xit: Dile&us sneus eff fafciculus myrvba: pro 2nc.

0 , qU&f*-

Nempe poítquam diverfos affe&tus multitu-

dine piarum confiderationum excitavimus,

j Vi

demum vim omnem iftorum aífectuum colli-

indi

gimus , qui permixtione fuarum virium pro-

Ts

ducunt. fümmum quendam aftectum vehe-

um

mentiorem , quam fintaftectiones, ex quibus

at

hic pofterior procedit ,. quia licet nonnifi uni-

.0

u

j

cus, comprehendir tamen virtutem omnium

aliorum affe&tuum, & ideo vocatur affectio

j

contemplativa.

müiæ i

on?

uf

u

S ;

CaruT

270

CoMPtNDiUM TRACTATUS

CL BÓX

1 feles,

I tar

Contemplationein fieri fine labore, quod of

fit ami

tertium. difcriinen inter illam , 6g

füin;

pf

: meditaïio'nem.

Nettia

implex contemplationis vifio conficitur

nl

.

uno ex histribus modis:

1mo. Aliquan-

dionie

do refpicimus folam unamque e Dei perfe-

t tes

&ionibus, exempli gratia infinitam ejus bo-

Ortnia

niratem, nulla de alis ejus attributis, aut

virtutibus affumpta cogitatione. Velut fpon-

?

V5 ne

fus quispiam, qui defigens fimplicem intui

Tig,

tum in eximia füee fponfe forma, refpiceret

tantum ejus faciem, quia fcilicet ejus forma

ts

düntic

diffufa eít ferme omnes alias in partes, non

attenderet tamen neque ad lineamenta cor-

1

j a

qonat,

poris; neque ad pulchritudinem aliarum par-

tium.. Eodem modo fübinde evenit in divi-

lii

"Yi

nis; cum mens noítra refpicit fummam Dei

QU t

bonitatem , quamvis in ea & videat juílitiam;

vt

fapientiam, potentiam; artentio tamen fofa

hderaf

fertur in bonitatem: in eam fiquideri folam

djt

fimplex ejus intuitus dirigitur.

M

2do. Subinde etiam refpicimus in Deo

bus, fed

d)

plur

es ex infinitis ejus perfectioni

vifione una ac fimplici; fine ulla di

ftin&io-

ne; velutiis faceret, qui uno oculorum in-

D

Ue&u

ruitu, tranfeunte a vertice capi

tis (use fponfie

s

h

üh

li

ue ad ejus

N

!j

auro ger—nmisque- corufcantis, ufq

pedes,

D& AMOR?& Dtr.

|ORT

pedes, omnia perattente in genere vidiffet,

nec tamen certo meminiffet, quali tunica fue-

';'1

ritamicta, neque qualem corporis, oculo-

"

)v

ruin, ceterorurtüque membrorum figuram

prefeferat, (ed omnia in ea fuiffe admiranda.

Sic etiam per contemplationem fiepe unicam

Cotu

IT

fimplicemque plures excellentie, & perfe-

jw

&iones divinz confpiciuntur,; nec tamen po-

nj

es )

teftres aliqua in. particulari referri, nifi quod

] lu

omnia fint perfeéta; bona & pulchra,

Jut

15

;tio. Tandem alias refpicimus non plu-

u

Wi

cerm i

res, neque unam folam ex perfeétionibus di-

vinis,. fed folum aliquam actionem , vel

fü

D

opus quodpiam divinum , cui cum fedula

G;U*r

jty

attentione animum applicamus: exempli cau-

fa, actui mifericordie, per quem Deus con-

neti

ii

donat peccata: vel actui creationis, vel re-

t

|

h

fuícitationis Lazati, vel denique converfio-

Dit

nis D. Pauli.

Sic aperet fponfus quispiam,

r

il

qui non refpiceret oculos, fed folummodo

p

fuavitatem aí(pectusin fua fponía, neque con-

p

fideraret ilius vultum , íed tanrummodo

fuavitatem verborum, qua ex ea procedunt.

Sed quocunque tandem e tribus his di-

ys ul "

&tis modis procedatur , contemplatio femper

hanc habet préeftanteim vim, quod fiat cüm

'ous

jl

hat

delectatione, cuin fupponit , inventum efle

Dile&tum , una cüm fancto ejus amore: un-

gru

deinhac verba prorumpit: /gveni, quem di-

UA

] of

P L

ligit anima mea , inveni , €g uon dimittam eum.

Qlo

"

272 . | GOMPENDIUM TRA;TATUS

Quo differt .contemplatiö a meditatione,

(utm

Qf f

at

quz fit emper cum labore, defatigatione, &

diícurfu , dutn mens noftra multum agitata

Aflfma

L

traniit ab una confideratione ad aliam, qua-

0 L.

rens diveríis in locis vel Dilectum fui amo-

quim|

ris, vel amorem fui Dilecti.

Jacob. Patriar-

(sj

Vl

chalaborat, multum meditans, qua ratione

da

qi

acquirat chariffimam íuam Rachelem: fed

tl

ea acquifita gaudet cum illa, & omnem füum

0e fe

laborem oblivifcitur, intentus contemplatio-

q

i

[

ni.

