veftras lámpades , ecce fpon-

Qütg |

V. irtus , honor , laus , glória ,

fus venit , exite óbviàm ei.

Deo Patri cum Fílio ,

y'. Adducéntur Regi vírgines

uf

Sancto fimul Paráclito ,

oft eam.

. Próxime ejus

tl

l

In fzeculórum fzccula. Amen.

afferéntur tibi.

Oratio.

Mi

Y* Spécietua , & pulchrità-

Y A nobis, quefumus Dó-

il

WW

u!

ä

dinetua. J« Inténde , pró-

L7 mine Deus nofter , San-

ïaït

P

eré procéde , & regna.

Gárum Vírginum & Maárty-

[

g

|

t

|

*

d

Magnificat ; Antiphona.

!

rumtuárum N.«& N. pal-

:

gx'e (m,

Veni fponfa Chrifti , áccipe

mas incefsábili devotióne ve-

[

|

corónam,quam tibi Dóminus

nerári : ut , quas digna mente

[

natérnum.

non póffumus celebráre , hu-

preeparáviti

ratio.

F0 ;

mílibus faltem frequentémus

PTO

Eus , qui inter cétera

obséquiis. Per Dóminum.

oténtiee tuze . mirácula

Ad Matutinum , Invitator.

i t

A

étiam"in fexu frágili . vi&tó-

Regem Vírginum Dóminum

:

]

riam martyrii contulífti: con-

* Veníte, adorémus.

l

(

opitius ; ut , qui beà-

Píalm. V : eníte, exultémus.5.

!

n

z

Vírginis & Martyris

Hymnus.

tuz natalíia cólimus , per

ïl

(f

V Irgini

$ Proles, Opif'c'x..'

ejus ad te exémpla gradià-

que Matris,

"

jur. Per Dóminum.

Virgo quem g

lia Oratió.

effit , peperít-

Ti

"]

que virgo:

i

Ndulgeéntiam nobis, quz-

Virginis

partos cänimus .de«

ij

1

X. fumus Dómine, beáta IN.

CÓra

i.

Virgo & Martyr implóret :

Morte triumphos.

& tibi grata femper éxtitit

Hec eni

m palmg .düplicis

W Päm

&

mérito caftlitàtis, & tua

beàta

j

Sorte, dum

(üjäw |

profeffióne virtütis.PerDfim.

- Pro Virgine non Martyre;

- domáre

geüit frágilem

I

D

Oratio.

Córporis fexum , dómuit

i

M

Xàudi nos Deus falutá-

j

cruéntum ;

zisnofter: ut. .ücqt -de

|

í5

Cade tyrvä.nnun;. :

(

EX

C ommunc Vir ginum.

,

Lnde nec morteri , necamt.| Spíritus femper , Deus unus

ca mortis

omni

st

Mlille poenárum génera ex-

Tempons &vo. Amen.

'äü ca Ü

pavefcens ,

ln primo No&urno ; Afía.

0di

Sànsuine effüfo meruxt fe-l:

quam pulchra eft cafta

rénum.

generátio cum claritáte.

Del |

cándere coeIum.

Pfalmus

us a

Omine Dóminus -

T0«

jis di

pujus orátu ; Deus alme ,

nobis.

fter, *

quàm admirábi-

gx

leeft nomen tuum in umver—

Vwr

Débitas poenas fcélerum . re-

fa terra !

qmitte ;

fermi

óniam eleváta eft matrm-

du

Ut tibi puro. refonemus l-

Inum!i

ficéntia tua * fuper coelos.

J

Pé&tore carmen.

Ex ore infántium , & lactén-

i

Sit decus Patri , genltæque

tium perfecífti laudem prop-

sfetma

- Proli,

ter mmucoä tuos ,-*: ut dé-

itioe T

[j

Et

tibi compar utriüsque

ftruas inimícum & ultórem.

Jf

virtus.

óniam

vidébo

. coelos

]

p

Spmtus femper , Deus unu:

tüos , Ópera dmtorum tuó-

l

" omni

rum: *lunam & ftellas , qu&e

Dl

l

il

'Témporiszvo. Amen.

tu fundátti.

m YIdd

Si San&ta fuerit Virgo tan-

edioc

Quid eft homo , quód me-

tum ; & non Martyr, dicitur

mor es ejus * ? *aut filius hó-

r

minis , quóniam vífitas eum ?:

finmn

Hymnus utíe üitüre

Irginis Proles , Oplfex-

Minuffü!. eum pauïo minüs

atbl

s

ab Angelis, glória & honóre

laT

que Maatris :

Virgo quem geffit , peperlt-

coronafh eum :

*'& con-

Wa

ftituiftl .

eum fuper opera

. que Virgo ;

TOR

Vlrmus

fe&um cammus

manuum tuàrum.

Val

beatæ ?

Omnia fubjecífti fub pech-

Vltti

Accipe votum.

bus ejus : * oves & boves

J

univérfas , fnfuper: & péco-

diujus orátu ,^ Deus ahne ,

Jomin

nobis :

ra campl.

LUIOS.

Volucres celi , & p1('ces

De'mtas poenas. fcelerum re-

Tmr]

- Titte.,

maris ,

* qui perámbulant

l

j

seém:tas maris.

Ut tibi puro refonemus almü

jl

«

Péttore carmen.

Dómine Dóminus nofter. ,.

CR

j

quàm admirábile eft nomen

Sit decus Patri , emtæque

d

Proli,

tuum in univérfa terra !

.O quam pulchra eft

l)apld

Pt tibi compar utmusque

iUf /

À

virtus.

L

cafta generátio cum claritáte

[

llng

"*

1

Commune Virginum,

xci

u

-Afïaq Antetorum hujus vír-| Ef

enim fervus tüüs. cuftódit

"r

inis frequentáte nobis dülcia | ea: * in cuftodiéndis illis re-

m W

. eántica dràmatis.

tribütio multa.

