& S. Ludovicus ferrum inter & flammam,

$ Ch-

quibus in hofles defxviebant , five bella in-

2 [imilés

ternecina imperio fuo gererent , five admini-

iní amo-

ftrantes vafüflima regna laboribus fane ma-

ts jdt-

gnis fungerentur, id vero poterant ingemi-

y d tf

nare animi fenfu (a) : Quid mübi eft in calo,

€9 a fe quid volui fuper zerram ?

ple wo-

ipnem i

In aulis Principum frequens S. Bernar-

dus fuit: medios inter exercitus nepotia tra-

&abat de fumma publice rei, quin 1deo fibi

quidquam de charitate, ejusque piiffimis ex-:

ercitationibus deflueret.

Locum mutavit,

fut (i-

nonanimum. Per diverías, ut ipfe fcribit,.

negotiorum partes diítractus, ipfe in omnem

partem liberum ac folutum gerebat animum,

gt Vi-

ym noit-

& nihil corruptionis haufit, quam fibi tot

feculi res tractande potuiffent adfpirare.

munldum

Longe diffimilis hominibus illis, qui rerum

qLHS-

circumfítantium colores in fe recipiunt , Ca-

La

melceonti

'

Qa) Df 71 Vi

1f2 COMPENDIUM TRACTATUS

1neleeonti fimiles, S. Bernardus femper cum

,Deo conjunétus, femper in facre dilectionis

herens amplexibus, femper fibi ipfi caute

Qut

diffidens, & promptum ad defe&tionem fui

^l

ipfius amorem follicite comprimens, a pefte

C

i

feculi maculam non excepit, in medio cupi-

$9 u

ditatum eeftuantium , inter Principum pom-

1ur

pam, ac flrepitum , inter vitze miliraris-li-

centiam , non fpectator tantumS. Bernardus,

rj

i

fenar

fed etiam adminifltrator rerum, nunquam im-

minui fenfit neque candorem innocentiz , ne-

Quent

prof

que charitatisardorem , neque rarum chriftia

T 3C

nz humilitatis pretium.

(iàm à

tiis de

Sic nempe fuos Deus protegit in pree-

cipitiis, ut ita loquar, fümmoque periculo-

minüs

rum apice conflitutos, fi non ductu libidinis

tudine

cujusdam , aur vanz curiofitatis, fed juffu

R

charitatis füorumque officiorum relipione

obfítri&ti eo deveniunt.

Sicuti turpe viro

$ Tn

eít, adeo meticulofum , & imbellem effe ani-

ii

A

mo, ut in nullos aufus pro Dei amplificanda

eeq

- gloria, fuique offhicii parrtibus explendis un-

fine 1

uam prodeat, cum pericula quaedam, dif-

[

cultatesque imminere cernit; fic etiam füm-

obed

läF

me temeritatis foret, peffimique ominis, in

quzlibet fine delectu difcrimina peritürum

diens,

DN

caput conjicere , cum neque officii noftri im-

plende rationes Dei praefidium petunt, ne-

quem

xefüm

que obfíequium charitati preftitum fingula-

rem) divina gràtiae opem periclitanti inno-

potuit

Carur

centize defpondet.

(0)

Dzr Awxonr Drr

153

[

V Ut

Xonis

Carvr LXIV.

[ citte

1em li

Qu« di&la funt , exemplo confirmantur.

apdt

um fautto fauttus eris , $9 cum vivo inmmcen-

Dd

*

4e immocens evis: g cum eletfo ele&ius evis ,

cupi-

1 porne

£2 cum perveav[o perverteris: Sic Deum alloqui-

tur Propheta Regius (4).

uibus adjunge-

iarislt-

Tardus,

re jure poflumus, quod Deus diligentes fe

renere, tenerrime quoque diligat, & profe-

amim-

[ig ne-

quentes fe fincero animo , eosdem animo

profequatur fincerrimo: Siquas purioresani-

chrita

mas ad fancam Deoque pratiflimam infan-

h r

tiam amabilis fimplicitas redegits eas blandi-

1 pre

tiis demulcet ejusmodi , queeteneritatem nop

ticulo-

minus divine dile&tionis, quam ejus magni-

N

tudinem refteritur.

&d jf

Recitando B. V. officio aliquando vacans

dlipione

S. Franciíca, cum ita continpere amat,; ut

e vilo

impedimenta pleraque in tempus precationis

effe ani-

incurrant ; ipfà a conjuge füo ad rei domefti-

lificanda

c& curam, quse tum forte agebatur , vocata

ydis üll-

fine mora comparuit; atque ut promptius

"

obediret, verficulum jam inceptum ex me-

am (um-

dia parte abrupit; deinde ad preces re-

jinis, 1

diens, interpellata iterum, iterumque non-

ritürüm

nifi ad medium pervenit ejusdem verficuli

oftri m

quem toties inceperat. Re denique confecta

um, ne-

refümens officium füum , fatis admirari non

finguli

potuit, cum vidit verficulum toties; ut con-

rj 1nno«

L:3

jugt

APUT

(0) L XTf v. 26.

