to, & hzc etiam Dei voluntas fuit.

ónto An-

O quam felices fünt rales animze, auda-

m prohi-

ces fimul & fortes ad aggrediendum id, quod

Jeundent

Deusillis infpirat; hurmiles fimiliter & faciles

quo Tfae-

adidipfüm deferendum, quando Deusita dif-

multis?

i

ponit. . Dices, hocfiitafe habet, cur quicqua

differens,

defideremus, ac effectui dare conemur, à

- diying.

non potius omnia eventui committamus ?

filfürny

'Theotime! non oportet quicquam oblivioni

non ai-

tradere, aut ómittere ex omnibus illis, qua

|gno il-

requiruntur, ut omnia, quz Deus a nobis

euur u

exigit, bene fuccedant; ea tamen conditione,

ut, fi eventus fuerit contrarius noftris vo-

, Ut n

tis, illum nihilominus omni cum füavitate,

infpitt

& tranquillitate animi recipiamus. "T'enemur

um not

m

enim ex Dei juffu magnam curam, & foli-

jcut ant-

citudinem gerere earum rerum que Dei glo-

riam fpectant, & nobis commiffa fünt: non

yofqi

gnquii l-

autem eventuum,; q

gia hi ngn fugt in noítra

em e0

poteftate.

jcusit-

Sed rurfum dices, fi res incepta afflatu

]rerram

fan&ti Spiritus perit culpa eorum ; quibus

contia

commiffa füit, quomodo tum dici poteft,

nter

acquiefcendum effe Dei voluntati? nam dicet

gillit-

"

obicem

aliquis, non eft Dei voluntas, qu&

Jugtath»

P24

ponit

quam

220

CowurrNDIUM TRACTATUS

ponit tali eventui: fed culpa mea id evenit,

yenmu

cujus culp& voluntas divina non poreft

m f

efle caufa.

Verum eft, fili mi, tua illa

loribu,

culpa non evenit per Dei voluntatem ; is

Qus a

enim auctor non eít peccati: eft tamen Dei

diyina

voluntas, ut culpam ruam.& peccatum fe-

10n fe

quatur omiífio reiinceptz , in punitionem fci-

teligo

licet rue culpe & peccati. Nam licet ejus

turbei

bonitas non pofft ,permittere , ut velit

mum,

peccatum , eju$ ramen juflitia facere po-

quilit

teft, ut velit poenam , quam tu fuftines.

quide

]ta Deus non fuit caufa, quod peccaverit

Q uni

David, fed ei inflixit poenam peccato de-

bitarn.

id Q

Qnuando 1

"

gitür propofita fecunduimn

Ágtico

Deum fac&tà contineit in peenam peccatorum

tur; fl

non fuccedere, oportet vera peenitentia de-

fed tin

teítrari culpam , &

acceptare peenam , quae

boriffe

nobis inflieitur.

Nam ficut peccatum ett

ciffe

contra Dei voluntatem, ita-poena inflicta ex

petno

Dei voluntate proficifcitur.

elfe d

ligiof

Caruc XIIL.

per fe

De indzjfüwntia, quam in praxin deducere

Cujusq

- debemus ims.eo, quod promovet uo-

Jirum in virtutibus progve[fun.

À

-fieri, q

andavit Deus, ut faciamus, quod in no-

M

leto in

bis eft, ad acquirendas virteres ; nihil

10C in

ergo oblivifcamur, nihil omittamus, quo-

lu i

minus fancti hujus coníilii finem affequamur.

; As ex

& riga-

Attamen pei"ælsam pla'ntav'erimus,

Verie--

U$

Drz AMOVR,E Dzr

221

K evenit, d

vcx:imus;f'äcundum vires noftras , inreïïïga—

n oteft

mus, folius Dei effe, dare incrementum ar-

| du il

boribus bonarum propenfionum, unde fru-

item ; i

étus noftrorum deflideriorum, & laborum a

men D

divina Providentia expectantur.

Quodti

catum fe.

non fentiamus profectum in vita devota, &

onemfci-

religofa, qualem nos vellemus , non ideo

icet ejus

turbemur, fíed in pace contineamus ani-

üt velit

mum, hoc unum curantes, ut. animi tran-

quillitas femper regnet in nobis. Noftrum

r po-

follines.

quidem etl, accurate animos noftros excolere,

eccaverit

& uni huic rei fideliter vacare; verum quod

ctto de-

ad copiam meflis attinet , id Deo erit cura.

undum

Agricola nunquam vituperio dignus cenfebi-

COT Ut

tur, fi non ferat infignem meflis: copiam;

ntia de-

fed tantum, fi deprehendatur' negligenrer la-

à, QU*

borafle , terrisque fuis ofcitanter femen inje-

tom &l

—

cifle.

