diorum, per qu& eam cognofcimus , & jux-

ta veritatem, fecundum quam diverfimode

ftanj

lind

etiam obligamur, nos ei conformare, eam

k

diftinguimus, & difcriminamus.

l

Ü

Tif

d'üner

Doctrina Chriftiana clare nobis proponit

[

lo W

veritates, quas Deus vult nos credere; bona,

"rida

quee vult nos fperare ; peenas quas vult nosti-

qui

d

mere; bonum , quod vultnos amare ;. pre

(

cepta, quae vult nos adimplere, & tandem

confilia, quee defiderat nos fequi & capefle-

Atl

Qu

re

Et ifta omnia vocantur Dei voluntas fi

p-

u

&

À

lfica

nificata, eoquod Deus nobis fignificarit,

It

manifeftarit, quod vult, & intendit, ut om-

dlleng ;

ne illud credatur; fpergtur, timeatur & exer-

Ti

ceatur.

00j ]

Porro qua voluntas Dei fignificata proi.

q*m) ()

cedit per modum defiderii, & non per mo-

dum voluntatis abfolutze, poffumus vel eam

Tj

m)q

fequi per obedientiam , vel per inobedien-:

MU

tiam ei refiftere: Deus enim eo intuitu facit

| Dl

tres aétus voluntatis:

1mo. Vult ut nos$ pot-

OæE

fimus refiftere. 2do, Defiderat, utnon reu-

Vitem

ftamus.

3tio. Nihilominus finit, ut refifta-

o

inus, fi velimus. Quod ergo poffimus re-

fiftere, dependet ex naturali noítra conditio-

5

hi

ne, & libertate: quod refiftimus, provenit

u[)

il

t

ex mera malitianoftra: quod autem non ïe l-

3

Dr AMoRnEe Dzr

179

X

ftimus, eft juxta defiderium divine bonitatis.

n u

Quando igitur refi(timus,. Deus non concur-

m

rit, intellipe moraliter, ad noítram inobe-

lS,&]L»

dientiam , fed relinguens voluntatem no-

j2

(

Ítram in manu liberi arbitrii, finit ut ea ma-

ATE

lum eligat.

Verum quando obtemperamus,

Deus tribuit füuum concur(um , fuam inífpi-

rationem, « gratiam.

Permitfio enim eft

5 p

acüo voluntatis, actio quidem fterilis & in-

ge; !

fecunda, dum nihil facit, fed finit, ut fiat,

vulc

quod fit.

um

- Contra defiderium eít a&tio fcecunda,

&

j

ertilis, quze excitat, invitat, & urget. Hinc

8

eft, quod Deus. defiderans, ut voluntatem

J

^

«

fignificatam fequamur, nos folicitat , monet,

jnili

j

incitat, infpirat, juvar & füccurrit; at vero

ylit,!

finens, ut refiftamus, non aliud facit, quam

1LUL

quod fimpliciter nos permittat facere, quod

nobis lubet, juxta liberam noftram electio-

mäcat'

nem , contra füuum defiderium. QQuomodo

enim mapis genuine exprimi poteft defide-

yn p

7s Y^

rium, quo defideramus, ut amicus ad con-

: jn0»

vivium invitatus comedat & bibart, quam fi

intull

opiparam ei coenam, ficuti fecit Rex Parg.

boke Evangelice; preeparemus, deinde in-

u

viternus, urgeamus, & pene etiam precibus

u

j UP

& exhortationibus iterum, iterumque repe-

p

titis cocamus, ut veniat, menfz accumbat,

li

& genio remotis curarum moleftiis indul-

i

!

"

geat? certe is, qui vi amico füo buccam

ni

(

aperiret, cibumque in os ingereret, ac de.

m

gluti-

180

COMPENDIQM TRACTATUS

glutire faceret, non ei convivium comitatis

-

& amicitie preberet, íed befítiarum inflar

(iere

tractaret, & velut caponem, qui impinguandus

d d

eft, eum haberet. Geenushoc beneficii exieit,

- | &itm

ut precibus, & fuavibus verbis ac folicitatio-

Bo

l

nibus humanis exhibeatur, non autem vi &

D

violentia exerceatur. ldeoque fit per mo-

af

dum defiderii, & non abfolutz voluntatis.

: Iäüquax

AMfa5 C

Porroidem eft de fignificata Dei volunta-

W

lu

l

F

te; perillam enim Deus defiderat vero defide-

'

1pt

rio, utfaciamus, quod declarat. Et ea occalio-

] litye

It

ne nobis füppeditat, quidquid ad illud exe:

quendum requirirur, partim nos hortando;

Tür EVa

partim etiam premendo, &urgendo; ut afe

b

petamus.

In hoc favoris genere nihil am-

o

plius poteft defiderari.

Quemadmodum

Témoy

vero radii folis non definunt effe veri radii,

T

quando oppofitis nubium obftaculis obícu-

Vonig f

rantur & propulfantur: ita voluntas Deifig-

MUC&!)&

nificata nonceflatefle vera Dei voluntas ; eíto

Vk

ob renifum ei factum nequeat producere tot

Utot

effeéctus, quot produceret, íi renifus non

fieret, & obíequendi ftudium accederet.

liens

Conformitas ergo noftrianimi cum fignificata

DN

Dei voluntate confifütin eo; ut velimus om-

pity

nia, qua divina bonitas fignificar a fe delide-

ter 45 f

ri, credentes fecundum ejus doctrinam,

ï,emen

antes juxta ejus promiíla timentes ejus

u

as, amantes & viventes fecundum ejus

L

leges & monita. Quo fpectant proteftauo-

nes,

"

Dzr.ÁAMontr Derr

191

conit

nes, quas fepe facimus in fàcris Ecclefiee

u ii

L'eeremoniis.

