funt claves regni cóelórum,

t

e

Quodcümque ligáveris

retiófius habétur ferrutn

v

j

uperterram ,

erit ligátum

illud poenálium . vinculórum,

I

dN

& incolis: & quodcümque

$. Ego prote rogàvi Petre,

WUI 8&1

sólveiis fuper terram., erit

ut non deficiat fides tua.

iiria

folütum & in coelis.

Et.

9 Ft tu aliquándo convérfus

s

G lória Patri.

Et.

confirma fratres tuos.

d

In tertio Notcturno.

*

Caro & fanguis non reve-

bt

Á

vit tibi, fed Pater meus ;

L é&io fanf&i Evangelii fe-

cündüm IMMatthasum.

qui eft in coclis... Et.

Le&io vii.

/Ca e Iöob

lLe&io vili

(ni

it

N illo témpore :

enit Je-

I tam medicábilis fu

fus in partes Cefaréz Phi-

N

obumbrátio vifitántis ,

caténa vin-

líppi, & interrogábat difcí-

quantó magis

pulos fuos , dicens : Quem di-

ciéntis ? Si inánis quzdam

l

cunt hómines effe Fílium hó-

fpécies vácue imáginis ha-

il ]

minis ? Et réliqua.

|

bére pótuit in fe vim falátis ,

dl

[|

quan-

L

nl

: Fefta Augufti. Z

s

23

D

ï

[]

quantó plus de cór

ore me-

támen d

igni funt , qu1

ab

;W-«dcx

N

ruérunt attráhere falubritá-

ómnibus honoréntur ,

ula

Ut

tis férreo póndere facris im-

propátriis légibus &infütü-

|

réffa membris víncula pat-

tis fortes , conftantésque fe

f

prebuérunt. Nam qui mar-

Uiä fUCi h

ónis ? Si ad preesídia fuppli-

CDRttm

cántium tam potens fuit ante

tyrium fubiére ante Chrifti

Jv

martyrium ,

quantó magis

paffiónem, quid fa&tàri erant ,

lii

efficax poft triaümphum?Felt-

fi- poft Chriftum . perfecutió-

cesilli nexus , qui de mánicis

nem paffi fuíffent , ejüsque

d lp

& compédibus in corónam

mortem noftrze falàtis caufa

IT , en

ium, n

mutándi , Apóftolum contin-

fufcéptam , ad imitàndum

I d fin

géntes mártyré reddidérunt.

propófitam

habuíffent ?

Felícia víncula , que reum

Quorum enim nullo propófi-

DN

Vs U UT

fuum ufque adChrifti crucem

to exémplo talis tantáque

non tam condemnatüra, quàm

virtüs fuit , an non ii exém-

u

!

confecratüra miférunt.

]um illud intuéntes , fórtiüus

ag

in certámen defcendiffent ?

, Quem dicunt hómines

p ui

effe Fílium hóminis?dixit Je-

Quin étiam myftica queedam

Ti

& occülta rátio mihi quidem ,

u

fus difcípulis fuis. Refpón-

dens Petrus , dixit: Tu es

atque ómnibus Dei amatóri-

viderda

Chriftus Fílius Dei vivi.

bus valdé probábilis eft ,

Itl

néminem eórum , qui ante

rita m

* Etego-dico tibi, quia tu es

n

Petrus , & fuper hanc petram

Chrifüi advéntum martyrio

lo m

zedifieábo Eccléfiam meam.

confummáti funt , idfine fi-

Vs !

. Beátus es Simon Bar-]ó-

de in Ch

riftum cónfequi po-

y ct

na,quia caro & fanguis non

tutffe.

quilid

revelávit tibifedPater meus,

'1 e Deum laudámus, 16.

.ADLAUDES;

i

qui eft in coelis.

Et ego,

Jlb v

GlóriaPatri. Etego,

&

p

er Horas , Affa.

ndü Q

Pro SS. Machabzis , nifi ve-

Eródes Rex appófuit,ut Z

]

N

]

H

y

il

l

z

niant in Dominica. Lecio Ix.

apprehénderet & Pe-

j

l

sermo fan&i Gregórii Na-

trum : quem, cüm apprehen-

(

f

zlanzéni.

$

díffet, mifitin cárcerem , vo-

n

Oratione 20. in Machab

lens poft Pafcha prodücere

P

idnam Machabaei ?

eum pópulo.

^X Horum enim nómine

Pfalmus. Dóminus . regnávit.

1

D

vll

l

dies feftus praesénti frequén-

cum reliquis.

?

17.

tia celebrátur. Qui etfi apud

Aíla.

Petrus quidem

f erva?

.

3

multos non funt in honóre ;

bátur in cárcere: orátio au-

t

fij

f

quód illud certàmen polft

tem fiébat fine intermiffióne

Chriftum non fufcepérunt

ab Ecclefiaad Deum pro eo..

jl

Afía.

efta Augufti, £

W Affaï4

Dixit Angelus ad Pe-j

VET

is fuper terram, erit folü-

(o9!

W

trum : Circümda tibi vefti-

tum & in ccelis : dicit Dómi-

tut

meéntum tuum,& séquere me.

nus Simóni Petro.

Oratio;

. Mifit Dóminus Ange-

Eus, qui beátum Pe-

g

A. Afía

fum

yEu

fuum, & liberávit me de

trum Apóftolum , à

:anu Heródis , allelüja.

vinculis abfolütum , illefum

" b

'Tu es Petrus; & fu-

abíre . fecífti

noftrórum ,

lii

)LJP

$. Afía.

er

emm

hanc petram edificábo

quafumus , absólve víncula

ccléfiam meam.

peccatórum , & ómnia mala à

Mé

Capitulum.

* AG. 22.

nobis propitiátus exclüde.

i

VOT

lüit Heródes Rex ma-

Per Dóminum.

