Ti i

iuunsmaum4.

pelli

€Xüat

CaPUT XVIIL

habeb

Perfecta expolistio animze , que cum Dei

Verat

1 vir

voluntate unita, eft.

Vità

J epr&fentemus nobis, o Theotime! dul-

"n

IE

ciffimum JESUM apud Pilatum, ubi mi-

1

lites , farellites ; & carnifices fic volentem,

nipia

&5 of

omnibus veftimentis, uno poft alterum exue-

runt. .Nec his contenti etiam íàanctiffimam

Rete 1

ejus

241

^ Ds AMORE' Dsr.-

touffüri

ejus cutem- ferme detraxerunt ,^ dilaniantes

eam átrocibus virgarum X flagellorum icti-

ri fint,

-Volue-

bus, ficuti poflea ejus anima erepra fuic e

eottmy

corpóre, & corpusa vita per iortem ; quam

in ara crucis ifüftinuit.

Veruinh triduo elap-

Imatio-

1 horto

ío , interveniente fan&tiffima refürre&tione;

animia gloriofo fuo corpore fe iterum vefti-

e0rum,

n dete-

vit, & corpus cute fua jam immortalitate

donata circumdedit.

Veftivit aurem fe Do-

erfario-

minus poftrefarrectionem diveríaac differen-

m &

f&f

te forma, modoenim in peregrini, modoin

hortulapi; modo alcerius generis habitu ap-

m licet

arebat, prout fcilicer hóminum fàlus;: &

eliqui

'ermus

: gtrish ploria pg&ulabar.

us fü-

:

Amor eft, o Theotime, qui h'oc totum

ineit-

fecit; fed & idem amor eft, qui ingrediens

ftarim

anumam quandam, ut eafibi feliciter moria-

füdm

tur, & uni Deo vivat, facit, ut omnibus hu-

4 hg

manis defideriis, quin & fui ipfius eeftimatio-

ne, que non minus adheret fpiritui, quam

pellis carni, íefe penitus expoliet, atque

exuatiis etiam affeCuonibus & deliciis ,, quas

habebat in*confolationibus . Spiritualibus ,

veríara in exercitiis pietatis, &in perfectio-

7)

ne virtutum , 'que videbantur effe propria

vita animo devore.

! dul

'Tunc Theotime , 'orani —jure'exclama!:

j ml

anima: Exui me meis veftibus , quomodo

nfel

eas refümam? lavi pedes meos ab omni pe-

UI

nere affectionum ,. quomodo. iterum eos in-

imatri

qui-

jus

CowrsNDiUM TRACTATUS

242

quinabd ?. nuda egreffa fum e Dei manu, &

-JJeus :

nuda reorediar illuc.

Dominus multa mihi

Tüm v

dederat defideria; Dominus ea. abftulir.

Sit

nomen Domini benedictum.

Ita Theotime,

idem ille Dominus, qui in principio fa-

trahe

cit nos defiderare virtutes, & omni occa-

fere-

fione occurrente eas exercere, idem eft,

poftg

qui affectionem virtutum, & omnium exer-

Adar

citiorumfpiritualium a nobisaufert, ur majo-

Mdf

ri.cum tranquillitate, & fimplicitate nihil de-

lus

fideremus, nihil affe&temus, preter bene-

lg N

placitum divinzg ejus voluntatis: Nam quem-

admodum

ulchra & caíla ludith habebat

quod.

&

quatur

quidem in

is rebus pretiofillima veftimen-

I6 nif

ta, quibus fe indueret feftis apud Ifraélem

i

diebus, fed nullum erga ea affectum fove-

atedi

bat; fiquidem nunquam toro viduitatis fuee

Duncqg

tempore fe iis ornavit, nifi quando impulfu

Numinis adibat Holofernem , & ejus exerci-

tet Qios

bere ;

rum: fic nos, quamvis didicerimus praxin vir-

tutum , &devotionis exercitia, tamen, quod

qu h

fen,

videlicet eftperfectorum opus, ea appetere

gràtg

non debemus, neque iiscor noflrum veftire,

&jusg|

nifi inquantum fcimus , id Dei beneplacitum

velle: & quemadmodum ]Judith remanfit

E

femper in veftle lugubri, praeterquam in di-

las ) I]l(

&ta occafione, in qua voluitDeus, ur fplen-

dide, ac pompofe veftita incederet: ita de-

quam |

X Teip

bemus nos pacifice manere vefliti noftra mi-

feria, & abjectione, viventes inter noílras

BUUET

qL

|

imperfectionss; & infirmitates, ufque dum

eus

)to fþo

F

v$

Drz AMoäE Dzi.

243

u &

Deus nos evocet ad praxin- excellentiffima-

jl mihi

ln Sit

rum virtutum.

egtime,

Cum vero neq-ueamus longam moram

dpo R

trahere in iíta nuditate, fpoliai omni ge-

nl 0Ccd-

nere affectuum, monet nos Apoftolus, ut,

dem eft,

oftquam nos exuimus vefítimentis veteris

m exere

Adam, induamus nos habitu novi hominis,

üt mijo«

id eft Chritti JESU; nam cum omnibus re-

nih de-

bus nuncium remiferimus, etiam affectioni-

or bene-

bus virtutum remittere- nuncium debemus,

nquem-

habebat

quod nolimus pofthac neque earum, neque

quarumque aliarum rerum affectiones habe-

[limen-

re, nifi in quantum Dei beneplacitum id exi-

(radlemm

it.

