Dófninus eft , quod

nobis immifcuit ,' & corpus

iU c

bonum eftíán óculis: fms fá

fuum n ;nos contemperávit ,

ciat. Crevit autem Sá

! li

uel,&

ut unum quid fimus, tanquam

T

Bóminus erat.eum eo , & non

corpus capiti coaptatum ar-

cämdit ex ómnibus vérbis

?'l A

dénter enim amántiti. hoc. eft.

M

eijusin terram. Et coo'nOVIt

E. Coenäntlbusü $ ,accepit

ünivérfus Ifrael à Dan usque

Jefus panem

,& benédixit,

m ïc

Berfabée, quód fidélis Sá-

ac fregit , dedítque difcípulis

À

muel Prophéta effet Dómini.

fuis, & alt A

Accxpxte &

frü

&.Refpéxit, Elías ad caput

comédite.: Hoc ;eft. Corpus

fuum fübcinerícium panem :

meum.

turp

qui . fuxgens comédit , & bi-

f« Dixérunt viri taberná.

15

Wi

bxt

fht ambulávit in for-|culi mei : Quis.det de car-

-

ni

Jl

l

[

(

Riül

lUj

. Infra OGiavam Corporis Chrifti.

I

ö'y'

nibus ejus, ut faturémur ?

d

jj

ï

fa&ti fumus digni:talfsque co-

. Accípite.

gitátio nobis irrationabílium

Lv

LeGio v.

:

uha

mótuum fit corréétio. Quot-

1

*Anquam leónes fgitur

quot ígitur hujus partícipes

(

Wi

ignem fpirántes ab illa

(ij

|

j Amenfa recedámus,fa&ti diábo-

Córporis efficimur , quotquot

Sánguinem deguftämus,cogi-

Vil

. lo terribiles,& caput noftrum

témus , quód illum furfum

."mente revolvéntes , & chari-

/l: äd 0

fedéntem,qui ab Angelis ado-

(e lU

*tátem , quar. erga nos oftén-

rátur incorruptíbili vicínus

.. dit.

Nam paréntes quidem

TA

virtüti , hune. deguftámus.

d 6/1 ! d;jf

" Aliis fepe filios tradunt alén-

Hei mihi , quot ad falütem

dos : eg0 autem , inquit , non

TMnim.

nobis viz ! Nos corpus fuum

m

"(

ita ,fed cárnibus meis alo , &

effécit, nobis fuum commu-

|

meípfum vobis appóno , vos

nicávit corpus : & horum nos

A. (2

à

W

omnes generófos effe volens ,

nihil à malis avértit.

TM

jf

& fpem bonam defutüris vo-

$. Egofum panis vitz: pa-

m

bis prebens: quippe qui vo-

tres veftri manducavérunt

bis hic meífpfum trádidi, mul-

manna in desérto , & mórtui

hr

tó magis id in futüro fáciam.

! dicni

funt: *Hic eft panis de coelo

Vólui frater vefter fieri, car-

defcéndens , ut fi quis ex ipfo

fum p

ni propter vos & sánguini

Imus, v

mandücet, non moriátur ,

lm m

communicávi : vobis vicíffim

y» Egofum panis vivus, qui

ipíam carnem , & sángui-

um

de coelo defcéndi,fi quis man-

nem, per qua& cognátus ve-

ducáverit ex hoc pane, vivet

,Z:quam: j

fter fattus fum, trado.

in aetérnum.

Hic eft.

volens t

Qd

EK« Accépit Jefus cálicem ,

Glória Patri. Hic eft.

quig

poftquam coenávit , dicens :

In tertio NoGturno.

M

Hic calix novum teftamén-

L é&io fan&i Evangélii fe-

mh &V[

tum eft in meo sánguine.

cündüm Joánnem..

n

? Hoe facite in meam com-

!

Le&io vii.

Cap. 6. £

if

HL

memoratiónem.

N illo témpore

*

L

ixit Te-

l

j

jl

lf

y. Memória memor ero, &

j

- fus turbis Judeórum: Ca-

tabéfcet in me ánima mea.

romea , vereé eft cibus : &

[

Hoc fàcite.

á

Lé&io vi.

Mf

l

Sanguis meus, veré eft potüs.

]

A Ttendámus ítaque nobis

t réliqua.

(

A.

iplis, dileGtíffimi, tálibus

De Homilía fan&ti Auguftíni

U

fruéntes bonis: & cum áliquid

Epífcopi.

l (f

turpe dícere voluérimus, vel

oan. ante med,

Tra&. 27. in

mosab ira córripi vidérimus ,

Iximus;fratres,hoc Diím

*

||

J

vel álio quópiam hujüsmodi

cofnendáffe in manduca-

dc[ ( u

vítio , confiderémus , quibus

tióne carnis fuz , & potatióne

Jl

e

9

saàn-

D

y

"Infra O&tavam Corporis Chrifti.

194

.

&

bävmu

sánguini

sfuiutinillo maneà-

s. Mifit me vivens Pater;

j

ego vivo propter Patrem.

ijth

mus, & ipfe in nobis. Mané-

l

j

mus autem in illo,cüm fumus

* Etquimandücat me ; Vi-

Jj

u 13X

E

membra ejus: manet autem

vet propter me.

, Cibávit illum Dfis pane

1N

ipfeinn

obis,cum fumus tem-

4 Sim

plum ejus.. Ut autem fimus

Vitee, & intelléttus.

Et qui.

GlóriaPatri. Et. Lettioix.

membra ejus, ünitas nos com-

JEc dicüntur,utamémus

xommxf

päginat :

ut compáginet ümi-

tas, qu&

facit , nifi cháritas ?

