timum & poftremum gradum pervenimus,

qui fapientia eft ; atque hoc demum gradu

proxime cum Deo jungimur , qui bonitatis

fue, atque dulcedinis toro expanío gremio

ji dont

ad fcale apicem nos cupide expectat. — Nihil

hicamplius feliciffime charitati (apit; . nifi coe-

js amot

leftes in poilidendo Deo blanditig , infinita

Deo fruendi gaudia, & fàcra illa Divinitatis

ta Jico-

ys inti-

ubera, de quibus in Cantico fcri

prum e(?:,

quod fuper vinum dulcia fint.

m dr-

um j!-

erven-

fecus «C

[ïica, D

p ffid-

Qu

'CAPDT

130

CouwrreNpiuM TRACTATUS

n

Ca*ru TLVEH.

quid

fenfüs

De amori permixto timore, qui ineft. ani-

ue h

2nis cafto Dei amore flagrantibus.

i

jle

untio de cede Jonathe triftiffimo per-

ejus :

N

culfus David in flebiles has voces pro-

fidit,

Deu

rupit, ita dolorem fuum teftatus (4): Doleo

Jupev 1e, frater ini Sfonatba ,. decore mmis, eg

etiam

amalilis fuper amorem snulievum.

Confidere-

&met

mus feminam, amore conjugali eoque per-

qui

fectiffimo füo addictam conjugi, qualis nimi-

tumji

rum deícribitur amantiffima illa in Canticis

TT

fponíà ,ideo coluinba unica, quia in qualibet

m,n

re, quod praftantiffimum, ferme etiam uni-

certüm

cum, atque rarifífimum effe folet. In ifta er-

hefüra

go conjuge diverfas amoris notas fingillatim

dtür,c

Q 1nt

perpendamus. Cafítiffimus amoreft, & pudi-

.

citia plenus: tener & fervidus, veneratione

jumtu

tamen non caret; generofus eft, fed caute

Iu

fimul ac prudenter omnia circumfpiciens:

delicis

fidenti, praefentique animo , quamvis ag-

derjo :

grediatur omnia, obfequio tamen in quam-

lisque

cunque partem íe flexilem prebet: timoris

Deo fü

denique cum fuavi confidentia in ifto amore

Tepe it

gratiffima eft commixtio.

tfz.lil !

1l It 1j

Ji

AOV

"Talis eft perfecta in Deum charitas. Licet

coeleftis fui fponfi confifa bonitate, nil fibi ti-

QUasdan

mendum videat anima, ne fefe Deus deferat,

m

tamen

(a) H. Reg. e, 1. v. 26.

an

Dr AMoRnr Dzr.

151

T

tamen amatrix nempe verecunda timet, ne

quid ejusmodi committat , unde fubof-

d aj

fenfus fponfüs fefe paulifper fubtrahat, at-

ue hec fola cogitatio, quod non perpetua

5

ile&tiffimi fui prefentia potitura fit; jam

ejus animum coníternare poteft: fatis con-

o pet-

s pro«

fidit; nunquam a fe offenfum iri optimum

Du

Deum: fíéd cum hac confidentia falubrem

nir, 6

etiam conjungit metum, ne tantum non

nfidere-

amet Deum, tantumque Deo non placeat,

Qe pet-

quantum nempe rmeretur.

Atque cum tan-

]s nimi.

tum jam incrementum charitatis ardor cepit,

^unticis

ut nihil amplius fibi timendum exiftimet ani-

ma, ne non fatis amet ; cumque fibi jam

"

m w

certum fit, fe nunquam non amori huic in-

yiftaer.

haefüram . tum demum alia ei folicitudo inji-

ziltim

citur, qua metuit ; ne non fatis puro ac fimpli-

ci, intimoque amoris nexu cum Deo con-

ypudi-

votione

jungatur. Namadeoabommicupiditate alie-

Q caüte

num colit amorem, ut etiam virtutis carere

deliciis velit ^ Unico inveniendi fponfi defi-

þiciens:

wis d

derio flaprans, non blandimentis inhiat, il-

lisque muneribus, quibus a magnifico hoc

) quis

timoris

Deo fuo cumulari devota anims folent; hinc

fipe ita ei loquitur (2): /udica mibi, quem

) amore

diligit auima mea , ubi pafcas, ubi cubes in. me-

vidie, ue vagavi incipiam poff greges [odalium

fuorum. Ideft, ne, dum teinquiro, blanditias

s Lict

quasdam & peregrina gaudia loco tui inve-

j (ibi -

niain;

deferat

Ejus- .

amen.

(«) Cant. c. 1. v. 6.

152

CowvPrzNDpiUM TRACTATUS

Ejusmodi.caftipatus amor S. Pauli, S.

! gimo

Francifci, S. Catharing Genuenfis, & plu-

fto

rium aliorum fuit, quibus id cure erat, ut

ftrav

dentur

proculremotis omnibus, qua fuo amori fe

J

immifcere, ejusque turbare puritatem pof-

lm at

fent, caftum & fanc&tum colerent, nulli al-

! quqa

teri rei, quantumvis etian ad fpeciem

; mum

facre, ac laudabili, quam Deo fuo adheren-

Qircut

tem amorem , unde merito dicere poterat eo-

dumr

| temn

rum aliquis (2) : Chriffo confixus fum cruci : vivo

juu

autem, jam mon

0: vivit vero 12 me Chriffus.

