cum. In convivio ifto deliciis pleno , infinita

Dei dulcedine veluti facro , ut ita dicam,

Qord

epulo vefcimur , mirabili exinde voluptate

(

df

N

perfufi ;

audemus utique eas in Deo perte-

&tiones effe; quas cernimus; & facit hoc in-

&

Wi

effabile gaudium , ut infinitis Dei perfectio-

nibus tanquam ipfo noftro alimento pafca-

Q

mur, & fatiemur.

mqu

Al

Convivium iftud fpirituale ccna voca-

tur, eoquod non aliter, quam caena corpo-

H*fb

Ü

T

ris, altiffima quiete excipirur: eft enim heec

ratio amoris complacentie, ut in boni, quo

effH

delectamur;'quo tanquarm epulo pafcitur cor

noftrum , dulcedine omnino conquiefcamus.

Scis

!

E(

ä

;a) 4poc. €. 3« v. a 0.

DE-AMORE Dzr.

37

Scis enim 'Theotime, id variis linguis ufita-

tum efle, ut quod arridert animo , animi di-

FAj

catur alimentum ,

cibusque ; uti dum

at

t

volumus nuncupare hominem honoris, aut

"

opulentize appetentiffimum , eundem num-

morum exercerifame, honorum fÍiti arde-

t D

re dicimus, illisque tanquam proprio cibo

jalu

]

nutririac pafíci, quo etiam fenfü dixit Sa-

iX

piens (2): O5 flultorum pa[citur imperitia: ip-

mdaty

feque Chriftus , dum ait (/): Meus cibus eff ,

onpt

ut faciam voluntatem

u$ , qui mifit me: Non

qui C(ï1

1

alia nomenclatura ip

Philofophi, ac Medici

juxté

loquuntur; cum his ufitatum fit dicere: quod

fà

)Mh

TU

acíatiari; quod amat.

pit, nutrit; illis, eo quemgunqqe paíci,

p

Hec eft dulciffima cordis noftri cum

pf

1 dICZW

corde divino conjunctio, & amor illius com-

placentie , qua tanquam pretiofo balíamo,

rj

( pEI

ad (üummam aque ac facerrimam voluptatem

perfundimur,

Hec eft implerio illius ien-

t hO»l

r

tenti , quam fàcra in Cantico Sponfà tanto

cum gaudio profert (c): Jgtroduxit ime Rex ,

p

QU

inquit, zz cellavia fua ; exultabimus 9. letabi-

mus inte, memores uberum tuorum

füper vinum:

gl V

i

vetdi diligunt te,

Theotime, cellaria ifta Re-

gis, nonne rect

e ac convenienter dicimus

efi^

edine

ynt

fl

efle finum divine bonitati? ; qui dulc

ac

ft"

(a) Prov. c. 1 $. v. 14.

jf

N

(&) Joanu. c.. 4. v. 34«

(:) Caut. c. 1. v. 3.

&

38

CoMPrzNDIUM TRACTATUS

ac deliciis abundat , qui expromi perpetuo

q

vellet ad inftillandam nobis fuavitatem fuam,

[

quique id exhibet devorae animz , quod par-

vulo praftant bonz parentis ubera, ad qua

T.

adhibirus infans auri, margaritarum , &

quidquid in orbe fplendidi ac pretiofi habe-

l um;

E

tur, facile nullam curam habet.

fulj

Non elt ergo, quod mireris , animam

d

in contemplatione divinarum perfectionum

defixam nullius ceeteroqui rei amore , nullius

defiderio tangi, iliqueífic omnino fixum

efle, íe unam beatam, fe nullius rei jindi-

j

gentem omnibus undequaque bonis circum-

jn

fluere: nam iíta ratione Dei, quem arden-

ter amat, bona, fummamque bearitatem

hi

confíiderans, hac ipía fruitur , unamque te-

f

licitatem putat , five que fibi, five que di-

vino füo fponfío contingat.

Vidifti jam

Theotime, ut parvulus exultet, dum videt

matris ubera , ut toto füi corpufculi quali-

-

cunque nifu ea captet, ur ipfa mater prom-

]

i fr

tiffime pergratum iftud munus tenellis labris

Al

adprimat.

"i

l

Sunt fane iühæþ aliqua, fed levis adum-

I

bratio illius volupratis, 'qua animam perfun-

PU]U

dit, dum Regis admirandi, cujus amore

liost

capitur, opes immenfàs vider; &inde amor

crefcir, quod fefe preveniri a fponfo fuo

ü]e

fentiat, quod videat amore Regem impelli,

ut fibi thefauros fuos recludat ; unumque

amoreim

w

Dzr Awxomxs Drxr

39

ïpEfllO

amorem effe , qui inter perfectiones ejus cas-

um

teras praecipuo nirore refulgear;

od u

Nonne hec tandem erit geftientis ani-

il

meeletitia, ut in has vel fimiles voces pro-

myö

fi hd

rumpat: O Deus amoris mei, quantus eft

amor tüus, & quanto amore dipnus es? fit

qpift

mihi fas querere; utrum tu majus gaudium

ionun

tanta felicitate tua, an ego ipfe capiam ?

j quiii

OQwrur XXL

o i

Ouod per amorem complacentie cor mo-

ao

t yt

Jivumn. Deus po[fideat 5. quodque vici[Jian

bentdt

90$ ip[uen po[Jideazmus , bac tamen.

u

ipfum pof[fidere amplius

| yatione, ut

e

"

defideresmus,

jl r

n v

&c prima eít amoris, qui, quod amat,

H

poflidet, delectatio, hic primus eft il-

u g

u

lius fructus jucundiífimus, quein facraSpon-

fa indicat, dum ait (4): Dile&us meus mibi , cg

ego i. '"Cumque hac complacentia à nobis

& in nobis fit, utpote actus voluntatis no-

j

ftra; non minus etiam a Deo & in Deo eft,

v

/

uf

cujus afflatu in nos diffunditur. . Hoc igitur

Ti

nos titülo bonitas divina poffidet.

