eít, ne is praeferat voluntatem fiam divinze,

fillit i

qui, ut eam faciat, fe fubjecit voluntati ho-

minis ?

eus Vi»

& (ub-

Unde vero eff, quod non infigni fervo-

re inciramur ad fequendam voluntatem Ser-

(

vatoris noflri, ut non folum faciamus id,

|Patris

quod mandat, íed etiam quod fatetur fibi

ntatem

effe eratum & acceptum ? certe, ut teílatur

Pfalmifta, Deus non folum exaudir oratio-

e COIme

amque

nem fidelium, fed vel fola eorum defideria,

quin etiam preparationem ; quam in ànimis

[eb

| quis

fuis habent ad orandum. Nobiles ergo &

generofze anime non egent efficacioribusin-

"

citamentis ad complectendum id , quod fciunt

effc fecundum deliderium, & votum fui Di-

le&ti,

2Uma med , inquit unà ex illis anima-

bus (2), Jiguefa&a. eff,

[t0

?lt aHücus qmeus locu;u.?

ef.

O

CaPUT

(a) Caur. c, 'f. v. 6.

CowrrNpDiUM TRACTATUS.

198

ttrimu

CX TPuT VL

flgt

Brevis sneibodus cognoft

cendi ldz"-vma'm v0-

lorum

luntatem.

comp

anctus Bafilius dicit, voluntatem Dei no-

üom

bis fatis effe oftenfam & declaratam tum

confiliis, tum przeceptionibus divinis; & pro-

inde nihil effe, de quo delibererur ; nam

n

oportet fimpliciter exequi, quod preeceprum

Con

eft;quodautem alia attinet, in noftra fünr il-

odio

la poteftate , ut ea juxra noftrum libitum elipa-

1 |

inus, qu& videntur eligenda, quamvis fa-

( S

cienda non fint omnia, quz funt licita, fed

illiqs |

tantum ea, qua expediunt. Addijudicanda

mus,.

vero illo, & difícernenda, quze expediunt,

n À

audiendum eft judicium fapientis Patris fpiri-

petiti

tualis.

mine;

conf

.Hic in m&moriäm interim,tibi revoco,

qum

"Theotime, tentationem perquam moleftam,

eltm

& odiofam, qua non raro iis evenit, qui to-

zie f

tiin eo funt, ut omnibus in rebus id fa-

imp.

ciant, quod magis Deo placet. Hoftis enim

Clenc

humani géneris in omnibus occafionibus fa-

Tanc

cit; ut dubitetur, an res; que fit, fir Deo ac-

Meri

ceptior, quam altera; quae omittitur. Exem-

qutm

pli caufa, an fit Dei voluntas, ut invitati ci-

gotig

burm füumamus cum amico, nec ne? an jeju-

tündi

nium obfervare exþediar die Veneris, an die

tum |

Sabbati ? an foras eundum fir ad animum

Tenti

in quo

relaxandum, an vero abüinendum?

teri-

/$

Dz Awuons Dzr.

199

terimus multum temporis, & dum occupa-

A QU-

mur, ac detinemur in dijudicando, quidnam

horum fit melius, neglipimus occa(ionem,

complura bona alia faciendi, quorum execu-

Deim.

tio magis promoveret Dei ploriam.

Am furii

; &pro-

Non folemus ponderare minutam pecu-

n

niam, fed folummodo nummos magni valoris.

veptom

Commercium hoc, & negotiatio nimis effer

font -

odiofa; nimisque multum temporis abfume-

n dligz-

ret, fi ponderandi effent v. p. folidi , affes

wis -

&c. Sic etiam non debent ponderari omnes

jn, (&d

iftius generis minutule actiones, ut cognofca-

fcanda

mus, an hzcplurisfitapud Deum , quam alte-

diunp

rà. Adde, quod nonnunquam interveniar fü-

[piri-

perílitio in faciendo hujusmodi rerum exa-

mine; nam qua ex caufà oriatur dubium, an

confültius fit audire Miffam in una Ecclefia,

'eVOCO)

quam in altera? ducerefila, an füere ? dare

Jefrat;

eleemofynam viro habentiuxorem? non be-

i f0«

ne fervitur Domino, dum tantum temporis

il -

impenditur ad confiderandum id, quod fa-

] enim

ciendum fit, quando opus eít executioni

bus &-

mandare illud, quod in queeítione ponitur.

Je0 dC-

Metienda eft noitra folicitudo utilitate rei,

Yyem-

quam aggredimur.

Quam foret inutile ne-

iti C

gotium, tantum laboris fibi fümere ad delibe-

j

randum de itinere unius diei faciendo , quan-

n di(f

tum de conficiendis-trecentis, aut quadrin-

genris milliaribus?

jmurnt

*

1 'qUO |

O 2

Ele-

Ti«

CouprrNDiUM TRACTATUS

200

& alte

Ele&io vocationis, defignatio rei magni

alicujus momenti , mutatio domicilii , & fimi-

Tone.

lia merentur feriam deliberationem, ut qui

in illis magis fit ex voluntate Dei, intelliga-

)

dendi

tur.

