O imperitos amandi homines! nonneut

parvul placentulas captamus , & fíaccharo

D

condiros fructus? abjicimus melle abfumto

pe

panem. |Quodfi ab ifta fuavitate abeffet amor

eff

Dei, priorem cuperent, fpretoamore Dei, ad

Ti0I

füum quafi paftum abje&tz animz, in fetan-

al

tum benevola.

uid his timendum potius,

cu

quam ne amare definant, fübtraclis füis corn-

modis, atque ad fragile bonum, ad oblecta-

N

mentafenfuum, qua vim diviniamoris elidunt

4

J

üy

penitus, ac fuffocant, fe per

tide conjiciant,

bi

aut quod deterius, ftevis & mortiferis nefarice

dio

libidinis fe pofthac incantamentis mancipent ?

C

Tetr

QCaPuT XXXIL.

que

t í

De anxietate animae , que. Deum quidem

abni

amat , fed mullamm ?m eo jucundita-

Quo

tem lentit.

eXeI

irum eft, quantum prefentia Principis,

N

M

qui oblectari officiis noftris videtur,

fici

nos excitare valeat, ut in pericula, fümmas-

quii

que rerum difficultates obfirmato animo in-

dum

filiamus, operi inftemus ultro, & fatigatio-

fig

nem fümmam , graviffimosque labores cum

Hlp

gaudio perferamus. Sivero Princepsilleoffi-

plici

cia ignorat, aut ignorare fimulat, que ipfi

lità

exhibemus; hic enimvero animis opus eft;

(Jhu

hic fortitudine nobili , longeque füi ipfius

ls

curam abjiciente luctatur, feque ipfà quo-

dmw

Tidg

datng]OdO ftat generofa anima.

Non

63

Dz AMOREDE!f

f& ut

Non raro id contingit in (aera hac afcefi.

liaro

Precando non afficimur, íic permittente

imto

Deo, qui fe paulifper fubrrahit; que vota

amor.

efformamus, animus delinquens neífcit, atque

elad

non füis verbis, vi imperatos motus, mens

€ G-

alio diftra&ta concipit.

Ur ille Symphonia-

Ot[US,

cus, qui fürdus decantabat modulos, frigido

coti-

& naufeanti animo amorem proteítamur,

leda

Nec hic quiefcit faluti noftre infenfus hoftis

idunt

ftygius: pendulum coníternat animum, fu-

Clant,

bitisque & acribus dubiorum morfibus invi-

farite

diofe lancinat.

Nobis inutili videmur exer-

ent?

ceri opera, Deum nos dedignari, efle amo-

rem noftrum fortaílis commentitium, vana-

que nobis illudi amoris umbra, cum ejus ab-

fit fenfus, & in amoris figna ánimus preire

7177

abnuat; Hic enimvero ; Theotime, gratis

quodammodo , atque cum naufea divino

er-

exercemur cultu , nullo exinde opere

cepto fructu, nullo indicio fato, noftra of-

cipis

Conftantia re-

jeturj

ficia in bonam partem accipi.

Dd

quiritur atque invicta fides, ubi fic fervien-

i.

dum Deo eft, non folum fine libitu, ac ge-

nii obleCtamento, fed etiam ingruente ex orm-

»gatio-

s CUm

ni parte malorum tempeftate, atque multi-

plici tumultu; curis & tediis, & flebili tri-

koffi

; pl

flitia mentem exagitantibus.

Sic die, qua

Chriftus Hierofolymaz occubuit, gloriofa il-

$ €l

lius Mater Virgo, atque Difcipulus, quem

ipli

diligebat JESUS ; clamores inter & blaíphe-

qu

miás, que Deo patienti impactz fuerant; in-

Her

n

64

CoMwPENDIUM T* acTATUS

]tg

ter fievos dolores, e commiferatione órtos,

e nurante ac trepidante animo amorem non

CI:(?1

abjecerunt.

Cumque Servator noíler colle-

[l

[v

u

& in füperiori animze parte tota contentione

virium, cateroqui lenimentum omne a fe

du

procul abigeret, livore fuffufo vultu horro-

rem rmortis indicans; cum oculi errantes jam

E

fine vi ac lumine- in- noctem conderentur;

rità

cum folis fufcata luce laterent omnia , & hor-

dul

refcerent craffis occultata & circumfufa te-

qu

nebris: iftze amantes animz ad pedem crucis

0l

Tor

intrepidae (te;t,erunr.

165j

Q p um ^ XXXHL

Mlan

pien

Quod anima fic, ut diximus, afflicla o-

Tayf

qio fibi expers ameris- e[fe videatur ; umde

im muyflicam quandam. 1nortem

loan

2ncidit.

gt

eec eft defcriptio anime immerfe luctui,

licit

H

& curis divexate , cum fine blanditiis

€üm

durum.& afperum amorem colit.

Exercet

hiag

illa fidem, fpem atque charitatem ; effeetis

In f

vero viribus modum,: quo iítos actus elicit,

hinc

omnino non dipnofcit.

'Tanto marore lan-

TE

guet, tam gravi epgritudine, ut totam fe per-

feria

mittens atroci luctui folvatur penitus, nec in

gine:

fe ipfam poffit refpicere. Non fibi.fidem;

türbic

non fpem; non charitatem credit ineffe am-

am1

plius, vix vanum relictum effe amoris fimu-

lacrum x

7

Dr AMoRr Dri.

