ret, a Dilecto fuo longius amoveretur, &

gaudin

operam luderet huc illuc difcurrendo , ut

pgrtige

deprehenderet, & ad officium reduceret le-

Tis fra

viculas illas facultates, quee nunquam melius

gnove

revocari ad officium poffünt, quam per vo-

ünima

luntgtis in fancta quiete perfeverentiam.

emm]

X pu

Q p/yYw X

Non i

ATN

Continuatio prioris do£hrine ,. de. diverfis

CQTet

gradibus fanélee quietis, & de excellenti ab-

dhsqu

megatione [ui ipfius , que bic in

aUtem

ufu eft,

j k

füo ]

t priori do&trinee inheereamus; dicendum

U

ï?l[e, [

eft, fanctam iftam quietem paudere di-

10 in

verfis gradibus; nam ea fubinde eft in omni-

bus

Ti fp

'U$

Dr AMORE Dzr

287

ilta

n lonpe |

bus animae fact

Altd

tibus, jun&tis, & unitis vo-

amnallus $

lunrati; fübinde folummodo in voluntate , in

imovendi

qua quandoque eft fenfibilis ,

quandoque

tür: per-

etiam imperceptibilis, eoquod nonnunquam

t om-

eveniat, ut anima incomparabili perfundatur

interdum

gaudio ex fenfu quarundam internarum deli-

quietem

ciarum , quibus Deus fe ei prefenrem indi-

m pctef&.

cat, ficut e

Xro

v V

nit beatee Elifabethae in vifita-

lontasin f

tione, quam E. Virgo ad eandem inftituit;

od capit

& alias anima flagrar ardenti & füavi defide-

um h $

rio , ut fitin Det prefentia , que adhuc ei

At6s d-

imperceptibilis eft , uti contigit duobus dif-

|

cipulis in Em

BEBIN

Gu

jd pre-

p

perpentibus , qui ambulan-

l perde;

tes cum Salvatore , . non plene perceperunt

t,

gaudium, quo afhciebantur,. ufque dum

go, WU

pertigerunt in hofpitium , ubi in divini pa*

ceret -

nis fractione Magiftrum füum perfecte. co-

telius

gnoverunt.

Quandoque etiam non folum

anima advertit divinam prefentiam , fed

Per 0^

iT

etiam Deum audit per quasdam illuftrationes,

& perfuafiones , quae funt loco verborum.

Non raro etam fermocinantem euim audit,

& reciproce cum eo fermocinatur, fed ita

fecreto , ita füaviter, & gratiofe , ut id fiat

1di-v'mf5

&il d

absque ja&tura facrae quietis, & pacis.

Sic

J

autem hoc fit, ut non vigilans cum illo vigi-

ler, id eft, vigilat, & fimul loquitur cum

fuüo Dilecto, & id tam fuavi cum tranquilli-

endur

tate, & jucunda quiete , ac fi dulciffimo fom-

ue d

no indulgerer.

Alias autem quandoque fen-

tit fpontum loquentem ; fed ei nequit re-

bus

Ípon-

à388 CowPrzNDiuM TRACTATUS

fpondere , eoquod voluptas eum audiendi,

; ejus

vel reverentia eam in filentio contineat: vel

(0r e0

m ii

certe quia tam imbellis eft mente, & fpiritu

languida,ut folum ad audiendum, non vero

qiendo .

fem c«

ad loquendum ei vires fuppetant , uti non-

nunquam iis evenit, qui incipiunt obdormi-

Ma

re, vel qui magnopere debilitati funt ex ali-

í

predent

qua infirmirate.

fpicien

fed etia

Verum fubinde neque audit fuum Dile-

fpicete

&um, neque ei loquitur , neque fentit fi-

ut fibi

dendo

gnum aliquod ejus:preefentiee , fed tantum-

modo novit, íe effe in preefentia Dei, cui

& nos

ita placet , ut hoc fitu , non alio fit anima.

vult il

Imaginare tibi; T'heotime, gloriofum S. fo-

fimpli

annem Apoftolum , dum recubabat in peéto-

plácen

ormi-

re Domini füb ultimam ejus coenam ;

n d

viffe ipfius Domini mandato.

Profecto fic

Qos jl

zíentia dilecti (u1 Ma-

S. Joannes fuiffet in pr

nofte

iftri fine ullo fenfu.

Et obferva majorem

tia, q

adhiberidam effe curam , ut quis fe collocet

preiq

in Dei preefentia, quam ut in ea perduret, &

maneat, dum in ea jam collocatus eft. iNam

(

tem

utin ea quis fe ponat, applicanda eft cogita-

tio, & reddenda eft magnopere ad iftam pre-

quan

tenti

fentiam attenta ; ut dixi in introduétione ad

foret

vitam devotam. Verum, dum quis jam po-

fitus eft in ifta Dei prafentia, pluribus juva-

tur mediis, ut in ea permaneat, five per in-

T

telle&um , five per voluntatem , exempli

N

gratia refpiciendo Deum , velaliquid amo-

re

TUS

Dr Auons Dkzr.

