de Communi nec Vir

óleo lIstítiae.

nec Martyris. | exi

gimfsv

TO

Y* Propter veritàtem &

In fecundis, V efperis c

Ofme

TT

manfuetüdinem , & juftítiam.

xnemoratio fequentis, .

Proptérea.

Le&ie.vi

DIE XXVII. TULII.

iil

Erébeáta es,ac ter beà-

S. Pantaleonis

artyii$

li

1

| «V ,. ta, qua beatitüdine do-

V

Afia. Ifte SanQtus.

[

(

aátam à Deo infántem;hoc eft

y- Glória & honóre. xxil. :

]

h

Maríam nómine quoque ip-

Or atio.

fo: magnóperé . venerándam

Refta, quefumus, omní-

p

peperífti: ex qua Chriftus vi-

potens Deus 5 .ut inter-

cedénte

beáto Pantaleóne

vt

te flos éxtitit, cujus Vírgi-

j

nis & gloriófus fuit ortus , &

Mártyre tuo,& à cuntlis ads.

l

partis mundo fublímior. Nos

verfitàtibus liberémur in cór-

l

m

j

J

quoque , Ó beatíffima fémi-

pore , & à pravis cogitatióni«

j

na, tibi gratulàmur.

Et-

bus mundémur in mente. Per.

Yi

Díim.

e&tio

Ms

9?2

l

enim noftrüm ómnium fpem

j

divínitüs concéffam , hoc eft ,

Antáleon Nicomediénfis ,

s

romiffiónis. foetum. pepert-

ul

.L nóbilis médicus, ab Her-

i

ti..

Beáta revéra es ,

&

moláo Presbytero. in.]efu .

J

beátus fructus ventris tui.

Chrifüi fide erudítus ;; bap-

u

Piórum autem lingua germen

üzátus eft : quimox patri -

tuum magníficat , ac fermo

Euftórgio perfuáfit , ut Chri-

J

füánus fieret.

j

l^

omnis letus partum tuum

Quare cüm

Nicomedíe póflea Chrifü.

j

prædiþat. Dignum 1ané qui-

Dó-

Alu

29 .

Feita

ub 4*

l

ef

Dómini fidem liberé preedicá-

1

es , cápite ple&tüntur : quo-

xüdO (

'ryet , & ad ejus doCtrínam om-

rum córpora extra portam

,Ecd

nes cohortaretur , Diocletia-

Románam fepülta funt. Quae

q0ne k

cüm diu latüíffent, Dei móni«

no Imperatóre equüleo tor-

4mp.

tus, & admótis ad ejus cor-

tu à beáto Ambrófio confpér-

QUS

fa recénti sánguine funt in-

pus láminis candéntibus cru-

ecét

ciátus eft :^ quam tormentó-

vénta, tanquam fi pauló an-

yr,l

té martyrium paffi effent : un-

rum vim equo & forti ànimo

de in urbem transláta honorí-

upos p

ferens , ad extrémum gládio

M

i

fico fepülchro conté&ta funt.

percüffus , martyrii corónam

ag

adéptus eft.

, San&titui Dómine mirábi-

um

TeDeum laudámus. 16.

le confecüti funt iter , fer-

Á

0V

DIE XXVIII. JULII.

viéntes przecéptis tuis , ut in-

(e5Y

In fefto SS. Nazarii , Celfi ,

veniréntur illzefi in aquis và-

u

lidis: * 'Terra appáruit ári-

i

- & Vi&toris MM. ac Inno-

4&tUn

eentii Papie & Conf.

da: & in Mari rubro via fine

[24

Semid. QOratio.

impediménto.

] I'O

D

ial

" An&órum tuórum nos ,

y^

Quóniam percüffit pe«

9 Dómine , Nazárii , Celfi,

tram, & fluxéruntaque , &

torréntes inundavérunt. Ter-

ilid

Vittóris, ac Innocéntii con-

T

féffio beáta commüniat : &

ra appáruit.

a

fragilitáti noftree fubsídium

Le&io v.

dignánter exóret. Per Dó-

IGor in Africa natus ;

Ti

*

FA

minum noftrum.

, Sevéro Imperatóre re-

In primo No&Gurgo, Le£tio

;

xit Eccléfiam. | Confirmávit

dinie

decrétum Pii L ut facrum

t

pes de Scriptura occurrente.

-- Inii Noctturno. LeGtio iv«

Pafcha die Domínico celee

m

Azárius , àbeáto Lino

brarétur : qui ritus ut pófteà

D

mori

Papa baptizátus , cüm

in mores inducerétur , hábi-

tafunt multis in locis Con-

illü t

inGállam proféttus effet ,

ibi Celfum püerum à fe Chri-

cilia : & in Nicena dénique

E

prima Synodo fancítum eft ,

(s €

ftiánis praecéptis prius inftrü-

&um ,. baptizàvit: qui unà

ut Pafcha dies feftus poft

P

'frévirim" eüntes , INerónis

quartamdécimam lunam a-

Qj

ul

perfecutióne in mare utérque

gerétur , ne Chriftiáni Ju-

dejícitur , unde mirabíliter

daeos

imitári.

videréntur.

:e'mmm

evasérunt.

Póftea Mediolà-

Státuit , ut quavis aquaá , mo-

VVAl

pnumveniéntes, cümibi Chri-

dó naturáli

J

fi necéffitas

1 fil

fti fidem diffeminárent , ab

cógeret , quicümque bap-

'Theódotum

thU M

Anolíno Prefé&to conftantíffi-

tizári poffet.

m C(jr

Coriariam Byzantíuum do-

cen-

Vi

m& Fhri&um Deum confitén-

It

511

-eéntem , Chriftum tantäm-

s.

