gitatem: iracũdis manſuetu
dinem:elatis pᷣcepit humili⸗
tatem. Certe cũ ſequentibus
noua mandata ꝓponeret di⸗
xit. Niſi quis renunciauerit
omib que poſſidet: nõ pᷣt eſſe
meꝰdiſcipulus. Ac ſi aꝑte di
cat. Qui ꝑvitã veterẽ aliena
ↄcupiſcitis:ꝑ noue ↄuerſati⸗
onis ſtudiũ ⁊ veſtra largimi⸗

ni.Tu. K. Coꝛona aurea ſu
per caput eiꝰ expꝛeſſam ſigno
ſanctitatꝭ glhlaz honoꝛis. Et
opus foꝛtitu eers. . Oin
ueniſti euʒ in benedictionib⸗
dulcedinis:poſuiſti in capite

etus coꝛonã de lapide pᷣcioſo
Quid vᷣo i hac De⸗ Et.
lectione dicat audiamꝰ. Qui
vult poſt me venire abneget
ſemetipᷣm. Ibi dicit᷑ vt abne⸗
gemus noſtra hic dicit᷑ vt ab
negemus nos. Et foꝛtaſſe la⸗

boꝛioſuʒ eſt homini ſua reiin

quere:ſʒ valde laboꝛioſuʒ eſt

rxelin quere ſemecipm. Minꝰ

uippe eſt abnegare qð habʒz.
Valaie em multum eſt abne⸗

gare qð eſt. Ad ſe autẽ nobis

venientib dns pᷣcepit vt re⸗
nunciemus noſtr:qꝛ qcqͥt ad
fidei amoꝛem venimꝰ:lucta⸗
men contra maligno ſpiritꝰ
ſumimus. Tu. N. Gloꝛia et
honoꝛe coꝛonaſti eum dñne: et

cõſtituiſti eum ſaꝑ operama
nuum tuaꝝ. O mia ſubieciſti

ſub pedib eius. vᷣ. Qm eleua
ta eſt magnificentia tua ſuꝑ
es en. Bloꝛlg. Ee de
um. *. Dꝛa nobis bté. H.
Sſte v. ſemꝑ Sat in dte .
ctionũ.ix. Qñ vo feſtũ triux
tect. agit᷑. dicat᷑. ꝓ. Poſuiſti

due. Si aütr pᷣceſſit in noc.di

catur alter ſcy. Magnaẽ gla
eiꝰ. Adlau.an. Qui meoſfeſ

ſus fuerit coꝛã hoĩbo ↄfiteboꝛ

⁊ ego eum coꝛam patre meo.

Ps. ODns regna. AHn. Qui ſe

quitur me non ambulat in te
nebꝛis:ſed habebit lumen vi
re dicit dominꝰ. n Sids
mihi miniſtrauerit honoꝛifi⸗

cabit eum pater meus qui eſt

in celis dicit d ominus. ctia·

Quimihi miniſtrat me ſeqᷓ⸗
tur:⁊ vbiego ſum illic ⁊ mini

ſter mens erit. An. Tolo pa⸗

ter vt vbi ego ſum illic ⁊ mi⸗
niſter meus erit. CapBea⸗
tus vir qui in ſapien. Hym.
Martyr dei. H. Juſt'vt pal
ma. Ad bnð. an. Brũs vir qͥ

ſuffert tentationẽ: qm̃ cũ pꝛo

batus fuerit accipiet coꝛonã
vue:quã repꝛomiſit deꝰ his
qui diligũt ilum. Ana. Niſi
granum frumtẽti cadens i ter
ram moꝛtuũ fuerit ipᷣm ſolũ
manet. An. Qui vult veni⸗
re haricabheger femetipſuʒ ⁊
tollat crucẽ ſuam ⁊ ſequatux

me dicit dũůs. Oꝛzo vts. Ad

hoꝛas diei ane.laudũ. Ad.iij

capᷣ. Beatus vir qᷣ in ſapien.
M. Gloꝛia 2 honoze. Loꝛo⸗

naſti eũ dñe. vᷣ. Et cõſtituiſti

eũ ſuꝑ oꝑa manuũ tuaꝝ.Et.

Gloꝛia. v. Poſuiſti. Ad.vi.

GB eatꝰ virq cap. Ecei.xxxi⸗
inuentus eſt ſine macula: ⁊

poſt auꝝ non abijt:nec ſpera⸗
uit in theſauns pecunie:quiſ
eſt hic ⁊ laudabimus eũ:fecit
em̃ mirabilia in vita ſua. D.
R. Poſuiſti dñe Suꝑ caput

eius. v. Coꝛonam de lapide
pꝛecioſo. Suꝑ.Głia.v᷑ᷣ. Ma.
gna eſt glłia eius. Ad.ix.cap⸗
Heatus vir qui Pꝛeuer iij.
iu enit ſapientiã: ⁊ cui affluit

ſeud

RKun

sguic

us. du
neſc⸗
cenn
Dohn
Ucrn,
4iBe
ſeitoe
üsl
jücine⸗
l
Ni
i f
ansitc
lön bli
nultyen⸗
nenpi
ſeaan
.RN.
i A
inſcien
e⸗Co
ofriiſt
D
, Bo
Einn⸗
4oulert
neeſben,

.riee

lstüfot
ulud⸗
ha

pꝛudentia:melio: eſt acquiſi⸗

tio eius negociatione auri et

argenti:pꝛimi ⁊ puriſſimi fru

ætus eius. Heo. . Magna
eſt gloꝛia eiꝰ. In ſalutan tuo.

vH. Gloꝛiam ⁊ magnum deco

rem impones ſuꝑ eum. In.
BGloꝛia. Juſtus vt palma
floꝛebit, Se⸗ cois vs. ſup os.
hec ſola an. Qui mea feſſus.
PS. Dixt dñs. Beatus vir.

7

Laudate pueri. Credidi pꝛ o

prer In conuertedo. Lapm
ym. v. vts. Ad magr ana.
Iſte eſt qͥ pꝛo lege dei ſui moꝛ
ti ſe tradidit non dubitauit
moꝛi: ab iniquis interfectus
eſt ⁊ ineternum v iuit cũ xpᷣo:
agnum ſecutus eſt ⁊ accipiet
palmam. An. Hic vir deſpi
ciens mundũ ⁊ terrena trium
phans:diuitias celo cõdidit
oꝛe ⁊ manu. Añn. Iſte cogno⸗

uit iuſticiã ⁊ vidit mirabilia
magna ⁊ exoꝛauit altiſimũ:
2 inuentus eſt in numero ſan
ctoꝛũ alła. In natiintate vni
us martyns nõ põrificis ad

ad vs. ⁊ ad matutꝭ, Z ad iij.

B eatus virq cap. Jaco. i.

ſuffert tentationẽ:qñm̃ cũ ꝓba
tus fuerit accipiet coꝛonã vi⸗
te:quã repꝛomiſit deꝰdiligen
ND reſta O tibus ſe. Deo.
queſumꝰ ompᷣs deus: vt qui
bẽèati. H. martvris tui nata⸗
licia colimus:eius interceſſio

ne in tui nominis amozero⸗/

*

Adeſto. O?o: boꝛemur. D.

do mine ſupplicationibo nris
vt qui ex iniquitate noſtra re
os nos eſſe cognoſcimus:be⸗
ati. H. martyris tui interceſz-

ſione liberemur. Per. 9‧².

Hetetur eccleſia tua deus be
ati. N.martvris tui ↄfiſa ſut
fragijs:atq; eius pꝛecib glo⸗
rioſis ⁊ deuota permaneat ⁊
ſecura conſiſtat. Py. SBeom
Nulo tꝑe. Johem. xij. e.
BDixit ieſus diſcipuł ſu⸗
is. Amen amen dico vobis.