Verum in minutis & quotidianis actio-

nibus, in quibus omiffio vel error non eft

Cop1t

lono)

momenti alicujus,. neque damnum alicujus

note, quid opus eft, nepotium importunis

bus,

p

confültationibus faceffere ? cur multum per-

pl

€

inveí

ndam, expendamque,; an magis placeat

10f

b

eo, ut recitem rofarium, an officium Dea-

tae Marie Virginis, cum tantum diícrimen

i

ibul

diocri

inter unum, & alterum nonfit, ut ea de cau-

ia fe

íà magna debeat deliberatio inftirui? an me

bitm

potius in hofpitale ad vifitandos cgrotos

conferam, quam ad vefperas audiendas?

gni

eamne potiusad concionem, quam ad Eccle-

tuend

fiam, ubi fünr indulgentize ? Nullum eft per

tlones

fe ita apparens, ac notabile difcrimen, quod

Wirrel

j

me inducat ad unum potius faciendum, quam

adalterum; ut ob id ranta füfcipienda fit de-

n

liberatio.

fitm

Bona fide hic procedendurm eft,

omiffa omni fubtilitate: & ut dicir S. Da-

Cont;

dehbw

filius , libere faciendum eft id; . quod no-

bis bonum videtur, ne fatigernus nos inurili

fidlin

cultat

cura, neve deveniamus in fcrupulos, & fu-

erftitionum labyrinthos; ftultum enim efít,

piusr

à

ifficiles habere nugas.

Semper vero hac ita

Ceam

intelligo, ut non fitmagna inzequalitas , ac di(-

bus;

crimen inter unum O

us & alterum , &

üe d

quando non incurrunt a

f

Qita

u

qua adjunéta ex una

$

201

DE AMORAE Dzr.

d mapnt

& altera parte, que digna fint confidera-

5

,& fimi«

tione.

utquid

In rebus adeo momenti alicujus proce-

intelliga-

isactio-

dendum eft:magna cum humilitate, & non

non elt

cogitandum de invenienda Dei voluntate

alicujus

longis examinibus, & difcurfuum fubtilitati-

bus, fed implorato Spiritus fanéti lumine,

portunis

1m per-

applicanda eít confideratio Dei beneplacito

inveftigando, accipiendumque confilium a di-

placet

reétore noftra&. confcientie , adhibitis etiam,

m Dea-

(crimen

filibuerit; duobus aur tribus viris non me-

(de call»

diocriter verfatis in rebusfpiritualibus. His

anmé

ita fe habentibus non eft revocanda in du-

bium noftra electio, fed excolenda, & ma-

gl'OIOS

oss ?

gna cum devotione, quiete & conflantia

tuenda.,

Tede-

uamvis autem difficultates, tenta-

tiones, & diverfitates eventuum, qus oc-

d p

, quoà

currere poffint in progreflu executionis, in-

nerare nobis poílint diffidentiam quandam

quim

Pa

[6)

f de-

ne electionis, oportet tamen nos manere

firmos, & inherere, contemptis omnibus in

jfr 6

s

contrarium occurrentibus, rei femel & ferio

deliberare. Sed &cogitare debemus , quod

Qd D0-

iil

fi aliter elegiffemus, forte inveniffemus diff-

cultateslonge majores: preererquam quod fe-

& fü-

fn 617[7

pius nefcimus, qua fitDei voluntas,an ut exer-

ceamur in confolationibus, an in tribulationi-

gci

cdij-

bus,an in pace; anin bello. Itaquere femel fan-

éte decreta , nunquam dubitandum eft de (àn-

»

y ürà

&itate execurionis: namnifi nos obicem pona

3

Inus,

&

202

COMPVENDIUM 'TRAcTATUS

3qu

mus, non poteft res male cedere: aliter au-

tem agere mapna eít nota inconítantie, &

guum|

fui iptius amoris, ficut & d

1. V

gbilitatis cerebri;

ac Ítolidiratis ingenii. ;

desqu

des,ta

CA'P DT AL

pnvi

liviti

letiu

De unione noftre voluntatis cum - dicina,

vilite

qu«e vocatur voluntas beneplaciti.

10 1

u

idquid fit, excepto peccato, fit per Dei

cohib

(

ACX voluntatem; que abfolura, & beneplaciti

d5 ei

voluntas appellarur, Hanc voluntatem nemo

DT

mortalium poteft impedire: eadem autem

Jfolla

non cognofcitur nii per effe&us; . qui cum

vj

|

evenerint, Deum jllos voluiffe, & defienaffe

nobis innoteícit.

imo. Summatim confide-

Th

remus omne id , Theotime, quod fuit, quod

plicer

eft, & quod erit: & tunc ftupore abrepti co-

fiem

emur exclamare ad imitationem Pfalmiflge

n

(4): Laudabo te Domine , quia magnificatus es ue-

bu;

bementer, €$. magnificata ejt usque ad celos amife

peri

vicordia tua , eg u[quead nubes vevitas tua: quam

tion

amagpificata funt opeva tua Domine , omnia z fae

liter!

pieutia tua fecifl , €9 anima mea coguofcet uimis.

fiqui

"Admivabilis efl fcientia 1ua [uper me, praveniet me,

quam

e

[5

$ 10 potero ad eam.

