Gi2572
author: François, de Sales

m

x

——

pE

Ó

—— n

—

m

x

— p

"d.

H

i

J

*

,

Y

1

a

:

*

$)

N*

H

d.

|

K

X

I

W

d

*

*

d

".

g

W

ss

z

"

i

-

Ts

EC

[

h

NÉ

W

(*

X*

"

í

AV

ial ia h at has

ao

AO J.t. 3

r M s

sst

x

$N

—

u u BN

DN

|

- d

gä

N124511998438 021

j

QUATIAHEH,—

Tübingen

iÉ es

d

—

——

-—

—

ORRT T SQE

MP —

t

—

ET

AA

m

emesii

$

1

(

Ti

ii

S. FRANCISCI SALESII

CERACTATUS

AMORE DEI

IN COMPENDIUM REDACTUS, -

A QUODAM

& SOCIETATE JESU.

qume

fu.

COP

EX

x O.

"ä

'diofoiR

pR

GX

/

E

Pt

) li'ä

N

*

-

W

E.

2

GT

(j

2

Xb

(l

6

"

Superiorum Permiffu.

OéHGHO O O OICDHISO O OgOgOgdsos

Wirceburgi,

Tvrrs xt Impexers JOANNIS JACOBI STAHEL,

BinrroPonz g* TyPoGnAPHI. MDCCLXVIIL,

X

Y

ïä

i

A

M

j

feo

)

Juil

tidit

divi

di,

Cert

E

effe

denc

f!;z:?ï

ieny

/nil

^M m

bng;zzh

7

f;

J

F-—

/fy

;(þ

2/

F

Ü

(4)

m i

:

',

äWW&&W&a

2

XATSELMÉ

b

;

La»r

-

x

ETE ?,:

ÉN

VEV VIS Vi d

9)7

Hæ.&. N

PRAEFA'TIO.

. d-

$T

attatus de amore DEI a Divo Francifto Sa-

lefto quondam compofitus ac duodenos in li-

wfgf&

bros dioifus ex. communi mortalium confe[-

Jione. non pauca. admiratione digniffima àn

fe complectitur: Quid?quod P. Nicolaus Cauffinus

S. 3. acerrimo is utique ingerio vir , maturiffimoque

judicio , tratatum illum appellare tton. dubitat (a4)

divinum quoddam opus, ac plane ejusmo-

di, quod cum ipfis adeo Seraphinis volatu

certare videatur, atque ab igne illo in curru

|

Ezechielis reprefentato fcintillas mutuatum

efle, ad univerfum terrarum

| orbem accen-

dendum.

Librum zjium tanto à fapientifmis . quibusque

Jan&iffimisque bominibus n pretio babitum novij]me

üerum in lucem edi curavit P. Fellonius S. 3. Pne-

randus autem Dominus "Tricaletus , ut eundem omni

bominum «conditioni accomodaret

» omilf;is variis que-

Jrionibus Tbeologicis ac Metaplyficis ( quas ipfe S.

Franciftus Salefius omitti à fe potuiffe confe[fus eft,

(2) ) uc materüis inter f& apte connexis, lum in

€0otn-

(c.z) Tracatu de directione fpirituali fecun-

dum fpiritum S. Francifci Salefii.

(2) Præfag in Tractatum de Amore DEJ.

compendium redegit, ternasque in partes divifit, qua-

ruin prima de amore DEL ejusque natura ;! excellen-

tía, nece[fitate, JDeciebus , effettibus atque exercitio :

fecunda de voluntatis nofire ad Divinam conforma-

tione fanttaque adiapboria : tertia demum de fuavif-

füna createe mentis cum D EO per orationem conjun-

|

Gione agit, C9 ita agit , uttoto in opuJculo preter

infignem ordinem , egregiam quoque im fragmentis

vette feligendis attentionem , & accuratam zn vedden-

dis D. Francifci Salefii fenfis fidelitatem a fe depre-

benjam e[Je , clariffani duo etatis noftre Critici ()

snonumentis litierarum publicis teftati fint.

E -2 RR u - U C R ET RNEECSEE, - EERGPCSRNRC CM

Hanc porro Epitomen ut federatis DD. dealz'-

]1

x

bus prejénte anno pro férena offerendam effe cenfere-

d

mus , duplex poti[[omum nos caufa impulit.

Prima

erat, quodis, qui eandem G'allice conftripfit , au-

$

&l

ibor idem ille fuerit , qui Ideam perfeGtionis Chriftia-

ne, prioribus amis Sodalitatis noflre impenfis edi-

Y

tam, ex operibus Patris Alpbenfi Rodriquez effnxity

videlicet. Plurimum |Reverendus Dominus | Petrus

JSfofepbus Tricalet Ss. Theol. Dottor, &2 quondam

q

Dire&tor Seminarii S. Nicolai Parifüs, anno z76z.

cum fanttitatis fama fatis fun&ius, ac mon facrorum

duntaxat Preconum ( b ) linguis, 'verum etiam Cri-

ticorum fupra notninatorum calamis copiofe laudatuse

amor

H

dltera autem propofiti noftri zaufa fuit , quod

I

£

() P. Berthier . J. in Ephemerid. Trevols

[/

^

tienf. Novembr. 1756. & D. Joannet in Epheme-

rid. Chriftian. Tom. 4.

(2) D. Hylaire Doct. Sorbon. item Direct.

