dimoveri fine turpitudine, ac perturbatio-

ml

ne nequeant. .Quodfi amore fratris patrem

idqi

meum profequerer, age, ut incongrue lo-

que

catus amor foret? non minus fcedum fo-

qitioi

ret, amare conjugem, ut pat

jdu

*

?em, aut filium,

ut fervum.

Vera t

m

Eft in ámore modus, cerfäque ratio, ut

& pta

inhonore, quem aliis deferimus. Non cae-

co quodam impetu, absque delectu & dif-

crimine, fed juxta dignitatem, fuum cujus-

cultum & obfervantiam impen-

que ordinem;

". dimus;

J$

Ds Auonz Dzr

9j

m: vult

dimus; eoderh ordine etiam procedit amor:;

I$ 0pe-

Cum ergo Deus fummum bonum fit ,. idem

. bet;

& fümmo cultu & füumma obfervantia , &

hidum ;

fummo- amore dignus eft, . nec fatis amamus

nillimus,

Deum, cum divino amori amorem fimilem

;

15; cum

Drümum,

adjiceþe non veremur.

) amjk-

Audi Ifradl: Dominus Deus nofter unus

: Deofo-

eft: Cum ergo unus fit , diliges eumex toto

efümmi

corde, ex tota anima, ex tota mente, ex totis

viribus: cum Deus unus fit, tanta vi, ac

jm di

preítantia, tanta generofitate nofter in eum

eft pa-

amor fit, ut ceteri amores ad hunc omnino

orofe:

comparari nequeanr. LHinc ergo fequi vides

, utqué

chariffime "Theotime, quod Deum fic amare

1 amot

omnino non poffimus , nifi eidem vires no-

sj d

ftras, ac omnes facultates ex integro ce-

w Q

damus atque devoveamus: . nam id fibi pro-

t ab 1is

pofitum habet perfecta haec dilectio; ut fum-

yrbatio-

mi Dei gratiam rebus preponat omnibus,

idque pro omni tempore, & omni loco: at-

pitrem

tue lo-

que fi res has univerfías in fua poteftate, ac

ditione cerneret verus amator Dei, harum

ïum fof

x flium

ja&turam mallet, quam fuze charitatis. Heec

vera eftdile&tio, cadens in omnes homines,

hominumque univerfo

generi div;nitus pre&-

ritio, Ut

.cepta.

on (

&df

p qjjs-

jimpet-

inuSy

CaPUT

$6

CONPENDIUM TRACTATUS

C XAPUT 'XE:

k

xc f

Quod. Deum amare Juper omnia, Ej' "d-

quod

gis etiam , quam mosmetip[os

fed i

oporteat. .

Deo:

:

ft Ariftotelis fententia, quemcunque bo-

fümi

Tnut

num proprium amare, plusquam cete-

ra, omnesque reliquos amores ex uno füi cu-

fubj

polii

jusque proprio amore communem ortum

ducere. Ira Philofophum loqui, qui Deum

fpon

6; 1

dilexit nunquam , cui nunquam in mentem

1092l

venit, de charitate Dei fcribere, mirari non

debemus. Ejus enim fententiam jam falfita-

atitfi

lunta

tis arguit ipfe cuilibet ingenitus amor, totius-

que nature proclivitas, qua (ammum bonum

e: n

pusq

primario, atque pre omnibüs bonis com-

plectendum, natura ipfà jam inflituit..— "Tan-

met;

fim,

tà eft menti inbonumingenita propenfio, ut

fiquod fibi fümmum ac infinitum effe vide-

tur bonum, & pulchrum , ab eo protinus

pre reliquis amplectendo, fibi temperare ni-

Er

fi per fummam vim non polfit.

Cum. de delectu bonorum finitorum

A(

agitur, mirum non eft, a quolibet füum cu-

metj

jusque bonum czteris prehaberi omnibus.

tor t

Aitinter bonum finitum ac infinitum tam nulla

torjl

eft proportio, tam difpar habitudo, ut bo-

Hocg

numinfinitum non folum fibi totam advertat

p

ac rapiat mentem nofltram, fed etiam füper

Jait

omnia füi amorem excitet.

Id

(a

U$

Ds AuoRnr Dri.

87

Id quodad confimandam hanc naturee vira

TA

ac ftudium valere plurimum videtur, id eft,

uod intimo quodam nexu, non adícitirio,

i

ed infito natura pariter nos Deo junpat. In

Deo magis, quamin nobis fümus, ac vivimus;

nqu bo-

fuümus divinum genus, omnes ab illo exori-

lat Cl

mur,abillo fuftinemur, ad illum rendimus, illi

10 fii qt-

fubjicimur, utadeo deeo vix paulo meditatius

1 orturm

poífimus cogitare, quin protinus hi nobis

ii Deum

fponte fermones excidant: Profecto, Domi-

ADentem.

ne, tuus füm, necnifituum me effe convenit ;

mapisin te, quam in me, meam vigere fentio

T4rt non

» Galin-

animam; in nullam rem aliam, ac in te, vo-

luntas mea ferri debet; tu mihi totus amor

t, Ltf

yharum

es: tu mihi vitze auctor, ac vite meta, íco-

pusque es: tu mihi plus, quam ego ipfe-

$ cotm-

Tan-

met, amandus es, nam in te füm, quidquid

fum, atque ad te totus pertineo.

io, ut

ffe vide-

CaAPvur XLI.

protinus

erare l-

Ex cbaritate Dei. oriri cbaritatem proximi.

d Numinis imagiriem creatum hominem,

Á

pitorum

utpropter Deumnon minori, quam nos-

pum cu-

metipfos amore profequeremur , lepem crea-

qmpibus.

tor tulit: Dzges Dominum Deum tuum ex toto

m nUl 1

corde tuo, €g in tota animatua, g in 1ota mentetua.