Sponfuüs divinus, quamvis ovium cuü-

(

p

Ítos preparat opiparum convivium more

agreíti pro fua facra fponfa, quod defcribit

in hunc modum, quo myftice reprafentat

8&, u

omnia redemtionis humanz myfíteria. (4)

l

]

Feni in bortum, foror 1mea [ponja , meffui myr-

Q

vbam cum avomatibus aneis , comedi favum cum

DN

melle sneo , mifcui vinum seum cum la&le imeo:

n

N

comedite amici amei , g bibite , Qg. inebriamimi

Ün

Dv

li

chariffimi / '"Theotime, dicage, quandopu-

Qu

Q

tas Dominum veniffe in hortum fuum, nift

Qd

t

l

quando in puriffima, humillima, & dulciffi-

ma Matris füze vifcera ingreffus eít, plena

mndl[

omnibus florentiffimis arboribus fanétarum

l* Q0

virtutum ? & quid, quod dicitur Dorminus

M

0

mefluiffe myrrham fuam cum . aromatibus,

i VQ

nifi quod. dolores doloribus ufque ad m

Or-

) d

tem, &quidem mortem crucis fibi accumula-

t'den

he-

rit, jungens per illos merita meritis, &t

fauris ad dirandos filios fuos fþirituales.

Nabi

[

Quan-

$

(a) Cant. $. v. 1. d* feqq.

l

Dz Awozs Dxr.

273

Jitnt

uando etiam puras eumn comediffe favum

cum melle, nificum vixit nova vita, reuniens

iits)

D 4

animam füam quoevis melle dulciorem corpori

um

fuo transfixo, &fauciato pluribus vulneribus,

(u d

V

quam favus habeat foramina? & quando afcen-

Purs

dens in ccelos poffedit divinam fuam gloriam;

vt

quidaliud fecit, quam quod mifcuit vinum le-

lo

jv

titiae, quae animam excepit , cum lacte perfe-

emil

&tz felicitatis in corpore, modo adhuc ex-

cellentiori, quam ad illud ufque tempus fe-

a

vidd

cerat ?

um n

T

jb

Porro in omnibus his divinis myfleriis

u

i

eft, unde bene comedatur, & bibatur a cha-

rs amicis, quin imo etiam, unde inebrien-

ett i

Jj

tur.

Aliqui comedunt , &bibunt; fed come-

il

f'

j

dunt plus, quatm bibant; undefit, ut non ine-

/

n h

j

brientur; alii comedunr, & bibunt, fedlon-

/

nf

ge plus bibunt, quam comedant, & hi fünt,

quiinebriantur. Comederee(timedirari. Nam

d

guty

meditando manditur cibus iltefpiritualis, ac

& di

dentibus confiderationis , ut ita loquar, con-

"o

eli;

tunditur , &digeritur, quod nonabsque labo-

f

re contingit.

Bibere vero eft contemplari,

[)o!

& hoc fit fine labore; fed non fine fàcra ani-

n

mi voluptate.: Si qua&ras, quid.fit inebria-

omu

aadw

ri? dico effe contemplari tam £epe, & tam

o

erdenter, ut quis torus quantus fit extra

feipfam, & totus fit in Deo.

O facra, &

576

Pt

Optabilis ebrietas , quie contra morem ebrie-

Pll

Jf

tatis corporeaz; nos abítrahit nom quic

]

i d

2

na

fenfu

274

CoMxrrzNDIUM TRACTATUS

h

fenfu fpirituali, fed corporeo, que nos non

inü

u

intial

efficit hebetes, aut ftupidos adinílar beftia-

rum, fed Angelis, ceterisque coelitibus red-

Ia d

ney

dit fimiles, qua nos extra nos ipíos ponit,

non ut deprimamur, &in ordinem bellua-

(inist

rum redigamur, fed ut elevemur, & col-

lihe

D

locemur inrer Angelorum choros; ut magis

fiat,

vivamus in Deo , quam in nobis ipfis, dum

Qoftra

dror ;

toti immergimur amori, qui nos trahit ad vi-

dendam Dei pulchritudinem ; & cum ejus

bonitate nos corijungit.

Al

Qüta i

C A'PUT-XL

wæp

De recollectione amimuee im ipja comtem-

lumyn

latione.

ii

Tic Theotime, non loquor de recollectio-

Confi

H

Iüper

ne eorum, qui oraturi fe in prafentia

Dei conftituunt, revocantes omnes fuas vi-

Cotdis

Nam

m fi

res in animum, ut Deo loquantur.

recollectio hzec fit ex preecepto amoris, qui

w

Is o

nos provocans ad orationem, inducit ad be-

ne, & laudabiliter eam faciendam.

Iri quo

F g

quidem, ut vides Theotime, nos ipfi fümus,

tgri(

m

qui iftam mentis recolle&tionem inftituimus.

(f,aa'

j

Verum recollectio , de qua nobis Sermo; non

hu

LU

fit mandato amoris, fed ipfo amore; id elt;

MU

non ear nos affumimus per electionem; €o-

[ Ci l*]m

ü

: far

quod non fit in noftra poteftate, id facere;

quando volumus, cum non dependeat a no-

Vr

D

ítra cura, & folicitudine, fed Deus folus eam

EAU ('i

in

UP

Dz Awons Dzr-

275

ÉN

in nobisfaciat.quando, ex fingulari benevo-

u h

& lv"

lentia fic eilibitum eft.

