Deum. tuum ex toto.corde tuo, qg in tota. anima

A

1u0, Q9 m tota meste tua , boc eft. maximuim $g

D

primum mandatum, |. : Wh ! chariffime Theoti-

im

me, corDei ardere, fi ita loqui fas eft, amo-

l

re noliri videtur.

Nonne fuiffet. fatis , fi

[

eum amare nobis ab ipfo fuiffer conceffüum,

D

quemadmodum a Laban amare Rachel, &

fi

conjunétionem cum ea (uis mereri obfequiis

Jacobo conceffüm eft? Ad ftudium & ali-

ü

quo modo divini fui cordis ardorem fignifi-

candum, amandi venia minime füfficiebat.

Expediebat ad eum ex totis viribus noftris

amandum, nos imperio compelli, ne forte,

atten-

(4) Luc.c. 1 2;,-0. 49.

(5) Martb. c. 132. .. 37..

Drz AMQ'RUEDEx..

5

At

actehte confiderata & Dei majeffate & miferia

us

noftra, qua tanto feparamur intervallo, vel

)þqu'lï

alio quocunque pratextu , ab officio, quod

it,i

([all

ipfi tam cordi eft; deterreremur. Qui fieri

1

poffet, ut declararet apertius (e propeufionem

T

i

ad'ipfum amandum , quam cum vita accepi-

Fnud

mus, non in nobis incaffum reliquiffe. Ni-

at

hil profecto rniffüm facit, ut minime otiofa

IOW

q

remanear illa propenfio, cum etiam adhibeat

nf;

f

mandatum , ur nos ipíi regendos permitta-

Itl

V

mus; dum nemo eít, &ui omnia neceffaria,

ys db

ut mandatum hoc

;

; d

reducat ad prax?n abunde

non füp-pediter.

ü[) ä'

u

Preterquam quod autem aperte decla.

ii

'

rat €0, quo erga ipfum ferimur, amore fe

T

valde afhci, ut in uniuscujusque hominis

m

poteftate fit, ex invitationibus amore plenif-

ho

fimis commodum percipere, ad nos venit,

m

nosque invirat (a), Écce, inquiens,

flo. ad

offium ,

a, d

ts puyo ; fiquis audierit vocem meam, ts

gcefülmo

aperuevit inibi januam , intrabo ad illum , $2 ce-

:h817 .,

nabo cum ipfo g* ipfe mecum. Id eft, (excentis

inomodis meam in i

.

j

pfüm bene

Vclentiam öc

] &?Aiä'

amicitiam ipfi comprobabo.

fin

f

B ;

Q A-

It

(a)-—Apoc. £. ; v. 20.

14

COMPEr»iDIUM TRACTATUS

(

CAPUT'IX.'

ï

]

Q

Per Deumn non [lare, .quo minus eum ar-

d

dentifimo amore profequamur.

. h! chariffime Theotime , fi omnibus di-

(2

vinis afflatibus nos preeberemus dociles,

Tij

eosque in nobis, rro vi fua, operari finere-

mus, quam rapide in virtute progredere-

QUIH

W)(

mur! fruftra autem fons aqua abundat, que

l0

tanrum pro amplitudine canalis, quo trans-

A0

mittitur, hortum ingredi valet.

VSUOPINM

A

Spiritus fan&us veluti fons aquee viva,

IPM

qui ex omni parte diffunditur, cor noftrum;

10

utita dicam ; circumdat, «continuo paratus

ts

ad illud gratia fua irrigandum ; noftrum vero

confenfum defiderat:.eamque in animam no-

ftram infundit pro menfura fanétee voluntatis

J

fuz noftreque cooperationis, cu

-In nos rite

affectos invenit.

. Quamdiu Viduz Sarepte vacua vafa

oblata fünt, oleum, quod, fupplicante Eli-

feo, miraculofe Deus producebat, fluere

N

Ti

non defiit; fed deficientibus vafis, quibus

contineretur , fterit.

Ut fefe dilatat cor no-

llj

vo]

ftrum, feu, ut accuratius loquamur , ut illu

dilitari finimus, &, non denegato confenfu,

d

nos Deo permittimus, qui; pro fuo arbitrio,

dUm

iu nobis vacuum efficiat ; ita 1pfius mifericor-

i

i

d:a effundere non fe ceffat; & efficacia infpira-

(

flüu

tioónum, nec non abundantia magis ac magis

creicen-

Dr Awonz Dzi.

15

crefcente, prout illis refpondemus, crefcit

pariter divinus amor. : Deficiente autem va-

(

cuo, eoquod coníenfus nofter deficit, jam

falutares influxus mifericordia arefcunt.

qu

Quid vetat igitur, quo minus eo fervi-

do amore ardeamus, quo olim Auguftinus,

Cl

nac

Francifcus, Catharina Senenfis, Franciíca?

Quia, inquies Theotime, Deus eodem mo-

(ere

0, quo gratia fua in iíüis inclytis Sanétis,

Qu

uare autem

Qu*

non in nobis operatus eft.

non eodem modo eft operatus? quod , pro-

cul dubio, eo modo, quo par erat, fuis in-

ViVæl

fpirationibus non refpondimus.

