0ns no»

preter heec i

nítruxit aciem , atque hinc inde

erfentur

litum fuo imperio temperavit.

irruptiones mi

jcia non

Sic ipfe Imp

erator tum fua i

píius opera, fuis-

t plett

&u füo, atque aufpiciis

que armis, tum du

exde

a

rta victoria preelii v

iétor celebratiffimus exi-

atque

j

it. Adeoauxiliares copiz;

'fi forte medio

jor

certamini illapfe, qu

amvis nullo Imperato-

cariti-

, fi tamen jam

ris nequidem fcitu dimicent

prius factam defc

riptionem

preliiin victo-

riam inclinent con

fertis fuis viribus, res tota

"

s amplificabit

feliciter confe

Jaudem.

&a Imperatog

s m

Sed füa Duci afferta gloria , & reliquee

fli.ZlS ; J

omnes copie , unde conflatus exercitus

l-

fuit, ex ifta laude victorie partem fibi ali-

quam decerpunt.

Prius, ac pofterius ag-

men, & media deinde acies in parte

m lau-

2 vitü-

ariratem

dis veniunt.

Si federate gentes in unam

caufam dimicent, omnium res ben

e ac gli—

qus pro-

e memorantur.

Et fin-

yürantut

citer geíte cum laud

gulorum denique gr

egariorum adeo facino-

huffüm

'olterio-

ranon illaudata funt.

Eadem

4

rum

1o8

COMPENDIUM TRACTATUS

Eadem ratione noftre falutis gloria, &

apicen

reportata de ejus hoftibus victoria amori du-

1itate,

ci adícribitur, quiin reliquas virtutes omnes

* - - efügi

late imperium proferens cun&ta praclare ge-

rit, que triumphos nobis ac lauros parant

I

onge omnium optatiffimas.

tam fo

Praterquam

enim quod proprios actus habet charitas,

E d

que plurimum victoriam iftam juvent; tum

P at q

a'i& quoque virtutes füb charitatis ductu ai-

tild t

que imperio in arenam, utita loquar, def-

fenfu

cendunt, cum inferni viribus praliature.

peral

Siquando accidit, ut alie virtutes, velut

V Cl

auxiliares copice, aliquidex fefe gerant preeter

aque

charitatis juffum, &iftud etiam fibi vendica-

quidq

re'& jure poteft charitas ; queecunque enim

fpitit

preclare fiunt; ea jam antehac dux amor de-

Titàte.

adfen

fignavit, cujus hac tota mens eft, & animi

propofitum, femper in omnibus, quatenus

guude

id fieri poffit, divinam gloriam amplificare.

Mique

Ciran.

. Interea tametíi id cum Apoftolo dici-

* . ls

mus, quod claritas omnia cvedit , omnia [pe-

illud

vat , omnia fufliuet , paucis , quod omnia cha-

. I un

ritas apit ; non ideo & czterz virtutes füa

fraudandz laudis parte nobis videntur: fic

dicimus de fanctis: hunc fides falvum fecit;

illum egenis impen(à cum largitate miferatiog

alium oratio vel caílitas: fed hac ^ defunctis

laudatione fingulari ad univeríam illam facri

amoris laudem tranfire neceffe eft, eique pal-

mam ferre, quia coronidem addit & (ànctitatis

apicem

lUS

109

Dr AMORE Dzr.

loria, &

apicem toti virtutum agmini , quz fine cha-

mor du. $9

ritate, qua omnes animantur, virtutis vanae

&5 onnes . 3

effigies ac funus eflent.

are -

s parat

Profecto magnus ille Apoftolus; cum

tetquam

tam folicite conquirit omnes notas, queis fan-

charitas

étz charitatis vera poflit efligies defcribi;, dum

ont; füm

ait; quod charitas fit patiezs , lenigua, quodom-

lidu ai«

tia cvedat, ompmia [pevet, omnia [uftieat : heec eo

nry def

fenfu dicit, ut intellipamus , charitatem im-

eliatürg,

perare

atientie, ut omnia füftineat; fpei,

, Velut

ut cum fiducia expectet ; fidei , ut fe fübmittat,

tpretet

arque credat.

Ad hec fignificat Apoftolus,

endica-

quidquid in his virtutibus ineft vigoris atque

ye enim

fpiritus, id totum eis afflare charitatem ; acha-

mor de-

ritate nempe vires &animum patientiz addi,

& animi

ad ferenda riteafpera; fideihoc roburindi,ut

Usfeus

gaudeat rebusarduisfe fübmittendo; hanc de-

ficare.

nique vim & fpeiadfpirari , ut non magnopere

curans vitam hanc temporariam ad aliam in

lo dici

coelis magno luctetur aufu: quid multis? hoc

yia [jt-

illud eft; quod dixit Chriftus; ex hac virtu;

nia cld«

te unica pendere legem & Proghetas.,

ytes füa

ur: fic

"

y fedily

(eriti0;

fündlis

ji Qxcri

|

jepal-

Gitans

H;

! CAPUT

cem

11O

CowrENDIUM TRACTATUS-

CaArruTt XLIX.

produc

cum fà

nes m

Quod. charitas virtutes ceteras [ue dig-

nitatis participes reddat , fmmulque per-

diuntu

Jficiat dam , quam ex [eipfis

gerit

babent.

