deos aliénos de médio veftri.

j &i

poft Pentecoften.

ynt

Ad Matutinum;, Invitator, | Et liberábit.

A dorémus Dóminum ,

Le&io i.

a

Ssümens ítaque Sámuel ,

j

* Quifecit nos.

A

t

Pfalmus. V eniíte. 2.

Saulem,& püerum ejus,

odüxit eos in triclínium ,

Hym. No&e furgéntes. 2.lintr

9

li

218

Dominica iii. poft Pentecoften.

Qd

lum ólei, & effüdit fuper ca-

»um I

& dedit eis Yocti 1n cápite eó-

Jneracuï

r(i, qui füerant invitáti. Erant

putejus , & deofculátus eft

(

enim quafi trigínta viri.Dixit-

eum , & ait: Ecceunxit te

ue Sámuel coco : Da partem,

Dóminus fuper hzereditátem

jl

pomn

quam dedi tibi, & preecépi;ut

fuamin príncipem : &liberá-

repóneres feórfum apud te.

bis pópulum fuum de máni-

;WBS fupe

Levávitautem cocus armum,

bus inimicórum ejus , qui in

ia tf

ins tT

& pófuit ante Saul. Dixítque

circüitu ejus funt.

Sámuel : Eccequod remanfit,

yj.

Dóminus , qui erípuit

idort

one ante te, & cómede : quia

mie de ore leónis , & de

, Put

Pyidi

de indüftria fervátum eft tibi,

manu béftiz liberávit me :

quando pópulum vocávi. Et

* Ypfe me erípiet de mánibus

m

comeéditSaul cum Samuele in

inimicórum meórum.

gt

Ó

y'. Mifit Deus mifericórdiam

j

ujtif

die illa.

Et defcendérunt de

Notr

excélfo in óppidum ,

r lo-

fuam , & veritátem fuam:

cütus eft cum Saule in folá-

ánimam meam erípuit de mé-

quncanä

fUR

rio : ftravítque Saul in folá-

dio catulórum leónum. Ipfe

rio , & dorimívit.

me.

ia

us

Deus: ómnium exaudíi-

G lória Patri. Ipfe me.

ts

In fecurido NoGurno.

tor eft: ipfe mifit Angelum

U

fuum , & tulitme de óvibus

De Expofitióne fan&ti Gre«

watris mei : * Et unxit me

górii Papee in libros

(

: Rc Urnma

1

un&tióne mifericórdie fuz.

wi

$. Dóminus,qui erfpuit me

Lib. 4. cap. 5-1n r Reg. c. 105

v

de ore leónis , & de manu bé-

Le&io iv.

(

i

C.

Et.

Ufit autem Sámuel lentf-

]ess,

ftix liberávitm

LEX

e€ctiO Hl.

culam ólei , & effüdit fu-

T

Umque mané furrexif-

r caputejus. Hoc profé&to

Wib

C

ac un&ióne exprímitur ,

Wf ,

fent, & jam elucéfceret,

"vocávit S&muel Sáulem in fo-

quod in fancta Eccléfià nunc

d

lário,dicers : Surge, & dimit-

étiam materiáliter exhibétur:

tibus

tam te.

Et furréxit Saul :

uiaquiin cülmine pónitur ,

lat

[

egrefstque funt ambo;ipte vi-

acramenta füfcipit unCtiónis.

4

l

délicet , & Sámuel. Cümque

Quia veró ipfa ün&io facra-

tl

méntum eft : isqui promo-

MY

defcénderent in extréma par-

Pü

té civitátis , Sámuel dixit ad

vétur , bené foris üngitur ,

Ti

Saul : Dic püero; ut antecédat

(í intus virtüte facraménti

W

roborétur.

Ipfas ergo ólei

nos, & trànfeat : tu autem

r |

fubsifte paulísper , ut índi-

virtütes prius videámus. at-

&

cem tibi verbum Dómini.

téntius. Oleum quippe li-

tff

rfértur :

"Tulit autem Sámuel lentícu- [quóribus áliis fupe

óleum

T

itmigm

Iell&eü'ü

ii

Dominica iii. poft Pentecoften,

219

J

i

ófeum ignem fovet : oleum

nec plávia véniant fuper vos.

&.1

vülnera curáre confuévit.Per [* Ubi cecidérunt fortes If-

Ui

t

tael.

rüpef

E

ilud ergo mifericórdie bo-

Jurs

1

num figníficat , quia fcriptum

Y* Omnes montes

E -

de Dómino eft : Miferatiónes

in circüitu ejus , vífitet Dó-

lt

minus: à Gélboe autem tráns-

éjus fuper ómnia ópera ejus.

]

Ui

Quia ignem fovet , predica-

eat.

Ubi.

Le&io vi.

tiónis grátiam desígnat , que&

eletctórum mentes illàminat.

Ed lentícula Saul üngi-

d !

[

Ss

Percüffit Saul mille, &

N

tur , non pro prefignánda

J

tl

"W r

Daviddecem míllia: * Quia

do&rína , fed ad expriménda

manus Dómini erat cum illo :

futüra.

Lentícula. quidem

"r

percüffit Philiftheeum , & àb-

parvum eft vas.

uid ergo

r

Min (üg

ftulitoppróbrium ex Ifrael.

eft, quód lentícula ólei Saul

x^, Nonneifte eft David, de

üngitur , nifi quia in fine re-

Ftfien

probátur ? Nam quia obedíre

quo canébant in choro , di-

QUs [g(:

céntes : Saul percüffit mille ,

Deo pófteà nóluit , à Samuele

& David decem míllia ? Quia

audívit : Quia projecifti fer-

dis

1nanus.

mónem Dómini ,

rojécit te

0s

L.cto v.

