berans aggrauat. Cõparat
etiã diniti auaro:qͥ quato eſt
copioſioꝝ diuitijs qb nõ bñn
vtit᷑: tqto ardctiꝰ talia ↄcupi
OQtrindẽs ihs di⸗ Z. I). ſcir.
xit ad legiſperites ad phari
ſeos: ſi licet ſabbato curare.

Art illi tacuerc. Qð dẽ rñdiſ

ſe ibs ad h̊ reſpicit qð pᷣmiſſũ
eſt Et ipᷣi obß uabat eu. DHDns

aũt nouit cogitatiões hoĩm.

Sz merito interrogati tacet
3 ſe dictũ qᷣcqͥd dixerit vi⸗
det. Nã ſi licet ſlabbᷣo curare:

ꝗqre ſaluatoꝛẽ vt curet obrᷣuãt

Si non licet: Ire ip̃i ſabbato
pecoꝛa curãt. Ipe vᷣo apphe⸗

ſum ſanauit ac dimiſit. Tu.

ꝛzouida g̊ diſpe⸗ Le. III.

phariſeos idro picuʒ curat:⁊
mox ↄ auariciaʒ diſputat:vt

vicʒ ꝑ eiꝰ egritudineʒ coꝛꝑis

i ilis expᷣmeret᷑ egritudo coꝛ
dis. Audiebãt aũt hec omia

phariſei qͥ erant auarti et deri

pſtet eẽ intẽtos. P. NAdmgt

debant ullũ. Idropic qͥpeq̊
ampiu“ biberit ampliꝰ ſitit.

qꝛ omiĩs auarꝰ ex potu ſitim

multiplicat:q cũ ea q appetit
adeptus fuerit.ad appecenda
Alia amptiꝰ anhelat. Qui eĩ
adipiſcedo plus a ꝓetit:huic

ſitꝭ ex potu creſcit. Ad hn.añ

Luũ intraret ibs domũ cuiuſ
dã pᷣncipis phariſeoꝝ ſabba
to mãducare paneʒ:⁊ ecce hõö
Qdã idropic erat an ulluù: ipe
vo appᷣhenſuʒz ſanauit et di⸗
AIWua nosgο. miſit eum.
qms dñᷣ̈e gr̃a ſꝑ pᷣueniat ⁊ ſe-

quat᷑:ac bonis oꝑibs iu giter

—

an. Cũ vocat“ fueris ad nu⸗
ptias recũbe in nouiſſimo lo

atiõe dns an legiſperitos et

co vt dicat tibi qͥ te inuitauit

Amice aſcẽde ſuꝑiꝰ ⁊ erit ti⸗
bi gła coꝛa ſunt diſcũbentib⸗

alł ν ntca. xvin. arb.
Milt. Audiẽtes phan⸗

ſei ꝙ ihs impoſuiſſet ſilẽ

tiũ ſaduceis ↄuenerut i vnũü.
Et incrogauit eũ vnꝰ ex eis
legiſdoctoꝛ tentãs eũ. Mgẽ

qð eſt mãdatũ magnũ i lege.

ÿcepta charitat dei vi⸗

delicʒ amoꝛ dei ⁊ ꝓximi. Per

gamoꝛẽ dei amoꝛ,/ꝓximi gigni

tur:⁊ ꝑ amoꝛẽ ꝓximiði amoꝛ
nutrit᷑. Nã qui amare deũ ne
gligit: ꝓfecto diligere ꝓximũ

neſcit. Et tũc pleniꝰ in dei di
lectiõe ꝓficimꝰ.ſi in eiuſde di
lectiõis gremio pᷣus pꝛoximi
charitate ligamur. ect. II.

Eepe em omps de? vt quã⸗

tũ qiq; a charitate eiꝰ ac ꝓxis
mi lõge ſit:vel in ea quãtů ꝓp
fecerit innoteſcat:miro oꝛdie
cucta diſpẽſans:alios flagel⸗
lis depᷣmit: alios ſucceſſibus
fiilcit:⁊ cũ quoſdã tꝑalit᷑ des
ſerit in qrundã coꝛdib quod

malu latet oſtedit. NHã pluni⸗
rimuũq; ipᷣi nos inſequutur qͥ

felices ſine oꝑatiõe coluerüt.
Qiü em qs poſitꝰ ec. HII.

43 277

in ꝓſperitate diligit᷑ incertuʒ

valde eſt vtrũ ꝓſperitas an ꝑ
ſona diligat᷑. Amiſſio em fe,⸗
licitatꝭ introgat vim dilect
onis VUñ bñ qdã ſapiẽs di.

— —

— — — — —

g ee

EgS

d

datn
benen
Ab. 4

—
—
S
==
—

—
—
=
==
S

==
=
SS

Non agnoſcet᷑ in bonis ami
cus:nõ abſcõdet᷑ in malis ini
micus:nec ꝓſperitas quiꝓpe
amicũ indicat nec aduerſitas
inimicũ celat:qꝛ ⁊ ille ſepe p⸗
ſperitatis nr̃e reuerẽtia tegit᷑:
⁊ iſte ex cõfidentia aduerſita⸗
tis aperit᷑. Ad bno. an. Ma⸗
giſter qð eſt mãdatũ magnũ
in lege: ait ille ieſus:diliges
dñm deum tuũ ex toto coꝛde
mine pplo tuo d yabolica vi⸗
tare contagia:⁊ te ſolũ deum

pura mente ſectari. Per. d

magan. Quid vohis videt᷑

de xpᷣo cuius filius ſit: dicãũt

el oẽs:dauid. dixit eis ieſus.
quõ dauid in ſpũ vocat eum
dñm dicens.dixit dñs domi
no meo ſede a dextris meis.
illo tꝑe. Aſcendẽs ie⸗
ius in nauiculã tranffre
tauit ⁊ venit in einttarekuaz
VUnc Gregoꝛi. Et ret.
aait palyrico. Tolle gra
batũ tuuᷣ ⁊ vade in domũ tu
am. In ſcriptura ſctã lectus
ſiue grabatꝰ aliqñ voluptas

Da qms do 220. tuo alla.

re:tolle grabatũ tuuʒ ⁊ valde
in domũ tuã:niſi poꝛta teta⸗
tiones carnis:in qbus hacte
nus iacuiſti: ac reuertere ad
conſciam tuã vt videas ꝗᷓ fez
ciſti. Tu. Ad bnño an. DOixir
diñs paralytico:cõfide fuli rez
mittunt᷑ tibi ꝑctã tua. O.

mire ſanato pᷣcipit᷑:tolle gra⸗

batũ tuũ.id eſt poꝛta leccũ in

quo poꝛtatꝰ es:qꝛ neceſſe eſt

vt ſanatꝰ quiſq; poꝛtet cõotus
melias carnis in qᷓ pꝛius ias

in vicijs lacemꝰ:in carmnis de
lectatione quieſcimꝰ:in firmi
poꝛtamurin lecto. Quando
vᷣo ſanati mẽte fuerimus:vt
13 pulſantib vicijs reſiſtam2
neceſſe eſt vt tentationũ cotu
melias de noſtra carne tolere
OGSro itaq; Lec. III. mus.