! pl

h

Pfailmus 12e

D elí&a quisintélligit? ab oc-

XOeli enárrant glóriam| cültis meis munda . me : * a.

D d

i

ii

—^ Dei, * & ópera mánuum |ab aliénis parce fervo tuo.

ute ]

us annüntiat firmaméntum. | Si mei non füerint domináti,

Omml[

! qua*mai?

B

ies diéi erü&tat verbum* & tunc immaculátus ero : * &

nox no&i índicat

fciéntiam.| emundábor à. delítto máxi-:

Jllentuumigk-

N on funt loquéle , neque| mo.

fermónes , * quorum non au-| Et erunt ,

ut Compläceant

i dul

diántur voces eórum.

elóquia oris mei: * & medi-

u ! fUper ;

Inomnem terram exívit fo-| tátio cordis mei in confpéttu

n

At

nus eórum : *: & in fines or-| tuo femper.

Rf

bis terrz verba eórum.

D ómine a

djütor meüs .* &:«

g '

Infole pófuit

tabernáculüm | redémptor meus.

ticum du

fuum:* & ipfetanquam fpon- | Afía.

Ante torum hujus vír-

D)

fus procéden

s-de thálamo | ginis frequentáte nobis dül-

t üjitt

fuo.

cia cántica drámatis.

m&/ieüa

Exultávit ut gigas ad currén-| Aífa, Revértere , revértere

dam viam , * à fummo coelo | Sunamítis : revertére , revér-

"m

€

eréffio ejus.

Ltere, ut intueámur te.

* at f

É

t occürfus ejus usque ad

Pfalmus. 23.

Omini eft terra,

mults &

fummum €6jus: * nec eft , qui

& plehii.f

NI

fe abfcóndat à calóre ejus.^

tüdo ejus : * orbisterrá-

a

g

jt

i

Lex Dómini immiaculáta. ,| rum , & univérfiqui hábitant

*

t

$

;.

i

convértens ánimas: * tefti- | in eo,

j

E

If

f fllpf

móniam Dómini. fidéle , fa-

uiaipfe fuper mària fun

piéntiam preeftans párvulis.

Ü

vit eum: * & fuper flümi-

!

tf

jl

uftítie Dómini recte , lzti-| na preeparávit eum.

:

ficántes corda , * precéptum

uis afcéndet - in montem.

Q

L

Dómini làcidum , illàmiuans

jmini ? * aut quis ftabit in

Hllllp»

óculos.

loco fan&to ejus ?

I nnocens mánibus,

imor Dómini fanctus , pér-

& munda

J

manens in fzeculum fzculi : *| corde, * qui non accépit in

jm

judícia Dómini vera , juftifi- | vano ánimam fuam , nec ju-

cáta in femetípía.

rávitin dolo. próximo fuo.

T

D efiderabíliafuper aurum & |Hi ic accípiet benedittiónem

Je Ü

làpidem - pretiófum — mul-|à Dómino , * & mitericór-

j

tum : * & dulcióra fuper mel| diamà Deo falutàri fuo.

p

& favum.

:

&c eft generátio querén.

æuma

dium-

m

xcii

Commune Virginums

i

"

tium eum ; * queréntiumfà-

acééperis uxórem;non peccá-

'

|

fti. Et fi nüpferit virgo, non

g d

ciem Dei Jacob.

«tf

A ttóllite portas , príncipes ,

peccávit. "ribulatiónem ta-

j

veftras, &' elevámini pórte

men carnis habébunt hujüs-

modi. Egoautem vobis par-

jj

eeternáles : * & introíbit Rex

:itahqu&

lóriz.

co. Hoc ítaque dico;fratres :

Il

i

indà

. uis eft ifte Rex glórize

9*

*

'Tempus breve eít: réliquum

i

^

J

ER

óminus fortis & potens ,

eft , ut & qui habent uxóres ,

Dóminus potens in pra&lio.

tanquam non habéntes fint. :

" ,quæ

& qui flenttanquam non flen-

j gv

A ttóllite portas , príncipes ,

g

veftras , & elevàmini porte

tes: & qui gaudent, tanquam

eternáles : * & introibit Rex

non gaudéntes: & qui emunt,

p ;

EHUW

lória.

tanquamnon poffidéntes: &

uis eftifte Rex glóriz ? *

quiutüntur hoc mundo , tan-

1f MU(

óminus virtütum ipfe eft

quam non utántur : praeterit

vtlnei

uf gt

Rex glória.

P

enim figüra hujus mundi.

Afía, Revértere , revé

rterä

&. Veni fponfa Chrifüi , ác«

,Dil

j,!

Sunarmiíitis : revértere revér-

cipe corónam, quam tibi Dó-

gittel

tere , ut intueámur te.

minus preparávit in eetér-

num : pro cujus amóre

ii

y. Spécie tua, & pulchritu-

802

dinetua. & Inténde,pró-

sánguinem tuum fudífti ,

fperé procéde , & regna.

$ Etcum Angelis in paradí-

ib

fumintroifti.:

4 o

P ater nofter.

L]

,

Abfolutio.

Ex

a

udif Dömine.

y. Venielé&ta mea , & po-

. Tube domne benedícere.

nam inte thronum meum ;

lqis

)

vl

Biio. Benediétióne perpétua.

quia concupívit Rex fpéciem

De Epíftola prima B. Pauli

tuam.

Et cum.

nf

Si non faerit Martyr , dici»

tll

Avóftoli ád Corínthios.

Leaiot.

