iam eũᷣ.cu ipᷣo ſum in tribu⸗

iatione: eripiã eũ ⁊ gloꝛifica⸗
bo eum. ongitudine dierũ

replebo eu: ⁊ oſtendãa illi ſalu

O nũ eſt Ps.tare meũ.

confiteri d ño:⁊ pſallere

noĩ tuo altiſſime. qd annun

ciandũ mane miſcdiam tuã:
⁊2 veritatẽ tuã ꝑ noctẽ In de⸗
cacoꝛdo pſalterio: cum canti
co in cythara.uia delecta⸗
ſti me dne in fractura tna ⁊ in
oꝑibo manuũ tuaꝝ exultabo.

Q uã magnificata ſunt oꝑa

tua dñe:nimis ꝓfunde facte

ſunt o gieariones rne. c r
2ſtul⸗

inſipiens nõ ↄgnoſcet:⁊

tus nõ intelliget hec. Oũ ex⸗

oꝛti fuerint pctõꝛes ſicut fenũ
apparuerint oẽs qͥ oꝑantur
iniqtatẽ. At intereant in ſe⸗
culũ ſeculi: tu aũt altiſſimus

ineternũ dne m ecce inimi

ci tui dne.qm̃ ecce in imici tui

peribũt:⁊ diſꝑgent om̃s qui

oꝑant᷑ iniqtatẽ.t exaltabi
tur ſicut vnicoꝛnis coꝛnu me
um: ⁊ ſenectꝰ mea in miſcdia

vberi t deſpexit oculꝰ meꝰ
inimicos meos: ⁊ inſurgenti
bus in me malignatib audi

et autis mea. uſtus vt pal⸗
ma floꝛebit ſicut cedrus lyba
lantatti

ni multiplicabit᷑.

domo dni in atrijs domꝰdei
nf̃ifloꝛebunt. dhucmulti⸗
plicabunĩ in ſenecta vheri:et

*

u
gu

bene patientes erũt vt annũ⸗

cient. O in rectus dñs deus
noſter: ⁊ non eſt iniqui:as in
Ominꝰ regna⸗? s eo.
uit decoꝛẽ indutꝰ eſt:in⸗
dutus eſt dñs foꝛtitudinem
æ pᷣcinxit ſe. (tem̃ firmauit

oꝛbẽ terre: qui nõ cõmouebit᷑

V arata ſedes tua extũc:a ſe⸗

culo tu es. leuauerunt flus

mina dñne: eleuauerũt flumia
vocẽ ſuã. leuauerũt flumi
na fluctus ſuos:a vocibo aq̊⸗
rum multaꝝ. M irabiles ela⸗
tiones maris:mirabilis in al

tis dñs. eſtimonia tua cre

dibilia facta ſunt nimis:do⸗
muʒz tuã decet ſanctitudo do⸗
mine in longitudine dierum.

) Eus vltionũ dños Ps.

deus vlrionum libere

egit. xaltare qui iudicas

terrã:redde retributionẽ ſuꝑ⸗
bis¶ ſq;quo peccatoꝛes do
mine:vſq; quo pctõꝛes gloꝛi⸗
abuntur. ffabunt᷑ ⁊ loquẽ⸗
tur iniquitatẽ:loquent᷑ omes

q oꝑant᷑ iniuſticiã. opulũ

tuun dñe humiliauerunt:⁊ he⸗
reditatẽ tuã vexauerũt.¶ i⸗
duam ⁊ aduenã interfecerunt

2 pupillos occiderũt.Ot di⸗

xerunt nõ videbit dñs:nec in

tel liget deꝰ iacob. ntelligite
inſpientes in ꝓpło:⁊ ſtulti ali

quado ſapite.O ui plãtauit
aurẽ nõ audiet:aut qui finxit
oculũ nõ cõſiderat) ui coꝛ⸗

tipit gentes nõ arguet: qͥ do⸗

cec hoĩiem ſcientiã. Oñs ſcit

cogitationes hoĩm:qmvane

ſunt. eatus homo queʒ tu
erudier dñe: ⁊ de lege tua do
cueris eum. Ot muiges ei a

dieb malis: donec fodiatur

peccatoꝛi fouea. Q uia nõ re⸗
pellet dñs plebẽ ſua: ⁊ heredi
tatem ſuam nõ derelinquet.
Quoaduſq; iuſticia ↄuerta⸗
tur in iudiciũ:⁊ q iuxta illam

omnes qui recto ſunt coꝛde.

O uis ↄſurget mihi aduerſꝰ
malignãtes: aut quis ſtabit
mecũ aduerſus operãates ini⸗
quitatem. iſi quia dñs ad
iuuit me: paulominus habi⸗
taſſet in inferno anima mea.
Si dicebam motus eſt pes
meus:miſericoꝛdia tua domi
ne adiuuabat me. Scõðm mł
titudineʒ doloꝝ meoꝝ in coꝛ
de meo:conſo lationes tue le⸗
tificauerũt animã meã.ũ⸗

quid adheret tibi ſedes ini⸗

tatis: qui fingis laboꝛem in
pꝛecepto Oaptabãt in aiam
iuſti:⁊ ſa guinem innocẽtem
condemnabant. & t factus
eſt mihi dominus in refugiũ:
2 de? meus in adiutoꝛiũ ſpei

mee. & t reddet illis iniqui⸗

tatem ipᷣoꝝ: ⁊ in malicia eoꝝ
diſperdet eos:diſperdet illoſ

domin? deus noſter. loꝛia

An. Benedictus dominus
ine.ernum. Ana. Cantate.
99 £

””s

Enite exultemus Ps.
Dyño: lubilemus deo ſa
lutari nr̃o. reoccupemꝰ fa⸗
ciem eiꝰ in cõfeſſio ne ⁊ i pſal⸗
mis iubilemꝰ ei. O m̃ deus
magnꝰ dñs:⁊ rex magnꝰ ſuꝑ
oes deos. uia in manu eiꝰ

ſunt oẽs fines terre: T altitu⸗

dines montiũ ipᷣiꝰ ſũt. m̃

ip lus eſt mare ⁊ ipe fecit illð:
⁊ſiccã manꝰ eiꝰ feꝛmauerũt.

TNenite adoꝛemꝰ ⁊ pcidamꝰ
ante deũ.ploꝛemꝰ coꝛã dño qͥᷣ

fecit nos:qꝛ ipᷣe eſt dñs deꝰnr

Otnos popul paſcue eius:
oues manus eiꝰ. odieſi

vocem erꝰ audieritis: nolite
obdurare coꝛda vẽa. Gicut ĩ

irritatione ſᷣm diem:tentatio

nis in deſerto. ¶ ¶ bi tentau e⸗
runt me pfes veſtri:ꝓbauef̃t
⁊ viderüt oꝑa mea. uadra

ginta annis offenſus fui ge⸗
neratiõi illi:⁊ dixi ſꝑ hi errãt

coꝛde,. Ot iſti nõ cognouerũt
vVias meas vt iuraui in ira

mea: ſi introibũt in requcem
Antate dño P& meã.

