feſſoꝛis tui annua ſolẽnitate
letificas:ↄcede ꝓpicius:vt cu

ius natalicia colimus: ꝑ eꝰ

ad te exẽpla gradiamur. Per
In vigilia alſumptiois mia⸗

ne ad matꝭ. legat᷑ euangeliuzʒ

ðͤ ſequit᷑ m Lucam. xi. capᷣ
5 illo tge. Loquente le

ſiu ad turbas: extollens
vocem quedã mulier de tur⸗
ba dixit illi. Beatus venter

ꝗ te poꝛtauit ⁊ ybera qᷓ ſuxiſti
Rigenitꝰ Bed Er ret.
deifili fres chariſſimi
ante aſſumptã de intemera⸗
ta vᷣgine noſtre moꝛtalitatis
ſubſtantiã:locutꝰ eſt ad tur⸗

eſt ꝑ ſemętipᷣm in aduẽtu ſuo
Et poſt gloꝛioſiſſimã aſcenſi

onem in celum locutus eſt ꝑ
apoſtolos ⁊ diſcipulos ſuos

Factũ eſt igit᷑ in aduentu ſuo

—

cem extulit ⁊ voce clara coꝛa,z

omni populo ventrẽ eſſe ben⸗
tum q cum poꝛtauit ?⁊ vbera

que ſuxerat pꝛedicauit ix. ve
ſancto laurentio. ectio.II.

X ille dðixit. Quinimo. Be

cum ad turbas inuiſibilis in
ter hoies apparens loqueref:
ſicut euan gelij lectio teſtatur.
Quedã mulier de turba vos

ati qͥ audiunt vᷣbum dei ⁊ cu

ſtodiũt ulud. Hoc in loco be
ate dei genitric; excellẽtia cõ⸗
mendat᷑: quia in tanta ſpeca

lationis cuſtodia dño ſimila

batur: ꝙ ipius humanitati?
ſanctitati: nullus ſctõꝝ ↄpa

ratur. Beatã igit᷑ eẽ matrem

ſuã ſaluatoꝛ nr̃ pꝛedicauit: q̃ᷓ
v̈bum dei audiuit: ⁊ ſuꝑ os
hurꝰ vite moꝛtales cuſtodiuit
et vniuerſos illiꝰ btitudinis

conſoꝛtes eſſe iheſus xpᷣs qui
verbũ dei audiunt ⁊ cuſtodi⸗

beatitudo ex głioſe virginis

da dna electa 2 pᷣelecta: que

mr eſt ⁊ vᷣgo eſſe non deſinit.

O admiranda puella: qᷓ ſue

vᷣginitatis pudoꝛe ſuũ genu⸗
it genitoꝛc. O felix ancilla q

creatoꝛem ⁊ gubernatoꝛẽ ge

unt illud oſtendit ſʒ tota ooꝝꝛ

„.

vtero ꝓceſſi it. Tu. E ect᷑. III.
GBeata qdem qꝛ verbi incar
nati miniſtra facta eſt tꝑalis
ſed inde młto beatioꝛ:ꝙ eiuſ⸗
dem vᷣbi ſemꝑ amãdi cuſtos
. pꝓpmanebat eterna. O venerã
bas ? ꝓphetas ſuos: locutus

ltnin
rqven

Anoperat

munglrec
Potenen
oſſtiacönn
Eyted.
ggla. L
leadys.
ogese
lnoͤcki
han⸗
IIgodo
ciagron
mnnhr /
ſochgn
feytesoge
urtunene
ſnſge
Uenldelck
bens 5s.
hoſib
enqueſie
molabor:
b legt

inuiſbälste
nenslogtert
leanio tetann
rdeturbae

ocedaralegn

venticſeban
aurt pben
dlcauit K
no. Lenoo)
Duirino,
tbumdata
eeinlooe
G acelinnch
intunnſen
Gia dioſmi
Shumanlen
lus ſir/

Gtriänann
fredtant.

uin 1ſigos
gles ciſoi
lsbtidn

bensls

unrtaufl
Crßnetan
oſe nd

uucktnle
enongen

19.

nondeni⸗
teli iſe

1

eni
oreſnngel,

—

Penonti

1

jölatn t

iranalil

ſit ineternũ. Obenedicta ma

ter que inferni vaſtatoꝛem ce⸗
li reparatoꝛẽ noſtꝝ ſaluatoꝛẽ

mundi redemptoꝛẽ deũ omi⸗

potentem: dñm celi.⁊ terre et

omia cõtinentem: ſuo ꝓtulit
ex vtero. Tu. Milſſa ent de

WVigili a. Cetera oia ð octaua.
In vigilia aſſumptiois ma⸗
rie ad vs. ſuꝑ ps. afa.Tota
pulcra es amica mea ⁊ macu

ia nõ eſt in te: fauus diſtillãs
labia tua mel ⁊ lac ſub ligua

tua odoꝛ vngentoꝝ tuoꝝ ſuꝑ

dia aromata:lam em hyems

tranſijt im ber abijt ⁊ receſſit:
floꝛes aꝓparuerunt vinee flo
rentes odoꝛeʒ dederũt:⁊ vox

turtur, audita eſt in terra no⸗

ſtra: ſurge ꝓpera amica mea

veni de libano veni coꝛona⸗
beris. S. oia laudate. Lap
In omib requiz- Ecci.xxiiij.

em queſiui ⁊ ĩ hereditate dni OQ

moꝛaboꝛ: tunc pᷣcepit ⁊ dixit
mihi creatoꝛ oim ⁊ q creauit
me requieuit in tabernaculo
meo. âBeata es vᷣͥgo ma.
Hym O q; gloꝛifi. Exal

tata es ſancta dei genitrix atł.
Supꝑ choꝛos an geloꝝ ad ce⸗

leſtia regna alła. Ad mat an

WVlirgo pꝛudentiſſima qͥ pꝛo⸗

grederis quaſi auroꝛa valde
rutilans filia ſyon tota foꝛ⸗

moſa ⁊ ſuauis es pulchra vt

luna:electa vt ſol. Oꝛ:atio.

D eus qui virginalem aulz?
beate marie ĩ qua habitares

eligere dignatus es: da que⸗
ſumus vt nos ſua defenſio⸗

ne munitos:iocundos ſue fa
ciat intereſſe feſtiuitati. Qui

viuis. Ad completoꝛiũ aña.

Virgo maria non eſt tibi ſli

milis nata in mundo inter
mulieres floꝛens vt roſa:fra⸗

grans vt lilium: oꝛa pꝛo no⸗
bis ſancta dei genitrix. Pg.

KCum inuocarem cuni ceteris
Kap̃. Tu in nobis. N. In

manus tu.cu alta. Hym. Fit

poꝛ. vᷣ. Cuſtodi noſ. Ad nue

dimittis gn. Alka ſancta dei
genitrix alt. intercede pꝛo no⸗

bis alła alła. Ozatio. Vili⸗

ta. Ad matutꝭ.inuitatozuuma
Vlenite adoꝛemus regem re⸗

gum. Cuius hodie ad ethe⸗
reum mater virgo aſſumpta
eſt celuʒ. Pg. Venite. Hym

ué terra. Fn. i. noctur. anñ.

