
commóta eft ifta tempéftas :

lórum.

Tri d

dejícite me in mare , ut vos

I

Y* 1fteeft, qui contémpfit

jactári definátis.. Quare Na-

vitam mundi, & pervénit ad

st, 1

ziánzum revérfus, cüm illi

coeléftia regna. Ipfe.

tU

ii

EccléfieEulálium praeficién-

G 1ória Patri. Ipíe.

dum curáfífet ; totum fe ad

n ii NoGurno,Ho

miüa

u

contemplatiónem ,& fcrip-

ii Evang. V os eftis falterrz.

,

de. Communi Dó&t.

tiónem divinàarum rerum

Ixviii

cóntulit.

DIE X. MAJI

P

j

3

$-« Pófui adjutórium fuper

In fefto S. Antenini Epifc.&

0

téntem , & exaltávi elé-

Conf. Seémid.

?

[

Mil

D

à

um de plebe mea: "^ Manus

Omnia de Commüni.Conf.

Vil ;,j

enim mea auxiliábitur ei.

Pontif.preter ea,quzfequun-

t

M

vy^ InvéniDavid fervum me-

tur. In Hym. I fte Conféffor.

$ ]Cï

mutatur teraus verfus. .- -

Qu

um,-óleo fantto meo unxi

10 VLl

fatio. .

eum. Manus.

Jl

jM

Cripfit autem multa &

An&i Antoníni, Dómi-

(

S

folütaoratióne , & vérfi-

j

ne , Confefsóris tüi atque

bus, mirábili pietáte & elo-

Pontíficis

méritis 'adj

[

.mur : ut , ficutte.inillo m

n

jl

-qqäntia : quibus. doGtórum

4

Z4

bilem

Fefta Muj 7/ó.

bilem pradicámus , ita innos |.

ritüdine j nunquám. edit,

[ thc

H

Jumi, aut in nudo tabulátó

WG meï

mifericórdem fuíffe gloric-

ext

mur. Per Dóminum.

cubábat : cilício femper ufus;

il

sill

1n primo No&Gurno , Le-

& intérdum zona férrea ad

II

&iones de Scriptura occürr.

vivam cutem incínttus , vir-

[mo !

rit

In fecando No&urno.

ginitátem integérrimé fem.

LeGuo iv.

per cóluit.In explicándis con«

m

.A Wtonínus ,

Floréntize

sfliis tant& dexteritátis fuit ;

(jorun

dtab

honéftis

aréntibus na-

ut commuüni elógio Antonínus

tus , ab ipía jam puerítia

confiliórum dicerétur. Adeó

pomir

an&tità-

autem in eo humílitas enítuit,

teno

egrégium futürz

tis (pécimen exhibuit.

An-

ut étiam Coenóbiis , ac Pro-

wol*

num agens Ííextum déci-

vínciis preeféttus abje&tíffima

magms

Monaftérii officia. demifstffi«

( om

mum , Religiónem Predi-

catórum ampléxus , coepit

mé obíret. Ab Eugénio quars

n

j

exínde máximis clarére vir-

to Florentínus Archiepifco-

ditpro

T

tütibus. Otio perpétuum bel-

pus renuntiàtus egérrimé

lum indíxit: poft nottürnum

tandem , nec nifi Apoftólicis

$

m

brevem fomnum primus ma-

minis perterrefá&tus , ut Epi-

yitam

celd

tutínis précibus áderat ; qui-

(copátii accíperet , acquiévit.

bus perfolütis réli

jum tem-

*. Pófui adjutórium fuper

6 pr

us no&tis oratióni

ib

us , aut

P

B

oténtem,& exaltávieléttum

It

milg]

certé lectióni , & fcriptióni

de plebe mea:

Manus enim

librórum tribuébat ; & fi

mea auxiliábitur ei.

;

jj

« Invéni David fervum me-

j

i

quando importünior feffis

membris fomnus obréperet ,

um, óleo fantcto meo unxi

ad paríetem páululüm decli-

eum.

anus.

hd

e&tio vi,

ü

náto cápite , ac tantísper di-

fcüffo fomno, mox facras vi-

N eo münere vix dici po-

as avídius repetébat.

- teft , quantüm prudéntia ,

p

0

Invéni David fervum me-

pietáte , charitáte , manfuc-

um ,

fanQdo meo unxi

tüdine , & facerdotáli zelo

MT

eum

: 6L90

Manus enim mea

excellüerit. Illud mirándum,

[ret

L

auxiliábitur ei.

tantüm ingénio valuíffe , ut

* Nihil proficiet inimícus in

omnes fermé fciéntias per

J

fe nullo adhibito preceptó-

Y

eo , & filius iniquitátis non

nocébit ei.

Manus.

re

abfolutíffiné — didícerit.

N

,80CL0 V.

&i

'Tandem

oft multos labó-

!u

res, multis étiam éditis insí-

Ifciplíng reguláris fui

bl

ipsíus feveríffimus ex-

gnis do&trínz libris , facra

d

Evchariftía & UnCióne per-

lin

ä&qr ,";came's » hifi in gravi

cäp-

Fefta Maji. 7

i uw

62

M

cepta , compléxus Crucifixi

In primo No&urno , Le-

)em

imáginem , mortem letus

Ctiones de Scriptura oécurr.

J'

afpéxit fexto Nonas Majian-

|

le

ln ii. NoQurno. Le&o iv.

Iünüm

)

no milléfimo , quadringenté-

Ereus, & Achílleus fra-

"t

fimo quinquagéfimo nono.

