: Janteómniafacula, &nunc ,

UT

UE

t

ópera miferi-| & in perpétuum.

órdie , quenos líbe-|p(alm. D óminus

TC gnä—

a

vant, qua bréviter ipfe Dó- | vit.

cum reliquis ut iri

I Wt u

minus pöfUit in EvangäliO: Laudibus de Dominica'

*

lm d

Dimítite , & dimittétur vo | r7.

, n

bis: Date; &dábitur vobis.| Ara, Laus & perénnis gló-

F

L dng

Dimítite , & dimittétur vo-

ria Deo Patri , & Fílio , fan-

&ó fimul Paráclito , infzcu-

Ü cüm;

Dbis, ad ignoféndum pérti-

F Untm j

net.

Date ,

& - dábitur

lórum fzecula.

]. untt

vobis , ad prasftándum bene-

Afía, Glória laudis réfonet 4.

Yf, lt

ficium pértinet.

Quod ait

inore ómnium Patri, géni-

etns d

de ignofcéndo, & tu vis ti-

teque Proli , Spirítui fan-

bi ignófci , quod peccas ,

&o páriter resültet laude pé- ;

hm di

& habes álium , cui tu pof-

rénni.

iltenut

fis ignófcere. Rurfus, quod

Afs, Laus Deo Patri ,

* Pa;

4

W

j ii

pértinet ad tribuéndum be-

rilíique Proli, & tibi fan&te

Mi

j

nefieium, petit te mendícus ,

ftadio perénni Spíritus ,. no-

mi

& tu es Dei mendícus. Om-

ftro réfonet ab ore omne per

nes enim, quando orámus,

avum.-

?

mendíci Dei fumus , ante

me/fmd-

Affa, Ex quo ómmia , per 44.

Jift j

jánuam magni Patrisfamílias

quem ómnia ; in quo ómnia z

1

at

ftamus , imo & proftérni

ipfi glória in fecula.

£

n o

mur , süpplices 'ingemiífci-

Capitulum. Rom. 11. d

mus, áliquid voléntes accípe-

Altitüdo divitiárum fa-

] du

re : & ipfum áliquid, ipfe

; piéntiz & fciéntie Dei,

Deus eft.

uid à te . petit

quàmincomprehenfibilia funt

u

mendícus ? Panem. . Et tu ,

judícia ejus, & inveftigábiles ^

vi& ejus

[

quid getjs à Deo ; nifi Chri-

Yiym

£R

L

L 3

166

" Domihica Tnmtatls.

, Dóminus regnáàvit ; dcco-

reved 1

U Tnnltatxs Unita.s a

em Índuit.

h

T

U

j

Orbem póténter que

" YnduitDóminus fortm'ïdþ

regis ,

nem, & pracínxit fe v1rtute.

p

" Atténde laudis. cáriticum ,

Oratio.

u

il

Quod excubántes pssllimus.

.Fus ; ii te f e*fanüum

n

p'r

0 rtus t fülget . lucjfer .

fortltudo

défto

ro-

d

Praítque folem'nüntius :

pltluS

mvocatmmütztä

j

Cadunt tefiébr nó&tium :

ftris :

& quia fine te mhll

Lux fan&tà'nos 1llummet

vitt

poteft móftilis infirmitàs ,

J

N

&o Patri fit glória,

preeftaauxiílium gráfiz tuz ;

M

* EjuquG foli Fílio, ;

Tut in exequend;s mandátis

Ui

.,Cum Spíritu Paráclito ,

tuis, & vnluntate tibi,&

j

N ünc,

&

per omne fæculum

Amen.

acióne placeámus.

Pc; Dó-

e€

minum noftrum.

fUf

o

Benedicámus Patrem , &

AdPrimam , Pfami ut in

j

du

»

lhum P

n

prio!

cum fanéto Splmtu.

&

N hariafii, A g

eïïo Duplia , . cum Symbo-

x Laudemus, & fuperexal-

hi

t

* témuseumin fæculg

Ad

ertladi^,'

äntx hona.

C

*" Ad Benedi&tus ,

Antir honäe

Laus& percdms glória. -

(R

Benedt&a fit fan

&a creatnx

;apitul

65.

; bret/é

uP äA

Itltudo. g

Yl

& gubernátrix ómnium, fan-

EEE

1camus Pa2-

[on;

a & indivídua. A rínitas ,

trem, & Fïh

f-—?

^Cum

Ó Sltü

* nunc, & fqmper » & per infi-

fan&to .' ffplr

0

»'þeneöacaq

n

níta fzecula fæculol'um, :

mus.

yvti

Ol'atlüa

s. Laudémus , & fupercx.

ii

Uf

Mnípotens fempitérne [altémus eum in fzcula. Cum

j

O

Deus , qui dedífti fámu- | fan&to.

01

: Hs tuis in confeffiórie .vera IG lória Patri. Benedicámus.

At

fidex &térne Tri

ij

ni£átis, ló-- ]V. Benedi&tus es Dormne in

Tl

riam agnófcere , & j

atén- firmaménto coeli.

Qf

. tia majeftátis adoráre Um-

. Et laudábilis , & slorió-

P

tatem

Don

68 demfi

quæfumus » H ejus- fus in fzculà.

(

dei firmitáte , -ab óm-

Ad Sextam , Antlphanæ

.nibus femper muniámür ad- | Glória Iaudls.

l

vcrfls, Per Dómiinum.

ga itulum. 2. Ccn:q 13. c:

J

Ec t co*nmcmor&*w Do-

átia Dómini noftri Je.

]

mllllcæg

nti

101]3

.Eftóte

fu Chrifll, & cháritas

45:S1g0. miferic

à

rdes , Lcut

Dei , & commüfnicátio fancti

Patq;(.veiïer miséricoIs €

» |Spiritusfit cum ómnibus vos.

dicit'

mlnus.

Tbis , Amen.

