Hacrationeinitio confidera-

ii divi-

1nus Dei bonitatem, urvoluntatem excitemus

itandurm,

yandum.

adeumamandum : formaro autem in cordibus

noítris amore eandem iítam boniratem con-

'eniamus

]s mene

fideramus, ad faciendum faris noftro amori,

qui non poteft fatiari videndo id , quod amat.

ione ul

Breviter: meditatio eít mater amoris, íed

þontemplatio eft amoris filia.

timcon»

formmms

Säcuri ]ofäphus fuit corona, &' gloria

;

patris füi, ei magnos conferens honores, &

m ejus,

gaudia, eique velut preteritos ac virentes an-

inifrat-

nosin fenecture referens , ita contemplatio co-

? lu-

ronat pagrem fuum, qui eft amor, eumque

a h-

perficit, & cumulat eximia quadam precffan-

ilfimum

tià, ac vigore.

Amot enim, poftquamin no-

gtionetm

extmt v

bis excitavit attentionem contemplativam ,

attentio ifíta reciproce nafci facit majorem, &

t ) (um.

ferventiorem dilectionem, qui &ipíe tandem

1gsenif

coronatur certis perfe&tionibus, ufque dum

Ü [llm'

fruatur re, quamamavit. Amoreflicit, ut no-

yr d

bis placeamus in confpectu dilecti noftri, &

À novo

conípeétus dilecti facit , utoble&emur in divi-

no.amore, . Atqueiïa per muruum iotum

d

amoris ad vifionem, & vifionis ad amoreim,

ficut

366

Cow»rzNDivuM TRACTATUS

&am.

ficut amor efficit pulchritudinem rei amatee

magis decoram; ita vifio illius reddit amo-

templi

Amor

tis nf

rem ardentiorem, & jucundiorem.

fettuu

facit, ut pulchritudo, qua amatur, longe

picar

pulchrior appáreat, & vifio pariter excoquit

[e5 nt

& expurgat omnem ab amore ícoriam ;

viden

quo inveniat pulchritudinem longe magis

té$ (0

amabilem. Amor impellit, ac urget oculos;

ut femper attentius refpiciant pulchritudi-

cOmil:

eflete

nem Dile&di: & vifio. incitat animum, ut

femper ardentius amet.

illa rel

I65 àc

du

G WP UT. V.

/u u

Til 1

Alterum di[crimen inter qneditationem , &2

contemplationem.

WT 1

LUUUITTUT

editatio minutim & per partes confiderat

lil di

M

objecta, qua apta fünt ad incitandos

Ut ff

Áius l

animos: fed contemplatio una fimplici; &

collecta vifione in unum aliquod objectum,;

ümm

quod amat, fertur.

Spectari poteft exem-

uíque

pli caufà pulchritudo praeftantiflimee alicujus

tionis

coronge duobus modis: vel confiderando

cdat:

omnes in ea pretiofas gemras, cecterumque

totzung

CU tneyy

ornatum , vel non confideratis feparatim

oinnibus partibus , confiderando totum opus

M

Primus modus fi-

unaac fimplici vifione.

mafc;z

n

milis eft meditationi, in qua confideramus

lf(minu

exempli caufa diving mifericordie effectus,

Satar

quibus moveamur ad ejus admirationem

n

m

Dz Avons Dri.

267

& amorem: fecundus aurem'ümilis eft con-

o| dmatat

jit amo-

templationi, in qua refpicimus uno men-

tis intuitu omnem varietatem eorundem ef-

Àmot

fe&tuum, velut unam pulchritudinem , com-

, longe

pactam ex omnibus fuis partibus. Meditan-

xooquit

tes numeramus perfecliones divinas , quas

COT ;

videmus in uno myfterio ; fed conremplan-

e ais

Socie &

: oculos,

tes totam füummam infpicimus.

——

comites facre fponfae petieranr ab ea, qualis

hritudi«

im, uf

effet ejus dilectus, quem tantopere amaret ?

illa refpondit, omnesejus pulchritudinis par-

tes accurate defcribens (a): Dileffus meus.can-

didus €g' vubicuudus, ele&us ex: amillióus: caput

ejus aurum optimum : come ejus ficut elatee palma-

?

flb b)

Yum, nigre quafi corvi: oculi ejus ficut columbee

fuper vivos aquavum : gene illus ficut aveole

aromatum confite a pigmentaris.

Lalia ejus

lilia diflülantia myrvbam. primam: amanus. il-

Yiderat

lius tovzatiles aureg , plene byacintbis , cruva il-

iraod 0

lius colummuaenavrmovez.

Ita pergit meditando

Jici;

fümmam iftam pulchritudinem particulatim,

Ijeäum;

texert-

ufque dum tandem per modum contempla-

tionis omnia ejus orpamenta uno verbo con-

slicojus

cludat: Gurtur illus, inquit, fuaviffimum: eff

Jerando

zotus defidevabilis, eff dilc&lus meus , €g apfe efl ami-

mque

cusimeus, filie Hierufalem.

ararm

m opus

Meditatio fimilis eft illi, qui violam Da-

mafcenam, rofam, rorem marinum, thyruum;

7dus l-

jafminum, florem arboris aurece diftincte &

eramus

feparatim unum poft alterum odoratur: fed

jf'feäus)

con-

S 4

rinen

(a) Canr. c. $. v. Io-

268 COMPENDIUM TRACTATUS

'

contemplario referteum, qui odoraturaquam

ag

expreffam ex omnibus ifüs herbis, & fori-

mi$?