Dóminus,nefisRex. Velut

ht fii

Uia veró vülnera per

enim lentícula ólei parum ha-

t Lon

Q

óleum curàntur , hoc

buit, qui fpirituálem grátiam

If

rofé&to insínuat , quód de-

projiciéndus accépit. Quod

l

Ier

tergéndafunt vülnera pecca-

in Re&óribus quoque fanctze

WUP

Eccléfia conveniénter aecí-

tórum. Ungátur ergo caput

m

Regis , quia fpiritáli grátia

oitur. Plerümque enim cul-) !

inens eft replénda doétóris.

men pralatiónis accípiunt

3 $

;

Vil

;:Hàbeat in unGióne' fua óle-

p

qui in charitáte Dei , & pró-

)

od

um , hábeat mifericórdiam

ximi perfé&i non funt.

abundántem , qua fibi virtü-

$. Egotetulide domopa

triä

u

li

j

f()

tibus áliis preferátur. Háa-

tui, dicit Dóminus, & pófui te

J

I WU/W ]

beat óleum , ut, dum ardó-

fcere gregem pópuli mei :

lll

rem fan&ti Spiritus in fe nu-

gä

Etfuitecum in ómnibus,

j

i

lj

trit , lucére veheménter áliis

ubicümq; ambuláfti , firmans

iL

o

per verbum poffit. Hábeat

regnum tüum in etérnum..

lj

nihilóminus óleum medicínz,

Y* Fecíque tibi nomen gran-

ying"

ii

ut fapiénter difpónat , quáli-

de, juxta nomen magnórum

ter peccatórum foetóres ter-

ui funtin terra: & réquiem

TL

dedit tibi ab ómnibus inimí-

j

gat, & wgras mentes falüti

2

Et fui.

| W |

reftítuat.

cis tuis.

&. Mlontes Gélboe, nec ros' O lóriaPatri. . Et fui.

44l

Gs

1

220

Tnfra Hebd. iii. :oft OCiv. Pent.

TLeSiones terti1 NoGurm

v

il Dominics ,. ejus foco- dici-

N

de HomiliaDominice iii. poft

turii. w». Feri$ fecundze fe-

M Quæï

Pentecoften habenturinferius

quentis, & terfio loco ter-

circa finem hujus Partis de

tiumejusdem Feria.

ngn em

qerut

"Tempore ; in ordine altarum

FERIA SECUN D A.

ii

at

Dominicarum usque ad. Do-

De libro primo Regum.

minicam xvi. poft Pent. Si-

Lettio i.

Capio.c j

.M

ye a

militer. Antiphonz ad. Bene-

'T convocávit Sámuel pó-

.

m

di&us, & Magnificat ; & O-

pulum ad Dóminum in

g uf

rationes,

325*

Mafpha; &ait ad filios Ifrael :

Hc dicit Dóminus Deus If-

sdio

$« Vil, Peccávi fuper nüme-

E

m

j

rum aréne maris , & multi-

rael : Ego edüxi Ifrael de /E-

t

uf

plicáta funt peccáta mea: &

gypto , & érui vos de manu

non fum dignus vidére altitü-

(£gyptiórum , & de manu

m

fs

dinem coeli pre multitüdine

ómnium Regum , qui affligc-

iniquitátis mez : quóniam ir-

bant-vos.

N

V'os autem hódie

[ j

ritávi iram tuam.

rojecíftis Deum veftrum,qui

ii

* FEtmalum coram te feci.

f

IU

lus falvávit vos de univér-

E

o

y. Quóniam iniquitátem me-

fis malis , & tribulatiónibus

am ego cognóíco, & delíttum

veftris: & dixíftis, Nequi-

«mfet

meum contra me eft femper ,

uam: fed Regem conftítue

«mpli

Et

u

! Bent

quia tibi foli peccávi.

í

per nos. Nunc ergo ftate

qni

ma]um.

coram Dómino per tribus ve-

.viij. Duo Séraphim clamá-

ftras , & per famílias.

D;u

S

f

ant alter ad álterum: * San-

j D

$. Recordáre Dómine tefta.

lm (

€tus , San&tus, SanCtus Dómi-

ménti tui, & dic Angelo per-

nus Deus Sábaoth : *

Ple-

cutiénti : Ceffet. jam manus

iab

ttià- y

* Ut non defolétur

Md

na eft omnis terra glória ejus.

y. Tres funt , qui teftimó-

terra , & ne perdas omnem

nium dant in coelo, Pater ,

ánimam vivam.

;

Verbum, & Spíritus fan&tus :|y.. Ego fum, qui peccávi, ego

& hi tres unum funt. SanCtus.

uiiníque egi : ifti , qui oves

tfti

GlóriaPatri. Plenaeft..

unt , quid fecérunt? Aver-

lt

Hoc Refponforium dicitur

tátur óbfecro furor tuus Dó-

W

fii

l)

poft vii. Lectionem in Domi-

mine à pópulo tuo. Ut.

Y

nicis tantum usque ad Ad-

cétio i.

ventum.

Feria autem quar-

T applícuit Sámuel om-

n

E

nes tribus Ifrael , & cé-

h

lst

«à,& Sabbato usque ad Do-

minicam primam Augufli ,

cidit fors tribus Bénjamin.

fl

quando Refponforia fumen-

Et applícuit tribum Bénja-

W

da funt'eg tertio Nocturno

n

min » & cognatiónes ejus ,

")

j

l ïQæ :

lnfra Hebd. u» poft OG. Pent.

-22l

D f&?uslfï & cécidit cogn

átio Metri , &, fpexérunt eum, & non attu:

[ " pervénit usque ad Saul filium

lérunt ei münera : ille veró

|

lu

u

diffimulábat fe audíre.

li

;

; ! Cis. Quiefiérunt ergo eum ,

d

& non eft invéntus.

