culfus David in flebiles has voces pro-

dit, hi

zupit, ita dolorem fuum teftatus (2): Dole

I

fuper tey frater ani. Jonatba ,. decore mimis, &g

etïam (

amabilis f[uper amorem anulierum.

Confidere-

üX [)

mus feminam, amore conjugali eoque per-

Qlttr

fe&tiffimo füo addictam conjugi, qualis nimi-

m

jum

rum defícribitur amantiffima illa in. Canticis

w

;

fponíà,ideo coluinba unica, quia in qualibet

m) li

re;, quod prefílantiffimum, ferme etiam uni-

Ctüm

cum , atque rariíimum efle foler. In ifla er-

Rrar

go conjuge diverías amoris notas fingillatim

C!mr' Q

perpendamus. Caftiffimus amor eft, &pudi-

hd

citia plenus: tener &fervidus, veneratione

LU

um ol

tàámen non caret; generofus eft, fed caute

fimul ac prudenter omnia circumfpiciens:

ü iCüS j

fidenti, prafentique animo , quamvis ag-

Sto f

grediatur omnia, obfequio tamen in quam-

cunque parrem fe flexilem preebet: timoris

A0f

denique cum fuavi confidentia in iíto amore

t g

gratiffima eft commixtio.

diilf(i

lj; 12) ;

í

Talis eft perfe&ta in Deum charitas. Licet

Tl

coeleftis fuüi fponfi confifa bonitate, nil fibi ti-

mendum videat ariima , ne fefe Deus deferat;

lläm

tamen

(4) II. Reg. c. 1. v. a 6.

«

us

" Drs Auonz Dztr.

131

tamen amatrix nempe verecunda timet, ne

unde- fubof.-

quid ejusmodi -committat ,

Mi

fenfus fponíus fefe paulifper fubtrahat, at-

il

que hec fola cogitatio, quod non perpetua

dilectiffimi fui prefentia potitura fit, jam

(ímo 1

ejus animum conílernare poteít: fatis con-

v r

fidit; nunquam a fe offenfüm iri oprimum

I(a) !

Deum : ' fíed cum hac confidentia falubrem

TU

etiam conjungit metum, ne. tantum non

Conlit

amet Deum, rantumque Deo non placeat;

E !

quantum nernpe mererur.

Atque cum tan-

tum jam incremenrum charitatis ardor cepit,

quis?

n

ut nihil amplius fibi timendum exiftimet ani-

ma , ne non fatis amet ; cumque fibi jam

j qe

j n

certum fit; fe nunquam non amori huic in-

H

t D

j

hacfüram ; tum demum alia ei folicitudo inji-

[45 1

citur, qua metuit , ne non fàtis puro ac fimpli-

&i , intimoque amoris nexu cum Deo con-

)f eM

o

u

jungatur. Namadeo ab omni cupiditate alie-

t r

num colit amorem, ut etiam virtutis carere

deliciis velit. Unico inveniendi fþonü defi-

ol

[r&

derio flagrans, non blandimenris inhiat, il-

quamv

lisque muneribus, quibus a maonifico hoc

(net '

Deo fuo cumulari devote ani

ma ?ol'ent; hinc

fier

»e ita ei loquitur (2): Zdica mili,

quem

iil

diligit amima mea , ubi pafcas,

ubi cubes im me-

vidi, Ze vagavi incipiam pofi greges fodalium

suorum. — Ideft, ne, dum teinquiro, blanditias

lch f!

ii

[

niam.

quasdam & peregrina gaudia loco tui inve-

fatey

J

L

(4) Can. e. 1. v. 6.

Ej.usf

132

COMPENDIUM TS.ACTATUS

Ejusmodi.caftigatus amor S. Pauli, S.

m

Francifci, S. Catharine Genuenfis, & plu-

ag

rium aliorum fuit, quibus id curee erat, ut

(

roculremotis omnibus, que füo amori fe

Qeum

immifcere, ejusque turbare puritatem pot-

hnj

fent, caftum & fanctum colerenr , nulli al-

fl

teri rei, quantumvis etiam ad ípeciem

Ti :

facre, ac laudabili, quam Deo füo adheren-

tküm

tem amorem , unde merito dicere poterat eo-

m

rum aliquis (a) : C^rif?o cor

7

jfixcis fum cruci ; vivo

fanoj

autem, jam mom ego: vivit vero n me Chrifius.

N

Mihi vivere Chriftus efl : cg mori lucrum. . Mibt

gmü) tif

emnia Chriftusefl , quod Chriftus uon eftymili mibil

h Q

Wmmc

efl. 7dinor meus cruci]ïxt.ts eff.

^ Gt

Q ATU T LVIII.

N

B'üpyl

Quod timor Jervilis conjumgi. cum divino

azmore po[Jit.

(? t

lr

uoufque in eo totaeft divina gratia, utani-

mum noftrum multiplici virtutum orna-

Pmpu !

tu & charitatis preecipue munere condecoreb

IN

nunquam timore fervili, aut mercenario à

WVer

s

d

perficiendum opus fuum uti defiftit.

Id

rimum autem ad maturitarem quandam per-

Ütny

Q

ucta fuerit charitas, timor fervilis ab ea to*

]üüg'gf

litur , atque tantifper , ut loqui folemus, 1epo

nitur, ad eundem modum, quo Phrygio-

b

"t

nes jam abfoluto opere, acum fe

poiitam In

E

: glomo

5 n

(.a))' Gal.v. 2. . 20. Pbhbihp.«, Y. 9. AT.

y P]

P

D& AMozze Dzrr

135

qii

glomo relinquunt.

