fuiffe. Manfirus ergo in prasfentia ejus be-

m

neplaciti; efto eum.non viderimus , .neque

(urm

afpexerimus. Erita dicemus, ad imitationem

[l

Patriarchee Jacobi (2): 7"ere Dominus eft in lo-

coiflo, &e

e

vo inter brachia divinee e

1u

H

jus Prq-

eb

(

Videgtiæ quiefcens 72cfcz'eþam'.

n

Porro quies ifta, in qua voluntas non

hu

)r[eu T

apit, nifi fimpliciffime acquiefcendo divino

beneplacito; nihil omnino petens in oratione

] hAIUJ

ij "

aliud , quam Dei confpectum fibi coram ex-

n

hiberi, Juxta ejus beneplacitum; eít inquam

91 "

14

& libe-

quï l

i(ta quies Deo gratifïirrqxä, quia pura;

m '

(a). Gen. .I g. v. 16,

292

COMPENDIUM TR.»;CTATus

!]

ra eft ab omni commodo proprio: facultates

Mlet

enim animz nullum inde hauriunt gaudium;

: Inclin:

luntat

nullum voluntas ipfamet , . nifi quoad fupre-

mum, & abfoluriffimum perfectionis apicem,

Cindti

kdi

in quo ei fatis eft, aliud non habere gaudium,

quam illud , quod eft manere fine paudio;

jun,

proprer amorem gaudii & beneplaciti Dei fui,

titol

in quo magna cum fátisfactione pofita quie-

llex,

cit.

Nam in hoc demum eft füupremum

ts[üa

complementum amoris fummi, & extatici;

ilid

non habere fuam voluntatem in fuo o

audio,

em eft,

&tm,

fed in gaudio folius Dei; vel quod ide

üivins

non habere fuum gaudium in íua voluntate;

Idin:

fed in voluntate divina.

A

Tiant

il

CAP'UT XI.

Itquit

De Refolutione , *vel Liquefa&tione anime

ia

.

j

Y

n LJeo.

QU

MUV

es hü'midæ, & liquidz facile recipiunt fi-

lpen

R

guras, quibus concluduntur , eoquo

ptofy

nullam in feipfis firmitatem aut foliditatem

?

pular

habeant, qua indurentur.

Funde liquorem

&llim

in vas quodpiam, & videbis eum folius va-

tind

íis limitibus terminatum fübfiftere ; quodfi

rotundum illud fit; aut quadratum, liquor

ls (

lm

eodem modo rotundam vel quadratam valis

nr

habebit figuram.

i

Anita non eft ejusdem naturz , cujus

ll

funt res liquide: habet enim fuas proprias h-

Iaf

guras, & terminos.

Figura quidem, quam

haber,

)

u$

Dzg Awxonzks Dzr.

"293

ficht

habet, eff ex ejusdem animse habitibus&

g"audmæ

inclinationibus, termini autem ex propria vo-

al

luntate. Et quandoilla nimis inheret fuis in-

;guu

clinationibus, & proprie voluntati, eam du-

gauäim

ram dicimus, pertinacem, & obftinatam. 744-

: pl

Jeraim, inquit Deus, cor veffrum lapideum, id

ib

eit; tollama vobis obftinationem veftram. Ut

fin g

filex, vel ferrum,; vel lignum mutent figu-

p

ras fuas, malleo, fecuri, & igne opus eft.

Or

ceni

illud vocatur ferreum ,

igneum vel lapi-

Q gaucï;

deum, quod non facile recipit impreffiones

Yent

divinas, fed manet in propria voluntate inter

(ohuts

inclinationes, qua depravatam naturam co-

mitantur.

Contracor dulce, amabile, & tra-

é&abile vocatur cor liquefaé£tum ; «or sueum,

inquit Propheta Regius, loquens in perfona

i

y

Salvatoris exiftentis in cruce (a), fachum efd

zanquam ceva lque[cens i medio ventvis mei.

Cleopatra infamis /Egypti Regina , volens

1pmf

lüperare Antonium in adornando :convivio

en

profufione fümptuum, juffit fibi adferri am-

fidip

Bo

pullamaceto plenam, atque in eam unionem

eftimatum 250. millibus aureorum injecit;

(

deinde, cum is aceto refolutus,

& liquefa-

"

&tus fuiffet ,

eum in fcedi ftomachi cloacam

)

p

demiffüm fepelivit ,; idem factura de altero

(l

unione ,

quem aure adhuc geftabat; nifi a

Lucio Plauto,

adjudicante illi viétoriam pro-

(

hibita fuiffet.

Cor Salvatoris noftri, unio

Prld

j

ingeftimabilis ac unicus, conjectus in mare

)j

amari-

(4) Pf. 21. v. 15.

j

?94 CoMPENDIUM TRACTATUS

amaritudihum, diebus paffionis fuæ,':liQüe4 | Íi.

factum & refolutum eft vi & vehementia an-

| &m

guftiarum, fed amor, morte fortior emol-

E

ljvit, fregit, .& liquefecit i(tud amabile pe-

!

i

0l

l

€tus lon

ge promptius, quam omnes gliæ pat-

| fme

;

:üones,

l dint.

