Pfalm. V enite,exultémus. 2.

lite.

Vl r

Innu3e

Psalhte Dómino in ciíthara 2

?

( IDor

t

j

Umme

arens clemén-

itts Unje

incíthara , & voce pfalmi : *

t12 ,

in tubis du&hhbus ; & voce

Y aVlrgm

Mundi regis qui máchinam

tuba córnes.

A.

Untus & fubf?:antlæ j

ubiláte in confpé&u Regis

ltmenm ii

"Trinüsque persónis Deus.

b

ómini: * moveàtur mare, öc

n lls

N oftros pius cum cánticis

plenitüdo ejus

orbis terrá-

Tdat d

Fletus benígné süfcipe :

rum , & qui hábitant in eo

fet lücjt,

Ut cordepuro sórdium

F lüámina nlaudent manu , fi-

CITL URU

Teperfruámur lárgiüs.

mul montes exultábuntà con-

T? nOCUD,

L umbos, jecürque ? mórbidü

fpé&tu Dómini

quóniam

x ilmite

Flammis adüre cóngruis ;

venit judicáre terram.

tftris s

Accín&ti ut artus éxcubent

J udicábit orbem terrárum in

at (entli

Luxu remóto péffimo.

juftítia , * & pópulosin equi-

imporis

Quicümque ut horas nó&tium

táte.

Pfalmus. 98.

Ominus regnávit , u'af-

p

Nunc concinéndo rümpimus,

] J

Ditémur omnes áffatim

cántur popuh * qui

AURU

Donis beáte pátrice.

fedet fuper Chérubim , mo-

veátur terra.

st

P rzefta; Pater piíffime ,

x Char

Patrique compar Unice ;

D óminus in Sion maGnus J

crlone,

Cum Spíritu Paráclito

& excélfus fuper omnes pö-

ulos.

ude,

Regnans per omne faculum.

UPJ(C 01

Amen.

6

onfiteántür nömml

tuo

Áfiaà. Quia mirabília.

magno :

quóniam terríbile ,

v

& fanttum eft :

* & honor

Pfalmus 9

ii ml

Antáte Dómino cánti-

regis ]udmum diligit. -

cum novum : *' qLua mi-|1 u parátti direCtiónes :

-u

rabíilia fecit.

USa&d

dlcnrm & ]uftftlam in ]acob

Salvávit fibi déxtera ejus

tü fécifti.

& bráchium fanétum ejus.

F xaltáte Dóminum ^ Deum

tüSaAn P,lü

gl

l

l

Notum fecit Dóminus falu- | noftrum. & adoráte fcabel-

lum

110

Sabbàto ad Matutinum.

i

jum pedum ejus : * quóniam

fcuse ejus : * introíte portas

fan&tum eft.

ejus in confeffióne , átria ejus

j

IVl óyfes & Aaron in facerdó-

in hymnis: confitémini illi.

j

fibus ejus: * & Sámuel inter

"

I,audáte nomen ejus ; quó.

TE

[niam fuávis eft Dóminus , in

€0$, qui ínvocant nomen ejus.

j

quri

Invocábant Dóminum , &

etérnum mifericórdia ejus, *

[W) ut P

ipfe exaudiébat eos : * in

|& usque in generatiónem, &

generatiónem véritas ejus. *

þ]æ rus

colümna nubis loquebátur

3

.ad eos.

Vel PfalmusQr.-

j

Cuftodiebant teítimónia e-

Onum eft confitéri Dó-

ii

jus , * & precéptum ,. quod

mino , * & psállere nó-

Mf

j

dedit illis.

minituo ÁAltíffime ;

:

Wt'

g

D ómine Deus nofter tu ex-

A d annuntiándum mané mi-

Wub«

audiébaseos: * Deustu pro-

fericórdiam tuam , * & veri-

. pítius fuífü eis& ulcífcens in

tátem tuam per no&tem.

at

j

omnes adinventiónes eórum.

In decachórdo pfaltério , *

i

XExaltàte Dóminum Deum

cum cántico in cíthara.

noftrum , & adoráte in mon-

Quia dele&áfti me Dómine in

dU

u

.te fancto ejus: * quóniam fan-

fa&türa tua: * & in opéribus

í

.&tus Dóminus Deus nofter.

mánuum tuárum exultábo.

J

l

JAfia. Quia miürabília fecit

' uàm magnificáta funt ópera

Dóminus.

í

-

tua Dómine ! * nimis profün-

)

AU

Mam j

. Sequens Afia & Pfslmus|de fa&te funt cogitatiónes

b

j ubiláte.

hic pritermitti- | tuae.

tur,quando dicituf in Lau-

ir insípiens non cognófcet:*

ii

dibus ,üt in Sabbatis, in qui-

& ftultus

fenul

—

.mon intélliget

tordiy

bus fit Officium de fanctia

hzc..

iMaria ; & ejus loco dicitur

C üm exórti füerint pecca-

J

Antiph. & Píalmus. B. omum |tóres ficut foenum

r

€[t confitéri Dómino.

2*&31,'-

Ts

. |parüerint omnes, qui ope-

Aíía. Jubiláte.

rántur iniquitátem.

Is

Pfalmus 99.

t intéreantin faculum fz-

! 00 4

,K Ubiláte Deo ommis ter-|culi: * tu. autem Altíffimu

LUl

?

s

ra: * fervíte Dómino . in 'in &etérnum Dómine.

letítia.

€)uóniam ecce inimícl tui

Í ntroíte in confpö&u ejus , * | Dómine , quóniam ecce ini-

]

in exultatióne.

mícitui períbunt : * & die

W

Scitóte , quóriam Dóminus |fpergéntur omnes ,

qui ope-

Q

ipfe'eft Deus : * ipfe fecit | rántur iniquitátem.

ln

uf

nos , & non ipfi nos.