canticũ nouũ: cãtate do
Mino oĩs terra. atate d no

bndicite noi eiꝰ: annũüciate
de die in diẽ ſalutare eiꝰ. n

nũ ciate inter gẽtes głiam erꝰ

in oib ꝓplis mirabilia eius.
QOD) m magn“ dñns ⁊ laudabił
nimis:terribił eſt ſuꝑ oẽs de⸗

os. ¶m̃ oẽs dij getiũ demo⸗
nu: dñs aũt celos fecit. o⸗

feſſio ⁊ pulcritudo in conſpe⸗
ctu eius: ſanctimonia ⁊ ma⸗
gnificentia in ſanctificatione

eius. Afferte dño patrie genz

tium afferte dño gloꝛiã ⁊ bo⸗
noꝛem:afferte dño gloꝛiã noi
eiꝰ. ¶ollite hoſtias ⁊ introi⸗
te in atria eius:adoꝛate dñm

in atrio ſctõ eiꝰ. Qõmoueat᷑

a facie eius vniuerſa terra:di
cite in gentib qꝛ dñs requit.
tem̃ coꝛrexit oꝛbẽ terꝛe qui
nõ cõmouebit᷑:iudicabit po⸗
pulos in equitate. etentur

celi ⁊ exultet terra.comoueat᷑

mare ⁊ plenitudo eius: gau⸗

debunt campi ⁊ omia que in

eis ſunt. G iũc exultabũt oĩa

ligna ſiluaꝝ a facie dñi qꝛ ve

nit: qin venit iudicare terrã.

Iudicabit oꝛbem terre in eqͥ⸗

tate:⁊ populos in eqͥtate ſua.

8 minus regnauit PS

exultet terra:letent᷑ inſu⸗
le multe. ubes ⁊ caligo in
circuitu eius:iuſticia ⁊ iudici⸗
um coꝛrectio ſedis eiꝰ. gnis
ante ipſum pꝛecedet:⁊ inflam
mabit i circuitu inimicos eiꝰ
lluxerunt fulgura eius oꝛ⸗
lterre:vidit ⁊ cõmota eſt ter

ra. ¶ontes ſicut cera fluxe-

runt a facie d ñi: a facie domi

nioiĩs terra. Innũciauerunt
celi iuſticiaʒ eius: ⁊ viderunt
oſnes populi głiam eiꝰ. Oo

undant᷑ omnes qui adoꝛant
culptilia: ⁊ qui gloꝛtãtur in

.
ſ
R
1
“
4
.

—

⸗
e

N

ſimulachꝛis ſuis. Ndoꝛate

eum omnes angeli eius: au⸗
diuit ⁊ letata eſt ſyon. Et ex
ultauerunt filie iu de:pꝛopter

iu dicia tua domine. Q uoni

am tu dñs altiſſimꝰ ſuꝑ om⸗

nem terrã: nimis exaltatꝰ es

ſuꝑ omnes deos.)ui diligi

tis dñm odite malum.cuſto⸗

dit dñs animas ſanctoꝝ ſuo
rum: de manu peccatoꝛis li⸗

berabit eos.ux oꝛta eſt iu⸗

ſto:⁊ rectis coꝛde leticia.le⸗
tamini iuſti in domino:⁊ cõ⸗
fitemini memoꝛie ſanctifica⸗

tionis eius.An LCantateðo
mino ⁊ benedicite nomini eiꝰ
vᷣ. B eatus homo quẽ tu eru
dieris domie. Et de lege tua

docueris eum. Adianð.añ.
Spiritu pꝛincipali cõfirma
coꝛ meum deus. Ps. MWiſe⸗
rere. An. In veritate tua ex⸗
audi me dñe. Pg. Dñne exau⸗

di. Zñ. Illumina ð ne vultũ

tuũ ſuꝑ nos. Os. Deus deuſ
meus.Añn. Dñe audiui audi
tum tuum ⁊ timui. Ps. Ip⸗

ſum An. In tympano ⁊ cho
ro in coꝛdis ⁊ oꝛgano lauda⸗
te deum. Pq. Laudate. Ad

beneð.añ. Per viſcera miſeri

coꝛdie dei noſtri:in quib vi⸗

ſitauit nos oꝛiens ex alto.

Sabbates muit. Dominuz
deum noſtrum. Venite ado⸗
remus. 5. Wenite exulte.
Ana. Quia. Pſalmus d5.

Antate dño can⸗
ticum nouũ:quia
mir abilia fecit.
Saluabit ſibi der
’èterã eius:⁊ bꝛachi
um ſanctuʒ eius. ¶d otũ fecit
dñs ſalutare ſuũ: in cõſpectu
gentiũ reuelauit iuſticiã ſuã.
Necoꝛdatuſ eſt miſericoꝛdie
ſue ⁊ veritatis ſue domui iſlrł
¶iderunt oes fines terre:ſa
lutare dei noſtri.lubilate do
mino omis terra:cantate ⁊ ex

ultate ⁊ pſallite. NH ſallite do

mino in cythara.in cythara

⁊ voce pſalmi: in tubis ducti

lib ⁊ voce tube coꝛnee.ſ ubi⸗
late iĩ cõſpectu regꝭ d ni moue⸗
atur mare ⁊ plenitu do eius:
oꝛbᷣ terraꝝ ⁊ q habitãt in eo.
E lumina plaudẽt manu ſił
motes exultabũt a conſpectu

dñi:qm venit iudicare terrge

udicabit oꝛbẽ terraꝝ in iuſti

cia:⁊ ꝓpłos in equitate. PS.

minus regnauit ira⸗

cherubin moueat᷑ tra. O ns

in ſyon magnꝰ:⁊ excelſus ſu⸗

per oẽs ꝓplos. O(õfiteantur

noĩ tuo magno qm̃ tenibile
⁊ ſctm̃ eſt:⁊ honoꝛ regꝭ iudici

um diligit. u paraſti dire⸗
ctiones:iudiciũ ⁊ iuſticiã ĩ ia
cob tu feciſti. Oxaltare dñũm
deũ noſtꝝ.⁊ adoꝛate ſca bellũ

pedũ eiꝰ:qm ſcem eſt: oy⸗
ſes aaron in ſacerdotibus er

r 8 ☛ ppluq ſedes ſuper

Sõ

⁊ſamuel inter eos qui inuo⸗

cant nomen eius. nuocabãt
Dñm ⁊ ipᷣe exaudiebat eos:et

in columna nubis loquebat᷑

ad eo s. uſtodiebant teſti⸗

monia eius: ⁊ pᷣceptũ qð de⸗

dit illis. D ñe deus nr tu ex⸗

audiebas eos. deus tu ppiciꝰ
fuiſti eis:⁊ vlciſcens in om̃es
adinuentiones eoꝝ. xalta

te dñm deũ nr̃m. ⁊ adoꝛate ĩ
monte ſctõ eiꝰ:qm̃ ſanctꝰdñs
dey noſter. lia. Añn. Quia
mirabilia fecit dñs.en. Ju⸗
IVbilate ðoꝑs bilate.
oiĩs terra:ſeruite dño ĩ le⸗

ticia. ntroite in cõſpectu eiꝰ.

in exultatiõe. citote qm̃ do
minꝰ ipe eſt deꝰ:ipᷣe fecit nos

⁊ nò ipi nos.O opulus eius

⁊ oues paſcue eiꝰ introite poꝛ
tas eiꝰ in ↄfeſſione:atria eius
in hymnis confitemini illi.
Laudate nomẽ eius qm̃ ſua
uis eſt dñs ineternum miſeri

coꝛdia eiꝰ:⁊ vſq; in generati⸗
one ⁊? generationem veritas
Iſlſer icoꝛdiã Pg. eius.

ciu diciũ: cantabo tibi
dñ e. ſallã ⁊ intelligã ĩ via

imaculata:qñ venies ad me.