NMNiſi granuʒ fruinenti cades

in terram moꝛtuum fuerit:ip
ſum ſolum manet. Et reliq.
Aluatoꝛ noſter Augu.
dilectiſſimi diſcipu loꝛũ
animos ad paſſionis ſue ſe⸗
ctanda veſtigia exhoꝛtãs ſu⸗
mit exemplum de grano fru⸗
menti quod in terra ſeminat
nõ niſi putrefiat:vireſcere ne⸗
q; fructũ valet afferre JIta de
ſeipᷣo dñns ait:vt in pñti lecti⸗
one audiſtis. Niſi inquit gra
num frumenti cadẽs in terrã
moꝛtuũ fuerit ipᷣm ſoluʒ ma⸗
net. Si autẽmoꝛtuum fuerit
multũ fructũ affert. Aec. II.

Eeipſum autez dñs dicebat
eſſe granũ. Ipe erat granum
moꝛtificandum ⁊ multiplicã

dum. Moꝛtificãdum in ins
fidelitate eoꝛum. Multipli⸗

candũ in fide oim populoꝛũ.

Jam em̃ nos exhoꝛtans ad

paſſionis ſue ſectaͤda veſtigia

ſubiũgit. Qui amat inquit

aiam ſuõ perdet eã. Nõ duo
bus modis intelligi pᷣt.Qui

amat perdet: id eſt ſi amas ꝑ
des. Si cupis vitam habere

cum xpᷣo: noli moꝛtem time⸗

re ꝓ xpᷣo. Iteʒ alio mõ.Qui
amat animã ſuã perdet eam.
Noli amare in hac vita neꝑ⸗

das in eterna vita. Lec. II.

Sequitur. Et qui odit aĩaʒ
ſuam in h̊ mundo: in vitam
eternã cuſtodit eã. Ergo qð
ſup dictũ eſt. Qui amat ſub⸗
intelligit᷑ in h mũdo vtiq; ip
ſe perdet. Et qui odit vtiq; i
hoc mũdo: in vitã eternã cu⸗

ſtodit eam. Magna ⁊ mia

ſnĩia quẽadmoduʒ ſic hoĩs in
aĩiam ſuã amoꝛ vt pereat:⁊ o⸗
dium ne pereat. Si male ani
mam tuã amauer, tũc odiſti.
Si bene oderis tunc amaſti.
Felices qͥ oderũt cuſtodiẽdo:
ne ꝑdant amãdoAd. vi.capᷣ

ſtte ſanctꝰ ꝓ lege dei ſui cer⸗

tauit vſq; ad moꝛtẽ:⁊ a verb

impioꝝ nõ timuit:fundatus
eñm erat ſupꝛa firm petram.

Iſte cognouit iuz Ad. ix.capᷣ.
ſticiam ⁊ vidit mirabilia ma
gna:⁊ exoꝛauit altiſſimũ:⁊ in
uentus eſt in nuero ſccõꝝ.D.
MCetera oia vts de vno mar⸗
re ? põtꝭ. In natiuitate plu⸗

rimoꝝ marty⸗ ad v. ane. et 2 art 1. V
p. Ad Heb. lem deũ in ſlanctis ſuis. FTe⸗

e⸗

Sancti ꝑ fidẽ vicerũt ri caꝭ.

regna:oꝑati ſũt iuſticiã:ade⸗

pti ſunt repꝛomiſſiones ĩ x?jõo
ieſu dno nro. D. Hym. Sã⸗

ctoꝛum meritis. Letami⸗

ni in dñno ⁊ ex. Ad magt aſj.

Gau dent in celis aĩe ſanctoꝝ
q rpᷣi veſtigia ſunt ſecuti:⁊ qꝛ

ꝓ eiꝰ amoꝛe ſanguinẽ ſuũ fu⸗
gerunt iõ cũ xpᷣo regnabũt in

eternũ. Añ. Iſti ſunt ſcti q̃ ꝓ
dei amoꝛe minas hoĩim ↄte⸗
pſerunt:ſcti ma rt vres in reg⸗
no celoꝝ exultant cũ angeł:o
qᷓ; pcioſa eſt moꝛs ſctõꝝ qͥ aſſi

due aſſiſtũt añ dũm ⁊ ab inui

cem nõ ſunt ſeꝑati. ꝛatio.
Deus q nos cõcedis ſctõꝛuʒ
martyꝝ tuoꝝ. H. ⁊ H. nata⸗
licia colere da nobis in et᷑na

btitudie de eoꝝ ſocietate gau

Deus qᷓ Oꝛqtio. dere. Per.
nos annua btõꝝ martyꝝ tuo
rum. N.⁊. N.ſolẽnitate letifi
cas cõcede ꝓpiciꝰ: vt q; nata
licia colimꝰ vᷣtutẽ q̊ʒ paſſiõis
Nreſta Oꝛo. imitemur. P⸗
qm̃s omp̃s deꝰ:vt qͥ głioſos
martyres tuos. H.⁊. N. foꝛ⸗
tes in ſua ↄfeſſione cognoui⸗
mus:pios apõ te in nr̃a iter⸗
ceſſione ſentiamus,. d. ꝛ?e

Da qm̃̃s omp̃ᷣs deꝰ: vt qui

btõꝝ martyꝝ tuoꝝ. N. ⁊. N.
ſolennia colimus eoꝝ apð te
iterceſſiõiby adiuuemur. P⸗
Ad marnt. inuit. Mirabi⸗

— ——— 2☛ y — +–=

l!
.
.
efe
ini

lun

l

e

dsſcong

1 P,Nae

disinehn
getate r

ere. Oe .

nunene
hianſi
Urhutn
paſas

tennu⸗ Oe

ackos
1ſn

etoghen

nite adoꝛemus collaudantes
P8. Venite. In teſto tnum

lect᷑. Ynuitatꝭ. Regẽ martyy

dñ ʒ. VFeite adoꝛemꝰ. Hym.

Sctõꝝ meritis. n.i.no.af.

Secus decurſus aquaꝝ plã⸗

tauit vineaʒ iuſtoꝝ ſʒ in lege

dũñi fuit voluntas eoꝝ. Ps.

8 7

Beatꝰ vir. An. Tanq; auy

in foꝛnace ꝓbauit electos do⸗
minus ⁊ quaſi holocauſta ac
cepit eos inaemnd . 5. Qua
re fre. An. Si coꝛã ho ĩiby toꝛ⸗
menta paſſi ſunt:ſpes electo⸗
rum eſt imoꝛtalis ineternum
Ps. In dño confieh. Leta⸗
mini I dño/N. Abſterget de⸗
us oẽm lachꝛymã ab oculis

ſctõꝝ ⁊ iam nõ erit amplius

neq; luctꝰneq; clamoꝛ ſed nec
vllus doloꝛ. Qm̃ poꝛa tran⸗
ſierunt. v. Nõ eſuriẽt neq;ʒ ſi⸗
tient ampliꝰ: neq; cadet ſuꝑ
illos ſol neq; vllłꝰ eſtus. Qm
NR. Vliri ſancti głioſum ſan⸗

guinem fuderũt ꝓ dño ama⸗

uerunt xpᷣm in vita ſua imita
ti ſunt eũ in moꝛte ſua. Et iõ
coꝛonas triũphales meruer̃t
v. Vnus ſpuũs ⁊ vna fides
erat in eis. Et. N. Tradide⸗
runt coꝛpoꝛa ſua ꝓpter deum
ad ſu ꝓp licia. Et ideo merue⸗
runt hr̃e coꝛonas ꝑpetuas.
Iſti ſunt qͥ venerũt ex magna
tribulatione ⁊ lauerũt ſtolas