À unitátem , & timeáàmuse

Ào

Et cháritas Dei unde ? Apó-

feparatiónem. Nihil enim fic

jl

ftolum intérroga : Cháritas .

debet formidáre Chriftiánus 5

quàm feparári à córporeChri-

st

inquit , Dei diffüfa eft in cór-

dibus, noítris per Spíritum

fti.Si enim feparátur à córpo-

vt

re Chrifti ; non eft membrum

iubemqnö

fan&um , qui datus eft nobis.

TY

ll

Wi

&f *

ui mandücat meam car-

ejus:fi non eft membrum ejus,

nem, & bibit meum sángui-

non vegetátur Spíritu ejus.

Ptss

Quisquis autem , inquit Apó-

Dd

nein ,

* In me manet, &

ego in eo.

ftolus , Spíritum Chrifti non

j Q

e

N

lon eft lia natio tam

habet,hic noneftejus. Spí-

(

Y^.

j

lt

grandis , qu& hàbe

at deos ap-

ritus ergo eft ; qui vivificat ;

ficut Deus

caro autem non prodeft quid-

3 m

propinquántes fibi,

Qu

nofter adeft nobis. ln me.

quam. Verba, quz ego locü-

LeGio viit

tus fum vobis, fpíritus & vita

Atv

funt. Quid eft, Spíritus & vita

fur

T7 Ro fpiritus eft , qui vi-

E

víficat ; fpíritus enim

funt?Spiritáliter intelligénda

|

f

facit viva membra : nec viva

funt. Intellexífti fpiritáliter ?

h

membra fpíritus facit , mifi

Spíritus & vita funt. Intelle:

tv

xífti carnáliter ? Etiam fic il-

(nttn

quzin córpore ,. quod vége-

tat ipfe fpiritus , invénerit.

la fpíritus & vita funt , fed

Nam fpíritus , qui eft inte ; Ó

tibi non funt.

lfa.

'Ye Deum laudámus. 16.

homo , quo conftas , ut homo

fis, numquid vivíficat mem-

Ad Vefperas, Antiphona.

(

Sacérdos in a&térnum.

curm

Vi

brum , quod feparátum invé-

nerità carne tua.

Spíritum

reliquis Affis,& pfalmis. 173.

ül '

tuum dico

ánimam tuam.

Capitulum.

1. Joann. 3. €

i

l

aríffimi , Nolíte mirá-

Anima tua non vivíficat , nifi

QUi

membra , qua funt in car-

C

ri, fiodit vos mundus.

Nos fcimus, quóniam translà-

ne tua: unum fi tollas ; jam

hDe

non vivificátur ex ánima tua ,

ti fumus de morte ad vitam ,

l

uóniam diligimus fratres.

quia unitáti córporis tui non.

r

Hymnus. Pange lingua.

j

í copuläftury

[

g

9

-

"

t Rll'wen

Dominica infra O& Co

rporis Chrifti,

195

Pe Pa

y* Cibávitillos ex ádipe fru- , hiim in

pugnam: & egréffug

WJW[ li

mériti , allelüja.

eft Ifra

el óbviam Philífthiim

]ferm

&» .Etdepetra, melle fatu-

"t i

[ Ill

il

in prelium , & caftrametátus

Dt

rávit eos , allelüja.

eit juxta Lápidem adjutórii,

1 UR l

Ad Magnificat ,. Antiphona.

Porró Philí(thiim ven

éruntin

Puer Sámuel miniftrábat ante

Aphec,

d

&inftruxérunt áciem

iwfur,urL

Deum coram Heli , & fermo

contra Ifrael. Inito autem cer.

Tl, &! ]

(l

Domini erat pretiófus cii eo.

tàmine,terga vertit IfraelPhi-

. Nl

ratio,

lifthzeis :

: cefa funt in illo

I Cf

S

AnGi nóminis tui , Do-

certámine paffim per agros

lm

mine, timórem

áriter &

quafi quátuor míllia virórum.

amórermi fac nos ha

b

ére per-

Vrj j

Et revérfus eft pópulus ad ca.

Vr

pétuum: quia nunquam tua

ftra: dixerüntque majóres na-

I)

ubernatióne deftítuis , quos

tu de Ifrael : Quare percuüffit

rgmejg

in foliditáte tuz dileCtiónis

l6

inftítuis. Per Dóminum.

nos Dóminus hódie coramPhi-

fm,u '&V

líthiim ? Afferámus ad nos

üm rb

Deinde fit comm. de OG.

de Silo arcam fcederis Dómi-

Afia. O facrum convívium ,

ni , & véniat in médium no-

[5

in quo Chriftussümitur : re-

Qu m

ftri , utfalvet nos de manu

cólitur memória paffiónis e-

inimicórum noftrórum.

prodis

jus: mens implétur grátia: &

&« lmmolábit hoedum mul-

lg eni.

futüre glórie nobis

fritüs d

Pigs

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

datur , allelüja.

fperam Pafchze: * Et edent

itusd

Y. Panem de coelo preeftití-

carnes , & ázymos panes.

tll

fü eis , allelüja.

y'» Pafcha noftrum immolátus

[inaz

E. Omne delectaméntum in

eft Chriftus: ítaque epulémur

Qnt. t

e habéntem , allelüja.

inázymis finceritátis, & ve-

ratio. D eus, qui nobis. 196.

ul

| Etiamfj.ï,

DOMINICA

ritàátis. Etedent. JLeGioii,

Ifit ergo pópulus in Si-

Infra O&av. que eft fecunda

M

lo , &tuléruntinde ar-

poft Pentecoften.

s

Mr

cam foederis Dómini exercí-

Omnia de O£tava, preeter

tuum fedéntis fuper Chéru-

r[[ uün

Le&tiones, Octavum x. Ca.

bim: erántque duo filii Heli

itula, Afías ad Beneditt. &

agnificat, & Orationem ,

cum arca foederis Dei , O

phni

3

& Phínees.