!

u

i

Et fequitur inde, bonis illis;; que fünt

l oafO

inDeo, non folum frui nos, ac fi ad nos

«"

Pv

D a

fpe&a—

iil

CG) Can'to $. 2'0 00—164

u

4Q

CowrrzNDIUM TRACTATUS

fpe&arent ; fed viciffim nosmetipfíos ma-

Mfe

nitudine illa divinarnm perfectionum , ut

um

ita dicam, involvi & concludi, cum infinita

'

It

h&c bonorum amplitudo vires & capacira-

D

tem noftri animi longiffime excedat , füpe-

E

retque, itaque nunquam apprehendatur a

i

nobis, quin nos in eam confeftim rapti vi-

&dy

ciffim ab éa toti comprehendamur. Inde

apparet, amorem complacentie efle reci-

procam donatonem, quz fic traníigitur

utrinque, ut Deus jam noíler fit; nosque

Dei fimus.

0110

i

d

Ex hoc amore na(citur püriffima volup-

tàs, qua re defiderata fruimur, & ad defide-

randum amplius accendimur.

uo jucun-

dius hec bonitas divina':a nobis delibari

C

cepta, hoc magis eam efurit ille&tus animus,

efurienti fimilis , qui cibo fatiatur, hac ipfa

li.

&toi

fatietate ciborum appetentiam ftimulante.

(üfn

De reliquo , Theotime , quid de fermo-

ne dicam, quo fenfum profert anima , amo-

ts

W |

re hoc exercita ? fi eflent ufitata hec nobis

E

verba, ac intelle£tui promra, crebro fic au-

(

diremus animam in fàcra folitudine claman-

Vil

tern: O me felicem,dum fcio, quodDeusDeus

Tány

eft, quod iinmenía perfectionum divinarum

amo'rw

amplitudo, & bonitas infinita fatis amari ne-

Vk

queat; nil vivere, nil;mori curo, cum is;

Jl]m

quem amo , Vivit, & cumulatus ererna vi-

vitgloria Non eft acerbum mori , cui vi-

r

vere

Dr AuongE Dzr.

4t

$ (ni

vere amare eft; & cui jam probe notutn , il-

, V

m

lum, quem amat, aternum vivere, Id fuf-

,pacm-

ficit amanti animz , quod is, quem amat,

bonis affluat eternum duraturis; nam multo

) fupe

daniri

magis, quam in fefe, in illo , quem amat,

vivit, dicendum potius , .non illam

lvivere ,

apti m

fed vivere in ea dilectum fuum.

. Ini

fe n

CA Ur XXIL

mflgïïd.

Q3

Quod. Redemtoris moftvi. pa(fionem conft-

"

derantes ad. coumiJerationem «que ac

'

cotmplacentiam . excitemur.

Ui )Uüïä

um mihi offertur aniabilis Redemtor no-

Y

U

fter in monte oliveti graviffima oppref-

um

l hac 1

fus egritudine, lu&tuque, ha mihi querelae

excidunt:

uid eft, o Domine, quod tu,

nufanw

cum ipíà vit3 fis , mortifero dolore profli-

r

geris, quid eft, inquam , nifi quod ames;

m "

qui amor tuus ad miferationem permoto

hgc !

animo tuo , omnes in eur miferias noftras

ol

conjicit; & exaggerat. "Theotime, poffisne

y

videre Deum tuum, tantis confectum curis,

us

ranto maerore'preffum , quin & dolore &

d

amore pariter cor tuum vulneretur ? Nonne

& vides, nonex defe&tu virium dilectum

j

tuum doloribus füccumbere ,

fed unico

,

Ti

au

amore tui, una commiferatione ad impoten-

j

CUL

tiam redactum Deum fatifcere ?

(

Hic

ia

42

CowrreNDIUM TRACTATUS

Hic eft, cur dicat anima(2): /Vigra fum»

HU

Qbf

nempe doloribus confe&ta, fed formo/a , fci-

licer amore niteo ; nam hic dileéctus meus

Eit

commiferationem meam adeo cum compla-

f

centia jufto conjunétam feedere , utramque

QU

in me cliet.

Tanta ipfius mala meum obfuf-

U

cant vultum.

ui enim mihi vita charior;

hunc in tormentis video, & luéctu non tabef-

&rrä

cam? Non tempus ullum eft, quo Noma-

&

dum tentoria tempeftate , ac bellis exercita ;

p

non fqualida, & pulverulenta appareant, &

q

ml(

ego tantam dilecti mei calamitatem dum vi-

deo,

commiferatione non faedum vultum;

& doloribus exafperatum geram ?

COmï

Non tamen meros dolores in meciet

E&,(

commiferatio ; fed volupratem etiam hic

Qrife

amor Dei affert;. nam eft illius amor ; qui

Íu

eum luctu obruit.

