filius effe mulíeris.

David & Abraham: & quid

&. Felix namque' es facra..

CCXXXVlil.

djco David & Abrah'gm ?

T.e-

[

ccxl

Offic. de[gïm.malc. C

oncep.. B. MV

j

ensátio continetur ?

ia

Roptärga i?ïuï;lex- fa&ka| to

tíus feilicet difpenfatiónis

i on

giba

P

generátio eft, h&c fcili-| caput , radix atque princíipi-

fiore

cet noftre'símilisjlla noftram

umómnium nobis in hoc con-

Quod

síftit bonórum.

Ut enidü

Regfs |

emünenter excédens.

g

enim natus ex fémina eft, X

Móyfes librum coeli appellá-

nobis cómpetit ; quod veró

vit ac terre ,cüm certé non

cibant

nma

non exX sánguine , neque ex

de coclo folàm terráque lo-

gt

voluntate carnis aut viri fed

querétur , fed de cun&is ,

ex Spíritu fantto, áliam no-

qua inter ipfa fubsiftunt : ita

euts

l ! i

bis fublimiórem,futurámque

étiam Fvangelífa ab ipfo

l

J

IE

&fpíritu confequéndam ge-

ómnium fonte & cápite bonó-

tll l

neratiónem promittit.

Sed

rum librum vocávit.

Tl

virtte

ália quoque ómnia ex símili

x,, Beátam me. ccxxxviii.

diverfitáte conftábant. Nam

Le&tio viii.

Propte

Ua veró de cau

jntetum

& baptísmo profédto . tale

fa nOri

fufcépit , quod habéret qui-

Q

eum anté filium .Abra-

Soà

f

dem áliquid veteris , habé-

he,& pófteà filium David

demut

novi.

Currit

ret &

Quód enim

nuncupávit? non ficut opi-

baptizátus eft à Prophéts ,

nánturáliqui , ab inferióri-

Tel

AD

expréffit vetus ; quód autem

bus volensad fuperióra con-

deícéndit Spíritus , adumbrá-

fcéndere. Caterüm fecíffet,

vit novum.

quodfecit & Lucas : nutc

j

'T e Deum laudámus. 16.

autem é contrário facit, Cur

f

IN

MENSE. SEPTEMBRI,

ergo commemorávit priórem

Ms

Clara ei

[e&io fan&i Evangeélii fe-

David ? Quia ipfe procul

cündüm Mlatthaum.

dübioin ómnium verfabátur

" Leé&üo vii.

Cap. x

ore , ob insígne honóris &

Pfalmu

I QUi re

Iber generatiónis . Tefu

glóri& , ob. ipsíus quoque

o

L

Chrifti Filii David, Fílii

témporis fpátia jun&ióra.

[

g

Abraham.

Abraham genuit

Etfi enim utríque. promiferat

Vita ib

1faac.

Ifaac autem genuit

Deus , fed tamen illud quafi

Ecddi

acob. Etréliqua.

antiquum reticebátur , hoc

A !

Homilía fantti Joánnis

veró quafi novum & recens

tl e

Chrysóftomi.

ib ómnibus celebrabátur.

W prá

Unde fuprá ; pauló poft,

& Felix namque. ecxxxviil.

Wt d

Ujus veró rei grátia li-

Leto is.

püïcmu

brumipfum generatió-

Pfi namque Judei dicunt :

l

| Af Q

qris Chrifti vocat , ubi non fo-

Nónne ex sémine David,&

0i |

la ütique generátio , fed tota

Béthlehem caftéllo, unde erat

VTG Q

prorfus ipsíus my(ítlérü di-

David,venit Chriftus? Nemo

W G

Ígi-

P' /E

ffic. de Immac, Concept. B. M. V.

ccxli

hh

igitur illu

ilfpe

j

fed omnes filium David nomi-

m filium Abrahe ,| Aj,, Cum jucunditáte Con- e$-

ceptiónem beáte Maríze re-

i

j

nábant :: qui étiam honorabi.

colamus, utipfía pro nobis

;

lióres quosque de fan&titáte

intercédat ad Dóminum

m

füàm Chriftum.

Je-

,:'1

BReges , qui poft David fuíffe

!

(

referüntur , ab illo omnes vo-

C

itulum.

ecli.

r

cábant. Nec ipíifolum, ve-

B

inítio ,

ante

»fzaä&u?a

(j

7

rum étiam Deus ; nam & E-

QU

creáta fum , & usque

zéchiel , & álii Prophétee di-

ad futürum fz:culum non dé-

A

[inj

cunt, David furrettürum effe

finam , & in habitatióne fan-

7) jp*

eis , atque ventürum , non de

d

tta coram ipfo miniftrávi.

ilo ütique mórtuo jam lo-

quéntes, fed de iis, qui illíus

'Gloräärwgänum ,

ll

virtütem

erant

imitatüri.

Ó

Sublímis inter sídera,

Próptereà ígitur à notióre

Qui te creávit párvulum

W

interim & celebratióre per-

La&ánte nutris übere,

;m*l

sóna fumit exórdium , & tum

uod Heva triftis ábftulit ,

lm Dlv G

demum ad antiquiórem re»

u reddis almo gérmine :

i

cürrit paréntem.

Intrent utaftra flébiles ,

'p e Deum laugámus.

16.

Coeli reclüdis cárdines,

TOR

AJOD.L,A UDE.S,

—

'i'u Regis alti jánua ,

j

|

[

^

& per Horas ,. Af

Etaula lucis fülgida :

u

ncéptio gloriófe Viír-

Vitam datam per Vírginem,

&t

Q

ginis Maríe ex sémine

Gentes redémpte pláudite.