289

adendi, 3

]

| ge ej:us faciendo , vel aufcultando eos , qüi

tineat: vel

||

cum.eo, vel de eo loquuntur , & agunt ali-

; &fpirit

quid illius gratia, vel opus aliquod aggre-

Tom Vero

diendo , quod in ejus obfequium, & amo-

, üti non-

rem cedat.

obdortmi-

Manetur autem & mora trahitur in DE

int ex al

preefentia non folum eum afcultando, vel re-

fpiciendo, aut cum eo fermonem mifcendo,

Íed etiam advertendo., an ei placeat nos re-

um Dile

Ípicere, nos alloquio dignari, aut finere,

fentit f*

ut fibi loquamur ; vel etiam nihil horum fa-

| tintbm

ciendo, fed fimpliciter manendo;, ubi ei pla-

Jei, cil

cet nos manere , & ob eam caufam , ob quam

t ánirm.

vult ille, nos id facere.

uodíi autem in

n$.p-

fimplici hac manendi ratione coram Deo, ei

n pe&o-

placeret tenuem nobis imprimere, & exigu-

dortmi-

um aliquem fenfüm, quo intelligeremus,

etlo fic

nos illius totos quantos effe, & illum totum

L fm M

noftrum, Deus bone! qua ifthec effet gra-

najorem

tia, quam fingularis, quam optabilis, quam

collocet

pretiofa!

yret;

Chare 'Theotime! aàffüumamus liberio-

Nom

rem aliquam imaginationem: Si flatua aliqua,

cogiti-

quam fculptor abfolviffet , & in porticu po-

( pl'æ-

ii

one à

»

tentis alicujus principis collocaffet , pradita

foret intelle&tu, & fermone; fi interrogare-

am po-

tur: O belle fculpta ftatua, ape, dic, cur tu

gjuve

hoc loco es? ideo, refponderet illa, quia

er i.

magifter meus in eo me collocavit.

Si iníla-

gempli 1

retur, fed quare ira manes, nihil omnino

] amo-

fa-

j

290 COMPENDIUM TuAcTATUS

^

0

faciens? ideo, diceret, quia magifter meus

hic me pofuit, non ut quicquarm faciam, fed

D pr

tanrum, ur hic maneam immobilis.

Quod-

patatt

Íi iterato inftarerür; aft miferà flatua , quid

agendc

ibi prodeft in eo ftatu morari ? hem, re-

Qccafío

mutnüs

fponderet illa , non füm hic pro mea utilita-

te, & commoditate, fed ut obtemperem vo-

prefen

f eum

luntati magiftri, & fculptoris mei , , quod

dum przíto, mihi abunde fatis eft. — Erfi ul-

3n ejüs

ere

V So

terius:hoc modo eam aggred

r: Age vero;

benepï:

dicito mihi, bella ftatua , cum tu magiítrum

fecund

tuum non videas , quomodo potes gaudere

ti pof

ei obremperando ? omnino equidem, fate-

celeft

retur illa; magiftrum meum non video, íed

velut (

fufficit mihi fcire, quod magiíter me videat,

Deind

& volupe ei fit me videre.

At vero, fi con-

dàmys

tinuaretur difputatio inchoara cum ftatua, &

fuiffe

ei diceretur : tamen, nonne prarum tibi ef-

fui(e

fet, i poffes te movere, & ad factorem tuum

Tplic

accedere , ac offerre te ad praítandum me-

dpexe

lius officium ? negaret illa, & proreftaretur ,

Parig

nolle fe quicquam aliud facere, quam id,

[01]20)

quod vellet mapifter füus fe facere.

Quid

Vident

ergo? tualiud non defideras, quam immo-

bilis ftatua effe, in cavo tuo loculamento?

h

refponderet fapienter ftatua; non certe; non

tpit ,

H

volo effe aliud quidquam , quam ftatua,

]

nep,

quaámdiu fculprori meo vifum fuerit, con-

?ïlud,

.

tenta lóco, & conditione mea manebo; hoc

Biber

!

fiquidem placet ei, cujus ego füm: quia per

eum id fum, quod ego füm.

O

(7)

u$

291

DE AwoRng Dztr,

ifler fmeus

LO qu'aïä bonum eít, confervare fe in

iciam, fed

! - Dei prefentia, effe item , & velle femper

. Quod.

paratum effe ad ejus beneplacitum! nam ita

; quid

apendo , ut meafert fententia, omnibus in

em, m

'occafionibus, imo etiam, cum profunde dor-

yen ütilit

-mimus, erimus adhuc profundius in Dei

erem vo-

praefentia,

Ita profecto, "'heotime : nam

."fi eum amamus , indormimus non folum in

j, qui

Duiu-

in ejus confpectu , fed eriam fecundum ejus

joe Vero,

beneplacitum , & non folum per, fed etiam

fecundum ejus voluntatem. Quin imo vide-

vpiltrum

; ggugere

ri poffet ipfemet Creator, & fculptor nofter

tj Jdfe«

cceleftis effe, qui nos in no(lris le&tulis ponat,

joo, fed

velut quasdam ftatuas in (üis loculamentis.