Et con-

MU

Audi Dómine hymnum

r

[j

1

h

fuluérunt poft hecDóminum,

& o

ratiónem , quam fervus

n

utrümnam ventürus effet il-

tuus orat coram te hódie : ut

luc. Refpondítque Dóminus:

WIVOCJW

NI

fint óculituiapérti , & aures

14 i

Ecce abícónditus eft domi.

tue inténte , * Suüper do-

d

Cucurrérunt ítaque; & tulé-

mum iftam die ac no€ie.

Laffi

j

runt eum inde : ftetítque in

, Réfpice Dómine de San-

TU

médio

D

Wg.

ópuli, & àltior fuit

uário tuo, & de excélfo coe-

T

univér

D

- pópulo ab hümero

lórum habitáculo. Super.

VU dem

& furfum. | Et ait Sámuel ad

Glória Patri. Super.

CUT

" [l

omnem pópulum : Certé vi-

h

jj

Refponforia hujus fecundas

Y

u

fi

détis , quem elégit Dóminus ,

Ferie dicuntur in - omnibus

IT

quóniam rion fit. símilis illi in

fecundis Feriis usque ad'Do«

| 'eumw'gmü

omni pópulo. Et clamávit om-

T v

nis pópulus, & ait: Vivat Rex.

PERTA ERATA,

P r

&, Exaudifti Dómine oratió-

Delibro primo Regum.

lvll Y

j

nemfervitui, ut edificárem

Letüo i,

Cap. 12»

IOT i

templum nomini tuo :

Ixit autem Sámuel ad

Ánc ei

* Bénedic , & fanctífica do-

univérfum Ifrael : Ecce

pertrin

mum iftam in fempitérnum ,

audívi vocem veftram juxta

Tilas

Deus Ifrael.

e

ómnia, quz locüti eftis ad me,

Dimne!

Dómine , qui cuftódis pa-

& conftítui fuper vos Regem.

gl

à

um cum fervis tuis , qui

Et nunc Rex gráditur ante

ámbulant coram te in toto

VO0s :/ego autem fénui, & in-

k jnt

cordefuo. Bénedic.

m d

cánui : porrófilii mei vobífcü

D

u

Y.e&o iu.

funt: ítaque conversátus co-

p

Ocutus eft autemSámuel

ram vobis ab adolefcéntia mea

1l

"a

u

n

!

i

d pópulumlegem regni,

usque.ad hanc diem , ecce

! ,gï([lüm

& fcripfitinlibro ,. & repó-

praftó fum. Loquímini de

/

1

2

gt

fuit coram Dómino:& dimífit

me coram Dómino, & coram

!

l

Sámuel omnem pópulum sín-

Chrifto ejus , utrüm bover

)

iusdi

Sed

A

gulos in domum fuam.

cujüsquam tülerim , aut áfi-

«& Saul ábiit in domum fuam

num: fi quémpiam calumnià-

in Gábaa: & ábiit cum eo

tus fum, fi oppréffi áliquem, fi

ämuclc?

!Cl j W

pars exércitus , quorum tetí-

de manu cujüsquam munus

gerat Deus corda.

Fílii ve-

accépi: & contémnam illud

Mó

ró Bélialdixérunt : Num fàl-

hódie , reftituámque vobis.

y

váre nos póterit ifte ? Et de-

Et dixérung : INon es calum-

"i

niá-

222

Intra Hebd, iif. po

ft O& Pent,

3

niátus nos, neque opprefsífü ,j nu r

egis Moab , & pugnavé-

!

runt advérsüm eos.

M

gY

neque tulífti de manu alicüjus.

Á

uídpiam. Dixítque ad eos :

9

Factum eft , dum tólle-

'Fefüs eft Dóminus advérsüm

ret Dóminus Elíam per tür-

m v

binemincoelum, ^ Eliséus

got

vos , & teftis Chriftus ejus in

il

;atl

die hac , quia non invenéri-

clamábat , dicens : Pater mi ,

did

tis in manu mea quídpiam.

pater mi, currus Ifrael, &

;;[cere ]

i f

ul

Et dixérunt : 'T'eftis.

auríga ejus.

. Dómine , fi convérfus

, Cümque pérgerent , &

j

irnicedéntes fermocinaréntur ,

j quim

füerit pópulus tuus ; & orá-

verit ad Santtuarium tuum :

ecce currus ígneus , & equi

fea

ql

$ 'Tu exáudies de coelo Dó-

ígnei divisérunt utrümque ,

T ]UXW

Il

j

snine , & libera eos de máni-

& aícéndit Elías per türbi-

qu

businimicórum fuórum.

nemincoelum. Eliséus.

iil

LeCio 1ii.

i

y. Sipeccáverit in te pópu-

jus tuus, & convérfus ége-

Ofteà autem clamavérunt

(j

yit poeniténtiam , veniénsque

ad Dóminum,& dixérunt:

M

p

oráverit in ifto loco.

Peccávimus , quia derelíqui-

w

exáudies.

Tu

mus Dóminum,& fervívimus

W

h"

qs |

e&io ii

Baalim & Aftaroth : nunc er-

fpir vt

s* T ait Sámuel ad pópu-

go érue nos de manu inimicó-

"M

]um : Dóminus, qui fecit

rum noftrórum, & ferviémus

Doli

€Movfen & Aaron , & edüxit

tibi.. Et mifit Dóminus Je-

L

atres noftros de terra /É-

róbaal & Badan , & Jeph-

(ítsi

te, & Sámuel, & éruit vos

Q

gypti. Nunc ergo ftate , ut

judício conténdam advérsüm

de imanu inimieórum veftró-

N

vos corá Dómino de ómnibus

rum per circüitum , & habi-

p

táftis confidénter.