RW(

Abrahz, orte& de tribu Juda,

fu , tibi fit glória ,

EM

clara ex ftirpe David.

b

ui natus esde Vírgine ,

W

i

Pfalmus I6minus regnávit.

Cum Patre, & almo S

W

eum reliquis, 17.

p-(ritu,,l

|

In fempitérna fzcula.

4

fia»

oncéptio recólitur

Amen.

an&te Maríz V írginis,cujus

Concéptio recólitur fan-

vita ínclyta cun&tas illáftrat

s

Eccléfias.

Máríe Viírginis.

, Cujus vita fnclyta cun&tas

". Afía, Regáli ex progénie

illàftrat Eccléfias.

p

iMaría exórta refülget, cu-

Ad Beneditctus ; Ajía.

1]

jus précibus nos adjuvari

Conceptiónem perpétuz V iír-

q

inente &fpiritu devotíifime

ginis Genitrícis Dei María

ófcimus.

devotíffime recolámus , qua

Affa, Corde & ánimoChrifto

celfitüdo throni

j

j

4.

procéffit ,

]

canàmus glóriam , in hac

allelája.

"Oratio.

H

facra commemoratióne pra-

Amulistuis , quafumus

y

M

célfz Genitrícis Dei María.

ïih"x

P.

e

ómine , cocléftis grátiae

il

d

mu-

-

ccxlii

Offic: de Immac

COnCCPt- Bl M- V.

&.breve. Adjuvábit eam ,

* munusimpertire : ut. , qui-

bus beáte Vírginis partus

*Deus vultu fuo. Adjuvábit.

éxtitit falütis exórdium ;

Y* Deus in médio ejus , non

ejus

votíva

commovébitur. Deus.

Conceptionis

commemorátio pacis tríbuat

lória Patri. Adjuvábit.

increméntum. PerDóminum.

Y^"Elégit eam Deus, & pre-

À

rimam , Antiphona.

elégit eam.

einis.

E. [ntabernáculo fuo habi«

päï

tio gloriófe Vír

p

3

Vif

Cs

ulur. Reg1 Ía2ecu-

tárc facit eam.

t

lórum.

d Nonam;, Antiphona.

In Rfo bl.'CVi- y,o Qui na-

Cum jucunditáte.

Capitulum.

p

tuses de María Vírgine. alia

Eech. 24. b

il

ut 1n Pfalterio. 27,

N platéis ficut cinnamó-

I

Ad. Abfolütionem : Capi-

mum, & bálfamum aroma-

tuli.

I n platéis.

tízans odórem dedi :

uafi

Qu

(X

Ad Tertiam , Antiphona.

myrrha elétta dedi fuavitá-

n

Concéptio recólitur fanttze

tem odóris.

De

Jaríe Vir

Re.

Ye

»

ginis.

Elégit eam . Deus ,

apitulum. ^ Ap initio.

* Etpraeelégit eam. Elégit.

Bof

s. breve. Spécietua, "

Et

** In tabernáculo fuo habi-

ele

ulchritüdine tua. Spécie.

táre facit eam. Et praelégit.

G lória Patri.

eldi

Y* Inténde , prófpere procé-

Elégit.

"

de.&regna. .Et.

y. Ditfüfa eft

"

W

li

lória Patri. Spécie tua.

tuis.

gïr-äþtia in lábiis

uN

* Adjuvábit eamDeus vul-

s Proptéreà "bemedixit te

4

)

W

tu fuo.

Deu

inatérnum.

h

E« Deusin médio ejus , non

Ín

r

ecundis V efperis omnia

com

ovébitur. -

üt in primis:

ccxxiv.

p

ÁdS

*

M

ii

extam , Antïphona;

4

Ad Magnificat ; Antiphona,

h

rogénic.

Concéptio tua Dei Gé-

Bo

.b

ccli. 24b

nitrix virg

o

0.

gáudtum annun-

VoS

tiávit univér

QR

' "T fic

in Sion firmáta

?o mundo , ex té

k

fum, &in civitáte fan-

enim ortus .éft Sol juftitiz ,

Gificáta fimíliter requiévi ,

Chriftus.Deus nofter

qui

us

folvens maledi&tiónem , dedit.

V

li

& in Jerüfalem potéftas mea.

AT

Et radicávi in pópulo honori-

benedictiónem ; & confün-

ficáto, & in parte Dei mei

dens mortem , donávit nobis:

M

vitam fen

$

itérnam.

LJ

"

»

It5

hzréditasillíus , & in pleni-

Et fit Commemoratió

]

! fes

t

h]

tüdine Sgn&örum deténtio

inea

QU

Puen'tisvD.qn-ïuinicæ.

h]

PRE-.

Itmr

TU

ccx]iii

)

PRUBPARATI

AD MISS

i

AM

Pro opportunita

t

:

Sacerdotis facienda.

|

1

Antiphona,

w. Etclamor meus. &c.-

reminifcáris. Dómi-|v. Dóminus vobíscum.

N

ne delítia noftra , vel

. Etcumfpíritu tuo.

J

paréntum noftrórum : neque

Q rémus.

vindítiam fumas de peccá-

Ures tuz pietátis , mi-

M

tis noftris.

A

tíffime Deus,inch'na*pre'-

Quie Antiphona Feftis du.

cibus noftris, & grátia S. Spí-

[

plicibus

tantüm . duplica-

ritüs illàmina- cor noftrum :

"

tur.

ut tuis myftériis digné mini-

Deinde dicuntur feq. Pfal.

ftráre , téque etérna charitá-

Q uàm diléta. s. 99 B ene-

te diligere mereámur.

l

dixitti Dóminc.&9e... I ncli-

Eus,cui omne cor patet,

na Dfte. res C rédidi, 130.