Et quare

(trum

non refp

ondimus? quia, cum libertate no-

J ]5

ftra uti poflimus, fümus abufi.

n«

qme

GawwgT: xX

m

p T

De amoris jenfu; quem , mediante fide,

accipisus.

um nobis fidem largiri vult Deus , non

u3 Väfä

C

"m

ratüiociniis fed infpbirationibus anime

noftre fe infinuat; atque inrellectui tam be-

ht

us

nigne , tam fuaviter credenda proponit, ut

cr

iis, non fine vivido complacentie fíenfu;,

voluntas afficiatur.. Sic excitatur ad intel.

) j

g

le&tum, interpofita fua auctorirate , adigen-

dum, ut, remoto omni dubio ,

i

admiffa

nullaque

difhdentia propofitis fibi veritatibus

f

em3vi

ii

adhereat. Hoc autem mirum eft, D

vuii

fidei myíteria circümfufa tenebris , &

velis

n

|

(

Operta

16

COMPäNDwM TRAcTATUS *

operta menti noftrae proponere, ita ut, cre-

f

dendas veritates non diftin&te, imo vix ftri-

L

&im, a nobis cerni, affirmare poffimus.

n

Dubito valde, Theotime, an de pre-

fi

fenti materia..eo quo vellem modo, diflere-

xe poíím. Fides eíl mentis noítre ani-

ma ; fibique exprobranti, fe adinftar fcientia-

W

rum humanarum neque claram effe, neque

Q

evidentem., non immerito verbis uteretur ;

(

uibus Canticorum Sponíà fociis fuis refpon-

Tj

debat: (4) ANigra fum fed formofa. Me autem

T

er .fimplicis revelationis tenebras afpicitis;

duq

quibus venuftatis meze fplendor abfconditur,

à

ac denieratur, dum me intelle&tui offerunt,

hgu

quin evidenrie lumine illuftrer. Atramen,

fj

humana ratiocinia, fcienrie ftuüdio quefitee,

tqte

fruftra vos mecum «quare tentaretis , infini-

fa

ta certitudo, qua gaudeo, venuftatem meam

t

adeo excitat & adornat, ut jam veftram lon-

vt

ge fuperer pulcherrimam.

Laudarent me

W

mortalium oculi; fi'talem; qualis reipía fum,

A

me cernere valerent.

Et vero , me maximo amore dignam

efíe neceffe eft, cum tenebro(ía obfcuritas &

nebulofa caligo, inter quas vix difcerni pot-

I

füm, nonimpediant, quo minus hominibus

placeam, & erga me amore afficiantur. . Vix

1e[

menti rationis participi me obtulerim, cum

Mif

omnes fuas cognitiones pre me contemnen-

US

das exiftimat. NNon fecus ag Regina inp

alatium

ï::n(

uum

B

(a) Caut. c. 1. v. 4.

Dr AMoRz Dzr

i7

(

füum excepta, folium confcendo , legibus

d

meis omnes fcientias tempero, mihique om-

$

nia ratiocinia & omnes opiniones humanpas

| præ-

fubjicio.

flre

:

Firmis ra,tiohibus , argumeniis .m.,orali-

jentt

bus, miraculis & omnibus aliis prafidiis ,

neqy

quibusChriftiana Religio inftruitur, dum evi-

fetif

denter fit credibilis , humano etiaim captui

2

mapis accomodata evadir.

Sola autem fide,

autet

qua ad eam credendam & admirtendam ad-

ic

ducuntur, ei fübduntur mentes.

uid ,

nalt

plura! fides proponendo veritates, quibusRe-

Feruti

ligio conftat, àd amandum earum decorem

t

nos movet ; itaut, ea fuggerente, has veri-

u

ü(æl

tates credamus , illisque afficiamur ; quod

Itf

fuavitate, qua demulcet voluntatem, & cer-

j med

titudine, qua mentem firmat, preparet ad

m ht

veritatem & pulchritudinem objectorum ,

qn

qua proponit, percipiendas fimul & aman-

as

Pfa fjf

*

(it

p

Ex di&tis jam intelligis, Theotime, quod

ytti

d

tübi probare mihi in animo fuit; certitudi-

am l

j

f

nem fcilicet in rebus , qua nobis revelatio-

ymini^

ne innotefcunt, & in myfteriis fidei occur-

!

!

rentem, amoris & complacentie fenfü pree-

1 ^

if

curri,

quem veritatum, qua proponuntur,

d

ecor & fuavitas excitant; atque in fide con-

Ti

üneri amoris initium , quo invitamur & ad

"

fuuf

res divinas allicimur.

-CAFUT

I8

CourrzNDIUM TRACTATUS

|

r(

Quamuwoc- XE

I

De eximüo amovis [enfu, qui im mobis ex

pe najcitur.

u

emadmodum fol meridianus, cujus

il

(3

. adverfis radiis exponimur, non poreft

äpp

lumine fuo nos recreare , quin & fimul ca-

qu

lore exciter, ita fides vix mentem noftram

0

veritatum fuarum lumine illuftravit, cum

Tlus

voluntas cteleíti amore ftatim inffammatur,

qu

Duin infallibili certitudine nobis per fidem

EU

innotefcit, Deum exifítere, bonitatem ejus

Dei

infinitam effe; & poffe & velle torum fe no-

tf

bis dedere; omnesque nece(larias ad gloriam

(Qo

ac felicitatem eeternam comparandam nobis,

ab ineffabili ipfius mifericordia, paratas vires

Tiog

offerri.

lel c

Er quia ad füummum bonum omnes;

Expg

juotquot fümus, proclivitatem experimur,

Q

ex fecreto ftudio, quod hanc procliviratem

tht

«l

fequitur ; in cordibus noftris naícitur etiam

lg

WW

continua follicitudo; quz fedari non potett;

W

A

quaque agitati , ultro & continuo fatemur

d

fincera ac perfecta felicitate nos non frui;

Cüt

& effentiale quid a nobis defiderari.