Oportebit nos rurfum veftiri pluribus

n fove-

affectibus ;:&fortaffis etiam'illis ipfis, quibus

qtis f

nuncium remifimus. . Sed nota, quod(íiopor-

impullü

ter nositerum eas refumere, id fieri non de-

exer

bere, quia nobis grate fünt, quia utiles,

xin vt*

quia honorifice , & apte ad fovendum amo-

[ quo

rem, quem in nos ipfos gerimus, fed quia

ppetere

velliré

grate Deo, quia ejus honori utiles, quia ad

ejus gloriam deftinatze,

Jacirum

emanii

Eliezer ferebat fecum inaures , & armil-

Tl i[l dl-

las, nec non nova veílimenta pro puella,

iL (P]en'

quam Deus praparaverat filio Domini füi,

if de

& reipíà illa donavit virgini Rebecce , fi-

Óira f

mul atque agnovit illam eíffe, quam quzre-

gollrts

bat.

Habende omnino íünt nove veftes

ie du

pro fponfà Salvatoris; fi pro illius amore, ve-

[)eus

teri

244 CoMPENbIUM -TRACTATLI—S

teri affechone.fe expoliavit; q-uam hactenus

- ii pu

erga parentes, erga patriam , erga familiam,

jlius

erpga amicos habuit; atque hec non fecun-

puie an

um confiderationes humanas; fed fecundum

tem: €

fuum f

.divinas, qqia ícilicetfponfus ceeleftis heec vult,

hecprecipit, ad hecimpellit; talemque or-

Si

D

.dinem,. & feriem inftituit. in charitare.

exuitur vetus affectio ad. confolationes fpiri-

füis ex;

Jiloe fr

tuales, ad.exercitia devotionis; ad praxin.vir-

d pedi

tutum, quin imo & ad progreffum in perfe-

di[cal

€tionis ftudio, reveftiri nos oportet alia af-

CUn, -

fectione tota nova, amantes omnes grfatias,

Deinde

& favores ceeleftes, non jam, quia animum

fripfer

afficiunt, & recreant, fed, quiafic nomen Do-

mini fanctificatur, ejusregnum locupletatur,

expolia

U5, pi

Fïivinumque beneplacitum attingitur.

animüm

tum fe

Ita S..Petrus fe in carcere veflivit; non

atb

propria fua electione, fed Angeli mandato:

buseu

cinxit fe; accepit fandalia, deinde reliqua fua

I$ CQ

affumpfit veftimenta. Ergloriofus Apoftolus

Tüür nu

S. Paulus expoliatus uno temporis Inomen-

Yefürpa

to omnibus affectionibus , Jomine, inquit,

lediot

quid me vis facere ? id eft, Domine, quid pla-

cet, ut'defiderem ,. ut'affe£tem , ut apore-

nibq

nl

diar? fiquidem tu me proíternens ad ter-

fam, meam in me mori fecili voluntatem,

quia tu .Deus meus es!. 'Theotime, quicun-

F

gue omnia reliquit proprer Deum , :nihil

debet refümere, ni( quod placet Deo:

3on amplius nutrit füurü corpus; nifi ad Do-

mini

W)

[

Ds AMORE Dix.

245

| hdenus

mini præceptüm , ut ferviat fpiritui; nilam-

familam,

plius curat, nifi ut ferviat proximo, & pro-

n fecun-

prie anime , fecundum divinam volunta-

(ecündum

tem: exercet virtutes, non quia faciunt ad

shacvulty

fuum libitum, fed quia Deus hoc defiderat.

mque or-

Deus imperavit Ifaie Prophete, ut fe

i. .l

fuis expoliaret veftibus, his verbis(a): Pade, €9

ynes fpiti

1oxin Vit-

olve Jaccum de lumbis zuis , €9 calceamenta tolle

de pedibus. zuis.

E fecit fie, vadens unudus , g

in perfe-

di[caleeatus , vel tribus diebus, ut aliqui di-

et dia af-

cunt, vel tribus annis, ut alii arbitrantur.

3 BrdtidS

Deinde elapío termino, quem Deus ei pre-

animum

fcripferat ; refüumpfit veftimenta füa. Ita nos

men])o-

expoliari debemus noftris omnibus affecti-

ylettub

bus, parvis & magnis, fzepeque examinare

L

animum nofítrum, an promptum, && para-

tum fe inveniat ad renuntiandum ejusmodi

vit, nont

affectibus, quemadmodum fe Iaias fuis vefti-

andato:

bus exuit, ac deinde ad refümendas affectio-

]iqu: fn

nes congruas obíequio charitatis: ut moria-

ipoffolus

mur nudi in cruce cum Salvatore, pofteaque

momen-

x

refurgamusin novum hominem cum illo. Di-

, inquib

lectio fortis eft, ut mors, proindefacit,; utom-

quid pli-

nibus nos expoliemus ; eft etiam mag-

jtapore-

nifica, velut refürrectio, ut nos glo-

b r

ria & honore circumdet.

potaremy

quicun-

! , ml

FINIS SECUND!—E PARTIS.

L

R

DIVI

T

.

min

(«) lIfai. 20. v. a

pI

PISI

IN

DIVI FRANCISCI SALESII

ä EPISCOPIET PRINCIPIS GENEVENSIS

TRACTATUS

AMORE DEI

IN COMPENDIUM REDACTUS.