2

n

i

M

nus , utafflígeret quos-

Et fit commemoratio fan-

IU

NI

dam de Eccléfia. Occídit au-

&i Pauli , ut fuprain Vefpe-

jUl J

xis.

i N

tem Jacóbum fratrem Joànnis

519.

sládio. Videns autem , quia

Et fan&torum Machabzo-

prma

placéret Judeeis, appófuit , ut

rum Martyrum, Antiphoni,

N

fsl

; apprehénderet & Petrum.

Veftri capilli cápitis omnes

Hymnus.

numeráti funt : nolíte timé-

Cip

! Eàte

Pàftor Petre, cle-

re , multis pafséribus melió-

TW

res eftis vos.

Ü

mens áccipe

Voces precántum , crimi-

y. Exultábunt San&i in gló-

T

nümque víncula

ria.

w. Lsetabüntur in cü-

BU

Verbo resólve , cui potéftas

bílibus fuis.

ferüd

! trádita,

Oratio. Fratéma mos ,

Üttyt

Aperíre terris coelum , apér-

Dómine. 519.

!

o

tum cláudere.

hr

Ad Tertam , Ántiphona.

Sit Trinitáti fempitérna gló-

Petrus quidem.

hN

ria ,

Capitulum. Mifit Heródes

Honor , potéftas , atque jubi-

m

Rex manus. utfíupra.

ul

látio ,

&. breve. In omnem terram,

UI

Yá unitáte , qua& gubérnat

* Exivit fonus eórum. In

) A]'

ómnia ,

omnem.

Per univérfa ;ternitátis fz-

H

y. Et in fines orbis terre

u

cula.

Amen.

verbacórum. Exiívit.

il

4., Tu es Petrus.

Glória Patri. In omnem.

N

; Etfuper hanc petram e-

v. Conftítues eos príncipes

t

l

dificábo

ccléfiam meam.

uper emnem terram.

l]s

l;

, Ád Benedi&us , Antiphona.

r. Mémores erunt nóminis

tui Dómine.

u

Quodcümque ligáveris fuper

T

terram , erit ligátum & in

Ad Sextam, Ántiphona.

ceelis : & quodcümque sól-

Dixit Angelus.

i

a—

TU

[er,mmaeü'fï

. Fefta Auguftï. r

52

Capitulum.

AG&. 12.

Ad Miagnificat , Antiphona.

g

)

Etrus quidem fervabáà-

Solve jubénte Deo terrárum

D

j

L

P

QU n

h

tur in cárcere. Orátio au-

Petre caténas , qii facis, ut

tem fiébat fine intermiffióne

páteant coeléftia regna Beá-

fipuf[

Il

1

ab Eccléfia ad Deum pro eo.

tis.

ïl)lliwm

j

|

]:

*. breve.

Conftítues eos

Oratio. Deus ; qui beátum

Whö:g

príncipes, * Super omnem

Petrum. 519. :

ii

terram. . Conftitues.

Deinde fit commemoratio

lrimir

y- Mémores erunt nóminis

S. Paul. 519.

45 C

tui Dómine. Super.

Pofteà S. Stephani Pap. & M.

l

Glória Patri.

Conftítues.

DIE IH.

UGU r

tenmmtn

Y. Nimis honoráti funt amí-

San&i Stephani Pape & M.

yui i

cj tui Deus.

Afía.

Ifte San&tus.

confortátus eft

*» Nimis

y. Glória & honóre. xxii.

i

b

tus eórum.

Oratio.

M

FR

N

onam , Antiphona.

Eus, qui nos beáti Sté-

D

t

*Tu es Petrus.

phani Martyris tui at-

:

IUM

Capitulum.

A&t. 12. b

que Pontíficis ánnua folemni-

fs

'[ Petrus ad fe revérfus ,

táte letíficas : concéde propí-

A4 dixit: Nunc fcio veré:

tius ; ut , cujus natalítia cóli-

Vrj

quia mifit Dóminus Angelum

mus,de ejüsdem étiam prote-

üntur J

Gióne gaudeámus. Per Dfim.

fuum , & erípuit me de manu

Heródis, & de omni expedta-

e&tio i.

m Ws

tióne plebis Judeórum.

'Téphanus Romáanus Pon-

f. Nimis honoráti funt ,

tificátum geffit, Valeriáno

Wea

hr

* Amicitui Deus. Nimis.

& Galliéno Imperatóribus.

Inftítuit , ut Sacerdótes, &

y. Nimis confortátus . eft

Diáconi nusquam facris vé-

Y

b

principátus eórum. — Amíci

tui Deus.

füibus, nifi in Eccléfia ute-

Vi

j!

GlóriaPatri. Nimis.

réntur.

Baptizátos ab hze-

m

u )

Ü

y. Annuntiavérunt -ópera

réticis ,. íterüm baptizári ve-

x

Dei.

tuit , refcríbens fantto Cy-

W

intelleï é-

priáno verbis illis: Nihil in-

8 Orb's

z. Et fa&a ejus

bt

runt.

novétur , nifi quod tràdi-

Ad Vefperas . Antiphona.

tum eft. MMultos étiam ad

p

Heródes Rex.

cum reliquis

Chriftum convértit :

in iis

g ]

de-Laudibus. 523. Píalmi

Olympium tribünum cum

at

ut in fecundis Vefperis de

uxóre Exupéria , & filio

"Theodülo ; item Neméfium

Cofüuni Apoftolorum. : Xiv.

Capitulum , Hymnus & y'. ut

tribünum cum tota família ,

hii

inprimis Vefperis. $18

óculis Lucílle ejus filize re-

l

( L

26

- Fefla Auguffi. ?

ititütis quiomnesT

efu Chri-| Y e Deum laudámus. 16.

[

Sed

j H

fü mártyres fucrunt:

: DIE III. AUGUSTI.

