
fexto Ezechía,id eft, nono

Ezechías fletu magno.

Domim,

anno Ofée regisIfrael , capta

$y. Preparáte corda veftra

fent

eftSamaría: & tránstulit Rex

Dómino, & fervite illi foli :

e

W

* Etliberábit vos de máni-

iæ

Til

;

Afíyriórum Ifrael inAffyrios,

n

collocavítque eos in Hala, &

bus inimicórum veftrórum.

in Habor flüáviis Gozan in ci-

Y^ Convertímini ad eum in

s ht

toto corde veftro, & auférte

a

J

vitátibus Medórum

quia

VE

j

non audiérunt vocem Dómini

deos aliénos de médio veftri.

Dei fui,fed pretergréffi funt

Et liberábit.

LeGio ii.

iubrt

i

at

j

pa&um ejus

ómnia , qu&

'T àántequam egrederé-

"ll WW

precéperat Móyfes fervus

E

tur Ifaías médiam par-

Dómini , non audiérunt , ne-

tem átrii,fattus eft fermo Dó-

s

J

que fecérunt.

mini ad eum , dicens : Revér-

&. AudiDómine. 22I.

tere, & dic Ezechíz duci pó-

1.

puli mei: Hzec dicit Dóminus

!

Ad Magnificat , Antiphona.

m

Obfecro , Dómine, memén-

Deus David patris tui : Audí-

&um

l

to quafo , quómodo ambu-

vioratiónem tuam , & vidi

Qu

n&h

làverim coram te in veritá-

lácrymas tuas: & ecce fanávi

vt

te , & in corde perfétto : &

te, die tértio afcéndes tem-

fict

$53

plum

i

Dominica xi. poft Pentecoften

282

J

p

lum Dómini. Étaddam dié-|». Dómimus , qui erípuit

us tuis quíndecim annos :| me de ore leónis , & de

yit

l

fed & de manu Regis Affy-

manu béftieliberávit me:

fs

]

riórum liberábo te , & civi-

* Ipfe me erípiet de màni.

;eycümt

vjit fl

tátem hang4 & prótegam ur-

bus inimicórum meórum.

bem iftam propter me , &

y^. Mifit Deus mifericórdiam

j N

avid fervum meum.

fuam , & veritátem fuam :

gt

propterD

Dixítque

líaías : Afférte maf-

ánimam meam erípuit de mc-

ECS j Sau

fam ficórum.

dio catulórum leónum. lpíe.

ii d

Quam cüm

attulíffent ; & pofuiffent fu-

G lória Patri.

fe mc.

In fecundo

i

oCturno.

5 ]U J

per ulcus ejus , curátus eft.

Ul

. Deus ómnium exaudítor

De Expofitióne S. Hieróny-

mi Presbyteri in Ifaíam

j

türt

eftipfe mifit Angelum fuum,

^ Prophétam.

& tulit me de óvibus patris

E

mei: 9 Etunxit me unctió-

Lib. 1r. in Ifaiz cap. 38.

p

ectio 1v.

pne mifericórdia fuee.

e iK

y. Dóminus, qui erípuit me

E elevarétur cór Eze-

loD

deore leónis , & de mánu

chíe poft incredibiles

m,quöi

béftiz liberávit me.

Et.

triümphos, & de média capti-

.e

] Y

LeGio .

vitáte victóriam , infirmitáte

iDfm

E.

Ixerat autem Ezechfías

córporis fuivifitàtur , & au-

luämod(

ï

D

ad Ifaíam : Quod erit fi-

ditfe effe moritürum: ut cor«

m

gnum , quia Dóminus me fa-

vérfus ad Dóminum flectat

v

nábit, & quia a(eensürus fum

fenténtiam ejus,

Quod qui-

af

die tértia templum Dómini ?

dem & in Jona Prophéta Ic-

s 0

Cui aitIHfaías:Hoc erit fignum

eimus , & in comminatióni-

Mi um

us contra David :

ua di-

à Dómino , quód fa&türus fit

uinyam

Dóminus fermónem , quem

cüntur futüra, nec faCta funt,

non Deo mutánte fenténtiam ,

qui

locátus eft. Vis , ut afcéndat

(usgl

ümbra decem líneis, an ut re-

fed provocántehumánum ge-

we le

nus ad notítiam fui.

Dómtui

vertátur tótidégrádibus ? Et

VOT :

[

ait Ezechías : Fácilé eft um-

|nus enim poenitens eft fuper

T0 TU

bram créfcere decem líneis :

malítiis. Convertítque Eze-

WtU

nec hoc volo, ut fiat , fedut

chías'fáciem fuam ad paríe-

Pa

révertátur retrórfüm decem

tem , quia ad templum ire

W

grádibus.

Invocàvit ítaque

non póterat.

Ad paríetem

f

I(aías Prophéta Dóminum ,

autem templi, juxta quod Sá-

T

& redüxit umbram per li-

lomon palátium extrüxerat :

k

vel abfolüté ad paríetem , ne

neas , quibus jam defcénderat

516

tf

in horológio Achaz , retrór-

lácrymas fuas . atfidéntibus

J

f

füm decem grádibus.

oi?ent;ärfä viderétu

X Per-

r

h

s

T

Dominica xi. poft Pentecoften.

28 :

:6

Q

( j

|

:

&. Percüffit Saul mille, &[*». Omnes montes , quieftis

bflhæ

l

in cireüitu ejus , vífitet Dó-

35

L

]

|

David decem míllia: * Quia

!

i

manus Dómini erat cumillo

minus ; à Gélboe autem trán-

TU

feat. Ubi cecidérunt.

Itj

N

percüffit Philiftheum, & áb-

Le&Gio vi.