Et fidelis cum fim divi-

Wt

ni fponfi amatrix, nonne tanta in eo amoris

V

du

copia ingentem mihi letitiam afferat, neceffe.

eft? hinc eft, quod ipía doloris fceditas cum.

ulchritudine aàmoris in me apprime con-

ruat, & focietur" Ertfi inluctu, in fqua-

M

ore jaceam , propter acerbitatem. paftlionis

&imnortis, qua Rex meus defungitur, ta-

ren fub deformi vultu animus deliciis abun-

l

dat, cum videam tantopere me : amari ab eo;

quem in tormentis lugeo.

fäCer

Vos , qui me tam flebili videtis habitu ;.

b

N

exiftimantes , vix me dignofci poffe ; non

u

iftos

ii

(«). Caur c. 1. 9. 4

Dr ÀÁwxomnxr Drr

43

MTA

"

iftos tantum cruciatus perpendite , qui me

,

obfident; fi fentiretis, quibus deliciis me

fno

amor cumulet, non tantum nigra, fed formo-

fa vobis viderer. Eít, qui me amat unice,

tp

AU

quemque tenerrime amo , acerrimo dolore

obi

uftus Id me in luctum conjicit.

haritt

y x

Sed idem pati amat, dolore delectatur,

& mazis etiam mei amore, quam cruciatuum

Norti

'eral

acerbitate confectus moritur ; id meum eri-

n

gir animum , idincredibili me facit letitia

exultare.

dm *

vülhut

Atque hinc eft, quod ad magnitudinem

complacenti& ; qui in amore JESU Chrifti

eft, ejusdem patientis intuitu, viciffim com-

& a com-

j

tniferationis incrementum fiat ,

nt; t

j

miferatione axaggeretur gaudium , dum a

f

contemplatione Dei hominis patientis ad in-

0 amv[

tuitum amantis animus convertitur.

l[ new

du

t

CarvuT XXIIL

Jf

J

H

W

De awnore benevolentie in Deum , quem

p j

elicimus per modum defiderii.

1

[üfy

Jcud

v ic Deus amathominem, ut complacentiam

benevolentia precedat.

Primum vult

u

facere, ac facit ; quidquid in nobis boni eft;

deinde in eo , quod ipfe fecit, fibi compla-

i ht

Cet.

Offe;[

Poftquam ex benevolentia Davidem

fecundum cor fuum effe fecerat ; abhinc ta-

;ROS

lem

D 4

CoMrENDIUM TRACTATUS

44

t

lem amabat amore complacentie , qualem

ipfe formaverat.

Ifta benevolentia condidit

D

bor

pro homine mundum, & mundum pro ho-

mine: inde re qualibet in gradu congrue

Iu

boniratis pofita, dum vidit omnia , qu& fe-

lst

cerat, quod effent bona, hec approbavit

omnia, ipfeque requievit, id eít, íibi in

CA

fuo opere complacuit

r

Contrarium omnino accidit in noftro

Deiamore. Praecedit complacentia; quam

|

"

fümma Dei bonitas, & infinire ejus per-

ld

fectiones in nobis excitant; íequitur hunc

fenfüm animi

motus benevolentiaz.

Eft

T

m

iflte amor, quo Deo boha volumus, mera

lt

continuatio, & ut ita dicam, ipfius compla-

qdeg

cenri& cumulus, quemadmodum in com-

lr

placentia, qua Deo nos in amore fümus, ip-

hbef

fius in nos benevolentia continuatur , & per-

ht

ficitur.

Wf

Sed cum difficile videtur intelligere,

W

qua ratione homo poffit bona Deo velle;

dexl(

inde exifit quaeítio, quid rei infit in amore

fufp

benevolentiz , quo in fupremum Dominum

ferri audet homo.

ilde

Id primo manifeftum eft, nos Deo votis

Itj

noftris nihil pofíe adjungere , cum in Deo

felfh

omne bonum íit ; nullum defideretur; cum

m

ipfius illimitatze perfectiones non tantum de-

At

fideria, fed cogitationes etiam : noftras infi-

Deinde defiderium

nitis fpatiis excedant.

fertur

D& Auxonre Drr.

45

um

fertur in bonum abíens ; in Deo praefens

T

ii

omne bonum eít, & ira'prafens, ut omne

tob

bonum hoc ipfe Deus fit, qui ab omni re-

»ngmæ

tro seternitate omne ac totum bonum eft,

u i

nec boni quidquam fibi recens acquirit.

rqbgyii

Cum igitur nullum teneat pro Dei feli-

fbi

citate verum & abfolutum defiderium, nos

per amorem benevolentie, hoc ferme pa-

U

€&o, imaginaria, & conditionibus permixta

, qui

defideria efformamus: Domine Jam fzepe ti-

us pe

bidixi (a): Deus meus es tu: tuqude tam di-

r lu

ves es; ut bonorum meorum non indigeas.

pl

Veruntamen fi (quod fieri non poffíe fentio)

n

M

fi eflet bonum aliquod , quod tibi adhuc

(00]

deeflet , illud optarem tibi, illud ut obti-

neres, vitam, & quidquid fum, aut valeo,

[ni$,:

!

libens impenderem. —Quodfi accedere ad-

f:&k*

adhuc aliquid ad fummam felicitatem tuam

poflet, Domine, quam ardenter id tibi cu-

Yel

i

perem? id vellem tunc , ut cor meuin in

delideria converteretur rotum, & tota vita

0 6

n a[m

fufpiriis difflueret.