Cümque veníffet

jetyt

quz hic habentur propria.

arca foederis Dómini in ca-

nuó

ln primo: Noéturno.

jb

ftra , vociferátus eft omnis If-

De libro primo Regum.

rael clamóre grandi , & per-

h3

€cuUo .

p« 4

sónuit terra.

Et audiérunt

[

I/ T fa&um eft in diébus il-

le[u)

Philífthiim vocem clamóris ,

li-;, convenérunt Philíft-

dixerüntque : Quanameft ,

"

(.

2

haec

MSLRI

t-

196 . Dominica infra Oät. C

orporis Chrifti-

hec vox clamóris magni in| que

ad montem Dei.

a«

e

Si quis manducáverit ex.

Á

eaftris Hebraórum ? Et cog-

-

m a

novérunt , quód arca Dómini

oc p

ane , vivetin atérnum.

2

Et ambulávit.

;

ventffet in caftra.

&|Glória Patri. 'Et.

yuptt

- Comedétis carhes ;

ut

f

urabímini pánibus ,

$ Ifte

In fecundo No&urno,

Git

bis| Sermo fantii Joànnis Chry-

eft panis, quem dedit vo

Sóftomi.

h652

Dóminus ad vefcéndum.

Non Moyfes dedit vobis

Ex Homilia 60. ad populum

AUE

Antiochenum

int$

panem de coelo , fed Pater

Ledio iv

meus dat vobis panem de

erbum d;1cit $

ifbus

coelo verum.

líte eft.

4 wUóniam V

um

Hoceft Corpus meü: &

u

li

iLe&io u

* ImuerüntqueP

hilifthiim | affentiàámur , & credámus, &

l;mulfü

. dicéntes : Venit

Deusin | intelle&tuálibus ipfum óculis

j

unt , di- intueámur. Nihil enim fensí-

(; 9W

caftra. Etingemuer

céntes : Va nobis: no

)

n enim |bile nobis Chriftus trádidit :

,h&:?

fuit tanta exultátio

heri & | fed fenfibílibus quidé rebus ;

p

5m

zudiustértius : vae nobis.

Quis | at ómnia intelligibilia. Itidem

Es

nos falvábit de manu Deóru

m|& in baptifmate : per rem

——

—

r

fublímium iftórum? H

ifunt| nempe fensíbilem aquá;

donit

—

[ 21

p

confértur : intelligíbile veró ;

D GE

Dii ,qui percufsérunt /E£gyp-

*mws

In—i

——

tum omni plaga , in desérto.

quod perficitur, generátio &

-

—

E

i

Confortámin

i,& eftóte viri , renovátio.

Si enim incorpó-

[—

-

c—

——

Philifthiim :

ne ferviátis He- | reus effes, nuda & incorpórea

—

É

m

brais , ficut & illi ferviérunt tibi

dedíffet ipfe dona:fed quó-

X

UR

vobis : confortámini, & bellá- | niarn ánima có

ori consérta

.

H

ft , in fenfibili

j

s intelliEibí-

du

te. Pugnavé

runt ergb Philift- |e

aangu

him,&ca

fus eft Itrael, & |li

3 tibi prebet.Quot nunc di-

frmur

cunt: Vellem ipsíus formam

fugit unusquísque in taberná-

ti

Y

culum fuum : & facta eft pla-

afpicere,figüram, veftiménta ,

m

& cecidé-| calceamént

a? Ecce éum vi-

jj

ga magna nimis

a | desjipfum tangis, ipfum man-

yunt de Ifrael trigínta mílli

W,

péditum : Etarca Dei capt

a| dücas.Et tu quidem veftimén-

V

éft:duo quoque filii Heli mór-

ta cupis vidére : ipfe veró tibi

concédit non tantüm vidére ,

l

tui funt , Ophni & Phínees.

verüm & manducáre , & tán-

f

LX

Refpéxit Elas ad ca-

| u

gere , & intra te sumere.

put fuum fubcinerícium pa-

.Coenántibus illis accépit

n

nem : qu

i furgens comédit. , [»

l

& bibit :

* 'Et ambulávit| Je

fus panem , & benedíxit ,

cípulis

i

in fortitüdine f:ibi illíus us-|ac fregit ; dedítque difi

ls

lin

Y

W

"

l

- Dornitiica infra O&av. Corporis Chrift.

197

)

fais,&t ait: * Accípite;& co-| * Hoc fácitein. meam corm-

lm*ïwdlm

a!

médite : Hoc eft corpus mgtí. | nemoratiónem,

,

*

i

, Dixérunt viri taberná-

. Memória memorger

05 &

li

n

culi mei: Quis det de cárni-|tabéfcet in me ánima mea.

4t,

bus ejus ; ut fafürémur ?|Hocfácite. .Xettio vi.

TNj

Aiccíptte: :

LeGio v

XJo non opórtet. ígitur

lr

Xt Jr

N

Gitu£^áccédat nemo cum

effe puriórem tali früén-

Ui

nüMfea . nemo refolátus , | tem facrificio ? quo folári rá«

| 60o ad 0

oninies accénfi , omnes fervéri- | dio non» fplendidiórem ma-

TT

tes & excitátixNam fijudaei | num , carnem.hanc. dividén-

1f

ftantes ; & calceaménta ipe- | tem?os; quod igni fpiritáli re-

um tremén-

bl

Qun i

dibus habéntes, & báculos|plétur, linguam;q

:

mánibusgeftántes , agnum |do nimis sánguine. rubéfeit ?

Qu

'ä).x":'d lJ

Af|

cum feftinatióne comedébant, | Cógita, quali fis infignítus Tio-

IT

te multó magis opórtet effe| nóre ; quáli menía fruáris.

