qumur

à lingua injüfta.

P

BRT

fuperbórum fine adjutório.

$4 Veni fponfa Chrifti , ác-

u

Laudábo nomen tuum afsí-:

We:m

"jpe corónam, quam tibi Dó-

dué , & collaudábo illud in

Nf

minus pr&paràvit in e&tér-

confeffióne , & exaudiíta eft

&mddm

num

: pro cujus amóre

orátio mea.

Etliberàfti me

nam

sánguinem tuum fudífti

?

li

j

]

de perditióne, & eripuífti me.

';fedq

* Etcum Angelis in paradí-

de témpore iníquo.Proptéreà

fum introífti.

confitébor , & laudem dicam

lii

y« Venielétta mea , & po-

tibi , & benedícam nómini:

du

nam in te thronum meum ,

Dómini.

BAU

i

quia concupívitRex fpéciem

fh

!

tuam. Eteum.

x-» Spécietua , & pulchrit

Ll

dine

[

*36

Commune Virginum.

C

l

dinetua, .* fnténde, pró-, & pulchritüdine tua inténde,

a

I

fpere procéde , & regna.

rófperé procéde , & re

gna.

f

. Diffüfa eft grátia n làbiis| Et.

Le&io v.

b

tuis, proptéreà benedixit te

Equeinánis hzgc cáutio

tmi

Deus in etérnum. Inténde.

,W eft, & vana formído ,

lg

Inténde.

G llória Patri.

qua& ad falütis viam cónfulit ,

1f»q1üu

Ín fecundo No&urno.

qua Domínica & vitália prz-

ljen

Ex libro S. Cypriáni Epifco-

cépta cuftódit , ut , qua fe

Ij

i & Mártyris de difcipli-

Chrifto dicáverint, & à car-

nj

na & hábitu Vírginum.

náli concupifcéntia recedén-

LeGioiv.

Cap. 2.

lp

tes,tam carne,quàm mente fe

T

Unc nobis ad Virgines

Deo vóverint , consümment

ER

N

fermo eft , quarum quó

opus fuum magno premio

qia

fublímor glória eft , major

deftinátum ; nec ornári jam ,

curaeft. Flos eft ille Eccle-

autplacére cuíquam,nifi Dó-

ht

!

fiáftici gérminis , decus atque

mino fuo ftüdeant;à quo mer-

"h

ornaméntum grátiz fpiritá-

cédem virginitátis expéCtant;

u

lis.lzta índoles, laudis & ho-

dicénte ipío :. Non omnes cá-

u

lL

nóris opus íntegrum atque

piunt verbum:fed illi,quibus

aP**

incorrüptum , Dei imágo re-

datumeft, . Sunt enimfpadó-

:

Ípóndens ad fan&timóniam

nes , qui ex ütero matris fic

l)

Dóminijllüftrior pórtio gre-

natifunt ; & funt. fpadónes ,

gis Chrifti. Gaudet per illas,

qui coácti funt ab homíni-

fett

atque in illis làrgiter floret

bus; & funt fpadónes , qui

WT

Eccléfie matris gloriófa foe-

feípfos caftravérunt propter

cünditas ; quantóque plus

regnum coelórum.

r

p

copiófa virgínitas nümero

&. Dilexífüi juftítiam, & odí-

fuo addit, tantó plus gáudium

fti iniquitátem: * Proptéreà

j

ln

unxit te Deus , Deus tuus

[

]

matrisaugéfcit. Ad has ló-

quimur , has adhortàmur

óleo lztítie. Y« Propterve-

atfectióne pótiüs quàm pote-

ritátem , & manfuetüdinem j

ftáte : non quód extrémi ,. &

&juftítiam. Proptéreà.

|uf

mínimi , & humilitátis noftra

cüio vi.

"

Enuó quoque per hanc

eue

ádmodüm cónfcii áliquid ad

censüram licéntie vindicé-

D

Angeli vocem conti-

j

muüs ; fed quód ad folicitüdi-

néntie munus ofténditur ,.

(

j

Gï

nem magis cauti , plus de diá-

virgínitas pradicátur. Hi

"

boliinfeftatióne timeámus.

funt, qui cum muliéribus fe

T

$v» Propter veritàtem ,

&

non coinquinavérunt : vír-

"

?

manfuetüdinem, & juftítiam :

gines enim permansérünt : hi

* Et dedücet.te mirabíliter

funt,qui fequüntur Agnum ,.

il

d(

déxtera tua. S*-xSpäcie tua;

$4

quo-

dv

Commune Vir inüm.

quocümque f[erit.

Neque |grave effe videbátur , à ne-

«ncuþlï*

enim tantüm.máfculis conti-

ceffitàtelegis de non folvén-

!

s

ye

néntie grátiam Dóminus re-

domatrimónio, eos ad cupidi-

l

promíttit, & féminas prete-

tátem illius tráhere ftudet ,

rit : fed quóniam fémina viri

Deínde ut eam effe poffibilem

d Ü

Pri

pórtio eft, & ex eo fumpta

ofténdat., fic inquit : Sunt

vdli

atque formáta eft, in Scriptü-

eunüchi,qui ex ventre matris

ris feré ómnibus ad proto-

ita nati funt , & funt, quiab

(inna

homínibus eunuüchi fa&ti funt,

pláftum Deus lóquitur , quia

unt duoin carne una,

; in

& funt , qui feipfos caftravé-

máfculo fimulfignificátur &

runt propter regnum coeló-

li

fémina.

Quódi Chriftum

rum. Quibus verbis latén-

u

f

continéntia séquitur , & re-

futit

tf

ter eos ad eligéndam virgini-

gno Dei virgínitas deftinátur:

tátem indücit , dum eam vir-

li

tl

!

quid eftillis cum terréno cul-

tütem €ffe pofsíbilem áftruit.

