cum hoc mundo damnémur.

mius ; & eré&ti fumus. -

T

Refpéxit Elías ad caput

Dómine falvum fac. Regem:*

, ond

fa

um fubcinerícium panem:

& exáudi nosin die, quaine

Qundet

qui fusgens comédit & bibit:

vocavérimus te.

* Et ambulávit in fortitüdine

Afia. Mémor fit Dóminus fas

j

*.Ma)m]. 5

cibiillius usque ad montem

crificii noftri; & holocáuftum

Dei.

y» S$iquis manducá-

noftrum pingue fiat;

j ii

j um

veritex loc pane , vivet in

Aiío. Parátur nobis menfa

, Q

eetérnum. Et ambulàávit.

Dómini advérsüs ómnes ; qui

Glória Patri;. Etambulávit.

tríbularit nos.

fiduc

A& d

In fegundo No&Gturno, Afia.

Pfalmus 22.

n

Memor fit Dóminus facrificii

Ominus regit me , &

L

Y

Id

noftri, & holocáuftum noftrü

nihil mihi-déerit : * in.

loco páfcugibi me collocávits

pingue Af.i.gt.

M&

S üper

p

180

in efïo CO )OTió Chnfn—

u

-super aquam refettiónis. e-

&&c recordátus fum ,. & ef-

!

li

ücávit ine : * à ammam meam

"

diin me ánimam meam :

convertlt.

4

quóniam. transibo in locum

"AT

j

düxit me fuper sémitas ju-|.

tabernáculi admirábilis us-

"

Mtis:*

ig:* propter nomen fuum.

.que àd domum Dei.

v[m$

wam, & fi ambulávero in

n voce exultatiónis ; & con-

médio umbræ mortis . non

de

ffiónis ,* fonus*t-pu*läntls.

n Cl L

timébo mala: * quomam tu

uare triftis esarima mea?*

,nummt

m

mecum €S.

&

quare contürbds me ?

v irga tua; & báculus tuus , *

pera in Deo ,quomam ad-

Q us

h

üc confitébor illi:* falütàre

fat

«

lpfa Tré confoláta funt.

áráfü in confpéttu . meo

vültus méi , & Deus rüieus, -

Abl

menfam , * advérsüs eos, qui

A.d meípfum amma mea

Jl

tríbulant me..

conturbáta eit :

l

I

!

* proptéreà

mpinguáfti in óleo caput

memor ero tui.de terra Jor-

ff

meum: * & calix meus inéb-

dànis, & Hermonnm à mon-

yon

Y

rians quàm prclárus eft !

.té mnódico:

Et mlfencordla tua, fubfe-

A byiï'us abyffum 1hvocat ,*

]

a

jj

Cha

quétur me ommbus diébus

in voce catara&anfnL tuás

vita meæ.

f

rum.

l !

E tut inhábitem in dómo Dó- |g mnia excelfa tua & flu-

m

mini * Finlongitüdinem dié-| &ustui * fuper me trarifié-

hit

rum.

runt.

! fàlil

Afía, Parátur nobis menfà|in die mandávit Dommus

W'X

Doómini advérsüs omnes , qui| mifericórdiam füam , * &

d

tríbulant nos.

no&te cánticum ejus.

QCTW

£3, In.voce exultauoms ré-|A pud me orátio Deo vite

I

onent e&pulántes in menfa| mez, * dicam Deo : Sufcep-

d

tor meus es.

Jv

f

Dömml. Pfalnus AT.

lemàádmodum desíde.

uare oblítus:es mei ? * &

d

QZ

at ceryus ad fontes | quare contriftátus 1nteäo*

W

aq uáruim :

*-óa desíderat| dum am1g1t me inimiícus ?

f

ämma mea ad te Deus.

p um

confrmo'udtur offa

Ü

W

& itivit ánima mea'ad Deum| mea, exProbraverul tmihi,

fortem..vivum :/* quando qui tríbulant " mé iniíci:

(

véniam ,'& apparébo ante mei.

hx

fáciem Del ?

Dum dlcunt mihi- per sín-

F uérunt mihi Iacrymæ meze|gulosdies: Ubi eft Deus

panes die ac no&e :

* du tuus? * quare; triftis es ámma

l

dícitur mihi quotídie: Übi méa $ &

quare " éontürbas

J

eft Deus tuus r2

me ?

1

spe-

"gt

In feíto Corporis Chrifti.

l

ESE

Ilj mmäm

D]

Spera in Deo , quóniam ad-

|

ti bemeficii jugis in nobis maz

mnüho

huc confitébor illi: * falutáre

|

néret memória,Corpus fuum

D

xXultus mei, & Deus meus.

in cibum,& Sánguinem fuum

Itigl

Affa In,voce. exultatiónis |in potum , fub [pécie panis ,

A

TUf

refonent ep

ulántes in menfa | & vini.(uméndum , fidélibus

T

.

.| dereliquit.

"[

u

B CSgn t

.y. Cibávit. illos ex ádipe| s. Ceenantibüs. j

E

is accgpit-

Ttr

£

fruménti , allelüja."

Jefüs panem , & t

enedíxit ,

Mi

&j Et dc petra - melle faturá- |ac fregit , dédítque difcípulis

T qüöniam 1

i

vit eos , allelüja.

E

fuis,& ait: * Accipite,& co-

ter noftcr.

médite:Hoc eft corpusmeum.,

Ltl

Abfolutio. L psius pfefä*ïsï.ä :

'y', Dixérunt viri tabernáculi

1 iginy n

y'. Jube domne benedícere. |mei: .Quis det de cárnibus

.

T m

Biio,Deus Pater.omnípotens.

us , ut faturémur? Accípite.

ts .

Sermo S.'Thom& Aquinátis.

-"C

fio. Chriftus perpétuz.

Lefto v.

