W* Qu eft ifta, quae proce'i'—--

nus , & uxor pari nobilitáte ,

fitficut fol, & formófa tan-:

j gmïl'

Vidé-

cum líberos non fufcepíffent,

quam Jerüfalem ?

i

quos bonórumi heerédes relín-

runt eam filiz: Sion ,. & beá-

gt f

querent , fuam hereditátem

tam dixérunt,& Regíns lau-

,U

fan&tiffimze Vírgini Dei Ma-

davérunt eam.

* Rt ficut

Pm[ Di'u'

dies verni circümdabant eam

trivovérunt , ab. ea. fummis

précibus afsídue peténtes, ut

flores rosárum , & 1ília con-

JJ

in quod pium opus eam pe-

dérunt. ..

lüaql

cüniam potíffimüm erogári

vállium. Lïä

10. Vi«

ii

Uare .folémni facerdó:

vellet , áliquo modo fignifi-

pv

càaret.

Quorum preces &

tum, & pópuli fuppli-

j m

catióne

ad collem venit

u

J

vota ex ánimo faCta , beàta

lj

au-

nive coopértum , & in eo.

"

J

Viþgq María benígne

locum

d I4

- D

^uFefta Augufti. £-

Homilía venerábifis Bedee

locüm Eccldfi d

efignàvit ,

jf

que Joinnis & uxóris pe-

Presbyteri.

cundüï

cünia extrücia eft ,

ófteà à

|Lib. 4. cap

in Luc. rr.

otiónis & fi-

$

«

"

Xyfto tértio reftitüta, Váriis

Agnae

nomínibus primüm eft ap-

: der hec muüulier oftén-

pelláta ; Basilica Libérii ,

ditur , quz Scribis & Phari-

(à

U awm

n

n

J

Santta. María ad Presépe.

&is Dóminum tentántibus ,

euti t

Sed cüm multe jam effent in

fimu] & blasphemántibus ,

Urbe Eecléfie fub nómine

ln

fri:

tanta ejusincarnatiónem prea

Bf

um Ll

an&e Maríe Virginis : ut ,

ómnibus finceritáte cognóf-

qua Basílica novitàte mirà-

cit,tanta fidücia confitétur,ut

m2 :

g ao

culi ac dignitáte caeteris ejüs-

praséntium prácerum ca-

dem nóminis Basílicis

rae-

lüàmniam , & futurórum con-

n p

ftáret , vocábuli étiam ex-

fündat

üeye,f&üüü

hareticórum perfi-

tdum €

celléntia fignificarétur , Ec-

diam. Nam ficut tune Judzi,

cléfia San&te Maríe majó-

fan&ti Spíritus ópera blasphe-

tmvdpLUS

Mmom n

ris dicta eft, Cujus dedica-

mándo,verum confubftantia-

f

iV

tiónis memória ex nive , qus

lémque Patri Dei Filium ne-

jüde,

hac die mirabíliter cécidit ,

gábant:ific herétici pófteà ne-

ime:di

n

|

i homi

anniversária celebritáte

: co-

gàándo , Maríam femper Vír-

litur. .

ginem,fandi Spíritus operán-

if

9. Ornátam monilibus filiam

te virtüte nafcitüro cum hu-

n H

lerüfalem Dóminus . concu-

mánis

membris Unigénito

mf

ívit ; *Etvidéntes eam filie

Deicarnis fuz matériam mi-

T

:

xlor

1

r

gedica-

Ds- beatifftmam

niftráffe , verum confubítan-

18 )

vérunt,dicéntes : *

b

nguén-

tialémque matri filium hómi-

WE

tum effüfum nomen tuum.

t d

nis.fatéri non debére dixé-

y. Afütit Regínaà dextris

runt.

ET

tuis in veftítu deauráto , cir-

£. Felix namque es facra

"t q

£umdata varietáte, Et.

Virgo María , & omni laude

EU

Glória Patri. Unguéntum,

digniffima :

Quia ex te

m bei

E

3

In tertio Notturno.

ertus eft foI juftítia , Chri-

hm aj

Leé&io fan&i Evangelii fe-

ftus Deus nofter.

l Regem

cündüm Lucam.

* Ora pro pópulojintérveni.

Le&io vii.

lämque lt

Cap. 11.

pro clero , intercéde pro de-

Miam

N illo témpore : Loquénte

vóto femíneo fexu : séntiant

i

I

Jefu ad turbas , extóllens

omnes tuum juvámen , qui-

t

vocem quasdam mülier de

cümque célebrant tuam ífan-

ET

turba,dixit illi : Beátus ven-

&am Feftivitàtem.

ula.,

i Y

Et ré-

ter ,qui te portávit.

Ho. Cujus feftum cólimus,

r

liqua.

ipfa Virgo vírginum.

l

f

Le-

|

ulbus:

Ed

i

" FeftaäAugu&ï. RE

$37

m"merä

u

Le&io ix.

hs

J

Ed fi /c:roigfgirilï;i Dei fe-

Uinímo beiti, qui áu-

"

.m[

cündüm carnem nafcén-

|

4

diunt verbum Dei ,. &

l

Y

;

]

D

tis à carme Virginis matris

cuftódiunt. Pulchré Salvátor

IT

pronuntiátur extránea , fine

atteftatióni mulíeris ánnuit &

x

eam non tantümmodo ,

üa.

caufa venter, qui eam por-

VU f

,

táffet , überaqua la&táffent ,

Verbum Dei

corporáhter

]

ts

beatificántur.