J!

f a

tu , & cum orraméntis , qui-

Hezc eít virgo sápiens ,

st T

bus dum homínibus placére

quam Déóminus vigilàntem

u

géfCunt , Deum offéndunt.

invénit, qug accéptis lampá-

u

». Afferéntur Regi vírgines

dibus fumpfit fecum óleum :

lpO,qW

€ Et veniénte Dómino , iü-

oft eam , próxime cjus ,

dl

* Afferéntur tibi in letítia,

trofvit cum eo ad nüptias.

D]

& exultatióne.

, Média noéte cJamor faétus

1l

", Spécie tua, & pulchritüdi-

eft,ecce , fponfus venit ,

dre:

exíte óbviàm ei.

netua inténde, prófpere pro-

Et.

1 mj

€éde,&regna. Afferéntur.

ao

GlóriaPatrt. Afferéntur.

D autcülïcäg Viærö modö

tll

Intertio No&turno,

I

confirmat. Cógita tecum, fi

feuu

j é&io fantti Evangélii fe-

.aüt à natüra talis effes, aut ab

P

eündüm Matthasum.

homínibus eam injüriam paf-

6&19 Vü?

C

Wdg

N

fus,quid fáceres,cüm & ejus-

TC

illo témpore :

agecägï'sä-

modi voluptáte caréres, &

AV

I

runt ad Jefum Pharifzi

nullam caréndo mercédem

tentàntes eum , & dicéntes :

confequeréris? Grátias fgitur

imefe

$i licet hómini dimíttere uxó-

a

nunc Deoagas , quod cum

"u

rem fuam , quacümque ex

mercéde atque corónis idem

caufa? Et réliqua.

süftines, quod illi fine corónis

'tirn

NM wt

Homilí S, Joánnis Chrysóft.

e

ac premio tólerant: imà

Homilia 63.in Matthseeum

$

veró non idem , fed multó1éc-

AL

üb medium

vjus , tum quia fpe erígeris ,

Ti

minus nofter , quia ad

*

CX,Q

& confciéntia reGte fa&ti

?

:

virginitátem:

ortári |tum quia non &a ingéntibus

?eum

Af

con«

m

;

Wt

0

mmune Virginum.

ev-

WU

concu

&áris.

pifcéntia f

&ib'us j

niam adjütor , & proté&tor

W

fattus es mihi, & liberáfti

f d

H

».. Médiano&te clamor fa£tus

corpus meumà perditióne.

eft: 9 Ecce fponfus venit,

] Pom

exíte óbviàm ei.

Pronec Virg. nec Martyre.

Jt;d

Capitulum.

?rovV. 21. D

IOT

-

,Prudéntes vírgines aptá-

Ü

lferem fortem quis

te veftras láàmpades. — Ecce.

M

1

nvéniet ? procul ; & de

uT

M

[

Glória Patri.

Ecce.

A

ültimis finibus prétium ejüs.

üä

Le&io ix.

.

Confidit in ea eor viri fui , &

m ergo de illis eun

üchis

ípóliis nonindigébit. -

1 d

.2 díxerit, qui nifi étiam

B

' wl'

ipfi mente fe contíneant ,

Ortem virili äesäox'e :

r

truftrà & inutiliter tales funt,

Laudémus omnes fémind,

"Wa

ac de illis,qui ut regnum coe-

Quaze fan&titátis glória

yini,

'

lórum confequántur , fe cón-

R

Ubtíque fulget inclyta.

tinent , fubjünxit rurfus , di-

yec fantto amóre sáucia

[

'i

cens : Qui poteft cápere ,

um mundi amórem nóxiüm

l

J

cápiat: ut alacriórés e(ficiat

Horréícit ad coeléftia

ii

eaipfo , quód grave effe opus

Iter perégit árduum.

Tij

ofténdit, & ineffábili benig-

C arnem domans jejüniis ,.

i

nitátc fua nóluit eam rem in-

Dulcíque mentem pábulo

mori

Oratiónis nütriens ,

tra neceffitátem legis con-

! Yal

clüdere : ídque dicéndo , ad-

Coeli potítur gáudiis.

À

huc magis pofsíibilem effe

Rex Chrifte virtus fórtium ,

demónftrat , ut voluntátis

Qui magná folus efficis ,

du

ftádium plus augeátur.

Hujus precatu , quafumus ,

r

'Te Deum laudámus. 16.

Audi benígnus, süpplices.

C O' MM U N-E

Deo Patri fit glória ,

li

Sands Mart. tantüm ; &

Ejüsque foli Fílio ,

A

nec Virg. nec Mart.

Cum Spfritu Paráclito ,

qie

Ad Vefperas, Antiphondj

Nune, & per omne feculum.

Dum effet

€eXe

cum reliq.

Amen.

u

d

delLaud. cxii.

Pfal Dxi

'Spécie tua , & pulchritü-

TE

Dóminus.

cum reliquis de

ä.

n

etua.

». Inténde, pró-

fperé procéde , & regna.

Jl

Ti

Virginibus. lxxxvi.

$

TU

|

. Pro Martyre tantüm.

Ad Maenificat , Ànt

hona

:

Capitulum.

Eccli. 51»

Símile eft fegnum coe

[

61'111'11 3

Onfitébor tibi Dómine

liómininegotiatóri , querén-

m

Mex, & collaudábo te

a

ti bonas margariítas: mvénta

d

Deum Salvatórem meum.

una pretiófa , dedit ómnia ,

Confitébor nómini tuo : quó-

fua , & comparávit eam.

--

d

[ud

(i

p«v

£a

Cv1

C;)mmune non Virginum.

li

Pro una Miartyre tantüim.

