$6

otäü*

Chnftus Dei Fiftus, Deus,

Hsec eft fides Cathobc

quä

& homo eft.

j

nifi quisque fidéliter firmitér-

D eus eftex fubftant]a Patms

que crediderit,falvus effe non

qar

ante fzecula génitus ; * & ho-

)' óterit.

G lória Patri.

if

Afía Allel. allel. allel.

j

mo eft ex fubftántia matris in

( j

f:eculo natus.

Capitulum. 1. Tim. x. d

P erféttus Deus , perfé&tus

Egi fzculórüm immor«

j me&s

R

táli & 1nv151b111,10h Deo

UmtatC*

homo : * ex ánima rationáli,

Qu

& humána carne fübsíftens.

honor & glória, in feecüla

j

JEqualis Patri fecándüm di-

faeculórum. Amen,

eu»

X. Deo

rátias.

nl

vinitátem : * minor Patre fe-

Ó

cündum humanitátem.

Y br.

rifte Fili Dei vivi ,

j

* Miferére nobis

& repe-

lf!l

ia

Q ui licet Deus fit, & homo:*

tture.

gt

non düó tamen , fed unus efï;

Chrifte Fili Dei vivi,

Chriftus.

miferére nobis.

g

U nus autem non converfione

y- Quifedes ad déxteram

J

Al

Patris.

ii

divinitatis in carnem 5 * fed

x€. Mliferére nobis.

A

affumptióne. humamtatls m

y-. Glória Patri , & Fílio , &

n

Deum.

Spirítui fantto

qorfi

EX

Ü nus omníno non- confuüo-

$. Chrifte Fili Dei vivi, mi-

[

ne fub&antr-e ; * fed unitáte

ferére nobis.

q;f

Exürgeé

Ü

GI'SODæq

Chrifte , ádjuva nos.

am ficut ánima rationális, &

x. Et líbera nos propter

caro unus eft homo:*ita Deus,

nomen tuum

i

& hiomo unus eft Chriftus.

Sequentes Preces non di-

ln

Qm affus eft pro falüte no-

euntur in Du

licibus,nec in-

D

ftra, defcendz.t ad ínferos :

* | «ra Ottavas;

[:

d tunc di&to g.

P.

f

tertla die xefurrcmt à mór-

brevi,dicitur. Dfis vobiscum.

y

tuis.

& Oratio. Dómine Deus om-

D

À fcéndit ad coelos fedet ad|n

fpotens.

ut infrà.

A

f

Chrifte

dexteramDel Patris omnipo-

yrie eléifon.

Wf

téntis :

mde ventürus eft

eléifon.

Kvrie eléifon.

N

1

Paternofter, fecretó usque

)

judicáre vivos & mórtuos.

d cujus advéntum omnes

ad y« Et ne nos indücas m

dB

k

hómines resürgere habent

tentatiónem,

W

w. Sedlíbera nos à malo..

j

cum corpóribus fuis , * &

vedditüri funt de fattis pro-

Credo in Deum.

fecretó:

l

riis ratlonem.

ue ad y

Carnis refur-

Í

lo0nem

qu1 bona ewerunt ; lIbunt|r

&. Vitam etér-

J

in vitam ætcmam qui veró

nam , Amen.

Y Etego ad

l

te Dómine clamávi.

Y t

D

3nala ; in ignem etérnum.

mane

'

Ra pE u BÉ

:

Dominica ad Primant.

27.

j

Vf

?

effirml

wané orítio mea prevéniet

Chorus refpondet,

fi

te.

y. Repleátur.os meum

lfereátur tui omnfpo-

Usefffg h

Jaude.

X^ Ut cantem gló-

IM

tens Deus, & dimíffis

nantd

A

riam tuam , tota die magni-| peccátis tuis , perdücat te ad

tüdinem tuam. y, . Dómine

vitam 2&etérnam.

EX« Amen.

n

avérte fáciem tuam à peccá-

Deinde repetit Confeffio-

Bul

tis meis.

». Et omnes ini-

5ncm; & ubi dicitur

bi lj ]

l

vobis

uitàtes meas dele,

fratres , & vosfratres , dica«

D aoj

» Cor. mandum érea in me

tur tibipater, & tepater.

)

Deus.

$^ Etfpiritum re-

Fa&ta Confeffione à .Choro ,

&um ínnova in vifcéribus

Hebdomadarius dicit ; ..

Dti vj

meis,

y. Ne projícias me à

Mereátur veftri omnf-

Uty

'

fácie tua.

X*X. EtSpiritum

l

il

& potens Deus , & dimif-

"LY

fanttum tuum ne áuferas à

fis peccátis veftris, perdücat

me.. Y. Redde mihi ]lztítiam

vos ad vitam :etérnam. . :

iterm

ialutáris tui.

&. Etfpiritu

E« Amen;

d

t wbis

principáli confirma me.

Ndulgéntiam , ab

fglütiäff

WUM

^ Adjutárium mnoftrum in

l

Á

.nem , & remiffiónem pec-

nómine Dómini.

catórum noftrórum. tríbuat

Wi

$. Qui

fecit coelum & terram.

nobis omnípotens , & m

$

Exirg

Deinde Hebdomadarius-

ricors Dóminus,

; !

facit Confeffionem.

*« Amen.

propt

Onfiteor Dco omnipo-

Et profequitur

v?- : D1gnare

tenti.:;

beáte Marie

Dómine die ifto.

&« Sine

n d

femper Virgini , beáto Mi-

X

aCl

n

peccáto nos cuftodíre.

chaéli . Archá

elo.-., . beáto

Y-.Miferére noftri Dómíine,

didoy

Joànni

Baptifte ,

[

fan&lis

bistufi

Apóftolis Petro & Paulo.,

mifericórdia tua

Dómine

Jeti (f«

ómnibus San&is , & vobis

fuper nos.