Ecce tu pulera eſ amica mea

ecce tu pulcra oculi tui colũ⸗

barum. Ps. Domine do mi⸗
nus nr̃. An. Sicut liliũ inter

ſpinas ſic amica mea inter fi⸗

lias, . Celi enar. n. Fa

uus diſtillãs labia tua ſpon

ſa:⁊ odoꝛ veſtimentoꝝ tuoꝝ
ſicut odoꝛ thuris.
eſt terra. . Sancta dei geni⸗

56. Dñi

nitrix virgo ſemper mana al
leluia. Intercede pꝛo nobis
addominũ deuʒ noſtrũ alta.
2

I

Ogdierna cha? Te. I.

riſſimi nobis refulſit in

Iſiagnis ſolẽnitas:in q brã vir

go ad ethereũ thalamũ aſſü⸗

ili ſedet ſolio vbi milia mi⸗

lium miniſtrãt angeloꝝ 2 de
cies milies cẽtena aſſiſtůt mi⸗
lia:quoꝝ laudib et exequijs

ſuſcepta eſt in celo. Hec qͥdeʒ
ſolenitas añ moi ↄſtitutionẽ

poꝛdinata:ſʒ hodierna die ex
pleta uobis eſt annua ſʒ ſuꝑ⸗

nis ciuibi ꝑpetua eſt ⁊ conti⸗
nua. Tn. . Widi ſpecioſaʒ

ſicut columbã deſcedentẽ de⸗

ſuper riuoſ aquaꝝ cuiꝰ ineſti
mabilis odoꝛ erat nimis in
veſtimẽtis eiꝰ. Et ſicut dies
verni circũdabãt eã floꝛes ro
ſaꝝ ⁊ liliacõualliũ.i.Que ẽ

iſta q aſcẽdit ꝑ deſertũ ſic vir

gula fumi ex aromatiby mir⸗
rhe ⁊ thurꝭ. Et ſi. YFecf. II.
Nerc eſt dies in ꝗᷓ glioſa dei
genitrix iter filias hierm ſpe
cioſa reſplẽduit. In qᷓ qti au⸗
roꝛa ꝓceſſit. Et vadit pꝰ ag⸗

num gloꝛioſioꝛ q̊cunq; ille ꝑ⸗

git. In qᷓ clarioꝛ ſole refuiſit
in throno charitats. Qm̃ ⁊ ſi
xij. legunt᷑ throni apłoꝝ: nõ
deſũt tñ alij qᷓ; plurimi thro⸗

ni in qb vigintiqᷓttuoꝛ reſi⸗
gere dicunt᷑ ſenioꝛes. VUnde
oſtat ꝙ thronus btiſſime vir

ginis hodie celſioꝛ gloꝛificat᷑

2 venerat᷑ etiq ab angelis.

Pen eſt:in quo rex regũ ineffa-

Sicut cedrus exaltata ſum

libano. Et ſicut cipꝛeſſus in

monte:ſyon quaſi mirrha ele

cta dedi ſu auitatem odoꝛis.
v. S icnt cinamomũ ⁊ balſa

mũ aromatiſãs.Et. e. III
R loꝛificemꝰ igit᷑ vᷣginẽ quã
50

die ꝑadiſus excepit gau⸗
dens quã angeli cũ laudibun
ꝓſequunt᷑: quã apłoꝝ choꝛuſ

venerat᷑:qua martyres cãdi⸗

dati beatificãt quã ſctõꝝ cõ⸗
feſſoꝝ ſtolatꝰ ↄcelebꝛat nume
rus. Cui hodie ſctãꝝ vᷣginũ
cũ ſuis palmis victriciby exul

tans occurrit exercitꝰ. OQm̃
hec eſt ꝑ quã oĩs maledictio
ſoluta eſt: ⁊ celeſtis bñdictio
in totũ mundũ venit. Hec ẽ
in cuiꝰ vtero eccłia dei filio cõ

iuncta eſt federe ſempiterno.
. Que eſt iſta qꝗͥ ꝓceſſit ſicut
ſol: ⁊ foꝛmoſa tanq; hierłm.
Viderũt eã filie ſyon ⁊ btaʒ

dixerũt: ⁊ regine laudauerut
eã. v. Et ſicut dies verni cir⸗

cumdabãt eã floꝛes roſarum
⁊ liliacõualliũ.Et.Gkia. In
ij.noc. an. Emiſſiões tue pa⸗

radiſus maloꝛupunicoꝝ cuʒ

pomoꝝ fructib. Ps. Eru⸗

ctauit. An. Fons hoꝛ?toꝝ pu

teus aquaꝝ viuẽtiũ q fiuun
cũ ipetu de libano. 5 De“
nr᷑. Añ ¶ Veniat dilectus me

us in hoꝛtũ ſuuʒ:vt comedat

fructus pomoꝝ ſuoꝛuʒ. Pg.
Fundamenta. x. Poit ptũ.

Oé
ſelicltert
hynnie
intnaoe
tis ybiy
pennopa
nitisne
reoteun
Uis ete⸗
Ciecor,
los hient
iſhhllter
arlner
Abocted
lpttu
legſeau⸗
ſbllot
Pglactu
Ulunror
genobtse
lennbus
nct Tu
Cſfenpeie

664diet

luenee
igkoneg
gnlgrſn
Acdecia
loeppt
ſcllre

inecde

iß l
tſt
mihne
ſlunn
teung

eraltaude

nr aneſis

gnaſtminn
itatemoten
amomüth
igkt iang
1s acepit
gcicälaate
nispkopchn
imanns
itqni iatd
Netunm

siane

„

ani)

1

=–

ier ſonplen⸗
fugaftia
1lunißitt⸗
lieſfontit

Gjelülluin

rdiss ni .

jfortsſotn
niſſocsnen
viprck ⸗
h⸗ 97
ſin,
ii in

ano⸗ .
ierol mn,

E Odie btã Lect. IIII.
„ vᷣgo gaudia vite eterne

feliciter introiuit: alternãtib⸗
hymnidicis angeloꝝ choꝛis

intra paſcua eterne viridita⸗

tis:vbi vna ſocietas oĩm ſu⸗
pernoꝝ ciuiũ: vbi dulcis ſolẽ
nitas angeloꝝ:vbi poſt labo
res ⁊ erumnas dulcis ⁊ ſua⸗

uis eſt refectio animaꝝ. Ho⸗
die gloꝛioſa virgo maria ce⸗

los aſcendit:g̊ gaudete quia
ĩeffabiliter ſublimata cũ xpᷣo

regnat ineternũ. Regina mũ

di hodie de pᷣſenti ſeculo neqᷓ;

eripitur. IJterum dico gaude
te qꝛ ſecura de ſua immarceſ⸗
ſibili gloꝛia ad celi peruenit
pallacium. Exultate inquaʒ
⁊ letetur omnis oꝛbis qꝛ ho⸗
die nobis oĩbus eius interue
nientibus meritis ſalus au⸗
cta eſt. Tu. Sup ſalutẽ ⁊
omem pulcritudinem dilecta

s a dno:⁊ regina celoꝝ voca

ri digna es. Gaudent choꝛi

angeloꝝ conſoꝛtes ⁊ cõciues
tui. ꝓ Exaltata es ſãcta dei

genitrix ſuꝑichoꝛos angeloꝝ
ad celeſtia regna. Gaudent.
Nogo vt oẽs pariter Le.V.

feſiiuitatẽ głoſe vᷣginis deuo
tiſſime celebꝛemus: qꝛ hec eſt

dies pꝛedlara in qua merui
exaltari ſu per choꝛos angelo

rum ⁊ ꝑuenire vltra qᷓ; noſtre

eſt humanitatis natura cum
eleuatur in dexteram patnis.