L

veheméntilis jam ingravef— IÍn Inventione 'fan&i Stcphani

cénte perfecutióne Imperató-

Protomart. Semid.

Ü

u

yum , Stéphanus , convocáto

Ad Vefperas ; Antiphona. .

j

bus ,

eleroad martyriuim fuos hor-

Lapidavérunt

téphanum.

tabátur , in eryptísque Már-

f

)

tvrum afsídué Miffas & Con-

Pfalmus.

cum reliquis de Laud. 539

Dixit Dóminus,

tf

cília celebrábat.

L

cum .reliquis de Dominica.

3r0ph€ï

Le&io iJ.

I20; & loco ultimis Pfaluy

i Paü

Laudáte Dóminum ommnes

fl

[

Ui cüm aliquándo tap-

tOR

dy

tus effet ab infidélibus

Gentes. 130.

ad templum Martis , ut ei fa-

Capitulurh.

AG. 6.b

ll

[ pTO

AC

crificáret , líberé negávit , fe

N

ephanus autem plenus

damónibus eum honórem

grátia & fortitüdine , fa-

stl

velle tribüere ; qui uni Deoó

ciébat prodígia & fighá mage

N

deberétur.

Quibus in ver-

na in pópulo.

icfm

iib

bis Martis ftàtua terremótu

Hymnus.

Deus tuórüm

cóncidit ; templümque con-

militum. xxii:

4

|

intibu

trémnuit. Quareómnibus au-

. Glória & honóre coroná-

h Sï(

1 eum Dómine.

"

fugiéntibus ; qui Stéphanum

(rit

tenébant , Póntifex ad fuos

.. Et conftituffti eum fuper

t

läbätpl

ryevértitur in

eoémetérium

Ó

eramánuum tuárum.

pung

.

Il

Lucíne:quos divíns pre&-

d Magnificat , Antiphona.

céptis ínftruens ; Saeraménto

Stéphanus autemi plenus grá-

TAUR

po

Córporis Chrifti communicá-

tia & fortitüdine , faciébat

ii

N

lnl

vit:ibíque dum Mlifsárum

figna magna in pópulo.

folémnia pérficit, adveniénti-

ratio. ,

^

gulog

büsíterüm Imperatórum fa-

: A nobis

quafümus, Dó«

U

tellítibus,ei in fua fede eaput

mine; imitári, quod cóli-

abfetnditur:

Corpus cum

mus ; ut difcámus & inimícos

NI

eádemi fede confpérfa Maárty-

dilfgere : quia ejus Inventió-

BRU

ris sánguine;à Cléricis fepül-

nem celebrámus , qui novit

Mum

tum eftin coemetério Callífti

étiam pro perfecutóribus ex-

A

D

quarto Nonas Augütti. Vixit

oráre Dóminum noftrum Je-

W ,

in Pontifidàtu annos tres ,

fum Chriftum Filium tuum :

pion

menffes tres, dies vigínti duos.

Qui tecum vivit & regnat.

L

Háàbuit

Ordinatiónes duas

Ad Mltutinum , Invitator.

j

MT

:

menfeDecémbri;quibus ereá-

Hymnus,Antiphonz, Pfalmi,

Aelt

vit Presbyteros fex,Diáconos

& Verficuli Notturnorum de

m

quinque , Epifcopos tres.

xxil.

i IT

,

Coxþmuni- unius Mart.

In

-. Fefta Au

[

ufti. 2 .

2

]dlmüi.l

te

efn

Ua

*

riro Nocturno.

€s depo

fuérüt Veüimänta

De ïggt)

l

bus

Apoftolórum.

fua fecus pedes adolefcéntis ,

th&

F

Le&io i.

il

l

Cap.

& g.

qui vocabátur Saulus.Et Iapi«

|

Ura cervíce ,.

&

incir-

dábant Stéphanum invocárns

L

|

d

n

cumcífis córdibus & àu-

tem & dicentem : Dómine Je-

r

d Lal

ribus , vosífemper Spirítui

fu , süfcipe fpíritum meum;

fantto resíftitis ficut patres

&. Vidébant omnes Stépha:

al

veftri , a & vos.

Quem

num , qui erant in concílio :

d Dgr

* Etintuebántur vultum e-

Prophetárum non funt perfe-

nj

cüti patres veftri ? Et occide-

jus tanquam vultum Angeli

LU

runt eos , qui prénuntiábant

|(tantisiuter illos.

deadvéntu Jufü, cujus vos

y» Plenus grátia & fortitüdi-

EM

nunc proditóres & homicíde

ne faciébat prodígia*& figna

Bülos Et

t f

fuíftis: qui accepíftis legeni

eno

tl

indifpofitióne Angelórum, &

magna in fö

e

9

litig

non cuftodiftis:

Audiéntes

Ofitis autem génibus ,

autem hzec ,

diffecabántur

clamávit voce magna ,

)u ht

córdibus fuis , & ftridébant

dicens : Dómine , ne ftátuas

l

déntibus in eum.

illis hoc peccátum.

Et cum

fürettt

&e Stéphanus autem plenus

hoc dixíffet ,, obdormtvit in

grátia & fortitüdirie ,

$ Fa.

Dómino.

Saulus autem erat

ciébat prodígia , & figna ma-

conséntiens neci ejus.

Faca

Em

rüfti

gna in pópulo.

eft autem in illa die perfecü-

It

)

. Surrexérunt quidam de

tio magna in Eccléfia ; quae

lj

ynagóga , difputántes cüm|erat Jerosólymis: & omnes

l

nisT

A

j

Stéphano , & non póterant re-

difpérfi funt per regiónes Ju-

sífterefapiéntie, & Spirítui ,

| deece, & Samarfíee praeter Apó-

p

ftolos.

Curavérunt autem

"

quiloquebátur. Faciébat.

mmw

h

€CU0 1.