)omlE»

Non ideo id vellem, ut tibi aliquid de-

fiderandum foret, o dilectiffime ! 1d fum-

Do d

mo mihi eft gaudio, quod fine careant per-

j

m

fectiones tuae: hec fola cogitatio, quod ad

fummam bonitatem tuam nihil nequidem

[ul' 4 CL

qtum C

cogitando vel optando addi poffit; jam mi-

j

n

riäce'

3ilä€f

jj

f

(EXU Ep v -::...

46

CoMwrrEeNDiUM TRACTATUS

rifice dele&tat animum meum. . Si vero qua-

d

liscunque. perfectionis poffes nunc incre-

4

mentum.capere : fi vorum iftud meum tuam

Àm

augendi beatiratem ; uti commentitium to-

qui

tum eft, nullaque veritate nititur, in opus

(lt

pofler redigi, eo tantopere vellem penetra-

Sicf

ri & accendi meum animum , ut eg

o ipfe

liv

nil nifi voram eflem.

bucsr XXIV.

1

& 1

Nli

Quod e defiderio laudibus extollendi Deum

üm

qui

tanta najcatur jucunditas , ut cetere

tur(

f

onres ilecebree defipiant.

l

| x his, qua dixi , fequitur, illis, qui Deum

E

amant amofe benevolentie , nihil janr

cure eífe, nifi ut Deum indies amore com-

ptor

Anm

placentiee magi; & magis complectantur.-

fl

'iof

Hanc curam gerens anima. gaudium

]18 h]

quedcuqque refpuit, nifi a Deo fit. Utque

hac fuavitate perpetuo potiri poffit, ab om-

uqu

n

ni alia confulto fefe removet. ZEpidius qui-

iy

dame primis unus, qui fanctoFrancifco ad pi-

ifimum vire inflitutum recens adhaferant ,

d

f

cum alter eum quzreret, quid potius agen-

dum ad ineundam Dei gratiam: Uni t/ni , re-

Ms

fpondit, ízpe verbum hoc ut dulce melos

occinens : 47i, fübjecit, Deo, uza debetut

anima. Difílrahitur hinc inde plüribus il-

(

lece-

(

Ds Auoas Dri

47

0qu

lecebris intenta anima, neque, ut oporteret,

i

ligit.

ad diligendum Deum diffufas vires col

1 COU

Amanti nihil, nifi quod amar, placet.

uid-

qm (

quid non pertinetad lucrum hoc amándti

m

Chriftum , Paulus ad res vili(fimas rejicit.

aenetra:

Sic facro fponfo fuo totam fe dedit fponía,

:go ipii

hiqc ait (a): Dile&us meus snibi , €g ego i.

Ita affectam animam nihil in toto orbe

nec ipfi Angeli in fefe poffent convertere.

Nihil illam moratur , nifi quod ad invenien-

i Dur

dum Deum forte peropportunum cadit. Sic

quidquid fibi fit obvium, id tantum fcifcita-

n

tur fponfa (5): JNum, quem diligit amma imea ,

vid.ftis ?

uD

Gloriofa illa Chrifti amatrix Maria,

nilii

prope fepulchrum Domini vidit fibi offerri

yre (

Angelos. Beatiilligenii, cum vellent con-

i

fu.

folari miferam , non dubium eít, quin gra-

Sed nul-

tiofos fe fummopere exhibuerint.

g

lis his illecebris capitur infelix femina, quo-

Üf

ufque Chriítum fuum non haber. Non di-

! ab (

*&ionis feílivitas, non coeleftes illi lepores,

ydu

"

non veítum infignis candor , non oris pul-

fo

"

chritudo , qua ifti Angeli ad vifum corporis

ht n

ífe induerunt, nil quidquam attentionem

»[1115 age

Mari& fibi conciliat, Unice dile&tum fuum

j

lefide-

L.I

f n

T

(4) Canm. c. 2. 9. 16.

i

[

(P) Ibid, c. 3. v. g.

48

COMBENDIUM'TRACTATUS

defiderans (4), zulerum , inquit , Doüinum

meumn, 9 ne[cio, ubi pofuerumt eum.

Hoec

cum dixiffet , comvev[a eff vetrov[um , &7 vidit

h

SESUM flantem : fed hic cum perfonatus

h

erat füb hortulani fchemate , a quo nonnifi

flores peteret ; nihil exinde pgaudii haurit af-

flidta mulier , que clavos, fpinas, crucem

On

circumferebat pectore.

Qm

i

Confeftim tamen , ac fi ad fe rediret,

& meminiffet Chriftum , quantumvis cru-

r

tb

ciatibus Jam feede obfoletum , a fua tamen

TR

divina pulchritudine, rofíam dici conval-

Jium ; ac velut füfpicans , forte ab hortula-

em(

Om

no hanc rofam inter reliquos pofitam fuiffe

fàfi

flores , (7) Dominze, inquit, fj u fuftulsflt

eum , dicito mibi, ubi pofuiflà eumy &9 ego eum

*

PQHJ

iol(am.

