Pro nobisChriftus moritur: mors Chri-

Ql

fli vita noftra eft: ut viveremus, ipfum necef-

T

fe fuit mori, & morte ejus vivimus: inno-

'into

ftrum locum fe ingerens occumbit vice om-

Cu.m

nium, noftra mors fuerat, noflram is unus pa-

]i

titur, ut omnes viveremus: & nobis mortuus

&

eft, ut viram nobis cederer, quam morte füua

ote

meruit: in nobis mortuus eft , deftructa in no-

lef'ef

bis noxa, quz fibi & nobis mortem tulit. :Cum

OR

ergo vita nofh*a morte fit parta Chrifti, ipfaque

ef

al1u

Drg Awonr Drr.

61

$ QUi

Bizd-sihid ; quam Chriíli mors fit, non no-

p

bis vivimus, non in nobis, non ex nobis, fed

fit, i

Chrifto vita noftra e

iïc', in Chrifto, ex Chri-

gult

fto vivimus.

.

figris

Ui

? Q9 qui vivutit , j.(irn 105 [ibi vivant, [ed

e Ui

é , qui jvo üpfis mmortuus efl , g vefurvexit : vi-

ex ipf!üi

eücet amori pro nobis mortui Dei labores

pls &

noítrosomnes , &animiaffectus , & motiones

amqei

mentis, & quidquid vitz noflrz eft, huic de-

,i0t

Vovere totum, debitumque oportet ex jure

t mont

reddere.

enm

CAPDT 'XXX'I.'*

M toni

Unde po[fit cognofci, quo tendat am& 710-

ol

t

Jfiers an in Deum, au in mosmetip[os

.

referatur.

gtl

|

p

ernis Theotime, quas preces homo ille in-

jj

C

cenfo profert ftudio, ut votis incalefcit,

fundl[ä(

utzítuare (acro affectuum videtur lgene: visne

difcernere, an Deum amet, an femeripfum?

aliquamdiu inhere oculis.

Proh dolor! vix

qum Pel»

nuc Jl

tantee fuavitati aliquod obrepfit reedium , jam

cum faíftidio preces averíans refilit, nec am-

"m

1 I UUUE

plius convertitur ad meditandi ftudium, nifi

eegerrime , ac perfunctorie, quamprimum

mcmOl*

poterit; ad fefe rediturus. Si Deum queefi-

vifler, invento femper eodem Deo, amoris

[üe

h

!

exercitium non fic deproperaffet: blanditias

Qul

quafivit, & non blanditiarum Patrem.

jl

li

jj

E 5

Q

652

CowPENDIUM TRACTATUS

OQimperitos amandi homines! nonne ut

| o

";parvuli placentulas captamus ; & faccharo

Pteci

«conditos fructus? abjicimus melle abfumto

Deo,

panem.

uodíi ab ifta fuavitate abeflet amor

efr

Dei, priorem cuperent, fpreto amore Dei, ad

honfi

fuum quaíi paftum abjectee animze, in fetan-

tlo di

rum bbenevole. Quid his timendum potius,

RUT

quam ne amare definant, fübtractis fuis com-

Em

modis, atque ad fragile bonum, ad oblecta-

Mi

mentafenfuum,que vim diviniamoriselidunt

JDus

:

penitus, ac fuffocant, íe perfide conjiciant,

l[iS l

aut quod deterius, fzevis & mortiferis nefarie

if

libidinis fepofthacincantamentis mancipent?

(lo

R1

(QAJUJA KXX

Que 1

fi[ fe[

De anxietate anima, quae Deum quidem

amat , [ed mallaum im.eo jucundita-

nti

quod

tem lentit.

Wefca

irum eft, quantum prefentia Principis,

otp f

M

qui oblectari officiis noftris videtur,

i

nos excitare valeat, ut in pericula, fummas-

Q

que rerum difficultates obfirmato animo it-

m |

filiamus, operi inftemus ultro, & fatipatio-

Til

nem füummam , praviffimosque labores cum

Til pa

gaudio perferamus. Sivero Princeps illeoffi-

pl

11'[13 |

cia ighorat, aut ignorare fimulat, qu& ipil

exhibemus; hic enimvero animis opus elt

i

hic fortitudine nobili, longeque fui ipfius

*s M

curam abjiciente luctatur, fe

que pía La

dhmeb

dammodo ftat generofà anima.

Til

j(

me

Ds ÁMonz Drr

65

fionti

'Non raro id contingir in facra hac aícefi.

facta

Precando non afficimur, íic permittente

abfunt

Deo; qui fe paulifper fübtrahit; que vota

fet a

efformamus, animus delinquens nefcit, atque

eDu;

non füis verbis, vi imperatos motus, meng

t r

alio diftracta concipit.

Ut ille Symphonia-

npu

cus, qui fürdus decantabat modulos, frigido

us o

& naufeanti animo amorem proteflamur.

d o

Nec hic quiefcit faluti noftree infenfus hoflis

yisdi

ftygius: pendulum coníternat animum, fü-

"

nl

bitisque. & acribus dubiorum morfibus invi-

rionett

diofe lancinat.