N erambulabã in innocẽtia

coꝛdis mei:in medio domus
mee. don ꝓponebã añ ocłlos
meos re iniuſtã:facientes pꝛe
uarication es odiui.d õ ad⸗

heſit mihi coꝛ pꝛauũ: declinã
tem a me malignũ nõ cogno⸗

ſcebam: Oetrabhentẽè ſecreto
ximo ſuo: hunc ꝑſequebar.
uperbo oculo ⁊ inſatiabili
coꝛde:cũ ̊ nõ edebaʒ. Oculi
mei ad fideles terre vt ſedeãt
mecũ ambulãs in via ĩimacu
lata:hic mihi miniſtrabat.
õ habitabit in medio do⸗
mus mee qui facit ſuꝑbiã.qͥ

loquit᷑ iniq: nõ direxit in con

ſpectu oculoꝝ meoꝝ. In ma⸗
tutino interficiebã oẽs pctõ⸗
res terre:vt diſꝑderẽ de ciui⸗
tate dñi oẽs opantes iniqͥ ta⸗
tem. Añ. Jubilate deo om̃is
terra. An. Clamoꝛz me. Ps.
Omine exaudi ane
meã: ⁊ clamoꝛ meus ad
te veniat Qõ auertas facie,
tuã a me:in quacunq; die tri⸗
buloꝛ inclina ad me aurẽ tuã
In qcune; die inuocauero te:
velocit᷑ exaudi me. uia de⸗
fecerunt ſicut fumꝰ dei mei:⁊
oſſa mea ſicut cremiũ aruer̃t.
D ercuſſus ſum vt fenum et
aruit coꝛ meũ: qꝛ oblitus ſuz
comedere panẽ meũ. voce
gemitus mei: adheſit os me
um carni mee. Similis factꝰ
ſum pellicano ſolitudinis:fa
ctus ſum ſicut nicticoꝛax in
domicilio. ¶ igilaui ⁊ fa⸗
ctus ſum ſicut paſſer: ſolitari
us in tecto. ota die expꝛo⸗
bꝛa bant mihi inimici mei:et
qui laudabãt me aduerſun
me iurabant.uia cinerem

bll
ali
teit
Aun

,

,

tanq; panẽ manducabã: ⁊ po
culum meũ cũ fletu miſcebã.

A facie ire indignatiõis tue:

quia eleuans alliſiſti me i

es mei ſicut vmbꝛa declina⸗

uerunt: ⁊ ego ſicut fenũ arui.

Du aurẽ dð ne incternũ ꝑma⸗

nes: ⁊ memoꝛialetuũ in gene

ratione ⁊ generationẽ. u ex
urgens miſereberis ſion:qꝛ tẽ
pꝓus miſerẽdi eiꝰ qꝛ venit tpᷣs
O m̃ placuerũt ſeruis tuis la

pides eiꝰ:⁊ terre eiꝰ miſerebũ

tur. t timebüt gentes no⸗
men tuũ dñe: ⁊⁊ oẽs reges ter⸗
re gliam tuã.QO uia edifica⸗
uit dñs ſion:⁊ videbit᷑ in glo

ria ſua. NR eſpexit in oꝛ onem

humiliũ:⁊ no ſpꝛeuit pꝛecem
coꝝ. Secnbant hec in genera⸗
tione altera: ⁊ ꝓlus qᷣ creabi
tur laudabit dnim. Quia ꝓp⸗
ſpexit de excelſo ſctõ ſuo: dñs

de celo in terram aſpexit.t

au diret gemit?cõpeditoꝝ:vt
ſolueret filios interemptoꝛũ.

¶It annücient in ſion nomẽ
dñii:⁊ laudẽ eius in hierim.

In cõueniendo ꝓpłos in vnũ

2 reges vt ſeruiant dno.ꝑe⸗
ſpondit ei in via vᷣtutis ſue:
paucitatẽ dieꝝ meoꝝ nuncia
mihi. N ereuoces meĩi dimi
dio dieꝝ meoꝝ:in generatioe

tio tu dñe terrã fũdaſtu⁊ oꝑa

manuũ tuaꝝ ſunt celi, pᷣi pe
bunt tu aüc ꝑmanes: ⁊ oẽs

ſicut veſtimentum veteraſcẽt

GSot ſicut o pertoꝛiũ mutabis

eos ⁊ mutabunt᷑: tu aũt ideʒ

lp̃e es ⁊ anni tui non deficiẽt
Ailij ſeruoꝝ tuoꝝ hitabuũt:

⁊ ſemen eoꝝ in ſeculũ diriget᷑.

me ſunt nomini ſancto eius.
Nancdie aia mea dño:⁊ noli
0

Enedic ania mea Ps.
Dno: omia que intra

bliuiſci ocs retributões ei?.

O ui ꝓiiciat᷑ oib iniqtatibꝰ

tuis:qui ſanat oẽs infirmica

tes tuas.Q ui redumit de in-

teritu vitam mes: q coꝛonat
te in miſericoꝛdia ⁊ miſe:ati⸗
onibus. Q ui replet in boniſ
deſideriũ tuuʒz: renouabit᷑ vt
aquile iuuentus tua. Naci⸗

ens miſericoꝛdias vñs: ⁊ iu⸗
dicium oib iniuriã patientis

7

bus.

otas fecit vias ſuas

mo yſi: filijs iir voluntates

ſi nas iſeratoꝛ ⁊ miſeri coꝛs
dñs: lo

1s: longanimis 2 multum
miſericoꝛs. on in ꝑpetuuʒ
iraſcetur: neq; ineternũ cõmi

—

nabitur. on ſᷣm pctã nr̃a

fecit no bis:neq; ſᷣm iniquita
tes nr̃as rinbuet nob.O in
ſm altitudinem celi a terra:

coꝛroboꝛauit miſcricoꝛdiã ſu

am ſuꝑ timẽtes ſe.)
diſtat oꝛtus ab occi

uancuz
j dẽte: lõge
fecit a nobis iniqtates nr̃as.

