exercitia; longifIime tamen fuper eas eminent,

que nihil admodum dignitatis haberent, nifi

ab animo imbuto charirate orirentur.

Lt

hod :

Feliciter confe&to pralio, victoriee laus

nis i

omnis ducimilitiz tribuitur tum, cum ipfemet

vtf

a torfit marté proprio ; &

pugnavit, cum arm

Tmons o

precer hec inftruxi

t aciem , atque hinc inde

vt

imperio temperavit.

irrupriones milirum fuo

ofici t

Sic ipfe Imperator tum fü

a ipfius opera, fuis-

atque aufpiciis

ol

que armis

, tum ductu fuo,

e ia

parta victoria preelii viétor ce

lebratiffimus exi-

forte medio

rias, d

itit.

Adeoauxiliares copiz, fi

certamini illapfe, quamvis nullo Imperato-

m du

ris nequidem fcitu dimicent, fi tamen jam

prius factami defcriptionem preelii in viéto-

tiam inclinent confertis fuis viribus, res tota

[

feliciter. confe&ta lmperatoris amplificabit

laudem.

ittit

Sed fua Duci afferta gloria , & reliquae

TU

omnes copie , unde conflatus exercitus

M

fuit, ex ifta laude victori& partem fibi ali-

quam decerpunt.

Prius, ac pofterius ag-

men, & media deinde acies in partem lau-

"d

!

dis veniunt.

Si foederate gentes in unam

l du

caufam dimicent, omnium res bene ac feli-

U

a«l

f

citer geftae cum laude memorantur. Et fin-

UP^

ulorum denique gregariorum adeo facino-

u

ranon illaudata funt.

p

4

Eadem

p

108

COjMPENDIUM TaaAcTATUS

Eadem 'ratione noftrz falutis gloria, & | pic

reportara de ejus hoftibus viétoria amori du-

Ti

ci adfcribitur, quiin reliquas virtutes omnes

ef'iigi

late imperium proferens cuncta praclare ge-

rit, que triumphos nobis ac lauros parant

longe omnium optatiffimas.

Preeterquam

mf

enim quod proprios actus habet charitas,

ded)

qua plurimum victoriam iítam juvent; tum

g

alie quoque virtutes füb charitatis ductu at-

lil ( i

que imperio in arenam, urita loquar, def-

if

cendunt, cum inferni viribus preliature.

Nre

Siquando accidit, ut alie virtutes, velut

l Ctn

auxiliares copiz, aliquid ex fefe gerant preeter

&[que

charitatis juffum , &iftud etiam fibi vendica-

quid

re & jure poteft charitas ; quzecunque enim

fpiti

preclare fiunt; ea jam antehac dux amor de-

Titite

fienavit, cujus hec tota mens eít, & animi

Wfor

propofitum, femper in omnibus, quatenus

Bd

id fieri poffit, divinam gloriam amplificare.

Ülftne

Ínterea tametíi id cum Apoítolo dici-

NT

mus, quod cAaritas otimia credit , omnuia [pe-

ind e

vat, omzüia fufliuet , paucis, quod omnia cha-

ritas agit ; non ideo & cetere virtures füa

fraudande laudis parte nobis videntur: fic

dicimus de fanctis: hunc fides falvum fecit;

illum egenis impenfa cum laroirate miferatio;

alium oratio vel caítitas: fed hac defunctis

laudatione fingulari ad univerfam illam facri

amoris lauderm tranfire neceffe eft, eique pal-

mam ferre, quia coronidem addit & fanctitatis

apicem

$

Dr AMo RE Dzr.

109

wl

apicem toti virrutum agmini , que fine cha-

onde

rit

2

s Oi

effipies ac funus effenr.

ate, quà omnes animantur, ViI'FutiS vana

ducs

$ P&FEE

Profecto magnus ille Apoftolus , cun';

x

tam folicite conquirit omnes noras, queis fan-

chiti

étze charitatis vera poffit effigies defcribi, dum

rent; tU

ait; quod charitas fit patiezs , lenigna , quod om-

Qu [

ia credat, ommiajperet, ommia [uflneat : haec eo

u d

fenfu. dicit, ut intelligamus , charitatem im-

rl

perare

E

atientie , ut omnia füítineat ; fpei,

p5

ut cum fiducia expectet ; fidei , utfe fubmitat,

r

atque credat. — Ad hac fipnificat

Apoítolus,

jbi vt

Val

quidquid in his virtutibus ineft

vigoris atque

j

fpiritus, id totum eisafflare char

ü*

itatem; acha-

ÜX Ril

ritate nempe vir

es &animum patientiee addi,

adferenda ritea

[, &

fpera; fideihocroburindi;ut

3 qu&

gaudeatrebusarduis fe fübmi

ttendo; hanc de-

amPIW

nique vim & fpei adfpirari

ütnon magnopere

curans vitam hanc temporariam ad aliam in

coelis ma

ol

0»

gnoluctetur aufü: quid multis? hoc

illud eft

N

» quod dixit Chriftus; ex hac virtu-

d Ommau

te unica pendere legem & Prophetas.

N

iif

f ^

l[e mll?A j

il

Ils

]i

eti

l

T

H ;

CarPuT

M

3Pl.

o to

CowrENDIUM TYRACTATUS

CapruT XLIX.

yrod

| um

Quod cheritas "virtutes. ceteras Jue dig-

WSn

m

miatis participes veddat , fimulque per-

pf

ficiut illam , quam ex Jeipfis

T

babent.