PaRs TERTIA

DE ORATIQN'E.

a

*

J

n

N

U

r

tione oj

Wiä [j

nyteri

d

tia dii)

n pre

g LT

ill þul

u

püisf,

gulare.

'Uiï Gpg;

cüngi

Nan

dltiene

g f

jrjay

fmày

fl.'ï, q

Q)

yä:æäæäææææ&æxæä

.e;t Wgä ?a..c

'ä 3/3.

-l-

A

ä

'i—ä-,e)ä'ä

TaWe

W'"GZG ShRSUR

äxæäæxäzmæmæxæw

;

PRAEFATIO

AD PARTEM TER'TIAM.

J/gä

J QQn dis; qui tertia. bac in parte citantur , libris

D Dzws Francifcus Salefius de nulla re alia,

D

[]H'ZW

e interiore -oratione agit , de medita-

tione videlicei, ac de contemplatione.

Meditatio eft

confideratio quedam veflexa. fuper "veritates , atque

myfteria Religionis moffre , ut exinde afe&zones

animi, ac propofita ad [piritualem profettum facien-

tia eliciantur.

Contemplatio e[;. [antta animi quies

in prefentia Dei , cujus perfettiones contemplatur,

& aquo eum in modum peneirata efl anima , ut fe in

illo þulcbrztudzms ac bonitatis oceamo penitus demer-

gat.

-Ad meditationem fuum applicare animum &&

poteft, & debet quilibet.

Contemplatio autem fin-

gulare Dei donum eft, cujus invitationi deelzterquem—

vis oportet obfequi; propriis autem illam prevenire

conatibus non omnibus prodeft.— Omnibus , inquam.

ANam quod aliqui fint , qui nemint prorfus. ullum ad

obtienendam illam conatum adbibere concedunt, ii ma-

gis ftfe. exbibent ,

quam. oportet, feoeros.

Divus

jrofe&to. Bafi lius omnes perfetlionis avidos ad pren-

Jandum ilud contemplationis genus excitare vide-

turj quando (a) ita fcribit Llec nobis via fit ad.

3

2oen-

(a) de Virginitate c, 17.

[

inpéntionem pulcbri ducens, utres omnes, que boi

vnun ffudia opinione quadámpulcbri ad fui auorem,

& confüéttidinetn próvotent ,. velut abjetias , ac tem-

/

porarias füpergre[f| in éaFum mullam impendamus

vim appetendis mec vero taüdem inertem, ac flupi-

:

j

dam innobis conclu/amteneamus , fed ab bumilium ve-

vum frudio expurgalam iransferamus ,. quo, fanfus

N

non pertingat, uf nec celi pulcbritudinem. admüre-

thur, nec luminis [blendorem , nec aliam rem ullam

pulcbram , que fub afpectum cadat , fed per pulcbri-

tüdinem, que in Ws ommübus animadvertatur , ad

illius amorem , quaft manu ducamur , cujus gloriam

cali enarrant, & nolitiam omnis rerum natura pre-

dicat.

Huic tai fapienii, tamque fan&to Prafuli

qui contrádicunt , animarum direttores , babent Jane,

quod metuant, ne fibi quoque certo. fenfa impropere-

Zur illud, quod (a) Chriflus legisperitis . objecit:

Diar

V2 vobis lepisperitis , qui tuliftis clavem

fÍcientie: ipíi non introiftis

, &eos, qui in-

troibant, prohibuittis.

VE

)

N

7)

3054

u

A

Wa

29

O

1

j

—

Nx

I

/r4:

Domna

E

d

N

7

um

2

P

-

Atat

A

o

Z

Quim

Z

,

Unoy

Q

Antat

4

Tum

jiu

l

defidi

PARS

lum

(2) Luc. 11.

N

& (o)

*

451

li r

E

f, d f

nf

V

d

M

p»"&h

6

SS

Z

A

a

, t ui-

*

—

r

tll f«

z

$£

NS

OY

7)

TR

XX

d

qu, fj

E

2«

n adirte

rum allam

? pudri-

ir , &l

PaARS TERTI'A

j ghriatt

Lt t

DE ORATIONEOQ

r

2377

GupuTr.L

frupttt-

d

-

Dejcriptio. "Theologiee snyftice ; que nibil

davem

—

aliud eff , quam oratio.

quz' If

3ZFASC

Dào fünt precipua amoris noftri erga

Deum exercitia: unum affectivum,

A

&

.öfk

v

R

& alterum effectivum, vel ut ait S.

Bernardus, activum. Per illud intime affi-

cimur erga Deum, & ergaid omne, quo

amar Deus.

Per hoóc Deo fervimus, & exe-

quimur id, quod nobisprafcribit. Illudros

jungit bonitatifdivinz ; hoc facit, ut ejus vo-

luntatem exequamur. Alteruminformatani-

mum complacentia, benevolentia, orationibus

jaculatoriis, votis, fufpiriüis & omnis generis

defideriis , inducens nos, ut noftrum fpiri-

, & velut unum cutn

M

tum divino jungamgs

iio

4

252 CourzxpiuM TRacTATUS

illo efficiamus: alterum producit in nobis fo-

prius L

lidum decretum, firmitatem animi, & fer-

0b infi

vens, ac inviolabile ftudium obfequendi Deo,

qui in:

TOreS T

exequendi omnia ejus mandata, infuper

J d

ferendi, gratum habendi, approbandi, &

D

ambabus ulnis amplectendi omne id, quod

] (cienti

procedit ex divino beneplacito.

