
rclfn-

60

M

«x Féfta Augufü.77

relínquo ; fed majórà tibi de-

. Intertio NoCturng.

ï()p

T

L é&io fan&i Evangélii fe.

Tutis

|

bénturpro fide Chrifti cer-

tàmina.

cündüm Jóannem. —

i Q

y.. Nos quafi fenes Tevióris

Le&tio vii.

C

12.d

pugne cürfum recipimus ; te

NN illo témpore:

Dix

it fefus

m

autem. quafi jávenem manet

difcípulis fuis: Amer, amen

1 (ip^

gloriófior de tyránno triüm-

dico vobis , nifi granum fru-

Cm meh

phus: poft, tríduum .me . fe-

ménti cadens in terram mór-

iftin,

quéris Sacerdótem Levíta.

tuum füerit , ipfum folum

dl

Non.

manet.

Et réliqua.

MO

LeGio vi

Homilía S. Joánnis Chrysóft.

a Ti

Txerat autem illi Xyftus

Homilia66.in Joannem.

D

martyr fan&us., cujus

Icis prefens vita eft ,

l

diem quinto abhinc retró die

D

& mult& plena volup-

t

celebràávimus : Noli marére

tátis,non tamen ómnibus , fed

TW

fili (Epífcopus enim erat ille,

iis tantum, qui illi funt affixi.

m i

ifte Diáconus ) noli moerére ,

Quod fi quisin coelum fufpé-

f u

inquit,fequéris me poft trí-|

xerit,& qua ibi preclára

duum. Tríduum autem dixit,Jíunt ; contemplátus füerit ,

E

T0

médium inter diem paffiónis

ftatim hanc contémnet , p g

] 4ctnm?

fandi Xyfti, & diem hodiér-

nullíus prétiü . exi(timábit.

f

nam paffiónis fancti Laurén-

Nam & córporum pulchritü-

Wnem, !

tii.

'"Tríduum eft . médium.

do ,quoád pülchrius non de-

O confolátio ! Non ait, Noli

prehénditur, in admiratióne ,

4d inmn

mvoerére fili , définet perfecüu-

habétur : cüm vero áliud

v m

tio & fecürus eris : fed , Noli

preftántius apparüerit , illa

iU t

'ocdfug:'

moerére: quó ego pracédo ,

prior defpícitur.

Quód fi

tufequéris : nec. confecütio

ilam pulchritüdinem étiam

]

W

T

tuadiffértur. Tríduum mé-

nos intuéri voluérimus. , &

J

diumerit ; & mecum:. eris.

coeléftis regni fpéciem confi-

j

It

IW N

Aeccépit oràculum ,. vieit

deráre , conféfüm nos hujus

diábolum, pervénit ad tritm-

faculi vínculis diffolvémus.

W

ll

hum.

Wdu Á

&. Incraticula te Deum non

&. Beátus Lauréntius cIamá-

negávi:* Et adignem appli-

fl IJJF

vit,&dixit : Deum meum

[US «

catus te Dóminum Jetum

colo , illi foli sérvio ,

Et

Chriftum conféffus fum. -

Qrme

y*: Probáfti Dómine cor me-

Ídeó non tímeo torménta tua.

Y. Mea nox obfcürum non

um , & vifitafti .no&g-..

Etad

i

habet , fed ómnia in luce cla-

ignem.

9

üïf

réícunt.

Etídeo.

Inculum namque eft ter-

65 lória Patri.

Et ideó

il

. ren&rum rerum afféctio:

:ad

"" *Fefta Augufti, g.

a

"

&'exanimatiónem , per ex-

l üb

y

ad cujus diffolutiónem ut.nos

tf

indüceret Chriftus ,quid di-

céffum locütus eft, ínquiens :

l

PI

cat,atténde : Qui amat áni-

Quid dico , fi mortem me-

p

Gloni

aznam fuam;perdet eam: & qui

am generósé non ferétis ?

eumDUmm

odit ànimam fuam in hoc

nifi vos ipfi moriàámini , nul-

mundo, in vitam atérnam

lum vos fequétur emolumén-

tum.

j

ami

cuítódit eam. /Enígmati sí-

mile hoc di&um vidétur: non

'|] e Deum laudámus. 16.

]

In Laudibus fit comrmem,

f

tamenita eft , imó vero pra-

uj

cípuz fapiéntieplenum. . Et

Odava Affumptionis , Afía

g

|

uómodo,qui amat ánimam

Quz eft ifta, que afcéndit

ficut auróra consürgens, pul-

juf

fuam;perdet eam? Qui absür-

g

dis ejus cupiditátibus obtém-

chra ütluna, elé&ta üt fol ,

d

erat , qui preeter débitum ei

terríbilis , ut caftrórum ácies

in

P

ordináta ?

LA

dülget : quemádmodum €

4 d v

contrário , Qui odit eam in

$. Exaltáta eft fan&a Dei

hoc mundo , cuftódit eam ,

Génitrix.

A.

x Super choros Angelórum

snzm).

hoceft , qui non paret ei j

'cüm nóxia jubet. :

ad caeléftia regna.

;an'cis |

9- O Hippólyte , fi crédíde-

ratie,

A

a pl

;i

sin Dfím Jefum Chriftum ,

F

Amulórum tuórumquae-

í

Á Qu

Jl

Et thesáuros tibi ofténdo ,

fumus Dómine, delí&tis

in)

& vitam e&térnam promítto.

ignófce : ut ,

ul

tibi placére

t

de áCtibus no

i

at

*« Beátus Lauréntius Hip-

ris non valé-

i

pólyto dixit : Si credisin Dó-

mus , Genitrícis Fílii tui Dó-

fj

zninum Jefum Chriftum. Et.

mini noftri interceffióne fal-

, Q1

vémur.

