vbũ dei ⁊ deꝰ eternꝰ erat:nec
2ↄfoꝛtart erc nec habe
r aungen. Tu. Te deuz. H.

SSaanc ſpo

Buernatꝰ ẽ. Lau.an. Quez

vidiſt? cuũ ceterꝭ. Wüämtc
v. vts. Ad bñn. an
um ſilentiũ tenerẽt oia ⁊ nox
in ſuo curſu mediũ iter ꝑage⸗
ret opjs ſᷣmo tuꝰ dñne a regalis
bus ſedibo venit all. ꝛatie⸗
Om̃ os ſempiterne deꝰ: diri
ge aciꝰ nr̃os in bñplacito tuo
vt ĩ noĩe dilecti fili tui mere⸗
amur bonis oꝑibo abüdare.
Pereũ. q no dꝛ niſi ad matꝭ.
ad vs. Hoꝛe diei vts
lea. rd've ai
cum pꝛin. ap̃
Admgot af ioleph
maria mr̃ ihbeſu mirãtes ſuꝑ
his q̃ dicebant᷑ de illo. Oꝛo.
Oßs ſemp de arn 2. d6

natiui.dñi ꝑ an. Hato dño⸗

Memo. de ſctis vts. In ear

cõalone dui gd võ.ſuꝑ ps.
an.⸗Tecu pꝛincie cum Ber⸗
Lap Mulceipha. P. Ver⸗

buz caro. Hym Vleni redc.·

„Ad mgr qfj.
uide terra eſt de terra ot
qui de celo venit ſuꝑ oẽs eſt:
⁊ qð vidit ⁊ audiuit h teſtat:
⁊ teſtimoniuʒ eiꝰ nemo accis
pit:qui autẽ acceꝑit ei teſti?
moniñ ſiguit qꝛ deꝰ veraxeſt
negui nobis nati ꝛo
ſaluatoꝛis diem celebꝛari cõs
cedis octauum:facnos qm̃s
eiꝰ ꝑpetua diuinitate muni⸗
ri:cuiꝰ ſumꝰ cam ali ↄmertio
repati.Qui tecũ. emo. de

ũ medi

danl bdb

4

.

“

Zanarlin
ckeb Ve

=—

i
Nans. Et
Plis ſepbar

ſe Venteer.

(. In.n,

Nrisnefils
potegnnlte.
ignſole
ſgliſtir ihe
lepecnnsde:
llienar.
narnn
ocke do

nuna
Pinns

nirhange
Paterig
orlsböfia
pelgret l
Ippleedebe
Hds Hrer
icos ſane
lacſeg
ſonitvinen
nchionnt

E
=

E⸗

=—
S

7

S=e =
SS
S=

E
=

e =
S
=

SE
=S—

—

=
—- S=

— =ẽ
,Eͦ =ů. S
= =S=
S =
= So
= —⸗

nſülltn
udmt

UAn
er. Kb

bia Dint

tcneritoid tta t

weciü nge
tu'diett
farin
npitnned N

Sinbigacnn.

lenfli ulnen
ogtb dtütn
no deniitn

Noudi ii
Jini 1
brnt⸗
ei⸗

.

beſn ri

Untdello H
e
ga h

9
„

clais o
inc, an
gpbe,
Ctdennit
nntſuh

1udiucht

5
*

=
=

=2

=

S
51

—

–
=,

=

= =

=☛ =—

1

6

=

ts ſilueſtre per af Amauit

eũ do. v. Juſtum deð. Oꝛo.

Da qm̃s. Et illa memo. fit

de ictis ſtepbano:iohe: inno
cen. Ad mat. inuit Xp̃ᷣs na

tus eſt nob Venite adoꝛemꝰ

Pð. Venite ex. Hym Xpᷣe
redem. In. i. noct,e ana Dñs
dixit ad me filiꝰ meꝰes tu ego

hogie genui te. Ps Quare

fre. An. In ſole poſuit taber
naculũ ſuũ ⁊ ipᷣe tanqᷓ; ſpon⸗
ſus ꝓcedens de thalamo ſuo
Ps. Celi enar. An Eleua⸗
mini poꝛte etemales ⁊ introi
bit rex ghie. E D ini eſt ter.
„Tanq; ponſus. Lect. I.
Rcucumciſiõe dñi frẽs

MWhemus qð amemꝰ ad
miremur hẽemus etiã qð imi
temur. Patet i ca magnũ di⸗
gnationis bñficiũ. VUnñ gras
agamꝰ: latet aliqd clauſum

qð implere debeamꝰ. Venit

nãq; dũs ꝓpter nos nõ ſoluʒ
redimẽdos ſanguis effuſiõe:
ſʒ ⁊ docẽdos vbis: ⁊ exẽplis
nihilom inꝰ inſtruẽdos. Rm.
En pncipio erat verbũ ⁊ ver⸗
bum erat ap deu 2 de? erar
vᷣbum h̊ erat in pᷣncipio apð
deü. Oia ꝑ ipᷣm facta ſt ⁊ ſi⸗
ne ipo factũ eſt ni.il. v Qõð
ctu eſt in ipo vita erat ⁊ vi
ta erat lux hoim. Oia. Z. 11
Naq; in maioꝛi qͥdẽ etate pa
tientie ⁊ hũilitatis ⁊ ſugcha⸗
riratis ceterarũq; vᷣtatũ ma⸗

nikeſta dedit exempla: in Iftan
tia vᷣo figuris reuelata. Secd

anteqꝙᷓ; ad hec diſcutienda ve

niamus:delectat aliquid pꝛi
us:de tanta ⁊ de tam magni
fica dignatxion? habent ange

li gloꝛiam puraʒ ⁊ ꝑfectã ſed

nec nos erimus ſine gkia. T.
RBenedictus qui venit in

noĩe dni. Deus dñs ⁊ illuxit

nobis alła alła. “Lapidem
quẽ repꝛobauerunt edifican⸗
tes hic factꝰ eſt ĩ caput angu⸗
IIdimꝰ gro Z. II Ii. Deꝰ*
riã eiꝰ qi vnigeniti a pre: glo
riã miſcðie ⁊ affectꝰ. Vere pr
ni głliam ꝓcedentis ex coꝛde
pr̃is ⁊ pr̃na plane viſcera ex⸗
hibentis. Oẽs em̃ peccauert
ait apłs ⁊ egẽt głia dei: quid
em nobᷣ głioſiꝰ qᷓ; ꝙ tãti nos
eſtimauit deus. Que illi ma
ioꝛ gloꝛia q; tanta dignatio
⁊ benignitas tanta: eo vtic;
dulciſſima quo tam gratuita

Nam pꝛo impijs moꝛtu⸗ eſt

Tu aur, Ecce agnus dei
ecce qui tollit peccata mundi
ccce de quo dicebã vob. Qui
poſt me venit ante me factꝰ? ẽ
cuꝰ nõ ſum dignus coꝛrigiã
calciamenti ſea anere Penoc⸗
teſtimoniũ quod l uit io⸗
hannes dicens. Qul. Glia.
In. . noct. ana Specioſus
foꝛma pꝛe filijs hoim: diffu⸗
ſa eſt gra in labijs tuis. Pë.
Eructa. Ana Suſcepimus

der miſcðᷣiam tuà i medio tẽ⸗
pli tui. P Magndo.
Hõ nat eſt ĩ ea ⁊ ipᷣe funda⸗

nit eã altiſſuimꝰ. P Funda⸗
ca.

mẽta. Verbũ „IIII.

lib. Pꝛo qlibo vt no ſu
perbiamꝰqntũ ne deſperemꝰ

ait ꝓpha. Vt iumentũ factus

lum apud te. Talia iumenta

gnoſcũt poſſeſſoꝛẽ ſuũ:⁊ pꝛe

epe dni in qͥ poſitũ eſt pijſi⸗
mum fenũ: ipe q panis èan⸗

geloꝝ. Ipße eſt panis viuꝰ de

ꝗ vuiere debnichoͤ. Sʒz qꝛ hõ

iumentũ factꝰ:⁊ panis factꝰ ẽ

fenũ:vt ſic vł viuat de eo.

