efficitur predicando. Quaft

a[t'génitus , non agnófcit ?

enim

Gg3

419 —

» Fefta Julii. //- /4

enim parit Dóminum , quem

ceciderit , fi récipi poteft ,

eórdi audiéntis infüderit : &

Iambátur : fin áliter, autlavé-

À

tur,aut radátur :

rhater ejuspreedicáando effici-

idquid lo-

tur,Ííi perejüus vocem amor

tum,aut rafum e

[

comburá-

Dómini in próximi mente ge-

tur , & cinisin facrárium re-

nerátür. - Ad quam rem no-

ponátur. Multis praetéreà

bisidóneé confirmándam ad-

utíliter decrétis martyrio co-

eít beàta Felícitas , cujus hó-

ronátur , & fepelítur in Va-

i

dienatalítia celebrámus: quz

ticáno, quinto Idus Jülii, cüm

credéndo éxtitit ancílla Chri-

fediffet annosnovem , menfes

f , & pradicándo facta eft

ut

inque dies vigínti feptem ,

mater Chrifti. Septem quip-

&

Presbyteros decem & octo,

e filios , ficut in geftis ejus

Diácenos vigínti unum , Epí-

ä

t

emendatióribus légitur , fic

copos per divéría loca duó-

poft fe tímuit vivos in carne

decim,menfe Decémbri quin-

ü

relínquere , ficut carnáles pa-

ue Ordinatiónibus creáffet.

Ü

e Deum laudámus. 16.

Í

réntes folent metüere ; ne

mórtuos premittant.

X DIE Xil. JULH.

Y

T e Deum laudámus. 16.

In fefto S. Joantis Gualberti

In fecundis Vefperis. fit

Abbatis. Duplex.

-

Omnia de Cói Conf. non

l

commenm. S. Pii.

P

. DIE XI. JULII

Pontif. Ixix. prater ea,qua&

f

S. Pn Pa

e «&Mar

fequuntur.

"'Oratio.

I

Afl'a.' I&e

E

anCtus.

tyris;

Vtercéffio nos , queefumus

y. Glória & honórce.

l

Dómine ; beáti Joànnis

Oratio. Infirmitátem. xxii.

Gualbérti. Abbátis commén-

[j

Le&io i.

det : ut, quod noftris méritis

Tus Aquilejénfis Impera-

non valémus , ejus patrocínio

r

tóre Antoníno Pio , Pónti-

affequamur. Per Dóminum.

fex creátus, poenam ftátuit in

Deinde fit commemorat.

SS. Naboris & Felicis MM.

facerdótem,cujus negligéntia

de sánguine Dómini áliquid

Afia.

Iftórum eft enim.

fülláverit. . Poeniténtiam e-

y. Letámini. xxxvi.

ä

Oratio.

l

nim,inquit, agant quadragín-

tà diébus, fi in terram áliquid

Refta , quefumus Dó.

H

decíderit: fi fuper altàáre, tri-

E

.

mine : ut, ficut nos fan-

bus diébus :fi fuper línteum

Górum Maàrtyrum tuórum

Náboris & Felícis natalítia

upérius , quátuor : fi i infé-

rius.deflüxerit , novem dié-

celebránda non déferunt ;

bus:fi usque ad quartum ,

ita jügiter fuffrágiis comitén-

ï

L]

vig;'nti die'bvus 3 ubicümqqg

tur. xPer Dóminum.

"n

i

Fefta

ulii. 7/2.

Y

ny

!

i

l EU

; Inprimo Nocturno , Le-

m Romuildum proficííci-

ii

&tiones de Scriptura occurr.

tur : àquo ctelicum fui infti-

1ii. No&urno. Le&io iv.

tüti vaticínium áccipit: tum

?CO

amnesGualbértus Florén-

fuum Ordinem fu

régula

t

Jr

J

tie nóbili génere ortus ,

fan&ti Benedí&ti apudUmbró-

dum patri óbfequens rem

fam vallem inftítuit.

äfïïn

(j

J

militárem séquitur , Ugo ,

$&. Honeftum fecit illum Dó-

ünicus ejus frater,occiditur à

minus , & cuftodívit eum ab

ls

confanguíneo , quem cüm fo-

inimícis , & à feductóribus

];W»

um & inérmem fantto Paraf-

tütávit illum :

9 Ftdedit

I

céves die Joànnes armis ac

illi claritátem ztérnam.

hi

milítibus ftipátus óbvium ha-

y. Juftum dedüxit Dóminus

1.f

AU

béret,ubi neuter álterum pó-

per vias re&Qas , & ofténdit

terat declináre,ob fantteCru-

illi regnam Dei. . Et dedit.

