mánibus ejus & pédibus » Ip-

tiad eórum genua , cápite &

f

cauda ipfis blandiebántur.

fum fine cibo & potu inde

tríduum

e

ndéntem . reli-

Ad id fpe&taculum cüm àám-

P

plius , duódecim míllia hó-

quérunt.

oftrídie ejus diei

minum. conveníffent , quin-

Prator voc

àtum ad fe Pri-

ä

mum. fic affátur

VideS ,

génti cum fuis familiis Chri-

prudéntüor ,

ítiánam religiónem fufcepe-

uantó . fit

runt. Quibus rebus permó-

uàm tu , frater tuus , qui

obfecütus. Imperatóribus ,

tus Pretor , eos fecüri pér-,

apud ipfos eft honorátus ?

cuti juffit.

t

34

'1'e Deum laudámus. 16.

Q

uem fitu quoque imitári

vo

lüeris, párticeps eris ejus

DIE X. JUNII.

"

In fefto. S. Margarite Regi-

honóris & grátic.

g. Hiec eit vera fratérnitas ,

ng Scotim. Semidupl.

uam pótuit violári

4Q

qu& numq

Eus , qääiltl;g.ätam[ Mar-

certàmine,

qui effüfo sángui-

D

ne fecüti funt Dóminum.

garítam , Scotórum Re-

* Contemnéntes aulam ré-

gínam , exímia in páuperes

charitàte miürábilem effecí-

jam , pervenérunt ad regna

fti : da , ut ejus interceffióne,

coeléítia. y. Ecce quam bo-

& exémplo , tua in córdibus

num , & quàm jucándum na-

noftris cháritas jügiter augeá-

bitáre fratres in unum. Con-

temnéntes aulam.

tur. Per Dóminum.

mnéntes

Ín primo No&urno , Le-

GlóriaPatri. Conte

aulam.

I&lines de Seriptura occ

urf.

n

M

.Fefta Janii. 0.

ïn'f&'—c;ï'fgxäg'Noäm'

ho.

:

nibus extra

*s

hébát. Praster 4lia

m&

jejüriiaqua idéntidem: ufur-.

";

U

M

Argä"fïtälgcäärum Re-

pá

bat , íntegros quadragínta

il W]

gína, patérno Anglise

dies anté Natalítià fefta tanta.

]s[ïmb

Regum , matérto Cefarum

cum feveritáte jejunáre con-

TO

sánguine claríffima, illüftrior

fuévit, ut.ne in^ gravíffimis

4

adhuc fuit Chriftiána virtüte.

quidem' dolóribus intermífe-

Hec in Hungárià nàtaj ubi

ïdCh

rit. Divfno eültui addi&iffi-

f]müï»

ater tuné. témporis exulàá-

ma,templa plürima , & coe-:

&l

b

at,poftexá&tam fumma cum

nóbiá partirn ex Íntegro exci-

pietáte puerílem etátem ;

hun;

'ávit , partim refarcívit ,. &

Mir

üna cum geritóresqui à fanGto

facra füppellé&ili., ac largo:

Eduárdo pátruo- Anglórum

l

j

egé ad patérni regni faftí-

cénfu ditávit. ; Regem con-

N

jugem ad meliórem frugem ,

gium vocabátur , in Angliam

& ad fimilia fuis exercitatió-

IH

venit ; mox alternánte parén-

nibus ópera falubérrimo ex-

«W &

àu.

tum fortüna, ex Anglid lítto-

émplo tradüxit, liberósque

Q

ze folvens , vitempeftátis ex-

omnes tàm fan&te & felíciter-

pulía,feà vérius divínz pro-

vidéntiz consílio, dedü&ta eft

educávit, ut eórum pleríque.,

(l k

quemádmodum &^ Agatha

q

in oram marítimam Scótim.

mater ; & Chrifína foror,

:

l

lbi eüm ex tmatris império

ij

iMalchólmo tértio Scotórum

fanctífimum vitce genus am-

pléxi fint. Univérfi demum

mä-

Regi' egrésgüs ejus dótibus

regni felicitáti cónfulens , à

Ut

«apto nupsitfet , fan&imóniz

vítiis órmnibus ,: quee. furtim -

ac pietátis opéribus trigínta ,

irrépferant , pópulos expur-

l

quibus regnávit annis , toti

gávit , efsque mores Chriftiá-

!

regno mirifiee profuit.

na pietáte dignos reftítuit,

J

, Proptet veritátem , &

». Dilexifü jufitiam , &

j

manfuetüdinem,& juftítiam :

odifti iniquitátem : * Prop-

* Et dedücet te rmirabíliter

1

déxtera tua.-

téreà unxit te Deus , Deus

tuus óleo 1zetítiat, « Propter

l

", Spécie tua, & pulchrità-

veritátem , & manfuetü

g

dine tua inténde , prófpere

á

diné »

-

& juftitiam.

. Proptéreà,

procéde , &r

ggaa. Et de-

Ie&Gio.vi.

E

j

V

;

dL'-mct.

u

Ie&io v.

N

Thil tàmen &que 1n l

la

"Ntér regáles delícias 60r-

fnirábile füit, ac gf

as

il

gfantíffima

Cháritas

rpa

X pus affii

ü

latiónibus, ae vi-

gilis. mácerans ;

magnaám

próximos , presértüm egé-

)

nos , quorum furmer

ófis gré-

Ti

^ ao&is pgrtem pus precatió-

pem áf.

i

gibus: lïgn inodo íti

fatim

Fefta Junii, 7-

verüm

DIE XI. JUNII.

i

faärgn fuþpeditäre "

m

étiam

trecéntis.

quot die

| n fefto S. Barnabz Apoftoli

:

t&

matérna benignitáte dapes

-Duplex.

