Fefta Maji- 6-

at

Gentfare'th ; yefus ft

abat in | ni, re&tás fácite sémitas ejus:

afia Q

Yíttore,nec fciébant Apóftoli ,| Joànnes veró nofter quafi á-

jf

quemvidérent : folus virgo

quila ad fupérna volat , & ad

vírginem agnófcit , & dicit

ipfum Patrem pérvenit , di-

,Tf

Petro : Dóminus eft.

cens : In princípio erat Ver-

$. Vidi conjün&tos. viii.

bum , & Verbum erat apud

)

! L

Q V»

Deum,& Deus erat Verbum,

Uit autem Joánnes & A-

&. lfti funt. 1x.

L]

wr: i

F

Ín tert1o

No

Guro, -

" fl

póftolus , & Evangelífta ,

Vntite

& Prophéta. Apóftolus , quia

ILé&io fanfti Evangeélii fe»

fcripfit ad Eccléfias ut Magi-

cündüm Matthasum.

joem ,

fter: Evangelífta,quia librum

Le£&io vii.

Cap. 26. €

us um

tirs di

Evangeélii cóndidit , quod ex-

N illo témpore

Accéffit

€épto Mattheo,álii ex duóde-

ad Jefum mater filiórum

lrins

cim Apóftolis non fecérunt.

Zebedai cum filiis fuis, adó-

j i

nlX

Prophéta , vidit enim in Pat-

rans , & petens áliquid ab eo.

mos ínfula , in qua füeratà

Et réliqua.

Quid |

Y

«Domitiáno Príncipe obDómi-

Homilía S..

HierónymiPresb.

i þm

ni martyrium relegátus, Apo-

Lib. 3. Comment. in Mat-

hi? (

thai cap. 20.

calypfim , infiníta futurórum

qplam

myftéria continéntem.Refert

Nde opiniónem regni

iyocal

autem Tertulliánus,quodR o-

U

habet mater filiórum

qis J

mae miffus in fervéntis ólei

Zebedai,ut,cüm Dóminus

ij

Mi

dólium , pürior & vegétior

díxerit : Fílius hóminis tra-

exiverit , quàm intráverit.

détur princípibus facerdó.

i

|

&. Beáti eftis. ix.

tum & Scribis, & condem-

u,

Le&io vi.

nábunt eüm morte , & tra-

XEd & ipfum ejus Evangé-

dent Géntibus

ad illudén-

I

N

lium multum diftat à cz-

dum , & flagellándum , &

ha

teris. Matthaus quafi de hó-

crucifigéndum : & ignomí.

J

inine íncipit fcríbere : Liber

niam paífiónis timéntibus di-

N

generatiónis Jefu Chrifü filii

fcípulis nuntiáret , illa gló-

tantü

David,filit Abrahá:Lucasà fa-

riam póftulet triumphántis ?

Yi

cerdótio Zacharía: Marcus à

Hac, ut reor , ex caufa , quia.

s;

r

ophetía Malachíe,& laíe.|poft ómnia díxerat Dómi-

W

P

rimus habet fáciem hóminis,

nus:Et tértia die resürget ;

ml

propter genealogíam ; fecün-

utávit eum mülier , poft re-

Q

dus fáciem vituli , propter fa-

urre&tiónem | íllico

regna-

lpfe |

cerdótium:tértius fáciem leó-

türum , & hoc quod in fe-

Ti

nis, propter vocem clamántis

cündo advéntu promíttitur ,

lm

in desérto,;Paráte viamDómi-

in primo effe compländum 3

la.

í

Mfltec

Fefta Maji: 7

1

& aviditáte femínea pre-

i

procéfferit ,. ftatimque rcle-

fupema

[

sentia cupit , ímmemor fütu-

gátus in Patmos fnfulam fit:

im

q

zórum.

vidébimus martyrio ánimuni

K

$. Ifti funt , qui vivéntes. xi.

p j

l

non defuiffe , & bibíffe Joán-

Le&Gio viii

nem cálicem confeffiónis ,

& Hmæ(

Ater póftulat , & Dó-

quem &tres püeri in camíno

P

NI

"i

minus difcípulis lóqui-

ignis bibérunt, licét perfecá-

tur: intélligens preces ejus

tor non füderit sánguinem.

! d

ex filiórum defcéndere vo-

1eDeum laudámus. 16.

i EVang(

luntáte.^ Potéftis bíbere cá-

DIE VII. MAJI.

um

li

lióem , quem ego bibiti

In fefto S. Stanislai Epifcopi

(

U

M

rus fum ? Cálicem in Scrip-

& Mart. Semid..

: d

türis: divínis paffiónem intel-

Omnia de Communi . unius

ttt f

lígimus , juxta illud : Pater,

Martyris,preter caqua feq,

a

WL UlS, f

fi pofsíbile* eft , tránfeat à

Oratuo.

E

d

me calix ifte.. Et in Pfalmo ;

) Eus, pro cujus honóré

Quid

retríibuam ! Dómino

gloriófus Póntifex Sta-

f

ro ómnibus , qua retríbuit

nislàus gfádiis impiórum oc-

ml

mihi ? Cálicem falutáris ac-

cübuit : przefta,queefumus,ut

4 d

cípiam , & nomen Dórnini

omnes , qui ejus implórant

YT !

auxílium , petitiónis fuz fa-

invocábo. Statímque infert ,

ter. f

quis ifte fit calix : Pretiófa

lutárem confequántur effé-

im i

ii confpé&u Dómini mors

Qum. Per Dfím noftrum Je-

Mimuns

Santtórum ejus.

fum Chriftum Fílium tuum.

is t

In primo No&urno , Le-

Lecio ix.

