is, nonne recte ac convenienter dicimus

edine

quo

effe finum divinz bonitatis , qu dulc

&c

r t

i

- (4) Prov. c. 15. v. 14.

n

(5) Joaun.:c. 4. V. 34

(c) Ceur 6 1. V. 3

»

38

CowurrzNDiUM TRACTATUS

ac deliciis abundat , Qui expromi perpetuo

pl

vellet ad inftillandam nobis fuavitatem fuüam,

[o

quique id exhibet devotae animse , quod par-

vulo praftant bonze parentis ubera, ad quee

adhibitus infans auri, margaritarum ,. &

T

quidquid in orbe fplendidi ac pretiofi habe-

Iu

tur, facile nullam curam habet.

df

Non eít ergo, quod mireris, animam

Tl

in contemplatione divinarum perfectionum

et

defixam nullius ceeteroqui rei amore , nullius

defiderio tangi, illique fic omnino fixum

efle, íeunam beatam, íe nullius rei indi-

gentem omnibus undequaque bonis circutn-

[/

fluere: nam ifta/ratione Dei, quem arden-

l;

ter amat, bona, fümmamque beatitatem

1

confiderans, hac ipía fruitur, unamque fe-

licitatern putat, five qua fibi, five qua di-

vino fuo fponío contingat.

Vidifti

jam

"Theotime, ut parvulus exultet, dum videt

matris übera, ut toto füi corpuículi quali-

h

cunque nifu ea captet, ut ipfa mater prom-

liu

tiffime pergratüm iftud munus tenellis labris

fi

adprimat.

000

&i

Sunt fane ifthzc aIi(]ua , fed levis adum-

bratio illius voluptatis, quze ahimam perfun-

ftra

CU][

dit, dum Regis admirandi, cujus amore

capirur, opes immenfàs videt; & inde amor

dios

crekit, quod fefe preveniri a fponfo fuo

fentiat, quod videat amore Regem impelli,

in])

ut fibi thefauros fuos recludat ; unumque

amorem

V

Dzr AuoRtr Drx

39

etuo

amorem effe, qui inter perfectiones ejus cze-

lm

teras preecipuo nitore refulgear.

Jit-

que

Nonne he«c tandem erit geftientis ani-

)

me letitia, ut in has vel fimiles voces pro-

xbe-

rumpat: O Deus amoris mei , quantus e(t

amor tuus, & quanto amore dignus es? fit

Md

mihi fas querere; utrum tu majus gaudium

um

jllius

e tanta felicitate tua, an ego ipfe cgpigm?

ixüm

I um XXL

índi-

uft-

Quod per amorem complacentie cor mo-

QO

Jirum Deus po[[ideat ; quodque viciffiza

atem

os ipfum po[fideasmus ,. bac. tamen .

jefe.

ratione, ut ipfum po[fidere a

? (i-

mplius

jatri

defiderermus.

det

s

:

ec prima eft amoris, qui, quod atmat,

jule

poflidet, delectatio; hic primus eft il-

TOffls

lius fruétus jucundiffimus, quem facraSpon-

labris

fà indicat, dum ait (4): Dile&us meus mibi , eg

ego 1. Cumque hac complacentia a nobis

dum-

& in nobis fir, utpore actus voluntatis no-

flr&; non minus etiam a Deo & in Deo eft,

rfüne

cujus afflatu in nos diffunditur.

more

'Hoc igitur,

ipos titulo bonitas divina poffidet.

jmo!

3

Et fequitur inde, bonis illis, que funt

yills

[

fi ad nos

in Deo;, non folum frui nos, ac

2

nqüe

Ípecta- x

m -

(;::) Caut. & 2. V. .16.

49

COMæ.:iaNm:v.M TRACTATUS

fp,e&arebt ; fed viciffim nosmetipfos m«

vel

nitudine illa divinarum perfectionum , ut

lur

ita dicam, involvi & concludi, cum infinita

fid

hec bonorum amplitudo vires & capacita.

bo

tem noftri animi longiffime excedat, füpe-

Tha

retque, itaque nunquam apprehendatur a

Y

nobis, quin nos in eam confeflim rapti vi-

d

ciffim ab ea toti comprehendamur. Inde

apparet, amorem complacentie effe reci.

procam donationem , quz fic tranfipitur

utrinque, ut Deus jam nofter fit,

nosque

Dei fimus.

Ü

Ex hoc amore nafcitur pufiffima volup-

tas, qua re defiderata fruimur, & ad defide-

randum amplius accendimur.

uo jucun-

dius hec bonitas divina a nobis delibari

cepta, hoc magis eam efurit ille£tus animus,

Cx

füs:

efurienti fimilis , qui cibo fàtiatur,

hac ipfa

fatietate ciborum apperentiam ftimul

ante.

exc|

Qu

De reliquo, Theotime, quid de fermo-

ger

ne dicam, quo fenfum profert anima ; amo-

re hoc exercita ? fi eflent ufitata haec nobis

qui

anir

verba, ac intelle£tui promta, crebro fic au-

Con

diremus animam in fàcra folitudine clamah-

vide

tem: O me felicem,dum fcio, quodDeusDeus

Tnt

eft, quod immenfà perfectionum divinaru

dIm]o

amplitudo, & bonitas infinira fatis amari ne-

&v

quéat; nil vivere, nil mori curo, cum is ,

tüun

quemamo , vivit; & cumulatus eterna vi-

àmpy

virgloria. Non eft acerbum mori, cui vi-

titm

vere

Dr Awonr Drt

"

Imà.

vere amare eff; & cui ja'ni probe notumi, il-

, ut

Id fuf-

ihifd

lum;.quem amat, eternum vivere.

ficit amantianime , quod is, quem arnat,

At

bonis affluat eeternum duraturis; nam multo

(üpe.

magis, quam in fefe, in illo ,, quem amat;

Q à

vivit, dicendum potius , non illam vivere,

(l Vi«

Inde

fed vivere in ea dilectum fuurn.