Ril

Cum íemel autem fides menti noftre

ld

objecti pulchritudinem manifeftaverit, quo;

o

excitante fua propenfione , trahitur; Deus

ü

Ic[]

bone! quot & quante delicie ex hac mani-

feftarione fluunt. 'l'am amabili objecto pre-

A

QccupaFa mens noftra, exultat letitia, &

pre

Drg AMwon z Dzr

19

pre amore exclamat : O quam pulchrum es

meorum omnium defideriorum objectum !

n

O quam pulchrum es! quam fero te cognovil

Secretus & mnaxime intimus nobis ineft

u

infünctus , quo felicitarem vehementiífime

pOteïï

appetimus.

Hoc omnia metunur; quid-

ul d

quid agimus , ea intentione apimus, ut feli-

of

ces fimus.

Nos in . omnem partem verfía-

, u

mus, nofire felicitati follicite fervientes; fed

Va

quafi manibus incertis preetentantes, utpote

r fde

locorum & obje&torum ;* in quibus eam re-

m u

perire eft ionari, ingredimur ; ufque dum

Me t

fides, preemifTa infinitorum Dei miraculorum

dorii

cognitiene, nobis eam oftenderit.

i P.Ob!iw

. Tunc, quem fícrutabamur the(aurum,

g

nos inveniffe atfirimare poffümus. Quantum

vero gaudium, hac cognitione, cor noftrum

omie

experiatur; quanto cum amore , quantis

erimi

cum delicis de ea fibi gratuletur, quis po-

ia

)

i

terit exprimere ? Inveni tandem, exclamat,

j eu

;

inveni, quem ignorum tamdiu quafivi! ah!

j POH

utinam ad notitiam & amorem fummi boni

f

afpirare, mihi licitum effe non ipnoratlem ,

cum in rerum pofleflione

; qua& quaerebem ,

nulla ketitia afficiebar ;

quod eum non nove-

ul

ram, quem meis omnibus defideriis reipfa

if q

profequebar! amare volebam ; quod mihi

;

erat amandum nefciebarn.

uapropter cor

ci

inéeum , cum verum X fao amore

dignum

1o?

n

derabat.

i

bonum non invcnerä:, continuo defi

(;

Clam

Ü

20

CoMrEzNDIUM TRACTATUS

Clam fufpirabat ; nec non fufpiriorum fuo-

f

rum caufà ipfüim latebat.

O mi Deus! pre-

Áim

fenfionibus nonnullis ;

ad te amandum me

frt

natum effe monebar; his vero prefenfioni-

m

bus non fàtis diftinéte mihi manifeftabatur bo-

Qu

nitas tua , ut ea afficerer , & ad cor, quod

"

exipis , tibi prebendum impellerer.

Qhrn

if

CaApUT XIL

Quomodo in [pe amor colatur.

li f

icut intelle&tus humanus, fretus illuftran-

n

N

tis fidei aufpiciis, in fummi boni notitiam

COgng

venit, illudque attente confiderat ; ita VO-

E

luntas hoc divino objecto mirifice eapitur;

Iu

quod abfens , ardentiflimum preefentiee fuze

1

Qüom

defiderium excitat.

k Y

Sacra fponía, magna vi lacrymarum

lts

perfu(a, amore languens , ubigüe dile&tum

Tlnie

füum quarit, quem,;

pre defiderio fuo;

pnimis tarde inveniet.

In Divina ifta Amafia

Ex

acionum íeriem obfervare expedit

EU

amore in ea nafcirur defiderium; ex defide-

Asl

rio ardor, quo ad morum adacta , ubique X

p

follicite quarit. Ardor denique languorem

ob

K

progenerat ; eoque conficeretur penitus ni-

U

fi eum tandem inveniendi, quem quzrit ; Ípe

Qu

fuftentaretur.

im

. Ne languore, follicitudine & contentio-

ne, quibus laborat indefinenter amor ilie;

n

qui ardenter defiderat, frangarur ani

inus DO-

l

fter;

Dg Awonz Dzi.

2i

fu.

fler , ac proinde in defperationem incidat ;

pïæ-

füummum bonum, quod, dum fefe manife-

W

ftat , ardens füi defiderium mover, iteratis

fioni

promiffis ac infpirationibus, fecuritatem

x x

quodammodo , defiderantibus praeítat, fuee

qu

poffeffionis olim, & citra arduum laborem

obtinenda , fi tantum paratis fibi & oblatis;

hoc fine : auxiliis ufi fuerint.

^

Ex quo intelligere eft, Theotime, in

hoc negotio omnia amore confici.

