Gi2571
author: François, de Sales

o

m

z5

2

hii AE

$

—

wwv

——

—

—"

2

F A

x

»j

M

z

j

NeUE

«ï*;

d

m

2

u

ia

$g

m

g

MC

*

r M

;:

2

ia

KE

"

m

x

35

D

E

5

hus

P.

rb

us

E

$t«

E

A

d

NT

x

$2

x«

W

w

us

M

58

E

L:

$

n

k

»

d

at

?

d

i

i

P.

'TE

g

e

P.

al

E

EY

x

d

U ;-';' 5

$

:

E

&

i

M

$

z

*

p

"

i

:

*

"

"m

Ls

J

-

a

Th

$s

n

55

EM

r

w

-

t

$s

]

ET

$

P

*

L^

2

d

à

H

*

*

2

A;

2

m

*

*

P

ä;w

$

vt v

L

5

"s

^

k

2

&

N

x

*

d s4

*

d

^.

e

-

z

A

&

d H

d

A

$5

::; 3

f'

F

s

"

rl

m

ii

u

j'

s!

*

Af

9

$st

g

K

a

E

agl

s

*

;

L

.-:

M

: ;1

f': z8

$s.

[ ]

As

r d

E

RE

OR

d

i

* 'pe

hs

d

r

i

n

b

L

2.

9

*

$

gt

*

i

Bs

A

r

2

ais

AE

rE

"4

N

x

33

m

*

Evn

ys us

*

EM

AR ag

A

bis

E

4

s

W o

»

r

T

zem

P

C m

M BR d a

a

-

!

a m

-

"

N12«511998557 021

DEU DEPIE REU TU

UB Tübingen

As

y

o

5

ï

s.

m

—

MM —— ia

W

s

x

*d

ESS

DIVI FRANCISCI SALESII

EPISCOPI ET PRINCIPIS GENEVENSIS

1 RACTAT US

AMORE DEI .

IN COMPENDIUM REDACTUS »e

—

ALMAE CONGREGATIONI

ACADEMICAE MAJORI

B. MARIAE VIRGINIS

AB ANGELO SALUTATAE

IN STRENAM OBLATUS

JWIRCEBURGI ANNO M. DCC. LXVII,

(n'*y

Y 1

$, lll

18

]

f ECCSP

l I

ä-)"/ G

N

i

At

il

j

j

JTW

$B

l

E

C

NS

Z

) EXC

4

TC

s.

t

H

N

AA

QUF

Tvpxs Franc1fc1 Ernaftx Nxtubltt,

Univerfitatis Typographi.

x

L.

(

DN

us

Fa

in..

h*

REVERENDISSIMO,

EXCELLENTISSIMO

AC

PER QUAM. GRATIOSO

DOMINO.

D. JOANNI

PHILIPPO

LUDOVICO -

IGNATIO,

L. B. DE ET IN

FRANCKENSTEIN

SAC. CAES. MAJ.

CONSILIARIO INTIMO

ACTUALI,

ECCLESIARUM

IMPERIALIS BAMBERGENSIS

ET

CATHEDRALIS HERBIPOLENSIS

RESPECTIVE

PRAEPOSITO

CANONICO

!

CAPITULARI

POMVAAE POQS$7 14 O0

IN

WECHTERSWINCKEL

REVERENDISSIMI ET CELSISSIMI

PRINCIPIS NOSTRI

CONSILIARIOINTIMO;

UNIVERSITATIS HERBIPOLENSIS

CANCELLARIO PERPETUO,

ALMAE

". CONGREGATIONIS

U

ACADEMICAE MAJORIS

.SUB TITULO

B

B. MARIA E

|VIRGINIS

(

AB ANGELO

SALUTATAE

J

" PRAEFECTO.

(

DOMINO SUO.

J

l

PERQUAM GRATIOSO

' )*CAAETE"RISQUE |

]

REVERENDISSIMIS,

l

ILLUSTRISSIMIS, -

EXCELLENTISSIMIS,

PERILLUSTRIBUS,

|

PERQUAM GRATIOSIS,

.PLUR-I;MUM

REVERENDIS, MAGNIFICIS ; EXI-

MIIS;, PRAENOBILIBUS, CLARISSI-

MIS;,. CONSULTISSIMIS, EXPER-

'TISSIMIS, PRUDENTISSIMIS,

SPECTATISSIMIS, OR-

)

NA'TISSIMIS

MAGISTRA TIBUS

[

ALMAE CONGREGATIONIS

' MAJORIS ACADEMÍCAE,

A

(

DD. ASSISTENTIBUS,

Mj

SECRETARIO , CONSULTO.

j

.RIBUS UTRIUSQUE STATUS .

ä.;

. ECCLESIASTICI ET SAE-

t (

V

CULARIS

M

l

d

di,

qr

Ex

«t

dem

[

DICAT, DEDICAT,

T

CONSECRAT

!t

bu

li

t

(

. SODALITAS 'MAJOR ACADEMICA

WIRCEBURGENSIS.

li

A

R A

X E X

AU PA

;þ

u

b

|

äaaæ *

e

:

dR d VEV i

Viv "UR Viv

div VR.

VA. VAV ViS . JiN

30.

- dc

PRAEFATIO.