Mibi vivere Chriffus eff : €g mori lucrum.. . Mili

/

d giUS;L

omuia Chriffus eff , quod Chrifftus non eff,mibi uibil

It qül

eft. "dmor 1neus cvucifixus eft.

Cotmo

t 6

CaPvuTt. LVIII.

N

propaj

Quod, timor Jervilis conjungi cum. divino

qué no

agmore po[[it.

Qul (j

uoufque in eo totaeft divina gratia , ut ani -

inanils

(2

mum noftrum multiplici virtutum orna-

prop

tu & charitatis precipue munere condecoret,

foribu:

- fervert

nunquam timore fervili, aut mercenario ad

perficiendum opus füum uti defiftit.

Ut

illidae

! ümora

rimum autem ad maturitatem quandam per-

ducta fuerit charitas, timor fervilis ab ea tol-

jupat?

litur , atque tantifper , ut loqui folemus, fepo-

li

nitur, ad eundem modum, quo Phrygio-

Át utili

ofitam in

nes jarn abfolüto opere, acum fep

: RUs g

glomo

u

(4) Galc, à, v. 20. Philip.c. 1. v.A1-

j

]$

D& Awonz Drtr.

133

wl $, 8

à

9lomo relinquunt. Quod reliquum eft, id

; V PIU-

tnapnopere nobis curandum eít, ut dum in

erit, ut

terra vivimus,quantumvis jam adulta nobis vi-

amori

deatur noítra charitas, timorem hunc fervi-

m pol

lem abjiciamus nunquam. . Tot fumrus unde-

mili d-

quaque fepti periculis, ut quibuscunque de-

f

edem

um armis, que nature noftre ; & caute

Vileren

j

circumfpe&is rerum adjunctis conveniunt,

Ea e0»

dic

dummodo non cum honeftate pugnent, falu-

Tuci: tf

tem noftram dimicando tueri perpetuo debea-

inus

Ut auctor nobis eít. Propheta Re-

Quribu.

n. Mili

gius, timore trepidandum eft eodem tempo-

lial

re, quo leta amoris füavitas ad exultandum

commovet. ^ Servire , ait (2), Domino 12 timo-

)

ve, G9 exultate-ei cum tvemore.

Non raro accidit, ut hoftium affultibus

propulfandis fola charitas non füfficiat , at-

TU

que non inde iftud oritur, quod charitatis

nulle fint, aut imbelles vires; fed animi hu-

mani hec ferme eftindoles,que cernitur ineffe

g, Utani-

um ora-

propugnaculo, quod variis hinc inde obfe-

Íoribus fe dedere, ac inteftinis etiam diffidiis

xdecortb

omario 4

fervere folet, quid opportunius tum cadere

[

afflictee poífit animc , quam ut fervilis etiam

dit

dampet-

timor ad repellendum hoftem vires fuas con-

jungat?

ab eà tot-

j o

Licet interea. hujus timoris non parva*

Dhrygo-

fit utilitas, quoufque nempe in terris agi-

Yiram i

mus; nunquam tamen futurum eít, ut etiam

in

glomO

(4) Pf a. v. n;

»

;i34' - CoupzNDiUM TRACTATUS

jn colo nobiscumvü't. In coclo enim non

otium timor pellit; non pacem turbat hofítis,

non cure tranquillitatem adimunt. . Id quod

-de timore íervili verum omnino dicere ett,

i

mon eque de officiis, qua timor hic prafti-

iiom

terit ad animae falutem in tuto; collocandam,

intelligi debere ajo : nam. hec quidem offi-

Ilf

fülgut

cia a timore etiam profecta eternis in coelo

premiis coronantur, cujus rei fimilitudo in

vione:

Terum

Moyfe & Aarone fefe offert, qui ipfi, licet

fuos pofteros in terram promiífam deduxe-

DTUeIe

—

ïïema[a

rint, in eam nunquam pervenerunt.

oqios

(eut 0j

)uod attinet ad timorem filiaiem, ei in

celo locus eft, ut tamen nullius dubii, aut

infcript

nio, (e

diffidentie caufa fit: ille rantum tunc ejus

-erunt partes;ut charirati jam penitus perfectee,

te, (pe

ac defideriis fuis frueriti quandam adfpiret re-

fütem i

huery;

verentiam, qua felix anima divine Majeftati

humiliter fübjecta, seterni Numinis cum

jum, £

fübmiffione adoret bonitatem, qua Deus fibi

puli

fponfus & pater factus eft: atque fic coelefti

UM

VOQHAI

circumdata fulpore glorie eternum excla-

mabit (2): Zzmor Domini fauttus; permanens

proc

ideo fo,

in fæc'u/wn [eculi.

Vine ad

ftini d

Ti

Omnem

Quamy,

CAPUT

L

(a) Df. 18« v. 10

UE

|

18

»Dgs AMokE Dzr.

135

A -non

UCo&TUT^ EEX

t toflis

ldqui

!

Quod naturalis eque ac fervilis &2 Herce-

licere dl

ic praft-

marii timoris in amando ufus fit.

ocandam,

*

ominum quantumvis obfirmatis animis

dem offr-

formidinem quandam folent incutere

n xlo

fulgura, tonitrua, fevz tempeflates, elu-

ilitudo in

viones fluminum, ceteraque perturbationes

rerum fübite, quze folent in hanc terram in-

pli; fieet

deduxe-

oruere.