Et inde tranfibimus ad

Qüm,

fanctiffimam complacentiam, gaudebimus de

dmar

€o, quod Deus fit infinitusin fapientia, in po-

Tieo|

tentia, in bonitate. Quaee funt tres dotes divi-

Rit,

ne

(4) Pf. 103. . 4

(

5

Drg Awonr Dzr.

203

litet qU«

ne,quarum totumuniverfum non eft, nifi exi-

d«

guum preludium, & velut fpecimenaliquod.

cetebrij

2do. Videmushomines, & Angelos, orm-

nesque naturz varietates, qualitates, conditia-

nes, facultates, affectiones, paffiones, gratias,&

privilegia , qua fuprema Providentia ftabi-

livitin multitudine innumerabili mentium cce-

divita

leftium, & hominum, in quibus ita admira-

biliterexercetur juftitia, & mifericordia divi-

If

na, ut non poffimus, 'etiamfi vellemus , nos

cohibere , quominus ingenti cum gaudio lau-

per Dei

teplaciti

des ejus decantemus, repetentes illud (4) :

nemo

Mifericordiam , €g judicium cartabo tibi Domine:

AUL

pfallam eg auzelligam in via iunnaculata ,

í cum

venies ad 1ne.

gu47?do

a(fe

vide-

"Theotime, magnam habere debemus com-

,q

placentiam , videntes, quod Deus exerceat

]

t CO«

fuam mifericordiam per tot diveríos favores,

u

]mifiz

;

&beneficia;

z confert Angelis & homini-

(AYA

bus; quomo

d

0 item exerceat fuam juítitiam

i It

per infinitam varieratem poenarum & caftipa-

tionum: nam ejus juftitia € mifericordia zequa-

sum

TO

liter funtamandae & defiderandz in (emetipfis,

fiquidem amb:e iftee virtutes non fünt quid-

T

Ve-

juf tf

quam aliud, quamunica divina bonitas.

rum, quiaeffectus juítitize nobis funtafperi, &

nusa

Oo-

1US de

amaritudine pleni; eos Deus mitioatimmixti

neeorum effectuum, qui fünt mifericordiae, &

inpo-

wv .

facit , ut in medio diluviq jufte indig

nationis

4

ng

oliæ*a

(a) Pf. 100. v. 2

204 CowrzNDIUM TRaAcTATUS

olivavirens confervetur, & ut anima devota,

teriort

infinitur

velut columbacafiatandem poffit eaminveni-

re,fi tamen amanter. velit medirari columba-

tiorum.

rum inftar. Ita mors, afflitiones, füdores, qui-

longif

bus abundat vita noftra, qua jufta Deiordina-

fecund

fericot

tione funt peene peccati, fünretiam beneficio

fuavis ejus mifericordie radii & gradus ad

(tri co

via Y

afcendendum in ccelos, media ad proficien-

dum in gratia, & merita ad obtinendam glo-

quiec

hymi

yiam.

fara

O beata paupertas, fames, fitis, tri-

volunt:

flitia, infirmitas, mors, & perfecutiones! fünt

dio, q

enim bzc , mihicredite, jufte punitiones no-

collii

ftrorum deli£&torum, fed punitiones ita tem-

diem ,

»perate , & ut loquuntur medici , ita conditee

tullur

uavitate benignitatis, & clementige diving,

n, ir

ut earum amaritudo fit perquam amabilis.

fünt y

Res mira, fed vera, 'Theotime, íi damnati

Jeug!

non efífent obílinatione & odio adver(us

Quion

&ini

Deum excecati, in fuisptenis confolarioner

invenirent, viderentque divinam mifericor-

etiam

diam admirabiliter mixtam flammis, quibus

Uas

in eternum aduruntur: ita, ut Sancti confide-

i

eber

rantesuna exparte horribilia, & terrifica dam-

&

natorum tormenta, ex hoc juílitiam divi-

queri

nam laudent, & exclament (4): 9ufius es

Domine, g ve&um judicium tuum; quflitia eg

judicium prapavario [edis tu&. — 3tio. Redeamus

ad nosmetipfos, & iunumera bona tam in-

'teri,o—

(e) Pf 118. v. 88.

M

US

DE'AMORE Drzr

203

d devotgy

teriora, quam exteriora intueamur: ficut &

minveni-

infinitum prope maximarum poenarum inte-

'olumbs-

riorum, &externarum numerum, ac feriem

Y'65, QUI-

longiffimam, qnas divina Providentia nobis

JXOTCIDd-

fecundum fuam fanctiffimam juítitiam , & mi-

yeneficio

fericordiam preparavir, & quafi brachia no-

'"dus ad

ftri confenfus aperientes, amplectamur om-

roficien-

nia iíta, amanrer fanctifTime ejus voluntati ac-

àm olo-

quiefcentes, & cantanres Deo per modum

hymni eterne quietis (a): at voluntas 1uay

ficut 2 celo, €8 in terra.. Tta, Domine, fiat

is, t

voluntas tua in terra, ubi nullo fruimur gau-

o5! fnnt

dio, quod non permixtum fit dolore, nullas

J6510-

colligimus rofàs fine fpinis, nullum habemus

| (effi-

diem , quem non continuo fequatur nox,

yndit

nullum ver, ni(i hyems precefferit: in ter-

hvinge,

ra, inquam, Domine, ubi confolationes

nabilis,

unt perrare, labores autem innumeri! o

amnati

Deus! tua fiat voluntas, non folum in exe-

ver(üs

cutione tuorum mandatorum, confiliorum,

ionenn

& infpirationum, quze exequi debemus, fed

ricor-

etiam in tolerántia affiiétionum & poenarum,

qubUS

uas dum immittis, recipere de manu tua

mflde-

d

ebemus, ut tua voluntas faciat per nos,

3 datm-

ex nobis, & de nob

divi-

|

cuerit.