É texaltábitur ficut unicórnis

ópulus ejus , & oves pá- cornu meum :* & fené&tus

Vl

mea

)

TU

Sabbato ad"Matütümm

iri

ltl

Utl

mea in mifericórdia übe-|lansin via immaculáta , hie

UPN

ri.

mihi miniftrábat.

^j

iij

Wi

É.t defpéxit óculus meus ini-|JN on habitábit in- médio do-

J

)

mícos meos : * & in infurgén-

d

tibus in me mali

S

mus mea,qui facit fupér.

tien

VN

gnäntibp

f

biam : * qui lóquitur infqua

áudiet auris mea.

non diréxit in con

ff

Ij

uftus ut palma florébit :

y *,

lórum meórum.

fpé&u ocu-

LT

]

Á

icut cedrus Líbani multipli-

Ín matutíno interficiébam

»l

cábitur.

omnes peccatóres terrg: *

[ a

]

Plantáti in domo Dómini , *

ut difpérderem de civitáte

psilen

in átris domus Dei noftri

Dómini omnes operántes ifii-

um

florébunt.

-quitátem.

i

V mpj

AA dhue multiplicabüntur ifi

omni.s

fía. Jubiláte Deo-

UT

fené&a überi: * & bene pa-|terra. velAfía.

Bonum

kttlm,

tiéntes erunt , ut annüntient. | eft , confitéri Dómino.

uóniam reétus

db i,

Dóminus|Aiia. Clamor meus.

I d

Deus nofter : * & non eft ini-

Pfalmus xor.

Id

quitas in eo.

Omine exáudi

oratió-

Píalmus 1oo.

nem meam : * & cla.

& gl

m exulj

f

ericórdiam , & judí-| mor meus ad te véniat.

E

ium

$

b

.* cantábo tibi|lN onavértas fáciem tuam à

sdtaluny

Dómine :

fimis r

me:*in quacümque die tríbu-

COgitti

Pfallam , & intélligàm in via | lor, inclína ad me auré tuam.

immaculáta , * quando vénies |. n quacümque die invocáve-

ad me.

t copilt

ro te, * velóciter exáudi me.

j mdlj

P erambulábam in innocéntia | Q uia defecérunt ficut fümus

cordis mei,* in médio domus| dies mei : * & ofía mea ficut

ineaga.

crémium aruérunt,

ünnt t

WNon proponébam ante óculos ? ercáffus fum üt foenum , &

m t

ys, dj

meos rem injüftam ; * facién- | áruitcor meum: * quia . ob-

dun.

tes preevaricatiónes odívi.

lus fum comédere panem

on adhafit mihi éor pra-| meum.

p latl

vum:* declinántem à me má-

« Mif

voce gémitus mei * adhe-

'

lígnum non cognofcébam.

fit os meumcarni mez

ÀJ etrahéntem

fecrétó próxi-

5$ fmilis fa£tus fum

ellicáno

gin

mo fuo , * hunc perfequébar.

pauti

folitüdinis : * fa&tus fum fieut

upérbo óculo, & infatiábili

ny&tícorax in domicílio.

,l

corde , * cüm hoc non edc-

igilávi, * & factus fum fic-

;, ii

am.

l

fl

[ut paffer folitáriusin teto.

O culi mei ad fidel

es terræ

ota die exprobrábant mihi

Wt yi

inimíci mei : * & qui laudá-

T

ut säde.fmt mecum : * ámbu-

bant

(

á

112

. Sabbato ad Matutintim.

"L

":

bant me , advérfum me jurá- unum , * & Reges ; ut sér-

; lfna] [l

bant.

viant Dómino.

"

! ïl

Q uia cínerem tamquam pa- |R. efpondit ei in via virtütis

y

:pem manducábam,* & potum |fuz:* Paucitátem | diérum

405

meórum nüntia mihi.

meum cum fletu mifcébam.

j

pl

À fácieire , &indignatiónis Ne révoces me in dimídio

Angql

tuz:*quia élevans allisífti me.' diérum meórum , * in gene-

A

bit

D ies mei ficut umbra decli- | ratiónem , & generatiónem

f

navérunt: * & ego ficut fce- | anni tui.

mcltnoï

num árul.

nítio tu Dómine terram fun-

jr n

Y u autem Dómine in 2tér-| dàáfti : * & ópera mánuum

UL

num pérmanes:* & memo-

tuárum funt coeli.

ym j

riáletuum in generatiónem |Í pfi peribunt , tu autem per-

y

u

& generatiónem.

manes: * & omnes ficut vefti-

,

Wi f

u exürgens miferéberis Si-

méntum veteráfcent, '

nmm

on: * quia tempus miferéndi |E t ficut opertórium mutábis

p

eos, & mutabüntur: * tu au-

u

W

ejus, quia venit tempus.

Q uóniam placuérunt fervis

tem idemipfe es , & anni tui

«

non deficient.

i

]

pbis

tuis lápides ejus: * & terre

ejus miferebüntur.

F ílii fervórum tuórum habi-

o

É ttimébunt Gentes nomen

tábunt : * & femen eórum in

i

Iul

|

tuum Dómine , * & omnes

feeculüm dirigétur.

tis tf

Pfalmus. 162. :

uj

Reges terre glóriam tuam.

À !

Quia edificávit Diis Sion: *

Enedic ánima meaDíto,*

Wa

l

D

Mil

& vidébitur in glória fua.