W.

)uemád-

fratres :

uia peccávi nimis

modum fperávimus in te,

äïl'lla

cogitatióne, verbo, & ópere :

Y. Dómine exáudi oratió.

délon

mea cu]pa, mea culpa , mea

nem meam. &. Et clamor

Ti

máxima culpa.

Ideó precor

meus ad te véniat. . ,

a 1

beátam Maríam femper" V ír-

« Dóminus vobíscum.

ginem ,beátum Michaélem

X Et cum fpiritu tuo.

lo

Archángelum , beátum Joàn-

rémus.

Oratio.

creti

nem. Baptíftam , fanttos Apó-

JJ YOmine Deus omnípo-

vl

j

ftolos. Petrum & Paulum ,

-A7 tens, qui ad princípium

a

omnes Sanéctos , & vos fra-

hujus diei nos perveníré fe-

|

// i

tres, oráre pro me ad.Dó-

cífti , tua nos hódie falva .

"-

virtüte, ; ut in hac die ad

i

m'mum'ïDeur'n noftrum.

; nul-

j

Dominica ad Primam:

nulldm 'dcclinämuspgccätü, ópera tua , & dirize filios

fed femper ad tuam Juftítiam

eórum. X Et fit. fplendor

faciéndam noftra procédant| Dómini Dei :noftri íuper

nos , & ópera mánuum no-

elóquia, dirigántur cogitatió-

nes , &ópéra. Per Dóminum

íftrárum . dírige fuper. nos ,

|

|

;

roftrum Jefum Chriftum Fí-

& opus mánuum noftrárum

dírige.

y. Glória. Patri.

À

Jium tuum : Qui tecum vivit

& regnat in unitáte Spíritus

X» Sicut erat.

fan&ti Deus , per óninia fzecu-

Orémus.-

Oratio.

lafzeculórum. *. Amen.

s

Irigere & (anctificáre ,

i

3- Dóminus vobífcum.

' régere , & gubernáre

X« Etcum fpíritu tuo;

dignàre Dómine Deus , Rex

Yy'. Benedicámus Dómino.

cceli & terre, hódie corda ,

|

X:.- Deo grátias.

& córpora noftra, fenfus ,

Deinde in Choro legitur

fermónes , & aétus noftros

Martyrologium. Et quando|

in lege tua ,' & in opéribus

i

dicenda eft Prima' de B. Ma-

mandatórum tuórum : ut hic,

4 |

ria , preponitur Lection?

& in etérnum , te auxilián-

Martyrol. Pofteà Hebd. dicit.

te , falvi & líberieffe mereá-

Y^. Pretiófa in confpé&tu Dífi.

mur Salvátor mundi : Qui vi-

x». Mors Santtórum ejus.

vis & re

Et abfoluté fine Oremus. *

lórum.

gnas in fæicu-lau fæcu-

Oratio.

»

W.« Amen.

«* AnGa María, & om

nes

Y

ube domne benedicere,.

&J Sanüi intereédant pro

Biío.

Dies- & actus noftros

nobis ad-Dóminum : ut. nos

in fua pace difpónat Dóminus

;

meéreámur ab eo adjuvári, &

omnípotens.

falvári, qui vivit & regnat in

E. Amen.

fzcula feculórum. sv Amen.

Ad Abfolutionem Capitu-

y'. Deusin adjutórium meum

li in Dominicis ,

& Feriis

inténde.

E.

Dómine ad

per Annum , ab OG&. Pentec.

usque ad Adv. exclufive.

adjuvándum me feftína.

Et

dicitur ter : ultimó additur;

Ledio brevis. 2. Theff. 5. b

Glória Patri.

Sicut erat.

|Ominus autem dírigat

Chrifte eléi-

Kyrie eléifon.

corda , & córpora no-

fon.

Xyrie eléifon.

ftrain charitàte De1, & pa-

Pater nofter.

fecretó y.

tiéntia Chrifü.

'Tu autem

Et ne nosindücas in tenta-

Dómine miferére nobis.

tiónem.,

*. Sedlíbera nos

x. Deográtias.

à malo,

N .

Réfpice in

Poft

e&ijonem brevem

m no»

fcrlvosþ tuos Dómine , &in|Scitur y. Adjutóriu

ruim

- In feriali Officjo ad Primanr.- :

!

""h ftrum in nómine. Dómini.]D eus ^ exáudi

'oratiónerm

t

j

lh s Qui fecit coelum & terr&.

meam : * áuribus

*l « Benedicite ; &, Deus.

l

verba oris mei.

pércipe

-Dóminus nos benedí-

Dtwi Bro.:

Í

Quóniam aliéni infurrexé.

!

V

cat, & ab omni malo defén-|

runt advérfum me ; & fortes

st

dat , & ad vitam perdücat

quafiérunt ánimam meam : *

Mdrà D

&térnam: & Fidélium anim& !

& non propofuérurt Deum

pér mifericórdiam Dei re.

ante confpéé&tum fuüm. —

nj

quiéfcant in pace.

, Amen.

Ecce: enim Deus ádjuvat

Idj

IN: FERIALI

FFICIO

me : * & Dóminus

Eüber,

AD PRIMAWM.

eft anima mes.

fi ufge'ptcïr

leusy Rf]

Pater nofter.

A ve María.

/A vérte mala inimícis meis: *

It cord

& in veritáte.tua

Credo. y. Deusin adjutó-

illos.

: diiþärg!e

! fllfüsj

rium. .17.

Thifiu$s

opfem

Am lucis orto sídere

V oluntárié facrificäbc; tibir *

hokrou

j Deü precémur süpplices ,

s

- Ut in diürnis a&tibus

Dómine

& 'eonfitébor nómini tuo

Itbf

a

'( * quöniam bonun?