Qration

bus; hicenim uno folo odoratu percipitom-

nes iftos odores fimul unitos, quos alter di-

fine ul

t Dou

vifos, & feparatos odoratu perceperat. Nec

ullum eft dubium, quin hicunicus odor, qui

fett Be

provenit ex permixtione omnium odorum,

füis u

folus fit fuavior, & pretiofior, quam omnes

odores,.ex quibus ille unicus eft compofi-

C

Derna:

tus, feparatimque odoratuperceptus. ldeo-

ue coeleftis fponfus tanti facit, quod a dilecta

Domi

á

u

a refpiciatur uno tantum oculo, & quod

CX p

ejus caefariesita fit compofita , ut videatur uni-

fafcieu

cuscrinis effe: Pulgerafli cor neum , forov mea,

füpra.

vuluevaflHi cor meum inuuo oculorum 1uorum , &g

Temin

jn uno criue colli tui (a ).. Namlquid eft aliud,

Xit: [)

refpicere fponfüm uno folum oculo, quam

Nemp-

ilum videre fimplici, fed accurata vifione;

dine ]

non mutiplici refpectu? & quid etiam aliud

demur

eft, ferre crinesuna colligatos, quam non dif-

gimus

pergere fuam cogirationem in varietatem di-

dücur

veríarum cogitationum ? o quam beati funt

fhenti

ilii; qui meditantes multiplicia inciramenta;

lt

uz habent ad Deum amandum , omnes afpe-

Qs,

ttus fuos ad unam folam vifionem, & omnes

tliorg

cogitationesad unicam & folam conclufionem

COntei

reducentes, conrinent mentem fuam in unitate

contemplationis, exemplo S. Auguftini, vel

$. Brunonis, qui pronuntiant fecreto in ani-

mo füohac verba: O £onitas , o Logitas [eimper

Qutt-

(a) Com. 4. v. 9.

J$

Dz AMORE DEI.-

269

Iraquam

autiqua , €9 femper ova ? exemplo etiam exi-

& tlori-

mii S Francifci, qui humi flexis

enibus in

J

itom.

oratione totas noétes tranfegit ,

;

ec verba

à

F

ter d-

fine ulla intermiflione enuntians : O Oeu: ^

i, Ne

zu Deus imeuses!. $9 mea omnia / hoc de eo re-

dor, qui

fert Beatus Frater de Quinta Valle; quia id

ydorürn,

fuis auribus excepit.

1 omne

Conjice oculos tuos, "Theotime , in S.

ompoli

. ]deo-

Bernardum , qui cura univerfam paffionem

adileda

Domini per partes meditatus fuiffet; deinde

& quod

ex precipuis punéctis fimul conjunétis fecit

hr ani-

fafciculum doloris amorofi, ponens illum

TOU

füpra pectus, ad convertendam meditatio-

UPU

nem in contemplationem, atque, elata voce di-

(catudy

xit: Dile&us sneus eff fafciculus smyrvbao pvo sue.

j quam

Nempe poftquam diverfos affectus multitu-

dine piarum confiderationum excitavimus,

vilioney

m aliud

demum vim omnem iftorum affectuum colli-

non dil

pimus, qui permixtione fuarum virium pro-

yem d

ducunt füummum quendam affedtum vehe.

at font

mentiorem , quam fintaffectiones, éx quibus

hie pofterior procedit , quia licet nonnifi uni-

amentt

esilpee

cus, comprehendit tamen virtutem omnium

aliorum affectuum, &ideo vocatur affectio

yionem

contemplativa.

pnitte

inia V?

j anh

f Jfgmpeï

qiill-

$;5

CarutT

ag0 QCowrrwDiUM TRACTATUS

CUP X

pdes; o

Tec taIme

Contemplationem fieri fine labore, quod eft

j

titamid

i

tertium dijcrimen znter illam ; eg

mm,

7neüitationem.

—

prefefe

;

Sic etlat

implex contemplationis vifio conficitur

fimlic

*

uno ex histribus modis:

1mo. Aliquan-

Ciones.

do refpicimus foiam unamque e Dei perfe-

tellresa

&ionibus, exempli pratia infinitam ejus bo-

omaia

nitatem, nulla de aliis ejus attributis, aut

virtutribus affumpta cogitatione. Velut fpon-

jti

T05 neq

ífus quispiam, qui defigens fimplicem intui-

tum in eximia füze fponfe forma, refpiceret

Vins , -

tantum ejus faciem, quia fzilicet ejusforma

QUs q

diffufa eit ferme omnes alias in partes, non

atténtio

attenderet tamen neque ad lineamenta cor-

fa) E

ppris í

neque ad pulchritudinem aliarum par-

donat

tium. Eodem modo fübinde evenit in divi-

fülcitar

nis, cum mens nof(tra refpicit fummam Dei

nis D).1

bonitatem , quamvis in ea & videar juftitiam,

qui no

fapientiam, potentiam; attentio tamen tota

füvits

fertur in bonitatem: in eam fiquidem folam

fiderare

fovity

fimplex ejus intuitus di?igitur.