LUR

j

ftulit oppróbrium ex Ifrael. :

m

y^ Nonne ifte eft David , de

Levitautem fletu magno,

Vr

r

quo canébant in choro, dicén-

propter promiffiónemDó-

tes : Saul percüffit mille, &

mini ad David , quam vidébat

TU

il

.

David decem miíllia ? Quia

infua morte peritàram. . Eo

1

l

fanus.

enim témpore Ezechías filios

T

Ol

Le&Bio v.

Wt Hiärc'

non habébat : nam poft mor-

)

Udiénsque fe effe mori-

tem ejus Manáffes , cüm duó-

'

fkininlfeiam—

decim effet annórum,regnáre

n

!

türum, non precátur vi-

tam,& annos plürimos, fed in

coepitin Jud&a : ex quo per-

WSH,*&

fpícuum eft , poft tértium an-

r

WA

n

Dei judícioquid velit praeftà-

re , dimittt.

Nóverat enim

num concéffz vitee Manáffen

Wt

n

idcírcó Deo placuíffeSalomó-

effe generátum.Ergo ifte om-

V ib

nem,quód annos vita non pe-

nis eft fletus , quód defperá-

Id

tíerit. amplióres ; fed itürus

bat Chriftum de fuo sémine

Ti

nafcitürum.

Alii áfferunt ,

ad Dfím , narrat ópera fua,

Ti

quómodo ambuláverit coram

quamvis fanttos viros morte

Vrb

eo in veritáte, & in corde

terréri, propterincértum ju-

minum $

perfé&o. Felix confciéntia ,

diícii, &ignoratiónem fentén-

ti Dei , quam fedem habi-

. Qu

qua afHi&tiónis. témpore bo-

gt

nórum óÓperum recordátur.

türi fint.

vymm

Beáti enim mundo corde ,

X» Egotetulidedomo patris

hi

.;

&:.

quóniam ipfiDeum vidébunt.

tui,dicit Dóminus,& pöfui te

X

j

"a

fcere gregem pópuli mel :

Ét quómodo álibi feríbitur :

atl

C

)

uis gloriábitur , purum ha-

Etfui tecum in ómnibus ,

il

bére fe eor ? Quod ita. sól-

ubicümq; ambuláfti , firmans

iil

vitur

perfectiónem cordis

regnum tuum iun.&térnum.

il

ineonunc dici , quód idóla

$* Fecíque tibi nomen gran-

li

(

'(!f

deftrüxerit , templi. valvas

de,juxta nomen magnórum

i U

l

u

BD

erüerit , ferpéntem ane-

qui funt in terra : & réquiem

um comm

inüerit, & cetera|dedi tibi ab ómnibus inimí-

g

lul

j p

Ql

fécerit, qu& *S(;riptüra com-

cis tuis,

Et fui.

u

mémorat.

G lória Patri.

Et fui.

j

atv

&s Montes Gel

boe , nec ros

3X;. Vile Peccávi fuper nmerti

0s: | arénze maris , & multiplicáta

d

nec plüvia véniant fuper v

1j

j

M^

M

9 Ubi cecidérunt fortes If- |funt peccáta. mea ; & non

tael.

vidére alü-

jus

um dignus :

tüdi-

W

Tnfra Hebà. xi. poft O&. Pest.

294

atreäïwm

tüdinem cceli pra& multitüdi-

gérunt janitóres templi à pó-

$ n fä (

ne iniquitátis meg : quóniam

.pulo,detürque fabrisperPre-

um

irritávi iram tuam.

pófitos domus Dfíi : qui & di-

p

"

ftríbuant eamhis , qui ope-

A

$ Et malum coram te feci.

M

*. Quóniam

iniquitátem

ránturin Templo Dómini.

meam ego cognófco , & de-

g. Recordáre. 220.

f ibr

Le&io ii

Ll

li&um meum contra me eft

Ixitautem Helcías Pón-

Gcen

femper , quia tibi foli pec-

pur

cávi.

Et.

D

tifex adSaphan fcribam:

f

Librum Legis réperi in do-

lag

-&j Viii, Duo Sésphim clamá-

mo Dómini : dedítque Hel-

auinJ'

bantalter ad álterum: * San-

d

t

&us : San&us, Santtus Dómi-

cías volümen Saphan , qui &

nus Deus Sábaoth : $ Ple-

legit illud. Venit quoque Sa-

pl

gpu l

phan fcriba ad Regem, & rc-

]hgflum

na eft omnis terra glória ejus.

duf

U

&

'Tres funt , qui teftimó-

nuntiávit ei, quod preccpe-

nium dant in ccelo , Pater ,

rat , & ait : Conflavérunt fer-

j

yipde

Verbum, & Spíritus fanctus :

vi tui pecüniam , qua reper-

, ümo

San-

ta eft in domo Dómini, & de-

i

V

& hitres unum funt.

n*;

&us.

dérunt , ut diftribuerctur fa-

r

($lória Patri. Plena eft.

brisá preeféttis óperum tem-

abuli

pli Dómini. Narrávit quo-

Leufto

FERIA SECUND A.

ktefr

Delibro quarto Regum.

que Saphan fcriba Regi , di-

. K:e&io 1.