2 v'xdeat ;

Deinde e fomno evigilantes, fi.bene perpen-

, 1 -

damus, deprehendemus Deum femper nobis

ini, &

fuiffe pr&fentem, ac nos non feparatos ab eo

) (ibi el-

fuiffe. Manfimus ergo in prafentia ejus be-

1 toum

neplaciti; efto eum non viderimus , neque

um f e

afpexerimus. Etita dicemus, ad imitationem

(laretits

Patriarchee Jacobi (4): /ere Dominus eff in lo-

co iflo, & ego inter brachia diving e

äm 13

jug Pro-

. Qui

videntie quiefcens zefciebau.

j mmo

ymen

Porro quies iffa, in qua voluntas non

165 non

agit ; nifi fimpliciffime acquiefzendo divino

ftattdy

beneplacito; nihil omnino petens in oratione

" coti-

aliud , quam Dei confpectum fibi coram ex-

hiberi, juxta ejus beneplacitum;' eft inquam

005 hOC

quia pet

iüg quies Deo g*-x'afiiïima, quia püra; & libe-

Ta

0

*(a) - Gen. 18. v. 16.

292

LCOMPENDIUM TRACTATUS

ra eft ab omni commodo proþrio: facultates

Tidt, (

enim animee nullum inde hauriunt gaudium,

* dnclinati

nullum voluntas ipfamet, niíi quoad fupre-

luntate,

inum, & abfolutiflimum perfectionis apicem;

clinatiot

in quo ei fatis eft, aliud non habere gaudium;

tamdic

quam illud , quod eft manere (ine gaudio;

fuan,.

propter amorem gaudii & beneplaciti Dei fui,

elt,toll

in quo magna cum fatisfactione pofita quie-

Ícit.

i, y

Nam in hoc demum eít fupremum

Tus(uto,

complementum amoris fümmi , & extatici,

non habere fuam voluntatem in fuo gaudio;

1lud x«

deum,

fed in gaudio folius Dei; velquod idem eft;

non habere fuum gaudium in fua voluntate;

divinag,

incinat

fed in voluntate divina.

mütantu

C IPUT XL

&abile w

inquit E

De Refolutione , *vel Liquefactione anime

Slvator

7n L/€0.

ta;lqaam

es humidze, & liquidz facile recipiunt fi-

Opa

IN

guras, quibus concluduntur, eoquod

Uperar

nullam in feipfis firmitatem aur foliditatem

profafi

habeant, qua indurentur.

Funde liquorem

pullam

in vas quodpiam, & videbis eum folius va-

&t

fis limitibus terminatum fubfiítere : quodfi

elnids

rotundum illud fit, aut quadratum, liquor

$ fo

eodem modo rotundam vel quadratam vafis

&if

habebit figurarm.

Unione

Anima non eft ejusdem nature ; cujus

Aicip|

Tübita |

funt res liquide: habet enim füas proprias fi-

guras, & terminos. Figura quidem, quam

Veeftin

jabet,

()

TUS

Dz AMORE Dzar

293

facultates

gandium,

habet, eft ex ejusdei animé& hábitibus&

inclinationibus, termini autem ex propria vo-

xd füpre-

luntate. Et quando illa nitpis inhzeret füis in-

5 apicem,

audiom

k

clinationibus, & proprie voluntati , eám du-

ram dicimus, pertinacemi, & obítinatam. u-

: gaudim

itiDeifu

Jeram, inquit Deus, cor veftrum lapidezm , i

eft, tollama vobis obítinationem veftram. Ut

Áiti que

filex, vel ferrum, vel lignüm miitent figu-

jpremum

ä

rasfuas, malleo, fecuri, & ipne opuseft, Cor

" extatid

£

)gaudio,

ilud vocatür ferreum , ligneum vel. lapi-

deum, quod non facile fecipit imprefiotles

idem ell

oluntate,

divinas, fed manet in propria voluntate inter

inclinationes, qua deprávaátatn naturam co-

mitantuft.

Contracor dülce, amiabile, & tra-

&tabile vocatur cor liquefactum ; cor meum,

inquit Propheta Regius, loquens in perfona

T

Salvatoris exiftentis in cruce (a), fa&uim efi

zanquam céva liguefcens im imedio venutvis mà.

jont f*

——

Cleopatra infamis ZEgypti Repina , volens

eoquo

uperare Antonium in adornando convivio

iditarem

profufione fumptuum , juffit fibi adférri am-

quorem

pullamaceto plenam; atque in eam unionem

jlius vt

&flimatum 25o. millibus aureorum injecit;

;quoï

deinde, cum is aceto refolutüs, & liquefa-

qüOf

étus fuiffet, eum in feedi flomáchi cloacari

demiffum fepelivit, idem facturà de altero

(ri Vs

unione, quem aure adhuc geftabat, nifi 4

Lucio Plauto, àdjudicanté illi viétoriani pro-

cujus

hibita fuiffet.

yrits f

Cor Sálvatoris noítri, unio

in mare

]

qUam

ingftimabilis ac unic,ug, conjectus

1ab€

b

drnari-

(e) lelz n v.. 1$.

294 CouPrENDIUM TRACTATUS

amaritudinum, diebus paffionis füz, lique-

"

EX!x'm. U

factum & refolutum eft vi & vehementia an-

um h

ftiarum, fed amor, morte fortior emol-

liv

«f n

étus lon

vit; fregit, i& liquefecit iftud amabile pe-

uod fi

i

Vrme m

ge promptius, quam o-mnes aliee paf-

fxpnes.

dunt, 1

"uima mea, inquit facra amatrix, lz'quqf::ä?a

apopthe

Qui D.