&. breve,

(

i

Vij

I'Cgm[

Dominica Trinitatis.

2

9 Dreve, , B'encdf

Gus esDó-,

Noftris., beáta T

rl'ni:as "

dl]jt'»

LY

5müne,* Infirmaménto coeli. | IEfünde lumen córdibus.:

[]

ch

Benedtí&tus.

*r e mané laudum . cármine ,.

: l

. Et laudábilis,& gloriófus

Te deprecámur vefpere ;

'U,mü

in fzecula. In firmaménto.

M

Dignéris, üt Te süpplices .

!

G]lória Patri«. Benedí&us.

LaudémusintemCoglites. —

I

70 WS'VCE

? Démini cceli fir-

7

h

Patri , fiamülque Fíllo -

riáti fi

.- ETO

1

Tibíquefantte Spíritus ;

:

wjl

k& 2 Et fp

Sicut füit, fit Jügiter

ITIUID hi

foi

nis virtus eóru

;üäi?äæ at ol

Seclum per omne glória.

l]s

Ad Nonam , Antiphona.

Amen.

i

2

lii

X quo.ómnia.

j

firmaménto cceli.

y. Benedí&us es Dómine in

:

li

J

;

C

tulum. 1. Joan. 3. b

es funt , qui teftimó-

5;, Et laudàábilis, &

T

nium dant in coelo : Pa-

in fzcula.

&

) i

D

gloriöfu?

ter , Verbum, & Spíritus fan-

Ad »Magnifiöat;;vAntighöpge

e Deum

g

j

&us: & hi tres unum funt.

atrem* ingéni-

!

j

w.breve, Verbo Dómitii ,

tum, te Fílium unigenitum ,

jM

** -Coeli firmáti funt. Verbo.

te Siifritum fanttum Parácli-

j

fl

tutü, fan&tam & individuam

lt

ll

y. Etfpíritu oris ejus , om-

Coeli.

b

nils virtus eórum.

T rinitátem , toto corde & ore

(1ória Patri. Verbo.

keonfitémur, laudámus., atque

r

Y« Sitnomen- Dómini bene- Fbenedícimus :

d

díttum.

| faecula.

tibi glör?a in

f

, Exhoc nunc , & usque in

'Oratiüo 7

d fupt

culum.

Mnípotens fempitérne,

ol

Ad Vefpetas ,. Antiphona.

Deus , qui dédífia fámu-

cum] lis tuis in confeffióne vere fi-

Glória tibi Trínitas.

ag

feliquis ut fupra'in Laudi-

dei,stérneT rinitátis glóriam

eä D'W:VCV.'

bus.

165. Píalmus. Dixit

agnófcere,& in poténtia maje-

l

Dóminus.

cum reliquis de] ftátis adoráre Unitàtem:qu-

!l

(

.ä'g,/äri»

Dominica. 126.

fufnus , ut:ejüsdem fidei fir-

Capitulum. Rom. xx, d

mitáte ; ab:ómnibus. femper

l

vpïüü&«

lütüdo divitiárum fa-

I muniámür advérfis..Per. Dó-

Ó

3

piéntie , & fciéntie

'minum noftrume/Jefum Chri-

ftum Fílium tuum.

Ls

u

Dei : quàm incomprehenfibí-

i

frt

lia (iht judícia ejus , &inve-

Pro commetn. Dominics.

du

li

. fügábiles vie ejus.

Afia. Nolíte judicáre,ut non

j

j

f

j

l

Hymnus.

judicémini:in quo enim ju-

j

Am fol recédit f$neus :

dício judicavéritis , judicabi-

lï.]nitas *

mini , dicit Dóminus. -

iï:ï]

f

V

E

Tulux pirönnis

4

j

äo

1«

*

168

Infra Hebd. i.v pä& OEtav; Pentec. |

u 195

Y Dirigátur. Dómine . orátio | bus, ut adoráret , & facrifi-

[

&

dneac.

à

cáret Dómino exercítuum in

nmh&[

yrsm

f

. Sicut incénfum .in. con-

Silo. - Erant autem ibi dua

p

filii Heli , Ophni & Phínees

j

iB

-us. in te fperántium

facerdótes Dómini.

i U

poni

h

z;; Preparáte corda veftra

jore

f

D

ortitüdo. , adéfto pro-

u

pitiusinvocatiónibus noftris ,

Dómino , & fervite illi foli :

&.quia fine te nihil poteft

* FEt liberábit vos de má,

Amortális infirmitas , prefta

nibus

Ut

rum.

inimicórum - ve&r.ö-.

poü

auxilium grátig tuz; ut in

fhetdt

exequéndis mandátis tuis ,.&

y^ Convertímini ad :eum ín

j

voluntàte tibi , & actióne

toto corde veftro , & auférté

at

placeámus.

Per Dóminum

deos aliénos de médi

i

fi

0 þy'e&rif

iebrta

noftrum Jefum Chriftum Fí-

Et liberábit. .

]lium tuum.

LeGio 1i.

m

)

FERIA SECUNDA.

:

7

Enit ergo dies , & im-

f Wf

. Omnia dicuntur ut in Pfal.

x

r molàvit Elcana, dedít.

i

terio,.cum Oratione praece-

ique Phenénna uxóri fuz , &

-a

dentis Dominica.

'cundlis filiis ejus , & filiábus

1

j m

Oratigo, Deusint

E

6rän-

j ii

i fp

|partes : Annz autem dedit

, Sum, . àt fupra.

artem unam triftis , quia

'letus

, Hac no&e ponüntur. libri

Annam diligébat. Dóminus

iexum

Regum,de quibus legitur us-

autem. conclüferat vulvam

EU

que ad..Dominicam primam

ejus. Affligébat quoque eam

as

Augufti: fi quid verode his

emulaejus, &-vyehementer

n

&il

Jibris fuperfit , adveniente di-

angébat , in tantum , ut ex-

LU Düf

&Ga Dominica , omittitur. -

LT

probráret , quód Dóminus

Inclpit liber x. Regum.

conclusíffet vulvam ejus :

n

LeGio i.