üi tecum.

g

lória Patri.. Et thesáuros.

ve

f

€

IO 1Xe

Íni.

erisfitcommerm.

gt

T nondixit , qui non pa-

Q&avse A

i

umptionis , Afía,

a

E

ret : fedquiodit. Sícuti

Hódie María Virgo coelos

(emdtst

enim quos ódio habémus, ,

afcéndit , gaudéte , quia cum

itonelg

Chrifto regnat in etérnum.

(QCIQR

mevocem quidem audire ,

mec vultum eórum . vidére

d. Exaltáta eft fancta Dei

JUTLCULÁ

zequó ánimo pátimur :ita &

Génitrix.

tl

$. Super choros Angclórum

ánimme , fi quid praeter Dei

t

voluntátem nobis ímperat ,

ad coeléftia regna.

Tttet

veheménter aversári opór-

Oratio. F amulórum tuó.

tet.

rum. ut UDr&üe

DN at

Cümenim jam de mor-

N d

te ad eos verba faCtürus effet,

-Deinde S. Agapiti Matt.

]HC "

de morte vidélicet fua , &

Afía. Ifte San&us pro lege

j

sque ad

T i

previdéret eórum triftítiam

Dei fgi certávit u

[ fph

P:

1nor-

m,

u 8N. Fefia Augufti. /Z.

- 6os

h

mortem,& à verbisimpiórum | lümbam. afcendéntem | dé(u-

T

h

nontímuit.: fundátus enim

per tivos aqi árum : cujus

L4

Ro

erat fupra firmam petram.

inzftimábilis odor erat nimis

M ffïf'ü

x. Glória & honóre cor

inveftiméntis éjus : 9 Et

Bfüny

i

i eum Dómine.

ficut dies verni circümdabant

c'turemg;g

v., Et conftituí

fti eum fuper

eam flores rosárum

convállium.

V^

ópera mánuum tuárum.

^ Oratio

Qus eft ifta , que afcéns

tl d

U. JEtétur

Ecc

léfia tua ,

d

per desértum ficut vírgu-

um

Deusjbeáti Agapiti Már-

la fumi , ex aromátibus Inyr-

rhe &thuris ? Et

]u di

tyristui confifa futfrágiis : at-

NU

]

que cjus précibus gloriófis,&

Le£10 ii

i

d Ul

1

|

Ota pulchra es amíca

devóta permáneat , & fecüra

iinm 4

consíftat. Per Dóminum.

T

mea, & mácula non eft

. DIE XVIII. AUGUSTI.

inte. Veni de Líbano fpon-

uvl

fa mea , veni de Líbano , ve-

Quarta die infra Ofavam

. Affumpt. B. M.

ni: coronáberis de cápite A-

A

Dxl l

,,1 r

In

rimo Noé&turno.

rmana , de vértice Sanir, &

[

Hermon , de cubílibus leó-

. De Cànticis Canticórum.

jj

Le&8ioi.

Cap. 4.

num; de móntibus pardórum.

AUOTU

Vulneráfti cor meum Soror

4 YUàm pulchra es amíca

e, d

mea , quàm pulchra es !

mea fponfa, vulneráfti cor

t p

Oculi tui columbárum , abs-

meum in uno oculórum tuó-

hn v

rum ,& in uno crine colli

que eo quod intrínfecüs Iatet.

l

[| u

Capilli tui ficut greges caprá-

tui. Quàm pulchre funt

n

TU

rum , quae afcendérunt de

mamm« tuz foror mea fpon-

fa! Pulchrióra funt übera tu&

I

monte Gálaad. Déntes tui

ftot

bt

ficutgreges tonsárum , que

vino, & odor unguentórum

i

s

YUH

aícendérunt de lavácro ,'om-

tuórum fuper ómnia arómata.

$. Sicut cedrus exaltáta fum

Ii

o

nes geméllis foetibus , & fté-

xilis non eft inter eas.

Sicut

in Libano , & ficut cypréffus

e,QW

vita cocínnea , lábiatua , &

if monte Sion : quafi myrr-

l; tUf

j

haelétta , * Dedi fuavitá-

i

elóquiumtuum dulce. Sicut

fragmen mali pünici , ita ge-

tem odóris.

d

nztum,absque eoquod 1in-

, Et ficut cinnamómum , &

vt

Sicut turris

^

álfamum aromatízans. Dedi

trínfecus latet.

i

David collum taum;qusz zdi-

fuavitátern.

Im^

Le£tio lii

*

ficáta eft cum propugnáculis:

Avus diftfllans Iábia tua

a

inille clypei pendent ex €a ,

)

omnis armatura fórtium.

fponfa, mel & lac füb

Pt

r vefii-

l

*. Vidifpeciófam , ücglt co-

li.ngua. tua ,& odo

L

i

qTnén- -

4

*

, 606 ..

f

LOA efta Augufti. / 8.

g u

fmentór

um tuórum ficut odor | cecféfttum Poteftátum : & fíc

qn f

thuris. Hortus conclufüs , fo-

cum divína glória ir manus

Wi W

M

ror mea fponfa ,. hortus. con-

Dei fanttam trádidit ánimam.

bllm1& j

clüfus , fons fignátus. . Emif-

FEjus autem corpüs , quod

gepai

Deumineffábili quádam ra-

fiónes tus patadífus malórum

"

1 (CI'VäVlt

junicórum cum, pomórum

ü ö;ne..fufcäpit ,cum AngöliCä

)d

o

: frü&ibus. Cypri cum nardo ,

j

& Apoftólica hymnódia elá-

SUS

poqu

fardus & crocus , fiftula &

tum ,in.lóculo fuit depófi-

g

li

cinnamómum cum univérfis

turm Gethsémane : quo in lo-

lignis Libani, myrrhà & áloe

co Angelórum cantus manfit

t )Wfüf ;

cum ómnibus primis ünguén-

trés dies contínuos.