E"x infititia arbore nafcuntur fructus

, qui

À

infito

Vr

ÁLu fürculi fequuntur indolem : fic

aía

fübi mali vel cerafi furculo; mala vel cer

iore

ut tamen & ex caudice ali-

n

X

producet arbor,

quid faporis referant.

Eademratione, cum

l) De

If

(an&titatis omnis ftirps;

*

atque radix fit cha-

f i

ritas, actiones equid

em omnes pr

opriis vir-

EU

nominibus , atque

[U'Um

turum , ad quas pertinent

r

notis diftinguuntur

ex ipfà

vero charirate

itatis veiuti faporem ha-

lr

ceu ftirpe fua fanét

UR

bent. Etficutidum caudex liq

*

uore fuo fructus

ex fefe omnes imbuit ; non 1

deo füccum de-

let, aut vitiat, qui proprio d

e furculo in frq-

&um influit; ira omnino charitas & propri

Ü

hi

am fuam ac peculiarem cuiliber virtutis acul

bonitatem confervat, quamvis & ipla ex

jto

fefe dignitatem ei inftillet fuam.

df

Tantum vero abeft, ut charitas quid-

1l

[cfe 1

quam decerpat de praerogativis aliarum vII-

tutum , cum quibus ipfa unam eandemque

REU

actionem ponit; ut potius has p

rærogativas

I'Um ]

extollatque

mirum quantum ipía amplificet ;

Ql i

eo magis ; quo nobilior ea virtus eft, cum qua

pro--

()

Dr AMonr Drr

III

producit actum ; eftque in ifta re charitas

cum faccharo comparanda, quo fructus om-

j i

nes mitigantur quidem, & jucundiffime con-

diuntur, non tamen idcirco vel minima in-

t r

)

cerfiti faporisjactura facta, fed magno potius

innatee fuavitatis incremento.

[hls, (

Atque hinc fit, Th'eotime, ut minimus

ii

virtutisactus, quem anima profert ma

g

no Dei

fic !

re] [ist

amore ardens, plus in fe pretii plus

d

ignita-

yie'

ts habeat, quam animae languentis ingentes

Qf (

pro Dei honore fuícepti labores, aut tolera-

ti cruciatus.

Ira qua& minima erant a Beata

j 113

& (anctiffima Virgine, Dei Genitrice , vir-

(Qorib

tutüm profecta opera, plus amplirudinis ac

us

preftantie divinis oculis exhibuerunt, quam

Ü di

ummze virtutes aliorum , quorum.non tan-

j ord

to faíligio eveécta fanctitas fuit.

dioí

00*

fgcti

C-APUT L.

T

Qtod Wud pretium fit, a cbaritate fuvis

i uIlS i

Ij

propriz's ac aliarutn quoque virtutum

actibus inductum ?

Td forte (cifcitaberis ex me Theotime, quod

(

illud pretium fit actionibus noftris a chari-

a

9

tàte additum: O quantumiillud eft, quam in-

jju

unt

credibile, nifi fic credere nos cogeret facra-

rum literarum auétoritas; audi Apoftolum,

a

omenta-

a

n

qui ait (4): 4 quod z'iz)pr"æ/ämz' eft m

neum

114

(4) II Cor. c. T NEUMD 7&,

j

YI2

CowrreNbDbIUM TRACTATUS

xeum 69 leve tvibulationis nofhre; fupra modum

El

in fublimitate eternum glorie pondus opevatur in

ne T

fücto

sobis.. Libeat hec explorare verba: tribula-

tiones noftre leves füunt, ac momentanee;

Ti (

t

fed folidum , & seterne glori& pondus pro-

[is

ducunt, O verba fane gravia, atque ejus-

modi promiffa, quee nunquam facta funt iis,

i

Y

qui hujus terrae bona feCtantur. Quid enim

fcd

u

vel dictu gravius, vel auditu jucundius? Tri-

bulationes noltra nos deprimunt, fed, quam

mur, [

Ti |

vere Deus eft, qui iíta verba facit, produ-

ducunt noftram oloriam. "TFribulationes le-

V mel

Net

vesfünt, & folidum glorie pondus produ-

Qd (

cunt. "Tribulationes momentanez funt, X

umm

glorie pondus eternum producunt.

dC Qe

Tul «

Atenim hac; quaío, unde virtus ineft

l

n

breviffimo momento, aclevi tribulationi? Ve-

ftium purpurearum aut coccinearum tantus

li] u

tD

eft fplendor, tantaque dignitas, ut eistanquam

Ntocl

augufte majeítati apprime congruisipfi Reges

N l[]fn

& Principes utantur.