€8ones de Scriptura occurr,

t

Inii No&urno. Le&io iv.

yt l

Uaritur, quómodo cà-

r

lj

l

licem martytii filii Ze-

Tanisláus Polónus , apud.

bedai, Jacóbus vidélicet &

S

Cracóviam nóbili génere

tlg

cüm

3 J if

Joannes bíberint ;

natus, & piis paréntibus, qui

Scriptüra narret , Jacóbum

ánteà per annos trigínta

é

mw;l"l

'*

1

tantüm Apóftolum ab He-

riles ; illum à Deo précibus

róde cápite truncátum , Jo-

impetrárunt , ab ineünte

j

ánnes autem própria morte

etáte futüre fan&titátis fpé-

Jqülï

vitam finíerit,

Sed fi legà-

cimen dedit,

Adoléfcens

f Dü

&i

Á

inus Ecclefiáfticas hiftórias ,

bonis ártibus óperam navá-

in quibus fertur , quod &

vit , multümque in facra

| ,PO&I

Cánonum , & Theologfíz do-

) P

ipfe propter martyrium fit

T

mifífus in fervéntis ólei dó-

&rína profécit. Paréntibus

Wil

lium : &inde ad fufcipién-

mórtuis , amplum patrimó-

Qf

ftríbuit ;

j

dam corónam Chrifti athléta

nipm yaugöribus, di

"Vit& -

,

. Refta Maji. 7

«*vi—t'æumonä&ïcæ deüää

rio. Sed| ftatim 'redivivus , Epifco:

"m

"Dei providéntia Canónicus

pur ad régiumtribünal eün-

'Cracoviénfis , & concionàtor

mocö

j

tem séquitur;ibíque Rege &

Q1

fattusà Lampérto Epifcopo ,

cseteris ftupóre attónitis, de

T

in ejus póftea locum quamvis

agro à fe véndito, & prétio ri-

mnuüï

Suh

invítusfufficitur.Quo in mà-

te fibiab Epl'fcopo perfolüto,

nere ómnium paftorálii vir-

teftimónium dicit , atque íte-

g

p

tütum laude,& przcípue mi-

rum in Dómino obdormívit.

& ejus

ericórdia in páuperes enítuit

"" Defidérium än'igï

W a

Honeéftum fecit illum Dó-

tribuí(tiei Dómine, .Et vo-

lÜ

sninus, & cuftodívit eum ab

luntáte labiórum ejus non

a vl

L]

: &à feductóribus

fraudáfli eum.

inimícis

* Quóniam

atf

tutávit illum

Et dedit

pravenífti eum in benedictió-

vt

3lli claritátem zetérnam.

nibus dulcédinis ; pofuífti in

i

j

(

Y* Defcendítque cum illo in

cápite ejus corónam de lápi«

fni

fóveam

& in vínculis non

de pretiófo.

t.

D

]f

c

Ctio vi.

COf

dcreliquitinäæclïæ :

"T Bolesláum fruftrà fie-

Rat tum Polónie Rex

pé admópitum , Stanis-

Apr

láustandem à fidélium comu-

d

Bolesláus,quem gráviter

nióne rémovet. Ille iracündia

efféndit , quodillíus notam

A T

Ü Ve

dibídinem püblice arguébat.

furens, milites in Eccléfiam

tel

immittit , ut fan&tum Epifco-

uare in folémni Regni con-

b Lud

véntu Stanisláum per calüm-

pum confódiant ; qui ter co-

B'gxit Dj

niam in judícium coram fe

náti, occülta vi tértió divíni-

at

vocári curat, tanquam

tüs funt depülfi, Poftrémo

AU

N

L

um occupáret, quem Ec

d-

ímpius Rex Sacerdàtem Dei

BW

f

12 fuse nómine coémerat.

hóftiam ifhaculátam ad altáre

e tábulis

n

(Quod cüm nequ

offeréntem,fua manu obtrün-

n

probáre poffet , & teftes ve-

cat: corpus membrátim con-

Wp

xitátem dícere timérent,fpon-

cífum, & per agros projétü ,

us

det Epífcopus, fe Petrum

áquile à feris mirabíliter de-

(

(

pagi venditórem;qui triénnio

féndunt. Mox Canónici Cra-

*ti

ante obíerat, intra dies tres in

coviénfes fparfa membra no-

j

M

judícium addu&türum,. Con-

&ürni de coelo fplendöris im-

lil

ditióne cum rifuaccépta , vir

dício cólligunt , & fuis locis

Dei toto tríduo jejüniis , &

apté difpónunt : quz sübitó

oratióni incümbit : ipfo fpon-

ita inter fe copulàta funt , ut

TE

fiónis die;poft oblátum Miffze

nulla vülnerum veftígia ex-

I

facrificium , Petrüm é fe-

tárent. Multis pretéreà mi-

o

pülchro sürgere jubet : qui

ráculis fervi fui fan&titàátem

dilj

Deus

L

LIJ

T

Fefta M

4

€

li

T

'0)

cjus|"r

ID1

ile denfamfliiuxh ;

Deus declarávit. poft

l lun b

mortem : quibus permótus| Ducum coróna nitlitat :

UTO

Innocéntius quartus Summus

Sed éxplicat Vi&tor Crucem

i

h

Póntifex , ilum in San&tó-

ly

Michael falütis sígnifer.

rum nümerum rétulit.

D racónis hic dirum caput

d m

$a Stola jucunditátis fnduit

Tn ima pellit tártarà

eum Dóminus :

$ Pt coró-

Ducémque curm rebéllibus .

Oi

nam pulchritüdinis pófuit fu-

Cocléfti ab árce fülminat,

Ti

per caput ejus.

C ontra ducem fupérbizg

Utb

lum Döminus

li

tj

$3. Cibávit i

Sequámur hunc riosPríncipé,

j

(s

pane vita , & intelléCtus : &

Ut detur ex Agni throno

aqua fapiéntix falutáris po-

Nobis coróna glórise.

nf

tavit illum.