? n

Nos fervet à nocéntibus.

ez-j:

[o m

L inguá refremnaris témperet,

Q

X

[

jsti

Ne litis horror fnfonet :

5

E

nni tribulatió.-

Qs

me:* & fupe

lla b

Vifum fovéndo cóntegat ,

*

7

meos defpéxit óc

Ne vanitátes háuriat. "

Tnieus

Sintpura cordis íntima :

i

P

VVA

oft- Pfahnum ; Didii

Absíftat & vecórdia :

jicere

nóminetuo, loco Pfalmi ,

noftni

Carnis terat fupérbiam

Y

onfitémíni, dicitur. unus

VRU

Potus cibíque párcitas.

ex infrafcriptis Pfalmis , fe-

cundum

U t cüm dies abfcéfferit ,

erias . difftinflis. -

No&témque fors redüxerit , | Sabbato aut

emdicunturfad- . -

n

Mundi per abítinéntiam

tum tresPfalrhi ficut inFeftis,

;:

k nj

Ü

fi canámus glóriam.

F'ERIA

SECUND

eo Patri fit glória ,

P

musa2g. o55

:

:

fenfec;

t

Ejüsque foli Fílio ,-

Omini eft terra , & ple

-

:

H

..

"

l

um Spiritu Paráclito ,

*

j

D

nitüdo ejus : *orbister- -

Irgat

Vunc,

"

z per omne fæCulun:ïf,

rárum , & univérfi

7

V

Amen.

bitant in eo.

-

Per-Annum, Antip

hona;

V

ámbulant.

Q uia ipfe fuper märia( fun-

ul

.Beäti qui

dáviteum: * & fuper flümi- '

almus. 53«

na preeparávit eum.

Eus in nómine tuo

fai-;

Quis afcéndet in. montem

vum me fac: * & in vir-

jt

Dómini? * aut quis ftabit in

1

?üte tua jüdica me.

loco fan&o ejus ?

N

i gno-

250

[n feriali Officio ad anam-

N

gnnocens máiibus , & : mun-

Salvátor meus »& te fuftinui

|

j

do córde: * qui non accépit in

tota die.

vano ánimam. fuam , nec ju-

Remmjfcere m1ferat1onum

|

;ï

xávitin dolo próximo fuo.

tuárum Dómine.; * & miferi:

j

v

e'

ch acc1p1et benediéctiónem

cordiárum tuárum , qua à

* & mifericór-

fzcülo funt;

d

A.Dómino ,

Y

diam à Deo falutári füo.

elícta ]uventutls niez ; *

Hec eft Genemtlo queerén-

&

1«rnorant1as meas ne mes

N

mlnerls.

M

tium eum , quærentxum fá-

D

ciem Dei Jacob.

secundum mifericórdiam tua

A ttóllite

Ortas , prmc1p€s ,

am rmémiértó mei tu 1 * pro-

j

Neftras ;

&

elevàmini port&

pter bonitátemi tuamDomme.

eeternáles : * & introibit Rex

Dulcis & rettus Dóminus :

ï

Ionæ.

propter hoc legem dabit de-

uis eft ifte Rex clóris ?*

hnquenübüs in via.

;;

Óóminus forns & potens,Do-

Diriget manfuétos i judís

znmus potens in prelio.

cio :* doceblt mites vias fuas.

Univérfe vise Dormm mi-

A ttóllite

ortas , princ1pes $

veftras,

elevámini port&

fericórdia & véritas ; *

rC-

eeternáles : * & mtrmbxt Rex

qun:enubus

teftaméntuin

Ionææ

ejus ; & teftimónia ejus.

uis eft 1&e Rex «Iomæ ?*

Propter. norien tuum Dó:

lóminus virtütümi ipfe 'eft

mine propitiáberis peccáto

Rex elórim. -

meo : *.multum eft enim.

FERIATERTIAæ

uis eft homo , quitimét

Pfalmus 2

óminum ? *]esem ftátuit

| Dte Dómine Jevávi äm-»

eiin via ; quam éelegit.

mam meam:*Deus nmieus

fAnima ejus in bonis demos

in. te -confido , non- erubä—

rábitur: *

& femen ejüs ha«

Cam» -

reditábit terram.

Neque irrídearit: irie inimíci

pirmaméntum eft Dóminus

snei:*étenim univérfi; qui

timéntibus eurni :

* &teftas

sufhnent te ; non confundén-

méntum ipfius , ut manife-

tur :

ftétur 11115.'

Confundantur omres mlqua

Ocuh mei feniper ad Dórmi-

agéntes * fupervácué.

num : * quóniam ipfe'evellet

Vlas tuas Dómine demónftra

de Iaqueo pedes meos.

mihi : * & sémitas tuas édoce:

f.éfpice in me ; & miferére

1BeC.

mei : * quia ünicus & pauper

Du*ld'e iiie ii vemtate fua, &

fum ego.

do"e me :* quiatu es Deus

"Tribulatiónes

cordxs mej

inul-

In fexiali Officio ad Primam,

T

9,'

&fefu'

multlphcatæfunt :: deane-

e perdas cum: fmpus Deus

tif

ceffitátibus meis érue me.

Es

imam meam ,

* & cum vi-

atl

(]

$7 ide humilitátem meam , &

h

.

ris sanwumum vitam meam.

Ánim

labórem meur

L

& d1mitte

n quorum mánibus iniqui-

j quæ

univérfía delíCta mea.

tátes funt : * déxtera eórum

u

R éfpice inimícosmeos, quör-

repléta eft munéribus.

t i

niam muluphcan funt :

T&

Egoautem in innocéntia mea

Ts

i

ódioi iníquo odérunt me.

mwreiï'us fum : * rédime me,

Quftodi ánimam meam , &

& miferére mex.