Cum

yulrt

femel enim objeéctum felicitatis meze fide

od

cognovi, hoc amavi, hoc defideravi; imo

jv

& amavi vehementius, & ardentius' defide-

eapi[üfe

ravi, ftlatim atque nullam in eo effe moram,

a

quominus mihi fefe daret , cognovi , cum

Dei voluntas amore & defiderio dignior,

mutit

ipfius prefertim propenfione ad íefe com-

Vr

municandum, efhciatur.

jb M

1

j

Non alia progreífhione, interveniente

J

amore,; defiderium in fpem mutatur, quae

jd

w

fpes fimul et jus preetenfum; vel, fi magis

1blqueü

placet, fpes eft amor, qui exfpectat, & ad

f

objectum fue exfpectationis jus fibi afferit.

m n

Quoniam Deum , .& a Deo exfípectamus,

qui fimul caufa & terminus exípectationis

g

ac noftre contentionis eít;fides non immerito

dicitur divina feuTheologica Virtus, qua füb

o

qor "

quolibet refpectu ad Deum tendit ac termi-

natur.

j

C

Casumx

j

ii

42

CoMPENDIUM TRACTATUS

Cuepy^r' XHE

dem

Amorem fpei, etfi imperfectum , valde ta-

qu

zuen tonusn e[le.

Qu

morem fpei, '"TFheotime, ad Deum;, tan-

&i]

quam ad terminum fuum , non tamen

Iün

finerefpe&tu ad nos, referri; de Deoipfum co-

r

V

gitare, noftris commodis non omnino przter-

miffis, conftat ; & ad fuüummam quidem

erfe-

flt

;

uitu-

It

€tionem eum fpectare, fed tanquam ea

rumcertum elt: id eít, ad Deum amandum

&

—

non hoc ipfo inciramur, quod Deusfit fumme

t ]

bonus, fed quia talis erganos eft ; &, ut fatis ap-

u

Ti

paret, in hoc utilitati noftre infervimus. Ve-

5us quidem eft amor, fed amor concupifcen-

Q

tig, & proprio fuo commodo non exutus.

Minime tamen dicere intendo nullum

fümz

effe difcrimen inter fpem in Deo , & Dei

üfe]

fllmn

amorem propter nosmetipfos. ^ Abfit a no-

bis, abfit dilectiffime Theotime, talis difpo-

ii f()

RY

fitio, qua admiffa , anima fàcrilega effet, dum

in fuo erga Deum amore , proprio gaudio

J

intenderet fervire, quod pro actionum fua-

WU

rum fcopo fibi proponeret; ac proinde ama-

ret fe ipfam eo amore, quo Deum, &

Tr

Deum ainore, quo fe ipíam amare debet.

Tij

'Talis agendi ratio haud effet diffimilis

lm

Dlüs

rationi apendi uxóris, quae maritum fuum

amaret propter famulum , & fic in corde

T

füo famulum loco mariti, &loco famuli ma-

ritum haberet.

t |

l ch'

: Amor

Dx Awxomzt Dzi.

23

Amor ergo, de quo hic agitur, eft qui-

libl

em concupiícentia ,

fed bene ordinate,

qua Deus non refpective ad. nos confidera-

tur, & ut noflrc inferviat utilitati; fed qua

ad Deum , tanquam ad finem noftrum ulti-

qamd

mum,in quo noftram felicitatem reperire eft,

um

afpiramus. Sic Deum ur fümmum noftrutm

re

onum amando , revera nosmetipfos ama-

] peïf ,

mus; fedlegitimo & ordinato amore , quo

h

r

nos nec ip 1

anteponimus ; nec cum ipfo

nandum

&quamus.

Non quidem omnino excludi-

tfurtte

tur proprium commodum, fed Deo, tan-

funst

quam fini & objecto primario, longe poftpo-

s. V

nitur; qui primum in hoc fpei amore lo-

cum occupat.

pl

eui

Quod autem dixerim Deum fpe a nobis

fumme amari; de amore perfecto minime.

"

s

intellipendum eft.

Perfettus amor ille, qui

fümma Dei bonitate, in fe fpectata, afficitur,

i

Jis

in fola charitate quaerendus eít, nec alius

amor merito & proprie fümmus dicitur.

(fe Ü

T

Spes, qua ad hanc eandem bonitatem, in

quantum refpicit ad nos, dirigitur, amor eft

j

imperfe&tus. Aretiam, quia fümmum bo-

»eum) !

num . eft hujusce amoris caufà predomi-

R.

nans, fpe a nobis Deum fümine amari, non

d

fit:

immerito dici poteft; hunc tamen amorem

"n

plus affectu quam efficacia & praxi valere,

i

nec ad fervanda Dei mandata ac vitam zeter-

nam promerendam:. nobis, niíi interveniep-

g^

te charitate, füfficere fatendum eft.

E

CAPUT

At

24

CoMxPENDIUM TRACTATUS

CaáPruT XIV.

| n

(ü

Compendio[a cbaritatis de[criptio.

Qu

n fupra dictis, chariffime T'heotime, mife-

du

[

ricordem Dei admiremur:agendi ratio-

elit

nem ergaanimam, quam a peccati fervitu-

dom

te vindicat.

Praevenientes fuavitatis fuze be-

Il

nedictiones ipfi largitur, quz continuo cref-

Iemp

cunt, & quibus illa loco aufpicii utitur:

D

ex amore ad amorem ita deducitur, ufque

^

lt

dum in terram promiíhonis advenerit, id

if

eít, in perfecta charitate quieverit, que

eft vera amicitia, qua, propter fe ipfum a

qu

nobis, fola ipfius infinite amabili bonitate

invitatis, Deus amatur ; H«c reciproca eít

plia

e[l

amicitia; cum, quisquis Deum amaverit,

dImo

amat, aut armabit in pofterum, a Deo pra-

QT

venienre;, ab eterno armatus fuerit.

il

Hec amicitia utrique parti nora eft.

