in altum captiuã duxit capti

captiuã duxit captiuitatem:
qꝛ coꝛru ptionẽ nr̃am virtu te

incoꝛruptionis ſue abſoꝛbuit
HSedit ᷣo dona hoibo: quia

miſſo deſuꝑ ſpũ. Alij ſermo⸗ D8. Wñcdic. . AAſcedit d.?

exul. Ana. D

oss celos all. S S ns res⸗
9

magnus 2 excelſus alta. Oy.
Dñs req. iraſ. n Dns ĩ ce⸗

lo alka. parauit ſede ſuq alla.

mẽt an. 9 patre meu
AMum paraclytu dabit vo⸗
bis alb. .t 5 Sabbaro
tiuã duxit capti innit bym, vts. Aanpan
uitatem dedit dona homib- Himis krxaltatus es ale. un
Aſcendens quiꝓe in altum

in ſyvon alla.

S
Piublat
dernock, 4
nent
Ehe
Fueiam
Elnus.
Ulng ſtet
ſſſolls no
lnenoien
ouſch
fugſcendit
ſtacerſa
nicauit 2
ſonerobo;
auitqd oce
Uns eſt
ltmneſno,
ucontqte
enlhinee
omoned.
Clensint
W
un nt
inns:
Aniie

.

ſncune .
ennn
ioſn
Nnber .
wosed
1o NS
rrinl⸗
mitüni
tſohe 1
Ant⸗
tid
Heſcann.
Pri dault
tcisinn
uin
ilnſti⸗

Hie Denn
Trläinnin
zn hen

Sr
=
— — —
=ẽ = S
EEEEEEH

—
=
=
= —
☛ —=
— —
—

— —. ——
.
—☛n
—
S
ern
==

=
=

ſia aduerſa mũdi oĩno defoꝛ ventoꝝ alt. v. C

in iubilatione alka. Et. Iiſte it ad celum. Ecce vtnos g
a ſe is Ialtus dedit manifeſta di
Ppenth̊. Sermo eiuſdex. uinita 6ͦ d erxuien g
LESEhac aſcenſionis eius vt de exultaut
2„ — ar Acenizonis ei vt gygas ad currendã viam
glia etiam abacuc ꝓpheta ait yt nos ei cerel
„n , ei 8 ei ex coꝛ
e e tarlt in oꝛ ie ſuo. qs chaniſmi opoꝛtet vt illucſe⸗
in is noie niſi dñs: v que quàmur code vbi euũ coꝛge
uaneg iin veſignak aſcendiſſe credtmus. F. o⸗
Quo ulch em dus ad celos nis nubein aſcenſuz tuu dñe
nõ aſcendit:ſancta eius ecclæ Quis amb ulas ſuꝑ pennas
4 S nfventon õfeſſioneʒ⸗
micault. Acpoſte eius aſcẽ deroꝛe induiſti amict' lumi⸗
cα ετ—+&¾10âä t Ele Deſideria terrena fuaiamz.

peꝛcine ſuo. Quia cu dñs ce⸗ fimis ꝗͥ patrez habemus in

lum petijt ſancta eiꝰ ecclia in celis. Et h̊ nobᷣ eſt magnoꝑe

Anctoꝛitate ſue p̃ᷣdicatõis ex⸗ perpenden du: qꝛ is qui placi

onz, — Dus aſcendit: terribilis redi
ns eolles „ . ranſili, dine pcepit: a nobis cũ di⸗
„g„⅓k Altv. indulta penitentie tpa paruy
fabimus ⁊ pſallemꝰ. e.II. pendat. Ne cꝑa parui
EEH Ke.II. pendat. Nemo ſuicurã dum
cuimina ? ait. Ecceiſte dempto: noſter tanto tũe nr,
venit ſaliens in montib. Ve ſtrictioꝛ ĩ iudicio vee/eu di⸗
t n tibo. S. ictioꝛ ĩ iudicio veniet:qu
H ſoſe arereprgen to nobis ante tudicum ma⸗
ſaltus dedit. Tultis fratres X. Hon turbef coe „e ib.
chariſſimi ipᷣos eiꝰ ſaltꝰagno ego vado aq p tre A 212
ſcere. De celo venit in vteruʒ Sog dn.αbärten vuͦ aſſu⸗
„ — EC venikin vreruz ptus fuero a vobis mittan:
ints, De vtero venit in pᷣ⸗ vobisalta. Spintum vemm
epiuʒ. Depꝛeſepio venit ad tis ⁊ gaudebit coꝛ veſty gllaꝛ
crucem. De cruce venit in fe⸗ F. Ego rogabo patrem 2 ag⸗
pulchꝛum. De ſepulchꝛo re⸗ Lium paraclytum dabit v ,

2 2

bis. Spſm. Gloꝛia. Ad bñs.
an Miſi ego abiero ꝑaclytug

nõ veniet: dũ auteʒ aſſumꝑtꝰ

fuero mittã eũ vob all. Do⸗
minica infra octauam. Sab
bato pᷣcedenti ad vs. añ.p.

cap hym. v. vis. Ad magt

an Dñs qͥdem ihs poſte. i0
cutus eſt eis aſcẽdit in celum
⁊ ſedet a dextris dei ulł. Mꝛio
Cõcede qᷓs opᷣs deꝰ. Ad ma
tut inuite bym. ane. ps.ſic iĩ
die alcẽſisnis.ſᷣm Yobxv. c.
Nu. tge. Di.ie. di. luis.

ũ venerit ꝑalcytꝰ quẽᷣ

ego mittã vobis a pfe ſpm ve
ritatis qui a preꝓcedit ille te
ſtimoniũ ꝑhibebit de me. Et
r. mek. Bede pꝛeſbyteri.

multꝭ ſancti euãgelij)

Aocis inuenun ꝙ diſcl⸗
puli an aduentũ ſpũſſcti mi⸗

nus erant capaces ad intelli⸗
gendum arcana diuine ſi ubli

mationis:minꝰ foꝛtes ad to

leranda aduerſa huane pꝛa⸗
uitatis. Sed eis adueniente

ſouſancto cũ augmento diui
ne agnitonis data eſt etlam
cõſtantia v incẽdi aduerſa hu

mane ꝑſecutionis tentamẽta
Vnde eos ſpũſſancti aduen⸗

N -

tus ꝓiiſit robo?andos eſſe:

vel ad fiduciã pᷣdicationis vł
ad conſtantiã paſſionis.Tu
PTempꝰꝰ eſt vt reuertar ad

coꝛ veſtrum. Nogabo p vo?
patrem vt ille vos cuſtodiat
alła alla. * Pacem meaz do
vobis pacem meaʒ relinquo
b vobis. RKogabo. Lectio. 11.
Eicut in apoſtoloꝝ pꝛincipe
cognouimus qui pꝛiꝰ ad vni
us ancille vocem chꝛiſtum ti

muit confiteri: quẽ poſtea pa
lam multis iudeoꝝ milibus
pꝛedicauit: ita vt ad eiꝰ pᷣdi⸗

cationem tria milia viroꝛzuz

legimus credidifſe. Vndeil⸗

lis dominica nunc dicit᷑ pꝛo⸗
miſſione. Cum venerit pDara
clytus ⁊c. Vtrũ dixit ⁊ ſpir?ꝰ
tum paraclvytũ hoc eſt ſpiriti
cõſolationis 2 a veritat?·

vt ⁊ habuiſſent fiduciã pꝛedi

cationis ⁊ conſolationẽ grei
go rogabo
lvtũ dabit

eodem. Tu.
patrem ? aliũ ꝑac

vobis vt maneat vobiſcumn
ineternũ. Spiritũ vᷣitat, alb.