Alterüm

penett

item facit, ut in Deo nobis complaceamus:

E citA

alterum autem , ut Deo placeamus

Per

- ii

alterum concipimus ,- per alterum produ-

uN

cimus: per alterum collocamus Deum in

l

togitat

corde noítro, ut infigne amoris, ad cujus

quculum

nutum omnes noftre aífectiones fe dirigant:

1777

per alterum vero (füper brachium eundem

1011 0

ponimus, velut gladium dilectionis, per

quales

quem exequimur acliones, & opera virtu-

difcern

tum. Porro primum exercitium precipue

àti, Q

confiftit oratione; in qua tam multi, tamque

diverfi motus interiores inveniuntur, ut om-

foret i

velutit

nes nullo modo poflfint enumerari, non fo-

lum ob multitudinem, fed eorum naturam,

h

& qualitatem, qua cum fpiritualis fit, val-

fis pr

de tenuis eft; ac imperceptibilisa noftro intel-

bDoy,

lectu. Sapaciffimi optimeque inftruéti canes

Tvent

venatici in veftigandis feris aberrant perfzepe,

T€. coj

propter varietatemaftuum, quos maxime cer-

vi exercent, omnes in partes dum ab infe-

ts

doet,

quentibus canibus premuntur, declinantes,

$0

& alios cervos fuo loco, fatigati ipfi ex cur-

IEUS, (

fu fübítituentes, ut & venatores, & canes

l5 in]

eludant. Sed& nobisnon raro evenit, ut pro-

prius

4)

'US

D£ Auonz Dzr.

253

1 nobis fo-

prius animus fcrutationem noftram effugiat,

j & fer.

ob infinitam nempe diverfitatem motuum,

endi Jeo,

qui in animo exfürgunt, ut ejus omnes er-

, infüper

rores neque dignofci, neque caveri valeanr.

a, &

Deus folus eít, qui per infinitram füam

i, quod

Ícientiam vider, explórat, perícrutatur, &

Alterüm

aCeAmus:

penetrat omnes noftri animi receffüs, ut ce-

cinit Regius Vates, quando dixit (4): JDemire

u PDe

probafli me, s cognovifli me: tu cognoviffi fcffro-

) produ-

Deum if

&gem neam , €9 veluvve&lionemmeam. — Intellexifli

cogitationes meas. de longe : femitaim meam, eg fu-

4d cjus

fiipant:

aiculum meum invefligafli , eg mivalilis fa&a eft

Jeientia tua ex. me: confovtata eff , 9^ non pore-

eundem

vo ad eam.

Profecto, fi cogitare vellemus,

bj Aper

"

quales femper effent noftre cogitationes,

3 virti-

difcernere item, quod difcernimus, recor-

fgciptt

dari; quod recordamur , attentio ejusmodi

famque

foret intolerabilis, & in mille volumina, ac

t -

veluti nodos Gordios intricaremur.

non fo-

turatity

Non acCipimus hic vocabulum oratio-

ü[; Val'

nis pro fola oratione , aut petitione alicujus

bont, ficut S. Bafilius docet, fed ficut S. Bo-

ointel-

H canes

naventura, quando dicit orationem in gene-

orfapts

re,comprehendere omnes conremplationis

nect-

actus, vel ficut S. Gregorius Niffenus, qui

1b llfl[c-

docet orationem effe colloquium animze cum

intesy

Deo, vel ficuti SS. Auguítinus & Damafce-

x Cut-

nus, quando dicunt, orationem effe men-

canes

tis in Deum elevationem. Quodíi oratio eft

1 pro»

R;

collo-

'1US

(a). Pf. 131.

1

2f4

CowxrPEeNDIUM T£EACTATUS

collöquium, fermocinatio, vel conver(atio

Porr

animzc cum Deo, per eam igitur loquimur

1 il

fem hih

Deo, & DeusIoquitur nobis, afpiramus ad

ilum, & viciffir ille àd nos afpirat.

cordibu

Amarit

Sed quibus de- rebus fermocinamur in

- Vt nem

oratione? quod argumentum eít mutui no-

W. !

Ítrifermonis? Theotime , non eft fermo , nifi

0777

de Dco; nam qui poffet alius inftitui fermo

Erquis

& colloquiura ab amore;, quam de Dilecto?

4

li c

ideoque oratio, & 'Theolopgia myftica non

Tion 9

funt, nifi res upa.

Vocatur Theologia, eo-

que uj

quod ficüt Theologia Deum habet pro obje-

quendu

éto füo, hec etiam nonnifi de Deo loqui-

lopit n

tur.

"Fria tamen hic inveniuntur difcrimina:

fio pit

1mo. ''heolopia fpeculativa tractat de Deo,

&0, (

qua Deuseft; myítica vero de eodem loqui-

üt fe j

tur, qua fumme eft amabilis, id eft, illa re-

COnjtn

Ípicit divinitatem füpremze bonitatis , fed

2do.