étiam mulíere nati ,

X !

modo hóminem fuíffe ejécit

:

per baptísmum renáfci debé-

1 fu,r;u

ex Eccléfia. Scripíit dequa-

rent : utin eis regeneratióne

ms Dfif

N

j

füóne Pafche , & ália qua-

mundetur , quod generatióne

m

damopüfcula. ' Creávit duá-

contraxérunt.

Probávit é- -

li

Ordinatiónibus menfe

bus

tiam , ut Sábbaáto ob memó-

ip&

Decémbri Presbyteros quá-

riam Chrifti Dómini fepultà-

mf sf

tuor , Diáconosfeptem, Epí-

rg, jejünium fervarétur. Se-

i

Ícopos per divéríaloca duó-

dit annos quíndecim , menfem

(

decim. Martyrio coronátus ,

unum ,

dies decem.

uá-

IU T

fepelítur in Vaticàno , quin-

tuor Ordinatiónibus menfe

it,|

to Haléndas Augüfü.

Sedit

Decémbri creávit Presbyte-

UI'S,'UIE

annos novem , meniem un-

ros trigínta , Diáconos quín-

ii

um , dies vigínti octo.

decim, Epífcopos per divérfa .

AWU

u

, Vérbera' carníficum non

loca quinquagínta quátuor.

Yi

timuérunt San&ii Dei , mo-

Sepültus eft in caemetério ad

riéntes pro Chrifti nómine :

Urfum pileátum.

d)

* Ut hgaere'des fierent in domo

&s lanquamaurumin forná.

Dómini.

ce probávit eléttos Dóminus,.

lii

f!üüf.ïï'

y^, Tradidérunt córpora fua

& quafi holocáufti hóftiam ,

T

opter Deum ad fupplicia.

accép

it lllos, & in témpore:

Ü

t herédes.

Le&io vi,

erit refpéctus illórum :

INnocéntius

Wi

Albanénfis ,

$ Quóniam donum & pax eft

QT

fantti Hierónymi & Au-

eléctis Dei.

f

guftíni eetáte flóruit: dequo

» Qui confidunt in illum ,

p t

M

ile ad Demetríadem vírgi-

intélligent veritátem : & fi-

nem: Santti Innocéntii,qui Á-

déles in dilectióne ac

"T

qüäf ;

hu N

pottólice cáthedre , & beátae

fcent illi.. Quóniam.

q

memorie Anaftáfii fuccéffor

451lória Patri.

u

Jóniam.

& filius eft, téneas fidem, nec

In tertio 'No

h

umo, Ho-

lüvh [

J

ii

T

peregrínam , quamvis tibi

zulia in Evang. Cümaue.

il

ul

prudens callidáque videaris ,

diéritis pralia. de Communi

j

dottrínam recípias.

Eum

iMartyrum.

Ve

4

li

uf

tanquam juftum Lot fubtrá-

In fecundis V efperis à Ca-

&um Dei providéntia ad Ra-

pitulo fit de S. Martha.

frànl

vénnam fervátum fuíffe,fcri-

DIE XXIX. JULII.

jere

bit Orófius , ne Románi pó-

Infefto S. Martha Virginis,

Lqua !

uli vidéret excídium.

Is ,

Semuduplex,.

Qratio.

u

b

elagio & Coeléftio damnátis,

* Xáudinos

eus falutáris

"

contra eórum harefim decré-

qu

nofter : ut ficut de beátae

tum £ecit,ut párvuli ex Chri-

Marthaz vírginis tug feftivi-

táté

[

I2

! «Fefta Julii.- 4

£

fno NoGurno Lettio«

,f

táte gaudémus : ita pIze devo-

Inpri

'ueïöïulf

tiónis erudiámur afféQtu. Per

nes de Scriptura occurr.

ini.No&urno. LeGio iv.

jmpont:

Dóminum.

B

1

'"Pofteà fit com

memoratio

Artha nobilibus, & co.

;?lit ;

M

pió's paréntibus nata ,

sltaa[

SS. Nazarii, Celfi , &c«. MM.

yettu

Aíía.

Gaudent in coelis àni-

fed Chrifti Domini hofpítio

clàrior , poftejus afcénfum

j

m San&órum, qui Chrifti

d a

veftígia funt fecüti: & quia

in coelum, cum fratre , foró-

re, & Marcélla pedíffequa ,

J du

ro ejus amóre sànguinem

ii

f

u

um füderunt , ídeó cum

ac Maximíno , uno ex fep-

l

tuagínta duóbus difcípulis

yigut

Chrifto exültant fine fine.

gtl

Chriífü Dómini , qui totam

y. Exultábunt San&ti in g16:

illam domum baptizàáverat ;

gl

tia.

t

x. Letabüntur in cubílibus

multísque àlüs Chriftiánis ;

comprehénía à Judzis, in

Aettdt

il

fuis.

d

ia

Oratio. San&órum — tuó-

navem fine velo ac remígio

impónitur , vaftiffimóque ma-

L

rum. 510.

Art

Et fit commemoratio SS.

ri ad certü naufrágium com-

miíttitur : fed navis , Deo gu«

IU

2|

Felicis , Simplicii ; Fauftini ;

VR

& Beatricis Martyrum.

bernánte , falvis

ómnibus

Mafsiliam appülfa eft.

Yl

íía. "Tftórumeft enim reg-

Wt

num coelórum , qui contemp-

z - Propter veritátem , &

manfuetüdinem, & juftítiam z

ts

sérunt vitam mundi , & per-

T

venérunt ad premia regni ,

*$ Ft dedücet te mirabiliter

déxtera tua.

tuh

& lavérunt ftolas fuas in sán-

guine Agni.

y Spécie tua , & pulchrità-

u

dine tua inténde , prófpere

N

; Letámini in Dómino , &

ll

exultàáte juftüi.

procéde , & regna.