Biem nõ abiero paclytus

nõ veniet ad vos: ſi aũr abies

ro mittã eũ advo s. Spiritũ.

Tbtandũ aũt in pꝛi Z. III

mis ꝙ dominꝰ ſpiritũ verita
tis a ſe mittendũu eſſe teſtatur

⁊ eundem mox a prĩ̃epcedere
ſubiũgit. HNõ qꝛ idẽ ſpiritus
aliter a pr̃e pꝛocedit qᷓ; a filo

mittit᷑ Aut alio tꝑe a pr̃e pꝛo
cedit qᷓ; cum a filio mittitur⸗

Sed ideo filius eum a ſe mit

eum qͥ me miſit dicit dominꝰ

nolite contniſtari neq; turbet᷑

ti ⁊ a patre dicit pꝛocedere: vr
aliam patris aliam ſuam ee

deſgnerpi
Oſtinetion
dperation?
ncm pe
cperatione
et Cume
Carig dat
ofecoſo
Urtafllio

aedit

Engalr
ſuher
omittaz
luumn Pita⸗
lilete
0 mni⸗.

ens ſem

ſogthiſen

Kupclunrat

ſitgotge
Moio dfe

. 6,
nen
z wnnt⸗
Lanll
Nonnine
ndeſtoni.

=

= 2
See
= S—
S —=☛ — S

=☛

—
S=
S= —
= ——

— S—
— =—
5— —
— —
— ——
—

—
= *
—
=
EW£n.
=
—
=n ⸗xmn
=

deſignet ꝑſonam. Ac in eadẽ exevt in ſabbo. Fenia.liij.
diſtinetion? pſouaꝝ vnã eſſe ant. pa. lec. W. vtin ſerta ke⸗
operationẽ ac voluntatem ſu ria. Ad bñj.an. Illi aũt pꝛofe

am cum patris voluntate et ctivts in dñica. In octł. alcẽ

operationẽ cõmunẽ eſſe denũ ſionig vs pᷣcedętib ſu p pg.
ciet. Cum em̃ eiuſdẽ ſpiritus a6. Eliri galylei⸗. Dixit.
gratia dat᷑ homibus mitrit ci ceteris. Cap. pym. v. 2 ce⸗
pꝛofecto ſpiritꝰ a patre:mitti tera oĩa ſicutĩ feſto. Oꝛatio.
tur ⁊ a filio:ꝓcedit ⁊ a patre: Cõcede qſumꝰ n lauð.oẽs
2ocedit a filio. Tu. qém. ane. olcant ſicut in feſto 2 ad
in galylei. Ad bn. ana. oẽs hoꝛas excepto ꝙ R. i vg.
Cum venerit paraclytꝰ quẽ nõ ðᷣꝛ. Si in hac die feſtũ.ix.
ego mittaʒ vobis a patre ſpi lectionũ euenerit differatur ĩ
ritum vᷣitatis qui a pr̃e pio⸗ crdſtinũ. Feria.vi.poſt octa⸗
cedit ille teſtimonium ꝑhibe uas aſceſiõis ad mat. inuit
O mni⸗Pο bit de mealł. Albka. alb all Hym. SEterne

potens ſempiterne deus fac rex.An. Ex altare PHec 101a
nos tibi ſemꝑ ⁊ deuotã gere⸗ dicat᷑. De. C. v. vta. ſexta fe⸗
re volunratẽ: ⁊ maieſtati tue N dieb ill. ria.Actf. i c.
ſincero coꝛde ſeruire. Per do. AINeuerſi ſunt apoſtoli hi

DHec oĩ dr ad matè. ? ad: ij. eroſolymam a monte qui vo
võs. tm. Hoꝛe diei vtã. ceum catur oliueti qui eſt iuxta hie⸗
ronéede aſccſione. Ad magdt -ruſalem ſabbati habens iter
an. Hec locutus ſum/ vobis Et cum introiſſent in cenacu

vt cum venenit hoꝛa eoꝛuʒ re lum aſcenderunt in ſupioꝛa

miniſcamini q; ego dixi vo⸗ vbi manebãr petrus ⁊ iohes
bis alla 0ο Omps. e DYacob andreas: Pbllixpꝰ
ri. j. an. pg. lectioes. G. vtᷓ et thomas: Bartholomens
In ſerra feria. Ad beneò afa. 2 mattheus. Jacoby alphei 2
Illi aũt ꝓfecti pᷣdicauert vbi ſymon ʒelotes:⁊ iudas iaco⸗
q; dñyo cooperante ⁊ ſermonẽ bi. Hi om̃es erãt ꝑſeuerãtes
ↄfirmante ſequentib ſignis vnanimiter in oꝛ one cũ mu⸗
alla aifaetdmgtan. Eunz lienbus ? maria mfe iheſu

tes in mũdũ.vt in ſexta fe. fratrib ſuis. Tuccke k.

Feria: in.an.ps. lectio. N. vt In dicb⸗ ullis. Exurgens pe⸗
ſup in ſabho. Ad beneð.an. truſĩ medio fratꝝ dixit. Erat
Rogabo prem iẽ in ſexrta fe autẽ turba hoĩſn fere centũ vi
ia. Adm& an. Hini ego abi ginti. VYlin fratreſ opoꝛtʒ im
4 nrael. stzen

pleri ſcripturam quaʒ pᷣdixit
ſpüſſanges ꝑ os dauid de iu
da qui fuit dux eoꝝq compꝛe
henderunt ieſum: qͥ conume⸗
ratus erat in nob: 2 ſoꝛtit eſt

;

ſoꝛtem miniſterij huius. Et

hic qu:dẽ poſſedit agrum de

mercede iniqᷣtatis: ⁊ ſuſpẽſus
crepuit medius:⁊ diffuſa ſũt
oĩa viſcera eiꝰ. Et notum fa
ctuùm eſt oiln hĩtantib in hie
ruſaleʒ:ita vt appellaret᷑ ager
ule lingua eoꝝ acheldemach:

„

hoc eſt ager ſanguinis. Tu.
Sgiptu eſt em in li Le.III.
bꝛo pſalmoꝝ.Fiat habitatio
eius deſerta ⁊ nõ ſit qͥ habiter
in ea:⁊ epᷣatũ eiꝰ accipiet alter
O poꝛtet g̊ ex his viris qͥ no
biſcum cogregati ſunt in oĩ
te q̊ intrauit ⁊ exiuit int᷑ nos
dñs ieſus incipiens a baptil
mate iohãnis vſq; in diem qᷓ
aſſumptus eſt a nob teſteʒz re
ſurrectionis eius fieri nobiſ⸗
cum vnũ ex iſtis. Et ſtatuer̃t
duos ioſeph qͥ vocat᷑ barſa⸗
bas qͥ cogno iatus eſt iuſtus

2 matthiam. Tu. Hon dica⸗

tur Te deum in hac die nec

in ſequenti: qꝛ quaſi de feria

agitur. v. ante laudes Aſcen

qd qꝗd patrem. In land. ana.

