ut fe conformaret paílioni fui Dileéti, ira-

qm que

que tota anima erar velut transformata in

fum &l

alterum crucifxum. Unde adeo hzc ipía

amore fauciata anima dolores plagarum im-

agas j

preffit iis partibus corporis, quee refpon-

fþe ho

debant imagini interius praformatee.

ync 0

| SerVUSa

Beatus Philippus Nerius statis fuze

oétogefimo anno adeo inflammabatur ani-

405 V

719 ab amore divino, ur zftus fibi locum

j foprt

facieus

quam

408 CowrrNDiUM TaacrATUS

IN

faciensejus coftas diruperit. Beatus Stätiisläus

Koftka Juvenis quatuordecim annos natus,

tam vehementer amore Salvatoris fui ferve-

bat, ut perfzpe deficiens enimo cogeretur

imponere füo pectori pannos aqua frigida

1nadefactos ; ut amoris violentiae temperaret.

Tandem, Theotime, putasne animam;

gAP. !l

u

v aliquande juxta füum optatum degu-

1

Cup, 'H.

avit delicias cceleítes, polfe vivere in hoc

mundo tot miferis fuübjecto, fine dolore

Co. Y

ferme perpetuo? Saepius ille magnus vir,

Deique amicus intimus Francifcus Xave-

Cu.TV,

rius elatà ad calum voce auditus eft cla-

Co. V,

mare: Satis eft Domine , fatis eft; ne me

obruas tanta confolationum affluentia, vel

Co, V,

fi placet infinite tue bonitati, facere, ut

deliciis abundem; in ccelum quafo me ac-

u

i enim vel femel intus degufítavit

tuamm

'cipe :

4

Cuo, VII

ulcedinem , oppido illi grave eft,

vivere in amaritudine , dum te non fruitur.

Cie. Vl

uando igitur Deus paululum copio-

fius elargitus eft anime. divinam füam dul-

Cas]Y,

cedinem , & eam poftea tollir, illa ipía

privatione animam vulnerat, & cogit, ut

languefcens & füfpirans cum Davide .

C X.

eXclamet (4): Quando venigs

ad met.

Cup. X

? T NOES

IN:

CAP. X

(«) M. 100.

rU$

NDEX CAPITUM

sotatisldts

A

D0S. nifli$,

|-

[ui fenee

PARS PRIMA

c0g€l' ett

DE AMORE DEI

y frigid

mpenutet d

.Car. L. "dmorem cateras inter cupzdztates domz-

( anitratr

nari.

I

um dépt-

»

Car. IL De voluntatzsafeäzombm.

3

re in hoc ]

ne dolote

Cap. HIL.dhmorem Dei ceteros inter amores do-

qnari,

30f5 Vil

jitj Xaye-

QCar. IV. Denatura amoris in genere

s

; d d

L-nem

Ca». V. De variis [peciebus amoris.

7

m&a, vel

Car. VL Naturalem. mobis ine[fe propenfionem,

jett ) u

qua ad Deum pre cuntlis aliis aman-

du invitamur.

9

fo (Je 4C-

1eauüaï it

Car. VIL Solius naturg vires non. nobis fuffice-

rave &

re ad Deum fuper omnia amandum,

IO

y früitüb. |

CAP VIIL.: Quantum Deus jä a nobis àmari de-

lt

f COPIO

gf deret

[jgm du*

Car. IX Per Deum non Fare, quo mánus eum

j ia

ardemgg" mo amore profequamur.,

14

Cogü, W

- Car. X. De amoris fenfu, quem medzante fide,

Oi

15

llCCZPZleS

wgs

Car. XL JDe eximio amoris fenfu, qui in. nobis

I

- ex Jpe nafcitur.

Car. XIL. Quomodo in [pe aimor colatur.

20

IN

X

Car.XIII

Car. XIIL - 4morem fbeiy etfi i

I CYX

de tamen bonun e[Je.

mpen"e&um,' wl-

22

Car. XIV.. Compendiofa charitatis defcriptio.

24

Car. XV. Deum fui amoris progre[Jumn nobis fa-

l tex

cilem reddidi[fe.

26

Car. XVI. . De perfeverantia in charitate..

28

| Cis. X

Car. XVIL. Zn cbaritate mori ,

num e[Je.

Á [peciale Dei do-

3Q

Car. XVIIL. Qua ratione fiat , ut ainorem Dei

negligamus, & ad amorem rerum crea-

) C Xj

tarum nos convoertamus.

3tí

Ci. X

Car. XIX. De amvre complacentie , in quo pri-

mum confiftat.

34

Car. XX. Quod per amorem complacentie ad-

bereamus Deo, ferme quemadmodum

mairis uberibus admo

vuli.