; Qpopt

"nima meä, in

uit (acra amatrix, liqu:fata

À

0

- Qd

efl,ut dile£fus seus

cutuseft : quid eft dicere, li-

| lecí

quefacta eft, nifi quod non fe continuerit

Lt

amplius intra feipfam, fed fe effuderir in di-

&^ [

vinum fuum amatorem? quomodo fit facra

-

Qdj

ifta effluxio, & liquefactio? eximia quedam

/

complacentia amantis in re amata .producit

N&m !

impotentiam in anima, quàáfit, utnon videa-

Yit;?

tur anima adhuc habere virtutem in feipfa

modt

manendi. Quarequemadmodum balíamum

tb n

effufüm, & liquidum fluendo fe infinuat, &

if

ficuti ; videmus nubes vento meridiano

lon ;

condenfaras effundi & verti in pluviam,

D t

intmeque mifceri terre ,

quam hume-

W

étanr, 'ut non nifi res una videatur fe-

til

ri ex utraque , ira anima, qua adhuc

Conír

íe continebat in femetipfa, per facram

,e t

iflam liquefactionem 'egreditur, & relin-

.

m

uit fe

fam, non folum, ut uniat fe Di-

j

&o,

a^*

"

d etiam, ut fe toram cum illo mi-

Biu]

Ícear. . Vides ergo Theotime , quod fluxus

ViX l

animz in Deum fuum, aliud non fit, quara

veriffima extafis, per quam arnima tota e

in Deo

extra feipfam , tota mixta, .& abforpta

fï.u)T

1

D AwoRz DEI

295

2

fuo. Unde fit, ut, qui perveniunt ad fan-

Jent ts

&um hunc exceffum divini amoris, poftea

r

ad fe redeuntes, nihil confpiciant in terrà,

ii P

quod fibi arrideat, & valde languidi fint, ac

stitf

erme mortui iis omnibus, quze fenfus affi-

ciunt, perpetuoque circumferant in animo

apopthegma beata Matris Therefize de JESU:

uod Deus non efl , mibi vibil efl. Et videtur

dan)

hec fententia fuifle magni illius divinze boni-

YU

tatisamatoris , qui dicebat: 77vo ego; jam non

at

ego, [ed vivit in me Chriftus , g viauoffra abs-

p ii

condita eft cum Chviflo in Deo.

iqe

Anima in Deo liquefacta non moritur.

g

am quomodo mori poffet abforpta in ipía

y

jl

vita? fed vivit illa, non in fe quia quemad-

modum ftelle, nulla fui luminis facta jactu-

ilr!

ra, non amplius lucent, prafente fole, qui

(inió:

ipfe in eis lucet, ita anima immeríà 1)eo,

meridi?

non amplius vivit vità propria, quam ta-

pluw

inen nequaquam perdidit.

Tales fuerunt,

j 6

ut exiftimo, affectus beatorum Philippi Ne-

at

l

ri, & Francif£i Xaveriü, quando pleni

t ad

confolationibus divinis petebant a Déo, ut

f

fe tantifper ab eis tetraberet,

Dei fiqui-

U

dem voluntas erat, ut eorum yita adhuc

1

paululum duraret in terra hac: quod fieri

J

|

vix poterat, cum effet ab'fä'ondita in Deo.

u

J

[Ofä j

J

1'

j

Ua

Cnui*'

206

CosreNDIUM TRACTATUS

p

Q ETUTE

| temfi

De vulneratione amoris.

| DOTU

mnia ifta verba , amorem indicantia, du-

! Qennir

&afünt ex fimilitudine, que eft inter

|$ (ie

'

TItet

affe&tiones animi & pafhones corporis. . Tri-

ftitia, timor, fpes, odium , & alie affectio-

R

tde f

nes animi non ingrediuntur cor , nifi in illud

eas trahat amor.

Non enim odimus ma!um;

um; .

le noy

nifi quia contrarium eft bono, quod nos

amamus: timemus malum futurum , quia

Qu5

TU a

nos privabit bono amato.

Malum quoc-

Were,

piam, quantumvis fit malum , tamen odio

&orf

nunquam profequimur, nifi quia amamus bo-

num , cui eft oppofitum. Qui parum amat

fübici

& aci

rempublicam, parum ei curee eft, efto cor-

ruat univerfa.

amat Deum; p4-

Quim

Qui parum

ftmen

rum etiam peccatum odit.

Amor eft prima

F

ri-

Tv per

origo caterorum affectuum , ideoque

ue

mus intrat animum , & quia pertingit u

rä

Vicifïïn

ad intimam voluntatem, ubi füam habet fe-

EW

dem, ideo dicitur cor ipfum ledere. Amor;

Viden

Qüm j

inquit Apoftolus Gallie, penerrans; & acu-

tus eft, intrat proinde, velut fpiculum; cor-

Quibu

QUiqt

dis intima. Alize equidem etiam intrant at

fe&iones, fed du&u & interventu amoris.

us c;

tl

Amor enimi eít, qui transfigens cor, iis in-

oréffürn facit, eftque amor-una & fola cut-

thib

LE

is jaculi; qua vulnus facit , reliquis fo-

l

1

m cicatricem dilatantibus, & acerbiorem

tif

R

lU.

dolorem creantibus.

