“ laudo: qꝛ ſapiam ⁊ foꝛtitudi res. Tu rex videbas:⁊ ecce
igGq nsé dediti mihi: nüc ondiſti ſi ſtatua vna grãdis. e. VX
uft mihiq rogauim“ te: q; ᷣmo⸗ G tatua illa magna ⁊ ſtatus
Nunihomu¶ ns reg, aperuiſti mihi. Poſt ra ſublimis ſtabat ) te:et ins
Ann hec daniel igreſſus ad arioth tuit eiꝰ erat terribilis. Hu⸗ S
cengeO. queʒ cõſtituerat rex vt ꝑderer ius ſtatue caput ex auro optit
nepet ſapiẽtes babylõis:ſic ei locu⸗ mo erat. Pect aut ⁊ bꝛachMia
isfm tus eſt. Sapietes babylonis de argeto puro. Poꝛro véeter
ſiane. ne ꝑdas ⁊ introduc me in cõ⸗ ⁊ femoꝛa ex ere.tibie autẽ fers
M d ſpectu regis: et ſolutione regi ree. Pedũ auũt qᷓdam ꝑs erar
am arrabo. Tin 11, ferrea ddi fictiig. Uidebas
ntanen . 4 Vnc arioth eſtin? in⸗ atq; donec abſciſus eſt lapis
ſe tc troduxit danielẽ ad regẽ ⁊ di de mõte ſine manibo ⁊ ꝑcuſſit
umi. rlit ei. Inu ni hoĩem de fuys ſtatuã i pedib, er ferreis ⁊ fis
Iden trãſmigratiois iude qꝗ ſolutiz-· ctilib ⁊ cõminuit eos Tunc
Nnnee oneʒ regi annũciet. Rñdens ornta ſunt pariter ferrũ teſta
tenm rex 7 dixit danieli cui nomẽé es argentu ⁊ aurũ:et redacta
iHerat balthaſar. Putaſne ve⸗ iſt in fauilla eſtiue aree q raæ⸗
a⸗ E borcz cicare mnmmt peaſt aade E
n hliqð vidi: ⁊ interpᷣtationen AVlluſq; loc innetꝰè eetk·
eln eiꝰ. Et rũdens daniel coꝛa re eeis Lapꝑis aũt qͥ ꝑcuſiũi
4 ges ait. Mpꝑſteriũ qð rex in⸗ Latſtatuã facx/ eſt mons maz

terrã. Hoc eſt ſommũ. Inter
ptationẽ q̊ʒ etꝰ dicemꝰ coꝛaʒ
te rex. Lu rex regũ es ⁊ deꝰ ee
li regnũ ⁊ foꝛtitudinẽ ⁊ impe
riũ ⁊ gliaʒ dedit tibi: ⁊ oĩa in
qbus habitxat filij hoim ⁊ be
ſtie agri:volucreſq; celi dedit
in mau tua:et ſub ditiõe tua
vyniuerſa ↄſtituit. Tu es g̊ ca
CE ?poſt A«ec. II. put aureũ.
te ↄſurget regnũ aliud minꝰ
te argenteũ:⁊ regnũ tercium
ereũ qð imꝑabit vniuerſe ter
re:⁊ regnũ qrtũ erit velut fer⸗
rũ. Quõ ferꝝ cõminuit ⁊ edo
mat oĩia:ſic cõminuet oia hec
⁊ cõteret. Poꝛro qꝛ vidiſti ꝑe
dũ ⁊ digitoꝝ partẽ teſteã figu
li:⁊ partẽ ferream:regnũ diui
ſuʒ erit:qð tñ de platario fer
G cðm qð Le.III. ri oꝛiet᷑.
vidiſti ferrũ mixtũ teſte ex lu⸗
co:⁊ digitos kecii ex pte fer⸗
reos:⁊ ex ꝑte fictiles ex ꝑte re
gnũ erit ſolidũ:⁊ ex ꝑte cõtri⸗
tu. Qðõð aũt vidiſti ferrũ mi⸗
xtũ teſte ex luto cõmiſcebunt᷑
quideʒ hũano ſemine:ſed nõ
adherebũt ſibi:ſicut ferrũnõ
õt cõmiſceri teſte. Re.IIII.
A diebo aũt regnoꝝ illo
rũ ſuſcitabit deus celi re
gnũ qð ineternü nõ diſipabi
tur:⁊ regnũ eꝰ ꝓpło alteri nõ
tradet᷑. Cõminuet aũt et con
ſu met ola hec:⁊ ipᷣm ſtabit in
cternum. Scõm qðõ vidiſti ꝙ

gnus ⁊ impleuit vniuerſam

de mõte abſciſſus eſt lapis ſi

ne manibo:⁊ cõminuit teſtaʒ

⁊ ferrũ:⁊ es ⁊ argentũ ⁊ aurũ.
D eus magnꝰ“ oſtẽ⸗ Lec. V.
dit regi q futura ſunt poſtea:
⁊ verũ eſt ſomniũ ⁊ fidelis in
terpᷣtatio eius. Tũc rex nabu
chodoſoſoꝛ cecidit in faciem
ſuã:⁊ danielẽ adoꝛauit ⁊ ho⸗
ſtias ⁊ incẽſuʒ pᷣcepit vt ſacti
ficarẽt ei. Loquens q̊ rex ait
danieli. Vere de vr deꝰ deo
rũ eſt:⁊ d ñs regũ reuelãs my

ſteria qi potuiſti aꝑire ſacra

O& ũc rex L. VI. mentũ hocs
danielez in ſublime extulit:⁊
mũera magna ⁊ multa dedit
ei:et cõſtituit eum pᷣncipẽ ſu⸗
per omnes ꝓpuincias baby⸗
lonis ⁊ pᷣfectum ⁊ imgrm ſuꝑ
oẽs ſapiẽtes babylonis.Ha

niel aute poſtulauit a rege: et
cõſtituit ſuꝑ oꝑpa ꝓuincie ba⸗

bylonis ſydrach myſahel er

abgenago. Ipſe auteʒ daniel

erat in foꝛib regis. ODnmica.i.

poſt feſtum ſancte trinitatis.

5cm Zuc; Zec. L. ea. gyi.
ARillo t.D.i.d.ſ. Hõ qͥ⸗

dã erat diues ⁊ indueba

tur purpura ⁊ byſſo:⁊ epula⸗

bat qᷣtidie ſplendide. Et reł.

Jues iſte nõ Gregort.
abſtuliſte aliena rephẽ⸗
ſʒ ꝓpꝛia nõ dediſſe nec dẽ
qꝛ vi quẽqᷓ; oꝓpꝛefſiſſet: ſʒ qꝛ
ĩ acceptꝭ reb ie extulit. NHinc
̊ ſummoꝑe colligen dũ eſt qͥᷣ

