tiones: in iuuẽtuteſua.Huilij
eoꝝ ↄ poſite:circuoꝛnate vt ſi
munudo tẽpli. Mromptua⸗

ria eoꝝ plena:eructantia ex ᷣ
in illð. O ues coꝝ fetoſe abũ
dãtes in greſſib ſuis:boues
eoꝝ craſſe. ¶õ eſt ruina ma⸗

dixerüt ꝓpłim cui hec ſunt:be⸗
atus ꝓlłus cudñns deeius,
rLia. An. Bñndictꝰ?dñs deꝰ*
meus. An. Ineternum. Pas.

Naltabo te deus meus
Arex ⁊ benedicã noĩ tuo i
ſeculũ: ⁊ in ſeculũ ſeculi. DPer

ſingulos dies benedicã tibi.

——

⁊laudabo nomè uugen ſectin
2 in ſeculuʒ ſeculi.

agnus
dñs ⁊ laudabił nimis:⁊ ma⸗
Zituch die eius nõ eſt finis.
3 eneratio ⁊ generatio lau⸗
dabit oꝑa tua:⁊ potentiã tu⸗

am ꝓnunciabut. Maguificẽ

ciam glie ſctitatꝭ tue loquent᷑

2 mirabilia tua narrabunt/

„

Ot vᷣtutẽ tribiliũ tuoꝝ dicc

⁊ magnitudinẽ tuã narrabũe

¶ Demoꝛiã abũdantie ſuaui⸗

tatis tue eructabijt:⁊ iuſticia
tua exultabunt. Miſeratoꝛ ?
miſericoꝛs dñs:patiẽs ⁊ mul
tum miſericoꝛs. Suauis ðdo

minꝰ vniuerſis: ⁊ miſeratões
eius ſuꝑ oĩa oꝑa eꝰ?. Ronfi⸗
teantur tibi dne omnia opera
tua: ⁊ ſancti tui benedicat ti⸗
bi. & loꝛiam regni tui dicent
potentiam tuaʒ loquentur.
t notam faciant fuijs ho⸗
minũ potentiã tuꝗ: ⁊ gloꝛiaʒ

15

tuſ⸗
Ho⸗
;

magniticentie regni tui. e⸗

gnum tuũ regnũ omniũ ſecu

loꝛu m: ⁊ dnatio tua in omni
ieha s⸗ generationem.

idelis dñs in om̃ibꝰ ver⸗
is ſuis:⁊ ſanctus in omnibꝰ

oꝑib ſuis. lleuat dãñs oẽs

qͥ coꝛruunt:⁊ erigit om̃es eli⸗

ſos. O culi omniũ ĩte ſperãt

domine: 2 tu das eſcam illoꝝ
in temꝑe opoꝛtuno. peris
tu manũ tuam: ⁊ imples om
ne aial benedictione. uſtus
dus in omib vijs ſu is:⁊ ſan⸗
ctus in oĩb oꝑibo ſuis. O ro
pe eſt dũs oĩibus inuocantibꝰ
eum: omib inuocantb eũ in
veritate. ¶ Ioluntatem timée
D 1 bonus eſt pſalmus: deo

tium ſe facict ⁊1 d pꝛecationeʒ

eoꝝ exaudiet: ⁊ ſaluos faciet

eos. Auſtodit dñs omes di⸗

ligentes ſe: ⁊ oms peccatoꝛes

diſperdet. audationem do

mini loquet᷑ os meu. ⁊ bnñdi⸗
cat omis caro noĩ ſancto eius

in ſeculum: ⁊ in ſeculũ ſeculi.
Gloꝛia pa. An. Ineternum

⁊ in ſeculum ſeculi. ¶n. au

[Andanni PS, dabo.
mea dnm. lauùdabo daʒ

in vica mea:pſallaʒ deo meo

qᷓ;diu fuero. dolite cofidere
in pncipibi: in fums hominũ
in qᷣbus nõ eſt ſalus. ribit
ſpiritus eius reuertet᷑ in terrã

ſuã:in illa die peribũt omnes

cogitationes eoꝛum. Geatꝰ
cuius deus adiutoꝛ eius ſpeſ

„*

eius in dño deo ipᷣius quifes⸗
cit celũ ⁊ terram mare:⁊ omia
que in eis ſunt O ui cuſtodit
veritatem in ſeculu.facit iudi

cium iniuriaʒ patientib: dat
eſcam eſurientib. Dominꝰ

ſoluit compeditos: dñs illu⸗

minat cecos. Oñs erigit eli⸗

ſos:ðñs diligit iuſtos. os
minus cuſtodit aduenas pu⸗-
pillum ⁊ viduaʒ ſuſcipiet:
vias peccatoꝝ diſperdet. Re
gnabit dñs in ſecula deus tu
us ſyon: in omni generatiõe

7 generationẽ. qᷓ loꝛia. An.

Laudabo deũ menʒz in vita
mea. Ana. Deo noſtro. Pg.

Audate dñm quoniam

noſtro ſit iocunda dcoꝛaqᷓ;
laudatio. Odificans hieru⸗

ſalem dũs: diſꝑſiones iſr cõ

gregabit. Q ui ſanat contriz⸗

tos coꝛde:⁊ alligat contritio⸗
nes eoꝝ. O ui numerat mul-⸗
titudinem ſtellaꝝ: ⁊ oiſp eis
noia vocans. agnus dñůn98
noſter: magna vvᷣtus eiꝰ: ⁊ ſa
lentie eius nõ eſt numerus.
Sulcipiens manſuetos dmns?:··
bhumilians autẽ pctõꝛes vſG
ad rerrã. Orecinite dño in cõ
feſſione:pſallite deo nr̃ᷣo in cyx
thara. Q ui o perit celũ nubi

bus: ⁊ parat terre piuuigm.
ui pꝛoduẽit in montibo fe⸗

num ⁊ herbam: ſeruituti ho⸗

minu. Q ui dat iu men 8 eſcã

y.
. 4

ipᷣoꝝ:⁊ pullis coꝛuoꝝ inuo cã
tibus eum. I ½ 6 in foꝛtitudie
equi voluntatẽ hẽbit:neq; in

1 ribiis viri beneplacitum erit

timẽétes eu: in eis qͥ ſperant
ſuꝑ miſcdia e. Giolid. An
HDeo nro iocũda ſit laudatio
Añna. Benechixit. OS.
. J Auda hiertm dum :ilaun⸗
da deũ tuũ ſyon. Q m cõfoꝛ⸗

ei. Neneplacitu eſt dno ſuꝑ

tgquit ſeras poꝛtaꝝ tuaꝝ: bn⸗

„

nebit.

dixitilijs tuis in te. Q unpo
ſuit fines tuos paceʒ:⁊ adioe
frumenti ſatiat te. G
tit eloquiũ ſuũ terre: velocit᷑
currit ſermo erꝰ. O ui dat ni⸗
uem ſicut lanaʒ: nebulã ſicut
ittit criſtal⸗
lum ſuã ſicut buccellas: ante
faciem frigoꝛ is eiꝰ quis ſuſti⸗
Hmitter verbů ſuũ et
liqu efaciet ea: flabit ſpũs eiꝰ

ut emit

cinerẽ ſpargit.