UE

dücet.

—Rt d-e-

d

ATa

x. Etgloriámini omnes recti

corde.

Oratio.

Le&Gio v.

1, q

O miráculo , & horum

U

j Rafta, quefumus, Dómi-

ne, ut , ficut pópulus

praedicatióne , primüm

ftur

Maffiliénfes , mox Aquén-

er

Chriftianus mártyrum tuó-

rum Felícis , Simplícii , Fau-

fes , ac finítime Gentes in

lY

V

Chriftum credidérunt : La-

j 'n'

ftíni , & Beatrícis temporáli

folemnitáte.| congáudét , ita

zarüsque Matfibénfium , &

Maximínus Aquénfium Epí-

LA

perfruátur etérna : & quod

"votis célebrat, comprehéndat

fcopus creátur. . Magdaléna

1 pex

efféQu.

Per Dóminum no-

vero affuéta oratióni , & pé-

* d

firum Jefum Chriftum Fi-

dibus Dómini , ut óptima

Al

|

ii

parte contemplándze coeléftis

[

liun;ï. tuum.

" Deds

N

Fefta Tulit. g &f; ,

13

t

In tert

J

beatitüdinis , quam elégerat ,

L

lo No&urno,

fruerétur , in vaftam altíffi-

Le&

l

o fan&i Evan

zéli feg

lr

mi montis fpelüncam fe cón-

cündüm Lucam.

T

tulit , ubi trigínta annos vi-

Le&ti0 vii.

Ca . IO-

5.

T

xit, ab omni hóminum con-

v illo témpore : Intr

aVI

i i

fuetüdine disjünéta , quoti-

|-E Jefus in quoddam | caftel-

lii

diéque per id tempus ad au-

lum : & mülier quedam.

r

diéndas coeléftium laudes in

Martha nómine,excépit illum

Yif

altum ab Angelis eláta.

in domum fuam. Et réliqua.

10 Q

Dilexífü juftítiam , & odi-

Homilía S. Auguftíni Epífc. .

d

fí

iniquitátem : * Proptéreà

y

Serm. 26. de

Verbis Domini.

QU f

unxit te Deus , Deus tuus

ba D

ómini noftri Je-

üitr

óleo lztítia.

Vá

Chrifti, qua modo ex

. Propter veritáàtem &

1riftiini;,

Evangélio recitáta fünt , àd-

Ux, i

manfuetüdinem , &

monent nos , effe unum áli-

MR

Proptérea.

;

jufh"tiam.

quid., quó tendámus , quando

n

Le&Gio vi

inhujus feculi multitüdine

n

Artha autem mirábili

laborámus. Téndimus autem

M

vita fanttitáte , & cha-

adhuc, peregrinántes , non-

li

ritáte, ómnium Maffiliénfium

dum manéntes : adhuc in via,

ánimis in fui amórem & ad-

i

nondum in pátria , adhuc de-

ffm;&

miratiónem addüétis, in 1lo-

fiderándo , nondum fruéndo.

cum à viris remótum cum áli-

TU

'Tamen tendámus , & fine pi-

t

quot honeftíffimis féminis fe

gríia,& fine intermiffióne

recépit: ubi fumma cum lau-

tendámus , ut aliquándo per-

ji

l

de pletátis & prudéntie diu

venire valeàmus.

Martha &

gïlC

vixit; ac demum , morte fua

Maaría duz foróres erant;am-

:

n

"

multó anté przedí&ta, mirácu-

ba nonfolüm carne;fed étiam

lis clara migrávit ad Dómi-

religióne germáne : ambze

l

num, quarto Kaléndas Au-

Dómino cohaesérunt , ambze

güfti.

Cujus corpus apud

Dómino in carne presénti

A

concórditer ferviérunt.

grn

Taráfcum magnam habet ve-

neratiónem.

* LHszc eft virgo sápiens ,

jl A

qUöH

n

x. Afferéntur Regi vírgines

quam Déóminus vigilántem

poft eant , próxima ejus.

invénit , qua accéptis Jam-

1

* Afferéntur tibi in lztítia ,

j

pádibus fumpfit fecü óleum : -

& exultatióne.

* Et veniénte Dóminojintro«

ii

e

Spécie tua ,. & pulchritü-

Ívit cum eo ad nüptias.

ho

à

ne tua inténde , prófpere

. Média no&te clamor fa-

11:&

procéde,& regna. Afferéntur.

us eft, ecce fponfus venit ,

[

»

Glória

Patri. Afferéntur.

exíte óbviamei, Et.

T

«s

Q

pl

*

414

Fefta Julii,

dit eis

0

"

teftátem filios Del

b

Ufeé iteeuir?lælr;lfiiärtha, fi-

fieri : adóptans fervos,& Iíbe-

D«

ros fáciens: rédimens captí-

N

cut Íolent süfcipi pere-

Sät'l ! QUf

sríni : fed tamen fufeepit f-

vos, & fáciens coherédes. Ne

OUU

3nula Dóminuni , eegra Salva-

quis tamen veftrüm fórfitan

dicat ; O beàti , qui Chriftum

'iüebflgl

tórem , creatüra Creatórem.

jgdl

Sufcépit autem fpíritu paf-

fufcípere in domum própria

cénda,in carne paícéndum.

meruérunt : Noli dolére , noli

yrprel

gatr d

Véóluit enim Dóminus for-

murmuráre, quia tempóribus

af

marn fervi accípere, & accép-

natus es , quando jam Dómi-

nuüm non vides in carne. Non

ln (

ta forma fervi , iriilIa pafci à

atf

fervis , dignatióne ; nori con-

tibi ábftulit iftam dignatió-

l

um at

ditióne. Nam &ifta dignátio

nem. Cüm uni, inquit, ex mí-

nimis meis fecíftis , mihi fe-

r p

fuit,fe prebére pafcéndum.