Seminarii $. Nicolai.

. Qild-

DEI anima illa fit , a qua cun&as aliarumn virtit-

ctln-

tum attiones, de quibus in fuis Rodericius libris dif-

'ülo:

féruit , animari oportet , juxta illan D. Ztuguftini

Qrfhg-

( a ) fententiam : Pondus meum amor meus:

Dono tuo

inij-

eo feror, quocunque fferor.

tjit-

accendimur ,

& füurfüm ferimur.

Prete-

at

vea , ut D. Francifouus Salefius in eo,

cujus

D

bic epitomen damus , trattatu loquitur , amor to-

adden

tius Theologie compendium eft: amor eft;

d

qui nullo magiftrro , nullo libro, nulla arte ;

methodo nulla adhibita, & Paulorum, & An-

i(4)

toniorum & Hilarionum & Simeonum d&

Francifcorum denique infcientiam doctam

Wu-

effecit.

Cui etiam confentit Cardinalis Bona in

preclariffimo quodam libello [uo ( b ) ubi, Bona qui-

tjitt-

Prinó

dem, inquit , eft (cientia ; fed utilior amor.

[

Scientia fine charitate inflat; & nihil prodeft;

:

amor vero fine fcientia fufficit ad. falutem.

;

jfia-

j al*

Poteft homo fcientiam habere fine amore ; is

xl

vero , qui amat , quamvis fcientiis careat hu-

Pt

manitus acquilitis, plura tamen difcet, quam

idatfi

doceat humana fàpientia, quia illum intus

n

magiítrum habet, qui docet hominem fcien-

tiam.

rürti

nCr-

Jtitifs

Que ommia dum accurata. cogitatione perpendi-

uf

anus , in [bem minime inanem inducimur , fore , ut

hi

eximia ID.D. Sodalium pietas exiguum iftud Xenium

£adem benevolentia atque approbatione excipiat, qua

verole

heries

munus confimile annis proxime preterlapfis oblatum

2

ul

)ure

(4) L 13. Confefs. c. 9.

.(5) Via compendii ad DEUM c. 29.

þg/äz'pere dignata ef? ; fidulaque illius &? confiderata

lettione, tanquam flabello quodam , Divini amoris

Jlammam aut fufcitare in corde fuo aut fovere cone-

tur: prafertim cum amor ille res. una omnium

faa-

vil[ma atque facillima fit :

nam , ut veriffme D.

Hieronymus ( a ) , in reli

quis operibus 'bonis

interdum poteft aliquis quale

mcunque excu-

àtionem preetendere; ad hab

endam vero di-

lectionem nullus fe poterit excufare. Poteft

mihi aliquis dicere: Non poffum jejunare;

Nunquid poteft dicere: Non poffüm amare?

"dmirabilem iftam amoris cum faciiz:tzztem ium

vero fuavitatem D. Francif

us Salefius nom in fuis

ä

duntaxat libris, verum in propria etiam perfona. ex-

pre[ftt,ut preclare oftendit P. INicolaus Cauffmus (2),

|

eujus verba ( quoniam ad inflammandos cbaritate

Divina animos nibil exempli tanti praftantia

H

ejïacius eff ) paucis referemus.

t

a VRR

J»y

Sq

i oA

7

'/)x,("*)

v

a

—

^ x

H

(

SN

;7

4b

//«

W

L':ndl] "

»,

UE

zn

E

REU

—

Y

La

NONNNS TET P.

C

h

a

-

N

Q

g

4f

.EXEM-

(4) In c. $. Matth.

t

(4) 'Tr. de dire&ione Spirit. fect. 4.

li

EXEMPLAR PERFECTI AMORIS

hf

u

PROPOSITUM

,

IN DIVO

l

FRANCISCO SALESIO

li

P. Nicorao Caussiwo, S. J

)

*j

ä;llls explicare queat ftatum ac lo-

i

T

Y

cum illum , quem facratus D.

r

- Francifci Salefii animus in ccele-

fti illa verorum amatorum focietate obti-

)

(

nuit? Seraphinus erat fenis admodum,

iisque charitatis igne ardentibus, alis in-

ftru&us ; qui tamen non amplius conci-

tato quodam ac vehemente volatu age-

batur, ( nam ad plenam quietis habitatio-

nem jam pervenerat, ) fed duabus dun-

taxatalis, complacentize nimirum ac bene-

volentiz, plaudebat, circa inacceffüm illud

folium proximo fefe volatu circumagens.

Complacentia, quz eft gaudium de bono

DEI, eundem Divini fpon(i uberibus ag-

glutinatum tenuit; atque effecit, ut illius

anima, quemadmodum vellus Gedeonis,

tota cclefti rore compleretur , permix-

t10-

29

tione tamen tam fuaviter confufa, ut dif-

ft

iil

ficile dictu effet, utrum ros in vellere,

an vellus in rore exifteret

Eadem illa

luf

110

has ei vel in ipfo filentio voces clamores-

f

que elicuit: O DEUS' . DEUS cordis

f

mei, pars mea, hzreditas inea , & om-

0f

nia mea! fufficit mihi, quod DEUS fit

DEUS; quod Bonitas ejus infinita fit, &

fiq

tfà

perfe&iones ejus comprehendi non pot-

de

fint.

