
Ts

iicos ; & nar

rántes cármna

ter illos usque:in eetérnum

re[

Al

fcripturárum.

manent: femen eórum,& gló-

5 Euge ferve bone , & fidc-

ria eórum non derelinquétur.

& p

n D

lis , quia in pauca fuífti fide-

Córporaipsórum inpace fe-

lis,fupra multa te conftítuam,

pülta funt, & nomen eórum

!car, AE l

JX

I

* Intrain gáudium Dííi tuj-.

vivitin generatiónem & ge-

y.Dómine quinque talénta

neratiónem. Sapiéntiam ip-

Tng.

amg

jl

tradidífti mihi,ecce ália quin-

sórum narrent pópuli, & lau-

p

I

que fuperlucrátus fum.Intra.

dem eórum nüntiet Eccléfia.

Qf

e&uo i.

&» Jurávit Dóminus, & non

Omines dívites in vir-

posnitebit eum :

'Tues fa-

llo

[b

H

tüte , pulchritüdinis ftà-

cérdosin s&térnum fecündüm

14f

dium habéntes : pacificántes

órdinem Melchifedech.

in dómibus fuis.

Omhes ifti

Y^ Dixit Dóminus Dómino

Tif

hd

in generatiónibus. gentis fuze

meo, fede à déxtris meis.

'Tu es.

ts

glóriam . adépti funt,' & in

óriaPatri. Tu es.

tb

diébus fuis habéntur in làu-

Alie Le&tiones pro Ponti-

fice & Confeffore.

Bitiis

dibus. Qui deillis nati funt ,

ifi

i

l

i

reliquérunt nomen narráhndi

In fecundo No&turno.

Sermo S..

M

Senu

laudes eórum : & funt, quo-

4

làximi Epífcopi.

rum non eft memória: peric-

X

omilia

39- qua eft 2. de

guim i

- diy

runt;quafi qui non füerint : &

fancto Eufebio.

4

nati funt , quafi non nati, &

Le&lio iv.

-

t f

r'ptura.»] :

filii ipsórum cum ipfis.

Eáti Patris IN-méritaJam

gt

3«. Ecce facérdos magnus

b

in tuto pófita fecüri ma-

üp. !

qui.in diébus fuis plácuit

gnificémus, qui gubernácu-

Deo:

* Ideó jurejurándo

lum fidei virfliter tenens, án-

Qu

j p

fecit illumDóminus cräfgerc

choram fpei tranquilla jam

il

in plebem fuam.

in ftatióne compófuit, & ple-

f

M

)

h]

y* Benedictiónem . ómnium

nam coeléftibus divítis, &

Géntium dedit illi , & tefta-

&térnis mércibus naveni op-

UTIA

r

ü.h

méntum fuum confirmávit

táto in littóre collocávit, qui

j Wff

Til

fuper caput ejus, Ideo.

contra omnes adversários fcu-

)f

CCLIO 11ls

tum timóris Dei támdiu infa-

h

Edilli viri mifericórdie

tigabiliter ténuit, donec ad

J h

æ S

vittóriam perveníret.

funt, quorum pietátes

Quid

|

non defuérunt : cum sémine;

enim fuit totus vitae illíus

(s0)

curfus, nifi unus cum ví

Uv r

eórurmn pérmanent bona , hz-

gi-

réditas fan&ta nepótes eórum,

lt hofte conflíttus ?

4

& in teftaméntis ftecit femen

:

&»Iuvéni David. fervüm

]

córum: & filii eórum prop-

meum , óleo fan&to meo unxj

i

eurn

h

M

Ixiv

Commune Confeíforis Pontificis.

ln

eum

:,wïïf'

* lianus enim mea

cándo , Deo refufcitávit ; ut

A]HCCE "

auxiliábitur ei.

y. Nihi

Dóminifui admirándus imi.

p

roficiet inimícus ineo , &

tátor, jam mórtuas Deo,é

lat 1

st

filius iniquitátis non nocébit

contrário mortíficet vitáli

ei. Manus.

Let&tio v.

morte peccáto ?

u

; Uantis hic cecis à via

jgpt

g, lfte eft, qui ante Deum

- J

veritátis errántibus, &

magnas virtütes operátus eft ,

& omnis terra dotirína ejus

mv

jf

de fummajam in profündum

£m

quti

rupe pendéntibus , amíffum

repléta eft : *

Ipfe inter-

li

réddidit vifum, & illum , quo

cédat pro peccátis ómnium

1001

jl

u

j(!

Chriftus viderétur, reparávit

populórum.

ii

intüitum ? Quantórum àáuri-

, Ifte eft, qui contémpfit

)

bus furdis , & infidelitátis ob-

vitam mundi , & pervénit

turatióne damnátis , ad perci-

adcoeléftia regna. — Ipfe.

IURT

(

iéndam vocem coeléftium

Glória Patri. Ipfe.

&

stif

n5

qmandatórum, pretiófum infà-

Intertio NoGurno.

Q

ditaudítum, utvocánti Deo

LéGio fan&i Evangélii fe:

l

huD

cündüm Matthaum.

^m ff

ad mifericórdiam refpondé-

rent per obediéntiam ? Quan-

Le&io vii.

Cap. 24. d

QORU

N illo témpore: Dixit Jefus

ll

Yrtt

tos intrinfecüs vulnerátos ,

t

Angélici oris arte & oratió-

[

difcíipulis fuis : Vigiláte ,

sj

h

num , ab infirmitáte curávit ?

quia nefcítis, qua hora Dó-

VU

minus vefter ventürusfit. Et

AU

x Pófui adjutórium fuper

[

oténtem , & exaltávi ele-

réliqua.

3 M

* VIa-

BIN

um de plebe mea :

Homilía S. Hilárii Epífe.

nus enim mea auxiliábitur ei.

