eo, ut recitem rofarium, an ofhicium Bez-

|

Whrer

!Lbuer

a

t Marie Virginis, cum tantum difcrimen

inter unum, & alterum nonfit, ut eade cau-

t

It f h

fà magna debeat deliberatio inftitui? anme

potius.in hofpitale ad vifitandos eegrotos

AU o

& ctm

-conferam , quam ad vefperas audiendas!

eamne potiusad concionem , quam ad Eccle-

UM

CM

fiam, ubi fünt indulgentie ? Nullum eft pet

fe ita apparens, ac notabile difcrimen, quoc

QUfte

lre

me inducat ad unum porius faciendum, quam

ï

adalterum, ut ob id tanta fufcipienda fit de-

At wl

liberatio. - Bona fide hic procedendum et5

rmOS*,

omiffa omni fübtilitate: & ut dicit $. D*

COntea

filius , libere faciendum eft id, quod no-

Ehþer

bis bonum videtur, ne fati

emus nos inutil

Vdllter

;

u-

Cüfte

cura, neve deveniamus in

crupulos;

erítitionum labyrinthos; ftultum enim elb

Dlüsn.

ifficiles haberenugas. Semper vero hc ita

intelligo, ut non fit magna indgqualitas; acGtt*

Uan;

crimen inter unum o

us & alrerum ;

N

j

qua adjunéta ex una

(

t

quando non incurrur.lt a

201

ub

DEg AMonz Der

yre p

& .altera, part

tione.

«

e, que digna ünt- :confi*dera1F

T

n, ue

"

In rebus adeo momenti a-licujüs proce-

, intél

(s d

dendum eft magna cum humilitate, & non

cogitandum .de.invenienda Dei volunrate

tot 0

um db

longis examinibus, & difcurfuum fübtilitati-

bus ,' fed implorato Spiritus fanéti lumine;

m

nultun'

applicanda eít confideratio Dei beneplacito

inveftipando, accipiendumque confilium a di-

upis p

fim.

recdtore noftre conícientie , adhibitis etiain,

filibuerit, duobus aut tribus viris non me-

n üz

diocriter veríatis in rebus fpiritualibus. .. His

at

ita fe habentibus non eít revocanda in du-

(litu! !

bium noflra electio, fed excolenda, & ma-

u $

£na cum devotione, quiete & conftantia

p u

tuenda. .

uamvis autem difficultates , tenta-

m

tiones, & diverfitates eventuum, qux oc-

cullür'

currere poflint in progrefíu executionis, in-

m

enerare nobis poflint diffidentiam quandam.

i

iendü?*

ong ele&tionis, oportet tamen nos manere

jpie

firmos ; & inhzrere, contemptis omnibus in

nedenæ

contrarium occurrentibus, rei femel & ferio

deliberate, Séd &cogitare debemus , quod

aL'.

d;

hl

fi aliter elegiffemus, forte inveniffemus diffi-

nus !

cultateslonge majores: praterquam quod fz-

] o

14

pius nefcimus, quz fitDei voluntas, an ut exer-

tum*

ceamur in confolationibus ; an in tribulationi-

0

ar&ev

bus, an in pace; an in bello. Itaque re femel fan-

uah!*

&e decreta , nunquam dubirandum eft de (an-

u

il

&titate executionis: namnifi nos obicem pona

O 3

j

mus,

202

COMPENDIUM TRACTATUS

mus, nóh poteft res mialé' cedere: aliter au-

L1æ) qu

tem apere magna eít nota inconflantiz, &

poom

ddo, Y

füi ipfius amoris, ficut & debilitatis cerebri,

ne»que

ac ftoliditatis in*g?hii,

r

I

Brivie

IU

lh

CaAPUT '.VII.

-

iif

illium

De unione moftra "volumtatis. cum divirid,

At

qe

qua vocatur "coluntas beneplaciti.

n

, t

lib

idquid fit, excepto peccato, fit per.Dei

UR

Qu

voluntatem, qus abíoluta; & beneplaciti

5 qu

TC

voluntas appellatur. Hanc voluntatem nemo

m

mortalium poteft impedire: eadem autem

p rI//

)

AU (

non cognofcitur nifi per effe&us; quicuni

evenerint, Deum illos voluiffe; & defignatie

nobis innotefcit.

imo. Summatim confide«

Th

remus omne id , T'heotime , quod fuit, quot

h

ht

eít, & quod erit: & tunc ftupore abrepti co-

m m

emur exclamare ad imitationem Pfalmilte

s

(a): Laudabo te Domine , quia smagnificatuserves

XXS)W

petin

lhementer, g maguificata eft usque ad calos mijt:

vicordia tua , €9 u[que ad tmmbes vevitas tua z quam

Tonui

magiüificata funt opera tua IDomine , omnnia n ju-

il

tf

-

pieutia tua fecifli , e9 anima mea cognoftet nünit

Qu

Qu

"Admivabilis efl fcientia tua [uper me; praveniet int;

Quam

€9 zon potero ad eam. . Et inde tranfibimusa

lUm)

fanctiffimam complacentiam, gaudebimus ce

norj

eo, quod Deus fit infinitusin fapientia, in po-

WeQr

tentia, in bonitate. . Que funt tres dotes iv1f

W

na-

|]

GV 16;. c. 4-

q)

"

