Cum diabolo . folo

commune

deliquit, reprehendatur ;. impu-

1

nihil habemus : cum omnibus

dentior evadit.

Ne. igitur hoc

m

autem hominibus multa habemus

TU

communia. Ejusdem enim nobis-

accideret ,. clam vos fermo i d

l

cum naturxz participes

unt

3

l. Difperüt,

eandem habitant terram, eisdém-

Loedio,vi,

J

que aluntur nutrimentis; eundem

Tque ut. intelligatis , admo-

A.

dum utilem hanc occultam

habent Dominum , eafdem cepe-

runt leges ; ad eadem nobifcum

effe medendi rationem , audite

1]

bona invitantur.

Ne igitur

l-

quid Chriftus dicat: Si peccaverit

t

camus» quod nihil commune cum

in te frater tuus , corripe eum. Et

j

ipüs habeamus ; fatanica eft ifta

non dixit inter te , & civitatem

W

iabolica inhumanitas.

OX »

neque inter te , & populum

fe&

^* eDeum laudamus.

inter te , & ipfum folum. Sit fine

"

M

teftibus accufatio , inquit; uf

[0) aIan)äägi b;&]gme

facilior fiat mutatio in melius.

Magnum ergo bonum eft, fi non

e Scriptura occurrente,

In primo No&turno , Le&iones

publice fiat cohortatio : fufficit

»|

In fecundo No&uzmo,

confcientia , fufficic incorruptus

!

u

Sermo $.

oannis Chry

foftomi.

ile judex. Nonita tu

eccato-

e pecc

1

tis nom ev

vlgand,

remreprehendis, uti

1us con-

Serm, $7.

eGào iv,

erior

fcientia ( quippe quo

i

On hzc

medicamentorum

illa fit accufator ) neque

u

elicta

N

iftotum precipua laus eft ,

ejus accuratiüs nofti. Noli ergo

quod animas fanent, quod tem-

vulnus vulneribus addere , dum

poris longinquitate non corrum-

au&torem peccati divulgas ; fe

pantur , quod à morbis non vin-

femotis axbitris ; admonitionem

:

H

cantur ; quod eorum utilitas gra-

adhibito.

tis propofita fit, quod ex &quo

divitibus , & pauperibus pateat

z Eggnfc

,;ï'g'iïid x Q àrMo,

snedicina ; fed & aliud. quippiam

[/» e&io fan&i Evangelii fecundüm

nihilo

minus his boni habent.

LcGio vii,

Quodnam illud tandem eft? quod

Matthæunöæp-. in

mos ad/ hanc medici officinam

illo tempore ; cüm audiffet

venientes non divulgamus. Nam

[jo

anhes in vinculis opera Chri-

fti ,mittens duos ex Diífcipulis

illi quidem qui ad profanas me-

icorum officinas abeunt; multos

ui yen-

fuis,aitill : Tu es ,

habent vulnerum fpeétatores: hic

turus es ; an alium expectamus ?

veró non ita fit ; fed cum innu-

Et reliqua.

.

.

meros videamus zgrotos, occulte

Homilia

s. ]oagm'is Chryf'ofto-

illos curamus.

Neque enim in

in vor, M.aüg.u!oc. 3iomil, 14.

3]

medium addu&is peccatoribus ;

j!

eorum deinde peccata divulga-

Enuit ; inquit,Joannem , &

:qnus.

9'1*

alligans pofuit eum in carce-

i

re Herodes, te petit caufa , te

i

*. Inftans 'ifääääig

*

arguunt vincula;te carcer accufat;

d

w

Oc veró non imediocriter illis

te divulgat producta in publicum

prodeft. Nam cum vulgi exi-

poena. Joannes injuriatur: caufam

y

fimationi fimus addi&i,quamdià

cuftodie , qui requirit , in te in-

Joanne

:quidem latere nos putamus ; qui

*

L

venxf ; quod puniat, & in

que

l

--

Feila junii.

no-

9

'J:d doléat. Joannes orbi.

«Jubüïf

tus, famz virtute cognitus, ce-

Eus, quxx'näs"amiua fati&o-

UE

lebratiflimus fan&itate , dum at-

rum martyrum tuorum GCI—

trahit ad fe inquifitores injuriz ,

vafii & Protafii folemnitate Ixti-

)0n

facit , ut tuus cun&is innotelcat

Cas :

concede propitius 5 nut

p

lt

quorum gaudemus meritis , ac-

f

i

inceítus ; agit , ut te habeat con-

cendamur exemplis. Per Düm.

qortit

fufio publica ; quam corrige

re

siiio

non valuit fecreta correptio , &

In primo NoGurno, Le&Giones

quo 00

privata.

Herodem jJoannes mo-

:

kle Scriptura occurrente.

nitis, non accu

fatione pulfavit ,

ii

quem

iníscundo No&urno.

f

utpote amator caítitatis ;

nomg

iatus

corrigere vo

]uit ,

perire.

l

; Ervafiggcgiï:äïafius( fratres

cila f

Sed Herodes

facibus libidinis ar-

Vitalis & Valeriz filii, quo-

vt

fiit

dens,perire maluit quam xe4ite.

rum Pater Ravenne, mater Me-s

E

diolani pro Chrifti Domini fide

g, Tà

$, Cum corriperetur.

martyrinmi fubierunt ; parentumr

Iu

Ex 4ngt

Diofa ï'fg? J?e;nägär libertas,

exeniplo ad pietatis ftudium eru-

d

Nam virtus contraria vitio-

diti , poft illorum martyrium , &

Yi

$, facrilegis exofa fan&titas ,

domum , in qua nati funt , & fa-

cultates

pauperibus . diftribue-

D

'Snimica caftitas impudicis, cor-

runt : domefticos vero fervos li-

1

zuptis integritas poena »

luxurio-

h)

fis advería frugalitas » crudeli-

bertate donarunt.