& ómnia,quae intra me

R. efpéxit in. oratiónem hu-

funt , nómini fan&to ejus.

il

[i!

i

mílium: * & non fprevit pre-|B énedic ánima mea Dómi-

m'd

cem eórum.

no , * & noli oblivísci omnes

N ïl

"N

TU

S cribántur hec in genera-

retributiónes ejus.

tióne áltera: * & pópulus ,/|Q ui

propitiàtur ómnibus

ii

n

qui creábitur, laudàábit Dfim.

iniquitátibus tuis : * qui fanat

uia profpéxit de excélfo

omnes infirmitates tuas.

m i

,

anQo fuo

T

* Dóminus de Q ui rédimit de intéritu vi-

ccelo in terram afpéxit.

tam tuam: * qui corónat tein

lt

w

mifericórdia,& miferatióibus.

!u

L taudíret gémitus compe-

usf

ditórum: *ut sólveret filios|O ui replet in bonis defidé-

ll

interemptórum.

rium tuum : * renovábitur

nj

U t annüntient in

Sion nofnen ;

ut áquile juvéntus tua.

T

Dómini: * &laudem ejus in|F áciens mifericórdias Dómi-

A

erüfalem.

X

nus ,* & judícium ómnibus

H

:

n

rüp

D

Fohveniälldo pópulos in'injüriam patiéntibus.

iN g-

PI[

L:

u

Ó

Sabbato ad Matutinum,

X

J

g N

Notas fecit vias fuas Mó

E

Itq

filiis Iffael voluntátes fuas.

yfo* | fedem fuem ;.

* & regnum ip-

lmVa

sfus ómnibus dominábitur.

Pa

U

Miüferátor & miséricors Dó-

Benediícite Dómino omnes

minus: * longánimis , &

Tf

multüm miséricors.

Angeli ejus: * poténtes vir.

tüte , faciéntes verbum il.

Non in perpétuum irafcé-

líus, ad audiéndam vocem

Vürum ,

tur : * neque in stérnum

T

o

commuiünábitur.

fermónum ejus.

Benedícite Dómino omnes

Nonfecündüm peccáta no-

OTTIfe litie

ftra fecit nobis: * neque fe-

virtütes ejus : * miníftri ejus,

: Oltt g

qui fácitis voluntátem ejus.

(

cündüm iniquitátes noftras

B enedícite Dómino ómnia

retríbuit nobis.

ópera ejus

Av TUdUfem

uóniam fecündüm altitü-

* jin omni locó

dominatiónis ejus , benedie

Ws t v

dinem coeliàterra: * corro-

ánima mea Dómino.

Aitnt

borávit mifericórdiam fuam

Afía. Clamor meus ad te

Vi

fuper timentes fe.

véniat Deus.

Dl t

uantüm difítat Ortus ab

Aíía.

Bénedic.

ó.

C

cidénte : * longé fecit à

'eesa l)

Pfalmus xoa.

nobis iniquitátes noftras.

Enedic ánima mea Dó.

ntüíns l

ómodo miferétur Pater

B

mino: * Dómine Deus

émten ejr

filiórum ,.misértus eft Dómi-

nus timéntibus fe

*

uó-

meus magnificátus es vehe-

"LUr,

ménter.

$105

niam ipfe cognóvit figmén-

Confeffiónem , & decórem

ym d

tum noitrum.

4

induífti: * amí&tus lüminé

gt

Aecordátus eft , quóniam

ficut veftiménto.

iQo (j

pulvisfumus: * homo ficut

v mea D

Exténdens coelum ficut pel.

foenum dies ejus , tanquam

lem: * quitegis aquis fupe-

Votivsc t

flos agri fic efflorébit.

rióra ejus.

Quóniam fpíritus pertransí-

Qui ponis nubem afcénfum

&i

[f

bit in illo,& non subsiftet: *

r d

tuum , * qui ámbulas fu

A: i

& non cognófcet ámpliüs 1o-

e

nnas ventórum.

per

eum fuum.

1

i

n

?uifacis Angelostuos fpí-

girtit

Mifericórdia autem. Dómini

ritus; * & mmíftros tuos ,

gurint

ab &térno,* & usque in setér-

1

gnem uréntem.

num fuper timéntes eum.

Q

s

ui fundáfüi terram fuper

hs d

Et juftítia illfus in filios filió-

ftabilitátem fuam : * non in-

rum,* his quifervant tefta.

clinàbitur in faculum tzculi,

méntum ejus.

ib

A byffus , ficut . veftimén-

j

,T.t mémores funt mandató-

tum, amíttus eju$ : * füper

rum ipsíus;* ad faciéndum ea.

montes ftabufit aquie.

m ?

óminus, in édélo parávit

P.

b increpatióne tua fügi.

lt'lbUF'S :

»

ent,*

n4

Matutinume

,Sabbr*la..tö ad

[4

L Prz

j

ent; * à voce. tonitrui tui

g

rápiant : * & querant à Deo

l

formidábunt.

efcam fibi.

&

*

1 midw li

fcéndunt montes , & de-

tus eft fol, & congregáti

r

nt:* & in cubílibus

d-

'céndunt campi ; * in locum,

(in

uls

Xu'ml

Quem fundáfti eis.

collocabüntur.

,mDöm

"rérminum pofuífti , quem

fbit homo ad opus fuum , *

j

an

non transgrediéntur: * neque

E

a

d operatiónem fuam uf-

y

uhlt

que ad véfperum.

d

( a

converténtur Ooperíre ter-

ram.

uàm magnificáta funt ópera

u

iemíttis fontes in conval-

tüa Dómine! * ómnia in fa-

(f

TT

li

us, *inter médium món-

piéntia fecífi : impleta eft

n

V

tium pertransíbunt aque.

terra poffeffióne tua.

gt

j

Sotábunt omnes béftizagri "

cmare magnum, & fpa-

j

expe&tábunt ónagri in fiti fua.

tiófum mánibus : * illic rep-

Mu

* uper ea vólucres coeli ha-

tília, quorum non eft nü-

ii

bitábunt! * & de médio pe-

merus.