Vini galylei. Hec ſola. Capᷣ
nrym. I. de iſcenſie.Ad bn.

a ũ venerit. vts in dnica.

Sio de dñica. Hoꝛe diei vr
de aſcen ſiðe dni. Ad v.an⸗

anñ. Hec locutꝰ ſum, vtũ ĩ do
minica. Oĩo de dnica. Si in
hac fe. vi.feſiũ triũ lectio.vel
ix. euenerit totũ officiũ de fe⸗
ria celebꝛabit ⁊ tunc nulla fit

memoꝛia de aſccſione. Si ä

in ſequenti ſabbo feſtũ. ix. le⸗
ctionũ euenerit ſiłiter de feſto

erit totũ officiũ:⁊ tũc ad ma⸗

tut;. poſt oꝛ oneʒ de feſto flat
memoꝛia de vigilia per an.?æ

oꝛonem. De feſto triu lectio⸗
nü fit tim memoꝛia. In vigi⸗

lia Penthecoſtes ad matut,.

inuite Albka alla alla. Hym.

Eterne rex. Ad noct᷑.bec lola

ang. Nimis exal. Ps. Dñs
res ex. Dñs rec.iraſ. Bene⸗

ds n deun in iu⸗
ilatione all. S. Jo Hex. xuij.
ae Bei d. Sir
ligitis me mãdata mea
ruate: ego rogabo patrezʒ
⁊ aliuʒ paraclytum dabit vo
bis vt mancat vobiſcũ ineter
num. Et rel. Beęgde pᷣſ byteri

Via ſctiſpũs ho diefra

tres chariſſimi celebꝛa⸗

mus aduentũ debemus ipſi

ↄgruere ſolẽnitati quam coli
mus. Hoc etem̃ oꝛdine tante
feſtiuitatis huiꝰ digna gau⸗
dia celebꝛamꝰ: ſi nos q;3 dno
opitulãte aptoſ red diderimꝰ
ad q̊s ſctũſſpũs venire:⁊ ĩ qͥ⸗
bus hitare dignet. Diet
uõ abiero. vrs. in ſeyta fenia.

dis

aaut

Ncnatu
cptiexlſti
Duinoar
(panfa
Upceptie
chen
pulisver
lismeme
ego fog:

Idlytum

Alus

iaka ſpu

vocat ge
Hubſerul
Geſt⸗ Plt

efit.

Oucein
lum geſe
EKredlfic
noeedei
Cirepleb⸗

dligtis
ate n

ganpere
lis elus o

nhocie
gfilisin

flulleis
Mruite⸗

imnalisſ

ſnit

dülca

bideß.

ſ men

EVntt
harn

NH

n in

in bned

reficit. ek, V
OUnge in actib apło X. ni
rum creſcen te ſctã eccłia dicit
Et edificabatambulãs in ti
moꝛe dei ⁊ 2ſolatõe ſpũſſan⸗
cti replebat᷑. Quid g ait. Si
diligitis me mãdata mea ſer
uate In ip̃is qͥdẽ diſcipulis
q eũ veredilexiſſe vere mãda⸗
tis eius obediſſe:nõ dubitan
ter ho dierna die cõpletuz eſt
qũ illis in cenaculo repẽte ſpi
rituſſctũs in igneis liguis ap
paruit:eoſq; ĩ oꝛe ꝑ diuerſita
tẽliguaꝝ docuit:⁊ in coꝛde ꝑ
amoꝛis ſui Sſola lonẽ robo⸗

in dnitca. K.

coꝛꝑa nr̃a dñic ſint macipa⸗
ta pceptis. VUnð ⁊ in exoꝛdio

huiꝰeuãgelice lectionis diſci⸗
pulis veritas ait.Si diligi⸗
tis me mandata mea ſeruate

vocat᷑ qꝛ coꝛda fideliũ ne int
huiꝰ ſeculi aduerſa deficiant

celeſt? vite ðſt iderijs! ublenat
H. Hõ turb

Egro gabo. 2653
a dis⸗ VtR. 21 4

bñð.an. Si duigitꝭ me men

Aa mea fuate allł. alla li. 3

reſta q̃s opᷣs deꝰ:vt
carit ar, tue ſus⸗ nos ſpledor

a aut ſolũmõ rõne Ze. II
aduetu ⁊ illuſtratiõe ſctiſpũs
apti exiſtimus:ſi ⁊ coꝛda nr̃a
diu ino amoꝛe repleta ſunt et

ſeriſpus uſtratwe⸗ M
EDiki vt. cu

effulgeat: ⁊2 lux tue luc⸗ corꝛda
eoꝝ qͥ ꝑ graʒ tuaʒ renati ſunt
firmet.

Pere eiuſð. )
6ne i Ad võ.ſuꝑꝝ

2 ego rogabo pfem ⁊ aliũ pa-
raclytum dabit vob. Para⸗
clytus qͥ pe ↄſolatoꝛ interpᷣ⸗
tat᷑: ⁊ ſpuͦſſctus recte paclytꝰ

. 8 Laudate Polg.

p& ana. Veni ſctẽ ſpũs reple

L tuoꝝ coꝛda fideliũ ⁊ tui amo

ris ĩ eis ignẽ accẽde qͥ ꝑ diuer
ſitatẽ lin guaꝝ cũctaꝝ gẽtes ĩ
vnit⸗ te fidei congregaſti An

act? eſt repente de Act. ij.

celo ſonus taq; adquenientis

ſpũs vehemẽtis:⁊ repleuit to

Birã nobis gau.

nili in hymno:
In illo rantum dicit verſus

dgen vbi erãt ſegentes

Deo. W. Repleri ſut. vin⸗
J le ee.

duo vlas ſcD Duc a ſaf rJ. et
Sit laus olcan 3vme
nozum ꝑ totam bebdomad

Veni creatoꝛ

Sit laus. v?. Beplerii ſüt oẽs

ſpüſcto alla. Et ceperunt loqͥ
all. £

mot an. NMo Vos re⸗

linquã oꝛphanos alł. vado

bu co. Pfüru

⁊ venio ad vos all,⁊ gaude⸗
zo. Pꝛeſta

qᷓ̃s o. Ad copler. an All. alk.

Ai. alka. Pse Eũ ũ inuocarem
In te dñe. Ecce nunc. Cap.
Tuin noh.

In man; tu⸗

as elall, Pem. Felu nfa re⸗
i. Ad mine

deni af. Alka ſpũs ꝑaclytꝰ
alka docebit vos omma alla

a. Dec an. dicatur quote-
dit totam hebdomad ſu⸗

2 4

per nunc dimittꝭ. O zo. Vl iſi
tas nos. Ad matꝭ. inuitarꝭ.
Xlila ſpũs dñi repleuit oꝛbeʒ
terraꝝ. Venite adoꝛemꝰ alla.
PSs. Venite exul. Hvm. Jã

xp̃s al. Ad noct. an. Factus

eſt repente de celo ſonꝰ qadue⸗
nientis ſpũs vehemẽtis alla
all. Ps. Magnus dñs. Añ.
Coõſfirma h̊ deꝰ qð ogꝑarus es

in nobᷣ a tẽplo ſctõ tuo qð eſt

in hiertm alba allł. Ps. Exur
gat. An. Emitte ſpm̃ tuum ⁊

creabunt᷑: ⁊ renouab faciem

terre alła. all. Ds. Bñdic. i.