3 T Q,rattatus de amore DEI a Divo Prancifco Sa«

M

lefto quondam compofitus ac duodenos in l-

b UM

"B — Uros divifüs ex comimuni mortalium confe[-

Jtone non pauca admiratione dignijfima in

fe complettitur: Quid? quod P. Nicolaus. Cauffmus

S. 3. acerrimo is utique ingerio vir , maturifFmoque

Judicio , traitatum illum appellare tion dubitat (a)

divinum quoddam opus,

ac plane éjusmo-

di

quod eum ipfis adeo Seraphinis volatu

certare videatur, atque ab igne illo in curru

Ezechielis reprefentato fcintillas tnutuaàtum

effe, ad univerfüm terrarum orbem accene

dendum.

Librum if

um tanto à fapientiffmis qz)ïbusque

fan&tiffimisque b

ominibus in pretio babitum noviffme

Herum in lucem edi curavit P. Fellonius S. 5* Vene-

randus autem Dominus "Tricaletus , vit eundem omnt

bominum conditioni accomodaret

» Omilf;s variis que«

JHionibus Tbeologicis ac Met

ap

byficis ( quas ipfe S.

Fráncifcus Salefius omitti à fe

potuiffe confe[Jus ejt,

te. connexis , tllum in

Ü

(5 ) ) ac materiis inter Kf —ap

v0m-

(4) Tra&atu de dire&ïone-fpirüuali fecuit

düm fpiritum S. Francifci Salefii.

(^) Prafat. in Tractatum de Àmore DEL.

*mpendium redegit, temasque in partes divifit, qua-

E

vum prima de amore DELI ejusque natura , excellen-

U

tia, neceffitate ,. fpeciebus , effe&tibus atque exercitio:

[j

fécunda de voluntatis nofire ad. Divinam conforma-

(

tione fantlaque adiapboria : tertia demum de fuaviJ-

b

fima create mentis cum D EO per orationem conjun-

E

&ione agit, & ita agit , ut toto in opufculo preter

i

infignem ordinem , egregiam quoque in fragmentis

li

V|

vecte feligendis attentionem , & accuratam in redden-

Q

dis D. Francifti Salefii fenfis fidelitatem a f& depre-

Q

benfam e[fe ,. clariffaeni duo. etatis. nofire Critici (a))

n

(Q

monumentis litzemrw;«z pullicis teflati fint.

h

Hanc porro Epitomen ut federatis DD. Sodali-

ER

d

us preJente anno pro ferena offerendam e[fe cenfere-

li

mus, duplet potiffmwum nos caufa impulit.

Prima

q

erat , quod is, . qui eandem G'allice confcripfit , au-

N

ibor idem ille fuerit , qui Ideam perfe&tzonis Chriftia-

df

ne, prioribus annis Sodalitatis noffre impenfis edi-

lo

tamy ex operibus Patris Zllpbenfi Rodriquez effinxit;

ler

«videlicet. Plurimum .. Reverendus Dominus | Petrus

T

Jofabbus "Tricalet Ss. Theol. Dottor, &? quondam

d()c

Direttor Seminarii, S. Nicolai Parifüs , anno 176r.

T

cum /antkitatis fama fatis funttus, ac mon facrorum

t

duntaxat Preconum ( b ) linguis, verum etiam Cri-

ticorum [upra nominatorum calamis copiofe laudatus,

ditera autem propofii nofiri caufa fuit , quod amer

Tl

j

ng

(2) P. Berthier S. J. in Ephemerid. Trevol«

tienf, Novembr. 17$6. & D. Joannet in Epheme.

L

fid. Chriftian. Tom. 4.

(^) D. Hylaire Do&. Sorbon. ijtem Direct. .

Seminarji S. Nicolai.

u

DEI anima illa fit , a qua cunttas aliarum virtu-

lH

tum attiones ,. de quibus in fuls Rodericius libris dif-

TR

Jéruit , animari oportet , juxta illam D. ztuguftini

"lilf

( a ) fantentiam : Pondus meum amor meus:

tyj

'

eo feror,

quocunque feror.

Dono tuó

j

accendimur . ,

& furfüm' ferimur.

P ïætef

nau

vea , ut D. Francifous Salefius im 60,

cujus

meidt

bic epitomen damus , trattatu loguitur , amor to-

d

tius Theologie compendium eít: amor eft;

i

qui nullo magiftrro , nullo libro, nullà arté

i(t)

methodo nulla adhibita, & Paulorum, & An-

toniorum & Hilarionum & Simeonum &

Francifcorum denique inícientiam do&ctam

d

efiecit.

Cui etiam confentit Cardinalis Boma ii

atf

preclariffmo quodam libello (uo ( b ) ubi, Bona qui-

pri

dem, inquit , eft Ícientia , fed utilior amor..

j d

"

Scientia fine charirate inflat, & nihil prodeft;

amor vero fine fcientia fufficit ad falutem.

[ d

Poteft homo fcientiam habere fine amore ; is

ï;ïnxff;

Vero , qui amat , quamvis ícientiis careat hu-

Pun

gni

manitus acquifitis, plura tamen difcet, quam

doceat humana fapientia, quia illum intus

fU

mapiítrum ha

;n'm'um

tiam.

) l

bet, qui docet homiqem Ícien-

jj (f

"

Que omhiia dum atcurata eogitatione þerpendi—

y u

imus , in [bem minime inanem in

)

eximia D D. Sodalium

ducinur , fore, ut

pietas exiguum iftud Xenium

eadem benev

Ti

olentia atque abprübatione exciplat, qua

p

"unus conft

oxitme breterlapfis oblatum

mzïle annis pr

PA

u-

jis

(«) L).'V';'ï;?. Confefs. c, ;

(^) Via compendii ad DEUM €. 20.

füufcipere dignata eft s fedulaque iZliuS & confiderata

leftione, tanquam ' flabello quodam , Divini amoris

flammam aut. fu[citare in corde fuo aut fovere cone-

tur: prafertim cum amor ille res una omnium fua-

vifma atque facillima fit : mam , wt veriffme D.