6t ut dilectus meus locutusefl : quid eft dicere, li-

—

liec feni

quefacta eft, nifi quod non fe continuerit

tütisam:

amplius intra feipfam, fed fe effuderit in di-

(; [

vinum füum amatorem? quomodo fit facra

ifta effluxio, & liquefactio? eximia quaedam

vtndit

complacentia amantis in re amata producit

Àn

impotentiam in anima, quafit, utnon videa-

Namqi

tur anima adhuc*habere virtutem in feipfa

vit? fe

manendi. Quarequemadmodum balfamum

modum

effufum, & liquidum fluendo fe infinuat, &

ficuti videmus nubes vento meridiano

if in

10n a

condenfatas effündi & verti in pluviam,

intimeq'ue miíceri terra ,

quam hume-

Ten fe

€tant, ut non nifi res una videatur fie-

ut hifü

ri ex utraque , ita anima, qus adbuc

ü, &

fe continebat in femetipía, per facram

Conftla

iftam liquefactionem egreditur, & relin-

€ lani

uit feipfam, non folum, ut uniat fe Di-

em w

j

e

€&to, fed etiam, ut fe totam cum illo mi-

pauhl

Íceat. Vides ergo Theotime , quod fluxus

Yi por

anima in Deum fuum , aliud non fit, quam

veriffima extafis, per quam anima tota eft

inDeo

extra feip['am ; tota mixta ; & abíorpta

fue,

[U$

|

*

'/Dr: AMORE Dzr.

395

g, lque

mentia 4r-

|

|

fuo. Unde fit, ut, qui perveniunt ad fan-

]

&tum hunc exceffüm divini amoris, poftea

ior emo]-

ad f$ redeunres, nihil confpiciant in terra,

nabile -

uod fibi arrideat, & valde languidi fint, ac

esalinpa

erme mortui iis omnibus, quaz fenfus affi-

ciunt, perpetuoque circumferant in animo

:

apopthegma beatee Marris Therefiae de JESU:

Jf a'

"

wod Deus uon ef , mibi mibil efl. 'Et videtur

dicere i

hsc fententia fuifle magni illius divinz boni-

ontinuerit

tatisamatoris , qui dicebat: 7/vo ego; jam mom

eritin de

ego, [ed vivit in me Chr.

jf

o i fücra

flus, e7 vztantjim a&;r-

coudita eft cum Chriffo in Deo.

quadam

roducit

Anima in Deo liquefacta non moritur.

) videa-

Nam quomodo mori poflet abforpta in ipfà

vita? fed vivit illa, non in fe; quia quemad-

in fepá

balfumum

modum ftelle , nulla füi luminis facta jactu-

ra, non amplius lucent, prafente íole, qui

i[Jüdl,

yeridiano

ipfe in eis lucet, ita anima immeríà 1)eo,

non amplius vivir vita propria, quam ta-

1uviam;

j hume-

men nequaquam perdidit.

Tales fuerunt;

ut exiftimo, affectus beatorum Philippi Ne-

qur J

g adhuc

ri, & Francif£i Xaveri quando pleni

confolationibus divinis petebanr a Deo, ut

- facram

fe tantifper ab eis retraheret. ^ Dei fiqui-

& reli-

dem voluntas éerat, ut eorum vita adhuc

; fe D

paululum duraret in terra hac: quod fieri

lo frie

d fluxus

vix poterat, cum effet ab(condira in Dee.

it; quam

| ( gt *

"TL

füg.

U^5

CAPUT

296 ComrszNDiUM TRaAcTATUS

Do

CaAPUT XII

tem füu

T

- De vulneratione amoris.

norum,

cherrim

( WVmnnia ifta verba , amorem indicantia, du-

V. 7 ctafünt ex fimilitudine, qua eít inter

$g

filatem,

affectiones animi & paffiones corporis. "Tri-

ftitia, timor, fpes, odium, & aliez affectio-

ormni v

inde fol

nes animi non ingrediuntur cor, nifi in illud

eas trahat amor.

Non enim odimus malum,

tum; f

be novi

nifi quia contrarium eft bono, quod nos

amamus: timemus malum futurum , quia

l

tibus, |

tür acoi

nos privabit bono amato.

Malum quod-

-

piam, quantumvis fiz malum , tamen odio

Wfe, a

acor (ul

nunquam profequimur, nifi quia amamus bo-

num , cui eft oppofitum. Qui parum amat

übacid

€x add

rempublicam, parum ei cure eft, efto cor-

ruat univerfía.

ui parum amat Deum , pa-

quam i

rum etiam peccatum. odit.

fatnen j

Amor eft prima

origo ceterorum affectuum , ideoque

ri-

Te perf

vicfim

mus intrat animum, & quia pertingit ufque

ad intimam voluntatem, ubi fuam habet fe-

coris,

Videre

dem, ideo dicitur cor ipfum ledere. Amor,

inquit Apoftolus Gallie, penetrans, & acu-

Dum,

quibus:

tus eft, intrat proinde, velut fpiculum, cor-

dis intima. — Alize equidem etiam intrant af-

Qüàque

us cai

fe&tiones, fed du&tu & interventu amoris.

