eam Deus , & preelégit eam.

intercédat pro nobis ad. Dó-

niftm

x In tabernáculo fuo habitá-

minum.

seltfo

refacit eam.

X« Amen.

ectio ii.

äas Doi

P ater nofter.

fecreto,

in D

y. Et ne nos indücas in ten-

QT fic in Sion firmáta

( (]e

J

tatiónem.

]

um, & in civitáte fan-

i ii

N "

IO.

* Sedlíberanos à mal

Gificáta fimíliter requiévi ,

DI

Abfolutio.

& in Jerüfalem potéftas mea.

»Umqug g

3 Récibus & méritis beá.

Et radicávi in pópulo honori-

f l

& te Maríze femper Vírgi-| ficáto , & in parte Dei mei

UT

nis ,& ómnium San&tórum , | heereditas ilíus, & in pl

enitü.

iri)

dine

-

í

|

Officium Parvum B. Marig..

cvylii

Duæ i

dine San&tórutn deténtio mea.

'Tu autem Dómine.

y

um inténde.

Deusin adjutórium me«

. Beáta es Virgo María ,

h

|

qua

Dóminum portáfti

. Dómine ad adjuväncium

hi

Creatórem mundi: * Ge-

me feftína.

li

nuífti ,qui te fecit , & in e-

G lóriaPatri. Allelüja.

térnum pérmanes virgo.

Antiphona.

uCH; l

, Ave iVlaría , grátia plena :

Ssümpta eft María in 7.

óminus tecum. Genuífti.

A

.

coelum , gaudent Ange-

i

y. Jube domne benedícere.

li , laudántes bene

dícunt Dó-

!l

Büo, PerVírginem matrem

minum.

(

:

concédat nobis Dóminus fa-

Pfalmus. Dóminus regnäx;it.

lg,

lütem & pacem.

cum reliquis de Dominica ;

j

ij

g. Amen.

utinPíalterio, 1T7-

Y

|

Le&io iu.

:

Aíia.

aría Vírgo afsümpta 7,

Uafi

cedrus exaltáta

V

eft ad eethéreum thálamum ,

"

fumin Líbano, & quafi

in quo Rex regug ftelláto

uj

eyprétfus in monte Sion:quafi

fedet sólio.

IN

palma exaltáta fum in Ca-

AfiaIn odórem unguentórum ;

des, & quafi plantátio rofaein

tüórum cürrimus: adolefcéns

ii

Jéricho. Quafi olíva fpeciófa

tule dilexérunt te nimis.

l

J

incampis, & quafi plátanus

Afia, Benedí&a filiatu à Dó- ;;

exaltáta fum juxta aquam in

mino , quia per te fruétum

"I

j

plateis.

Sicut cinnamómum

vitàaà communicávimus.

v

& bálí(amum aromatízans

Aiia, Pulchra es , & decó. .*

odórem dedi

W

quafi myrrha

rafilia Jerüfalem ;5 terribi-

(j

elécta dedi fuavitátem odóris.

lis üt caftrórum ácies ordi-

'Tu autem Dómine.

náta.

L)

l

a

ïtulum.

Cant. 6. c

L

Felix namque es facra

d

(

Virgo María , & omni laude

É

érunt eam filie Sion ;

digníffima: * Quiaex te or-

V

& beatíffimam predi-

j

tus eft fol juftítie : * Chri-

cavérunt, & Regína lauda«

Ítus Deus nofter.

vérunt eam.

y'. Ora pro pópulo , intérve-

s. Deo grátias.

l

ni pro Clero , intercéde pro

Hymnus.

$

l

devóto femíneo fexu:sénuant

1

Gloriófa Vírginum ,

]

omnes tuum juvámen , qui

Sublímis inter sídera ,

y

cümque célebrant tuam fan-

Qui te creávit párvulum

Y

&am

commemoratiónem.

La&ántenutris übere.

)

Dü(ï

Quia ex te.

uod Heva triftisábftulit, -

u reddis almo gérmine :

ul

G löp;a Patri - Chriftus.

lu-

)

A^

-

elvii

Officium parvim D. Marig.

Intrent ut aftra flébiles ,

|dere dignémini pró- fioftrà

n

Julds h

Coeli reclüdis cárdines. ,

omniümque falüte.

*ru Regis alti jànua ,

e

Lietàmini in Dómino , &

fü Wa

&

ultáte jufti.

p

u moït'lSl

Etáula lucis fülgida :

fo, ib

Vitam datam per Vírginem ,

Et gloriámini omnes re-

Gentes redémpte pláudite.

en

corde.

j du

e

Cun pat

fu , tibi fit glória ,

Üj

Ó

Qui natus es de Vírgine,

Rötegeoäomine pópu-

p femp!

Cum Patre , & almo Spfritu,

L

lum tuum , & Apoftoló.

Àna

In fempitérna fzcula. Amen.

rum tuórum Petri & Pauli ,

Mi

xBenedí&ta tu in muliéribus.

& aliórum Apoftolórum pa-

|

g. Et benedí&us fru&us

trocínio confidéntem , perpés

li i

ventris tui.

tua defenfióne consérva.

jumm

Ad Benedi&tus , Antïphonæ

Mnes San&i tui', qua-

ietu j

Beáta Dei Génitrix María ,

O

fumus Dómine , nos

j CR

Virgo/ perpétua , templum

ubíque ádjuvent, ut , dum

j äurik

Dómini , facrárium Spíritus

eórum mérita recólimus

?

fan&i , fola fine exémplo pla-

patrocínia fentiámus : & pa-

niam

cuíti Dómino noftro ]Jefu

cem tuam noftris concéde

mtadvér

Chrifto : ora pro pópulo , in-

tempóribus , & ab Eccléfia

vliérunt

térveni pro Clero , intercéde

tua cunttam repélle nequí-

Lm0n pr

o devóto femíneo fexu.

tiam:iter , attus , & volun-

t en

k

yrie eléifon.

tátes noftras , & . ómnium

At &t

Chrifte eléifon.

famulórum tuórum , in falü-

:b

K yrie eléifon.

tis tuze profperitate difpó-

dánme,

y.Dóminus vobífcum.

ne: benefactóribus noftris

hyéte m

x, Et cum Spíritu tuo.

fempitérna bona retríbue : &

j w

Oratio. »

ómnibus fidélibus defün&tis

l,

: Eus ,

qui de beátze Ma-

réquiem stérnam concéde.

