quietem compone animumy, &

oftquam

Toemuy

offenfam toto pectore deprecatus fueris, ex

il

0s e|

eo humilitatem difce, quod tam lente pro-

:

"ritm.

grediaris in fladio virtatum. — Expectemus

Dfæcipe

patienter profe&tum noftrum; & abjectaom-

MIefe j

ni inquietudine , quod ram parum hactenus

ltem

reftiterimus, p

rocuremus, ut poüh;c plus

Vitite

a nobis praítetur.

Àr

Qu Y

CarprurT X'lV.,

Qhurm el

Wt Ch]

uomodo unire debeamus moftram volun-

N

tatem Dei voluntati in perami[fione

T0

&m f

peccatorum.

Qod

eus fümmo odio profequitur peccaturm

AT

& nihilominus illud fapienter permittib

Dioe

quo pacto & finit creaturas ratione preeditas

O-

ET

juxta conditionem naturz füe agere,

nos commendatione reddit digniores, dum,

fQ0 &

W

of

qui poffunt violare legem , minime eatm vio-

t

lant. Adoremus ergo & laudemus fanctam

iftam

W

D& AMoRE «DEI.

223

vt n

iftampermiffionem. "Verumcum Providen-

TO

tia divina, que permittit peccatum, idem infi-

lgt

nito odio averíetur, nos quoque cum illa id

m at

deteftari & odio profequi oportet, defide-

, u

rantes totis viribus , utpeccatum permiffum

mqeli

nunquam evadat in commiffum, &conformi-

n-

j !

ter operantes huic defiderio nos totosimpe

damus iis mediis, qua: ortum; progreflum, &

p at

atl

repnum peccatorum prohibeant. Atque lic

imitemur Servatorem noftrum, qui non cef-

ol

f

U

etió!

fat nos exhortari ad pugnam , promittere vi-

éoriam, minari poenas, prohibere lapfum,

dntef

x

precipere cuftodiam , & optíma queque fug-

erere remedia,.ut, quantum fieri poteft; vo--

a

n

j

untatem nofítr

am avertamus a peccato, fal-

vatamen ex parte illius libertate.

pofülïly

Atenim commiífo jam peccato, quid-

quid poffumus, tentemus ad illud quampri-

mum eliminandum, quod faciendo imitabi-

mur Chriftum Dominum , qui dixit Carpo,

fan&iffimo homini, fe, fi effet neceffe, de-

ft"

It

nuo mortem libenter fübiturum, vel ad uni-

cam folum animam a peccato liberandam.

uodfi peccator permanet obílinatus in fuo

péccato, ploremus Theotime, fufpiremus, &

: egju

T

r

f

ro eo preces fundamus cum animarum no-

y

ftrarum Salvatore JESU, qui cum perfzepe,

14

efo

imo tota fua vita durante fleviffet füuper pec-

catores, & füper eos, qui peccata deftrue-

ye

P Cäm'

re negligebant, tandem in cruce, impletis

j

le per-

sfämt

lacrymandg oculistotoque corpore fan

j

y

uío,

224 CoMPENDIUM 'ï'RACTg)T US

fufo, deflens peccatorum damna mortauseft:

$e

tà ad vivum hoc doloré urebatur David , .ut

alina

paffus d

el

L

iquium- conciderit. animo, uride

(itimus

ait (a): Defe&lio tenust mepro peccatovibus ,. de-

in

velinc

.

4

5 n

U

uctitibut legem tuam.

Er Apoftolus pro-

Chril

teftarur, fibi magnam fuiffe triftitiam, & con-

ifmm

tinuum dolorem cordi fuo, propter Judao-

m

ruimn obítinationem , pro quibus optabat ana-

lr

j

thema efle a^ Chrifto; modo veritatem ag-

UR

I DIj

:

nofcerént.

F

AT

/

i

|

Tl

Interea, qi..ïan.ïumvis fint obftinati pec-

:

d*

catores, defperandum tamen non eft de eo-

NClpnt).

rum falute, & converfíione, fed omni ope

tilis

eos profequi; & piisadjuvareobfequiis opor-

T eit

tet; nefcimus enim , an non venturi fint

Wt .

ad peenitentiam, & fururi heredes felicitatis

àtedo

eterne. Felix ille , qui dicere porelt fuis

TUq: cr

proximis, ficut dixit Paulus: (4) .Per trie-

ICimns

giuim. 1108 Qj die son cojJavi : cuin lacyymis imo-

1

Tftno:

4

42025 uH Hlllq?/! ein que ve

(; proinde mundus

W &NQ

íum a fanguine vellro : quia non intermill

L Ictm

annuntiare vobis Dei beneplacitum, | Quam-

atl

to

iv

minos & limites

diu peccator maner intra

iE

Ípei; poteft fe emendare: femper autem ma-

Wj

t

net, quamdiu vita illi mánet

INon oportet

proinde unquam eum rejicere, fed pro €o

o

Deum exorare, eique (übvenire, quantum

1

infelic

i

"-n

[

) M;

ias ejusid permittit.

á

i

d

lï

Q

]

Sed

ï

lkoidïa'

(a. oPf; 1X 8. g;'.

ib:) -4!4(;:!0 40. V. ï;a

u

)4

U

Dxr AMxoRntÉ Dzr.