Nam ea de cau(íà ftamus ere-

&i dumin facro Miffce officio recitatur Evans

.nguang'-;

j eit

gelium, ut prompti & parati ad obtempe-

(

randum, etiam ad minimum nutum divinze

qitm

voluntátis; quam continet Evangelium. Ea

i p

de caufa ofculamur librum in fine Evangelii,

oluni

tanquam adorantes Verbum, quo nobis vo-

luntas coeleftis declaratur. Propterhoc etiam

eivod

complures Sancti & Sancte portabantantiqui-

ero d

rus tupra pectora fàcrum Dei Evangelium,

teoc

iteris expreffum ; velut epithema amoris:

K

ficut dicitur de fancta Cecilia, & rcipfa habe-

tur Evangelium S. Mathai,

y ho

fupra pectus de-

functi

& fepulti Divi Barnabe inventum

;cndm U*

propria ejus manu exaratum.

ac b

In cujus rei

memoriam & teftimonium, in antiquis Ec-

m

clefize Conciliis

[ w

, in medio totius congrega-

üonis Epifcoporum & Ecclefize Preelatorum

aculis '

ytis )

collocabatur excelfüm folium,

& fuüpra illud

liber fan&ctorum E van

oluntá

geliorum, quiperfonam

Salvatoris , Regis, D

octoris, Directoris Con-

rod?

]

ciliorum ,

1

yen)

& totius Ecclefiw repraefentabat.

Ingens vero illud Paftorum Ecclefiz exem-

j HCW'*;';

a

plum, fanétus Carolus Borromaeus, Archie:

pifcopus Mediolanenfis,

nunquam facras li-

"

teras meditabatur

jile

; quin nudo capite fe pro-

l

y

fterneret in ge

nuaà, ad teítificandam reveren-

T

tiam , qua audiri, legi, & intelligi oporteatfi-

1l

i

!l/

gnificatgm Dei voluntatem,

"

PI

"

N

GaPUT

COMPEN-DII—JM T&AcTATUS

182

C x pPuT IE

; ld

i dam

De conforinitate mo[fire voluntatis cum. il

U

la, quatn Deus babet nos [alvandi.

li gy/;

eus tot miodis, totque mediis oftendit

IT

D

velle fe, nos omnes falvos fieri, nemo

lf

Hoc confilio. per

(M,. Y

ut poffit id ignorare.

creationem ad imaginem & fimilirudinem

prmg

fuam nos effipxit; & ipfe viciffim fe homi-

D

nem ad no(tram fimilitudinem fecit per in-

äüud, d

carnationem , fecundum quam mortem paf-

lr

füs efít, ut univerfum genus humanum redi-

Qrnag?

meret, falvaretque.

Quod praeftitit tanto

IïS, qu

cum amore, ut, referente maeno Patriz no-

| ln t

ftre Apoftolo S. Dionyfio;

Ixerit quodam

Wil f

die fan&to homini Carpo, fe promprum &

paratum effe ad patiendum altera vice, pro

ADtater

hominum fàlute, imo &hoc futurum fibi

li

ratum effe, fi id ipfe praftare poffet absque

( j

ullius hominis peccato.

UlGræCl

h

danth

DI 1

bl y

Ex eo autem, quod non omnes falutem

T

confequantur; non ideo Dei voluntas celiat

efTe vera voluntas, quz in nobis fecundum

US nen

conditionem naturze fug , & noítre operatur.

u

Innatum enim eít ejus bonitari , ita liberali

[Co

manu auxilia gratie nobis communicare, ui

Te

Wiad

iis adjuti felicitatem. divinz glorice confequi

0

Ti

valeamus; noftraautem natura poftulat, ut 1

libertate nos relinguat, quo vel ea bene

b

uten-

h

n

.DE' AMonEr Dri

185

utendo falutem confequamur, vel abutendo

m

in damnationis voraginem dejiciamur.

x

Unam petii a Domino (4), dicit Prophe-

tà;

(9 Danc vequivam , ut iubabitem in domo Do-

ul

miui omnilus diebus vite mese. — Ut videam vo-

s ol

r Y

l

luptatem. Domini , 9 ifitem Templum [au&tum

onfo

€us. Verum que & qualis eft voluptas fuü-

miltü

Ü

prema bonitatis, niíi diffundere & commu-

nf

nh*

nicare füas perfectiones ?

quid enim agat

aliud

; cum ejus delicie fint, effe cum filiis

( pe

|ortem

ominum ,' ut iis copiofe íuas infundar

Yonti

gratias? nihil ita pratum eft hominibus libe-

O

vt

ris, quam pr

riam fequi voluntatem; no-

I(

Ítra autem fan

E

ificatio eft voluntas Dei, &

TOU

(

Qu

noftra falus, ejus beneplacitum: nullum au-

tem eft difcrimen inter beneplacirum, & vo-

n

luptatem Dei: imo vo

)ra W

luntas, quam habetDeus,

i-

falvandi omneshomi

L3

nes, vocata ef? bona, quia

fi

f

j

[

eft amabilis, propit

la, prata,

deliciis plena, &

ut Greci, fecuti S. Paulum d

ixerunt, eft vera

Philanthropia, id eft

Voluntas tota quanta

amabilis & propenfa

in humanum genus.