Dicit autem

seneráre merüerat, fed &

iftum

lj

E

Apóftolus: Quia mifit Deus

omnes, qui idem Verbum

It

Filium fuum factum ex mu-

fpiritáliter audítu fidei con-

X t

líere , fa&tum fub lege. Ne-

cípere, & boni óperis cuftó-

um

que audiéndi funt, qui legén-

dia vel in fuo , vel in proxi-

at

dum pufant : Natum ex mu-

mórum corde párere,& quaft

Btetnn

liere,factum fub lege ; fed ,

Alere ftudüerint, affevérans

effe beátos: quia & éadem

mintto)

Fattum ex mulíere : quia

fsl

a

concéptus ex ütero virgináli,

Dei Génitrix, & inde quidem.

YUO cIn

carnem non de níhilo , non

beáta, quia Verbi incarnándi

Iri D Hs

aliande,fed matérna traxit ex

miníftra fatta eft temporális :

carne : alióquin nec vere Fi-

fed inde multà beátior , -quia

erti p

hm f

lius hóminis dicerétur , qui

ejüsdem femper amándi cu-

oríginem non habéret ex hó-

ftos manébat azetérna.

iil

mine. Etnosígiturhis con-

e Deum laudámus. 16.

o C

n U

tra Eàtychen dictis , extollá-

ynus vocem cum Eccléfia Ca-

& per Horas, Affa.

ub

Um effet Rex in. accá-

"

TU

thólica, cujus hec mülier ty-

pum geffit , extollámus &

bitu fuo , nardus mea

g

mentem de médio turbárum,

dedit odórem fuavitátis.

y i

dicamüsque Salvatóri:Beàtus

Pfaim.

óminus re

é

-

gnávits

cum reliquis.

I7.

-',

um GS;

venter, qui te portávit ,

übera , quz fuxifü. WVere

AfíaLeva ejus fub cápite

?

[ 1& m !

enim beáta parens , que ficut

meo , & déxtera illíus ample-

de

2,

Vaf

quidam ait;Eníxa eft puérpe-

xábitur me.

Nigra

i ]UW ]

ra Regem , Qui coelum ter-

fum , fed formófa filie Jerü-

|

[

l

falem : ídeó diléxit me Rex ,

Jl

rámque tenet per fecüla.

J

)

j

ii

J

&. Beátam me dicent omnes

& introdàxit me in cubícu-

as

d

Quia fecit

lum fuum. Afía.

am hiems, Z,

ni

seneratiónes :

j

TA

mihi Dóminus magna,qui po-

tránfiit , imber ábüt, & re-

j

tens eft, & fantctum nomen

céffit : furge amíca mea , &

veni,

t

ejus. Y Et mifericórdia ejus

fía. Speciófa fa&ta; v?

j V

à progénie in progénuies ti-

es , & fuavis in delíciis tuis ,

méntibus eum.

)ulà.

?

feüum (V

fantta Dei Gänit;ix;.

P

j

Glória Patri. Quia.

L15

p

d

1

:

,^.. Fefta Augufti. 2

UR

d

a

pi&ülu.m. !

-Ecéli. 24. b ;

Ad Sextam ,

^A Binítio, &ante fecula| Nigra fum. '

hfc(tfg

2

creáta fum , & usque ad

[3

tUIum'f

Advï

fütürum feeculum Ànon défi-

fic in. Sion. firmáta:

lfs

*am,&inhabitatióne fancta

fum, & in civitáte . fan--

[üS de !

coram ipfo miniftrávi.

Gificáta fimiliter requiévi ,

Hymnus. O Gloriófa . Vír-

& in Jerüfalem potéftas mea.

ii

1 Düïcz

ginum. clvii,

Et radicávi in pópulo honori-

Ws

Y- Diffüfa eft grátia in lábiis

ficáto, & in parte Dei mei

tuis.

heréditasillíus, & in pleni-

TT

äreä benedíxit te

tüdine

Sanctórum deténtio

Coil

8y» Propt

inea.

Ti

Deus in &térnum.

S

f

Ad Benedictus , Ant

ïphona. &.breve, Adjuvábitg eam ,

"-

Beáta es María , qu& credi-

* Deus vultu fuo.' Adjuvá,.

[

ferfium

!

bit eam.

i

apis 1

dífti : perficiéntur in te , quie

Q

|

di&ta funt tibi à Dómino , all.

y. Deusin médio ejus , non.

gurä

ratio.

commovébitur. Deus.

sug

Oncéde nos

fámulos

Gléria Patri.. Adjuvábit.

.tuos , quafumus. Dó-

y^ Elégit eam Deus, & pra-

sine. Deus, perpétua men-

elégit eam.

QUïï

fculos:

tis & córporis fanitáte gau-

X Ín tabernáculo fuo habi-

]i

dére ; & gloriófa beátee Ma-

táre facit eam.

u'

ríe femper Vírginis inter-

Ad Nonam , Antipho

na.

n

ïic

[ite

ceffióne , à presénti liberári

Speciófa.

triftítia ; & stérna pérfrui

Capitulum. Eccli. 24. b

Qunt

letítia. Pert Dóminum.

N platéis ficut cinnamó-

Mu

Ad Primam in g. brevi ,

mum, & bálfamum aroma-

Antqui

Y.Qui natus es de María

tízans odórem. dedi

quafi

Ti

Mírgine.

myrrha elé&ta dedi fuavità-

il

tem odóris.

hemif

d Fert

iam , A:ntiphona.

Leva

ejus.

&. br.

Elégit eam. Deus ,

tisqi

Capitu

|

utmn. Abinitio.

* Etpreelégit eam. Elégit.

t d

Y In tabernáculo fuo habi-

X.Dreve, Spécie tua, " Et

d

pulchritüdine tua. Spécie.

táre facit eam. .Et praelé

git.y

Tl

Y. Inténde , prófperé procé-

G]lória Patri. Elégit.

Müxe 1

y. Diffüfa eff grátia 1

Bub

j

M

de, & regna.Et pulchritüdine.