Neſciẽs mr̃ vᷣgo viꝝ peꝑit ſi
ne doloꝛe ſaluatoꝛe ſeculoꝛ uzʒ

ipſum regem angeloꝛu;. So

la virgo lactabat vbere de ce
lo pleno. ꝓ. Domus pudici
pectoꝛis templum repente fit
Dei intacta neſciens virũ ver

bo concepit fuii. Sola vgo.

R

uius quidem Yectis

mitatio nis ſacramentu cee
bratum eſt: quãdo verbũ dei

die natiuitatis caro factũ eſt:
cum ſit omnis caro fenũ. Jp
ſa ergo die minoꝛatꝰeſt pau⸗

lominus ab angelis: ⁊ habi⸗
tu inuentus vt homo. DHo⸗

die o aliquid mirabiliꝰ au⸗

dio. ꝓam mino? arus eſt paua

lo minus ab angelis qui non
ſolum foꝛmam

foꝛmam babet peccatoꝛis:et

Igetis qntũ fecit ⁊ ꝓ q

omtinis: ſed

inſignitur velut quoddã cau

terio latronis. Tu auteʒ. Pe.
Co ntinet in gremio celũ ter⸗

ramqꝙ; regentem virgo dei ge

nitrix pꝛoceres comitant᷑ he⸗

riles. Per quos oꝛbis ouans

chꝛiſto ſub pꝛincipe pollet.
Virgo dei genitrix quem to

tus non capitoꝛbis in tua ſe

clauſit viſcera factus homo.
Quid em̃ eſt r⸗ Zerr. VI.
cumciſio niſi ſuperfluitas et

peccati indicium. In te do⸗

mine ieſu quid eſt ſuperfluuʒ
qð circũ datur. Nonne tu ve⸗
rus deus es de deo patre:ho
mo verus ſine omni peccato

de virgine matre. Quid faci

tis circumcidẽtes eum. Sed
quid mirum ſi caput pꝛo mẽ⸗
bns accipit curationem: quã

tamen in ſeipo non habet ne
ceſſarniam. Deniq; quid miꝝ

ſi ꝓ nobis dignatus eſt circũ

cidi:quiꝓ nobis dignatꝰ eſt
crucifigi. Tu aũt. Confir
matũ eſt coꝛ virginis in quo

diulna myſteria angelo nar⸗

rante concepit. Et foꝛma pꝛe
filjs hominũ caſtis concepit
viſceribꝰ: ⁊ benedicta ineter—⸗-

num deũ no bis ꝓtulit ⁊ ho⸗
mint. ꝓDomus pudici pe⸗

ctoꝛis templũ repente fit dei

intacta neſciens virum vers

P conecpie filiũ. πHnna,
dꝛig. Yn. lij. nocf. ꝗ Exg,
ultabun l ligna ſiluaru

ß

— .

fuigdii

hoꝛante ſe

bienatit

Uumnnundt
u. Ai Ro
ſalrneſii

re i,
Heen
ene Poft
Iedls oco
Uhlervocztln
ſcſls, Ette
((Agrärt
Plnolleſae
AuImncdltrye
Cilbipul
Varralona
llnseſe
mn greici
uncl Gen
hendeit

= = = = e=
=
=
— =☛
E
—
—
=
=
S=
—

—
=
S
S
S=
S
S:

tem vit eg

res ontniN
nosotbisoln
pkincheyelt

genunieonn.

Ntorbis n
ratuanshent

eſtan⸗ 1.
ſi ſupatulgs⸗

lcun e n

nudcküunin
tur Pomuenſt
de der Nrrgr

ine onn ea
mune Olaa

ndinsann.
nlapetpeon

tumtcnen A

ionohtt
Denghaut
vobisdlgnt

lui .

iulnen
e Eiſuſun
iaſtoanc
Penehltun
ini
16 MNN
nne f

lü nyen

lin
i

=

ante facieʒ dñi quoniã venit
PS. Cantate. I Añ. In pꝛin

cipio ⁊ ante ſecula deus erat
verbũ ipᷣe natus eſt ho die ſal

uatoꝛ mundi. Ps Dñns reg⸗
nauit. An. Notum fecit dñs

alła. ſalutare ſuum alła. Pg
Cantate ij. x. Ipſe iuocauit.
Nillo tem gm Lucã. j
poꝛe. Poſtqᷓ; conſùmati
nt dies octo vt circucidere
tur puer: vocatum eſt nomen

eius ieſus. Et rel. Bernardi

Agsnũ ⁊ mi⸗ abbatis.
rabile ſacramentum: 27

Circumciſio nanq; ſaluandi
; ſaluantis eſſe videxur ⁊ ſal

uatoꝛem circũcidere decet q;
circunicidi. Sed agnoſce me

diatoꝛem dei ⁊ bominuʒ qui
ab ipſo natiuitatis ſue exoꝛ⸗

dio diuinis humana ſociat:
Tu. P. re⸗
gem celi cui talia famulãtur
obſequia ſtabulo ponit᷑ qui
continet mundu. Jacer in p⸗
Lie in nubibus ronat. v.

ima ſummis.

Aui celum terramq; regit in
ſecula ſeculoꝝ. Jacet in pꝛeſe.
aſcitur ex mu e. VIII.

lere:ſed cui fecunditatis fru-

ctus ſic accedat vt no ðᷣcidat

flos virginitatis. Pãnis ob⸗

71
Diñns regnauit ci lerer ⸗
. H 4 2 4 1
gelicis laudibs honoꝛantur. Duancke natus eſt ineffabili

uoluitun:ſed panni ipᷣius an

„7

cicumcidit᷑ ⁊ vocatur iheſus
uid ſibi vult iſta cõnexio⸗

Sic 2 circumciſio veritatem

ſuſcepte pꝛobat humanitatꝭ⸗:
2 nomen quod eſt ſuꝑ omne
nomen gloꝛiam indicat maie
ſtatis. Circumcidit?᷑ tanqᷓ; ve
rus abꝛae filius. Jeſus voca
tur tanqᷓ; verus filiꝰ dei.T.
Rm. Cõgratulamini mihi
om̃es qui diligitis dominũ:
quia cum eſſem paruula pla

cui altiſſimo. Et de meis vi

ſceribus genui deũ ⁊ hoiem.
v: Beatam me dicent om̃es
generationes quia ancillam
humilem reſpexit deus. Et.
Menito ſane dum ect᷑.IN
circumcidit᷑ puer qui natꝰ eſt
ſaluatoꝛ vocatur: ꝙ videlicJ
lam cepit operari ſalutem no
ſtram mmaculatũ illuʒ ſan⸗
gu inem fundens Heq; enim
iam querere chꝛiſtianis neceſ
ſe eſt cur voluerit dñs chꝛiſtꝰ
circumcidi. Pꝛopter hoc ſiqͥ
dem circuciſus pꝛopter quod
natꝰ: ꝓpter quod paſſus. Ni⸗
hil hoꝝ ꝓpter ſe:ſed omia pꝛo
pter electos. Tu. ·Elerbũ
caro. Tedeum. Puerna⸗
tus eſt nobis. Ad lau ana⸗
O admirabile comertiũ craeꝛn
toꝛ generis humuni anima⸗
tum coꝛpus ſumens de vᷣgi⸗
ne naſci digtus eſt:⁊ ꝓcedẽs

homo ſine ſemine largit eſt

nobis ſuam deitatem. Ps.