Hoc eff maximum $9 primum mandatum. | Secun-

) üt bO'

advef at

dumautem fimile eff buic , diliges proximum tuum

1 (uper

Jicut teipfum. (a) Cuuare amamus Deum ? cau-

2

a

j

(4) Matb. c. 22. 9. 27. 'drg.s.,

$8

COM;P,ENDXUM TRaAcTATUS

Íà amandi Dei Deus eft, ut S. Bernardus ait,

tfam|

ideo amamus Deum;, quia (umma & infinita

boniras Deus efl.

uare in nosmetipíos

sjtri:?

t uf

fovemus charitatem? quia ipfius Dei imago

fumus, & e&ypon. Atqui hzc dignitas , fi-

mfis 1

vinui,

muülitudine Deum referre in omnes convenit;

qit 4

omnes ergo tanquam vivas Dei imagines

T0ftf

amare nos oportet.

Qum Jj

Quod fimus divinivultus effipies expref-

tolltm.

fie, hoc titulo fummopere ad Deum perti-

ligi

nemus.

Hoc eft; quod adeo bomini conci-

Ttonii

liat Deum , hoc eft, quod tanta nos cur

jtscoll

Deo necetfitudine conjungit, ut nosmet filii

lus eun

Dei, noílerque Deus pater notinetur,

tümpri

& vere fit. Hoc eft, quo apti fumus, ut

Optimie

)eo uniamur in illa vitee &rernz inenar-

Tobias;

rabili gloria, ut perfruamur immeníà ejus

éxculty

gloria, & penitüs eadem , qua ipfe félix

&m, a

eft, beatitate.

Hinc haurienda gratie fu-

w R

mus idonea vafa; hinc mentem gerimus ap-

pioc:

tam diving menti , ut ei intimo adhzreat ne-

X l;

Xu; hinc adeo magni Numinis participamus

f/llid ])oï

indolem, ut S. Leo fcribir.

cun&o;

Silubet, etiamnum narrationi facre ad-

füm es !

Verte animum: (a) Tobias junior cornitante

pattis (

perfonato Azaria, ambo incogniti, iugvefft funt

55 eur

ad Raguelem , eg' fufcepat eos Kaguel cum gaudio.

tüntmj

Jutueusque Tobiam - Raguel, dixit. /duue uxori

tiflime"

Jug; quam fanilis eff juvenis ifle coufobrino meo !

Yis ho

D

Tonne ]

(4) Tob.c. 7. v. 1. d reliqq.

Ri [n

*

'ES

Dr Áwonr Drr.

$9

tdus ait

$2 cum bac dixiffit , ait, undeeflis juvenes featies

xifinita

noflvi ? at illà dixerunt , ex Tyibu Nepbzalz fumts,

maplos

] IDugo

ex captivitate Nimive. Dixitque illis Kaguel

moftis "Tobiam fvatrem meum ?. qui dixerunt, o-

nitas, l-

Onyenit;

vimus, Cuimque multa bona loqueretur de eo, di-

xit "dngelus ad Raguclemm, Tobia$, de quo inter-

[magines

rogai, pater iffius efl. Er mifit G Raguel, e9

*

cum lacrymis ofculatus eff eum, eg plorans fapra

collum ejus dixit , beuedi&lio fit tibi fllà i, quia

sexpndf

m perti-

bonieg optimi virifiliuses. Utvultu, & verbis

ni conci-

fuaviífime accipitur puer nonagnitus, ur ine-

105 cum

gv

jus collum Raguel injectat brachia, ut molli-

xet fl

bus eum verbis milleque blanditiis demulcet,

tineti

cum primum novit , eum Tobiz viri boni; ác

mus, ut

optimi effe fobolem. Nec nofcitRaguel, utrum

fnent-

'Tobias junior pariter ac pater füus, virtutibus

Y ejus

excultum gerat animum , nefcit le&tiffimum

fe felix

eum, ac ornatiffimum effe juvenem; quid

ag -

ergo Raguelin eo demiratur tantum, quid

imus àp-

provocat fuaviffimos in juvenem ample-

xus? benedilio, inquit Raguel, fir tibi filz mi,

grentne-

quia boni , €g optimi vivi filius e$: non quia

icipamus

eunétorum juvenum flos,'decus, ornamen-

tumes, nam utrum fis, id nefcio, fed quia

(cte "!

omitante

patris optimi, quem unice ampleétor, filius

es, eumque aliqua ipfe fimilitudine refersy

gyfi j

tanta mihi charitate digniffimus videris. Cha-:

m u /0:

riffime Theotime! quodíi imago Dei in quo-

f 1

vis homine confpicua offertur mentis oculis,

jj

50.

nonne hoc fenfu invicem tunc loqui oporte-

Ü

ret: In ifto homine, illu

peré Di-

' ftri Dei o

G 3

vinità-

90

CowrrzNpiuM TaAcTATUS

firi, !