Glória Patri. Spécie tua.

tuis.

TUf

l

x-. Ad

& Proptéreà benedíxit te;

Am

Pa'

tu fuo.

juvàbit eam Dfäus vul-

Deus in a&etérnum.

t

]

&;, Deus in médi

6' &jus , non

Vefpere de 'Fransfigura-

Il

éommovebitur. .

tione Domint.

AUmm

l

DIE

^. Fefta Augüfti, &*

W

JpIE VI AU

GUSTI. . [». Gloriófus apparuífü iu

xl

Infefto 'Transfigurationis D.

confpéttu Dómini.

2

R

li

AT

nb

N. J. C. Duplex.

x« Proptéreà decórem índuit

U

Ad Veiperas , Antiphona,

te Dóminus.

AW

Afsümpfit Jefus. cum rcli-

Ad Magnificat , Antiphonz;

D v

LA

quisde Laud. .. 549* Pfalm.

Chriftus Tefus fplendor Pa-

lt

i

Dixit Dóminus. cum reliq.

tris,& figüra fubftàntiz ejus,

hm

de Dífica.

126.

& loco ult.

ortans ómnia verbo virtütis

l farte D

Píalmus. L, audáte Dóminum

us, purgatiónem peccató-.

DORTIT

omnes Gentes. 130.

rum fàciensiin monte excelfo

,ilörum dff:

- Capitulum. | Philip

RE

gloriófusapparére hódiedig-

vatórem

didus

Oratio,

expe

nátus eft. .

Dd

Dóminum noftrum Jefum

Eus, qui fidei facramén-

1 M

Chriftum , qui reformábit

tain Unigéniti tui . glo-

m

corpus humilitàátis noftre ,

riófa Transfiguratióne , Pa-

J

configurátum córpori clari-

trum teftimónio roboráfti : &

Iur D

tátis Íuze.

í

adoptiónem filiórum perfé-

Gam , voce delápfa in. nube

. Al

!

Hymnus.

2 ]s

cümque

Chriftum

lücida, mirabíliter prsfigná-

QUi

quaritis ,

fti : concéde propítius ; ut ip-

Oculos in altum tóllite :

síus Regis glórie nos cohz-

TU

Illic licébit vífere:

rédes efficias , &- ejüsdem

Atl

Signum perénnis glórie.

glóriz tríibuas effe consórtese

Yilüftre quiddam cérnimus ,

Per eümdem.

^

Pro comm. S. M.ad Niv

es;

l

Ml

OULI

l

M

Quod néíciat finem pati ,

i Qu

Sublíme, celfum, intérminü.,

Aiía. Beátam me dicent om-

Antíquius coelo & chao.

nes generatiónés , quia.ancíl-

Bu

s

f

]

Hiicille Rex eft Géntium ,

lam hümilem refpéxi

ï

t Deus.

Populique Rex Judáici ,

y Dignáre me laudáre te ,

T

Promíffus Abrahz patri ,

Virgo facráta.

Ejüsque in &evum sémini.

z. Da mihi virtütem contra

T

FH unc & Prophétis téftibus ,

hoftes tuos.

gai( tifi À

Yisdémque fignatóribus,

Oratio. Concéde nos. s

s

'Teftátor & Pater jubet

Deinde fit comi SS. Xv

*

j

figre

Audíre nos & crédere.

Felicifimi, & Agapiti ; Afna.

l

Wil

Jefu , tibi fitglória ,

Iftórum eft enim regnum

T

ccelórum, qui contempsérunt

(

Qui te revélas párvulis ,

Cum Patre , & almo Spíritu ,

vitam mundi, &. pervené-

fand

a

In fempitérna fecula.

Amen

ryunt ad

remia regni , &

ffh

Sic terminantur

Hymni

lavérunt

j

olas fuas in sángui-

M,r

Tr

peromnes Horas.

neÁgni -

H

yis

HF

Ó

Feäa Aug ufti. &^

j

9. Letámini in Dómino, &

iónem faclátis * hec enim

p

l

hn

exultáte jufti.

faciéntes non peccábitis ali-

y. Etgloriámini omnes re&i

quándo. Sic enim abundánter

18

miniftrábitur vobis intróltus

ï

F

corde.

Eus , qui nos concédis

in etérnum regnum Dómini

qn j

) fanftórum Mártyrum

n

noftri , & Salvatóris Jefu

)

tuórum , Xyfti , Feliciffimi ,

Chrifti, Propter quod incí-

A

& Agapíti natalítia cólere :

piam vos femper commonére

n

da nobisin setérma béatitüdi-

de his ; & quidem fciéntes, &

fict

ne de eórum focietáte gaudé-

confirmátos vos in prasénti

re.. Per Dóminum.

veritáte.

Th

Juftum autem àr-

Ad Mlatutinum , Invitator.

bitror , quàmdiu fum in hoc

Ti

tabernác

ul

C

-um [ «

Summum Regem : glórie ,

0 , fufcitáre vos in

* Chriftum adorémus.

commonitióne : certus quod

gt f

Píalm. Venite,exultémus. 2.

t

velox eft depófitio taberná-

Hymnus. Quicümque. 539.

culi mei , fecündüm quod &

eiem-

Ín pritno NoGurno, Afía.

Dóminus nofier Jefus Chri-

ztndefntq

Pauló minüs ab Angelis mi-.

ftus fignificávit mihi.

bt ]

norátus , glória & honóre

$. Surgejilluminàre Jerüfa-

incd

coronátus eft, & conftitütus

lem, quia venit lumen tuum :

iron

uper ópera mánuum Dei.

* Etglória Dómini fuper te

hs o

Pf2lmus. Dómine Dóminus

orta eft. y. Etambulàbunt

&,q

nofter. ut in Pfaltetio.

