lis Deo placet: bac varüi vite noftre eventus a Deo

decernuntur , temporum dire calamitates, morbi ac

mortis genera inevitabili, ut pagani bomines folebant

dicere, fato, u nos, Dei beneplacito flatuumtur.

Licet in promtu nobis non. fit ejusmodi bumana vite

adjun&ta immutare, ac LDei beneplacitum . evertere;

innofira tamen poteftate eft , tum cum ejusmodi im-

mittuntur , voluntati divince vel relutari, vel obfe-

quium praj[lare.

"tque boc tribus modis fit , vel

nofire voluntatis cum divina confenfione , aut, ut lo-

qui folent , voluntatis nofive refignatione ; vel volun-

tatis in neutram partem inclinatione , Jauttaque ejus

indifferentia; «vel denique totius wolunzatis nofiree

ane-

*

abnegatiome." Si valetudine "vexor , exempli. caufa,

atque tum divine «oluntati conféntio , quatiois fanus

efJe mallem , refignatione utor.

Seu bona valetudo,

—

m

j

feu morbus obveniat , utrumque fi equi bonique con-

[5

s

Jilo, indifferentia. utor.

,

Si denique mibil , mift

quod Deus oult, volo, totague abdicata voluntate

s

propria, Dei voluntatem in locum mee proprie fuf-

Jicio, abmegatione utor, &? mwyflica voluntatis mec

"gOrte.

JAftete , ac vite religiofe Magifiri bec ita

explicant , ut dicant , refignatione voluntatem noflram

cum dioina fieri. conformem , . indifferentia caudem

cum dioina uniformem , &? abnegatione. Deiformen

Jieri.

Heli, cum acerbas Dei minas a Samuele au-

diit, fic repofuit (a): Dominus eft: quod bo-

num eft in. oculis füis, faciat.

Fide refigna-

itonem.

Focatus a Chriffo Paulus , Domine;

Dun

quid me vis facere, re/pondit (b). — V/ide in-

differentiam. — Denique idem S. Paulus proprie vo-

luntatis abuegationem fic profe[Jus eft (c): Chrifto

d

confixus fum cruci. Vivo autem, jam non

M

ego. Vivit veroin me Chri&us..

Ws

M

Ceterum forfan inutile erit, de forma fcriptio-

nis , qua bec prefertim capita. e Tra&katu.S. Francifci

Tun«

nofti

latine vería funt, bic quidquam dicere, cum legenti

Jper fe: patebit , confültius vifum fuiJe , vulgari afce-

MU

iUl

dQC

tarum feymone uti, ne profana dittionis cura, pra-

terquam quod . operofior foret in iflo dottrine genere,.

fu.

dem

etiam ab exercitiorum ,. de quibus tmäazut, fumma.

pietate aninm axocaret.

&HS |

PARS

nosp

(a) I. Reg- c. 3. v. 18-

0bye

(5) A&.c. 9. v.. 6.

Tm.

:Ce) Gal. c. 2. v. z0.

j

1 tlf

-B o(o)

i

177

1297

WUUDE-

N-

—

TXP-3

A 'oetudo,

'

$£

;

N

iaf

i

i

E

f

(í

P

MSAM

X

NS

Wifut co-

ï;

-

ili, mf

ïï.

n

SS

- Quluttale

r

ii

Ls

i

L

g

ID — um

N

tjrie fif-

RL TR

Thetda

Yttfrant

PaAnRS SECUQNISA-

j

wmfm

Oa

DE-AMORE D EL

!Tlll!ä? (l

uod bo-

C DP UOT E

nulente

omine

uornodo mos conjormare debc;amus dioma

Aido i

voluntati, que "vocatur voluntas

i u-

ia

fignificata.

ohrilto

ib

aæ T0

4 À nliquando divinam voluntatem in fe

JNk4k4Zt ipía confiderantes, voluntatem bo-

nam & fànctam deprehendimus,

jript-

Tunc facile erit eam laudare, & adorare,

hmj

noftramque & omnium aliarum creaturarum

n gttt

voluntatem confecrare ejus obedientiee per

yi t

hanc divinam exclamationem :. Zza£ voluutas

, Jne

1ua, ficut in cmloy &5 in zerra.

Alias ean-

| genere,

dem Dei voluntatem per particulares effe-

f

étas confideramus, ut in eventibus, qui ad

RS

nos pertinent , & in occafionibus, quaenobis

obveniunt, & tandem in declaratione divino-

Qu'am-v

rurq de rebus noftris confiliorum.

ViS

178 COM.PENDIUM 'TRACTATUS

(tinus,

vis ergo Deus nonnifi unam unice, & fim-

plicem voluntatem habeat, tamen certis

Quand

quibusdam notis, fequentes vdrietatem me-

Ti 1nl

diorum, per qua eam cognofcimus , & jux-

dientis

rà veritatem, fecundum quam diverfimode

firam.

etiam oblipamur, nos ei conformare, eam

lum é

diftinguimus, & di(criminamus.