Comment.in Matth. can. 26;

Qu

in fine.

x,lInvéni David fervum

if lg

meum , oleo fan&to meounxi

T ignorántiam ilTam diéi

It

eum. Manus.

Le&io vi.

ómnibus táciti , non fine

PUl cü

ütilis filéntii ratióne. effe fci-

Uantos per longam in-

]

It (

üriam peccáti labe re-

rémus , vigiláre nos Dóminus

It

folütos ; & quadam lepre

propter advéntum furis ad-

Rrtünit

contagióne perfüfos , cafti-

mónuit , & oratiónum affidui-

E

eatiónibus , & exhortatióni-

táte deténtos , ómnibus prz-

l

bus expiándo , Deo in fe

ceptórum fuórum opéribus

]

b

operánte mundávit ? Quan-

inherére.

Furem enim effeé

j

MU

l

tórum ánimas vivéntes in

ofténdit zábulum , ad detra-

UI

N

córpore jam defünttas , &

héndaex nobis fpólia pervigi-

bl )h

i

delittórum mole óbrutas ,

lem, & córporum noftrórum

Pt

ac fepültas , ad emendatió-

dómibus infidiántem:ut ea in-

i li

curiófis nobis , & fomno dé-

!

nem tanquam ad lucem vo-

Em

!

ditis ,

h

MY

W

tVf

"

Commuue Do&orum.

V

" j

Tl

ditis , confiliórum fuórum at- |quétur , & füper ómnia b

ona

que illecebrárum jáculis per-

Ti

conftituétur : id eft ,- in Dei

Qnfey

fódiat. Parátos ífgitur effe nos

slória collocábitur,

quia ni«

if

cónvenit : quia diéi ignorátio

hil fit ultrà,

inténtam

olicitüdinem . fu-

uod melius fit.

a

l

,Sint lumbi veft

r pree

[

:

!

j

péfe expe&atiónis exágitet.

cin&i , & lucérn

c€ ardéntes

e

Amávit eum Dóminus ,

in mánibus veftris : ^ & t

1 d[)r[

lt

&

& O0

rnávit eum , ftolam gló-

vos fimiles homíni

Pb

bus expee

ARA

ri& índuit eum , 9 Et ad por-

&ántibus dóminu

m fuum,

tas paradífi coronàvit eum.

Induit eum Dóminus lort-

quando revertátur à nüptiis.

Qu

e

.Vigiláte ergo , quia ne-

amfidei , & o

,

É

íftis , qua hora Dóminus

g

Et.

rnàvit eum.'-

vefter ventürus fit.. Et vos.

n

l

Le '0 Viïia

Glória Patri. Et vos.

p

isnam €

It fgla fsz?e'r-

B

Le&tio ix«

"

d

^X vus & prudens ,: quem

i

o

Uod

fi cóntuens longam

conftítuit. Dóminus fuper fa-

Q

Dei patiéntiam , que in

Mi

míliam fuam ? Quamquàm

profé&tum humáne . falütis

Ü

in commuüne nos ad indefeéf.

i Dlh

fam visilántia curam adhor-

exténditur,advérfum consérz

vos infoléfcet, & fieculi malis

]

j

tétur;fpecialem tamen

ópu-

i ht

li princípibusjid eftE pf

!

copis,

vitifsque fe tradet', prasén-

&

tium tantüm curam in cultu

Yürtsll

inexpe

atióne , adventüque

ventris exércens : defperáta

fuo. folicitüdinem — mandat.

Huncenim fervum fidélem

die Dóminus advéniet', eüm-

ln

queà bonis , quz& fpopónde-

hd

atque prudéntem,prepófitum

rat, dívidet , portionémque

família figníficat., cómmoda

J

atque utilitátes commfíffi fibi

ejus cum hypócritisin poense

gt

e&ternitàte conftítuet :

quia

X

pópuli curántem. Qui fi dicto

advéntum defperáverit,

'quia

D

áudiens, & precéptis' obé-

mandátis non' obtempe

ráve-

Al

diens erit , id eft ,. f1 doCtrínze

du

rit, quia preséntibus ftudüe-

Yif

opportunitáte & veritáte. in-

rit ; quia vita Géntium víxe-

firma confirmet , disrüpta

O

(

rit , quia defperatióne judícii

Qnt

consólidet , depraváta con-

commiíffam fibi famíliam fa«

vértat, & verbum vite in

me , fiti 5 Cædevexgïvefit- z:

rum L

&ternitátis cibum aléndz fa-

i

u

e Deum laudámus. 16. -

1

:

mílie difpéndat , atque hec

PRO DOCTORIBUS.

agens , hísque ímmorans de-

d

prehendátur, glóriam à Dó-

Ad Magnificat in.utrisque

l I]DHD

V efperis ; Affa,

O Do&tor

mino tanquam difpensátor

óptime , Eccléfia fan&ee lu-

um

fidélis & víllicus ütilis confe-

7

j

P. A.

menbeáte N. divínelegis.

e€

p

ama-

]xvi

Commune Do&torum..

n

amátor:, deprecáre pro nobis

Filium Deti.

«Or i&tïäi?räägt ad vigi-

«fs at

lándum dilüculó ad Dó-

j

Oratio.

4

Eus

, qui pó

þulo tuo

minum,. qui fecit illum , & in

m

D

atérne falütis beátum

confpé&tu Altíffimi deprecá-

u

bitur.

gt

müníftrum tribuffti : pre-

Apériet os fuum in

lY

, quefumus, ut, quem Do-

oratióne , & pro delíctis fuis

ubsint

Ctórem vitaze habüimus in ter-

deprecábitur.