vinitatis expreffum cerno vultum ; nonne

hoc folo nomine meretur, ut intimo eum

hutor.

appdl

amoris fenfu, ardenti charitate complecta-

ni$ 1

mur? & qua de caufa? non quia talis eft;

dis, a

qualem fortaffis fufpicor, fed quia opus Dei

teftat

eft. N« vel ideo tantum omni amore no-

ftro digniffimus evadit, mi Theotime! quia

a Deo oritur, quia ad Deum pertinet, quia

in Deo vivit, quia ad Deum tendit, quia ad

fimu

Dei fimilitudinem effictus eft.

fitü;

Trij d

f di

CUUPumT XEIL

4mory

fit inr

Deum amoris moftri ad emulationem uf-

fefla r

que percupidum. e[fe.

mus,q

[ümus

e

c dicit Dominus (4): Ego fum Dominus

H

Deus tuus fortis , Zelotes : profe&to talis

TitQ m

tiamo

Deus eft, qualem feipfe dicit.

Sed qua

hac amulatio? etiam

eícripfit eam Deus,

m f

& fic videtur (fit venia vocabulo) e cupidi-

tate-quadam hacamulatio nafci, ut folet in-

h

Inus à

ter homines, prafertim conjugatos frequen-

tius accidere. Velim Theotime, non leviter

naícitg

hic attendas.. Nosfuos effe Deusprecipit, at-

Of0 v

que tantopere fuos, ut cujusquam alterius nos

effe, impenfe deteftetur, /Vemo, inquit (/), po-

X n

tüm a

zeff duobus dominis fervire.

'Totius cordis no-

ftri;

Amor

ftilt,

(2) Exodc. xo. v.. $.

Rn b

(5) Mattb. c. 6. v..4..

Dz AmöRE Dz*

. 98

nonne

ftri, totius animze totarum virium eft eemu-

0 m

lator Deus. Sefponfum nominat, fponfam-

plidte

appellat animam, que fi forte perfida alie-

jl dl

nis implicetur amoribus , eam : fornicatri-

us D

cis, atque adultere nomine graviffime de-

teftatur.

I no-

e! quia

Id vero nonne equiffimum ech,ï ut toti

, quia

quià

fimus Dei, fineexceptione ulla, atque fepo-

fitu, ut Deo adhareamus? vix parvula vale-

mus amandi facultàte, tamque exilis eft no-

ftra dilectio, ram arcte limitata, ut capiendo

ienus eft, longiffime

amoriili, quo Deus d

fit impar: nonne id po

f

ulat eequitatis mani-

it f

fefta ratio, ut,cum amare Deum non potiu-

mus, quantum fàtis eft,amemus, quantum pof-

fumus ? fummum, ac infinitum bonum, fiinfi-

1777

nito nequit, fümmo debet amore diligi, nec

lo talis

eiamor convenit, ac pene nullus eft ; ni fum-

d qué

mus fit.

. Deus,

aypid-

Hsec interim eemulatio, qua Deus opti-

(oletit

mus amorem noílrum, ut ita dicam, depe-

Tequert-

rit, a cujusquam boni cupiditate ne

quaquam.

; leritet

naícitur, fed ex fumma amicitia.

Non Dei

Nonil-

bono vertitur, fed noftro*Dei amor.

riusnos

le ex nobis vel minimae rei in fefe incremen-

[ (þ)) [

tum capit, fed magna nobis commoda illius

rdis n0-

amor parit.

uodíi amorem nofítrum po-

[iti;

ftulat, utilitati noftre fervit. Deus utfum-

mum bonum , quod veteri fertur proverbio,

4

amat

92

CoMPENDIUM TRACTATUS

amat fefe diffundere; atque; dum tanti boni

n

participes nos fumus, nil ipfe fibi acquirit;

[» if

faluti

atque hinc ille voces, aemulationis gnavaee

indices, qua in peccatores movens querelas :

Duo mla fecit populus meus,in quit, (2) zne develi-

1

querunt fontem aque vive, eg foderunt fiti. ci-

anm

fleruas difipatas , que comtimere mon' valemt

tll þg

aquas.

fti y

u

hac.

&fo, TTheotime! qua aptior locu-

B

tio pgï

et conpruere mapgnanimo amori, ac

ejus

Tnori

«mulatoni nobili? dereliquerunt, inquit ,

tne fontem vivum; nihil ex eo

quidem epo

qua .

Nn f

perci

pio damni, quod me reliquerint; neque

ideft, quod queror; perennibus fcaturio

01, pL

bonitatis aquis, fonsjugiter irriguus, etiam-

ejüs a

fi nemo fir, quiex me aquas hauriat; feu ve-

T0n tai

nerint, feu non, nil mihieorum nocet defer-

fiona

tio, inde necaffluo, nec perdo quidquam;

&i op

eorum damna doleo, qui fontem aque vivee

Nant,

deferunt, ut fodiant cifternas, qua aquas

nullas continent; fi, quód fieri non poteft,

me derelicto & alibi eque dulces, ac vivas

Tum

réperirent aquas, non de abíentia eorum

quererer: nullum ex eis emolumentum ve-

i(lo

lim, nifi ut beati fint; fed me relinquere, ut

1

!

[uri

pereant, ut bonis déftituti malorum cumulo

lmpera]

premantur, id eft,'quod me excruciat, id

Pervig

eft, quod me in luétum conjicit, gemitusque

Vg

1meos extundit.