Stéphanum viri timoráti , &

Um autem effet plenus

fecérunt plantum magnum

n

W

C

Spíritu fant&tojinténdens

fuper eum.

il

in coelum vidit glóriam Dei ,

&» Intuensin coelum beátus

& Jefum ftantem à dexttis

Stéphanus,vidit glóriam Dei ;

ii

Dei. Etait: Ecce video coelos

& ait :

Ecce vídeo coelos

j

]

apértos , & Fílium hóminis

apértos ; & Fílium hóminis

Ti

ftantem à dextris Del. Excla-

ftantem à dextris virtütis Dei.

u

imántes autem voce magna ,

y*

Cum autem effet Stéphas

[

y

eontinuéerunt aures fuas , &

nus plenus Spíritu fantto ,

impetü fecérunt unanímiter

inténdens in coelum vidit

n

in eum. Et ejieiéntes cum ex-

o

lóriamDei, &ait. Ecce.

G

i

"

tra civitatem lapidábant : &

:

lória ?atri. Ecce.

l

h

l

528

: ï;;kl Fe&a AÁu u&ï.- Q.

celebri

táte in fan&tam Ecclé-

l!

quoü |

n fecundo No&urno.

(

jum f

Le&io iv,

fiam Sion illátum eft , fub

An&órum córpora ,

té-

'Theodófto junióre Conttanti-

imefl

)u

N

phani Protomártyris , Ga-

nópolim , inde Romam Pelá-

,pretn

máliélis, Nicodémi , & Abi-

gio Primo Summo Pontífice

Ü ortabaï

M

bóhis , quae diu in obfcüro ac

translátum , in agro Veráno

u

m

sórdido loco jacüerant , Ho-

in fepülchro fan&ti Lauréntii

fniliri

u ft

nório Imperatóre , Luciáno

mártyris collocátum eft.

g. Impetum fecérunt unaní-

tss IAHIVU

Presbytero divínitüs admó-

r

nito , invénta funt propé Je-

miter in eum , & ejecérunt

ii

Cui Gamáliel

eum extra civitátem , invo-

,Inpit

f

rosólymam.

cüm in fomnis apparuíffet ,

càntem,& dicéntem: *Dómi-

vtfecttün

ne Jefu , áccipe fpíritum

at

gravi quadam & praclára fe-

meurm.

nis fpécie , locum jacéntium

. Et teftes depofué-

du l

córporum coinonftrávit, ím-

runt veftiménta fua fecus pe-

sricipen

perans , ut Joàónnem Jerofoly-

des adolefcéntis , qui vocabá-

i Cort

mitánum Antiftitem adiret ,

tur Saulus : & lapidabant Sté-

]

fnpetur

agerétque cum eo , ut honé-

phanum invocántem , & di-

Werm a

ftiüs illa córpora fepelirétur.

céntem.

Dómine.

jliris B

e

Lapidábant Stéphanum

Ex libro S: Auguftíni Epifco-

lntet

invócántem , & dicéntem :

pide Civitáte Dei.

& l

* Dómine Jefu Chrifte , ác-

Lib. 22. cap. 8. circa meditt.

CLILUT

cipe fpíritum meum : & ne

LeGio vi.

IT

ftátuas illis hoc peccátum.

D aquas Tibilitánas E-

TT

4. Pófitis autem génibus cla-

A

pífcopo afferénte Pro-

|

i

J

mwávit voce magna , dicens.

jé&to Relíquias mártyris glo-

A9 m

Dómine.

LeGio v.

riosíffimi Stéphani , ad ejus

(^w Uibus audítis Jerofoly-

memóriam veniébat magnea

tler]]

mórum Antiftes , finiti-

multitüdinis concürfus & oc-

cürfus.

Virdos

márum ürbium Epífcopis

Ibi cz:ca mülier ,

idh. fs

"Presbyterísque convocátis ,

ut ad Epífcopum portántem

N

ad locum pergit , defóffos 1ó-

pígnora facra duceretur ,

(

culos fnvenit , unde fuaviffi-

oràvit : flores , quos ferébat ,

i

*qu

mus odor efflabàtur. Cujus

dedit : recépit, óculis admó-

|

WgIm

rei fama commóta magna hó-

vit , prótinus vidit.

Stu-

i T

minum multitüdo eó convé-

péntibus qui áderant, pra-

li

"Ut

nit , multíque ex váriis mor-

íbat exültans ,

viatn: éars

W

li

bis zegróti ac débiles ,. fani &

pens , & vie ducem ultérius

Ml

íntegri domum rediérunt.

non requírens.

Memoráti

Tf

Sacrum autemfan&ti Stéphani

memóriam Mlártyris , qu:e

J ECW

corpus , . quod fumma tünc

pófita eft in caftéllo Synicén-

f

l»

?

"

6PLI

)

li

. Fefta Augufti. 2

mmm eff

fi, quod Hipponénfi colónis] Seribas. Simü

vicínum e

Ique obs;vaï,

.!lmïöïe (;

, ejüsdem lóci |juxta Apóft

olum fcribéntem

D m

Luefllus Epífcopus ; pópu- |ad Corínt

hios , vária effe do«

0 precedénte atque fequen-

na difcipul

ï;mmo h

órum Chrifti: 4]iog

E

jél

ortábat : fiftula,cujus mo-

Prophétas,

qui ventüra prge.

Oa

a jam diu laboráverat , &

|dicent: 4li

os Sapiéntes ,

ui

familiaríffimi fui médiei , qui

It

movérunt , quando débeant

Mi

cam feécátet , operiebátur

proférre fermónem:áliosScri.

manus , ilIíus pise sárcina ve-

bas inlesge do£tíffi

U!Il ! &ij»

Gatióne r

énté fanáta eft.

mosjex qui.'.