Cap. 22.

cens ; librum dedit mihi Hel-

Tf

4 wCto annórum erát Josías

cías facérdos.

t

cüm regnáre coepíffet ,

w. Exaudifti. 22r.

vod.

ii

trigínta & uno anno reg

návit

Le8io

ID

ml

in Jerüfalem : nomen matris

Uem cüm legíffet Sa-

N

Q

phan coram rege , & au-

y D

ejus Idida, filia Hadaja de Bé-

fecath. Fecítque , quod pláci-

diíffet Rex verba Libri Legis

tum erat coramDfío,& ambu-

Dffi, fcidit veftiménta fua. Et

T /

precépit Helcía facerdóti,&

l

W

làvit per omnes vias David

ünd

r

- patris fui : non declinávit ad

Ahícam filioSaphan,& Achó-

déxteram , five ad finíftram.

bor filio Micha , & Saphan

tat

- Anno autem oéctávo décimo

fcribe,& Afajze fervo regis ;

dicens : Ite & consüliteDómi-

lt

(ityt

regis Josíz,mifit Rex Saphan

filium Aslía filii Méffulam ,

num fuper me,& fuper pópu-

d

(cribátempli Dómini , dicens

lo,& fuperomni Juda de ver-

Wf

ei: Vadead Helcíam facerdó-

bis volüminis iftíus , quod

B

tem magnum , utcoriflétur

invéntum eft , magna enim

QT

ecunià :

um ilàta eft in

ira Dómini fucce'pfa eft con-

d

tra nos

quia non audiérunt

MtRw

templumDómini;quam colle-

p

Á

infra Hebd. xi- poft OQt. Pent.

155

Ri

p

n

atres noftri verba Libri hu-

dum in excelfis per civitátes

T

jus , ut fácerent omne , quod

Juda, & in circüitu Jerüfa-

"w l

4l

fcriptum eft nobis.

lem : & eos qui adolébant in-

qu

, Audi Dómine. 221.

cénfum Paal, & Soli, & Lu-

lt Tfmpl

!l

,CW UET

j

ERIAM ITELIN

nge,& duódecim fignis., &

zi

De libro quarto Regum.

L

omni milítiee coeli.-

li

g hi

ii

Le&tio i,

Cap. 22.

x Fattum eft. 222.

e 99

nl

lt

Scéndit Rex templum

Le

10 A.

A

Dómini, & omnes viri

'T efférri fecit lucum de

fDIS ll Cpm [

Judauniversíque, qui habità-

4 domo Dómini foras Je-

l dedth !

ld

bant in Jerüfalem cum eo, fa-

rüfalem in conválle Cedron,

A

MSäp "

cerdótes, & Prophéte, & om-

& combuffit eum ibi, & redé-

'

]

MU

nis pópulus à parvo usque ad

git in pülverem , & projécit

j

[

W

1

M

&V

Tnagnum

legítque cun&tis

fuper fepülehra vulgi. De-

i pfææ]ï

audiéntibus ómnia verba Li-

ftrüxit quoque sedículas effe-

tUtbl

bri foederis, qui invéntus eft

minatórum ,quz erant in do-

It a

in domo Dómin:.

Stetítque

mo Dfii, proquibus mulferes

10 D

Rex fupergradum : & foedus

texébant quafi domünculas

dlv

percuffit coram Dómino , ut

luci. Congregavítque omnes

T ia

ambulárent poft Dóminum ,

facerdótes de civitátibus Ju-

da: & contaminávit excélfa ,

Mrrinig

& cuftodírent pracépta ejus,

iil

& teftimónia , & ceeremónias

ubi facrificábant facerdótes

bdit m

in omni corde , & in tota àni-

de Gábaa usque Berfabée.

1a , & fufcitárent verba foe-

j,, Egote tuli. 223.

R T A.

ML

M.

deris hujus, quz fcripta e-

FERIA QUA

h

V

rant in Libro illo, acquievit-

L. Delibro quarto Regum.

i

Jl

que pópulus paéto.

Le&io i.

Cap. 23. 8

I

Ythónes , & aríólos, & fi-

fio

&. Dómine. 222.

t

Lectio X

gürasidolórum, & ifiun-

T pr&cépit Rex Helcíee

dítias, & abominatiónes , quae

|

vinit

E

füerant in terra Juda & Jerü-

|

ii

pontífici, & facerdótibus

ul

fecündi órdinis , & janitóri-

falem , ábftulit Josías : ut fta-

"

i

bus,ut projícerent de templo

tüeret verba legis;qua fcrip-

"

ómini ómnia vafaque fa&ta

tafuntinLibro,quem invénit

gj

M;UUIEDW

füerant Baal, & in luco, & u-

Helcías facérdos in templo

(

nivéríze milítia& cocli: & com-

Dómini.

Símijlis illi non fuit

j

büffitea foris Jerüfalem in

ante etim Rex, qui reverteré-

rJüdld"

conválle Cedron,& tulit pül-

tur adDóminum im omni cor-

Et

|Dus uE

magn!

verem eórum in Bethel.

de fuo, & in tota ánima fua,

!

delévitarüfpices,quos posuüe-

&in univérfa virtüte fua jux-

" ,

i

ta omnem legem Moyfi : ne-

ngn i

ramRegesJ uda ad facrificán-

que

O&. Pent.

y

286

- 3nfra Hebd, xi. poft

mie

de Lobna. Etfecit ma-

mnhqu

ue poft eum furréxit símilis

30

f

il

Verümtamen non e

lum coram Dómino , juxta

um d

avérfus Dóminus ab ira furó-

ómnia quze fécerant patres

um J

ris fui magni, quoirátus eft

ejus. Vinxítque eum Phárao

quid

Néchaoin Rebla, quae eftin

]

furot ejus contra Judam,pro-

Pyopter

pterirritatiónes,quibus pro-

terra Emath,ne regnáret in

MM

à1

vocáverat eum Manáffes.