TeC

pitur

CarurT XXIIL

Jque

)uod Redemtoris moftri- paffionem | confi-

lup-

derautes ad. comimi[erationem: aque ac

fide-

complacentiaim. excitemur..

üCUn-

Jibari

um mihi offertur amabilis Redemtor no-

C

fter in monte oliveti graviffima oppref-

us

füs egritudine, luctuque, ha mihi querele

excidunt:

uid eft, o Domine , quod tu,

g

J

cum ipfa vità fis, mortifero dolore profli-

ermo»

geris, quid eft, inquam , nifi quod ames;

dIm0-

qui amor tuus ad miferationem permoto

nobis

animo tuo , omnes in eum miferias noftras

K dj*

conjicit, & exaggerat. "Theotime, poffisne

mf«

videre Deum tuum , tantis confeétum curis;

s[)eus

tanto marore preffum ,. quin & dolore &

jaru

amore pariter cor tuum vulneretur * Nonne

J nen

& vides, nonex defectu virium dilectum

nb»

tuum doloribus füccumbere , fed. unico

jj vi-

amore tui, una commiferatione ad impoten-

:ui Vi-

tiam redaéctum Deum fatifcere ?. :

ete

D 3.

Hic

42

CowrrzNDp1UM TRACTATUS

.. Hic eft, cur dicar anima (): Nz'em./itm)

if

nempe doloribus confecta, /ed formo/ía , fci-

ob

licet amore niteo ; nam hic dileétus meus

&T

commiferationém meam adeo cum compla-

a

centia jufto conjunctam feedere , utramque

Qu

in me clet.

Tanta ip(ius mala meum obfuf-

ul

cant vulrum.

ui enim mihi vira charior,

hunc in tormenti$ video, & luctu non tabef-

cam? Non rempus ullum eft, quo Noma-

dum tentoria rempeflate , ac bellis exercita ,

&C

non fqualida, & pulverulenta appareant, &

gl«

'ego. tantam dilecti mei calamitatem dum vi-

[

deo , - «commiferatione non foedum vultum,

& doloribus éxafperatum

Non tamen meros

COf

d

oïä*l?s?in me ciet

commiferatio ; fed voluptatem etiam hic

ell

mil

amor Dei affert ; nam eft illius amor ; qui

mií

eum luctu obruit.

Et fidelis cum fim divi-

COt]

nifponfíiamatrix, nonne tanta in eo amoris

copia ingentem mihi letitiam afferat, neceffe

At

eft? hinc eft, quod ipía doloris feeditas cum

pulchrirudine amoris in me apprime con-

ruat, & focietur. Etfi inlu&ctu, in Íqua-

lt

ore jaceam , propter acerbitatem pafílionis

& mortis, qua Rex meus defungitur , ta-

men fuüb deformi vultu animus deliciis abun-.

I

dat, cum videam tantopere me amari ab €0;.

quem in tormentis lugeo.

fice

Vos , qui me tam flebili videtis habitu ,

en

exiílimantes, vix me dignofci poffe ; non

MtOS

«t

f

(2) .Caur. c. 1. 9. &

D.EVA'MORE Der.

43

7

iflos tantum cruciatus perpendite , qui me

fci-

obfident; íi fentiretis , quibus deliciis me

INUS

amor cumulet, non tantum nigra, fed formo-

n

fa vobis viderer. . Eft, qui me amat unice ;

qu

quemque tenerrime amo , acerrimo dolore

bfof-

uítus. Id me in luétum conjicit.

Fiof

bef-

Sed idem pati amat, dolore dele&tatur,

Qma-

& magis etiam mei amore, quam cruciatuum

ditt

acerbitate confectus moritur ; id meum eri-

L&

git animum , idincredibili me facit Letitia

1 Vl-

exultare.

;

Atque hinc eft, quod ad magaitudin&m

complacentie , qui in amore JESU Chrifti

ecet

eft, ejusdem patientis intuitu , viciffim com-

| lic

miferationis incrementum fiat ,

& a com-

qui

miferatione axagperetur gaudium , dum.a

IVI-

||

contemplatione Dei hominis patientis ad in-

QUS

Ts p5*

ceffe

tuitum amantis animus cqnygrtitur.

curm

cor

Gar U T XXHI.

u-

De amore benevolentie in. Deum , qz-täm

Donis

eliciamus per anodum defiderii..

t

;buna

ic Deus amathominem ut complacentiam

be0;

benevolentia precedat. Primum vult

facere, ac facit, quidquid in nobis boni eft;

bitll

deinde in eo, quod ipfe fecit, fibi compla-

pon.

cet.