154 Co'MfEwa,M TkACTATüs

jugi obtemperaret, abruptum ex illa parte,

quae relicta fuerat, aureis fignatum literis

«nime

effe. Idem vidiffe fe, juratam fidem fecit le-

Tn0 IY

€tiffima quadam femina Vannocia

lm

ce Socia.

j Fran;if—

quoc

Ex hoc exemplo difcimus, quod conjun-

pl

noftr

&ta conditioninnoftre, legitimoque vivendiin-

ftituto officiaadeo charitatem non minuant, ut

ciid

Tra

etiam inde crefcat fan&ta dilectio, multum-

ue pretii ac fplend

16 f

fàt.

&

oris de novo fibi accer-

mnorm

CA? UT LXV.

)uod suinimus etiowm occafiones exercendee

profc

Práte

charitatis arripere oporteat.

fitadl

unt, qui nonnifi mapena ioliantur, mini-

.

me vulgares animi, parati fortiter & áge-

iil [

Wuttat

re & pati, quecunque gravioris momenti

Titsr

resdivinum cultumattinent.. Sed nefcio, quo

I

fato contingere foleat , ut ardua ejusmodi

el

fplendidaque molimina in vanos plerumque

acirritos conatus recidant, oblata vel nulla,

fionu

tium ;

vel impedita exercendee fortitudinis occafio-

&oa

ne. Interea illi füis intenti aufibus magno-

culi h;

pere f& putant férvere Dei amore, cum fibi

fttmoy

a facinorum imaginaria molitione turpiter il-

C

ludi patiantur , leviaque non faciant, ad fa-

Vittum

cienda magna afpirantes, non opere, fed

imaginationum lubibriis elati.

iC ex

QHIS X

Per

$

Dr Awxonr Dri.

Tj$

ll wrte,

Per tuam, o Deus! bonitatem , & per

m Jlsris

animz meze falurem te rogo , ne feras in ani-

Mecitl-

mo meo commentitiam iftam tui amoris üm-

Bend. 3

bram , fraudulentum virtutis fimulacrum,

quod vitiofie cupidirati latebras ac receflum

reeftat.

|conjun.

Profecto non quotidie in rnanus

vendin-

noftras inpruunt occafiones illae amoris mira-

nognt, üt

cula patrandi, & admiratione digna faci-

multüme

nora: fed eximie, id eft , eximio cum armio-

bi acCef«

re faciendi ea; quz charitatis font , omhi

momento temporis occafio, & locus eft.

Diéctu incredibie eft, quantum virtus

ate

roficiat e vulgaribus & parvis exercitiis.

r&terquam enim , quod humilitate opus

]

fit ad hoc, ut quis ad minimas charitatis ve-

f fini-

luti particülas minutim colligendas fe füb-

r&ape-

mittat; humilitas autem virtutum genuira

momenti

mater fit; tum virtuti etiam perficiendz in-

fcioy quo

dies, & cumulandis meritis nihil majori ufui

ojosmodt

eft , quam continua illa & copiofà feges occa-

erumque

fionum, fponte, fine vi, fine mora nafcen-

vl nulày

Z

tium , quibusexercira virtus minus quidem

: occao

ad oculos fplendoris, fed minus etiam peri-

; mapro-

culi habet ab inani gloria: eft enim ficur in

cim fbi

fermone putida quadam magniloquentia,

ypitt i

fic in factis vanz jactatio virtutis, a qua

vitium raro abeffe folet, prefertim, cum , ut

w[, 4 (

Is £

fefe exerat , fpectantium intuitus requirit im-

'bellis adhuc virtus.

per

L 4

Dicam

1596 CowrruNbDiUM TRacTATUS

à !-llï exe

- Dicam tibi, mi' Theotime! que femper

ab experientia didici, mirifica effe fincerze

tradiant

virtutis fübíidia: multa in voluntatem unius-

puim

cujusque nifi nefaria fit , indulgentia uti , in fe-

; timo i

metipfum, (üa

ue vitia afperitate; non fa-

: parc ca

d

cile offendi ru

ibus aliorum, & invenuttis

Íe bon:

moribus; comprimere naturale odium, quo

ità, :

interdum ab iis, cum quibus degimus, dif-

àppen

fidemus: cum iis fuavius confuefcere, a qui-

fümm.

bus maeg

is abalienatum fentimus animum;

non illug

enter in femetipfum totam malefa-

k

&orum invidiam recipere; tepere aliorum.

n üvmg

vitia; prefertim eorum, cum quibus minus

licüt pa

bene nobis convenit; füa errata uliro fateri ;

labet,

cum lenitate culpe pudorem ferre; cum ge-

piitai,

nio fuo belligerare femper, & alieno, fed

V?

tim char

robo more vivere ; conílantem aliquem

j

a

| Y mor

nctioris vite tenorem fequis nullam cenfü-

Tonatun

Ic&, àac contemptui nec vultus , nec animi

8 ine

acerbitatem adhibere, hec & fimilia magis

dv b

etiam, quam communis fert opinio, verze

alià v

folidaeque charitatis incrementa faciunt.

quibus:

de$;. nr

DA PT OLBEVI.

0pus; r

Tiereii r

Quod [ingulavi nobis cure effe debeat füceve

m Ve3

ommnia; qu& facimus, excelle

Noluntan

7/10d0..

zztzf,

lC Verc

:

iïimæ l

d acuendam in difcipulis fuis cura—'mþfälutisï

F

RUO . re

À

Servator noíler propofui(fe fzepius fer-

: Vplorig

tur

j5

Dzr Axonr Dzr.