Cap. 7. 6

turfequens .. Veni elé&ta

I'u[t; fa(

mea, & ponam in te thronum

ibit,

E virgínibus preecéptum

D

Dómini non hábeo , con-

meum : * Quia concupívit

trde [

sílium autem do , tanquam

Rex fpéciem tuam.

tl

[

N

hi

mifericórdiam confecütus à

Spécie tua , & pulchritü-

Dómino ,ut fim fidélis. Exí-

dis

e tua inténde , prófperé

1tjud

procéde, &regna. Quia.

ftimo ergo hoc bonum effe

«f- äïe ]i

'

propter inftántem neceffitá-

BDfo, Unigénitus Dei Fílius.

& n

'

]

tem , quóniam bonum eft hó-

e&o ii

R

Oloautem vos fine fo-

mini fic effe. Alligatuses uxó-

55n€iaüt

ri ? noli querere folutiónem.

licitüdine effe. Qui fine

li

Solütus es ab uxóre ? noli

uxóre eft , folícitus eft, que

il

quzrere uxórem. $i autem:

Dómini funt , quómodo plà-

Ti

ceat

Y

156

: UUiren

Commune Virginum.

Xxciui

jl

rit vir ejus, liberáta eft : cui

| nüpf;rit

À

D

ceat Deo.. 'Qui autem cum

* Hb

!

i

uxóre eft, folícitus eft, quee

vult, nubat, tantüm in Dómi-

funt mundi , quómodo plá-

no. Beátior autem erit, fi fic

Ti habe'bun.!

permánferit fecüándüm meü

gOautemv&g

ceat uxóri, & divífus eft. Et

mülier innüpta , & virgocó-

consílium : puto autem , quod

Ti d

gitat ; que Dómini funt , ut

& ego Spíritum Dei hábeam.

D efhg-

i li

fit fan&ia córpore & fpíritu.

. Spécie tua, & pulchritü-

Quz autem nupta eft, cógi-

di

ine tua, ? Inténde , pró-

Din hi

tat , qua funt mundi, quómo-

fperé procéde , & regna.

do pláceat viro. Porró hoc

, Diffüfa efegrátia in lábiis

ER

ad utilitátem veftram dico

tuis , proptéreà benedíxit te

s d

non ut láqueum vobis injíci-

Deusin stérnum. . Inténde.

t wl

am , fed ad id quod honéftum

Glória Patri,. . Inténde.

irlhcm

eft, & quod facultátem pre-

In fecundo No&urno, Afía,

T'tmm

Spécie tua , & pulchritüdine

beat fine impediménto Dómi-

"us

num obfecrandi.

tuainténde , prófperé procé-

poui (

Diffüfa eft grátia in lábis

de,& regna.

— Pfalmus 44*

tuis. 9

T^Rufávit cor meum ver-

12 us

Proptéreà bene-

fitii 1

díxit te Deusin eetérnum.

bum bonum : * dico ego

? QUj

, Spécie tua, & pulchritüdi-

ópera mea R egi.

,

lamus fcri4

;j'

tuum f

ne tua inténde, prófpere pro-

Lingua mea cá

vl nj

céde , & regna. Proptéreà.

bz., * velóciter fcribéntis.

Bfo, Spíritus fan&i grátia.

Speciófus forma prae filiis hó-

um d

| LeGQio ii

minum , diffüfa eft grátia in

Q

lquis autem turpem fe

lábiis tuis : * proptéreà bene-

X

vidéri exíftimat fuper vír-

díxit te Deus in a2etérnum.

nE

Al

ginefua , quód fit fuperadül-

Accíngere gládio tuo fuper

ta , & ita opórtet fieri : quod

femur tuum , * potentíffime.

t

S pécie tua , & pulchritüdine

Y

vult,fáciat: non peccat , fi

m

nubat. Nam qui ftátuitin

tua *inténde , prófperé pro-

corde fuo firmus , non habens

céde , & regna.

)ma b

qu

necefífitátem , poteftátem au-

Propter veritátem , & man-

tem habens fua voluntátis,&

fuetüdinem, & juftítiam : *

39&P

hoc judicávit in corde fuo ,

& dedücet te . mirabiíliten

T

déxtera tua.

ferváre vírginem fuam, bené

fjj l

facit. Igitur & qui matrimó-

Sagítte tus acüte , pópuli

mlsü |

nio jungit vírginem fuam ,

fub te cadent , * in corda ini-

j

bené facit : & qui non juugit,

micórum regis.

| VO:Ln

méliüs facit. Maülier alligàta

Sedes tua Deus in fzculum

f«

faculi: * vir

ts

j

eft legi , quanto témpore vir

ga dire&iönig

virga regni tui.

um

ejusvivit, Quod fi dormiþ—

D de-

XciV

Commune Vi itginum.

g

D 11ex1f't1]uft1t1am & odifti. Afía. Spécie tüd, &þulchrla

j

3niquitátemi:*proptéreà unxit ! tüdine tua inténde , prófperé

:

»Ob'

te Deus ; Deüs tuüs , óleo Iz- | procéde , & regna.

V À

títice pre consórtibus tuis.

Afia, Adjuvábit éam Deus

Tü ülf

M yrrha , & gutta, & cáfia à.

vultufuo : Deus in médio

vefhmänüs tws , à dómibus |

e]Ub ,

ejus , non commovébitur.

lj

ebürneis :

*ex quibus dele-

Pfalmus

TT

&avérunt te filie regum. in

Eus nofter. refügium ,

J

honóre tuo.

& virtus: * adjutor n

h.

À ftitit Regtnzà dextms tuis

tribulatiónibus , qu& inve-

li

nérunt nos nimis.

J

in veftítu deaurato, c;rcum-

arfl

data varietáte.