Cap. r.

'Sícque faciébat per síngulos

M

IUit vir unus de Ramá-

hs

annos , cüm redeünte témpo-

J thaim Sophim , de monte

re afcénderent ad templurmi

d

Ephraim , & nomen ejus El

Dómini : & fic

rovocábat

fur

cana, filius Jéroham , filii

eam. Porróilla flebat, & non

Tf

Eliu ;filii Thohu , filii Suph,

capiébat cibum. Dixit ergo

ET

Ephratheus: & habuit duas

ei Elcana virfuus: Anna,cur

ls

Uuxóres , nomen uni Anna ,

fles ? & quare non cómedis ?

& nomen fecünda Phenénna.

& quamobrem affiigitu? cor

Fuerüntque Phenénnz filii :

tuum ? numquid non ego mé-

Anna autem non erant líbe-

lior tibifum;

ri.

Et afcendébat vir ille

l

lii ?

quam dcccm fi-

de civitáte fua ftatütis die- [

». Deus ómnium exaudi-

tor

ln

'&g

Infrä Hebd. i. poft Octav. APente

169

tor eft: ipfe mifit Angelum

coram Dómino , ut Heli ob-

J ran* ïu

fuum , & tulitme de óvibus

ferváret os ejus. Porró Anna

if

tf.'I] |

Et unxit me

I&Ph

patris mei : *

loquebáturin corde fuo, tan-

ïæDO

Tl

un&tióne mifericórdizx fuz.

tümque lábia illíus movebán-

A

vy. Dóminus , qui erífpuit me

tur,& vox penitüs non audie-

Wtda j

de oreleónis, & de manu bé-

lf

Ti

bátur. "JEftimávit ergo earn

"

LT

fti2liberávit me. Et.

Helitemuléntam , dixítque

Le&ioim

ei : .Usquequó ébria eris ?

AUnig

H

^C* Urréxit autem Anfa ,

dígere paulísper vitium , quo

9

J poftquam coméderat, &

mades,

Refpóndens Anna

e

WUFT

biberatin Silo. .Et Heli fa-

Nequáquam , inqtiit , dómi-

UTV

d

cerdóte fedénte fuper fellam

nemi i nam mülier infélix

ante poftes templi Dómini.,

nintis ego fum , vinümque ,

cum effet Anna amáro ánifno,

& omne , quod, inebriáre po-

d

orávitad.Dóminum flens lár-

Ó

u

teft, non bibi : fed'effüdi áni-

giter, & votum vovit, dicens :

mam meam in confpééttu Dó-

*à, d

Dómine exercítuum, fi re-

mini. Ne réputes ancillam

T

d

ls )

fpíciens víderis affiictiónem

tuam quafi unam de filiábus

fámule tu&, & recordátus

Béliàl: quia ex multitàdine

! ln d

mei füeris , nec oblítus ancíl-

dolóris, & moeróris mei locü;

tril ,

1z tuzedederísque fervetuze

L. Din

ta fum usque in préfens.

fexum virílem:dabo eum Dó.

'Yunc Heliait ei: Vade in

!rät Ti

mino ómmnibus diébus vite

pace: & Deus Ifrael det tibi

Quout

ejus, & novácula non afcén-

petitiónem tuam, quam rogá.

Ythemt

det fuper caput ejus,

fti eum.

Et illadixit: Utii

m , Vi

. Dóminus , qui erípuit

nam invéniat ancílla tua grá-

X D

me de ore leónis , & de

tiam in óculistuis.-

lum

manu béftie liberávit me

* Percüffit Saul mille , &

yrit

* ]pfe me erípiet de máni-

David decem míllia: * Qui&

bus inimicórum meórum. :

manus Dómini erat cum illo :

Qd

i

a

Y Mifit Deus mifericórdiam

percüffit Philíftheum , & áb-

TE

fuam , & veritátem fuam:

ftulit oppróbrium ex Ifrael.

:

1[)&"011

ánimam meam erípuit de mé-

Y^ Nónneifte eft David , de

j

dio catulórum leónum. Ipfe

quo canébant in choro,dicén-

J t

me.

tes : Saul percüffit mille ;-&

G lória Patri. Ipfe me:

mei!

David decem míllia. ? Quia

t u

FERIA TERTIA,

inanus,

r

De libro primo Regum.

L eio ii,

1,€CU0 T.

Cap. T.

; OT abüt mülier in viarü

jetti

"^AGum eft autem , cüm

fuam, & comédit, vui-

g

;

X illa multiplicáret preces

tüsque illfus non funt, ám-

$

(

pliüs

r]o

Infra Hebd. i. ooft O&tav. Pent.

um ad Pö

pliüs in divéifa mutáti. Et|nec amovéret eum à la&e.

T l

áurrexérunt mane , & adora-

Et addüxit eum fecum , poft-

vtnle1

vérunt coram Dómino

re-

quamr abla£tàverat , in vítulis

umcm

tribus , & tribus módiis farí-

vérsique funt , & venérunt

wm Et

h

in domum (íuam Rámatha.

nae ,& ámphora vini , & ad.

t

Cognóvit autem Elcána An-

düxit éum ad domum Dómi-

ni inSilo, ;Puer autem erat

j nl

nam uxórenr fuam j & rc-

gf al

cordátus eft ejus. Dóminus.

adhüc infántulus : & immo-

gbum !