Iil

:

:

e, iaquitbeata T he-

Iu

refiade JESU , quifcripfit, nos facere oratio-

nem recollectionis adinftar erinacei, velteftu-

s d

[ bïiä*.:

dinis recipientis feintra fe, omnia bene intel-

i &*1

lexit, excepto quodifta animalcula fe ita reci-

piant, quando eis libuerit, cum recollectio

M

Püs' (

noftra non fit in noítra voluntate, íed nobis

detur ad Dei beneplacitum.

at

a

Hoc autem paécto fit ifta recolle&io.

Nihil eft cuicunque bonitari tam ab ipfa na-

tura inditum, quam trahere ad fefe omnia,

que pollent fenfu, quemadmodum animae

(

humanz ;

que. femper propendent, ad

ilud, quod eis maxime in amoribus eft.

Contingit proinde nonnunquam, urt Deus

uuie

p

"a

inperceptibiü quadam ratjone in intimo

cordis noí

LM

l

7)

fit

]

ri receffu fpargat certam quan-

dam fuavitatem , qux perhibeat teftimonium

, ^

Deum nunc adefíis.

Atque tum faculta-

i^

tes omnes, & ipfi adeo íenfus exterio-

lc [ä»

fif

res vertuntar ad intimam illam partem, ubi

(

i

chariffimum fponfaüm effe fennunt.

Nam

l

ij

quemadmodum novum examen apum , dum

geftir mutare folium, & longius profugere,

)['[RO* f

6^

Ü

revocatur fono pelvis, vel füavi odoriterze

7

P

herbz fra

5

«t

iia, utille£tum his deliciis füb-

gt

fu

Wf

M

fiftat, & moretur, praparatumque fibi alve-

a^

are ingrediatur; ira Dominus nofter pronun-

[

üans-fecrerum aliquod. verbum fui amoris,

)u

n

276

CouxrENDIUM TRACTATUS

& diffundens fragrantiam fuaviffimi odoris

d ref

u f

fui, facit nos fentire amabilem fuam preefen-

f tral

tiam, trahitque ad fefe omnes facultates ani-

m noftre, quzineo, tanquam in optariffi-

quum

mo fine fuo quiefcunt.

dQue-

O Deus! dicit tum anima ad imitatio-

nemS. Auguftini: Ubite querebam, pulchri-

ntige

Qlemo

tudo infinita? querebam te foris; & tu eras

in medio cordis mei. Hoc gaudium poteft

kfon

QOl

in praxin deduci ab iis, qui poftquam facra

tibehy

fynaxi refecti fünt, ex certitudine fidei fen-

riunt id , quod neque caro, neque fànguis,

ilore

Ude

^

fed Pater coeleftis eis revelavit, quod eorum

Salvator tum in corpore, tum in anima im-

hbus (

primis reali prefentia per adorabile Sacra-

fä Á

mentum prafensfit. Quemadmodum enim

Hbimei

margarita accepto rore matutino clauditur,

ihquan

ut f& ab omni impura mixtione , quz ab

marinis aquis evenire poffet, confervet libe-

ràam; Ita evenit fanétis & devoris fidelibus,

Dei

quorum anima recepto intra fua vifcera divi-

f

niffimo Sacramento, reftringitur, ac in ie-

inetipfam recolligitur, non rantum ut adorent

1

(

llb

füpremum Regem ; noviffime fibi admirabili

ratione preefentem , fed etiam propterincre-

hi

lg

dibilem confolationem , .quam recipiunt per

m H

fidem.

Ubi notabis breviter, "Theoüurme

W

Ql

quod omnis ifta recolle&tio fiat per aimo-

D)

per

lha [ie

rem , qui fentiens preefentiam Dilecti

delicias, quas is in animo diffundit , COHJITg"lï

W C

Dr AMoRnE Dzr.

277

0

fi oüqu

& refert totam animam per unionem orni-

um fíüarum virium ad Dilectum, qui eas ad

li

fe trahit vi füee fuavitatis, per quam ceu vin-

culum amoris omnium ad fe corda trahit.

wpmi,

Novi ego hominem, apud quem--ümul

TU

d ntt

atque fiebat mentio alicujus myfterii vel fen-

tentize , quze paulo expreflius ei revocaret in

" pukï

,-&mer

memoriam Dei praefentiam, five id in con-

fefhone facienda, five in particulari aliqua

sf

uam

collatione fierert, qui ita continuo collectum

d

habebat animum , ut nonnifi mapgno adhibito

fdet

gt

labore revocari poílet ad . refpondendum;

unde videbatur veluti vita deflitutus, & fen-

Qoc d

n

fibus caprus, ufque dum divina Dei prefen-

tis fuavitas; quam toto animo ferebat, eum

hi P.

od

fibimet ipfi redderet, quod aliquando citius;

cuie

aliquando rardius fiebar.