ſuas i ſanguie agni. Et. Gla.
Yn.ij. nott.anj⸗ Dabo lanct;

.———

meis locum nominatũ in re⸗
gno patris mei dicit dominꝰ
s. Dñe qͥs bha. An. Sãcr;
qui ſunt in terra eiꝰ mirifica⸗
uit dñs oẽs voluntates me⸗
as inter illos. Ps. Cõſerua.
An. Sancti qͥ ſperãt in dño
hbebunt foꝛtitudinẽ aſſument
pẽnas vt aquule:volabunt ⁊
nõ deficiẽt. PS. Diñi eſt ter.
vHͥ. Exultet iuſti in cö. e. Sã
cti tui dñe mirahile conſecuti
ſunt iter: ſeruientes pᷣceptis
tuis vt inuenirent᷑ uleſi ĩ aq̃s
validis. Terra apparuit ari⸗
da:⁊ ĩ mari rubꝛo via ſineim
pedimento, vᷣ. Victricẽ ma⸗
nũ tuã laudauerũt pariter ex
decantauerũt dne nomẽ ſctm̃
tuũ. R. Verbera carnificum
nõ timuetunt ſancti dei mo⸗
rientes ꝓ xpᷣi noie. Vt here⸗
des fierent in dño.vᷣ. Tradi
derunt coꝛꝑa ſua ꝓpter deum
ad ſupplicia. Vt. vᷣ. Hec eſt

vera fraternitas q̃ nũqᷓ; potu

it violari certamĩe qui effuſo
ſanguine ſecuti ſunt dñʒz. Cõ
temnẽteſ aulã regiã ꝑuenerũt
ad regna celeſtia. v. Ecce qᷓ;
bonũ ⁊ qᷓ; iocunduʒ habitare
frẽs in vnũ. Cõ. Gla. Jn.iu.
noct᷑.an. Jlſti aũt imꝑpetuũ
viuẽt ⁊ apud dñm eſt merces
eoꝝ. PS. Exultate iuſti an.
Tradiderũt coꝛꝑa ſua ꝓpter
deuz ad ſupplicia vt heredes
fieret in domo dñi. Ds. Be⸗

[ͤrrrr

ctoꝝ copioſa eſt apð deũ:ipii
vo moꝛtui ſunt ꝓ xpᷣo ⁊ viuẽt
ierernũ/ 8. De n refu giu.

RNiullo tpe. De nca. vl.
fſcendens ieſus de moͤte
ſtetit in loco cãpeſtri ⁊ turba
diſcipuloꝝ eiꝰ ⁊ młtitudo co⸗
piola plebᷣ ex oĩ iudea ⁊ hieru

lalem. Ec reliq. Bede.

Eſus eleuatis oculis in

Dilcipulos ſuos dicebat. Be

ati pauꝑes ſpũ qm vrm eſt re
gnum celoꝝ Et ſi generaliter
oibo loqͥ tur: ſpecialiꝰ tũ ocu⸗
los in diſcipłos leuat: vt his
q verbũ dei intẽta coꝛdis au⸗
re ꝑcipiunt latiꝰſapoꝛis inti⸗
milumẽ aperiat. Tu. . In
circuitu tuo d nñe lumen eſt qð
nunqᷓ; deficiet: vbi coſtituiſti
lucidiſſimas maãſiones. Ibi
reqͥ eſcunt ſctõꝝ aie⸗ MWag

nus dnſ ⁊ laudabił nimis in

ciuitate dei nr̃i in monte ſctõ
uli ſile eſt à ę. II erꝰ. Ibi.
marcheꝰ alt. Ec cũ ſediſſet
acceſſlerũt ad eüũ ducipuli eiꝰ:
2 aꝑiens os ſuũ bocebat eos
Dices. Bti pauꝑes ſpnũ. NHax

qbus dñs os in mote ſedens

aperuitvt mag ſublimiter au
dtant: in eos ocles ſtans in
campo erigit:vt audita patẽ
ter intelligat:g. Sancti mei
qui in iſto ſeculo certamẽ ha⸗

uiſtis. Mercede labo; ego

nedicã. Añ. Ecce merces ſan

F. Juſti ãt ippetuũ. Scoõm

celſis g Scri ꝑ fidẽ. vni

reddã vobis. pᷣ. Ventite bu⸗
dicti pr̃is mei ꝑcipite regnf⸗
G eati itaq; e. III. Wer.

pauꝑes ſpũᷣ. Nõ vtiq; oẽs:ſʒ
illitmmõ qͥ oẽs honoꝛes pñ⸗

tis ſeculi ⁊ ſi altũ videat᷑ꝓ ni
hilo culmẽ ducũt.Qui meri⸗
to regni celeſt: munere perhi

bent᷑ digni: qꝛ ditionis hũa⸗
ne ꝓbant᷑ cupiditate nudati.

Qualẽ ſe ̊ rex dauid pau
ſubſtlrum declaraſ ait. s
vo egenꝰ⁊ pauꝑ ſum . vIſti
ſunt ſancti qͥ ꝓ teſtamẽto dei
ſua coꝛꝑa tradiderũt Er ĩ ſan
guine agni lauerũt ſtolas ſu⸗
as.ꝓ. Tradiderunt coꝛpoꝛa

ſua pt᷑ den ad ſupplicia ⁊ me

ruerunt hr̃e coꝛonas ꝑpetu⸗

as. Et. Glia. Te deũ Ex⸗
ultabunt ſcti in głlia. Letabũ

tur in cubilib ſuis. Ad taud
na. Juſtoꝝ aie in mann dei

unt:⁊ nõ tãget illos toꝛmen

tum malicie. P S. Dñs reg-

An. Cũ palma ad regna per

uenerunt ſcti:coꝛonas decorꝭ
meruerut de manu dñi. Añ.

Coꝛꝑa ſctõꝝ ĩ pace ſepulta ſt

2 viuẽt noia eoꝝ ineternum.
ſ̊. Martyres dñi dnm bñ
icite inet rnũ. ñj. Wartÿ
rum choꝛꝰ laudatedñm in e
Rex glo.mar. Mrrabilis
de. Ad benev. an. Iſtoy eſt

em̃ regnũ celoꝝ qui cotempfe
runt vicã mũdt ⁊ ꝑuenerunt

6.E

rn

loleſegt

Gnnt

III NH

7
riczdis
vongtiſt
ſicgiht
„Qunan,
Uuncpan
lionsbii

tatenue

idpen
ut,

ſum N.