N

.ido. Subinde etiam fefpicimus in Deo

(img

onibus , íed

plures ex infinitis ejus perfecti

hinc h

vifione una ac fimplici; fine ulla diftinctio-

dele&ax

ne; veluti is faceret, qui uno oculorum in-

Dile

tuitu, tranfeuntea vertice capitis füz fponfae

Fiuh:

auro pemmisque corufcantis, ufque ad ejus

1f a;

pedes,

E

$

Dsg Awonzr Dzri.

271

pedes, omnia perattente in genere vidiffet,

nec tamen certo meriniffet, quali tunica fue-

j

t2

Ij di

rit amiéta , neque qualem corporis, oculo-

V

rum, ceterorumque membrorum figuram

prefeferat, fed omnia in ea fuiffe admiranda.

Sic etiam per contemplationem fepe unicam

)nficitut

fimplicemque plures excellentie, & perfe-

Aliquag-

&tiones divinz confpiciuntur,; nec tamen po-

i perfe-

teftres aliqua in. particulari referri, nifiquod

jus bo-

omnia fint perfeéta, bona & pulchra,

is, dul

y (pon-

;tio. "Tandem alias refpicimus non plu-

1 intü-

res, neque unam folam ex perfectionibus di-

Diceiet

vinis , fed folum aliquam aétionem , vel

[otma

-

opus quodpiam divinum , cui cum fedula

$, Don

attentione animum applicamus: exempli cau-

fa, actui mifericordie , per quem Deus con-

[1 C0I-

n

donat peccata: vel a&ui creationis, vel re-

fuícitationis Lazari, vel denique converfio-

g dii-

m D

nis D. Pauli. Sic aperet fponfus quispiam,

qui non refpiceret aculos, fed folummodo

lia

m £0f

fuavitatem afpectusin fua fpouía, neque con-

fideraret ilius vultum , íed tantummodo

folam

fuavitatem verborum, qua ex ea procedunt.

"Sed quocunque tandem e tribus his di-

l DEU

&tis modis procedatur , contemplatio femper

hanc habet praftantem vim, quod fiat cum

: fed

ndio-

dele&tatione, cum fupponit , inventum effe

m

Dilectum , una cum fáncto ejus amore: un-

nf

de in hzc verba prorumpit: /mvegi, quem di-

ligit auana 1nea , ipoeni , €g uon dimitam eum.,

1ejU5

[

J)

H

Quod

Av

CoMPEzNDIUM TRACTATUS

Quo differt con&empïatio a medifatione,

(ando

m me

quz fit femper cum labore, defatigatione, &

animam

difcurfu, duim mens noftra mulrum agitata

fio tran

tranfir ab una confideratione ad aliam, qua-

rens diver(íis in locis vel Dilectum fuüi amo-

quamfa

dens in

ris, vel amorem fui Dilecti. Jacob Patriar-

quidal

chalaborat, muitum meditans , qua ratione

acquirat chariffimam fuam Rachelem: fed

litie g

€a acquifita gaudet cum illa, & omnem faum

&æ feh'«

cellenti

laborem oblivifcitur , intentus contemplatio-

ni.

cerat?

Sponíus divinus, quamvis ovium cu-

flos preparat opiparum convivium more

ho

agreíti pro fua facra fponfa, quod defcribit

in hunc modum, quo myftice repraefentat

dl un(

l$ amk

omnia redemtionis humane myfteria.

(4)

Fenui in bortum; [orov snea fpon[a , ane[fii myr-

Qür, À

dunt p

vbam cum avomatibus meis, comedi favum cum

melle :eo, mifcui vimum meum cum latie qmneo:

tientu

Q* plug

comedite, amici mei , g. bibite , ey. inebriamini

ehaviffimi! '"Theotime, dicage, quando pu-

quiineh

Tüedita

tas Dominum veniffe in hortum fuum, nifi

quando'in puriffima, humillima, & dulciffi-

&ntibi

tündiu

ma Matris fue viícera ingreffus eft, plena

omnibus florenti(fimis arboribus fanctarum

I6 OW

virtutum ? & quid, quod dicitur Dominus

o

meffuiffe myrrham fuam cum aromatibus,

Ti vo],

nifi quod dolores doloribus ufque ad mor-

1i? di

tem , &quidem mortem crucis fibiaccumula-

tdent

rit, jungens per illos merita meritis, & the-

ptabit

fauris. ad ditandos filios fuos. fpirituales.

an-

ï"e(is Q

(«) Canr. $. v E. i?'jääq.

US

Dr Awonz D.

