UCaPUT IX

[

pa

Per Deum non flave, . quo zmus eum ar-

[u

d

vix

eq

fal

tiffimo amore profequamur.

& h! chariffime Theotime , fi omnibus di-

do

vinis afliatibus nos preberemus dociles,

E

eosque in nobis, »ro vi fua, operari finere-

inus, quam rapide in virtute progredere-

Q

do

mur! fruílra autem fons aqua abundar, que

no

tantum pro amplitudine canalis, quo trans-

no

mittitur, hortum ingredi valer.

C

Spiritus fan&tus veluti fons aques vivae,

fpir

qui ex omni parte diffunditur, cor noftrum,

Tif

utita dicam , circumdat, ^continuo paratus

ftr

ad illud gratia fua irrigandumi ; noftrum vero

eonfenfum defiderat: eamque in animam no-

ftram infundit pro menfüra fancte voluntatis

D

fuz noftreque cooperationis, cum nos rite

affectos invenit.

Quamdiu Viduz Sarepte vacua vafa

oblata (ünt, oleum, quod, füpplicante Eli-

feo, miraculofe Deus producebar, fluere

of

non defiit; fed deficientibus vafis, quibus

gign

contineretur , ftetit.

Ut fefe dilatat cor no-

i5

Vou

ftrum, feu , ut accuratius loquamur , ut illud

dilatari finimus, &, non denegato confenfü,

ledy

dum

nos Deo permittimus , qui, pro fuo arbitrio;

in nobis vacuum efficiat; ita 1ipfius mifericor-

adm

dia effundere non fe ceffat; & efficacia infpira-

&l

tionum ,. nec non abundantia magis ac magis

ldei

crefcen-

*

Dr ÁMonrz Dri

15

crefcente, prout illis refpondemus, crefcit

pariter divinus amor.

Deficiente autem va-

I q-

cuo , eoquod confenfüs nofter deficit; jam

falutares influxus mifericordie arefcunt.

us di-

Quid vetat igitur, quo minus eo fervi-

do amore ardeamus, quo olim Auguftinus,

XClles,

Francifcus, Catharina Senenfis, Francifca?

inere-

! '15 'e.

Quia, inquies Theotime, Deus eodem mo-

; que

do, quo gratia füa in iftis inclytis Sanctis;

non in nobis operatus eft.

Quare autem

tf«

non eodem modo eft operatus? quod, pro-

cul dubio, eo modo, quo par erat, fuis in-

ViVd

fpirationibus non refpondimus.

Et quare

um

non refpondimus? quia, cum libertate no.

Qratus

ftra uti poffimus, .'fumu.s abufif

1 VerO

f n0-

(X gT

yniatis

De amoris Jetfu, quem , snediaute fide,

g rite

accipimus.

; vifà

um nobis fidem largiri vult Deus , . non

C

e Hl-

ratiocinis fed infpirationibus animae

fluere

,noftre fe infinuat; atque intelle&tui tam be-

dibUs

nigne , tam fuaviter credenda proponit, ut

or no»

iis, non fine vivido complacentie feníü ;

voluntas afficiatur.

Sic excitatur ad intel-

rl

lectum, interpofita fua auctoritate , adigen-

1(enfu;

bf[l'iO;

dum, ut, remoto omni dubio ,

nullaque

admiffa diffidentia propofitis fibi veritatibus

ricot-

adheereat.

Hoc autem. mirum eft, Deum

fpirt

fidei myfteria circumfuía tenebris , & velis

nggls

cen

operta

.

16

CourEeNDIUM TRACTATUS

operta menti noftrae proponere, itaut, cre-

fUl

dendas veritates non diftincte, imo vix flri-

n

ia

&im, a nobis cerni, affirmare poffimus.

Dubito valde, TTheotime, ande prze-

füb

fenti materia, eo quo vellem modo, differe-

re. poíiim.

Fides eít mentis noftre ani-

1na; fibique exprobranti, fe adinftar fcientia-

bu,

rum humanarum neque claram effe, neque

qui

evidentem , non immerito verbis uteretur;

dei

quibus Canticorum Sponíà fociis fuis refpon-

T

debat: (4) Vigra fum fed forimofa. Me autem

qu

er fimplicis revelationis tenebras afpicitis;

d

quibus venuftatis mez fplendor abfconditur,

plu

ac denigratur, dum me intellectui offerunt;

lipi

quin evidentie lumine illuftrer. Attamen ,

Tio$

humana ratiocinia, fcientie ftudio quafitze,

Rte

fruftra vos mecum equare tentaretis , infini-

fü

ta certitudo, qua gaudeo, venuftatem meam

tit

adeo excitat & adornat, ut jam veftram lon-

|

Ver

Laudarent me

ge füperet pulcherrimam.

qui

mortalium oculi, fi talem, qualis reipfa fum,

dag

me cernere valerent.

Et vero, me maximo amore dignam

effe neceffe eft, cum tenebrofa obícuritas &

tibr

nebulofa.caligo, inter quas vix difcerni pof-

Tetr

fum, nonimpediant, quo minus hominibus

he ]

placeam, & erga me amore afficiantur. . Vix

Tent

menti rationis participi me obtulerim, cum

eüm

omnes fuas cognitiones pree me contemnen-

dec

das exiftimat. INon fecus ac Reginain palatiutm.