ionat:

!

x infititia arbore nafcuntur fructus, qui

virt

X1 furculi fequuntur indolem : fic infito

fibi mali vel cerafi furculo, mala vel ceraía

&rmoi

tsl

producet arbor, ut tamen & ex caudice ali-

uid faporis referant. Eademratione, cum

pio J

í

a

T n

nétitatis omnis ftirps, atgpe radix fit cha-

ritas, actiones equidem omnes propriis vir-

& &n

Tütutm

tutum , ad quas pertinent, nominibus, atque

notis diftinguuntur; ex ipfa vero charitate

prelt

ceu ftirpe fua fanctitatis veluti faporem ha-

fomm

10 faf

bent. Etficuti dum caudex liquore fuo fructus

ex fefe omnes imbuit , non ideo füccum de-

let, aut vitiat, qui proprio de fürculo in fru-

étum influit; ita omnino charitas & propri-

Qui

am fuam ac peculiarem cuilibet virtutis actui

bonirarem confervat, quamvis & ipía ex

[

fefe dignitatem ei inftillet fuam.

dfo

'Tantum vero abeít, ut charitas quid-

i

quam decerpat de prarogativis aliarum vir-

fite q

tutum , cum quibus ipfà unam eandemque

credi

actionem ponit; ut potius has prarogativas

um

mirum quantum ipfa amplificet , extollatque,

qui

eomagis;; quo nobiliorea virtus eft, cum qua

pro-

(

J$

n

UUps Avons Dzr

roducit actum ; eftque in ifta re charitas

! cum faccharo comparanda, quo fructus om-

ld i

| nes mitigantur quidem, & jucundiffime con-

it j

l-diuntur, non tamen idcirco vel minima in-

i

J

penfiti faporisja&tura facta; fed magno potius

l

innate fuüavitatis incremento.

Atque hinc fit, Theotime, ut minimus

ws, qui

;

c Infito

g

virtutisactus, quem anima profert magno Dei

] cerafa

amore ardens, plus in f& pretii plus dignita-

tis habeat, quam animz languentis ingentes

dice ali-

, Cum

pro Dei honore fufcepti labores, aut tolera-

fit cha-

ti cruciatus. Ita qua minima erant a Beata

i5 Vit-

& fanctiffima Virgine, Dei Genitrice , vir-

turum profecta opera, plus amplitudinis ac

yuqie

harttate

praftantiee divinis oculis exhibuerunt, quam

em la-

fummse virtutes aliorum , quorum non tan-

fruddus

to fafigio evecta fanctitas fuit.

jm de«

CaPvuT L

if

ropri

is adui

Quod illud pretium fit, a charitate fuis

proprüs ac aliarum quoque virtutum

p et

actibus imductum 2

d forte fcifcitaberis ex me Theotime, quod

; quid

illud pretium fit a&tionibus noftris a chari-

fl vit-

tate additum: O quantum illud eft, quam in-

kmqie

credibile, nifi fic credere nos cogeret facra-

[ivdS

rum literarum auétoritas; audi Apoftolum,

ontenta-

atquo

qui ait (4): 44 quod iu png[en-ti eft m

q]eum

4

mqn

pI'O

(4) À Cor. c. 4. v, 17.

112

CowrrNp:UM TRACTÀTUS

neum e9 leve. tvibulationis noffre; fupra modum

tutarm

2n [ublimitate eternum glorie pondus operatur in

x [ES

Zobis. Libeat hec explorare verba: tribula-

fieco t

tiones noftrae leves funt, ac momentanee;

fs C

fed folidum, & seternee glorie pondus pro-

& ete

ducunt, O verba fane gravia, atque ejus-

modi promiffa, qua nunquam facta funt iis,

fed

' qui hujus terre bona fectantur.

uid enim

h d

vel di&u gravius, vel auditu jucundius? Tri-

m

bulationes noftre nos deprimunt, fed, quam

Tnus;

vere Deus eft, qui ifla verba facit, produ-

& I

ducunt noftram ploriam. "Tribulationes le-

F ocdi

vesfünt, & folidum glorie pondus produ-

dida (

cunt.

Tribulationes momentanez fünt, &

fommi

glorie pondus eternum producunt.

bitoc

mul «

Atenim hec, quafo, unde virtus ineft

T gelm

breviffimo momento, aclevi tribulationi ? Ve-

füium purpurearum aut coccinearum tantus

quid t

exDe

eft fplendor, tantaque dignitas, ut eistanquam

Vetot

auguíte majeftati apprime congruisipfi Reges

te in

& Principes utantur.

Profeéto non in lapa,

Tüm:

unde he veftes eonficiuntur , fed in colorum

165 pi

infectu vivido, fplendidoque,; qui pannis ex-

Wn n

forbetur, inheret ifta dignitas, tamque in-

5gnepretium. . /VEternam in caelis vitam fuis

operibus merentur juíti & fancti homines,

Dto

quo quid gravius, quid admiratione dignius

cumt

dici poffit, nefcio: aft ifta opera ex fe ac fua

Tetre

indole fi eftimentur, viliora etiam videri

UI

na: unde

poffint, quam pannus, atque la

tantutm.