]

Hieronymus ( a ), in reliquis operibus bonis

interdum poteft aliquis qualemcunque excu-

ationem praetendere ; ad habendam vero di-

lectionem nullus f& poterit excufare. Potefít

mihi aliquis dicere: Non poffum jejunare;

(

Nunquid poteft dicere: Non poffum amare?

OM

—

—ÀX

Admirabilem iftam amoris cum facilitatem tum.

vero fuavitatem D. Francifcus Salefius mon. in fuis

a;—BE

duntaxat libris, verum in propria etiam per[ona ex-

fi

prelfit, ut preclare offendit P. Nicolaus Cau[fmus (b ),

cujus verba (( quoniam ad énflammandos cbaritaté

Ti

Divina animos nibil exempli tanti preftantia

iX

!

. -,€l7ïd€ilf5 &f ) paucis referemus.

dQ

bt

Bo

S d

N

AWU

t

v

LU

i

(/,

I

L

«f

I

n

(/

EE

A

u u'ü

755

ll

V

..... j

U

r

i

Y

Yil

B.

s

w/&.-m

N

[ol

A

xX

(

J

D

t

W

EXEM-

(4) -In €, $. Matth,

D

(2) Tr. de dire&ione Spirit. fect, 4«

ii

EXEMPLAR PERFECTI AMORIS

IN

PROPOSITUM

Q

ju

IN DIVO

7

FRAN CISCO SALESIO

VOTIS

Xe

od

P. Nicorao CAUSSINO S. J

od

attts

p

u

"uis explicare queat ftatum ac lo-

:

Y d

. cum illum, quem facratus D.

RD

L

"L FrancifciSalefii animus in ccele-

) o

fti illa verorum amatorum focietate obti-

) (b)a

p

Til

nuit? Seraphinus erat fenis admodum,

jisque charitatis igne ardentibus, alis in-

ftru&us ; qui tamen non amplius conci-

tato quodam ac vehemente volatu age-

batur, ( nam ad plenam quietis habitatio-

nem jam pervenerat , ) fed duabus dun-

taxatalis,complacentiz nimirum ac.bene-

volentiz, plaudebat, circa inacceffum illud

folium proximo fefe volatu circumagens.

Complacentia, quz eft yaudium de bono

DEI, eundem Divini fponfi uberibus ag-

glutinatum tenuit; atque effecit, ut illius

anima, quemadmodum vellus Gedeonis,

y

tota cclefti rore compleretur ; permix-

3

t10-

-

tioric tamen tam fuaviter confufa, ut dif-

f

ficile dictu effet, utrum ros in vellere,

li

an vellus in rore exifteret.

Eadem iila

j

has ei vel in ipfo filentio voces clamores-

lo

que elicut: O DEUS! DEUS cordis

fit

mei, pars mea, hzreditas inea, & om-

fui

nia mea! füfficit mihi, quod DEUS fit

wf

K

DEUS; quod Bonitas ejus infinita fit, GC

ft

perfe&iones ejus comprehendi non pof-

tí

fin. Muoriarne, an vivam ego, id mea

len

parum refert; quia Dile&tus meus vita

TU

zterna, eaque penitus triumphante per-

lm

fruitur. Benevolentia accendit in eo con-

lj

tinuum Divini Nominis manifeftandi ze-

fn

lum , quo inftigante optabat momentis

f

fingulis , Dilecto fuo in regione quavis

k:

habitabili benedici , eumque exaltari, ho-

Qi

Eum in finem

norari, atque adorari.

Qu

languoribus amore plenis fe ipfe confü-

mebat, millena certamina fuícipiebat .

di

infractos labores fübibat, quos tamen

«

fuaviffimas vitz fuz delicias habuit; eo-

Q

quod dilectiffimi DEI gratia exhauriren-

E

tur. Cujus tam in vira quam in morte

Ye

laudandi ftudio accenfus Francifci animus

fentiebat mixtas dolore delicias, quando

u

po&" quam plurimos- laudum c

onatus

fuf-

fi

df

fuffieientibus fe effe deftititum. viribus

"m

intelligebat. Digna hzc commiferatione

il

lufcinia, dum accentus fuos concitare , fo-

AW

nos acuere, melodiamque fatagebat per-

s

ficere; vocem quodammodo vitamque

0ft

füam eadem via profundebat. Atque hinc

ft

$

oriebantur effluxiones illz liquefcentis fu-

"i

fique fpiritus , illz amoris plagz; illz ex-

n

tra fe ipfam rapti explicationes animi , illa

ia

denique tam perfe&ta DEUM inter atque

; Va

animam i(tius amatoris conjunGtio, ut nul-

| Pf.f'

lam liceret amplius jun&turam confpice-

T

re, fed felicem duntaxat métempfycho-

z

fin aliquam, per quam vivebat ipíe non

nent

jam ipfe amplius, fed in ipfo JESUS, qui

u

V$

cogitabat, qui loquebatur, qui przdicabat,

j h

qui fcribebat, qui cum aliis congrediebatur,

fnat

qui & vita cordis ejus,& anima fpiritus erat

pili

Itud praterea circa amoris illius con-

eity

ditionem ac indolem notandum eít, eun-

and

dem potius in pacifica quadam ac taci-

Q

turna fuavitate; quam in violento aliquo

n

ac procellofo impetu fitum fuific.