Hec eſt inquam dies in que
vſq; ad thꝛoni celſitudinem
intemerata mater ⁊ vᷣgo pꝛo⸗
ceſſit:atq; in regni ſolio ſubli
mata: poſt xpᷣm gloꝛioſa reſe
dit. Sic itaq; vbiq; ſctã ca⸗
nit eccła:qð de alio nullo fas
eſt credere vt vltra angeloꝛũ

vel archangeloꝝ merita tran

ſcen deret. Hoc quippe priui⸗
legium non nature ſed gratie
virginis de qua natus eſt ip
ſe deus 2 homo. He. Iſta eſt
ſpecioſa inter fulias hieruſalẽ
ſicut vidiſtis eam plenã cha
ritate ⁊ dilectione. In cubili
bus ⁊ in hoꝛtis aromatũ. v.

Iſta eſt que aſcendit de deſer

to delitijs affluẽs. In. L. VI
Uantam ac talem vᷣginẽ cõ⸗
uenit vltra angelicaʒ quoda
modo dignitatem q;tuʒ fas

eſt laudib digniſſime efferri:

que ꝑ xpᷣi gratiam ſuꝑ choꝛoſ
angeloꝝ exaltata deuotiſſi⸗
me hodie pꝛedicatur. Pꝛeceſ⸗
ſit nanq; dñs ac ſaluatoꝛ:⁊

parauit huic ſanctiſſime virzæ?

gini locum i noꝛtalitatis vt

cum eo regnare poſſit imper⸗
petuuʒz. Et hec eſt pñtis diei

feſtiuitas in qua gloꝛioſa vir
go ad ethereuʒ puenit thala⸗
mũ. Pꝛofecto feſtiuitas hec
ſicuti ⁊ virgo incomꝑabilis
eſt oim ſanctoꝝ feſtiuitatib⁊
admiranda ecià vᷣtutibb an⸗
gelicis. N. Beata es virgo

maria dei genitrix que credi⸗
iſti dño ꝑfecta ſunt in te que
dicta ſunt tibi. Ecce exaltata
es ſuꝑ choꝛos angeloꝝ inter⸗
cede/ꝓ nobis ad dñm iheſum
xpᷣm. v. Benedicta ⁊ venera
bilis es vᷣgo maria q̃ᷓ ſineta⸗
ctu pudoꝛis inuenta es mat

ſaluatoꝛis. Ecce. Gkia. In

in.noct᷑. an. Veni in hoꝛtuʒ
meũ ſoꝛoꝛ mea ſponſa meſſui
mirrhã meã cũ aromatibus
meis. Ps Cantate. An. Co
medi fauũ cũ melle meo:bibi
vinũ meũ cũ lacte meo. OgS.
Diñs reãuit ex. Añ. Talis ẽ
dilectus meꝰ⁊ ipᷣe eſt amicus
meus filie hierm. Ps. Can
tate. . Specioſa facta es ⁊
s alla. In delitijs tuis
ſctã dei genitrix. uce.x. capᷣ.
Riüllo e. Fntramt ,
ſus in quoddã caſtellũ
2 mulier quedã martha noie
ercepit illũ in domũ ſuã:⁊ hu
ic erat ſoꝛoꝛ no mie maria. Et

W DOOc Anſpelmi epi rei.
Stelluͦ inqulr intrautt

ſingularẽ ⁊ intemeratã
vainem eiuſdẽ ieſu genitricẽ

militatis ab alterutro muni.

untur vt nũqᷓ; in humili vir⸗

gine fuerit aut ſuperba vᷣgini
tas aut inqnata humilitas:
ſed ſemꝑ in eadẽ permanſerit
bumilis vginitas ⁊ virgi⸗

ginalis humilitas. & Oꝛ⸗
natam in moniliby filiã hie⸗
ruſalem dñs concupiuit. Et

videntes eam filie ſyon bea⸗
tiſſimã pꝛedicauerũt dicẽtes

vngentũ effuſum nomen tuũ
V. Aſtitit regina a dextr tuis

in veſtitu deaurato circũda⸗

ta varietate.Et. Lect᷑. VII

At mulier quedam martha
nomie excepit illũ in domuʒ
ſuam: vt bꝛeuiter illa ſex mi⸗

ſericoꝛdie o pera ꝑcurramus.

Iſta nõ quelibet ſed ſummũ
dei filiũ hoſpitẽ ſuſcepit: nu⸗
dum carne vel etiaʒ pannis

opcruit eſurientẽ pauit:ſitien
tem lacte potauit infirmuʒ ꝑ

infantiã ⁊ iacentem nõ ſoluʒ

viſitauit: ſed etiã balneando

fouendo leniendo geſtãdo fre

quentauit: vnde merito de ean

dicatur. MWartha ſatagebat
circa frequens miniſteriũ. ſe
Beatam me dicent oẽs gene

rationes: quia fecit mihi dñſ
magna Qui potens eſt ⁊ ſan

ctum nomẽ eiu s.y. Magni⸗
nificat aia mea dñm: ⁊ exulta

uit ſpũs meus in deo ſaluta⸗
ſimilitudinẽ accipimꝰ in d
murus vᷣ̈ginitatis ⁊ turrꝭ hu

oꝛz Y . 1. ri meo. Qui.

de parte marie que optia

pꝛedicatur quãta vel qualis
in ea fuerit s digne loquatf
O qᷓ; magna multitudo dul

cedinis dei fuit ĩ btã vᷣgine:
qñ ſpũ‚fſanctꝰ in eã ſuꝑuenit

⁊ virtus altiſſuni obumbꝛa⸗

ſe

(quaſ⸗

ubyt
inman
entig:

ſar
tdſs
afg

ſin

J ne
Pplol
Sa
lantoẽ
cclebꝛa⸗
Gl.
ſcidei

ſosang
An
guacet
(btdi

ſſuenp
lunäin
etſole

top
ſa
AI

ns
ilbo flühe
onclhilt

flleſtonbe.

uerüt diens
mnomenui
nademn
uraro Cncit
1 Let WI
ldam wend
Aänndon,
iterilaſernn
1paumurus
bckſe,ſunt
ſuleptenn

latz un

Mipkliefne
uitinfmmn
Nlon töſel⸗
täübantn
do Ctirf,
Nenceriodid
Phabenghn
niniteni,
lontcisg

„

uit ei: ⁊ de eodẽ ſpũſctõ conce
pit. Oð de eo nõ ſapiebat in

qua ſapia dei latebat. Et in
cuiꝰ vtero ſibi aptabat xpᷣus
in maria gr̃ᷣa dei vᷣtus ⁊ ſapi

entia: ⁊ oẽs cheſaun ſapiẽtie
⁊ ſciẽtie ĩ maria. Nemo vnqᷓ;
ſicut iſta guſtauit q; ſuauis

eſt dñs. N. Yelix nanq; es ſa⸗

cra vᷣgo maria ⁊ oĩ laude dig

niſſima. Quia exte oꝛtus eſt

ſol iuſticie xpᷣſ deꝰ nr̃.ꝰ Dꝛa

Er o interueni ꝓ clero inter⸗
RX.