Ut ergo nobis bene lit, no-

CTat Cj

ftrum amorem poftulatamicum Numen ; ne

Qumbe,

nos

(2) ,76(*. 612 2. I3.

(^) (

:Dsg Auonz Drr.

93

1boni

nos jacturam faciamus felicitatis rioftre , nam

extra amorem Dei felicitas nulla datur ; mero

qirit;

puide

falutis noftrae magnanimo ardet ftudio.:

erels:

dert]-

Pone me; inquit coeleftis fponfus dilectoe

jli -

animze, poneme ut figuaculum fupev cov tuumy

utent

ut frgnaculum fuper bracbium tuum (4).. Coele-

i jam amore hec Sunamitis arferat , dum

* lou-

hzc a fponfo audit; ut fignaculum in corde

ejus poni fponfüus defiderat; ne quidquam a-

jri C

nquit;

moris effüuat, neve fuübintret quidquam,;

quod feda mixtione hanc charitatem vitiet.

m o

]eque

Non fibi fufficit; a Sunamitide ardenter dili-

gi; purum, ac integrum, ac invariabilem

iturio.

etiam-

ejus amorem exipit.

Et ut fignificet, fefe

[eu Ve-

non tanrum fterili affe£tu acquiefcere, idem

defet-

naculum in brachiis poni jubet, ne hec

sd

opus alio; quam füi amoris motu ve-

juam;

niant.

AAE

CaruTr XLII.

aquat

otell,

Inamando Deo que debeat e[Jenoflra conten-

* VIVdS

tio, ac emulandi ardor.

eorum

n Ve-

ictorem preftantiffimum eques quidam

P

ore, ut

mdgnanimus adibat, fonipedem pingi

imperans effufo curfü, atque habenis laxis

umuo

jit; !

per viasincitatum; & precipitem. Oblata fibi

effigie, eam inverfam videns, ut quem juf-

usqu

r 0

ferat citiffimo rapi curfuü ; eum. dorfo in4

cumbere atque disjectis pedibus in camno

nj f

$

- volu-

108

(a) Canz. c. 8. v. 6.

94

CoMPzNDIUM TRACTATUS

volutari equum cerneret, illudi fibi eques

uiltiem 6

A. TA

exiftimans, furerein pictorem cepit. Tunc

iterum a fümmo ad imum picturam alter

Mu (

vertit; ut reéto ordine equus in pedes

initicos

niteretur , ecce, converfus ad equitem, quod

illu ; r

petis, inquit, habes.

Id nempe folum de-

Til fee

fuit, ut, qui cubabat humi, circumvolutus li-

vaati

mojin fervidiffimum curfüm effufe equus rue-

'Theotime! vis

ret, inverti pictura debuit.

J

noffe, quanam contentione amandus Deus

]ano; .

fit? non alia, inquam ego, quam qua com-

amoret

lureshominum in bonaiterree incübant, turpi

hia

abjectione & probrofiílima fe volutantes cz-

Jmulo

no, dum calcibus celum petunt. Rectainverte

] v

illos, &erunr tales homines, quales divinus

ic Elie

amor poftulat. VideturejusmodiS. Pauli fen-

0 on

tentia effe; dum ait (a): ZJumanum dico proptev

deveni

iufirmitatem carnisvefire. | Sicutenimexbibuiflis

quà m

membra veffra [ervire ymmunditie, cg iniquitati ad

Namqu

iuiquitatem : ità munc exbilete|membra veftva [ev-

W

hibes

vire juflitie, in Janchificationem.

Nunc itaque quid imprimis ifta conten-

tio amoris, & smulandi ftudium preftat ?

Id primum agit, ut oderit, fugiat, ac dete-

Duad

ftetur, impediat, propulfet; oppugnet, at-

que deftruat ; quidquid in Deum füum, quid-

Vi

quid in ejus gloriam, & (an&titatem nominis.

infenfiusincurrit Sicolim David (2): /ui-

guim.-.

(

(a) Rom. c. 6. 9. 19..

(

(£) Pfal. 118. v. 163.

(

J$

Dg AwvoRnE Drr.

95

J eques

eg abominatus fum : legem

. Tunc

quitatem odio babui ,

Et-alibi ( 2):

autem 1uam , Domine, dilexi.

m alter

INonue, qui oderumt te , Domine , oderam , [upev

D pties

inimicos tuos tabe[cebam * pevfe&lo odio oderam

m quyi

illos ; inimici fa&lt funt mibi. | Et denique (7):

ylum de-

Tubefceve. ne fecit. Zelus meus , quia. oblità funt

olutus]i-

verba tua. inimici met.

Junsnüe-

Ime! vis

Deinde & aliud praeffat heec fancta eemu-

s Deus

latio, ut puriratem animi, caftumque Dei

t com-

amorem mirifice defideremus, in quod exem-

t fürpi

Corinthiis (c):

plo Paulus przit, qui fcribit

65 CE.-

Znulor vos Dei emulatioues. de[pondi euim vos

yoverte

uni viro, vivgimem. caflam exbibere . Chrifto:

divinij

fic Eliezer Rebecce potuiffet dicere, fi vir-

pulifen-

go ornatiffima in aliquod difcrimen forfitan

ripier

deveniffer : emulor te eadem «mulatione;

:

hufit

qua mea officia velim probari domino: meo:

uitat.ad.

namque illius nomine defpondi te jillius filio,

f fe-

ut eo re adducens virginem ei caftam ex-

hibeam.

conten

Bucut iB

valat?

ic defe»

Quod Chriftus preflantiffimos. amoris in

* mos aétus exercuerit.

gl dfe

um fancti amoris actus jam fatis explicui-

y quit

C

yormirts

mus; ut recordatio eorum facilius oc-

); hi

currat;

[

jl

ij

(a) Pfal. 138 v. 21.

l

(&). Pfal. 118. v. 139.