Dz AMOREI Degtr.-

203

du

n,quarum totumünivärfum non eft; nifi exi-

guum preludium, & velutfpecimenaliquod.

hnti

gt

2do. Videmüslhomines , & Angelos ; om-

resque naturze varietates, qualitates; conditio-

nes,facultates, affectiones, paíTiones, gratias,&

rivilegia ; qua' füprema Providentia ftabi-

j

vitin multitudineinnumerabili mentium cce-

il

leftium, & hominum, in quibus ita adtnira-

TT

jl

biliter exercetur juftitia, & miíericordia divi-

Mi

na, ut non poflimus, etiamfi vellemus ; nos

& l

cohibere, quominus ingenti cum gaudio lau-

des ejus decanremus, repetentes illud (2) :

ia

i

"

Mifericordiam;, eg judicium.cantabo tibi Domine:

J

J

Jfallam eg sntelligam im via immaculata,. quando

*

U5 qu"

j

?efzies ad ine.

&

tf

- "Theotime, magnam habere debemus com-

placentiam ; videntes, quod Deus exerceat

a

e g

fuam mifericordiam per tot diverfos favores,

ff ]i

& beneficia; quae confert Angelis & homini-

bus; quomodo item exerceat fuam juftitiam

vjl

per infinitam varietatem poenarum & caftiga-

(ld (f

tionurm: nam ejus juftitia & rnifericordia equa-

"

!

liter fantamande & defiderandiin femetipfis,

[/d

fiquidem ambe iflze virrütes non funt quid-

gg;ffJ ?

jl

quamaliud, quamunica divina boniras.

Ve-

Jf 4

)

rum, quia effectus juflitiae nobis funtafperi, &

qlii

amaritudine pleni; eos Deus miti

iratimmixtio-

udebl J

i

neeorum effectuum, qui funt mifericordiz, &

i

TM

nationis

d

facit , ut in rhedio diluvio jufte indig

4

olivgä

(a): Pf. 100. v. 2.

s04 CourENDIUM TRACTATUS

; ftrort

oliva virens conferve'tur, & ut anima devota,

velut columbacaftatandem poffit eam inveni-

; lf

! forum

re,fi tamen amanter velit meditari columba-

rum inftar. Ita mors, afflictiones, fudores, qui-

! lopif

B

bus abundar vita noftra, que jufta Deiordina-

tione funt peena peccati, funtetiam beneficio

fertor

(ticon

fuavis ejus mifericordie radii & gradus ad

afcendendum in celos, media ad proficien-

ti il

Qie[ce

dum in gratia, & merita ad obtinendam glo-

Imuni «

riam.

VE

O beata -päupertas, fames, fitis, tri-

Vülta

|

l q

ftitia, infirmitas, mors, & perfecutiones! funt

enim hzc , mihi credite, juífte punitiones no-

Cf)Ul'gim

æm, 1

ftrorum delictorum, fed punitiones ita tem-

perate, & ut loquuntur medici, ita condite

fultm

m im

fuavitate benignitatis, & clementie diving,

nt earum amaritudo fit perquam. amabilis.

It x

Res mira, fed vera, Theotime, fi damnati

95l

non effent obílinatione & odio adveríus

tnp

Deum excecati , in füis paenis confolationem

D

Q

invenirent, viderentque divinam mifericor-

IY

diam admirabiliter mixtam flammis, quibus

Ut .

i

in &ternumaduruntur: ita, ut Sancliconfide-

then

rantesuna exparte horribilia , & terrifica dam-

| Wm

natorum tormenta, ex hoc juílitiam divi-

CRrl

nam laudent, & exclament (4): ufus 0

Dominue, g. ve&um. judicium tuums juflitia G

judicium prapavatio fedis tua....3tio. Redeamus

ad nosmetipfos, & innumera bona tam ine

-*

terio-

u)

n

105

D& AwonEDszr ,

N

teriora, quam exteriora intueamur: ficut &

Lmim'em-

infinitum prope maximarum poenarum inte-

colyni

riorum, &externarum numerum, ac feriem

st

longiffimam , qnas divina Providentia nobis

fecundum fuam fanétiffimam juftitiam , & mi-

J

veelt

fericordiam preparavit, & quafi brachia no-

n

ftri confenfus aperientes, amplectamur om-

ia

nia ifta, amanter fanctiffimz ejus voluntati ac-

ndamp'

quiefcentes, & cantanres Deo per modum

hymni eternz quietis (2): at voluntas tidy

ficut im celo, €? imterra. . lta, Domine, fiat

voluntas tua in terra, ubi nullo fruimur gau-

! fits !

jone

dio, quod non permixtum fit dolore, nullas

colligimus rofas fine fpinis, nullum habemus

nitio

"TL

diem , quem non continuo íequatur nox,

nullum ver, nifi hyems preceflerit: in ter-

n

rà, inquam, Domine, .ubi confolationes

gt

fünt perrare, labores autem innumeri! o

m

a.

Deus! tua fiat voluntas; non folum in exe-

cutione tuorum mandatorum, confiliorum;

j d

& infpirationum, que exequi debemus, íed

)nWï

etiam in tolerantia afflidtionum & poenarum,

TA

uas dum immittis, recipere de manu, tua

m

:

ebemus, ut tua voluntas faciat per nos,

r

D

ex nobis, & de nobis, omne id, quod pla-

2

E:zg:-

cuerit.