D

& omnis volüntas lóqui-

D e profündis. 135.

DW

tur , & quém nullum latet fe-

Deinde repetitur Afía,

crétum : purffica per infufió-

Pofteà Sacerdos dicit : K vrie

N

nem S. Spíritus cogitatiónes

eléifon. C hrifte eléif. K vrie

cordis noftri , ut te perfétte

eelgäz

eléi: P ater nofter. fecretó.

1

dilígere , & digné laudáre

ii

$. Etnenosindücas in ten-

mereàmur.

tationem. x Sed líbera nos

Re igne fan&i Spíritüs

U

iM

[/

amalo. y., Ego dixi, Domi-

renes noftros , & corno-

ne miferére mei.

ftrum Dómine: ut tibi cafto

p)

&» Sanaánimam meam, quia

córpore ferviámus, & mun-

peccávi tibi. Y Convérte

do corde placeámus.

filï-

re Dómine aliquántulum.

Entes noftras , queefu-

&» Et deprecáre fuper fer-

IM.

mus Dómine , Parácli-

VOS tuos. Y^.

Fiat miferi-

J

tus , qui à te procédit , illü-

córdia tua Dómine fuper nos.

minet : & indücat in omnem,

EK. Quemádmodum fperávi-

ficut tuus

promífit Filius ,

mus in te. Y

-Sacerdótes

veritátem.

tui induántur juftítiam.

z.

Et fan&i tui exültent.

Dfit nobis ; quefumus

lA.

Dómine, virtus Spíritüs

jl

X*« Ab occültis meis munda|fan&i : que, & corda noftra

)

me Dómine..

cleménter expürget , & ab

Jy. Et ab aliénis parce fervo | ómnibus tucátur adverfis.

QUE

tuo.

,

Eus , qui corda fidé.

y. Dómine exáudi - oratió-

lium faneti Spíritu- il-

H

nem meam.

luftratióne docuífti: da no-

[o]

Z

q

d

bis |

L

í

ccxliv

Orationes ante. Miffam.

étiam ad officium facerdotàle

quY

bis in códem Spíritu reca

gt

sápere , & de ejus femper]

vocáre dignátus es , nullis

meis méritis , fed fola digna-

peï

confolatióne gaudére.

tióne mifericórdiz tuz : doce

Onfciéntias

noftras

5

qw

C

quefumus Dómine , vi-

me,quafo, per Spíritum fan-

Gum tuum , tantum tractàre

fitándo purífica: ut véniens

Dóminus nofter Jefus Chri-

Mvftérium ea reveréntia , &

dl

honóre,ea devotióne, & timó-

ydlü

ftus Fílius tuus,parátam fibi

ext

in

nobis invéniat manfió-

re , quibus opórtet , & decet.

Fac me per grátiam. tuam

fóm

nem. Qui tecum vivit &

ml

regnat.

femper illud de tanto my-

ORATIONES

ftério crédere , & intellige-

[

g

Pro opportunitate facerdotis

re, fentíre, & firmiter te-

ante celebrationem ,

&

nére, dícere, & cogitáre ,

f

; & expedit

nif

Communionem dicendae.

quod tibi ïä:c'ct

Oratio S. Ambrófü! Epífc.

ánims mee. Intret Spíri-

ml

DIE DOMINICA.

tus tuus bonus in 'Cor meum ,

al

IU

ll

^Umme Sacérdos, & ve-

qui fonet ibi fine fono, &

re Póntifiex Jefu , Chri-

finé ftrépitu verbórum lo-

jf

at

/fte, quite obtulífti Deo Pa-

quátur. omnem veritátem.

tri hóftiam puram , & imma-

Profünda quippe funt nimis,

Qond

& facro

tedia velámine.

culátam in ara crucis pro no-

(ua

bis míferis & peccatóribus ,

Propter

magnam clemén-

Af

tiam tuam concéde mihi

q |

QAn

& qui dedífti nobis carnem

tuam ad manducándum , &

Mifsárum folémnia mundo

I

sánguinem tuum ad bibén-

corde, & pura mente cele-

it

bráre.

d

l

dum, & pofuífti myftérium

Líbera cor meum

iftud in virtüte Spíritus fan-

ab immundis: .& nefándis ,

(UIT

(A00

&i tui,"dicens : Haec quo-

vanis, & nóxiis cogitatióni-

tiescümque fecéritis, in mei

bus.

Muni me beatórum

u

memóriam .faciétis.

Angelórum pia & fida cu-

bibi

KRogo

per eümdem sánguinem tu-

ftódia, ac tutela fortíífima ,

ATC

um, magnum falütis noftrz

ut hoftes ómnium bonó-

u)

14

rum confüfi difcédant.

Per

prétium, rogo per hanc mi-

WT

ram & ineffábilem charitá-

virtütem tanti myftérii, &

Qf

d

tem, qua nos míferos, &

per manum fan&ti Augeli tui

Vr

indígnos fic amáre dignátus

repélle à me, & à cun&is

Áit

l

fervis tuis duríffimum fptri-

es,ut laváresnos à peccátis

noftris in sánguinetuo : doce

tum fupérbis, & coenodo-

(

me fervum tuum indígnum ,

xím , invídim , & blasphé-

L]

M

quem inter eatera dona tua

mie, fornicatiónis, & im-

Nams

murn-

J

ï

^

Orationes ante Miffam.

ccxIv

qnunditiz , dubietátis,& diffi-

dignum?Scio Dómine,& vere

n

li

déntiz, confundántur,qui nos

fcio , & idipfum pietáti tuze

perfequüntur : péreant illi ,

r

confiteor , quia non fum dig-

qui nos pérdere feftínant.