Qtten,

fh

bus lapidátus eft

Stéphanus ,

( t

s. Impii

n

er juftum ja&tà-

Paulus occífus ,

crucifixus

ram fecérunt , ut eum morti

Petrüs , flagelláti n Attibus

p

1

tráderent: * Atille saudens

Pf

)

:4

Apoftolórum difetpuli.

u

!]

ï

fufcépit lápides , ut mereré-

. Stéphanus fervus Dei,

»;nïai'»u

L

v.

tur accípere corónam glórizm.

TUS,

Qu

quem lapidábant Judasi, vidit

k:

Continuérunt aures fuas ,

coelos apértos : vidít & introf-

MA

mpetum fecérunt unaní-

vit: * Beátüs homo, cui

Vntet, d

miter in eum.

At ille.

cceli patébant.

T

Glória Patri. Atille.

y. Cum ígitur faxórüm cre.

n

In tertio NoCturno,

pitántium türbine quateré.

dteDu,

L é&io fan&i Evangeélit fe-

cündüm Matthaeum.

tur , inter d&&héreos aulas cooz

c(rcame;

léftis finus divi

na ei cláritas

I

Le&iovi, ^ Cap.25.d

fulfit. Beátus,

ec .0 Viüo

Nitins

TN illo témpore * Dicébat

Usrimu

$ , quis ifte fit

a n

. Jefu Scribis , & Pharifzis :

Q

Z

acharíis filius Bara.

Ecce ego mitto ad vos Pro-

u

phétas , & Sapiéntes, & Seri-

chíe : quia multos légimus

Zaclharías. Etne líbera nobis

u

bas: & ex illisoccidétis , &

tribuerétur erróris facültas :

a

crucifigétis. Et réliqua.

ádditum eft : Quemi occídíftis

[ 1.

Homilía. fandi Hierónyimi

inter templum & altáre.In di-

Pum POI',ï.ï

Presbyteri,

vérfis divérfa legi , & débeo

Lib. 4. Cofn. in c- 23. Matth.| fingulorum o

; u*

Alu

piniónes pónere;

J

c,quodáitea dixerá-

acharfam filium Bara-

; i

H

mus:Impléte mersüram

chií& dicunt, qui in duódecim

patrum veftrórum ; ad persó-

Prophétis undéciinus eft : pa.

j ['jdi[v

zdefäl?h;

nam Dómini pertinére , eo

trísque in eo nomen consén-

quód occidéndus-effet ab eis :

tit;fed ubi occifüs fit inter

, Vif

poteft & ad difcípulos ejus

m

templum & altáre, Scriptüra

$

reférri: de quibus nunc di-

non lóquitur: máximé c:

b

um

cit: Ecce ego mitto ad vos|tem

pónibus ejus vix ruínzme

at

$

& !templi fQEgint.AliiZachariam

d 5

Pm?hdtgs ;« Sapiä:ües,

pa-

n

92

Dd

[e)

,5« Fefta Augu

:

fti; ^7 -

ADLAUDES,

j

pa

trem , Joánnis intélfigi vo-

yg

"

lunt,exquibüsdam Apocry-

& per Horas

Aiia.

qum ]CW

p

$

täphälïum, i

phórüm sómniis approbán-

.1davärunt

äum tuufi

tes, quód proptéreà occífus

L

ipfe invocábat Dómi-

A

fit , quia Salvatóris przedicá-

num,dicens: Ne ftátuas illis

[ipdert

verit advéntum.

hoc peccátum.

Copiit

9

Patefátte funt jánuz coe.

Pfalmus. Dóm

inus regn;iviþ

w plenu

j

Chrifü martyri , beáto Sté-

l7-

cum reliquis.

torréntis ! illi

, breh

phano , qui in nümero : már-

Aia.

apides

Corond

tyrum invéntus eft primus

dulees füérunt : ipfum fe-

s M

* .Etídeó triümphatin coelis

quüntur omnes ánimz jufts. |

D

coronátus.

Aia, Adhzefit ánima meaj

m

s. Mortemenim, quam Sal.

poftte : quia cato mea lapi-

s

vátor nofter dignátus eft pro

dáta eft prote, Deus meus. ;

Alira Pat

mobis pati , hanc ille primus

Aiía Stéphanus vidit coelos

h POfUim

xéddidit Salvatóri. Etídeo.

apértos$vidit & introívit: beà-

'

tniteus

GlóriaPatü. Et. Letioix.

tus homo , cui cceli patébant.

; t

Liiiftum volunteffe Za-

Afía,. Ecce vídeojcoelos apér-

1f

charíam , quioccifus eft

tos , & Jefum ftantem à dex-

M

.ä']oas Rege Jude intér tem-

tris virtátis Dei.

Mbl

plum & altáre , ficut Ihegum

Capitufun ^ AG.6.b

Capri

narrat hiftória. Sed obferván-

éphanus autem plenus

Ui

dum, quódille Zacharías non

9s5

rátia & fortitüdine , . fa-

S

fit filius: Barachíze , fed filius

t j

ciébat prodígia , & figna

]R

Jójade facerdótis : unde &

magna in pópulo.

Tethfur

Sceriptüra refert: Non fuit re-

Hymnus.Envítte Mart

ünicum. xxxii.

B

:;ïum*,& [

cordátus Joas patris ejus Jó-

TA

jade, quia fibi fecíffet bona.

y. sepeliérunt Stéphanü viri

1moráti.g;, Et fecérunt plan-

mSIöphau

Cüm ergo & Zacharíam te-

t fsf

neámus, & occifiónis consén-

&um magnum fuper eum. .

tiatlocus , querimus , quare

Ad Benedi&us , Antiphona.

ïïitu.l 1

Barachís dicátur filius , &

iv E

Stéphanus autem plenus grá-

non Jójadae ? Barachías lingua

tia & fortitüdine , faciébat

o tip

noftra Benedíttus Dómini . dí-

figna magnain pópulo.

