uti fas eft ferme profana voce, füummo im-

uth 1

n j

perio przefit; fi Deo aufcultamus, qui nonin-

digne fert, nos prater ipfumalia adhuc amo-

re profequi. Qualis divina lege imperatur

mofem

nobis amor ? videlicet fincerus fit , natus in

(o

$

] od

)

ipfo animo , ibique dominans: chariffimum

'((JWW

Á

«

vl

hunc nobis effe vult Deus & deliderariffi-

mum,

M

(4) Maib. 22.

CowrzNDiUM TRACTAT US

$4

| ]i

mum, eoque totam occupari mentem: vult

effe eeneralem , atque cui vires omnes ope-

um

ram ravent füam:. füblimem effe jubet,

&f

qui omne mentis in fe convertat ftudium;

|

fum

denique ut generofus fit, atque firmiffimus,

Dar

utque conatu omni eundem excolamus; cum

4j

itaque hac. forma amando Deum optimum,

eundem unice deligimus, quem toto ample-

&amuranimo ; iítaamoris forma, qua Deo fo-

eüä

liconvenit, amor fümmidelectus, five fummi

COI&

À

amoris delectus forte vocari poflet.

J

Q

"Nofti 'Theotime , quod fepius jam di-

p

tl

E

&um eft, varios amores dari; nam eft pa-

ternus amor , eft amor filiorum, quo profe-

n

cha

quunrur patrem, eft amor fratrum; atque

eft amor amicitie , eft amor

Omr

conjugur ;

fias

atrie , funt alii amores:

hi omnes dif-

dmi

fident latiffiamo difcrimine , funtque cu-

juslibet tam certa ac rate vices, ut ab iis

Ql

n T

dimoveri fine turpitudine, ac perturbatio-

ne nequeant. Quodíi amore fratris patrem

ldq g

]

Que

ieum profequerer, age, ut incongrue 1o-

catus amor foret? non minus fcedurm , fo-

Q

j

ret, amare conjugem , ut patrem, aut filium,

ut fervum.

Vet

0n

Eft in amore modus, certaque ratio; ut

Cepf,

in honore, quem aliis deferimus.

Non c&-

&u & dif-

co quodam impetu, absque dele

crimine, fed juxta dignitatem, fuum cujus-

que ordinem, cultum & obíervantiam impen-

dimus;

-

|

85

Dg AMoRE DEI.

m

dimus; eodem ordine etiam procedit amor.

TU

Cum ergo Deus füummum bonum fit ,. idem

ill ij

& fummo cultu & füumma obfervantia, &

TU

fummo amore dienus eft, nec (atis amamus

Ym

Deum, cum divino amori amorem fimilem

u d

adjicere non veremur.

ptimuER:

) u

Audi Ifraél: Dominus Deus nofter unus

»Deot

eft: Cum ergo unus fit , diliges eum ex toto

e[unt

corde, ex tota anima, ex tota mente, ex totis

viribus: cum Deus unus fit, tanta vi, ac

praftantia, tanta generofitate noíter in eum

u j

amor fit; ut ceteri amores ad hunc omnino

m ej

qonr

comparari nequeant.

Hinc ergo fequi vides

chariffime '"Theotime, quod Deum fic amare

UP Ü

di

omnino non poífimus, nifíi eidem vires no-

a

ftras, ac omnes facultates ex integro ce-

damus atque devoveamus: nam id fibi pro-

mque

politum habet perfecta hzc dilectio, ut füm-

ut

mi Dei gratiam rebus preponat omnibus,

ertü

idque pro omni tempore,; & omni loco: at-

us

que fi res has univerfas in füa poreítate, ac

onir j

ditione cernerét verus amator Dei, harum

æth

jacturam mallet, quam fus charitatis.

Hec

, lU

vera eftdilectio, cadens in omnes homines,

hominumque univerfo generi divinitus prae-

rat

cepta.

r

NI

ym (

ub

w

GAPUT

u

$6

Cou»rzNDiUM TRACTATUS

G xruT XL

ch

Quod Deum amare [uper ommia, &2 :na-

qUO

gis etiam , quam. mosmetipjos

fsdi

oporteat.

]u

fim

ft Ariftotelis fententia, quemeunque bo-

E

mur,;

num proprium amare, plusquam czete-

ra, omnesque reliquos amores ex uno füi cu-

fubji(

p

jusque proprio amore communem ortum

ducere. .Ita Philofophum loqui, . qui Deunt

n

bt

dilexit nunquam , cui nunquam in mentem

venit, de charitate Dei fcribere, mirari non

mgg]

E

debemus. Ejus enim fententiam jam falfira-

Yun

tis arguit ipfe cuiliber ingenitus amor, totius-

(8

que nature proclivitas, qua fümmum bonum

pu

primario, atque pra omnibus bonis com-

plectendum, natura ipfà jam inftiruit. — Tan-

Ie|

lim

ta eft menti in bonum ingenita propenfio, ut

fiquod fibi fümmum ac infinitum effe vide-

tur bonum , & pulchrum , ab eo protinus

re reliquis amplectendo, fibi temperare ni-

Ex |

f

per füummam vim non poflir.

Cum de delectu bonorum finitorum

agitür, mirum non eft, a quoliber füum cu-

D

tor

jusque bonum cateris preehaberi omnibus.