Ruomodo miſeretur pater
ilioꝛum miſertus eſt dns ti⸗
mentibꝰ ſe: qi ipᷣe cognouit

figmentũ noſtꝝ.Necoꝛdatꝰ
eſt qm puluis ſumꝰ hõ ſicut
fenũ dies eiꝰ: tanqᷓ; flos agri
ſic effloꝛebit. O m ſpũs ꝑtrã⸗
ſibit in illo ⁊ non ſubſiſtet: ⁊

um.
eterno ⁊ vſq; ineternũ:ſuꝑ ti⸗
mentes eũ At iuſticia illius
in filios filioꝝ:his qͥ ſeruant
teſtamentũ eius. tmemo⸗
res ſunt mãdatoꝝ ipᷣiꝰ: ad fa
ciendũ ea. D ns in celo para
uit ſedẽ ſuã:⁊ regnũ ipᷣiꝰ oĩib
diabit᷑. Q ndicite dño om̃es
angeli eius potentes vᷣtutes:
faciendũ vᷣbũ illiꝰad audien

dam vocẽ ſermonũ eiꝰ. Ge⸗

nedicite dño oẽs vᷣtutes eius
miniſtri eiꝰ q facitis volũta⸗
tem eiꝰ. ñũdicite dño omia
oꝑa eiꝰ.in oĩ loco dñationis
elꝰ:benedic aia mea dominũ
G lia pa. An. Clamoꝛ meꝰ
ad te veniat deꝰ. An. Bene⸗
20 Enedic ania PοS. dic.
mea dno:d ſie deꝰmeus
magnificatꝰ es vehementer.
¶onfeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ indui⸗
ſti:amictꝰlumie ſicut veſtimẽ
to. Oxtendes celũ ſicut pellẽ

qui tegis aquis ſuꝑioꝛa eius
O ui ponis nubẽ aſcẽſuʒ tuz3

um:q ambulas ſuꝑ pẽnas vẽ

toꝝ. ui facis angelos tuoſ
ſpus: ⁊ miniſtros tuos igneʒ
ui fundaſti terrã

vrentem

ſuper ſtabilitatem ſuam: nõ

nõ cogpolter ampliꝰlocũ ſu⸗
M iſericoꝛdia ãt dni ab

inclinabitur in ſeculuʒ ſeculi.
Abyſſus ſicut veſtimentu m

anuctus eius:fuꝑ mõtes ſta⸗
bunt aque. Qb increpatione
tua fugiẽt:a voce tonitrui tui

foꝛmidabunt,. & ſcẽdunt mõ

tes ⁊ deſcendũt campi: in los

cum quẽ fundaſti eis. Ger⸗

minũ poſuiſti quẽ nõ trãſgre
dient᷑: neq; ↄuerten oꝑire ter
ram. ¶ Nui emittis fontes in

cõòuallibo: inter mediũ mõtiũ

ꝑtranſibũt aque. MDotabunt
omes beſtie agri: expectabũt
onagri in ſiti ſua.Auꝑ ea vo
lucres celi habitabunt:de me
dio petraꝝ dabũt voces. Ni
gan⸗ montes de ſuꝑioꝛibus
ſuis:de fiuctu opeꝝ tuoꝝ ſa⸗
tiabiturterra. roducens fe
num iumentis:⁊ herbã ſerui⸗
tuti hoim. ) teducas panẽ
de terra ⁊ vinum letxificet coꝛ
hoĩis.¶It exhuaret facieʒ in
oleo: ⁊ panis coꝛ hoĩs cõfir⸗
met. Qaturabunt᷑ ligna cam
pi ⁊ cedri lybani qͥs plãtauit
illic paſſereſ nidificabũt NPe
rodij domꝰ dux eſt eoꝝ:mon⸗
tes exeelſi ceruis: petra refu⸗
gium herinacijs. Necit lunã
in tꝑa: ſol cognouit occaſum
ſuũ.H oſuiſti tenebꝛas ⁊ fa⸗
cta eſt nox:in ipſa ꝑtranſibũt
oẽs beſtie ſilue Oatuli leonũ
rugientes vt rapiant:⁊ q̃rant
a deo eſcam ſibi. O ꝛtus ẽ ſol
⁊ congregati ſunt: ⁊ in cubili

l.
n
i⸗

one

mo

/.

ſ⸗

4
ter

in

n
it
6
1

bus ſuis collocabunt. Sri⸗

bit homo ad opus ſuũ: ⁊ ad
operationem ſuã vſq; ad ve⸗

ſperam. QO uaʒ magniſicata

ſunt opera tua dñe oĩa in ſa⸗
pientia feciſti:impleta eſt ter⸗
ra poſſeſſione tua oc mare

magnũ ⁊ ſpacioſum manib⸗

illic reptilia quoꝝ nõ eſt nu⸗

merus. nimalia puſilla cũ

magnis: ullic naues ꝑtranſi⸗

bunt. O raco iſte quẽ foꝛma

ſti ad ludendũ ci:oĩa a te ex

pectant vt des illis eſcam in
te. O ante te illis colligent
apgriente te manũ tuã oia im

pilebuni᷑ bonitate. uertente
aũt te faciẽ tuã turbabuntur

auferes ſom eoꝝ ⁊ deficient:⁊
puluerẽ ſuũ reu eriẽt᷑. mit
ce ſpm̃ tuũ ⁊ creabunt᷑: ⁊ reno
uabis facieʒ terre. Ou gloꝛia

Oñni in ſeculuʒ: letabit᷑ ðdñs in

oꝑib ſuis ( ui reſpicit terrã

æ facit eam tremere: qͥ tangit
montes ⁊ fumigant. anta

bo ðno in vita mea: pſallam
deo meo qᷓ; diu ſuʒ. ocundũ
ſit ei eloquiũ meũ:ego vᷣo de⸗
lectaboꝛ in dño. O eficiant

pctõꝛes a terra ⁊ iniquiita vt
non ſint:bñdic aia mea dno.

Onfitemini dño Os.
⁊ iuocate nomẽ eiꝰ:an⸗
nũciate inter gẽtes oꝑa eius.
¶antate ei ⁊ pſallite ei: nar⸗
rate omia mirabilia eiꝰ Hau

damini in no ie ſancto elꝰ:le⸗

tetur coꝛ querentiũ dominũ⸗
O uerite dñm ⁊ confinnami

ni:querite faciem eius ſemꝑ.

Mementote mirabiliũ eius
q̃ feci: ꝓdigia eius ⁊ iudicia
oꝛis ei? Semen abꝛaam ſer⸗

ui eius: filij iacob electi eius.
pſe dñs de nr̃: in vniuerſa
terra iudicia eiꝰ.Memoꝛ fu⸗

it in ſeculũ teſtamẽti ſui: ver⸗

bi qdð mandauit in mille ge⸗
neratiões. Q ð diſpoſuit ad
abꝛaam: ⁊ iuramenti ſui ad
vyſaac. t ſtatnit ilud iacob

in pᷣceptum:⁊ urt᷑ in teſtamen

tum eternu. Dicens tibi da
bo terrã chanaan:funiculum

hereditat; vẽe. Qũ eſſent nu

mero bꝛeui:pauciſſimi ⁊ iuco
le eius. t ꝑtranſierũt de gẽ

te in gentẽ:⁊ de regno ad po⸗

pulũ alteꝝ. ¶è õ reliquit ho⸗
mineʒ nocere eis:⁊ coꝛripuit
ꝓ eis reges. olite tangere
chꝛiſtos meos: ⁊ in ꝓphetis
meis nolite malignari. t
vocauit famẽ ſuꝑ terraʒ:⁊ oẽ
firmamentũ panis cõtriuit.
M iſit an eos viꝝ:in ſeruum
venũdatꝰ eſt ioſepyh. Numi⸗
l:auerunt in cõpedibi pedes
eius ferꝝ ꝑtrãſit aiam eiꝰ do
nec veniret verbũ erꝰ. loqͥ⸗
um dni inflãmauit euʒ. milſit

rex ⁊ ſoluit en:pnceps ꝓploꝛũ

dimiſic eum. ¶oſtir uit euũ
dominũ domus ſue: ⁊ pꝛinci

pem omnis poſſeſſionis ſue.