Proptéreà non timébimus ,

A udifilia, & vide , & inclína

dum turbábitur terra :

* E

æ JIM

Fa

aurem tuam: * & obhv1fcele

transferpntur montes in cor

Wigtet

pópulum tuum , & domum

maïls-

n

patris tui. :

Sonuérunt, & turbáte funt

Et concuplfcet Rex decó-

aqua eórum:*conturbáti funt

reni tüum :

l

$10

quóniam ipfe

montes in fortitüdine ejus.

i

l

eftDóminus Deus tuus , &

Flüminis fmpetus letíficat

adorábunt eum.

civitátem Dei : * fanctificávit

(

Etfilie Tyri in munéribus,*

tabernáculü fuüm Altíffimus.

vultum tuum deprecabün-

Deus in. médio-ejüs , non

RUE

T YT

d

tur , omnes dívites plebis.

commovébitur

adjuvábit

TL R0f

Ó mnuis glória ejus filize Regis

eam Deus mané dilüculó.

yJon

ab ll'ltLIS , * in fimbriis áureis

Sitlunt

G onturbáta funt Gentes ,

Mi eQ

circumamíCta varietátibus.

& inclináta funt regna:* dedit

vocem fuam , , mota eft terra,

Oi dnli

Adducentm Regi vírgines

poft eam ;

próxima ejus

D óminus

virtütum nobís-

afpiti

atferéntur tibi.

us I

cum : * fufcéptor nofter

Cll[ à

À fferéntur inletítia, & ex-

Deus Jacob.

ultatióne : * adducentur in

V 'eníte , & vidéte ópera Do-

d

i c

m ,

templum Regis.

mini , quz pófuit prodígia fu-

P ro patnbus tuis nati funt

perterram : * áuferens bella

"P

lmu

tibi filii:* conftítues eos prín-

usque ad finem terrz&.

l

cipes fuper omnem terram.

A rcum cónteret, & confríri-

itim

Memores erunt nóminis tui *

getarma:* & fcuta combüret

il

R

in omni generatióne , & ge-

igni.

li

neratiónem.

V acáte , & vidéte , quónam

M

ego fum Deus : * exaltábor

|

P roptéreà pópuli confitebün-

turtibiin etérnum, * &m

in. Géntibus, & exaltábor in

lg

E«

fæculum fzeculi..

terra,

i

-

lil

D 6mz-s

Commune Virginum,

l

Xev

hu)

D óminus virtütum ^ nobfs.

eetétür mons $

ion,&

65((11--

A

ï)

cum: * fufeéptor nofter Deus | tent filize Jude, * propter ju-

Ms

Jacob.

díciatua Dómine.

dJuVäbI i

Afía Adjuvábit eam. .Deus

C ircümdate Sion , & com-

J

ts

ll

|

;vultu fuo : Deus in médio

ple&ímini eam : * narráte in

r

ejus ,non commovébitur.

türribus ejus.

n

u

Aiià. Aque multe non po-|P ónite corda veftra in virtü-

of

tuérunt extínguere charitá-|te ejus : * & diftribüite do-

Ti *

ä

tem,

Pfalmus 47. .

mos ejus , ut enarrétis im

lu

l

Ágnus Dóminus , &

rogénie áltera.

X

fj

M

laudábilis

nimis * in|

:

uóniam hic eft Deus , Deus

L d

civitàte Dei noftri , in mon-

nofter in etérnum , & in (ze-

rf

te fan&to ejus.

culum fzculi.

D

.

* ipfe .reget

Tl fiy

F undátur exultatióne uni-

nos in fzecula.

vérfe terre mons Sion , * lá-

Afía, Aquze multe non po-

Bu

o

tera Aquilónis , cívitas

H

1

tuérunt extínguere charitá-

o

is magni.

tem.

b

y. Adjuvábit eàm Deus vul-

Qrtti

eusin dómibus ejus cogno-

Ícétur , *cüm fufcípiet eam.

tu 1uo.

!

Inpeti)

Q uóniam ecce . Reges terze

MW

eus in médio ejus, non

"T

hum Al

congregáti funt, * convené-

commovébitur.

runtin unum.

P ater nofter.

ilo- £

lpfi vidéntes fic admiráti

Abfolutio.I . psíus pfetas.

rfafi

funt ; contuibáti funt, com-

y. Jube domne. benedícere

w illiod

Bííio. Deus Pater omnípotens.

At (C

mótiíunt : * tremor appre-

(

héndit eos.

Sermo S. À

uftíni Epífcopi.

Ut

r

Ibi dolóres àt parturiénts , *

Libe Ie de

Y

Irg. circa inite

m

Le&tio iv.

in fpíritu veheménti cónteres

D

iU

naves Tharfis.

Uóniam hódie natális

[

j

$ icut audívimus , fic vídi-

eft Vírgins , invítat

musin civitáte Dómini vir-

nunc integritátis amor, ut

j

tütum , in civitáte Dei no-

áliquid de virginitáte dicá-

»TUHPP'

ftri : * Deus fundávit eam

mus : ne véluti tránfitu quo-

d

in etérnum.

dam praefítríttia videátur ,

müferi:

ill W

Sufcépimus — Deus

que principális eft virtus.

[CTFM*

córdiam tuam , * in zmnédio

Non enim ídeó laudábilis

T

templi tui.

Á

virgínitas , quia in Martyri-

ecündüm . nomen

'fllu

bus reperítur : fed quiaipía

:

!i

Deus , fic &laus tua in fines

Mártyres fáciat. Quis autem

!*w

terrg : * juftíia plena eít

humáno

eam poffit ingé-

E

"

déxtera tua.

quem

nio gomgrehändcre "

nec

)

"*evi

Commune 'Virginum.

f

jj

necnatüra fuis incIüfit Idgi-

e&tio vi.

jjud

bus ? aut quis naturáli voce

Uis fgitur neget ,

Bäne

, dH

complé&ti, quod fupra ufum

vitam fluxíffe de coelo ,

|

i

patürefit ? E coelo accersí-

quam non fàcilé invenímus in

N

m d

vit, quod imitarétur in terris.

terris ,nifi poftquam Deus in

qxem

Nec imméritoó vivéndi fibi

haec terréni córporis rrembra

Carf

ufum quesívit é coelo , qu&

defcéndit ?tuncin ütero vir-

uifiá

fponfum fibi invénit in ccelo.

go concépit, & Verbum caro

fattum efb,ut caro fieretDeus.