Jerüfalem : & impófuit mul-

&tam terra , centum taléntis

gngud

y,., Peccávi fuper. 224

düdit:

Le&io i.

argénti, &talénto auri, Re-

lm

qu

X

it ítaque Dóminus :

gémque conftítuit PháraoNé-

ib ha

D

tiam Judam áuferam à

chaoElíacim filium Josíze;pro

ficut ábftuli Ifrael:

Josía patre ejus:vertítque no-

j l

rop! j

fácie mea,

s J

& projiciam civitátem hanc ,

men ejus Jóakim. .Porró Jó-

achaz tulit,& duxit in/Egyp-

quam elégi Jeráfalem , & do-

tum , & mórtuus eftibi.

fl

xnum,de qua dixi:Erit nomen

meum ibi. Réliquaautem fer-

, Audi Dómine. 224.

j

ERIA QUINT A.

kX

mónü Josíse, & univérfa, quze

; lp

fecit , nónne hec feripta funt

Delibro quarto Regum.

in libro verbórum diérti Re-

Le&io 4. Cap.23.g. & 24s

dgur

imc

um Juda ? In diébus ejus

Igínti quinque annórunt

a(céndit Phárao Néchao rex

V

erat Jóakim, cum regnáà-

pnà

100

JEgypti,contra Regem Afty-

re coepífíet: & ündecim annis

l

»t xli

riórum ad flumenEuphráten :

regnávit ie Jerüfalem:nomen

matris ejus Zébida filia Pha-

Mf

& ábiitJosías rex in occür-

iil

(

füm ejus,& occífus eft inMa-

dajade Ruma. Et fecit ma-

lum coram Dómino , juxta

i

j

géddo , cum vidíffet eum. Et

usl

portavérunt eti fervi füi mór-

ómnia , qua fécerant patres

tuüm de Magéddo : & pertu-

ejus. In diébus ejus afcéndit

kl

Nabuchodónofor rex Baby-

H

léruntin Jerüfalem,& tepeli-

]e

érunt cum in fepülchro fuo.

lónis,& fattus eft ei Jóakim

fervus tribus annis:& rurfum

y;, Exaudifli. 224.

rebellávit contra eum.

Le&tio 1à.

Ulítque pópulus terre

& Preeparáte corda. 28r.

Le&io ii.

Iu

Jóachaz filium Josíse: &

unxérunt eum, & confütué-

Mmisítque ei Dóminus la-

D

I

trünculos Chaldeórum, &

;

runteum Regem pro patre

ln

fuo. Vigínti trium annórum

latránculos Syriz , & latrün-

culos Moab , & latrünculos

f

erat Jóachaz , cum regnáre

filiórum Ammon : &immfífit

coepiffet , & tribus ménfibus

D

regnávit in Jerüfalem:nomen

eosin Judam , ut difpérde-

!t

bum Dó-

r

matri; ejus Amítal, filia Jere-

renþ .'eum, juxta ver

mini

23

Á

j

J

t]i

lt

li

W

Infra Hebd. xi. poft OGt. Pent«v

28

Q

mini,quod Iocütus füerat per | dónofor Regis Babylónis in

T

SU

g

fervos fuos Prophétas. Fa-|Jerüfalem : & circümdata eft

&um eft autem hoc per ver-

urbs munitiónibus. Venítque

"ïfïqueenrf

Nabuchodónofor Rex Babv.

'URc J

Ü

bum Dómini contra Judam ,

ut auférret eum coram

e€

lónis ad civitátem cum fervis

m'hyüf It

propter peccáta Manáffe uni-

T ünyj

fuis, utoppugnárent eam.

vérfa , quz fecit, & propter

»., Percüffit Saul. 293.

ræ! Cf]!(u

mm

sánguinem innóxium , quem

-

-

A ag

04

Leio ii.

effüdit , & implévit Jeràfa-

Grefsü:que

eft Jóachim

AUE Bu

lem eruóre innocéntium : &

k

rex Juda ad Regem Ba-

2 r

l

ob hanc rem nóluit Dóminus

bylónisjipfe & mater ejus, &

NU

propitiári.

ervi ejus , & príncipes ejus,

Dn

&, Deusómnium. 282.

& eurfüchiejus : & fufcépit

LeGio ii

eum Rex Babvlónis

antio

M

il

II

Eliqua autem fermónum

oétávo regnifui. Et prótulit

R

Jóakim,& univérfa que

inde omnes thesáuros domus

E

Dómini , & thésáuros domus

fecit, nónne hac fcripta funi

Quriiga

in Libro fermónum diérum

régi? : & coneídit univérfa

Regum Juda?Et dormívit Jó-

vafaáurea, qua fécerat Sá-

Oal

II

akim cum pátribus fuis: &

lomon Rex Iífrael in templo

regnávit Jóachim filius ejus

Dómini juxta verbum Dó-

] ag

üindecint

roeo, Etultrà non áddidit

mini. Et tránstulit omnem

tibemm

h

vex /Egypti , ut egrederétur

Jerüfalem , & univérfos

de terra (ua:tüleratenim Rex

ia (

príncipes , & omnes fortes

, Rof

abylónis à rivo /Egypti usq;

exércitus , decem míllia, in

D ] ?»F

ad filàviumEuphrátem ómnia

captivitátem : & omnern ar-

..x

quz füerant Kegis /Egypti.

tíficem & clusórem: nihílque

At

i d

&. Dóminus, qui. 282.

relíü&um eft, excépis pau-

PERIA SEXTA,

péribus pópuli terra.

u x

Delibro quarto Regum.

&, IVlontes Gélboc. 293.

34

l

ii

Í

Le&0 1

Cap. 24.b

ectio Di«

li

Ecem & o&Go annórum

Rànstulit quoque Jóa-

"n

Ll

h

erat Jóachim cum reg-

T

chim in Babylónem , &

nàre coepiffet, & tribus mén-

matrem ejus , & uxóres re-

f

fibus regnàvitin Jerüfalem ,

gis, & eunüchos ejus: & jü-

nomen matris ejus Nohéfta fi-

dices terre duxitin captivi-

jl

gt

f u

lia Elnathan de Jerüfalem.

tátem de Jerüfalem in Baby-

Et fecitmalum coram Dómi-

lónem. Et omnes viros robü-

j

p &1

no,juxta ómnia, quz fécerat

ftos ,feptem míllia , & artí-

pater ejus. In témpore illo

fices, & clusáres mille, omnes

ue

afcendérunt fervi Nabucho-

viros f:ortes & bellatóres :

gVCIf

duxít-

l

/

2:88!

Infra Hebà. xi. poft O&. Pent, -

no&te fugérunt per viam por-

qum Vul

duxítque eos Rex Babylónis

te , qui eftinter düplicem

g

captívos in Babylónem. Et

conftituit Matthaniam pátrü-

murum adhortum regis(por-

li

depa

ró Chaldzi obfidébant in cir-

g n

um ejus pro eo : impofuítque

umf

nomen ei Sedecíam.

cüitu civitátem : ) fugit íta-

401'

que Sedecías per viam , que

«ant m

Ne

Esgote tuli. 2

o

[

SABBA

3f o.

ducit ad campéftria folitüdi-

'

nis. Etperfecütus eft exér-

qcm

Del'tibro quarto Regum.

&t

Le&ioi Cap.24.d & 25

citus Chaldeórum Regem ,

runum

comprehendítque eum in pla-

gt as

Igéfimum

annum :etátis habébat

nítie Jéricho: & omnes bel-

h hi

Sedecías,cüm regnàre coepfi-

latóres, qui erant cum eo , di-

J

[

ff

Ji

fet , & ündecim annis fegná-

fpérfi funt, & reliquérunt

vitin Jerüfalem : nomen ma-

euitrte

Apprehénfum ergo

regem duxérunt ad Regem

d

trisejus erat Amítal , filia Je-

remize de Lobna. Et fecit ma-

Babylónis in Réblatha : qui

fimimi

locütus eft cum eo judícium.

jendi

]um coramDómino,juxta óm-

niaqusfécerat Jóakim. lra-

&Füios autem Sedecíz occídit

Áis

fcebátür enim Dóminus con-

coram eo, & óculos ejus effó-

At

W

tra Jerüfalem , & contra Ju-

dit, vinxítque eum caténis ;

b

4

& addüxit in Babylónem.

Vs

dam , donec projíceret eos à

fácie fua

recefsítque Sede-

g, Exaudifü. 224.

2

Le&tio ii

^j (l

cíasà RegeBabylónis.Fattum

eft autem anno nono regni e-

Enfe quinto , séptima

I

jus , menfe décimo , décima

M

die menfis,ipfe eft aiíus

D

nonus décimus Regis Babyló-

die menfis,venit Nabuchodó-

k

nofor Rex Babylónis ,ipfe &

'nis , venit Nabuzárdan prin-

iM

ceps exércitus , fervus Regis

omnis exércitus ejus in Je-

10

qüfalem , & cireumdedérunt

Babylónis , in Jerüfalem. Et

)230

eam : &extruxérunt in cir-

fuccéndit domum Dómini , &

h

cüitu ejus munitiónes.

Et

'domum regis : & domos Je-

t

l

claufa eft cívitas atque vallàá-

rüfalem : omnémque domum

t

a

ta usque ad undécimum an-

combüffitigni. Et muros Je-

D

num Regis Sedecíz,nona die

'rüfalem in circüitu deftrüxit

AUL

'omnis exércitus Chaldaeó-

hi

y

menfis : preevaluítque fames

|

in civitáte , nec erat panis

rum , quierat cum príncipe

Mil

:

mílitum.

Réliquam autem

jópulo terra.

T

&. Peccávi. 223.

pópuli partem , qu& remàn-

Le&io ii.

ferat in civitàte , & pérfu-

]

l&

'T interrüpta eft cívitas :

gàs , qui transfügerant ad

t

Lg

E

Regem Babylónis , & réli-

|

& ompes viribellatóres

Ir

:

$

quum

((

Fent.

d

M

boxhinica i Augufü. -

d

i

quum vulgus tránstulit Na-j

Rubrica de

?

E

l

Tl

.

&-iÍs m& m.

7*'2'333 "

uzárdan. princeps milítis.

fcripta funt

du

d

Et de paupéribus terree relí-

Ad Mlagnificat *

Ant

h ofi

rj

u

vit

t',

tj

c

it vinitóres & agrícolas.

Sapiéntia sdificá

fi

:g

1-do-8

À pe]' ] j

olümnas autem zreas , quze

mum , excídit colümnas fep.

T

erant in témplo Dómini , &

tem, sübdidit fibi Gentes fu-

CU

bafes , & mare eereum , quod

perbórum & füblímium col-

Trüm ]s

erat in domo Dómini, confre-

gérunt Chaldzi, & transtulé-

la própria virtüte calcávit,

ld Uf

ratio,

qu& contingit in

QOT

runt zes omne in Babylónem.

ordinc ali

arum . Doi

$. Audi Dómine. 224.

mnicai

lCQ

rum , ut infra.

SABBATO

DOMINICA 1.

Mp

ante Dominicam primam

IIl

Augufti.

(i]

Augufti.

Ponuntur libri Salomonis ,

!

Ea autem dicitur prima

legitur!de éis usque-ad

It

Dominica.menfis , qua eft in

ominica

im1. Septembris.

M

IN

Kalendis , vel proximior Ka-

In prim

9 Noéturno.

lendis illius, menfis : ita ut fi

AU

Tnefpiunt

Parä

bole Salom.

&U d

Kalendz fuerint i1. iii. & 1v.