Enim

not

vero quatuor fe nobis Francifci objiciunt ;

ub

(4) qu1 omnes magna quidem cum per-

yn

4

fe&tio-.

1

f0à

(«) Nimirum eo, quohzc a Caufüno fcripte

funt, tempore, fcilicet À. C. 1649. neque Fran-

fe&ione, at nonnullo tamen cum difcri-

il

li

mine DEUM amarunt.

Divi Francifci

Afïifiaus amor erat amor aufterus & ex-

fpoliatus , qui ad contemptum rerum

T

omnium extremamque paupertatem ten-

debat.

Amor Divi Francifci Paulani erat

Ó

amor eximie humilis, qui novas fance

j

humilitatis abyffos perquirebat, ut fe de-

l

mitteret, & obícuras noCtes, ut fuas vir-

QU

tutes abíconderet. Amor Divi Xaverii

h

ccleftibus erat repletus fervoribus, ar-

(

(i

densque atque magnanimus, qui nihil

animo veríàbat aliud ,

quam centum

D

«

Orientem zque ac Occidentem verfus

lv

portas aperire, per quas zelo füo trans-

irum appararet.

Divi autem Fran-

T

ll

cifci Salefii. amor. erat dulcds, fuavis;

tranquillus, & velut intra ipfius animam

(

abfconditus atque inclufus, ac tanquam

Ambarum aliquod , cujus quidem odor

:;fugvifiïmusv totum terrarum orbem per-

urn-

ïtï

cifcus Borgis , neque Josnnes Francifeus Regis fo-

:

-lemni Ecclefie ritu in Sanctorum album relati erant..

l

At horum tamen pofterior facile poffet cum Divo

t

Francifco Xaverio; prior autem cum Divis Affifiate

atque Paulano, tanquam e

gregii eorum cha;itat«is

iinitatores, conjungi.

l

fundens fentiebatur, energia'autem a ne-

(

mine fatis penetrari poterat.

üm

Contingit non raro; u:; qui amare

i2

incipiunt, a(fültus & concuffiones quas-

eti

dam fíüa in mente fentiant propterea,

u

quod amor adhuc repugnantiz aliquid

:dg

in ea inveniat: fi autem omnes animi adi-

vt

tus eidem fine oppofitione aperti fünt ,

veti

progreffus ille fuos pacifice & incredibili

) æ"

cum füavitate continuat. — Ejusmodi vero

fil

difpofitionem in anima Francifci noftri

Divinus amor invenit: hominem videli-

qtu

erli

cet (ine definito confilio, cor rebus con«

Til

tentum omnibus, fuaviterque emortuam

Tf

inter fponfi cceleftis brachia voluntatem.

i

Illic regnabat ille (ine impetu, fine fymp-

tomatibus. deficientis fpiritus: lllic pro-

",

grediebatur inftar aurorz dilatatione qua-

qtlälïl

dam & incremento continuo , (íine fen-

od

(u fenfibili, fed ita zquali, ut nemo accet-

| pCf

fionum intemiffionem perciperet. Quod

quidem non ni(i ex przcelfa perfectaque

;gis h

virtute oriri potuit; quz facit, ut maximz:

j r

res ac fortiffimz plerumque plurimum

j D,iW

tranquille fint: fic maxima quzque flu-

Mil

läj[äfi:ï

mina pacifica cum majeftate decurrunr. .

Ve-

A5

*^ Verum abfit, ut quisquam exiftimet,

E

Angelum hunc; tam alte eluctatum , de-

Vl

fcenfus oblitum fui(Te: nihil enim eo aman-

I

tius, nihil ad füa communicanda propen-

| u

fius, nihil erga mortales alios indulgen-

b

t/us.

Solebat dicere :

DEUM , ficut

|üi

creavit hominem ad imaginem ac fimili-

(

K

tudinem fuam , ita pariter ejusmodi amo-

(

Esl

rem hominibus exhibendum przcipere,

qui amoris Divinitati fuz debiti imaginem

i

HU

!

j

ac (imilitudinem gerat.

Neque enim;

fü

ut ametur homo , quarendum eft, an

fapiens, an urbanus,an aliis id genus do-

I

4

tibus ornatus fit, füffhicit quippe, quod

Qu

primz ac fuper cun&ta amabilis Pulchri-

tiidinis imagine iníignitus fit. . ..

Itti ob-

ls

Ti

fecutus regule excellentiffima atque per-

fe&iffima erga mortales alios charitate

li

lenus evafit: eftque compertum omni-

(

bus, eam ab illo pofieffam , cun&isque

in occafionibus:ad mortem ufque tanta

Q

cum folicitudine ac puritatefuifle-exerci-

p»

f

tam , ut nullo fatis exprimi fermone pof-

fit.

Amabat vere & DEUM in homine,

In

& hominem in DEO : extra DEUM au-

L

tem nec ipfe ullo apud alium loco effe

li

volgit, nec alius quisquam ullo apud ip-

um

g

fum loco fuit....