]i

5

Propter veritátem , &

Qf

manfuetüdinem, & juftítiam :

Dicet áliquis: Sed étiam Elías

Af

« Et dedücet te mirabiliter

nullíus corpórei coitus fufffe

déxtera tua.

tium,ïb

permíxtus cupiditátibus in-

rin i

[

P

pécie tua , & pulchrit

á-

venftur. .Ideó ergo cürru

Tinbut

j

ine tuainténde , prófpere

raptusad coelum , ídeó cum

t.

filie h

rocéde , & regna.

Dómino appáret in glória ,

f us

Bio. Chriftus perpetua.

ídeó Domínici ventürus eft

e&ïo Vo

precürfor advéntus.

anina

^ ommo

y p JEc nubes , áera, Ange-

z. Afferéntur Regi virgines

ciréra

v. los , fideráque transgré-

poft eam , próxime ejus ,

diens, Verbum Dei in ipfo

* Afferéntur tibi in latítia,

tibus

quiil

finu Patris invénit , & toto

& exultatióne.

iU d

haufit péctore. Nam quis tan-

, Spécie tua,& pulchritüdi-

tum;eüm invénerit, relínquat

aqumo

netua inténde, prófperé pro-

aidbty

boni ? Unguéntum enim exi-

céde ; & regna. Alferén-

at

nanítun eft nomen tuum

tur.

i, Q

proptéreà adolefcéntule di-.

GlóriaPatri. Afferéntur.

tuleni

lexérunt te, & attraxéruntte

Intertio No&turmo

Ajïaa

Poftrémó,non meum eft illud,

Nigra fum , fed formófa,filize

Quntein

quóniam que non nubunt ,

Jerüfalem : ídeó diléxit me

3eisfun

AC ex

neque nubéntur , erunt ficut

Rex , &introdüxit nie in cu-

Angeli Dei in coelo.

Nemo

bículum fuum.

Átlvdn

d Ven

ergo mirétur,fi Angelis com-

Pfalmusgs.

paréntur , que Angelórum

Antáte Dómino

cánti-

ücitet

Dómino copulántur.

ucii

cum novum ; * cantáte

, Dilexífti juftítiam, & odí-

Dómino omnis terra.

Q ,

f

üiniquitátem: * Proptéreà

Cantáte Dómino,& benedíci-

Vif

unxitte Deus , Deus tuus

te nómini ejus: * annuntiáte

d

óleoletítie. s. Propter ve-

de die in diem falutáre ejus.

n"f«hhæ

ritàtem , & manfuetüdinem.

Annuntiáte inter Gentés gló-

ï*quitme]

& juftítiam., Proptéreà.

riam ejus, *in ómnibus pó-

"L agj

Bío, Ignem fui améris.

pulis mirabilia ejus.

Q uó-

d

Sïhov.

Commune Virginum.

xcvh

|

uóniam magnus Dóminus ,

odórem currémus unguentó-

f

1

&

laudábilis nimis: * terríbi-

rum tuórum: óleum effü.

m

|

um

fum nomen tuum.

lis eft füper omnes deos.

üp aCl! Bim»t

uónian omnes dii Gén-

Pfalmus 6.

TUf

tium daemónia : * Dóminus

] YOminus regnávit, exül-

"l d

autem ccelos fecit.,

tetterra, * leténtur ín-

Lt

C onféffio , & pulchritüdo in

fulz multe.

m

confpé&tu ejus

* fanGimó-

N ubes, & calfgoin circüitu

t n f

nia, & magnificéntiain fan-

ejus : * juftítia , & judícium

ER

q d

&ificatióne ejus.

corre&lio fedis ejus.

Jnynt t

À fférte Dómino pátri& Gén-

1 gnisante ipfum prscédet ,*

i il

tium , afférte Dómino gló-

& inflammábit in circüitu

li Y

ram & honórem: * afférte

inimícos ejus.

lgl 1

Dómino glóriam nómini ejus.

Illuxérunt fülgura ejus orbi

T óllite hóftias , & introíte in

terra: *vidit , & commóta

onirtt

E

Ti Tl

átria ejus: * adoráte Dómi-

eit terra.

yradrén

num in átrio fan&to ejus.

Miontes ficut cera fluxérunt

C ommoveátur à. fácie ejus

à fácie Dómini : * à fácie Dó-

r lr

, ritit

univérfa terra : * dícite in

minti omnis terra.

TRUE

Géntibus , quia Dóminus|Annuntiavérunt cceli jufti-

regnávit.

tiamejus: * & vidérunt om-

n

E tenim corréxit orbem ter-

" pulchrï

nes pópuli glóriam ejus.

r&, qui non commovébitur : * |C onfundántur omnes

aqu;

i ráper

dicábit pópulosin &quitáte.

s j

L

adórant fculptilia : * & qui

eeténtur coeli , & exültet

gloriántur in fimulácris fuis.

terra, cominoveátur mare ,

À doráte eum omnes Angeli

j Mi

& plenitüdo ejus : * gaudé-

ejus : * audívit , & Iz:táta eft

Sion.

j Nout

buntcampi, & ómnia , que

" i fOIIIHï

in eis funt.