ïine[

fuum

Is

(a) Cauz. c. 1. v. 4.

Dr AMonE Dzr

17

U.

fuum excepta, folium confcendo , lepibus

meis omnes fcientias tempero , mihique om-

,

ri-

nia ratiocinia & omnes opiniones humanas

pra.

.

[ete.

fuþjicio.

- ani-

Firmis rationibus , argumentis morali-

ontid«

bus, miraculis & omnibus aliis preefidiis ;

eque

quibusChriftiana Religio inftruitur, dum evi-

ett;

denter fit credibilis, humano etiam captui

fpon-

magis accomodata evadit.

Sola autem fide,

utem

qua ad eam credendam & admittendam ad-

CLl

ducuntur ,

ei fubduntur mentes.

Quid ,

jitüry

plura! fides proponendo veritares, quibusRe-

tD

ligio conftat, ad amandum earum decorem

fnen

nos movet; itaut, ea fupgpgerente, has veri-

æü[æ )

tates credamus , illisque afficiamur ; quod

infini-

fuavitate, qua demulcet voluntatem, & cer-

fricafft

tfitudine, qua mentem firmat, preeparet ad

1lon-

veritatem & pulchritudinem objeétorum ,

jt me

qua proponit, percipiendas fimul & aman-

j [

as,

*

'

Ex dictis jam inte!!igis,'fheorime, quod

ignam

It

tibi probare mihi in animo fuits certitudi-

nem fcilicet in rebus , que nobis revelatio-

j por

jnUS

ne innotefcünt, & in myfteriis fidei occur-

, Vix

rentem, amoris & complacentiee fenfü prae-

um

curri, quem veritatum, qua proponuntur,

decor & füavitas excitant; atque in fide con-

mnel

tineri amoris initium , quo invitamur & ad

patium

res divinas allicimur.

yurm.

CAPUT

18

CöMpENmUM TRACTATUS

p

CaruWw XL

T

De eximuo amoris fenfu; qui in molis ex

0«

|pe ,malcitur.

emadmodum fol meridianus, cujus

n

Qu

adverfis radiis exponimur, non poteít

3pr

lumine füo nos recreare , quin & fimul ca-

Qui

lore excitét , ita fides vix mentem noflram

C6S

veritatum fuarum lumine illuftravit , cum

T

voluntas ctelefti amore ftatim inflammatur.

n

Dum infallibili certitudine nobis per fidem

Q«

innotefcit; Deum exiftere, bonitatem ejus

pei

infinitam effe; & poíle & velle totum fe no-

fieg

bis dedere; omnesque neceffarias ad gloriam

COg'H

ac felicitatem zeternam comparandam nobis,

[

àb ineffabili ipfius mifericordia, paratas vires

105 j

offérri.

Vero

Et quia ad fummum bonum omnes,

tipa

quotquot fumüs, proclivitatem experimur;

Cum

ex fecreto ftudio, quod hanc proclivitatem

tere

fequitur, in cordibus noftris nafcitur etiam

inve

continua follicitudo, que fedari non poteft;

utin

quaque agitati; ultro & continuo fatemur

tpir;

fincera ac perfecta felicitate nos non frui ;

"um :

& effentiale quid a nobis defiderari.

Cum fíemel autem fides menti noflrz

Qula |

ïam, ]

objecti pulchritudinem manifeflaverit; quo,

pros

excitante fua propenfione , trahitur; Deus

QTE g

bone! quot & quante delicie ex hac mani-

feftatione fluunt. "'am amabili objecto pra-

meum

QT

occupata mens noftra ,

exultat hetitia ; &

pre

Dz Awonr Drr

19

pre amore exclamat: O quam pulchrum es

meorum omnium defideriorum objectum !

P

O quam pulchrum es! quam fgro te cognovi!

.

Secretus & maxime intimus nobis ineft

ljus

infüinctus, quo felicitatem vehemenriiflime

otelt

appetimus.

Hoc omnia metimur; quid-

]

quid agimus , ea intentione apimus, ut feli-

iram.

ces fimus.

Nos in omnem partem verfa-

Qu

mus, noftre felicitati follicite fervientes; fed

QUP ,

quafi manibus incertis praetentantes, utpote

dem

locorum &objectorum ,. in quibus eam re-

ejus

perire eft, ignari, ingredimur ; ufque dum

Do«

fides, preemiffa infinitorum Dei miraculorum

m

cognitione, nobis eam oftenderit.

Is

'Tunc, quem fcrutabamur thefaurum ,

VileS

nos inveniffe afirinare poffumus. Quantum

vero gaudium;, hac cognitione, cor noítrum

IieS ,

experiatur; quanto cum amore , quantis

TTut ;

cum deliciis de ea fibi gratuletur, quis po-

atem

teritexprimere ? Inveni tandem, exclamat,

orii

inveni, quem ignotum tamdiu quaeefivi! ah !

otell

utinam ad notitiam & amorem fuümmi boni

emur

afpirare, mihi licitum effe non ignoraflem,

fnis

cum in rerum polfeffione , que quarebam ,

nulla lztitia afficiebar ; quod eum non nove-

oltre

ram, quem meis omnibus defideriis reipfa

qu0;

profequebar! amare volebam ; quod mihi

[eu

erat amandum nefciebatm.

uapropter cor

d-

imum;, cum verum & fuo amore dipgnum

D

bonum non invenerit; continuo defiderabat.