Et tübr compar utriüsque

,fati e

virtus.

hi

f

Eus, qui inter cétera

Spíritus femper ;,D

$

eus unus

D

oténtiae tuz mirácula

omni

0 a'l

Témporisevo. Amen.

gibi

étiam in fexu frágili vi&tó-

riam martyrii contulífti: con-

In primo No&urno , Afía.

céde propitius; ut , quibeà-

O quàm pulchra eft cafta

(

qsa

te N. Miártyris tua natali-

generátio cum claritàte !

tiacólimus, per ejus ad te

.Pfalmus g.

[5

' Omine Dóminus no-

19

exémpla gradiámur. Per.

Pro pluribus Martyribus

A 7 fter, * quàm admirábi-

yor

tantüm. Oratio.

le eft nomen tuum in univér-

f

fa terra !

ditti

À nobis,quefumus, Dó-

D

mine Deus nofter , fan-

óniam eleváta eft magni-

[

Gárum Mártyrum: N. & N.

ficéntia tua * fuper coelos.

sf

Ex ore infántium , & lactén-

f,

D]

'

It

palmásincefsábili devotióne

venerári; ut,quas digna men-

tium perfecífti laudem prop-

il

ter inimícos tuos , * ut dé.

um*

te non póffumus celebráre ,

ftruas inimícum & ultórem.

humílibus faltem frequenté-

pIX

mus obséquiis. Per Dfím.

Quóniam

vidébo

coelos

lii

ia

Pro nec Virg, nec Martyre.

tuos , ópera digitórum tuó-

OQratio,

rum : *lunam & ftellas , que

vvf

Xáudi nos Deus falutàris

tu fundáfti.

at

*aofter: utficut de beátae

Quid eft homo , quód. me-

Immyr

N. feftivitáte gaudémus : ita

mor es ejus ? *aut filius hó-

dv

j devotiónis

erudiamur

minis ,quóniam vífitas eum ?

al

affédu. Per Dóminum.

IVünuifti eum pauló minüs

nvet

Ad Matutinum ,Invitator.

ab Angelis , glória & honóre

KOU

coronáfti eum :

* &, con-

Taudémus Deum noftrum ,

Vntia

* fn confeifióne beáte N.

ftituífti

eum fuper ópera

|

ifita

Píalm.,Venite, exultémus. 2.

mánuum tuárum.

vintes

Hymnus

O mnia fubjecífti:fub pédi-

ii

Ujus orátu , Deus alme

bus ejus : * oves & boves

H

-pobis:

ï;plos.

univérfas , ínfuper & péco-

Ior]

Débitas poenas fcélerum re-, ra campi.

ts

I

mitte ,

;

ólucres codi , & pifces

D)

Uttibipuro refonémus al-maris, * qui perámbulant

*ltir

mum

| sémitas maris.

: Pé&ore carmen.

D ómine Dóminusnofter , *

DCflder

D

Sit decus Patri , genitzque quàm admirábile eft nomen

m

—

tuum in univéría terra !

*

2s

t

n

wl

E EU

AT

i

Commun

cvit

e non Virginum,

Afís, O quam pulchra e

Etenim fervus tuus. cuftódit

lt ,u Din

cafta generátio cum claritáte!

ea: * in cuftodiéndis illi

tribütio multa.

;

S. re-

Afía, Leva ejus fub cápite

sæVO, j

meo , & déxtera illius ample-

D elí&ta quis intélligit? ab oc-

xábitur the.

Pfalmus 18.

cültis meis munda me : * &

i

umu l

|

t d

^WOeli enàrrant glóriam

ab aliénis parce fervo tuo.

bIari

'Dei,* & ópera mánuum

$1 mei non füerint domináti,

id

;

j

ejus annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

j

D ies diéi erüctat verbum* &

emundäbo.rv à deh'&q : mäxi-

Ti

nox notii fndicat fciéntiam.

Tmo.

E

Ya

Lt

N on funt loquéle , neque

Et erunt , ut compláceant

fermónes , * quorum non aü-

elóquia oris mei: * & medi-

diántur voces eórum.

tátio cordis mei in confpé&u

D

[i D

I nomnem terram exívit fo-

tuo iemper.

Ri

nus eórum : * & in fines or-

t

D ómine adjütor meus , * &

bis terrz verba eórum.

redémptor meus.

li

Infole pófuit tabernáculum

TM

Aiía, Lzva ejus fub cápite

m

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

meo , & déxtera illíus ample-

lts

fus procédens de thálamo fuo.

xábitur me.

i d

: E xultávit ut gigas ad currén-

Afía, Revértere , revértere .

(

dam viam , * à fummo ccoelo

Sunamítis : revertére , revér- .

fills

s

réffio ejus.

tere , ut intueámur te.

É

t occürfus ejus usque ad

almus. 25.

i

fummum ejus: * nec eft , qui

Omini eftterra,& pleni-

g üs

fe abfcóndat à calóre ejus.

tüdo ejus : * orbisterrá-

vilts

4,ex Dómini immaculàta j

T

convértens ánimas : * tefti-

in eo.

rum , & univérfi,qui hábitànt

Paulü f

ii

mónium Dómini fidéle , fa-

Q uiaipfe füper mária fun-

[

3

2

iéntiam przftans párvulis.

dávit eum: * & fuper flümi-

:

f

W;:ga:!

:

uftítie Dómini rectz , Izeti-

napreeparávit eum.

ficántes corda , * precéptum

Q uis afcéndet in montem"

If

leh fdb "

Dómini lüácidum , illàminans

Dómini ? * aut quis ftabit it

óculos.

loco fan&to ejus ?