Er ceperũt. im Bohem viiij.

„Qꝗàs diligitme ſermonez

meũ ſeru abit:⁊ pr meꝰ diliget

eum:⁊ ad eũ veniemꝰ:a man

ſionẽ apð eũ faciemꝰ. Et reł.
Doet frẽs cha Greaoꝛn.
riſſimi euãgelice lectõis
vba ſub bꝛeuitate tranſcurre⸗
re:vt po ſtea diutius liceat in
2templatione tãte ſolẽnitat
ĩimoꝛari. Hodie nanq; repen
tino ſonitu ſpũſſctũs ſuꝑ di⸗
ſcipulos venit:mẽteſq; carna
lium in ſui gqmoꝛẽ ꝑmutauit.
EFEt foꝛis apparentib linguis
igneis intus facta ſũt coꝛda
flamantia: qꝛ dũ deũ i ignis

ſuau iter arſerunt. ocen
ſpũffanctus amoꝛ eſt. Un
⁊ io hes dicit:d eus chantas ẽ

Repleti ſt oẽs ſpũſctõ alka

* 4 *

Qui 5 mente integra deũ de
ſiderat: ꝓfecto iam hbabet quẽ

amat. £& Dum compleretur
dies penthecoſtes erant oẽs
ariter dicẽtes alła: ⁊ ſubito
actꝰeſt ſonꝰ de celo all. TCan

qᷓ; ſpũs toꝛrens repleuit totã
domũ all. all. ᷣ. Dü gᷓ eſſent
diſcipuli in vnũ ↄgregati: p⸗
pter metũ iudeoꝝ ſonꝰ repete
de celo ſuꝑ eos venit. Tanq
Si qͥs diligit me ſer⸗ Eect᷑.
monem meuũ ſeruabit. Pꝛo⸗

batio ů̊ dilectõis exhibitio eſt
oꝑis. Hinc in epla iohes di⸗
cit. Qui dicit:qꝛ diligo deuʒ
2 mãdata eiꝰ no cuſtodit me
dax eſt & ere em̃ diligimus ſi

ad mãdata etꝰ a nf̃fis nos vo
luptatibi coartamꝰ. NHã qui
ꝑ illicita deſideria adhuc de⸗

flu it ꝓfecto deũ nõ amat qꝛ ei

in ſua voluptate ↄdicit.Et
pr̃ meꝰdiliget eü ⁊ ad eũ veni
emus:⁊ mãſionẽ apð eũ fade
mus. Pẽlate frẽs chariſſimi:

quãta ſit ſolẽnitas iſta habe⸗
re in coꝛdis ho ſpitio aduen⸗

tum dei. H. Repleti ſunt oẽs
ſpũſctõ ⁊ ceperũt loqͥ put ſpi⸗

rituſſctũs dabat eloqui ullis.
Et cõuenit multitudo dicen
tium all. vᷣ. Loquebant᷑ va⸗

„

de linguis apli maglia dei.
viſtone ſuſcipiũt: Aernoiem i

erte ſi domũ vẽaʒ L. III.

quiſq; amicus pᷣpotens aut
Dlues intraret om̃i feſtinatio

ne tota domus mundaret:ne

„

nguig
u

igſortaſſe⸗

lirrätis

ſg ſoꝛdes
Moppanarde
leteqd ver

lienbsad en

Neüfactem

(yheteſn co)

ſchem nöfac
lenquide de
Mnrigztenta
ngcöpun
lſlunt C
Ateng athre
lluuiſbtlitea
ſiſanctificg
ſheeop oin-
Ulognap.
Cnis divin

upinigat
mn don

dein Emn

ynkalt, Et

Alone

ahanhe
Uanl dicenre
eAi S

lſunt o

httloanigl
uquemon
nundlcte
lchenk va
magladei

Mletger.
M

nugtdid
umbinnni

ncongtin
tes unt lS

Altar iobn

do.⸗In
chlalti
Digſn
,er
ſoege
ari

eſce lutl

ſabl De

isahbtot

tlitbtn
rdingeden

4

6 aſoNte

dlginsf
annis nl
und ſi
inamO

=
S=

S=

n⸗ Uct .

J 4Adci
ſibifi
jüunſn
nnsſtnin
orot

S—-—

eplenſ

1

— =(

e
alemneon
al
nuge
üin
lnie
nnn

=

6

=

4

=.
= =

=—
=

Se
S

S=—-
=
=
ES

☛

quid foꝛtaſſe eſſet: qd oculus

amici itrãtis offenderet. Cer

gat & ſoꝛdes pꝛaui oꝑis qui
deo pparat domũ metis Sʒ
videte qͥd veritas dicat: ve⸗

niemus ad eñ ⁊ manſionem

apð eũ faciemus. In quoꝛũ⸗
dain etem̃ coꝛda venit ⁊ mã⸗
ſionem nõ facit:qꝛ ꝑ ↄpüũctio
nem quidẽ dei reſpectu conci
piunt:ſʒ tentationis tꝑe hoc⸗
ipᷣm ꝙ cõpuncti fuerant obli
uiſcunt᷑. &. Spũuũͦſſanctꝰ? pꝛo⸗
cedens a throno aploꝝ pecto
ra inuiſibiliterpenetrauit no

uũ ſan ctificatiois ſignũ. VIx

in oꝛe eoꝝ oĩm genera na ſcerẽ
tur linguaꝝ.all.v. Aduenit
ignis diuinus nõ cõburẽs ſʒ

illuminas ⁊ tribuit eis chariſ

matum dong. t. Glia. Te
deu.y. Emitte ſpm tuũ ⁊ cre

bunk all. Et renouabis faci.
Ad laus an. Dumoplerent

dies penthecoſtes erant om̃s
parit᷑ dicentes all Os Dñs
reg. An. Spiritus dñi reple
uit oꝛbem terrax all. An. K
pleti ſunt oẽs ſpũſctõ ⁊ cepe⸗
runt loqaui alr.A n. Fontes 2

oia que mouent᷑ in aqs hym

num dicite deo all. An. Lo⸗
quebant᷑ varijs lin guis apłi

maß lia dei all. alt. all. Cap.
Factꝰ eſt repente. Hym. Jm

plerar p. Loquebant᷑ varijs
i apli ał. Masgglia dei

ngu 4

—

ſanctum quoꝝ remiſeritꝭ poc
cata remittunt᷑ eis alł. OH?o.
T) eus qͥ bo dierna diecoꝛda
fideliũ ſancti ſpũs illuſtratõe
docuiſti: da nobis in eo dem
ſpũ recta ſaꝑe: ⁊ de eiꝰ ſꝑ cõ⸗
ſolatiõe gau dere. Per eiuſõ.
Ad.i.an. Duũ cõplerent᷑.Os
Deus ĩ no. Bti imaculati.
Retribue. Hodie nõdr̃ ng.
Quicũq;.Capᷣ. Regi ſeckoꝝ
E. JYeſii xpᷣe fili?um alła. v.
Qui ſedes ad deæ. Exurge

dſie ⁊cinoꝛe ſoluo. Ad.in di

tto Deus in adiuto⸗et Głia

pfl. ſtatim dicat᷑ hym. Vleni

creatoꝛ. Hic hym.ꝑ totã heb
do.dicet᷑ ad tertiã:⁊ cũ incipi
tur:fratres pſternent ſe om es
Capᷣ. Factus eſt repẽte. em.
Repleti ſunt oẽs ſpirituſan⸗
cto. Alla alt. v. Et ceperunt
loqui.x. Loquebant᷑ varijs