Commodabat fe ad-

d

venientibus omnibus, horis omnibus ;

jl

momentis omnibus.... Praedicabat, hor-

X

tabatur, fcribebat, confeffiones excipie-

o

bat.... Hofpitalia & pauperes verecun-

qolt

(

dantes vifitabat , Religiofos viros iter fa-

Til

cientes hofpitio füfcipiebat, magnam pe-

It

cunie vim propriis manibus erogabat ,

Kfb

templorum altaria liberalitate fua exor-

Qd

nabat: imo; dum adhuc junior in mortis

Vil

verfabatur difcrimine , petebat cadaver

r

füum anatomicis Chirurgorum inítru-

] dO'

mentis fubjici, ut, quoniam vitz tempore

u

adeo fuiffet inutilis; ( fic nimirum ipfi lo-

|n

qui placuit) poft mortem faltem nonnul-

TU

lis prodeffet ; addens; quod hac ratione

mortuorum quoque quierem fecuram

»

ftatt

redderet, qui interdum eum in finem ex

ccemeteriis effodiebantur....

Til

. Quibus omnibus confideratis faten-

s

tf

dum profe&to eft , eundem cun&os illos

(etu

perfe&ti amoris gradus confecutum fuif-

poi

fe , quos in Cantico Canticorum( 4) enu-

jnid

merat Salomon, italoquens: Forzs ef

[2)

ut 1H0rs dilecTio, dura ficut infermus ema-

) di

latio: Laupades ejus lampadgs jgnis atque

0i

dTiZ—'

(«) C. s.

amnnavum. Aque anultze mon potuerumt

extinguere Chavitatem, nec flumina obruent

ilawm: fi dederit boso omnuem Jub[ftantiam.

6

domus fug pro dileclione , quafi nilil de-

[piciet eam.

Et oftendit fane Francifcus.

nofter charitatem orco duriorem effe ,

eoquod nimirum veterem ipfa hominem

in fempiternum deftruat, quem . orcus

torquendo tolerat, atque inflammis con-

fervat perpetuo, quin eum confumat. Do-

&ores 'T'heologiz myftice fupra textum

y

illum quinque amoris gradus. annotant:

videlicet mortem , fepulchrum ; ardo-

rem , infatigabilitatem , infatiabilitatem.

Omnes illos confecutus erat S. Francifcus.

Salefius: habuit enim. mortem amoris .

dum voluntas ejus tam fuaviter inter fpon-

fi brachia exfpiravit: habuit fepulchrum;.

id eft, univerfalem confumptionem, dum.

fe in fe ipfo tam perfecke redegit ad nihi-

lum, ut in DEI corde totus effet :: ardor

ejus eluxit ex continuis ipfius zeli a&tio-

nibus; infatigabilitas autem ex obnifü ad-

g:

verfus impedimenta omnia fefe, utilluma

dile&to (uo abducerent;objicientia: denique

Q

D

e vita exceffit inamoris genere infatiabilis,

N

ac fimillimus Angelis, qui, quod maxi-

me defiderant, id femper habent.

COM-

n

"DP (5) «»

g

a

A

4

7

,&'A&

i

TSNS

P

"

///ä

—(

—

QU

—

$f

EM

a

(f

h

N

x&ä

iil

)

—

X**

fas

COf

D

COMPENDIUM

TRACTATUS

Vi

L

At

SANCTI FRANCISCI SALESII

d

Jrsl

i

Ro

w

ofi

$

PARSPRJMA

POH

rurty

DE AMORE DEI

n

CAPUT Ls

nil

AAmorem ceeteras inter cupiditates

0

p

dominari,

(

u

'.ä C eum, occurrente bono : cdr, pf allis

$

p

affectionibus, amore excitetur, (ficu«

]u

ti mox dicemus) defiderium, om-

Qd

nesque alias ad bonum propenfiones amore

ab

precurri manifeftum eft.. Hoc enim tantum

defideratur, quod amatur. Malum i fur,.

f

hac unica de caufa tale habitum , quod bono

re-

M

z

CowrgzNDiUM TRACTATUS

li

repugnet, ad odiumi non ira excitgret cor

n

noftrum, nifi amore boni, quo nos privat,

Q

preoccupatüm inveniret.

De aliis animze cupiditatibus & affectio-

M

bfi

nibus idemi prorfus dicendüm. — Ex amore

omnes oriuntur. Unde fi, utlegitime fint

vel illegitimz , vitium aut virtutem partici-

ent; prout amor bonus aut malus eft. Ab

oc ptincipio originem ducünt; a quo bo-

nas aut malas dotes fuas ita mutuantur, ut

cum amore, cüjus fünt veluti partus , .res

una eíle videantur.

Enim vero ,

nullo

(

inter utrumque (tatuto difcrimine, quatuor

Ve1

tantum cum Boétio, Cicerone, Virgilio, &

at

omnibus fere antiquitatis Scriptoribus, cupi-

«

ditatibus admiffis, fic loquitur S. Augutli-

(

nus (a): /Zmor inbiaus babere, quod amat , cu-

i

iditas efl ; id autem babens, coque fruens , leeti-

D

zia: fugiens , quod illi advev[atur , timor efl ; id-

Vi

ue, fi acciderit , fentiens; tviflitia eff. - Proin-

T

de mala funt iflay fi smalus eff amor ; bona , fi bo-

ntut.

T

Civitatis Dei incole timent, defide-

Q

rant, dolent, gaudent; quia aurem illorum

b

amor bonus eft, bona pariter funt affectio-

f

nes

Evangelium mentem humanam Deo,

u

ut eam regat ac tueatur, obfequiofam red-

Qu

dit; cupiditates vero menti, ut illas coer-

Qu

ceat, rationis ad normam diripat, & virtuti

V

(

fervire faciat. Dum hic otdo fervatur, amor

ft

volunta$

(4 ) ipfi ccnfegtaneus fanctus eft, &

recta;

N

,(-a) Lïä. 14. de eiv. Dei C.