;

Ovex

i Ü

"T'imor Dómini fan&us , pér- : Ennocens mánibus, & mun-

manens in feculum fzculi:*,do corde, * qui non accé-

IJ&F

judícia Dómini vera , jufüfi-; pit in vano ánimam fuam ;

cáta in femetípfa.

| nec jurávit in dolo

.pröximo

pexam

Defiderabiliafuper aurum &

fuo.

L

"

làpidem pretiófum mul-

H ic accipiet benedi&tiónem .

tum : * & dulciórafuper mel' à Dómino , * & mifericór-

u

& favum.

diam à Deo falutàri fuo.

as

li

«

cviu

Commune non Virginum.

j

Hec eft generátio querén-|lum ómnibus diébus vite

Iu

tium eum, * quaréntium fà-

fue. Quesesívit lanam & li-

ciem Dei Jacob.

num, &operáta eft consílio

gt

mánuum Íuárum. Fa&aeft

l SPEC

Attóllite portas , príncipes ,

veftras ,

elevámini pórtz |quafi navis inftitóris , de lon-

gui

géportans panem fuum. Et

at

eeternáles : * & introibiþ Rex

|

j

glórisa.

deno&te furréxit , dedítque

is eftifte Rex glórie ? *

predam doméfticis fuis , &

Dó

minus fortis & potens ,

cibária ancíllis fuis. Confi-

Ui

D)

Dóminus potens in preelio.

derávit agrum , & emit eum:

Attóllite portas , príncipes ,

de fru&tu mánuum fuàrum

g d

veftras , & elevámini portae

plantávit víneam. Accínxit

ape!llhw

eeternáles : * & introíbit Rex

Ifortitüdinelumbos fuos, &

gettt

lória.

roborávit bráchium fuum.

J('fäVit u

uis eftifte Rex glórie ? *

w. Veni elé&ta mea , & po-

e.

e

j

óminus virtütum ipfe eft

nam in te thronum meum

grexe

Rex slóris.

$ Quia concupívit Rex fpé-

jmam]

ciem tuam.

E

Aiía, Reyértere , revértere

ilby & l

Sunamitis : revértere revér-

, Spécie tua , & pulchrità-

j cong

tere , ut intueámur te.

d

ne tua inténde , prófperé

: füper

uia.

.Spécie tua , & pulchritü-

procéde , & regna.

gt

d

e tuga.-

" Inténde , pró-

| Bfío. Unigénitus Dei Filiüs.

ittüdo.:

fperé procé

de

, & regna.

Le&tio ii

s i

Pater nofter.

Uftàvit , & vidit, quia

j d

Abfolutio.PExáudi Dómine.

bona eft negotiátio ejus :

ünm: (

v Jube domne benedicere.

non extinguétur in no&te lu-

Du

Lio.Benedi&tióne perpétua. | cérna ejus. Manü fuam milit

NUA

Le&iones primi No&urnija: fórtia,& dígiti ejus appre-

d ld

pro Martyre tantüm legunj]hendérunt fufum. Manum

X n

tur ut fuprà. 6nfitébor tibi | fuam apéruit ínopi,& palmas

« Difü

Dómine. cii.

fuas exténdit ad páuperem.

$, pto

Pronec Virgine nec Mar| Non timébit dómui fuz à fri-

RUE

tyre , utfequuntur.

góribus nivis

omnes enim

Aori Py

De Parábolis Salomónis.

doméftici ejus veftíti funt du-

D

LeOiol

Cap.3r.b [plícibus. Stragulátam veftem

Mittu,

Ulferem fortem quis |fecitfibi: byfíus & pürpura

hie

M

invéniet? procul & de |induméntum ejus. Nóbilis in

i?)& ] a.ï

ültimis finibus prétium ejus. | portis vir ejus,quando séderit

.';älmu;, | |

Confidit in ea cor viri fui , & | cum fenatóribus terra. | Sin-

fpóliis non indigébit.

Red- | donem fecit, & véndidit : &

n Ál

det ei bonum , & non ma- 'cíngulumtrádidit C

hananzeo.

g.Dif-

t

l——

d

-Commune non Virginum.

CiX.

x. Diffüfa eft grátia in làbiis

Pfalmus. D eus nofter refü-

l 13112[

d

tuis. *

Proptéreà bene-

giumsXciv,

n h

díxit te Deusin setérnum.

Aíia. Aqug multge non po-

ij. Spécie tua,& pulchritüdi-

tuérunt extínguere charitá-

(

VO

W

tem..

f(

ll

ne tua inténde, prófpere pro-

ffs. Xcv.

IIN.

M

céde , & regna. Proptérea.

P(almus. M agnus D

Eifo. Spfritus fan&ti grátia.

y.A

d

juvábit eam Deus vul-

5

ii

LeGio iir.

tu fuo.

us (

Laj

Ortitüdo & decor indu-

Be

. Deusin médio ejus ;

Á méntum ejus, & ridébit

commovébitur.

n i

in die noviffimo. Os fuum

P ater nofter.

3

- At

fetas

us (

apéruit fapiéntig , & lex cle-

Abfolutio. 1 psfus p

&

miéntie inlingua ejus. Confi-

y;.Jubedomme. *5 -

tur,

derávit sémitas domus fuz ,

Bfio, Deus Pater

'omnipa&nä

t

Exlibro fantdii Ambrófii E-

UM

& panem otiósa non comédit.

Surrexérunt filit ejus,& bea-

pífcopi de Víduis.

QU

tíffimam pradicavérunt ; vir

P:

éfinem. LeGioiv,

Gr

um hunc Eccléfiz fér-«

ejus , & laudávit eam.Multe

A

tilem cerno , nuric in-

d

filiz congregavérunt divítias:

Ie,p

tu' füpergréffa es univérfas.

tegritátis flore vernántem ,

N

Fallax grátia, & vana eft pul-

nunc viduitátis gravitáte pol-

Dall

chritüdo : mülier timens Dó-

léntem , nunc étiam con-

redundán-

ll

minum , ipfa laudábitur

jügiü frü&ibus

K'.ldllta qu

Date ei de frut&tu mánuum'

tem.