ter de virgine tüc implere ſũůt

ſcripture:ſicut pluuia in vel⸗
lus deſcendiſti vt ſaluũ face⸗
res genus hnmanũ:te lauda
mus deus noſter An Rubu
quem viderat moyſes incõ⸗
buſtum conſeruata agnoui⸗
mus tuã laudabilem vᷣgini⸗
tatem: dei genitrix intercede
ꝓ nobis. Ana. Berminauit
ra dix ieſſe oꝛta eſt ſtella ex ia⸗
cob vᷣgo peꝑit ſaluatoꝛem te
laudamus deꝰnr. Anñ Ecce
maria genuit noõb ſaluatoꝛeʒ
quẽ iohãnes vidẽs exclama⸗
bat dicens:ecce agnus dei ec⸗
cequi tollit pctã mundi alla
Kaß ultipharie Bü⸗
lctus qͥ. A ſolis. Ad

bBs5 0 el e myſteriũ de⸗

claratur hodie innouant᷑ na⸗

ture deus hõ factus eſt:id qð

fuit ꝑmanſit ⁊ qð nõ erat aſ⸗

ſumpſit:nõ cõmixtioneʒ paſ⸗
ſus neq; diuiſionem. cꝛ6.
Deus qͥ nob na. Si dñica fu
erit ad matꝭ:.figt memo.ð do
Gieg gaduen Du mediß. v.
Viderũt oẽs fi. z o O
erit oë onica. Ad võë. memo.

.

ras ane.laudũ. Capᷣ. K. ⁊ ꝙᷣ.

Vt in natiuita. dni ad võ. anñ.
Tecum pꝛincipiuʒz. Capłm.
MNym. v. vrs. Ad mêt ana.
MWagnüũ hereditatꝭ myſteni
um templũ dei faetꝰ ẽ vterus

ſempi.de. Et miſſa matuxꝭ.

=l loſeph. Motuz
eit dñs. Ozvts. Ad ho⸗

vᷣginis neſciẽs viꝑ: nõ ẽ pol⸗

lutus ex ea carnem aſſumens

oẽs gentes venient dicentes
glia tibi dñe. Oꝛo vts. Mρ%

moꝛia de ſctis vt in vigilia

ephᷣie:nec.xv. gradus necma
tutꝭ.de dña dicant᷑.Si vigi⸗
lia ephie in dñicam euenenit:

ſic fiat officiũ. Ad matꝭ.inui
tatꝭ.hym.añ. ps.v. N.vt in

circumciſione dnñi. Zectio.I.
Wis tantaꝝ rey verbo
oꝛũq; copia inſtructuſ

exiſtat:q huiꝰ diei gram dig⸗
nis laudibs poſſit pꝛedicare.

Natalis eſt ſaluatoꝛis chas

riſſimi in ̊ͥ lumẽ additum eſt

mũdo:⁊ imoꝛtalitas que pex
petm perierat moꝛtalitas recd
dita eſt: Pꝛobat aũt vᷣtutem

dhi oꝛdo naſcẽdi. Tect᷑.II.

Ocipit vᷣgo virilis ignara

conſoꝛtij Virtus mũdi naſci
tur:⁊ nullꝰ eſt gem itꝰ paniti.
Vlacuat᷑ vterus:infans exci⸗
pit᷑:nec tñ vᷣginitas violatur
Fas em erat vt dño ex vᷣgins

ſim carnẽ naſcente meritü cre
ſceret ſctitatis:nec ꝑ eiꝰ aduẽ?

tum violarent᷑ ĩitegra qͥ vene⸗

rat ſanare coꝛrupta. Le. IIIL.
Recte ̊ in ei aduẽtu mira
mur celeſtia:queʒ de celo ve⸗
niſſe manifeſte cognoſcimus
quẽ natũ ꝓ nr̃a ſalute de pĩis
⁊ ſpũſſctĩ vᷣtute comperimꝰ.
Quid pᷣclariꝰ ſtelle nũcio:qᷣd
magoꝛũ manikeſta confeſſio.

Ouldpbar
Nunataſnin
Cdſs pbiq
Urcor?Tu.
Abecdn
Ulſartſote
Mtanchap c
Ahedeelur
Cbtectetin
Mhlafign
Mledeeſer.
ſefnnüpus⸗
fbensengtk
Pünnſektemä

fſels den
nezaſiten

huninncheg
hnunfnns

beycerach
inſlig
ginaſt
gltartati

Ildimöni

i
(afi

tpänts
til
lli
lois HP
ungch

Srin din
men mſure
penian dan
Lioni
is il ie
. rdsun
1diemt S
dücan dn
di, Sne
i e
nedi An
tunmne u mn
Gohulin
uddieignmd
oſſehhtlen
aluam
luniamt
nomnlnbgun
narnkyt

zobartüt ann

4
*

Quid ꝓphaꝝ tam ſilis ⁊ taʒ
ↄtinuata ſnia. Vbiq; notus
eſt dns. vbiq; natus de vᷣgie
nunciatꝰ. Tu. LZectio. IIII.
. Nhac die qua ſaluatoꝛ
naſcit᷑ ſplẽdoꝛ luc auge
tur tenebꝛaꝝ caligo minuitt.
In hac die lux celeſtꝭ creden⸗
tib reddit᷑: ⁊ in eterna nocte
Dig bolica figmenta dangtur
In hac die lux creſcit ex lumi
ne vᷣrutũ vᷣ̈ᷣtus alit᷑: głia eter⸗
nitati s erigit᷑:reꝑationẽ ſuaʒ
dno naſcete müdus am plecti
Ducite fide Le. Vrur. Tu.
les xpᷣi feſtiſſima gaudia:res
nob hodie ꝑfecta eſt: noua q̃ᷓ
olim fu erat repꝛomiſſa. In⸗
trat artifex mun di anguſtias
ventris humani:⁊ efficit᷑ gra
uiqa mat᷑ intacta- Et ecce tã
ꝙ ſponſiis de thalamo: xp̃s
marie ꝓceſſit ex vte o.Occul
tatur in mebris infantis po⸗
teẽtia maieſtatis. T. Le.VI.
Veꝰpendet ad vbera pãno⸗
rum viliü:ſqualoꝛeↄtegitur
duriſſimas ſuffert pᷣſepi an⸗
gu ſtias:⁊ totũ miſ ricoꝛs pa
citur: dũmõ mũdus qͥ ꝑierat