Poftquam ex benevolentia Davidem

:

fecundum cor füum effe fecerat; abhinc ta-

D4

em

44

COMPENDIUM TRA-C'T'ATUS

lem amabar amore complacentie , qualem

fer

ipfe formaverat. Ifta benevolentia condidit

orf]

pro homine mundum, & mundum pro ho-

bot

mine: inde re qualibet in gradu congrua

tro

T

boniratis pofita, dum vidit omnia , qua fe-

cerat, quod effent bona, hac approbavit

omnia, ipíeque requievit , id eít, fibi in

&t

füo opere complacuit.

pa

Contrrarium- omnino accidit in noftro

Qd

Dei amore.

Precedit complacentia, quam

del

fumma Dei bonitas, & infinire ejus per-

bi«

fectiones in nobis excirant; fequitur hunc

W

fenfüm animi

motus benevolentia.

Eft

Ver

ifte amer , quo Deo bona volumus, mera

fie

continuatio, & ut ita dicam, ipfius compla-

deg

cenrie.cumulus, quemadmodum in com-

fier

placentia, qua Deo nos in amore fümus, ip-

lib

fius in nos benevolentia continuatur ,

ficitur.

& per-

adhy

pf

Sed cum difficile videtur intellipere,

p

qua ratione homo poffit. bona Deo velle ;

del

inde exiítit quaftio, quid rei infit in amore

füf

benevolentie, quo in fu

premum Dominum

ferri audet homo.

fidet

Id primo manifeftum eft, nos Deo votis

moftris nihil poffe. adjungere , cum in Deo

Tno

fet

omne bonum fit ; nullurm defideretur; cum.

fim

fius illimirate perfectiones non tantum de-

j

d

eria, fed cogitationes eriam . noftras infi-

C0gi

nitis fpatiis. excedant. Deinde defiderium

fertur

V

Dz AwoRr Drr.

45

et

fertur in bonum: abfens ; in Deo prefens

(dit

omne bonum eít, & ita praefens, ut omne

h-

bonum hoc ipfe Deus fit, qui ab omni re-

u

tro erernitare omne ac totum bonum eft,

fe

nec boni quidquam fibi recens acquirit.

dVit

| If

Cum igitur nullurfi teneat pro Dei feli

citate verum & abíolutum defiderium, nos.

(ito

per amorem benevolentie, hoc ferme pa-

&o, imaginaria, & conditionibus permixta

Qamn)

Xf-

defideria efformamus: Domine jam fzepe ti-

bi dixi (4): Deus «meus es tu: tuque tam di-

Inc

ves es; ut bonorum meorum non indigeas.

D

Veruntamen fi (quod fieri non poffe fentio)

Ya

fi effet bonum. aliquod ; quod tibi adhuc

p

ffl-

deeffet ,. illud optarem tibi, illud ut obti-

neres, vitam, & quid

id füm, aut valeo;

ip-

libens impenderem.

[

uodíi accedere ad-

X

adhuc aliquid ad fummam felicitatem tuam

poffet, Domine, quam ardenter id tibi cu-

lt

perem ?. id.vellem tunc, ut cor meum in

Jle

delideria converteretur totum, & tota vita

dote

fufpiriis difflueret,

durtt

Non ideo id vellem, ut fibi aliquid de-

fiderandum foret, o dilectiffime ! 1d füm-

rotiS

mo mihi eft gaudio, quod fine careant per-

Deo

fectiones tuz: hec fola cogitatio, quod ad.

Curm

fümmam bonitatem tuam nihil nequidem

T

cogitando vel optando addi poffit, jam mi-

jf

5

rifice

j

r

(a) Pf. 15. v. 2.

46

COMPENDIUM TRACTATUS

rifice delectat animum meum. | Si vefo qua-

l

liscunque . perfectionis poffes nunc incre-

al

mentum capere: fi vorum iftud meum tuam

ht

"'augendi beatitatem ; .uti commerttitium to-

qu

h

um eft, nullaque veritate nititur, in opus

. poffet redigi, eo tangoffere vellem penetra-

Sk

lin

nil nifi vorum effem.

ri & accendi meum animum , ut ego ipfe

CAPU.T XXIV

n

N

: Quod e defiderio laudibus extollendi Deusn

du

tanta mojcatur. jucunditas , ut. caterae

qui

tür

onmes ilecebree defipiant.

tijj

x his, que dixi, fequitur , illis, qui Deum

E

amant amore benevolentie, nihil jam

cure effe, nifi ut Deum indies amore com-

pn

:

; placgnriæ magis & mapgis comPle&antur.

fola

tiof

Hanc curam gerens anima aüd!lm.

ish

- quodcunque refpuit, nifi a Deo fi. Utque

uíq

hac fuavitate perpetuo potiri poffit; ab om-

ctio

nialia confulto fefe removet.. /Egidius qui-

dame primis unus,qui fanctoFrancifco ad pi-.

Don

dhrit

iflimum, virz inftitutum receps adhaeferant ,

eqn

"cum alter eum quazreret , quid potius agen-

UER

dum ad ineundam Dei gratiam: U uga , re-.

fpondit, íape verbum hoc ut dulce melos.

occinens: wzi, fubjecit; Deo, wza debetur

anima. Diftrahirur hinc inde pluribus il-

(u

lece-

(

E

- DrAMORE Drzn-

47

qut-

lecebris intenta anima, neque, ut oporteret,

(Te-

ad diligendum Deum diffufas vires colligit.