Nobis inutili videmur exer-

u

ceri opera, Deum nos dedignari, effe amo-

rem noftrum fortaílis commentitium, vana-

!

que nobis illudi amoris umbra, cum ejus ab-

fit fenfus, & in amoris fipna animus preire

J

I

f

abnuar; Hic enimvero , Theotime, pratis

ji

jl

quodammodo , atque cum naufea

ivino

exercemur cultu , nullo exinde opere per-

[

cepto fructu, nullo indicio fa&to, noítra of-

"

g Vr

cia in bonam partem accipi.

Conftantia re-

uiritur atque invicta fides, ubi (ic fervien-

dj U

d

um Deo eft, non folum fine libitu, ac ge-

nii oble&tamento, fedetiam ingruente ex om-

&

o

ni parte malorum tempeítate, arque: multi-

plici tumultu, curis & tediis, & flebili tri-

a

j

Ítitia mentem exapitantibus.

Sic die, qu&

dl qü

7

Ghriftus Hierofolymse occubuit, gloriofa il-

j 0.

lius Mater Virgo, atque Diícipulus, quem

"

dilisebat JESUS , clamores inter & blafphe-

usl

nt, in-

N

mias ; quie Deo patienti impactz fuera

ter

)

64

COMPENDIUM. TRaAcrTATUS

ter fevos dolores, e commiferationse ortos,

ATUf

é nutante ac trepidante animo amorem. non

(

*pu

abjecerunt.

Cumque Servator no(ter colle-

lp

&a in fuperiori animze parte tora contentione

QuICI

Vvirium, ceteroqui lenimentum omne a fe

àj

Il

procul abigerer, livore fuffufo vultu horro-

T

rem mortis indicans ; cuim oculi errantes Jam,

fine vi ac lumine in noctem conderentur;

Eu j

l

Rif

cum folis fuícara luce laterent omnia, & hor-

übaí

rteícerent craíffis occulrata & circumfufa te-

g g

nebris: iftee amantes anima ad pedem crucis

Q

intrepida fteterunt.

lo

]

TW

" Bag um XXXIIL

n

£

Dien

uod anima [icy ut diximus, afflicla oni-

Dauf

nino fibi expers ameris. effe videatur; unde

in suyfHicam. quandam, nortem

anctdit.

m

tifud

«

cc eft defcriptio animae immerfe luctui

H

MR

& curis divexatee , cum fine blanditiis

eum [

durum & afperum amorem colit.

Exercet

E

illa &dem, fpem atque charitatem ; effoetis

hl fa

vero viribus modum, quo iítos actus elicit

'Tanto morore !Jan-

BN

omnino non dignofcit.

i

guet, tam gravi zegritudine, ur totam fe per-

fera

mittens atroci luctui folvatur penitus, nec !u

pt

[je?

fe ipfam poflit refpicere.

Non fihi fidem,

Qu

non fpem, non charitatem credit ineffe am-

id

üm D

moris ümuf

plius, vix Varu.lm relictum effe a

lacrum:

X

Dz AMORnE DEix.

$5

j 0

lacrum: quodfi illius veluti ambiguum videt

fetm t

[

crepufculum , aut vigentis olim charitatis ve-

er a

»

ftigium , hec cernit vix leviter in fenfum oc-

Ua

f

currere aut aliunde, quam a charitate pro-

um t

duéctum fufpicatur inutilem affectum.

v

n

'

'Theotime , hec ilia fünt experimenta

rante

glret

animi , atque periclitationes , quae terfam cha-

ritatem velut emaculatum argentam ab omni

j

dubia fecernunt admixtione. Nam tünc obfe-

iil t

quio non mercenario volunratem voluntati,

em at

cor cordi jungimus, divino nempe noftrum,

non illigatum alio ; quam puri ac finceriamo-

ris vinculo, non (enfüuum ambioeuis ad(tritum

l

blandimentis, fine fatietate no(ïra,, ex mera fà-

"L

pientia, atque etiam cum hominis animalis

CU

nauiea.

Atj "

d

Arctius femper coéunte hac unione, nul-

lo amoris fenfu ille£ta anima, cum multa ze«

ritudine, amorem, quem non reperit; fol-

[

j

"

cite circumfpicit, atque indagat. Nam ubi

I )

eum reperiet ? In fenfibus externis? non (ünt

rh[ EX

hianirnales fenfüs fpiritalium fedes affe&tuum:

em "

In facultate animi , imapinum fi&trice? aft

; d

hanc, utita loquar; atroces depraedantur cu-

ma

r&. Inipfío intelle&tu, & qua ab omni má-

teria longius fecernitur, pura mentis inda-

gine? Atqui hzc etiam multiplici folicitudine

emnlS) !

nll

turbida, inquinata, confufa,

ferenitatem quan-

H.'!

dàm vix paritur.

(l r

M

m

iA

In

l

66

CowPENDIUM TRACTATUS

' n ipfa etiam füperiori animze parte tari-

quam fopiti larent igniculi amoris : hic fane

reperit, at nondignofcit charitatem , fcit eam

f ha

hic ineffe fubobícuro fulgore, non tamen

fentitanima caligine intercepta; angore preepe-

lil

dita, ne folita amoris fuavitate apertius frua-

|

a*

lr

tur. Et videt illum utique alieno tectum

Itj (

habitu, nofcit nonagnitum, & in amore amo-

(ori

"