(

U$

Dz Auonz Dzr

113

1177 :antu-m'in eis pretium? ex eo, quod fangui-

Jettur j

, ne JESU Chri(li , purpureo falutis noftrg

: tbula-

1

| fucco tincta, Chrifti videlicet conjuncta me-

enünee;

! ritis corifpectui divino illuftria plane ,. facra;

Qu pne

| & eternis coronanda premiis videantur.

]üe ejus.

Vr ii ÉI

*

|

fünt i,

[

Uvas in palmite videmus, non palmite,

Acumude

x

|

fed vitis ubértate, ,vivaque radice genitas;

Id enim

E

|

i? Tri-

fic dum per charitatem Chriíto conferi-

mur, divino noftro capiti, jam fructus edi-

] quam

produ-

mus, faluberrima nimirum opera, quibus

o t pr Meori

ex meritis Chriíti ad. fummam .dignitatem

Ies ]e.

Iilac-

JIOdU-

evectis, in caelos aditum reperimus.

cida & infecunda Aaronis virga fuit, fed

;

|

fümmi Pontificis infcripta nomine fertilefce-

bat ocyus; fronde; acflore, ipfoque fructu fi-

mul ac femel una nocte inftructa.

Huic vir-

s inelt

g« (imiles nos ; zoz fufficientes fumus Cogitave ali-

|? Ve-

ntüs

quid ex tolis quafi ex tolis, fed [ufficientia noftva

ex Deoef? , utícribitS. Paulus(4). Ut primum

quam

vero charitas in noftra corda fubiens ibidem al-

Rents

te infixit nomen illius, quem S. Paulus ve-

]una,

OTüm

rum &unicum dicit Ponrificem effe, jam ube-

res proferre fructus poffumus, unde coelefti-

Isex-

e In-

um nobis deliciarum meffis fürget.

ais

Quam fünt magn.ifica recte agentibus, a

ines;

Deo optimo maximo conftiruta pramia!

n

cumrtanti Domini nostotijfimus, nihilque in-

- fi

ter res fit, quas noftrasufürpamus, quod non

;fe.r.i

ab eo ortum primitus, jureque ad illum fpe-

Yde

&tet

1

(4) IL Cor. e, 3. v. $

1314 COMPENDIUM ThAGTATUS

€let ac referatur, gratuita is utique fibi a

sum

&m Vi

nobis preftari officia; noftraque omnia fibi

repetere potuiffet, non propofita ulla operae

lis op

lam ante debitee remuneratione: fed aliter ei

tita n

vifum: Obfilii fui pro eluenda culpa noftra;

Rga (

ToiQU

& ad parandam nobis falutem ; morientis

om

jetatem, pro levibus officiis, mercedem

—

mu

nobiscum pacifci voluit; qua

.excogitari nullfa

Tnajor poterat.

-

iplo:

nqbisw

Non ille utique officiis noftris indiget;

nullum ex eis emolumentutm percipit : fic

g

E

hus «

enim nos ipfe Chriftus admonet (4): Cum

4dion

füceritis omuia, que precepta funt volis , dicites

mane/

Jervi inutiles fumus, quod. debuimus facere; feci-

gmus.

À

Igitur utilitati noftre vertuntur om-

nia, cum Deo inutile; fed utiliffimum nobis

xit (u

minifterium obeamus.

gühua

Non ergo quidquam nóbis, nifi ex pa-

[ a

m

&ofuo, & liberalibus promiflis, a Deo de-

[

betürpremii. Nontamenideotram benigne,

p

tam indulgenter nos adhibens bonitatis füae

inibatDeusrationem;ut fapientiam nepliperet.

mur,

mum

ZEquislibravit omnia momentis , dumiquetan-

Qus (

tain nosufüseftindulgentia, nihilomifitom-

ile q

nium, qua Majeftati füz ex equo conve-

&ter

rürent. Cum enim nofltra opera addictz no-

bis tantae mercedi ex fe non congruant, ex

Y

eo tamen congruunt, quod Spiritus fancti

omnit

gratia, qui corda noftra inhabitat, ad fum-

inum

Ym;

(4) Luc..6. 17. ?. 1

()

-

U$

z AMwonz Drr.

115

ue fibi 4 3

mum dighiratis gradum evehantur. .Ejus-

mpifibj 9

dem vero Spiritus tam admiranda eft in no-

lcowe d

bis operandiratio, ut fua ipfius opera me-

tdlite .

rita no(tra (int , tam intime conjunéta eft no-

: nofim, 3

ftra cum illo operatio , ut verum non

morientis

minus, quari mirum fit dicere, nos facere

jercedem d

omnia, & illüm nihil non. facere, illiusque

turi nulla d

magis, quam noítram operationem efle. In

ipfo agimus , ipfoque dirigente, dum ipfe in

pon

nobisagit. Pro ipfo nos, &ille pro nobis

indpet;

agit.

os juncta cum ipfo opera, & viri-

p : fic

bus collatis agimus , aft penes ipfum.tota

) n

actionis noftre vis & efficacia; atque dignitas

»

j

inaneti.

2 fai-

ür om-

Atque hoc i

ciïevrrrl 6[1: ; quod Chfi&ü's d1—

nobis

xit (4): Manete in : €g ego i volis. — Sicut

palmes son poteft fevve fru&um: a femetipfo, mi-

fi. mauevit in. vites fic uec vos, nifi n me man-

j eX pt-

[Jeo de:

fevitis. . Ego fum vitis, vos palmites.

ul TRa-

nuet im me, €7 ego i eo, bic fevt fru&um mul-.