Deis

Tatiork

Do&trina Chriftiana clare nobis proponit

adlio v

veritates, quas Deus vult nos credere; bona;

ftcuc

quse vult nos fperare ; poenas quas vult nos ti-

quod -

mere; bonum , quod vultnos amare ; pr&-

C

cepta, qua vult nos adimplere, & tandem

fertis.

confilia, qua defiderat nos fequi & capefle-

Te

Et ifta omnia vocantur Dei voluntas fio-

elt; qt

fimifi

nificata, eoquod Deus nobis-fignificarit, &

Iatat,

manifeffarit, quod vult; & intendit, ut om-

ifteng,

ceatur.

ne illud credatur; fpeyemr, timeatur & exer-

quod f

tbis ]

Porro qua voluntas Dei iïgnificatä pro-

nem) [

cedit per modum defiderii, & non per mo-

enim:

dum voluntatis abífolute , poffomus vel eam

riüm,

fequi per obedientiam , vel per inobedien-

ViV[ur

üiam ei refiflere: Deus enim eo inruitu facit

Qpipar

tres aCtus voluntatis:. 1mo. Vult ut nos pof-

boli F

fimus refiftere.

2do, Defiderat, utnon refi-

Vitem

Ítamus.

3tio. Nihilominus finit, ut refifta-

& exh

mus, fi velimus. Quod ergo pofífimus re-

litls co)

fiftere, dependerex naturali noftra conditio-

g

ne, & libertaté: quod refiftimus, provenit

Qat ?

ex mera malitianofira: quod autem non refi-

stire

fti-

J$

bl; AMoRnE Dki.

179

; & fim-

ftimus, eft juxta defiderium divince bonifatis.

n Certi

Quandoigiturrefiftimus, Deus non concur-

( me-

rit, intellipe moraliter; ad noftram inobe-

j & u-

dientiam , fed relinguens voluntatem no-

erfimode

ftram in manu liberi arbitrii, finit üt ea ma-

jre, eum

lum eligat. Verum quando obtemperamus,;

Deus tribuit füum concurfüm, füám infpi-

Permiffio enim eft

rationém , & pratiam.

proponit

actio voluntatis, aétio quidem fterilis & in-

e; Donày

fecunda,; dum

:

nihil facit, fed iinit? ut fiat,

il nosti-

uod fit.

e; pre

Contra defiderium eít a&tio fecunda,

tàndem

apell-

fertilis, qua excitat, invitat, & urget. Hinc

eft, quod Deus defiderans, ut voluntatem

yas i«

fignificaram fequamur, nos folicitat , monet,

t &

incitat, infpirat; juvat & fuccurrir; at vero

ut om-

X exer-

finens, ut refiftamus, non aliud facit, quam

quod fimpliciter nos permitrat facere, quod

nobis lubet, juxta liberam noftram electio-

:arä pro-

nem , contra füum defiderium. Quomodo

er mo-

enim magis genuine exprimi poteft defide-

vel eam

rium, quo defideramus, ut amicus ad con-

bedin-

vivium invitatus comedat & bibat, quam fi

jn facit

Gpiparam ei coenam,; ficuti fecit Rex Para-

0s po^-

bolie Evangelicae, prasparemus, deinde in-

yon rell-

vitemus, urgeamus, & pene eriam precibus

ilta-

& exhortationibus iterum, iterumque repe-

Ts fe

titis copamus, u£ veniar, menfa accumbat,

Jndilio-

& genio remotis curarum moleítiis indul-

geat? certe is, qui vi amico fuo buccam

rovet

onre

aperiret; cibumque in os ingereret, ac de-

fii

gluti-

CowPEzNDiUM TEACTATUS

180

lutiré faceret, non ei convivium comitatis

n5 qu

& amicitizee preberet, fed beftiarum inítar

Cerem

tractaret, & velut caponem, qui impinguandus

( dum

eft, eum haberet. Genushocbeneficii exigit,

geium,

ut precibus, & fuavibus verbis ac folicitatio-

tandor

nibus humanis exhibeatur, non autem vi &

volunt

violentia exerceatur. ldeoque fit per mo-

üe cau

dum defiderii, & non abfolutæ voluntatis.

tanqu

luntas

Porroidem eft de üg:äficata Dei volunta-

&ompli

te ; perillam enim Deus defiderat vero defide-

L 1/;.191

rio, utfaciamus, quod declarat. Et ea occafio-

lreris «

ne nobis fuüppeditat, quidquid ad illud exe-

ficut di

quendum requiritur, partim nos hortando,

tur Eva

partim etiam premendo, &urgendo, ut a fe

fondi

peramus.. In hoc favoris genere nihil am-

proprià

plius poteft. defiderari.

Quemadmodum

Tiémor

vero radii folis non definunt effe veri radii,

df (

quando oppofitis nubium obftaculis obfcu-

od f

rantur & propulfantur: ita voluntas Dei fig-

WQAQCGI

nificatanonceflfateffe vera Deivoluntas , eíto

libert

ob renifum ei factum nequeat producere tot

Salvat

effe&dtus, quot produceret, íi renifus non

Glioru

fieret; & obfequendi ftudium accederet.

Ingens

Conformitas,ergo noftrianimi cum fienificata

pium,

Dei voluntate confiflitin eo, ut velimus om-

nia, que& divina bonitas fignificat a fe defide-

piícop

Kras q

rari, credentes fecundum ejus doctrinam,

femg

fperantes juxta ejus promiffà, timentes ejus

tiam,(

minas, amantes & viventes fecundum ejus

eftatio-

! Dulfica

leges & monita. 'ngjfþe;&am prot

nes,

U$

Dxr Auozns Dzi

I8t

comitatis

nes, quas fzpe facimus in facris Ecclefize

m nflar

Csremoniis.