0

hec fupremam ' bonitatem divinitatis.

cclti

Speculativa tractat de Deo cam hominibus,

eam i

& inter homines; fed inyflica loquitur de

ecren

Deo cum Deo, atqueadeo inDeo ipfo. 3tio.

tionen

Speculativa tendit ad cognitionem Dei3 my-

nima

füca vero ad ipfius Dei amorem, ira, utilla

WWW

efhciat fuos difcipulos fapientes ; (doctos,

quin & Theolocos; fed haec efficiat arden-

jtr d

tes, & ftudiofos Dei amator

Ti

;

Gs MU Theof

|

nj

philos,

defid

"Dbl

Porro

tf

)$

Dr Awuoxrr Dr:.

235

'etatió

d Pofro vocatür my[tica, eoquod converfa-

NUmur

tio inilla (itfecrerà; in qua Deuminter &homi-

s ad

nemi hihil dicitur ultro; citroque, nifijunctis.

Sermocinatio.

cordibus , & uritis animis.

amanrum tam [inoularis eft, & inufitatà;

mu n

ut nemo eam intelligat praeter amantes ipe

di 00-

fos. .Egodorimio, dicebat amatrix fVancta, &9

Ecce Dile&us weus loquitür..

9 nifi

coY um vigilat.

fermo

Ecquis divinaffet fponfam hanc dormientem

iïeäxo?

loqui cum fuüo fponfío? aft ubi regnat amor,

3 non

non opus eft externo ftrepitu verborum, ne-

1, €0-

que ufü fenfuur àd audiendum , & collo-

j 0jje

quenduminvicem. Breviter, oratio & T heo-

oqui-

logià myftica non eft aliud, quam converfa-

mina:

tio fpiritualis, per quam anima amantis cutit

DCQ1

Deo, de amabiliffirna ejus bonitate loquitur,;

utíeili uniat, & quam poteít, arctiffime

oqüi-

l m

conjunpat, -

Oratio ob varietatem, & multitudinem

, fl

ndo.

celeftium deliciarüm , quas exhibet iis, qui

DibUS

eam ftudiofe adhibent, dicitur manna, íed

g de

fecretum, eoquod ante ullam fcientig cogni-

3rio.

tionem in folitudine mentis obveniar, ubi

t mV'

anima omninofolo cum Deo fola agit. — Qre

,uriilz

eff ifla, dici poteft de tali anima, que a[cendiz

o5

per. defevtum , fücut. vivgula fumi ex aromatibis

rden-

myrrbe , €g tburis, € univerfi pulveris pigmen-

"heo-

;iariü? Hanc eandem etiam amántem animám.

defiderium folitudinis incitavit ad faciendam

füpplicationem füo fponfo: Jezi dilede mi,

egrediaunur ia agrum , commovemur im villis.

tü

256 CWOMPBNDIUMXTRACTATU.S

Ob hoc coleftis amatrix vosata eft turtur

M qu

frtenti

avis, quae amat habitare in locis umbrofis,

liomate

& folitariis, in quibus fylveftrem füum can-

h; ven

tum non adhibet, nifi in gratiam unici füi

Tüntiati

comparis, cui vel blanditur, quamdiu vivit

LT ama

ille, velracta illius defiderio, eum deflet poft

inoriein.

Eam ob caufàmin cantico divinus

vulpari

tatur, j

fponfuüs , & celeftis fponíà füos amores con-

infufürr

tinua fermocinatione repra'fentant.

Quodfi

eorum amici, & amice fübinde, durante eo-

fecretio

amabili

rum colloquio, quidpiam fermonis inrer fe

agitant, id faciunt furtim, quia ftudiofe ca-

inter fe

Tonatii

vent, ne turbent amabile colloquium.

Ea

de cauía beata Mater Therefia de [ESU ini-

uufti

inter jl

tio füuarum cum Deo fermocinationum plus

experiebatur profectus in locis ; ac my-

aIDantes

T

^

10n e0 j

fteriis, in quibus 1

E

ominus folus erat, utin

horto oliveti; & quando fedens ad fontem

facchar

folus praftolabatur Samaritanam: videbatur

Ti &por

enim fibi; quod(i effet fola cam folo , citius ad-

r

mittenda elfe ad familiare colloquium. . So-

«eculis,

lirudinem amat amor, & quamvis amantes

im ip

nihil habeant, quod fecretum poftulet, ta-

ell. Fa

men eis volupe eít, dicere id, quod fentiunt

TLT

fecreto.

Etquidem, nifi fallor, ideo hoc

i

W ]

faciunt, quia nolunt quidquam agere, vel lo-

Jililerig

qui, nifi pro feipfis: unde fi id, quod gerunt

li

mente , voce elata efferunt; exiftimanr id mi-

Ofe lg

nime fieri pro fe folis, quia nimirum res com-

7

munes fbon enuntiant modo communi, &

B n

confueto inter alios; fed modo quodam fingu-

| Rtlig

lari

!

U$

DEIAMORE Dzi

257

f. turur

lari; qui nonnifi inufitatam exorimat animi

mbrofis;

fententiam ; per quem loquuntur quidem

idiomate inter amantes communi quoad ver-

dum can»

unici füi

ba; verum quoad peculiarem vim, & pro-

du vivit

nuntiationem tam fineulari; ut nemo pre-

Nomen Amici

efet poft

ter amantes illud intelligat.

vulgariter pronuntiatum non maenopere cu-

) divinus

JI'eS COIl-

ratur, fed fecreto prolatum, atque in aures

infüfürratum mira quazdam de(ignat, &quo

Quodi

rante €0-

fecretius profertur , eo ejus fignificatio eft

amabilior.