Aparuerunt aplis diſparti
te lin gue tanqᷓ; ignis: ſeditq;
ſupꝛa ſingulos eoꝝ ſpũſſan⸗
ctus. Deo. &. LZoquebãtur
varijs linguis apłi. Alł. all-
. Sõõ ia dei. Spũs
Oñi. Ad.ix.capᷣ. Actuum.ij.
H acca aũt hac voce cõuenit
multitudo: ⁊ mente confuſa
eſt qm̃ audiebat vnuſquiſq;
lingua ſua illos loquentes.
Deo.Ke. Spiritus dñi reple
uit oꝛbem terraꝝ. Alla alla.
ł. Et boc qð cõtinet omnia

ſcientiã babʒ vgels. 18. entt
re ſirituͦ tuu.
n e. de s Dine

ñis. Cõfiteboꝛ. t2 ylr.
ec ah. 2 Di tres ps. dicũtur

ains osdiey, 3vee
bp. hym.

quentis ſabbati.
H. vtõ. Ad mt ana. Hodle
com pleti ſt᷑ dies pẽthecoſtes
alła: hodie ſpũſſctũs in igne
dilcipulis apparuit ⁊ tnibu⸗

ens eis cariſmatũ dona:mi⸗

ſit eos in vniuerſum mundũ
pꝛedicare ⁊ teſtificari: qͥ credi
denit ⁊ baptiſatꝰ fuerit ſaluꝰ
erit all. &ο vts. Rorandu
in hac hebð.ſicut in hebðò.
Dante nullã de aliqͥſctõ face⸗
re ↄ ſueuimꝰ memoꝛiã. Com
plet. hac die ⁊ ꝑ totaʒ hebdo.
vts. Oꝛdo huiꝰ diei ſcʒ ana.
capᷣ. N. v.⁊ hym.ad ocs ho⸗
ras qtidie ſeruet᷑ ꝑ oct. Fer ia
ij. ⁊ p totaʒ hebð.ad matutꝭ.

1 ec Re eriſuntos ſpiri⸗

Uſa ncro. lka. † ite·

ym Jam xpᷣs *“ Ad noc.

An; Faciuse ere pẽte. Hecſo⸗
la Sn. dz. ea dieb dicã⸗

rurcetere n.⸗ ſtent ſunt in oꝛ⸗
dine:⁊ cũ neceſſe fuerit reinci

piant᷑ ps ſicut in pᷣma die. v.

6 Baltgoser Et in. iij. feria.

9 Fſti
Dus Piri Bäl, leutt.

cant᷑ in nocf. S. dobez.ii. c.
J. Nulo tꝑe. Di. ie. di ſu.
. Sic deus dilexit mũdũ

vt filiũ ſuũ vnigenitũ daret:
vt eis dhi ſechie in eũ non
e
pereat Et reß⸗ Seir⸗ Nlfam ee .
BODn em̃ milit des ſliͦ
ꝑſuũ in mundũ vt iudi⸗
cet mundü: vt ſaluet mun⸗
dus ꝑ ipᷣm. Ergo quantũ in
medico eſt: ſanare venit egro
tum. Ipᷣe aũt ſe interemit qui
pᷣcepta medici fuare nõ vult.
Venit ſaluatoꝛ in mundum
Quare ſaluatoꝛ dictꝰ müdi:
niſi vt ſaluet mundũ: non vt

iudicet mundu. Salnarinõ
vis ab ipᷣo: exte iudicaberis:
2 qᷣd dicã iudicaberis. Vlide
qͥd ait. Qui credit in eũ non
mucicar. Qui aũt non cedit:

qul ictuꝝ putas niſi iudi⸗

cat᷑. Jam non dicaz vos
ſeruos ſz amicos meos:quia

vĩa co gnouiſtẽ q q̃ oꝑatus ſum
ĩ medio vẽi all. Accipite ſpi⸗

ritum ſctm paraclvytum ĩi vo⸗
bis:ipᷣe eſt quem pater mittet

vobis alla. ? Quox remile⸗
ne peccata remittunt eis.
Ideo in⸗ Lec
git⸗ iam iudicatus eſt. Non⸗
um apparuit iudiciũ:ſʒ iam
factum eſt iudiciũ. Nouit ãt

dñs qui ſunt e Nouit qͥ per

maneant ad coꝛonã ⁊ qͥ ꝑma
neant ad flãmam. Nouit in
area ſua triticum:nouit pale⸗

am:nouit ſegetem: nouit ziʒa
niam. Jam tudicatus t qui

II. Accipite.

ſonctedit

Quiano
Pnigeneifiln.
lun⸗Quial
gume dilere
lhebras yl

dheneopme

nuntſapien
ian Afirm
lun ſoüs ſui
cinplenite
Pepentin

iſaneteſen

hocenn
Glieütfza
Ntllcenyrn
Helns: guia
ogquie
ni
lickadzöm
Niſtatae
onltadluci
lumfectt n
unnnstgne
bent los⸗
a⸗ e gli
lgen
iun
igna
n rie
dentonige
W
Rnn,

ud. hedd

Baſla

igentidr

7
ſ

Gecltigeinen
bentvingan

inirddi
nuncäNd

Nſclann

Sognanin

muefenteg⸗

☛ = —-
S==

undic'n
twunci⸗
Gi⸗Hann
ariucia
icheis
lgeduht
laitnon
ltsiin
on hz

= S
=

1

=—
=

4

S
S

7

E
=

☛

Se

—
—
S.
—
—
—
=
—
S==
=
=☛☛
=

g
=

—
S 5
2 —
—
=
=☛2ℳMv
E
= S=

—
—
—
—
☛
=
=— =

—. —
.