Profecto non in lana,

unde he veftes conficiuntur , fed in colorum

IUm&

infe&tu vivido, fplendidoque, qui pannis ex-

Nlm;

forbewur, inhcret ifta dignitas, ramque in-

figne pretium. — /Eternam in coelis vitam fuis

operibus merentur jufti & fanéti homines

D

quo quid gravius, quid admiratione dignius

dici poffit, neício: aft ifta opera ex fe ac tua

indole fi eftimentur , viliora etiam videri

na :

unde

1e00

poflint, quam pannps, atque la

tantum

()

Drz AMoRre Drt

113

ml

tantum in eis pretium? ex eo, quod fangui-

TT

ne JESU Chrifti , purpureo fàalutis noftre

tribul

fucco tincta, Chrifti videlicet conjunécta me-

fitand

ritis confpectui divino illuítria plane ; facra;

lus r*

'

& sternis coronanda pramiis videantur.

ye jl

Uvas in palmite videmus, non palrnite,

ünti

fed vitis ubertate, ;vivaque radice genitas;

ul ent

fic dum per charitatem Chrifto conferi-

iT

mur, divino noftro capiti, Jam fructus edi-

ig

mus, faluberrima nimirum opera, quibus

p

[

ex meritis Chriíti ad füummam dignitatem

(iones

evectis, in coelos aditum reperimus.

Flac-

US PW

cida & infocunda Aaronis virga fuit, fed

e f

fummi Pontificis infcripta nomine fertile(ce-

Y.

bat ocyus, fronde; acflore; ipfoque fructu fi-

inul ac femel una nocte inftructa. — Huic vir-

ir

ge fimiles nos, zoz fufficientes f[umus cogitave ali-

anot

quid ex nobis quafi ex molis, fed fufficientia noflva

ex Deoef? , utícribit S. Paulus(4). Ut primum

gtf

vero charitasin noftra corda füubiens ibidem al

,isip[läff'

te infixit nomen illius, quem S. Paulus ve-

T d

rum &unicum dicit Pontificem effe, jam ube-

ia

res proferre fructus poffumus, unde coelefti-

i

um nobis deliciárum meffisu furget.

g

Quam funt magnifica recte agentibus, a

[ x'l[äm

H

h0

€O optimo maximo conítituta praemia!

p

cum tanti Domini nostotijfimus; nihilque in-

( !

"

terres fit, quas noítras ufüurpamus , quod non

x[[am H

àb eo ortum primitus, jureque ad illum (pe-

et

hu

ul

(4) II COf. e, 3..7.'3 5

114 COMPENDIUM*TRA CTATUS

üm

éet ac referatur, pratuita is utique fibi a

nobis praítari officia, noftraque omnia fibi

dem Y

reperere potuiffet, non propofita ulla opera

bis Q

iam ante debitee remuneratione: fed aliter ei

T

l

f q

vifum: Obfilii fui pro eluenda culpa noftra

mlüüs ]

& ad parandam nobis falutem , morientis

ietatem, pro levibus officiis , mercedem

m

Dup,

nobiscum pacifci voluit, qua excogitari nuJla

major poterat.

!

(q0]

M at

Non ille utique officiis noftris indiget;

Qu A

nullum ex eis emolumentum percipit : fic

l5 Q

enim, nos ipfe. Chriftus admonet (4): Cum

PO

feceritis omnia ,

que precepta funt volis , dicite,

Wingt

quod debuimus facere , feci-

fervi inutiles fumus ;

anus.

Igitur utilitati noflre vertuntur om-

t (

nia, cum Deo inutile; fed urilifhmum nobis

Ü

rinifterium obeamus.

Pal H

T

n

Non ergo quidquam nobis, nifi ex pa-

(j

"lf

&o fuo, & liberalibus promiflis, a Deo de-

betur præmii.

Nontaimen ideo ram benigne,

dhibens bonitatis füz

fj

tam indulgenter nos a

W :

inibarDeus rationem,ut fapientiam negligeret

W

ZEquislibravit omnia momentis , dumquetan-

tain nosufuseftindulgentia, niliil omiftt om-

&ug j

l"e f

nium, que Majefiati fuz ex equo conve-

nirent. Cum enim noftra opera addicte.no-

S[etn

bis tantze mercedi ex fe non congruant, eX

eo tamen congruunt ,

.quod Spiritus fandi

Qmmul

ad fum-

Aeml ü

gratia, qui corda an'cra inhab;tat j

murnm

(4) Luc. c. 137. v. 10

(

j

IIj

D "AMQRE Dzt.

o f

mum dignitatis gradum evehantür.

Ejus-

Q

u

!

yni

jl

dem vero Spiritus tam admiranda eít in rio-

Loptt

bis operandiratio, ut fua ipíius opera me-

|ahtet

rita noftra fint ; tam intime conjunéta eft no-

j noü

!

ftra cum illo operatio , ut verum non

noriati

minus, quam mirum fit dicere, nos facere

t

omnia, & illum nihil non facere; illiusque

magis, quam noftram operationemeffe. In

;itarï Qu

ipfo agimus , ipfoque dirigente, düm ipíe in

nobisagit. Pro ipfo nos, &ille pro nobis

s mdw*

agit. Nos juncta cum ipío opera, & viri-

gt

bus collatis agimus , aít penes ipfum tora

(

li

!

h

d

actionis noftre vis & effhicacia, atque dignitas

Jiis

L

l

^

manet.

