& favores ccleftes, non jam, quia animum

fcipf

afficiunt, & recreant, fed quia fic nomen Do-

&Ul

mini fanctificatur, ejusregnum locupletatur,

, |

divinumque beneplacitum attingitur.

dtümu

üm [

Ita S. Petrus fe in carcere veflivit, non

d

fed Angeli mandato:

ropria füa electione;

u$ &l

cinxit fe , accepit fandalia;

deinde reliqua (ua

fieS &

loriofus Apoftolus

affumpfit veffimenta. Etg

Ttw

S. Paulus exp

oliatus uno temporis moinen-

Tf

to omnibus a

ffe&ionibus ,. Domine , i.nquit,

Itlio

ine, quid pla-

üb

quid me vis facere ? id eft, Dom

cer, ut defiderem , ur affectem , ut aggre-

I

diar? fiquidem tu me profternens a& ier-

ram, meam in me mori feciíti volüntatem,

CPU-

quia tu Deus meus es! Theotime, qui

nihil

H

que omnia reliquit proprer D

eum ;

acer Deo:

deber refumere, nifi quod pl

iad Do-

non amplius nutrit füum corpus, nií

qnini

:

;

Dr Awuons Drr

245

hidens

mini preceptum , ut ferviat fpiritui; nilam-

ami

plius curat, nifi ut ferviat proximo, & pro-

n f

1

prie anime , íecundum divinam volunta-

cuntit

tem: exercet virtutes, non quia faciunt ad

Yec vt

Íuum libitum, fed quia Deus hoc defiderat.

at

(

Deus imperavit Ifaie Prophete, ut fe

u

fuis expoliaret veítibus, his verbis(a): Zade, tg

ïv

p

i

Jolve faccum de lumbis tuis , €g calceamenta tolle

n

de pedibus. tuis.

E: fecit fic, vadeus nudus , eg

in p

dijcalceatus, vel tribus diebus, ut aliqui di-

t li

cunt, vel tribus annis, ut alii arbitrantur.

s n

Deinde elapfo termino, quem Deus ei pre-

Ita nos

a

fcripferat , refüumpfit veftimenta fua.

atl

expoliari debemus noftris omnibus affecti-

:UPlïfn'«"

bus, parvis & magnis, fzepeque examinare

ii

animum noftrum, an promprtum, & para-

tum fe inveniat ad renuntiandum ejusmodi

affectibus, quemadmodum fe Ifaias fuis vefti-

Hïi[J 'm:

mgüüäæ

bus exuit, ac deinde ad refümendas affectio-

l

u

nes conpruas obíéquio chariratis: ut moria-

M

il

mur nudi in cruce cum Salvatore, pofteaque

qu

refurgamusin novum hominem cum illo. Di-

] Wu

lectio fortis eft, ut mors, proinde facit; utom-

,ä

i

nibus nos expoliemus; eft etiam mag-

t

nifica, velut refurreéctio, ut nos glo-

ria & honore cir—cughdet.

h

JKFINIS SECUND/E PARTIS.

[ïu

2[1

R

DIVI

l j

Inz[ J

(«) lIfai. 10. v. a.

D

ürgC

IN

DIVI FRANCISCI SALESII

EPISCOPIET PRINCIPIS GENEVENSIS

TRMCIOMXTEZS

AMORE DEI

IN COMPENDIUM REDACTUS.»X

*

Pans TERTIA

DE ORATIONE.

u

N

l

e

ls

M

Vab ia

- v

Ya

"g

"t

(

0s

ln

U

il

:

J,

f

i

H

Wyfng

tj

Wi

1

^ D

n

(/ üqw]

d

]

Wi 4(

?

i l

/i

i

!

! (f

QO

AU

!'vnmeï

ij

[

Türof

ij 1]

il

? (

M

*

A

£

M

:

MU QVason OA

TOA Wa v

P

n

"$,

PRAEFATIO

AD PARTEM TERTIAM.

EC

)n iis, qui tertia bac in parte citantur ; libris

935?(3—52 Divus Francifcus Salefius de nulla re alia,

[

quam de interiore oratione agit , de medita-

Lione videlicet , ac de contemplatione.

Meditatio-eft

confideratio quedam veflexa fuper "veritates., atque

my[leria Religionis noflre , ut .exinde ajfectiones

animi , ac propofita ad [piritualem profettum facien-

tia eliciantur.

Contemplatio efl [antka animi. quies

in pre[entia Dei , cujus perfettiones contemplatur,

& aquo eum in modum penetrata e[l anima ,. ut fe in

dllo pulchritudinis ac. bonitatis oceano penitus demer-

gat.

"d meditationem fuum. applicare animum £?

pote[L, & debet quilibet.

Contemplatio autem fin-

gulare Dei donum eft, cujus invitationi fideliter quem-

vi: oportet obfequi; propriis autem illam pravenire

conatibus non omnibus prodef?. — Omnibus , inquam.

Nam quod aliqui fint , qui nemini pvorfus ullum ad

obtienendam illam conatum adbibere concedunt, 11 ma-

gis fefe exbibent, quam oportet , feveros.

Diovus

profe&to Bafülius omnes. perfettionis avidos ad pren-

Jandum illud contemplationis genus excitare vide-

iur, quando (a) ita fcribit: Hec nobis via fit ad

dnvehns

3

(8) de Virginitate c. 1r.

foentionem pulibri ducens , ut ves omnes, que bo-

sinum jzudia opinióne quadam pulebri ad f[ui amorem,

& con[uetudinem provovent , velut abjettas , at tem-

porarias fupergve[ in earum mullam impendamus

vim appetendi; nec vero eandem, ineriem ,. ac fiupi«

dam in nobis conclufam teneamus , fed ab bumilium re-

vum. [iudio expurgatam transferamus ,- quo . fenfus

«on pertingat, u£ nec celi pulcbritudinem admire-

:sur, nec luminis [blendorem , mec aliam vem ullam

pulcbram , que füb afpe&tum cadat , fed per pulcbri-

tudinem, que in jis,omnibus animadvertatur , &

:llius amorem ,. quafi manu ducamur , cujus gloriam

celi enarrant, & nolitiam omnis rerum natura pra-

dicht. Huic tam fapienti, tamque famtto Prafuli

qui contradicunt , animarum directores , babent fane,

quod metuant, ne fibi quoque certo. fenfu impropere-

tur illud, quod (a) Chriftus. legisperitis. objecit:

D

V2 vobis legisperitis , qui ruliftis clavem

Ícientizee: ipíi non introifüis, & eos; qui

?

in-:

N

;roibant ; prohibuiftis.

4

/"

!

u

m

a

N

S A

&

Ji

/]

llll

3

x

i

,j

2A

Ben

k

"E

^

U

5

j

CTI

(

MUHUA

À

TMM rXXX

C

(

3

(q

E

m

a

u

CÍ-X- X X3J

R

I

l

Qim

ERSSSS

1EA

N

eA

u

a

N

NN

ünta

«ægä

'Vf(([(x

fülttm

Ka

ii

C

W

(2) Luc. 11.

PARS

25t

(0) sE

j Qd

:

:2 l]

;

: g

z

?

NU

n

À

Ó

*f

Á

L.

3

z

a

Nl

Mu

9f

gnzt;?m '

7

z

n

NS

qe

2

(u [

h

RE

k N

RR

m u

N

TAT

p

'ü , !

PaRs 'TERTIA.

j n

1

qunt j

DE ORATIONE:

!

DoOPTUDT L

il

i

fy

!

At

W

Defcriptio "Tbeologie my[tice ; que nibil

j; d

5, qlll

TZP C

aliud ef ; quam pmtzo.

D:-ü uo funtprecipua amoris noftri erpa

N

Z

Deum exercitia: unum affectivum,

s

& alterum effectivum, vel ut ait S.

Per illud intime affi-

Bernardus, activum.

cimur erga

Deum, & ergaid omne, quo

amar Deus.

Per hoc Deo fervimus, & exe-

quimur id , quod nobis

raefcribit.

Illud nos

; hoc facit, ut ejus vo-

jungit bonitati'divinge

luntatemexequamur. Alteruminformaátani-

orationibus

"

mum complacentia, benevolentia;

jaculatoriis, votis; fufpiriis

& omni

s generis

defideriis ; inducens nos;

ut noftrum fpiri-

)

& velut unum cum

j

um divino jungamus

4

uio

252

CoMrrzNDiUM TRACTATUS

illo efficiamus:-alterum producit in nobis fo-

prüs

lidum decretum; firmitatem animi, & fer-

Qb in

vens, ac inviolabile ftudium obfequendi Deo,

quiia

Toreg

& exequendi omnia ejus mandata, infuper

ferendi, gratum habendi, approbandi, &

[

ambabus ulnis amplectendi omne id, quod

[ienti

procedit ex divino beneplacito. " Alrerum

penet

item facit, ut in Deo nobis complaceamus:

Qnit B

alterum autem , ut.Deo placeamus

Per

pj

alterum concipimus,; per alterum produ-

T0

cimus: per alterum collocamus Deum in

Ut

corde noftro, ut infigne amoris, ad cujus

frtudy

nutum omnes noftra atfectiones fe dirigant:

ffifiiïil

per alterum vero fuper brachium eundem

Wal

ponimus, velut pladium dilectionis, per

quem exequimur acliones,; & opera virtu-

Qd

Qi(rer

tum. Porro primum exercitium precipue

confiflit oratione; in qua tam multi, tamque

ür,

otet

diveríi motus interiores inveniuntur , ut otmn-

nes nullo modo poffint enumerari, non fo-

velpr

lum ob multitudinem, fed eorum naturatm,

D

i

& qualitatem, quae cum fÍpiritualis fit, va-

HïS )

de tenuiseít, ac imperceptibilisa noftro intel-

bom

lectu. Sagaciflimi optimeque inftruéli canes

Tve

venatici in veflieandis feris aberrant perfzpe,

i& g

propter varietatemaftuum, quos maxime cer-

i

vi exercent, omnes in partes dum ab infe-

C

quentibus canibus premuntur, declinantes,

60,

& alios cervos füo loco , fatigati ipfi ex cur-

ii j

fu fubítiruentes, ut & venatores, & canes

ln

eludant. Sed &nnobisnon raro evenit, ut pro-

pr 1us

V

$

Dzrz AMoszs Dei.

153

A

f

I

t

prius animus fcrutationem noftram effugiat,

) & &ï'

ob infinitam nempe diverfitatem motuuim;

n

qui in animo exfurgunt, ut ejus omnes er-

ii

rores neque dignofci, neque caveri valeant.

xnd, i

Deus folus eft, qui per infinitam fuam

l qu

fcientiam videt, explorat, perfcrutatur, &

Aeny

penetrat omnes noftri animi receffus, ut ce-

hceumt

U 5

cinit Regius Vates, quando dixit (2): Dormizse

probafli :ne , g cognovifli me: tu cognovifH [effto-

] pröää

nem meam , €$. ve[urve£tionemmeam. — utellexifli

Deun ;

cogitationes eay. de longe : Jemitain meam, €g fu-

d dÉ

aeulum meum invefligalli , eg mirabilis fa&la ef

[ino

feientia tua ex 1me: confortata efd , €9 mon pote-

Y elnte

vo ad eam.

Profe&to, fi cogitare vellemus,

yis f

quales femper effent noítre cogitationes,

q Sh'f

difcernere item, quod diícernimus, recor-

ræü??f

dari, quod recordamur , attentio ejusmodi

l f(

foret intolerabilis, & in mille volumina, ac

h l CN

veluti nodos Gordios intricaremur.

, Doi

(

j

Non accipimus hic vocabulum oratio-

h[-

mis pro fola oratione , aut petitione alicujus

boni, ficut S. Bafilius docet, fed ficut S. Bo-

l

yj

naventura, quando dicit orationem in gene-

ia

[ x,ïw

re comprehendere omnes contemplationis

j

actus, vel ficut S. Gregorius Niffenus, qui

j j p

docet orationem effe colloquium animae cum

duf

Deo, vel ficuti S$. Auguftinus & Damafce-

nus, quando dicunt, orationem efle men-

ü gf (l

" a

tis in Deum elevationem. . Quodfi oratio eft

,

K 5$

collo-

;

)uq)fü'

t£a): BK 132.

priUS

2f4

CowrEzNpDiUM TRACTATUS

collequium, fermocinatio , vel converfatio

Do

anima cum Deo, per eam igitur loquimur

4 tibinil

f ni

Deo, & Deusloquitur nobis, afpiramus ad

cordi

illum, & viciffim ille ad nos af'pira.t.

Aanti

. Sed quibus de rebus fermocinamar in

T feir

fs ]

oratione? quod argumentum eft mutui no-

ftrifermonis? 'Theotime, noneft fermo, nifi

( 01

de Deo; nam qui poffet alius inftitui fermo

Aqui

& colloquium ab amore, quam de Dilecto?

hqic

ideoque oratio, & TTheologia myítica non

Don o

funt, nifi res una.

Vocatur Theologia, eo-

Q u

quod ficur Theologia Deum habet pro obje-

quend

€to fuo, hec etiam nonnifi de Deo loqui-

Wpà

tur

'Tria tamen hic inveniuntur difcrimina:

tb i

1mo. Theologia fpeculativa tractat de Deo,

80

qua Deus eft; myftica vero de eodem loqui-

w(e

tur, qua fumme eft amabilis, id eft, illa re-

Xonju

Ípicit divinitatem fupreme bonitatis , fed

|

hec fuüpremam * bonitatem divinitatis. . 2do.

Qcleft

Speculativa tractar de Deo cum hominibus,

W

& inrer homines; fed myfítica loquitur de

«t

Deo cum Deo, atqueadeo inDeo ipfo. 3tio.

Lione

Speculativa tendit ad cognitionem Dei; my-

ttm

füca vero ad ipfius Dei amorem , ira, utilla

efficiat füos

Q

ifcipulos fapientes ; ;doctos;

jtt «

quin & Theologos; fed h&c efüiciat arden-

tes, & ftudiofos Dei amatores , ac Theo-

Ilf)lrr

tj

philos.

W

Id

ij

Porro

gk l

25f

.Drg Auozr Drr

t

Porro vocatur myftica, eoquod converfa:

qui.

tio in illa (it fecrerain qua Deuminter &homi-

4mt

nem nihil dicitur ultro; citroque, nifijunéctis

"Sermocinatio

cordibus, & unitis animis.

amantium tam (ingularis eft, & inufitata,

Qu

llr

ut nemo eam intelligat preter amantes ip-

^

gt

ífos. Ego dorinio , dicebat amatrix fancta, €9

*rmo, I

cor ueum vigilat.

Eece. Diletus meus loquitur.

t m

Ecquis divinaffet fponfam hanc dormientem

Du

Q

loqui cum füo fponfo? aft ubi regnat amor;

tica t

M

non opus eít externo ftrépitu verborum, ne-

g ]

que ufü fenfuum ad audiendum , & collo-

rai

quenduminvicem. Breviter, oratio & Theo-

T

logia myítica non eft aliud, quam converfa-

[

iil

tio fpiritualis, per quam anima amantis cum

d

J

Deo, de amabiliflima ejus bonitate loquitur;

ut fe illi uniát, & quam poreít, arctiílime

(ni

j

Il

conjungat,

, ^

Oratio ob varietatem, & multitudinem

j A

cccleftium deliciarum , quas exhibet iis, qui

n

eam ftudiofe adhibent, dicitur manna, fed

]

;

J "

fecretum, eoquod ante u

lam fcientiee cogni-

6]

tionem in folitudine mentis obveniat , ubi

g

anima omnino folo cum Deo fola agit. Qrue

eft ifla, dici pote(t de tali anima, que afcendit

j !

u

per defertum , ficut. vivgula fumi. ex aromatibus

jl

:

mpyrvbe , €g tburis, e9 tuiverfi pulveris pigmen-

hi

iava? Hanc eandem etiam amantem animam

defiderium folitudinis incitavit ad faciendam

füpplicationem füo fponfo: J*ni dilede mi,

commoremuy in villis.

egvgdz'mnm' in agvum ,

Ob

Y

256

CowrEzNDIUM TRACTATUS

'Ob hoc coeleftis komatrix vocata eft turtur

i,

avis, qua amat habitare in locis umbrofis,

fente

& folitariis, in quibus fylveftrem fuum can-

idior

tum non adhibet, niíi in gratiam unici fui

h

comparis, cui vel blanditur, quamdiu vivit

fiont

ille, vel tacta illius defiderio, eum deflet poft

ET

mortem. . Eam ob caufamin cantico divinus

vupa

fponfüs , & caleflis fponfà fuos amores con-

tür

tinua fermocinatione reprafentant.

Quodfi

woft

eorum amici, & amicee fübinde, durante eo-

feret

rum colloquio, quidpiam fermonis inter fe

iabl

apitant, id faciunt furtim, quia ítudiofe ca-

inter

vent, ne turbent amabile colloquium. Ea

Tif

de caufa beata Mater "Therefia de JESU ini-

|

u

tio fuarum cum [eo fermocinationum plus

itter

experiebatur profectus in locis , ac my-

E

Íteriis, in quibus Dominus folus erat, ut in

Q0ne

horto oliveti ; & quando fedens ad fontem

h

folus græüolabatur Samaritanam: videbatur

A&

fT2

1

10

i fap.

enim fibi, quodíie

tfolacum folo, citius ad-

P

mirtenda eífe ad familiare colloquium. — So-

d

litudinem amat amor, & quamvis amantes

Imo

nihil habeant, quod fecretum pottulet, ta-

L

men eis. volupe eít, dicere id, quod fentiunt

fecreto.

Etquidem, nifi fallor, ideo hoc

tu

Ti

faciunt, quia noluat quidquam agere, vel lo-

qui, niii pro feipíüis: unde fiid, quod gerunt

j

(ffþn

mente , voce elaca efferunt, exiftimant 1d mi-

In-

("Illpgjl

nime fieri pro fe folis, quia nimirum res co

! r

munes non enuntiant modo. communi, &

dnon

confueto inter al i.qs, fed modo quodam fingu-

k

lari,

:

S

Ds Auo&E Dre:

257

Lt

lari, qui nonnifi inufitatam exprimat animi

Tro

fententiam , per quem loquuntur quidem

üm d

idiomate inter amantes communi quoad ver-

jnid f';

ba; verum quoad pectüliarem vim, &.pro-

E

nuntiationem tam fingulari, ut nemo pra-

d

ter amantes illud intelligat.

Nomen Amici

9 m

vulgariter pronuntiatum non magnopere cu-

od

ratur, fed fecreto prolatum, atque in aures

Quoäl;

infufürratum mira qusedam defignat, & quo

fs

fecretius profertur , eo ejus fignificatio eft

j

amabilior. O qua & quanta eft differentia

inter fermonen antiquorum Dei amatorum,

LdiO(c Ü

u i

:

Iegnatii verbi caufa, Cypriani, Chryfoftomi,

Bu

upguítini, Hilarii, Gregorii, Bernardi, &

Q] Pïü

inrer ilud , quo utuntur Theologi minus

g

amantes! utimur quidem eorum verbis, fed

L u

non eo igne charitatis accenfis, & fuavitatis

[

0n

faccharo conditis, fed fripidis, & ferme gra-

i

*

j

ti faporis expertibus.

dipa

(iUf

Amor non folum loquitur lingua, fed

m *

oculis, füfpiriis, & externa corporis figura:

a[mEH

imo ipfummer filentium ei loco verborum

[Ule[; !

eít. . Egodixi Domiuo: Tibi dixit cormeum: Ex-

f2

qui[rvit te facies mneay faciem tuamy Domine, vequi-

( P

vam. : Defecerunt oculi mei dicentes , quando con-

" qi

folabevis me. — Exaudi ovationem meam , Domiue

jf

deprecationem meam ue de[pexeris. — duvibusper-

g[ïd fr

cipe lacrymas meas.

Ne exficcetur pupilla ocu-

g a

l tui.

Viden, Theotime, quod filentium

M

amantium loquitur per pupillam oculi, &

n[gü*d

la tmy-

per lacrymas! Equidem in Tþeolog'

ftica

lil

258

CoMPEgNDIUM TRACTATUS

ftica precipuum exercitium eft, loqui Deo,

l

& audire Deum loquenrem in intimo corde.

I o

Er quia colloquia hujusmodi fiunt per maxi-

! enim]

me fecrerasafpirationes, ideo vocamus ea taci-

hum

ta colloquia: oculi loquuntur oculis, & cor

| pd

cordi, & nemo intelligit, quid dicatur, nifi

Qu

'ipü'foli facri amantes, qui loquuntur.

; limin

Q9 f

Qp usl

DOmin

De Meditatione ,. que eff primus . gradus

T0l

orationis vel "Theologise 1uyflice.

; Qeqd

erbum hoc fàcris Scriptoribus valde eft

; urí

V

in frequenti ufu, & aliud non denotat,

B

quam attentam & fzepius: iteratam cogitatio-

i.

QU e

nem producendis afiectibus aut bonis, aut

malis aptam.. In Pfalmo primo dicitur Jce-

ülto

Qmy

zus, cujus voluntas n lege Domini eft , 97 in lege

ejw meditatuv die ac no£fe: ait in Pfalmo fecun-

(f

dó quseritur , quare fremueriut geutes , & popu-

li ieditati fint inania ? Meditario igitur infti-

N

ruitur in bonum, & in malum finem; quia

Q6 ty

tamen in facra Scriptura vocabulum medita-

q ]

Qere

tionis communiter accipitur pro atrentione,

que adhibetur ad res divinas, ut quis exci-

m

)

M

tetur ad eas amandas: ea communi T heolo-

orum confenfu accipitur in bonam partem;

7]1:250 )

ita ut modo, fi nominatur meditatio , non

Vr

intelligatur alia, quam quee fancta eft, & in-

"n

troduétio ad Theologiam myfticam.

Ut

Pprx'o

)g)

$

D& Áuonz Dzir.

259

us

Porroomnis meditario eft cogitatio , fed

Q CU

non omnis cogitatio eft meditatio.

Perfzepe

er m

enim inclufas animo gerimus cogitationes;qui-

I eati

bus mens noftra absque ullo certo confilio oc-

cupatur; ad eum modum, quo videmus

r

Qf ïW

mufcas huc& illuc volitare füperflores, nul-

lumindereferenteslaboris füifruétum. . Hu-

Jl

jus generis cogitationes , quamvis attento ani-

mo fiant, non gaudere poffünt medirtationis

nomine. Spbinde perquam attente cogitamus

:ï gmä:;'

remaliquam , utejusetfectus, caufas; eeetera-

"

que adjuncta addiícamus , & cogitatio ifta vo-

"m

catur ftudiumliterarum. 'Verum quando co-

itamus res divinas, non ut eas addi(camus,

dv

j

€

d ut erga eas affhiciamur, meditari dicimur,

Md

quo exercitio mens noítra, ut facra apis

i

ulro citroque myíleriorum flores cir-

Qul ^

cumvolitat, ut:divini amoris

CI

ir?

M

b

inel fibi con-

ficiar.

10 j

&j

Sacra pagine preftantiffima fimilitudi-

tut !

xm üu*

ne explicant, in quo meditatio facra confiftat.

Rex Ezechias volens in füo Cantico expri-

j Jf

1l

af

mere diligentem , & attentam confideratio-

j &

nem , quam inflituit de malo, quod patieba-

tür: Sicut pullus birundinis , inquit (4), fic cla-

Ti

mabo , smeditabor , ut columba.

Ü

Si unquam ad-

IP M

vertifti, Theotime, pulli hirundinum valde

0; n

x

hiant roftro , dum pipientes efcam petunt:

contra inter omnes ayes ung columba eft,

qua

(4) lfei. 38. v. 14.

t

260

COMPENDIUM TRACTATUS |

quee gemitus fuos format claufo roftro, vol.

ftif

vens fuas voces in gutture, vix exiguo quo-

gi'rlïioj

dam murmure, raucoque ftrepitu foris audi-

Qi pur

fo.

hod

Et hic quidem ftrepitus illi fervit ad do-

lores fuos , & amores exprimendos. Eze-

idemc

chias ergo, ut oftenderet, in medio füarum

dTorel

t

eerumnarum fe inftituere complures oratio-

nes vocales, clamabo, inquiebat, ficut pullus

lumba

birundimis, àperiens os ad emittendas per-

-

f

multas voces flebiles,. & moaeftas ante Deum;

(l

& ex parte altera, ut declararet, quod etiam

lr

uteretur oratione mentali, zeditabor , ajebat,

&em.

ut columba, volvens, ac ruminans cogpitatio-

opuln

nes meas in animo meo per feriam confidera-

Qung

tionem, ut me ipfum excitem ad laudandam

Iüquit

fupremam Dei mifericordiam, qui me redu-

dlijuje

xit de morte, miíertus*mearum miferiarum.

m

]ta dicebar Ifaias: Augiemus, quafi urfi omuts,

t f

eg quafi coluinba meditantes genemus. — Rugitus

z?ïlz'ï'///f ;

urforum referuntur ad exclamationes, que&

t

fiuntin oratione vocali, gemitus vero co-

Ts

lumbarum ad facram meditationem. Verum,

C;'SCïarg

ut fciatur, quod turtures non folum trifti-

his,

tiam, fed etiam gaudia, & amorem füis ge-

0a

mitibus teflentur, facer fponfus defcribens

i

ver naturale, ut exprimeret jucunditatem

Quj

üteio

veris fpiritualis: vox, inquit, zurzuris audita

ef? in terra, quia nempe hoc tempore inca-

fmfu z

lefcit amore, quem cantu füo prodit, & fta-

'ï*lï[, [/

a

üm fubjungitür: Columba mea, offeude mibi

'Ciïufgg j

Jaciem tuam; vox tua vefonet in auribus meis,

| guia

x*ï)

Di«: AMontr Drr

261

ï)"

IN

quia vox tua dulcis efl, €9 facies decorajuxta , eg

UO

"ratiofa.

Dicit nempe , animam devotam fi-

9f5 d

b

i pergratam effe, quando ea meditatur, ut

TE

incalefcat facro, ac fpirituali amore, quod

idem columbzee faciunt , ut fe invicem ad fuos

)5- E-*

pfür

l

amores excitent.

ts (f

l

Itaille; qui dixerat, meditabor, ut co-

fn

V

l

J

i

i

jumba, exprimens fententiam füam alio modo,

|

us t

vecogitaboy inquit, aue fe, o 1mi Deus , omnes

li

"

a1)0$ 1»00$ 12 amavitudiue aniume qne.

uv,

n

nam me-

tl

.ï

lj

ditari & recopitaread excitandos affectus una

iit

DP ale*

eademque res eít. . Unde Moyfíes admonens

at

populum ad recogitanda Dei,beneficia hanc

G

adjungit rationem (a): "Ur recogites iz cordetuo,

inquit, €9 caflodias mandata Domini Dei tui , £2

at

r n

ainbulesznvisejus, j eum timeas. Et Dominus

Yenat

ipfemet itaad Jofüeloquitur: /Vozrecedat vola--

?nen legis bujus a corde tuo, [ed meditaberis im eo

r La

R Ut

dicbus ac mo&tibus, ut cuflodias, €g facias omnia ,

n5 (

que [cviptafuut 12 €0. * Quod uno in loco ex-

v

preffum eft per verbum meditari, in altero

, Y

declaratur per cogitare.

Et ut intellioere-

W

mus, quod copiratio iterata , & meditatio

jum [

j (UiS

tendat ad excitandos in nobisaffectus, propo-

fia, & actiones, dicitur in utroque loco,

dl

(j

t

quod oporteat recogitare, & meditari in lege,

Q

ureaobferverur, &inpraxinreducatur. Hoc

T

LA

fenfu Apofítolus nos hortarur: Aecogitate , in-

yt P

74'

I

quir, eum, qui ialem fuflimurt a peccatoribus ad-

li

verfa$ femetipfum . cosmtradiclionem ut me fati-

tl

"T

gemi-

d)w' HH

D. J'ofi-3. v. 8.

r

262 COMPEXDiUM TRACTATUS

gemini animis ve[fivis deficientes (a).. Quando

f

[it.

dicit, recogitate, idem eft, ac fi diceret , me-

|

l

u

(

ditamini.

Sed quare vult nos meditari fa-

m

cram paffionem? non ideo profeéto, u: fia-

fitin

mus docti, fed ut famus patientes, &animofi

rj

ad conficiendum eeterne felicitatis iter: Quo-

Itet.

hü

1Jodo dilexi legem tuam Domine J tota die meditatio

Gtm

1168 efl , dicebat David (^). Meditatur in lege;

Tilatis

quia illam dilexit, & dilexit quia illam medi-

diï, à

tatus eft.

F

ii

litat

Huc atque illuc affidue. circumvo

ilco

apis, non fortuito, fed ex inftituto, non re-

creatura fe vifu flofculorum, quibus prata

paffim confperfaíunt, íed mel fuum colle-

étura; quod cum invenerit, delatum ad

D

fuum alveare, artificiofe difponit, & ac-

li

commodat, feparans ab eo ceram, & favum

conflruens ad reponendum , ac fervandumn

mel pro hyeme. Porro talis eft anima in me-

o

diratione: pergit ex uno myfterio ad aliud,

Q

non tumultuarie, neque folum ad relaxan-

Wt

dum animum vifu admirande pulchritudinis,

f

quz eít in divinis rebus, íed ex propofito,

It?mpj

& ut inveniat incitamenta amoris; qua cum

d (

invenerit, ea deguílat, & avide abfümpta

üd

collocat in corde füo, atque feponir, quid-

pag

Qur,

quid advertit füo profeétui promovendo

aprum e(fe: tandem fua propofita ac decreia

i fe

formar, qua tempore rentationis profutura

üelnc.

[Mint.

Dem'

(a) -Hebr. 11. v. 3.

s |

(4) Pf 118. . 97.

j

Dr . AMoRE 'DEI.

265

4

f

l

uV

]

à

Qu

íint. ]ta cclefítis amatrix ; velut apis my-

m

ftica volitat ex canticis in cantica, notat mi-

lii

nurim omnia, que fibi chara & jucunda inve-

j W

nit in dile£to füo , ita; ut' penitus igne fàcri

Lanitt

amoris ácceníà loquatur cum eo, eum inter-

wl

ropget, audiat, & admiretur, ficut & ille vi-

ml

ciffim eam cumulat gaudiis, & lumine cla-

rinig

riatis fug, ac infinitis deliciis eam perfun-

jm o

dit, atque hec ratione tam myftica ; tamque

inufirata , ut non poffit inflitui fermo de

X Ol

iíla converfatione anime cum Deo.

, f0l

iU

N Vf

CAPUT IIb

n d

ditur

Dejcriptio contemplationis , 62 de difcrimi-

&m

7w, quod inter illam , €9 sneditatio-

(

Va

nem deprebenditar.

Jf Mi

9317

ontemplatio, Theotime , aliud non efï,

D.

quam fimplex ; & perimanens attentio

ad 8[;

M&

mentis ad res divinas, quod facile intelliges,

f

faédta comparatione meditationis cum con-

Wi

Y

)ropüü |

templatione.

Apum nova foboles, ufque

] o

ad tempus, quo perfectam apum formam

]

lii

induunt, & mel conficiunt, nympha nuncu-

n

tur.

pantur, poftea veroapes fimpliciter dicun-

Qu

Simili modo oratio vocatur meditatio

qr

ad tempus , quo producit mel devotionis;

0

m

deinceps vero fe convertit in contemplatio-

nem. Nam quemadmodum apes pecurrunt

lil

fuos tractus, hinc inde predature, & mel

S23

colle-

264 COMPENDIQM TRAcTATUS

colle&ure: quod cum collegerint, colle&um

. üpr

a

elaborant ob delectationem, quam capiuntex

ejus dulcedine: irta nos quoque meditamur

u J

ad Dei amorem colligendum: quo collecto

fa.

fnede

Deum contemplamur , atque in ejus bonita-

tem totum animum eftundimus, propter

&rata

(ema

fuavitatem, quam amoris beneficio in eo de-

Defiderium óobtinendi divi-

mus]

prehendinius.

num amorem nos inducit ad meditandum,

du

Nl

fed obtentus amor ducit ad contemplandum.

Nam amor facit, ut ita gratam inveniamus

li

fuavitatem in re amata, ut nequeamus imen-

Qii n

tes noftras ejus vifione & con

Dreyi

i

templatione un-

quam explere.

Cnte

Regina Sabee, pöüquam particulatim con-

j

fideraverarfapientiam Salomonis, & domum,

Ws

quam zedificaverat, & cibos, & meníam ejus

p

& habitacula fervorum, & ordines maziivan-

l0in

Tngt

tüun, veflesque eovum; eg pinceymas , €9 bolo-

caufla, que offerebat in domo Domini, non babe-

t

i

bat ultra fpiritum (2), ob ardentiflimum

ia

amorem , qui convertit ejus meditationem

bis (

in contemplationem : unde velut extra ie

&Ft&m

fewe

rapta plurima dixit, quibus oftendit, fum-

mis gaudiisfe effe perfuüfám ; confpeétusenim

Q

at

tot admirabilium rerum ejus animo ium-

inum ingeneraverat amorem, qui amor G-

l$

t0n

inde in ea produxit defiderium de novo

videndi femper plura , nec non diutius fruen-

10 qn

l

ïmgp

(4).3. R. 10.

265

DE AMontg Dzir

glun

di prafentia ejus, in quo ea viderat: unde

exclamavit: Deati viri tui, Q9 deatz fervi tut;

1piumeï

"]

x

M:

nill

!

qui flant covam te fempev, $9 audiumt [apien-

coll

ztiamtuam.. Sicnosnonnunquam incipimus co-

; bonit

medere fineappetitu: aft ubiapperitus fuerit

to

excitatus, pereimus comedere, fatisfacturi ei-

Hac rationeinitio confidera-

Ine

dem appetitui.

)

ii

i»

mus Dei bonitatem, ut voluntatem excitemus

jl

j

ad eumamandum : formato autem in cordibus

l

noítris amore eandem iftam bonitatetn .con-

jiund

Ventoi

fideramus, ad faciendum fatis noítro amori,

m]q Ti

qui non poreft (atiari videndo id , quod amat.

"

Breviter: meditatio eít mater amoris, íed

at

contemplatio eft amoris filia.

f

M

Sicuti Jofephus fuit corona, & gloria

l

j

|

)

patris füi, ei magnos conferens honores, &

gaudia, eique velut praeteritos ac virentes an-

[

.Uf

D

/

W

nosin fenectute referens , ita contemplatio co-

d

;

ronat patrem füuum, qui eft amor, eumque

ltl

perficit, & cumulat eximia quadam praeftan-

TU

n

Qu

l

tia,acvigore. Amor enim, poftquam in no-

bis excitavit attentionem contemplativam ,

j

Ti

attentio ifta reciproce nafci facit majorem ,

)

j

ferventiorem dilectionem, qui &ip(e tandem

coronatur certis perfe&tionibus, ufque dum

uU

fruatur re, quamamavit. Amor efficit, ut.no-

m

bis placeamus in confpectu dileéti noftri; &

g

Q

conípectus dile&i facit, utoble£temurin divi-

no amore.

Atqueita per muruum morum

1U5 h]J'

h

amoris ad vifionem, & vifionis ad amorem,

&

)

icut

3

t

266

CowxrENDIUM TRACTATUS

&am

ficut amor efficit pulchritudinem rei amate

magis deeoram, ita vifio illius reddit amo-

(

ij

Amor

5]

810f

rem ardentiorem, & jucundiorem.

facit , ut pulchritudo, que amatur, longe

f

GU

pulchrior appareat, & viíio pariter excoquit

p

& expurgat omnem ab amore fcoriam ;

[5 Qu

quo inveniat pulchritudinem longe magis

viden

amabilem. — Amor impellit, ac urget oculos,

-

$ tQ

ut femper attentius refpiciant pulchritudi-

Qmit

nem Dilecti: & vifio incirat animum , ut

&t e

femper ardentius amet.

ilte

IN

du

UOULLT M

04 qy

Alterum difcrimen inter sneditationem , 69

Tl

contemplationem.

[2

U?'an

il (

editatio minutim & per partes confiderat

M

objeéta, qus apta funt ad incitandos

,jllf I

M tj

animos: fed contemplatio una fimplici, &

colle&a vifione in unum aliquod objectum;

At

quod amat , fertur.