Qmnia de Communi Apo:

p

rebére , flexis genibus 1n

ftolorum. ii preter €ea;,

üt

morem ancílle miniftrare ,

[

régiis manib

us pedes ablüe-

qug hic funt propria.

—

étiam Ó

fculis ül-

Oratio.

p

W

ve,& preffis

folémne hábuit.

Eus, qui nos beà

ü 'Bar-;

0i

cera fovére

'nabe Apóftoli tui mé-

D

His porró aliísque piis sümp-

*

tibus non régias tantüm ve-

ritis , & interceffióne letífi-

pï

H

16fa monília di-

cas: concéde propítius ; ut s.

si

ftes , & pret

L

qui tua per eum beneficia.

$3

ftráxit , fedip

fum non femel

d

exhàufit srárium.

'Tolerà-

pófcimus , dono tuz gráti&

tis demum ad pat

iéntie mi-

confequámur.Per Dóminum..

fi

íffimis dolóri-

Deinde fit commemoratio

ráculum acerb

bus,ánimam feméftri córpo-

S. Margarite , Antiphona.

ris egrotatióne purgátam ,

Manum fuam.

y. Diffüfa..

de Communi non Vit

g, CXlV».

Au&órifuo quarto Idus Jà-

Oratio. , Deus , qui

Beätam

nii réddidit.

Quo témporis

momeénto fàc

L]

ies ejus diutürni

Margarítam. 386.

Ilóre foedá-

n

rimo NNo&turno.

morbi macie ac pa

a

dam venuftá-

: De A&ibus Apoftolórum.

ta , insólita qu

l.e&Qo 1.

Cap. 15. £

ä

te reflóruit.

Miris étiam

i

(

2

oft mortem prodígiis clarà

Um dimíffa effet fynagó-

C

»

a, fecüti funt multi fu-,

& Cleméntis Décimi au&tori-

daeórum , & coléntium adve-

tàte in Scótize Patrónam ac-

nárum,Paulum & Bárnabam :

cépta , ubíque terrárum reli-

iosiffime cólitur.

qui loquéntes fuadébant eis ,

utpermanérent in grátia Dei. -

ï

$. Falax gráti

3,& vana eft

Sequénti veró sábbato pené

ulchritüdo :

* Mulier ti-

mens Deum, ipfa laudábitur.

univérfa cívitas convénit au-

díre verbum Dei.

Vidéntes

Y* Date ei de fru&u mánu-

autem turbas Judei , repléti

um fuárum , & laudent eam

in portis ópera

ejus. .Mülier.

funt zelo , & contradicébant

lória Patri.. Mülier.

his ; quz à Paulo dicebántur ,

blasphemántes.

'Tunc con-.

Ín tertio No&turno , Homi-

ftàánter Paulus , & Barnabas

liain Evangelium. Stmile eft

um cclórum thesáuro.

dixérunt : Vobis oportébat

dd

rimüm loqui verbum Dei ,

/

ommuni non Virg.. cxi.

Vefperz.de fequenti, com-

fed quóniam repéllitis illud ,

cátis a«

mernoratio pracedentis.

&indígaos vos judi

/

térna

li

/ ** Fefta Tunit. 77,

&* s . i

389

tl

y

férng vit&. ,. ecce

converti-

H L

Jo l.

C

f

3qn»ur ad Gentes.

Sic enim

ä*

ü

um eft au

tem

[em Lïcö'-

iprecépit nobis Dóminus

üummi

[ mi , utfimulintrofrent

Tl

Pófuite in Iucem Géntium ,

in fynagógam Judeórum ,

n

:ut fis in falütem usque ad ex-

& loqueréntur j ità ut cré-

trémum terra.

deret Judeórüm & Graecó-

'

]

A

, Ecce ego mitto vos fieut

rum copiófa multitüdo.

ui

oves in médio lupórum, dicit

veró incréduli fuérunt

j

u-.

lj

Dóminus

*

T j

Eftóte ergo

dei , fufcitavérunt , & ad

prudéntes ficut ferpéntes , &

iracündiam

-coficitavérunt

TUS,L,

símplices ficut colüàmba.

ánimasGéntium advérsus fra-

Xf

, Dumlucemhabétis , cré-

p

tres. Multo ígitur témpore

ditein lucem , ut filii lucis

demoráti funt ; ' fiduciáliter

Mf

fitis.

Eftóte.

agéntes in Dómino , teftimó-

at

iE

1O M.

nium perhibénte verbo grá-

Udiéntes autem Gentes

tie fuz , dante figna & prodí-

i

A

L V. gavife funt , & glorifi-

cábant verbüm Dómini : &

gia fieri per manus eórum.

*

Dum ftetéritis ante Re-

credidérunt , quotquot erant

ges , & Prefides , nolíte co-

preordináti ad. vitam etér-

I)

nam. Diffeminabátur autem

gitáre, quómodo , aut quid

loquàmini , * . Dábitur enim

[

verbum Dómini per univér-

vobis inilla hora , quid lo-

pl

fam regiónem: Judai autem

;

quàámini.

Tf

concitavérunt mulíeres reli-

*. Non enim vos eftis , qui

W

l

giófas& honéftas , & primos

loquímini , fed Spíritus Pa-

yil

Y

civitátis, & excitavérunt per-

tris veftri, q

ui lóquitur in

u

fecutiónem inPaulum & Bár-

vobis. Dábitur.

WT

nabam : & ejecérunt eos de

G lória Patri.

Dibitur.

jl

finibus fuis.

At illi , excüf-

In ij. Nocturno. Le&io iv

p

fo pülvere pedumin eos, ve-

Arnabas Levítes , Cy-

1j

nérunt Icónium. — Difcípuli

12 prius génere, qui & Jo-

j

5

quoque replebántur gáudio ,

feph , cum Paulo Géntium

j

& Spíritu fan&to.