At erudiret pꝛincipes eius
ſicut ſemetipᷣm: ⁊ ſenes eius
pꝛudentiã doceret. tintra
rurn e e pane celi ſaturauit

uit᷑ iſrael in egyptum:⁊ iacob

accola fuit i rerra cham. &t
aurxrit populum ſuũ vehemen

ter: ⁊ firmauit eũ ſuꝑ inimi⸗
cos eius. onuertit coꝛ eoꝝ
vt odirent po pulũ etꝰ ⁊ dolũ
facerent in ſeruos eius. Qhi⸗
ſit mo yſen ſeruũ ſuuʒ: aaron
quem elegit ipᷣm. NH oſui in
eis verba ſignoꝝ ſuoꝝ: ⁊ pꝛo
digioꝝ in terra cham. Miſit
tenebꝛas ⁊ obſcurauit: ⁊ non

exacerbauit ſermones ſuos.
uuertit aquas eoꝝ in ſan—z

giu inem: ⁊ occidit piſces eoꝝ.
Gredic it terra eoꝝ ranas:ĩ
hehetrab Ain regum ipſoꝛuʒ
Nixit ⁊ venit cyn omta ⁊ ci⸗

„

niſes:in oiĩb finib eoꝝ. Do

tuit pluuias eoꝝ grandinem
1 Recobfehtein ferns ipoꝝ.
I/I¶ pꝓcuſſit vineas eoꝝ 2 fi⸗
culneas eoꝝ:⁊ ↄtriuit lignuʒ
finiũ eoꝝ. B ixit ⁊ v enit lo⸗

cuſta ⁊ bꝛucus cuius nõ erat

numerꝰ. t comedit om̃e fe
num in terra eoꝛuʒ ⁊ comedit
oẽm fructũ terre eoꝝ. &t per
cuſſit oẽ pᷣmogenitũ in terra
eoꝝ:pꝛimitias oĩs laboꝛis eo
rum t eduxit eos cũ argen

to ⁊ quro: ⁊ nõ erat ĩ tribub⸗

eoꝝ infirmꝰ. etata eſt egy⸗
pꝓtus in ꝓfectione eoꝝ:qꝛ icu⸗
uit timoꝛ eoꝝ ſuꝑ eos. x⸗

pandit nubẽ in ꝓtectionẽ eos⸗

rum:⁊ ignẽ vt luceret eis per
nocte. H ectierunt ⁊ venit co⸗

eos. O iſfrupit petrã 2 fluxe⸗
runt aque:abierũt in ſicco flu

mina. Q m memoꝛ fuit v̈bi

ſcti ſui: qð habuit ad abꝛaaʒ

pueꝝ ſuũ. Ot eduxi ꝓplłin ſu

um in exultatiõe:⁊ electos ſu⸗
os in leticia. OAt dedit illis re
giones gentiũ: ⁊ laboꝛes po⸗

puloꝝ poſſederũt. ¶ teuſto⸗
diant iu ſtificatões eiꝰ: ⁊ legẽ

eiꝰ requirant⸗ a. An. Be
nedic aia mea dno. Aſ. Viſi
Bnfiteminido Ps ta.
dño qm bonꝰ: qm̃ in ſe
culũ miſcdia eiꝰ. Q uis loq̃t
potentias dñi: auditas faci⸗
et oẽs laudes eius. Heati qͥ
euſtodiũt iudiciũ:⁊ faciüt iu⸗
ſticiam in omi tge. Memẽto
noſtri dð ne in beneplacito po⸗
puli tui: viſita nos in ſaluta
ri tuo. d videndũ in boni⸗
tate electoꝝ tuoꝝ:ad letandũ
in leticia gentis tue:vt laude

ris cũ hereditate tua. D ecca
uimus cũ prib nr̃is: iniuſte

egimꝰiniqtatem fecimꝰ. Pa
tres nr̃i in egypto nõ intelle⸗
xerunt mirabilia tua: nõ fue⸗

runt memoꝛes multitudinis
miſcõie tue. &t irntauerunt
aſcendẽtes in mare: mare ruz-
bꝛum. t ſaluauit eos ꝓprter

nomen ſuũ:vt notam facerer

lo

auk
e,

potentiam ſuam. Ot incre⸗
puit mare rubꝝ ⁊ exiccatũ eſt:
⁊ eduxit eos in abyvſſis ſicut ĩ
deſerto. t ſaluauit eos de
manu odiẽtiũ:⁊ redemit eos
ð manu inimici. At operuit
aqua tribulãtes eos: vnꝰ ex
eis nõ remanſit. t credide
runt verbis evꝰ:⁊ laudauerũt
laudẽ eius. uo fecerũt ob⸗
liti ſunt opeꝝ eius: ⁊ nõ ſuſti
nuerunt cõſilium eiꝰ. At cõ
cupierunt ↄ cupiſcentiꝗ in de
ſerto:⁊ tenta uerũt deũ in ina
quoſo. Ut dedit eis petitio⸗
nes ipoꝝ: ⁊ miſit ſaturitateʒ
in anias eoꝝ. Ot irnirauerũt
moyſen in caſtris:aaron ſan⸗
ctum dñni. Ata eſt terra ⁊ de
glutiuit dathan:⁊ operuit ſu
per ↄgregationẽ abyron t
exarſit ignis in ſynagoga eo
rum: flama cõbuſſit pctoꝛes.
tfecerũt vitulũ in oꝛeb:et
adoꝛauerũt ſculptile t mu
tau erunt głiam ſuã:in ſimili
tudinẽ vituli comedetis fenũ
O vliti ſunt deũ qui ſanauit
cos:ꝗqͥ fecit magnalia in egy⸗
plo mirabilia in terra cham:
terribilia in mari rubꝛo. t
dixit vt diſꝑderet eos: ſi non
moyſes electus eius ſtetiſſet
in contractiõe in coſpectu eiꝰ
tauerteret iraʒ eius ne di
ſperderet eos: ⁊ pꝛo nihilo ha
duerunt terram deſiderabilẽ.

Leon crediderũt verbo einus:

2 murmurauerüt in taberna

culis ſuis:nõ exaudierũt vo⸗
cem dni. t leu
ſuam ſuꝑ eos: vt pꝛoſterne⸗

ret eos in deſerto. & vt deij

ceret ſemen eoꝝ in nationibꝰ:
⁊ diſꝑgeret eos in regionibꝰ.

t initiati ſunt beelphegoꝛ

⁊ comederunt ſacrificia moꝛ⸗
tuoꝝ. t irritauerũt eum in
adinuentionil- ſuis: ⁊ multi
plicata eſt ĩ eis ruina. AUt ſte⸗
tit phinees ⁊ placauit:⁊ ceſſa
uit quaſſatio. t reputatuʒ

eſt ei in inſticia: in generatiõe

⁊ generatio nẽ vſq; in ſempi⸗
ternum. t irrita uerũt eum

ad aquam ↄdictionis: ⁊ ves
xatus eſt moyſes ꝓpt᷑ eos: qda

exacerbauerũt ſpm eius. x
diſtinxit in labijs ſuis:nõ di⸗
ſperdiderunt gentes q̊s dixit
dñs iullis. At ↄmixtiſunt in

ter gentes. ⁊ didicerunt oꝑa

eoꝝ ⁊ ſeruierunt ſculptilibus
eoꝝ:⁊ factum eſt illis in ſcan
dalum &t immolauerunt fi
lios ſuos ⁊ filias ſuas demo
nijs. t effuderunt ſangui⸗
nem iunocentem:ſanguinem
filioꝝ ſuoꝝ ⁊ filiaꝝ ſuaꝝ: qᷓs