Ejusmodi eventibus natura con-

l

ernata , nullo impulfa meditato confilio;

oculos & manus in coelum docer tollere, 'in-

de ut opem efflagitet, quia, ut notat Livius,

m, ein

bi) If

infcripta omnium hominum animis eft opi-

nio, fe invocantibus propitium Numen fo-

jtc ju8

erfedtes

re, fpernentibus adverfüm.

Ita ad tempe-

DiteL I6

ftarem illam, quz Jone navigium oppreffit,

tunueruut naute, €9 clamaverunt viri ad Deum

agl

inis Cum

Juum. | Et acceffit ad eum guleruator , £? dixit éi,

quid tu. fopore depvimeris? [uvge, invoca Deum

s

ic colel

zuum , ft forte vecogitet Deus de tobis , €g' uou pe-

veamus ( a).

Ipnis, grando, nix, glacies,

nead f

& procelle a Davide vox Domizi dicuntur,

vertiudti | 1

ideo fortaffis, quia ex iis tanquam juftitize di-

vinz adminiítris & preconibus timorem Do-

mini addifcimus. '

Timor hic indeliberatus, quique in

omnem animantium naruram propagatur ,

APUT

quamvis ex íefe nec laude, nec vituperio

K2

(a) f)'on—. G I.

dignus '

136 CowrtNDiUM TRACTATUS

dignus fit; ramen & ratione originis fuz, &

E

effectuum fuorum intuitu; bonus & optabi-

titis f

Tis eft; ac fru&tuum etiam ferax; originem qui-

dem habet náturalem illam divine. Provi-

D

citur .

dentie notitiam,. non ftudio acquirendam,

Ícd. omni createe menti ex fefe obviam: dein-

Qnuci

de facir, ut nos admoniti fübjectionis noftre

qui n

ad fümmam aliquam , ac celeftem rerum

runt.

omnium vim atque potentiam, eo prepri-

que;

mis convertamur ad implorandam opem ; vi-

diciu

ULUA

tamque noftram ab interitu; rcdimemdam..

I0ra t

1 h

Chriftianis , exempli caufa, non fine

fru&u pietatis. tempeflatibus furentes venti,

minis p

ceeli frapores, & cadentium fulminum fpe-

que pe

cies prorumpunt: Id eos excitat, ut facra

OrTor

JESU & Mariz nomina invocent, ut fignum

105 por

crucis forment, ut divine Majeftati fuppli-

qui f

ces fiant.

Legitur $. 'homas Aquinas atto-

nito fimilis conftitiffe, ac multum trepidaffe,

Q

iïmsvil]

cum forte inter cocli mugitusemicabant fulgu-

ra, atque. ut naturali huic terrori aliquan-

Tem g

tum temperaret, folemne.illud Ecclefiz in-

nodo,

geminaffe : . erbum caro fathum . eff.

Ipía

d pre

puturj

etiam cbaritas ex hujusmodi cafibus aníam

capit eliciendi actus complacentize, & bene-

b

volentie: Cozfzebor tili , inquit David (4),

quia tervibiliter amagnificatus es, miralilia opera

gme,ï 1

za , 7 auima mea cogmg[cetm'mzs. Et alibi

(;[I):

Dius no

B

Ieis ve

B

CWy Pf 139. 9. 14.

(2) Pf 2.v. 1a.

( 1

US

Ds AMonE D-r-ziþ.

137

sue; &

Er uunc Reses intelligite: erudimiti , qui 3udi-

& otbi-

b

catis tevvam : Jeroite

om-ino i tünove.

inemqu-

|

t Prot-

Eft & alia timendi ratio, quz ex fideirat

Qrenday,

citur, & his rerrificis cogitationibus, effe

1m: dem-

cruciatus horrendos & eternos iis paratos;

1is noltte

qui noxe pravioris rei, quam necdum elue-

f rerüm.

atvl t

runt, a morte opprimuntur: eííe unicui-

que, dum animam exhalat, fübeundum ju-

0 prapr-

Optm; Vi

dicium , efle mortuos omnes fíub noviffi-

mdam,

mum tempus ad vitam excitandos, ut pro

Sunt fa-

tora ceternitate fententiam referant.

ron äne

——

ne hec, qua magis etiam, quam ictus ful-

s Venu

minis percellere quemcunque animum , at-

wm fpe-

que perterrefacere debeant; quis enim fine

, Utf

horrore ac fremitu copirare annos illos zter-

i fignam

nos poterit, annos dolorum & cruciatuum ;

ti füppl-

qui fine carent, peccantibus d"eitinatos?f

1nas atio-

- Quodá timores ifti banc in animos no:-

vepidilt

ftros vim exerunt, ut inde peccandi libidi-

ynt lgt

nem ejiciánt, docente facra "Fridentina Sy-

j dignat-

nodo, falutares funt. "Tunc peccatores Iía-

od 1-

ja preceunte dicent (4): Comcepimus ; & quafi

. Ipà

yis i

pavturivimus , g pepew'mwj];iütum. Jalutis.