W

TU

10

Habebat carnem , in qua efu-

cíftis.Hac deDfio pafcéndo in

carne , fed pafcénte in fpíritu.

(ui

ríret quidem , & fitíret : fed

Md

H

nefcítis , quia ii erémo efu-

uca pro tépóre dixérimus.

diü

riénti Angeli miniftrábant ?

:

e Deum laudámus. 16.

Ín Laudib. cornmmemor SS.

s. ü

Xrgo quod pafci vóluit , paf-

$

Umgq

C

cénti praeft

itit... Quid autem

MM. Felicis , Simplicil , &c.

mirum,fi & de fantto Elía

Aía. Weftrcapílli cápitis.

At at

x Exultábunt SanGi. xiviit.

At

preftitit víduz , quem priüs

st

corvo miniftránte pafcébat ?

Qrat. P raftà , queefum. 512.

In fecunuiss. v etperis come

i

i

l

iU

Numquid pafcéndo deféce-

ün nie

rat , quando ad víduam mitté-

Tnemoratio fequentis.

bat ? Nequáquam , fed reli,

DIE XXX. JULIL

RU

San&orum Abdon & Sennen

AT

siófam víduam per obsé-

quium exliibitum fervo fuo-

Martyrum.

TeDu

benedícere difponébat.

Afía. Iftórum eft enim,

DI

P

fef

jj

. Média nocte clamor fa-

y. Letámini. xxxvi.

ü

us

eft : * Ecce fponfus

ratiOe

fo

Eus, qui fan&is tuis

Vj

venit , exíte óbviam ei.

3. Prudéntes vírgines aptá-

Abdon & Sennen ad

!inü

Ecce.

hanc glóriam veniéndi copió-

Ü

te veftras lámpades.

1

ri.

Ecce.

fum munus grátie contulífti :

li

G lória Pat

e&io ix.

da fámulis tuis fuórum vé-

j

niarfi peccatórum : ut San&tó-

Ic ergo fufcéptus eft Dó-

FrOPGl;:nd

S

minus tanquam hofpes ,

rum tuórum intercedéntibus

T

l)

u

quiin fua própria venit , &

méritis , ab ómnibus mereá-

ànr

mur- adverfitátibus liberári-

fui eum non recepérunt : fed

ï'JIIIcödc* !

dj

quotquot recspärunt eum,de-

Per Döminum.

Le

tf

Fefta uln V »I

.515

;

coronári cum i

n

j)

.: 9'

in ccelis,

pfo meteámur

tünmy

BdonLäaägääEn Perf& ,

Qui vivis.

Á

X Deeio IAmperátóre aécu-

Inprimo No&urno Le&tos-

um

sáti,quód córpoóra Chriftia-

Mtinà

nes de Scriptura occurr.

us

thórum, qua inhumáta pro-

In i. Nocturno.

lo iVe

jiciebántur , in füo predio

Gnátiüs natióne

,

Hífy

ähus $

lum

fepelíffent , juffu Imperatóris

- nóbili génere, Loyólse in

J o

u

l)

Comprehendüntur , & diis ju-

Cantábria natus , primó Ca-

i ,

béntur facrificáre.

Quod

thólici Regis aulam , deínde

lnl

Aff

cüm fácere neglígerent , &

T Gf

Tefum Chriftum Deum éon-

milítiam fecütuseft. In pro-

pugnatióne Pampelonénfi ac-

1 d

ftantíffime

r

&dicárent j trá-

cépto vülnere gráviter de-

VU

ditos in arc

;

am cuftódiam ,

cümbens , ex fortüita pió-

15 T

omam póftedi rédiens De-

rum librórum le&ióne , ad

ä

lt

cius vinéctos duxit in triüm-

Chrifi , San&orümque fe-

J

pho. Qui cüm in Urbe ad fi-

t

Gárda veftígia mirabiliter

n

i

mubkcra attrát effent , ea

exárfit.. Ad montem Serrá-

hg

äl.

deteftàáti éonfpuérunt.Quám-

turi proféCtus ,

ánte aram

n

óbrem ürfis ac leónibus objé-

beátze Virginis , fufpénfis

7

"

]

&i funt , quos fer& non àu-

armis ,.Hottem éxcubans,

J

|

J

P ]

débant attíngere.

Demüm

facr& milíigB tyrocínium

Vi i

gládiis trucidáti colligátis pé-

pófuit.

Inde , üt erat ih-

Áun $

dibus tra&i funt ante Solis fi-

dátus facco , tráditis ánteà.

inulácrum: quórum éórpora

mendíco pretiófis véftibus ,

)lerimm

u

clàm inde afportáta , Quirí-

Mariréfam feécéffit : ubi e-

Qu

nus Diáconus fepelívit in fuis

mendicáto pane & aqua ví-

M

eedibus.

Qitans , exceptísque diébus

J

i

'T e Deum laudámus. 16.

"

Domínicis jejünars , áfpera

DIE XXXI. JULIL

caténa

cilicióque — carnem

db

Ín fefto fan&i Ienatii Confef-

dománs;humi cubans , &

p

foris.

u

Duplex.

férteis fe flagéllis cruéntans

Omnia de Communi Conf.

per annum comniorátus eft -

f

non Pontif. IxiX; preter ea ,

claris ádeó illuftratiónibus

M

ji

qui fequuntur. Oratio.