⁊ fluent aqque. O ui annũciat

liter omni nationi: ⁊ iudicia
ſua nõ manifeſtauit eis. An.
Bñãdixit filijs tuis in te. A’ñf

vᷣbum ſuũ iacob: iuſticias et
ludicia ſua ũrł.õ fecit ta⸗

Aaunda bierm dnim. PS.
Alu date dum de cellau
date eũ in excelſis I au
date eũ oẽs angeli eiꝰ: lauda
te eũ oẽs vᷣtutes etꝰ. L auda
te eũ ſol ⁊ luna: laudate eum
oss ſtelle ⁊ lumẽ ¶¶ audate eũ
celi celoꝝ: ⁊ aque qᷓ ſuꝑ celos

ſunt lau dẽt Bomẽ dniuia

. 4
r. S

cres pennate. erre 2
oẽs populupᷣncipes ⁊ oẽs iu⸗

ipe dixit ⁊ facta ſunt:ipe mã⸗
dauit ⁊ creata ſunt. Statuit
eg in ſeculũ ⁊ in ſeculũ ſeculi:

Peent um poſuit ⁊ nõ pᷣteribit

audate d ũm de terra:dra⸗
cones ⁊ omnes abyſſi.¶ gnis
grando nix glacies ſpũs ꝓcel
cellaꝝ: q̃ faciũt vᷣbũ 2 D 6
tes ⁊ oẽs colles:hgna fructife
ra ⁊ oms cedri.Eeſtie ⁊ vni⸗
uerſa pecoꝛa:ſerpẽtes ⁊ volu⸗
eges terre ⁊

ces terre.l uuenes ⁊ vᷣgines ſe
nes cũ iunioꝛib laudẽt nomẽ
Dñni:qꝛ exaltatũ eſt nomẽ eiui
ſolius. ¶õfeſſio erꝰiuꝑ celuʒ

⁊ terrã:⁊ exaltauit coꝛnu Pvtt
2:fi⸗

ſui.ymnꝰ oibo ſctis eiꝰ:
lij ii¶ pkło appꝛopinquãti ſi⸗
bi. Aantate dno canticũ no⸗
uum:laus eiꝰin eccłia ſctõꝛũ.
El etet᷑ irł in eo qͥ fecit eũ: ⁊ fi
lie ſyon exultent in rege ſuo.
Haudeæẽt nomẽeiꝰ i choꝛo:in
tympano ⁊ pſalterio pſallãt
ei. ¶ Huia beneplacitũ eſt dño
in ꝓpło ſuo: ⁊ exaltauit man⸗
ſuetos in ſalutẽ. Qxulcabũt
ſctĩ in gloꝛia:letabunt᷑ in cu⸗
bilibus ſuis. Axultationes

dei i gurture eoꝝ:⁊ gladij an⸗

cipites in maniby coꝝ;. A d fa
ciendam vindictã in nationi

bus: increpationes in pplis.
Ad alliggdos reges eoꝝ in

compedibus: ⁊ no biles eoꝛũ
in manicis ferreis¶ It faci⸗

dt

i
l

qꝛ magnus in me

ant in eis iudicium cõſcriptũ
gloꝛia hec eſt omibus ſanct⸗
eius. Haudate dnm in ſan⸗
ctis eius: laudate eum in fir⸗
mamento virtutts er?. Lau⸗
date eum in virtutibus eius

laudateeuʒ ſᷣm multitudinẽ
magnitudinis eꝰ. Laudate
eũ in ſono tube.laudate eũ iu
pſalterio ⁊ cythara. Lau da⸗

te eum in tympano ⁊ choꝛo:
laudate en in coꝛdis ⁊ oꝛga⸗
no. audate eum in cymba
lis beneſonãtib-:laudate euz-
in cymbalis iubilatiõiz: vi⸗

ſpiritus laudet dnm. Olia
Bnkfie⸗ anticu elgte.

boꝛ tibi dñie qm̃ trat es
mihi:cõuerſus eſt furoꝛ tuus
⁊cõſoslatus es me. cce deꝰ
ſaluatoꝛ meꝰ:fiducialit᷑ agaʒ

⁊ non timebo. Quia foꝛtitu⸗

dao m ea ⁊ laus mea dñs:⁊ fa
ctus eſt mihi in ſalutẽ. au⸗
rietis aquas in gaudio ð fon
tibus ſaluatoꝛis: ⁊ dicet in

illa die: cofitemini dno ⁊ iuo

cate nomen eius. kotas fa⸗
cite in ꝓlis adinuẽtiones er?9

memẽtote quoniã excelſum ẽ
nomen eiug. ntate dno
qm magnitice fe⸗
ate hec in vniuerſa terra: Ox

ulta ⁊ lauda habitatio ſyon:

.

gnus in medio turſan
BGo dixi Po ctus iſrt.
in dimidio dieꝝn meoꝝ

vuvuvuvyaadam ad poztas inferi que

ſiuireſiduum annoꝝ meoꝛũ,

Dixinon videbo dñm deũ
in terra viuentium.non aſpi⸗

ciam hoĩiem vltra: ⁊ habita⸗

toꝛẽ quietis. Generatio mea
ablara eſt 1 couoluta eſt a ne
quaſi rabernacula paſtoꝛum

Pꝛeciſa eſt velut a texente vi
ta mea:dũ adhucoꝛdirer ſuc⸗

cidit me:de mane vſc; ad ve⸗
ſperam finies me. Sperabaʒ

vſq; ad mane:quaſi leo ſic cõ

triuit om̃ia oſſa mea Oe ma
ne vſq; ad veſꝑam finies me

ſicut pullus hyrundinis ſic
clamab o:meditaboꝛ vt colũ

ba. Artenuati ſũt oculi mei:
ſuſpicientes in excelſo. Do⸗
mine vim patioꝛ reſponde ꝓ
me quid dicam aut quid re⸗
ſpondebit mihi eum ipſe fece

rim. cogitabo tibi om̃es
annos meos: in amaritudi⸗
ne anime mee. Domine ſi lic
viuitur ⁊ in talibus vita ſpi⸗

rieus mei: coꝛripies me ⁊ vi⸗

uificabis me: ecce ĩ pace ama

ritudo mea amarniſſima un
autem eruiſti animam meaz
vt non periret: pꝛoieciſti poſt
tergum omnia peccata mea.

¶ Juia non infernus confite⸗

bitur tibi neq; moꝛs lauda⸗
bit te: non expecrabunt qui

deſcendunt in lacum verita⸗

tem tuam. kuens viuens

ipſe confitebituxr tibi ſicut et

ego hodie: pater filjs no⸗

D ni ei ſũt cardines tre:⁊ po
ſuit ſuꝑ eos oꝛbè.N edes ſan
ctoꝝ ſu oꝝ ſᷣuabit.⁊ im pij ĩ te
nebrꝭ cõticeſcẽt:qꝛ nõ in foꝛti
tudine ſua roboꝛabitur vir.

eos manus mea. E lauit ſpi
ritus tuꝰ ⁊ operuit eos mare.