;

7

fam'f:

T

Atque hoc idem eft, quod Chriftüs di-

j:

m

xit (a): Manuete in me: 9 ego in voliy: .Sicut

palimes s0n pot.

eft fevve fru&ium a. femetipfo, ni-

fi ma

]

nil

b

iferit im vites fic mec vos , uifi n - me mán-

feritis. — Ego fum vitis, vos palmites.

ii 1Ha-

us

qmbe

u m wme, eg egoim &0, bic fevt fru&ui mul-

". Cum ergo Chrifto capiti conjungi-

ynittte

mur, in quo totaac plena eft pratiaruin om-

] ne(ïllv'

nium collectio: ilto rnexu in nos hie Spiri-

um

&tus fancti grati& propagantur, unde fons

l] 0 m]l:[l

ile myfticus aque vive falientis in vitam

y *

j

gternatn in nobis exiftit.

addï&a

Veluti fipapis granum longe minimum,

n

)[I'I[UC $

omnium tamen altiffimam producit arbo-

y

rem; fic noítris operibus nulla quidem eít

i

cum

f

(4) B'oan..c. 1$.9. 3. 4. $.

116 COMP*ENDIUI'V.[ TRACTATUS

l

l

cum gloria ceelefti eequalitas: eandern tamen

loriam tam exigua producunt femina. non

tibus.

ücita

ua quidem vi, fed Spiritus fancti virtute

in cordibus nofítris diffufa ;

nam fumus

tifni

hd

H

membracapitis , quod Spiritus fanctus ani-

mat ;- fumus arboris germmantis furculi, cu-

Qd

Onninr

jus Spiritus fanctus vernansac divinus humor

eft. Hanc ille Spiritus nobiscum opere fo-

Anbro

Quri

cietatem init, ut nobis actionis meritum, &

tj

commoda relinquat, dummodo nos ipfi om-

Amfi

n

nem honorem, & laudem operum refe

ramus, & jure quidem; nam quidquid in

EU

nobis boni eft, ejus initiun, & progre-

D

füm, atque exitum divine ejus gratiee de-

Dem

«

df p

'bemus..

*

L

du

C AP DT LI.-

Quidy

&Quts

:Qtod una . chai

7tüs virtutes. osmnes 60?7?'

Qp

prebendat.

Ia

A

tíiin anitnos hominum íemina virtutum

V

E

01€ &

t

omnium injecerit univerforum conditor

Deus; eorum tamen vis; quz aucta virtutes

*Ava

i.

deberet fingere & efficere, in fuo quasque

genere, eouíque fopita manet humana prà

vitate, ipfaque emicandi difficultate, donec

accedenre facro divinz charitatis ardore pau-

fipp.

latim fefe éxerens; virtutum omnium | pu*

Vind

ichehr-'r?mos flores ac fru&us gener;t;

RT

TAUm Y

ü

Dz Auonz Dzr

117

T

In def&riptiohe charitatis, nutmeris om-

mina t

nibus abfoluta, fanétus Apoftolus non folum

U

dicit a charitate gigni & effici patientiam , be-

m [

nignitatem, modefítiam, conítantiam ; fed ait:

ndu

Ipía charitas patiens eft, benignaeft &c.. Inde

u

concludit S.. "Thomas , a charitate virrutum

omnium opera effici.

Scribens Demetrio S.

us Ut

Ambrofius patientiam , & virtutes ceteras

ag

charitatis membra effe dicit.

Sanéctus vero

meritün

ii

Auguítinus temperantiam ait amorem effe ca-

imonige ac puritatis, quo nullis alienorum

m 7

qiqu'

affectuum fordibus inquinatus homo totas &

integras, ac collectas animi vires adamandum

&p

Deum confert. | Fortritudinem ait amorem

J graüæ

effe pro Deo füftinentem, ac füperantem ar-

dua: juftitiam dicit amorem Deieffe, qui fuo

quidvis loco atque ordine difponat, fumma

eequitatis ratione habita: ut Deo fübjiciantur

o

omnia, & propter Deum inter fe invicem

cetera juftis rationibus cohereant. — Pruden-

tiam denique eundem Dei amorem effe, qui

j0d Ü

folerter indaget & fectetur aut fugiar ea; quae

m v

fe juvare autimpedire poffint

; quominus opta-

J

tifiïma cum Deo unione fru

a.tur »

1 U qü;

u

In ipfo autem Evangelio cum vefle

nuptiali comparatur hazc charitas: atqui ap-

(s dl

f

tiffime videtur mihi cum charitate convenire

Jofephi tunica diverfis coloribus diftincta,

x

quemadmodum & charitas reliquarutn om-

nium virtutum multiplicem in fefe comple-

l

éLitur

118 COMPENDIUM TRACTATUS

éitur ornatum. "Charitas ergo, cujus ad-

mit

miranda defcriptio magno Apoftolo fingulari

! (l

i

vertenda laudi eft, chariras patiens eft, be-

V0I

nigna eft, charitas non aemulatur ; omnia

|

Nor;

credit, omnia fperat, omnia füftinet &c.

ld

Denique purum, putumque, atque ignibus

lii

[/

excoctumillud aurum , quodut fibi compara-

]

ret, indeque direfceret, Epifcopo Laodicee

tlütdg

1nagnopere füafit Deus, hoc; inquam, au-

rüm charitas éft; quique hoc aurum polit

l

det, neminem fe opulentiorem e

hss

Vs Q

dün

Fell-igar.

J

loWv

*

C,-A pu T LIE. :

Mpl

peni

Virtutes ceteras a charitate perfici. ..

dnim

inde

T7x didis fequitur, chariratem effe perfe-

&ionis vinculum in hornine probo ac

Og

lib

jufto, cum fine charitate perfe&tum nihil

effe poffit

eaque una perfectiones omnes

cetere interíe invicem conjungantur. Si-

cur non illigata malthae ftruétura dilabuntur

fusï [

ddes, neque corpus confifterer, non coag-

T$

Qpe

mentatis inter fe nervorum atque tendi-

num implexu membris; fic probitas & fan-

er

j

D

imonia virtutum mulriplici nexu firmanda

fine charitate nulla futura effet.

