advérsüm Joab , & cecidé-

DT

rías in domum fuam. Etait

runt de pópulo fervórum Da-

Vs

David ad Uríam : Numquid

vid , & mórtuus eft étia

m U.

non de via venífti ? quare non

rías Hethzuüs.

Íen, s

& Audi Dómine. 224.

Vi

defcendífti in domum tuam ?

if f

Et ait Urías ad David * Arca

Ad Magnificat , Antiphona,

Dei & Ifrael & Juda hábitant

Obfeero Dómine , aufer ini-

mbulir:

in papiliónibus, & dóminus

énig. t

quitátem fervi tui , quia infi-

Vüntena

meus Joab , & fervi dómini

piénter egi.

[

iei fuper fáciem terre ma-

DOMINICA VI.

finum f

hent : & ego ingrédiar do-

poft Pentecoften.

ii i

inum meam , ut cómedam,

In primo No&urno.

gl

& bibam , & dórmiam eum

De libro fecündo Regurm.

edit

uxóre mea? per falütem tu.

CCLIO Ie

aDe 121

am.,«&

er falütem ánimae

t

J

!

tua noón fáciam rem hanc.

M

It érgo Drtus Nathan

ad David : qui ctm ve-

"

H Exaudiífti. 224.

níffet ad eum;dixit ei: Duo vi-

) u

e

10 11e

I)

ri erant if civitáte una, unus

)I

. À itergo David àd Urfam:

dives ; & alter pauper. Dives

- -- Vjarie hic étiam hódie ,

habébat oves & boves plüri-

n

mf

& €ras dimíttam te.

Manfit

mos valdé. Pauper auteri ni-

"

(

Uríasin Jeráfalem in die i!la

li

hil habébat omnino , pr&ter

vtb

& áltera; & vocávit eum Da-

ovém unam pàrvulam , quam

(f

vid,ut coméderet coram fe &

émérat & nutríerat , & quae

(s

bíberet ; & inebriávit eum :

créveratapud eum eum filiis

i

qui egréffus véfpere ; dormí-

ejus fimul ; de pane i[Iíus có-

l

,vit in. ftrato fuo cum fervis

medens & de cálice ejus bi-

N*Jm

l

döqxini fui , & in domum fu:

bens; & in finu illíus dórmi-

a

Q*R'

ens :

/

2

Dominiqä vi. poft Penïecc;iï&m

J Depteci

ens : erátque illi ficut filia.

illíus accepífti in uxórem ti-

,mmumg

bi, & interfecifti eum gládio

Cüm autem peregrínus qui-

filiórum Ammon.

fi

Fs

dam veniffet ad divitem, par-

P[flls "

cens ille sümere de óvibus,

. Deus ómmnium exaudí.

m

tor eft: ipfe mifit' Angelum

de bobus fuis , ut exhibéret

pin

convívium peregríno illi, qui

fuum, & tulitme de óvibus

TA

vénerat adíe , tulit ovem viri

patris mei

* Et unxit me

a

áuperis,& praeparávit cibos

unctióne mifericórdiz fu.

D

«

;

ómini , qui vénerat ad fe.

, Dóminus , qui erípuit me

T

U

Praparáte corda veftra

e ore leónis , & de manu bé-

P

-

,.Nhhtï

Dó

mino ,

& fervíte illi foli :

ftia liberávitme. Et.

j

* Etliberábit vos de máni-

L.etio iii.

ul

Uamobrem non recé.

bus inimicórum veftrórum.

det gládius de domo tua

ipctt

l

Convertímini ad eum in

)

fl

!

h

foto corde veftro , & auférte

usque in fempitérnü,eó quód

l

defpéxeris me,& tüleris uxó-

l:

deos aliénos de médio veftri.

lii

r

Et liberábit.

rem Uríz Hethzi, ut effet u-

Le&G0 A.

xor tua. Itaque hec dicit Dó-

) &

minus : Ecce ego fufcitábo fu-

[eRto

Rátus autem indignatióne

N

David advérsüs hóminem

per te malum de domo tua,&

sif

illum nimis, dixit ad Nathan :

tollam uxóres tuas in óculis

tuis, & dabo próximotuo , &

^ bddli

Vivit Dóminus , quóniam fi-

m'sque

lius mortis eft vir, qui fecit

dórmiet cum uxóribus tuis in

hoc.

Ovem reddet in quá-

óculis Solis hujus.

'Tu enim

BU

n

druplum,eó quod fécerit ver-

fecífti abfcóndite : ego autem

bum iftud : & non perpérce-

fáciam verbum iftud in con-

g

rit. Dixit autem Nathan ad

fpé&tu omnis Lrael, & in con-

d

tonfo

David: Tuesille vir. Hzc

fpé&tu Solis. Et dixitDavid ad

nf

dicit Dóminus Deus Ifrael :

Nathan:Peccávi Dómino. Di-

xítque Nathan ad David : Dó-

[

Ego unxite in Regem fuper

Dm

Iírael, & ego érui te de manu

minus quoque tránstulit pec-

AE r

Saul , & dedi tibi domum

cátum tuum : non moriéris,

Verümtamen quóniam blas-

; Ui

Dómini tui & uxóres dómini

! Qu

tuiinfinu tuo , dedíque tibi

phemáre fecífti inimícos Dó-

Y

domum Ifrael & Juda: & fi

mini, propter verbum hoc ,

h

À

M

p

parva tunt ifta , adjíciam tibi

filius,qui natus eft tibi, mor-

Q

inultó majóra.