rem quarit. Sic Magdalena abfentis Chri-

Int,

fti conftricta defiderio, & attonita, quamvis

l'l!m apg

amabilem Magiftrum prope fepulchrum (ibi

U

prafentem habeat, fub hortulani praetenfo ha-

Trétty

bitu perfonam, que non erat, videt, Chriftum,

x

quierat, ne(cit. Inifta calamitate quid anima

M&W

agendum? ficut Redemtor nofter in crucia-

DT

tuum atrocitate illa, quam fibi juftitia Patris de-

Vitis

flinaverat, viétus acerbirate vulnerum, & vi

Qd

injuriarum fui deditionem fecit, non .aliter

(i d

ac cervus canum immenía rabie exapitatus,

jam interclufo fpiritu, lacrymante oculo a

i

f

[

|

pedes venatoris fe abjicit; fic tam diflicilem

uJ

experta amorem anima, refiftere non valens

(

p

|

[

us

amplius tantis anxietatibus, cum Chrifto la-

crymabili in finum Dei fe voce projicit di-

U fï

fline

cens: Pater, inmanus tua$. commendo [piritum

;

Donj

-üaeum (4).

1€ ho

Nj

1

D

ul

CarvuT-

lïden

'

UHICUS

(a) Lauc. 23. v. 46.

G7

DE AMonEs Dri

QCt

"Oa m y'r XXXEVA

hic ln

fqat

De Precepti, Deuzn fuper omnia qmandis

n t

aduuranda dulcedine,

p

Hhil in vaftiffima hac univerfitate rerumt

N

us t

preeftantius eft homine : nihil in homine

) t

majus eft mente: nihil in mente przcellit

jore at

amori. Atque inrer varios, qui dari pof-

i C

fint, amores eft amor Dei; rerum univerfà-

quamv;

rum apex, & coronis, pulchritudo, & per-

hrüri

l

fe&io mundi. Hlinc intelligitur preftantia

od

precepti, quod Chriftus appellavit primum

hr

maximum mandatum. Préceptum iítud

u

videtur mihi in medio univerfitatis rerum

as

effe adinítar folis, a quo in omnes lepes di-

j

vinas aeque ac humanas atque in omnes fàcros

codices, tota vis

rum)ïï'

tas derivetur.

)« fpiendor, atque digni-

eud

e OCü)O:

Amori creata funt omnia; amori cun&ab

ferviunt. Ismihi videtur arboreffe, unde pra-

T

qon

cepta omnia, & monita, & confíilia Evange.

lii ceu facri quidam flores, vita vero eeterna

Chrib

nrüiiciïf,

ceu fruétus optatiffimus pulcherrime proger-

minet. Et ficut inter mortem atque vitam

ïdo fpit"þ'ï

non invenitur medium,

cuncta, qua ab amo-

re hoc defle&unt , ad mortem pertinenteeter-

nam

Chariffime "Theotime ! mandatum,

quod ad ccclum ufque nos comiratur, atque

C

ibi denique plenum . fortitur effectum, ubi

unicus in eeternum dominatur.amor , non-

ne

68

CoxPEzNDIUM TRACTATUS

EUA

ne mandatum hoc magnum in lege dici me-

t dig

mit?

Sed ejus etiam dulcedinem, "T'heotime,

experire: o Deus! nonne id fàtis fuerat, no-

bis permittere, ut te immenfum bonum ama-

,Q!!M

vtj

remus, uti Jacobo Laban Rachelis diligende

fecit copiam! Quare tanto inductu, atque per-

(

fuafu uteris, tanto molimine impellis nos at-

que adigis ad amorem tui, quem ut non

Wt

amet quis, vix fieri pofle vides: O infinita

01

bonitas! id tuum hac inre confilium fuit, no-

DA

bis precipere'amorem tui, ne hinc extrema

NO0

noftra vilitas, atque indignitas, inde inexpli-

t

cabilis amplitudo tua nosabfterreret; quomi-

Thn:

nusamare te auderet humanus animus, atque

ut omnem nobis non obfequendi obtentum;

Drof

Um

fpeciemque male caufze pretextam qualem-

Qin

cunque longiffime preecideres.

lnf

It

Quitinamid caperepronum fofet, quanto

Áit |

amorefe dignum fecerit rambonus Dominus

ER

qui diligendz divinae füz bonitatis non modo

Wi |

copiam, fed & preceptum dedit! Quid potius

lmp

inteamare debeam, me, quzío, Deus doceas!

Jts

anne divinam illam pulchritudinem tuarn vis

Ver

primum diligam,an vero bonitatem, qua me «

pf

vis & (inisamore te compleéti ? o pulchritudi-

if

nem fàne amabilem ; quam mihi adamandum

offert rantá*benipnitas! o magna bonitas, qu&

&Qap

mihi offers divinam pulchritudinem , ormni

amore

i

Dsg AMont Dzir.

69

lum

amore dignam, quam tu viciffim omni amo-

re digna es!

of

eMLarmUuT. XYXV:

Tàt, n

Qd

Quod ad amoris apicem mon mifi in celo per-

IU

li

veniatur ; quamrois ejus preeceptum tantum

qup

ad bujus terre incolas perti-

s nosd'

7ieat.

u Y

!

l

um cceli omnis incola cupiditate carear;,

) inj:

C

fu.

omnisque ibi animus agitatione & mo-

tu vacuus fit: cum ibi neminem im

pellat

extiit

: o

amor profanus, vel odium,

neminem accen-

dat ira, vel efferat leetitia , paucis, nulla fit do-

b qll(]lï»'f'

JUS; aïquï'

minatrix animi libido, ex inferiori hominis

profeéta parte: inillud tum viresnoftrz colle-

yytenti

&im incumbent oinnes, ut dili

gamus Deum,

1 qüälïï'

quin unquam dilectio hzec turb

ari poílit, vel

exüngui. Animalium illorum

non imparem

referemus fpeciem, quze olim

Ifaiee Vatisob-

t quï

lata mentis afpectui, atque.