ſubmerſi ſunt q̃ſi plumbũ in
aquis vehementib⸗ Q uis ſi

milis tui in foꝛtibꝛ dñe:qus ¶

ram faciet veritatẽ tuã. OD ñe nes terre ⁊ dabit imperium .
ſaluũ me fac ⁊ pſalmos nros regi ſuo: ⁊ ſublimabit coꝛꝛu·⸗
cãtabimus cũctis diebd vite Antemus PS. xpi ſuu.
nfe:in domo dñi. PPZ. dño gloꝛioſe em̃ honoꝛi⸗
Xultauit coꝛ meũ in do ficatus eſt:equũ ⁊ aſcen ſoꝛez
mino:⁊ exaltatũ eſt coꝛnu me pꝛoiecit in mare. ER oꝛtitudo
um in deo meo. Dlatatum mea ⁊ laus mea dñs:⁊ factꝰ cẽ “ 4
eſt os meũ ſuꝑ inimicos me⸗ mihi in ſalutẽ.I ſte deus m·?
os: qꝛ letata ſum in ſalutari ⁊ gloꝛificabo eũ:deus patttſis
tuo. on eſt ſanct' vt eſt do mei ⁊ exaltabo eũ. ñs qlii
⁊ nõ eſt foꝛtꝭ ſicut deꝰnr᷑. ꝭ o eius: currus pharaonis ⁊ erx
lite mlxiplicare loqꝗͥ ſublimia ercitum cius ꝓiecit in mare.
ꝛe vꝛo: qꝛ de ſcientiaꝝ dñs ſunt ĩ mari rubro:abyſſi ope⸗ “
eſt:⁊ ipi pᷣparant᷑ co gitatões. ruerunt eos: deſcenderintin
A rcus foꝛtiũ ſuꝑat eſt:⁊ ifir ꝓfundũ quaſi lapis. D extes
mi accincti ſunt roboꝛe.NRe⸗ ra tua dñe magnitficata eſttin
pleti pᷣus ꝓ panib ſe locaue⸗ foꝛtitudine: dextera tua ᷣↄ’e
runt: ⁊ famelici ſaturati ſunt. ꝑcuſſit mimicũ: ⁊ in multiiuu·
D onec ſterilis peꝑit płimoſ dine głe tue depoſuiſti aduer
⁊ que multos habebat filios ſarios meos. iſiſti irã tuã
infirmata eſt. O ñs moꝛtifi- q̃ deuoꝛauit eos ſicut itipulã
cat ⁊ viuificat: deducit ad in ¶⁊ in ſpũ furoꝛis tui ↄgregate
feros ⁊ reducit.OD ñs paupe⸗ ſunt aque& tetit vnda fluss··
rem facit ⁊ ditat: humiliat et ↄgregate ſunt abyſſi imedio
ſublimat.S uſcitans de pul- mari ) ixit inimicꝰ ꝑſegur·
uere egenũ:⁊ de ſtertoꝛe erige/ ⁊cõpꝛehendã diuida ſpolieꝛ::·
pauperẽ.¶ I t ſedeat cũ pꝛin- implebir aia mea. uagina
cipib:⁊ ſolium glorie teneat. bo gladiũ meum:⁊ interficier

D. ñmfoꝛmidabunt aduers ſimilis tui magnificus ĩ ſans
ſarij eius:⁊ ſuꝑ ipſos in celis ctitate: terribilis atq; laudas
tonabit. O) ſñis iudicabit fi? bilis ⁊ faciẽs mirabilia. qer

. 5 .

pitatoꝛes philiſtim. znne

ten diſti manũ tuã:⁊ deuoꝛ as
uit eos terra. OD ux itinerꝭ fu
iſti in miſerico? dia tua:popu
lo tuo quẽ redemiſti.t poꝛ
raſti eum in foꝛtitudine tua:
ad habitaculum ſanctũ tuũ.
A ſcenderunt populi ⁊ irati
funt:doloꝛes obtinuerũt ha⸗

turbati ſunt pᷣncipes edom:

robuſtos moab obtinui tre⸗

moꝛ: obriguerunt oẽs habi⸗
tatoꝛes chanaan. rruet ſuꝑ
eos foꝛmido ⁊ pauoꝛ:in ma⸗
gnitudine bꝛachij tui. iãt
imobiles quaſi lapis donec
ꝑtranſeat populꝰ tuꝰ dñe:do
nec ꝑtrãſeat ꝓpłs tuꝰ iſte quẽ
oſſediſti. ntroduces eos 2
plantab in mõte hereditatis
tue frmiſſimo habitacło tuo
qð oꝑatus es dnñe & anctua
riũ tuũ dñe qð firmauer̃t ma
nus tue:dñs regnauit ineter
num ⁊ vltra. ngreſſus ẽ em̃
pharao cũ curnb ⁊ eqͥtibo eiꝰ
ĩ mare:⁊ reduxit ſuꝑ eos dñs
aqᷓs mar.iuij aũt irt am⸗
bulauerunt ꝑ ſiccũ: in medio

Omine an ⸗s elus. 3
diui audetionem tuam

⁊ timui.Domine opus tuũ
in medio annoꝝ: viuifica u⸗
lud n medio annoꝝ notum

facies:cum iratus fueris mi

ſericoꝛdie recoꝛdaberis ) e⸗

us ab auſtro veniet: ⁊ ſanctꝰ
demonte pharan. O peruſt

ſus eſt terram.

celos gloꝛia eiꝰ: ⁊ laudis ciꝰ

plena eſt terra & plendoꝛ eiꝰ

.

vt lux erit:coꝛnua in manibꝰ

cius.bi ab ſcondita eſt foꝛti

tudo eius: añ faciem eiꝰ ibir
mois egrecheev⸗ dyabolꝰ

ante pedes eius:ſtetit ⁊ men⸗
ſpexit ⁊ diſ⸗
ſoluit gentes: T contrniti ſunt
montes ſeculi. ncuruati ſũt
colles mũdi: ab itineribo eter

nitatis eius. P ro iniquita⸗

te vidi tentoꝛia eth yopie:tur
babũtur pelles terre madian
D unquid in fluminiby iratꝰ
es dð ñe.aut i fluminib furoꝛ
tuus:aut in mari indignatio
tu a.O ui aſcẽdis ſuꝑ equos
tu os:⁊ qu adrige tue laluatio
Suſcitans ſuſcitab arcũ tuũ
iuramẽta tribubo q locutꝰ es
luuios ſcindes terre vide
runt te aque ⁊ doluerüt mon
tes:gurges aquaruʒ tranſijt.

edit abyſſus vocem ſuaʒ:
altitudo manus ſuaſ leuauit
&α ol luna ſteterunt in habi
taculo ſuo.in luce ſa ittaruz
tuaꝝ ibunt: in ſplendoꝛe ful⸗
gurãtis haſte tueq n fremitu
ↄculcabᷣ terrã:ĩ furoꝛe obſtu⸗
pefacies gẽtes ngreſſus ees
in ſalutem populi tui:in ſala
tem cum xpᷣo tuo O ercuſſiſti
caput de domo impq: denus

daſti fundamentuz eius vſq;

ad collum aledixiſti ſce⸗ .
ptris eius capiti bellatoꝝ ed

gquium meũ.

pauperem in abſcõdito. ¶ Ii
am feciſti in mari equis tuis

in lute aquaꝝ multay. Au⸗
Qdliui ⁊ conturbatus eſt veter

meus:a voce contremu erunt

labia mea. I ngrediat᷑ putre⸗

do in oſſibꝛ meis:⁊ ſubterme
ſcateat. ¶ Itrequieſcam ĩ die
c ibulationis mee:aſcendam
ad populum accinctũ noſtꝝ.