7
4

– —----——ðũ ———

64
hem
pen
0

„
=☛ꝑ

=

— —

e

—-

4

pena mulctãdus ſit q aliena
diripit:ſi inferni dãnatiõe ꝑ⸗

cutit᷑ ꝗͥ
t h̊ fuit ꝙ hũc in/LTe. I
ferno tradidit:qꝛ in ſua feliti
tate timidus no fuit Sed qꝛ
pcepta dona ad vſuʒ arrogã
tie inflexit:qꝛ viſcera pietatis
ignoꝛauit qꝛ pctã ſua redime
re etiã cũ ſibi abũdaret pᷣciuʒ
noluit Et ſũt nõnulli qͥ cultũ
ſubtiliũ p̃cioſaꝝq; veſtiũ nõ
putãt eſſe pctm. Qõ ſi culpa
nõ eẽt neqqᷓ; ſᷣmo dei tã vigi
lãt᷑ expᷣmeres ꝙ diueſqͥ toꝛqt᷑
apud inferos byſſo et purpu
ra indutus fuiſſet. Lec.III.
Q.uid eſt ꝙ dñs de pauꝑe ⁊
diuite vᷣba faciẽs nomẽ pau
perꝭs dicit:⁊ diuitꝭ nõ dicit ni
ſi qꝛ dñs huũilẽ nouit atq; ap⸗
pꝛobat:et ſuperbos ignoꝛat.
VUñ ⁊ q buſdã de miraculoꝛũ
vᷣtute ſuꝑbiẽtib ĩ fine dictu⸗
rus eſt. Heſcio vos. Diſcite
Aa me oparij iniqͥtatis. At cõ⸗
tra mo yſi dẽ. Noui te ex no⸗
mine. Cu. Ad bnd. an. Hõ
quidã erat diues ⁊ induebat᷑
purpnra 2 byſſo:⁊ epulabat᷑
q̃tidie ſplẽdide ⁊ erat quidaʒ
mendicꝰ laʒarus noĩe qͥ iace
bat ad ianuã elꝰ vlceribo ple⸗
nus cupiẽs ſaturari de micis
q̃ cadebãt de mẽſa diuitis:et
nemo illi dabat: ſed et canes
veniebãt et lin gebant vlcera
D eus in te O& z eius alta.

ꝛia bonga nõ largr.

ſperantiũ foꝛtitudo adeſto ꝓ

picius inuocationibi nr̃is:⁊

qꝛ ſine te nihil põt moꝛtalis
infirmitas:pᷣſta auxiliuʒ gre
tue:vt in exequẽdis mãdatis
tuis:⁊ v olũtate tibi et actiõe
placeamꝰ. Per. Ad mꝑgt an.
Pf abꝛaã miſererẽ mei ⁊ mit
te lazʒaꝝ vt intingat excremũ
digiti ſui in aqua vt refrige⸗
ret linguã meã. Oñnica.ij. ᷣm
.NHuüllo tꝑe. Aucã. xiiij. c
D. I. d. ſ. ſilitudinẽ hãc
Hõ quidã fecit cenã magnã
2 vocauit multos. Et reliqᷓ.
◻— Vis eſt iſte Gregoꝛu.
r E hõ frẽs chariſſimi niſi il
le de q̊ ꝓpha dicit Hõ eſt iſte
qs cognoſcet eũ qͥ fecit cenaʒ
magna:qꝛ ſatietatẽ nobis in
terne pꝛeparauit.Qui voca⸗
uit multos:ſed pauci veniũt
qꝛ nõnunq; ipᷣi q ei ꝑ fidẽ ſub
iecti ſunt:eterno eius ↄuiuio
male viuẽdo cõtradicũt. CT.
M iſit aũt ſeruũ ſuũ Ze. II.

hoꝛa cene dicere inuitatis vt

venirẽt. Quid hoꝛa cene ni⸗
ſi finis eſt mũdi. In quo ni⸗
mirũ nos ſumus ſicut iã du⸗
dũ paulus teſtat᷑ dicẽs. Nog
ſumus in quos fines ſeculo⸗
rũ deuener̃t. Si g̊ hoꝛa cene
dulcedis iã ẽ cũ vocamur tã⸗
to minus nos excuſare debe⸗
mus a cõuiuio dei:quato ap
pꝛopinquaſſe iã cernimus fi

nem mudi. Tu adt. Ze. III.

t 2

Sed q́s ꝑ hunc ſeruũ qͥ a pꝛe
familias ad inu itãduũ mittit᷑
niſi pᷣdicatoꝝ oꝛdo deſignat᷑:
De q̊ vicʒ oꝛdie q;uis adhuc
indigni exiſtimꝰ:q;uis pctõ⸗
rü nroꝝ põderegrauamur:et
nos tñ iĩ iſtis dieb ſumꝰ:⁊ cũ
edificatiõe vèa vobᷣ aliqᷣd lo
quoꝛ ;̊ eſt qð ago. Seruꝰ em
ſuʒ ſũmi pꝛiſfamilias cũ vos

ãmoneo ad ↄtẽptũ ſeculi in⸗

uitare vos venio ad cenã dei
TuAd bn. an. Hõ qdaʒ fe
cit cenã magnã ⁊ vocauit mł
tos:et miſit ſᷣuũ ſuũ hoꝛa ce⸗
ne dicere inuitat, vt venirẽt:
qꝛ parata ſunt oĩa allam?o
8 ancti noĩs tui d ñe timoꝛeʒ
piter ⁊ amoꝛẽ fac nos hẽeꝑ⸗
petuũ:qꝛ nũq; tua gubernati
one deſtituis: q̊s ĩ ſo liditate
tue dilectiõis inſtituis. Per.
Admgt an. Exi cito ĩ plate⸗
as vicos ⁊ ciuitats ⁊ pauꝑes
ac debiles cecoſ ⁊ claudos cõ
pelle intrare: vt impleat᷑ do⸗
mus mea alłashnua. i. 'm
Aulo tꝑe.Lucã.xv.c.
Erãt appꝛopinquãtes
ad ihᷣm publicani et pctõꝛes
vt au dirent ulu ⁊ rerego.
AUddiſtis i ſermõe euan
gelico fres mei: qꝛ pu⸗
blicani ⁊ pciõꝛes acceſſerunt
ad redeptoꝛẽ nr̃m:⁊ non ſolũ
ad colloqndũu:ſʒ etiã ad cõue
ſcenduũ recepti ſunt.Qð vidẽ
tes phariſei idignati ſũt. Ex

qᷓ re colligite:qꝛ vera iuſticia

cõpaſſionẽ hʒ:falſa vᷣo iuſti⸗

cia dedignationẽ:q;uis ⁊ iu/
ſti recte ſolet pctõꝛib idigna⸗

S ded aliud eſt qð Le.-¶( ri.
agit᷑ typo ſuꝑbie:aliud vᷣo ʒe
lo diſcplie Dedignant᷑ etem̃
iuſti:ſʒ nõ dedignãtes deſpe

rãt:ſʒ nõ deſperãtes ꝑſecutio

nẽ cõmouẽt:ſʒ amãtes:qꝛ ⁊ ſi

foꝛis increpatiões ꝑ duicipli

nã exaggerãt:intꝰ tñ ꝑ chari
tatẽ dulcedinẽ ſeruãt pponũt
ſibi in aio iuſti lpſos plerũq;
qͥs coꝛrigũt melioꝛes exiſtãt:
eos qͥs iudicãt. Tue. III.
contra hi de falſa iuſticia

ſugbire ſolet: ceteroſq; deſpi⸗

ciut:nulla de infirmãtib mi
ſericoꝛdia ↄdeſcendũt:⁊ quo
mag ſe pctõꝛes eẽ nõ credũt
eo deteriꝰ pctõres exiſtũt De
q̃rũ ꝓfecto nüero phariſei ex
titerat:qͥ diiudicãtes dñm ꝙæ
pctõꝛes ſuſciꝑet ardẽti coꝛde
ipᷣm fontẽ mie repᷣhendebãt.
Ad magt as. Quis ex vobis
hõ qͥ bʒ cẽtũ oues:⁊ ſi ꝑdide⸗
rit vnã ex illis:nõne dimittix
nonagintanouẽ in deſerto et
vadit ad illaʒ q ꝑierat donee
inueniat illam alla⸗ä atte:
O epcationeʒ nr̃am qs dñe
benignꝰ exaudi: ⁊ qb ſuppli⸗
candi pᷣſtas affectũ tribue de
fenſiõis auxiliũ. P. Admge
an. Quemtier hns dꝛagmal
decem ⁊ ſi gdiderit dꝛagmaʒ

uſ
istiu

ſdhe
elln

Men.
Die

=
=
= =
S. S=e
☛☛ —

— *
—☛n
=
—

1

=
=

—
—

1

—

—
☛☚ =

S=
. =
=S.*

=
—
S
E
=

—,2

=

☛ =

=

—
=—

vnã nõne accendit lucemã 2
euertit d omũ ⁊ q̃rit duligẽter

donec inueniat. Ghica. un.