, & -

Saluberrimum hunc timorem ipfe Ma-

yurid (

gifter nofler , ac Servator amantiffimus fx-

ii o

pius nobis inculcat, étiamfi ceeteroqui ablato

qlibi(

legis veteris graviori jugo , jugum fuave, ac

: :

LI

onus

3

(l)v) lfa. c. 26. v-. 13«

158

CoMPENDIUM TRACTATUS

sobiliu:

onus leve impofuerit: zimete eum, ait (a);

qui pote[l $$ amimam & covpus perdere in. geben-

lii Ch

7?am. Urbis füe excidium , füuumque uni-

que gl

verforum interitum reveriti Ninivite, ante-

füi ma

acte vite noxas fuíceptis voluntariis poenis

fispun

expiarunt.

Paucis ut dicam omnia, timori

Deo f

etiam fervili ineffe falutarem vim ad coercen-

Tàt pik

dam peccandi libidinem, negari amplius non

fi ocu

poterit, cum plurimi fancti Patres inter do-

Dens;

na Spiritus fanéti eidem locum concefferint.

tünc f

Orend

Sed nulla probitas illi timori ineft, qui

J r

hominem a peccándo non abflerret. Sic ti-

1fment fibi mali daémones;

dum invocato

i?

Chrifti nomine , facris imprecationibus per-

[nt

célluntur , quamvis invidie , qua homini

lemirc

perpetuo nocere cuperent, nullam partem

generol

deponant.

Sic timent, quos facinorum im-

fücle co

probitas multa & indignitas ad infame remi-

etriti l

gium addixit, .catenis & compedibus alli-

gatos, quibus prafecti füi, quem interfe-

fs n

fimd

étum mille vulneribus vellent , fievities ar-

noftri,

dorem opere adfpirat

Sic timuit elapfi fe-

obfery

culi harefiarcha perfidus, qui Deum fibi

dicitur

odio ájebat effe, quod adeo diftriéte peccato-

perfpe

rum poenas ac fupplicia exigeret.

Ciltipar

Hic itaque timor, qui legis abfervatio-

quod o

nemurget, a damnatorum fibi miferiis cavens;

üere, c

quamvis fervile aliquid fpirer, bonus tamen,

t* ditu

re adhüc

& laude digfius eft: Ifto vero timo

.nobi-

(«) Mattb. c. 10. v i.

$

Dä AMoRE Dzi.

139

it (7),

nobilius eft aliud timoris genus, quo cavet

it u-

fibi Chriftianus, ne pratia Dei excidat, illius-

quam füo famula-

Que uie

que glori& fpem amittat ,

?, t

tui magnifice Deus rependit;

nempe curn fà-

utgratis etiam

lf pais

tispuro necdum amore flagret,

, timon

Deo fervire velit, ad opera mer

cedem afpi-

COCTCED-

rat pie mercenarius fervus. Pirofeécto enim;

us non

li oculus videre, fi audire poffet auris , qu&é

itter do-

Deus przeparaverit eis;qui fefe diligunt, quantá

ceflerint,

tunc foret uniuscujusque accuratio in com-

onendis hoc

6do füis rebus, ut beatee il-

xel, qi

ius immortalitátis fpe

Sic ti-

fit ?

m firmam habere pof-

1Vocato

s pet-

homiti

Intereatamen, o mi Theïotixhe! zemu-

lemur charifinata meliora, &ad digniora vota

pattem

'anquami a

enerofo fürgamus pectore.

non tam

um im-

j

acie colubri fugiamus peccatum;

e fei-

aut amitten

de cele-

territi pehenne metu ,

us ali-

flis patriae difcrimine, quam iv

itati dulcif-

| jnterie-

fimo divini Patris nomine, Patris, inquam

vities at-

noftri;,, qui omni honore

noftro, cultu; &

dl

Hic timor filialis

obfervantia dignus eft.

eum i

dicitur. Licet ingenui ac liberáli

s.animi filio

ffe copiam ;

pCCCQIO-

perfpectum fit, parenti fuo e

caftigande fuz inertie ; non tame

n iftud eft,

fervatio-

quod obfequendi ftudium in fe poffit accen-

dere, cum fibi jam patris nomen omni amo-

js cavensy

s Lümet

re dignum fit.

e adhüc

nob-

CAPUT

K 4

*

140 CourrENDiUM TRAGTATUS

eudosi

C«4ruy: LX

omes]

Quod. duodecim fructus [pivitus , &2 odo

$icfiqt

multur

- beatitudiunes Exangelice amore . [acro

cosprebendantur.

tie, q

dendu

ic fcribit ad Galatas S. Apoftolus Paulus

S

ViteS

(a): Pru&us autem Spiritus eff : chavitas,

peret;

audium, pax, patieutia, bemigmitay , bomitas,

f

notas,

ongamunitas , manfuetudo , fides , modeflia, comti-

tentia , caflitas.

Theotime, quare fermo-

nem fuum irà orditur magnus Apoftolus, ut,

I

Spjrg'(d

cum duodecim recenfere fructus velit, inde

initium fümat, ut dicat: Pru&us autem Spivitus

piatca

manfüe

eft charitas &c. cum porius dicendum fuiffe vi-

Gaudii

deatur , frut&tus

Spirimx Junt chavitas , gaudium,

picem,

jox

Tediis

Cum expiatis peccatbrum fordibus,Spi-

patient

ritus fanctus in animos noftros fübit, charita-

infs b

tem in eos, infigne munus fuum, effundit.

bownt

Hic fructus Spiritus eft, de-quo Apoftolus

-licings

loquitur.