tamande
ni Giiin
irſosſ
mmtaen
Plcut
nus goat
l
a Vti
glud

onas decoh
u döugi,
eſeplttt
Undcni;
hfidündi
Dn
tedfnmn,
Dubli⸗
J r
ichnnhe
gelenn

ad pᷣmia regni ⁊ lauerũt ſto⸗

las inas i ſanguie agni- An.
Fulgebunt iuſti ⁊ tanqᷓ;ᷓ ſcin
cilie in arundineto diſcurrent
iudicabũt nationes: ⁊ regna⸗
buntineternũ.Ap. Lauerüũt
ſtolas ſuas ⁊ cãdidas eas fe
cerũt in ſanguine agni.Oꝛo
vrs. Ad bozas diei ane. lau⸗

durn. Ad. iij. Capß Sancti
kal &. Vraminiĩ dno. Et

exultcate iuſtie. Et głiamini
om̃s recti coꝛde.Et. GRia .
Exultęt iuſti.Ad, vi.capim.
I eddet deꝰ mer apien. .
tedem laboꝝ ſcrõꝝ ſuoꝝ de
ducet illos in via mirabiluz
fuæ ulis in velamẽto diei ⁊ ĩ
Iuce ſtellaꝝ nocre. P. Ex
ultet iuſti. In ↄſpectu dei.
Et ðᷣlectent ĩ leticia. In. Ola
Exulcent. Juſti aut imper
petuũ.Aꝗ.ix.cap. Sapᷣ: iij.
uſtoꝝ aĩe in manu dei ſunt:
2 no tanget illos toꝛmentuʒ
malicie viſi ſunt oculis inſipi
entiũ moꝛi:illi aut ſt᷑ in pace.
Deo. Juſti gut. Imppe⸗
tuũ vinẽteꝙ. Et apð dum eſt
merces eoꝝ. Im. Bla. Jup.
Mirabilis de en ſris. g
hyS. lup pg. bec ſeig an Ju
Ron aut alers Birxit.
date pu. Credidi. In cõuertẽ
do. Kripeaß Pß v. vt3
Agmgt an., erget deus
oẽm lachꝛ ymã ab oculis ſan
crozꝛum: ⁊ iam non erit ampii

ar
ixit. Lau

us neq; luctus necq; clamoꝛ: ſʒ
nec vllus doloꝛ: quoniã pꝛio
ra tranſierunt. atio vtB.
RilScom Zucã, xij. c.
T lo temꝑe. Dixit ieſus di
ſcipulis ſuis. Attendite a fer
mento phariſeoꝛum quod eſt
hypocriſis. Et reliqᷓ Bede
NReſcius ſaluats: noſter
multos in ſancta eccles⸗
ſiã aduentaſſe perfidos ⁊ im
pios homines qui vnitatem
ſancte eccłie dei ſcindere nite⸗
rentur erroꝛibꝛ. Ideo pꝛemo⸗
net diſcipulos ſuos ⁊ per eos
nos quotidie ammonet vt fi
dem rectã ⁊ imaculatã ſerua⸗
re omi cũ deuotione ſataga⸗
mus. Dicit em diſcipuł ſuis
Attendite a fermento phari⸗
ſeoꝛũ qð eſt hypocriſis. Mo
net eos attendere ab his qui
ſe ſimulãt oꝑa bona facere:ſʒ
omia q faciat ꝓpter vanã glo
E ermen. II. nam faciut.

m vo doctrinã phariſeoꝛũ
ſeu hereticoꝝ igerllgere poſ⸗
ſumus. De qua apis nos ad
monet dicens. Expurgate ve
tus fermentum de coꝛdib ve
ſtris:id eſt ↄſuetudinẽ pctõꝝ
vel vſum pꝛauũ quem hereti
ci ⁊ mali doctoꝛes pᷣuiſimis
exemplis in eccleſia ſpargere
nituntur. Nam ſicut fermen⸗
cum modicũ totã maſſaʒ fari
ne cui imittit᷑ coꝛrupit: ſic ni⸗
mirum pꝛaua doctrina betez⸗z

m mt HHnea
D

.

ticoꝝ cuius ſemel aiaʒ imbu⸗
erit: totã vᷣtutũ ſinceritateʒ ⁊

vere fidei cõmaculat ſtatum:

vt ait ſapientiſſimꝰſalomon.

Malũ cõmixtũ bonis cõta⸗
minat plurima.T. Le. III.

Quapꝛopft chaniſſimi ſicut

ſũmopere nob cauendũ eſt ne

exempla pꝛauoꝝopeꝝ ferme
tum malicie ſeminemꝰ in no⸗

bis:ita ⁊ nob ſollicite cõſide⸗

randum eſt:ne vᷣbũ vite eter⸗
ne qð pᷣdicamꝰ nobᷣ vẽtus tẽ⸗
tationis diabolice auferat de
coꝛclib nr̃is. Vel ſi puſillum
aliqͥd a nob boni oꝑis cõſpi⸗
citis imitari nos nõ pigeat.
Memẽto ꝙ ipe dñs alibiad
monet dicẽs Qui vos audit
me audit. S. Mach. v.
Niulo tꝑe. Vides ieſus

turbas aſcẽdi in monteʒ. Et

cũ ſediſſet acceſſerũt ad eũ di⸗
ſcipuli etꝰ. Et reł. Gregoꝛij.
Redicante dilectiſſimi
dño ieſu xpᷣo euangeliuz
regni:⁊ diuerſos ꝑ totã galy⸗
leam curãte lãguoꝛes in oẽm
ſvriã ſe vᷣtutũ eiꝰ fama diffu⸗

derat ⁊ multe ex vniuerſa iu⸗
dea turbe ad celeſtẽ medicuʒ
txco nfluebãt. Quia em̃ tardae᷑
huüane ignoꝛãtie fides ad cre⸗
genda q nõ videt: ⁊ ſperãda

O poꝛtebat e. II. ꝗ neſcit.
igit᷑ diuina eruditõe foꝛman
dos coꝛpoꝛeis beneficijſ: ⁊ vi
ſibilibus miraculis incitari:

vt cuiꝰ tam benignã experie⸗

bant᷑ potentiã no ambigerẽt

ſalutarẽ eſſe doctrinaʒ. Qua
igit᷑ oectrina ſit xpᷣi ſacre illiꝰ

ſcripture ſnie ꝓteſtant᷑:vt qui
ad eternaʒ btitudinẽ ꝑuenire

Deſiderãt:gdus feliciſſime aſa
cenſionis agnoſcãt. Ke. III.
Neati pauꝑes ſpũ:qĩ iſßo

eſt regnũ celoꝝ. De qby pau⸗
peribo vᷣitas dũ loqueret᷑ eſſe

roꝛte ambiguũ ſi diceret:bea—⸗
ti pauꝑes: ⁊ nihil adderetde

intelligẽda paupeꝝ qlitate:⁊

ſufficere videret᷑ ad ꝓmerẽdũ

regnum celoꝝ:ea ſola inopia
quaʒ multi ſub dura ⁊ graui
neceſſitate patiunt᷑. Hic aũt

itelligunt᷑ pauges ſpũ:humi⸗

les ac timetes deũ: id eſt non
habẽtes inflatũ ſpm̃. In na
tiuitate vniꝰ coſetloꝛis ⁊ pon
tifi.ad vs ana.⁊ pp̊ feriales.

Acce ſacer Cap. Ecci. xltiij.
s magnꝰ qͥ ĩ dieb ſuis pla

cuit deo:⁊ inuẽtus eſt iuſtus:

2, in temꝑe iracundie factus
eſt recõciliatio. Deo Hym⸗
Iſte confeſſoꝛ.ꝭ Amauit eũ

dDominus ⁊ oꝛnauit eũ. Sto

la gloꝛie induit eum. Adma

gnificat ana Sacerdos ⁊ põ

tifex ⁊ ᷣtutum opifebonus
paſtoꝛ in populo ſic placu iſti

domino.xiſta an. Cõfeſſoꝛ
dñi aſtantẽ plebeʒ coꝛroboꝛa
ſancta interceſſione vt qui vi
cioꝝ pondere pᷣmimur beati⸗

ln
auus!
dio⸗
l
Ganm
Nietu

tigichen
nöanbegnt
nmG
ſpiſaenl!
teſtuninten
Vctnegtan
sfialſinet
Nir Ae
ſigſ
Deckhvpan
iloqteni
üdicnehe
büaddem
npepqline
kadomeii
aſohingt
bdun 10
unt Meit
esſpihin
deieldettn
ih Nn
fonste
thö ſilt

Eiii

ſdichſie
useſſis
.ncielen
De jt,
6Gmntc

ſerach .
gni meritũ ⁊ glłiaʒ ↄceſſit ſan
cto ſuo. NH. PS. Uenite. In

tur. Pg. Beat vir. An. B
atus iſte ſctũs qͥ cõfiſus eſt in

tudinis tue gr̃a ſubleuemur:

⁊ te duce eterna pᷣmia cõſeqᷓ⸗

Oà qm̃s omni⸗? Ozomur.
potẽs deus:vt beati. N. con
feſſoꝛis tui atʒ pontificis ve
nerãda ſolẽnitas: ⁊ deu otiõʒ

nobis augeat 2 gluc. Ren
xaudi domie pᷣces Oꝛo

hnoſtras qs in ſancti. H.con⸗

feſſoꝛis tui atq; põtificis ſolẽ

nitate deferimus:vt qͥ tibi di

gne meruit famulari:eius in

tercedetibi meritis ab ommibꝰ
nos abſolue pctis P. Si do
ODeus qui ccoꝛ fuerit Ozo.