Totum coelefte Templum,

triumphan-

oiUi

tis nempe & militantis Ecclefize

Dis f

A^

a

; omni ex

rte refonat canticis amoris De

i erga nos.

f

[

E

t corpus fàcratiffimum Salvar

oris, velut

lj n

Templum fànctiffimz ejus volu

ntatis totum

j

d

eftadornatum, & inílructum eximiis notis &

d v

infi gnibus iftius benevolentize.

Inde eft, quod

)Omï"[ :

vifitantes divinum hoc Tem

plum videmus

«

[

2

AS

(a) Bf. a6. *

184 COMPENDIUM TRACTATUS

has amabiles delicias, quas ejus cor percipit;

de: f

n

dum nobis benefacit.

quend

Intueamur ergo centies , & amplius hanc

amabilem Dei voluntatem , noftramque in

; R 0

|üq

ea defipamus omnino, ac fundemus, pie &

| G] VO

devote clamantes: O bonitas dulcedinis in-

Vtife

finite , quam amabilis eft tua voluntas?

L'quia

quam defiderabiles fünt tui favores? creafti

Ts rec]

nOs ad eternam vitam, & maternum tuum

n d.

pe&tus rurgefactum facra ubertate incompa-

a d

rabilis ainoris, abundatlacte mifericordie five

ad parcendum peenitrentibus, five ad con-

ht

fummandos juítosin omnis perfectionis gene-

! m

re. Quare ergo non conglutinamus noftras

! iide

voluntates cum tua , & parvulorum inltar

PDtrati

applicatorum mammillis matrum , lac be-

Nonne

nedicdionum sternarum famelici non fu-

pf

gimus ?

5 n

:

'Theotime, ita debemus velle noftram

falutem , ficuti Deus ipíam vult; vulr autem

! mmus, :

ipfe Salvator eam per modumn defiderii;

Jf

nos igitur debemus eam inceffanter fic delr-

b

erare , inherentes amantiílimi Servatoris

| Binten

defiderio. Non fimpliciter eam ile vuit

| Kbl

fed reipfa nobis fuppedirat, iquae ad eam

Ojert

confequendam neceflaria funt rhedia: &nos

Ts

ergo debemus non folum velle , fed etiam ene-

&t gl

€tu ipfo acceprare omnes gratias & favore$

ïmaüjn

quos nobis paravit, & paratos nobis 0F

Kï()(mg

o falvus

| Pj

fert. Suffüicitquidem digex'e: Defider

efle:

!

—

r

JDz AwoRnz Drr.

185

effe : fed. non füfficit dicere , defidero am-

p s

plecti media convenientia ad fàlutem confe-

quendam; fed voluntate abíoluta & delibe-

nplius'ïzt:

rata Oportet in manus arripere gratias & me-

um

dia, que Deus nobis imperditur. : Debet

fs

enim voluntas noftra.cum voluntate Dei con-

Ui

l

(

venire, arque penitus illi. correfpondere.

Mu

Et quia illa nobis dat media, ut falvemur, ea

i

j

nos recipere oportet, prout & falurem no-

rmum'

ítram deíiderare debemus eo modo, quo il-

a

Ia

la eam defiderat, & quia illam defiderat.

dcotdi

(ve d

Atenim contingit fzepe, ut media ad fa-

:&[001557:

lutem praícripta fummatim & in genere

Qu

((

confiderata fint animo noftro perorata; fed

ylornt

feparatim & in particulari appareant horrida.

um

Nonne vidimus S. Petrum, imminente Chri-

thl [U-

fti paffione promtiffimum ad fübeundas om-

nes in genere paenas, quin&ipíam mortem,

ad fequendum fuum Magiítrum? & nihilo-

vlb

minus, ubi ventum eít ad rem, eundem in-

J qui

tuiti. füumus pallentem, trémentem, imo &

j

Magiftrum ad vocem unius muliercule ne-

J

ganrem. Quilibetcogitat cum Domino poffe

j

H)

fe bibere calicem: verum quando nobis reipfa

't'lm )*

u

offertur, fupgam capimus; & omnia derelingui-

mus.

Res feparatim & in fpecie reprefenta-

1edliï "

r

te altius imprimuntur animo, & vivacius in

d

imaoinationem incurrunt.

Ea decaufa inin-

u

y

troductione ad viram devotam monuimus,

j fi

atione fa.

( ldew ("l

poltafte£tiones gengralgs infanétaor

W

N 3

cienda,

186 COMPEND!UM.TRACT«ATUS

cienda effe propofita, & decreta particularia.

titm :

(one t

David in particulari acceptabat afHlictiones,

ut viam expeditam ad perfecionem confe-

hen f

iy;

quendam, quando ficcantabat (2): — Z'omma

mubi Domine y quia bumiliaflà me; ut di Catm

f ;

tht

juflificationes tuas.