It

érueme :* non erubefcam :

Pes meus ftetit in diré&to : *

t*

quóniam fperávi in te.

in Eccléfiis benedicam te Do-

[ämDonm

$ nnocéntes , & re&ti adhzese-

mine.

Jümmu

runt mihi : * quia fuftínui te.

FEÉRIA QUIN T À.

n bit i

Líbera DeusIfrael , * ex óni-

1

nibus tribulatiónibus fuis.

Om

Pfalmus 22.

inus regit me ,

&

0s d jl

FERIAQUARTA

nihil mihi déerit : * Àn10-

GU

Píalmus 25.

co páfcuz.ibi me collocávit,

Ofni, g

Udlca me Dómine, quóniá

Superaquam refe£tiónis edu-

1t5,*1

ego in mnocentm mea m—

càvit me : * ánimam Ineam

JeI

reff usfum: * & in Dómi-

converüt.

jus

no fperans non infirmábor.

D edüxit me fuper särmtas

uum ]

Proba me Dómine & tenta

juftítizi ,

* propter nomen

: petti

me: * ure renes meos , &

fuum.

Cnum

cor meum,.

Nam, & fi ambulávero in

qui t

Quomam mifericórdia tua

médio umbra miortis ? romn

m f

ante óculos meos eft :

"-&

timébo mala : * quomam tu

ii

complácui in veritáte tua.

miecumi es.

Ws t

iNon fedi cum concílio vani-

Wirga tuàj& báculus tuus, *

T

tátis : * & cum Inífqua gerén-

ipfa me confoláta funt.

tibus non introibo.

Paráfti m cónfpé&u ineo

meniani :

Timni

Q divi : eccléfiam mahgnan-

* advérsus eos ; qui

btl

tium: * & cum ímpiis non fe-

tríibulant me.

pianyfe

débo.

Pmpiguáíti in óleo caput

Lavábo inter innocéntés ma-

meum:* & calix meus iue-

| Dot

nus meas : * & circümdabo

brians quàm pr&clárus eft !

altáre tuum Dómine.

'etd

Et mifericórdia tua. fubfe:

)

Ut áudiam vocem laudis , *

quétur me : * ómnibus die.

enárrem univéría mirabí-

bus vVite mes.

yfeet

lia tua.

Ft ut 1nh1b1tem in domo*

p

Dómine diléxi decórem do-

Dómini, * in longitüdinem

j Yi

mus tuz , * & locum habita-

diérum,

tiónis glórise tuc.

FE.

j

n fériali Officio ad Primam.

),T

3

fiU

FQERIA

SEXT A. jAperuérunt fuper. me os

Pfalmus 21.

uum , * ficutleo rapiens &

W

rügiens.

hd

Eus Deus meus, réfpi-

ffüfus fhm: * &

D

ce in me: quare me

Sicut aquae

y

dereliquífti ? * longe à falà-

difpéría funt ómnia offa mea.

j

Fattum eft cor meum taf-

te mea verba delictórum

À

hi

i^

meoórum.-

quam cera liquéfcens:* in

q

D'eus meus clamábo per

médio ventris mei.

H

diem , & non exáudies :

A ruit tanquam tefta virtüs

5

mea , &lingua mea adhzfit

ïml i.'

no&e, & non ad infipiéntitn

fáucibus meis : * & in pülve-

'T u autem . in fan&o hábi-

rem mortis deduxífti me.

:

tas , * Laus Ifrael.-.

Q uóniam circeumdedérunt

me canes multi : * concílium

i

Yn te fperavérunt patres no-

:

ftri : * fi

malignántium obsédit me.

—

ráfti eos.

peravérunt , & fIiBïa:.

:

F odérunt manus meas ,

&

MMY

À dte clamavérunt , & fa

iyi

pedes méos: * dinumeravé-

Es

—

fa&ti funt: * in te fperavé-

runt ómnia offa mea.

Épfi veró confideravérunt ,

zunt , & non funt confüfi.

É go autem fum vermis , &

& infpexérunt me : * divisé-

—— - - omum. . emumpe ]

runt fibi veftiménta mea , &

non homo : * oppróbriüm

hóminum , & abjé&tio plebis.

fuper veftem meam misérunt

) mnes vidéntes me derisc-

fortem.

W Ea

'T u autem Dómine ne elon-

runt me : * locüti funt lábiis,

—

& movérunt caput.

gáveris auxílium tuum à

!

me : * ad defenfiónem meam

6T

5 perávit in Dómino , erípiat

eum : * falvum fáciat eum ,

cónfpice.

[

1óniam vult eum.

*rueà frámea Deus ánimam

meam : * & de manu canis

öl.

uóniam tu es , qui extraxí-

fti me de-ventre : * fpes mea

ünicam meam.

l

ab ubéribus matris mez. In

Salva mé ex ore leónis: * &

!

te projé&us fum ex ütero.

à córnibus unicórnium humi-

;

|

e ventre matris mez Deus

litátem meam.

IN arrábo nomen tuum frátri-

meus es tu , * ne difcéfferis

à me.

z

bus meis : * in médio Ecclé-

Q uóniam tribulátio próxima

fiz laudábo te.

eft : * quóniam non eft , qui

ui timétis Dóminum , lau-

adjuvet.

dáte eum : * univérfum fe-

'- 1rcumde

dérunt me Vituii

men jacob glorificáte eum.

multi: *tauri ping

.

liímeat eum omne femen

ues -obfe-

:?örqnt me.

Ifrae :* qqönigm non

vit

fgre--

In feriali Officio ad Primam.

fllper, h.

vit, neque defpéxit depre-[N on enim qui operántur

catiónem páuperis.

iniquitátem , * in viis ejus

i

'

Nec avértit fáciem fuam à

ambulavérunt.