€e). 4I. Cor. c. 11 »i d.

96

COMPENDIUM TRACTATUS

1ns

Currat, & ufüs expeditus fit, commodum

dcti

nunc fore puto, eorum omnium hic fübjice-

(j put

re epitomen. — Charitas Chrifli urger nos; ait

Apoftolus (2), fane, Theotime, uroemur

|

€haritate; nec dicere hoc füfficir: inufirata

vnde.

ejus fuavitas vim infert reluctantibus, eftque

t

tam fortis dilectio, ut nulla alia arma ad de-

elie

bellandum contrarias vires tam apta reperi-

delii

réfit In Deo noftro ac amantiffimo repara-

füex

tore humani generis, vis illa chariratis illu-

duUn

ftris & confpicua emicat, atque in toto re-

queí

demtionis molimine clariffime refplendet.

anmm

Quos enim in nos amoris actus Chriftus JE-

fegly

SUS non exercuit?

fudam

TT

ime. Ámore complacentie nos Deus

&uffim

adamavit; ejus enim delicize nobiscum fue-

pius t

rant, utque nobiscum efle poffet , Deus fe

nobil

hominem fecit.

horro

2do. Amiore benevolentig nos pariter

bendi

complexus eft, dum hominem iünduit, ut

tà vj

hominem faceret Deum.

conje

3tio. Ámore unionis tam arcte nobis in-

lerral

heret, utnihil unquamarétius cumhominum

coaluerit indole, atque fümma Divinitas in

[

perfona Fili Dei.

pofuif

Tüus 1

4to. Totus, ut ita loquar; in nos effu-

fus eft; dum fuam amplitudinem noftre exi-

folum

litati amanter conformavit.

Videtur S. Spi-

ritus

(a) LL Cor c. $. v. 14.

)

8

Dz Awo&Rz Dzr.

97

ritus amorem hunc effufionis.non obfícure

modum

Tibjice-

defcripfiffe ,, dum Chriftum /outi for£orum,

1105, sit

&9 puteo aquavum w'vmtz'um comparat. (4).

'oemt

$:». Denique amore languit.

Nam

Inpitan

unde ifla verba (/): Bapzifimo Laíeo laptizari,

; tlique

£ quomodo coarGlor, u/queduimn pevficiatir ? nem-

d de-

pe fuo lavari fanguine Servator amantiffimusg

Teperi-

defiderabat, arque hoc defiderium, & mul-

Tepara-

tis illt-

ta expeétario languorem ei attulir. Hinc illud

quoqueaccidit, ur fumma vis amoris , ingens-

0t0 1t-

fendet,

que falutis noftra cura tam vehementer ejus

animum incenderit , & exagitarit, utin mon-

Is JE-

teoliveti imbre fanguineo e corpore expreffo,

fudantis in morem fluerer.

"Tametfi timor

]ets

mortis, indeque naícens dolor anima fan-

&iffims inferiorem partem atrociter afflixerir,

| Que-

s fe

plus tamen amor noftri, qui occupabat animi

nobiliorem partem , acceleravit funus. Hinc

horror fzevae mortis, inde pro nobis occum-

dtifef.

bendi ardens cupiditas divinum animum tan-

jf Ut

ta vi oppugnarunt, ut in certamen atrox

conjectus Dei filius, largo cruore fudans &

terram madefacerert.

ls In-

inum

tis i

Deinde & amoris vi oppreffus vitam

pofuit in cruce divinus is amator; hinc mor-

tuus non eflet, nifi amafTer tantum. Non

efü

folum inter brachia amoris exfpiravit, íed

D

chari-

$l-

I

ta) Cant. c 4. v. 15.

(b) Luc. &. 12. v. $0.

99 | CowrrzNbiUM TRACTATUS

charitatis ignibus totus confumtus obiit. Do-

15 V

tim ad

lorum utique, quos Chriftus eft perpeffus,

& cruciatuum magna vis fuerat , magna atro-

citas, hisalter quilibet, etiamfi viribus valui(-

fetplurimum, tam dire divexatus, inelucta-

Qu

bili nece füccumberedebuerat:fed isqui claves

vite & mortis perit; ipfe fons omnis vitae,

morti non erat fübditus, nifi divinus amor

& referaffet aditum, & morti fübjeciflet il-

i

exl

lum, qui uti ex amore mortalis factus eft, ita

-

T fe

amore pariter mortem obire voluit.

f cun

Non ergo vi malorum , fed fua fponte

pius :

Chriftus obiit;, quod ipfemet affirmat (2):

vedi |

Jvemo, inquit, zo/lit auimam a e , fed

o po-

colüer

71:0 eatn a me ipfo , & poteflatem babeo pouen

4

£ant,

Tnus,

£? poreffatem babeo itevum fumendi eam. — Ex 1fa-

lis vi

jas inquit (2) : Oblatuseff , quia ip[e voluit.