273

ditatione,

uando-etiam putas eum comediffe favurn

cum melle, nificum vixit nova vira, reuniens

itione, &

animam füam quovis melle dulciorem corpori

1 apitatà

n que-

fuo transfixo, &fauciato pluribus vulneribus,

quam favus habeat foramina ? & quando afcen-

füi amo-

- Patriar-

dens in coelos poffedit divinam fuam gloriam;

a tatione

quidaliud fecit, quam quod mifcuit vinum la-

em: fed

titi&, quae animam excepit, cum laéte perfe-

€te felicitatis in corpore,; modo adhuc ex-

em füum

mplatio-

cellentiori, quam ad illud ufque tempus fe-

cerat?

nüm cu-

f f]ore

Porro in omnibus his divinis myfteriis

fefcribit

ve(ontat

eft, unde bene comedatur, & bibatur a cha-

ri$ amicis, quin imo étiam, unde inebrien-

à. (ü)

tur. Aliqui comedunt, &bibunt; fed come-

fui mjt-

dunt plàs, quain bibant; unde fit; ut non ine-

um cunt

EUR

rientur; alii comedunt , & bibunt, fedlon-

ge plus bibunt, quam comedant, & hi fünt,

hriumiti

quiinebriantur. Comedere eftimeditari. Nam

ndopt-

i, iil

ineditando manditur cibus ittefpiritualis, ac

dentibus contiderationis

, ut ita loquar, con-

dulcifi-

tunditur ,

, plena

& digeritur, quod nonabsque labo-

re contingit. Bibere vero eft contemplari,

arurm

& hoc fit tine labore; fed non fine facra ani-

ominus

mi voluptate. Si queras, quid fit inebria-

na[ibUS;

ri? dico efle co

] mor-

ntemplari tam fzepe, & tam

ardenter, ut q

uis totus quantus fit extra

uml

íeipfam,

& totus fit in Deo.

& de

O facra, &

1

optabilis ebrietas, q

u& contra morem ebrie-

itgues.

fatis corporees nos abílrahit non quidem a.

»

fenfu

274

CourENDIUM TRACTATUS

fenfu fpirituali, fed corporeo, quz nos non

]i nobis

eíficit hebetes, aut ítupidos adinftar beftia-

bntiafk

rum, fed Angelis, ceterisque caelitibus red-

Mlade'

dit fimiles, qua nos extra nos ipfos ponit,

Temrec

non ut deprimamur, &in ordinem bellua-

Qniste

rum redigamur, fed ut elevemur , & col:

lexit,ex

locemur inter Angelorum choros; ut magis

pint, i

vivamus in Deo , quam in nobis ipfis, dum

noftr r

toti immergimur amori, qui nos trahit ad vi-

VT

dendam Dei pulchritudinem , & cum ejus

bonitate nos conjungit.

Hi

Nilil e

C Ab Mdio V. b

tura ind

QU& po

De recolle&tione anime in ip[a contem-

ümqna

latione.

ilid,

ic Theotime , non loquor de recollectio-

Contin

H

ne eorum, qui oráturi fe in preefentia

impeto

Dei conftituunt, revocantes omnes fuas vi-

Cordis

res in animum, ut Deo loquantur.

Nam

dt (iz

recolle&tio hzc fit ex preecepto amoris, qui

Cütm

nos provocans ad orationem, inducit ad be-

ld5 om

ne, & laudabiliter eam faciendam. In quo

TC5 vert

quidem; ut vides Theotime, nos ipfi fumus,

qui iftam mentis recolle&ionem inftituimus.

([emac

Verum recollectio , de qua nobisSermo; non

r n

fit mandato amoris, fed ipío amore; id eft,

TVOcat

non eam nos affumimus per electionem, eo-

—erbæ-g

quod non fit in noftra poteftate; id facere,

Mp Q

quando volumus, cum non dependeat a no-

i n

íira cura, & folicitudine, fed Deus folus eam

[E.ans fek

in

|TUS

Dg Awonzr Drr^

27$

&t n0$ n0à

in nobisfabiat, quando, ex (ingulari benevo-

[lar befta-

lentiaficeilibitum eft. . Ille, iaquit beara 'T'he-

itibusted

refia de JESU , qui (cripfit; nos facere oratio-

fos pot

nem recollectionis adinítar erinacei, vel teftu-

m bellue

dinis recipientis feintra fe, omnia bene intel-

, &o

lexit, excepto quodifta animalcula fe ita reci-

t mj

piant, quando eis libuerit, cum recollectio

pfls ) dum

noftra non fit in noftra voluntate, fed nobis

abitad v

detur ad Dei beneplacirum.

cum eJu

Hoc autem pacto fit iffa recolle&tio.

Nihil eft cuicunque bonirati tam ab ipía na-

tura inditum, quam trahere ad fefe omnia,

coditelll-

qua pollent fenfü, quemadmodum animze

umanz ,

qua

emper propendent ad

illud , quod eis maxime in amoribus eft.

colledtio

Contingit proinde nonnunquam, ut Deus

yafentia

imperceptibilli quadam ratione in intimo

füas vi-

cordis noftri receffu fpargat certam quan-

, Nm

dam füavitatem, que perhibeat teflimonium

oris, qu'

Deum nunc adefífe.

Atque tum faculta-

jtad De*

tes omnes, & ipfi adeo íeníüs exterio-

In qüO

res vertuntur ad intimam illam partem, ubi

f fomus,

!

chariffimum fponfüm effe fentiunr.