Vidéntes

müfericórdis Dómini, quas

lt

fecit vobíscum ; & cum pà-

autem , quód Naas Rex filió-

at

(

tribus veftris : quómodo Ja-

rum Ammon veníffet advér-

cha

cob ingréffus eft in /Egyp-

sum vos , dixíftis mihi : Ne-

|

b

tum , & clamavérunt patres

quáquam , fed Rex imperábit

int

nobis ; càm Dóminus Deus

veftri ad Dóminum ; & mifit

i

Dóminus Moyfen & Aaron ,

vefter regnáret in vobis.

X

& edüxit patres veítros de

Nunc ergo praeftó eft Rex

Jgypto: & collocávit eos

vefter , quem elegíftis , &

lii

in locohoc. Quiobliti funt

petíftis : ecce dedit vobis

Qu

Dómini Dei fui , & trádi-

Dóminus Regem.

Si timüé-

Q

dit eos in manu Sífare magi-

ritis Dóminum , & fervié-

Nn

MA

W

ftri milítie Hafor , & in ma-

ribis ei , & audiéritis vo-

nu Philifthinórum, & in ma-

cem ejus ; & non exafpera-

^

vé-

0&[! o

egl M'UU

e

4

d

íra Hebd. ii

poít

.

Oc

taV. Pente

223

D

véritis os Dómimi : . ériüis

divit

hujuscémodi famam :

P

u

Percüffit Saul ftatiónem Phi-

! dUu

vos, & Rex qui ímperat vo-

Mmp

bis ,

fequéntes Dóminum

lifthinórum: & eréxit fe -

'"BJ C(EIU

j

Deum veftrum.

rael advérsüs

Philffthiim,

li

E

&., Egotetuli de domo patris

Clamávit ergo pópulus poft

!t li

tuidicit Dóminus, & pótui te

Saul in Gálgala.

páfcere gregem pópuli mei :

. Peccávifuper nümerum

:

& Et fui tecum in ómnibus

U Ms

arénz maris , & multiplicáta

Ym "

if

ubicamqueambulifti,firmans

unt peceáta mea ; & non

ng'!]fm n

regnum tuum in aetérnum.

fum dignus vidére altitüdi-

Jl

nem coaeli pre multitüdine

UFT

Fecíque tibi nomen gran-

L

Vper

li

, juxta nomen magnórum

iniquitátis mea: quóniam ir-

qui funt in terra , & réquiem

ritávi iram tuam.

i

lii

* Et malum coram te feci.

dedi tibiab ómnibus inimícis

£uis.

Et fui.

"s

Quóniam . iniquitátem

laufäæüvärm

GlóriaPatri. Etfui.

meamcego cognófco , & de-

TU n

líétum meum contra me eft

Jr tin

Refponforia hujus tertiee

ml

Ferie dicuntur in. omnibus

femper ,

quia tibi foli pec-

tertis Feriis usque ad Do-

cávi.

Et.

/. se

hrothim

m Auzufli.

Le&

10 1«

uPt.

miicam prima

R T A.

FERI

UA

T Philífthiim congregá-

MM

De libro primo Regum.

E

ti funt ad

reliándum

Démini

BL.e8io 1.

i

contra Ifrael, trigínta míllia

Cap.

a, 0f

Ilius uníus anni erat

ääül $

cürruum, & fex míllia équi-

j RATM

cüm regnáre coepíffet ,

tum , & réliquum vulgus ,

i.

duóbus autem annis regná-

ficutaréna, qua eft inlíttore

i, t

Et afcen-

vit fuper Ifrael. Et elégit fibi

maris plürima.

. E

Saultria míllia delfrael, &

déntes caftrametáti funt in

Ya

|

erant cum Saul duo míllia in

Machmas ad Oriéntem Be.

vali

Machmas , & in monte Be-

tháven. Quod cüm vidíffent

fj

)U

thel : mille autem cum Jóna-

viri Ifrael fe in ar&to pófitos

d

tha in Gábaa Bénjamin. Por-

C afffftus enim erat

Q«

Pa

ró caeterum pópulum remífit

pulus ) abfcondérunt fe in

TOR

unumquémque in tabernácu-

Ípelüncis , & in ábditis,

jd N

lafua. Etpercüffit Jónathas

in petris quoque , & in an-

|

ftatiónem — Philifthinórum ,

tris ,. & in ciftérnis.

He-

Ig][h

jl

ï,[

qua erat in Gábaa.

Quod

brai autem tranfiérunt Jor-

u

cüm audíiffent Philífthum ,

dánem in

terram Gad &

[i

Saul cécinit büceina in omni

t

Galaad. Cümque adhuc ef-

p

terra,dicens: Audiant He-

fet Saul in Gálgala , univér-

fus pópulus pertérritus eft ,

T

f

bragi Et ugivätfus Iírael au-

gui

224

Anfra Hebd. ul oft O&. Pent,

'!sad d

l

qui fequebátur eum. Et ex- |fempitérnum ; fed nequáqu&

h Mcen'

e&àávit feptem diébus juxta

regnum tuüm ultrà consür-

m5 jl

lácitum Samuélis , & non

get. Quazsívit Dóminus fibi

gint

venit Sámuel in Gálgala , di-

virum juxta corfuum ; &

(10

lapsüsque.eft pópulus ab eo.

pr&cépit ei Dóminus, ut effet

qur uie

Exaudífti Dómine ora-

dux fuper pópulum fuum, eó

tiórtem fervi tui, ut zedificà-

quód non ferváveris

gpum.

U Cs

jhim.

rem templum nómini tuo.

praecépit Dóminus.

dintur.

* Bénedic , & fan&ífica do-

ge Audi Dómine hymnum ;

mum iftam in fempitérnum ,

& oratiónem , quam fervus

ys abl

tuus orat coram te hódie :

Deus Ifrael.