NRillorge. ſm Au vi. c.

ricoꝛdes ſiẽ ⁊ pr̃ veſter celeſt

milericoꝛs eſt. Et reb Hedt.

Mn tm in largiciõe bñ⸗

ficioꝝ ſit? miſericoꝛdes

iʒz etiã in iudicãdo. Vñ dicit᷑
Nolite iudicare de aꝑtis que
bono aiĩo fieri nõ pñt ꝑmittit
nob iudicare.Sũt q̃daʒ me⸗

dia ⁊ incerta q̊ aio fiãt: qꝛ bñ

⁊ male pñt fieri:neſcimꝰ qlis

futurꝰ ſit:qͥ nũc apꝑet malus

de cuiꝰ coꝛrectiõe deſꝑpare eũ
qſi adiectũ repᷣhẽdere temera
Date bñfida x. Irii eſt.
⁊ dabit᷑ vob vita ekna. Mẽ
ſurã bonã. id eſt vtilẽ.⁊ cõfer
tã.idẽ plenã. ⁊ coagitatã.id
eſt ↄ quaſſatã ⁊ ſuꝑeffluenteʒ
dabuũt ĩ ſinũ vẽm. Pauperes
erũt cauſa vt deꝰ det: qͥ occa⸗
ſio ꝓmerendi fuerũt. Genera
liter de oĩib põt accipi:q mẽ⸗
te manu ligua agunt᷑: qꝛ ſᷣm

opa ſinguloꝝ reddit deꝰ. T.

pocrita eijce pᷣmo Le. III.
trabẽ de odo tuo Si quẽ vis
repᷣhẽdere. Pꝛimũ vide vtrũ
ſilis ei ſis ꝙ ſi es ꝑiter inge⸗

miſce ⁊ eũ tibi nõ obtẽperare
ſed ꝑiter conari mone. Qõ ſi

nõ es ſiłis tñ qꝛ oli fuiſti vel

eſſe potuiſti ↄdeſcende: et nõ
ex odio:ſed ex miſcdia argue.

mus eterna. P. Ad

Ad bñ an. Eſtote ̊ miſces
ſic ⁊ p̃ vr celeſtis miſericoꝛꝛs
otectoꝛ in Oꝛoeſt alla.
te ſperantiüũ de ſine q̊ nihilẽ
validũ nihil ſanctũ:multipli
ca ſuꝑ nos miſcðiam tuã.vt
te rectoꝛe te duce ſic trãſeamꝰ
ꝑ bona tꝑalia vt nõ amitta⸗
Nolite iudicare vt nõ iudice
mini:qͥ em iudicio iudicaueri
tis iudicabimi dicit dominꝰ
Drnica. v. Scom Zuc. v. ca.
illo tꝑe. Cũ turbe ir⸗
ruerẽt ad ieſum: vt audi
ret verbuz dei. Et rel.· Wede.
Niiße ſtabat ſecus ſta⸗
gnũü. Stagnũ pñs ſecu
lũ deſignat.ns aũt iã non
in ſtagno:qꝛ iã nõ ĩ carne paſ
ſibili:ſʒ ſecus ſta gnũ ſtetit:qꝛ
in ea carne qᷓ paſſus eſt:ſta bi

litateʒ qᷣetis ꝑpetue adijt. Et

vidit duas naues ſtãtes ſecꝰ
ſtagnũ. Due naues poſite ſe
cus ſtagnũ circũciſionẽ et pꝛe
puciũ figurat. Tu. Eect. II.

. N as vidit qꝛ ĩ vtroq; po
pu

nouit dñs qͥ ſunt eiꝰ q̊ꝝ
coꝛda a fluctib ſecłi:ad futu⸗
re vite tranqllitatẽ q̃ſi ad lit⸗
tus miſericoꝛdit᷑ iuuãdo pꝛo
tra hit. Piſcatoꝛes aũt deſcẽ
derãt a naui in littus. Piſca
toꝛes ſunt eccleſie doctoꝛes qͥ
nos fidei rhetib cõpꝛehẽſos
⁊ de ꝓfundo ad lutus eleua⸗
tos ſic terre viuentiuʒ qᷣſi pi⸗
5

ſces littoꝛi ingerũt. ec.III.
Ort lauabãt rhetia.lota rhe

tia plicat q intermiſſo pᷣ dicã

di officio qð docuit ipſe im⸗
plere ſatagit. In vᷣbo tuo la⸗
xabo rhete. Kuli in verbo gre
ſuꝑne laxata fuerit inſtrumẽ⸗
ta diſputationũ fruſtra pᷣdi⸗
catoꝛ vocis ſue iaculũ mittit
Quia fides ꝓpłoꝝ nõ ĩ ſapia
vᷣbi cõpoſuuiſʒ diuine voca⸗
tionis mũere ꝓuenit. O va⸗
cua pᷣſumptio: o hũilitas fru
ctuoſa. Qui nihil añ ceperãt
in vᷣbo xpᷣi ↄcludut multitu⸗
dinẽ copioſam. Ad bñdi.an.
Aſcendẽs ihs in nauim ⁊ ſe
dẽs docebat turbas alleluia.
Da qm̃s dñe:vt ⁊ Oꝛatio
mũdi curſus pacifice nobis
tuo oꝛdie dirigat᷑: ⁊ ecclla tůa
trãquula deuotiõe letet᷑. P.
Ad mgt qan Pꝛeceptoꝛ ꝑ to⸗
tã noctẽ laboꝛãtes nihil cepi
mus: in v̈bo aũt tuo laxabo
rbete. Dnica. vi. Matth. v.
Nillo t. D. i.d. ſ. Amẽ
dico vobis. Niſi abũda

uerit iuſticia vᷣa pluſq; ſcri-

barũ ⁊ phariſeoꝝ nõ intrabi
tis ĩ regnũ celoꝝ. Et reliqua
. Ic dñs Eiuſdt.Lec. I.
vniuſcuiuſq; vias ſic di
nũerat greſſus:vt ne minutiſ
ſime cogitationes eꝝꝰ iudicio
aæac v̈ba tenuiſſima q̃ apð nos
vſu viluerũt: indiſcuſſa ma⸗
neãt. Hinc etem̃ dicit. Qui

iraſcit᷑ frĩ ſuo ſine cã:reus erit

iudicio. Qui dixerit fri ſuo

racha reꝰerit ↄcilio.qͥ dixenit
fatue reꝰ erit gehene. Le.II.

Nacha ĩ hebꝛeo vox interie

ctiõis eſt:q̃ q dẽ aĩim iraſcẽtis
ondit:iec tã plenũ vᷣbũ iracũ
die expᷣmit. Pꝛius tũ ira rep
hẽdit᷑ ſine voce. Poſtmoduʒ
vᷣo ira cũ voce ſʒ necdũ pleno

verbo foꝛmata. Ad extremũ

vᷣo cũ dẽ fatue ira redarguit

q cũ exceſſu voc explet᷑ etiã

fectiõe ſermonis. Lectio.II

notãduzʒ ꝙ in ira ꝑhibet
reũ iudicio. In voce ire q̃ eſt
racha reũ ↄcilio. In vᷣbo aũt
voò qð eſt fatue reũ gehẽne.
P* gradꝰ gculpe creuit oꝛ⸗

o ſnie:qꝛ i iudicio adhuc cã

diſcutit᷑. In ↄcilio aũt iã cau
ſe ſnia diffinit᷑ In gehẽna vᷣo
ignis ea qᷓ de cocilio ↄgredit᷑