Moriarne, an vivam ego, id mea

an

parum refert ; quia Dile&tus meus vita

zterna, eaque penitus triumphante per-

ln

ruitur. Benevolentia accendit in eo con-

f

tinuum Divini Nominis manifeftandi ze-

f

lum , quo inftigante optabat momentis

jam

fingulis , Dile&o fuo in regione quavis

Q0g

habitabili benedici, eumque exaltarl, ho-

qui

norari, atque adorari.

Eum in finem

qu

languoribus amore plenis fe ipfe confü-

mebat, millena certamina füfcipiebat ;

(iti

infractos labores fübibat, quos tamen

i

füaviffimas vitz fuz delicias habuit, eo-

tüt

quod dile&iffimi DEI gratia exhauriren-

4C|

tur..

Y

Cujus tam in vita quam in morte

laudandi ftudio accenfus Francifci animus:

u)

fentiebat mixtas dolore delicias, quando

poít quam plurimos laudum conatus

(uf-

fünt

jf

fufficientibus fe effe deftitutum viribus

0

intellipebat. Digna hzc commiferatione

lh

lufcinia, dum accentus fuos concitare, fo-

nos acuere, melodiamque fàtagebart per-

]is

ficere; vocem quodammodo vitamque

fuam eadem via profundebat. Atque hinc

fi

oriebantur effluxiones illz liquefcentis fu-

fique fpiritus , illz amoris plagz, ille ex-

f

tra fe ipfum rapti explicationes animi, illa

"

denique tam perfeéta DEUM inter atque

1tà

animam iftius amatoris conjunCtio, ut nul-

:r.

lam liceret amplius jun&turam confpice-

n

re, fed felicem duntaxat metempfycho-

j

fin aliquam, per quam vivebat ipfe non

LIS

jam ipfe amplius, fed in ipfo.JESUS, qui

YIS.

cogitabat, qui loquebatur, qui przdicabat,

()»

qui i cribebat; qui cum aliis ccmgredæbatur,

j

qui & vita cordis ejus,& anima fpiritus erat.

1

Iftud przterea circa amoris illius con-

ts

ditionem ac indolem notandum eft, eün-

dem potius in pacifica quadam ac taci-

10.

turna fuavitate, quam in violento aliquo

ac procellofo impetu fitum fuiffe. Enim

vero quatuor fe nobis Francifci objiciunt ,

(4) qui omnes magna quidem cum per-

;Es:

4

fe&tio-

us

C(e) Nimirum eo, quoheca Ceuffino feripta

funt, tempore, fcilicet À. C. 1649. neque Fran-

fe&ione, at nonnullo tamen cum difcri-

mine DEUM amarunt.

Divi Franciíci

Aflifiatis amor erat amor aufterus & ex-

fpoliatus , qui ad contemptum rerum

omnium extremamque paupertatem ten-

debat.

Amor Divi Francifci Paulani erat

amor eximie humilis, qui novas fan&tz

humilitatis abyffos perquirebat, ut fe de-

mitteret, & obícuras noCtes, ut fuas vir-

tutes abfconderet.

Amor Divi Xaverii

cceleftibus . erat repletus fervoribus, ar-

densque atque magnanimus, qui nihil

animo veríabat aliud ,

quam centum

Orientem zque ac Occidentem verfus

portas aperire, per quas zelo fuo trans-

du . M. Lapsieca CURU , EEE n AE - RA

itum appararet. . Divi autem Fran-

ciífci Salefüi amor erat dulcis, fuavis ,

P.

tranquillus, & velut intra ipfius animam

abfconditus atque inclufus, ac ranquam

Ambarum aliquod , cujus quidem. odor

a AE RRR 2«

fuaviflimus totum terrarum orbem per-

fun-

eifcus Borgia , neque Joannes Francifcus Regis fo-

lemni Ecclefiz ritu inSanctorum album relati erant.

At horum tamem pofterior facile poffet cum Divo

Francifco Xaverio; priorautem cum Divis Affifiate

atque Paulano, tanquam egrepii eorum charitatis

h 2 as E -

ámitatores, conjungi.

li

fundens fentiebatur, energia'autem a ne-

ifci

mine fatis penetrari poterat.

2f

n

Contingit non raro, ut, qui amare

zi

incipiunt, affultus & concuffiones quas-

Tat

dam íua in mente fentiant propterea,

i

quod amor adhuc repugnantiz aliquid

(le.

in ea inveniat: fi autem omnes animi adi-

JiO

tus eidem fine oppofitione aperti funt ,.

eu

progreffus ille fuos pacifice & incredibili

af«

cum fuavitate continuat. — Ejusmodi vero.

hil

difpofitionem in anima Francifci noftri

N

Divinus amor invenit: hominem videli-

lus

cet fine definito confilio, cor rebus con--

fl$«

tentum omnibus, fuaviterque emortuam

n

inter fponfi cceleftis brachia voluntatem.

i )

Illic regnabat ille fine impetu, fine fymp-

am

tomatibus deficientis fpiritus: Illic pro-

b

grediebatur inftar aurorz dilatatione qua-

]or

dam & incremento continuo , fine fen-

wers

fu fenfibili, fed ita zxquali, ut nemo accet-

fionum intermiflionem perciperet. Quod.

quidem non nifi ex przcelía perfe&taque.

: fo-

virtute oriri potuit; quz facit.ut maximaz

ant.

res ac fortiffimz plerumque plurimum.

iO.

jite:

tranquillz fint: fic maxima quzque flu-

ts

mina pacifica cum majeftate decurrunr. ..