^ Qfönam

Oratio.

citur , & facerdótis Jójade

:K?N: xupfl n

N

juftíta Hebrao nómine de-

nobis, quefumus, Dó-

NITI

I

)A

in

ine, imitári , quod cóli-

H

monítràtur. In Evangélio ,

|

quo utüntur Nazaréni , pro

mus , ut difcámus & inimícos

Z

filio Barachíz , filium. Jójade

diltgere : quia ejus Inventió-

* lOrlam

nem celebrámus , qui no-

erímus fcriptum.

utóri-

Dl imPUE

Té

AUR

Deum la:.ïdämus. 16.

Vït, étiam pro perfec

bus

EU Vfdüo.

/

" CFefta'Augufti. $5,

T

Aä

bus exoráre Dó

minum no-

Nut

ä

tj

firum Jefum Chriftum Fi-

| Capitulum, ^ Ag

.

Ofitis autem géni

us ,

n

lium tuum : Qui tecum.

P

clamávit vóce masna

: Ml

Ad Tertiam , Antiphona.

cens : Dómine ne ftà

o

; di-

(

Lápides torréntis,

tuas illis

hoc peccátum.

tcum hoe

!ömhlus l

Capitulum.: Stéphanus au-

| dixítfet

vit in Dó.

n

tem plenus. 530.

mimo.

,'.obd.oþmi

l t

R. brev. Glória & honóre,| z. br.

Magna eft

glória &jus,

( Ip

l

* Coronáfti eum Dómine.| * n f21

utári tuo.

Magna.

I65 m

Glória & honóre.

y. Glóriaam & m

t dtm

córem im

agnum : def»

. Et conftituífti eum füper

pónes

ia y

pera mánuum tuárum. Co- |In falutár

l

furpAcr eum.

t Duur

ronáfti.

Glória Patri. Masgna.

Glória Patri.

Glória -

ITIR

|Y- Juftusüt patma. florébit,

UMT

Y* Pofuífti Dómine fuper

| « Sicut cedrus Líbani mjj].

caput ejus.

tiplicábitur.

lt

7.16g'€æhi

tiolo.

x« Corónam de lápide pre-|

. Vefperz de fan&o Domi.

, 11C0 , cum commemoraiione

(lzntcma

Ad Sextam , Antiphona.

| fanc

ü Stephani ,

Adhafit ánima mea.

" Antiphona.

9

AG. 6. c.

Sepeliérunt St

.e'

p

hanum virj

Ifem p

Capitulum.

timoráti , & fe

Urrexérunt autem. qui-

Guni riagnum

cérunt plan-

iil

»

fuper eum.

n

dam de Synagóga ,

quz| . Stéphanus vidit

coelos

appellátur Libertinórum

5

apértos.

Cyrenénfium ; &

.Alexandri- | s. Vidit,

T'-Kc N

nórum, & eórum,

& introtvit : beätu's ;

Cilícia & Afia ,

qui erantà homo, c

ui cceli patébant.

N

difputántes | Oratio.

a nóbis

» quafu-

)

cum Stéphano * & non póte-

mus Dómine. 520.

H

rant resíftere fapiéntie , &

à

l fup?if

Nifí continsat Fe

ftum S

Spirítui ; qui loquebátur;

Ste

lani transferri:tunc enm

JHAL

. breve.-Pofaífti Dómine ,| $n (c

cundis Vefp. dicitürA fa.

«t

* Superéaput ejtis. Pofuífti.

j

Lapidavérunt :

Stéphanum.

*- Corónam de lápide pre-

cum refiq. de

Laudib. 530.

PO

n

tiófo. Super,'

"Pfalmus.

Dixit

! 10'

1:Jória Patri. Pofuífti.

--

Dóminus.

g

u

; cum refBiquis de Df

Med. 120.

Y Magna eft glória ejus

in Qzþco ultimi ,

Píalm. C pa.

m qi]L

falutári tuo.

1di,

propter quod. 120.

IN

*s Glóriam & magüum de-

L.

t à Capitulo fit de fequcn-

u

córeri impónes fuper eum.

ti Fefto,fi Semiduplex

fue-

Lb,q

Ad Nonam , Antip

hona-g

rt.,cum commimemo:atione 3.

Ecce vídeo.

ptrïv*

Stckï iani ;ut fupra.

DIE

f

« ' Fefta Augufti, 4

d!

GUSTI.

cios defnceps eft confecütus,

j

Abrg V. AU

[r fefto. S. Dominici. Con-

x. Honéftumfecit illum Dó-

»

T

minus , & cuftodívit eum ab

fefforis. . Duplex.

jon

i

- In Hymno. IHfte Conféffor.

inimícis , & à feduttóribus

L

I)

ius V eriuse

tutávit illum :

Et dedit

mutatur text

IatiQ.

!

i

illi claritátem zetérnam.

mumor

Eus , qui Eccléfiam tu-

y. Juftum dedüxit Dóminus

l! 10(amä

D

am beáti Domínici Con-

per vias re&tas , & ofténdit

sfe

fefsóris tui illumináre digná-

illi regnum Dei. . Et dedit.

TU

venta

A

tus es méritis & dottrínis :

e&io v.

t

concéde ; ut ejus interceffió-

Ujusautem ingénium ac

D

«

ne temporálibus non defti-

H

virtus máximé enitultin

everténdis hzeréticis,qui per-

qid

tuátur auxíliis , & fpirituáli-

ftrbus

bus femper proficiat incre-

niciófis erróribus 'Tolosàátes

méntis. Per Dóminum.

pervértere conabántur. Quo

ging,

u

i

[ met

— In primo NoGurno , Le-

in negótio feptem consümpfit

t

&iones de Scriptura occurr.,

annos.PófteàRomam venit ad

Lateranénfe Concílium cum

ylititen

In fecundo No&urno,

.. Leétio iv.