Et corónam.

patri , fimülque Fílio,

ii

GlóriaPatri. Et corónam.

Tibique Sanéte Spíritus ,

|

ag

! IÍnii.No&Gurno Homiliain

Sicut fuit , fit jügiter ,

!f*«

!

|

Evang. Siquisvenitad me.| Sa:clum per omne glória.

Amien.

Ti

de Comuni unius Mart. XXx.

DIE VIII. MAJI.

. Stetit Angelus juxta aram

tl u

In Apparitione S. Michaelis| templi. , . Habens thuríbu-

dhntg

[l ies

Archangeli. Duplex.

]um àureum ín manu fua.

Ad Vefperas, Antiphona.

Ad Magnificat , Ant

l

Eul

S tetit Angelus. cum reliquis| Dum facrum myftériu

n

hoye,

mb

UL[etQ

de Laudibus, 355« Píalmus ] reret Joánres , Archángelus

D ixit Dóminus.

cum zel;- | Míchaeltuba cécinit : Ignófce

At d

quis de Dominica.

126. &|Dómine Deus nofter , qui

r

tie)

loco ultimi;P(a1.L, audáte Dó- | áperis librum , & folvis fig-

minum omres Gentes. 130.

nácula ejus; allelüja..

il ad L

Capitulum.

Apoc. 1.

Oratio.

gt

x Ignificavit Deus , que

Eus , qui miro órdine

hi

opórtet fieri citó , lo-

Angelórum miniftéria ,

q

u

ens per Angelum fuum | hominümque difpénfas : con-

j

!

l

u

fe

rvo fuo Joánni, qui tefti- | céde propítius ; ut ; à quibus

j Cn

mónium perhíbuit verbo|tibi miniftrántibus in coela

jrit

I

(

ei , & teftimónium Jefu]|femper afsíftitur , ab his in

Ql

Chrifti , quecümque vidit.

terra vita noftra muniáturs

Per Dóminum.

jl

H

ymnuus.

i SUb'

fpléndor , & virtus

Ad Matutinum

Invitatofg

[

TE

Patris 5

R egem Archange

j

órüm Dó-

Te vita, fe(u , córdium,

minurm, * Veriíte, adorémuss

Ab ore qui pendent tuo ,

Pfalm. V eníte, exultémus. 2

j

j

Laudámus inter Angelos.

Hym. T efplendor, ut fu.

li

in

P

Fefta Maj. 8^

lmph ! j

äggrïmo: No&urno;

Afía.. |Ffet béftia. & periiffetcorpus

Concüffum eft mare , & con-

ejus , & tráditum effet ad

yeu

ü

i

trémuit terra, ubi Archán-

comburéndum igni.

f

(

gelus Michael defcendébat

$.

Fa&um eft filéntium in

de coe]o.

*

coelo ,

dum commtítteret

g

belium draeo cum Michaéle

[

guD

Píalmus, D* ómine Dóminu

*

z

MU.

nofter." 5.

Archángelo :

* JAudíta eft

am

Aia, Laudémus Dóminum,

vox míllia míllium dicén-

(

uem laudant Angeli , quem

tium: Salus , honor, & virtüs

jum ia

.

ibor

hérubim , & Séraphim ,

omnipoténti Deo.

iav

San&tüs , San&tus, Sanctus

, Millia míllium miniftrá-

proclámant.

j

an

tei,& décies centéna míl-

liaaffiftébant ei. Audita.

Ta

PP(s3Im. En Dómino confido. 7.

Jf

Aiía.

Aícéndit fumus aró-

Y.eGtio it.

Car. 10.

matüm in confpéttu Dómini

J le autem vigefima, &

g

de manu Angeli.

quarta

tDehfis

primi

Volht

BRT

Pfalmus, Dómine,

quis ha-

*

eram juxta flüvium magnum,

fàUS

bitábit. 9.

qui eft Tigris. Etlevávi ocu-

, Stetit Angelus juxta ara

los meos ; & vidi : & ecce vir

ff

Habens thurt-

unus veftítus líneis , & renes

Ra

tCmpli- g

fiff.

bulüm áureum in manu fua.

ejusaccín&ti auro obrízo : &

Ex Daniecle Prophéta.

corpus ejus quafi chrysóli-

tiel v

" Le&o 1.

Cüp. . Q

thus , & facies ejus velut fpé-

lrev

t

A Spiciébam , donec thro-

cies fülguris ; & óculi ejus- ut

MT

A Xnipófitifunt , & antí-

lampásárdens: & bráchia ejus;

quus diérum fedit : vefti-

& que deórfum funtufque ad

um

tOfen

méntum ejus cándidum qua-

pedes , quafi fpécies &ris can-

lhait

finix , & capilli cápitis ejus

déntis: & vox fermónum ejus

quafi lana munda: thronüs

ut vox multitüdirtis.

Vidi

Dinje

ejus flamma ignis : rote

Q5

autem ego Dániel folus vifió-

ejus ignisaccénfus. Flüvius

ném;porró viri , qui erant

ïelligc

Ígneus' rapidüsque egredie-

mecum;non vidérunt;fed ter-

dQ

bátur à fácie ejus,

Mlítlia

ror nímius írruít fuper eos ,

üitalfu

míllium miniftrábant ei , &

& fugérunt in abfcónditum.

Ti ]

déciés xmíllies centéna miil-

Egoautemi relí&tus folus vidi

Y

lia- affiftébant . ei : judíeium

vifiónem grandem hanc.