N

tres , eunüchi Fláviae

|

Miráculis vivens

&

oft

Pïïca'nqu

Domitíllze, à beáto Petro,umà

g

mortem confpícuus ,:S5an-

cum ipía , ejüsque matre

&órum. nümero adferíptus

Plautílla baptizáti , chüm Do-

IQAHM

eftab Adriáno fexto , anno

emf. w

mitíllz perfuasíiffent , ut vir-

[

Dómini milléfimo quirgen-

ginitátem fuam Deo confe-

D

téfifno vigéfimo tértio.

cráret , ab ejus fponfo Aure-

m

[

Ifte eft , qui ante Deum

hriftiáni ac-

j

iil

il

liáno tanquam

j

Tif

magnas virtütes operátus eft ,

cusáti , ob precláram fidei

& omnis terra doctrína ejus

confeffiónem in Póntiam ín-

hm

replétaeft : * .Ipfe intercé-

n

fulam relegántur.

Ubi ad

J

dat pro peccátis ómnium po-

E

quaftiónem íterum vocáti,&

D

ulórum.

verbéribus cefi , mox Tarra-

LUE

;

. ]ftte eft, qui cchtömpf:t

cínam perdü&ti , à Minücio

i

yitam mundi , & pervénit ad

Rufo equüleo & flammis cru-

j

cceléftia regna.

]pfe.

ciáti, ctim conftánter negárét

il

G lóriaPatri. Ipfe.

Ín tertio Nosturno , FHe.-

fe à fan&o Petro . Apóftolo

l/'icläi.pz

baptizátos , ullis. torméntis

T5

iniliain Evang. H.omo pére-

cogi poffe , utidólis immolá-

ré proficifcens. dc Commu-

rent , fecüri percüffi funt :

TU v

n Conf, Pontif.

lix.

uorumi córpora ab Aufpício

) VL

I.

eórum difcipulo , & Domi-

In fefto SS. Nex:ci LA

chillei ,

tílla educatóre,Romam delá-

& Domitillz virginis , at-

a,via Ardeatina fepülta funt.

T

l

- .que Pancratii Mart.

* San&i tui Dómine mirábi-

n

^

Semiduplex.

l

le. confecüti funtiter , fer-

n

Omnia de Communi

pïu.: viéntes precéptistuis , ut in-

u

i

rimorum Martyrum. «

XXVI. | venirér

itur illafi in aquis và-

i

i

j

Il

pr&ter ca, quz fi

equuntur,

lidis :

Terra appáruit

jl

Qfa,tigu

árida : & in Mari rubro via

&

N

Émper nos Dómine már- |fine i

mpediménto.

:cep(f

tyrum tuórum Nérei ,

*

Quóniam percüffit

.Pc.

l

1

Achíllei, Domitílle , atque|tram , & fluxérunt aqt

E EE)

;|

Pancrátii fóveat , quzefumus ,| & torréntes

l

1davé runt.

ij

[

beáta folémnitas : & tüuol'Terra.

L2

Q V.

ii

di

Dóminum.

gnos reddat obséquio. Per|T? Lávia Domitílla, virgo

N

Domi-

[

: lsïomäna, Tiu&

tíáni

2

Fefta Mait. /P.

jj

tiähi

Imperatórum neptis ,Jubi à Pontifice Románo bap-

tizátus , & in fide Chriftiána

qtm

tüm facrum virginitátis velá-

centmlü

inen à beàto Cleménte Papa.

erudítus ; ob eámdem pauló

gtur

accepíffet;ab Aureliáno fpon-

poft:comprehénfus , cüm diis

facrificáre conftánter renuif-

joc

fo, Titi Aurélii Cónfulis filio,

r

deláta , quod Chriftiána effet,

fet,viríli fortitüdine datis cer-

gon n

à Domitiáno Imperatóre in

vicibus , illáftrem martyrii

corónam confecütus eft:cujus

pf

infulam Póntiam eft deportà-

divitias

4

ta, ubi in cárcere longum

corpus - Ot&tavílla matróna

torver

no&tu süftulit,& üguentis de-

iartyrium duxit. Demum

jtq

*TYarracínam dedü&ta , íterium

libütü, via Aurelia fepelívit.

defpia

Chriftum conféffa , cüm fem-

&. Tanquamaurumin forná-

»

ce probávit eléttos Dóminus,

f

er conftántior apparéret,fub

ciénid

'T

Trajáno Imperatóre , jüdicis

& quafi. holocáufti hóftiam

BG

3uffu incénfo. ejus cubículo ;

accépit illos , & in témpore

CEDRUX

unà cum Theodóra & Eu-

erit refpéctus illórum :

Po

h

irofyna virgínibus & colla-

9 Quóniamdónum

2

& pax eít

*

]

f

&

áneis fuis , gloriófi martyrii

elétiis Dei.

curfum confécit;NonisMaji :

y- Quiconfidunt in illum ;

perl

p*

f

Titat

quarum córpora Ííntegra in-

intélligent veritátem: & fi-

véntà , à Caesário Diácono fe-

déles in. dile&ióne acquief-

pl

puülta funt. Hac veró die duó-

cent illi.

Quóniam.

z

j

uóniam.

quim

rumífratrum , ac Domitillae

G1ória Patri.

córpora ex Diaconía fan&ti

Ín tertio

N

octürno.

tresm

L éQio fan&i Evangelii fe«

Adriáni fimul transláta , in

N

ipsórum Mártyrum Basíli-

cündüm Joánnem-

bu.

cam, títuli Fafcíole , refüi-

. Le&io vii.

Cap. 4. f

áre ]

tüta funt.

Nillotémpore: Eratquid&

NS

8$» WVérberacarníficum non

régulus;cujus filiusinfirma-

timuérunt San&ti Dei morién-

bátur Caphárnaum. & réliq.

ü

TOU

fit

jf

tes pro Chriftinómine:

-'Homilía S. Gregórii Papee.