Amor enim, eft, qui transfigens cor, iis in-

milia

greffum facit, effque amor una & fola cut-

&dhibir

isjaculi; qua vulnus facit , reliquis fo-

Dus &

um cicatricem dilatantibus, & acerbiorem

Rif

*

dolorem creantibus.

hus f

Poma

*

rUs

Dz Awons Dzr

297

Poma qus dicuntur granata; pef cole-

rem füuum rubéum, per multitudinem gra-

^

)

norum, quz includunt ordine, & per pul-

cherrimam fuam coronam genuine , ut inquit

antia, du

: elt inter

ä

$. Gregorius, reprafentant fanctiffimam cha-

ritatem, ob fuum ardorem rubicundam; &

p Tr

» affedio-

omni varietate virtutum cumulatam ; ea pro«

ï

inde fola geftat coronam ceeleftium praemio-

ifiin il

a5 malurny

rum; fed füccus granatorum,; qui, ut pro-

be novimus , gratus eft bona valetudine uten-

quod T05

tibus, laborantibus advería tam mixtus vide-

m, qu

tur acori, & dulcedini, ut nequeant difcer-

m quoc

nere, an guítui arrideat , vel eoquod ejus

yen odio

acor fübdulcis it, vel quia ejus dulcedo eft

;musbo-

fubacida.

Certe "Theotime, amor ita eft

"'ün amat

ex acido fübdulcis, ut ejus dulcedo nun-

efto cot-

quam in hac terra perfecte dulcis fit. Nec

eum, pi-

tamen ideo ceffat efle mapnopere gratus, aco-

f( primà

re perficiente füavitatem ejus dulcedinis, &

,quc le

vieiffim ejus dulcedine condiente grátiam

j uque

acoris. Sed quomodo id poteít fieri, cumi

habet -

videre fit quempiam juvenem liberum , fa-

!l

AmOf;

num, contraéta familiaritate cum. iis, cum

, &

quibus minime convenit, nonagentem ufque-

ym Q

quaque circumípecte; neque caventem; a.qui-

itrant d

bus cavendum erat, bic, mihi crede, volens

| 3[]10[115.

familiaritatem i(tam defererefentit, quod.amor

r, I5 I

adhibitis parum honeftis afpectibus, gefti-

(ojg u-

bus & verbis, quaíi tot fpiculis, leeferit

uis 1*

miferum pectus, & ita quidenv leferit, uüt

rbiorem

torus fit triftis, marcidus, ac (tupidus. Et

3

'quare

pomi

á98 CoMwPrNDiUM TRACTATUS

quare id, obfecro , nifi quialeefus eft? & quis

I5, toti

eum laíit, nifi amor ? fed quandoquidem

* Dus F

amor eft proles complacentie , quomodo

IT fia H

TET N

poteftledere, & dolorem infligere? refpon-

deo: quandoque objectum , quod amatur,

que di

eft abfens, & tunc, mi chare T'heotime, amor

vulnerat cor per defiderium ; quod excitat,

N

feri q

quodque cum ne

queat impleri, magnopere

ajiligit animam.

vulnera

videbat

Si apis acul&o infantem quendam pupu-

lius, 8

git, pratis omnino hec illi occinis: Chariffi-

xbl aut

1na progenies, apis, que te pupugit, illa

fipfo f

ipfa eft, que mel conficit, quo magnopere

deret:

electaris. Id quidemverum efl refponderect

üDsque

puellus, ejus mel füave eft gutturi meo; fed

quam d

quamdiu ejus aculeus inheret vultui, non

Áibi im

potero quiefcere , vides enim faciem tumore

pungit

fcedo inflatam.

'Theotime, amor vere eít

diximg

complacentia, hinc admodum grata, modo

tjuspr

in noftris cordibus non relinguat defiderii

Deratio

aculeum , quem dum relinpguit, fimul infi-

Operan

gnem dolorem creat; qui dolor, quia prove-

Iderat

nit ex amore, non poteft non efle perquam

amabilis.

ilifnf

Audi jaculatorias iftas dolore fi-

Tititei

jnul, & amore plenas (2): Sitivit azima qmea

Qtans

ad Deum fontem vivum , quamlo veniam , €9 ap-

füqua

parebo ante faciem. Dei? fuerunt mibi lacryma

Uus, &

vyece panes die ac tio£le, dum dicitur mibi quoti-

defider

die, ubi ef Deustuus? Yta facra etiam Sundmi-

teft a

CA

'-(a) Pf. 41« v. g.

(

»

u$

'DE AMonE Drzi-

299

[?? &uis

tis, tota macerata amore fuo, loquens filia-

bus Hierufalem, Je, inquit Qa), adjuro vos,

doquim

quomolo

1 filie Hierufalem , fi imvenevitis Diletum meum,

? refpon-

t nuncieris ei, quia amove langueo.. Spes enimy

] amatür ;

| qu* differtur, afflipit animam.

1rj, amot

Notandum autem , vulnera ab amore

( excltl;

i

fieri multa, & diverfa.

imo, Vocantür

tagncpefe

vulnera, eoquod cor vulnerent, quod alias

videbatur fanum, integrum ac torum fui ip-

fius, & indivifüum , quamdiu non amabat:

m pupt-

Charif

ubi autem. incepit amare , incepit etiam à

ugi[ ) !u

feipfo feparari ac dividi, ut rei amatee fe tra-

ofi

opere

deret: talis autem divifio non poteft fieri

absque dolore; fiquidem dolor aliud non eft,

.'L)Q[X e"t

j

Qe0; Je

uam divifio rerum vita preditarum, qu&

fibi invicem adherent.