(

cis reveréntiam , quam homi-

Le&8io v..

Vil

cída fupplex,mortem jamjam

Eínde plürimis ad eum

)

fubitürus , bráchiis fignábat ,

D

ob ejus fanGitátis fa-

l

vitam ei cleménter indülget.

mam ündique convolántibus ,

Yi

A

Hofte in fratrem recépto ,

uná cum iis in sócios adícítis ,

H

próximum — fan&i Miniátis

ad heréticam & fimoníacam

J

templum oratürus ingrédi-

pravitátem extirpándam , &

fa;t

tur,ubi adorátam Cruücifixi

Apoftólicam fidem propagán-

imáginem caput fibi flé&tere

dam séduló incümbit , innü-

[ini

cón

j

icit.

Quo mirábili

meraproptéreà in fe & fuis

o'ami

fat&to permótus Joánnes, Deo

incómmoda expértus. Nam

!

exínde , étiam invíto patre ,

uteum ejüsque sócios adver-

1

j

y

j

militáàre decérnit , atque ibt-

sárii perdant,noCtu fan&i Sál-

(

dem própriis fibi mánibus co-

vii coenóbium repénte agsre-

I

mam totóndit , ac monáfti-

diüntur, templum incéndunt,

M

eum hábitum índuit ; adeó-

s&des demoliüntur , & Máó-

V

que piis ac religiófis virtüti-

nachos omnes letháli vülne-

bus brevi corüfcat, ut multis

re sáuciant : quosvir Dei

fe perfectiónis fpécimen , ac

ünico crucis figno incólumes

normam przebéret ; ita ut

prótinus reddit , & Petro e-

j

ejüsdem loci Abbáte defün-

€&to,commüni ómnium voto in

jus mónacho per imménfum

lh

ardentiffinümque ignem il.

j

Superiórem eligerétur. At

Iefo mirabílitertranseünte ,

Dei famulus cüpiens fubéffe

optátam fibi & fuis tran-

Jj

pótiusquàm przéffe,admajó-

quillitátem óbtinet : inde fi-

ra divína voluntáte fervátus ,

moníacam labem ab Etrü-

ad Camaldulénfis erémi fnco-

ria éxpulit: acin tota Itália

4

üdem

4

t

r

« Fefta

L

Juii. 72,

Mif

fidem

pri

(ftinze integr

l

táti re-

vum annum agens , apud

ftítuit.

Paffiniànum , ubi fumma ve.-

u

f

, Amávit eum Dóminus , &

neratióne cólitur,migrávit ad

qü&f

ornívit eum : ftolam glórise

Dóminum anno falátis millé-

t

Chr

induit eum : € . Et ad portas

fimo: feptuagéfimo tértio .

páradífi coronávit cum.

quarto Idus Jülii. Quem Coe-

, Induit eum Dóminus lorí-

E

leftínus tértius , innümeris

ca'm fidei, & ornávit eum. Et.

miráculis clarum , in Sancttó-

]

e&io Vio

rum nümerum rétulit.

]

l Ulta fünditus eréxit

& lfte homo perfécit ómnia

1 buC

À V À. monaftéria, eadémque

ei Deus, &

4n

quz locütus e

& ália sdificiis ac r

egulári

dixit ad eum : Ingrédere

f&

obfervántia inftauráta,

;

nétie

j

in réquiem meam : * Quia

e

Icgibus communítvit. Ad egé

te vidi juftum coram me ex

nos aléndos facram fuppelle-

ómnibus Géntibus.

j

&ilem véndidit : ad ímpro-

y^,, lfte eft, qui contémpfit

y

bos coercéndos eleménta fibi

vitam mundi , & pervénit ad

f

Y

famulári confpéxit:ad daemo-

coeléftia regna.

Quia.

nes compriméndos crucem

G lória Patri. Quia.

J

uafi enfem adhibuit.Demum

In tertio NoGturno.

[

abftinéntiis, vigílis, jejániis ,

L é&io fan&ti Evangélii fe-

—

M

oratiónibus,carnis maeeratió-

Y

cündüm Mattheum.

nibus , ac sénio confé&tus ,

Le&io vii.