HEHicus em nõ floꝛebit: ⁊æ non

erit germen in vineis. Men⸗

tietur opus oliue:⁊z arua non
afferent cibum. Abſcindetur
de ouili pecus: ⁊ non erit ar⸗
mentũ in pꝛeſepibs. OQlgo aũt
in dno gaudebo: ⁊ exultabo

in deo leſn meo De dñ̃s foꝛ
titudo mea: ⁊ ponet pedeſme
os qſi ceruoꝝ.

ceruoꝝ. OKt ſuꝑ excel⸗
ſa mea deducet me victoꝛ:in
lmis canentem. Pfalmꝰ*.

AVdlite celi que lo quar:
AAuugdiat terra ̈ÿba oꝛis
mmei. QOoncreſcat in pluuiam

doctria mea:fluat vt ros elo⸗
quiun uaſi imber ſu
perherbam. ⁊ qſi ſtilla ſuper
gramina:qꝛ nomen dni inuo
cabo. Date magnificentiaʒ

deo nr̃o dei ꝑfecta ſunt oꝑa:
⁊ oẽs vie eiꝰ iudicia. Deꝰ fi⸗
delis ⁊ abſq; vl la iniqͥtate iu
ſtus ⁊ rectus: peccauerũt ei ⁊
usõ filij eius in ſoꝛdib⸗. Oene

venientium wt rut ad di⸗
coꝛuʒ: ſicut eius qui deuoꝛat

Arulcatio

Ooſtituit terminos pvhloe

ratio pꝛaua atq; ꝑpuena: hee⸗

cine reddis dño ꝓple ſtulte et

inſipiens. ¶lunqd non ipſe

eſt pater tuus:qui poſſedit te
⁊ fecit ⁊ creauit te. Memento
dien antiquoꝝ: cogita gene⸗
rationes ſingulas. Interro ga

patrẽ tuũ ⁊ annunciabit tibi:

maioꝛes tuos ⁊ dicent tibi.

Q m diuidebat altiſſimus

gentes:qñ ſeꝑabat filios adã

iuxta nũeꝝ filioꝝ ilrł. rs
aũt dñi ꝓpłs eius: iacob funi
culus herditatis eiꝰ. Nuenit

eũ in terra deſerta:in loco hoꝛ

roꝛis ⁊ vaſte ſolitudis. Olir⸗
cumduxit eum ⁊ docuit:⁊ cu⸗

ann uaſi pupillaʒ oculi

ſui: Rcut aquila ꝓuocãs ad

volanduʒ pullos ſuos:⁊ ſuꝑ

eos volitãs. Oxpandit alas

ſuas ⁊ aſſumpſit eos:atʒ poꝛ

tauit in humeris ſuis. Uns

ſolꝰdut eiꝰ fuit:⁊ nõ erat cum

eo deꝰ alienus. ¶Oſtituit eũ

ſuꝑ excelſam terrã: vt comede

ret fructus agroꝝ. ¶ It ſuge⸗
ret mel de petra: oleũq; de ſa⸗
xo duriſſimo. Gutiruʒ de ar

mento ⁊ lac de ouib: cũ adi⸗
pe agnoꝝ ⁊ arietũ filioꝝ ba⸗

ſan. t hircos cum medulla

tritici:⁊ ſanguinẽ vue biberẽt

meraciſſimu. Incraſſatus eſt

dilectꝰ ⁊ recalcitrauit:incraſ⸗
ſ Züne impinguatꝰ dilatatus

ODereliquit deũ factoꝛẽ ſuũ:

— ———-æũ̃ —

B—rr

iſui⸗

litꝰ es dni creatoꝛis tui.¶ Ni
dit dñns ⁊ ad iracundiã cõci⸗
tatus eſt:qꝛ ꝓuocauerüt eum
filq ſui ⁊ filie. At au abſcon

tctreceſſit a deo ſalutari ſuo.
Hrouocauerũt eum in dijs
alienis: ⁊ in abominationibo

d iracundiam cõcitauerũt.

Immolauerunt demongs et
non deo: dyjs s ignozabant
Leoui recenteſq; venerũt:qͥs
nõ colucrũt pr̃es eoꝝ. Ueuz
q te genuit dereliquiſti: ⁊ ob⸗

„

dam faciem meꝗ ab eis: ⁊ cõ⸗

ſiderabo nouiſſima coꝝ. Qe
neratio eoꝝ puerlſa eſt. ⁊ infi⸗
deles filij. pi me ꝓuocauer̃t

in eo qui nõ erat deꝰ: ⁊ irrita

uerũt in vanuatib ſuis. t
ego ꝓuocabo eos in eo qͥ non
eſt ꝓpłs: ⁊ in gente ſtulta in⸗
tabo uüllos. Ignis ſuccẽſus eſt
in furoꝛe meo: ⁊ ardebit vſq;

ad inferni nouiſſima.Deuo
rabitq; terrã cũ germine ſuo:

Ddeuoꝛabunt eos aues moꝛſu
amariſſimo.

O etes beſtiarũ
imittã i eos:cũ furoꝛe traben
tium ſuꝑ terrã atq; ſerpentiũ
Haoꝛis vaſtabit eos gladiꝰ
⁊ intꝰpauoꝛ:iuuenẽe ſiłac gi
nem lactentè cũ hoĩe ſene &t
dixi vbi nã ſunt: ceſſare faciãs
ex hoĩbu s memoꝛiam eoꝛuʒ.

Sed pꝛopter iram inimicoꝝ
diſtuli:ne foꝛte ſuꝑbirent ho⸗

ſtes eoꝝ. At dicerent man?

noſtra excelſa: ⁊ nõ dñs fecit

hec omnia. Gens abſh con⸗
ſilio eſt ⁊ ſine pꝛudetia:vtinã

ſaperent ⁊ intelligerẽt ac no⸗
uiſſima ꝓuiderent. uõ per
ſequebatur vnꝰ mille: 7 duo
fugarent decem milia. Ron

ne ideo quia deus ſuus ven⸗
didit eos: Z dominus con⸗

cduſit illos. on enim eſt de

us noſter vt dij coꝛum: ⁊ ini⸗
mici nr̃i ſunt iudices. De vi
nea ſodomoꝝ vinũ eoꝝ: ⁊ de
ſuburbanis gomoꝛre. Iua
eoꝝ vua fellis: ⁊ botrꝰ amaz

riſſimus. Rel draconũ vinũ

ecoꝝ:⁊ venenu aſpiqũ inſana⸗

bile. Lonne heccõdita ſunt

apud me:⁊ ſignata in theſau
ris meis. ¶ ea ẽ vltio ⁊ ego
retribuam in tempoꝛe: vt la⸗