,&

Clam

Qu

20

COMPENi)IUM 'lTRaAcTATUS

Clam füfpirabat ; nec non füfpiriorum fuo-

fier

rum cauía ipfüm latebat.. . O mi Deus! pra-

fum

ad re amandum me

fenfionibus nonnullis ,

fa.

natum effe monebar; his vero preefenfioni-

po

bus non fàtis diftincte mihi manifeftabatur bo-

quo

nitas tuà ; ut ea afficerer, & ad cor, quod

of

obt

exigis , tibi prebendum impellerer.

hoc

CAyPUO T XIL

Quorodo in [pe amor colatur.

hoc

femw

icut intelle&us humanus, frerus illuftran-

tis fidei aufpiciis, in fumini boni notitiam

00f

[

&a

venit, illudque atrente confiderat , ita vo-

luntas hoc divino objecto mirifice capitur;

tivi.

quor

quod abfens , ardentiffimum praefentice fuae

defiderium excitat.

Dei

ipfia

Sacra fponía, magna vi lacrymarum

perfufà, amore languens, ubique dilectum

Tnun

fuum querit, quem, pre defiderio fuo;

In Divina ifta Ama(ia

pimis tarde inveniet.

acionum feriem obfervare expedir.

Ex

aft

amore in ea nafcitur defiderium; ex defide-

pes

rio ardor, quo ad motum adacta , ubique &

pIac.

follicite quaerit. — Ardor denique languorera

obje

progenerat ; eoque conficeretur penitus , ni-

0

fi eum tándem inveniendi, quem quzerit , fpe

qu |

fuftentaretur.

àciQ

CCf

Ne languore, follicitudine & contentio-

ne, quibus laborat indefinenter amor ille,

Quoj;

I.JS no-

Tüt

üi

qui ardenter defiderat, frangatur anim

er,

2t

13: -AMORE ,DEI.

1 (nos

fter ; ac proinde in defperationem incidat ;

pra-

fummum bonum, quod, dum fefe manife-

n.me

ftat , ardens füi defiderium movet, iteratis

Xoni«

promiffis ac . infpirationibus, fecuritatem

ürbo-

quodammodo, defiderantibus pretítat, fuee

quod

poffeffionis olim, & citra arduum laborem

obrinende , íi tantum paratis fibi & oblatis;

hoc fine, auxiliis ufi fuerint.

]

r]

Ex quo intelligere eft, Theptime, 1n

hoc negotio omnia amore confci.

Cum

ifirari

ífemel enim objectum felicitatis mez . fide

yritiant

cognovi, hoc amavi, hoc defideravi; imo

fd VO«

& amavi vehementius, & ardentius defide-

yitut

ravi, flatim . atque nullam in eo efle moram,

i fu.

quomíinus mihi íefe daret , cognovi, cum

Dei voluntas amore & defiderio dipnior,

narurm

ipfius prefertim propenfione ad íefe com-

e(dum

municandum, efficiatur.

) fuo,

hmafia

Non alia progreffione ; interveniente

D

amore, defiderium 'in fpem mutatur, quee

le(ide«

Ípes fimul eft jus pratenfum; vel, íi magis

li

placet, fpes eít amor, qui exfpectar, & ad

objectum fue exfpectationis jus fibi afferit.

yrert

U n

Quoniam Deum , & a Deo exfpectamus,;

qui fimul caufa & terminus exfpectarionis

'i[) fpe

ac noftr& contentionis eft;fides non immerito

dicitur divina feu Theolopica Virtus, quz fub

rentü»

r lHB,

quolibet refpectu ad Deum tendit ac termi-

natur.

j; o«

lr

C

CaPUT

4

22

CoMPENDIUM T RACTATUS

CaprvuT XII

*

d

Amorem [pei , etfi imperfectum , valde ta-

qi

guen bonuan e[Je.

1ü

morem fpei, Theotime, ad Deum, tan-

«

, quam ad terminum füum , non tamen

al

finerefpectuad nos, referri; de Deoipfum co-

itare, noftris commodis non omnino prater-

k

erfe-

Tni

miffis, conftat5 & ad fummam quidem

étionem eum fpectare, fed tanquam ea

:

ultu-

iK

rumcertum efít: id eft, ad Deum amandum

e

non hoc ipfo incitamur, quod Deusfitfumme

li

bonus, fed quia taliserga nos eft ; & ut fatis ap-

qi

paret, in hoc.utilirati noftrzeinfervimus. Ve-

lli

rus quidem eft amor, fed amor concupifcen-

Iu!l

tig, & proprio füo commodo non exutus.

Minime tamen dicere intendo nullum

fur

At

effe difcrimen inter fpem in Deo , & Dei

amorem proprer nosmetipfos. Abfit a no-

fün

bis, abfit dilectiffime Theotime, ralis difpo-

Nn

fitio, qua admiffa , anima fàcrilega effet, dum

AT

in fuo erga Deum amore ,. proprio gaudio

Sp

intenderet fervire, quod pro actionum fua-

Qu

rum fcopo fibi proponeret; ac.proinde ama-

lmI

eum ,

&

ret fe ipfam eo amore, quo

Tiür

Deum amore, quo fe ipfam amare debet.