Torey

Ex Homilia 28.

h

abitain Ba-

? Uthaerédes üïeregt in do-

mo Dómini.

filica horum SS. Mart. in

9

1l

if

die natalis ceorum.

(Düs

, 'Tradidérunt có

ora fua

Uid eft, quod Régulus

ir

pous

ï

im gäi

eftio vi

;

ppliciia.

Q

Dóminum rogat , ut ad

il

cu]lþ

;

Ancrátiusjin Phrygia nó-

ejus filium véniat, & tamen

. bili génere natus , puer

ire corporáliter recüfat : ad

ao

fervum veró centuriónis non

dU

quatuórdecim annórum Ro-

Ut

mam venit , Diocletiáàno , &

invitátur , & tamen fe cor-

i

poráliter ire pollicétur ? Ré-

m

Ma:ginü;ino Imperatöribgs :

guli

6

w

€uli filio per corporálé

pre-

"ä

metipfum degéneras , 'honor

li

séntiam non dignátur adéffe ,

tuus 'de,fpfcitur-, locus vilcf-

centuriónis fervo non dedig-

Git. Ecce de cclo venit ,

M;

nàátur occürrere.

uid eft

qui fervo in terra occürrere

hoc, nifi quod fupérbia noftra

non défpicit; & tamen humi-

It

retünditur.,quiin homínibus

liári in. terrà contémnimus ,

r

10n natüram , quaad imáginé

qui de terra fumus.

]

!

Dei faéti funt , fedhonóres &

$, Sandi mei, qui in carne

!MW

divítias venerámur?Redémp-

pófiti , Certáàmen habuiftis :

L

tor veró nofter, utofténderet,

$ Mercédem labóris ego red-

i

quia quz alta funt hóminum,

dam vobis.

/. Venítebene-

Il fOIL«

defpiciénda funt : & quz de-

dí&i Patris mei , percípite

(fmm

fpétta funt hóminum , defpi-

regnum, . Mercédem.

lii

ciénda non funt;ad filiim Ré-

G lória Pat;i. : Merce'dem.

At

lj

suli ire nóluit , ad fervum

centuriónis ire parátus fuit.

Olíte erg?o intra vos-

N

n

Propter teftaméntum Díii,

metípfos pensáre , quod

&

leges patérnas , San&i Dei

habétis , fed quid eftis. Écce

1

l

perfütérunt in amóre frater-

mundus , qui dilígitur , fugit.

nitátis: * Quia unus füit fem-

Santli ifti, ad quorum tüm-

|

per fpíritus in eis,& una fides.

u

bam consíftimus , floréntem

,

y. Ecce quàm bonum, &

mundum mentis defpé&u

A

quàm jucündum habitáre fra-

calcavérunt.

tres in unum.

Erat tunc vi-

11

Quia.

ta longa;falus contínua , opu-

d

"Leüio

Vil.

léntia in rebus , foecünditas

Y

y Ncerepáta eft ergo fupér-

in propágine , tranquillitas in

. bia noftra, que nefcit pen-

diutürnapace: & tamen cüm

M

ä

j

sáre hómines propter hómi-

infeípfo floréret , jam ineó-

nes. .Sola, ut díximus, quae

rum córdibus mundus arüe-

]i

MP

circümftant homínibus , pen-

rat. Ecce,jam mundus in fe-

fat , natàram non áfpicit , ho-

Ípfo àáruit , & adhucin cór-

h

jn

nórem Dei.in homínibus non

Ubíque

I

dibus noftris floret.

!!ll

agnófcit. Ecce , ire non vult

mors , ubíque lu&tus, ubíque

Filius Dei ad filium Réguli.:

defolátio ; ündique percüti-

A

& tamen veníre parátus eft

mur, ündique amaritudíni-

FA

ad falütem fervi. Certé fi nos

bus replémur: & tamen ceca

l

[]

j

cujüspiam fervus rogáret , ut

mente carnális concupifcén-

ad eum ire deberémus : pró-

tie ipfas ejus amaritüdines

j

y

tinus nobis noftra fupérbia in

amámus , fugiéntem séqui-

cogitatióne tácita refpondé-

mur , labénti inherémus.

(Ü

ret, dicens ; Non eas , quia te-

IDus. 16.

--

W E Denn m

DIE

:

s

- Fetta. Maf. 74 72 -

4DIE XIV. MA

*

conjé&tus eft : unde cüm in-

g

iT

Santü Bonifaci Martyris.

violátus exiiíffet , ira incén-

hBo

OQratio.

fus judex , eum fecüri pér-

T^* & , quefumus , omnípo-

cuti jubet.

Quo témpore

j

(liont

; tens Deus : ut qui beáti

magnus terremótus factus

h

Bonifácii Mártyris tui folém-

eft,itaut multiinfidéles ad

sia cólimus, ejus apud te in-

Chriftüi Dómini fidem con-

terceffiónibus adjuvémur.Per

verteréntur. Eum fequénti

U

IT

Dóminum.

die quzeréntes sócii , cüm

&t

M

Leftio i&

martyrio affédum cogno-

Onifácius ,; civis Romá-

viíffent , quingéntis sólidis

tU5 *]

B

p

nus, quód cum Aglae nó-

ejus corpus redemérunt ; &

tu5,

bili matróna impudíce versá-

condítum unguéntis , lin-

(l

tus effet, tanto illíus intem-

teísque involütum , Romam

portándum curárunt. Quod

r

perántiz dolóre captus eft,ut

um

, poeniténtie caufa fe ad eon-

fadum cüm ab Angelo Ag-

( E

quirénda & fepeliénda Mar-

lae matróna , quz & ipfa poe-

tyrum córpora contülerit.Ita-

pitens fe piis opéribus addí-

(A0

0

que relí&is peregrinatiónis

xerat , cognoviffet , pródiens

ftü

sócüs , cüm Tarfi multos

óbviam fan£to córpori,Ecclé-

ropter Chriftiáng fidei pro-

fiam ejus nómine adificávit :

päm

2

[

in qua corpus fepültum elt

«

íffiónem váriis torméntis

yit

eruciátos vidíffet , illórum

Nonis Jünii , cüüm ejus ánima

ild/

- *incula ofculátus , eos vehe-

prídieldusMaji apud Tarfum

" qyaénter hortabátur , ut con-

Cilicie urbem migráffet im

tind)

coelum , Diocletiáno & Ma-

Jt F.X

ftànter fupplícia perférrent ,

qt

- quod brevem labórem fem-

ximiáno Imperatóribus.

pitérna requies confecutüra

e Deum laudámus. 16.

u

t.