-

is!

d

l

f,l]fly

Id

"LA

O ;

À

CaAPUT

(a) Marb. c. 6. v. 10.

4o6 CoMPENDiUM TRACTATUS

Fa

CarpUu . VIII

nf

Unionem moftra vooluntatis cum. benepla-.— us

cito Dei precipue fieri in tribu-

tfidi

"

lationibus.

| (morg :

9t

cens? quidem in fei fis confiderate ,t'nini;

me poffunt amari:- confideratz in fua

| ls o

! hduol

origine, Providentia nemipe ; & voluntate

puif

divina, que eos immittit, perquam amxbi-

| Ung

les fünt. — Intuere virgam Moyfis, projectain

| fiter

terram eft ferpens terrificüs; earidem vide in

manu Moyfis, eftvirgà, qus patrat miracula.

! Ut

tpli,

Intuere tribulationes; in femetipfis funt hor-

ribiles: in voluntate àutém divina fi eas conit-

T

; n

deres, füntpuriamores; & deliciesfpirituales.

Es

Quories contingit nos averfari réméedia, &

ïe«,

QU

inedicatnenta, duni eà tióbis medicus exbhi-

i

x Jf

7

bet; qu& tamer oblatà riobis per amicam

inanum, amore fuperante horrorem, cum

Tltfrare

üfert

Bs

letitia accipimus ? —certe vel amor a

cit

afperitarem doloris, vel fenfurn illius effi

N gm

Si macnus ille

fntüh

optabilem, ac jücundum.

al

Patriarcha Abraham vidiffet neceffitárém oc

cidendi (uum filium exttà Dei volantatem,

B

T

cogita 'Theotime, quantos dolores eutn tut-

Tiorte

ferre fuiffet neceffe: fed cum videret illam

Qu

in Dei beneplacito , erat illi hzec neceffitas to-

ta aurea; tenere proinde eam amplecteba-

It

tur.

Si Martyres vidiffent tormenta extra

lndemb

beneplacitum Dei ; quomodo inter. ferrum

ii

TU

.Dr Awoz: Dzr

267

& flammám cantare potuiffent? ánimus amoc

re inflammatus amat divirium beneplacitumi

N

non folum in cónfolationibus, fed etiam in

i

L

affitionibus, eoquod (it pracipud virtus

amoris facere , ut amans patiatur pro amato.

Stoici Plillofophorum non ignorum ge-

bt

nus omnem fuam philofophiam collocabant

at 1

in duobus verbis, a/ffinere , & fuflinere , nem-

X volüïï':?

pe miffas facere oblectationes ,. voluptates;

um P

& honoresterreftres : füftinere, & tolerare pa-

) Web

tienter injirias, ac labores. Doctrina vero

um

Jhriftiana, qua» una fola, & vera eft philo-

ts

fophia, tria pr&ferr doctrinz füez capita: 2/-

(sl

negatiouem [uz ipfius, quae majotis etiam forti-

s

tudinis indicium eft; quam abftinentia ab ob-

:iæfpäïlïïü:

lecationibus: ferre crucem fuam, quod plus

i !'emedï'

eft, quám páti quascunque alias fes adver-

fas; fequi Chriflum, quod non folüm eft re-

nedicusff

g

[

nuntiare; & abnegare feipfum , & ferre cru-

roret

cem fuam, fed etiamipíà práxi éxercere om-

qmot

ne.genus bonorum operum,. Attamen non

y i

tantuin amoris oftenditur in abnegatione, &

ma(ïl )

in actione ; quantum in paffione.

Gerte Spi-

&l

u

rirus fanctüs notat in iäcra'fcripïtura maxi-

l"

| VOJL

mum Chriíti in nos amorem in

afhione, &

yé a

morte, quam pro nobis acerbiffirham fufti-

nuit. Ex hisergo concluditur, quod

TM

]

imo. Amare voluntatem Dei in '6onfdi

menm

lationibus fit bonus amor , quando reverà

(

amatür Dei voludütas, & non cornfolatio, in

yt

M

qua

208

Comnx»mum TRACTATUS

qua.eft Dei voluntas. Hic etiam. amor fine

Áttam

repugnantia, fine violentia nafcitur: nam

t f

quis non armaret voluntarem tam dionam

; tem ]

omni amore noftro?

| ti0ns

T0b 1

2do. Àmare voluntatefn divih'fam in fuis

Qd

mandatis, confiliis, & infpirationibus eft fe-

dpimi

eundus gradus amoris, primo longe perfe-

imür ,

&ior: nam inducit nos ad nuncium remit-

vinpn

tendum proprie voluntati , & abítinendum

pluribus voluptatibus, licet non omnibus.

Po

3tio. Amare paffiones, & afflictiones pro

TIeQNTS

Dei amore eft altiffimus facrae charitatis gra-

procul

dus: nam in hoc nihil eft amabile , nifi fola

J il

voluntas divina.. Hic amor verfatur non tarn-

tlotur

tum in derelinguendis omnibus voluptati-

! ftrcit

bus, fed etiam in com

BU

pleétendis, tormcntiägf

& doloribus.

! inibo

pj

ÜAPXS LY

: verfam'k

| g

De unione no[ita voluntatis cum Iieneplacþ

o

V 1

to divino in affliclionibus [pirituah-

btis per vefignationem.