Wto

Deus enim ignorare non poreft, quo illius

D

amore flapremus; cum ipfo authore in no-

bis formetur; quemadmodum de ejus in nos

amore dubitare non poffumus, quem toties

i

tamque aperte declaravit ; dum fimul nos

Ty

aC

agnofcere cogit, nullum in nobis effe bo-

num , quo ipfius benevolentia nos non dita-

pot

verit. Familiarem nobiscum confüuetudinem

«

ek)(

fovere non dedienatur ; gratize fuae infpira-

tionibus ac illecebris, cordibus continuo lo-

äï;i'm

quitur, nos conjunttiffimos amicos nomi-

li

git ac confie

nat', & reipfa nobiscum amice a

denter;

Drg AMöRE Drr.

2j

denter; quibus arcana füua manifeftare non

dubitat, Suo tandem amori füisque benefi-

ciis cumulum addir, dum in fanctiffimo Eu-

mié

chariftige Sacramento ipíiffimus efca noftra

100

efficitur. Ad hoc amoris Sacramentum, quo

VE

homines fuftentat , accedit facilis ad eum adi-

2b

tu$,; & familiare colloquium, quo , omri

) cref-

tempore, & pro libiru, mediarie oratione,

Jitün.

uti nobis licet.

In eo vivimus, movemur

u

& fumus; quidquid denique fumus, per ip-

i, il

fum & cum ipfo & in ipfo fumus.

; Qe

Yüm:

Obfervandum hic eft amorem niutuurkn,

qui Deo cum homine intercedit , non fim-

onitt

plicem , fed dilectionis amicitiam effe.

Id

d

efít, electione & przdilectione ac fpeciali

st

amore Deum amamus.

Hoc nobis fignifi-

o Pl'æ'

catum voluit fàcraSponía , his verbis: Ji-

le&us smeus. ele&us ex millibus (ay. — Id eft, in-

Qd efï.

ter omnes; hac enim illi

us fanctae amatricis

uo Ua

mens eít.

en»

Multiplici hac de caufa, ficut fidei &

? ol

00

fpei, ita & charitati pro fede hanc affigna-

mus partem anima, quam alibi apicem &

[f i

cacumen mentis appellavimus. Illa enim ut-

U

pore virtutum regina, in voluntate, quam

of dl

uo

flv

loco folii haber , fedem ftam pofuit:

d

e loco dulces (v os influxus diffundit,. quibus

animee decor fovetur ac augetur; ita ut ama-

bilis (emper & grata oculis Dei fit.

; 0

C 35

Cha- |

i

d

(4) €ant. c. g. v. 107

26

CoxPENDIUM TRACTATUS

Charitatem igitur amorem amicitie ;

a

8l

amicitiam dilectionis , dilectionem zítima-

tionis effe ftatuamus (fed sítimationis in-

wO

comparabilis, füumme & füpernaturalis )

eamque in anima ,. inítar folis in mundo exi-

n

,

ftere , ut illam radiis füis exornet; in intel-

Sgyw

lectualibus potentiis, ad eas perficiendas,

fhi

recendas ac moderandas; in voluntate autem

t

effe tanquam reginam in folio, ut refideat in

;

ea, & Deum femper & füper omnia amari

procuret. Felix ergo anima , in quacharitas

l rq

diffufa eft; quacum omnia bona ipfi venient.

tf

t

LXPRUTS2AM

r

fici

Deum [ui amorvis progre[Jum. mobis faci-

ia

lem veddidi[je.

dl

ttende & mirare, Theotime! quid in

T

L X hominum opinione vilius aque frigide

N

oculo, aut fruíto panis? veruntamen hec

fin

eleemofyna , amore Dei follicitante, pauperi

digo

erooata, confeftim in mifericorde anima, quae

Tüi

eN

hoc largitur munufculum, amoris augmen-

to remuneratur.

i

. Non fole plante aromatice. in felici

dm

Arabia fuaviter olent; omnes alie , plus

minusve fcecunditatem & faventem apri dif-

À

tof

pofitionem participant. Sic in anima chari-

tate acceníà, non in fola excellentia opera;

fed & in minima, virtutem íuam fan&tus

amor

«

Dr Awonzs Drr-

27

'itiæ j

amor inftillat ; quze odore fuavitatis, quem ex

eo hauriunt , grata efficiuntur Deo; a quo,

n

i5 u

pro mercede, charitas augetur.

ji)

Hec veritas, facrofancte Tridentinze

0

Synodi judicio, extra dubium pofita eft (2).

t

Siquis dixevit , juflitiam acceptam mon conjerva-

endass

vi, atque etiam augevi coram Deo per bona ope-

qu

va; fed opeva ipfa fru&us folummodo &2 figna

deuit

effe juftificationis adepta, non autem ipfius augea-

'

m

de cau[ams Anatbema fit.

hantá

Ex dicis, Theotime! juftificationem

enitt

noftrram, qua charitate efficitur, ex bonis

operibus, &;'quod fedulo animadverten-

dum, nullis exceptis, incrementum capere,

facile intelligis, Nam, ut ait S. Bernardus,

jj

aliam materiam tractans, nihil excipitur, ubi

diftinguitur nihil. Concilium, absque reftri-

&ione aut diftinctione, de bonis operibus

t

i

w

loquitur, nec inter plus minusve perfecta

:

íftatuit, ut hinc, charitate omnia augeri;

me

difcamus (hoc unico interveniente difcri-

,paupff

mine) alia nempe plus, minus alia: majus

lma»quï

f

enim eft incrementum, cum majoris pretii

a

funt opera.