T u

tis. Fonshortórum , püteus

E« Ornátam monílibus filiam

ynt

aquíárum vivéntium , quze

Jerüfatem Dóminus concu-

p

. fluunt fmpetu de. Líbano.

píivit: * Et vidéntes eam

3.

eions :

uc eft ifta , qua procef-

filite Sion , beatíffimàm prez-

Jimist

fitficutfol, & formófa tan-

dicavérunt , dicéntes : Un-

guéntum

effüfum nomen

quam Jerüfalem? * ^ Vidé-

[

|

runt eam filize Sion , & beá-

tuum.. *

Afütit Regína

tam dixérunt ,

à dextris tuis in veftítudeau-

i

& Regina;

*

3 eut.

Jaudavérunt eam.

ráto, circümdata va

.

rie;ätey

LA

Y*Et ficut dies verni circüm

;

Et vidéntes.

. dabant eam flores rosárum,&

ectio V.

at x

!

'i

[

li

V

lilia convállium. . Vidérunt.

Ofttres autem dies /'Anfl-

G1ória Patri. Vidérunt.

P

sf

In fecundo No?tuno.

gélico cantu cefsánte, qui

EOY

áderant Apóftoli ( cüum unus

De Sermóne fan&ü Joánnis

Thomas , qui abfüerat, poft

à lt

amaífcéni.

p

tértium diem veníffet , &

Orat. 2. de dormitione Dei-

quod: Deum fufcéperat ,

lpl que

parez fub finem.

Ttal p

Le&io iv.

corpus adoráre voluíffet )

TMf di

tümulum aperuérunt : fed

Y^X antiqua accépimus tra-

omrni ex parte facrum ejus

diplosi

tl Anti

ditióne , quód témpore

corpus nequáquam inveníre

sloriófe dormitiónis beátze

potuérunt.

Cüm eà au-

EU

temtantüm inveníffent , in

tUt n

Virginis univérfi quidem fan-

&i Apóftoli, qui orbern terre

uibus füerat compófitum ,

"üjdun

ineffábili , qui eX. iis. pro-

ad falütem'Géntium peragrá-

E

'

jant, moménto témporis in

ficifcebátur , effent odóre re-

T

It

fublíme eláti. convenérunt

pléti , lóculum clausérunt,

TU d

V |

IIf

[i

Jerosólymis : cümque illic

Ejus myftéri obftupefáQti

effent , eis vífio appáruit An-

miráculo, hoc folüm cogi-

* (Upl

ï*

|

Ti

gélica,& audíta eft pfalmódia

táre potuérunt , quód cui

h

*

pla«

; ::;;-æ Fcfta Aügum- 73

6

te&imm n

plácuit ex María! Virgine

"vifo faero e5rpore , plá.

irà

cearnem sümere , & hóminem

cuitómnibus , prout quise

Hj

l

fieri & nafci,cüm effet Deus

quepóterat , hymnis ecle-

WPUS

bráre infinítam bonitàát

li

Verbum,& Dóminus glórise:

*

em d1.

QUs

quique poft partum incorrüp-

víng poténtie. -

sl

tam fervávit ejus virginità-

g. Beàta es

Virgo Matía ;

lym

MU

tem , eídem étiam plácuit

qui Dóminum portáfti, Crea.

Vof

lts

ipsíus ; poftquam migrávit ,

tórem mundi :

$. Genutift

I (i

immaculátum corpus , incor-

quitefecit, & in stérnum

&tl

rüptum fervátum, translatió-

pérmanes Virgo.

0s

ue honoráre ante commü-

. Ave María, grátia plena :

VOU

nem & universálem refur-

óminus tecum. Gentüífti.

rectiónem.

G lória Patri.

Genuífti.

W

In tertio INo&türno.

Wibf e

& Beátam me dicent omnes

WW

generatiónes : * Quia fecit

Lié&io fan&i Evangélii fe-

cündüm Lucam.

ts ]

mili Dóminus magna, qui po-

ilIm ye

tens eft , & fanttum nomen

Leiiovu.

Cap. ro. g

ejus.

Et mifericórdia

[]

4

t lo

Yy.

|

Nillo témpore

Intrávit

reli

)

ejusà progénie in progénies

Jefus in quoddam — caftel-

l

timéntibus eum.

Quia.

lum : & mülier

quadam

l Y

(

Le&io vi.

Martha nómine,excépit illum

.A Derant tunc cum Apó-

in domum fuam.

Et réliqua,

f

,

Ítolis fan&tíffimus 'Timó-

Wi

De Homilía fantti Auguttíni

theus , primus Epífcopus E-

Epífco

h

dntat

Ex Serm. 27. de

Verb. Diii;

Vumu

phefiórum,& Dionyfius Areo-

EE

/

pes,

ta; ficut ipfe teftátur in

[ Ené Martha circa cor-

i

iis , quaie de beáto Hierótheo,

poràlem Dómini , quid

CME[ 1

quiipfe quoque tunc áderat,

dicam, neceffitátem , an vo-

ii

fcripfit ad pradíttum Timó-

luntátem ? minifítrábat car-

VO]L/'

theum,fic dicens : Nam étiam

ni mortáli.