157

t limper

fur ex&mplum eorum , qui rem monetalem

- finege

tractant.

Ab his numiíma rejicitur, nifi

m unte.

puri metalli fit; ad libram exactum, & legi-

iti, n

rtimo impreffum typo. Idem nobis magno-

; non f

pere cavendum eít. Opera noftra nifi ex fe-

nvenultis

fe bona (int, nifi legitima charitatis nora fig-

m, quo

nara, nifi bonsz intentionis veluti ftatera fint

mus, dif-

appenífa, tanquam numifmata rejicula a

6; àQUi-

fumma Dei equitate damnabuntur.

anoum;

1 malefz-

: Jejunas, fed proþofita tibi moderatio-

( aliorum.

ne füumptuum : tale jejunium ex fua indole,

; minus

ficut parfimonia, fanctitatis pretium nullum

o fateri g

habet. [ejunas afllictaturus carnem, & cu-

piditati pravze refciffurus pabulum: fed inte-

qm p

eno, lo

rim charitatis, ac.divine gratice expers, no-

xe mortifere reus es: nulla legitima nota

aliquem

m cenfii-

fignatum opus facis.

Jejunas charitatis qui-

ec anityi.

dem ineffabili donatus munere, & gratie

lia maprs

divinee habitu exornatus; íed nulla tibi nunc

alia voluntas eft, quam ut eorum, cum

9, V&

t

| quibus vivis, vivendi rationi te accommo-

des; non eft examine equo rite appenfum

opus, neque celeíftis , ut ita dicam ,. com-

inercü nummus. Si vero auctus divina gra-

7) fafm

;

tia, vexanda libidinis caufa, atque divine

voluntaris ftudio , íacrum jejunium. colis;

n

hec vero proba moneta eft, puri meralli le-

zitimaeque notee nummus, qui chariratis the-

)

auro reconditus divinam tibi & gratiam.

D1US ft-

& gloriam comparabir.

LS;

Mini-

u

138 COMPENDIUM TRACTATUS

Minimis actionibus excellens

pretium

addit rectum & (àn&tum confilium, & flaprans

Trge

obfequendi Deo defiderium. Hujus infti-

tuti opera, quamvis nullo videntur externo

[

decore fplendida, mirificam vim habent ad

falutem noftramin tuto collocandam. Sunt,

Mi

qui laute indies excepti, mifera ramen ma-

Ü

H

critudine, extenuato corpore , vix pedibus

fl gn

fufüinentur, eó nempe interius liquore de-

hii

ftituti, quo cibus facile concoctus vires effce-

to corpori recenter fübminiflret.

Alii exili-

811 |

Qdumey

bus impenfis pafti, vegetam pra fe ferunt

nitidamque habitudinem corporis. Suntin-

fl pr

Tantüm

ter devotas animas,, qua bona opera fine

XOITDd]

numero ac modo coacervant, quin ideo cha-

edicim,

ritatis incrémentum ullum accipiant ; qua-

rum videlicet interiorés animi vires inertia

lt d

nihilon

torpefcunt, devotionis omnem füccum de-

pafcenré, quceque non ita afflatu Spiritus fan-

uml à

Tnis

€ü, quàm finguinis nefcio quo fervore ad

bonum incitantur.

Aliorum infrequentia

Viv

cum |

funtpietatis exercitia, fed tanto vigore recti &

probianimi, tànta confilii fanctirate producta,

quidq

)

ut admirandi (int; quos ipfi faciunt, in di-

vina charitate, & adeunda Dei pratia pro-

(uid.

quint

greffus. F'acultates ifti fuas, quas forte par-

telletu

cius habent ingenitas, tam fideliter in ftudio

quod,

virtutum collocant, utin éos divina bonitas

dicat,

fua munera largiflime profundar.

Rs ;

lnet

Caprur

()

TUS

"E AMom»:'DEI.

159

b pren'uni

CaPUT LXVII

taprang

iyus infli

De generali quodazm animmorum babitu , qui

]l eXterno

jacit , ut opera unrver[a ad. Dei

habent ad

cultum vefevantur.

D. Sunf,

Amen ma-

( ynme , quodcunque facitis in verbo , aut in ope-

ve , omuia 12 uomine Domini ESU Chri-

X pedibus

quore de-]

flis gratias ageutes Deoeg Patri pevipfum.... Sive

snauducatis , [ive bibitis, five aliud facitis, om-

Jtes elfts-

Ali exll- ]

uia i2 gloriam Dei facite (4). kiec verba

dumexplicat S.''homas, ait, ad hoc, ut Apo-

e feront

Sunt i«

Ítoli precepto obfequium fiat, neceffarium

en1 [ine

tantummodo effe, ut anima charitatis habitu

ä

exornara fit: tametfi enim tunc, cum aliquid

leo cha-

efüicimus, reipía nobis preefens animus non

s Qu

fit id ipfum opus ad Dei cultum referendi:

s Inerti

cum de-

nihilominus hac etiam voluntas, íanctaque

animi affeCtio, ut ait S. Doctor, in ipía ho-

'itus fan-

vore ad

minis cum Deo unione quamvis occulta, fed

vivida tamen & vera extat: hac enim noftri

equenn'a

cum Deo conjunctione coníecratus animus,

eredi

vodudta,

quidquid deinde boni profert, non fibi, fe

Deo facratum , Deo devotum producit.