5.

Gentes in làmine tuo, & Re-

N

Afía.

Revelávit Dóminus.

ges in fplendóre ortus tui. Et

t

condénfa , & in templo ejus

glória.

Lettio ii

It hk

omnes dicent glóriam.

Aboautemóperam , &

T

Pfat. Afférte Difo filiiDei 47.

frequénter habére vos

vl

iA fa.

Speciófus forma prze|poft. óbitum meum , ut ho-

t hn

filüs hóminum , diffüfa eft|rum — memóriam faciátis.

grátia in lábiis tuis.

-Nonenim doétas fábulas fe-

l W&

PT

Pfatmus. E ru&ávit. 65.

cütl, notam fécimus vobis

"lf

ll

Yy. Gloriófus apparuífti. in

Dómini noftri Jefu Chrifü

il

*

confpéttu Dómin:.

virtátem & preeséntiam ; fed

d

u

$. Proptéreà decórem ín-

fpeculatóres fa&ti illíus mag-

H

"W

duit te Dóminus.

nitüdinis.

M,(

Accíipiens enim à

RO

De Epíftola fecünda beáàti

Deo Patre honórem & gló-

B

Petri Apóftoli.

ram , voce delipfa ad eum

l

M

LeGio i.

Cap: 1.5

hujuscémodi

E

magnífica

ln

Ratres , magis fatágite ,

glória: Hic eft Filias meus

o

ut per bona ópera certam

diléus , inquo mihi com-

1 ]i

Ve&ra-m vocatiónem , & ele-

plácui , ipfum audíte.

Uld?»

X€. In

b

Fefta Augufti. &«

$41

Pfalmus 755 -

L]

.,

DRct

li

& In fplendénti nube Spíri-

WE

li

tus fan&tus vifus eft, Patér-

Otus

in Judea Deus: *

a vox audita eft : *

Hic

IN

in lfrael ma

Vb

!j

L

gnum f0«

df

eft Fibus meus dilé&tus , in

men ejus.

j

quo mihi bené complácui ,

Et fa&tus eft in pace locus

H]Vaï()rx |

il

ipfum audite.

ejus : * & habitátio :ejus in

f l

y. Appáruit nubes obüm-

Sion.

f Comf]' ]

u

(

brans, & vox Patris intónuit.

ibi confrégit poténtias ár-

Hic eít Filius.

cuum , * fcutum, gládium ,

dtpre

Le&uo iB

& bellum: :^«

H

Dd

3T hanc vocem nos audi-

illàminans tu mirabiliter à

m n

vimus de caelo allátam ,

móntibus etérnis : * turbáti

"fren

cum eísémus cum ipfío in

funt omnes infipiéntes corde.

AU (

monte fanCto.

Et habémus

Dormiérunt

fomnum . fu-

um:* & nihil invenérunt

ATT

firmiórem prophéticum fer-

n

mön»m

cuibené fácitis at-

omnes viri divitiarum im

mánibus fuis.

i

iendéntes

D)

uafi lucéme

j

lucénti in caliginófo loco ,

Ab increpatióne tua

Deus

n

donec dies elucéfcat , & lüà-

acob : * dormitavérunt , qui

DC (

ciferoriátur in córdibus ve-

afcendérunt equos.

i

L

u terríbilis es,

& quis re-

11l

ftris , hoc primüm intelligén-

DAR

tes ,. quód omnis prophetia

síftettibi ? * ex tunc ira tua.

De coclo audítum fecífti ju-

p &

776

Scriptüre própria Interpre-

I

ul

tatióne non fit. Non enim vo-

dícium : * terra trémuit , &

M

luntáte humána alláta eft ali-

uiévit.

l

i:ïufh

.&ram : ]

quándo prophetía ; fed Spíri-

üm exürgeret in judí

Deus , * ut falvos fáceret

t

tu fantto infpiráti , locuti

oimnes manfuétos terra.

Itl

funt fanéti Dei hómines.

Quóniam cogitátio hóminis

2

3. Vidéte,qualem charitàtem

confitébiturtibi : * & relí-

us

dedit nobis

Deus Pater:,

* Utfilii Deinominémur, &

quiz cogitatiónis diem feftum

g n

agent tibi.

E

T

il

j

fimus. Y* Scimus , quóniam

d

cümapparüerit , símiles ei

'ü'oväte , & réddite Dómino

! MH

Deo veítro , * omnes , qui in

TU

érimus , quóniam vidébimus

j

eum , sícuti eft.. Ut filii.

circüitu ejus affértis münera.

t

G]ória Patri.

Ut fili.

Terríbili & ei, qui aufert

M

gï

Ínfecundo No&turno, Afía.

fpíritum príncipum , * ter-

1

Illüminans

tu . mirabiliter

ríbili apud Reges terra.

I!

à móntibus stérnis : tur-

AfiaIllàminans tu mirabtliter

"

báti funt omnes ipfipiéntes

à móntibus attérnis * türbáti

j

corde.

funt omnes infipiéntes corde,

1

Afía.

1

L

Fefca Augufti, 6 -

n

Aüa. Mehor eft dies una in|Non privábit bonis cos , qui

Ü

Ambulantin innocéntia :

*

fttà

&triis tuis fuper nnlha.

jl

falmus

Dómirie V1rtutum 5 beätus

(

Uam diléeta tabernäcu—

homo , qui fperat in te.

g

fiqui

Q

la tua Déómine virtü-

Afía, Mélior eft dies una in

yder

tum ! * COncuplfmt, & déficit

átriis tuis fuper míllia.

tur d

ánima mea in átria Dómini. .

Afia, Gloriófa dicta funt de

ya cn

Cor meum, & caro mea *

te cívitas Dei

Pfalmua 96.

exultavéruntin Deum vivít.

shura

Undaménta ejus in món-

fiem !