Duni

Evangeliftarum

antitypa, perpetua fui a

gitatione Dei praco-

Q

nia trequentabant.-

Tunc illud Davidis ad-

yip

impletur (a

4

J: Beati, qui balitaut in domo zua ; in

5 dOCæf

Jecula fcecu

lorum laudabunt. te.

Ad tantum

qu

11

vero amorisculmen in hac vita pertingere non

tith

pollumus, in qua nec mens, nec ratio, nec ul-

]chl'h ,

la faculras tam preccellenti vi, quam eft in San-

m

etis, preedita Vigþt. Sufficiattalemanimum of-

j

[

0f

M;ferre.,

D

n

COMPENDIUAM TRACTATUS

ferre Deo, qualis in terra hac exilii folet exi-

ftere: amori Dei vires, qu& qualesque nunc

:

jle

effe poffint; devoveamus omnes.

lj

u

im

Dum fümus parvuli, loquimur ut par-

d

vuli; amamus, ut parvuli; in ceelo; ubi ad-

J*]

inftar virorum erimus, numeris omnibus ab-

foluti, viriliter etiam ac perfecte Deum

T

l

tf

amabimus.

Interea non impediat nos mor-

talis hujus vitee queedam infantia, quominus,

qua ex nobis fünt, ea integre preeftemus in

w

l

magno hoc pracepto effectui fuo dando. ld

tpui

quidemin nobis fitum eíft, & facere pronum;

L

Qftc

ul

ppe amore tantum opus eít; amore Dei

Ottr

[

ne fine arabilis & boni.

Tür

L

Caprur XXXVL

dld

Ti

Ouod ili, qui vere Deum , atque ex totó

corde diligunt , diver[a tamen, vatione dili-

W

:

gant, atque preeter Deuan etiam alia

pui

diligere po[Jint.

Vi

uamvis totum addictum effe uni, idem

Tüdm

(2

videatureffe, acnullialteriulla fui parte

Q

addictum effe; totitamen Deo addicti effe pof-

j

fümus, actoti etiam parentibus, toti familig;

(

toti Principibus , toti Patriz, toti amicis; ità

que

uttotusfingulistotus & omnibus addiétuseffe

D

poffit. Nam difcrepanti vinculo, non vero

lOto

repugnanti, Deo toti adítringimur , aliisque

ll

adítringimur tori.

.'Totum

ifatf

DKE AMoRnze Dzr

74

gttyd

. Totum f& devover dilectione homo; at-

e Qu

que fe rantum devovet, quantus eft amor

luus. Summus fi ejus eít in Deum amor,;

fumma erit devotio.

Ert alia amabit, id fe-

w

übl a'8

dulo tamen cavens, ne cor addicens aliis

u

Deo id aufferat; non füffuratur Deo cor con-

u

fecratum unice

, nifi is, qui eít oppoütqsz di-

s m

veríz rei amor.

omi

uod Ifmaél cum Ifaac fit, p'e/ni'tus non

emu

urit Saram, dumrnodo Ifaaco füo non lfinaél

x !

repupnet. Pariter fi re&ta ratio, & ordo ac

prom

ofüicium amores noftros diftinguat, füoque

Jort ]

omnes loco rite digeftos hinc inde modere-

tur amice invicem connexos, atque fubdi-

tos; non egre Deus fert, íe atque res cre-

|

atas excequo & juífto; ab uno eodemque ani-

mo non una eademque amari ratione.

j ü'

Idergo obfervandum, in factis literis fa-

ol

!

cere ex toto corde, eífe facere ultro, & co-

ln

piofe, fine fepofitu quodam, aut parfimonia,

volente toto ar

à

üimo. Inoc conveniunt pie a-

j K

mantes anime, quod quevis dilipat ex toto

;

corde, ex totis viribus: in hocdifcrimen eft,

li

quod fuo modo liec, illa alio ex toto corde

Til

dili£at; cum

que hi modi difcrepent, alius-

m

b

que alio nobil

iorem attingat ordinem, hinc

didu

ipfa etiam di

ff

u

"]

ert dilectio, qua. quamvis ex

on'

"]

toto corde proveniàt, nobili tamen ac no-

1*

biliore gradu difponitur.

fartyrio, Viroi-

nifate, Paupertate PJV'gngeIiCa:, Acione, &

P

On-

[ur

CoMPrwNDIUM TnaACTATUS

74

I$ (

Contemplatione, Sacerdotii rhuneribüs, &

lu

Obfervatione mandatorum legis, his plane

Qd

rationibus, aliisque plurimis Deo nos confe-

Qu

cramus totos; hac tamen confecratio ex füo

Waf

inodo gradus habet, eftque amor perfectior,

Yi

fieft perfectior fe devovendi modus. Ne-

que diver(i rantum animi toti amore ferun-

tur in Deum, ac difpari amore: verum X

unus, idemque animus jam rotus [)eo addici-

"T.

tür, totusque aliis, qua fibi per Dei amo-

rem non nefas eít amare. Jacobum Daniel

dicebat fan&tum Dei, & Jacobi in fe amo-

rem teftatur ipfe Deus. Atqui Jacobus hic

Q

Labano ferviit ex totis viribus, quamobrem?

o

quia Rachelem diligebat. Labano fervit ex

Ti0t

totis viribus: Rachelem atque Deum ex to-

noy

tis viribus unus idemque Jacob diligit? quo

Prir

Vitig

pa&to componuntur iíta?