Epifcopo Tolosáno,ut Ordo ,

wm a

quem inftitüerat, ab Innocén-

stltr

Omfnicus , Calaróge in

tiqueu

Hifpániaex nóbili Gus-

tiatértio confirmarétur. Quc

mannóruni famílianatus, Va-

resdum in deliberatióne ver-

IN

il /

léntiz liberálibus difciplínis

sátur , Domínicus hortátu

m

& Theología óperam dedit:

Pontíficis ad fuos revértitur ,

t

quo in ftüdio cüm plürimüm

ut fibi régulam delígeret. Ro-

B

rofecíffet , prius Oxomén-

mam rédiens,ab Honório tér-

tio, qui próximus Innocéntio

t

fis Eccléfie Canónicus Regu-

[l lo

láris,deínde Ordinis Fratrum

fuccéfferat, confirmatiónem

Przedicatórum auGor fuit.

Ordinis Przdicatórum impe-

2locit

trat.

Romzautem duo 1n-

I

4l

Hujus mater grávida fibi vifa

eftin quiéte continére inalvo

ftítuit monaftéria , -alterum

iEf

virórum, mulíerum àlterum.

i

jul

cátulum , ore prgferéntem

facem , qua éditus in lucem,

'Tres étiam mórtuos ad vitam

d

6

orbem terrárum incénderet.

revocávit , multáque àlia

*': h d |

Quo sómnio fignificabatur ,

édidit mirácula: quibus Or-

TM

fore , ut fplendóre fan&titátis

do. Predicatórum mirífice

Ils

ac do&trínzm Gentes ad Chri-

propagári coepit.

ho

]

ftüiànam pietátem inflamma-

B. Amávit eum. Dóminus ,

N

réntur. Veritàté éxitus com-

& ornávit eum , ftolam gló-

AU

probávit:id enim & prettitit

rig índuit eum, * Etad por-

mblu Wt

Prm

li

per fe ; & per fui Ordinis só-

tas paradífi cgronä

vig eum.

'y' D n-

l

: ï"ïFafta Ausufti, ^.

33

inü'p, d

minus Tori-

DIE V. AUGUST

*

y:

ï.f'c

Unfeci

0?4?' $: TInduit eum Dó

J n

! cam fidei, &. ornávit eum.

In fefto S. Marie ad Nives

AU

j

Etad..

um

Let&io vi,

D

uplex.

t

U

Erüm cüm ejus ópera

| Ad Vefi

1.P

as , Antiphona.

^ ubíque terrárum mona-

Dum efíe

R

ex in accübitu.

tiem a

| :

Hï

ftéria jam adificaréntur , in-

cum reliquis Antiphonis &

I od

numerabilésque hómines re-

|Pfalmis ; utin Officio parvo

Ts

ligiófam ae piam vitam infü-

|B. V. Mariz.

cx1v.

tüerent,Bonónie angoChrifti

Ca

itulum, Eccli. 24. b

P

ducentéfimo vigéfimo primo

B

inítio , & ante facula

A

creáta fum , & usque ad

Bl

fupra milléfimum , in febrem

N

íncidit:ex qua cüum fe moritü-

fütürum faculum non défi-

i tb

rum intellígeret , convocátis

nam , & in habitatióne fan&ta

t T

Frátribus, & alümnis fuze dif-

coram ipfo miniftrávi.

ciplíne , eos ad innocéntiam

Hymnus. Ave

;reconabänw

cx]vii.

maris iï:ella.;

rf

& integritátem cohortátus

»

ferluoma

eft. Poftrémo charitátem, hu-

L

Di

náre me laudáre te ,

fe Cl

militátem, paupertátem , tan-

—wco

i

2

cráta.

fs

quam certum patrimónium

Re. ..?Da mihi virtütem contra

:

tris i

eis teftaménto relíquit:Fratri-

hoftes tuos.

büsque orántibus, inillis ver-

Ad Magnificat , Antiphona.

marett

Sancta María , fuccürre mt-

[Deratiünt

bis : Subveníte San&i Dei ,

occürrite Angeli , obdormí-

feris, juva pufillánimes, réfo-

us d

vitin Dómino , o€távo Idus

ve flébiles, ora pro pópulo,in-

yramet

l

[

M

u

Augüfti : quem pófteà Gre-

térveni pro Clero , intercéde

[

m

órius Nonus Póntifex rétu-

pro devóto femíneo fexu

.

gt

n

litin Sanctórum nümerum.

séntiant omnes tuum juvái-

QU

& Ifte homo perfécit ómnia

men , quicümque célebrant

n

; uiit

tuam fan&tam feftivitátem.

d r

quz locütus eft ei Deus, &

erédere

ratio.

*[æd il

dixit ad eum : In

p

in réquiem meam :

* Quia

Oncéde nos

fámulos

fs*

*

C

T

te vidi juftum coram me ex

tuos,quzfumus DiieDe-

ml

ii

ómnibus Géntibus.

us,perpétua mentis & córpo-

Y* Ifte eft, qui contémpfit

ris fanitáte gaudére : & gló-

5070

U

d

vitam mundi , & pervénit ad

riófa beáte Maríse femper

joll: l

coeléftia regna, — Quia,

vírginis interceffióne , à pre-

rid

G ]lória Patri.

)ula.

sénti liberári triftítia,& setér-

"u

Om:lln S- Gre"

æplt.

Iniu. No&.

na pérfruiletítia. Per Díím.

euft

pf

gorü Pape in Evang. Sint

einde fit. commemorat.

l

S. Dominid ,

ff :

lumbi. utin Communi Conf.

Antiphona.

Jffls

n*E[

non Pontificis. 1xxviil

Hic vir defpíciens mundum

Lis

r

,^.. Fefta Augufti, ^

at

& ?e.xränai, þtriümp

hans , divi- bus , & benedi&us fru&us

tias coelo cóndidit ore , manu. | ventris tui.

ula.