'lfllsfum: "

me: * & cüm clamárem ad

"T u mandáfti * mandáta tua

eum , exaudivit me.

cuftodíri nimis.

mnia ()fïz me:

T T.

À pud te laus mea in Eccléfia

U tinam dirigántur

vids

Id

magna :* vota mea reddam in

mes , * ad cuftodiéndas jufti-

lell

ficatiónes tuàs.

confpéttu timéntium eum.

(e Y

Edent pàáuperes, & faturà-

T unc non confündar , * cürà

büntur : & laudàábunt Dómi-

perfpéxeroin ómnibus man

[T63 ad]g

dátis tuis.

V Inpij

num , qui requírunt eüm : *

It If

vivent corda eórum in fze-

Confitébortibi in direCtióne

culum fzeculi.

TIdedény

cordis, * in eo quod dídici

" nci

&R eminifcéntur , & conver-

judícia juftítis&e tuee.

téntur ad Dóminuüm * uni-

uftificatiónes

tuas cuftó.

Wihme,

vérífifines terrae.

i, |

:

jiam: * non me dercelínquas

Et adorábunt in confpé&tu

usquequáque.

dnymy

ejus

L

univérfz famílie

[2

inquo córrigit adolefcéntioe

TAE

Géntium.

viam fuam ? * in cuftodiéndo

Quoóniam Dómini eft reg-

fermónes tuos.

C din

num:*& 1

h mel

píe dominäbitm

Bntoto corde meo exquisivi

Géntium.

te:*ne repéllas meà mane

|ITUSEIU

Manducavérunt , & adoravé-

dátis tuis.

te d

runt omnes pingues terra : *

in corde meo abícóndi eló.

in confpéttu ejus cadent om.-

quia tua:*ut non peccem tibi..

tuum i

m m

nesqui defcéndunt in tetram.

? enedí&us es Dómine : * do.

? t ánima mea illi vivet : * &

ce me juftificatiónes tuas.

femen meum sérviet ipfi.

&n lábiis meis , * pronuntiávi

ii

Annuntiábitur Dómino ge-

ómnia judiéia oris tui.

n

nerátio ventüra : * & annun-

Enviateftimoniórum tuóruts

hi:

tiábunt coeli juftítam ejus

dele&tátus füm , * ficut i&

pópulo , qui nafcétur ; quem

ómnibus divitiis.

um

ftecit Dóminus.

À. n mandátis tuis exercébor: *

Sabbato nihil additur , nt

& confiderápo vias tuas,

st

füpra in Rubrica.

Ó

Ínjufüficatiónibus tuis mee

D ECClä-

Deinde dicitur Pfalm. 118.

ditábor : * non oblivífcag

) EÁti immaculáti in via: *

fermónes ttios.

a

*

m Iau

qui áribulant in legeDfíi.

Etríbue fervo tuo , vivis.

dun

B eàti , qui feratántur tefti-

fica me: * & cuftódiarit

teell

mónia ejus : * in-toto cord

-

;

fermónes tuos,

du

Kévéla óculos féos, * & -

exquírunt eum.

$

gl

p.

cott-

D

Inferiali Officio ad Primam.

confiderábo miürabília de le-.

cücürri , * cüm dilatàfti cor

u

meum.-

:

j

gc tua.

*

incolaego fum in tetra :

Per Annum, Antiphona.

j

non abícóndas à me mandá-

Beáti , qui àámbulant in leg

n

tua Dómine.

:

f

ta tua.

C oncuptvit ánima mea defi-

Capitulum.

Zaxch. 8.d

(

*

cem & veritátem dilt-

ff

deráre juftificatiónes tuas', :

N

inomni témpore.

E

gite , ait Dóminus omní-

potens.

. Deo grátias.

pü*

Increpáafti fupérbos : * ma-

rifte Fili Dei vivi ,

ledí&ti , qui declínant à man-

E. Dr.

dátis tuis.

* Miferéremnobis. & repe:

h

ütur, Chrifte Fili Dervivi ,

A ufer à meoppróbrium , &

miferére nobis.

contémptum : * quia teftimó-

1

nia tua exquisívi.

. Qui fedes ad . déxteram

atris.

Miferére nobis.

E tenim fedérunt príncipes,&

advérsüm me loquebántur: *

Glória Patri , & Fílio , &

fervus autem tuus exercebá-

$p

rítui fantto.

À

l

tur in juftificatiónibus tuis.

.. Chrifte Fili Dei vivi , mi-

N am & teftimónia tua medi-

ferére nobis.

y. Exürge

[j

Chrifte, ádjuva nos.

(

tátio mea eft : * & consílium

meum juftificatiónes tug.

g, Et líbera mnos propter

:

À dhafit paviménto ánima

nomen tnum.

:

" Yrie eléifon. | C hri-

mea : * vivífica me fecündüm

verbum tuum.

fte eléifon. Y(yrie eléifon.

LP

P aternofter. fecretó usque

'V ias meas enuntiávi , & ex-

audííti me : * doce me juftifi-

ad y,, Et ne nos indücas in

catiónes tuas.

tentatiónem.

z. 9edlíbera nos à malo.

V iam juftificatiónum tuárum

e

li

ínftrue me

.

* & exercébor

Credo in"Deum. fecrcetó.

i

in mirabilibus tuis.

ue ad y- Carnis refur-

!

--

à

D ormitávit ánima mea pre

iónem. s. Vitam ztér-

teedio:* confirma me in ver-

nam , Amen.

. Br eso dd

te Dómine clamávi.

E. Et

m;]

bis tuis.

[

jam iniquitátis ámove à

mané orátio mea praevéniet

te.

j. Repleátur os meum

me : * & delege tua miferg're

X

laude.

&

mel.

Ut cantem gló-

V iam veritátis elégi : * judí-

riamtuam, tota die magni-

cia tua non fum oblítus.

tüdinem tuam.