Apóftolus ordinátus eft ad

w. Lóllite jugum meum fu-

predicándum ]Jefu Chrifti

QO

per vos, dicit Dóminus , &

Evangélium.

Is agro vén-

M

difcite à me , quia mitis fum

dito, quem habébat , redá-

j

& hümilis corde ; * Jugum

am ex eo pecüniam áttu-

j

enim meum fuave eft , &

lit Apóftolis.

Miffus autem

p

onus meum leve.

Antiochíam

preedicatiónis

J

$. Etinveniétis réquiemani-

caufa , cüm ibi multos ad

T.

Chriftüi Dómini fidem con-

mábus veftris. Jxïgum.

B

3

vér-

Fefta Tunii, 7/7.

uó-

y.!

; vär?

os effe comperlffet , in-1*. Gaudéte & exultáte ;

1&2&

credibiliter laetátus., egs hor- |niam merces .veftra ! copiófa

tabátur,ut.in Chrifti ide per- | eft.in ceelis, y*. Cüm - vos

gent

n

manérent., Qua. cohortatióne | ódezint hómines: ,:& cüm fe-

i

gmultüm proficiébat , quod ab.| paráverint vos, & exprobrá-

N

ómnibus vir bonus,& Spíritu| verint , & ejécerint nomen

fan&to plenus habebátur,

| veftrum .tanquam malum ,

!:a

idi conjün&tos . viros|propter . Filium . hóminis.

f

qu

habeéntes. fpléndidas veftes: ; | Gaudéte.

& Angelus .-Dómini locütus.

ettio vi.

"Umautem Antiochiz in

d

eftad me , dicens: * Ifti funt!

vixi fan&ti fa&ti amíci,Dei.

"—^ Eccléfia , cum czeteris

y.: Vidi Angelum Dei for-| Prophétis , .& Do&óribus,

B

tem. , volàntem per. médium| Paulus & Bárnabas in jejü-

coelum , voce magna claman-| nio ,

& oratióne Dómino

tem , & dicéntem, Ifti funt.| defervirent , dixit Spíritus

.Le&io v...

1

fan&tus : Segregáte mihi Sau-

Rofé&us inde Tarfum :

lum & Bàárnabam in:opus ,

|

ut quareret . .Paulum .|adquodafsümpfi eos,. Tune

cum eo Antiochíam venit.| jiejunántes, & orántes , im-

Ih ejus urbis Eceléfia. an- | ponentésque eis manus , di-

num commoráti , "Chriftá- | misérunt illos... Itaque. Se-

nafidei, & vite illis homí-| leuciam venérunt , inde in

nibus precépta: dedérunt :| Cyprum : ac. multas preté-

|

übi étiam. Jefu. Chrifti cul- | reà urbes regionésque , prze-

tóres

primam . Chrifüàáni|dicántes. Evangélium fum-

funt appellàti. Difcípuli au- | ma: cum audiéntium utilitá-

tem Pauli & Bárnabz fuis|te, peragrárunt.

Poftrémó

. facultátibus Chriftiános , qui | Bárnabas digréffus à Paulo,

ä

in Judaa erant , fuftentà- [ unà cum Joànne , qui cogno-

bant, eó mitténtes pecüniam | minátus eft Marcus , navigàá-

-per . Paulum. & Bárnabam.| vit in Cyprum : ibíque cír-

ui perfün&i illo charitáti- | citer séptimum Nerónis an-

officio, adh/bito Joànne, cui | num, tértio Idus Jánii ad A-

cognómen erat Marcus., re-|poftólici müneris laudem ,

. diérunt Antiochíam.

Tartyrii corónam - adjünxit,

X- Beátieftis,ctim maledixe- | Ejus corpus Zenóne Impera-

rint vobis hómines , & per-|tóre repértum eft in Infula

- fecüti vos füerint , & díxc- | Cypro ; ad cujus pe&us erat

.rint omne malum advérsim| Evangélium Matthasi ; Bár-

'vos; mentiöntcsæroPFGr me:| nabamanu confcrl'-pf d

il

" FcftäJ unit, /7.-

I

à

v I d

häiöres ,

Am(

dere, Pretéreà, ne; qu

i ea

CUZ;

& amíci Dei , qui contem-

pafsüri erant, sübito ac in-

néntes juffa príncipum , me-

opináto rerum evéntu per-

1&0

&exP

l

ruérunt przemia eetérna :,

turbaréntur,. Dénique , ne

lh

* Modó.coronántur, & accí-

cüm iftafub ipfum paffiónis

Bu

1

D

iunt palmam.

fue tempus audírent, ní-

*

- Iftifunt,qui venérunt ex

mium commoveréntur. ..

li

magna.tribulatióne ,. & lavé-

* ]ftifunt , qui vivéntes in

runt-ftolas fuas in sänguine

càrne , plantavérunt. Ecclé-

A

eni.

^.Modo. :

fiam sánguine fuo :

. Cáli-

Mj

"

| Patt

Modó.

!

tertio NoQturno;

l.

cem Dómini bibérunt ,. &

&

i?,

amíci Dei faQi funt.

(

L é&io fan&üi Evangclii fe-

. Inomnem terram exívit

Ij

cündüm Matthaeum.

fonus eórum , & in fines or-

Jn

It

Lettio vit.

Cap. 16

bis terr& verbaeórum. Cá-

DI

;e&tio vut.

N illo téfpore : Dixit Je-

licem,,..."

ul S&

1

fus difcipulis fuis: Ecceego

Am veró , ut intélligant,

n

mitto vos , ficutovésin médio

J novum hoc. effe belli ge-

i

l

Iupórum.