: Ve

Bo vrPoTr HE

fodum

De conformitate noffre voluntatis cum 'vo-

&tm

luntate Dei , que nobis fignificata

m a

At qy

eft per. ejus snandata.

jtod

efiderium, quod habetDeus, ut fua ob-

unr; i[g

D

fervemus mandata, maximum eft, utt

iuomodo au-

Qu

[

paífim facre literee teftantur.

Q

i

u

tem porerat Deus hoc defiderium melius ex-

T.

primere, quam per eximia praemia, que pro-

H]i()qu'u

ponit Legis obfervatoribus, & ingentia füp-

"men

plicia, que ejusdem Legis violatoribus 1n-

t

tenat? hinc eft, quod David exclamet di-

ïïïïþim'

cens: Tàk nmmzda/iz' mandata tua. cuffodiri uimif.

Is

BN

Porro amor complacentiee refpiciens di-

um

vinum hoc defiderium, vult illud obfervan-

Qs (

do Deo complacere: fed amor benevolen-

Vr !

tie , quivult omnia Deo fübmittere , fübmit-

Cont

tit noftra defideria, & voluntates huic vo-

W

t

luntati;, quam Deus nobis fionificavit.

u

inde provenit non folum o

g(ervatio 48

Q

etiam

(2) Pf. 118. 17.

q)

187

Dz WAMORE DE,I.-

Vi

etiam amor mar:datorum , quem David ora-

fidus

tione ram füblimi exaltat (4): Quomodo dilexi

m u

legem tuam Domine! tota die meditatio mea. eff.

N

ilexi mandata. tua. [uper aurum 9. topazion.

" d

Quam dulcia fauci

bu meis eloguia tua/ fupev.

?nel ori 1€0. ,

. Verum ad excitandum in animis noftris

fanctum & falutarem praeceptorum amorem;

f m

eorum pulchritudo conremplanda eít, eít

enim ea adimirabilis

Nam quemadmodum

zficata

funt opera aliqua, qua& ideo mala fünt, quia

prohibita, alia iremque prohibíta, quia mala

)

ylit

funt; ita etiam funt nonnulla, quz bona funt,

:

quia precepta; & alia, que funt preecepra,

o

quia funt valde bona & amabilia, eoquod eo-

rum preceptiodet bonitatem nonnullis, quae

n r

t

alioquin nullam haberent ; aliis autem dat in-

!

nod

érementum bonitatis, qua nulla facta prze-

latorta

ceptione effent & remanerent bona.

Non

axda'f'

accipimus bonum in bonam partem , quando

j

nobis manu inimica exhibetur.

Lacedamo-

uan

nii noluerunt fequi bonum & falutare confi-

lium, quod iisfuggerebatur ab homine tna-

efp^

JdU l

lo, quem proinde oderunt, ufque dum

vir. bonus iis

idem coníilium

iteraffet,

pev

etty

fjf

Contra donum exhibitum ab amico nun-

^|

quam non eft gratum: füaviflima queque

"T

n

mandata fiunt afpera , fianimus tyrannicus

WH[

Fiunt autem amabi-

&aUO? j

& Xcrudelis ea imp()æïgr.

ei

4

lia;.

(4). Pf» 118. 37.

x88

CoMPENDIUM TRAC.TAXTU,S

lia, quando proficifcuntur ab amore. :Ser-

.'oquo-

vire facobo regnare videbatur, quia fer-

Qttey.

viebat ex amore:

O quam dulce & defi-

Km

derabile eft jugum celeftis. Regis, eoquod

eum&k

Rex tam atnabilis illud noftris imponat hu-

üfmj

meris.

(Li

»

Complures obfervant manciata Det; ü;

Ttrüm

dloris

cut multi deglutiunt pharmaca, magis, pro-

cul dubio, ex timore, ne moriantur & dam-

f m

t [j

nentur, quam ex ftudio placendi Deo, &

|

TT

vivendi juxta divinam ejus voluntatem. At

häC oj

ficuti fünt multi, qui, quamvis gratrum fit

ïäntiunr fa-

PA

medicamentum, tamen magnum

tf

ftidium, ea folum de caufa, quod porriga-

LM

tur nomine medicamenti ; ita etiam fünt non-

!

nulli, qui opera pracepta horrent; hoc nomi-

€.€I

uml

ne, quia precepta funt.

Ettalis vir , utajunt;

Parifiis inventus eft, qui cum ea in urbe fua-

itden

1 g

viter vixiflet fpatio octoginta annorum, nec

unquam illa epreffus fuiffet; quamprimum

mUm, l

gïhom

ei injunctum fuit mandaro Regis, ut in ea-

dem civitate, quod füpererart vitz, tranfige-

Q w

QU d

r

ret, nec inde exiret , exivit flatim, nitens

in vetitum , cupiensque negata, luítraturus

Vator

Wdin

campos ,

quo

totius vitee decurfu nun-

quam fecerat, imo nein mentem quidem &i

&l

venerat.

