*:. Laudántes benedícunt Dó-

minum.

*. Afüitit Regína à déxtris

vititum

ater nofter.

tuisin veftítu deauráto , cir-

rl

cümdata varietáte. Et vi«

gura

Abfolutio. l psíus pfetas..

E

déntes.

Yy. ju

be domne benedícere.

Biio.

Deus Pater omnípo-

Benedi

Md

J

tens.

tua

&io. Chriftus per'gg.'

[[UU»

i

qnas

Sermo fan&i Joánnis Dama-

: I,.:C &;Q V.

'Odie Virgo immacul&-

Orat. ?». de Dormit. beatze

ta, quz nullis terrénis

gatie

Marise , poftinitium.

inquináta eft affé&tibus , fed

jun V

Lecüo iv.

coeléftibus :educáta cogita-

jioe

* YOdie facra & animáàta

tiónibus , nonin terram re«

ii

lj

hh

vérfa eft ; fed cüm . effet ,

m(

"Aarca Dei vivéntis , que&

T2

fuüum

m

ütero

concéplr:

animátum coelum , in. ccelé-

!j

iübus tabernáculis collocá-

j

Creatórem , reqüiéfcit in

E

tur.'

]

f'S o

"* Fefta Au at -

Zur.

Ex quà enim ómnibus

A&ätteï

fufcépta eft ? Huic recta ,

jm o

-vera vita manávit , quómodo

plana, & fácilis ad coelum

Alla mortem guftáret ? Sed

paráta eft via.

S$i enim ,

jm s

jmm

editlegi latee ab eo , quem

ubi ego fum , illic & mint-

:génuit ; & ut filia véeteris A-

fter meus erit , inquit vita

T at

i d

dam,véterem fenténtiam süb-

& véritas Chriftus ; quó-

dit: ( nam & ejus Fílius , qui

modo non pótiüs mater cum

gt

( ommf

eft vitaipfa, eam non recu-

ipfoerit ?

sávit) utautem Dei vivéntis

&» Beáta es Virgo Maria ,

inel

i

mater , ad illum ipfum digné

qu& Dóminum portáfti,Crea-

:afsümitur.

tórem. mundi

* Genuifti

rem

Eiani

'

-&&, Beátam me dicent omnes

qui tefecit, & in stérnum

;generatiónes : * Quia fecit

pérmanes Virgo.

reqi

niicii

.mihi Dóminus magna, qui po-

y. Ave Mlaría, grátia plena :

tenseft , & fanttum nomen

Dóminus tecum.. Genutfti.

b

/

Lerett

.ejus.

7

/'.

G lória Patri.

Genuütfti.

- Et mu

fericórdia ejus à

Intertio No&urno , Afía.

CM

ln

progénie in progénies timén-

Gaude Marfa Virgo , cunttas

N

tibus eum.

Quia.

herefes fola interemífü in

bunt o

[

asl

nem fui amóris.

univérfo mundo.

Bfïo lg

»

Le&tio vi.

Pfalmus 95.

W

VOU

ya , quz ferpéntis fug-

Antáte . Dómino . cánti-

H*

ftióni afsénfum pre-

cum novum ;* cantáte

d

Wlcire

-buit,partus dolóre & mor-

Dómino omnis térra.

xis fenténtia damnátur ,. &

Cantáte Dómino , & benedí-

tll

in inferórum collocátur pe-

cite nómini ejus : * annuntiá-

ayiti

*netrátibus.

Hane

autem

ventii

te de die in diem falutáre

$

f (

-veré beatam , qui Dei ver-

ejus.

-bo aures praftitit , & Spíri-

Á nmuntiáte inter Gentes gló-

cunta

tus fanCli operatióne. replé-

riam ejus , * in ómnibus pó-

migü l

-a eft , atque ad. Archángeli

ulis mirabília ejus.

N

fpiritàdlem falutatiónem-: fine

^uóniam magnus Dóminus;

ft Ji

voluptáte , & viríli . consór-

& làudábilis nimis : * terrí-

ll Yi

li,

£, Dei Filium cóncépit ,

bilis eft fuper omnes deos.

*fine delóre áliquo pépe-

( uóniam omnes dii Gén-

-Xit, ac totam fíc Deo con-

tium damónia: * Dóminus

fecrávit ,'.quonam modo

autem coaelos fecit.

l

lem

4mors devoráret ? .quómo-

Conféffio , & pulchritüdo in

4lo ínferi fufctperent ? quó-

confpe&u ejus: * fanctimó-

Wibs,

df

-Hodo corrüptio inváderet

nia, & magnificéntia in fan-

-eorpus illud, in .quo vita

guficatiófie ejus.

P

"iü

^ fférte

]

Fefta Augu(ti, ^^

r

QH.

$9I

t

AA fférte Dómino pátrice Gén- L gnis ante i

P

fum: precédet, *

Ul«

[4

tium ,

afférte Dómino gló-

& inflammabit in circüitu

V V

lt

riam & honórem :

* ai?erte

inimícos GJUS.

um i

DO"HUlO Glonam normm Cj us.

À lluxérunt fülgura ejus orbi

l i

'T ollite hóftias , & introtte in

terra : *. v1d1t & commóta

i Cj

Ti

--

* adoráte Dómi-

eft terra.

átria c1us

J tl n

num in átrio fan&to eijus.

IViontes ficut cera fluxérunt

à fácie Domuu * àfácie D6-

!

ommoveátur à fácie ejus

N V[ru

un:ivéria terra

diícite in

mini omnis terra.

mmump t

!

Gént wus ; quia Dóminus

Annuntiavérunt coeli Juüi-

nund

regna ávit.

tiam ejus :

* & vidérunt om-

:c &m

tenim corréxit orbem ter-

äif;

nes pópuli glóriam ejus.