Sed quia in hoc unico fructu do-

mum

tes aliae infünt & numero multe, & vi ac

confle

füavitate praeftantiffima 5 ut dotes has di-

nt, ea

ftin&tis nominibus defcribat , ac fi & ipfze plu-

Tib ur

res fructus effent, earum inflituit cenfüm

ingenu

fanctus Apoftolus: cum vero eos omnes fi-

tates

ve fructus, five unius fructus dotes ad unum

cundi,

fructum revocet, fatis oftendit, multiplicem

beamg

quidem ineffe vim charitati unicae ad produ-

QoS;c

CCEI—

ha

(s) Gal. c.g. v. 22. &* a3.

Vg

Drg AMonrz Dzr

I41

cendos quam plurimos fructus, quos tamen

omnes hzc una charitas in fefe comprehendir.

UE

(do

E

Sic fiquis dicerer , vinearum fructus eft uva,

fin

1

muftum, ac vinum, liquor infignis praftan-

ti, qui non minus fuavitatis habet ad arri-

s Pauls

dendum guítui, quam virtutis ad reficiendas

- Qhiritiy

vires ; hic fane- non diverfos fructus difcer-

s lottit

neret, fed in eodern fruétu plures preftantize

notas.

fj ctt-

t fermo-

folus, üt;

Hsec ergo eft Apoftoli fententia, fru&um

Spiritus effe charitatem , qua jucunda eft,

'i.t) m Ü

pacifica; & patiens, benigna, bona, longanimis,

u pintt

manfueta, fidelis, modeíta, continens, caíta.

anfeni-

Gaudiis perfundit animum divinus amor, &

g,

paeem, ac dulce firmat otium, quod ut in

mediis perfittar reflantis fortune afítibus,

yus, Spi-

patientia pectus munit; patientiz, qua nobis

, chántte

lpfis beati fumus, benignitatem adjungit &

e&undït.

bonitatem , qua ad procurandam quoque fe-

ipeftolus

licitatem proximi prompti(fimum femper ani-

3do do-

mum geramus.,

Utvero etiam fibi perpetuo

&viac

conftent hz virtutes, nullaque levitate deflu-

Jis di-

ant, eas longanimitate ceu firmo prafidio mu-

ipfcplt-

nit; ut fermone cüm aliis femper feftivi fimus,

: genfüm

ingenuijc urbani; moribusad omnium volun-

tates commodi , in omni vitee ratione tam ju-

ymnes de

4 onum

cundi, ut nemini unquam offenfe anfam prae«

m

liplicm

beamus , omnium nobis adjunpgamus ani-

mos ; omnium voluntates blande pelliciamus.

] prodi-

n

Ad has etiam virtures tam univerfe homi-

K

num.

142

CoubiRBIUM TüACfATUS

tis red

num focietati optabiles ac proficuas, charitas

divina addit manfüetudinem ; ac fidelitatem,

ipedi

ffe im

ceu complementum quoddam füavitatis, &

tranquillitatis fecurn & cum proximo reti-

Vil et

nende ; qua in tribuendis & obfervandis

att uti

ommibus officiis impenfé liberales , in vitu-

quee

perandis iis, quee reprehenfione digna funt,

Spini

obfervatione cunctabunda utimur , ftudiofe

Va (

interim devitata tora illa mendaciorum ; frau-

dedig

dum,ac fimulationum illiberali cohorte, libe-

]

ro cuique homini fügiendá, quippe que non

tantum charitatis, fed etidtn

mun

tatis inimica eft.

genuina: urbani-

fa felc

Tempe

Cum vero t"anä,egre'gie. ad amabilem 'x./itæ

T& 1nC

focietatem ios inltruit , & exorrnat divina

tanta ef

charitás, nequaquam interim omittit curam,

ia

hominis in femetipfo, atque cum fécum ha-

türbare

birat,ad omne virtütis genus efformandi. Ad

V& omr

hunc finem modettiam fibi comitem effe po-

ü) W

Ítular, folutioris vite , & libidinum acerri-

mam domitricem , ac rerum ad vitam necef-

if

detra)

fariarum cquiffimam moderatricem, ut in

vitze afperitate & afflictatione carnis, conti-

riam 2

violen

nentia & caftitas, pratiffuna Superis humani

ánimi ornámenta commodius efflore(cant.

&ddun

beatioy

Quodfi ad hanc modum interius exor-

omnib

netmentem benignitasmanfüetudo,tnodeftia;

itüm ,

contineritia; caflitas,exteriores vero mores per

miftris

gaudiuri; pacem,patientiam , longanimiratem;

QpOrte

boniratem & fiduciam ad normam honefta-

tbeffe

us

J$

Ds AMORE Dzr

143

y dharitas

tis re&imme componantur , :nil hominer

leitutem,

impediet , quominus facre dilectioni torum

ititis, &

fefe impendat. O fru&tum fpiritus, quo ni-

mmo ret

hil eft Deo acceptius , nec homini jucundius,

(ctvandis

aut utilius! o früctum in Paradifo natum, at-

]n vitü-

que ex arbore vite decerptum; nam vere

z

pna fünt,

Spiritus fan&tus vita eft nottrae anime, cum

Tludiofe

eam ex infinita fua boni;ate inhabitare non

im, frau-

dedignatur !

rte, le-

Non folum beätæ immortalitatis certiffi-

que non

":

^ urDani-

mum pignushic fructus eft,fed etiam in hac vi-

ta feliciratem nobis procurat rantam , quanta

nempe-à mortalibus periture ac mifere ter-

Jem vl'l'[æ

r& incolis defiderari poffit.