cebat egrotꝰ. Quid eſt ̊ dica

O irigat coꝛda nr̃a qm̃s do

caralis accipit᷑. Solex etii

domꝰ inhabitatio coꝛdis in

telligi. Sicut em̃ domus eſt

coꝛpoꝛis habitaculũ coꝛꝑalę

ita vnicuiq; mẽti hoc domꝰ·
ſit quod ex deſiderio inbabi⸗

trtare cõſueuit. Tu. Teck. II,
AA quia cum mentemoꝛtul

—

mine tue miſeratiõis oꝑatio

ꝛ tibi ſine te placexe no poſ⸗

WN illo tge. D. i.d. ſ. pa⸗

rabolã hanc. Sile eſt re⸗
gnũ celoꝝ ho mini regiqͥ fecit
nuptias filio ſuo.Et reliqua
L. Am intelligit Gregorn
charitas vẽa quis rex re
gis filij. Pater ille nimirum
acui pſalmiſta ait.Deus udi
..M

ſumꝰ. Per. Ad mg&t an. Tu
Ait g̊ lectũ ſuũ in quo iacebart
magnificãs deũ:⁊ oĩs plebs
vt vidit dedit laudem doeoo.
Doniica. rx. ath. xxn. ca⸗

ciũ tuũ regi da: ⁊ iuſticiã tuã

filio reg. Qui fecit nuptias

filio ſuo:quãdo hũc in vtero
virginis hũane nature coiun
xit:qũ deũ ante ſecula hoiem

fieri voluit in fine ſeculoꝛuʒ.
Miſit g̊ ſeruos ſuos vt ad

iſtas nuptias amicos inuita
rẽt. Milit ſemel: miſit iccruʒ

quia incarnatiõis dnice pᷣdi⸗

tarozer eue phetas 7poſt

modũ aplos fecit.C. Le.IH
is itaq; ſeruos ad inuita⸗

dũ miſit:quia incarnationeʒ
vnigeniti: er ꝑ ꝓpbetas dixit
eſſe futurã:⁊ pex aplos nũcia
uit factã. Sed ⁊ nolebãt ve⸗
nire:quia hi qͥ pꝛius inuitati
ſunt ad nuptiaꝝ cõuiuiũ ve⸗
nire noluerũt. In ſcõa inuita
tione iã dicit᷑. Ecce pꝛandiuʒ

meũ parauuthauri mei ⁊ al-

tilia mea occiſa ſunt:et omia
parata ſunt. Quid in thau⸗
ris vł alcilib fres chariſſimi
niſi noui ac veteris teſtamẽti
patres accipimꝰ. Quid ergo
ꝑ thauros niſi patres verers
teſtamenti ſignant᷑. Hã dum
ex ꝓmiſſione legis acceperãt
quatenus aduerſarios ſuos
odij retnbutiõe percuterent.

uid vo ꝑ Lect᷑. III. Tu.

quaq; innitẽtes:ad ſbᷣlimas

altuia niſi patres noui teſta⸗
menti figurant᷑. Qui dũ gra⸗
tiã pinguedinis interne per-
cipiũt:terrenis deſiderijs nez-

eius cõtemplatõnis pennas
ſubleuent᷑. Igit᷑ pᷣ dicatoꝛes
dñice incarnatiõis miſſi ꝑſe-

cutionẽ ab infidelib⸗ pᷣus ꝓ⸗

phete ⁊ poſtno dũ ſancti apo
ſtoli ꝑtulerũt. Inuitat, ⁊ ve

nire nolenſib dicit. CThaunri

mei ⁊ altilia mea occiſa ſunt:

⁊ ola parata:acſi apertius di
cat᷑. Patrũ pᷣcedentiũ moꝛes

inſpicite: ⁊ remediũ v ite ve

cogitate.Ad bnñð.añ. Dicite
inuitatis ecce pꝛandiũ meuʒ
paraui venite ad nuptias di
mp̃s ⁊ mi⸗äiꝛo cit dñs.
ſericoꝛs deꝰ: vniuerſa nobis
aduerſantia ꝓpiciatus exldus
de:vt mente ⁊ coꝛpoꝛe kdemer .
expediti quetua ſunt liberis
mentibus exequamur. Der.

Aich magt an: Huptie quidẽ

parate ſunt: ſed qui inuitati
erant nõ fuerunt digni ire ad
exitus viarũ ⁊ qu oſcũq; inue
neritꝭ vocate ad nuptias di⸗
cit ds. Homica.xxi. Scdᷣm

WMNulo the. Yob. itij. n.

HE. Erat quidã regulus cu⸗
ius filiꝰ inſrmabat᷑ caphar/
naum. Et reliqua Gregoꝛi⸗
Verendũ eſt cur is qui

ad ſalutẽ petendã vene
rat audiuit:niſi ſigna et ꝓdi⸗

gia videritꝭ nõ creditꝭ. Qui
em ſalutẽ filio querebat pcul
dubio credebat. Nemo enim
ab eo quereret ſalutẽ: quẽè no
crederet ſaluatoꝛẽ. Quare er

go dicit᷑:niſi ſigna er ꝓdigia vᷣ̈o centurionis non inuitaf.
AELigeritis nõ creditis:qᷓ ante ⁊ tũ ire coꝛpoꝛaliter pollicet᷑
3 credidit q; vidit. Sed meme Reguli filio ꝑ coꝛpoꝛalẽ pꝛe⸗
tote quid petijt ⁊ aꝑte cognos⸗ ſentiã non dignat᷑ adeſſe cen⸗
ſcetis: quia in fide dubitauit turiõis ſeruo nõ dedignat᷑oc
„ f. DVopoſcit nanq; vt deſcende kurrere. Quid eſt hoc niſi
ret ⁊ ſanaret filiiius. Coꝛ⸗ ſuperbia noſtra retundit᷑qͥ in
poꝛale ergo pntiaʒ dũt quere hotbus nõ naturã qᷓ ad ima⸗
de — barq oim nuſq; deerat T. ginẽ dei facti ſunt:ſed hono⸗
. WWinus itaq; in ulũ e. II. res et diuitias veneramur.
“ê cxredidit quẽ nõ putauit ſalu-⸗ Ad bi an. Erat qͥdam regu
. t᷑ poſſe dare niſi pꝛeſens eſſet lus cuiꝰ filius infirmabatr᷑ ca
coꝛpe. Si em̃ ꝑfecte credidiſ pharnaũuũ:hic cvidiſſet qꝛ ie⸗
öüüiet: pculdu bio ſciret quia nõ ſus adueniret in galileam ro
D eelſet locus vbi nõ eſſet deus. gabat eũ vt deſcenderet ⁊ ſa⸗
EFErv magna em̃ parte diffiſus naret filium eius. ꝛattio.
dA eſt qͥ virtutẽ non dedit maie-⸗ ¶argire qms dñne fidelibus
ůſtati: ſed p̃ſentie coꝛꝑali.Sa⸗ tuis indulgentiã placatus ⁊
“ lutẽe itaq; filio petijt:⁊ tñ in fi pacẽe:vt pariter ab oibw mun⸗
69„ glee dubitauit. Quia eum ad dent᷑ offenſis:⁊ ſecura tibimẽ
qués venerat 2 potentẽ ad mi te deſeruiant. Per. Ad maꝗ
H raculũ credidit:⁊ tñ moꝛienti an Dñe deſcende vt fanes fi
4 filio eſſe abſentẽ putauit deũ liũ meũ pꝛiuſqᷓ; moꝛiat᷑:dicit
4qd Sz dñs qrogat᷑ vt vadat qꝛ ei ieſus:vade filius tuus vi⸗
e non deſit vbi inuitat ⁊ dicat uit alla. Dnicg. xvyj, Marh
OH ſolo iuſſu ſalutẽ reddit:qͥ vo⸗ l tꝑe. D. i. d. xvig.
6'0 luntate oĩa creauit. Tu aut. ¶lſuis ꝑabolã hanc. Sile
¶ ua in re hoc eſt Qec. III. eſt regnü celoꝝ hoi regi qͥ vo⸗
ON diligenter intuendũ qð alio luit roõne ponere cũ ſeruis ſu⸗
eceuãgeliſta teſtãte didicmus: is Et reliq. Hiero. pſp yteri.
“ . centurio ad dũm venit dices ½Recepit itaq; dñs pe⸗
l Dñe puer meus iacet in do⸗ tro ſub cõꝑatione regis
e. . mo paralyticus ⁊ maletoꝛq ⁊ dñi ⁊ ſerui:qui deceʒ miiũ
M tur. Cui a ieſu pꝛotinꝰ reſpo talẽtoꝝ debitoꝝ a dño rogãs
E ger. Ego venia ⁊ curabo eũ. yeniaʒ impetrauerat: vt ipſe
DQuid eſt ꝙ regulus rogat vt quoq; dimittat cõſeruis ſuus
li ꝗad eius filiuʒ veniat:et tñ ire minoꝛa petentibo. Si em ille
coꝛꝑ aliter recuſat:ad ſeruum rex etr dominꝰ ſeruo debitoꝛi
U?; „„e zz