Valantá

.L7ríe Vírginis ütero

?

Per Dóminum noftrum Je-

i of

Verbum tuum , Angelo nun-

fum Chriftum Fílium tuum.

Dimine;

tiánte , carnem fufcípere vo-

AD PRIMAM.

]uífti

Juóniam

" prefta | fupplícibus

Ave María.

GC.

ine trj

tuis:uüt ,qui veréeam Geni-

y. Deus inadjutórium.

*t ii

trícem Dei crédimus , ejus

Hymnus.

s me

apud te interceffiónibus adju-

méntó , rerum. Cón-

D

vémur. Per eümdem Chri-

ditor ,

|

ftum Dóminum noftrum.

Noftri quod olim córporis ,

A

&. Amen.

Sacráta sb alvo Vírginis

j

! , Pro San&is, Antiphona.

Nafcéndo , for

Ti

j

mam sümp-..

Wt

Sauncti Deä omnes intercé-

feris

iif

,

hr

lI v,

Ofüieium parvum B. Maris.,

clix

il

b

1S tu z :

*

lfj

ría Mater grátig ,

operuífti ómnis

llm[)vü

u

Icis Parens cleméntia ,

peccáta eórum.

'Tu nos ab hofte prótege »-

Mitigàftüi omnem iram tu-

m

Et mortis horasüfcipe.

am:*avertííi ab ira indig-

fefu, tibi fit glória,

natiónis tuge.

nvérte nos Deus falutá-

ij

Ó

ui nàtus es de Vírgine,

Cum Patre & almo Spíritu

ris nofter ; * & a

yärte iram

If

tuam à nobis.

l

Av

In fempitérna fzcula.

Amen.

mquid in a&térnum irafcé-

1 (

!

Afsumpta eft.

ris nobis?* aut exténdes iram

ij

Afia.

UA !

Pfalmus 523.

tuam ágeneratióne in gene-

"h

t

Eus in nóminé tuo fal-

ratiónem ?

vum me fac: * &an vir-

iä(l' |

peustu convérfus vivificá-

(H, quæ

tüte tua jüdica me.

bis nos: * & plebs tua lztá-

2 INj

bitur in te.

A

Deus exáudi oratiónem me-

"

am: * áuribus pércipe verba

Ofténde nobis Dómine mife-

N

Oris mel.

$

ricórdiam tugm : * & falutá-

gtl

re tuum da nobis.

Quóniam aliéni infurrexé-

p

runtadvérsüm me , & fortes

Audiam , quid loquátur in

T]:]

ifiéruntánimam meam : *

me Dóminus Deus : * quó-

r

&

non propofuérunt Deum

niam loquétur pacem in ple-

ï,&ïfa

bem fuam.

ante confpéctum fuum.

p m

Écce enim Deus

adjuvat

$t fuper San&tos fuos, * &

-in

wl

me: * & Dóminus fufcéptor

eos, qui convertüntur ad cor.

T

eftánimas meza.

Verümtamen prope timén-

yhs E.

Avérte malainimícis meis : *

tes eum falutáreipsíus ; * ut

inhábitet glória in terra no-

a

!

& in veritáte tua difpérde

l

]

k

illos.

ra.

Voluntárié facrificábo tibi: *

iMifericórdia , & véritas ob-

Bmam M r

tuo

n

&

confitébor nómini

viavérunt fibi:. * juftitia &

dnf

d

Dómine;* quóniá bonum eft.

pax ofculáta funt.

jl

uóniam ex ommni tribula-

Xéritas de terra orta eft, *

j

tióne eripuífti me

* & fu-

& juftitia de coelo profpexit.

Ftenim Dóminus dabit benig-

P

per inimícos meos defpéxit

óculus meus.

nitàtem: * & terra noftra

(3lória Patri.

dabit fru&tum fl

uum.

"

Pfalmus $4-

dftíia ante eu

2

ambulá-

Eenedixífti Dómine ter-

bit:*&

fuos..

1

ponet in yia greffus

lu

ram tuam , * avertifü

captivitátem Jacob.

Glória Patri , &

:

u

rítui fan&o

Filio, & Spi-

Remisífi inquitàtem ple-

Pab

clx

Officium parvum B. Marig.

Píalmus: 116.

Hvmnus.

*

| uïü'lll'

udáte Dóminum omnes

gifet

ménto; rerum Cón.

Ls

entes: * ]audáte eum

ME

ditor,

!

(uf (

j

omnes pópuli.

Noftri quod olim. córporis ;

uóniam confirmáta eft fu-

sacráta ab alvo Viírginis

gi ol

Ee f

per nos mifericórdia ejus : *

Naícéndo formam sümpferis.

& véritas Dómini manet in

IMaría Mater grátiz ,

iirmie

eetérnum.

Dulcis Parens cleméntie ,

Dömim

G lória Patri , & Fílio.

Tu nos ab hofte prótege ,

fs pIOï

Afía. Affümpta eft María in

Et mortis hora süfeipe.

sumde

e

perdi

eoclum , gaudent Angelilau-

fu, tibi fit glória ,

dántes benedícunt Dóminum.