ſnia explet. Ad bn.an Audi

ſtis qꝛ dictũ eſt antiqͥs.nõ oc
cides:qͥ aũt occiderit reꝰ erit
Deus qͥ dili Oꝛo iudicio⸗
gentib te bona inuiſibilia pᷣ

paraſti:infunde coꝛdibanrjis

tui amor affectũ: vt te ĩ oĩb⸗
et ſuꝑ oĩa diligẽtes:ꝓmiſſio⸗

nes tuas q̃ ome deſideriũ ſuz

perãt cõſeqmur. D. Ad m
an Soffers munꝰ tuũ ante
altare ⁊ recoꝛdatꝰfuerꝭ qꝛ fra
ter tuꝰ hʒ aliqͥd aduerſum te
relinq̃ ibi munus tu aaee
tare ⁊ vade pꝛius recõcil

al
ri

fut
mun

Bn.
jent
lls
gre
hec

Fj tuo. ? tune veniès offeres

munus tuã alla. Dnica. vyj.
T illo tꝑe. Mar. viij. c.
Cũ turba multa eſſet cũ

ihu:nec haberẽt qdð mãduca⸗

rent. Cõuocatꝭ diſcipulis ait
ilis. Milereoꝛ ſuꝑ tigbam:
qꝛ ecce iã triduo ſuſtinent me
nec habẽt qð mãducẽt. Et re.

Vare triduo do Bede

minũ turba ſuſtinuerit

mattheꝰ exponit pleniꝰ qͥ ait

Et aſcendẽs ĩ montẽ ſedebat
ibi:⁊ acceſſerũt ad eum turbe

multe habetes ſecum mutos
claudos cecos:et alios mul⸗
tos:et ꝓiecerũt eos añ pedes

eius ⁊ curauit eos. Turba er
go triduo dñm ꝓpter ſanatio
nẽ infirmoꝛũ ſuoꝛum ſuſtinet

cũ electi quiq; fidẽ ſctẽ trini⸗

tatis lucidi dð ño ꝓ ſuis ſuoꝝ
q; pctis aĩe videlicʒ languo⸗
ribus ꝑſeuerãti inſtãtia ſup⸗
Itxem turba Le. L plicant.
triduo ſuſtinet dũm qũ mul⸗
titudo fideliũ pctã qᷓ ꝑpetra⸗
uit ꝑ pniam declinãs ad do⸗

minũ ſe in oꝑe locutiõe atqʒ

in cogitatiõe ↄuertit. Quos
dimutere ieiunos in domuz
ſuã dñs nõ vult ne deficiant

in via:quia ↄuerſi pctõꝛes in

pñtis vite via dcficiũt ſi ĩſua
ſciẽtia ſine docrine ten⸗
ulo dimittant᷑: ne ̊ laſſent᷑

huiꝰ ꝑegrinatiõis itinere pa

ſcẽòi ſunt ſacra ammonitiõe:

*

valde etiã pẽſanda ẽ pia ſnia
qᷓ ꝓceſſit ex oꝛe vᷣitat: qua dẽꝛ
Quidã ex eis delõgevenert.
Quidã poſt carnis Ee.II
flagitia: alij poſt falſa teſtio⸗
nia:alij poſt facta furta: alij
poſt illicitas violentias: alij
poſt ꝑpetrata hoĩcidia ad pe
nitẽtiã redeũt:atq; ad oĩpotẽ
tis dei ſᷣuitiũ cõuertunt᷑. Hij
vicʒ ad deũ a longinqͥ veni⸗
unt. Quato etem plus qſqq
in malo oꝑe errauit:tanto ab
oipotente dno lõgius receſſit
Dent᷑ igit᷑ alimẽeta eis etiã q̃
delonginq̊ᷓ venerũt:qꝛ cõöuer
ſis pctorib doctrine ſctẽ abi
pᷣbendi ſunt vt ĩ deũ vires re

„

parẽt q̃s in flagitijs am iſerũt

Tu. Ad bnõ. an. Milſereoꝛ

ſup turbã:qꝛ iã triduo ſuſti⸗
nẽt me:nec habẽt qð mandu
cẽt:⁊ ſi dimiero eos ieiunos
deficiẽt in via alla. Oꝛatio.
Deꝰ vᷣtutũ cuiꝰ ẽ totũ qð eſt
optimũ inſere pectoꝛib nr̃is
amoꝛẽ tui noĩs:⁊ pᷣſta in nob
ie religiõis augmẽtuʒ: vt q̃
ona ſũt nutrias ac pietatis
ſtudio q̃ ſt᷑ nutrita cuſtodias
Per. Admgt an. Erãt aut qᷣ
mãducau erãt q̃ſi qttuoꝛ ini⸗
lia ⁊ dimiſit eos. Hmica.viij.
IRillo tꝑe. Mattch. vij.
SDi.i.d.ſ. Attẽdite a fal
ſis ꝓphetꝭ qͥ veniut advos in
veſtimẽtꝭ ouiũ:intrinſecꝰ aũt
ſunt lupi rapaces Et reliqua
t

ſuꝑius ſpacioſam et la⸗
tã viã dñs noĩauit h̊ nũcaꝑ
tius falſos ꝓphas ondit ꝑ qs
multi ĩ ꝑditionẽ abo miabilẽ
abierũt. Qui pᷣmo ĩ iudea ap
paruerũtt mõ in ꝑfidia ſua

totũ impleuerüt mùduʒ. Sʒ
illi pus falſe ꝓphete fuerũt q

veriſſimos dni ꝓphetas vſq;
ad moꝛtẽ perſecuti ſunt. Iſti
aũt nũc falſi ꝓphete⁊ falſi xpᷣi
ani qͥ ſunt niſi qͥ veraces xpᷣia
nos ſine miſcdia ꝑſequunt᷑ et
oppᷣmunt.Aliqñ ſi det᷑ copia
etiã gladijs:ſine intermiſſiõe
vo etiã ſuis pᷣuis moꝛibo ⁊ e
emplis coꝛrupunt. Eect. II.
dcirco oĩa pᷣueniẽs dñs ad
hoꝛtatꝰ eſt dicẽs. Attẽdite a

falſis ꝓphet? Attẽdite dilige

tius:obſeruate cautiꝰ: vt nõ
ſeducamĩ: vt non circũuenia
mini:vt nõ fallami.Attẽdi⸗
te g̊ hoc eſt cõſiderate qꝛ non
ſunt oues ſʒ lupi in veſtimen
to ouiũ: qꝛ nõ ſunt religioſi.
In figura religioſitatꝭ qꝛ ſũt

xp̃ᷣ lni ſʒ vᷣitate vacui ⁊ xpia

noꝝ ꝑſecutoꝛes. Ipos ⁊ bea
tus apłus ad epheſios deſi⸗
gnabat dicẽs. Scio em quia

poſt diſceſſum meũ intrabũt

in vos lupi rapaces ⁊ lupi g⸗
Hupi & Lec. I11. ues. Tu.
ues noſant᷑ oẽs infideles et

eretici:q grauit᷑ ſctãm eccle⸗

ſiã oppᷣmunt ꝑſequunt᷑ vel

AVoapaulo Oꝛigenis

moleſtare freqᷓntant Et veſti
mentũ ouiũ hꝛe dicunt᷑ qͥ no-

mẽ hñt xpᷣlanitaris:vel qꝛ ſi⸗
mulãt ſe miniſtros iuſticie fi

gurã religio ſitatis mẽtientes

ꝑ xpᷣianũ itaq; nomẽ młtes
ſeducere nituntdulcibꝰ ſermo
nibo multꝭ ſcãdalũ inferẽtes
Sʒ ex fructib eoꝝ cognoſce
tis eos. Holite ad vultũ eoꝝ

attẽdere ſʒ ad oꝑa. Nolite ve
ſtimentũ ↄſiderare ſʒ inſpici⸗

te figurã fallacie. Ad bñ. anᷣ.