Nam

inimus.

quemadmodum novum examen apum , dum

mo, 101

geítit mutare folium, & longius profugere,

revocatur fono pelvis, vel íuavi odoriferze

? ld eih

em, &

herba fragantia, ut ille&um his deliciis füb-

facirn

fiftat, & moretur, prapara umque fibi alve-

at2 00

are ingrediatur; ita Dominus nofter pronun-

JuS ,eäm

tians fecrerum aliquod verbum fui amoris;

n

276

CowPzNDpIUM TRACTATUS

Suefert

& diffundens frägrantiam fuaviflimi odoris

um fua

fui, facit nos fentire amabilem fuam prafen-

ftrahit

tiam, trahitque ad fefe omnes facultate

S ani-

eulum a

mee noftre, q

ucineo, tanquam in opra

mo fine füo quiefcunt.

: tiffi-

N

O Deus! dicit tüm anima ad imitatio-

tque 6

tentig,

nemS. Augufítini: Ubite querebam, pulchri-

mermori

tudo infinita? querebam te foris; & tu eras

felfione

in medio cordis mei. Hoc gaudium poteft

collato

in praxin deduci ab iis, qui poftquam facra

habeba

fynaxi refecti funt, ex certitudine fidei fen-

libore

tiuntid, quod neque caro, neque fanguis,

ünde vi

fed Pater cceleftis eis revelavit, quod eorum

flbus ca

Salvator tum in corpore, tum in anima im-

fis füay

rimis reali preefentia per adorábile Sacra-

ibimet

mentum prafensfi./ Quemadmodum enim

aliquan

margarita accepto rore matutino claudirur,

ut fe ab omni impura mixtione , quz ab

marinis aquis evenire poffet; confervet libe-

ram; lta evenit fan&tis & devotis fidelibus,

D

quorum auima recepto intra fua vifcera divi-

hi

nillimo Sacramento, reíltringitur, ac in fe-

À

metipíam recolligitur, non rant

üuümut adorent

It

Dlle&l

füpremum Regem, noviffime fibi admira! li

DT

ratione prefentem , fed etiam propterincre-

Q f

dibilem confolationem, quam recipiunt per

fidem.

&Qualt

Ubi notabis breviter; "'Theodme;

i e9

quod omnis iíta rec

olle&io fiat per amo-

m Dilecü per

Qu

là fX

rem , qui fentiens prefentia

Tont.

iïlgie

de-licias., quas is-in animo diffundit, co

e€

277

U$

.DE AMORE Dzi.

& refert totam animam per unionem omni-

i odoris

um íuarum virium ad Dilectum, qui eas ad

| præfeq-

fe trahit vi füge fuavitatis, per quam ceu vin-

[at€S af

culum amoris omnium ad fe corda trahit.

optaxii&-

Novi &go hominem, apud quem fimul

atque fiebat mentio alicujus myfterii vel fen-

jmitatio-

ulchri-

tenti2 , qua paulo expreffius ei revocaret in

memoriam Dei prefentiam, íive id in con-

X tU 6t5

m potelt

feffhione facienda , five in particulari aliqua

collatione fieret, qui ita continuo collectum

m facra

idei fen-

habebat animum , ut nonnifi magno adhibito

labore revocari poffet ad refpondendum;

finguis

unde videbatur veluti vita deftitutus, & fen-

] eoruri

fibus captus, ufque dum divina Dei preefen-

ia um

tis fuavitas, quam toto animo ferebat, eum

e Sarie

fibimet ipfi redderet; q

uod aliquandq citius,

jl 6Hiln

quditüts

aliquando tardius fiebat.

Ug d

u uT VIE

ver ibe-

(delibuss

De 'quiete anim«e fic recolle&ce in Deo,

at qivie

nima fic recolle&cta in Deo füo fübinde

c in

A

tam fuaviter & attente fruitur bonitate

adofem.

Dilecti füi, ut hec attentio nequaquam ope-

iil

rofà ei fit ; eftque ob fummam tranquillitatem

rinae-

cum fluvio comparanda , qui ita fuaviter &

junt p

zequaliter decurrit , ut contemplantibus vel

yeoritte

in eo navipgantibus non videatur moveri;

ji 4[00'

quia neque undz , neque fluctus ulli appa-

3&1 n r

Et iftud eft amabile animorum otium,

J

ju

l en*t.

[in

$.

T

quod

[*

278

COMPENDIUM TRACTATUS

[ cmin

quod beata Mater Therefia de JESU vocat

orationem quietis, &.fomnum fpiritualem.

ROm

tione f

Nemo negaverit , homines amantes non

e0 folu

raro contentos effe fola precfentia vel confpe-

tium e

&u perfonz , quam amant, efto non ei col-

Íomno

loquantur, vel ejus perfectiones predicent,

&orum.

in eo, ut quidem videtur, omnino acquie-

dipiam

Ícentes , quod fruantur tam cupide quafita

exhibe

pr&fentia, non quod de ea ulla ratione cogi-

tent , fed quod quiete quadam & tranquilli-

N

:

tate ex illa perfundantur : Pa[ciculus mwïlufz

hoc oi

Dile&us aneus anibi , iutev ubeva 1mea commorala-

Quamv

nur. ^ Dietlus seus amibi, €y ego illi, qui pafci-

cündit

tur intev lilia, donec dies a[piret , €g 1nclinentur

topere

umlre (4). Oftende ergo mihi , o Dile&e ami-

amabil

ma meg , ubi pafcas, uli cubes in mevidie. . Vi-

Qandc

den TTheotime , ut facre Sunamitidi fatis fit;

Unc

ícire füuum Dile&tum effe fecum , velin fuo

& qua

finu , veletiam in horto füo, vel ubicunque

Citatür

alibi, modo ei conflet, ubi: hoc habito tota

eft quieta ; tota tranquilla ; nec aliud requi-

€jf, Q

100 :

Taf.