-

Poma

0

DrÉ£ Auozszr Drr

297

Poma que dicuntur granata ;- pe'r colo-

rem füum rubeum, per multitudinem gra-

norum, quz includunt ordine, & per pul-

j d

cherrimam fuam coronam genuine, ut inquit

T

S. Greporius, reprefentant fanctiflimam cha-

ritatem, ob füuum ardorem rubicundam, &

ys !

v

[æ 3He*r7..fx

omni varierate virtutum cumulatam ; ea pro-

inde fola geftat coronam cceleítium praemio-

as

j

rum; fed fuüccus granatorum, qui, ut pro-

quii

be novimus, gratus eít bona valetudine uten-

m

tibus, laborantibus advería tàm mixtus vide-

n

tur acori, & dulcedini, ut nequeant diícer-

nere, an guítui arrideat , vel eoquod ejus

mo

n

acor fubdulcis tit, vel quia ejus dulcedo eft

fubacida. .

Certe "Theotime, amor ita eft

u

ex acido fübdulcis, ut ejus dulcedo nun-

! d

quam in hac terra

erfecte dulcis fit.

Nec

J :

dif

i

tamen ideo cefiat efle magnopere gratus, aco-

'Oque !

re perficiente fuavitatem ejus dulcedinis, &

gt t

il

viciffim ejus dulcedine condiente gratiam

acoris.

habsl l

Sed quomodo id poteft fieri; cum

i

videre fit quempiam juvenem liberum , fa-

»

dri

num, contracla familiaritate cum iis, cum

UL

quibus minime convenit, non agentem ufque-

jum"

il

n

quaque circumípecte, neque cavéntem, a qui-

bus cavendum erat, hic, mihi crede, volens

9

familiaritatem iítam deíerere fentit, quod amor

E l

adhibitis parum honeítis afpectibus, gelti-

[

i UIS

bus & verbis, quafi tot fpiculis , leferit

miferum pectus, & ita quidem leferit, ut

rio

rotus fit triftis, marcidus, ac ftupidus.

Et

V. 3

quare :

n

298 CoMrrNDiuM TRACTATUS

quare id, obfecro, nifi quialefus eft? &quis

li, |

lus |

eum lefit, nifi amor ? fed quandoquidem

amor eft proles complacentie ; quomodo

jlia.

TET

poteftledere, & dolorem infligere? refpon-

deo: quandoque objectum , quod amatur,

qué

eít abfens, & tunc, mi chare Theotime; amor

vulnerat cor per defiderium, quod excitat,

feri

quodque cum nequeat impleri, magno

?

vuln

afflipit animam.

pgre

—

videl

i

Si apis aculeo infantem quendam pu:

pu

f

git, gratis omnino hac illi occinis: Chari

ffi-

Wa

fipf

ma progenies, apis, qua te pupugit, illa

ipfaeft, qua: mel conficit, quo magnopere

Qeret

EU

electaris. Id quidem verum eft, refponderet

puellus, ejus mel fnave eft gutturi meo; fed

quis

I

quamdiu ejus aculeus inhzret vultui, non

potero quiefcere , vides enim faciem tumore

p

fcedo inflatam.

'Theotime, amor vere ef

diti

«complacentia, hinc admodum grata; modo

ijsl

in noftris cordibus non relinguat defideriü

W

0pe

aculeum, quem dum relinguit, fimul infi-

nem dolorem creat; qui dolor, quia prove-

fide

Ti

riit ex amore, non poteft non effe perquam

amabilis.

Audi jaculatorias iftas dolore fi-

li

Qita

mul, & amore plenas (a): Sitiuit agima mea

fdnr

ad Deum fontem vivum, quaudo veniam , $g ap-

llüg

gparebo ante faciem. Dei? fuerunt mihi lacryma

df

'"ie paues die ac mo&te, dum dicitur smibi quoti-

natmi-

ïte&

die, ubi eff Deustuus ? : ;ta facra etiam Su

Ti$,

)

1

299

. Dz Azgofan Dzi

Ls ; töta,macerata amore fuo, loquens filia-

!u

Qu

bus Hierufalem, Jeu, inquit (2), adjuro vos,

filie Hierufalem , [i tmveueriis. Dilectum meum,

yonti

ut iuncietis ei, quia amore langtteo.. Spes enim,

d

m

q.uæ differtur, affligit animam.

gt

Notandum autem , vulnera ab amore

| eyt

fieri multa , & divería-

1mo. Vocantur

m

vulnera, eoquod cor vulnerent, quod alias

videbatur fanura, integrum ac totum fui ip-

fius, & indivifum , quamdiu non amabat:

n

ubi autem incepit amare', incepit etiam a

(

feipfo feparari ac dividi, utrei amatee fe tra-

Ugi[; j

deret: talis autem divifio. non poteft fieri

p

absquedolore; fiquidem dolor aliud non eft,

u

quam divifio rerum vita predirarum, qua

"

fibài invicem adhzrent.

2do. Defiderium

m

t

pungit & ledit inceffanter cor, cuiineft, uti

diximus. 3tio. Loquendo deamore fàcro; in

Va »

ejus praxi eft quoddam genuslefionis, & vul-

n ]

nerationis, quam Deus ipfe nonnunquam

i

[

operaturinanimaillius, quem magnopere de-

j

fideratin amore perficere. Admirandos enim

wgp

1l

illifenfus, & illicia nullis fecunda ex mera bo-

]ilfqu»

nitate immittit , velut premens eam , & folli-

Y

o

ai

citans ad fe amandum , & tunc anima illa;

d

n

&i

tanquam volatura totis viribus eluctarur al-

tius, &ad divinum fuum objectum pervenire

jf

defiderat , fed inutili conatu,

uià non po-

j

teft amare tantum,

quantum

^

[

efiderat;. &

J

MA us

l$

Juhe

(Qa3 Catr. $. v. $-

360

COMPENDIUM TRACTATUS

tunc quis dubitet, eam talem dolorem fen.