þtz'þ pendent par-

36

. Y

Car. XXI. Quod per amorem complacentie. cor

nofirum Deus po[fideat ; quodque i-

ciffm nos ipfum poffideamus , bac ta-

Ca. X

men ratione , ut ipfum po[[dere am-

i

plius defideremus.

39

Car. XXIT. Quod Redemptoris noft

" paþïonem

i.X

confiderantes ad commiferationem eque

ac complacentiam excitemur.

4

Ca». XXIIL 'De amore benevolentie in Deum,

Coy

quem elicimus per modum dg/ïdärii. 43

Car. XXIV.

It vil-

3

Car. XXIV. Quod & dofiderio laudibus extol

p

lendi Deum tanta nafcatur jucunditas,

H M

ut cetere omnes illecebre defipiant.

46

mf 3

Car. XXV, Quod ex amore benevolentie in

16

Deum preconiis ilum celebrandi nafta-

tur de[iderium.

49 .

if

3

Car. XXVI. Quod ex amore benevolentie , ves

Dui d-

c&teras omnes creando conditas ad lau-

9

dandum Dominum provocemus.

$I

7237

Car. XXVII. Quod ex. defiderio laudandi Deum

VL CT

13

ad celum afpiremus.

53

Car. XXVIII. Quod 2 qui eolunt elicere amo-

. rem benevolentie , Deo offerre debeant

fz:o þïi.; 4

laudes , quas ipfitribuunt Redemptor

( al

nofcer fuaviffsnus , &? ejus fan&tiffma

Parens.

hod

54

N

Car. XXIX. De laude omnium optïma, & ma-

xima; quam Deus ipfe fibi tribuit , &

tie (

qua ratione ad eam amor beuevolentie

p i

nofire adjungi queat.

$6

hu

Car. XXX. S. Pauli ad vitam & fenfibus ab-

10 t

alienatam &2 Chriffo. unice. devotam

»

adimonitio.

58

jfonm

Car. XXXI.. Unde poffit cognofci , quo tendat

ij

amor nofter : anin Deum, an in

41

metipfos veferatur.

61

f

Cap XXXII. De anxietate anime , quæ Deum

j ^

quidem amat ,. fed nullam in eo jucun-

ditatem Jantit.

62

j

X 23

Car. XXXII.

Car. XXXIII. Quod anima '/ïc , ut dïxfmus,

CXl

afflicta omnino- fibi expers amoris. e[fe.

videatur $. unde in wyfticam quandam

iortem incidit.

64

'CAP. Vá

Car. XXXIV. De pracepti, Deum [uper om-

nia amandi, admiranda dulcedine.

67

Cn. X

| CA;». XX

XV. Quod ad amoris apicem non vifi

in celo perveniatur , .quamvis ejus

Ci. X

preceptum. tantum ad. bujus terre in- —

colas pertineat.

69

Car. XXXVI.. Quod illi , qui vere Deum, at-.—

i. X

que ex ioto corde diligant, dioerfa ta-

men vatione diligant , atque prater

Deum etiam alia diligere po[nt. -

70

Cis X

Car, XXXVII.. De duobus perfettionis gradi-

bus diftinctis in modo diligendi Deum. .. 73

' Cas, XXXVIIL. Quod. duobus aliis perfettio-

nis gradibus, tmulto adbuc altius af-

C X

cendat amor Dei fuper omnia.

u

XIX. . Quod amor Dei fuper. omnia

'CAP. XX

eommunis fit omnibus , qui Deum fin-

cere amant.

82

Co.[

Car. XL. Quod Deum amare fuper omnia, &5

magis etiam , quam nofinetipfos opor-

teat.

8

Cnj]

Car. XLI. Ex. charitate Dei. oriri charitatem

groximi,

87

M

Car. XLIL. Deum ameris noftri ad emulatio-

nem ufque percupidum e[Je.

90

XLIIT.

Ti

urir df

Car. XlE.III. In amando. que debeat e[fe- noftva

futdm

contentio , ac emulandi ardor.

95

6 l FAP. XL

IV. Qued Chriflus preftantiffmos

ipr a

amoris in nos a&ius exercuerii.

95

d. &

]

Car. XLV. Quaim fucoves at

z

m tj

virtutes omnes fint,

que jucqnäæ Deo

99

vt dj

g t

Car. XLVI. Virtutes omnes per amorem facrum

9

multo wiajorem , quam ex natura fua

poffint , a Deo gratiai inire.

IOI

iji, dl*

Car. XLVI.. Per folam divini amoris profen-

gt -

] PT[FW

Ua virtutes quasdam

:

reliqui.f multum

P

pnacellere.