225

j

"

W

O

Sed - tandem , poftquam flevimus fuper

Ptl

du

obftinatos, & debite chariratis officia eis prge-

10, 1

ftitimus; tenrantes,'an poffimusa perditio-

Qb

nis barathro eos retrahere , imitari Oportet

fiolusjt

!t

Chriftam , .&. Apoftolos; nempe avertere

animum ab illis debemus; e

OX YY

iil

m

ique transferre

)

ad alia, que Dei honorem promoveant.

r p

atl

Oportebat , dicebant Apoftoli (47), vobis u-

ritateli d

degis primum loqui verbum Dei ; [ed quon:ai ve-

4

pellitis illud, €g indignos

7*5f

VU

Tudicatis etevi

Á

eutes;

€Cce convertiunuv ad gentes. . olletur, quat Chri-

*

v

/

omun Dei

rel

Q

Rortvoufe

I,);"F ; (/!]h

biïxnäïï.ï

ftus, a vobis &

o

g dabitur geutifr:

jaciemti. Nec enim tantum temporis convenit

y di

007

in illis . deflendis terere ; 'ut, quod necefla-

d

rium eit aliorum procurande faluti, fübtra-

hatur. . Apoftolus dicit; íe continuum ha-

v

bere dolorem. proprer perditionem j]udao-

d

rüm:'continuum dicit ad eum.modum, quo

e

dicimus. omni tempore. benedicendum effe

r

]

Doinino: : nam hoc nihil aliud.fibi vult, nifi

"T.

i

ut frequenter & omni occalione Domino be-

flüde 'ï

nedicamus; quod gloriofüs Apoftolus per

norl !

continunum dolorem indicare volebat,

um

Um' M

0^

omni .data occafione. Judzorum -deflebat

m

immiferiam.

14l ö"

;

il

r

À fj

Ceterum nporte;t feäïlfþ'er D'e.i noftri ju-iti-

2

iam vin

ü1cc

A

madorare;amare &laudare, ficu-

It LIU

tradoramus, amamus; & laudamus ejus mife-

rico

i

70

diam; quia fcilicet utraque eft filia ejus

Oni-

(ay A 13.-v. 46.

226

CQNPENDIUM TaacrATUS

bonitatis. Nam per gratiam füam nos vult

facere bonos, ficuti ipfe bonus eft , imo fum-

me bonus: per juftitiam autem vult cafligare

Dum

peccatum , eoquod illud tanquam fümme ma-

lum, maximeque infinite bonitati oppofltum

Qd

fummo profequatur odio.

j

]i

! ür j

Denique ädverte, Thebtime, Deum

| nf

nunquam füam a nobis retrabere mifericor-

; emigraf

diam, nifi interveniente aquiífima vindicta

; 4 Yolur

juftitie; nunquam etiam nos aliter evadere

T

& effugere poffe rigorem juftitie, nifi per

EX

mifericordiam juftificantem: atque ita fem-

Wa g

per vel puniens, velgratum faciens ejus be-

ad i[m

neplacitum eftadorandum, amandum, ater-

mlüqua

naque benedictione depraedicandum. Atque

s (

ita juftus, qui decantat nunc mifericordie

Tie f

laudes pro iis, qui funt falvandi, idem gau-

Df

dio exultabir, quando videbir de damnandis

QUingo

fumi vindictam; Beati in coelo leeto & alacri

m v.

animo approbant judicium damnarionis re-

N

proborum, ficuti illud, quod referetur pro.

entis

íalute ele&orum: quin & Angeli, qui exer-

Cendg

cuerunt charitatem adverfíus mortales, qu!

ln 1

fus cure ac fidei commifíli fuerant, magnà

m (

perfruentur pace, videntes illos obftinatos

| Pliug(

vel etiam damnatos. Oporter igitur volun-

| 1.0 A

rati divinze aquiefcere, & sequali reverentta»

ac dilectione ofculari manum dextram eJus

U

mifericordige, & finiftram juítitiee,

ïl)m) (

Mu

CAPUuT

"

Dr .AMöRE Dzi.

227

f m

CAPUT XY.

j m

j al

Quomodo voluntas suortua in fe, tantum-

7nodo vivat 1m Dei voluntate.

furu

ïogpdä

odo , & proprietate penítus fingu-

M

lari de morte hominum Gallico loqui-

mur idiomate; nam morrem nominamus

üme)Dï

tranfitum; & mortuos, qui tranfierunt, vel

Ü nitt

emigrarunt, dicimus.

Hac dicendi formu-

jnt l

"

la volumus fignificare, mortem humanam

jg at

non effe nifi tranfitum ab una vita ad alteram,

'

ts n

& quod mori aliud non fit, quam tranfire

jget

ultra terminos mortalis vitee, ut gradus fiat

ad immortalem.

Certe noítra . voluntas

end

nunquam poreft mori , fíicut nec intelle-

nandüm'f

ndumgä

&us, fed quandoque transgreditur limites

| mi[fr'ä'

vite fuüc ordinari& , ut tota quanta vivat

in voluntate divina.

d

Atque hoc tum accidit,

de&ä

quando neque fcit , reque vult amplius quic-

Jgn^

quam velle; fed omnino fine ulla exceptione

m

€ tradit, & mancipat beneplacito Provi-

dentie divinz, ira fe immiícens, ac immif-

f

Jeh;GE

cendo liquefcens in hoc Dei beneplaciro, ut

non amplhius compareat, íed abícondita fit

m Ormcv

eri

«um Chriftro in Deo, in quo vivit, non.am-

plius quidem illa, fed Dei voluntate vivente

ls

j

in ea.

j

Ubi eft, ubi fe abfcondit claritas ftella-

rüum, quando cormparer fol in no(tro hori-

[

Zonte? non equidem periit ; fed abrepra eft,

(

28

Cow?ezNDpiUM TRACTATUS

tloci

& abfoqypta in. fupremo folis Jumine, quo-

cum 1iinor illa claritas feliciter immixta,

(ificy

& conjunéta eft.