, in d-

Quidquid acquirit filiusfamilias , patri ac-

tià pro-

quirit: & foret o

do inutile, ut fic etiam

It pat-

tefletur verbis ,

P([;i

) ftudio

patri velle acquirere ,

quod ejus conditio, ac nomen jam fátis in-

bonitts

dicat. In Dei familia filii per charitatem fu-

mus ; quidquid fic agimus, ad Deum per-

tinet.

S$cio.

PUT

&«) Col. c. 3. v. 17. d» Z. Cor. c, 10. . 5,3(.2*'

160

COMPENDIUM TRACTATUS

Jenruef

Scio contrarium ferre quosdam Docto-

fibi nox

res calculum , quorum hec eft opinio, non

dio tem

continuo in fingulas actiones vim ac impref-

moque

fionem propagari ex generali quadam devo-

vina d

tione, qua totam Deo vitam jam antea de-

vovimus; hi tamen ipfi in fuffragium S. Bo-

naventurg??' probatum omnibus univerfim

conveniunt. " Eft autem hac Seraphici Do-

: sz fi

€toris featentia, quod, fiquis fecum confti-

tuerit animo, centum nummos ex amore

d fit

Dei fe pauperibus erogaturum , quamvis

l

divi

eropatio ipfa' non protinus infequatur ;

fuz ad

quamvis alienis ftudiis tunc forte occupetur

tranfrni

animus, cum ifta charitas largitioni feimpen-

Qum de

dit, dummodo non vitietur aut in contra-

J inoulis

riam partem flectatur prius confilium , e facra

dilectione ortum, omnes, inquam, conve.

ms, (

Qiom,

niunt, zenuinum hoc efle charitatis opus, in

quod fàcra dilectio vim fuam fatis infinuet.

VItaS

C en

iNon enim tantum opera, fed animi etiam

affectus & propofira novit, & remuneratur

P

animorum fcrutator Deus.

lis, a

eum

u& cum itafint, Theotime, cumque

inter eum; qui Deo centum nummos de-

Yocant

&Xercit

vovet, & alterum illum , qui omnes actio-

nes füas divins charitati confecrat, aliud

Tüm f

lil tüm

diícrimen noní[it, nifi quod prior nummos;

actiones fuas alter facrze dilectioni offerat ; fa-

i u

um

cile hinc feqüitur, ficut.in primo, ita etiam

aPþonu

in altero prime devotionis vim non ita ftatira

langue-

'US

Dz AMORE DEI;

B

n Dodo-.

languefcere, fed durare , quamdiu öppofira

fibi noxa non deflruitur, quoomni interme-

10 nort

-

cimpret-

dio tempore virtutem füam exerit; fuaviffi-

am dvo-

moque veluti odore, quidquid agimus, di-

anfet de-

vina cbaritas perfundit.

m $. Bo-

Caruvur LXVIIL

yniverim

lhici Do-

Qua ratione ommes a&liones mofire divinee

m confti-

X amore

charitatis a&us effe po[[int.

d fateor, ipnavum mihi videri amatorem

quamvis

divina bonitatis illum, qui nonnifi initio

equatur

fuz ad Deum converfionis fe fuaque Deo

COl petur

wanfmittat. Uti Philotheam admonuimus,

[mpet-

cum de matutina pietate fermo fuir, diebus

contta*

efic

fingulis in füo propofito confirmandus ani-

mus, & divinge glorie renovandum eft ftu-

, conve

dium.

opus, it

Hoc pa&o fiet , ut facre dilectionis

fuavitas in cuncta fingulatim opera propius,

infinuet.

ac certius derivetur.

ni etim

uneratut

Preeterea fzepiffime , in horas pene fingu-

las, ab aliis negotiis revocatum animum ad

Deum convertere oporter, quod precibus, ut

cumque

vocant , ejaculatoriis aptiflime perficitur. His

$s de«

exercitiis ad Deum fublata anima totam actio-

s ao

num fuarum feriem in coelum adducit.

Ni-

, a

hil tum nobis deperit, minima queque no-

ummos

ftra;, uti ad Deum referuntur continuo affe-

ferat; *

&uum ad ipfüm reditu, ita lucro etiam nobis

jj etiür

apponuntur.

Sic perpetuo , ut ita loquar, in

t &atim

ppue-

gre-

1693 CowPENDIUM TRACTATUS

! woxior

gremio divine boniratis verfamur, amorem.

L m cà

Dei non cogitantes modo, & loquentes, fed

etiam totis pracordiis fpirantes.

l

h hoc

? non füf

Anima, quz centiesquotidie inpemina-

füQ. T&

bat: Die&us meus mili, €7 ego illi (a), non-

eeno

ne hec non interrupto ad Deum anhelitu

amort

actiones füas; omnes fponfo colefti dedica-

j oport

bat? Deus meus, & omnia! O JESU vita

[ peram

mea! quis mihi det, ut moriar mihi, & tibi

vivam? o vivere Deo, o mori fibimer ipfi!