. Dómine

A dhzfi teftimóniis tuis Dó-

avérte faciem tuam à peccá-

mhine : * noli me confündere.

tis meis.

.

Et ommnes ini-

[]

Viam mandatórum tuórum .quitätes meas dele

y- Cm :

i

4

In feriali Officio ad Primam,

, Cor mundum crea in me

X. Mliferére nobis.

Bu s

éus.

j

]

*. Et fpíritum re-

nedic ánima mea Dómino.

il

&um ínnova in vifcéribus

&. Etómnia, quie intra me

hr

meis.

y. Ne projícias mea

funt Nómini fan&to ejus; :

A

fácie tua.

X. Et Spiritum

v Bénedic àánima mea Díffo.

|

fan&tum tuum ne. àuferas à

* Et noli

oblivífci omnes

TLf fem

i

TU t

me. y.Reddemihiletítiam

retributiónes ejus.

*». Qui

7

Tilios

falutáris tui.

&. Etfpíritu

propitiátur ómmibus iniquiz

b

tátibus tuis.

lil

principáli confirma me.

&;' Qui fanat

Quando àd Laudes riox

omnes infirmitátes tuas.

P Itj

D

[

funtdice Preces feriales ;|w Qui rédimit de intéritu

D

LYj

|

ftatim dicitur ; Adjutórium | vitam tuam. &s ^ Qui coró-

noftrum ;

&

onfiteo: | nat tein mifericórdia , & mi-

dtery

Deo.

&c; ut infrà.

t nolj

eratiónibus. * Quireplet

: Quandoautem ad Laudes

|

in bonis defidérium tuum.

i,

i

dittee funt Preces feriales in-]y. Renovábitur

,üt äqu'ilg:',

i ni

ferius pofitee poft Laudes Fe-[ juvéntus tua.

rieii.tunc ad Primam pre-[y. Ad

j Eïüïg«:

dicte Preces , & fequentes|nómine Dómini.

jutórium* noftrum ';iq

$,

$. Qui

dicuntur flexis

p

enibus.

fecit coeum & terram.

pupt

y'. Eripe me Dómine ab. hó-

Deinde Hebdomadarius. :

mine malo.

À viro iní-

Ch

».

facit Confeffionein.

quo éripe me. y. Eripe me

Onfiteor Deo' omnipos

Télf

de inimícis meis , .Deus

C

Q USQU

ténti , beáte " Maríe;

meus. x. Etab infurgén-

femper Viírgini , beáto Mi«

has 1

tibus in me líbera me.

chaéli Archángelo , beáto

du

y Eripe me de operántibus

Joáànni Baptífte , fan&üis

iniquitàátem. $; Etdeviris

Apóftolis: Petro & Paulo ,.

v

Ü

sánguinum falva me.

js dl

ómnibus San&is , & vobis:

y. Sie pfalmum dicam nó-

fratres : quià peccávi nimis.

m &

6

minituo infzeculum feculi.

cogitatióne , verbo, & ópere :

p il

& Utreddam vota mea de

mea culpa ,mea culpa , mea

" H

dieindiem. ; Exáudi nos

máxima culpa. Ideó precor

vetiet

Deus falutáris nofter.

fU

beátam Maríam femper V ír«

x Spes ómnium finium ter-

ginem , beátum Michaélem

g

ra8,«&inmarilonge.

Archángelum , beátum Toán-

Tij

y'.Deusin adjutórium meum

nem Baptíftam , (an&tos Apó-

i

inténde. s* Dómine adad-|ftolos Petrum & Paulum ,

n

juvándum me feftína.

s

omnes San&tos , & vos fra-

y.Sandus Deus , San&us|tres, oráre pro mead Dómi-

fortis ; Sanctus itnmortális. ! num Deum noftrum.:

(

0-

E:

6

Ín feriali Officio ad Primam.

Chorus refpondet :

fed femper ad tuam juftítiam

q'

lfereátur tui omnípo-

|faciéndam noftra procédant

)!

)

M

tens Deus , & dimíffis

elóquia , dirigántur cogitatió-

w- Sln

peccátis tui» , perdücat te ad

nes , & ópera. Per Dóminum

vitam eetéfnam.

Amen.

noftrum.

Ree

Amen.

Veo

- Deinde repetit Confe

y. Dóminus vobíscum.

)

nem ,« ubi dicitur

u

d

5. Et cum fpíritu tuo.

Ü

f

y. Benedicamus Dómino.

(s

ratres, a; VOosfratres , dica-

tur tibipater , & te pater.

». Deo grátias.

Fa&a Confeffione à Choro ,

Deinde in Choro legitur

f

W

He

domadarius dicit :

!

Miartyrologium. Et quando

I

i

ereátur veftri ornní-

dicenda eftPrima de B.Maria;

M

/É ootens Deus , & dimif.

preponitur Leciioni Marty-

1ol. Poítea Hebdom. dicit :

fis peccátis veftris , perdücat

vos ad vitam aetérnam.

v., Pretiófainconfpé&u Dfii.

ä

, Amen.

s. Mors Sancttórum ejus.

Et abfolute fine Oremus,

fä

Ndulgéntiam ,. abfolutió-

j

nem, & remiffiónem pec-

Oratio.

v

catórum noftrórum tríbuat

^X AntCa María , & omnes

nobis omnípotens , & miséri-

A9 Sanci intercédant pro

li

cors Dóminus.

n ;f'f&i'he'n

nobis ad Dóminum : ut.nos

(

Disnáre

inereámur ab eo adjuvári , &

Et profe

uit

Iu

*

Dómine

jie 1

O.

LA

ine

falvári, qui vivit & regnat in

leccáto nos cuftod

lr€

...'

fzecula faculórü. s. Amen.

—

;, Deus in adjutórium meum

. Miferére noftri Dómine.