Ve-

N

A5

Verum abfit, ut quisquam exiftimet ,

i

Angelum hun

tam alte eluctatum , de-

Y

fcenfus oblitum fuifie: nihil enim eo aman-

ii

tius, nihil ad fua communicanda propen-

t

fius, nihil erga mortales alios indulgen-

bi

tius

Solebat dicere :

DEUM, ficut

d

creavit hominem ad imaginem ac fimili-

a

rudinem füuam , ita pariter ejusmodi amo-

Q

rem hominibus exhibendum przcipere,

t

qui amoris Divinitati fuz debiti imaginem

W

ac fimilitudinem gerat.

Neque enim,

Y

ut ametur homo, quarendum eít, an

fi

fapiens, an urbanus,an aliis id genus do-

Tk

tibus ornatus fit , fufficit quippe; quod

d

primz ac fuper cun&ta amabilis Pulchri-

Qu

tudinis imagine infignitus fit.... Ifti ob-

ls

fecutus regulz excellentiffima atque per-

m

fe&hiffima erga mortales alios charitate

Id

plenus evafit: eftque compertum omni-

C0

bus, eam ab illo poffeffam , cun&tisque

in occafionibus ad mortem ufque tanta

du

cum folicitudine ac puritate fuiffe exerci-

tam, ut nullo fatis exprimi fermone pof-

E

fe

fit.

Amabat vere & DEUM in homine,

b

& hominem in DEO : extra DEUM au-

zlt I

tem nec ipfe ullo apud alium loco effe

lii

voluit nec alius quisquam ullo apud ip-

um.

n

fum loco fuit... Commodabat fe ad-

venientibus omnibus, horis omnibus ;

momentis omnibus.... Praedicabat, hor-

].

tabatur, fcribebat, confeffiones excipie-

bat... Hofpitalia & pauperes verecun-

lt

dantes vifirabat , Religiofos viros iter fa-

|

cientes hofpitio füfcipiebat, magnam pe-

cunie vim propriis manibus erogabat ;

d

templorum altaria liberalitate füa exor-

nabat: imo, dum adhuc junior in mortis

,

verfabatur difcrimine , petebat cadaver

fuum anatomicis Chirurgorum inftru-

s

mentis fubjici, ut, quoniam vitze tempore

adeo fuiffet inutilis; ( fic nimirum ipfi lo-

qui placuit) poft mortem faltem nonnul-

lis prodeffet ; addens, quod hac ratione

mortuorum quoque quietem fecuram

redderet, qui interdum eum in finem ex

l-

ccemeteriis effodiebantur....

;

Quibus omnibus confideratis faten-

dum profe&to eft , eundem cun&tos illos

perfecti amoris gradus confecutum fuit-

Íe, quos in Cantico Canticorum( 4)) enu-

merat Salomon, ita loquens : Fortis eff

ut uiors dile&lio, duva ficut infernus emu-

latio: Lampades ejus. laumpades ignis. atque

7-

(4) C. g.

Jiammnavum. — . Aque anultae mon patuerum

extinguere Cbaritatem, nec flusnina obruent

Y

illasm : i dederit bomo omnem [fubflantiam

dowms [uc pro dile&ione , quafi mibil de-

Jbiciet eam. — Et oftendit fane Francifcus

noíter charitatem orco duriorem effe ,

g

eoquod nimirum veterem ipfà hominem

in fempiternum deftruat, quem orcus

torquendo tolerat, atque inflammis con-

fervat perpetuo, quin eum confumat. Do-

&ores "Theologie myfticz füpra textum.

S.)

illum quinque amoris gradus annotant:

videlicet mortem , fepulchrum , ardo-

rem , infatigabilitarem ,. infatiabilitatem..

Omnes illos confecutus erat S. Francifcus

Salefius : habuit enim mortem amoris ,

dum voluntas ejustam füaviter inter fpon-

fi brachia exfpiravit: habuit fepulchrum,

id eft; univerfalem confümptionem , dum

fe in fe ipfo tam perfe&te redegit ad nihi-

lum, ut in DEI corde totus effet : ardor

ejus eluxit ex continuis ipfius zeli aCtio-

E

nibus; infatigabilitas autem ex obnifü ad-

verfus impedimenta omnia fefe,utilluma

u

Die

dile&o fuo abducerent;objicientia: denique

Dte

€ vita exceíTit inamoris genere infatiabilis,

deü(

ac fimillimus Angelis, qui, quod maxi-

[u

me defiderant, id femper habent.

COM-

Uni

o

eni

DA

ZA

AA

-

mDm

£.

3W

d.

&

z

Q

f

oD

b,

Y

m

///lqmï

'X

d

!

À

EEE RE

N

m

CUS

O.

COMPENDIUM

)o

TRACTATUS

m

1t

SANCTI FRANCISCI SALESII

Y

DE AMORE DEI.

Lu$.

l5

PARS PRIMA

)i

DE AMORE DEI

lm)

üm

QuruT L

hi

"Amorem ceteras inter cupiditates

of

XSP

dominari.