W

trárum dabunt voces.

nimália pusilla cum mag-

Us

,At

Tiigans montes de fuperió-

nis: * illic naves pertransí-

FW

ribus fuis:* de fru&tuóperum

bunt.

Quit

£uórum fatiábitur terra.

Draco ifte , quem formáfti

TOif

Prodácens foenum jumen-

adilludéndum ei : * ómnia

tis: * & herbam fervitàti hó-

ite expéttant , ut des illis

m

l

|

fs

minum.

efcam in témpore.

Ut edücas panem

de terra : .

p ante te illis , cólligent: *

ii

l

1;

r

&

Rr

& vint Iztíficet cor hóminis.

aperiénte te manum tuam ,

C

Utexhilaret fáciem in óleo;*

ómnia implebüntur bonitáte.

à

A verténte autem te fáciem ,

M

& panis cor hóminis con-

|

)!

|

jtdi

firmet.

turbabüntur: * áuferes fpíi-

ritum eórum; & deficient , &

T

Saturabüntur ligna campi ,

eito

& cedri Líbani ,quas plantá-

in/ pülverem fuum rever-

; hod

vit:*illic páfferes nidificà-

téntur.

! h

bunt.

Emíttes Spíritum tuum , &

&

Heródii domus dux eft eó-

creabüntur ; * & renovábis

fáciem terrae.

u

rum:* montes excélfi cervis:

Hm, [

etra refügium herináciis.

Sitglória Dómini in fecu-

Xxw

Fecit lunam in témpora

*

lum : *latábitur Dóminus in

L

aM

fol cognóvi

t occáfum fuum.

opéribus fuis.

Pofuíft: ténebras ,

& facta

ui réfpicit terram , & fa-

tkpq

cit eam trémere: * qui tan-

Ti

eftnox: * in ipfa pertransí-

l

bunt omnes béftiz filvee.

git montes, & fümigant.

o in

vita

[

J!

Cátuli leónum :ugiöntfzs »üt

[e antä-biol Dömin

2

meg:f'

5

wraaüs

;1

l

Wt

Sabbato adMatutinum,

ÉI

mea ; * pfallam Deo. meo ,| C ümeffent

(IM

nümero breyi , *

T

quámdiu fum. ,

paucíffimi &

incolz ejus.

N

20

bU»

ucündum fit ei elóquium|E t pertranfi

l

érunt de gente

)

QUP

Imeum: *ego veró delectá

ingéntem , * & de regno ad

3

T

l "

bor in Dómino.

pópulum áltérum.

äfjönfmf i

D eficiant peccatóres àterra,

A on relíquit hóminem nocé-

TM

& iníqui,ita ut non fint : *

re eis: * & corrípuit pro eis

ïffifCäraümtg

bénedic ánimaà mea Dómi-

Reges.

* O

no.

Onfité

Pfalmus 1

muint

INolite tángere Chriftos me.

'

m

1 Dönoüno ;«

08:* & in Prophétis meis nó-

Q £

C

invocáte nomen ejus: *

líte malignári.

, &

annuntiáte inter Géntes ópe-

Et vocávit famem füper ter-

uv lo

ra ejus.

ram : * &omne firmaméntum

u ef ;

Cantáte ei , & psállite ei * *

panis contrívit.

narráte ómnia mirabília ejus.

iMifitante eoós virum: * in

IT

[audámin) in nómine ían-

fervi venümdatus eft Jofeph.

Dd

o ejus : * [&tétur cor qua-

réntium-Dóininum.

Humiliavérunt in compédi-

bus pedes ejus , ferrum per-

quert i

usrite Dóminum, & con-

tránfiit animam ejus, * donec

L

$

mámini: * quazrite fáciem

veníret verbum ejus.

, üt dii

ejus femper.

Elóquium Dómini inflammá.

of

Mementéte mirabíilium ejus ,

viteum: * mifit Rex , & fol.

quz fecit : * prodígia ejus , &

, lr

viteum ; princeps populó-

doum tUt

judícia oris ejus.

rum , & dimífit eum.

$ emen Abraham;fervi ejus:*

Conftítuit eum dóminum

r bonïü

filii Jacob elé&ti ejus.

domus fuse ,* &

m te f

ríncipem.

* ifer

Ipfe Dóminus Deus nofter : *

omnis poffetfiónis

ü

æ.

in univérfa terra judícia ejus.

D.t erudíret príncipes ejus

& adficet

Mienmor fuit in faéculum te-

| foun

fieutfemetípfum : * & fenes

ftaméhti fui: * verbi , quod

jus prudéntiam docéret.

mandávit in mille generatió-

É

ol

fies.

tum

st intrávit Ifrael in. ZEgyp:

Ms

* & Jacob áecola fuit

Quod difpófuit ad Abra.

in térra Cham.

ham :

mmJ Il fæcu

I(aac.

*& juraménti fui aq

Etauxit pópulum fuum ve-

yDirimb:

þemänter*: * & firmávit eum

Et ftátuit illud Jacob in pra-

tuper inimícos ejus.

céptum: * & Iífrael in tefta-

onvértit é6or eóruttyut odf-

rratt s M

iméntum &térnum.

.*qul

rent pópulum ejus : * & do-

Dicens : Tibi dabo tertam

lum fácerent in fervos ejus.

mmgzm

Chánaan , * funículum hare-

n

ditátis vefiree.

NB itMóyfen fervum fiium:*

Aaron, quem elégit i

fum.

j

2

r

12']304

116'

Sabbato ad Matutinum.

,.mulhtlfd

P ófuitin eis verba

fignórum D irüpit petram , & fluxé-

f

iórum | runt aqug : * abiérunt in fic-

i

fuórum , * & prodig

co flàmina.

|

interra

am.

mg[h

Mfifit ténebras , & ob

fcurá-

)

uóniam meimor fuit verbi

üuaVü

t

anétüi fui,

!

vit: * & non exacerbávit

* quod hábuit ad

l

fermónes fuos,

Abraham püerum fuum.

Convérüt aquas eóru

m in |Etedüáxit pópulum fuum in

qqu

* & occidit pi- | exultatióne ,

* & elétosfuos

sánguinem :

in Izetítia.

gt

Ífces eórum.

.

u

E didit terra eórum ranas* 1

n|E t deditillis regiónes Gén-

!

l

jl

netrálibusRegumipsórum. | tium: * & labóres populórum

n

b

ixit, & venit coenomyía , * | poffedérunt.

.

uüiücatiön;:s

g

& cínifes in ómnibus fini

bus [L] t cuftódiant j

a

eórum.

ejus,* & legem ejus requírant.

g

, P ófuit plüvias eórum grándi-

fi H'J.

Bénedic ánima mea

sj

Dómino.

nem : * ignem comburéntem

uu

/ àn terra ipsórum.

Aïïa. Vifita nos.

N

Pfalmus t05.

Et percüffit víneas eórum ;

-^« Onfitémini

ómino

5

Cy

& ficulneas eórum : * & con-

» quóniam bonus : * quó-

opn

trívitlignum finium eórum.

niam in fzculum mifer

TC

ixit , & venit locüfta, &

P

icör—

bruchüs, * cujus non erat

dia ejus.

n

vt

nümerus.

Q uis loquétur poténtias Dó-

Et eomédit omne foenum in

mini , * audítas fáciet. omnes

W

l"

j

terra eórum

* & comédit

laudes ejus ?

mnem frué&tum terre eóríüi,

|B eáti,qui cuftódiunt judí-

;f?:tgl;

T

tpercuffit omne primogé-

cium, * & fàciunt juftítiam in

nitum in terra eórum : * pri-

omni témpore.

|^

H

f

l'/Leménto no

ftri Dórhine in

ddts

mítias omnis labór

L

L

»

js eórum.

Eted

üxiteos cum

argénto & | beneplácito pópuli tui : * ví-

Jiry

fita nos in falutári tuo :

»

'auro : * & pon erat in tríbu-

N

bus eórum infirmus.

A d vidéndum in bonitáte

!

t Dt

ele&tórum tuórum , ad letàn-

a

setáta eft /Egyptus in pro-

" fe&ióne eórum : * quiaincü-

dum in lztítia Gentis tug:*ut

I

laudéris cum hareditáte tua.

l

N

V

buit timor eórum fuper eos.

Peccávimus cum pátribus.

N

- xpándit nubem in prote-

noftris

h

Giónem eórum , * & ignem ,

* injüflé égimus ,

ut lucéret eis per no&tem.

iniquitátem fécimus.

u

Patres noftri in JEgypto

l

Petiérunt, & venit cotür-

mix : * & pane coeli faturávit

non intellexérunt mirabilia .

uí

tua: * non fuérunt memo-

COS.

NI

[j

res

!

MM

Sabbato ad Matutinum.

j

res multitüdinis mifericórdiz

() blíti funt Deu

Ü

3

lh,'qtli älvä-

ua.

vit eos , * qui fecit magnália

Et irritavérunt afcendénte

in /Egypto , mirabília in ter-

Tity (

l

! Qui

in mare , * Mare rubrum.

ra Cham: terribília in Mari

Et falvávit eos propter no-

rubro.

Pütnp

men fuum: * utnotam fáce-

DOpulim l

Q

E:tdixit,ut difpérderet eos: *

ret poténtiam fuam.

fi non Móyfes elé&us ejus

V'edd

Etincrépuit Mare rubrum,

ftetíffet in confrattióne in

& exficcátum eft:*& dedüxit

confpé&u ejus.

] Tefins

eos in abyffis ficut in desérto.

Utavérteret iram ejus , ne

O5 popli

Et falváviteos de manu odi-

difpérderet eos: * & pro ní-

éntium : * & redémit eos de

hilo habuérunt terram defi-

uf

[

manu inimíci.

derábilem.

IT

Et opéruit aqua tribulàántes

Noncredidérunt verbo e-

VU me

€os:* unus ex eis non re-

jus, & murmuravérunt in

mánfit.

tabernáculis fuis:* non exau-

10

Et credidérunt verbis ejus: *

diérunt vocem Dómini.

lj

& laudavérunt laudem ejus.

E. t elevávit manum fuam fu«

Y Donm

C X fecérunt , oblíti funt

per eos : * ut proftérneret

0m: *

óperum ejus : * & non fufti-

eos in desérto.

m milen;

nuérunt confilium ejus. "

Kt ut dejíceret femen eó-

& di-

Et concupiérunt concupif-

ruminnatiónibus : *

oténtiss ]

céntiam in desérto: * & ten-

(pérgeret eos in regiónibus.

ETU

Et intüát

tavérunt Deum in inaquófo.

funt Beclphe-

Et dedit eis petitiónem ip-

or : * & comedérunt (ía-

yinnt ju

sórum ; * & mifit faturitátem

crificia mortuórum.

in ánimas eórum.

B. t irritavérunt eumn adin-

l jumtïam:

E t irritavérunt Móyfen in

ventiónibus fuis: * & mul-

caftris : * Aaron fanctum

l Uöäïünfï

]

tiplicáta eft in eis ruína.

il i

Dómini.