Nam ea de cauía ftamus ere-

puudus

&ti, dumin facro Miffze officio recitatur Evan-

dl xl

gelium, ut prompti & parati ad obtempe-

Jicitatte

[

randum, etiam ad minimum nutum divine

fem vi

Ea

voluntatis, quam continet Evangelium.

pa mo.

de caufà ofculamur librum in fine Evangelii,

yntaris.

tanquam adorantes Verbum, quo nobis vó-

luntas cceleftis declaratur. Propterhoc etiam

voluntae

[e0)9

lures Sancti & Sancte portabantantiqui-

o defide-

tus

d

u

pra pectora facrum Dei Evangelium,

Loccalio-

literis expreflum , velut epithema amoris

lud exe.

ficut dicitur de fancta Caecilia, & reipfa habe-

rtándo

-

tur Evangelium S. Mathei, füpra pectus de-

jutafe

T3

funcdi & fepuli Divi Barnabe inventum

jl am-

ái

propria ejus manu exaratum. . In cujus rei

nodum

memoriam, & teítimonium; in antiquis Ec-

yi radii

clefiae Concilis , in medio totius congrega-

; obfcu-

tionis Épifcoporum & Ecclefiz Prelatorum

Deifip-

—

collocabatur excelfum folium, & füpra illud

$, elto

liber (anctorum Evangeliorum, quiperíonam

cere tot

Salvatoris , Regis, Doctoris, Directoris Con-

füs noà

ciliorum, & torius Ecclefi&e reprefentabat.

cederel.

Ingens vero illud Pa(torum Ecclefie exem-

;n'dicara

plum, fanétus Carolus Borfomeus, Archie-

yus ortt-

pifcopus Mediolaneníis, nunquam fàcras li-

delide:

teras meditabatur ; quin nudo capite f& pro-

irinary

fterneret in genua, ad teftificandam reveren-

(j CiUS

tiam , qua audiri, lepi, & intelligi oporreatfi-

n $i5

gnificatam Dei voluntatem,

[effa[iOW

nes;

N

Cuurl

182

CowrrzNDiuM TuAcfATUS

C apu-T H

: : yendof

De conforimitate nofirae voluntatis cum il.

; indimn

U

las quatm Deus babet us fulvandi.

t ( la

: mj o

L)

eus tof modis , fotque mediis oftendir

velle fe; nos omnes fàlvos fieri, nemo

lgrptatm

ur p

offit.id ienorare.

Hoc confilio per

Bu Y

creationem ad imaginem & fimilitudinem

| pyemæ

fuamr nos effinxit; & ipfe viciffim fe homi-

Ricate

nem ad nof(tram fimilitudinem fecir per in-

aliud, v

T heming

carnationem , fecundum quam mortem paf-

fus eft, ut univerfum genus humanum redi-

praias?

inerer, falvaretque.

Quod praflitit tanto

T, qua

cum amore, ut, referente magno Patriee no-

T QUf

ftre Apoftolo S. Dionyfio, dixerit quodam

nofira f

die fanéto homini Car

0, fe promprum &

temellt

aratum effe ad patien

d

um àáltera vice, pro

j

| lüpate

ominum fíàlute, imo &bhoc futurum fibi

filvandi

grarum effe, fi id ipfe preftare poffet absque

Wama

üllius hominis peccato.

üt w

Philay

Ex eo-autem,' quod non omnes falutem

àmabil

confequantur, non ideo Dei voluntas ceffat

T

effe vera voluntas, qua in nobis fecundum

lis Dem

conditionem nature füuz, &noftree operatur.

Datte y

Innatum enim eft ejus bonitati , ita liberali

manu auxilia oratize nobis communicare , -ut

t COI']

u

iis adjuti feliciratem divinz glorie confequi

?Hador

valeamus; noftraautem natura poftulat, ut in

ifinni

libertate nos rglingugt, quo vel ea bene

Vtanr.

uten-

()p

i

bE AMonE Drzr

185

utendo falutern confequamur, vel abutendo

nj

in damnationis vorapinem dejiciamur.

f

Unam petii a Domito (a), dicit Prophe-

tà, €7 banc vequivam , ut inbabitem ia domo Do-

ofendi

qini oummibus diebus vitee mez. — Ut videam vo-

l, Defno

luptatem Doinini, €$ vifitem Tomplum [auttum

Dllo per

€jur. Verum que & qualis eft voluptas fü-

tudinem

premz bonitatis, nifi diffundere & commu-

homi-

N

nicare fuas perfectiones ? quid enim apat

per in:

aliud, cum ejus delicie fint, effe cum filiis

em p

hominum, ,ut iis copiofe íüas infündat

m fedi-

gratias? nihil ita eratum eft hominibus libe-

t tanto

ris, quam propriam fequi voluntatem; no-

T n0-

Ítra autem íàn

à

ificatio eft voluntas Dei, &

uodum

noftra falus, ejus beneplacitum: nullum au-

mum &

tem eft difcrimen inter beneplacitum, & vo-

5 pno

luptatem Dei: imo voluntas, quam habetDeus,

m fibi

falvandi omnes homines, vocata eft bona, quia

bsque

eft amabilis, propitia ; orata, deliciis plena, &

ut Greci, fecuti $. Paulum dixerunt, eftvera

Philanthropia, id eft, voluntas tota quanta

alütem

amabilis & propenfa in humanum genus.