Ü

4

ä C äum, occurrente bono, cor » pre aliis

du

affe ionibus,amoreexciretur,(ücu—

n4

ti mox dicemus) defiderium, om-

li

nesque alias ad bonum propenfiones amore

precurri manifeftum eft. Hoc enim tantum

llS;

defideratur, quod amatur. Malum i fum,

hac unica'de caufa tale habirum , quod bono

Te-

Z

CowrzNpiUM TRACTATUS

repugnet, ad odium non ita excitaret cor

lu

nofítrum, nifi amore boni, quo nos privat,

praoccupatum inveniret.

d

De aliis anime cupiditatibus & affectio-

in

nibus idem prorfüs dicendum. |Ex amore

hr

omnes oriuntur. Unde fit, ut legitimee fint

vel illegitimze , vitium aut virtutem partici-

ent; prout amor bonus aut malus eít. Ab

h

oc principio originem ducunt; a quo bo-

nas aut malas dotes fuas ita mutuantur, ut

cum amore, cujus füunt veluti partus, res

|

una efífe videantur.

Enim vero ,

nullo

fi

inter utrumque flatuto difcrimine, quatuor

M

tantum cum Boétio; Cicerone, Virgilio, &

omnibus fere antiquitatis Scriptoribus; cupi-

g

a

ditatlbus admiffis, fic loquitur S. Augufti-

nus (a): vdmor inbians babeve, quod amat , cu-

f

f

iditas efl ; id autem babeus, eoque fiuens , leti-

ali

tia: fugiens , quod illi advev[atur , timor eft ; id-

W

ue, fi accidevit , feutiens, tviflitia eff. — Proin-

de màla [unt ifla, fi malus eff amorv ; bona; fi bo-

m(

aus. Ciwitatis Dei incole timent, defide-

rant, dolent,

udent; quia autem illorum

U

(äa

«t

amor bonus e

bonze pariter funt affectio-

fs

nes

Evangelium mentem humanam Deo,

ju

ut eam regat ac tueatur, obíequiofam red-

Qu

dit; cupiditates vero menti, ut illas coer-

qu

ceat, rationis ad normam dirigat, & virtuti

a

(ervire faciat. Dum hic otdo fervatur, amor

& voluntas

s

(a) ipfi confenraneus fanctus eft,

p

rectas

(a) Lib. 14. de eiv. Dei C. 7. & 9.

Dg Auonz Dzi.

3

T COT

recta; quodíi perturbetur, tunc amor im-

[ivat,

moderatus eft &immoderata volunras. Id eft,

chariffime Tlheotime, quidquid boni aut mali

(lio.

more

in voluntate reperire eft, amori eft adícri-

e [int

þendlïm, qui eam fibi fimilem e&i;it.

ttici-

Àb

CaAPU T IL

) bo-

", Ut

De voluntatis affettionibus.

uas in anima ex

, 16

(

erimur affectiones ,

qullo

lus minusve no

iles, plus rinusve

[üor

funt

p

ve no

b

irituales , prout obje

M

&um plus minus-

,&

ile princ

ipium ipfis eft.

uzedam ex..

Y

rgtiocinio, quo

,.

experientiá fenfüuum duce,

yiti-

admittimus; alize

ex argumento humanis ex

,(l

fcientiis petito;

nonnu

fide nixorum confecuti

l& ex principiorum

lægi-

one naícuntur ; non

TA

alia tandem aliis extat

origo, quam fi

'ülfls

voluntati divine conf:

E

nfio

mplex

; aut fimpliciffi-

[ lo«

1nus veritatis fenfus

» quam nobis Dens ipíe

1de-

snanifeftat.

Primas affectiones naturales vo..

rur

cant; quas in omnibus homin

.

ibus reperire

10

€

*

ferva

quis enim faniratem , &

ad vitee con-

)

tionem neceflaria

; DOon exoptat? quis

d-

jucundis confüetudinib

us non trahitur? Se.

od

cundas rationi confent:

a

neas dicunt; quippe

tüti

qua . rationis luminibus

citatur voluntas ad bon

nitantur, quibus ex-

Qor

a nonnulla, qua fen-.

14

füs non afficiunt, fibi c

oncilianda: inter hzec

E ;.pag cordis, & omnes

virtutes morales, ve.

raque

ConuPENDIUM TRACTATUS

4

raque ploria recenfenda funt, nec non rerum

eeternarum nortitia.

'Tertie autem ,

veluti

luminis fidei

artus, & doctrinee Chrifti in-

hisce

telligentie , chriftianee nuncupantur :

,

affectionibus impulfi , voluntariam pauperta-

tem , charitatem perfectam , paradiíique glo-

riam diligimus.

IH

Ver

Voh

uod ad quärtæ claffis affe&tiones fpectat,

T

cum; preterquam quod ad Deum folum di-

E

hito

riguntur, ad quem unice pertinent & ten-

dunt, Deus ipf? in nobis, fpeciali modo,

fit;

eas efformet, nullo mediante ratiocinio , nul-

lo concurrente naturali lumine; eas divinds

füpe

eXer

fupernaturales nominamus. Et hoc exdi-

cendis de fan&a anime confenfione, & de

mini

divinis infiniteque fimplicibus fenfibus, quos,

jmi

cum Deus in ea velut in fanctuario fuo refi-

lüpe

det, ipfilargitur, haud difficile intelligere

Y

erit.

Has affectiones àd genus preefertim

mif

triplex revocari poffe ,. nunc dixiffe nobis

amo

fufficiat, Spiritualis fcilicet amor incotnpa-

Wini

rabilium pulchritudinum in fidei noftrae My-

amor ineftimabilium bonorum,

fteriis ;

chy

que nobis in altera vita deftinantur ; amor

flrar

erpa fummam Bonitatem , fanctiffimamque

o

& eternam Divinitatem.