&

W

non remiánfit in me fortitü-

(

fedit , & libri apérti funt.

m

Afpiciébam propter vocem

do: fed & fpécies mea im-

Íermónum grándium , quos

mutáta eftin me,& emárcui ,

M

:

eornu illud loquebátur : &

nec hábui quidquam vírium.

l Eg(

vidi, quóniam interfá&ta ef-

* Stetit Angelus juxta aram

tem-

1l

d

)j

Fä*üa Maji &

T

"

* lg.* templi,habens thurfbulum

ut docéremte , qute ventita

W. ! áureum in manu fua: & da-

rafunt pópulo tuo in novíffi-

K

/ ta funt ei incénfa multa :

d

N

*

mis diébus,

quóniam adhuc

J

t afcéndit fumus aróma-

vífio in dies.

in&, " tüm.de manu Angeli in con-

&. In confpé&u Angelórum

'king

MCO !

i. *| fpé&tu Dómini.

d

pfallam tibi , & adorábo ad

hi tl

"

y. Inconfpé&tu Angelórum

templum fanGium tuum ,

l

l

j

fallam tibi:adorábo ad tem-

* Et confitébor nómini tuo

'I l

&Jui,h f

(f

l

!

| plum fanttum tuum , & con-

Dómine.

tD

oe"

fitébor nómini tuo Dómine.

$. Super mifeticórdia tua ,

t

:.1' j

t Et afcendit.

& veritáte tua , quóniam

iLl

Wt

magnificáfti fuper nos nomen

U lhj

'T audívi vocem fermó-

«

fanttum tuum. Et.

UM

f

| num ejus

& áudiens

G lória Patri.

E.

d w';

4y jacébam confternátus fuper

F

In fecundo No&turno, A ffa;

Q $; fáciéim meam , & vultus me-

Michael Archángele.veni ig

üilim us herébat terrz.

Et ecce,

adjutórium pópulo Dei.

Ipsllii manus tétigit me , & eréxit

Píalm. Coeli enárrant. 14.

»dui( me fuper génua mea, & fu-

Afía.

Mliíchael przepófitus

Wsl per artículos mánuum meá-

paradifi , .quem honorfíficant

du rum.

Et dixit ad me: Dà-

Angelorum cives.

Pfalmus. Dómini eft terra ,

wquid niel vir defideriórum ,: intél-

[3

*

* orbig

ii lige verba , quae ego loquor

& plenitüdo ejus

&ünjg ad te, & ftain gradu tuo :

terrárum. 2Q.

i nunc enim fum miffüs ad te.

Afia.

Gloriófus apparuífti

ümque dixíffet mihi fer-

in confpé&tu Dómini , pro-

Mirnt

us

mónem iftum , fteti tremens.

ptéreà decórem índuitte Dó«

Emydrnt

Et aitad me: Noli metüere

n .

Ininus.

niel : quia ex die primo,

Pfalm. Benedícam Dóminum

ib

quo pofuífti cor tuum ad in-

inomni témpore : * femper

"

telligéndum , ut te afflígeres

laus ejus in ore meo. 51.

j $n confpé&tu Dei tui : exau-

y. Afcéndit fumus arómas

WW díta funt verba tua : & ego

tum in confpéttu Dómini.

S tuos,

2! veni propter fermóne

l

"

z.. De manu Angeli.

u 19

!

, Princeps autem regni Persá-

L.c&tio iv.

50 rum réftitit mihi vigínti &

EátumMichaélem Arch.

,(7" unodiébus: & ecce Míchael,

D

hn

ángelum fzpiüs homíni-

41* unus de princípibus primis ,

bus apparufffe , & facrórum

jf venit in adjutórium meum ,

librórum au&oritáte , &

jm/ & ego remánfi ibi juxta Re-

véteri Sanétórum traditióne

gU gem Persáàrum. Veni autem,

comprobátur. . Quámobrem

mul-

,

Fefta Maji. O

mvö

mtiigis in- locis. fa&i

qmne-

rut a, cu

i trádidit Deus áni-

qm

o

Eum ut

mória celebrátur.

mas Santtórum ,. & Ut per-

nà

olim fynagóga Judeórum ,

dücat eas in paradífum exul-

at

fic nunc euftódem &. Patró-

tationiSb

Ange

num Dei venerátur Eccléfia,

Emítte Dómine Spiritum

daei:

Geláfio autem primo Pontí-

Z

Gum tuum de coelis , fpí-

f

D

fice Máximo , in Apülia in

ritam fapiéntie , & intellé-

&us.

Ut.

lp

vértice Gargáni montis, ad

eujus radíces íncolunt Sipon-

Oft. tri

d!fääig K&ï chael

tíni , Archángeli Michaélis

p

Archángelus Epífcopum

pomi

fuit illüftris apparitio.

monet, infua tutéla effe eum

thä

2 Hic eft Míchael Archàn-

locum, eóque indício demon-

e

"u

äe'lus, Princeps milítig An-

ftráffe , velleibi cultum Deo

feitd

selórum : & . Cujus honor

in fui , & Angelórum memó-

hmur

praftatbeneficia populórum;

riam adhibéri.

Quare Epí-

g

& orátio perdücit ad regna

fcopus unà cum cívibus ad

coelórum :

ils

Archángelus

eam fpelüncam ire pergit.

01

Míchael Pr

dpi

fitus paradífi ;

uam cüm in templi cujüs-

quem honoríficant Angceló.

dam fimilitàádinem conformá-

tam vidiffent , locum illum

bilis

rum cives. Cujus.