ꝓ deuoto f. ineo ſexu ſen

tiant oẽs tuũ leuamẽ q unq;
celebꝛãt tuã aſſũptõeʒ. Quia

Gla. Te deu, H Exaltata es

ſctã dei genitrix ał. Suꝑ cho
ros angeloꝝ. Adlaud. ana.
Aſſumpta eſt maria in celuʒ
gaudẽt angeli laudãtes bene
dicũt dñm. In. Maria vᷣͥgo

aſſumpta eſt ad ethereũ tha⸗
lamũ in q rex regũ ſtellato ſe⸗

det ſolio An. In odoꝛe vn⸗
gentoꝝ tuoꝝ currimꝰ iõ ado⸗

leſcentule dilexerũt te nimis.

Aßñ. Budicta filia tu a dño

Aꝛ te fructũ vite cõicauimꝰ
An. Pulcra es ⁊ decoꝛa filia

hierłm terribilis vt caſtroꝛũ

acies oꝛdiata. Capᷣ. In oĩb
reqͥem qᷓſiui. Hym. O glio⸗
ſa dñꝗ.y. Elegit eãꝗ. d bnö.
an. Que eſt iſta q̃ aſcendit ſiẽ

auroꝛa cõſurgens: pulcra vt

luna: e ecta vt ſol: terribilis
Vt caſtroꝛum acies ezdinata.

„

I eneranda nob dñ̃e DH?0.

huiꝰ diei feſtiuitas opẽ cõfe⸗
rat ſalutarẽ:in q ſctã dei geni⸗
trix maria moꝛtẽ ſubijt tꝑalẽ

nec tñ moꝛtis nexib depꝛimi

potuit: q̃ filiũ tuuʒ dñm nr̃ᷣm
de ſe genuit incarnatũ.Qui.
Ad hoꝛas diei ane lauduù. R
Jeſu xpᷣe fili dei cum alła.v.
Qui natꝰ es de vᷣgie maria.
Ad. in. ap. In oibo reqem.
NRE. Sctã dei genitrix vᷣgo ſꝑ
maria. Alła alła. v. Interce
de ꝓ nobᷣ addñm deũ nr̃m. vꝰ
Poſt partũ Ad.vi.capłm
At ſic in ſyon fir Ecci.xxiiij
mata ſumꝰ⁊ in ciuitate ſctifi
cata ſiłr reqͥeui ⁊ in hierimn po
teſtas mea. D. N. Poſt ꝑrũ
virgo inuiola. vᷣ. Specioſa

facta es. Ad. ix.capim ibide.
Ot radicaui in popło hono⸗

rificato: et in partes dei mei
hereditas illius ⁊ in plenitu
dine ſanctoꝛuʒ detentio mea.
D R. Specioſa fa. es ⁊ ſu.
al. ial. v. In delitijs tuis ſctã

dei genitrix. vᷣ. Elegit eã de

⁊ pꝛeelegit eaʒ.Ad.ij.võ.añ.
Aſſumpta eſt maria. Põ.de
domina. Cap. Pym. v. vts.

Ad mgt ana. Hodie maria
virgo celos aſcendit gaude⸗

te quia cum chꝛiſto regnat in

eternum. Oꝛo vts. omple
toꝛ ium hac die ⁊ ꝑ totã octa⸗
uam ſicut die heſterna dient
excepto ꝙ ſolite pꝛeces ad⸗

dunt. Sequenti die ſi dñica
nò fuent. Ad mats. inuitatè.

Regẽ vginis filiuʒ. Venite
adoꝛemꝰ. PS. Venite. hym

ANuem rer un ps. hec ſola
an. Ecce tu pul. PS. ſicut in
Die ſctõ. Ceter, dieb dicãtur
cetere ane. qᷓ ſequunt᷑ ĩ oꝛdine
ſuo ſingulis diebe vna tin ł.
qlis euenit. Ceterꝭ dieb di⸗
cant᷑ ceteri v. ſuo oꝛdie.Lecti
ones vt habent. Tria ſe. de
hyvſtozia. Vidi ſpecioſa.in

keriã. Te deum. vᷣ. Exaltata

es ſctã dei genitrix. In lauð.
an. Aſſumpta eſt maria e
ſola. Caßp. hymn. v. vts. Ad
mat añ. Deſcendi in hoꝛtuʒ
nucũ vt viderẽ poma ↄualli⸗
um: et inſpicerẽ ſi floꝛuiſſent
vinee ⁊ germinaſſent mala⸗
puuica:reuertere reuertere ſu

namit,: reuertere reuertere vt
intueamur te Oz?o vts. DHo

re diei vt in feſto.niſi ꝙ N. et
F. dicant᷑ ſine alła Ad mgt
an. Salue regi.miſe. He ane
ſeqntes dicut o oct᷑. ad bnð.
Tad ingt an. Aia mea liq̃fa⸗
cta vt dilectꝰlocutꝰ eſt qſiui ⁊
nõ inueni illũ vocaui ⁊ nõ rñ
dit mihi: inuenerũt me cuſto

des ciuitatis ꝑcuſſerunt me ?

vulnerauerunt me tulerunt

alliũ meũ cuſtodes muroꝛũ

Ri⸗ hier?m nunciate dilecto
qꝛ amoꝛe lãgueo. An. Iſta ẽ
ſpecioſa iuter filias hieruſalẽ

viderunt eã:. filie ſyon ⁊ bea⸗

tiſſimã pᷣdicuerũt ⁊ regine fa.
ciem eꝰlaudauer̃t. A. VFox
turturs audita eſt in turribuſ

hierłm veni amica mea ſurge

aqͥlo ⁊ veni auſter:perfla hoꝛ
tum men:⁊ fluent aromatail
lius.¶n O floꝛẽs roſa mat᷑

dñni ſpecioſa:o vᷣgo mit o fe⸗
cundiſſima vitis clanoꝛ au⸗

roꝛa ꝓ nobᷣ iugiter oꝛa. An.
Dilecte mi appꝛchendã te et

Dducaã te in domũ matr mee:

T in cubiculũ genitricis mee:
ibi me doceb pcepta dni.Añ
Alma redẽptoꝛis mĩ q ꝑuia
celi poꝛta manẽs ⁊ ſtella ma
ris ſuccurre cadẽti ſurgere qͥ
curat po pulo: tu que genui⸗

ſti natura mirate tuũ ſctm̃ ge

nitoꝛem. virgo priꝰ ⁊ poſteri
us gabꝛlelis ab oꝛe ſumés il
lud aue pctõꝝ miſerere. Ana

Aue regia cel oꝝ aue dña an⸗

geloꝝ:ſalue radix ſancta ex d
mũ do lux eſt oꝛta: gaude glo
noſa ſuꝑ omes ſpecioſa: vale
valde decoꝛa ⁊ ꝓ nob chꝛiſtũ

exoꝛa. Quã pulcera es et

qᷓ; decoꝛa chariſſima in deli⸗

tijs tuis: ſtatura tua aſſimi⸗

lata eſt palme:vbera tua bo⸗
tris: caput tuũ vt cannelus:

collũ tuũ ſicut turrꝭ eburnea:
veni dulecte mi egrediamur ĩ
agu: videamꝰ ſi floꝛes partu

riunt:ſi floꝛuiſſent malapunt
ca: ibi dabo tibi vbera mea.