Sic nos amat Deus, fic nofh*uxh erga fe

p

l

amorem continuo creícere defiderat.

'T'an-

æap

ta eft ipfius bonitas, ut omnia commodis

p ;

noftris impendat: omnia , fi ita loqui fas eft,

"p

in

"TA

4

!

Y

(,a) De juft. .Can. 24.

3[110!

CoMPreNpiIvM TRACTATUS

28

in folutionem admittit, ut fibi occafio nos

.T

f:fu«

bonis cumulandi naícatur.

Quamvis nul-

(

| Q

lius fere pretii, & nullius fervoris opera

noítra bona fint, iis tamen uctilitatis noftra

'mm

lu

gratia utitur.

p

LE ASNIT XVL

! Tti

De per[everantia. in charitate.

ün

(onne aliquoties animadvertifti, Theoti-

ls

me,; quam follicite mater curet infantu-

por

lum, quem tenere amat? fecum eum dedu-

mf

cit, nunquam a íüo latere íinit difcedere,

MI

pro neceffitate eum adjuvat, in trita ac molli

W

via tantillum permittens inpredi, fimulque

tj

manu íua füftinens & firmans ejus paffus;

Dur

occurrente periculo eum in finu fuo fovet ac

urm

portat. iNulla alia imagine Dei agendi ratio

MUET

melius exprimi poteít erpa eos, quos pro

Qu

fuis habet, eoquod in corde fuo charitatem

u

habeant. GCoram fe, inpredientes dirigit; ur-

Utf

gente neceílitate porrigit manum, imo

Qe

ipfe eos portat, cum cernit, hoc deficiente

lndig

auxilio, futurum effe, ut defatigationi füc-

cumbant.

Ver.

.Hisce coloribus Dominus nofter fe ip-

effe.

füm adumbrart: (4) Ego Dominus Deus tuus,

vf

apprvebendens manum tuam, dicensque tibi: Ié

t

tuncas, ego adjuvi ze. ac ineffabili bonitate

lp

Qf

(4) Ifili. Cs 4[0 V. !fäïn-

fl.du.-

Dz Awonzs Dzrr.

29

noy

fiducia noftra nititur, qua nunquam fatis

qi

erit magna; nunquam huic auxilio nos fatis

credemus. Fide enim conítat, nifi gratiam

p

ollte

inutilem effecerimus, Deum inceptum fa-

lutis noítrae opus perfecturum effe, in nobis

operantem & velle & perficere: uti fancta

,

TridentinaSynodus declaravit.

. In hac mifericordic Dei erga nos agen-

diratione, ab infufione charitatis in: cordi-

-

bus noftris, ufque ad mortem, (quo tem-

vfantt

pore ejusdem .charitatis confummatio - fit)

] dedU-

confiftit ingftimabile donum perfeverantiz,

cedt

cui glorie sterne donum promiffum eft,

c m

ut in Scripturis legimus: . Qui. perfeveraverit

ml

u[que in finem , bic [alcus eviz.

Hoc enim do-

T

num nihil aliud eft, quam collectio auxilio-

| fm?ï ät

rum, rationumque feries, quibus, in divi-

gt

no amore, ufque in finem períeveramus;

quemadmodum pueri inítitutio confiftir in

läriïäiïm

multitudine curarum adhibitarum , ut recte

iï'lg'ifan

|

informetur, earumque continuatione, u-

If

que dum etatem attigerit, qua iis ultra non.

*

indigeat.

lf

mb

Conftat autem, nullis exceptis, "erfe--

verantiam ufque ad mortem preriofiffimum

"

effe donum, quod a Deo fperare in hac vita

poffimus.

Hec gratia, affirmante fancta

P

! flþl

Tridentina Synodo, a Dei liberalitate tantum

impetrari poteft, cujus folius eft ftanrem

iboniüït

f

confirmare, cadentem vero erigere.

C 5

CAPUT

46

CoMPENDIUM TRACTATUS

Cávut.XVH

!

D

In chbavitate 1nori , [peciale Dei donum

du

e[j.

T

onfuüs ef*, cum

Que

ex , qui caeleftis fimul

R

dilectam animam non

t

cus ac fponfam

Qeli

fuam direxerit toto vitze tempore, nec, inftan-

lum

te morte, eam deferit.

Fert illi opem in hoc

tranfitu, & in lecto doloris exfpiranti fine

1l

mora viam

atefacit ad thalamum plorize

!

aternae, fanc

i

& perfeverantiae terminum, ut

ä

In

Ah Theotime!

ineffabili quiete fruatur.