Quod reliquum eft, id

I

magnopere nobis curandum eft, ut dum in

eu

terra vivimus,quantumvis jam adulta nobis vi-

um

deatur noftra charitas, timorem hunc fervi-

qem p

lem abjiciamus nunquam. . Tot fumus unde-

, nili

quaque fepti periculis, ut quibuscunque de-

| fdt

mum armis, que nature noílre , & caute

GE

circumfpeéctis rerum adjunétis conveniunt,

oma!ef-

dummodo non cum honeftate pugnent, falu-

l cruczf*»fa

tem noftram dimicando tueri perpetuo debea-

Inus

g n

Ut auctor nobis eft Propheta Re-

m ^

)

gius; timore trepidandum eft eodem tempo-

;

,rmu

re , quo leta amoris fuavitas ad exultandum

commovet. Serojze, ait (4) Domino in timo-

Ye, €9 exultate ei cum iveiore.

M

Non raro accidit, ut hoftium affulribus

propulfandis fola charitas non füfficiat , at-

cull

que non inde iítud oritur, quod charitatis

nulle fint, aut imbelles vires; (ed animi hu-

ota

t

mani hec ferme eftindoles,qua cernitur ineffe

j [u[llb

ropugnaculo, quod variis hinc inde obfef-

H

;

Ori

bus Ie dedere ; ac inteítinis etiam diffidiis

i COU"

fervere folet,

quid opportunius tum cadere

inercel i

aftlictee

| d

[

timor a

poffit anime, quam ut fervilis etiam

"i

d re

pellendum hoftem vires fuas con-

u

jungat?

rl

p2

u(

(oit

Licet interea hujus timoris non parva

T

y

lit utilitas, quoufque nempe in terris agi-

W.

e;iam

(N

mus; nunquam 4tamen futurum eít, ut

ln

"

(4) Pf. 1. v. 11.

Iv

134 CourzNbDiUM T& ACTATUS

in cclo nobiscum fit.

In ccelo enim non

otium timor pellit, non pacem turbat hoftis;

non cure tranquillitatem adimunt.

Id quod

u

de timore fervili verum omnino dicere efl;

ion eque de officiis, quee timor hic prefti-

terit ad animae falutem in tuto collocandam,

ln

f

intelligi debere ajo : nam hacc quidem offi-

fnjgur

cia a timore etiam profecta eeternis in codlo

Wone

pramiis coronantur, cujus rei fimilitudo in

tim

Moyfe & Aarone fefe offert, qui ipli, licet

füos pofteros in terram promiífam deduxe-

rttre

Tetma

rint; in eam nunquam pervenerunt.

DARU

lewt

- . Quod attinet ad

timorem filialem, eiin

codlo locus eft, ut ramen nullius dubii, aut

nfn

U0 |

diffidentize caufa fit: illee tantum tunc €jus

f

erunt partes,ut charitati jam penitus perfectes,

üï*em

ac defideriis fuis fruenti quandam adfpiret re-

D

verentiam , qua felix anima divince Majeflati

humiliter fübjecta ,

aeterni Numinis cum

l m

Deus fibi

Quf

fübmiffione adoret bonitatem , qua

*

factus eft: atque fic coclefti

f

fponfus & pater

V

circumdata fulpore glorie zternum excu-

D

mabit(4): Zzmor Domini [ancius; pevmamem

ld

àn faeculum [eculi.

Viti

Ti

Vne

-LC-APUT

m

(a) Pf. 18. 7. 10.

D

Dx Awonr Drr

155

j t

C x TU LIX.

[ hoft'i;

ld gui

Quod maturalis «eque . ac fervilis 62 anerce-

(

narii timoris in amando u[us fit.

, præ!:a

ands

minum quantumvis obfirmatis animis

H

;

n

formidinem quandam folent iricutere

TY

fulgura., tonitrua, ízevss tempeftates, elu-

lili'w»dq?

viones fluminum, ceteraeque perturbationes

j L

rerum fuübite , que folent in hanc terram in-

!

pruere.

qedu

Ü

Ejusmodi eventibus natura con-

fternata , nullo impulfa meditato confilió,

I

oculos & manus in coelum docet tollere, in-

de ut opem efllagitet, quia, ut notat Livius,

j

d

j

inftripta omnium hominum animis eft opi-

nio, fe invocantibus propitium Numen fo-

| r

K

re, fpernentibus adverfüm. ta ad tempe-

'SP

li

ftarem illam, que Jonz navigium oppreffit,

df

ï I

Tmnuerupt nauta ,. 69 clamaverunt viri ad Deum

wim. Ez acceffit ad eum gulevaator , €g dixit ei,

mirti

. D

quid tu. [opore depvimeris? furge, invoca Deum

zuum , fi forte vecogitet Deus de nobis , €9 uon pe-

hu kæj

veamus ( a).

Ienis, grando, nix, glacies,

un "

& procelle a

Davide vox Domini dicuntur,

W

ideo fortaífis, quia ex iis tanquam juftitize di-

vine adminiftris & preconibus timorem Do-

mini addifcimus.