Et réliqua.

hus , & insálitum praeliándi

I

omilía S. Joánnis

£

sóft.

morem , .cuüm illos nudos

J

H

l. 34. n

latt

Wi

um ,

omui

:

mítteret , una indütos tünica ,

(

U poftinitium.

finé cálceis , absque virga ,. &

n

Urm Dóminus omnem

absque zona , & pera, & ab

p

^ folicitüdinem à difcipu-

excipiéntibus ali jubéret.z

A:

lórum córdibus ejécerit , &

non fecit hic. dicendi finem;;,

y u

oftenfióne fignórum armá-

fed inexplicábilem virtütem;:

Ti

Verit , atque ab ómnibus ne-

fuam próferens .:, Etiam, fic:

Ü

il

gótiis f&culáribus alienátos ,

eüntes , inquit , manfuetüdi-.

l

& ab omni temporálium re-

nem tameri óvium ofténdite ,.

a

rum Cura liberátos , férreos

J

Wt

quanmivis àd lupos itüri, nec.

[]]

quodámmodó

atque — ada-

fimplíciter .ad lupos , fed

inántinos: fécerit , tum dé-

étiam in médio ]upórum :.

d

nique eventüra illis advér-

C neque veró óvium. tan-

i

fa praedicit.. Multa enim ex

tüm manfuetüdinem habére.

du

hac praedictióne futurárum

jubet, fed étiam colümba.

yi

rerum . cómmoda

confe-

fimplicitátem : ) fic enim.vir-

uebàntur. Primüm, ut ejus

tütem meam máximé oftén-

pEI*

!

refciéntieg vim edífcerent.

dam, cüm ab óvibus lupi

u

Deínde , ut nemo fufpica-

fuperabüntur : & quamvis

rétur, ex magíftri infirmitá-

illa fint in médio lupórum ,

te tam grávia mala defcen-

& innümeris mórfibus lacc-

i

4

rén-

2

" ' Fefï:a '7.u£iï. /;ï

í

ff

Yénfur , non. modo non con-]

,,DIE XII

: JUN(H.—

t

Sümptz füerint,verüm étiam|to £eíto S. Toannis à S. Fa

/eg

illos 11

1

1

cundo Confefforis.

is

táverint.

| fui natüram transmu-

]co

Duplex.

z. Mfüfunt viri fanéti , quos

Omnia de Communi. Cons

Pueï

elégit Dóminus in charitáte

u

feff. non Pontif. IxiX. pre.

iem

nonficta, & dedit illis gló-

ter ea , quae fequunturs *

riam fempitérnam : * Quo-

Oratio.

tut

f$üm do&trína ful

1

Eus au&or pacis , &

11011

get Eccléfia, D

f

uit fole 1una.

amátor charitátis , qui

$. SanQiperfidem vicérunt| beátum Joánnem 'Confefsó-

pe

regna, operáti funt juftítiam.|rem tuum rmnirífica diffidén-

m

ril

uorum do&rína fulget. -

tes .componéndi . grátia de-

5

^lória Patri. Quorum do- [coráfti : ejus méritis & iriter-

e

fulget.

ceffióne concéde ; ut in tua

1 d

Grína

"U Le&io 1.

charitàte firmáti , nullis à. te

pl

Ajus. certé atque ad- |tentatiónibus feparémur. Per

Yi

k mirabili

;

:

H

us eft, mentem | Dóminum.

adverfariórum commutáre ,

Deinde fit commemoratio

E

érànimum in divérfum trans-

SS. Bafifidis

tu

ari MM. .

; Cyrini , Nabo-

férre , quàm illos óccídere ; ]s , & Naz

Pl

r&sértim cüm duódecim [A a.

Iftórum eft enim.

1

tantüm effent,& lu

pis plenus |y. . Laetámini. xxxvi. :

éffet orbis univérfus. Eru-

ratiee

!

efcámus ígitur, qui longe

An&córum

Mártyrum

Ü

E

divérfa faciéntes , tamquam

N

tuórum Bafilidis , Cyri-

|

lüpiin adversários rüimus.

ni , Náboris , atque Nazárii ,

i

Nam' quámdiu . oves fuéri.

uzfumus Dómine , natalí-

C

mus , víncimus : étiam fi|tia nobisvotíva refpléndeant :

millé circümftent, lupi , fu- | & quod illis cóntulit excel-

l

peràmus , & victóres fu.|léntia fempitérna , frü&tibus

mus : quod íi lupi. fuéri-|noftre devotiónis accre(cat,

mus; víncimur. Tunc enim | Per Dóminum.

à nobis paáftóris -auxilium

It primo Nofturne. ,. Le-

| l;

rueceidltj, qui non lupos , fed

Cüones de Scriptura .occurr.

oves paícit.

In ii. No&urno. Le&io iv.

|

''e Deum laudámus. 16.

O4ánnem Sahagüni in Hi-

"E fecundis . Vefperis fit

J

fpánia nóbili génere na-

commernoratio fegüientis ',

tum,paréntes,cüm diu pro-

& SS. Mart

/

yrum bafifidis ,|1e earuiffent. , piis opéribus

&s ocwruw

;

& orat,iöpibus à Deo

impe-

tra-

,.

Á

"4

U

Fefta

E

39

Ó

]

Jj

"trärtint;

Ab ineünte ztàáte

ïuhiï.

egrégium futüre fan&itá-

ffft)n" |

: Of'ktg':ïe.E;tigdï;)'fr'u-i'i,lï cauía

f

tis fpécimen dedit ; nam é

Salmánticam profé&tus :

Yoco fuperióri.

t

ad ceateros|in. célebre

E

r

^

Collégium Divi

pueros crebró verba fa-

Bartholomei. cooptátus , fa-

l

Ciébat, quibus eos ad virtü-

U

cerdótis munus ita exércuit,

tem,& Dei cultum hortabá-

ut fimuloptátis ftüdiis incüm-

tur, eorümque diffidia com-

|beret , & in facris étiam con-

]

ponébat. In pátria Mónachis

*ïäfb i

ciónibus afsídué. verfaretur.