Mhi⸗
ſiehtert
Garſteu
M
gedaw⸗
miniait
Kieuent
nochgos
oeseri
lidiick⸗
tſe⸗
tad⸗
faluenit
aehe
lüdffies
iſetto
ct nes
E miſa
len Ett⸗
naſ
eno,
ſ
Anin
ſisan
ſtodeſ
fller gro
hafi
ngedi
hlnss
lgcoye

iſffun

buſcnui

lusen 4
winn

ie ſfortke

ueft d

geſt itunte

mica merine
Uſteroefehe
uentcnonmanl
ſozisfoaint
opgonte
itstlancet
rc ern,
pubacitt

üſron,

Gnincun
anegii
weisnfdoul
gis1 Kalnt

1

Gitideac

tucegon
ietliſang
Ponepge
bon
Midrer, &
,Aledittn
rnh

===

rulceg
ſpeuol
9 ſobcht
oulotess
ſſinuud
ungſ

Añ. Nigra ſum ſʒ foꝛmola fi
lie hier'm ſicut tabernacka ce⸗

dar:ſicut pellis ſalemõis:no

lite meↄſiderare ꝙ fuſca ſim:

qꝛ decoloꝛauit me ſol. Si do
minica ifra oct᷑. vel in craſtio
feſti euenit:totũ officiũ diei ⁊
noct; ꝑ oẽs hoꝛas fiat ſicut ĩ
feſto. Excepto ꝙ vltie tres le⸗
ctiõ ꝛs erũt ð ex poſitõe euãge
lij dnical:⁊ miſſa dicet ð dñi⸗
ca ⁊ inde fiat memo.ad ma⸗
tut.⁊ ad vtraſq; vs. Si aũt
ita euenit d ñica ꝙ extra oct᷑.
Leadẽ hebõð.fit feria vacãs to
tũ officiũ diei ⁊ noctꝭ fiat ſic
i feſto. Et memo. de dñica:⁊
lect᷑.tres ð expoſitõe euagelij.
Et miſſa trãſfert᷑ i feriã vacã
tem. Et tunc ĩ ülla feria ⁊ ad
vtraſq; vs. ⁊ ad matuts.fiat
memo.ð dñica. Per oct. ſer⸗
mo Hieronymi. Lectio. I.
aſcenſione btẽ dei ge⸗
A, nitricis admirans ſpũſ

ſctũs ait. Que eſt iſta q aſcẽ⸗

dit ꝑ deſertuʒ ſicut vᷣgula fu⸗
mi ex aromatibo. Et bene q̃ſi
vᷣgula fumi qꝛ gracilis ⁊ de⸗
lica:qꝛ diuinis extenuata di⸗

ſciplinis:⁊ ↄcremata intꝰ in⸗

cendio pij amoꝛis. Vt vᷣgu⸗

laiqͥt fumi exaromatib. Ni

miꝝ qꝛ mult repleta erat vir
tutũ odoꝛibo:vñ ex ea fragra⸗

bat ſuauiſſimꝰ odoꝛ ⁊. ſpiriti
bus angelicis. Aſcẽdebat ãt
de deſerto pñtis ſeculi virga

ð radice ieſſe olim exoꝛta.T.
Sed mirabant᷑ ele⸗- Lec.II.
ctoꝛuũ aĩie pꝛe gaudio quenaʒ
eſſet queetiã meritoꝝ vtutib⸗

angeloꝝ vinceret dignitatez.

De hac iten idẽ ſpũſſanctus.
Que eſt iſta inqͥt que aſcẽdit
quaſi auroꝛa conſurgẽs:pul⸗
cra vt luna:electa vt ſol:terri
bilis vt caſtroꝝ acies oꝛdina
ta. Admirat᷑ aut ſpũſſanctꝰ
qꝛ oẽs de aſcenſu huiꝰ admi
rantes facit: qꝛ qſi noui dilu
culi auroꝛa rutilans aſcenſu
ſuo reſplendebat multꝭ frera
⁊ vallata agminib. Vñ dici
tur. Terribilis vt caſtroꝛum
acies oꝛdinata. Tu. Le. III
Siqͥdeʒ terꝛibilis ſuis facta
vᷣtutibo vt caſtroꝝ acies ad⸗
moduzʒ oꝛdinata. Hincinde
ſctõꝝ angeloꝝ fulta pᷣſidijs.
Pulcra vt luna. Immo pul⸗

crioꝛ qᷓ; luna:qꝛ iam ſine defe
ctu ſui choꝛuſcat:celeſtib ſllu

ſtrata fulgoꝛ ib Electa vt ſol

fulgoꝛe vᷣrutum:qꝛ ipᷣe elegit

eã ſol iuſticie vt naſceret᷑ ex ea

Agd hurexeqͥas angeli famu
labant᷑ q;tuʒ fas eſt credere:⁊

vniuerſe celoꝝ cõgratulabãt᷑
curie. Nec miꝝ qꝛ honoꝛ ma

ternus eiꝰ eſt qͥ natꝰ eſt ex ea:
quẽ oĩs celoꝝ oꝛdo venerat᷑.
Ecimni⸗ q; Ze. IIII.

Iſepe ad funera quoꝛũli⸗

bet ſanctoꝝ angelos adueniſ
ſe obſequia pꝛeſtitiſſe: nechõ

animas electoꝝ ad celos cũ

hymnis ⁊ laudibus detuliſ⸗
ſe. Inſuꝑ et adhuc viuentes

ibidem miri odoꝛis fragran⸗

tiam diutius ꝑſenſiſſe. Quã
tomagis credendũ eſt hodi⸗
erna die militiam celoꝝ cum

ſuis agminiby feſtiue obuiaz

adueniſſe genitrici dei Eãq;
ingenti lumme circũfulſiſſe ⁊
vſq; ad thronũ ſibi antemũ⸗
di conſtitutionẽ paratuʒ cuʒ
laudibus ⁊ canticis ſpũalib⸗
ꝓꝑduxiſſe. Tu aũt.ectio.V.
Nulli dubiũ eſt oẽm illã ce⸗
ieſtem hieruſalem tunc exul⸗
taſſe ineffabili leticia: tuncq;
cũ om̃i gratulatione iubilaſſe
qm̃ feſtiuitas hec que nobis
reuoluit᷑ annua:illis omibus
facta eſt cõtinua. Credit᷑ ein
ꝙ ſaluatoꝛ ꝑ ſe totus feſtinꝰ
occurrit: ⁊ cum gaudio mr̃eʒ
ſecũ ĩ throno collocauit. Ali⸗
as quõ impleuiſſe credit᷑: qð ĩ

lege ipᷣe pᷣcepit. Honoꝛa inqͥt

patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuj. Hecẽ
vgo mater de qua ſalomõ di
cit. Veni columba mea ima
culata mea: iam hyems abijt
⁊receſſit. Aſcende inqt veni

de libano veni. Lectio. VI.