IH

. Dómine , qui cuftódis pa-

ut fint óculi tui a

um cum fervis tuis, qui àm-

res tug inténtee ,

pérti; & au-

Tlaci

t

bulant coram te in toto corde

* Super domum iftam die ac

fuo. Bénedic.

noéte.

g

eto

Réfpice Dómine de San-

anïA*

LeGio u

&

dndét

"

It ergo Saul : Afférte mi-

uáriotuo 4 & de exceélfo

I :

hi holocáuftum , & pací-

coelórum habitáculo. Super

];nathas

domum. Glória Patri. Super.

im:À

fica.| Et óbtulit holocáuftum.

1fe: u

Cümque compléffet ófferens

FERIA QUINTA.

holocáuftum , ecce Sámuel

De libro primo Regurn.

us

LeCio 1.

t al

veniébat , & egréffuseft Saul

Cap. 14. b

db.

óbviam ei , ut falutáret eum.

Ixit autem Jónathas ad

d)

Locutüsque eft ad eum Sá-

D

adolefcéntem armíger(üi

Ts

Qd

!

muel ; Quid fecifti ? Refpón-

fuum: Veni, transeámus ad

i

dit Saul : Quia vidi , quód pó-

ftatiónem

incirceumcisórum

in,i

hórum , fi forté fáciat Dómi-

o

pulus dilaberéturà me, & tu

& t

non véneras juxta plácitos

nus pro nobis : quia non eft

dies, porró Philífthiim con-

Dómino difficile falváre vel

p

rezáti fuéruntin Machmas,

inmultis, velin paucis. Di-

Tifet

V

Tr

dixi: Nunc defcéndentPhilíft-

xítque ei ármiger fuus: Fac

hiim ad me in Gálgala, & fà-

ómnia , quz placent ánimo

r

b

ia

ciem Dómini non placávi.

tuo: perge, quó cupis , &

l

Neceffitáte compülfus , óbtu-

ero tecum , ubicümque vo-

W (

li holocáuftum. Dixítque Sá-

lüeris. Et ait Jónathas: Ec-

Iy

ce , nos transímus ad viros

Y

]

muel ad Saul: Stulte egífti ,

j

nec cuftodíftii mandàta Dó-

iítos.

Cümque apparuéri-

qi

mini Dei tui , qu& praecépit

mus eis , fi táliter locüti füe-

TW

[

tibi. Quód fi non feciffes, jam.

rint ad rios , IManéte , donec

;

nunc preparáffet Dóminus

veniámus ad vos: ftemus in

&iln

loco noftro , nec afcendá-

,b

regnum tuum fuper Ifrael in

inus

)

j

ln

(

eco

mma fed

j

ra Hebd.

Hl

poft O&. þenï. -x |

[4

225

uf

mus ad eos.

1 autem dixe-

Ctio

Ó

Uj

rint: Afcéndite ad nos: a(cen-

EU

$u ;äxerüü.t fpecula-.

'JUXM ü]r[

li

dàámus : quia trádidit eos Dó-

E

tóres Saul , qui erant in

munus in mánibus noftris,hoc

Gábaa Bénjamin:& ecce mul.

lg ng

erit nobis fignum. Appáruit

titüdo proftráta , & huc illüc-

'ff'po U]Um

«

igitur utérque ftatióni Philift-

que diffügiens.

Et ait Sauf

fffwvem

hinórum : dixerüntque Phi-

pópulojqui erat cum eo : Re-

BU

Y

lífthiim

En Hebrzi egre-

quírite , & vidéte , quis abíe-

mmthmL

diüntur de cavérnis , in qui-

rit ex nobis. Cümque requi-

lm,q

Vif

bus abfcónditi füerant.

síffent , repértum eft non ad-

Afj

l

Be Præparäþe corda. 217.

éffe Jónatham , & armíserum

»Ewlapc'[[j, &'E

ejus.. Etait Saul ad Achíam :

A

T Ioc&ägägniti?/iri de fta-

Applica arcam Dei.

( Exat

n d

I

tióne ad Jónatham, & ad

enim ibi arca Dei in die illa

armigerum ejus, dixerünt-

cum filiis Ifrael.

Cümque

t

que : Afícéndite ad nos, &

loquerétur Saul ad Sacerdó-

oftendémus vobis rem. Et ait

; lt

tem , tumültus magnus exór-

ldl

Jónathas ad armígerum fu-

tus eft in caftris Philifthinó-

r Diny

um : Afcendàmus , séquere

rum ; crefcebátque paulátim,

Q UIY

qme : trádidit enim Dóminus

& cláriüs refonàbat. Etait

eos in manus Ifrael.

Afcén-

Saul ad Sacerdótem : Cóntra-

I) h

dit autem Jónathas , màni-

he manum tuam. Conclamá-

s

(

j

Jincis

bus & pédibus reptans , &

vit ergo Saul, & omnis pó-

ármiger ejus poft eum.

]ta-

pulus , qui eratcum eo, &

T d

TUl

que álii cadébant ante Jóna-

venérunt usque ad locum

p

tham , álios ármiger ejus in-

certàáminis

& ecce verfus

terficiébat fequens eum. . Et

Mul

füerat gládius uniuscujüsque

WU

fatta eft plaga prima , qua

ad próximum fuum; & cades

percüffit Jónathas , & àr-

magna nimis.

dedit

miger ejus , quafi "vigínti

ln j

$. Dóminus qui. 218.

glb

virórum in média parte jà-

[

geri , quam par boum in

De libro primo Regum.

,

þ;fn(fm

die aráre confuévit.