ïfmmïämqn-

In Opufculo $7. . Ledtio ivi

Viménfa divinz largitátis

Pretiófum , & admirán-

beneficia , exhíbita pópü-

.X dum convívium , falutí-

ío Chriftiàno . inzftimábi-

Terum , & omni fuavitáte re-

RCR

lem ei cópnferunt dignitá-

plétum ! Quid enim hoc con-

tur l

tem. Neque enim eft , aut.

vívio pretiófius effe poteft ?

À

«'l" HIB r

fuit aliquándo: tam .grandis

in quo non carnes vitulórum

xátio , que -hábeat deos ap-

& hircórum , àt olim in lege;:

t Dinir

propinquántes fibi , ficut, ad-

fed nóbis Chriftus fuméndus

um ,* |

eít nobis Deus nofter. Uni-

proponitur verüs Deus.Quid

J

génitus síquidem Dei Fílius ,

hoc Sacfainéntó mirabilius. :

p Der w

fuz divinitátis volens nos

inipfo namque, panis & vi-

efíe participes , matüram no-

um. in Chrifti^ Corpus .&.

h

ftram afsümpfit, ut hómines

Sáànguinem . fubftantiáliter

mW

deos fáceret , faQtus hormo.

convertüntur : ideóque Chri-

Ethoc ínfuper , quod de no-

ftus Dens , & homo perfe&tus.

y Itl

-

ii

ftro afsümpfit , totum nobis

fub módici panis,& vini fpé-:

j 1

cóntulitad falütem. Corpus

cie continétur. Manducátur.

namque faum pro noftra re-.

itaque àfidélibus, fed míni-.

jl

YT

/ TUf

conciliatióne in ara.crucis

mé lacerátur : quinímo ,. di-

hóftiam óbtulit Deo Patri :

vífo Sacraménto , fub quáli-

t at

Sánguinem fuum. fudit . in

bet diviítónis. partícula ínte-.

j D

prétium fimul & lavácrum

|ger perfevérat.

Accidéntia

sU

ut redénipti à miferábili fer-| autem Ífine: fubjéfto in €ó-

V

vitüte , àpeccátis ómnibtis| dem fubsi(tunt,ut fideslocum

"

j

mundarémur, Ut autem tan-i hábeat , dum vistbile ir'wi.f,

1.

M 3

l

l

'I'-82

In fefto Corporis Chrifti.

PB

j

fibíliter sámitur alidna fpécie | Ie peténne, figurárum veterü

í en

j/

occultátum : & fenfus à de-| impletívuri, miráculórum ab

l1

Y

ceptióne reddántur immü.|ipío fattórum máximum : &

j

Jrt

nes , qui de accidéntibus jü-| de fua contriftátis abséntia

O

" dicant fibinotis,

folátium figuláre relíquit.

e

* Aecépit Jefus- cálicem ,| & Egofum panis vite : pà-

j

J

!

poftquam ceenávit , dicens :| tres- veftri manducavérunt

iccalix novum teftamén- | mannain desérto, & mórtui

M

die

tum eft in meo sánguine.| funt: * Hic eft panis de ccelo

l,me]

*- Hoc fácite in meam com- | defcéndens , ut fi quis ex ipfo

memoratiónem.

mandücet , non morjátur.

Yil

Y. Memória memor ero , &| Y« Ego fum panis vivus, qui

wl

Wi

tabéfcet in me ánima mea.| de coelo defcéndi,fi quis man-

Hoc fácite.

ducáverit ex hoc pane, vivet

!

t|

fio. Ignemfui amöris.

in etérnum. Hic eft.

qqunr

m

e&tio vi,

- lória Patri.

Tic eft. .

gum

Ullum étiam Saeramén-| - Intertio INotturno.,

Aü'a.;

PO

'.tum eft ifto falübrius ,| Introiboadaltáre Dei:fumam

h!* n

quo purgántur peccáta,virtü- | Chriftum;qui rénovat juv

IV

tes augéntur, & mens ómniti| tütem meam.

D

n

A |

fpirituáliü charísmatum ab-

Píalmus 42.

undántia impinguátur.

Of-

Udica me Deus , & dif.

fl

férturin Eccléfia pro vivis &

cérne caufam meam de

: btl

3nórtuis : ut ómnibus profit ,

zente-non fan&ta:*ab hómi-

n

T

quod eft pro falüte ómnium | ne intquo,& dolófo érue me,

EU

inftitütum, Suavitátem déni-

uia tu es Deus | fortitüdo

* n

que hujus Sacraménti nullus| meà

* quare me repu-

b

exprímere süfficit. per quod | Iífti ? & quare triftis incédo ,

n

l!

M

fpirituális dulcédo in fuo fon-

um afflgit me inimícus ?

dul

teguftátur: & recólitur me- | - mitte lucem tuam , & ve-

^ Mi

^móriaillíus, quam in füua paf- |ritátem tuam

* ipfa me

u

fióne.Chriftus monftrávit,ex- deduxérünt , & adduxé-

dur

: cellentíffime charitátis. Unde'| rünt in montem fanctum

mdi(b

ut ár&tiüs hujus charitátis im- | tuum , & in tabernácula tua.

j

meénfitas fidélium ^ córdibus | -tintroíbo ad altáre Dei : *

W

infigerétur, in tiltimaà coena , |ad Deum

» qui latífieat ju-

fit

quando Pafcha cum difcípulis | ventátem meam.

&

f

celebráto , tranfitürus erat

d

D

^onfitébor tibi in cíthara

.

de hoc mundo ad Patrem,hoc |Deus Deus meus : * quare

i

Sacraméntum inftítuit, tan- |triftis esánimamea? &

:

Dfu:

quan? pafüæms fug memorià-re contürbas me ?