Jeiuniis au-

bus dura femper mifericor

la 5;

tem, orationibus, divinzque cha-

-

Jfeo

ampiis pietas non ferenda.

Pro-;ri

tatis officiis dediti; cüm eorum

cum dicit :

;fan&itas elucefceret , in odium

bat hoc Evangelifta ,

Dicebat Joannes : N

on licet tibi; venerunt gentilium facerdotum.

p

1

accip

ere Uxorem

Philippi fratris|g, $

an&i tui Domine.

tui.

Ecce unde Herodes

urit;

diltid

"Ui proptcr;ïa Rnaüaüo , ad

onff

malos qui monet , offendit: in-

quem fumma rei militaris de-

kqut

currit odium ,. qui arguit crimi- !

(2

nofos.

.Dicebat Joannes quo

di

erat, ad bellüm profeiuro

ds n

'erat legis, quod juftitiz., quod

| perfuadent, fe à diis monitos ef-

OO

certé quo

erat;.

e€», eum nullo modo victorem

It u

erat falutis :

ed amoris.

Ecce|jfuturum , nifi Gervafio & Pro-

Ti gri

non odii ,

tafio coacis Chriftum negare ,

qualem. confecutus eft ab impio

[j ?aäz'y

yro pietate mercedem.

eosdem ad íacra diis facienda

Ms Redadaidit.

$

compelleret, Quod ille ; cüm ne-

(6)

r

que carcere , in quo eos inclufos

Dlt

: beatus Nazarius invifit & valde

u

Olens , inquit, occidere eum;

e-

fité s Y

^ timuit popul

um. Fácilé

:confirnayit ; neque minis affe-

wiat à juítlitia ,

qui in caufis ;

! qui potuiífet ; Protafium fuftibus

Sievid

non Deum ,

ed homines formi-

contufum , capite truncari; Ger-

filutis

dat.

'-Hic timor peccandi differt

vafium tamdiu plumbatis, cedi

dpnagil

j

facultatem , non aufert volunta-

jubet , quoad inter verbera expi-

tem. Unde etiam quos fufpen-

ravit. -

Eorum Martyrii; quod

Chtft

dit à crimine , avidiores reddit

Marco Aurelio & Lucio Vero Im-

.

Puit dj

ad crimen : & xítuat ani

mo;»quo- | perator

"

1

ibus. Mediolani decimo

üpit*

tertio

Kalendas Julii paffi legun-

mnotüim

usque perficiat, quod cogitat,

ti-

malum. Solus enim Dei e

tur, memoria ubique terrarum

Molifr

mor , qui nocentes corrigit ; fu-

H

in omni Ecclefia perpetuo cele-

o

gat crimina, i

nnocentiam fervat,

bris fuit.

tltipli

e

&. Verbera carnificum.

I5 £

rpetem tribüit facultatem.

In

À

Jlo

F

e Deum lauda

fikll: de hoc .San-

D

Offidum men

Orum corpora Philippus clam

ii

£(to quzre

E

fuftulit, & in xdibus fepelivit ;

Vis.

jn fine cujuslibet Par-

quz pofteà, cüm diu latuiffent ,

STA JÜNII.

fan&us A

brofius Epifcopus Dei

UNII.

monitu ,

lr

&

M

DIE XIX.

anguine coniperfa ,

huä

ib

in fefto S5S. Gerva

1

ii & Protaüi ita incorrupta atgue integra re-

2

)

Martyr Semiduples.

Ti

l)

perit ; a fi eo ipfo die m:äääim

hidhs

i

tU

ye£3 yulii.

l

ii

oetubüiffent. ^ Cujus rei fama puli de

fiderium Heärici Au&ulp»i.s

ij

péttágata, incredibilis hominum | Germaniz Regis voluntas acce-

cóncurfüs àd locuti , iri quo facra ! déret , invitus Epifcopále munus

pignora Quiefcebant , factus eft ,

fufcépit. Quo in munere totus

mültíqué variis motrbis. áffedi

potiffimim in id incubuit , ut

il

doniüm fani. magna ommiuti ad-

qüétn beatns Panlus Apoftolus

ra

náirátione tedierunt.

Sanc&otrum

Epiíc

[)

üm exprefht ; illum vitz

exettp

$5 caftiflitnà Keligione ;*

dy

veró éorpota , celebri folémnita-

té àd fan&am Ecclefiam, Ambto-

divinz pietatis officiis , omníque'

! &pl

fianam ) delata funt , cüi aciohi

Epifcopáli

fan&itate ;pgrpetuq«

beatus ÀÁuguftinus prefehs mira-

ifitarétur. -

N Pofiüi a

djutórium,

c(llxlllat fàrrat ',' que divinitüs fg&a

Leüdo vt

*. Tánquam

j

autum.

Bfinentià enimi füit admira--

In tertzo NoÓ

&urnos

Hömiiää in

li j catnibus nomn vefceba-

umh

Evangel D éfcendens jéfus de

tür; humicubabat vil; fttamento-

li

l

ménhté, óc Coi

hrifn. Mart

übje&o ; opere illud Apoftoli

Wi

proclamáns: Caftigó corphüs me-

liild

w;. vii. Propter teftamentum.

m.vii Hzc eft veta

um ; & in fetvitutem rédigo, né;-

il

FESTA

2

fgä:tïe"

cüm aliis prxdicaverini , ipfe re--

d

F DIE !

ptobus efficiat. Erga omfes ho-

ll

Yu fcf*r

[06)

n6

dalri

c; EP&TCI I&C(m'

spitalitate ac liberalitate ufus ,

fefforis

[2

?.'U

Duplex

tum ergá pauperes imprimis;,'

Or

t10.

in menía convivas feimper

W.