:

ui natus es de Vírgine ,

ncqüö/üü

Capitulum.

Cant. 6.

D

Cum Patre & almo Spíritu ,

Ja eft ifta,

qua& pro-

Infempitérna fecula. Amen«

sfdo:

Q

gréditur quafi. auróra

Afía, María Virgo.:

um DO

consürgens, pulchra ut luna ,

l'falmus t9.

Jinima

eléctaut fol , tegríbilis ut ca-

D Dóminum;cum tribu«

m s (

ftrórum ácies ordináta ?

A

hoc 1

làrer , clamávi: * & ex-

x. Deo grátias :

audivit me.

aculum

y. Dignáre me laudáre te,

D ómine líbera animam me-

ilbna]

Virgo facráta.

am à lábiis iníquis , * & à lin-

. Da mihi virtütem contra

1

gua dolófa.

s

T

hoftes tuos,

Q uid detur tibi, aut quid

(

rie eléifon.

apponátur tibi * ad linguam

aum D

ci

rifte eléifon.

dolófam ?

Jantese

K yrie eléifon.

Sagíttae poténtis acütze, *cum

mitrst

y.Dóminus vobifcum.

carbónibus defolatóriis.

Jexfa

z. Et cum fpíritu tuo.

Heu mihi,

quia incolátus

W ciiit

ratio.

meus prolongátus eft,

ha-

US ,

bitávi cum habitántibus Ce-

00 jus

qui virginilem

li &

IB:

u

lam beáte Maríe, in

dar :

* multum íncola fuit

US ) tl'i»

qua habitáres , elígere dig-

ánima mea.

tinium

nátus es: dà . quafumus ; ut

C um his, qui odérunt pa-

4 nj

fua nos defenfióne munítos ,

cem , eram pacíficus: * cum

"util

jucündos fácias fuz interéffe

loquébar illis , im

Y

pugnäban.t

Mp

commemoratióni.

Qui. vi-

me gratis.

Vis, & regnas cum Deo Pa-

G lória Patri.

NT

íre.

(

N

|

Píalmus. 156.

AD TERTIAM.

Evávi

óculos meos in

Ptl

i ve Mlaría.

€s

;

Qréi

.A-«montes, * unde Väni-et

J

Y* Deus in adjutórium.

auxíliuum mihi -

à

,

p

i 5Undän

!

[023

'

i

ET

Officium Parvum B. Maris.

i

elxi

A uxilium meum à Dómino,*

Propter fratres meos, & pró-

Nm. *' j

qui fecit coelum & terram.

ximos meos , *]o

iN on det in commotiónem pe-

cemdete.

québar pa-

4

!ü

dem tuum: * neque dormitet,

P ropter domum Dömihi Dei

lfgL

qui cuftódit te.

noftri , * quasívi bona tibi.

D

E.cce , non dormitábit, nequc

G lória Patri.

[

dórmiet , * qui cuftódit Ifrael.

lj

Afía. Miaría virgo afsümpta

D óminus cuftódit te, Dómi-

eft ad ethereum thálamüm ,

)tegA

nus protétio tua * fuper ma-

inquo Rex regum ftelláto fe-

h

num déxteram tuam.

det sólio.

Per diem fol nonuret te ,*

Capitulum. Eccli. 24. b!

if

neque luna per noctem.

fie in Sion firmáta

l

ll

D óminus cuftódiat te ab om

Es

m, & in civitáte fan-

Tf

ni malo: * cuftódiat ánimam

Gificáta fimíliter requiévi ,

tuam Dóminus.

&in Jerüfalem potéftas mea.

-

D óminus cuftódiat intróitum

&« Deo grátias. -

N

tuum , & éxitum tuum : *

y. Diffüfa eft grátia in lábiis

)

i

ex hoc nunc, & us

tuis.

&K. Proptéreà bene-

fzculum.

vt

díxitte Deus in etérnum.

Uil

s

G lória Patri.

K yrie eléifon.

H

Pfalmus r2r.

C hrifte eléifon.

Jtátus fum in his , que

K yrie eléifon.

It

dictafunt mihi : * in do-

y. Dóminus vobífcum.

"

mum Dómini íbimus.

x» Et cum fpíritu tuo.

fatio.

S tantes erant pedes noftri *

If

inátriis tuis Jerüfalem.

Eus, qui falütis etéma,

Es

QUi

jerüfalem, qua szdificátur

beáte Maríe virgini-

L! j

ut cívitas : * cujus participá-

táte foecünda, humánogéneri

tio ejus inidípfum.

premia preftitífti : tríbue

lüluc enim afcendérunt tri-

quafumus ; ut ipfa pro no-

M

J

bus , tribus Dómini : * tefti-

bis intercédere féntiámus ,

mónium Ifírael ad confitén-

perquam merümus audó-

f

dum nómini Dómini.

rem vitz fufcípere Dómimnum

jf

Quia illic fedérunt fedes in

noftrum .' Jefam - Chriftum

j

J

judíeio .

fedes fuper do-

Filium taum: Qui tecum vi-

mum David.

vit & regnat in unitáte Spíri-

ogàte , quze ad pacem funt

tus fancti.Deus , per ómnia

Jerüfalem: * & abundàántia

(s&cula feculórum. Amen..

diligéntibus te.

AD4/TERTIAM.

mf« )

*

Ave María.

C.

$

,

at pax in virtute tua

1

& abundántiain türribus tuis.

jum.

| Y* Deus in kädjutö-r

[

POUE,

ymnus.

s

Officium parvum B. Maris.

r.h;u

Hymnus.