E tftetit Phinees, & placá-

À perta eft terra , & degluti-

vit : * & cefsávit quafsátio.

jnt

j

vit Dathan : * & opéruit. fu-

E treputátü eft eiin juftítia,*

Jf Jd/m'

per congregatiónem Abíron.

in generatiónem & generatió-

nem ufque in fempitérnum.

gj tl

Etexárfit ignis in fynagoga

eórum : *flamma combüffit

E tirritavérunt eum ad aquas

peccatóres.

contradi&Qtiónis: * & vexatus

; p

.ihAHore.b:A*

ä e'gimuh

Etfecérunt vítulü

eft Móyfes propter eos : quia

& adoravérunt fcülptile.

exacerbavérunt fpíriti! ejus.

u

P

a Wv

Et mutavérunt glóriam fud * |F t diftínxit in lábiis fuis

ml[ablüa

in fimilitüdinem vítuli come-

non difperdidérunt Gentes

déntis foenum,

quas dixit Dóminus illi

S

J

p

E

j

,H3

Sabbato ad Matutinum.

Y 1;3 :

Ét commt

xti funt inter Gen- [5 alvosnos.facl Dómine Deus

u

j (

tes, & didicerunt . ópera eó-

nofter * & cóngrega nos de

rum : & ferviérunt fculptíli-

Natiónibus.

m[m l!

buseórum ; * & fattum eft

U t confiteámur nómini fan-

yi

,

illis in fcándalum.

Go tuo: * & gloriémur in

Ft immolavérunt filios fuos,*

laude tua.

u

& filias fuas demoniis.

Benedíttus Dóminus 'Deus-

l da

qu

um

Et etfudérunt

sánguinem

Ifrael à fzeculo, & ufque in

9]

jnnocéntem : * sánguinem

feeculum:* & dicet omnis pó-

1

H

j

filiorum (iiórum , & filiárum

pulus:;Fiat,fiat. P[3Itus 166,

M 1d

fuárum , quas facrificavérunt

Onfitémint

Dómino

quóniam — bonus

$

.

*

«

fculptilibus Chánaan.

J

Et imfé&a eft terra in. fan-

quóniam in feculum miferi-

* i

yiu

uífnibus ; & contamináta

córdia ejus.

(

pl

*

j

i

eít in opéribus eórum

D icant , qui redémpti fant. à

W

& fornicáti funt in adinven-

Dómino , quos redémit de

U

j

tiónibus fuis:

manu inimíci: " & de re.

14«

E.tirátus eft furóre Dóminus

giónibus congregáviteos.

v

jn pópulum fuum : * ,& ab-

Afolis Ortu , & Occáfu , *

QU

ominátus

eft l1æreditätem

ab Aquilóne , & mari.

I$ &0r

fuam.

Érravérunt in folitüdine in

i5f

Pt trádidit eos jn manus

inaquófo : * viam civitátis

(my

Géntium : * & domináti funt

habitáculi noninvenérunt.

r

li

eórum ,qui odérunt eos,

Ffuriéntes, & fitiéntes: * áni-

M

?t tribulavérunt eos inimt-

M

Y

ma eórum in ipfis defécit.

il

ci eórum , & humiliáti funt

Et clamavérunt ad. Dómi-

PL

ii

fub mánibus eórum : * feepe

num ,cüm tribularéntur ;

iberàavit eos.

(

& de neceffitátibus eorum

ub

pfi autem exacerbavérunt

erípuit eos,

H

à

eum in consilio fuo: * & hu.

Etdedüxit eos in viam re-

At

miláti funt in iniquitátibus

Qam : * ut irent in civitátem

T

'uls.

habitatiónis.

Et vidit,cum tribularéntur:*

Vent

C onfiteántur Dómino mi-

& audívit oratiónem eórum.

fericórdie ejus: * & mira.

|

& memor fuit

teftaménti

bília ejus filiis hóminum,

n

!

fui ; * & poenítuit eum fe-

Q uia fatiávit ánimam iná-

l

eündüm multitüdinem mi-

nem:* & ánimam efurién-

tem fatiávit bonis.

l

ericórdig fu.

f

-k dedit eos in mifericór-

Sedéntes in ténebris , &

dias * inconfpéttu ómnium ,

umbra mortis

L)

[

* vinCtos in

:

qui cáperant €os.

mendicitáte , & ferro.

H

Lj

E

hlj

meli

. Sabbato aä Matutinum.

I19

lcängr

ipfi vidérunt ópera Dómini, *

"h

Quia exacerbavérünt eló-

uiaDei , * & consílium

& mirabilia ejus in profündo.

DA

ll

Altiffimi irritavérunt.

D ixit , & ftetit fpíritus pro-'

Et humiliátum eft in labó-

MR

W

cella : * & exaltáü (Íun

[

ribus cor eórum : * infirmáti

flu&tus ejus.

Tl

funt,nec fuit , qui adjuváret.

A fcéndunt usque ad ccelos ,

TT

Et clamavérunt ad Dómi-

& defcéndunt usque ad ab-

R

num , cum tribularéntur : *

ffos : * ànima eórum in

lCR Q

s

p fZImUS li

& de neceffitátibus eórum

malis tabefcébat.

liberávit eos.

'Y urbáti füunt, & moti funt

Q

n

Et edüxit eos de ténebris ,

ficut ébrius : * & omnis fa-

&umbra mortis : * & vín-

jéntia eórum devoráta eft.

me H]]fcr

5

clamavérunt ad Dóminum,

cula eórum difrüpit.

if

C onfiteáantur Dómino mi-

cüm tribularéntur:*& de ne-

"OR t

fericórdie& ejus ; * & mira-

ceffitátibus eórum eduxit eos.