DIE XVI. MAJ]I.

Comprehénfus fgitur ,

b

férreis üngulis excarnificátus

In fefto S. Ubaldi Epilcopi &

'eft : cui étiam inter mánuum

Confefforis Semiduplex.

xt

Omnia de Communi Con-

Y

ungues & carnem acüti cála-

£cíforis Pontificis.

I

pra-

J

mi funt infixi , plumbümque

liquefá&tum in os ejus infü-

ter ea , quz fequuntur.

1N

fum.

Quibusin cruciátibus

ratio.

WW

Uxílium tuum nobis ,

'ea vox tantüm Bonifácii au-

Giebátur:Grátias tibi ago Dó-

Dómine quefumus ;

placátus impénde

& inter-

. mine Jefu Chritte , Fili Dei.

£

» lh

ceffióne beáti Ubáldi Con-

lt

Ox in ollam fervéntis

fefsóris tui atque Pontífi-

picis demiffó cápite

diáboli

)

;is contra omnes

ne«

Feftà

undg l

Maji /ó -

6

T

pequítias.déxteram fuper nos

eó magis eminére coepit , quó

tuz propitiatiónis exténde.

efficáciüs aliórum etiam falü-

nl

Per Dóminum.

tem verbo & exé

mplo pro-

Ín primo. Nofturno , Le-

curáret , factus fo

rma gregis

2

:

Giones de Scriptura occurr.

ex ánimo.

Nam vittu

ar-

|

hr

1

! ln

Inii No&turno, Lettio iv.

co, veftítu moderáto , le&tu-

Báldus, Eugübii in Um-

lo áfpero & paupérrimo ,

Unje

!

bria nóbili génere na-

Crucis mortificatiónem jügi-

X

Uf s

tus , à primis annis Pietäte

ter infuo córpore circum-

& lítteris egregie eft inftitü-

ferébat , dum. inexplébilá

II

A

tus: jamque adoléfcens , ut

oratiónis

ftüdio " fpíritum

Iu

üxórem dücerct , fzpétentá-

quotidie recreáret.

Hinc

,l

tus, numquam tamen à pro-

admirábilem illam manfue-

» o

oófito fervánde virginitátis

tüdinem eft adéptus ,

qua

recéffit. Sacérdos efféttus pa-

gravíffimas injürias , &

!

i u

con-g

!

h 4

trimónium fuum paupéribus

tumélias non modó

ua-

l

p

& Eccléfüs diftríbuit ; &

nímiter tulit , verüm étiam

d

Canonicórum . Regulárium

mirífico dile&tiónis afé&tu

li

VO

Ordinis fan&i Auguftíni In-

perfecutóres fuos omni be-

m

T

ftitütum fufcípiens , illud in

nignitátis teftimó

&il

pátriam tránstulit , atque in

ple&tebátur.

nio com.

P

Ó

P

p

co aliquámdiu fan&tíffime vi-

D

fui adjutórium

Thnee

6l

Is

*it. Cujus fan&titátis opinió-

poténté, & exaltávi eléftum

(Tat

ne evulgáta , ab Honório fe-

de plebe mea : * . Manus

cündó Sumo Pontífice Ecclé-

)

il

enim méa auxiliábitur ei. .

m

|

fie Eugubínz invítus przfi-

.

Invéni David fervum

citur, & Efüifcopális confe-

meum , óleo fanGto meo ur

J V

eratiónis münere decorátur.

?xi

j

eurm. MManus.

P» Invéni David fervum

"Le&io vi,

y

meum , óleo fan&o meo un-

Iénnio ántequam ex hae

IN

n

Xi cum :

"

- Manus enim

J

ij

vita migráret , cüm

v

[p

mea auxiliábitur ei.

diütinis . afflittarétur . infir-

J:W

ff

y. Nihil proficiet inimícus

mitátibus , inter acerbíffi-

!]

If

Imos

!

in eo , & filiusiniquitátis non

córporis cruciátus ,

nocébit ei.

iVlanus.

velut aurum in fornáce pur-

efuo v.

gátum , Deo grátias indefi-

| UUW

D fuam ítaque revér-

nénter agébat.

Adveniénte

lm

A

U

tens Eccléfíiam , cüm

autem facro Pentecóftes die ,

de confuéta vivéndi ratióne

cüm multis annis Eccléfiam

MI

nihil ádmodum immutáffet ,

fibi commíffam fumma cum

$ fan&is

| F*Mk

omni tamen Viftütum genere

l:.wdc gubemäü'et

opéri-

jj

- *Fefta Miji-- /y

3

Parcit leór

u

f gt

ópcribus ae miráculis clarus

ym immáritas P.