Si enim Dfís

Md'meü]

1

ris, intercefsórem habére me-

magnus volüerit , fpíritu in-

, D

reamur in coelis.

Per Díim.

telligéntia replébit illum : &

y

ipfe tanquam imbres mittet

sj

- LeGionesfequentesegun-

turinFeftis DoCtorum: Offi-

elóquia fapiéntiee fuze, & in

b

cium autemi in illis fit de Con-

oratióne confitébitur Dómi-

j

[feag

no : & ipfe díriget consílium

ii

fefforib. Pontificibus, vel non

Pontificib. pro qualitateFefti.

ejus , & disciplínam , & in

giiti

[U)

Urpo.

abfcónditis fuis consiliábitur.

ii

De Bbroo:

lefià

Cl

diel

Pro Dottóre Pontifice,

Le&ia le

aAp» 39«

e

cce facérdos magnus :

3 u

Apiéntiam. ómniunui anti-

quiin diébus fuis plácuitDeo:

ita e

*Ideó jurejurándo fecit illum

ia D

N

quórum exquíret sápiens,

& in Prophétis vacábit. Nar-

Díis créfcere in plebem fuam.

ha

ratiónem virórum nominató-

$. Benedictiónem | ómnium

1bno D

rzum confervábit, & in versü--

éntium dedit illi , & tefta-

(j

tias parabolárum fimul intro-

méntum fuum confirmávit

du

ibit. Occülta proverbiórum

fuper caput ejus. Ideó.

|

H

exquíret.& in abfcónditis pa-

'"Pro Do&ore non Pontifice;

du

rabolárum conversábitur. In

LJ

uftus germinábit ficut

& fn

(

flium :

&

Et florébit in

xnédio magnatórum miniftrá-

setérnum ante Dóminum.

v Oil

bit, & in confpé&u presidis

l)qCOJ

4f

apparébit. In terram alieni-

. Plantátus in domo Dfii, in

t Y

àtriis domus Dei noftri.

Et.

enárum Géntium pertrán-

?;iüselü

fiet: bona enim & mala in

BEQ. Spir

itusfan&i grátia.

EL

lttis ]

I

homínibus: tentábit.

* v.o

AUs

1 fdd

Pfe palam. fáciet disciplt-

Euge ferve bone, & fidé-

Je*

|

l]

fis,

quia in pauca fuífti fide-

nam doé&trína fuzs, & inle-

N

UI

lis,fupra multa te conftítuam,

eteftaméntiDffi gloriábitur.

Collaudábunt multi f:

apién-

m&mwh

li

* Intrain gáudium Dfii tui.

MUET

; Dómine quinque talénta

tiam ejus ; & usque in fsect-

(

tradidífti mihi, ecce ália quin-

lum non delébitur. Non recé-

LA h

ial

que fuperlucrátus fum. Intra.

det memóriaejus ,. & nomen

hn

giöpe

lr

Bfío,; Unigénitus Dei Filfi.usf

ejus requirétur äfgen'elg

1h

1

|

n

L

Commune Do&orum.

Íxvil

Hs

j

in generatiónem. Sapiéntiam

um ,óleo fanGto meo unxi eif-

dl

il

Ui

ejus enarrábunt Gentes , &

* Manus enim mea àuxiliá-

l]

L

]»

laudé ejus enuntiábitE ccléfia.

bitur ei. y. Nihiü

proficiet

if

Pro Do&tore Pontifice.

inimícus in eo,& fili

us iniqui-

K as

x. Jurávit Déminus , & non

tátis non nocébit ei. Manus.

lj

poenitébiteum : * TTues fa-

D

cérdos in aetérnum fecándüm

Pro Do&ore ion Pontifice,

d

*

onéftum fecitillum Dó-

órdinem Melchífedech.

minus, & cuftodívit eum ab

Tif

, Dixit Dóminus Dómino

Yi

inimícis, & à fedu&óribus

brr

meo, fede à déxtris meis. Tu

;

tutávitillum: * Et deditilli

G lória Patri.

"u

claritàtem zetérnam.

YUP

l

lfj

Pro D&orenon Pontificé, |y. Juftum dedüxit Dóminus

if

n

. lfte cognóvit juftítiam, & |:

pervias reCtas , & ^ofténdit

vidit mirabília magna, & exo-|

illi regnum Dei. Et dedit.

aC!p Jl

rávit Altíffimum:* Etinvén- |Bfto,

u

-Chf'i&us- perpetuz.

tus eft in nümero Sandórum.

—

"

, Mteeft , qui contémpfit|

Ec imméritó DoBóres

YUs

vitam mundi , & pervénit ad

N

fandi Hyadum mnuncu-

1

coeléftia regna. .Et.

patióne fignántur,

Graeco

J

f

G lória Patri.

Et.

l

ÍIn fecundo No&turno.

quippe elóquio hyetos plávia

hs

vocatur: & Hyades nomen à

T 0

Ex libro Morálium fa—n&i

plüviis accepérunt , quia or-

UI;&

Gregórii Papa.

te preculdübio imbres fe-

vf

L

b.9.

ca aö!

Le&tio iv. -

runt. Bené ergo Hyadum ap-

. li

Ui

poft Oríonas Hya-

pellatióne expréffi funt, qui

dum nómime , nifi Doctó-

u

adítatum universális Eccle-

fru

res fantte Eccléfiz defignàn-

fie quafiin coeli fáciem dedü-

l

tur? Qui fubdátis Martyri-

Gi , fuper aréntem terram

bus,eo jam témpore ad mundi

f

humáni pé&toris fan&tz prz-

J

notítiam venérunt , quo fides

dicatiónis 1mbres fudérunt.

p

—

cláriüs elücet : & repréffa in-

Si enim przdicatiónis fermo

—

——

Es

fidelitátis híeme, áltiüs per

€3 f*

-

—

—

corda fidélium fol veritàátis

plávianon effet , Móyfes mí-

p

nime dixíffet : Expe&tétur fi-

E

--

E

calet. Qui remóta tempeftáte

cut plüvia elóquium meuin :

um

-

—

perfecutiónis, explétis longis

Ed

—

x

& nequáquam per Tfafam V..

l—— fe— M — « .