-

Tan

Imnr

'TTalis agendi ratio haud effet diffimilis

rationi agendi uxoris, quae maritum fuum

,pla

amaret propter famulum , & fic in corde

fieC

fuo famulum loco mariti, & loco famruli ma-

hat

ritum haberet.

Kc

Amor

Dz Awxonz Dzr.

23

'Amor ergo, de- quo hic agitur, eft qui-

li.

dem concupifcentim , íed bene ordinate,

qua Deus non refpective ad nos confidera-

tur, & ut noflre inferviat utilitati; fed qua

n

ad Deum , tanquam ad finem noftrum ulti-

n

mumyin quo noftram felicitatem reperire eft,

11 C0s

afpiramus. Sic Deum ut füummum noftrum

PIet-

a.

bonum amando , revera nosmetipíos ama-

mus; íedlegirimo & ordinato amore , quo

Vi

nos nec ipfi anteponimus , nec cum ipfo

um

eequamus.

Non quidem omnino excludi-

mme

tur proprium commodum, fed Deo, tan-

$4p-

e-

quam fini & objecto primario, longe poítpo-

nitur; qui primum in hoc fpei amore lo-

(oen-

cum occupat.

QUEUS.

Quod autem dixerim Deum fpe a nobis

jllum.

fumme amari; de amore perfecto minime

t Dei

intelligendum ett.

Perfectus amor.ille; qui

.! I0-

fumma Dei bonitate, in fe fpectata, atficitur,

fpo

in fola charitate querendus eít, nec alius

dum

amor merito & proprie fümmus diciturt.

;udio

Spes, que ad hanc eandem bonitatem , in

Vflt-

quantum refpicit ad nos; dirigitur, amor eít

a.

imperfectus. Atetiam, quiafümmum bo-

;8

num eft hujusce amoris caufà predomi-

et

nans, fpe a nobis Deum fümine amari, non

imlls

immerito dici poteft; hunc tamen amorem

(

.plus affe&tu quam efficacia & praxi valere;

orde

nec ad fervanda Dei mandara ac viram eeter-

,fnà-

nam promerendam nobis, nifi intervenien-

ft.

te chal'iïate , fuüfficere

fatendurn e

Jor

P

CAgUT

24

CoMPENDIUM /TRACTATUS

CarpeuT XIV.

i

Compendiofa. charitatis defclriptz'o.

d

a

n füpra dictis, chariffime Theotime, mife-

I

d

ricordem Dei admiremur agendi ratio-

nem ergaanimam, quam a peccati fervitu-

te vindicar. Prævenigntes fuavitatis fuae be-

Ti

nedictiones ipfi largitur, quz continuo cref-

f

cunt, & quibus illa loco aufpicii utitur:

ex amore ad amorem ita deducitur, ufque

dum in terram promiffionis advenerit, id

f

eft, in perfecta charitate quieverit, que

eft vera amicitia, qua, propter fe ipfum à

nobis, fola ipíius infinite amabili bonitate

qu

invitatis, Deus amatur ; H«c reciproca eft

amicitia; cum, quisquis Deum amaverit,

el

[

amat, aut amabit in pofterum, a Deo prz-

veniente, ab eerno amartus fuerit.

Ml

lii

Hec amicitia utrique parti nota eft.

Deus enim ignorare non poteft, quo illius

j

Th

amore flagremus; cum ipfo authore in no-

Abis formetur; quemadmodum de ejus in nos

amore dubitare non poflumus, quem toties

f

tamque aperte declaravit; dum fimul nos

Ini

agnofcere copit, nullum in mobis effe bo-

M

num , quo ipfius benevolentia nos non dira-

p

verit. Familiarem nobiscum confüetudinem

lx

fovere non dedignatur; pratiz fuz infpira-:

el

tionibus ac illecebris, cordibus continuo lo-

4n]

quitur ,. nos conjunctiffimos amicos nomi-

il

t ac confis

nat; & r—s-eipfä'nolbiscum amice agi

denter ;

Dzs Axonz Drzr.

2$

ï

denter 5 quibus arcana füua manifeflare non

dubitat,

Suo tandem amori füisque benefi-

ciis cumulum addit, dum in fanctiffimo Eu-

fe.

chariftiae Sacramento ipfiffimus efca noftra

Q«

efücitur. Ad hoc amorisSacramentum, quo

l-

homines fuftentat , accedit facilis ad eum adi-

X-

tus, & familiare colloquium, quo , omnt

&[.

tempore, & pro libitu, mediante oratione,

lt

uti nobis licet.

In eo vivimus ; movemur

ue

& fumus; quidquid denique fümus,

per ip-

W

füm & cum ipfo & in ipfo fumus.

ug

ld

Obfervandum hic eft amorem mutuum;

(

qui Deo cum homine intercedit, non fim-

et

plicem , fed dilectionis amicitiam effe.

Id

um

eft, electione & predilectione ac' fpeciali

d.

amore Deum amamus.