10!165

quiévit in pace : quem Cocle-

Pedesque lambunt mártyris .

lb

Irg famísque itfméraores,

ftínus Papa tértius in Sanctó-

V erfo deórfum vértice -

£um nüimerüm rétulit. Ejus

virtus preecipuein effugándis

Haurírefumum cógitur *

Chrf

foirítibus immündis elücet ;

Coftas ütrímque & vifcera ..

faccti

Succénsa lampas üftulat. :

torpus veró per tot fecula

«

qui

3ncorrüptum magna fidélium

S it laus Patri, fit Fílio ,.

(ame

veneratióne in pátria cólitur,

Tibíque San&te Spíritus? -

j

Da per preces Venántii.

quam non femel ä"præslc:'ptii

[

difcrímine liberávit.

Beät"a hobis

gáudia Amem.

bus ;

. lfte eft, qui ante. Deum

fatis.

titur

Eus qui hunc diem beá-

cili

qnagnas virtütes operátus eft,

D

& omnis terra doctrina ejus

ti Venàntii Martyris tui

jl

di

vepléta eft : ? Ipfe inter-

triumpho confecráfti : exáudi

i

€édat pro pécc

átis Ómnium

preces pópuli tui , & praifta:

Ti

1fte eft , qui

ut ,' qui ejus mérita venerá-

J

contémplit vitam mundi , &

tnur , fidei Conftántiam imité-

D

]i

pervénit ad ccoeléftia regna.

mur. Per Dóminum.

ii de

fe.

Gória Patri. I

p

€.

Ad Matutinum, Hytnous -

'Thleétà Chrifti nóbilis : -

N

1

nii. NoBurno Homilia S.

N

Gregori Pape in Evangel.

. Idóladamnat Géntium ,

(idà

$f1emo .

éregre proficifcens.

Deíque amóresáucius — '

um

T

utineo

i

e

ommuni. lix.

Vitz perícla défpicit..

bl

DIE XVIII. MAJI.

L oris revín&us áfperis

lp

Ín fefto $. VenantiiMartyris.

E.rupe pr&ceps,vólvitur ?

ml

Semiduplex.

Spinéta vultum láncinant :

Per faxa corpus fcínditur.

yi

. Omniade Commurti unius

tde

Martyris., przter ea; qu&

um membra raptant mar-

H

fichabentur propria.

iE I'iS-)

T

uf

Languent fiti fa

téllites :

Ad Vefperas , Hymnus-

um

Artyr Dei Venántius ,

Signo Crucis Venántius — '

&U

M

Lüx & decus Cam

E rupe fontes élicit.-

Q

tium,

f ellátor Ó fortíffime ,

M

"l'ortóre vi&to & jüdice -

Qui pérfidis tortóribus

QV

Latus triümphüm cóncinit.

E caute pr&bes póculum

Vr

A nnis puer , poft vínicula ,

Nos rore grátize írriga.

Sit laus Patri , fit Filio

Poft cárceres , poft vérbera ,

LLonga famé freméntibus

Tibíquefan&te Sptritus *

Cibus datur leónibus.

Da per preces V enàántii

hi

Sed ejus innocéntis

Beáta nobis ggudia: Amäa.

E F.e'däMa'ï; 4 5* ;

n

fi

J

?

LE

[5 fn pil;'i'mo 'Nö&ur

ho ER Le-

mdeséreret ,' in $a

rces

&iones ge Scriptüra occurr.

rem.conjícitur : quó Attatug

lj

In ji. NoGurno. Eeétio iv.

Preco míttitur

» qui ei dicat ;

Vr

X 7 Enàntius. Camers ; quin-

fe quoque Chri

A

. V.. decim annos natus; cüm

ftiánum fuíffe;

AL'

& ei nómini pr

Optérea renun.

hfcc

Chrifüáng . religiónis: accu-

tiáffe ,quod cognovíffet , in.

il

li

d

farétur. apud Ántíochum ,

ll

qui-fub. Décio Imperatóre

áne effe fidei comméttum 4

í

e

uo Chriftiáni prsséntibus

Af

I

Cameríno pri&erat , in por-

ábdicant ob vanam futurós

PU

ta civitátis Prafidi fe óbtu-

rum fpem. - Verüm nóbilis

4

Mil

lit: quem. ille pollicitatióni-

,Chrift athléta callidi. hoftis

bus , .ac terróribus diu ten-

insídias non ignórans , diáboli

t

tátum , flagris coedi ; & vín-

miníftrum à fe

pénitus rejé-

culis. aftríngi juffit::: fed -iis

cit. Quare ad Prefidem fte-

Jj

mirabíliter ab. Angelo folü-

»

ltl

rum addütto omnes contüfg

j

tus, lampádibus pófteà adü-

funt dentes, maxillzque con-

lv

ritur , atqude invéríó ore

fratbe ; atque ita cefus.im

fumo fuppófito fufpénditur.

m

fterquilínium dejícitur. Sed

if

Ejus conftántiam in torméri-

inde ab Angelo quoque erép.

tis demirátus Anaftáfius Cor-

tus , rurfus ftetit ante jüdi-

Ti

j

niculárius , & quod eum ab

cem: qui , Venántio adhuc

Angelo fterum folütum cán-

Yét

loquénte , é tribunáli céci-

dida vefte fupra fumum am-

dit, & inea voce: Verus eft

bulántem . vidíffet , in Chri-

Venántii Deus , noftros deos

ftum crédidit , . & à beáto

deftrüite ,

;rïs

rávit.

. exclámans ,eXPif'

yht

Porphyrio Presbytero . cum

Wi

famíla baptizátus , pauló

P

Defidérium áni

ma ejuä

poft Martyrii . palmam. cum

5

«sbt

li

eódem proméruit.

tribuíftüi ei Dómine

voluntáte labiórum ejus non

;l&üi [

x Honéftum fecit illum Dó:

fraudáfti eum.

