fuam , perdet eam : & qui-

tus eft ante eos. Et réliqua.

cümque perdet ea

m grátia

M

:

InCl,

x

Fefta Augufti. 6 ,

P»)

,

us (v

tnei , invéniet ipfam : & in eo

dicáret ; compr

ehénfus tgz'?hi-

uodait , Reddet unicuíque

tur in templum Martis , pro-

WU

n

"

í

e

cüándüm ópera fua;, & reg-

ófita ei capitáli poena,nifi illi

tl i.

num ,& gehennam defigni-

j

imulácro facrificáret.

Qua

uhadep*

vit.. Cüm igitur de utrísque

impietáte conftantíffimé re-

Titrte

differüerit, regnum quidem

cusáta, cüm ad martyrium

Dnum |

ut óculis cernátur , concédit ;

ducerétur , occurrénti fan&to

!

Wi

J

Wl

!

gehénnam autem mínime ,

Lauréntio , & dolénter ,'m

lii e

ls

quóniam rüdióribus atque

nc modum interrogánüi :

u

0

g

ineptióribus illud necefsá-

d

ó progréderis fine fili

fne

m

tium fuíffet : fed cümilli

ro-

ter ? quó

Sacérdos fantte

bi effent ac perfpicáces ,

f

A

tis

miníftro próperas?refpófidit :

T &Ckïi

p

fuit eos à melióribus confir-

Non ego te défero fili: majóra

m um

fnári. Hoc étiam mul:ó ma-

te manent pro Chrifti fide

certámina : poft tríduum me

nf

gis ipfum decébat : non ta-

ml

men omníno illud.preetermí-

fequér

is,Sacerdótem Levíta :

fit ,fed & aliquándo atrocitá-

intéreà

, fi quid n thesáuris

iriy: V T

éribus diftríibue.

x lr

tem gehénne quafi ante ócu-

hádbes, paup

los propónit , véluti cüum L

as

Eódem ígitu

t die interféQtus

idnan )

eff unà cum

Felicífftimo &

u) v

zari imáginem defcrípfit , &

ejus méminit , qui denários

Agapiíto

Diáconis , Januário ,

p p

Magno ,

Vincéntio , & Sté-

Anti ll

centum repétlit.

cit de täne—

hano Su

bdiáconis, & in coe-

gt

&« Deus, qui fe

bris lumen fplendéfcere , il-

metério Callifti fepültus o&tá-

min. t

xit in córdibus noftris ,

vo Idus Augüfti ; caeteri veró

m P

1kü

Ad illuminatiónem fcién-

in coemetério Pratextáti. Se—;

Das

ti: claritátis Dei in fácie Je-

dit menfes ündecim , dies

N

duódecim. Quo témpore hà-

u

(u Chrifti.

Y. Exórtum eft in ténebris

buit Ordinatiónem . meniec

|

hi

D

lumen re&tis corde , miséri-

Decémbri, creátis Presbyte»

|

l

I

g«)ïmj

Atuor, Diáconis ieptem;

cors &j miferátor , & juftus.

H

Ya

Adilluminatiónem.

b

copis duóbus.

g li

j

Ad.

Ü

e Deum laudámus. 16.

e!

*loria Patri.

j

Pro SS. Martyr

ibus Xyfto ,

ADLAUDES,,

yiut

Feliciffimo & Agapito.

& pet Horas , Áfía.

*

j

Ssumpfit Jefus Petrum ,

Á

/

LeGio ix.

gü (

Yftus Secündus , Athe-

l &j

acóbum ; & Oän-

ge

:

j

nem fratrem ejus ;

duxit

l

l

niénfis , ex Philófopho

eosin montem excé

1fum fe«:

|

;

fl

Chrifti difcípulusjin perfecá-

mt äf)m

tióne Valeriàni accusátus ,

órfum , & transügqrätus eft

j"

ante eos.

quód püblice Chriftum pre-

Piotm.

g

M m 23

f

9]

;* Fefta Augufti. 6

,

[]

[7

[4

$

Píalmus. Dóminus regn

ávit.] y. C

D

ororna aurea

fuper cäþut

du

cumrejiquis, I

ejus.

gDOm

2

Afía. Refplénduit fácies ejusd,

. Expréffa figno fangitátis ,

1[0[12

ficut fol, veftiménta autem

*

( GlO

glóriz& , & honóris.

(jeum

ejus fa&ta funt alba ficut nix ,

z

Ad Benedictus 4 Ántiphona,

allelüja.

23

Et ecce vox denube , dicens ;

, E

,

Afíg, Et ecce app

arüe'runt

Hic eft Fílius meus dilé&tus ,

iptt

€i

S

óyfes , & Elías, lo

Ád:

te

r

qqe'n-

in quo mihi complácuijipfum

frect

cum Jefu.

audite, allel£

ratio.

Afía. . Refpóndensautem Pe-

Eus , qui fidei facra-

trusidixitad Jefum: Dómine,

ménta in. Unigéniti tui

|

bontüim eft nos hic effe.

gloriófa Transfiguratióne ,

À

(

[C2P]

f

PAl

Aff2 Adhuc eo loquénte $

Patrum teftimónio roboráfti :

l

eccenubes lücida obumbrá-

& adoptiónem filiórum perfé-

uY

vit eos.

Gam , voce delápía in nube

i

i

: Capitulum. Philip. 5. d. -

lIücida, mirabíliter prefigná-

umà

yOteY

N

Alvatórem — expettámus

fti : concéde propítius ; ut ip-

.

n

Dóminum noftrum Jefi

síus Regis glórize nos cohze-

)

Chriftum , qui reformábit

rédes efficias, & ejüsdem gló-

N

jig

corpus humilitátis noftre ,

rie&. tríibuas

effe consórtes.

u

confisurátum córpori clari-

Per eumdem..

m

tàüsfuse. fHvmnus

Pro coiii. SS. Xyfti &c. MM.,

lüg,

— Ux alma TJefu méntium ,

Afíia, Veftri capílli cápitis

t lony

[ir

A Dum corda noftra

omnes numeráti funt : nolíte

N

ll

creas.

| ré-

timere

ii

melióres eftis vos.

multis pafséribus

t Gl

Culpz fugas cah'giliem ,

Et nos reples dulcédine.