ODts.

t Iec

Ex adverío animus amore inftructus di-

ä&tem

ligit mandata, & quo hazc funr de rebus dif-

ficilioribus,; eo eifunt fuaviora & acceptíora,

coquo

D

TU

- Drz Awomns Drr

189

o Y

eoquod fciat, magisex hoc fuo f& dileto pla-

cere, majoremque eidem fe exhibere hono-

qui

du

rem. Exultat& cantat hymnos, cum Deus

;

eum fua docet precepta & juítificationes, non

nponat :

diffimilis viatori, qui fuo in itinere cantat ala-

criter. Adjungit quidem laborem cantandi ipfi

viarum difficultati, fed hoc etiam augmento

iaraDei:-

laboris, laboris tedium propellit,. & labo-

u

rem minuir: ita facer amator rantam in man-

rrác

]i D.

datis Dei fervandis reperit fuavitatem , ut ni-

hil ita eum füblevet, recreet, & foletur in

Yatetm :

hac mortalivita, quam füave jugum prece-

u

prorum Dei füi , humeris fuis impofitum: un-

yentt

de facer Pfaltes clamat (a): Cantaíáles snibi

u()d pI

erunt. quflificationes tuc im loco pevegrinationis

at

N

meg. lcuntur muli & equi onerati ficubus

Hf)ho

füucumbere ftatim füb onere, & omne robur

] Viï j U:

erdere:. fic qui factus eft, //cur equus g mis,

j

u$, quibus non eff intelle&us, defpondet ani-

1001

mum, neque par eft ferendo huic oneri, le-

quamäï

1 Domini, que certe ficubus multo jucun-

'l5, I

:

ior eft. Contra, ficutramus ex arbuícula,

?iïæi t :

qua dictaeftagnuscaítus, portatus initinere

&ä[l'iïï) "

viatori viresperpetuo fügperit, ejusque laffi-

1 jit?

4

tudinemarcet: itacrux , mortificatio, jupum

jecüïmff

& lexServatoris, qui eft verus Agnus caítus,

2

onus eft, quod laffitudinem tollir, quod folatuz

i

& recreat animos, qui divinam ejus. Maje-

ftatem ?diligunzt.

inm uä:);.

l

N$

Hac

j

T

(4) Pfàl. 118. v. 94.

«

q

190 . COMPENDIUM TRA'crArUs

Hac igitur ratione divinus amor nos

ET

efficit conformes voluntati Dei & reddit

imá

folicitos ad obfervanda ejus mandata; atque

l dando.

! Mandg

non languido. & tepido, fed ardenti defide-

rio placendi divine ejus Majeftati.

Nam

j

| 'Icomt

complacentia hacc per füam füuavem & ama-

ftjore

bilem vim preveniens neceffitatem obedien-

itobe

tpitur

di, quam nobis lex imponit, convertit eam

in infignem dilectionis virtutem; difficulta-

(n0n

Wij co

tem autem in ipfämme; dilectionem.

Vdm

( fequg

CAPUT IV.

| ïennæ,

De conformitate noftrae voluntatis cum illa,

; innem

10 fo]

eus vtobis fignificavit per -

quam D

Md ve]

Jfua confilia..

| orta

andatum defignat voluntatem , 'qx'ræ fit

Dtobse

M

Antegra, & fine diminutione in eo, qui

ïrem, (

mandat; íed confiliuum aliud non indicat;

quam. voluntatem voti & defiderii. Manda-

[ defïds

datum. nos obligat; confilium tantum inci-

[ mamïeü

tat: mandatum facit, ut transgreffores in-

|

(

currant offenfam: confilium tantum minus

&l(mef

laudabiles reddit eos , qui illud non fequun-

m

tur. Violatores mandarorum merentur dam-

QUgos

nationem ;qui autem confilia negligunt, folum

merentur, ut minori gloria condecorentur.

"Ut

Hoc difcrimen eft mandatum inter, & con-

*

filium.

uando rnandatur, adeít au&tori-

E',ru[n

ta$, qua obligat: quando autem confilium

j

t

j Cal

U

Dg AMonz Drri.

Igt

amor t

fit, adhibentur tituli amicitiae ad inducen-

&

dum & provocandum ad id, quod commen-

qu,

dando.& füadendo petitur;, vel infinuatur.

j deL

Mandatum neceffitatem imponit; confiliume

w M

& commendatio nos incitant ad id, quod

D

i,

majorem adfert utilitatem. Mandato refpon-

mags

?

det obedientia, confilio fides: confilium fuf-

nye

':. 'l

ä)g H

cipitur ad placendum , mandatum aurem

Gu

ad non difplicendum. Et inde eít, quod

n

amor complacentie, quinos incitar ad. pla-

cendum dilecto, inducit etiam ad capienda,

& fequenda precepta: amor vero beneyo-

lentie , qui defideràt dile&to fuo voluntatem

«

omnem « affectionem fübmitti, facit', ut

non folum yelimus, quod imperat dilectus,

i

fed vel maxime, quod íüader, & ad quod

adhortatur: ficut amor reverentialis, quem

10 j ff'

probe frugis filius habet erga bonum pa-

trem, efficit, ut ftlatuat vivere non folum

"ub

non ?

juxta mandata,

quz injungit, fed etiam jux-

)l

ta defideria, &

fü

propeqiiones animi, quas

vanti

manifeftat pater.

,g

refïc

Confilia omnia data fünt propter perfe-

m-nï

&ionem populi Chriftiani, non autem propter

j

v»';]u

unumquemque Chriftianum.