A NRDIE

Nait d

j|dF

bilia ejus filiis hóminum.

Etftátuit procéllam ejus in

TT

uia contrívit portas &reas:*

auram : * & filuérunt flu&tus

ri

E

r

ve&tes férreos confrégit.

ejus.

TU

S ufcépiteos de via iniquitàá-

Etletá

ü lent;quia filuérunt'*

T

i

tis eórum : * propter injuftí-

& dedüxit eos in portum vo-

tias enim fuas humiliáti funt.

luntátis eórum.

1. Gj

mnem efcam abomináta

C onfiteántur Dómino mife«

enért,

eft ánima eórum : * & ap-

ricórdie ejus, * & mirabl'lial;

TM

propinquavérunt ufíque ad

ejus filiis hóminum.

It

ortas mortis.

I* t exáltent eum in Eccléfia

B

d Dor

t clamavérunt ad Dómi-

P

lebis, * & in cáthedra

yrtur ;

num,cum tribularéntur

.

e

*

niórum laudent eum.

ie

J euU

& de neceffitàátibus eórum

Pófuit flümina in desértum, *

Jiberávit eos.

& éxituscaquárum in fitim.

"T erram fru&tíferam in falsü-

n vt

Mifit verbum fuum, & fa-

i at

návit eos : * & eripuit eos

ginem , * à malítia inaabi-

de interitiónibus eórum.

tàntium in ea.

«

i

C onfiteántur Dómino mi-

P ófuit desértum in ftagna

(

fericórdig ejus, * & mirabí-

aquárum : * & terram [ine

p

lia ejus filiis hóminum.

aquain éxitus aquárum.

qum i

Et facríficent

facrificium

Ét collocávit illic . efurién-

tes: * & conftituérunt civ

dfurit

laudis : * & annüntient ópe-

jl-

ra ejus inexultatióne.

tàtem habitatiónis.

O ui defcéndunt mare in na-

Etfeminavérunt agros ; &

Ts &

vt

vibus , * faciéntes operatió-

plantavérunt víneas : * & fe-

cérunt fru&tu

e

,

nem in aquis raultis.

5

m nativitägi*s

:

t

L

H 4

120.

Sabbafo ad Matutinum.

í

f )Udlc

Et benedíxiteis, & multipli- | Exultábo , & dividam Síchi-

càti funt nimis : * & juménta

mam, * & convàllem taber-

g

naculórum dimétiar.

eórumnon minorávit.

y o

Et pauci facti funt : * & ve-

Mleus eft Gálaad , & meus eft

xáti funt à tribulatióne maló-

Manaffíes : * & Ephraim fus-

päium

,f

yum . & dolórc.

céptio cápitis mei.

E ffüfa eft. contémptio fuper

;

uda Rex meus : * Moab Ie-

]

besfpei mez.

:

W

BN

principes : * & erráre fecit

lbv

€os in ínvio , & non in via,

ín Idumseam exténdam cal-

Étadjüvit páuperem de in-

ceaméntum meumn : * mihi

W

t

il

ópia, * &

pófuit ficut oves

alienfgenze amíci fa&ti funt.

familias.

Quis dedücet me in civitá.

jaui

V idébunt re&i ,

& leetabün-

tem munítam? * quis dedücet

m

ii

tur: * & omnis i

jl

j

níquitas Joppi-

me usque in Idumaeam ?

lábit os fuum.

IN ónne tu Deus, qui repulífti

qil

uis sáplens , & cuftódiet

nos, * & non exibis Deus in

gl

virtütibus noftris ?

Y

hec,* & intélliget mifericór-

dias Dómini? -

D a nobis auxtlium de tribü-

m

Afía. Viífita nos Dómine in

latióne : * quia vana falus ho-

p

Afia. Confité-

minis.

falutári tuo.

n

bor Dómino.

Pfalinus 107*

I n Deo faciémus virtütem: *

i5p

$ Arátum cor meum Deus,

& ipfe ad niíhilum deducet

Dom

L parátum cor meum : *

inimícos noftros.

If

cantábo , & pfallam in glória

P(almus 108.

Ml

gmea.

Eus laudem meam ne

j

Exürge glória mea , exürge

J.7 tacüeris : * quia os pec-

L

P(altérium , & cíthara : * ex-

catóris , & os dolófi fu

|!

IN

per

bl

ürgam dilüculo.

me apértum eft.

Confitébor tibi in pópulis

ocüti funt advérfüm me

D

lingua dolófa , & fermónibus

Dómine : * & pfallam tibi

T

in natiónibus.

ódii circumdedérunt me : * &

Vr

iamagna eft fuper aoelos

expugnavérunt me gratis.

Wt

miíericórdia tua : * & usque

P ro eo ut me dilígerent, de-

(

ad nübes véritas tua.

trahébant mihi : * ego autem

Vi

altáre fuper coelos Deus ,

orábam.

WV

i

]

& füperomnem terram gló-

Et pofuérunt advérfum me

ria tua : * ut liberéntur di-

mala pro bonis : * & ódium

1é:ti tui.

l

pro dilectióne mea.

Salvum fac déxtera tua, &

Conftítue fuper eum pecca-

!

exáudi me: * Deus locütus

tórem:* & diábolus ftet à-

]

dextris ejus.

(

a(t in fan-to ftloq

Gu

j

li

Sabbato ad IMatutínurm.

121

U.

Cüm judicátur, éxeat con-

Fiatei ficut. veftiméntum ,

"!

li

demnátus: * & orátio ejus

quo operítur :* & ficut zona,

fiat in peccátum.

qua femper precíngitur.