Plo tuo eterne ſalutis beatũ

N.miniſtrũ tribuiſti: pᷣſta q⸗
ſumꝰ:vt quẽ doctoꝛẽ vite ha .
melchiſedech.Dixit domi

buimꝰin terrò:interceſſoꝛẽ ha

bere mereamur in celis. Per.

natꝭ. init. Cofeſſoꝛuz
doꝛemꝰ. Qui celeſtis re

feſto triũ lect᷑.inuicꝭ. Regẽ cõ

feſſoꝛũ dñm. Venite adoꝛe⸗

mus. Hymnꝰ. Iſte cõfeſſoꝛ.

In.i.noct᷑.an. Btũs vir qui

in lege dñi meditat᷑ volũtas

eiꝰ ꝑmanet die ac nocte ⁊ oĩa
qcunq; faciet ſemꝑ ꝓſperabũ
Beatꝰ vir. An. Be

dno pᷣdicauit pᷣceptũ dñi:cõ⸗
ſtitutꝰ eſt in monte ſctõ eius.

Ps. Quare fre. An. Tu es
glia mea:tu es ſuſceptoꝛ meꝰ
dñne:tu exaltas caput meũ et

crurno an. Inuocantẽ exau⸗-
diuit dñs ſccm̃ ſuũ dñs exau

exaudiſti me de mõte ſancto
tuo. PS. Dne qͥd multi.

Amauit en do. x. Euge ler⸗

ue bone ⁊ fidelis:qꝛ in pauca
fuiſti fidelis ſupᷣ multa te co⸗
ſtituã. Intra in gaudiuʒ dni
tui.iᷣ. Oñne qͥnq; talenta tra
didiſti mihi:ecce alia quinq;
ſuꝑlucratꝰ ſum. In. . Ecce
ſacerdos magnꝰ qͥ in diebus
ſuis placuit deo. Jdeo iureiu
rãdo fecit illuʒ dñs creſcere in
plebẽ ſuã.v. Bñdictionẽ om
niũ gẽtiũ dedit uli:⁊ teſtamẽ⸗

tũ ſuuʒ cõfirmauit ſuꝑ caput
eiꝰ. Ideo. g. Jurauit dñs et

nõ penitebit eum tu es ſacer⸗-

dos ineternũ. Scõm oꝛdinẽ

nus dño meo ſede a dextris

. .
fia. n. . no

diuit eũ ⁊ ↄſtituit eũ in pace.
Ps. Cũ inuoc. Aſ. Letent

oẽs qͥ ſperãt in te dñe: qm̃ tu

bñdixiſti iuſto:ſcuto bone vo

⁊ honoꝛe coꝛonaſti ſctm tuuʒ

—

lũtat; tuecoꝛonaſtieuʒ. PS.
Verba mea. An. Dne dñs
nfr q;admirabile eſt nomẽtu⸗
um ĩ vniuerſa terra qꝛ gloꝛia

⁊ ↄſtituiſti eum ſuꝑ oꝑiꝛ ma⸗.:

iutoꝛiũ ſuꝑ potentẽ et exalta⸗

ui electũ de plebe mea. WMa⸗
nus em mea auxiliabit ei. .

nuũ tuarü. P5 Ipm. Ju⸗
ſtũ deduxit do. . Poſui ad

Sanent dauid fuũ meũ oleo

ctõ vnxi eu. Ma. N. Iſte eſt

q ante deũ magnas virtutes

oꝑatꝰ eſt ⁊ ois terra doctrina

er repleta eſt Ype intercedat

ꝓ pciis oim ꝓploꝝ. v Iſte eſt
q ↄtepſit vita mũdi ⁊ ꝑuenit
ad celeſtia regna. Ipſe. ſzm.

Amauit eũ dñs ⁊ oꝛnauit eũ

ſtola głie induit eum. Et ad
poꝛtas ꝑadiſi coꝛonauit eũ.
. Induit eũ dñs loꝛica fidei
⁊Zarmauit euʒ. Et. Gſla. In
i.noc. an. Oñne iſte ſctũs ha⸗
bitabit i tabernacło tuo oꝑa
tus eſt iuſticiã reqᷣeſcet in mõ
te ſccõ tuo. PsS. Dne qͥs ha.

An. Vitã petijt a te ⁊ tribui

ſti ei dne gliam ⁊ magnũ de⸗
coꝛẽ impoſuiſti ſuꝑ eũ:poſui⸗
ſti in capireei coꝛonã de lapi
de pꝛecioſo. PsS. DHne in vir.
An. Hic accipiet bndictionẽ
a dno ⁊ miſciam a deo ſalu

tari ſuo:qa hec eſt generatio

qrentiũ dñm. PsS. Dñt eſt f.

. Yuſtus vt palma floꝛebit

in domo dñni.S. Auca. xij. c.
NQNQAlüllo tꝑe. Dixit ihs di
ſcipulis ſuis. Sint lübi

vꝛi pᷣcincti: ⁊ lucerne ardẽtes

in manibo vꝛis. Et re. Greg.
Vo etem ſunt qͥ iuben

rur in ſctã euã gelica le⸗
ctioe adimpleri:ſcʒ lubos re⸗

ſtrin gere:⁊ lucernas in mani
bus tenere:⁊ vt mũdicia caſti

tatis ſit in coꝛꝑe:⁊ lumẽ veri

taris in oꝑatioõe. Redẽptoꝛi
etem nrᷣo vnũ ſine altero pla
Si em is ꝙdàũc

cere nequaqᷓ; põt.
bona agit:adhuc luxurie in

namẽta nõ deſerit aut is q ca

ſtitate peminet:necdũ ſe ꝑ bo

na oꝑa exercet:nec caſtitas er
go magna eſt ſine bono oꝑe:

nec bonũ opus eſt ahqͥd ſine

caſtitate. E. Iſte hõ perfecit

oĩa ꝗ locutꝰ eſt ei deꝰ:et dixit
ad euũ Ingredere ĩ requiẽ meã
qꝛ te vidi iuſtũ coꝛã me ex oi⸗

bus getib. v. Juſtũ deduxit

oñs ꝑ vias rectas ⁊ oſtendit
illi regnũ dei dicẽs. Lect. II.
¶ Inde ⁊ ꝓtinus ſubdit᷑. Et

vos ſilłes hoĩb expectãtibus
dñm ſuuʒ qn reuertat᷑ a nup⸗

tijs. Ad nuptias qͥppe abijt:
qꝛ reſurgẽs a moꝛtuis:aſcenæz⸗
dẽs in celũ ſuꝑnã ſibi multi⸗

tudinẽ angeloꝝ nouus hõ co
pulauit.Qui tũc reuertit᷑ cuʒ

nobis ꝑ iudiciũ manifeſtat.
WVlenit qᷣppe cũ ad iudiciũ ꝓ⸗

perat. Pulſat vᷣo cũ iã egri⸗

tudinis moleſtias eſſe moꝛtẽ

vicinaʒ deſignat. Re. Iſte hõ
ab adoleſcentia ſua ꝑrim me
ruit infirmos curare. Dedit

illi dñs claritatem magnã ce
cos illumiare ⁊ demões effu

gare. vᷣ. Ecce hõ qͥ ſine qrela

verus dei cultoꝛ abſtinens ſe
ab oĩ oꝑe malo et ꝑmanẽs in

innocẽtia ſua. Dedit.. III
Oui cõfeſtim aperimꝰ:ſi hüc

7

eſn
elir
dif

min

ali
rn
rit
ci
ue

—
——

Redigen
edleng

Siensg

elupnnefti
kantis
eeiiſephe
caaſtru

eboroee.