Hoc nobis fipnifi-

catum voluit facraSponía , his verbis: Dz-

(

le&tus 1eus. ele&us ex -millibus (a)... 1d eft, in-

jus

ter omnes; hac enim illius fanCtee amatricis

no-

inens e(t.

x

fos

Multiplici hac,de

chufá , ficut fidei i&

tie$

Ípei, ita & charitati pro'fede banc afligna-

103

mus partem animz, quam alibi apicem. &

bo-

cacumen mentis appellavimus. Illa enim ut-

liti-

pote virfutum regina , in voluntate, quam

loco folii baber, fedem fuam pof(uit:

uo

yeffi

ift-

e loco dulces f os influxus diffundir, quibus

animz decor fovetur ac augetur ; ità ut atna-

h-

ml-

bilis femper & grata oculis Dei fit.

ille

3

Cha-

(ay Caur c. 4. v. 10v

26

CowuPENDIUM 'TRACTATUS

a

Cháritàtem ipitur amorem amicitie ,

£0

amicitiam dilectionis ; dile&tionem zeftima-

tionis effe ftatuamus ( íed zfítimationis in-

n

comparabilis , fümms & füpernaturalis )

eamque in anima, inftar folis in mundo exi-

$

flere ; ut illam radiis fuis exornet; in intel-

N

lectualibus potentiis , ad eas perficiendas,

[

regendas ac moderandas; in voluntate autem

ni

effe tanquam reginam in folio, ut refideat ia

i

ea; & Deum femper & fuper omnia ámari

d

procuret. Felix ergo anima, in quacharitas

diffufa eít; quacum omi.ïia bona ipfi venient.

Ti0

0p

ao p UoqU XAV,

du

fic

Deum [ui amoris progreffum. mobis faci-

ali

lem. veddidi[je.

dif

&

A ttende & mirare, Theotime! quid in

L X hominum opinione vilius àque frieidae

l«

poculo, aut frufto panis? veruntamen hec

]s

eleemofyna , amore Dei follicitante, pauperi

dif

erogará, confeítim in mifericorde anima; quae

Thi

[z

hoc largitur munüfculum; amoris augmen-

to remunerátur.

fi

Non fole plantie aromatice in felici

Arabia füaviter olent; ommes alie , plus

àm

minusve focunditatem & faventem apri dif-

W

pofitionem participant. Sic in anima chari-

10

tate accenfa, non in fola excellentia opera,

fed &in minima, virtutem fuam fànctus

amor

Dr ÀÁMonz Dri.

27

Ig ,

amor inftillat ; que odore fuavitatis, quem ex

Ils

eo hauriunt , grata efficiuntur Deo, a quo;

I

pro mercede, charitas augetur.

is)

Hec veritas, facrofané&ta "Tridentinc

exi-

Synodi judicio, extra dubium pofita eft (4).

tel-

Siquis dixevit , juflitiam acceptam non conjerva-

.

]i5;

vi, atque etta

" augevi covam Dto per bona ope-

EeITt

va; fed opera ipfa fru&us folummodo &9' figna

itit

jffe juflificati

onis adeptee, non autem ipfius augen-

fiari

4

/e cau[am s

Auatbema fit.

"ts

Ex dictis, "Theotime! juftificationem

ent

noftram, qu:ze charitate efficitur, ex bonis

operibus, &; quod fedulo animadverten-

dum, nullis exceptis, incrementum capere;

facile intellipis, Nam, ut ait S. Bernardus,

(t«

aliam materiam traétans, nihil excipitur, ubi

diftinguitur nihil. Concilium, absque reftri-

&ione aut diftin&tione, de bonis operibus

n

"(dg

loquitur, nec inter plus minusve perfecta

íftatuit, ut hinc, charitate omnia augeri;

hac

difcamus (hoc unico interveniente difcri-

xperi

mine) alia nempe plus, minus alia: majus

qui

enim eft incrementum, cuin majoxis pretii

nen

funt opera.

i

Sic nos amat Deus, fic noftrum erga fe

amorem continuo crefcere defiderat.

'Tan-

plus

|di

ta eft ipfius bonitas, ut omnia commodis

ha«

noftris impendat: omnia , fi ita loqui fa

s eft,

4

in

yldy

I&US

(a) Dejuft. C 24..

of

28

CowxPrzNpriUM TRACTATUS

in folutionem admittit, ut fibi occafio nos

f

bonis cumulandi nafcatur.

Quamvis nul-

[2!

lius fere pretii; & nullius fervoris opera

e

noftra bona fint, iis tamen urtilitatis noltra

n

gratia utitur,

lu

j

( APU -r XVL

1

De per[everantia in charitate.

di

Monne aliquoties animadvertifti, Theoti-

bi

me,; quam follicite mater curet infantu-

Iu

lum, quem tenere amat? fecum eum dedu-

Q

cit, nunquam a fuo latere finit difcedere,

a

pro neceffirate eum adjuvat, in trira ac molli

ut

via tantillum permirtens ingredi, fimulque

i

manu fíua füftinens & firmans ejus paffus;

nu

occurrente periculo eum in finu fuo fovetac

Tui

portat. Nullaalia imagine Dei agendi ratio

u)

melius exprimi poteft erpa ebs, quos pro

füis habet, eoquod in corde füo charitatem

Qu

T

habeant.

Coram fe ingredientes dirigit, ur-

n

'ente neceffitate porricit manum, imo &

qu

ipfe eos portat, cum cernit, hoc deficiente

MC

auxilio, futurum efle, ut defaripationi füuc-

cumbant.