Quo devenit voluntas

quoda

humana, quando integre &

erfeclte tra-

l hildefu

dita . eft. divino beneplacito ?. Nullo mo-

pis Ff

! fufcipit

do periit illa quidem,: fed ita permifcetur

& abforbetur a voluntate divina, ut amplius

h, f

non appareat, neque habeat yelle'fepaþatuïfl

*

fplam [

| &omn

a Voluntarcfdivina.

f di

Imaginare tibi, Theotii.ne, oloriofum &

Q

nunquam fatis laudatum Ludovicum Regem,

|Dtin

qui inítructa & conícenfa claffe bellica vela

facit ultra-mare profecturus: adverte deinde

tfpo

f ïöcum

Reginam, chariffimpam fancti Regis conju-

gem; que una um illo navigium confcen-

m

Ntnra

di. . Age; f[iquis rogaffet eximiam iflam

Principem: Sereniffima Regina, quo vadis?

Untgs t

dubio procul refpondiffet illa : Vado, quo&

'üüere

ipfe Rex: fiquis deinde denuo rogaffet: arno-

Q VO

íii , quoRex vadat? tunc etiam refpondifiet:

i.

mihi quidem cure non eíl fcire, quo Rex ve-

Pïïü, ïe

dat, fed folum, ut cum eo vadam. ltane

1 Qu

Y

.anai

ei dici potuiffer: Nefcis Sereniffima Regina,

quod maritus tuus petat /Egyprum, utinde

m

Qüimt

twanfeat in Paleftinam ? divertet autem

commorabitur Pelufii, Acrie, & in pluri—

Jeifi

bus aliis civitatibus.

An & tibi propolitum

| pf

eít, eodem proficifci ? Ad hoc refpondcbit

m

Qä' ;.:'Lx

illa: Nihil mihi propofitum eft, nifi ur fim

1 :qu

eum;

r

apud Regem; Bominumö; maricum t

in

t

TU

DrzA g oREDzErL

229

me, qü

inlocis '«./'ero2 in quibus ipfe futurus eft, ndn

dificulter cum ipfo commorabor. . Ad me,

E

p valr

quod attinet, eofine defiderio eundi ; nam ni-

hil defidero; nihilaffecto, nifi prefentiam Re-

fet t

ullo f

gis. EftRex, qui vadit, &qui iter hoc vult, ac

fufcipit ; quantum ad me fpectat,. non vado

Qïmi x?

Ua

ego, fed fequor: non volo irer i(lud , fed

tolam Regis prefentiam: commoratio, iter,

efeptt

& omnia iíta , diveríà

que adjuncta qullum

mihi difcrimen habent.

loriof

.

um Reäv

Certe fi quifpiam fervus , fequens fuum

Dominum, rogetur, quo ipfe tendat, non

3 belhw

1

«ertt (

eirefpondendum eft , quodad talem vel talem

locum pergat, fed folum, quod fuum fequatur

Rs

pm d

ominum; quianufquam it fua voluntate, fed

voluntate Dominifüi. Ita, mi Theotime, vo-

midt

luntas refignata in Dei voluntate non debet

; quox

habere voluntatein aliquam, fed fimpliciter

Väd(ï;ï

fequi voluntatem Dei.

Et ficuti is, qui eft

:0'3«6[:

in navi quapiam, non fe movet motu pro-

rvefpüüj

prio, fed (init fe moveri juxta motum navis,

| UOF*Q

in qua vehitur: eodem modo voluntas hu-

du "

mana, quee confcendit , ut ita loquar, navim

lm*

divini beneplaciti, non aliud velle debet,

m

quam ut finat fe vehiad rerminum, voluntate

q i

Deifibiconftitutum. . Et tunc animanon dicit

i f

amplius: fiat voluntas tua, & non mea, quia

t

ipfa nullam amplius voluntatem babet: fi-

[

quidem intra manus Domini fuüi ac Dei eam

jl £

reliquit, ita; ut hic, qui in Dei manus fuam

" "

3

refipna-

230 CoMPENDIUM TRAcrmps

ttbat:

refignavit voluntatem , non fequatur proprie

Deum, ficuti fervi füos fequuntur dominos,

; (uid

l

fodo

narm licet fervi iter conficiant per voluntatera

|

dominifüi, eorum tamen fequela fit per pro-

|

p

! tliq

priam voluntatem, licet hzc fit voluntas fe-

uens, obfequens, feque fübmittens ac füb-

jiciéns arbitrio dornini : ut, quemadmodum

|

dominus & fervus duo funt, ita voluntas do-

triini, & fervidusw voluntatesfint. Verum vo-

Dl

-

[//

luntas, quae fibi ipfi mortua eft, ut vivat in

Dei voluntate,; absque voluntate fua ma-

|

|

l

net non folum conformis, & fubje&ta, fed

I

tedi

r

omnino fibiipfi emortua, & converfa in Dei

; |

(

hi

voluntatem. Sicuti diceretur de parvulo quo-

| M toc

dam infante, qui non habet ufüm voluntatis

L

proprie, utvelit amare rem aliam, quam fi-

Büüdior

nüm, &faciem chariíTimze matris füge: neque

Wüer

enim ullo modo cogitat, quod velit effe hic vel

UT

ibi, neque vellerem quamcunque aliam poteit

Tütno (c

quam effe intra parentis brachia, cum qua

Tiler 4

ünam, eandemque rem fe effe exiftimat: ne-

Wütte.