Et fa-

L e &ïO is

j *U[W; J | :

Cap, 1

Gum eft miráculum in ca-

"AT dixit Sámuel ad

Säul :

une Y

Ítris per agros: fed & om-

Me mifit Dóminus , ut

ais

nis pópulus ftatiónis eórum ,

j a w

üngerem te in Regem fuper

qui ferant ad predándum ,

pópulum ejus Ifrael : nunc

p

obftüpuit , & conturbáta eft

ergo audi vocem Dómini :

s

jl

terra: & áccidit quafi mirá-

J

i

Hc dicit Dóminus exercí-

:

cülum à Deo.

tuum : Recénfui , quecüm-

j

i

g. Deus ómnium. 218.

que fecit Amalec Ifraéli ,

D

/1][]

e

o

quó-

426

Infra Hebd. iii.

poft O&. Pent;

j

i ts

uómodo réftitit ei in Vlà »

nec voluérunt difpérdere ea:

'cüm afcénderet de /Egypto.

quidquid veró vile fuit , &

mmolaul

réprobum, hoc demoliti funt.

fani

Nuncergo vade , & pércute

Facétum eft autem verbum

ao

Amalec, & demolíre univér-

Ij

fa ejus : non parcas ei , & non

Dómini ad Sámuel , dicens :

yit

Poenitet me , quód conftitüe-

concupífcas ex rebus ipsíus

fed intérficeà viro

rim Saul Regem : quia dere-

uquC j

áliquid :

usque ad mulíerem , &

pár-

líquit me , & verba mea ópe-

hüba |

vulum atque la&téntem , bo-

renon implévit.

Contrifta-

I t

vem & ovem , cameélum.,

tüsque eft Sámuel, & clamá-

int ii

vit ad Dóminum tota no£te.

áfinum.

j wj

$. Percüffit Saul mille. 219.

&» Egotetuli, 219.

a

Le&Qio 1.

S.-A-B B. A-T .O.

qu ii

De libro primo Regum.

i

It

Recépit ftaque Saul pó-

j

P

ulo , & recénfuit eos

Ledioi.

Cap. 16.

a

quafi agnos : ducénta míllia

Ixítque Dóminus ad Sa-

q, QU

D

muélem : Usquequo tu

m

péditü , & decem míllia viró-

, ER

rum Juda. Cümque veniffet

luges Saul , cüm ego projéce-

Saul usque ad civitátern Ama-

rim eum , ne regnet fuper If-

lec,teténdit insídias in torrén-

rael ? imple cornu tuum óleo,

d

& veni, ut mittam te ad Iíai

te. Dixítque Saul Cinzo: Abí-

te, recédite, atque defcéndite

Bethlehemítem: provídi enim

wud

ab Amalec:ne forte invólvam

infiliis ejusmihi Regem. Et

und

ait Sàmuel:Quómodo vadam?

i

AR

te cum eo. Tu enim fecífti mi-

áàudiet enim Saul: & interfi-

fericórdiam cum ómnibus fi-

i B

liis Ifrael,cüm afcénderent de

ciet me.

Et ait Dóminus :

D

Vítulum de arménto tolles in

ZEgypto. -Et recétfit Cinzus

manu tua, & dices: Ad im-

f

de médio Amalec. Percufsít-

m

que Saul Amalec ab Hévila ,

molàndum Dómino veni.

Et

Ti

donec vénias ad Sur , quz eft.

vócábis Ifai ad víctimam , &

1

ego ofténdam tibi, quid fà-

é regióne /Egypti. Et appre-

Ym

héndit Agag regem Amalec

cias: & unges, quemcümque

ti?

vivum: ommne autem vulgus

monftrávero tibi.

ü

l

interfécit in ore gládii.

X. Peccávi, 223.

b

e&io.ii.

W Mont

es Gélboe. 219.

j lp

1

Le&io i.

Ecit ergo Sámuel , ficut

hi

'T pepércit Saul, & pópu-

E

locütus eft. ei Dóminus.

il

Venítque in Béthlehem , &

lus Agag; & óptimis gré-

admiráti fünt fenióres civi-

1 Pfæ

ibus óvium, & armentórum,

| hj

& véftibus, & ariédibus , &

tátis, occurréntes ei , dixe-

t

rüntque ; Pacificüsne eft in-

uniyärfxs, qua pulchra erant ;

gréf-

U

Jl

V

"t

Dominica iv. poft Pentecoften,

LTA

gréffus tuus?Et ait:Pacíficus : minice iv. habetur infra dir-

umlh*]ïd j

ii

adimmolándum Dómino. ve-

ca finem Officii de Tem

pore.-

A )

ni : fan&tificámini , & veníte

DOMINICA

IV.

J

mecum, ut ímmolem. Sanéti-

poft Pentecoften.

ET

It

Qs

ficávit ergo 1fai & filios ejus ;

n primo Noéturno.

[

i

W

& vocávit eos ad facrificium.

De libro primoó Regum.

! d.' VCIb

Cümque ingréffi effent : vidit.

,eGtio i,

Cap. 17.

41l

Eliab,& ait: Num coram Dó.

n

li, C

Ongregántes autem Phi.

"Sämuf]ææi.

mino eft Chriftus ejus ? Et

C

lífthim ágmina fua in

dixit Dóminus ad Samuélem :

prelium, convenérunt in So-

DUn t

li 219,

Ne. refpícias vultum ejus ,

cho Judz:& caftrametáti funt

u

[

neque altitüdinem ftatüre

inter Socho & Azéca in fini-

lul

N

j

ejus: quóniam abjéci eum ,

bus Dommim. Porró Saul, &

I

[

nec juxta intüitum hóminis

filii Ifrael congregáti vené-

Jleüb äö's

ego jüdico , homo enim videt

runt in Vallem terebínthi , áz

ea , qua patent , Dóminus

direxéruntáciem adpugnán-

*fg.h

"

T

Í

autem intuétur cor.

dum contra Philífthiim.

Ef

Quf

Ü

2.1.

l

!

j

ä

j

1

T

|

!