. batur pes eoꝛum Iuxta eſt di
⁊ montiũ fundamenta cõobu es!
ret Oõgregabo ſuꝑ eos ma⸗
la: ⁊ ſagittas meas comple⸗
bo in eis õſument᷑ fame:?-

es perditionis:⁊ adeſſe feſti⸗
nant tempoꝛa. Iudicabit do
minus populum ſuum: et in
ſeruis ſuis miſerebicur. Ii⸗

debit ꝙ infirmata ſit manus
et clauſi quoq; defecerunt: re

ſiduiq; conſumpti ſunt. cx
dicent vbi ſunt dij eoꝛum:in
uibus habebant fiduciam.
Be quoꝛum victimis come

debant adipes: ⁊ bibebãr vp

nũ libaminũ. Qurgat ⁊ opi⸗
tulentur vobis: ⁊ in neceſſi⸗

tate vos ptegant. ideteq;

ego viuere faciam. percutiaʒ
ego ſanabo:⁊ nõ eſt q ð ma
nu mea poſſit eruere. leua⸗
bo ad celum manũ meã:⁊ di⸗
cam viuo ego ineternum. 1
acuero vt fulgur giadiũ meũ

C arripuerit iudiciuʒ manus
mea. Neddam vltionẽ hoſti
bus meis: ⁊ his qͥ oderũt me
retribuam. Inebꝛiabo ſagit⸗

tas meas ſanguine: ⁊ gladiꝰ
meus deuoꝛauit carnes. )e
cruoꝛe occiſoꝝ.⁊ de captiuita
te nudati inimicoꝝ capitis.
audate gentes populũ eiꝰ
quia ſanguinem ſeruoꝝ ſuoꝝ
vlciſcetur. t vindictam re⸗
tribuet in hoſtes eoꝝ:⁊ ꝓpiciꝰ

iit terre populi ſui. Pſalmꝰ.

2Enedicite omia opera
dñi d no:laudate ⁊ ſuꝑ⸗
ealtate eum in ſecula. ene

dicite angeli dñi dño: benedi
cite celi dno. enedicite aq

benedicite omes vᷣtutes dñi

dyño. ñdicite ſol ⁊ luna do
mino:benedicite ſtelle celi do

mco Aecetfe oĩis imber ⁊
ros Ono0. benedicite ois ſpuũs

dei domino. ſndicite ignis
⁊ eſtus dno: henedicite frigꝰ
enedicite roꝛeſ

⁊ eſtas dñno.
⁊2 pꝛuina dño: benedicite ge⸗

lu frigus dno. Benedicite

ego ſum ſolus:⁊ nõ eſt aliꝰde
us pᷣter me.go occidam et

glacies ⁊ niues dño:benedici
te noctes ⁊ dies dño. ene⸗
dicite lux ⁊ tenebꝛe domino:

bñdicite fulgura ⁊ nubes do

mino, Q enedicat terra dĩũm
laudet ⁊ ſuꝑexaltet eũ in ſenꝛ
la. Qenedicitemontes ⁊ colæz
les dno: benedicite vniuerſa

germinantia in terra domio.

IRenedieite fontes dño:bene
dicite maria ⁊ flumina dñno.

B enedicite cete ⁊ oia q moz-

uentur in aqs dñ o: bñdicite

oẽs volucres celi dño. Nene
dicite oẽs beſtie ⁊ pecoꝛa dñuo

bñndicite filij hoĩm dño. Ne⸗

nedica: iirł dno:laudet ⁊ ſu
erxaltet eũ in ſecula Gũdicite
ſacerdotes dñi d no:bencdicia
te ſerui dni dnño. enedicite

ſpũs ⁊ aie iuſtoꝝ ð no:bñdici

te ſancti ⁊ hũnles coꝛde dño.
Hindicite anania aʒaria mi⸗
ſael dð no: laudate ⁊ ſuꝑecalta
te eũ in ſecula. Qenedicam

pfem ⁊ filiũ cũ ſcſõſpũ:laude

qᷓ mus ⁊ ſuꝑeraltemꝰ eũ ĩ ſecka
om es que ſuꝑ celos ſunt dNno

GBenedictꝰ es dñe in firma⸗

mento celi:laudabilis ⁊ gloos
noſus ⁊ ſu getaltatꝰ in ſecda.

oed andamstte at.

. dñm confitemur. Ge

ratur. νbi om̃ es angeli: tis
bi celi Z vniuerſe poreſtates.
Tiibicherubin ⁊ ſeraphin:in
ceſſabili voce pclamãt. San

ũ prem:o mis terra vene

d
n
nng:
d.
din
hl⸗
10
ſheta
rid⸗
ban
d
Imc⸗
te
Rene
1dio

utſ
Gicte
nedic⸗
he
bidei
ie.
ae
nig
San
te
iſece
fnne
3100
leh.
Cuſte
r. O
tlſer⸗
elec

tih
ekint

n

ſunt celi 2t
rie tue. Ge gloꝛioſus apłoꝛũ
epꝛophetaꝝ lau⸗
Qemar⸗

dabiulis numerus. ri
ſanctoꝝ:qui⸗

cyrum ca
ercitus. ρο bn

Zu rex gloꝛie xpe.
ſempiternus

Kus. Banctus⸗S anctus do .
minus deus ſabaoch. Hleni

erra:maieſtatꝭ glo
choꝛus.
didatꝰ: laudat ex⸗

Datre

ſancta confitet eccha.

imenſe maieſtatis. Reneran
. Am uld erer vnicũ füiuʒ.

nctũ q̊; paraclvtũ ſpiriuũ

u deuicto moꝛtis aculeo:

aperuiſti credentib regna ce⸗
loꝛum. ad dextera dei ſe⸗

. .

des in gloꝛia patrꝭ.¶ udex cre
eris elſie vẽturus. eergo
qutſumus famulis tuis ſub
ueni quos
ctis tuis głia munerani.
uum fac ꝓpłm tuũ dñe:
dlic hereditati tue/

pꝛecioſo ſanguine
terna fac cũ ſan
i. Sal
e: 2 bene
(t rege e⸗
os ⁊ extolle ulos vſq; ineter⸗
num. O er ſingglondies be⸗
nedicimus te. £
nomen tuũ in ſeculũ. ⁊ in ſecu
lum leculi.O ignare dñe die

iſto: ſine pctõ nos cuſtodire.

W ierere noſtni dñe:miſerere
nr̃i. E iat miſericoꝛdia tua
dne ſuꝑ nos: quẽadmodum

ſperauimus in te.Inte domi

ne ſꝑaui nõ ↄfundar ieternũ.

terran;:

u piis
nus es fili?. Gu ad
liberandũ ſuſcepturꝰ hoiem:
non boꝛruiſti vginis vteruz ⸗

miſericoꝛdie dei
vlſitauit nos oꝛiens ex alto.
br;⸗
ad

t laudamꝰ2 dirigedos pedes nr̃o in viã

Enedictus dñs Po.