Idec ĩmerito de libano veni⸗
re iubet᷑. Erat em̃ dealbata

niue candidius ſpũſſancti in
itinerib ſimplicitatẽ colum⸗
be in omnib repñtans. Qm̃
quicquid in ea geſtũ eſt: totũ

*

puritas ⁊ fimplicitas:totum

veritas ⁊ gratia fuit totũ mi⸗

ſericoꝛdia ⁊ iuſticia que de ce
lo ꝓſp exit. Immaculata aũt
dicit᷑:qꝛ in nullo coꝛrupta fu⸗
it. Qð ſi gaudiũ ſit ĩ celo de
quolibet peccatoꝛe conuerſo:

multomagis putan dũ ꝓ tan

te vᷣginis exaltatiõe: pᷣſertim
qꝛ eius celebꝛitas laus et fa⸗
uoꝛ ẽ ſaluatoꝛis. T. Sermo
T8 E beatiſſi Cug. Ze. J.
mo coꝛꝑe ꝑpetue vᷣgis:
eiuſq; ſacre anime aſſumptõe
loqͥ ſuſcipientes. Hoc pꝛimũ
dicimꝰ ꝙ in ſcripturis poſtq;

.

eã dñs iohãni ↄ mẽdauit:ni⸗

hil de ea reꝑiturpꝛeter qð lu⸗
cas in actibꝛ aploꝝ ↄmemo⸗
rat. Hi omes erant ꝑſeueran
tes cũ maria mr̃e ieſu. Quid

̊̃ de moꝛte: qͥd de e sſſum2

ptione eſt dicendũ. Vñ ſ. cptu

ra nihil cõmendat: niſi růòne

quẽadmodũ qð cõſentiat ve
ritati. fiat ipᷣa vᷣitas aucto⸗

ritas. u autẽé. eccio: TI.

¶ emoꝛes ergo conditionis
humane moꝛtẽ illã ſubijſſe tẽ
poꝛalem dicere nõ metuimꝰ:

ſʒ ſi dicimꝰ eam reſolutã ĩ cõ⸗

munem putredineʒz: vermem
ac cinerem laboꝛandum eſt:ſi
tante coueniat ſanctitati tan
te aule pᷣro gatiue. Scimꝰ em̃
qꝙ dictũ ẽ pᷣmo parẽti. Quia

puluis es ⁊ in puluerẽ reuer⸗

teris. Hanc conditionẽ caro

chiitien
hemnnon
Plla ge
aneſun
len guogy
Wenu
eaſies
umnän
omnini⸗

(hleſf

Dnng⸗
geſontan
Coaumdol
Aglbuſch
Uult dig
diagoe
ſbiſſenen
unddi
Utdisin
Chlerisp
ſopeltrine
Crsfene
etherg
Mmsten
lennoſol
ſfple
fungfa
luepion
inglin
Puitiho⸗
Ir
abh
foſtelie

inrq

ſihe
Mfon
inniſ

mplckrotn
ufutenis
ultiaagbedtt
Enmgalunt

llocoenn.

udüſriche
Cnrore conſ
Snuntil
Alranör pem
deitaslunst
dnis L. Dnn
nſiiol
Npegoceſ⸗
ecleſin

res Hocine

chꝛiſti euaſit: que coꝛruptio⸗
nem non ſuſtinuit. Excipit g

ab illa generali ſententia de

gine ſumpta natura. Mu⸗

lieri quoq; dixit. Multipli⸗

cabo erumnas tuas ⁊ in do⸗

loꝛe paries filiosLect᷑.III.
rumnã mania ſuſtinuit:cu
ius animã gladius ꝑtrãſiuit
doloꝛis:ſʒ ſine doloꝛe genuit
Maria & ⁊ ſi cõicat erumniſ
eue:non tamẽ cõicat parturiẽ
do cum doloꝛe.Excipit᷑ ergo

ꝗa quibuſdã generalibo quam

attulit dignitatis pᷣrogatiua
Si ergo eam dicimꝰ moꝛtẽ
ſubijſſe:nec tñ vinculis retine
ri nunqͥd impiũ erit. Si vo⸗
luit dñs integram matrẽ vir
ginitatis pu doꝛe ſeruare:cur
nõ velit incoꝛruptaʒ a putre⸗
dinis ſeruare fetoꝛe. Nunqͥd

nõ ꝑtinet adbenignitatẽ dñi

matris ſeruare honoꝛẽ:qui le
gem nõ ſoluere venerat ſʒ ad
implere. Qui in vita p̃ ceter⸗;
illam gra ſui conceptꝰ hono⸗
rauit:pium eſt credere in moꝛ
te ſingulari ſaluatione:⁊ gra
ſpeciali honoꝛaſſe. lia fenia
mis humane eſt cõ

pſiſſe ꝓbatur. Caro em̃ iheſu
ppᷣi caro marie eſt quaʒ ſupra

ſtra traſuexit. Honoꝛãs oẽʒ

Witredo ⁊ ver⸗ Ec I.
iti⸗

nſis: ab hoc oppꝛobrio cũ ie-
us ſit alienꝰ: natura manie ex
cipitur quã ð ea ieſus aſſum

hũanã naturã: multomagis
maternã.ſi nata mr̃is eſt fili⸗
us cõueniens eſt vt ſit et filij
mater:non qᷓ;tũ ad vnitateʒ

ꝑſone:ſʒ q;tũ ad vnitatẽ coꝛ⸗

poꝛalis nature Si em̃ poteſt

vnitatẽ facere gra ſine ꝓpꝛie⸗
tate ſpecialis nature:quanto

magis vbi gfe vnitas ⁊ coꝛ⸗

poꝛalis eſt: ſpũalis eſt natiui
nitas gfe eſt ? e II. tas

vt diſcipuloxꝝ in xpᷣo. De qͥb⸗

dicit. Vt ſint vnũ ſicut ⁊ noſ
Et poſtea. Pater vbi ego ſuz
volo vt ⁊ illi ſint mecum Si
em̃ eos vult hfr̃e ſecũ: q h̊ ſua
fide iuncti vnũ cũ eo eſſe indi
cantur:qͥd eſtimanduʒ eſt de
mte vbi digna ſit hr̃i: niſi in
pñntia filij. Quantũ ãt intelli
go quantũq; credo marie aĩa
excellẽtioꝛi q daʒ pᷣrogatiua a
filio honoꝛat᷑:poſſidẽs in xpᷣo
coꝛpꝰ ſuũ qð genuit głificatũ
⁊ qre nõ ꝑ qð genuit.Z.III
i non obuiauerit nec ꝑſpe⸗

cta auctoꝛitas: ve credo et ꝑ

quod genuit:quia tãta ſan⸗

cctificatio dignioꝛ eſt ĩ celo G

in terra. Thronnm dei cha⸗
lamum domini celi: atq; ta⸗
bernaculum chꝛiſti: dignum
eſt ibi eſſe vbi ipſe eſt. Cam

pꝛecioſum theſaurum digni⸗

oꝛ eſt celum ſeruare q; terraʒ

Tantam dignitatem et inte

gritateʒ merito incoꝛruptibi
litas nõ putredinis illa reſo⸗

mũ coꝛpus in eſcã vermibus
traditũ: qꝛ ſentire nõ valeo.

dicere ꝑtimeſco.Quã eſtima

tionem ꝓcul ꝓpellit incõpara

bilis gre munus: qð me dice
re multan ſchturg ↄſidera⸗
t. ſcti

*

tio innitat. Tu. In oct.
laurenti ad vs. an. Aſſump
ta eſt. OS. de ginibo. Qap.