Y Exultábunt Sanéli in gló-

Q

Quàmletus eft, quem vifi-

ria.

N

* tas!

X L:oetabüntur in cubílibus

Adhi

Confors Patérnz déxtere ,

fuis.

(i

"Tu dulce lumen pátriz,

Oratio. Deus, qui nos con-

U

Carnis negátum sénfibus.

cédis.

40.

T0

Splendor Patérnz glórige ,*

Ad

rimam in . brevi

WL

Incomprehénfa Cháritas ,

y Qui apparufíti hódie.

iij

J

Nobis amóris cópiam

Ad Tertiam , Antiphona.

N

IN

Largíre per preséntiam.

Refplénduit fácies ejus.

hdbh |

€

fu, tibi fit glória,.

Capitulum.

Salvatórem ex-

lictn

:

pe

ámus.

uiterevélas párvulis ,

ut fuprà.

brt

Cum Patre , & almo Spíritu,

x« brevGloriófus apparuifti

AUS ]

In fempitérna fzcula. -

inconfpéttu Dómini, * AI-

hljä DL

Amen.

lelája, allelüja. Gloriófus.

(

y.Prop-

v« f'efta Aueufü. Z.

$5*

I

y Proptéreà decóre

mrinduit|córem impónes fuper eum.

of

te Dóminus. Allelája , allel.| Allelüja , allelüja.

d

G lória Patri... Gloriófus.

.[G lória Patri, Magna:

Itf

3- Glória & honóre , coroná-| Y« Coróna àurez fuper.ca-

T

ftieum Dómine , allelüja.

^il

?x

li

iput ejus, allelüja.

, Et conftituífti eum fuper | w.' Expréffa figno fanaitátis,

ts QU

ii

ópera mánuum tuárum,

allel. |slórie , & honóris , alielüja.

&CU!JFL

' Ad Sextam , Antiphona.

" In fecundis Vefperis, Afia-

[

Iu

h

Et ecce apparuérunt eis.

" J'Afsümpfit Jefus. curn. reliq.

| hi

u

M

a

itulum. 2« Cor. ;

.d deLaudibus. . 549. : Pfalm.

Aipéi;

Ó

s omnes , reveláta fá- | Capitulum ;; Hymnus. &. y.

IN

eris.

Fürdijp.

cie , glóriam. Dómini| utin primis Vefp

539*

1otobord

(peculántes , in eámdem| Ad M

aenificat , Antiphona.

;

TTR

1

imáginem transformámur à|Et audi

á

ntes difcipuli ceciJe-

claritáte in clatitátem , tan-| runtin fáciem fuam , & ti-,

a D n

muérunt.valdé , & . accéffit:

iytin

quam à Dó

mini fpíritu.

VA

g. breve.

Glória & honóre| Jefus, & tétigit eos, dixítque.

TY i

coronáfti eum Dómine.

eis : Sürgite , & nolíte time-

l

Ls

* Allelüja , allelüja.. .Glória:| re;, allelüja.

fe as

y. Et conftituífti.eum fuper

Oratio. D

cus ,. qui. 559

ópera mánuum tuárum. .Al-

Deinde fit commemoratio

fantti Cajetani.

(

Yelàja , alleluja.:

DIE

IL. AUGU

T

G lória Patri. Glória.

ut: «t

y. Magna eft glória ejus in| Infefto fantü Cajetant: Conf:

falutári tuo , allel.

»

Duplex. -

i

^

v Glóriam. & magnüm

de-| ; Ad.Magnificatin utrisque

tll

córem impónes fuper eü;

all.| Vefperis , Afia«; Querite

Ad Nonam , Antiphona.

primüm regnum Dei ,. & ju-

.

ftítiam. ej

us, & , hzc;. ómni

j

Adhuc eo loquénte..

-

Capitulum. Apoc.

f

ZIÍ.€

adjiciéntur vobis.

* Uftulit me. in fi

pl

ritu in|y. Amávit eum,Döminus,öï

j qm fY

*J montem magnum & al-| ornávit eum. :

fi1dui—t eumï

f Qbr(

tum , & ofténdit mihi civitá- w Stolam glórize

h

tem fanctam Jerüfalem , de-

Oratic.

ii

(cendéntem de coelo à. Deó ,

Éus , qui beáto

,C.ajetä-

f

no Confefsóri tuo. Apo-

jl

habéntem claritátem Dei , &

lucérna ejus eft Agnus.

ftólicam vivéndi formam imi-

gatöïfmfï'

w.breve. Magna elt

glória| tári tribuífti: da nobis ejus in-

fipi

L 2

Alle-] terceffióne. & exémplo , in te

f

ejus in falutári tuo :

M

It

lüja;allelàjga, Máagna.

femper confidere, & fola cce-

Jl

d. Glóriam. & magnum de-

léftia defideráre. Per Díím.

W

4

-

if

Feüa Augufti. 7-

l;osäea commem

du

oratio S.py. Juftam dedüxit Dóminus

Donatüi Epifcopi & Mart.

ervias reCtas , & ofténdit

r

Afia. Yfte SanGtus;

illiregnum Dei. Et.

ftad.

y'« Glória & honóre. xxii.

Le&io Vo

Jl

1

ratio.