Aftinter bonum finitumacinfinitum tam nulla

(0f,

h

eft proportio, tam difpar habitudo, ut bo-

numinífnitum non folum fibi totam advertat

dj

t

ac rapiat mentem noftram, fíed etiam füper

omnia füi amorem excitet,

Id

(

Drs Auonzr Drri.

87

Id quodad confimandam hanc naturez vim

TE

ac ftudium valere plurimum videtur, id eft,

quod intimo quodam nexu, non adícititio,

i

fed infito natura pariter nos Deo jungat. In

Deo magis, quam in nobis fumus, ac vivimusls

g y

fumus divinum genus, omnes ab illo exori-

mur;abillo füítinemur, ad illumtendimus, illi

qm ca

10 ii

i

fubjicimur, utadeo deeo vix paulo meditatius

poífimus cogitare, quin protinus hi nobis

ot

Íponte fermones excidant: Profecto, Domi-

"M

of

M

ne, tuus füum, necnifituum me effe convenit ;

j m

hirariä*ï

magisin te, quam in me, meam vigere fentio

animam; in nullam rem aliam, ac in te, vo-

am fä]b

luntas mea ferri debet; tu mihi totus amor

es: tu mihi vitee auctor, ac vitee meta,. fco-

umb

pusque es: tu mihi plus, quam ego ipfe-

JODiS *f

met, amandus es, nam in te füm, quidquid

ul

fum, atque ad te totus pertineo.

pen

j CM

GARUTSALL .

0 pl'f:ï

Ex charitate Dei oriri chbavitatem proximi.

UPEFF '

d Numinis imagiriem creatum hominem,

ut propter Deum non minori, quam nos-

! iif

metipíos amore profequeremur , legem crea-

l

tor tulit: Dz'lige.r Domiuum Deum tuum ex toto

' Omüïg'r

corde tuo, eg in tota anima £ua,€g in tota mentetua.

mu

Hoc eff mnaximum $g jvimum maudatum. — Secun-

( j

dum autem [imile eft buic , diliges proximum tuum

n W

Jicut teipfum. (a) Quareamamus Deum ? cau-

n

2

Íà

1

(a) MGtI)» €. 225 V. 27« þ' 289*

$8

CoMrENDIUM TRACTATUS

v

ü

ía amandi Dei Deus eft, ut S. Bernardus ait,

ideo amamus Deum, quia fümma & infinita

rlOfi

[

Y (I)

bonitas Deus eft.

Quare in nosmetipfos

fovemus charitatem ? quia ipfius Dei imago

Wi

J!

fumus, & e&typon. Atqui hec dignitas, fi-

V,

militudine Deum referre in omnes convenit;

tj 4;1:

omnes ergo tanquam vivas Dei imagineg

*

amare nos oportet.

(t J

]

Quod fimus divinivultàüs effigies expref.

fie, hoc titulo fummopere ad Deum perti-

li

!

tvf

nemus.

Hoc eft, quod adeo homini conci-

ä

liat Deum , hoc eft, quod tanta nos cum

!

i ol

BN

Deo neceffitudine conjungit, ut nosmet filii

me;

Dei, nofterque Deus pater nominetur;

Of

& vere fit.

Hoc eft, quo apti fumus, ut

Deo uniamur in illa vitee aterna inenar-

lobi

*tcu]

rabili gloria, ut perfruamur immenfa ejus

tüm '

gloria, & penitus eadem , qua ipfe felix

eft, beatitate.

Hinc hauriende gratie fu-

Qïgo l

þmm

mus idonea vaía; hinc mentem perimus ap-

tam divine menti, ut ei intimo adlizreat ne-

u

(ti ]

xu; hinc adeo magni Numinis

W

Participamus

indolem; ut S. Leo fcribit.

"d

Q

Silubet, etiamnum narrationi facrae ad;

püt

verte animum: (2) Tobias junior comitante

e$,

perfonato Azaria, ambo incogniti, zzgrefft fuit

f?n.ra

ad Raguelem, €g' [ufcepit eos Raguel cum gaudio.

T»ffim

lfztuemque Jobiam Raguez , dixit J4ume Wxori

Yi h

Jue , quam fimilis eft jJuvenis ifle confobrigo meo-

W

.

g

-l)(-a) Tob. c. 7.. v 1 de- reh'qqf '-

83

DEVAMQRI-E Dzt.

d

U cumbec dixiffet ,. ait, undeeflis juvenesfvatves

llmplüwïïï'l

nofiri ? atilli dixerunt , ex Tribu Nepbtali fumus,

t

ex captroitate INinive. — Dixitque illis Raguel ,

Bu

moftis Tobiam fvatreim meum? . qui dixerunt, t10-

lï[&S ) 4*

vimus, Cumque multa bona loqueretur de eo, di-

yen!

xit 7dngelus ad Raguelem ,. Tobias, de quo intev-

m

Voga$, putev iflius effl. |.Et mmifit fé. Raguel, Q9

cum lacrymis ofculatus. eft eum, &g plorans fuüpra

collum ejus dixiz, beuedi&lio fit tibi fllà mi, quia

seyt

bonitg optimi vivifiliuses, Ut vultu , & verbis-

m

fuaviffime accipitur puer nonagnitus, ut ine-

ini cur

jus collum Raguel injectat brachia, ut molli-

n

bus eum verbis milleque blanditiis demulcet,

ao

cum primum novit, eum Tobis viri boni, ac

n

optimi effe fobolem. Nec nofcitRaguel, utrum

fomis; !