à Deo recreátus , ut pófteà

Eus, qui ad majórem

dícere sólitus fit : Si facre .

u

n

tui Nómiris

glóriam

Lítter& noi extárent , fe ta-

üir

propagándam , novo per beá-

men pro Fidé mori parátum

,.

tum Ignátium fubsídio mili-

ex iisfolüm , quas fibi Man-

ls

tántem Eccléfiam roboráfti ,

bu'

réf& patefécerat Dóminus.

concéde ; ut ejüs auxílio &

Quo témpore lomo litterá-

y

imitatióne certántes in terris

runi plgnö rudis, admirábi-

z

lem

J

u

I

Fefta Juli. (b

que: mox àlii Pontifices ac

j

lemillum compófuit Exerci-

tiórum librum ; Sedis Apo-

'Uridentína Synodus proba-

adeeiu'

vére.

Ipfe autem miffo ad

nig ii

ftólicee judício , & ómnium

utilitáte comprobátum.

predicándum Indis Evangé-

;u'andü |

lium fantto Francífco Xavé-

dur,

8 Honéftum fecitillum Dó-

minus , & cuftodíviteum ab

rio , aliísque in álias mundi

incdrtut

f [j

inimícis , & à fedu&tóribus

m

plagas ad Religiónem propa-

tutávit illum :

Et dedit

sándam diffeminátis , ethnicze

illi claritátem zetérnam.

fuperfüitióni , heresíque bel-

t

üxit Dóminus

lum indíxit, eo fuccéffu con-

0

?o Ju&um ded

tinuátum , ut conftans füe-

pervias re&tas, & ofténdit illi

;1fIiUm-

rit ómnium fenfus , étiam

IT

regnum Dei. Et dedit.

MO Ve

Pontificio confirmátus orácu-

j

'T veró fe ad animárum

lo,Deum ficut álios áliis tem-

lucra rité formáyet , fub-

póribus fan&os viros, ita Lu-

. sug

sídium litterárum , à Gram-

théro ejusdémque témporis

um

mática inter püeros exórfus ,

haeréticis , Ignátium , & infü-

a

Cümque

jmitÍ

adhibére ftàtuit.

tütam ab eo Societátem QbT

nihil ínterim omítteret de ftà-

jeciíífe.

L)

TY

X« Amávi

t eum Dóminus ;

dio aliénze falátis, mirum eft,

as

& ornávit eum : ftolam.gló-

m

quas ubíque locórum arüm-

rie índuiteum : * Etad por-

nas , ac ludíbria devoráverit ,

jl

M

afpérrima queque , & víncu-

tas paradífi coronàvit eum.

at

Y* Induit eum Dóminus lo-

la, & vérbera pené ad mor-

lh

tem usque perpéffus : quibus

rícam fidei, & ornávit eum.

EAU

ecuo vl

tamen longe plura pro Dómi-

sst

Ed in primis inter Cathó-

BA

D

ni fui glória femper expeté-

Fä

l

bat. Lutétie Parifiórum ad-

licos inftauráre pietátem

qufun

curae fuit.

"Templórum ni-

jün&is fibi ex illa Academía

v Gd

variárum Nationum sóciis

tor, Cathechísmi tradítio, Có-

Ml

ciónum ac Sacramentórum

novem , qui omnes Artium

il

M

magiftériis,& Theologíze grá-

frequéntia ab ipfo incremen-

r

tum accepere.

Ipfe apér-

dibus insígnes erant , ibídem

in monte Mártyrum prima

tis ubíque locórum ad ju-

ïl»it"ïa h

Wa

ventütem erudiéndam in lit-

7

Ordinis fundaménta jecit :

&f

quem pófteà Romz infti-

téris ac pietàte gymnáfiis ,

erét&tis Romse Germanórum

Q

tuens, ad tria confuéta, quar-

[ A

to áddito de Miffiónibus vo-

collégio , malé nuptárum , &

f

to,Sedi Apoftólicz árétius ad-

periclitántium

puellárum

AH

E

li

ftrínxit :

& Paulus tértius

coenóbiis : utriüsque fexus

i

T]

primó recépit , confirmavít-

tam Orphanórum ;

quam

-ïl—

Y

l

517

"efta

ulii. ïþ/&;

n

Catechumenórum dómibus,

1

inos am

te fáciem fuam in

omnem civitátem & locum ,

Wi

aliísque pietátis opéribus ,

us

indeféffus Iucrándis Deo àni-

quo eratipfe ventürus.

Et

mus mdtabat .

audítus ali-

réliqua.

mïu E',;-

iij

quàndo dicere

Si óptio da-

Homilía S. Gregórii Papz.

Ho

l di:

rétur, malle fe beatitüdinis

ülfia 17

Salvátór no-

Evangeliz

incértum vívere , & ínterim

Ó

minus

.ä'ln

lt

D

*fter , fratres charíffimi ,

Iä[js,&g

Deo infervíre & proximó-

vum falàti,quàm certum ejüs-

aliquándo nos fermónibus ,

Ts

aliquándo veró opéribus ád-

Qcd

demglórise ftatim mori. In

daemones mirum exércuit

monet.

Ipfa étenim fatta

Qf

ejus , precépta funt.: quia

,

impérium. Vultum ejus coe-

Yéfti luce radiántem fanctus

dum áliquid tácitus facit ,

|

quid ágere debeámus , inno-

äïqglqra:,

(

a

Philippus Nérius aliíque con-

fpexére.

Dénique ztátis an-

téfcit.

Ecce enim binos in

il

pradicatióné difcípulos mit-

no fexagéfimo quinto , ad Dó-

mini fui ampléxum,cujus ma-

tit

quia duo funt pracépta

l

lj

charitátis,Dei videlicet amor,

Wil

jórem glóriam in ore femper

habüerat, femper in ómnibus

& próximi: & minüs quàm

inter duos cháritas habérinon

quasíerat , emigrávit. Quem

[ines

Gregórius

decimusquíntus

poteft. |Nemo enim próprié

ftin)

ad femetípfum habére chari-

magnisin Eccléfiam méritis

"i

& miráculis illüftrem , San-

tátem dícitur: fed dilé&tio in

Vi a

Alterum tendit , ut chàritas

Górum faftis adfcrípfit.

yms !

,. Ifte homo perfécit ómnia,

effe poffit.

um locütus eft ei Deus , &

9

líte eft, qui ante Deum

wiu

nv

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

magnas virtütes operátus eft,

& de omni corde fuo laudávit

u

quiem meam : * Quia te vi-

]^

di juftum coram me ex ómni-

Díím: * Ipfe intercédat pro

l»

bus Géntibus.

*

peccátis ómnium populórum.

Ie;np*x

BT'

l

"

-

j

e

Ifte eft, qui, contémpfit

Y Ecce homo fine querela ,

verus Dei cultor, ábftinens

t

vitam mundi , & pervénit ad

cocléftia regna.

Quia.

fe ab omni ópere malo ,

j

pérmanens in innocéntia fua.

24

Glória Patri. Quia.

jrim *

In tertio No&urno.

Ipíe.

t

an&i Evangélü fe-

Le&io viit.

gt

L éQio

cündüm Lucam.

Cce enim binos ad prae-

TM

, C

IO.

E

dicándum difcípulos D6-

Qurmi

l

LeGio vit.

l

N illo témpore-

De

figná-

minus mittit : quátenus hoc

wptaf

vit Dóminus & álios fep-

nobis tácitus ínnuat , quia

Puehf

í

^

qui charitátem erga àalterum

d

'iüsqüfï

tuagínta duos , & miQt illos

Hk5

nofn

tl

j

Fefta Augufti. £-

It

"

non Ih'abet ; preedicati

ónis of-

ejus 2lóriam veftris méntibus

g

ficium fufcípere nullátenus

predicámus , ut eas & ipfe

fpnof

debet. Beneautem dícitur ,

poft véniens, per amóris fui

:

f

uia mifit eos ante fáciem

raseéntiam illüftret.

[udt

í

u

am in omnem civitàtem &

e Deum laudámus, 16.

fed

locum , quà erat ipfe ventü-

FESTA AUGUSTIE.

rus. Pradicatóres enim fuos

j 1

li

Prima die non impedita di-

Dóminus séquitur : quia pre-

citur Offic Defun&tor. clxv

ii

[

dicátio prevenit , & tunc ad

DIE I. AUGUSTT.

mentis noftre habitáculum

Yn fefto S. Petri ad Vincula.

deD

1«

Dóminus venit, quando verba

Duplex.

j AP

exhortatiónis pracürrunt ;

Ad Vefperas , Antiphona.

21U

atque perhoc véritasinm

Heródes

ex. cum reliquis

en-

Pfalmus.

if

te fufcipitur.

de Laudib. 523.

M.

, oint lumbi veftri precin-

Dixit Dóminus.

cum reli-

tr

i, &lucérne ardéntes in

quisde Dominica. 126. &

M

]i ab

mánibus veftris: 9 Et vos sí-

loco ultimi , Pfalm. Laudá.

du

q

miles homínibus expe&tánti-

te Dfím omnes Gentes. 130.

15

bus dóminum füum , quando

Capitulum.

AG. 12.

fit Heródes Rex ma.

A

j

xevertátur à nüptiis.

35pto

x, Vigiláte ergo , quia riefcí-

M

nus , ut afflígeret quos-

Jimyn

- tis, qua hora Dóminus vefter

dam de Eccléfia, Occídit au-

venturus fit.

Et vos símiles.

Dein

tem Jacóbum fratrem Joàn-

A

' GlóriaPatri. Etvos.

nis gládio. Videns autem,quia

:

Le&io ix..

placéret Judais , appófuit , ut

W

TInc

eíisdem

s

namque

apprehénderet & Petrum.

At

. praedicatóribus Ifaías di-

Hymnus,

cit : Paráte viam Dómini , re-

Iris fno

dis repénte li-

jite

€las fácite sémitas Dei noftri.

IVE

er , ferrea

t Ti

u

Hinc filiis Pfalmifta ait : Iter

Chrifto jubénte vincla Pe.

l Pl(

fácite ei, qui afcéndit fuper

trus éxuit :

occáfum.

Super occáfum

Ovftlis ille Paftor , & Re&or

wf

l

li

namque Dóminus afcéndit:

gregis

D

quia unde in paffióne occü-

Vite reclüdit páfeua ; &

(f

buit, inde majórem fuam gló-

fontes facros ,

-

ul

riam refurgénda manifeftávit.

Ovésque fervat créditas, ar-

lia

Super occáfum videélicet af-

cet lupos.

BY

/ céndit, quia mortem , quam

Patri- perénne fit per evum

.ïïmus |

e

n

|

:rtulit, refurgéndo ealcávit.

glória ,

E

i ergo,qui afcéndit fuper oc-

'Tibíque laudes concinámus

u

ínclytas ,

NT

' cäfum iter fácimus, cqm nos

: ]Et-e'r-—

Fefta Augufti/.

,

219

P

, divi-

lthürïsmeng

JEtérne Nate , fit fupc'rne !

terþc

n3 triümphans

B &l

Spíritus

tias coelo cóndidit ore, manu.

1ns,p

"t u

nj

Honor tibi decüsque : fan&ta

y. Juftum dedàxit Qörrünug

lh

jégiter

per vias rectas.

)Iaudäm[ü! T

Laudétur omne Trínitas per

, Et ofténdit illi regnü Dei.

.

QU

feeculum.

Amen.

Deus , qui ad

LU

d Ity

. lu es Petrus.

majórem. 5ram

us

Et fuper hanc petram

Poftea SS. Machab

&orum L,ï

æäiücäbo Eccléfiam meam.