[ Xäudi qua

fümus D

.öb;ïiviþïeiþffäf'

adhib

uijt. .Cleri difciplinani ad

religiofos mores tevocavit. S$an-

dalrici Confefforis tui , átqué

4ces noftras , quas im béati U-

Xtt Aftz Martyris templum ab

Pontjficis folemnitáte deférimüs:

Hüunnis devaftatum fuis -fumpti-

& qui tibi digné meruit famulari;

bus refecit. Bafilicam item fan-

ejaüs intercedentibus meritis a

éti Joannis Baptiftz nomine z«-

ommibus fos dbíolve peccátis.

dificavit.

-Sacratum Virginum

Jj

Per Donmunu

Collegium fanétr Stephani iníti-

20

Ín primó.No

&urno , Le&iones

tuif.

"Miffáàm fingulis- diebus',

tl

de Scriptura' occurrente.

nifi valetudine:- impediretüt , ce-

WUU

1n fecundo NoGurno:

lebraré . confüevit..

Religionis

A

LeGio iv.

cadía femél atqué itérum ad li-

NY

[ TDalrieus

iciba

J

"

te Hagaáldo Ky-

mitá Apoftolórum Romam pere-

i

burgenfi ;

2

!ät

Dilingenfi" Co-

grinatus 'eft.'

His. atque aliis

]i d

fnité , Matte Thietburga Burcardi

religiosé fandtéque geftis , ac mi-

Süevit

ucis

jà, nátus anno

faculis prztereà multis, quibus

falutis humane- ócingentéfimo

illius fan&itatem notam Deus

E

fonagéfimo , áb ineunte ztate

éfle voluit, cláru$, tertium &

$ie inftitutus , in omni vita

oéc&togéfimum annum agehs , a

Chriftianis virtütibus praluxit.

pra

: u LE

mium abiit in coelum quarto

J XW

Puér àb omni intempeérantia te-

Nófàs julit anno falutis

üma-

*

nz nongentefim

fugit: hàbitu, inceffu & vultu

o feptuagefimq

motüm zravitatem — prafetulit.

tertio.

ante

"

Adolefcentulus i& Cosnóbtio fan-

Boj

Ín tertro

Ifte eft

TZATQ

x a,

]i

&i Galli Religiofis Monachis in

kArIl2

fno , Homilia in

difeiplinam traditus , cum in lit-

Evangel.

Vigi

laté ; quià nefcitis.

tétis , tum in Ecclefiaftiee difci-

&e Cotiimuni Confe

oris Ponti-

plins ftudiis mi

-

TICXS.

)

". iveni Dav

ä&ce profecit.-

260010 V.

In fcfto Dsm[ïjäqtyrgf igbnfciï'oris.

W

itutum

itur progreffloni-

emiduplex.

Küïh

P

;

n

in diés miajorém

. Oratio. Déds, qui nos

j

ü8is,. €

de Communi C

du

hr

Jaudem collé

iltin

$

ttité

u-

Tótis non Pontificis.

daltici.

$

d

i

guftà

Vind

!

j

jlicofüm — Àn85S

w«lü

faórtuo , ómhnium voce Epifíco-

in primo Xocurno, Le&

i?-

$us depo

fcitut, cümque ad pà-

3.

Béatus vit,- -

"

B

in

l

12

Mi

In f;cunaio. Nþ&umo. E

ä; äääïas fi&um, at cum. frequen-

Qu

1

ter, tyrones przfertim , eumdem

Dalrieas ,* cex'lälltïüxiu Bojatio-

adirent

etitum confilium , ty-

fl

u

rum. gente, patre Bernoldo

ronum

ux, & magifter etiam

«otió

bl

Henrico III. Imperatori accep-

poft mortem fuerit appellatus,

tiffimo Ratisbonz natus in libe-

Szviflimas

carnis tentationes ,

p

ralibus ftudiis & difciplinis fe-

mira fortitudine devicit , illatas

TT

dulo fuit inítitutus. . Jam inde à

fibà injurias patientiffime tulit,

p

eritia facrarum Scripturarum

Marciniacum , ut facris Virgini-

r

ectioni addi&us mores fuos a

bus przeffet , miffus oculi dolo-

fupCI

Divinez Legis normam compone-

re , quo vehementiífime affli&a-

[0]

re ftuduit adeó , ut qualis futu-

batur correptus, Cluniacum re-

f

rus effet, non obícure fignifica-

verti coa&us eft ; fed priftinz 1n-

Yu

columitati reftitutus ,

opi

fct 5.ea atate virginitatem quo-

Hugonis

u

ue Deo voviffe memoriz ypro-

juflu

primo' Monafteriuim

in

gt

d

itum eft. Adolefcentior factus,

monte Rotgeri à fundamentis

«

& aulam Imperatoris ingreffus ,

extruxit ; in quo maleferiatorum

»

virtutam . omnium exemplar cz-

hominum calumniis impeditus;

Mox à

J

teris aulicis fe przbuit.

easdem incredibili virtute , &

patruo Frifingenfi Epifcopo ab

prudentia fuperavit: mox Gru-

aula evocatus , clericali militie

ningeníe. Monafterium .jam pri-

»ol

adícriptus, & Diaconus fa&us

dem in Brisgovia fundatum re-

9

pectatam morum integrita-

gendum fufceyit.