")

U

N VII.«

n

fide

De. quiete anime fic vecolle&e in Deo.

fcai

W

«

A nima fic recollecta in Deo füuo fübinde

A

tam fuaviter & attente fruitur bonitate

Dile&ti füi, ut hec attentio nequaquam ope-

[us

ro(à ei fit; eftque ob füummam tranquillitatem

rl

)p[€

(

cum fluvio comparanda , qui ita fuaviter &

(

Plï')s

equaliter decurrit ; ut contemplantibus vel

Ti

in eo -navigantibus non videatur moveri;

g P

quia neqüe undz , . neque fluctus ulli appa-

1e

d

AT

mabile animorum otium,

u

rent, - Et iítud eít a

T

quo

278 COMPENDIUM TR ACTATUS

quod beata Mater 'Therefia de JESU vocat

h mh

orationem quietis, & fomnum fpiritualem.

il

tione

. Nemo negaverit , homines amantes non

eo (oi

raro contentos effe fola praefentia vel confpe-

fitt e

&u perfong, quam amant, efto non ei col-

Ítnno

loquantur, vel ejus perfectiones pradicent,

«rum

in eo, ut quidem videtur, omnino acquie-

dpam

Ícentes , quod fruantur tam cupide quafita

ekhibe

-

prafentia, non quod de ea ujla ratione cogi-

tent, fed quod quiete quadam & tranquilli-

N

taté ex illa perfundantur : Fafciculus myrrbe

lo

Dilectus aueus snibi, intev ubeva :nea commnovali-

Quem

zur..— Dile&us sueus milbi , €$ ego illà, qui paja-

Condit

zur inter lilia, donec dies afpivet, eg inclinentur

Vpere

uinbye (a). Oflende ergo mihi , o Dile&le ai-

(l

memee, uli pa[cas, uli cubes in aevidie, — V-

Quind

'den Theotime , ut facre Sunamiridi fatis fit;

ünc

fcire füuum Dilectum effe fecum , velin tuo

* Qua

finu , veletiam in horto fuo, vel ubicunque

Watur

alibi; modo ei conítet, ubi: hoc habito tota

t q

eft quieta , tota.tranquilla ;. nec aliud requi-

iO ;

rit.

(lon :

fj

JI

f,

Í

108

Ifla vero tranquillitas interdum tanta eft,

üt tota anima cum omnibus fuis viribus re-

T t

xnaneat quafi profundo fomno obruta, nullo

um g

ediro motu, neque ulla actione externa, ex-

1

cepta fola voluntate ; quze alind etiam non

l,

apit, quam quod recipiat gaudium , quod ei

ut Ve

exhibet Dilecti füi prefentia. / Et quod lon-

of

ge

[4). Can. 1..v. 12.

Q

u te

IDE AMORE'DEI.

279

n

pe mirabilius eft, voluntas non advertit fe eo

j

frui, quo tamen imperceptibili quadam ra-

tione fruitur ;. neque de eo cogitat , fed de

n

eo folum, qui fua illi preefentia tantam leeti-

A o

on &6

tiam exhibet, ficut fzpius evenit, ut levi

fomno obruti tantummodo partem aliquam

jus

eorum , qua amici circa nos loquuntur; per-

p du

cipiamus , vel charitatis officia, quae nobis

j qu

exhibent , ferme fine fenfu fentiamus.

jond

t

" Nihilominus anima , quz in fuaviffimo

i w

hoc otio fruitur fenfu divine prefentig ,

Qu

quamvis non advertat , fe percipere eam ju-

cunditatem , clariffime tamen teftatur, quan-

p

M

topere prefens bonum fibi pretiofum fit &

Df

amabile, quando illud ab ea aufertur, vel

quando quidpiam ab illo bono eam avertit.

j

'Tunc enim'mifera anima queritur,; clamat,

Wi]f

& quandoque plorat inflar infantuli, qui ex-

Qw

]f

ciratur citius, quam fatisfecerit fomno : hinc

ld

J

eft, quod divinus ovium cufítos adjuret filias

J P

Sion, pev capveas, cervosque camporum , ne fuf-

citeut., neque evigilave faciant. dileam ,| donec

ipfavelit (a). Nunquam, Theotime, ani-

j

ma tum tranquilla in Deo fuo derelinqueret

v

jl

fuam quietem pro omnibus mundi bonis.

ii "

Talis ferme fuit quies Marize Magdale-

f

z

ogm

na, que fedens fecus pedes Domini; audie-

bat verbum illius. Eam, 'Theotime, quafo

"L

u

rofunda tranquillitate ;

/

]

coniid-er'a: fedet in p

T2

non

(a) Caur. 3. v. $.

280

COMPENDIUM TRACTATUS

non loquitur, non plorat, utalias, non fin-

Q m

gultus trahit; non movetur, non orat: Mar-

toncili

tha vero tora quanta fatagit excipere pro di-

! fenfim.

gnitate Chriftum Dominum, ultro citroque

; fomm,

tranfit per conclave, iterumque redit. - Quod

C u

ergo Mariz negotium?' nullum , fed audit.

li abic

Quid efít dicere, quod audit, nifi quod tan-

] ho

quam vas factum in honorem accipiat gutta-

um myrrhe füavitatem , que ab labiis Dile-

' ineob

'

€ti fui in füuuim animum dimanart ?

| [l ) €HG

Quando igitur te deprehendes effe in

teanni

his deliciis apud Dominum Majeftaus, cave

mæ,!

'Theotime , ne in mentem tibi veniat, ut ve-

tum fi

lis inde te abftrahere, quo aliud quoddam

prefen

Nam dulciffimum iftu:

opus aggrediaris.

; Q

otium rue mentis inter brachia Salvatqris

f

! füuvie

comprehendit per excellentiam omne 1d,;

quod huc & illuc difcurrendo pofles adi-

10 0s

! Qpi

r

piíci.