) cellit

Totum coclefte Templum, triumphan-

ndurm

tis nempe & milirantis Ecclefie , omni ex

-ratur.

arte refonat canticis amoris Dei erga nos.

iberdl

t corpus facratiífimum Salvatoris , velut

(TRU

Templum fàanétiffimz ejus$ voluntatis totum

eftadornatum, & inftructum eximiis notis &

fequi

,utin

infignibusiftius benevolentize. Inde eft, quod

bene

vilitantes divinum hoc 'Templum videmus

2

has

en

(«) Pf. a. 4.

184 CowrEND1IUM TRACTATUS

has amabiles delicias, quas ejus cot percipit,

de : f

dum nobis benefacit. .

pin

quenda

Intueamur ergo centies, & amplius hanc

natà Op.

amabilem Dei voluntatem , noftramque ii

&t q

ea defipamus omninoj ac fündemus, pie &

enim vi

devote clamantes: O bonitas dulcedinis in-

yenite

finite , quam amabilis eft tua voluntas?

quam defiderabiles fünt tui favores? creafti

Et qui

nos ad eiernam vitam, & maternum tuum

108 1€

framt

peétus turgefactum fàcra ubertate incompa-

laem

rabilis amoris, abundarlacte mifericordie five

ad parcendum peenirentibus, five ad con-

Àt

fummandos juítosin omnis perfectionis gene-

lutem

re; Quare ergo non conglutinamus noítras

confide

voluntates cum tua , & parvulorum infítar

applicatorum mammillis matrum , lac be-

feparat

nedictionum azternarum

Nonne

*

*

famelici n-þon' fq-

B

gimus ?

Ti paff

Ts

"Theotime, ita debemus velle noftram

&f

falutem , ficuti Deus ipfam vult; vultaurem

minus

ipfe Salvator eam per modum defiderii; &

tüiti f

nos igitur debemus eam inceffanter fic defi-

derare , inhzrentes amantiffimr Servatoris

Migi

Danten

defiderio.

Non fimpliciter eam ille vult,

febibe

fed reipfa nobis fuppedirat; :quee ad eam

offerty

coníequendam necefífaria fünt media: & nos

Ts

ergo debemusnon folum velle , fed etiam effe-

l? al

&u ipío acceptare omnes gratias & favores;

imgorn

quos nobis paravit,; & paratos nobis of-

"todut

fert. Sufficicquidem dieere: Defiderofalvus

effe:

potaf

US

Dz Awongz D.

185

'petcipit

effe : fed non füfficit dicere; defidero am-

plecti media convenientia ad fàlutem confe-

lius hunc

quendam; fed voluntate abíoluta & delibe-

rata oportet in manus arripere gratias & me-

mque n

5, pie &

dia, que Deus nobis impertitur.

Debet

enim voluntas noftra cum voluntare Dei con-

xdinis -

'oluntas ?

venire , atque penitus illi correfpondere.

Er quia illa nobis dat media , ut falvemur , ea

? creaft

itm fuurm

nos recipere oportet, prout & falurem no-

ftram defiderare debemus eo modo; quo il-

mcorpte

rdielive

la eam defiderat, & quia illam deüd-e.z:at...

:

ad con.

Atenim contin

it fepe, ut media ad fà-

1 pent-

1

Gofitas

lutem prafícripta

ummatm d& in genere

; inf

confiderata fint animo noftro pergrata; íed

Vac be-

feparatim & in particulari appareant horrida.

Nonne vidimus S. Petrum, imminente Chri-

yon ft-

fti paffione promtiffimum ad fübeundas om-

nes in penere peenas, quin &ipfám mortem;

noltramt

ad fequendum fuum Mapiftrum? & nihilo-

|rantert

Tninus, ubi ventum-eft ad rem, eundem in-

etii;

tuiti fümus pallentem, trementem, imo- &

j ddi-

Maopiftrum ad vocem unius muliercule ne-

rvaroris

ganrem. Quilibetcoeitat cum Domino poffe

|e vil

fe bibere calicem: verum quando nobis re ipfa

d eart

offertur, fupam capimus; & omnia derelingui-

& nos

inus.

Res feparatim & in fpecierepreefenta-

m efe.

t&e altius imprimuntur animo, & vivacius in

3voresy

imaginationem incurrunt.

Ea decaufà in in-

js 0

trocïu&ione- ad vitam devotam monuimus,

yfilvus

poftaffectiones generalesin fanéta oratione fa-

cienda:

elfe:

N 3

186 CowrrzNDiUM TRACTATUS

cienda effe propofita, & decreta particularia.

eliatr

David in particulari acceptabar afflictiones;

fionet

ut viam expeditam ad -perfoctionem confe-

hn i

quendam, quando ficcantabat (2): |ozum

Dileyi

anibi Domine ,

Quam

juflificationes tuas.

quia bumiliafli amne , ut (lz;[ca;zz

md o

:

"CarvuT f

fandi

De conformitate noftee vvoluutatis cum vo-

[20IUI

&im (

luntate Dei, que mobis fieuificata

eff per. ejus snandata.

