ftódia , mundi contémptus

iib

cilícia equórum calcáribus

fingulárisimplacábile ódium

71l

fupplévit.

Mollem . lé&tu-

fui: Dei vero amor tam ar-

Wi

Jitil

lum clàm injé&tis áfferum

dens , ut corpus étiam fenfim

il

fragméntis afperábat , eo

absümeret. Juffus propté-

I5j

üt

étiam , ut cítiüs ad orán-

reà mentem à divínis rebus

dum excitarétur, Magnam

tantísper avértere, occurrén-

Le

quippe no&is partem , fum-

temfíibi ubíque Deum írrito

ma étiam hyeme ,folo te&£tus

conátu fugiébat. Mirà étiam

Le

indüfio , pófitus humi géni-

próximos charitáte ampléxus,

N

bus , vel pre languóre ja-

in püblicis , quibus alácriter

d

cens, ac pronus, in coaelé-

miniftrábat, nofocómiis con-

($, f

ftium contemplatióne tradu-

tagiófam luem traxit. Qua

UY

cébat. Intérdiu quoque tres ,

lehté consümptus , die, quera

tdid

quátuor , quinque horaás in

praedíixeratjundécimo Kalén-

lit

!ïeq

ea perftábat immótus , do-

das Jüliisetátisanno quarto &

ii

rl

nec unam faltem ánimo nus-

vigéfimo jam inchoáto , cüm

Tl

quam diftrádo percurríffet.

ánteà flagéllis cedi;atque hu-

It

Cujus conftántie premium

miftratus mori poftuláffet ,

fuit ftabílitas mentis , inter

migrávitinccelum. Ibieum

l

daléna de

orándum álio non vagántis ;'fantta María Mag

q

Pa'zzis-

l

l

fi

Àl

Q

ccxxvil

Pazzis tanta fr.uihäääg . De

0

"k

üptii

VAE melio

t & iMtud

[

]!

1rhonftránte, vidit , quantam

tibi afséntior: ac fi libet, illud

vix effe in coelo credidíffet ;

adjüngari, tantónüptiis eam

E;uäk

ipsürque fanttimónia insíg-

pr&iftáre, quaritó coelum ter-

lr

nein , & charitáte Mártyrem

r& , quantó homínibus Àngeli

incógnitum fuíffe praedicávit.

antecéllunt: ac fi quid pr&été-

N

j

Mlultis étiam,magnísque clá-

reà addéndum eft , étiam ma-

ruit miráeulis. ..Quibüs rite

gis. Naàm fi nequé nubunt

H

It

probátis , Beredíétus déci-

Anugeli , nequé uxóremrn du-

mustértius Sanctórum faftis

éunt ; non étiam éarne & sán-

Afi

Ansgélicum jüvenem adfcríp-

guine coagmentáti funt : in

lj

[

fit, atque innocentia & cafti-

térris pratéreà nón comimo:

tátis exémplar fimul & patró-

rántur , non cupiditátum, aut

j

num ftudiófze prasértim ju-

libídinum perturbatiónibus

if

ventüti dedit.

funt obnóxii ; non cibi indi-

4 lfte homo perfécit ómnia

gent, aut potus

non funt

-

qua locatus eft ei Deus , &

ejüsmodi ; ut eos duléis fo«

dixit àd eum ? Ingrédere in

nus , aut cantus mollis 4 au£

M

réquiem meam : *

Quia te

przclára fpécies poffit allíce-

U

[

vidi juftum corari me ex óm-

re ;nulla dénique ejus géne«

[

IT

nibus Géntibus.

ris illécebra capiüntur.

Ti

Ifte eft , qu1 ante Deumt

4j, líte eft , qui contémpfit

J

Vitam mundi , & pervénit

magnas virtütes operátus eft;

bt

t

ad coeléftia régna.

Quia.

& orünis térra - doctrína ejus

i

G lóriaPatri. Quia.

repléta eft:« Ipfeintercédat

i

M

In tertio No&turro,,

pro peccátis ómnium populó«

H

fe-

rumni.

j,é&io fanti Evangéli

u-umu

cündüm Matthaum.

, Ecée hoio ,f'i'n'e" queréla ;

22; Vs 20.

verüs Dei cultor , ábftinens

Le&tio vin Cap.

T Nillo témpore; refpónders

feab omni ópére malo , &

Jefus ait Sadducais : Errá-

pétmariers in innocéntia fua:

tis , nefciéntes Seriptüras,ne-

w

tio viii:.

1

que virtütem Dei. In refur-

humanum geritis c

üin

fedtióne enim neque nubent ;

, natüra Deátis illis méiiti-

businfériusfit, omrni vi ftu-

néque nubéntur : fed erunt

y

ficut Angeli Dei i coelo: Et

dióque conténdit ; ut ; quoad

"

i

réliqua.

ejus fieri potéft , illds aífe-

qx

Homilía S. foárinis Chrysóft.

quitur. Quómodo ? normn

*

.. Lib, de Virginis -

nubuiit Angeli

?

.at neque

Irginitas eft bona; id ego

étam virgo. Affifténtes illi

l

W

V

n

quoque. fáteor; Atque

fémper ad Deum , cíderi in-

"

F)

'Sär-

[

[

ccxx;riü

n fefto Divifionis Apoftolorum.

u

sérviunt ; & iftud ipfum vir-| virtütem vi &'conteptióne

Mp

go.

Quód fi vírgines ,|perveníre 5 vide quanta eos

n

quámdiu córporis ónere de-

fortitüdine,quanta vita ratió-

primüntur , quemádmodum

ne przeditos fuíffe opórteat.