65

110

lacrum: quodfi illfus veluti ambiguum videt

. Don

crepufculum, aut vigentis olim charitatis ve-

colle-

ftigium , hzc cernit vix leviter in fenfum oc-

Ytione

currere aut aliundé, quam a charitate pro-

éahs

du&um füfpicatur inutilem affectum.

10rto-

"

'Theotime ; hec illa funt experimenta

esgum

animi ; atque periclitationes , quz terfam cha-

entut;

ritatem velut emaculatüm argentumab omni

x hor-

dubia fecernunt admixtione. Nam tunc obíe-

ufi te-

quio non mércenario volunratem: voluntati,

crücis

€or cordi jungimus, divino nempe noftrum,

non illigatum alio, quam puri ac finceriamo-

ris vinculo, non fenfuumambieuisadítrictum

blandimentis, fine fatietate noítra ; ex mera (à-

pientia, atque etiam cum hominis animalis

/T7

naufea.

Aride

Ar&iasfemper coéunte hac unione, nul-

j

lo amoris fenfu ille&ta anima, cum multa e-

gritudine, amorem, quem non reperit, fol-

] lU&Uia

licite circamfpicit, atque indagat. — Nam ubi

Janditiis

eurn reperiet? In fenfibus externis? non funt

]yercet

hianimales fenfus fpiritalium fedesaffectuum:

In facultate animi, imaginum fictrice? aft

| efïæïiS

US ehdf;

hanc, utita loquar, atroces depreedantur cu-

re. [nipfo intelle&tu, & quee ab omni ma-

rore la

pfe pe

teria longius fecernitur, pura mentis inda-

gine? Atqui hgc etiam multiplici folicitudine

5 nec y

j Bd9

turbida, inquinara, confufa, ferenitatem quan-

| dam vix patitur.

eflet

ts fn«

In

g«

66

CoMPENDIUM TRAcCTATUS

In ipía etiam fuperiori animze parte tan-

quam fopiti latent igniculi amoris : hic fane

Dy

reperit, at nondienofcit charitatem , fcit eam

hie ineffe*fübobícuro fulgore, non tamen

fentitanima caligine intercepta;angore prepe-

'Nl

dita , ne folita amoris fuavitate apertius frua-

tur. Et videt illum utique alieno tectum

ij

habitu, nofcit nonagnitum, & in amoreamo-

AT

rem quarit.

Sic Magdalena abfentis Chri-

fint

fti conítricta defiderio, & attonita, quamvis

h

fe£

amabilem Magiftrum prope fepulchrum fibi

praefentem habeat, fub hortulani pratenfo ha-

p

bitu perfonam, qua non erat, videt, Chriftum,

àn

quierat, nefcit. Inifta calamitate quid animze

Vide

effe

agendum? ficut Redemtor noíter in crucia-

tuum atrocitate illa, quam fibi juftitia Patris de-

Vinas

ftinaverat, viéctus acerbitate vulnerum, & vi

codi

injüriarum fui deditionem fecit : non aliter

i5 d

àc cervus canum immenífa rabie exagitatus,

jam interclufo fpiritu, lacrymante oculo ad

fei

pedes venatoris fe abjicit; fic tam difficilem

experta amorem anima, refiftere non valens

C6pt

li (

amplius tantis anxietatibus, cum Chrifto la-

crymabili in finum Dei fe voce projicit di-

Ceu |

tüine

cens: Pater, in mauus tua$. commendo [biritum

Don

meum-( 4).

Iehi

Ti

quod

li d

CAPUTP

üniqu

(Q4) Luc. 23. v. 46.

Drz AMIORE Dzrr.

$7

6 Faf

QwiPg rTUXXXIVI

cfüne

De Precepti, Deusn fuper omnia amandi,

Leam

Qmen

adanivanda dulcedine. .

Tepe-

'ihil in vaftiffima hac univerfitate rerum

s früt-

N

preftantius e(t homine: nihil in homine

dum

majus eft mente: nihil in mente preecellit

T

amori-- Atque inter varios, qui dari pof-

Chri

fint, amores eftamor Dei, rerum univerfía-

qmvis

rum apex, & coronis, pulchritudo,. & per-

m fibi

fe&tio mundi.

Hinc intelligitur pre(tantia

o h-

precepti, quod Chriftus appellavir primum

lum

& maximum mandatum.

Preceptum iftud

um

videtur mihi ia medio univerfitatis rerum

on-

effe adinftar folis, a quo in omnes leges di-

risde-

vinas eque ac humanas atque in omnes facros

T0

codices, tota vis, & fplendor, atque digni-

aliter

tas derivetur.

|tatüSy

ulo ad

Amori creata füunt omnia; amori cumncta

ferviunt. Is mihi videturarboreffe, unde pra-

icilem

valens

cepta omnia, & monita, & confilia Evange-

[io lt-

lii ceu facri quidam flores, vita vero aeterna

dr d-

ceu fructus opratiffimus pulcherrime proger-

irihtl

tninet. Et ficut inter mortem atque vitam

non invenitur medium, cuncta, qua ab amo-

re hoc deflectunt , ad mortem pertinentater-

nar.