Verum in hoc

tem , Frifingenfi Ecclefiz Przpo-

Monaftetio non diu fubftitit U-

h

itus eft renunciatus.

Sed non

daliicus,. quod illud |laicorum

ita multo poft amore facra Pale-

frequentiz nimium patere cerne-

ftinx loca vifendi incenfus , lon-

4

ret: quare in locum magis re-

0

giffimam illam

eregrinationem

motum, Cella di&um , in Sylva

non fine magnis laboribus , vitz-

Nigra Monafterium

transtulit.

que. difcrimine : fufcepit ; perfe-

Hujus Monafterii Ecclefiam in

hn

citque.

Ratisbonam, reverfus ,

honorem. Apoítolorum Petri &

d

e

nd

Ll C?n-

Pauli etiam zdificavit, altero in

de folitaria vita ca

p

iO,

*

ogita-

Bollíchweilenfi

Iruendóque Mona

ago pro facris

1e, czpit 5

ed fama permotus $.

Virginibus extru&to Aíceterio.

Hugonis Abbatis Cluniacenfis ,

y, ÀÀmavit eum.

H

fih

uis bonis maxima ex parte pau-

u

n

peribus diftributis ; una cum Ge-

Onachä'se&fia?iäïmmis Legi-

raldo , qui pofteà Epifcopus O-

]bus, atque Inílitutis rege-

j

ienfis fuit, Cluniacum profe-

àt» fed prafertim abftinentia ,

us eít, ut fe illi in monaflica

vigiliis, jugibus lacrymis, con-

vita inftituendum traderet ; fed

tinenti, ferventiffimaque oratio-

.

ne, & aliarum virtutum exerci-

Ni

quo propofitum fuum exequi fe-

p

liciter poffet, prius ad facra A-

tatione ad pietatem . excitabat z

puta

poftolorum limina in Urbe Ro-

quare

revi ejusdem San&imo-

nm;

ma. eodom Geraldo comite acce-

niz fama longius, latiásque dif-

dere voluit.

fufa eft.

A

illelmum etiam

Ti

fecit.

&. Honeftum

Abbatem Hirfaugienfem diver-

)

Ledio Ya

tit; ab eodémque hofpitio re-

BP Hugone in Monmafterium

ceptus, ejus rogatu de confue-

A

admiffus, ftatim virtutibus

tudinibus.

Cluniacenfibus libros

Ut if

omnibus, inprimísque chriftia-

mira fapientija , & pietáte refer-

fi0

na animi demiffione adeo incla-

tos confcripfit.

Denique virtu-

refcere coepit ; ut paulo poft Hu-

tibus & miraculis clarus, cum

It p

go eunde

ad Sacerdotium pro-

oculorum ufum penitus amififfet,

[]

H

movendum curaverit

fibià fa-

ceamque calamitatem biennio in-

I

cris ; & à confiliis effe voluerit ,

r

tegro zquiffimo animo pertulif-

Y

ac Monachorum Confeffionibus

et, in extremum incidit mor-

excipiendis prefecerit. Hoc mu-

bum , atqüe ad ea verba : Sanai

Wi

nere admirabili prudentia , comi-

per

dem vicerunt regnà , quz

tatc. & charitate defungebatur :

ltl

fibà animam agenti juffcrat reci-

l,

tari ,. Spiritum Deo reddidit

efta. Julii.

in

o

eodem Monafterio SS; Petri, &

m ia

gäþ?tic' : Agïïrzä.mä d:-

Pauli; ubi ejus facrum Corpu:

Aícipuli ad Jefum , dicentes, :

v

conditum fuit, & quo

deinde

Quis putas major €

N

à San&o Udalrico nomen acce-

coelorum ? Et reliqua.

in rcïgnp

Il

pit.

In Conftantienfi Dicecefi ;

Homilia S. Auguftini Epifc.

uam vivens fanGis operibus &

ib. Soliloq

X

N

sniraculis illuftraverat, à tempo-

:yI iunt cives

b

iOf. C. 27.,

mm

ominum memoriam

ernz Jerufal

eatz- civitatis$

L

xe 5 quo

Mater noftta; in minifte-

em» quz fur-

n

l

fuperat ei

dem cultus exhibitus

t ol

mma

eft ; cjusque;dies feftus in Eccle-

rium propter eos, qui hzredita.

filiy

ia SS. Apoftolorum Petri, &

tem capiunt falutis, ut eos libe-

Pauli ab ipfo conftru&a , magna

rent ab inimicis fuis , ut cufto-

) h

populorum fte

uentia , & folem-

diant in omnibus viis fuis, con-

lt

mitate fexto

us Julii celebrari

fortent quoque & moneant, &

T

coniuevit.

orationes filiorum Dei offerant

CL

3» Ifte homo.

in confpe&u gloriz Majeftatis

[

In térGo No&ntrno

fuz.

((]1 ] l

Sint lumbi.

',Hoth.ïllia

uos, per quos fuz ruinx

Diligunt nempe concives

l

AE (

in Evangel.

3 pl

fas reftaurari exfpeétant,-

t It

INICA PROXIMA

*x, Machabzus.

EM

;|

DOä

O&avam SS. Avoftolor.

e&io viii.

.T

Petri

Pauli.

Deoque magna cüra ,

& vivgi-I

M

?f.