(

]

l

Sed quis erat in

apudipfos à Deo afflátos fa-

carne mortáli ? In princípio

hi

Hm:

crórum Antíítites , quando

erat Verbum, & Verbum

"n

nos quoque, ut nofti, & mul-

erat apud Deum , & Deus

TE

ti ex fanctis noftris frátribus,

erat Verbum. Eece , quod

Wl

Mlaría audiébat :

Verbum

-ad contuéndum corpus , quod

)öütur;

[

vitee princípium . dedit ; &

carofattum eft , & habitávit

j

Deum füfcépit , convenif-

innobis. Ecce Martha , cui

od

miniftrábat.

sémus; ( àaderat autem & Dó-

Ergo María

j

mini frater Jacóbus , & Pe-

meliórem partem elégit ,

l

auferétur ab ea.

trus, fupréma & antüquíffi-

qua non

if

j

ma 'Theologórum sammitas:) | Hoc enim e;ägit ; quod fem-

*

A

-

"

608

* Fefla Augufü d-

er manébit, Ídeó non auferé-

ter con

ftántiam r&ligïönïs .

|

f y

turab ea.

i

Imperatóris juffü , primüm

€

T

fl

;, Diffüfa

ft grátia in lábiis

nervis diutíffimé cafus , deín-

nt

tuis, $ Proptéreà benedíxit

dein tetrum cárcerem con«

te Deusin &térnum.

jé&us effet , ut nihil omní-

k antïü

. Myrrha;& gutta , & cáfia

Lcüio l

nó per quátuor dies guítá-

Ditun!

d veftiméntis tuis , à dómibus

ret , é cuftódia eft edüctus :

ebürneis , €X

u.

l

bus deleéta-

& ardéntibus

carbónibus

|

jem !

véruntte filize

p

egum in ho-

cápiti ejus impófitis , Deo

yo m

j

nóre tuo. Proptéreà.

agensgrátias , íterüm atfé-

Le&io LLILJ

uus verbéribus , nudus ita

d

41 Yrca unum María fe vó-

pédibus fufpénfus eft , ut

ii

.»^luit occupári. Jam te-

k

ingens fumus é fubjé&to igne

fcafts

nébat : Mihi autem adharére

osejus obrüeret. Tum fer-

Deo bonum eft. Sedébat ad

vens aqua in ejus ventrem

seous C

edes cápitis noftri. Quantó

effüfa eft , maxilleque con-

i, d

humíliüsfedébat , tantó am-

frátte. Quo témpore judex

tj

pliüs capiébat. Cónfluit enim

é tribunáli lapfus , pauló póft

20

aqua ad humilitátem conval-

mórtuus eft. Ea re incénfo

120f

Yis, dénatat de tumóribus col-

Imperatóre , fanctum jüve-

ii

lis. Non ergo Dóminus opus

nem jubénte feris óbjici ,

m a

reprehéndit,fed munus diftín-

cüm illa non audérent àttin«

dhnt li.

xit. Circa multa es occupáta:

gere , Prenéfte

cüffus eft.

gládio per-

dutto

orró unum eft necefsárium.

Tif

)

am hoc fibi María elégit.

'T e Deum laudámus. r6.

.a

, Beáta es Virgo Marfía ,

In Laudibus fit commemo-

RLYN

Dei Génitrix , quz credidífti

zatio S, Agapi

tà Martyris s

il

Dómino: perfé&ta funtin te ,

a, Quioditánimam fuam

Yeltmi

uz di&ta funt tibi : ecce, ex-

in hoc mundo, in vitam ztére

tditsy

altáta es fuper choros Angc-

nam cuftódit eam.

tforeg;

lórum: *Intercéde pro nobis

*$. Juftusüt. palma florébit,

villium

ad Dóminum Deum noftrum.

, Sicut cedrus Líbani mul-

lugef

y. Ave María, grátiaplena,

tiplicábitur.

Dóminus tecum.

Intercéde.

ratio. -

f d

j

"m

QGlória Patri. Intercéde.

AEtétur Eccléfia tua ,

lus

Pro S. Asapito Martyre.

/

Deus , beáti

Agapíti

l*l

L

ectio ix.

Martyris tui confifa fuffrá-

Gapitus Preneftinus ,

glis : atque ejus

précibus.

l

A

quíndecim annos natus ,

gloriófis, & devóta

ermás

J

t

Aureliáno Imperatóre , mar-

neat, & fecüra consíítat. Pe

rnih mï

N

1

It

N

tyrii cupidíffimus, cum prop-

Döminum.

1.

(

ld

j

DIE

A

]

Fefta Augufti. Z7 -V

d

DIE XIX. AUGUSTI.

lp

meus mihi, qui páfciturinter

m

Quinta die infra O&avam

Ilia. Pulchra es amíca mea ;

| t

Affumptionis B. Mariz.

(( t

fuavis & decóra ficut Jerüfa-

alltmm

rimo No&urno.

lem : terríbilis üt caftrórum

r (s

Delä'ï

nticis Canticórum.

ácie$ ordináta. Avérte óculog

e&tio 1.

Cap. 5. €

UT

tuos à me , quia ipfi me avo-

U w l

Djüro vos filie Jerüfa-

láre fecérunt. — Capilli tui fi-

Wf

A

lem, fi invenéritis dilé-

cut grex caprárum ,

QUE

Qum meum , ut nuntiétis ei ,

qua; ap-

paruérunt de Gálaad

. Dentes

B v Tj

quia amóre lángueo. Qualis

tui ficut grex óvium,quae af-

eft diléttus tuus ex dilé&to, ó

cendérunt de lavácro, omnes

1l

pulchérrima mulíerum? qua-

lii

geméllisfoetibus , & ftérilis

lis eft diléttus tuus ex dilé£to,

non eft in eis.

* Tuj

'

quia fic adjuráfli nos ? Dilé-

*« Sicut cedrus exaltáta fum

sJ Vr

&tus meus cándidus , & rubi-

in Líbano,& ficut cyprétías

illiqe

!

cündus , eléctus ex millibus.

in monte Sion :

uafi myrrha

V

Caput ejus aurum óptimum.

elécta 5

Dedi fuavitátem

T

at

Comz ejus ficut eláte pal-

odóris.

márum , nigra quafi corvus.

y* Et ficut cinnamómum ,

du s

Oculi ejus ficut colümb:*(u-

fer ij

& bálfamum aromatízagis.

er rfvulos aquárum , qua&

Dedi.

dérent :

lacte funt lotze ,. & . réfident

Le&io iii.

g

juxta fluénta pleníffima.