7' &'90

Dg Auonrz Dzr

3

cot

recta ; quodíi perturbetur ,. tunc amor im-

fvat

moderátus eft & immoderara voluntas. Id eft,

&

chariffime l'heotime, quidquid boni aut mali

&i

in voluntate reperire eft, amori eft adícri-

o

bendum, qui eam fibi fimilem efücit.

elit

d

CAPUT It

E

obe

De voluntatis af eciionibus.

r u

Ia

(

uas in anima experimur affz&

iones ,

lus minusve nobiles, pl

us minusve

nuh

funt

Tatut

Ve no

b

irituales , prout objectu

m plus minus-

ile principium ipf(is eft.

uaedam ex-

li i

ratiocinio , quod, experientiá fen

fuum duce,

; Cllpï.j

admittimus; alige ex argume

ppue

cientiis petito;

nto humanis ex

j/, U

nonnulle ex principiorum

de nixorum co

nfecutione naícuntur

J

alia tandem aliis

; non

| )hl

extat ori

80» quam fimplex

voluntati divinze

confen

Pæ;o

l.

fio , aut fimplici(fi-

mus veritatis fenfus ,

quam nobis Deus ipfe

jz þr.

manifettar.

Primas a

f&

|

st

cant; quas in omnibu

ectiones naturales vo-

e€

*

.

S hominibus reperire

Jorun

quis enim fànita

f to

fervationem neceffari

lém , & ad vite con-

3, non exoptat? quis

1 DE?!

jucundis confuetudin

q u

cundas rationi coníe

ibus non trahitur? Se.

ntaneas dic

TA

qua& rationis lumini

bus nitantu

unt; quippe.

qim

citarur vol

r, quibus ex-

untas ad bona nonn

ulla, que fen-

| amOI

fus non a

fhiciunt, fibi concilia

'Olunm

nda: inter hzc

pax cordis, & omnes virtute

s morales, ve.

od

u

raque

CouxrreNDniuM TRACTATUS

4

da fünt, nec non rerum

raque gloría recenfen

eeternarum notitia.

Tertie autem ,. veluti

luminis fidei partus,

& doctrine Chrifti in-

telligentize, chriftianae nuncupantur : hiscé

affectionibus impulfi , voluntariam pauperta-

tem , charitatem perfectam , paradilique glo-

V

riam diligimus.

| m

! T

| Vil

uod ad quart:e claffis affectiones fpectat;

; Ti

cum, preterquam quod ad Deum folutn di-

?HIG

ripuntur, ad quem unice pertinent & ten-

At

dunt, Deus ipfe in nobis, fpeciali modo;

ft,

eas efformet, nullo rnediante ràátiocinio , nui-

lo concurrente naturali lumine; eas divinás

fü

urales norninamus.

Et hoé ex di«

füpernat

Q

cendis d

e fancta animz confenfione, & de

tün

divinis infiniteque fimplicibus fenfibus, quos;

n

cum Deus in ea velut in fanctuário fuo refi-

Upg

det, ipfilargitur, haud difficile intelligere

Yen

erit.

Has affectiones ad. genus preefertim

m

triplex revocari poffe , . nunc

dixiffe nobis

&m

fufficiat. Spiritualis fcilicet àmor incotnpa-

Qj

rabilium pulchritudinum in fidei notree My-

fteriis 5

amor

ingftimabilium bonorum;

d

uze nobis in altera vita deftinantur ; amor

(

éroa füummatm DBonitatem , fanctiffimam

Que?

QO

& eternam Divinitaterm.

u

ilem

lmä

GapUT

.Ds AuMonz Dzrr.

rum

Cupd T.L

dl

ii

: Anovem. Dei» ceteros. inter. amores

hi

dominavi,

y

[

oluntas, quz intelle£tuales ceteras óm.

! glo

VT

nes facultates regit, ipfo, quo flaprat

amore, regitur; qui eam fibi fimilem efficit.

erum enim vero omnes inter amores, qui

)68[89

voluntatem regere valent, fibi in alios aucto-

ritatem arrogat, & dominium habet Dei

n

d

amor. ][taei effentialis eft auctoritas, ut, fub-

l

lato dominio, ipfe tollatur, & jam nullus

nO

b

fit, ubi nullos fübditos habet.

J)HUI

Non inde fequitur nullos alios in anima

Jj

fupernaturales motus exiílere.

Timor ,

a

exempli pratia ; pietas, fortitudo, fpes, non

E

minus funt gratize partus, quam Ifaac & Ben-

;,qüoï!

o

jamin partus mulierum , quarum fccunditas

fupernaturali poteftati erat referenda. — Sacri

J

vero amoris, tanquam hzredis & filii pro-

vertit

miffionis, imperium eft. ' Etenim, propter

31105

amorem, praci

ortp:

pue sterna cceli felicitas ho-

mini promiffa eft,

:

j

Salus oftenditur fidei,

paratur fpei, foli

charitati tribuitur.

Fides nobis viam mon-

.

ftrat , ut columna ill

u

a myfítica nubibus & igne

conflata ;

lucida fcilicet. & obfcura fimul.

Dulcedine fua fpes, inflar mannz, nos fü-

fientat, Nos autem in terram promiífam in-

troducere , folius charitatis eft; quz nobis

transeun-

jl

[

CoMPrEzNDIUM TRACTATUS

trranfeuntibus per fluctus ire Dei, in die ju-

!