2do. Defiderium

|rgi, 0f

tümore

pungit & ledit inceffanter cor, cuiineft, uti

diximus. 3tio. Loquendo deamore facro; in

vere &l

t imod0

ejus praxieft quoddam genus lafionis, & vul-

nerationis, quam Deus ipfe nonnunquam

qelideri

mul jnll-

operaturinanimaillius, quem magnopere de-

fideratin amore perficere. Admirandos enim

j prove-

illi fenfus, & illicia nullis íecundaex mera bo-

erquatm

nitate immittit, velut premens eam ; & folli-

olore l

citans ad fe amandum , & tunc anima illa;

i n

tanquam volatura totis viribus elu&tatur al-

n, d-

1/7) Id

j

tius, &ad divinum füum objectum pe£venire

'-

defiderat , fed. inutili conatu;

uia non

ii m

quantum

efiderat ; &

Sunaml*

te&' amare tantum ;

Ua

tunc .

(5

(a) Caut. $. v. &«

390

Cowx?PENDIUM TRAC'I.'ATUS

tunc quis dubitet, eam talem dolorem íen-

qutex

tire, cui non fit invenire fimilem ? eodem

Jm at

enim tempore, quo ad volandum verfüs

oritur .

fuum Dilectum attrahitur, etiam non minus

cunqu

efficaciter aífixa maximis hujus vitae miferiis

1e def

retinetur, quominus propriis viribus volare

ferrim

potfit: quofit, utexopretfibialas columbze, ut

Contin

ad domicilium quietis füz volare valeat; fed

eftama

cum eas non inveniat, graviflime cruciatur.

dem d

Jufelix ego bomo, dicebateorum aliquis, qui gra-

dulceds

viffimum hunc laborem expertus fuerat, quit

me libevabit de corpore mortis bujyis ? 'Tunc, fi

0

advertis T heotime, non eft defiderium de re

elin

ab(enti, quodcor vulnerer , nam anima fentit

tem ef

fibi Deum prefentem , qui eam ad cellem viga-

&fel

vjam jam deduxit, & fuperipfius pectoreamo-

Ti

ris trophaum fixit, qui licet eam tunc jam

"tnias

totam fuam effe confpiciat, tamen adhuc ur-

lm

iet eam , & per intervalla temporis mille fui

moris jaculis petit, eique per nova media o-

&man |

tatem,

ftendit, quanto adhuc magis fitamabilis, quam

ametur&c. llla vero non zquis pollens viri-

Volunt

Ouudeg

bus ad eum amandum , quibusamor pollet ad

pet vo

conandum , videns nifus fuos effe imbecillio-

Ti Qb

res , quam ut digneeum valeatamare, incom-

parabili fé dolore fauciatam deprehendir.

Animus ifle Dei füi amantiffimus , defi-

derans amare infinito amore, videt bene,

uod nequeat neque fatis amare, neque fatis

E

efiderare; defiderinm vero iftud, quod ne-

quit

U$

Dz AMons Drr,

30t

rem fen-

quit expleri, generofo amatori eftvelut jacu-

? eodem

lum lateriinfixum. —Verum dolor, qui inde

n verfüs

oritur , nonideo ceffat effe amabilis, quia qui-

0n minus

cunque defiderat bene amare, amat etiam be-

o maiferits

-

ne defiderare. Et quidem talis amator mi-

us volare

ferrimum totius mundi fe eeftimaret, fi non

ambee, üt

continue defiderarer amare id, quod fumme

Jat; d

eft amabile. Defiderans amare, recipit qui-

TUCItut.

dem delorem, íed amans defiderare recipit

3)qUigra.'

dulcedinem.

egat, (f

Tuac;

O me miferum , quid di&turus füm ?

ym dere

cali incole , videntes Deum adhuc amabilio-

mefentit

rem effe , quam ament, animo deficerent,

Jntiaitibe

& sternum perirent defiderio, mapis, &

feamo«

magis amandi Deum, niíi fanctiffima Dei vo-

Juntas infunderet illorum voluntati admira-

nc jam.

huc ur-

bilem quietem, qua füuaviter fruuntur; nam

»ile füi

amant illi tantopere fupremam illam volun-

nediao-

tatem, ut ad minimum Dei nutum illorum

ig quam

voluntas fübfiftat, & füaviffime acquiefcat,

ens iti

gaudeatque, dum in füo amore terminatur

olleta

per voluntatem ejus, cujus bonitas fui amo-

becillio

ris objectum eft.

.jncor-

yiit

" defi'

[ bene7

|

ye il

dne

iU

U ;

qui[

CArqr

303 COMPENDIUM TRACTATUS

CA ?P UT UXHL«

quit a

(iffider

De nounullis aliis snedüs, per que amore

tit? o.

lacro vulnerantur corda..

1efpon

lihilita vulnerat amantem animam, quam

4nio 1.

h

fi videat cor aliud amore füi vulneratum.

quem]

Quandoanimaintuetur Deum fuum, (ni amo-

ex m

revulneratum, continuo ipfà etiam fuo vulne-

te€ fauciatur.