O que & quanta eft differentia

joter fe

liofe -

inter fermonen antiquorum Dei amatorum,

Ignatii verbi caufa, Cypriani, Chryfoftomi,

m b

&U iti-

uguftini, Hilarii, Gregorii, Bernardi, &

inrer illud , quo utuntur Theolopgi minus

n phJS

amantes! utimur quidem eorum verbis, fed

C Ty-

non eo igne charitatis accenfis, & füavitatis

t u

fontert

faccharo conditis , fed frigidis, & fernie pra-

ti faporis expertibus.

debatu

Amor non folum loquitur lingua, fed

(s ad-

j 9.

Ooculis, füfpiriis, & externa corporis figura:

imo ipfümmet filentium ei loco verborum

imantes

let; t

eft. Egodixi Domino: Tibidixitcor meum: Ex-

entiunt

quifiit te facies mea,faciem tuam, Domine, vequi-

e0 hoc

vam. Defecerunt oculi mei diceutes , quando con-

Vd l-

Jolabevis me. — Exaudi ovationem meam , Domine

deprecationem meam ue de[pexeris. — duvibusper-

perünt

j mi-

cipe lacymas mens.

INe exficcetur pupilla ocu-

s cofti*

li tui.

Viden, "Theotime, quod filentium

T

amantium loquitur

er pupillam oculi, &

fing-

per lacrymas! Equidem in Theologia my-

ftica

lat

258

CowMwrENDIUM TRACTATUS

flica precipuum exefciti.um eft, loqui Deo;

P

& audire Deum loquentem in intimo corde.

Tioft Of

Et quia colloquia hujusmodi fiunt per màxi-

enimir

me fecretasafpirationes, ideo vocamus ea taci-

büs m

ta colloquia: oculi loquuntur oculis, & cor

cüpitg

cordi, & nemo intelligit, quid dicatur; nifi

muíca:

ipfi foli facri amantes, qui loquuntur.

lumin

"

jusee

Líipalt lL

mo /

Tiornin

De Meditatione , que eft primus. gradus

remali

orationis vel Theologise snyftic.

Que ad

erbum hoc facris Scriptoribus valde eft

catr d

V

in frequenti ufü, & aliud non denotar,

gitamu:

quam attentam & fzepius iteratam cogitatio-

fedute

qUo &

nem producendis affectibus aut bonis, aut

malis apram. In Píalmo primo dicitur Zea-

Witro .

Cümyo|

iu$, chus coluntas du lege Donuni ef , eg an loge

eus meditatur die ac tiotfe: aft in Píalmo fecun-

Cat,

do quaritur, quere fremuerint geyutes, & popu-

li acditati fint imaumia? Meditatio igitur infti-

Saw

tuitur in bonum, & in malum finem; quia

t eyp

tamen in facra Scriptura yocabulum medita-

Rex EZ

tionis communirer accipitur pro attentione,

mere q

qua adhibetur ad res divinas, ut quis exci-

üém,q

tetur ad eas amandas: ea communi Theolo-

U: $;

gorum confenfü accipitur in bonam partem,

UT

ira ut modo, Ífi nominatur meditatio ; non

Verit.

intelli

amr alia, quam quee fancta eft, & in-

ln r

a

&io ad T heologiam

myfticam.-

frod u

L.

'Ontro ;

Porro

()1

U$

: Dzrz AwonE Där..

259

qui Dey

Porroomnis nfeditatio eft cogi,tatio ; fed

o corde,

non omnis cogitatio eft meditatio. Perfzpe

xt miti-

enim inclufas animo gerimus cogitationes,qui-

üsettaci-

bus mens noftra absque ullo certo confilio oc-

N

cupatur; ad eum modum, quo videmus

tur, nil

mufcas huc & illuc volitare füperflores, nul-

If

lumindereferenteslaboris füui fructum.

Hu-

jus generis cogitationes , quamvis attento ani-

mo fiant, non gaudere poffünt meditationis

nomine. Subinde perquamattente cogitamus

| gnidul 4 |

remaliquam, utejuseffectus, caufas, ceetera-

(4,

que adjuncta addifcamus , &cogitatio ifta vo-

ylde d

catur ftadiumliterarum. Verum quando co-

itamus res divinas, non ut eas addifcamus,

Jenotily

j

e€

d ut erga eas afficiamur, meditari dicimur,

ugitaf.io-

ils ) qu

quo exercitio mens noftra, ut facra apis

qur A

ulro citroque

myfteriorum flores cir-

T

cumvolitat, ut divini amoris mel fibi con-

p fecut

ficiat.

n

Sacra& pagine preeftantiffima fimilitudi-

n t

m; qUà

ne explicant, in quo meditatio (acra confiftat.