S
= =
S=
E

——
—
—
—
—
—
S==
☛R
—
—,
— —

—=—
=
E=
=

—- =—=
=e
=

=

= =

teimamt
aftgeröſt
Gorinnunenn

— S
S= — =—

=

non credit Quare iudicatus

eſt. Quia nõ credit in nomie
vnigeniti filij dei hoc eſt iudi
cium. Quia lux venit in mũ⸗
dum: ⁊ dilererũt hoĩes mag
tenebras qᷓ; luceʒ. Erant ein

opera eoꝝ mala. R. Diſcipli

nam ⁊ ſapientià docebat eos
Oñs alła firmauit in illis gra
tiam ſpũs ſui. Et intelleœu
adim pleuit coꝛda eoꝝ all.all

P. Repentino nanq; ſonitu

ſpũſſanctꝰſuꝑ eos venit.Et.
Ur hoc em̃ ſequit᷑. Le. III.
Qui aũt facit veritatẽ:venit
ad lucem vt manifeſtenf̃ ope
ra eius:quia in deo facta ſuũt.
Quõ g& quidã bonũ opus fe
cerunt: vt venirent ad lucem
id eſt ad xpᷣm. Qui cõfitetur
pctã ſua ⁊ accuſat pctã ſua:iã
venit ad lucẽ:iam cũ dno pa⸗
ctum fecit:lux ⁊ dies xpᷣus eſt
paratus ignoſcere reis ſʒ ag⸗
noſcentib punire defendetes
le ⁊ multos ſe iactantes ⁊ pu⸗
tãtes ſe aliquid eẽ cum nihil
ſint. Tu. N Ite in oꝛbẽ vni
uerſum ⁊ pꝛedicate dicentes

alł.Qui crediderit ⁊ baptiſa

tus fu erit ſaluꝰ erit alla alta.
v. Signa aür eos q credide⸗

rint hec ſequent᷑: in noĩe meo

demonia eijcient linguis lo⸗
quent᷑ nonis.Qui.Gla. Te
dDeum. Emittte ſpiritũ. In

aus. an. Dum complereuf.
Hec ſola an, tan bebdo⸗

madam in laudi. dicat᷑. Caꝶᷣ
hym. v. vtõ. Ad bñ. añ. Sic
deus dilexit mundũ vt filiuʒ
ſuũ vnigenitü daret vt oĩs qͥ
credit in ipᷣm nõ pereat ſʒ ha⸗

bæat vitam eternaʒ all. 1

O eus qui aplis tuis ſctm̃
dediſti ſpm: cocede plebi tue
petitionis effectũ:vt quibus
dediſti fide argiar⸗ 7 pacem,
Per eiuſo. Ad hoꝛas oia vt
ſup̃ᷣ. Per totã iſti hebᷣ. nõ di
cunt᷑ pces nec ad.i.nec ad cõogz
plet᷑. Ad m&gt añ. Hon enim
miſit deꝰ filiũ ſuũ in mundũ
vt iudicet mundũ:ſʒ vt ſalue
tur müdus ꝑ ipᷣm alla. O?zo
vts. Hic oꝛdo anaꝝ ⁊ RCioꝝ
caploꝝ hymnoꝝ ad matꝭ. et
ad ve ad omes hoꝛas diei
quotidie ſuet᷑ ꝑ oct᷑. Feria.iij
.* R il. tẽ. D. Jo dis. x. ca.
ie.di. ſ. Amen amẽ dico
vobrs.Qui nõ intrat ꝑ oſti⸗
um in ouile ouiũ: ſʒ aſcendit
aliunge illefur eſt tro. E
OOminꝰ? de Augu⸗rek.
grege ſuo ⁊ ð oſtio quo
intrat᷑ ad ouile ſiłitudinẽ ꝓp⸗
poſuitĩ hodierna lectõe.Di⸗
cũt &ᷣ pagani. Bene viuimꝰ:
ſi ꝑ oſtiũ no intrãt qð eis pꝛo
deſt vñ głiant᷑. Ad hocenim
debet vnicuiq; pꝛodeſſe bene
viuere vt detur ei ſemper vi⸗
uere.Quid em̃ ꝓdeſt illi bene
viu ere cui non dat᷑ ſemper be
ne viuere. Quia nec bn vius

re dieendi ſunt qͥ finẽ bene vi
uentdi vel cecitate neſciũt vel

inſiatione ↄtemnũt.E& LZoqᷓ

bant varijs linguis apli alla
magnalia dei alla. Pꝛout

ſpũũſictũs dabat eloqᷣ ill alla
· Repleti ſunt oẽs ſpũſctõ ⁊

⁊ certa ſꝑ viuendi:niſi agno⸗
ſcat vitã:id eſt xᷣm:⁊ per ia⸗

„

nuã intrat ĩ ouile. Querũt g

erũt loqͥ. Pꝛout. Lec. I I:
on aut eſt enqᷓ;ᷓ ſpes vera

2

Rerag tales hoĩes ꝑſuadere
hoiby vt bene viuãt:⁊ xpᷣiani

n

ſũt. Per aliã partẽ volũt

aſcendere raꝑe ⁊ occidere: nõ
äy3t paſtoꝛ oſern are. Fu erũt g

dam philoſophi q etiã au⸗
erent dicere hoibp. Ros ſei

mini ſectã nr̃am tenete ſi vu
tis beate viuere:ſʒ nõ intrãt

oſtiũ:ꝑdere volebãt macta

re ⁊ occidere. NE. Apparuerũt
aplis dupartite lin gue tanqᷓ;
ignis all. Seditq; lupꝛa ſin⸗
Felss eor ſpũſſctũs allł.alła
. Spũͦs dñi repleuit totam
dDomü vbi erãt ſedetes apii.

tquid opus eſt Le. III.

multa ꝑpcurrere ⁊ multa va⸗
na enũerare. Hoc tenete oui⸗
le xpᷣi eſſe eccłiam catholicam
Quicunq; vult intrare ĩ oui⸗
leꝑ oſtiũ intret:xpᷣm veꝝ pᷣdi
cet: ⁊ nõ ſolũxpᷣm verũ pꝛedi
cet:ſed xpᷣi gloꝛiaʒ querat nõ
ſuam. Nam multi querendo

potius q;ᷓ cõgregaueruͦt. Pu
milis eſt eim lanua chꝛiſtꝰ do

minus. Qui intrat per hanc
ianuam opoꝛtet vt humiliet
ſe: vt ſano capite poſſit itrare

R. Vliltimo feſtiuitat, die di
cebat iheſus qui in me credit

fumina de ventre eius flucᷣ
aque viue. Hoc autẽ dixit de
ſpiritu quem accepturi erant
credentes in cum alla alla. .
O niniũ eſt em artifex om̃em
habens vᷣtutẽ oĩa ꝓſpiciens.
Hec.Gloꝛia. Te deum. Ad
bnð. an. Amen amẽ dico vo
bis qui nõ intrat ꝑ oſtium in
ouile ouiũ ſʒ aſcendit aliũde:
ille fur eſt ⁊ latro: qui autem
intrat ꝑ oſtiuʒ paſto? eſt ouiũ
Aſſit nob qms Oꝛ?o. alka.
due vᷣtus ſpũſſancti q̃ ⁊ coꝛ⸗
da noſtra clementer expurget
⁊ ab omniby tueat᷑ aduerſis.
Per eiuſo.Ad mãt añ. Ego
ſum oſtium dicit dñs per me
ſi quis introierit ſaluabitur
2 paſcua inueniet alla. Oie
vts. Feria.iiij.ᷣm Yohᷣ.vi.c.
J Nülo tꝑe. Dixit iheſus
Mturbis indeoꝛuʒ. Nemo
poteſt venire ad me niſi pater

miſit me traxerit eũ. Etret.
.) Agna gfre Augaſtini.⸗

E cõmendatio nemo ve⸗
nit niſi tractus. Quẽ trahat
2 quem non trahat. Quare
iſtũ trahat ⁊ illũ non trahat.