Ne erpgoinquieti fimus, efto nos fem-

[ida et

per novitios & tyrones in exercitio virtutum

effe deprehendamus, nam in monafteriis re-

ligioforum bene inftitutorum quiliber fem-

per fe novitium effe eftimat, cum totaunius-

ndcttt

cujusque vita deftinata fit probationi:

4

H

At vero, dicet 'aliquis, finovi mea culpa

fieri, quod retarder in profectu; quomodo po-

|

jn no-

—

tero mecohibere, ne triflitia afficiar ? explicavi

nii

hoc in introductione ad viram devotam , íed

0-

haud invitus repetam, fiquidem nunquam id

)*

jarur.

fatis explicaripoteft. Afci oporterde com-

itia ,. fed forti,, conítanti,

[ Uo"ï.

miffo p?ccato crift

*

1"

&t

p

. fedata;

222

COMPENDIU& TRACTATUS

fedata , & tranquilla triftitià: non.e'nim tur-

dump.

bulenta &t hec paenitentia, inquieta & abje-

fiadivi

eia.

Noftiretardationem tuam in via virtu-

Tito od

tum tua ex culpa proveniffe? coram Deo te

detefta

humilia, ejus mifericordiamimplora, coram

Tantes

ejus bonitate te profterne, veniamque füp-

nunqi

plex pofcé, peccatum tuum confitere, il-

tet Qp

ludque tibi remitti proftratus humi ante fa-

damu

ciem ejus bonitatis ora.

His ita peractis ad

Tegni

quietem compone animumy, &

oftquam

imiter

offenfam toto pectore deprecatus fueris, ex

fitno

eo humilitatem difce, quod tam lente pro-

&oria

grediaris in ftadio virtutum.

Expectemus

praci

patienter profectum noftrum , & àbjectaom-

getere

ni inquieruding, quod tam parum hactenus

lentat

prafüterimus, procüremus, ut pofthac plus

Vàtam

a nobis præüeturf

!

qui,

( pH XIV.,

Tnüm

muri

uomodo unire debeasus nofiram. volun-

findl

tatem Dei voluntati in permiffione

Ro ;

peccazoraumn.

C

10

eus füummo odio profequitur peccatum

D

& nihilominusilluc

3

H

pee

fapienter permittib

quo pacto & finit creaturas ratione praeditas

BTO [

türan

'

juxta conditionem naturze fuee agere, & bo-

lm

nos commendatione reddit digniores$ dum,

&atot

qui poffunt violare legem , minime eam vio-

lant.

Adoremus ergo & laudemus fanctam

n

iftam

ïacry

U$

225

Dre AMORE.DEI.

nim tüt-

iftam permiffionem. . Verum cum Providen-

1 dbje-

tia divina, quz permittit peccatum, idem infi-

Viavittü-

nito odio averfetur, nos quoque cum illa id

n o te

deteftari & odio profequi oportet, defide-

, corm

rantes totis viribus , utpeccatum permiffum

que(ip-

nunquam evadat in commiffum, &conformi-

tere, l-

ter operantes huic defiderio nos totos ignp-en-

.ante ft-

damus iis mediis, quae ortum, progreffum, &

tadisad

regnum peccátorum prohibeant. Atque íic

o(iquam

imitemur Servatorem noftrum; qui non cef-

fat nos exhortari ad pugnam, promitrere vi-

eri5, eX

Dife p[O-' |

étoriam, minari poenas, prohibere lapfum,

o lemus

pracipere cuftodiam , & optima queque fug-

(om-

gerere remedia, ut, quantum fieri poteft, vo-.

luntatem noftram avertamus a peccato, fàl.

idems j

vatamen ex parte illius libertare.

hicplis |

Atenim commiífo jamu peccato, quid-

quid poffümus, tentemus ad illud quampri-

mum eliminandum, quod.faciendo imitabi-

mtür Chriftum Dominum , qui dixit Carpo,

vilit-

fan&tiffimo homini, fe, fi effet neceffe, de-

nuo mortem libenter fübiturum, vel ad uni-

fit

cam folum animam a peccato liberandam.

uodfi peccator permanet obítinatus in fuo

'catüm

peccato, ploremus Theortime, füfpiremus, &

rmittib

pro eo preces fundamus cum animarum no-

reditts

ftrarum Salvatore JESU, qui cum perfzpe,

& bo-

imo tota fua vita durante fleviffet füper pec-

', dum)

gatores , & füper eos, qui peccata deftrue-

mio-

re negligebant, tandem in cruce, impletis

pdam

ie per-

lacrymando oculistoroque corpore fan

lm

ufo,

224 CowPENDIUM TRAcTATUS

Sed

füfo; deflens peccatorum damna mof:ruïus etti

Ita ad vivum hoc dolore urebatur David, ut

n

* liimys

paffus deliquium conciderit animo, unde

T nis bat:

ait (2): Defe&lio temut me pro peccatovibus , de-

Chrilto

velinguentibus legem tium. — Et Apoftolus pro-

animut

teftarur, fibi magnam fuiffe triftitiam, &con-

ad ali

tinuum dolorem cordi füo; propter Judaco-

—

Oporia

rum obítinauonem, pro quibus oprabat ana-

-—

thema effe a C

"

dair J

nofcerenrt.

h.ril"to., modo veritatem ag-

p:'lLIZ?Zï jl

AUUTO

—À

Taterea, quantunixds fint obftinati pec-

fs

jicianti

catores, defperandum tamen non eít de eo-

rum faluté, & converfione, fed omni ope

3. illi

Tiüm e

eos profequi , &piisadjuvareobfequiis opor-

tet; nefcimus enim , an non venturi fint

hatur,

bere de

ad poenitentiam, & futuri heredes felicitatis

«rerna

Tüm; c

Felix ille; qui dicere poreft fuis

proximis, ficut dixit Paulus: (5) Per trien-

dicimu:

omin

7u v08fe C die non cel]rvi , cuin lacvymis mo-

uens umumquemque vefirumi; proinde mundus

ut freq

füm a fanguine veílro: quia non intermifi

Iledicax

annuntiare vobis Dei beneplacirum. — Quam-

COntinr

Orni

diu peccator manet intra terminos & limites

miferja

fpei, poteft fe emendare: femper autem ma-

net, quamdiu vita illi manet. Non oportet

Ca

proinde unquam eum rejicere, fed pro eo

Deum exorare, eique fubvenire; quantum

fiamvi

infelicitas ejus id permittit.

tiadon

Sed

Xordy

Ca) Pf. 118. $3.