Btüs vir qſuf. Hxm. Deꝰ

tuoꝝ. v. an. ad mt. Et ceta
oia ſiue dñica ſit aue nõ: fiat
licut i feſto:niſi ꝙ vᷣ.an.nõ di
cunt᷑. Et ſolennis memo.fiat
de oct. btẽ vᷣg. ad vtraſq; võ.
2 matꝭ.Si d ñnica fuerit leget᷑

ecuang. dnicale: ? memo, de

Dñica fiat ad vtraſq; vs ⁊ad

mat. Sciendũ ꝙ in oct.ſcti

lauren. ⁊ ĩ feſto ſcti bernardi
in oib feſtꝭ.ix.lect᷑.q inueni
re poſſent infra oct᷑.aſſumpt.

natiuitat btẽ vᷣginis. Ho⸗ꝰ⸗

re de btã vᷣgine ſicut ꝑ rotum
annũ dicẽde ſunt. ſʒ ad mat:.
incho ãde. Agapiti martyrꝭ.

Bernardi abbatis lectio.ix.

Oia ceta fiãt vt vniꝰ cõfeſ.
Erfice nõ pont;. Oꝛo
gqgſms dñe piũ in nobis
ſcte religionis effectũ:⁊ ad ob

tinendã tue grelargitatẽ:bea

tus bernardus abbas ⁊? do⸗
ctoꝛ egregius: ſuis apð te ſꝑ
ꝓ nobis meritis ⁊ pcibus in

tercedat. Per. Solennis me

lutio ſeq uttur. Illð ſacratiſſi

mo. fiat de oct. aſſumptiõis
Eatus bernarcꝰ Le I
a puericaa lr̃is traditꝰ
gratia plenus: pollens inge⸗
nio:in reb ſecularibus iã fu⸗
turam perfectionẽ velut natu
raliter inchoabat Erat enim
ſimpliciſſimus in ſeculanbꝰ
amans habitare ſecum:pub⸗
licum fugitans: parentibus

obediens: ſubditus omnilv:

benignus ⁊ grarꝰ:domi ſim⸗
plex ⁊ quietus:foꝛis rarꝰ: vl⸗
tra qᷓ; credi poſſit verecũdus
deo deuotus:purã ſibi conſci
entiam ↄſeruabit. Hic cũ do
loꝛe capitis adhuc puer egro
taret:venientem ad ſe mulie⸗
rem vt ſuis carmiibo eü mi⸗
tigaret: cũ magna indignati
one repulit ⁊ ſurgens libera⸗
tum ſe ſenſit. Tu. Aectc᷑.II.
N roficiẽti vᷣo ſe in fide qua⸗
dam nocte natiuitatis dnice
dñs quaſi naſcẽſ ex vtero ma
tris ei apparuit. Vnde⁊ da⸗
tum eſt ei gratioſius ⁊ ꝓfun⸗
dius loqui de his que ꝑtinẽt
ad hoc ſacramentũ. Hic cuz
aliquãdo quandã feminã cu

rioſius aſpexiſſet: cõtinuo de

ſeipᷣo erubeſcens in ſtagnum

gelidum collotenus inſilijt: -

tamdiu ibi manſit donec pe⸗
ne exanguis effectus: ꝑ gram
dei a caloꝛe carnalis concupi
ſcentie totꝰ retriguit.Le.IIi
rca illõ tpᷣs inſtinctu dia⸗

boleinleen
Alunuda
ſchtiens an
Ppareme
kutdel
glidiu
gflalurge
lepndomn
oehoſot
Cumnes nn
ſohoeſent
Noneslatro
Gfinunf
ceelnmane
hucgern
Fuen
nlte
Depitis
onpel
Cenatte
nclln
let Ere
ultagen
ſangl
Utſnenn
Cchlumin
glenntih⸗
Unzin
clisler
alun
Punant
ruse
lnchhaten
D lne
dopdlne
niaun
luenh

k imn⸗
sbemamc

E

64

9
3

S—

giaalfis tnd.
1s: pollcnsl

ſaulanbusii
Cionepelutu
Abar Eun!
us i ſaln
ltareſcumpe⸗
us. nnitr
Gbdimnsonn
cae; doni
srfen

14

oſie vercidn

7

4
1

☛ -

hriſbiat

Uabie Muad
Achucpvang
amatbnl
Gnmnulheln,
agnunet
utgnsl
ſoſeüifün
Gtintns
ſdaynnt
ie⸗ Cnterg
geſusthii

boli in lectũ doꝛmientis pu⸗

ella nuda ſe iniecit. Quã ille

ſentiens cum om̃i pace ⁊ ſile⸗
to partem ei lectuli quã occu
auerat ceſſit. Miſera aũt il

a aliq; diu iacuit: ⁊ hoꝛroꝛe

ꝑfuſa ſurgens aufugit. Cum
iteꝝ in domũ cuiuſdam ma⸗
trone hoſpitaret᷑:acceſſit ad le
ctum eꝰ mulier de nocte. Ipe

vo hoc ſentiẽs clamauit. Za
trones latrones:cum autẽ ſic

ter factum fuiſſet in nocte:ſo⸗
cijs in mane querentibi quid
habuiſſet:rñdit: ꝙ vere latro
affuerat:qui ſuã caſtitatẽ au⸗
ferre volebat. Zectio. IIII.
erpẽdẽs igit᷑ pericula mũ⸗
lcum ꝓpoſuiſſet intrare oꝛ⸗
dinem ciſtercienſiũ: ⁊ frẽs ſui
eum vellent auertere eos con⸗
uertit. Et cũ trigita ſocijs in
traui agens annũ viceſimũ⸗
ſecunduů. Cum autẽ quendaʒ
apoſtatam nuꝑ reuerſum refe
ctoꝛium intrare ꝑmitteret cõ
querentibo monachis ꝙ ↄtra
oꝛdineʒ introiſſet dixit. VUos
potius leti eſtote ꝙ frẽm pene

perditum recepiſtis. ect. V

Bum autẽ apud clareuallẽ
domus edificaret᷑ ibi pᷣfectꝰ ẽ
in abbatem: vbi trigitaocto
annis in abbatia manẽs offi
co optime ſe tenuit.Fratrib⸗
ſuis bonꝰ ⁊ dulce fuit. Mul

tum ieiunauit:ſuper poſſibi⸗
litatem humanam vigilauit

£

Multa bona de deo 2 de eiꝰ

genitrice ꝓ doctrina eccleſie

dictauit ⁊ conſcripſit. Quo⸗

dam temꝑe cum quedã cogiz⸗

tauerat ſuꝑ cantica reſeruare
ad dicendum alias:venit ad

eum vox dicens: qᷓ; diu illud
ſeruauer:aliud nõ accipies.
Linc aliquando ecf. V4.