LeGioi

Feria,tunc prima Dominica

Arábola Salo

Drli

P

mónis fli

menfis , in qua liber Scriptu-

David; RegisI

frael. Ad

n

[

r& inchoandus ponitur , eft

fciéndam fapiéntiam, & difci..

u

ea, qua precedit Kalendas.

plínam : adintelligénda verba

Sin autem v. & vi. Feria , vel

prudéntig , & fufc

j

eruditiónem do€lrí

ipiéndam

Cidn

Sabbato, eft ea , qua fequi-

ng , juftí-

tur. Et inSabbato przecedenti

tiam, & judícium,

& aequitá-

UA

ad Magnificat ponatur Anti-

ml

tem : ut detur párvulis aftü-

!

phonailliushiftori& , omifía

tia, adolefcénti fciéntia & in-

n

i

ï,

alia ,

U

i forte occurreret.

vm D"

Hi

i

telléctus. Audiens sápiens

oria veró,id eft , Re-

fapiéntior erit ; & intélligens

fponforiaillius libri , fi prop-

gubernácula poffidébit. Ani-

ter aliquod Feftum Duplex

madvértet parábolam , & in-

in Dominica occurrens poni

terpretatiónem;verba fapién-.

M

n poffuünt , primo die infra

tium , & znigmata eórum. -

0i

Hebdom. in quo contingit

x.. In princípio Deus,ántzqii

j

fieri Ofücium de Feria, po-

terram fàáceret

n

eret

» priüsquam,

nanturR efponforia primiNo-

abyffos conftitü

priüsquá

g

&urni Dominicze, omiffis aliis

prodáceret fóntes aquárum :

&c

Refponforiis , fi forte in illa

* Antequam montes colloca-

0 d

((

Ferià haberentur prop:ia ,

réntur , ante omaes. colies

j

fervatis etiam aliis , quz in

generávit me Dóminus.

L]

a

*. Quan-

z

Dominica io Auglüäp :

punt

.^

uando preeparábat coe-

tur fete ante óculos-pennató-

rum. Ipfiquoque contra sàn-

j d

los, àderam , cum eo cun&ta

emy)

Q

pónens. Antequam.

9

guinem fuum infidiántur, &

E LeGo i.

moliüntur fraudes contra áni-

qdunt

tor Dóm

J

mas fuas.

Sic sémita omnis

,Di

ini prind pifi

yirurt

£ n

a

piéntis.

Sapiéntiam

avári , ánimas poffidéntium

&$tque do&trínam ftulti. defpi-

rápiunt.

(mol.r

eiunt. Audi,fili midifciplí-

, Emítte Dómine fapién-

us "!

i e

mam patris tui , & ne dimíttas

tiam de fede magnitüdinis

legem matris tug:ut addátur

tum, ut mecum fit , & me-

cum labóret :

ytu

(l

grátia cápiti tuo , & torques

i, m

collo tuo. Fili mi,fi te lactà-

quid accéptum fit coram te

verint peccatóres , ne acquié-

omni témpore.

TA

fcas eis. Si díxerint: Venino-

. Da mihi Dómine sédium

(

bifcum ,infidiémur sánguini ,

tuárum affiftrícem — fapién-

abfcondámus tendículas con-

tiam. Utfciam.

in

trainsóntem früftrà:deglutià-

Glória Patri.

Ut fciam.

b

jatt

Ín fecundo No&utno,

EM

mus eumficut inférnus vi-

véntem , & íntegruüm quafi

Ex Tra&átu S, Ambrófii E-

[*

dur

defcendéntem inlacum. Om-

pifcopiin Pfalmum centeéfi-

nnpo

mum décimum Q-

finére

nem pretiófam fubftántiam

4eperiémus, implébimus do-

Gáàvum.

dent

- mos noftras fpóliis. Sortem

Serm, 5. verf. 6. — Le&tio iv.

Tlite

Nítium effe (apiéntize timó-

MW

Ti

1nitte nobífcum, marsüpium

unum fit ómmum noftrum.

rem Dómini, dicit Prophéta.

if

W

&. Gyrum coeli circuívi fola,

uid eft autem inuítium fa-

2l

A

in flü&tibus maris ambulá-

AE

piéntiz , nifi faeculo renuntiá-

vi,in omni gente ,. &inom-

re? Quia sápere feculària ,

a

il

nipópulo primátum ténui :

ftultítia eft.. Dénique fapién-

tDe

tiam hujus mundi ftultítiam

p

* Superbórum, & fublímium

€olla própria virtüte calcávi.

effe apud Deum, Apóftolus di-

W t

$. Egoinaltiffimishábito , &

cit. Sed &ipfe timor Dómini ,

td

.thronus meus in colümnanu-

nifi fecündüm fciéntiam fit. ,

A

bis. Superbórum.

es2

nihil prodeft :imó obeft plüri-

Inü

Lce&to

As

müm. Síquidem Judai habent

m

"l]imi,ne ámbules curn

zelum Dei , fed quia non ha-

hi

eis , próhibe pedem tuum

bent fecándüm fciéntiam, in

lum

3sémitiseórum. Pedesenim

ipfo zelo & timóre majó-

y

illórumad malum currunt ,

rem cóntrahunt divinitátis

offénfam.

AL

& feftíinant, ut effándant sán-

Quód, circum-

W

guinem. Fruítrà autem jáci-

cídunt infántulos fuos, quód

à

l

sáb-

BI

Q

1

Dominicai. Augufti,

:

W

29

Wue

:

sábbata cuftódiunt , timórem

Le&io vi.

Tft

Dei habent: fed quia néfciunt

Afis quzedam verbi eft ti-

lt

h

legem fpiritálem effe,circum-

B

R

cídunt cor

morían&us. Sicut enim

i

us, non cor fuum.

fimuláerum áliquod in bafi

J

mäl

;

i

&» Dami

li

i Dómine sédium

ftatàüitur,& tunc majórem ha-

tuárum affiftrícem fapiéntia,

bet grátiam, cum in bafi ftá-

ii

& noli me reprobáre à püeris

tuà füerit collocáta;ftandíque

"

tuis: * Quóniam fervus tuus

Tf

áccipit firmitátem : ita verbi

n f

lL (

um ego;& filius ancílla tua.