Day

häbel

Precepta omnia ad charitatem , fum-

mum utique preceptorum capurt reducit Ser-

et ,. in'*'

vator nofter amantiflfimus: 4ui bab

quli

)

U

'

j

Dz AnMonz Drxr.

II9

yus Ü

quit(4), mandata mea , &5 fervat ea, illeeff , qui

ünguïäü

diligitme. — Siquis diligit me, fermonem meum fer-

eü) hf'

vabit. Qui nton diligit me, fevmones meos non fevvat.

; ortd

iNon alias rationes init Difcipulus, quem di-

iiet

ligebat JESUS : Qui fervat verbum ejus, vere in

1 ignïsu

boc charitas Dei perfeétaeft , in boc [Gimus , quo-

comtt

uiam in ip[o fumus. — .Hec eft chavitas Dei, u

andi

amandata. eyu$ cuflodiamus (5 ).

um

m p

Id fieri poffe fateor, ut fine charitate

kl

quis quaedam praeclare gerere; aut peccando

abftinere per tempus aliquod poffit: ille ve-

ro virtutes fimiles videntur mjhi eradicate

ftirpi; qua& parum adhuc pullulans , mox

penitus flaccefícit.

Sejunétus a charitate

pmjï:,

animus, tanquam a radice avulíà planta hinc

D

eff

)

inde forfitan per virtutem aliquid aget, non

omni laude indignum, fed brevi ab his cef-

e p[GJ

abit.

odun ^

(

j

gpii

Primordia virtuti funt,

deinde pi'ogrei-'-

US, ac denique perfeétio. Scio, non om-

| dlläij'

por

nis virtus amore nafcitur, & incrementum

[j

capere fine charitate quedam poffunt; fed

tqu

Itb *

f

erfectee ac omnibus (üuis partibus finitz effe

ne charitate nequeunt.

Vim proxime ad

( Hfm"

Deum perveuiendi a charitate virtutes omnes

habent.

i

teff

I a

s

Virtu-

/V

(a) joan. e. 14. v. 11. 23. 14.

/UI j

lu

(5) Joan. Ep. c. a. v. $. ibid. €. $. v. 3.

-

120 CowPrENDIUM TRACTATUS

" Virtutibus id praftat charitas, quod fol

;nupe

planetis exhibet, quorum lux omnis, atque

, p

Íplendor a fole derivatur. Sic fides, fpes,

E

timor, panitentia primeein animum plerum-

que fubeunt, ut locum charitati prazepa-

! h

rent: ut primum vero hec ingreffa fuerit, ob

Qu

fequio confeftim fefe inclinant alie , tanquam

D imj

Regine fuze poíthac obtemperature, que

temp(

fibi omnibus vitam, & lucem, atque orna-

filim

tum impertiatur.

&u(in

Ca»PvuT- LHLE

li p

Y

K

Ormmnes bominum aHiomes fie cbaritate

inanes e[Je , ac pretio vacare.

bt')le

obn'g

MTon funt, nifi partus charitatis, qui poffint

iU

N

efficere, ut coheredum cum JESU Chrifto

j

adícribamur numero, & ampliffimam illama

&l f

ceelefti Patre hereditatem confequamur. Ipfà

Ditt

vero charitas non fuos efle partus eeftimat, nill

actus illos, quos vel ipfaelicit, vel quos pro-

N

duci imperat, vel denique quosfinu fuo exci-

pit, nempe preefentiafüa condecoraros. Cum

Ti

vero virtutes aliae morales, ac' füpernatura-

*à

les etiam, a charitate fejunétos, nec adfpi-

i

lr

rante hac animatos actus eliciunt, ut verbi

caufa Schifiaticis, ac aliis etiam noxee lethali

Que

obnoxiis poteft accidere, nullum his actibus

füp.

adeundze coeleftis poffeflionis jus acquiritur.

Tüort

$z diffribuero, inquit S: Paulus (4), in cibot

IUH](

i |

' P(Itl-'

(4) Ceor. 1. c. 15. v. 3.

Dg Awonr Drmr.

I21

guodïoï

paupevum oimnnes facultates. snea$, &5 ff 1radidevo

corpus meum ita ut. avdeam, cbaritatem autem

, d

s fj

71 babuero nibil mibi prodeft.

plerum:

Accedit etiam , quod, fi virtutes alies

pran

?

Regine charitati obfequium detrectant , ut

Qerit t

quibus charitras fua deberet effe agendi ratio,

tenguó

ex imporentia vitiofz cupiditatis , aut lucri

je, i

temporalis ftudio ad opus accingantur; non

yie vt

folum nihil boni ejusmodi virtutibus inefle

exiftimandum fit, fed eas etiam ad vitia mul-

to propius, quam ad virtutem, cujus inà-

nem tantum Ípeciem prefeferunt, accede-

re.

Sicuti ancillae filio cum Sare dilecta fo-

qui

bole in bonis Abrahami hereditatis pars nulla

[['l'e- ;

4

T

j

l

obrigit, fic ifte futiles virrutum umbre a

k

j

!