gloꝛiã ſuã oues xpᷣi ſpatrſerüut Noli velle iudicare ſi nõ vis

7

nnfe Gede
e Nondü
ſcherss⸗Qu⸗
funne.Gitra

icuticredin

Achibeturan
tatur. RA
lins ko tob
uomno cofin
ſhenitcoꝛd
ſcptaculam
teschariſm.
guventtee
len ülluctn
nsdiuinite
lhltecogt
Umtrabirln⸗
Uithame
lis cord
lehantscele
ge dlcere licn
Cengzpolnn
laßdaecran
ngirde
N
ritaun
Urliuticigd
ngtorürß
iturat
mniteof
irrnin

eakale

S icloquan

nosg

lponſta⸗
Unann
Dndaicenn

Otetuaithh

lannacht

Uinmatpatoe

tetythunle

Pepoftne

ſckuinpdel

gbiineae

„

Venne defe

Hoczuidle

»,

1Atepennenn

cumskustr

munſnein
nicinghtae

1 Ldan
nenowidian
nrntpobunt

enttiik

ſunorcigin
Boltatei
nsOin
hiſunclqtc,
erenmmat
Arii
dutdisit
ent ſübft
gis ii

Datbe

in hn

erare. Semel accipe 2 intel⸗

lige. Nondũ traheris: oꝛa vt

traharis.Quid hic dicemus
fratreſ. Si trahimur ad xpᷣm
g̊ inuiui credimus:&̊ violetia
adhibetur ⁊ non volũtas ex⸗

citatur. N. Aduenit ignis di

uinus nõ roburens ſʒ iltumi
nans:nõ cõſumens ſed lucẽs

inuenit coꝛda diſcipuloꝛuʒ

receptacula mũda. Et tribu⸗

it eis chariſmmatũ dona alła.

v Inuenit eos ↄcoꝛdes cha

ritate ⁊ illuſtrauit eo s inun⸗

dans diuinitas deitatꝭ. Tu.

dolite cogitare inui Le. II.

tum trahi: inuitus no trahit

animꝰ ſʒ amoꝛe.Et quedam
volũtas coꝛdis: cui dulłcꝭ eſt
B. Poꝛro ſipo
ete dicere licuit. Trahit ſua

ille panis celeſt.

quenq; voluntas nõ obliga⸗

tio ſʒ delectatio:quãto foꝛtiꝰ

nos dicere debem trahr ho⸗
minẽ ad xpᷣin qͥ delectat᷑ vᷣita

te delectat᷑ btitudine: delecta

tur iuſticia.delectat᷑ eterna vi
ta qð totũ xpᷣus eſt. acta

aũt hac voce ↄuenit multitu
do ⁊ mẽte ↄfuſa eſt:qꝛ audie⸗
bat vnuſquiſq; lingua ſua.
Illos loquentes maglia d.i

alt. alł. alkł. *Nöne ecce oẽs
iſti ꝗͥ loquunt᷑ galylei ſunt et
quõ nos audiuimꝰv nuſaſe
lingna ſua. Jllos. Lect. II

Thamantẽ ⁊ ſentit qͥd dico ℳ temꝑe. C. 4
tis ieſus duodecim apoſtoli

da deliderantẽ:da ferꝛentem

da in ſſta ſolitudine peregrt?

natem atq; ſitiente:⁊ ad fon⸗

tem eterne patrie ſuſpirantt:·

da talem ⁊ ſcit qͥd dicam. Et
ego reſuſcitabo eũ in nouiſſis
mo die. Reddo illi qð amat:
reddo qð ſperat. Videbit qð5
adhuc non videdo credidu:
mãducabit qð eſurit ſatura⸗

bitur eo qð ſuit. Spiritꝰ

dñi repleuit totã domuʒ vbi

erant apłi ⁊ aparuerũt illis
diſpartite lingue tanq; ignis
ſeduq; ſupꝛa ſingulos eoꝛzuz
Et repleti ſunt ſpũſctõ ⁊ cepe

runt loqui varijs linguiſ. ꝓut
ſpuũſſctũs dabat iacl ulis
alla alk. alk. Oüu eſſent diſci

puli in vnũ cõgregati ꝓprer
metum iudeoꝝ ſonus repen?

te de celo venit ſuper cos⸗Et.
Gloꝛia. Te deu. Ad bnan.
Amen amẽ dico vobᷣ qui cre
dit in me habet vitã eternaʒ
Wetes nr̃as Oio all. alla.
queſumꝰ one paraclvtus qui
a te pꝛocedit illuminet:⁊ idu
cat om̃em ſicut tuus ꝓmiſit
filius ventatẽ. Qui te.eiuſõ
ſſ. Ad mgt an Ægo ſum pa-

nis viuus qͥ ð celo deſcendi:
ſi quis manducauerit ex boc
pane viuet ineternu: ⁊ panis

quẽ ego dabo caro mea eſt ꝓ

mũdi vita alt. alk. i0 vts.
T Feria, v. ᷣm Lucam. ix.

Rulo temge. Cõuotae⸗

102

Dhbuc miracula viſibi⸗

bant vt coꝛda audientiuʒ ad
fidem inuiſihiliũ raperentur
Quia nimiꝝ aliqͥ foꝛis ꝑ mi
racu la ſiſcitãdi erãt vt pluri
mum iu mente reminiſcerent
qui moꝛtuiꝑ incredulitatem
erant: vt ꝑ h̊ qð exterioꝛ pote
ſtas oſten deret ad vitaʒ eos
melius excitaret.T. . vta.

dihi rtu⸗ m. n. feria. Ze. II.
eritis in via:n ec; v gaz nec;

peram neq; panẽ neq; pecu⸗

niam neq; duas tunicas ha⸗
beatis. Pauperem vitã eos

habere debere demonſtrat ne
vigderent᷑ cauſa lucri pdicare:
qꝛ q diuitias detrũcat pꝛope

moduʒ: ⁊? neceſſaria vite am⸗

putat theſaur ꝓhibitis etiã
gulã/ꝓhibet cũ panẽ poꝛtaxe

Zdicit. In virge aür ꝓhibiti
one:dñs nos amonet nõ ali⸗
unde auxiliũ niſi a dño q̃rere

⁊ qͥ dñi habemꝰ auxilia bacu
li pᷣſidia nõ queramꝰ. . III
um vo peraʒ phibuit:ło⸗
noꝛes terrenos vel etiã hũa⸗
nos fanoꝛes: necnõ ⁊ delecta
tiones carnis nos vitare de⸗
bere demõſtrat. Cũ panẽ cõ⸗
tradicit monet:ne in crapula
⁊ ebꝛietate ſit nr̃a cõuerſatio:
qꝛ nihil ita cõtranũ eſt xpᷣia⸗

dedit ulis vᷣtutem 2 ptãtem
ſuꝑ omia demonia ⁊ vt lan⸗
uozeſ curaret. Et ret. Bede