en deus iſrael: quia viſita
uit ⁊ fecit redemptioneʒ pꝑle⸗

bis ſue. t erexit coꝛnu ſalu
tis nobis:ĩ domo dauid pue
ri ſui. Sicut locuus eſt ꝑ os
ſecło ſunt pꝛo⸗
phetaꝝ eius. alutẽ ex inimt
cis noſtris:⁊ de mani
um qui oderunt nos/ d fas
ciendam
crib nr̃is: ⁊ memoꝛari teſta⸗
menti ſui lancti.
quod iurauit ad abꝛaam pa
trem noſtru: datuxꝝ ſenobis.
Ut ſine tunoꝛede manu ini
micoꝝ noſtroꝝ liberati:ſerui⸗
amus illi. In ſanctitate ⁊ iu⸗
ſticia coꝛam ipo: omibo dieb⸗
noſtrꝭ. Ot tu puer ꝓpheta al⸗

omni⸗s

miſericoꝛdiã cũ pa⸗

uſiurandci

tiſſimi vocaber: pꝛeibis ein

ante faciem dni parare vias

eius. A d dandã ſcentiã ſalu
tis plebi eius: in remiſſio neʒ
peccatoꝝ eoꝛzuʒz. . er viſcera
nr̃i:in quib⸗

Illumiare his qui in tene
in vmbꝛa moꝛtis ſedet:

acls. anticum Darlie⸗
Asnificat anima mea
dnm. t exultauu ſpi

ritus meꝰ: ĩ deo ſalutari meo.
O uia reſpexit humilitate an

cille ſue:ecce em ex hoc beataʒ

—

me dicent oẽs generationes.

uia fecit mihi magna qin

potens eſt: ⁊ ſanctum nomen
eius. t miſericoꝛdia eius a

pꝛogenie in beogenies: timẽ⸗
tious eum. Merit potentiaz
in bꝛachio ſuo: diſperſit ſug⸗

bos mente coꝛdis ſui Depo
ſuit potentes de ſede:⁊ exalta
nit humiles. & ſurientes im

pleuit bonis:⁊ diuites dimi⸗

ſit inanes. Suſcepit iſrł pueꝝ
ſuum:recoꝛdatus miſcdᷣie ſue
icut locutus eſt ad patres
noſtros: abꝛaam ⁊ ſemini eiꝰ
Vnc di⸗ Pg. in ſecula.

mittis ſeruũ tuum dñne:

m verbũ tuũ in pace. Quia

viderũt oculi mei:ſalutare tu

um. Quod paraſti ante faci-

em: omniũ populoꝝ. umẽ
ad reuelatio nẽ gẽtium:⁊ glo⸗

ram plebis tue iſrt. Symbo
QSaß lunz athanaſij

22vult ſaluꝰ eſſe. ante om
nia opus eſt vt teneat catholi
cam fidem. Q uam niſi qſq;

integram iuiolatamq; ſeruaz

uerit:abſq; dubio inetenum
peribit. Hides ãt catholica
hec eſt:vt vnũ deũ i trinitate
⁊ trinitatem in vnitate vene⸗
remur. eq; cõfundẽtes per
ſonas:neq; ſubſtantiaʒ ſepa⸗
rantes. lia eſt em ꝑſona pa
tris: alia filij alia ſpiriſſancti
Sed patris 2 fulij 2 ſpuſſan⸗
cti vna eſt diuinitas: eq ualis
gła coeterna maieſtas. ua
iis pater talis filius talis ſpi

mimus ſpuſſanctꝰ.

rituſſanctus Increatus pater

rituſſanctus.

increatus filius increatꝰ ſpi⸗

nmenſus pa⸗
ter immenſus filius:inmen⸗
ſus ſpuſſanctus. cternꝰ po-
ter eternus ſlius:eternus ſpi

—

rituſſanctus. t tamen non

filius: omrpotẽs ſpũſſanetꝰ.
lt tamẽ nõ tres omipoten⸗

tes:ſed vnus omnipotes ra

deus pater deus filius: vdens

ſpuſſanctus. At ramen non
tres dij: ſed vnus eſt de? a

tres eterni: ſed vnus eternus
Sicut non tres increati ne
tres immenſi:ſed vnus incre
atus ⁊ vnus immẽſus. Rumi
liter omipotens pater omps

dñs pat᷑ dominus filius: do

non tres dni:ſed vnꝰ eſt dñs.

dnos dicere:catholica religio

ne pꝛohibemur. Mater a nul
lo eſt factus: nec creatus ne

genitus. ilius a patre ſolo
eſt: nec factus nec creatus ſed
genitus.& pirituſſanctꝰ a pa

tre ⁊ filio: non factus nec cre⸗

atus nec genitus ſed ꝓcedẽs.
¶ Inus eſt ergo pater nõ tres

patres. vnus filius non tres
filij: vnus ſpũſſanctꝰ nõ tres
ſpuᷣſſancti. t in hac trinita
te nihil pꝛius ac poſterius ni

t tamẽ-

Quia ſicut ſingillatim vnaz
quanq; ꝑſonam deũ at dñm
conſfiteri: xpᷣiana verirate cõo⸗
pellimur. Ita tres deos aut

—

hil maius aut miuus ſed to⸗

tetres ꝑſone coeterne ſibi ſüt
⁊ coequales. ta vt ꝑ om nia

ſitut iaʒ ſupꝛadictũ eſt: ⁊ vni

tas in trinitate ⁊ trinitas in
vnitate veneranda ſit. Q ui
vult ergo ſaluꝰ eſſe: ita de tri⸗

nitate anar Fe neceſa riũ
eſt ad eternam ſalutem: vt in

carnationeʒ quoq; dñi nr᷑i ie⸗
ſu xpᷣi fideliter credat. ſt er⸗
go fides recta vt credamus ⁊
confiteamur quia dñns nr᷑ ie⸗
ſus xpᷣs dei filius deus ⁊ ho

mo eſt. D eus eſt ex ſubſtan⸗
tia patris ante ſecula genitꝰ:
⁊ homo ex ſubſtãtia matris ĩ
ſeculo natus. Nerfectus de⸗

us perfectus homo:ex anima
rationali ⁊ hũana carne ſub⸗
ſiſtẽs qualis patri ſᷣm di
uinitatẽ:minoꝛ patre ſᷣm hu⸗

manitatem. Qui licet deus
ſit ẽ homo: non duo tamẽſʒ
vnus eſt chꝛiſtus. ¶ Inꝰ autẽ

. . . .ẽ

non conuerſione diuinitatis

in carne:ſed aſſumprione hu⸗

manitatis in deo. IInꝰ om

nino non confuſione ſubſtan

tie:ſed vnitate ꝑſone. dam

ſicut anima rationalis ? ca⸗

ro vnus eſt homo: ita deus ?
homo vnus eſt chꝛiſt/. Qui
paſſus eſt ꝓ ſalute noſtra:de⸗

ſcendit ad inferos tertia die

reſurrexit a moꝛtuis. Aſcen⸗
dit ad celos:ſedet ad dexteræa
dei patris omipotẽtis. mde
venturus eſt iudicare viuos
⁊ moꝛtuos:Ad cuius aduen

tum omnes homines reſuz

gere habent cum coꝛpoꝛibus
ſuis: ⁊ red dituri ſunt de fact-⸗
pꝛopꝛijs rationem. t q bo
na egerunt ibunt in vnã eter
nam: qui vo mala in ignem
eternuʒ. dec eſt fides catho

lica quaʒ niſi quiſq; fid eliter

firmiterq; crediderit: ſaluus

eſſe non poterit.