Felicitas heec

r dijina

tanta eft, ut nulla calamitofi temporis acer-

Curatmy

bitas, nulla furentium perfecutionum vis eam

urn ha-

turbare, aut füfpendere poffit. "Tam eít ex-

xà. Ad

tra omnem aleam humanorum cafuum pofi-

effe po-

ta, ut nulla ad eain nequidem pertingere

? àcerti

infeíta fortuna poffit. Nihil ex ea'paupertas

n necei-

detrahit, injurie ejus fplendorem atque glo-

n ip

riam accumulant, lacrymee illi deliciascreant;

, ont-

violenti hoftium incurfüs:novum ei robur

hünnani

addunt.

Qui ita beati füunt, nunquam fe

fcant

beatiores efle exiftimant, quam cum a rebus

omnibus deferti fpoliatique, nihil fibi ad li-

j exot-

ydeltit

bitum , aut jure videnr contingere; ex ipfis

miferiüs fibi blandirie nafcuntur :

potius

orespet

niratem

oportet dicere, inter blanditias hanc unam

eis effe inaximam , - omnes in hae vita a feía

honade

us

abdi-

144. ICOMP'EN'DIUM TRACTATUS

abdicare, ut purüm atque integrum animum

quritas

Deo devoveant. -Juxta divinas JESU Chri-

qputs

fti adinonitiones generofitas hec eis genuina,

fes pta

& vera fortitudo videtur, paci ftudere inter

frodtus

eos, qui rixas fufcitanr, & jurgii caufas ma-

C

ligno ferunt animo ; fuo jure non illubenter

bris;

cedere , ut charitatis jus illefüm maneat;

fecus,

non facile offendi, atque inanem iftam inter

dipna

terreítres gloriam, & omnem humanam ma-

ferrer

"

gnirudinem qurocu]care.

in há

fumm;

Ut pulchre fibi coherent ifla omnia!

virtutum omnium, donorum, & fructuum

füimij.

Spiritus fanéti, ipfarumque beatitudinum ca-

tifitm C

quam d

put & fumma eft divina charitas.

Titatem.

Charitas nos urget obfequium præftai'e

ftrium |

Dei tüm' preceptis trum confiliis, ex quibus

10n al

virtute$ ad unam omnes dependenrt. ,. Eft er-

Q0rona,

cgo charitas virrutum prima virtus appellan-

COntem

da:

Cbariras nos dociles reddit interiori

pro (ol

gratie inftin&tui, quo ipfe Spiritus fanéctus

throw

non jatin per precepra & confilia, fed inef-

amans 1

fabili aflülatu feptem donorum ad bonum

mentes incitat ; & voluntatem commovet;

Eít ergo cbaritas donorum Spiritus. fancti

primum ac precipuum donum dicendum.

Cztpidz't.

Charitas .origo eít celeftium gaudiorum;

"T

que corpore adhuc detentae devote animge

ex fructibus Spiritus fanéti percipiunt, quee-

iti a

que veriffima füunt gaudiorum, que cccleftis

Y

Tilg

Eft ergo

lime

þagl'ia qffert, in terra preelibatio.

chari-

'US

- Ds Awons Der.

145

? anium

1

charitas inter fructus Spiritus fan&ti ipfe þræ—

$U iri-

cipuus fructus , jucunditate faporis inter om-

s Peninp,

nes praílantiffimus , aut potius hic unicus

re I

!

fructus csteros ini fefe capit univerfos. Cha-

ufas m

ï

ritas injuriis gaudet; calumniis. & oppro-

illubenter

briis, ceterisque humanze vitee miferiis,non

| manedt;

fecus, ac fifibi per heec (ingularis qudedam

fiam intet

dignatio, & benevolentiz figna confpicua de-

Jaratm f«

ferrentur. Eft ergo chariras beatirudinum

in hac terra brevis quedam defcriptio &

à omnial

fumma. Accen(i charitate non aliam agno-

fcimus amplitudinem aut gloriam, quam ftul-

frodoum

Jinum ci-

titiam crucis: non aliam triumphi cauíàm,

quam afflictationem corporis, viteeque afpe-

ritatem.. Servatoris noftri, omniumque illu-

voltare

ftrium fanctitare virorum veftigia infiftentes,

1 qu'fbus

nonaliá honorum infignia, quam fpinaspro

. pter-

corona, arundinem pro fceptro, ludibria &

appeln-

contemptum pro purpura regali, crucem

;ateriort

ro folio ambimus.

Non tort.delicias in

; fandtus

throno füo eburneo invenit Salomon, quot

fedine

amans anima in cruce reperit.

| bonurm

ymmovet.

Qapur DXI

us finddi

ücendum.

öupid'itdtmü omnium. Reginarm e[Je , eisque

udioram;

ad obfequiuim. [um uti cbaritatem.

anime

ita animze eft charitas, .a qua in anima

nt, que

V

motus omnes exiftunt, quemadmodum

p Ccoleus

mobi-

Etego

libramenti motus ad: horologii x

de

cti-

146

ConrzNpiUM TRACTATUS

lespropapantur.