Nam etfi divérfi,uníus

fuárum: & laudent eam in

tamen agri fru&tus funt : nec

Wurd

NU

portis ópera ejus.

tanta hortórum lília ; quantze

(tutt

R« Spécie tua, & pulchrità-

arífía ségetum , méffium

dine tua, * Inténde , pró-

fpice , compluriümque fpá-

,tiejuïffï

ii "'ï

fperé procéde , & regna.

tia campórum recipiéndis

y. Diffüfa eft grátia in lábiis

aptántur femínibus , quàm

tuis , proptéreà benedíxit te

rédditis nováles früctibus

u

Deusin atérnum.

Inténde.

feriántur. Bona ergo vidüi-

w!ïllli u

i*

Glória Patri. Inténde.

tas, qua tóties Apoftólico

" [n fecundo No&urno, Á fis.

judício praedicátur.

Hzc

"m

|

enim magiíftra fidei , magiftra

j

i

Spécie tua , & pulchritüdine

eft caftitátis.

j t

tuainténde , prófperé proce-

|

de,& regna.

Beo

Propter veritàtem , &

N

Pfulmus. E ru&aàvit. xciii.

manfuetüdinem, & juftítiam :

g

um t

Afa, Adjuvábit eam Deus,|*. Et dedücet te mirabíliter

déxtera tua.

P

5

vultu fuo : Deus in médio

s'ändl

y^. Spécie tua ; & pulchritü-

Qu

ejus ,'!nonf comrovebitur.

dine

y

ex

Cemmune non Virginum.

dine tua inténde , prófpere

Le&io vi.

Et.

quspr

rocede , & regna.

Imilis huic . vídua- velut

inc

fío, Chriftus perpétuz.

eméritis veterána ftipén-

gm

Le&io v«

diiscaftitátis , & fi conjügii

u*

Nde & illi , quideórum

arma depónat ,domus tamen

"o

U

f

u

órum adultéria & pro-

totíus pacem gubérnat : & fi

bra venerántur,coelibátus, &

vehendis onéribus otiófa ,

cio 100

viduitátis ftatuére poenas , ut

maritándis tamen junióribus

hr

eemuli críminum multtárent

próvida, ubi cultus utílior ,

Abl

folu

ftádia virtátum , fpécie qui-

ubi fruétus ubérior fit , qua-

dem,qua foecunditátem qua-

rum cópulam aptiórem (en(-

I

f

rerent , fed ftüdio , quo pro-

li gravitáte difpónit. Itaque fi

bf

t

»ófitum caftitátis abolérent.

L

maturióribus quàm. junióri-

f

am confé&is & miles fü-

us comittitur ager , cur

éndiis arma depónit, & re-

putes utiliórem nuptam effe

;&10 Y

j

iO

lt

lí&o officio , quod gerébat ,

uàm víduam ? Quod fi per-

(

pl

ad

rópria veteránus rura

ecutóres fidei perfecutóres

dimíttituz , ut & ipfe exérci-

fuérunt étiam viduitátis : àti-

NI

1

tie

te labóribus vite. réquiem

que fidem fequéntibus vidüi-

1ü E

confequátur, & álios fpes fu-

tasnon pro fupplício fugiénda

thmili

türag quiétis fubeündis fáciat

eft, fed tenénda pro preemio.

hii

opéribus promptióres. Agrí-

w. Fallax grátia , & vana eft

cola quoque matürior tor-

pulchritüdo :

* Moülier ti-

Pv Oelo

ytsd

quéndam áliis ftivam com-

mens Deum, ipfa laudábitur.

"s

miíttit, & juvenili gravátus

Y* Dateei de fru&tu mánu-

ópere providéntiam curz fe-

um fuárum , & laudent eam

NOMT

nílis explórat : vitem facíliàs

in pórtis ópera ejus. IMülier.

.'utgat i

tondere , quàm prémere , ut

G ]lória Patri. Mülier.

Oi5 q

juvenefcéntem luxüriam ré-

Intertio No&urno , Áfia.

iiium

primat,& adolefcéntem lafci-

Nigra fum , fed formófa ,

;iät 7&p

viam falce fuccídat:parcórum

filize Jerüfalem : ídeó diléxit

&t,q

quamdam pártuum caftitá-

me Rex , &introdüxit me in

(atu

Ym di

tem docens étiam in vítibus

cubículum fuum.

expeténdam.

alm. Cantáte Dffío cánti-

ïlïqita ]

x« Dilexifti juftítiam , & odí-

cumnovum : cantáte. Xcvi.

n itüm

Afa.

dv

fti iniquitátem ,

Proptéreà

Trahe me poftte , in

vito

unxit te Deus,Deus tuus óleo

odórem currémus unguentó-

ul *lm

letítie. Y

Propter veritá-

rum tuórum: óleum effüfum

[ix

*ï

t

tem, & manfuetüdinem , &

nomen tuum.

lY

juftítiam. Proptéreaà.

alm. D fis regnávit. xcvii

|

B

g&

fío.

Chrift:

Ignem fui amóris.

Afx'a., Veni iponfa

(f

áccipe

f« Commune non Virginum.

cxi

NY

l

E

áccipe corónam,quam tibiDó-. tie , & lex cleméntiz in lin-

minuspraparávit in &etérnii.gua ejus : confiderávit sé-

Y

li

i,&rln

Píalm. Cantáte Dómino cán- | mitas domus fuze , * Et pa-

t,dü

ticum novum: * quia mira |nem otiófa non comédit.

Ti

bília. xcviii.