&j V g

rasqui non commovébitur : *

Confundántur omnes

, qui

M

judicábitpópulos in s&quitá-

adórant fculptília: * & qui

m

tC.

gloriantur

m

fimulácris

L eténtur coeli , & exültet

Uis.

Pt Qul

10 um

terra , commoveatur mare ,

A. dorate eum omnes Angeh

ejus

aud1v1t & lætata eft

4:zr/zhrao,w

& plenitüdo ejus: * gaude-

flo jtent

bunt campi, & ómnia , que

Sion.

in eis funt.

nundo,

Et exultavérunt filize ]udæ,

unc exultábunt ómnia lig-

propter judícia tua Domx-

'HU:QJ

ne.

Dimmo

a fylvarum à fácie DOmnu,

quaa venit :

* quóniam venit

Quóniam tu Dóminus altíffi-

um ;* o

iudicáre terram.

mus fuper omnem terram : *

(s ET

udicábit orbem terre in

nimis exaltátus es fuper om.

JANR &b

nes deos.

jj us

equitáte , * & pópulos in

veritáte fua.

Q ui dilígitis Dommum, odí-

hm

ifíaa Gaude María Virgo ,

te malum * euftódit Dómi-

cun&as harefes fola 1ntere—

nus ánimas San&órum íuó.

l ICTGC

en

Á

mífti inunivérfo mundo.

rum , de manu peccatóris li-

"

* m at

Afa.. Dignáre me laudáre

berábit eos.

ibl q

te, Virgo facráta ; da mi-

L ux orta eft jufto, * & reähs

] m&ff] ls

hi

vxrtutem contra hoftes

orde lstítia.

tuos.

etàmini jufti in Dómino:*

bl HW'

U grü[ml

Pfalmus 96.

& confitémini memória fan»

Ominus regnávit, exul-

&ificatiónis ejus.

j TO dl[

HOHM

-tet terra , * lætäntur Ín-

fia. Disnáre

me laud -

fedl

fule multa.

re te , X?mfo fa

crata

da

f(h fc

&pulch

[l

NUbe, & calígo in circüitu

mihi Vlrtutem contra hofïes

N

a

ej us :

* juftítia , & judícium

tuos.

JUS

llü

ettli

corré&io fedis ejus.

Af a. Poft partum , Virgo

in-

n

Fcfta Augufii, A^.

eft ad &théreum thálamum,

9

A

invic;lz'ältä érmánsífti ,

Dei

Q w

Génitrix intercéde pro no-

s. Inquo Rex regum ftel.

láàto fedet sólio.

r'M t

Pfalmus) Y

Pater nofter.

j àn

gmlbUS |

f X Antáte Dómino cánti-

Abfolutio. À vínculis.

V

qele

: . cum novum: * quia mi-

y. ube domne benedíce-

rabilia fecit.

TC.

;

m i

ts

1e

. Salvàvit fibi déxtera ejus , *

Bfo. Evangélica IéCtio.

"

& bráchium fan&um ejus.

Léio fantti Evangeélii fe-

Vi

I

/

otum fecit Dóminus falu-

cündüm Lucam.

!

táre fuum: * in confpéttu

Le&io viü. Cap. 1o.g

Qnr

Géntium revelávit juftítiam

Nillo témpore: Intrávit

f

Idj

uam.

Jefus in quoddam caftél-

5

tecordátus eft mifericördiæ'

lum : & mülier quedam

W

T

b 1qm l

fue, * & veritát

x

is fuæ dómui

Martha nómine , excépit il-

lfrael.

lum in dofrmum fuam.

Et

st

/ idérunt omnes términi ter-

réliqua.

^

a

r2 * falutáre Dei noftri.

Homilía fan&ti Auguftíni

sirlüm;

J ubiláte Deo omnis terra : *

Epífcopi.

Serm. 27- de

er

b. Domi-

ttm ld

cantáte, & exultáte,& psálli-

ni,tom. i1oO.

dur d

ü d

; äsällite Dómino in cíthara ,

.* An&tum Evangélium cüm

in cíthara , & voce pfalmi: *

legerétur ,

audívimus ,

li

intubis ductüibus , & voce

à fémina religiófa fufcép-

i

tube córnez.

atl

tum effe . Dóminum hofpíi-

| ubiláte in confpé&tu Regis

tio , éaque Martha vocabá-

E

Démini: * moveátur mare, &

tur.

Et cum effet ipfa oc-

ld

orbis terrá-

t Din

plenitüdo ejus

cupátain cura miniftrándi ,

rum , & qui hábitant in eo.

foror ejus María fedébat ad

Martis

làmina plaudent manu , fi-

pedes Dómini, & audiébat

finimur

zgul montes exultábuntà con-

verbum ejus.

Laborábat il-

timodo

i.

Ila ero-

fpétu Dómini : * quóniam

la, vacábat ifta.

$ 4]

GENS

venit judicáre terram.

gábat,hec implebátur. Ve-

I9 g

" Judicábit orbem terrárum in

rümtamen Martha labórans

anvivig M

WU

guftíGa , * & pópulosin zqui-

multümin illa occupatióne

táte.

& negótio miniftrándi , in-

cm 4

Afia Poft partum ,^ Virgo

terpellávit Dóminum: & de

Gmtnx

" $nvioláta

ermansífti , Dei

foróre fua conquéfta eft ,

|

Tng

l

Génitrix interc

éde pro no-

quód eam

ETU

bis.

adjuváret.

lab.",qgä?tem npn

X- María virgo afsümpta

. Diffüfa eft grátia in là-

A d

lis

p

-

À

*

*^ Fefta Augufis, 7^.

thcreum '

s

[ a t

N

Sii's tuis, 9 Pro

P

ptéreà be-|bis ad Dóminüm De

2

tl

nedixit te Deus in zeetérnum.

firum.

í

um :nQ-

l

, Myrrha ; & gutta , &|y, Ave María ,grá

tia piena *

Cáfia à veftiméntis tuis , à| Dóminus tecum.