Affectus omnes fequuntur

tetione

£nque

charitatem ; cum irafcimur, vel leetamur, fpe-

ä

ramus, veldefperamus, timemus, vel con-

hralit

liec n

fidimus, hos omnes motus ciet, & admini-

ftrat charitas.

fponde

puum

.. Quemadmodum efgo fieve imperiofus

idemd

eft profanus amor in animo , ubi fedem fixit;

Qfferar

fic amoris etiam facri non fzeva quidem, fed

fümma tamen dominandi vis eft. Primum

ümam,

eft, quod imperium capeflens agit ifte divi-

u

nus amor, ut cupiditates c&reras, jam fpon-

-

it füi j

te amori dociles, auctoritati füce fübdat.

Imperio

Deinde illiberalem animi mollitiem, ac om-

minamn

nes voluptates, que fenfibus hauriuntur,

dum pr

rorfus exterminat.

Auctoritatem iftam di-

Efvam

le&tionis facrz fignificavit Chriftus, cum di-

fenuit, (

xit (a): Qui biberit ex aqua, quam ego dabo ei,

Circfimy

uou fiiet ip etermum. Profecto fic eveniet,

A prin

chariffime Theotime, noftris in animis cum

ii ;

imperabit charitas, nulla tunc erunt amplius,

felin i

nifi charitati devora defideria: timor, fípes,

£ » 8

audium, forritudo, generofitas; omnes af-

2

ectus animi Regine charitati obfequentur.

Ibi:qug |

dat.

]

Ton dil

uales in gremio matris Jacob, & Efau

fuerant, tales in'uno animo reperiunturamor

fionte

Non minor hos

ead b

Dei, & fui ipfius amor.

amores difcordia fejunxit , -quam illos duos

Yititm f

Vimodui

fratres; ipfeque nofter animus, de cujus oc-

jana con-

M(Mles à

cupatione ifti duo amores quotid

tentio-

(4) Joan. t. 4. v. 13.

D

TU$

D& AMonze Dzr.

|

147

equuntu

tentione acerrime decertant , non raro fic

imur;fpe.

fïi.'

conqueritur (4): Jgfelix ego bomo ,. quis ane li-

; Yel con.

| berabit de corpore mortis bujyus? Ut magna fit

x «dmini

! hec noftra infelicitas , nunquam tamen de-

! fponderi animus deber; cum;. qui ad pu-

| gnam íàane dificilem nos adhortatur Deus,

perofüs

idem divinz füee gratice auxilium promptum

dem &it;

! offerat, atque cum eo vincendi

dem, fed

fpem certif-

ümam.

Prinum

t iftedvi-

-0* "Quam vero rátionem init divinus amor,

j fpore

ut fui ipfius amorem ; hoítem: fortitfimum

» fübüdt,

imperio íuo fubjiciat ? Efavo quondatm do-

, 4C OID-

] minaturus Jacob ; hujus rei fignum edidit,

Iriuntu;

dum primum ex utero matris prodeuntem

hm di-

Eíavum proxime infecutus , ejJusdem pedem

em di-

tenuit . f1onificans futurum effe , ut fratrem

D dapo df

ciretümveniret , fueque poteflati. fubderer.

; eveniely

.Ut primum vitiate nature-cupiditas que-

ifni cuftt

lam in animo affurgit, ei divinus amor con-

ampli

feftim imminet, ex pede, fiita loqui fas

r IpeS

€ft, capte; id eft, eandem (tricte occupat ;

omres die

fibique & Dei voluntati ut obtemperer, man-

luennlf

dat.

Res enim. admiranda fimul, & factu

)

Eu

non difficilis eft, cupiditates omnes , qua

rüramor

fponte in malum proruunt, nifu divine gra-

t ad bonam partem flectere , itaque, quod

Jor n0s

jlos duos

yitium futurum erat, virtutem facere; quem-

admodum ferpentem in cauda tantum cepit

ana corn

Moyfes , ut inde.prodigiis illuftrem virgam

tentio

face-

(2)) .Rom. 7.6.24.

148

CoxbENDIUM TRACTATUS

faceret ; ita a vitiofo propofito ad fan&tiorem

fcopum converfie cu

piditates guælibet virtu-

tis formam induent.

de 1

I-—

Abje&i ad paftum pecoris naturee annon

!

prope accedimus, o Theotime! cum cibo;

[Th

t

& potu utimur? Interea tam animalis actio,

fs (4

fi charitatis vim fequatur ,. facile naturam

qumu

omnem füperat, & in rem facram vertitur:

moflrum

non eft neceffe aliud, quam ut divina chari-

dendus

tàs hunc fenfuin nobis fugperat: Tibi id no-

—

Veo cre

—

tum eít, o fumma Dei bonitas! cui minima

Jon CUj

-

reícere

queque patent; quod ideo non cibum ca-

E

piam , ur voluptati corporis obremperem,

cupiciti

in morem fcdae pecudis:

nam tua Provi-

—

viüs def

—

dentia humile officium impofuit mihi , ut

ü femp

corpus cibo-curem.

Id faciam, o mi Deus,

—

tm ? o

ut voluntati tuce obfequar.