A lia per apł'os choꝛuſca⸗

no q; crapula ? ebꝛietas. Cũ

duas tunixas pꝛohibet mo⸗
net nos:non duplici eſſe aĩo:
aliud oꝛe loquetes ⁊ aliud in

coꝛde geſtãtes:ſed beniuolos

benignos eſſe ad oẽs. Siue
ꝓhibitione duaꝝ tunicarum
monemur: om̃ia ſuꝑflua nr̃a
pauꝑib erogare Adbñ. an.
Cõnocatis ieſus duodecim
aplis dedit illis ttutẽ ⁊ pote
ſtatem ſuꝑ oĩa demonia ⁊ vt
lãgu oꝛes curarẽt ⁊ miſit illoſ
pᷣ dicare regnũ dei ⁊ ſanare in
Dreſta πα tο.firmos all. all⸗
qms opᷣs ⁊ miſericoꝛs deꝰ vt
ſpũſtanctꝰ adueniẽs:templũ

nos glie ſue dignãter inhabi

tando ꝑueniat. Per eiuſdem
Ag miat an. Egreſſi duodeci
apli circũibãt ꝑ caſtella euan
gelizantes ⁊ curantes vbiq;
alła. alła. O zo. Feria. vi.pm

Factũ eſt in vna dier: 2
ipe iheſus ſedebat docẽs. Et

erant phanlei ſedẽtes ⁊ legiſ⸗
doctoꝛes qͥ venerãt ex omi ca
ſtello galylee ⁊ iudee ⁊ hieru⸗
ſalem. Et reł. Bede pᷣſbyteri
Uter ceteroꝝ rmedia de
briliũ paralytici illiꝰ me

dicina deſcribit᷑. Pꝛimũ oim

qð añ diximꝰ: vnuſſq; eger
ꝓ petẽde p̃catoꝛes ſalutꝭs de⸗

bet adhibere:ꝑ quos nr̃e vite

com pago reſoluta actuumq;

nr̃oꝝ clauda veſtigia vᷣbi ce⸗

altigtalign
lsgalgindh
igdebilita
ſhenonene
ſs aminlan
henllarete
D
ſalt. Da⸗
mtolgnoſe
lopbatalhe

Vrpdreb

len um
Ulhrenenien
bcharimpe
nacas igne
resimpen
ſco dſffi
Mergkores:g
Cnr utd i
ldonim n
lt Tuaut
ligeſthie
liuunt tibi
Ngeſurge:
gopellſb
Nat me
chplſczſan
tmondeb
c. Hoe
feckegtum,
Güͤfrheit
luiseſn.

ſclnsde

Gdlnittt
nciptiten
Unlgckre

ichicut

6 Nohhhefe

tduplatſtin

vaestlſo
Eeſedbenlae
ſeadcis
Dudnamiam
dfna lufnn

Eane Zatiii
icis Medtil
Alis ſeuitge
di denonin
miinie
Nüdeitſuſe

filencnsN
lcleniizuif
edigünit
int. Pereua
in 6
irgalktlten
1 Canns
Nioftf

Se =
S ==

= —
= S=ẽ

=

D

ſither nist
ſel ſtinsti
entig eii
eetſulgt
batii
attßfll
Hflttal
mbit,Punnn
1

= S

S

e

n’. nſcee
ltns .
e. Albet⸗
ſellenen
Aaſefef .

4

ofmosdn

Kn r e,

ieſtis remedio refoꝛment᷑. Si
cut igit᷑ aliqui monitoꝛes me

tis qui aim hoĩs q;uis exteri
oꝛis debilitate toꝛpentem ad
ſupenoꝛa erigant: quoꝝ rur⸗
ſus aminiculis ⁊ attollere et

humiliare ſe facilis añ ieſum

locetur. Tu. f. vt, in. iij. te.
uoxꝝ fidẽ vt vi Xe II.
inquit. Magnꝰ vns aliox

merito ignoſcit alijs: ⁊2 d ali
us ꝓbat alijs errata relaxat.
Cur apð te home collega nõ

valeat cum apud dñm ſeruꝰ
⁊ interueniendi meritũ:⁊ ius
habeat impetrandi. Diſce qꝗᷣ
indicas ignoſcere. Diſce da

eger es impetrare. Si grauiũ
petõꝝ diffidis veniã adhibe
pꝛecatoꝛes:adhibe qꝗᷣ ꝑ te dep

cẽtur cuiꝰ interpellatoe qð ti

bi domin, negare poſſz igno
ſcar. Tu aute. Yectio. II I.

uid eſt facilius dicere. Di
lttunt᷑ tibi peccata tua: an

dicere ſurge ⁊ ambula. Quo

loco plenã ſpẽm reſurrectiõis

oſtẽdit qͥ mentis vulneribus
coꝛꝑiſq; ſanatis pctã donat
animoꝝ debilitatẽ carnis ex⸗
cludit. Hoc eſt em totũ hoieʒ
eſſe creatum. Quauis em ma
gau ſit hoĩb pctã dimittere.
Quis em põt pctã dimittere

niſi ſolus deus. Qui per eos
q; dimittit qͥbꝛ tribuit dimit
tendi ptãtem:tamẽ multo di
uinius eſt reſurrectioneʒ dare

coꝛpoꝛibus: qm̃ quidem ip/e
dñs reſurrectio eſt. Tu. d
bnõ. ana. Yactum eſtin vna
dieꝝ ⁊ ieſus ſedebat docens
⁊ erant phariſei ſedentes ⁊ le
giſdoctoꝛes qui venerãt ex oĩ
caſtello galilee ⁊ iudee ⁊ hieru
ſalem ⁊ virtus erat dñi ad ſa
nandum eos alł.alka. ρ,
Da queſumus ecclie tue mi
ſericoꝛs deꝰ:vt ſpũſancto cõ⸗
gregata:hoſtili nullaten? in⸗
curſone turbetur. Per eiuſðöõ.
Admaꝗagt an. Tulit ergo pa
ralvytic' lectum ſuum in quo
iacebat magnificans deum:
⁊ omnis plebs vt vidit de⸗
vts. Sabbato m Zucam.
illo temꝑe. iiij.tap⸗
Surgens ieſus de ſyna
goga intrauit in domũ ſimo
nis. Socrus autem ſimo nis
tencbatur magnis febꝛibus.
Erogauerune illumm pꝛo en.
Et rel. ανmelia beati Hiero
Emi nymi pꝛeſbyteri.
na febꝛibus teta ſed ad
mp

erium dni curata carnez
ſignificat a cõcupiſcentie ſue
feruoꝛe per continentie pꝛece
pta frenatam. Saluatoꝛ no⸗
ſter mõ rogatꝰ mõ nõ rogatꝰ
curat oſten dens ſe contra vi?⸗
cioꝛum quoq; paſſiones ⁊ p⸗
cibo fideliuʒ ſꝑ annuere: ⁊ ea
nõnunqᷓ; q ipſi in ſe nõ intel⸗
ligunt: vel intelligenda dare

vel pie petentib, etiã nõ intel

lecta dimittere. N. vts. in qr
tſta ta feria. Z. II. 1
illã imꝑauit febꝛi ⁊ dimiſit il

lt ſtano ſu

lam. Haturale eſt febꝛicitan⸗
tibus incipiente ſanitate la⸗

ceſcere ⁊ modeſtiaʒ egritudis

ſentire. Sʒ ſanitas que dñi

datur imꝑio tota ſil recedit ⁊

etiam eo roboꝛe firmat vt ſu

is adiutoꝛibus cõtinuo mi⸗