T

;

CAPUT Vm.

MXQQ«,

Verti

OQuonodo bec facra quies in acfum

Qr,

catur.

rred

frueb;

W Ie

on aliquando obfervafti, 'Theotime, quo

N

ardore infantes interdum captent paren-

fcrip[

tis ubera , quando urgentur fame ? videntur

d

ea tanta cupiditate premere, & lac fugere ,

"n;

ut etiam matri dolorem infligant.

Sed poi-

|

quam fedata fames fuerir, & grati v

BPOI'GS )

. qui

NY

pues

ü

" Dr.AMOoRE DEI

2BI

n

qui immittuntur in cerebrum ; ceperint iis

01'2[.-13

conciliare fomnum ,. videres eos, Theotime;

repi

fenfim ocellos claudere, & cedere paulatim

) qir

fomno, non deferto nihilominus ubere; cir-

j Q

ca quod nil aliud agunt, nifi quod lento mo-

( al

At-

tu labiorum, etiamnum lac deglutiant.

j gt

que hoc faciunt fine ulla cogitatione ; fed non

pimo

fineoblectamento: nam fiiis füubtrahatur mam-

ii

milla, antequam profundo fomno fint obru-

ti; evigilant ; & amaro fletu fuum dolorem

T

teftantur. Porro . idem etiam contingit ani-

RH[IES) Ü

ma, qua apud Deum in quiete ponitur:

j U

nam fugit ferme fine fenfu fuaviratemn divinge

prefenue, remoto omni difcurfu, & abs-

| quodgl'

tü ï!

que operatione ullius fuz facultatis, preter

MT

exiguam .voluntatis actionem , qua movet

ontt

fuaviter & ferme imperceptibiliter velut pu-

fio os fuum, quo delectationem haurit , quam

pmïö ;

capit ex fruitione divinge prefentiee.

uod-

fi hec anima removeatur ab ifto otio; quia

fcilicet dormire videtur , tum continuo ad-

vertit malum iftius feparationis , & indigna-

1

7/1 I)

tur, fatiseo manifeítans voluptatem ; qua

fruebatur, efto, ne cogitationem quidem de

ea re habuerit.

Cum beata Mater Therefia

1f

]i

i

i

j

fcripto teftara fit, fimilitudinem iftam effe ad

declarandam rem , de qua agimus , aptiffi-

)

;

l

f

mam, eam placuit adferre, & exponere.

p

t profecto , Lheotime , anima , quz&'

i

Deo fruitur, unde ea turbari pofit , quare

g

ul-

l3

CoMPENDIUM TRA'CTATUS

28

dulciffmum fuum otium ábrumpat? nam

quid quzreret illa , dum jam invenit, quem

D diz*

quarebat? quid ei füperefít àliud ; quàm ut

icát: Inveni Dile&tum meum, ego tenebo

ilum , &non dimittam. Non ei opus eft

ünt i

difcurfibus per intelle£tum formandis: videt

S

piQ

enim vifione tam dulci prafenrem fuum

icla.

ut difcurfüs & longa ratiocinia ei

Wtcip

fponfum ,

uodfi

^

rorfus inutilia finr , ac fuüperflua.

filicife

&dhüc

etiam nil videat per intelle&um, nihi! illius

intereít, dum omnino acquiefcit div

iniSpon-

quiefca

, & fatisfa-

pulter

fi przfentie interveniente gaudio

&ione, quam recipit volunras. - Dei Mater;

quli

Wle

Domina noftra chariffima , cum eflet pre

nans, non videbat divinum fuum infantem,

Tronit

ed eum fíentiens intra facra fua viícera, O

d

mi Deus! quanto gaudio non perfundeba-

fte.

tur? & S. Elifabetha nonne mirabilem in mo-

]

dum ex prefentia Salvatoris, quem tamen

non videbat, die fanéte vifirationis fru&tum

i (ü

N

jucunditatis capiebat ? anima in hac quieté

Ti

conítituta non indipet memoria, 1mo ne

dv

imaginatione quidem : prafentem fiquidem

Va

habet Dile&tum füum. — Quorfüm enim ima-

q

£o five exterior, five interna ad reprafene

tán

tandum eum , cujus prafentia in intimo finu

n

fruitur? atque ira fola voluntas eft, quze fua-

ced]

viter ac tenere prafentie divine lac fugen$;

türb

infinitas delicias percipit , omnibus aliis ani-

Wt

ma facultatibus in dulci otio quiefcentibus.

r (þl

CaPUT

Drz AMORE Dm. |

283

TU

"E

CamsgT: LX

'

]r; qi

De diver

fis

J

gradibus iflius quietis , €g qu-o-'

quit

2odo ea fit con[ervanda.

) ïene':ï

| qptit

unt ingenia nonnulla imprimis fertilia, co-

d W

V

piofa, & ad inveniendum apta: funt alia

m t

facilia, & flexibilia, quae magnopere avent

ercipere, quecunque faciunt, unde omnia

tiocit

Qu"

folicite explorant, quae intra fe aguntur. Sunt

mil

adhucalia , quc 'füe quieti nunquam ac-

M

M

uiefcunt, nifi fentiant, intueantur, & de.

í

|

uftent fuam illam quietem , & animi tran-

p

ul

quillitarem.

Hi homines non immerito fi-

robe veftibus

dl

4

miles videri poffent iis, qui p

Ts

muniti contra frigus, (e minime (atis veftitos

T

eífe crederent , nifi fcirent, fe. tuþicam ge-

rfuuc

Hare.

Porro omnia hec ingenia communiter

m u

in fuis orationibus (unt obnoxia türbationi.

! fm*

Nam íi Deus iis conferat facram

rzefentie

« (

fuz quietem , eam voluntarie de

i

runt , ut

jj

advertant, quomodo in hac quiete fc gerant,

qwllü

& curiofe examinant ; an folidum gaudium

n

jl n

ln

& quierem habeant, an füa tranquillitas vere

Q

tranquillaa fit ; ita; ut loco quod deberent

m

füaviter app

licare voluntatem fentiendze dul-

i

cedini, importunis ratiociniis in

telle£tum

li

turbent. In quo fimiles funt fponfe , qua

l

p^

tota occuparetur confidera

ndo annulo , quo

»

dum intere4d obli-

[

t *

E fpyonfo fuo donata fui

4

viíci-

PUT

384 CowrrNDiUM TRAcTATUS

vifcitur fponfum , .a quo . habet annulum.

Qn e

Alitér Theotime , occupamur Deo, qui no-

Á me

bis gaudia exhibet; aliter detinemur gaudio;

fatmen

quod nobis Deus tribuit.

fotim

Quare anima, cui Deus in oratione fàn-

Que €

QUf

étam quietem tribuit, debet, quantum in fe

fumm«

eft , abítinere a fui ipfius confideratione, fi-

tiilo

cut & ab examinanda quiete fua, que ut ri-

tebat.

te cuftodiatur, non curiofe exploranda eft.

iNam qui illam nimis appetit, perdit. Adde,

lieret

fete

quod juíla regula , recte eam appetendi &

tüerit

defiderandi fit, illam non nimis affectare. Et

lntat

quemadmodum infans , ut videat , ubi pedem

linto

pofuerit , removet caput e matris finu , id-

i ter

^

que flatim in eodem reponit; quia delicatu-

lus eft; ita oportet nos, íi advertamus nos

[ inge

Vocaby

diflrahi, vel jam diftractos effe curiofitate

Qlati

Íciendi, quid in oratione. nobis: occurrat;

dteg

quamprimum reponere cor noftrum in dul-

lünt

ci & pacifica attentione ad Dei prefentiam,

5

Chïæ |

a qua avellimur.

evit

Caterum non eít timendum ,. ne fübfit

Titidi

periculum aliquod perdendi facram iftam qui-

equ

etem per actiones corporis, aut anime,dum

b

'

non fiunt, nec inftituuntur levitate aliqua.;

la

gl

'

Iw

aut indiícretione.

Nam, ut dicit beara Mater

Ti

"Fherefia , eft fuperftitio quaedam ita zemula-

UXv

riiftam quietem , ut neque tuífire, neque

excreare , neque refpirare velis ob timorem

if

eam admittendi. ^ Verum eft, tunc quietem

non

um

Dzs Awonr Dzi.

28j

DAU

J

non effe tantam , quanta foret, fi intellectus

N

& memoria confpirarent cum voluntate. At-

Q

gauU ii

tamen non ideo ceffat effe vera tranquillitas

fpiritualis, ea fiquidem regnat in voluntate,

qua eít magiftra omnium aliarum faculta-

onel

p

tum. Vidiego hisce meis oculis hominem

fumme unitum , & conjunctum Deo , qui

n

h!

nihilominus intelle£tum & memoriam ita ha-

j uT

bebat liberam, ut diftinéte audiret, & intel-

ndtt

Mi

liperer, quidquid circa fe ageretur, ac inte-

gre recordaretur omnia, efto, quod non po-

1

gtl

1l

ij

tuerit refpondere ; neque fe a Deo , cui vo-

luntatem totam impenderat, feparare: dico

p

tantopere eum affixum fuiffe divinee bonitati,

IOR

ut retrahi non poflet a fuavi occupatione, ni-

d

lviï

fi ingenti cum dolore; qui dolor etiam pro-

miz

yidi

vocabat gemitus, quos edebat in füumma con-

folatione, & quiete, uti videmus tenellos in-

1CCUIE'£*

jd

fantes conqueri, quando ardenter lac de(ide-

"

rant; velíicut Patriarcha Jacob , fixo pul-

efitio.

chre & caftzee Racheli ofculo , elevata voce

flevit pre vehementi confolatione, & tene-

peil

ritüdine, quam fentiebat. Sic etiam animam,

l

de qua mihi fermo eft, que folam volunta-

n

ï

(f)d

tem fibi obfequentem , & dévotam habet,

intelle£tum vero , memoriam, auditum, &

ib

)

At

imaginationem liberam, fimilem credo infan-

ti parvulo , qui lac fugens videt, audit, quin

p

j

etiam manus, & brachia movet, non deferto

"

noïen

chariffimae matris ub;re.

J

u

T *

Nihilo-

n

286 CowuP ENDIUM T.RACTATUS

Nihilominus tamen pax animee löngc

Ws at

foret'major, ac fuavior , f1 circa eam nullus

luntát

ftrepitus fierer, neque anfà fe commovendi

Ti d

neque animo , neque corpori daretur: per-

etim

cuperet enim füuavitáte divine praefentiee om-

eyenia

nino occupari: fed cum non valeat interdum

paudi

impedimenta omnia a fefe amoliri, quietem

Gürür

iftam invariabilem fervare nequaquam potelt.

qt; ]

'

l

!