Quare ergo

te moriétur. Et revérfus eft

Nathan in domum fuüam. Per-

fU

contempsífti verbum Dómi-

Tler

ni , ut faceres malum in con-

cüffit quoque Dóminus pár-

fpé&tu meo?Uríam Hethaeum

vulum,quem ptpérerat uxor

Ti

li

'percquiül gládio ; & uxórem

Uriæ David; &

defperátus

€1tlo

me& TPU

Dominica vi. poft Pentecoften.

2'9

w

eft. Deptecatüsque eft David

w. Percüffit Saul mille , &

mïe'?m(h

Dóminumpro párvulo: & je-

David decem míllia: * Quia

UmAm

:

manus Dómini erat cum illo :

].

lj [

junávit David jejünio, & in-

nl

s réffus feórfum, jácuit fuper

e

rcüffit Philiftheum , & áb-

li

terram.

j

ulit oppróbrium ex IHrael.

lil

i

Y

Dóminus , qui erípuit

. Normne ifte eft David , de

d l

yne de ore leónis , & de

quo cánébant in choro, dicén-

Mmcordlæ

ynanu béftia liberávit me :

tes : Saul percüffit mille, &

16

U QU

* [pfe me erípiet de mánibus

David decem míllia ? Quia

l ( de

manus.

H

i

j

inimicórum meórum.

ïir

n

me. li

y. Mifit Deus mifericórdiam

Le&Gt0 v.

U

il

m

fuam, & veritátem fuam:

Enique Dóminum dolot

D

Mem HOH [

ánimam meam erípuit de-mé-

íntimi movit affé&tus , ut

Af

dio catulórum leónum. Ipfe.

Nathan díceret : Quóniam

G lória Patri.

Ipfe me.

poenítuitte , & Dóminus áb-

!

ïm»q r*fl

xäm

In fecundo NoGurno.

ftulit peccátum tüum. Matü-

n

Ts

i

Ex libro S. Ambrófii Epifco-

ritas ítaque véni& , profün-

ATU

i de Apología David.

damR egis fuíffe poeniténtiam

LedGio iv.

1. C. 24

declarávit , quae tariti erróris

Pepolld

Apolo

m dedi

Nusquisque no

(ir

um per

offénfam tradüxerit. Aliihó-

U

síngulas horas quàm mul-

mines , cüm à facerdótibus

'85 [

Drotimt

ta delínquit, nec tamen unus-

corripiüntur,peccátum fuum

ürpust

uísque de plebe peccátum

íngravant , dum negáre cüpi-

!

u

unt , aut deféndere: ibíque

j Tu

umconfiténdum putat. Ille

Rex tantus ac potens, ne exí-

eórum lapfus eft major , ubi

NU

fperátur corré&tio. San&ti au-

umb t

guo quidem moménto manc-

slsl

re penes fe delí&i paffus eft

tem Dómini , qui confummá-

confciéntiam : fed prematüra

re pium certámen géftiunt,&

st

cürrere curfum falütis,sícubi

vinDie:

confeffióne , atque ifénfo do-

^

lóre,réddidit peccátum fuum

forté ut hómines corrüerint ;

d d

Ü

J

Dómino.Quem mihi nunc fà-

natüre magis fragilitáte ,.

)qugm!l/u |

j

cilé repérias honorátum ac

quàm peccándi libídine , acris

divitem , qui fi arguátur ali-

óres ad curréndum refür-

a

)

cüjus culpei reus,non moléfte

gunt , pudóris ftímulo fmajó-

ferat. Atille régio clarus im-

ra réparántes certámina: ut

atbunii

jf

non folüm nullum attulíffe

pério , tot divinis probátus

;

oráculis, cüm à priváto hó-

eftimétur lapfus impedimén-

À teve'rlgji

tum , fed étiam velocitátis in-

Jj

mine corriperétur , quód grá-

centíva cumuláffe.

m

l

viter deliquíffet , non indig-

M

nátus infrémuit , fed confet-

V. Montes Gélboe, nec ros:

W üï[

er vóS,

Q'pf

nec plávia véniant fup

- Ubi

d qi ltu

)N

fus ingämuit culpz dolóre.

3

l

246

Infra Hebd. vi

.poft O&. Pent.

)

&Ubi cecidérunt forteslfrael.

» Vil

eccávi fuper nüme-

1

rum aréne maris , & multi-

; M

)

, Omnes montes , qui eftis

jmsl

in eireüitu ejus, vífitet Dó-

plicáta funt peccáta mea : &

qis o

minus;à Gélboe autem tráns-

non fum dignus vidére altitü-

€at. Ubi cecidérunt.

dinem coeli; pra multitüdine

jl

äoluïïïet

Le9

lo Vi

Ca

iniquitátis mese : quóniam ir-

cca

vit David , q

0'(14 fo-

ritàvi iram tuam.-

T

lent Reges :fed poenitén-

* Et malum coram té feci.-

Quóniam

iniquitátem

T

tiam geffit , flevit , ingémuit ,

a

N

quod non folent Reges. Con-

m ego cognófíco, & de-

féffus eft culpam , obfecravit

lídtum meum contra me eft

if I

$ndulgéntiam , humi ftratus

femper , quia tibi foli pec-

(racer

cávi.

Et.

!

ha

deplorávit aerümnam, jejuná-

teti.

vit , orávit , confeffiónis fue

, viit, Duo Séraphim clamá-

teftimónium in perpétua fe-

bant alter ad álterum : * San-

lia

&us , San&us , Santtus Dómi-

A.

cula vulgáto dolóre transmí-

fit.. Quod erubéfcunt fácere

nus Deus Sábaoth :

* ple;

Is

priváti,Rex non erübuit con-

na eft omnis terra glória ejus.

uY

fitéri. Qui tenéntur légibus ,

, Tres funt , qui teftimó-

Mj

filo

audent fuüum negáre peccá-

nium dant in coelo , Pater ,

tum , dedignàntur rogáre in-

Verbum , & Spíritus fan-

r

dulgéntiam , quam petebat ,

Gus : & hi tres unum funt.

s An

San&tus.

j

qui nullis légibus tenebátur

|

QU&

humánis. Quód peccávit,con-

Glória Patri. Plena eft.

ditiónis eft : quod fupplicávit,

FERIA SECUND A.