Aüftit

Ifta vero tranquillitas interdum tanta eft,

if

T tu

ut tota anima cum omnibus fuis viribus re-

maneat qüiafi profundo fomno obrura, nullo

fiam.

edito motu, neque ulla actione externa, ex-

l

cepta fola voluntate , quce aliud. etiam. non

W

agit, quaám quod recipiat gaudium , quod ei

li.

Et quod lon-

exhibet Dilecti fui pr-frfcntia.

Onfiq

ge

(4) Canr. 1. v. 12.

j

)

J5

Dz AMORE Dzr.

279

SU vocit

pe mirabilius eft, voluntas non advertit fe eo

ituem.

rüi, quo tamen imperceptibili quadam ra-

antes non

tione fruitur; neque deco cogitat, íed de

eo folum, qui fua illi praefentia tantam lacti-

J cotfpe-

yn l-

tiam exhibet , .ficur fzepius evenir, ut levi

Íomno obruti tantummodo partem aliquam

od

) ajle-

eorum , que& amici circa nos loquuntur ; pet-

e quæïxga

cipiamus , vel charitatis officia, quae nobis

exhibent , ferme fine fenfu fentiamus.-

one copl-

ranqui.lh-

Nihilominus anima , qus in fuüaviffirno

s myie

hoc otio fruitur fenfuü divine' prefentize ,

guonil

quamvis non advertat , f& percipere eam ju-

ju pj

cunditaterm , clariffime tamen teftatur , quan-

tlirent

topere prafens bonum fibi pretiofum fit &

d

(

1

amabile, quando illud ab'ea aufertur, vel

.M

u

ll

ando quidpiam ab illo bono eam avertit.

i fítislity

"Tunc enim mifera anima queritur , clamat,

T

elin füo

& quandoque plorat infiar infantuli, qui ex-

xicunque

ciratur citius, quam fatisfecerit fomno: hinc

dbito totd

eit, quod divinus ovium cuftos adjuret filias

yd Qu

Sion , per capreas, cevvosque camporum , ne fuf-

cuent , neque evigilave faciaut. dile&am ,. donec

tanta eff,

apfa velit (a ).

Nunquam , Theotime, ani-

ma tuimn trangi

EU

iil

la.in Deo fuo derelinqueret

ribus 1

H

fuam quietem pro omnibus mundi bonis,

i, 0040

mo, €*

Talis ferme fuit quies Mariae Magdale-

am non

ne; que fedens fecus pedes Domini , audie-

3Bod el

bat verbum illius.. Eam, Theotime, quafo

luUü 10f

conüdeya: fedet in profunda tranquillitate ;

0e

2

non

(a) Canut, 3. v. 7.'

280

CowrrNpiUM TRACTATUS

non loquitur, non plörat, ut alias , non fin-

! quimm

gultus trahit, non movetur, non orat: Mar-

concilia

tha vero tota quanta fatagit excipere pro di-

fenfim

gnitate Chriftum Dominum, ultro citroque

fomno,

tranfit per conclave, iterumque redit. Quod

( quoc

tü labic

ergo Marie negotium? nullum, fed audit.

Quid eft dicere, quod audit, nifi quod tan-

que ho

quam vas factum in honorem accipiat gutta-

lineol)

tim myrrhe fuavitatem , que ab labiis Dile-

milhy .

&i fui in füum animum dimanat ?

1 evi

Quando igitur te deprehendes effe in

RE

teftant

me,

his deliciis apud Dominum Majeflatis, cave

'Theotime, nein mentem tibi veniat, ut ve-

nam fü

prefen

lis inde te abítrahere , quo aliud quoddam

opus aggrecdiaris.

Nam dulciffimum iftud

Que 0p

otium tua mentis inter brachia Salvatoris

UuT

füvite

comprehendit per excellentiam omne id,

quo

huc & illuc difcurrendo pofíes adi-

flo sf

piíci.

Gpite

fb

UC APUT VIiI.

fcilice

Vettit

Quouodo bac facra. quies in. a&um vedu-

für (

catuv.

frücbz

V re

on aliquando obfervafti, Theotime, quo

ri

N

ardore infantes interdum captent paren-

li

tis ubera, quando urgentur fame ? videntur

&

Car.

F

ea tanra cupiditate premere, & lac fügere ;

Tum,

ur eriam matri dolorem infligant.

Sed poft-

I

quam fedata fames fuerit , & grati vapores,

qui

T

u$

Dzr Awonr Dzrr.

281

, ton fin-

qui immittuntur in cerebrum, ceperint iis

tat: Mar-

conciliare fomnum, videres eos, Theotime,

e pnd-

fenfim ocellos claudere,; & cedere paulatim

citroqie

fomno , non deferto nihilominus ubere, cir-

t Qui

ca quod nil aliud agunt, nifi quod lento mo-

ed auit.

tu labiorum, etiamnum lac deglutiant.