[int g

prohi

efiderium, quod habet Deus, ut füa ob-

D

Íervemus mandata, maximum eft, uti

fünt; j

quia 1

paffim facrze literee teftantur.

uoimodo au-

tem poterat Deus hoc defiderium melius ex-

quia (

Tump

primere, quam per eximia prammia, qua pro-

ponit Legis obfervatoribus, & irigentia füp-

doqu

u

uee ejusdem Legis violatoribus in-

üWe

plicia,

i

Cepis

tentat ?

inc eft, quod David exclamet di-

cens: Th snaudaffi mandata tua. cuffodivi uimis.

accipï

Dobis

ni nc

Porro amor complacentize refpiciens di-

vinum hoc defiderium, vult illud obfervan-

ium,

10,(

do Deo complacere: fed amor benevolen-

tie , quivult omnia Deo fübmittere, fübmit-

Vi |

tit noflra defideria, & voluntates huic vo-

Ont

luntati, quam Deus nobis fionificavit.

Et

quam

inde provenit non folum obíervatio, íed

mand

Qu

etiam

()

Dr AMonr Dri.

dcularia,

etiam amor mandatorum, quem David ora-

Qiones,

| confee

tione tam füblimi exaltat (2): Quomodo dilexi

legem 1uaim Domine/ tota die aneditatio sea . eff.

donm

Dilexi mandata tua fuper auvum $9 topaxiom.

H ifum

Quam dulcia faucibus aneis. eloquia tua - fupey

1522] ovi 0.

Verum ad excitandum in animis noftris

fanctum & falutarem preceptorumamorem,

Itl 0

eorum pulchritudo contemplanda eft, eít

[

enim ea admirabilis.

Nam quemadmodum

funt,operaaliqua, quz ideo mala fünt, .quia

prohibita, alia itemque prohibita,'quia mala

(ia 0b»

(., uti

funt; ita etiam funt nonnulla, que bona fünt;

quia precepta; & alia, quz funt preecepta,

do qu-

i ex-

quia funt valde bona &amabilia, eoquod'eo-

4 pl'()-

rum preceptiodet bonitatem nonnullis, qua:

alioquin nullam haberent; aliis.autem dart in-

i füp-

.

crementum bonitatis, quc nulla facta pra-

us if

ceptione effent & remanerent bona.,. Non

«t d-

accipimus bonum in bonam partem, quando

1777

nobis manu inimica exhibetur.

Lacedaemo-

nii noluerunt fequi bonum & fàlutare confi-

15 di-

lium, quod iisfuegerebatur ab homine ma-

otVa-

yolet-

lo, quem proinde oderunt, ufque dum

vir bonus

iis idem . confilium . iteraffet.

bmit

Contra donum exhibitum ab amico nun-

C vo-

quam non eft gratum: fuaviffima quaque

. R

mandata fiunt afpera ; fi animus tyrannicus

,f

& crudelis ea imponat.

Fiun.; a2utem amabi-

j

N4

"dta,

(e) .Pf-118. 17.

188

CowrENDIUM TRACTATUS

lia, quando proficifcuntur ab amore. - Ser-

eoquoc

vire Jacobo regnare videbatur, quia fer-

qte, !

Km

viebat ex amore.

O. quam. dulce & defi.

derabile eft jupum cerleítis Regis, eoquod

eumft

Rex tam ainabilis illud noftris imponat hu-

df

1neris.

chiter.

Viarul

Complures obfervant mandata Dei, fi-

Jabot

cut multi deglutiunt pharmaca, mapis, pro-

Tem1

cul dubio, ex timore, ne moriantur & dam-

datis]

nentur, quam ex ftudio placendi Deo; &

hil i

vivendi juxtá divinam ejus voluntatem. At

lum

ficuti fünr multi;, qui, quamvis gratum fit

ptorg

medicamentum, tarnen magnum fentiunt fa-

de f&

füdium, ea folum de caufa, quod porriga-

t

tur nomine medicamenti ; ita etiam fünt non-

"g,

nulli, qui opera precepta horrent; hoc nomi-

fücun

ne, quiapreceprafünt. Ettalisvir, utajunt;

Parifiis inventus eft, qui cum ea in ürbe fua-

perde

viter vixiflet fpatio oéctoginta annorum, nec

lit (

unquam illa egreffus fuiffet; quamprimum

Tnün

ei injunctum fuit mandato Regis, ut in ea-

db

Gt0r

dem civitate, quod füpererat vite, trantige-

ret, nec inde exiret , exivit flatim, nitens

Qu

in vetitum, cupiensque nepata, luftratarus

Viato

tudir

campos, quod totius vite decurfu nun-

&le

quam fecerat, imo ne in mentem quidem ei

venerat.

Onus

n

Ex adverío animus amore in&ru&us d.

fate

ligit mandata, & quo hzec funt de rebus dif-

ficilioribus, eoeifunt fuaviora & acceptiora,

eoquod

(

U$

Dr AMonr Drtr.

189

. Ger.

eoquod fciat , magisex ho& fuo fe dile&to pla-

cere, majoremque eidem fíe exhibere hono-

li feï.

X defi.

rem. Exulrat& cantat hymnos, cum Deus

eum fua docet precepta & juftificationes, non

oquod

at D«

diffimilis viatori, qui fuoinitinere cantat ala-

criter. Adjungit quidem laborem cantandi ipfi

viarum difficultati,-fed hoc etiam augmento

Jdi, fi-

laboris, laboris tedium propellit,' & labo-

; pro-

rem minuit: ita facer amator tàntam in man-

X Qdf

datis Dei fervandis reperit fuavitatem, ut ni-

0, &

hil ita eum füblevet; recreet, & foletur in

n À

m fit

hac mortalivita; quam fuave jugum prace-

torum Dei füi , humeris fuis impofitum : un-

int fa«

de facer Pfàltes clamat (4):. Casta/iles uii

trigte

erunt ju[lificationes tuc im loco peregrinationis

[ B0

9m€e«.

ROTi-

Dicuntur muli & equi onerati ficubus

]

füucumbere ftatim füb onere, & omne robur

a;unt,

e fot-

perdere: fic qui factus eft, ficur equus £5 inu-

lus, quibus non.eft -intelleus , defpondet ani-

, DC

jmur

mum, neque par eft ferendo huic oneri, le-

gi Domini; qua-cerre ficubus multo jucun-

il l«

dior eft. Contra, ficutramus ex arbufcula,

npe-

quee dictaeftapnus caftus,. portatus initinere

jitens

viatori viresperpetuo függerit, ejusque lafii-

I[oUS

tudinemarcer: itacrux , mortificatio, jugum

nun-

& lexServatoris; qui eft verus Agnus caítus,

efm d

onus eft, quod laffirudinem tollir, quod folatur

.

& recreat animosS; qui divinam ej

us Maje,..

( dl-

ftatem diligunr.

; di-

N ;

Hac

rjora,

od

(«) Pfal. 118. v. 94*

i90 ConurzNDiUM 'ï'RAvdrAr"üs

fit, à

Hac ipitur ratione divinus amor nos

efhcit conformes voluntati Dei & reddit

:

dum

dandc

folicitos ad obfervanda ejus mandara, atque

non languido & repido; fed ardenti defide-

Mand

&

rio placendi divinz 'ejus Majeftati.

Nam

complacentia heec per fuam füavem /& ama-

máo

deto

bilem vim preeveniens neceffitatem obedien-

di, quarh nobis lex dimponit, tonvertit eam

cipit

in infignem dile&tionis virtutem; difüculta-

adn

&Imol

tem autem in ipfamme—t-' dile&ionqm.

Cenc

&f

CaAPUT IV.

enti

Otmit

De conformitate nofevae volumtatis-eumn 4lla,

quam Deus mobis fignificavit per

non |

fed i

Jua confilia.

adho

andatum defignat .voluntatem , que fit

prob

M

Vem

- À integra, & fine diminutione in.eo, qui

"

mandat; fed confilium aliud non indicat,

I

quam..voluntatem voti & defiderii: - Manda-

ii

datum nos obligat; confilium tantum inci-

Ingi

tat: mandarum facit , 'ut transgreffores in-

currant offenfam: confilium tantum minus

Qlio

laudabiles reddit.eos , .qui illud non fequun-

üny

tur. Violatores mandatorum merentur dam-

qu

nationem ;qui autem confilia negligunz folum.

Q e

imerentur, ut minori ploria condecorentur.

inur

Hoc difcrimen eft mandatum inter, & con-

noy

füum.: Quando mandatur, adeft auctori-

&on

&$, qua oblioat: quando autem confilium

fit;

p

192

Dz AMORE'DEI«

K 09

fit; adhibentur tituli amicitie ad inducen-

mdit

dum & provocandum ad id; quod commen-

dando & fuadendo petitur , vel infinuatur.

dlye

defro:

Mandatum neceffitatem imponit; confilium

Nam

& commendatio nos incitant ad id, quod

v dma-

majorem adfert utilitatem. Mandato refpon-

yedien-

det obedientia, confilio fides: confilium füf-

ib éam

cipitur ad placendum , mándatum autem

jcu-

ad non difplicendum. .Et inde eft, quod

amor complacentie, qui nos incitat ad. pla-

:

cendum dilecto, inducit etiam ad capienda;,

& fequenda precepta: amor vero benevo-

lentig, qui defiderat dile&o fuo voluntatem.

omnem « affectionem fübmitü, facit, ut

r

non folum velimus; quod imperat dilectus,

fed vel.maxime, quod fuadet, & ad quod

adhortatur: ficut amor reverentialis, quem.

x fit

probe frugis filius habet erga bonum pa-

; qui

trem, efficit, ut flatuat vivere non folum

lat

juxta mandata , que injunoit, fed etíam jux-

ndt-

ta defideria, &

propenüonsg animi, quas.

id-

1nanifeflat pater.

il

Confilia omnia data fünt propter perfe-

jl

&tionem populi Chriftiani; non autem propter

Iün«

unumquemque Chriftianum.

Sunt certaà

a

quadam humane vite adjunéta, que fübin-

um

de ea confilia faciunt impoffibilia; fübinde

j

inutilia, fubinde periculofa, quandoque etiam.

of

noxiaaliquibus; hincChriftus dicit de uno.