D

flent

ttodi

CAPUT

Dz AMox;-: Dzx

n

Obss :H

lgti

j

Anorem. Dei cateros intey amores

s

dosminavi,

[(d»

].

oluntas, quz intelle&uales ccteras ome

*

V

nes facultates repit ,

fo, quo flagrat

amore, regitur; qui eam

j

b

i fimilem efficit,

Verum enim vero omnes inter amores, qui

voluntatem regere valent , fibi in alios aucto-

ltt,

ritatem arropat, & dominium habet Dei

d.

amor.

Ita ei effentialis eft auctoritas, ut, fub-

e«

lato dominio, ipfe tollarur , & jam nullus

,

fit, ubi nullos fubditos habet.

wl

Non inde fequitur nullos alios in anima

j

füpernaturales motus exiftere.

'Timor ,

die

de

exempli gratia, pietas, fortitudo, fpes, non

minus fünt grátize partus, quam Ifaac & Ben-

105

jamin partus mulierum , quarum fcecundiras

efi-

fupernaturali poteftari erat referenda. — Sacri

«

vero amoris, tanquam hzredis & filii pro-

tirti

miffionis, imperium eft. Etenim, propter

Jbis

amorem, precipue eterna cceli felicitas h

mini promifla eft,

.

p

f

Salus oftenditur fidei, 'parafur fpei, foli

W

charitati tribuitur.

Tides nobis viam mon-

Tor

ftrat , ut columna illa myftica nubibus & igne

conflata ; lucida ícilicet. & obícura fimul.

lque

Dulcedine fua fpes, inftar manne, nos fu-

ftentat. INos autem in terram promiffam in-

troducere folius charitatis eft; quse nobis

transeun-

6

COMP'EN'DIUM 'TRACTATUS

trranfeuntibus per fluctus ir& Dei, in die ju-

]ica

dicii fecuritatem preftat, quemadmodum If-

sdhi

raélitis per aquas Jordani viam patefecit arca

bon

fcederis.

Sola etiam charitas nobiscum ,

Voli

füb iptius aufpicio , in cceclum introdu&is ,

p

habitat ; cum Dei populus, columna fidei

falt

duce, nec manna fpei efta, in hac cæleiü

terra, jam ultra non indigeat.

piti

De catero, amoris imperium neque

prod

durum eít neque auíterum ; imo mirabili

Omnia ad

ditig

quadam fuavitate temperarur.

ti C

ditionem füam modo efficaciffimo fimul &

epre

raviffimo adjungit. Qlisquis amat, vim

&0qui

j

mul & maximam & maximo amore dig-

nam experitur.

qui

Qf q

ib am

G. A.U T DX

Termii

eXten

De natura amoris in genere.

Que q

Vern

deo intima , adeo effentialis voluntatem

inter & bonum convenientia eft , ur,

Difüm

ftatim atque bonum voluntas animadvertit,

hemy

ad illud fübito feratur, ut ei; cum voluptate,

&fam

tanquam objecto fibi apprime congruo, ad-

heereat.

Quae convenientia adeo arctam;

hanc inter animee potentiam & ejus obje-

&tum, connexionem efficit, ut ad unius no-

0

titiam ,' noritia alterius prerequiratur ; At-

que ad ideam boni nobis recurrendum, ut

&i

(entig,

voluntatem definire valeamus. | Sicuti ad ex-

plican-

AQato

Dr AMonr Dzr

7

e.

nIt-

plicandam boni naturam , voluntatis ideam

adhibere neceffe eft. Et vero, Theotime;

A CG

bonum ita definitur: quod quisque vult.

üm,

Voluntas autem , facultas animee, qua nos

is ?

impellit ad bonum profequendum, autad id

fidei

slelt

faltem, quod bonum nobis viderur.

Nec immerito dicitur cór a bono occue

pari, ab eoque, mediante complacentia, quam

eque

producit, ligari; amore autem attrahi , quo

rabil

jl

dirigitur fimul & adducitur ; a complacen-

tia cor impelli, ut a fe, fi italoqui fas eft;

u&

egrediatur; duce amore in viam fe dares

vii

eoque ftimulante objectum amatum profe-

dio.

[^]

qui. Atque etiam , pro libitu, dici poteft,

cor a complacentia expergefieri ac excitaris

ab amore moveri, & ad progrediendum de-

terminari ; a complacentia alas cordis veluti

exrendi, illudque ad volandum difponi, at-

que amore reipfa volare. Jure igitur , ut

dtem

verum fupponi poteít, amorem recte defi-

nitum nihil aliud effe, quam motum, effufio-

[

Ti

nem, & quafi, ad objectum amatum, cordis in-

ceffum.

[dlC,

nv

am;

)

Ia

De variüs [peciebus amoris.

j

At

ommunis & recepta amoris hec divifio

C

eft;amor bénevolentie;&amor concupif-

lu[

centie. Hic beneficiis, quae nobis ab objecto

ex-

amato preftari poffunt, queque ab eo fpe-

KFamus,

8

CowPENDIUM T&RACTATUS

ratus, excitatur; ille.contra obje&tum ama:

rg

|

D

tum pratis amat, cujus unice bonum inten-

dit. Iftius amoris;' vel a folo nomine, na-

ear

idea

tura declaratur, amore benevolentiz aliquem

amare, idem effe ac ipfi bonüm exoptate:

Ti |

Si ille, quem amamus; bonum, quod ei

e€xo

ptamus, jam adeptus eft, tunc de ipfius

felicitate gaudemus, & amor nofter eft amor

Nit

complacentie ;

actus nempe volunratis ,

qua gaudio objecti amati paudet.