Cap.5. g -

1

dum infirma valetüdine gra-

N illo témpore :

ixit le-

Ti

varétur , Davídica illa verba

fus difcípulis fuis: Audt-

!

perfsepe repetébat:Sitívit áni-

ftis, quia di&tum eft ; Dfli-

ma mea ad Deum fortem vi-

ges próximum tutim , & ódio

vum,quando véniam & ap-

habébis inimícum tuum.

Et

:

arébo ante fáciem Dei ?

réliqua.

j

amque morti próximus, con-

HomilíaS. Hierónymi Presb.

vocátos difcípulos ad fratér-

Lib. x. Comment. in c. 5.

nam concórdiam cohortátur ,

Matthaie

Gó autem dico vobDis ,

& in Brevículo , cui confepe-

liri vóluit,juffit hac fcribi :

Dilígite *inimícos ve-

Eszo Joánnes credo , & confi-

ftros ; benefácite his , qui

téor fidem, quam fan&i Apo-

odérunt vos.

Multi

ra-

ftoli preedicavérunt, & fan&i

cépta Dei imbecillitáte

i

l35

Patres in quàátuor Conciliis

non Sanctórum viíribus zfti-

ï

confirmavérunt. Tandem tri-

mántes , putant effe impof-

J

duáno Angelórum obséquio

fibília, qu& pracépta funt ,

]

f

eptuagéfimü octá-

& dicunt , fufficere virtüti-

"M

bus

df;g?ätus ,

—

Fefta

AR

$

4 ;

| fll[

bus , non odíffe inimicos:: cz-

li, & lucérnae ardé

ntes in

terüm dilígere, plus pracipi,

manibus veftris. » Et vos sí-

5m10h

fau

Üj

quàm humána natüra patiá-

miles homínibus expe&tánti-

tur.

Sciéndum eft ergo ,

bus Dóminum fuum , quando

1l j

Chritum non impoffibília

D

revertátur à nüptiis.

pracípere;fed perfétta. Quae

,. Vigiláte ergo., quia nef-

y It

u

fecit David in Saul,& in Ab-

cítis : qua hora Dóminus ve-

M

Nl

ti

L

fálom : Stéphanus quoque

fter ventürus fit. Et vos.

martyr pro inimícis lapidánti-

G. lória Patri. Et vos.

WEl

j

Dus

bus deprecátus eft : & Paulus

L

anáthema cupit effe pro per-

On enim

i(ïtiux'aut ped&s

ff

fecutóribus fuis. Hzc autem

N

labórant curréndo , au-

4

Jefus & dócuit , & fecit , di-

res audiéndo, aut manus ope-

Wf

cens : Pater ignófce illis,quod

rándo laxántur , ut nos per

«

n

enim fáciunt , néfciunt.

ipfam excufatiónem liberáre

W

, lfteeft , qui ante Deum

conémur.'

Non nobis díci-

Ü

magnas virtütes operátus eft,

tur: Ite ad. Oriéntem , &

j

& de omni corde fuo lIaudávit

quarite charitátem ; navigá-

A

r

Dím: * Ipfe intercédat pro

te ad Occidéntem & inve-

m

"

peccátis omnium populórum

niétis — dileCtiónem.

Intus

i

x., Ecce homo fine querela ,

in noftro corde eft , ubi

&i

verus Dei cultorjábftinens fe

redíre jubémur, dicénte Pro-

]I 5]

ab omni öperg malo , & pér-

phéta : Rediíte pravarica-

J

manens in innocéntia íua.

tóres ad cor.-

Non enim

j

d

Ipfe.

Le&io viii,

in longínquis regiónibus ine

N réliquis opéribus bonis

venítur, quod à nobis péti-

tur.

u

i

intérdum poteft àliquis

I i

qualemcümque excufatióné

T e Deum laudámus. 16.

praténdere:ad habéndam ve-

In Laudibus fit commem.

Y

ró dile&tiónem nullus fe póte-

SS. MM Naboris & Felicis

T

y

rit excusáre. Poteft mihi àli-

.Afïlïo

L]

eftri captlli.

quis dícere , non poffum je-

y.

Exultábunt. xlvii.

junàre : numquid poteft dí-

OratioP r&fla , quef.. 47c.