í

sz, omne id, quod pla-

VN

j

g

armus

m If

O

I0-

CArPU T

(4) Maib. c. €. v. 10.

206 4COMPENDIUM,TRAC'I[Xf.US

&dami

CapPvurTr VIIK.

Te infh

hon o

Unionem . noftrae vooluntatis cum. benepla-

afftidt

cito Dei precipue fieri m tribu-

amoris

lationibus.;.

S

cenze quidem in feipfis confideratee mini-

P

QUs O

me poffuünt amari: confiderate in fua

in Qu

origine, Providentia nempe , & voluntate

p

divina, quee eos immittit, perquam amabi-

& ol

lesfünr. Intuere virgam Moyfis, projectain

tiente

terram eft ferpens terrificus; eandem vide in

Cl

1anu Moyfis, eft virga,

uge patrat miracula.

Intuere tribulationes; in

r

emetipfis funt hor-

i

ribiles: in voluntate autem divina fi eas.confi-

figatit

tüdini

deres, funt puriamores, & delicize fpirituales.

leti

Quoties contingit nos averfari remedia, &

eít,

|

inedicamenta, dum ea nobis medicus exhi-

bet; que tamen oblata nobis per amicam

fis; j

?

TUnti

manum, amore fuperante horrorem, cum

cen|

letitia accipimus ? certe vel amor aufert

ne p

afperitatem doloris, *vel fenfüm illius efficit

Tantu

optabilem, ac jucundum. .Si magnus ille

Patriarcha Abraham vidiffet neceffitatem oc-

inad

Titüs

cidendi fuum filium extra Dei voluntatem,

cogita Theotime, quantos dojores eum

fut-

Tnum

Tort

ferre fuiffet neceffe: fed cum videret illam

Düit,

in Dei beneplacito, erat illi heec neceffitas to-

tà aurea; tenere proinde eam amplecteba-

]

tur.

Si Martyres vidiffent tormenta extra

lition

beneplacitum Dei, quomodo inter ferrum

DIUCIT

Us

Dzr Awonr Dzi.

207

& flammam cantare potuiffent? animus amo-

re inflammatus amat divinum beneplacitum

letoli-

non folum in confolationibus, fed etiam in

Ilt-

affliionibus, eoquod (íit praecipua virtus

amoris facere, ut amans patiatur pro amato.

Stoici Philofophorum non ignotum pe-

[re mini

y infü

nus omnem füam philofophiam collocabant

in duobus verbis, a/fZiere , & fuflinere , nem-

'olüntate.

1 dmabi-

e miffas facere oblectationes , voluptates,

& honoresterreftres: (uflinere, & tolerare pa-

foje&ain

üenrer injurias, ac labores.

DoGrina vero

n videin

Chriftiana, quz una fola, & vera e&. philo-

nirácul

fophia, tria preefert doctrinze fuze capita: al-

int hor-

S.COflile

negationem fui ipfius, quae majoris etiam forti-

*

tudinis indicium eft, quam abítinentia ab ob-

ituales.

le&ationibus: ferre crucezm fusm, quod plus

d. &

eft,

u

am pati quascunque alias res adver-

y eitt-

amicant

fas; fequi Chriflum, quod non folum eft re-

j

nuntiare, &abnegare feipfum, & ferre cru-

p um

: qufett

cem fuam, fed etiamipía praxi exercere om-

ne genus bonorum operum. Attamen non

; dici

nus IHC

tantum amoris oftenditur in abnegatione, &

in aétione; quantum in paffione. — Certe Spi-

teffl Qt«

ntatelt

ritus fanctus notat in facra fcriptura maxi-

inum Chrifti in nos amorem in

affione, &

um

o[ l'Häm

morte ; quam pro nobis acerbiffimam füufti-

nuit. Ex hisergo concluditur, quod

jras t0-

e&Cbïi*

Imo. Amare voluntatem Dei in confo-

, x

lationibus fit bonus amor , quando revera

foru

amatur Dei voluntas; & non confolatio, in.

vm

&

z

qua

208

CouprzxRDiUM TRACTATUS

Auam

quaeft Dei voluntas. Hic etiarn amor fine

repugnantia, fine violentia naícirur: nam

tr, f

tern,lu

quis non amaret voluntatem tam dignam

omni amore noftro?.

tiones

nobis

2do. Amare voluntatem divinam in fuis

quan:

mandatis, confiliis, & infpirationibus eft fe-

cipim

cundus gradus amoris, primo longe perfe-

lamu

&ior: nam inducit nos ad nuncium remit-

ivin

tendum proprig voluntati , & abftinendum

pluribus voluptatibus, licet non omnibus.

l

ménri

3tio. Arare paffiones, & afflictiones pro

Dei amore eít altiffimus facra charitatis pra-

rocu

dus: nam in hoc nihil eft amabile, nifi fola

ä

e fu

dolon

voluntas divina. Hic amor verfatur non tan-

exerci

tum in derelinguendis omnibus voluptati-

torme

bus, fed etiam in complectendis, tormentis

& doloribus.

mnil

iïrang

CAPUT-IX.

verhy

D |

De unione moflra voluntatis cum beneplaci-

potel

Adeo

to divitto in afflictionibus [piritualt-

fu(pir

bus per vefignationem.

e1t

Wt on

.A mor crucisfacit nos libenter fufcipere affli-

&kiones, exempli caüfa jejuniajvigilias, ci-

YatiQ

licia, &alias carnis macerationes: ac nunnum.