—

— ——

,. Miferére noftri. 4, Fiat

1nténde.,

Wee

Dómine ad

müfericórdia tua

Dómine

adjuvándum me feftína.

Et

——

Á

dicitur ter : ultimoó additur.

fuper nos.

Y

Quemád-

modum fperávimus in te.

G lória Patri.

S icut erat.

. Dómine exáudi oratió-

Kyrie eléifon. Ghrifte eléi-

Et clamor

fon.

nem meam.

3

K yrie eléifon.

p

—

meüs ad te véniat.

Pater nofter.

fecretó yr.

Etne nos indücas in tentá-

z. Dóminus vobíscum.

tiónem.

Sed líbera nos

TEDHUSENNPSCAS

g. Etcum fpíritu tuo.

Ro

Q rémus.

- Oratio.

à malo.

Y.

Réfpice in

: NJ

Omine Deus omnípo-

fervos tuos Dómine , & in

D

tens, qui ad princípium

ópera tua , & dírige filios

hujus diéi nos perveníre fe-.

eórum.

z UBEC Ug (ple'ndor

cífti : tua nos hódie falva

Dómini

$i noftri fuper

virtüte ; ut in hac die ad

nos, & ópera mánuum no-

nullum declinémus peccátü , ftrárum dirige iqper nos ,

Ad' Tertiam.

n JUM*Q

! Drbj

& opus mánuum noftrárum | etérnam : & Fidélium ánimase

Ti

dírige.

y.

Glória Patri.

per mifericórdiam Dei re-

TU

B Sicut erat in

princípio.

quieícantin pace. s. Amen.

T

Orémus.

'^ Oratio.

IN PESTIS

li.

Irígere & fan&ificáre ,

per Annum.

U (üo,

régere , & gubernáre

Poft Pía!m. Deus in nómi-

D

dignàre Dómine Deus , Rex

ne tuo ,

dicitur tantüm

cceli & terrae, hódie corda,

Pfalmus. Beáti immaculáti,

& R etribue. 23.

1 Iegi

!

W

& córpora noftra , fenfus ,

. QUap)

fermónes , & attus noftros

Deinde Ántiphona com-

in lege tua , & in opéribus

petens, & reli

ua

ut fupràin

La

Dominica.

2

?

LÀ

Mary.

mandatórum tuórum : ut hic,

fedin Du-

. diti :

& in z:etérnum, te auxiliánte ,

plicibus ,& infra Ottavas

falvi & líberi effe mereámur

non dicuntur Preces.

Diéto

QDf

10

Salvátor mundi: Qui vivis &

B enedicámus Dómino,

di-

QRUS

regnas in fzcula feculórum.

citur Prima de beata Maria ,

£.« Amen.

fi dicenda eft : pofteà legitur

Y'. Jube domne benedícere.

&

Martyrologium |in . Choro.

Bfo. Dies & attus nmoftros.

,

ictur y. Pretiófa.

int D

in fua pace difpónatDóminus ;

quisutfüprà:. 29.

ut M

emnipotens.

EL" Ameno

|

viri,l

folut- Capituli- in

Ad Abfolutioném Capitu-

ur Capit. Nona.

gnati

li in Dominicis ,

& Feriis

A

ER

IAM.

?

Amet,

Pate

r no

fter.

ToCU

per Annum, ab O&tava Pen-

Ave María.

u a

tecoftes usque ad Adventüm

y. Deusin adjutórium. 1

"R

exclufive.

Hymnus.

K

2

dditr

I.eGio brevis. 2. Theff. 3. b

nc fanéte nobis Sp

Ominus autem diírigat

NU

tus,

t end

D

corda, & córpora no-

Unum Patri cum Fílio ,

lt d

)

ftraincharitáte Dei, & pa-

Dignáre promptus íngeri

/

tiéntia Chrifti.

Tu autem

Noftro refüfus pé&tori.

"m

Dómine miferére nobis.

Os, lingu

-

lat

& Deo

s'rátias.

1

1 108

Poft

vigor

le8ionem brevem

Conftetfiónem pérfonent ,

n

dicitur y. Adjutórium no-

Flamméfcat igne cháritas ,

n

ftrum in nómine Dómini.

Accéndat ardor próximos.

fs

&« Qui fecit coelum & terrá.

Prefta Pater piíffime ,

dot

Y . Benedícite.

Re.

Deus.

Patríque compar Unice ,

r

io. Dóminus nos benedií-

Cum Spíritu Paráclito

W

cat, & ab omni malo defén-

Regnans per omne fzeculum.

j

Amen.

-

i

'dat » & ad vitam perdü;x«at

lu

ng

]

38

Ad Tertiam.

J

. 1n Dominicis per Annum,|Et euftódiam legem. tuam

»

Afia. A

eluja.

femper , * in fzeculum , & jn

m

faeculum feeculi.

uf

In feriali Officio , Per An-

'

num , Afía. :

leduc me.

E tambulabam in latitüdi-

E

M

Pfalmus,

ne:*quia mandáta tua ex-

"1

n1

E

'gem pone mihi Dómine

quisfvi.

r

L

viam juftificaiónum tuá-

Ét'loquébar de teftimóniis

int

rum : * & exquíram eam

tuisin confpéttu Regum: *

u

femper.

& non confundébar.

q

Et meditábar in mandatis

D amihi intellé&um, & fcru-

h

tábor legem ttíam: * & cuftó-

tuis , * quz diléxi.

W

Et levávi manus meas ad

N

diam illam in toto corde

*

ineo.

mandáta tua, quz diléxi

D educ me in sémitam man-

& exercébar in jufüificatió-

j

datórum tuórum : * quia

nibus tuis.

K

ipfam vólui.

Emor efto verbi tui

h

$nclína cor meum in teftimó

*

M

fervo tuo , * in quo

"

mihi fpem dedífti.

a

nia tua , ^

& ; non in avarí-

tiam.