Q]

Yi

Intercéde.

d l

dómibus ebürneis , ex qui-|G 1

1

ória Patri.. Intercéde.

bus delectavérunt te filie

fío, Ad focietátem. :

regumin honóre tuo.

Pro-

Le&ioix.

ängäliæ ie |

ptéreà.

| Um ergo Mar/a fuávi

(l B

Bfjo, Cujus feftum cólimus

P

[«

audiret

verbum

lm Lusr

Apla Virgo.

dulcíffimum , & €orde inten-

Vüo Cä n

l810 viüi

tífimo pafcerétur , interpel-

:'mpore: l

Ominus autem pro Ma-

9

làáto Dómino à foróre fua ,

quotd ,

ría refpóndit Marthz

quómodo putámus eam ti-

Dültt q

& ipfe. ejus fa&tus eft. advo-

muíffe, ne díceret ei Dómi-

llt , nj

cátus ,qui judex. füerat in-

nus:Surge, & ádjuva foróe

um (ur

terpellátus.

Martha , in-

rem tuam ? Mira enim .fua«

quit , circa multa es 'occu-

vitáte tenebátur : qua pro-

ii dug

páta , quando unum eft ne-

fé&tó major eft mentis ,quàm

cefsárium ; María meliórem

ventris. Excusáta eft ,: fedit

(æb ]i

partem elégit , quae non au-

fecürior. Quómodo autem

ferétur ab ea.

Audívimus

f I9

excusáta ? Attendámus , in«

tngelum

enim & interpellatiónem

piciaàmus , perfcrutémur

audln

interpellàntis , & fentén-

quod. póffumus , ut

*

tiam jüdicis. Quz fenténtia

mur & nos.

/

pafca-

gf (

m Y

interpellánti refpóndit , fut-

'TeDeum laudám

us. 16.

NU

céptam deféndit.

Erat enim

" AD LAUDES;,

María inténta dulcédini ver-

& per Horas , Afía.

g d

bi Dómini.

Inténta erat

f

j n

Ssumpta eft María' m

hn

l

Martha , quómodo páfceret

A.

cocdlum , gaudent AÁn-

Dóminum , inténta María ,

geli, Laudántes benedícunt

mh&H

quómodo pafcerétur à Dó-

Dóminum.

$ Laho

iüino. À Martha convívium

iPfalmus. D óminus regnávit.

l

Dómino parábatür , in cujus

cum reliqui$ 1i7.

j

g

!

convivio María jam jucunda-

Aíía.

aría Virgo afsümpta

4

Md

j

bátur.

eft ad aethéreum thálamum ,

at

Ji

j

&.Beáta es Virgo María ,

in quo Rex regum ftelláto

iil

Dei Génitrix , qua crediditti

fedet sólio.

m

Dómino : perfétta funt in te,

ÁS& n odórem *unguen- 4J.

n

tórum tuórum Cürrimus :

&

u

quz di&ta funt tibi : ecce ex-

oratl

altáta es fuper choros Ange-

adolefcéntule dilexérunt te

T

lorüm: ? Intercéde

nimis.

ii

P.

é

pro no-

P

Afia,

'NI

W

A& 9

Fefta Augufti.

Ad benedidus , Antiphona.

p

A;mphona.

Benedx&a *filia

sl

Z

tuàá Dómino , quia per te

Quz eft ifta, qua afcéndit

j

fructum v1tæ commumcam—

ficut. auróra consürgens ,

Uadlcaï!lï

qInus.

ulchra ut ILna,ele&a ut fol ;

1

0i

Antip hona.

Pulehraes ?^&

terríbilis üt caftrórum ac1es

ol !

:

7

ordinata.

I N

decora .T fühx. ]erufaicm *

Oratio.

terríbilis àt cafhorum ácies

4

:

à

ordmata.

Amulórum tuörum,quæ-

Slbï.

j

E

fumus

Dómine ; delí-

Capitulum. Eecli. 24. b

mæutm

i

Nómmnibus réquiem quz-

Gis ignófce

ut., qui tibi

du

Mi

sfv1 & in hereditáte Dó-

placére de áàftibus noftris

, Lguaam

non valémus:

?

Gemtricxs

mini moráàbor.

'Tunc prz-

[)munun,

cépit , & dixit mihi Creà-

Fílii tui Dómini. noftri in-

Ht f

torómnium: & qui creàávit

terceffióne.. falvémur.

Qui

l1 Ma aV

tecum vivit.

me , requmvxt in tabernáculo

ioireut

ineoe -

"'&d Primam in g. brevi ,

hqui

"Hvymnus.

Qm natus es de Marfía

as gO

Vn"(rme.

Glomo a Virginum ,

Et fic per totam

jl Nom

Sublímis inter sídera ;

O&avam ,

etiam in . Fe-

in

ui te creávit párvulum

1$. :

j

La&ántenutris übere.

Ad 'Tertiam , Antiphona.

Tpits

C uod Heva triftis ábftülit ,

María Virgo.

'Tu reddis alino gérmine z

Capxtuïum in - ómnibus

st

BA

"Intrent ut aftra flcbiles j

uiem. utfupràá.

m d

Coehs reclüdis cárdines.

R

revee

Exaltáta eft ,

* Sanctta Dei Génitrix. Ex-

AO.

'T u- Regis alti jánua ,

altáta eft,

fW

Etaüla lucis fálgida :

Vitaàm datam per Vírginem ,

y. Super choros Angelü-

N t

rum ad coelefüa

regna.

feüm t

Gentes" redémpte - Pl?.lldl—

Sancta.

1Qi

te.

yet s

] efu , tibi fit glória ,

G lória Patn.

Exaltáta.

y^. Afsümpta eft . María . in

leamurr

Qm naátus es de Virgine ,

lona D/

Cum Patre -; & almo Splrl—

coclum ; gaudent Angeli.

tu,

L Laudmtes benedlcuntDo-

Dd

minum.