Yenipre,

atis f

ium. Cum ergo Chriíto capiti cónjungi-

mur, in quo totaac.plena eft gratiarütin om-

Jiperet

nium colle&io: ifto nexu in nos h& Spiri-

que fati-

&us fancti pratiee propagantur, unde fons

ifitom-

conve-

ille myfticus aquae vivee falientis in vitam

eeternam in nobis exiftit.

(Ie no-

int, e

Veluti finapis granum longe minimum;

tj fäfl&l

omnium tamen altiffimam producit arbo-

d fnm-

em eft

rem; fic noftris operibus nulla -c-luid

cum

num.

(a) Joan. e, 1$. 9. 3. 4. $.

1316 CowprzNubDr:UM TRACTATUS

cum oloria cclefti eequalitas: eandem tamen

]n

1íbus al

loriam tam exipgua producunt femina non

ua quidem vi, fed Spiritus fancli virtute

dicit 4

in cordibus noftris

iffufa; nam fumus

tignita

membra capitis , quod Spiritus fanctus ani-

ld

mat; fumus arboris germinantis fürculi, cu-

condi

omni

jusSpiritus fanétus vernansac divinus humor

eft. Hanc ille Spiritus nobiscum opere fo-

Àmbi

dharit

cietatem init, ut nobis actionis meritum, &

commoda relinquat, dummodo nos ipfi om-

Augu

flimo;

nem honorem , & laudem operum refe-

ramus, & jure quidem; nam quidquid in

affedy

nobis boni eít, ejus initium, & progref-

interra

fuüum, atque exitum. divinge ejus gratiee de-

Dam.

bemus.

df pto

Q: u

CAPUUT LI.

qudvis

&Qultt

Vitas "virtutes oymes comi-

Qtod una cha

Amnia,

prebendat.

CR

tfiin animos hominum femina virtutum

tiami

omnium injecerit univerforum conditor

olert

Deus; eorum tamen vis; qua aucta virtutes

fejiuva

deberet fingere & efficere , in fuo quasque

tlima

genere, eouíque fopita manet humana pra-

vitate, ipfaque emicandi difficultate, donec

In

fuptia]

accedente fàcro divinze charitatis ardore pau-

latim fefe exerens, virtutum omnium pul-

time

eherrimos flores ac fructus generet.

ofephi

l Rema

In

düm v

U

.Dsg AMwonz Dzr.

17

m mer -

In defcriptione charitatis, nutneris om-

i non

mibus abfoluta; fanétus Apoftolus non folum

li vtre

;

l

! dicit a charitate gigni & effici patientiam , be-

n f

nignitatem, modeítiam, conítantiam ; fed ait:

1dtus ai.

Ipía charitas patiens eft benionaeft &c.. Inde

fcully ct.

!

concludit S. Thomas, a charitate virtutum

us humor

omnium opera effici. Scribens Demetrio S.

)peree (o-

Ambrofius patientiam ,. & virtutes. ceeteras

ritüum, &

charitatis membra effe dicit.

Sanctus vero

sipfiom-

Auguítinus temperantiam ait amorem effe ca-

um 1efe-

ftimonisze ac puritatis, quo nullis alienorum

quid n

affectuum fordibus inquinatus homo toras &

progref-

integras , accollectas animi vires ad amandum

ii2 de-

Deum confert.

Fortitudinem ait amorem

effe pro Deo fuftinentem, ac fuperantqm ar-

dua: juftitiam dicit amorem Deiefle, qui fuo

quidvis loco atque ordine difponat, fumma

zequitatis ratione habita: ut Deo fubjiciantur

TU

omnia, & propter Deum inter fe invicem

ceetera juftis rationibus cohereant. Pruden-

rirtutum.

tiam denique eundem Dei amorem effe, qui

conditor

folerter indaget & fectetur aut fugiat ea; quae

. virtutes

fe juvare autimpedire poffint, quominus opta-

tiflima cum Deo unione fruatur.

quisque

àni prà-

, Q0nec

In ipío autem Evangelio cum vefte

jore pat-

nuptiali comparatur hzc charitas: atqui ap-

tiffime videtur mihi cum charitate convenire

jn pu-

Tofephi tunica diverfis coloribus diftincta,

quemadmodum & charitas reliquarum om-

;sium virturum multiplicem in fefe comple-

I

1

élitur

118 CowrzNDiUM TRACTATUS

élitur ornatum. Charitas ergo, cujus ad-

ut(4

miranda defcriptio magno Apoftolo fingulari

5

/

ljirm

vertenda laudi eft, chariras patiens eft, be-

uiit. (

nigna eft, charitas non emulatur; omnia

Non d

credit, omnia fperat, omnia fuftinet &c.