Curi

vero ille bonum fibi congruens etiam, nunc

defiderat, illud ei exoptamus: amore íci-

licet defiderii.

Qw

TrUS

Tunc amor dicitur amor fimplicis be-

dam

nevolentie, cum non eft mutuus; inter eos,

qui muruo amant, amor amicitiz eft ; qui

8

r

in hoc triplici capite ;; quod amori mutuo

effentiale eft, confiftit.

Videlicet duos ami-

ralþl

nec amorem mutuum

finit

cos fe redamare ,

Tan

ignorare ; fuos animi fenfüs, ad invicem,

quo

aperire ;; familiarique commercio uti opor-

tet.

Qu

dum

Cum amicum, ceteris non pofthabitis ,

äe Dw

amamus, fimplex eft amicitia;- ceeteris vero

T

pofthabitis , dicitur dilectio ; quafi amor

electionis; quod , revera

&i

H

j ele&io objecti ,

j

prealiis, interveniat.

flit ;

" ;"Quodfi autem unus ita aliis prefertur ;

Vimn

ut jairi.omnis omnino abfit.comparatio aut

Qm

proportio ;..tum incomparabilis, fumma,

pmp«

pre-

Ds Auonr Drr.

9

afmds

reftantiffima erit dilectio ; & charitas fo-

TieQ«

l

Deo debita. Etvero, hz voces, cJarur,

,

chave , chavius fieri, wt facile intelligere eft,

juem

ideam magni pretii, fpecialisque zeftimatio-

f

nis preefeferunt.

od el.

pfits

CupPUT VE

at

Naturalem. mobis ineffe propenfionem , qua

Rif

Cuni

ad Deum pr« cunélis aliis amandum

uUvitamur.

Tunc

e [o

vamvis ftatu originalis juftitie , in quo

(3

primus homo creatus fuerat, excideri-

mus; & peccatum nature noítre horren-

s be

dam cladem intulerit; has ramen inter rui-

808

nas, propenfio ad Deum, pr& omnibus ,

; ui

amandum in nobis füpereft ; nec non natu-

Tutuo

Vdtlli

rilelumen , quo omnibus rebus creatis in-

finite amabiliorem eum effe cognofcimus.

tuum

(ceim

Hanc propenfionem non effe plane deletam

quotidie experimur.

Omifflis luminibus,

OPOI'-'

que fides nobis

fü

peditat, atque etiam

dum inrelleétus no

d

Isj

r naturali modo agit,

lbi[is j

velo

de Deo attente cogitare non poffumus, quin

nature propenfio, in intimo animz noflree

amor

fenfu, motum fecretum excitet, quo in ob-

»je&iy

je&tum noftra copitationis cor noftrum in-

filit ac involat; vix ác ne vix quidem di-

ffüf j

vinum iftud obje&um volunrati offertur ,

| qut

cum in illud non fine gaudio & voluptate

nfra

propendet.

q-

B 3

CaPUT

Ío

CoMrszNDIUM TRACTATUS

n

CaAPrurTr VIL

4/[(

Jor!

Solius matura vires non nobis fufficere ad

Deun fuper omnia amandusn.

u

nter omnes aves aquila exiftit fortiffima;

I

qu

cujus maxime fublimis maximeque au-

fui

dax volatus eft; oculis tamen magis, quam

COf

alis, valet ; ejusque afpectus , & celeritate

jis

& extenfione fua, volatu longe eft praítan-

N

tior. Idem de homine prorífus dicendum.

qut

Ad Deum cognofcendum idoneus, ad eum

Qrti

amandum propeníus eft ; Lumen autem ad

1ndi

cognofcendum, quam Deus fit amabilis, lon-

&l

ge fuperat virtutem ad eum amandum. Non

[ur.

tam peccatum obfcuravit intellectum, quam

dum

voluntatem debilitavit.

Appetitus fenfiti-

vus,

at

uem concupifcentiam nominamus ,

Ti$e

intelleétum quidem perturbat, imperium

autem voluntatis praferrim detrectat ; ita ut,

jenur

Tnt

dum huic animz facultati; jam peccato fra-

€&w , cum concupifcentia continuo eft lu-

füpi

lem

étandum , Deum nec pro amabilitate quam

CorG

in eo , ratione duce;, detegit , nec pro na-

füli

N

turali propenfione, qua in eum fertur, ama-

re valeat.

uam hec noftra imbecillitas commi-

feratione digna eít, chari(fime Theotime!

Qu

quis in fcriptis Socratis , Platonis, Trifie-

gifti, Ariftotelis , Senece , Epiéteti docu-

[

menta legerit, quibus conítat Deum eis non

Qul

igno-

Dz AwonE,Drr.

11

ienotum fuiffe, ad eumque amandum valde

Tt ad

ipfos inclinaffe; nec iftorum Philofophorum

fortem deploraverit ?