RV

Videlicet non una ratione Rachelem at-

Vi

que Deum ex totis amat viribus. Deum ut

A

Deum amat amore fümmo , qui amor reli-

p

is etiam, quam

p

uos exfüperat omnes, ma

T

eipfüum Deum amat.

Rac

h

elem tanquani

Tit

fponfam dilipit, pre ceteris feminis, atque

ali

ficutfeipfum. Hinc manifeftum fit, hocal-

pa

tero amore priorem non excludi, cujus pr&-

Yen

ropativam & jus, ac preecellentiam is nullo

I0g

acto deftruit. Ergo intelligis, 'T'heotime;

m

h

inc fuum pretium accedere amori Dei , quo

d

reliquos amores fua rationis pra:ftantia om-

nes

p

..D&g A*wonzrz Dzr.

73

nes exfuperet: nempe Deum diligimus ut

ys,

Deum, füummumac infinitum bonum. . Uni-

g plage

co dilectionis hujus gradui tanta vis ineft, tan-

COT

tumque pretium, ut ceteris amoribus domi-

yexli

n

netur omnibus, fuas

fe

(

k

victe aflerat.

que D'eo praerogativas in-

i?ï;

$ N

efel

LV

LEIPUT XXXVII.

eturm u

; 40

De duobus perfectionis gradibus dg'/fzfnc'ïik

e am

» Dus

in :10do diligendi Deum.

l

g dii

fue vidit Salomon in aula fua accidere,

Qd

horum imagine diverías illas amoris &

od

obfervantie, ut ita loquar, facies in Cantico

dout

notavit, quibus amantes anime , vigente

noválege Regem Regum, vereque pacis

[hülï) ,

Principem profequerentur. Sunt anime no-

vitie, diving hujus Deum amandi artis ti-

runcule, ex fuisvitiis dum primulum emer-

9unt, quee quamvis obfirmata animo f& con-

cue

u

fecrandi Deo, tamen ut fit initio, Deo pro-

t

pinquant, necdum longe, ac fátis a vitiis re-

a V

mota.

Non carent omni fenfu divinz bo-

nitatis , fed fenfus iíle tam variis mifcertur

1 u

alienorum affe&tüum inquinamentis, ut in

I5 ^

fr,

parvuli, acinfantis amoris nomen faàtis con-

veniat; cum enim necdum difcretionis an-

aiit

nos, & robur illud mafculum attigerit, in

Deo unico non acquiefcit, & juxta Deum

Ti

DCI ! qh

alia, forte crepundia, forte etiam avocamen-

:f

3

tà

hum

f

74

CoMrPENDIUM TRACTATUS

tà lüfüsque difcriine non vacuos pueri

Tüt

lei

5;

in morem captat.

iäeme

Phonix dum oritur e fuo cinere, fluxa

purr

lanugine curtaque ac nafcente pluma necdum

piäiïa

ad cceli (üpera volatu fefe evehit, magis in fal-

l

tum nitens, quam nobili ac tuto vectus re-

n

inigio alarum ; animge, de quibus fermo,

[vl

par:us recentés gratic, primum e poeniten-

(hum

ti& cineribus ad novam vitam editge nec-

Cæ?fl'i

dum in regione amoris celía ac nobili volant

audacia, nam pravis moribüs, vit&é pra'teri-

qubg

r

Q

j

f£c in vitiis actee reliquiis , conftrictee alae Jan-

l

Non ideo carent amore Dei vero;

AAX

guent.

Q

* vitàprate , fine qua e vitiis, ac peccatis,

lil

morte preprimis lacrymabili nulla datur

&i

:emerífio. -

Dies

" Sicfilius ille prodigus, relicto immundi

itqi

pecoris turpi confortio , tritarum veftiumte-

Qrun

étus laciniis & harz peftem fpirans in patris

ite

A

convolàvit brachia.

H«ac peccatricis anime

[

AT

minime abludens imago ett, ad Deum cum

Y

Q

revertirur, fpoliata gratie illuflrri ac nobili

ftola, hecdüm penirus abíterfo foetore illo;

;cfuïi à vitiorümn obfceno inolefícit confortio.

T

(Cum tamenetiamnum vitafeu charitas jam el

Qu

infit, zetitia geftit pater, inclamans: Zi/iur mett

[1777 .,.2;19'Vz':lits , €9 Trevixit.

àd

(i(q

, , lie anime profelyte, ceuVirgines in

J

"?

Cantico, Regis amantiflimi ille&z iuavilfi-

Dd

utemi pe*rvel

"nio odore , ad 'Chriüum , ac fal

ht

nerunt;

D AwxoRr Dtr

75

yetien

nerunt; & Chriftum vere diligunt, fed na-

fcente ac primulo amore , cui nondum per-

n

j

g

purgato multiplex adheret fcoria pravee cu-

jecült

Piditans.