Cumirafcerétur furoreórum

W.m-

mento ; rerum Cón- | in nos , * fórfitan aqua abfor-

jl

n

ditor,

buíffet nos.

qe d

"Noftri quod olim córporis,|'T orréntem pertransívit áni-

Sacrátaab alvo Vírginis

Ca,ïl

ma noftra , * fórfitan pertran-

h

Nafcéndo formam sümpferis. ! síffetánima noftra aquam in-

María Mater grátia ,

tolerábilem.

j

Dulcis Parens cleméntiz ,

B enedíttus Dóminus,

t qüi

M

"Tu nos ab hoíte prótege ,

non dedit nos in captiónem

ia

i

Il

Et mortis hore süfcipe.

déntibus eórum.

€

fu , tibi fit glória ,

À nima noftra ficut paffer

ää ti

li

b

ui natus es de Virgine ,

erépta eft * de láqueo ve-

h

Cum Patre & almo Spíritu , |nántium.

v

Wtf

ed

Infempitérna fzcula. Amen. |L, áqueus contritus eft, * &

;

Afía, Inodórem.

nos liberáti fumus.

il

f0

Pfalmus 122;

À djutórium noftrum in nó-

D

, u

televávi óculos meos,*| mine Dómini , * qui fecit coe-

,E

A

ui hábitasin ceelis.

lum & terram.

Ecce ficut óculifervórum,* |G lória Patri.

0r

in mánibus dominórum fuó-

Pfalmus 124. -

fr

rutim.

U

Ui confidunt in Dómi-

dm-a

Sicut óculi ancíllae in màni-

no ficut mons Sion; *

nitio i

bus dómingz fuz : * ita óculi| non commovébitur in ztér-

stercel

noftriadDrtm Deum noftrum,| num , qui hábitat in. Jerá-

sls

donec mifereátur noftri.

alem.

fl

Müferére noftri Dómine, mi-| IMontes in circüitu ejüs : *

Al

ferére noftri : * quia multum | & Dóminusin circüitu pópu-

ivell

repl&i fumus defpectióne.

li fui,ex hoc nunc ,& usque

; Dot

Quia multum repléta eft in feculum.

ánima noftra : * oppróbrium

Qu uia non relinquet Dóminus

abundántbus , & defpéGio | virgam

p

eccatórum . fuper

u

fupérbis.

ortem juftórum: * ut non

Glória Patuü

exténdant jufti ad iniquitátem

Miltiq

trifjà

Pfalmus 123.

Inanus 1iuas.

Ifi quia Déminus erat in

B

li

N

nobis, dicat nunc If-|re&is corde.

B énefac Dómine bonis , *'&

litmg

J

i D

rael: * nifi quia Dóminus erat | Declinántes autem in obliga-

in nobis.

U

tiónes,addücet Dóminus cum

Cum exürgerent hómines|operántibus iniquitátem : *

[ Hlüm;h

LU

D

in nos , "forté vivos deglu- | pax fuper Ifrael.

tíffent nos.

! .Glória Patri.

» Vff

Aiïc.z.

i

[

Qtïicium plarvum B. Maria. .

clxiii

(Aüg.lü odórem

]Aq

unguentórum ,TIn fernpitérna fzecula

s Amen..

tuórum cürrimus , adolefcén-|Afa, Pulchra es.

tula dilexérunt te nimis.

Fl

Pfalmus r25,

ulum.. Eccli. 24. b

N converténdo Déóminus

ij

Cä,ïjt

ä

:

radicávi in pópulo

captivitatem

Sion , * fa&i

honorificáto. & in par.|fumus ficut co

nfoláti.

te Dei mei haréditas illíus ,

1l

J unc replétum eft gáudio

& in plenitüdine Sauttórum

jos noftrum ; * & lingua no-

:

deténtio mea.

ftraexultatióne,

, Deográtias. . Benedi-

| Tunc dicentinter Gentes : *

[pz

a tuin muliéribüs.

"TT

magnificávit Dóminus fá

zj

——

. Et Benedíüus fru&us

re cuim eis.

ventris.tui.

!*&

Mlagnificávit Dóminus fáce-

yrie eléifon.

hrifte

re nobí(cum : * fatti fumus

E

éifon.

1zstántes.

,

K yrie eléifon.

, Dóminus vobíscum,

C onvérte Dómine cïaptivitä'-

i

». Etcumfpíritu tuo.

temnoftram , * ficut. torrens

Oratio..

in Auftro.

Oncéde miséricors Deus

Q ui séminant in láctymis , *

11

fragilitáti noftra prssí-

in exultatióne metent.

n

dium: ut, quifantte Dei ge-

Euüntesibant , & flebant, *

M

nitrícis memóriam ágimus ,

| mitténtes sémina fua.

l18

interceffiónis ejus auxílio , à

Veniéntes autem vénient

]

noftris iniquitátibus refurgá-

cum exultatióne, * portántes

mus. Per eümdem Dóminum.

manípulos fuos.

j

AD NONAM.-

G lória Patri.

A ve María.

&c.

Píalmus 126

n

y. Deusin adjutórium.

Ifi Dóminus zdificáve-

Hyrnus,

rit domum , * in vanum

Eménto , rerum Cón-

laboravérunt, qui zedíficát ed.

ditor 5

ifi Dóminus cuftodíferit ci-

Noftri quód olim. córporis ,

vitátem , * fruftra vígilat ,

;

k

|qui cuftódit earn.

Sacrátaabalvo Vírginis

Nafcéndo,formam sümpferis.

/ anum eft vobis ante lucem

) :k

IVjaría mater grátie .

sürgere: * sürgite , poftquam

Dulcis Parens cleméntia ,

fedéritis , qui manducátis pa-

nem dolóris.

"Tunos ab hofte prótege,

TMM

Et mortis horasüfcipe:

üm déderit dilé&is

fuis

T

Jefu , tibifit glória ,

Íomnum: * ecce heréditas

Qui natus es de Vírgine,

^ Dómini , filii , merces fru&tus

Cum Patre & almo $píritu ,| véntris.