—————––

.
S

facile dimiſit qntomagis ſer

ul cõſeruis ſuis debẽt mino⸗
nn dimittere. Tu. Aectio. II
HB oꝛmidoloſa ſnia: ſi iuxa
noſttã menteʒ ſnia dei flectit

atq; mutat᷑:qꝛ ſi pauca fratri
bus nõ dimittimus: magna

nob a deo nõ dimittunt. Sʒ

ſcienduʒ eſt ꝙ ille recte delicti

ſui veniã poſtulat q pꝛius H

qð in eum delinquit᷑ relaxat

Munus em̃ nõ accipit᷑: niſi
. Are diſeozdl ab iselia 1
. III te eius viderent᷑ imunes.TC.

ig hoc qð in nos

Oclinquit᷑ ex coꝛde nõ dimit⸗

ximus:etiã illud a nobis rur
ſus exigit᷑:qð nobis iã ꝑ peni
xentiã dimiſſum gaudeamꝰ.

Igit᷑ dũ ꝑ indultiſpaciũ:liz-
ſari an nõ Blanda ⁊? fraudu
lenta interro gatio illuc ꝓuo⸗
cat reſpodentẽ vt magis deũ
;ᷓ ceſarẽ timeat ⁊ dicat nõ de
bere tributũ ſolui:⁊ ſtatim au
dliẽtes miniſtri pᷣſidis qui iu
xta alios euageltſtas affuiſte

W cet dũ iudex ſuſtinet dũ cõuer
ſiso nẽ is q culpas examiat ex⸗

pectat:cõſlemus ĩ lachꝛvmis
duriciã mẽtis:foꝛmem c
6*

Uns rfam benignitat?.
Ad bnö an Dixit vñs ſeruo
ſuo:redde qð debes: pcidens

aüt ſeruus ille ro gabat eũ di

cæs:patientiã habe in me oĩia
Familia z?0. reddã tibi.
tuã qms dñie cõtinua pieta⸗
te cuſtodi:vt a cũctis aduerſi
tatibo te ꝓtegente ſit libera:et
in bonis actib tuo nomi ſit
Deuota. Per. Ad magt ana.

Pactientiaʒ habe in me dñe.

Pecraulz omia ree dam tibi.
Domica. i. attb. Fri.

Ddecẽ miliũ taletoꝛũ debitũ tã ·

allo remge. Abeltes

phariſei cõſiliũ fecerunt

vt leſum caꝑent in ſermone.
Tobſer Bede. Ec rel-

uãtes phariſei miſerũt

inſidiatoꝛes qͥ ſe iuſtos ſimu
larent vtcaperẽt ieſum in ſer⸗
mone:⁊ traderẽt eum pᷣncipa
tui ⁊ poteſtati pᷣſidis.Querẽ
tes dñm cõpꝛehendere pnci⸗
pes ſacerdotũ ⁊ ſcribe timue⸗
rũt ꝓplin:atq; ideo qð ꝑſenõ
poterãt pᷣſidis manihy effice⸗

re tẽtabat:vt velut ipᷣi a moꝛ

Ot interro gauerũt Lec. II.
illũ d icẽtes. Magiſter ſcimꝰ

qꝛ verax es ⁊ viꝗ dei in veri⸗
tate doces ⁊ nõ accipis ꝑſo⸗

nã hoĩm:licet cenſum dan ce

Dt ait ieſus L. II I. legunt⸗

Reddite que ſunt ceſaris ce

ſari, id eqnùmũ tributũ pecuz

niã: ⁊ q ſunt dei deo.id eſt de
cimas pᷣmitias oblationes ⁊

victimas. Quẽadmodũ cez
ſar exigit a vobis imaginis
ſue impᷣſſioneʒ ſic ⁊ deus:vt
queadmodũ ulli reddit᷑ num
m ſic deo aia lumie vuitus
elus illuſtrata accq; inſignita

— —,, ¶,

— —
S —
=
=
.

2☛n
=
=
=

= =—
=

EN
E
S=S=
SS

—
—
—
—
=
=—ʒ—

=
S=

☛ ⸗ .

☛ =

—
=
SS
— =
☛

S
= =
— ☛

S= —
= = 20
=

—,.,
S
☛

—
—=
S=

Vñ pfalmiſta ait. Signatũ

eſt ſuꝑ nos lumẽ vultus tui
dDne. Hoc ꝗ ꝓpe lumen eſt to⸗
tũ hoĩis ⁊ verũ bonũ qð non
oculis ſed mẽte cõ ſpicit᷑. Si⸗
gnatũ aũt dixit in nobis tan
qꝙ; denari? reg imagine. Tu.
Ad bn. añ. Ma gkſter ſcim⸗
qꝛ verax es ⁊ viã dei in veri⸗

tate doces alleluia. Hꝛatio.
eus refu giũ noſtrũ ⁊ vir⸗

tus adeſto pijs ecclie tue pᷣci⸗
bus auctoꝛ ipe pietatꝭ:⁊ pꝛe⸗
ſta vt qð fideliter petimꝰ effi
caciter ↄſequamur. Per. Ad

mt añ. Reddite ergo qᷓ ſunt

ceſaris ceſari:⁊ q̃ ſuuc dei deo
alka. Onca. xxiij, Math. ix.
Rülotge. Voquente
ſu ad turbas. Ecce pꝛin
ceps vnꝰ acceſſit ⁊ adoꝛabat

eũ dicens.Oñe filia mea mo

qo 53 neta eſt Et reliqua.
ntnonulli Gregent
in eccłia qͥ dũ blelto⸗

* H operũ ſubdunt:
quã fi

mũt potiuſqᷓ; venerant᷑ dum
ſua magẽ illiꝰ noie qᷓ; eꝰ adi
piſſci lucra cõcupiſcũt. Electi
aũt dũ ſeruare fidei merituʒ
rectis oꝑib curant ad aucto
ris ſui noticiã etiam inter re⸗
pꝛoboꝝ rumultus appꝛopin⸗
uant. Tu aute. ectio.
2 uod bñ in cuagelcian 4

r ſanguinis fluxit laboꝛante
ſignatũ eſt. De quadũs cum

idẽ tenere ſe aſſerũt pꝛez-

dixiſſet. Tetigit me aliquis.
etrus ratiocinã do reſpon⸗/

gũt ⁊ tu dicis. Quis me teti

glit. Sed audire cauſas vere
ronis meruit cũ ei dũs dixit.