U

Amanti nihil, nifi quod amat, placet.

uid-

| .

quid non pertinetad lucrum hoc amàndi

)pis

Chriftum ,. Paulus ad res viliffimas rejicit.

CT«

Sic fàcro fponfo fuo toram fe dedit fponfa, .

ipf

hincait(a): Dile&us meus anibi , €$ ego 1lj. -

Ita affectam animam nihil in toto orbe,

nec ipfi Angeli in fefe poffent convertere.

Nihil illam moratur; nifi quod ad invenien-

2//1

dum Deum forte peropportunum cadit. Sic

quidquid fibi fit obvium, id tantum fcifcita-

[4

tur fp

onfà (/): INum, quem diligit anima mefz "

vidjfis ?.

um

Gloriofa illa Chrifci amatrix. Maria,

j

prope fepulchrum Domini vidit fibi offerri

s

Anpelos. Beatiilli penii, cum vellent con-

folari miferam , non dubium eít, quin gra-

um

tiofos fe fummopere exhibuerint. . Sed nul-

lis his illecebris capitur infelix femina, quo-.

que

ufque Chriftum füuum non habet. Non di-

O

€tionis fefliviras, non cceleítes illi lepores,

jqi-

non veítium infignis candor , non oris pul-

d-

chritudo;: qua ifti Angeli ad. vifum corporis

TAl y

fe induerunt,

nil quidquam attentionem .

agen—

Mariee fibi conciliat. ,Um'.ce. dile£ctum fuum

PU

nelos

defide-

t

(a) Can. c. 2. v. a 4.

:.)5 11-«

() Jbid. c. 3. v. g.

49$. CowurrwbrUM Tu'c*mrus ,

defiderans: (2), zulevunt , inquit—, Dominum

meum , 9 ne[cio, ubi pofuevumt eum. — Hac

cum dixiffet.,- comver[a: efl vetvovfum , 9 vidis

"

!

j

gESUM flanten: fed hic cum: perfonatus

erat füb hortulani fchemate ,^ a quo nonnifi

flores peteret nihil exinde paudii haurit af-

flicta mulier ,. que clavos

» Ípinas . crucem

?ircumfercbat pectore.

e

qu

Confeftim tamen, ac fi ad fe rediret,

ad

& meminiffet Chriftum , quantumvis cru-

Til

:clatibus. jam feede obfoletum , a füa tamen

[v

divina pulchritudine, rofam dici conval-

dit

lium ; ac velut füfpicans , forte ab hortula-

Orm

no hanc rofam inter reliquos pofitam fuiffe

fàni

flores, (7) Domine, inquit, fi zu fuffulifii

poí

eum , dicito mibi, ulbi pofuifli eum; 9 ego eum

tollam.

Vtt

"Vix- autem proprio vocatur tiomine,

ob

cum incredibili perfufa fuavitate, o Domine,

C0l

exclamat, o Magiíter! Hucufque non quie-

qu.

vit, nec Angelorum coníortio, nec Redem-

tefl

toris perfonati confpectu fátiata: tunc vero

d.

acquievit, cum vidit Chriftum fpecie, qua

fen

dlum primitus amare cepit.

Ior

ütqu

Tis

CaAPUT

lemn

(a) joaa. c. 20. v. 13.

p

(5) joan. c. 10. v. 1.

Dr Awonr Dsr

49

um

CapruTr XXV.

lia

[j

.led ex amore benevolemie im Deum

1QLUs

reconüs ilum celebrandi na[catur de-

noif

Á

H

Jfiderium.

dtaf

Yem

mnibus cumulatus bonis, dicendum po-

Ó

tius, omne bonum, & omnis perfectio

cum fit Deus, nullo certe praconio , obfe-

quio nullo tanta ipfius ram infinita dignitas

diret,

Crü-

adequari potefl. Nulla ipfi his rebus om-

nibus confertur amplitudo , quse extra res

men

Wil

creatas pofita ipíà fibi fatis abundat. :Neque

Volt-

ditior a nobis, neque beatior exiftit cum

faiffe

omnis beatitudo, & divitiarum magnitudo

tanta; quam nequidem cogitando affequi

m

poffimus, ipfius fit effentia,

) eum

. Cum tamen hominum communi arbi-

minc )

tratu; dum fümus in aliquem benevoli, ipfi

obfequia praftare convenit; cumque pre-

irine,

coniis noítris eorum, quos colimus$, nequa-

qiie-

quam levare indigentiam, fed pracellentiam

dem-

teftatam facere conamur; inde eít, quod

Vero

eadem benevolentiz indicià in Deum trans-

, Qu

feramus, & poriori quidem jure; nam ea

non ded

i

natur, & equi, bonique confülit,

atque ve

f

ut vectigal , & juftum fummiffio-

nis noftre teftimonium , ur fumus ei mil-

)l

lenis titulis obnoxii

; à nobis diligenter exi-

git.

Cum

bis

CourrxpiUM TRACTATUS

qo:

Cum. igitur amore benevolentie jam

fid.

vehementius in Deum fertur anima; cum

cernit impotentiam optandi illi bonum,

tdn

quod nori jam ante habeat; ad illud denique

eju:

convertitur , quod fibi reliquum fit, ut fuo

eli

a

quodam modulo Dei cultum amplificet; id

eft, ut ardenter defideret , magis mapisque

lL

ber

indies dile&ti (üi cultum ,. & adorationem

frequentari, fan&tumque ejus nomen dignis

ing

"

ubique laudibus perpetuo extolli.