10f

l

Tti

CAP. XL

VIII.. fb charitate magwun fanttitatis

incrementum. accedere reliquis virtuti-

um. 7j

bus, fl cbaritatis imperium , ac modera-

iiv

men fequantur .

106

i d-

Car. XLIX. . Quod charitas virtutes ceteras fa.

7

!

diguitatis participes veddat , famulque

gt

perficiat illam, quam ex feipfis ba-

ytfi

bent.

IIO

À

Cas. L. Quod z'lludl fpretiimi fít , a charitate

fl g

uis propriis ac aliarum quoque virtu-

f bopöi"

tum attibus induCtum?

JIII

j

Cael LI. Quod uma charitas viriutes ommes

vt

comprebendat. -

I16

W

Car. LI. Piriues ceteras a. charitate. per-

uati-

9

A .

18

«(hi

5

Quv Lift

Car. LIIL. Orries bomirum attiones fin cba--

Can.

120

vitate inanes e[Je , ac pretio vacare.

CAP LIV. Quod omnia virtutum exercitia ad...

unam charitatemrevocanda fint.

123

Cu.

Car. LV. Quonodo. in. a&tum* deducenda [int ,

que ditta funt precedenti capite.

125

v

Car. LVI. . Quod charitate etiam Spritus fantti

128

dona comprebendantur.

Ca». LVII. . De amori permixto timore, qui

C

inefd animis cafto. Dei amore flagran«

tibus.

130

Car. LVIII.. Quod timor fervilis conjuugi cum

- divino amore po[Jit«

132

.

Cas. LIX.. Quod saturalis ac fervilis ( mer-

C

cenaviz timoris in amando ufus fit.

13f

(;

Car. LX. Quod duodecim fru&tus Jpiritus &

o£to beatitudines Ewangelice amore

. facro comprebendantur.

140

Ci

Car. LXL. Cupiditatum omnium Reginam e[fe,

eisque ad obfequium fuum uti cbarita-

ieHm.

145

Car. LXIL. Quod continuum debeat e[fe aman-

di Da defiderium.

149

Car. LXIHL . Quod animum legitima negotia a

Jacra dile&tione non a'vocent

1j0

u

CAP. LXIV. Que dicta f ünt , exemplo confir-

mcmtur .

153

Car. LXV.

^ (hi-

Cap. LXV. Quod minimas etiam acc*ajz'bries--

! 120

exercende cbaritatis arripere opor-

teat.

I54

TEU

P

Car. LXVI. Quod fingulari nobis &um effe.

debeat facere owmia, que facinus ,

:/intr

excellenti quo.

156

uj

f

Car. LXVIL. De generali quodam . amoris

babitu, qui facit , ut opera univerfa

ub

ad Dei cultum resferantur,

(ui

Car. XLVIIT.

ua vadlione omnes aCiiones

Ti

1

voflre divine cbaritatis a&us e[fe

po[fat..

' I6f

t

UL

Cap. LXIX. ddmonitio ad—de*voveädum JDeo.

Jacrificii loco liberum arbitrium..

I6$

t«

|

Car. LXX. De incitamenti: diligendi Deun. 167

Pl

6

Car. LXXL. His , que numerata, fomt , inci-

tamentis utendi ratio.

168

u

g»

n

Cár. LXXIL. Montem . Calvarie . effe - veram

f

Jacra. dile&ionis 44cadeniam,

*

170

j

u

Mttt-

PaRS SECUNDA

u)

DE AMORE DEL

jl

1f0

Car. L. Quomodo nos conformare debeamus di-

vine voluntati; que cocatur volun-

9n

tas frenitficata,

177

X4

CaAr. II.

YV

C

Ca?. IL. De conformitate nófFre voluntatis cum

ila, quam Deus: babet mos. falvan-

CX

di

I

P

Car.TIHL 2De conformitate mofire "voluntatis

eum «oluntate Dei , que nobis figni-

ficata eft per ejus mandata.

186

C 1

Car. IV. De conformitate noflre. voluntatis

eum illa, quam Deus nobis fignifica-

vii per fua confilia.

199

i. )

Car. V. Quod amor voluntatis Dei fignificate

n mandatis , nos inducat ad amorem

Cu

[P

confzäzomm

194.

Car. VI. Brevis metbodus cognojcendz divinam

voluniaiem.

198

C

Car. VIL. De unione noftra voluntatis cum di-

vina, que vocatur woluntas benepla-

citi.

202

C

Car, VIII. Unionem nofire wvoluntatis cum

beneplacito Dei preecipue fiers in tri-

bulationibus.

206

Car. IX. De unione noftre voluntatis cum be-

nepiacito divino in. afjlittionibus. fpi-

e

-

o8

vitualibus per vefignatiouem.