At-

que hoc-faciunt fine ulla cogiratione ; fed nort

juod tüte

itt utie

fineoblectamento: nam fiiisfübtrahatur mam-

bis Dile-

milla, antequam profundo fomno fint obru-

ti; evigilant , & amaro fletu füuum dolorem

s elfe i

teftantur. Porro idem etiam contingit ani-

me, qua apud Deum in quiete ponitur:

js, C

TU

nam fugit ferme fine feníu fuaviratem divinae

prefente, remoto omni difcurfü , & abs-

oddam

m fud

que operatione ullius.fuae facultatis, preeter

exiguam voluntatis.actionem , qua movet

alvatqriï

jne Id

fuaviter & ferme imperceptibilirer velut pu-

fio os füum, quo delectationem haurit , quam

fcs adi«

uod-

capit ex fruitione divinge prefentiz.

fi hec anima removeatur ab ifto otio, quia

Ícilicet dormire videtur , tum continuo ad-

vertit malum iftius feparationis , & indigna-

j (tli-

tur, fatiseo manifeílans voluptatem , qua

fruebatur, efto, ne cogitationem quidem de

ea re habuerit.

Cum beata Mater 'Therefia

f quo

fÍcri

to teftara fit, fimilitudinem iftam effe ad

[

aren-

dec

j

arandam rem ,

de qua agimus , aptiffi-

]

j

entur

mam, eam placuit adferre, & exponere.

»fugere j

( pou-

Er profecto, Theotime, anima, que

pOIGS)

Deo fruitur, unde ea turbari poflir; quare

qu

Ts

ui-

82

COMPENmbM TJUGCACTÁTUS

dulciffimum fuum otium abrumpat-? nam

quid quereretilla , dum jam invenit, quem

D dio

uzrebar? quid ei fupereft aliud , quam ut

icat : Inveni Dile&tum meum, ego tenebo

illum, & non dimittam.

Non ei opus eft

unti

difcurfibus per intelle£tum formandis: videt

Y

pio

enim vifione tam dulci prefentem füum

-

f*

4 ratiocinia el

facila,

fponfum , ut difcurfus & long

)(

perd

Quodfi

prorfus inutilia fint , ac fuperfiua.

-

folicite

etiam nil videat per intelle

Cti

1m , nihil illius

&dhuc

inrereft , dum óinino acquiefcit divini Spon-

quielc

fi prefentiz interveniente pgaudio, & fàtisfa-

gun

&tone, quam recipir volunras. — Dei Mater;

quilit

Domina noítra chariffima , cum eflet pre-

miles :

nàns, non videbar divinum fuum infantem;

muniti

j

e

d eum fenüens intra facra fua vifcera, o

effec

mi Deus! quanto gaudio non perfundeba-

lare.

tur? & S. Ehfabetha nonne mirabilem in mo-

?

dum ex prefentia Salvatoris, quem tamen

non videbat, die fanéte vifitationis fructum

in üi

jucunditatis capiebat ? anima in hac quiete

Nam

conítituta non indipget memoria, imo ne

fie q

imaginatione quidem : praíentem fiquidem

àdven

&«

haber Dile£tum fuum. Quorfum enim ima-

go five exterior, five interna ad reprafen-

&qu

tandum eum , cujus prafentia in intimo finu

tranqa

fruitur? atque ita fola voluntas eft, quse fua-

tavit

viter ac tenere prafentie divine lac fügens,

C&din

infinitas delicias percipit ; omnibus aliis ani-

türbe

m«e facultatibus in dulci otio quiefcentibus.

tota (

[ fpo

CaPUT

283

TUS

Dz AMQRE Dizx.

D

CAU LX

t? m

it, qui

$

! De diverfis gradibus ifHius quietis , 62 quo-

quam

0 tenebo

20do ea fit conjervanda.

opus d

unt ingenia nonnulla imprimis fertilia; co-

is: vidd

V

iofa, & ad inveniendum apta: funt alia

m füur

facilia ,. & flexibilia, que magnopere avent

iocini d

percipere, queecunque faciunt; unde omnia

Quodli

folicite explorant, quae intra fe aguntur. Sunt

ii lus

adhucalia , que füe quieti nunquam ac-

jniSpor

quieícunt, nifi fentiant, intueantur , & de-

t fitifa-

guítent fuam illam quietem , & animi tran-

j Matel

quillitatem.

Hi homines non immerito fi-

fet prée

miles videri poffent iis, qui probe veftibus

mfantem,

muniti contra frigus, fe minime fatis veftitos

a, Ó

efle crederent , nifi fcirent , fe tunicam ge-

Qndeba-

ftare.:

in mo-

j tmen

Porro'þ omnia hec ingenià communiter

in fuis orationibus funt obnoxia rurbationi.

frodum

Nam fi

eus iis conferat facram pfaeíentiee

; quitte

fuge quietem , eam voluntarie deferunt ; ut

imo f

advertant, quomodo in hac quiete fe gerant,

gquidem

& curiofe examinant , an folidum gaudium

jm imt-

& quietem habeant, an füa tranquillias vere

3 1'&'[6[2-

tranquilla fit, ita, ut loco quod deberent

qo finm

füaviter applicare voluntatem fentiendee dul-

u [ut-

cedini, importunis ratiociniis intellectum

fngensy

turbent. In quo fimiles funt fponfze ; quz

Jijs al*

'tota occuparetur con(iderando annulo ; quo

tibus.

ea obli-

a fponfo fuo donara fuic, dum inter

4

vifci-

|pUT

284 CowrrNbDiUM TRACTATUS

n effe

vifitur fponfüm , a quo habet annulum.