PEtenim paiï'er invénit fibi

L

tibus fan&tis : .* díligit

domum:

* & turtur nidum

af )nrs

Dóminus portas Sion fupex:

e(ï*

fibi , ubi ponat pullos fuos.

ómnia tabernácula Jacob.-

l'f]]xl

Altária tua Dómine virtü-

Gloriófa di&afunt dete , *

cívitas Dei.

qklem

tum:/* Rex meus, & Deus

Ht fi

1neus.

Miemor ero Rahab, & Ba.

lónis * fciéntium me.

vt

Beáti , qui hàbitant in domo

ïE

ml f

tua Dómine : * in fecula fe-

[

cce alienfgeng , & Tyrus ,

culórum laudábunt te.

& pópulus

&

thfopum : * hi

nii

rid

eátus vir, cujus eft auxiliü

fuérunt illic.

abs te: * aícenfiónes in corde

iNumquid Sion dicet: Homo,

ient j

&homo natus eft in eà : * &

j

M

l

fuo difpófuit ,in valle lac

h Ineb

márum , in loco quem pofult

fe fundávit eam Altíffimus?

-Etenim . benedictiónem dabit

fedym

óminus narrábit in fcriptü-

Wi

Legislátor , ibunt devirtüte

ris populórum , & prínci-

jn virtütem : * vidébitur De—

um, *horum,. qui fuerunt

. VUX

us deórum in Sion.

in ea.

Hæsö.ï

J hm

jmine Deus virtütum ex-

Sicut Ietántium. ómnium *

áudi oratwnem meam:* áu-

habitátio eftinte.

PYn

viol

nb us

treipe Deus Jaceb.

Afiía. Gloriófa dit&ta funt de

P rotéc

a

ornofter àfpice De-

te cívitas Dei.

VAf

us: * & réfpice in fáciem

y'. Glória & honóre coroná-

mj

Chrifti tui.

fti eum Dómine;

tf

H*&s j

Quia mélior eft dies una in

x Et conftituíftt eum fuper

wcæ

átriis tuis * fuper míllia.

opera mánuum tuárum.

Flégi abjéttus effe in domo

W W

Sermo fanéti Leónis Papg.

mlb«

Dei mei , * magis quàm habi-

Serm. de 'Transfig.

ante med.

táre in tabernáculis peccató-

' A.ectio 1».

i M Vi

rum.

Lm a*r

Perit Dóminus éoram

L

'Quia mtfemcördlam & veri-

eléctis téftibus elóriam

t td

U

fuam

& commaünem illam

1 f

tàtem díligit Deus: * grátiam ,

& fflomam dabit ngmus.

cum cateris Corporis

for-

dhrqu

inam

L

Fefta Augufti, & ",

J

L

mam) tanto fplendóre clar(-| przedicatióne véteris &

! ,» n'o"viï

i

(

ficat, ut& fácies ejus folis

Teftamént cóncinit tuba, &

V

fulzóri símilis , & veftítus

cum. Evangélica

doCirína

T

candóri nívium effet aequális.

antiquárum proteftatiónum

tl

Inqua transfiguratióne illud

inftruménta concürrunt? Ad-

? hl

quidem principáliter agebá-

ftipulántur enim fibi ínviceny

Ti

tur: ut de córdibus difcipuló-

f5

utriüsque faderis págins :

h

rum crucis

lUC«

ndalum. tolle-

& quem fub velámine my-

6) [

Ilf ]

rétur:nec conturbáret eórum

fteriórum przcedéntia figna

snä(

fidem voluntári;ge humílitas

promíferant, maniféftum at--

NU

quibus reveláta

paffiónis ,

que perfpícuum przséntis

i

4

E*

effet abícóndite excelléntia

glórie fplendor ofténdit.

Sed non minóre

Bo Precéptor., bonum eft

W

dignitátis.

providéntia fpes fanttz Ec-

noshic effe: * Faciámus hic

cléfiz fandabáàtur , ut totum

tria tabernácula tibi unum ,

b &l

Uf

M

Chrifti corpus agnófceret ,

Móyfi unum , & Elíe unum.

Yy. Non enim fciébat ,

"

quali effet commutatióne do-

quid

nándum: utejusfibi honóris

díceret.

Faciámus.

UI

consórtium membra promit-

Le&io vi.

tl

terent, quiin cápite prazful-

Is erso facramentórum

j

siffet.

revelatiónibus

Petrus

1

f

z. Inebriáti funt ab ubertá,

Apóftolus incitátus , mun-

lIt

tedomustuge: * Ettorrén-

dàána fpernens , & terréna

fer

!l

te voluptátis tu& potáfti eos.

faftídiens in sternórum de.

p

fidérium quodam mentis ra-

M

[

Y* Quóniamapud te eft fons

vitze, & in lámine tuo vidébi-

piebátur excéffi ; & gáudio

mus Iumen. Et.

Leetio v.

totíus vifiónis implétus', ibi

QU

Onfirmándis. veró Apó-

cum Jefu .optábat habitáre ,

ftolis , & ad omnem

ubi maniféfta ejus glória lz-

T

fciéntiam provehéndis , ália

z

tabátur. Unde & ait:Dóminé,

bonum eft nos hic effe : fi vis ,

r

q

uoque in illo miráculo ac-

céffic inftrü£tio. Móyfes enim

faciámus hic tria tabernácula,

& Elías, Lexfícilicet & Pro-

tibi unum , Moyfi unum , &

jl

phéte apparuérunt cum Dó-

Elízeunum. Sed huic fugge-

ff

mino loquéntes ; ut veríffime

ftióni Düs non refpóndit.,

h

in illa quinque virórum prz-

figníficans , non quidem ím-

Y

séntia complerétur , quod di-

probum, fed inordinátum ef-

&um ett : In duóbus veltri-

[e , quod cüperet, cüm falvá-

|/

1]

bus téftibus ftat omne ver-

ri mundus , nifi Chrifti mor:

(

bum.