D

N

l

L

$ icut

cIxiv

Officium parf)*um B.

Marie.

Sicut fagíttze im manu potén- Afa. Pulchraes &

»decöra:,

tis : *ita filii excufsórum.

filia Jerüfalem : terribilis, ut

B eátus vir , qui implévit de-

caftrórum ácies ordinata.

fidérium fuum ex ipfis: * non

Capitulum. Ecclhi. 24: b

confundétur, cum loquetur

N plateis ficut. cinnamó-

inimícis fuis in porta.

murm & bálfamum aroma-

tízans odórem dedi :

uafi

G lória Patri.

u

Pfalmus 127. .

myrrha eléGa dedi fuavitàá-

Eátiomnes, qui timent

tem odóris.

fel

Dóminum , * qui àmbu-

x. Deográtias.

aB'OQ'

Iant in viis ejus.

$. Poft partum ,

Virgo, in-

m

C

Labóres

mánuum tuárum

violáta permansífti.

"

quia manducábis : * beátus

. Dei Génitrix intercéde

QH

lf

es , & bene tibi erit.

pro nobis.

1

Uxor tua ficut vitis abün-

K. yrie eléi

fon. C hrifte ele'i-;

W j

fidd

dans, *in latéribus domus

fon. K yrie eléifon.

tua.

,. Dóminus vobífcum.

:erþp

Eíliüi tui ficut novéllae olivá-

r

x. Etcum fpíritu tuo.

M

rum, *in circüitu menfz tüz.

Qratio.

Ecce l1ic benedicétur ho-

Amulórumtuórüm,quae-

M

mo, *qui timet Dóminum.

fumus, Dómine , delíétis

B enedicat tibi Dóminus ex

ignófce : ut , qui tibi placére

de áCibus noítris non valé-

Sion: * & vídeas bona Jerü-

falé ómnibus diébus vitztuz.

mus , Genitrícis Fílii tui Dó-

l

mini noftri interceffione fal-

ln

E tvídeas filios filiórum tuó-

rum , *pacem fuper Ifrael.-

vémür. Quitecum vivit &

( Q

D

niti:

f'egnat in unitáte Spíritus.

G lgärig Patri.

VMftes

i

od

x

dtei

/Q/

e

t

W^i

NES

fiorti

EF

3»

£—— ——

dven

—

EE

m

us

LI—-i

mb

Eu

at

TET g

——

ZX

änve'ni

f

3

ticrapthugn

J*

invocai

j

( m

N

] /'a [

j

(4

E

lii

M

|

W

J

N

f

dT

Ia

Culi

Q*

*l

OFFI.

M

Ü

1

i

OFFICIUM

)l

DEFUNCTORUM.

C onvértere ämma mea in ré:

Icitur extra tengpus Pa-

i

D

fchale prima . cujusque

quiem tuam : * quia Dóminus

JI

benefécit tibi.

menfis die ,

non impedita

Fefto novem Letionum ,

Q uia er1pu1t ánimam meam

de morte :

* óculos meos àlá-

alioquin alia fequenti die fi-

J

u

militer

10n

impedita.

In

crymis , pedes meos à lapfu.

Placébo Dómino * in regióne.

Choro dicitur poft Officium

t

diei;id eft , Vefpera poft

vivórum.

In fine omhiufn |

V efy & Matut. poft Laudes

l

dici, nifi; alia fit confuetudo

dicitur, Réquiem ætärnam *

Ecclefiarum extra Choruni

dona eis Dómine.

veró pro opportunitate tem-

Etlux perpetua * lüceat eis.

Af' ia Placébo Dóminoin re-

poris.

Ad Vefperas abfolutéinci-

610116 vivórüm.

jtur ab Anti

ona.

Aiïa, Hei mihi Dómine.

lIN

e

'dalx

p

[acéebo Dómino.

Pfalmus 119.

D Dóminum,cum tribu-

p) H

Pfalmus 114.

|

Iléxi , quóniam exáudiet

àrer , clamávi:

* &ex-

D

Dóminus * vocem .ora-

audivit me.

ul

l

tiónis mea.

D ómine líbera animam me-

W'l!

( uia inclinávit aurem fuam

am à lábiis infquis , * & à lin«.

M

mihi ;* & in diébus meis in-

gua dolófa. -

vocábo.

Q uid detur t1b1, aut quld

C ircumdedérunt me dolóres

apponátur tibi *

ad linguam

mortis: * & perícula inférni

dolófam ?

invenerunt me.

Sagítte poténtis acüta, *cum

[ ribulatiónem, & dolórem;,

ca-bonlbus defolatóriis.

invéni;

& nomen Dómini

Heu mihi,

quia incolátus

invocavt.

meus prolongátus eft,

has

O Dómine líbera

ánimam bitávi cum habitántibus Ce-

Incam :

2 rmserlcorC Do*m— dar :

* multum íncola fuit

nus , öz ]u&us , & Deus no-;ánima mea.

fter mferétur.

C um his, qui oderunt pa«

C ui'tu liens pàr

vulos Dómi- cem , eram pacíficus : *

cum

nus:

* humiliàtus fum , &, loquebar illis , impugnábant

liberávit me.

mC

ratis.

E

R e.

Ü

Officium Defunctorum-

clävi

u

Réquiem stérnam , * dona

ia apud te propitiátio

?,

Atf

at

eis Dómine. .

* & propter legcm tuam

J

(

Afa, Heimihi Dífe,quia in-

fuftínui te Dómine.

*

"

$ uftínuitánima mea in ver-

J

a

colátus meus.prolongátus eit.

bult

bo ejus

* fperávit ánima

Afía. Dóminus cuftódit te.

mea in Dómino.