Ti

eorum, quod dictum vult de omnibus , qui

if

poteff capere, capiat; qualfi diceret, ficut ex-

ponit

192

CoMrPENDIUM TRACTATUS

nan n

ponit S. Hieronymus; qui poteft lucrari. &

tollere honorem caftitatis, velut bravium re-

potettà

tamel

purationis ; feu exiftimationis, eum tollat;

eft enim propofitus illis, qui ftrenue currunr.

qgit t

tem i

Omnes igitur non poffunt, id eít, non ex-

pedit omnibus, femper omnia obíervare con-

da&e

fadia:

filia ; qua cum data fint in favorem charitatis,

"n

illa iis eft loco regule, loco menfüre; 'eo-

prop

^

rumque urget executionem.

Titatl

diled

Quando igitur charitas ita imperat, ác

difponit; Monachi ac Relipgiofi trahuntut

f c

1e d

ex monafteriis, & cenobiis, ut fiant Car-

chatit

dinales, Prelati;, Parochi: quin imo etiam

enim

aliquando educuntur, ut matrimonium ine-

uod-

pun

ant pro tranquillitate regnorurn.

lltate

fi charitas educit e monafteriis illos , ' qui

folemni voto in iis fe Deo confecrarant, a

eleem

ttibux

forüori, ut loquuntur in fcholis, & pro-

qub

pter minorem caufam poteft ejusdem chari-

n

tatis impulfü & auctoritate 'fuaderi pluribus,

min

ut verfentur in feculo, fervent (üas divitias,

titar

matrimonium ineant, imo etiam arma ca-

quan

piant; bellum fufcipiant; füfceptumque pro-

'fequantur, quam tamen provinciam minime

r

flore

oemnium nego multiplici periculo vacare.

Tent

.. Quando autem charitas velut manuid.ucit

t

aliquosad paupertatem, & alios retrahit; quan-

1

tofo,

do impellit aliquos ad continentiam; includit

impe

in monaíleris aliquos; & alios egredi facit;

per

non obligatur ulli mortalium facti fui ratio-

qulg

nem

Ug

Dg ÁMo&ns Dzx

193

ctari. &

nem reddere.. Habet enim hec abíoluram

lum re-

poteftatem in legem chriftianam, ficut fcrip-

tum eft: Charztas oumia poteff. — Etebavitas non

- tolat;

AITURL.

agit perperam. Quodfi quispiam velit ei li-

lon &X«

tem indicere, &interrogare; refpondebitau-

r'€ con-

dacter, quia Domizus bis opus babet. . Omnia

drItAts,

facta funt propter charitatem, & charitas

$ 'e0-

propter Deum. . Omnia fervire debent cha-

ritati, illa autem nulli; & ne ipfimet quidem

dileéto.füo, cujus non eft ancilla, fed fpon-

fat, dC

huntüt

fa, cui non exhibet fervitia, fed quem amo-

re demulcer.

Propterea accipiendus eft ab

F Car-

charirate ordo exercitii confiliorum: illa

enam

enim aliquibus injunget caftitatem, & non

mine-

paupertatem, aliis obedientiam, & non ca-

Zuarf

Ítitatem.

Alios jubebit jejunare, & non

qut

nt; à

eleemofynam porrigere, alios eleemofynam

tribuere egenis, & non jejunare: fed & ali-

pro-

chati«

quibus folitudinem decerner, non autem

onus paftorale, aliquos etiam volet inter ho-

'ibUS,

mines converfari, & non in locis defertis la-

Vi

üitare. Paucis, eft aqua quaedam facra, per

d C

quam hortus Ecclefize irrigatur, &fescunda-

! pl'o-

tur, qua& quamvis unicum ferat colorem,

nime

flores nihilominus, quos producit, non ca-

C

rent füo colore, quamvis multum ditferen-

te

Jücit

Facit enim illa Martyres rubicundiores

!

xuan.

rofa, Virgines candidioresliliis. Aliquibus

ludit

impertit confümmarum amethyfli colorem

perfecte mortificationis , aliis luteum calen-

áclt;

3tio-

dule, feu conjugalis cure colorem , expo-

i

nens,

À

194 — COMPENDIUM TRA(STA'T'US

TU

nens, & diflribuens diverfimode conülia;

ctlenti

propter perfectionem animarum, que tam

fis poti

felices fünt, ut vitam füb ejus ductu agant.

Qs —

matri

CapbruTv V.

tiusvQ

m

Quod umor voluntatis Déi. fignificatae in

beiLx

-

p ]

qnandatis , nos iriducat ad amorem

TDorui

h

confiliorusm.

jj

a

Theotimé, quam amabilis eft divina vo«

fcipa

luntas! Hebrei per vocabulum Pax in-

de ep

hitts :

telligunt cumulum omnium bonorum; hinc

facer Pfaltes exclamat (a): Pax multa diligen-

QUi no)

ptopri

zbus legem fuam, €9 mom efl ilis fcaudalum.