Quid hoc ftabílus

te:,non poffet : & exémplo

quid firmius verbo , in cujus

tur cre-

Ü

Drömini inhoc vocaré

dén-

!l

"fefta Augulti. 6 :

déntium fides , ut , licetnon| C onfite

büntur coeli mïral;f-

if

oportéret de beatitüdinis

lia tua

ómine ; * étenim

gt

veritátem tuàm in Eecléfia

:KO IUO

romiffiónibus dubitári , in-

telligerémus tamen , inter

San&tórum.

tentatiónes hujus vite priüs

Quóniam quis in nmübibus

?

m

Q

n

nobis tolerántiam poftulán-

equábitur Dómino: * sími-

dam effe , quàm glóriam.

lis erit Deo in filiis Dei ?

gisno |

Deus , qui glorificátur in

unc l

x« Si miniftrátio mortis , lít-

tfist

teris deformáta In lapídibus ,

consílio fan&tórum;* magnus,

fuitin glória , ita ut non pof-

& terríbilis fuper omnes, qui

lial

fentinténdere filii Ifrael in

incircüitu ejus funt.

exaltä.vll |

nrét

fáciem Móyfi , propter gló-

ómine Deus virtütum;quis

fiam vultus ejus , qua. eva-

símilis tibi ? * potens es Dfíe

lo

& véritas tua in circüitu tuo.

jansd

cuátur: * Mlultó magis mi-

miftrátio fpiritusque manet ,

u domináris poteftáti ma-

CM

erit in glória.

;

ris: * motum autem flüctuum

atfocà

$*

L]

jtl j

y. Amplióris en

im glórie

ejus tu mítigas.

Chritus pre Móyfe dignus

u humiliáfti ficut vulnerá-

M

eft hábitus, quanto amplió-

tum , fupérbum: * in brá-

gponet

jeond

rem honórem habet domo ,

chio virtütis tua difpersífti

ul fabricáviteam. Multó.

inimícos tuos.

Ticos j

lória Patri. Multó.

ui funt coeli , & tua eft

1fügun

stréni

Íntertio No&turno , Afía.

terra , orbem terra , & ple-

"Thabor &Hermonin nómine

nitüdinem

ejus tu . fundà-

&t

tuo exultábunt,tuum bráchiü

fti : * Aquilónem , & mare

B

tu creáfti.

cum poténtia.

Pfalmus 88.

il

Ifericórdias Dómini *

"T habor, & Hermon in nó-

g

in etérnum cantábo.

mine tuo exultábunt, * tuum

?jUS:* |

In generatiónem & genera-

bráchium cum poténtia.

VA e;

tiónem * annuntiàbo veritá-

Firmétur manus tua ,

&

T n

tátem tuam in ore meo.

exaltétur déxtera tua:* juftí-

Wg.

Q uóniam dixífüi : in etér-

tia,& judícium preparátio

lr

wmum mifericórdia edificábi-

(edis tus.

l fgl]

4 ifericórdia ,

& véritas

tur in coelis : * preeparábitur

tj

véritas tua in ágt eis.

precédent fáciem tuam : *

T

D ifpófui teftaméntum elé&tis

beátus pópulus , qui fcit ju-

MMf

wneis, jurávi David fervo

bilatiónem.

"d

meo: * Usque in a&térnum

ómine, n lümine vultus

"ná

preparábo temen tuum.

tui ambulábunt, & in nómine

tuo exultábunt tota die: * «

4

Et sedificábo in generatió-

"t

nem, & generatiónem * fe-

in juftitia tua exaltabüntur.

ff

[

,dcm* tuamo

U.('J:'

[L]

|]

Ltj

efta Augufti. ó ,

t

Y«

uóniam glória virtüti

$ eó-| sl

autem dereliquerint filii

rumtues; * & in beneptá-

T g

€ito tuo . exaltábitur. cornu

ejus legem meam : * & in jus

díciis meis non ambuláverint,

noitrum.

j juftítias meas profanáve-

P

uia Dómini eft afsümptio

rint , * & mandáta m

AT*

1j

ea non

flij)

h

noftra : * & Sanéti Ifrael Re-

cuftodíerint.

'gis noftri.

Vifitábo in virga iniquitátes

Jund

Tf

'T unc locütus es in vifióne

eórum : * & in verbéribus

lUf*

SanGis tuis ; & dixífti : * Pó-

peccáta eórum.

X OT

l

fui adjutórium in poténte, &

Mifericórdiam autem meam

lun

exaltávi eléttü de plebe mea.

non difpérgam ab eo : * ne-

t

1

Invéni David fervum me-

ue nocébo in veritáte mea,

(ft05 61

um:*óleo fantto meo unxi eti.

iNeque profanábo teftaméns

l

l

cüitg í

M anus enim mea auxiliábi-

tum meum.: * & qua pro-

w

tur ei: * & bráchium meum

!

a

eonfortábit eum.

cédunt delábis meis , non

fáciam írrita.

à

Nihil proficiet inimícus in

Semel jurávi in fan&to meo,

fl

1

eo , * & filius iniquitátis non

fi David méntiar : * femen

mlimJ

appónet nocére ei.

ejus in &térnum manébit.

h1

tr

Et concídam à fácie ipsíusini-

Et thronus ejus ficut fol'in

ij

!

Tícos ejus: * & odiéntes eum

confpé&tu meo , * & ficut lu-

TU

TU

in fugam convértam.

na perfé&ta in etérnum : &

E t véritas mea, & mifericór-

teftis in coelo fidélis.