Quite

tire, cui non fit invenire fimilem ? eoder.

ml

enim tempore, quo ad volandum verfüus

T

fuum Dilectum attrahitur, etiam non minur

um

efficaciter aífixa maximis hujus vitze miferiis

fede

ftrin

retinetur, quominus propriis viribus volare

poffit: quo ftt; utexoptetfibialas columbee, ut

-

Qonty

dtan

ad domicilium quietis füze volare valeat; fed

cum eas non inveniat, graviífime cruciatur.

—

dem .

Qülce.

lufelix ego borno, dicebat eorum aliquis, qui gra-

viflimum hunc laborem expertus fuerat , 4ui

me libevabit de corpore mortis bujus ? 'Tunc, fi

-

|

advertis T heotime, non eít defiderium de re

g

abfenti, quodcor vulneret , nam anima fentit

T

fibi Deum prafentem , qui eam ad ceZamvina-

:

«iam jam deduxit, & fuper ipfius pectoreamo-

Tug

ris trophaeum fixit, qui licet eam tunc jam

VIna

totam fuam effe confpiciat, tamen adhuc ur-

bilen

get eam, & per intervalla temporis mille füi

EiUnl

amoris jaculis petit, eique per nova media o-

titem

ftendit, quanto adhuc magis fitamabilis, quam

Y

ametur&c. llla vero non equispollens viri-

Pa

bus ad eum amandum , quibusamor polletad

BGI'

conandum , videns nifus fuos effe imbecillio-

l$0

res , quam ut digneeum valeatamare, incorn-

parabili fe dolore fauciatam deprehendit.

LAiniée 1ge Des fei acmdfitifhumdd s delto

derans amare infinito amore, videt bené,

"

uod nequeat neque fatis amare, neque fatis

efiderare; defiderium vero iítud, quod ne-

quit

t

TU

Dr /AMIORE Dzr.

301

loren a

quitexpleri, penerofo amatori eft velut jacu-

1 qit

lum lateri infixum.

Verum.dolor ; qui inde

m i

oritur , non ideo ceffat effe amabilis, quia qui-

non m

cunque defiderat bene amaré, amat etiam be-

r m

ne defiderare. Et quidem tali$ amator mi-

l

ferrimum totius mundi fe zítimaret, fi non

Bs v

Jiyrat

continue defideraret amare id; quod fumme

eft amabile.

ia

Defiderans amare, recipit qui-

ii

dem dolorem, fed amans defiderare rec

pi

ia

dql;edinem.

jent, l

Tur;:

O me miferum, quid dicturus fum ?

cceli incol&e, videntes Deum adhuc amabilio-

um

m

rem effe, quam ament, animo deficerent,

n

& seternum perirent defiderio, magis, &

lt

magis amandi Deum, nifi fanctiffima Dei vo-

tux f

luntas infunderet illorum voluntati admira-

du

bilem quierem, qua fuaviter fruuüntur; nam

i

Á

amant illi tantopere füpremam illam volun-

füc

tatem, ut ad minimum Dei nutum illorum

]s

voluntas fübfiftat, & fuaviffime acquiefcat,

gaudeatque, dum in fuo amore terminatur

)l

j

per voluntatem ejus, cujus bonitas fui amo-

o

e(ui

ris objectum eft.

my(]w'

ul

f

ï

|

"

eb

j

yif

U ;

'CAP!-JT

g

9

501

CoMPENDIUM TRACTATUS

CarPvur. XIII

3

| qavlï l

(itdi

De nounullis aliis mmediis, per que . amore

EM

.

| Jacro eulnerantur corda.

] tebo

"Afihil ita vulnerat amantem animam , quam

| nj

N

fi videat cor aliud amore fui vulneratum.

Quandoanimaintuerur Deum fuüum, fuiamo-

| qum

qm

re vulneratum, continuo ipfa etiamfuo vulne-

TOf

re fauciatur.

Fulgevafli cor meum , dicit coe-

[US, i

lefüis amator ad Sunamitidem, & Sunamitis

Catha

fübito exclamat: Dicite Dilecio meo, quia atmo-

feofit

velaugueo. Apes nunquam ledunr, quin a

Comm

mortem ufque ledantür. Nos etiam viden-

Qria

tes Salvatorem animarum noftrarum amore

(ïæm(

o nobis vulueratum u[gue ad suortemy Q9 180Y-

]

geni quudem crucis, quomodo, amabo, poffimus

8UA

non vulnerari pro ipfo? nec ramen unquam

Tome

potfumus ranrum amare, quantum ejusamor,

ls

tdl

& mors a nobis jure expofcunt. *

Irg

Vly

j2

Alia datur lefio anime, quando anima

probe fentit fe Deum amare, cum tamen Deus

ilam tractar, quaíi nefcirer fe ab illa amari,

fur

vel dubius effet ,de ejus amore. Nam tunc,

QU

mi chare Theotime , intoletabile videtur ani-

11

mse, velfolum fufpicari, quod de fuoin Deum

üfi

amore dubitetur.

S. Petrus fentiebat cor

&

fuum redundare amore in fuum Magiftrum,

lt «

& Dominum; attamen Dominus di

f

5mula-ns

Wt

1

fe noffe tantum amorem, Petre, inquit, 44

W

tu fcis,

"é p!us his? dicit ci? etiam Domine

h:

&

guz'a

Uj

Dg AMoRE DEVI.