Chariffime 'Theotime ! mandarum,

quod ad calum ufque nos comitatur, atque

ibi denique plenum fortitur effectum; ubi

UT

unicus in zternum dorminatur amor, non-

ne

68

COMPEND!UM 'TRACTATUS

ne mandatum hoc magnum in lege dici me-

«tnot

ruit?

t di

fl

Sed ejus etiam dulcedinem 'Theotime,

experire: o Deus! nonne id íatis fuerat; no-

bis permittere, ut te immenfum bonum ama-

"

remus, uti Jacobo Laban Rachelis diligendee

t

fecit copiam! Quare tanto inductu, atque per-

fuafu uteris, tanto molimine impellis nos at-

que adigis ad amorem tui, quem . ut non

amet quis, vix fieri poffe vides: O infinita

l

Cu

bonitas! id tuum hac inre confilium fuit, no-

bis precipere amorem tui, ne hinc extrema

tl Yà

EUIUR

noftra vilitas, atque indignitas, inde inexpli-

cabilis amplitudo tua nosabfterreret , quomi-

dtit

Tinat

nusamare te auderet humanus animus, atque

ut omnem nobis non obfequendi obtenrum,

profe

imi

fpeciemque^malz caufze pretextam qualem-

quin

cunäue longiffime pracideres.

extin

n

O utinam id caperepronum foret; quanto

ata |

amorefe dignum fecerit tambonus Dominus,

antif

qui diligendz divinz füuz bonitatis non modo

1ia f

copiam, fed & preceprum dedit! Quid potius

mple

inteamare debeam,:me; quzfo, Deus doceas!

la

anne divinam illam pulchritudinem tuam vis

j

XQt0;

primum diligam, an véro bonitatem, qua me &

vis & finisamore te complecti? o pulchritudi-

pofíu

afacu

nem fane amabilem , quam mihi ad amandum

offert ranta benignitas! o magna bonitds] que

&is,p]

mihi offers divinam pulchritudinem , ommai

amore

(

69

Djz AwxoREt Dzr.

i me.

amore dignam, quam tu viciffim omni amo-

re digna es!

n

-0fifte,

f" i» uT XXXV.

*a[, I»

f armie

Quod ad amoris apicem mon mifi in celo per-

ipend

veniatur ; quamvis ejus preeceptum tantum

Ue at

ad bujus terre 3ncolas perü-

nosat-

"edt.

üt non

infini

'um ceeli omnis incola cupiditate careät,

X

omnisque ibi animus agitatione & mo-

1if, 10-

((rea

tu vacuus fit: cum ibi neminem impellat

3mor profanus, vel odium, neminem accen-

expli-

uoimi-

dat ira, vel efferat leetitia ; paucis; nulla fit do-

minatrix animi libido, ex inferiori hominis

y g[que

entutmy

profecta parte: inillud tum virésnoftre colle-

é&tim incumbent oinnes, ut diligamus Deum,

udem-

quin unquam dilectio hzc turbari poffit, vel

exüngui Animalium illorum non imparem

referemus fpeciem, que olim Ifaie Vatisob-

,quanto

Qmints,

lata menris .afpectui, atque Evangeliftarum

antitypa, perpetua fui agitatione Dei preeco-

n mOdO

qpotius

nia trequentabant.

'Tunc illud. Davidis ad-

impletur (2): Beati, qui babitant in domo tua ; i

doceas]

Ad tantum

um vis

facula. feculorum: laudabunt. te.

vero amorisculmen in hac vitapertingere non

wuame "

hi

þo[fumus, in qua nec mens, nec ratio, nec ul-

lafacultas tam preecellenti vi, quam eft in San-

andum

r que

élis, prædita-vi'geft. S

ufficiat talem animum of-

F

ferre

T ol

(more

(a)Pf. 83. » ïu

79

CoMPENDIUM TRACTATUS

ferre Deo, qualis in terra hac exilii folet exi-

ftere: amori Dei vires, quae qualesque nunc

que.

effe poffint, devoveamus omnes.

|

fuus.

Dum fümus parvuli, loquimur ut par-

fumt

dulo

vuli; amamus, ut parvuli; in coelo, ubi ad-

Jeo

Anftar virorum erimus, numeris omnibus ab-

fedr

foluti, viriiter etiam ac perfecte Deum

verf

amabimus. Inrerea non impediat nos mor-

talis hujus vitee quaedam infantia, quominus,

qua ex nobis fünt, ea integre prafítemus in. ]

unt

magno hoc pracepto effectuifuüo dando. Id

It

quidem in nobis fitum eft, & facere pronum,

ofíci

quippe amore tantum opus eít, amore Dei

(tinc

fine fine amabilis & boni.

[ür d

1085 |

Caprur XXXVL

qtd5 Q

mon

uod illà; qui vere Deumn , atque.ex toto

córde diligumt , diver[a tamen vatione dili-

gant ,. atque preter Deum etiam alia

RUE

pioi

diligere po[fint.

Vole

Auamvis totum addiétum effe uni, idem

Trani

(q

videatureffe, acnullialreriulla fui parte

cord

addictum effe, totitamen Deo addicti effe pot-

quoq

fuümus, actoti etiam parentibus, toti familiee,

d

toti Principibus, toti Patrie, toti amicis; ita

Qüe (

uttotusfingulis totus & omnibus addictus effe

ipá c

poffit. Nàm difcrepanti vinculo, non vero

toto

repugnanti, Deo toti

.adftri.ngtimur , aliisque

bilior

adftringimur toti.

fitate

'Totum

$

Dz Auonz Dzi.