kahioſne
ehöpenin
detedin
qnemi
i rego⸗
ſüdecl

31oſtentt

ſbalt
peuinbis
mntanu
iperbre
s:alen
ſbinutͤ
lus hot⸗
uanito,
paniiſtt
lciciip⸗
aiien
cſe man⸗
Fryo
4 Plin ⸗
ſe, De⸗

nuighie

nicf
ſheiet
ſtnensſe
i.1,11

ſauerit ianuã ei

cũ amoꝛe ſuteipimꝰ. Aperire
efm̃ iudici pulſanti nõ vult qͥ

exire de coꝛꝑe trepidat:et vi⸗

diſſe eũ gu cõtempſiſſe ſe me
minit iuc

iceʒ foꝛmidat.Qui
aũt de ſua ſpe ⁊ oꝑatiõe ſecu⸗
rus eſt:pulſanti cõfeſtim ape
rit:qꝛ letus iudicẽ ſuſtinet:et
cũ tpᷣus ꝓpinque moꝛt agno
uerit:de glla retributiõis hy
lareſcit. N. Sint lũbi vẽi pᷣ⸗
cincti et lucerne ardẽtes ĩ ma
nibus vꝛis. Et vos ſiles ho⸗

minibo expectãtibl dñm ſuuʒ

qñ reuertat᷑ a nuptijs. v. Vi
gilace g; qꝛ neſcitis qua hoꝛa
Oñs vr vẽturus ſit. Et. Glia
Te deũ. v. Oꝛa ꝓ nobis btẽ
. Vr dig. Yne v. dicat an⸗
te laudes qn.ix.lec.ſunt.Qñ
vo tres lec.ſunt dicet᷑ v. Ju⸗
ſtũ dedux.vel. Juſtꝰ vt pal.
gnus qͥͥ in dieb ſuis placuit
deo ⁊ inuentꝰeſt iuſtus. PS.
Dñs reg. An. Brüs ille ſer⸗
uus que cũvenerit dñs ⁊ pul
et inuen erit
eũ vigilantẽ. An. Fidelis ſer
uus ⁊ pꝛudẽs quẽ ↄſtituit do
minꝰ ſuꝑ familiã ſuam. An.
Sacerdotes dei bñdicite do
mino ſerui dñi hymnũ dicite
deo nro. n Serue bo ne et
fidelis intra ĩ gaudiũ dñi tui
Cap̃. Ecce ſacer. Hym Xpᷣe
redep.oim. vᷣ Juſtꝰ germia.
bn an. Euge ſerue bone

cit dñe, D? o. Etd hoꝛas
laud. Ad. iij. cap. Ecce ſacer.

Maudes. Ecce ſacerdos ma

fidelis:qꝛ in pauca fuiſiifi

delis ſupᷣ multa te Zſtitua di
ozas ahe

HB. Amauiteũ dñe Et oꝛna
uit eum. v. Sto la glie induit
Ad. vi. capᷣ. Ecciellaſt. xliiij.

Uognouit eũ in bñdictioni⸗

bus ſuis:coſeruauit illi miſe⸗

ricoꝛ diã ſuã:⁊ inuenit grariã

coꝛaʒ oculis dñi.Deo. m.
Juſtü deduxit dñs. Per vi⸗

gas rectas. v Et oñ dit illi re⸗

nũ dei. Per. Gloꝛia. . Ju⸗
us vt pal. AMa. ix. cap. Ec⸗
MWagnitficauit eũ cleſi.xiv.
in conſpectu regũ:⁊ dedit illi
coꝛonã głie. Deo. c. Juſtus
vt palma floꝛebit. In domo
dñi.v. Et ſicut cedrus libani
multiplicabit᷑. Jn. Glia.
Juſtus germina. M0. h- PS,
ſuꝑ ps. Rec iola an, Ecce ſas
cerdos. Dixit do. Btüs vir.
ZRaudate pue. Credidi. JIn
Zuertendo. ap. Ecci xiRi.
genedictionẽ oĩm gentiũ de

it illi: ⁊ teſtamentu ſuũ ↄfir

mauit ſuꝑ caput eius. Deo.
Hoccap. dicaf etiã in ſeſtis
tri lec. Ad matutꝭ. pym. vᷣ.
vts. Ad mot an. Iſte eſt qui
an deu magnas vtutes oga
tus eſt:⁊ ois tra doctrina eiꝰ

repleta eſt ipᷣe intcedat p pec⸗

cat oim ꝓpłoꝛũ. Añ. Iſte hõ
ab adoleicẽtia ſua ꝑtim me⸗
Bb 2

mit infirmos curare:dedit il
li dñs claritatẽ magnã cecos
illumiare:⁊ demões effugare
Oꝛatio vtã Matth. xxuj.
N il.t. D.i.d.ſ. Vigila
te:qꝛ neſcitꝭ q̃ hoꝛa dñs
veſter veturꝰ ſit. Et reliqua.

. Ac ſiltu⸗ Fulgetn eßt.

Adline oſtẽdit ðñs aduẽtũ
ſuũ ſemꝑ eſſe in ꝓmptu. Pa⸗

terfamilias animꝰnr eſt qͥ coꝛ

pus ⁊ oĩa officia coꝛꝑis moꝛe
patriſfamilias regit ⁊ ↄtinet
Fur autẽ moꝛs eſt impꝛouiſe
adueniẽs:fur domuʒ ꝑfodit:

cuũ moꝛs ſubito ⁊ repẽte repẽ⸗

tinũ tranſitũ parat. ec. II.
Sisg ſciret paterfamilias ad
uentũ furis vigilaret vtiq; ⁊
nõ ſineret ꝑfodi domũ ſuam
Quia ſi animꝰ nr̃ ſedule diẽ
moꝛtis inſpiceret ſine dubio
vigilaret a ſuo coꝛꝑe. Quiſ⸗

putas ſeruꝰ fidelis ⁊ pꝛudẽs
quẽ ↄſtituit dis ſuꝑ familiã

ſuã vt det illis cibũ in tẽpoꝛe
Seruꝰ fidelis ⁊ pꝛudẽs intel
ligit᷑ choꝛꝰ apłoꝝ et imitatoꝛ
Ardelis ein Ze. III illoꝝ.
eſt qͥ fidelit᷑ ⁊ uote ſubſtãtiã
dñ i ſui diſpẽſat. Pꝛudens eſt
q in diſtribuendo capacitatẽ

ſin guloꝛũ diſcernit. Quiſpu⸗
tas in h̊ loco nõ ꝓ nullo: ſed

ꝓ difficili ponit᷑ ⁊ raro. Rarꝰ
em̃ qᷣſq; reperit᷑: qͥ ſubſtantiã

dñi ſui d igne ⁊ diſcrete ſeruis

illiꝰ min iſtret.Quẽ cõſtituit

ſuꝑ familiã ſuaʒ: hoc eſt ſuꝑ
eccham:quã ſuo ſanguine re

demit de inimico. T. Scoõm

MNillo t. Marth. xxv. c.