E texultavérunt filize [udze, *

ii ideü Ü

T unc exultábunt ómnia lig-

propter judícia tua Dómine.

gt

nafylvárum à fácie Dómini ,

() uóniam tu Dómirus altiffi-

ium.

quia venit: * quóniam venit

.

musfuper omnem terram : *

udicáre terram.

f

udicábit orbem terra in

nimis exaltátu; es fuper

omnes deos,

; Dinr

j

gU l

zquitáte ; * & pópulos in

Q ui dilfgitis Dóminum,odtte

j

veritáte fua.

malum: * caftódit Dóminus

.mnji

!j

Aiíís .Nigra fum , fed for-

Jl

ánimas Sagtlórum fuórum ,

;; Af

mófa, filie Jerufalem : ídeó

de manu yeccatöris liberábit

/

gl

diléxit me Rex,& introdüxit

€oS,

ine in cubículum fuum.

L ux orta eft jufto, * & réGis

jter

j m

Áfi& Trahe me poft te ; .inx

cordeeetítia,

lÀ

L]

£

Ls

; j

J

xcvil

Comimune Virginum,

41

L ztámini jufti in

Dómino: * , Tudicábit orbem terrárum in

& confitémini memóriege fan- |juftítia ,

* & pópulosin æqui.

tàte.

at

Gificatiónis ejus.

nuaheu

Afía. "ráhe me po

ft te, inlAfía; Veni fponfa Chrifti,

áccipe corónam , quam tibi

u

odórem currémus unguentó-

n

rum tüorum : óleum effüfum | Dóminus

"præparäV';t in stér-

num.

eyitat

nomen tuum. .

*

j Deus, &

Quf

Afa. Veni fponfa Chrifü

*

y. Elégit eam

uam tibi|preelégit eam.

at

áccipe corónam ,

Dóminus preparáv

». Intabernáculo fuo habi-

h Hæc

num.

;tv in etér-

táre facit eam.

quam

P ater nofter.

U

Yefl

Pfalmus 97.

Antáte Dómino cánti-

Abfolutio. À vínculis.

pä

fflb!m

Mf

"B

cum novum: * quia mi-

Y. Jubedomne benediícere.

yabilia fecit.

Dífío.

Evanseélica lé&io.

vt

S alvávit fibi déxtera ejus , *

L éG&io fa

n&ti Evangélii fe-

al

& bráchium fan&tum ejus.

cüándàm Matthaum.

l«

N.otum fecit Dóminus falu-

Lectio vii.

Cap. 25.

jf

,

táre fuum : * in. confpé&tu

N illo témpore: Dixit Je-

iil C[

"Géntium revelávit juftítiam

fus difcípulis fuis parábo-

d

P

1

fuam.

làm hanc: Sfmile erit regnum

i

R ecordátus eft mifericórdie

| coelórum decem virgínibus :

)

lp

fuse, * & veritátis fuse dómui

qua accipiéntes làmpades

d

Ifrael.

fuas, exiérunt óbviàm Spon-

AR

"V idérunt omnes términi ter-

fo , &(ponfz. Et réliqua.

its

re* falutáre Dei noftri.

Homilía S. Gregórii Pape.

m vl

. Homilia 12.in Evangel.

j ubiláte Deo omnis terra: *

us d

cantàte , & exultäte ; & psál-

Apé vos , fratres charif-

tteloni

lite.

fimi, admóneo prava ó-

HS'

qàrg

P sállite Dómino in cíthara ,

pera fügere , mundi hujus

Tédtur

incíthara, & voce pfalmi:.*

inquinaménta devitáre :fed

itibus

in tubis de&tílibus , & voce

hodiérna fantti Evangélii le-

our

tube córnew.

Gióne compellor dícere,ut

r

ïtla QUöd

J ubiláte in confpé&tu Regis

& bona, que ágitis , cum

Dómini: * moveátur mare, &

magna cautéla teneátis: ne

Ut

*tsttm

plenitüdo ejus : orbis terrá-

per hoc, quod à vobis re&tum

hg

E

rum , & qui hábi'ant in eo.

géritur, favoraut grátia hu-

mána requirátur ; ne appe-

Wi

F lümina plaudem . manu , fi-

mulmontes exultábuntà con-

títus laudis fubrépat ,. &

MS Aïgg

fpéttu Dómini

*

intus

g

quóniam

quod foris ofténditur ,

^alj,

Bo

v?nï.t judicáre terram.

à n*ersödcu vacuétur.

enim

ul

ïbfmtm

Commune Virginum.

Xcix

&PUPBIO:

enim Redemptóris voce de-

pax fumma eft, inveníri fcán-

cem vírgines , & omnes di-

dala póterunt , que colligán-

1 i

cüntur vírgines , & tamen

tur. -

;

T

l]

intra beatitüdinis jánuam non

* Média no&e clam'ör fa-

Ti

omnes funt recépte ; quia

G&us eft: * Ecce fponfus ve-

cárum qusedam , dum de vir-

nit ,exíte óbviam ei.

«

ginitáte fua glóriam foris éx-

Y^ Prudéntes vírgines aptáte

etunt, in vafis fuis óleu

E

v

veftras làmpades. Ecce.

ii

abére noluérunt.

Glória Patri. Ecce.

Ksllec .eft virgo sápiens ,

AT

Bíffo. . Ad focietátem.

di

quam , Dóminus vigilántem

éGio 1x,

invénit ,

ud accéptis lam-

Av

N quinque autem córpo-

hm

pàdibus,

*

umpfit fecum óle-

ris sénfibus unus

quisque

um :

Et veniénte Dómino,

fubsiftit.

Geminátus autem

angcliuïi

ii l

introívit cum eo ad nüptias.

uinárius denárium pérficit.

: Média no&te clamor factus

t quia ex utróque fexu fidé.