ü&u

. Pfalmus 120.

gt

vávi

óculos meos in

A cuftódia matutína usqfie

t

Lïx

ontes, * unde véniet

ad nottem ,* fperet Ifracl in

(éxte

àuxihum mihi.

Dómino.

um

A uxílium meum à Dómino;*

uia apud Dóminum mife-

ricórdia, * & copiófa apud

pon

qui fecit coclum & terram.

(gul

qu

Non detin commotiónem pe-

eumredémptio.

Et ipferédimet Ifrael, * ex

fiiti

dem tuum: * neque dormítet,

If

ómnibus iniquitátibus ejus.

li

R. équiem zetérnam.

llb

j (

É ece non dormitàbit , neque

[l

m

dórmiet , * qui cuftódit Ifrael.

Afía, Si iniquitátes obfervá-

iA

D óminus cuftóditte , Dómi-

veris Dómine , Dómine quis

GT

nus proté&tio tua * fuper ma-

(uftinébit ?

lll

num déxteram tuam.

Afa. Opera.

|

P er diem fol non uret te , *

Pfalmus

A

Onfitébor t

18 "Dómine

(mne

neque luna per noctem.

D óminus cuftódit te ab om.

C

in toto corde meo:* quó-

idmel

li

i

nimalo:* cuftódiat ánimam

niam audífti verba oris mei.

-

tuam Dóminus.

in

confpétdtu

Angelórum

)

^

ii

. Dóminus cu(tódiat intróitum

pfallam tibi:*adorábo ad tem-

tuum ;

& éxitum tuum

*

plum fantctum tuum , & con-

ä

aL

ex hoc nunc , & usque in

fitébor nómini tuo.

d

i

- feculum.

;

Q5 11

Super mifericórdia tua, &

. R équiem &térnam.

veritáte tua: * quóniam mag-

!. Sed

Afía, Dóminus cuftódit teab

nificáfti fuper omne nomen

omni malo : cuftódiat àánimam

fandtum tuum.

:

À

lil

- tuam Dóminus.

!n quacümque die invocáve-

Aíía. Si iniquitátes.

rote , exáudi me , * multipli-

Ti ;

n

cábis in ánima mea virtütem.

Pfalmus. 129.

W, Q

E profündis clamávi ad

Confiteántur

tibi

Dómine

Ti

i

.

L]

te Dómine

* Dómine

omnes Reges terre

* quia

i

éxáudi vocem meam.

audiérunt ómnia verba oris

(

N

Fiant aures tuc intendéntes;*

tul.

?M

lil

Ft cantent in viis Dómini : *

It

in vocem deprecatiónis mez,

Q

Si iniquitátes . obferváveris

quóniam magna

1

ld

minl«

eftglória Dé-

Dómine : * Dómine quis

^

' Eiïä[l'dHCJ

Qu

fu&ine'bit jj

l

:

Officium Pefunftorum.

cIxvii

h

:

E

uóniam excélfus Dóminus,

Beátus, eujus Deus Jacob

f

humilia réfpicit : * & altaà

adjütor ejus , fpes ejus in

longe cognófcit.

Dómino Deoipsíus : * qui fe-

4l

Siambulávero in médio tri-

cit coelum & terram , mare ,

f

bulatiónis , vivificábis me : *

& ómnia, quz in eis funt.

& fuper iram inimicórum

ul cuftódit veritátem in

f

z

meórum extendífi manum

culum , facit judícium in-

l

tuam, & falvum me fecit

jüriam patiéntibus: * dat ef-

déxtera tua.

cam efuriéntibus.

lI

D óminus retríbuet pro me: *

D óminus folvit compedí-

»

Ju)

Dómine mifericórdia tua in

tos:

Dóminus illüminat

fzeculum

ópera mánuum

C?2 COS.

?

q

tuárum ne defpícias.

D óminus érigit elífos : *

R équiem etérnam.

Dóminus díligit juftos.

ull ä

Afífa,. Opera manuum. tuáà-

D óminus cuftodit àdvenas ,

rum Dómine ne defpícias.

pupíllum , & víduam fufcí-

y^» Audívi vocem de coelo di-

jet : * & vias peccatórum

céntem mihi.ge.

Beátimór-

difpérdet.

Dóminus in fz-

tui, qui in Díío moriüntur.

egnábit

]

Ad

agnificat, Antiphona.

cula, Deus tuus Sion *.in ge-

li

Omne, quod dat mihi Pater,

neratiónem, & seneratiónem.

J

ad me veniet : & eum,qui ve-

Cuius loco a

Laudes di-

1

;

nit ad me , nonejíciam foras.

citur. Pfalm. D e profündis.

v

Preces infrafcriptse dicun-

utfuprà. elxvi. qui Pfalmi

!

t

tur flexis genibus , fimiliter

non dicunturin die omnium

& ad Laudes.

fideium Defunttorum.

T

Pater nofter. fecr. y, Et ne

lufine Piatmi ,. R. équiem

nos indücas in tentatiónem.

e:térnam * dona eis Dómine :

Lj

erpétua * lüceat eis.

$. Sed líbera nos à malo.

tlux

Píalmus 145.

Deinde

« À porta ínferi

ánimas.

Auda ànima mea Dómi-

EK. Erue Dómine

num, laudáboDóminum

eórum.

in vita mea : * pfallam Deo

Y- Requiéfca

ntin päce.

meo , quámdiu füero.