liberet᷑. Hic nãq; qͥ ſoꝛdẽtibꝰ

circũdat᷑ pãnis reges ꝑ chal⸗

deos mũerib honoꝛaf. NMic
qui ĩ pᷣſepi hũilis iacet lumie

in ſomnis ioſeph l egypto di
cens. Surge accipe puerũ et
matrem eiꝰ ⁊ vade in terram
iſſ. Ert reliq. Omek. Bedè.
Vlod occiſis ꝓ dũo pu
Weris herodes nõ lõge pꝰ
o biſt ⁊ ioſeph monente ange
lo dñm cũ matre ſua ad terrã
iſrł reduxit: ſignificat oẽs ꝑſe
cutiones que contra eccłiam.
erant monen de: ipᷣ oꝝ ꝑſecu⸗
toꝛum moꝛte vindicandas:
eiſdemq; mulctatis ꝑſecuto⸗
nibus paceʒ eccłie denuo red
denda: ⁊ ſccõs qui latuerant
ad ſua loca fuiſſe reuerſuros.
Loſſumꝰ q́; odi XZe. VIII.
um herodis q̊ͥ ꝑdere ieſuʒ vo⸗
luit ſuꝑ apłoꝝ ꝑſecutionibꝰ
q̃ facte ſunt ĩ iudea ſpũaliter
ae iꝑe:qñ iualeſcẽce iuidia pᷣ⸗
dicatoꝛes vᷣbi ſunt pene oẽs
ecpulſi de ꝓuincia: ⁊ ĩ gẽtib⸗
pᷣdicaturi: ſunt lõge lateq; di
ſperſi. Sitc ⁊ factũ eſt:vt gẽti⸗
litas q ꝑ egyptũ figurat pec⸗
catis an tenebꝛoſa: lumẽ vᷣbi
Noc eſt ãt Le. Kciperet.
pueꝝ ieſum ⁊ mr̃em eiꝰ per io
ſeph in egyptũ trãſferri dñice
ſcʒ fidẽ incamationis: ⁊ eccle
ſie ſocietatem ꝑ doctoꝛes ſan
ctos gentiba comitti. Quod
erãt ĩ egypto vſq; ad obium
herodꝭ: idicat figuratiue fidæe

xpᷣi ĩ geribꝛ mãſurã: donec pe

nitudo eaꝝ introeat:⁊ ſic ois

de ecce angel?oni apparuit iſi ſaluus ent. C. au.aß.

4

A ſoł oꝛ. vᷣ Bñudictꝰ q venit

Anñn Fluminis impet letifi⸗

H admirablle.ců cter. cap. columbe ſpẽ· Hym. Hoſtis heldore⸗
nym. x. vr in oie ercũciſiõts be. v. Reges tharſis ⁊ inſule Neek
AHd bno. an- Keuertere i ter⸗ munera offerent alła. Reges unetle bo
ram iuda:defuncti ſunt em qͥ arabuʒ ⁊ ſaba dona adducet Unnagſiuuc
querebãt aiam pueri. Oꝛzo. alł. Ad mot añ. Magi vidẽ hrcg Not
lerda nr̃a qms dne vẽture tes ſtellã dixerunt ad inuiceʒ itddfoee
ſtiuitatis ſplendoꝛ illuſtret B ſignũ magni reg eſt: eamꝰ Gnagltaſuge
q̃ mũdi huiꝰ tenebꝛis carere ⁊ inquiramꝰ eũ ⁊ offeremꝰ ei arpſlsſfton
valeamus: zæ ꝑueniamus ad munera auꝝ thus 2 mirthã. ſoſtodlecke
patriã claritatis eterne. Der. Oꝛ?0. Coꝛda ne.q.d. Ad cõ Munl, Den
Aulla memoꝛia nat. Ad ho plet᷑. an QZux de luce apparui⸗ scgtorliſpe
ras, diei yts. circũci.cũ hac ſti xᷣe cui magi munera offe⸗ fngpordee
o?οne-Co:da nr̃a qᷓs do. St. runt alł.alt. alł. Ps Cu ino⸗ llnntanni
o dñica nõ fuerit fiat ita of carẽ.cũ ceteris. Capᷣ. Cu in alrad mean
Kiſ. Ad maté. inuit; Xpus nob. & In man tuas cum ſin Eufen
naes eſt. Hym Xpe redemp. alla, Lyym Telucds. Cu mmumi.
Supps an Dñs dirit. D ſtodi nos. Ad nuc dimit n Abamfi
vr in circũciſione. vᷣ RHotum Alla ocs de ſaba venlẽt alka grzcptore
fe. Euangel. Defuncto hero auyꝝ a thus deferetes alt. all. mliglinei
de. ſ.. rege celi cui ta. P. 1ο. Siſita. Admar;non glteng
Congtulamini mi. Con dẽ inuit nec hymn ſed ſtat mgedin
firmatũ eſt coꝛ. vᷣ. Duer naiꝰ poſt Dne labia mea ? Deꝰ?i iſſtoglfie
In lauð.hec ſola an. O adza adiuto. incipiat᷑ añaAfferte (Fuolmbel
mirabile. Ps Dñs regnanit dno filij dei adoꝛate dnm in ſie fiapo
. ap⸗Multipharie. Hym. aula ſancta eiꝰ. Ps Jpſum. Driflbng

inaniß

Ad bñnoañ Reuertere ĩ ter. cat alt. ciuitatẽe dei alła. PsS. laptitſin
Sz0 Coꝛda nr̃a q.d. nõ di⸗ Deus nr re. An Plallite ðde ttut ⸗
canf᷑ mat. de btã gine. Ad næro pſallite regi nr̃o pſallite Uurpelldi
hoꝛas vtz. Hac olę niſi dñi? pſallite ſapienter. Ps Oes tnhuind
ca fugrit no dica Te deum. gen. Keges tharß. ect. . Afemt
nec Glia inexcel. nec Yte miſ . nes ſitietes ta ly. ntd
ſa eſt. qꝛ q̃ſi vigi.habeat᷑. In. Hvenitead aqs: ? qdnon haglibo
ase Hie ag vs ſuꝑ ps. an. hẽtis argentũ ꝓperate: emite ſliasfolan
Eecupncipid. Cap. Eſa. Ix. 2 comedite. venite emite abſ⸗ ſffuinsſns

Surge üluminare pierin qꝛ q; argeẽto ⁊ abſq;vllasmum ut
per te oeta eſt. Deo. Em In peditis argentũ vim nõ ipa en

Gentelt NNN

badondln
1 ON
ennratbi
Hinche
Weütofumn
Uthusnn
ana
urdelnaenpr

5.

nibo:⁊ laboꝛẽ vẽm nò ĩ ſatu⸗

ittate. Audite audientes me
⁊ comedite bonũ ⁊ delectabi

tur in craſſitudine ania vẽa.

Hec.ſe. Hodie ĩ ioꝛdane ba
ptiſato dno:aꝑti ſunt celi:⁊ ſi

cut coluba ſuꝑ eũ ſpns mãſit
2 vox pr̃is ĩtonuit. Hic ẽ fili
us meꝰ dilect? in q̊ mihi bñ

oplacui.. DHeſcẽdit ſpũſſan

cæus coꝛpali ſpẽ ſicut colũba

ĩ ipᷣm:⁊ vox de celo facta eſt.
I nceodinate aurẽ vẽaʒ 2 Z. II

venite ad me audite ⁊ viuet

agia vẽa. En feriã vobiſcũ pa

ctu ſempiternũ: miſcðias oð
fidet᷑. Ecce teſte ppłis dedi eũ
ducẽ ac pᷣceptoꝛe getibꝛ. Ecce

gentẽ quã neſci:bas vocab:?⁊
gẽtes que te ↄgneuerũt ad te

currẽt ꝓpt᷑ dñm deũ tuũ ⁊ ſan
ctuʒ iſrł:qͥ głificabit te. Hec.
. In columbe ſpẽ ſpũſſctũs
viſus ẽ: pr̃na vox audita eſt.