TN

U

Va eft. colümba mea :

&. Vidifpeciófam ficut co-

V

erfétta mea ,

una eft

ts 1b

lümbam , afcendéntem deéfu-

matris fug , elé&ta genitríci

y

«t

per rivos aquárum: cujus iri-

fum. Vidérunt eam filiz ,&

N

m

eftimábilis odor erat nimis

beatíffimam predicavérunt ;

nutió

in veftiméntis ejus.

Et

regíne & concubíns, & lau-

pidti

ficut dies verni circümdabant

davérunt eam. Qu eft ifta ,

eam flores rosárum , & liília

quz progréditur quafi auróra

TU

'Fw

convállium.

consürgens , pulchra üt lu-

]i

Y^ Quise eft ifta , qus&&. afcén-

na , elécta üt fol, terríbilis üt

dit per desértum ficut vírgu-

caftrórum ácies ordinata 2

lafumi , ex aromátibus myr-

Defcéndi inhortum nucum 2

j u

rhe & thuris ? Et ficut.

Le&io 1.

ut vidérem poma conválli-

1

í aPO e

um , & infpícerem, fi floruif-

faAfg

Ilé&us meus defcéndi,

D

in hortum fuum ad.a.

fet vínea ; & gsermináffent

"

mala pünica. -Ncfeívi: ánima

il

réolam arómatum , ut pafca.

mea conturbávit me

propterc

turin hortis , & lília cólligat.

quadrízas Amínadab. R.e-

p

f

Ego dilécto meo , & diléctus

vértere,revértere Sulangïtis;

J

P

[]

q

re-

610

"77 -Fefta Augufti. 74-

»'»tm.u |

revértere , revérteré, utin-

Qrie

tueámur te.

Ed& äïäglätïs Cogitáre

(,t

jitf

uee eft ifta , que procet-

N

fufficiat, quàm gloriófa

n DOHnm

&

cutíol, & formóía tan-

hódie mundi Regína procéffe-

"

quam Jerüfalem ?

* Vidé-

rit : & quanto devotiónis atié-

jit fet

runt eam filize Sion , & beà-

&u tota in ejus occürfum coe-

ime

tam dixérunt , & Regíne

léftium legiónum prodíerit

' AVCW

laudavérunt eam.

multitüdo , quibus ad thro-

jmn

« Et ficut dies verni cireüm-

num glóriz cánticis fit dedüà-

]

[iti Pm

dabant eam flores rosárum,&

&a , quàm plácido vultu ,

j

/

/)

iflia convállium.

Vidérunt.

quàm ferénafacie,quàm divi-

CH

n

Clória Patri. Vidérunt.

nis ampléxibus fufcépta à Fí-

(

- Ín fecun

do INo&turmo.

*

lio , & fuper omnem exaltáta

ermo S. Bernárdi Abbátis.

creatüram, cum eo honóre ,

Al

Vi f

Sermone r. de Affümptione

quo tanta mater digna fuit :

dsqu

B. Mariz.

Le&io iv.

cum eaglória, qua tantum

*X 71rgo hódie gloriófa coe-

décuit Fílium ?

sileque

g

los afcéndens , fupernó-

|w., Beáatam me dicent omnes

du

rüm gáudia cíviüm copiófis

generatiónes : * Quia fecit

r laJ

fine dübio cumulávit aug-

mi*i Dóminus magna; qui po-

méntis. Hac eft enim, cujus

tens eft, & fanttum nomen

fi

e

Et mifericórdia

V

falutatiónis vox & ipfos exul-

ejus.

táre facit in gáudio, quos ma-

ejusà progénie in progénies

f

térna adhuc vífcera claudunt.

timéntibus eum.

i

|

d

j

Quia.

Quód fi párvuli necdum nati

LeGio vi.

I

ii V

anima liquefá&ta eft , ut Ma-

Elícia prorfus ófcula l-

ria locüta eft: quid putámus,

E

biis impréffa laCténtis ,

i, hY

tedtiem|

quanam illa füerit coeléfti-

cui virgíneo mater applaudé-

um exultátio , cüm & vo-

bat ingrémio. Verum num-

Tiitiq

cem audíre, & vidére fáciem,

quid non felicióra censcbi-

que hoc

& beáta ejus frui preséntia

mus , qug ab ore fedéntis in

x qi

meruérunt ?

déxtera Patris, hódie in beáta

^no

&. Ornátam monilibus filiam

falutatióne fufcépit , cüm al-

! mdi

cénderet ad thronum glóriz ,

Jerüfalem . Dóminus concu-

TU C

pivit : * . Et vidéntes eam

epithalámium canens, & di-

R

d

cens : Ofculétur : me ófculo

filie Sion, beatíffimam prz-

L

um

dicavérunt , dicéntes

[]

Un-

oris fui ?

Chrifti gencra-

bl

tiónem , & Maríz affumptió-

guéntü etfü(um nomen tuum.

v

jl

-w.Afttit Regína à dextris

nem quis enarrábit ? Quan-

tum enim

lii

tuis in veftitu deauráto , cir-

gráti& in ter-

W

!

n

C.?'J te-

Hl

cümdata varietátc. Et

ris adépta eít pre

ns

W

[

L

»,

Fefta Augufi. 7.2-

611

um |

ris, tantum & in ccelis óbti-| ebürneis , ex quibus dele&ta-

net glóriz finguláris.

véruntte filize

egum in ho-

] QUim j

z. Beáta es Virgo María ;

nóre tuo. Proptéreà.