Vix autem proprio vocatur nomine;,

(Tity |

QUf

eum incredibili perfuía fuavitate, o Domine;

Ony

exclamat, o Magifter! Hucufque non quie-

Q

vit, nec Angelorum confortio, nec Redem-"

I&h

toris perfonati confpeéctu fatiata: tunc vero

&

acquievit, cum vidit Chrifítum fpecie, qua

fet

illum primitus amare cepit.

Don

T

Ug [

CAPUT

lcms

(a) Joan. c. 20. v. 15.

:

(à) Joan. c. 20. v. 15.

Dz Awonz Drr.

49

Tl

i

C Xur XXV

l

;

"m

J&

l

Quod ex amore benevolentie ; in Deum

(onut

preconüs illum. celebrandi mofcatur. de-

nomii

fiderium.

AA

ect

mnibus cumulatus bonis, dicendum po-

O

tius, omne bonum, & omnis perfectio

cum fit Deus, nullo certe preconio , obíe-

quio nullo tanta ipfius tam infinita dignitas

redi)

adequari poteft. — Nulla ipfi his rebus om-

vis du

nibus confertur amplitudo , qua extra res

j tame;

creatas pofita ipfa fibi fatis abundat.

Neque

COWE'

ditior a nobis,

neque beatior exiflit

cum

Jhori

ormnis beatirudo, & divitiarum maenitudo

p

l

tanta ,

4 Jl

quam nequidem cogitando affequi

pgiïïmu

S; ipfius fit effentia.

j

)

Cum tamen hominum' communi arbi-

tratu; dum

fumus in aliquem benevoli, ipfi

« u

obfeq

uia preeftare convenir ; cumque prz-

Dor

coniis noftris eorum, quos colimus,

nequa-

Q00

quam levare indi

gentiam , fed precellentiam

o Reöf'

teft

]

atam facere conamur; inde eft, quod

a

eadem benevolentig indicia in Deum

trans-

eramus ,

jecley [

& potiori quidem jure; nam ea

non dedip

natur, & ae

qui, bonique confülit,

atque velut vectipal ,

& juftum fümmiffio-

nis noflrze. teftimoniu

m, utíüumus ei mil-

lenis titulis obnoxii ;

n

git

a nobis diligenter 'exi-

Cum

$6

CoMwr£zNDIUM TRAGCTATUS

dos

Cum igitur amore benevolentiwe jam

vehementius in Deum fertur anima; cum

lde

tant.

cernit impotentiam optandi illi bonum,

ss

quod non jam ante habeat; ad illud denique

convertitur , quod fibi reliquum fit, ut fuo

e

uodam modulo Dei cultum amplificet; id

Cl

éft, ut ardenter defideret , magis magisque

du

indies dile&ti fuüi cultum , & adorationem

ia

frequentari, fan&ctumque ejus nomen dipgnis

Wte

ubique laudibus perpetuo extolli.

Initium obfequii ipfimet cordi fuo im-

erat, quod fine intermiffione ad facrum

uemadmodum

Ünn

ittud ftudium exftimulat.

folers apicula hinc inde flofculos alacriter

circumvolitat , fuum hauftura nectar; fic

anima devota perfeétiones Dei, aliam ex

alia attenre contemplatur, inde altiffimos

gque ac fuaviffimos amoris fenfus colligens,

tUf

quibus dilecto füo ad modum virium 1ua-

&l

rum extollendo encomia perficit & feftivas

Ts

congratulationes. Sic eemulatur Prophetam

li

regium , qui per miracula divine bonitatis

&n()c

ftudiofam mentem agirans, tandem ex imo

n

e&tore, amantis & admirantis animi, cum

A

fonitu Pfalmorum, ad Deum duxit anhelitus:

&f

Beueditlus Dominus ex Sion , qui balbitat iu -

vufalem ( a).

De cetero ; 'Theotime, hec defiderii

liaris

feäu

quod gignit amor benevolentie, pecu

0s

l

(a) Pf. 134. v. 1.

D& AMonz Der.

$1

?

dos eft; ut nunquam expleátur. .Hoc de-

fiderio rite accenfía anima divine bonitati

)

D

»dnum;

tanta vellet encomia offerre , quante funt

jeni

ejus pérfectiones ; cum vero tantus ardor

li

effectum fortiri poffit nullum, nifü inexpli-

"T

cabili in motus vehemehtüores perpetuo

yoisqé

eluctatur.

Atqui hi motus afflante amore

gnonet

benevolentie ; & complacentie continuis

J digï'dlï

-iqcrementis nimium quantum augentur.

CAPUT XXVIL

p if

| f

Quod ex amore benevolentie ves c:etems'

dmodüï

ommes creando conditas ad laudamdusm

u

Dowimum provocemus.

(hr;

qun !

es omnes ceteras, five fpirabili vefcan-

j

R

tur aura, five fenfüum expertes fint,

eui£

ad depradicandum Deum ut invocet , im-

um

^

pellitur f2epe anima, amore íauciata, [ta

&

:

ires illi Babylone Judei pueri, in caminum

pl

ignis conjecti, celeíti cantico , res omnes

; bomlväï3

alocuti funt, five que in codis longius

nal

j

funt retotae, five :juas terra fpectabiles of-

|

If

iu (i

i

fert, five que immani barathrorum dejectu

*

, ]

1

f

hj

hl

condite lucem tulerunt nunquam.

j

Ifta cupiditaslhoc pacto laudes in Deum

cumulandi in folemnem , ac nobilem af.

| deüd?

fectum Davidem commovebat.