& tl

In fempxterna fæcula.

- Amen.

Ad Sextain^, Antiphona.

Y

Exaltáta. ei't fan&a Dei

In odórem.

N

Capitulum. .EccLi. 24 b

Inf

Ml

Génitrix.

-

&« Super choros Antrelorum

fic in. Sion. firmáta

Ho!

ad cacléftia rcgna.

fum, &in civitáte ían-

4 Qi

IN

eufi-

^l

Vl

;

^

ü&u»? gæïäc'. :!ïkn**,. S»S*wx : M þ« "

g a

r

1

.. Fefta Augufti. Z^

"Qu

i

&ifchtà fimfliter requiévi , pous ut füpri

H

TU r

—

5

.

in Brimis Ve:

Ul

ii

!

&in Jerüfalem potéftas mea. Kfperis. — &9^

d

zt radicàviin pópulo honori- ]v Exaltá

3

p

f cajh

lr

ficáto, & in parte Dei ; mei] Génitrix.

& eft finda Dei

heréditas illíus , & in pleni; |

Onfi,

B- .,'Super ehoros Angelórum

tüdine, Santtórum. detentio

::

ad coeléftia regna..

UR i

rnea.

gn»iücat ; À

ntiphona.

linig

W.br. A

fsümpta &t M

arfa.

Hódie "Máría Vir

ineodlum, *

t

$o coelos

l q

e

Gaudent An- J afcéndit :'gaudéte ,

quia cum

Hfbr

(LQUg

li. Afsimpta eft.

vpa

Chrifto regnat in e&térnum.

if

)

(tn

j

e

Laudántes. benedicunt|

5 .Oratio. :

Dóminum.. Gaudent.

hii of

:

Amulórum tuórum, quam-

G lóriaPatri. Afsümpta eft.

fümus Déómnine

delí-

! i, (

Y* María Virgo afsumpta eft| &is ignófce : ut ,

qui tibi

t ny lr

ad sthéreum thàálamum.-

placére de áà&ibus noftris

Ml

d st )

&« Inquo Rex regum ftel-|non valémus

Genitrícis

tücpen

láto fedet sólio,

Fíli tui Dómini noftri in-

«00 ]

l

Ad'Nonaám , Antrphona. , |terceffióne - falvémur.

Qui

Pulchraés.

tecum vivit.

u AHIIF

-Capitulutr

Éccli, 24b .

emde fit

commcm. dg:

N platéis ficut cinnamó: [fequenti Fefto.

mum, & bálfamum aroma-

DOMINICA

lg d

tizans odórem dedi :

uáfilinfra Octavàm Aff

W

q

fumptionis

ivl d

myrrha elé&a dedi fuavitá-[ .

B. V. Maris.

tem odóris.

Feftum fantti" Joàchtm. Con-

&ü'lm ]

& breve.

María Vi

rgo af-

fefforis , Patris ejusdem

sümpta eft ,

? . Ad eathé-

. V. Maria.

d l

reum thálamum. María.

Duplex.

1

velità !

Y In quo Rex regum ftellá-

Omnia de Communi Con-

to fedet sólio. . Ad ethéreum

efforis non Pontif. Ixix,

j B

t(

thálamum. -

reter ea ,quaéfequuntur.

af& M

G lória Patri. Marfía.

|

In Hymno.

lfte Confét-

n

y^ Dignáre me.

Vir

laudáre te ,|for. dicatur ;

. . Méruit ! fu-

j hi

vo facráta.

orémos,

Mi

amihi virtütem contra [*

: Potens in terra erit fe-

I

i

hoftes tuos

men ejus.

Generá

"Infecuridis Vefperis , An-

IBto

tio þe&örum be-

Eechi

tiphona.

Afsünmpta eft Ma- | nedicétur,

:

;

&t Y

rla. cumrreliquis de Laudi- |A

d Magnificat

: Antiphona.

J

bus.

$

cmti

J

:

audémus virum gloriófum

Pfalmi,

apitulum & Hym- (5

igeneratióne fua , quia be-

ne-

PPZ..

"

.

P : "244 (Lïcz

cz, /

MVAT d

6

D

gufïï;

N Fefta A

dis . offerébant. . Jóachim

j

nedi&iöncm ómnium Gén-

f

tium dedit illi Dóminus ; &

enim interpretátur pragpará-

gf

tio Dómini , eó quód ex illo

ieftaméntum. füum confir-

m2

znávit fuper caput ejus.

preparátum ftt templum Dó-

g

ratio.

mini)nempe Virgo.Anna rur-

; ii

fus fimíliter grátia inter

re-

Eus, qui pre ómnibus

(')a-,

'mävllt a

D

:

San&tis tuis beátum Jó-

tátur, proptéreà, quód

]

duce

achim Genitrícis Fílii tui pa-

chim & Anna grátiam dcce-

érunt , ut accedentibus pré-

g

trem effe voluífti : concéde

?. d

qua'fumus ; ut cujus fefta ve-

cibus , talem fru&um ger-

&amüdfi;

nerámur , cjus quoque per-

minárent ,fan&ctam Vírginem

adépti ; Jóachim síquidem

i

étuó patrocínia fentiámus.

|

er eümdem Dóminum.

precabátur in monte,& Anná

Ftfit commemoratio Do-

in horto fuo.

d

», Honéftum fecit illum Dó-

uer f

minice occurrentis ; & po-

lnb

fteade Odtava. Affumptionis

minus , & cuftodívit eum ab

B. V. M. nifi Feftum 5. Joa-

inimícis :: & à feduGóribus

m

tutávit illum :^

Et dedit illi

Atl

chim transferatur poft O&a-

Vire af

vam prsedictam.

claritátem aetérnam.

, Juftum dedàxit Dóminus

f

In primo Noéturno,Le&io-

|Deus.

nes de libro Ecclefiaft. B €à-

pervias rettas , & ofténdit

qen]

tus vir, -de Cominuni: Gon-

illi regnum Dei. . Ft.

feff. nór Ponüf. Ixxxt.