&

'q..' s

t

5 pera

Y

..In feftof,c:brpþgi; Chrifti

Ti

S'perain Deo , quóniam ad-

tuum, & implébo illud.

n

huc confitébor illi: * falutáre

E. t nonaudívit pópulus meus

M ll

vocem meam: * G Hírael

fünmfmh h

vultus mei , & Deus meus.,

Afia. Introíbo adaltáre Dei:

non inténdit mihi.

q;

fumam Chriftum , qui réno-

E. t dimífi eos fecündüm defi-

puy

vat juventütem meam.

déria cordiseórum , * ibunt

manduuley'

Aíia. Cibávit nos Dóminus

in adinventiónibus fuis.

T

$i pópulus meus

audíffet

d

4

uT

ex ádipe fruménti :. & de pe-

i

trii., , melle

faturávit nos.

me : * lfrael fi in viis meis

MT

almus 8o.

ambuláffet.

TU

Xultáte Deo adjutóri

Pro níhilo fórfitan inimícos

NU

—moftro ;,* jubilàte Deo

eórum humiliáffem : * & fu-

ädiyflquisnm

a

cob.

per tribulántes eos misíffem

i, VfW!

E

manum meam.

:

ltll

ümite pfalmum , & date

i'ti funt

ïü

]

"

tympanum , * pfaltérium ju-

Inimici Dómini ment

cündum cum cithara.

ei: * & erit tempus eórum

|

OU':EIH Ai&.

Buccináte in Neoménia tu-

in fcula..

Are n

ba, * ininsígni die folemni-

3t cibàvit eos ex ádipe fru-

lét

tátis veftra.

ménti:;* & de petra melle

faturávit eos.

uia precéptum in Ifrael

54

eft: * & judícium Deo Jacob.

Aíía, Cibávit nos Dóminus

Wtl

Lefttmónium in Jofeph. pó-

ex ádipe fruménti

& dé

? mem i

fuit illud, cüm extret de ter-

petra , melle faturávit nos.

^bl

ya /Egypti : * inguam , quam

Afía. Exaltárituo, Dómine,

f tue n

non nóverat , audivit.

Chriftum sümimus: in quem

cor & caro noftra exültant.

i At

Divértit ab onéribus dor-

| m m

fumejus:* manus ejus in

&Im l.lS 83! :

Uàm dilé&ta tabernácu-

vf

cóphino ferviérunt.

la tua Dómine- virtü-

Fun

Ín tribulatióne invocáfti me,

TU

& liberávi te : * exaudivi.te

tum ! *concupifcit, & déficit

ánima mea in átria Dómini.

n

in^abfcóndito tempeftátis

Jiir

robávi te apud aquam con-

i

Cor meum, & caro mea *

tradiétiónis.

exultavérunt in Deum .Vi-

"n

udi pópulus meus , & con-

vum.

du .

Fen

p

teftábor te : * Ifrael fi audíe-

im paffer invänit:- .fibi

ris me , nonerit in te deus

domüm: *-& turtur nidum

iiat t

|fibi , ubi ponat pullos fuos.

rYecens , neque. a,d,oräþis 'de-

g at

um aliénum.

,

*

Altária tua Dómine virtü-

Sso enim

fum Dóminus;tum: *Rex meus, & Df,tu;

z 3 qW

i

A

du

Deus tuus q

L

ui edüxi te de|meus.

terra

áti ; qui hábitant in'dom

lïïgypt

Bp* dilä,,t"a'Osï Re

4

$ n

tga

184

In fefto Corporis.Chrifti,

r 155

[

j

ii

tua Dómine::* án. fæcula fie-| i, é&io fan&i, Evanvelm [e-

culórumilaudábunt te.

cündüm Joaæmem.

l

j

j

Wd

eátus virjicujus eft: aux111u

" Ledio viis

D]Vlül

abs te: * afdenfiónes-i ancótde

INÀllo.témpore

C faitje-

h

P

fuo difpófuit jin:valle; Jacry-

fus turbis judgeorum

(m

márum ; iui Toco;. iquem po-

romea , Vere: e& mbus

&

füit.

M " !fff;f

U h

yem

sanguis meus , vére eft po-

No

od

Etenim: ben&di&tiónem dabit.

tus.

Etxéliqua.

Le«tslator j'dbuntrde virtüite

Homilía $, Auguftíni E plfc.

jm!

in v1rtutem : * vidébitur De-

Mnduc'ä

Tra&. 26 m Joatm fub

us deórumrin Sion.:

numbl

mine.Deus virtátum ; ex-

fpmir

Um ctbo & otu id áp-

áudi oratiónetn: meam : *. áu-]:

petant hómifies, , ut ne-

m

ibus pércipe Deus Jacob.

,que esüriant , neque sítiant :

:

i

P

TA

rotédor nofter áfpice De-

hoc; veráciter; non,: pretat ,

H

üs: * & réfpice;in facwm

niiiifte cibus özt Potus » qui

OM di

Chrlih tü aud

[

Qu

,'£0S ,à qulbus sümitur , im-

ia melmor eft dias; una m

mortáles, & mep;;x:upnblles

s

riis tuis/* cfaper: mflha. 4

,Wum

facit ; id eft,focietas ipfa San-

légi abje&us: 1effe an: domo

Górüm: ub1 pax-erir, & üni-

gt d

Dei mei j;ithagis;quàm habi.

tas plena , , atque.. perfecta.

Qpo

tárein: tabemacuhs peec:;ta»

Proptereæquxppe, fic cut étiam

[&1 led

L

ID.

ante nos hoc intellexérunt

trmel

ulamlferlcordlam & ve—

hómines Dei, Dommus nofter

g

xitátem diligit Deus : *

ra-

Jetus Chriftus corpus & sán-

iM

m'; & sglóriam dabit Dfis..

guinem fuum in eis rebus

f

j

W

J

on pmvablt bonis eos , qui

commendávit.,qua;ad unum

ls

ámbulant in innoeéntia : *

ahquld redigüntur ex mul-

Dómine vvtutum ; beatus

[

qum.

tis. Namque áliud in unum

(

»qui fperatin te.

ex multis granis conficitur ,

o

Ex altári tuo, Domme,

ahud in unum ex multis áci-

QY

Chriftum. sümimus , in quem

nis cónfluit. Dénique jam ex-

j

COT ». & caro noftra: exültant.

pónit , quoómodo id fiat , quod

T

N

: Educaspanem de terra ,

lóquitur : & quid fit mandu.