Aüa, dlítórumeftenim reg-

A

num coelórum , qui contemp-

Pttr a

Á

d Magnificat , Antiphona.

Jufn

'Ju es paftor óvium , prin-

sérunt vitam mundi, & per-

ceps Apoftolárum , tibi trá-

venérunt ad przemia regni, &

Y Amp*

lavérunt ftolas fuas in sángui-

* Qu

dite funt claves regni coeló-

runm.

Oratio.

né Agni.

$

Eus, qui beátum Pe-

, Letáminiin Dómino , &

ii fifi

exultáte jufti.

fu.

D

-trüm Apóftolum à vin-

cülis abfolütum illaefum ab-

». Et gloriámini omnes re&i—

ire fecífti ; noftrórum , qu&-

corde.

& (

Oratio.

' Aäl 1:

fumus , absólve víncula pec-

Jfes r

catórum , & ómnia mala à no-

Ratérna nos , Dómine ,

bis propitiátus exclüde, Per

Mártyrum tuórum coró--

r

na l:etíficet : qug & fidei no-

(ctidii

Dóminum;-

Deinde fit commemoratio

ftrae praebeat increménta vir-

e

iten f

S.Pauli, Afía. San&te Paule

tütum , & multiplici nof fuf-

s

frágio confolétur, Per Dó-

Anpóftole , predicátor veritá-

minum.

a

tis, & Do&tor Géntium , in-

i.

tercéde pro nobis ad Deum,

Ad Matutinum ; Invitator.

ts

Regem A

p

oftolórum Dámi-

ui te elégit.

i

e

'lTues vas electiónis fan-

num; * Veníte, adorémus.

frà

Á

e Paule Apóftole,

P(alm. V eníte, exultémus. 2.

Pradicátor veritátis. in

Hymnus.

gPte u

EK.

wunivérfo mundoOratio.

Uodeümque in orbe

IMI&R

Eus,qui multitádinem

néxibus revínxeris ,

D

Géntium beáti

Pauli

Erit revín&um , Petre , in

arce síderum :

s

l pzlcm

Apóftoli przedicatióne docut-

fti : danobis , quefumus ; ut

Et

quod resólvit hic pgtä&

:

'crgdiläir

cujus commemoratiónem có-

trádita ,

x

t

Erit folütum coeli in alto

limus , ejus apud te patrocíi-

((

nia fentiàmus.

vértice :

J Et S. Ignatii , Antiphons.

In fine mundi judicábis fæcqr-

]um,

conCl'Iï

Hic vir de picien; mundgm ;

P atri^

K k 4

J

Hss

C Fefta Aü«uftï.—-? ;

énne üi

ml

Patri per

per evum

sólveris fuper terr

äm 3 efït

J

glória ,

folütum & in coelis.

Etcla-

'Tibique laudes concinàmus

VeS.

qus a

V

ínclvtas ,

Le&io i.

JEtérne Nate ; fit fupérne

Um autem produ&ürus

D

ü

Spíritus

C

eum effet Heródes , in

puu

Honor tibi decüsque : fantta

ipfa no&e erat Petrus dór-

(s

miens inter duos milites vin-

[ebis

. jügiter

Laudétur omne Trínitas

2

&us caténis duábus , & cuftó-

W

feculum.

Amen.

p

des ante óftium cuftodiébant

-

( pft

11

— Affe ,Píalmi & Verficuli

cárcerem.

Et ecce Angelus

Dómini áftitit , & lumen re-

tj pre

jl

No&turnorum de Communi

:lm, ,

Apoftolorum. 1.

fülfit in habitáculo, percuffó-

In primo No&turno.

que látere Petri , excitàávit

f d

A CO

IU QU

De Atfübus Apoftolórum.

eum , dicens : Surge velóci-

LeGio i.

Cap. 12.

LCr

Et cecidérunt caténe

It

Ifit Heródes

wex Tma-

de mánibus ejus.

Dixit au-

imo

qem

nus , ut affiígeret quos-

tem Angelus ad eum : Pre-

dam de Eccléfia. Occídit auté

cíngere , & cálcea te càligas

lj

AU

tuas.

Et fecit fic.

Et dixit

5ln:

Jacóbum fratrem Joànnis glá-

dio. Videns autem , quia pla-

illi: Circümda tibi veftimén-

I

céret Judais,appófuit, ut ap-

tumtuum , & séquere me.

prehénderet & Petrum.Erant

& Si díligis me Simon Petre ,

l

autem diesAzymórum.Quem

pafce oves meas.

Dómine ,

Ti

cüm apprehendiffet , mifit in

tunofti, quiaamote , * Ft

u p

cárcerem , tradens quátuor

:

ánimam meam pono prote.

Ji

(

uaterniónibus mílitum cu-

ss

y. Sioportüerit me mozi te-

E

!

todiéndum , volens poft Pa-

cum,nonte negábo. Et áni-

at

Aet)

fcha prodücere eum pópulo.

Inaime

N

iji

Et Petrus quidem fervabátur

Le&io iii.