-

Ya

. Hisce coloribus Dominus nofter fe ip-

d

füm adumbrat: (2) Ego Domimus Deus tuus,

p

appvébeudens mamum tuam, diceu

sque tibi: iNe

Tt

:

ili bonitate

Tuneas, ego adyuvi . Hac ineffa

lmï

&du-

«Qr

Ce) Ifai.c. 41.. v. $3-

Dr Awonz Drr.

29

0$

fiducia noftra nititur , qua 'nunquanfm fatis

il

erit magna; nunquam huic auxilio nos fatis

T

credemus. Fide enim con(tat, niíi gratiam

I

inutilem effecerimus, Deum incoeptum fà-

lutis noftrze opus perfe&turum effe, in nobis

operantem & velle & perficere: uti fan&a

"T ridentina Synodus declaravit.

In hac mifericordie Dei erga nos agen-

diratione, ab infufione charitatis in cordi-

0l

bus noftris, ufque ad mortem, (quo tem-

IU«

pore ejusdem charitatis confummatio fit)

Qu«

confiftit inzeftimabile donum perfeverantiee,

*re,.

cui glorie seterne donum promiffum eft,

0i

li

ut in Scripturis leoimus:

ui pev[everaverit

q

u[que in finer , bic [alvus erit. . Hoc euim do-

[us;

num nihil aliud eft, quam collectio auxilio-

aC

rum, rationumque feries, quibus, in divi-

iO

no amore, u(que in finem períeveramus;

pm

uemadmodum pueri inítitutio confiflit in

ial

multitudine curarum adhibitarum ,, ut recte

jl

informetur, earumque continuatione, uf-

0

que dum etatem attigerit, quee iis ultra non.

ente

indigeat.

fic-

Conftat auterh nullis exceptis, perfe-

verantiam ufque ad mortem pretiofiffimum

p

efle donum, quod à Deo fperare in hac vita

Tl

potfimus.

Hec gratia, aflirmante fancta

l

"Tridentina Synodo; a Dei liberalitate, tantum.

yttté

impetrari poteft, cujus folius eft ftantem

l-

confirmare, cadentem vero.erigere.

CAPUT

Cj.

3o

COMPENDIUM T.RACTATU$

CAPUT XVIL

fii;

vif

JIn chavitate smori , Jpeciale De: donumt

di

€[J€.

[

D ex , qui coeleftis fimul fpon(us eff, cum

qu

de

dilectam animam non fecus ac fponfam

fuam direxerit toto vitze tempore, nec, inftan-

IU

te moórte, eárm deferit.

Fert illi opem in hoc

tranfitu, & in lecto doloris exfpiranti fine

D)

mora viam patefacit ad thalamum gloria

pm

éeterne , fanéte perféverantie terminum, ut

Qu

ineffabili quiete fruatur.

Ah 'Theotime!

(

tum illa anima in dilecti (üi confpectu gau-

fl

dio & amore élata, memoria modum replens,

n

quo, fao durante exilio, tót ac tam exquifi-

inu

tis gratiis prevenientibus donata, atque ab

feli

De

eo corroboratà fuerit, adorat, & benignam

deofculatur manum , quaá, tantà cum füavi-

tem

tate deducta, füftentata, nec raro poortata fuit;

hæï

ne itineris labore defatigaretur. Confitetur,

non fine.gaudio, felicitatem, qua fruitur,

divino Salvatori fuo effe referendam; cum

eandem ipfius benevolentiam experta fuerit,

Qu

[

qua exoptabat Jacob adjuvari, ut faufte iter

fuum conficeret, poítícale vifionem, cujus

pars inferior terre

j

; füperior autem cqelo ad.

haerebat.

ch

Me nunquam dereliquifti, Domine, ex-

Iu

amg

clamat in exultantis gaudio animi motu;

meus in via, quam debui lu(trare; dux fui-

ls

(

r

Dg A"äuo'm: Dr:r.

ffi; nie pane Sacramentorum tuorur nutri-

J]

vifti; ut oculis tuis grataefficerer; me nuptiali

charitatis vefte exornaífti3 & non fecus ac

tenerrimus pater, qui ab eterno amat, fuüis-

uitt

que liberis apud f& collectis familiariter uti

fim

defideràt, me in eedes tuas; glorie domici-

rfdü

lium introduxifti.

|UM

uid euim mibi efl im celo, €g a ft quid

fite

volui fupev tevram ?

. . Deüs cordis inei , $g

Qj

pavs inea Deus in etergum (4).. Sed attende,

i Ut

qua&fo, quantopére Deus nos fuos effe defi-

mne

deret; quod ut obtineat, totus ultro fit no-

qU-

fler, dum vitam füani & mortem nobis do-

iens;

nodát; vitam, ut ab &eternà morté libere-

jili

mur; mortem, üt nobis vitàm seternum

e 1b

felicem acquirat. In pace ergo vivamus, ad

1am

Deo ferviendum üunice intenti , ut ipfi in

Vl-

tempore , perfectius, vero in &ternitate ad-

Vl

háreamus.

tUt

|LEUEy

CapPrvur XVIIL

cum

terit

wa vatione fiat, ut amorem Dei negliga-

1HU$5, €9 ad amorem rerum creatarum

T

Vjus

.

710$ conmveriamus.

T

( ic accidit, ut, nunquam fàtis deplorando.