[

d

( 0

dia mea cum ipfo : * & in nó-

'ju veró repulífti , & de-

T

qnine meo exaltábitur cornu

fpexífti : * diftulifti Chriftum

tuum.

ejus.

m i

Etponam in mari manum

Evertífti teftaméntum fervi

ejus: * & in flumínibus déx-

u d

tui : * profanáfti in terra San-

u

teram ejus.

Gtuárium ejus.

Ipfe invocábit me : Pater

BDeftruxifti

omnes. fepes

1N

meusestu: * Deus meüs ,

rl i)L'

ejus : * pofuifti firmaméntum

& fufcéptor falütis mes.

ejus formídinem.

Et ego primogénitum po-

Diüripuérunt eum | omnes

l T

-mam illum * excélfum pra

tranfeüntes viam : * faCtus

K égibus terre.

eft oppróbrium vicfnis fuis.

'Ín a&etérnum fervábo illi mi-

Exaltáfti déxteram depri-

qutf J

d

-fericórdiam meam : * & te-

méntium eum : * letificáfti

ftaméntum meum fidéle ipfi.

omnes inimícos ejus.

j ^

.Ét ponam in faculum fzculi

Avertífti adjutórium glàádii

(l

Jj

femen ejus , * & thronum

ejus:* & non es auxiliátug

"

ei in bello.

N

i

n

ejus ficut dies coeli.

P.

[]

4

M

m

Be-

]

6

Fefta Auzufti. 6 -

u

inflammábit : in- eircüitu

gfef

D eftr

txüï:i; 'éum*ab

emun-|

z

datióne : *& fedem ejus in|inimícos ej

H

usq.

p

juli

j lluxérunt

fülgura ejus orbi

atv

terram collisífti. :

iVlinoráfti dies témporis ejus:*

terrag: * 'vidit,-& commóta

ytint

eft terra.

:

erfudífti enm confufióne..

Ü squequó Dómine avértis

Mj ontes ficut cera. fluxeru

ht

$n oj

à fácie Dómini : * à fácie Dó-

'án finem :* exardéfcet ficut

?Ui p

ignis ira tua ?

inini omnis$ terra.

Aff »

Annuntiavérunt coeli juftí-

ss

Miemoráre , quee mea fub-

ftàntia

* numquid enim

tiam ejus : * & vidérunt om-

ii facj

nes pópuli glóriam ejus.

)

QU

vxané conftituífi ommnes fi-

lioshóminum ?

Confundántur omnes , qui

Tmert t

adórant fculptilia: * & qui

j n

uis eft homo , qui vivet , &

non vidébit mortem : * éruet

gloriántur in fimulácris fuis.

stl

À doráte eum omnes Angeli

ii

ánimam fuam de manu ínferi?

Übi funt mifericórdie tuze

ejus: * audívit, & letáta eft

l

(fus

Sion.

tits

:

antíquee Dómine , * ficut ju-

ráfti David in veritáte tua ?

E texultavérunt filit& Judz,"

unt :

M. emor efto Dómine oppró-

opter judícia tua. Dómine.

lb

brii

fervórum tuórum

Q

uóniam tu Dóminus altiíffi-

,

mus fuper omnem terram : *

3

quod contínui in finu meo )

multárum Géntium.

nimis exaltátus es fuper om-

1fc€ndu

nes deos.

n

Quod exprobravérunt . ini-

.míci tui Dómine , * quod ex

Q ui dilígitis Dóminum, odí-

^

A

mmrobravérunt communutatió-

te malum: * cuftódit Dómi-

nus ánimas SanCtórum (uó-

b

nem Chrifti tui.

L]

J

:B enedittus Dómi

nusin etér-

rum , de manu peccatóris li-

$

H

INetU

um :* fiat, fiat.

berábit eos.

li

l

Aíia. Thabor & Hermon in

L ux orta eftjufto, * & re&i

)N

corde letítia.

If '

nóminetuo exultábunt tuum

T W

bráchium cum poténtia.

L etámini jufti in Dómino :*

lii

Aíüa. Lux ortaeft jufto , &

& confitémini memóriz fan-

Xb

orde letítia.

Gificatiónis ejus.

.' rectis c

Afia. Lux ortae

juüos &

N g

Pfalmus 96.

li

Ominus regnávit, exül-

re&tis corde letítia.

Afia. Confeffiónem, & decóré

Quj

]

À 7 tet terra , * Ieténtur in-

Ua

fulsemulte.

Índuit , amí&tus lümine ficut

veftiménto.

Pfalmus. 103:

i

l

IN ubes, & calígo in circüitu

um

ejus : * juftítia , & judícium

Enedic ánima mea Difo:*

Dómine Deus meus mag-

Wt

corréctio fedis ejus.

V

nificátus es vebeménter.

Ign.i's( ante ipfum praecédet, *

ons

"n

2

Fefta Au

ufti. 6 .

Confeffiónem , & decórem]U

t

edüeas panem de terra :*

induífti :

* amít&tus lüminel & vinü 1

gt

ficut veftiménto :

&tíficet cor hóminis:

SIMT

*

Ü t exhílaret fáciem in óleo:*

Exténdens coelum ficut pel-| & panis cor hóminis c

rmet.'

on'f

Q d

lem : * qui tegis aquis fupe-

B

rióra ejus.

S aturabüntur ligna c

ith

ampi ,

Q'ui ponis nubem afcénfum

& cedri Líbani

» quas plantá-

It ls

tuum , * qui ámbulas fuper

vit: *illic páfi

r

pennas ventórum.

unt.

eres nidiücä-

LYdéns

lme

ui facis Angelos tuos , fpí-

Hieródii domus düx eft eó-

ritus ; * & miníftros tuos ,

DN

*

rum: * montes excélfi cervis :

ivnem uréntem.