ſacrificauerũt ſculptilibꝛ cha

naan. interfecta eſt terra
in ſanguinibus:⁊ cõtamina⸗
ta eſt in operib eoꝝ:⁊ foꝛnica
ti ſunt in adinuention ib ſus

is. t irarus eſt furoꝛe dii’is

in ꝓpłm ſuũ: ⁊ abominatꝰ eſt

t leuauic manuʒ

hereditatẽ ſuaʒ. At tradidit
eos in manus gentiũ:⁊ dña⸗
ti ſunt eoꝝ qͥ oderũt eos. t
tribulanerũt eos inimici eoꝝ
⁊ hũiliati ſt᷑ ſub manibi eoꝛũ:
ſepe liberauit eos. pᷣi aũt exa
cerbauerũt eũ in ↄſilio ſuo:et
humiliati ſunt in iniqᷣtatibꝰ
lſuis. At vidit cũ tribularent᷑

q qudiuit o?onẽ eoꝝ. tme

moꝛ fuit teſtamenti ſui: ⁊ pe⸗
nituit eũ ſᷣm multitudinẽ mi⸗
ſericoꝛdie ſue. Qt dedit eos ĩ
miſericoꝛdias:iĩ cõſpectu oĩm
qui ceperãt eos. Saluos fac
nos d ne de? nr: ⁊ grega nos
de natiõibi. ¶ t cofiteamur
noĩ ſctõ tuo: ⁊ głiemur ĩ lau⸗
de tua enedict' dñs deus
iſrael a ſeculo ⁊ vſq; in ſeculũ
⁊ dicet oĩs ꝓplłs fiat fiat. Ps
DO ntitemini dñ o qniaʒ
bonus: qm in ſeculum
miſericoꝛdia eꝰ. Oicãt qu

redempti ſunt a dno:quos re

demit de manu inimici: ⁊ de
regionib cõgregauit eos.
ſoliſ oꝛtu ⁊ occaſu: ab aqlone
⁊ mari. Ocrrauerũt in ſolitu⸗
dine in inaquoſo: viã ciuita⸗
tis habitaculi nõ inuenerũt
Qlſurientes ⁊ ſitientes: ania
eoꝝ ĩ ipᷣis defecit. Ar clama
uerũt ad dnʒ cũ tribularetur:
de neceſſitatibꝰ eoꝝ eripuit
eos. At deduxit eos in viaʒ
reccam:vt irẽt in ciuitatẽ ha⸗
bitationis. onfiteant᷑ dno

miſericoꝛdie eius: ⁊ mirabt⸗
lia eius filijs hoim. OQ uia ſa
tiauit aiam inanẽ:⁊ aĩaʒ eſu⸗
rientem ſatiauit bonis. Sedẽ
tes in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛ
tis:vinctos in mendicitate ⁊
ferro. O uia exacerbauerunt
eloquia dei:⁊ ↄſiliũ altiſſimi
irritauerunt. At humiliatũ
eſt in laboꝛib coꝛ eoꝝ: infir⸗
mati ſunt nec fuit qͥ adiuua⸗
ret. t clamauerunt ad dñʒ

cũ tribularent᷑ ⁊ de neceſſitati

bus eoꝛuz liberauit eos. At
edurxit eos de tenebꝛis ⁊ vm
bꝛa moꝛtis:⁊ vincula eoꝝ di
rupit.õfiteant᷑ dño miſeri
coꝛdie eiꝰ: ⁊ mirabłia eiꝰfilij
hoĩm.Q uia cõtriuit poꝛtas
ereas: ⁊ vectes ferreos cõfre⸗

git. Suſcepit eos de via inid

tatis eoꝝ: ꝓpter iiuſticias em
ſuas humiliati ſunt. O meʒ
eſcam abominata eſt aia eoꝝ
⁊ appꝛopinqᷓuer̃t vſq; ad poꝛ
tas moꝛtis At clamauerunt
ad dñm cũ tribulareni: et de
neceſſitatib eoꝝ liberauit eoſ
M iſit verbum ſuum ⁊ ſana⸗
uit eos: ⁊ eripuit eos de inte⸗
ritionibus eoꝝ. onfitean⸗

tur dñno miſericoꝛdie eius:et
mirabilia eius filijs hominũ

t ſacrificent ſacrificiũ lau
is: ⁊ annuncient oꝑa eiꝰ in

exultatione. Qui deſcendũt

mare in nauibi:faciẽtes oꝑa⸗

tionem in aquis multis pſi

. .

b—-——

— — — —¶ —

1

viderunt opa dñi: æ mirabl⸗

lia eius in ꝓfundo. ixit et

ſtetit ſpũs ꝓcelle:⁊ exaltati ſt᷑
fluctus eiꝰ Aſcendũt vſq; ad
celos ⁊ deſcẽdũt vſq; ad abyi

ſos:aia eoꝝ in malis tabeſce

bat. urbati ſunt ⁊ moti ſ᷑
icut ebꝛius:⁊ ois ſapiẽtia eo

rum deuoꝛata eſt. qt clama
uerunt ad dñm cũ tribularen

tur:⁊ de neceſſitatibꝛ eoꝝ edu
xit eos. &à t ſtatuit ꝓcellã eiꝰ

in auram: ⁊ ſiluerũt fluctꝰ eiꝰ

At letati ſunt qꝛ ſiluerunt:⁊

⁊ deduxit eos in poꝛtũ volu⸗
tatis eoꝝ. onfiteant᷑ dño
miſericoꝛdie eiꝰ:⁊ mirabilia
eius filijs hoĩm,. t exaltent

eum in eccłia plebis: ⁊ in ca⸗

thedra ſenioꝝ laudent eum.
N oſuit flumina in deſertũ:
⁊ exitus aquaꝝ in ſitim xer
ram fructiferã in ſalſuginem:
a malicia inhabitantiũ in ea
NHoſuit deſertũ in ſtagna ad
rum: ⁊ terrã ſine aqua in exi⸗

tus aquaꝝ. t collocauit il

lic eſurientes:⁊ cõſtituerũt ci⸗

uitatem habitatiõis. At ſe⸗
minauerũt agros ⁊ plantaue

runt vineas:⁊ fecerũt fructuʒ
natiuuatis. t bñdixit eis

⁊ multiplicati ſunt nimis:et

iumenta eoꝝ nõ minoꝛauit.
t pauci facti ſunt ⁊ vexati
ſunt:a tribulatione maloꝝ et
Doloꝛe. Qffuſa eſt contentio
ſuꝑ pᷣncipes:⁊ errare fecit eas

ta

in innio ⁊ nõ in via⸗ &t ada

iuuit pauꝑeʒ de inopia:⁊ pos
ſuit ſicut oues famililas. Oli

dbunt recti ⁊ l tabunt᷑:c ois

iniquitas opilabit os ſuum.