E

Ül

MI

folértem. Nam illi quidem in| Quod Angeli vidéntes hor-

j

rmw

l

l

Paleítínam erant profe&ü-|réfcunt.: nequelíberé audent

us q G:v'nx

ri, & próptéreà viatórüm fi-|intuéri propter emicántem

üram Rübébant ; tu vero de-| inde fplendórem , hoc. nos

nl

b

es in coelum migráre. Qua: [ páfcimury huic nosunimur ,

ile:

&i fumus unum Chrifü

pró

pterinómnibus opórtet te | & fa

&

láre eriBt:eniirparva poe- | Corpus, & una caro.

,

uislo-

Tij

ntias Dómini, au-

at

f ptopórititfindigne fumén- | quétur

t

j

pg)te

t

bus?

gä*ïfg;qügämum advér-|dítas fáeiet omnes .laudes

num t

(

ss piédtitórem indignáris, & | ejus ? Quis paftor oves pró-

contra eos , quiillum erucifi-

prio pafeit cruóre ? Et quid

at

xérunt ; ftaque considera , ne | dico , paftor * Matres multa

gn

S

:;v

l

E

|

tüq

uoque fis reus córporis & | fumt , que poft partus doló-

;

IU

sángu

inis Chrifti. Illi (an&tíf- | res'; filiosáliis tradunt nutrt-

Qu

fimum

Corpus ' oceidérifit , | cibus. Hoc autem ipfe non eft

iipsm.jyrïï

£& veràó pollüta süfcipis áiii- | páffiis': fed ipfe nos próprio

m

"m

a, poft tot beneficia. Neque | sángüine paícit , & per óm-

enim illi fatis füit , hómiitem | nia/mos fib1 coagmentat.

r

fieri , cólaphis czedi, & cru-| $; Egófum panis vite : Pa

quit

eifigi *verüm & femétfpfum|tres veftri manducavérunt

T

nobis comimifcet : & non fide | manha àn desérto , & mótbi

i

tantüm , verüm &ipfatenos|funt : * Hic eft.panis de

IWX

"

fuum éffieit corpus.

|eóelo defcéndens,utjfiquis ex

if

w. Accépit Jefus calicem, 'mifó-thandücet,non oriàátur.

n[

j

[U

ftquanr €oenávit , dicelis:

'«Ego fum panis vivus;qui

IN

H

ic calix novüm teftamén-! de'coelo defcéndisfiinis

man-

M

[

o

d

du-

T

tum eft in meo sànguine

N 3

i

199 Dominicainfra O&sv. C

otis Chrifti,

ducávérit ex hoc pane, vi-

Olï

r

on ,eft áfia nátio tàm

y.

[

jl

vet in a&térnum.

Hic eft.

grandis , qua hábeat deos

/&1lória Patri. Hioc eft.

appropinquántes fibi , ficut

gphü)

In tertio No&turno.-

Deus nofter adeft nobis. In.

j

gril

il

Le&io fan&i Evangéli fe-

Lc&io viii.

eündüm Lucam.

Uzge

nt eniii fpiritáles de-

LeGio vii.

vI 'd

"Alíciz defidérium in men-

idid

Di

xit

efus

;;

cum

'illo témpore:

te , dum sátiant : quia quantó

n

Pharifzis parábolam hanc:

magis eárum fapor percípi-

duent

3Homo quidam fecit coenam

tur,eóámpliüs cognófcitur ,

an

9 fat

(te

magnam , & vocávit multos.

quod avídiàs amátur: & id.

Et réliqua.

circó non hábite amári non

Are t

Homilía S. Gregórii Papz.

poffunt , quia. eárum fapor

du

" Homilia 56. in Evangs

ignorátur. Quis enim amá-

il 1f3n

fi

Oc diftàre , fratres cha-

re váleat, quod ignórat ? pro-

j

ríffimi,inter delícias cór-

índe Pfalmífta nos ádmonet ,

il

poris & cordis folet : quód

dicens : Guftáte , & vidéte,

t

corporáles delícia , cüm non

quóniam fuávis eft Dóminus.

Ài

habéntur , grave in fe defidé-

Ac fiapérte dicat : Suavitá.

qor

riuüm accéndunt ; cüm verójtem ejus non cognófcitis , fi

TTR

ávidé edüntur , comedéntem

lianc mínimé guftátis : (ed ci-

Paf

Am

prótinüs in faftídium per fa.

bü vite ex paláto. cordis tán-

im f

.tietátem vertunt. At contra

gite, ut probántes ejus dulcé-

fsl

fpiritáles delície , cüm non

dinem amáre valeátis.

FHas

Wi

habénturjin faftídio funt;cüm

autem homo delícias tunc

bt

veró habéntur , in defidério :

amífit,cüm in paradífo peccá-

fa.

tantóque à comedénte àm-

vit: extra éxiit,cümosà cibo

N

pliüs efuriüntur,quantó & ab

eetérna dulcédinis claufit.

efuriénte ámpliàs comedün-

Homo quidam fecit coe-

9ye

f

tur. Inillis appetítus placet ,

nam magnam, & mifit fer-

I

experiéntia difplicet : in iftis

vum fuum hora coene , díce«

dl

j

re invitàtis , ut venírent :

appetítus viliseft , & expe-

j

viéntia magis placet. In illis

* Quia paráta funt ómnia.

NI

appetiítus faturitàtem , fatüri-

« Veníte , comédite panem

N

tas faftídium génerat : in iftis

meum , & bíbite vinum ,

1

autem appetitus faturitátem,

quod miífcui vobis, Quia,

fatüritas appetítum parit.

Glária Patri.

Quia.