.(8) A. 20.v. Si'.

)

*

225

DE AMORE Dzrx.

tüüeft:

Sed tandem, poftquam flevimus fuper

vid, ut

obftinatos, & debitie chariraris officia eis prae-

, unde

flitimus; tentantes, an poffimusa perdirio-

nis baratliro. eos retrahere , .imitari Oportet

l, d-

ls pro-

Chriftum ,. &. Apoftolos; .nempe avertere

animum ab illis debemus, eumque transferre

; &con-

Judo-

ad alia, que Dei honorem promoveant.

Oportebat , dicebant Apofttoli (

» volis 5fu-

jbat and-

deeis primuin loqui verbum. Dei ; fe

d quoniam ve-

/

term àp-

pellitis illud, €g 2udignos vos)udicutis etevue vite ;

131

&Cce converti

EPT?

wadgentes.. Tolleturyinquit Chri-

*

Q

c

nv

dabitur

"

H

t pe-

ftus, a vo/is Regzum Dei,

genti fi

faciezti. Nec enim tantum temporis convenit

| de'eo-

hi ope

in illis deflendis terere ; ut, quod neceffa-

rium eit aliorum procurande faluti, fübtra-

opot-

hatur.

;j (int

Apofítolus dicit ; fe continuum ha-

icitatis

bere dolorem. propter perditionem [udao-

rum: continuum dicit ad eum modum, quo

At füis

r friti

dicimus omni tempore benedicendum effe

Domino: nam hoc nihil aliud fibi vult, nifi

p m

undus

ut frequenter & omni occatione Domino be-

termil

nedicamus; quod gloriofus Apoftolus per

üam-

continuum dolorem indicare volebat, dum

omni data occafione

limites

']udæoru'tn deflebat

miferiam.

Cererum oportet femper Dei noftri jutti-

yo €0

nturft

tiam vindicem adorare; amare & laudare, ficu-

tiadoramus, amamus, & laudamus ejus mife-

'

ricordiam, quia fcilicer utraque eft filia ejus

od

Ont-

(a) A. 13. v, 46.

*

226. CONPENDIUM TRACTA'ITUS.

bonitatis. Nam per gratiam fuam nos vult

facere bonos, ficuti ipfe bonus eft, imo füm-

me bonus: per juftitiam autem vult caftipare

(

Duon

peccatum , eoquod illud tanquam fumme ma-

lum , maximeque infinitze bonitati o

ppoiitgm

fummo profequatur odio.

hr

mur i

" Denique adverte, "Theotime , Deum

vranfi

nunquam fuam a nobis retrabere mifericor-

emipri

diam, nifi interveniente zquiffima vindicta

lh volg

tion ef

juftitie; nunquam etiam nos aliter evadere;

& effugere pofle riporem juflitie, nifi per

& qu

? ul

mifericordiam juílificantem: atque ita fem-

per vel puniens, vel gratum faciens ejus be-

al im

neplacitum eftadorandum, amandum; cter-

nunqu;

naque benedictione depredicandum. Atque

&s, .

ita juftus, qui decantat nunc mifericordize

' vite f

laudes pro iis, qui funt falvandi, idem gau-

i Yol

dio exulrabit, quando videbit-de damnandis

P qund

fümi vindictam; Beati in coclo leeto & alacri

Qu

animo approbant judicium damnationis re-

| fe ts

proborum, ficuti jllud, quod referetur pro

enti

falute ele&torum: quin & Angeli, qui exer-

cendc

cuerunt claritatem adverfüs mortales, . qui

1on «

fus cure ac fidei commiffi fuerant, magna

Cum (

perfruentur pace, videntes illos obftinaros,

Pllus :

t

vel etiam damnatos.

Oportet igitur volun-

ln eg,

tati diving aquiefcere, & sequali reverentia

ac dile&tione ofculari manum dextram ejus

|

mifericordie, & finiftram juftitiae.

tm,

*

?ont

CAfuT

Ug

4

DE. AMOREDEI.

227

1 05 vull ?

CC xuB um OXGW.

imo füm.

Lcaflipare

Quomodo voluntas suortua in fe, tantum-

JImme m

1nodo vivat 1n Dei voluntate.

»ppofitpm

odo , & proprietate penítus fingu-

lari.de morte hominum Gallico loqui-

mur idiomate; nam imortem nominamus

;, Deun

tranfirum, & mortuos, qui tranfierunt, vel

nifericot-

emiprarunt, dicimus.