—

z

—

zx

E

nó&ibus infidelitátis ,. tunc

ritas díceret : IMandábo niübi-

——

—

M

fancteeEccléfis orti funt,cüm

—

S

ei jam per credulitátis ver-

bus meis , ne pluant Taper

—

Ea-288 ——

CC

—

eam imbrem ; atque hoc,

——

—

EL

-3

num lucídior annus aperitur.

quod ;pauló ante protüli-

Em

0

Orc

P

nüfice,

——

p

—

Pro D

D

avid

f

e

rvum me-

mus : Quamóbrem prohíbitze

p2

-

À

v« Invéni

funt ftillae gluviämm.

c

e2

^ Pro

f

ixvin

Commune

Do&orum.

»üö,ü

ü

Pro Do£tore Pontifice.

giüs cum témpore. exeréfcit.

|.. Pro Do&ore Pontificee

,U

& Pófui adjutórium fuper.

oténtem , & exaltávi elé-

* Ifte eft, qui ante Deum

4

magnas virtütes operátus eft,

Wullm

&um de plebe mea: * Manus

& omnis terra doCtrína ejus

»

qUS

enim miea auxiliábitur ei.

"Invéni David fíervum

repléta eft :- * Ipfe intercédat

qu

qti

pro peccátis ómnium populó-

ij

W

meum , óleo fan&to meo unxi

rum.

eum, Mlanus.

"TU

^ Pro DoGtore non Pontifice,

y* Hfte eft , qui contémpfit

qu

j

5 Amávit eum Dóminus,

vitam mundi , & pervénit ad

J

coeléftia regna.

Ipic.

u

ornávit eum .: ftolam glórie

índuiteum: * &Etadportas

G]lóriaPatri. Ipíe.

(arit

il

aradífi coronávit eum.

-- Pro Do&Gore non Pontifice,.

væmd L

5« Ifte homo perfécit ómnia ,

».Induit eum Dóminus lort-

g

camfidel ; & ornávit eum.

qua locutuseft ei Deus., &

l

frooit

Et ad portas..-

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

mide

quiem meam : * Quia te

gt

Bfo, Ignem fui amóris.

n

Le&8tio vi.

vidi juftum coram me ex

h

u

Um ergo. Hyades cum

ómnibus Géntibus.

. f d

lüviis véniunt , ad coeli

y^. Ifte eft , qui contémpfit

D:

D Yi

fpátia altióra fol dücitur:quia

vitam mundi , & pervénit

li

apparénteDo&tórum fciéntia,

ad coeléftia regna. Quia.

iQum:

dum mens noftra imbre prz-

Glória Patri.

uia,

Intertio

octurno.

f pe '

t

dicatiónis infünditur., fidei

if

calor augétur. Et perfüfa ter-

L é8io fan&i Evangelii fes

Ug

cünduüm Matthzum.

raad fru&um próficit , cüm

Lc&io vii.

fs D

Jumen stheris ignéfcit : quia

Cap. 5. b

(rdon

ubériüs frugem boni óperis

N

illo témpore: Dixit Jefus

IT

I

difcípulis fuis : Vos efüs fal

réddimus , dum per facrg

jd

eruditiónis flammam in corde

terra. Quod fi f31 evanüerit,

(

clárias ardémaus.

Dümque

inquo faliétur ? Et réliqua.

LVE g

Homilía S. Auguftíni Epífc.

per eos diébus síngulis magis

ib. r. de Sermone Domini

l:

inasísque íÍciéntia . coeléftis

It

ofténditur,quafi intérni nobis

in monte , cap. Ó. tom. 4

Sténdit

óminus , fá-

ALX

]üminis vernum tempus ape-

tuos effe judicándos ,

ii

rítur : ut novus fol noftris

dul

inéntibus rütilet, & eórum

qui temporálium bonórum

verbis nobis cógnitus, fe ipfo

vel cópiam fe&tántes , vel in-

Iifüfþ&[fw

Wt

quotídie clárior micet. Ur-

ópiam metuéntes ; amíttunt

énte étenim mundi fine , fu-

etérna ,qua nec dari poffunt

àb homínibus , nec auférrie

"l

pérm faiéntia próicit, & lár-

E

ita- -

w

L/

Ixix

Commure Confefforis non Pontificis.

UM

UT

qtaque, fi fal infatuátum fuc-

non eft , quiquamvis córpore

multa in terra fuftíneat , cor-

th

rit, in quo faliétur ? id eft , fi

Q

VOS , per quos condiéndi funt

de tamen fixus in coelo eft.

!

, In médio Eccléfiz apéruit

IMW

quodámmodo pópuli , metu

os ejus, * Etimplévit eumr

T ts

Ü

períecutiónum temporálium

lt

IL*L

amiséritis regna coelórum ,

Dóminus fpíritu fapiéntia ,

JTUO

& intelléQtus.

qui erunt hómines;per quos à

vobis errorauferátur , cüm

, Jucunditátem , & exul-

Q

vos elégerit Deus , per quos

tatiónem thefaurizávit fuper

errórem áuferat ceterórum.

eum. Etimplévit.

1&H

à D

!

Pro Do&ore Pontifice.

GlóriaPatri Et implévit.

&. Amávit eum Dóminus ;

Efo, Adfocietátem.

i

d

& ornáviteum : ftolam gló-

Le&ioix.