$

li

vt

Angeli in coelum néqueunt[T e Deum laudàmus. 16.

f

afcéndere; illud eo vel máxi-

Inii. Vefp. fit commem.

ino

folátio compénfant

lini E

Mc. utin Brev.:

, F Pau

DIE

x

LOOPI.

[

quód , modo fpíritu & córpo-

re fantte fint , coeli Regem ln fefto BB. MM. Gorco-

recípiunt. Vidésne virginità-

nienfium. Dupl..

tis preftántiam ? quómodo

Pro univerfo Clero fæcu»þ

terrárum íncolas fic afficiat ,flari in Partibus Belgii.

uri

utqui córpore veftíti funt ,

Omnia de Communi ii. Io-

eos incorpóreis

méntibus

co , prater Le&iones i. No-

i

hi

Tl

exaquet.

éturni , qu& . dicuntur, de

&« Sintlumbi veftri pracín-

Scriptu

ra occurrentce.

(

&i , & lucérnae ardéntes in

DIE XV. JULII.

d

iánibus veftris: * Et vos

fen

In fefto Divifionis Apoftolo-

num

símiles homínibus expettàn-

rum.. Duplex.

tibus dóminüm fuum;quando

Omniade Communi . Apo-

revertátur à nüptiis.

ftolorum , priter Orationem

ii

& LeGQiones 1. & iij. INoct,

y. Vigiláte ergo, quia nefcí-

Q

tis ,qua hora Dóminus vefter

Qratio.

ventürus fit. Et vos símiles.

Eus,quiin tuórum di-

Mi

G lória Patri. Et vos.

D

vifióne

Apoftolórum

N

LC&iO 1Xe

Géntium müultitüdinem in

Ua enim , quefo , re

unitáte fidei ad agnitióné tui

N

Q

differébant ab Angelis

fanQti nóminis convocáfti: au-

U

Elías , Eliséus , Joánnes, ve-

res tuz pietátis Ecclefize pré-

gt

ri hi virginitátis amatóres ?

cibus inclína, & prafta ; ut

p

Ü

nulla, nifi quod mortáli na-

quorum pradicatiónis inftán-

peri

türaconftábant. Namcste-

tl.), [

tia te cognóvimus, horum ob-

ra fi quis diligenter inquírat ,

.téntuin confeffióne veritàtis

Qf

hi nihil óminus affé&i repe-

tüz fidéliter , firmitérque

fn

riéntur,quam beáte illae men-

maneámus. Per Dóminum.

ftsde

tes : & idípfum,quo inferióre

In primo Noéturmo , Le-

conditióne vidéntur effe , in

étiones de Scriptura occurr.

magna eft eórum laude po-

In fecundo No&turno.

néndum; ut enim terrárum

| Serrmo

S. Gregórii Papa.

Íncolz , & ii, qui effent mor-

Le&i1o 1v.

Qj

tus Dó-

Á

J

tálinatüra , poffent ad illam Scriptum eft : Spíri

;nillig.

- Infefto S; Alexii Corhf'.

CCXXIX

mint

de: Communi Apo4nis Chriftiánz religióni ad-

;

- ftolorum. VH«

u

dída , baptizáta eft.

In tertio No&urno , «Ho4cum exímie effet pulchritü-

j

milia in Evang. Defigná-|dinis, à Prefétto Oiybrio ad-

ij

iC ..ex Commu

amátur. :Cümque eam fibi

lii

*X

*

ni Evangeli-

&6 ftarum.

fifti jubéret, ita illam allóqui-

: DIE

äü.fll, JULI. -

tur: Tuum nobis puélla &

fä

in €efto fan&i Alexii ConfeC.| nomen & religiónem edícito.

foris Duplex.

Tumilla Margarita, inquit à

Oratio.

vocor , génere fum nóbilis ,

n

Eus , qui beátum . Alé-

religióne Chriftiána.

D

xium Confefsórem tu-

w Propter veritátem , &

l.

umin mundi contémptu mi-

manfüetüdinem,& juftítiam :

sábilem effecífti : praeita ,

* Etdedücet te mirabíliter

x

uzfumus ; ut interceffiónis

déxtera tua.

ejus auxílio Fideles tui terré-

.*-

Spécietua , & pülchritü-

via defpíciant , & ad. coeléftia

1

ine tua inténde ,

prófperé

femper afpírent, Per Dómi-

procéde, & regna. Et.

'yium noftrum.

Letio v.

"

IN

DIE XX. JULII.

T Praefes: Duo prima

li

In fe(to S. Mlargaritas virg.

conveniéntia funt, tér-

& mart. Duplex.

tium veró absürditas eft.Nam

(V

Omnia de Communi Virg.

quid ftültius, quàm ut Deum

a

& mart. practer Le&tiones i.

fibi quis fáciat crucifixum ?

Yi

No&urnt

Ad hec virgo : Unde dic ,

Oratio.

)

oro , didicífti Dóminum- Je-

!

INdulgéntiam nobis , quz-

fum fuíffe crucifixum ? Tum

i fumus Dómine;beáta Mar-

Prafes : Ex libris Chriftianó-

u

rum. Cui Margaríta: Qua-

garíta Virgo & Martyr im-

nam verecündia eft, ut cüm

plóret : que tibi grata fem-

peréxtitit & mérito caftitá-

in eísdem libris legátur &

F

tis, & tuz profeffióne vir-

poena Chrifti & glória , àl-

tütis. PerDóminum.

terum credátis , álterum re-

InprimoNo&urno, Le&io-

fpuátis ?

nesde Scriptura eccurrente.

z. Dilexífti juftitiam, & odí-

fti iniquitátem : ^Proptéreà

y

In fecundo Notturno.

u

Lectioiv.

unxit te Deus , Deus tuus

Argaríta , que & Mia-

óleo letítig.