Sunt certaà

00

r

n

queedam humane virz adjuncta, quee fübin-

thlüf/l

de ea confilia faciunt impoffibilia; fübinde

inutilia; fübinde periculofa, quandoque etiam

gt

noxia aliquibus; hinc Chriftus dicit de uno

f

a

jl

eorum, quod dictum vult de omnibus

; qui

D

ficut ex-

n d

potef? capere , capiat ; quaü diceret,

| ponit

192

CoMwPENDIUM TRACTATUS

m 1

ponit S. Hieronymus;. qui poteft lucrari &

tollere honorem caítitatis, velut. bravium re-

poteft

tumel

purationis , feu exiftimationis , eum tollat;

eft enim propofitus illis, qui ftrenue currunr.

Qgit j

Omnes igitur non poffunt, id eít, non ex-

a

L

pedit omnibus, femper omnia obfervare con-

íilia, que cum data fint in favorem charitatis,

L

! 'optr

illa iis eft loco regulae, loco meníure, €o-

[

rumque urget;executionem.

Tf

(l

vando igitur charitas ita imperat; ac

'Monachi ac Relieiofi trahuntur

4 QUi

difponit ;

| P dem

ex monaflteris, & cenobiis, ut fiant

Car-

! Qrit

dinales, Prelati; Parochi: quin imo : etiam

'Wm.

aliquando educuntur, ut matrimo

nium 1ine-

, Papet

ant pro tranquillitate regnorum.

- Qyod'-

! füten

fi charitas educi

t e monafteriis illos, qui

Es

folemni voto in iis fe Deo confecrarant; à

fortiori, ut loquuntur in fcholis, & pro-

Tfibugl

| u)

ter minorem caufam poteft ejusdem chart-

tatis impulfu & auctoritate füaderi pluribus,

| WSQ

ut verfentur in fieculo , fervent füas divitias

Ültte.

matrimonium ineant, imo etiam arma Cà-

]

Bw

piant; bellum füfcipiant, füfceptumque pro-

Wt

fequantur, quam tamen provinciam minime

ts

It

anium nego multiplici periculo vacare.

Quando autem charitas velut manu/ducit

o

aliquosad paupertatem, & alios retrahit; quan-

tof,

do impellit aliquos ad continentiam; inciudit

lmpef |

in monaf(leriis aliquos; & alios e redi facit;,

Wfac

non obligatur ulli mortalium facti fui ratio-

dulæ,

nem

TU

Dg AMos&ss Dzr

195

nem reddere.

licnd

Habet enim hzec abfolutam

aVIUnt

poteítatem in legem chriftianam , ficut fcrip-

Ym t

rumeft: Charztas oumma potefl. — Etcbavitas non

v Qu

agit perperam. Quodfi quispiam velit ei li-

, m

tem indicere; &interrogare , refpondebitau-

dacter, quia Dominus bis opus babet.. Omnia

u

u

facta fünt propter charitatem, & charitas

propter Deum.

Omnia fervire debent cha-

n[üfæ', :

ritati, illa autem nulli; & ne ipfimet quidem

npeti

dilecto fuo; cujus non eft ancilla, fed fpon-

4, cui non exhibet fervitia, fed quem amo-

q.

re demulcet.

T

Propterea accipiendus eft ab

charitate ordo exercitii confiliorum: illa

L im?

enim aliquibus injunget caítitatem, & non

moniumï

Jv

paupertatermn, aliis obedientiam,; & non «a-

ff

flitatem.

Alios jubebit jejunare, «& non

j MO& :'

eleemofynam porrigere, alios eleemofynam

1&0?25?

tribuere egenis, & non jejunare: fed & ali-

li$;

quibus folitudinem decernet, non autem

usdem

onus paítorale, aliquos etiam volet inter ho-

e

j

mines converíari, & non in locis defertis la-

[uti

titare. Paucis, eftaqua quedam facra, per

m d

quam hortus Ecclefiz irripatur, &fceecunda-

m

i

tur, quie quamvis unicum ferat colorem,

ia

flores nihilominus, quos producit, non ca-

d

Af

rent fuüo colore, quamvis multum differen:

te

li

Facit enim illa Martyres rubicundiores

L

qalli

rofa, Virpines candidioresliliis. - Aliquibus

impertit confummarum amethyflti colorem

TM

perfecte. morificationis, aliis luteum calen:

pT CUI'

dule, feu conjugalis cura colorem , expo-

i

[u! f

p

nens;

194

COMPEND'IUM TRacTATUS

nens, & diflribuens diverfimode conüli*zi; At

cellent

propter perfectionem animarum, que tam

Ti pot

felices funt, ut.vitam fub ejus du&u agant.

d

Tutiri

CaApuT V.

lii V

Ouod amor voluntatis Dei

fignificate in i&

quandatis, nos inducat ad amorem

Vr

| ürm.

confiliorum.

L

( Y Theotime, quam am.^ilis eft divinavo-

| üperi

; C enpli

luntas! Hebrsi per vocabulum Pax in-

telligunt cumulum omnium bonorum; bhinc

L

facer Pfàltes exclamar (4): Pax multa diligen-

: Qu

Jübus legem tuam , Q9 mom .eft, uilis fcandalum.

