centize defpondet.

CA?UT

l m

DEVAMORE Drr.

133

x qu

Carvr LX

ldb

"

vg

Que dicla [unt , exemplo confirmantur.

)nem

|

um fantto [anctus evis , eg cum viro innocen-

P

[.

e iumocens evis: g. cum electo elefus evis ,

(in d

£ cum pervev[o pervevteris: Sic Deum alloqui-

ympot

tur Propheta Repius (2 ).

uibus adjunpe-

a

nj

re jure poffumus , quod Deus diligentes fe

j

tenere, tenerrime quoque diligat, & profe-

nquamïf:

quentes fe fincero animo , eosdem animo

lentiæ)?

profequatur fincerrimo: Siquas puriores ani-

n d

mas ad fanctam Deoque gratiffimam infan-

tiam amabilis fimplicitas redegit;. eas blandi-

tiis demulcet ejusmodi , quzeteneritatem nop

oD yr

minus divinz dilectionis, quam ejus magni-

tudinem reftentur.

!

w

du

Recitando B. V. officio aliquando vacans

T fæï

m ni

S. Franciíca, cum ita contingere amat, ut

impedimenta pleraque in tempus precationis

Qu

incurrant; ipíà a conjuge fuo ad rei domefti-

]lene^

c& curam, quz tum forte agebatur , vocata

fine mora comparuit ; atque ut promptius

( leüäï

obediret, verficulum jam inceprum ex me-

c etib"

f

dia parte abrupit; deinde ad preces re-

diens, interpellata iterum, iterusmque non-

rl

nifi ad medium pervenit ejusdem verficuli,

pE

quem toties inceperat. Re denique confecta

T

lh

rj

refumens officium füuum , fatis admirari non

erficulum toties; ut con-

jf

(j

potuit ; þcum vidit v

j

L 5

jugi

joti

(«4) Pf r7. v. 26.

(j

144 . CourEzNDIUM TRACTATUS

jugi obtemperaret, abruptum ex illa parte,

&Dum

qua relicta fuerat, aureis fignatum literis

T0

effe. Idem vidiffe fe, juratam fidem fecit le-

bran

&iffima quzdam femina Vannocia, Francif-

H

"

cee Socia.

qu

jl

Ex hoc exemplo difcimus, quod conjun-

Vr

éta conditioninoftre, legitimoque vivendiin-

N |

ftituto officiaadeo charitatem non minuant, ut

r

etiam inde crefcat fanéta dile&tio, multum-

!

fic

que pretii ac fplendoris de novo fibi accer-

Iny

íat.

CAPAUT LXV

proäc

uod 1hitimmas. etiam. occafiones exercenda

Tdtte

charitatis arripere oporteat.

ita]]

"unt, qui nonnifi magna moliantur, mini-

Ut )

me vulgares animi, parati fortiter & age-

Tf

rye & pati, quacunque gravioris momenti

Titer

resdivinum cultumattinent. - Sed nefcio; quo

Rsx

fato contingere foleat, ut ardua ejusmoci

d.

fplendidaque molimina in vanos plerumq

ue

fiom

acirritos conarus recidant, oblata vel nulla

U

vel impedita exercendee fortitudinis occalio-

Vi

ne

Interea illi fuis intenti aufibus magno-

cul

pere fe putant fervere Dei amore, cum iib

f&

a facinorum imaginaria molitione turpiter l-

d-

li ]

ludi patiantur , leviaque non faciant, a

"t

Q

cienda magna afpirantes ,- non opere ; 1e

IT

imaginationum lubibriis elati.

El

s

:«D&E AMonE Drtr

Iff

E

Per tuam, o Deus! bonitatem ; & per

li n

m i

animze mez falutem te rogo , ne feras in ani-

mo meo commentitiam iftam tui amoris uni-

n fectt

us

bram, fraudulentum virtutis fimulacrum,;

quod vitiofze cupiditati latebras ac receffum

praeítat.

Profeéto non quotidie in manus

x

vivend

noftras inoruunt occafiones illae amoris mira-

cula patrandi , & admiratione digna faci-

ninodi:

nora: fed eximie, id eft, eximio cum amo-

| muly

re faciendi ea , qua charitatis fünt, omni

fbi i

momento temporis occafio, & locus eft.

. Dictu incredibie eft, quantum virtus

Y

proficiat e vulgaribus & paryis exercitiis.

50

?reterquam enim , quod humilitate opus

j

fitad hoc, ut quis ad minimas charitatis ve-

tU

luti particulas minutim collipendas fe füb-

18

mittat; humilitas autem virtutum genuina

rit

ris m

mater fit; tum virtuti etiam perficiendz in-

dies, & cumulandis meritis nihil majori ufüi

]n 0i

u t

JL

"

r

eft, quam continua illa & copiofà feges occa-

fionum, fponte, fine vi, fine mora nafcen-

at

q

tium , quibus exercita virtus minus quidem

ad oculos fplendoris, fed minus etiam peri-

Jfll

D

culi habet ab inani gloria: eft enim ficut in

u

f

fermone putida quzedam magniloquentia,

w

fic in factis vanz jactatio virrutis, a qua

eLil]'

vitium raro abefle folet,.prefertim, cum, ut

u *

fefe exerat , fpectantium intuitus re

gpefe ]

bellis adhuc virtus.

quirit im-

fí

LA4

Dicam

1566 CowrPrzNDIUM TRACTATUS

| 8

Dicam tibi, mi'Theotime! que femper

ab experientia didici, mirifica effe fincere

t

virtutis fubfidia: multa in voluntatem unius-

r

cujusque nifi nefariafit , indulgentiauti , in fe-

|

i

metipfum, fuaque vitia afperitate; non fa-

g

cile offendi rudibus aliorum, & invenuftis

fl

moribus; comprimere naturale odium,; quo

f |

interdum ab iis, cum quibus degimus, dit-

Vpení

fidemus: cum iis fuavius confuefcere, aqui-

A

bus ma

is abalienatum fentimus animum;

non 1llu

b

enter in femetipfum totam malefa-

h

€torum invidiam recipere; tegere aliorum

feftm

vitia, preefertim eorum, cum quibus minus

du N

bene nobis convenit; fíüa errata ultro fateri;

ibel

cum lenitatg culpze pudorem ferre; cum ge-

pida

nio fuo belligerare femper, & alieno; fed

tim d

probo more vivere ; conftantem aliquem

& m

fanctioris vitee tenorem fequis nullam cenfu-

lia

r&; ac contemptui nec vultus , nec animi

(

acerbitatem adhibere, hec & fimilia magis

Vinæ;

etiam, quam communis fert opinio, vet&

À

A Vg

folideque charitatis incrementa faciunt.

QUïBUS

des, ]

CGCavPvor LXVL

Upts

Wt

Quod fmgulari nobis cure e[fe debeat faceve

li

ommia, que facimus , excellenti

VOiu:

»

742000.

hæc l

Bl

d acuendam in difcipulis füis curam falutis

lr

Á

Servator nofter propofuiffe fzepius fet-

iBl

tur

*

Dzr Awonr Dzr

157

d -

tur exemplum eorum , qui rem monetalem

(ict

tractant.

Àb his numiíma rejicitur, nifi

? n

puri metalli fit; ad libram exactum, & legi-

t ii

t

timo impreffum typo.. Idem nobis magno-

nona

pere cavendum eíl. — Opera noftra nifi ex fe-

weni

íe bona fint, nifi legitima charitatis nota fig-

nata, nifi bone intentionis veluti ftatera fint

m ql*

ff G

appenía, tanquam numifmata rejicula .a

t QQIL

fumma Dei &quitate damnabuntur.

qpimy

n maï.i*;

Jejunas, fed propofita tibi moderatio-

ne fümpruum : tale jejunium ex fua indole,

e diot

iblls nin-

ficut parfimonia, fanctitatis pretium nullum

habet.

]ejunas afülictaturus carnem ; & cu-

jo d

piditati pravee refciffurus pabulum: fed inte-

g uf CJ

rim charitatis, ac divina prarie eXpers, no-

alien9» *

xe mortiferz reus es: nulla legitima nota

m

Íipnatum opus facis.

Jejunas charitatis qui-

nllamïï'fï'*

dem ineffabili donatus munere, & grarice

ne

gtf

divinag habitu exornatus; (ed nulla tibi nunc

alia voluntas eft, quam ut eorum , cum

1nio;

quibus vivis, vivendi rationi te accommo-

j cuub

des; non eít examine eequo rite appenfüm

opus, neque coleítis , ut ita dicam , com-

l

merci nummus. Si vero auctus divina gra-

f;

ia, vexandz libidinis caufa, atque divinz

ul

voluntatis ftudio , facrum jejunium colis,

T

hic vero proba moneta eft, puri meralli le-

girimeeque notee nummus ; qui chariratis the-

fauro reconditus divinam ribi & gratiam

uram[ïu

.

& gloriam comparabit

| fæplh'

L 5

Mini-

158

CoMPENDiUM TRACTATUS

Minimis actionibus excellens pretium

ddit re£ctum & fànctum confilium, & flagrans

obfequendi Deo defiderium.

Hujus infü-

|De

l

tuti opera, quamvis nullo videntur externo

Lal

decore fplendida, mirificam vim habent ad

falutem noftramin tuto collocandam. Sunt,

Ilj

l

qui laute indies excepti, mifera tamen ma-

"

critudine, extenuato corpore , vix pedibus

h

TT

fuftinentur, eo nempe interius liquore de-

ftituti , quo cibus facile concoctus vires efíc-

n

[

1] t

to corpori recenter fubminiflrret. — Alii exili-

bus impenfis pafti, vegetam pre ífe ferunt

ümex

il j

nitidamque habitudinem corporis.

Sunt in-

i

ter devotas animas, qua bona opera fine

tàntun

| Gof

numero àc modo coacervant, quin ideo cha-

&

lr

ritatis incrementum ullum accipiant ; qua-

rum videlicet interiores animi vires inertià

ht, i

Dihdo

torpefcunt, devotionis omnem füccum de-

pafcenre, quiseque non ita afflatu Spiritus fan-

| 31?11771q

; Tünig Q

éti, quam fanpuinis nefcio quo fervore ad

bonum incitantur.

Aliorum infrequentià

Yi

ht

Qm )

funtpietatis exercitia, fed tanto vigoreredti &

probi aniini, tànta confilii fanétitate produ&a;

,

qmdqx

Q

ut admirándi fint; quos ipfi faciunt; in di-

(öïda

vina charitate; & adeunda. Dei pratia pro-

Quii

preffus. Facultates ifli fuas, quas forte par-

cius habent ingenitas, tam fideliter in ftudio

reüfh

virtutum collocant, ut in eos divina bonitas

(üoq

fi

Qca

&

ua munera largiQïme profundat.

Ws

lgt

Ca»PUT

u

[

N

Dr Auonr Drr

1539

; pïer'v"

Cxru-rvr LXVIR

du

De generali quodazm aniimorum babitu, qui

ljus t

t exm

facit ,. ut opera univer[a ad Dei

habett

cultum referantur.

iM

»

"ue , guodcuz

1que facitis in verbo , aut in ope-

iab

'

O

(

wl

re, ompuia in nomine Domini JESU Chri-

fits gratias ageutes Deogg Patri per ipfum.... Sive

lu*

mandacatis, five bibitis, five aliud facitis, om-

m

T

t im gloviam Dei facite (a). Maec verba

À

^

dum explicat S.'Thomas, ait;, ad hoc, ut Apo-

"T

Ítoli precepto obfequium fiat, neceffarium

-

tantummodo effe, ut anima charitatis habitu

j OPWL

1

exornata fit: tametfi enim tunc, cum aliquid

ul

j

a

efficimus, reipfa nobis prefens animus non

t

fit, id ipfum opus ad Dei cultum referendi:

vtl

nihilominus hec etiam voluntas, fanctaque

fu.

animi affectio, ut ait S. Doctor, in ipfa ho-

Spii

minis cum Deo unione quamvis occulta, fed

fervt.

vivida tamen & vera extat: hac enim noítri

iif

cum Deo conjunctione coníecratus animus,

igoreiï

quidquid deinde boni profert, non fibi, fed

Deo íacratum ; Deo devotum producir.

u ;

Quidquid acquirit filiusfamilias , patri ac-

oriól

quirit: & foret o

ido inutile, ut fic etiam

]a:S:W

tefletur verbis ,

-

d

patri velle acquirere ,

jert

quod ejus conditio, ac nomen jam fatis in-

!]

dica. In Dei familia filii per charitatem fu-

'h,-ina

mus; quidquid fic agimus, ad Deum per-

tinet.

Scio

(«) Col c. 3. v. 17. d* L. Cor. c, 10. v. 3 1.

(

160

CoMrzNDiUM TnRACTATUS

Scio contrarium ferre quosdam Docto-

A

res calculum , quorum hec eft opinio, non

í

1 DC

qio te

continuo in fingulas actiones vim ac impref-

fionem propagari ex generali quadam devo-

mogi

| Vi

tione, qua toram Deo vitam jam antea de-

vovimus; hi ramen ipfi in fuftragium S. Bo-

naventure probatum omnibus univerfim

conveniunt. Eftautem hac Seraphici Do-

TET

&toris featentia, quod, fiquis fecum confti-

tuerit animo, centum nummos eXx amore

Dei íe pauperibus erogaturum , quamvis

bt

&

erogatio ipía non protinus infequatur,;

N

quàmvis alienis ftudiis tunc forte occupetur

;

animus, cum ifta charitaslargitioni feimpen-

lranfm

dir, dummodo non vitietur aut in contra-

j Q] de

riam partem flectatur prius confilium , efacra

; Upulis

dile&tione ortum, omnes , inquam, conve.

Ws d

niunt, genuinum hoc effe charitatis opus; in

n

uod fàcra dile&io vim fuam fatis infinuet.

At

Non enim tantum opera, fed animi etim

Mi

affectus & pro

*

t

ofita novit, & remungratur

animorum fcrutator Deus.

l

1&8, H

ue cum ita fint, 'Theotime, cumque

D&mn

e-

Vocan

inter eum, qui Deo centum. nummos

vover, & alterum illum , qui omnes actio-

Clere

Tum

nes fuas diving charitati coníecrat, aliu

difcrimen nonfit, nifi quod prior nummos;

hd [ür

actiones fuas alter fàcree dilectioni offerat; t

It !

cile hinc fequitur, ficut in primo, ita etiamm

&UUm

in alrero prime devotionis vim non ita ftatim

n

langue-

DE AMORE DEI.V

16í

$

| DQ&O'

languefcere, fed durare ; quamdiu oppofira

fibi noxa non deftruitur, quoomni interme-

jo, M

: myte

dio tempore virtutem füam exerit; fuavi(fi-

moque veluti odore, quidquid agimus, di-

m de&':ï-

nte t

vina charitas perfundit.

n

n

CaPUuT LXVIIL

phi D

Qua vatione omnes actiones moftve divine

um Qu

chavitatis acfus e[Je po[Jmnt.

ex EU

qui

fateor, ignavum mihi videri amatorem

ld

nfequi

divinze bonitatis illum, qui nonnifi initio

T

fue ad Deum converfionis fe fuaque Deo

wanfmittat.

Ut Philotheam admonuimus,

n t

T.

cum de matutina pietate fermo fuit, diebus

]i

fingulis in fao propofito confirmandus ani-

af v

mus, & diving gloria renovandum eft ftu-

ris f

dium, Hoc pacto fiet , ut fàcrz dilectionis

luavitas in cunéta fingulatim opera propius,

ris 1

aàc certius derivetur.

jmirt j

«

Preterea fzepiffime , inhoras pene fingu-

las, ab aliis negotiis revocatum animum ad

Deum convertere oportet, quod precibus, ut

vocant , ejaculatoriis aptiffimeperficitur. His

exercitiis ad Deum füblata anima totam aétio-

ome"

num fuarum feriem in caelum adducit.

Ni-

&l "

hil tum nobis deperit, minima quaque no-

wOf Hu i

ftra, uti àd Deum referuntur continuo affe-

j

&uum ad ipfüm reditu , ità lucro etiam nobis

n

apponuntur.

Sic perpetuo , ut ita loquar, in

gre-

ltl

162 COMPENDIUM TRACTATUS

| p

[

Tt

premio divinse bonitatis verfamur, amorem

Dei non cogitantes modo; & loquentes; fed

dtm (

Ia

etiam totis precordiis fpirantes.

Dori fUJ

Anima; quz centies quotidie ingemina*

f0 f

bat: Diledus smeus mihi, €7 ego illi (a), non-

ER

ne hec non interrupto ad Deum. anhelitu

rb

actiones fuas, omnes fponío ccelefti dedica-

QDortel

bat? Deus meus, & omnia! O JESU vita

fa.

mea! quismihi det, utmoriar mihi, & tibi

Dütonz

vivam? o vivere Deo, o mori fibimet ipfi!

Tl of

o vivere in Deo, o fuiipfius in divina bonita-

tlbe

te demerfio! o Deus, quidquid tu non es;

*

& dl

mihi nihil eft.

Qtudin

. Ex hoc intelligis, "Theotime ,. quanti

COfene

momenti res fir, fui ipfius amorem omnino

tCet jl

exuere , fequetorum Deo tranfinittere. Hoc

Dioy

füi fàcrificio femel peracto, pofthac nonnill

ejusdem' confirmatione opus eft, quod fim-

NT

lici pe&oris anhelitu, fed fzepius iterato fa-

knna |

W

cillime perficitur.

Hoc exercitio tam brevi

NU

atque prompto actiones noítre omnes;. qu&

us

viliffimi. alias pretii forent, Deo inauguran-

! Cfibeb,

rur, & meri amoris actus fiunt. Ceeterum

inufitatee actiones, e quibus plus dependet,

fiquis ex eis fructum. percipere, quem

Tréfig

oportet, defiderat, hoc pacto confecrande

funt.

ï*m(fl'.' [

Rem gravem & inpgentis momenti dico

"ts

facinus aliquod infigne, quod edere vehe-

"lf

menf

L (Ube

Ca). Canr. c. 2 v. 16.

j

Dg Auonz Dzi.

16

mentior in Deurm charitas jubeat, vel info-

at

nfeS,

litam calamitatem forti fuftinendam animo.

In hoc articulo brevius ad celum afbirare

non füfücit; fed collecto in femetipfum ani-

fX

mo recordari oportet dilipenti ruminatione

Lll)) W

eternos illos annos, quibus cceleíti Patri in

f d

[

|

amoribus , ac delicis fuimus; meminiffe

oportet curam illius ac folicitudinem , qua

I

peramanrer preparavit unicuique faluti op-

h

lw

portuna media, & inter ea hoc etiam, quod

m

nunc offertur.

Porro non tantum ultro ac

ia b

q M

perlubenter in hanc virtutis exerenda are-

nam defcendere, fed avide etiam, cum foli-

citudine , expanfis veluti brachiis , totaque

n

contentione virium captare occafionem iítam

remu

|

decet, in quam, ut fortiter

pugnemus; cji,vi-

li

e

Q1

na Providentia nos deduxit.

thac!

qu

Sic S. Carolus Borromæus; cum pefti-

s It

lentia longe lateque ferperet in illa regione,

o tam

cui ipfe animarum paftor praerat, immiffam

(na

ceelitus calamitatem effe vidi

t; quarm aliiad-

fcribebant cafui :

) Ia

hinc fuarum effe partium

(6

i

exiftimavit,

afflidto populo exhibere omnia

p

illa charitatis

P

i

officia, que jure peterent a Pa-

efty

tre fuo, Paít

ore, acPreüle, Nonillumlate

u

vitiatus eether in fupam dedit, aut in eedes re-

trulit: non a contactu infectorum corporum

(

j

[

mortiferiafllatus prohibuerunt: operofi eque

ac faftidio pleni labores, qui fibi in his offi-

i

cj

[

ciis fübeundi effent, aperta vitze difcrimina,

&

164.

CoMPENDIUM TRACTATUS

& mortis ubique prefens imago fibi a Dei

Providentia oblata effe videbantur , ut fic fuce

Ál

[

fidei & charitatis documentum indubium

daret.

Sibi porre&afn crucem tenerrimo affe-

ifm

&u deofculabarur, exemplo S. Andrez imo

fàti

ectore exclamans: O crux mihilonge opta-

li

U

tiflima! o beata calamitas! o labores, o peri-

üm,

cula, que ex finu miíericordie füae Pater

ammUm

ceeleftis profert, ut eis mea, & populi mei

Qb

EW

virtus exerceatur! O crux ave! quantope-

lpf

ATU

re te ample&tor, cum Domini mei & Patris

Q

amantifTimi füaviffimum munus fis!

Hac fermeratione fübire labores opor-

f

li

b

tet & ingentes illaseerumnas, quibus fortitet

toleratis magna poffit divinee bonitatis gloria

BU

Ddbl

exiftere.

Cumque gravioris momenti ne-

otia eeque ac magnze difficulrates potiorem

QT

ff f

vite noftre partem occupent, ifta heroice

fortitudinis propofita fzepius renovanda fünt

mmm

amanti animae, ut indies magis conjuncia

]i

Deo fuo ad ejusmodi certamina inftructior,

Qotar

acpromptiorinveniatur. Inillis verbisaSer-

AQQy j

vatore noftro prolatis: Paeter wmi, fi mon polt

ït(m 'æ(

ATCtpt

bic calix tranfire , ufi bibam illum , fiat voluntas

l-

:ug. Surgite; eamus: In his; inquam;

Um .

milibus verbis tora hujus exercitii vis latet.

O mi Theotime! quante in hujusmodi alie-

"t

b

étionibus opes recondite funt?

CAPUT

j(

E

Ds Auont Dzr.

165

bl

CApUT LXIX

u i

ul

d

Oi

Adwnonitio ad devovendum Deo [acrificii

loco liberusm avbitrium.

timo t

oftquam S. Caroli magnanimitatem admi-

N

m

p

rati fumus, qua ad inferviendum corpo-

lonpet

d

ribus peftlentia correptis devovit caput

es t*

fuum , ad aliud facrificii penus convertemus

fü

animum , quo nempe incomparabilis Patriar-

opiit

cha Abraham , quidquid fibi chariffimum fuit,

quanlx

ipfamque unius filii vitam viventium condi-

g

tor1 Deo devovit.

f

m

uibus maxime ftudiis a natura infitis

P

r

u

hic Patriarcha tenebatur, ac flaprabat, ea

immortali Deo in facrificium *

ut ita loquar,

ynitió

lt

nompïu

mactabat Primum a Deo audit: Egredere de

TeYra 1ua , $9. de cognatione tua , Q9 de domo pa-

e p

ift V

UI PUl €9' veni dn terram, quain motifhravero

Fibi(4). Nihil jam amplius püffimum vi-

jov ab

1 Cgf y

fum moratur: iter confeítim ingreditur ;

ignorans, quo pergendum fit, non eum

à li

amor patrie, non familiarium confuetudo,

ve»

non edium paternarum delicizea

b itinerejam

if

incepto revocant.

uze abdicatio! quae mo-

Z fäf j

tuum animi edomatio ! adverte hic & recor-

1quanh

dare, quod Chriftus dixir, T'heotime, feip.

ór M

)

df*

üm quemliber debere vincere , abnepare,

r]bSmo

€oercere, non tantum genio, ac libidini re-

.' pugnan-

(5') Gez. €. xz; v b

(

166

CowpsrzNDIUM TRACTATUS

| itiüs

pugnandum effe, fed etiam juítos, & lepi-

timos animi motus comprimendos effe, cum

imo|

ita Dei fanctiffima voluntas requirere videtur,

áto tj

fine quo fui ipfius victoria nequidem umbra-

fats g

tilis habebitur; ac penitus nulla'Chriüiana.

charitas.

Minora etiamhum hac funt, majora fe-

J

uS;

uuntur. 7/e, ait Abrahamo Domin

n í

filium tuum unigenitum, quem diligis, Jfaac,

g

4

|

Tür

vade in tervam,vifionis: atque ibi offeres eum in

f

at

bolocauftum . fuper umum. montiwm , quem moi-

|

Vg g

ravero tibi (4). De nocte etiamnum coniur-

el

U d

ens Abraham non ante voluntatem

Q àc

intellexerat, quam ei morem ger

ens in viam

Q$,

fe dedit.

Cum .jam in montem

; facrificio

dixit. Ifaat.

tf

deftinarum locum afcenderent ;

&dtm

atvi fuo: Patey mi. — At ille vefpondit ,

quid v

Wl ln

fili? Ecce, inquit ,

ignis €g ligna , ubi eft vitie.

OHI[) l

ma Bolocaufli ?. dixit. autem . Abralam :

Deus

,

rovidebit fibi vitlimam bolocaufti , fili mi.. Pdt-

dqe

t

ebant ergo paviter , & venerunt a

d locum , quem.

vit altare, €9

Dlllll', |

ofleuderat ei. Deus, in. quo edifica

defuper ligna

compof[uit ; cumque all

jeafir ac

Àlt

eum in altave fuper firum

Id w

fülium fuum , pofui

lignorum.

Extenditque. enanum ,

ez avriputt

QUi ber

gladium, ut iimmolavet filjum [uum.

Proh quale facrificium! quod certamem

SUI

que victoria, qui triumphus! quando tan-

Nnur

ET

dem, o Deus, poítquam omnia tibi devo-

vimu$,

mkuzm er

(a) Gen. c. 22. v. 2

Dr ÁMonr Dzrzr

167

k

vimus, que noftra fünt, nosmetipfos etiam

[o, d

immolabimus immortali tuo Numini, ob-

'VICUU

Vi

lato tibi libero noftro arbitrio, unico volun-

T

tatis noftree filio ?

hrili

CapruTr LXX.

m

De incitamentis diligendi Deuan.

pon

1

Y

on folum incitamentorum omnium pri-

N(h;x

N

mum eft per femetipfam divina bonitas,

i

t

al

TL

fed etiam hoc unum ceetera omnia dipnitate,

Vi ac potentia longiffime antecellit. Haec

i

enim divina bonitas in füi admirationem fi-

Q

mul ac amorem rapit celo receptas ani-

(

l i

mas, eílque. non alia earum per infinitos

I Mtb

eternitatis annos beatitudo, quam dilipere,

ii

& admirari divinam bonitatem.

uis au-

d

tem inter mortales etiam -tam excors efle

ul

poffit, ut infinitam bonitatem, pulchritudi-

H

nem, fàpientiam , potentiam , fanctitatem

j

clementiam, & fiquid aliud boni nomine intel-

i

ligitur, nontoto corde dilipat?