Hicẽ filiꝰ meꝰ dilectꝰ ĩ qͥ mi⸗

hi bn ↄplacui ipᷣm audite. .
Celi aꝑti ſt᷑ ſuꝑ eu ⁊ vox pr̃iſ
aucdita ẽ. e. III. Eſa. Ix.

bi. Offerent᷑ ſuꝑ placabili al
tani meo:⁊ domũ maieſtatis
mee gtiſicabo. Qui ſunt hi qͥ

vyt nubes volant:⁊ q̃ſi colube

ad, feneſtras ſuas. M inſu⸗
le expectqt ⁊ naues maris in
pᷣncipio:vt adducã filios tu⸗

os de longe. Argentũ eoꝝ et

auxy eoꝝ cũ eis noi dei tui et
ſctõ ił qꝛ głificabit te. Hec.
KR. Dies ſanctificatꝰ illuxit
nob venite gentes ⁊ adoꝛate
dñm. Qulia hodie deſcendit
lux mag in terrã. ꝙᷣ. Wenite
ade ꝛemꝰ eũ qꝛ ipe eſt dñs deꝰ
nr. Quia. Okia. Yn. hj. noct:
an. O is terra adoꝛet te deus
⁊ pſallat tibi: pſalmuʒ dicat
noi tuo dñne. PS. Jubilate. i.
Ana Reges tharlſis ⁊ inſule
munera offerẽt regi dno. Pe
Deꝰiudiciũ. An. Oẽs geẽtes
qſcunq; feciſti veniẽt ⁊ adoꝛa
büt co ꝛa te dñe. PS. Incdlia.
v. O es de ſaba veniẽtr alka.
Auꝑꝝ ⁊ thus deferentes ala.
O die magi Le. IIII.
ab oꝛlete venerũt: oꝛtũ
olẽ iuſticie reqrentes eũ:de qᷓ
legit. Ecce vir oꝛies nomẽ erꝰ
Hodte adoꝛauerũt nouũ vir
inis partũ:ſeqntes noui ſy
eris ductũ. Quid facitis oᷣ
magi:qͥd facit:. Lactantẽ pu

erum adoꝛatꝭs in tugunio vili
in vilib pãnis. Ergo ne deꝰ
mne pec cedar ↄgregabit᷑
tibi: nabaioth miſtrabũt ti⸗

eſt iſte. Deꝰ certe in tẽplo ſccõ
ſuo:dñs in celo ſedes eius:t
vos eũ queritis in vili ſtabu
Illum inare illüinate hierlin
venit lux tua.Et głia dñi ſu⸗

per te oꝛta eſt. ꝓEÆt ambula—z-
bũt gẽtes i lumie tuo ⁊ reges

i ſylẽdoꝛe oꝛtꝰ tui.Et. ¶. V.
uid facitꝭ ꝙ ⁊ auꝑ offert·

Ergo rex eſt ipᷣe. Et vbi aula
regia:⁊ vbi thronꝰ:⁊ vbi cu⸗
rie regal freᷓntia. Nunqͥd au

la eſt ſtabulu:thronꝰ pᷣſepiuʒ:

curie frequentia ioſeph ⁊ ma⸗
ria. Quõ ia inſipietes facti
fũt viri ſapiẽtes: vt adoꝛarẽt
puulũ diſplicabilè: tã ſua eta
te qᷓ; pauꝑtate ſuoꝝ. Inſipiẽ⸗
tes facti ſunt vt fierẽt ſapien⸗

tes: ⁊ pꝛedocuit eos ſpũs qðᷣ

poſtea pꝛedicauit apłs. Qui
vult eſſe ſapies: fiat ſtulcꝰ vt
ſapiẽs ſit. C. N. Oẽs de ſa⸗
ha venient auꝝ ⁊ chus defe⸗
rentes: Et laudẽ dno annũci
antes alł.alła. alk. vᷣ. Reges
ctharſ ⁊ inſule mũera offeret:
reges arabũ ⁊ ſaba dona ad⸗
köne Le. VI. ducent. Et.

umendũ erat frẽs ne ſcandali

gent᷑ viri iuſti: ⁊ illuſos ſe cre
derent cũ tantã vtilitatẽ vide
rent. A regia ciuitate vbi re⸗
gem qrenduʒ ↄiectabant᷑: ad
bechleem villã ꝑuã dirigunt᷑
Ingrediunt᷑ ſtabulũ:inueni⸗
unt iu olutũ pãn is infantulũ

Nõ ułſoꝛdib ſtabulũ:nõ pãa

nis offendunt᷑:nõ ſcandaliʒzã
tur lactãtis infantia. Pꝛoci⸗
dunt venerant᷑ vx regẽ: ⁊ ado
rant vt deü. Sʒ ꝓfecto qui/⸗
illos adduxit:ipᷣe ⁊ inſtruxit:
24 ſtellã foꝛis ämonuit ipᷣe

i occulto coꝛdis edocuit. N.

MHagi veniüt ab oꝛiẽte hie⸗
roſolyma qrẽtes ⁊ dicentes:

vbi eſt qͥ natꝰeſt cuiꝰ ſtellã vi⸗

dimus: Et venimꝰ adoꝛaꝛe
dum. v. Elidimꝰ ſtellã erꝰ in
oꝛiẽte. Et.Głia. In.iij.noct.
an. Eenite adoꝛemꝰ eũ:qꝛ ip

ſe eſt oñs e nf. g plum
Hec añ.no ifra oc?. heq; i

oct᷑.ſʒ loco eiꝰ dicat᷑ hec ana.

Hõ natꝰ eſt i ea ⁊ ipe funda⸗
uit eã altiſſimꝰ. PS. Funda

men. Añ. A doꝛate dũm allæs
in aula ſctã eiꝰ alł. PS. Can⸗
tate.i.An Adoꝛate dũm at.
oẽs angeli eiꝰ alł. Ps. Dns
reg.ex. v. Adoꝛate dñm allła

ĩ aula ſctã eiꝰ alt.ſᷣm mach.ij.

¶Vm natꝰ eſſet ieſus in
bechleem iude in dieb⸗
herod reg: ecce magi ab oꝛi
ente venert hieroſoſymã di⸗
centes. Vbi ẽ qͥ natꝰ ẽ rex iu⸗
deoꝝ. Et reliq Grego. pape⸗

celi rege nato: rex terre turba⸗
tus eſt. Quia nimiꝝ terrena
alcitudo ↄfundit᷑: cũ celeſtis
celſitudo aꝑit᷑. Sʒ qrendum
nob eſt qͥdnã eſt ꝙ redeẽptoꝛe

nato paſto ꝛib ĩ iudea angelꝰ

apparuit:atq; adoꝛandũ hũc
magos ab oꝛiete nõ angelus
ſed ſtella perduxit. N. Stella
quã viderãt magi ĩ oꝛiẽte añ

cedebat eos donec venirent

ad locũ vbi erat Fucr. Vide⸗
tes ãt eã gauili ſi

S.

eur er leer eck gela
freẽs chariſſimi audiſtis

ſt gaudio ma
gno.v. Et intrates domũ in

tütpuepe
ſthglttzdl
hlih ine
illetengl
ineles ,
ſichinado
ſorweeßgl
Clarllsscp
Ubronſtel
gumnifiſfihe
tunſint,
fetiroenfin
innis unde
lintig Luu
ilgbf
Agfrbydeni
lunsſcling
omzrin
fnuererirpn
inigpacen
ti Earis
llera ni
ſeuginn
Lhszſczdi
ftirun
Mpimiprh
nböce
mtnucibi
nn; lane⸗

=

Watcmfli⸗
tvenim As
Hidin talien
Bin Zin
eadonenbig
degf, N

9 Riockbi

4 .
N

Ktiatihe
ſind. Po li
Adorardint
i l. de
Athumni
lad al dide
Aderreninll
jadabinmui
nnar'Aſrden
lemn uttin
geaamgt
hunſſ
iqnn
nij hg⸗
clanirllin
Ghunlman
Vaertmnem,
uanume!
nchd
i Gjain
kisfue

— =

— S=.
= =—

S

=

=
=

nenerũt pueꝑ cũ maria mre

ciꝰ ꝓcidẽtes adoꝛauerũt .