;isinizL

]ta recenter nupte quarhvis amore mul-

t

to maritos profequantur, multa tamen prae

; fem

terea folicire deperiunt, ut ornamenta ve-

pæni:ez;.

fium, aviculas ab exteris advectas plagis,

ii

citerasque nugas; gaudent diletis fociabus,

jl vod

quibuscum lufus, choreas, c&éteraque genii

Drat

oblectamenta obire, ac frequentare amant.

T

: r

Minora hec delida, quibus non ita ftatim

ja vet

omnino libera eft novitia charitas; férmones

Qui

i(ti liberius ac temere jactati, ifta crepundia

yh d

& veítium nimius fplendor, ha aberratio-

nes frivol, nimiumque protracta otia, heec,

Tus

inquam, & fimilia non totam charitatem op-

primunt, aur ánimam funus faciunt ; aft Deo

vl

tamen difplicenr, eujus amorem feponit in-

d

"ET

terim, ac negligit amatrix levicula, & obli-

r

Deio:

viofa, anima.

(

i

Suntalii, qui jam magnos ad amorem

f(

m

u

lf

progreffus habuere, & nullis amplius fünt

cen

irretiti vanis, & periculofis amorculis, fed

äfha?j

quibus nihilominus propenfiones quadam

.Ti

adhuc adherent fane inutiles, quaque fuo

difcrimine non vacant; quo pacto id contin-

f

git? nempe, cum nihil amenr, nifi quo

per Deum liceat, atque amare fas fit: id im-

|

d

[2

potenti quodam ac immoderato animo &

4

nimio

)

76

CoMrzNDIUM TRACTATUS

nimio amoris amant

Exemplo res

; (arit

palam fiet.

.fenfu.

Tirtot

Adam. & ejus uxor, ut inter fe tenerri-

1

me amarent, precepit eis Deus; at noluit

dïligug

Adamum tam effe uxorium virum , tantaque

10 |

effufüm amoris intemperie, ut detrectato

qrdine:

l

Creatoris (ammo imperio in voluntatem con-

(

jugis nefariam concederet.

Non in amore

li

t

conjugis, quem Deus ipfe przceperat , fed in

T* m

amandi intemperie virus & atrox malum la-

4

tuit.

EUR

".. Quid voluntati Numinis, unde jus om-

tfiy

TOtmi

ne & equum manat, conformiusamore, qui

n d

patrie, parentibus, amicis atque proximo

impenditur: Atenim ad voluntatem Dei hic

idem amor pugnat, fi füis limitibus non rite

'qu'uu

continetur.

Quid potius ad officii noftri

M

partes pertinet, quam ut, qua forte atque

[

conditione fumus pofiti , ea nobis beati effe

videamur , imprimisfi manifeftiore Numine,

ac coelitus ad eam nos vocatos efle fides it;

t

Su

fed cunéta hec difcrimine non vacant, & ip-

E

fs nobilium virtutum exercitationes in vitia

Ws

degenerant, fialteri majori bono, cui fübs

lum

je&æ deberent efle, foviitan opponantur, fi

q

majorum íe coérceri imperiis non ferant, fi

Ume

his ut fcopo adhareamus, qua non fünt nifi

)

prefidia quedam , ac via, ad finem inter

tl in

Q

omnes altiffimum perveniendi , nifi denique

inomnibus & modus fit,

& ordo, & jus & cau-

W.

uibus nec

tareliquorum circumfp

e&ip, fine q

chari-

;

Dr AMonrE Dzi..

447

pox

charitatis diVinæ, nec . cujusquam alterius

virtutis laus vera atque vigor pofhit exiftere.

CT

It ol

Ab hisce animis , qui recta non recte

diligunt, qui non in re , que poftulet amo-

TantaQu

etredi

rem, fed in amoris ratione ab equo atque

ordineaberrant, ab hisce inquam , vere Deus

4

gem Q

diligitur, &fuper omnia, fed nonin omnibus

Inntt

eft Deus quemrequirunt, in quibus non divi-

j lt

ne modo voluntatis nutum, fed alia quoque

lum

amoris fui ille&tamenta proponunt fibi, unde

in fuo amore, quod jam dolendum fátis eft, de-

du

formitas quedam , ac turpitudo , quamvis

n0ï€qu'

non interneciaum ejusdem excidium confe-

4

: moxt

quitur.

nDu

Carur XXXVIIÍ.

ys

Hicü t

uod duobus alüs perfefionis gradibus ;

ore t

znulto adbuc altius a[cendat amor

1 beauc

Dei fuper. oumia.

e NU

e f

unt , qui nihil penitus neque in rebus, quas

M

amant, neque in amandi ratione effe in-

Can[) &

utile patiuntur,

aut qualicunque . vituperio

g ?

i

dignum. Nem

i cu»

9e nil ipfi amant, nifi quod

& quomodo am

ari Deus precipit. O Theo-

time!

quanta videtur tibi horum felicitas?

j fer&üï»f

eft Deus ipfis in animo, ac intimis medulliss

y li

aít in Deo & amici,

n P

ac inimici adeo propter

Deum in amoribus ip

fis.funr, & deliciis. Sed

j 0

& in alia feruntur c

qgs

haritate, hac tamen ra-

tione, ut nonnifi in

Deo; ac propter Deum

n

10X

cut

J

75

CowPENDIUM TRAC;IATIJS

Ahimæ

nsdi

fibi quidquam amabile videatur.