Initium obfequii ipfimet cordi fuo im-

perat, quod fine intermiffione ad facrum

iftud ftudium exftimulat.

uemadmodum

[

0n

folers apicula hinc inde flofculos alacriter

circumvolitat, fuum hauftura ne&tar; fic

anima devota perfectiones Dei, aliam ex

alia attente contemplatur, inde altiffimos

Rf

eeque ac fuaviffimos amoris fenfus colligens,

&d

quibus dilecto füo ad modum virium fua-

wl

rum extollendo encomia perficit & feftivas

tres

congratulationes. Sic eemulatur Prophetam

ign

regium , qui per miracula divinee bonitatis

allo

ftudiofam mentem agitans , tandem ex imo

fünt

ectore, amantis & admirantis animi, cum

fet,

fonitu Pfalmorum, ad Deum duxit anhelitus:

&on

Benedi&lus Dominus ex Sion, qui balitat iu 7e-

vufalem (2). -

De cetero ; Theotime, hec defiderii,

u

fe&h

quod gignit amor beneyolentiæ, peculiaris

oS

Thtu

(«) Bf. 134 v. 2 1.

Dg AMoRE Dzr

$X

dog eft, ut nunqüam expleatur. .. Hoc äe—

qum

«um

fiderio rite accenía anima divinee bonitati

,

tanta vellet encomia offerre, quante funt

nique

ejus perfectiones ; cum vero tantus árdor

t fü0

effe&tum fortiri poffit nullum, nifu inexpli-

5 d

cabili in motus vehementiores. perpetuo

isque

eluctatur.

Atqui hi motus afflante amore

benevolentie ,. & complacentie . continuis

*

JDefr

lipis

incrementis nimium quantum augentur.

o m

C APUT XXVI..

CUf

Ouod ex amore benevolentiee ves. ceeterag

dum

ommnes creando conditas ad laudandusm

emer

Dominum provocemus.

w

m x

es omnes ceteras, five fpirabili vefcan-

(imos

R

rur aura, five fenfüum expertes fint,

EenS,

ad depradicandum Deum ut invocet , im-

| -

pellitur fzpe anima, amore íauciara. ta

(livas

tres illi Babylone Judzi pueri, in caminum

hetafn

ignis conjecti ; ceelefti cantico , res omnes

titatis

allocuti , fünt ,

five que in colis longius

y imo

funt remote, five quas terra fpectabiles of-

am

fert, five qua immani barathrorum de

:

je&g

clitus:

condita*lucem tulerunt nunquam.

d t

Ifta -cu.piditas hoc p;&o laudes in Deum

cumulandi in folemnem , ac nobilem af-

jderi

vlins

fectum Davidem commovebat.

Coelefti a£-

flatu perculfüs, protinus remoto delectu,

(s

ac

$2

CowvrrNDiUM TRACTATUS

ac difcrimine jam ccelos adit , jam in terram

.delabitur; feu Angeli, feu pifces, feu mon-

tes, aqua, dracones, ferpentes , volucres,

i

4gnis, grando , nebula, ominia occurrunt

*extra fe rapto animo, qua' ad praconium

iNuminis inftigat; fiqua mente fünt preedita,

Taudes conficiant fermone; cetera tam diver-

ad

fis a divino auctore (uo inítruécta dotibus, il-

dat

lius magnifice extollendi materiam ur pre-

qu

Ítent, hortatur.

qip

D

Hoc defiderio divinz laudis adacti viri

qu

CUf

:Apoftolici rot & tanta rerum difcrimina in-

trepide adierunt; hoc eftu impulfi Xaverii ,

pis

Barzei, totalii e íacra Capucinorum familia,

an

e focietate JESU , e reliquis religiofis, aut

um

Ecclefiafticis ordinibus in Jndias pervafe-

TuiT

runt, ad Japones, ad barbaros penetrarunt,

X

ut eos facro Redemtoris nomini cultum &

obfervantiam deferre edocerent.

Huic de-

pen

Nl

fiderio debentur tor pie ícriptiones; tot

pu

sedes facre, tot altaria, tot alia monumen-

Inà

ta, qua majorum precipue noftrorum te-

Ilis

flantur pietatem , ab eis amplificando Dei

refe

cultui excitata.

Huic defiderio, divini cul-

Ut

tus promovendi incenfi ftudio tot fan&i viri

Iu

vigilias füas ac labores devovent, fervoris,

I

ut ita dicam , flamma deinceps confunlegdj.

(]UO»

(

—*-CA'PU'i.'

Drz Awonr Drt

53

eETaftl

-CaA?PUT XXVIL

In0n-

lrres,

Quod ex defiderio laudandi Deum ad. c&-

Jrmnt

lum a[piremus.

onium

more Dei ardeícens anima, cum fefe vi-

'ditày

£ X te hujus miferiis oppreffam nunquam

qiyer-

ad laudandum Deum fic affurgere poffe vi-

u5, 1l

det, ut füo defiderio fieri poflit fatis; cum-

L pra

que divinas laudes in ccelo juftius & ad rei

digniratem aptius cantari noverit ; o bone

Deus; inquit, quaàm funt cceleftes illi cantus;

fb viti

queis folium divine Majeítatis affidue cir-

ia iti-

cumíonat, ad laudem divini Regis mei ma-

verli;

gis accommodati! ut equum eft, applaudi

E'dmüiä,

a nobis tam faufte apprecationi ?

quam

celeftium illa-

jj düt

fuave ac jucundum eít,

rvale-

rum fidium percipere fymphoniam ,

uam

arunt,

ita aufpicantur & concludunt leti coeleftium

um &

geniorum chori: //elujz , laus Deo , amer fiat.

yce.