Car. X. De unione nofire oluntatis cum Dei

beneplacito per indiff erentiam.

212

Car. Xl.. Quod fantta indifferentia ad omnes

ves extendatur.

214

Ca». XH

| C(Arv. xII. De praxi indifferentie in vebus [pe- —

216

T

. &antibus Dei cultum.

(Uttt-

18

.CAP.; XIIL 2Deindifferentia, quam in þraxin;

deducere debemus itt eo , quod promo-

ii

vet nofirum in wirtutibus progref-

: 220

x

fum.

| jïgm'-lg

j

Ca»r. XIV.

uoimodo unire debeamus fioftram

Mif

voluntatem Dei voluntatiinpermiffo- ——

*

9e peccatorum.

222

-zzfm-l

90

Car. XV.. Quomodo *ooluntas mbrtua in fe,

futit

tantummodo vivatin Dei voluntate.. 227

Jf

Car. XVI. Decaratio eorum, que di&ta funt.-

n

de occafu , mortey & tra.

njz'tu noftre

727]

voluntatis.

231

190

CAP. XVIL excell,entwirhdexercitio, quo utj

po[Jutmus inter dolores interiores eque

nij-

pl

ac exteriores bujus vite.

235

102

Car, XVIII, Peïfefta expoliatio anime , que

Qu

cum Dei voluntate unita efd,

240

»

4ri-

20

1

fa

r:oS

LE d

UM

D:

2lÀ

TY

uj

Pans

VIl

Pans TrRTIA

DE ORATIONE

CQ X

Ca». L. Defcriptio T'beologie my[lice , qua ni-

QX

bil aliud eff , quam oratio.

25I

CX

Car. TL De Meitatione, que e[t primus grá-

dus orationis vel Tbeologie my-

füice.

258

C X

CAP II Defcriptio contemplationis, &? de dif-

erimmine, quod inter illam, €9 me-

ditalionem deprenbenditur.

263

Ü

Car, IV.. Zlterum. difcrimen inter meditatio--

nem, C contemplationem..

266

Car. V.. Contemplationem fieri fine labore , quod

eft tertium difcrimen mter illam , &

meditationem.

270

Ca?. VL De recolle&tione anime in ipfa. con-

templattone

274

Car. VIL..De. quiete. animg Jic vecollette in

£0

277

Car. VIIT. Qyomodo bec facra quies in a&um

veducatur,

280

Car. IX.. de. diverfis gradibus iftiur quietis,

& quomodo ea fit confercanda,

285

Car. X. Continuatio prioris dotirine , de di-

verfis gradibus fan(e quietis,

dé

de excellentà abnegatione fui ipftus ,

que bic in ufà eft.

286

E

Car. XI. De Refolutione, vel Li

animne in Deo.

quä'aäime

It ti-

292

Ca». XII. De vulneratione amoris.

t

296

Car. XHL De nonnullis aliis mediis , per que

n

In-

amore facro vulnerantur corda.

302

r

Car. XIV. De languore cordis amore vulne-

rafi.

306

(edf

]

X:

163

D A"M- D

ff

26ó

qv»d

s

'ü

1j

RR

PONEE

2

P

ESSS

Z

;

e

Z2z»Pr

AIh

gZ

i

14

uuuuuuuu

aE

N

[

4

3

d

a*

7!

ffuit

p

1fy

103

l

$

[

—

-

V

d

o

od

n d

"u wer

x

——

"-

ou

WU

A

3

E

.J,

——

—

-

—

—

—

E* on

ao

i

3

i5

N

7& us

3

ao

4

ub

E

jf

v

*

|

1

N

E

zi

-

ITV g PEBRÓN

d

Es

m d

u

mll OH

2

MP

z

d r

Wu-

—

:

RC Wun-r7 2

;

N

2

—

S. FRANCISCI SALESH

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r

[5

ä

i

TRACTATUS

]

15

AMORE DEI

ä

IN COMPENDIUM REDACTUS,

14

A

QUODAM

13

g SOCIETATE JESU.

12

x

qumS

fuz

110

»o

x

G

té

EUR OEo

Ru

&

£T5

PA

2

SA.

Ü

7

$

Sx.

d

Dd

NSCAA

10

&/

lil?

"d

»

:

R.

h

J

À

A

)d

Rï—*äg;;

(

255

NS,

be

d

7:

p

A

4

2

, d

zt

J

$

d

$

:

Superiorum Permiffu.

E

OODO DO D D POSDISHOHOHRORDRODHORD:

Wirceburgi,

Tyrr &t ImpreNsrs JOANNIS JACOBI STAHEL,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

BrsLroPor;ze gv TyproGRArPHI MDCCLXVIII,,

E