71

Obteyi

Totum fe devovet dilectione homo; at-

Ue Quf

ue fe tantum devovet, quantus eft anior

uus.

Summus fi ejus eft in Deum amor;

Ut pi-

fümma erit devotio.

Et alia amabit, id fe-

dulo tamen cavens, ne co:z addicens aliis

ubiad-

YDUs d-

Deo id aufferat; non fuüffuratur Deo cor con-

? Deun

fecratum unice, nifi is, qui eft oppofitus; di-

|0$ of«

verfz rei amor.

OTDinus,

uod Ifmaél cum I(aac fit, penitus nor

Jemus i

urit Saram, dummodo Ifaaco füo non I(inaél

xo. Id

repuonet.

Pariter fi recta ratio, & ordo aé

ORU

oflicium amores noftros diftinpuat, fuoqué

re Dai

omnes loco rite digeftos hinc inde modere-

tur amice invicem connexos, atque fubdi-

tos; non egre Deus fert, fe atque res cre-

H

atas exeequo & jufto, ab uno eodemque ani-

mo norn una eademque amari ratione.

6 T020

Idergo obfervandum, in facris literis fa-

(j 'dili-

[/7)

cere ex toto corde, eíle facere ultro, & co-

piofe, fine (epofitu quodam, aut parfimonia;

volenretoto animo. In hoc conveniunt pie a-

j idem

mantes anima:, quod quevis dilieat ex toto

tuparte

corde, ex totis viribus: inhoc diícrimen eft

effpot-

quod fuo modo hec, illa alio ex toto corde

fami]iæ,

diligat; cumque hi modi di(crepent, alius-

jis; 1td

que alio nobiliorem attingat ordinem, hinc

uselle

ipía etiam differt dilectio, quze quamvis.ex

n veo

toto corde proveniat, nobili tamen ac no-

alisque

biliore gradu difponitur.

Martyrio, Virgi-

nitate, Paupertate Evangelica, Actione, &

Jtorm.

2

On-

COMIP:.EN;DIUM TRACTATUS

72

205 0X

Contemplatione, Sacerdotii muneribus, &

Obfervartione mandatorum lepis, his plane

fjeum,

codilet

rationibus, aliisque plurimis Deo nos confe-

cramus totos; haec tamen confecratio ex füo

tumqu

iodo gradus habet; eftque amor perfectior,

feturt

Ne-

vide a

fi eft perfectior fe devovendi modus.

que diverfi tantum animi toti amore ferun-

tur in Deum, ac difpari amore: verum &

unus, idemque animus jam totus Deo addici-

tur, totusque aliis, que fibi per Dei amo-

D

rem non nefas eít amare.

Jacobum Daniel

dicebat fanctum Dei, & Jacobi in fe amo-

lii

rem teflatur ipíe Deus. Atqui Jacobus hic

Labano ferviit ex totis viribus, quamobrem?

hi

Obferv.

quia Rachelem diligebar. Labano fervit ex

totis viribus: Rachelem atque Deum ex to-

Dotavit

D0ya k

tis viribus unus idemque Jacob dilipit? quo

pacto componuntur ifta?

tinci

Vitig,

Videlicet non una ratione Rachelem art-

tunoyl

que Deum ex totis amat viribus.

Deum ut

gunt, [

fecran

Deum amat amore fümmo, qui amor reli-

quos exfuperat omnes, mapis etiam, quatn

pinqu;

Wote,

feipfüm Deum amat.

Rachelem tanquam

fponfam diligit, pra cateris feminis, atque

fitats ,

ficutfeipfum. . Hinc manifeftum fit, hoc al-

dienr

tero amore priorem non excludi, cujuspre-

parvul

rogativam & jus, ac pracellentiam is nullo

Veniat

aéto defttruit.

Ergo intelligis, "heotime,

105, (

h

incfuum pretium accedere amori Dei,; quod

Dea u

1

reliquos amores füee rationis prarftantia om-

dii, fo

nes

J5

Dzr Auonr Drer

73

üu, &

nes exfüperet: nempe Deum diligi'müs ut

isplane

Deum, f(ümmumac infinitum bonum. | Uni-

0s confe.

co dilectionis hujus gradui tanra vis ineft, tan-

tioexfio.

tumque pretium , ut czteris amoribus domi-

etfedtion,

netur omnibus, fuas

que Deo preerogativas in-

u Ne

viéte aflerat.

te ferun-

verum &

G AGSUT XXXV—U.

Q «dici-

Jel amo-

De duobus perfectionis gradibus diflinctis

7 Janiel

n 3odo dilggencii Deum.

fe amo-

bus hic

uce vidit Salomon in aula fua acbidere,

obrem/

horum imagine diverfas illas amoris &

obíervantiz , ut ita loquar, facies in Cantico

(ervit eY

] extQ-

notavit, quibus amantes anim& , vigente

novalege Regem Regum, vereque pacis

[? quo

Principem profequerentur. Sunt anime no-

vitig, divine hujus Deum amandi artis ti-

eleti df

runcule, ex fuis vitiis dum primulum emer-

o

unt, quse quamvis obfirmate animo fe con-

Jeum üt

r reli-

f

e

crandi Deo; tamen ut fit initio, Deo pro-

pinquant, necdum longe, ac fátis a vitiis re-

" quam

'anquam

mote. Non carent omni fenfu divine bo-

nitatis , fed íeníus ifte tam variis mifcetur

; 4qU

hoc d-

alienorufh affe&uum inquinamentis, ut in

parvuli, ac infantis amoris nomen fàtis con-

A pre-

jf nullo

veniat; cum enim necdum difcretionis an-

n0s, & robuür illud mafculum atrigerit, in

QIiImey

Deo unico non acquiefcit, & juxta Deum

j qUO

alia; forte crepundia, forre etiam avocamen-

rit om-

ta

n

E3

74

ConwrrzNbDIUM TRACTATUS

ta lufüsque difcrimine non vacuos puerilem

nerun

in morem captat.

(cente

HUX&

Phoenix dum oritur e fuo cinere,

purga

lanugine curtaque ac nafcente pluma necdum

pau

ad coeli füpera volatu fefe evehit, magis in fal-

|

tum nitens, quam nobili ac tuto vectus re-

t0 m.

migio alarum ; anima, de quibus fermo;

o

parius recentes grati?, primum e poeniten-

ftiux

ti& cineribus ad novam vitam edite nec-

cae

dum in regione amoris celía ac nobili volant

quib

audacia, nam pravis moribus, viree prateri-

oUal

tz in vitiis acte reliquiis , conítriétz ala lan-

Mino

guenr.

Non ideo carent amore Dei vero,

omnii

& vita gratie ; fine quae vitiis, ac peccaris,

i

morte praeprimis lacrymabili nulla datur

&ve

emerfio.

nesft

Sic filius ille prodigus; relicto immundi

inqu

pecoris turpi confortio , tritarum veftiurüá te-

pnm

étus laciniis & hara peítem fpirans in patris

Tame

convolavit brachia.

Hec peccatricis animae

tenin

minime abludens imago eft, ad Deum cum

viof.

revertitur, fpoliata gratie illuftri ac nobili

ftola, necdum penitus abíterfo fetore illo,

qui a vitiorum obfíceno inolefcit confortio.

P10g

iret

Cum tamen etiamnum vita feu charitas jam ei

infit, leetitia geftit pater, inclamans: Zz/iusmeus

quib

evaz mortuus, C vcoixit.

àdhi

df

Ha anime profelyte, ceuVirgines in

p

Cantico, Regis amautiílimi illectae fuaviffi-

per|

mo odore , ad ChriltUm ; ac falutem perve-

Dole

nerünt ;

'S

Dr AMORE Drr.

75

uerilem

neruht; & Chriftum vere diligunt, fed '-na*

fcente ac primulo amore , cui nondum per-

e, lu

purgato multiplex adhaeret fcoria pravee cu-

necdum

pidita;is.

gisin ld-

Ita recenter nuptze quamvis amore mul-

xdus 1.

to maritos profequantur, multa tamen prz-

: fetmo,

terea folicite deperiunt, ut ornamenta ve-

Xeitet-

íftium, aviculas ab exteris advectas plagis,

( nee

ceterasque nugas; gaudent dilectis fociabus,

]i volant

quibuscum luíus, choreas, ceteraque genii

Draterie

oblectamenta obire , ac frequentare amant.

ale lag

Minora hec deliéta, quibus non ita ftatim

«t Vel0)

omnino libera eft novitia charitas; fetmones

pecca//s,

itti liberius ac temere jactati, ifta crepundia

; (Mtut

& veftium nimius fplendor, he aberratio-

nes frivole , nimiumque protracta otia, haec,

mundi

inquam, & fimilia non toram charitatem op-

iumte

primunt, aut abimam funus faciunt; aít Deo

n patris

tamen difplicenr, cujus amorem feponit in-

s anime

terim, ac negligit amatrix levicula, & obli-

1m cum

viofa, anima.

c nobili

Suntali qui jam magnos ad amorém

r illo )

progreffus habuere ;

& nullis amplius (unt

nfortio.

E

irretiti vanis, & periculofis amorculis,

ed

sjm el

quibus nihilominus propeufiones quadam

Jj

adhuc adhzrent fane inutiles, quaeque fuo

difcrimine non vacant; quo paéto id contin-

^

joes in

(

git? nempe, cum nihil ament; nifi! quod

[ugyl-

per Deum liceat, atque amare fas fit: id im-

nimo &

| perve-

potentii quodam ac immoderato a

nimio

Unt;

4

76

CowrzNDiUM TRACTATUS

nimio amoris amant fenfu. . Exemplo res

datit

palam fier.

vittut

Adam & ejus uxor, ut inter fe tenerri-

À

me amarent, precepit eis Deus; at noluit

diligu

Adamum tam effe uxorium virum , tantaque

Tem,

effüfüm amoris intemperie , ut detrrectato

ordn

Creatoris fammo imperio in voluntatem con-

jugis nefariam concederet; Non in amore

üllp

)

conjugis, quem Deus ipfe preceperat, fed in

amandi intem

ne r

&im0)

tuit.

perie virqs & atrox malum 1a-

E

anfu

* . Quid voluntati Numinis, unde jus óm-

formi

né& equum manat, conformius amore, qui

200 1

atrie, parentibus, amicis atque proximo

impenditur: Atenim ad voluntatem Dei hic

quitu

idem amor pugnat, fi füis limitibus non rite

continetur. Quid potius ad officii noftri

MU

partes pertinet, quam ut, qua forte atque

[/

conditione fümus pofiti, ea nobis beati effe

videamur, imprimisfi manifeftiore Numine,

ac ceelitus ad eam nos vocatos effe fides fit;

W

Y

d

fed cuncta hec difcrimine non vacant, & ip-

fze nobilium virtutum exercitationes in vitia

utile

degenerant, fi alteri majori bono, cui füb-

(di?q

j

jectee deberent effe, foríitan opponantur, fi

q

majorum fe coérceri imperiis non ferant, fi

Iime!

his ut fcopo adhaereamus, qua non fünt nifi

el

D

4

prefidia quedam , ac via ;; ad finem inter.

in

Den

Jeur

omnes altiffimum perveniendi , ni(i denique.

inomnibus & modusfit, & ordo, & jus & cau-

| &ID

tà reliqugrum circumípettio, fine

quibus nec

il tiong

*eharis

4:

$

4

D.EUAMORE Dzr.

yo res

charitatis divine , nec cujusquam alterius

virtutis laus vera atque vigor poffit exiftere.

tenerri

E nolut

Ab:hisce animis , qui re&ta non recte

dilimunt, qui'non in re , que poftulet amo-

itoque

treGato

rem, fed in amoris ratione ab &quo atque

ordine aberrant, ab hisce inquam, vere Deus

4 COT«

1 a'more

dilipitur, &füper omnia, fed nonin omnibus

j fedin

eft.Deus quemrequirunt, in quibus non divi-

ns modo voluntatis nutum, fed alia quoque

lum h-

amoris füi ille&tamenta proponuntfibi, unde

in fuo amore, quod jam dolendum fàtis et, de-

$ 0tn-

formitas quaedam , ac turpitudo , quamvis,

; qui

non internecinum e

OXIIO

jusdem excidium coníe-

)ei lc

quitur.

C XPITOXXXSVIT

Y rite

voftri

uod duobus alüs perfe&lionis: gvadibus ,

itque

1nulto. adbuc altius afcendat. amor

tielle

inin,

Dei fuper ounia.

es fit;

unt; quinihil penitus neque in rebus, quas

N

amant, neque in amandi ratione effe in-

& ip-

] VIIA

utile patiuntur, aut qualicunque . vituperio

dignum. MNempe nil ipfi amant, nifi auod

l ng-

& quomodo amari Deus precipir. O Theo-

y, f

time! quanta videtur tibi horum felicitas?

mr,'l

l

j n

eft Deus ipfis in animo, ac intimis medullis:

intet

aít in Deo & amici, ac inimici adeo propter

Deum in amoribus ipfis funt, & deliciis. Sed.

aique

NC'lu..

& in alia feruntur charitate, hac tamen ra-

Deum:

[svnec,v

530??., ut nonnifi inj)eo , àc propter

[

: fibi.

78

COMPFNDIUM TRACTATUS

Anime

rüs di

fibi quidquam amabile videátur.

(e de

Phanici comparande , qui novo firmatus ro-

eque

bore nonnifi liquido vagatur ethere, aut

venia

fummo montium quiefcens apice infra fe

s

cuncta defpicit.

Eít charitas Dei verus &

LU

proprius campus, in quotam nobilis excurrat

né (

& exultet anima; hoc unico ac genuino füo

oble&tamento fruitur, etiamfi in alia feratur

Chri

Chh

ipfius defiderium, cum femper & ubique

nonnifi in Deum amore fit affecta.

tio,

Qj

Vides,Theotime, generofishisce amanti-

(hri

busanimiscum Deo amorem tantum interce-

eit

Il

dere, ut nihil füpra dici poffit: Atque fi tales

bus,

animas Reginas efTe dicimus, non funt velifto

Deu

gradu, vel nomineinferiores, cum fint arcti(fi-

mo nexu conjuncte fponfo Repi.

Cum ip-

Quq

jdem

ío regnum partiri promerentur, cum in eum

al

d (

penitus ac totze füaviffime fint effufze , nullius

rei extra Deum amore capienda.

Sed inter has Reginas quae eft, quam

Tion

dicere Reginam Reginarum, ac unicam pof-

füni

emus, quie amat ardentitfime , qua ipfa Re-

fpor

gi fponfo eft ominum chariffima? Eft illa,

nifij

mi Theotime, que Dei fuper omnia, & in

I

omnibus amplexu non contenta nil etiam in

II

omnibus niíi Deum defiderat, queque in

"m

rebus multis, in quae amore fertur,; rem

hr

unam , nempe Deum diligit.

lx

Non tantum regio cum Eíther fuleet

Affue-

haþiru, fed etiam vulgari tectam veíte

rus

(

j

j

$

Dx AuonE szx.ï

79

Ànme

rus diligit; fi eftRedemtor meus, quemuni-

ce defidero, cur is in monte Calvarie norn

d

1dü5t0-

e, i

squeac in monte Thabor defideratus mihi

infra fe

veniat? curnonutroqueloco dicam (4): Do-

veus &

mine, bonum cff nos bic effe? non amo quidem

CXcürrat

JEgyptum, fed in /Egypto Chriftum: non-

oino füo

ne & convivantem cum Simone leprofo

a feratur

Chri(tum, convivii amabo negligens?