'Nam fcito, mi'Theotime!ex Dei folio vocem

$j tol

procedere non interruptam, leetamque accla-

jumere

mationem , que mira fuavitateSolymee coele-

un «

ftis incolas demulcet, eftque ea, quam Joannes

refert (a): Laudem dicite Deo uoffro omnes [ev-

lo Del

jni cul-

vi ejus; & qui timetis eum pufilla eg magri. Cui

innumerabilis beatorum multitudo tota.con-

i vir

iori,

tentione animi refpondet, alleluja.

fmeno

O mira fuavitas auguíli illius tem

quod laudibus divinis eternum perfonat

"

VOS

(a) poc.e. 19. v $-

T

í4

CouPENDIUM TRAGTATUS

vos beatee fedis beatos incolas , queis aufcul-

«f

tare licet ceeleftem melodiam, amore modu-

lice

latum carmen! ad fedem iftam perpetuo füf-

alia

pirat amatrix anima , more impatiens, qua

Ífe in terra detinet, ubi ex voto nunquam

fatis decoras laudes néc ipía Deo perficit,

tit,

fici

nec aliunde audit perfici. His defideriis ,

fanquam igniculis, qui magis indies excan-

D

gnw

defcunt, tam vehementer urgetur anima,

omi

ut nullius alterius rei jam íenfuüm habeat,

tantumque ardeat, ut vix non moriatur,

tla

der

quod accidit interdum , ita volenteDeo, ut

anima ranto deflagrans eílu, amore prorfus

d

B

langueat, & rebus his corporeis quampri-

inum exuatur.

Valer

&dmi

Cuiprvr XXVHEL

Quod, qui volunt elicere amorem benevolen-

ftis f

tiz , Deo offerre debeant laudes , quas ip-

&dmi

Jé tribuunt. Redemtor mofler [uaviff;-

Qmni

tia (

"us , €2 ejus [anctiffima Parens.

um ex amore benevolentiz, res univer-

anitn

D

balfa

fim omnes, ad collaudandum Deum in-

citamus; de eradu in gradum afcendimus;

mylt

primum, quee vita carent, deinde mente

predita, inde univerfam Ecclefiam mili-

ttim

tantem , ac poftea triumphantem , denique

Chri

beatos in coelo omnes, & genios ccleftes

prior

folicite adimus, ad ipfam denique Mariam

tori ,

Virginem pervenientes, quae füpra modum

M

con-

]

'

-; D&g Awont Dzr.

5$

ufcul.

concinne ac digne Deum laudat; tanto vide-

Q0du»

licet amore ;; tanta magnificentia ;; ut nulla

pf

alia laus cum ifta comparari polfit.

; que

Iquim

Sed etíi magna fit illius laudis preftan-

erfcit

tia, quz a Matre ploriee, & puri amoris pro«

jeriis,

ficifcirur ; nondum tamen Dei dignitatem;

AC

ut s&equum eft; attingit; hinc licet anima.ma-

nimm,

gnum exinde eaudium percipiat ,. hon tamen

omnino acquiefcit.

Ut defiderio fiat fatis,

1Deaty

Tafu,

etiamnum longius procedit, . ipfümque Re-

demtorem, filium Dei rogat, ut Patrem füum

0, lt

'orfus

depraedicer, videlicet Deus Deum ex totis vi-

ribus. "Atque hic conquiefcit, progredi non

mpti«

valens amplius; hic jam nonnifi filentio, &

admirationi locum effe cernit.

Proh! quale illud canticum ,. quod Pa

u-

tris fui honori Filius dilectus canit! o vocis

i

admirande fuaviras, quse diffluit a labiis,

omni perfufis graria! Ex ifta Chrifti abundan-

j

,

tia fua fingulis pars aliqua obtingit devotis

animabus, qua imbuuntur tanquam fragraüti

nivel»

balfamo: fed hujus balfami, atque unguenti

m itt-

myítici origo ipfe Chriftus eft.

]mus

mente

'Theotime !* . ifto di('crimihe Ecclefia

mili

triumphans ac militans, & utriusque caput

Chriftus laudes divinas celebrant , quod

niqu

ylellg

prior fauftra precatio; quamvis devota Crea-

ptori , ab infériori tamen creata re. proficif-

faril

m

ota divina fit, non fo-

(l«

catur; pol't?rior verot

2

lum .

$6

COoMPENDIUAM T-.R'A*(Z:TA-Tüs

lum; quod in Deum tendat; fed a Deo etiam

&j

exorta fit.

Ipfius Dei gratia: e noftris ani-

Ts

mis füam- producit laudem ; fed laudem

ml

iftam Chriftus, utpote Deus ipfe vi propria

producit.