Rex Ezechias volens in fuo Cantico expri-

medit-

[en[iOB?Q

mere diligentem , & attenram confideratio-

nem , quam inftituit de malo; quod patieba-

nis excl-

"Theolo-

tur: Secuz pullus brundiuis, inquit (a), ficcla-

miabo , ineditabor , ut columba. .. unquam ad-

| Püf[em)

0 not

vertifti, 'Theorime, pulii hirundinum valde

] &

hiant roftro, dum pipientes efcam petunt:

contra inter omnes aves una columba eft,

qua

(4) Jfai. 38. v. 14.

porro

260 COMPENDIUM TRACTATUS

yiroa

quz gemitus füos formar claufo roftro, vol-

vens fuas voces in gutture, vix exiguo quo-

quiis

dam murmure, raucoque ftrepitu foris audi-

bi perp

to. Et hic quidem ftrepitus illi fervit ad do-

ncaleft

ilem c

lores fuos , & amores exprimendos. Eze-

chias ergo, ut oftenderet, in medio füarum

anore

erumnarum íe inflituere complures oratio-

lt

nes vocales, clamabo, inquiebat, ficuz. pullus

lumba,

birundimis, aperiens os ad emittendas per-

MA

multas voces flebiles, & moeítas ante Deum;

405 f

& ex parte altera, ut declararet, quod etiam

ditari &

uteretur oratione mentali, weditabor , ajebat,

eadem

ut colum?a, volvens, ac ruminans cogitatio-

popalu

nes eas in animo meo per feriam coníidera-

&dng

tionem, ut me ipfum excitem ad laudandam

Mnquit,

fupremam Dei mifericordiam, qui me redu-

f

xit de morte, mifertus mearum miferiarum.

ipfemet

Ita dicebat Ifaias: Augiemus, quafi uvfi omues,

fiei r

9

uaft columba meditantes gememus. — Rugitus

lh q

ur

:

orum referuntur ad exclamationes, quae

fe i

£ Itl

fiunrin oratione vocali, gemitus vero co-

pretfun

lumbarum ad (acram meditationem. Verum,

dta|

ut fciatür, quod turtures non íolum trifti-

Tüüs,

tiam, fed etiam gaudia, & amorem fuis ge-

tendat:

mitibus teftentur, facer fponíus defcribens

4 8

ver naturale, ut exprimeret jucunditatem

quodo

veris fpiritualis: vox, inquit, Zurturis audita

litedob

eff iu ferra , quia nempe hoc tempore inca-

ff A

lefcit amore, quem cantu fuo prodit, & fta-

QUit; a

tim fübjungitur: Columba mea, oflende mibi

Vfus JJ('

Jaciem tuam; vox tua refouez im auribus meis,

quia

14):

Dg Awxonr Derr

261

Ug

ito, vol-

quiavox tua dulcis ef , €7 facies decora juxta , eg.

y

atiofa.

Dicit nempe , animam devotam fi-

700 quo-

$

1ris axl-

i pergratam effe, quando ea meditatur, ut

incalefcat facro, ac fpirituali amore, quod

itad d-

. E

"

idem columbee faciunt; ut fe invicem ad fuos

amores excitent.

foarum

s Onatio-

Ita ille; qui di

Pv

Ya

rat, nieditabor, ut co-

yt pulut

lumba, exprimens fententiam fuam alio modo,

ls pet-

vecogitabo, inquit, azze£e, o mi Deus, ommes

[Jeum;

41105 1eo$ in amavitudine anime iec ; natn fne-

yl etim

ditari & recopitaread excitandos affectus una

eademque res eít.

Unde Movfes admonens

, ijetb

ogimrio-

populum ad recogiranda Dei;beneficia hanc

vidert-

adiungit rationem (2):. Ut recogites ia cordetuo;

andam

inquit, (g cuffodias inandata Domini Dei tui , Q9

o pedi-

aimbules inviisejus, eg eum timeas. Et Dominus

"arum.

ipfemetitaad jofueloquitur: /Vozrecedar vola-

1 o

1nen legis bujus a corde tuo, fed meditabevis im eo

diebus ac noclibus, ut cuftodias , €g facias ommia ,

Rpis

, QU£

que fcripta funt 1 eo.

Quod uno in loco ex-

preffum eft per verbum medirari, in altero

'ero C0«

Verütl

declaratur per, cogitare.

Et ut intelligere-

, uift-

Inus , quod copiratio irerata , & meditatio

tendat ad excitandos in nobis affectus , propo-

[is 9-

(.tIDens

fiia, & actiotes, dicitur in utroque loco;

quod oporteat recogitare, & meditari in lege,

Qitaret

; i iil

üteaobfervetur, &inpraxinredücatur. Hoc

fenfü Apoítolusros horratur: Aecogitate, in-

? Ince

fit-

quit, ewn, qui ieleui fuflimit a peccatoribusad-

,&

, mz:/Ji

verfus Jemetipfum contradicliogem , wt ue fali-

$

gemi-

Jf I/(m )

(2) Jof. 1. v. $.

qlli(l

262 Comp'äun'xum TRAcTATUS

fnt.

gemini animis veflvis. deficieutes (2). Quando

fica v

dicit, recogitate, idem eft, ac fi dicerer, me-

ditamini.