E

"

H. &c me confoláta eftin hu-

À vérteó

cülos mcös,;r,l ne ví.

militáte mea : * quia elóqui-

!

deant vanitátem :

um tuum vivificàvit me.

:

|

tua vivífica me.

S upérbi iníqui agébant us-

Státue fervo tuo . eló

quequáqüe: * à lege autem

tuum , * in timóre tuo

2

b

tua non declinávi.

um,

À mputa oppróbrium me

WMfemor fui judiciórum tuó-

|

?

juod fufpicátus fum : * quia

rumàfzculo Dómine: * &

confolátus fum.

judícia tua jucünda..

[E

Écce coneupivi

mandáta

D efé&io ténuit me , * pro

fj

tua:*in equitáte tua vivífi-

peccatóribus derelinquénti-

",

ca me.

bus lezem tuam.

Et véniat

füper me miferi-

C antábiles mihi erant juftifi-

córdia tua Dómine: * falu.

catiónes tuz , *in loco perc-

táre tuum .fecündüm eló-

erinatiónis mez.

uiüm tuum.

j

ïeï,emor fui no&te nóminis tui

!t refpondébo exprobránti-

Dómine : * & cuftodívi legern

tuam.

bus mihi verbum: * quiafpe-

ráviin fermónibus tuis.

H zec faQta eft mihi:* quia ju-

Et ne àuferas .de ore meo]| (tificatiónes tuas exquisívi.

"verbum veritátis usquequá- |P órtio mea Dómine , * dixi ,

que : * quia in judíciis tuis | cuftodíre legem tuam.

D eprecátus fum£áciemt

uam

EEE

f,u'peþi'fpc*:räyi..

in

1

kgfm l

Ad Tertiam.

*

JCUIUm !

in toto corde meo : * miferé-| me,* ut difcam ju&ifïcatïöneä

l

S.

tuum.

re mei fec"ündüm elóquium| tua

0

lml

AUL

num mihi lex oris tui, *

d

A

C ogitávi vias meas: * & con-| fuper míllia auri ; & argénti,

g

vérti pedes meos in teftimó. || V anus tug fecérünt me, &

nia tua.

plasmavérunt me:*da mihiin-

tf

P arátus fum , & non fum

| ngUm i

telléttü,& difca mandáta tua..

i,

turbátus : * ut cuftódiam

uitimentte, vidébunt me ,

mandáta tua.

] m

& Ieetabüntur:* quia in verba

^

F unes peccatórum circum-

tua füperfperávi.

*

pléxi funt me

* & legem

Tüégs d

» ognóvi Dómine, quia &qui-

(iléy «

tuam non fum oblítus.

tas judícia tua:* & in veritáte.

Média no&e (furgébam ad

tua humiliáfti me.

itiicai

tonfiténdum tibi, * fuper jü-

* jat mifericórdia tua,ut con-

dícia juftificatiónis tua.

folétur me , * fecándüm eló-

w d

ium tuum fervo tuo.

P árticeps ego fum ómnium

] mquo

timéntium te : * & cuftodién-

V

éniant mihi miferatiónes

elin h

tium mandáta tua.

tug, & vivam

* quia lex

iVifericórdia tua Dómine

tua meditátio mea eft.

z

li dj

I

plena eft terra : * juftificatió-

gläftmd

A,.«f.,

indántur fupérbi , quiäf.

nestuas doce me.

uitàtem fecérunt

bant u

Onitátem fecífti cum fer-

egoautem exercébor:

,fe af

vo tuo Dómine, * fecün-

n

dátis tuis.

düm verbum tuum.

C onvertántur mihi timéntes "

um tui

Bonitátem , & difciplínam ,

te : * & qui novérunt

:*

& Íciéntiam doce me : * quia

mónia tua.

i

tefti-

mandátis tuis crédidi.

* jatcor meum immaculátum,

,tp

riüsquam humiliàárer ; ego

in juftificatiónibus tuis , * ut

non confündar.

ia

delíqui:* proptéreà elóquium

tuum cuftodívi.

tia.

Allel. allel. allel.

.Sequens Capitulum ,-

gtj

onus es tu : * & in bonitáte

yn pet-

tua doce me juüifxcgtiönes

aliain aliis Horis, dicuntur

tuas.

in Dífficis, à tertia poft. Pen--

ii

Multiplicáta eft fuper me

tecoften usque ad Adv. Refp. !

j legem

brevia, fimiliter & que fe- .

infquitas fuperbórum :* ego

autem in toto corde meo

quuntur inferiali Officio.

fcrutábor mandáta tua.

. Capitulum. r, Joan. 4 c

]u J

p

IU

- oagulátum eft ficut lac cor

Eus cháritas eft : & qui

W

If

eorum:* ego veró legem tuam

D

manetin charitáte , in

l

meditátus fum.

Deo manet, & Deus in eo.

emfüam

onum mihi , quia humiliáfti |&- D:€V- Inelína cor meum .

n

4

EU)S

Aj

Ad Sextam.

?In teftüimónia tua.;meam. s; Et clamor meus

j

Deus ,

h

Inclína.

*.. Avérte óculos

ad te véniat.

Dóminus

j

meos, ne vídeant vanitàtem :

vobíscum.

sE

cum fpíri-

tu tuo,

Oremus.

D

f

in via tua vivífica me.

j

&« In teffimónia tua.

Oratio conveniens,

:

G]órià Patri.

Inclína.

AM

j

j

Pater nofter.

gf

y. Ego dixi , Dómine rmfe-

Ave María.

'gére mei,

&o

Sana, ánimam

Deus in adjutórium. 17

gt

Hyvmnus.

i

meam , quia peecávi tibi.

In feriali Officio per An-

«