Id eft,

þiaï

mitatum addit.

quod laudi pretium i.ll-i?-

qu

-:Q utinam divinum iítud canticum, quod

ede

infinitiscdeliburum blanditiis decantat. Deo

nf

Patri filius eequalis Deus; percipere nosetiam

fe í

poffemus! quanto adnixu virium ad coelum

if

luctaremur , ut iítud eternum audiremus !

eu

Ut affequamur hoc;, Chriftus ex fefe preeftat

pyt

omnia, ipfeque nos invitat: Surge, inclamat

liqu

anims dilecte füee (4) , propera amica. 2mea5

üiq

columba mea, formo[amea,.&9 veni: veni ad

2

fedem iítam deliciarum, ubi non nifi laudes,

tür

ac feftivae oratulationes perfonant, ubi flo-

1e5,

rum, acfuffituum blandimenta immeníà vo-

(h

luptate te perfundent.

CUP U ToXMIX

hw

D& laude osumiu optumua, €g9 maxima,

Tien

quam Deus ipfe fibi tribuit; 69 qua vatio-

fedi

ti$ 1

/e ad eam amor benevolentia nofftrze

DT

- adjungi queat.

tis ]

ametíi Servatorisnoftri humanz actiones

flm

T

pretium ómne , quod nos exiftimemus,

ii

füperent valore infinito, cum illius fint; qui

Tátio

unusDeus eft cum Patre & Spiritu Sancto, uno

dand

eequa-

Xime

(ay Caut. c. i. v. 10

j

,

57

Dz AMORE Dzr.

etiam

eequali Deo ;. eedem tamen humanse acio-

Is ani-

nes non infinite funt fuapte indole; quod fi-

dudem

mili quopiam utcunque illuftramus,

TOtià

m ili-

Non omnem, qui eftin fole, fulgoris co-

piam, fed partem aliquam ad modum aditus,

quo fefelux immittit, percipiunt colluftratee

y qt;od

ades. Siclimitata eft, certisque circumfcrip-

t Deo

ta finibus, quamvis illimitatee praeftantize, in

eetiam

fe fuaque indcle humana Chrifti actio; nam

celum

ia fic accepta primitus non a Deo, divina

'emus !

ejus natura, fed a Deo, ex hominis natura

lat

Eadem íane ad re-

operante proficifcitur.

la

liquorum hominum aétiones collata infinito

1177

utique omnes pracellit pretio, quod in eam

j à

i

ex operantis Dei infinita dignitate propaga-

ludes,

tür: Verum.cum Dei natura fi illam comipa-

bi flo-

res, determinatam vides finibus, quia ex Chri-

Yà vo-

: fti humanitate primario educitur.

Atque hinc fequitur, has JESU Chrifti

laudes, quas Deo Patri confecrat, in quantum

Vg

nempe humanz fünt, non omnimoda ac per-

j fütió-

1 fe&tasqualitate menfuram infinite Divinita-

tis undequaque contingere. " Cum itaque

fr

"

creatas res percurrimus , atque ex infra pofi-

tis gradatim afcendentes ad JESUM . Chri-

xdione

ftum jam pertingimus; quamvis ex illa glo-

mermus

ria, que Deo Patri a Filio affertur, in admi-

jnt, ?

rationem rapti , tamen nec ita laudem rei lau-

d

dande equaliter congruere videmus; & pro-

nec

j :

xime concludimus, non gb re creata ulla;

n

3

E

CoMwrENbPIUM TRACTATUS

78

a fàcratiffima Chrifti humanitate totam laudis

diving materiam omnimode adequari, at-

fs

que, utita dicam, exhauriri.

£ni

(4

'Tum denique prorumpimus: G/oria Pa-

um

?ri, ingeminantes , Gloria F.lio, Glovia Spiri-

pel

1ui fauéto,

Atque ut palam fit; non effe ad-

aC

ventitiam , quam Deoadoptamus, fed Deo ne-

pri

ceffariam, nature ejusinfitam & fempiternam

loriam, quamin feipfo habet, per feipfum, a

vin

do:

eipfo, & que eft ipfe Deus, eft enim Deus

anii

fua omnia; continuo adjungimus: Seu£ era£

$p pviucipio, €g mnc , eg J mper , ey dn [recula fe-

culorum, Ames. — In ifta verba Pfalmi & pre-

ces noftre definunt; quem morem ab Orien-

Tnen

tis Ecclefia, hortante magno Hieron

ymo ad

conf

noftram Damafüus Papa traduxit,

ult

10

feri

(CLATPuT XXX

Gatn

$. Pauli ad vitam a fenfibus abalienatam

To,.

flom

€2 Chriflo unice devotam adznonitio.

&nim

la ratiocinatione, quaS. Paulusad mentem

torq

L-afenfibus corporeis omnino abducendam,

ls;

rebusque cceleftibus vacandum unice nos ad-

bü

hortatur, nihil video effe poffe gravius, nihil

admirabilius.

Huc totüum animum adverte

nunc Theotime, avidusque audimagni Apo-

ditim

ftoli verba, que divina quadam vi afflata &

pelir:

veluti fpirantia cocleftem ignem JESU Chrifti

g,

amoreín inyicta efïicac;a perfuadent.

Vir

(r)

t

Dr Awonz Drr.

19

1Udli

Vir loquitur fubito amoris igne þercul-

l, dt-

fus &extra fe abreptus, illiusque fermo ma-

gnopere nobis eft imitandus: Charitas, inquit

i P.