U

divínis officiis celebráre coe-

iU

. A&uäeäo äïim , ut ex

érunt :

uj multis

jófteà

armentórum

miráculis illuftrátus eft. Nec

al

I)

F

: d gre'gibus

Qu

Gargáni cujüsdam taurus lon-

ita multó poft Bonifácius Pa-

;e difcéderet : quem diu con-

a Romze in fummo Circo

o

fanQdi Michaélis Eccléfiam

Tib

quisítum in áditu fpelüncee

&i

haréntem invenérunt. Cum

dedicávit tértio KKaléndas O-

M

veró quidam ex illis , ut tau-

Góbris : quo die étiam óm-

rüm configeret, fagíttam emi-

nium Angelórum memóriam

tiüi

Eccléfia célebrat. Hodiérnus

TAT

síffet, retórta fagítta in ipfum

récidit fagittárium. Quie res

autem dies Archángeli Mi-

cüm preséntes , ac deínceps

chaélis apparitióne confecrá-

Ti

b

li

ezteros tanto timóre affecif-

tus eft.

L

fet,ut ad. cam fpelüncam pró-

, In témpore illo consür«

iüsaccédere nemo audeéret ,

get Míchael , qui ftat pro fi-

h

L

L

* Et véniet

t

Sipontíni Epífcopum cónfu-

lnis veftris

Iunt:qui , indícto trium diéríi

tempus , quale nori fuit , ex

jejünio & oratióne,rem à Deo

quo Gentes effe coepérunt ,

n

li

refpóndit quari oportére.

usque ad illud.

4 Venit Míchael Archánge-

e

In témpore illo falváb:-

lG

tur pópulus tuus ommis ,

)

jus cum multitüdine Angcló-

qui

ii

LJ

Fefta MaR. &

l]

qui invéntus' füerit fer

]ptus| ; &eténtur cceli , & exültet

lm, h

in libro vita.

Et véniet.

Muf

terrà, commoveá

tur mare ,

Glória Patri. . Et véniet.

& plenitüdo ejus

:* gaudé-

"Ia tertio Nofur

no

bunt campi,

)Ommes !

ngelus , Arc

an

gelïls

Af

in eis funt.

& ómnia, qua

i (tl

chael, Deinüntius pro ani-

unc exultábunt ómnia lig«

l

I&L,

fnábus juftis , allelàja , alle-

nafylvárum à fácie Dómini,

lüja.

Pa

U

f

7« Antáte

lægim?äö cánti-

quia venit : * quóniam v

eni;

3

judicáre terram.

lj Eplfg J

t

.. , cum novum ; * cantáte

dicábit orbem terrs in

FTR

Dómino omnis terra.

quitàte, * &

ntáte Dómino , & benedi-

piöpulo;: in

Id d

veritate fua.

&ltur])

cite nómini ejus : * annuntiá-

&fa, Angelus Archángelus

AUer)

te de die indiem falutáre ejus.

Michael , Dei nüntius

ro

lucb

Amnuntiáte inter Gentes gló-

animábus juftis , allel. allel.

thtb i

riam ejus , * in ómnibus pó-

Afijg Datafunt ei incénfa

pulis mirabília ejus.

multa , ut adoléret ea ante

Mu

It

uóniam magnus Dóminüs ,

altáre àureum ; quod eft ante

r

g

laudàábilis nimis : * terrí-

óculos Dómini.

[rn

bilis eft fuper omnes deos.

uóniam omnes dii Gén-

— Pfaimus 6s -

d

Ominus regriávit, exüf.

tlf

q

tium daemónia: * Dóminus

i

D

tet terra , * |gténtur ín-

i

l

autem coelos fecit.

ful& multa.

115

ifits

Gonféffio , & pulchritàdo 1

Nubes, & calígo in circüitu

qm (

confpé&u ejus: * fan&timó-

ejus : * juftítia , & judícium

nia, & magnificéntia in fan-

corré&tio fedis ejus.

Hl

&ificatióne ejus.

Ms

i

ignis ante ipfum precédet, *

j

Afférte Dómino pátrie Gén-

& inflammábit in circüitu

tium , afférte Dómino gló-

inimícos ejus.

ff

M d

riam & honórem: * afférte

A

flluxérunt fülgura ejus orbi

!

Dómino glóriam nómini ejus.

terre : * vidit, &

| commóta

"

"fóllite hóftias , & introítein

eft terra.

"

átria ejus : * adoráte Dómi-

Montes ficut cera fluxérunt

jf

num in átrio fancto ejus.

à fácie Dómini : * àfácie Dó

Gommoveátur à fácie ejus

mini omnis terra.

"]

j

j

PW

univérfa terra : * dícite in

p

Annuntiavérunt coeli juftí-

Géntibus ,. quia Dóminus

tiam ejus : * & vidérunt om-

j

scgnávit.

nes pópuli glóriam ejus.

cæpef

Etenim corréxit orber ter-

Confundántur ommes , qui

12.qui non commovébitur : *

adórant fculptilia: * & qui

judicábitpópulosin equitáte.

gloriántur in fimulácris fuis.

]

[j

e

i

CK

Áde-

z

.

ul

réplet in bonis defidé-

t

A do

r4te euni' omnes Angeli

rium tuum: * renovábitur u£

ejus:

* audivit, & lztáta eft

UVO

Sion.

?

áquile juvéntus tua.

jret

páciens mifericórdias Dómi-

fT

Etexultav

érunt filie Jude;

'pl'

opter judícia tua Dómine.

nus, * & judícium ómnibus

qua.

.()u0

,

niam tu Dóminus altíffi-

injüriam patiéntibus.

L

Dor

N otas fecit vias fuas Moyfi,*

snus fuper omnemterram :

fede

nimis exaltátus es fuper om-

filiis Ifrael. voluntátes fuas.

r

(s

nes deos.

Miferátor & miséricors Dó-

bf

minus : * ongánimis ; & mul-

ui dilígi

tis Dóminum;odite

tüm miséricors.

*

g

malum : *

cuftódit Dóminus

üt

Górum fuórum,de

Noni n perpétuum irafcé

;

Tius

ánimasSan

tur : * neque in ztérn

manu peccat

ófis liberábiteos.