Tobias junior pariter ac pater fuus, virtutibus

y n

excultum gerat animum, nefcit lectiffimum

geni t

D

eum, ac ornatiflimum effe juvenem; quid.

j

ergo Raguelin eo demiratur tantum, quid

gratiæ ]

provocat fuaviffimos in juvenem ample-

xus? beneditlio, inquit Raguel, /it tibi fili mi,

hort!

quia boni , €g optiuzi viri fllius 6$: non quia

j

cunctorum juvenum flos,'decus, ornamen-

tumes, nam utrum fis, id nefcio, fed quia

patris optimi, quem unice amplector, filius

jl ECW L

es, eumque aliqua ipfe fimilitudine refers,

l

tanta mihi charirate dieniffimus videris. Cha-

j )

li

riffime Theotime! quodfi imago Dei in quo-

qum

Áyit V

vis homine confpicua offertur mentis oculis,

i

nonne hoc fenfu invicem tunc loqui oporte-

jj

M

ret : In ifto homine, illu

pére Di-

3

Qri Dei o

vinità-

95

COoM?PENDIUM ATRACTATUS

vinitatis expreffum cerno. vultum ; nonne

UM

AtOt-

hoc folo nomine meretur, ut intimo eum

amoris fenfu, ardenti cbaritate compleéta-

d

li

3 1f

mur? & qua de caufa? non quia talis. eft,

í

qualem fortaffis füfpicor, fed quia opus Dei

g

051

eít. N vel ideo tantaum omni amore no-

TE

lr

ftro digniffimus evadit, mi Theotime! quia

a Deo oritur, quia ad Deum pertinet, quia

l

im;

Ti

in Deo vivit, quia ad Deum tendit, quia ad

Dei fimilitudinem effictus eft.

mu) W

UET

frsdi

CX PUT XLIE

IN

fin

Deum . amoris moflri ad .esmulationem u-

f

.que percupidum efJe.

Iiüs

füm

zc dicit Dominus (4): Ego fiun Dominus

Tio;

H

Deus tuus fortis , Zelotes : : profe&o talis

Sed qu&

IQ

Deus eft, qualem feipíe dicit.

Ts |

hec amulatio? etiam deícripfit eam Deus,

& fic videtur (fit venia vocabulo) e cupidi-

tate quadam haec emulatio nafci, ut folet in-

Ts

ter homines, prefertim conjugatos frequen-

tt,

tius accidere. Velim Theotime, non levitet

nf

hic attendas.. Nosfuos effe Deuspracipit; at-

0r

que rantopere füos, ut cujusquam alterius nos

lt &

eíTe, impenfe deteftetur, JVemo, inquit (P); po-

tüm |

zeft duobus dominis fervire. — "Totius cor is no-

Q0r

I

üuiät

(&) Exodec. ro. v. $.

mUm

(b) Matth. c. 6. v. 14.

VDE AMonz Drr

9t

fiotnt

[tri, totius anime, totarum virium eft eemu-

o «m

lator Deus. . Se fponfum nominat, fponfam

appellat.animam , que fíi forte perfida alie-

Jple&z-

as d

nis implicetur amoribus, eam fornicatri-

Lpus :

cis, atque. adultere nomine graviífime de-

ore f

teftatur.

y! i

Id vero nonne equiffimum eft, ut toti

(

, quia É

fimus Dei, fineexceptione ulla, atque fepo-

fitu, ut Deo adhareamus? vix parvula vale-

mus amandi facultate, tamque exilis eft no-

Ílra dile&tio, ram aréte limitata, ut capiendo

amoriili, quo Deus dignus eft, longitfime

fit impar: nonne id poftulat equitatis mani-

at

fefta ratio, ut;cum amare Deum non poffu-

mus, quantum fatis eft,amemus, quantum pof-

fumus ? füummum, acinfinitum bonum, fiinfi-

m Df

nito nequit, füummo debet amore diligi, nec

ofeut

eiamor convenit, ac pene nullus eít ; ni fum-

$u

mus fit.

z

)e?

Hoec interim aemulatio, qua Deus opti-

y

mus amorem noftrum, ut ita dicam, depe-

n

rit; a cujusquam boni cupiditate nequaquam

guá

naícitur, fed ex fümma amicitia.

Non Dei

bono vertitur, fed no(tro Dei amor.

Nonil-

] at

D

le ex nobis vel minimz rei in fefe incremen-

n ui[ xt

tum capit, fed magna nobis comimoda illius

Qu

qmor parit.

uodíi amorem noítrum po-

ii

Iul

Ítulat, utilitati noftrae fervit.

Deus ut fum-

teri fertur proverbio,

mum boþnum ; quod ve

4

amat

92

CowxrEeNDIUM TRACTATUS

amat fefe diffündere, atque; dum tanti boni

K5 x

&t

participes nos fümus, nilipfe fibi acquirit;

atque hinc ille voces, a& mulationis gnave

1luti

|

indices, qua in peccatores movens querelas:

Duo mala fecit populus meus,inquit, (a) me dercli-

quevunt fontem aque vive; €g foderunt. fibi ci-

dnmmg

flevnas diffipatas ,| que comtineve. mom valent

u /1:1 l

aqurzs.

lia

1eefo , Theotime ! quae aptior locu:

Qs P

tio pgfïk

et congruere magnanimo amorl; ac

üris

emulationi nobili ? dereliquerunt, inquit;