! "ufpir

r

| morcrucis facit nos libenter fufcipere aflli-

üt Qm

&iones, exempli caufà jejunia, vigilias ci-

| Titir

licia, &alias carnis macerationes: ac nuntiutm

18 g

rémitrere dele&tationibus, honoribus, & divi-

LU ,

tiis, & amor quidem in his exercitiis totus

CPIU&

ïäimirz

quant-'u.,s.e& oculis dileécti Domini. acc

Ltta-

4 w

TU

'Ds AMonz Drzi

209

T

Attamen adhuc acceptior eft; quando patien-

du u

ter, fuaviter, & animo fi non letiffimo , fal-

im d

tem lubenti accipimus tormenta, & tribula-

tiones propter divinam voluntatem; quze eas

nobis immittit.

Verum amor tunc excellit,

j m'.

quando non folum fuaviter, & paátieuter, ac-

nb

cipimus afllictiones, fed ob eas nobis graru-

o

lamur, totoque animo eas amamus propter

um

divinum beneplacitum , a quo procedunt.

bfline:

ornité

"

Porro amor ille, qui nafcitur ex quiete

ïl&ïwæz

mrentis in tribulationibus fpiritualibus , dubio

rocul eft maxime perfectus. — Beata Angela

hr

d

yle, !

e Fuligno admirandam facit defcri;tionem

dolorum interiorum, quibus aliquando fuit

r

exercita, dum dicit, animam fuarm fuiffe iri

us &'Om,?*f

tormento fimili illi, quo quispiam pedibus &

j; i

manibus ligatis effetfufpenfüs, & tamen non

Ítrangularetür, fed manerer in ftatu hominis

verfantis inter mortem & vitam absque ulla

fpe auxilii, cum neque füftenrari pedibus

714

poteft, ^'neque juvari manibus , impotens

adeo aperiendi os fuum ad. clamandum, vel

pfmiü-

fufpirandum. '[taeft, Theotime, animafübin-

jl

de ita preffaeft affli£tionibüs & curis inrernis,

(d

i

ut omnes ejus facultates obruantur tum pri-

J

vatione eorum omnium, que poffent dolo-

[dy ng á

n

res mitipare, tum apprehenfione eorum om-

nium, quz inferre poffunt triftitiam: ita ur

il

mms

ad imitationem fui Salvatoris incipiat teedere,

d

le dicere

j 4

& pavere, deindc *triitari, ut reé

)

poflit:

210

CoMrEzNDIUM. TRACTATUS

étür a

poffit: Zvl eff.amima.mea ufque. ad. mor-

iem (0): & ex intimo .cordis affectu defi-

(omicil

[

deret, petat, acfüpplicet, w ; fj poffzbile fit,

ls T

zanfeat ab ila calix , . cum . ei nihl fupertit,

türiug

intellectus ,

0 & 1

praeter fupremum

apicem

qui apex affixus cordi & beneplacito Dei,

Drma

OY

dicit fimpliciffime acquiefcens divinze volun-

tati: O Pater eterme, verumtainen nonmea, f&

|

idereli

tua voluntas fiat.

In hoc autem fitum eft to-

| tneq

tius rei momentum , ut anima inter medias

| r

E

turbationes, & repugnanrias ifta refignaatio-

ne utatur, qua vix uti fe animadvertit, ut

Un

zeque fibi perfuadeat, e corde eam non pro-

cedere : vel fi aliquo modo procedit, non uti

tblacit

oportet: fiquidem id, quod tunc agitur pro

u per t

Dei beneplacito, fit non folum fine gaudio,

& interna animi fatisfactione, fed etiam cum

Ms fub

acerbitate ac lüuctu: cum interim cordi amor

if effe

non deneget poteftatem querendi, & lamen-

1 ) (]Ul.

tandi, ut faltem queri poflit, quod nequeat

UER

queri. imo finit; ut & Jobi & Jeremig om-

QUs

nes lamentationes depromat: fed.ea condi-

Datte

tione, ut in eo íterur refignationis decreto;

Ab t

quod femel coníftitutum eft in fundo anim&,

Br

& in füpremo, ac delicatiffimo mentis apice.

y

dCere

Inquo decreto nihil eft tenerum, nihil fuave

u

imo vix aliquid fenfibile in. eo deprehendi-

Prom

tur; fed totum tamen, quod in eo reperr

n (et

tur, verum eft, forte eft, ac propemodum

(fp l

Ti

Et vi-

iqexpugnabiie, vero amore plenum.

!

.'detur 4

(a) Marb. e,26, 3. '38(.

TU

211

Dr AMonr Dr.

.

TT

detur amor retractus efíe in ultimum fuum

d

domicilium , velut'in turrim forriffimam to-

]

r

lil

lius munitionis, in qua animofus & imper-

iL f

territus períiftit; quamnvis omnis alia muni-

mrelledi

tio, ea turri excepta , capta fit, & fumma

,

u

g

prematur angufília: quo autem omor in. hoc

vinz Yi

1

flatu conftitutus magis nudus eft ab omni ope,

& derelictusab omnivirtutum ,. & facultatum

108 |

um &

animze auxilio,. eo conftantior, & fortior ad

nter r*

eftimatur.

confervandam fidelitatem íemel Deo datam

rdigrt

vdyert

mj

Unio hec & c.onför.mitas cum diviho be-

neplacito fit vel per fanctam refignationem,

«

yc u

vel per éximiam indifferenriam.