J

allclàja.

cáre corpus ejus , & sángui-

M

E&* Et vinum letíficet . cor

nem bíbere.

h

PP

óminis , allelüia,

$ Qui mandücat meam car-

r no&er.

nem, & b1b1t meum sán-

;

Af

lutio. À

! vinculis,

Gumem »

. In me manet,

]ubc domne benedícere.

&e 0 in €o.

Bf

]

1. Evangélica léttio.

1? Non eft ália natio tam

V

-gran-

!

Y

ij

Wr

y

In fefto Corporis Chrifti.

deJ]

grandis , quee hábeat deos ap- | dcat me, & fpfe vivet pxop-

—m

L]

propinquántes fiBi ,fiéiit De- | reteme. Acfr'diceret ;Ut ego

a

us nofter adeft nobi&- "In':

vivam:propter.Patrem,id eft,

l

ínumzauxíltüm.

adillumtanquam ad majorem

P ia

Bfto. Div

Vs fn Ü

l

:

Le&io viii;-

réferam vitàrn meam;'exina-

Ui mandücatmeam car- |nítió.;mea ifecit;'in qua me

n€US " t eq

Q

l3 nem ;

" & bibit meum | mifit. D'&autem quisquam vi-

dl

Af

H !

sánguinent , in me manet , & | vatprdpterme , participátio

"

ego in illo. Hoc eft eérgó: facit,qütomandücat me. ;

"

*

Ego

t

f

manducáre illam' efcam; &Jítaque humiliátus vivo. pfop-

lm

J

illum bíbere potum, in Chri- |tee/Patrem zille ercctus vivit

X2 j

fto manére, & illum manén- |proptet?moJ $i. autem ita di-

in

$U

tem in(ehabére. Ac per hoc;| ttum eft, vivo propter.Patré,

i n

qui non manet in Chrifto ; & |quia ipfe de-illo ,. non ille de

4

hr

in quo non man:t Chriftus ? [1pfo-eft/fiue detriménto aequa-

A !'LW j qr

procul dübio néc m:dücat itátisditum eft.. Nectamen

OM

fpiritáliter carnem ejus'/ne |dicéndo.:»(Et :qui. mandücat

r

;

bibit ejus sángtünem:,' licet| me,& ipfe vivet propter me ;

pcgqu;xpmz

carnáliter & Vifibiliter: pré-| eamdem fuam. & noftram . ce-

V ert L

mat dértibus" Sacfáméntum | qualitátem fignificávit , fed

o

(ue. r

Córporis & Sán

p

uinis Chri-

j

rátiam mediatóris ofténdit.

ye,itti

fti : fed magis; tantae fer

*re Deumlaudámus. 16. :

wntelfeyi

craméntuüm ad judíeium

A'D.LAUDES,

B.

LP

UT

mandücat & Bibit, quiiim- |.:

L DC

r Horas , Affaz-

mündus-pressümpfit ad Chri-

C Apientia e eedificávit fibi

Pa*

as us

pes m

fti accédere Sacraménta, qug

domum, mifícuit: vinum ;

n al'

áliquis non digne fumit , nifi | & pófuit menfam , alleluja. -

mut et f

qui mundus eft ; de quibus|Palm. D. óminus regnávit.

;

ibl at

dícitur: Beáti mundo corde , | ceum reliquis,. 17.

»

quóniam ipfi Deum vidébunt. | Afía; Angel

orum e

fcawgfrii-

7

^"*

js at

T

&. Mifit me vivens Pater, & | víftà pópulum tuum.;,- & pa-

yit!

ego vivo propter Patrem

né de coelo preetitiftieis , all.

* Et qui mandücat me, vivet | Aii2, Pinguis eft panissChri-

m

j

j at

'

própter me.

fi,«&.

DO

prabebit.delícias räj

y. Ci

bavitillum Dóminus , | gibus , allelája.

!

) l sängme

Sacer dótes -

jane vite, & intelléttus. Et. | Afía,

fantlidins Z

t nam (

G]ória Patri. EBt.

cénfum, && panes ófferunt

Biio. Ad focietátem.

Deo, allelüja.

;

Leétio i$.

Afia. Vincénti

(dabo .manna V5*,

Icut inquit, mifit me vi- |ab(cónditum, & nomien no-

vens Pater, &-ego, vivo l vum, allelüja.

»3*

yia,

propterPatrem: & qui man-. M5

Capi-

r

l

f

I

TIn fefto Corpotis Cnifü.

j

AdBenedidus , Aütiphona.

j

- Capitulum. tX. Cot. rx. €

i

Wi

*ä

^ Ratres, Ego enim acce-

Ego fum panis vivus , qui de

J

& pià Dómino;quod & trá-

coelo defcéndi:fi quis man-

i

j

didi vobis, quóniam Dóminus

ducáverit ex hoc pane , vivet

j

Umenü

Jefus, in qua no&e tradebá-

in etérnum , allelüja.

tur , accépit panem , & grá-

Oratie.

p COO

j

tias agens fregit, & dixit: Ac-

Eus ,qui nóbis fub Sa-

j «s

cípite ,'& manducáte: hoc eft

D

craménto mirábili , pat-

corpus meum , quód pro vo-

fiónis tuge memóriam reliquí-

ja i*

bis tradétur : hoc fácite in

J gaud

ft: tribue, quefumus, ita nos

ineam commemotátiónem.