Ollápfam Ecclefiafticó-

J

|Eus tuórum glória fa-

(

rum difciplínam ad for-

eoru

f s

* cerdótum: przfta , que-

mam Apoftólice vitee inftau-

fumus : ut fan&ti mártyris tui

ráre desíderans ,

ordinem

lg ff

& Epífcopi Donáti , cujus

Clericórum Regulárium in«

m

nonfi

fefta gérimus , fentiámus au-

ftítuit, qui abdicáta rerum

xílium. Per Dóminum.

ómnium terrenárum folicitü-

nd d

Tuprimo No&urno ,. Le-

dinejnec rédditus poffidérent,

r

nec vitae fubsídia à fidélibus

)

l

]

&iones de Scciptura occurr.

]

In i. NoGurno. LeGioiv.

peéterent , fed folis eleemófy-

$i æ

F

Ajetáànus nóbili Thie-

nis fponté oblátis víverent,

tptt

C

naea gente Vincéntie or-

Itaque approbánte Cleménte

lr

tus,ftatinà matre Deíparz

Septimo , ad aram máximam

p

Vírgini oblátus eft. Miraà

Basílice Vaticanze unà cum

téneris annis morum inno-

r

Joanne Petro Caráfa ,Epifco-

dmas

céntiainéoelüxit , ádeó ut

po Theatíno , qui pófteà Pau-

vis

San&tus ab ómnibus nuncu-

lus quartus Póntifex Máxi-

YiDUS

arétur.

Juris

utriüsque

musfuit,& áliis duóbus exí-

tilic

áuream Patávii adéptus ,

miz pietátis viris,vota folem-

t

Romam proféttus eft ; ubi

nia emífit. In Urbis direptió-

tiered

inter Praelátos à Jülio Secün-

ne à militibus crudelíffimé

V D

do collocátus , & facerdótio

vexátus , ut pecüniam próde-

Qs

initiátus , tanto divíni amó-

ret, quam dudum in coeléftes

i

xis zeftu fuccénfus eft, ut re-

thesáuros manus páuperum

nre

l1í&a aula fe totum Deo man-

deportáverant , vérbera ;

etU

cipáverit. Nofocómiis pró-

torménta , & cárceres invítta

telüm

rio a&re fundátis,étiam mor-

patiéntia fuftínuit. In fufcé-

i

o peftilénti laborántibus ,

pto vite inftitüto conftan-

lECCll

Vt lgl

J

fuis ipfe mánibus inferviébat.

tíffime perfeverávit , foli

lfs

Proximórum falüti afsídua

divíng providéntie inhe-

'uftfllür

euraincümbébat, dictus pro-

rens, quam fibi nunquam

Id

ptéreà Venátor animárum.

defuíffe, aliquándo mirácu-

qm

SN;

X« Honéftum fecitillum Dó-

la comprobárunt.

minus , & cuftodívit eum ab

X* Amávit eum Dóminus ,

lcnp

h li

inimícis, & à fedu&tóribus

& ornávit eum : ftolam gló-

t n

tutávit illum : * Es dedit illi

riz índuiteum , * Et ad por-

claritátem atérnam.

l

u

tas paradifi coronávit eum.

IT

t

9 Irlv

í

N

Fefta Augutii. 7.

993

)

y. Induit eum Dóminus lo-

di juftum coram me ex ómni-

d

g'l

bus Géntibus.

3

j tl

tícam fidei, & ornávit eum.

Et ad.

e&tio vi.

y. líte eft;qui contémpfit vis

N

Ivíni cultus ftüdium .

lu

l

h

"

J

tam mundi , & pervénit ad

nitórem domus Dei , fa-

coeléftia regna. — Quia.

-

Jrnnj.

crórum rítuum obfervin-

GlóriaPatri. Quia.

* T

In tertio Nocturno.

j

tiam , & fan&tíffime Evchari-

DEU

ftíz frequentiórem ufum má-

L é&io fan&i Evangelii fe«

Pliri

Hzrefum

cündüm Matthesum.

( t

ximé promóvit.

monfítra & látebras non fe-

Le&io vii.

Cap. 6.c

uml

mel detéxit , ac profligávit.

N illo témpore: Dixit Jefus

J

]

Oratiónem ad oCto paffim ho-

difcípulis fuis : Nemo po-

dl

ras jugibus lácrymis protra-

teft duóbus dóminis fervíre.

velemit

hébat,fape in éxtafim raptus,

Et réliqua.

y Vr

ac prophetíe dono illüftris.

Homilía S. Auguftíni Epífc,

t Cbmy

Romza no&te natalítia ad Prz-

Lib.2.de Serm. Domini in

m m

sépe Dómini infántem Jefum

monte Cap. E.

I U

,

accípere mériità Deípara in

h

Emo poteft duó

ï'us, dö..

rl

j

ulnas fuas. Corpus íntegras

. minis fervíre. Adhanc

ï

E

:

ii

noétes intérdum verberatió-

ipfam intentiónem referén-

lfex Yi

nibus affligébat ; nec unquam

dumeft , quod confequénter

tbus

addüci pótuit , ut vite afperi-

expónit, dicens:aut enim unt

[ üJIqm

tàtem emolltret , teftátus ; in

ódio habébit, & álterum díili-

t

cínere & cilício velle fe mo-

get ; aut álterum patictur , &

alterum contémnet.

vll

ri. Dénique ex ánimi dolóre

'Quas

ynpé

concépto morbo , quód of-

verba diligénter confideránda

funt ; nam , qui fint duo . dó-

ial

féndi plebis feditióne Deum

& utd

vidéret, coeléfti vifióne re-

mini , deínceps ofténdit, cüm

creatus , Neápoli migrávit in

dicit : Non potéfüs Deo fer-

n

víre & mammónz. Mammó-

v

coedlum: ibíque corpus ejus

'

h J

in Eccléfia fan&ti Pauli magna

na apud Hebraos divítig ap-

Quem

pellári dicüntur. Cóngruit &

jj u

religióne cólitur.

nam lu-

II t [

[j

multis miráculis in vita, &

Pünicum nomen

poft mortem gloriófum , Cle-

crum Pünicé mammon díci-

j nE

mens décimus Póntifex Mà-

nunquam

tur. Sedqui fervit mammó-

no

ximus SanGiórum nümero ad-

n&, illi átique fervitqui re»

)ML

fcrípfit.

busiftis terrénis mérito fuc

5

Dor^

l L *

V&e lfte homo perfécit ómnia,

perverfitàátis praepófitus

H

quz locütus eft ei Deus, &

magiftrátus hujus fzculi à

i

H

j

dixit ad eum: In

édereinre-

Dómino dícitur.