TIQUI

j

in cárcere : Orátio autem fié-

'I éxiens

fequebátur

t

l

bat fine intermiffióne ab Ec-

-4 eum , & nefciébat , quia

]

T

cléfia ad Deum pro eo.

verum eft, quod fiébat per

il

&& Simon Petre,antequam de

Angelum : Exiftimábat au-

ï

Yi

navi vocárem te, novite, &

tem fe vifum vidére. 'Trans-

À

V

J

fuper plebem meam Prínci-

eüntes autem primam & fe-

T.

pem te conftítui , 9 Et claves

cündam cuftódiam , vené-

UR

regni ccelórumtrádidi tibi,

runt ad portam férream ,

tlf

9

If

Quodeümque ligáveris

qua ducit ad civitátem ,

P

b

i

uperterram , erit ligátum

qua ultró apértaefteis. Et

AU

& in ccelis : & quodcümque

exeüntes procefsérunt vi-

B

cum

" ts

F

a Augu:

Ri*'il

52I

cumünum : & contín

uó dif-

*

Dómine , fi tu es, jube

T

céffit Angelus ab eo. EtPe-

me venire ad te fuper aquas :

trus ad fe. revérfus , dixit :

* Et exténdens manum ap-

Aæ&ü,

lm

Nuncício veré ; quia mifit

prehéndit eum , & dixit Je-

Dóminus Angelum fuum , &

fus : Módicz fidei , quare du-

4

erípuit me .de manu Heró-

bitáfti.

i n

lts m

di-,.& deomni expectatióne

e

Cumque vidíffet ventum

plebis Judaeórum.

válidum veniéntem , tímuit :

TT

[ cufni

Tu es Petrus, & fuper

& cüm coepíffet mergi , cla-

Tian

c petram aedificábo Ecclé-

mávit , dicens: Dómine fal.

Jett h

fiam meam , & porte ínferi

vum me fac.

Et exténdens.

t1&1!111185,

non prevalébunt advérsus

QU

eam, *

Et tiby dabo claves

Ut Ponttes as

,a

regni coelórum.

mánam caténam, cum ea

: Smge wii

M

y. Quodcümque ligáveris

qua& Jerosólymis alláta füe-

ARUl (f

fuper terram , erit ligátum

rat,contulíffet ,. fattum eft:

jus D

ut illae inter fe fic conneGte-

&in coelis : & quodcümque

adan:!

sólveris fuper terram , erit

réntur , ut non duz , fed una

d

folütum & in coelis.

BU

caténa ab eódem artífice con-

[« Bi

G lória Patri. Et tibi dabo.

fé&ta effe viderétur. Quo mi-

ab lt

In fecundo NoGurno,

ráculotantus honor facrisil-

Le&tio iv.

(Uert

lis vínculis habéri coepit , ut

mon At

Heodófio junióre impe-

proptéreahoc nómine fan&i

[irit

k

ránte , cüm Eudócia ejus

Petri ad Víncula Eccléfia, tí-

tulo Eudóxiz , dedicáta fit in

i

uxor Jerosólymam folvéndi

voti caufa veníffet, ibi multis

Exquiliis , ejüásque memóriae

Qamtutï.

eít affétta munéribus: pr&

dies feftus inftitütus K

r

4

ale'ndïs

j

ca&teris insígne donum accé-

Augüfti.

pitférrec caténa , auro gem-

ge

Surge Petre , & índue te

d9

mísque ornátze, quam illam

veftiméntis tuis ; áccipe forti-

eífe atfirmábant , qua Petrus

tüdinem ad falvándas Gentes:

g M

Apóftolus ab Heróde vin&tus

* Quia cecidérunt caténe

at

Eudócia caténam

e

Ange-

füerat.

de mánibus tuis.

qug üf

ié veneráta , eam pófíteà

lus Dómini áftitit,

Iumé re-

ji

lii

omam.ad filiam Eudóxiam

fülfit in habitáculo cárceris ,

T

mifit , quie illam Pontífici

percufsóque látere Petri ex-

n

Máximo détulit , isque vi-

citáviteum , dicens : Surge

(iam «

fet

ciffim 11li,monftrávit alteram

velóciter. Quia. Le&io vi.

4f

caténam , qua Neróne Impe-

Uo ex témpore honos ,

InU.

qui eo die profànis

n

ratóre idem Apóftolus con-

ftxíttus füerat.

Gentílium celebritatibus trí-

Y

(jtt'

bui

Kk;

-

5

- FeítaA

bui sólitus erat ;

Petn vin-

äïäïö ii';m&i AuguftiniE pífc.

;*Jmtö |

n

culis. habéri coepit : que&

Ex Sermone 29/ de San&is ,

ta&tà egrótos fanábant ,

n medio.

sf

dasmones ejiciébant.

Quo

Ofus Petrusinter Apófto-

«f

in génere anno falütis humá-

los méruit audíre ; Amen

|

jnis !

nznongentéfimo , fexagefi-

| dicatibi , quia tu es Petrus ,

iet

& fuper hanc petram zdificá-

m

mo nono áccidit, ut quidam

Cames Othónis Imperatóris

bo Eccléfiam meam. Dignus

(ficix

familiáris , occupátus ab im-

certé , qui edificándis in do-

:esilli 1

mündo fpíritu feípfum dén-

mo Dei pópulis lapis effet

[ u

tibus dilaniáret.

Quare is

ad fumdaméntum , colümna

vt

ad fuftentáculum, clavis ad

s

juffü Imperatóris ad Joán-

nem Pontíficem dücitur , qui

regnum.

De hoc ait fermp

iiv

ut facra caténa Cómitis col-

divínus: Et ponébant , in-

m

lum áttigit

5

erümpens

quit ,infirmos fuos, ut um-

aptam.

nefárius Ífpíritus hóminem

bra faltem tranfeüntis Petri

V]F e

(fà

liberum relíquit : ac deín-

obumbráret eos.

Si tunc

u

ceps in urbe fan&tórum Vin-

opem ferre póterat umbra

ER

culórum relígio propagáta

córporis , quantó magis nunc

; di

eib,

as

plenitüdo virtütis ? $i tunc

g. Tu espaftor óvium prin-

fupplicántibus próderat aura

d

ril

ceps^Apoftolórum : tibi trá-

quadam fpertranseüntis ,

didit Deus ómnia regna mun-

B

|quantó magis grátia nunc

Pints,

di :

*? Rtídeotibi tráditee

permanéntis ? Méritó per

BO

:

omnes Chrifti Eccléfias auro