ünq

corre&iónis. Lapfus commü-

Delibro fecündo Regum.

h !

or

ïh.

nis,, fed fpeciális conféffio.

Le&io i.

Capw ;X d

Culpam ítaque incidíffe natü-

Orro non eft locátus Ab-

A

tc eft : diluíffe , virtàtis.

falom ad Amnon , nec ma-

(cit

lum,nec bonum, óderat enim

lm

, Egotetuli de domo patris

tuidicit Dóminus, & pófui te

AbfalomAmnon;eó quód vio«

f

W

páfcere gregem pópuli mel :

láffet "Thamar forórem fu-

lm

& Et fui tecum in ómnibus

am. Fattumeft autem poft

"

ubicümque ambuláfti,firmans

tempus biénniü , ut tonde-

regnum tuum in aetérnum.

réntur oves Abfalom in Baál-

Fecíque tibi nomen gran-

hafor, qua eft juxta Ephra-

i

(?;

im : & vocávit Abfalom om-

a

juxta nomen magnórum

qui funt in terra , & réquiem

nes filios Regis , venítque ad

I

dedi tibi ab ómnibus inimícis

Regem, & àit ad eum: Ec-

u

tuis.

Et fui.

ce tondéntur oves fervi tui :

V

Glória Patri. . Et fui.

véniat , oro , Rex cum feyvis

fi

ulS

j

ii !

"

Infra Hebd. vi. poft OG. Pent.

m

aïenæ

u

(uisad fervum fuum. ;Bixit-

cidit fuper terram , & omnes.

äta fm 8,1 21

fervi illius, qui affiftébant ei .

que Rex ad Abfalom : Noli

fili mi , noli rogáre , ut veniá-

fcidérunt veftiménta fua. Re-

X

1nus omnes , & gravémus te.

fpóndens autem Jónadab fi-

l

l! ,Pmm

d

lius Sémmaa fratris David ,

'."',

Tf

Cüm autem cógereteum , &

'

noluíffet ire, benedíxi eit.

dixit : Ne ezftimet dóminus

tj

t

meus Rex , quód omnes püe-

NT

&. Recordàre .Dö'gline. 220.|

CCUIO 1lie

rifilii regis oceífi fint: Am-

ij Hj im'a

q

'T ait Abfalom : Si non

non folus mórtuus eft , quó-

$ n

n

vis veníre , véniat , óbfe-

niam in ore Abíalom erat

cf6, nobífcum faltem Amnon

pófitus , ex die , qua oppréffit.

frater meus. Dixítque ad eum

'Thamar forórem ejus. Nunc

4

Bex:Non eft necéffe,ut vadat

ergo ne ponat dóminus me-

'DW'*PhMcla

tecum. . Coégit ítaque Abfa-

us Rex fuper cor fuum ver-

N

"u

V

1om eum , & dimífit cum eo

bum iftud , dicens : Omnes fi-

H

hl

]

Amnon , & univérfos filios

lii regis occífi funt: quóniam

W:Säbäflï !

Whegis. Fecerátque Abfalom

Amnon folus mórfuus eft.

D r

convívium quafi convívium

Fugit autem Abfalom,

AUs qu

R egis. Preecéperat autem Ab-

g. Audi Dómine. 22r.

d

It ctglo

falom püeris fuis,dicens : Ob-

FERIA

TER LLA

ferváte, cum temuléntus füe-

De libro fecündo Regum.

& n

Let&tio 1

Cap. 14.. -

(rts us

vrit Amnon vino, & díxero vo-

bis : Percütite eum ; & inter-

Um ingréffa fuiffet mü-

; Ddl

ficite, nolíte timére, ego enim

L ^lier Thecuítis ad Regem,

MAU

fum;qui pracípio vobis: ro-

cécidit coram eo fuper ter-

borámini, & eftóte viri for-

ram,& adorávit,& dixit : Ser-

tl

tes.

va meRex. Et ait adeamRex:

. M

Fecérunt ergo : püeri

mel

Abíalom advérsüm Amnon ,

Quid caufz habes ? Qu re-

ficut praecéperat eis Abfa-

fpóndit: Heu, mülier vídua

ml

1om.

muydd

Surgentésque omnes

ego fum,mórtuus eft enim vir

filii Regis alcendérunt síngu-

meus.

Et ancille tuz erant

imorip

li mulas fuas , & fugérunt.

duo filii : qui rixáti fun: ad-

vérsiun fe in agro , nullüsque

j

*. Exaudífti Dómine. |.221.

d

CCLIO XHte

erat,qui eos prohibére poffet:

] !l mn "

Umque adhuc pérgerent

& percuffit alter álterum , &

D j

nb

C

interfécit eum. Etecce con-

^i d

in itínere, fama pervénit

jf

ad David dicens

Percuffit

sürgens univérfa cognátio

Abf

Abfalom omnes filios Regis ,

advérsüm ancíllam tuam, di-

Yi

J

& non remánfit ex eis faltem

cit : Trade eum , qui percüí-

r i^

unus. Surréxit ítaque Rex,&

fit fratemfuum , ut occidá-

waltt

mus eum pro ánima fratris

U

l

fcidit veftiménta 1ï1a, & cé-

ut

Q4

- 248

Infra Hebd. vi. poft O&. Pent.

fui,quem interfécit, & deleá-

nec ad finíftram,nec ad déxte:

umb

[

mus haerédem: & querunt

ram eft ex ómnibus his : qua

f

num,&

extínguere fcintíllam meam ,

locütus eft dóminus meus

quz relí&ta eft, ut non fuper-

Rex : fervus enim tuus Joab ,

joun

fit viro meo nomen , & relí-

10 u

ipfe preecépit mihi , & ipfe

gt

ii

quie fuper terram.

pofuit in osancíllze tus& ómnia

». Dóminc. 222.

verba hec. Ut vérterem figu-

cndens

: Le&io ii.

rá fermónis hujus , fervus tu-

qebatq

!

nenti 2

T ait Rex : Qui contra-

us Joab pracépit iftud:tu au-

ürà

díxerit tibi, adduc eum

tem dómine mi Rex , sápiens

ad me , & ultra non addet ,ut

esjficut habet fapiéntiam Af-

qorda

tangat te.