Quafi vellet dicere: Domine, amori man-

d Int

feret f

datorum tuorum quanra ineft fuavitas! quid-

ni omnis dulcedo cor illud occupet, quod

nili w

plenum eft dilectione tuze legis! Certe Rex

Wg.

ile, cujus cor erat fecundum cor Dei , ita

hi,

perfecte & efficaciter deguftaverat excellen-

Omne

TütmT

tiam divinorum mandatorum , ut non imme-

rito haberi poflet amator myfticus iftiuslegis,

volun;

165 v

tanquam caítee fponfze, & Repinz cordis fui,

prout clare colligitur ex continuis laudibus,

bit: jt

quas in eam conJicit, & accumulat.

lüntas

fola VO

Quando fponfà coeleftis vult exprimere

Drinit

ïilavitatem,unguentorum-, - & fufhmentorum

tiofüs;

divini füi fpon(i , wuguentum effufum. nomen

[

4

£U

)

- (2) Bf 118 v. 165

|

1

D& AMORE U"EI.

U$

195

zuum, inquit illa (4)5:ac fi diceret: ita ex.

Confilja

]U tàm

cellentibus unguentis es delibutus, ut videa.

ris potius füave unguentum, quam eis inun-

lt apant

€tus. Itaranima, quee Deum amar, transfor-

matur in voluntatem divinam, utmereatur po.

tius vocari voluntas Dei quam obediens, aut

fuübje&a divinge voluntati.

j dl

Unde dicit Deus

per l(iam (7),

uod Ecclefiamr. Chrit

tia-

[//]

norum . vocaturus fit zorie zoco , qued os Do-

miini uotabit , quod eft dicere, notàbit, & in.

vinavoe

fculpet in. cordibus fuorum fidelinm. Dein-

u i

de explicans nomen hoc, eriz , iüquit, vo-

Juntas a dm-eg.

1; lifé

maíi diceret, inter eos,

a r

qui non fant Chriftiant, quilibet habet faam

Ál

dahum.

propriam voluntatem

» iü medio cordis fui;

i min.

fed inter veros Servatoris filios quiliber de-

feret fuam voluntatem,

! gui-

& non erit amplius,

uod

nifi una vóluntas domin

a, mapiftra euber-

e RX

nans, & univerfàlis, «qu

& animabit, guber-

nabit, &diriget omnesanimas , omaia

n jtà

corda,

celler

omnesque voluntates, & nomen Chr

iftiano-

rum non erit aliud; quam voluntas Dei in lis:

m

voluntas, inquam; qua r

egnabit füper om-

slegis

nes voluntates,

]i5 füix

bit

& omnes im fe transforma-

(ibus,

: ita, ut voluntates Chriftianorum ;& vo-

luntas Domini noftri non

fola voluntas.

(int, nifi una, &

uod perfecte verum fuit in

primiriva Ecclefia: tunc e

immere

nim, ut dicit olo-

orütm

riofusS. Lucas, multitudi

nis credentium eraz

2

[4^

gumtl

(a) Cam. c. 1. v. .

Ill

(!)) IJ(.JZ. €. 52. 112i

196 lCOMPEï&D[UM TaáCTATUS

cor um , & auima una.. Non enim propo«

Dor

Q

fitum ibi fuir S. Evan

eliftae loqui de corde;

[ quntus

quod facit vivere nof.

h

ra corpora;

neque de

fiis no

anima, que corda animat vita humana; fed

que no

loquitur de corde, quod animabus noftris

fübjicin

hoc fin

dat coeleftem vitam, & de anima, que cor-

da noftra animat vita fupernaturali: cor &

fnandal

anima maxime unita fidelium, verorumque

a5 (

Chriftianorum aliud non fünt, quam Dei vo-

eltac

Otmnes

luntas. . 7:2 inquit Pfaltes (4), eff z2 volum-

fb fen

zate Déi: non ideo tantum, quod vita noftra

z

temporalis dependeat a volunrate divina, fed

ell, qe

qui, ut

etiam, quia vita noftra myfítica confiflir in

participatione illius vite, per quam Deus vi-

fhinis ?

vit. & re

1

gnat in nobis, & nos vivere &

| fub-

fiftere facitin fe.:. *

Ur

te inci

u ca;,z'te'- libvi , fceriptum ff de te (b), o

Vatoris

quid 1

Deus vite mez, ut faceres voluntatem Patris

eterni: & per primam animz voluntatem

e(ïe g[a

Pálai

humanam , in inflanti conceptionis tuze com-

plexus es amabilem legem illius, eamque

nem f

ponebas in inedio cordis tui; ut regnaret; &

quin e

dominaretur ibidem in eternum. O! quis

lls ha

animz mmez eam exhibebir pratiam , ut

Bénerg

Citame

non füam, fed Dei vo.lumatem'faciat?

elfe f

d

Porro

bäls (a

Uh

(a) Pf $9.6.-

(2). Bf. 39. v. 9.

u)

UA

Dxs Auxons Dri.

*

197

! pfopo-

Porro, quando amor nofler - totus

le corde,

quantus ftat a parte divine voluntatis; non

leque de

fatis nobis eít facere voluntatem divinam,

n2 fd

quz nobis preceptis fignificata eft, fed &

s noftis

fubjicimus nos obíequio confiliorum, que

]U cor-

hoc fine data funt, ut perfectius obfervemus

r

inandata, ad que etiam, uti docet S. 'Tho-

rumque

mas, confilia refpiciunt.

Quam is remotus

Dei vo:

e(t a concupifcentia bonorum alienorum, qui

j aol

omnes rejicit divitias, etiam illas, quas jure

a nofira

fibi fervare poflet? quam parum timendum

jna, fed