Timor hic indeliberatus , quique in

omnem animantium naturam propagatur ;

QäPL

quamvis ex fefe nec laude, nec viruperio

K 2

ignus

(4) Jon c. 1.

156

CoMrPENDIUM TRACTATUS

lu

dignus fit; tamen & ratione originis fue, &

effe&tuum fuorum intuitu, bonus & optabi-

(atij

lis eftj ac fructuum etiam ferax; originem qui-

dem habet naturalem illam divinae Provi-

citurw

dentie notitiam, non fítudio acquirendam,

fcd omni createe menti ex fefe obviam: dein-

QUs

de facit, ut nos admoniti fübjectionis noftre

Qün

tünt 5

ad fummam aliquam , ac cceleftem rerum

omnium vim atque porentiam, eo prepri-

"

(iur

mis convertamur ad implorandam opem; vi-

um

tamque noüram ab interitu redimemdam.

lp

Chriftianis , exempli caufà , non fine

lt h

mini

fructu pietatis tempeflatibus furentes venti,

um fípe-

Que |

celi fragores, & cadentium fulmin

Q0tti

cies prorumpunt: ld eos excirat, ut facra

BIN

]E

SU & Marie nomina invocent , ut fignum

crucis forment, ut d

ivinge Majeftati füppli-

qii

cesfiant. Legitur S. Thomas Aquinas atto-

nito fimilis conflitiffe , ac multum trepidaffe,

ts

v'

cum forte inter coeli mugitusemicabantfulgu-

DEm |

ra, atque ut naturali huic terrori aliquan-

Itdg

tum temperaret,

folemne illud Ecclefiee in-

Ipià

Q þï:

geminaffe : Zerbum caro fattum eff.

juy

etiamn charitas ex hujusmodi cafibus anfam

capit eliciendi a&tus complacentie, & bene

volenti;e: Confitebor tibi , inquit David (45

Qifls

quia terribliter maguificatus es, mivabilia optra

Pius [

£ua , g amima qea cognofcet nimis. Et alibi. (P):

i

Ca) Pf. 138. v. 14.

(5) Pf. a. v. Io.

()

Dr AwonE Drr.

137

fs

um

Eromusc Reges intelligite: evudimini , qui judi-

B

omino n fumnore.

opu:

catis 1evvam: fervite

l

m

: P

Eft & alia timendi ratio, quz ex fide nat-

At

citur, & his rerrificis cogitationibus; efle

Teni

[

n &

cruciatus horrendos & eternos iis paratos,

n

T0

qui noxa pgravioris rel; quam necdum elue-

runt; a morte opprimuntur: effe unicui-

m NI

) []fæp-

que, dum animam exhalat, fübeundum ju-

dicium , effe. mortuos omnes füb novifli-

mæ'

[

mum tempus ad vitam excitandos, ut pro

em

tota aeternitate fententiam referant.

Sunt fà-

b

ne haec, qui mapgis etiam, quam ictus ful-

hi

ente

N

minis percellere quemcunque animum , at-

que perterrefacere debeant: quis enim fine

mlpüm

horrore ac fremitu cogitare annos illos cter-

3l

nos poterit, annos dolorum & cruciatuum,

,U

qui fine carent, peccantibus defítinatos ?

fbati

fs

uit

Quodfi timores ifti hanc in animos no-

j t'e

ftros vim exerunt, ut inde peccandi libidi-

qbat

nem ejiciant, docente facra Tridentina Sy-

o *

nodo, falutares funt.

'Func peccatores Iía-

R

ia preeeunte dicent (2): Corcepimus , &? quaf

N

pavturroimus , €9 pepertmus fyiratum [alutis.

3[ibuu j

(

Saluberrimum hunc timorem ipfe Ma-

D

a

j

Qifter nofler, ac Servator amantiffimus fie-

:

j

lil

pius nobis inculcat, etiamfi ceeteroqui ablato

^ll)

legis veteris graviori jugo , jugum fuave, ac

[

y

3

onus

(5) lfa. c. 26. v..18.

138

QoMrrzNDpiUM TRAcTATUS

onus leve impofuerit: zmefe eum, ait (4),

!

qui poteft €g auimam &9. covpus pevdeve in. geben-

à

:

zam. Urbis füe excidium , füumque uni-

verforum interitum reveriri Ninivitze, ante-

"

W

acte vite noxas fuíceptis voluntariis poenis

,l

lpQ

expiarunt.

Paucis ur dicam omnia, timori

etiam fervili ineffe (alutarem vim ad coercen-

Mp

dam peccandi libidinem, necari amplius non

[ t

poterit, cum plurimi fancti Patres inter do-

Dots

na Spiritus fancti eidem locum concefferint.

tihc

P L

Ontn

Sed nulla probitas illi timori ineft, qui

d

hominem a peccando non abíterret. Sic ti-

iment fibi mali damones, dum invocato

in

Chrifti nomine , facris imprecationibus per-

celluntur , quamvis invidie , qua homini

perpetuo nocere cuperent, nullam partem

lm

Yne

deponant. Sictiment, quos facinorum im-

probiras multa & indignitas ad infame remi-

licle

termit

ium addixit, catenis & compedibus alli-

gatos, quibus praefecti füi, quem interfe-

5

lo

étum mille vulneribus vellent , fzvities. at-

R

dorem operz adfpirat

Sic timuit elapfi fe-

D

culi herefiarcha perfidus, qui Deum fibi

IN

odio ajebat efle, quod adeo diftricte peccato-

rum poenas ac füpplicia exigeret.

pat

cd

Hic itaque timor, qui legis obfervatio-

Quo

nemurget;a damnatorum fibi miferiis cavens,

(ere

quamvis fervile aliquic fpiret, bonus tamen;

It d)

& laude dignus eít: Ifto vero timore adhuc

noDi-

(«) Matthb. c. 30. v. 28.