In aduentu di bymnus.
“ Onditoꝛ almeſy

deꝝ eterna lux cre
dentiũ xpᷣe redem
ptoꝛ oim exaudi

pPpeeces ſuplicum
Quli cõdolẽs igrerietmort⸗
perire ſeculũ ſaluaſti mundũn
liguidu donãs reis remediũ
¶ Lergẽte mũdi veſꝑe vti ſpõ
ſus de thalamo egreſſus ho⸗

neſtiſſima vᷣgis mris clauſu⸗

la. Uuius ſoꝛti potẽtie genu

curuant᷑ oia celeſtia terreſtria
fatent᷑ nutu ſubdita.O ccaſũ
ſol cuſto diẽs luna palloꝛẽ re⸗
trinẽs cãdoꝛ ĩ aſtrs relucẽs cer
tos obſeruat limites. Ge de
pᷣcamur agye vẽture iudex ſe
culi ↄſerua nos iĩ tꝑe hoſtis a
aus honoꝛz vᷣtꝰ
gła deo pri cũ filio ſctõ ſit ꝑa
* ĩ ſempitna ſecka/Adno.-

telo ꝑfidi.

qͥ natꝰ oꝛbi ſubuenis curſu de
cliuitꝑis.l llũina nũc pecto⸗
ra tuoq; amoꝛe ↄcrema audi
to vt pᷣconio ſint pulſa tandẽ
lubꝛica. udexq; cũ pꝰ aderis
rimari facta pectorꝭ reddens
vicẽ ꝓ abditꝭ iuſtiſq; regnũ ꝓ
bonis.I õ demum arcemur
mał ꝓ q̃litate crimis ſʒ cũ be
tis ie⸗ ſimꝰ ꝑhẽnes celi⸗

besI. aus bo LQauos
QOr cdara ecce intonat
bſcura queq; icrepat pellãt᷑

Erbum ſuꝑnũ turnũ.
ꝓdiẽs a pꝛe olim exiẽs

eminꝰ ſomnia ab ethre xp s p
micat. Mes iã reſurget toꝛpi
da q̃ ſoꝛde extat ſaucia ſydus
refulget iã nouũ vt tollat oẽ

noxiu. ſurſum agnꝰ mittit
laxare gtis debitũ oẽs ꝓ idul
etiavocẽ demꝰcũ lachꝛimis
cðo vt cũ fulſerit müdũq;
hoꝛroꝛ cinxerit nõ ꝓ reatu pu
niat ſʒ pius nos nuc ꝓtegat.

Laus ho. In natiuiate dni

¶. Eni redem ptoꝛ gentiũ
M oſtẽde partũ vᷣgis mire
tur oẽ ſeculũ tał decet ꝑtꝰ deũ
Ldõ ex virili ſemĩe ſʒ myſtico
ſpiramie vᷣbũ dei factũ eſt ca
ro fructuſq; vẽtrꝭ floꝛuit. Al

uus tumeſcit vᷣginis clauſtra
pudoꝛis ꝑmanet vexilla vᷣtu

tum micãt verſat᷑ ĩ tẽplo deꝰ.
PHrocedens de thalamo ſuo
pudoꝛis aula regia gemie gy
Ss ſube alacrꝭ vr currat viã

(greſſus eiꝰ a pze regreſſus

eiꝰ ad pꝛem excurſus vſq; ad
inferos recurſus ad ſedeʒ dei.
O qlis eterno pꝛi carnis tro⸗
pheo accĩgere ifirma nr̃i coꝛ⸗
Pac vᷣtute firmãs ꝑpetim.

reſepe iã fulgʒ tuũ lumẽq;
nox ſpirat nouũ qð nulla nox
iterpollet fideq; iugi luceat.

G lia tibi dñe qͥ natus es de
vᷣgie cũ pꝛe ⁊ ſctõſpũ ĩ ſempi⸗
terna ſecula. Ad nocturnum
0 HPHꝛiſte redẽptoꝛ oĩm ex
pie pꝛis vnice ſolꝰ ante

pncipiũ natꝰ ieffabiliter &u

—

gnticcn
len

Ploneg

gulano
gluene

gesN
ileng
aumin .

1dind
bene
in

lumẽ tu ſplẽdoꝛ heis tu ſes
phẽenis oĩm intẽde q̃s fũůdũt

pees tui ꝑ oꝛbẽ famuli. Me⸗
mento ſalut auctoꝛ ꝙ noſtri

q̃ndã coꝛꝑis ex illibata vᷣgie

naſcẽdo foꝛmã ſuùpſerꝭ. yoc

pñs teſtar̃ dies curres ꝑ anni

circulũ ꝙ ſołꝰ a ſede pꝛis miu

di ſalꝰ adueneris. xinc celũ

hinc terra hinc matre hinc oè

qð in eis eſt auctoꝛẽ aduẽtus
ſui laudans exultat cantico.

¶Nos q̊ʒ qᷣſctõ tuo redepti ſu
mus ſanguie ob diẽ natalis
tui hymnũ nouũ cõcinnimꝰ.

Qtia tibi domine. qudes

coꝛpꝰ in duit vt carne car
nem liberãs ne ꝑderet q̊s cõ⸗
didit.lauſa parẽtis viſce⸗
ra celeſt, intrat gr̃a vẽter puel
le baiulat ſecreta q̃ non noue
rat. Nomꝰ pudici pectoꝛis
templũ repẽte fit dei intacta
neſciẽs viꝝ vᷣbo ↄcepit filiũ.
nixa eſt puerꝑa quẽ gabꝛi
AWrikrerar quẽ mjr̃is aluo ge
ſtiens clauſus iohes ſenſerat
eno iacere ꝑtulit pᷣſepe nõ
abhoꝛruit paruoq; lacte pa⸗
ſtus eſt ꝑ quẽ nec ales eſurit.

audet choꝛꝰceleſtiũ ⁊ ange

lNcanũt deo palãq; fit paſto⸗
nbus paſtoꝛ creatoꝛ omniũ.
¶. emeto ſalutis. qᷓ lia tibi

Solis oꝛt cardine ad

namus pncipem natũ maria
Efineenranre⸗ ſeculi ſer
uile

dñe q nae yn 8

bant,
Oſtis her S ſanie⸗ .Hr
Prm venire quid times

non arripit moꝛtalia qͥ regna

dat celeſtia. bãt magi que,z

viderãt ſtellã ſeqntes pꝛeuiã
lumẽ reqrũt lũine deũ faten
müere auacra puri gurgit?
celeſt, agnꝰ attigit pctã q nõ
detulit nos abluẽedo ſuſtulit
8 ouũ genꝰ potẽtie aq rube
ſcunt hydrie vinũq; iuſſa fũ⸗
dere mnagraue Fnci Wigine.
emeto ſa. lia tib:i dñe
anniſtr bogle cũ pꝛe⁊ ſe H
ſpũ in ſempiterna ſecula.⸗

. Patre vnige ocurni
nitus ad nos vente

vVsginẽ baptiſma cruce conſe-

crans cũctos fideles generãs

Ord celſus pꝛodijt accepit

ã̊ hoĩs facturã moꝛte re⸗
dimẽs gaudia vite largiens.
R inc te redẽptoꝛ qms illa⸗
bere ꝓpiciꝰ clarüq; nr̃is lenſi⸗
bus lumẽ pᷣbe fidelibj. ʒa⸗
ne nobiſcũ d ñe noctẽ obſecurãa
remoue oẽ delictũ ablue piaʒ
medelã tribue. uẽ iã veniſ⸗
ſe nouimꝰ idẽ 1 dire credimꝰ
tu ſceptro tuo inclyto tuũ de⸗
fende ꝙłm. emeto falutꝭ.