REO

qua Dóminum portáfti,Crea-.

Le&io viii.

Qw

tórem mundi: 9 Genuífti

Idétis 6rgo, charíffimi ,

It

V

qui tefecit ; & in s&térnum

& quantum árbitror ,

pérmanes Virgo.

jam intelligitis ;in his duábus

!

qlllblls

, Ave María, grátia plena :

muliéribus , que ambs fué-

'ttj

b

óminus tecum. Genuífti.

runt Dómino grate , ambz

pl

!

j

G lória Patri. Genuífti.

amábiles,ambze difcípule: vi-

ii

In tertio No&urno.

détis ergo,& magnum áliquid

bl

Lé&Gio fandi Evangélü fe-

intellígitis , quicumque intel-

IOR

i

l

cündüm Lucam.

lígitis , quod audíre , & fcire

lo hj

Le&io v

Cap. 10.;

debétis étiam, qui non intelli-

tümí

illo témpore : Intrávit

gitis , in his duábus muliéri-

T

:

fus in quoddam caftéllum

bus duas vitas efíe figurátas ,

l

j

& mülier quedam , Martha

preséntem & futüram , la-

(

nómine , excépit illum in do-

boriófam , & quiétam,erum-

:

k

mum fuam. Etréliqua.

nófam , & beátam , tem

lem & setérnam.

po?'ä-

II

en:ln:

De Homilía fantti Auguftíni

Epífcopi.

&.Beáta es Virgo María ,

'räqrp ,

ml

Ex Serm

one 2?7. de Verbi

Dei Génitrix , qu& credidifti

jn pj

Dómino : perfétta funt in te,

vRanfït I(z)txl?ä?i'multitüdi-'

quz dicta funttibi : ecceex-

'

'Quia.

u

l

nis; & rémanet chàritas

altáta es fuper choros Ange-

l

unitátis. Ergo, quod elégit

lórüm: ^ Intercéde pro no-

M

g. W

IMaría , non auferétur ab ea :

M

bisad DóminumDeum noftrt.

àteautem Miartha , quod ele-

Y.Ave María , grátia plena -

n

gifti,ütique hoc séquitur ,

Dóminus tecum.

Va

[

Intercéde.

|

|

f

ütique hoc fubintellígitur ,

a

G]ória Patri. Intercéde.

te quod elegífti , auferétur :

R

10 1X.

)rc ffd;h

y

J

N

fedbonotuo auferétur , ut ,

Ue funt vite : de il-

quod mélius eft ,. detur.

^lis vos . copiófiüs cogi-

W

Auferétur enim à te labor.,

Il

ïl

tàte. Quid hábeat hazc vita ,

ang &

;ï

utréquies detur.

'Tu návi-

non dico mala : nmon iní-

l

gas , illa jam in portu eft.

qua, non nefária, non lu-

( t

n

&« Dittüfa eft grátia in làábiis

xuriófa , non ímpia : fed 1i-

tuis, * Proptéreà benedíxit

boriófa, & grümnis plena ,

A

te Deusin :térnum.

t!

timóribus caftigáta , tenta-

y.Myrrha,& gutta , & cáfia

tiónibus folicita.

hane ip-

fam inno

*

ä Vefïcimö-ntis tuis , à dómibus

céntem. Vitafn » di-

€o,

ng

612

D Fefta A;zgu&ï. 20-

XHORW

co, qualem decébat habére

legantur de fibro Scriptu-

j

j]LISa&

I

Martham. Hanc ergo , quan-

Irgco tempore occurrentis ,

qi(is

tum potéftis ,infpicite : & de

ut di&tum eftin. Rubrica an-

;gäv'lt r

! hac,ut dixi , copiófiüis , quàm

te Dominicam tertiam Au-

g

lóquimur,cogitáte. Vita veró

gufti.

303.

In fecundo No&urno.

; oftu

iníqua áberat ab illa domo ,

qastt

neccum Martha erat , nec

&io

n

cum María: & , fi aliquándo

Ernárdus , iäöntänis n

g

l

fuit , Dóminointránte fugit.

Burgündia honéfto loco

yel

T e Deum laudámus. 16.

|natus , adoléfcens propter

A

P

Vefpers de S. Bernardo

egrégiam formam vehemén-

[f um

cum commemoratione Octa-

ter folicitátus à muliéribus ,

aiidset

vae Affumptionis.

nunquam de fenténtia colen-

XX

. AUGUSTI.

dze caftitàtis dimovéri pótuit.

goiti o

s

Infefto S. Bernardi Abbatis.| Quas diáboli tentatlónes ut

atie

Duplex.

Oratio.

effügeret , duos & viginti

annosnatus monaftérium Ci-

vnftido

Ntercéffio nos, quefumus

$n 4

Dómine , beàti Bernárdi

fterciénfe, unde hic Ordo in-

cépit , & quod tum- fanttitá-

; ls

Abbátis comméndet, üt quod

irretusd

noftris méritis non valémus ,

te florébat , íngredi conftítuit.

ejus patrocínio affequámur.

Quo Bernárdi consílio cógni-

CT

d. 1

Per Dóminum.

to , fratres fummoperé coni-

m

Deinde fit comémmoratio

ti funt eum à propófito de-

EU

[

fifs,

TU

de O&. Affumptionis, Afía.

terrére : in quo . ipfe elo-

Hodie María

irgo coelos

quéntior ac felícior fuit. Nam

dyred

d d

afcéndit : gaudéte , quia cum

ficeos , aliósque multos iü

Chrifto regnatin &térnum.

fuam perdüxit fenténtiam ,

i. m

. Exaltáta eft fantta Dei

ut cum eo trigínta jüvenes

ménii d

énitrix.

eámdem religiónem fufcé-

TEUM

perint.