Qd

ine fontem vivum; nihil ex eo quidem ego

percipio damni, quod mereliquerint; neque

N

ideft, quod queror; perennibus fcaturio

L

bonitatis aquis, fonsjugiter irripuus, etiam-

CJus

Rn

fi némo fit; quiex me aquas hauriat; feu ve-

nerint, feu non, nil mihieorum nocet defer-

Áim

tio, inde nec affluo, nec perdo quidquam;

i 0

éoruim damna doleo, qui fontem aque viv

Rant

deferunt, ut fodiant cifternas, qua'aquas

nullas continent; fi, quod fieri non poteft,

li

me derelicto & alibi eeque dulces, ac vivas

reperirent aquas, non de abíentia eorum

quererer: nullum ex eis emolumentum ve-

A

lim, nifi ut beati fint; fed me relinquere; ut

pereant, ut bonis deítituti malorum cumuio

Jmp.

pe

premantur, id eft, quod me excruciat; 1

eft, quod me in luétum conjicit; gemirusque

n

1neos extundit.

Mdl

Ut ergo nobis bene fit; no-

n; ne

CUmb

ürum amorem poftulat amicum Nume

nos

(e): Jer. c. 2. . 13.

V)

'Dr AwonEr IDEI.

93

TO

nos jacturam faciamus feliciratis noflr&e, nànv

extra amorem Dei felicitas nulla datur; mero

chu'mz:

falutis noítrae magnanimo ardet ftudio.

j gnal&?c'

luerezzsz

n

Pone me , inquit coeleftis fponfus dile&s&

ip

*

i jï(?i l

animw, pone me ut fi

Ó

naculum fuper cor zuums

Q t

ur fgnaculum fuper bracbium tuum (a).. Codles

fti jJam amore haec Sunamitis arferat , dum

haec a fponfo audit; ut fignaculum in corde

jor d

ejus poni fponfus defiderat, ne quidquam a-

moti; t

a

moris effluat, neve fübintret. quidquam;

vod feeda mixtione hanc charitatem vitiet.

j d

Non fibi fufficir, a Sunamitide ardenter dili-

;

gi; purum, ac integrum, ac invariabilem

Qs fcaïïtïv

ejus amorem exigit. Et ut fipnificet, fefe

]U5 d

non tantum fterili affec£tu acquiefcere, idem

ju; ^

fignaculum in brachiis poni jubet, ne hec

pcte

ad opus alio ;

quam fui amoris motu ve-

v

niant.

[

Carur XLIIF.

L

Inamando Deo quee debeat effe no[tva conten-

qu r

) V "

tio, ac eumulandi ardor.

:n[;fd æ:"ï

ictorem preftantiffimnum eques quidam

nent ï

P

magnanimus adibat, fonipedem — pingi

n

imperans effufo curfü, atque habenis laxis

mCUW

per viasincitarum , & precipitem. Oblata fibi

v

effigie, eam inverfam videns, ut quem juf-

ferat citiffimo rapi curfü , eum: dorfo in-

;"Znefïï*ï

cumbere atque disjectis pedibus in camno

u

*

volu-

rh

(4) Cenr. c. 8. v. 6.

CoMPENDIUM TRACTATUS

94

D

volutari equum cerneret, illudi fibi eques

lfl'ümm

exiftimans, furerein pictorem cepit. 'Tunc g

iterum a fümmo ad imum picturam alter

f

!

vertit; ut recto ordine equus in pedes

| tit

niteretur , ecce, converfus ad equitem, quo

| l:

]

i

etis, inquit, habes.

Id nempe folum de-

&

u

7315612&:

it, ut, qui cubabat humi, circumvolutus li-

: wir t

mo;in fervidiffimum curfum effufe equusrue-

'Theotime! vis

ret, inverti pictura debuir.

].

noffe, quanam contentione amandus Deus

lh t

fit? non alia, inquam ego, quam qua com-

dtet

plureshominum in bonatterre incubant, turpi

oD

abje&tione & probrofiffima f& volutantes ca-

li

.

no, dum calcibus celum petunt. Rectainverte

POT

illos, &erunt tales homines, quales divinus

Áci

amor poftulat. VideturejusmodiS. Paulifen-

f 0f

tentiaeffe; dum ait (2): Z7umanum dico propter

i

Rven

2ufirmitatem cavuis ve[lre. — Sicut emim exbibuflis

Quim

membra veftva [evvire ummunditie,es iuiquitatiad

Mmqu

aniquitatem ; ita vunc exbibetejmembra veftva [er-

LE

'

vive juflazie , in f[auclficationem.

t

Nunc itaque quid imprimis iffa conten-

tio amoris, & «mulandi ftudium

raeftat?

Id primum agit, ut oderit, fugiat, ac dete-

NT

ftetur, impediat, propulfet, oppugnet, at-

que deftruat ; quidquid in Deum füum, quid-

quid in ejus gloriam, & fanctitatem nominis

infenfius incurrit. Sic olim David (7): u-

gm'm-

;

(a) Raml c. 6- U.v I9e

Ü

(2) Pfal. x18. «. 165.

V)

aE

$

»Dzs AÁMoRnz Dzr.

9j

W

quitatem odio babui , & abominatus fum : legerm,

. Tut

autem. tuam ,. Domine,. dilexi

Ert alibi ( 4):

m d

Nonne, qui odevuut te , Domine , oderam , [upey

n i

inimicos 1uos tabe[cebam ?. pevfetio odio odevam

Et denique (7):

m qi

illos ; iimici jaclt funt milz.