: D'tae

Quafi vellet. dicere: Domine, amori man-

| &[nfe

datorum tuorum quanra ineft fuavitas! quid-

t f

ni omnis dulcedo cor illud occupet , quo

p

LUR

plenum eft dilectione tue legis! Certe Rex

ille, cujus cor erat fecundum cor Dei , ità

LT

perfecte & efficaciter deguftaverat excellen-

tiam divinorum mandatorum , ut non imrme-

E

rito haberi poffet amator myfticus iftiuslegi

| VOIUMQ

tanquam caílz fponfe, & Regince cordis füi,

" )

prout clare collipitur ex continuis laudibus

Is t

quas in eam conjicit ; & accumulat.

li

Qlay

uando fponía cceleftis ;vult exprimefe

Wimir

füaviratem unguentorum, & fuffimentorum

Ws

divini fui fponíi; wzguenzzum effufum momem

zuutn,

)(

(a) Pf. 118. v. 165.

WM

US

195

D.E ÁMoRnE Dzr.

inum;inquit illa (4); ac fi diceret: ita ex.

? coni

qui ln

cellentibus unguentis es delibutus, ut videa.

ris potius fuave unguentum, quam eis inun-

at

€tus. [ta anima, quae Deum amat, transfor-

maturin voluntatem divinam,

ut mereatur-po—

tius vocari voluntas Dei quam obediens, aur

fübje&ta divinze voluntati.

tj

Unde dicit Deus

per lfaiam (7), quod Ecclefiam |Chriítia-

um

norum vocaturus fit zomine zovo , quod os.[Jo-

anini totabit, quod e(tdicere, notabir, &in-

Cv

Ículpet in cordibus füorum fidelium: | Dein.

um P(."

luntas mea. im ea.

de explicans nomen hoc, eriz, inquit, vo-

orum:

uafi

diceret, inter eos,

nlb

qui non funt Chriftiani, quilibet haber fnam

propriam voluntatem

; in medio cordis fui;

j f;mp:mæ

fed inter veros Serva

amus

toris filios quilibet de-

feret fuam voluntate

m, &no

n erit amplius,

avi[äggiï

uod, a

nifi una volüntas domina;

mapiflra guber-

nans; X univerfalis, quae a

t Qu

nimabit, guber-

"

nabit ,. & diriget omnesanim

as

; omnia corda,

omnesque voluntates, & nom

en Chriftiano-

Qd

rum non erit aliud ; quam voluntas Dei in iis:

d

voluntas, inquam,

y li

nes voluntates, &

quz regnabit fuper om-

omnes in fe transfortna-

g

bit : ita, ut volunta

j

tes Chriftianorum , & vo-

luntas Domini no

ftri non.fint, nifi una, &

j

fola voluntas.

uod perfecte verum fuit in

primitdva Ecclefia

: tunc enim,

ut dicit glo-

( expl"iï*';

riofusS.Lucas, multitudinis cre

dentium erat

i

C€or

"

(4) Caur. c. 1. v. 2.

Í

I

)

(&) lfai. c. 62. v. a.

196

CoMPENDIUM TRACTATUS

cor upum, &$ anima una. . Non enim propo-

P

fitum ibi fuit S. Evangeliftee loqui de corde,

Al

quod facit vivere noftra corpora, neque de

Áitis )

anima, que corda animat vita humana; fed

u

$ l

|

u

loquitur de corde, quod animabus noftris

Uic

dat coeleftem vitam, & de anima, que cor-

Qvf

da noftra animat vita füpernaturali : cor &

TDandat

anima maxime unita fidelium; verorumque

Chriftianorum aliud non fünt, quam Dei vo-

EET

luntas. Zita; inquit Pfaltes (4), eff z volun-

Qngs v

10te Dei: non ideo tantum, quod vita noflra

lm

temporalis dependeat a volunrate divina; fe

i

etiam, quia vita noftra myftica confiflit in

Q ut

participatione illius vitee ; per quam Deus vi-

1

Q?

vit & regnat in nobis, & nos vivere & füb-

fiftere facit in fe.i

æA,Und

; gt

/n capite libri , feviptum eft de t (lb)a 0

| Vr I

Deus vitae mez , ut faceres voluntatem Patris

!d

srerni: & per primarn anime voluntatem

d

RE

humanam, in inftanti conceptionis tuae com-

L

nf

plexus es amabilem legem illius, eamque

nem DN

naret;

t et

ponebas in medio cordis tui; ut reg

dominaretur ibidem in eeternum.

O! quis

u5 ha

anims mez eam exhibebir gratiam , Ut

B nen

Clte

non fuam , fed Dei voluntaæm faciat-?

t (

l'ïL l

Porfef ]

Xü'J,s (

i

0)

(a) Pf. 29. 6.

(b.) PJ: 390 'U. 95

u

A

u$

Dx AMonzs Dri.

197

nyy

Porro, quando amor nofter 'fotus

deat

uantus ftlat a parte divine voluntatis; non

neny

atis nobis eft facere voluntatem divinam,

m

u& nobis preceptis fignificata eft, fed &

ys N*

ubjicimus nos obfequio confiliorum,

u

" Wa

hoc fine data funt, ut perfectius obfervemus

4

mandata, ad que etiam, uti docet S. 'Tho-

erm

mas, confilia refpiciunt.

uam is remotus

D

eít a concupifcentia bonorum alienorum, qui

f

omnes rejicit divitias, etiam illas, quas jure

"

|vit i^

fibi fervare poffet? quam parum timendum

g d'w'mg-x

eít ; ne is praferat voluntatem fuam divinze;

qui, ut eam faciat, fe

fubjecit voluntati ho-

um 4

minis ?

i

Unde vero eft, quod non infigni fervo-

re incitamur ad fequendam voluntatem Ser-

n

vatoris noftri; ut non fíolum faciamus id,

quod rmandat, fed etiam quod faretur fibi

gt

; (

e(le gratum & acceptum ? ,certe, ut teftatur

Píalmifta, Deus non folum exaudit oratio-

yis t

nem fidelium, íed vel fola eorum defideria;

]i» Cä

quin etiam preparationem, quam in animis

j ïeä"ä

fuis habent ad orandum.