$n fefto SS. . Angelorum Cuftodum

I

lanti ftudio adfunt nobis, om-

M

Duplex cum O&ava.,

nibus locis, & ^horis fuccurren-

t ]

Omnia üt in Bfev. Kom. ii.

tes» & providentes . neceffitati-

In

O&obris in;Parte Autumnali

us noftris, & fíolliciti difcur-

3

tentes inter nos,

: Deum, gemi-

t

t d

Secunda.die infra O&.

tus noftros , atque fufpiria refe-

In primo No&urno, Lecuones

rentes ad eum , ut impetrent no-

Tor

e€ Scriptura occurrente.

bis facilem fuz benignitatis pro-

4l

In fecundo No&urno.

pitiationem , & referant ad. nos

1o lt

defideratam fuz gratiz . benedi-

T

ermo $. äääxïxä fpife. 3*

lonem. Ambulant .enim. no-

in fine Brev, Rom. P. À. fezia ii

biscum in omnibus viis.noftris

3nfrà O&. S. Angeli Cuftod.

intrant, & exeunt nobiscum, at-

3

d

In tertio Nocturno,

tente co

quàm honeíté in me

nfiderantes , quàm pié ,

"

Yi

GeRio fan&i Evangelii . fecun-

dio mtioxixigï

d

düm Mátthzum.

pravz convérfemur..

jth Lj

e&io vii.

Cap. 18

E. Tu Dom

ine,

11 u

N illo temporé : Accefferunt di-

LeGio ix,

no t

I

fícipuli ad Jefum dicentes: Quis

A Djuvant

laborantes.,

: '-pt&fei

u

putas major €

in regno cælq-

gunt quiefcentes., hortantur

rum ? Et reliqua.

pugnantés , coronant vincentes ,

i

congaudent gaudentibus

com-

Homilia fan&i Joannis Chry-

omi

patiuntur patientibus.

Gr

andis

p

Matt

0ci

eit eis cura

e nobis.

Maágnus

T

Ex variis in-.

$6

[7

s.

eít affe&us dile&ionis.e

orum. er-

il. s. V& mundo

üt in fine Brev..Rom. feria iv. in-

£a nos: & hoc totum propter ho-

»,

.Mr

frà O&tav..S. Angeli Cuftodis.

norem inxítimabilis charitatis

^

'Tertia die infrà Odtav.

Dei; qua dilexit nos : diligunt

[

In primo Noc&turno» Le&iones

enim quos ipfe diligit; cufto-

Imm

de Scriptura occurrente.

dLiunt w,

quos ipfe cuftodit , &

nfm

In.iccundo

N

-

deferunt ; quos ipfe deferit : -nec

Sermo S. Bernar

YO. u

diligunt operantes iniquitatem.

n

in fine Brev. Rom..P. A, feria iii,

Quoties beneé agimus , gaudent

j

W

infrà Oé&tav. S. Angeli Cuftod.

t

Angceli ;, & triftantur dzmones -

, w

d Ev

a

45

EY fecun-

quoties à bono dev

jamus, dia-

g )

a

nge

bolum lztificamus ;

&.Angelos

j

j

iäe&io-l

E

um Matthezum.

fuo ,,gg.,ud.w' defraudamus. | Gau-

E

mm-

[

Fefta Julii, .

1054

di!:f;ü eft enim eis fupet &n

0. pec-.

exércen

da. judiéia femper Deus

goit

eatore poenitentiam agénte. " . :

omnipotens przefidet. " Unde

qiti

e Deum laüdatnus.

a

]

per Pfalmiftam dicitur : Sedes fu-

" Quarta die

itira

Olötxavvamq. ;

per thronum , qui judicas xqui-

fitis

tatem.

il

de Scriptura occurrente.

In primo No&urno ; Le&iqh:s

*

jud

». Ahgélus iäöä'äi?fi*,

j5

In fecundo No&urn

Á

i

&

* Sermo fan&i Hilarii

É

k

jfgöpi.

Herubim quoque plenitudo

itur.

Et fubli-

j

utin Breviário Roman.

erid iv.

Ícientiz dic

rj

«l

ïhfxä"QQavz. $. Angeli Cuftodis

miora illa a

gmin

ia ideircó Cheru-

yide

bim vocata funt : quia tánto per-

hi

^ Quinta die infra OGavam.

fe&tiori fcientii plenà funt, quan-.

"In primo No&urno , Lectiones

tó claritátem Déi vicitiüs con-

i

dé Scriptura occurrente.

templantur. . Seraphim etiani vo-

t

"'Catera ominia ütin fine Brey.

:cantur illa fpirituum: fan&orum:

hO

il

etb

la

v. infra

ari. pro-

Ó

Rom.P..A.F

*

H

aay,

lagmina , quz ex fingul

fai.- in-

$; Angeli Cuftodis.

»

x

O&avám.:

'pinquitate Conditoris

Se-

'Sexta.di

i

é' infià

comparabili ardent. amore.

"ÓOminis'utin fine Brev. Rom.

raphim hamque ardentes. vel in-

AU

y. A. Fertà Vi Infra OGav. $

: A;;-

cendentes vocantur.

Quorum

geli Cuftodis

H

?.

profeito

amma amor eft: qiia

DAU

. Septima

die i;nfr-ä Od&av.

quó fubtiliüs claritatem Divini-

Tariá

-In pritno"NoGurno ; Lé&iones

tatis ejus afpiciunt , eo validius

ut Q

de Scriptura occurrente.

in ejus amore flammefcunt.

6

nfecundo lNoé&urno,

$£. Ín omni tribulatione.

iC

etinóne

fs

In tertio No&atno.

154

be

Pa

ja*n&-i C'hregor'ii;ä

e

Lé&io fan&i Evangelii fecundüm

uf

[J(^

fs Homili

a 43. In Evang-"

atthzum.

L

1Q lV.

Ledio vii.