Qu d

Zulefcere ane fecit. Zelus aneus., quia -obliti Junt

voluns:

verba tua inunici qmei.

equurt

onme!

Deinde & aliud praftat hzec fancta eemu-

yius D

latio, ur puritatem animi, caftumque Dei

| qui

amorem miri&ce defideremus, in quod exerm-

bant V

plo Paulus przit, qui fcribit Corinthiis (c):

yantest

IEnuloy. vos Dei emulatioue: de[pondi enim vos

wunmi viro, virguem caflam exbibere . Chriflo :

atv

jes d

fic Eliezer Rebeccae potuiffet dicere, fi vir-

$]u

o ornatiffima in aliquod difcrimen forfitan

T

:

eveniffet : zemulor te eadem smulatione,

fmexbä:ïï?

qua mea officia velim probari domino meo:

namque illius nomine defpondi te jillius filio,

Dd

n

ut eo te adducens virginem ei caftam ex-

hibeam.

CaAPurT XLIV.

iftus preftanti[[anos amoris in

af L

g;od Chri

nos aéfus exevcuerit.

,Pugnef)

fuum'

um fàncti amoris actus jam fatis explicui-

mus; ut recordatio eorum facilius oc-

em no;lL

I

currat,

dU

(i

(4) Pfaul. 138. v. a 1.

£5 PA 119..9. 139.

(c)- IÍ.Cor. & 115 9. 3.

96

CoMPENDIUM TRACTATUS

«eurrat, & ufüs expeditus fit commodum

HA0S

tiunc fore puto; eorum omnium hic fübjice-

NT

fe epitomen.

Chavitas Chrifli uvger 10$, ait

E pl

Apoftolus (4), fane, Theotime; urcemur

charirate; nec dicere hoc fufficit: inufirata

j

n

vl

ejus fuavitas vim infert reluctantibus, eítque

|

tam fortis dilectio, ut nulla alia arma ad de-

£ At

I

bellanduüm contrarias vires tam apta reperi-

il

CiQer

il

refit. In Deo noftro ac amantiffimo repara-

tore humani generis, vis illa charitatis illu-

IE *Xpü

ftris & confpicua emicat, atque in toto re-

U

ä

t fl

demtionis molimine clariffime refplendet.

üos enim in nos amoris actus Chri

A

SUS non exercuit?

('tu-s JE-

VOU

li

Mi

T'ort

1mo: Ámore complacentie nos Deus

adamavit, ejus enim deliciee nobiscum fue-

(ir

rant, utque nobiscum efle poffet , Deus fe

Ti (

hominem fecit.

1 I(

J

Qftor

2do. Ámore benevb]en—tiæ nos päriter

RE

complexus eft, dum hominem jinduit; üt

hominem faceret Deum.

ü yi

C(mïe

3tio. Amore unionis tam aréte nobis in-

æïmï

haret, ut bihil unquam arctius cum hominum

coaluerit indole, atque fümma Divinitas in,

perfona Filii Dei.

Dofn

füus-

4to. Totus, ut ita loquar, in nos effu-

fus eft, dum fuam amplitudinem noftra exi-

IOIUm

litati amanter conformavit.

Videtur S. $pi-

ritus

(0)

(

(4) Il Ger c. $. v. 14..

w«

S

M

D AMORE Dzr.

97

.ritus amorem- hunc effufionis non obícure

süodur

"

defcripfiffe , dum Chriftum fouti bortorum,

fibjt

ftf, U

t9. puteo aquavum w'ventlzmz comparat (4).

uïgemn'z

'

|

quitt

5:o. Denique amore languit.

Nam

i24Y i,

m €ïïQ'Li

unde ifta verba (/): Zoptifimo haleo bapt

mac

"

&g quoimodo coar&or, u/queduim pevficiatur ? nem-

Yi ïe?*ïï-

pe fuo lavari fanguine Servator amantiffimus

'

defiderabat, atque hoc defiderium, & mul-

Q

qtis

ta expectatio languorem ei atrulit. Hinc illud

j WLO .:

quoque accidit, ut fumma vis amoris , ingens-

que falutis noftree cura tam vehemenrer ejus

mdité

animum incenderit , & exagitarit, utin mon-

)htïüüSEï

te oliveti imbre fanguineo e corpore expreffo,

fudanüs in morem fluerer.

Tametfi timor

: f0* D

mortis, indeque nafcens dolor animz (an-

diffimeinferiorem partem atrociter afflixerit,

bicat

plus tramen amor noftri, qui occupabat animi

m

nobiliorem partem, acceleravirfunus. Hinc

horror fzevae mortis, inde pro nobis occum-

bendi ardens cupiditas divinum animum tan-

T

tà Vi oppugnarunt, ut in certamen atrox

conjectus Dei filius, lar

terram madefaceret.

QO cruore': fudans &

; Q9

mhofm*"*ü

Deinde & amoris vi o preffus vitam

| Divimläi

pofuit in cruce divinus is amator; hinc mor-

tuus non efílet, nifi amaffet tanrum.

Non

)

J

folum inter brachia amoris exfpiravit, fed

j HOHF?

chari-

L

j

jl

)

(a) Cant. c 4. v. 1. ,

(b) Fuc. €. 12. V. $0.