que illi curz eft, accommodare füam volun-

Oftmer

tatem maternz voluntati, quia nimirum fuam

t og,

non fentit; neque credit f& ullam habere: fi-

nit proinde matrem omnem fui curam. ere-

re, neque curat, quo illa eat, quid aciat;

lm

quid velit, omnia fiquidem parvulus appro-

àt, qud matri,facienda effe videntur. Cer-

Pl'om','äE

te hec eft fümma perfectio noftrae volunta-

tis, ut fit ita unita voluntati Dei; quemadmo-

"p

dum unira fuit voluntas illius Sanéti, qui di-

l

cebat:

W

Ds AMonz Drr.

231

t

cebat: Ik voluntate tua deduxifli me. — — Nam

domit

quid volebat aliud dicere, nifi quod nullo

olotts

modo ufüs fuerit voluntate propria, ut fere-

t pe?

geret, fed paffus fuerit omnino fe duciatque

trahi a voluntate Dei.

^

u

tenstci

CaApruT XVLI.

madmoduj

jolut

Verit

Declaratioeorum , que dicta funt de occafu,

morte, 69 tranfitu mo[ire vo-

t v

ye t

luntatis.

,'ub';ei j

C

redibile eft fanctiffimam Virginem, Do-

minam nof(tram clementiffimam tantum

a

^

ex eo cepiffe paudii, quod chariffimum fibi

um

p

àc parvulum JESUM geftaret brachiis, ut

u

gaudium illud vel omnino laffitudinem im-

d

uodíi fub-

i

u

pediverit; velgratam effecerit.

elit

J

inde eum (üis pedibus ambulare" faciebat,

:

ha"C

manu fícilicet tenens, non erat, quod non

ib ^

mallet dependentem ex fuo collo ad pectus

erere, féd nempe volebat, ut parvulus ipíe

a

1

O

ei

n

rmare greffus , & folus ambulare difceret.

Et nos, Theotime, velut parvuli infantes

mmrrvm

Patris cceleftis poffumus una c

l

lo

o

um ipf'o ince-

jara

dere duobus modis,

ul

Imo. Poffümus ire , ambulantes paffibus

IVUWP

proprie noftre voluntatis, quam nos illius

;denwf

voluntati conformamus. . Et iítud eft, quod

1

;

Deus per fignificationem fuz voluntatis a no-

Q^

is requirit, quia cum velit, utfaciam, quod

j

Ini

2

pra-

d

^

23

x

COMPENDIUM TRAC'TATUS

S

preefcribit, vult fimul; ut habeam voluntatem

üm f

idem faciendi.

Deusmihi fignificavit, velle

chia)qx

fe, ut diem fabbati fan&tificem, & quia i

i

m

me vult facere, vult etiam, .ut velim facere;

v

l[ !

& ob hoc habeam proprium. velle, feu vo-

d q

luntatem, fequendi voluntatem illius, me

um Y

conformando, & mutuo refporidendo illius

hr

5

UIS,

voluntati, que errare non poteft -

vn, &

ï

« Dor

2do. Pöiïu;nus etiam ire cum Chrifto

|

Domino nullam habentes propriam volunta-

gfüïio r

tem, transmittentes nos divino ejus benepla-

&dem

cito, velut pufillos infantes , qui inter Matris

& reln

brachia geftantur. .Hoc vero fit per certum

i

Dome,

quendam, & fingularem, ac prorfus admi-

ä

ï

rabilem confenfüm, qui vocari poteft unio

UIO) nif

L

noftre voluntatis cum voluntate Dei. Atque

hec.vera ratio eft gerendi nos & habendi ia

L

| ülgre

voluntate divini beneplaciti, prout decet:

effectus fiquidem voluntatis beneplaciti pure

! C lo

& pute proceduntex divina ejus Providentia;

Verum

j um

& nobis nihil agentibus eveniunt.

COnce

eft,

offe nos velle, ut eveniant fecundum

"bj

Dei beneplacitum ; & hoc velle oprtimumeft:

fed poffumusetiam recipere eventus bene-

d5 q

J5 pt

placiti cosleftis per fimplicem — voluntatis

; Md

noflre tranquillitatem ; quae nolens rem u-

j'trqu

lam, in.omni eo, quod Deus vult in nobis;

| Tlebor

& de nobis fieri, fimpliciter acquiefcit.

ion

L nS

Si

Drz AMORE Dzri.

23

ü

Si petitum fuiffet a dulci infante JESU,

oluttz

dum ferebatur. inter fuaviffimae Parentis bra-

yit,

chia, quonam iret? nonne refpondere debuit-

&qu

fet, nusquaim ego vado ; Mater mea eft, quae

p

vadit: vel fidicendum fit; quod vadam, va-

UL

ln

do, quo Mater mea me portat; non epo

ï il

»

cum Matre vado, nec propriis meis pafíi-

jen

en Q s

bus, fed eo

affibus mes Matris, per il-

lam, & in illa.