*X Amen. Y5» . Dómineex-

if

)

a

IN olíte confidere in princípi-

áudikoratiónem meam.

bus : * in filiis hóminum, in

€. Etclamor meus adte vé-

"

jl

uibus non eft falus.

niat. Y. Dóminus nobífcum

É

xíbit fpíritus ejus , & re-

*. Etcum fpiritu tuo.

ratio.

vertétur in terram fuam : *

f

in illa die peribunt omnes co-

Eus,qui inter Apoftó-

LP

fámu-

D

licos ! facerdótes

gitaþ?öncs eörum.

los

QU

clxviii

| Officium D-efïm&orum,

;gclar'l*

los tuos Pontificáli , feu Sa-

verfatione commífit , tu vé-

! jet

cerdotáli fecífti dignitáte vi-

nia mifericordiffims pietátis

gére : Praefta , quefumus ; ut

abftérge. Per Dfím noftrum.

jf

g

eórum quoque. perpétuo ag-

Sifuerit femina , dicatur

gregéntur consórtio.

ánimam fámule t

j ;

uæ N. uf;

f

|^w Eus,vénielargítor , &

defüncta-

7 humáne falütis

amá-

In anniverfario die. . Oratio.

Vi

j

;

tor : .quefumus cleméntiam

us indülgentiárumDó-

^

l

—

tuam, ut noftree congrega-

. mine

Tl

]

da animabus fa-

tiónis fratres, propínquos;

mulórum famularümque tuás

N

& benefactóres, qui ex hoc

rum , quorum anniversáriüum

At

faculo tranfiérunt, beáta

depofitiónis diem commemo-

il !

fii

María femper Vírgine inter-

rámus ,. refrigérii fedem ,

cedénte , cum ómnibus San-

quiétis beatitüdinem , & lu-

i

minis claritátem.

Per Díim.

tUf

&istuis, ad perpétue beati-

tüdinis consórtium perveníire

Si prouno tantüm fit An-

us

concédas.

niverfarium , dicitur in fin-

li

. |délium Deus ómnium

gulari numero. :

tirman

xf

Cónditor & Redémptor,

Pro uno Epiicopo Defun&to,

animábus famulórum famu.

Oratio.

apid

larámque tuárum remitfióné

Eus, qui inter Apoftóli-

fitus 1

cunctórum tríbue peccatórtüi,

D

.€ós facerdótes fámulum

BU

i'ut indulgéntiam , quam fem-

tuum N. Pontificáli fecífti

s D

peroptavérunt , piis fuppli-

dignitáte vigére : prefta

?

o

-

eatiónibus confequántur. Qui

quafumus; ut eórum quoque

U

-

o

t

vivis & regnas in fzcula

perpétuo aggre

5

étur consór-

- faculórum.

W.

Amen.

tio.

Per Dominum.

Qim

In die veró. Commemor.

Sifuerit Sacerdos, dicatur

ii

omnium fidelium Defunét.

facerdotàli fecifti.

&c.

drng

quando dicitur hec ultima

Pro fratribus; veró & fa-

Mlitue

tantüm Oratio,dicitur:

Oui

miliaribus ; vel benefaétori-

! Md

vivis & regnas cum Deo Pa-

bus , dicitur. Oratio. Deüs,

a Dór

trein unitáte Spíritus fancti

vénig largítor.

2

ut fuprá.

süg li

D

Deus , perómnia.

Pro patre & matr.

In die depofitionis Defun&i.

Oratio.

AUL I j

iM

€)ratio.

Eus , qui nospatrem &

Rezm

Bsólve, quefumus Dó-

D

j|

matrem honoráre prz-

ï

]

A

mine, ánimam fámuli

cepífti : miferére cleménter

m

tui

N. ut defün&tus fzeculo,

animábus patris ac matris

It

tibi vivat: & quz per fragi-

mea ,eorümque peccáta di-

EU

litátem camis humána con-

mítte; meque eos in stér-

Id

T

na

j

Officium Defun&orum.

elxix

l i

na&claritátis gàudio fac vidé-

Hoc Invitatorium -dicitur

!9

1j

re. Per Dóminüm.

!

tantüm in die Commemora-

Sifit pro pluribus , dicatur

tionis omnium fidelium De-

19

fl

animábus paréntum noftró-

jun&orum, & in die depofi-

rum ; & ubidicitur méque;

tionis Defunti , quibüs die-

dicatur nósque.

bus dicuntur tres infrafcripti

No&turni ,

& Antiphons

Si pro patre tantum , dica-

tur

nimepatrismel, vel

duplicantur. Aliis temporibus

noftíi.

dicitur tantüm unüm Noétutr-

Sipro matre tantüm, di-

L]

num ceum Laudibus , hóo€

Md

eatur ánima matris mea

D

ordine: Feria ii. & v. primüm

Ill

noitra e

Noéturnum Feria in. & vi..

vel,

m

Pro uno Defun&to. Oratio,

fecundum Nott. Feria quarta;

d

Ncelína

Dómine

aurem

& Sabbato , tertium)No&u.*r-

AT

tuam ad preces noftras ,

num,.

?

*

M

IN 1. NOCTURNO.

quibus mifericórdiam tuam

süpplices deprecámur : ut

ProFeriau. &wv.-

ánimam fámuli tui , quam de

Aüa. Dt

rige.

P

TU

hoc fzeculo migráre jufsítti ,

Pfalmus 5.

in pacisac lucis regióne corn-

Erba mea áuribus pér-

ftítuas , & SanQórum tuó-

V

cipe Dómine , * intél

h

clamórem meum.

P

lig.;-

Aff

rum jübeas effe consórtem.

[f

Per Dóminum.

i nténde voci oratiónis me

g,

Oratio.

Rex meus , & Deus meus.

yal

Pro una Defunéia.

Uzfumus , Dómine, pro

uóniam ad te oràábo : : *

Yi

tua

itu

pietàáte miferére

ómine, mané exáudies vo-

ánimz famula tua: & à con-

cem meami.

e

Mane aftábotibi, & vidé-

W

tágiis mortalitátis exütam in

etérnae falvatiónis

partem

bo: * quóniam non Deus vo-

reftítue. Per Dóminum.

lens iniquitátem tu es..

y. Réquiem atérnam dona

Neque.habitábit juxta te ma-

eis Dómine, x»» Etlux per-

lígnus: * neque permanébunt

(ü

pétua lüceat eis, Y R equie-

injüfti ante óculos tuos.