Que ait : Recor-

14

p

gelus Dei, ut intélligas ómnia

détur Rex Dómini Dei fui,ut

[fuper terram. Et ait Rex ad

non multiplicéntur próximi

Joab : Ecce placátus feci ver-

(i

sánguinis ad ulcifcéndum , &

bumtuum: vade ergo , & ré-

(

" j

nequáquáa interficiant filium

voca püerum Abfalom.

i

meum. Quiait : Vivit Dómi-

Eso te tuli. 223.

nus , quia non cadet de capfl-

É

ERIA QUARTA.

B

lis filii tui fuper terram.Dixit

W

De libro fecündo Regum.

inGd

ergo mülier: Loquátur an-

Leaio i.

Cap. 15.

cílla tua ad dóminum meum

Gitur poft hzc fecit fibiAb-

UXeT

Regem verbum. Et ait: Ló-

I

falom currus , & équites, &

; f

il

uere.,

Duxi

Dixítque mülier :

quinquagínta viros , qui prze-

il

Quare cogitáfti hujuscémodi

céderent eum. Et mané con-

! 44

rem contra pópulum Dei , &

sürgens Abfalom,ftabat juxta

]

locütus eft Rex verburm

intróitum

Ortze ,& omnem

^. fm

iftud , ut peccet ,. & non re-

virum, qui

j

abébat negótium

, f

dücat ejédtum fuum ?. Om-

ut veníret ad Regis judícium,

m

nes mórimur , & quafiaque

vocábat Abfalom ad fe, & di-

büet

dilábimur in terram,qua non

cébat : De qua civitáte es tu.?

lb

f

ftevertüntur : nec. vult Deus

Qui refpóndens ajébat, Ex

|'y

períre ánimam , fed retrá&tat

una tribu Ifrael ego fum fer-

d

[

cógitans , ne pénitüs péreat ,

vus tuus. Refpondebátque ei

qui abjé&tus eft.

Abfalom: Vidéntur mihi fer-

l:

$. Fattum eft. 222.

mónes tui boni & jufti.

Sed

Tl

Le8tio ii

non eft , qui te áudiat , confti-

T ait Rex ; Numquid

tütus à Rege.

1]

manus foab tecum eft

». Peccávifüper. 223.

D

in ómnibus iítis ? Refpondit

eCtio it.

fUIs

mülier, & ait : Per falütem

Icebátque

Abfalom :

Ti

f

.ämmæ tue, dömige mi Rex ,

D

Quis me conftítuat jà-

Beql

h3

* di-

.P'l

|

W

Infra Hebd. vi. poft OG.. Pent,

b

dicem fuperterram , ut ad me

gium à fácie Abfalom : fefti-

m

Tl

véniant omnes,qui habent ne-

náte égredi , ne forte véniens

m

ïllu»

gótium,& jufté jüdicem ? Sed

óccupet nos,& impellat fuper

Él

«& cüm accéderet ad eum lo-

nos ruínam , & percütiat ci-

b

mo, ut falutáret illum, exten-

vitátem inore gládii. Dixe-

EC. Vö

U( mv

débat manum fuam,& appre-

rüntque fervi Regisad eum:

héndens ofculabátur eum.Fa-

Omnia, quaecümque praecé-

i "JUF,fm

ciebátque hoc omni Ifrael ve-

perit dóminus nofter Rex, li-

RE

Ilj

"l d.

niénti ad judícium, ut audiré-

bénter exequémur fervi tui.

jl

tur à Rege , folicitábat|w. Preparáte corda. 224.

fïp!enüam

corda virórum.

dLe&

1O 1.

p o

"t

Ms

D

t

w. Exaudífti. 224.

Gréffus eft ergo Rex , &

Le&tio ii

E

univérfa domus ejus, pé.

'EMSf 11

&Y

Oft quadragínta autem

dibus fuis: & derelíquit Rex

| Uæj (

l

F

annos dixit Abfalom ad

decem mulíeres concubínas

li

N

E

il

um

regem David : Vadam,& red-

ad cuftodiéndam domum. E.

dam vota mea, qua vovi Dó-

greffüsque Rex & omnis If-

0

W

1minoinHebron:Vovens enim

Xtd)

rael pédibus fuis,ftetit procul

3

vovit fervus tuus , cüm effet

àdomo : & univérfi fervi ejus

(

in Geffur Syriz, dicens:Si re-

ambulábant juxta eum, & le.

ecfeeiln!

düxerit me Dóminusin Terü-

giónes Ceréthi, & Pheléthi, &

falem , facrificábo Dómino.

s g

omnes Gethai,pugnatóres vá.

It uy

Dixítque ei rex David : Vade

lidi , fexcénti viri, qui fecüti

Brmaré o

in pace. Et furréxit , & ábiit

eum füerant de Geth pédites ,

in Hebron. Mifit autem Ab-

vtb

precedébant Regem.