, Guftávit , & vidit, quia

Bl

TU

1

y. Elégit eam Deus, & prz- bona eft negotiátio ejus: non

.légiteam. g, In taberná-

extinguéturin no&Ge lucérn

p

ETU

Jl

€ulo fuo habitáre facit eam.

ejus.

Et panem.

ll

lgt

P ater nofter.

Bfío, Cujusfeftum cólimus.

L44-4

lor f

!

Abfolutio. A vínculis.

; Le&iov

"O

!

(l

v.' Jube domne benedícere.

Ua in re hoc quoque fio-

o'nir.I(aqui

D

Bfio,

Evangélica Icétio.

Q

tándum eft , quód invén-

ln

Jit

L é&io fan

&i Evangélii fe-

tus thesaurus abícónditur ,

cündüm Matthzum.

ervétur

n

ut

quia ftüdium

itun d

Le&tio vii.

Cap. 13. f

cceléftis defidérii à malígnis

fpirítibus cuftodíre non süffi-

Hly

'

^

N illo témpore:Dixit Jefus

A t

I

difcípulis: fuis parábolam

cit,qui hoc ab humánis láudi-

DUm

hanc : Símile eft regnum coe-

busnon abfcóndit.

In prz-

lórum thesáuro abfcóndito in

UO

)*

sénti étenim vi*a, quafi in via

pf

Et réliqua.

fumus , quaad pátriam pér-

I?Iomil

ía S. Gregórii Papg.

simus. Malígni autem fpí-

iprnts

1 t

Homilia 1. in Evangel.

ritus iter noftrum quafi qui-.

* Mile

Oelórum regnum , fra-

dam latrünculi óbfident. De-

' tres charíffimi , idcírcó

ATE

predári ergo desíderat ; qui

i m

terrénis rebus símile dícitur,

thesáurum püblicé portat in

ut ex his, qua ánimus novit ,

via.

Hoc autem dico ; non

d

t

Vs

furgat ad incógnita, qui non

ut próximi opera noftra bona

u

novit ; quátenus exémplo vi-

non vídeant , cüm fcriptum

Mi

li

fibilium fe ad invifibília rá-

Wt

p

fit: Videantópera veftra bo-

:ä

piat,&perca, quaufu dí-

na, & gloríficent Patrem ve-

(

dicit , quafi confricátus inca-

ftrum , qui in coelis eft : fed

n

10

léfcat : utper hoc , quod fcit

ut per hoc , quod ágimus ,

fi

notum dilígere , difcat & in-

laudes extériüs non quará-

Vif

cógnita amáre.

Ecce enim

mus. Si autem fit opus in

j D

cl)l

coelórum regnum thesáuro

üblico , quátenus inténtio

d

abícóndito in agro compará- ; máneat inoccülto : ut & de.

ff POM

tur; quem , qui invenit homo|bono ópere próximis pra-

ysulf

abfcóndit,& prze gáudio illíus ; beámus exémplum, & tamen

jnd

vadit,& vendit univérfa,quae

per intentiónem , qua Deo

|

j

. habet , & emit agrum illum.

Íoli placére quarimus, fem-.

navltl

tum.

* Os fuum apéruit fapie"n- peroptémus fecré

50

DA

W. Reg-

exü

Commune non Virginum, J*

4c. Regnum mundi , & om-,lelüja. Aíía. Ifta eft fpeciófa:

ii

nem ornàátum feculi con-|inter filias Jerüfalem.

témpfi propter amórem Dó-

Pro Martyre tantüm.

i

mini mei Jefu Chrifti ,

. Capitulum.

Eccli/sr

ldb

nfitébor tibi Dómine

jmuf

9 Quem vidi, quem amávi ,

in quem crédidi,quem diléxi.

/Rex, & collaudábo te

D (

y-

ruCtávit cor meum ver-

Deum

Salvatórem meum.

j

bum bonum , dico ego ópera

Confitébor nómini tuo : quó-

f

mea Regi.

Quem.

niam adjütor,.& protéttor

]i

G lória Patri.

Quem.

fattus es mihi , & liberáfti

'"Ad focietátem.

Corpus meum à perditióne.

ülänh

gäo.

Le&tio ixe

Pro necVirgine necMart

atj

r* Hesáurus autem coeléfte

ät('e

a

Capitulum. Prov.3r.

lferem fortem quis in-

Jits

UE eftdefidérium:ager vero,

$n quo thesáurus abfcónditur,

M

véniet?procul, & de ül-

5j

F[ls, PA

difciplína

ftüdii cceléftis.

timisfinibus prétiü ejus.Con-

x

Quem profé&toagrum véndi-

fidit in ea cor viri fui,& fpóli-

j nl

Hymnur,

i

tis ómnibus cómparat;qui vo-

is non indigébit.

Àt

luptátibus carnis renüntians,

Ortem viríli pé&tore

€un&a fua terréna defidéria

F

Laudémus omnes fémin&,

per difciplínz cocléftis cuftó-

Quee fan&titátis glória

Eu

i

diam calcat:ut nihil jam, quod

Ubíque fulget ínclyta.

lïidevoä

caro blandítur , líbeat : nihil; | FX &c fan&to amóre sáucia ,

quod earnálem vitam trucí-

Dum mundi amórem nóxium

g.

dat , fpíritus perhorréfcat.

Horréfcit , ad coeléftia

i n

Iter perégit árduum.

lm (

TeDeum laudámus. 16.

at

AD LAUDES,

C arnem domans jejüniis ,

üs

'& per Horas; Afia,

Dulcíque mentem pábulo

1j

Um effet Rexsin accü-

Oratiónis nütriens ,

^D

bitu fuo , nardus mea

Coeli

otítur gáudiis.