Tetigit me aliqͥs. NHã et eg
noui de me virtutem exijſſe.
⸗ turbe pᷣmebãat: Y III
c tñ ſola tetigit:q ad lum
humiliter venit. Quia nimi
rũ qꝛ multi etiã in ſancta ec⸗
cleſia repꝛobi veritatẽ cogno
ſcendo pᷣmũt quẽbñ viuedo
tangere negligũt. Pꝛemũt er
longe ſunt. Quia diuinã no
ticiã/ ꝓfeſſionib ſequunt᷑imo
ribus aũt fugiũt. q bñ.añ̃.
Loquente ieſu ad turbas ec⸗
ce pꝛinceps vnꝰacceſſit ⁊ ado
rabat eum dicens. Dñe fiĩi
mea modo defuncta eſt ſʒ ve
ni impone manũ tuã ſuꝑ eaʒ
Abſolue OzS, 7 viuet alla.
qims dñne tuoꝛũ delieta pplo⸗
rũ ⁊ a peccatoꝛũ nroꝝ nexib⸗
q̃ pꝛo noſtra fragilirate con⸗
traximꝰ Se benignitate libe
remur. Per. nacaf Tö
fide flis fideend ieialnamn

fecit ⁊ ſanata eſt mulier ex illa
hoꝛa alla. nica. xxv. ſcom

Rlillo tpe. gn. vi. .
Luz ſuleinaffir ocmi
eſus ⁊ vidiſſet quia multitu

do maxima venit ad eũ: di⸗

xit ad philipuʒ. Vñ ememꝰ
bpanes vt maducẽt hi Et ret.

gG Winq; pa⸗ Auguſtint.
nes intelligunt᷑ ancq; li⸗
bꝛi mo vſu merito nõ triticei:

ſed oꝛdeacei: qꝛ ad vetus te⸗

ſtamentũ ꝑtinet. Noſtis autẽ
oꝛdeũ ita cocretum eſſe vt ad
medullã eiꝰ vix ꝑueniat᷑. Ta
lis eſt lr̃a veter: teſtamẽti ve
ſtita tegm inib carnaliuʒ ſa⸗
cramentoꝝ:ſed ſi ad eius me
dullã ꝑueniat᷑ paſcit ⁊ ſatiat.

ene hos qnq; pa⸗ f.n 1.
ſenſu puerili: qͥ poꝛtabat nec

poꝛtans ꝓplus iſrae

mãducabat. Duo aũt piſces

vident᷑ nobis ſignificare du⸗

as illas ſublimes in veteri te
ſtamẽto pſonas q̃ vngebant᷑
ad ꝓpii ſignificãdũ ⁊ regen⸗
dũ ſacerdot; ⁊regis. Y. III.
Tenit aũt aliqñ xpᷣs vtran
q; ꝑſonã in ſe poꝛtãs ſacerdo

tis ⁊ regis. Sacerdotis ꝑ vi

ctimã quã ſeipᷣm ꝓ nobᷣ ob⸗

tulit deo. Regis qꝛ regimur

ab eo ⁊ aperiunt᷑ q elauſa poꝛ
tabant᷑. Gr̃as agamꝰ xpᷣo qͥ
impleuit ꝑ ſe qð ꝑ vetꝰ teſta⸗
mentuʒ ꝓmittebat.Et iuſſit
frãgi panes:⁊ frangẽdo mul
tiplicati ſunt. dq bi an Cũ
ſubleuaſſet oculos ieſus ⁊ vi

diſſet maximã multttudineʒ

venienteʒ ad ſe dixit ad phi⸗
lipuũ:vnde ememꝰ panes vt
mã ducẽt hi:hoc autẽ dicebat
tentans eum ſciebat em ipſe

quid eſſet facturus. Ozaete.

*

Elxita qms dñe tuoꝝ fideli

um volũtates: ⁊ diuini oꝑis
fructũ ꝑpenſius exeqntes pie
tatis tue remedia maioꝛa ꝑ⸗
ticipãt. Ad me an IBllt g bo
mines cuz vidiſſent ꝙ fecerat

ſignũ dicebant:qꝛ hic eſt vere

ꝓpheta qͥ venturꝰ eſt in mun⸗
du. In dedicatge templi ag
vs. ſug gs. af. Tu dne yni⸗
uerſoꝛũ qͥ nullã habes indi⸗
gentis voluiſti templũ tuuʒ
fieri in nobis cõſerua domũ
iſtã immaculatã ineternũ do
mine. S. Laudate. ꝑ omiq
¶Lidi ciuis gpᷣ.Apoc.xxi.
tate ſancta pielm 93
ſcendentẽ de celo a deo para⸗

tã ſicut ſponſam oꝛnata viro

ſuo. Deo. .. Terribilis eſt
locus. Hymnꝰ. Urbs bea⸗
ta. Domũ tuam dñe deret
ſanctitudo alła. In lõgitudi
ne dierũ alla. Ad ma ge ang⸗

O q; metuendus eſt locꝰ iſte
vere nõ eſt hic aliud niſi dos

mus dei et poꝛta celi. ꝛo.
Deus qͥ nobis per ſingulos

annos huiꝰ ſancti tem pli tui

cõſecratiõis reparas diẽ:⁊ ſa
cris ſemꝑ myſterijs repñtas
incolumes exaudi pꝛeces po

puli tui:⁊ pꝛeſta: ⁊ vt quiſq;

hoc templuʒ bñ ficia petiturꝰ

ingredit᷑:cuncta ſe impetraſie

Janitat; emplü .
ingredientes Rex pie exaudi

nouaz de⸗

ſanctã

222

dDñe. P VWenite. Bymnus
rbs beata. In.i.noct᷑. añ.
Tollite poꝛtas pᷣncipes ve⸗
ſtras ⁊ eleuamĩ po ⁊ꝛte eterna⸗
les. Ps Sni eſtter An. Eli
dit iacob ſcalã ſummitas eiꝰ
celos tãgebat et deſcẽdentes
angelos ⁊ dixit: verelocꝰ iſte
ſanctus eſt ⁊ ego neſciebam.
Ps. Deus nir refu. An. Cũ

euigilaſſʒ iacob de ſomno ait

vere dñs eſt in loco iſte PgS.
Magnꝰ dñs. . Domũ tuã
Anctificaz ec. IOñne.
luit ta bernaculũ ſuũ al⸗
tiſſimꝰ. Habet chariſſimi ta
bernaculũ dñi: id eſt eccleſia
ſancta lapides cemẽtũ ⁊ alia
multa qᷓ ſacramẽtis ſunt ple
na:⁊ ſpualia pꝛoferũt docu⸗
mẽta.Singuli lapides ſunt
ſinguli fideles:quadri ſtabi⸗
litate fidei ⁊ firmi virtute pa

tiendi. Cementũ eſt charitas

qua ſingulos coaptat ⁊ viui
ficat:⁊ ne ꝑ aliquã diſcoꝛdiã
inu iceʒ dicerpent vnifoꝛmit᷑
equat.Tu. E. In dedicatio
ne templi decãtabat populꝰ
laudẽ. Et in oꝛe eoꝛuʒ dulcis
ſonus reſonabat. .Obtule
rũt ſacri ficiuʒ ſuꝑ altare do⸗
mini ⁊ ceciderũt in facies ſu⸗
as ⁊ adoꝛauerũt veuʒ. Et in.
domentn apli Ze. II.
nt ⁊ ꝓhete.Sicut ſcriptuʒ
eſt. Suꝑedificati ſuꝑ fun da
mentũ aploꝝ ⁊ pꝛophetarũ.

Parietes ſunt cõtemplatiui

fundamẽto viciniterrena de
ſerentes:celeſtibꝛ adherentes
Cectuʒ in edificio ſpirituali
nõ in materiali ſurſum emi⸗
net:ſed deoꝛſum pendet. Te
ctum vᷣo ſunt actiui terrenis
actioniba pꝛoximi:ꝓpter imꝑ
fectione ſuã minꝰceleſtib in⸗
tendẽtes ac neceſſitate ꝓpximo
rũ terrenas res amminiſtran
tes. Tu. Æ£α Fundata eſt do⸗
mus dni ſuꝑ verticẽ montiũ
⁊ exaltata eſt ſuꝑ oes colles.
Et venient ad ea oẽs gentes

⁊ dicẽt głia tibi dñe.vᷣleni

entes aut veniẽt cũ exultatio
ne poꝛtantes manipulos ſu⸗
Longitudo Z. IIIos. Et.

eccleſie cõſiderat᷑ m diumita

tẽ populoꝝ.altitudo ſᷣm dit᷑⸗

ferentiã meritoꝝ. In lõgitu⸗
dine nanq; poꝛrigit᷑ duʒ pm

tria tꝑa:ſcʒ naturalis ⁊ ſcpᷣte
legis ⁊ gre a pᷣmo iuſto vſq;
ad vltimũ extendit᷑. In lati⸗
titudine vᷣo diſtẽdit᷑ dũ mul
toꝝ populoꝝ nũeroſitate di⸗
latat᷑. In altitudine erigitur:
dũ ꝑ maioꝝ ⁊ minoꝝ differẽ
tiã eleuat᷑. Dũ ſuꝑ laicos oꝛ⸗
do ſacerdotalis:⁊ ſuperſacer

gotes oꝛdo epᷣalis:⁊ ſuꝑ huüc

archiepiſcopalis:ſuꝑ oes des

niq; papa collocat᷑. Tu. m

Viſita qms dñe habitatio⸗
nẽ iſtã. Et omẽs inſidias ini

mici ab ea lõge repelle. Be

neadic d e domũ iſtã ⁊ om̃es
habitãtes in illa. Et. Gloꝛia
In.ij.noct᷑. an. Nõ eſt hic ali
ud niſi domꝰdei ⁊ poꝛta celi.
PsS. Quã dilecta. An. Ere⸗
xit iacob lapidẽ in titulũ fun
dens oleũ deſuꝑ. PS. Bene
dixiſti. Añ. Erit mihi domi
nus in deñ ⁊ lapis iſte voca⸗
bitẽ domus dei. Ps. Funda⸗
menta. vᷣ. Hec eſt domꝰ dñi
firmater edificata alła. Be⸗
ne fundata eſt ſupꝛa firmam
petrã alleluia. ectio. IIII.
Arunctuariũ eccleſie ſigni
ficat oꝛdineʒ virginum

oꝛus oꝛdinẽ cõtinentiũ:na
uis oꝛdinẽ cõiugatoꝛũ. Sa⸗
cratius eſt em̃ ſanctu ariuʒ q;

choꝛus et choꝛꝰ qᷓ; nauis:ſic

pautioꝛes ſunt vᷣgines qᷓ; cõ

tinẽtes ⁊ iſti qᷓ; cõiugati.Sa
cratioꝛ eſt etiã locꝰ ſanctuarij
qᷓ; choꝛus ⁊ choꝛus qᷓ; nauis
ſic ⁊ dignioꝛ eſt choꝛus virgi
nũ qᷓ;oꝛdo ↄtinentiũ:⁊ hic di
gnioꝛ em̃ eſt qᷓ; oꝛdo ↄiugato
rũ. e. Bñdic dñne domüů iſtã
quã edificaſti noĩ tuo veniẽ⸗
tiũ in locũ iſtuʒ.Exaudi pᷣces

in excelſo ſolio gloꝛie tue. iᷣ.

Dſe ſi cõuerſus fuerit ꝓpłus
tuꝰ ⁊ adoꝛauerit ad ſanctua⸗
Atriũ Ne.V. riũ tuum. Ex.
ſunt falſi xpᷣiani qͥ ſanctifica⸗
ti ſunt ⁊ baptiſati: ſed pleni
putredine cadaueꝝ:id eſt coꝛ
ruptiõe vicioꝝ. De hoc atrio

ſcriptũ eſt. Atriũ qð foꝛis eſt

noli metiri:qꝛ pꝛoiectũ eſt et
datũ eſt gentibꝛ. Falſi nanq;
xpᷣiani dãnabunt᷑ cũ gentib⸗

et dabunt᷑ ad puniẽdũ demo

nibus. Altare xpᷣs eſt ſuꝑ qð
nõ ſolũ ſacrificia bonoꝝ ope⸗
rũ ſed eti oꝛationũ offerimꝰ
dicẽtes. Per dñm nm ieſuzʒ
xpᷣm filiũ tuũ.Tu. &.. Ma⸗
ne ſurgens iacob erigebat la⸗
pidẽ in titulũ fundes oleum
deſuꝑ votũ vouit dño. Ve⸗
re locus iſte ſanctus eſt ⁊ ego
neſcieba.vᷣ. Vidu iacob ſca⸗

lam ſummitas eius celos tä

gebat ⁊oeſcendẽtes angelos
urris Le. VI. ⁊ ait. Ve.

eſt no mẽ domini qꝛ ſcriptuʒ

eſt turris foꝛtiſſima nomẽ do

mini ad eã fugiet iuſtus ⁊ ſal

uabit᷑ Cymbala v̈o pᷣdicato
res intelligũtur: qͥ verba dei
loquunt᷑ Yeneſtre vitree ſunt
viri ſpũales ꝑ quos diuĩa co
gnitio nobis illucet. Interi⸗

oꝛ albatura ſignificat mũdi⸗

ciã coꝛdiũ:exterioꝛ vᷣo mũdi⸗
ciã coꝛpoꝛuʒ. Duodecim vᷣo
cerei duodecim ſunt apli qui
vexillũ crucis ⁊ fidem paſſio
nis xpᷣi pdicauerunt per quat
tuoꝛ ꝑtes mũdi.T. P. Ter⸗

ribilis eſt locus iſte nõ eſt hic
aliud niſi domus dei ⁊ poꝛs
ta celi. Vere etem̃ do minꝰeſt
in loco iſto ⁊ ego neſciebã. vᷣ.
Cunq; euigilaſſet iacob qua

*

—

7

ſide graui ſomno zit. Vlere.
Bloꝛia. Bn. iij: nocf. an. Qui

habitat in adiutoꝛio altiſſi⸗

mi in ꝓtectione dei celi cõmo
biror PS. Ipm. An. Do
mũ iſtã pꝛotegedñne ⁊ angeli
tui cuſtodiãt muro iꝰ. P
CLCantatel. An. Jundata eſt
domꝰdñni ſuꝑ verticẽ montiũ
⁊ exaltata eſt ſuper oẽs colles
aila. HP .: DOns regna. ex. .
Beati qui habitãt in domo
tua dñie alła. In ſecula ſecu⸗
loꝝ laudabũt te alła.m Zu
N ulo temꝑe. cam. xix.
Egreſſus ieſus Pambu
labat hiericho. Et ecce vir ʒa
cheus noiĩe:⁊ hic erat pᷣnceps

publicanoꝝ. 2 ipſe diues. Et
. rela O mel. Bede pibyten

WNUle impoſſibilia ſũt a⸗
pud homies poſſihilia
ſunt apud deum. Ecce em ca
melus depoſiea gibbi ſarci⸗
na per foꝛamẽ acus tranſijt.