tam a

Non dicunt facree lirere , quod fpiritus eum

At

reliquerit, quod fugerit e corpore exhalata

vituti

anima : ad literam accipiendavox eft: Emifit

din«

fpiritum, emitit fponte fua, ut Patri eum trade-

Ti&r'el

ret. Utnotat Athanafius, mortiinclinavit ca-

put; acfiin mortem confentiret, non moritu-

4

rusaliter. Utvitce ejusac mortis teftes manda-

tio, u

runt literis, emittens fpiritum magna excla-

Yisiní

mavit voce; nempe ad exclamandum , atque

genit

vivendum porro adhuc vires füffecerant; fed

fint q

amo—

profe

mori ogortebat ob vim dilectionis; &

T1!S

fimen

um ;

(«) Joasu. c. 10. v. 1g.

| (5) Jfa. c. 13. v. 7-

U$

Dr AwMosnE Drr.

89

biit. Do.

ris vio]&ntiam ; qua ad ;iparandam nobis vi-

erpeffus,

tam adigebatur.

1nt 4tTO-

ts vauif-

CU od dp o XIsULD

i.

tque jucunde Deo virtutes

juictves

-Qtam Juaves a

nis vit,

ozmes fint.

u$ amor

E

r

nta virtutis laus eft ex fefe, tantus de-

eciffe l-

T

cor , tantaque dienitas, ut ubicünque ea

Is fb ità

'exiftit, exiftere autem & in paeanis hominibus

non raro folet , Dei in fe favorem provocet,

& cumulata preemia.

Pagani, i»quam, fie-

. fponie

pius ab ipía ratione, naturz vi ingenita, ad

at (/)^

recti honeftique amorem ftimulati virtutem

d

coluerunt, quas nos morales tàntum dici-

11l tl

Ecih-

mus. ld jam per fe intelligis, non magnum

his virtutibus potuiffe ineffe pretium, cum

voltih.

tam abjecta, ut plurimum, tara homine in-

ys eud

digna fuerit eas colendi ratio, ut neutiquam

exbalati

virtutis rem, ac veritatem, fed verifimilitu-

. Emij

dinem tantum ; ac fplendorem exterius reti«

n trade-

wvit ca-

nerent.

moritu»

A Numine benevolo jam naturalis ra-

mandi-

tio, utarbor ex fe fructifera, hominum cui-

j exci-

vis infita fuit: ex ifta folum ftirpe fruétus pro-

eniti non omni bonitate carent

Etfi non

, atque

j

int;

nt cum fructibus conferendi, quos fanéta

profert Spiritus. divini pratia, tam fuaves

yum-

Ti

tamen & ipfi videntur Deo , equiffimo re-

rum arbitro, ut homines quoscunque; qui

ru-

100

CoM?PENDIÜM "TR—ACTATUS

[

fructus hosce proferunt, non omni prorfus

trarium

premio remittat vacuos, eisque , ut notat

Auguítinus, amplitudo imperii füi; omnis-

«onditi

lices i

que reipublice falus ab Romanis debeatur.

f k

cumfe

Scimus, ut lue quadam, peccato vi-

Theo

tiari animam , atque

ivine pratige abfente

damn.

auxilio non hominem parem efle . ejus-

houft

modi producendo actui, qui fanum, atque

1ie 1)6'4

integrum ejus demonftrer efle animuim; at

1

neque quilibet ejus motus ram levus eft,

atque infelix, ut femper & ubique inflictam

anime , fübtracta fanctificante pratia, plapam

Vi

exhibeat; neque id omne opus, quod libero

tj

tantum hominis ponitur arbitrio, quam pri-

mum peftilenti infe&um halitu languert; funt

vib

& in hominis. poteítate quadam ex fefe. bo-

nze, &laude actiones digne , etíi perpaucee

9

fipient

ille, atque. exiles admodum , quse gratiae

fuperne auxilinm indebitum non adeo defi-

Wique

derant.

Non omnis egri actio morbo emar-

Rn

cuit prorfus, aut totalanguor eft, & exa-

lacem

pyrati

perata valetudo; non omnes continuo vires

depopulatur morbus; videteger, & audit,

Tüm t

tamin.

atque loquitur , aliaque peragit, quae nulla ae-

gritudinis ex fefint argumenta. .. Peccato in-

Verit;

ü eleg

quinata anima effectus quosdam habet, queis

infit naturalis bonitas, moralis & humana pul-

ipfisq

chritudo, & fuo nempe fluxo; ac tempore

Hlæl'C;

circumfcripro praemio haud penitus indigna;

N

UE

Quid

U$S

. Drs AMoR,E Dzzi.

IOÍ

ii prorfüs

uid denique illi volunt, qui huic con-

trarium tuentur? inmali daeemonis horridam

! Wt notat

j Ofnis-

conditionem peccatores dejicient; cum infe-

beatr,

lices ifti genii tanta infectam labe, tam vitiis,

fi ita loqui juvat, imbibitam voluntatem cir-

CC VI-

cumferant, ut velle, nifi malum, nequeant.