Attedite a falſis ꝓphet qͥ ve

niũt ad vos ĩ veſtimẽtꝭ ouiũ
intrinſecꝰ aũt ſunt lupi rapa

ces a fructib eoꝝ cognoſcetꝭ⸗

Dꝛeus cuiꝰ zo. eos alla.

ꝓuidẽtia ĩ ſui diſpoſitiõe nõ

fallit᷑:te ſupplices exoꝛamus:
vt noxia cucta ſubmoueas:⁊

omĩa Nobig furur bona cõce
mat an Mõ põt

das. P.
arboꝛ bona fruciꝰ malos fa⸗
cere neq; arboꝛ mala fructus

Millo tꝑe. Zucã. xvi. c.
D.i. d. ſ. parabolã hãc
Hõ qdam erat diues qͥ habe
bat villicũ: ⁊ h̊ diffamatꝰ eſt
apud iullũ q̃ſi diſſipaſſʒ bona
ipᷣiꝰ. Et rel. Hierony.
NJues iſte qͥ habebat vil
licũ ſiue diſpeẽſatoꝛẽ de opᷣs
eſt:huiꝰ diſpẽſatoꝛ paulꝰ qui
ad pedes gamalielis ſacras
l̃as didicit legẽ dñi ſuſcepe⸗
rat diſpẽſandã.Qui cũ cepiſ

Je facere. Dnica. ix. Sm

ſet credẽtes in xpᷣo ꝑſeqͥ liga⸗
re:occidere:⁊ oẽm dñni ſui diſ

ſipare ſubᷣam:coꝛreptꝰ a dño
eſt. Saule ſaule qͥd me ꝑſeqͥ⸗

ris. DHurũ eſt cibi ↄtra ſtimu
lüũ calcitrare. Dixitq; ĩ coꝛde

ſuo. Quid faciã:qꝛam gr fui
⁊ villicꝰ:nunc co goꝛ eſſe diſci
ułꝰ ac oꝑariꝰ: fodere nõ va
eo. Oia em mãdatalegis qꝗᷓ
terre incuba bãt cerno deſtru⸗
cta. Et legẽ et ꝓphas vſq; ad
iohem baptiſtaʒ eſſe finitos.
MWMeẽdicare erubeſco Lec. II
vt qͥ doctoꝛ fuerã iudeoꝝ co⸗
goꝛ a gẽtib ⁊ a diſcipulo ana
nia ſaluc mẽdicare doctrinã

Faciã igit᷑ qð mihi vtile eſſe

intelligo:vt poſtqᷓ; ꝓiectꝰ fue
ro de villicatiõe mea recipiãt
me xpᷣiani ĩ domos ſuas Alo
cauitq; itaq; duos de pluri⸗
mis debitoꝛibp. Pꝛimũ qͥ de
bebat cẽtũ cados olei eos vi⸗
delicʒ qͥ fuerãt ex gẽtib⸗ ↄ gre
gati:⁊ magna indigebãt mi⸗
ſericoꝛdia dei.Et decentena⸗
rio nũero qͥ plenꝰ eſt atq; ꝑfe
ctus: ſcribere qͥnqua genariũ
qͥ/ ꝓpꝛiũ eſt penitentiũ. Et iſtã
in euãgelio parabolã in q̃ al⸗
teri qͥngenti:alteri qͥnqginta
denarij dimittunt᷑. Lee. III.
Scõðm aũt vocauit ꝓplm iu⸗
deoꝝ ꝗ tritico mãdatoꝛũ dei
nutrit erat· 4
nariũ nũerũ:⁊ coegit vt de cẽ
tũ octoginta faceret:id eſt cre

erat ⁊ debebãt ei cẽte⸗

dere ĩ dñi reſunectiõeʒ ꝗ octa
uo diei nũero ↄtinet᷑ ⁊ ð octo

cõplet᷑ decadib vt de ſabba-

to tranſiret ad pᷣmiũ ſabbati
Ob hãc cauſaʒ a dño pᷣdica
tur ꝙ bñfecerit ⁊ ꝓ ſalute ſua
in euãgelij clemẽtiaʒ delegis
auſteritate mutatꝰ ſit. Qð ſi
qſieris qᷓre vocet᷑ villicꝰ q bũñ
qdẽ offerebat ſʒ nõ bñ diuide
bat. Credẽs in pꝛem ſʒ filiuʒ
ꝑſequẽs:hũñs deũ oĩpotente:
ſʒ ſpmſcm̃ negãs. Ad ba. añn
Dixit dñs villico qͥd hec au
dio de te redde rõnem villica
Hargi⸗ Oꝛo tiõis tue alła.
re nob qm̃s dñe ſꝑ ſpm̃ cogi
tãdi q̃ retta ſunt ꝓpiciꝰ et agẽ
di vt qͥ ſine teeſſe nõ poſſumꝰ.
ſm te viuere valeamꝰ. Per.
Ad magt an Quid faciã qͥa
dñs meꝰ aufert a me villica⸗
tionẽ:fodere nõ valeo: mẽdi
care erubeſco:ſcio qͥd faciã vt
cũ amotꝰ fuero a villicatiõe
recipiãt me in domos ſuas.
Dnica.x.ſᷣm Lucã.xix.
M ulo tge. Cũ appꝛopi⸗
qret ihs hierm vides ciuita

tẽ fleuit ſuꝑ ulã Et rel. Greg.
Paa iꝰ redẽptoꝛ rui⸗
. iꝗ ꝑfide ciuitatis quaʒ
ipa ſibi ciuitas non cognoſce
bat futurã. Et ingreſſus tem
plũ cepit eijcere de illo vendẽ
tes ⁊ einentes. Sic autẽ alio
euãgeliſta teſte didicimꝰ. In
tẽplo colũbe vẽdebãt᷑. Et qͥd

tẽplo elimiat: qꝛ vel eos qui
ꝓ mũere impoſitionẽ manuũ
tribuũt:vel eos qͥ donũ ſpũſ⸗
ſcti emere nitunt᷑ dãnat. Lec.
Dequoꝑẽplo mox ſub⸗ II.
dit᷑. domꝰ mea domꝰ oꝛonis
eſt: Wos aũt feciſtis illã ſpe⸗
luncã latronũ: quia dum nõ
nũqᷓ; peruerſi hoĩes locũ reli⸗
gionis tenent ibi malicie ſue
gladijs occidũt vbi viuifica
re ꝓximos oꝛonis ſue interceſ
ſione debuerũt. Templuz qʒ
⁊2 domꝰ dei eſt ißa mens ⁊ cõ

ſciẽtia fideliũ.Tu. Lec.III.

OQue ſi qñ in leſione pꝛoximi
ꝑuerſas co gitatiões ꝓferunt
quaſi in ſpelũca latrones reſi
dẽt. Simplicit᷑ gradiẽtes in⸗
terficiũt qn in eos q in nullo
rei ſunt leſiõis gladios defi⸗
güt. Mens em̃ fideliũnõ iã
domꝰ oꝛ onis ſed ſpelũca la⸗
tronis eſt qñ relicta innocen
tia ⁊ ſimplicitate ſctitatis il⸗
lud conat᷑ agere vnvaleat ꝓ⸗
ximis nocere. Ad bñ an. Cũuũ
appꝛopinqᷓret dñs hierim vi
des ciuitatẽ fleuit ſuꝑ ulam ⁊
dixit: qꝛ ſi cognouiſſes et tu
qꝛ veniẽt dies in te ⁊ circũda
büt te inimici tuiet coangu⸗
ſtiabüt te vndiq; ⁊ ad terraʒ

pꝛoſternẽt te:eo ꝙ nõ cogno⸗

uiſti tpᷣs viſitatiois tue alła.