(j

)

Ían&i Facündi Ordinis fancti

Cüm veró in gravíffimii mor-

Benedí&i primis litterárum

dl

bum incidíffet,arGtióris difci-

lt d

rudiméntis imbuéndus trádi-

plínz voto fe obftrínxit:quod

tur : dum iis óperam daret ,

Wi

ut rédderet, cüm priüs cuída

LL

curávit pater,utPárochusEc-

| páuperipenénudo ex duábus,

cléfiam adminiftráret ; quod

quas tantüm habébat veftes ;

li

l

!

munus jüvenis nullis ratió-

T

M

l

| meliórem dedíffet : ad Coenó-

nibus:; addüci pótuit, ut re-

[bium S. Auguftíni feverióri

tinéret.

Inter familiáres

difciplína tum máximé florés

J

NDUAR

x !]

Epifcopi -Burgénfis adfcríp-

|fe cóntulit ,'in quo admfffus ,

n

tus , ob fpecdtátam ipsíus

[ obediéntia, ánimi demiffióne ,

robitátem intimus ei fuit,,

IIM

| vigíliis ac oratióne prove&ió-

ab eóque Présbyter & Canó-

|xesanteibat. "'lriclínii. cura

/

nieus factus ,

muültis be-

cüm ipfi demandáta effet,vini

neficiis auétus eft. — Sed relí-

dolíolum ipfo attingénte óm-

t

&a aula Epífcopi , ut Deo.

d

uiétiüs

ervíret , ómnibus

nibus Mónachis per annum

abündé fuffécit. Exá&to tv-

Wl'

3

Eccléfie provéntibus abdi-

rocínii anno , Preeféti juf

! lliï:.

cátis, fe cuídam Sacéllo ad-

munus concionándi fufcépit.

le'ndrï!:ä'

díxit ,. ubi Sacrum quotídie

Salmántice id témpóris ádeo

;

faciébat , ac de rebus divi-

j

cruénfis faGtiónibus divína

i

nis magna cum auditórum

humanáque ómnia permíxta

iil

?

zedificatióne frequénter con-

cionabátur.

erant, ut síngulis propémo-

düm horis caedes fierent , &

li

;E

We

Honéftum fecitillum Dó-

ómnium Óórdinum , ac prze-

M

if

minus , & cuftodívit eum ab

sértim nobílium. sánguine

W

jnimícis, & à feductóribus

non vi& folüm & fora , fed

tutávit illum :*

Et dedit

templa étiam redundárent.

u

illi claritátem &térnam.

Amávit eum Dóminus ,

f

J

y, Juftum dedüxit Dóminus

per vias reGtas, & ofténdit | ri

ornávit eum : ftolam gló-

j

&índuit eum ,* Et ad por-

j

iliregnum Dei. Et dedit.

tas paradífi coronávit eum.

3

l

r

Y. In-

—

Fefta Junii.

"

diem .claufit , multis ante &

v Índuit eüum Dómin

us lo-

g

.gícam fidei ; & ornávit eum.

oft óbitum miráculis gloriá-

Aecuo vi

f

u

s.

Quibus rité probátis ,

ia

- Et ad.

jte

- 'T Jo&nnes tum conció-

Alexánder Ottávus SantQtó-

at

Á

ribus, tüm privátis col-

rum nümero' eum adfcrípfit.

L

Chri

Jóquiis eíviü 'ántmos demül-

]fte homo perfécit óm-

quri

-cens , ad tranquillitátem ur-

nia , que locütus eft ei

Deus, &dixit ad eum: In-

IHOH

bem redixit. Virum Princi-

pClU

em gràviter offéndit , quod

ä;]f

édere in réquiem meani:

allius :n sübditos faevítiam in-,

Quia te vidijuftum coram

sp

me ex ómnibus Géntibus.

pedt

crepáffet. Qua de caufa équi-

tes duos immfífit, quieum in

** Ifte eft, qui contémpfit

peri

stínere confóderent : jàmque

vitam mundi , & pervénit ad

um

Du

,ad ipfum própinquáverant ,

coeléftia regna. — Quia. -

tol

"cum ftupóre divínitüs immíf-

G ]6ria Patri.

ula.

JCfn terto No&urno , Ho-

«

fo , fimul cam equis immóbi-

iU

les ftetéruüt, donec ad pedes

füilia in Evahg. .Sint Iambi.

de Communi Confefforis nor

N

fan&ti viri provolüti ; fceleris

ontificis-' ^ Ixxvili.

-veniam ^precarentur.

TIpfe

;lif

«qQuoque Princeps: repentíno

:

ro SS. Bafilide; Cyrino; Na-

bore, & Nazario MM. :

terróre percülfus jàm defalü-

Letüo ix.

;

t

*te defperáverat , cüm revo-

cáto Joánne-; fatti poenitens

Asilides ,'Cyrínus , Na-

bor, & Nazàárius, Romá-

f

ncolumitáti rédditus eft. Fa-

i&iófi éüaimm hómines , cüm

ni milites ; nóbilesgénere ,

l

-eurm füftibus péterent , bràá-

& virtüteillüftres , Chriftiá-

bv

! chiis dirigüere': necante réd-

na religióne fufcépta , cüm

dite vires , quàm delítti ve-

Chriftum Dei Filium Dio-

cletiàno Imperatóre predi-

niam precaréntur. Chriftum

! ï?