£

»

f

T ux orta eft jufto,

* & re&tis

comminábitur.

D

IN on fecündüm peccáta hq;

LUl

corde lzetítia.

1 etámini jufti in Dómino :*

ftra fecit nobis : * .neque fe-

Wi

& confitémini memóriz fan-

cündüm .iniquitátes noftra

a

retríbuit nobis.

H

&ificatiónis ejus.

Ó

Glória Patri. .

Q uóniam fecündüm aktitüdi«

qot

Aiía.

Data

funt ei incénfa

nem cali à tetra : * corrobo-

P

u

'rávit mifericórdiam fuam fu-

]

Yi

multa , ut adoléret eadnte al-

s

tàre.áureum , quod eft ante

iper timéntes fe.

cu

óculos Dómini.

uantüm . diftat.

Ortus aï)

,

[v

cidénte

* longé fecit à

tpt

Afa. .Multa magnália de

Ó

Michaéle Archángelo , qui

nobis iniquitàátes noftras. -

p

rlio fecit victória.

uómodo miferétur pater

h

filiórum , misértus eft Dómi-

fortis in 8

falmus 10C2.

i

i^

T? Enedic 4nima mea Dómi

nus timéntibusfe : * quóniam

MU

ipfe cognóvit figméntum no-

no,* & ómnia , qua in-

ftrum.

tra me funt , nöm'mi Afan&ïo

us.-

v

fRecordátus eft , quóniam

[

pulvis fumus : * homo ficat

enedic ánima mea Dómi-

À

no , * & noli oblivísci omnes

foenum dies ejus, tanquam

l

retributiónes ejus.

flos agri fic efflorébit. -

ü

W

Qüóniam fpíritus pertransí-

'Quipropitiátur ómnibus ini-

bit in illo , & nonsubsíftet : *

quitátibus tuis: * qui fanat

ï

omnesinfirmitates tuas.

& non cognóícet àmpliüs lo-

cum iuumni.

5

Oui rédimit de intéritu vi-

IMifericórdia autem Dómini

Ü

tam tuam : * qui corónat te in

mnifericórdia ; & miferatióni-

àb eetérno,* & usque in zetér-

bus.

num fuper timéntes eum.

d

À

WiV

Fefta Maji. $ .

0f

J

É t juffiüatiliusfi filios

filió-

l

V.

inus docet; id eff,'

rum , * his qui fer

s

E

j

plicitáté puertlem vitia córz

"m

fnéntum ejus.

porum noftrórum animseque

Is

"t mémotes -

funt 'manäatäw

.revocánda. Pueros autem ,

ls

gum ipsíus,* àd faciéndum ea.

.credéntes omnes per audiénz

UstOf1

ómunus in coelo parávit

tiz fidem nuncupávit -Hj

|

ii

fedem fuam ; * & regnum ip:

enim patrem fequüntür 3

"At

síus ómnibus dominàbitur.

mátrem 'amant ; próximo

i

u

L

enedícite Dómino omnes

velle malum néfciünt j euz

Angeli ejus : .* poténtes vir-

ram opum néslisunt : hom

!If

M

"tüte, faciéntes. verbum - il

infoléfcunt, nom odérunt ,

líüs , ad audiéndam vocem

læm[m

-

non mentiüntur - dictis cre-

fermónum ejus.

dunt, & quod áudiunt, vé-

h

eüedícite Dómino. anes

rum habent.

Reverténdum

virtütes ejus: * miníftri ejus,

ub

li

fgitur eft 'ad fimplieitátem

W

6]

qui facitis voluntátem ejus.

infantium : quia/iÓ eà collo-

enedicite Dómino. ómnia

cáti , fpéciem humilitátis Do-

ópera ejus : *in omni loco

lat

W

mínicg circumferémus .

(

dominatiónis ejus ; bénedic

$; Ínconfpe&u Géntium no-

[

ánima mea Dómino. -

líite ttmére :*'vos enim in cór-

*2; Multa magnália de Mi*

dibus veftris adóráte, & ti-

fl i

chaele Archángelo, qui fortis

méte Dóminum : *' Angelus

jn preelio fecit vidóriam. !

enim ejus vobífcum eft.

feti)

$

Y* Inconfpé&u Angelórum

Y^ Stetit Angclus juxtaaram

pfallam tibi Deus meus.

templi, habens thurfbulum

Y

W.

Adorábo

ad templum

áureum in manu fua.

An-

]

celus.

3

qllfu

fanttum tà&m , & confitéb

:

?T

nómini tuo.

ääq.& Quorti feftum cólimus.

i

é&io fán&i Evangeélii fe-

€410 Vill.

cu

. Mattheum.

u

Le&tio

ndà

Y

d

X 7 /E huic mundo àb fcán-

*

. Cap. 18.

dalis. Humrilitas paffió-

if

"(TN illo témpore ; Accefsé-

nis fcándalum mundo eft.

i

runt difcípuli ad Jefum,

In hoc énim máximé igno-

dicéntes: Quis, putas, má-

rántia detinétur humána ,

]

jor eft in regno caelórum ?

)

quód fub deformitáte cru-

yJ

tréliqua.

L

ci$', &térne glórie Dómi-

Homilía S. Hilár

Epffc.

num nóluit accfpere. Et quid

omment. u1 Miatt

th

( €. 18

Y

mundo: tàm periculófum ,

fi

On nifi revérfos in na-

quam fnon recepíffe Chri-

türam puerórum intro-

ftum ? Ideó vero'necéffs effe

Ííre regnum. eaclórum Dóggi-

ait veníre feándala : quia ad

a

SACIA-

" Fefta Majr, 9

[ iiObiS :

P(tmus, Déminus regnávit

&1681

Sacäamöntü"reddänd

ho

geternitátis ,. omnis irl eo pal-

cum reliquis.

um pr

zeli

17. -

ela

fiónis humtlitas effet expléda.