139

Dzg AwxonE Dzr

ii

nobilius eft aliud timoris genus; qüO cavet

xf

J gdl)

fibi Chriftianus, ne gratia Dei excidat, illius-

us nin

que olorice fpem amittat,

quam fuo famula-

empe curn fa-

t dl

tui magnifice Deus rependit; n

j5 p

tispuro necdum amoreflagret, u

tgratisetiam

li

, [

lll

Deo fervire velit, ad opere mercedem afpi-

u

rat pie mercenarius fervus. Profeéto enim,

pis

n

fi oculus videre, fi audire poffet auris , qua

n

Deus przparaveriteisqui fefe diligunt, quanta

«

(

H

iv

j

tunc foret uniuscujusque accuratio !n com-

ponendis hoc modo fuis rebus; ut beatee il-

lus

j

!j

lius immortalitatis fpem firmam habere pof-

d

fit ?

y I

u

Intereatamen, o mi Theotime! 'æmu-

u hi

lemur chariímata meliora, &ad digniora vota

I

U

m )

enerofo fürpamus pectore.

Tanquam a

n oni

j

acie colubri fugiamus peccatum, non tam

famt

territi gehennz metu, aut amittendze coele-

dlb u

flis patrice difcrimine, quam invirati dulcif-

m p

fimo divini Patris nomine, Patris, inquam

fX

noftri; qui omni honore noflrro, cultu; &

.....

jt &

obfervantia dignus eft. Hic timor filalis

pu?

dicitur. Licet ingenui ac liberalis animi filio

:

qep

perfpectum fit, parenti fuo effe copiam,

caítipandse füze inertie; non tamen iftud eft,

quod obfequendi ftudium in fe poffit accen-

o

dere ,. cum fibi

n

M

jam patris nomen omni amo-

re dignum fit.

"

jf

QU

Afl

Q

nonv

CAPUT

K 4

140

CowPENDIUM TRACTATUS

Qay C^r EX

d

| 0

uod duodecim fruclus [piritus , &2 o&lo

NU

beatitudines Exangelicee amore [acvo

| ul

comprehendantur.

| li?

df

ic fcribit ad Galatas S. Apoftolus Paulus

V

(a): Pruclus autein. Spiritus efl : charuas,

! w'res;

Wetet,

gaudium, pax, patieutia, beuignitas , bonias,

longanimitas , man[uetudo , fides , modefliay conti

Nqs,

nentta , ca[htas.

"Theotime , quare fermo-

nem fuum ita orditur mapenus Apoftolus, ut,

Hl

)

ATICU

cum duodecim recenfere fructus velit, inde

initium fumat, ut dicat: Zru&us autem Spirvitus

M

tenfi

eft chavitas &c. cum potius dicendum fuifle vi-

CaUdII

deatur, fru&us Spivitus funt cbavitas y. gaudzfuqz,

Ditm

jax 4

s l

li

Cum expiatis peccatorum fordibuS,Si)i;

Dtin

ritus fanctus in animos noftros fubit, charita-

ls |

?

tem in eos, infipne munus füum, effundit.

O0R

Hic fruétus Spiritus eft, de quo Apoftolus

o

i

ii

loquitur.

Sed quia in hoc unico fructu do-

Ti

tes ali infunt & numero multe, & vi ac

N

fuavirate praftantiffima ; ut dotes has di-

EU

ftinctis nominibus defcribat, ac fi & ipfze plu-

D

ll

res fructus effent, earüm inítituit cenfum

1üg

fanctus Apoftolus: cum vero eos omnes fi-

q[Q5

ve fruétus, five unius fructus dotes ad.unum

Qng

ruéctum revocet, faris oftendit, multiplicem

EM

quidem inefle vim charitati unicee ad produ-

T

cen-

ij

(4) Gal.c. $. v. 22. &* 23.

Dr AMonz Drr

i4t

cendos quam plurimos fructus, quos tamer

omnes hec una charitas in fefe comprehendit.

u

Sic fiquis diceret , vinearum fructus eft uva,

m

muftum, ac vinum, liquor infignis preftan-

üi:, qui non minus fuavitaris habet ad arri-

dendum guítui, quam virtutis ad reficiendas

Dd

qri

vires ; hic fane non diverfos fructus difcer-

'

l

ln

neret, fed in eodem fructu plu:res preftantiee

lii

notas.