,'rg Marf

li

eft , ecce fponfus venit,exite

liam multitüdo collígitur ,

óbviamei. Et.

fan&ta Eccléfia decem virgí-

m

à. Cujus V& Quárum

nibus símilis effe denuntiá-

VLIS M

L

feftum cólimus.

tur. In qua quia mali cum

Tileer

ectio vilie

bonis , € réprobi cum elé&is

u

Ed priüs queréndüm no-

admíxti funt , re&lé símilis

v5 l

5

bis eft , quid fit regnum

virgínibus prudéntibus , &

:

coelórum,aut cur decem vir-

fátuis effe perhibétur.

Sunt

3.

gíinibus comparétur , quae

namque pleríque continéntes,

g

(s

étiam vírgines prudéntes , &

qui.ab appetitu fe exterióri

u

fátue dicàántur.

Dum enim

cuftódiunt,& fpe ad interióra

y Itf

coelórum regnum conftat ,

rapiüntur , carnem . máce-

iniy

quia reprobórum nullus in-

rant , & toto defidério ad fu-

VL

gréditur , étiam fátuis vir-

pérnam pátriam anhelant ,

I

(

ínibus cur símile effe

er-

&térna premia éxpetunt,pro

.

fl

hibétur ? Sed fciéndum nobis

l

f

labóribus fuis recfpere laudes

j

i "

eft, quód fzepé in facro eló-

humánas nolunt. Hi nimírum

quio regnum coelórum prz-

glóriam fuam. non in ore hó-

u o

Ü

me

séntis témporis Eccléfia di-

minum ponunt , fed. intra

1

citur. De quo álio in loco Dó-

j

confciéntiam cóntegunt. Et

jral

f)

minus dicit:Müttet Filius hó-

funt pleríque, qui corpus per

minis Angelosfuos , & cól-

abfünéntiam afflígunt , fed

j

u

ligent de regno ejus ómnia

de ipía fua abftinéntia humá-

H*

fcándala.. Neque enim in il-

nos favóres éxpetunt.

un'il

0

J

e Deum laudámus. 17.

lo regnP beatitüdinis , in qu

.

$3.

AD

Commune Virginum.

u

.'RD LAU

DES,

Deo Patri cum Filio ,

je

San&o fimul Paráclito,

& per Horas ; Aiía.

s

JEc eft virgo'sápiens

In fzeculórum fzcula. Amen.

A.I

7-H

& una de nümero pru-

?VG

Diffafa eft grátia in lábüis

hi

;

tu

déntum.

is. w. Proptéreà benedí-

du

Píslmus. D óminus regnávit.

xitte Deus in aetérnum.,

n tüi

Ad Benedictüs , Antiphona.

visit

cum reliquis, 17.

? Aía. Hiceftvirgos

ápiens;

Símileeft regnum coelórum

ywriti:

uam Dóminus vigilántem

hómini negotiatóri, quaerén-

qnp

à, invénit: Afía, Heec eft, que

tibonas margarítas : invénta

nifb

^« nefcivit'torumin delí&to , ha-

una pretiófa ; dedit ómmia

du

bébit fruétum in refpe&tióne

fua , & comparávit eam.

A

Oratio.

animárum fantctárum.

fj t

/.Afía. Veni elé&ta mea^ &

Eus , qui inter cetera

Ltl

ponaminte thronum meum ,

D

poténtie tuge mirácula

étiam in fexu frágili vietó-

g'ofiätur.

^. allelüja. Afia.

Ifta eft fpe-

u5

iófalinter filias Jerüfalem.

riam martyrii contulífti: con«

st

* Capitulum. 2. Cor. 10. d

céde p

I'OP

ítius : ut, qui beátze

N. Vírginis & Martyris tue

j Itéi

T Batres, Qui gloriátur, in

*

n &n

A' Doómino gloriétur. Non

natalítia cólimus. per ejus ad

ia P

te exémpla grad

5

enim , qui feípfüm commén-

Dóminum.

iámur. Peþ

uMfur

dat , ille probátus eft , fed

1li

eus comméndat.

Alia Oratio.

M Mu

IHymnus.

* Ndulgéntiam nobis , quae-

k,Deüs'm

fumus Dómine , beáta "N.

A

"Y Efu, coróna Vírginum ,

M

uem mater illa cóncipit,

Virgo & Martyr implóret :

quze tibi grata femper éxti-

a,

us fola Virgo párturit ,

tit & mérito caftitátis, & tuse

Cyl

."Hzc vota clemens áccipe.

|

Q uipergis inter Iília ,

profeffióne virtütis. Per Dó-

minurri.

j

j

Septus choreis Vírginum ,

dtnim Y

'Sponfus decórus glória ,

Pro Virg. non Mart. Oratio.

tcaft

CXàudi nos Deus falutà-

Sponsísque reddens preemia.

E

risnofter: ut , ficut de

r . 4

Q uocámque tendis, V írgines

Ssvul

Sequüntur, atque. láudibus

beáte N. Virginis tuzfefti-

Poft te canéntes cürfitant ,

vitáte gaudémus ; ita pige de-

ibusin

votiónis erudiámur affétiu.

ETRT

Hymnósque dulces pérfonát.

e deprecámur süpplices,

Per Dóminum.-

Oi

Noftris ut áddas sénfibus ;

Si fuerin

Iures , Anti

)", ,lägïïear

Prudéntes

Y

lii

EC

Nefcíre prorfus ómnia

ífrgines , aj

Corruptiónis vülnera.

veftras lámpades : Ecce Ípon-

fus venitexíte óbviam ei.

Artus; hOnor? I

us , glöriav,

r

?ifïd*'

Commune V irginum.

€1

li

h

, AdducénturRegi vírgines

Ad Nonam, Antiphona..

N

oft eam.

, Próxime ejus | Ifta eft (peciófa.