T. um

falom exploratóres in univér-

. Deus ómnium. 224.

bt r

fas tribus Ifrael, dicens: Sta-

Le&ó iii.

1

tim , ut audiéritis clangórem

st

Ixitautem Rex ad Fthaj

domatll

büccine , dícite: Regnávit

Gethzeum : Cur venis

g o

Abfalom in Hebron.

nobifcum ? revértere, & há-

&. Audi Dómine. 224.

bita cum rege , quia peregrí-

ii

gipint

FERIA QUINT A.

nus es , & egréffus es de loco

li

De libro fecündo

egum.

tuo.

Heri vení(ti, & hódie

Le&io i.

Cap. 15. e

compelleris nobífcum égre-

müu'fer-

Enit ígitur nüntius ad

J

di ? ego autem vadam , quó

Wdi&tvwmï'

David,dicens : Toto cor-

itüárusfum : revértere, & re-

de univérfus Ifrael séquitur

duc tecum fratres tuos, &

Abfalom. Et ait David fervis

Dóminus fáciet tecum rnife-

»r. 2231

"

fuis , qui erant cum eo in Je-

ricórdiam & veritátem , quia

Abr: RI

rüfalem: Sürgite , fugiámus ,

oftendífti grátiam & fidem. .

neque enim erit nobis etfü-

*^ Dóminus, qui. 245.

otit

2

j

256

Infra Hebd. vi. poft O&. Pent.

ü (d

FERIA SEXT A

meam : quantó magis Bünc fi-

n

Delibrofecündo Regum.

lius Jémini? Dimíttite eum,ut

|

Le&io 1.

, Cap. 16

maledícat juxta precéptum

jeres

Dómini : fi forte refpíciat Difs

u etit

Enitergo Rex David us-

affliCtiónem meam , & reddat

m m

V

que Bahürim : & ecce

Reo'ls [

egrediebátur inde.vir de cog-

mihi Dóminus bonum ptro

natióne domus Saul, nómine

maledictióne hac hodiérna.

&U

r

u

Sémei, filius Gera , proce-

g, Ego te tuli. 246.

SABBAT O.

nibi]

debátque egrédiens , & male-

dicébat , mittebátque làpides

De libro fecündo Regum

,B

contra David , & contra uni-

Le&io 1.

- UCap. x3. b

'Gréffus eft. populus in

vérfos fervos Regis David ;

J

omnis autem pópulus, & uni-

4campum contra Ifrael , &

verfi bellatóres à dextro & à

fattum eft praelium in faltuE-

"m

finiftro làtere regis incedé-

phraim. Et ceefus eft ibi pópu-

f

lus Ifrael ab exércitu David ,

qui.

!

bant. Itaautem loquebátur

Sémei,cirm maledíceret R egi :

factáque eft plaga magna in

i

Egrédere, egrédere vir sàn-

die illa viginti míilliti, Fuit au-

Qd

ruinum, & vir Belial. R éddi-

té ibi prelium difpérsü fuper

53

fáciem omnis terrz, & multó

t

dit tibi Dóminus univérfum

sánguinem domus Saul : quó-

plures erant, quos faltus con-

CItit

niam invasífti regnum pro eo.

sümpferat de pópulo , quàm

teut

hi , quos voráverat gládius in

quen

t Saul. 245.

Vil

Bc- Pereüffi

CCUIO 1.

die illa. x. Peccávi. 246.

Ixit autem Abifai filius

Lectio i.

B

D

Sárvie Regi : Quare

' Ccidit autem , ut occür-

p

maledícit canis hic mórtuus

reret Abíalom fervis

Ve

CM

dómino meo Regi ? vadam, &

David, fedens mulo : cámque

amputábo caput ejus. . Etait

ingréffus fuíffet mulus fubter

]

RBex : Quid mihi & vobis eft,

condénfam quercum & mag-

D7

À

filii Sàrviz ? Dimíttite eum ,

nami,adhafit caput ejus quér-

ut maledícat : Dóminus enim

cüi : & illo fufpénfo inter coe:

U

precépit ei, ut maledíceret

lum & terram,niulus, cui in-

t

David : & quis eft; qui àudeat

séderat, pertransívit. Vidit

l

^

|

dícere , quare fic fécerit ?

autem hoc quíspiam , & nun-

[3!

.,

tiàvit Joab , dicens : Vidi Ab-

|]

Bee Montes.eG

16 11l«

obp.,,e- 245.

falom pendére de quercu.

'T ait Rex Abtífai, & uni-

Etait Joab viro , qui nuntiá-

véríis fervis fuis: Ecce

verat ei : Si vidífti, quare non

filius meus , qui egréffus eft

confodífti eum cum terra , &

ä

ego dedíffem tibi decem ar-

de Q?ego meo,quarit ànimam

génti

|

T

N

WJ) D

h

!

Dominica vii. poft Pentecoften.

251.

i

Qu

génti ficlos; & unti bálteum ? |lomonis : quod etiam fervatur

d

Qui dixit ad Joab : Si appén-

ibus Hebdomadis.

I

(

d

f

deres in mánibus meis mille

[INICA VIL

Ti )

l

argénteos, nequáquam mítte-

poft Pentecoften.

rem manum meam in filium

In primo Nocturno.

l j

J

l hodje-ü

Regis:audiéntibus enim nobis

Incipit liber té rtius Regum.

F

&cépit Rex tibi,& Abísai ,

Le&Gio 1.

Cap. 1.

&

" Ethai: dicens :

Cuftodíte

T rex David fenüerat ,

4TQ

"Utf V

mihi püerum Abfalom.

habebátque setátis plüri-

x,, Exaudífti. 224.

x

mos dies : cümque operirétur

C:p.

Le&ioi

véftibus,non calefiébat. Dixé-

Doputy

!