4

femi

Hec ergo eft Apoftoli fententia, fructum

LOXUS) L

Spiritus effe charitatem , qua jucunda eft,

q

,

pacifica, & patiens, beniona, bona, longanimis;

vm Pt' "

man(ueta, fidelis, modeíla, continens, caíta.

f

H

Gaudiis perfundit animum divinus amor, &

T

f

:

pacem, ac dulce firmat otium, quod ut in

medüs perfillat reflantis fortunz «eftibus,

patientia pectus munit; patientiz , qua nobis

jb

i, d

ipis beati fumus, benignitatem adjungit &

i

bonitatem , qua ad procurandam quoque fe-

licitatem proximi prompti(fimum femper ani-

Àp

fl UUH

rmmum geramus. Utvero etiamfibi perpetuo

M

conítent ha virtutes, nullaque levitate deflu-

ant, eas longanimitate ceu firmo prafidio mu-

)s hu

nit; ut fermone cum aliis femper feftivi fimus,

ll»r

j "

ingenuijac urbani; moribusad omnium volun-

tates commodi, in omni vitz ratione tam ju-

Omrr*

cundi , ut nemini unquamoffenfze anfam prae-

s

yup

D

j

beamus, omnium nobis adjungamus ani-

i

(

mos , omnium voluntates blande pelliciamus.

j

Ad has etiam virtutes tam univeríe homi-

Ü

K ;

num

142

CoMwrENDIUM TRACTATUS

i fe

num focietati optabiles ac proficuas, charitas

divina addit man(üetudinem, ac fidelitatem,

| Jmpe(

b i

ceu complementum quoddam fuavitatis, &

tüle

tranquillitatis fecum & cum proximo reti-

nende, qua in tribuendis & obfervandis

ay

omnibus officiis impenfe liberales , in vitu-

UT

perandis iis, qu& reprehenfione digna funt,

p

obíervatione cunctabunda utimur , ftudiofe

& e

interim devitata tota illa mendaciorum, frau-

Qädign

dum,ac fimulationum illiberali cohorte, libe-

ro cuiquehomini fugienda, quippe qu& non

N

Tty

tantum charitatis, fed etiam genuinee urbáni-

fl

4tatis inimicà elft.

nempg

Cum vero tam eorepie ad amabilem vite

( n

focietatem nos inítruit ,

& exornat divina

ff

]

charitas, nequaquam interim omittit curam,

KEU

hominis in femetipfo, atque cum fecum ha-

IUïbaïg

bitat,ad omne virtutis genus efformandi. Ad

[hi 0fr

hunc finem modeftiam fibi comitem efle po-

"m l

ftulat, folutioris vite , &libidinum acetri-

M

W

i

mam domitricem , ac rerum ad vitam necel-

(

Ti

fariarum e'quiffimam moderatricem, ut in

lm a

vire afperitate & afflictatione carnis, conti-

Violer

nentia & cafliras, gratiffima Superis humani

d

animi ornamenra commodius efflorefcant.

«d]

Quodfi ad hiunc modum interius exor-

Omp:

1mm

netmentem benignitas,manfuetudo,modeftia;

continentia, caftitas,exteriores vero moresper

Wer

Vr

*

gaudium; pacem;patientiam , longanimitatem,

f

bonitatem & fiduciam ad normam honefta-

N eH'e

tis

)

Dg Awonz Dzr.

143

chinte

tis reciffime componantur, nil hominem

t

impediet ; quominus facre dilectioni totum

'

[

tQ05,4

fefe impendar. O fru&tum fpiritus, quo ni-

hil eft Deo acceptius , nec homini jucundius,

1o f

ervt

aut utilius! o fruéctum in Paradifo natum, at-

n

que ex arbore vite decerptum; nam vere

Spiritus fanctus vita eft noítrae anims, cum

p f

eam ex infinita fua bonitate inhabitare non

)

üudjs

dedignatur !

,

YO

Non folum beate immortalitatis certi(fi-

q'.lælï

mum pignus hicfructus eftb/fedetiam in hac vi-

k uti

ta felicitatem nobis procurat tantam , quanta

nempe a mortalibus periturg ac miferez ter-

A

re incolis defiderari poffit.

Felicitas hzc

fi (

tanta eft, ur nulla calamitofi temporis acer-

ï

[nl Wi

bitas, nulla furentium perfecutionum vis eam

'Tlam eft ex-

[ fP»U ]

turbare; aut fufpendere poffit.

m

U

tra omnem aleam humanorum cafuüum pofi-

2

tà, ur nulla ad eam nequidem pertingere

um

infefta fortuna poffit. . Nihil ex ea paupertas

i

1

detrahit, injuriz ejus fplendorem atque glo-

effi d

riam accumulant, lacrymee illi delicias creant,

^[1)

violenti hofítium incurfüs novum ei robur

addunt.

IH

d

ui ita beati füunt, nunquam fe

Qf

li

beatiores efle exiftimant, quam cum a rebus

omnibus deferü fpoliarique, nihil fibi ad li-

?

T

bitum ; aut jure vident contingere; ex ipfis

n

miferis fibi blanditi; naícuntur :

potius

Oportet dicere, inter blanditias hanc unam

J

^

i

eis effe maximam; omnes in hac vita a fefe

P

abdi-

p

144

CoMrPEgNDIUM TRACTATUS

abdicare, ut purum atque integrum animum

; tht

Deo devoveant. .Juxta divinas JESU Chri-

E

fti admonitijones generofitas hec eis genuina,

N1

& vera fortitudo videtur, paci ftudere inter

j

frud

eos, qui rixas füfciranr, & jurgii caufas ma-

| nmx

ligno ferunt animo ; fuo jure non illubenter

| lii

cedere , ut charitaris jus illaefum maneat;

fos,

non facile offendi, atque inanem iftam iriter

dzg-nat

terreíflres gloriam, & omnem humanam ma-

frren

gnitudinem proculcare.