Dóminum , dum Sacuum fà-

cárent, ab Aurélio Prafé-

&o Urbis comprehénfi , &

ceret , preeséntem contüéri ,

ut diis facrafácerent , admó-

atque ex ipfo Divinitátis fon-

te cceléftia myftéria hauríre

niti, ejus juffa contemnén-

tes , miffi funt in cárcerem.

sólitus. -Abdita cordis infpt-

Ouibus orántibus , cüm sü-

cere , acfutüra raro evéntu

Y

prefagire frequens illi fuit.

bi

tó claríffima lux obórta

ómnium óculis ,-qui ibídem

Fratrísque filiam fepténnem

mórtuam excitávit. Dénique

effent , cárcerem colluftráf-

mórtis die prenuntiáto , &

fet , illo eceléfti fplendóre

ccommótus Marcéllus cuftó-

EccléfieSacraméntis devotif-

lt(que

fume fufcéptis ; egt*re'mum

cfiæ prepófitus , mu

alu

lh

Feflz Juni. 72

tl

Alii, Chrifto Dómino cre-

tíficet : tit fpirituálib

ub fem-

CP[

.didérunt;.. . Verum: ;; pófteà

per,muniátur auxílis, &

ii

.é€ cárcere emíffi , ab Imperá-

gáudiis pérfrui mereátur :ai-

ld

-tore Maximiáno , cüim .ejus

térmis.

Per Dóminum no-

Ti

-étiam neglécto império,unum

ftrum Jefum Chriftum.

.Chriftum Deum , & Dómi-

,Pro'eommemoratione S.

d

[7

Amum in ore' habérent , fcor-

Joannis a. S. Facundo , Atía.

I

piónibus eruciáti iterum con-

Hic vir defpíciens mundum,

jiciüntur in víncula : unde

Jf

& terréna tritimphans , di-

"

i

n

Sséptimo die edü&i ;; & . ante

vítias. ccelo- cóndidit.

pedesImperatóris conftitüti,

manu.

j

7

I

bl

perfütéruntin irrifióne inàni-

e

[

* Juftumd

um deórum , Jefum Chriftum

per vias reétas.

edixit Dómins

.Deum :conftantíffimé confi-

X* Et ofténdit illi re

.. : Oratio.

sHo-

téntes, Quàmobrem damnáti,

'eus au&orjtpaï;-

fecüri feriüntur.

Quorum

cis. 292.

j

iil

córpora feris objé&ta , nec .ab

In'primo No-&urho;, Le;

Al

jllis ta£ta; à Chriftiánis hono-

i&iones de Scriptura occurr.

fepülta funt.

In fecundo No&turno.

1

fliü(,:e

eum

laudámus, 16..

H

,e&lio iv;

M

n Laudi

Y

bus fit commetn. .

. Ntónius , Ulyffipóne m

corumdem SS$. Martyrum ,

A

Lufitánia^honeftis ortus

h.

Afla.

Veftri capilli cápitis

Lin.

paréntibus, & ab iis pié edu-

omnes numeráti funt , no-

cátus , adoléfcens Inftitátum

1ne

J

lite: timére., multis pafséri-:

Canonicórum .. Regulárium

u

bus melióres eftis vos.

fufeépit. Sed cüm córpora

,(

Y-. Exultábunt San&ii in gló--

beatórum quinque Maárty-

ij

ria.

rum Fratrum Minórum Co-

| nímbriam

N Letabüntur in cubilib üs

transferréntur ,

qui pauló anté- apud Marró-

T

uläöfäiiO- QS andórum Már-

chium pro. Chrifü fide paffi

tyrum.

"In n.

erant , martyrii defidério

i

ï?:f'peris à Capitulo

incénfus ad 'Francifcánum

1ml

fit.de. fequenti , cum ; com-

|Ordinem . transivit.

IMlox

Y

3nemor. praecedentis.

eódem ardóre impülfus , ad

Jl

IE XIII. JUNII.

|Saracénos ire perréxit : fed

M

Infefto S. Antonii de Padüa

Jadvérfa valetüdine afülí&tus ,

Confeff. Duplex. Oratio..

!

i

|& redíre coá&tus , cüm navi

Ccléfiam tuam , Deus,

ad Hifpánis líttora ténderet ;

E

beáti Antónii Confefsó-

ventórum vi in Sicili

]

làtuse

am de-

ris tui folémnitas votíva l&-

* Ho.

Fefta Junii. 72*

m« Hionéfturi fecit illu

m Doó-| provinciis , anno ante'óbitum

Patávium venit , ubiillüftria

minus , & cuftodívit eum ab

3nimícis: & à fedu&tóribus

fanttitátis fue monuménta

J

tutávitillum : * Et dedit illi

relíquit. Dénique magnis la«

bóribus pro glória Dei per-

qrIs

claritátem eetérnam.

p

y.

uftum dedüxit Dóminus

fün&us , méritis & miráculis

i

per vias re£tas , & oftendit il-

clarus obdormívit in Dómino

Dei. Et dedit.

Idibus Jünii anno falütis

rJllSl

J regnum

c&io v.

milléfimo ducentéfimo trigé-

bor

Qu

: : Ssífium é Sicília ad Ca-

fimo primo: quem Gregórius

pítulum genérale venit :

nonusPóntifex Máximus San-

ándein erémum montis Pau-

&órum Confeffórum nümero

A

d

B

li in /Emília fecéffit, ubi di-

adferípfit.

(

"vinis contemplatiónibus , je-|s-. Ifte homo perféc

itomnia,

jüniis , & vigíliis diu vacávit.

qua locütus eft ei Deus, &

Qu

Pofteà facris Ordínibus ini-

dixit ad eum : Ingrédere in

y

tiátus , & ad pradicandum

réquiem meam :

L Quia te

W

h

Evangélium miffus , dicendi

vidi juftum coram me ex óm-

nibus Géntibus.