)

T ait Joab: Non þücut tu

runt ergo ei fervi fui;Querá-

l

À

Xx

?..

tl

N

*l

n

E

vis , fed aggrédiar eíí co-

mus dómino noftro Regi ado-

Vif

ramte. T ulit ergo treslánceas

lefcéntulam vírginem, & ftet

!I

in manu fua , & infixit eas in

| coram Rege , & fóveat eum ,

j

corde Abfalom : cüimque ad-

.dormiátque in finufuo , &

J

!

huc palpitáret haerés in quer-

calefáciat dóminum noftrum

Tij

Regem.

TM

cu, cucurrérunt decem jüve-

usfiérunt ígitur

dj

nes armígeri Joab , & percu-

'adolefcéntulam fpeciófam in

frre ln

tiéntes interfecérunt e(i. Cé-

ómnibus finibus Ifrael , & in-

0 f:'ih

IN

cinit autem Joab büccina, &

venerunt . Abífag Sunamíti-

PUIOJ Q

retínuit pópulum , ne perfe-

dem , & adduxérunt eam ad

it ldu

querétur fugiéntem lírael,

Regem. Eratautem puélla

;ävi. al

volens ,párcere multitüdini.

pulchra nimis, dormiebátque

l

Et tulérunt Abfalom, & pro-

cum Rege, & miniftrábat ei :

m

jecérunt eum in faltu , in fó-| Rex veró non cognóvit eam.

m r

veam grandem , & comporta-| s. Preparáte corda veftra

Vloxdtr

vérunt fuper eum acérvum | Dómino , & fervíte illi foli :

ul

lápidum magnum nimis.

* Rtliberábit vos de máni-

z.. Audi Dómine. 224.

businimicórum veftrórum.

ts

i

Ad Mlgnificat ; Antiphona] y. Convertímini ad eum in

Unxérunt Salomónem Sadoc| toto corde veftro , & auférte

n

facérdos , & INathan Prophé- | deos aliénos de médio veftri.

jj

Le&io ii.

J

j

; (

ta, Regem in Gihon, & a(cen- | Et liberábit..

!

m

déntes lzcti. dixérunt ; Vivat

Donías autem filiusHag-

Rex n &térnum.

A

gith elevabátur , dicens :

[f

qui

Nifi ponenda fit Antiphond Ego regnábo. — Fecítque fibi

UA

pro Dominica prima Augufüd currus, & équites , & quin-

quia tunc omiffis Antiphonis | quagíntá. viros , qui cürre-

quu'

u

& Le&ionibus de libris Red rent anteeum. Nec cortípuit

gum , ponuntur. de libzis Sæ eum pater fuus

aliquándo ,

dgc;q j

gicens :

g

jl

25$

Doninica vu poft Pentecoften.

v

:)äk

j |

dicens:Quare hocfecífti?Erat|;. Dóminus , qui

eripuit me

T

autem & ipfe pulcher valdé ,|de ore leónis , & de manu

béftize liberávit me , * Ypfe

j

m tllO

(

fecündus natu poft Abfalom.

Et fermo ei cum Joab filio

me erípiet de mánibus ini

:

il

l

mp

Sárvig , & cum Abíathar fa-

córum meórum.

av

cerdóte , qui adjuvabant par-

y. Mifit Deus mifericórdiam

M

tes Adonía.Sadoc veró facér-

fuam , & veritátem fuam:

jdd

5puus

dos , & Banaías filius Jójad&,

ánimam meam erípuit de

ercu

& Nathan Prophéta,& Sémei,

médio catulörüm leónum:

& Rei,& robur exércitus Da-

Ipfe me.

d

fito

»

vid non erat cum Adonía.

G lória Patri. lpfe me.

N

Deus ómnium exaudí-

In fecundo No&turno;

qutf a

toreft : ipfe mifit Angelum

Ex Epíftola fan&i Hierónymi

80

&Daviö

fuum, & tulit me de óvibus

Presbyteri ad Nepotiánum.

MUSo

patris mei : * Et unxit meun-

ift. 2. tom. r.

Le&io iv.

&rióne mifericórdiz fuse.

Avid annos natus feptua-

D

gínta , bellicófus quon-

N

y. Dóminus , qui erípuit me

!

(

de ore leónis , & de manu bé-

dam vir,fenettüte frigefcénte

ftize liberávit me.

. 906«

Et.

nonpóterat calefieri. Quzri-

sb

e&

10 Ilt,

tür ftaque puélla de univérfis

fipit

:

Ixit itaque Nathan ad

finibus Ifrael Abífag Sunamt-

|

fi: j

D

Bethfabée matrem Salo-

tis,quze cum Rege dormíret ,

BI

fnónis : Num audífti , quod

&

i

eníle corpüs calefáceret.

tuni

Quz eft ifta Sunamítis , uxor

qu

"

regnáverit Adonías filiusHag-

(us

ith, & dóminus nofter David

& virgo, tam fervens , ut fri-

T

l

h

oc ignórat?Nunc ergo veni,

dum calefáceret ; tam fan-

n

j

3,ut caléntem ad libídinem

Yet

áccipe consílium à me , & fal-

r

va ánimam tuam , filiíque tui

non provocáret ? Expónat fa-

Salomónis.

Vade , & ingré-

lentíffíimus Sálomon

atris

pra

dere ad Regem David , & dic

f

u

idelícias, & pacificus bella-

w

hn

ei: Nonnetu dómine mi Rex

tóris viri narret ampléxus.

juráfti mihiancille tuz , di-

Póffide faPie'ntiam' , póffide

j

cens : Sálomon filius tuus re-

intelligéntiam. Ne obliviícá-

IU

Qf

ris , & ne declináveris à ver-

Y

nábit poft me , & ipfe fedé-

T

b

it insólio meo ? quare ergo

bis oris mei * neque derelín-

regnat Adonías ? Etadhuc ibi

quas illam , & a

prehéndet

i

te: ama illam , &

f

ervábit te.