Tomen

Fulucvafli. cov ueum . dicit coe-

leftis amator ad Sunamitidem, & Sunamitis

N

fuübito exclamat: JDicite Diledo «neo, quia amo-

fenfit

ve langueo. . Apes nunquam ledunr, quin ad

Commc

mortem ufque ledantur. Nos etiam viden-

privatg

tes Salvatorem animarum no(ítrarum amore

&mon

pvo nobis vuluevatum u[que ad mortem, Q9 mor-

K, ut

zem quidem crucis, quomodo, amabo, poffimus

€jUS vj

non vulnerari pro ipfo? nec tamen unquam

Tomen

poffumus tantum amare, quantum ejusamor;

ore

& mors a nobis jure expofcunt.

J

P

t lDn

Vivete

Alia datur lefio anime, quando anima

probefentit fe Deutm amare, cum.tamen Deus

C

illam tractat, quafi nefciret fe ab illa amari,

vel dubius effet de ejus amore. INam tunc,

füm |

quola

mi chare Theotime , intolerabile videtur ani-

titg ]

m velfolum fufpicari, quod de füoin Deum

amore dubitetur.

S. Petrus fentiebat cor

itider

füum redundare amore in füuum Müaoiftrum,

dfligeb

ht Conf

& Dominum; attamen Dominus diffimulans

Dotlus

fe nofle tantum amorem, Pezre, inquit, amas

tu fcis,.

Y6 l

meriglu: bg;:.? dicit ei, etzam Domz'ne -

i e :

quia

Ug

Deg Awonrz Dri.

303

quia amo te. — Et dulciffimus Magifter, quafi

diffidens de ejus amore, Perre, inquit, amas

4 t

qme? o Domine, cum dolore fimul , & amore

refpondet Petrus, fuomnia fcis, tu [cis, quia

n, qum

mnote. Die quodam fiebant exorcifmi circa

meratum.

quempiam, a demone obfíeffüum , & cum

,oiamo-

ex maligno fpiritu quereretur, quod füum

;o vulne

nomen effet, füm, inquit, infelix ille fpiri-

dicit cG-

tus, divino privatus amore: & fübito S.

junarmitis

Catharina Senenfis, qua ibi preefens aderat,

quia jinit-

fenfit.fe turbari, .ac omnia íüa vifcera

. quin à

commoveri eo folum audito vocabulo, quod

j viden-

Nam fíicuti

privatus effet divino amore.

y dmurt

daemones tanto odio profequuntur' amorerri

| (5 m

Dei, ut tremant, quando vel fienum aliquod

poffumis

ejus vident, vel audiunt dulciffimum JESU

nomen; ita illi, qui vere JESUM amant, do-

pnquam

usatmor)

lore & horrore contremifcunt, quando in-

telligunt;

quempiam divino amore .privatun;

vivere,

15 anim

ynDes

Cum S. Petrus probe fciret, Dominum

j um

fuum fcire omnia, ignorare non poterat,

m WDF)

quod etiam fciret , f& amari: fed quia repe-

e[ul' 4nt-

tita interropatio : 785 »e? habebataliquam

jinDenm

difhidentiz fpeciem , illa Petrum fummopere

at C0f

affligebat. - Eheu! miferaanima, quee licetfibi

giltrüfth

fit confcia, quod Deum füper omnia amet,

jmulans

potiusque mortem fit electura, quam Deum

Jil m

vel leviter íciens ac volens offenfüra; inte-

rim ne minimum quidem fibi a Deo

favorem

u [tb

- exhi-

guia

304 CoMPENDIUM TR;ACTATUS

exhiberi fentit, fed contra füummum frigus

experitur, quo pene emoritur; hec anima,

[oy

"Theotime , ma

nopere jacet fauciata, ex

De

smagnitudine fcili

1

cet amoris, quod videat

esí

Deum veluti diffimulare, quod íciat fe ab ea

À

Ie

amari; adde, quod in medio fuarum imper-

fectionum, ac diftra&tionum Deus fibi videa-

ad moi

tur hec exprobrare: quomodo tu audes di-

trani

cere; quod tu meames; fiquidem anima tua

pors,.

Clnand,

non e(t mecum? quz certe exprobratio. eft

m inf

amanti animz iníflar jaculi animo infixi.

It5 (

Subinde lafio hac amoris oritur ex fola

Sedpr

Inpety

reminifcentia, quod olim Deum ;non ama-

verimus.

Sero te amavi, antiqua & nova

Amatam

ulchritudo , fero te amavi, dicebat Sanctus

ünima

Dütrien

ile, qui annis triginta vixerat in heerefi: vi-

ta tranfacta horrori eft vire precíenti, fi vita

Videatü

Tiem

füperior non amando füpremam bonitatem

Xq

transmiffa eft.

£ Pa

Dfüm,

Ipfenonnunquamamor leditnos per fo-

Omp,

lam confiderationem multitudinis eorum ,

femper

ui Dei amorem conremnunt; ut ideo etiam

mduca[

ummopere afflipamur, & velut animo de-

Tem E

ficiamus, ut deficiebat, qui dicebat (4):

Clatq

Defetlio tenuit. me.pvo. peccatovibus develinguen-

Omni r

tibus legem tuam !

Vilis

Omni

Ill]duS

CAPUT

Ceferin

| C«). Pf 118 v 4;-

uba[ g

U$

Dx AMons Drxr

305

n frigu

?c anirmáy

Capruc XIV.