(

Os eftis lumen mundi.

yiz índuit eum ,9 Et ad por-

pe

tas paradífi coronávit eum.

V

Quómodo dixit fupé-

d)

riüs falterre , fic nunc dicit

:

lls

y. Induit eum Dóminus lo-

Tícam fidei , & ornávit eum.

Iumen mundi.Nam neque fu-

Et ad

ortas,

périüs ifta terra accipiénda

Uf

Pro

b

édibus corpóreis

l

]i

o&tore non Pontifice.

eft , quam

i

RA

X* Iíte eft,quiante Deum

calcámus:

dhómines, qui in

J a

terrahábitant; vel étiam pec-

Ü

rnagnas virtütes operátus eft,

& de omni corde fuo laudávit

catóres , quórum condiéndis

(

Dóminum :* Ipfe intercédat

& extinguéndis putóribus

[j

Avpoftólicum falem Dóminus

du

pro peccátis ómnium populó-

mifit.

Ethic mundum , non

yum.

d

[

Ecce homo fine querela ,

coelum & terram , fed hómi-

n

verus Dei cultor, ábftinens

nes, qui funt in mundo, vel

(

fe ab omni ópere malo , &

diligunt mundum,opórtet in-

2

pérmanens in innocéntia fua.

télligi , quibus illuminándis

L

Apóftoli miffi funt. INon po-

Ipfe.

Bfío.

Cujus feftum cólimus.

teít cívitas abfcóndi fuper

iL

e&io v

montem pófita, id eft, fundà- ^ —

Rsoad níhilum valet fal

Ü

o

ta fuper insígnem magnàm-

)

il

E

infatuà

tum, nifi ut mit-

que juftíiam , quam fignífi-

vö":'

tàtur foras, & calcétur ab

cat étiam ipfe mons ,in quo

homínibus. . Non ítaque cal-

dífputat Dóminus:

cátur ab homínibus , qui pà-

'T e Deum laudámus. 16.

l

COMMUNE

titur perfecutiónem : fed qui

Confefforis non Pontificis.

[

perfecutiónem timéndo infa-

í

"

tuátur. Calcári enim non po-

Ad V efperas , Antiphonae;

J

Dómine , quinque talénta.

!

teft , nifi inférior : fed inférior

L

e3

Jj

Commune Confefforis non Pontificis.

li

yn

utinfrà ad Laudes.

(

Ixxx.| Cóncinit Iaudem , celebrés:

li

tf

Pfalmus.

1X1t

que palmas

if

cum reliquis de

Dömn uï

T

€a.

Ut piis ejus prembus javé-

N

126. & loco ultimi ,

mur

r

Pfalm. L audáte Dóminum

Omne per evum.

Sit

li PIIF

omnes Gentes.

falus illi , decus , atque

J

j

us

apxtulum.

Iggccli. 3r.

virtus ,

g It*

B

Eátus vir, qui invéntus Qui fuper coeli soho corü-

m

jl

eft fine mácula:

& qui|

€ans ,

ii

ff

poft aurum mon ábiit , nec

'TTotíus mundi sérié gubérnat

"Erinus, & unus Amen.

u

fperávit in pecünia , & the-

sáuris. Quis eft hlc P la

* Amaávit eum Dóminus, &

F

dàbimus eum ? fecit enim

ornavit eum.

E.

Stolàm

)

[

al

mlrablha in vita fua.

gt

fhnus,

lecfï&gäääcat Antiphona,

i d

I Ste,

Confeffar Dommi ,

Similábo eum viro fapiénti ,

fii

colentes

qui edificávit domum fuam.

Wi

Quem pie laudant pópuli per

fupra petrzöx

1*,* &

orbem ,.

u du

Hac die Izetus mermt beátas

Eus , qui nos beau

N.

Confeísóris tui ànnua

Pl

- Scándere fedes,

ft

ADIAECUIT.

l none

dies o 1tus E

folemnitáte lzetíficas:concéde

" mm 1

1

f

Y

dicatuür :

propltlus ut , cujus natalítia

wum T

Hac die letus méruit füpré-

cohmuæ,etmm aCtiónes imité-

d

mos.

nug noftrum.

Laudls honóres

mur. Per JROIB

ratio,

ARTA

n

;

ui plus, prudens, humlhs ;

Défto Dómine fupplica-

j

ul

pud1cus ,

tión

noftris , quas in

beáti

xgps

Confefsóris tui

g

Sóbriam duxit fine labe vi-

At Vef

tam,

folemmtate deférimus ;

ut

Donec humános animávit au-

TOf

|qui noftras juftítie fidüciam

Mdï

()

rae

non habémus , ejus, qui tibi

Sptritus artus.

ldcult ; prec1bus adjuvé-

toncid

EUR

J

ujus ob praeftans méritum

frequénter ,

mäuh erit Rgglas L,löratxo.

1f

Ntercéffio nos,

fumus

Ql

K

sra qua paffim Jacuer.,

&uæ

Abbà-

lv a[

)

membra ;

Dómine, beáàti

Víribus morbi dómitis , falü. |tis comméndet : ut , quod no-

V

u

1f

ti refüituüntur.

N

ftris méritis non valémus ;

if p

ofter hinc illj Chorus obfe- |ejus patrocínio affequámur.

um

quéntem

Per Dóminum.

Ad

VTpir ]

li

Commune Confeü'oris non Pontificis.

ixxi

N

l(ïem W

Ad.Matutinum , Invitator.

Afa- Beátus ifte San&tus,qui

fkezem Confefsórum Dómi-

confifus eftin Dómino , prae-

Jrtds

num ,

* WVeníte adorémus.

dicávit preecéptum Dómini ,

corftitütus eftin monte fan-

P(3l. V enite , exultémus. 2.