Q uis ſapiẽs ⁊ cuſtodiet hec
⁊ intelligat miſericoꝛdias do
mini. A. Miſita nos dnein
ſalutari tuo. An. Lofiteboꝛ.
Aratu coꝛ meu de S.
us paratu coꝛ men:can⸗
bo ⁊2 pſallam in gloꝛia mea
Orurge plalteriu cychara:
exurgam diluculo.? Tonfite
boꝛ tibi i ppulis dne: ⁊ plal
lam tibi in nationib. Quia
magna eſt ſuper celos miſeri⸗
coꝛdia tua: ⁊ vſq; ad nubes

veritas tua. rxaltare ſuꝑ ce

los deꝰ ⁊ ſuꝑ omem terra gio
ria tua:vt liberent᷑ dilecti tui.

Saluũ fac dextra tua ⁊ exau

di me:deus locutuſ eit in ſctõ
ſuo. OQcxultabo ⁊ diuidam ſi
chimã:⁊ cõuallaem tabernacu

loꝛum vimetiar. Meꝰ eſt ga⸗

laad meus eſt manaſſes:ex
effraim ſuſceptio capitis mei.
lIluda rex meus: moab lebes

ſpei mee. In idumes extenda

calciamentũ meu:min alieni
gene amici facti ſunt. Quis
deducet mein ciuitatẽ muni
tam:quis deducet me vſq; in
idumeam. Ldonne tu de qᷓ
repuliſti nos: ⁊ nõ exibis deꝰ
in vᷣtutibo noſt: is. Oa nobᷣ
auxiliuzʒ de tribulatiõe: quia
e

emus vᷣtutem: ⁊ ipᷣe ad nihi⸗
dum deducet inimicos nr̃es.
Eus laudẽ meã ne P=

DW tacueris: qꝛ os pctõꝛis
* doloſi ſuꝑ me aꝑtum eſft

ocuti ſunt aduerſuʒ me lin

gua dolo ſa: 2 ſermonib odij
circũdederunt me:z epugna
uerunt me gratis. Oro eovt
me diligeret detra hebat mi⸗

bi:ego auũt oꝛabã. & t poſue⸗
runt aduerſum me mala pꝛo
bonis:⁊ odiũ ꝓ dilectõe mea
õſtitue ſuꝑ eũ peccatoꝛeʒ:
2 diabolus ſtet a dexerꝭ eius.
Oũ iudicat᷑ exat ↄdemnatꝰ
20z̈ eiꝰ fiat in peccatũ. Hi
ant dies eiꝰ pauci: ⁊ ẽatum
eius accipiat alter. Eiant fi
lij eius oꝛphani:⁊ vxoꝛ ciꝰ vi

dua. Iutantes manſferant

filij eiꝰ ⁊ men dicẽt: eijciantur
de habitationib ſuls. Scru⸗
tetur fenerato?ꝛ oẽm ſubſtan⸗
tiam eiꝰ:⁊ diripiant alieni la
boꝛes eius. on ſit illi ad⸗
iutoꝛ:nec ſit qͥ miſereat᷑ pupil

lis eius. Hiant nati eius in
interitu:in generatoe vna de⸗

leatur nome eius.I n memoꝛi

am redeat iniqtas patꝝ eius

in cõſpectu dñi:⁊ pcti matrꝭ
eiꝰ nõ deleat᷑. E iant ð dñm

ſꝑ.⁊ diſpereat de terra memo
ria eoꝝ: ꝓ eo ꝙ nõ eſt recoꝛda
tus facere miſcðiam. t ꝑſe
cutus eſt holeʒ inopem mẽ⸗

vana ſalus hoĩs. In deo faci

aiam meꝗ .
ter nomẽ tuũ:qꝛ ſuas

dicum:r puneti coꝛde mo?ꝛ
tificare. t dilexit maledicti

onem ⁊ veniet ei: ⁊ noluit be⸗
nedictio nẽ ⁊ elongabit᷑ ab eo

t iduit maledictionẽ ſicut
veſtimentũ.⁊ intrauit ſic aq ĩ
interioꝛa eiꝰ:⁊ ſicut oleũ ĩ oſſi
bus erꝰ. Eliat ei ſicut veſti⸗
mentum quo o perit᷑:⁊ ſic ʒzo⸗
na q̃ ſꝑ pᷣcingit᷑ Noc opꝰeoꝝ

qui detrahũt mihi apð dñũm:

q loquunt᷑ mala aduerſus
1 t tu dñe dñe fac
mecũ
uis eſt miſcdᷣia tua. Libera
meqꝛ egenꝰ ⁊ pauꝑ ego ſum
⁊ coʒ meũ ↄturbatũ eſt intra
me. Sicut vmbꝛa cũ declinat
ablatus ſum: ⁊ excuſſus ſum
ſicut locuſte. enua mea in⸗

firmata ſunt a ieiunio:⁊ caro

mea iĩmutata eſt ꝓpteroleum.
At ego factus ſum oppꝛobꝛi
um illis: viderũt me ⁊ moue

runt capita ſua. Adiuua me

dñne de meꝰ:ſaluũ me fac ᷣm
miſcðiam tuam. t ſciẽt qͥa

manus tua hec:⁊ tu dñe fecio

ſti eam. aledicent illi ⁊ tu
benedices.q inſurgunt in me
ↄfundant᷑:ſeruꝰ aũt tuꝰ leta⸗

bitur. nduant᷑ qᷓ detrahunt

mihi pudoꝛe: ⁊ operiant᷑ ſicut

diploide ↄfuſione ſua. Qon

fiteboꝛ dño nimis ĩ oꝛe meo:
⁊ in medio multoꝝ laudabo
eũ. Q ui aſtitit a dextris pau
peris:vt ſaluam facer et a pex

— —— — ————————

ne
letl
be⸗
eo
uu
gi
oſl

eo:

ſclt

. ſequentibus animam meam

Añ. Lonfiteboꝛ dño nimis
in oꝛe meo. v. Domie exaudi

oꝛonem meam. Et cla. Ad

lauð. añ. enigne fac in bo⸗

na voluntate tua dñe. PDS.·

Miſerere. Añ Bonũ eſt cõ⸗
fiteri dño. PS. Ipm. Ana.
Metuant dñm oes fines ter
re. 5 Deus deus meꝰ. An
Et in ſeruis ſuis dñs miſere

bitur. &. Audite celi. Aft.

In cimbalis beneſonantib⸗
laudate deum. PS. Lauda⸗
te.Ad bnõð.an. In viam pa⸗
cis dirige nos dne. Nñ. Di⸗
BFrit Poͤlrit dñs
ddus dño meo: ſe⸗
de a dextris meis
KDonec ponꝗ ini⸗
micos tuos: ſca⸗
bellum pedũ tuoꝝ.¶ Iirgam
vᷣtutis tue emittet dñs ex ſy⸗
on dñare in medio inimicoꝝ
tuoꝝ. ¶ecum pꝛincipium in
die vᷣtutis tue.in ſplendoꝛib⸗
ſanctoꝝ:ex vtero ante lueifeꝝ
genui te urauit dñs ⁊ nõ pe
nitebit eu:tu es ſacerdos ine⸗
ternum ſ̃m oꝛdinem melchi⸗
ſedech. NDominꝰ a dextr tu⸗
is:confregit in die ire ſue re⸗

ges. Iudicabit in nationibꝰ

implebit ruinas: conquaſſa⸗
bit capita in terra multoꝛum
VDetoꝛrẽte in via bibet:pꝛo⸗
pterea exaltabit caput. lia
An. Dixit dñs dño meo lede