Ü

fapiéntia, & . copia tantum

rofécit , tantámque fui ad-

y.-"Hte eft, qui contémpfit

u

gniratiónem commóvit , ut

vitam mundi , & pervénit ad

eum Summus Póntifex - ali-

coeléftia regna. Quia.

quándo concionántem àu-

lória Patri. Quia.

diens , arcam teftaménti ap-

In tertio No&turno ,. Ho:

pellárit. In primis veró hz-

lia in Evangel.- S int luni-

(t

bi.

ut in Cofnuni Confeft.

f

xefes fumma vi profligávit ,

on Pontificis.

» 1xxviii.

f

3deóque perpétuus hazreticó-

f

xyum málleus eft vocátus.

Vefperz à Capitulo de fe:

8 ; Amáviteum Dóminus, &

uenti commertr.

reiced.

q

DIE XIV. JUNII.

ür

ornávit eum : ftolam glóriz

Ü

índuit eym ,

Et ad portas

n fefto' S. Bafilii Magni Epi-

»paradífi coronávit eum.

fcopi & Confefforis.

Q

« Induit eum Dóminus lorí-

Duplex.

)

cam fidei

.ornávit eum.

In Hymn. 1 fte Conféffor.

Ü

Et

i&

10 Vl

dicatur : Méruitfuprémos:

1D9 Rimusexíuo Ordineob| Ad Magnificat in utrisque

(

do&ríne preftántiam ,[Vefperis, Antiphona.

Bonóniz, & àlibifacras Lít-

O Do&or óptime , Eccléfie

teras eft interpretátus, Fra-

fanCte Iumen , beáte Basíli ,

trümque fuórum ftüdiis prz-

divínelegis amátor , depre-

fuit. Mlultis veró peragtátis

cáre pro nobis Filium Dei.

ä

Ara-

Fcüa Junü, ,.f'f 'äii:

,

[

cum pófteà fucceffit. - fs Fí-

"

Xáudi , (fägï'flmus Dó-

|

lium Patri . confubftantiálem

d

mine., preces noitras ,

effe in primis. deféndit , ac

quas in beáti Bafilii Confef-

Valéntem Tmperatórem fibi,

tl

sóris tui atque Pontíficis fo-

irátum , miráculis ádeo fle-

l

lemnitáte deférimus : & qui

xit , ut incumbéntem ad vo-

it]

tibi digné méruit famulári ,

luntátem cjiciéndi ipfum in

p

ejus intercedéntibus méritis ,

exílium , à fenténtia difcé-

n

lflv

ab ómnibus nos absólve pec-

dere coégerit.

;

(its

càtis.

Per Dóminum.

». Invéni David fe

I'VUI'I!T

UHU'.,

. Deinde .fit commemora;

meum, óleo fan&to meo unxi

t

fantti Antonüi , Antiphona.

eum :

* Nlanus enim mea

Hic vir defpíciens mundum ,

auxiliábitur ei.

e

Nihil

Qrti

& terréna triumphans , diví-

proficiet inimícus in eo , &

i

tias coelo cóndidit ore , manu.

filius iniquitátis non nocébit

(

el.

Mlanus.

y- Juftum deduxit Dóminus

LeGto v.

u

er vias rectas.

Am & Valéntis fell

a., in;

N

$y. Et ofténdit illi regnit Dei.

N

qua fattürus decrétum

Oratio. Eecléfiam. 395.

de ejiciéndo e civitáte Bafi-

Q

lt

In primo No&urno , Le-

lio , fedére volébat , confrá-

3

Giones de Scriptura occurr.

Ga eft: & tribus ab eo cála-

li

In 1. NoGturno. Le&io iv.

mis adhíbitis ad fcribéndam

Asilius. nóbilis Cáppa-

exilii legem , nullus eórum

b

dox, Athénis unà cum

réddidit atraméntum :

.

&

tli

Gregório Nazianzéno , ejus

cüm nihilóminus in propós

amiciffimo , fz:culáribus lít-

fito fcribéndi ímpium de-

Ti

teris, deínde in monaftério

crétum persífteret , ipsíus

!

facris mirabíliter erudítus ,

déxtera, diffolütis nervis ,

eum brevi curfum fecit ad

tota contrémuit.

His com-

omnem doéctrínae & morum

mótus Valens chartam utrá-

excelléntiam, ut inde Magni

que manu confcídit.

Ea au-

F

cognómen invénerit. ls ad

tem notte , quz ad delibe-

predicándum Jefu Chrifti

rándum Bafilio data eft, Va-

Evangélium in Pontum ac-

léntis uxor íntimis eft cru-

j

p

cersítus , eam provínciam à

ciáta dolóribus, & ünicus fi-

|

Chriftiánis

infütütis aber-

liusin gravem morbum ín-

rántem , ad viam falütis re-

cidit. Quibus ille pertérritus

vocávit :

mox ab Eusébio

iniquitàtem fuam recognó-

gz

Cefarée Epífcopo ad eru-

fcens , Bafilium accérfit , quo

diéndam eam civitàtem ad-

presénte puer coepit conva-

jütor adhibétur: in cujus lo-

iéfcere ; . verüm- , vocátis à

r

-

Fefta Junit. ZA

Välc&ïte ad viséndum

pue-

.In tertio, No&tur

&

210 1an

&

d

$

-

om

rum hzr

éticis , 'paulö. póft| 1. é

| Evang

elit 1e«

g l

móritur. :

cündüm Lucam.

L. Pófut adjutótium fuper

e&tio vii.