Sermo $. Jo&nnis Damafcéni,

u

ratione z de B. V. Marie

AO

In fecundo INo&urno.

Sermo S. Ep

ánii Epifcopi.

Nativit. circa princip

111

Oratione de

- Aoectio. v.

1 WY

idibus Virgi

uis fub initiume.

Le&io iv.

Uóniam futürum . erat ,

um

E radíce Jeffe ortus eft

utDei Génitrix & Vir-

a d

n 1

Rex David , & de tribu|go ex Anna orirétur , natüra

o a

Resis David fancta Virgo :|grátie foetum antevértere

& fan&tórum | mínimé aufa eft ; verüm tan-

itln

fandla, inquam ,

W.

virórum filia : cujus paréntes

Itísper expeCtávit , dum grá-

fuérunt Jóachim & Annà ;

Itia fru&tum fuum produxíf-

b

|fet. Síquidem oportébat ear

A

qui quidem in vita fua .Dco

u

placuérunt , atque étiam fru-

primogénitam in lucem edi ,

um ejüsmodi germinavé-

qua rérum ómhium con-

At

ditárum Primogénitüm , in

ho s

runt , fanctam Vírginem Ma-

ríam , templum fimul & ma-

quo ómnia coagmentáta funt,

Ia

trem Dei. jóachim porro ,

paritüra erat. O par beàá-

|

DI

tum jóachim & |Anna !

tuf

Anna , & María , hi tres T ri-

Vobis omnis credtüra ob-

nitáti palàm facri&cium lau-

Tj

&ri—

-f/f.)a

|

etäbm

: (7? C d[ä;n *Fefts Auäuiüs 2ezn- 77// £ ,ägy

"tl

lu

ftriftaeft. Pet vos enim do-|ginitátis thesáur

"

:

um produ;

ldqy

i

num, ómnium donórum prz-

x1ftis,

!

ftantíffimum , Creatóri

tu-

$". Ifte homo perfécit ómniz

l

lit , nempe caftam Matrem ,

qua& locütus eftei Deus, . &

Dpe Ts

h

[tr l

qua fola Creatóre digna erat.

dixit ad eum : Ingrédere

Df

** Amávit eum Dóminus , &

in réquiem meam : , Quia

^l

ornávit éum : ftolam glórie

te vidi juftum coram me ex

TM

ómnibus Géntibus.

Lt

índuiteum: * Et ad portas

paradífi coronávit eum.

7- Ifte eft, qui contémpfit

&T ff

3. Induit eum Dóminus lort-

vitam mundi , & pervénit ad

n V

cam fidei, & ornávit ceum. Et

coeléftia regna. . Quia.

lü'?chim s

D

lória Patri.

ula.

gd.

LeGio vi.

i

MT

In tertio No&Burno. -

l

4 Xuülta Jóachim , quóniam

Y.é&io fanG&i Evangelii fe-

Ral

Z 4ex filia tua filius natus

cündüm Matthaum.

Lal r

eft nobis, & vocátur nomen

LLe&io vii-

Cap. t.

&

ejus magni consílii;/hoc eft;fa-

I

ber generatiónis Jefu

n hi

lütistotíis mundi Angelus.

L

Chrifti filii David, filii

eénin,

Pudóre afficiátur Neftórius ,

Abraham. Abraham génuit

dediit D

acmanumori impónat. Puer

líaac. Ifaac autem génuit

i, 6

hic Deus eft. Quonam ígitur

Jacob. Et réliqua.

k F

modo ea DeiGénitrix non fit,

Homilí fan&ti Joánwis

Damaícéni.

nj a

quz péperit ? Siquis fan&tam

Ex fib. 4. de Fide orthodox3,,

TALAUA

Dei Genitrícem non confité-

payit

tur,à Deitáte remótus eft.

cap. 15. de Dfíi genealogia

Mea non eft hzec orátio ,

"& fantte Dei Genitricis.

NY

vt

quamquam alioqui mea: hanc

$3

3

Uod Jofeph ex Davídi-

(ttir

enim diviníffimam hzreditá-

-* ca tribu oeríginem dü-

temà Theólogo Patre Gre-

xerit , fanQtíffimi Evangelíftz

arrty

O

jrio accépi. O beátum par

Mattheus & Lucas líqui«

un d

Verüm

i

óachim & Anna! Ac profé-

dó demonftrárunt.

!

ó ex ventris veftri fru&tu

hoc inter eos

difcríminis,

&ävit J i

immaculáti

agnofcímini ,

eft , quód Mattheus ex

,

fuin p

j

quemádmodum Chriftus quo-

Davíde per Salomónem Jo-

gt

dam loco dixit : Ex frü&tibus

séphum dedücit : Lucas ve-.

]i lub

eórum cognofcétis eos. Ut

rO

er Nathan.

At veró

inmü

Deo gratum erat, ac dig-

fanétze Vírginis ortum utér-

y

hjtif

num €ea, qua à vobis orta

quefiléntio pretériit. Quo-

eít , vite veftrze ratiónes in-

gmenfäüï

círca fcire óperg prétium

| OPWJ*

ftituíftis. Cafte enim ac fan-

eeft , nec apud Hebrzos , nec

p p

&e münere veftro fun&ti, vir-

apud Scriptüram facram hoc

il

Pp3

m

j

L

if

A;'

598 ;;ig.f ,.;: V^ Fefta Augufti» AWU NS

»

':[üma qu

in more p

ófitum

"

uiffe ,. ut

ter Panthéris , uxórem ipsfus

mulíerum 'genus recenferé-

Mithan , quie étiam Jacóbi

il

j A

quO

)

tur. Verüm hoc demum lege

mater erat, matrimónio fibi

éautum erat; ne tribus ulla

copulávit,atqué ex ea génuit

m»ac

ydem |

uxóres ex áltera tribu accér-

Heli : itauteríni fratres erant

feret.' Ac proínde Jofeph ,

Jacob & Heli : ille nimírum

qp hi

qui ex tribu Davídica ortum

extribu Salomónis, hic ex

yem 5

trahébat, juftitiámque .colé-

tribu Nathan oriündus.

nmmce

bat (hanc enim laudem ei trí-

;fic (

o

Sint lumbi veftri precfn-

buit divinim Evan

élium .)

m

?