Sed o dulciffime infans, fal-

rem .portari vis a dulci Matre tua ? Nequa-

n OE

quam; dicere poterat, nihil epo volo, & fi-

ym VO

cuti optima mea Mater ambulat pro me, ita

! usb

f

eadem etiam vult pro me. . ZEquali ratione

ii

€i relinquo curam & eundi, & volendi ire

T.

u

lV.

rome, quo ei vifum fuerit: ficuti non am-

10[* M

b

ulo, nifi perejus voluntatem, transmittens

|.po

f

omnem aliam de me íolicitudinem Matri

De. /

mese, ita nihil eoo volo,

nifi efle in ejus finu,

Dd

eamque ample

d

ü,

& deofcularti.

Q divine

rout

infans Mariz! leatus veuter , qui te portavit,

l

£2 ubera , que [uxiffi. EÉquidem Salvator ani-

e

P

M

marum noftrarum jam inde a primo fue

conceptionis inftanti in ventre Matris fuse

n

1 /

u

habuit ufum rationis , & poterat ita ratiocina-

opti^

ri; quin imo & gloriofus Joannes Baptifta

ejus pracurfor a die vifitationis Beatce Matris

VBHWU

n qu

Marie rationis ufum habuit.

Et quamvis

uterque illo tempore, & durante infantia

sl

U

j

fruebatur propria libertate ad volendum,

qmclyit

& non volendum :res quascunque, tamen

in iis, quee faciebant ad directionem ex-

ter-

3

))

234

CoMPENDIUM TRACTATUS

ternam , finebant fuas matresfui curam gere-

re, &facere, & velle id, quod illo tempore

conveniebat.

D ey

[

Theorirhe, fic nos babere debemus, ex-

hibentes nos flexibiles, & tractabiles divino

(0

beneplacito, non fecusac fi cerei eflemus, non

expetentes nobisquidquam, fed finentes ; ut

Qu

QU

iden

Deus velit, & faciat pro nobis, prour illi pla-

;

|

Ü

Omm

cuerit. ASafemus omnem curam uo[ffram in Do-

1 vol

sniuum , quia illi cuva ef de nobis.. Interim hoc

4Q M

tantum curze fit nobis, laudare Deum de

N

hs

omnibus, & in omnibus ejus operibus, ut

58

$ Qen

exemplo Jobi dicamus: JDominus didit, 69

Ver Iftis

Domisus abffulit , fit nomen Domini benedicum,

MT

Nolo Domine, nolo eventum aliquem , fed

TUts: f

Y

relinquo te velle pro me, prout tibi pla-

W m

cuerit.

O 'Theotime, ejusmodi ufus vo-

Dna

u

luntatis noftre quam eít excellens, quan-

t

do ea fibi non affumit curam volendi et-

TR

fectus divini beneplaciti, fed folum magno-

pere curat, ut Dei beneplacitum in rebus

U

omnibus depradicet.

Pl'lnce

æleba

N

As C

Illm ]at

Itie

Em

m

CaAPUT

N

[

ID-E AMonmnt Dmzi.

u

23$

n

Caprur XVIL

otety

De excellenti[fimo exercitio , quo uti po[-

fimus inter dolores interiores «que

musy

ac exteriores bujus vite.

blts d

eo agere gratias pro eventu quolibet,

(femis!

D

|

nenté

quem divina Providentia difponit, eft

equidem, quod negari non poteft, occupa-

nüil

i

tio omnino fanéta devote anime: fi vero

tm il

foni

Deo volendi, & faciendi, quod illi in nobis;

qerm.

& de nobis placuerit, curam omnem relin-

; Dun

guimus; fi non ad id attendimus, quod no-

yperlou

bis evenit, efto probe id fentiamus; fi di-

"T.

W

ii

vertimus animum noftrum, & attentionem

y u

l

omnem divinz bonirati ac dulcedini applica-

j

1qll€ï3

mus; fidepredicamus benigniffimum Deum,

out v

non jam in eventibus, fíed in fe ipfo, & pro-

ii u

j

pria fua excellentia; utimur fine dubio exer-

:] ef

|]efi

citio longe eminentiori; quam fit illud, quod

V0

fuüperius explicavimqs.

um

üm u

Cum Demetrius, non ignotusantiquitati

Princeps obfideret Rhodum, Protogenes, qui

heerebat in parva domuncula fita in fuburbio

illius civitatis, nunquam inrermifit confue-

tum laborem, & quidem tanta cum tranquil-

litate , ut, quamvis ferme continue intueretur

gladium fuo ju

lo imminenrem, praítan-

tiffum ,opus abfolverit ; admirandam fatyri

pidturam, qui ludens fiftula oblectabat ani-

mum

(/

Q 4

Cow»ENDiIUM TRACTATUS

236

mum. O Deus! quales funt il homines

quod a

vere virilis animi, qui inter omnis generis

W t0f0

mom;

eventus fuam íemper attentionem defixam

habent in bonitate eternà, ut eam hono-

! QQettjt

rent, &ament? Filia excellentis cujusdam

! pifeef

Medici, cum febri continua laboraret , &

] j:ïcii'üm

Ícirer, fe unice à patre amari, uni fuarum

| n patre

familiarium dicebat: Sentio equidem dolores

| mif

acerbiffimos , fed non ideo cogito de ullis

lm 4

remediis, quiá quid fanirati mez profit, ig—

: l (

noro.