30

quia amo.te. .. Et dulciffimus Magifer;. q'uafx

CA

difidens de ejus amore, .Pezre; inquit, amas

me? o Domine, cum dolore fimul,: & amore

refpondet Petrus, tu omuia [cis, tu [cis, quia

1 (

«mofe. Die quodam fiebant exorci(mi circa

|neuit

quempiam, a damone obfeffum ; & cum

y li

ex maligno fpiritu quereretur, quod fuum

o

nomen effet, füm ,. inquit, infelix ille fpiri-

i

fus, divino privatus-amore :. & fübito. $.

um

Catharina Senenfis, quze ibi preefens aderat,

i

ac omnia íua viícera

i!lrlläw'?

fenfit .fe . turbari ,

; qUII'

commoveri eo folum audito vocabulo; quod

Nam fíicuti

t V

privatus effer divino amore.

u i

daemones tanto odio profequuntur amorem

n

[e]

NL

Dei; ut tremant; quando vel fi

num aliquod

)

Ti

ejus videnr, vel.audiunr dulci

fl

mum ]ESU

u

y

nomen; itailli; qui vere JESUM amant, do-

9d

lore:& horrore contremifcunt, quando in-

o

telligunt , quempiam divino amore prj.vatunæ

VIVEIC.

j*

na»

"'Cum S. Petrus probe fciret, Dominum

q

J

fuüum íÍcire omnia, ignorare. non poterat,

qP

quod etiam fciret , fe amari: fed quia repe-

tita interrooatio : /4mas 12£?. habebataliquam

/

u

,mDä»

diffidentizefpeciem, illa Petrum fummopere

n

d

affligebat. : Eheu! miferaanima; quee licetfibi

müilfl

fit confcia, quod Deum füper omnia amet,

potiusque mortem fit electura, quam Deum

d

B[). W

vel leviter fíciens ac volens offenfura; inte-

j

rim.ne minimum quidem fibi a Deo favorem

2

CXhi:—

W

304

CoMPENDIUM TRACTATUS

exhiberi fentit, fed contra fümmum frigus:

experitur, quo pene emoriturj hac anima,

"Theotime , maenopere jacet fauciata, ex

magnitudine fcificet amoris, quod videat

[

Deum veluti diffimulare, quod íciat fe ab ea

li

amarij adde, quod in medio fuarum imper-

ia

fectionum, ac diftractionum Deus (ibi videa-

(rans

tur hec exprobrare: quomodo tu audes di-

poti

cere, quod tu meames, fiquidem anima tua

Chnar

non eít mecum? que certe exprobratio eít

Tl

amantianimze inftar jaculi animo infixi.

I

Sed |

Subinde lafio haec amoris oritur ex fola

Impe

reminifcentia, quod olim Deum ;non ama-

Durir

veriniüus.

Sero te amavi, antiqua & nova

dum

pulchritudo, fero re amavi, dicebarSanctus

Dl

ile, qui annis triginta vixerat in harefi: vi-

Vide

ra tranfacta horrori eft vite preefenti, fi vita

Ym

füperior. non amando fü

deP

premaim bonitatem

transmiffa eft.

h

n

Ipfe nonnunquam amor l&dit nos per fo-

fem

lam confiderationem : multitudinis eorum ;

indi

qui Deiamorem contemnunt; ut ideo etiam

ftm

fummopere aflligamur, & velut animo de-

fa&lq

ficiamus, uti deficiebat, qui dicebat (4):

r

Defetlio fenuit. me

h

jvo peccatquiþus dereli:gguen—

fim

tz'þm legem tqam /

hn

Ql

C'.APQUT, -

N

(«;c)- Pf. 118« v. 43*

[V

30$

Dz Awonrz Dzi.

»e

"Q a oX E

( ul

De languore cordis amore vuluerati.

m

| i

es fatis perfpecta eft, profano eriam amo-

f

R

re nonfolum vulnerari animum, fed etiam

imi

ad mortem ufque, fummamque infirmitatem

bi

J

|

Eä

transfigi ; quia quemadmodum habitudo cor-

1

us

poris, & humorum temperatio valet ad in-

ii

clinandam animam ; ita etiam affectiones ani-

at

m«e infignem vim habentad movendos humo-

n

res, & mutandam corporis habitudinem.

Sed praeter hiaec amor vehemens magno cuimn

p

i

impetu rransfert, ac rapit animam ad rem

o d

amatam, tantaque vi eam occupat, ut talis

&

anima omnes alias operationes deferat, & ad

d

1

nutriendum, ac promovedum illum amorem

d

videatur feponere omnem aliam folicitudi-

Il

nem, quin & feipfam prorfusnegligere. Un-

m

t

i"

de Plato dixit: amorem effe pauperem, pan-

nofum , nudum, difcalceatum , miferum; fine

domo , cubantem foris humi, ante fores

femper indigentem. Eft pauper, eoquod

5 Pff l

ATU

inducat ad relinguendum omnia, propter-

rem amatam. Eít/ze domo, eoquod egredi

0 &i

m

faciat animam e fuo domicilio ad fequendum

omni tempore id , quod amatur.

Eft mifer,

ii

l !

& vilis, pallidus, macer, & exhauftus, quod

p

fomni, potus, ac cibi jacturam patiarur. Eft

nudus, quia facit, ut omnes aliae affectiones

deferantur, & pre amata re vilipendantur.