Mareãt aures miſcoie 20

ꝑ colũbas niſi ſpũs dñi acci⸗ tue dũñe pᷣcib ſuꝓplicantiũ:et

pit:ſed vẽdẽtes et emẽtes de

vt petẽtib deſiderata ↄcedaſ

fac eos ꝗ tibi placita ſũt po⸗

ſtulare. P. Ad męr an. Sdti
ptũ eſt em qꝛ domus mea do

mus oꝛonis eſt cũctis getib:

vos aũtfeciſtꝭ illã ſpelũcã la

tronũ ⁊ erat qͥtidie docẽs in tẽ

plo. Onica. xi. S. Zu. xviij. c

nNulo tꝑe. Dirit ihs ad

ſdaʒ ꝗͥ in ſeↄſiderabãt
tanqᷓ; iuſti ⁊ aſꝑnabant᷑ cete⸗
ros pabolã iſtaʒ. Du o hoĩies
aſcẽderũt in tẽpluʒ vt oꝛarẽt:
vnꝰ phariſeꝰ ⁊ alter publica⸗
nus. Et rel. Bede vł Gregè.
attuoꝛ ſunt ſpẽs qͥb
oim arro gantiũ tumoꝛ
demõſtrat᷑ cũ bonuʒ aut a ſe⸗
metipſis bꝛe ſe eſtimãt:aut ſi
ſibi datũ deſuꝑ dicũt ꝓ ſuis
ſe accepiſſe merit putãt:aut
certe cũ iactãt ſe hẽe qð nõ ha
bẽt:aut deſpectꝭ ceters ſingu⸗
lariter videri appetũt hẽe qðᷣ
nõ hñt. Vñ phariſeꝰ de tem⸗
plo ſine iuſtificatiõe deſcẽdit
qꝛ bonoꝝ opeꝝ merita q̃ſi ſi⸗

bi ſingłarit᷑ tribuẽs: oꝛate ſe

publicano pᷣtulit. Lectio. II.

Alt em deus:gras ago tibi

Recte aũt deo gras agebata
H fecerat.
Lui etiã ſubiũgit. Nõ ſuʒ ſi

cut ceteri hoĩm raptoꝛes:in⸗

iuſti: adulteri. Velut etiã hic
publicanꝰ. Jeiuno bis ĩ ſab⸗

bato. Decias do olm ꝗᷓ poſſi

rrer d, – — — —

—⁊ ☛ —

— — — —

üre

— — —
— =

——
S= =
=

=

=

7

= -

=

.
=
=

S=S
— —
S
—
—

—
——

1

be

S=S
=

1

—
S===

NM

=z ͤ=
Se—
=☛6—

=

deo:qͥd pdeſt cuſtodia q̃ pene
vbiq; circũponit᷑: qn inimic
tota ciuitas ꝑ negligẽciã loci
vniꝰ aperit᷑. Pharileꝰ qͥ ieiu⸗
niũ exhibuit:decimas dedit:
deo gras retulit:q̃ſi pene per
circuitũ ĩ ſue ciuitat euſtodia
Red qꝛ in L. I I x igilauit.
ſe vnũ foꝛamẽ ſu ꝑbie nõ attẽ
dit ibi hoſtẽ ꝑtulit: vbi ꝑ ne⸗
gligetiã oculũ clauſit. Et pu
blicanꝰ a lõge ſtans:nolebat
nec ocłos leuare ad celũ:ſed ꝑ
cutiebat pectꝰſuũ dicẽs.Deꝰ
ꝓiciꝰeſto mihi peccatoꝛi Di
co em̃ vo bᷣ:deſcẽdit hic iuſti⸗
ficatꝰ in do mũ ſuam ab illo.
Quantã venie fiduciã digne
petẽti pᷣbet: ꝙ publicanꝰ qui

reatũ ſue neqͥtie ꝑfecte co gno

uit fleuit cõfeſſus eſt.Et ſi in⸗
uſtus ad tẽplũ venit iuſtifi⸗
catꝰ a rẽplo redijt. Ad bñ.añ
Duo hoies aſcẽderũt in tem
plũ vt oꝛarẽt:vnꝰ phariſeꝰ et
alt᷑ publicanꝰ deſcẽdit h̊ iuſti
ficatꝰ ĩ domũ ſuã ab illo altła
Deꝰ qͥ oĩpotẽtiã tuũ Oꝛo.
pcẽdo maxie et miſerãdo ma
nifeſtas: multiplica ſuꝑ nos
miam tuam: vt ad tua pꝛo⸗
miſia currẽteſ celeſtiũ bonoꝝ
facias eſſe ↄ ſoꝛtes. Per.
mat an Stãs alonge publi
canꝰ no luit oculos ad celũ le
uare ſed ꝑcutiebat pectꝰ ſuuʒ
dicens:de ꝓpicius eſto mihi
peccatoꝛi. Huica.xh. Scðᷣm

JLPAMulo tẽ;. MWarcf. vij. e.
Erxiens ihs de finiba tx-
ri venit ꝑ ſydonẽ ad mare ga
lylee int medios fines decas

oleos. Et reliqua. qregoꝛij
Peaeira furdd 2 mmu
tũ:⁊ milit ei digitos ſu
os ĩ auriculas eius. Quid ꝑ
digitos redẽptorꝭ niſi dona
ſcti ſpũs accipimꝰ. Digitos
g̊ͤ in auriculas mittere eſt per
dona ſctĩ ſpũs mẽtẽ ſurdi ad
obediẽdũ aperire.T. e.II.
Q uid eſt vᷣo ꝙ expuit ⁊ teti⸗
git liguã eiꝰ. Saliua nob eſt
ex oꝛe redẽptorꝭ accepta ſapĩa
in eloqͥo diuio. Saliua quip
pe ex capite defluit ĩ oꝛe. Ea
g̊ſapiĩa q ipſe eſt dũ ligua nr̃a
tangit᷑ mox ad pᷣdicatiõis v⸗
ba foꝛmat᷑. Bede. Per tactũ
vo nariũ vt abiectꝭ delectati
onib noxijs ſoluʒ xpᷣi ampie
ctant᷑ odoꝛẽ. De qͥ dicit aplłs
Xpᷣi bonꝰ odoꝛ ſumꝰ in deo
in oĩ loco. Gregoꝛij. Le.III.
Qui ſuſpiciẽs in celuʒ inge⸗
mult nõ ꝙ ipſe neceſſariũ ge⸗
mitũ haberet:qͥ dabat qð po
ſtulabat᷑:ſed nos ad eũ geme
re qͥ celo pꝛeſidet docuit ⁊ vt
aures noſtre dona ſcti ſpiritꝰ
apiri:⁊ lingua ꝑ ſaliuaʒ oꝛis
id eſt ꝑ ſciam ð iuie locutõnis
ſolui debeat ad vᷣba pᷣdicati⸗
onis. Ad bñ.an. Dum trãſi
ret dñs per mediss fines de⸗
capoleos ſurdos fecit audi⸗

re ⁊ mutos loqui alła. Qzo⸗

Omsßs ſempiterne de d ex

abũdantia pietatꝭ tue ⁊ meri

ta ſuꝓplicũ excedis ⁊ vota:ef⸗

funde ſuꝑ nos miſcdᷣiam tuã
vt dimittas ꝗ conſcia metuit
2 adicias qð ozο nõ pᷣſumit

Per. Ad mgt an Bñ oia fe⸗
cit ſurdos audire ⁊ mutos lo
gui alł. Onica. xiij. ᷣm Lu. x
ocki qvidẽt q̃ vos videtꝭ

2 ꝓphete voluerut videre que
vos vicdetꝭ ⁊ nõ viderũt. Et
be Bede reliꝗᷓ
cribaꝝ ⁊ phariſeoꝛũ q
coꝛpꝰ dni tm̃ videre voluer̃t