Hoc eſt diues ⁊ publicanus

relicto onere diuitiaꝝ:contẽ⸗
ptocq; cenſu fraudiũ anguſtã
poꝛtã artamq; viã q̃ͥ ad vitã
ducit aſcendit. Tu. R. LZapꝑi
des pᷣcioſi om̃s muritui. Et
turres hiertm gẽmis edifica⸗

bunf. vᷣ. Hec eſt domus oni g

firmiter edificata bñ funda⸗
ta eſt ſupᷣ firmã petram. Et.
Quirmira deuò Lex. VIII.
tiõe fidei ad videndũ ſalua⸗
toꝛẽ qdð natura minꝰ habue⸗

rat: aſceſu ſuplet arboꝛis: ars

nõ audeat:bñdictionẽe dñice

ſuſceptiõis quã deſiderabat

accepit. Myſtice aut zache⸗
us q interpᷣtat᷑ iuſtikicatꝰ cre
den tẽ ex gentibo ꝓpłm ſignifi
cat ꝗ quanto curis ſeculariba
occupatioꝛ:tãto flaaitijs de⸗
pmentib, erat factus humili
oꝛ. Sed ablutꝰ eſt ſed ſancti

ficatus eſt in noĩe dñi nf̃i e⸗

ſu xp̃i ⁊ in ſpũ dei nr̃i. R. Do
mus mea domꝰ? oꝛonis vo⸗

cabit᷑ dicit dns. In ea oĩs qͥ

petit accipit.⁊ qͥ qrit inuenit
⁊ pulſanti aperiet᷑.v. Domũ
tuaʒ dñie decet ſanctitudo in
lõgitugine dierũ. In. Z. I&
Qui intrantẽ hiericho ſalua
toꝛẽ videre qrebat ſed pᷣ tur⸗
ba nõ porerat:qꝛ gratie fidei
quã mundo ſaluatoꝛ atculit
ꝑticipare cupiebat:ſed inoli⸗
ta vicioꝝ ↄſuetudo ne ad vo
tü ꝑpueniret obſiſterat. Eadẽ

nanq; turba noxie cõſuetudi

nis:q cecũ damanteʒ ſupius
ne lumen peteret increpabat:
etiã ſuſpicientẽ publicanũ nę
leſum videat tardat. Sed ſi
cut cecus turbaꝝ voces ma⸗
is clamando deuicit:ita pu
ſillus necefſe eſt vt turbe no⸗
centis obſtaculuũ altioꝛa peiẽ
do tranſcẽdebat terrena relin
gua t arboꝛẽ crucis aſcendat.
Tu. Y. Benedie dne domu

ctoꝛia fides ſpes et charitas
benignitas teperantia patie⸗

tia ſpualis diſc Piini 2 obe⸗

I
dientia. Per infinita ſecula.
S. Conſerua dñe in ea timen
tes te puſillos cũ mnioꝛibus
Per. BGlia. Te deũ⸗ ̈. Dñe
Dilexi decoꝛeʒ domꝰ tuje alla.
Et locũ habitatiois glłie tue
alta. Ad lan. an. Domũ tuã

dñe decet ſanctitu do in lõgi⸗

tudine dierũ. Ps. Dñs reg.
Zn. Dou“ mea vom? ozo⸗
nis vocabit᷑. An. Hec eſt do
mus dũi firmit᷑ edificata be
nefundata eſt ſupꝛa firmã pe

trã. An. Bene fudata eſt do⸗

mus dñi ſupꝛa firmꝗ petraʒ.
Rñ.Lapides pᷣcioſi oẽs mu
ri tui ⁊ turres hieruſale gem⸗

mis edificabunt᷑. a. Eli⸗

di ciuitatẽ. Oym. Angulare

fundamentũ. v. Domꝰ meg
alka. Domꝰ oꝛonis vocabit᷑

alla. Ad bn. asß. Mane ſur
gens iacob erigebat lapidem
in titulu fundens olen deſuꝑ
votuʒ vouit dño vere locus
iſte ſanctus eſt ⁊ ego neſciebã
Mzatio ves. Ad boeiaz pfe
aße. lan. Ad.iij. Capᷣ. Tlidi
ciuitatẽ. * Domuz tuã dñe
decet ſanctitudo. Alla.alła.

H. In longitudine dierü. p.
Hec eſt domus dñ firmiter

iſtã ⁊ onẽs habitantes in ea
iitq; in ea ſanitas humilitas
ſfſanctitas: caſtitas virtus vi

la ſecułoꝛũ landal
Dñe dilexi decoꝛe domꝰ tue

edificata ſup̃ fir. Ad.vi.Ca
Acceta⸗ pitm Apoc. rxi.

bernaculũ dei cũ homĩbus ⁊

habitabit cũ eis ⁊ ipſi popu⸗
lus eius erũt ⁊ ipſe cũ eis erit

eoꝛũ deus. Deo. .. HBec eſt

domug dñi. Firiniter edifi⸗
cata alla alla. . Bene fun⸗

data eſt ſupꝛa firmã petram.
vᷣ. Beati qui habitãt in do.

Ad. ir. Capittm. t. Hon,iſ.
E undamentũ aliud nemo
põt ponere pꝛeter id qð poſi-

tũ eſt quod eſt xpᷣs ieſus. .

Beatiq́ͥ habitant In domo

tua dne allła alla. kayn ſecu⸗

alla. Et locum habitatiõis
gloꝛie tue alla. Ad. j. vi anj.
Doma tus dñe. Pg. Credi
di. Letatus. Niſi dñs. Lau⸗
date do.qm bo. Lauda hies
ruſalé. ap. DBymuæ. †: vt
Rg mat aß. achee feſtinãs
deleede qu

ia hodie in domo
tua o poꝛtet me manere:at il⸗
le feſtinans deſcẽdit ⁊ excepit
illũ gaudes in domũ ſuã al⸗
leluia. hodie huic domui ſas
lus a deo facta eſt alla. Oio

vt lupꝛa. Intra octauas de⸗
dicatiõts. Ad matutꝭ. inui⸗
tato:iũ.hym.afi.ps. v.ſicut
in ipla e. echs. vna
tm ana. Tolli .
teris diebꝰ dicant cetere ane.
ſicut ſunt in oꝛdine ſingulis

te poꝛtas. Ce⸗

JNF̃fß EfE⸗

—B

AL dE
We

diebꝰ vna tim̃ tria Kia. de

hyſtoꝛia ſᷣm feris Tedeum.
DOñe dilexi decoꝛẽ domꝰ.
d lau. añn. Domu tuã d ne.
Alia omia vt in feſto pᷣter q;
F. 2 p.hoꝛarũ ſine alleluia.
dicunt᷑ Aectiões ꝑ ocauam.
Abet igit᷑ chariſſimi ec⸗
cleſia ſingulos lapides