Tioebat

Denique purum, putumque, atque ignibus

boc chà

excoctumilludaurum , quod ut fibi compara-

A d

ret; indeque ditefceret, Epifcopo Laodiceze

thatitt

magnopere fuafit Deus, hoc, inquam, au-

rum charitas eft; quique hoc aurum pofíi-

W

det, neminem fe opulentiorem effe poffe in-

quis qi

telligat.

abíline

10 Vitt

Caprur LIL

fl

penitus

Virtutes ceteras a charitate perfici.

dnimus,

:

erfe;

x dictis fequitur, charitatem effe

inde fo

&tionis vinculum jin homine probo ac

omni ]2

jufto , cum fine charitate perfectum rnihil

fb

effe poffit; eaque una perfectiones omnes

cetere interíe invicem conjungantur. Si-

N

cut non illigata malthee ftructura dilabuntur

flls, &

sdes, neque corpus confifleret, non coag-

Ti$ Vil

mentatis inter f& nervorum atque tendi-

Gpere

num implexu membris; fic probitas & fan-

erfecd

&timonia virtutum multiplici nexu firmanda,

:

ne ch

fine charitate nulla futura effet.

eum

habent,

Precepta omnia ad charitatem , fum-

inum utique praeceptorum caput reducit Ser-

vator noíler amantiffimus : qui babet, in-

quit

(

)

(

:

]

Ds Auxonz Dri.

119

]Us ad.

uit(4), smandata mea , €7 fervat ea, illeef

P)

trülari

éigitme. — Siquis diligit me, [ermonem meum,

n

elt,be.

vabit. Qui uton diligit me, [ermones meos tson [ervat.

; Of

inet .

Non alias rationes init Difcipulus, quem di-

ligebat JESUS: Qui fervaz verbumejus, veve in

dpnibus

boc charitas Dei pevfe&taefl , im boc [cimus , quo-

Ofnpara-

AQdicege

niam im ipfofumus. Hecef cbaritas Dei, u£

aandata. ejus cuftodiamus (b ).

im, du«

m pofí

Id fieri poffe fateor, ut fine charitate

pollein-

quis quedam preclare gerere, aut peccando

abftinere per tempus aliquod poffit: illae ve-

ro virtutes fimiles videntur mihi eradicatee

fürpi, qua&' parum adhuc pullulans , mox

penitus flaccefcit.

Sejunctus a charitate

[

animus, tanquam a radice avulf2

a

lanta hinc

? perfe.

d.

inde forfitan per virtutem aliqui

aget, non

t000 dC

omni laude indignum, fed brevi ab his cef-

m n

fabit.

$ omnos

t $i

Primordia virtuti füunt; deinde progref-

abuntut

füs, ac denique perfectio. Scio, non om-

yn p

nis virtus amore naícitur, & incrementum

o [endi«

capere fine charitate quedam poffunt; fed

; &f

erfectee ac omnibus fuis partibus finitee effe

rmadày

h

ne charitate nequeunt.

Vim proxime ad

Deum perveniendi a charitate virtutes omnes

habent.

E

fim-

udtser-

I2

Virtu-

ls in-

(a) Joan. c, 14. v. 2 1. 23. 24.

qül[

(5) joan, Ep. c. 3. v. $. ibid. 6 g. . 3.

1206 CöMPEN DiUM TRACTATUS

Virtutibus id praeflat charitas, quod fol

nþerm

planetis exhibet, quorum lux omnis, atque

E u

qui ab

fplendor a fole derivatur. Sic fides, ífpes,

timor, poenitentia primaein animum plerum-

À

que fübeunt, ut locum charitati prapa-

Mon

rent: ut primüm vero hec ingreffa fuerit, ob

fequio confeftim fefe inclinant alize , tanquam

quibu

exim

Reginz fuz pofthac obtemperature, quse

fibi onnibus vitam, & lucem, atque orna-

temp

olun

tum irpertiatur.

exilt

Q AOT dHE

10 pri

Tem fa

Ommes bominum a&Hones fine charitate

1. Si

bolein

^

?nanes e[Je , ac pretio vacare.

on fant, nifi partus charitatis, qui poffint

obtgit

N

£0 TE

efficere, utcoheredum cum JESU Chrifto

adfcribamur numero, & amplitfimam illam a

promif

vt feni

ccelefti Patre hereditatem confequamur.. Ipfa

vero charitas non füos efle partus aeftimat, nifi

itis

a&tus illos; quos vel ipfaelicit, vel quos pro-

[

duci imperat , vel denique quosfinu fuo exci-

diutu

pit, nempe praefentiafua condecoratos. Cum

tilatis

vero virtutes aliee morales, ac! füpernatura-

CXa0o:

les etiam, a charitate fejunétos, nec adfpi-

lnfEO')

rante hac animatos actus eliciunt, ut verbi

fümm;

caufa Schifinaticis, ac aliis eam noxse lethali

QU yj

obnoxiis poteft accidere, nullum his actibus

1UO con

adeundz coeleftis poffeflionis jus acquiritur.

Tortis:

Tum n

$2 diffribuero, inquit S. Paulus (4); im cilos

pau-

À int

(0)- Go Yi ce F2 .. 3.

$

Dr AMOREADEL

I21

od fol

pauperum omnes facultates meas, ey. ff tradidevo

5 ttque

corpus iieum, itd u avdeam , chavitatem auten

$, fs

u7 babuero, uibil mibi prodeft.

plerun.