nusaccédere ad tantum my-

ROR

IA TL

ftérium , propternímia pec-

ä

Rex virgmum ,

amator

cáta mea , & infinitas negli-

d

caftitátis ( integritátis , coe-

géntias meas. Sed ício , &

léfti rore benedi&tiónis jtuz

veráciterex toto corde meo

V'f

extingue in córpore meo

credo , & ore confiteor, quia

|

fómitem ardéntis libídinis: ut

tu potes me fácere dignum ,

dy

máneat in me tenor caftitátis

quiíolus potes fácere mun-

l

^

córporis & ánimz. Mlortífi-

dumde immundo concéptum

b

ca in membris meis carnis

sémine , & de peccatóribus

fe'

ftímulos , omnésque libidi-

juftos , & fan&tos.

Per hanc

1

nófas commotiónes ,

& da

omnipotentiam tuam te rogo

Deus meus, ut concédas mihi

mihi veram , & perpétuam

It

caftitàtem cum caeteris donis

peccatóri hoc Sacrificium ce-

"

lebráre cum timóre & tremó-

tuis ,quz tibi placent in ve-

n

1

ritàte: ut Sacrificium laudis

re,cum cordis puritáte $ &

il

cafto córpore , & mundo

lacrymárum fonte , cum 1g-

II

corde váleam tibi

offérre.

títia fpiritàli , & coeléfti gáu-

IT

Quanta enim cordis contri-

dio.

Séntiat mens mea dul-

j

tióne , & lacrymárum fonte,

cédinem beatíífims presén-

W

li

quanta reveréntia , & tremó-

tiz tuze , & excübias fanttó:

m

re , quanta córporis caftitá-

rum Angelórum tuórum in

d

te , & ánimz puritáte iftud

circüitu meo.

divínum , & coeléfte Sacrífi-

FERIA.IV.

f

cium eft celebrándum , ubi

Ego enim Dómine , me-

E

;.?

caro tuain veritáte sümitur ,

mor

veneránde Paffiónis

p

ubi fanguis tuus in veritáte

tua accédo ad altáre tuum ,

bibitur , ubi ima fummis ,

licét peccátor , ut ófferam

terréna divínis jungüntur ,

tibi Sacrificium ,

quod tu

Ul

ubi adeft fan&tórum Angeló-

inftituífti , & offérri prece-

rum przséntia , ubitu es Sà-

píti in commemoratiónem

(

crificium , & Sacérdos mira-

tui,pro faláte noftra. , Suf-

biliter , & ineffabiliter con-

cipeillud , quafo , fumme

l

ii

ftitütus.

Deus , pro Eccléfia fan&ia

FER I A II

j

f

tuà, & pro pópulo , quem

Quis digné hoc celebráre

acquisifti sánguine tuo.

Et

(gïoö

WL

|

póterit, nifi ta Deus omní-

quóniam me peccatórem

j

potens

oferéntem — féceris

inter te , & eümdem pópu-

J

l

lum

M

M

g.

f

ccx1vi

Orationes ante Miffam.

mineïï

lum tuum médium effe vo-

Orámus

Dómine clemén-

tiam tuam, ut feréno vultu

mvïsiï

luífti.licet in me áliquod boni

Jsqu

óperis teftimónium non ag-

famíiliam tuam. facri tui nó-

darm

nófcas , officium faltem di-

minis officia praftolàntem ,

fc

Ípenfatiónis créditee non re-

afpícere dignéris: & ut nul-

líus fit irritum votum , nul-

yit

cüfes: nec per me indígnum

tuurm

eórum falütis péreat prétium,

líus vàácua poftulátio, tuno-

ficer

pro quibus víttima falutáris

bispreces süggere ,

quas.

dignátus es effe redémptio.

ipfe propítius audíre, & ex-

qid

dis )

Prófero étiam Dómine ( fi

audíre deleétéris.

dienéris propítius intuéri )

FERIA V1

qdevo

&t

tribulatiónes plébium , perí-

Rogámus étiam te , Dómi-

cula populórum, captivórum

neíancte Pater, & pro fpi-

ponf

( mi

gémitus, misérias orphanó

rítibus fidélium

defunétó-

rum; ut fitillis falus;sánitas ,

(rtmi

rum, neceffitates peregrinó-

fri

rum , inópiam debílium , de-

gàudium ; & re

ia

gérium ,

quünï

N

D

fperatiónes

languéntium ,

hoc magnum pietátis Sacra-

M

defé&tus fenum , fufpíria jü-

méntum. Dómine Deus me-

venum, vota vírginum, la-

us, fitillis hódie inagnum ,

p

Ténta viduárum.

& plénum convívium de te

fiéna

fis

FERIA V.

pane vivo , qui de coelo de-

)

J

"Tu enim miferéris ómnium ,

fcendí(ti , & das vitam mun-

d

V

li.

Dómine: & nihil odífti eórum

do, detuacarne fancta, &

rj

ugfecifti. Memoráre, qua

benedítta, Agni vidélicet im-

fUL i

Vi

fit noftra fubftántia: quia tu

maculáti, qui tollis peccáta

Pater nofter es, quia tu Deus

mundi, qua de íantto, &

dami

nofter es, neiraícáris . fatis ,

gloriófo beàte Vírginis Ma-

Quib

[citn

neque multitüdinem vifcerü

ría ütero eft afsümpta, & de

tuórum fuper nos contíneas.