¶ 1uia videlicʒ iu LHVII

deis tãqᷓ; rõne vtẽetib rõnale
gial.id eſt angelłꝰ pᷣdicare de⸗
buit. Gẽtiles vo qꝛ vti rõne
neſciebãt: ad ↄgnoſcẽdũ deũ
nõ ꝑ vocẽ:ſʒ ꝑ ſig ꝑducũtur.
Qulia ⁊ illis ꝓp hetie tanqᷓ; fi
delib nõ infidelibo:⁊ illis ſi⸗
na tanqᷓ; infidelibo nõ fideli

bus data ſunt. Et notandũ

ꝙ redẽptoꝛẽ nr̃Dm cũ iã ꝑfecte
ect etatis:eundẽ gentib apłi
p̃dicãt:eũq; ꝑuulũ ⁊ necdu ꝑ
ouani coꝛꝑis officiũ loquẽtẽ
ſtella getibo denüciat. N. Eli
dentes ſtellã magi gauiſi ſũr
gaudio mag ⁊ intrantes do⸗
mũ inuenerùt pueꝝcũ maria
mr̃eeiꝰ: ⁊ ꝓcidẽtes adoꝛaue⸗
rũt eũ. Et aꝑtis theſaurꝭ ſu⸗

is obtuler̃t ei mũera aux thꝰ

⁊ mirrhã. vᷣ. Stella quã vi⸗
derãt magi ĩ oꝛiente ancede⸗
bat eos vſq; dũ veniẽs ſtaret
ſup vbi erat puer. Et.L. I??
uia nimiꝝ rõnis oꝛdo po
ſcebat vt loqntẽ iã dñm loqn
tes nob pᷣdicatoꝛes inoteſce⸗
rent: ⁊ necdũ loqntẽ elemẽta

muta pᷣdicarẽt. Sʒ ĩ oĩib ſi⸗

gnis:vel q na ſcente dño vel
moꝛiẽte mõſtrata ſt. Cõſide⸗
randũ ẽ nob̊ qnta fuerit in qͥ⸗
rundã iudeoꝝ coꝛde duricia
q huc nec ꝑ ꝓphetie donũ nec
R miracula aguit. Oia qᷣppe

elementa lcroꝛs ſuñ venine
teſtata ſt᷑. . Tria ſcmũera
pᷣcioſa q̃ obtulert magi dño ĩ
die illa ⁊ hñt ĩ ſe diuia myſte
ria: In auro vt onñdat᷑ regis
potẽtia: in thure ſacerdotem
magnũ cõſidera: ⁊ in mirrha
dñicã ſepulturã.btᷣ. Salutis
nrᷣe auctoꝛẽ inagi venerati ſt
ĩ cunabił ⁊ theſaur ſuis my⸗
ſticas ei nüeꝝ ſpes obtulerùt
In au. B lia. Poſtes legat
Riãge. B mõ. Oñ̃s vobiſ. Et
., Seqntia ſeti euagelij ᷣm

E Actũ ẽ ãt vt lucã.c.liij.
baptiz aret᷑ ois ppłs ⁊ ie

ſu baptiʒato ⁊ oꝛãte aꝑtũ ẽ ce
lũ ⁊ d ſcẽdit ſpuſſctũs coꝛꝑa⸗
li ſpẽ ſic colũba ĩ iſᷣm Et vox
de celo facta ẽ. Tu es filꝰ me
us dilectꝰ:ĩ te ↄplacuit mihi.
Et ipᷣe ieſus erat incipiẽs q̃ſi
ãqnoꝝ trigita vt putabat᷑ filiꝰ
ioſeph. Su fuit hely: ꝗᷣ fuit
mathat. Qui fuit leui:q fuir
melchi. Qui fuit iãne:q fuit
ioſeph. Qui fuit mathatie:qͥ
fit ſemey.Qui fuit ioſech:q
fuit ꝓoda. Qui fuit iobãna:
q fuit reſa. Qui fuit zoꝛoba⸗
bel.qͥ fuit ſalathiel.Qui fuit
neri: q fuit melchi. Qui fuit
addi: qͥ fuit coſan. Qui fuit
elmodan:qͥ fuit her. Qui fu⸗
it ieſu:qͥ fuit elieʒ er. Qui fuit
ioꝛam:qui fuit marach.Qui
fuit leui: qui fuit ſymeon.·
Qui fuit iude: q fuit ioſeph.

AQui fuit iona:qͥ fuit elyacbi
Qui fuit melcha: qͥ fuit men

na.Qui fuit maratha:ꝗ fuit

nathan. Qui fuit dauid:qui
fuit ieſſe Qui fuit obeth:qͥffu
li booʒ. Qui fuit ſalmon: qͥ
fuit naaſon. Qui fuit amina
dab:qͥ fuit aram. Qui fuit eſ
rom:qͥ fuit phares. Qui fuit
iude: q fuit iacob. Qui fuit
vſaac:qͥ fuit abꝛae. Qui fuit
thare:q fuit nachoꝛ.OQui fu⸗
it ſaruth: qͥ fuit ragan. Qui
phalech: qͥ fuit heber Qui fu
it ſale:qͥ fuit ca ynã. Qui fuit
arpharxat:qͥJͥ fuit ſem. Qui fu
it noe:qͥ fuit lamech. Qui fu
it mathuſalẽ: qͥ enoch. Qui
fuit iareth: qͥ fuit malalehel.
Qui fuit caynã: q fuit enos.
Qui fuit ſeth: qͥ fuit adam.

Qui fuit dei. Jeſus ãt plenꝰ

ſpũſancto regreſſus eſt a ioꝛ⸗
dane. Finitovu ãgelio icipiat᷑

Te deũ.i: Vidimꝰ ſtellã eiꝰ
in oꝛiente alł. Et venimꝰ cũ

munerib adoꝛare dñm alła.
Ad lauð.añ. Ante luciferuʒ
genitus ⁊ ante ſecula dñs ſal
uatoꝛ nr̃ hodie mũdo apparu
it. Ps Dñs reg. An. Venit
lumẽ tuũ hierłm ⁊ gloꝛia dñi

ſuꝑ te oꝛta eſt:⁊ ambulabunt

gẽtes ĩ lumĩe tuo alł. An.A

pert theſaur ſuis obtulerũt
magi dño auꝝ thꝰ mirrbaà

all. An. Maria ⁊ flumia bñ

dicite dño: hymnũ dicite fon

tes d ño alk. Añ̃. Tria ſt᷑ m
nera que obtulerunt magi

domio auꝝ thus ⁊ minrtbam

filio dei regi magno alt. a.