Nobiles ergo &

J

generofz animee non egent efficacioribusin-

g

citamentis ad complectendumid , quod fciunt

1f3€m"

eflc fecundum defiderium, & votum fui Di-

le&ti, |4uima mea , inquit una ex illis anima-

bus (4), Aquefacla efl, ut amicus meus locutus

hi

LI

O

CaPrvuT

| (2) - Canz, c. $. v. 6

5

198

CowePENDIUM TRACTATUS

&rim|

CarvuTr VI

Dür,

Brevis weibodus. cognofcendi divinam vo.

dorun

$

luntatein.

vl

no;

; af.h&us Bafilius dicit, voluntatem Dei

l :

kJ bisfatis effe oftenfam & declaratam tum

confiliis, tum preeceptionibus divinis; & pro-

N

inde nihil effe , de. quo deliberetur; nam

| tim, f

rtet fimpliciter exequi, quod przeceprum

omrm

elis

quodautem alia attinet , in noftra funtil- | vlj

la poteftates utea juxra noftrum libitum eliga-

inus, qua videntur eligenda; quamvis fa-

[35

! U

cienda non fint omnia, qua füunt licita, fed

tantum ea, qua&e expediunt. Addijudicanda

& d

vero illo, & difcernenda, qua expediunt,

audiendum eft judiciu

Bu

tualis.

qa fapientis Patfis fpirif

Imüe; ]

L

Hic in memoriam inrerim .:tibi .zevocoj

m j

'Theotime, tentationem perquam moleftam,

E

& odiofam, quz non raro iis evenir, quito*

N

tiin eo fünt, ut omnibus in. rebus 1d f2

anen-,

ciant, quod mapis Deo placet. Hoftis enim

| Qnd

bumani generis in omnibus occafionibus f2

Bw

cit, ut dufbitetur, an res, quz fit, fit Deo ac-

lt

ceptior, quam altera, quz omitrirur.. Exem-

| Qütm

pli caufa, an fit Dei voluntas, ut invirati C*

BOtIQ

bum fümamus cum amico, nec ne?. an jeju-

l'agdu

nium obfervare expediar die Veneris; an die

lm d

Sabbati ? an foras eundum fit ad animum

füti

relaxandum, an vero àbítinendum? in quo

teri«

0$

. Ds AMuonz Drr.

199

terimus multum temporis, & dum Occupa-

mur, ac detinemurin dijudicando, quidnam

TE

horum fit melius, negligimus occafionem,

complura bona alia faciendi, quorum execu-

m t

w

-.tio mggis promoveret Dei gloriam.

(itm G

*

n

Non folemus ponderare minutam pecu-

etyr

niam, fed folummodo nummos magni valoris.

Ya

Commercium hoc, & negotiatio nimis effet

fr. r

odiofa, nimisque multum temporis abfüme-

jtume

ret, fi ponderandi eflent v. g. folidi, affes

&c. Sic etiam. non debent ponderari omnes

WS

,

y It

iftius generis miputule actiones, ut cognofca-

p

mus, an haec pluris fitapud Deum; quarm alte-

T

ra. Adde, quod nonnunquam interveniat fü-

perflitio in faciendo hujusmodi rerum exa-

g

mine; nam qua ex cauíà oriatur dubium, an

coní(ultius fit audire Miflam in una Ecclefia,

quam inaltera? ducerefila, an füuere? dare

dif

eleemofynam viro habentiuxorem ? non be-

m

nefervitur Domino, dum tantum temporis

gtl "

'eol

impenditur ad coníiderandum id, quod fa-

ciendum fit, quando opus eít executioni

Hob

jf

100

mandare illud, quod in quaftione ponitur.

Merienda eít noílra folicitudo . utilitate rei,

r,üf

w

quam aggredimur.

Quam foret inutile ne-

[uür

gorium, rantum laboris fibi fümere ad delibe.

[ Hfiü

!

p

f

randum de itinere unius diei faciendo, quan-

tum de conficiendis trecentis, aut quadrin.

fj Ü

j uf

gcmis milliaribus ?

2

Q 2

Ele- "

[änl

eo0 QCowPrrNDiUM TRÁACTATUS

falte

Electio vocationis-, defignatio rei magui

D

lione,

alicujus momenti , mutatio domicilii , & fimi-

lia merentur feriam deliberationem , ut qui

!]

in illis magis fit ex voluntate Dei, intelliga-

! Qxm

tur.

Verum in minutis & quotidianis actio-

UR

nibus, in quibus omiífio vel error non eft

inomentialicujus, neque damnum alicujus

| "upis e

|95, f

note, quid opus eft, negotium importunis

:confültationibus faceffere ? cur multum pet-

pl

|

Ug

endam, expendamque, an mapis placeat

!