99

Courrz5NDiUM TRACTATUS

a i

charitatis ipgnibus totus confumtus obiit. Do-

lorum utique, quos Chriftus eft perpeffus,

& cruciatuum magna vis fuerat , magna atro-

)' ET

citas, hisalter quilibet, etiamfi viribus valuif-

fetplurimum, tam dire divexatus, inelucta-

bili nece füccumberedebuerat:fed is,qui claves

D

vite & mortis gerit, ipíe fons omnis vite,

morti non erat fuübditus, niíi divinus amor

E

& referaffet aditum, & morti fübjeciffet il-

[

(

lum , qui uti ex amore mortalis factus eft, ira

müi[, |

amore pariter mortem obire voluit.

130[1 Ti

& um

Non ergo vi malorum , fed fua fponte

jits :

Chriftus obiit; quod ipfemet affirmat (4):

u

lvemo, inquit, tollit azituam a 10 , fed. ego po-

Colue

50 eam at)e ipfo, €g poteflatem babeo ponendi eaim,

Tütjs

€9 poteflatem babeo itevum fumendi eam. . Et Ya-

T

ias inquit (P) : Oblatuseff , quia ipfe voluit.

m al

Non dicunt facre litere , quod fpiritus eum

du

reliquerit; quod fugerit e corpore exhaleta

"t

anima : adliteram accipiendavox eft: Emi/if

ïüem

fpiritum, emititfponte fua, ut Patri eum trade-

liten

ret. Utnotat Athanafius , morti inclinavit ca-

ut, acfiin mortem confentiret, non moritu-

rusaliter. Utvita ejusac mortis teftes manda-

g

runt literis, emittens fpiritum magna excla-

ï/,iS ii

mavit voce; nempe ad exclamandum , atque

&eni

vivendum porro adhuc vires füffecerant; fe

lint Q

fnori oportebar ob vim dileétionis, & amo-

jf

T1$

(4) Joan. c. 10. v. 18.

mm [

(5) Jfa. c. 13. v. 7.

'

Dzsg AuonE Drr.

)

89

ii Do

ris violentiam, qua ad parandam nobis vi-

tam adigebatur.

erpeiïus

T m

ys u

CABRUuT XLV.

ia

Quam fuves.atque jucundee. Deo virtutes

quiclav:

ommnes fit.

yis Vi

anta virtutis laus eft ex fefe, tantus de-

QUs d

giedffe;

I

cor, tantaque dignitas, ut ubicunque ea

:&us eüv 5

exiftit, exiftere autem & in paganis hominibus

[

nonraro folet , Dei in fe favorem provocet,

& cumulata praemia,

Pagani, inquam, fze-

(f

pius ab ipía ratione, naturz vi ingenita, ad

crmit

recti honeftique amorem ftimulati virtutem

"

coluerunt, quas nos morales tantum dici-

PUJZEM '

mus. ld jam per fe intelligis, non magnum

(

his virtutibus potuiffe ine(fe pretium, cuin

1p

tam abjecta, ut plurimum, tam homine in-

TU

digna fuerit eas colendi ratio, ut neutiquam

virtutis rem, ac veriratem, fed verifimilitu-

je &

p

dinem tantum , ac fplendorem exterius reti-

;

pere nt.

mclmäï

A Numine benevolo jam naturalis ra-

noni

el

yfi

tio, utarbor ex fe fructifera, hominum cui-

vis infita fuit: ex ifta folum ftirpefructus pro-

naüüz "

vt

geniti non omni bonitate carent

Erfi non

üint cum fru&tibus conferendi, quos fancta

k

U

profert Spiritus divini pratia, ram íuaves

J

]

tamen & ipfi videnrur Deo , equiífimo re-

rum arbitro, ut homines quoscunque, qui

ru-

100

CoM?PENDIUM TRACTATUS

fructus hosce proferunt, non Óinni prorfüs

premio remittat vacuos, eisque , ut notat

lat

COn.

Auguítinus, amplitudo imperii fui; omnis-

l

quereipublice falus ab Rotnanis debeatur.

i

dmf

Scimus, ut lue quadam, peccato vi-

tiari animam , atque divinz gratie abfente

Thy

]

f

aüxilio non: hominem fparem efle ejus-

modi producendo actui, qui fanum, atque

hauft[

lig]

integrum ejus demonfliret effe animum; at

neque quilibet ejus morus tam levus eft,

atque infelix, ut femper & ubique inflictam

anima , fübtracta fanctificante pratia, plagam

m

exhibeat; neque id omne opus, quod libero

n

tantum hominis ponitur arbitrio, quam pri-

mum peftilenti infectum halitu languet ; funt

&in hominis poteftate quazedam ex fefe bo-

nae, &laude actiones digne , etíi perpauce

Qu

N

ille, atque exiles admodum , quae gratie

fuperne auxilium indebitum non adeo deli-

qu

derant. Non omnisegri actio morbo emar-

Gïdigr

cuit prorfus, aut totalanpguor eít,' & exak

AQert

vt

perata valerudo; non omnes continuo vires

depopulatur morbus; videt wger, & audit,

Tün

atque loquitur, aliaque peragit, que nulla 2*

'Ulmh

Vent

gritudinis ex fefint argumenta. — Peccato in-

quinata anima effectus quosdam habet, quels

L

infit naturalis bonitas, moralis & humana pu--

?Püs [

chritudo, & füo nempe fluxo, ac tempore

üferc

*l

ci.rcumf'criptq premio hgud Apcnitus indigna.

Qllamx

Qgid

]

]

Bicy DIE AMORE DF;I.