infirmatus grauiter viſuʒ eſt
ſibi ante tribunal dñi pꝛeſen⸗
tari:vbi cũ ſathan ⁊ ſui mul⸗
ta contra eum dixiſſent:nihil

territus reſpondit Fateoꝛ nõ
ſum dignus ego: vt pꝛopꝛijs
poſſim meritis regnũ obtine

re celoꝝ. Ceterũ duplici iure
illud obtinens dñs meus he

reditate ſcilicʒ patrꝭ ⁊ merito

paſſionis. Altero ipᷣe ↄtẽtus
alterum mihi donat: ex cuiꝰ
dono iure illud poſſideo mi⸗
hi vendicans nõ confundoꝛ.
In hoc verbo cõfuſus mimi
cus cum ſuo conuentu diſceſ
ſit. Tu autem. Euangelmz.
Nemo accendit. In octaua

aliumptiois marie ad vs. ſu

per ps. a n Aſſumpta eſftma-
Ps. de brã vgi. Cap. hym.
v. an. ad mgt vt in pᷣmis v⸗
Dꝛ0. Uenerada. Poſtea fi⸗
at memo.ð ſctõ Thimotheo
2 ſimphoꝛziano mart; , an. ?
uxiliũ tuũ no onẽ &ο.
bis dne qm̃s placatus inten
de: ⁊ intercedenub ſctis mar
tynbꝰ tuis thunotheo ⁊ ſim⸗

tue ꝓpiciationis extende. P.

MKetera omia tam diei q; no⸗

ctis fiãt ſicut in feſto. achei
epᷣi memoꝛia:ſicut de vno co
feſſoꝛe ⁊ pontꝭ. In natiuita⸗
te ſcti Bartholomei ad vs 2
ad omes hoꝛas vt vniꝰ apti

Omnipotens ſempi⸗ Oꝛzo.

terne deus qᷣ huius diei vene

randam ſanctãq; leticiã ĩ bti

bartholo mei apti tui feſtiui⸗

tate tribuiſti: da eccłie tue qs

id amare qð credidit:id pᷣdi⸗
care qð docuit. P. Lectio.I.
Em btũs bartholome
us ingreſſus eẽt indiã
⁊ manẽs in tẽplo aſtaroth q̃ſi
pegrinꝰ: aſtaroth nulla mſa
dabat. Perrexerũt & in aliaʒ
ciuitatẽ vbi colebat᷑ berith:⁊
ceperũt inquirere: quare deꝰ
eoꝝ nõ daret eis riũſum Qui
dixit. Deꝰ veſter ligatꝰ cathe
nis igneis tenet᷑ ſic: vt neq;
ſuſpirare audeat: exquo illuc
banholome“ ingreſſus ẽ. Di
cunt illi. Quis ẽ iſte bartho⸗
lomeus. At ille dixit. Amitcꝰ
eſt dei o ĩpotentis. DHicunt ei.
Dic nob ſigna erꝰ vt poſſimꝰ
eũ inuenire inter tot milia ho
Seſvon ZL, minũ. Tu.

1
dit demon. Induitur pallio
albo: capillo nigro et criſpo.
Caro candida: oculi grãdes
barba pꝛolixa:ſtatura medio
cris: vigintiſex anni ſunt ꝙ

phoꝛiano: dexteram ſuꝑ nos

nunqᷓ; ſoꝛdidant᷑ veſtimenta

eius nunqᷓ; veteraſcũt. Cen⸗
ties flexis genib ꝑ diem: cen

ties ꝑ nocte oꝛat deum. Vox

eius quaſituba.Semꝑ eodẽ
vultu:eodem aĩo:hilaris ⁊ le

tus ꝑmanet. Omia pꝛeuidet
omnẽ linguã loquit᷑ ⁊ intelli⸗
git. Angeli dei famulãtur ei:
⁊ nunciant omia. Et hec di⸗

cens conticuit. Cum autẽ rez
uertentes ⁊ querẽtes ꝑ duos

dies nõ inuenerũt eum. Tu.
Eactũ eſt aut vt Zect᷑.III.
quidaʒ plenus demonio cla⸗

maret ⁊ diceret. Apoſtole dei

barcholomee incendunt me
oꝛones tue.Cui apłlus.Ob⸗
muteſce ⁊ exi ab eo Et ſtatim
liberatus eſt. Quod cum au⸗
diſſet polimius rex pꝛouincie
illius miſit ad eũ rogans vt
liberaret filiã ſuam que a de⸗
monio vexabat᷑: quod ⁊ fecit

Tunc rex onerauit camelos

auro ⁊ argento:gẽemis ⁊ veſti

bus: ⁊ cepit querere apłm et

nõ inuenit eũ ⁊ repoꝛtata ſũt

omia. Tu. ect. IIII.
. Nauroꝛa aũt diei ſeq̃n

tis a pparuit ei clauſo oſtio et
dixit. Vt qͥd me queſiſti cum
auro ⁊ argẽto. Ego nihil ter⸗

renũ deſidero: ſʒ ſcire te volo

ꝙ filius dei natus de virgine
miſitnos in oẽs ꝓuincias vt
omes qͥ colunt demones de
eoꝝ ptãte liberemus. Si vᷣo⸗

õ

———-

—-

ls pbare
bolumeg
ſumconftt
ſer vigebo
tera iglur
honnfiab⸗
ſvon. Ccſ
enhene
Encgtenis
Pongcls
ſuant
Luecede
epos, S
ſgfnfim
ſiuhe
Geläi
8 haio
eſedeltao
lll Er
et
Dde
Cbatolo
Gazenpll
Nongnlos
ahans d
ſſgodir
fſilaut ab
funücau

L ſcterhab
Tie oſte

tis lg
nneque

enisl

ngen
Untd

dankpcctnet
Vermſcir Ar
enipdiene
dentdeun
nba Oenget
mgiorbllns,l
Ofügat
ſnit
dafamnin
omia Cibrn
Uir Conmutt
guericsn
nerütenn
zütyt Uull
usdenont
n Byeſunn
ennandint
—
abeo Eſtn
Omdan
ius napenva
jſuamenn
bateglottfi
Uerult knte
taginst
guereenn
ittiponul
Tn Latll
uoit die⸗
dalſoofn
neleiſtn

— S

—
—
=
=

—
=—ns
SS =
SE — —

eyl⸗
atusd⸗

hlinin

—
=

de vgqH

vis ꝓbare ita eſſe:iubebo di⸗
abolum egredi ſtatuã ⁊ H ip⸗
ſum confiteri. Craſtina inqͥt
rex videho hoc mirabile. Al⸗

tera igitur die ſacrificantibꝰ

pontificibi: cepit clamare de⸗
mon. Ceſſate miſeri ſacrifica
re mihi:ne peioꝛa patiamini
qm̃ catenis igneis ligat⸗ ſuz

ab angelis ieſu xpᷣi. Lect᷑. V.

unc dixit apłus ad plebẽ.
cce quẽ deũ putabatꝭ ⁊ cu⸗
rare vos. Si igitur vult; vt
omes infirmi curentur:depo
nite hoc idolum ⁊ cõfringite.
Et templũ in xpᷣi noĩe ↄſecra
bo.Qð cũ cõfringere nõ poſ⸗
ſent: dixit apłs ad demonem

Eti de ſimulachꝛo h:⁊ ↄfrin