Córporis & Sánguinis tui fa-

li uja.

|Hymnus.

cra myftéria venerári ; ut re-

g

n

um . fupérnum pró-

demptiónis tuz fruCtii in no-

V Erb

diers

bis jügiter fentiámus.Qui vi-

d

Nec Patris linquens déxtera,

vis & regnas,cum Deo Patre.

rj

(l

gii

Ad

Bi

runam;g $

breve.

J

Ad opus fuum éxiens ,

Venit ad vite véfperam.

Chrifte Fili. 7-

Qui natus

j!

)

es de María Virgine.

t iic

l

101

Ín mortemáà difcípulo

i d9

Suistradéndus zemulis ,

dicitur per totam Otctavam.

Priüs in vitz férculo

In-Verficulis Prime ,. &

E

Completorii non additur ,

i

Is

Se trádidit difcípulis.-

fcd inaliis Horis ,

Q uibus fub bina

Allelua.

dthy

Carnem dedit

fpäci.e.fan

:

.. Ad

crtiam , Antiphona.

BI

TEonpt

Ut düplicis fubftántise 'm'ni

Angelórum efca.

''otum cibáret hóminem.

apitulum. /| F patres , F'go

Vs A]

Se naícens dedit sócium ;

enimaccépi . Utíupra.

Dj

X

reve.

Panem coeli de-

D

Convéfcens in edülium ,

ä

Semóriens inprétium ,

diteis, "^ Allelüja allelüja.

iitp.

Panem. Y^ Panem Angeló-

ss

Seregnans dat in. preemium.

rum manducávit homo. Álle-

D

W

falutáris Hóftia ,

Qu cceli pandis óftium :

a , allelája.

IN

Bella premunt hoftília ,

l

ória Patri.

Panem.

M

a

| robur , fer auxilium.

Y- Cibávit illos ex ádipe

m

Ü

^ni Trinóque Dómino

fruménti , allelüja.

W

j

Sit fempitérna glória :

ZX* Et de petra, melle fatu-

Qui vitam fine término

rávit eos , allel

| n

INobis donet in pátria. Amen.

Ad Sextam ,

du

"Ristiphona:

A

D

-

: Pófui

3

^

uis eft panis.

(f

s

t fines 4t;4uos Pacem j 'Pinä

wu.fï

j

« dilletája.

apltul m. Y. Cor.

WWEt ádipe fru

Uotiescámque

enim

um[

te gäitelaja.

m.e'nti" sqä't?at ) Q

| ;mvaunducäbitis

panem

Bll

hunc

»fr

Infra OGavam Corporis Chrifti.

187

dU An

& cálicem bibétis :

!s

Vqu;'

hunc ,

glória?mobis pignus dàtür ,

i

mortem Dómini annunüabl—

allelüja.

[ i ho

f Q

tis ; donec véniat.

Oratio. D eus, qui nobls.

l

g br. C1bav1t illos ex- àdi-

ut fuprà.

1186.

ul jj

h

ul

FERIA SEX T A.

pe fruménti ,

Alielu;a , al-

Jelàja. Cibàvit.

Infra. Oct. Corporis : Chrifti

TU at

U H

Y- Et depetra, melle fatu-

In;primo NoGurrio.

il mlm

!

"I

ráviteos. Allelája , allelüja.

" De libro primo Regum.

G1ória Patri. Cibávit.

Le&w h

Cap. 2.f

T

. Y^ Edücas panem de terra ,

Enit autem vir Dei ad

ä"gwmstw

allelüja, 5 Et vinum leetí.

Heli; & ait ad eum: Hæc

Wrm ll

ficet eor hóminis , allelüja.

dicit Dóminus: Numqmd non

Itf uaumm

Ad Nonam ,. Ántiphóns.

apérté revelátus fum dómui

æmus.Oul

Vincénti.

patris tui , cüm effent in /E-

Nl u

lj brex

Capitulum, | 1. Cor; 11. r

gypto in domo Pharaónis ? Et

Uicümque manducáve-

elégi eum ex ómnibus tríbu-

l

Q

rit panem hune , vel bí-

büs Ifrael mihi in facerdóté ; E

Vi

g:tlll

berlt cálicem Domml indíg-

ut afcénderet ad altáre meü

Af Wf

né :

reus erit. Córporis. ö;

& adoléret mihi incénfum ^

h anæ

Sànguinis Dómini.

& portàáret éphod coram

Don at

hr Edücas panem de

me: & dedi dómui patris tui

mlisHr

ómnia de facrificiis filiórum

terra,

Allelu;a allelüja.

Anta

Educas

Ifráel. Quare calce abjeciftis

;

l

Y-Et vinum lætlücet cor hó.

víCciimam meam , & münera

minis..

HU'CS,F

Allelüja , allelüja.

mea , qu& precépi , ut offer-

Tf

G 1ória Patri. Educas.

réntur in templo :

& magis

n vl

Y Pófuit fines tuos pacem ;

|honoráfü filios tuos , qu»am

allelula.

"A Rt ádipefru-

me, ut comederétis prlmftlas

k

lelüja.

r d

ménti sátiat te

V, e?'l

omhis facrlücu Ifrael popuh

ihoJ

"In fecundis

p

cn*ä omnia

mei ?

dicuntur ücut in primis Ve-

&« Tmmolàbit hædum mul-

fpens- I

N

titüdo filiórum Ifrael ad^ vés

ht

Y Panem de coelo præfutx-

fperam Pafehee :

Et edent

fh eis , allelüja.

carnes ,& ázymos panes.?