& lucérne ardéntes in

H

fitribi

fandiam Vírginem

h

audquá-

maàni

bus veftris: $ Et vos Ssí-

mue gf

quam preter legis praefcríp-

miles homínibus expe&ánti-

qt m

tum defpondiffet , nifi ex eó-

bus dóminum fuum , quando

g

dem fceptro genus .duxfffet.

revertátur à nüptiis.

g fl

Ob ídquefatis hábuit Evan-

Yy. Vigilàte ergo,quia nefct-

at

pelífta demonftráff , unde

tis , qua hora Dóminus vefter

viimt

Jotfeph ortum tráxerit.

ventürus fit.. Et vos símiles.

,tüm

w. lftecft, qui ante Deum

G lória Patri.

Et vos.

gt

magnas virtütes operátus etft ,

Le&io ix. de Homilia Do-

feDew

& de omni corde fuo laudá..

ninicceoccurrentis.

h]u

vit Dóminum: * Ipfe intercé-

. veró hoc Feftum contin-

i Dott

dat pro peccátis ómnium po-

gat transferri , ix. L:eCt, dici-

;'LIS: P,('

pulórum..X*.. 'Ecce homo

itur , utfeq. .. Lettio 1x.

viict

fine queréla , verus Dei cul-

TDOrró Heli, qui ex tribu

lo

tor , ábftinens fe ab omni

.L Nathan erat, nullis líbe-

4

ópere malo, & pérmanens in

iris fufcéptis. é vita migrá-

m

innocéntia fua. Ipfe.

99

|vit : eáque de caufa Jacob

;&xïxb*.

Ledio v.

LJ

ipsíus frater , qui ex tribu

qm d

Gitur ex ftirpe Nathan filii

salomónis flüxerat,.,. ipsfus

hm

l

David , Levi génuit Mel-

uxórem accépit , fratríque,

ehi & Panthérem.

Panther

tüy

fuo femen excitávit., ac Jo-

autem génuit Barpanthérem

séphum progénuit,

Jofeph

B

( namque ita vocabátur. )

ítaque natüra quidem filius

SRH«

Barpánther rurfus génuit Jó-

Jacob erat à Salomóne oriün-.

achim: Jóachim . dénique gé-

dus : legis autem ratióne

Ckwm,

W

nuit fanctam Dei Genitrícem.

patrem habébat Heli ex Na-

al

Rurfus ex ftirpe Salomónis

than oriündum.

Quas cüm

filii David , Mathan ex uxóre

d

ita fint ,. Tóachim Ie&tíffimam

1]-peu

fua génuit Jacob : mórtuo au-

ilam , ac fummis láudibus

!

teim IVIathan, Melchi ex tribu

&

dignam

mulierem Annam

T n

pulávit.

Nathan » ilius Levi, ac fx:'a-

matrilnö;lio .libi co

Ve-

lj

Á

u

/

):

n

|

5 r

M.

'j , ( ä,.iä ;

JS?P? CXv Fefta Augufti.//ä |

Ó

399

T ts

Verüm, quemádmodum prif-

Et fit commemoratio Do-

Vr

1

'cailla Anna ,cüm fterilitátis

minice occurrentis.

li

s&kq

W Cer

morbo laboráret ,:per oratió-

Pofteàde Octava. Affump-

nem, ac promiffiónem Sa-

tüonis. 594.

U M fmtïb

Ml ! ]He

muélem procreávit ; eódem

In ii. Vefperis omnia de

tnodo hzc étiam per obfecra-

Communi praterOrationem.

8101]]0]]15] (

D eus , qui pra ómnibus.

WUR

tionem , & promiffiónem Dei

10l ve

[r

Genitrícem à Deo accépit, ut

Et fit commemoratio Do-

i

ne hic quoque cuíquam ex

Ti us

miniee occurrentis , & de

tionis. -

j

1 P

illáftribus matrónis céderet.

Odava Aflu

Itaque grátia ( nam hoc fo-

DIE XVI.

"Á

UGUSTI

lN t

1 UT Qu

hat Anne vocábulum ) Dó-

In fefto S. Hyacinthi Confeff.

ininam parit ; (id enim Ma-

uplex.

z

d

ríie nómine fignificátur.

-j

^

Afía. Simil

àboeum viro fa-

j

Vere étenim rerum ómnium

iénti , qui eedificávit domum

m

conditárum Dómina fatta

uam fupra petram.

m

eft , cüm Creatóris mater

y. Amávit eum .Döminus,

D Dw

éxtitit.

& ornáviteum.

:

d

'Te Deum laudámus. 16.

x;. Stolam glóric índuit eu

m.

li

In Laudibus poft Hymnum.

Oratio.

Tatumt

y: Potens in terra erit femen

Eus , qui nos beáti Hya-

cínthi Confefsóris tui

] an Le&u

ejus. x Generátio redtórum

D

Ladiia

benedicetur.

ánnuafolemmitáte letíficas :

u

Ad Beredi&tus , Antiphona.

concéde propítius ; ut , cujus

, ls

Laudémus virum gloriófum

natalítia cólimus, étiam actió-

[

nes imitémur.