Gurge illu. Hym. Enirxa c.
vᷣ. Adoꝛate deũ allł. Oẽs an
geli erꝰ alła. Ad bñ.an. Ho⸗
die celeſti ſpoſo iũcta eſt eccła
qm ĩ ſioꝛdane lauit xpᷣus eius
crimia: currüt cũ muneribus

magi ad regales nuptias: et

ex aq facto vino letant᷑ conui
eꝰqͥ hodier⸗Oꝛzoο ue all.

na die vnigenitũ tuũ gentib⸗
ſtella duce reuelaſti: ↄcede ps
picius:vt qͥ te iam ex fide cos⸗

gnouimꝰ:vſq; ad ↄtemplan

dam ſpẽm tue celſitudinis ꝑ⸗

ducamur. Per e. Ad.i.ana.

Ante luci. PS.ↄſueti. R. Je.
ſu xpᷣe cũ Alka. vᷣ. Quiappa⸗

ruiſti ho.vᷣ. Exurge d ñe. um
F. Reges tharſis ⁊ iſule mu

nera offerẽt alł:alt.vᷣ. Reges
arabũ ⁊ ſaba dona adducet.
O is de ſaba ve. Ad. vi.

Suꝑ te hierim capᷣ. Eſa.lx.

oꝛiet dñs: ⁊ gla etꝰ in te vide
bitur: ⁊ ambulabunt gentes
in lumine tuo: ⁊ reges in ſolẽę

doꝛe oꝛtus tui. Deo.gr̃as

Oẽs de ſaba venient all. x.
Aurum thus deferentes. F.
Adoꝛate dñm. Ad.ix.cap.
Omnes de ſaba Eſaie.t.
venient aurum ⁊ thus defe⸗
rentes:⁊ laudeʒ dño annuns⸗

—

lirs Deo.
fiiniolalt.
GrAor⸗
ſtoan Cee
Cp hrmn.f
Aoꝛite

bahleia

ugptssthel

Amüergobtu

l

Gnaguothu
nlihtſepul
aſtcnn
biedicn

llrob,

le, Dem
Aunsn⸗

.

becſclaan,
Nunkcetereg
rteſcſe
gprps

sanent.,
Ulgendieby

ſuftolcch⸗

Auümnfetas,

Ulbtpe

Se

Datton
fintodt. 1i

e .
e
üns

iH

dbenlenn an.
Pthus:nite

ge
1. Hin

Keen Dn

1. Dinh
Hoüate

Gnelguttöiad.

mmircänunt
ngnls un
pmoſunte
NdOnN
igenrinigen
HZ
taͤneuunf
a/N
nnectincnn
her
bögn
rsAn

—

==

4

S
=

S=
S

Se

—

E

=-

Et rel.

uerat:ipm iã veniẽtẽ a

cistes. Deo. E. A doꝛate do

minũ alł.alł. v. In aula

hj. vs an Cecũ pnci. (u ceter

iñ. Ab oꝛiẽte venerũt magi
in bethleẽ adoꝛaere dominũ

ał.⁊ aꝑtis theſaur ſuis pᷣcio

ſa müera obtulerũt:auꝝ ſic re

gi magno:thus ſic deo vero:

mirxrha ſepulture eiał. D?o
i n cra ſtino ephie: et per
t

oct᷑.qtidie dicat᷑ Inuitꝭ xp̃s
apꝑuit nob. Venite adoꝛe⸗

mus. Dym. A patre vnige.
Bup ps an. Effere Do. PS

Ipᷣm. cũ ceterſic ĩ die ephie
cu hac ſola an. Ceteris dieb⸗

dicant cetere ane ſic ſunt ĩoꝛ⸗
dine:⁊ eoſdẽ po ꝑ oct᷑.dicimꝰ

excepto ps. Venite.in cuius
loco dicimꝰ ps.Fũdamẽta.
vᷣ. qᷓlis euenit. Ceteri vᷣ.dicã
tur ceterꝭ dieb ſuo oꝛdie. R.

de hyſtoꝛia Hodie in ioꝛda
ne. ſᷣm ferias. In craſtino epi
phanie ſi dnica non fu erit le⸗

cea de euãge ſubſequenti. S.
NMNillo tꝑe Johem. ca. i.

Al. Vidit iohãnes ibᷣm ve
nientẽ ad ſe ⁊ ait. Ecce agnꝰ

dei:ecce ꝗ tollit pctã mundi.
3 elt hene⸗ Bege.
Ohãnes baptiſta ⁊ pꝛe
, curſoꝛ dñi ſaluator:quẽ
diu ventuꝝ ꝓplis vᷣbo pᷣdica
P ſe ſiẽ
ex lectiõe euãgelij fres modo

cũ legeret᷑ audiſtis mox digi

to demoõſtrauit dicens. Ecce

agnꝰ dei:ecce qͥ tollit peccata
mũdi. Ecce agnꝰ dei:ecce in⸗
nocens ⁊ ab oĩ petõ imunis:
vtpote qͥ os qͥdem de oſſibus
adam:⁊ caro de carne adam
ſed nullam de forne heecrn⸗
ce traxit maculaʒ culpe.
Bce qᷣ tollit pers mo⸗ Ef 1
di. Ecce qͥ iuſtꝰ int᷑ pctõꝛes:
mitis int᷑ impios. Hic quaſi
agnus int᷑ lupos appares: et
pctõꝛes ⁊ impios iuſtificãdi
hʒʒ ptãteʒ.Quõ aũt pctã mũ
di tollit.quo oꝛdine iuſtificet
impios pettꝰ apłus oñdit d
cẽs. Nõ coꝛruptibili auro vł
argẽto redẽpti eſtis de vana
vra ↄuerſatiõe paterne tradi
tiõis: ſʒ Betafo uune agni
incotaminati ⁊ imaculati ie⸗
Ut in a⸗ Ttii IE. ſu xpᷣi.T.
SS iohes apls:cutꝰeſt
euãgeliũ. Qui dilexit nos
inqt ⁊ lauit nos a pctis nĩis
in ſanguie ſuo. Nõ ſolũ autẽ
lauit nos a pctis nr̃is in ſan⸗
guine ſuo qn ſanguinẽ ſun
nob fudit ĩ cruce: verũetiã 1.
tidie tollit petã mũdi: lauat⸗
q́; nos a pctis nr̃is qtidianis

in ſanguie ſuo:cuʒ eiuſdẽ btẽ

paſſiõis ad altare mẽoꝛia re⸗
plicat᷑:cũ panis ⁊ vini creatu
ra in ſaccẽ̃m carnis ⁊ ſanguĩs
eiꝰ in effabili ſpũg ſctificatio
ne traſtert᷑. Tu. Hotandu ꝙ

ſi is craſtine ephie dnica eue
nerit tuc in.ij feria ad mat.di
cet᷑ euangꝭ. Widit iobes. Si
po ephia vñica die euenerit:
toxi officiũ dñice illꝰ ſcʒ In
æxcelſo thzono. traſferat᷑ in ali
qua teria: tuc in illa feria le⸗
gatſ ad mat expoſitio d nicalł
eu gelih⸗i mene cr. ſt
meoia ꝑ anaʒ. Fili qͥd fe. .
KAliqᷣs de ephia. & 14 Vota
nia. Si Fo dnica aliq̃ die in
fra oct.enenerit: fiat 'ᷣm foꝛ⸗
mã octaue de aſſũp.bte vᷣgis
Tedeu. v. VWidimus ſtella.
In lau. hec lola an. An luci.
Ps. cap. hymnꝰ. v, vts. Ad
br. an.vna deſ bᷣnotat;: Oꝛo
ts. Ad hoꝛas diei vrs. pᷣter
q; ꝙ . hoꝛaꝝ dicũt᷑ ſine alła
Ad vp an. Cecũ pᷣnci Cap̃
hym, v. vts. ad mgr an. vna
de lubnotatis. oꝛdo ᷣuet ꝑ.
totã oct᷑. He ſequẽtes añe di⸗

cant᷑ qtidie infra oct᷑. ad bn.