. Quóniam

minus , & cuftodívit eum ab

prevenífti eum in benedicti-

)

inimícis , & à fedutlóribus

]

ónibus dulcédinis : pofuífti in

etutávit illum, 9 Et dedit ill

?

cápite ejus. corónam de lápi«

claritátem zetérnam.

de pretiófo.

Et.

y» Defcendítque cum 'illo in

Le&io vi,

fóveam : &in vínculis non

j

Uod cüm Przfidi nune

derelíquit eum. Ét.:

Q

tiátum effet , extémplo

: Le&io Vi .

Venántium leónibus óbjici

.A T Venántius Prefidi sí:

:.)

juffit , qui naturáli ferifáte

, &.ftitur, & ab eo ífterüm|

omíffa , ad ejus fe pedes ab-

pópu-

Tï

fgufträ tentä-tus?, ut Chrifti ! jecérunt : ínterim ille

uin

j

eta Mai, 79

Jum Chrifti fidem edocébat.

eliérunt, que Camerfni in

E

ecléfia Venántio

n fcü(

Quare inde amótus,fterum in

dita adhuc funt.

digáta hcön.

a

?2

cárcerem tráditur. Cuümque

tátis fhduïf:

0r

oftrídie Przfidi — reférret

&. Stola jucundit

P

Porphyrius , fe per vifum

eum Dóminus : . 9 Et coró-

Poüt'r

no&u pópulos , quos V enán-

nam pulchritüdinis pófuit fu4

(feqii

er caput ejus.

k Cibàávit

tius aqua tingébat claríífima

illum Dfís pane vitz;& intel-

J

juce fulgéntes , ipfum vero

Prefidem obfcuríffima calí-

lé&us: & aqua fapiéntiz falu-

(uti

ine opértum vidíffe; Prtes

tàris potávit illü.Et corónam.

fibl

$a incénfus eum íllico cápite

Glória Patri. Et corónam. -

In tertio No8&urno ; Ho-

m.ïüt

fü

plecti ímp

erat:deínde V enán-

ibus &

D

fiüm per loca vépr

miliai Evangelium, S& quis

giis

càrduis cónfita trahi usque

venit ad me vt in Communi

ii

ad véfperam. - Is cüm femiá-

unius Martyris. XXX.

duni

pimis relí&tus effet , mane fe

Laude

H

uSs

filti

m notde p

i

T

D

ífterum Prafidi prafentávit ,

D*ïö*

fer

a -lücï-

€uj

us juffü ftatim érupe prz-

D

€r

itátur;fedinde etiam diví-

Diem propínquam nüntiat ,

lo

pütus eréptus,

dénuo per loca

Nobis refert Venáàntius

Aff

era ad mil

le paffus tráhi-

L.ucis beátee münera.

áfp

ubi milítibus fiti zeftuán-

Nam críminum calíginem ;

Onl

4]

tur:

tibus,in próxima conválle ex

Stygísque noCtem dépulit :

(iet

lápide , in quo & génuum

Veróque cives làmine

LO

*

$.

hf

£ormam relíquit , ficut étiam

Divinitátis fmbuit.

li

gpunc in ejus Eccléfia vidére

Aquis facri baptísmatis.

il

Luftrávit ille pátriam :

WX

ficet,Crucis figno à Venántio

D

fa&to , aqu& manárunt. Eo

Quos tinxit unda mílites ;

Tf

qmniráculo plures permóti , in

In aftra mifit mártyres.

DN

hriftum credidérunt : quos

Nunc Angelórum párticeps

tüdy

omnes Prefes eó loci una

Adéfto votis süpplicum ,

Procul repélle crímina ;

yl

cüm Venántio cápite feríri

(de

juffit. Fülgura , & terraemó-

'Tuümque lumen íngerc.

tus eo témpore ita magni

Sit laus Patri , fit Fílio :

fuére, ut Prafes aufügeret :

Tibíque fan&e Sptritus :

»

Da per preces Venántii

qui paücis tamen poft diébus

bei

divfnam haud valens effügere

Beátanobis gáudià. "Amei.

ig

juftítiam , turpíffimam mor-

Vefpers de S. Petto-Cae-

iæ«

tem oppétiit. Chriftiáni ín-

leftino , cum commermiora-

d

terim. Venántii , & aliórum

tione S. Venantii Mart. &

l

eórpora honorífico loco fe-

S, Pudentiane Virginis.

tl

f5

À

u

Fefta Maji. /

kuh

M

;0

DIE XI

C

9

O.

X. MAJI.

In fecm)üg NoSgu

0-*1

In fe

fto S. Petri CoeleftiniPa-

Le€ Q iY.

.rn

l

il

p* & Con£.

; v

Dupl.

Etrusà nómine, quo Póg.

i

Orniniz de Communi Conf.

tifex eft appellátus,Coele.

li

-Ponti£. li. . preterca, qu

equuntur.

ftínus di&us , honeftis Catho.

)

Oratio,

licísque paréntibus Zsérnias

'W'ï

us, qui beátum Pe:

in Samnítibus: natus., adole.

lenhy)

D

trum Coeleftínum ad

fcéntiam vix in

gréffüs;ut án l-

i

fummi Pontificátus ápicem

mum à mundi illécebris. ci.

ATUL

fublimáfti , quique illum hu:

militáti .poftpónere docuí-

ftodíret,in folitàdinem fecef.