1

*0 Exaudf&i.' 224-

e&tio ili.

Philífthiim ftabant fuper mó-

OTIIU U

tem ex parte hac, & Ifraef

'T vocávitIfai Amínadab,

ftabat fuper montem ex álte-

ytamiei

& addüxit eum coram

k prond

Samuele.

rà parte : vallísque erat in-

Qui dixit: Nec

tereos. Et egréffus eft vir

r

hunc elégit Dóminus. Addü-

fpürius de caftris Philifthi-

modo at

xitautem Iíai Samma, de quo

nórum nómine Góliath de

i d

i D

ait: Etiam hunc non elégit

Geth , altitádinis fex cubi-

Dóminus,

Addüxit ítaque

tórum , & palmi: & caffis

mttot

lfai feptem filios fuos coram

ereafuper caput ejus , & lo-

sJ

Samuéle , & ait Sámuel ad

ríca fquamáta induebátur.

Y

lfai: Non elégit Dóminus ex

Porró pondus loríce ejus ,

T

iftis. Dixítque Sámuel ad Ifai:

quinque mílliaficlórum zris

Bu

Numquid jam compléti funt

eràt: & óÓcreas mreas habé-

wfüfW

filii ? Qui refpóndit: Adhuc

bat in crüribus : & clypeus

/

21'

réliquus eft páàrvulus , & paf-

&reustegébat hümeros ejus,

cit oves.

Et ait Sámuel ad

Haftíle autem hafte ejus erat

|

Iífai: Mitte , & adduc eum.

5X* Audi Dómine. 224.

quafi liciatórium texéntium.

l l

n

Ipfum autem ferrum haftse

Dj

Ad Magnificat , À

?tiphonaä

ejus fexcéntos ficlos habébat

Preváluit David in Philift-

ferri; & ármi

1ehemf

ger ejus ante-

j

haum in funda & lápide , in| cedébat eum.

nómine Dómini.

5** Preparáte corda veftra

seluï

j

Oratio 'cum Homilia Do.

D('qm;no » & fervíte illi ä)tü :

W

Dominica i

Pentecolften.

M

Q

228.

4

v.jgogtz

erat vir in diébus Saul fe-

u

&^ Et liberábit vos de mànt-

(

bus inimicórum veftrórum.

nex , & grandevus inter vi-

Convertímini ad eum in

ros. Abiérunt autem tres fi-

,Nld Ch

8

lii ejus majóres poft Saul in

tïühcx

toto corde veftro , & auférte

j

deosaliénos de médio veftri.

prelium : & nómina trium fi-

/

vend

Lettio ii

liórum ejus ,qui perrexérunt

m O

Et liberábit.

adbellum , Eliab primogéni-

"T ánsque clamábat adver-

ühf]

S

fum phalángas Ifrael ; &

tus , & fecündus Abínadab ,

ajets

uare veníftis

tertiüsque Samma. David au-

TM

dicébat eis

tem erat mínimus.

'Tribus

qd

paráti ad

reelium? Numquid

o ]

non

um Philíftheus , &

ergo majóribus fecütis Sau-

gum

fi

ego

lem , ábiit David , & revérfus

vos fervi Saul ? Elígite ex vo-

Cfeim

bis virum , & delcéndat ad

eftà Saul , ut páfceret gre-

qridf

gem patris fui in Béthlehem.

[l'h»&a

fingüláre certámen. Si quíve-

Procedébat veró Philífthzeus

fer

rit pagnáre mecum , & per-

cüfferit me,érimus vobis fer-

mane & véfperé , & ftabat

J

ii

vi:fiautem ego prevalüero,

quadragínta diébus.

guNS

x. Dóminus, qui erípuit me

& percüffero eum , vos fervi

g

éritis , & ferviétis nobis. Et

de oreleónis , & de manu

fulit (

]i

béftie liberávit me:

*

ajébat Philíftheus : Ego ex-

M

robráviagmínibus Ifrael hó-

* Ipfemeerípiet de mánibus

qaï

p

die: Date mihi virum,& íneat

inimicórummeórum.

IN

y. Mifit Deus mifericór-

mecum finguláre certámen.

diam fuam, & veritátem fu-

Jeid

Audiens autem Saul , & om-

nes Ifraelítae , fermónes Phi-

am: ánimam meam erípuit

J

de médio catulórum leónum.

lfthai hujuscémodi , ftupe-

Ipfe me.

W

bant , & metuébant nimis.

tur

x. Deus ómnium exaudítor

G]lória Patri. Ipfe me.

Infecundo Nocturno

fri

iil

eftipfe mifit Angelum fuum,

tum

& tulit me de óvibus patris

Sermo S. Auguftíni Epífc.

mei

* Et unxit me un&ió-

Serm. 197. de Temp. circa

t

inedium.

LC&iQ iwï/ra

Y

1l

ne mifericórdiz fuz.

Bu

». Dóminus, qui erfpuit me

'Tabant filii Ifrael contra

li

de ore leónis , & de manu

adversários quadragínta

[

Et.

diébus.

Quadragínta dies

ï

l

béftiz liberávit me.