Si amici cujus-

finfh de

dam opera indigeo , quid mihi in mora erit,

li in

quominus rem ex fe tantummodo non ma-

Quittyy

lam, & communem impiis quibusque , chri-

ü

ftiano, & facro ritu confecrem? Id tantuüm

agitur, utin hanc fententiam concedat ani-

Dum m

mus: o Deus, tunc dicere oportet, eft infi-

guopen

nita.tua bonitas, quz fola füi juris, ex nul-

lper o

la re dependens, nos inter mutuze neceflita-

llnos,

tis fancivit vincula; hujus ergo amici mei,

!t prerj

cujus benevolentiam.tu mihi comparafti ,

üer , ;

nunc opera utar, uf velin hoc admiranda

n a[q

Providentie tuee oþfequium preftem.

CarUuT

$) M

TUS

: Diz AwonE Dzi.

149

Qntiorem

QapuT bXII

lbet vittü-

: debeat e[fe. ama

-ndz' Dei

Quod continud.

defiderium.

d& annon

efauvizate vobis thefauvos 2 calo, ita hor-

um cibo;

lT

tatur nos, falutis noftre reparator Chri-

lis &dio;

flus(2). Unus non füfficit thefaurus: alium

e Datürara

cumulare oportet alio; id eft, infatiabile fit

| vertitur

noftrum amandi Dei defiderium , amori ad-

rina chati-

dendus amor eft. Nunquid o cor meum;

nibiid no-

ideo creatum es, ut ames creatorem ? quare

j minimá

non cupis incendium amoris perpetuo ac-

ibum ce

crefcere , cum nulla poffit efle praftantior

emperenn,

cupiditas? & tuum, anima mea, quod füa.

a Drort-

vius defiderium fit, quam defiderium aman-

ml Wt

di femper magis magisque divinam bonira-

n Deus;

tem ? o quis mihi det, utnihil amem , nifi

i eujus-

fan&ta defideria? quis me fancti amoris defi-

mora eriby

i

deriis inflammabit ? o defideria, o amor, o

-

)non fa«

quanto veftri defiderio accendor ?

u6 Chïi-

Ciborum naufea laborans segrotus ; ci-

d tintum

cedat ant-

bum non appetit , fed cibi appetentiam ma-

gnopere defiderat.

Utrum vere Deum , &

" etinit-

3 ex nüi-

fuper omnia amemus , nonnifi Deus novit ;

id nos, quamvis non ignorare fümmum ope-

qdit-

re prerium foret; tamen nifi divinitus nun-

mid me

cietur , nefcimus.

Id vero non nefcimus;

in ara[ l )

utrum in nobis defiderium divini amoris ar-

miram

us, cum

lnï

deat; atque tunc amare jam .incepim

amo-

(2) Mab. c. 6. v. 20.

AT

150, Coimzmaiw—M TRACA.TATUS-

amorem defideramus,

Hujus augmento

quique

defiderii amor augetur pariter ;

ui flaorat

gile n

amoris defiderio, amore flagrabitbrevi. Q

Yocant

mi '"Theotime! quantum

rofecimus amore,

fi amoris vehementi defi

!

€rio. accendimur?

impedi

Vand (

Dufiderium pauperum, exaudivit Dominus : j'a-

tamen

pavatiouem, eovdis eorum. audivit auris tua. (a ).

10f C

tiones

Talis fuit inter plures alios S. Augu- . |

fünus, qui fepius exclamare auditus eft:

genui

o amor Dei! o fui ipfius odium! S. Francifz

l

nimp

&$.

co folemne fuit dicere: Tui amore moriar, o

mi Deus, qui mei amore mortuus es! S. Ca-

quinus

tharina Genuenfis, & S. Therefia fimiles

ternecin

cervo fuga laboribus exanimato , divini amo-

Tintes

gnisfüm

ris fiti ardentes, has in calum voces jacta-

bant: Zomiue ^ da sobis banc aguam; ut non

Tare ani

fitiamus (b). — Veni fanéteSpiritus, reple ruo-

ï*iatequ

rum.corda fidelium , & tui amoris ignem in

eis accende.

ha

s t

Qibid

CaAruTr LXIIH.

quidqu

ercitati

Quod: aniuum. legitima megotia a [acra di-

10n anj

le&ione mon arvocent.

le20tjo

unt hec cuivis homini ingenita natura vi-

püttem

N

"tia, curiofitas, ambitió , rerum nova-

& nihil

rum ftudium; & finis, ob quem in mundum

&l r

quis-

Onge

(4) Pf. 9. v. 17.

tcumft

(&) Soan. c..4. v g.

[/

M

n

J$

Dr AuoRE DE:

1$E

Xomento

quisque conditus eft, oblivio; hinc fit; ut

üi lat

mille nugis fe implicent , quae ipfi negotia

revi, 0.

114

vocant , in quibus ramen plus apitationis &

m

impedimenti, quam operis, plus ludicrz ac

ndimu?

vanz contentionis, quam fruétus ineft. At-

Iij: jUi-

tamen vans iftee negotiorum umbra , ope-

tftig (4).

rofa crepundia, futiles, & imaginariee moli-

tiones charitatis exercitia abrumpunt , cum

5 Àum.

jitus e[l:

genuina conditionis noftre officia facro amo-

. Frandit

ri inpedimentum nullum opponunt. : David

horiar, 0