Affía,

iarétur Mí-

[u

, Míchael Archángelus ve-

chael Archángelus cum dra-

cóne,audíta e

vox dicéntiü :

Qui

0

nit in adjutórii pópulo Dei

Salus Deo noftro , Alleluüja.

9 Stetitin auxílium pro ani-

Aía, Archángele Míchael ,

snábus juftis.

confiítui te prín

[u

em fu-

D

J

, Stetit Angelus juxta aram

d

templi ;

habens thuríbulum

per omnes ánimas

fcipién-

j

|

áureum in manu

fua. Stetit.|

das.

6 loriaPatri. Stetit.

-

Afía, Ange

li Dómini , Dómi-

- dxLettio 1X

H

num benedícitein setérnum.

temni'itis

Aüa.

Angeli , Archánge-

Saä

.' z

lidéte , ne con

li, Throni , & Dominatió-

V

.unum de pusíllis iftis ,

Y

ui credunt in me.

Aptiffi-

nes , Principátus , & Poteftà-

mum vinculum mütui amóris

tes, Virtütes coelórum lau-

ii

ad eos precípue ,

dáte Dóminum de cælis?;

!

impófuit ;

ui veré in

Dómino.credidíf-

allelüja.

Capitulum.

"Apoe T.

NT

(ent. Pufillórum enim Angeli

Jgnificavit Deus , qu&e

uotidie Deum vident , quia

h

Fílius hóminis venit falváre ,

opórtet fieri cito , lo-

ht

quze pérdita funt. Ergo &Fi-

quens

er Angelum fuum

]

jus hóminis falvat , & Deum

fervo fuo Joánni , qui tefti-

Angeli vi

dent , & Angeli pu-

mónium . perhíbuit verbo

i

refunt fidéliü ora-

Dei , & teftimónium Jefu

|

fillóriüm p

Chrifti qugcümque vidit.

N

tiónibus. P

reéffe Angelos ab-

ilvmnus

I

folüta au&tóritas eft. Salvató-

rum ígitur p

er Chriftum ora-

$xHrifte fanttórum decus

j

tiónes Ánge

li quotídie Deo

i

Angelórum ,

li

ófferunt. Ergo p

ericulóse ille

Gentis humáne Sator , &

[

jus defidéria

KRedémptor ,

i

contémnitur., cu

Coaelitum

:nobis

tríbuas

l

acpoftulatiónes ad stérnum

beátas

h

& invifibilem Deum ambi-

Scándere sedes.

(

tiófo Angelórum famulátu;ac

miniftério pervehüntur.-

Angclus pacis Miíchael in

l

'Ye Deum laudámus. 16.

: eeaecs

5

Ü

ADLAUDES,

Coelitus noftras véni

it , fe-

i

rena&

-

D& per Horas ; Afia.

Au&or ut pacis lachrymó

'Tetit Angelus juxta aram

in orcum.

l

X templi , habens thuríbu-.

lum áureum in manu iua.

Bella reléget.

Ange-

Pefta D.'Iüjï-, &.

"

u 'W

X ngeh.xsv fortis Gábri

el, ut

tíbi miniftrántibus in coelo

oftes

emper afsíftitur , ab his in

Qd

!

terra vita noftra muniátu

ïlls (

Pellat antíquos ,

Ms

& ;miba

er Dóminum.

3

to

DN

coelo ,

]

:

Qu triumphátor ftátuit per

Ad Tertiam, Antiphonz,

,L

orbem , :

Dum pr&liarétur.

hi

Templa revífat. ,

Caypitulum. $ ignificávit.2 $6.

[l

E.

fe

Stetit

|

l

Angelus noftr& médicus fa-

Angelus ,

lütis

* Tuxta aram templi. . Stetit.

Adfit é coeelo Ráphael ,'ut

y^. Habens thuribulum àu-

ii

omnes

reum in manu fua. — Juxta.

P

G lória Patri. Stetit. -

LOT

d.

Sanet egrótos , dubiósque

vite -

Tif

A

Yy.' Afcéndit fumus aróma.

Dírigat aQus. ^

tumin confpé&tu Dómini. :

h

t

Wirgo Dux pacis; G;nïtrix-

We

De manu Angeli.

"

il

que lucis ,

AdSextam ,. Antiplona,

U

Í

Archángele Michael. -

Et

lórum

acer nobis Chorus Angc—

Capitulum.

Apoc. 5. €

"T

Semper afsíftat , fimul & mi-

Udívi vocé Angelórum

i

0

càntis

A

multórum in circüitu

d.b

Régia cacli.

throni, & animálium,& fenió-

l

fl

Przeftet hoc nobis Déitas

rum: & erat nümerus eórum.

beáta

u

mília míllium voce magna

1

Patris , ac Nati , paritérque

dicéntium : Salus Deo noftro.

ij

i

anectt

& brev.

Afcéndit fumus

W

Spíritus , cujus réfonat per

arómatum ,

€

In confpéttu

omnem.

Dómini. Aícéndit.

),'- De

u

Glóriamundum. Amen.

manu Angeli. In confpé&u.

3*. Stetit Angelus juxta aram

G ]ória Patri. Afcéndit.

Wt xk

templi. x Habensthuribu-

Y* In confpé&u Angelórum

lum áureum in manu fua.

psallam tibi-Deus meus.

(

Ad Benedidtus ,. Amtiphona.

&e Adorábo àdtemplum fan-

FaGum eft filéntium in ccaelo:

G&um tuum, & confitébar

dum draco commítteret bel-

nómini tuo.

du

lum : & Míchael

u

gnávit

Ad Nonam , Anf

iphona,

cum eo , & fecit vl

à

óriam ,

eli, Archá

ngeli.

allel.

