximis 2
domũ eiꝰ ꝓpter ſarai vxoꝛem
abꝛam. Et dixit ei. Quidnã
eft qdð feciſtimihi.Quare no

indicaſti mihi qꝛ vxoꝛ tua eſ

fet. Quam ob cauſam dixiſti
eſſe ſoꝛoꝛẽ tuã: vt tollerem ea
mihi invxoꝛem. Nunc igitur
ecce cõiunx tua:accipe eam et
Pꝛecepitqʒ . E I. vade.