Ca [] Xs-

fig

Uià Ang:lo

rum nomina in-

*

-N illo tempore * Accefferunt di-

cudi

O

tefbretando perítrinx

imus 13j

fcipuli ad jefum;dicentes : Quis

foye

fhünc fupereft , utipía officiorum

putas major eft in regno coelo-

labor

vocabula : breviter

exequamur.

rum ? Et reli

lii

Virtutes etenim vocantur illi,

Homilia

Qul

nimirum fpiritus , per quos fig-

?;:&i 'Ambrofii

ifco

d

Homil.

$

40.

Tom. $.

m

l

pà , & miracüla frequentius fiunt,

Poteftátes étiam vocantur hi, qui

Idiligenter audiflis , fratres ,

dam

oc poótentius c&teris in fuo or-

S

Evangélicam LeGijonem, in-

dine perceperunt ; ut eorum di-

telligere poteftis 9 quae miniftris,

[

tioni virtutes adverfíe fubje&z

ac Sacerdotibus Dei reverentia

fint ; quorum poteftate refrznan-

débeatur;- vel qua ipfos Cleri-

On

tur, ne-corda hominum tántum

cos invicem humilitatis feduli-

ü

taté fe Oportedt ptxvenire. Ait

Ti

tentaté prevaleant , quantum

enim Dominus . percunctantibus

V. Vivitife

ecio v.

Dóminus-

diícipulis, quis'eotum ihH regno

.

colorum majór effet futurus ,

Rihcipatus

etiàm vocantur ;

x

atuto coram omnibus puerulo :

l

jui ipfis quoque bonis Ange-

Quiciümque hufniliaverit fe ficut

[

s

otum fpiritibus prefunt,qui fub-

parvulus ifte, hic major e

in

Crner

jedis aliis , duim quaque funt a-

regno coelorum. — Unde intelli-

itlos

£enda difponunt, eis ad divinà

gimus , quod humilitate perveni-

kdefe

minifterià principàántur,

Doómi-

tur ad regnum : fimplicitate pe-

pauones autem yocantür ,' qui e-

netratur ad coelum.

uisquis er-

Tüngm

tiam Poteftates Principatüum dif-

l:

fiilitudiné altà trahícendaànt,

go cupit, divinitatis tenere fa-

Ts

Nàfn

5

p

ftigia ; humilitatis ima fe&étur.

é

l

IHW

brincipari eft inter reliquos,

T [

priorem exiftere : dominári- ve-

m Meraop lo vi.

lCl w

xó eft, etiam fubje&tos qüosque

Uid autem ait

Evangelica le-

Og

Ppo

ei

T

hroni quoque illà

&io ?

u

i fcatüdalizavérit

vécatà , quibus ad

unum dé pu

d

jlis iftis ;

& cx-

Tittri

tera ?

/

D(]

tera : pufillos hic non ætäfe g?eä-(

gä'edicentur i

"

te & in :f:ä;iine

tü

IOS , Íed malitia parvulos , dicit,

|

omnes tribus terrg , & ero

d

Sicüt Apoftolus ait: malitia par-

cuftos tüu$ , quocümque

'erre-

q

vuli eftote, ut fenfibus

:

perfedii | xeri$ & reducam in tetram hanc;

fitis.

Qui funt ifli,.ni

fi clezici

nec dimittam , nifi co

levero

donei , & mofiachi religiofi, vel

univer

"quz dixi,

"d

ü

mque

]

aici? Quisquis igitur his irreve-

eyigila

i

ait :

rens, aut contumeliofus extite-

Jacob de fomno ,

tj

Veré Dominus .eft in loco. iíto ,

rit ; hac belluina poena ple&etur,

& ego nefciebam * . pavénsque ,

ut informi faxo religato illi ad

quàm 'terribilis eft, inquit, lo-

collum przcipitetur in mare. Sed

Cusifte, noh eft hic aliud., nifi

videamus , cur fcandalizantibus

domus Dei ; & porta coeli.

Chriftianis ifta poena decreta fit:

$.

Angelis íuis.

li (j

aut quid fibi yelit ipfa clemen-

m.MH

tia.

Puto en

H

L

De libro Exo

d

lt

d

-

Alla aliquod my-

fte

rium contineri,

Olffeäïö I;eï : Ange?äg' E&äni ;

.

Tu Domine.

qui

rzcedebat c

3ftra. Ifrael ,

&L10 iZ.

i

lit po

j

eos, &

»

» Uafi vero non fufficeret in

cum eo pari-

1

ter columna nubis , priora di-

mari homini derffergendo fa-

mittens poft tergum ftetit, inter

lUI(J[N

xum qualecümque.

Non mag-

ft

rà Jegyptiorum. ,

num, aut enorme » fed molz afi-

f

rael», & erat nubes ten

nariz lapis ei religetur ad collum;

illuminans no&tem , ita ut a

ïl

:

ut cum perituro ,

omine pereat

invicem toto nodGis te

l

cedere non valerent,

mpore 3€-

um

e

res ufui neceflaria : fed puto ,

l

hoc magis effe quod in Scriptn-

extendiffet Moyfes manum íuj

er

Q

ris afini figura populus gentilium

mare, abftulit illud Dominus ,

nuncupatur ,

ui claufis oculis

flante vento vehementi ; & uren-

circa ignorantiz molam erroris

te tota nocte ; & vertit in fiecum,

l

fui gyro pertrahitur : & fine ulla

divifaque eft aqua.

Et ingreíh

u

curfus dire&tione veftigiis in fe

funt filii Ifrael per m

edium ficei

j

((

laborat alieno.

Íxpé redeuntibus inyitus ufui

maris : erat eniim aqua quafi mu-

Hic ergo genti-

rus à dextera eorum ,

&Vva.

lis populus cüm perfecutionem

Perlequentes

que A gyptii ingrefli

Chrifiano intulerit ; hac poena

funt poft eos

,

omnis egnita-

pleditur, ut cum íua íacrilega

mola judicandi fxculi flu&ibus

tus Pharaonis, currus ejus

demergatur.

equites ejus per medium maris.

1tty

Jamque advenerat Vigilia matu-

1

T e Deüm laudamus.

tina; & ecce, refy

piciens Demi-

O&teva SS. Anzelorum Cuftodum.

nus fuper caftra A.

gyptiorum per

m

upiex.

columnam ignis;

& nubis, in-

Ormnia ut in fetto ipfo ,' przter

terfecit exercitum eorum, & fub-

€a. qua

equuntur; & fit com-

memoratio Dominicz.

vertit rotas curruum, ferebantur-

l lm

que in profundum. Dixerunt er-

p

has

In primo Nocturno,

£o AKgyptii: fugiamus Ifraelem,

De libro Genefis.

Dominus enim pugnat pro eo

Leótio i,

ape 28o

contra nos.

Idit Jacob in fomnis fcalam

$5 Refpondit Angelus.

V

ftantem fuüper terram , & ca-

De libro tertio Regum.

cumen ejus tangens coelum ; An-

€5420 142

, Z!P. 19.

gelos quoque Dei afcendentes ,

Um veniflet in defertum E-

i

& deícendéntes per eam ; & Do-

lias ; & refediffet fuper unam

minum:' innixumi fcalz dicentem

Joniperum , petiyit animg fuze,

:

fibi: Ego

um Deus Abraham,

ut moreretur, & ait : Sufficit

l

patris tui ; & Deus Ifaac : terram;

mihi Domine,; Tolle animam

W

in qua dormis, tibi dabo, & fe-

meam , neque enim melior füm,

mini tuo, eritque femen tuum ,

qnäm patres mei.

Projecítque

ficut pulvis terr2 , dílataberis ad

fe» & obdormivit in

umb

E

Ia Juni-

Orientem & Occidentem, & Sep-

peri:

€cce , Angelus Domini

mïl

tentrionem , & Meridiem, &X

t

]

t.tigit eum, & dixit ; Surge, 5

u

coine-

u

j

f

e

. Feíta

&A ug [

LeGio vi,

cbgede;*

xit; & ecce , a

caput fü

um fu

ib

cinericius panis ,

T funt Bonnulli , qui Divinz

t

& vas aquz ; comedit ergo, &

largitatis munere refecti, fe-

(

' bibit L

'rurfum obdormivit.

cretorum coeleftium

umima, &

capere przvalent, & nmnuntiare.

qu Y

Keverfusque eft Angelus Domini

ixít-

fecundo, & tetigit eum,

Quo ergo ifti, nifi inter Archan-

o

ue illi : Surge , '& comede; gran-

gelorum numerum deputantur ?

yii d

;dis enim tibi reftat via.

u1

Et funt alii, qui mira faciunt

[

;«um furrexiffet , comedit & bi-

figna valenter operantur.

uo

ergo iftijnifi ad fupernarum Vir-

(euis

it, & ambulavit in fortitudine

dinan

ieibiillius, quadraginta diebus ,

tutum fortem , & numerum con-

qu

& quadraginta no&tibus usque

l'ad

gruunt? Et funt nonnulli , qui

snontem Dei Horeb.

etiam de obfeffis corporibus ma-

ym jl

ignos fpiritus fugant, eósque

eonve

g. In confpedu Gentium.

Tent

virtute orationis, & vi accepte

fama

Ín fecundo No&ürno,

poteftatis ejiciunt.

Quo itaque

Chril

De Sermone fan&i Gregorii

ifti meritum. fuum , nifíi inter

poteftatum cocleftium numerum

[o0H

fortiuntu

I,

puttt

EKx Homnil. ;;.æän Erángel,

GQ ÀAYe

m tribulatione.

vunci

f&. In om

V. |

Ed quid;prodeft nobis de An-

In tertio No&urno,

qubis

S

gelicis fpiritibus ifta perftrin-

P» &&io

fanüi Evangelii fecun-

:gere, fi non ftudeamus ,

«c e-

um

atthzum,

[ima,

:tiam ad noftros profe&us con-

Leáio vii,

Cap. 18.

p

'grua confideratione derivare ?

N-illo tempore : accefferunt di-

Quia enim fuperna illa civitas ex

l

fcipuli ad Jefum , dicentesez

-Angelis & hominibus conftat , a

Quis, putas major eftin regno

-quam tantum credimus humanum

coelorum ? Et reliqua.

ot

Ícoj

'genus afcendere , quantos illic

Homilia fan&i Hieronyti

' Pres

teri.

qulum

|

conítat electos Angelos reman-

fiffe, ficut fcriptum eft: ftatuit

d:ibro s. Comiment. in Mattli,

Hilariz

terminos Gentium fecundüm nu-

Poft inyentum ftaterem,

üt iü

farit,

merum Angelorum Dei : debe-

Jedicati;one S. Michaelis Arch-

lbrare

Tentiry

mus & nos aliquid ex illis diftin-

angeli die xxix. Septemb. P. A.

&ionibus fupernorum civium a

Nona Le&Gio de Homilia Do-

fiusape

mfum noftre converíationis tra-

minicxm. Ad Laudes, & alias Ho«

j R

-here , nosque ipfos ad incremen-

$as , omnia ut in fefto.