Spíritu fan&to concépta:ac de

dm,

um

Non enimin juftificatiónibus

illo pietáds fonte , qui per

noftris proftérnimus preces

láncem militis ex tuo. facra-

lus

antefáciem tuam , fed in mi-

tíffimo: látere emanávit: ut

oreti

feratiónibus

tuis

multis.

exínde refécti , & fatiati, re-

Pnis

Aufer à mnobis iniquitátes

frigeráti, & confolàti, exül-

6 €

noítras : &ignem fancti Spí-

tentinlaude, & glória tua.

[um !

f

ritus in nobis clementer ac-

Peto cleméntiam tuam Dómi-

l

n

cénde.

ne, ut defcéndat fuper pa-

'

Aufercor lapídeum

Nate

de carne noftra :

& da nobis

nem tibi facrificandum ple-

T

cor cárneum ,quod te amat,

nitüdo

tum benedictiónis ,

;l]& J

'

te diligat , te dele&tétur , te

& fantlificátio tuse divinità-

VC

tis,

fequätu? ; te perfruátur.

Defcéndat étiam Dó-

IN

mine

ecxlvii

t

Orationes ante Miffam. :

mineilla fan&i Spíritus .tui

guóre ,. ut nullam preter te

;TH

invisibilis , incomprehenfibi-

sentiam dulcédinem.

Panis

l

n

lísque majeftas , ficut quon-

candidíffime: : habens

omnc

l

dam in Patrum hoftias de-

dele&taméntum, & omnem

fcendébat , qui & oblatiónes

fapórem,qui nos femper réfi-

noftras corpus & sánguinem

cis , & nunquam in te déficis:

!

tuum efficiat,' X meindignum

cómedat te cor meum, &

facerdótem — dóceat tantum

dulcédine fapóris tui repleán-

i

Jä

tractáre myftérium cum cor-

tur vífcera àánime mea.Man-

dis puritáte, & lacrymárum

dücatte Angelus ore pleno,

devotióne , cum reveréntia ,

mandücet te peregrínus ho-

*d;i

& tremóre , itaut plácide, ac

mo pro móduloíuo, nede-

l

benígne fufcípias facríficium

ficere poffitin via, tali re-

[

de mànibus meis ad falütem

creátüs viático. Panis fan&te,

ómnium , tam vivorum ,

panis vive , panis munde, qui

quàm defunttórum.

defcendífti de coelo, & das

--

vitam mundo,

veni in cor

SABBATO

Rogo étiam te, Dómine,

meum , & munda me ab

peripfum faerosánttum my-

omni inquinaménto carnis , &

;

ftérium Córpuris , & Sángui-

fpiritus.

Intra in ánimam

T

Jw

nistui, quo quotídie in Ec-

meam; fana, & munda me

li

n

Il

ä

clefia tua páfeimur , & potà-

intérius , & extérius. Efto tu-

f

mur , aclüimur , & fandificá-

támen , & contínua falus áni-

"

.ï

mur , atque unfus fummae di-

me,«& córporis mei. Re-

Bar*X

vinitátis pactícipes efficimur:

pélle.à me infidiántes mihi

[

da mihi virtütes tuas fanttas ,

hoftes :

recédant procul à

:

quibus replétus, bona con-

preséntia poténtig tüd , ut

|

Íciéntia ad altáre tuum aecé-

foris & intus per te munitus,

dam , itaut hzc coeléftia Sa-

recto trámite ad tuum regnü

craménta eíficiántur mihi fa-

pervéniam : ubinon in my-

1us & vita.

'Tu enim dixífti

ftéruüs ,

ficut in hoc témpo-

ore tuo fan&to , & benedí&to :

re ágitur,

fed fácie ad fà-

Panis , quem ego dabo , caro

ciem te vidébimus,

cum

mea eft pro mundi vita. Ego

tradíderis regnum Deo, &

p

:

fum panis vivus,qui de coclo

Patri;, &. eris Deus ómnia

j

de(céndi.

Si quis manducá-

in ómnibus. "Tuncenim me

verit ex hoc pane , vivet in

dete fatiábis fatietáte mirí-

|

j

W

atérnum.

Panis dulcítfime,

fica,ita ut nec esüriam , nec

sitiam

in setérnum.

Qui

xi1

fana palátum cordis mei, ut

&

séntiam fuavitátem

amóris

cum eódem Deo Patre,

tui,: Sanaillud ab omui laa-

spiritu fan&o Vivis , ,& re-

q 4

gnas

ccxl1vii

Orationes ante Miffam.

g

gnasper ómnia fecula fzcu-

vulnéribus crucifixi Dómini

lórum.

Amen.

ia

mei Jefu Chrifti prófluens,&

Alia Oratio ante Miffam.

peccáta totíus

mundi àb-

fur

D menfam dulcíffimi con-

luens.

Recordáre Dómine

af

ívii tui pie Dómini Jefu

creatürz tua,quam tuo Sán-

t

quts

Chrifte , ego peccátor de pró-

guine redemifti. Poenitet me

priis méritis nihil preesümens,

peccáffe , cüpio emendáre

minul

Íed de tua confidens miferi-

fiic

1

quod feci. Auferergoà me ,

córdia & bonitáte , accédere

clementiffime Pater , omnes

st

véreor, & contremí(co. Nam

& &

iniquitátes & peccáta mea :

cor & corpus hábeo multis

ut purificátus mente & cór-

titts

criminibus maculátum, men-

&t

pore digne deguftáre mérear

tem & linguam non cauté cu-

SanGa Ssanctórum : & concé-

fill:

li qu

ftodítam. Ergo, ó pia Deitas,ó

de,uthzec fantta prelibátio

treménda Majéftas,ego mifer

Córporis & Sàánguinis tui ,

IiS» 7

filcip

inter angüftias deprehénfus ,

quam egó indígnus sümere

adte fontem mifericórdiz re-

inténdo ,

fit' peccatórum

&um

cürro, ad te feftíno fanándus ,

meórum remíffio , fit deli-

trame

fub tuam prote&tiónem fügio;