[9

tra refügium herináciis.

VMT

ui fundáfü terram fuper

3

muict i

:

ecitlunam in témpora: *

abilitátem fuam : * non in-

fol cognóvit occáfum füum.

t Ang

clinábiturin feculum fzculi.

Pofuífti ténebras , & facta

hUi

À byffus , ficut veftiméntum,

eft nox: * in

fa pertransí-

amictus ejus : * fuper montes

bunt omnes bé

j

& filva.

rtie i

tit i

ftabunt aquee.

C átuli leónum rugiéntes , ut

Ab increpatióne tua fügi-

rápiant : * & queerant à Deo

jniniii

ent ; * à voce tonítrui tui

efcam fibi.

m terto!

formidábunt.

O rtus eftfol , & congre; áti

J

A fcéndunt montes , & de-

unt: * & in cubilibus fuis

fcéndunt campi , * in locum

collocabüntur. :

ninumaüdj"

em fundáfti eis.

Bu D

T

Exibit homo ad opus fuu"m,-*

érminum pofuífti , quem

& ad operatiónem fuam uf-

r

non transgrediéntur : * neque

i

e ad véfperam.

*

geccatüm*z-

Converténtur operíre terram.

i

m magnificáta funt ópera

ui emíttis fontes in convál-

tua Dómine ! * ómnia in fa-

hi rl

hbus, * inter médium món-

piéntia fecífti : im

tium pertransíbunt aqua.

terra poffeffióne tua.

pléta 'efï:

g

otábunt omnes béftize agri:*

oc mare magnum , & fpa-

gt

expeGábunt ónagri in fiti fua.

tiófum mánibus : * illic rep-

uper ea vólucres coeli ha-

tília , quorum non

i

.eft m'l-

J[L(tm&

bitábunt : * de médio pe-

merus.

trárum dabunt voces.

'ma-

nimália pusílla cum

à

-igans montes de fuperió-

nis:*illic naves pertransibunt.

g

ribus fuis:* de fru&tuóperum

raco ifte , quem formáfti

yni

fl

tuórum fatiábitur terra.

ad illudéndum ei: * ómnia

mmrJ

rodücens foenum jumén-

à te expéctant , ut des illis

tis : * & herbam fervitüti hó-

-

mfdïag'

efcam in témpore.

j

minum.

antete illis, cólligent :

In 2

; ape-

N

[

8

Fefto Àugu

fti.

/

ilía

;»E'hw

aperiénte te manum

tuam ,|Hom

651 Josnnis Chrysóft.

ydd

ómnia implebüntur bonitáte.

Homilia 57. in Mattheür, :

l

H

and.

inimüoe

À, verténte autem te fáciem ,

Eri—

ggm ,

turbabüntur : * áuferes fpí-

Uóniam multa de p

i. V

Q

culis, multa de patfióne.

zitum eórum ,& deficient, &

fua , multa de morte , & de

ifferü

jn pülverem fuum rever-

qod

téntur.

cede difcipulórum locütus

SIon

itum tuum , &

eft Dóminus : & áfpera com-

£ míttes Spir

.

quölflï

creabüntur

2

* & renovábis

plüraatque árdua eis injün-

mepüö

fáciem terra.

xit, & illa quidem in presén-

ti vita, & jam imminébant ;

um

Sit glória Dómini in fecu-

y d

jum : * letábitur Dóminus in

bona veró infpe , & exfpe-

i t

opéribus fuis.

Gatióne erant : ütputa , quia

g

iréfpicit terram , & fa-

fervárent ànimam fuam, fi

j p

cit eam trémere: * qui tan-

pérderent eam : quiain gló-

ria Patris fui ventürus fit , &

,0n0

git montes , & fümigant.

TOR

Q antábo Dómino in vita

pramia redditürus: ut vifu

mea; *pfíallam Deo meo ;

étiam certióres fáceret ,

4fflc

ofténderet, quidnam fit illa

p

quámdiu füm.

x

ucündum fit ei elóquium

glória, cum qua ventürus

eft , quantum cápere póte-

us

meum: * ego veró deleétá-

Eu

bor in Dómino.

rant, in hac preesénti vita illis

»Dus

Deficiant peccatóres à terra ,

ofténdit , eámque détegit , ne

autfua , aut Dómini morte

wl

& iníqui ;itaut non fint : *

if n

bénedic ánima mea Dómino.

dóleant, & màximé Petrus.

Afía, Confeffiónem , & de-

8y» Vocávit nos. Deus voca-

:[ï

Mi

E

córem índuit , amí&tus là-

tiónefuafan&a , fecündüm

N

mine ficut veftiménto.

rátiam fuam

us manife-

ftáta eft nunc ,

'4

Perillumi-

B

e

Magna eft glória ejus in

qal

j

alutári tuo.

natiónem Salvatóris noftri Je-

fu Chrifti. y. Qui deftrüxit

ïfa&

g. Glóriam, & magnum de-

mortem, illuminávit autem

Vil

córem impónes fuper eum.

[

Lé&io fandi Evangélii fe-

vitam in incorruptióné. Per.

il

cündüm Miatthaeum.

Bfo. Divínum auxilium.

|

Le&tio yiil,

j

LeGio vii.

Cap. 17.

N illo témpore :

fsámpfit

T vide, quid agit , cüm

E

de regno & de gehenna

[

Í

Jefus Petrum,& Jacóbum ,

l

& Joánnem fratrem ejus ; &

differüerit. Nam in eo quod

duxit illos in montem exceél-

dixit: Qui ínvenit ánimam

At

i

l w

J

fum feórfum : & transfigurà-