J ex

De languore cordis atmore wlhemti.

d. videat

es fatisperfpecta eft; profano etiam amo-

t(cabed

R

m impt

re nonfolum vulnerarianimum, fed etiam

ad morrem ufque, fummamque infirmitatem

]i videe

qudes d-

transfigi ; quia quemadmodum habitudo cor-

poris; & humorum temperatio valet ad in-

iirma LUa

clinandam animam; ita etiam affectiones ani-

ura.tiowe

UR

ma infignem vim habentad movendos humo-

res; & mutandam corporis habitudinem.

i ex f

Sed prater heec amor veliemens magno cum

impetu transfert, ac rapit animam ad rem

E

& 0a

amatam, tantaque vi eam occupat, ur ralis

anima omnes alias operationes deferat, & ad

Sandus

nutriendum, ac promovedum illum amorern

eli: Vi

videatur feponere omnem aliam folicitudi-

,fività

nem, quin & feipfám prorfus negligere. Un-

ynitaterm

de Plato dixit: amorem effe pauperem, pan-

nofum , nudum, difcalceatum , miferum, fine

domo , cubantem foris humi, ante fores

pl

femper indigentem.

Eft pauper, eoquod

eoruim ;

ao etiarm

inducat ad relinguendum ornia ,

ropter

rem amatam. Kít//ge domo, eoquo

egredi

jmo d

faciat animam e füo domicilio ad fea

uendum

at (*

omni tempore id, quod amatur. Ett mife

T.

3

Mu

& vilis, pallidus, macer, & exhauftus, quo

d

fomni, potus, ac cibi jacturam patiatur. Eft

nudus, quia facit; ut omnes alize affectiones

de(erantur, & pree amata re vilipendantur.

|nuT

or fub dio

Cuþat foris, quia cauía eft, ut c

imnaneng

5306

CO.MP'ENDxUM TzaAcTATU s

manens pateat amanti, atque ut. füi aff'e&us

qund

,

tüere

per füfpiria, per querelas; perlaudes, ac füfpi-

ciones, & denique per zelotypias manifeften-

Cüjus a

tür.

Cubat velut vile mendicabulum ante

quam (

fores, quia facit amantem perpetuo attentum

üte de

patte,

ad eum, quem amat, quin etiam affixum

ejus oculis, atque auribus, ut favores ejus

m

Salvat

-

Tebrari

emendicet , quibus nunquam expletur.. Sunt

autem oculi, aures, atque os veriffimaeanima-

Gratíln

Áonis,.

rum fores. Dreviter; amoris eft, perpetuo

egere; nam fi femel fitexpletus, non amplius

Franaif

tot; d

ardet, nec amor e(t.

lt ad

x

tüm di

Omnino; Theotime, quando lefiones,

& vulnera frequenter fiunt ab amore, nobis

plendis

otdati

languorem. immittunt, & accerfunt amabi-

lemamoris infirmiratem.

uisunquam lan-

Tlopere

ores S. Catharinge Seneníis, & Genuenfis,

Ia). Qua

$

Chriftine , beatee Matris ''herefie, autS.

B6 pr

Tatimy

Bernardi, vel demum S. Francifci poffit de-

fcribere? quod quidem ad poftremum atti-

It

it, &

net, tota ejus vita non fuit quidquam aliud,

quam lacryma , quam fuüfpiria, quam que-

ü f

Qe ty

rele , quam languores. Sed nihil inter iíta

tam admirandum mihi unquam vifum eft,

altérum

amore

quam cum dulcis JESUS ei füas plagas, &

ftigmata impreffit.

(Theotime , fepe hoc

prefn

miraculum. confideravi, & de eo hanc co-

&Dont

gitationem formavi: tnagnus hic Dei Servus;

D.

10mo proríus Seraphicus, conípicatus vi-

QQOgeü

vam Salvatoris crucifixi imaginem , füpra

W u

^

quam

TUS

. D& Auxonrz Dzr.

307

i afeftus |

quam dici poteft, füit emollitus.. . Nam cum

tifi-

intueretur vivum iftud amoris. fpecalum,

anifelten-

cujus afpectu ne Angeli quidem poffunt un-

Jum ante

quam fatiari, pre gaudii ac dulcedinis- uber-

attentur

tate deficiebat animo. . Atque ex alia etiam

parte, cum videretquafi fpirantem amoris in

- affm

Salvatore füo crucifixo imaginem, fenfir te-

Ores ejus

rebrari animam füam eodem gladio, . qui. (à.

u Sunt

yeanimte

cratiflimum Virginis Mariz pectus, die paf-

lionis, tanto cum dolore transfixt.

Aniuma

erpetuo

»

Francifci in hunc modum emollita, & quafi

j amplits

tota dolore macerara, apprime . difpofita

fuit ad impreffiones, & notas tum amoris,

tum doloris ab divino. amatore fuüo reci-

e(iones,

piendas.

Memoria tota erat fubacta re-

y nObïS

cordatione divini amoris; imaginatio fum-

t amabi-

gam la«

mopere applicata ad reprafentanda vulne-

ra, qu& oculi tum videbant expreffa in e£-

.

;nueanS)

f

figie prefenti; intellectus recipiebat.

jecies

2 aU[S.

maxime vivas, quas imaginatio illi (üppe-

ü

yfit de-

)um a[[l-

ditabat, & tandem amor adhibitus explica-

bat, & impendebat omnes vires volunratis,

n a]iü )