ſʒ illi btĩ ocli q̊ eius pñt agno

ſcere ſacr̃a:de qͥb dꝛ.Et reue
laſti ea gꝑuulis. Bti ocli ꝑuu
loꝝ qbus ⁊ ſe ⁊ pꝛem filiꝰ vo

lu it reuelare Hico em vobis

ꝙ multi reges ꝓphetevolue
rũt videre q vos videt, ⁊ nõ
A bꝛaam ex⸗L. Il viderũt.
ultauit vt videret diẽ meuʒ:
vidit ⁊ gauiſus ẽ. Eſaias q̊ʒ

⁊ micheas:mulrti q̊ʒ alij ꝓphe

te viderũt głiam dñi:qͥ ꝓpter⸗
ea vidẽtes appellati ſunt. Sʒ
hi oẽs a lõge aſpiciẽtes ⁊ ſa⸗

lutãtes ꝑ ſpeculũ ⁊ ĩK enigma

te viderut Apłi aũt in pñtia
hutes dñm ↄuerſanteſq; ei ⁊

q voluiſſent int᷑rogando diſ⸗

cẽtes nequaq; ꝑ angelos:aut
R varias viſionũ ſpẽs opus

ſunt ĩ celis. Sʒ ipᷣe ſua tenta

ico em vob ꝙ multi reges

ait ili ihs: in lege qd ſeriptrũ

grederet᷑ q̊

habebant doceri. Lect᷑.II.
Ot ecce qdam legiſperitus
ſurrexit tentãs eum ⁊ dicens
Magiſter qd faciẽdo viraz
eternã poſſidebo. Lègilperi⸗
tus q de vita et᷑na dnin ten⸗
tãs interogat occaſio nẽ qrit
vt reoꝛ tentãdi deipᷣis duůi ſer
monibo ſumpſit vbi ait Bau
dete autẽ qꝛ noia vꝛa ſcripta

tione dedlarat q; vera ſit ila
dDñi ↄfeſſio qᷓ patri loquit᷑ da
abſcõdiſti hec a ſapientib et
pꝛudęẽtibi ⁊ reuelaſtiea ꝑuu⸗
lis. Ad bu asf Magiſter qd
faciẽdo vitã eternã poſſidebo

eſt quõ leg::duliges dñũm deu
tuum ex toto coꝛde tuo alla.
Omßs etr miſericoꝛs Oto.
deꝰ. de cuiꝰ mũere venit vtti
bi a fidelib tuis digne ⁊ lau
dabiliter ſeruiat᷑:tribue qm̃s
nobᷣ vt ad ꝓmiſſiões tuas ſi
ne offenſiõe curramꝰ. P. Ad
mat an. Hõ qͥdã deſcẽdebat
ab hierkm in hiericho ⁊ inci⸗
dit ĩ latrones qᷣ etiã deſpolia
uerunt eũ ⁊ plagis impoſitis
abierũt ſemiuiuo relicco· D9
minica xiinj. Scom Lu. xvij.
AKüulo tge. Cü iret ieſug
bierłm trãſibat ꝑ media
amariã ? Sle leã.Et dũ in⸗
dã caſtellũ occux⸗
rerunt ei decẽ viri lepꝛoſi.Et
reliqua. Omelia Gregoꝛi.

. Eretici vᷣt facile valeãẽt

.E ꝑſuadere dict: ſuis q̃dã
Pmiſcent vt aias audientiuʒ
ex rectis ſenſib trabat ⁊ ꝑuer

ſis feriãt. Qui in pᷣceptis dei

qꝛ ſana inſanaq; locutioe va
riant᷑:in euã gelio dacẽ lepꝛo⸗
ſoꝝ ſũt ſpũs deſignati.Quo
rũ coloꝛi ſano dũ vicioſus cꝗᷣ
doꝛ aſpergit᷑ immoderato hᷣ
candoꝛe federat᷑. Tu.Ce. I.
In lepꝛa nanq; ⁊ ꝑs cutis in
fulgoꝛẽ ducit᷑:⁊ ꝑs ĩ colote ſa
no retinet᷑:lepꝛoli itaq; here⸗
ticos expᷣmũt qꝛ dũ rect, pꝛa
ua ꝑmiſcent coloꝛẽ ſanũ ma⸗
culis aſꝑgunt. VUn bñ vt ſal

uent᷑ clamant. Jeſu pᷣceptoꝛ

miſerere nr̃i. Quia em in eiꝰ
vᷣbis ſe erraſſe ſignaãt:hũuc ſal
uãdi hũiliter pᷣceptoꝛẽ vocãt.
LCũq; ad cognitionẽ pᷣcepto⸗
ris redeũt ad foꝛmã ſalutꝭ re

1 am ſeqse. II4. currũut.

tur. quos vt vidit dixit. Ite
oñdite vos ſacerdotibꝰ. Nul

lũ dñns eoꝛũ qͥbo hec coꝛꝑalia
bñnficia pᷣſtitit inuenit᷑ miſiſſe

ad ſacerdotes niſi vicʒ lepꝛo
ſos:qꝛ vicʒ ſacerdotin iudeo
rũ figura erat futuri ſacerdo⸗
tij regalis qð eſt in eccłia qͥ cõ

ſecrant᷑ oẽs ꝑtinẽtes ad coꝛ⸗

pus xp̃i ſũmi et veri pᷣncipis
ſacerdotũ d bñ.an. Cũ in
traret ieſus q̊ddã caſtellũ oc⸗
currerũt ei dcẽ viri lepꝛo ſi ꝗ
ſteterüt a lõge ⁊ leuauerũt vo

cẽ dicẽtes:ieſu pᷣcepteꝛ miſe⸗
O mßs ſem⸗4 1ε%². rerenfi.
piterne deꝰ:da nobᷣ fidei ſpei

⁊ charitatꝭ augmẽtũ:⁊ vt me

reamur aſſeqͥ qð ꝓmittis:fac
nos amare qð pᷣcipis. Per.

Ad mꝗgt an. Nõne decẽ muů⸗

dati ſunt ⁊ nouẽ vbi ſunt:ꝛnõ
eſt inuentus qͥ rediret ⁊ daret
gliam deo niſi h alienigena
vade qꝛ fides tua te faluũ feẽ
Anca. xv. m math. vi
Nil..t. Di.ie.di. ſu. Ne⸗
Nmo põt duobo dñis ſers
uire:aut em vnũ odio habe⸗
bit: ⁊ alteruʒ diliget:aut vni
adherebit ⁊ alteꝝ cõtẽnet.Ex
Deo nemo Hede..reliq̃
põt duob dñis ſeruire?
qꝛ nemo valet ſimul trãſito⸗
ria ⁊ et᷑na diligere. Si em̃ et⸗
nitatẽ diligimꝰcuncta tꝑalia
invſu nõ in affectu habeamꝰ2
Aut em̃ vnũ odio habebit:⁊
alterũ diliget:aut vni adhere
bit ⁊ alteꝝ cõtẽnet. Hec vᷣba
diligent᷑ ↄſiderãda ſunt. Na
qͥ ſint duo dni: cõſeq̃nter ex⸗
ponit dices Hõ poteſtis deo
ſeruire ⁊ẽ mãmone. Audiat h̊
auarus: audiat qͥ xpᷣiano cen
ſet᷑ vocabulo: nõ poſſe ſimul
mãaãmone hᷣ eſt diuitijs xpᷣoq;
r tñ nõ dia e.I ſeruire.
xit qͥ hʒ diuuias ſʒ qͥ ſeruit di
nitijs.Qui em eſt diuit ia rũ
ſeruꝰ diuitias cuſt odit vt ſer
uus.Qui aũt excuſſerit ſernii