Dtene

"g

Go ejus.

Píalmus?.

Hyma. HteConféffor. ut fup.

Uare fremuérunt Gen-

] decm

Iu primo No&urno , Afía.

Beátus vir, quiin lege Dó-

tes , * & pópuli meditá-

& funt inánia ?

f& gl

mini meditátur:volüntas ejus

A ftitérunt Reges terre , &

pérmanet die ac notte , &

convenérunt

in

!s

V i

ómnia , queecümque fáciet ,

príncipes

unum * advérsüs Dóminum ,

IT

femper profperabüntur.

& advérsüs Chriftum ejus.

uD

Pfalmus r.

Eátus vir, qui non ábiitin

Dirumpámus víncula €ó-

2

m

consilio impiórum , & in

rum : * & projiciámus à no-

ial

bis jugüm ipsórum.

viapeccatórum non ftetit , *

] Vg

& in cáthedra peftiléntie

Quui hábitat in coelis , irridé-

non fedit.

é

biteos: * & Dóminus fub-

t m

S ed in lege Dómini volünta

fannábit eos.

'T uncloquéturad eosin ira

i

ejus,* & inlege ejus medità-

bitur die ac no&te.

fua , * &infuróre fuo con-

i

turbábit eos.

j

RUE

K erit tanquam lignum,quod

plantátum eft fecus decürfus

o autem | conftitütus fum

ficagtt

4

Rexabeo fuper Sion mon-

yt

;

aquárum , * quod fruttum

fuum dabit in témpore fuo.

tem fan&tum ejus , * praedi-

Binesut

E fólium ejus non défluet: *

cans precéptu

$

*

m ejus.

Dóminus dixit a

d me :*Fílius

p

& ómnia,quscümque fáciet ,

R

meus es tu,ego hódi

eo£énulte.

y

ofperabüntur.

Pó(tula à me ;

&

dbo tibi

l

&I

onfic fmpii , non fic: * fed

ii

Gentes hareditàtem tuam : *.

tanquam pulvis , quem pró-

Cpnfö»f

(cit ventus à fácie terrza.

& poffeffiónem tuam térmi-

of

o

deó non resürgent ímpii in

nosterra.

érrea, *

(

judício : * neque peccatóres

Keges eos in virga f

in concilio juftórum.

& tanquam vas figuli con-

i qüy

»clbüx L

uoniam

novit - Dóminus

frínges eos.

viam juftórum : * & iter im-

t nunc Reges intell

ipue

J

"

i

iórum períbit.

erudimini,qui judicátis terra.

Aifa. Beátus vir ,qui in lege

ervíte Dómino in timóre : *

j

& exultáte ei cum tremóre.

l

f

Dómini meditàtur : volüntas

Apprehéndite difciplínam *

u

cjus pérmanet die ac nodte,&

irafcátur Dómi-

j u

;

ómnia, quaecümque fáciet ,

nequándo

*

nus;* & pereátis de vi

ufta.

qu

femper profperabüntur.

q

um

Ixxii

Commune Confefforis non Pontificis.

C üm exárferit in brevi ira

exaudífti me de monte fanto

, U

tuo.

3

ejus , * beáti omnes, qui con-

fidunt in eo.

Y. Amávit eum Dóminus,&

(pi

Affa. Beátus ifte Santtus ,

ornávit eum.

| n

qui confifus eft in Dómino ,

z.Stolam glóriz índuit eu

F |

later nofter.

m'-

yinat

predicávit precéptum Dó-

mini , conftitütus eft in mon-

Abfolutio. E xàudi Dómine.

;oydia d

te fan£to ejus.

qye

Y- Jube domne benedícere,

Afía. Tuesglória mea , tu

Dfío. Benedictióne perpétua.

(undét

es fufcéptor meus Dómine ,

mntuu

,De libro Sapiéntia.

vt

tuexáltans caput meum , &

Le&iO ix.- Capc 4- L 5

exaudifti me de monte fancto

Uftus fi morte prieoccupá-»

fngt

tuo,

hu df

Pialmus 3.

J

tus füerit,in refrigério erit.

Omine , quid multipli-

Senéétus enim veneribilis

gtl

D

«ll

cáti funt , qui tribulant

eft,non diutürna ,neque an-

me ? * multi insür

nórum nümero computáta

*

*

qtent

Vérsüm me.

gunt ad-—

cani autem funt fenfus hómi-

m

*

Multi dicunt ánime mez :

nis,& &etas fene&tütis vita1m-

anDo

non eft falus ipfi in Deo ejus.

maculáta, Placens Deo factus

a

T u autem Dómine füfcéptor

eft dilé&tus, & vivens inter

ais d

[

meus es , * glóriamea , & ex-

peccatóres translátus

eft.

JIUOS I

áltans caput meum.

Raptus eft, ne malitia mutá-

m dit

V' oce meaad Dóminum cla-

ret intellé&tum ejus , aut ne

f o

mávi:*& exaudívit me de

fi&tio decíperetánimamilltus.

VU

monte fancto fuo.

Fafcinátio enim nugacitátis

il

£godormívi , & foporátus

obfcürat bona,& inconftántia

t u

fum: * & exurréxi, quia Dó-

concupifcéntiae

transvértit

(lum ,

fenfum fine malítia. Confum-

minus fufcépit me.

felérmur

on timébo míllia pópuli

mátus in brevi explévit tém-

u

circumdántis me: * exürge

pora multa: plácita enim erat

tii, j

Dómine, falvum me fac Deus

Deo áànima illfus: propter hoc

Wt

ineus.

properávit edücere illum de

N

) uóniam tu percufsifti om-

médio iniquitätum.

nes adversántes mihi

fine

ferve bone , & fid;*ï-æ

Y* Euge

"Tm

caufa, * dentes peccatórum

Iis,quia in pauca fuffti fidélis,

mj

contrivífti.-

upra multa te conftítuam :

D ómini eft falus , * & fuper

Intrain gáudium Domini

K

ulü tuum benediCtio tua.

tul.