(ore

tum illa anima in dilecti füi confpectu pau-

f

f0j

dio & amore elata, memoria modumrreplens,

quo, fuo durante exilio, tot ac tam exquifi-

Tnu

feli

tis,pratiis preevenientibus donata , atque ab

eo corroborata fuerit, adorat, & benignam

00

deofculatur manum, qua, tanta cum fuavi-

m

tate deducta, fuftlentata, nec raro portata fuit;

l

Lsl

ne itineris labore defatiparetur. Confitetur;

non fine gaudio, felicitatem, qua fruitur,

divino Salvatori fuo effe referendam; cum

"

eandem ipíius benevolentiam experta fuerit,

ua exoptabat Jacob adjuvari, ut fauíte iter

[

(uum conficeret, poft ícale vifionem, cujus

ars inferior terrz , füperior autem coclo ad-

3

eerebat.

Sn

Ts

Me nunquam dereliquifti, Domine, ex-

clamat in exulrantis gaudio animi motu;

DT

meus in via, quam debui luftrare, dux fui-

15

(

DE AMoRE Dir.

3I

fti; me pane Sacramentorum.tuorum nutri-

vifti, ut oculis tuis grata efficerer; me nuptiali

It

charitatis vefte exornafti; & non fecus ac

tenerrimus pater, qui ab eterno amat, fuis-

C

que liberis apud fe collectis familiariter uti

Onid

defiderat, me in sedes tuas; glorie domici-

inftt

lium introduxifti.

in n

: Quid enim mibi efl im celo, 89 à te quid

üil

Jf

volui fuper tevram ? . . . Deus cordis imei, eg

lori

Qr

pars mea Deus in eteruum (a).

Sed attende,

um

quafo, quantopere Deus nos fuos effe defi-

n

OE

deret; quod ut obtineat, totus ultro fit no-

t gu

fter, dum vitam fuam & mortem nobis do-

feptt

nodat; vitam, ut ab eterna morte libere-

lexqmd

mur; mortem, ut nobis vitam s&ternum

dl

que Ü

felicem acquirat. In pace ergo vivamus, ad

n

Deo íerviendum unice intenti , ut ipfi in

tempore , perfectius vero in eternitate ad-

!f

li

r[a[ "l

hareamus.

E[* f

ynft

Y

TUlb

Q du p XME

n; V

Qua ratione fiat, ut amorem Dei negliga-

it)

fit

1HU$, €9 ad amorem verum creatarum

l

"

920$ convertamus.

*

ic accidit, ut, nunquam fàtis deplorando

qu

Y

infortunio, Deum creaturz poftpona-

f

mus

Deum a nobis, fine interruptione,

nite

morJ!

amari non fupponendum eít; quia charitas

in

T

l

(0): Pf. 72. v. 15. zäï

32

Cow»brENDiUM TnAcTATUS

in nobis eít non fecus ac alie confuetudi-

dti

nes, qua, teftibus Philofophis, prout eis

f&'fpl

uti placet, nec aliter; ad actum reducun-

füm

tur.

tti

C0f

Cum ergo charitatem in nobis otiofam

Ti a£

effe finimus, id eft, cum nos amoris facri

W

exercitiis. non impendimus, íed contra ab

[

€eo recedimus, mentem noftram aliis rebus

R

occüpando, velilliusotio atque inertia con-

lr

nivendo, tum, Theotime, illiciti objecti il-

wm,

lecebris patet cor noftrum, ac facile a tenta-

Iti

tore expugnari poteft. Etfi enim charitatis

habitus, qui in anima noftra fupereft,. in

iftis circumftantiis non defir, quin fuo fun-

þis i

gatur officio , nosque ad pravas fuggefítio-

Qun

nes repellendas incitet, non cogit tamen, ne-

Qd

que ad actualem. refiflentiam urget aliter,

EU

quam pro modo illius operee, qua a volun-

W

tate noftra confertur.

Quod idem alii ha-

m

bitus refpectu actuum fibi propriorum fa-

Á

ciunt.

Confentire ipitur vel diffentire in

r

noftrá poteftate eft: Atramen periculofum

ïegï

objectum, falfis fuis illecebris, non raro cor

üï]

alicit, quod íe immodice complacentiee

il

mancipat, ac totum tradit, & hanc compla-

Uj

centiam adeo aupet, ut eamn vix tandem co-

ercere valeamus. Eodem modo, q

uo fpi-

ng, .de quibus in Evangelio Chriftus loqui-

tur, fuffocant gratize femen , & charitatem

extinguunt. Sic prima mulier fenfim ac pra-

atim

Drs AMoRx Dzr.

»

AU

datim fibi ruinam accerfivit.

Primo; cum

ul

ferpente garriendo , tempus inutiliter con-

i

fumpfit. Prohibiti deinde fruétus pulchri-

tudinem , infeliciter non fine deleéctatione,

confideravit; ac tandem fcientiz perfectio-

riofi

ris acquirendae fpe mentem füam pavit; ita

du

ut , inani delectatione complacentiam augen-

u à

te, & complacentia inanem. delectationem

[eu

fovente, fuerit decepra, coníenfum pre-

ol

buerit, & funeftum illud commiferit pecca-

f]ec"tiïl-

aítrinxit.

tum, quo, ipfà infligante, ejus maritus fe

y Ltf

yaritit

d

Ah Theotime! quam trifte Anvg'elis fa-

QO fj

cis fpectaculum , Spiritum fan&um, fíàn-

p

&umque ipfius amorem cernentibus ex

m

cordibus noftris peccato pulfuüm! nifi in fta-

: d

tu conftituti effent,

in quo nec flere poffunt,

j v

nec dolore affici; non dubito, quin maxi-

iil

mam vim lacrymarum profufüri, & ad

jrm

ortem noftram lugendam continuo reperi-

4 !