Et fattum 'eft poftcírculum

lavérunt vítulum, & obtu-

(

if

diérum,concépit Anna , &

léruntpüerum Heli. Etait

glb

péperit filium: , .ocavítque

Anna : Obfecro mi dómine ,.

s

nomen ejus Sámuel : eo quód

viyit ànima tua dómine ; ego

i

à Dómino poftuláffet cüm.

umillamülier, qua& fteti co-

,

Afcéndit autem vir. ejus El.

ramte hic orans Dóminum.:

cana, & omnis domus ejus ,

Pro püero ifto orávi, & dedit'

ipe

ut immoláret Dómino hó-

yug

mihi. Dóminus petitiónem

y «

ftiam folénnem , & votum

[meam , quam poftulàvi eum.

fuum , & Anna non afcéndit :

|Idcírcó & ego commodávi

mdmta

dixit enim .viro fuo : Non

AR

1eum Dómino cun£tis diébus ,

m

idam , donec ablactétur in-

quibus. füerit .commodátus

i

ans . & ducam eum, ut

u

Dómino., Et adoravérunt ibi

a

appáreat ante confpéttum

Dóminuim.

ll

Dómini , & maneat ibi jüs|me Egotetulidedomo patris

tl

;

|

Vl

j

, |tui,dicit Dóminus, & pótui te

&« Montes Gélboe , nec ros,

t

áfcere gregem pópuli mei:

nec plüvia véniantfuper vos:

Et fui tecumin ómnibus

Ti

W

* Ubicecidérunt fortes If.

ubicümq; ambuláfti , firmaris

N

f

rael. *

iregnum tuum in &térmum.

$« Omnes montes , qui eftis

Y« Fecíque tibinomen gran-

a

i

in circuitu ejus, vífitet Dó-

de , juxta nomen magnórum

b

minus ;à Gélboe autem trán-

quifunt interra: & réquiem

Ubi cegidggunt.

dedi tibi ab ómnibus inimí-

Q

e

!

cistuis. Etfui.

W

[* T ait ei Elcana vir füus:

G 1ória Patri.- Et fui.

AUL

X-4Fac , quod bonum tibi

FERIA QUART A.

f

vidétur, & mane , donec

De libro primo Regum.

u

ablátctes eum : precórque ,

[ .eChio 1.

ap. 2« €

3 l

utímpleat Dóminus verbum

Orró filii Heli, filu Bé-

q

nefciéntes Dómi-

&l

m bnwm. IManfit ergo mülier ,

Ii3l .5

3[061*«

)N

-E—-..»h&ä.vit ühum fuum , do-.n'um ,nque ofï?gium (;

O-.

fin

L

4

Ptn

iM

h

: Infra Hebd. i. poft OGav. Pent,

eumä

17:

d

u

"

dótum ad pópulum : fed qui-| Dómino :

-quia: retrahébant

"Is

l

N

cümque immoláffet^ vi&ti-| hóminesa facrificio Dómini.

|

)

ïtyid';

mam,veniébat puer facerdó-

, Exaudífiü . Dómine-:ora-

"t

]

:

"l

] N

tis,dum coquerénftür carnes ,| tiónem fervi tui, ut &dificá-

& habébat fufeínulam tridén-| rem. templum , nómini:tuo.

temin manu fua, & . mittéb

Bénedic , & fanctífica do-

Ut au[c:mg. :

eam in lebétern, vel in caldá- | enumiftam in fem

riam, aut in ollam, five imcá-

Deus Ifrael.

pifffrngm ;

:

ii

cabum ; & omne . quod levá-|

9

Dómine , qui euft

Ifjat fufcínula , tollébat facér-

E

6dis þa-

tunt'cum fervis tuis,qui àm-

"Nís ^ dosfibi. Sic faciébant univer-|

bulant coram tein toto.corde

liiv ; 345 I(rael veniéntimnn Silo.

fuo. fBénedic.

^

Wb , Peceávi fupér nümerum

Leüio iii, -

ii " aréna maris , & multiplicáta|

: Amu

el autem miniftrábat

Wij "fünt pet6áta mea ; & non

? ante fáciem Démini, puer

iE —füm dignus vidére altitüdi-

accínétasxephod jJineo. Et

j "nem coeli pre multitüdine:

tünicam parvam faciébat ei

0 ul

iniqüitátis mese:quóniam irri-

mater fua , quam afferébat

1 s

távi iram tuárh ,

u Et Ta-

ffatütis diébus , afcéndens

Urttyd

Iumecorarm te feci. --

cum viro fuo , .-àt immoláret

l;avörunri

y', Quóniam iniquitátem meá

hóftiam folémnem, Et bene-

ego cognófco , & defí&tum

díixit Heli Elcanzg, & uxóri

domopi:

meuin contra me eft femper,

ejus , dixitque ei ? Reddat ti-

&poli

quia tibi foli peccávi. Et.

bi Dóminus femen de.mulíe-

YeG) i,

jpul

rehac, pro foenore , quod

t Onto]:

Tiam ántequam aBolé-

commodáfti Dómino. Et ab-

E

rent àdipem , veniébat

iéruntin ocum fuumi« Vi-

puer facerdótis , & dicébat.

hus

fitávitergo Dóminus'Anftam,

o

immolàánti : Da mihiccarnem,|

'& concépit, & péperit tres

ut 'coquam facerdóti

on

filios , & duas filias : & mag-

1 magm

enim accípiam à te carnem

du

coCtam ,fed crudam. — Dice-

nificátus eft puer .Sámuel

jtr t

apud Dóminum.

bátque illi frárholans: Incen-

$, Audi Dómine hymnum,

dátur primum juxta morem

& oratiónemi , quam fervus

ATA

hódr;e adeps, & tolle tibi

tuus orat coram te hódie

QU

quahtumcümque desíderat

ut fint óculi tui apétéi ,'& au-

ánima tua.

Qui refpóndens

res tuz inténtas

E^

iM

st

ajébat ei : Nequáquam ; nunoe

* Super domum iftam d

j

:

; Di

enim dabis ; alióquin tollam

nocte.

vi. Erat ergo peecátum pue- | 7- Ré

fpice Dómine de* San-

j

il

rorum grande nimis coram|ctuário tuo , &éle -

&xcelío

€oe«

172

Infra Hebdom. i. poft O&av. Pent.