Cï

.

ui mandücat meam

ALeGtio ix.

f

carnem , & bibit meum sán-

NNde nos quoque nati in

guinem: * In me manet , &

U

hujus peregrinatiónis ze-

T

ego in eo.

rümna, huc faftidiófi jam vé-

lv

nimus .

W

toy. *

Nn

Mll'an

Dotinica infra O& Corporis Chrift.

199

ls

N

li

nimus, nefcímus quid defide-

y^

Panem coeli dedit eis ,

i

ii

váre debeámus. "lantóque 1e

allelüja,

illüffer

d

x^. Panem Angelórum man-

l

amplius faftídii noftri morbus

ul

l

exágo

o

erat , quantó fe magis

ducávit homo , allelija.

Pf

n

ab e?

u

illius dulcédinis áni-

Ad Benediclus , Antiphona.

& dj

P

Homo quidam fecit coenam

mus elóngat. Et eó jam intér-

H

Qu

vas delícias non áppetit , quó

magnam , & vocávit mul-

T (

DI

€eas comédere, &iu. longéque

tos: & mifit fervum fuum

defuévit, Faftídio ergo noftro

hora coenz, dícere invitátis :

um

tabéfcimus ,' & longa inédiz

ut venírent , quia ómnia pa-

i

Eu

pefte fatigámur. Et quia gu-

ráta funt , allelàja.-

-

(

fláre intus nólumus parátam

Oratio.

V Qp f

&* AnGi nóminis tui , Dómi-

A

AU d

dulcédinem , amámus foris

míferi famem noftram.

ne , timórem páriter &

Md

'Fe Deum laudámus. 16.

amórem fac nos habére per-

^.

Mityne

AU s

ADLAUDES,

pétuum ;quia nunquam tua

& pet Horas , Afía.

subernatióne deftítuis , quos

lr thmu

Apiéntia' edificávit fibi

in foliditáte tuz dileQtiónis

[70M

S

domum , mífcuit vinutm ,

inftítuis. Per Dóminum..

1 Corti

[0]

fuit menfam , allelája.

Deinde fit cóihem. de OG.

Fulijts:

Pa

mus. D óminus regnávit.

Aíía, Egofum panisvivus,

fito cor

cum rcliquis. 17.

qui de coelo defcéndi : fi quis

lts ejudi

Afía. Angelórum e

fca'nutri-

manducáverit ex hoc pane;

Wi ]

vífti pópulum tuum , & pané

vivet in aetérnum , allelüja.

df &

de coelo przeftitífti eis , allel.

y. Pófuitfines tuos pacem,

COT

Afa. Pinguis eft panis Chri-

allelüja.

m

fü , & prebébit delícias Ré-

.

Et ádipe frumént

Qs ub

i ;ätiae

ibus , allelüja.

L.

te , allelüja.

Oratio.

um

fía. Sacerdótes fantti incén-

-

,ai

fum , & panes ófferunt Deo ,

Eus , quinobis fub Sa

t d

D

craménto mirábili , paf-

allelüja.

d

Afia. Vincéntijdabo manna

fiónis tug memóriam reliquí-

Jipu

abícónditum , & nomen no-

fti: tribue, queefumus, ita nos

Córporis & Sánguinis tui fa-

i

vum , allelüja.

" l'iHl'lïn »

Capitulum. — z. Joann. 3. €

cra myftéria venerári ; ut re-

HaríffimuNolíte mirári ,

demptiónis tua £ru&tü in no-

S'll Qma'

fi odit vos mundus. Nos

bis jügiter fentiàmus. Qui vi-

]

h

fcimus , quóniam transláti fu-

vis & reg

nas cum Deo Patre.

U W

mus de - morte ad vitam , quó-

Ad Primam , ad Abfolutio-

nem Capituli, dicitur Capt-

s?

niam dilígimus fratres. -

tulum Nonz. F ilfoli me

iöf W&

D

Hymnus.

V. erbum fupér-

La

iä.

t

num. 196.

"NA4

200

Infra OCavam C;)rporis Chrifi, '/ ;

"u

Ad Tertiant? Antiphona.

y. Pófuitfines tuos pacem?

j äzotllm

Angelórum efca.,

allelüja.

Et ádipe fru.

Capitulum. C liáríffimi. 199.

ménti sátiat te , allelüja.

. DÉ

anem coeli

de-

Jlt an j

Ad Vefperas, Antiphona.

(i0t

it eis'. *«'ATlelüja , allelüja ,

Sacérdos in &térnum.

cum

. Cf

Panem. y, Panem Angeló- |reliquis Afíis, & ofalfhiis ut in

rum manducávithomo. Adle-

oimis VefperiSPefti. 173.

ib N

juja , allelüja.

*

Capitulum. (hariffimi.

Mp

«

a

G lória Patri. Panem.

Hymnus. P ange lingua glo-

QUF

y. Cibávit illos ex ádipe

riófit. 175.

fruménti , allelüja.

y". Cibávit illos ex ádipe fru-

jeum

. Etde petra , tnelle

fätu—

menti , allelüja. s;, Et de pe-

ais

il

venälh]"

xávit eos , allelüja.

trà, melle faturávit eos, allel.

AdSextam ,

Ántiphona.

Ad Mlgnificat , An

hona.

f

Pinguis eft panis.

xi cito in platéas ,

tä:

vicos

guDom

Capítulum. r.

Joann. 3. c.

civitátis : & páuperes ac dé-

(l

[

N

fhoc. cog

hoc cognóvimus

hari-

I abï(

I

biles , cecos & claudos com-

tátem Dei , quóniam ille

pélle intráre , ut impleátur

g p

ánimam fuam pro nobis pó-

domus mea , allelüja.

gt

fuit : & nos debémus pro frá-

— Oratio.