Per Dómi-

d

ingeneratióne fua, quia be-

i ali)

hBedi&diónem ómnium Gén-

num noftrum.

tium dedit illi Dóminus, &

Le&iones primi No&turni

[,quï q

(ient

teftaméntum fuum confirmá-

delibro Seripture eo tempo-

ut ejus.

reoccurrentis , ut dictum eft

»6 'ït D

'vi«t- fuper Cä

ratio.

in Rubrica ante Dominicam

gptimiy

T^ Eus,qui pre ómnibus

i. Augufti. $03.

)göümf- ."',

37 Sanétis

tuis.

beátum

In i. Nocturno.

Le8io zv

ii qmdfï

Yacínthus Polónus , no-

Tóachim , Genitríeis Filii. tui

NITU

bíilibus & Chriftiánis

- at

patrem effe voluífti : conce-

duot

f

de , quzefumus ; ut, cujus fe-

paréntibus in Camiénfi villa

fta venerámur, ejus quoque

Epifcopátus Uratislavienfis

ml

It

natus eft. Apuerítia Litteris

j Id

perpétuó patrocinia fentiá-

?«

int

N II

-Per eümdem Dómi-

inftrüctus , poft datam ju-

Yf l

risprudéntie & facris Lí-

a !

num noítrum Jefum Chri-

fum Filigm tuum.-

terisóperam , inter Canóni-

y u

Cos

PP

6co

,^. Fefta Augufti. 72-

gt

cos Cracoviénfes adícitus, in-

lum diem pretermifit , quo

sígni morum pietáte , & fum-

non preclàra áliqua fidei ,

yftori q

5

Giri

Tna eruditióne. céteros ante-

pietátis , atque innocéntiz

fie a

célluit. Rome in Predicató-

arguménta preftíterit.

z. Amávit eum.Dóminus ,

a m

rum Ordinem ab ipfo inftitu-

ddoar

tóre fantto Domínico adfcríp-

& ornávit eum : ftolam gló-

tus , perféttam vivéndi ratió-

riz índuiteum : $ Etad por-

iria

"n

j

n

nem , quam ab ipfo didícerat,

tas paradífi coronávit eum.

usque ad finem vite fanctíffi-

$. Induit eum Dóminus 1o-

OLUP'*Pæ

meé retínuit.

Virginitátem

rícam fidei, & ornávit eum.

WCM- *

Et.

g As

perpétuo cóluit : modeftiam,

Le&io v

t

a

tüénttam , humilitátem,ab-

An&díffimi viri ftüdium

li

j

inéntiam,caterásque virtü-

j

I

erga proximórum falü-

tes, ut certum religiófz vitee

tem máximis Deus miráculis

4 Cend

patrimónium , adamávit.

iluftrávit.

Inter quae illud

guts

*» Honéftum fecitillum Dó-

if ul

'nsígne , quód Vándalum fiü.

minus , & cuftodívit eum ab

vium propé Vifográdum a-

t

inimícis ,. & à fedu&tóribus

quis redundántem nullo naví.

Et dedit

l Eal

]i

tutávit illum :

gio ufus trajécit , sóciis quo-

(initn

illi claritátem zetérnam.

que expánfo fuper undas pál-

j p

lio tradütis.

Admirábili vi-

d«eldt

** Juftum dedüxit Dóminus

per vias rettas, & ofténdit illi

te genere ad quadragínta pro«

i. Etdedit.

pe annos poft profeffiónem

Aj

ïegnugn De

e&ió v.

perdüéto, mortis die.fuis Frá-

|

LU

funi

(f 4 Haritátein Deum fer-

tribus przenuntiáto , ipfo af.

ts inil

&-7 vens , Íntegras feepé no-

sümpte Vírginis fefto , Ho-

M d

&es fundéndis précibus,cafti-

ris Canónicis perfolütis , Sa-

u vt

gandóque córpori ingümens,

craméntis Ecclefiáfticis fum-

F t

nullum eiídem levaméntum ,

macum veneratióne percép-

tetcef

nifi lápidi inníxus , five humi

tis , iis verbis , In manus tuas

(

cubans , adhibébat. Remiffus

Dómine , fpíritum Deo réd-

hastíc

in pátriam;Frisáci primüm in

didit , anno falütis milléfimo

i&

itínere amplíffimum fui Or-

ducentéfimo quinquagéfimo

tite Dii

dinis monaftérium mox Cra-

séptimo. Quem miráculis ;

l f

cóvieálterum eréxit. Inde

étiam poft óbitum , illü-

BN

per álias Polónie R egni pro-

ftrem , Clemens Papa o&tá-

duf

víncias , áliis quátuor exadi-

vus in San&tórum nümerum

m

ficátis , incredíbile diQtu eft ,

rétulit.

m! UA hY

quantum verbi Dei pradica-

* lfte homo perfe'cit-ömhia :

Dh

i

tióne , & vite innocéntia

qua locütus eft ei Deus , &

Vu& *

apüd/cvmncs profécerit. Nulf

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

w[,

&l

quiem

w Eefta Augufti. 7*

6o1

termmL

Qf a'tiQ e

ähq

ua )!

"

quiem meam :. * Quia te vi-|

K

Iny.

di juftum coram me ex ómni-

A nobis , quefumus ,

li

&l

bus Géntibus.

D

omnipotens Deus , vi-

1 D

y» líe eft, qui contémpfit | tióru

m noftrórum flammas

1 f

vitam mundi , & pervénit ad

extínguere , qui beáto Lau-

i fpi

cccléftia regna.. . Quia.

réntio tribuíftà tormentórum

6 lória Patri.

ula.

ORE

H

. In ii. NoGt. Homil. S. Gre.

fuórum incéndia fuperáre.

t

!]

Per Dóminum.

[]

orii Papeein Ev. Sint Ium-

A

efp.a

Cap. de die OG.. S

Omäi'il'ä

i veftri. de Communi Conf.

Laurentii,cum comm. S.Hva.

|

non Pontif. Ixxviii.

Vr f

cinthi ,& O&. Affumpt.

, InLaudib. fit comm. O&.