Semiduplieia transferuntur

coelórumhabitáeülo. Super

domum.

poft OGtavam, nec fit de Du-

Glória Patri. ,Super.

plici

translato .:

de Sim-

FERIA QUINTA.

plici fit tantum commemo-

J

r Feftum Corpo

ratio absque nona LeGione

Celebratu

Chrifti.

de eo.

?

p

Si^ea-die occurrat Feftu

In die OGavze

. mon fit nuï

Duplex vel Semiduplex

de Nativitate S. Joannis, &

Ac&rä

transfertur poft OGavam :

de Fefto SS. " Apoftolorum

fs |

fi Simplex , nulla fit de eo

Petri & Pauli, vel de alio ex

comrmemoratio.

folemnioribus , fi occurrant ,

«inet

N

9Ul

Infra O&tavam non fit de

ct'l'lwm

"

ET

commemo.ra,tiong th-»

j

fi

Fefto , piü fuerit Duplex :

ff

iti

—emA

)

E

SS

x

(W ü

/

u

7R

51

J

7

al

l

//—xx

d

z

ä

M

"ll

7

g')

A

Z

277

]

J ïsgam

p2

N

W*W*

M

7,

2

Z

L

l

tD

v

A

p

z

Á

H

findrt

5

- onur

"n

)

AUL

, u

Vini

j urä.vït

p

d

W

i

NI

) m

Confr

la

, |i

Wt

k

|

Ó

lfj

!

N

IN

|

j

]

'l

ln

[

^

* t

j

78

!

|

j

^

IN FESTO

d

REU

( t

Á

!

j

CORPORIS CHRIS

)&"'æ h

AD VESPERAS, -'Aga, —Mifefätor Dóminus ef-

j

cam dedit timéntibus fe, in

ïc

nl

| Acördiäg ï? gz(t)g?üum Chri-

memoriam fuórum miürabí-

d (

ftus Dóminus fecüándüm

lum. p

f:

mus 1i1o.

1

20

d Ottg

órdinem Mlelchífedech , pa-

Onfit

db

or tibi Dómine

T )

nem & vinum óbtulit.

l

C

in toto corde meo: * in

L

D

^

L]

mus i

o

consílio juftórum , & congre-

Ixi

r

omunu

59 "Dómino

gatióne.

meo : * Sede à dextris |Magna ópera Dómini , * ex-

meis :

i

quisíta n omnes voluntátes

x*

onec ponam inimícos tuos;*

ejus.

[:

d

abéllum pedum tuórum.

C onféffio ,

& agnificéntia

Virgam virtütis tuze emít-

opusejus : * & juítítia ejus

tetDóminus ex Sion : * do-

manet in fe&culum fzculi.

ä&

Memóriam fecit mirabílium

tuórum.

mináre in médio inimicórum

fuórum , miséricors, & mife-

( ecum princífpium in die

rátor l'óminus ,

* efcarg de-

virtütis tuz in. fplendóribus

dit timéntibus fe.

San&ttórum: * ex ütero ante|[IViemor erit in fzeculum te-

lucíferum génui te.

ftaménti fui: * virtütem ópe«

uràávit Dóminus , & non

rum fuórum annuntiábit pó-

poenitebit eum : * Tu es Sa-

pulo fuo.

cérdos in setérnum fecün- |Ut det illi

s hzreditátem Gén-

dümórdinem Melchífedech.

tium: *ópera mánuum ejus ;

D óminus à dextris tuis : *

véritas & judícium.

confrégitin dieirefuz reges. |Fidélia ómnia mandáta ejus :

udicábitin natiónibus , im-

confirmáta in faculum fzcu-

plébit ruínas : * conquafsábit

li : *faéta in veritáte & æqui»

cápita in terra multórum.

táte.

D etorrénte in via bibet : *|R, edemptiónem mifit pópulo

proptéreà exaltábit caput.

ifuo : * mandávit in gtérnum

Afía, Sacérdos in atérnum |teftaméntum fuum.

Chriftus Dóminus fecándum |Sanétum , & terríbile nomer

órdinem Melchífedech , pa-|ejus : * iní(tium fapiäntiæ tic

gem & vinum ébtulit.

mor Dómini.

ip-

?

4

in feflo Corporis Chritli

j

d

lé&us bonus. ómnibus

rum , Eecléüs filii fint in

;

gt

faciéntibus eum : * laudátio

circüitai menfae Dómini.-

f

ejus manet in feculum fz-

EM

Pfalmuüs 157.

u

culi.

E

"Ati omnes , qui timent

j

Afa Müferátor

u Dóminus

I5

Dóminum , * qui ámbu-

z

tv

efcam dedit timéntibus fe.,

lant in viis ejus.

gaaet

in memóriam fuü

ö-rgm mira

E

T,abóres mánuum tüárüm

lh

bílium.

"

X

T

quia manducábis : * beatus

J

TE

Afiz.Cálicem falutáris acct-

es , & bené tibi erit.

u1

hat

piam , & facri

Uxor'tua ficut vitis abün-

n

fl

laudis. -

f)iaäbo-hö&iamf

dans; * in la

tua.

:

téribus domus

X;OTI i

Nf

Pfalmus 11

jl

WL

9.

t Rédidi., prop

?;r quod-

feílii tui ficut novéile olivá-

t^ locütusfum : *.ego au-

rum,*in circüitu menfz tus.

3

tem humiliátus fum nimis.

| Pece fic benedicétur

ho-

fïääwt

d

Ego dixiin excéffu meo : *

mo ,* qui timet Dóminum.

m

Omnis homo mendax.

Benedíeat tibi Dóminus ex

id retribuam Dómino , *

u

Sion : * & videas bona Jerü-

N

pro ómnibus

, qu& re:n'bqib

falem ómnibus diébus vits

j

znihi.