!]

Ícantin pace. t

Amen.

Odífi omnes, qui operán-

Ad Matutinám , Invitator.

tur iniquitátem

* perdes

ommnes ,

«

Regem, cuiómnia vivunt ,

qui loquuntur men-

* Venite, adorémus.

dácium.

u

Píalm. V eníte,exultémus. 2.

Virum sánguinum , & doló-

mtf

Et in finc. Véquiem etér-

fumabominábitur Dóminus:*

u

nam donaeis Dómine: & lux

ego autem in multitüdine mi-

fericórdis tuz.

)

perpä&wælüceat eis.

n-

j

,15

clxx

Officum Defun&orum.

"

Introíboin domum tuam: *| C onvértere Dómine , & éri-

an-

i pe ánimam meam: * falvum

jl

adorábo ad templum

&um tuumin timóre tuo.

me fac propter mifericórdiam

i

tuam.

| W

D ómine deduc me in juití-

ia

tia tua : * propter inimícos

uóniam non eftin morte ,

1neos dírigein confpé&u tuo

qui memor fit tui:* in inférno

T

viam meam.

autem

quis

confitébitur

Jered

uóniam non eft in ore eó-

tibi ?

g me

rum véritas : * cor eórum va-

L, aborávi in gémitu meo, la-

Ja[,&u

num eft.

qn m

vábo per síngulas nottes le-

Sepülchrum patens eft gut-

&um meum : *lácr

geur J

ggnis mels

tur eórum, linguis fuis dolóse

ftratum meum rigá

bt

agébant , * jüdicaillos Deus.

"T urbátus eft à furóre óculus

Vegdtn

meus:

*

inveterávi iner om-

iun m

D écidant

é cogitatiónibus

fuis , fecündüm multitüdi-

nesinimícos meos.

i etg

nemimpietàtum córum ex-

D ifcéditeà me omnes , qui

*

U

operàmini iniquitátem

d.*

pelle eos, * quóniam irritavé-

runt te Dómine.

quóniam exaudívit Dóminus

qn a

Et lzténturomnes, qui fpe-

vocem fletus met.

*

ipropt

rant in te :

in &térnum

E. xaudivit Dóminus depre-

vélere :

exultábunt,& habitábis in eis.

catiónem meam : *

Dómi-

fpulos

É.t gloriabunturin te omnes,

nusoratiónem meam fufcépit.

QUi m

*

E rubéfcant, & conturbéntur

qui díligunt nomen tuum ,

im jf

quóniam tu benedíces jufto.

veheménter

omnes inimíci

sündmy

mei : * convertàntur , & eru-

D ómine, ut fcuto bonge. vo-

r

luntátis tuz * coronáfti nos.

béfcant valdé velóciter.

Annfamd

R équiem atérnam.

R. équiem zetérnam.

imm, Q

Affa, Dírige Dómine Deus

Afla.

Convértere Dómirne

5

CruLamS C

meus in confpéttu tuo viam

& éripe ánimam meam

um a

Convértere.

quóniam non eft in morte

?

iDomino

Ineam. : Afí^.

Píalmus 6.

ui memor fit tui.

U

Omine, ne in furóre tuo

fía. Ne quando.

Itusjud

árguas me : * neque in

almus 7.

ifeny:* .

Omine Deus meus , in

iratua corrípias me.

:):rvfmgulog

Miferére mei Dómine, quó-

te fperávi : * falvum me

niam infirmus fum

* fana

ALnrd

fac ex ómmibus perfequén-

tUt um

me Dómine , quóniam con-

tüibus me, & libera me.

turbáta funt offa mea.

MT

IN e quando rápiat üt leo áni-

Vil

E.t àánima mea turbáta eft val-

mam meam , * dum non eft ,

dé:*fedtuDómine üsque-

qui rédimat , neque qui fal-

j

ü'fl

vum fáciat.

il

D

uf

ln

qu"ö ?

»

Mu

Officium Defun&orum.

cIxxi. /

fl«

D ómine Deus meus , fifeci

E cee partürit injuftítiam : *

1

iftud , * fieft iníquitas in má-

concépit dolórem, & péperit

j

nibus mels.

iniquitátem.

réddidi

retribuéntibus

li

Si

Lacum apéruit, & effódit

qmihi mala , * décidam méri-

eum : * & íncidit in fóveam;

tó ab inimícis meis ináhis.

quam fecit.

Perfequátur

inimícus

áni-

Convertétur dolor ejus in

mam meam, & comprehén-

.

caputejus : * &in vérticem

dàt , & concülcet in terra vi-

siusiníquitas ejus defcédet.

I

tám meam , * & glóriam

é

onfitébor Dfío fecündüm'

juftíam ejus: * & plallam

meam in pülverem dedücat.

Exurge Dóminein ira tua : *

nómini Dómini Altíffimi.

il

& exaltàre in finibus inimi-

R. équiem.

(

córum meórum.

Afía. Nequando rápiat utleo

Dómine Deus

ánimam meam : dum non eft,

Et exürge

(

meus in praecépto quod man-

qui rédimat , neque qui fal-

vum fàciat.

dáfti : * & (ynagóga populó-

rum circümdabit te.

w. A porta ínferi.

ánimas

Et propter hanc in altum re-

g. Erue Dómine

eórum.

grédere: * Dóminus jüdieat

totum fecz.

ópulos.

Pater nofter.

LU

üdica me Dómine fecün-

Le&iones leguntur fine

j

zrbgt:

düm juftítiam meam , * &

Abfíolutione , Benedictioni-

z

M