^

dicii fecuritatem preftat, quemadmodum If-

raélitis per aquas Jordani viam patefecit arca

h

Sola etiam charitas nobiscum ,

]

fcederis.

füb ipíius aufpicio ;

in ceelum introducis ,

Il

- columna fidei

habirat ; cum Dei populus,

(

duce, nec manna fpei

efca, in hac coeleíti

terra, jam ultra non indigeat.

*

.

.

j

De cetero ;

amoris imperi

um nf;que

!

durum efít neque aufterum ; imo mirabili

(

quadam ífuavitate temperatur.

Omnia ad

füam modo efficaciffimo fimul &

ditionem

:

d

raviffimo adjungit. Quisquis amat , vim

qu

j

üimul & maximani & maximo amore dig-

qi

nam experitur,

(Or

D)

n

CAI;UT .IV.-

"t

De matura amoris z genere.

Qu

X'?r

deo intima , adeo effentialis voluntatem

inter & bonum convenientia eíL, ut,

Qu

Ms

Ítatim atque bonum voluntas animadvertit;

ad illud fubito feratur, ut ei, cum voluptate,

w

tanquam objeéto fibi apprime congruo, ad-

hereat.

Qus convenientia adeo arctam,

hanc inter anime potentiam & ejus obje-

étum, connexionem efficit, ut ad unius no-

titiam , notitia alterius prerequiratur ; At-

0

que ad ideam boni nobis recurrendum , ut

Q

voluntatem definire valeamus. Sicuti ad ex-

ama

plican-

Dz Axonr Drr.

?

M lu"

plicandam boni naturam , voluntatis ideam

HU L

adhibere neceffe eft. Et vero , Theotire,

eu

bonum ita definitur: quod quisque- vult.

Cum

Voluntas autem , facultas animze, qua. nos

u&is?,

impellit ad bonum profequendum, autad id

i

faltem, quod bonum nobis viderur.

ul

Nec immerito dicitur cor a bono occu-

pari, ab eoque, mediante complacentia, quam

p

ii

producit, ligari; amore autem attrahi, quo

dirigitur fimul & adducitur ; a complacen-

u

tia cor impelli ; ut a fe, fi italoqui fas eft,

mui

egrediatur; duce amore in viam íe dares

xm

eoque ftimulante obje&tum amatum profe-

d

qui Atque etiam , pro libitu, dici poreft,

cor a complacentia expergefieri ac excitari;

ab amore moveri, & ad progrediendum de-

terminari ; a complacentia alas cordis veluti

extendi, illudque ad volandum difponi, at-

que amore reipía volare.

]ure igitur , ut

"i

verum fupponi poteít, amorem recte defi-

ytdt

nitum nihil aliud effe, quam motum, effufio-

L "

nem, &

jf

ceffum.

quafi; ad .obje&um amatur, cordis in-

[

j

00, "

fl

(l

CaPHT V.

Iv

5 )j

De varáüs [peciebus amoris. *

u

ommunis & recepta amorís hec divifio

l:

C

efamor benevolentiz,&amor concupif-

um "

centiie. Hic beneficiis, qua' nobis ab objeéto

TU

amato pfæ(tari poffünt, quaque ab eo fpe-

h

ramus;

$

CoMPrENDIUM TRACTATUS

ramus, excitatur ; ille contra objectum ama-

J

l

tum gratis amat, cujus unice bonum inten-

dx.

Iftius amoris, vel a folo nomine, na-

(

!

tura declaratur, amore benevolentiz aliquem

amare, idem effe ac ipfi bonum exoptare.

1

Si ille, quem amamus, bonum, quod ei

exoptamus, jam adeptus eft, tunc de ipfius

felicitate gaüdemus, & amor nofter eft amor

complacentie ;

actus nempe voluntatis ,

qua

audio objecti amati gaudet.

Cum

vero ille bonum fibi congruens etiam nunc

defiderat, illud ei exoptamus: amore fci-

&

licet defiderii.

T

Tunc amor dicitur amor fimplicis be-

à

nevolentim, cum non eft mutuus; inter eos,

Dd

qui mutuo amant, amor amicitiz eít ; qui

L

in hoc triplici capite , quod amori mutuo

i

effentiale eft, confiítit.

Videlicet duos ami-

fr

cos fe redamare ,

nec amorem imnutuurn

]

ignorare ; fíuüos animi fenfus , ad invicem,

q

aperire; familiarique commercio uti opor-

te tl

(ä

Cum amicum, ceeteris non pofthabitis;

amamus, fimplex eft amicitia ;- ceeteris vero

pofthabitis ; dicitur dilectio ; quafi amor

Í

electionis ; quod , revera, electio objecti ,

j

pre aliis, interveniat.

l

V

Quodfi autem unus ita aliis preefertur ,

utjam omnis ormnino abíit comparatio aut

q

)

proportio; tum incompa.yabüis, füumma;

. pr&-

Dzs Awxonr Dzr.

9

Ti

reeftantiffima erit dile&tio ; & charitas fo-

i Deo debita.

i*

Et vero, he voces, c/arus,

f

ebave , cbavius fíeri, wt facile intelligere eft,

Ym

ideam .mageni pretii, fpecialisque eeftimatio-

nis prefeferunt.

od

Cv uv.w WE

LI

plus

Naturalemi mobis ine[fe propenfionem , qua

ampt

TA

ad Deum pr« cunclis alus amandum

Cum

mvitamur.