SanGi

nóminis

W ln

tribus ánrmas pónere.

Tudo

-

tui. 199.

&. br. Cibávitillos ex à

Deinde fit commemoratio

fu.

pe fruménti , * wAllelüja ,

de O£tava, Antiphona.

um

allelàia.

Cibávit.

acrum conviviüm , in quo

Mu

L

t de'petra , melle fatu-

Chriftus sümitur : recólitur

us ü

fncin

rávit eos. 'Allelüja , allelüja.

memoória patfiónis ejus : mens

G lória Patri. . Cibávit.

implétut^grátia: & futür&e

l veni

y. Edücas panem dé terra;

glórie nobis pignus datur ,

allelüjá. , Et vinum laett-

allelàja.

((

ficet corhóminis,allelüjà. ]s Panem de coelo preeftitt-

Ad Norán

/1

p

|fti eis , allelüja.

(Lder

Vincénti.

4 gngigþona.

Omne deleCtaméntum in

[fun

C

1tfïlum L Joa;m

habéntem , allelája.

h

&

m

: "n

ioli mei , non dilig

us |Oratio. Deus , qui nobis. 199.

j ümy,

F

vérbo , neque lingu

a;[FERIA SECUN DÁ.

M

fed ópere ; & veritáte.

" Infra OGavam.

GW

1

& br.,; Edücas paiïefrn de ter-

In

rimo No&turno.

f2 ,

Allel. aflel. Edücas. ]

J

De libro primo Regum.

Ym

, Etvinum letíficet cor hó- -

£

- Leüio ..

Cap. 5.

qui

Tninis.

All

;

1(1

ja » allelüja.

D Hilifthiim autem tulérunt

nl

!

IÉ Edücas. ./

]* arcam Dei , & afportavé-

G'Iöfig* Pat

Pü Da

. zunt

M

n

lf 'M

l

"

/

Infrá OCavam Corporis Chrifti.;

20t

m

tunt eam à Lápide adjutórii

mitténtes

congregaverunt

»atm,e

:

(allehljg

in Azótum. TulerüntquePhi-

ommes sátrapas Philifthinórüb ,

7 efpe

ID

lifthiim arcam Dei , & intulé-

ad fe, & dixérunt : Quid facié-

lg

f

pl

runt eam in templüm Dagon,

mus dearcaDeilírael ? Re-

t

4 jx,&

& ftatuérunt eam juxta Da-

fponderüntque Gethzii : Cir-

"IDBR

gon. Cümque furrexíffent di-

cumducátur arca Dei Ifrael,

:

Yl

: W

j

lüculó Azótii áltera die , ecce

x. Comedétis carnes , & (a-

Dagon jacébát pronus in ter-

turabímini pánibus : * Ifte

Pänge

Ui

ra antearcam Dfii: & tülérunt

eft panis, quem dedit vobis

lr ]

Dagon,& reftituérunt eum in

Dóminus'ad vefcéndum.

locum fuum.Rursümque ma-

y.. Non Moyfes dedit vobis

M 4

né die áltera confurgéntesjin-

panem de coelo , fed Pater

venéruntDagon jacénte fuper

meus:.dat vobis panem de

|

u

h

J

fáciem fuam in terra coram

coelo. verum. . Ifte eft.

;pä

I

t

w!y

i

f

eov

arca Dómini:caput autem Da-

- Le&tio

O

t

gon , & duz palme mánuum.

F* T circumduxérunt ar-

cam Dei Ifrael. Illis au-

ejus abfciíffe erant fuper li-

» lg

men : porróDagon folus trun-

tem circumducéntibus eam ,

il

cus remánferat in loco fuo.

fiébat manus Dómini per sín-

( d

, lmmolàbit hoedum mul-

gulas civitátes interfe&tiónis

titüdo filiórum Ifrael ad ,vé-

magns nimis : & percutiébat

AR

AE

"

fperam Pafche: 9 Et edent

viros uniuscujüsque urbis , à

il

carnes, & áàzymos:panes. .

parvo usque ad majórem.Mi-

jf

x, Pafcha noftrum immolá-

sérunt ergo arcam Dei in Ac-

1* feoilt

tus eft Chriftus : íftaque epu-

caron. Cümque veníffet arca

itejs: m

lémur in ázy mis finceritátis ,

Deiin Accaron , exclamavé-

URT

& veritátis. Et edent.

runt Acearoníte , dicéntes :

msi

Le&Gio ii.

Adduxérunt ad nosarcamDei

Ggraváta eft auté manus

lfrael , ut interficiat nos, &

cælopr(:f::

Dómini fuper Azótios ,

pópulum noftrum. Misérunt

|

& demolítus eft eos : & ebul-

ítaque , & congregavérunt

j

liérunt villa, & agri in médio

omnes sátrapas Philifthinórü ,

-

regiónis illíus , & nati funt

qui dixérunt : Dimtttite ar-

rf']þ]('lg h

mures , & fatta eft confüfio

cam Dei Ifrael , & revertátur.

J

)A

mortis magne in civitáte. Vi-

in locum fuum , & non.inter-

ff

déntes autem viri Azótii hu-

ficiat nos cum pópulo noftro.

juscémodi plagam, dixérunt:

Fiébat enim pavor mortis in

um

Non màneat arca Dei Ifrael

w

síngulis ürbibus , & grayít«

f

apud nos: quóniam dura eft

fima valdé magnus Dei.j; —^ ,

uaP']

n

manus ejus fuper nos , & fu-

, Refpéxit Elías ad ca

e«

per Dagon deum noftrum. Et

f

u

um fubcinerícium padé

a[P(W

2

qui

j

202

Infra OGavam Corporis Chriti.