í

tua.

i

Calicem falutàri

Pt videas filios fillórum tudi

ul

ï

!

s 'ac;cfpiam:*"

du

&inomen Dómini invocábo.

rum ,* pacem fuper Ifrael.

bt

WViota/mea Dómino reddam

Aífa, Sicut novélla olivás

coram omni pópulo ejus : *

rum , Eccléfize filii fint in cir-

lib

,

pl[c,

pretiófa in confpé&u Dómini

cuitu menfz Dómini.

ft

Tors San&tórum ejus.

Af Qui pacemrponit fines

n

O Dómine, quia ego fervus:

Y

Jit

Eccléfiz , fruménti ádipe sá-

b

tuus: *ego fervus tuus , &

tiat nos Dóminus.

ä

fihus ancílla tuze.

. Píalmus 1

Dirupífi víncula mea : *

uda Jerüfa

?e?ä Dómi-

N

tibi facrificábo hóftiam lau-

L

& 4num : *lagda Deum tuü-

, &

'dis, & nomen Dómini invo-

um Sion.

N

(uer

Vota mea Dómino reddam in

Quóniam confortávit :feras

f

portárum tuárum : * benedí-

[j

confpéttu.omnis pópuli ejus:*

xit filiis tuis in te.

in átriis domus Dómini , in

Qui pófuit fines tuos pa-

L

l

médio tui Jerüfalem.

cem : *-& ádipe fr

?mönti

l

Afía. " Cálicem falutáris. ac-

sátiat te.

:

cípiam, & facrificábo hóftiam

Qui emíttit elóquium fuum

Y

d

terre : * velóciter currit fer-f

:

li

Ino ejus.

þAfiaa .Sipxtt nuve'Hæ -olivá-

Q ui

t

l

à

In fefto Corporis Chrifti.

i

li

jf

:

i dat nivem ficut lanafi; *| In fuprémse noGte coeme

u

u

!

MlM l

L2

-

ulam ficut cínété fpargit.

.ecümbens cum frátribus

if

Tl

7;

Mi

fGt cryftilltm fuam ficut

Obferváta lege plené

!T

i

buccéllds : *Aite fáeieth frí-

Cibisin legálibus ,

'H,*q

0

ris ejus quis fuftinébit ?"

Ctbum turbzs duodénz .

t

lj DI à

t

míttet verbum fuum, & li-

Se datfuis mánibus.

hbt

quefáciet ea : * flabit fpíritus

"érbum caro, panem verum

106361

E

jus , & fluent aquae.

Verbo carnem efficit ;

j

d

Q

ui annüntiat verbum fuurn

Fítque:Sanguis Chrifti me-

x

us

Ut i

(

acgb ,* juftítias & judícia

rum,

Af lj j

íualírael.

Et fi fenfus déficity

Non fecit táliter omni natió-

Ad'firmándum cor finc

ömm

Wi*f]æ 0]1)

ni : * & judícia fuanori

-

gnani-

Sola fides süfficit.

:

üfet

feftàvit €is.

"antum ergo Sacraméntum

j

: Qui pacem ponit fines

Venerémur- cérnui :

TA r

Eccléfiae , fruménti ádipe sá-

Et antíquum documéntum

:

tiat nos Dóminus.

Novo cedat rítui:

Capitulugiü z. Cor, 11. €

Preftet fides fuppleméntum

d ty

Sénfuum defé&tui.

ls d

" Ratres, Ego enim accépi

à Dómino , quod & trà-

enitóri, Genitóque

filtimg

didi vobis , quóniam Dómmi-

Laus & jubilátio ,

nu$ Jefus , in qua río&te tra-

Salus , honor, Virtus

üper f

Sit &benedíttio :

Tdlg q

debátur ; accépit panem , &

n

grátiasagens fregit , & dixit '-

Procedénti ab utróque

jliifgntfnc'

Accípite, & manducáte : Ho«

Compar fit audátio.

TOUf

Amen.

nyait i

eft Corpus meum , quod pro

d

vobis tradétur : hoc fácitein

» Panemde coelo

mearm commemoratiónem.

Y

eis , allelüja.

præ&itggi

iM

L

yranus,

Xe Omne dele&tatnéntüm :

ia

l

il

i

jl

Ange lingua gloriófi

fe habértem , allelüja. .

J

Córporis myftérium, . '

d Mag

cat , Antiphona.

p

Sanguinísque pretiófi ,

O quàm fuavis eft Dóminé

Quemin

E

u a

iidi prétiüm ,

fpíritus tuus! qui utdulcédi-

d

Fru&us ventris genérófi

nem tuam in filios demon-

ex effüdit géntium.

ftráres , pane füavíffimo :de

N

obis datus , nobis natus

uy p

ccelo preftito efuriéntes re-

frté

Ex intátta Vírgine ,

ples bonis , faftidiófos dívi-

D

Et in mundo convertátus

tes dimíttens inánes ., allel.

Sparfo verbi sémine ,

O»

iunüï&'ig

Sui moras incolátus

, Eus, qui nobis fub Sa-

Miro clguütördine.

-cra-mefntä miráb

ili Paf-

tónis

)u

176

Iu fefto Corporis Chrifti..

tll

fiónis tu memóriam reliqui-| pyedit fragílibus corpons

antatüm

fti :tríbue , quefumus , ita|.

férculum ,

aquam

nos Córporis & Szmcumls tul|

Dedit.& tríftibus sanguxms

ym

u

facra myftéria venerári , ut

póculum ,

oU

redemptmms tuaé ftu&um in

Dicens : Accípite , quod tra-

.do váfculum,

y Oi

nobis jügiter fentiàmus. Qui

g

W

vivis &. egnas cum Deó

Omnes ex eo bibite.

M

Patre.

Sic facrificium iftud inftituit,

Cujus officium commítti vó-

inqun

ÁAd Compïeiouum & per

Óuit

llm ve

Horas in fine Hymnorum

d 1

dicitur :

efustibi fit glória, | Solis

Presbyteus ; qulbus

fic cóngruit ,

ul

Qul

Qui natus es de Vlrgme.

nand

Et fimiliter per totam O&av.