Poflem ego defiderare rem, qua mi-

?25) &f

hi óbeflet , neglecta altera, que prodefiet.

Et quod tuum eít de hac re judicium ? nonne

À

opere prétium fecero, fi omnem hujus rei

Wnnee

üümoF

curam patri meo reliquero, qui poteft, &

qui vult, quidquid facit ad fanitatem meam

Tineda

recuperandam ? certe injuriofa forem in

pufer

atrem meum;, Ífi aliquid vellem , quia

QUs ed

ile fatis fuperque volet , quidquid mihi

( Verb

profuturum. eft: . folummodo 'ergo expe-

HOQPOH

étabo, dum velit id, quod expedire mihicen-

t

febit. His dictis, dum pater ei vena fe&tio-

nem expedire judicans difponitea, que ad1

*m p

neceffaria fünt, cepit dormire, & cum evi-

(

hii

gilaflet, eam propius accedens pater interro-

htl »

T

avit, quomodo placuiffet íomnus? an mo-

Qum

lo vellet permittere, ut vena fecaretur ? pa-

Tüdin

ter mi , inquit illa, tota tua fum, neício, qui

Confl

velle debeam, ut priftine fanitati reftituar:

(ete

tuum eft, pater velle & facere circa me, & pre

me, quidquid tibi viderur ; ad me enim;

f'tiy

quo

TU

»Dr AwosE Dzr

likhcmea

quod attinet, mihr curzeít, utte amem, &

Dis o

UM

ex toto animo honorem, ut patrem amantif-

m deut

fimum. Tunc pater ligato brachio venam

um t

aperuit: dum autem id fit, & fanguis co-

'

; at

piofe efluit, nunquamrefpexit autbrachium

incifum , aut fanguinem profufum , fed fixis

bomgh

u 1

in patrem oculis aliad non dicebat, quam

lm

fübmiffa voce: pater me amat, & tota ipfius

fum. Acomnibus abfolutis gratias non egit,

g[[() df ]i

1 l'Oü[x :

fed folummodo repetiit verba fusé affectio-

nis, & filialis confidentia.

a

jumi

Age, dic amice TTheotime , puella haec

nonne erga patrem vehementiorem tefílificata

m i

ui POïäEf

eft amorem, quam íi multum folicita ab eo

remedia fuo morbo petiffer; quam íi re-

j

í hn

fpexiffet; quomodo vena incideretur, &(íàn-

eJm "

guis educeretur: addo , & quam fipatri mul.

tis verbis pratias egiflet. Ea de re dubitari

jdat

""

non potefL Si enim multas de fe fafcepiffet

cogitationes , quid inde fuiffer confecuia , ni-

fre m

fi vanam & inutilem folicitudinem , íiqui-

vent?

dem pater pro ea fàtis folicirus fuit? & re-

a, 0^

qL

(

fpiciendo brachium , quid inde habuiffet, ni-

ag

ii timorem? & multas patrí gratias agendo;

d

quam virtutem exercuiífet, nifi forte ovati-

]s

nl a

tudinem, que aliis ejus factis patri abunde

conítabat? nonne ergo, quod optimum fa-

UCIUO.

cere poterat, fuit, ut fe totam occupans in

J jl

if

demonítratione amoris filialis . patri lonpe

gratioris quavis alia virtute, cetrera omnia

L

Obli-

j

Q ;

238 CoMrPrzND:uM TRaAcTATUS

oblivifceretur- ?

Oculi mei femper ad Do-

fitnf,

mümwn ; quomiam ipfé evellet de laqueo pedes

;

nittüt

4€0$.

(4)

velle

Incidifti inadverfitatum laqueos, quibuä

quiden

captus es! Deum refpice , & íine eum age-

lt u

re: curam ille tui geret.

Jacta cogitatum

i,

; lic m

tuum in illum, & ipfe te enutriet. . Cur vis

vel non vis mundi eventus, atque cafus, qui

| Ql vell

contingunt, affiduos ? ignorandum tibi eft,

L

quid velle debeas, & Deus fàtis pro te omnia

; Pera]

volet, qua poffis velle; te deeo nullam om-

|Wef

nino curam fufc

ipiente.

Expecta igitur pa-

Qu

i

J

4

! ode

tienter effectus divini beneplaciti,

& copita

ejus voluntatem , qua femper fibi conftat,

ümen

|üm d

tibi füfficere: fiquidem ita bonus femper eft,

ut non poffit, nifi bonum velle: fic enim di-

| tl

lectz fuze fancte Catharing Senenfi

præcepiQt :

| ped

Cogita me, & ego cogitabo te.

Otnir

! ltitem

Perdifficile eft extremam iftam differen-

tiam voluntatis humana ; quz eouíque pro-

C

greffa eft in unione cum voluntate Dei; bene

T (

exprimere: nonenim dicendum eft, meo judi-

at

cio, quod acquiefcat voluntati Dei; fiquidem

Is (a)

actusacquiefcendi eft a&tusanimze, quoilla fü-

n

um declaratconfenfüm. Necetiam dicendum

n

eft, quodacceptet , neque quod recipiat: quia

0C d

acceprare & recipere funt actiones qua'cam,

eü: lu

qua poffunt dici actiones paffivee, per quas

d al

obis eve-

amplectimur, &accipimus, qua n

niunt.

od p

(a,) Pj.. 42" V. 15'

.