^X

Rex

C

dedit odórem fuavitátis.

hrifte virtus fórtium ,

üfis fl

P(íalmus. D óminus regnávit. | Qui magna folus éfficis ,

d N

$

cumireliquis$. 1

Hujus precátu , quefumus ,

i

In odórem'unguentó- | Audi benígnus süpplices.

?. Afía.

t i

rumt

uór& cürrimus, adolef. |D eo Patri fit glória ,

iTrt

céntule dilexérunt te nimis. | Ejásquefoli Fílio,

ll

; Áiía

am lBems tránfiit « : | Cum Spíritu Paráclito ,

! OH

j

!

3.

* imber ábiit , & recéffit: fur- | Nunc, & per omne feculum.

men.

UT

j

|

-se amíca mea , & veni.

RU

Affa, Venielé&ta mea;& po- | ? Diffüfaeft grátia in lábiis

ID

N

4. namin te thronum meum, al- | tuis,

t

fs

Prop-

n

T

Comm

exiii

j

l

une noii Virginum.

2

il

, Proptéreà | benedí

nde, prófpere procé.-

ït!

Deus in etérnum.

xit ;e æ

&regna. Et,

[d Benedit&tus

Antiphora.

G lóriaPatri. Spécie.

h

ate €i de; fructu

nuum

lj

l:

, Adjuvábit eam Deus vul-

i

ii

;U

fuárum , & laudent eam in

tu uo. L

é

. Deus in médio

portis ópera ejus.

ejus ,norn commovébitur.

uU

AdSextam; À

TW

M

. Pro una Martyre tantüm,

O

füt..

ntiphona.

m

i

am hiems trán

Eus , qäuicäter cétera

Pro M:irtyre tantüm;

W

ID

poténti& tuz mirácula

:

tul I. EClio Is

9

?i

(

j

étiáin fexufrágili victóriam

Capi

eráfti me

ecündüm

M

|

l

martyrii contulífti : concéde

La

Amultitüdinem mifericór-

hj E

opítiustutquibeáts W.

diz nóminis tui à rugiéntibus,

WUR

M

artyris tuz natalítia cóli-

r&parátis ad efcam)de máni-

Mde

i

mus , per ejus ad te exémpla

b

us quzerénti ánimam meáz ,

NT

gradiámur. Per Dóminum.

& de multis tribulatiónibus ,

»

;

:Pro pluribus Martyribus

qu& circumdedérunt me.

b

1

tantüm.

ratio,

Pro née Virgine neà Mart,

p&h: [

.À nobis, qu&

umus Dó-

) mine Deus nofter , fan-

; Capitulum. , Prov.21, c

nge;ftïï

Anum

fuam apéruit -

m L

Éirum mártyrum tuárum

M

nopi ; &.palmas fuas

|it

N, palmas incefsá-

exténdit ad páuperem., Non

$d

gil dgzrot

lóne venerári: ut ,

timébit dómuifue àfrigóri-

u

quas digna mente non pófíu-

bus nivis..

Mi

mus celebráre , humílibus

&. breve.

Adjuvábít eam ;

i

faltem frequentémus obsé-

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

quiss. Per Dóminum.

,]elum

y. Deusin médio zjus , non

n

Pro nec Virg. niec Martyre

commovébitur. Deus.

d

Glória Patri, Adjuvábit.

*

xaud nos Deus Diatis

y. Elégit eamDeus, & pra-

u

E

BK 4ris nofter :,ut , ficut de

. In taberná-

vl

AH

elégit eam.

j e'iw

beáte W, fe

táte gaudé-

culo fuo habítàre facit eam.

yiti

mus ; ita pie devotióms eru-

Ad Nopném , Anti

diàmur affé&tu. Per Díim.

Ifta eft fp2ciófa,

phjqnaa

g

(

Ád "Tertiam, Afíaln odórem.

ProMartyre tantüm.

Pro Martyre, tantàm , Capit.

Capitulum;

Eccli. 51«

C enfitébór tibi. ut (iprà.

udábit usque ad mor«

Af

;

Pro neé Vitg. nec M

rtyre ,

4Jtem ànima mea Dfím ;

E

i

feii

;

ortem.

Capitul. Mulierem

quóniam éruis fuftinéntes te ,

&« breve,Spécie tua ,

ept

Xliberas éos de manu angus

pulchritüdine tua. Spécie.

[.]

e

üiæï, Dómine Deus nofter.

ró

pj

CX1V

Commune non Vir

inum.

Pro necVirgine necMartyre

tur.

Q

uantó enim infirmius

Ut

eft vas , tantó major eft

rá-

Capitulum. -Prov.31.d

Ve

i. |tia,tantó iMlüftrius eft tro-

! lit

Itse Ti congrega

;

muüæ

MÉ

A unt divítias : tü

fup

er-|phaeum , tantó insígnior eft

réffa es univérfas. Fallax

vittória, non ob imbecillitá-

yum

tem fexus athletàárum , fed

d

grátia , & vana eft pulchritü-

Wl e

do: mülier' timens. Dómi-

quód per ea, quibus vícerat

num , ipfa

laudábitur.

inimícus , nunc étiá vincátur.

gotönn!

x. Propter veritátem , &

r i

&. Dreve.

Elégit eam Deus ,

manfuetüdinem,& juftítiam :

at !

* Et praelégit eam. Elégit.

« In tabernáculo fuo habi-

9 Et dedücet te mirabíliter

um

déxtera tua.

, Spécie tua;

u

(

táre facit eam. Et pr&elégit.

& pulchritüdine tua inténde;

J f

Glória Patri. Elegit.

,.

31

y.Ditfüfa eft grátia. in lábiis

prófperé procéde , & regna.

i

tuis. *. Proptéreà benedíxit

Et.

Le&io v.

,

te Deus in aetérnum.