t de

Phonici comparande, qui novo firmatus ro-

&i

bore nonnifi liquido vagatur sethere, aut

Venür

(ümmo rmontium quiefcens apice infra fe

Eít charitas Dei verus &

D j '

eun&a defpicit.

proprius campus, in quoram nobilis excurrat

o

N

& exulter anima; hoc unico ac genuino fuo

C

oblec&tamento fruirur, etiamíi in alia feratur

C

ipfius defiderium, cum femper & ubique

Bonnifrin Deum amore fit affecta.

w) (e(.

n

Vides,Theotime, generofis hisce amanti-

i

-

hh

busanimiscum Deo amorem tantum interce-

&tf

dere, üt nihil fupra dici poffit: Atque fi tales

hus

animas Reginas effe dicimus; n

on funt veliíto

-DGUS

(intar&tiffi-

gradu, vel nomine inferiores, cum

Cunqa

Ino nexu conjunctze fponfo Regi.

Cum ip-

idgm

ío regnum partirl promerentur, cum in eum

aha ql

»enitus ac totee fuaviffime fint effufze, nullius

rei extra Deum amore capiendz.

Sed inter has Reginas qua eft, quam

mf

dicere Regiriam Reginarum;

ac unicam pot-

Mnt,

ipía Re-

emius, qué amat ardentüitlime, que

fþünf:

&i fponfo eft ominum chariffima? Eft iHa,

ïüïx Au

mi Theotime, qua Dei füper omnia, & m

BMtt

ofnnibus attplexu non contenta nil etiam In

lj P

omnibus nifi Deüm defiderat, queque n

j

tebus multis, in qua amore fertur, rem

d.

üüam, nempe Deum diligit.

Vr

Non tantum regio cum Efther fulget

Affue-

habi;u ; fed etiam vulpari tectam veíte

rus

M

Dz AMonz Dzr.

3

75

hem

4

rus diligit; fi eft Rederntor meus, quern uni-

^

E

n

ce def

d

ero, cur is in monte Calvarie nonh

2

e'queac in monte Thabor defideratus mihi

veniat? cur nion utroqueloco dicam (4) : Z2o-

vt !

vent

3nifit , "bomun c[l nos bic ef/c * non amo quidem

Tond

JEoyprum, fed in ZEgypto Chriftum: non-

ne & convivantem cum Simone leprofó

yi i

f fet

Chrittum, convivii amabo negligens? Queis

Chriftus violatur, facrilega non amo convi-

qu.

1ia; fed his convitiis offenfum Chriftum dili-

go; füfitum unguentorum, queis deliburum

b amïïï

Chrittum video; curtanto exquiro ftudio?

a ytet

eít fignum hoc indubium, Deüm in omni-

qui

bus, ac ünice amari , fi ubicunque fe nobis

fune

Deus offert, in eum amor tendat, nam ubi-

i^

cunque, eftidem femper Deuss cumque non

"

idem eft, &tibiconftat &nor, non Deus, fed

i*

alia qu&cunque amoris caufa eft.

ufæ P

Qua extra Deum (unt, queque Deus

non fünt, fanéte amanti anime omnino nihil

gcfb[*f

umcäm |

funt, Adeo ab omni cupiditate aliena eft

al

fponfa fidelis & cafta, uüt ceelumnon arnaret,

qu

,

1

J

nifi in ccelo fuum poffet amare fponfüm , tam

generofe a feamatum fpónfum,

QuM

ut fibi eque

g

is amabilis videretür, í1 coel

üm etiam, quod

n

amori re

&

penderer, fpon(üs haberet nullür.

quæq !

Paradifo

montém Calvariz , dum ibi i crüce

athixus heret Chriftus, non poítpon

it.

Quod

i "

r

(a) Matb. c. 17. v. &

$0

CoMwrrzNDIUM TRACTATUS

uod reliquum eft T heotime , tam pau-

L ]

'

c& nuinero fünt ingentes iffae animae, ut in

D

earum quamlibet aptum conveniat nomen,

u (

j

quod unica Marris fue fit, divinee Providen-

ffl

ticfilia. Perfectaetiam una columba eft,

uia

UMT

10-

Qu

j

amoris vis ac puritas ad füummum perfe

à

tiomf

nis apicem eandem adduxerunt. Vere his

ergo verbisutitur (4): Ego dile&o meo, qg ad

n

*

E

qme comzverfio ejus.

WISMP

Columba iíta unica, de qua in Cantico,

N

recte omnino dicitur fan&tiffima Virgo Maria,

Áoten

cujus precfentia facit, ut reliqua amantes ani-

QQatin

m nonnifi inferiorum fortiri avium nomen

N

D

poffint: atque cum iíta Virgine nulla rite in-

Ts

flitui poterit comparatio, qua amoris vi X

doy |

puritate reliquis creatis mentibus longiffime

|

precellit. « Aft proximae tamen huic, longo

quantumvis intervall proxime funt ille

finà

anims, qua tam caíto amore flagrant, ut

Iïum j

comparate aliis Reginz dici

offint, colum-

Ples

d

1 amica.

bze unice, & perfecte fpon

Dongr

lii

Et fane illa nomina an denegari pote-

u

runt beatz illi animz, qua toto cordis fén-

&t

fü talem. promfit fermonem (2): Quid mili

N

eff in cmlo, €9 a te quid volui fuper fevram:

C&dy

Deinde illi,, quae exclamar (c): Exiffm

n [cieti-

Quos

omtía detrimentum effe propter emineutei

lben

tiam

Dern

(a) Canmt. c. 7. v. 106.