4

ui furgens comédit & bibit : fanon füfcipit, Si quis eft

umcam

1

Et ambulávitin fortitüdine

difcíipulus , adfit : ait enim :

ferm

cibiillíus usque ad montem

Cum difcípulis meis fácio Pa-

D

em

Dei. $. Si quis manducá-

fcha. Hzc eft illa menfía, &

at

minus nihil habet. Non enim

verit ex hoc pane , vivet in

iciemt

s,térnum. . Et ambulávit.

itlam quidem Chriftus , hanc

wl

jbi

Glória Patri. Etambulávit.

autem homo pérficit: verum

In fecundo Nocturno.

& hanc ipfe quoque.

)

De Sermóne fan&ti Joánnis

$. Ceenántibus iHis accépit

fjc

Chrysóftomi.

Jefüs panem : & benedixit ,

gmd

: K€x eadem Homilia 60.

ac fregit , dedítque difcipulis

&

!H

- Lc&io iv.

fuis ,.

at: * Accipite, &

m

Nicuíque fidélium Chri-

comédite , hoe eft Corpus

(

J

ftus femetípfum per my-

meurm.

i

"

u

ftéria commiícet , & quos gé-

y'. Dixérunt viri tabernáculi

fj

nuit,per femetípfum enütrit,

mei: Quis det de cárnibus

Ü

nec álteri tradit: per hoc tibi

ejus,ut faturémur ? Accípite.

LeQio v.

W

rurfüm perfuádens,quod car-

laR

nem tuam afsümpfit. Ne tor-

Nhumánus accédat nemo ,

1US,.

peámus ígitur,tanta digni cha-

I

nemo crudelis &immiséri-

r

titáte , & honóre putáti. Non-

cors , nemo prorfus iiündus.

N

ne vidétis , qüanta promptitü-

Hac ad cofhunicántes dico,&

guit

dine párvuli papíllas cápiunt,

ad vos miniftrántes.

Nam &

ad vos fermónem convértere

Wtj

& quanto ímpetu làábia ubé-

ii

ribus infigunt ? Accedámus

necefsáriti eft , ut multo cum

cum tanta nos quoque alacri-

ftüdio hac dona diftribuátis.

n |

(ümed

táte ad hanc menfam , & ad

Non parva vobis imminet ül-

WVi

übera póculi fpiritális ; quin-

tio, fi quemquam , illíus cul-

ímo cum longe majóri trahá-

p cónfcii, hujus menfz par-

t

lriu

mus,tanquam infantes lattén-

tícipem effe concedátis : fan-

Qim

tes , fpíritus grátiam ; & unus

guis ejus de mánibus veftris

fit nobis dolor hac efca privá-

exquirétur

five quis dux

Yl 4

ri. Non funt humánz virtüà-

milítize fit, five praeféttus,five

*

Ms

tisópera, hec qud& proponün-

princeps diadémate coroná-

tur : qui tunc ipfà fecit in illa

tus , indígné autem accédat ,

quir

T

eocena , idem ea nunc. quoque

próhibe ; majórem illo pote-

l

facit.

Nos miniftrórum te-

ftátem habes. Proptéreà vos

némus locum : qui veró fan-

Deus hoc infignívtt honóre ,

Ubv

&íficat ea , & ifütat, ipfe eft.

ut tália difcernátis.

Hoc

W

Nullus ftaque Judas afsíftat ,

veftra dígnitas eft , hoc fe-

ij

cüritas , hoc omnis coróna :

ï

Aj

|

.nu?lus avárus;nam tales men-

non

1

Infra O&tavam Corporis Chrifti..

203

fü&g

y

i

non ut albam & fplendéntem, que duo proptet ava

ritiam

|

TT

tünicam circumeátis indüti.

periérunt : hoc ígitur bára-

hr

W

Verüm &tu láice,cüm facer-

thrum fugiámus,

d

J mer

dótem víderis offeréntem , ne

fi

h

». Ego

um panis vitze :

d-

It

ut facerdótem effe putes hoc

tres veftri manducavérunt

ii

faciéntem, fed Chrifti manum

mannain desérto , & mórtui

j Ditig,

invifibíliter exténfam.

funt: * Hic eft panis de coclo

Qu

g.

Accépit Jefus cálicem ,

defcéndens , utíi quis ex ipfo

j lt

l i

poftquam coenávit , dicens :

mandücet , non moriátur,

lm

Hic calix novum teftamén-[- 3« Ego fum panis vivus , qui

ln li

lie i

tum eft in meo sánguine.

de coelo defcéndi, fi quis man-

* FHoc fácite in meam com-

hIt

memoratiónem.

ducáverit ex hoc pane, vivet

Corp

in aetérnum.

Hic eft.

N

. Memória memorero , &

Glória Patri. Hic eft.

Til

tabéfcet in me àánima mea.

n tertio No&turno.

M btf

Hoc fácite. LeCtio vl

L é&io fan&üi Evangélii fe-

. Udiámusfgitur & facer-

cündüm Tloánnem.

lt

0

A

LeGio vii.

dótes & sübditi, quali

Cap. 6. £

lCC

efca fa&ti fumus digni : audiá-

Nillo témpore : Dixit Je-

l ts

mus , & horreámus.

San&tis

I

fus turbis Judaeórum : Ca-

fus ii

cárnibus fuis nos deditimplé-

romea , veré eft cibus: &

dnfesdi

ri, femetípfum appófuit im-

Sanguis meus , vere eft po-

s n

xolàtum. |Quenam ígitur

tus,

Et réliqua.