Refignatio

autem fit per modum conatus cujusdam, &

; li g*'

nifus fübmiffionis: verbi gratia: animus qui-

2 emr

dem effet vivere, fed.non mori: nihilormi-

; (

Dus, quia Dei beneplacitum eft, ut e mun-

Ldi) &l:þ

do hocad alterum per mortrem tranfeatur , ac-

i

quiefcit animus, . Voluntas effet vivendi, fi

es

placeret Deo, & quod plus eft, voluntas ef-

"LU

fet, ut placeret Deo; producere viram; íu-

1oni5 ü;"

bitur quidem mors libenter: magis tamen

r'undOFEï'

placerer vita, fi ea concederetur: fat quidem

"i

promptra eft voluntas ad moriendum: íed

] mhïi IL**ï'ï'

promptiorad vivendum.. Jobin fuis erumnis

d

g

À

'*.äiï

exercet talemactum refignationis : ; /ona re-

j & ff?ï

cepimius: de. manu Dei, qu

"

.

us ?

aye anala 50n rec?pz'e—

um ^

if

"CAPUT

BI ^ Cpurnwnlvu 'TRACTATUS

toolef

CaApruT X

m à

one no[tree voluntatis cum Dei bene-

IüVitis:

De uni

placito per indifferentiam.

1

C

efignatio praefert quidem voluntatem Dei

N

Min fcj

rebus omnibus ; fed amat multas alias

tiams

res preeter Dei voluntatern : indifferentia ve

!l dj

roetiam ulterius procedit: nihil enim amat, ni-

|'tt, Qu

fi propter voluntatem Dei, ita ut nulla res mo-

| 4j

fifre

|

i

veat cor indifferens prafente voluntate Dei.

?*1:':10 Vem

Equidem cor indifferens eti

am tangi potefl,

; QU ii

videlicet, cum

& moveri aliqua affectione;

Elie-

TR Volts

adhucignorat, ubi fit De

i voluntas.

R u

zer , cum perveniffet ad fontem Haran, pro-

Pt

be animadvertit virginem Rebeccam , pu-

chram valde , &amabilein: attamen maniit

ag

QU ts

indifferens, ufque dum fincero ac interiori

Numinis afflatu

didicit, eam effe, quam

(f

M

Deus preeparavit

filio Domini fui Abraham;

protulit.

RC Qu

tunc enim munera, qui habebar,

W Q

Ex adverfo, fi Jacob nihil amaffet in Ra4

Wt D)

chele, prater affinitatem Labani, quam ut co

l

lerec, Pater ipfi precepir; tantum amailet

G

Liam, quanrum Rachelem: fiqu

idem utraque

zequaliter erat filia Labani: unde Patris volun-

U

tas expleta fuiffet in una eque , acinaltera: 1

ultra voluntatem . Patris volebat etiam ius&

ïof' ffne

ä'u,m) £

voluntati fatisfacere, inefcatus nempe inlignt

l.lll

at

fpecie, & gratia, quae Racheli inerat: unde

moie-

"m ;

T

DE',AMORE Drzr

213

molefte ferebat', datam fibi Liam in uxo-

rem, a qua abhorrebat; eandem tamen licer

Dih

invitus accepit, facta apud fe refignatione:

ll

Cor indifferens non horc modo fehab&ti

um

nam fciens, quod tribulatio, efto fit turpis

mult d

&inamabilis, velut Lia, non ideo ceffet etfe

Reretit

filia dilecta divini beneplaciti; tantum eam

jmanm

amar, quantum coníolationem, que confo-

jl ^

latio tamen in feipíà eft gratior, & acceptior,

untate:

imo vero magis adhuc amat tribulationem,

ub

quia nihil videt in ea amabile, preter divi-

ht

nz voluntatis notam.

Si non peto, nifi pu-

TU

ram aquam; quid mihi cure eft, utrum ea

Fa r

porrigatur poculo aureo, an vitreo, fiqui-

ecat

dem aliud non füm accepturus, quam aquam?

tama

quid intereft, quod Dei voluntas. mihi offe-

j«

j

raturin tribulatione ; 'vel-in: confolatione.;

efïe !

fiquidemin una equeac in altera nihil video,

T M

nec quaro aliud; quam voluntatem divinam,

n Prc;

que in tribulatione tanto melius apparet,

quiain ea nonalia eft pulchritudo, quam eter-

amän.ä'

num Dei beneplacitum.

nturl ,

Cor indifferens eft Veiut'globus cereuüs

jderm

in manibus Dei, paratum ad recipiendas

r

omnes fimiliter formas divini beneplaciti :

cor fine electione zqualiter àd 'omnia difpo-

firum, exclufa voluntate propria, preeter Dei

n

2

voluntatem nihil fibi propofitum habet; cor,

jl

j »ii&pam, quod.non .collocat .amorem. füuum

1n-

p

arm4 . CowPzNDIUM TRACTATUS

in rebüs; quas vult Deus; fed in fola; & uni-

guales

Unde,

ltem ]

ca voluntate Dei, que illas vult.

quando voluntas Dei eft in pluribus rebus,

folatio

averf

eligit quocunque randem preto illamjin quam

magis voluntas divina propendet. Deibe-

atgrg]

Qüie r

neplacitumeft v. g. in matrimonio , & in vir-

ginitate: fed quia magis eft in virginitate:

& Vitar

cor indifferens eligit virginitatem, eíto pro

zima

eà vita effer ponenda.