!

Deo reprobate , ad bona veris virtutibus

3

Uor

promifía aditum nullum parant. Chrifti hac

mumÁ

|

eft fententia, qui, qua fingebant Pharifzi

at

pietatis opera, inter vitia abjecit.

gl

lf

Jacturam denique bonorum omnium, &

j qUO*

diuturng in probitatem collatee operz , cha-

) 1

Animze tunc ea

ritatis jactura infert unica.

qt0s i

exaocerantur mala, quibus oppreffi quondam

in /Eeypto Ifraelitefuerunt. His eratotium,

n

fummaque ab /Egyptiis tranquillitas, quouf-

»[, j

que vitam produxit Jofeph ; fJofepho mor-

00*

e!

tuo confeítim ad ejus gentem flebilis imago

uc ree

) fis li

f

mortis cum dura fervitute tranfiit

a

rum fübita converfio unius funere inductaad-

) "

fertur proverbio. Id

huc inter Judeeos trjto

3

Imnée-

122 CoMrrNDiUM TRACTATUS

u-

memorat in fua Hebreorum chronolovia

Gilbertus Genebrardus , cujus docCiffimi

mo«

Ex:

apud Aquas-Sextias Archiepifcopi cum lau-

de memoriam hic injicere eo magis me de-

nf

lectat, quod eum Müpgiftrum habui, cum

1if,

in Univerfitate Parifienfi Canticum Cantico-

Qu

rum Profefflor Regius explicavit, licet fateri

p

debeam, me perexiguos fub tanto Profeffo-

nemp

re progreffus habuifle.

qii

At

Chari(fime Theotime ! quam efít tre-

lityr

mendahacin Ezechiele fententia ( 2): $2 aver-

zevit [e juftus a qufHitia fua, &9 fecevit zmquitatem

ecundum omues abominationes , quas operari [olet

ampius , nunquid vivet ? omues juffitie cjus, quas

D

fecevat, uon vecordabugtur : in prevavicatione, qua

prevavicatus ef?, €g im peccato [uo , quod peccavit;

t

m ipfis morietur.

ugecunque cumularis

merita prioris fan&timonie, per unicam le-

Qfani

thalem noxam extincta charitate, hac meri-

ta extinguuntur omnia; nam dominante ad-

URU

huc in animo mortifera labe jam per fe patet

Wg.

Opib

nullum interea peccatoris opus, utpote pror-

N

fus emortuum eternz vite mereri gloriam.

Virtutes omneslongo colueris annorumcur-

W

ii

riculo, meritorum ingentes opes congefleris,

charitate perdita perduntur omnia.

de(

Ergo jure fic exclamat Apoftolus (/):

fine chavitate uibil fum , €$. uibil mili proddff

Vte 1

ul

lt

(4) Ezecb.u8.

(5) 1. Cor. c. 13. v. 3. 4

122

DHE. AMORE Drtr

[

D

Cui con(entit Auguftinus, dum ait: In ani-

Jon

o

mo charitatem habeas, & omnia erunt utilia.

Ex animo charitatem tollas, & omnia erunt

m i

m

inutilia. Inutilia, inquam, ad vitam seter-

nam, nam alibi docuimus, inutilia non effe

W

Cant

quacuque bona opera, etiam ab. homine

d

peccatis obnoxio patrata, ad temporariam

nempe mercedem. Verum , o Theotime!

Duid

quid prodeft homini, fi mundum univerfum

lucretur, anime vero fuee detrimentum pa-

; dii

tiatur ?

ySio

if

CapUT LIV

opeïmiy

T

Quod omnia virtutum exercitia ad. inam

charitaterm vevocanda fint.

rj

ul

tmercatoresimitemur,; qui nihil in merca-

qué

U

tura potius, quam emolumentum fuum

f uniCZF,«'

Utilitati er-

curant, nos Chriftus admonet.

hat

go nofítre, non fegnius, quam illi, Theo-

m

vme; confulamus ; dum non de perituris

gl

Opibus, fed de falute eeterna decernitur. Sa-

]

pienteromnia; & ex ordine agamus, du ex

at

»

negotio ifto vere graviffimo, non levis vel

goon

utilitas vel detrimentum, fed tota cternitas

dependert.

ld

Varia is, qui JejJunium obfervat, propo-

;ofw,us

nere fibi inciramenta poteft. Vel enim Dei

i W"ï

.voluntati ut fatisfaciat,

uzerit; vel Eecle-

uf; vel temperantiee,

fige-præce.ptum reveret

4

x'z4 CourzNDIUM TRACTATUS

& corporis afflictationi ftudet; velcavet, ci- Dim

bi abundantia ne mentem opprimat, hebe- äobïe&e

tetque ad ftudia literarum ; vel annonz ac

|

|

pecuniis parcit; vel caflitatis denique; ac

edomande libidinis, vel Religionis, fervidee-

que precationis obeunde rationem - habet.

UL

(

Vide incitamentum multiplex ad abítinen-

dumcibis, & indictivam inediam fervandam.