D
6

tutis iuguz: diſtribuit eas vt

dñs Sʒ qui fuit mãmone il
li vtiq; ſeruit q reb iſtis terre

nis merito ſue guerſitatꝭ pꝛe⸗

poſitus pnceps huiꝰ ſeculi a

diño dz. Erxrgo aut vnũ odio
habebit ⁊ alteꝝ diliget vt fie

ri debet.odiat ſcʒ dyabolũ et
diligat deũ. Aut vni adhere
bit ⁊ alteꝝ concẽnet. Adhere

pit ſcʒ d yabolo cũ qſi eiꝰ pꝛe

mia tꝑalia ſectat᷑ Cõtẽnet ãt

deũ no dirit odiet ſʒ ſic ſolẽt

minas eiꝰ poſtponere cupidi
tatib ſuis qͥ de bõitate eiꝰad
ipu nitatẽ ſibi blãdiunt᷑.II.
AIt ideo dico vobis. Holite

ſolliciti eẽ anie vẽe qͥd mãdu

cetz neq; coꝛꝑi vꝛo qͥd indua

mini Ergo qð oibus natura
tribuit ⁊ iumẽtis ⁊ beſtijs:ho

minib qʒ eõe eſt vniꝰ curg pe
nitꝰ? nõ liberamur. Sed pᷣci⸗

pikt᷑ nobᷣ ne ſolliciti ſimus qͥd
comedamꝰ:⁊ qꝛ ĩ ſudoꝛe vul

rus pparamꝰ nobis panẽ: la
boꝛ eſt exercẽdus ſollicitudo

tolleda. Aia plus eſt ꝙ; eſca.

coꝛpus plus eſt qᷓ; veſtimen⸗

tum. Admonet vt memine⸗

rimꝰ multo ampliꝰ nob deũ

decliſſe ꝙ nos fecit ⁊ ↄpoſuit
ex aia ⁊ coꝛꝑe qᷓ; eſt alimentũ

atq; tegumetũ vt intelligas
eũ qͥ dedit aiaʒ multo faciliꝰ
eſcã eẽ daturũ ſiliter eũ qͥ coꝛ⸗
pus dedit multo faciliꝰ datu

rũ eſſe veſtimecuz. Quo loco

queriſolet vtrũ ad aĩam iſte
ꝓueniat cũ aĩa incoꝛpoꝛea ſit

iſte aut cibus coꝛpoꝛeꝰ. Sed

aĩiam h̊ loco ꝓ iſta vita poſi⸗

ta no uerimꝰ cuiꝰ retinaculuʒ

eſt alimentũ iſtud coꝛpoꝛeũ.
Agd bñn.an. Nolite ſolliciti eẽ
dicetes. ꝗ d maãducabimꝰ aut
qd bibemꝰ:ſcit em pat᷑ veſter
celeſt, qd vo bᷣ neceſſe ſit alła.

uſtoct gins vͤece Oꝛs. .
cleſiã tuã ꝓpiciatione ꝓꝑpetua

⁊ quia ſine te labit᷑ humana
moꝛtalitas tuis ſꝑ auxilijs ⁊

abſtrahat᷑ a noxijs ⁊ ad ſalu⸗

taria dirigat᷑. Per⸗ Ad mgt
an.Cõſiderate lulia agri quõ
creſcũt:nõ laboꝛãt neq; nent:
dico aũt vobis: qm neq; ſa⸗
lomon in omi gloꝛ ia ſua coo

ertus eſt ſicut vnuʒ ex iſtis⸗

nica. xvi. S. Lucꝗ. vyjeca⸗
IAN illot. IJbat ihs in ci⸗
uitatẽ que v ocat᷑ naym
⁊ ibant cũ eo diſcipuli eius et

tuxba copioſa. Et reł. Grego

Edemptoꝛ no rmi pape⸗
ſter puellã in domo:iu⸗
liene extra poꝛtã:in ſepulcro
aũt laʒ arũ ſuſcitauit. Adhuc
quippe ĩ domo moꝛtuꝰ iacet
qᷣ iacet in pctõ. JYJam qſi extra
poꝛtã ducit᷑:cu iniqtas ad
inuerecundiã publice ꝑpetra
tionis aperit᷑. Sepulture vᷣo
aggere pᷣmit᷑ qͥ in ꝑpetrationę
nequicie etiã vſu cõſuetudi⸗

G'ed bos ad vitã miſeratus
reuocat: qꝛ plurimũq; diuia
gr̃a nõ ſolũ in occultꝭ ſed etiã
in aꝑtis iniquitatiba moꝛtu⸗
os ⁊ mole male ↄſuetudinis
ꝛeſſos reſpectꝰ ſui lumine il
uſtrat. Quartũ vᷣo moꝛtuuʒ
redẽptoꝛ noſter nücidhte di⸗
ſcipulo agnoſcit:nec tñ ſuſci⸗

tat: qꝛ valde difficiue eſt vt is

uẽ poſt vſum male cõſuetu⸗
dinis etiã adulantiũ lingue
excipiũt a mentis ſue moꝛte

reuocet᷑. De quibus bene di⸗

citur. Sine moꝛtuos. Bede
Le aym ci⸗ pſbytexi. Zę. III
uitas eſt galylee in ſecũdo mi
liario thaboꝛ mõtis ↄtra me
ridiẽ iuxta endoꝛ. Qui eſt vi
cus grandis in quarto milia
rio euiſdẽ montis ad meridiẽ

CLũ aũᷣt appꝛopinquaret poꝛ

te ciuitatis:ecce defunctꝰ effe
rebat᷑ ſtllus vnicꝰ matris ſue
Defunctus hic q extra poꝛtũ
ciuitatꝭ mulris intuentibꝰeſt
elatus ſignat hom meʒ letali
xriminũ funere ſopoꝛatũ ean
Nemq; inſuꝑ moꝛtèe anie non
carnis achhuc cubili tegenteʒ
ſed ad multoꝝ noticiã ꝑ locu
tionis operiſue indiciũ ꝑ ſua
oſtia ciuitatis ꝓpalantẽ Qui
bñ fuius vnicꝰ matrs ſue fuiſ
le ꝑhibetr᷑ qꝛ licet e multis col
lecta ꝑſonis vna ſit ꝑfecta et
immaculata vᷣgo marer eccle
ſia:ſingłi tũ qᷣcqᷓ; fidelii vni

uerſalis ecclie ſe filij rectiſſime
fatenf᷑. Ad bñ.an. IJbat ihßs
in ciuitatẽ q̃ vocat᷑ naym ⁊ ec
ce defunctus efferebat᷑ filius
vnicus matiis ſue. Oꝛatio.
Occleſi à tua qmis dñe miſe
ratio cõtinuata mũdet ⁊ mn
niat:⁊ qꝛ ſine te nõ põt ſalua

cõſiſtere tuo ſemꝑ munere gau

bernet᷑. Per.Ad mgt an. Ac
cepit autẽ oẽs timoꝛ ⁊ magni
ficabãt deũ dicentee:qꝛ pꝛo⸗
pheta magnꝰ ſurrexit in nob
⁊2 qꝛ deus viſitauit plebe ſuã.
Dnica.xvij. S. iuc. xiiij.c.
A.q Nillo tꝑe. Cu intrarer
ieſus domu cuiuſdã pᷣn
cipis phariſeoꝝ ſabbato mã

ducare paneʒ:⁊ ipſi obſerua⸗

bant euʒ. Et reliqua. Bede.
Idropicus moꝛbꝰ ab aquo⸗
ſo humoꝛe vocabulũ trahit.
BGrece em̃ aq̃ ydoꝛ dicit᷑. Eſt
aut humoꝛ ſibcutaneꝰ de vi
cio veſice natus cũ inflatione
turgente et anhelitu fetido.
Pꝛopꝛiũ eſt idropici: q̃nto⸗
magis abũ dat humoꝛe inoꝛ
dinato tanto ampliꝰ ſitit Et
ideo recte cõparat᷑ ei que flu⸗
xus catnalii voluptatũ exu⸗