Accedit etiam , quod, fi virtutes aliae

prepi-

Verit, ob

Reoine charitati obfequium detrectant , ut

quibus charitas fua deberet effe agendi rario;

ionquam

ex imporentia vitiofze cupiditatis , aut lucri

2, que

temporalis ftudio ad opus accingantur; non

ü€ Of«

folum nihil boni ejusmodi virtutibus ineffe

exiftimandum fit, fed eas etiam ad vitiamul-

to propius, quam ad virtutem, cujus ina-

nem tantum ípeciem prefeferunt, accede-

rc.

Sicuti ancille filio cum Sare dilecta fo-

haritate

J

bole in bonis Abrahami hereditatis pars nulla

j poffint

obrigit, fic ifte futiles virrutum umbrz a.

Deo reprobate , ad bona veris virtutibus

'Chrifto

» illama

romiffa aditum nullum parant. Chrifti haec

eít fententia, qui, quc« fingebant Pharifzi

r f

imat, nlil

pietatis opera, inter vitia abjecit.

us pro-

Ja&turam denique bonorum omnium, &

10 eXCl-

diuturne in probitatem collatz opere, cha-

Ánime tunc ea

$ Cum

ritatis Jactura infert unica.

raturae

exaggerantur mala, quibus oppreffi quondam

C adfpi-

in/Egypto Ifraelite fuerunt. His eratotium,

ut VeDol

fummaque ab /Egyptiis tranquillitas, quouf-

que vitam produxit Jofeph; Jofepho mor-

? Jl

; adibus

tuo confeítinr ad ejus gentem flebilis imago

mortis cum dura fervitute tranfiit.

us res

quiritur.

i cilu

rum fübita converfio unius funere inducta ad-

o. Id

huc inter Judaos trito .fertur proverbi

ine-

P(H* |

L

322

CowurrNDiUM TRACTATUS

(ui co!

inemorat in fua Hebreorum chronölogia

m d

Gilbertus Genebrardus , cujus doGiífimi

apud Aquas-Sextias Archiepiícopi cum lau-

f anit

joytlia

de memoriam hic injicere eo magis me de-

lectat,, quod eum Magiftrum habui, cum

nam,

in Univerfitate Parifienfi Canticum Cantico-

qu&

rum Profeffor Regius explicavit, licet fateri

pecca

mem

debeam, me perexiguos fub tanto Profeffo-

re progreffus habuiffe.

quid

lucre

Chariffime 'Theotime ! quam eft tre-

tiatur

menda hzc in Ezechiele fententia ( 4) : 2 aver-

zerit fe juftus a juflitia fua, €g fecerit inquitatem

cundum omrtes abominationes , quas operari folet

ampius , nunquid vivet ? omues juflitie ejus, quas

Qtod |

Jecerat, uon vecordabuntur : in pravaricatione, qua

prevavicatus eft , eg in peccato fuo , quod peccavit,

àm ipfi anovietur.

uacunque cumularis

tm

U

tü

merita prioris fanctimonie, per unicam le-

thalem noxam extincta charitate, hac meri-

Qunt.

ta extinguuntur omnia; nam dominante ad-

pow

huc in animo mortifera labe jam per fe patet

time,

nullum interea peccatoris opus, utpote pror-

opibi

fus emortuum eterna vitee mereri gloriam.

pient.

Virtutes omneslongo colueris annorumcur-

1iep0t

tilita

riculo, meritorum ingentes opescongefferis,

charitate perdita perduntur omnia.

n

Ergo jure fic exclamat A

5

oftolus (/):

[

j

fitie charitate. nibil fum , $. uib

amibi pf

odeff.

tiere ]

Cui

Volun

(a4) Execb. 18.

* pf

(2) 1. Cor. c. 13. v 3* -

$

Dr AMORE pEI.

123

Cui confentit Auguftinus, dum ait: In ani-

Yolopia

odiftmi

mo charitatem habeas, & omnia erunt utilia.

"um àt-

-

Ex animo charitatem tollas, & omnia erunt

me d

inutilia. Inutilia, inquam, ad vitam eter-

l, CU

nam, nam alibi docuimus, inutilia non etle

Cantico-

quzcuque bona opera, etiam ab homine

et fateri

peccatis obnoxio patrata, ad temporariam

Jrofeffo-

E

nempe mercedem. Verum , o Theotime!

quid prodeft homini, fi mundum univerfum

lucretur, anime vero fue detrimentum pa-

eft tre-

tiatur ?

diaur-

'

]lef(lfz*m

Caprur LIV.

i f

o

)uod ommia virtutum exevcitia ad tmam.

d

charitatemm vevocanda fint.

TA

nularis

tmercatoresimitemur, qui nihil in merca-

U

tura potius, quam emolume

ntum füüm

cam lee

Utilitati ét-

'c fnert-

curant, nos Chriítus admonet.

go noftre, non fegnius, quam: illi, 'Theo-

ante ad-

time, confuülamus , dum non de périturis

fe pitét

opibus, fed de (àlute sererna decernitur. Sa-

doo

l

ttam.

pienteromnia, & ex ordine agamus, dum ex

um ut-

nepotio ifto vere graviffimo, non levis vel

utilitas vel detrimentum , fed tora seternitas

xe[letisy

dependet.

s (/

Varia is, qui jejunium obfervat, propo-

pïü/f .

nere fibi incitamenta poteft. Vel enim Dei

Qul

voluntati ut fatisfaciat, quarit; vel Eccle-

ur; vel temperantise;

üe? preceptum reveret

4

1324 CowrzNDIUM TRAcTATUS

& corporis afflictationi ftudet; vel cavet, ci-

Dua

oblec

bi abundantia ne mentem opprimat, hebe-

tetque ad ftudia literarum ;; vel annone ac

pecuniis parcit; vel caflitatis denique ,. ac

edomande libidinis, vel Religionis, fervidee-

que precationis obeunda rationem habet.