Hac dicendi formu-

vindid

la volumus fignificare, mortem humanam

'evadert

non efie nifi tranfitum ab una vita ad alteram,

nf pd |

——

& quod mori aliud non fit, quam tranfire

jtà feti«

ultra rerminos mortalis vite, ut gradus fiat

jus be»

ad immortalem.

Certe . noftra. volunras

j

|

matete

|

nunquam poteft mori , íicur nec intelle-

, Àtqie

€tus, fed quandoque transgreditur limites

ricondia- I

vite fuz ordinarie , ur tota quanta vivat

m g |

in voluntate divina.

Atque hoc tum accidit,

nnand |

quando neque fcit , neque vult amplius quic-

&dii M

quam velle; fed omnino fine ulia. exceptione

ons - d

fe tradit, & mancipat: beneplacito. Provi-

tur po

dentige divine, ita fe immiícens, ac immif-

]i exet-

cendo liquefcens in hoc Dei beneplaciro, ut

) qm

non amplius compareat, 'fed abícondita fit

mapna

cum Chrifto in Deo, in quo vivit, non:am-

tinaroS, |

plius

quidem illa fed Dei voluntate vivente

/ VOIUH-

in ea;

*

31'€n[i3:

n us

BBBrelt ;-ubt £ Pfconda vincitas iellae

rum, quando comparet fol in noftro hori-

Zonte? non equidem periiï, fed abrepta eft,

PT

228

COMP'ENPIUM 'TaacTATUS

alocis

& abforpta in fupremo folis lumine, quo-

cum minor illa claritas feliciter immixta,

(ifftcul

uo devenit voluntas

quodat

& conjuncta eft.

humana, quando intepre & perfe&te tra-

dhildet

dira eft divino beneplacito ? Nullo mo-

gis. Ff

do perit illa quidem, íed ita permifcetur

Aufcipi

& abforbetur a voluntate divina, ut amplius

£90; |

non appareat, neque habeat vell

Tolam

gfeparatum

a voluntate divina.

ix 0m

li d

Imaginare tibi, Theotime, glotiof'um&

C

nunquam fatis laudatum Ludovicum Regem,

'Domin

qui inftruéta & confcenfa claffe bellica vela

& tefpo

facit ultra mare profecturus: adverte deinde

Reginam, chariffimam fíancti Regis conju-

locum j

Domin

em, qua una cum illo navigium confcen-

j

i. Age, f[iquis rogaffet eximiam iftam

volunt

lintas

Principem: Sereniffima Regina, quo vadis?

dubio procul refpondiffer illa: Vado, quo&

hibere

ipíe Rex : fiquis deinde denuo rogaffet: atno-

l&tv

íti, quo Rex vadat? tunc etiam refpondiffet:

n w

mihi quidem curg non eít, fcire, quo Rex va-

ptio,

dat, fed folum, ut cum eo vadam.

Itane;

I qu

ei dici potuiffet: INe(cis Sereniífima Regina;

)na.

quod maritus tuus perat /Egyptum, ut inde

divini

tranfeat in Paleftinam ? divertet autem : &

Qütm

commorabitur Pelufii Acrice, Gein pluri-

Df

bus aliis civitatibus.

An & tibi propolitum

&tl

cít, eodem proficifci ? Ad hoc refpondebit

if q

il

3

illa: Nihil mihi propofitum eít, nifi ut fim

Qiin

d

apud Regem, Dominum & maritum meum ;

in

Ieïiqu

rus

. Dr AMo,Ria Dzr

229

àn Iociä vero, in quibus ipfe futurus eft, non

16 qUo- !

inzmixra,

difficulter cum ipfo commorabor.

Ad me,

vOlgntas

:quodattinet; eofine defiderio eundi; nam ni-

ede trà

liil defidero, nihilaffecto, nifi praefentiam Re-

1

"

ully mo-

is. EftRex; qui vadit, &qui iter hoc vult, ac

rifceror

E

u

fcipit ; quantum ad me. fpectat, non vado

tamplius

,€go, fed fequor: non volo iter i(tud ,. fed

Áolam . Regis presfentiam: commoratio, iter,

püraturm

"

.& omnia iffa, diverfaque adjunéta nullum

inihi difcrimen habent.

iofum&

. Certe fi quifpiam fervus , fequens füuum

Reget,

lica vela

Dominum, rogetur, quo i

Íe tendat, non

deinde.

u

eirefpondendum eft, quoda

d

talem vel talem

; conjte

locum pergat, fed folum, quod füuum fequatur

confcen-

Dominum: quianufquamit fua voluntate, fed

n jllni

voluniate Dominifüi. Ita, mi T heotime, vo-

lüntas refionata in Dei voluntate non debet

yvedis?