Aut enim

r

-

quiem meam:

Quia te vi-

unum ódio habébit homo ,

Ü

Mm 5

n

—

r

-NFefta

A

ugufti. 7-

& sälxterum- diliget

, 1d eít ,

&r, & Tucétne ardéntes in

jf; (

Deum :aut álterum patiétur ,

mánibus veftris; * Et vos sí-

ho

j M

& álterum contémnet. Pa-

miles homínibus expeGtánti-

tiétur enim durum, & perni-

bus dóminum fuum , quando

h]

NI

ciófum dóminum , quisquis

revertátur à nüptiis.

fervit mammóna : fua enim

y». Vigiláte ergo,quia nefcí-

tipluc

cupiditáte implicátus sübdi-

tis , qua hora Dóminus vefter

Qrati

ventürus fit. Et vos símiles.

n

tur diábolo, & non eum dili-

git. Quis enim eftqui díligat

G lória Patri.

Et vos.

;Ommw

diábolum? fed tamen pátitur.

Pro S. Donato.

Lc&io W.

D

pf

4 lfté eft, qui ante Deum

Onátus

aréntibus pro-

magnas virtütes operátus eft ,

D

pter Jefu Chriftüi fidem.

ot

interféCtis,Arrétium in Etrü-

Af

]

& de omni corde fuo laudá-

vit Dóminum: * Ipfe intercé-

riamcum Hilaríno mónacho

Lal

ex fuga fe cóntulit : cujus

dat pro peccátis ómnium po-

Ecce homo

j

ulórum.

[j

étiam urbis. Epífcopus creá-

ine queréla , verus Dei cul-

tuseft. Ubi cumà Quadra-

d

tiáno prefédto in Juliáni per-

nnC

tor ,ábfüneds fíe ab omni

ópere malo , & pérmanens in

fecutióne uterque idóla vene-

od

innocéntia fua. Ipfe.

rári juberétur , negántibus

Qnc

illisfe tam nefárium fcelus

Tün 1

Le&io vii«

Deó,inquit, dico vobis ,

commifísüros , Hilarínus in

tüfem.

óculis Quadratiáni támdiu

mur, )

non habére folicitüdinem

ánimz veftra , quid edátis ,

füftibus czfus eft , dum effià-

r

nequé córpori veftro , quid

ret ánimam : Donátus vehe-

VO ]

lnl

induátis: ne forté quamvis

ménter & ipfe cruciátus ,

jam fupérflua non querántur,

gládio percüffus eft.

uo-

rum córpora à Chrifüánis

Y

propter ipfa necefsária cor

duplicétur, & ad ipfa conqui-

prope eam urbem honoríficé

N

vénda , noftra detorqueátur

epülta funt.

5,di

e Deum laudámus. x6.

inténtio , cüm áliquid quafi

^T

mifericórditer operámur: id

In Laudibus ad Benedi&tus.

tübus

eft, ut , cum consülere alícui

Aiíía. Nolíte folíciti effe , di-

N

j

noftrum

céntes

*

.

vidéri vólumus ,

Quid | manducábi-

li

AdY]

éemoluméntum ibi potiüs ,

mus , aut quid bibémus? Scit

futmp

quàm illius utilitàtem atten-

enim Pater vefter, quid vobis

ln

dámus: & ídeó nobis non vi-

necéffe fit.

M

dcámur péccáre : quia. non

"Oratio. Deus , qui beáto

BI j

fupérfülua , fed mecefsária

Cajetàno. 551*

C r

funt;qua cónfequi vólumus.

"Etfit commemorat

PC

OT

Donati Epifcopi & Martyris.

3. Sint lumbi veítri precín-

fids

"Aii]

ais

!

. $ Fefta Auguft; 8* .

.955

I

Afia. Qui oditáni

s*

mam' fuamprehénfus,

eaténis vin£tus an-

jn hoc mundo, in vitam setér-

|te rhedam fuam tráhitur: &

5 i

nam cuftódit eam.

poft dies quátuor é càrcere

RT

N

y» Juftusüt palma florebit.

edü&tus;pice liquáta perfüfus

*« Sicut cedrus Líbani mul-

& in catáfta exténfus,demum

LT

tiplicábitur.

AYt

cum Largo , Smarágdo , alifs-

AW

Oratio. Deus tuórum. 552.

que vigínti fecüri percüffus

In fecundis Vefperis fit

eft, via Salária , ad hortos Sal-

r VUJ.

commemoratio fequentis.

& [ehi

luftiános. Quorum córpora

J

- DIE VIII. AUGUSTI.

ineádem via décima. séptima

fC]

MT

J

In fefto SS. Cyriaci, Largi, &

Ohrifi f

Kaléndas Aprilis fepültaà Jo-

;

Smaragdi.Mart. Semud.

ànne Presbytero , pófteà fex-

tunin B

j

Afía. Iftórum eft enim.

to Idus Augüfti à Marcéllo

tno d

y. Letámini. xxxvi.