' POT(UI

? nunc

o vivere in Deo, o fuiipfius in divina bonita«

ao

te demerfio! o Deus, quidquid tu non esy

mihi nihil eft.

? namde

E diudin

Ex hoc intelligis , "Theotime , quanti

Conteni

momenti res fit, füi ipfius amorem omnino

dentt,

exuere , fequetotum Deotranfinittere. Hoc

T Pro

fui facrificio femel peracto, pofthac nonnifi

ejusdem confirmatione opus eft, quod fim-

Si

plici pe&oris anhelitu, fed fepius iterato fa-

lutg

ciliime perficitur.

Hoc exercitio tam brevi

n Y

!

atque prompto actiones noftrae omnes, quae

coolit

viliflimi alias pretii forent, Deo inauguran-

ftibe

tur, X meri amoris actus fiunt, Ceterum

txiflin

inufitatee actiones, e quibus plus dependet,

Ilà ch

fiquis ex eis fru&um percipere, quem

tre (üc

oportet, defiderat ,. hoc paéto confecrandee

funt.

Yitiaty

trufit:

Rem gravem & inpentis momenti dico

Toorcí

facinus aliquod infigne, quod edere vehe-

& ff

inen-

€iiy fü

(4) Can. c. 2. v. 16.

'US

Dr Auonxz Dvm*-

165

amorem

mentior in Deum charitas jubeat, vel info-

Qtt5, fed

litam calamitatem forri füítinendam . animo.

In hoc articulo brevius ad cclum afpirare

npemee

non füffcit; fed collecto in femetipfum ani-

mo. recordari oportet diligenti ruminatione

1), u

anhelit J

seternos illos annos, quibus cclefli Patri in

1 dedict-

amoribus, ac deliciis fuimus ; meminiffe

U vità

oportet curam illius ac folicitudinem , qua

peramanter praparavit unicuique fáluti op-

, &tbi d

ner iil d

portuna media, &inter ea hoc etiam, quod

à boniti«

nunc offertur.

Porro non rantum ultro ac

perlubenter in hanc virtutis exerendae are-

QD 6jy

nam defcendere, fed avide etiam, cum foli-

citudine , expanfis veluti brachiis, totaque

quai 3

contentione virium captare occafionem iftam

mnino

decet , in quam, ut fortiter pugnemus, divi-

Hoc

nonnif

na P-rov:identia nos deduxit.

od fim-

Sic S. Carolus Borromeus, cum pefti-

rato f« J

lentia longe lateque ferperet in illa regione,

n brevi

cui ipf animarum paftor preerat, immiffam

$ QU&

ccoelitus ealamitatem effe vidit, quam alii ad-

gguran-

Ícribebant cafüi: hinc fuarum effe partium

eferum

exiftimavit, afflitto populo exhibere omnia

pender,

illa charitatisofficia, quae jure peterent a Pa-

quem

tre füo; Paftore, acPrafüle. Nonillumlate

andee

vitiatus. aether in fu

a

mdedit, aut in zedes re-

trufir: non.a conta

à

u infe£torum corporum

ri dico

mortiferiafllatus prohibuerunt: operofi aeque

vehe

ac faftidio pleni labores, qui fibi in his offi-

[2

mind,

ciis fubeuqdi effent, aperta vita difcrit

&

164

CowPENDIUM TRACTATUS:

& mortis ubique prefens imago fibi a Dei

Providentia oblata efTe videbantur , ut fic fuze

fidei & charitatis documentum indubium

;; Adma

daret.

Sibi porrectam crucem tenerrimo affe-

uftc

]

T

&u deofculabatur, exemplo S. Andree imo

e&tore exclamans: O crux mihilonge opta-

1ibUs

füum

tiffima! o beata calamitas! o labores, o peri-

cula, que ex finu mifericordie füe' Pater

animi

«haábi

coeleflis profert, ut eis mea, & populi mei

virtus exerceatur! O crux ave! quantope-

ipfimq

re te amplector, cum Domini mei & Patris

tori D

amantiffimi fuaviffimum munus fis!

Hac fermeratione fübire labores opor-

hic Pa:

ter & ingentes illas erumnas, quibus fortiter

immor!

toleratis mapna poffit divinae bonitatis gloria

exiftere.

Cumque gravioris momenti ne-

"m

madob

joa 7

gotia aeque ac magnee difficultates potiorem

vite noftre partem occupent, ifta heroica

ii tj

aQ

fortitudinis propofita fzeprus renovanda fünt

Tüm !

amanti animce, ut indies magis conjuncta

ignor;

Deo füo ad ejusmodi certamina inftru&ior,

acpromptiorinveniatur. Inillis verbisa Ser-

amor

mng

vatore noftro prolatis: Pazer mi, fi zom poteft

hic calix traufire, vifibibam illum, fiat voluntas

incepn

tüum ;

yug. Suvgite, eamus: Inhis, inquam, & fi-

milibus verbis tota hujus exercitii vis latet.

du

füm Q

O mi Theotime! quante in hujusmodi affe-

(oerce

&ionibus opes recondite funt?

CAPU-T

M

TUS

Dz AMQRQ Dzi.

165

hi a D

cQ a p TOLXIX

üticfüee

nditium

JAdenonitio ad devovendum Deo facrificii

loco liberum arbitriumn.