Id ergo nunc agendum, ut fiquis hec con-

MUg

jungat, fuis queelibet diftinguat vicibus , apto

* »eio

quodlibet & convenienti loco difponat. $i

puo &

enim paríimonia vincat obíequii ftudium;

U

B

(

RE

quod Ecclefie debetur; fi magis quis amore

literarum, quam Dei charitate carnem jeju-

WW

dl

nam maceret, res confeffa & manifefta eft

Ti

fic perturbari ordinem, & pecuniam Eccle-

0 v

fie, Deo inanes literas inverfione turpi ac

Ti o

oreepoftera anteferri.

In eo longe ceteris

"dth

J

antecellit praeftantiffima actionum noftrarum

IY

caufa, quse charitas Dei eít, quod qui

u n

Quy

iW

quid agimus, nifi quid cum pravirate fuf-

ceptum fuerit, ex charitate Dei fandiffi-

ER

a&lüne

mum, atque divinis oculis gratiflimum eva-

dat Non nifi ex amore divine bonitatis

Qu

feipfos inter f& , atque nos etiam ardenter

amant Angeli. Non quia ex fe pulcherri-

mzafünt, íed quia oblectant Deum, virtutes

Vio |

omnes cólunt.

Felicitate gaudent; nog quo

ümi]

beati fint; fed quiafic Deus;voluir, ut fe bea-

N

lat

toscernerent. Ipíe, quemfovent, amor Del

Atin.

$ in

o ideo eis placet, quod multa fuavita

e

ïcrumI

j5

Dg AMvoznEÉ Drr.

125

t |

Dei amore infit, fed quod fua dilectio Dei

oblectet animum.

g,

ia t

li(]'üe: ]

CA.PUT"LV.

,f

m hii

Quomodo in a&uim deducenda fimt , qua

| du

dica funt praecedenti capite.

[ervadt

; hac d

d quefo nobis curz fic, Theotime, ut fin-

cero chariratis ítudio ,

& amore Dei

cibuS:W?

uid vero

(ponat. !

puro &inteoro agamus omnia.

nobis impedimento fit, quominus ainore fà-

j indié

5 quis W

croac nobiliffimo, ut incitamento agendi uni-

co utamur, eoque totam mentem, ac vires

a

i

animi intendamus? A vana caveamus ploria,

non vili lucro, noftrisque commodis inhie-

yint

mus, promtique lia omnia, qua nonamorem

ne N'

Deiattinent, utprimum fefe offerunt, longiffi-

yng U

me abjiciamus.

Inter incitamenta cetera,

T nofmf

que& füa non carent laude, facrum amorem

vt

]

anteferamus omnibus, ut pretiofi hujus bal-

rv

fami odore longe fuaviffimo ftudia noftra, &

Da

aCiones omnes perfundantur, ac penitus

dïï mu

imbuantur.

i Y

m d

. Facillime, quod peto, fieri poffe, ob-

(; p

vio quodam exemplo- oftendam.

Ingentis

um u-"

animi bellator & manu promptus cumeo jam

adducitur, utcaput faum prefenti periculo

l[ l

l ]

immittat, ad facinus edendum variis adigitur

2

rerum mormentis: . ut plurimum iítud folet

;

ugï u

Occurre-

l5

136 CoMPENDIUM TRACTATUS

Occurrere ,. utcogitet , nunc fuum effe ofïen—

| tb

dere , quantum in fuo animo nervorum fit

naxm

acroborisintrepidi. Huic rationi cum nec-

dum per íefe vis magna infit, ad incitandum

Bu

li

quemcunque animum , ut morti etiam virili-

r

ter infültet, ali;& adjungi debent, uti hec

[

4

eít: quod Principi tenenda. fides fit, & fuo

TE

uilibet ftare promiflo debear: quod defen-

Q Ym

dendá cuilibet»füa fit patria; quod in fe ir-

Wtf o

Ü

ruenti morti cum celfitate animi & magnitudi-

ne occurrendum. Non velim hac rejiciat vir-

Il

L Ileiw

tutis incitamenta egregie cordatus vir, cum

& per fe honefta fint, & multum ftimulare

M

Ut

generofum poffint animum.

Id vero, affe-

feqmml

ro promptiffimum ipfi fore, hos omnes fenfus

Oncft

multo perfectiores reddere, atque ad nobi-

üre

lem etiam, & puriffimum Dei amorem eos

f Deo

adducere ; quod bhac ratione inflitui

offe

1

eie

Tatigy

cenfeo, ut intuens periculum, in quo

immittit, ad Deum converfus dicat: o Deus!

Sl l

fi fortitudo, fideliras, & magnanimus amor

Qu Q

patrie tibi difplicerent, futurum nunquam

Cütxore

effet, uteorum inftin&tui me docilem prebe-

lm &

rem: fed quia his virtutibus, o Deus! o5

lectaris, quia fic maxime affectum cupis

mmfu

terits

meum effe animum , ut pro defendendaPrin-

cipis ac patri& falute nulli non difcrimint

Düdie

fortiter opponam caput meum , paucis

quia fic video, tibi, o Deus, placitum eli6

I del.

non cünétabundo animo in iítum locum

Rif

quod tibi

Q f

*i»(tafrïque qccafionem venio, ubi; .