6 la cibi dñe qͥ ab- be.

Lux btã trinitas ⁊ pin
cipalis vnitas iã ſol rez
cedit igneꝰ infunde lumẽ coꝛ⸗
ain. e mane laudũ cat⸗
mine te depꝛecemur veſꝑe te

nea ſupplex glia p cũcta lau⸗
det ſecka. ) eo pꝛi ſit gloꝛia
eiuſq; ſoli filio cũ ſpũ gaclyto

T nũc ⁊ imꝑpetuũ. Adq coplie

Elucis ante ter toꝛi.
Aminũ rexꝝ creatoꝛ poſci
mus vt ſolita clemętia ſis pᷣ⸗

ſul ad cuctodiã. N rocul rece
dant ſomnia ⁊ noxiũ fantaſ-⸗
mara boſteq; nrm copᷣme ne
polluant᷑ coꝛꝑa. reſta pat
omps ꝑ ihm xpᷣm dñm qͥ te⸗

cũ imꝑperuũ regt cũ ſctõſpũ.
2 cte ſurge⸗ Ad noctf.
tes vigilem omes ſꝑ in

bus totis d no canamꝰ dulci
ter hymnos. ¶ I t pio regi pa

rice canentes cũ ſuis ſanctis

mereamur aulã igredi cceli ſił

⁊ btãʒ ducere vita. NHreſtet h
nob deuas bita pr̃is ac nati

pariterq; ſctiſpus cuiꝰ rebo⸗
atin oi głia müdo. audes

datur vmbꝛa luc auro
AA futilãs choꝛuſcat niſib to
tis rogitemꝰ oẽs cũctipotẽtẽ.
II t de nr̃i miſeratꝰ oẽʒ pel⸗
lat languoꝛẽ tribuat ſalutem

Donet ⁊ nobis pietate patris
regna poloꝝ. y reſtet h̊ nobᷣ.

Aim lucis oꝛ àdpma.
. X to ſy dere deum pᷣcemur
ſupplices vt in diurnis actibo⸗
nos ſeruet a nocẽtibp. iguãa

refrenãs tẽperet ne lit, hoꝛroꝛ
inſo net viſu fouedo contega

almis meditemur atq; viri

. Lce iam noctis denu⸗

ne vanitates hauriat. Rinę
pura coꝛdis intima abſiſtat
⁊ vecoꝛdia carnis terar ſuꝑ⸗
biam potus cibiq; parciras

¶ 1ĩ cu dies abſceſſerit noctẽ⸗

q; ſoꝛs reduxerit mũdi ꝑ ab⸗
ſtinentiã ipᷣi canamꝰ głiam.
Veo pr̃i. d tetam.·
Vnc ſancte nob ſpũs

vnũ pꝛi cũ filio dignare ꝓm⸗
ptus iĩgeri nr̃o refuſus pecto⸗

ri.O s lingua mẽs ſenſus vi

goꝛ cõfeſſione ꝑſonet flãme⸗

ſcat igne charitas accẽdat ar
doꝛ ꝓximos. O ꝛreſta pꝛ pijſſi
me patriq; cõpar vnice cũ ſpi

ritu ꝑaclyto regnãs ꝑ omne

ſeculum. Amen. Ag ſextam·
Ectoꝛ potẽs verax deꝰ
Grtemperas reruʒ vices
plẽdoꝛe mane inſtruis ⁊ igni
bus meriatem Qrringut fla
rca

mas litiũ aufer caloꝛẽ noxiuʒ
cõfer ſalute coꝛpoꝝ veramq;

pacẽ coꝛdiũ. reſta pꝛ? pijſ.
Erum de“ Ad nong.

Stenax vigoꝛ imotus in

claꝝ veſpꝑe q̊ vita nuſqᷓ; deci⸗
dat ſʒ pᷣmiũ moꝛt ſacre ꝑhen

nis inſtet glia. creſta pater.

cis creatoꝛ Ad vg.
optime lucẽ dieꝝ ꝓferẽs

pmoꝛdijs luc, noue mudi pa
rans oꝛigine O ui mane iu⸗

ctum veſperi diem vocari pᷣci

pis thetꝝ cahos illabi audd

te pmanec lue diurne tꝑa ſuc
ceſſiib- determinãs. argire

ſes
le
li⸗
iſe
d⸗

alme coꝛdiuzʒ infi

Sces cũ fletiby⸗ Nemes Fua⸗
1

ta crimie vite ſit exul munere
dum nil ꝑhẽne co gitat ſeſeq;
culpis alligat. eloꝝ pulſet

intimũ vitale tollar pmiũ vi
temꝰ oẽ noxiũ purgemꝰ om̃e

peſſimũ. yreſta pꝛ pijſſime.

es obleruabiles redeũt

RAeee

tpᷣs adeſt ſobꝛiũ q̃ramꝰ puro

coꝛde dnm.in hymnis ⁊ cõ⸗
feſſionib iudex cõplacabitur
dñs nõ negat h veniã qͥ vult
vt hõ qrat graʒ. Moſt iuguʒ
puiie pparaonis Prathenas
dire babylonis liber hõ pa⸗
triã celeſte qrat hieroſolymã.

EHugiamn deh exilio hĩtemꝰ

dei filio h dec;eſt famuli ſi
ſit coheres ſui dñni. * xpᷣe
nob dux huiꝰ vite memẽto ꝙ
ſumꝰ oues tue ꝓ qͥb ipᷣe tuaʒ
paſtoꝛ ponebas moꝛti aĩiam.
O la ſit pꝛi cũ filioq; ſił ꝑa⸗
Ero ſicut erat parit᷑ in pꝛin⸗
cipio ⁊ nũc ⁊ ſemꝑ.Amẽ. In

Vgdi beni ceri
Age cõgiro? Arae Pees

etib in h ſacro ieiunio fu
ſas qᷓdragenario. crutatoꝛ
a tu ſcis
viriũ ad te reuerſis adhibe re
miſſionis gram. ultũ qͥ dẽ
peccauimꝰ ſed pale confiten
tibus ad laudem tui nomis
confer medelam languidis.

HW Sic coꝛpus extra ↄteri dona

per abſtinentiam leiunet vt

mens ſobꝛia a labe pꝛoꝛſus
criminũ. Mreſta beata trini⸗
tas cõcede fimplex vnitas vt

fructuoſa ſint tuis ieiunioꝛũ

munera. Amen. Aq comple

BHꝛiſte qui lu?
* co.
A 7 dies noctls tene⸗

detegis luciſq; lumẽ cre
deris lumen beatum pꝛedi⸗
canos.
mine ðefende nos in hac no⸗
cte ſit nobis in te requies qui
etam noctem tribue. xe gra

uis ſomnus irruat nec hoſtis

nos ſurripiat nec caro illi cõ⸗
ſentiens nos tibi reos ſtatuat
li ſomnum capiant coꝛ
te ſemper vigilet dextera
tua pꝛotegat famulos qui te
diligüt. Mefenſoꝛ nr̃ aſpice