Vil

afferéntur tibi.

Oratiol

Capitulum. Eccli 5r. b

mmne

C

A nobis,quefumus Dó-

eus meus, ex-

MR

mine Deus nofter , San-

D

altáfti fuper terram ha-

ul

&árum Vírginum & Márty-

bitatiónem meam , & pro

,

i

rumtuárum ,& NW, pal-

morte defluénte deprecáta

n

li

mas incefsábili devotióne ve-

fum. Invocávi Dóminum Pa-

i

nerári : ut ,quas digna mente

trem Dómini mei, ut non de-

m

5

non póffumus celebráre , hu-

relínquat mein die tribula-

'dl

LUE

mílibus faltem frequentémus

tiónis me2, & in témpore

(

obséquiis. Per Dóminum.

fuperbórum finezadjutório.

.

Ad Tertiam , Ant

w.br, Elégit eam Deus ,

Weor

Hzc eft virgo sápien

sl.)hena.

* Etpreelégiteam. Elégit.

Qui

, In tabernáculo fuo habi-

TU

Capitulum. Fratres ,

"m

gloriátur. ut fuprà.

táre facit eam. Et praelég

j

L

!

t

M

]i

hr

w. br. Spécie tua , * Et pul-

R

N: D

chritüdiné tua. Spécie.

Y

9

lg

tuis.

, Diffüfa e& grátia in lábiis.

me

Inténde, prófperé procé-

ic,

& regna. Et.

, Proptér:

j

GlóriaPatri. Spécie.

eusin etérnum. -

à . benedíxit te

Ams :

& non

y. Adjuvábit eam Deus vul-

S1fuerit Virgo ,.

tu 1uo.

Martyr , dicitur fequens.

j

z;, Deüs in médio ejus

Capitulum.

Sap. 4«

ss v

commovébitur.

? non

E

uim pulchra eft cafta

:

at

AdSextam , Antiphona.

Q

generátio cum claritá-.

cito

Haceft , que neícivit.

te ' immortális eft enim me-

d

Capitulum.

móriaillíus : quóniam apud

2. Cor. 1I,

Deum nota eft

j

ulor enim vos Dei

d

» & apud hó-

.

i^

n»-

mulatióne. Defpón-

mines.

dienim vos uni viro vírgi-

x. br.Elégiteam, ut fuprà.

i

]

y

H

nem caftàm exhibére Chrifto.

Ad Vefperas, Antiphonz,

J

&.brn- AdJUVäbit eam

Pfalmi , Capitul. & iiymius

ii

*Deus vultu fuo. Adjuváb

it

utini. Vefperis. Ixxxvi.

g

,Deus in médio ejus, non

y. Diffüfa eft grátia in lábiis

)Us,ltal

commovébitur. Deus vultu.

tuis. x. Proptereà benedí-

Glória Patri. Adjuvábit. :

xit teDeus in. &etérnum.

iftül "

y..Elégit eam Deus, & pre-

Ad Maguificat. , Antiphona.

[5

elégit eam.

»

Veni fponfa. Chrifti , áccipe

Y

n tab

erna

culo fuo habi-

corónam , quam tibi Dómi-

*

f

gus preparávitin etérnum.

gbhlam !

táre fgcit eam.

$3

Alis.:

$"

e

Commnne Virgüumæ

13 tuäï

Ali» Le&. pro. Virginibus.

e&tio i,

A

udábit usque ad mor-:

a

Pro Virgine & Martyre ;

L

em ánima mea Dómi-

p

ac pro Martyre tantüm Le-

0'15 ! Eï(

éiones primi Notturni le-

num , & vita mea appropín-

quans erat in inférno deór-

fasit

* pefib

lamut

ro

CC

igää ici.

fum.

gl

Circumdedérunt me

Isl

H

ündique,& non erat, qui ad-

Lotio. rtbi DiS Rix.,

j f

juváret. Refpíciens eramad

pi&lï

& collaudábo te Deum

adjutórium hóminum,& non:

Salvatóré meum. Confitébor

erat. Memoráta fum miferi-

na&j

Iu

nómini tuo quóniam adjütor :

córdise tuz Dómine, & opera-:

[

& proté&or fattus es mihi , &

tiónis tuz,qus à feculo funt..

liberáfti corpus meum àfper-

Quóniam éruis fuftinéntes te

[ett

fl

ditióne , à láqueo lingue iní-

Dómine, & líberas eos de

que,&àlábiis operántium

mánibus Géntium.

u

lg

mendácium , & in confpé&tu

Bs Diffüfa eft grátia in lábiis

m

aftántium fattus es mihi adjü-

tuis.

9 Proptéreà bene-

tor.Et liberáfti me fecündüm

dixit te Deus in &etérnum.

jletat

multitüdinem mifericórdiz

iris p

; Spécietua, & pulchritü-

póminis tui à rugiéntibus ,

dine tua inténde , prófperé:

[

L

QOU

!

[

;

i

É

ndens

praparátis.ad efceam , de ma-

procede , & regna. Proptéreà

——

:

nibus qnaréntium ánimam

benedíxit.

9«

-

ninijl

méam, & de portis tribula-

Gio

ile

1

riChri

am;

tiónum, qu& circumdedérunt

Xaltáfti. fuper terr

iqeii

me: à prefsüra flammz, quae

j 4habitatiónem meam, &

iddie

circümdedit me, & in médio

ts

pro morte defluénte deprecaá-

ignis non fum zftuáta:de alti-

ta fum.

Invocávi Dóminum:

t

tüdine ventris Ínferi , & à lin-

Patrem Dómini mei, ut non

ii addi

fitrisa

gua coinquináta, & à verbo

derelínquat me in'die tribula-

mendácii,à Rege iníquo ; &

tüónis mee ,

in témpore

