Let&tio v.

translátus eft , atque. hanc ,

&oyflfä

Uod fi hic , ubi morbi ;

quz apud nos eft, civitátem

gtl

ubiinfe&tatiónes , ubi

relíquit,tamen in álteram ad-

m

prematür

g mortes, ubi ca-

fcríptus eft civitátem, nempe

al

lümniz ,

ubi invídie , ubi

Dei: &digréffus ab hac Ec-

lumW

j

cléfia , ad illam.. pervénit ,

erturbatiónes , übi irz , ubi

i

cupiditátes , ubi innumerábi-

queeft primogenitórum de-

jl

fcriptórum in coelis : ac relí-

lesinsídim , ubi quotidiàne

Gis hifce feftis, tránfiit ad cee

dul

folicitüdines , ubi perpetua

405

fibíque fuccedéntia mala funt,

lebritátem Angelórum : Et-

ii

enim quód & cívitas furfum

innümeros ex omni parte do-

if

lóres afferéntia , Paulus di-

fit,& Eccléfia , & celébritas ,

lii

xit fieri poffe , ut femper

audi Paulum dicéntem : Ac«

a d

ceísíftis ad civitátem Dei vi-

audeámus , fi quis páulu-

ii

lum ex rerum mundanárum

véntis, Jerüfalem cceléftem ;

vt

flü&tibus eréxerit caput, vi-

& Eccléfiam primitivórum ;

jid

tàmque fuam retié compo-

qui confcrípti funt in ccelis ;

yring

süerit: multó magis , polt-

& ad multórum míllium An-

i

elórum frequéntiam.

ubid

quam hinc demigravérimus ;

fácile cómpotes érimus ejus

$. Iíte homo perfécit ómnia

Qyeritu

boni,cüm hzec ómnia fub-

qua locütus eft ei Deus, &

fl

dixit adeum : In

dere in

j

làta füerint, advéría vale-

ärä

Quia te

i V

tüdo , morbi, peccándi ma-

réquiem meam :

d

NU

i

téria , ubi non eft meum

vidi juftum coram me ex óm-

nibus Géntibus.

:g

ac tuum , frígidum illud

u f

verbum , & quidquid eft

y. lfte eft , qui contémpfit

malórum in vitam noftram

vitam mundi , & pervénit

sfe

n

a. Quia.

Ht

íinvehens:

innumeráque gig- | ad cceléftia regr

(nin

xens bella.

IG lóriaPatri. Quia.

h

*. Amáviteum Dóminus, &

In tertio NoQurno , Afia.

j

Dómine, ifte San&tus habitá-

Wi

ornàvit eum : ftolam glórize

] t

:

índuit eum ,

Et ad portas | bit in tabern

áculo tuo, ope-

rátus eft juftítiam, requie[cet

li

M

aradífi coronávit eum. ;5*

Ws

:

ri-lin monte fan&to tuo.

al-

Ahm

. Indqiþ eum Dónynus lo

u

Ó

i

W

Otijs

Commune Confefforis non Pontificis. Ixxvii

'

Pfalmus 1

uóniam pravenifti eum in

]

T

|

Om

jne , quis

habitäbit

benedi&tiónibus dulcédinis : *

h

lew

vï.,:/ D

in tabernáculo tuo,? *

pofuífti in cápite ejus coró-

brem l

aut quis requiéfcet in monte

nam de lápide pretiófo. ;

ancto tuo ?

iltt h

Vam pétiit à te: * & tribuf-

g

i ingréditur fine mácula,*

fti ei longitüdinem diérum in

fzeculti, & in feculum fzculi.

m

& operátur juftítiam.

al (

j

Qui lóquitur veritàátem in

iViagna eft glória ejusin falu-

PUf

:

l:

corde fuo , * qui non egit do-

tári tuo : * glóriam. & mag-

N

(

]um in lingua fua.

num decórem impónes fu-

$

:

d

Necfecit próximo - fuo ma-

per eum.

uóniam dabis eum in bene-

ïllam n

Ium,* & oppróbrium noii ac-

j

cépit advérsus próximos fuos.

ictiónem in feculum fzecu-

Df

Ad níhilum dedü&tus eft in

li:*letificábis eum in

ol

dio cum vultu tuo.

gáu-

confpé&u ejus malígnus : *

timéntes

uóniam Rex fperat in Dó-

trdic

autem Dömigum

U

gloríficat.

,

mino : * & in mifericórdia

l

Q ui

jurat pró

ximo fuo, &

Altíffimi non commovébitur.

t

i

[nveniátur manus tua ómni-

(iciit

non décipit:. * qui pecüniam

Dui

fuam non dedit ad usüram ,

bus inimícistuis : * déxtera

dtien ]

"

& münera fuper innocéntemi

m

tua invéniat omnes , qui f

odérunt.

2

non accépit.

Ti

Q ui facit hzc , * non mové-

Pones eos ut clíbanum igni

gtv

biturin aetérnum.

in témpore vultus tui : * Dó-

a

müliuu

Afía, Dómine , ifte. San&tus

minus in ira fua conturbábit

K

QD

habitábit in tabernáculo tuo ,

eos , & devorábit eos ignis. -

PC

[fed

operátus eft juftítiam,requié-

eru&um eórum de terra

u

Ífcet in monte fan£to tuo.

perdes : * & femen eöru*;üï'*ä

filiis hóminum.

Afia Vitam pétiità te., &

tribuifü ei , Dómine;glóriam

) uóniam declinavérunt in te

Q

& maguum decóerm impo-

mala: * cogitavérunt consilias

I

fuífti fuper eum: pofuifü

quz non potuérunt ftabilíre.

uóniam pones eos

dor-

"

in cápite ejus corónam de lá-

|

i

pidepretiófo. P[almus. 20.

f

m:*inrelíquiis tuis pre-

mine in virtüte tua

parábis vultum eórum.

l! O*;

l

letábitur Rex : * & fu-|E xaltáre Dómine in. virtüte

m

perfalutáre tuum exultábit

tua : * cantábimus , & pfal-

vehementer.

]émus virtütes tuas.

D

maUS

j !

D efidérium cordis ejus tri-|Afís.

Vitam pétiit àte, &

buffti ei: * & voluntáte labió-

tribuífti ei Dómine : glóriam

f.^

I

il

rum ejus non fraudáfti eum.

& magnum decórem impo-

u-

(

Ixxvii Commune Confefforis non Pontificis,

,f

4uífti fuper eum : pofufíti inj Dóminus virtütum i

pfe eg;

j qup

cápite ejus corónam de lápi-

Rex glóris.

?

us tenf

Aia.

Hic - acc

[piet b'&liedäa

de pretiö Q.

ge p

Afía, Hic accípiet benedi

Giónem à Dómino,& miferi-

e

stnpli

&iónem à Dómino,& miferi-

córdiam à Deo falutáàri fuo

e

ubusp!

córdiam à Deo falutári fuo

quiahzc cít génerátio quas-

sinus i

" quia hac eft generátio qu&-

réntium Dóminum.

fs od

réntium. Dóminum.

^ Lex Dei ejus incorde ip-

atj

Pfalmus 23*

fius. g, Et nonfupplantabün-

quri

l

TX Omini eft terra , & ple-

tur greffus ejus. Pater nofter.

u

- mitüdo ejus : *orbis ter-

Abfolutio. À vínculis.

, It

rárum, & univérfi , qui há-|x. Jube domme benedícere.

qgvæ vt

bitant in eo.

Biío. Evangeélica lé&tio.

Lé&io fantti Evangélii fe-

ia

uia ipfe fuper mária fun-

jamum:

E

dáviteum: * & fuper flümi-

cündüm Lucam.

x

Le io Vilo

I2«

dpodt

na preparávit eum.

*

x

*

:

e: Dixit

- Cap.

e.

"

BI

uis aícéndet Y

i

- mon

tem

T N illo témpor

Jefus

b

*

ómini? * aut quis ft

-

»

L difcípulis fuis: Sint lumbi

.Eecel

abit- in

a Del

loco fan&to ejus ? -

veftri precintii , & lucérnze

: 0mi

"$ nnocens mánibus , & mun-

ardéntes in mánibus veftris.

Bu

" de corde : * qui. non accépit

Et réliqua.

stpntert

in vano ánimam fuam , nec

Homilía S. Gregórii Paps&.

l Qj

iT

,' $urávit in dolo próximo fuo.

Homilia i3. in E

Vange

. £ ie accípiet benedictiónem

An&ti Evángélii ,

fratres

r

N

DN

j*à Dómino , * & mifericór-

chariffimi , ápérta vobis

.diam à Deo falutàári fuo.

eft lé&ctio recitáta. Sed ne alí-

R

hnger

-H mceít generátio quarén-

quibusipfa ejus planfties al-

^tium eum , * quzréntium fà-

ta fortáffe videátur ; eam fu

e

ttümür

ciem Dei Jacob.

brevitáte

transcürrimus

?

MUA

À ttóllite portas , príncipes ;

quátenus ejus exposítio ita

Rratdn

nefciéntibus fiat cógnita , ut

toff

veftras , & elevámini porte

tamen fciéntibüs non fit one-

?eternáles: * & introíbit Rex

Af n

lórie.

rófa.Dóminus dicit:Sint lum-

lul

uis eft ifte Rex

') glórie ? *

bi veftriprecíntti. Lumbos

i

2

Dóminus fortis & potens,Dó-

enim preecíngimus, cüm car-

Vs

P

mninus potens in praelio.

nis luxüriam per continéntiá

B

A ttóllite portas ; príncipes

coatttámus. Sedquia minus

I

"ii

veftras , & elevámini porte

eft,mala non ágere, nifi étiam

p

|

eternáles :* & introibit Rex

quisque ftüdeat:& bonis ope-

T

lória.

ribusinfudáre , prótinus àd-

-96

li

T

:

uis eft ifteRex glória ?

ditur : Et Iucérng ardéntes

g

m

gmfr,[c

[

Commune Confefloris non Pontificis, Iäxix

It

in mànibus veftris.

|

Lucét-

ille eft, fpe ad fupérnam pá-

nas quippe ardéntesin má-

triam tendat , & nequáquam:

)

nibus tenémus,cum per bona

fe à vítiis pro- mundi hujus

ópera próximis noftris lucis

honeftáte contíneat.

t g

De

exémpla monítrámus-

Sint Iumbi veftri przcín-

F

quibus profé&tó opéribus Dó-

&,

& lucérnzg' ardéntes in

UL

minus dicit: Lüceat lux ve-

mánibus veftris :

* Etvos

J at

Ítra coram hominibus , ut ví-

símiles homínibus expettán-

[ füpplg

deant ópera veftra bona , &

tibus dóminum fuum , quan-

t Pin

sloríficent Patrem veftrum ,

do revertátur à nüptiis.

WA

qui in ccelis eft.

. Vigiláte ergo , quia ne-

i bt

x». lítecft , qui ante Deum

j

[o

ítis , qua hora Dóminus ve-

dH

fter ventürus fit.

magnas virtütes operátus eft,

Et vos.

| D

& de omni corde fuo laudávit

Glória Patri. Et vos.

n L

Dóminum : * Ipfe intercédat

Bfio. A

d fociegätem.

[

pró$ peccátis ómnium popu-

L

i.

lórum.

*QN:

J

]

* T vos símiles homínibus

NI

y. Eccehomo fine queréla ,

-4 expeGtántibus dóminum

i, 0

verus Dei cultor , ábftinens

fuum , quando revertátur à

nb

fe ab omni ópere malo, &

nüptiis: ut , cüm vénerit : &

pérmanens in innocéntia fua.

pulsávérit,conféftim apérianz

8UA

Ipfe intercédat.

ei. Venit quippe Dóminus ,

hi

Bfio.

Cujus feftum cólimus.

cüm ad judícium próperat :

Le&tio viii

pulfat veró , cüm jam pe-

"Uoautem funt ; que& ju-

eegritüdinis

moléftias effe

'&?W

V

béntur , & lumbos re-

mortem vicínam desígnat.

H

u

ftríngere, & lucérnas tenére ;

Cui conféftim aperímus. fi

! Pl

ut & mundítia fit caftitátis in

hunc cum amóre fuscípinius.

U

W

córpore,& lumen veritátis in

Aperíre enim jüdici pulsanti

:2

Ua

operatióne. Redemptóri ét-

non vult,qui exíre de córpore

; u

enim noftro unum fine áltero

trépidat: & vidére eum,quem

"l

placére nequáquam poteft : fi

contempsíffe fe méminit ,

T

aut is,qui bona agit, adhuc lu-

jüdicem formtdat.

Qui au-

i

xürie immquinaménta non dé-

tem de fua fpe & operatióne

jl

ferit:aut isqui caftitáte pra-

fecürus eft, pulsánti confé-

j

éminet ; necdum fe per bona

ftim áperit , quia letus jüdi-

l c(]'4

Jj I

ópera exércet.Nec cáftitas er-

cem süftinet: & cüm tem-

»d q[,

go magna eft fine bono ópere,

pus propínqua mortis advé-

r

nec opus bonum eft áliquod

nerit, de glória ret

4

ributiörïis

y

fine caftitáte. Sed & fi utrüm-

pm

que Wä-gitur,refïat, ut quisquis

3

T e Deum laudámus. 17

!

Ixxx

.Commune Confefforis non Pontificis.:

ul

A D LAUDESa

EtIuculénta pradia,

)

i

per Horss , Afía.

Pollüta forde députans ,

(

Ovans tenet coeléftia.

4

pï

Omme " qumque talénta

l DOmm

^p

tradidifti mihi : ecce àlia

j eChrifte Rex piíffime ,

ia

quinque fuperlucratus fum.

Hic confiténdo jügiter,

ji

Calcávit artes dæmonum *

yert

lj

Pí(almus. D ommus regnávit.

of

cum

Sgevümque Avérni príncipé.

s of

Aíía,

11 Lus[.

[z

rve bone ; in

W irtüte.clarus & üde á

il

Z

Confeffióne sédulus ,

las

módico hdehs , intra in gàu-

dium Dómini tui.

Jejüna membra déferens

Qs

Fidélis fervus.& pru-

Dapes fupérnas óbtinet.

PrIW

z.

Afia.

M

dens,

quem conftítuit Dómi-

Profnde te piíífime

nus fuper familiam fuam.

Precàmur omnes süpplices ;

E 190

Beátus- ille /fervus . ;

Nobis ut hujus grátia

mïmmm'

Atia.

cüm Venemt dom;,nus

Poenas remíttas:débitas.

1» us'h

quem ;

ejus ,

pnïsavent jan am i

P atri perenms slória, &

Amv

invénerltv 101 àntem. -

.| Natóque Patris ünico ,

wi Q

N

l

p

]am g

ef^

fia.

bcrve bone & üdelw j

San&tóque fit Paráclito ,

intra in $ audmm Dormm tui.

Per omne femper fzeculum.

hi

Amen.

gt

Ca 1tulum.

t;cïl is-

ntus

àtus V1f , qu1 inv

; Juftum dedüxit Dóminus

w.0 yit

D

eít fine mácula :

& qui

perviasre&tas. . Etoftén-

[j nam |

dit illi regnum Dei.

g)(va aurum non ábiitnec fpe-

plurj

*5 11-

in pecünia & thesáuris.

Ad Bcnech&us y Antiphona

Mïex.

f

üs e(t hic.,

& laudábimus

Euge ferve bone

fidélis. ,

fs r

eum ? fecit cmm mirabília in

quia in pauca fuifti fidelis,fu-

(

ii

'rita fua.

pra. multa te conftítuam ,. in-

&

N

tra in gáudium Dómini tui.

ii

Eiu caruäa célitor ,

|

Oratio.

OUUf

Et veritas fublímior ,

Eus , qui nos beáti

N.

tur n

ui confiténtisérvulo ..

Confefísóris tui ánnua

tibi

folemnitáte latíficas : concé-

&.eddis perénne premium.

i Q

a fupplicánti ccetui ,

de propttius : ut,, cujus nata-

rl

h

ujus rogátu nóxii

lítia. cólimus , étiam a&tiónes

VA r

Q.

Rhumpéndo nexum vínculi.

imitémur. Per Dommum no-

l:

Mi

Á

Remiffiónem críminis ,

ftrum. .

J

nni revérfo témpore ;

Alia Oratxo.

DT

M A Bel

ies refülfit làmine ,

Défto Dómine fupplica-

p "

Quo San&tus hic de córpore

A

tiónibus noftris , quas

'Abumwä

Migrávit inter sídera.

inbeáti N, Confefsóris tui

h

Hüc vana terte gáudia,

|

folemnitáte deférimus : ut ,

-

qui

"OR

n

T

|

hum |

|

h

Commune Confefforis non Pontificis,

f

r

Ixxxi

Qd d

i

qui noftra juftitiee fidüciam, C

a

itulum,

9

15 b

Ml G

]

non habémus , ejus , qui tibi

U

j

um dedüxi

t

i

óminus

il

plácuit;précibus adjuvémur.

per vias re&tas, & ofténdit

!

Reg H

"Per Dóminum.

i

mdD]Ug

t

1l: regnum Dei, & dedit

Ws r

.; Sifuerit Abbas ; Oratio;

illi f^:éntiam San&tórum : ho-

Ntercéffio nos , quaefumus

neftávit illum in labóribus ,

!s AVC'ml ]

!

I

Dómine , beáti

N.

Ab-

nit

!

& complévit labóres illíus. -

UT

bátiscomméndet: ut, quod

&.br. LexDeiejus, 9 In

noftris méritis non valémus ,

corde ipsíus Lex Dei.

d

ejus patrocínio affequámur.

Xris (j

y. Et non fupplantabüntur

Per Dóminum.

greffus ejus. fn corde.

pl

Ad Tertiam , Antiphona

G lória Patri. Lex Dei.

LOT W

Euge ferve bone.

y.]juftum dedáxit Dómirus

ljupi

Ts

ACaPitulumö Beátus vir, QUi

perviasrectas. , Etoftén-

invéntus. Ixx&.

dit illi regnum Dei.

s

$. brAmávit eum D óminus,

Ad Vefperas , Antiphiona;

1.

lr

* Et ornávit eum. Amávit.

ft P

Dómine , quinque talénta.

y', Stolam glórie índuit eum.

eum reliq. de Laud.

Ixxx.

n )

*t ornávit.

Glória Patri.

Amávit.

Píalm , Capitulum & Hyme

nus , ut ini. V eíp.

Ixx.

dxtt)

y. Os jufti. meditábitur fa-

y. Juftum dedáxit Dómirus

v pl

iéntiam. $, Etlingua ejus

per viasrettas. z. Etoftén.

T

j

0

queétur judícium.

dit illi regnum Dei,

"n Mü

Ad Sextam , Antiphona,

Ad Magnificat ; An;ipliöüä;

m

Fidélis fervus.

Hie vir defpíciens mundum

vt

Capitulum.

Eccli.

& terréna , triümphans, diví-

: us cor fuum trádi

d aa

anti

tias coelo cóndidit ore, maiue

D

vigilandum dilüculó ^ad

. M occurrat celebrari Fe-

Dóminum, qui fecit illum,

tum plurium Confef£ non

yoi !

&in confpé&u Altíffimi de-

Pontificum , Officiuinfit ut

j m

n i

precábitur.

uprà: fed im Oratyne ; &

&'o brs OS j

ufti , * Meditá-

Sermone qus habentur in

p

bitur fapiéntiam. Os jufti.

angulari, dicantu/'in plurali,

Uf!cu* "

.Et lingua ejus loquétur

L

.Aliz Leétion's pro Con-

;UOW'

judícium. Meditábitur.

feffore non Potifice.

G lória Patri. Os jufti.

In primo/ NoGurno;

e

Lex Dei ejus in corde

fitl

.Delibro Ecclefiiftici.

j

I

/

SiuS. *.

Et non fupplan-

Le&io i/

- Cap. 31«

üïu

tabüntur greffus ejus.

Eátus vir , qui inyéntus

p

Ad Nonam, Antiphona:

B

eft fine mácula : & qui

Ji

j

Serve bone,

(j

P. JE.

poft.aurum non ábiit, nec

pe-

zxi

!

il

]|xxxü Commune Confefforis non Pontificis.

vis.

|

fperávitin pecünia, & the-

omo fensátus credit

fni

sáuris. .Quis eft hic, & lau-

legi Dei , & lex illi fidélis.

dábimus eum? fecit enim mi-

s. Juftus germinábit ficut

us

lilium : *

aj d

rabíliain vitafua. Qui pro-

Et florébit in -

bátus eftinillo , & perfédus

térnum ante Dóminum.

d t

l

eft, erit illi glória etérna:qui

gt

y. Plantátusin domo Diff^, in

ótuittransgredi , & non eft

átriis domus Dei noftri. Et.

d

transgréffus , fácere mala , &

Le&io ii.

Cap. 34. b

daden

Ton fecit:ídeó ftabilíta funt

Píritus timéntium Deum

r

bona illíus in Dómino , &

quaritur , & in rcfpéctu

usl

eleemofynas illtus enarrábit

illfus benedicétur. Spes enim

io ii

omnis Eccléfia SanQórum.

illórum in falvántem illos ,

C?I

u

f

Euge ferve bone , & fide-

& óculi Dei in diligéntes fe.

l

M.

1

i5

quia in pauca fuifti fidélis.

Qui timet Dóminum , nihil

"il ]

-fupra multa te conftítuam

trepidábit , &,non pavébit :

at

* [ntrain gàudium Dómini

quóniam ipfe*eft fpes ejus.

dadi

tul.

[.4

Dómine quinquc

'Timéntis Dóminum beáta eft

qn ]

talénta tradid:fti mihi , ecce ,

anima ejus.

Ad quem réfpi-

g nat

. ália quinque fuperlucrátus

cit, « quis eft fortitüdo

m Y

"x fum.

latra.

ejus ? Oculi Dómini fuper

fauit

tüméntes eum , proté&tor

gua

Cap. 32. €

poténtis , firmaméntum vir-

ia ts

Ui tinf»eötz ä.mïnüm , ex-

tütis , tégimen. ardóris, &

fit gul

Q

$

umbráculum meridiáni de-

cfpiet doclrfnam. ejus

i m

qui vigiláverint ad illum;

precátio offenfiónis , & adju-

t: uD

*

vénient benedi&tiónem.Quui

tórium cafus ; exáltans áni-

xils t

mam , & illüáminans óculos

r

ozerit legem , replébitur ab

dmwt

€

a: & qui infidiósé agit,

fcan-

dans fanitátem , & vitam ,

dalizábitur in;ea. Qui ü-

benedi£&tiónem.

quágad

m n

ment Dóminum , invérnient

x lfte cognóvit juftítiam

«7

a bo

- judícium juftum , & jufií-

& vidit mirabília magna , &

: Hond

tias quafi lumen accéndent.

exorávit.Altiffimum: * .Et

t d

|Qui credit Deo atténdit man-

invéntus eftin nümeró San-

| dátis: & qui confiditin illo ,

Córum. y» Ifte eft, qui con-

ttíis ,

sintill

non minoribitur. 'Timénti

témpfit vitam mund; , & per-

-'mtatem :

. Dóminum non occürrent ma-

vénit ad ca.léftia r.gna. E

t:a

Glórià Patri.

It

J

la, fed in tentatióne Deus il-

lum confervábit, & liberá-

In fecundo No&urno,

Wt

bitámalis. Sápiens non odit

Ex libro m.rálium — fanGii

L

fnandáta & jufiítias , & non

Gregorü Pape.

Iig

illidétur quafiin procélla na-|. Lib. 1o. c. 16. in C. 12» Job.

-*

Qe

l

U

y

DI GSIROEETEASSE

UEITE TU VR

zv

r-

il

D

.Commune Confefforis non Pontificis, Ixxäïii.

hr

Le&io iv

fiónem fingere, fenfum ver- -

TÉd

détur jufti fimplície

bis aperíre, vera,üt funt;dilí-

RD

/

tü[)»[

)

tas.

Hujus mundi fa-

gere;falfa devitáre, bona grá-

piéntia eft, cor machinatió-

tis exhibére, mala libéntiüs

i.

[

nibus tégere , fenfum verbis

toleráre, quàm fácere;nullam

3

ii

veláre : quae falfa funt , vera

injüris ultióné quarere, pro

ofténdere ; qua vera funt ,

veritáte contuméliá lucrum

i Ca '

IDfv

falfa demonftráre. H aec nimí-

putáre.

Sed hec juftórum

rum prudéntia ufu à juvéni-

fimplícitas deridétur; quia ab

r;&iüf

bus fcitur, hecà püeris pré-

hujus mundi fapiéntibus, pu-

tio dífcitur : hanc quifciunt;

ritátüis virtus fatüitas crédi-

faj*:äg(&

ceteros defpiciéndo fupér-

tur. Omne enim, quod inno«

dl

Dini:

biunt : hanc qui néfciunt ,

cénter ágitur , ab eis procul

fubjétdi , & tímidi in álüs

dübio ftultií putátur:& quid-

)

d

mirántur : quia ab eis haec

quid in ópere véritas áppro-

éadem duplicitátis iníquitas

bat,carnáli fapiénti; fátuum

:

!]

!

nómine, palliáta dilígitur ,

fonat. Quid namque ftültius

li

li

dum mentis pervérfitas ur-

vidétur mundo , quàm men-

s di

bánitas vocátur. Hszc fibi

tem verbis ofténdere, nil cál-

Jiti

lida machinatióne fimuláre,

obfequéntibus prz&cipit ho-

lg

n

nórum cülminaà

quarere ,

nullas injüriis contumélias

AIment

adépta temporális glóriz va-

réddere , pro maledicéntibus

ao

nitáte gaudére , irrogáta ab

oráre,paupertátem quzrere ,

Vrilii

áliis mala multiplícius rédde-

pofíséfía relínquere, rapiénti

is«

re; cüm vires süppetunt ,

non resífere , percutiénti

[

nullis tefifténtibus cédere ;

álteram maxíllam prebére.

cüm virtütis poffibílitas deeft,

às Amávit eum Dóminus, &

ii

[,&h

quidquid explére per,malí-

ornáviteum : ftolam glória

nl

tiam non valent, hoc . in pa-

índuiteumi: ? .Etadportas

cífica bonitáte fimulàre.

paradifi coronávit eum.

j

ff

&s Honéftum fecit illum Dó-

ysInduit eum Dóminus lorf-

l!

minus , & cuftodívit eum ab

cam fidei , & ornávit. eum.

inimícis , & à fedu&tóribus

Et ad portas.. .

Wil

id

tutávitillum , * Etdedit illi

Cap. 17. poftinit. Le&iovii

]

claritátem etérnam.

Ampas éontémpta apudi

Yi

J

$. Juftum dedàxit Dóminus

:

cogitatiónes

dívitu*n.

pervias reCtas , & ofténdit

Sépé contíingit , ut.elé-

n

mDei- Et deditu.

VA

?lli regnu

Gus, quisque ; qui àd z-

jf

LeGuo vs

térnam felicitátem — düci-

—AT . contra, fapiéntia ju-

tur., contínua híe adverfitá-

7apæ, ;

j

ftórum eft, nil per often-

te. þd

À

J

£

epr—imä;uæ;,

ref |

Ixxxiv Commuge Confefforis non Pontificis,

mdïte- Q'

rerum abundántia fülciat ,|timére pusillus. grex , quia

jhd

non dignitátum glória hono-

complácuit Patri veftro dare

(s

rábilem ofténdat, nulla ei ob-

vobis regnum.

Et réliqua.

Homilía venerábilis Bedze

gnis

fequéntium frequéntia süp-

gf u)

petat , nulla hunc humánis

Presbyteri.

gt &

óculis véftium pompa compó-

Lib. 4. Cap. 54* in Luc. 1.

yil ,

nat;à cun&is veró defpicá-

síllum gregem electó-

st à

bilis cérnitur , & hujus mun-

P

rum , vel ob comparatió-

nem majóris nümeri repro-

um ä

di grátia indígnus aeftimátur;

ullis

fed tamen ante occülti jüdicis

bórum, vel pótius ob humili-

óculos virtütibus émicat, vi-

tátis devotiónem nómiunat :

uinit

tz méritis corüfcat: honorári

entiii

quia vidélicetEccléfiam fuam

mimfül'fl

inétuit , défpici non réfugit :

quantálibet numerofitáte jam

corpus continéntia áfficit,fola

dilatáàtam , tamen usque ad

Onya Qd

finem mundi humilitáte vult

y lt |

t

in ánimo dilettióne pingué-

fcit : mentem femper ad pa-

créfcere , & ad promíffum

jj

tiéntiam prseparat, & eréttus

regnum humilitáte pervent-

n f

re.

A h

ro juftítia; de percéptis con-

Ideóque ejus labóres

gb

tumeliis exültat : affií£tis ex

blandé confolátus , quam re-

gnum Dei tantüim quzarere

sls h

corde compátitur, de bonórti

s Dom

rofperitáübus quafi de pró-

pracipit, eídem regnum à

riis lzetátur : facri verbi pà-

Patre dandum complácita be-

yterer

:

ula in mente folícitus rümi-

nignitáte promíttit.

Vg

nat , &inquisítus quódlibet

&« Ifte eft, qui ante Deum

&

éloqui duplíciter ignórat.

magnas virtütes operátus eft,

sven

& de omni corde fuo Iaudávit

Ia

$« 1(te homo perfécit ómnia ,

qua locutus eft ei- Deus ; &

Dóminum: 9 Ipfe intercédat

pro peccátis ómnium popu-

Act

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

lórum.

,

Tuor

quiem meam :

Quia te

vidi juftum coram me ex

Y* Ecce homo fine quereéla ,

BU

ómmnibus Géntibus.

verus Dei cultor, àbftinens

um

1.'

$. Iteeft , qui contémpfit

fe ab omni ópere malo, &

at

vitam mundi , & pervénit

pérmanens in innocéntia fua.

aet|

I

fe.

,e&io viil,

tügr

ad ceeléftia regna. Quia.

lória Patri.

ula.

Endite quae poffidétis ,

AUsf

In teztio

NO&urnQo :

V

;

& date eleemófynam.

Ws

?

L e&iofan&i Evangéliü fe-

Nolíte , inquit , timére , ne

d

cündüm Matthaum.

propter regnum' Dei mili-

üïäh&ht ?1

"Le£üo vii.

ap. 12.

tántibus, lhiujus-vite necefsá-

a

m

N illo témpore: Dixit Je-

ria defint; quin étiam pof-

As

]

mófynam

D

fus difcípulis fuis : NNolíte

séffa , -propter'elee

ven.

Ut

IN l

Commune Abbatum.

I|xxxv

véndite. Quod tunc

digne fit ,

& fuórum neceffitátibus ,

Dtg !

tri-

m n

quando quis femel pro Dómi-

alifsque

indigéntibus

no fuis ómnibus fpretis,nihil-

buens;fed ne Deo propter

t

ifta ferviátur, & ob inópie

n

óminüs poft haclabóre má-

num, unde & victum transí-

timórem juftítia deferátur.

|

Wil

gere, & eleemófynam dare

e Deumlaudámus. 16.

n

PRO ABBATIBUS.

ob

queat , operátur. Unde glo-

riátur Apóftolus , dicens: Ar-

In tertio. No&cturmo,

f5 Tün

géntum & aurum, aut veftem

p édio fanéti Evangeélii fe.

QUi

Qu

cündüm Matthaeum.

nullíus concupívi : ipfi fcitis ,

ÜT n

quóniam ad ea,qu& mihi opus

LeGio vii.

Ca

MEodit

erant,& his,qui mecum funt,

N illo témpore :

Biä&?& [ä,e-,

tuned

I

miniftravérunt manus ifte.

trusad Jefum : Ecce nos

u

Omnia-ofténdi vobis , quó-

reltquimusómnia,' & fecüti

D hunit

niam Íic laborántes opórtet

fumus te ; quid ergo erit no-

*

Ldp

fufcipere infirmos.

bis ? Et réliqua.

Yi

; Sint lumbi veftri precín-

Homilía S. Hieróny miPresb.

i, & lucérne ardéntes in

t i.

Lib. 5. in Matth.

andis fidücia

PL

Atts, (

mánibus veftris: 9 — Et vos

símiles homínibus expettàn-

& J Pifcátor erat, dives non

ii Q

füerat, cibos manu & arte

m n

tibus Dóminum fuum , quan-

do revertátur à nüptiis.

quarébat : & tamen lóquitur

ompläcjr:

ii

confidénter: Relíquimus óm-

y. Vigilàte ergo , quia nef-

ts D

citis , qua hora Dóminus ve-

nia. Etquia non süfficittan-

fter ventürus fit. Et vos.

tüm relínquere , jungit quod

i

Q lória Patri. Et vos.

erféctüeft: Et(ecüti (tumus

)

L

LeGio ix«

te.Fécimus quod jufsífti:quid

i

Acite vobis sáculos , qui

igitur nobisdabis pramii ?

. mon veteráícunt

elee-

Jefus autem dixit illis: Amen

ömrümï

mófynam vidélicet operándo,

dico vobis:quód vos,qui fecü-

vt

quarum merces in e&térnum

ti eftis me , in regeneratióne ,

Itf ,

cüm séderit Fílius hóminis in

p P

máneat. Ubi non hoc precép-

tum effe putándum eft;ut nil

fede majeftátis fuz , fedébitis

| innUW

ecünizx refervétur à San&üs,

& vos fuper fedes duódecim ,

ls

judicántes düódecim tribus

velíuisfcilicet , vel pàupe-

y i

rum üfibus (uggeréndz, cüm

Ifrael. Non dixit , Qui reli-

du

&ipfe Dóminus , cui mini-

quíftis ómnia: hoc enim &

, lii

ftrábant Angeli , tamen ad

Crates fecit Philófophus , &

"m

informándamEccléfiam fuam

multi àlii divítias contemp-

a

lóculos habuíffe legátur , &

sérunt:fed , qui fecüti eftis

T

à fidélibus obláta consérvans;

j

!

[

ix

me : quod próprie Apoï'fo-

r

g?m

i-iXxirï"

Commune Virginum.

n

lórum eft, atque credéntium.

recipient , & vitam eetérnatw

Jbeu

m

(D'am

, Ifte eft ,, qui ante Deum

poffidébunt.

3

magnas virtütes operátus eft,

Sint lumbi veftri przcín-

& de omni corde fuo laudávit

a

& lucérnge ardéntes in

g* n

mánibus veltris :

* Etvos

Dóminum : * Ipfe intercédat

*f

if

pro peccátis ómnium popu-

similes homínibus expe&án-

vt

|tibus dóminum fuum , quan-

lórum.

qttüt

? Eece homo fine queréla ,

do revertátur à nüptiis.

f

verus Dei cultor, ábftünens

l

y. Vigiláte ergo , quia ne-

E

pf

fe ab omni ópere malo , &

(cíüis, qua hora Dóminus ve-

at

pérmanens in innocéntia füa.

fter ventürus fit.

Et vos.

rcédat.

Glória Patri. Et vos.

iil

Ipf; inte

d 1

Le&io viii.

Le&io 1x.

jf

X

occafióne hujus fentén-

N regeneratióne,cüm séde-

jnmus:

AritFiílius hóminis in fede

E

i& quidam introdücunt

:Jnfrc'giti

mille annos. poft refurrectió-

majeftátis fuz; ( quando &

jcbit

mórtui de corruptióne resür-

|nem , dicéntes , tunc nobis

wbit u

gent incorrüpti ) fedébitis &

céntuplum ómnium rerum

giin

vos in sóliis judicántium;con-

|quas dimífimus , & vitam

yturt

demnántes duódecim tribus

. zetérnam effe reddéndam:non

ppara

Xfrael:quia vobis credéntibus,

'intelligéntes , quód , fiin cé-

i H

illi crédere noluérunt.Et om-

teris digna fit repromíffio , in

jur d

| uxóribus appáreat turpitüdo:

nisqui relíquerit domum,vel

fratres, aut foróres , aut pa-

;ut , qui unam pro Dómino di-

ä.äæc

trem ,aut matrem , aut uxó-

míserit, centum recípiat in

m ]

rem,aut filios,aut agros prop-

fütüro. Senfüsergo ifte eft :

ter nomen meum,céntuplum

|Qui carnália pro Salvatóre

D. ,

accipiet , & vitam eetérnam

dimíferit.fpirituália recípiet s

| u

poffidébit.Locus ifte cum illa

.qui eomparatióne & mérito

[uiita erunt, quafi fi parvo

fiüf

fenténtia cóngruit,in qua Sal-

Jinini

vátor lóquitur : Non veni pa- |nümero centenárius nüme-

cem miíttere , fed gládium.| rus comparetur.

j m

dm,

Veni enim feparáre hóminem

"T e Deum laudámus. 16.

é patre fuo, & matrem à filia,

COMMUNE

rin

Vireimurm.

lls

& nurumà focru : & inimíci

hóminis doméftici ejus.

Qui

Ad Vefperas, Antiphona,

it/i

Flzec eft virgo sápiens, & una

Wij

ergo propter fidem Chrifti,&

rv

predicatiónem Evangélii ,

de nümero prudéntum.

omnes afléttus contémpfe-

Píalmus 1

Is D

Ixit Dóminus

äï:o meo *

rint, atque divítias , & fzecu-

^

Vs

!

li volüptátes , ifti céntuplum

Sedeà dextris meis :

Mi j

ID onec

L

Commune Virginum.

Ixxxvii

!

1

nec ponam inimícos tuos;* | nofter; qui in altis hábitat ; *

Elvïtam; P)

cabéllum pedum tuórum.

& humília réfpicitin coelo ,

inj h

1

Virgam virtütis tuge emít- | & interra ?

ce'rqæ ü

tet Dóminus ex Sion: * do-| Sufcitans à terra fnopem : *

[j E

mináre in médio inimicórum | & de fï:ärcoree'rigf:ns pàupe-.

TU

tuórum.

rem :

Dünlly

(Tecum principium in die| Ut cóllocet eum cum princí-

r

virtütis tu:e in fplendóribus | pibus , * cum

J

Princ"fpib us:

puli fui.

dN

San-tórum : * ex ütero ante

u

i habitáre facit:fteffil;em in

lt

luciferum génui te.

O

Wf d

urávit Dóminus , & non|domo , * matrem filiórum

w

poenitébit eam : * Tu es Sa- | letántem.

L

Ab

cérdos 1

n etérnum fecán-| Afia. Hzec eft vir:

go sápiens ,

[nelin

dümórdinem Melchífedech.| quam Dóminus vigilántem

*

(ün |

]

J

li

zi

,

.'

Dóninusà dextris tuis :

inväni;t.

--

!

ec eft , qüæ nefcivit

pl

i

confrégitin dieirze fug reges. | Afía. H

habébit

idicábitin natiónibus, im-|torum in delíéto

fes,

It

plébit ruínas : * conquafsábit | fru&tum in refpe&ióne ani-

cápitain terra multlrum.

márum fan&Ctàárum.

TP

J* torréntein via bibet: *

P(olmus 214 —

M

eddend

proptéreà exaltábit caput.

AEtátus fum in his , qua

u ,

Afía, Hc eft virgo sápiens ,

Alicta f'unt mihi :. *in do-

| f()!l?l)'ïlï

mum Dómini íbimus..

& una de nümero prudén

t

tum.

antes erant pedes noftri *

j Domy

i

Atta, Haec eft virgo. sápiens , | in átriis tuis Jerüfatem.

t

quam Dóminus vigilàntem

erüfalem , qu& . eedificátur

du

invénit. *

ut cívitas : * cujus participá-

pIU :

D

P(almus 112.

tio ejus in idípfum. -

Vi

Dómi-

llac enim afícendérunt tri-

y Audáte pueri

l)d

À 4num:* laudáte nomen|bus, tribus Dómini: * tefti-

Dómini.

mónium Iírael ad :confiténe

quaj

j fl

St nomen Dómini bene-|dumnómini Dómini.

Á

dí&um , * ex hoc nunc & |Quia illic fedérunt: fedes in

À

j

muh I

usquein faculum.

judício , * fedes fuper do-

T

Afolis ortu. usque ad occá- | mum David.

Y

If

fum, * laudábile nomen Dó-

gáte, qua ad pacem

funt

j

gnini.

Jerüfalem

*X

DUui

gl5

Excélfus fuper omnes Gen- | diligéntibus te.

u

tes Dóminus , * & fuper| Piat pax in. virtüte tu

&. abundántia àin .türri

coelos glória ejus.

]

bus'

tuis.

Quls ficut. Dóminus . Deus|

Prs

]

"

yf4

Dlü

Ixxxviii

Commune Virginum.

uocumq

P'ropter fratres meos, & pró-

uóniam confort

ävit feras

(

portárum tuárum : * benedií-

|

Wi

ximos meos , * loquébar pa-

cem de te,

?n[ä

& ü

xit filiis tuis in te.

P ropter domum Dómini Dei

ui pófuit fines tuos pacem:*

noftri , * quzsívi bona tibi.

&

g

ádipe fruménti sátiat te.

[e

e d

Aifa. Hec eft , qua nefcívit

Q uiemíttit elóquium fuum

-Noitt

torum in delí&to: habébit fru-

terra : * velóciter currit fer-

ofttis

um in refpe&tióne animá-

mo ejus.

I

u

yum fanGtárum.

Q ui dat nivem ficut lanam, *

(ortü

Aífz. . Veni elc&ta mea,& po-

nébulam ficut cínerem

t

pam inte thronum meum ,

it.

fparf

o

allel. Píalmus 126.

ittit cryftállum fuam ücüt

nil

-1i Dóminus edificáve-

buccéllas : * ante fáciem frí.

I /MOF

rit domum , * in vanum

o

oris ejus quis fuftinébit ?

3

laboravérunt ,

E

míttet verbum fuum , & li-

d

,

eam,

qui ædiücaxat

N

U

N ifi Dómi

nus cuüödierit ei-

quefáciet ea : * flabit fpíritus

A

l

;

1

jus , & fluent aqua.

[

vitátem , * fruftra vígilat ,

Q

ui annüntiat verbum fuum

]

lp

u

i cuftóditeam.

qponm

V.

anum eft vobis ante Ilucem

Jacob , Éjuftítias & judícia

fualírael.

;ræparäv

sürgere i * sürgite, poftquam

on fecit táliter omni natióe

ni :* & judicia fua non mani-

fus.

nem dolóris.

fedéritis , qui manducátis pa-

feftávit eis.

|

yit

, um déderit dilé&tis fuis

Afii. Ifta eft fpeciófa inter

i (

fomnum : * ecce hzréditas

filias Jerüfalem.

f m

Dómini,filii; merces, fru-

Capitulum.. 2. Cor. 10. d

&us ventris.

Ratres, Qui glofiátur ,in

N

t sw

icut fagíttee in manu potén-

- Dómino gloriétur. Non

tug t

tis : *ita filii excufsórum.

enim , qui feípfum commén-

VU5 ad

eátus vir ,qui implévit defi-

Af

dat, ille. probátus eft ; feq

P

-dérium fuum ex ipfis : * non

quem Deus comméndat.

Á

confundétur , cüm loquétur

Innuss

inimíicis fuis in-

oorta.

Mng

Efu , coróna Vírginum

limis

fa. Venielé&ta mea,& po-

Quem mater illa cóncipits

T

ifv

gam in te thronum meum,all.

uz fola Virgo pàárturit

iir

33« [fta eft fpeciófa inter | Hzec vota clemens áccipe.

Mz

filias Jerüfalem.

ui pergis inter Iília ,

lj

H

1

"Pfafmus 147.

Septus Choréis Vírginum ,

l

]

Auda Jerüfalem Dómi. | Sponfus decórus glória j

|

num: * lauda Deum tu-

Sponsísque

mias

Iedd-ens. pre»

Y

um VSion.,

NI

O u$ó.

Commune Virginum,

l1xxxix

ïonfonin*

n

Q uocümque tendis, Vírgines

beáte 3N. Virginis tuee fefti-

iU][.

u

üntur , atque láudibus

vitáte gaudémus: ita pizede-

pol

té canéntes cürfitant ,

votiónis erudiámur afféctu.

lst

j

h

à

I

Mi

:x

Hymnósque dulces pérfo-

Per Dóminum.

di UJIUT;

nant.

.. Si fuerint plures;in utrisqué

3

e deprecámur füpplices,

Xit j

j

Vetperisad Magnificat & in

Noftris ut addas sénfibus ,

Laudib.; ad Benedittus ; Afía.

Nefcíre prorfus ómnia

Prudéntes Virgines , aptáte

Mi

Corruptiónis vülnera.