Breviter Dei bene-

Qantuy

A09007

placirum eft fümmum ànimeindifferentis

objectum.

Proinde, ubicunque illud vi-

Omni

det, currit in odorem ejus unguentorum,

TY

,

& femper quazrit id; in quo magis eft, polt-

pofita con

fideratione cujuscunque alterius

'Trahitur illa a divina voluntare;

velut

LY

rel.

ab armnabili

u

odam vinculo, & quocunque

l ]

[

It üa

vàadir illa,;

ec fequitur: mayvult infernum

cum Dei voluntate, quam paradifum fine ea.

Majeüa

referret infernum paradifo ; l

"Bs fl

Quin imo

fciret, quo

!

in illo majus effet Dei bene

j

p

n

or

citum, quam in paradifo.

WY

lbi

I

i

LDaAPUT XI.-

Dlitio

ndifferentia ad ommes v

Uh

-Quod Jancla i

extendatur.

ndiH'erentia deber exerceriin rebus omni-

j !]

I

bus, qua refpiciunt vitam naturalem , ut

i,

ïl&w

fanitas, infirmitas , pulchritudo, & deformitas

debiliras, & fortitudo : in rebus vite civili$

qua-

g

TU

Dzs AMwoRnz Dzr

215

(

quales funt honores , dignitates, & divitize;

u

item in rebus vite fpiritualis, quales funtde-

i

u

Íolationes, confolationes, affiictiones animi in

Ia

adverfis tolerandis.

Job; quantum ad vitam

l

]j

naturalem; fuit foediffimo ulcere obductus,

quale nunquam antehac vifüm eft: quantum

mx&m !

sigti

ad vitam civilem, pro ftulto fuit habitus, nihili

2eflimatus, & amaro rifü vexatus ab amicis:

g, d

or Deïlu*ï

quantum ad ,vitam fpiritualem, obrutus fuit

languoribus , &rumnis, anguítiis, tenebris,

indilit

gl

& omnis omnino generis pene intolerabili-

bus doloribus, ficuti ejus querelz fidem fa-

mguem::i

'ciunt.

lagiSe

I

4

Eadem vero ratione noftra falutis vin-

,lunta[hl'f

-ex JESUS Chriftus dire afflictus fuit: in

& quouf

j)

ul

.yita fua civili condemnatus, ut criminis lefae

-Majeflatis diving & humane reus: percu(

jdii^

Íus, flagellatus, irrifüs, cruciatus, &affectus

i parafh

-omni ienomina,

In vita autem naturali mor-

tW u

tuus eft inter crudeliffima tormenta , quae quis

libi imaginari poflit: In vita fpirituali perferens

triflirias, timores, terrores, anguítias, de-

l

folationes; & oppreffiones, quales nunquam

fuerunt; nec future fünt aliquando.

'Id u

Ezechiel (2), vidi /imz'lz'tuäz'nenæ mam)s

emi/J2 , g apprebendentis je i. cinciuno capitis,

1!

"

$g elevavit eum [pivitus intev celum ,. €8 tervam.

j

M

Chriftus Salvator nofter elevatus etiam in az-

ädetof

Pa

a

boge

j

(a) Ezech. c. 8. v. 3.

At6 Cow?ENDIUM TRÀ CTATüs

f*

bore cruci

al

Ó

1

nter celum & terram, non te-

Itifce

nebatur, ut videtur, manu Patris, nifi pef

Quo q

fnitat

apicem , & fümmitarem fpiritus: ut ita dicam,

nonnifi per unicum capitis füi crinem, qui

Ut moj

hii

crinis taétus fuavi Parris &terni manu, exi-

inià & maxima felicitaris affluentia perfunde-

Tl at

barur, reliquis on

jnibus in voragine trifti-

tie&e ac tedii haerentibus.

Hinc eft;'quod

| Ülice n

| Aüori]

.exclamet: Dws meus, ut gu;4 develiquifa me?

lnter

ï

D'XVUUT

Xi.

Yi

9

L

erentiee in vebus jþe:

antz'la—us

t

De praxi indifi

Dei cultuan..

f

tbi[em

ix aliter copnofcitur divinum beneplaci-

V

tum, quam per eventus: quamdiu au-

,| ln

lts n

tem id nobis ignotum eft, tam diu adheren-

düm eft, quam poffumus fortiffime , volun-

Uüre |

&em

tàti Dei nobis manifeftee & fignificatee: fedft-

mularque beneplacirum illud divinze Majefta-

Ü

y Atj

tis ihnotefcit , oportet ftatim & amanter ejus

N

lg

À

pbedientiæ adherere, feque '—ftïxbjiccre.a

lOtUm

"m

LlMat*er mea , vel egó ipfe; nam perinde

eft, afüxus füm lecto' ex infirmitate; & ne-

E[ïe bg

üüm

fcio, an Dei fit voluntas, ut infirmitarem ittam

mors fequatur. Scio tamen; quod expectans

Werof

Qui f

'eventum, quem Deus deftinavit, per volunta-

tem declaratam Deus velit, utomnia convent-

X fl

)

éntia remedia adhibéam 'ad fanitatem recupe-

ia no

Ql '0 ^

rarkiam: adhibebo igitur fidcliþer, ni

Iv-

!5

D AMokE Dzrx.

p g

) U(*." l

livifcens, nihil: omittens eorum ,. qui . quo-

quo modo fuppeditabuntur ad obtineadam

, miyt

il ia

fanitatem.