Moónachus jejünio

v r

g. Superchoros Angelórum

ad coeléftiaregna.

ita déditus erat , ut ;

quó-

millum

Oratio.

ties fuméndus effet cibus ,

A tett

Amulórum tuórum, que-

Itóties torméntum fubire vi-

ET

fumus Dómine , delí-

derétur. In vigílüs étiam

L]

ïlmifjrde

&isignófce : ut , qui tibi

& oratiónibus mirificé fe ex-

.

li

«l

placére de 4á&ibus noftris

ercébat

& Chriftiánam

Ti

hWi

Genitrícis

non valémus

5

paupertátem colens , quafi

ii

Fíliü tui Dómini noftri in-

coeléftem vitam agébat in

Idl

l

terceffióne (alvémur.

terris, ab omni caducárum

i

Qui

h[liul ' 'H

tecum vivit.

rerum cura, & cupiditáte

1f

Jl

Le&iones primi No&uznilaliénam.

inter Sanctos re-

i P)haxl

*) Sed in fine lect. Vl. post verba

latus est, additur: , Pius vero Octavus Pont. Max. ex

Tl

LT

Sacror. Rituum Congregationis consilio sanctum Ber-

nardum universalis Ecclesiae Doctorem declaravit et:

Fïvx

N

ATT

*r Fefta Augufti. 27

613

: Ü

&. Honéftum fecit illum Dó-

I«C&if) 1lïï.'

D

" ts

minus , & cuftodívit eum ab

Ulta preetéreà fcripfit

m

inimícis , & à fedu&tóribus

in quibus appáret, eum

tutávit illum , * Et dedit illi

do&trína pótiüs divinitus trá-

fam t?räa;k

claritátem aetérnam.

ditaquàm labóre comparáta ,

L

inftrüétum fuíffe. In fumma

j

Y. Juftum dedüxit Dóminus

L

40

per vias re&tas , & ofténdit il-

virtütum laude exorátus

a

ERUUT

ä

máximis Principibus de eó-

"M

h

liregnum Dei.. Et dedit.

€cuo v.

rum componendis controvér-

dctns h

Y^Lucébat in eo humíli.

fiis; & de Ecclefiáfticis rebus

m vole

A «tas , mifericórdia, beníg-

conftituéndis, fzpiüs inItá-

i ul

nitas: contemplatióni autem

liam venit. Innocéntium itém

ficaddíCtus erat , ut vix sén-

fecündum Pontíficem Máxi-

x

knte'ntja t

9

It t

fibus,nifi ad officia pietátis ,

mum in confutándo fchísmate

t

uterétur : in:quibus tamen

Petri Leónis,cüm apud Impe-

[

u y

prudéntie. Jaude excellébat.

ratórem,& HenrícumAn

lize

E

od

Regem,tum in Concílio

P

iMis

Quo in ftádio occupátus, Ge-

dehiQni

nuénfem ,

ac Mlediolanén-

coátto,egrégie adjüvit. Dé-

n i

fem , aliósque Epifcopátus

nique tres & fexagínta annos

relf t

oblátos recusávit , proféffus

natus obdormívitim Dómino,

ml

fetanti officii münere indíg-

ac miráculisillüftris, ab Ale-

Abbas

fattus

ypere t

num effe.

xándro tértio Pa

pa inter San.

(

Claravallénfis , multis in lo-

&os relátus eft.

»ropd'üw

p

cis zdificávit monaftéria, in

9. Iftehomo perfécit ómnia ,

yriut

uibus preclára Bernárdi in-

quz locütus eft ei Deus , &

i

dixit ad eum

y il

tütio , ac difciplína diu ví-

Ingrädqe in

jatsti

l

guit Rome,

fanctórum

réquiem meam :

Vincéntiüi & Anaftáfii mona-

* Quia te vidi juftum coram

gw

ij

Wa

/d,

|

"

ftério ab Innocéntio fecündo

me ex ómnibus Gentibus.

Y^ Hte eft , qui contémpfit

lh W

Wil

Papa reftitüto prefécit Ab-

p

bátemillum , qui pófteà Eu-

vitam mundi , & pervénit ad

J

génius tértius Summus Pón-

cceléftia regna.

uia.

"L

nfi'þ j

yt n

tifex fuit , ad quem étiam li-

Ylória Patri.

brum mifit deConfideratióne.

In tertio

g"giä'umo. :

Jj du

"

u

& Amávit eum Dóminus , &

Lé&io fan8i Evangeélii fe-

ornàvit eum : ftolam glórize

cündüm, Matthazeum.

vifiy

Le&Gio vii.

Cap. t9.

TR

Índuit eum ,

Et ad portas

paradífi coronávit eum.

Nillo témpore:DixitPetrus

D l

* Induit eum Dóminus lo-

ad Jefum: Ecce nos relíqui-

1

rícam fidei, & ornávit eum.

mus ómnia, & fecüti fumus te:

" ^

quid ergo erit nobis?Ft réliq.

Etad poztas.

confirmavit, nec non Missam et Officium de Docto-

ribus ab omnibus recitari jussit, atque Indulgentias

Jj

Sü

plenarias quotannisin perpetuum OrdinisCistercieusium

!m]] BE[

|"

ecclesias visitantibus die hujus Saucti festo concessit.*

61

E ;

*Eelta Augufti. 20

4

e'&ïbu*.f'

(

Homilía venerábilis Bede|à me maledí&i in ignem stérz

(

Presbyteri.

num, qui preparátus eft diá-

;.'unt'lävit 1

In natali S

enedicti.

bolo, & ángelis ejus:efurtvi

j amöfïm

Uo funt órdines ele-

enim, & non dediftis mihi

manducáre. Alterum eórum ,

[ inväm

"

L)

&órumin judício futü-

.