; QO

.habere voluntatem aliquam, fed fimpliciter

fequi voluntatem Dei

Et ficuti is;. qui eft

: at n0*

ndiffet:

in navi quapidm, non fe movet motu pro-

prio, fed (init íe moveri juxta motum navis,

Rer ve

jtaney

in qua vehitur: eodem inodo voluntas hu-

mana, quz confcendir, ut ita loquar; navim

Regina,

utinde

divini.beneplaciti , non aliud. velle debet,

quam ut finat (e vehiad terminum, voluntate

Jtefm

; plati-

Deifibiconítitutum. . Et runcanima non dicit

amplius: fiat voluntas tua, & non mea, quia

yolitum

yudebit

ipía nullam amplius voluntarem habet: fi-

uidem intra manus Domini füi ac Dei eam

üt fim

ut hic, qui in Dei manus fuam

meum 1

re]i.—qukit ; d

refigna-

i

u

230

CouprrNDIUM TRAcTATUS

T

refignavit voluntatem , non fequatur proprie

qii vo

Deum, ficuti fervi fuos fequuntur dominos,

modo uf

nam licet fervi iter conficiant per voluntatem

gut, f

dominifüi, eorum tamen fequela fit per pro-

t &

priam voluntatem, licet hec fit voluntas fe-

*

quens, obfequens; feque fübmittens ac füb-

jiciens arbitrio domini : ut, quemadmodum

dominus & fervus duo fünt, ita voluntas do-

Declm:

mini, &fervi duz voluntatesfint. Verum vo-

[/

luntas, quz fibi ipfi mortua.eft, ut vivat in

Dei voluntate, absque voluntate fua ma-

net non folum conformis, & fübjecta, fed

Tedi

(

mi

omnino fibiipfi emortua, & converfa in Dei

voluntatem. 'Sicuti diceretur de parvulo quo-

[2G T

dam infante,' qui non habet. ufüm voluntatis

i pin

proprige, utvelit amare rem aliam, quam fi-

gaudioi

num, &faciemchari(fimee matris fuze: neque

pedive

enim ullo modo cogitat, quod veliteffe hic vel

ide e

Tuny -

ibi, neque velle rem quamcunquealiam poteft,

quam efle intra parentis brachia, cum qua

Tuület

perere

unam, eandemque rem fe eflé exiftimat: ne-

que illi cura eft, accommodare fuüam volun-

forma

tatem materne voluntati, quia nimirum fuam

lt no;

non fentit ; neque credit fe ullam habere: fi-

attis

nit proinde matrem omnem füi curam gere-

re (

re, neque curat, quo illa eat, quid faciat,

quid velit; omnia fiquidem parvulus appro-

T

bat, que matri facienda effe videntur. Cer-

propr

te heec eft fumma perfectio noftre volunta-

voluni

U

tis, ut fit ita unita voluntati Dei; quemadmo-

dum unita fuit voluntas illius Sanéti, qui di-

lig f&

P

cebat:

TUS

" Dsg AMonz Dzr.

231

r pro rie'

äcebat: u boluntaie fua dedukijii me. Nam

! quid volebataliud dicere, nifi quod nullo

dominos,

iolüntaten

! modo ufüs fuerit voluntate propria, ut fere-

itprpe ? Beret;

fed paffus fuerit omnino fe duciatque

dmus f 3 trahi a voluntate Dei.

nsacfüb d -

*

admodum, 3

Qp U.';(-.XVI.

antasdo- *

'erum vo.

Declaratio eorum , que dicta funt de occafu,

quorte, eg tranfitu nofire vo-

3 vivati

B

luntatis.

redibile eft fanctiffimam Virginem, Do-

edi, d g

L

minam noftram clementiffimam tantum

Toin Da

i/o quo-

ex eo cepiffe gaudii, quod chariíIlimum fibi

Juntatis

ac parvulum JESUM geftaret brachiis, ut

juam f

gaudium illud vel omnino laffitudinem im-

pediverit, vel gratam effecerit.

uodfi fub-

; neque

(ebicvel

inde eum füis pedibus ambulare' faciebat,

manu fcilicet tenens, non erat, quod non

mpotefï,

mallet dependentem ex íuo collo ad pectus

um Qu

J

nát: e

erere, fed nempe volebat, ut parvulus ipfe

volün-

1

ormare greffus , & folus ambulare difceret.

i fuam -

Et nos, Theotime, velut parvuli infantes

yere: ll

Patris coeleftis poffumus una cum ipfo ince-

e-

dere duobus modis.

T

]

j

RCiat) i

1mo. Poffumus ire, ambulantes paffibus

: aPPIO-

|

proprie noftre voluntatis, quam nos illius

! Cer-

|

voluntati conformamus.

olunté-. 1

Et iftud e(t, quod

Deus per fignificationem füuz volunratis a no-

ydmo«

bis requirit; quia cum velit; utfaciam , quod

y d-

2

)ba[

práe

232 Coxamgmum T'RAC'I'ATUS

prefcribir, vultfimul, ut habeam x'/oiu-ntatem'

[

i p

idem faciendi. Deusmihi fignificavit, velle

Ib d fete

fíe, ut.diem fabbati fan&ificem, & quia id

(hiquo

me vultfacere, vult etiam, ut velim facerej

fet, nus

& ob hoc habeam proprium velle, feu vo-

Vadit: v

luntatem, fequendi voluntarem illius , me

do, qu

conformando, & mutuo refpondendo illius

cum I

volunrati, que errare non poreft.