QOratüo.

l-

:

A

h['

"

apitulutn.

poc.12.b *

T Y Eus, qui miro órdine

A&um eft prelium mag-

u

' Angelórum miniftéria

.mum in caelo , Míchael ,

hominümque difpénfas : con-

,E

Angeli ejus praliabántur

céde propítius ; ut ; à quibus

cum dracóne , d& drace

í

8

pug-

d

Kefta Majt,. 9

&oróptime , Eccléfiz fanctse

E

3 pügnäbat ; &ángeli ejus : &

non pravaluérunt, neque lo-

Iumen , béàte Gregóri , diví-

ïu

[4D

cusinvéntus eft eórum àm-

nelegisamátor , de

.

precärg

ngcöbït

pliüs in coelo.

^

pro nobis Filium De

l«

N

/

d

. br.In eonfpédtuA

ngelóri,

. Qratio,

* Pfallam tibi Deus meus. In

Eus,

üi pópulo tuo

gt :

confpédu.- y'. Adorábo .ad

&térne falütis beátum

eredtu

templum. fan&tum .tuum , &

Gregórium miüníftrum tri-

marn

confitébor nómini tuo.Pfalla.

buífti: prefta , quaefumus ;

Tum

Glória Patri. In confpé&u.

ut , quem Do&tórem vita ha-

eum

üuimus in terris , intercefsó-

tersit

y^ Adoráte Deum.

x-. Omnes Angeli ejus

rem habére mereámur in

vefum

Jn fecundis

efperis , Aff

aAÀcoeli. PerDóminum.

at

tetit Angelus. cum reliqui

$

|

In primo NoGurno , Le-

TM

de Laudibus. 356. . P(alm,] Griones de Scriptura occurre

PO

Dixit Dóminus.

cum.reli-

.In fecindo No&turno.

mulit

uis de -Dominica.

126. &

Le&uo i

I

loco ulürii, Pfalmus. Confi-

Regórius , nlgf)ilis Cáp-

G

mumi

tébor.tibi Dómine in toto

padox., ex fingulári di-

fedit

torde meo. i40.

P

vinárum litterárum fciéntiá

: CapitaTum. $i

nificàvit. .

"Theólogi cognómen confecü-

"

i

lendor.

ut

uur

Hymnus. Te

E

tus ,. INaziánzi in Cappadócia

DA

inprimis Vefperi, 349.

natus , Athénis in omni difci-

(tia

Y Tn confpéttu Angelórum

linárum génere unà cum

fan&o Basílio erudítus , ad

i

bfallam tibi Deus meus. :

Ti

.:» Adorábo ad templum fan-

ftüdiafacrárum Litterárum

ld

&um tuum , & confitébor

fe convértit , in quibus fe in

duf

nómini tuo.

coenóbio per áliquot annos

CO

Ad Magnificat , Antiphonz.

exercuérunt, illárum fentén-

tione

Princeps gloriosíffime ,. Mi-

tiam non ex próprio ingénio ,

Qitt

chael Árchángele , efto me-

fedex majórum ratióne , &

W

au&teritáte

mor noftri;hic , & ubíque

interpretántes.

(ft

emper precáre pro nobis Fí-

ui cüm doCrína, & vitze

m

Tium Dei , allel: allel.

fanctitáte florérent, vocátiad

ttim

munus predicánde Evangé-

Orstjo: D'eus, qui miro. 357.

i

lic& veritátis , plárimos Jefu

Wn,

In fefto S-. Gregorii Nazian-

Chrifto filios peperérunt.

&t

zeni Epifcopt & Confeff.

y;, Invéni David fervum me-

um; óleo fancto meo unii

Duplex.

S«

Ad Magnificat in utrisqüe

eum : * Manus enim mea

u

&

yeïpetis,"A:ntlphom, O Do-

auxiliäb';t"ur ei.

. Nihil

W

x

i

f

FGM 'Majïo« ? (

m

;

r

59

ff?g

ü

j

y. Nihil proficiet inimícus

hóminurn , fan&orümqu

e ju-

T

n eo ; & filius iniquitátis non

dício id affecütus eft , ut nihil

1

nocébit ei. Manus.Lectio v.

in illis ,. nifi ex verze ietátis

l

Regórius ígitur aliquán-

& cathólicg religiónis régula

G

hi.

do domum revérfus , pri-

reperiátur : nemo quidquam

'dü büä

3nüm Safimórum Epífcopus

jure vocáre poffitin düábium.

Lt

creátus eft,deínde Nazianzé-

Confubftantialitátis Filii fuit

nam Eccléfiam adminiftrávit.

Qu

acérrimus propugnátor. Ut

b

TTum.. Conftantinópolim | ad

autem vitz laude nemo ei

eam regéndam Eccléfiam ac-

praepófitus eft, fic & oratiónis

Ltfen

bj

TU 1

cersítus, cüm civitáàtem hz-

gravitáte omnes fácile fupe-

AU

xefum purgátam erróribus ad

rávit. In iis fcribéndi ac le-

cathólicam fidem reduxíffet ,

ii

"

gendi ftüdiis ruri vitam Mó-

quod ei fummum ómnium

nachi exércens, Imperatóre

.

amórem conciliáre debébat ,

"T heodófio ad coeléftem vitam

n

multórum parávit invídiam.

sénio confé&us migrávit.

ltaque cüm inter Epífcopos

& Ifteeft, qui ante Deum

1p,

E

u

iagna

roptéreà effet fatta

magnas virtütes operàtus eft,

fedítiofponte cedens Epifco-

& omnis terra doctrína ejus

$

pátu , illud Prophéte diétum

repléta eft: :

Ipfe intercédat

ii

2 1

ufurpávit : Si propter me

pro peccátis ómnium popu-

ppud