IN

Lcüo iii.

propter quátuor témpora ,

; Avid autem erat filius

& quátuor partes orbis ter-

ti

l

viri Ephrathei, dequo

r& , vitam- preséntem figní-

[

fupra di&um eft , de Bethle-

ficant, inqua contra Góliath,

f

hem Tuda, cui nomen eràt

vel exércitum ejus , id eft

J

li

contra diàbolum , & ángelos

Kai , qui habäbgt octo leios ?

ejus

f

**

22

?

ii

Jominica i

oft Penteenfren.

ftianórum popu

lus

& cupiditátes feaculi

: noli

| thïdïebu;f ejus , Chri

x

" pugnáre non définit. INec ta-

conjüngere , & ille ad te non

"Wi men vincere poffet, nifi verus

presümit accédere. Latrá-

öjus

j

mjäfeämftj David Chriftus cum báculo ,

re poteft , folicitáre poteft ,

,11 A :l

[

- MU

ideft , cum crucis myftério

mordeére o

mrii

iiv

:

op poteft ,

ii fjug,

deícendiffet. Ante advéntum

nifi voléntem. Non enint c9-

(l

lHu

1] T

enim Chrifti, fratres charíffi-

géndo , fed fuadéndo nocet :

mi , folütus erat diábolus :

nec extórquetà nobis consén-

du i

m D

véniens Chriftus fecit de-eo ,

fum, fed petit.

$. Montes Gélboe , nec ros

ii [

quodin Evangélio di&tum eft:

QU

Nemo poteft intráre in do-

nec plávia,véniant fuper vos;

mum fortis , & vafa ejus dirí-

* 'Ubi cecidérüt fortes Ifrael,

]ïiïDi'»"I'd,J & TOj

]

J

i

Qtnti

pere , nifi priüs alligáverit

Y* Omnes montes , qui eftis

iil

1

n

ij

B

Ál

l

fortem.

Venit ergo. Chiri-

in circüitu ejus , vifitet Dó-

minus:à Gélboe autem tráns-

&t vl

ftus , & alligávit diábolum. -

eat.

Ubi.

w, Percüffit Saul mille , &

Tépe. tl

David decem míllia : *Quia

T.e&tio v1.

nta d

manus Dómini erat cum illo :

Enit ergo David , & in-

, iegt

percüfüt Philifthaeum , & àb-

X/ï

vénit Judaórum pópu-

i, duz

lum contra diábolum pra-

Árit m

ftulit oppróbrium ex Ifrael.

; Nonne ifte eft David , de

liàntem : & cüm nullus effet ,

fpetdezz

1uo canébant in choro , dicén-

qui prefümeret ad fingulàre.

Teórum.

tes : Saul percüffit mille , &

certàmen accédere , ille qui

Jas Tuer

David decem míllia ? Quia.

| figüram Chrifti gerebat , pro-

v ventiter

LeGio v.

céffit ad praelium, tulit bá-

LT tf

Ed dicit áliquis : Si alligá-

|culum in manu fua , & éxiit

vt

S

| contra Góliath. Etinillo qui-

tus eft, quare adhuc tan-

tum

ravalet ? Verum eft ,

|dem tunc figurátum eft, quod

l

s

(

fratres charíffimi , quia mul-

in Dómino Jefu Chrifto com-

létum eft. "Venit enim ve-

ädx

ONW

tum przvalet : fed tépidis , &

li

nf5

rus David Chriftus , qui con-

dH u

"

negligéntibus , & Deum in

1 £

veritàáte non timéntibus do-

| tra fpiritálem Góliath , id eff ,

minátur. Alligátus eft enim

contra- diábolum pugnatü-

|

)

!('/, ( WH

f

rus , crucem suam 1pfe por-

tanquam innéxus canis caté-

Ti

nis , & néminem poteft mor-

tàvit.

Vidéte , fratres , übi

Wlma

ii

David Góliath percüfferit :

dére,nifi eum, qui fe illi mor-

tempüfi

tifera fecuritáte conjünxerit.

in fronte ütique , ubi crucis

; o

am vidéte, fratres , quam

fisnáculum non

habebat.

u

Sicut enim báculus crucis

jl

ftultus eft homo ille,quem ca-

m

nisin caténa pófitus mordet. j typum

hábuit ; ita étiam &

|

de quo percüffus

J

f

Tu te illi -per voluptátes , laPis ille?

L

,&

[

M

nfrg Heb

IV.

Í

ö&ïäri&um

ominum

j

9-

WERTÁ'WECUNp .

rábat.

fait

De libro primo Regum.

i

, Egote tuli dedomo patris

Oi'c

*

Ca

tui, dicit Dóminus, & pófui te

"fà

1Xl

t utiusquí

?5iä3ï de

1

1»

E

Ifrael : Num vidiftis vi-

, velii

pà(cere gregem pópuli mei :

$& Etfui tecum in ómnibus,

rum hunc , qui afcéndit ? ad

ubicümq; ambuláfü , firmans

exprobrándum enim Ifraéli

regnum tuum in zetérnum.

4u€bän

afcéndit. Virum ergo , qui

jlb c

Fecíque tibi nomen gran-

percüfferit eum , ditábit Rex

i,

juxta nomen magnórum

divítiis magnis, & filiam fu.

g u

ui funt in terra : & réquiem

am dabit ei , & domum patris

qm eu'

d

edi tibi ab ómnibus inimí-

yerft

Et fui.

ejus fáciet absque tribüto in

cis tuis.

1frael.

Et ait

avid ad viros

ii

entd

Glória Patri. Et fui.

ui ftabant fecüm , dicens :

In iii. No&. Le&tiones de

h?blhæ

uid dábiturviro , qui per-

HomiliaEvangelii Dominicae

cüfferit Philiftheum hunc , &

qu

quart& poft Pentecoft

tülerit oppróbrium de Ifrael?

Ü

À

habentur i

nferi

32

cä],quæ

EX

er nüme-

Quis enim efthic Philiftheus

pl

p.. vij, Peccávi

dp

incircumcífus, qui exprobrá-

fum aréne maris, & multi-

vit àcies Dei vivéntis ?

| .L

plicáta funt peccáta mea: &

g, Recordáre Dómine. 220.

T

non fum dignus vidére altitü-

m

Refponforia preeteriteHeb.

dinem cceli pre multitüdine

domada dicuntur eodem or-

tibut

iniquitátis mes : quóniam ir-

i,