SD. i.d.ſ. parabolã hanc
6 quidã ꝑegre ꝓficiſcens

vocauit ſeruos ſuos:⁊ tradis

dit illis bona ſua. Et reliqᷓ.
Ectio ſcti euã⸗ regoꝛij
gelij frẽs chariſſimi:ſol⸗

licite ↄ ſiderare nos admonet

ne nos qͥ plus ceter in h mũ⸗
do accepiſſe aliqd cernimur.
ab auctoꝛe mũdi guius inde
iudicemur. Cum em augent

dona rõnes etiã creſcunt dos

noꝛũ. Tanto gů eſſe hũilioꝛ ex
ad ſeruiẽdũ deo ꝓmptioꝛ q̃ſ⸗
q; debʒ ex mũere:quãto ſe ob

HH ſpicit in reddẽ⸗

ccehõ qͥ Tec.II.da rõne.
peregre ꝓficiſcit᷑ vocauit ſer⸗
uos ſuos:eiſq; ad negociũ ta
lẽta partit᷑. Poſt multũ vᷣo tẽ
poꝛis poſiturꝰ rõneʒ reuertit᷑
bñ oꝑantes pꝛo appoꝛtato lu
cro remũerat: ſeruũ vᷣo a bo⸗
no oꝑe toꝛpẽtẽ dãnat.Quis
itaq; iſte hõ eſt qͥ ꝑegre ꝓfici⸗
ſcit᷑ niſi redemptoꝛ nr᷑̃ qͥ in ea
carne quã aſſumpſerat aſcen
dendo abijt in celũ. ec. III
Karmne⸗ em locus ꝓpꝛie terra
eſt ꝗᷓ quaſi ad ꝑegrinationeʒ
ducit᷑:dũ ꝑ redeptoꝛẽ nr̃m in
celo collocat᷑. Huiꝰ hoĩs ſer⸗
ui hoĩes ſunt q̊s ſibi ad ſᷣuiẽ⸗
duũ ſeq; ad laudandu rõnabi⸗

— —— ———v—M—ð

=

= –— —

— —

=S —

.

=Se= =

tſg
lbene
Hon
ee
ibane
lſeens
md
feli⸗
fegot,

NH

honet
Hmni⸗
imnur.
Ginge
lgent
ntdo.
liotes
ſocs
oſecb
ece⸗
töne⸗
Ueſ⸗
aiͤt
it
aent
nolt
oabo/
Cs
n
en
4. II
letenns
mone,
gimin⸗

visſeN

afuie
nb⸗

liter cõdidit.Sed hõ iſte qui
pegre ꝓficiſcit᷑ ſeruis ſuis bo
na tradidit:qñ fidelibꝛ bona
ſpũalia ↄceſſit. Et vni dedit
Auc talenta:alij duo:alij vᷣo
cõmiſit vnũ.Quiq; em talẽ⸗
ta ſunt ſenſus coꝛꝑis:videli⸗
cet viſus:auditꝰ:tactus:gu⸗
ſtus:odoꝛatꝰ. In quiq; igit
taleẽtis:donũ qͥnq; ſienſuũ:id
eſt exterioꝛ ſcia expꝛimit᷑ Tu.
In nanuitate vni? ↄfeſſo.nõ
pont. Ad vs. can. Ecci.xlv.
O ilect? deo ⁊ hoĩb cuiꝰ me⸗
moꝛia ĩ bñdictiõe eſt:ſilem il⸗
lũ fecit in głia ſctõꝝ. Dheo g.
Hym. Iſte confeß. ꝓ Ama⸗

uit eũ. Ad mãt an. Simila⸗

bo eũ viro ſapiẽti qͥ edificauit
domũ ſuã ſupᷣ petrãa. Siahb⸗

bas fuerit dicet an. Sanctiſſi
mecõfeſſoꝛ dñi monachoꝛuʒ

pat᷑ ⁊ dux. H.intercedeꝓ no⸗
ſtra om niũq; ſalute. Hꝛanio.

D eus q nos bti. N. cõfeſſo
ris tui annua ſolẽnitate letifi
cas:cõcede ꝓpicius:vt cuiꝰna
talicia colimꝰ:ꝑ eiꝰ ad te exe⸗
pla gradiamur. Per. Oꝛato
D eati. N.cõfeſſoꝛis tui dñe
pcibꝰ adiuuemur:vt qð poſ⸗
ſibilitas nr̃a nõ obtinet eius

nob interceſſione donet. P.

A deſto dñe pᷣciba no? O ꝛo.

ſtris qs in ſcti. N. cõfeſſoꝛis

tui ſolennitate deferimꝰ:vt qͥ
nr̃e frduciã nõ habemꝰ: eius

q tibi placuit meritis ⁊ pcib⸗

ꝑ vias rectas ⁊ oſtẽdit uli re⸗

adiuuemur. Per ð. Oꝛatio⸗
nterceſſio nos qm̃s dñe bti
N. abbatis cõmendet:vt qð
nr̃is meritꝭ nõ valemꝰ: eius
patrocinio aſſequamur. P.⸗
Ad matut᷑.inuit;.hym.añne.
ps. S. vtg. de cõfeſ.et pont⸗

. Eu ge ſerue bone et fidel:

qꝛ in pauca fuiſti fidelis ſupᷣ
multa te ↄſtituam. Intra in
gaudiũ dni tui.v. Dne qͥnq;
taleta tradidiſti mihi:ecce a⸗
lia qᷣnq; ſuꝑlucratꝰ ſuʒ. In.
. Juſtus germĩabit ſicut li
liuũ. Et floꝛebit ineternũ ante
dm. ꝓ. Plãtatꝰ i domo dñi
in atrijs domus dei nr̃i. Et.
Pe. IJ ſte cognouit iuſticiam ⁊

vidit mirabilia magna: ⁊ ex⸗

oꝛauit altiſſimũ.Et inuentꝰ
eſt in nũero ſctõꝛũ.i. Iſte eſt

qᷣ ↄtempſit vitã mũdi ⁊ ꝑue⸗

nit ad celeſtia regna. Et. Gl.
NR. Magnificauit eũ in ↄſoe

ctu regũ Et dedit illi coꝛonã

gkie. Statuit illi teſtamen
tũ ſempiternũ et btificauit il
lũ i głia.. Amauit eũ dñs
⁊ oꝛnauit eũ:ſtola glie induit
cũ. Et ad poꝛtas ꝑadiſi coꝛo
nauit eũ.. Induit euʒ dñs
loꝛica fidei ⁊ armauit eũ.Et
. Iſte hõ ꝑfecit oĩa q̃ locu⸗
tus eſt ei deꝰ:⁊ dixit ad eum.
In gredere in requiẽ meã:qᷣa
te vidt iuſtũ coꝛaʒ me ex oĩb
gẽtib. . Juſtü deduxit dns

3

gnü dei dicẽs. In. S. Lu. ri.
Alillo tge. D. i.d. ſ. Ne⸗
1
abſcõdito ponit:neq; ſub mo
dio:ſed ſuꝑ candelabꝛũ:vt lu

OBOBſtian Eiuſdé. Et re.
R.. ctꝗᷓ celeſteq; doctrinaʒ qꝗᷓ
diſciplos ſuos dñs ſaluatoꝛ
nf inſtruxit. ait in pñti lectio⸗
ne: vt audiuit dilectio veſtra
Nemo accendit lucernã:⁊ in
abſcõdito ponit:neq; ſub mo
dio. Lucernã ſub modio po⸗
nere qͥd eſt aliud niſi plus coꝛ
poꝛis cõmo da facere qᷓ; veri⸗
tatis pᷣdicationẽ. T. . De⸗

ſideriũ aie eius tribuiſti ei do
mine. Et voluntate labioꝛũ

eius nõ fraudaſti eũ. ꝓ m
pueniſti eũ ĩ bñdictiõpib dul

cedinis poſuiſti in capite eiꝰ
coꝛonꝗ de lapide pᷣcioſo. Et.

Hene aũt opus car⸗ Le. II.

nale modius põt intelligi:qꝛ

qualia quiſq; geſſit in coꝛge
eadęẽ recipiet in futuro. Sed
ſuꝑ candelabꝛũ lucerna poni
tur:qñ qͥſq; coꝛpus ſuum dñi
miniſterio ſubijcit: vt ſuꝑioꝛ
ſit pᷣdicatio veritatꝭ:⁊ inferi⸗

oꝛ ſeruitꝰ coꝛpoꝛis. Lucerna
coꝛpis tui eſt oclus tuus. Lu
cerna conpis tui: ſenſus menz-
tis:et fides coꝛdis intelligit᷑:
q̃ ſi in nobᷣ clara ⁊ lucida fue
iit: ſine dubio ome coꝛpꝰ no⸗
ſtrũ illuminat. Tu. . Iſte

mo accendit lucernã ⁊ in

ceat omibus qͥ in domo ſunt

homo ab adoleſrcẽtia ſua par

tim meruit infirmos curare.
Dedit iuli dñs claritatẽ ma⸗

gnã cecos illumiare:⁊ demo⸗

nes effugare. v. Ecce hõ ſine
qu erela verus dei cultoꝛ abz-

ſtinens ſe ab omi oꝑe malo:

2 ꝑmanens in innocẽtia ſuas.
I deo autẽ lu⸗ Lec.III. De.
cerna in typo fidei ponit᷑:q a
ſicut lucerna ambulantiũ in

nocte greſſus illumiat:ne of⸗

fendicula q ambulant incur

rãt:ita ĩ hac nocte ſeculi ſple⸗

daoꝛ fidei oẽs vite nr̃e greſſus
illuſtret lumĩe veritatꝭ: ne in
foueã peccatoꝝ aut i dyabo⸗
boli offendicula incidaumus.

Dirigamꝰ chariſſimi actus
noſtros:⁊ qͥcquid poſſumus

pꝛo amoꝛe vite eterne in exer
citia bone volũtad in ſtudia

iuſticie ac miſcõie cõferamꝰ.

Curramꝰ dũ lucẽ habemꝰ pᷣ
uſqᷓ; tenebꝛe nos cõpᷣhendãt.

Tu. . Juſtuʒz deduxit wdůs
per vias rectas:⁊ oſtendit il-
regnũ dei:⁊ dedit illi ſcientiã
ſanctoꝝ honeſtauit ilũ in la

boꝛibus. Et compleuit labo

res illius.. Jmmoꝛtalis eſt

em̃ memoꝛia illiꝰ qꝛ etapud

deñ nota eſt ⁊ apud homies.
Et, Gloꝛia. Si doxtoꝛ fuerit
R. Iſte eſt qͥ añ deũ magnas
vᷣtutes oꝑatus eſt: ⁊ oĩis terra

doctrina eiꝰ repleta eſt. b
intercedat ꝓ pctis oim ꝓ- oꝶ*

— —

5
1

.RJ

¶ Iſtfe eſt qͥ cõtempſit vitam
mũdi: ⁊ puenit ad celeſtia re⸗

gna. Ypſe. Si doct oꝛ fuenit.

V. In medio eccłie aꝑuit os

eiꝰ. Et impleuit euʒ dũs ſpũ

ſapiẽtie ⁊ intellectꝰ.v. Jocu⸗
ditatẽ ⁊ exultationẽ theſauri⸗

ſauit ſuꝑ eũ:⁊ noĩe eterno he⸗
reditauit illuʒ. Et. Glia.Te
deü. . Oꝛa pꝛo nobis. Ad
laus.an. Juſtũ deduxit dñs

vias rectas:⁊ oſtedit illi re⸗

gnũ dei. An. Brüs ule ſeru?
quẽ cũ venerit dñs ⁊ pulſaue
rit ianuã eius ⁊ inuenerit enʒ

vigilantem. An. Fidelis ſers

uus ⁊ pꝛudẽs quem cõſtituit
dñs ſuꝑ familiã ſuã. An. Ec
ce vere irraelita in quo dolus
nõ eſt. An. Serue bone et fi⸗
delis intra in gaudiũ dñi tui
ap. Dilectus deo. Hym.
Jeſu redẽptoꝛ oĩm.vᷣ. Juſtꝰ

germiabit. Ad bn. an. Euge

ſerue bo. Ad hoꝛas diei ane.

laudũ. Ad. iij. cap. Dilectus
deo. E. 2 F. de cofeſſo. ⁊ pon⸗

tifi. Ad. vi.capᷣ. Eccli. xxrix.
ILuſtus coꝛ ſuũ tradet ad vi⸗
gilãdũ mane diluculo ad de⸗
um qͥ fecit ilũ:⁊ in conſpectu

altiſtimi depᷣcabit᷑. Deo gra.

Ad.ix. ca nitim. Sapien. x. c.
Iuſtũ deduxit dñs ꝑ vias re
ctas:⁊ oñndit illi regnũ dei:et
dedit uli ſciam ſctõꝝ honeſta
uit illũ in laboꝛib ⁊ cõpleuit
laboꝛes illtꝰ. D. Ad. q. võ.

ſuꝑ p&. ber ſola añ. Juſtũ de

duxit dñs. PS. Dilit dñs.
Beatus vir. Lau date pueri
Credidi. In cõuerten.LCap.
hvm. v. vts. Ad magt ana.

Amauit eũ dñs ⁊ oꝛnauit eũ

ſtola głie induit eũ:⁊ ad poꝛ⸗

tas ꝑadiſi coꝛonauit euʒ. Ol
Doctoꝛ fuerit. Admagtana.

Iſte eſt qͥ ante deũ.vte in cõ

Pale haͤrin nłimoꝝ cõfeſſo.

ulgebüt iuſti ⁊ tanq;ᷓ ſcintil
le in arũdineto diſcurrẽt iudi

cabũut natioes et regnabũut in
eternũ.x. Letami in dno ⁊ ex

&οq nos ασο.. ultate iu.
ſctõꝝ ↄfeſſoꝝ tuoꝝ. H.⁊. N.
cõfeſſiõib głioſis circundas
⁊ ꝓtegis:da nob ex eoꝛũ imi
tatiõe ꝓficere:⁊ oꝛone defen⸗
oncede q̃⸗/ zo. di Per.
umꝰ omß⸗ deus: vt ad meli
oꝛẽ vitã ſctõꝝ cõfeſſoꝛũ tuoꝝ
MN. ⁊. R. exempla nos pꝛouo

cẽt:qᷓtenus quoꝝ ſolẽnia agi⸗

mus etiã actꝰ imitemur. P.
Ad mt an. Sint lubi vꝛi pᷣ
cincti ⁊ lucerne ardẽtes in ma
nibus vꝛis: ⁊ vos ſilies hoĩ⸗

bus expectãtb dominũ ſuũ