"s

remittere dele&ationibus, honoribus, & divi-

filum

tiis, & amor quidem in his exercitiis totus

Ain

quantus eft oculis dilecti Domini a

cceptus.

Ed

Atta-

Ug

: Ds AMORE DE:

209

morfine

Artamen adhuc acceptior eft, quando patien-

J; nam

ter, fuaviter, & animo fi non letiíffimo , fal-

-dimm

tem,lubenti accipimus tormenra, & tribula-

tiones propter divinam voluntatem, qua eas

nobis immhittit.

n infüs

Verurm amor tunc excellit,

quando non folum fuaviter, & parienter ac-

s e fe-

cipimus afflictiones, fed ob eas nobis gratu-

e perfe-

lamur, totoque animo eas amamus propter

? renit-

divinum beneplacitum ; a quo procedunt.

;endum

xibus.

Porro amor ille, qui nafcitur ex quiefe

menris in tribulationibus fpiritualibus , dubio

fie$ P!'O

tis of

rocul eft maxime perfeétus.

Beata Angela

nifi

d

e Fuligho admirandam facit defcri.tionem

(n tf«

dolorum interiorum, quibus aliquando fuit

exercita, dum dicit, animam fuam fuiffe in

uptati-

qentS

tormento fimili illi, quo quispiam pedibus &

manibus ligatis effer fufpénfus, & ramen non

ftrangularetur, fed maneret in ftatu hominis

verfantis inter mortem & vitam absque ulla

fpe auxilii, cum neque fuílentari pedibus

poteft, neque juvari manibus;, impotens

:zgldci-

"

adeo aperiendi os faum ad clamandum, vel

fufpirandum. Itaeft, Theotime, anima fübin-

de ita preífa eft affli&tionibus & curis internis;

ciffi-

ut omnes ejus facultates obruantur tum pri-

'iäS)d'

vatione eorum omnium, qua poffent dolo-

res mirigare, tum apprehen(ione eorum om-

npum

.dir-

nium, quz inferre poflunt triftitiam: ita ut

[0tUS

ad imitationem fui Salvatoris incipiat teedere,

& pavere, deinde triflari, ut reéte dicere

eP[US.

((d-

poffir:

210 CoMrPENDIUM TRAC'TATUS k

QUE

poffu: 7vHHs efi anima mea ufgue ad mor-

fen (2): & ex intimo cordis affe&tu defi-

domk

fius m

deret, petat, acfüpplicet, uz , // poffitde [it,

tran[eat ab illa calix , cum ei nihil fupertit,

terriu

tioy &

preter . füpremum

apicem

intellectus ,

qui apex affixus cordi & beneplacito Dei,

pem

flatu.

dicit fimpliciffime acquiefcens divinz volun-

tati: O Parer eetevue, verumtamen non mea, fed

&de

In hoc autem fitum eft to-

anim

zua voluntas fíat.

tius rei momentum , -ut anima inter medias

conf

sellin

turbationes, & repugnantias ifla refignatio-

ne utatur, qua vix uti fe animadvertit, ut

seque fibi perfuadeat, é corde eam non pro-

(

cedere: velfi aliquo modo procedit, non uti

nepla

oportet: fiquidem id, quod tunc agitur pro

vel n

i

Dei beneplacito, fit non folum fine gaudio,

aütem

& interna animi fatisfactione, fed etiam cum

nilüg

acerbitate ac luéctu: 'cum interim cordi amor

dem

non deneget poteftatem querendi; & lamen-

Qs

doh

tandi, ut faltem queri poffit, quod nequear

queri. imo finit, ut & Jobi & [eremie om-

quie

nes lamenrationes depromat: fed ea condi-

place

tione, ut in eo ftetur refignationis decreto,

f

bitor

quod femel conftiturum eít in fundo animee,

& in füpremo, ac delicatitlimo mentis apice.

place

Inquo decreto nihil eft tenerum, nihil fuave,

pton

imo vix aliquid fenfibile in eo deprehendi-

prom

tur; fed totum tamen, quod in eo reperi-

eXer

Fï,'», r

verum eft, forte eft, ac propemodum

tb

i

Et vi-

ipugnabile, vero amore plenum.

Wur?

detur

(a)y dMarb. c, 16. v. 33.

'US

Dzr Axonz Drri.