*

infortunio, Deum creature poftpona-

inus

Ts

Deum a nobis, íime interruptione,

amari non fupponendum eít; quia charitas

j0[U ;

in

füi«

l5

(n) Pf 72. v. 2$ 26.

32

CowrrNDIUM TRACTATUS

in nobis eft non fecus ac alie confuetudi-

du

fr

nes, qua, reflibus Philofophis, prout eis

uti placet, nec aliter, ad actum reducun-

für

tur.

füc

0

TiS

. Cum ergo charitarem in nobis otiofam

effe finimus, id eft, cum nos amoris fàcri

fe,

exercitiis non impendimus, fíed contra ab

€0 recedimus, mentem nofítram aliis rebus

Ío

bu

occupando, vel illius otio atque inertiae con-

nivendo, rum, TTheotime, illiciti objecti il-

tu

al

lecebris patet cor noftrum, ac facile a tenta-

tore expugnari poteft. Erfi enim charitatis

habitus, qui in anima noflra füpereít, in

iftis circumftantiis non defit, quin fuo fun-

CIS

Q

gatur officio, nosque ad pravas fuggeftio-

nes repellendas incitet, non cogit tamen, ne-

€or

t

que ad actualem refiftentiam urget aliter,

quam pro modo illius Operz , qua'? volun-

T«

tate noftra confertur.

T

Quod idem alii ha-

bitus refpectu actuum fibi propriorum fa-

1o

ciunt.

tu

Confentire igitur vel diffentire i

noftra poteftate eít. . Attamen periculofüum

Te|

&l

objectum, faifis fuis illecebris, non raro cor

alicit; quod. fe immodice complacentiae

Ti

ii

mancipat, ac torum tradit, & hanc compla-

centiam adeo auget, ut eam vix tandem co-

ercere valeamus. Eodem modo, quo fpi-

ne, de quibus i Evangelio Chriftus loqui-

tur , fuffocant gratie femen,. & charitatem

extinguunt. Sic prima mulier fenfim ac gra-

datim

Ds AuMonr Dzr.

3'3

tüdi-

datim fibi ruinam accerfivit.

Primo, cum

It eje

ferpente garriendo , tempus inutiliter con-

Kr-

fumpüt. Prohibiti deinde fructus pulchri-

tudinem , infeliciter non fine delectatione,

confideravit; ac tandem fcientie perfectio-

ofim

ris acquirende fpe mentem füam pavit; ita

facri

ut, inani delectatione complacentiam augen-

t2 b

te, & complacentia inanem delectarionem

'ebus

fovente, fuerir decepra, confenfum pre-

; COT-

buerit, & funeftum illud commiferit pecca-

al

tum, quo

, ipfà inftigante ejus'máritus fe

(enId-

aítrinxit.

[LatiS

.Ah Theotime! qu-am trifte Angelis fa-

,W

fün-

cis fpectaculum , Spiritum fanctum, fàn-

elio-

étumque ipíius amorem cernentibus ex

,ne-

cordibus noftris peccato pulfüm! nifi in fta-

tu conftituti effent, in quo nec, flere poflunt,

liter,

)lun-

nec dolore àáffici, non dubito, quin maxi-

l ha-

mam vim lacrymarum profufüri ,

& ad

mf

fortem noítram lugendam continuo repeti-

turi effent maeftum [eremie canticum , qui,

re ii

ofum

regnante Sedecia, cum Hierofolymoee ruinas

cerneret, ad portam templi fedens, in ani-

000f

mi füui acerbitate a

J

entie

jebat : Quoiodo [edez [ola ci-

mplie

?itas plena populo? (a)

f C0«

*

3

(

' CAPUT

fitera.

C. gl'a-»

(«) Lament. e. 1.

1.

34

CóurENDIUM TRACTATUS

C€Cxkp»uc XX

Y

De amore complacentie , in

quo primum

K

confiflat.

mor, ut jam diximus, eft motus ac ve-

p

luti cordis ad bonum propofitum ten-

dentis effufio, qua trahitur ac delectatur;

ira ut prima & maxima caufà amandi fit com-

I

I

placentia. Sicut viciffim amor maxima com-

placentie caufa eft.

Cum motus ille ad

1

Deum dirigitur, fic excitatur:

Impenetrabilem quafi abyffüm perfe-

€&Honis, excellentie & infinite bonitatis

d

Deum effe fides nos docet. Hanc veritatem

At

fide nixam attente meditamur ; confiderando

immenfà bona, que poffider Deus, vel pe-

k

neratim; quafi abyffüum omnium perféctio-

If

num; velfingulatim, dum perfectionem

AT

unam ab alia diftinguimus; omnipotentiam

ab infinita ejus fapientia, füumm

?

&

tem ab eeternitate &c,

am boniïa—

Dum infinita bona divinitati effentialia

]e

Cd

intellectus nofter attentiffime confiderar, fie-

ür

ri non poteft, quin fenfu quodam compla-

a

centie voluntas afficiatur. 'l'unc vero auéto-

riratem adhibentes, quam in nosmetipfos

f

ii

merito arrogamus, cor noftrum excitamus

ad primam hanc complacentiam renovan-

dam ac augendam liberis actibus, qui no-

flrum füffragium noftramque exiftimatio-

nem

| Dl.ï AMoRE Dzrr.