Placet,

$

D AMons Dzrr

127

f& placet; perficere

TOU

maxima cura eft.

pre aliis omnibus curis meg

a

Hinc intelligitur; Theotime, quodifíto

Vi

ftudio incitamenta honeftatis omnia 1n chari-

m

tate, fümmo utique ac praeítantiffimo hone-

, Wi

flatis capite collipendi, virtutes omnes perfi-

f i

[

ciantur prorfüs ad füam, que fingulas de-

ïu()d (IE[

ïl-

cet, vim atque praítantiam, indeque eis ad:

d nl

:

fpirari odorem illum divinz charitatis, quo

magniäu

nihil neque ad' oble&tandum Deum jucun-

rejcti

dius, neque ad promerendam homini divi-

vt j

nam gratiam efficacius reperiri poffit.. Tunc

m lum

enim qus infunt culibet virtuti, fingularia

| vt

fequimur momenta, non quod momenta

o

j

honeítatis fint, quz quidem honeftas fine

J ii

amore Dei fatis exile nomen eft, fed quia

gmos

fic Deo placet, ut harum virtutum momentà;

n(titi/

& rationes fequamur.

if qllülkï

qt: 07

Si infligemur ad caftitatem fe&tandam,

quod ei infit infignis quadam formofitas,

pimi

candorque nitidiffimus , admiratione om.

nium & amore dignus; hec etiam honeftif-

lciïempï

0 DBU)

Ífime mentis fententia , inferto amore Dei,

mirifice extolli ad majorem dignitatem po-

Lec'ïllm

terit ab homine huncin modum fentiente: O

pudicitise laudem pulcherrimam, & fingula-

n

ij

rem praftantiam, qua Deus optimus tantope-

meFJ

re delectatur! o omni amore meo Numen

u

digniffimum ! tu nofli, in rebus omnibus,

jf

m volun:

"u

qqæ fefe mihi offerunt , fanctiflima

tatem

p)& ,

!28 CoMPEND:iUM TRACTATUS

tatem tuam rem mihi effe imprimis optatif-

t fea

fimam! bhanc voluntatem tuam in cafítitate

hnil

virtute ample&tor, ideoque caftimonize meum

W

addico ítudium, quia deliciee tue fünt effe

cum animis, in quibus virtutis hujus nitor

h

Pulcherrimusr efflore(cit.

pn]

Jf ) (

Atque hoc modo, utiliffimo fane exercitio

:

m

facile adfüefacti, perpetuo actionum om-

itrrio

nium incitamento utemur, divina voluntate;

TGTE

qua agendi ratione id, quod eft in omni vita

à if

momenti maximi, fummeque urilitatis,, fe-

f

&Gtabimur ; nec virtutem ideo tantum cole-

hn

mus, quod pulchritudinis füee & nobilitatis

Néntür

admiratione & amore rapiat ad fe & inflam-

Tndntem

met omnium animos, fed quod, qui virtu-

Mu

þutem colit, rem Deo gratiffimam faciat.

IimUm :

Q f

LapvuT" T$ZVE

BI

RE

Quod charitate etiam Spiritus fancii doma

í

Gl

couiprebendantur.

BW

on abfimilis videtur mihi diviäus amö-k'

N

illi fcalee, quee per fomnium oblata Jaco-

N

Vi

bofuit. Septem hujus fcale gradibus innk

xa amantes anima de terra in coelum.atiur-

Qu

gunt, Deofe conjuncturaz, atquead ipfüm Ju-

cundiffimum divinz bonitatis finum perven-

turze: inde in terram redeunt,. non fecus a€

celeítes illi genii in fcala Jacobi myftica, U

proximo ferant opem , eumque arrepta m

nu

Ts

Dzr Awxont Dzr.

129

fc

tem ve-

js t

nu fecum in coelum adducant ;

n cilit

ro in ifta fcala gradus hoc ordine

-

fi 7qnun-

ia x

tur-

-

; fu. g'*-

yjs x

Priinus efüihor mali, quo «quidq&iä in«

gratum Deo eft, ftudiofe devitamus. 'Alter e(t

ietas, que placitis Deo operibus exercetur.

inettt

onuin a rnalo, verum a falfo difcernere

n «

jl

intertio fcalae oradu, quem fcientiam dicimus;

avolt

M

docemur. Fortitudine, quarto nimirumgra-

jn ormi

du, difficillima quz funt jagimus, & patimur.

mhtw(- |

Confilio, quod temperande prafidet for-

tanor

titudini, media felipimus ad profperum

& dl

eventum aptz.

Sexto intelligentie gradu

L[e&mg

menrem intendimus ad contemplandam .in-

8

finitam Dei pulchritudinem. Ab ifto ad fep-

4m fämf

timum & poftremum gradum perveniius,

qui fapientia eft; atque hoc demum pradu

[

proxime cum Deo jungimur, qui bonitatis

"

fu&, atque dulcedinis toto expanfo gremio

)

ad fcalee apicem nos cupide expectat.

Nihil

hicamplius feliciffimee charitati fapit, . nifi coe-

leftes in poflfidendo Deo blanditie , infinita

a

Deo fruendi gaudia, & facra illa Divinitatis

ff 0blä'*

j

ubera, de quibus In Cantico fcriptum eft,

[

quod fuper vinum dulcia fint.

Coïhm

j

djplä

f P

g^

pi f

a

yl

p d

f

GCAPUT

430

COMPENDIUM TRA'C'TATUS

CaXprvu T LVIL.

| tamen

|qud

De amori permixto timore, qui inef ani-

fenfüs

que J

qis cafto Dei amore flagrantibus.

|

dl

"Niuntio de cede TJonathe triítiffimo per-

&Uj n

N