2tí

t ad mor.

detur amor retractus effe in ültimum füum

: defi-

domicilium , velut in turrim fortiffimam to-

vf f

tius munitionis, in qua ánimofüs & imper-

füpetit,

territus perfiftit; quamvis omnis alia muni-

elledus ,

tio, ea turri excepta ; capta fit, & fumma

icito DJel

[

rematur anguftia: quo autem omor in hoc

g volun-

atu conftitutus magis nuduseft ab omni ope,

i, [od

& derelictusab omni virtutum , &facultatum

animz auxilioj eo conítantior, & fortior ad

n eft to-

t medias

confervandam fidelitatem ífemel Deo datam

zeftimatur.

fipnatio-

ertit, Ut

Unio hac & conformitascum divino be-

n pro-

mon uti

neplacito fit vel per fanctam refignationem,

tur pto

vel per eximiam indifferentiam.

Refignatio

autem fit per modum conatus cujusdam, &

| gaudio;

am cum

nifus fübmiffionis: verbi gratia: animus qui-

]i amor

dem effet vivere, fed non mori: nihilomi-

.ümen-

nus, quia Dei beneplacitum eft, ut e mun-

do hocad alterum per mortem tranfeàtur, ac-

fiequett

g offt-

quiefcit animus, — Voluntas effet vivendi, fi

placeret Deo, & quod plus eft, voluntas ef-

qotidi-

Jecreto

fet, ut placeret Deo, producere vitam; fu-

bitur quidem mors libénter: magis tamen

anime;

g apie

placeret vita, fi ea concederetur: fat quidem

prompra eft voluntas ad moriendum : fed

| ii V6

Jeridi-

promptiorad vivendui. Jobin fuis erumnis

exercet talemaétum refignationis: .$i Jona re-

repeïi-

o0m

cepimus de ma

mus ?

nu Dei, quave mrzl.a 100 Vecipia-

E[ PU

etur

CA»PUT

212

COMPENDIUM TRA.CTATUS

CarUuTq X-

hmlefh

fem, $

De umione noffree voluntatis cum. Dei Ze'ne:

javitus

glacito per indifferentiam.

C

efignatio prafert quidem voluntatem Dei

nam f

R

rebus omnibus; fed amat multas alias

& ina

res preter Dei voluntatem : indifferentia ve-

fita (

roetiam ulterius procedit: nihil enim amat, ni-

m

fi propter voluntatem Dei, ita ut nulla res mo-

at t

veat cor indifferens prafente voluntate Dei.

d v

Equidem cor indifferens etiam tangi poteft,

qui r

& moveri aliqua affectione, videlicet; cum

D& yo.

adhuc ignorat , ubi fir Dei voluntas. Elie-

Tatn L

zer, cum perveniffet ad fonrem Haran, pro-

potrip

be animadvertit virginem Rebeccam , pul-

dem a

chram valde, &amabilem: attamen manfit

quid i

indifferens, ufque dum fincero ac interiori

TET

Numinis afflaru didicit, eam eífTe ,

quam

iqiid

Deus preeparavit filio Domini fui Abraham ;

Q

tunc enim munera, que habebar, protulit.

que

quiaj

Ex adverfo, fi jacob nihil amaffet in Ra-

Tüm

chele, preter affinitatem Labani, quam ut co-

leret, Pater ipfi preecepit; tantum amaffet

(

Liam, quantum Rachelem: fiquidem utraque

in m

eequaliter erat filia Labani: unde Patris volun-

Otnne

tas explera fuifferin una eque , acin altera: fe

crf

ultra voluntatem Patris volebat etiam fuae

fitum

voluntati fatisfacere , inefcatus nempe infigni

Nolm

cheli inerat: unde

fpecie, & gratig, qua Ra

mole-

[ läïqua

TU $

"Ds AMORE DEI.

2153

J molefte ferebat , datam fibi. Liam in uxo-

rem, a qua abhorrebat; eandem tamen licet

Dui l:

Linvitus accepit, facta apud f refignatione.

J

Cor indifferens non hoc modo fe habet:

atem Dei

nam íciens, quod tribulatio, efto fit turpis

]s al

& inamabilis, velut Lia, non ideo ceffet effe

tentia ee

filia dile£ta divini beneplaciti; tantum earmn

amát, ni-

amar, quantum confolationem, que' confo-

|I6S mq-

latio tamen in feipfa eft gratior, & acceptior,

tate Dei,

imo vero mapis adhuc, amat tribulationem,

;i potei

quia nihil videt in ea amabile, preter divi-

[ Clllm

Ele-

ns voluntatis notam. $i non peto, nifi pu-

ram aquam,; quid mihi cure eít, utrum ea

h PX'O-

porrigatur poculo aureo, an vitreo, fiqui-

»y puï-

dem aliud non füm acceprurus, quam aquam?

) manujt

-

quid intereft, quod Dei voluntas mihi offe-

ateriort

raturin tribulatione , vel in confolatione ;

quam

fiquidémin una sequeac in altera nihil video,

vaham;

nec quaro aliud, quam voluntatem divinam,

)[uli[-

que in tribularione tanto melius apparet;

quiain ea nonalia eft pulchritudo,

quafn eter-

n M

num Dei beneplacitqm.