(a), Chrifli urget nos, & quid magis, o Theo-

time, quam charitas nos urget? amori re-

Siri-

lo ad-

pendere amorem vehemenüílime urgemur

ac incitamur; inde fi quifpiam praftantior

C0«

etmam

prior amet nos ; fi denique Monarcha quis,

vir princeps ac potentiffimus füubditum aman-

fm, d

Deus

do prevenit; trum duruseffe poffit cujuspiam

animus, ut ei non refpondeat, tantaque be-

f aui

nevolentia ad amorem molliatur?

lafe-

j pre-

Novimus czeternum , ac fümmum Nu-

Orlete

men JESUM Chriftum tanto in nos amore

mo4d

conflaoraffe, ut noftri amore in cruce vitam

ultro pofüerit.

usenam vis major noítro in-

ferri poffit animo àd eum excitandum, ut re-

damet ram bonum Deum ? illud ego exifti-

(tth

mo, & affirmare audeo, non potuiffe Chri-

ftum majori fimul & fuaviori vi

ugnare ad

Ál

H

l

cam; con-

animos noítros, in eosque, ut ita

torquere tanquam fpicula fui amoris ignicu-

xepïem

:ndam;

los, quam cum tantam ipfe prior nobis exhi-

,

buit charitatem.

105 0"

; nihi

Et quo pacto tandem chariffimus ille ac

qverte

divinus amator noftri ad redamandum fe com-

iA

P

pellit? Pauli fentenriz attentos animos pare-

.

flartd

mus. QGbaritas , inquit , Chriffi uvget 105 , e[li-

Cidi

Tantes

4

J

(;1) iI. Cor. c. ,;. V. 14

60

CowurrNDIUM TRACTATUS

ii

mantes boc, totaque mente ruminantes, quid

enimvero? eflimautes boc , quoniam fi umus pro

bi

C

ommibus mortuus efl , evgo omnes mortui [unt , «g

jpro omnibus mortuus. efl Chriflus: egregia fen-

fk

tentia, totaque meditato amore flagrans.

Nam fic recte concluditur, fi vivere nullus

[

poterat, ni Chriftus moreretur, fi ex ipfius

d

morte vita pendebat omnium; ipfius er-

u

go mors, qua vita noftra eft, quamque is

m

vice omnium, pro nobis folus obiit, ad.om-

Y

nes.pertinebat, dum omnes erant mortüi,

i

Obnoxii videlicet non uni morti.

Quid porro fequitur? hic enimvero

magni Apoftoli vox inter fulgura & tonitrua

Ü

ad aures noftras volvitur: id porro fequitur,

quod Chriftus unice defiderat pro nobis mo-

riendo, ut quantum ipíe amavit nos ; tantum

amemus ipfüm: u €g qui vivunt, jam non fili

vivant , fed ei, qui pvo 1pfis mortuus efl , eg ve-

furrexit: o mira doctrinarum profunditas!

Pro nobis Chriftus moritur: mors Chri-

di

H.I:

fti vita noftra eft: utviveremus, ipfum necef-

ali

fe fuit mori, & morte ejus vivimus: in no-

Tan

ftrum locum fe ingerens occumbit vice om-

n

nium, noftra morsfuerat, noftram is unus pa-

p

titur, ut omnes viveremus: & nobismortuus

&t

efl, ut vitam nobis cederet, quam morte fua

po

meruit: in nobis mortuuseft, deftructa in no-

vif

bis noxa, que fibi & nobismortem tulit. . Cum

&Xe

ergo vitanoftra morte fit parta Chrifli, ipfaque

qua

aliud

61

. Dg A;szo'RE Dzxr

quid

aliud. nihil, quam Chrifti mors fit; non no-

lr pro

bis vivimus, non in nobis, non ex nobis, fed

Chrifto vita noftra eft, in Chrifto, ex Chri-

t t

a fen-

fto vivimus.

:

Qrans,

Ut e? qui vivunt, jam mon fibi vivant, fed

nullus

el, qui pro. ipfis movtuus efl , eg vefurvexit: vi-

jpfus

delicet amori pro nobis mortui Dei labores

us l-

noftrosomnes , &animiaffectus, & motiones

Qu i

mentis, & quidquid vite noftrz eft, hoic de-

d om-

vovere totum, debitumque oportet

nortüly

reddere.

gx jure

nveto

C ppPENEXD

ynimud

Unde po[fit cognofci, quo tendat amor mo-

quitur,

bis mo-

füer: am in Deum, an in mosmetip[os

fantutmi

referatur.

qon fl

ernis Theotime, quaspreces homoillein-

,Qm

t*

cenfo profert ftudio, :ut votis incalef(cit,

jtas!

utzítuare (àcro affe&tuum videturigne: visne

difcernere, an Deum amet, an femetipfum?

rsChri-

n nec-

aliquamdiu inhare oculis. . Proh dolor! vix

tantee fuavitati aliquod obrepfit teedium , jam

« in n0-

yce orme

cum faftidio preces averfans refilit, nec am-

unus pe-

plius convertitur ad meditandi ftudium, nifi

mortüus

zgerrime , ac perfunctorie, quamprimum

|orte fit

poterit, ad fefe rediturus. . Si Deum quefi-

viffet, invento femper eodem Deo, amoris

3 Info-

jc. o

exercitium non fic deproperaffet: blanditias

quafivit, & non blanditiarum Patrem. .

P

i,.ipfaque

E 5

aU.

62

CowrrENDIUM TRACTATUS