M

rína , Antiochíe Pisí-

**« Propter

veritátem &

;

die , patre Edéffio idolorum

manfuetüdinem, & juftítiame

facerdóte nata , à téneris an-

Proptéreà.

PS

Te-

?

€CXXX

I

n

dovici Tolof.

[.e&tio vi.

n fefto S. Lu

z;. viiiMédia no&te clamor fa-

i n'sftfa'

jlem

Is veheménter ira ac-

Gus eft: * Ecce fponfus ve-

--*- cénfus Prafé&tus vária

nit , exíte óbviam ei.

ln

"r

tormentórum génera in fan-

3. Prudéntes vírgines aptáte

&oillo corpüfculo consümp-

veftras làmpades. Ecce,

jc P

fit. Primüm enim virgis c&-

G lória Patri. Ecce.

hu

]Hl

fam , deínde üngulis foffam in

DIE XIX. AUGUSTLI.

[æclä

càrceremtrudi jubet , ubi &

In fefto S. Ludovici 'Folofani

fpe&tro dzemonis appétitur ,

Ep. & Conf. Semid.

|

J

g

g.

Íedad fignum Crucis tota vis

Pro terris Czefareis de pra-

diáboli proftérnitur. Prodü-

cepto ob iufignes: vi&larias'à

um

citur ftterüm Virgo , & cum

Domo Auftriaca hoc die re-

jertt

fis D

in confeffióne fidei conftàántior

latas,ex Decr. $. Rit. Con:

perfeveráret , ardéntibus fà-

greg- dedie :21. . Maji. 1692:

(rinhi

cibuslátera ejus exurüntur.

utipfa defuper rc

glüama*

q

uifita re:

Dénique multis fuperátis tor-

fpondit annó'1719.

du

mentis , truncáto cápite, vi-

Ini. & ji. Vefperis.

teffm

y.O

r

tütee

&órem per tot corónas fpíri-

:

apro nobis beáte Lu-*ï*

tum coelum excépit.

dovíce,

frirel

**« . Afferéntur Regi vírgines

*- Utdigni efficiámur pruQ

fu.

oft eam , próxime ejus ,

miffiónibus Chrifti.

fetam

—. Afferéntur tibi in lgtítia ,

Oratio.

m

& exultatióne,

Eus,

U

ii .Eccléfiam tu-

vlire

*-^am di

i

: Spécie tua, & pulchritü-

pofitióne . mirá-

Qitvid

dine tda inténde , prófpere

bili novis femper illüftras

y lw

r

océde,& regna. Afferéntür.

San&órum ' fplendóribus :

fieum

ic

T

ória Patri.

] tertio-.No

Atfferéntur.

tribue , quzefumus , ut , qui

unxi (

beáti Ludovíci Confefsóris

Thea dl

lia S. Gregorii Papae in Evan-

tui atque Pontíficis folémniis

gelium. .

y.Ni

5imile eft re

1

um

gratulámur , ad ejus consór:

&

eoelórum

esáuro, de€

:

OtTmi-

tium felíciter p

cébit

müninecc Virg. ne.c.-M, cxi.

-erd.ucä,tmur-ï'

e. Vil

Per Dóminum. :

Hac eft virgo sápiens,

n primo Nofturno ; L,e:

U

quam Dóminus vigilàntem

€liones de Scriptura occurr;

241

invénit ; quae accéptis lampá-

In ii. Noéturno.. Le&io iv.

lis f

gibus fumipfit fecum óleum :

Udovícus regáli prosá-

m

- Et veniénte Dómino , in-

(pia, Patre videlicet clarze

N

s

j

fvit cum eo ad nüptias.

memórise Cárolo Rege Sicí-

Yit lf

Média no&e clamor fattus

liee,Matre vero María Sicíliee

Tétium

eft , ecce fponfüs venit, exíte

Regína, ex Ungária oríginem

fllif ,A ïl

óbviam ei. Et veniénte,

füam trahens , altafui géne-

It

ris

P

CCXXXÍ

u

[4

Y fe[];o

s Ls

d

vici Totof.

0C1

L:

ris ff!;c"usävit $

ápere ,

h

umi-

bébat in

o$ , in primis

m*f

íciéntiis , & facra página fic

liafemper diligens, & amplé-

&ens.

Sciébat namque ;

profécit , quód vir Dei, pol-

hö,l

lens ingénio , de pradí&tis

|

"

quod excélfus Dóminus alta

de longínquo profpíciens ,

fciéntiis non folüm püblicé ,

humilia réfpicit é, vicíno.

ac private fubtíliter difputá-

|

Quamquam autem síngula

re valéret , fed étiam folém-

reclára ópera lücide vite

niter Clero , ac pópulo pro-

'üw

u&e verbis paucis enarràri

póneret verbum Dei : ut pu-

d

tarétur fciéntia hec infüfa

son poffint, áliqua tamen de

uàm plárimis ad utilitátem

magis divínitüs , quàm hu-

ff fil

mánitüs acquisíta. In Ora-

legéntium referámus ; ut ex

tiónibus autem fédulus , &

(hi

his Deum Patrem gloríficent,

i

& in his repériant vivéndi ré-

devótus mentem ad. Deum

I

gulam,quam fequántur. San-

elevátam ténuit , profédto

étus ifte ( ficut probátum eft

feiens , quód orátio humi-

:

teftimóniis fidei dignis) in &-

Tiántis fe , nubes pénetrans ,

W '

táte exíftens ténera fub magí-

pro exauditiónis fuffrágio

ftrireligiófa diligéntia cum

'Deum adit. In témpore nam-

I!

fuis fratribus tenebátur. lp-

que di&o Sacramentáli con-

fe tamen matüris incedéndo

feffióne premiífía , Miffam

móribus fub tenéllo pé&tore

audiébat devóte.

In magnis

veró feftivitátibus cum pre-

nl

geftáre fe fenílem ánimum

"ii

oftendébat.

jparatióne multa ,

corpus

David fervum

fumébat Domínicum. Faétus

lii

w« Invéni

meum ,

óleo fant&to meo

jautem Sacérdos diébus quafi

Y

Manus enim

1

unxi eum *

síngulis celebrábat.

mea auxiliàábitur ei:

w; Pófui adjutórium -fuper

y^. Nihil proficiet inimícus in

poténtem , & exaltávi elé-:

eo,& filius iniquitátis non no-

&um de plebe mea : * Manus

'enim mea auxiliábitur el.

cébit ei. Manus.

e&io v.

$. Invéni David fervum me-

um , óleo fan&o meo unxi

U&us autem in Cataló-

*

J 7 niam :cum düàobus ex

Manus:

; Y, 0815 vi--

[

j

füis frátribus, datus obfes

pro liberátióne

antedíCti

, A .Udiéntie verbi Deiinfi-

5

wa

Regis , tam fervénter dedicá-

|4. À. ftébat atténte: pro paftu

vit fe ftüdio , quód intra fep-

veró ánimz fcriptüris devó-

g?.

j

ténnium , quo ínibi obfes

tisftudens , habébat ad hoc

füit , inftructióne Fratrum

»pro folátio fan&tos libros : ca-

0(

j

|

Minórum , quos fecum ha*

ftitátis autem amor à puerí-

;

j

P4

tia

Á

cdixxii Officium de SS-, Evchar. Säc'ram.

lia affécerat ejus mentem

In tertio-NoCturno leeit

ür" TA

ádeó , quód ob ipstus fidam

Homiliain Evang. .V igilá-

cuftódiam muülíerum consór-

te &c.

i

de Communi .Con-,

p

tia vitábat ómnia in tantüm ,

fefforis Pontificis. lxiv.

quod ( nifi forfan cum matre,

WMiffa. Sacerdótes tui Dómi.

MP

vel foróribus) folus cum fola

ne.- de eodemi Communi,

if

OFFI

VTa C

nullo unquam témpore lo-

I

quebátur. Mulíerem namque

De San&tiffimo. . Evchariftize

amariórem nóverat effe mor-

Sacramento.

MEN

te.

Verba autem inhoné-

Feria v. per annum - Semi-

Hor

fta abhorrébat audíre , lo-

duplex.

quéntes tàália , gráviter ar-

— Recitandum in omnibus

miad

ii

guébat , atténdens prudén-

Dominiis & Státibüs haredi-

Jugic

vt

ter , quód corrümpunt bonos

tariis Augufff. Domus Au-

mores collóquia mala. Fra-

riace, extra Adv. & Qua-

l.

tres nihilóminus duo , & in-

drag. qualibet Feria v. non

T

térdum quatuor , in fua jacé-

Impedita Fefto ix. LeG. etiam

bant cámera , in fuz tefti-

translato, vel officio Vigiliae ;

Horf

mónium nítidae puritátis.

aut Dominicz anticipatee.

a 0d

Cum Apóftolo Paulo fobrie-

Omnia dicuntur ut.in Fe-

li

táte cibi, & potüs corpus fu-

fto Corporis Chrifti , omiffo

à:]

um caftigábat afsídué , séque

tamen. Allelüja.

ubi illud

Umn:

frequénter manu fua , ali-

habetür. ,& exceptis. Le-

MEN

quándo autem alicüjus fra-

&ionibus , qua in primo No-

hN

tris consócii , cum catenis

&urno funt de: Seriptura'oc-

nin()

férreis difciplínans. Veftién.

currenté ,inlic autem & iii.

do pro camífia rudem ftamí-

INo8. (umuntur ex diebus in-

Delm

neam, & deferéndo ad nudam

fra.O&. Corporis Chriftü ,&

b

carnem procíngulo chordam

cum menfibus; variantur. or-

!

groffam, ipfam in fervit

l'l.teïn

dine fequenti. : &fi occurrat

lu

Ípíritus redigébat.

aliquod feftum;fimplex ,:fit

&X

5*. Hteeft, qui ante Deum

de . e€o .commemorati

fhinjis

magnas virtütes operátus eft,

Le&tionum.

o 1x

u

&bba

& omnis terra do&rína ejus

*

.^ Infec

dó No&urnol.;

Nif

repléta eft:

* Ipfeintercédat

MEÉN

SIB

Tonin

pro peccátis ómnium

- JUNIO.

rum.

popqlö-

Ti

- Le&. exiFeria fecunda in-

Qu

"

Y- Hte eft , qui contémpfit

fra O. & earum titulüs hic

ET

vitam mundi , & pervénit ad

effertur in re&to. , dicendo :

coeléftia regna.. Ipfe,

Aj

ermoS, Joánnis Chrysófto.

Concdp

: lfiyia Patri- Ipfe,

füi non vero: De Sermónes

ul

MEN-

Iehq

L

— Officium de Immac. 'Conceþt; B.M. V cexxxiii

l

MENSIBUS JULIO , ET ( Plalmi., Capitulum , &

*i

AUGUSTO.

:

Hymnus ex . Officio . parvo

LeGiones,ex Feria tertia| beatae Mariz. cxlv.

infra O&tavam.

/, Concéptio recólitur fan-

-MENSE SEPTEMBRI,

& María Vírginis,

|

LeGiones ex Feria quarta

&.Cujus vita ínclyta cun-

infra OCtavam.

Gasillüftrat Eccléfias.

d

- Intertio NNocturno,

AdMasnificat ,. Antiphonx.

MENSIBUS MAJO, ET

Gloriófz

Y

Vírginis Maríe

UNIO.

Conceptiónem . digníffimam

Homilia ex Feria fecunda

recoláàmus, qu& & Genitrícis

Il

infrá OQavam, & ejus titu-

dignitàtem obtínuit , & vir-

J

lus hic effertur in re&to ,. di-

ginálem pudicítiam non amí-

li

cendo

Homilía S, Augu-

hit.

Oratio.

f

Im

ftíni.

&non:

De Homília.

. Amulis tuis, quaefumus

M

MENSIBUS JULIO , ET

i. Dómine , coeléftis gra-

j

AUGUSTO,

tizte munus impertire : utqui-

Homilia ex Feria tertia in-

bus. beáte. Vírginis partus

fra OGtavam, & ejus titulus

éxtitit falütis exórdium:Con-

x

hic efferturin retto , dicen-

ceptiónis ejus votíva comme-

(ft)

do:- HomilíaS. Auguftini.

morátio pacis tríbuat incre-

Wil

& non : De Homilía.-

Jj

méntum... Per Dóminum.

le

MENSE SEPTEMDBRI.

Ad €oinpletóxium;& alías

N

Homilia. ex Feria quarta

Horasin fine Hymnorum di-

NU

infra OGtavam.

l

citur : J efu , tibi.fit glória : ,

n

QFFICIUM

qui natus es de Vírgine.

Ü

De Immaculata Conceptione

^Ad Matutinum s

ïnvitatoæv.

B. M. V. In Sabbato per

C onceptiónem

V

nis Ma-

annum. Duplex.

ríe recolámus s;*

drgi

riftum

. Recitandum in| omnibus

if

ejus Fílium adoïïäïn s.Dómi-

"

t.x

11

(A

M

extra ltalim Regnis. Do-

nume.

u

miniis S: C.M. fingulis anni

Pfalm. V enite,e

xul

æmus- 2«

Sabbatis, Officio ix. Le&tio-

Hymnus , Antiphong ;; &

y

pnum:;:;/etiam translato , aut

Píalmi Nocturnorum ut in

d

Deominice anticipàta&e non

Officio parvo beate IMarue «

cum-Verficulis pro Ofiicie

impeditis,& extra Adventüus,

jl

Quadrag. 'Quatuor:;Temp.

ix. Le&. ibi fubjun&tis

ac' Vigiliarum Ferias.

In primo . No&turno ; --L.c-

n

Giones de Seriptura occurr.

H

! Ad Vefperas , Antiphona.

Ccum

.ia

n

Coneeptio gloriófze.

oncépta eft B. Virgo

"l

| ar/fa-ex progénie

David :

eliquis de Laudib. ccxli.

N

. DeOr «

e

ccxxxiv Officium de Ymmac. Concept. B,, M

! Cet(

* Perquam falus mundi ere-

0héruit cotonart.

ggredfæ'i—*

ni, filia Sion , & vidéte Re-

g

déntibus appáruit, cujus vita

D)

ia

gloriófa lucem dedit fzculo.

gem Salomónem in diadé-

y. Conceptiónem B. María

mate , quo corerávit eum

Gen'lm

mater fua. Verüm hoc álias.

in

Vírginis cum gáudio reco-

làmus.

Per quam.

Interim — fané . ingredímini

g. li.

Beatíffime — Vírginis

magis , & vidéte Regínam

[v

Maríe Conceptiónem — de-

in diadémate , quo coroná-

8*

votíffime recolamus: * 3 Ut

vit eam Fílius fuus. Incápi-

IU

te , inquit , ejus coróna ftel-

ori»

ipfa pro nobis intercédat ad

lárum duódecim.

fahæ !

Dóminum Jefum Chtriftum.

y. Cum jucunditáte Con-

x Concéptio gloriófe Vír-

i

n

ceptiónem beáte Maríse Vír-

vitit

ginis Maríe ex sémine Abra-

Jf

ginis devotíífime recolàámus.

(

ha , ortz de tribu Juda; clara

fi

Ut ipfa.

ex ftirpe David ,

* Cujus

V

i5

i

(us TK

y. iGloriófze Vírginis Maríe

vita inclyta cun&tas

Hlüftrat'

Defponfatiónem digníffimam

Eccléfias.

qui |

yecolámus :*

y. Concépta eft beáta Vir-

ribu$

Cujus Dó-

minus humilitátem refpéxit ,

go María ex progénie David.

quod

ug& Angelo nuntiánte €on-

Cujus.

Lectio v.

TOA CU

TUntd

cépit Salvatórem mundi.

Ignum plané ftellis co-

. Beatíffimse Virginis Ma-

ronáti caput , quod &

enm/

ipfis longé cláriüs micans ,

(reridi

ríz Defponfatiónem devotiffi-

mérecolàmus. Cujus.

orneteas potiüs , quàm or-

detnig

G lória Patri.

Cujus.

nétur ab eis. Quidini coró-

u

Fzech

In fecundo No&urno. -

nent sídera , quam fol ve-

MENSIBUS MAJO , ET

ftit ? Sicut dies verni cir-

porta,

st U NIO. uc

cümdabant eam flores rosá-

pitoit

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

rum , & lília convállium.

LEU

Serm. in c. 12. Apocal.

Nimírum Izxva fponft fub cá-

fittx.

fivit

Le&io iv.

pite ejus, & jam déxtera il-

Ovum fécit^ Dóminus

líus amplexátur eam.

Quis

Ert

füper terram , ut mülier

illas eeftimet gemmas ? quis

eircümdaret

ftüp,

virum , nec

ftellas nóminet , quibus Ma-

Quif

álium quàm Chriftum , de

ríe régium diadéma com-

ii b

üo dícitur : Ecce vir ,

pá&um eft ?

ls

fieBs nomems ejus.

No-

X. Cum jucunditáte Con-

D

W

vum quoque fecit in coelo ,

ceptiónem beàte Maríe re-

]

ut müliet. fole apparéret

colàmus, " Utipía pro nóbis

U (

amída. " Dénique & coro-

intercédatad Dóminum Je-

Vs

ll

fum Cliriftum.

níávit eum , & V.icifïïm ab eo

D

'Y- Cot-

4 Ofüg. äe Immac. Conce 't.B,Ms V. ccxxxv

l

y«C

orde' & ánimo Chrifto

MENSIBUS ]JULIO, ET

N

AUGUSTO.

canámus glóriam in hac faera

commemoratióne precélfz

Ex libro fan&i Epiphánii

"

Genitrícis Dei Maríz.

Ut

ml

Epifeopi advérfus hazrefes.

M

ipfa.

Lib. 3. herefi' 78. poft med

l

N

Leto iy.

li

LeGio vi.

j Uid ergo fidéreum. mi-

EátaMaterDei María per

J

b

:O* cat in generatióne. Ma-

Hevam fignificátur , qua

1

ríe ? Planéquod ex'Régibus

per enígma accépit,ut mater

hu

vivéntium vocétur.

1ila éte-

ortáà, quod ex sémine Ab-

rahe ,. quod generófa ex

nim mater vivéntium vocáta

21

fürpe David. Siid parum

eft, étiam poftquam audívit :

J

Jn

vidétur, adde, quod gene-

Terraes,& in terram rever-

u

ratióni illi ob finguláre pri-

téris, poft transgreffiónem.

(

vilegium fanClitátis divíni-

Et mirum eft;quod poft trans-

Xïiv.

44

tus nófcitur effe concéfía ,

greffiónem hoc magnum co-

quod longe ante eísdem pà-

gnómen hábuit.

-Et quod

Cn' l

tribus coelitus repromíffa ,

quidem pértinet ad rem fen-

VOL

quod myfüicis prafiguráta

síibilem , ab illa Heva.omnis

miráculis,quod oráculis pra-

hóminum generátio dedü&ta

(i lJ

d

nuntiáta prophéticis.

Hanc

eftin terra: hic aütem vere

T

enim facerdotális virga, dum

à María haec vita mundo gé-

IM

fine radíce flóruit : hanc Ge-

nitaeft, utvivéntem gígne-

ret, & fieret María Mater

ini

deónis vellus , dum in médio

u

ficcee áree máduit: hanc in

vivéntium. Per enígma ígi-

Ezechiélis vifióne orientàális

tur Maria mater vivéntium

n*

Wi

porta, quae nulli unquam

appellàta eft.

::

m

pátuit , praefignábat.

3j« Concéptio gloriófz.

1

X« "Concéptio tua , Dei Gé-

CCXXXÍV.

ecuo v.

P.

nitrix virgo,gáudium annun-

Eva datum eft o,perl',l:(?

tiávit univérfo mundo.

corpus fensibile prop-

ter nuditatem fensíbilem :

* Exte enim ortus eftSol ju-

n'J

ftíti? , Chriftus Deus nofter :

Maríz vero datum eff à Deo,

j

ut páreret nobis Agnum &

* Qui folvens maledi&tiónem,

u

dedit benedittiónem ; & con-

ovem , & ex glória ipsius

Agni & ovis fieretnobis velut

fündens. mortem,donávit no-

bis vitam fempitérnam.

à véllereinfapiéntia per. vir»

&U

tütem ipsíus induméntum in-

"u

Y^ Benedítta tu in muliéri-

bus, & benedí&us fru&us

corruptibilitàtis. Heva €tiarm

W

mortis caufa faCta eft homíni,

ventristui. Exte.-

p

Giória Patri. Qui.

bus; per ipfam enim mors

in-

(

ecxxxvi — Offic. de Immac. Coneept; B. M. V.

ingreffa eft inmundum. . Ma-

corpus, ab ipfa vexó cofta

j

ría veró.caufa vite, per quam

zedificatam effe Eccléfiam , im

groï

eo,quod punttum & apértum

génita eft nobis vita , & per

hanc Fílius Dei advénit in

eft ipsíus latus, & myftéria

mundum: &üubi abundávit

sánguinis & aque , prétia re-

demptiónis fatia funt.

peccátum , ibi fuperabundá-

vit & grátia:& unde illáta eft

&. Concéptio tua. ccxxxv.

erpe't

mors, illinc procéffit & vita,

MENSE, SEPTEMBRI.

|

e[Us

Ex Epíftola S. Anibrófii Epi-

(

tul

ut vita pro morte fieret : &

üdi

qui per mulíerem nobis vita

fcopiad Sirícium Papam.

fattus eft , mortem ex mulíe-

Épiftola 81. alias .

tifim

re indüttam exclüderet.

Et

Lettio iv.

antei

uóniam illc Heva , cüm

d i

E via perverfitátis pro-

adhuc effet virgo ,

er in

D

düntur dícere : Virgo

ügnätus

obediéntiam transgré

i

aeft :

concépit , fed non virgo ge-

finus

é contrário

per

virginem

nerávit. Pótuit ergo virgo

p

obediéntia grátie fatta eft ,

concipere , non pótuit virgo

vll

annuntiáto advéntuin carne

generáre , cüm femper con-

iürüm

artus fe-.

TL $.

de coelo , & vita etérna.

céptus praecédat ,

s. Cum jucunditáte.ccxxxiv.

quátur ? Sed fi do&trínis non

ute

" Y.eftio vi.

créditur facerdótum , credá-

Hace

tur oráculis Chrift , credá-

at Ea

TqYE María accípitur ( 1í-

?ceat: mihi ; hoc, dícere )

tur mónitis Angelórum di-

(

quod fcriptum eft de Ecclé-

céntium : Quia non eft im-

ulty

fia : Relínquet homo, patrem

pofsibile Deo omne verbum.

tl

fuum,& matrein fuam,& ad-

Credátur Symbolo Apoftoló-

& Bo

herébit uxórifue: & erunt

rum , quod Eccléfia Romana

DT

duo in carne una.