J

* Omnpe delectaméntum in

Pa['cha noftruri 1mmöla-

]

jr lts

fehabéntem , allelüja.

tus eft Chriftus: ítáque öpu*

ii

Ad'Magnificat , Antlphona.

lémur in ázymis fmc-entatls 3

O facrüm convívium, in quo

& Verltatis. Et édent.-

Cbm&us sümitur , recólitur

CIOI

(t

li

M

memória paffiónis ejus : mens

Roptärea alt Dömmüä

1mplecur grátia :

& futüra

P

Deus Hrael :

qu&'&m

SM

locu-

i

188

Ínfra OGavam Corporis Chrifti:

li

i

Iocátus fum , ut domus tua ,

domum fidélem,

& ambulábit

' de mmtu

& domus patris tui, miniftrá-

coram. Chrifto..:meo, cunctis

m

J

ret in con(pé&u . meo. jusque

diebus., .Futürum eft autem:

l

jàn fempitérnumas;Nunc. au-

ut»quicümque remánferit in

g

Tb |

tem dicit Dórminus :-Abfit

domo tua »;véniat , ut: orétur

g C

hoc à mé : fed' quiciüimque;| pro;ee ;; ;ótferat. nummum

glorificáverit me,glorificabo;

argénteum ,-&.tortam panis ,

!

p

ul

eum : qui autem;eontémmunt

dicátque. ; Dimítte me , ób-

( 9tv

me, érünt, ignóbiles;; Ecce

fecro, ad unam partem facer-

diés véniunt- &- pr&ecídam

g pl

j

cómedam. buc-

ii

M

h

bráchium tnums & bráchium

céllam.panis.

E

domus patris tui ;.dt nomn fit

Re

!

[péxit.

E

Eliss -ad.caput

IT

fenex in domo tua.

Et vidc-

i

,]mädiff

um fubceinerícium . panem:

qu.

bis emulum tunim in femplo;.

qui furzens comédit & bibit:

in univérfis prófperis 1frael -:

* Et ambulávit infortitüdine

firdt

& non €rit.enex4udomo tua

cibiillíus usque .ad montem

24

uil

À

ómnibus diébus. : Verümta-

Dei.

y. Stquis manducá-

meh non àuferam pénitus vi-

veritex hoe.pane,, vivet in

£um ex te abaltátri meo ; fed

stérnum. Ft ambulàvit..

n

ub deficiant.óculitui ,& ta-

G lória Patri.. E

t

]

béfcat ànima tüa::. & pars

ml fecundo Nocturgso.

m

[

vret

gagna domüs tu& morietur;,

De. Sermóne. fan&i Tlg,gmæ

cüm ad virílem-&tátem, vé.

--

Aquinátis.

$

sfs

nerit.

: Ía cod

Eu j

ert Opufcylgiaz:

CCUo0 1V»

eni

X« Comedeétis carnes ,. & fa-

turabímini pánibus : .. lMte,

pne-

Onvenit;ítaque devotió-

ïj!) Fï

eft panis , quem dedit vobis,

ni fidélium , folémniter

*

BDóminus ad vefcéndum.

recólere

inftitutiónem tam

a

Sf«Non Móyfes. dedit vobis

falutíferi , táàmque . mirábilis

w

Sacrainénti :,u£ ineffábilem

ii

panem de coelo , fed Pater

imh

meus dat vobispanem de

modum divínge presentie in

m. Hie.eft..

Sacraménto visibili . veneré-

ii

gælo. veru

&

GEU0 Ale

mur :-& laudétur Dei.potén-

nl

J Oc autem erit tibi fig-

tia , que in Sacramento. eó-

Nl

num , quod ventürum

dem tot-mirabília operátur :

ï

lT

'

necnon & de tam [alübri ;

eft duóbus filiis tuis ,. Ophni

r

& Phínees: In. die uno mo-

tamque fuavi beneficio exfol-

hij

riéntur ambo. . Et fufcitábo

vàántur Deogratiárum débitee

! n

aQiónes. Verüm , etfi in die

l

yihi facerdótem fidelem , qui

!

juxta coprmmeum , & ánimam

Coenz,quando Sacraméntum

i

il

T

p-rædi&um nófcitur inítitü-

mcamfämet : & &dificabo ei

tum,

|

) üru[]

l

E'nfm Q&avam Corporis Ghrifti.

18

]

Q

4![1],&3!

d

tum : inter Mifsárum folém-

poítquam ccenavit , dicens :

jdi

nia de inftitutióne ipsíu& fpe-

Híc calix novum teftamén-

M

ullllmg

ciális méntio habeátur.totum

tümeft in meo. sánguine :

* Hocfàcitein mea

hts

4

tamen residu

um ejusderf diei

m come Á

&

officium ad C

[

irifti paffiónem

memoratiónem.

?

c&t,mn

értinet , circa cujus venera-

, Memória.memor QfO &

lr

ü

béfcet in me ánima

11!

TYf n

tiónem Eccléfia illo tém

pore

*

w

"

*

-mea.

occupátur.

Hoc fácite.

,

Coenántibus

illis accäp&

—2 fLeeno. $i.

i (Ontdg

]

','rj '!'

j

fus panem : : & benedíxit ,

T' aütem.prad

ida. quiii:-

acfregit , dedítque difcfpulis

ta Féria, & per Otta-

!

l4

fuis, &ait: * Accípite, &

vas fequéntes, ejus falutá-

fb g

comédite. , hoc eft ngpus

ri inflitutiónis honorificén-

"i

Fed

meum.

Lelxt

tiüs agátur mnemória ,

&

iil

l

- Dixérunt viri tabernáeüli

folémnitas de hoc:éelebrior

Müm: mei: iQuis det de cárnibus

habeátur ,'.loco diftributió-

Md

ejus,utfaturémur? Accípite.

num materiálhum., quc i&

^f

&

y

P

Eccléfiüis: Cathedrálibus lar-

Däþïg,

33 Y efto v.

—

t

Ab

.....