Verum fi Dei beneplacitum fit,

nem, o

ut morbus viétor evadens contra omnia ad-

hibita remedia, mortem .tandem inferat,. fi-

Ym

mul atque certior ero per eventus f?cuturi in-

p

j U

J

dicia, acquiefcam perquam fuaviter in fümmo

d

n

apice mentis mez , gratis repugnatttibus in-

"

ferioribus animz: potentiis. -- Ita mi Domine!

li

libgnter mortern accepto, quia ita tibi placet.

n

Verum fi beneplacitum divinum effet de-

peL IU

claratum ante eventum ipfüm , uri declaratum

fuitS. Petro; quomodo niorituruseffet ; San-

gb

&o item Paulo vincula & carceres; Hieremice

deftructio civitatis Hierofolymirang ; Davidi

u

mors nati fibi filii tunc oporteret continuo

il

unire noftram voluntatem vólunrati divinge

ümh*ïfj

exemplomagniPatriarchz Abraham ; & ficut

icaw?ïiïf

ille arripuit, fi nobis effer praceptum,arripere

i^

& nos deberemus executionem zrerni decre-

4mi^

ti, etiamíi illud effet de morte noftrorum £

j

liorum. . Admiranda pror(us unio fuithujus

eximii Patriarchae cum Dei nutu: qui credens

unt

e(le beneplacitum Dei, ut facrificaret filium

tt*

fuum, operi confeftim inflitir, forti & oe

[dv

j

nerofo animo ; admiranda etiam unio fiii,

a

li

qui fe tam benigne gladio paterno fubjecit,

ut fàlvum maneret Dei beneplacitum , morte

j

ipfa non interveniente.

"

"

li

»

f)n

P 35

Ob-

li

218

CoMrENDIUM TRACTATUS

T

Obferva, mi T heótime; noram fingularem.

[to

Udm n

erfectee unionis cordis indifferentis cum di«

lm, 1

vino beneplacito. Vide Abraham manu te-

t0s pl

nenrem gladium, & elevanten brachia, & jam-

volunn?

jiam vibraturum ictum, quo mortem inferat

t &i

filio unico: que omnia facit, ut placeat divinae

voluntati.

Vide & eodem motmento Án-

ä

&sfimi

elum, qui nomine Dei miffus i&tum prohi-

b

et; ut fübito Abraham paratus eftad eundem

Dasí

ll

(

i&um cohibendum & vibrandum, quo Ifaa-

inf

cum filium Deo facrificer ? quid multis:

ä;

Qnt, ]

Abrahamo vita & mors filii eit indifferens

(iden

confiftenti in prefentia voluntatis diving

ton P(

Quando Deus ei precipit facrificare filiumy

Theori

non contriftatur, quando prohibet, non ai-

Vtdere.

ficitur lztitia: omnia zequalia füunt magno il-

m

BYUN

li animo, dummodo obíequium præüeturci«;»

vinae voluntati.

l f

tiS J IUU

Ita, Theotime, perfepe Deus, ut nos

in fancta ifta indifferentia exerceéat, inipirat

(tan

eu'm D

nobis confilia valde fuüblimia, quorum non

ideo executionem poftulat , & tunc ficut ant-

Ctodi

m

mofe ac fortiter res illas incipere ac profequé

debemus, ita füavi & magna cum tranquili-

ütem

Dotef

tate oportet acquiefcer

eeventui, quem JJe0

placuerit nobisdare. Sanétus Ludovicus in-

"

enti cumexercitu transmifit mare, ad terram

fan&i5

fanctam recuperandam : fücceffus conira

;

opinionem infelix erat, eitamen fuaviter ac-

quievit. Pluris equidem facio tranquillita-

"Quie

oluntati;

i

tem animi, qu acquiefcit diving v

quam

U

Dr Auxonr Dtrir.

119

Il

uam magnanimitatem in exequendo

rope-

;

yP-

; Qu

ito: 'S. Francifcus proficifcitur in

fnam

ium, ut ibi vel convertat infideles vel inter

n

eos ploriofus Martyr occumbar. . Hac Dei

J

i

d

voluntas. erat.

Rediit neutro executioni da-

m t

C

to; & hec etiam Dei voluntas fuit.

r

Dettto

[

O quam felices funt. tales animz, auda-

ä

ces fimul & fortes ad aggrediendum id, quod

m

Deusillis infpirat; humiles fimiliter & faciles

adeundïlm

u)

1

adidipfüm deferendum, quando Deusita dif-

j nyli

ponit. Dices, hocfiitafe habet, curq

uicquam

m&x&ïfff

defideremus, ac effeétui dare conemur, &

j; u

non potius omnia eventui committamus ?