Hec funt , 'Theot

ime ,* ïu&uofæ cbn-

tradictiones, a quibus non abhorremus , ex

fimi;

quo mifera noftra natura, peccato fauciata

e di-

fuit.

Eam, non immerito , cum palmis

quam

comparaverim , qua ex Orientalibus cam-

ritate

hao

pis accerfere, & in noftris plantare folemus.

Non omni quidem fru&tu carent; nullos

duai

eunt

autem ferunt nifi imperfectos , & quafi ab-

Ortivos partus.

- Calidioribus regionibus

n ad

Von-

indigent, ut earum fructus formam, guftum

& fic. perfectionem fibi propriam affequan-

Non

tur.

Idem de corde humano prorfus dicen-

juam

dum. Non eít omnino impar, & quidem

nfiti-

0u$ ,

naturales ad fuas vires redactum, initio amo-

ris erga Deum,; utcumque, producendo, quod

um

(d Ut

tamen nec verus eft amor, nec amoris no-

inen meretur.

Verus autem amor, amor

) [ra-

[ lu-

füpra omnia, maturus ifle ac perfectus di-

lectionis fructus füumme Bonitati. debitus,

n

0 fld«

cordibus tantum gratia pracoccupatis ac fuüf-

fultis producitur.

EO

*

Qp wmr VIIE

Witi

ime!

Quantum Deus fe a nobis amari. defideret-

[ne«

egimusin Genefi, Cherubim gladio flam-

yu-

L

mis fulpenre armatum paradifi terreítris

non

cuftodem a Deo conftitutum fuifle; ut ne-

0-

B 4

minem,;

12

Commpwru TRACTATUS

minem, nifi divini amoris gladio perforatum;

&tteT

noft

in colum admittendum efífe intelligeremus.

Quapropter amabilis Redemptor noítter, qui;,

alio.

effuío omni fanguine fuo , nos redemit, a

ipfi i

nobis amari infinite defiderat, ut falvi zeterna:

pot

cum ipfo felicitate fruamur; & ideo nos fàal-

adi

vos & felices vult, ur a nobis in eeternum

II?US

amerur; ita ut noftram falutem propteramo-.

lil

rem noftram, & noílrum amorem propter

Tem

falutem noítram defideret.

Sic enim ipfe

Tnan

loquitur (4):. Jegem veni mitteve iu terram; £5

1nus

quid voloy sifi ut accendatur. . Ex. verbis au-

Arm

tem omni admiratione dignis, quibus amo-

301

rem noítrum exigit, quam flagrans ei fit, il-

lius, quod petit, impetrandi defiderium fa-

cilius 1ntelligi poteft. (&) Diliges Dominum.

Tate

JDeum. tuum ex toto covde tuo, €9 22 tota. anima-

Valde

£ua, Q9 im tota meute 1ua , Doc eft imaximuin 99*

potel

primun maüdatum. . Ah! chariffime 'Theoti-

fimis

me , corDei ardere, fi ita loqui fas eft, amo-

re noftri. videtur.

noscg

Nonne fuiffet fatis , fi

«f

eum amare: nobis ab ipfo fui(Ter conceffum;

dpt

quemadmodum a Laban amare Rachel, &

ttalo

conjunétionem cum ea füis mereri obfequiis

inm

iacobo conceffum eft?

Ad ftudium & ali-

tnic

quo modo divini fui cordis.ardorem fignifi-

candum, amandi venia minime fufficiebat.,

Expediebar ad eum ex totis viribus noftris

amzmdgm;, nos imperio. compelli ,

ne forte,,

atten-.

(4) Luc.c.12. v. 49..

€(5) Marb. c. 22. v« 37.

(

Dg AMonx Dä'x.

13

tim, 5

attente confiderata & Dei majeftate & miferia

Imnus,

noílra, qua tanto feparamur intervallo, vel

Q

alio quocunque pretextu , ab officio, quod

lf &

ui fieri

ipfi tam cordi eft, deterreremur.

(Tna

poffer, ut declararet apertius fe propentionem

s fil-

ad ipfum amandum, quam cum vita accepi-

'nam.

mus, non in nobis incaffum reliquiffe. Ni-

df«

hil profecto miffum facit, ut minime otiofa

pE

remaneat illa propenfio, cum etiam adhibeat

p

mandatum , ut nos ipfi regendos permitta-

n

mus; dum nemo eft, cui omnia neceffaria,

! dli-

ut mandatum hoc reducat ad praxin;abunde

fm0-.

non füppeditet.

5l

m fi-

Praterquam.quod. autem aperte decla-

um

rat eo, quo erga ipfum ferimur, amore f&

(

valde affüici, ut in uniuscujusque hominis

u

potettare fit, ex invitationibus amore plenif-

yoti«

fimis commodum percipere, ad nos venit,

amo-

nosque invirat (2), Ecce, inquiens, //o a2

i, Á

oflium, eg pulfos fiquis audierit vocem meam, 9

fum,

apevuerit mibi jamuam, intvabo ad illum, &9 ce-

d,&

siabo cum ipfo 69 ipfe mecum. . 1d eft, fexcentis

in modis meam 1n ipfüm benevolentiam &

fequiifä

(dli-

amicitiam ipfi comprobabo.

igni .

cjebat.

70&[ l$

fott&

CA-

gne

.By

(e) Apoc. e. $. v. 26

CoMwrPzNDiUM TRaACTATUS

14