Górum perfé&ta purgátio ,

d mih

fj tui

& quem juüdicem fuftinére

fit tàrpium cogitatiónum ef-

péqueo, Salvatórem habére

fugátio , ac bonórum sénfu-

Chri

fufpíro. Tibi Dómine plagas

um regenerátio , operüm-

treM

meas ofténdo , tibi verecün-

que tibi placéntium falübris

tiqor

]

diam meam détego. Scio pec-

efficácia , ánima quoque &

N

cáta mea multa, & magna ,

córporis contra inimicórum

T.

:

pro quibus tímeo. .Spero in

meórum insídias firmíffima

Afnant

mifericórdias tuas , quarum

tuítio.

Amen.

il d

non eft nümerus.

Kéfpice

ratio S, 'Thome Aquinat.

üem

ergo in me óculis mifericór-

Mnipotens, fempitérne

|

li

O

[ri

diz tuge , Dómine Jetu Chri-

Deus, ecce accédo ad

tader

fte, Rex etérne , Deus &

Sacraméntum unigeniti Filii

templ

homo, crucifixus propter hó-

tui Dómini noftri Jefu Chri-

Urer

minem, Exáudi me fperán-

fli : aceédo tamquam infir-

furdl

temin te: miferére mei pleni

mus ad médicum vite, im-

tifafe

misériüs & peccátis, tu qui

mündus ad fontem miferi-

0

fontem miferatiónis numquáa

córdiz , cs&cus ad lumen cla-

Ütror

manáre cefsábis. Salve alu-

ritátis setérnze , pauper &

tl

!

]

|

táris víttima, pro me & omni

egénus ad Dóminum coeli

Df

humáno génere in patíbulo

& terrg.

RMogo ergo im-

EAU

crücis obláta.

Salve nobi-

ménfze largitátis tuz abun-

Gm

lis & pretiófe Sanguis , de

dántiam ,

quátenus meam

Rm]

Curá-

- Orationes ante Miffam.

ccxlix

Xi y

1

j^

curáre dignéris infirmitá-

us , & sánsuinem Dómini

tem , laváre foeditàtem , íl-

noftri Jefu Chrifti, juxta ri-

tum fanttze Románz Ecclé-

F

lumináre cecitátem , ditáre

paupertátem , veftíre nudi-

fia , ad laudem omnipotén-

li

|

tátem : ut panem Angeló-

tis Dei , totiüsque Cürize

rum , Regem regum, & Dó-

triumphántis , ad utilitátem

lïl 1

minum dominántium , tanta

meam totiüsque Cürie mili-

li

fufcípiam reveréntia ; & hu-

tántis , pro ómnibus , qui fe

]i

militáte , tanta contritióne ,

commendárunt oratiónibus

2I[X

& devotióne , tanta puri-

meis in gerere , & in fpécie ,

!

táte , & fide , tali propófito ,

& pro felíci ftatu fanttze Ro-

df

& intentióue , ficut éxpedit

mánc Eccléfi&e. . Amen.

N

falüti ánime meze, Da mi-

Audium cum pace ,

G

i(io

hi , quefo , Domínici Córpo-

emendatiónem vite ,

l,

ris, & Sánguinis non folüm

fpátium vera poeniténtie ,

Lye

fu(cípere Sacraméntum , fed

grátiam , -& confolatiónem

éüam rem & virtütem Sa-

fantti Spiritus, perfeverán-

craménti. O mitiffime Deus ,

tiamin bonis opéribus , trí-

da mihi corpus unigéniti Fí-

buat nobis omnípotens , &

m

miséricors Dóminus. Amen.

li tui Dómini noftri Jefu

u

Chrifti , quod traxit de Vír-

wUia Sacerdos aut taci-

ta mentis cogitatione ,

em'rrlr

gine María , fic fufcfpere , ut

nl

córpor| fuo myftico mérear

aut fubmiffa vocis expret-

fione debet recitare fingil-

d

incorporári , & inter ejus

NI

memibra

connumerári. O

latimnomima , pro quibus in

jj

amantíffime Pater , concéde

illa celebratione vult fingu-

mihi dilé&tum Fílium tuum ,

lariter orare ( ut infinuatur

üem nunc velátum in via

per illaslitteras N. N. in Ca-

(

u

fcípere propóno , reveláta

none contentas ) & ne hu-

tandem fácie perpétuo con-

jusmodi determinatarum per-

fonarum nominatio , ob mul-

templári. Qui tecum vivit

& régnat in unitáte Spíritus

titudiném , aut incertum or-

7)

fan&i Deus , per ómnia fz-

dinem ingerat Sacerdoti ce-

j

eula feculórum. Amen.

lebranti

confufionem , non

A T IO.

inutile.erit fequentem ferva-

1

W

Gregorius XIII. P. M. con-

re ordinem ex 20. queft.

ceffit cuilibet facerdoti di-

Quodlibeti DoGoris Subt. &

:j

[

centi quze fequuntur , 50.

[

aliorum" graviffimorum

annorum Indulgentiam.

DD. fcriptis excerptum.

!

i

;

j

Go volo celebráre Mif-

Meménto , Dómine , fi tibi

placct.

£

f

an,«& conficere cor-

q 5

VIV (?-

-.cel

Gratiarum attio poft Miffam.

VLVORUM.