? abfente

"Theotime, nonishomo peccator eft, nondum

damnationis fententia perculfus, nondum

ffe. ejus-

m, atque

hauftus voragine miferiarum; in quas inju-

mum; at

ric Dgo illate. preecipitant.

vvos ell,

intlidam

EAbBEGET. XLVE

plagam

Virtutes ommes. per amorem [acrum anulto

d libero

anajorem , quata ex siatura fua pojJit,

wam pri

à Deo gratiau inive.

tet; fünt

f& bo-

uibus ju :undum eft, interdum ruri de-

(

gere, quique diverfos terre fruc&tus

BIPHUCæ

fapientius fcrurantur, fraporum exile, hu-

3 gïatiæ

deo del-

mique abjectum genus admirari fepius non

dedignantur. Nam quamvisterr& incubent,

bo emit-

&exi

lacertorum & ferpentum virulente ac foedze

gyrationi ubique obvia; obícaenorum corpo-

Juo vires

(audit;

rum turpiffimo contactu ipfà nunquam con-

taminantur, nullo inde peítis contagio li-

la d-

caito i-

vent, falubri femperfücco, & coloris ferva-

ta elegantia; quod argumento eft, nullam

, queis

ana u^

ipfis cum roxico convenientiam; aut nexum

intercedere.

tenpore

Non minor virtutis eft preftantia; qua

jydigna.

quamvis in animo peíte peccati.in

fecto na-

Ícatur;

Qid

102 COMPEN PBIUM Tä ACTATUS

fcatur ; floris adinítar incorrupti nullo na-

firmit

omne|

talis foli veneno inquinarur, profecto aliqua,

uamvis non maxima integrirate nitens. INe-

1b hor

.que Philofophos hec veritas omnino fuoit,

nihile

ic enim fe exiftimant virtutem poffe defcri-

Da f

bere, ut dicant: virtütem effe habitum, quo

ficre

nemo male utitur.

DibUs

tt, i

fentot

uodfi jam querat aliquis , unde fit; ;

ut cum virtutum , ubi ubi fint , jam ipfa indo-

fes WX

für,

les ex fefe preeftantiffima fitj& incorrupta, non

eis tamen eterne vite feliciras ulla pro pra-

Din

inio conftituta fit, fi homini infint Chriftanis

C

fàcris non imbuto ; aut nulla apud Deum

Tomit

valenti gratia: huic refpondendum eft, nihil

frucu

hic effe; quod admiretur: qui enim fe mor-

bus fü

tifera adftrinxit offenfa Numinis, a Deo opti-

pitur

ino feceffione facta, & ab auctore omnium

bonorum íàcrilego avulfus divortio, coele-

tum d

dlit i

Ítium bonorum particeps effe nequit ; coeli

U o

offeffio Patris cceleftis filio jure quzefita he-

Nu

reditas eft, quam cum hoc filio adire nemo

arbor

poteft, nifi qui vivum ejusdem Dei hominis

nac

membrum, & adeo frater adoptione myfti-

tis fe

ca, atque pre omnibus prodigiis obftupe-

fcendaunice, factus eft.

tum a

vimf

Heec amicitiee peculiaris ;/is eft, ut fibi

amici placeant per omnia, qua invicem

medu

agunt; loquüntur , aut quomodocunque tra-

ur, quem

-ant.x : .)Qgidquid.ab e-o prqücifcit

. firmi-

E

I$

Dz AMoRnz Drr

108

Yllo- na-

firmiter diligere jamante -propofitum fuit, id

ho diqua,

omne jucundum accidit: nihil in hofte placet,

ens. Ne-

ab homine, quem odimus, acceptum nobis

no fj

nihileft. Virtutes ille omnes; qua inamicis

[c deli-

Dei fünt, jam jure amicitiae,. Deo cenfentur

üm, qio

facre, cui cum virtutibus; ac fuis rebus om-

nibus fe animus devovit: fic arbore dono da-

ta, flores & omnes fructus dono dati cen-

unde fit

fentur. Juflusut palma flovebit , ut regius Pfal-

pfaindo.

tes inquit ( 2); ficuz. cedrus LiLani anultiplicabi-

tuv.

Piantati i domo Domimi, du atrizs domus

jpti, non

Y0 pra-

Dei noftvi flovebunt.

itillanis

Cum ergo hzc arbor myftica in domo

Deum

m

Domini plantata fit; folia, & flores, atque

femor-

fructus, qui inde germinant, in Domini re-

bus funt.

Sic & in Pfíalmis de ifta arbore le-

J opti-

)mnitn

iur (7): Eriz tauquam lignum; quod planta-

£um eff fecus. decurfus. aquavum , quod fru&um

, tle.

ts ol

dabit im tempore fuo: . Et folium ejus mon defluets

Q9 ommuia, quecunque faciet, pro[pevabuntur.

vf he-

Non folum proprii charitatis actus; qui

re nemo

arboris hujusce fructusfünt, non folum ope-

hominis

raa charitate imperata, nimirum floresarbo-

emyfi-

ris, fed etiam per folia indicati moralium virtu-

jpftupe-

tum actus e charitate, que animum com

vim füam , atque decus hauriunt.

plet,

T

Rofà in terebrato caudice inferta, fi ad

Qvicem

medullam antea reconditum mofchi granum

H23

fue-

ue tta-

(a) Pfalm. 91. v. 12.

a

C&) -Dfahn. 1. v. 3. d* 4.

Tif

ioq CoMPENDIUM TRACTATUS

*

fuerit, rofas deinde omnes imbutas mofchi

odore proferre dicitur. Per poenitentiz fiffa-

ram aperto cordi tuo virtutum quoscunque

hr f

i

furculos infere, fedaddito divini amoris gra-

no; ex iftis furculis mox alii virtutum actus

nafcentur, omnes íàcri amoris, ut mofchi

Vi

fragrantia imbuti.