Pontífice , & Lucína nóbili

Vij cu'i:

Or atioe

fémina líneis velis involüta ,

Vons t

Eus , qui nos ànnua fan-

& pretiófis unguéntis condí-

ii

.Ctórum Mártyrum tuó-

ta, inipstus Lucínz praedium

j iaj

rum Cyríaci, Largi , & Sma-

vià Oftiénfi , séptimo ab Urbe

TT

rágdi folemnitáte letíficas :

lápide , transláta funt.

, i

concéde propítius ; üt , quo-

S» Sancli tui Dómine mirábi-

riun du

rum natalitia cólimus vir-

le confecüti funt iter ; fer-

Tfaris:

tütem quoque paffiónis imité-

viéntes precéptis tuis, utin-

i n

mur. Per Dóminum.

veniré

urillefi in aquis v&«

uncii

Inprimo No&urno ,: Le-

lidis:

b

Terra appáruit ári-

ss vt

&iones de Scriptura occurr.

da: &in Mari rubro Vïg' fine

Qrutit

In fecundo Noéturno.

impediménto.

Lecto iv.

|

d IQU

M

!

y. Quóniam - percüffit pe-

p

]

j

Yríacus Diáconus , cum

tram, & fluxérunt aqua, &

A ^ Sisínio,Largo,& Smarág-

torréntes inundavérunt, T'er-

n i

j

do , diutiüs inclüfusin cárce-

ra appáruit.

.

g

re , multa édidit mirácula, in

Sermo S. Toànni

E Chryso&.

i

quibus Arthémiam Diocletiá-

Serm. 1. de Martyr. tom. 3«

AA

nifiliam précibus à daemone

Lecio v..

liberávit : mifsüsque ad . Sá-

TEmo eft , qui. néfciat ,

)d

!

nguSz k

porem Persárum Regem, Jó-

* Mártyrum glórias ad

biam étiam ejus filiam à nefá-

hoc divíno consílio, à Dei pó-

quldVOb

rio fpíritu erípuit. Rege veró

pulis frequentári , ut & illis

ejus patre cum quadringéntis

débitus honor dicétür, & no-

"L |

ac trigínta áliis baptizátis ,

bis virtütis exémpla, favén-

*

*

nram

Romam rédiitt ; ubi Maxi-

te Chrifto , monftréntur

miáni Imperatóris juffu com-

ut durh haicita celebrári per-

)[/ï"' l

p-

!

g

4

6

* £efta Augufti

.8.

Af 1c

imus,cognofcámus, quan-

tc €ri

t refpéttus illórum :

f a

L

fater

tà eos glória máneat in coelis,

uóniam donum & pax eft

futie

quorum natalítia táliter cele-

eléétis Dei.

N

bránturin terris : quó pofst-

y. Qui confidunt in illum ,

u

mus étiam ipfi tálibus provo-

intélligent veritátem : & fi-

cári exémplis , virtüte pari ,

déles in dile&ióne acquié«

quam

devotióne consímili ac fide :

fcent illi. Quóniam.

i

GlóriaPatri. Quóniam.

ut Chrifto praftánte dimicá-

re, & víncere hoftem pofsi-

' In terttio Noctutno.

mus: ut parta vidtória , cum

Lé&io fan&i Evangelii fe-

N

|

cünduüm Marcum.

mems

iísdem SanQis in regnis coe-

Don

Iéftibus triumphémus.

Le&io vii.

Cap. 16. €

Vérbera carníficum non

N illo témpore: Dixit Je-

r

JHA

timuérunt San&ti Dei morién-

fus difcípulis fuis: Eüntes

Pl

u:tü

tes pro Chrifti nómine :

in mundum univérfum prae-

* Uthserédes fierent in. do-

dicáte

Evangélium

omni

ritsf

fno Dómini.

creatüra.

Et réliqua.

n

yibitu

$^. "Fradidérunt córpora fua

Homilía S. Gregórii Papz.

Y

opter Deum ad fupplícia.

Homil.

in Evang. poftinit.

ur

|

Ü

Let&tio vi.

Ote

Zg.

omnis creatürce

i

2j

Jt.

nómine omnis nátio Gén-

Venir

Uiseft enim , qui eórum

.XO€ volens meritó copuli-

tium defignàri, Ante étenim

bus t&

dictum füerat, In viam Gén-

d

ti,nifi priüs conftántiam eó-

tium ne abiéritis : nunc au-

rum téneat , fe&tétur fidem ,

d;cit,m

gmitétur virtütem pafífiónis ;

tem dícitur , Pradicáte om-

d. R

ni creatürg : ut fcílicet priüs

(s

eórum glóriam páribus vite

al

tineaméntis aut invéniat , aut

à Judza Apoftolórum repül-

exquírat ? Qui etfi. martyrio

fa pradicàtio tunc nobis in

fem

ar effe non poffit : tamen

adjutórium fieret, cüm hanc

Wga

illa ad damnatiónis fuz tefti-

müneris tanti dignitáte fe

MM

' quisque

onis á&tibus dig-

mónium fupérba repulíffet.

W

l

num

rzebeat.

Adeft enim

Sed cüm difcípulos ad praedi-

' Mer

clementíffimus Deus , qui

céndum V éritas mittit , quid

m

defiderántibus fuis aut marty-

àliud in mundo facit , nift

L

j

grana séminis fpargit ? Et

f

W

tium prabeat , aut fine mar-

tvrio cum San&tis premia di-

pauca grana mittit in sémi-

G l()m

vina retríbuat.

ne , ut multárum meffium

x* 'Tanquam aurumin forná-

fruges recípiat ex noftra

fide.

lr

cé probávit eléctos Dóminus ,

(i

&

üaft

olocáufti hóftiam

w Propter teftaméntum Dó-

lt

!

los ; & in témpo-

a'c(:&;?;t i

mini, & leges patérnas , S:;n-

o

-

ht 1

-Fefta Augufü. 8,

9

$

&i Dei perftitérunt in amóre

tür novis ,

ferpéntes tollent ,

Wf l

fraternitátis : * .. Quia unus

& i mortíferum quid bíbe-

i gb

fuit femper fpíritusin eis ; &

rint ; non eis nocébit: fuper

una fides.