ueis

übique

Chriftus violatur, facrilepa non amo convi-

tia, fed his convitiis offenfum Chriftum dili-

amantie

0; fuffitum unguentorum , queis delibutum

Chriftum video, cur tanto exquiro ftudio?

nterce-

eít fignum hoc indubium, Deum in omni-

( tales

bus, ac unice amari , fi ubicunque fe nobis

tveillo

Deus offert, in eum amor tendat, nam ubi-

ardti-

cunque, eftidem femper Deus; cumquenon

um ip-

idem eft, &fibiconítat amor, non Deus, fed

ineum

alia queecunque amoris cauía eft. .

nullus

, Que ektra Deum funt, queque Deus

, quim

non funrt, fanéte amanti animz omnino nihil

arfi pOf

funt. Adeo ab omni cupiditate aliena eft

pf -

fponía fidelis & cafta, ut ceelum non amaret,

Ht iliy

nifi in coelo füum poffet amare fponfüm , ràm

generofe a (eamatum fponfüm, ut fibi eque

a,&?"

iam It

is amabilis videretur, í1 coelum etiam, quod

'amori rependeret, fponfus haberet nullum.

(ue j

, Telt]

Paradifo montem Calvariz , dum ibi in cruce

affixus heret Chriftus, non poftponit..

uo

fülget

Affoe-

(4) Matb. c. 17. v. 4.

Tüs

80

CoMPENDIUM TRANC,TATUS

'uod reliquum eft'Theotime , tam pau-

üm

c& nurmnero funt ingentes iftee anime, ut in

[77777

u- Q

earum quamlibet aprum conveniat nomen,

quod unica Matris fuz fit, divinz Providen-

eft; r

tiz filia.. Perfectaetiam una columba eft, quia

que

amoris vis ac puritas ad fümmum perfectio-

aliun

nis apicem eandem adduxerunt.

Vere his

Iigni 4

ergo

w]

lebrat

o verbisutitur (4): Ego dileclo meo, €9 afl

me comverfio ejus.

Q1

*

Columba ifta unica, de qua in Cantico;

recte omnino dicitur fanctiffima Virgo Maria,

fente

cujus prafentia facit, ut reliquae amantes ani-

thari

m nonnifi inferiorum fortiri avium nomen

pluri

poflint: atque cum ifta Virgine nulla rite in-

This a

Ítitui poterit comparatio, qua amoris vi &

Q5

puritate reliquis creatis mentibus longiffime

(

precellit..—. Aft proximae tamen buic, longo

fud

quantumvis intervallo proxime funt ille

tiüm

animz, que tam caíto amore flaprant, ut

Yher

comparatee aliis Reginee dici poffint; colum-

pows

be unicee, & perfectee fponfi amicee,

lucr

Et fane illa nomina an denegari pote-

1 pa

runt beate illi anime, quz toto cordis fen-

fenti

fu talem. promíit fermonem (7): Quid amjli

dedig

efl n cmlo, €9 a te quid volui [uper terram?

Cedri

Deinde ilii, qua exclamat (c): Exifimo

quos

iber

omtia. detvimentum e[fe propter emiueutem [cieu-

tiam

apert

C2) Camt. c. 7. v. 1.

[

(b) Ef TRU v. 24.

*

tis fe

(c)o Paub D. c. 3. w A.

"Dr.AMOonsz Dzri,

81

lmpau.

tit;m g ESU Chrifli Domiui mei: propter quem

, Uin

omuia detvimentum feci , 9 avbitvov ut. flevcora,

oma,

ut Chrifum lucrifaciam. Non iftud. dicere

yidet

e(t;: nihil nifi in. Chrifto fefe amare, unice-

1 qui

que illum a fe in omnibus amari? aut quem

tedtio-

alium fenfum hec verba prefeferunt, ab in-

ere his

figni quadam Dei amante anima continuis ce-

) Wfl

lebrata noctibus: O Deus , tu mibiomniaes

omuia preter te inibi mibil funt,

g

Antico,

Non aliain S. Auguftino ,vigebat animi

Mari,

fententia, non alia in S. Bernardo; in S. Ca-

es dni-

tharina Senenfi, & Genuenfi, & in com-

omen

pluribus aliis, quos in affectando tam fübli-

inis amoris vertic

ie in-

&

e fummopere mihi imitan-

X

dos propono.

ifime

O animas eximiis, ac inufitatis plane in-

longo

Íftru&tas ornamentis , quarum infigne. pre-

t ille

üiüm , fummamque infrequentiam neque

nt W

Phoenicis rariffimus intuitus fatis poffit pro-

'oluim-

ponere: adumbratio earum aliqua in illa vo-

lucri forte videbitur, cui pulchrirudo eximia

a Paradifo nomen fecit.

p0[€-

&c avis tanquam

js fen-

J

fentens natalium preftantiam. humumque

j nj

dedignata , nunquam vulpari terra retidet: ad

n

j

Ya

cedri verticem adhzeret fatipata , non pedibus,

vifim

quos nullos habet, fed claviculis quibusdam

JLitl-

lbero fuüfpenfa ethere, nam nullibi; nifr

ig.

aperto sthere motu ac vita viget.