Cubar foris, quia caufa eít, ut cor fub dio

(T l

manens

-

306

CourzNpiuM TaACTATUS

manens pateat amanti, atque ut,fui affectus

I^

fituen

per fufpiria, per querelas, perlaudes; ac fufpi-

ciones, & denique per zelotypias manifeften-

| tjus:

tur.

Cübat velüt vile mendicabulum ante

EE

tit de

fores ; quia facit amantem perpetuo artentum

fite,

ad eum, quem amat,; quin etiam affixum

Avat

ejus oculis, atque auribus, -ut favores ejus

- qebrar

emendicet, quibus nunquam expletur. Sunt

qutifl

.

autem oculi, aures, atque os veriffimaeanima-

innij

rum fores. Breviter; amoris eft, perpetuo

Trenc

egere; nam fi femel fitexpletus, non amplius

NUCNE

ardet, nec amor ef(t.

füit

!l;m (

Omnino; Theotime, quando lefiones,

& vulnera frequenter fiunt ab amore; nobis

pad

ttda

languorem 'immittunt, & accerfünt amabi-

lemamoris infirmitatem.

uisunquam lan-

mope

Q

ouores S. CatharingeSenenfis, & Genuenfis,

S. Chriftine, beate Matris Therefize, autS.

n

Taxir

Bernardi, vel demum S. Francifci poffit de-

fcribere? quod quidem ad poftremur atti-

Q

it,

net, tota ejus vita non fuit quidquam aliud,

quam lacrymee, quam füfpiria,'quam que-

üt f

Que

rele, quam languores. Sed nihil inter ifta

tam admirandum mihi unquam vifum ell,

diem

f0

quam cum dulcis JESUS ei füas plapas, &

!

«(

ftigmata impreffit.- '"Pheotime, fepe hoc

«0Q

miraculum confideravi, & dé eo banc co-

0-

itationem formavi: mapnus hic Dei Servus;

h

omo prorfus Seraphicus, confpicatus vi-

Wl

, fupra

R

vam Salvatoris-crucifixi imaginem

quam

E

.DxA';"Ai»iöRE*DEï..

307

j d

quam dici poteft, füit emollirus. Nam cum

intueretur vivum i(ítüd amoris fpeculum,

I

anitit

cujus afpectu ne Angeli quidem poffunt un-

quam fatiari, prae gaucii ac dulcedinis uber-

Jom d

t

tate deficiebat animo. ^ Arque ex alia etiam

parte, cum videret quafi fpirantem amorisin

m

Salvatore fuo crucitixo imaginem, fentit te-

(orott

rebrari animar füam eodem gladio, qui (a-

tüf, V

n

cratiffimum Virginis Mari&e pectus, die paf-

fionis, tanto cum dolore transxr. Anwuma

FPE'

Francifci in hunc modum ermollita, & quafa

! ampiï*-

tota dolore macerata, apprime : difpofita

fuit ad impreífiones; & notas tum amoris,

r

tum doloris ab divino amatore fuo reci-

j

fi

piendas.

Memoria tota erar fubacta re-

I

nr a

€ordatione divini amoris; imaginatio fum-

mopere applicata ad repreféntanda vulne-

u

j

ra, qu: oculi tum videbant expreffa in ef-

figie prefenti ;- intellectus recipiebat fpecies

Id

vb

H

mxime vivas, quas imaginatio illi fuppe-

ditabat, & tandem aimor adhibitus explica-

Qu

j

bat, & impendebar. omnes vires voluntatis,

ut fe conformaret paffioni fui Dilecti , ita-

j

jv

!

que tota. anima erat .velut transformata in

alterum crucifixum. : Unde adeo hec ipía

[

ii

]i

amore íauciata anima.dolores plagarum im-

7M

preffit iis partibus corporis, qua refpon-

p i

debant imagini interius praformatz.

"u

g

Beatus Philippus INerius ztatis fuee

OCtogeífimno anno adeo inflammabatur ani-

"M

lf

mo ab amere divino, ut eítus fibi locum

acierig

;uam

.

"5

508 - COMPE:NDIUAM TRACTATUS

J

faciensejus coftas diruperit. Beatus Stanislaus

Koftka juvenis .quatuordecim annos natus,

tam vehementer. amore Salvatoris fui ferve-

bat, ut perfape deficiens animo. cogeretur

imponere fuo peétori pannos aqua fripida

madefactos ,. ur amoris violentic temperaret.

". 'Tandem, Theotimé, putasne animam;

UR

quaz aliquando juxta füuum opratum degu-

Ílavit delicias coeleftes, poffe vivere in hoc

in, .

inundo tot miferiis fübjecto , íine dolore

( |

ferme perpetuo ? Sapius ille magnus vir,

Deique amicus intimus Francifcus Xave-

C*.]

rius elata ad coelum voce auditus eft cla-

mare: Satis eít Domine , fatis eft; ne me

(

obruas tanta-. confolationum affluentia, vel

M

fi

lacet infinite. tuae bonitati, facere; ut

deliciis abundem; in ceelum quaeío me ac-

cipe: qui enim. vel femel intus deguftavit

Cip.!

tuam 'dulcedinem , oppido illi grave elt,

yivere in amaritudine , dum te non fruitur.

uando igitur Deus paululum copio-

N

fius elargitus eft animae divinam fuam dul-

cedinem , & eam poftea tollit, illa ípíà

(

privatione animam vulnerat, & cogit, ut

languefcens & füfpirans cum Davide.