&gros manus impónent , &

m

;, Ecce quàm bonum , &

bené habébunt. Numquid-

J

ii i

quam jucündum habitáre fra-

nam ,fratrés mei , quia ifta

tresin unum.

Quia.

figna non fácitis , mínimé

Quiri

créditis ? Sed hac necefsária

dhum,

Le&to vii

Eque étenim in univér-

in exórdio Eccléfizg/fuérunt.

El'ängeïun

fo mundo tanta fidélium

Utenim ad fidem créfceret.

[icum,

rneffis exürgeret , fi de manu

multitüdo credéntium, mirá-

n 1

Dómini fuper rationálem ter-

culis füerat nutriénda, Quia

1N

|

ramilla elécta grana preedi-

& nos , cum arbüfta plantá-

Q F

cántium non veníffent.Séqui-

mus , támdiu eis aquam in-

n

tur : Qui credíderit,& bapti-

fündimus,quoüsque ea in ter-

d m

zátus füerit , falvus erit : qui

ra jam coaluíffe videámus: &

fn.

veró non crediderit,condem-

fi femel radicem fixerint ,

n

L

nábitur.' Fortáffe unusquís-

irrigátio cefsábit.

Hinc eft

|

at

ue apud femetípfum dicat :

enim , quod Paulus dicit :

j u

zz

ii

o jam crédidi , falvus ero.

Linguzin fignum funt , non

df

:

Verum dicit, fi fidem opéri-

fidélibus fed infidélibus.

bus tenet. Vera étenim fides

"Ye Deum laudámus. 16.

jte citt

viam t

€ft , quz in hoc , quod verbis

Inii. Vefperis commemo-

quic d

dicit , móribus non contradí-

ratio fancti IVomani M. Aíla.

cit.

jicite o

Hinc eft enim, quod de

Ifte San&tus pro lege Dei

ii

j

uibüsdam falfis

fidélibus

fui certávit usque ad mortem,

J

P

aulus dicit: Qui confiténtur

& à verbis impiórum non tí-

yut f

'

|

muit :

fundátus enim erat

j t

1

fe noffe Deum , fattis autem

j

Quf

negant.

fupra firmam petram.

!j

jl

fii

& Sancti mei, quiin carne

y» Glória & honóre coroná-

ftieum Dómine.

y i

j

pófiü , certámen habuíftis :

æd'

$ Mlercédem 'labóris ego

x Et conftituífti eum fuper

jj

f

reddam vobDis. y. Venite

ópera mánuum tuárum. .

Mi

Ti

benedií&ti Patris mei , percí-

Qratio.

b

pite regnum. Mercédem.

Raftaquefumus , omní-

j

- G lória Patri. Mercédem.

P

4

$

g

.potens Deus : ut interce-

Leétio ix.

dénte beáto Románo márty-

l meiïluj

Igna autem eos ,

ui cre-

re tuo, & à cun&tis adverfitá-

g f

N

ditüri funt , hzc fequén-

tibus liberémur in córpore,

W

j

tur: In nómine meo damó-

& à pravis cogitatiónibus

d

nia ejícient , linguis loquén-

mnundémurin mente. Per.

fm!'

DIE

" Fefta Augufti, 9-

N

29

)

DI

E IU -Rb

GUSTI.

Hymnus,

[

In Vigila S. Laurentii Mart.|

Eus tuórum militum .

fartjt

Sors, & coróna , pr&-

ilomil.S.Gregori Papain

mium ,

j.

q5 30

Evang. 31 quis vult poft me.

rmus

e Cói unius Mais.

XXXV.

Laudes canéntes Mártyris -

P

n

Absólvenexu críminis.

Refp. de Feria currente &

Em

dicuntur

Preces feriales. $9.

Hic nempe mundi gáudia ,

jium.

Qratüoe

Et blanda fraudum pábula

lp

Défto Dómine fupplica-

Imbüta felle députans

A

tiónibus noftris: & in-

Pervénit ad coeléftia.

n

her?

terceffióne beáti Lauréntuü

Poenas cucürrit fórtiter ,

f m

Martyristui, cujus prevení-

Et süftulit viríliter ,

mus feftivitátem , perpétuam

Fundénsque pro te sángui-

Fita

nobis mifericórdiam beníg-

nem,

n

nusimpénde. Per Dóminum

EEtérna dona póffidet.

oftrum.

j

A b hoc precátu süpplici

n

i^

l

"Deinde fit. commemoratio

Te pófcimus piíffime ,

(5000

fanti Romani Martyris

In hoc triümpho Miártyris

Aíia, Quiodit ánimam fuam

Dimítte noxam sérvulis.

jedn

qu, !

3n hoc mundo , in vitam eetér-

Laus & perénnis glória

tübitür

pam cuftódit eam.

à

Patri fit atque Ffílio ,

SanGto fimul Paráclito , *

Pteri

y. Juftus üt palma florébit.

pantärul

W. Sicut cedrus Líbani mul-

In fempitérna feecula. Amen.

A QU

tipl

icábitur.

Y'. Glória & honóre coroná-

raüo.Przfta , quzfu-

fti eum Dómine.

::tum ]i

I

mus , omnípotens. 557.

W. Etconftituífti eum fuper

E

DIE X. AUGUSTI.

ópera mánuum tuárum.