Yus, f

2do. þo[ï'umus etiam ire cum Chrifto

lm, &i

Domino nullam habentes propriam volunta-

ltl pOï?

qpam, (

tem, transmittentes nos divino ejus beneplá-

cito, vclut pufillos infantes, qui inter Matris

Cut opt

&dem e

brachia geftantur. .' Hoc véro fit per certum

quendam , & fingularem , ac prorfus admi-

L elinq

10me,

rabilem confenfum, qui vocari poteft unio

noftre voluntatis cum voluntate Dei. Atque

l

ilo, ni

! omnem

hec vera ratio eft perendi nos & habendi in

l;neæ) lt

voluntate divini beneplaciti; prout decer:

effectus fiquidem voluntatis beneplaciti pure

fnque

infans N

& pute proceduntex divina ejus Providentia;

um

& nobis nihil agentibus eveniunt.

Verum

Inarum

eit, poffe nos velle, ut eveniant fecundum

Dei beneplacitum ; & hoc velle optimumeft:

COHCEE)[

àbuit

fed poffümusetiam recipere.eventus bene-

placiti coeleftis per. (implicem — voluntatis

rilxä qvli

noftre tranquillitarem , quae nolens rem ul-

€]üs pra

Mattee j

lam, in omni eo,.quod Deus vult in nobis,

uterqm

& de nobig fieri,. fimpliciter acquiefcit. -

Tüebato

& non

Si

li,

TUS

Dzr Awonr Dr:.

233

rolontáten

avit, veli

Si petitum fuiffet a dulci infante TESU,

1 dum ferebatur inter fuaviffimee Parentis bra-

.

& quiail

m facent

1 chia, quonam iret? nonne refpondere debuif-

|fet; nusquam egovado; Mater mea eít, quae

e, feu o

iv

t

! vadit: vel fidicendum fit; quod vadam, va-

ilius, m

endo ilhus

|do, quo Mater mea me portat; non ego

|cum Matre vado, nec proprii meis pafíi-

er il-

bus, fed eo paífibus mee Matris ,

lam, &in illa.

Sed o dulciffime infans, fal-

1 Chrio

tem portari vis a dulci Matre tua 2. INequa-

1 volünte

quam, dicere poterat, nihil ego volo, & (i-

;benepl

cuti optima mea Mater ambulat pro me, ita

or Matri

eadem etiam vult pro me. — ZEquali ratione

" certuim

—

ei relinquo curam & eundi, & volendi ire

j; admi-

B)

-

ro me, quo ei vifum fuerit: ficuti non am-

telt unio

-

b

bu

lo, nifi perejus voluntatem, transmittens

, Ague

omnem aliam de me folicitudinem Matri

bendi t

meze, ita nihil ego volo, nifi effe in ejus finu,

t dectt:

eamque ampleécti, & deofculari.

Q divine

cit pute

infans Marie! /eatus veuter , qui te portavit,

videnti

g ubera , que [uxifli. . Equidem Salvatorani-

Very

marum noftrarum jam inde a primo fue

cuodom

conceptionis inftanti in ventre Matris fuae

numelt:

habuit ufum rationis , & poterat ita ratiocina-

; bene-

ri; quin imo & gloriofus Joannes Baptifta

jlontatis

ejus pracurfor a die vifirationis Beatee Matris

Teim u-

Marie rationis ufum habuit.

Er quamvis

; n0bi$

uterque illo tempore, & duranre infantia

(cit; *

fruebatur propria libertate ad volendum,

& non volendum /res quascunque, tamen

in iis, que faciebanr ad directionem ex-

M

Q 3

ter-

234 CowPENDIUM TRACTATUS

ternam , finebant fuas matres fui curam gere-

ré,G&facere, & velleid, quod illo tempore

[ J a

conveniebat,

[

Theo'time, fic nos haberä debemus , ex-

hibentes nos flexibiles, & tractabiles divino

E.

€0

l

beneplacito, non fecusacfi cereieffemus, non

D

q

expetentes nobis quidquam, fed finentes , ut

|

&quide

Deus velit, & faciat pro nobis, prourt illi pla-

tio om

cuerit.

Sa&emus omnein curam noffram i Do-

Deo v

suinum , quia illi cuva cff de nobis.. Interim hoc

&den

tantum cure fit nobis, laudare Deum de

guimus

omnibus, & in ormnibus ejus operibus, ut

bis eve

exempplo Jobi dicamus: Aomiuus d.dit, eg

--

Vertitn

Domixus abftulit , fit noinen Domini. benedichum.

omnem

Nolo Domine, nolo eventum aliquem , fed

mus; f

relinquo te velle pro me, prourt tibi pla-

00 f

cuerit.

O Theotime, ejusmodi ufüs vo-

luntatis noftré! quam eít excellens, quan-

p

diiglo

do ea übi non affümit curam volendi ef

füper

fe&tus divini beneplaciti, fed folum magno-

ere curat, ut Dei beneplacitum in rebus

(

omnujbus dépradicet.