5. Ánimárum morte. im-

gt

Ei, Parentum, cog-

|

provifa corpóribus

junot

exutà-

I-M

natórum , Fratrum,

rum , atque eárum , quarum

j M

Sorórum. ,

& Amicórum

non eft fpeciális memória.

j

FFQ

meórum..

6. Animárum , qua mei

2. CoetusCardinálium, at-

occafióne in Purgatório pur-

que ómnium Prelatórum ,

gántur, eárum quoque mi-

& Sacerdótum, ac fantte Dei

sérrime in Purgatório exi-

T

Eccléfie miniftrórum.

fténtium. :

nbs fi

*

[o]

Omnium

mes -cura

7. Eteárum ómnium , pro

famit

(

fubje£térum , tamquam fpi-

quibusícis, & vis me debé.

rituálhum filiórum, ac óm-

D

re oráre.

il

m

nium fundatárum, patronó-

GRATIARUM ACTIO

rum, benefattórumque fpi-

oft Miffam,

se'qllü'e

Afia. Tlï*

(rito.

ritudum, & temporálum.

ium puerórum can-

4. Omnium Príncpum

témushymnum ; quem cantá-

eri

Chriftianórum , Dominatió

fimati

bant Santti in camino ignis ,

num, & RKerumpublicárum

benedicentes Dóminum.

temporálium.

J

Qus Antiphona in Feftis

5. Omnium peccántium ,

duplicibus tantumduplicatur.

(rrui

inimieorümque meórum ,

, Canticum, B enedicite. 19.

qibe

atque . converfiónis ómnium

Pfalm. L audáte Dóminum in

IUDIUSI

hareticórum, & infidélium.

SanGis. 20.

üfip

6. Et ómnium, pro quibus

. Et in fine dicitur

,'Glötia

D

fcis, & vis me debére orá-

Patri

-

rj

TC.

Deinde repetitur Anti

pemy

MORTUORUM.

Poftea Sacerdos dicit

i

Onih

I. Nimárum Paréntum ,

rie eléifon.

Chrifte eléi-

Fratrum , Sorórum,

fon.

.Kyrie eléifon.

f

P ater nofter. fecreto.

Cognatórum , atque Amicó-

e1,

rum ómnium.

y. Etne nosindücas in ten-

p

2. Animárum ómnium be-

tatiónem. x. Sed líbera nos

lum t

nefactórum , tam fpirituá-

à malo..

. Confiteántur tibi

ttsJed

Dómine omnia ópera tua.

lium, quam corporálium.

E

3. Animárum ómnium mi-

x». Et Santü tui benedícant

|

SDIe(]

tibi. y, Exultábunt Sanüi

hi in génere, & in fpécie

üne [

commifsárum.

inglória. g. Latabüntur in

|

t (

.4. Animárum Pralatórum,

cubilibus fuis. y.

Non no-

I

Sacerdótum , atque ómnium

bis Dómine , non nobis,

ltmig

|

miniftrórum fanttee Románz

&. Sed nómini tuo da gló-

iaj

Eccléfie Dei, & Apoftólica,

riamf Y^.

Domine exáudi

Ti

Oora-

l

Gratiarum-a&tio poft Miffam.

ccli

N

ï

eratiónem meam.

9

Etider, & fcutum bonz volun-

clamor meus ad te véniat.

tàtis;

Sit vitiórum meórum

]

y. Dóminus vobifcum.

evacuátio,concupifcéntiz , &

i

libídinis exterminátio, cnari-

j

M

p. Et cum fpíritu tuo.

n

Orémus

tátis, & patiéntiz, humilitá-

tis, & obedientiz , omniütm-

Eus, qui tribus püeris

A 7mitigafti flammas . 1

o

:

ni-

que virtütum augmentátio :

um: concéde propitius ; ut

contra insídias inimicórum

nos fámulos tuos non exürat

ómnium ,

tam vifibilium ,

l

flamma vitiórum.

quam invifibílium, firma de-

f

Wj

Ctiónes noftras, quafu-

fénfio: mótuum meórum, tam

mus Dómine , afpirándo

carnálium , quàm fpirituáli-

l

preveni, & adjuvándo pro-

um , perfétta quietátio: inte

ut cuncia noftra

uno, ac vero Deo firma adhz-

séquere :

il

orátio , & operátio à te fem-

fio: atque finis mei felix con-

fummátio.

per incípiat , & per te coepta

Pt precor'te',

)

finiàtur.

ut ad illud ineffábile convívi-

uzefumus

A nobis ,

um me peccatórem perdüce-

Dómine, vitórum no

re dignéris, ubi tu cum Fílio

ftrórum flammas extínguere,

tüo, & Spíritu fantto, San-

K

&is tüis es lux vera , fatíetas

qui beato Lauréntio tribuifü

!

tormentórum fuórum incén-

plena , gáudium fempitér-

Per Chriftum

dia fuperáre,

num , jucünditas confummáà4

j

Dóminum noftrum.

Amen.

ta, & felícitas perfetta. Per

Orationes poft celebratio-

eümdem Chriftum.Dóminu

j

nem,X. Commun. dicenda.

noftrum.

Ameht. ;

iM

l

OratioS, Thoma de Aquino.

Alia Oratio S, Borf

1l

jM

Rátias tibi ago Dómine

Ransfige,dulcíffime D6

: fantde, Pater omnípo-

T

mine Jefu, medüllas.

tens, atérne Deus, qui me

&.vifcera ánima mes fua.

víffimo , ac falubérrimo amó-

peccatórem indígnum fámu

r

lum tuum nullis meis méri-

ris tui vülnere, vera , terena-

J

tisfed fola diguatióne miferi-

que & Apoftólica fanttíffima

córdie tuz fatiáre dignátus

charitàte , ut làngueat, &

b

es pretiófo córpore, & sàán-

liquefiat ànima mea folo fem-

Qd

"

cume Fílii tui. Dómini noftri

per amóre & defidério tui ,

l

Jefu Chrifü.