C

)

Qs pà

léctum:

x

*

1

6t'e'ntem,& exaltávie

illo témpore

"bl je.

cat

de plebe mea :

G

Manüs

I

fus turbis : Si quis venit ad

enim mea auxiliábitur ei.

| me4& non odit patrem fuum,

E

5». Invéni David fervüm me- | &matrem , & üxórem, & fi-

üm, óleo fan&to meo unxi|liós ; & fratres, & foróres ,

eum. Mlanus.

adhuc autem & ánimam (u&,

ii

Le&io yti;

qu

Bftinéntia;& continentia

non poteft meus effe difcipu-

q

- fX fuitadmirábiliuna tüni-

lus.

Et réliqua.

éa conténtus erat: in jejünio

ne

'Homilía S. Basílii Epífe, —

j

fervándo diligentíffimus , in

Libre Regul. fufius expfica-

oratióne afsíduus , in qua fz-

Ti

: tarum ad interrogatio-

qlll

pétotam no&tem confumébat.

neml á *

q

Virginitàtem pérpétuó có-

T3Erfi

A

uidé

murenuns

luit. Monaftériis extrüclis,

- tiátio in €o consíftit , ut

[j

ita Monachórum Inftitàtum

t*

id affequámur , ne ad ipsíus

0f

temperávit , ut folitáriz ,-at-

étdam vite atfectiónem pro-

que actuófze. vite utilitátes

pénfi fimus , & refpónfum

rgcláré fimul conjüngeret.

mortis habeámus , ut noü

Multa erudité fcripfit; ac ne-

fimus fidéntes in nobis ipfis

mo ,tefte Gregório Nazian-

Hujüsmodi

autem- frehnun-

[

D

zéno , facra Scriptürz libros

tiátio inítium fumit ab alie-

vérius aut ubérius explici-

natióne rerum externárum ,

j

yit. .Obiit Kaléndis Januárii ,

velut à poffeffiónibus , ab

k

[

«üm tantüm fpíritu.vivens ,

ináni glória, à vivérdi con-

reter offa & pellem , nulla

fuetüdine , à rerum inutí-

ratéreà córporis parte con-

lium 'amóre ; quemádmo.

V

j

áre viderétur.

Ldum .étiam. fuo exémplo

9

Ifte eft , qui ante Deum

nobis

oftendérunt

fandi

i

Dómini

noftri

difcipuli ,

magnas virtütes operátus eft ,

|

& omnis terra doctrína ejus

Jacóbus quidem , & Joan-

replétaeft : 9 Ipfe intercc-

nes , relí&to patre Zebedzo ,

& ipía quoque navícula ,

dat pro peccátis ómnium po-

ulórum.

de qua omnis illórum vi-

,lIfte eft, qu

à Sunbdinpfit

&us rátio pendébat : Miat-

vitam mundi , & pervénit ad

I fec

theeus verà , cüm ab ipfo te-'

&oeléftia regna.

lónio furréxit

; AC Döminum

fecütus eft. -

ï

.'Gil-öriga Patri.. Ipfe -

3. Afnä«

Fefta Tumi. £.

j

e.

Amávit eum Dóminus ;

E

V

&

Q

adineündam viam , qua ad

u

rnàvit eum ; ftolam gló-

Deum perventtur

» aptióres

rie índuit eumfs Ft ad por-

& promptióres efficimur ; &.

tas paradífi coronávit eum.

à

Induit eum Dóminus 1o-

expedíta rátio ad acquifitió-.

nem ufümque rerum , quag

lh

J

am fidei, & ornávit eum.

;

uper aurum & lIàpidem

re-

i

Et ad portas.

f

u

nt.

It

*

eft

&io yiii

no

T1S

tiófum multum longe

Ed quid opus

pretiofióres

& infumma ,

N

ratiónibus , aut fandtó-

cordis humáni ad coeléftem

rum virórum exémplis , id

ll.

converfatiónem , translátio ,

(

quod dícimus , confirmáre ,

itaut dicere líceat : Noftra

cüm ipfa Dómini verba in

conversátio in coelis eft: &

médium líceat afférre , iísque

Epdc.

( quod máximum eft ) iní--

Y

ipfis religiófam , ac Deum ti-

tium unde ad Chrifti fimili-.

H

ménté ánimam commovére ,

tüdinem evádimus , qui cüm.

quibus ille perfpícue , & fine

dives effet , pro

M

controvérfia proteftátur , di-

per eft factus.

pter nos pag-..

cens : Sic ígitur ; quicümque

1e Deum laudámus. 16.

ex vobis non renuntiáverit

In fecundis. Vefperis

fit

ómnibus , qus póffidet , non

commemoratio SS. .Viti

&

oteft meus efíe difcípulus.

Sociorum.

j

li

t álio in loco, cüm priüs di-

DIE XV. JUNII.

&

jj

xiffet:Si vis perféttus effe,va-

SS. Viti, Modefüi , atque

de & vende ómniaqua habes,

Crefcentie .Ma

Id

rtyrum.

ii

& da paupéribus ; póftea fub-

Afía, lítórum eft

ienimc

i

jünxit :

eni,séquere me.

Y

.Ptámink XXXVi. :

x. In médio Eccléfiz apéruit

Oratio.

j

1

esejus, 9? Etimplévit eum

A Eccléfie tug, quaefu-

j

Dóminus fpíritu fapiéntie &

J mus Dííe, fan&tis marty-

intelléCtus.

ribus tuis Vito, Modéfto , at-

j, Jucunditátem , & exul-

que Crefcéntia. intercedénti-

tatiónem thefaurizávit fuper

bus fupérbé non sápere , fed

eum. Et implévit.

tibi plácita humilitáte profi-

31

Glória Patri.

Et implévit.

cere : ut prava defpíciens ,

Le&io iXo

quacàmque re&ta funt,líbera

]

exérceat charitáte. Per Dfím

« ,

EXSt ígitur renuntiátio ,

4

|

quemádmodum docüi-

2

« Legio À. ..

:

