Non murmur refonat, non

ye s

"f e Deumlaudámus. 17.

quenmonla ;

Wt

ihudt

COMMUNE

Sed corde 1mpaV1do mens

iU

mu

bené cónfcia

plurimorum Martyrum.

p

"Ad Vefperas , Antiphona.

Consérvat patiéntiam.

Fus

Omnes Sanéi.

cum reiiquis

Qu vox, qus póterit lin-

xlvii. Pfal. Dixit

guaretéxere ,

ii

de Laud.

M

Dóminus. cum reliquis de| Qua tu Martyribus münera

ais

Dominica.

I2

& loco ul«

preparas ?

)

U

timi,Pfalm. L audáte Dómi-

Rubri nam flüido sànguine

ba

DN

o

num omnes Gentes. 139.

fülgidis

k r 1tulum.

lr

Sap. 2-

Cingunt témpora láureis.

M

"Uftórum ánime in manu

"l'efumma ó Déitas, ánaque

Dei funt, & non tanget il-

pófcimus,

Mrer

! Veri

]lostorméntum mortis. Vi-

Ut culpas ábigas , nox1a süb-

i,

fi funt óculis infipiéntium

trahas ,

mom illiautem funt in pace.

Des pacem fámulis , ut tibt

ymnus$e

lorlam

orum méritis mcly—

Annórum

in feriem

C Hr

SAn&

canant.. Amen.

i

It

ta gaudla

Pangámus sócii., ge&äque

» Latáminiin Dómino , &

n f

fórtia :

Rh(

exultäte jufti.

Teu

TR

thcens fert animus próme-

À. Et alouamuu omnes re-

re cántibus

ia corde.

Tm NI

«Ior t

-

Vlüorum O'enus Ópti-

Ad Magnificat , Antiphona.

mum. -

[ftórum eH: enim régnum coe-

ml l

Hfi funt :quos -fátué mundu:

D

lórum, qüi contexnp érunt

abhórruit:

vitanm

Commune plurimorum Martyrum, - xYsevii

i

ivitam mundi, & pervenérunt| Et beftiárutm déntibus :

ad preemia regni , & lavérunt| Armáta fzevit üngulis

tu;L

"l'ortóris insáni manus.

ftolas fuasin sánguine Agni.

Pro pluribus Martyribus

Nudáta pendent.ví(cera :

W

Pontificibus. Oratio.

Sanguis facrátus fünditur :

j atqw

Eatórum Mártyrum, pa-

Sed pérmanent immóbiles

T

ritérque Pontíücum N.

Vite perénnis grátia.

lmum.

'(Te nunc Redém

& XN. nos, quzfumus Dó-

ptor qua

mine , fefta tueántur: & eó-

fumus ,

11 j

rüm comméndet orátio ve-

Ut Mártyrum consórtio

neránda, Per Dóminum.

Jungas precántes sérvulos.

fou

Si non fuerint Pontif. Oratio,

In fempitérna fecula. Amen.

AT

us, qui nos concédis

In primo No£t

UmO 3 ,Aüi.

D

a

nttórum Mártyrum

ecus

decürfu

S

aquárum

fuórum N, & N, nmatalítia

VA

antavit víneam juftórum ,

cólere

da nobis in etérna

&

in lege Domini fuit volün-

beatitüdine de eórum focie-

ini

taseórum. — Pfalmus r.

táte gaudére. Per Dóminum.

Eátus vir , qui non ábiit

Alia Oratio,

in consílio impiórum , &

At

J

Eus , qui nos ánnua fan-

in via peccatórum non fte-

D

Córum Mártyrum tuó-

tit, * & in cáthedra

rum N. & N. folemnitáte

tie non fedit.

pg&iläq;

v n

letificas: concéde propítius ;

Sed in lege Dómini volüntas

üt,quorum gaudémus méri-

ejus, * & inlege ejus me

s

tábitur die ac noéte..

tis , accendàmur exém

plig.

Per Dóminum.

n

Et erit tanquam lignum;quod

"ls

)]L'

Ad Matutinum , Invitator.

lantátum eft fecus decür-

Regen Mártyrum Diíim ,

füs aquárum, * quod fruttum

* Venite , adorémus.

fuum dabit in témpore fuo.

J

Píalm. Venite,exultémus. 2.

E.t fólium ejus non défluet: *

Hymnus.

& ómnia, quzecümque fà-

IL)

rifto profüfum sán-

ciet , profperabüntur.

,(

CH

guinem ,

N'on fic fmpii , non fic : * fed

,

Et Mártyrum victórias ,

l

tanquam pulvis , quem pró.

Dignámque codlo làuream ,

jicit ventus à fácie terre.

Il

Ltis fequámur vócibus.

Ídeó non resürgent ímpii in

'T erróre vitto feculi ,

judície : * neque peccatóres

l

Poenísque fpretis'eórporis ,

in concílio juftórum.

Mlortis facrae compéndio

uóniam — novit Dóminus,

Vitam beátam póffident.

viam juftórum :.* & iter im-

L———— —

Trad(mtug igni Mártyres ,

piórum períbit.

d

EU

"TX

xxXxviii. Cgmmünc plürimorum Martyrum.

Afís, Secus deeürfus aquá-|Servite Dómino In timóre: *

Päpuluï

fs

yum

antávit víneam juftó-| & exultáte ei cum tremóre.

D

?

fum,e

&

in lege Dómim fuit

A pprehéndite difeiplin£, ne-

prma

volüntas eórum, Aiía, Tan-

uándo irafcátur Dóminus: *

d

uamaurumin fornáce pro-

& pereátis de via jufta.

gem

bivit eléttosDóminus:& quafi

Cuüm exárferit in brevi ira

ch

holocáufta accépit cos in &-

ejus, * beáti omnes , qui

A

egolt

"térnum.

confidunt in eo.

g

Píalmus ».

Afíia, Tanquam aurum

1R

?i

Uare fremuérunt Gen-

fornáce probávit eléttos Dó-

M

SOX, tes, * &

rünus, & quafi holocáufta

Ó JUI

38 funt inánia

cE)('):puli meditä—

accépit eosin aetérnum.

14« Si coram hominibus

j

À fütérunt Reges terre , &

I

qríncipes. convenérunt in

torménta

affi funt, fpesele-

"unum * advérsus Dóminum ,

Górum e

immortális in z-

r

'& advérsüs Chriftum ejus.

térnum..

M

Dirumpámus víncula eó-

almus. 3;

Jj

rum: * & projiclámus à rio-

Omine , quid multipli-

D

ama

bis jugum ipsórum.,

cáti funt , qui tríbu-

[

Qu

Q ui hábitatin ccelis , irridé-

lant me? * multi insürgunt

biteos: * & Dóminu

advérsuüm me.

iil

S fub-

[

fannábit eos.

IMulti dicunt ánimze mez ? *

T

If

T unc loquétur ad eos in ira

non eft falus ipfi in Deo ejus,

íua, * &infuróre

u autem Dómine fufcép-

p

"

va10 con-

dl

M

turbábit eos,

tor meus es, * glória mea, &

N

E go autem conftitütus fum

exàltans caput meum.

hn

oce mea ad Dóminum cla-

p

Rex ab eofuper Sion mon-

tem fanétum ejus , * predi-

mávi : * & exaudívit me de

at

Cans pracéptum ejus.

monte fan&to fuo.

du

D óminus dixit ad me: * Fi-

yt

/go dormívi , & foporátus

W

j

lius meus estu , ego hódie

fum: * & exurréxi , quia Dó-

énui te,

minus fufccpit me.

lii

i

óftulaà me , & dabo tibi

£Non timébo míllia pópuli

Gentes hareditàátem tuam : *

circumdantis me: * exürge

li,

xX poffeffiónem tuam . térmi-

Dómine, falvum me fac Deus

i

nos terra.

Ineus.

Wl

K eges cos in virga férrea , *

Quóniam tu percufsífti om-

fin

& tanquam vas figuli con-

nes adversántes mihi fine cau-

n

frínges eos.

fa , * dentes peccatórum con-

täml

Etnunc

Reges intelligite D*

trivífü.

[

D ómini eft falus , * & fuper

W

erudímini;qui jqdici:ätiS terrá

po-

N

TU

Commune plurimorum Martyrum. sxxix

l

pópulum tuum benedictio

revefatiónem filiorum Dei

Y

fLU

tua.

expéctat.

iqp.

lr

Afia, Si

cotam homínibus

X Abftérget Deus omnem

];

torménta paffi funt , fpes

lácrymam ab óculis San&tó-

J l

l

tleftórum eft immortális in

rum: & jam non erit ám- .

2térnum.

pliüs neque lu&tus , neque-

y. Letáminiin Dómino , &

clamor , fed nec ullus dolor : .

l,

.

exultátejufti. $4 Et glorià-

. Quóni& prióra tranfiérunt.

Tl qi

"a

inini omnes re&ti corde.

y^ Nonesürient , neque sí-

1t d

Pater nofter.

l

tient ámpliüs , neque cadet

I

Abfolutio. Exáudi Dómine.

füper illosfol, neque - ullus

ATU

y. Jube domne benedícere.

ee1tus.

uóniam.

io

: lm

Bíío. Benedi&ióne perpetua.

Iäüo. Un

énitus Dei Fílius.

"d

De Epíftola B. Pauli. Apóftoli

L

e&io i,

U

ii

li

ad Romános.

N

Cimus autem ; quóniam

LeGio I.

C&Pa' 86 C

diligéntibus Deum ómnia

Ratres, debitóres fumus

cóoperántur in bonum , iis ,

i

J

non carni, ut fecündüm

qui fecündüm propófitum vo-

Q

carnem vivámus. 'Si enim

cáti funt fan&ti.

Nam quos

fecündüm carnem vixéritis ,

prefcívit , & predeftinàvit,

Qf

moriémini : fi autem fpíritu

confórmes fieri imáginis Fílii .

1161l

fatta carnis mortificavéritis ,

fui,ut fitipfe primogénitus in

vivétis.

V

n

Quicümque enim

multis frátribus. Quos autem

v fi

fpíritu Dei agüntur , ii funt

predefünávit , hos & vocá-

filii Dei. Non enim accepffüis

vit: & quos vocávit, hos &

I

m

AU

fpiritum fervitütis fterüm in

juftificávit : quos autem jufti--

timóre,fed accepíftis fpiritum

ficávit, illos & glorificávit.

Tij

(in

adoptiónis filiórum , in quo

Quid ergo dicémus ad hec ?

clamámus : Abba, ( Pater )

$i Deus pro nobis , quis con-

ipfe enim Spíritus teftimóniü

tranos? Qui étiam próprie

|

j

reddit fpirítui noftro , quód

Filio fuo non pepércit , fed-

li

fumus filii Dei, Si autem filii,

pro nobis ómnibus trádidit il- -

& harédes : herédes quidem

lum:quómodo non étiam cum.

zr

Dei , coherédes autem Chri-

illo ómnia nobis donávit ? -

fü: fitamen compátimur ,

Quis accusábit advérsüs elé-

r:ï

Ext-

ut & conglorificémur.

&os Dei? Deus qui juftíficat , :

f

ftimo enim , quód non funt

uis eft,qui condémnet?Chri-

)

condígna paffiónes hujus

í

us Jefus, qui mórtuus eft , -

émporis ad futüram glóriam,

imó,qui & refurréxit, qui eft .

quze revelábitur in nobis.

ad déxteram Dei, qui étiam.

35

INam expe&átio creatürg ,

interpellat pro nobis.

)

c 4

g. Vi-

xÍ-- Commune plurimorum Martyrum.

u

]

x. Viri fan&t gloriófum sán-|

fgc

d

o NoCGturno, A fía.

r

guinem fudérunt pro Dómi-

Daglo

uanä

s meis loeum no-

,Ü

ao,amavérunt Chriftum in

eruntc

minátum in regno Patris mei,

vitafüa , imitáti funt eum in

dicit Dóminus. Píalmus ra.

mortefua: * Etídeó coró-

j eY

Omirie ,. quis habitábit

nas triumpháles méruérunt.

in tabernáculo tuo? *

, fK

itrm

x, Unus fpiritus , & una fi-

aut quis re

.des eratin eis. Et ídeo.

fancto tuo ?

quiéfcet in montg

:

j

püï

m

W

U

ritus fancti grátia.

ui ingréditur fine

cula

Lce&tio iit.

&

operátur juftítiam.

(s

Furs (

47 Uis ergo nos feparábit

ui lóquitur. veritátem in

:

à charitáte Chrifti ? tri-

corde fuo , * qui non egit do-

atl

L

p

bulátio, an angüftia, anfa-

lum in lingua fua.

mes,annlditas , an perícu-

Nec fecit próximo fuo ma-

Jaud

eu It

p

AUE i

Jum , an perfecütio , an. glà-

lum, * & oppróbrium non ac-

dius? ( Sicut fcriptum eft :

cépitadvérsus próximos fuos,

«»upeï 8

,Quia propter te mortificá-

Ad níhilum dedü&tus eftin

aqu

mur tota die : zeftimáti fumus

confpéttu ejus malígnus: * ti-

od

ficut oves occifiónis. ) Sed

méntes autemDfím gloríficat.

«ip&

in his ómmnibus fuperámus

Qui jurat próximo fuo, &

;iäniamw

& Cmrm

propter eum, qui diléxit nos.

non décipit : * qui pecüniam

Certus fum enim , quia ne-

fuam non dedit ad usüram ;

ipterl

que mors, neque vita , ne-

& münera fuper innocéntem

pn, (

que.Angeli, neque princi-

non accépit.

s*l

ul facit hec , * non mové-

pátus, neque virtütes , ne-

qui

que inftántia, neque futüra ,

bitur in zetérnum.

(vnbrt

neque fortitádo , neque alti-

Afia. Dabo Sanctis meis lo-

AW

tüdo, neque profündum , ne-

cum nominátum in regno

ec ol

Patris mei , dicit Dóminus.

ue creatüra ália póterit nos

|

Éf (9

[

e

paráre à charitáte Dei, quze

Áfía. Santüis , qui in terra

ots]

eftin Chrifto Jefu Dómino

unt ejus, mirificávit omnes

dmple

-n.büröe'

voluntátes meas inter illos.

Wlti tu

*. Lradidérunt córpora fua

Pfalmus r5.

Aer]

propter.Deum ad fupplícia

Onsérva me Dómine ,

d

* Etmeruérunt habére .co-

C

quóniam fperáviin te: *

*l*«m'-.e'!us

rónas perpétuas.,

Dixi Dómino : Deus meus es

y« I&i funt,

ul venérunt ex

Wtj

tu , quóniam bonórum meó-

DT

znagna tribulatióne , & lavé-

i

rum non 'eges.

Sandlis ,

ui funt in terra

D

runtítolas fuas in sánguine

K,

Agni. Et meruérunt.

ejus , * mirificávit omnes vo-

qulg,

fi&;ä;ia Patri. Et.

Juntátes meas in cis.

Mi

Nrul-.-

i

Qo.ühm

Commune plurimorum lIVlartyram.

xH

x

]

M ultiplicáte funt infirmitá-

: -Pfalmus 22«

l lg

T

Om

e

in e

9

i^

tes eórum : * pófteà accelera-

,

ft terra., & ple-

vérunt.

"

! nitüdo ejus : * orbis ter-

!

i

W

i

i

Non congregábo conventií-

rárum , & univérfi , qui hà-

bitant in €o.

hi.

l

cula eórum de fanguínibus: *

nec memor ero. nóminum

uia ipfe fuper mária fun-

f

Hn

;

viteum: *

eórum per làábia mea.

fuper flümi-

D fis pars hereditátis mez ,

na preparávit eum.

HHEHL l

f

& cálicis mei:*tu es,qui reftí-

4

uis afcéndet in montem

tues haereditátem meam mihi.

h!

U

mini ? * aut quis ftabit in

C

Funes cecidérunt mihi in

(f

Wi

loco fan&o ejus ?

A0T en

M

precláris: * étenim harédi-

Ínnocens mànibus , & mun-

tas mea praeclára. eft mihi.

do corde: * qui non accépit

h lipr

B enedícam Dóminum , qui

in vano ánimam fuam , nec

li

«

tribuit mihi intellé&tum : *

jurávit in dolo próximo fuo.

infuper & usque ad nottem

Hiic accípiet benedictiónem

lts

Jl

increpuérunt me renes mei.

à Dómino , * & mifericór-

ln

W

diam à Deo falutári fuo.

m

Providébam Dóminum in

Ia

confpéttu meo femper : *

Iizmceft generátio quzrén-

11]

&

tium eum , *

lil

quóniam à dextris eft mihi ,

p&

l

ne commoóvear.

ciem Dei Jaco

qäæräntium fá-

d sl

A ttóllite portas , príncipes ,

Propter hoc letátum eft cor

Ti

meum, & exultávit lingna

veftras , & elevámini portae

eternáles : * &&introibit Rex

mea:*ínfuper & caro mea

-

QU

requiefcet in fpe.

elórie.

lórim? *

uóniam non .derelínques

öuis eftifte Rex g

IN

ánimam meam in inférno : *

Dóminus fortis & potens,Dó-

1

nec dabis Sanétum tuum vi-

minus potens in przelio.

ld

dére corruptiónem.

Attóllite portas ; príncipes

ii

N otas mihi fecifti vias- vite ,

veftras, & elevámini portg

d

eternáles : * & introibit Rex

adimplébis me letítia cum

D

l

vultu tuo : * delectatiónes in

v lóris.

öais eft ifteRex glóriz?

*Dfís

j

déxtera tua usque in finem.

J

Afía. SanQis , qui in terra

virtatum ipfe eft Rex glóriz.

Afa. Santi, qui fperant in

jf

funt ejus , mirificávit omnes

j

voluntátes meas inter illos.

Dómino , habébunt fortitüdi-

nemsaífsüment peiías ütàqui-

W

Áfia Santü ,qui fperant in

Dómino, habébunt fortitüdi-

lg:volábunt &non deficient.

j

nem , afsüment pennas ut

y* Exültent jufü in confpé-

áquile, volábunt , & non

&u Dei.

E. Et dele&éntür

l

m lætiti:a..

r

* nüerA ng&e;ï

*

dcfxþicnt.

[v

2

xTi

Cömmmie p!urimorüm Martyrum.

"W

[!

Abfolutio.. Ipsíus píetas.

potüerit , imitári nolüerit, ad

x', Jube domne benedícero.| eórum beatitüdinem non pó-

quel

bfío. Deus Pater omnipotens.| terit pervenire. Sed & Pau-

1

Q

Sermo S. Auguftíni Epifcopi.

]us Apóftolus pradicat , di-

de

Sermone 47. de San&is.

cens: Si fuérimus sócii

af-

Qu

Letio iv.

;

II

fiónum , érimus & confola-

Uotieseümque , fratres

tiónum. EtDómimnus in Evan-

ides ï

o

charíffimi

?

fanctórum

gélio : Si mundus vos odit ,

u jl

Mártyrumfolémnia celebrá-

Ícitóte , quia me priórem vo-

(f

mus,ita, ipfis intercedénti-

.bis ódio hábuit.

ecüfat effe

Gx

Wff'c

l

il

bus, expectémus à Dómino

in córpore , qui ódium. non

cónfequi temporália benefi-

vult fuftinére cum cápite.

Ya

,

$£. Vérbera carníficum non

cia,ut ipfos Mártyres imitán-

g

do , accípere mereámur setér-

timuérunt SanQi Dei , mo-

Yal

na. Ab ipfis enim fanctórum

riéntes pro. Chrifti nómine

.

.

reta

iMártyrumin veritáte fefü-

* Ut hzerédes fierent in domo

at

vitátum gàudia celebrántur ,

Dómini.

*ra :

Y 'Tradidérunt córpora fua

p;

qui

ipsórum Mártyrum

)

r

exémplafequüntur. Solem-

propter Deum ad

untate

nitáàtes enim Mártyrum , ex-

Ut haerédes.

.1upph'cia.

i CPSH

hortatiónes funt martyrió-

[58o. Ignem fui amóris.

M

rum:utimitári non pígeat ,

eCtio vi.

quod celebráre delé&tat.

Quare

Ed dicit àliquis : Et quis

!Pini)*ä

£« Santü tui Dómine mirá-

S

eft, qui poffit beatórum

$od

bile confecüti funt iter, fer-

Maártyrum . veftigia fequi ?

Mi

viéntes praecéptis tuis , ut in-

Huic ego refpóndeo,quia non

veniréntur illaefi in aquis vá-

folüm Mártyres , fed étiam

dig'n;m

mb

Bdis: " Terra appáruit ári-

lipfum Dóminum cum ipsíus

Ven

da, & in Mari rubro via fine

jadjutório , fi vólumus, poffu-

lint,

impediménto.

.

,

musimitári. Audi non me, fed

DI

Y. Quó

niam percü

ffi pe-

ipfum Dóminum géneri hu-

mánoclamántem : Dífcite à

üng

iram , &fluxéruntaque , &

(u57

torréntes inundavérunt. Ter-

me , quia mitis (um,& hümi-

WUTIS

ra appáruit.

lis corde.

Audi & Petrum

*

.

1meg

Dfo. Chriftus perpétue.

4

Apóftolum admonéntem

")

t'de

€CUO Vs

Chriftus paffus eft pro nobis ;

lUt

Itf

S

Ed nos vólumus gaudére

rclínquens nobis exémplum ,

W

li

cum San&is, & tribula-

ut fequámur veftígia ejus.

tiónem mundi nólumus fu-

U

^ ''anquam aurum in forná-

ftinére cum ipfis.

Qui enim

ce probávit eléttos Dóminus,

crgätg

fan&tos Mártyres,in quantum

Qf

& quaü holocáufti hófüam

(

IN

aC

TU

Ó

xlii

imitärin

l

Commune plurimorum Martyrum.

um

Irl

accépit illos : & in témpore.

tem cogitatiónes populórum ,

"l (

j

erit refpéttus . illórum :

& réprobat consilia prínci-

Ug

* Quóniam donum, &

um.

"

eft eléctis Dei.

pax

C onsilium autem

Dimsifh

F

6

ui confidunt in illum ,

&térnum manet : * cogitatió-

Tl

nes cordis ejus in generatió-

"i

intélligent veritátem : & fi-

ld .

déles in dileGtióne acquiés-

nem ,& generatiónem.

Beáta gens , cujus eft Dómi-

o

centilli. . Quóniam.

il

At

|

G]lória Patri. Quóniam.

nus Deus ejus : * pópulus ,

Ín tertio No&urno ,. Afía.

uem elégit in hzreditátem

ibi.

ttnj

ufti autem in perpétuum vi-

vent , & apud Dfim eft mer-

D e ccelo refpéxit Dóminus:

mf

ao

F

ces eórum,

Pfalmu

3 s&s

vidit omnes filios hominum.

Xultáte jufti in Dómino:*

De praparáto habitáculo

nf

E

re&tos decet collaudátio.

Sferet

fuo * refpéxit fuper omnes ,

C onfitémini Dómino in ci-

u

j hábitant terram.

Q

]

[0)

thara: * in pfaltério decem

^ui finxit fingillátim corda

chordárum psállite illi.

eórum : * qui intélligit ómnia

14l

;

'

Cantáte ei cánticum novum:*

ópera eórum.

benépsállite ei in vocifera

Jonfalvátur Rex per mul-

WE

tióne.

D

;

tam virtütem

* & gigas

Bul

Q uia reétum eft verbum Dó6-

non falvábitur in multitüdine.

rf

mini,* & ómnia ópera ejus

virtütis fuae.

: [et

3n fide.

F'allax equus ad falütem : *

gl

D iligit mifericórdiam & ju-

in abundántia autem virtütis

j

U

fua non falvábitur.

dícium: * mifericórdia Dó-

],fed

mini plena eft terra.

':Ecce óculi Dómini fuper

) quf

V erbo Dómini coeli firmáti

metuéntes eum : * & in eis

r

funt, * & fpíritu oris ejus

qui fperant fuper mifericór-

[b

omnis virtus eórum.

dia ejus.

5

:

r

C óngregans ficut in utre a-

Ut éruat à morte ánimas

Ü

li

l

eórum : * & alat eos in fame.

quas maris : * ponens in the-

A nima noftra süftinet Dó-

j

sauris abyfíos.

li

'| tmeat Dóminum omnis ter-

minum: * quóniam adjütor ,

jl

ra:* ab eo autem commoveàn-

& protéttor nofter eft..

)

tur omnes inhabitántes orbé.

Juia in eo latábitur cor

il

|

uóniam ipfe dixit , & fatta

noftrum : * & in nómine fan-

H

funt : * ipfe mandávit., &

&o ejus fperávimus.

creàta funt.

l" 1at mifericórdia tuaDómine

j

)*«

D óminus

díffipat

consilia

fuper nos ; * quemádmodum

P

u

fperávimus in te.

Géntium : * réprobat au-

Atia.

W

xlv

Commune plurimorum Mar yrum.

fa. Juftiautem in- perpé-

Venite filii , audíte me: * ti.

j WP.?H

tuum vivent , & apud Dó-

mórem Dómini docébo vos.

j ven.

minum eft merces eórum.

uis eft homo , qui vult vi-

yloi

Afía, "radidérunt -córpora

tam : * diligit dies vidére boe

ift

fua in mortem , ne fervírent

nos ?

j

fus

àdólis : ídeó coronáti póffident

Próhibe linguam tuam ä: mas

palmam.

d

lo: * &lábia tua ne loquán-

Pfalmus 32.

tur dolum.

At

Enedícam Dóminum in

d

Divérte à malo ; & fac bo-

-7 omni témpore: * femper

num : *inquíre pacem

du

laus ejus inore meo.

«W[a

perséquere eam.

In Dómino laudábitur ánima

Oculi Dómini fup

er juïï:ös:*

mtïmU

mea ; * áudiant manfuéti, &

& aures ejus in preces eórü.

[

leténtur.

V'ultus autem Dómini fuper

þträrunt

M agnificáte Dóminum me-

faciéntes mala : * ut perdat de

gt

cum: * & exaltémus no

terra memóriam córum.

qesin

:

men

ejus in idipfum.

Clamavérunt jufti,, & Dó-

lminis

xquisivi Dóminum , &

minus exaudtvit eos : * & ex

qtàtet

exaudívit me : * & ex ómni-

ómnibus tribulatiónibus eó-

jeni

bus tribulatiónibus meis erí-

rum liberávit eos.

v

s 1

uit me.

Juxta eft Dóminus iis , qm

aov

A

i ccédite ad eum, & illumi-

tribuláto funt corde : * &

eeus

nàmini :

* & fácies veftrae

hümiles fpíritu. (alvábit.

Amtr

non confundéntur.

lll'ü

Mhülte tribulatiónes juftó-

Vl

Wi

i

Y

Áfte pauper clamávit , & Dó-

rüm: * & de ómnibus his li-

m

minus exaudívit eum : * &

berábit eos Dóminus.

m

de ómnibus trbulatiónibus:

Cuftódit Dóminus ómnia offa

üm*

€jus falvávit eum.

eórum : * unum ex his non

ob

mmittet Angelus Dómini

in

conterétur.

lontte

cireüitu timéntium eum: *

Mlors peccatórum péffima : *

& erípiet eos.

^

"u

& qui odérunt juftum , de-

Nrter

Guftáte , & vidéte , quóniam ;

linquent.

fuavis eft Dóminus: * beátus

védimet Dóminus

änimaä

ii

|rüm.

.Vir , qui fperat in eo.

fervórum fuórum : * & non

iméte Dóminum omnes

i

delínquent omnes , qui fpe-

f

Santli ejus : * quóniam non

rant in eo.

eft inópia timéntibus eum.

Afía. ""Tradidérunt

äawe,

: córpora

D ivites eguérunt , & efurie-

fuain mortem , ne fervirent

lt

i

runt : * inquiréntes autem

idolis : fdeó coronáti póffi

Dóminum mnon minuéntur

dent palmam.

Tj

9mni bono.

"Q

Afa. Ecc? merces. Santió-

rumi

» Q

W

W

u

11 audi[e l

Commune þlurimoruih Mart rum iXv

Santiórum

J

lii

'

rum copiófa eft apud Deum * |Afía, Ecce merces

N

ipfi veró. mórtur funt pro

copiófa eft apud Deum : ipf

Chiifto ; & vivént 1n ztér

veró mórtui funt pro Chrifto,

& viventin s&térnum.

i

num.

&

NU

Píalmus 45.

y. Juftiautem in p

.

Eus nofter re

f

vivent.

grpötugm

IN b

ügium ,

e

J & virtus : * adjütor in[me -

Et apud Dó

mlnum eft

L

à

tribulatiónibus , quae inve-

merces eórutfi.

h;

P ater nofter.

It p

nérunt nos nimis.

1

Proptéreà non timébimus ,

Abfolütio, À vínculis.

dum turbábitur terra: * &

y. Jube domne benedícere.

Ij

Bio.

Evansélica Ié&Gio.

transferéntur montes in cor

ts

maris.

L éCtio fan

&i Evangélii fe-

Dl

eündüm Lucam.

Sonuérünt, & turbáte funt

"h

aquse eórum:* conturbáti funt

M.eCto vii.

Cap.2r.e

WY

)

ynontes in fortitüdine ejus.

N illo témpore: Dixit Jefus

Di

jl

D

h

:

Flüminis ímpetus lztíficat

difcípulis fuis : Cüm audié-

Itey:!

civitátem Dei : * fant&üificavit

ritis prelia & feditiónes ,

AL

£abernáculü fuum Altíffimus.

nolíte terréri: opórtet pri-

h

D eus in médio ejus , non

mumhac fieri , fed nondum

E

l!

$ 1

commovébitur : * adjuvábit

ftatim finis. Et réliqua.

yüe

eam Deus mané dilüculó.

Homilía S. Gregórii Papae

fri

Q onturbátze funt Gentes ,

Homilia 35. in Evang.

m u

Ominus ac Redémptor

& inclináta funt regna: * dedit

D

usl

vocem fuam, mota eft terra.

nofter peritüri mundi

DN

Dóminus virtütum nobís-

precurréntia mala denün-

tiat, ut eo minüs pertürbent

1sm4;':'-

cum: * fufcéptor nofter Deus

p

cob.

veniéntia, quó füerint pre-

V

eníte, & vidéte ópera Dó-

fcíta. Minüs enim jácula fé-

1

mini,qua pófuit prodígia fu-

riunt , quz previdéntur: &

T

perterram : * áuferens bella

nos tolerabíliüs mundi ma-

u

ueadfinemterra.

la fufcípimus , fi contra hzc

X

À rcum cónteret , & confrin-

per prefíciéntie clypeum

l

munímur. Ecce enim dicit :

getarma:* & fcuta combüret

Cümaudiéritis preelia & fe-

qu

19ni.

L

acáte , & vidéte, quóniam

ditiónes , mnolíte terréri

-

opórtet enim primüm hzec

(f

egofum Deus: * exaltáborin

d

Géntibus, & exaltábor in

fieri , fed nondum ftatim fi-

terra.

*

nis. Pensánda funt verba Re-

l

fum qobfís-

demptóris noftri ,. per qua&

Dóminus virtü

[

cum : * fufcéptor nofter Deus

nos àliud intériüs , àliud ex.

N

té-

Jacob.

xlvi

Commune FPïzïrSmGrufïï Martvrume

aüïnsf

térius. pafsüros effe denün-

snum.

ercédem labóris.

(lória Patri. Mercédem.

jl

i

tiat. Bella quippe ad. hoftes

yef

pértinent, feditiónes ad cives.

Bfíto, Ad focietátem.

Utergo nos índicet intériüs

ILe&ioix.

j

;

j

exteriüsque turbári , áliud

Ed cum tot figna pertur

H

nosfatéturab hóftibus , áliud

batiónis di&ta fint , opór-

à frátribus pérpeti.

tet,ut eórum confideratiónem

ge Propter teftaméntum Dó-

bréviter per síngula perftrin-

mini , & leges patérnas ,

gámus : quia necéffe eft , ut

hr

Santi Dei

erftitérunt in

n

ália e coelo , áliae terra , ália

amáórefraternitátis: *

Juia

ab eleméntis, ália ab homt-

Mi

unus fuit femper fpíritus in

nibus patiámur.

Ait enim :

jj

[

if

eis , & una fides.

Surget sens contragentem ;

;, Ecce quàm bonum , &

ecce perturbátio hóminum :

vt

st

quàm jucündum habitáre fra-

erunt terremótus magni per

vm

tres in unum. Quia.

loca, ecce refpé&tusirse défu-

D

&fo. Quorü feftum cólimus.

per

erunt peftiéntiz , ecce

d

jl

TT

j

LeGiovilk .

inz?quálitas córporum : erit

o

cw Ed his malis. prevenién-

fames , ecce fterílitas terrze

*

13] M

&2 tibus, quia non ftatim fi-

S

ab

terrorésque de coelo, & tem-

nis fequátur,adjüngit: Surget

peftátes , ecceingquálitas ác-

M

gens contra gentem , & reg-

ris.

Quiaergo ómnia con-

sDfm

.

.

&

num advérsus resnum

fummánda funt,ante confum-

v

il

terramótus magni erünt per

matiónem ómnia

erturbán-

l

Qu

locd, & peftiléntie , & fa-

g

tur : & qui in cunétis delíqui-

mes ,terrorésque de coelo; &

mus ,incunétis ferímur : ut

lst

figna magma erunt.

Ultima

impleátur,quod dícitur : &

(u

M

i£ribulátio muitis tribulatió-

hii

pugnábit pro eo orbis terrá-

nibus przvenítur:& per cre-

rum contra infensátos.

bra mala , qu& pravéniunt ,| T e Deum laudámus. a6. -

Df

andicántur mala perpétua ,

Sequens m dicitur poft

!

o

qua fubfequéntur.

Et ídeó lotiavam , vel fecündam Le-

urefF

poft bella & feditiónes non|t&ionem in Fefto plürimorum

tlüti

atim finis:quia multa debent |IViartvrum Fzatrum.

vl

Ml

mala precürrere , ut malum |g. . Hsec eft vera fratérnitas ,

n

1

váleant fine fine nuntiáre.

quz nunquam pótuit violári

lïi]þ

i^

. San&timei, qui in carne|certámine : qui effüfo sán-

T

TR

pófiti, certámen habuífüs :|guine fecüti funt Dóminum :

M

* Mercédem labóris ego red- [* Conteminéntes aulam re-

*

BRT

Y

dam vobis.

*

*« Veníte bene- |giam ,pervenérunt ad regna

U

Écce quàm

At

díctti Patris mqi,percipite re-|coeléftia. $.

G-

Q

Commune

lurimorum Mar

'rum, -xlvi.i

It

2

f

t

' Metta

bonum, & quim jucándum|]) eo Patri

elória ,

A

mU

habitare. fratres in unum.| Ejüsque foli Fílio ,

Contemnéntes.

Cum Spíritu Paráclito ,

i

ht

G lória Patri. Contemnéntes. | Nunc,& per omre

Amen.

yfæculumj.

j

"

ä::

AD LAUDES,

er Horas

2 Antiph-

*. Exultábunt fan&ü in giö-

j

Ms

es

an&i-, quanta

Tla-

e

stabüntur in

Ti

1

p

cubílibus fuis.

iif

ïonäd

*

p

affifunt torménta , ut

fecü

ri perven

írent ad pal-

Ad Benedi&tus

Antiphona,

VTT

A

' mam martyrii.

Veftri capílli c

À

pitis omnes

ils d

numeráti funt , nolíte timére,

L. Ài

P(almus. D óminus regnávit.

cum reliquis. |,17-

multüs p

aíséribüus mcHöFe?

Wt 2 Aüat

aCum pa

Íma ad regna per-

eftis vos.

ij *"wendruntSan£li,corónas decó-

nfp |

Pro pluribus Martyribuä

a

DN W

ris meruérunt de manu Dei.

Pontüficibus.

. Oratio.

ibf

!

Afía. Córpora San&tórum'in

tórum Martyrum pa-

I.

;

Mb

?

b

ritérque Pontíficum .

pace fepülta funt : & vivent

fa.

mómina eórum in a&etérnum.

& N,. nos,quafumus Dó-

"l 4.Afa. Mártyres Dómini-Dó-

mine.fefta tueántur:& eórum

CCEIU,&

minum benedícite in zetérnü.

comméndet orátio veneránda.

3

ag

J

! Atía, Mártyrum chorus-Iau- | Per Dóminum.

Lj

Ó

dáte Dífim de coelis , allel.

Sinon fuü

erint P.

onti£ Orätii;

Ifeayi

Capitulum.

Sap. 2-

us , qui nos concédis

RItUr

órum ánime in manu

ID

nétórum — Mártyrum

;

ii

Dei funt,& non tanget il-

tuórum N. & N, natàlitia

j

(

los torméntum mortis. Vi-

cólere : da nobis in s&térna

fi funt óculis infipiéntium

beatitüdine de eórum focietá-

l u

T

mori : illi autem funt in pace.

te gaudére. Per Dóminum.

i

Alia Oratio.

Ex gläïïäääärtyrum ,

Eus,qui nosánnua fan-

!

[])

,Coróna confiténtium ,

D

Górum Mártyrum tuó-

TIT.

(

ul refpuéntes terrea

rumjN. & ; folemnitáte

Perdücis ad coeléftia.

letíficas : concéde propítius ;

A urem benignam prótinus

ut ,quorum gaudémus méri-

f

Inténde noftris vócibus :

tis , accendámur exémplis.

Ti

'Trophza facra pángimus :

Per Dóminum.

5

lil

Ignófce , quod delíquimus.

Ad Terti, Affa; Cum palm

a

'

i

áni-

!

( u vincis inter Mártyres ; [Capitulum. J uftórum

D

Parcísque Confefsóribus ;

m2. ut fuprá.

V

'Tu vince noftra crímina ,

Be

E bI':

etáminiin Dómino.

J

E Et exultáte jufti. Letámini.

i

EJ»

Largítor ind!ulgäntiæ.

y. Et

um Martyrum.

&lvii . Commune plurimor

$, Et gloriámini omnes recti

AD VESPERAS;

«ïæLf;

corde. Etexultàte.

Antiphona. :

Sti funt San&i , qui pro te-

lnfell

Glóra Patri. Leetámini.

qmo

$. Fxuültent jufti in con

ié

I

ftaménto Dei fua córpora

&

uDer.

y

tradidérunt., & in sánguine

t J

.. Etdele&téntur in leetítia.

Agni lavérunt ftolas fuas.

Em

* - Ad Sextam, Antiphona; -

Pfalmi.Dixit Dóminus. 1268*

J

M

Córpora San&órum.

Afía, SanQiper fidem vicé-

K dvl

itulum.

Sap. 1o. C

runt regna , operáti fuünt ju-

ii

N

d

jdidit Deus mercédem

ftítiam , adépti funt repro-

: labórum Sanétórum fuó-

miffiónes.

iditi

.Pfalm, C onfitébor. 128.