Qu

uamvis flatu originalis juflitie , in quo

J

i

primus homo creatus fuerat,' excideri-

imus ; & peccatum pnaturz noítre horren-

$ be

dam cladem intulerit; has tamen inter rui-

2 €0$f

nas, propenfio ad Deum, pre omnibus,

; Q

amandum in nobis füpereft; nec non natu-

nuti

ralelumen, quo omnibus rebus creatis in-

Y df

finte amabiliorem eum effe copnofcimus.

ul

Hanc propenfionem non effe plane deletam

Vicemä

quotidie experimur.

Omiffis luminibus,

o

que fides nobis fuppeditat, atque etiam

dum inrellectus nofter naturali modo apit,

d

de Deo attenté cogitare non poffumus, quin

natur& propenfio, in intimo animz noltrz

12

fenfü, motum fecretum excitet, quo in ob-

j u

jectum noftre copitationis cor noftrum in-

íflit ac involat; vix ac ne vix quidem di-

:fel'm

j

vinum ifítud objectum voluntati offertur ,

cum in illud non fine gaudio & voluptate

jo J

propendet.

[uni

B 3

3

CAPUT-

præ

Yo

CoMPENDIUM TRACTATUS—

C aA DT VH

W

D

Solius mature vires o2 molis Jufficere ad

At

1

H

«s Deum [uper omnia amandusn.

[

nter omnes aves aquila exiftit fortiffima;

!

cujus maxime fublimis maximeque au-

^

lf

dax volatus e(t; oculis tamen magis, quam

alis; valet ; ejusque afpectus , & celeritate

& extenlione (ua, volatu longe eft praeftan-

j

W

tior.

Idem de homine prorfus dicendum.

d

Ad Deum.cognofcendum idoneus, ad eum

QttN

amandum propeníus etít ; Lumen autem ad

ii

cognofcendum, quam Deus íit amabilis, lon-

8

LA

ge fuüperer virtutem ad eum amandum. Non

,

tam peccarum obfcuravit intelletum, quam

m

voluntatem debilitavit.

Appetitus fenfiti-

At

vus, quem concupifcentiam nominamus ,

1$e

inrelleétum quidem perturbat, imperium

(

autem voluntatis prafertim detrectar ; ita ut,

dum huic animz facultati, Jam peccaro fra-

M

&e, cum concupifcentia continuo efít lu-

gu?,r

lïï

éandum , Deum nec pro amabilitate quam

Q

in eo , ratione duce, detepit, nec pro na-

turali propenfione, qua in eum fertur, ama-

à

re Valeat.

uam hæc nofh'ä 'imbeciliiräs commi-

feratione digna eft, chari(fime Theotime!

ga

quis in fcriptis Socratis, Plaronis, "Trifme-

gifti, Ariftotelis , Senecz , Epiéteti docu-

L

hi

menta legerit,. quibus conítat Deum eis non

i

igno-

Drg AMozr Dr:1.

il

ienotum fuiffe, ad eumque amandum valde

ipfos inclinaffe ; nec iftorum Philofophorum

tl

fortem deploraverit ?

Hac funt ,. 'Theotime , luctuofze con-

tradi&ctiones , a quibus non abhorremus ; ex

[mu;

quo mifera noítra natura peccato fauciata

; dU

füuit.

Eam, non immerito ; cum palmis

Quan

'

ex Orientalibus cam-

Tiv

comparaverim , qu

pis accerfere, & in noftris planrare folemus.

Rd

du

Non omni quidem fructu carent; nullos

autem ferunt nifi imperfectos , & quafi ab-

| Ut

ortivos partus.

Calidioribus regionibus

m d

indigent, ut earum fru&tus formam, guftum

) IOM

& fic

erfectionem fibi propriam affequan-

, Not

tür. ldem de corde humano prorfus dicen-

quam

dum. Non eít omnino impar, & quidem

fl

naturales ad füas vires redactum, initio amo-

ymus,

ris erga Deum, utcumque, producendo, quod

uerium

tamen nec verus efít amor, nec amoris no-

i[a:d[:

men meretur.

Verus autem amor,;

amor

[;0 h&

füpra omnià, maturus iíte ac perfectus di-

a

leétionis fructus fumme Bonitati debitus,

] quam

cordibus tantum grati

a præoccppatis ac fufäf

Pr() fir

fultis producitur.

[l

"CopP-p.r VIIL

:ommfj

Quantum Deus fe a nobis amnari. defideret.

oU

"r

egimusin Genefi , Cherubim gladio flam-

l

Q

i mis fülpente armatum paradifi terreítris

cuftodem a Deo, conftitutum fuiffe; ut ne-

( [l(]q

mineim

jj

Ba4.

*

12

CQMPENDIUM 'ó'RACTATUS

minem, nifi divini amoris gladio perforatum;

F

in ccelum. admittendum efífe intelligeremus.

I

f

Quapropter amabilis Redemptor nofter, qui;

effufo omni fanguine fuo , nos redemit, a

y

nobis amari infinite defiderat, ut falvi aeterna.

]

cum ipfo felicitate fruamur; & ideo nos fàl-

4

vos &felices vult, ut. à nobis in eternum

D

amerur; ita ut noftram falutem propteraimo-.

fi

rem noftrum, & noítrum amorem propter

Iu

falutem noítram defideret. :Sic enim ipfe

Ti

loquitur (2): Jgmem veni miüttere in tevvam , eg

Tij

guid. volo;. Tif ut accendatur.. Ex. verbis au-

lta

tem omni admiratione dienis, quibus amo-

!

rem noftrum exipit, quam flagrans ei fit, il-

lius, quod petit, impetrandi defiderium fa-

cilius 1ntelligi poteft.. (/) Dilige: Dominum

a