T

te loquérnte cum Rege , ego

véniam poft te , & complébo

Princípiunt fapiéntiee , póffi.

ä

fermónes tuos.

Ingréffa eft

de fapiéntiam

& in omni

].

ítaque Bethíabée ad Regem

poffeifióne tua póffide intel-

Tigéntiam : circümdaillam, &

|

in cubículum.

exal-

:

h

Domiznica yii- poft O&. Pent.

At

! M

exaltábit te: honóra ilam ;

Lecüo vi.

T

& amplexábitur te , ut det

c hoc dico , quód in

lv i

"It

cápiti tuo corónam gratiá-

juvénibus,& adhuc fo-

Tl

rum.

Coróna quoque deli-

lidióris eetátis , his duntáxat ,

qui lábóre & ardentí(fimo

Atf

ciárum próteget te.

If "

lt

&. Percüffit Saul mille, &

ítüdio , vite quoque fan&i-

«David decem millia: * Quia

mónia, & oratiónis ad Dómi-

ii

"

manus Dómini erat cum illo :

num Jefum frequéntia, fcién-

UT

)

percüffit Philifthaeüm , & áb-

tiam confecüti funt , frígeat

ftulitoppróbrium ex Iífrael. -

fapiéntia, quz& in plerísque

l,

Xy. Nonneifte eft David, de

W

sénibus axáte marcéfcit : fed

quó canébant in choro , di-

quód adolefcéntia multa cór-

Vr

céntes : Saul percütfit mille ,

poris bella fuftíneat , & inter

u

Il

& David decem míllia ? Quia

incentíva vitiórum , & carnis

i

Tanuse

titillatiónes , quafi ignis in li-

£l

Le&io v.

gnis virídibus fuffocétur , ut

;

!

UI

Mnes

pené virtütes

fuum non poffit explicáre ful.

Me fs

; córporis mutántur in

górem. Senétus veró rurfus

feri

sénibus , & crefcénte fola

eórum , qui adolefcéntiam

eui

fapiéntia, decréfcunt. cate-

fuam honéftis ártibus inftru-

r

ra: jejünia, vigíliz , chaméu-

xérunt , & in lege Dómini

edormi

meditáti funt dieac notte , z

nig,ideft , fuper pavimén-

"lefienm

tum dormitiónes ,. huc illüc-

táte fit dóttior , ufu trítior,

s, Yv

que difcürfus , peregrinórum

procéffü témporis fapiéntior ,

& véterum ftudiórum dulcif.

il

fufcéptio,defénfio páuperum,

t nl

inftántia oratiónum,& perfe-

fimos fru&tus metit.

VU

verántia , vifitátio languén-

$; Ego tetulide domopatris

b

tium, labor mánuum , unde

tui, dicit Dóminus, & pótui te

J

m u

praebeántur eleemófyneg. Et

Ícere gregem pópuli mei :

ne fermónem lóngiüs prótra-

D

Et fuitecum in ómnibus ,

PU

u

il

ham, cuntta , qua per cor-

ubicümq; ambuláfti , firmans

pus exercéntur , fratto cór-

regnum tuum in &térnum.

] /WC

pore minóra fiunt.-

y^ Fecíque tibi nomen gran-

Í

li

T

n

x. Mlontes Gélboe , nec ros

de, juxta nomen magnórum

d

M

nec plávia véniant fuper vos.

qui funtin terra: & réquiem

* Ubi cecidérunt fortes If-

dedi tibi ab ómnibus inimí-

ged

cis tuis.

Etfui.

uU

NIl

rael.

y.

Omnes montes , qui eftis

Glória Patri. Etfui.-

f

*. vii, Peccávi fuper nüme-

j

»

/in circüitu ejus , vífitet Dó-

]u

;

minus: à Gélboe autem tráns-

rum aréne maris, & multi-

j

€at. Ubic

ea; &

iadlöw&

'-gl.isäta funt peecáta m

non

/

j!

254

infra Hebd. vii. þo& O&. Pent.

M

noníum dignus vidére alti-

Le&io iis :

pci

tüdinem coeli pre multütü-

Ixit quoque Rex David,

Vocáte miühi Sadoc fa.

s

dine iniquitátis mez : quó-

|L)

Pt

niam irritávi iram tuam.

cerdótem, & Nathan Prophé.

d

* Et malum corarm te feci.

tam, & Banájam filium ]6ja.

[]

Quóniam iniquitátem

dze.

ui cüm ingréffi fuiffent

vecep

O« K

meam ego cognófco , & de-

coram Rege , dixit ad eos :

g v

lídum meum contra rne eft

Tollite vobífcum fervos dó-

femper , quia tibi foli pec-

mini veftri , & impónite Salo«

prr

qna

pävi.

Et rnalum.

mónem filium meum fuper

qi, u

$. vil, Duo Séraphim cla-

mulam meam : & dücite eum

at

mábant alter ad álterum :

in Gihon. Et ungat eum ibi

$- Sanétus, San&tus, San&tus ,

Sadoc facérdes , & . Nathan

Qj

J

iudtt

Dóminus Deus Sábaoth.

Prophéta; in Regem fuper If-

j

jl

j

ER

* plena eft omnis terra gló-

rael: & canétis büccina , at-

tia ejus.

D

que dicétis: Vivat Rex Sálo-

gguti

u

y^, "Tres funt , qui teftimóniü

mon. Et afcendétis poft eum ,

(

Y

dantin coelo , Pater , Ver-

& véniet , & fedébit fuper

1008s

bum , & Spíritus fanttus ; &

fólium meum , & ipfe regná-

hi tres unum funt.