(Up,

exclamet

(2): Quando venies

ad me 4

(un

U.

d

IN-

(2 Bf 192

l

INDEX CAPITUM

Y

IU

Q

PARS PRLIMA

t

x f

DE AMORE DEI

mpïf&:

TU

Car. L. dImorem cateras inter cupiditates domi-

nari.

L

m

t

Car. II. De voluntatis afe&zombus.

Y i

Ca». IIL .4morem Dei ceteros inter amores do-

p

mimnari

"3

M &l

Car. IV. Denatüra amoris in genere.

6

I

Car. V. Devariis [peciebus amoris.

7

Xl

Car. VI. Naruralem mobis ine[Je propenfi onem,

K

qua ad Deum pre cunttis aliis aman-

0 D

dum áinvitamur.

Ed

Car. VIL. Solius nature vires non. nobis fuffice-

P

re ad Deum.fuper omnia amandum.

IO

1f

Ca*: VIII. Quantum Deus fé a nobis amari de-

u

zderet

lK

T

J

Il

Car.IX. Per Deun non flare, quo minus eum

ardenti[fano amore profaquamur.

14

oülfa

ml

Car. X. De amoris fenfu ,; quem mediante fide,

15

acc zþzmus .

Car

L De eximio amoris fenfu , qui in nobis

ex [pe nafcitur.

I$

20

Car. XIL . Quomodo in [pe amor colatur.

N

X

Car.XIII

1

||

Car. KH dmorem fpei, et/i imperfettuim, val-

] (ip:]

e tamen bonum ef[fe..

22

24

Car. XIV. Compendiofa cbaritatis decriptio.

N

Car. XV.. Deun fui amoris progre[]un nobis fa-

cilem reddicifJe.

Car. XVI. . De perfeceraniia in charitate.

28

M

Car. XVIL. /n charitate mori , fpcciale Dei do-

num e]je.

30

CAP.X.VHI. Qua vatione fiat , ul amorem Dà

CAf. 3

negligamus, &j ad amorem rerum crea-

iarum nos conoertamus.

3!

: u

Car. XIX. De amore complacentie , in qub jri-

mum confiftat.

34

Car. XX. Quod per anorem comþlacentiæ ad-

beveamus Deo, ferme quemadmodum

mmatris ubéribus admoti pendent par-

Cip

vult.

Ca». XXI. Q,ua(l' per amorem complacenties. cor

nofirum Deus po[fideat ; quodque i- —

'cijfim nos ipfum po[fideamus , bac da-.

MY

men ratione , ut ipfum po[[dere am-

plius defideremus.

9

Car. XXIL.- Quod Redemptoris noftri pa[Fonem

C

confiderantes ad- commiferationem eque -

ac complacentiam excitemur,

4i

C.u-. XXlHI. 2De amore benevolentie in Deum,

(ip

quem elicimus per modfmz (ldz"derii.

4

CAP. XXIWTO

[

Capr:XXIV. Quod e defiderio laudibus. extol-

nm,

lendi Deum tanta nq/aatumucundztas,

ut cetere omnes illecebre defipiant.

46

!

]i

hA

Car. XXV. Ouod ex amore beneuolentie n

7)

- Deunipreconiüsillum celebrandi nafca-

tur. defiderium.

49

i

Cap-XXVI. Quod ex amore benevolentie , ves

ceteras omnes creando conditas ad lau-

J

dandum Dominum provocemus.

f1

]i

CAP. XXVII. .Quod ex defideriolaudandi Deum

ad celum a[piremus.

53

j

Car. XXVIIIL. Quod , qui «olunt elicere amo-

Ym benevolentzæ,

eo offerre debeant

T

laudes , quas ipfitribuunz Redemptor

nofler fuaviffamus , 5 ejus fanctilfima

i

Parens.

54

j

ts

u

Car. XXIX. De laude omnium optima , & ma-

(

L]

xima , quam Deus ipfe.fibi tribuit , &

qua ratione ad eam amor bertevolentia

tni

noffre adjungi queat.

$6

1(]11

il

M

Car. XXX. $. Pauli ad. vitam a Jénfibus ab-

alienatam & Cbr;/io unice devotam

rde

r

admonitio..

58

m

j

Car. XXXI. . Unde pofft cognafcz, quo tendat

j

amor nofler :

anin Deum , an in noJ-

m

61

anelipfos referatur.

TM

Cape XXXII. De anxictate anime , que Deum

?1

quidem amat ,. fed. nullam in eo-jucun-

i

62

ditatem Jentzt.

W. x

Car. XXXIII

g)(lï.

Car. 'XXXHI. ngz? anmma /ïc , ut diximus,

Àl

afflicta omnino fibi expers dmoris e[Je

videatur ; wunge in myjiz'mm quandam

mortem incidit.

64

À

Car. XXXIV. De precepti, Deum fuper om-

nia-amandi , admiranda dulcedine.

67

C

Car. XXXV. Quod ad. amoris apicem non nifi

dn celo peroeniatur , quamvis ejus

(b

preceptum. tantum ad. bujus terre in-

colas pertineat.

69

Car. XXXVI. Quod illi, qui vere Deum, at-

n

que ex toto corde diligant, diver[ata-

men ratione diligant , aique preter

Deum etiam alia diligere pojïnt.