"

'Theotime! non oportet quicquam oblivioni

tradere, aut omittere ex omnibus illis, que

fl y 2

n

requiruntur, ut omnia, que Deus a nobis

?ræftefäï'

exigit; bene füccedant; ea tamen conditione,

ut, fi eventus fuerit contrarius noftris vo-

ou$; !

tis, illum nihilominus omni cum fuavitate;

& tranquillitate animi recipiamus. 'Tenemur

t J

yri/

enim ex Dei juffu magnam curam, & foli-

citudinem gerere earum rerum ,

uz Dei glo-

T

riam fpectant, & nobis commiffa funt: non

p

autem eventuum ,

j t

quia hi non fünt in noítra

potefítate.

1

(o

Sed rurfum dices, fi res incepta afflatu

AU

fan&i Spiritus perit culpa eorum, quibus

M

commiffa fuit, quomodo tum dici poteft,

T

IML ii*

acquiefcendum efle Dei voluntati ? nam dicet

TU

i voluntas, que obicem

(

aliquisv, non eft De

vofll

P 4

ponit

d

220

COMPENbIUM TRACTATUS

| yerm

ponit tali eventui: fed culpa mea id evenit;

cujus .culpe voluntas divina . non poteít

QUS; .

effe caufa.

Verum eft, fili mi, : tua 1lla

*

borib

Qu at

culpa non evenit per Dei voluntatem ; i5

enim auctor non eít peccati: eft tamen Dei

divin

100 fer

voluntas;. ut culpam tuam & peccatum fe-

quatur omifíIio rei incepta , in punitionem fci-

j réloof

licet tuz culpe & peccati. INam licet ejus

| toen

| üm;

bonitas non poíft permittere , ut velit

peccatum , ejus tamen juílitia facere po-

Quita

reíft, ut velit poenam , quam tu futlines.

| Qüdem

Ita Deus non fuit caufa, quod peccaverit

| üüni

David, fed ei inflixit peenam peccato de-

r w

bitam.

uando igitur propofira fecundum

| Agrico

| W f

Deum facta contingit in poenam peccatorum

non füccedere, oportet vera poenitentia de-

! f?d [am

teftari culpam , & acceptare paenam, qu&

; Uriffe

nobis inflieitur.

Nam fÍicut, peccatum €

: Gf

contra Dei voluntatem . ita poena inHi&aþ ex

Wt no

d de

Dei voluntate proficifcitur.

lg

ÜÀPuT XI[f.

h

'

CUfüst

De indifferentia, quam in praxin . deducere

]

debesmus im eo, quod pvosiovet t0-

!

firam in virtutibus progre[fum.

if

1l

andavit Deus, ut faciatnus, quod in no-

n

li

À

bis eft, ad acquirendas virtutes ; nihil

R

ergo oblivifcamur, n

ALAA

ihi

] omittamus, quo-

hudj

minus fancti hujus coníilii finem affequamur.

is«

& Iigaï

Atqtame.:n poítquam plantaverimus;

Mg :

veri-

s

U

Dz AMOoRE DE(.—

221

verimus fecundum vires noftras, intelliva-

i

n D

müs, folius Dei efle,, dare incremeutum ar-

j Qu

boribus bonarum propeníionum, unde fru-

m !

étus noftrorum defideriorum, & laborum a

al

divina Providentia expectantur.

Quodti

A

non fentiamus. profeétum in vita. devota; &

.

um

um

religoía, qualem nos. vellemus ,. non. ideo

P

Ó

turbemur; íed.in pace contineamus ani-

mum . hoc unum curantes, ut animi traüs

m É

qcerc f

quillitas femper regnet. in nobis.

Noítrum

] (ü ;:

quidem eft, accurate animos noítros excolere,

& uni huic rei fideliter vacare;. verum quod

w

ad copiam mefílis attinet , id Deo erit cüra.

at

| &SLM

Agricola nunquam vituperio dienus cenfabi-

tur, fi non ferat infignem meflis copiam;

eut

fed. rantum , (i.deprehendatur negligenter la-

:nitem»:.«f

nf

boráfle , terrisque fuis ofciranter femen inje-

ciffe.

Ne ergo inquieti fimus, eíto nos fem-

r

J ii

per novitios

tyrones in exercitio virtutum

efle deprehendamus, nam in monaíteriis re-

ligioforum bene inítitutorum quilibet fem-

per fe novitiumeffe aeftimat, cum totaunius-

I"Z [

cujusque vita deftinara fit prpbatitmi.'

hi

Jv

fjl

At vero, dicet aliquis, finovi mea culpa

fl

fieri; quod retarder in profectu, quomodo po-

tero me cohibere, ne triítiriaafficiar ? explicavi

hoc in introductione ad vitam devotam , fed

jw ]

haud invitus repetam , fiquidem nunquamid

IDUS;

fatis explicari poteft. ' Atici oporterde com-

miílo peccato triítitia , fed forti, conítanti,

D

l34

V

edata,

222

COMPENDIUM TRA;T-ATUS

fedata, & tranquilla triftitia: non enim tur-

iHampe

bulenra fit hzec poenitentia, inquieta & abje-

t dlvin

éla.

Noftiretardationem tuam in via virtu-

1ito odi

tum tua ex culpa proveniffe? coram Deo te

detefar

Tantes t

humilia, ejus mifericerdiamimplora, coram

ejus bonitate te profterne, veniamque fup-

nunquag

l

ex pofce, peccatum ruum confiere, il-

fa-

/toper

i

udque tibi remitti proftratus humi ante

us j

His ita peraétis ad

ciem ejus bonitatis ora.

timum