Dl

Áimmy

Ut pulchre fibi coherent ifta omnia!

virtutum omnium , donorum, & fructuum

fimy

[

'

d

Spiritus fan&ti, ipfarumque beatitudinum ca-

qum

put &fümma eft divina charitas.

TItte

Charitas nos urget obfequium preeftare

ürium

Dei tum preceptis tum confiliis,

ex quibus

W

virtures ad unam omnes dependent. Eft er-

COf

COUfer

go charitas virtutum prima virtus appellan'-

da.

Charitas nos dociles reddir interiori

d f

pratiz inflin&tui, quo ipfe Spiritus fanétus

lhï(m(

non jam per prezcepra & confilia, fed iner-

E

fabili afflatu feprem donorum ad bonum

mentes incitat , & voluntatem comimovet.

Eít ergo charitas donorum Spirirus fandi

primum ac precipuum donum dicendum.

üj

Charitas origo eít ceeleftimm | gaudiorum,

qua corpore adliuc detente devore anim&

ex fructibus Spiritus fancli percipiunt, que&-

que veriffima funt paudiorum, qua cc eítis

Vn

patria offert, in terra prelibatio. Eft erge

i N

CcDari-

3

- Drg AMonzr Drr.

145

s

charitas inter fructus Spiritus fancli ipfe prae-

T.

cipuus fructus, jucunditate faporis inter om-

gemma

nes praítantiffimus , aut potius hic unicus

re I

fructus cateros in fefe capit univerfos. Cha-

as t

ritas injuriis gaudet; calumniis & oppro-

iluber

briis, ceterisque humane vite miferiis,non

p a

fecus, ac fifibi per hac fingularis queedam

[tn if

dignatio, & benevolentie figna confpicua de-

yanany

ferrentdr. Eft ergo chariras beatitudinum

in hac terra brevis quzedam defcripiio &

fumra.

Accenfi charitate non aliam aono-

à

Tij

[cimus amplitudinem aut gloriam, quam ftul-

titiam crucis

non aliam triumphi caufam,

dnno?

quam afflictationem corporis, vitzeque afpe-

riratem. Servatoris noftri; omniumque illu-

n*

ftrium fanétitare virorum veftigia infiftentes,

non alia honorum infignia, quam fpinaspro

uf

n

J

corona, arundinem pro fceptro, ludibria &

T

contemptum pro purpura regali, crucem

j Y

pro folio ambimus.

Non tot delicias in

throno fuo eburneo invenit Salomon, quot

us

1

àmans anima in cruce reperit.

iay

(

;

y !

CapuTt EXr

cofi

j

"

jiu ^

Cupiditatum ommunn Reginagn ef[]e ; eisqüe

(

O'AUW,

ad ob[equimm . [uumn uti charitatem.

a U

ita animae eít charitas, a qua in anima

)iü!lf! L'

'V

motus ornnes exiftunt, quemadmodum

?

æCff

EF i

libramenti motus ad horologii partes mobi-

les

"

CowxrENDIUM TRACTATUS

146

| HfO

lespropagantur. Affectus omnes fequuntur

charitatem ; cum irafcimur, vel lzetamur,fpe-

j

ittali

ramus, veldefperamus, timemus, vel con-

fidimus, hos ornnes motus ciet, & admini«

! hac r

fttat charitas.

|

foni

| phin

Quemadmodum ergo fzeve imperiofus

md

eft profanus amor in animo, ubi fedem fixit;

Qïeraz

fic amoris etiam facri non fzeva quidem, fed

fümma tamen dominandi vis eil. Primum

imm

eít, quod imperium capeffens agit ifte divi-

rusamor, utcupiditates ceteras, jam fpon-

vf

aucloritati fue fubdat.

te amori dociles,

itper

Deinde illiberalem animi mollitiem, ac om-

Tinjn

nes voluptates, quc fenfibus bauriuntur,

prorfus exterminat.

Auéctoritarem iftam di-

Eg:ug

le&ionis facra fignificavit Chriftus, cum di-

Cagit

D

xit (a): Qui lilerit ex aqua, quam ego dabo ei;

CltCur

20n [itie i etevuum.

Profecto fic eveniet

chariffime Theotime,; noftris in animis cum.

fpn

& in

imperabit chariras, nulla tunc erunt amplius,

E

nifi charitati devota defideria: timor; fípes

m

audium, fortitudo, generofitas, omnes af-

:

5;

Qu

fe&tus animi Repine charitati obfequentur.

d

lon.

uales in gremio matris Jacob, & Efau

fderant,tales in uno animo reperiunturamor

DOni

(lce

Dei , & fui ipfius amor.

Non minor hos

d

"Iitg

amores difcordia fejunxit , quam illos duos

'ratres; ipfeque nofter animus, de cujus oc-

meQ

jiana con-

h

f

cüpatione iftt du? amotes qtiotid

tentio-

n

(a) Joan. c. 4. z*-. 13.

D AMOoRE DEI.'