]

turi effent moftum Jeremize canticum

) qUi:

regnante Sedecia,

a

"

cum Hierofolymze ruinas

n

i

cerneret, ad portam templi fedens, in ani-

1ni fui acerbitate ajebat:

j

g

Quomodo [edet fola ci-

cotj

w-mvs, pleua popule? (a)

m

u9 J

J lt

[

CaArur

aj

[

u

(4) Lamenr. c. .

d

CoMrEzNpiUM TRACTATUS

34

*

C k?'u'r XP&

AT

(

De amore complacentie , in quo primum

p

confiffat.

moft, ut jam diximus, eft motus ac ve-

ttit

' luti cordis ad bonum propofitum ten-

Ey

dentis effufio, qua trahitur ac delectatur;

Df

ita ut prima & maxima caufaà amandi fit com-

ts

lacentia. Sicut viciffim amor maxima com-

lacentiee caufa eft.

Cum motus ille ad

lm

Am

b

eum dirigitur, fic excitatur:

leq

Impenetrabilem quafi abyffüum perfe-

m

&ionis, excellentie & infinite bonitatis

E

Deum effe fides nos docet.

Hanc veritatem

Ut

fide nixam attente meditamur ; confiderando

immenía bona, qua poffidet Deus,; vel oe-

bon

neratim, quafi abyffum omnium perfectio-

num; velfingulatim, dum perfectionem

m

unam ab alia diftinguimus; omnipotentiam

(

Sit

ab infinita ejus (apientia, fümmarn bonita-

tem ab eternitate &c.

ræ[

k&a

Dum infinita bona. divinitati effentialia

intelle£tus nofter attentiffime confiderat, fie-

at

Rn

ri non poteft, quin fenfu quodam compla-

centie voluntas afficiatrur. 'l'unc vero aucto-

£a

(;

ritatem adhibentes, quam in nosmetipíos

merito arrogamus, cor nofítrum excitamus

If

ad

lu

rimam hanc complacentiam renovan-

dam ac augendam liberis actibus, qui no-

firum fuffragium noftramque exiftimatio-

u

neim

I

35

Ds ÀÁvonE Dri.

nem fignificant, ac gaudium, quo afficimur,

cum tot ac tanta excellentia bona in Deo

I

reperiri cernimus. -

av

Confütua in hisce circumftantiis pià

anima , cum Canticorum Sponíà exclamat:

gt

at

Ecce tu . pulchev es dilele mi , &9 decóvus. — (a)

Ipfiffimus es amor.

'Talis eft dile£tus meus;

(tcot-

o

talis eít, quem diligit cor meum: fitin &ter-

num benedictus. Filie Jeru(alem, laudate

]l 6

eum mecum quia tam amabilis eft. Vivam-

ne aut moriar ego, nihil mea refert; feliciffi-

l pEï'*

rna fum, quia cognovi omnibus bonis eum

bonlti

abundare; nec in omnibus effe infinitum, nifi

renit

ut eum infinite bonum experiamur.

m

In-hac amoris pleniffima approbatione

j v ]

l

i

u

boni infiniti Deo effentialis, &in gaudio fi-

mul, quo afficimur, amoris actus confiftit, qui

etim

otelil

a Dobis merito complacentia vocatur. Hoc

enim actu Dei beneplacitum noftro infinite

n b

j

reponimus ; feu potius Dei beneplacito de-

e

éctamur.

Hoc amore inflammati, data oc-

d

cafione dilecti fui perfectiones enarrandi,

d r'

tanta letitia Sanécti exultabant, & tanto cum

1 COmplfr

gaudio Deum effe Deum iterabant. Scitore,

J

il

l

:

I

,

i

^

]

quoniam Dominus ipfe eft Deus.... Dixi Domi-

m

"

1o: Deus meus e$ fu ,... Deus cordis mei , €g

:-

i

ycit

i

1

J

j

pars mea. Deus.in etevuum. (b)

reni

CaAPUT

!

g

l

D

]

(4) Cant. c. 1. v. 1,.

;i(h;;ä

f

(2 Bf 99. v. s. Pf 14 9. 3- Pf. 71. v, 16.

36

CowrrNDiIUM TR ACTATUS

Qu p'u- T XX

Vs

li

Ouod per amorem complacentiee adbevea-

QU

snus Deo, ferme quemadmodum matris.

vol

uberibus admoti pendent parvuli.

(

BU

quanta eft animze felicitas, cujus hze uni-

O

td

ce funt deliciee, nil aliud.noffe, nil aliud

fcire, quam quod Deus Deus fit, & quo

t

h

illius bonitas nullis limitibus circumfcribatur.

Ill

MIS

ET

Ií(tee delicie , quas diximus amorem compla-

i

centiz, porta etiam vocari poffent , qua coe-

J

EU

leftis fponfus in animos noftros fübit, juxta il-

lud (2): Ecce ffo ad offium , & pulfo : fiquis

Iüqm

Apit

audievit vocem meam &g aperuevit jamuam , tt-

àcfi

zralo ad illum, €? cenabo cum illoy €g ipfe me-