1mo af«

|rez imo

oftquam S. Caroli magnanimiratem admi-

IN

rati fumus, qua ad inferviendum corpo-

npe opti»

ribus peítilentia correptis devovit caput

; 0 at

fuum , ad aliud facrificii genus convertemus

Xe Pater

animum , quo nempe incomparabilis Patriar-

puli mei

cha Abraham , quidquid fibi chariffimum fuit,

tantopee

ipfamque unius filii vitam viventium condi-

& Datris

—

fqri Deo devovit.

uibus maxime ftudiis a natu.ra infitis

$ 0por-

OTtitet

hic Patriarcha tenebatur, ac flagrabat, ea

immortali Deo in facrificium, utita loquar,

j gïorïa

mactabat. Primum a Deo audit: Egredere de

enti ne-

zeyva 1ua, 9 de cognatione tua , &9 de domo pa-

otiorett

$vistui, Qg veni iu tevvam , quam monfiravero

heroict

nda fünt

zibi(a) Nihiljam amplius piiffimum vi-

rum moratur: iter confeflim ingreditur,

ynunda

iruioty

ignorans, quo pergendum fit, non eum

amor patrie, non familiarium confuetudo,

j er-

10 þofe

non edium paternarum delicieab itinerejam

incepto revocant.

)uze abdicatio! quee mo-

volunta

tuum animi edomatio! adverte hic & recor-

y &l

dare, quod Chriftus dixit, "Theotime, feip-

js latet.

füm quemlibet debere vincere , abnegare;

yli l-

coercere, non tantum genio , ac libidini re-

M

pugnan-

m

(4) Gen. €. 12« V E

166

CONPENDIUM TR;æcTATus

pugnandum efle, fed etiam juítos, & legi-

vimus;

timos animi motus comprimendos effe, cum

inmolt

lito tibi

ita Dei fancti(fima voluntas requirere videtur,

line quo füi ipfius victoria nequidem umbra-

tatis nof

tilis habebitur, ac penitus nulla Chrifliana

charitas.

Minord etianinum hec fürit, majora fe-

[

üürntür.

: -

Tolle ,. ait Abrahamo Dominus,

|

Hum zuum unigenirum, quem dilipis, Jfaac , g

n

N

puit

vade in ierram vifionis: atque ibi offeres eum in

fed eia

Dolocaufftum [uper umum moutium,. quem mon-

VI & I

fivavero tibi (4). De noéte etiamnum confür-

enim di

'ens Abraham non ante volunratem Dei

mul ac

intellexerat, quam ei morem gerens in viam

fe dedir.

Cum jam in montem , facrificio

Was, e

teternita

deftinarum locum afcenderent, 4ixir Jfaat

& adni

patvi fuo: Pater mi. — t ille vefpondit , quid vis

tem int

fili? Ecce, niquit, jguis C? ligna , ubi eft villi-

»na bolocaufti ? dixit autem Aivalam: Deus

E

nem, (

pvovidebit fibi vitimam bolocaufi , fili wi..— Per-

Clemew

pebant ergo paviter , €9 veneruut ad locum , quem

oflenderat ez. Deuss im quo «edificavit altaye, qy

ligitur,

defüper ligna compofuit 5 cumque alligaffet . ffaae

Al

filium fuum, pofuit eum in alteve f&;j)er fvuem

Dl na

lipnovüm.

sxtenditque mamtin , $9. avvipuit

qui ben

Tum om

gladiwm, ut immolavet filium [uum

Proh quale facrificium! quod certámen,

O

qué. viétoria, qui triumphus! quando tan-

hdonin

dem, o Deus, poftquam omnia tibi devo-

QpUs cc

vimus,

lüctame

(4) Gen. c, 22. v. 2.

U$

Dr AuxoRnz Der.

167

) & legx

vimus, que noftra fünt, nosmetipfos etiam

e[le cum

immolabimus immortali tuo Numini , ob-

e Vititut,

lato tibi libero noftro arbitrio; unico volun-

1 um

chriflian

'tatis. noftre filio ?

CapruT LXX

njora fe

De incitamentis diligendi Deum.

Doninus,

Jut G

[on folum incitamentorum omnium pri«

raj eium

N

mum eft per femetipfam divina bonitas,

ld) TO

fed etiam hoc unum catera omnia dignitate,

1 confur.

vi ac porentia lonpiflime antecellit. Hec

enim divina bonitas in fui admirationem fi-

em Dd

jn viam

mul ac amorem rapit celo receptas ani-

mas, eítque non alia earum per infinitos

crificio

seterniratis annos beatitudo, quam dilipgere,

i T

& admirari divinam bonitatem.

Quis. au-

uid vil

T

tem inter mortales etiam tam excors effe

poffit, ut infinitam bonitatem, pulchritudi-

p: D

u P

nem, fapientiam , potentiam , fanéctitatem

clementiam, & fiquid aliud boni nomine intel-

jj (

df &

ligitur, nontoto corde dilipat ?

jf o

Alterum divini amoris incitamentum eft

Dei naturalis in omnes hoimines benignitas,

s fem

E

qua beneficia creationis & confervationis re-

rum omnium comprehenduntur.