Et precor te ,

te concupífcat & deficiat in

ut hbzec fantta Communio non

àtrla tua, cuüpiat difsólvi ,

J

!

fit m:hi reátus ad poenam, fed

& effe tecum.

Da, ut ànt-

intercéffio falutáris ad vé-

ma mea te esuüriat,

panem

N A

Angclórum, refettiónem áni-

pniam. Sit mihi a.mlatg'u'a-ü,-

m

2

W

-

ï

cclii

Gratiarum a&lio poft Miffam.

HæSaï

márum fan&árum , panem

Oratio ad B. V. Mariam.

Sacratiffima , ó fereníffi.

&t

noítrum quotidiánum fuper

d a

fubftantiálem, habéntem om-

O

ma , & ínclyta glorió-

d

nem dulcédinem,& fapórem,

fa Virgo María , que Crea-

rl

& omne delectaméntum fua-

tórem

ómnium

creaturà.

tuo facratíffimo

Vi

vitátis: te, in quem desíde-

rum , in

rius

rant Angeli profpícere ,fem-

ütero fuifti digna portàre ,

jncrt

peresüriat, & cómedat cor

sólaque virgíneo übere la-

meum , & dulcédine fapóris

Gáre : cujus veracíffimum ,

Aphic

vt

tui repleàntur vifcera ánimze

facrümque corpus & sán-

mez: te femper sítiat fontem

guinem, ego indígnus pec-

Ambo

que |

vite , fontem fapiéntie &

cátor , modó sümere prz-

fciéntia , fontem stérni lü-

sümpfi: tuam humíliter dé-

feto (l

Titen

minis,ubertátem domus Dei :

precor mifericórdiam , ut

te femper àmbiat , te quz-

apud ipfum pro me peccató-

hss

re intercédere

jntut

rat,te invéniat , ad te ten-

dignéris ;

dat,adte pervéniat, te me-

ut quidquid in hoc tam ineffa-

feum .

IU

ditétur , te loquátur , & óm-

bili ac digníffimo facrificio

naoperétur in. laudem &

per me indígnum , ignorán-

hc m

qai

glóriam nóminis tui , cum

ter vel negligénter, aut acci-

humilitàáte & difcretióne ,

dentáliter , feu irreverénter,

ittelp

) mern

cum dile&tióne & deleécta-

fcílicet in tra£tándo , & fu-

tióne , cum facilitàte & affé-

méndo, ac miniftrándo actum

ETU

Ti

&u, cum perfeverántia us-

eft, commíífum, vel omíffum:

que in finem: & tu fis folus

tuis facratíffimis précibus in-

ol

femper fpes mea , tota fidü-

dülgere dignétur idem Dó-

LE

ciamea,divitie mea , de-

minus nofter Jefus

Chri-

iteil

lPal

le&átio mea , jucünditas

ftus Fílius tnuus , qui cum

mea,gáudium meum , qui-

Patre & Spíritu fan&to vivit

|c imi

es & tranquíllitas mea ,. pax

& regnat in facula feculó-

siDga

mea , fuavitas mea , odor

rum.

Amen.

lijusu

meus, dulcédo mea , cibus

Rhythmus S. Thomz ad fa-

iotüm

meus , reféttio mca , refü-

cram Evchariftiam.

Ofrnj

giummeum , auxílium me-

Dóro te devóte , latens

li,

tm , fapiéntia mea , pórtio

Déitas,

ilcin

mca , pofséffio mea , thesáu-

Quaz fub his figüris vere là-

T h&t i

titas:

l (f

rus meus , in quo fixa , & fir-

ma,«& immobiliter. femper

Tibi fe ,cor meum totum

(im

fit radicáta mens mea, & cor

sübjicit ,

Ào

Toeum.

/

Quia te contémplans , totum

Wæ Or

Amen.

déficit.

db

A T

Gratwmm a&io poft Miffam.

cclrüi

Vifus ,. ta&tus, gu&us in teq Al

Qrati

0

Q

fL.Co

0ne»

]

fallitur ,

N

ima

d

Ti

ft

1

nb

ifica

l

Sed audítu folo tuto credltm

me. Corpus Chrifü falva

i

j/

Credo , quidquid dixit Dei

me,.fanguis Chrifti inebria

Fílius ,

me, aqua láteris Chrifti mun-

Nilhoc verbo veritátis vé-

da me:

ó bone Jefu exáudi

rius

:

me , & ne permíttas me fepa-

|

In cruce latébat fola Déitas ;

rári à te, ab hofte malígno

l:

At hic latet fimul & humá-

defénde.me , inhora mortis

li

nitas :

mea voca me, & pone me

! J

Ambo tamen credens,

at-

juxta te , ut cum Angelis tuis.

D

laudem te in fæcula feculó-

p

que cónfitens ;

Mi

Peto quod petívit latro pae-

rum.

.Amen.

j li

nitens ,

Alia Oratios

j

dulcíffime

Plagas , ficut Thomss, non

Bfecxo te,

intüeor,

Ó

Dómine Jefu Chrifte ,

Deum tamen meum te confi-

ut paffio tua fit mihi virtus ,

teor,

qua müniar, prótegar, at-

Fac me. tibi femper magis

que deféndar. Vülnera tua

crédere ,

fint mihi cibus , potüsque ,

[

J

In te fpem habérest:

e (llþgere.