147

tentione acerrime decertant, non raro fic

Qu

f

Til

gä

conqueritur (a): Jgfelix ego bomo, quis me It-

vea

berabit de covpore movtis buyus ?. Ut. magna . fit

adm:

hec noftra infelicitas , nunquam tamen de-

fponderi animus debet; cum;, qui ad pu-

gnam fàne difücilem nos adhorratur Deus;

m». lt

idem divina füz gratice auxilium promptum

d fn

offerat, at

-

fimam.

que cum eqvinccndi fpem certif-

du 4

Wt

ii

Quam vero rationem init divinus amor,

p

ut fui ipfius amorem , ho(tem fortiffimum

n flïä[

imperio fuo fubjiciat ? Efavo quondam do-

minaturus lacob , hujus rei fignum edidit,

at

dum primum ex utero matris prodeuntem

g

Efavum proxime infecutus , ejusdem pedem

tenuit, fipgnificans futurum effe , ut fratrem

$ Cmï;'

] ggo .315»':

circumveniret, fusque poreftari fübderert.

jc

Ut primum vitiate naturz cupidiras qua-

]if

f

dam in animo affurgit, ei divinus amor con-

n

ij

feftim imminet, ex pede, fiita loqui fas

ll

eít, capta'; id eft, eandem (tricte occu

f

pat ,

n

rV

fibique & Dei voluntati ut obtem

peret, man-

Ij

dat.

aque

Res enim admiranda fimul, & factu

non diffcilis eft ; cupiditates omnes, que

)b» &t

|i

Íponte in malum proruunt, nifu divinae Qra-

n lLA

uc ad bonam partem flectere, itaque, quod

g

vitium fururum erat, virtutem facere; quem.

j

o

TUl

admodum ferpentem in cauda tantum cepit

Moyfes , ut inde prodigiis illuftrem virgam

u

UM

qce-

f

(a) Rom. 7.c.24.

148 : CouPENDIUM TRACTATUS

faceret; ita a vitiofo propöüw ad fanctiorem

fcopum converfe& cu

tis formam induent.

piditate$ queelibet virþu— Q

10

Abje&ti ad paftum pecoris naturae annon

prope accedimus, o 'Theoume! cum cibo;

& potu utimur? Interea tam animalis actio;

fis(.

fi charitatis vim fequatur, facile naturam

m

omnem fuperat, & in.rem facram vertitur:

wilrg

non eft neceffe aliud, quam ur divina chari-

édi

tas hunc fen(um nobis fuggerat: Tibi id no-

ii

tum eít, o ífumma Dei bonitas! cui minima

li

queque patent , quod ideo non cibum ca-

B.

piam , ur voluptati corporis obtemperem,

nam tua Provi-

QUi

in morem foede

ecudis :

Vij d

dentia humile officium impofuit mihi, ut

dl (en

corpus cibo curem.

Id faciam ,. o mi Deus;

i?

ut voluntati tuz obíequar.

Si amici cujus-

fing

dam opera indigeo , quid mihi in mora erit;

YT

quominus rem ex íe tantummodo non ma-

Wt

i

lam, & communem impiis quibusque; chri-

fliano, & facro ritu confecrem? Id tantum

um

agitur, utin hanc fententiam concedat ani-

mus: o Deus, tunc dicere oportet, eft ini-

ü()þ

nita rua bonitas, qu: fola fui Juris, ex nu&

llpe

idn

la re dependens, nos inter mutusze necefüita-

Ie

tis fancivit vincula; hujus ergo amici mel»

Cierul

cujus benevolentiam tü mihi comparalli;

l

nunc opera utar, ut vel in hoc admirande

Tün

NI

Providentiz tuz obíequium prettem.

CAPUT

j

us

Dz AMon E Drr.

149

nebura

CAPUT LXIL

Det v

Quod contimuum debeat e[fe. amandi Dei

defiderium.

t a

befauvizate volis thefauros i2 celo, ita hor-

ym d

"E

tatur nos, falutis noftre reparator Chri-

n d

ftus (a). Undüs non füfficit thefaurus: alium

e n

cumulare oportet alio; id eft, infatiabile fit

) Vettu

noftrum amandi Dei defiderium , amori ad-

ia d

dendus amor eft. Nunquid o cor meum,

Tib i

ideo creatum es, ut ames creatorem? quare

yi DÀ

non cupis incendium amoris perpetuo ac-

| at

creícere ; cum nulla poffit efle praftantior

b

cupiditas? & tuum, anima mea, quod füa-

j um

vius defiderium fit, quam defiderium aman-

j

di femper mapis magisque divinam bonira-

oti

tem.? o quis mihi det, utnihil amem , nifi

amiCï Ü

fancta delideria? quis me (àncti amoris defi-

j ]u'

deriis inflammabit? o defideria , o amor, o

quanto veftri defiderio accendor?

usq

hi

a

Ciborum naufea laborans eprotus , ci-

bum non appetit ; fed cibi appetentiam ma-

ono

(

nopere defiderat.

Utrum vere Deum , &

gt

l

Ü

uper omnia amemus , nonnifi Deus novit ;

Ti

id nos, quamvis non ignorare füummum ope-

g

r& pretum foret; tamen nifi divinitus nun-

| amlaf

cietur ; nefcimus. , Id vero non nefcimus,

n

utrum. in nobis defiderium divini amoris ar-

u

ia

deat; atque tunc amare jam incepimus, cum

i

ff

amo-

(4) Matb. c, 6. v. 20.

(j

130

CoxuPENDIUM TRACTATUS

amorem deüderamus.