Dg Awvonz Drr.

39

a

,

niunt. Dicendum etiam non eft: quod per-

iU

mittat, nam permiffio eft voluntatis actio, &

velle quoddam otiofum, feu voluntas, que

ltu

quidem nihil vult facere, fed tamen permit-

)q

^.

egm 4

teré, ut fiat aliquid. Unde potius mihi vi-

cottat

ht

detur, quod anima, que eft conftituta in

Q

hac indifferentia, & quz nihil vult , fed fi-

cfs

w

nit velle Deum id, quod illi lubebit, dici de-

1 t

bu

beat habere fuam voluntatem in fimplici ac

) t 0f

penerali expectatione : expeétare fiquidem

non eít apere, & voluntas expectans non

auam

l

Y ii

ii

agit.

Atque, fi animum advertas, videbis,

quod expeétatio animee fit vere voluntaria, &

,uu

tb d

i

tamen non actio aliqua , fed fimplex quz-

dam difpofitio ad recipiendum 1d, quod

f

ic al

eveniet; ubi veroevenerit, & receptum fuerit,

expectatio convertitur in confenfum, & in

fipte

omnimodam animi quietem , & tranquil-

litatem.

"T

Ü

W

T

ChriftusSalvator nofter amantiffimus füum-

j Deþ«

mam fubmiílionem voluntatis füuzee humanz

r

"

CRJ

ad ezererni Patris voluntatem exprimit his ver-

g; lf

bis (4): Dominus Deus aperuit bi aurem, id eft,

;(

denuntiavit mihi beneplacitum fuum, ego

m] J

u

autem 1on contradico, non abii vetvovfum. Quid

hoc aliud eft, nifi dicere, voluntas mea non

L Plaï*

«d

-l

eft, nifi fimplex expectatio, qua difpofita

eft ad recipiendum zequanimiter omne id,

$

"

hi

quod Deus ordinarit: gnde permitto

, atque

CCQ

(«) lWai.$0. . $..

40

CoMPENDIUM TRACTATUS

cedo corpus meum illis, qui id percuffuri

D

funt: genas measillis, qui eas vulfuri funt,

& at

paratus ad omnia perpetienda, qus volue-

bUSJ ül

rint. .Verum, adverte obfecro Theotime;

quod ficuti Salvator nofter polt refignatio-

m

T C

nem illam, qua fun&us eít, cumin horto

oliveti caperetur, fe trahiad libitum eorum,

1, ]ni

m

qui illum crucifixerunt, mirabili cum dere-

lictione fui corporis & vitz inter adverfario-

",&

tnatz

rum manus permiíit: ita animam fuam, &

minuspw

f

voluntatem .per indifferentiam perfectiffi-

O

mam pofuitin finu ererni Patris; nam licet

lo

dixerit: Deus , Deusmeus, ut quid dereliqui-

tteb

fti me? id«fecit, ut vere cognofceremus

j

C g

amaritudines ac poenas, quas. anima ejus fü-

ftinebat, non autem ut contradiceret fanclif-

Ài

^

fimsee indifferentiz?, in qua erat, uti ftatim

R;

(am fuam

poftea oftendit,. concludens univer

Euima[

vitam & paflionem per incomparabilia hec

DW

verba: Pater/ im mamus tuas counneudo Jpiri-

Qs

du meum /

PeïhS q

L APOITOUOAVWIIE

NUügrj

la

Perfeéla expoliatio anime , que cum Da

voluntate umita ef.

Wtb

It

epraefentemus nobis , o "Theorime! dul-

m

IN

ciffimum JESUM apud Pilatum, ubi.mi-

lites , fatellites ,. & carnifices fic volentem,

1

üm.

»

omnibus veftimentis, uno poft alrerum exue-

runt..Nec his contenti etiam fan&tiffimam

ejus

Ri

U$

Ds Awonsz Dzrr.

241

xl

u

ejus:. cutem férme detraxerunt , : dilaniantes

eam atrocibus virgarum & flagellorum icti-

? Vil

xe0tit

bus, ficuti poftea ejus anima erepta fuit e

corpore, & corpusa vita per mortem , quam

fl

y hyt

in ara crucis ifuftinuit.

Verum triduo elgp-

fo , interveniente fanctiffima refurrectione,

f egrun

anima gloriofo füo corpore fe iteruimn vefti-

üm a

vit,.& corpus cute fua jam immorralirate

erit

donata circumdedit.

Veíftivit aütem fe Do-

.Pllämï*?:

minus poft refuürrectionem diverf(à ac differen-

ifelb

te forma, inodoenim in peregrini, modoin

mf

hortulani, modo alterius generis habitu ap-

du

arebat , r

&

;rout fcilicet hominum; falus ] &

Yceet

atris gloria poftulabat. :

TT

0

gt

Amor eft, o Theotime, qui hoc totum

U fu.

fecit; fed & idem amor eft, qui ingrediens

(if [Eläïïr

animam quandam, ut ea fibi feliciter moria-

tur, & uni Deo vivat, facit, ut omnibus hu-

bin P

/7./[,2/ JF".

manis defideriis, quin & fui ipfius eftimatio-

ne, qua& non minus adharet fpiritui, quam

pelis carni, fefe penitus expoliet; atque

exuatiis etiam affectionibus & deliciis , quas

J

habebat in confolaüonibus Spiritualibus ,

(Ii

verfata in exercitiis pietatis, &1n perfectio-

ne virtutum , qua videbantur efle propria

e'Ch

vita animz devorze.