79

N

Car. XXXVII. De duobus perfettionis gradi-

bus diflin£tis ininodo diligendi Deum.. 73

CAP. XXXVHL . Quod duobus aliis perfettio-

nis gradibus, multo adbuc altius af-

C

cendat amor JDei fuper omnia.

77

Car. XXXIX. Quod amor Dei füper omhia

communis fit omnibus , qui Deum [in-

cere amanit.

82

(

Car. XL. Quod Deum amare fuper omnia, e»

magis etiam , gjuam nofinetipfos .opor»

teat..

(

Car. XLL . Ex charitate Dà oriri charitatem

&

proximi.

87

C

Car. XLIL Deum armovis nofiri ad emulatio-

90

neim ufque percupidum e[e.

XLIII.

Ti

Car; XLIIL. n amando que debeizt-ej]? nojini

D)

r

J

contentio, ac ewulandi ardvr.

93

Car.XLIV. Quod: Chrifus preflantiffimos

t

amoris àn nos actus exercuerit.

95

u l

Car. XLV. Quam fuzves atque jucunde . Deo

virtutes omnes fint.

j

j

99

Ill

ij

Car. XLVI.. iriutes omnes per amorem facrum

mf t'l

mulio majorem , quam ex natura fua

[

pojfimt , a Deo gratiam inire.

IOT

n

Car. XLVH. : Per folam dioini amoris præjän-

eïj'aü

tàam virtutes quasdamreliquis multum

p)

[.]

pacellere.

10f

Car. XLVII. Zbcharitate magnumf:m&itatü

g)MI

áncrementum accedere reliquis: virtuti-

Ml li

bus, fiebaritatis imperium , ac modera-

,

men fequantur .

106

i

"

Car. XLIX. Quod charitas virtutes cuteras fae

:-!

dignitatis participes veddat , fimulque

perficiat illam, quam ex feipfis ba-

]u

bent.

lIO

T

Car. L. Quod illud 'pretium fit , a cbaritate

"

Juis propriis ac aliarum quoque virtu-

T

tum actibus induCtum?

III

0160!"

CarlLL Quod una cbaritas virtuies ommes

comprebendat.

II6

j

8(

Car. LII. Pirtutes cateras a charitate per-

61«

11$

"

/c

]

[

X 3

CAP. LIH

Car. LIHI. Omnes bominum attiones fine cba-

C

I29

ritate inanes e[Je , ac pretio vacare.

Ca», LIV. Quod omnia virtutum exercitia ad

unam cbaritatemvevocanda fint.

123

C

Car. LV. Quomodo in attum* deducenda [int ,

125

que dita Jünt precedenti capite.

Car. LVI. Quod charitate etiam Spritus /Zznätz

(Ap

dona comprebendantur.

128

CaAr. LVII. De amori permixto timore, qui

N

ine[] animis cafto Dei amore flagran-

tibus.

130

Car. LVIII. Quod timor fervilis conjungz cum

C

. divino amore po[J:t.

132

Car. LIX.. Quod zaturalis ac fervilis & mer-

cenarii timoris in amando ufus fit.

13j

i

CAP LX. Quod duodecim fru&tus [piritus. &

u

oäo beatitudines Evangelice amore

Jacro comprebendantur.

140

4

Car. LXL.. Cupiditatum omnium Reginam e[fe,

eisque ad oläeguzum Juum uti cbarita-

tem.

14j

Car. LXIL. Quod continuum debeat e[fe aman-

.di Dei defiderium.

149

Car. LXIII. Quod animumn legitima negotia a

facm diletione non avocent

1j0

Car. LXIV. Qua ditta fünt , exemplo confir-

maniur

153

Car. LXV

-

W

Car. L'XV.. Quod minimas etiem. octajtones

exercende cbaritatis arripere opor-

[

teat'

154

(

n

Car. LXVI.. Quod. fingulari nobis cure e[fe

f

h

debeat facere omnia, qua ch'z'mus,

excellenti modo.

15

I!

Car. LXVII. JDe generali quodam amoris

a

babitu, qui facit, ut opera univer/a

ld

ad Dei cultum veferantur,

159

4::5

Car. XLVIII. Qua ratione ommes attiones

V(m-

nofilre divine cbaritatis a&tus e[fe

li

I6I

po[imt.

um .,

Car. LXIX. Zdmonitio ad devovendum Deo

facrificii loco liberum arbitrium.

16j

l4

Ca». LXX. De incitamentis diligendi Deun. 167

z

Car. LXXI. His , que numerata funt , inci-

tamentis uiendi ratio.

168

y

l

Car. LXXII. Montem Caloarie eöfe veram

170

4

Jacre dilefionis A4cadeniam,

J

lj

J

Pags SECUNDA

N

DE AMORE DEL.

l

I

Car.l. Quomodo nos conformare debeamus di-

vine voluntati, que vocatur voltn-

]

tas fignificata.

177.

3

X 4

CA?. If,.

m

Ca.

Ca». IIL. De«

conformitate noftre voluntatis m . -

ila, quam Deus babet nos faloan-

C4b,

di.

182

Car. HI.. .De. conformitate noffre . voluntatis

eum voluntate Dei , que nobis figni-

ficata eft per ejus man[lam.

186

Cu,

Car. IV. De. conformitate noflve volumtatis

cum illa, quam Deus nobis frenifica-

vii-per f ua conftlia.

190

CA?,

Car. V. Quod ator voluntatis Dei figmficate