Quo

Vide incitamentum multiplex ad abítinen-

dumcibis, &indi&ctivam inediam fervandam.

Id ergo nunc agendum, ut fiquis hec con-

dc

(

jungat, fuis quelibet diftinguat vicibus , apto

quodlibet & convenienti loco difponar. Si

puic

enim parfimonia vincat obíequii ftudium;

n1obi

quod Ecclefize debetur; fi magts quis amore

Ct0d(

€0 Ut

literarum, quam Dei charitate carnem jeju-

4nimi

nam rmaceret, res confeffa & manifefta eft,

1c perturbari ordinem, & pecuniam Eccle-

Ton.

fig , Deo inanes literas inverfione turpi ac

mQus,|

prepoftera anteferri.

In eo longe cateris

Deiat

antecellit preftantiffima actionum noftrarum

m al

caufa, quc charitas Dei eft, quod quid-

quaf

quid agimus, nifi quid cum pravitate fuf:

antds

ceptum fuerit, ex charitate Dei fancliffi-

ami

mum , atque divinis oculis gratiffimum eva-

4clio

dat.

Non nifi ex amore divinz bonitatis

imbu

feipfos inter f& , atque nos etiam ardenter

amant Angel. Non quia ex fe pulcherri-

]

mefünt, fed quia oblectant Deum, virtutes.

vio. q

omnescolunt. Felicitate gaudent, nonquod:

ánimi

beatifint, fed quiafic Deus;voluit , ut.fe bea.

dduc

toscernerent.

Ipfe, quem fovent, amor Dei

Yi

non ideo eis placet, quod multa fuavitas in

Trm

D

$

Dsr Awonrs Dzrr.

12j

Vt, cl.

Dei amore infit, fed quod fua dilectio Dei

; hebe-

oblecter animum.

n C

]e, ac

Caprvuc LV.

eryide-

| habet.

'uomodo in actum . deducenda /z'nt,,l que

b(linen

rndam,

di&a funt precedenti capite.

eC Con-

d quaefo nobis cure fit, Theotime, ut fin-

a

cero charitatis ftudio , & amore Dei

15, pt0

uid vero.

a

t Si

puro & integro agamus omnia.

udim,

nobis impedimento fit, quominus ainore fa«

amore

croac nobiliffimo, ut incitamentoagendi uni-

co utamur, eoque totam mentem , ac vires

n jor

animi intendamus? A vana caveamus ploria,

efta df

[cde-

UT

non vililucro, noftrisque commodis inhie-

mus, promtiquealia omnia, que nonamorem

ipi &

cgteris

Deiattinent, utprimum fefe offerunt, longiffi-

me abjiciamus.

Inter incitamenta cetera,

irarom

] qui

que fua non carent laude, facrum amorem

«te füf-

anteferamus omnibus, ut pretiofi hujus bal.

än&ifäv

fami odore longe fuaviffimo ítudia noftra, &

n eVà»

actiones omnes. perfundantur, ac penitus

imbuantur.

onitati$

vdenter

chetti-

Facillime, quod peto; fieri pofi'e , 9b..

virtutes

vio. quodam. exemplo- oftendam.

Ingentis

animi bellator & manu promptus cumeo.jam

)nquO j

febee

adducitur, utcaput füaum prefíenri periculo

r Det

immittat; ad facinus edendum variis adigitur

,vi[as in

rerum momentis: ut plurimum. iftud. folet

[5

l5

OCcGUrre-

146 QCoMrENDIUM TRACTATUS

Occurrere, utcoogitet ; nunc fuum effe often-

picet

maxim

dere , quantum in fuo animo nervorum fit

acroboris intrepidi. Fuic rationi cum nec-

p

dum per fefe vis magna infit, ad incitandum

ffodio

quemcunque animum , ut morti etiam virili-

at

ter infulret, alie adjungi debent, uti hec

flatis

eft: quod Principi tenenda fides fit, & füo

cianti

quilibet ftare promiffo debeat: quod defen-

Q

denda cuilibet fua fit patria, quod in fe ir-

fpira

ruenti morti cum celfitate animi & magnitudi-

nihil

ne occurrendum. Non velimhec rejiciat vir-

dius,

tutis incitamenta egregie cordatus vir, cum

nàng

& per fe honefta fint, & multum ftimulare

Id vero, affe-

em'm [

generofum pofílint animum.

fiquin

ro promptiffimum ipfi fore,hos omnesfenfus

hon

multo perfe&tiores reddere, atque ad nobi-

amore

lem etiam, & puriffimum Dei amorem eos

ofle

ficDe

adducere , quod hac ratione inftitui

&i

cenfeo, ut intuens periculum, in quod fefe

immittit, ad Deum converfus dicat: o Deus!