(5) Bf. 72. v. 24.

S

m

(«) Paul Pbil.c.3.v.3

Dg AMonE Drr

81

n

tian $ ESU Chriflá Domini mei: proptev quem

At

ompia detrimentum feci , eg avbitvor t flevcoray

O

ut Chriflum lucrifaciam. Non iítud dicere

Ov

du

eít, nihil nifi in Chrifto fefe amare, unice-

que illum a fe in omnibus amari? aut quem

uerfeäf-

alium fenfum hac verba prafeferunt,. ab in-

Vere

figni quadam Dei amante anima continuis ce-

UP g;

lebrata noctibus: O Deus, zu mibiomniaes , Q9

omnia pyceter te inibi nibil fuut.

1 Cmdc(

Nonaliain S. Auguítino vigebat animi

oo Mi

fententia, non alia in S. Bernardo, in S. Ca-

antest

tharina Senenfi, & Genuenfi, & in com-

ym of

pluribus aliis, quos in affectando tam fuübli-

J n

mis amoris vert

ice fummopere mihi imitan-

morisf»

dos propono.

14

i^

O animas eximiis, ac inufitatis plähe in-

. fio

ftructas ornamentis, quarum infipne pre-

tium , fummamque infrequentiam neque

Hagfäff:j

Phenicis rariffimus intuitus fatis poffit pro-

m[ ; CO'.V

ponere: adumbratio earum aliqua in illa vo-

I

lucri forte videbitur , cui pulchritudo eximia

eg&ilï

a Paradifo nomen fecit. Hoec avis tanquam

[

fentiens naralium praftantiam humumque

dedignata , nunquam vulgari terra refidet: ad

!

"i

cedri verticem adhaerer fatigata , non pedibus,

M

quos nullos habet , fed claviculis quibusdam

ns;szff*ï

libero fufpenfa ethere, nam nullibi, nifi

V

aperto eethere motu ac vita viget.

Sic etiám heroes animi, de quibus no-

bis fermo, non res creatas amant in femetip-

fis,

$2/ CowrENDIUM I &ACTATUS

D)

fis, fed in Deo, Deumque in rebus crearis

iro (

diligunt. Siquando ad negotia, qua (unr in

N

terra hac, duce amore veniunt, nullam in

,

eis partem quietis capiunt, cum in Deo uni-

ce fuaviffimo fruantur otio.

Et ficut qui

Qu

Fénn

pifcatui margaritarum ftudent; inventa in

conchis magarita, non conchis delectantur,

]

fed his, qus infunt, margaritis; ita qui vere

dinfi

Deum diligunt, .non rebus his creatis, íed

t o

qui in eis exhibetur, rerum omnium condi-

VItk

tori Deo adhareícunt.

ülx

itügr

hEW

( &b uT XXXIX.-

A

Qyod amor Dei [uper osmnia communmis fit

vim

ommibus , qui Deum fmcere

plür

Quamt.

BN

"i

tfi diverfis eradibus, quod hactenus mon-

E

*

— Ítravimus, facri amoris perfeétio diftin-

d

IY

quatur: diveríe ramen ha Deum amandi

forma, que ferme infinite fuünt, precepto

Es

continentur unico.

Has 1inter Deum aman-

&

di formas tanta varietas fe offerr, ut ficuti in

W

ccelo non duo Angeli funt fibi omnino fimi-

pa

les, ita in terra etiam non duz forfan anime

dlgx

aequali prorfus forma ac ratione amorem Del

Iep

colant. — lLa claritas folis , inquir S. Paulus

HObu

(a), alia clavitasluna , eg alia clavitas [Ieavum.

;

Srella enim a fiella diffevt in clavitate, fic &g vefut-

L unc

Tecléo

(a) r. Cor. e. 1

)

ec

e

(I)

]

)

Dz AMomnE Dzr.

$3

: C

ve&lio movtuorum. .. Canticum coeleftis glorise,

forr

pro füuoquivismodo , decanranrt redivivi fan-

&i.

Verum cum tantum fitamantium difcri-

3l i

Jeou:

men, quis tandem amoris facri gradus eft,

quem ut confcendant omnes, pr&cepto hoc

ia a

l

ven i

tenentur ?

eduntt

Id mihi videtur fa&um divine Provi-

quï D

dentiz fingulari quadam cura, ut in Vulga-

ta noftra, cui ab Tridentina Synodo füumma

QUs t-?;

n cori

ac irrefrapabilis auétoritas acceffit, Dei aman-

dilex vocem dilectionis habeat, potius, quam

amoris: Ziliges Domizum Deum tuum (a). 'Ta-

Y

metíi enim dilectio amor fit, non tamen folus

amor eft, quod S. Thomas norat, vocabuli

l

f

1

vim perfcrutans ,. fed eft quaedam electio, ac

11

pluris eftimatio ac fi lex dicerer, lectiffimo

amore amandum Deum efle, uti ipfemert le-

&tiffimus inter omnes atque lectiffimo amore

j

enu

digniflimus eít,, quem fenfum etiam in Can-

tiot

tico fectatur Sunamitis.

(n i

Qui fertur in Deum amor, ceteros amo-

PW

res fuperet, eisque tanquam amorculis,. fi

nf Ü

(