Sanétus.

bit pro ine.

i

ce

Plena.

t Yl

Glória Patri.

. Exaudífti Dómine. 221.

t

FERIA SECUN D A.

M

LeGio ii

De libro tértio Regum.

Efcéndit er

0

Sadoec f19

Qfpmi

Le&io i.

D

N

Vathan Pro«

um

Ms

ap. IY« d.

cérdos ) &

J

lT

T refpóndit rex David:

pheta , & Banájas filius Jója«

E

dicens : Vocáte ad me

de; & Ceréthi , & Pheléthi *

n

& impofuérunt Salomónem

Bethfabée. Quaz cüm fuiffet

ingréffa coram Rege,& ftetif-

fuper mulam Regis David, &

fetante eum, jurávit Réx, &

adduxérunt eum . in Gihon.

ait : Vivit Dóminus, qui éruit

Sumpsítque Sadoe facerdos

Y

&

&pl

ánimam meam de omni angü-

cornu ólei de tabernáculo, &

w]

ftia, quia ficut jurávi tibi per

unxit Salomónem : & eecine-

Dóminü Deum IfraeLdicens :

runt büccina , & dixit om.

It

l QH

Sálomon filius tuus regnábit

nis pópulus: Vivat Rex Sàá.

j

poft me , & ipfe fedébit fuper

lomon. Etafcéndit univérfa

sólium meum pro metfic fáci-

multitüdo poff eum , &

hi

am hódie. Summifsóque Beth-

pópulus canéntium tíbiis ,

0

& letártium

j

fabée in terrá vultu, adorávit

$áudio tfagno ,

Regem , dicens: Vivat dómi-

& iníónu

]

it terra à plamöre

f

nus meus David in etérium.

eórum.

|4

W

3es vRecordäre Dórmine. 220.

£&» Audi Dómine. 221.

*

P*wt

i

u

Infra Hebd. vii. poft OG. Pent. '

255

FERIA TERTIA.

x, Fadumeft, 525.-

"t

3

l

ij

De libro tértio Regum.

Le&io ui.

l

Le&io 1.

Cap. 2.

Ed & filiis Berzellái Ga-

& Nmü

:

h

Ppropinquavérünt auté

^2 laadítis reddes grátiam ,

(s

r

A

diesDavid;ut morerétur,

erüntque comedéntesin men-

Vjüg

precepítque Salomóni filio

a tua : oCcurrérunt enim mi-

uT

(

fuo , dicens : Ego ingrédior

hi, quando fugiébam à fácie

VUf f

viam univérfze terrae : con-

Abfalom fratris tui. Habes

l

T

M

fortáre, & efto vir.

Et ob-

quoque apud te Sémei filium

!

[

sérva cuftódias Dómini. Dei

Gerajfilii Jémini de Bahürim ,

qui maledíxit mihi maledi-

l lii

tui , ut ámbules in viis ejus ,

TM

üt cuftódias ceeremónias ejus ,

Cióne péffima , quandoib& ad

X(&A'a

I

[

& precépta ejus, & judícia,

caftra: fed quia defcéndit mi-

A

"

hi in occárfum , cüm transí-

t

ovl

& teftimónia , ficut fcriptum

3'jlfïiw38

1

|

[

eft in lege Moyfi : ut intélli-

rem Jordánem , & jurávi ei

gas univéría , quee facis , &

per Dóminum,dicens: Non te

Ti

interficiam gládio : tu noli

Ü

quocümque te vérteris : ut

TAl

confirmet Dóminus fermónes

pati , eum effe innóxium.

fuos , quos locütus eftde me,

. Ego te tuli. 223.

t

J

Si cuftodíerint filii

ERIA QUAÀ

R T A.

J

[

dicens

JIruI

D

p

tui vias fuas , & ambulàáve-

De libro tértio Regum.

"v

rint coram me in veritáte , in

Letlio i.

Ca'*!

omni corde fuo , & 1in omni

Ppáruit autem Dóminus

1 dl

A

S*athan li

fhima sua,non auferétur tibi

Salomóni per sómnium

vir de sólio Itrael.

noéte , dicens : Póftula, quod

ts

vis,ut dem tibi. Etait Sálo-

g

l

&. Dómine. 222.

Son

!

Á

u

M

"

Le&io ii.

mon:Tu fecífti cum fervo tuo

U quoque nofti , quee fé-

David patre meo mifericórdi-

n

,

T

cerit mihi Joab filiusSár-

am magnam , ficut ambulávit

m

vis,qua fécerit duóbus prin-

in confpé&tutuo in veritáte,8z

i lt

cípibus exércitus Ifrael , Ab-

juftítias& re&to corde tecum:

ii

ner filio Ner , & Amafze filio

cuftodífti

ei mifericórdiam

u

Jether: quos occídit , & effü-

tuam grandem , & dedífti ei

hat

dit sánguinem belli in pace ,

filium fedéntem fuper thro-

d

&-pófuit cruórem przlii in

num ejus , ficut eft hódie.

al

báiteo fuo , qui erat circalü-

s. Peccávi fuper. 223.

um»,&

D)

bos ejus, & in calceamento

€cuo li-

| r

fuo,quod erat in pédibus ejus.

'T nune Dómine Deus ,

o

Fáciesergo juxta fapiéntiam

4tu regnáre fecí(ti fervum

| o^

tuam , & non dedüces caní-

tuum pro David patre meo :

tiem ejus pacíficé ad ínferos.

ego autem füm puer párvu-

ul

lus

j

[

Ll

-

256

" Enfra Hebd. vii.

oft O&. fcn'c.

yli quafl