'lt ,In'f','

l

'

Alterum divini amoris incitamentum eft

j

É

J

Dei naturalis in omnes homine

S benignitas,

qua beneficia creationis & con

fe

1 5'617*,

rum omnium comprehenduntu

r.

rvationis re-

]d cefü',

Supernaturalis illa Dei benignitas, qua

magnum & venerabile redemptionis noftrae

g

opus confectum fuit; tertium offert amoris

ji'

incitamen tum.

n

j

n

M a

Quar- |

168

COoMPENDIUM TRACTATUS

Quartum eft illa ratio divinee Providen-

Dj Deï

tig, qua negotium falutis uniuscujusque no-

K tern

ftrum cum ingenti folicitudine procurat; &

confil

auxilia fuze gratiae nobis largitur.

| mj

E

JEterna gloria, quam beneficia fua coro-

lab

naturus Deusdiligentibus fe preeparat, quin-

d m

tum incitamentum eft diligend

j

i fuper omnia

füm,qu

DCUFIL

Mdm

Ul

[ uT LAEML

A f

His, que muanerata [unt , incitasnentis uten-

lor

Aütun

di vatio.

COng[

t incitamentis iftis quam vehementifïime

Atüm

U

impellatur animus ad ardentem diving

Irug

bonitatis amorem , confiderato univerfim eo-

rumuno vel altero, illud quilibetin fe folum

wfmnel

transferre & adhibere hac ratione debet: 0

Q

quanto amore dignus es, mi Deus, &quam

IN

verum eít, immeníam effe bonitatem tuam'

Chr

filium dediíti unicum, ur per ipfum omnes

üt D

homines redimeres, omnes inquam homi-

Vete

nes, & me precipue, qui maximus inter

RD

peccarores peccator fum. — Divinus ifte filius

p

miferum me & ingratum amavir; & pro me

Tom

mortuus eit.

Vide

V Inr

Deinde omnia Dei beneficia reVocare' ad

ms inj

primam fuüam eeternamque originem oporteb

DN rü

090

&ibiea perpendere hoc modo: Qwuoml

n

b

H

Dz AwMosxt Dzrr.

169

od

mi Deus, amori refpondebo, quo meante otri-

Is

ne tempus complexus es! divinum iítud

curd;i

confilium creandi me, coníervandi, redi-

mendi, falvandi & ad vitam «ternam perdu-

cendi me non aliud initium, quam teipfum

n di

habuit.

g t

Amaíli me, cum. nihil füeram, &

amas me, cum amore tuo etiam indionior

pe

füm, quam viliffimus terre vermiculus. Cum

necdum natus fueram, tempus ac diem

felegifti, quo nafcerer & renaícerer in my-

lico recentis vitee lavacro; jam ab ceterno

mitts

exploraveras nutus, & flexus , ac receffus

futuri mei arbitrii; quo molliori aditu, quo

congruo tempore interiorem oratic tuze af-

aemïf*ïif'

flatum recepturus effem; o bonitas, cui com-

n

parari nihil, que nulla grati animi fignifi-

*

mM

catione poflit aequari.

otini

n o

Confideranda denique fünt divina be-

u^

neficia in altera eorum origine, nempe

Chriíto, qui ea nobis meruit.

Meminifti,

i

ip(uüï

:

ut puto, Theotime, magnum Sacerdotem

]qüäm

Veteris ?Legis geftaffe füper humeros, &

ax

füper pectus nomina filiorum 1(racl, id eft

i

j

lapides pretiofos, . in quibus infculpra erant

nomina Ducum & Magnatum Ifraél.

O

"

vide JESUM magnum noítrum Pontificem,

& intuere eum jam a primo füse conceptio-

m

(

nis inflanti ; confidera, quod füpra hume-

(

ros fuos nos geftarir; compleétens, & ac-

ia

W

ceptans difficilem provinciam, per fuam

QuO

Ji

(

mor-

3

170 . COMPENDIUM TRACTATUS

mortem, & quidem mortem crucis nos re-

Iift

dimendi. O Theotime, ícito, quod anima Sal-

atl

vatoris omües nos nomine & cognomine tunc

dgtlced

tifim

noverit; & cum femper alias, tum maxime

die fuz paffionis, quando offerebat preces

li dl

& lacrymas, fanguinem & vitam pro omui-

M

bus, & figulariter pro te; hac dilectionis

TRU

l

verba ejaculatus: Eheu, Pater mi, füícipioin

|

VaL

me & me onero omnibus peccatis miferi

h

iftus Theotimi ; ad fufferenda tormenta , imo

f

Ttü

& mortem ipfam, ut ab ea fitipfe liber, &

[

non pereaty fed vivat ; moriar ego, dum-

tfeto

modo vivatille; crucifigar ego,; dummodo

ä

qubs

is gloria eterna perfruatur.

O füpreme

Ife j

cordis [ESU amor, quod unquam cor fát

d

ee

pie & digne te poterit laudare ?

"iref

C

**CAP üT LXXIL

Unle

Montem . Calvarie . e[fe

10 f

e veram Jacre dile-

TORte

é&ionis Academiasn.

W

ors & paífio Servatoris noftri ut fuaviffi-

mum, ia & efficaciílimum eft incita-

mentum ad animos noílros amore fàcro it-

lm

T

flammandos. lraresíe habet, Apesmylft-

ce,amantes anime in vulneribus hujus Leo-

Pery

TeS.

nis detribu Juda jugulati, in partes diffecti

& dilacerati; fupra montem Calvarize pre-

Stty

Q (i

ftantiffimum melcolligunt , & faciunr, & fili

crucis in admirabili fuo apophte

mate , quod

i

lg

j

O0

riantur: JX

T

mundus nullo modo intelligit, g

1noY-

Dz Axonzr Dzr.

171

d

Anovte, qua otiiraia devorat ,. egve[[us eft cibus noffree

3mi

coufolationmis , €9 de morte omnibus fovtiori extvit

Yi

dulcedo amoris zioffvi... O JESU Servator aman-

)

tiffime, quamamabilis eft tua mors; fiquidem

1 pre;ö

illa eft füpremus effectus tui in nos amoris.

t orti

Sed & in celefti gloria poft incita-

ülenit

mentum -diving bonitatis cognite & con-

amor Servatoris

Á

fiderate in femetipía ,

[j D

noftri vi maxima ad íefe rapiet beatorum

tsl

fpirituum mentes; cujus rei argumento eft,

& Ibd

quod in transfipuratione , quae fuit veluti

ego, ii

teffera coeleítis glorie , Moyfes & Elias lo-

quebantur cum Chrifto de exceffu; quem

m

( (upre

ipfe.in Hierufalem erat completurus; cer-

te de exceffu alio non loquebantur, quam de

und

eXceffü amoris, per quem vita rapta fuit

Chrifto dile&to, ut daretur dilecte fponfz.

l[o

Unde mihi imaginor, quod in Cantico ezter-

no fingulis momentis leta hec acclamatio

ftmz

repetenda fit: Vivat Mariz filius, quem vi-

cit, ut vires fuas probaret amor.

lu[ï!i

"'Theotime, mons Calvarigeeft mons aman-

)*

tium ; omnisamor qui non trahit fuam origi-

ye

nem.eX paflione Servatoris, eft frivolus &

h^

periculofus.

O infortunata mors fine amo-

reServartoris! o infortunate amor fine morte

ghijf

i

t U

Servatoris! amor & mors ita inter fe permix-

j

ta funt in paffione Servatoris, ut unum fine

jo

altero in animo haberi non poffit. Supra

i

montem Calvarie non poteft haberi vita fine

J

i^

4

amo-

!72 Cowrrup.TnaacrT.DrzAMonzEDzi

amore, nequeamor fine morte Redemptoris.

Sed extra illum , quidquid eft , aut mors

eeterna eft, aut eeternus ardor: fed & omris

fapientia Chriftiana confiftit in bona electio-

ne, in qua rite facienda, ut. te adjuvarem,

Theotime,; hos verfüs adícripfi:

| Hinc amor, binc avdor [fygis efh , etermi

uterque :

Dr

Uvet mortales ille , vel ifle vogus.

NT

Elige movtalis , nam morte elettio ce[[at.

O amor seterne, anima mea te requirit,

& sternum eligit.

O veni fancte Spiritus,

& corda noílra ipne tui amoris accen-

de! Vel amare, vel mori. Oportet mori &

amare.

Mori omni alteri amori, vivere 10-

lius [ESU amori, ut non moriamur morte

saeterna, fed vivamus in eeterno tuo amore,

IN

o dulciffime Servator animarum noftrarum!

Vivat JESUS. Amo JESUM, qui vivit

& regnat in fzecula fzeculorum.

Amen.

FINIS. PRIMJE PARTIS;

DIVI

u Du

:mpaotu.

QuL

& ont

Y ehdi

duv

j, d

fa.

DIVI FRANCISCI SALESII

Uglb'

EPISCOPIET PRINCIPIS GENEVENSIS

ait

"

TRACTATUS

Mem

( Spm

de

r !

Q n

(s

in V

AMORE DEI

doftu

) m

IN COMPENDIUM REDACTUS.

Wi

qu

orut

| Pans SkECUNDA.

JJ

1j

| d

NUA

ïafï

l

1

A Á

"N

n

Iw

[4)

j

U

N

w

"

lntg

Atj

A

T

)

imjr

'

!

li

1

£ n

(l

di lb

TU

l D

La

momg æ

t

ligj

tj

m

mmfh

Ti

it

(

Wlrg

91;; Mel

ïx

[ l

ll

mmfm

"A

"

d

]:

[

ämmmm/»a&æmwwäääæ*xmm*ä

PRAEFATIO

AD PARTEM SECUNDAM.

;5 Uä;t melius intellipantur ea, quce fequumtur,

2« obfercaripoterit , a antto duttore bujus Tra-

-&atus duplicem Dei «oluntatem [pettari.

Volzmt

atem Dei fignificatam , & «oluntatem divinz

beneplaciti. Voluntas Dei fignificata in medio po-

itur, ut ei obfequium noftrum «vel deferre , vel ne-

gare pro arbitrii libertate po[amus , cum «voluntatem

Dei tantum figmifiet , quemadmodum precepta Dei,

€g confilia, interiores etiam divine gratie in[lin-

Gus. — zditera divini beneplaciti voluntas nulla con-

ditione illigata ef , femperque effe&tum fortitur, qua-

lis Deo placet: bac oarii vite nofire eventus a Deo

decernuntur , temporum dire calamitates, morbi ac

mortis genera inevitabili, ut pagani bomines folebant

dicere, fato, ut nos , JDei beneplacito ffatuuntur.

Licet in promtu nobis non [it ejusmodi bumane vite

adjuntta immutare, ac JDei beneplacitum . evertere;

innoftra tamen pote[Tate ef1, tum cum ejusmodi im-

wüttuntur, voluntati divine vel reluttari , vel obfe-

quium preaflare.

"ique boc tribus modis fit, vel

nofire voluntatis cum dicina confenfione , aut, ut lo-

qui folent ,. ooluntatis noftve refignatione ; 'vel volun-

tatis in neutram partem inclinatione , fanttaque ejus

s nofire

indifferentia; *vel denz'que totius. voluntati

abue-

abnegatiote. —Si valetudine vexor , exemfli. caufa,

atque tum divine xvoluntati confentio , quamvis Janus

e[Je mallem , vefignatione utor.

Seu bona valetudo,

j

feu morbus oboeniat , utrumque fi equi bonique con-

E.ï

)

, jfülo, indifferentia utor:

Si denique-mibil , mifi

quod. Deus.*vult, *volo, totaque abdicata voluntate

propria, Dei ooluntatem in locum mee proprie fuf-

:

Jficio, abnegatione utor, &? my[lica voluntatis mee

morie.

Zfcete , ac vite religioke Magiflri bec ita

explicant , ut dicant , refignatione voluntatem noféram

cum divina fieri. conformem ,. indifferentia eandem

cum divina uniformem , & abnegatione Deiformem

fieri.

Hàeli, cum acerbas Dei 1inas: a Samuele au-

diit, fic repofuit (a): Dominus eft: quod bo-

num eft in oculis fuis, faciat.

Vide refignas

tionem.

Vocatus a. Chriflo.. Paulus , Domine;

1 Qüm

quid me.vis facere, re[fpondit (D)... Vide in-

D

diff erentiam.

Denique idem $. Paulus proprie ve-

luntatis abnegationem fic profe[]us eft ( c ) : Chrifto

A

confixus fum cruci. Vivo autem, jam non

Vivit vero.in me Chriítus.

i

Ài

ego.

i

Pv

- Ceterum forfan inutile erit ,. de forma fcriptio-

nis, qua bec prefertim capita, e Tratkatu S. Francifci

Tunc |

latine vería funt, bic quidquam dicere, cum Yegenti

| r

Wtltn

per fe. patebit.,. confultius vifum fuiffe , vulgari afit-

tarum fermone uti, ne profana. dictionis cura, pr&-

ÉN

A

terquam. quod opevoftor foret in iflo. dottrine gentre,

em

etiam ab exercitiorum,, de quibus trattatur , fumma

&U (

pietate aninium avocaret..

PARS-

(4). 1. Reg. 637 V. I$.

bven

(4) .A&. c. 9. v. 6.

A d

€ cX, Gal. c. z. v. z0.

m

Ti t

*

(0)

17

iij

t

-

FE

s

(p—

(v od

^

P

z

,

Z

N

þx

fs. IIM

E

]

3

;i

RO

cS3

D

E

V

:

^f

PU

-

z

Y

:

N

j

"!

s

j

1

|

FE

s

«t

N

ss

LE U

;&J

3 3

[

i

sb

jl

j ec suev

N

E

ij

n

A

ZA

r E ETA

Dd

ii

MT ——

pI

ET

!

Cyi

(

PARS SE.CUN-DA

jl

4

il

ü

DEAMOREDER

; [j

1 .;IM

W

.l ]

qr

GA PouquL

W

wts DOWV

.,'Qyomodd n0s conformare debeasmus divinee

)'

ï

LU

voluntati , qu& vocatur voluntas

ju p

l

«

GB

fgnificata.

]

|

4-

4 A o Pa

(

ïm, Mj

££ À Pliquando divinam voluntatem in fe

"

DEAKAA. ipía confiderantes, voluntatem bo-

2

nam & fànctam deprehendimus.

f

p

Tunc facile erit eam laudare, & àdorare,

at

li

noftramque & omnium aliarum creaturarum

f

"l

]

"

!

voluntatem confecrare ejus obedientize per

, i

[

jl

hanc divinam exclamationem : Fia£ voluztasg

y

dl

zua, ficut i cmlo, &$ $n zerva.

Alias ean-

h

f

[/

j 4

dem Dei voluntatem per párticulares effe-

jan?

&us confideramus, ut ineventibus; qui ad

nos pertinent, & in occafionibus, quaz nobis

T

/

obveniunt, & tandem in declaratione divino-

rum de rebus noftris confiliorum. . Quam-

VIS

178. CoMPENDIUM- TRACTATUS

vis ergo Deus nonnifi unam unice, & fim-

Jmus,

plicem voluntatem habeat, tamen certis

BI

quibusdam notis, fequentes varieratem me-

Jtit, in

jenti