Adverte tamen , quod , quando voluntas in

ln

quiete manet mediante gaudio , quod capit

Q dia

ex divina prafentia , non fefe multum hinc

rio,t

inde agitat ad reducendas alias facultates ani-

Inpe

mo, qua diffipare funt; eoquod, fi id pr&-

e-

Qul

ftandum füfciperet, hoc ipfo quietem perd

V5 Qu

ret, a Dilecto fuo longius amoveretur; &

gHUd'u

operam luderet huc illuc difcurrendo , ut

Dettto

r le-

Qs f

deprehenderet , & ad officium reducere

viculas illas facultates, que nunquam melius

dovi

revocari ad-officium poffunt, quam per vo-

dima

luntatis in fancta quiete þperf'everentiam.

m

n

ub x D u TP

Non

à Ie

C'b7zti72uatio prioris dothrine , de dize?fzs

&Cte

gradibus [amélze quietis, & de excellenti al-

BDSq[

negatione fui ipfius , que bic im

iüten

6[, 1

ut4 ejt,

L]

"

t priori doctrine inhereamus; dicendum

li

(

U

eft, fanclam iftam quietem gaudere di-

BI

verfis gradibus; nam ea lubinde elt in omni-

us

l fpw

J

Dr Auxonz Drr.

287

[

rAb

bus animze Facüïtatibus, jun&is, & unitis ifo-

i n

luntati; fübinde folummodo in voluntate, in

f9.

qua quandoque eít fenfibilis , quandoque

Q F

etiam imperceptibilis, eoquod nonnunquam

*

t t

eveniat, ut áni

ina incomparabili perfundatur

:inïe;äü

paudio ex fenfü quarundam internarum deli-

! eI'

Q

m

ciarum , quibus Deus fe ei praefentem indi-

mp

cat , ficut evenit beatee Elifabethe in vifita-

ohnt

tione, quam B. Virgo ad eandem inftituit;

dUL

& alias anima flagrat ardenti & füavi defide-

f

rio, ut firin Dei prefentia , que adhuc ei

j

Y

imperceptibilis eft, uti contigit duobus di-

f

cipulis in Emaus pergentibus , qui ambulan-

I^

8

tes cum Salvatore, non plene perceperunt

e

J

paudium , quo afficiebantur ; - ufque dum

u

pertigerunt in hofpitium , ubi in divini pa-

u

vt

nis fra&tione Magiftrum füum perfeécte co-

qm o

gnoverunt. Quandoque etiam non.folum

Ü

anima advertit divinam

refentiam , fed

nj

M

etiam Deum audit per quasdam illuftrationes;

& perfuafiones , que fünt loco verborum.

Non raro etiam fermocinantem eurm audit,;

& reciproce cum eo fermocinatur, fed ita

T.

fecreto , ita füaviter , & pratiofe ; ut id fiat

l'd fl!l

jj

absque jactura facre quietis, & pacis. : Sic

autem hoc fit, ut non vigilans cum illo vigi-

"

fimul loquitur cunt

füo Dilecto , & id tam fuavi cum tranquilli-

C

tate, & jucunda quiete , ac fi dulciffimo fom-

f

no iridulgeret. Alias autem quandoque fen-

u

ed ei nequit re-

0 ii

tit fponfum. loquentem ;

W

Ípon-

CoMPENDPIUM TRACTATUS

289

tej

fpondere , eoquod voluptas eum audiendi;

vel reverentia eam in íilentio contineat: vel

(Qm e

Quid

certe quia tam imbellis eft mente, & fpiritu

Qiend

languida,ut folum ad audiendum, non vero

hn

ad loquendum ei vires füppetant , uti non-

l

nunquam iis evenit, qui incipiunt obdormi-

re, vel qui magnopere debilitati fünt ex ali-

Dltefe:

qua infirmitate.

ficie

d et

Verum fübinde neque audit füum Dile-

f

&um; neque ei loquitur , neque fentit fr-

u

tendt

gnum aliquod ejus prefentie , fed tantum-

inodo novit, fe effe in prefentia Dei, cui

t no

ita placet , ut hoc fitu, non alio fit anima.

vit j

1

ii

Imaginare tibi, T'heotime, gloriofum S. Jo-

annem Apoftolum , dum recubabat in peéto-

P]äcer.

re Domini füb ultimam ejus caenam , dormi-

n g

viffe ipfius Domini mandato. -Profe&o fic

T0 1

S. Toannes fuiflet in prafentia dileéti fui Ma-

"

Doftm

ifiri fine ullo fenfu.

Et obíerva majorem

[18, q

adhibendam effe curam , ut quis fe collocet

Qtete

in Dei prefentia, quam ut in ea perdur

er, &

|

maneat, dum in ea jam collocatus eft, Nam

m .

ur in ea quis fe ponat, applicanda eft cogita-

QUam

tio; & reddenda eft magnopere ad iftam pra-

fentis

L

fentiam attenta , ut dixr in introductione ad

Üfet

vitam devotam. "Verum, dum quis jam po-

QUf«

fitus eft in ifta Dei praefentia; pluribus juva-

Qv |

tur mediis, ut in ea permaneat, five per in-

pj

telletum , five per voluntatem , exempli

lr

! aliquid amo-

gratia refpiciendo Deum , Vve

re

VS

Ds AMORE DEr.