IPI

uid denique illi volunr, qui huic con-

p

u n ^

trarium tuentur? in mali demonis horridam

D

conditionem peccatores dejicient; cum infe-

YU

lices ii genii tanta ipfectam labe, tam vitiis,

fi ita loqui juvat, imbibitam voluntatem cir-

ao

cumferant, ut velle, nifi malum, nequeant.

T

Theotime, nonishomo peccator eft, nondum

damnationis fententia perculfüs , nondum

df i

Jffl EU.

hauftus voragine miferiarum ; in quas inju-

jmur;!

ri& Deo illatee præcipiranr.

pv t

CAPUL AVL

m» Pïaw

Virtutes ommes per asnorem facrum umulto

J ]

qnajorem , quain ex matura fua pofJint,

; quämï

à Deo gratiam inire.

!

u

,

uibus jucundum eít, interdum ruri de-

j

(

gere, quique diverfos terre. fructus

f p

vtj

fapieniius fcrutantur, fragporum exile, hu-

mique abjectum genus admirari fiepius non

ü adfü*

dedignantur. .Nam quamvisterrz incubent,

morbOFf

lacertorum & ferpentum virulente ac fcedze

Cüa "

"

|

gyrationi ubique obvia, obfcenorum corpo-

mtintï?

rum turpiffimo conractu ipíà nunquam con-

rel ö

j

taminantur , nullo inde pefítis contagio li-

get

vent , falubri femperfucco, & coloris ferva-

(

ta elegantia; quod argumento eít, nullam

haoe

)

ipfis cum toXico convenientiam, aut nexum

.

J

ynt?

intercedere.

lM

gt

: Non minor virtutis eft praeftantia; quae

j

quamvis in animo peíte peccati infecto na-

Ícatur ;

102

CowxrENDiUM TRACTATUS

ícatur ; floris adinftar incorrupti nullo na-

Frit

(mne

talis foli veneno inquinatur; profecto aliqua,

quamvis non maxirna integritate nitens. Ne-

lo

nihll

que

Philofophos hec veritas omnino fugit,

fic enim fe exiftimant v

irtatem poffe defcri-

Dafi

bere, ut dicant: virtutem efle habitum, quo

g,

memo 1nale utitur.

tingf

à HOF

)uodfi jam querat aliquis , unde üf,

ShUM

ut cum virtutum , ubi ubi fint , jam ipfaindo-

f&riq

li

les ex fefe preeftantiffima fij& incorrupta, non

[

eis tamen zeternee vitze felicitas ulla pro pr&-

lii

mio conftituta fit, fi homini infint Chriftanis

t nulla apud Deum

facris non imbuto , au

Dümu

valenti gratia: huic refp

ondendum eft , nihil

ff U&u;

hic effe; quod admiretur: qui enim fe mor-

bus f

tifera adftrinxit offenfa Numinis, a Deo opti-

Duur

mo feceflione facta, & ab auctore omnium

) (yg

bonorum facrilego avulfus divortio, ccele:

üilf! [

ftium bonorum particeps effe nequit ; cci

f Ti

offeffio Patris cceleftis filio jure quafira he-

Q (

reditas eft, quam cum hoc filio adire nento

d

potett; nifi qui vivum ejusdem Dei hominis

Ri

imembrum, & adeo frater adoptione mylt-

ca, atque pre omnibus

prodigiis obüup?-

tUm 1

fcendaunice, factus eft.

Vir f

Hec amicitia: peculiaris vis eft, ut fibí

Tidul

|

amici placeanr per omnia, que invicem

agunt, loquuntur , aut quomodocunque trà-

quem

rmni-

tant. Qgidqgid ab eo proficifcitür ;

DI

Dg AMoRr Dri.

103

ij

p f

firmiter diligere jamante propofitum fuit, id

EU

"

omne jucundum accidit: nihil in hofte placet,

n. N

ab homine, quem. odimus, acceptum nobis

39 ftti

nihil eft. . Virtutes ille omnes, quainamicis

fe dl

Dei fuünt, jam jure amicitie , Deo cenfentur

m d

facrae , cui cum virtutibus, ac fuis rebus om-

nibus fe animus devovirt: fic arbore dono da-

ta, flores & omnes fruétus dono dati cen-

ün

ii

fentur. Juffusut palma flovebit , ut regiüs Pfal-

ii

tes inquit (4) ,fjcuz. cedrus Libani multiplicali-

p

f

tuptà

Twy. — Piantati 22 domo Domini , n atrüis domus

r

Dei uoftvi florebunt.

/

hn

Cum ergo hec arbor myftica in domo

x D

Domini plantata fit, folia; & flores, atque

ndi/

fructus, qui inde germinant, in Domini re-

m i

j

bus funt.