ſingulos fideles: cementuʒ

per charitatẽ:fundamentũ ꝑ
ꝛophetas ⁊ aplos: parietes
per cõtemplatiuos: tectũ per
actiuos. Habet lon gitudinẽ
ꝑ diuturnitatẽ tempoꝝ:lati⸗
tudinẽ ꝑ multitucinẽ popu⸗
loꝛũ:altitudinẽ per differen⸗

tiã meritoꝝ. Habet ſanctua
riũ per oꝛdinẽ virginũ:choꝝ
per oꝛdinẽ cõtinentiũ nauem

per oꝛdinẽ cõiugatoꝛũ. Alta
re per xpᷣm: turrim ꝑ nomen
Dñi:cymbala ꝑ pꝛedicatoꝛes

vitreas feneſtras ꝑ viros ſpi

Leabet in⸗Le. II. rituales.
terioꝛẽ albaturã ꝑ mundiciã
coꝛdiũ: exterioꝛẽ ꝑ mundiciã

9 poꝛũ: cereos à& duodecdm
Jenn AsEnD
8 C- ſr. i nr
Jo Cα £ . ä, * r ä D E „ Pe

— pat us E n pe ,
2 ore yet 4 y⸗Y

apoſtolos. Sequit᷑ pontifex
xypm ſignificans: q circũit ec⸗

cleſiã ſuã. Pꝛimo in tꝑe natu
ralis legis eĩẽ ammonendo ꝑ
patriarchas. Dehinc in rem
poꝛe ſcripte legis ammonen
do ꝑ pꝛophetas. Tandeʒ in
tꝑe gratie per ſemetipſum cir

cũiuit ⁊ introiuit foꝛis ſcʒ cru

diendo ꝑ doctrinaʒ: ⁊ intus
ſanctificando ꝑ gratiã. Tu.

uilti autẽ etci⸗ Eect᷑.III.

mant in hoc edificio ſpiritua
li ꝑ ſanctitatẽ contineri:qͥ ta⸗
mẽ ab ipſo longe ꝑ pꝛauitatẽ
ſunt remoti. Extra ipᷣm qͥp⸗
pe ſunt iimundi: foꝛnicarij:
ebꝛioſi:feneratoꝛes: auari:ra
ptoꝛes:odioſi:mendaces:⁊ qͥ
fratri ſuo fatue dicũt:⁊ qͥ mu
liere ad cõcupiſcendũ aſpici⸗

unt. HNõ em ſunt iuliꝰ edificij

lapides qͥ charitatis nõ ſunt
participes. Talem ergo vi⸗
tam fratres agamus: vt dei
lapides eſſe poſſimus. Tu
aut domine miſerere nobis.
90

Sane⸗

. r 2

—

Acerdos baptizãdo pu
erũ pᷣmo ſufflet in facieʒ

infantis trina vice ad modũ
crucis dicẽs Exi imunde ſpi

ritus ab hac imagie dei ⁊ da
honoꝛẽ deo viuo ⁊ vero. Duf

fla.n Recede dyabole ab hac
imagine dei redds honoꝛ em
filio dei ieſu xpo. Suffla.iij.

Exi ſathanas ab hac imagi⸗
ne dei. ⁊ da locuʒ aduenienti
ſpiritui ſctõ paraclyto. Hic

aciat cruce cu pollice in fron

tẽ infantis dicendo. N.Si⸗
gnũ crucis xpᷣi in frontetuaʒ
pono. Dein de in pectoꝛe di⸗

cens Signũ ſalugtoꝛis dñi

noſtri ieſu xpᷣi in ptus tuuʒ
pono. Poſtea ſignaãdo pueꝝ

in frontẽ ⁊ in pectoꝛe dicens.
PDeus qui O7âo. Derxpm.
huũani generis ita es cõditoꝛ

Accipe ſignũ crucis vpᷣi tã in

frõte ꝙ;ᷓ in pectoꝛe:ſume fidẽ
celeſtium pᷣceptoꝛũ talis eſto

moꝛib vt tẽplũ dei eẽ poſſis
ingreſſuſq; eccleſiã dei euaſiſ⸗
ſe te laqos moꝛt letus agno
ſce hoꝛreſce idola reſpue ſuimu
lacra:cole deũ oĩpotentẽ ⁊ ie⸗

ſuʒ xpᷣm fuliũ etꝰ. Qui cũ deo

pꝛe ⁊ ſpũ ſctõ viuit et regnat

deus Homia. Hic ponat ma bes
oꝛciʒ o te creg

aũ ſuꝑ caput infantis donec
oꝛo ſeques impleat᷑. Oꝛatio.
Qmßps ſempiterne ðeꝰpater
Dñi noſtri ieſi xpᷣi reſpicere di

gnare ſuꝑ hũc famulũ tuum

N. quẽ ad rudimẽta fidei vo
care dignatꝰ es ⁊ oẽm cecita⸗

tẽ coꝛdis ab eo repelle diſrũ⸗
Pn oẽs laqueos ſathane qui⸗
us fuerat colligatꝰ aperi ei
dñe ianuã pietatis tue vt ſi⸗
gno ſapiẽtie tue imbutꝰ oim
cupiditatũ fetoꝛibo careat: et

ad ſuauẽ odoꝛẽ pᷣceptoꝛũ tuo

rũ tibi letus in ecclenia tua de
ſeru iat ⁊ Oficiat de die in diẽ
vt ido neꝰ efficiat᷑ accedere ad
graʒ baptiſmi tui ꝑcepta me
D ꝛeces QO1ο. dicina. Per.
nf̃as qm̃s dũñe clemen:᷑ exau⸗
di:vt huc electũ tuũ quẽ cru⸗
cis dñice cuiꝰ impꝛeſſione ee“e
lignatxꝰ virtute cuſtodi:vt
magnitudinis glie tue rudi⸗
menta ſeruãs ꝑ cuſtodiã mã⸗
datoꝝ tuoꝝ ad regeneratiõis
gloꝛiam ꝑguenire mereamur.

vt ſis eciã refoꝛmatoꝛ: ꝓpicia
re ꝓlis tuis adoptiuis ⁊1 noz-
uo teſtamento ſobolẽ noue
lis aſſcribe vt filius pmiſſio

nis ꝙ nõ potuerat aſſeq ꝑ na
turaʒ gaudeat ſe ꝑcepule per

gratiaʒ. Per dñm. Poſtea ſi
no habes lal exoꝛcizatum de
bes bñdicere hoc modo. Ex⸗
130 te cregtura ſalis in dei
nole pꝛis olpotentis. Et in
charitate dũi nr̃i ieſu xpi. Eet
in vᷣtute ſpuſſancti exoꝛcizo
te ꝑ den π ᷑uũ ꝑ deũ weru
p deũ ſctm. Qui te ad tute

lq huani gener ꝓcreaut 2 po

ꝑ ſᷣuos ſuos ↄſecrari pᷣcepit.
Pꝛoinde rogam re dne deꝰ
nr vt hec creatura ſalis i noĩe

trinitat ſctẽ efficiat᷑ ſalutare

ſacr̃mad effuganduũ inimicũ
Bñ dic opᷣs deꝰ hãc crea⸗

curã ſał tua bũdictiõe celeſti

ĩ noie dñi nr̃i ieſu xpᷣi ⁊ in vtu
te ſpuſſcti quã tu dñe ſctificã
do lci gfices bnñ diceẽdo bñ

cdicas:vt fiat olbo accipiẽ⸗

tiby ꝑfecta medicia ꝑmanẽs
in viſceriby eoꝝ. In noie dñi
nr̃i ieſu rhiò vẽturꝰ ⁊c. Hein

demittit de ſalei os infantis

dia F. Accipe laie lapie ꝓpici
atus i vita eterng ame. Pax
eus patꝝ nr̃o Oo. tecũ.