Er mulíerem vicit , per

i

P

l 21

fl

Ad Vefperas , Ant

iphona

mulíerem fuperátus eft.

d

I

Dum effet Rex.

&

alia ut| Hoc illfus ánteà télumerat ,

hoc illíus nunc. caedis fáttum

um

fupràin primis Vefp. cxv.

eft inftruméntum, hoc vas ap-

; [ate

y. Disfüfa aft grátiain lábiis

nf

tuis. &. Proptéreà benedíxit

páruit infuperábile. Peccá-

te Deus in &térnum.

vit illa prior , & mórtuaeft :

i

lifta mórtua eft , ne peccáret.

liri

Ad Magnificat ,. Antiphona

T

Manum fuam apéruit ínopi ,

Illa tum fütilis promíffi fpe

& palmas fuas exténdit ad

infláta Dei leges violávit: heec

Dhit

vitam presséntem contémpfit,

AU

páuperem , & panem otiófa

uefidem in fuum benefactó-

m

non coméàtt,

Si fuerint plures non v

irgi- rem ejuráret, Quam igitur

Dl

mesidem fit üfficium.

cv.|deínceps fperáre póterunt

i.

$

m.l excufatiónem viri , fi molles

i

i d

L.é&. pro Martyre tantü

l

in fecundo'NoGturno.

fint & ignáyi ? quam veró

lul

Q9

Sermo $. Joánris Clirysóft. | v

éniam, cürnr fórtiter ac vi-

T

fie

Serm. 67. de diverfis . novi] rí

liter fe gerant mulferes ,

Wi

il

'Teftamenti i»cis.

cüm ádeó te generóse ad cer-

N

Lettio Iv.

támina pietáus accíngant ?

feif

Go máximé ceortnemo-

»*. Dilexifti juftíiam , &

Atem

* Prop-

ratiónes díligo Márty-

odífti iniquitátem :

Atg

a

rum , diligo ;; & amplé&or ;

téreà unxit te Deus , Deus

Pt

r

atque omnes quidem , íed

tuus óleo lztítie, Y-Propter

veritátem , & manfuetüdiné ,

tum. precípué , cüm mulíe-

^0á

[

lO

d

fl |

rum tcertämina proponü?.

| & juftítiam. -Pmptäïï'

,

ne Eccle

CXY

j ttij !

3

I

0

I-n Dedicatio

L

usc

e?ä"' de vivéntib

u$

! mj

i

Uit illi c

:

lif

(

orpus imbectl-

] Saxis ad aftra tólleris ,

AO ]

— lum ,& obnóxius fexus

Sponfaque ritu cíngeris

injirim , verümtamen óm-

Mille Angelorum míllibus,

100

bj

nium liorum imbecillitátem

tl n

!

Do

forte nupta prófpera ,

QUi

AU

advéniens grátia occultávit.

tàta Patris glória ,

Nihil enim eft , nihil plané

Refpérfa Sponfi grátia ,

I ddg

poténtius efteo , qui inagno

Regína formofitfima,

Vertin.

cum ftüdio Dei timórem há-

Tj

Chrifto jugáta Principi ,

beat in mente defixum : fed

Coeli corüíca Cívitas.

t nj

quamvis ignes , quámvis fer-

H fc margarítis émicant

i

rum , quamvis béftias, quam-

Paténtque cunélis óftia :

l d

vis áliud. quidvis minéntur

Virtáte nàmque previa

lg

hoftes , ómnia nullo negótio

Mortális illuc dücitur ;—

ii i

contémnit ; quod ütique Beá-

Amóre Chrifti pércitus,

i.

taiíta étiam fecit.

Torménta quisquis süftinét,

2 lts

x*. Fallax grátia, & vanaeft

S calprifalübris i&tibus , -

j dnr

pulchritüdo:* Mülier timens

Et tunfióne plürima ,

Y lii

Deum, ipfa laudábitur.

Fabri pollíta málieo

tim .

y. Dateeide fru&u márnu-

Hanc íaxa molem cónftruunt

d. i

umfuárum , & laudent eam

Aptísque jun&a néxibus

&mörtuzifï

in portis ópera ejus. Mülier.

Locántur in faftígio. -

It

G lória Patri. Mülier.

D ecus Parénti débitum

s n

CO MM U

N

E

Dedicationis Ecclefis.

Sit ufquequáque Altíffirio ,

stl

Natóque Patris ünico -

]

wnan

Ad Vefperas , Antiphona,

Et ínclyto Paráclito ,

Domum

tuam

Dómine.

Cui laus ; potéftas ; glória ,

ia

" Qus!j

cum reliq: de Laud. cxxv.

/Ktérna fit per faecula, Ames,

at

IC.

Pfalm. D ixit Dóminus.. cum

. Haec eft domus Dómini

gt

reliquis de Dominica. 126. -

firmiter edificáta.

& loco ultimi ; Píal. L. auda

&. Bené fündáta eft fupra

T

m

Jerüfalem. 146.

firrnam pétram.

qut P

Capitulum.

Apec. 21.

Ad Ma

gnifica

Antiphona.

Idi civitátem fanGàm

San&ficávit

b

ómi

nus ; taa

u

V

Jerüfalem |novam de-

bernáculum fuum: quia li$e

j

fcendéntem de coelo à Deo ,

jf

j

eftdomus Dei , irqua invo«

parátam ficut Íponfam or-

cábitur nomeneéjus,de quo

je:

nátam viro fuo.

feriptum eft : Et erit nomen

, [Jtt:

mnus$.

meurh ibi , dicit Dóminus.

2

1.1

Oeléftis

nit

Urbs jerüfalé,

In ipfo. die. Ded'cationis

Gl

C-

lrop

l

Bcïäta pacis vífio ;

ccl?æ 34 per R&aiam ;

Ü

CXVi '