Deiin timóre fanGo meéliüs

y'. Mitte illam de fede mag-

ftatüitur, fórtiüs radicátur in

UE

nitüdinis tuze , ut mecum fit

ul

«t

pétore timéntis Dóminum ,

1

& mecum labóret.

Quó-

nelabátur verbum de corde

niam.

/

t s

- Le8io v

Viri , ne véniant vólucres ,«

áuferant illud de incuriófi &

"W

At f

T

quid de Judzis dico ?

diffimulàntis afféctu.

E

2

unt étlamin nobis, qui

$e. Verbum infquum , & do-

habent timórem Dei , fed non

lófum longé fac à meDómine:

(0 Nf*zü

ecündüm fciéntiam, ftatuén-

6 hi

* Divítias & paupertátem ne

mmumtai

tes durióra precépta , que&

déderis mihi , fed tantüm ví.

non poífit humána condítio fu-

Gui meo tríbue necefsária.

mum()

If

ftinére. T'imorin eo eft, quia

y'. Duo rogávi te , ne déne-

vidéntur fibi consülere difci-

ges mihi , ánte

/

]i

1

!

J

línz& opus virtütis exígere :

DiVlltiaSo

q.uam móriar.

entg t

f

[v

Glória Patri.

d infcítia in eo eft, quia non

Diviítias.-

gl

cómpatiüntur natüre , non

x:- Vit,Dómine Pater,& Deus

Mi

RU

il

eeftimant poffibilitàtem. Non

vite me&, ne derelínquas me

fitergo irrationábilis timor.

in Cogitátu malígno : extol-

n n

!

Etenim vera fapiéntiaà timó-

léntiam ocu]

*

j5

órum meórumne

!

l

"

1.

xc Dei íncipit : nec eft fapién-

déderis mihi , & defidérium

I

j

l

i^

f

tia fpiritális fine timóre

615

maligivam avérte à ine Dómi-

L

|

i

j

]

1

ita tumor fine fapiéntia eífe

,

lii

1

ne: aufer àme concupifcén-

non debet.

tiam: * Et ánimo irreverén-

E« Inítüium !

*aþ.ief'nfiæ timor

ti & infruniíto ne tradas me

l

J

Dómine.

jl

Dómini :.^ Intellé&us bonus

dl

ómnibus. fáciéntibus eum :

7- Ne derelínquas me Dómi-

r

laudátio ejus manet in faicu-

]um fzculi.

ne ne aécréfcant ignorántiae

nmm,

mé&, iiec multiplicéntur de-

i

Y^ Dilé&io illtus cuftódia Ie--

lícta mea.

Et ánimo.

Td

ji

gum eft : quia omnis fapién-

5:- Viii-Duo Séraphim clamá-

[^

tia timor

pönülü. Intellé-

bant. alter ad álterum :

wot

étus.

j

Sanüus , San&ug 3 lls

u

4 p

8 us

2092

infra Hebd. 1. Augufti.

j

&us Dóminus Deus Sábaoth :[meórum : *

. Ne ghudeat

qute a

:de me inimícus meus.

*. Plena eft omnis terra gló-

feu-

«ribd

riaejus.y^ Tres funt , qui[v.

Apprehénde arma &

ficie v

teftimónium dant in ,coelo , |tum ,

& exürge in adjutó-

Pater, Verbum , & Spíritus | rium

mihi. NNegaudeat.

tur

fan&us : & hitresunum funt.

Le&Qlo i.

qum

E fis sápiens apud te-

Sanctus.

Hot

G lóoriaPatri Plena.

IN

metípfum : time Deum ,

lt

& recéde à malo:sánitas quip-

p

R efponforia hujus Domini-

czm dicuntur in aliis Domini-

pe erit umbílico tuo,& irrigá-

Honóra

eu

cis , usque ad Dominicam

tio óffium tuórum.

l

Dfim detua fubftántia , &

r

rimam Septembris.

cunis

Infra Hebdom. quando R e-

de primítiis ómnium frugurni

d

fponforia fumuntur ex ii

tuárum da ei: & implebüntur

N

No&urn. Dominice , Feria

hófrea tua faturitáte , & vino

H

iv. & Sabbato poft . & iii.

i torculária tua redundábunt.

De

Le&Gionem ponitur ii. & iii.

[]

Masgna enim funt judícia

'tua Dómine, & inenarrabilia

onforium Feris ii. feq.

PU EUA

SECUND A.

i

verba tua : * Magnificáfti

ü

De Parábolis Salomónis.

pópulum tuu

;

m,Q« -lhono-

n

B .00-

ráíti.

Lecdio1.

C

D)

*

cift

Ili mi, ne obliviicart

s Ie-

y. Transtul

im ilïos per Ma-

fl

jl

gis meze, & preecépta mea

re rübrum : & transvexífti

Val

cor tuum cuftódiant:longitu-

eos per aquam niímiam. Mag-

füla

dinem enim diérum , & annos

nificáfti.

lr

vitze, & pacem appónent tibi.