Hujus. augmento

i

defiderii amor augetur pariter ; qui flagrat

nile

amoris defiderio, amore flagrabit brevi. .O

LUV

ri "Theotime! quantum profecimus amore;

impec

fi amoris vehementi defiderio - accendimur?

Vdtg

Defidevaum paupevum. exaudivit Dominus: pre-

litten

pavatiouem eovdis eovum: audivit auris tua. (a).

T

tünes

Talis fuir inter plures alios S. Augu-

füinus, qui fepius exclamare auditus eft:

Bujn

Ü

o amorDei! o fii ipfius odium! S. Francif-

mmpe

éo folemne fuit dicere: 'Tui amóre moriar, o

u

quibus

mi Deus, qui mei amore mortuus es! S. Ca-

tharina Genuenfis, & S. Therefia fimiles

t

Tif

cervo-fuge laboribus exanimato , divini amo-

ris fiti ardentes, has in ccelum voces jacta-

Bsf

lipe 3

bant: Domiue ! da sobis banc aquam, ut uou

fitiamus (b). . Veni fancteSpiritus, reple tuo-

TT

rum corda fidelium , & tui amoris ignem in

I

éis accende.

f

EM

C.APUT L)&I'IL

T

"It

Quod. anisnuam. legitima negotia a [acra di-

T.

le£ione 100 avocent.

o

unt hac cuivis homini ingenita naturz vi-

Ditte

*

lii

tia, curiofitas , ambitio , rerum nova-

fum ftudium, & finis, ob quem in mundum

fecuh'

"nge

quis-

n

(a) Pf. 9. v. 17.

(&) Joan. c. 4. v. 15.

V1

Dr AuMonr Dzi

154

1gmem

quisque conditus eft, oblivio; hinc fit; ut

i f

'

mile nugis íe implicent , que ipfi negotia

o

vocant, in quibus tamen plus agitationis &

; t

impedimenti, quam operis, plus ludicre ac

neirtit

vanz contentionis, quam fructus inefl. — At-

ii p

ramen vanee ifte negotiorum umbre, ope-

ju

roía crepundia, futiles, & imaginarise moli-

£ hn

tiones charitatis exercitia abrumpunt , cum

genuina conditionis noftre officia facro amo-

dims d

Wir

riimpedimentum nullum opponunt. fDavid

& S. Ludovicus ferrum inter & flammam,

r

quibus in hoftes defzeviebant , five bella in-

Sä&c

ternecina imperio fuo gererent; five admini-

rl 1*

Ítrantes vafliffima regna laboribus fane ma-

du

gnis fungerentur, id vero poterant ingemi-

nare animi fenfü (a) : Quid mibi

eft ;fn celo,

T

€ a fe quid volui fuper zervam ?

) re?jw

i

In aulis Prin&ipum frequens S. Bernar.

dus.fuit: medios inter exercitüus nepotia tra-

&abat de fümma publicz rei, quin ideo fibi

quidquam de charitate, ejusque piiffimis ex-

|

ercitationibus. deflueret.

Locum mutavit,

r f":"i

nonanimum. Per diverfas, ut ipfe fcribit,

negotiorum partes diftractus, ipfe in omnem

partem liberum ac folutum gerebat animum,

| nszæ

!:

& nihil corruptionis haufit ,

quam fibi tot

feculi

res tractande . potuiffent. adífpirare.

T

Longe

diffimilis hominibus illis, qui rerum

d

circumfílantium colores in fe recipiunt , Ca-

L 3

imelconti

Ca) P[f. 72: V. 2*

152 CbMPENDIüM TRACTATUS

melconti fimiles, S. Bernardus femper cum

Deo conjunéctus, femper in facra dilectionis

herens amplexibus , íemper fibi ipfi caute

Qu

/

diffidens, & promptum ad defectionem fui

ipfius.amorem follicite comprimens, a pefte

!

l

i

Ua

eculi maculam non excepit, in medio cupi-

ditatum szeítuantium , inter Principum pom-

lr p

pam , ac flrepitum ; inter vite militaris li-

I ur

centiam , non fpectator tantumS. Bernardus;

fhere

fedetiam adminiítrator rerum, nunquamim-

Quent

minui fenfitneque candorem innocentiz , ne-

Jitfe

Ts a

que charitatis ardorem ; nequerarum chriftia

n humilitatis pretium.

titm .

Ti

sd

Sic nempe fuos Deus protegit in pre-

ltity

cipitiis , ut ita loquar; fummoque periculo-

füdin

rum apice conftitutos, fi non duétu libidinis

cujusdam , aut vanz curiofitatis, fed juffu

charitatis füorumque officiorum religione

$R.

obílrici eo deveniunt. Sicuti turpe viro

imp

«

eft, adeo meticulofüm , & imbellem effe ani-

Wt

mo, ut in nullos aufus pro Dei amplificanda

(&qu

Ut n

gloria, füique officii partibus explendis un-

uam prodeat, cum pericula

uzdam, dif-

DN

culratesque imminere cernit; fic etiam fum-

H

mzae remeritatis foret, peffimique ominis; in

(ion

quzlibet fine: delectu difcrimina periturut

Quf à

caput conjicere; cum neque officii noftri im-

Quem

plende rationes Dei praidium petunt, ne-

Vüm.

que obfequium charitati praeftitum fingula-

T

t

rem divine gratie opem pericliranti inno-