Supernaturalis illa Dei benïgnitaä , qua

ertatnet

ndo tàn-

magnum & venerabile redemptionis noftre

opus confectum fuit, tertium offert amoris

j devo-

incitamen tum.

iU

M a

Quar-

168 QCouPrzNDIUM TRACTATUS

: Quartum eft illa ratio divinze Providen-

miDeu

ti*, qua negotium falutis uniuscujusque no-

1 tem

ítrum cum ingenti folicitudine procurat; &

confiliu

auxilia füee gratiee nobis largitur.

mendi,

tendi 1

JEterna gloria, quam beneficia fua coro-

Tabuit

naturus Deusdiligentibus fe preparat, quin-

aTlaS 1

tum incitamentum eít diligendi fuper omnia

Deum.

fümy

-necdün

*

felerf

L[4on db o L.

ftico 1

His, que musnerata fuut , iucitamentis utene

eiplor

*.

4

fututi t

di vatio.

*COIlgI*u

t incitamentis iftis quam vehementiífime

U

fhtum ;

impellatur aniimus ad ardentem divinse

parari

bonitatis amorem, confiderato univerfim eo-

Cütione

rumuno vel altero, illud quilibetin fe folum

transferre & adhibere hac ratione debet: o

C

quanto amore dignus es, mi Deus, & quam

WMicia

verum efít, immeníàm effe bonitarem tuam ?

Chi

filium dedifti unicum, ut per ipfüm omnes

homines redimeres, omnes,inquam homi-

üt pui

eter.

nes, & me precipue, qui maximus inter

peccatores peccator fum.

Divinus ifte filius

lüper

lipides

iniferum me & ingratum amavir,; & pro me

Domin,

mortuus eft.

vide ]

Deinde omnia Dei beneficia revocare ad

| n

|

Ti inf

primam füam eeternamque originem oportet;

105 f

&ibi eg perpendere ho/c modo: Quom

od9 [e)

ini

Teptan

U$

! D£ AwOoxt Dzr

166

Provider.

mi Deus, amorirefpondebo, quo meante om-

USque no-

ne tempus complexus es! divinum iftüd

ycürt; &

confilium creandi me, confervandi, redi-

mendi, falvandi & ad vitam «ternam perdu-

ia cone-

cendi me non aliud initium, quam teipfüm

babuit.

Amafti-me, cum nihil fueram, &

fat, quin-

amas me, cüm amore tuo etiam indignior

per Ormnià

fum, quam viliffimus terre vermiculus. Cum

necdum 'nàtüs fueram, tempus ac dieimn

D

felegifti, quo nafcerer & renafcerer in my-

flico recenüs vite lavacro; jam ab aterno

exploraveras nutus, & flexus , ac receffus

r/l/fme

futuri mei arbitrii, quo molliori aditu, quo

congruo tempore interiorem gratic tuse af-

ntifime

flatum recepturus effem; o boniras, cui com-

diving

parari nihil, que nulla grati animi fignifi-

tíim eo-

"

catione poffit aequari.

(e (oluri

Qebet: 0

Confideranda denique (unt äiviha be-

& quam

neficia in altera eorum origine, nempe

m toam:

Chriíto, qui ea nobis meruit.

Meminifti,

ur puto, Theotime, magnum Sacerdotem

m Omne

m hom-

Veteris ;Legis geftaffe fuper humeros, &

Ts intet

füper pe&tus nomina filiorüm Ifrael, id eft

: me Elius

lapides pretiofos, in quibus infculpta erant

O

X pO me

nomina Ducum & Magnatum Ifraél.

vide JESUM magnum noftrum Pontificem,

& intuere eum jam a primo füz conceptio-

yoctte ad

nis inflanti ; confidera, quod füpra hume-

l OP()I'[CU

ros fuos nos geftarit, compleétens, & ac-

ceptans difficilem provinciam, per fuam

pmodo ?

Y

fnor-

nl

9

170

CoMPEzNDIUM TRACTATUS

mortem, & quidem morteni crucis nos re-

tffà (

dimendi. O Theotime, fcito, quod anima Sal-

uat

vatorisomnes nos nomine & cognomine runc

duedoa

noverit; & cum femper alias, tum maxime

tilime;

die füz paflionis, quando efferebat preces

ia eft

& lacrymas, fanguinem & vitam pro omni-

Se

us, & figulariter pro te; hazc dilectionis

Tentui

verba ejaculatus: Eheu, Pater mi, fufcipio in

fiderat

me & me onero omnibus peccatis miferi

no(tri

iftus Theotimi; ad füfferenda tormenta ; imo

fpirit

& mortem ipfam, ut ab ea fit ipfe liber, &

quod.

non pereat, fed vivat ; moriar ego, dum-

modo vivat ille; crucifigar ego, dummodo

telra

queban

is gloria eterna perfruatur.

O íupreme

cordis JESU. amor, quod unquam cor.fàt

ipft in

tedee

pie & digne te porerit laudare ?

exceffu

Chrifk

CaAruT. LXXII;,

Vnde:

Montem Calvarie effe oeram facjræ' dile-

W fin

éHonis Academiamn.

T ep&m

ors & paffio Servatoris noftri ut fuavi

d-

&t u

M

mum; ita & efficaciffimum eft incita-

T

mentum ad ,animos noítros amore facro in-

tium ;

flammandos.

Ita res fe habet.