Alicer Theotime ; occupamur Deo, qui no-

(umem

famen

bis gaudia exhibet , aliter detinemur gaudio;

quod nobis Deus tribuit.

fpirimua

Quare anima, cui Deus in oratione fan-

que ef

tüm, . "

€tam quietem tribuit, debet, quantum in fe

famme

eft , abítinere a fui ipfius contideratione, fi-

nihilom

cut & ab examinanda quiete fua, que ut ri-

bebat ]i

te cuftodiatur , non curiofe exploranda eft.

liperet.

Nam qui illam nimis appetit, perdit.

Adde,

quod juíta regula , recte eam appetendi &

Qre rec

tüerit r

defiderandi fit, illam non nimis affectare.

Et

quemadmodum infans, ut videat , ubi pedem

luntate

pofuerit , removet caput e matris finu , id-

tamope

que fítatim in eodem reponit, quia delicatu-

U ret

lus eft; ita oportet nos, fiadvertamus nos

f inger

diftrahi, vel jam diítraétos effe curiofitate

Vocaba

folatior

Íciendi, quid in oratione nobis occurrar,

füntes

quamprimum reponere cor noftrum in dul-

ci & pacifica attentione ad Dei prefentiam,

Tant H

a qua avellimur.

Chtg (

flevit

Catterum non eft timendum ,. ne fübfit

Titudin

periculum aliquod perdendi facram iftam qui-

* qu

etem per actiones corporis, aut anima,dum

tem f

non funt, nec inflituuntur levitate aliqua,

intel

aut indifcretione.

Nam,;ut dicit beata Mater

"Therefia , eft fuperftitio quaedam ita semula-

iapic

U pams

riiífam quietem , ut neque tuffire, neque

8tiam

excreare, neque refpirare velis ob timorem

durif

eam admittendi; | Verum eft, tunc quietem

non

'U$

Dzs Awonz Dzr.

285

annulum, .*

non effe tantam , quanta foret; fi intelle&tus

, qui no-

& memoria confpirarent cum voluntate. At-

1 guudioy

tamen non ideo ceffat effe vera tranquillitas

fpiritualis, ea fiquidem regnat in voluntate,

xione i.

qua eít magiftra omnium aliarum faculta-

tum.

Vidi ego hisce meis oculis hominem

tum n 14

tione, li

H

füumme unitum , & conjunctum Deo , qui

nihilominus intelle&tum & memoriam ita ha-

jue tT d

anda elt.

bebat liberam, ut diftincte audiret, & intel-

ligeret , quidquid circa fe ageretur, ac inte-

. Àddej ?

etendi & 93

gre recordaretur omnia, efto, quod non po-

[

tuerit refpondere., neque f& a Deo , cui vo-

ge E

luntatem totam impenderat, feparare: dico

i pedgm

tantopere eum affixum fuiffe divinz bonirati,

ing , -

delicatt-

ut retrahi non poffet a fuavi occupatione, ni-

fi inpenti cum dolore; qui dolor etiam pro-

mus f10$

vocabat gemitus,; quos edebat in füumma con-

riofitàte

'CürTal y

folatione , & qgiete, uti videmus tenellos in-

fantes.conqueri, quando ardenter lac defide-

in du-

rant; velíicut Patriarcha Jacob , fixo pul-

fentiamy

chre & caíte Racheli ofculo , elevata voce

flevit pre vehementi confolatione, & tene-

t fub(llf

I

ritudine, quam fentiebat. Sic etiam animam,

de qua mihi fermo eft, que folam volunta-

amqu-

r dum

tem fibi obfequentem , & devotam habet,

intelle£tum vero , memoriam, auditum, &

aliquh

aMä[ef

imaginationem liberam, fimilem credo infan-

æmul&'

ti parvulo , qui lac fugens videt, audit, quin

peque

etiam manus, & brachia movet, non deferto

chariffime matris ubere.

morem

pietert

non

,TS

Nihilo-

286

COMPENDIUM TRACTATUS)'

bus anifi

Nihilominus tamen pax anime lonpe

forcrgnajor, ac fuavior , í1 circa eam nullus

lontiti;

ftrepitus fieret , neque' anfa fe commovendi

qu qu

neq

11O

uV

etiam tr

animo , neque corpori daretur: per-

cuperet enim fuavitate divinte praefentie om-

eyenut.

nino occupari: fed cum non valeat interdum

paudio:

impedimenta omnia a fefe amoliri, quietem

Ciarum

iftam invariabilem fervare nequaquam poteft.

Gt , fic

Adverte tamen , quod , quando volunias in

tione,

quiete manet mediante gaudio , quod capit

& afas

ex divina preefentia, non fefe multum hinc

ïio, ü

inde agitat ad reducendas alias facultates ani-

impero

me, quee diffipatee funt, eoquod, fiid pree-

cipuli

165 Cur

ftandum fufciperet, hoc ipfo quietem perde-