S

fi fortitudo, fidelitas, & magnanimus amor

quai

patrie tibi difplicerent, futurum nunquam

candi

effet, ut eoruminftinctui me docilem prebe-

Ditüm

rem: fed quia his virtutibus, o Deus! ob-

Íimg

le&aris, quia fic maxime affectum cupis

mirif

meum effe animum, ut pro defendendaPrin-

Krit :

cipis ac patrie falute nulli non difcrimini

pudic

fortiter opponam caput meum , paucis,

tem

quiafic video, tibi, o Deus, placitum effe,

Te de

non cunélabundo animo in iftum locum

dlgm

iftamque occafionem venio, ubi, quod tibi

Qu (

placet,

j

Dr Awvons Dzri.

27

ofen.

placet, perficere pree aliis omnibus curis mea

mum fit

maxima cura eft.

If nec-

tadum

Hinc intelligitur, Theotime, quodifto

ftudio incitamenra honeftatis omnia in chari-

m virili

t hec

tate; füummo utique ac preftantiffimo hone-

ftatis capite colligendi, virtutes omnes perfi--

T

] defen-

ciantur prorfüs ad fuam, que fingulas de-

cet, vim atque prafítantiam, indeque eis ad-

in fe ir-

fpirari odorem illum divine charitatis, quo

gnitudi-

nihil neque ad oble&tandum Deum jucun-

ICiatvit-

dius, neque ad promerendam homini divi-

^; Cufm

nam gratiam efficacius reperiri poffit. "Tunc

mulare

enim quz infünt culibet virtuti, fingularia

, a(le-

fequimur momenta, non quod momenta

s(enfüs

honeftatis fint, que quidem honeftas fine

Q nobi-

amore Dei fatis exile nomen eft, fed quia

m €0$

fic Deo placet; ut harum virtutum momenta;

|

offe

& rationes fequamur.

Q

|

fefe

; [eus!

Si infti

emur ad caflitatem fectandam,

quod ei in

j

it infipnis quaeedam formofitas,

; amor

unquam

candorque nitidiffimus , admiratione om-

nium & amore dignus; hec etiam honeftif-

prebe-

! ob-

Íime mentis fententia , inferto amore Dei,

mirifice extolli ad majorem dignitatem po-

| cupiS

daPrin-

terit ab homine huncin modum fentiente: O

pudicitize laudem pulcherrimam, & fingula-

crimini

as

rem preftantiam, qua Deus optimus tantope-

re dele&tatur! o omni amore meo Numen

ff es

Jocum

digniffimum! tu nofíti; in rebus omnibus,

m volun-

od tibi

qua fefe mihi offerunt? fanctiflima

tatem

aC

a

128

CouPzNDivuM TRACTATUS

tatem tuam rem mihi effe imprimis optatif-

u fe

fimam ! hanc voluntatem tuam in. caítitate

11

virtute amplector, ideoque caftimoniz meum

(ür

addico ftudium, quia delicie tuc funt effe

cum animis, in quibus virtutis hujus nitor

pulcherrimus efflorefcit.

gyau

let

Atquehocmodo, utïliHïmo faneexercitio

Oi

facile adfuefacti, perpetuo a&tionum om-

inte

nium incitamento utemur, divinavoluntate ;

dot

qua agendi ratione id, quod eft in omni vira

du d

momenti maximi, fummeque utilitatis , fe-

C

étabimur ; nec virtutem ideo tantum cole-

titidir

mus, quod pulchritudinis füe & nobilitatis

Wenti

admiratione & amorerapiat ad fe & inflam-

Inentc

met omnium animos, féd quod, qui virtu-

finitan

tutem colit, rem Deo gratiflimam faciat.

timum

CaAruT LVL

qui (à

yioxin

fue, :

Quod cbaritate etiam Spivitus [ancli dona

ad f

comprebendantur.

hican

Ton abfíimilis videtur mihi divinus amor

lefleg

LN illi fcalae, que per fomnium oblata Jaco-

Deo f

bo fuit.

Septem hujus fcalee gradibus inni-

Ubera

Xe amantes anime de terra in coelum affur-

quod /

gunt, Deofe conjuncture, atque ad ipfum ju-

eundiífimum divinz bonitatis finum perven-

:urge: indein terram redeunt, non fecus ac

caleftes illi genii in fcala Jacobi myftica, ut

a ma-

g»:r«laxi,xïno feraflt opem, eumque arrept

nu

Dz Awont Dr.

nu fecum in codlum adducant ; feptem ve-

ptatif-

witate

ro in ifta fcala gradus hoc ordine ifponpn-

T

tur:

nt d

s Ditot

Primus efttimor mali, quo quicdquid in-

oratum Deo eft, ftudiofe deviramus. Altere

1

pietas, que placitis Deo operibus exercetur.

rercitio

Bonum a malo, verum a falfo difcernere

n om-

in tertio fcalae gradu, quem fcientiam dicimus,

untates

iï

docemur. Fortitudine, quarto nimirum gra-

nni vil

du, difficillima que funt ;agimus; & patimur.

tis, fe-

Confilio, quod temperaada preefidet for-

y cole-

titudini, media felipimus ad profperum

xlitatis

Sexto intellipentite eradu

eventum apta.

nflam-

menrem intendimus ad contemplandam 'in-

virtü-

finitam Dei pulchritudinem. Ab iíto ad fep-

at