JHIQJMW

,Ua

Fiant dies ejus pauci:* &Epi

Hoc opus eórum , qui de-

Y

copátum ejus accípiat alter.

trahunt mihi

apud Dómi-

IU

l

Fiant filii ejus órphani,* &

num:* & qui loquüntur mala

uxor ejus vídua.

advérfüs àánimam meam.

Nutántes transferántur filü

Et tu Dómine , Dómine fac

| CR

li

neum, "

ejus, & mendícent: * & eji-

mecum propter nomen. tu-

ciàntur de

habitatiónibus

um: *quia fuávis eft miferi

[ f:?a] fum

uls.

?

UET

córdia tua.

]

Scrutétur faenerátor omnem

Líbera me;quia egénus , &

QUs d

fubfiántiam ejus : * & diri-

um* q«.of

Ingy

pauper ego

jant aliéni labóres ejus.

meum conturbátum eft intra

hlj

N

on fit illi ad;ütor : * nec fit ,

ine.

BD d

Ti

qui mifereàtur pupfíllis ejus.

S icut umbra, cüm declínat ,

iant nati ejus in intéritum:*

ablátus fum : * & exeüffi

Tium n

T

Vati ls

in generatióne una deleátur

fum ficut locüfte.

nomen ejus.

énua mea infirmáta funt

iriilte

Ín memóriam rédeat iníqui-

àjejünio :* & caro mea im-

tas patrum ejus in confpéttu

mutáta eft propter óleum.

UC dediy

Dómini : * & peccátum ma-

Et ego fattus. fum oppró-

tris ejus non deleátur.

briumillis: * vidérunt me ,

(

Fiant contra Dóminum fem-

& movérunt cápita fua,

mam !

per, & difpéreat de terra

Adjuva me Domine Deus

Jia s

]

f

memória eórum: * pro eo

meys: * falvum me fac fe-

iil d

i

!

quod non eft recordátus fá-

cündüm mifericórdiam tuam.

cere mifericórdiam.

tíciant , quia manus tua

tuerfun

Et perfecütus eft hóminem

hec:* & tu Dómine fecífti

x r

inopem, & mendícum , * &

eam.

ia

comp

Máaledícent Mli , & tu bene-

eáre,

ünttum corde mortifi-

p

díces: * qui insürgunt in me ,,

jni

Ét diléxit maledi&iónem , &

confundántur :

fervus au-

veniet &l ; * & nóluitbenedi-

tem tuuslatábitur.

&Giónem , & elongábitur ab

Í nduántur, qui détrahunt mi-

€0,

hi , pudóre: * & operiántur

Et [índüit maledictiónem fi-

qui

ficut

cut veftiméntum , * & intra-

112

diplóide confuüönc

onfitébor

Dómino nimis

;um h

vit ficut aquà in interióra c-

jus, & ficut óleumin áffibus

inoore meo : * & in. médio

lus JH

ejus.

multórum laudábo eum.

ü

H 5

nia

f

Sabbato ad Laudes,

122

Quia áftitità dextris páupe-

Auditui meo dabis gáudium ,

(

& letítiam: *. & exultábunt

ris, * ut falvam fáceret à per-

Igyf

fequéntibus ánimam meam.

offa humiliáta.

j

ÁAfià. Confitébor

Dómino

Avérte fáciem tuam à pec-

Wunü

nimis in ore meo.

cátis meis : * & omnes ini-

E

jf

Dómine

uitátes meas dele.

. Pecánnum , Y

tj

exáudioratiónem meam..

C

or mundum crea in me

m

Deus,* & (píritum ret&tum

& Et clamor meusad te vé-

r wuc

ínnoxain vifcéribus meis.

u w&

mïa)t;o-B.IViaräa ,Y. Difüfa

14 e projicias me àfácie tua:*

j

!

eft grátia in lábiis tuis.

& Spíritum fant&tum tuum ne

OM

áuferasà me.

X. Proptéreà benedíxit te

i

Deus in &etérnum.

Redde mihi letítiam falutá-

)

AD LAUDES,

ristui : * & fpíritu principáli

i AR

D

Afía." Bent

[

né fac.

confirma me.

ll

Pf

à

s

us 50.

D océboiníquos vias tuas : *

1IS

J

* /Tiferére mei Deus, * fe-

& ímpii ad te converténtur.

Liíbera me de fanguínibus

L

cündüm magnam mi-

Q

ricórdiam tuam.

Deus , Deus falátis mez: * &

É

t fecündüm multitüdinem

exultábit lingua mea juftí-

wf

is|

rniferatiónum tuárum , * de-

tiam tuam.

Dómine lábia mea apéries : *

1

nrüt

leiniquitátem meam.

mplius lava me ab iniqui-

&os meum annuntiábit lau-

a

l

dem tuam.

M

A

l

tàte mea :* & àpeccáto meo

E

u

unda me.

Q uóniam fi voluíffes facri-

ficium , dedífíem ütique: *

um

uóniam iniquitátem meam

ii

ego cognófco: * & peccátum

holocáuftis non deleétáberis.

eum-contra me eft femper.

S acrificium Deo fpíritus con-

d

$t

ibi foli peccávi , & malum

tribulátus : *cor contrítum ,

coram te feci : * ut juftificéris

& humiliátum Deus non de-

a

in fermónibus tuis,& víncas ,

Ícies.

m

Ü

enígne fac Dómine in bona

ü

cüm judicáris.

*ut

b

i

cce enim in iniquitátibus

voluntáte tua Sion

edificéntur muri [erüfalem.

m

Àl

concéptus fum : * & in peccá-

*

s concépit me mater mea.

unc acceptábis facrificium

4l

cceenim veritàtem dilexí-

juftítiz , oblatiónes, & holo-

f

fti:*incérta & occülta fapién-

cáufta: * tunc impónent fu-

l

ia tua manifeftafti mihi.