Sic etiam heroes animi, de quibus no-

bis ferino, non res creatag amant in fem

etip-

15

82

Cowu»rzxpiuM TRACTATUS

tl

fis, fäd in Deo, Deumque in rebus creatis

o

diligunt. . Siquando ad negotia, que fünt in

ài

terra hac;, duce amore veniunt, nullam in

Tnen

eis partem quietis capiunt, cum in Deo uni-

ce füaviffimo fruantur otio.

Et ficut qui

quei

tf

pifcatui margarirarum íftudent, inventa in

conchis magarita, non conchis delectantur,

dgm

fed his, que infünt, margaritis; ita qui vere

Deum diligunt, non rebus his creatis, fed

un

qui in eis exhibetur, rerum oinnium condi-

aci

tori Deo adharefcunt.

dile

4It0I

CAPUT XXXIX.

metf

atmor

Quod amor. Dei fuper omnia communis. fit

vim|

ommibus , qui Deum fimcere

pluri

auimt.

atnor

Giffi

tfi diverfis gradibus, quod hactenus mon-

E

dipai

ftravimus, facri amoris perfeélio diftin-

tio (

quatur: diverfe tamen ha& Deum amandi

forme, qua ferme infinite fünt, precepto

continentur unicó. Has inter Deum aman-

tes f

di formas tanta varietas fe offert, ut ficuti in

uti fa:

cclo non duo Angeli fünt fibi omnino fimi-

perio

les, ita in terra etiam non due forían animee.

ite

eequali prorfus forma ac ratione amorem Dei

r p

colant. — z4Jia clavitas folis , inquit S. Paulus

Tobis

(a), alia clavitaslune , es alia clavitas ffellavum.

lpfo d

Srella enim a [lella differt in clavitate, fic e vefur-

ünc

vetlio

Cad i. Cor. e. 15. . 41.

()

83

;

Dz AMQRE Dzi.

Te&lio movtuorim. | Canticum coeleftis gloriee,

Cfeatiy

ftat i

ro füo quivismodo , decantant redivivi fan-

éti. Verum cum tantum fitamandum difcri-

lm in

Jeo uni-

men, quis randem amoris facri gradus eft,

quem ut confcendant omnes, preecepto hoc

o qui

ent in

tenentur?

Gantüt,

Id mihi videtur factum divine Provi-

dént

Jui vere

iz fingulari quadam cura, ut in Vulga-

is, fed

ta noílra, cui ab Tridentina Synodo fümma

Condi

ac irrefrapabilis auctoritas acceffit, Dei aman-

dilex vocem dilectionis habeat, potius, quam

amoris: Diliges Domizum Deum tuum (a). 'Ta-

meríi enim dile&tioamor (it, non tamen folus

amor eít, quod S. Thomas notat, vocabuli

nis f

vim perícrurans, (ed eft qudam electio, ac

"

. pluris eeítimatio ac fi lex diceret, lectiffimo

amore amandum Deum effe, uti ipfemet le-

étiffimus inter omnes atque lectiffimo amore

5 ol

digniffimus eft, quem (enfüm etiam in Can-

itin

| tico fectatur Sunamitis.

amancl

gcepto

Qui fertur in Deum amor, ceeteros amo-

| aman-

res fuperet, eisque tanquam amorculis, fi

jcuri if

uti fas eít ferme profana voce, fummo im-

[ fmi-

perio prafit, fi Deo aufcultamus, qui nonin-

qnme

digne fert, nos prater ipfümalia adhue amo-

en Del

re profequi. Qualis divina lege imperatur

paulus

nobis amor ?. videlicet fincerus fit , natus in

dlari

ipfo animo , ibique dominans: chariffimum

hunc nobis effe vult Deus & defideratiffi-

j );' llf*

mutm,

rz'.'?lü

('aþ) Marzb. 22.

,

(CowrENDIUM TRACTAT US

94.

dimu

inum, eoque totam occupari mentem: vult

effe generalem, atque cui vires omnes ope-

um

ram navent füam: füublimem effe jubet,

& fü

qui omne mentis in fe convertat ftudium;

fumi

n

Riv

2f

ls

denique ut ge

»fus fit, atque firmiffimus;

Deu:

nnn

Aiil

i eundem excolamus ; cum

utque conatu 01

adji

itaque hac forma amando Deum optimum;

eundem unice deligimus, quem toto ampk-

&amuranimo ; iftaamoris forma,que Deo fo-

ett

liconvenit, amor fümmidelectus,five fummi

COt

amoris dele&us forte vocari poffet.

yiri)

pred

Nofti 'Theotime, quod fzpius jam di-

&um eít, varios amores dari; nam eft pa-

4mor

rernus amor, eft amor filiorum, :quo profe-

COmp

chari

quuntür patrem, eft amor fratrum, atque

omni

Conjugum, eft amor amicitie , eft amor

jatrim , funt slii amores: hi omnes dif-

flas ,

fdent latiffimo diferimine ; füntque cu-

dmi

'uslibet. tam certa ac rate vices, ut ab iis

yoftt