D

ereti

ri : unus j

udicántium cum

qui fidem & myfttéria Chrifti

fufe

m

Dómino, de quibus hoc loco

vel nunquam füfcepére , vel

,ai

mémorat , qui reliquérunt

ufcéptam per. Apoftasíam

ómnia , & fecüti funt illum :

f W

deferuére : de quibus dicit :

álius judicandórum à Dómi-

Qui autem non credit,jam ju-

ï()ï)&üü i

(Qf,

.V'

no, qui non quidem ómnia

dicátus eft: quia non credit in

g d

j

fua páriter reliquérunt, fed

nómine unigéniti Filii Dei.

s

de his tamen , qua habébant,

x. Sint lumbi veftri przcín-

W[&U[ UE

quotidiánas dare eleemófy-

Qi, & lucérnze ardéntes in

maánibus veftris: * Et vos sí-

um i

nas Chrifti paupéribus curá-

fl

baüt:unde & auditüri funt

miles homínibus expe&tánti-

in judício : Veníte benedí-

d

bus dóminum fuum , quando

gr clr

&i Patris mei , poffidéte prze-

revertátur à nüptiis.

ia t

parátum — vobis regnum à

y. Vigiláte ergo,quia nefci-

(n

conftitutióne mundi.

Efu-

tis , qua hora Dóminus vefter

rívi enim , & dediíítis mihi

ventürus fit. Et vos símiles.

"n

m

manducáre : fitívi, & dedí-

G lória Patri.

Et vos.

füis mihi bíbere.

Lc&Gio ix.

j q

s t

X« [fte eft , qui ante Deum

Erüm his cum timóre

V

& pavóre débito paulís-

B

magnas virtütes operátus eft ,

vdm y

& de omni corde fuo laudá-

per commemorátis, ad leetíffi-

vit Dóminum: *Ipfe intercé-

ma pótius Dómini,& Salvató-

. Q

[

dat pro pec

cátis Óómnium. po-

ris noftri promíffa . convertá-

at d

j;ulórum.. Y*

Ecce homo

mus audítum. Videámus,qua

Ti Deus

tfeuv

ine queréla , verus Dei eul-

tante gràtia pietátis: non &-

tor , ábftinens fe ab omni

térna tantümmodo vitz prz-

t deft

ópere malo , & pérmanens in

miafuis fequácibus , fed &

TM

r

preséntis münera pollicétur

I X

innocéntia

ecto Vil

fua. Ipfe.

exímia.

Et omnis , inquit ,

j

Ji

.

Ed & reprobórum duos

Af de

qui relíquerit domum , vel

7jbi futüros órdines Díío

fratres , aut foróres , aut pa-

Du;

narránte comperímus : unum

trem , aut matrem , aut uxó-

g

eorum , qui fidei Chriftianze

rem,aut filios aut agros,prop-

tj

T j

myftériis initiàti , ópera fidei

ter nomen meum, céntuplum

[fq l

exercére contémnunt;quibus

accípiet, & vitam stérnam

[

potfidebit.

Qui enim terrc-

i

,

in judicj,o teftàtur : Difce'(,ïite

nis

'

& Féfta Augufti. £7.

615

I

vis affé&tibus five poffeffióni-

hánnam Francifcam tuo amó-:

Xit a

K:'.

re fuccénfam ,

admirábili :

bus pro Chrifti difcipulátu

fortitüdine

5 t

renuntiávit , quoó plus in

Spíritus

per.

tf

ejus amórem profécerit , có

ommnes vite íémitas in via^

It

lures invéniet,qui fe intérno

perfe&ionis donáfü , quique -

"

s

l

f

u

fcípere affé&tu , & fuis gáu-

per illam illuftráre Eccléfiam ^

Ui

deant fuftentáre fubftántiis.

tuam nova prole voluífti , ejus :

[ APO' ]

T e Deum laudámus. 16.

méritis , & precibus concéde, :

ín Laudibus fit comme-

bt .

ut quiinfirmitátis noftre cón-

r

moratio de Ottava Affump-

fcii , detua virtüte confidi-:

mus,cceléftis grátiae auxilio ; :

oD C

tionis , Afía. Quz eft ifta ,

Wi

que afcéndit ficut auróra

cunéta nobis adversántia vin- -

cámus. Per Dóminum.

dub

consürgens , pulchra üt luna ,

i -

Ts

elétta üt fol , terríbilis, ut

Procommem. S. Bernard

"s

caftrórum ácie5 ordináta ?

Afía. Hic vir defpíciens.

uftum dedüxit. Ixxxi.

b a

. Exaltáta eft fantta Dei

y.

Génitrix.

ratio ut fupra.

ln

Et Octave À

m

w. Super choros Angelórum

ffumptionis :

3

ad cocléftia regna.

B. V.

gt

Oratto.

Afia. Hódie Marfía.

3

fRisn

^

Vos ff

Amulórum tuórum,quae«

y. Exaltáta eft.

fumus Dómüne, delictis

Oratio utin fefto.

LV0R

f

'

ignófce :ut, quitibi placére

In primo No&urno , Le-

4

de áCtibus noftris non vàlé-

Giones de Scriptura occurr.

um tmy

Inii,Noéturno. Le&Gio iv.

mus , Genitrícis Fílii tui Dó-

p

mini noftri interceffióne fal-

Ohánna Francifca Frémiot

N

à Chantal Divióne in Bur-

vémur. Qui tecum vivit &

u

regnat in unitáte Spíritus

eündia clariffimis orta natáli-

um

busab ineünte etáte exímiae

fan&i Deus.

idqämtiäj

7]

[

Iw fecundis. Vefperis fit à

San&titátis non obfcüras édi-

i