Princ

lerel

iliug

tüm ]

liute,

gadiu

Wim

p

CapuT

b-z AÁMORE Dr;l.u

23$

TUS

Irampere. d

CapPur XVIL

0090 . D excellentiffisuo exercitio , . quo tti po[-

famus inter dolores interiores &que

emus, er- ]

ac exteriores bujus vite.

jes divino d«

eo agere gratias pro eventu quolibet,

mUs, nof

D

quem divina Providentia difponit, eft

entes , Uf

équidem, quod negari non poteft, occupa-

u illi pl

tio omnino fanéta devotae anime: Ííi vero

uin ii D

Deo volendi, & faciendi, quod illi in nobis;

erim hoc

"

& de nobis placuerit, curam omnem relin-

Jeum dé

'uimus; fi non ad id attendimus, quod no-

l'bus ! üt

bis evenit, efto probe id fentiamus; fi di-

idit,

vertimus animum noítrum, & attentionem

iedlChnt.

omnem divinz bonitati ac dulcedini applica-

en, fed

mus; fidepredicamus benigniffimum Deum,

tibi pl

non jam in eventibus, fed in fe ipfo, & pro-

füs vo-

vria fua excellentia; utimur fine dubio exer-

y quat-

citio longe eminentiori, quam fit illud; quod

lendi &

fuperius explicavimus.

mágno-

j rebus:

Cum Demetrius, non ignotus antiquitati

Princeps obfideret Rhodum, Protogenes, qui

heerebat in parva domuncula fita in fuburbio

illius civitatis, nunquam intermifit confue-

tum laborem, & quidem ranta cum tranquil-

litate, ut, quamvis ferme continueintueretur

gladium füo jugulo imminentem, preftan-

tiffum ,opus abíolverit , admirandam fatyri

piéturam , qui ludens fi(tula oblectabat ani-

4

mum

puT

236 COMPENDIUM; TRACTATUS

mum. O Deus! quales funt illi homines

quda

x totQ

vere virilis aniii, qui inter omnis generis

eventus fuam femper attentionem defixami

fimurm.

habent in bonitate &terna, ut eam hono-

aperui

rent, & ament

? Filia excellentis cujusdam

ife e

Medici, cum febri continua laboraret , &

incifur

Ícirer, fe unice a patre amari, uni fuarum

in g

fabmi

familiarium dicebat: Sentio equidem dolores

acerbiffimos, fed non ideo cogito de ullis

fom.

fed fo

remediis, quia quid fànitati mec profit, ig-

noro. Poflem ego defiderare rem, qua mi-

Ti; |

hi obeffet , neglecta altera, qua. prodeflet.

Et quod tuum eft de hac re judicium ? nonne

l

oper& pretium fecero, fi omnem hujus rei

Tiotne

curam patri meo reliquero, qui poteft, &

eltam

qui vult, quidquid facirt ad fanitatem meam

Teme«

recuperandam. ? certe injuriofa forem in

fpexi

patrem meum;, fi aliquid vellem , quia

is

ile fatis fuperque volet , quidquid ,mihi

t5 Ve

profuturum eít: folummodo ergo expe-

hn

&abo, dum velit id, quodexpedire mihi cen-

uj

febit.. His dictis, düm pater ei vene fectio-

ET

nem expedire judicans difponitea, qua ad id

iem

neceffaria fünt, cepit dormire; & cum evi-

iþlCll

gilaffet, eam propius accedens pater interro-

ltin

gavit, quomodo placuiflet fomnus? an mo-

quan

do vellet pérmittere, ut vena fecaretur? pa-

tudi

ter mi , inquit illa, tota tua fum, nefcio, quid

Conf

velle debeam, ut prifítina fanitati reftituar:

Qe.

tuum eft, pater velle & facerecircame, & pro

&

me, quidquid tibi videtur ; ad me enim,

grat

quod

U$

Dz.Awos&r Dzr.

2

3

"

*

homines

quod attinet, mihi curzeft, ut-vt& amem, &,

! [eneris

ex toro animo honorem, ut patrem amanti(-.

defxatii

fimum. 'Tunc pater lipgato brachio venam.

n hono-

aperuit: dum autem id fir & fanguis co-

Vjtsdam

iofe effluit, nunquam refpexit autbrachium

i, &

incifum, aut fanguinem profufum , fed fixis

fuarum

in patrem oculis aliud non dicebat, quam

dolores

fübmiffa voce: pater me amat, & tota ipfius

de ullis

fum. Acomnibus abfolutis pratias non egit,

fed folummodo repetiit verbafue aífectio-

olit, ig-

que fhi-

nis, & filialis confidentiz.

rodeffets

? ponne

Age, dic amice Theotime , *p'üella hec

J fel

noune erga patrem vehementiorem teflificatà

eit

/',&

eft amorem, quam fi multum folicita ab eo

meam

remedia füo morbo petüflet ; quam fi re-

rem m

fpexiffer, quomodo vena incideretur, &fíàn-

, Quia

guis educeretur: addo , & quam fipatri mul-

Ea de re dubitari

d ,mrihi

us verbis gratias egiffet.

o exye

non poteft. Si enim multas de fe fufcepiffet

yliicen-

cogitationes , quid inde fuiffet confecura , ni-

j fe&m-

fi vanam, & inutilem folicitudinem , fiqui-

üg al Id

dem pater pro ea fatis folicitus fuit? & re-

Ípiciendo brachium , quid inde habuiffet, ni-

yn w

interto

íi timorem? & multas patri gratias agendo;

quam, virtutem exercuiffet, nifi forte grati-

an mo-

tudinem, quz aliis ejus factis patri abunde

i? pe

o quid

conílabat? nonne ergo, quod optimum fas

(hiraar:

cere. poterat, fuit, ut fe totam occupans.in

a

demonftratione amoris filialis ; patri.longe

gratioris quavis alia virtute, cetera omnia

; enim)

Q ;

Oblis

quod

"

238 COMPENPIUM TRAcTATUS

oblivifceretür ? Oculi mei femper ad Do-

piuot.

mümwn; quomiam ipfeé eve

?/€0$.