DIE XVII. AUGUSTI.-

Vrim

Afiumpt. Atía.

uz eftifta,|lIn O&ava fan&i Laurentii.

It CUA

que afcéndit

icut auróra

Duplex.

1 jj

Omnia

auun

consürgens, pulchra ut Iuna,

?

*

dicuntur ficut in die

elé&ta ut fol , terríbilis ut

I

efli. $59.'

fipür

caftrórum ácies ordináta ?

equuntur.

preter ea, qu?

TU

y. Exaltáta eft fanda Dei

Oratio.

m

[ H

l

Génitrix.

Xcita Dómine in Ec-

trids

*. Super choros Angelórum

cléfia tua Spíritum , cui

drid

ad coeleftia regna.

beátus LauréntiusLevitafer-

ratio.

Tif

vívit: ut eódem nos repléti

tofalr

Amulórum tuórum,quz-

ftudeámus amáre , quod amá-

t [ts]

F

fumus Dómine , delí-

vit , & ópere exercére , quod

dócuit. Per Dóminum noftrü

m

&is ignófce : ut , qui tibi

.L

placére de á&ibus noftris

Jefum Chriftum Fílium . tu-

WT

non valémus

$

Genitrícis

um: Quitecum vivit & reg-

ifb

Fili tui Dómini noftri in-

natin unitáte ejüsdem.

J W

li

terceffióne falvémar.

10 fan&o Hyacintho, Afía.

m

j

t fan&i Laurentii , Afíz2.| Efic vir defpíciens mundum

Ts

u

In cratícula te Deum non ne-

& terréna triàümphans , diví-

ávi, & ad ignem applicá-

tias coelo cóndidit ore , manus

Weü

I

tuste Dóminum [efum Chri-

$* Juftum dedàüxit Dóminus

PA

ftum conféffus fum : Probáfti

per vias reCtas.

Dómine cor meum , & vifi-

$. Et ofténdit ill re

J i

táfti noCte :igne me examiná-

pa 0U

Det.

gmm?

ml

fti , & non eft invénta in me

Oratio.

iníquitas.

Eus ,qui nos beáti Hya-

cínthi Confefsóris tui

'1

[

Y^. Difpérfit , dedit paupcri-

u

!

bus. 3 Juftítia ejus manet| ánnua folemnitáte latíficas :

infeculum fzculi.

concéde propítius

$?

.

ut ci-

f

d

-P'ps

jus

602

N Fefta Augufi 4 7

FOU ij

Pater ?:quó Sacérdos fantte

jusnatalíta cólimus , etiam

a

actiónes imitémur.

. (ine Diácono próperas? * 'Pu

4,1 ,ao

- Pro O&tava Affumpt." Afía.| numquam fine miníftro Saeri-

W

quäft (

$iódie María Virgo coelos| ficium 'of*färrel* confuäve-

qpat

(f

ras.

1

afcéndit : gaudéte, quia cum

Jem qüaïx ]

Chrifto regnat

in etérnum.

y.

uidve.i*go "ïn me difplí-

g

(t fan&a Dei|cuit paternitáti tuze ? Num-

y.» Exaltáta e€

j qui 7

Génitrix.

quid degénerem me probá-

ls ^

choros Angelórum| fti ? experíre , utrüm ; idóne-

X. Super

Ut

-

[

ad coeléfna regna.

um miníftrum eléseris , cui

Oratio. F amulórum. 6o1.

commisífti Domínici sángui-

IÉ

E

IW

Le&tiones primi No&turni] nis difpenfatiónem. Tu nun-

ul

[

| mg[ï]*'(

CL

de libro Scripturz. eo tem-] quam.

L

*mqüm i

——

r

pore occurrentis , ut dictum

;e&io V.

eftin Rubrica atite Domini-

Uómodo manfit in illo

igonmis-

"

fphropts

J

cam iii. Augufüi. -

fancttus Lauréntius , cu-

— In fecundo INo&turno.

jüs hódie feftum diem cele-

Wcns)

if

Ex Tra&àtu fanfti Auguftini]| brámus ? Manfit usque ad

E»pifc

O

tentatiónem , manfit usque ad

sTriüur

in Joànnem.

i m d

ra

æi

27. in fine.

tyránnicaminterrogatiónem ,

Le&io iv.

manfit usque ad acérrimam

dfo, d

Erti fumus;fratres , quia| comminatiónem , manfit us-

ul l

C

Inhun t

omnes , qui fumus in|que ad peremptiónem. — Pa-

at

córpore Dómini , & mané-|rum eft: usque ad immá-

musinillo, ut & ipfe máneat| nem excruciatiónem man-

)

vt

*

h

[

n nobisjin hoc fzeculonecéffe|fit. TNon enim occífus eft

P

i

d

habémus usque in finem in-|citó , fed cruciátus eft in

termalos vívere : non inter|igne. Diu víivere permif-

s

tdftth

illos dico malos , qui blasphé- | (us eft :- imó.non diu vívere

mant Chriftum: raró enim| permíffus eft , fedtarde mo-

Inerj,

t (

jaminveniüntur , qui lingua|ri compülfus eft. — In illa er-

blasphémant; fedmulti, qui|go longa morte,in illis tor-

DI

7]0

vita. Necéffe eft ergo , ut in- | méntis, quia . bene manducá-

M

ter illos usque in finem vivá- | verat , & bene bíberat, tan-

dirLa

gt «

mus; Sed quid eft , quod ait : |quam illa efca faginátus , &

uimanetin me, &ego in|illocálice ébrius , torménta

Vf

illo ?Quid,nifi quod Maárty- | non fenfit.

resaudiébant: Qui perfeve- * Noli me derelínquere

IAO

esauros

ráverit usque in finem , hic | Pater fantte ; quia

eth |

falvus'erit ?.

tuos jam expéndi:

Non

WY

que de-

hod Qu.ö progréderis fine filio |egotedéferofili , ne

]JnaP;

L