Imo

fit.. Ibi contemplatiónibus

NI

Áli : concéde propítius; ut

mentem nütriens , corpus in

ejus exémplo cunéta mundi

N

fervitütem: rédigens,férream

M

defpícere, & ad promíffa

caténam ad nuda

i carne ad-

j

umílibus preemia perveníre

Congregatióng,

l

felíciter mercámur. Per Dó-

quae

li

pófteàCoeleftinórum di&

a eft,

minum.

fub Régula fan&i .-Ben

edídz

-- Deinde fit

commoemora-

li

inftítuit. Hinc quafi

lucérna

T

tjo S. Venantü. Martyris ,

fuper candelábrum

öüta, 7

I

Afía. Qui vultvenire.

cüm abfcóndi nequíret

( n

ia

Y* Juftus ut palma.. xxxiii.

mánaE»ecléfia diu viduz

ta:Pa-

Oratio, . Deus , qui. hunc

ftóre) in Petri Cathedr

am ig-

2

lj

'Poftea S. Pudentianz Virg.

:

nórans,& abfens adf Cítus,ma--

gna novitátis admiratióne noy

.Aifa..Veni fponfa Chrifti ,

gaüs.

Sccipe corónam , quam tibi

minüs qu&. repentíno gáudio

i

cunctos affécit. Cürmi autem in

n

Dominus prepa

;'ävit in eetér-

Pontificátus fublimitáte col-«

num.

lu

Y^ Spécie tua , &

locátus,váriis difténtus Curis,

tüdine tua.

j PLllFll.ri-

affuétis ineümbere meditatió-

p

nibus vix

W;

X Inténde, prófperé pro-

óneri pári

poffe cognófceret ,

Jf

céde,

& reena.

ter, & honóri vo-

luntárié ceffi

tb

Indéque pri-

i

öratïo.

cam vitz ratión

)l

Xàudi nos Deus falutàá-

obdormívit inD

em répetens,

i

ómino :

ejüs-

is nofter : üt, ficut de

que pretiófam mor

tem Crux

i

beáte. Pudentiáne Vírginis

prafülgens in

M

cubículi

aere ante

li

tuz feflivitáte gaudémus; ita

óftium

réddidit

VUl

pi& devotiónis erudiámur af-

Ampliüs gloriófam. -

Mirácu-

J

u

fétu. Per Dóminum.

j

j

lis multis tanr vivens ,

quàm

In primo No&Gurno , Le.

poft óbitum cláruit :

quibus

CHones de Scriptura oeeurr.

rité examinátis ,

Clemens

i

*

"

b

.quin-

i

", cFefta Maiïo "À

n

;lilnt:oUS, anno PO

ftquam de- ]

». Pó

fui adjutórium f'upäf

poténtem,& exaltávi elédtum

r

céffit undécimo, Sanctórum

9 WNlanus

yl

nümero adferípfit.

de plebe mea :

V

a

w. Invéni David

ervum

enim.mea auxiliábitur el.

. Invéni David fervum me-

qelé

1neum, óleo fan&to meo un-

6)

xi eum:

-Manus enim

um : óleo fantto meo unxi

mea auxiliábitur ei.

eum. Manus.

eCio vi.

y Nihil. proficiet inimícus

jneo, &filius iniquitátis non

: T contrà , fapiéritia ju-

L

nocébit ei. Manus.

ftórum eft, nil per

N

Ex libro Morálium S. Gre-

oftenfiónem fingere , fenfum

ü

órü Papa.

verbis aperfre, vera, utfunt ,

dilígere,falfa devitáre, bona

rtli

Lib. ro. c.16. incap. 12« Job.

futi

Letuo v.

gratis exhibére , miala libén-

tiüs toleráre , quàm fácere ;

bis!

Eridétur jufti fimplici-

H

tas.Hujus mundi fapién-

nullam injüris ultióné qu&-

tia eft, cor machinatiónibus

rere , pro veritáte contumt-

liam lucrum putáre. Sed hac

Bs

tégere , fenfum verbis velà-

re: qua& falfa funt,vera oftén-

juftórum fimplícitas deridé-

J

dere, qua vera funt, falfa de-

tur , quia ab liujus mundi fa-

lube

monftráre. Hacnimírü pru-

piéntibus,puritátis virtus fa-

LU

déntia ufuà juvénibus fcitur,

tüitas créditur. Omne enim,

quod innocénter agitürjab eis

bb

hiec à püeris prétio dífcitur:

ii

hanc qui fciunt , ceeteros de-

procul dübio ftultum putá-

lu

fpiciéndo fupérbiunt ; hanc

tur; & quidquid in ópere vé-

ritas ápprobat,carnáli fapién-

Wt

qui néfciunt;fubjé&i & timi-

vb

di in áliis mirántur: quia ab

tize fátuum fonat. Quid nam-

€is hec éadem duplicitátis

queftültius vidétur mundo;

eff

CUf

-Aníquitas nómine palliáta dili-

quàm mentem verbis oftén-

f

gitur,dum mentis pervérfitas

dere,nil cállida machinatióne

urbánitas vocátur. Hc fibi

fimuláre, nullas injüriis con-

&

]Udh

obfequéntibus precipit ho-

tumelias réddere,pro maledi-

. mórum cülmina quarere;adé-

céntibus oráre, paupertátem

li

I

AU

pta temporaális glórise vanitá-

quaere, pofséfía relínque-

Ia

te gaudére , irrogáta ab áliis

re, rapiénti non resíftére ,

percutiénti álteram mmaxil-

QU

mala multiplíciüus . réddere

Q]

'cüm vires süppetunt , nullis

lam praebére?

refifténtibus cedere ; cüum

x. Ifteeft, qui ante Deum

T0

magnas virtütes operátus eft,

ln

virtüts poffibilitas deeft,

Pl

quidquid. explére per malt-

& omnis terra doctrina ejus

tiam non valent , hoc in paci-

j

repléta eft: ^ Ipfe intþrcädat

pro

fica bonitáte fimulátze.

Fefta

fv'l&j ï.« fiæ"?,

Í

M

pro peccátisómniuffi popu-

J 1

i« Amáviteum Dóminus, &

T

lórum.

ornávit eum : ftolam

- glórias

l

". ifte elt,

-qui 66nte'mpü't

índuit eum;. * Eta

d portas,

T

vitam.mundi , & pervénit ad

paradífi coronávit e

UT

]

coeléftia regna. Ipfe.