[

Dómine quinque

R

$

Qd

ZX

Tu es glória mea , tu

talénta tradidífti mihi , ecce ,

MT

es fufcéptor meus Dómine ,

ália quinque fuperlucrátus -

fum.

TUDC fmb

tu exáltans caput meum , &

Intra.

D

Bfio

li

d

Commune Confcffc;rïs non Potificis.

t

vglxxiii

Efo, Unigénitus Dei Fílius.

qui fe ang

uftiavérunt , & qui

Le&io ii,

abftulérunt labóres eórum.

!

Opuli autem vidéntes,&

Vidéntes turbabüntur timó.-

i

P

non intelliséntes,nec po-

re horríbili , & mirabüntur

ii

fj

néntes in precórdiis tália ;

in fubitatióne infperáte f

quóniam grátiaDei, & miferi-

l

córdia eft in SanCtos ejus , &

lütis , dicéntes intra fe, pos-

näï

:

niténtiam agéntes , & prae

refpé&tus in eléGtos illíus.

angüftia fpíritus geméhntes :

OU p**

Condémnat autem

juftus

li

Hifunt, quos hábuimus ali-

mórtuus vivos ímpios , & ju-

quándoin derifum , & in fi-

r

ä

véntus celériüs confummáta

J

militàdinem impropérii. Nos

t prr

longam vitam injüfü. Vidé-

infensáti vitam illórum aefti-

fr

bunt enim finem fapiéntis, &

TUf

j

T

mabámus insániam , & finem

non intélligent , quid cogità-

illórum fine honóre : ecce ,

uma]l.

verit de illo Deus , & quare

f0 (f

munteritillií Dóminus. V idé-

quomodo computáti funt in-

ter filio

j

S

n

bunt,& contémnent eum:illos

fors illórum eft !

: Dei, & inter Santtos

BU

autem Dóminus irridébit. Et

R

Ifte co.

gnóvit juftítiam ,

ens D

erunt poft hac decidéntes fine -&

vidit

' vt

honóre,& in contumélia inter

exoravit

irgbília magn

ltíffimum :

UE

nelit

A

mórtuos in perpétuum: quó-

TL

niam difrümpet illos inflátos

invéntus eft in nümero San-

ctórum. ** Ifte eft,qui con-

jus, d

|

fine voce , & commovébit

témpfit vitam mundi ; & per-

jmamil

illos à fundaméntis, & usque

vénit ad coeléftia re

3

z E

u "

ad fuprémum defolabüntur.

'lóriaPatri Et.

&& jJuítus germinábit ficut

TR

In fccundo No&turno,Afía.

(

llium , * Et florébit in

Invocántem exaudívit Dómi-

;

ectérnum ante Dóminum,

h'tia.Cf

nüs Santtum fuum, Dóminus

explr

Y. Plantátus in domo Dó-

exaudívit eum , & conttítuit

mini, in átrüs domus Dei

eum in pace.

Q

3

noftri.

Et florébit.

N PR

Píalmus 4.

Bfío.

Spíritus S. grátia.

óo9

u

Le&tio

le

Uminvocárem , exaudí-

i

^vit me BDeus

juftítiaa

T erunt geméntes , &

meæ,'*.in tribul;ztiöne dilatà-

yto

E

d

memória illórum perí-

íftüi mihi,

j

Ilj

bit.

DA

Vénient in cogitatió-

Liferére mei, * & exáudi

il

.

ne peccatórum fuórum tí-

oratiónem meam.

if 1']

midi , & tradücent illos' ex

"ili hóminum üsquequó

t

advérfo iniquitátes ipsórum.

gravicorde ? * ut

n[hl;

quid dilt-

'Tunc ftabunt jufti in magna

gitis vanitátem , & quzritis

VWl

conftántüa advérfüs eos ,

mendácium ?

e 3

E t

Ixxiv Commune Confefforis non Pontificis,

bo:*quóniam non Deus vo-

if tuï

Etícitóte, quóniam mirifi-

cávit Dóminus San&tum fu-

lens iniquitàátem tu es.

Neque h.bitá^it juxtate ma»

1f

fi

um : * Dóminus exáudiet

me , cüm clamávero ad eum.

lígnus: * neque permanébunt

|

ft, U0

injüfti ante óculos tuos.

fs quüf

iraícímini, & nolíte peccá-

Odiíti omnes , qui operàn-

syluuf

re :* qua& dicitis in córdibus

veftris , in cubilibus veftris

tur iniquitátem

* perdes

J

ggl[l)ïi

omnes, qui loquüntur men-

s

compungímiui.

dácium.

Sacrificáte facrificium jufti-

[j ei

Virum sánguinum , & doló-

gum

Ub

tiz , & fperáte in Dómino : *

(üamabominàbitur Dóminus:*

Multi dicunt : Quis ofténdit

nobis bona *

ego autem in multitüdine mi-

(f

Signátum eft fuper nos lu-

fericórdie tuz.

li

Éntroíbo in domum tuam: *

P

men vultus tui Dómine:* de-

dífti lzetítiam in corde meo.

adorábo ad templum fant&tum

donam

tuum in timóre tuo.

A

Afru&tufruménti,vini , &

j

ólei fui * multiplicáti funt.

Dómine deduc me in juftí-

t4 tua

* propter inimícos

T: j

Inpace in idípfum * dór-

AUH

miam ,& requiétcam..

meos dírige in confpéttu tuo

er n

viam meam.

gtl

Ouóniam tu Dómine fingu-

li5 (f

Quóniam non eftin ore eó-

ll

niam

làriter in fpe. * 'w11gitLliRi

rum véritas: * cor eórum va-

inc.

a,

num eft.