Sic & in Pfàlmis de ifta arbore le-

aDCOq

girur (/):. Erit tanguam ligmum , quod planta-

,re Omfw

[47177]

eff fécus .decuvfus aquarum, quod fru&um

yrüo "

dalit

i tempore [uo: Et folium ejus ton defluets

equ

(j ommüi , quecumque faciet, pro[perabuntur.

uæïh

Non folum proprii charitatis actus ,

qui

qie

arboris hujusce fru&tusfünt, non folum:

ope-

pf

raa charitáte imperata, nimirum floresar

bo-

X

ris;fed etiam perfolia indicati moralium virtu-

j

jl Ü

tum actus e charitate, que animum com

vim fuam, atque decus hauriunt.

plet,

y

Rofa in terebrato caudice inf'&rta, fi ad

seü

p

medullam antea reconditum mofchi granum

2

ue-

)Cunq ( /

(4) Pfaln. 91. v. 12.

itto

(þD Pjäh"o l. v. 30 49'40

, 6[?.7

lo4 . CowurzNDIUM TRACTATUS

fuerit, rofas deinde omnes imbutas mofchi

odore proferre dicitur. Perpoenirentize fiffu-

ram aperto cordi tuo virtutum quoscunque

Püjbi

furculos infere, fedaddito divini amoris gra-

ll

no; ex iftis furculis mox alii virtutum actus

naícentur, omnes fàcri amoris , ut mofchi

fragrantia imburi.

lt

Disinf

O magni Numinis admiranda bonitas,

Quf

cui.omnia gráta accidunt, quzcunque ab

l

amicis fuis offeruntur, quorum vel mini-

q p

m actiones fanéti amoris vi confecratee , ad

glO, P(]

Q

nobiliffimarum actionum claffem ac dignatio-

d.

nem adrogantur, & in oculis benigniffimi

Juxdy

!

Dei illüftres ac fplendide: fiunt. Sic nempe

fieri neceffe erat intuitu dilecti filii Del;

I

TE

quem infratribus fi

u

isadoptivis dignari tanto

) tot;

honore oportuit: í

ic propter JESU Chrift

&tllim

pratiam infitione myftica & ineffabili noftri

communicatam animis, quidquid in nobis

Witune

bonum eít, Fides, Spes, Charitas; Religio

Qnfer

Moderatio animi, ipfzeque adeo naturaies

Dnte

ejus dotes, ut Amor probitatis & morufn

G

QPV

Comitas, alieque omnes virtutes , ad divi-

Qs

nam prope indolem elate illius nos glori

qua omnem exfuperat fenfum , capaces reo-

unt.

tfgu

u

h

&tj

C Arf'q*r'

Dz AMonzr Drzr.

10f

;

T

CAPUT XLVII.

yia

u

Per folam: divimi. amovis preefentiam . vir-

ORU

tutes. quasdam . veliquis. snultum

n d

,

precellere.

qt m

um inter reliquas virtutes quaedam ün-f

C

interiori nexu cum charitate junctae, his

ipfisinftigne quoque pretium Regina virturum

( bont

charitas inducit.

Talis e(t Fides atque Spes,

qui

qua proxime Deum fpectant, deinde Reli-

LT

gio, Penitenua, &Devotio, quibus honor

fecrati

& obfervantia divinee Majeítati debita curae

m

eft. Tanta virtutibus iftis cum charitate con-

benigmt

junctio intercedit, tanta capacitas divini il-

,

lius liquoris, qui ab amore Dei 'fuaviffime

y f

dimanat, ut cum in ejus focietate funt, ab

ia

€o totam jucunditatis & dignitatis copiari

FSUU

facillimo influxu confeftim imbibanrt.

Sic fit

.fïfablnf

inuvis, qu& ut olivas fapiant, nil aliud re-

yid !

quirunt, quam mediasiinter oleas ut vites

li

45j

conferantur.

'lTam apte inter fe hz due

oo T^

plante congruunt, ut altera in alteram , quin

T

fefe propius attinpant, vicinitate tantum loci

Ie

JL

fuos inftillet fuccos.

fj

g

Atque hinc eft, quod ipfis facrarum li-

terarum oraculis Fidet, Sgei, Religioni, ac

Poenitenti:e vis quaedam fingularis ab interitu

fervandi hominem, fuzeque Deo afferendee

glorie. adícribatur.

Fit inde manifeftum,

H5

plus

(l

106

CowrENDIUM TRacTATUS

plus pretii omnino his ineffevirtutibus, quam — | !!i:

reliquis, hac tantum ratione,

|l G

quod major eis

«

fit cum charitate affinitas.

Que)

0a

Ergo Theotime, quin cetera neglioa-

mus virtutum exercitia, peculiari ftudio id

1

omne exequamur , quod Relipionis eft, &

tmmnis

acras res concernit, quod attinet ad fidem,

pum

j

fpem , actimorem Dei; in hisfermones no-

j

i

ri; & cogitationes, ac defideria verfenrur

ETUPTI

unice: facros Ecclefie ritus, ac officia non

Vi ipfe

fegniter celebremus, codices de cultu pieta-

Q at

tis ftudiofe evolvamus , omniaque illa exacte

pmv

obeamus, quibus fovetur charitas, atque

b

crefcit: his enim, qua defcripfi, major ett,

Qerfam

quam reliquis virtutum exercitiis ab charita-

Ti5 n

te influxus.

gr'ms

Tiam ]

VZATUT- XLVIIL

Rlci

Atden

Ab Chavitate snagnum Sanclitatis. inare-

ouentum accedere . veliquis virtutibus , fi

N

Ompe

Charitatis imperium ,. ac snodera-

?uen Jequantur.

Wt

Qu

ides Theorime, quod omnes he virtu-

n

V

tes, qua filiis Dei infünt, ad charitatem

I5

CUf

pertinent; alie ab charitate ceu fructus pro-

ducuntur: prafénte charitate inaugurantur

Clter

gulom

alie, Deoque confecrantur : alize ad juflum

charitatis fefe in lucem proferunt. Pofterio-

H U

ruin

107

E

Dz Awonz Drr.

rum quamvis tanta non fit preftantia, quan-

squ

ta earum eít, qua propria funt charitatis

magti