Turp

yum,& dedüxitillos in via

mirábili: & fuit illisin vela-

Afia, Santtórüm velut áquila

rid Chh

ménto diéi, & inluce ftellá-

juvéntus renovábitur : flore-

dud

rum nocte.

buntficutlílium in civitáte — P

$. br. Exültehtjü&ï', * In

Dómini.

4 j

confpé(tu Dei. Exültent.

Pfalm. Beátus vir. 129.

5* d q

ld

. Et delecténtur in. Izetítia.

Adía. Abftérget Deus om-

j

Ín confpéttu.

nem làcrymam ab óculis San-: . Il

Górum: & jam non erit ám-

a

Glória Patri. Exültent.

y. Jufti autem in perpétuum

plius neque lü&tus , neque t

'vivent.

E

Etapud Dó-

clamor , fednec ullus dolor :

t |

sninum eft mercés eórum.

quóniam prióra tranfiérunt.

.mjcäre,

Ts

Ad Nonam, Antiphona.

Pfalm. Laudáte püeri. 129.

Mártyrum chorus.

Afía. In coeléfübus regnis

1ist

atlb

Capitulum.

Sap. 3.

Sanctórumhabitátio eft, &

Ulgébunt jufti ,

tan-

in &térnum réquies eórum. "

N

EF

quam fcintílle in arun-

Pfalm. C rédidi. 136.

'tonfe

dinéto difcürrent. Judicábunt

Capitulum & Hymnus , ut

iprac

natiónes, & dominabüntur

in primis Vefperis.

füril

y. Exultábunt San&ti in gló-

Tim

pópulis,& regnábit Dóminus

fi3s

illórum in perpétuum. -

ar

Sy. br.

Jufti autem,

» In

. Lectabüntur in cubílibus

äme'nto.

perpeétuum vivent.

ubl

Jufti.

Wtn

y. Et apud.Dóminum eft

Ad Müagnificat , Anttphona.

"i

merces eórum. In' perpé-

Gaudent in coclis ánimz San-

D

fnuum.

idórum , quiChrifü veftígia

1 Àl

j

GlóriaPatri. fufti.

funt fecüti : & quia pro ejus

Ü

y. Exultábunt San&ti in gló-

amóre sánguinem. fuum fu-

Yi

Tia

/Pf,o : Læ

:

tabffntLjï in cu-

vw

idc'runt ;ídeoó cum Chrifto

A p

extültant fine fine.- - -

lmte

JCI]

äïigþ;Læs füis.

Al

l

l

)

ty

.Communé pïurimo/rmn Martyrum.

xlix

l

]h

Alis LeGionespro pluribus|iritétur virtütem — paffiónis,

M

N

j

artyribus.

eórum glóriam páribus vitae

D

In fecundo Notturno.

T

ineaméntis aut invéniat , aut

lt

ermo S. Joànnis Chrysóft.

exquírat? Qui etfi martyrio

Ut f

;

Sermo 1. de Martyr. tom. 3.

par efle non poffit , tamen

Le&io iv.

ii

müneris tanti dignitáte fe

It f

Emo eft, qui néfciat ,

quisque bonis á&ibus dignum

Mártyrim glórias ad

pr&ebeat. Adeft enim cle-

Uptrit

hoc divíno consílio à Dei pó-

Q

pulis frequentári; ut & illis

mentíffimus Deus , qui defi-

deráàntibus fuis aut martv-

débitus honor dicétur , &

rium prebeat, áut fine mar-

TM

nobis virtütis exémpla , fa-

tyrio cum San&tis

mmveluta

vénte Chrifto , monftréntur :

vína retríbuat. -

premia di-

PT

ut dum hzcita celebrári per-

. Vérbera carníficum non

Qin i

Ípícimus , cognófcámus ,

timuérunt San&i Dei morién.

quaiíta eos glória máneat in

ts

tes pro Chrifti nómine :

m—

ccelis , quorum natalítia táli-

* Ut herédes fierent in. do-

t o

ter celebrántur in terris : d&ó

mo Dómini. $. Tradidérunt

at

pofsímus étiam ipfi tálibus

10 4

córpora fuaï p

provocàri exémplis : virtüte

ad fupplícia. Ut.. .

ropter Deum

üdl

pari, devotióne consímili, ac

Le&io vi.

ul

fide: ut Chrifto preftánte ,

!

dimicáre , & víncere hoftem

enim infirmátuür pec-

LAf

tor advérfis, ita juftus

r

poísímus : ut parta viclória ,

tentatiónibus roborátur. Sic

cum iísdem San&lis in regnis

ä(tïþus |

dimicárunt advérfus peccátü

J

j d

cceléftibus triumphémus.

San&ti:fic.& laborándo fortió-

qule)f a

i, Sancti tui Dómine mirábi-

res,& moriéndo viCtóres effé.

le confecüti funt iter.fervién-

1j

Gifunt. Nullus athlétes fine

u

tes precéptis tuis ,ut inveni-

certámine fórtior dici , nullus

réntur illefi inaquis válidis :

fine vi&tório póterit coronári.

M

*'lerra appáruit árida, &

]t JFA

Nemo miles fine przelio ho-

in Mari rubro via fine impe-

ftem fuübjécit,)nemo fine bello

u

diménto.

imperatórem proméruit. Ha-

y.Quóniam percüffit pe-

bes Chriftiane competéntia

tram , & fluxérunt aque , &

àrm2, quibus hoftem expug-

il

torréntes inundavérurit. Ter-

nes: habes. fortíffima tela "

ra appáruit.

Leio v.

quibus inimícum debelles.

j/

'

Jnf

£ Y Uis eft enim ,qui eórum

JX* "Tanquam aurum in for«

'

volens inérito copulári,