F

Tf

erit nobis excusátio , cüm tá-

De Homilía fan&i Auguftini

tmilto

libus pafti tália peccémus ;

Epífcopi.

dbl

eüm lupi fiámus Agnum

"T ractatü 26. in Joannem

i

comedéntes , cüm tanquam

poft medium.-

oves pafti more leónum di-

Ic eft panis , qui de coelo

m

H

N

dd

ripiámus ? Hoc enim my-

defcéndit. Hunc panem

v

ftérium non à rapína tan-

ignificávit manna , hunc pa-

tüm , verüm & ab omni

nem. fignificávit altáre Dei.

j

TUD)

vel ténui inimicítia purum

Sacraménta illa fuérunt ; in

effe pénitüs jubet: eft enim

fignis divérfa funt, fed in re,

j

pacis myftérium.

Judeis

quz fignificátur , pária funt.

n

u

quidem annuátim propriórü

Apóftolum audi: Noloenim

monuménta beneficiórum fo-

vos, inquit , ignoráre fratres ,

hp

lemnitátes Deus alligávit :

quia patres noftri omnes fub

Ml

I

h

J

j

J

tibi veró síngulis diébus per

nube fuérunt: & omnes

J

-

',

:

..V

z

hec myftéria.

Nullus íta-

mare tranfiérunt , & omnes

S-P

que Judas hanc menfam pe-

Em

j

per Moyfen. baptizáti funt

l:

.;

j

j

!

fat,nullus Sàmon. Hi nam-

man , &

[

[

in nub;- ,&G&in

. Oomnes

i

l

. 86j

Ynfra Oi't,ävam Cor

oris Chrifti. -

*

tumi habes , & corpus ha-

omnes eámndem efcam fpirità- | fpiri

g

Tem manducavérunt. Spiritá-

bes. Spíritum dico , quae àni-

g

;

lem ütique eámdem:nam cor-

ma vocátur;qua conftas, quod

homo e8*conftas enim ex àni-

porilem álteram : quia illi

ma & córpore. Habes enim

h q[

i

manna , nos áliud : fpiritálem

MUUE

veró,quam nos, fed patres no-

fpíritum invisibilem , corpus

ftri , non patres illórum , qui-

visibile. Dic mihi, qüid ex

g

bus nos símiles fumus , non

qdo vivat ? Spiritus tuus vi-

ieDeUW

;a,ut

uibus illi símiles fuérunt.Et

vit ex córpore tuo, an corpus

adjüngit: Et orgnes eümdem

tüum ex fpíritu tuo ?

e-

TeD

fpóndet ómilis , qui vivit: qui

"

otum fpiritàlem bibérunt.

Aliud illij4liud nos,fed fpécie

atitertihoc non poteft refpore'

visibili quidem,tamen hocidé

dére, néfcio,fivivit Quid.

p

fignificánte. virtüte fpiritáli.

refpóndet. omnis , qui vivit-?

l

Corpus ütique meum viyit de

(

Quómodo enimeümdem po-

l)

tum ? Bibébant, inquit,de fpi-

(pírita teo. Visergo & tu

ritáli ; fequénte petra ; petrà

vivere de Sptritu Chrifti ? in

m

,v'v a—

córpore efto Chrifti.

hii

jl

autem erat Chriftus. Inde

i

(

IU

ilis;inde petus. Petra Chriftus

w. Mifitme vivépsPater , &

in figno, verus Chriftus in

ego vivo propter Patrerm.z

eat

verbo,& in carne. Et quómo-

* Étquimandücat me , vi-

bis,

ls

^

TEU

jl

do.bibérunt ? Percuffa eft pe-

vet propter me.

[]

t

tradevirga bis. Gémina per-

y. Cibàvi

illum Dfis: Jþane

Sier

vite , & intellé&tus. , Et qui.

l

Ql

ficat.

cüffio duo ligna crucis figní-

idq

G lória Patri. Et. "YjeOio ix.

mandüé&t meam car-

Umquid enim corpus

"

em ,.

& bibit meum sán-

N

meum vivit de fpíritu

TU

n

tuo? Meum vivit de fpíritu

inem , 9 In me maneg;,

.i cc'da*lj

&

.

ego in eo.

meo , & tuum de fpíritü tuo.

o:þu-i

Ts

J

'on e

ft àlia natio tam

Non poteft vivere Corpus

TX

raridis , quae hábe

at de.

$ ap-

Chrifti , nifi de Spíritu Chri-

j

p

i

eus

(

propinquántes fibi,

ficut

l

fti. Inde eft, quód expónens

fiofter adeft nobis. In mé..

nobis Apóftolus Paulus hünc

|

- Le&io viii.

panem : Unus panis , inquit ,

Qhel

unum corpus multi iumus.

g

T Orunt fideles Corpus

N Chrifti, fi corpus Chrifti

O Sacraméntum pietátis , ó

J

non négligant effe. Fiant cor-

fignum unitátis , 0 vínculum

us Chrift , f1 volunt vívere

itátis ! Qui vult vívere ;

:

deSpirituChrifti. De Spíritu

et; ubi vivat, habet , unde

;l

Cheifti

*

on vivit ; nifi corpus

vivat.

"Accédat , credat 3

Chrifti.Intelligite fratres mei,

ifticorporétur , ut vivificétur.

:

Non

l

quid díxerim. Homo es, &

r

l

T

"

i

Infra O&avam Corporis Chrifti. -

gO5

hi "

Non abhórreat à compáge

eft,tunc dimí(it eos, & abid-

1. qL

r

Vrf

membrórum , non fit putre

runt? Nunc ergo arrípite , &

COnfäïmlm |

membrüm , quod refecári

fácite plauftrüi novum unum,

u

inereátur , non fit diftórtum ,

i

& duas vaccas feetas , quibus

QU

li

de quo erubefcátur.. Sit pul-

non eft impófitum . jugum ,

!

chrum , fit aptum, fit fanum :

jungite in plauftro ; & reclü-

Tetil

d