a dextris meis. Añ Fidelia-
( nfiteboꝛ tibi dvo Pa

mine in toto coꝛde meo:
in conſilio iuſto ꝝ ⁊ ↄ gregati⸗
one. agna opera dni: exq⸗
ſita in omes voluntates eiꝰ.
Ulonfeſſio ⁊ magnificentia
opus eiuſ: ⁊ iuſticia eius ma
net in ſeculum ſeculi. eme
riam fecit mirabilium ſuoꝛXi.
miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ domi
nus:eſcam dedit timentib ſe
Memoꝛ erit in ſeculum teſta
menti ſui:virtutẽ opeꝝ ſueꝝ
annũciabit populo ſuo. ¶
det illis hereditatem gentiu:
oꝑa manuũ eius vᷣitas ? iu⸗
data eiꝰ cõfirmata in ſeculuʒ
ſeculi:facta in veritate ⁊ equi
tate. Qedemptionẽ miſit do

dicium, della om̃ia man

minus populo ſuo:maãdauit

inecernũ teſtamentum ſuum.
anctũ ⁊ terribile nomẽ eiꝰ:
initium ſapientie timoꝛ dñi.
Intellectus bonus om̃ibꝛ faz
cientib eũ:laudatio eius ma
net in ſeculum ſeculi. loꝛia.

rmata in ſeculum ſeculi.
22 Bnpen macart⸗ Ps.
Eatꝰ vir qui timet do
minum:in mãdatis eius vos
let nimis yotẽs in terra erit

ſemen eius:generatio rectoꝛũ

benedicet᷑. łia ⁊ diuitie in
domo eius: ⁊ iuſticia eiꝰ ma⸗
net in ſeculum ſeculi. oꝛs
ece 2

ctis:miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ ⁊

iuſtus. ocundus homo qui
miſeret᷑ ⁊ comodat diſponet
ſermones ſuos in iu dicio: q a

ineternũ nõ cõmouebitur.In
memoꝛia eterna erit iuſtꝰ:ab

auditione mala nõ timebit.
Haratuʒ coꝛ eius ſperare in

Dño.cõfirmatũ eſt coꝛ eiꝰ:nõ
cõmouebit᷑ donec deſpiciat
inimicos ſuos. O iſperlſit de
dit pauꝑib iuſticia eius ma⸗
net in ſeculũ ſeculi: coꝛnu eiꝰ
exaltabit᷑ in giia. Meccatoꝛ
videbit ⁊iraſcetur.dentib ſu
is fremet ⁊ tabeſcet:deſideriũ

peccatoꝝ ꝑibit.An. In man
datis eius volet nimis. An.
Auda PS̊. Sit nomen
te pueri dnzʒ:laudate no
men doni. Ou nomen dñi be⸗

nedictum:ex h̊ nũc ⁊ vſq; ĩ ſe⸗
lum. Mſolis oꝛtu vſq; ad oc
caſum:laudabile nomen dñi
Oxcelſus ſuꝑ oẽs gentes do
minus:⁊ ſuꝑ celos glia eius.
uis ficut dñs de nr̃ qui in
altis habirat:⁊ humilia reſpi
cit in celo ⁊ in terra Guſcitãs
a terra inopem: ⁊ de ſtercoꝛe
erigens pauperem. t col⸗

locet eũ cuʒ pᷣncipibo:cũ pꝛin⸗
cipibus populi ſui.Qui ha⸗

bitare facit ſterilẽ i domo ma

cre filioꝝ letantẽ.n Sit no

mẽ dni bñdictũ in ſecula.An
NHos qui viuimus. lalm?

tum eſt in tenebꝛis lumen re⸗

T Nexitu iſrł de egt pto:
M. domꝰiacob dexp Tbar⸗
baro. Nacca eſt iudea ſctifi
catio eiꝰ: iſrł ptãs eiꝰ. hare
vidit ⁊ fugit: ioꝛdanis cõuer

ſus eſt retroꝛſum. Mõtes ex⸗

ultauerunc vt arietes:⁊ colleſß⸗
ſicut agni ouiũ. O uid eſt tis
bi mare ꝙ fugiſti: ⁊ tu ioꝛda⸗
nis qꝛ ↄuerſus es retroꝛſum,.

M ontes exultaſtꝭ ſicut arie⸗

tes: ⁊T colles ſicut agni ouiũ.
Afacie dñi mota eſt cerra,⸗
facie dei iacob. Qui ↄuertirt

petram in ſtagna aquaꝝ:⁊ ru

pem in fontes aqu. ITèoõ nos

bis dne nõ nob:iʒ noĩ tuo da
gloꝛiq. Suꝑ miſcðia tua ⁊ve
ritate tua: neqñn dicãt gentes
vbi eſt deꝰ eoꝝ. ODeꝰ autẽ nr

in celo:o ia q̃cũq; voluit fecit

Simulachꝛa gentiũ argentũ

⁊2 auꝝ: oꝑa manuũ hominũu.
08 habent ⁊ nõ lo quentur: .
ocłos hñt ⁊ nõ videbũt. Qqu

res hñt ⁊ nõ audiẽt:nares ha

bent ? nõ odoꝛabũt.¶anꝰ
hñt ⁊ nõ palpabũt:pedes hba

bent ⁊ nõ ambulabũür:nec cla
mabunt ĩ gutture ſuo.Giles
illis fiant qͥ faciũt ea:⁊ oẽs q
cõfidũt in eis. Domꝰ iſrael

ſꝑauit in dno:adiutoꝛ eoꝝꝛ et·
omꝰ agron
ſpꝑauit in dno:adiutoꝛ eoꝝ eet
ꝓrectoꝛ coꝝ eſt. O ui timent
dñm ſperauerũt in dño:adiun
toꝛ coꝛum ⁊ pꝛotectoꝛ eoꝝ; eſft

ꝓtectoꝛ eoꝝ ẽ. )

——

6

e

i

ſce

gngnauit aurẽ ſuã mi
hus meis inuecabo. ircũ⸗
dederunt me doloꝛ es moꝛtis
2 pericula inferni inuenerunt
me. rbulationẽ ⁊ doloꝛeʒ
inueni ⁊ nomẽ dñi inuocaui.

uulos dñis:
liberauit me.uertere aia is ice
nunc ifrael qm bonus:qm in
ſeculuʒz miſcõia eius. Dicar
nunc domus aaron:qi in ſe
culum miſcðia eius. icant
nüc qͥ timent dum: qm̃̃ ĩ ſeeau·
lum miſericoꝛdia eius. Ne

ODſfuñs memoꝛ fuit noſtri:⁊ be
nedixit nob. G enedixit do⸗
mui iſrael:bñdixit domui aa
xron Genedixit oibs qͥ timent
Oñnm: puſillis cũ maioꝛibus.
Adijdat dns ſuꝑ vos:ſuper
vVvos ⁊ ſuꝑ filios vẽos. ene
Aicti vos dno.q fecit celum ⁊
S celi dñ o:terrã ãt
dDeoelglit filijs hoim. 6 moꝛ⸗

tui laudabũt te dñe:neq; oẽs

Q deſcendũt in infernũ.Ged
nos qͥ viuimꝰ benedicimas

Dñno:ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſecu⸗

lum. loꝛia. An. Nos q vi
uimus bhenedicimus domio.

Le. . an. Yncliauit. pg
AIlexi qm̃ exaudiet dñs