Ut fumflnt,& dent caeteris.

n

Ad Matutinum , Invitator.

Panis Angélicus fit panis hó-

il

Chn um Regem adorémus

minum.;

i'l

thp

dominántem Géntibus ,

Dat.panis .coelicus figüris

)

* Qui fe manducántibus dat

términum :

fpíritus pinguédinem.

Ores mirábilis ! manduücat

Ti

id

Dóminum ,

]s

Píalm. Veníte, exultémus.2.

i

tnus;

Pauper , fervus, & hümilis.

Acns Hiy

lemniis jun&a

'['etrina Déitas, ànaque pof-

i ff

Ccimus.

«e

fint gaudla ;

Ét ex precórdiis fonent pre-

Sic nos tu vífita , ficut te: có-

cónia ;

limus:

Yn

Recedant vétera , nova fint

Per tuas sémitas duc nos $

d

"

ömma ,

quó téndimus ,

Corda, voces,& ópera.

Adlucem , quaminhá.

J m

Nths recólitur coena nov1f-

bitas.

Amen.

i

(f

il

fima ,

In primo No&Gurno , Afía.

Oua Chriftus créditur ag-

F ru&um falutíferum guüän—

fii!

num & ázyma

dum . dedit Dóminus mortls

Vr

Vatil

Dedíffe frátribus , juxta le-

fuz témpore.

itima

Pfalmus x.

a

Prifcis indülta Pátribus.

Eátus vir,qui noii ábiit in

f

D

Poü agnum typicum , exple-

consílio impiórum , & i m

B.

tis épulis ,

viapeccatórum non ftetit ,

u

Corpus Domínicum datum

& in cáthedra peftiléntia: non

a

edit.

j

difcípulis ,

Sic totum ómnibus , quod

,Jed in Iege Dómini volüntas

t

- totum síngulis

ejus,* & in lege cjus meditá-

Wl

*

-Ejus fatémur mambus.

bitur die ac noCtes- -

CUH]F

t

!

l

1

1n fefto Corporis , Chrift;.

1

fïn

ifübüs (

uod s acrificáte (aerificium: : juft-

Eterit tanquam 'li'gliurglzq;c

lantátum eft fecus^

üt-)tia ,. fperáte in Dómino. *

lm,

LT

à

us aquárum, * quod féüé&tur . Multi dicunt :;Quis . ofténdit;

3538f firmt

"

fuum dabit in témpotefuo. noóbisbona:

"

i

j

"

3

*

3

[

,

«

$

4001þl'te, l

|

"

E. t fóliumr ejus non/déftuet:

^

gnatüm::

C

ft. füper.-n

A

'Ulum,

fá:| men' vultus; tui* Dómine : .*

& Óómnia, quecümque:

ciet ,

rofpérabüntur.*

^. dediftiletitiamdin.corde meo.

UT i

non fié i* fed| A fru&u fruméntia vini s.

T On fic fmpii ;

TT pj

tánquam pülvis", quem próz

ólei fui * mul&plicátr funt..

jicit ventus à fácie terra.

in pace in idípfum; *.;dór-

ï

:WF!'S' j qw

i deó nonTésurgent Ímpii in

miam & requié(cam. .

jüdício : *"HEque peccatóres

uóniam tu. Dómine fingu-

TT

T.

in concilio jattórum.

iter in fpe * conftituift

^

i

Ui

.uóniam .. novit Dóminus

Ine-.

Arnas

A :fru&uqi-?rumäuti ,&,

4

viam juftórümr: *'& iter im-

ETU

piórum períbit. ^ ^

vini :multiplicáti fidéles in

Áffa Fruct

lum fälutffärum

pace Chrifti requiéfcunt.:- -

l! li

guftándum dedit —Dóminus

|Afía. Communióne ;cálicis

mortis fuz témpore. -

quo Deus ipfesümitür , nor

US ls

Afía. A frü&u frümenti , &

vit

h

ulórum sánguine. cmïgr.e-

t

vini mulplicád fidélés in

gávit nos Dóminus- ;

]

pace Chrifti requiéfcurt.

?

Onsérva .me.. Dóm

ïhe",

feit

"OPfdmüs £ 0936

Um invocárem , exau-

quóniauv fperávi in te. *

Dixi Dómino : Deus meus es

TU

díivit me *Deus juftítiae

)

mez:* intrib

í

tu ;quóniam- bonórum .meó-

táfti mihi.-

u*iatwne dila—

| rum non'egés. —

qui:

u

i::

N

Ml iferére mei, * & exáudi

|Sandlis , qui f

mtim | terra

oratiónem meam. "^

'ejus.;* mirificávit omnes vo-

hum

fs

F flii hóminum üsquequó gra-

luntátes meas i eis.

vicorde ? * ut quid' dilígitis [Nl'ultiplicátee funt infirmitá-

:

1

niny 1

va

a

tes eórum :

j

;

utátem , & qgæþitis æeæ

*3 ï'pöifte"är a;þele*-'

N

"

dácium ?

3

4

il

ii d

Etfceitóte, qu

Ü

óniam 'miriü-

N on^" éongregáb

6 COI;Väh-ffä

gt

al

g

Càvit Dóminus San&um fu-

cüliiieórumi de - fanguíni-

um: * Dóminus exálidiet me,

| bus s* nec memor ero nómi-

]i

Mi

ib

cüm clamávero'ad eumi -

nürm eórum per lábia mea.

l fafefmin:, & nolíte peccá-|D' óminuscrpars. heereditátis

j

re : * qua dícitis in córdibus me&; & cálicis mei : *tu es,

veftris, in cübilibus veftris qui reftítues'

: hæredi't-ä-tem

-^ meam muhi;

u;mä"* :

compung mini.