Sed quare vult nos meditari í(à-

nutm

nitin

cram paffionem? non ideo profecto, ut fia-

mus docti, fed ut fiamus patientes, &animofi

amor

T0

et

ad conficiendum eterne feliciratis iter:

[

4

110do dilexi legem tuam Domine ! tota die meditatio

d

l

*ä

l

Titati

a eff , dicebat David (7). Meditatur in lege;

quia illam dilexit, & dilexit quia illam medi-

qii, à

tatus;eft.

g'nufira

Huc atque illuc affidue. circumvolitat

ilaco

apis, non fortuito, fed ex inflituto, non re-

creatura fe vifü floftulorum, quibus prata

paffim confperíafünt, fed mel füum colle-

€tura; quod cum invenerit, delatum ad

D (r

fuum alveare, artificiofe difponit, & .ac-

f

commodat, feparans ab eo ceram, & favum

conítruens ad reponendum , ac fervandum

mel pro hyeme. Porro talis eít anima in me-

on

ditatione: pergit ex uno myfterio ad aliud,

hon tumultuarie , neque folum ad relaxan-

Tnentj

fath.

dum animum vi(u admirande pulchritudinis,

ue eít in divinis rebus, fed ex propofito,

temph

; ut inveniat inciramenta amoris; qua cum

d t

invenerit, ea degufítat, & avide abfümpta

Indim

pantu,

collocat in corde füo, atque feponir, quid-

quid advertit füo profeétui promovendo

tur,

d ten

aptum effe: tandem fua propofita ac decreta

format, que tempore tentationis profutura

eihce

Dem

(int.

(4) Hebr. 1I. v. 3

A05 t

(2) Pf 118. v. 97..

U$

265

DE AMOIRE Dzr.

fint ta codeftis amatrix ,. velut apis my-

Quando

erer, me.

flica volitat ex canticis in cantica, notat mi-

ditari f-

nutim omnia; que fibi chara & jucunda inve-

0, ut f

nitin dilecto füo ; 3ta; ut penitus igne facri

Sanimol

amoris accenía loquatur cum eo, eum inter-

Vr Que-

roget, audiat, & admiretur, ficut & ille vi-

"amtdrtutü

ciffim eam cumulat gaudiis, & lumine cla-

rinlege

ritatis füz, ac infinitis deliciis eam perfun-

m mede

dit, atque hac ratione tam myftica, tamque

inufirata , ut non poffit infitui fermo de

ifla converfatione anime cum Deo.

imvolit

T0 Ite

CaArvurr IIL:

Is prità

1 colle-

Dejcriptio contemplationis , &2 de dicrimni-

tum à

( aC

ne, quod inter illam , €9 aneditatio-

v favunm

nem deprebenditur.

'andum

. inmee

ontempïatio ; lheotime , aliud non eft,

C

quam fimplex , & permanens attentio

d al'md;

relaxit-

mentis ad res divinas, quod facile intelliges,

fatta comparatione meditationis cum con-

rudinis

templatione, ' Apum nova foboles, ufque

of

ad tempus, quo perfectam apum formam

yee curmi

induunt, & mel conficiunt, nymphe nuncu-

,[ump[ä

pantur, poílea veroapes [impliciter dicun-

; Qu

tur.

Simili modo oratio vocatur meditatio

yendo

ad tempu$ , quo producit mel devotionis;

Jecreti

Yfütürd

deinceps vero fe convertit in contemplatio-

nem. Nam quemadmodum apes pecurrunt

finti

fuos tractus,

inc inde predature, & mel

Skz

:,COlle-

264 . CourENDIUM TRacrTATUS

colle&tura: quod cum collegerint, colle£tum

elaborant ob delectationem, quam capiuntex

( pre

—

exclm

ejus dulcedine: ira nos quoque meditamur

ad Dei amorem colligendum: quo collecto

—

qu jia

fiamit

Deum contemplamur , atque in ejus bonira-

meder

tem totum animum effundimus, propter

excta

fuavitatem, quam amoris beneficio in eo de-

prehendimus.

Defiderium obtinendi divi-

dema;

misp)

num amorem nos inducit ad meditandum,

Adeum

fed obtentus amor ducit ad contemplandum.

nottti

Nam amor facit, ut ita gratam inveniamus

fuavitatem in re amara, ut nequeamus men-

fidera

QUi o

tes noftras ejus vifione & co

;

ntemplatione un-

Drevit

quam explere.

COntem

Regina Sabe, poítquam particulatimcon-

i

fideraverat fapientiam Salomonis, & domum,

ptris

quam eedificaverat, & cibos, & meníam ejus,

& habitacula fervorum, & ordines animifiran-

paudia

Donní

tium, veflesque eorum; $7 piuceruas , Q9 bolo-

caufla, que offevebat in domo Domimi, non babe-

TOnat

perfici

pat. ultva [piritum ( 2), Ob ardentiffimum

amorem , qui convertit ejus meditationem

I5 ex

in contetnplationem : unde velut extra fe

fapta plurima dixit, quibus oftendit, fum-

tenti

eTVen

1is gaudiis fe effe perfu(àm ; confpectus enim

tot admirabilium rerum ejus animo fum-

Ktons

mum ingeneraverat amorem, qui amor de-

I:uaïur

inde in ea produxit defiderium de novo

I$ plac

videndi femper plura, nec non diutus fruen-

&tl

l

I) m

(a4) 5. Reä. 19.

Qgris

U$

Dr Awonzrg Drr.

26$

olledum

di prafentia ejus, in quo ea viderat: unde

iplüntex

exclamavit:

etitamur

enti vivi fui, Qg beati fervi tui;

qui flaut covam fe femper, es$ audiumt fapien-

colle&to

s bonita-

fiamtuam. Sicnosnonnunquamincipimus co-

medere fineappetitu: aft ubiapperitus fuerit

pïOP[CK'

jn o de-

excitatus, pergimus comedere, fatisfacturi ei-

dem appetitui.