33

nem fignificant, ac gaudvium, quo afficimur,

il

cum tot ac tanta excellentia bona in Deo

*

?

reperiri cernimus.

e Vee

Conítituta in hisce circumftantiis pia

anima , cum Canticorum Sponfa exclamat :

LT.

Ecce tu pulcher es dile&e mi , €9 decorus. — (a)

itür;

Ipfiflimus es amor.

'T'alis eít dile£tus meus;

Atf»

-Offl

talis e(l, quem diligit cor meum: fit in eter-

num benedictus.

Filie Terufalem, laudate

eal

eum mecum quia tam amabilis eft. Vivam-

neaut moriar ego; nihil mea refert; feliciffi-

rfe-

ina fum, quia coenovi omnibus bonis eum

tati

abundare; nec in omnibus effe infinitum, nifi

tem

ut eum infinite bonum experiamur.

3ndo

In hac amoris pleniffima approbatione

' ge-

d-

boni infiniti Deo eflentialis, &in gaudio fi-

1em

mul, quo afficimur, amoris actus confiftit, qui

if

a nóbis merito complacentià vocatur. Loc

enim aétu Dei beneplacitum noftro infinite

nit'a-

praponimus; feu potius Dei beneplacito de-

lectamur.

Hoc amore inflammati, data oc-

tl

cafione dilecti fui perfectiones enarrandi,

W, HC'

tanta letitiaSancti exultabant, & tanto cum

jpi-

Scitote,

d-

gaudio Deum effe Deum iterabant.

quoniam Dominus ipfe eff Deus.... Dixi Domi-

pfos

51o: Deus meus.es u ,... Deus cordis mei , &2

;qu

pavs mea. Deus in etermum. (b)

Va

PC APUT

1l0-

(10*

(4) Can. c. 1. v. 15.

(ä) Df 99. v. 3. PfC Aguu. 2« Df. 24cvra6.

36

"CowuprExND1UM TRaAcTATUS

i(CapruT XX

&

u

Ouod per amorem complacentiee adberea-

[

zuus Deo, ferme quemadmodum matris

V

uberibus admoti pendent parvuli.

W

quanta eft animze felicitas, cujus hee uni-

O

K

ce funt delicie, nil aliud noffe, nil aliud

Ícire, quam quod Deus Deus fit, & quod

Tü

illius bonitas nullis limitibus circumícribatur.

pi

le

Iíte delicie , quas diximus amorem compla-

centig&, porta etiam vocari poffent , qua cce-

tuj

al

leftis fponfus in animos noftros fubit, juxta il-

lud (2): Ecce ffo ad offium , g pulfo : fiquis

x

audievit vocem meam , €9. aperuevit jamuam , in-

lp

L

trabo ad illum, £2 ceuabo cum illo, €g apfe que-

cum. Inconvivio ifto deliciis pleno;, infinita

Dei dulcedine veluti facro , ut ita dicam,

C0I

epulo vefcimur , mirabili exinde voluptate

p

perfufi ;

audemus utique eas in Deo perfe-

[

étiones effe; quas cernimus; & facit hoc in-

f

k

effabile gaudium, ut infinitis Dei perfectio-

tel

nibus ranquam ipfío noftro alimento paíca-

Cu

mur, & fatiemur.

E

inq

Convivium iftud fpirituale ccena voca-

Al

tur, eoquod non aliter, quam coena corpo-

nü

ris, altiffima quiete excipitur: eft enim haec

dis

ratio amoris complacentie, ut in boni, quo

e[f

delectamur;;quo tanquam epulo pafcitur cor

camus.

noftrum, dulcedine omnino conquiefc

Scis

(

(

(4) .Apoc. €. 3. v. 20.

(

*

E

:DE-A:MO'-R*: Dfax.

'Scis enim Theotime, id variis linguis ufita-

Ttj-

'tum effe, ut quod arridet animo ,, aniini di-

catur alimentum ,

cibusque , uti düm

hr

'volumus nuncupare hominem honoris, 'aut

opulentie appetentiffimum , eundem nurm-

4norum exercerifame, honorum fiti arde-

uni-

dliud

re dicimus, illisque tanquam proprio cibo

mutriri ac paíci, quo etriam fenfu.dixit Sa-

od

atur,

piens (2): O5 flultorum jafcitur imperitia: ip-

feque Chriftus , dum ait (/): AMeus cibus eff.,

npl-

j (

£ faciam volugtatem ejus , qui mifit me : Non

tà1-

alia nomenclatura ipfi Philofophi, ac Medici

z"ngis

loquuntur; cum his ufitarum fit dicere: quod

; ifi-

dap

it, nutrit; illis, eo quemcunque paíci,

P TI-

&cíàtiari; quod amart.

finità

Hec eít dulciffima cordis noftri cum

ifll;

corde divino conjunctio, & amor illius com-

Jfate

placentie , qua tanquam preriofo balfamo,

etfe-

ad fümmam zque ac facerrimam voluptarem

Yif

perfundimur, &Hec elt impletio illius ten-

Xdio-

tentig , quam facra in Cantico Sponíà tanto

xlci-

cum gaudio profert (c): Zztroduxit ime Rex ,

inquit, 22 cellaria fJua ; exultabimus 9. letabi-

m

mur in ?e, memores uberum tuorum [uper vinum:

)rpo-

ve&hi düigunt te. - 'Theotime, cellaria i(ta Re-

nhac