Ttm e

Apes mylti-

c&,amantes animae in vulneribus hujus Leo-

pericu

nis de tribu Juda jugulati, in partes diffe&ti

TeSen

& dilacerati; füpra montem Calvarie pra-

Servat

ftantiffimum melcolligunt , & faciunt, & filii

à fün

crucis in admirabili (uo apophtegmate, quod

I)

mundus nullo modo intelligit, gloriantur: De

Ropte

fH0T-

Vg

DE';AMOREDEI. o A

ls nos 1e-

uiovte, que omm.

ia devorat , egre[fus eft cibus noftvee

inim Sal-

7

0,

latioris , 69 de morte omuibus fortiori exivit

£0j

if

minetunc

dulcedo amoris goftri. O JESU Servator aman-

) mmaxime

tiffime, quam amabilis eft tua mors, fiquidem

it preces

illa eft fupremus effe&tus tui in nos amoris.

o omni-

Sed & in calefli gloria poít incita-

lledtonis

mmentum diving bonitatis cognire & con-

üfcipioin

amor Servatoris

fiderate in femetipfà ,

js miferi

noftri vi maxima ad fefe rapiet beatorum

nta ; Imo

fpirituum mentes; cujus rei argumento eft,

fiber, &

uod in transfipuratione , quee fuit veluti

0, düf-

teflera caeleítis glorie , Moyfes & Elias lo-

mmodo

quebantur cum Chrifto de exceffu; quem

(gpreme

ipfe in Hierufalem erat completurus; cer-

T

te de exceffu alio non loquebantur, quam de

exceffu amoris ;

er quem vita rapta fuit

Chrifto dile&o, ut daretur dile&e: fponfie.

Unde mihi imaginor, quod in Cantico zter-

r dl

no fingulis momentis leta hzec acclamatio

repetenda fit; Vivat Marie filius, quem vi-

cit, ut vires fuas probaret amor.

; fuaviff-

[| inciti-

"Theotime, mons Calvaria eft mons aman-

ficro if

tium ; omnisamor qui non trahit fuam origi-

mem ex paílione Servatoris, eít frivolus &

e5 Q1 ib

,

O infortupata mors fine amo-

j

us Le0-

periculofus.

J

dilledi

reServatoris! o infortunate amor fine morte

Servatoris! amor & mors ia inter fe permix-

rig pI

ta funt in paffi

oneServatoris, ut unum 1ine

; & f

altero in animo haberi non poffit.

Supra

£, qUo

xur: D

montem Calvarie non poteft haberi vita fine

4

amo-

tfüf-

[

172 Courrzxp. Tnacr. DeAMonE Drr,

amore, nequeamor fine morte Redemptoris.

Sed extra illum , quidquid eft, aut mors

eererna eft, aut eeternus ardor: fed & omnis

fapientid Chriftiana confiftit in bona electio-

ne, in qua rite facienda, ut te adjuvarem,

"Theotime, hos verfus adícripfi:

L

Hinc amov, bine avdor ffygis ff , eterums

DI

utevque :

Uret mortales ille, vel iffe Yogus.

D6

Elige snovtalis , vasm morte electio ceffat.

O amor &terne, anima mea te requirit,

& zternum eligit. O veni fancte Spiritus,

& corda noílra ipne tui amoris accen-

de! Vel amare, vel mori.

Oportet mori &

amare.

Mori omni alteri amori, vivere fo-

lius JESU amori, ut non moriamur morte

seeterna, fed vivamus in setterno tuo amore,

o dulciffime Servator animarum noftrarum!

CX

Vivat JESUS. Amo JESUM , qui vivit

^

& regnat in fzecula fculorum..

Amen.

FINIS PRIMJE PAR'TISf (

DIVI

u pDa,

fnptoris.

Ut mors

X onnis

eletfo-

!uvarem,

EL

DIVI FRANCISCI SALESII

U:

)

EPISCOPIET PRINCIPIS GENEVENSIS

j

TRACTATUS

eqtiril

pin'rus,

accene

gori &

ere (q-

!l AMORE DEI

: pnorte

4more,

IN GOMPENDIUM REDACTUS.

hao

vivit

Pans SECUNDA.

P

i

UA

——

T.^

j

:

j

AW

D Ut

AT

Jf771

dnpla

TU

gat r

D

& a

.

ditim,

li Doo

d

DN

ditert

Litet

AUf

inmof.

7

fuitim

Wjlra

qm' jï]h

titis j

indilfq

.

lé

A

brG 3

PRAEFATIO

AD PARTEM SECUNDAM.

x

3

[/(&t melius intelligantur. ea

, qu& jäqumtm:,

GRv obforoaripoterit , a fantto Zduttore bujus Tra-

Gatus duplicem . Dei. eoluntatem . fpe&tari.

Voluntatem Dei fignificatam , & voluntatem. divint

beneplaciti.

Voluntas Dei fignificata in inedio po-

nitur , ut ei obfequium noflrum «el deferre , vel ne-

gave pro arbitrii libertate po[imus , cum «oluntatem

Dei tantum fig mifieet , quemadmodum precepta Dei,

& confilia, interiores etiam divine gratie in[lin-

&us.

"Altera divini beneplaciti voluntas nulla con-

ditione illigata efl , femperque ejfe&tum fortitur , qua-