ru oeꝰ vmuerſe ↄditoꝛ creatu
re:te ſupplices exoꝛamus vt

hũc famulã tun. N. reſpicere
digneris ꝓici“ vt h̊ pmũ pa
bulũ ſalis guſtãs nõ diutius
eiurire ꝑnuttas qᷓ minꝰ cibo
expleat᷑.celeſti qtũs ſit ſꝑ ſpũ
feruẽs ſpe gaudẽs tuo ſꝑ noi
ſeruiẽs: ⁊ pduc eũ ad noue re⸗

eneratiois lauacrũ:vt cũ fi⸗

delibe tuis ꝓmiſſionũ tuarũ
eterna pᷣmia conſeò m ereat᷑. v
rxũõ m.· ZHic fac crucẽ cũ pollice
in fronte infant; di. Oꝛatio
eus aeaa: oα0 vIaa: de⸗
lacob:deꝰ qͥ moyſi famlo tuo
in mõre ſvnai aperuiſti: 2 fili
os iirl de terra egvpti eguxi⸗
ſii d putãs ei angelũ pietat?

pulo veniẽti ad crudelitateʒ

tue qui cuſtodierit eos die ae
nocte.te qmis dñe:vt mittere

digneris ſctm angelũ tuũ de

celis vt ſiliter cuſtodiat hunc

famulũ tuũ. N.⁊ ꝑducat euʒ

ad gratiaʒ tui baptiſmi. Per
O igo maledutnio xböm.
cce d yabole ecognoſce ſniaʒ
tuã ⁊ da honoꝛeʒ deo viuo et
vero:da honoꝛẽ ieſu filio eiꝰ
⁊ ſpũiſancto:⁊ recede ab hoc

famulo dei. N. qᷣa eũ ſibi de⸗
us ⁊ doñns nr̃ ieſus xpᷣs ad ſuã

ſctãm gr̃am ⁊ bñ ictionẽ fon
tẽq; baptiſmatꝭ dono ſuo vo

care dignatꝰ eſt. Et h ſignuʒ

ſctẽ crucis nos frõti eiꝰ

dam?ꝰ:tu maledicte dyabole
nunqᷓ; au deas violare. Per

chriſtũ dñm Alia adiuratie

uqi maleaicte iathana ad
luratꝰ? ꝑ nomen et᷑ne dei ſal
uator' nr̃i ieſu xpᷣifilij eiꝰ cuʒ

tua victꝰ inuidia gemẽs:trez-

mẽſq; diſcede nihũᷣſit cõe cuʒ
pᷣuo dei H. Jã celeſtia cogitã

ti renunciauero tibi: ac ſeculo

tuo ⁊ btã in ĩmoꝛtalitate vi⸗
cturo. Da igit᷑ honoꝛẽ adue⸗
nienti ſpũiſctõ ꝗ ex ſũmo celi

arce deſcẽdens ꝑturbatꝭ frau
dib tuis diuio fonte purga⸗
tũ pectꝰ:id eſt ſctificatuʒ deo
tẽplũ ⁊ habitacłm ꝑficiat: et

ab oib penitꝰ noxis. pterito
rũ criminũ liberatꝰ ſeruꝰ dei

gr̃as ꝑhenni deo referat ſꝑ:?
bñdicat nomẽ ſctm̃ eiꝰ in ſeci

—

eN
nere
ide
ne
eiz

—
△●

õ

Fo male. 2c.

op ſecfa. Der eü.d ricer⸗

go male. ⁊c. Hic fac crucè in
roꝛciʒo te im frontẽ puen
mude ſpũͦ s in noie pꝛis ⁊ riiij

2 ſpũſſcti: vt exeas ⁊ recedas

ab ß famlo dei. N. Jp̃e em ti

bi imꝑat maledicte ⁊ dãnate
atq; dãnande qͥ ſiccis pedib-

ſuꝑ mare ambulanlt ⁊ perro

mer geti dexterã poꝛrexi ⸗
Hic pone manũ
ſuꝑ infantẽ faciendo crucem
erna ac meſtinima maie⸗-

ſtatẽ tuazʒ depᷣcoꝛ dñe ſctẽ pat
opᷣs et᷑ne deꝰ qͥ aucioꝛ lumis
⁊ vᷣitatis es ſuꝑ hũc famtm

tui. H. vt dignerꝭ eũ illuĩna
re luĩne ĩtelligẽtie tue. mũda

eũ ⁊ ſccifica.da ei ſclam verã
vt dignꝰ efficiat accedere ad
gfam baptiſmi tui.teneat fir
mã ſpẽ.oſiliũ rectũ:doctrinã
ſctãm vt ſit aptꝰ ad ꝑcipiẽdãa
Rram baptiſmi tui per xp̃m.
Beide legat euãg. ſuꝑ infan

cponẽdo manüu ſuꝑ eundẽ-

Sns vob. ⁊c ſign do pmo li

bꝛũ ⁊ qñ dz Secantia ſci ſigt
infante in frote vt als ꝛc. ſᷣm

AJ.· MHil.t. Oblati ſtmarhö̊.

ieſu puuli vt man eis i⸗
poneret ⁊ oꝛaret Diſcipli aũt

increpabãt eos Yho vo ait il
lis. Sinite ꝑuulos: et nolitxe

cos pꝛohibere venire ad me.
Amẽ dico vohᷣ taliũ eſt em r⸗
gnũ celoꝝ:⁊ cũ impoſuiſʒ eiꝰ

manꝰahijt inde ꝛc. Iſto facte

dicat ſacerdos o?onèe dñicaʒ
cũ ſalutatiõe angelica ⁊ ſ ym
bolũ amonedo patrinos vt
pueꝝ in talib ozꝛ onib eccłia
infoꝛmẽt. Heinde faciet cru⸗
ce cũ pollice ĩ frõtẽ pueri tenẽ

L noie pꝛis ⁊ hiij ⁊ ſpuſſcti.
Hec te lateat ſarhanas immi
nere tibi penas.imminere ti⸗
bitoemẽta. iminere ribi dieʒ
iudich:diẽ ſupplicij ſempitni
diẽ qͥ venturꝰ eſt velut cliba⸗
nus ardes In ; tibi atq; vni

domanũ ſug enbur ilant⸗ di.

uerſis anget tuis eternꝰ veni

et iteritꝰ. Pꝛoinde dãnate at

ꝙ; oãnãde:da honoꝛẽ deo vi
uo2 vero. da honoꝛẽ ieſu xpo
filio eiꝰ ⁊ ſpũiſctõ. In cuius
noie atz vᷣtute pᷣcipio tibi qͥcũ
qᷓ; es ſpũs imunde vt exeas ⁊-
recedas ab h̊ famło dei. N.
Quẽ hodie deꝰ ⁊ dñs nr ie⸗
ſus xpᷣs ad ſuã ſctãm gram ⁊