Ut CO«

amaffer

Cor indifferens eft velut globus cereus

traque

in. manibus Dei, paratum ad recipiendas

Valun-

omnes fimiliter formas divini* beneplaciti :

4 fl

cor fine electione eequaliter ad' omnia difpo-

n fug

fitum, exclufà voluntate propria, prster Dei

inüg(ïi

voluntatem nihil fibi propofitum habet; cor,

unde

: uum

Qie

inquam, quod non colldfat amorem

1n-

214 CourzNDIUM TRA(;TATUS

in rebus quas vult Deus; fed in fola, & uni-

quies !

-a voluntate Dei, que illas vult.

Unde,;

jem ia

lolatior

quando voluntas Dei e(t in pluribus rebus,

eligit quocunque tandem prertio illam;in quam

adverii

matüral

magis voluntas divina propendet.

Dei be-

neplacitumeft v. 9. in matrimonio , & in vir-

quale :

advita

ginitate: fed quia magis eft in virginitate:

cor indifferens eligit virginitatem, efto pro

selm

ea vita effet ponenda. . Breviter Dei bene-

quana

placitum eft fümunum anime indifferentis

dunpu

objectum.

Proinde, ubicunque illud.vi-

(tomn

4et, currit in odorem ejus unguentorum,

lüs do

p

& femper quarit id; in quo magis eft, poft-

pofita confideratione cujüscunque alterius

rei.

E

'Trahitur illa a divina voluntate, velut

ab amabili quodam vinculo; & quocunque

dex ]E

vita [ta

vadit illa, hec fequitur: mavult infernum

cum Dei voluntate, quam paradifum fine ea.

Mj

ett

Quin imo

referret infernum paradifo ,. fi

fus, f

fciret, quo

1

in illo majus efiet Dei benepla-

2

omn t

citum, quam in paradifo.

Tüüse

1 H

I011m

triiti

ii

CaA?P U'T; XI.

olat

l

7

üerur

differentia ad ommes res

Quod Jancia. i

extendatuv.

E

ndiH'ergnti: debet exerceriin rebus omni-

dR )

I

bus, que refpiciunt vitam naturalem , ut

Ü deb'æ

fànitas, infirmitas , pulchritudo, & deformitas

Chrifi

civilis,

debilitas , &*forciFudo: in rebus vite

qua-

$)

U$

Ds Awonzr Dzr -

215

( üni-

quales funt honores , dignitates, & divitise;

Unde,

item in rebus vitee fpiritualis, quales funtde-

I5.15008, ;

folationes, confolationes, affli£tiones animi in

,in qum

adverfis tolerandis. Job, quantum ad vitam

Derbe-

naturalem; fuit fceditfimo ulcere obduéctus,

&in vit-

quale nunquam antehac vifüm eft: quantum

ginitate:

ad vitam civilem, proftulto fuit habitus, nihili

e[io pro

eeítimatus, & amaro ri(u vexatus ab amicis:

Jei bené-

quantum ad vitam fpiritualem, obrutus fuit

ifferentis

lanpguoribus, erumnis, anouíliis, tenebris;

illud v

& omnis omnino generis pene intolerabili-

ntoruri

bus doloribus, ficuti ejus querele fidem fa-

Íl, poft-

ciunt.

alterius

- Eadem vero ratione noftre falutis vin—

, velut

:unque

dex JESUS Chriftus dire afüictus fuit: in

vita fua civili condemnatus, ut criminis leefze

fernum

) fine eà.

Majeftatis divinge & humanze reus:. percuf-

fus, flapellatus, irrifus, cruciatus,. &affectus

hfo ) ü

omni igenomina.: In vita autem naturali mor-

yenepli |

tuus eftinter crudeliffima tormenta , quee quis

fibi imaginari poffit: In vita fpirituali perfereus

triítitias, timores, terrores, anguítias, de-

folariones, & oppreffiones, quales nunquam

j 18

fuetunt, nec futuré& funt aliquaqu.

Ezechiel (4), vidit Jamilitudinem. manusg

; ol

emif[ , €g apprebendeutis fe i cincinno capitis,

e9 elevavit eum [pivitus inter celum , €g tervam,

)m, u[

Chriftus Salvator nofter elevatus etiam in ax-

)fmiias

2

bore

cirilis

qu

(e) Ezecb. c. 8« v. 3:

aI6 COMPENDIUQ TRVACT:ATI-JS

bore crucis inter ccelum & terram, non te-

^E dinfcen

nebatur, ut videtur, manu Patris, nifi per

l qu9 f

apicem, & fummitatem fpiritus: ut ita dicam,

| E fiitáte

nonnifi per unicum capiris fui crinem, qui

Ut fot

crinis taétus fuavi Patris eeterni manu, exi-

hibita-

miaà & maxima felicitatis aftluentia perfunde-

mul at

batur, reliquis omnibus . in voragine trifti-

tiae ac tedii hzrentibus.

dicia,

Hinc eft, quod

apice:

feriori

exclamet: Deus meus, ut quid dereliquiffa me ?

libente

CA» w "XTL

*

y

Depraxi indifferentiee in rebus [pe&antibus

Dei cultusm.