P

Tunc Theotime , ormni jure éxclamat

j

anima: Éxui me meis veítibus , quomodo

n r

eas refumam ? lavi*pedes meos ab omni ge-

ifi

nere affectionum , quomodo iterum eos in-

e;us

qui-

CoMPENDIUM Tx.x.crnvs

42

quinabo? nuda epreffa füm e Dei manu, &

Deus

nuda regrediar 1illuc.

Dominus multa mihi

QUm y

dederat defideria; Dominus ea abítulit.

Sit

nomen Domini benedictum.

Ita 'T'heotime,

(

idem ile Dominus, qui in principio fa-

t'der

cit nos defiderare virtutes, & omni occa-

li q

fione occurrente eas exercere, idem eft,

M

qui affectionem virtutum, & omnium exer-

m

citiorum fpiritualium a nobisaufert, ut majo-

if (

ri cum tranquillitate, & fimplicitate nihil de-

lm

fideremus, nihil affe&emus, preter bene-

l v

lacitum divinze ejus voluntatis. Nam quem-

qudr

admodum pulchra & cafta Judith habebat

Ttur

quidem in fuis rebus pretiofiílima veftimen-

$ nf

ta, quibus fe indueretfeftis apud Ifraélem

-

diebus, fed nullum erga ea affectum fove-

d

bat ; fiquidem nunquam toro viduitatis fue

Tüncio

rempore fe iis ornavit, nifi quando impulfü

K 00j

Numinisadibat Holofernem , & ejus exerci-

tum: fic nos, quamvis didicerimus praxin vir-

Ut ho

tutum , & devotionis exercitia, tatnen, quo

Nm, (

videlicet eft perfectorum opus, ea appetere

h

lg

non debemus, neque iiscor noftrum veftire,

g

nifi inquantum fcimus, id Dei beneplacitum

velle: & quemadmodum ]udith remanit

femper in vefte lugubri, praeterquam in d-

Ài

&a occafione, in qua voluit Deus, 'ut fplen-

Qd

dide, ac pompofe veftita incederet: ita de-

feip

bemus nos pacifice manere veftiti noftra mi-

ä

[atq

feria, & abje&tione, viVentes inter nofílras

i

ue duim

imperfectiones, & iqürmitates, ufq

Deus

u

Dg Auonr Drzr.-

243

m

"u

Deus nos evocet ad praxin excellentiffima-

tlit d

rum virtutum.

yli. Y

denis

Cum vero nequeamus longam moram

vipit?

trahere in iíta nuditate, fpoliati omni ge-

m

nere affe£ctuum, monet nos Apoftolus, ut,

qden

poftquam nos exuimus veftimentis veteris

ia

Adam, induamus nos habitu novi hominis,

, Ut

id eft Chrifti JESU; nam cum omnibus re-

ïevnihüïï

bus nuncium remiferimus, etiam affe&tioni-

r

bus virtutum remittere nuncium debemus,

unge

quod nolimus pofthac neque earum, neque

h x

quarumque aliarum rerum affectiones habe-

velln

re, nifi in quantum Dei beneplacitum id exi-

[

git. Oportebit nos rurfum veftiri pluribus

hum J

affectibus ;;& fortaffis etiam'illis ipfis, quibus

r

b

nunciumremifimus. Sednota, quodfiopor-

jo )

tet nositerum eas refümere, id fieri non de-

IUSCWN

bere, quia nobis grate fünt, quia utiles,

"

j

quia honorifice, & apte ad fovendum amo-

en!

f

"

rem, quem in nos ipfos gerimus, fed quia

[L]

j

fs

grate Deo,

quia ejus honori

D

mtflu

ejus gloriam de(tinatz,

qtilcs ; quia ad

[f

Placm

t

Eliezer ferebat fecum inaures , & armil-

p

u

las, nec non nova veftimenta pro puella,

uifP

quam Deus preparaverat filio Domini füi,

«

T

& reipíà illa donavit virgini Rebecce, fi-

noüm'

mulat

que agnovit illam effe, quam quere-

n

bat.

al []Cl

Habendae omnino funt nova vefítes

ugdü

pro fponía Salvatoris, fi pro illius amore, ve-

)

r

244. CoMwrzNDiUM T&ACTATUS

Tini Y

teri affectione fe expoliavit; quam háctenus

erga parentes, erga patriam , erga familiam,

Wi

U5 (

Wrie

erga amicos habuit; atque hec non fecun-

dum confiderationes humanas, fed fecundum

E

g

divinas, quia fcilicet fponfus coeleftis heec vult;

hecpraecipit, ad hecimpellit;

talemque or-

$i

dinem, & feriem inftituir in charitate.

Áisex

exuitur vetus aflectio ad confolationes fpiri-

"g!

di

tuales , ad exercitia devotionis; ad praxin vir-

Wil

tutum, quin imo & ad progreffum in perfe-

dj

&ionis ftudio, reveftiri nos oportet alia af-

Qnt,

fectione tota nova, amantes omnes gratias,

Deid