⁊ admgt an. Deſcẽdit ſpũſ⸗
ſctũs coꝛꝑali ſpẽ ſic coluba in
ipᷣm ⁊ vox pꝛis ð celo facta ẽ:
eſt filiꝰ meꝰ dilectꝰ alł. Añn.
Celi aꝑti ſũt ſuꝑ eũ ⁊ vox de
celo facta ẽ:h̊ eſt filiꝰmeꝰ dile
ctus ĩ qͥ mihi bñ ↄplacui.An

ox ð celo ſonuit ⁊ vox pꝛis

audita eſt:h̊ ẽ filiꝰmeꝰdulectꝰ
iqͥ mihbi cõplacui ipᷣm audite
A n. Stella iſta ſie flãma cho
ruſcat ⁊ regẽ regů deũ demõ⸗

ſtrat magi eã vider̃t ⁊ xpᷣo re

gaudio magno ⁊ intrãtes do

mũ obtulerut dño:auꝝ thus
mirrhã,.Añ. Vidimus ſtel
lã eiꝰ in oꝛiẽte ⁊ venimꝰ cum

munerib adoꝛare dñũm. Añn.
Xpᷣo datus eſt pncipatꝰ ⁊ ho
noꝛ regni oĩs ꝓpłs trib ⁊ lins
ue ſeruiẽt ei ineternũ ał ANñ
Saluts nr̃e auctoꝛẽ magi ve
nerati ſunt in cunabulis ⁊ de
theſaur, ſuis myſticas ei mu
nerũ ſpeẽs obtuler̃t. An. Ba⸗
ptiʒ at᷑ xpᷣs ⁊ ſctificai ois mũ

dus:tribuens eis remiſſionę

oĩim pctõꝝ aq ⁊ ſpũ oẽs puri

ficans. An. Trib miraculis

oꝛnatũ diẽ ſctm̃ colimꝰ hodie
ſtella magos ducit ad pᷣſepiũ
hodie vinũ ex aqᷓ factũ eſt ad
nuptias:hodie a iohqne xpᷣs
baptiʒari voluit:vt ſaluaret
nos alła. An.
danis ſtabat btüs iobes in⸗

dutꝰeſt ſplẽdoꝛe baptiʒãs ſal

uatoꝛẽ:baptiʒza me iohes ba

ptiʒa me bñ dico te ⁊ tu ioꝛda
nis gaudẽs ſuſcipe me. Sim
fra oct.dnica eucnerit o?o dñi
Nota noſtra. tin ad

calis.ſcʒ

mat:.⁊ ad vs dicet᷑. Et mẽo

fiat de ephia. vᷣOmis terra

adoꝛet te deus ⁊ pſallat tibi.
ſalmuz dicat noĩ tuo dne.

In võ. . Oẽes de ſaba venis

ent᷑. Ad mas. Inuitꝭ. hym.

—

an.pᷣ. v. N. vts. in die ephi

uꝑ ripã iot:

gl muũera obtulert. A. Cli
gqẽtes ſtellã magi gauiſi ſunr

ſfſchädekeri

gcongur
ltoponeb.

(ponnon a

S

Gifmgtn
Mftes nüe
Uro tegachin

marle os

Mlooſeram

ſgregnare

ſanpthusy
ſutgegwan
Nl Offen

higedlm⸗

nnſifliſeen
(üusina

magiguilin
Go tinni

nütdien.

Zi. Vuirut

et nmen

ldornedind
knne
isglsnten
cimatenut
e aucoltn
n annhllon
isnfſcs
1ſeinad den
nsas lin

a1 ſvics
Tinnma

D

mir

exe to & ſeptimus ps. pꝑmu

tat vt diguͦ eſt. ec, I.
Agi v aufumthus 2
ã deferũt. Auxꝝ quippe
regi congruit:thus vvᷣo in dei

Fuitio ponebat᷑. Mirrha au
tł᷑ẽ moꝛtuoꝝ coꝛꝑa condiunt᷑.

Cũ g, magi quẽ adoꝛant etiã

myſticis mũeribo pᷣdicant:in

mino offeramꝰ aurũ: vt hũc
vbiq; regnare fateamur.Of
feramꝰthus vt credamꝰ ꝙ is
q in tꝑe aparuit: deꝰ añ tꝑa
extitit. O fferamꝰ mirrhã vt

cũ quẽ credimꝰ in ſua diuini⸗

tate iĩpaſſibilẽ:credamꝰ etiaʒ
in nr̃a fuiſſe carne moꝛtaleʒ.
Quiãuis in auro ⁊ thu L. II

re ⁊ mirrha põt ⁊ aliud intel
ligi. Aurũ nanq; ſapia deſi⸗

gnat᷑ Salomone atteſtãte
ait. Theſaurꝰ deſiderabilis
reqͥeſcit in oꝛe ſapietis. Thu
re aũt qð deo incendit᷑: vᷣtus
oꝛonis expꝛimit᷑ Pſalmiſta
atteſtanse qͥ ait. Dirigat᷑ oꝛo
mea ſic incẽſuʒ ĩ ↄ ſpectu tuo.

Per mirrhã v̈o carnis mo?⸗

tificatio figurat᷑. Vn ⁊ ſctã ec

Aauro regẽe:thure deũ:mirrha
moꝛtalẽ. Hos itaq; nato do

Fraele⸗ camis ꝑ ſct oonũ
ſtudia ĩ ara coedis incẽdimꝰ
vt ſuaue aliquid deo ꝑ celeſte
deſi deriuʒ redolere valeammꝰ2
Hirrhazʒ offerimꝰ: ſi carnis
viga ꝑ abſtinẽtiã moꝛtifica⸗
Er mirs Z. IIIL mus.
rham nũq; vt diximus
agit᷑ ne moꝛtua caro putrefi⸗
at:moꝛtuã vᷣo carnẽ putreſce
re eſt H moꝛtale coꝛpus fluxui
luxurie deſeruire:ſic de qͥbuſ⸗
dã ꝑ ꝓphetã ðꝛ. Computrue
rüt iumẽta ĩ ſtercoꝛe ſuo. Ju⸗
menta qppe ĩ ſtercoꝛe ſuo pu⸗

treſcere eſt carnales homies

in fetoꝛe luxurie vitaʒ finire.
irrha gᷓ deo offe⸗ Leq V.

nimꝰ:qn hoc moꝛtale coꝛ pus

a luxurie putredine ꝑ cõdimẽ

— — „ — *,

tũ cotinẽtie cuſtodimꝰ. Ma

gnũ vᷣo noſᷣ aliqd magi innu

qͥ unt ꝙ in regionẽ ſuã ꝑ aliã vi

am reuertunt᷑ In eo nanq; q-

ammo niti faciut: ꝓfecto no

inſinuãt qͥd fadamꝰ. Regio
qᷣpe nr̃a ꝑadiſus eſt:ad quã
leſu co gnito redire ꝑ viã qua

venimꝰ? ꝓhibemur. Le. VI.

cleſia de ſuis oꝑarijs vſq; ad

moꝛte deo certantibꝛ dicit.
Man mee diſtillaueft mir⸗
ato ǵrege Le.II L.rham.

auꝝ offerimꝰ:ſi in ↄſpectu il

demꝰ. Thus offerim: ſi co⸗

luiꝰclaritate ſuꝑne ſapie reſplẽ