Colefti af-

y

p

d

Ü

:f

flatu perculíus, protinus remoro delectu,

ac

CoMPENDIUM TRACTATUS

$2

ac difcrimine jvam ccclos adit, jam in terram

delabitur; feu Angeli, feu pifces, feu mon-

bu

tes, aqua, dracones, ferpentes , volucres,

ignis, grando, nebula, omnia occurrunt

extra fe rapto animo, qua ad praconium

Numinis inftigat; fiqua mente fünt preedita,

1

Jaudes conficiant fermone, cetera tam diver-

n

fis a divino auctore fuo inftruécta dotibus, il-

det, |

lius magnifice extollendi materiam ut pr&-

QUP (

ftent , hortatur.

dj

Liác defderio divine liudl adu DN

Dequ

(eis

Apoftolici tot & tanta rerum difcrimina in-

Cum

trepide adierunt; hoc eftu impulfi Xaverii,

B

Barzai, tot alii e facra Capucinorum familia,

d n

e focietate JESU , e reliquis religiofis, aut

ldy

Ecclefiafticis ordinibus in Indias pervafe-

Tüm

runt, ad Japones, ad barbaros penetrarunt,

fqu

ut eos facro Redemtoris nomini cultum &

Huic de-

fRtio

obfervantiam deferre edocerent.

Nn

fiderio debentur tot pie ícriptiones, tot

Di«

eedes facre, tot altaria, tot alia monumen-

Iaf

ta, qua majorum precipue noftrorum te-

isin

ftantur pietatem ; ab eis amplificando Dei

cultui excitata.

Huic defiderio, divini cul«

ï?fey

il 6)4

tu$ promovendi incenti ftudio tor fan&i viri

Ti

vigilias fuas ac labores devovent, fervoris,

Mi

ut ita dicam ; flamma deinceps confumgnïl:

N

CAPUT

M)

53

Dr AMOR; Dzi.

(

^CaAruT XXVIL

m

derio. laudandi Deusn ad . ce-

J

r

,Qyod ex defi

lum a[piremus.

:onäfam

more Dei ardefcens anima, um fefe vi-

d

A

t& hujus miferiis oppreffam nunquam

n dire

ad laudandum Deum fic affurgere poffe vi-

ibUS) l

det, ut fuo defiderio fieri poflit fatis cum-

j p

que divinas laudes in ccelo juftius & ad rei

dignitatem aptius cantari noverit ; o borne

Deus; inquit, quam fünt coelettes illi cantus;

ub

queis folium divine Majeftaris affidue cir-

Qminti

cumfíonat, ad laudem divini Regis mei ma-

Ya

gis accommodati! ut aequum eft, applaudi

l fgmili

a nobis ram fauíte apprecationi ? quam

d!

fuave ac jucundum eít,

caleftium illa-

| ais

rum fidium percipere fymphoniam , quam

j

ita aufpicantur & concludunt leti. coeleftium

l?

geniorum chori: /Z/elija , laus Deo , amez fiat.

Hv

Nam fcito, mi'Theotime!ex Dei folio vocem

ne !

procedere non interruptam, laetamque accla-

mationem , quze mira fuavitateSolymse coele-

ftisincolas demulcet,

ror UH

eftque ea, quam Joannes

Cand()l

refert (2): Laudem

dicite Deo uoftro ounes fev-

vi eju$5 €9 qui timeti

diVini, f

5 eum pufilli €g magzi. Cui

fan&l"

innumerabilis beat

orum multitudo tota con-

f

rentione animi refpondet, a/leluja.

:

j

p

O mira fuaviras augufti illius templi,

quod laudibus divinis aeternum perfonat! o

VOS

(a) Apoc. €. 19. v. $.

í4

CourrND1iUM TraACTATUS

a

vos beatze fedis beatos incolas , queis aufcul.

tare licet cocleftem melodiam, amore modu-

lcet

latum carmen! ad fedem iftam perpetuo fuf-

Ü

"n

pirat amatrix anima , morce impatiens, qua

íe in rerraddetinet, ubi ex voto nunquam

l

10

fatis decoras laudes nec ipía Deo perficit,

(l

nec aliunde audit perfici.

His- defideriis ;

Lu

1

tanquam igniculis, qui magis indies excan-

m

deícunt, tam. vehemenrer urgetur animá ,

abeat ;

O

ut nullius alterius rei jam. fenfum

Q

tantumque ardeat ,

.ut vix non moriatur;

AO

quod accidit interdum , ita volente Deo; ut

?

s

anima tanto deflagrans eftu, amore prorfus

us

làngueat, & rebus his corporeis quampri-

Vlens

inum exuatur.

mir

ÜCnuX$*vT XXVIH.

ts fn

Quod,qui volunt elicere atmovem benevolen-

ti« , Deo offerre debeant laudes , quas ip-

tht

Ut

-f tribuunt Redemtor mofler fuaviffi-

t fua

2Hus , 62 ejus Jancliffimma Parens.

RUR

"E Yum ex amore benevolentie, res univer-

I

Y fir omnes, ad collaudandum Deum in*

mwg

ciramus, de oradu in gradum afcendimus;

primum qua vita carent, deinde mente

predita, inde univerfam Ecclefiam mili-

fli]n

N

tantem , ac poflea triumphantem , denique

w

beatos in c&elo omnes, & genios ccleftes

or.

folicite aditius, ad ipfam denique Mariam

E

Qs

Virginem pervenientes, qua füpra modum

con-

)

'

Dg Auonz Drr.