dharatu

&

füitS.I

ix aliter cognofcitur divinum behepladi—

Oiter

V

tum, quam per eventus: quamdiu au-

dedtro

tem id nobis ignotum eft, tam diu adharen-

morsn

dum eft; quam poflumus fortiffime; volun-

Wnire

tati Dei nobis manifeftee & fignificatee: fed fi-

9xem

mul atque beneplacitum illud divine Majefta-

lleu

tis innotefcit, oportet ftatim, & amanter ejus

& no

obedientice adhgerere , feque fubjicere,

fi; etil

lorur

Mater mea , vel ego ipfe, nam p-;:rinde

eximi

eít, affixus füm lecto ex infirmitate, & ne-

effe b

fcio, an Dei fit voluntas, ut infirmitatem iftam

fium,

mors fequátur. Scio tamen, quod expeéctans

Tietofr

eventum, quem Deus deftinavit, per volunta-

qui fe

tem declaratam Deus velit, utomnia conveni-

entia remedia adhibeam ad fanitatem recupe-

Wt f

randam: adhibebo igitur fideliter, nihil ob-

lP[a n

livi-

U$

-.D'E AMomntr Dzr.

214

l) Ton fC'

Ii€7i(;cens, nihil omittens eorum, qua quo-

; Dl par

lt dicm,

quo modo fuppeditabuntur ad obtinendam

fanitatem.

Verum fi Dei beneplacitum fit,

igm, qi

ur morbus victor evadens contra omnia ad-

Iny, e-

hibita remedia, mortem tandem inferat, fi-

yerfunde-

mul atque certior ero per eventusfecuturi in-

ine trilti-

dicia, acquiefcam perquam fuaviter in fümmo

ft, quod

apice mentis mea , pratis repugnantibus in-

qui nf

ferioribus anime potentiis. Ita mi Domine!

libenter mortem accepto , quia ita tibi placet.

4

Jantidts

Verum fi beneplacitum divinum effet de-

claratum ante eventum ipfum , uti declararum

fuitS. Petro; quomodo morituruseffet; San-

neplacï-

€to item Paulo vincula € carceres; Hieremice

adin qu-

dheren-

deftructio civitatis Hierofolymitane ; Davidi

mors nati fibi filii; tunc oporteret continuo

volun-

unire noftram voluntatem voluntari divinze

: fedfi-

exemplo magni Patriarchze Abrabam ; & ficut

—

Vajelt-

illearripuir, ti nobisefferpreceptum, arripere

ter eji

& nos deberemus executionem ererni decre-

:

ti; etiamfi illud effet de morte noftrorum £i-

liorum. ' Admiranda prorfüus unio füithujus

vrinde

eximii Patriarchee cum Dei nutu: qui credens

&n-

effe beneplacitum Dei, ut facrificaret filium

nillm

fuum, operi confeftim inflitit, forti & ge.

edans

nerofo animo ; admiranda eriam unio filii,

J

untà

qui fe tam benigne :oladio paterno fübjecit,

vent

ut falvum maneret Dei beneplacitum , morte

?

upe

ip[ä non interveniente.

*

J

1ob

vl

P5

Ob.-

$318 CoMPENDIUM .*.'I'RAcer*rus,

Obferva, mi Theotime, notam fingularem

Qum.

lii

perfecta unionis cordis indifferentis cum di-

vino beneplacito. Vide Abraham manu te-

füm,

nentemgladium, & elevantem brachia, & jam-

eos pl

jam vibratürum ictum, quo mortem inferat

volun

t, 8

filio unico: que omnia facit, ut placeat divinae

voluntati.

Vide & eodem momento An-

l

gelum, qui nomine Dei miffus iétum prohi-

cesf

bet; ut fübito Abrabam paratus eftadeundem

Dens

i&um cohibendum & vibrandum, quo I(aa-

4didy

cum filium Deo fàacrificet? quid multis?

Abrahamo vita & mors filii eít indifferens;

pouit.

defide

confiftenti in praefentia volunratis divinse.

fon

Quando Deus ei precipit facrificare filium,

"T heo

non contriítatur, quando prohibet, non af-

trader

ficitur latitia: omnia eequalia funt magno il-

Tequir

li animo, dummodo obfequium praftetur di-

ving voluntati.

enini

w, f

Ita; 'Theotime, perfzepe Deus, ut nos

tb d

in fancta ifta indifferentia exerceat, infpirat

&t

nobis confilia valde fublimia, quorum non

enim

ideo executionem poftulat, & tunc ficut ani-

citud

mofe ac fortiter resillas incipere ac profequi

Tm

debemus, ita fuavi & magna cum tranquiili-

auten

tate oportet acquiefcere eventui, quem Deo

potef

placuerit nobis dare.

Sanctus Ludovicus in-

genti cum exercitu transmifit mare, ad terram

fanctam recuperandam : fuccefífus contra

findi

opinionem infelix erat, eitamen fuaviter ac-

Comn

quievit. Pluris equidem facio tranquillita-

&qui

tem animi, quc acquieéfcit divinee voluntati ,

aqu'ui-

quam

U$

"De AMOREFDEI..

119

nprern

quam magnanimitatem in exequendo propo-

fito.

S. Francifcus proficifeitur in /Egyp-

; amdi«

mani ie«

tum, utibi vel convertat infideles

vel inter

Hec Dei

iij & t

eos gloriofus Martyr occumbar.

m infert

voluntas erat.

Rediit neutro executioni da-

at diving