L]

M

Fu.

l

Lj

178

in Fe

Q

) Corp

oris Chrfü. .

;

punes cecidérunt m

h

1.an

uam coenam przsuümit ad

u

(50*

9

o

precláris: * étenim herédi-

manducándum. £t álius qui-

tas mea pre&clara eft mihi.

dem efurit,álius autem ébrius

l TU

:

B enedícam Dóminum,

ul

eft. Numquid domos non

j

Nt

tríibuit mihi intellé&tum : *

habétisad manducándum , &

)u

infuper & usque ad no&tem

bibéndum ? aut Eccléfiatn

jj

$

Dei contémnitis , & confün-

45 9

increpuérunt me renes mei.

P.rovidébamn Dóminum in

ditis eos , qui non habent?

gv

confpé&tu meo femper: *

Quid dicam vobis ? Laudo

i 3

vos ? in hoc non laudo.

quóniam à dextris eft mihi ,

ne commóvear.

, Immolábit hoedum mul-

Ti

E ropter hoc letátum eft cor

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

qual

$

i

Tmeum ,

& exultávit lingua

fperam Pafche: s Ft edent

bix

inea: * ínfuper & caro mea

carnes, & ázymos panes.

h fi

*

Yi

rzequiéfcet in fpe.

», Pafcha noftrum immolá-

gnru

) uóniam non derelínques

:

us eft Chriftus : ítaque epu-

J

E

ánimam mean in inférno : *

gl

lémur in azymis finceritátis ;

Et edent. .

nec dabis SanCtum tuum vi-

& veritátis.

i

b Q

dére corruptiónem.

Bfío. Unigénitus Dei Fílius.

j

)

N otas mihi fecífti vias vite ,

m

i

e&io ij

adimplébis me letitia cum

Go enim accépi à Dómi-

as

vultutuo: * delectatiónes in

E

no,quod & trádidi vobis ,

: r

déxteratua üusque in finem,.

quóniam Dóminus Jefus, in

| cillgs

Afía. Communióne cálicis ,

qua noéte tradebátur, accépit

T

quo Deus ipfe sümitur , non

panem, & grátias agens fre-

äï

Ts

yitulórum sánguine , congre-

git P & diXit: ACCiPite 5 &

g. |

gávit nos Dóminus.

manducáte , Hoc eft corpus

IN

3;, Panem coeli dedit eis;allel.

meum, quod pro vobis tradé-

* um

x. Panem Angelórum man-

tur : hoc fácite in meam com-

äm.Pv

ducávit homo , allelüja.

memoratiónem. Simíliter &

ATT

Pater nofter:

cálicem , poftquam coenávit ,.

qu

Abfolutio. Exáudi Dómine.

dicens: Hic calix novum te-

| "fl

ftaméntum eft in meo sán-

y. Jube domne benedícere.

EUf

Bíio, Benedi&tióne perpétua.

guine. : Hoc fácite quoties-

]

l

e Epíftola

rima B. Pauli

cümque bibétis , in meam

:

Wi

. Apóftoliad Corínthios.

commernoratiónem.

Quo-

j

Le&io 1.

Cap. I1.d

tiescümque .enim nlanducá-

| u

C

Onveniéntibus vobis in

bitis panem hunc ,^& cáli-

unum ,

jam .non elt

cem bibétis ,

mortem Dó-

Domínicam coename man-

mini annuntiábitis , donce,

ducáre. Unusquisgu enim véniat.

E

xX€o- -

M

r79

halldu ' E

In fcfto Corporis Chrifti.

uU

d

, Comedétis carnes ,. & Ía-

Pf

r

turabímini pánibus : * líte

Xäüdlaï'häleuzl")lg&iinus,. in

j

E

u

Vf

eft panis, quem dedit vobis

die tribulatiónis : * prós

dj

Dóminus ad vefcéndum.

tegat te nomen Dei Jacob.

In?

!

i

. Non Móyfes dedit vobis

vittat tibi auxtlium de fans

f(ïmg

li

&o : * & de Sion tueátur te.

panem de coelo , fed Pater

* (U ng

Ti

|

meus dat vobis panem de

Memor fit. omnis - facrificii

T gl d

coelo verum. Ifte eft.

tui: * & holocáuftum tuum

VTUD gb

Bito. Spiritus; fan&i grátia.

pingue fiat.

2

LeGio ii

T ribuat ti

bi fectndüm . dor

IT rj

'Taque quicümque man-

tüum: *& omne consiïiurp'

ducáverit panem hunc, vel

tuum confirmet;

"

"TEU ed&

bíberit ecálicem Doómini indí-

T etábimurin falutári

t'uo:-"*

ATU p

^

Wa immi

gné,reus erit córporis ; &

& in nómirie Dei noftri mag-

sánguinis Dómini. Probetau-

nificábimur.

LT

] mpleat Dóminus omnes pe--

Tk

tem feípfum homo : & fic de

[

pane illo edat, & de cálice bi-

titiónes tuas: * nunc cognóvigs

bat. Quienim mandücat ; &

quóniam falvum fecit Dómi«

Titus

nus Chriftum fuum.

2

^

bibit indígné , judícium fibi

.

Jj

"

1

10j

mandücat & bibit,non dijüdi-

E Xaudietillumde coel

o fan«

icc6pji DÀ

cans Corpus Dómini. Ideó in-

&o fuo : * in poteritátibus fa«

trádidi v

ter vos multi infirmi & imbe-

lus déxterz ejtis;

u du

cílles , & dórmiunt multi.

Hiin cürribus ; &

hi jnies

X t

Quod fi nosmetípfos dijudica-

quis : * nos autem in nómine

Is fs

rémus , non ütique judicaré-

Díii Dei no&ri;inVocäbimusg :

eipie

mur.

um judicámur autem

ipfi obligáti funt ; & cecidé:

(x eltm

à Dómino corrípimur, ut non

runt: * nos autem furréxi-

Qu t