San&tus

lur à

intemerátum femper cuftó-

autem Apóftolus dicit : My-

dit , & fervat.

Audívit Ma-

um

ftériumhoc magnum eft , ego

ría vocem. Angeli , & qu&

IU

autem dicoin Chrifto & Ec.

ante díxerat: Quómdo fiet

Ü

cléfia. &t vide Scripturárum

iftud ? non de fide generatió-

accurátam dicéndi proprie-

nis intérrogans , refpóndit

tátem, quod de Adam quidem

pófteà : Ecce ancílla Dómini ,

dixit,fórmávit:de Heva veró,

contingat mihi fecüándüm

Va

nonformátam effe , fed zedifi-

verbum tuum.

nj

cátam. Accépit enim, inquit ,

t«« Concéptio gloriófe Vir.

C )

unam de coftis ejus , & edifi-

ginis, ccxxxiv.

Qub

Ug

cavit ipfi in uxórem.

Quo

UI

CUR

ofténdat , Dóminum quidem

Ex libro S.Hier()nymi Pres,;

lgf

10 1]

de María efformáffe: fibi ipfi

NI Qu

byteri advérsus JoviniäxïLäm.

J

Offic. de Immac. Concept. B. M. V. cexxxvii

N

Q

Ex Apolog, ad Pammachium dientiam faciénte , & fedu-

&0

pro libro adverfus Jovi-

&ióne illa folüta, qua fedü£&ta

nianum in fine,

eft male illa, que jam viro

lj

/

e&tio v.

deftináta erat virgo Heva ,

N

Hriftus Virgo , Mater

f

per veritátem evangelizáta

1

C

eftbene ab Angelo ,jam fub

(

Virginis noftri Virgo

*

perpétua, Mater & Virgo.

viro virgo María.

Quem-

jl

Jefus enim claufis ingréffus

ádmodumenim illà per An-

Jl

F

eft óftiis,& in tepülchro ejus,

gélicum fermónem fedü&ta

Pïpt

quod novum , & in petra du-

eft ,ut effügeret Deum, pre-

M

ríffima füerat excífum , nec

varicáta verbum ejus : ita &

ánteà quis , nec pófteà pófitus

hac per Ángélicum fermó-

!n.

eft. Hortus conclüfus , fons

nem evangelizáta eft,ut por-

j;

f

fignátus: de quo fonte ille

UER

táret Deum , obédiens ejus

verbo. Et ficut illa feduütta

M gc

flàvius manat , juxta Joel;qui

Írrigat torréntem vel fünium,

eft ,ut efügeret Deum ; fic

A m

vel fpinárum : fánium,pecca-

hzc fuafa eft obédíre Deo, ut

Wl

tórum , quibus ante alligabá-

virginis Hevse virgo María

Ms

mur :fpinárum , qua fuffó-

fieret advocáta. Et quemád-

:

j

modum adftríttum eft morte

cant feméntemjpatrisfamílias.

li

M

Hxc eft porta Orientális, ut

genus humánumr per virgi-

t

ait Ezéchiel , femper claufa

nem , folvátur per vírginem,

T

& lücida , opériens in fe , vel

&qua lance difpófita virginá-

d

ex fe próferens fanttaSandtó-

lisinobediéntia per vir

ginä'-;.

w

rum, per quam fol juftítiz ,

lem obediéntiam.

li

& Póntifex nofter fecündüm

y

s. Concéptio tua. ccxxxv.

U!

órdinem Melchífedech ingré-

n tertio NoCturno.

j

ditur & egréditur.

MENSIBUS MAJO; -

:

d

UNIO.

F.T

, Cum jucunditáte.cexxxiv.

:xlibro S. Irenzgi Epífcopi|L é&io fan&i Evangeélii fe-

, & Mártyris advérsus

cündüm Matthazum.

hzrefes.

Le&io vii.

Cap. 1.

Lib. v. cap. 19.

Iber generatiónis Jefu

Le&io vi.

AL

Chrifü Fílii David , Fílii

a

N fua própria veniénte| Abraham. Abraham gánuit.

Dómino , & fua própria lfaac. Ifaacautem génuit Ja-

?

eum bajulánte conditióne ;|cob. Etreéliqua.

quze bajulátur ab ipfo; & re- | Homilía S. Füilàrii Epífcopi.

capitulatiónem ejus , quz in| Cominent. in Matth. cap. t..

)

j

ligno fuit inobediéntig , per

On refert, quis in orf-

eam qua in ligno eft ; obe-

ginis nürere , a

tque Ór.

Wlï

:;

s

dine

Gexxxvlii

dine collocetur ,

Qæääääuïää?aïö ää*ä thquüy ad David

Hüi,quæ

; (

universórum família , coepta

quatuórdecim generatiónes

effe intelligátur ab uno.

ta-

numerát& funt: & à David

»Onïequ

j

ue cüm ejJüsdem tribus fit

ufque ad transmigratiónem

ofeph & Mar/a , dum pro-

Babylónis in quibüsdam li-

fezau

|

f

i

éGus effe ex Abrahze genere

bris decem . & feptem de.