«ivett

. Tuftum dedüxit.

Lecto ii.

À

Oratio; "Deus , qui, 532.

Ecum funt divítiz,, &

ïïlüt ; diüg

, In fine- Hymn.' Completo-

IM

glória , opés fupérbe ,

ia gl

Yij & LHorarum dicatur ,

|

& juftítia.

Mélior eft enim

«diütul

J efu tibi fit glória ,

fruttus meus auro , & lápide

no]ävif T

Qui na-

qun, «

tus es de Vírgine.

pretiófo , & genímina mea

- Ad Matutinum , Invitator.

argénto ele&to. In viis juftítias

n Mi

San&a María, Dei Génitrix

àmbulo , in médio femitárum

yximtt &

Virgo, * Intercéde pro nobis.

judícii, ut ditem diligéntes

quis at

Pfalm. V enite,exultémus. 2.

me, & thesáuros eórum ré-

,:EWU[US a

Hymnus. Quemterra. cl.

pleam. Dóminus pofsédit me

jpinib

Antiphonz , Pfalmi & -

in ihítio viárum fuárum ,

jcmedi

ibbte v

TNo&Gturnorum , ut in Officio]

àntequam quidquam fáceret

parvo B. V.'M.

cl * P

à princípio. Ab aetérnoordi.

Dd

In primo NoGurno.

nàta fum, & ex antiquis ánte-

j p

- De Parábolis Salomónis.

quam terra fieret. Nondum

1uæDön1ï*

Le&Gioi. Cap.8 b&g..

erantabyíli, & ego jam con-

i m

Go fapiéntia hábito in

céptà eram : necdum fontes

ji tefed

A-a4consilio , & erudítis in-

aquárum erüperant : necdum

Vemanes

térfum cogitatiónibus. 'Ti-

m

montes gravi mole confiíte-

mor Dómimni odit malum : ar-

rant : ante colles ego partu-

J

rogántiam , & fupérbiam, &

riébar.

DN

viam pravam , & os bilíngue

X« Congratulàmini mihi om-

Tj

detéftor. Meum eft consílium

nes,qui dilígitis Dóminum ,

l

& squitas, meaeft prudén-

quia,cum effem párvula ,

T

tiamea eftfortitüdo, Perme,

plácui Altíffigno : * Et de

o

Keges regnant, & legum con-

meis vifcéribus génui De-

5 du

ditóresjuftadecérnunt,. Per

um, & hóminem.

3 ben

me príncipes íÍmperant , &

Y^ Beátam me dicent omnes

1800j

potentes decérnunt juftítiam.

generatiónes., quia ancíllam

ttnf, f

Ego diligéntes me díligo : &

hümilem refpéxit Deus.

Et

-

de meis.

ts

qui maneé vígilant ad me , in-

[

TU

vénient me,

Le&io ii

d

*. sancta & immaculáta vir-

Eátus homo , qui audit

* QUistm

gínitas , quibus te láudibus

? me , &qui vígilat ad fo-

éfferam , néfcio :

,

* Quia

res measqüotídie , & obsér-

DI W

Fþllet d

quem cceli cápere non póte-

vatad poftes óftii mei. Qui

MU

pant ,tuo grémio contulífti.

me invénerit , invéniet vi-

ij

ïifa"Benedi'&a tu in muliéri-

þam , & hàáuriet falüt

C:mä

09-

'Uä? ll

L]

M

4

M

At

|

5Fefta Augufti;45"

5ävit. j

LU

Dómino :'qui-autem in 'me

diens,miráculo compro

r

peccáverit , ledet ánimam

Ees :Sicut cedrus exaltàta fum:

n

Íuam. Qmnes,qui me odé-

in Líbano , & ficut cypréffus:

runt, dílizunt mortem. Sa-

in monte Sion : quafi myrrha

m,opg)fhp"

piéntia zdificàvit fibi domü ,.

elécta,"

lert

d

" Dedi fuavitátem: :

excídit colàmnas feptem. Im-

odóris.

ial

molàvit víctimas fuas,miífcuit

Y Et fiéut. ci

Mu

nnamómum. *

vinum, & propófuit menfam

& bálfamum aromatíz

10 [tyi

fuam. Mifit ancíllas fuas , ut

Dedi.

2

anse !

nl

vocárent ad arcem , & ad

Le&io v. :

j

üm dj

moenia civitátis

AU r

Si quis eft

.T Onis fgitur Au—güfïi- ;'

arvulus , véniat ad. me.. Et

quo témpore in Urbe:

pl

máximi calóres effe folent ,

)

infipiéntibus locüta eft : Ve-

nite,Jcomédite panem meum ,

no&unix partem collis Ex-.

p

& bíbite vinum, quod mífcui

quilíni contéxit.

Qua no£&te

Metwi

vobDis.

Dei mater feparátimJoánnem

brnd

&» Beáta es Virgo Mlría ,

&.cónjugem in fomnis admó- -

f M

qus Dóminum portáfti, Crea-

nuit,ut,quem locum: nive' .

pl

tórem mundi

* Genuift

confpérfum vidérent , in eo

feodami

qui tefecit, & in &térnum

Eccléfiam eedificárent, que .

AE

pérmanes Virgo.

Maríe Vírginis nómine de-

Vie m

Y Ave Mlaría,grátia plena

dicarétur: fe enim ita velle

Dóminus tecum. Genuíftüi.

ab ipfis herédem

Tj

inftítui..

Glória Patri.. Genuffti.

Quod Joánnes ad Libérium

gt

Ín fecundo Nocturno.

Pontíficem détulit, qui idem

-

x ii

Lettio iv.

persómniüm fibi contigíffe

Ibério Summo Pontífice

affirmávit.

M Qïï*'ïfï

Y

Joánnes Patrícius Romá-