5$

a

concinne ac digne Deum laudat; tanto vide-

hod

licet amore ; tanta magnificentia , ut nulla

vofié

alia laus cum i(ta comparari poffit.

T

- Sed érfi maona fit illius laudis preeftan-

inqu

eritd

tia, quz a Matre gloriz, & puri amoris proe

ficifcirur ;; nondum tamen Dei dignitatem,

3üd€fij51

T

ut eequum eft, attingit; hinc licet anima ma-

gnum exinde gaudium percipiat, non tamen

[ anima;

omnino acquiefcit.

Ut defiderio fiat fatis;

habeaz:

etiámnum longius procedit, ipfumque Re-

Qriati

demtorem, filium Dei rogat, ut Patrem füum

D?,O) h

depreedicet, videlicet Deus Deum ex totis vi- .

; pmïiu

ribus. Atque hic conquiefcit, progredi non

^

quampf-'

vàlens amplius; hic jam nonnifi filentio, &

admirationi locum effe cernit.

;

Proh! quale illud canticum , quodPa- -

j

nj j

tris fui honori Filius dileé£tus canit! o vocis

admirande íuavitas, que diffluit a labiis,

[

omni perfufis gratia! Ex ifta Chriíti abundan-

il

tia fua fingulis pars aliqua obtingit devotisg

h

I

animabus, qua imbuuntur tanquam fragranti

balfamo: fed hujus balfami, atque unguenti

1 Deuïü[

myítci origo ipfe Chriftus eft.

cena

- CTheotime !

ifto difcrimine Ecclefia

de

triumphans ac militans , & utriusque caput

|

n ?

Chriftus laudes divinas celebrant ; quo

(ent

prior faufta precatio, quamvis devota Crea-

c(ka

Ái

"]

tori , ab inferiori tamen creata re proficif-

catur; pofterior vero tota divina fit, non fo-

n

E2

um

(

$6

CowPENDiUM TRACTATUS

m

]um ; quod in Deum tendat; fed a Deo etiam

AS1

exorta fi. Ipfius Dei gratia e noftris ani-

mil

mis fuam producit laudem ; fed laudem

iftam Chriftus,. utpote Deus ipfe vi propria

Id eft, quod

pa

proeducit.

Xlaudi pFetiüm illi-

iitatum addit.

qu

O urinam divinum iftud canticum, quod

s

tf

infinitis delibutum blanditiis decantat Deo

ff

Patri filius equalis Deus , percipere nosetiam

offemus! quanto adnixu virium ad ccelum

i?ta j

uctaremur, ut iftud eternum audiremus!

*üs

Utaffequamurhoc, Chriftus ex fef? preeftat

Oper

omnia, ipfeque nos invitat: Surge, inclamat

W&W

animz dile&te fue (4); propera amica mea;

W

e

columba mea, formo[amea, $g veni: veni à

fedem iftam deliciarum, ubi non nifi laudes,

tu

ac feftivae oratulationes perfonant, ubi flo-

I'?.S

rum, acfuffituum blandiment

»

fl

a immenfa vQ-

luptate te perfundent.

CaAPuT XXIX.

Em

D

De laude omnium optima ,. & maximo

f

quam Deus ipfe fibi tribuit; &2 qua vate-

li

ne ad eam amnor benevolentie moflra —

Q

li

:

adjungi queat.

ametfi Servatoris noftri humanze actiones

fty

:b

li

retium omne , quod nos exiftimemus,

fuperent valore infinito, cum illius fint; qui

rarig

ÀQ

'unusDeus eft cum Patre & Spiritu Sancto, uno

i

- gequa-

(»a) Ca;lt. €. I« 9. 1 9.

Dr AMonr Drr.

57

ATC

equali Deo ; ezdem tamen humane actio-

ris 4

nes non infinite funt fuapte indole; quod fi-

D

lia

Qu

mili quopiam urcunque illuftramus,

pn

n

l

Non omnem , qui eftin fole, fulgoris co-

l0 u

piam, fed partem aliquam ad modum aditus,

quo fefelux immittit, percipiunt colluftrare

&des. Siclimitata eft, certisque circumícrip-

1 qu

ptit D

ra finibus, quamvis illimitare preeflantie, in

fe fuaque indole hurnana Chrtíti actio; nam

nosent

( d

i(ta fic accepta

rimitus non a Deo, divina

ejus natura; fe

d a Deo, ex hominis natura

[

yirei

Eadem íane ad re-

fopral

operante proficifcitur.

'

du

]

|

liquorum hominun: actiones collata infinito

,,1

uuque omnes precellit pretio, quod in eam

iif

ex operantis Dei infinita dipnitate propaga-

: vl

tur: Verum cum Dei natura fi illam compa-

jii

res, determinatam vides finibus, quia ex Chri-

u-,[llh'i

fti humanitate primario educitur.

nmenfa"

Atque hinc fequitur ,A has JESU Chrifti

1

laudes, quas Deo Patri confecrat, in quanrum

nempe humanz funt; non omnimoda ac per-

? iil

fecta eequalitate menfuüram infinitee Divinita-

tis undequaque contingere. ^ Cum itaque

quaï [

creatas res percurrimus , atque ex infra pofi-

j nofff"w"

tis gradatim afcendentes ad JESUM Chri-

ítum jam pertingimus ; quamvis ex illa glo-

j

ria, qua Deo Parri a Filio affertur, in admi-

yfin

rationem rapti , tamen nec ita laudem rei lau-

[ [m[ !

dande eequaliter congruere videmus; & pro-

nec

d

ximg concludimus, non abre creata ulla;

a

g

3

78

CourENbIUM TRACTATUS

à factatiffima Chrifti humanitate totam laudi$

iisq

diving materiam omnimode adaequari, at-

00

que, utita dicam, exhauriri.