O magni Numinis admiranda. bonitas,

iplisi

cui omnia grata accidunr, quecunque ab

chari

&micis füis offeruntur, quorum vel mini-

a

1ne actiones fancti amoris vi confecrate , ad

guo, !

t obfe

nobiliffimarum actionum claffem ac dignatio-

nem adrogantur, & in oculis benigniffimi

d. T

jundc

Dei illuftres ac fplendide fiunt. . Sic nempe

fieri neceffe erat intuitu dilecti filii Dei,

lis i

diman:

quem infratribus fuis adoptivis dignari tanto

honore oportuit: fic propter JESU Chrifti

€0 tot;

gratiam infitione myftica & ineffabili noftris

ficillim

communicatam animis, quidquid in nobis

duv

bonum eft, Fides, Spes, Charitas, Religio,

Qu

Moderatio animi, ipíeque adeo naturales

confei

ejus dotes, ut Amor probitatis & morum

planta

Comitas, alieque omnes virtutes ,"ad divi-

efe p[

nam prope indolem elate illius nos oloriee,

füos i

qua omnem exfü

dunt.

iperat fenfum ; capaces red-

À

Térarur

Cnite

CVanc

Qlorie

CarPuT

Dr AM--O:FE Dzr

10g

mofchi

C'x»u-v XLBVIL

i fu.

Cüttue

Per [olatm. divini amovis prejentiam vir-

s r«

tuies quasdam veliquis. multum

n ads

: precellere.

mofchi

um inter reliquas virtutes quaedam fint

É

interiori nexu cum charitate Junctz, his

bonittsy

ipfisinfigne quoque pretium Regina virtutum

charitas inducit.

Talis eft Fides atque Spes;

que d

| miti-

qua proxime Deum fpectant, deinde Reli-

, ad

gio, Penitentia, &Devotio, quibus honor

& obfervantia divinee Majeftati debita curae

Titio-

illimi

eft. 'l'anta virtutibus iftis cum charitate con-

junctio intercedit, tanta capacitas divini il-

empe

Dei,

lius liquoris, qui ab amore Dei 'fuaviflime

tanto

dimanat, ut cum in ejus focietate fünt, ab

Chrift

eo totam jucunditatis & dipnitatis copiam

noltri

facillimo influxu confeftim imbibant. - Sic fit

in uvis, que ut olivas fapiant, nil aliud re-

| nobis

veligioy

quirunt, quam mediasiinter oleas ut vites

conferantur.

Tam apte inter fe he duz

(uraes

Tiorürm

plante congruunt, ut altera in alteram, quin

fefe propius attingant, vicinitate tantumloci

j divi-

fuos inftillet fuccos.

gloriæ,

eed-

Atque hinc eft, quod ipfis facrarum 1i-

terarum oraculis Fidei, Spei, Religioni, ac

Poenitentiee vis queedam fingularis ab interitu

fervandi hominem, fugeque Deo afferendae

Fit inde manifeítum;

glqriæ äadfcs'i;batur.

uT

Hs

plus

108 CowrENDIUM TRACTATUS

Ti qu

plus pretii omnino his ineffe virtutibus, quam

réliquis, hac tantum ratione; quod major eis

t Catu

fit cum charitate affmitas.

exercit

quee ni

Ergo Theotime, qui-r; caetera. negliga-

ab anit

mus virtutum exercitia, peculiari ftudio id

F

omne exequamur , quod Religionis eft; &

omani:

facras res concernit, quod attinet ad fidem,

Pügüä

fpem , ac timorem Dei; in hisfermones no-

prata

ri, & cogitationes, ac defideria verfentur

armopt

unice: facros Ecclefie ritus, ac officia non

fegniter celebremus, codices de cultu pieta-

Aicif

que n

tis ftudiofe evolvamus, omniaque illa exacte

attà v

obeamus, quibus fovetur charitas, atque

i

j À

crefcit: his enim, que defcripfi, major eft,

Certami

quam reliq

uis virtutum.exercitiis ab charita-

te influxus.

Ti neq

prius f

Tiam n

CAPUOT XLVII.

ftcite

Jv

Ab Chavitate 2nagnum . Sané&titatis. incve-

$

quentum accedere .reliquis virtutibus ,. fi

- Charitatis imperium ,. ac snodera-

Otnne:

foit, «

7Hen Jequantur.,

quam

ides Theotime, quod omnes hz virtu-

men, ,

V

tes, qua filiis Dei infünt, ad chariratem

(is e

pertinent; alia ab charitate ceu fructus pro-

caufam

ducuntur: praefente charitate inaugurantur

Citer !

alie, Deoque confecrantur: alie ad juffum

pulori

charitatis fefe in lucem proferunt. Pofterio-

'tnon

rum

Dzr Axons D& 1;

107

5 quam

rum quamvis tanta non fit preftantia, quan-

ta earum eít, qua propria fünt charitatis

nipr eis

exercitia; longiffime tamen füper eas eininent,

juze nihil admodum dignitatis haberent; nift

IK

J

if

ab animo imbuto charitare orirentur.

ludio id

i

Feliciter confecto prelio; victorie laus

a

:et, &

omnis duci militie tribuitur tum; cum'ipfem

( fidem,

cum arma torfit marte proprio , &

pugnavit;

H