289

d

"

MM

1e ejus faciendo , vel aufcultando eos ,. qui

1 v

cum eo, vel de eo loquuntur , & agunt ali-

quid illius gratia , vel opus aliquod agpre-

&f

o

diendo ,

rem cedat.

quod in ejus obf'cquium, & amo-

Ut

M

Manetur autem & möra trahitur in Dä

001

if Qd

prafentia non folum eum aícultando, vel re-

Ípiciendo, aut cüum eo fermonem mifcendo,

fed etiam advertendo , an ei placeat nos re-

mll

fpicere, nos alloquio dignari, aut finere,

fent

i

ut fibi loquamur ; vel etiam nihil horum fa-

]f

ii

ciendo, fed fimpliciter mauendo, ubi ei pla-

p

cet nos manere , & ob eam caufam, ob quam

vult ille, nos id facere.

uodfíi autem in

[

g

fimplici hac manendi ratione coram Deo, ei

feul

ïï

n

placeret renuem nobis imprimere, & exigu-

i

[

um aliquem fenfüm , quo intelliperemus,

jfed

nos illius totos quantos effe; & illum totum

noftrum, Deus bone! qu«e ifthzc effet gra-

k i

nqo

tia, quam fin

gularis ; quam optabilis, quam

pretiofa!

(

W

d

Chare 'Theotime !

affumamus liberio-

HXL-

rem aliquam imaginationem: Si ftatua aliqua,

(

i

quam fculptor abfolviffet , & in porticu po-

u

tentis alicujus principis collocaffer, praedita

M

1

foret intelle£tu, & (ermone; fi interrogare-

y

tur: O belle fculpra ftatua; age, dic, cur tu

ys]

hoc loco es? ideo, refponderet illa , quia

f

mapifter meus in eo me collocavit.

Si infta-

JW!A /

retur , þf'ed' quare ita manes , nihil o

mnino

f

fa-

j

t

290

CoMrzNDiUuM TuAcTATUS

faciens ? ideo , diceret , quia ma

oifter meus

hic me pofuit, non ut quicquam

?aciam , fed

] p

tantum , ut hic maneam immobilis.

Quod.

parati

fi iterato inflaretur ; aft mifera flarua , quid

a

tibi prodeft in eo ftatu morari ? hem , re-

ocodt

fponderet illa , non fum hic pro mea utilita-

Tuimg:

te, & commoditate, fed ut obtemperem vo-

Dree

luntati magiftri, & fculpto

ris mei, quod

[ eun

dum. prefto; mihi abunde faris eft. . Erfi u-

It a

teriusihoc modo eam aggrederer: Age vero,

benepi

dicito mihi, bella flatua , cum tu magiftrum

Áecunc

tuum non videas, quomodo potes gaudere

r pof

Qxlef

ei obtemperando ? omnino equidem, fate-

retur illa, magiftrum meum non video, fed

Yelut

Dd

fufficit mihi fcire, quod magifter me videat,

& volupe ei fit me videre. At vero, fi co

H

limy

fuiïfe «

tinugretur difputatio inchoara cum ftatua; &

ei diceretur : tamen, nonne prarum tibi ei-

ff

fet, fi poffes te movere, & ad factorem tuum

ltpla

accedere , ac offerre te ad praeftandum me-

df

hus officium ?. negaret illa, & prote&aretpr ;

Pis

nolle fe quicquam aliud facere , quam 1d;

D ijïc

quod vellet magifler füus fe facere. Quid

Vidq

erpo? tualiud non defideras, quam immo-

bilis ftatua effe, in cavo tuo loculamento?

refponderet fapienter ftatua; non certe, non

D)

,

volo effe aliud quidquam , quam fítatua,

h&ne

quamdiu fculptori.rheo vifum fuerit, con-

d

üd

tenta loco, & conditione mea manebo ; hoc

hlbel

fiquidem placet ei, cujus ego fü

:

m: qqia per

um id fum, quod ego fuin.

! (a,

H

DrzAMonrzDzi:.

291

i

O quam bonum eft , coníervare fe in

dm.d

Dei prefentia, effe item , & velle femper

"

paratum effe ad ejus beneplacitum! nam ita

10

agendo , ut mea fert íententia; omnibus in

occafionibus, imo etiam , cum profunde dor-

m,i

v

mimus, erimus adhuc profundius in Dei

r

prefentia. lta profecto, 'l'heotime: nam

d

l

ífi eum amamus ,. indormimus non folum in

E,v

in ejus confpectu , fed etiam fecundum ejus

loe i

beneplacitum , & non folum per,. fed etiam

00

il

fecundum ejus voluntatem.

uin imo vide-

b

ri poffet ipfemet Creator, & fculptor nofter

s p

lem: /

cceleftis effe, qui nos in noftris le£tulis ponat,

(

velut quasdam ítatuas in fuis loculamentis.

ne s

Deinde e fomno evigilantes, fi bene perpen-

10,/^

damus, deprehendemus Deum femper nobis

fuiffe preíentem, ac nos non feparatos ab eo

fnt

ii Hh*