T. autem íntegro c&le-

giüntur.exifténübus Horis

. ll

a

britàtis officio inftitu-

Canónicis no&ürnis , pazi-

M

tiónem tanti Sacraménti re-

térque diürnis , prafátus

fii

cóleret plebs fidélium: Ro-

Románus ^Póntifex eis ;

ul

eS

It

máfiüs

Póntifex - Urbanus

hujásmodi horis! in- hae: 1o-

lemnitáte

al

quáffüs , hujus. Sacraménti

perfonáliter - in

Q

devotióne affé&tus ,

ié ftá-

Eccléfiüis interfüerint , i|ffi-

tuit, pfr&fá&e inftitutiónis

péndia fpirituália ; Apoftó- -

ätaque i

, Ul

memóriam prima quinta Fe-

lica largitióne. .concéffit.:

ria poft OGtavam Pentecóftes

quàátenus per h&cidéles ad

iiv

à cunctis fidélibus celebrári :

tanti Fefti celebritàtem aví-

u £

ut,qui per totum anni círcu-

dius & copiófiüs convenírent.

Y

!

t

]üm hoc Sacr&mménto «ütimur

& Ego fum panis vite : Pa-

[

J

ad falütem, ejus inftitutió-

tres veftri manducavérunt.

Ti

J

j

j

| W

k

/MOM

nemillo téifpore fpeciáliter

manna in deférto , & mórtui

recolámus , quo Spíritus fan-

funt :*

Hic**ft panis de

leümm d

caelo defcéndens;ut, fi quisex

TU

&us corda difcipulórüm edó-

I

euit ad plené coguefcénda

ipfo mandücet,non moriátur,

ujus -myftéria Sacraménti.

x Ego fum panis vivus, qui-

vfiuotd

de coelo defcéndi:fi quis man-

m

Nam & in eódem témpore

1,d

l

ccpit hoc Sacraméntum à

ducáverit ex hoc pane , vive

jj

j

fidelibus frequentári.

in etérnum. Hiceft. : ,

*

w

Qu

?i

y, Accópit Jefus cálicem ) € lória Pätïi- Hiceft — .

3

j

j

I

O

Infra O&avam Corporis Chri&tia

n

i

"

Ín tertio INo£turno.

Le&io Vii^

"

iéüio fan&i Evangeélii fe-

Oc ergo nos dócuit ,

f

cündüm Joànnem.

H &

-admónuit myflicis

m

4

^ Le&tio vii.

Cap. 6. £

verbis ,ut fimus in ejus cór-

quh

N illo témpore :

ixit Je-

pore füb ipfo cápite in mem-

lqm

g

A (us turbis Judeórum : Ca-

bris ejus , edéntes carnem

u

QUi

ro mea;veré eft cibus : &

ejus , non relinquéntes unitá-

jxetu

tem ejus.

Sed qui áderant ,

Sanguis meus , vere eft. po-

g qi

tus.

Etréliqua. -

plures non intelligéndo fcan-

dalizáti funt : non enim cogi-

Homilía S. Auguftíni Epífc.

E

"'ra&. 27. in Toannem.

tábant, hac audiéndo ,. nifi

ylatt

"r Erba

ómini ex Evan-

carnem,quod ipfi erant. Apó-

r

gélio, qua& fermónem

ftolus autem dieit , & verum

ul

, priftinum confequüntur , au-

dicit: Sápere fecündum car-

Hinc fermo debé-

nem, mors eft. Carnem fuam

WR a

divimus.

u

l

tur áàuribus & méntibus ve-

dat nobis Dóminus tanducá-

iA

ftris, & hodiérna die nonim-

re : & sápere fecündüm car-

l

. portünus eft. . Eft enim- de

nem,mors eft. Cüm de carne

j

l

Córpore Dómini , quod dicé-

fua dicat ; quia ibi eft vita »e-

IN

bat fe dare ad manducándum

térna: ergo nec carnem debé.

mus sápere fecündüm carné,

Ut

propter etérnam vitam, Ex-

f

pófuit autem modum attri-

ficut in his verbis. Multi íta-

utiónis

hujus ,. & doni

que audientes , non ex inimí-

m

M

flUrlh

;üi, quómodo daret carnem

cis,fed ex difcípulis ejus, di-

n

ln

-

fuam manducáre , dicens :

xérunt: Durus eft hic fermo ,

i

1

— ". Qui mandücat carnem me-

& quis poteft eumaudíre ? ;

t

am, & bibit sánguinem me-

X. Mlifit me vivens Pater,&

[

M

ul

11

um ,inme manet , & ego in

ego vivo propter Patrem :

jirel

- 3llo: Signum , quia mandu-

^Et qui mandücat me, vivet

cávit, & bibit, hoc eft : fi

rópter me..

P

ting

3nanet , & manétur : hábi-

y'.. Cibavit illum Dóminus ,

.ixgbaï

tat , & inhabitátur , fi heret ,

pane vitz, & intelléttus, Et.

D

linin

.ut nondeferátur.

GlóriaPatri. Et.

8 Qui mandücat meam car-

ectio 1X

j

J

l

i

WT

W

nem, & bibit meum sàán-

a

I difcípuli durum. habué-

guinem ,

N

runt iftum fermónem ,

Ts

" .Iinme manet ;

!

l

& ego in eo.

quid inimíci ? Et tamen

Y-Nom eft ália natio . tam

ficoportébat , ut dicerétur ,

WR

MT

grándis , qua hábeat deos ap-

quod non ab ómmibus in-

propinquántes fibi , ficut De-

telligerétur.

Secrétum Deil

D

LY

1

us nofter adeft nobis.. In me.

inténtos debet fácere , non

20-

Vi

)

lg l

lufra Q&tavam Corporis Clirifü.

IQI

"D ts

advérfos:

ifti autem cito defe-

abiit ad Heli , & dixit: Ecce

cérunt, tália loquénteDómi-| ego : quia vocáfti me.

ui

"i

M

no Jefu Chrifto. Non credi-

refpóndit : Non vocávi te fili

l]p

!

dérunt áliquid magnum di-

mi: revértere,A dormi. Por-

T

l

céntem , & verbis illis áli-

ro Samuel necdum fciébat

, ol

VU

quam grátiam cooperiéntem :

Dóminum , neque revelátus

M

i

1ed prout voluérunt., itain-

füerat ei fermo Dóniini.