D

Jofeph .ofténditur , profé&ta

prehendüntur. . Séd in. hoé

d

tgtu

iij

quoque docétur & Mlría.

non mendácii aut riegligén-

u

Hc enim in lege rátio fer-

tig vítium eft. "Tres enim

tet

Vátaeft, ut fi mórtuus fiue

ratióne

jum e

pretérite

funt.

filiis familie prínceps effet ,

Nam Joras génuit , Ocho-

u r

(ppit

0

defün&hi uxórem poftérior

zíam , Ochozías veró gé-

frater ejüsdem cosnatiónis

nuit Joam , Joas deinde" A-

CPedtn

Amasías

autent

il

j 8

acciperet , fufceptósque filios

masían ,

in familiam ejus, qui mórtuus

Ozíam: & in Matthao Jo-

wnpre

Te De

effet ,reférret: manerétque

ras Ozíàm genuíffe feribi-

ità in primogénitis fucceffió

tur, cüniquartus ab éo fit.

j

[ENS

nis ordo , cüm patres eórum ,

Hocita, quia ex gentíli fé-

qui poft fe nati effent , aut

mina Joras Ochozíam gé-

Lefio

a

nómine haberéntur , aut gé-

nuit , ex Acliab fcílicet , qui

Jézabel hábuit uxórem.

Ledi

,,, Beáàtam me dicent omnes

Ihe

, Felix namque es facra

generatiónes : $ Quia fecit

V

irgo María, & omni laude

C

ltri

Qf

mihi Dóminus magna , qui

digníffimia:* Quia ex teor-

potenseft , & fandum no-

tus eftfoljuftítie , * Cliri-

f

men ejus.

ftus. Deus nofter.

Jico.

y, Et miüfericórdia ejus à

y, Ora pro pópulo; intérvérii

Bom

progénie in progénies , ti-

pro clero , intercéde pro de-

méntibus eum.

ulà.

vóto femíneo fexu : séntiant

Homi

LQ&iO Viiïa

omnes tuuni juvámier , qui-

Equens illud eft , ut, quia

cümque celebrant tuam fan-

Ui

díximus fecündüim rerum

et

&am Conceptiónem. — Quia

fidem gerieratiónis iftíus ór-

ex te.

Dets , d

dinem nec nümero fibi, nec

G lória Patri. Chriftus.

iplIcdr

fueceffióne conftáre , liujus

; Let&io 1x;

*

iibus.

Qquoque rei rátio afferátur.

Emique per Prophétam

W

t í

JNon enim levis cauía eft, ut

D

non nifi quartà .genera-

T

N

áliudin narratióne fic , áliud

tióne in throno régio Itraélis

ab

füeritin geftis : & áliud re-

queniquam de domo 'Acliab

ROE

ferátur in fumma, áliud vero

fefsürum dícitur.Purgáta ígi-

W

teneátur iu nümero. Naïnque

tür labe famílise gentilis tri-

2 [

us ,

Offic. de Immac:

CCXXXIX

|

Vi

, BCL V&

:

bus,qua preetéritisjam régu

as , quod magis ftu-

lis Àn. quarto generatiónum| péndum eft , féminas , quas

l

]

|

confequéntium órdine nume-

pauló anté memorávi. LHec

:

rátur, & ufque ad Maríam ge-

ígitur áudiens mente con-

i

neratiónes quatuórdecim effe

sürge ,nihílque hümile fu-

1

cribüntur , cümin nümero

j

picéris, fed pótiüs propter

decem & feptem effe repe-

hocipfum máximé miráre ,

K

N

riántur,nullus error effe pó-

juia cüm verus & dilé&us

Ihf

terit fciéntibus non eam fo-

Fiius fit fempitérni Dei ,

Il!

lüm effe Dómino noftro Je-

étiam filius David effe digná-

(i

fu Chrifto oríiginem , que

tus eft, modó ut te filiumi

[j f

ecepit ex María: fed in pro-

faceret Dei:fervum patré ha-

À

creatióne corpórea , nativi-

bére dignátus eft,ut tibi fervo

Itf

tátis setérne fignificántiam

patrem fáceret ipfum Deum.

h

coniprehéndi.

$. Beàtam me. ccxxxviii.

J

'"Te Deumlaudámus. 16.

Le&io vii,

MENSIBUS ]ULIO , ET

Ides ab ipfo ftatim prin-

AUGUSTO.

V

, Cífpio , quàm leta fint

Le&io fan&i Evangeélii fe-

hzc nühtia.

Quod fi ámbi-

[

1

cündüm Matthasum.

gis de his , quz ad tuum fpe-

1

Le&io vii-

Cap. 1.

ctant honórem , ab iis , quae

5 i

Iber generatiónis Jefu

illíus funt , étiam tua difce

L

crédere.

| il

Chrifti Fílii David , Fílii

Quantum enim

)

«

Abraham.

Abraham genuit

cónfequi poteft humána rá-

J

]íaac.

Ifaac autem . genuit

tio ,.mmultó eft difficílius De-

Jacob. Et réliqua.

um hóminem fieri , quàm

j

M

M

- Homilía fantti Joánnis

hóminem Dei filium confe-

Chrysóftomi.

crári.

Cuüm ergo audferis ,

j

u Y

Homilia 2. n Matth poft

quiaFílius Dei, filiusfit &

Anitium;

David & Abrahe ; dubitáre

Uditu quidem mirábile

jam défine , quód & tu , qui

A.efi:

quód ineffábilis

filius es Ade , futürus fis

Deus , & qui nec fermónibus

filiusDei. Non enim femet-

ipfum ita humiliáffet, nifi nog

explicári poteft, nec cogita-

effet exaltatürus.

tiónibus comprehéndi, Patrí 4

Natus eft

4l

que per ómnia cozquális,per

enim fecündüm carnem , ut

tu nafcerére fpíritu; natus eft

l

Vírginis ad nos venit üterum,

äg

y

i

& fieriex mülíere dignátus

ex multere , ut tu desín

t

efeg

eft, & habére progenitóres