Y^ Induit eum Dóminus Iorf.

' lória Patri.

[

In tertió

R

óttürno.

cam fidei, & ornávit eum,

i

Etad portas.

l.

:

ectuo vii.

L é&io fan&i Evangelii fe-

l

cündüm Matthaum.

4. 1 jufta prorfus retribü:

l

4 tio, utqui hic pro Chri-

e&tio vil.

Cap. 19. d.

fto huimánz glóriam celfitüdis

N illo témpore : Dixit Pe-

ii

nis neglexérunt, illic à Chri-

trus ad Jefum :: Ecce.nos

I,b

relíquimus ómnia; & fecüti

fto jüdices glorificáti fingu-

láriter eum eo afsídeant , qui

fumus te ; . quid er

gO erit;no—

à fequéndis ejus veftígiis

1

bis? Et réliqua.

Homilía venerábilis Bedze

nulla ratióne póterant avélli,

AT

Eï

Nemo autem putet , duóde.

Presbyvteri.

cim tantüm Apóftolos , quia

W

ï—ïon)il. 1

n natahi S. Benedi&i

pro Juda pravaricánte Ma.

Erfé&us ille eft, qui

thías elä&us eft; tuhc e

ffe jus

4 àbiens vendit ómnia, quae

dicátüros :

j

ficut nec duóde-

habet , & dat paupéribus , ac

cimfole fünt tribus Ifrael ;u.

Wi

véniens séquitur Chriftum :

ii

habébit enim thesáurum non

dicándze;alióquin tribusLevi,

qu&e tertiadécima e

deficiéntem in caelis. Unde

dicáta recédet,

& 77 in] us

beneinterrogánte Petro di-

3

& Sint lumbi veftri preecín-

j

xit tálibus Jefus : Amen dico

&8i ,. & lucérnz ardéntes in

vobis , quod vos, qui fecüti

mánibus veftris: * Et yos s(.

efüs me in regeneratióne ,

miles homfnibus expectánti-

cüm séderit Fílius hóminis in

bus dóminum füum

fede majeftátis fuze, f'edebitis

; quando

revertátur à nüpt

tis.

& vos fuper fedes duódecim

*- Vigiláte ers0, quia nefet-

j

;

judicántes duódecim tribus

f

tis, qua hora Dóminus vefter

lírael. In hac quippe vita

ventürus fit.

Etvossimiles,

qe

pro ejus nómine laborántes ,

G lória Patri.

Et vos,

in ália preemium fperáre dó-

PrO. |S. Padentisna Virgine.

cuit : id eft; in regeneratióne

(s 10 lx-

cüm vidélicet in vitam im-

mortàlem fuérimus

refur-

Iu

Udentiána Virgo', Pu.

déntis Románi filia ;

pa-

il

géndo regeneráti , qui in vi-

réntibus orbáta, cüm

D

tam cadücam mortáliter erá-

admi-«

rübili pietáte Chrifi

lánam

:

inus géniti.

religiónem cóleret

,una cum

A-'a

€—s

J

QIO

Ü-

Fefta Maji, 40*

?

s

foróre Praxéde pecüniam ex.

In fecundis V efp. ad Mag-

nif. Afía. Dum effet fummus,

;üme!

véndito património redáttam

qus

paupéribus diftríbuit , séque

cuni commefn. jequentis.

DIE XX. MAJI.

[

jejüniis & oratiónibus dedit.

n fefto S. Bernardini Senen-

g

Cujus étiam ópera tota ejus

n

familia,in qua erant nonagín-

fis Conf. Semiduplex.

Afia. Similàbo eum viro fa-

qyett

tafex hómines, à Pio Pon-

Qati

tífice baptizáta eft. Quód au-

iénti, qui eedificávit domum

fuam füpra petram.

lum

tem ab Ántoníno Imperatóre

i

u

fancítum erat , ne Chriftiáni

Yy. Amávit eum Dóminus ;

& ornávit. eum.

(ife

püblice facrificia fácerent :

aut

Pius Póntifex in edibus Pu-

x« Stolam glóriee índuit eum.

LÀ

eftt

dentiánz cum Chriftiánis Sa-

ratio«

Omine Jefu , qui beáta

A

cracelebrábat. Quibus illa

]i

j

benígné accéptis , qua ad vi-

Bernardíno Confefsóri

tam necefsária effent ; fuppe-

tuo exímium fan&i nóminis

n

v

ditábat. ltaqueinhis Chri-

tui amórem tribuffti : ejus,

ftiánee pietátis officiis migràá-

quafumus , méritis & inter-

pn

g

vit é vita, & in fepülchro

ceffióne , Spíritum nobis tuz

ffufi

atris ad coemetérium Pri-

dile&iónis benígnus infünde.

ui vivis, & regnas cumt

li

If

fcilla via Salária fepülta

vt

eft, decimoquárto Kaléndas

Y

eoPatre in unitáte ejüsdem

anil. .

z

Spíritus fan&ti.

CI J

il

T

' E

tj

e Deum laudámus. 16.

n primo No&urno , Le-

$i hoc Feftum .contingat

Cliones de Script. occur.

r

transferri , tunc nona Lecüo

]n i. No&turno. Le&io iv«

Il

dicitur, E. t Paulus , qui ter-

T3Ernardínus Albizéfca ;

tiusdécimus.

ut

abetur

nóbili

Senénfi família

uinta. die, infra Ottavam

ortus, ab ineünte atáte non

Apoftolorum Petri & Paul.. -

obfcüra fan&titátis dedit in-

fes