Wet de laqueo pedes

mittat;

(4)

velle Q

Incidifti inadverfitatum laqueos , quibus

quidet

captus es! Deum refpicé , & fine eum age-

tete,

detur

re: curam ille tui geret.

Jacta cogitatum

tuum in illum, & ipfe te enutriet.

Cur vis

hac ]

pit v

vel non vis mundi eventus , atque cafüs, qui

contingunt, aífiduos ? ignorandum tibi eft,

bet ]

quid velle debeas, & Deus fatis pro te omnia

pene

volet, que poflis velle, te deeo nullam om-

non.

nino curam fufcipiente.

Expecta igitur pa-

gt

tienter effectus divini beneplaciti, & copita

quod

tamer

ejus voluntatem , qua femper fibi coníftat,

tibi fufficere: fiquidem ita bonus femper eft,

dm

ut non poffit, nifi bonum velle: fic enim di-

even]

le&e füee fanctee Catharing Senenfi praecepit :

exPej

omn

Cogita me, & ego cogitabo re.

Perdifficile eft extremam iftam differen-

Va

tiam voluntatis humane , que eoufque pro-

greffa eft in unione cum voluntate Dei, bene

indn

exprimere: nonenim dicendum eft, meo judi-

dq

cio, quod acquie(ícat voluntati Dei; fiquidem

bis.

a&tusacquiefcendi eft a£ctusanimz, quoilla fü-

um declarat confenfum. Necetiam dicendum

den

üje

eft, quodacceptet, nequequod recipiat: quia

acceptare & recipere fünt actiones queedam,

li

elt.

qua poffünt dici actiones paflivae, per quas

et

ample&timur, & accipimus, qu& nobis eve-

niunt.

qu

(«) Bf. 42. v. 15.

j

239

bE AMon:t Drr.

il D»-

1 'niunt.

Dicendum etiam non eft: quod per-

t r

mittat, nam permiffio eft voluntatis actio;

&

1

velle quoddam otiofum, feu voluntas, qua

qubus

quidem nihil vult facere, fed tamen permit-

Im ape-

tere, ut fiat aliquid. Unde potius mihi vi-

Tiatun

detur, quod anima, qu& eft coníftituta in

Cut vis

hac indifferentia, & quze nihil vult, fed fi-

US ) qm

nit velle Deum id, quod illi lubebir, dici de-

jbi elly

beat habere füam voluntatem in fimplici ac

Qronia

generali expectatione : expeétare fiquidem

r om

TT

non eft agere, & voluntas expectans non

ur p

agit.

Atque, fi animum advertas, videbis,

quod expeétatio anime fit vere voluntaria, &

cogit

níaty

tamen non a&io aliqua ; fed fimplex qua-

u eüy

dam difpofitio ad recipiendum id, quod

m di-

eveniet; ubi vero evenerit, & receprum fuerit,

expectatio convertitur in confenfum, & in

:cepit :

omnimodam animi quietem ; & tranquil-

litarem.

]

Terelt«

; pro-

ChriftusSalvator nofter amantiffimus fum-

,bene

imam fübmiílionem voluntatis fue humane

) judi-

ad eterni Patris voluntatem exprimit his ver-

ydefn

]laft-

bis (a): Dominus Deus aperuit umbi aurem, id eft,

denuntiavit mihi beneplacitum fuum, ego

dum

autem non contvadico, nog abii vetrorfum. . Quid

.quia

hoc aliud eft, nifi dicere, voluntas mea non

army

eít, nifi fimplex expectatio, que difpofita

qUHF

eft ad recipiendum sequanimirer omne id,

Ti

quod Deus ordinárit: unde permitto , atque

n[r

cedo

(a) lfei. $0. v. $.

240

CON.IP'ENDIUM 'TRACTATUS

eIts Q

cedo corpus meum illis, qui id percuffuri

&am àt

fünt: genas meas i]lig, qui eas vulfuri funr,

bus, 1

.paratus ad omnia perpetienda, qua volue-

rint.

corpo

Verum, adverte obfecro *l'heotime,

1nara

quod ficuri. Salvator nofter pott refignatio-

fo, 3

iem illam, qua fun&us eft,. cum in horto

oliveti caperetur, fe trahiad libitum eorum,

ánim

vit, (

qui illum crucifixerunt, mirabili cum dere-

li£tione füi corporis & vitz inter adverfario-

donit

Thinus

rum manus permilit: ita animam fuüam, &

te for

voluntarem .per indifferentiam perfectiffi-

mam pofui:in finu ererni Patris; nam licet

horti

dixerit: Deus, Deusmeus, ut

ureb:

quid dereliqui-

íü me? id fecit, ut vere cognofceremus

B

Qtrls

amaritudines ac poenas, quas anima ejus fü-

À

fünebat, non autem ut contradiceret fan&tit

fecit;

fime indifferentie , in qua erat, uti flatim

animar

poftea oftendit, concludens univeríam füudm

Y:21

tu à

viiam & paffionem per incom

!,'(.a H

"abilia hac

Tuni

verba: Pater/ im manus tuas comumendo Jpii-