& m

Ín fefto S. Laurentn M.Dupl.

Ad Magnificat , Antiphona,

Levíta Lauréntius bonum

tet,

|

Ad Vefperas ; Antiphona.

10

F,

|

Lauréntius ingréffus. ^cum

opus operátus eft , qui per

reliquis de Laudibus.

568.

fignum crucis ca&cos illumi-

um

Píal D ixit Dóminus. cun*

nàvit , & thesáuros Eccléfiae

AtVen

(

reliq.de Dífica. 126. &lo-

dedit paupéribus.

co ultimi , Pfal. L audáte Dó-

Oratio.

litg;

A nobis,quefumus , om-

n

1ninum omnes Gentes. 130.

D

lia

Capitulum, 2. Cor. g. b

nfpotens Deus , vitió-

Ratres, Qui parcé sémi-

rum noftrórum flammas ex-

n

D

tínguere , qui beáto Laurén-

fürüm

1

v

nat,parce & metet : &

tio tribüífti /tormentórum

h

qui séminat in benedi&tió-

nibus, de benedidiónibus &

fuórum incéndia fu

übi

l

c

peräre.

ner

m!ete;.

[

Per Döminuïn. i

Ad

i

— "

^ Fefta Augufti Z

-

A Matutinum ,

Invitator.| Afía.

ub

B eátus Lauréntius Chrifti

Noli me derelínquere

| Pater fan&te , quia thesáuros

Atl

A

Thartyr triümphat coroná-

tuos jam expéndi, quos tradi-

l

tus in coelis.; * Veníte ado-

)fgs N

!

dífti mihiPfalmus 2.

il

I^

rémus Dóminum.

are fremuérunt Gen-

[

!

P(alm. Venite,exultémus. 2.

tess d

ti funt inánia ?

göpuli meditá-

Ut r

Hymnus. Deustuórum .mí-

um x

litum. 558.

A ftitérunt Reges terrae ,&

Dutny

In primo Noéturno , Afía.

príncipes

convenérunt . im

lt

Quó progréderis fine filio

unum * advérsüis Dóminum ,

dirdtn,

Pater ? quó Sacérdos fan&te

& advérsüs Chriftum ejus.

It

fme miní

ftro próperas ?

Dirumpámus víncula eó-

T

Pfalmus z.

rum: * & projiciámus à no-

Eátus vir , qui non ábiit

^

-

l

b

bis jugum ipsórum.

)

fs

in consílio impiórum , &

ui hábitatin coelis , irridé-

in via peccatórum mon fte-

bit eos :* & Dóminus fi

tsopl

fannábit eos.

ub-;

Vff

tit, * & in cáthedra peftilén-

ti& non fedit.

J unc loquétur ad eos in 1ra

U

Sed in lege Dómini volüntas

ss

turbábit eos.

fua, * & in furóre fuo con-

ejus, * & inlege ejus medi-

«glir

tábitür die ac nocte.

Ego autem conftitütus fun';

] ,

Et erit tanquam lignum,quod

cltto "

Rex ab eo fuper Sion. mon-

vlo, Artis

lantátum eft fecus decür-

tem fantum ejus ,.* pre

1

u

s aquárum , * quod fru-

cans preceptum ejus.

jre at

&tum fuum dabit in témpore

D óminus dixit ad me : *

Fi-

uo.

i

lius meus estu , ego hódie

xl

Et fólium ejus non défluet: *

e'énui te.

ii

Vr

u

& ómnia, quaecümque fàá-

Póftulaàme, & dabo tibi

t

eiet , profperabüntur.

Gentes hzereditátem tuam : *

i

;

m

iNon fic ímpii , non fic : * fed

& poffeffiónem tuam térmi-

fanw

:

tánquam pulvis , quem pró-

nos terrae.

v

jicit ventus à fácie terra.

R.eges eos in virga férrea , *

ff

Hl

Bdeó nonresürgent ímpii in

& tanquam vas figuli con-

]

judicie: * neque peccatóres

frínges eos.

in concílio juftórum.

umünom'

Quóniam

novit

Dóminus

Et nunc Reges intellfgite : *

erudímini,qui judicátis terr&.

TRU

viam juftórum : * & iter im-

Servite Dómino in timóre: *

m

piórum períbit.

& exultáte ei cum tremó

|

IR-

j ]u

Afla, Quó progréderis fine

A pprehéndite difciplná, ne-

a

filio Pater? quó Sacérdos fan-

quándo irafcátur Dóminus: *,

j

M

7

e

f

&e fine miniftro próperas

v

Y

& pereátis de via ju

"v

iun

H

PA

* Fefta Aug

u.iïia l o e

mbUnï

Cüm exárferit in brevi ira

Et conftituifti eum fuper

ejus, * beáti omnes , qui

äi;

era mánuum tuárum.

hu

confidunt in eo.

Pater nofter.

i Dömihe".

em

Afífa, Nolime derelínquere

Abfolutio. E. xáud

mlmaä

Pater fantte4 quia thesáuros

j

ube domne benedícere.

Biio. Benedittióne perpétua.

quats t

tuos jam expéndi , quos tra-

m -

didífti mihi. Af dNonego

De libro Ecclefiáftici.

ectio 1

pdiu

te défero fili , neque dere-

ióra tibi debén-

ivareh

Yíinquo:

fed ma

J

nfitébor t151 ; Donine

tur pro

Chrifti fide certámi-

C

ex', & collaudábo te

adjutöri]

Píalmus

Deum Salvatórem |meum.

ent, d

na.

(b

Omine , qui

d mulgpit-

Confitébor nómint tuo : quó-

D

cáti funt , qui tríbu-

niam adjütor , & proté:tog

pert

fattus es mihi , & liberáfti

alo(un

; Jant me ? * mult insürgunt

imáneg

advérsüum me.

corpus meum à perditióne, à

M. ulti dicunt ànime mee 2*

láqueo lingue infque , & à

ss d

ltb

mon eft falus ipfi in Deo ejus.

làbis operántium | mendá-

wtonetm

'u autem Dómine fufcép-

cium , & in confpéétu aftán-

tium fattus es mihi adjütor.

t del

tor meus es, * glória mea , &

g hn

exáltans caput meum.

Et liberáfti me fecánduüm

'V oce mea ad Dóminum cla-

multitüdinem mifericórdiae

dui 69

Jómumi

mávi : * & exaudívit me de

nóminis tui à rugiéntibus ;

znonte fancto fuo.

preparátis ad efcam , de má-

hg

4? &o dormívi , & foporátus

nibüs quaréntium ánimam

iori

fum: * & exurréxi, quia Dó-

meam ,« de portis tribula-

s

minus fufcépit me.

tiónum,quz circumdedérunt

ymon

W

Non timébo míllia pópuli

me : à prefsüra flamme , que

eircumdántis me: * exürge

circümdedit me , & in médio

B |

Dómine, falvum me fac Deus

ignis non fum aeftuátus,de al-

titüdine ventris ínferi , & à

ineus.

I

uóniam tu percufsífti om-

lingua coinquináta , & à ver-

ATerm

bo mendácii , à Rege iníquo ,

nes adversántes mihi fine cau-

ferelmq

fa , * dentes peccatórum con-

& à linguainjüfta.

II5

&« Levíta Lauréntius bonum

:

2

At

j

trivífti.

D ómini eft falus , * & fuper

opus operátus eft: qui per

r

ópuli tuum benedítCtio tua.

fisnum erucis czcos illumi-

QOl

f

návit; * Et thesàuros Ec-

A

Afía, Nonego te défero fi-

li , neque derelínquo : fed

cléfi& dedit paupéribus.

l ll

iajóra tibi debéntur pro

j. Difpérfit , dedit paupéri-

:

TU

À

U

I$ , j

uftíta ejus manet in

- Chrifti fide certámina..

1

|

Jeun

*y. Glória & honóre coroná-

feculum faculi.

Et.

[ m

fïO.

-

f eum Dómine.

h]

* 2

,Fefla Augufti, g.

li W

£o. Unisénitus Dei

: 561

i

Fílius.| benedíeam nómini

Dómini.

de&io ii

N

gStrinxérunt córporis mem-

" Audábit ufque ad mor-

tl ln

em ánima mea Dómi-

bra pófita fuper cratículam ,

miniftrántibus

runas instil-

Dl

num,d& vita mea a

ppropín- | tat Levíta Chri

ii

bt

3 Beáte

Vtyne

!

i

tf

!

fi.

fum.

quans erat in inférno deór-

Laurénti , martyr Chrifti ;

Circumdedérunt. me

intercéde pro nobis.

!

j

ündique , & non erat , qui ad-|.

7.Mleanox obfcürum non

t

juváret. Refpíciens eram ad

habet ; fed ómnia in luce cla-

od

adjutórium hóminum , & non| réfcunt. Beáte.

f m

erat. Memorátus fum mife-| GlóriaPatri. Beite.

J fu.

L

li

|

ricórdie tue Dómine , &

la fecundo No&urno, Afía.

p

fti

operatiónis tuze , quz à fze-

» & hberä

culo funt : quóniam éruis fu-

Beátus Lauréntius orábat ,

dicens: Dómine Jefu Chrifte ,

od

ftinéntes te Dómine , & líbe-

Deus de Deo, miferére mihi

, U

raseosde mánibus géntium.

fervo tuo.

Alrmus 4.

i m

Exaltáfti fuper terram habi-

! Um invocárem , exaudí-

iiutà

tatiónem meam , & pro mor-

vit me Deus

juftítise

Pl

Ti dj

te defluénte deprecátus fum.

meg , * in tribulatióne dilatá-

e r

&»Puer meus noli timére ,| (ti mihi, -

Tifertrd

quiaego tecum fum , dicit| $Tiferére mei, * & exáudi

Vi

Dóminus : * Si transíeris per | oratiónem meam. -

m, d

ignem,flama non nocébit tibi,

Filii hóminum üsquequo sra-

& odor ignis non erit in te.

vicorde ? *

m Atl

ut quid dilígitis

r tbl

$. Liberábo te de manu|vanitátem,

& quaritis men-

U

peffimórum, & éruam te. de | dácium ?

inanu fórtium. Si transíeris.

imme, t

Étícitóte, quóniam mirifi-

Dso. Spíritus fanQti grátia.

cávit Dóminus Santtum fu-

z g

,COH0 li.

g]hlä[ll'!j*z

Y

vocávi Dóminum Pa-

um.: * Dóminus exáudiet

j ]pfefi ] &i

me , cüm clamávero ad eum.

[

trem Dómini mel , ut non Érafctmini ,

& nolíite peccá-

W&Mh

derelínquat me in die tribula- | re : *

qua dicitis in córdibus

j

tiónis mez , & in témpore fu-| veft

j

ris , in cubí

M

libus veftris

perbórum fine adjutório.Lau- | compungtimini.

gt

dábo nomen tuum afsídué , & | 9 acrificáte facrificium juftt-

T

J

'

collaudábo illud in confeffió- | tize , & fperáte in Dómino : *

(s lW

J

f

l]

hx

dutti ^ -

ne,& exaudíta eft orátio mea. | Multi dicunt : Quis ofténdit

Etliberáfti me dé perditió- | nobis bona ?

&i

ne, &eripuífti ime de tém-

jt j

Signátum eft fuper nos lu-

poreiníiquo. Proptéreá confi-

men vultus tui Dómine:* dez

i

/