Gerunt

defam

'ta Virtutum ; bonis ftudiis in-

ammare.

OfESTA AUGUSTL

Auteli

fe Diqmimis.

lite D)

» Vivit ip

LeciO ,.

DIE VII.

STI.

Accepit

^X Uia eni

m illuc tanta afcenfu-

In

efto S.

I i

artyris.

infamn

: A Z ra creditur multitudo homi-

Duplex.

Clrifi

nuüm , quanta multitudo remanfit

Omnia de Communi fan&z

W u

- Angelorum ;

upere

,

ut ipfi

Martyris tantüm przter Le&io-

a ved

'quoque

omines , qui ad cole-

gpes Secundi No£turni,

QUi yQ

em patriam redeunt , ex ejus ag-

'Capiculum,

Gonfitebor tibi

tribus

minibus aliquid illuc reverten-

Domitre;

X Onit

tes imitentur.-

Diftin&é nam-

Oratio.

lius À po

ue:converfationes hominum ,

Eus , qui inter cztera poten-

QHis a

/fAngulorum agminum ordinibus

I deo|

congruunt , uti in eorum fortem

-tiz tuz miracila, etiam in

fexu fragili victoriam martyrii

,,(r DI'ICJ

per converfationis fimilitudinem

coritulifti: concede propitius; ut

deputentur. Nam funt pleríque,

uibeatz Aírz martyris tuz na-

qui parva capiunt ; fed tamen

talitia cglimus , pef ejus ad te

hzc eadem parva pié anmnuntiare

exempla gradiamur.

Per Domi-

fratribus non defiftunt.

T

Ifti ita-

noftr

AI

u

.que in Angelorum numerum cur-

nui?l

prinm

9 No&urno , Leétiones

VU Q

tTant.

[o]

nfitebor tibi Domine,

ut in

*€. Angelus Domini.

€

omumnunài Virg.

/

Im

um JUC l

Feftà Augufi.

E

— —— ——

—

In fecundo Noéturn

O.

ad Idolorum cultum , perducere

poliet , quihimo eatm

oc ipfo

Fri, genere wCyl'äïia $ 3-6de

Chriftianz fidei colendz

ac pro-

Á

Chrifti primüm aliena , facrís-

ue Veneris turpiter more genti-

tendz ftudio ardentiorem vide-

ICct, ira etiam atque etiam in-

lium à parentibus Idololatris ,

flammatus vivam comburi impse-

confecrata , Auguftam Khetorum

TAU,

Quamobrem igne . circum

u — 2 D — u

P — 2 ——

e

uni cum Hilaria matre , proficif-

z

citur, ubi beati Narciffi Gerun-

ipfam palo alligatam accenfo ,

—

£

—

—

—

denfis Epifcopi, qui ad eam de-

Chriftum , cujus amore patieba-

E-

tur , fibi ipfi ante oculos propo-

EE

z

clinandz períecutionis

ftudio

nens , alacris ad coelum ad fem-

pI

—

--

cum Felice Diacono':.co

-

nfugerat ,

piternam martyrii coronam evo-

—

—

frzdicatione ad Chr

ltl

dem

lavit Nonis Auguíti, Diocletia-

jun]

"

At

convertitur : & Baptismi Sacra-

no & Maximiano Imperatoribus;

!l

mento cum tota familia expiatur.

ejus corpus »

uod flamma non

[

"

Eam autem inter alias fecutz funt

confumpferat, no&u fuftulit Hi-

Chrifto nomen dando Hilaria ma-

laria mater cum facerdotibus Dei,

P

ter,

Digna, Eunomia ,

atque

Eutropia famulz , Dionyfius a-

& fecundo ab Urbe milliario ho-

norificé fepelivit. |Quo in loco

vunculus. Afcr patruus , aliíque

cüm ad filiz fepulchrum. oraret ,

quàm plurimi, quorum nomina

ibidem pro fide Chrifti à perfe-

[Wl-

nobis interiere ; Angelis notií-

cutoribus igni tradita eft, fimul

ima.

L

cum Digna ; Eunomia , atque Eu-

"Wdl

,. Propter veritatem.

tropia ancillis füis , ficque fimul

unanimes ad eundem , in quem

Le&io v,

crediderant Jefum Chriftum mar-

1 I

tyrio decorate emigrarunt.

Paffi

Oft hzc fan&us Narciffus Epi-

P

fünt etiam eadem die apud ean-

Ícopus Dionyfium Afrz avun-

dem Urbem alii vi

ginti quinque

l

eulum , eis Epifcopum ordinavit;

pro nomine Chriflti, é quorum

l

tl

l

Hilarie domum in Ecclefiam mu-

numero fuere Quiriacus , Largio,

p

tavit, ubi

acrificium Miffx ce-

An

lebraretur , divina officia recita-

Crefcentianus ,. Eutychianus ,

7

rentur, Chritti Evangelium fide-

Charito , Philadelphus , Petrus ,

Nima,Juliana, Diomeda, Leo-

L

libusaperiretur. Quibus peractis

nide, Agape, & alii tredecim ,

n

in Hifpaniam profe&us ,

cum

quorum nomina JDeus

novit.

Gerunde multos ad Chriíti Ec-

Hos fecuti funt Afer fan&tz Afrz

clefiam aggregaffet , ibidem in

Aureliana perfecutione cum Fe-

atruus , X Dionyfius avunculus,

J

lice Diacono martyrii palmam

D. äaggäiärään&ümo ; Homilia

[l

accepit : Afra vero

lviliOo amore

àn Evang. Simileeítr

inflammata admixabili

pietate

egnum coe

.-

:

ls

—

Chriftianam Religionem colens