.N

D

'Tutn denique prorumpimus: Gloria Pa-

nme,

?ri, ingeminantes, Gloria F;lio, Gloria Spiri-

poi

1ui [untlo. Atque ut palam fit, non effe ad-

EE

ventitiam , quam Deoadoptamus, fed Deo ne-

TlQt

éeffariam, nature ejusinfitam & fempiternam

Vl

lr

gloriam, quamin feipfo habet, per feipfum, a

d0pr

feipfo, & quz eft ipfe Deus, eft enim Deus

thi

fuà ofnnia; cónrinuo adjungimus: Svcur erat

o

in priucipio , €9 munuc , e7 [emper , eg in fecula jaw

éuloruim, Zinen. Inifta verba Pfalmi & pre-

éés nófttze definurit, quem morem ab Orien-

W

NU

tis Éccléfia, hortarte rmagno Hieronymo ad

noítram Daniáa(us Papa traduxit.

tlh

Wt

CAPUT XXX

(im

S. Pauli ad vitàm a . [enfibus. abalienatam

fm

€9 Cbriflo unice devotam admonitio.

ttir

ïorq

à rátiocinátione, quaS. Paulusad mentem

[

à fenfibus corporeis omnino abducendam;

ls.

rebusque ccleftibus vacandum unice nos ad-

bu

horrátur, üihil video elIe poffe gravius, nihil

j

admirabilius.

Huc totum animum adverté

leu

nunc Theorime, avidusque audi magni Apó-

peii

]

ftoli verba, que divina quadam vi afflatà

veluti fpirantia cocleftem ignem JESU Chrifti

Ts

$morem invicta efficacia perfuadent.

Ir

(

1

Dzr AwoRns Dri:.

$5

]

m ii

Vir loquitur fübito amoris igne percul-

fus &extra fe abreptus; illiusque fermo ma-

läïi; LU

gnopere nobis eft imitandus : CParztas , inquit

(4), Chrifli urget 105, & quid magis, o Theo-

lob

time, quam charitas nos uroet? amori re-

TN

pendere ámorem vehementiffime urgemur

L effe "

ac incitamur; inde fi quifpiam przftantior

1Den

prior amet nos ; fi denique Monarcha quis,

X

lpitemam

vir princeps ac porentiffimus fubditum aman-

apim

do prevenit, tum durus effe poffit cujuspiam

um u

animus , ut ei non-refpondeat, tantaque be-

jur v

nevolentia ad amorem molliatur ?

: fm!aj:«

m& pïi

Novimus eternum , ac füummum Nu-

men TESUM Chriftum tanto in nos amore

ao

o

conflaeraffe, ut noftri amore in cruce vitam

ultro pofuerit.

uznam vis major noftro in-

ferri poffit animo ad eum excitandum , ut re-

damer ram bonum Deum ? illud ego exifti-

mo, & affirmare audeo, non potuife Chri-

il

' llfw)l

ftum majori fimul & fuaviori vi pugnare a

atl

animos.noílros, in eosque, ut itadicam , con-

torquere tanquam fpicula fui amoris ignicu-

yd t

u

r

los, quam cum rantam ipfe prior nobis exhi-

duce

buit charitatem., :

jem

j us, J

j

Et quo pna&o tandem chariffimus ille ac

divinus amator noftri ad redamandum fe com-

"DA

u

pellit? Pauli fententi attentos animos pare-

T.

fgï

» Chrifli uvget nos , &[fi-

J (

mus. QCbavitas, inquit

4

1"a72116$

"

(a) II. Cor. c. $. v. 14.

[]

69

CoMPEeNDIUM TnAcTATUS

mantes boc, totaque mente ruminantes, quid

w

enimvero? «effimantes boc , quouiam fi unus pro

ls vi

ommibus mortuus efl , ergo omues movtui. [unt., 9g

Chri

pvo omnilus movtuus. eff. Chriflus: egregia fen-

fov

tentia ; totaque medirato amore

aprans.

Nam fic recte concluditur, fi vivere nullus

Ó p

potrerat, ni Chriftus moreretur, fi ex ipfius

Elta

morte vità pendebat omnium ; ipfius er-

litto

go mors, quae vita noftra eft, quamque is

D

DI

vice omnium, pro nobis folus obit, ad om-

YoUer

nes pertinebat, dum omnes erant mortui,

Nl

obnoxii videlicet non uni morti.

Quid porro fequitur? hic enimvero

magni Apoítoli vox inrer fuleura & tonitrua

Üi

ad aures noflras volvitur: id porro fequitur,

quod Chriftus unice defiderat pro nobis mo-

[

riendo, ut quantum ipfe amavit nos , tantum

amemus ipfüm: z €9 qui vivunt , am non p

b

vivaut, [ed ei, qui pro ipfis movtuus efd, &9 ve-

furrexit: o mira doctrinarum profunditas!

Wt