]l;(?&ïti() iiii

QUs

Mifericórdia & véritas te non

Ifciplinam Dómini , fili

Vi

li

déferant , circümda eas güt-

D

mi,ne abjícias : nec defi-

turi tuo , & defcríbe in tábu-

cias , cüm ab eo corríperis :

quií

qui

lis cordis tui; &invénies grá-

quem enim diligit Diís, córri-

tj

us

tiam , & difciplínam bonam

it, & quafi pater in filio

FUi

coram Deo ; & homínibus.

cómplacet fibi. Beátus homo ;

n

Habe fidüciam in Dómino ex

qui fnvenit fapiéntiam, & qui

W

Ó

toto corde tuo,& ne innitáris

áffluit prudéntia : mélior eft

Ilf:

t

prudéntie tue. In ómnibus

acquifitio ejus negotiatió

viis tuis có

zita illum , & ipfe

argénti , & auri primi, &

bl

D

díriget greiz'ï'

us tuos.

uríffimi fruttus ejus : pre«

tófior eft cunttis ópibus : &

(i

&

Ne derelínquas me Dó-

mine Pater, & Dominátor

ómnia,qu defiderántur,huic

W

vitz mes, ut noncórruam

non valent comparári.

Iï'

[

in covnfpä&u adverfariörum

120 Qua funtin cor

de—-hö-

inl-

l

"

Infra Hebdom. 5 Augafti.-

2

minum , óculit

ui vident Dó-

meum inclina aürem tuam.

t

Ib "

mine, & in libro tuo ómnia|

Ut.

Le&to ii

mdtmm

fcribéntur : *sHomo videt in

Unc ergo fili audi me ,

"l

facie , Deusautem in corde.

N

& ne recédas à ver-

i]

ïr

bis oris mei.

l

, Omnia enim corda fcru-

Longé fac

;

átur , & . univérfas mén-

abea viam tuam, & ne ap.

Di

Qfg

pA

tum cogitatiónes intélligit.

propínques fóribus |domus

lj

)

Homo.

ejus.

Ne des aliénis honó-

ls

l

4f

G lória Patri. Homo.

rem tuum ,

& annos tuos

crudéli.

mma)&lf

Refponforia propria hujus

Ne forte impleán-

"U. H

fecunde ,.& tertie Ferie

tur extránei víribus tuis, &

labórestui fint in domo alié-

Mi

repetuntur in ommnibus fe-|

if

cundis & tertiis Ferüus us-

na, & gemas in novifífimis ,

quando consümpferis carnes

Al

que ad Dominicam primam

n

tuas , & corpus tuum , & di-

PEWTA TrRTIA

cas : Cur deteftátus fum di-

mm;übum

De Parábolis Salomónis.

t d

fciplínam, & increpatiónibus

V at

10 l,

Ca

non acquiévit cor meum, nec

^s

1, atténdea

g;fäf)ie'n—

Ne:

audívi vocem docéntium me,

, &n

F

tiam meam , & prudéntiee

& magíftris noninclinávi au-

mea inclína aurem tuam , ut

rem meam ?

J

tipe

cuftódias cogitatiónes , & di-

, Inítium fapicä;ïtiæ timor

fciplínam làábia tua consér-

ómini: * . Intelléétus bo-

TAT

vent.

Ne atténdas fallácize

nus .

ómnibus

faciéntibus

J

N

mulíeris.

Favus enim diftil-

eum:laudátio ejus m

lans làbia meretrícis , & nití-

faeculum fezculi.

anet inX

II

dius óleo guttur ejus.

TINo-

s Dilé&io illíus cuftódia Ie.

D.

viffima autem

ilíus amára

gum eft : quia ómnis fapién.

Qs

quafi abfynthium , & acüta

tia timor Dómini.

Intellé-

t

quafi gládius biceps.

Pedes

&tus.

Let&tio iii.

;

7l

ejus defcénduntin mortem,&

Uare fedüceris fili mi.

Paff

wi

ad ínferos greffus illfus péne-

Q

ab aliéna , & fovéris in

*j

trant. Per sémitam vita non

finu altérius ? Réfpicit Dó-

7

ámbulant , vagi funt greffus

minus vias hóminis , & om-

jl R

u

ejus , & invefüigábiles.

nes greffus ejus consíderat.

[

j

a, Praebe fili cor mihi, &

Iniquitátes fuz cápiunt ím-

'[mhv

óculi tui vias meas cuftó-

pium,& fünibus peccatórum -

J

diant: * Utaddáturgrátia

4

fuórum conftríngitur. Ipfe

lu

cápiti tuo.

moriétur , quia non hábuit

:

ïh

difciplínam , & in multitüdi-

y. Atténde fili mi fapién-

l

T

tiam meam , & ad elóquium

ne ftul

| títige fuce.d

ecipictur.

(

à

[

er-

fA

l

Infra Hebdom,i. Augufti.

294 .

t

£. Verbum iníquum, & do-

.Le&tio ii«

—

lófum longe facà meDómine:

Eriíátem meditibitue

61&

iribit

* Divítias & paupertátem ne

guttur meum , & làbia

déderis mihi , fed tantüm ví-

mea deteftabüntur ímpium.

AT

&ui meo tríbüe necefsária.

Jufti funt omnes. fermónes

, On

Wtüf v

3, Duo rogávi te , ne déne-

mei,noneft in eis pravum

ges mihi , ántequam móriar.

uid ,

neque pervérfum.

im

S:Divitias.

Re&i funt intelligéntibus , &

fiorte.

01

orta

G lória Patri. Divítias.

equi inveniéntibus fciéntiam.

FERIA

JUART X

Accípite difciplínam meam ,

PER

De Parábolis Salomónis.

& non pecüniam : dottrínam

pd

If

Le&io 1.

Ca

magis , quam aurum elígite.

NTUmquid non

Fz;p?gntia

Mélior eft enim f(apiéntia

li

s(

l Nclàmtat , &

rudéntia

om-«

m

cun&is pretiosiffimis :

l

dat vocemfuam ? In fummis

ne defiderábile ei n

on po.tefit-

st

excelsísque vertícibus fupra

comparári.

jjigu

W

MM