Afía, Invocántem exaudivit

BUMTA

Dóminus Santtum fuum, Dó-

Sepülchrum patens eft gut-

A

iif

tur eórum,linguis fuis dolósé

minus exaudívit eum, & con-

O d |

ftítuit eum in pace.

a

&ébant, * jüdica illos Deus.

EE

D

écidant à cogitatiónibus

Afis. Laeténtur omnes , , qui

D

fuis , fecündüm multitüdi-

Bu

fperant inte Dómine : quó-

nem impietàátum eórum eX-

niam tu benedixífü juíto ,

Vr

fcuto bonze voluntátis tug

pélle eos , * quóniam irrita-

vérunt te Dómine.

TU

coronáftü eum.

;

Pfalmus $*

Étleténturomnes, quifpe-

rantinte: *in etérnum ex-

FU

Erba meaáuribus per-

V

ultábunt , & habitábisin eis.

^i fl

cipe Dómine, * intéllige

M:

clamórem meum.

Et gloriabüntur in te omnes,

qui díligunt nomen tuum , *

tf

inténde voci oratiónis mez,*

uT'Pl'

Rex meus , & Deus meus.

3

1i6niam tu. benedíces jufto.

juóniam ad te orábo: *

b

ómine , ut fcuto bone vo-

ts

i

'

D

ómine,mané exaáudies vo-

luntátis tuze * coronáfti nos.

D

Y

Ü

—

Afía, Laténtur omnes , qui

Ub m

l

cem meaim.

fperantin te Dómine

: quó-

iiv

Manf': aftábo tibi , & vide-

niam

A al

j

M

t

"Cimmune Corlfcfforis non Pontifiis: Ixxv.:

(«

niam tu benedixífi jufto ,

tuum in univéría terra !

fcuto bonae voluntátis tuz

Afía. Dómine Dóminus no-

QUC Perm&;

coronáfti eum.

fler , quàm admirábile eft

3. Dómine Dóminus no-

W tu»:s;

nomentuum in univéría ter-

8, qw u

fter, quàm admirábile eft no-

rà! quia glória &, honóre

m

qmientuüm in univérfa terra!

coronáfti Sanctum tuum ; &

loquümä

quia glória & honóre coroná-

conftituífti eum/fuper ópera

fti Sant&tum tuum , & confti-

mánuum tuárum.

Qium

tüífti eum fuper ópera má-

Y» Osjuftüi meditábitur fa-

rl

nuum tuárurm.

piéntiam.

Pfalmus 8.

ul

&». Et lingua ejus loquétur

uæl

T YOmine Díis nofter, *

judícium.

ater nofter.

Umunir

quàm: admirábile eft no-

men tuum in univérfa terra !

Abfolutio, Ipstus pfetas.

pl

üre u

Quóniam eleváta eft magni-

Y. Jube domne benedícere.

ficéntia tua * fuper coelos.

d

Eiio, Deus Pater omnípotens.

xX ore infantium , & la-

TR

Géntium perfecífü laudem

Sermo fandi Joánnis Chry-

1 uj

propter inimícos tuos;* ut dé-

Iä Orat.- df,:»oä1 Philogonio

Ítruas inimícum , & ultórem.

&«

tom.;3.. Le&ioiv.

Quóniam —vidébo

coelos

Fátü — ÀN. dies, cujus fe-

(ür en.

tuos ,Ópera digitórum tuó-

füvitátem celebrámus ,

rum:*lunam & ftellas , quae

ad ipsíus reCte fattórum enar-

j d

tu fundáfti.

ratiónem linguam noftram

jlusd

uid eft homo , quód me-

gl

ThOr es

evocávit : síquidem hódie

3

ejus ? * aut; filius

Beátus ifte ad tranquillam. ,

cogll

(

.v

If

hóminis,quóniam vifitas eum?

omnísque perturbatiónis ex-

n U

inuífti eum pauló minus

pértem vitam tránfit : eóque

u d

ab Angelis, glória , & honó-

navigium áppulit , ubi dein-

qudniæ' j

ye coronáífti eum : * & con-

ceps non póterit metüere nau«-

mnt*. i

fütuífü eum fuper ópera

frágium , nec üllam , ánimi

mánuum tuáàrum.

perturbatiónem , aut doló-

rem.

d

mnia fubjecifti fub pédi-

Et quid mirum'eft, f

u

busejus: * oves & boves

locus ille purus eft ab omnt

QU

univérfas , ínfuper & pécora

moléftia ánimi ; cáüm Paulus

campi.

hominibus adhuc in hac vita

TMf

V ó]ucres coeli ,

enedi»'jjï

& pifces

degéntibus loquens . dicat :

maris , * qui perámbulant sé-

semper gaudéte , fine inter-

TM

t

iitas maris.

miffióne oráte.

ómine Dóminus nofter , *

; Honéftum fecit illum

T

jn

quàm admirábile eft nomen

óminus , & cuftodívit eum

ab

- 1xxvi

Commune Confefforis non Pontificis.

cam fidei, & otnávit eum. Et

[

ab inimícis : & à feductóri-

bus tutávit illum :* Et dedit |

ad portas.

Qmi!

,iMli claritátem eetérnam.

-

fío. lgnemfuiamóris.

nl

uftum dedüxit Dóminus

Le&io vi.

it qUïS |

» J

per vi

ias re&tas , & ofténdit

Uamóbrem maximópe-

ov

Q

régrátulor hujus San-

j

illi regnum Dei. Et dedit. '

Gi felicitáti, quod quamquam

Bfio. Chriftus perpetue.