Spectari poteft exem-

u

pli caufa pulchritudo preeftantiflhimee alicujus

fionj

corone duobus modis: vel confiderando

dtda

omnes in ea pretiofas gemmas, ceeterumque

hotgy.

ornatum , vel non confideratis fepararim

cusmf

omnibus partibus , confiderando totum opus

Primus modus fi-

unaac fimplici vifione.

f'nafcej

milis eft meditationi, in qua confideramus

Hj

exempli caufà divinae mifericordig effectus

quibus moveamur ad ejus admirationem

u

)

D1;: Awontr Drr.

267

x n

& amorem: fecundus autem fimilis eft con-

(

templationi ; in qua refpicimus uno men-

tis intuitu omnem varietatem eorundem ef-

Ant

fe&tuum, velut unam pulchritudinem , com-

, lg

agl

paétam ex omnibus füis partibus. Meditan-

fiym

tes numeramus perfectiones divinas , quas

videmus in uno myíterio ; fed contemplan-

x n

t G

tes totam fümmam infpicimus.

Socie &

dritie

comites facre fponfze petierant ab ea, qualis

effet ejus dile&tus, quem tantopere amaret?

um, !

illa refpondit, omnes ejus pulchritudinis par-

tes accurate defcribens (a): Dilecfus sueus caau-

didus $9 vubicuudus, eletus ex. uillióbus: caput

ejus aurum optimum: come ejus

4

t clatee jnrl na-

f v

TUm, nigra quaft coroi : oculi ejus ficut. columbe

füper: vivos aquavum: geue ilius ficut avcole

aromatum , coufihg a pigmemtaviis.

Labia ejus

o

lilia difiillamtia wmyvvbam primam: wmamus il-

lius toruattiles auveg , plenz byaciutbis , erura il-

lC

jLato

licty!

I

lius colummeimarimorce.

Ita pergit meditando

j

fuümmam iftam pulchritudinem particulatim;

ufque dum tandem per modum contempla-

j

l

,4

tionis omnia ejus ornamenta uno verbo con-

J

jL

üderendf

Clüdat: Guttur il/iïlï) iani[ ; fu(n;]ll "n2unm : C/Z-

(j

totus defidevabilis, efl dile&tus neus , e9 ipfe eff ami-

ert

(l

cugsneus, füliee Hierufalem.

epaï

Da-

um Op'

Meditatio fimilis eft illi, qui violam

,odllS 1

mafcenam, rofam, rorem marinum, thymum,

ja(minum, florem arboris aurec diftincte &

equ

f

QHcU li

feparatim unum po& alteram odoratur: fed

[

4

CcOri-

a

0!

(a) Camr. c. $. v. 10.

]

268

COMPENDIUM Tnlacwlaius

contemplatio refert eum; qui odoraturaquan

mriqua

Q]

expreífam ex omnibus ifüs herbis, & flori-

bus; hicenim uno folo odoratu percipit om-

Oratiof

nes iftos odores fimul unitos, quos alter di-

frne ul

vifos, & feparatos odoratu perceperat. Nec

f

ullum eít dubium, quin hicunicus odor, qui

fnbe

(i m

provenit ex permixtione omnium odorum,

folus fit füuavior, & pretiofior, quam omnes

odores, ex quibus ille unicus eit compofi-

C

tus, feparatimque odoratu perceptus. ldeo-

Demar

que cceleftis fponfus tanti facit, quod a dilecta

min

fua refpiciatur uno tantum oculo, & quod

& p

ejus carfariesita fit compofita , ut videatur uni-

R(cu

cuscrinis effe: ZulgerafHi cov meum , foror mets

fllpra l

vulnevafli cor meum inuno oculorum tuorum , &9

Win

di

i

jn uno criue colli tui (&). Nam quideít aliud;

: ]

Nm

refpicere fponfum uno folum oculo , quam

illum videre fimplici, fed accurata vifione,

(ine

|

i

non mutiplici refpectu? & quid etiam aliud

IT

eít, ferre crinesuna colligatos, quam non dif-

ts

pergere fuam cogirationem in varietatem di-

lt

verfarum cogitationum ? o quam beati funt

Teni

ili, qui meditantes multiplicia inciramenta;

iC P()

uce habent ad Deumamandum, omnes afpe-

Cfls, (

tus fuos ad unam folam vifionem, & ormnes

&'h()mj

cogitationesad unicam & folam conclufionem

Qte

reducentes, continent mentem fuam in unitaté

contemplationis, exemplo S. Auguftini, vel

S. Brunonis, qui pronuntiant fecreto in ani-

mo füo ha verba: O Louitas , o bouitas [emper

(ZIZ?Z«

(4) Conr. 4- V. 9.

)

Dz AMwons Dzrr.

269

antiqua , € [emper nova * exemplo etiam exi-

UI,:"I*ï

QUIM

mii S Francifci, qui humi flexis genibus in

oratione totas noctes tranfegit, hec verba

qpite

lt

fine ulla intermiflione enunrians: O JDeui/

u Deus imeus es/. & inea omnia / hoc de eo re-

zM

yhr, a

fert Beatus Frater de Quinta Valle; quia id

gdoru

fuis auribus excepit.

m orts

d

Conjice oculös tuos, Theotime , in S.

Bernardum , qui cum univerfam paílionem

; du

|udid

Domini per parres meditarus fuiffet, deinde

n

ex precipuis punétis fimul conjunctis fecit

a

fafciculum doloris amorofi, ponens illum

i

fupra pectus, ad convertendam meditatio-

nemin contemplationem, atque elata voce di-

um

u