N W«

tellexérunt ,. & more hómi-

z. immolábit hedum . mul-

| ïmc!h;,än&-

num : quia póterat Jefus , aut

titüdo filiórum lírael ad ve-

ID

toc dífponébat Jefus,carnem,

fpéram Pafchz : * Ft edent

^adi

[

qua indütum erat Verbum ,

carnes , & ázymos panes.

Vg

véluti .concífam , diftribüere

- Pafcha noftrum immolz-

eredénübus infe. Durus eft,

tus eft Chriftus: ítaque epu-

ii

ínquiunt , hic fermo: quis

lémur in ázymis finceritátis,

V ntyf

& veritátis.

Et edent.

poteft eum audire ?

J

'(Te Deumlaudámus. 16.

Le&io i.

Tt hi

SABBA T O.

T adjécit Dóminus, &

[. Cinb

n prumo No&urnos

E

vocávit adhuc. Samué-

1 ii

e libro primo Regum.

lem tértio. Qui consürgens,

T ual

Le,&io iq -

Cap. 3.

ábiitad Heli,& ait: Ecce ego,

xlndun

Uer autem Sámue] mini-

quia vocáfti me. Intelléxit er-

3

bis. Mi

L ftrábat Dómino coram

2o Heli , quia Dóminus vocá-

TI0n erg

Heli; & fermo Dómini erat

ret püerum: & ait ad Samué-

pretiófus in diébus illis: non

lem :

Vade, dormi: & fi

N j

ehefer

erat vífio maniféfta. Fattum

deinceps vocáverit te , dices :

as

eft ergo in die quadam : Heli

Lóquere Dómine, quia au-

dit fervus tuus.

Abiit er-

w D

jacebatin loco fuo , &zóculi

cjus caligáverant, nec poterat

so Sámuel , & dormívit

t D

in loco fuo.

Et venit Dó-

Ü

videre:lucérna Dei ántequam

extinguerétur, Sáàmuel dor-

minus , & ftetit , & vocávit ;

miébat in templo Dómini ,

ficut

vocáverat Íecündo

*

e

hs f

ubi erat arca Dei. Et vocávit

Sámuel , Sámuel.

Et ait

ig/rrMüSf

Dóminus Sámuel.

Qui re-

Sàmuel: Lóquere Dómine.,

i2

h

fpóndens , ait: Ecce ego. Ec

quia audit fervus tuus.

u

cucürrit ad Heli, & dixit:

dixit Dóminus ad Samué-

Ecceego; vocáft enitn me.

]em

TIOnR

Ecce ego fácio ver.

fy ur

Qui dixit: Non vocávi: re.

bum in lfrael: quod qui-

vértere , & dormi. Et àbiit,

cümque audíerit , tínnient

j

& dormívit.

yjli

Et adjécit Dó-

amba aures ejus. . In die

J

minus rurfum vocáreSamué-

illa fufcitábo advérfum Heli

II'

d

yr

Ie'm,.,,CQn;ftïxjgäï;'sgug Sámuel,

ómnia , quz Iocütus fum fu.

;

per

192

Intra O&tavam Corporis. Chrifü.

er demum ejus : mcfpmm, ditüdige- dibi illtus usque ad

T e]LLa

& complebo.

montem ", Dei. y.,

Si quis

Laplte'

|

Comedétis carnes , &-fax manducayemïexyfþgc pane.;

turablmmx pamb üs::*

Ut

Anqua

Itte| vivet qp. gtérnums .

met

eft pams, quem-dedit vobis/ G lória-Batri. Et ambulávit.

Dommus ad:vefeéndum.:

Infecundo Votturno.

. Non Móufes dedit. vobis

srriol

Sermo fan&ti oánnis Chry-.

anem de cdélo,fed Pater me:

sói OIILI,.

w

usdatvobis panem. de- codo

m

Horilia 61. ad populum .

verum. líte eft. J.ectio ii

Antxochen Ium.

À N

'Ormívit autem. Sámuel

e&tio lv«

jis

Ece(ïsärxum eít, drlcüxf-

tisque mane ,

raperuit-:

i.

que óftia domus Dómini. F;t

Nfmi , myi"tenorum dif-

M,Wa

Sàmuel timébat indicáre vi-

cere miráculum :.qiodnam

mwplum

fiónem Heli..

Vocávit ergo

fit, & quare fit datum, &

'*"x ü'el

Heli SamLka,&lelt 3 Sà-

qua ejus rei u&litas.

Unum

ne..ït

muel fili mi !

2ui refpondens;

corpus efficimur : membra ,,

kareb

ait: Prafto fum. Et interro

inquit, ex carne ejus, & ex

rth

gávit eum: Quis eft. feormo ,

óffibus ejus : fequámurautem

] mgx

quem locütus,eft Dóminus

initiàti , qua dxcunLuLn Ut

(iuid

ad te ? oro tés:nic. celáveris

itaque non tantüm per,chari-

u pIO]

me. Lkizc fáciat tibi Deus, &

tàátem. hoc Hamu:, verüm

(

hec addat, fiiábfcóndexis à

étiam j3pfa re in illam mifceá-

me fermónemr.ex ómnibus

P

murearnem:hoc namque per

W p

verbis , que di&taifunt tibi.

efcamefficitur ,,quam, lar-

] lt Al&t

Sàmuel

Indicávit ítaque ei

gítus eft nobis., volens ofteg-

in M*

univérfos fermónes ,. &-mnon

dere defidériüi , quod erga nos

abfcónditab eo. -

,Et ille re-

habet. Pmpterea iemetlpium

ylq

fhc (

fp

)ndit :