IUf

r

cere, non poffum amáre ? Po-

ln feeundis Vefperis fit

teftáliquis dícere , virginità-

commemoratio S. Amnacleti

[

tem non. poffum ferváre ;

J

Papz & Miarty ris.

li

non poffum res totas véndc-

DIE Xir. JULII.

Ie ,

paupéribus erogàre :

:

In fefto . Anacleti Papze &

p«

nunquid poteft dícere , non

ijs. Semid.

"

poffum dilígere inimícos ?

Afïa.Ma'äg

Sanctus.

n

4

x», 9int lumbi veftri pracín-

y. Glória & honóre. xxii.

j"

Gg5

Orz-

414

Fefta Julii. / .

De E

xpofitióne fanfti Am-

Eus, qiii Bs beiti Aná-

brófiüi Epífcopi in. Pfalmum

I)

cléti Mártyris tui atque

centéfimum décimum

ii

Pontiíficis ánnua folemnitàte

octávum.

letíficas : concéde propítius ;

Sermone 2r.

Le&io v.

u

qui

nt , cujus natalítia cólimus ,

Rincipes perfecüti funt

àd

de ejusdem étiam prote&ióne

|P

me gratis,& à verbis tuis

gaudeámus. Per Dóminum.

trepidávit cor meum. . Bené

T

Ya

ÍInptfimo No&Gutnmo , Le4

hoc Martyr dicit , quód in-

Y

&iones de Scriptura ocerr..

jüfte

erfecutiónum tormén-

d

In fecundo No&urno.

ta fu

t

Íneat : qui nihil. rapüe-

Le&to iv.

rit,nullum violéntus oppréf-

M

fi

A Naclétüs Atheniénfis ,

ferit, nullíus sánguinem fü-

NI

. A Trajáno I

eratóre re-

derit , nullíus torum putáve-

xit Eccléfiam.

b

ecrévit , ut

rit effe violándum : qui nihil

Qf

lus

Epífcopus à tribus Epífco-

légibus débeat , & gravióra

(i

pis , neque à paucióribus

latrónum fuftinére cogátur

confecrarétur : & Clérici fa-

fupplícia : qui loquátur jufte,

n

& non audiátur: qui loquátur

y

€ris Ordínibus püblice à

[

róprio Epífcopo initiarén-

plena falütis , & impugné-

n

tur: & ut in Miffa , perácta

tur: ut poffit dícere : Cüm

confecratióne , omnes com-

loquébar illis , impugnábant

r

Beáti Petri fe-

j

inunicárent.

me gratis.

Gratis ígitur

pulchrum ornávit , Pontifi-

perfecutiónem pátitur , qui

.

N

cümque fepultüre locum

impugnátur fine crímine

.

i

áttríibuit. Fecit Ordinatiónes

li

impugnátur ut nóxius , cüm

fitin tali confeffióne laudábi-

duas menfe Decémbri , qui-

bus ereávit Presbyteros quin-

lis: impugnátur quafi venéfi-

cus,qui 1n nómine Dómini

que , Diáconos tres , Epífco-

0s fex. , Sedit annos novem ,

gloriàtur, cüm pfíetas vir-

menfes tres , dies decem.

tütum ómnium fundamén-

Martyrio coronátus, fepültus

tum fit.

$. Defidérium ánima ejus

eítin Vaticáno.

P

*y. Honéftum fecit illum Dó-

tribuífti ei Dómine ,

minus , & cuftodivit eum ab

voluntáte labiórum ejus non

inimicis, & à feductóribus

fraudáfti eum.

tutávit illum: *Et dedit illi

?

« Quóniam prevenifti eum

|

elaritátem etérnam.

in benedictiónibus dulcédi-

;

Y* Defcendiítque cumillo in

nis : pofuifti in cápite ejus

fóveam : & in vínculis non

corómam delápide pretiófo,

Et voluntáte,

l

dyerglfquit eum. Etdedit.

Le-

[4

l]

Fefta Julii. 7^

475

!

Le&io vi

Oratio.

Eré fruftrà impugni-

eti]

V

[ Eus ,. qui pópulo . tuo

tur , qui apüd fmpios &

etérne falütis beátum

infidos impietátis arcéfífitur ,

Bonaventüra miníftrum tri-

[

cüm fidei fit magífter. Verüm

buífti: przefta , quaefumus: ut

i

Q

h

qui gratis impugnátur , fortis

quem doCGórem vita hàbüi-

debet effe & conftans. Quó-

mus in terris , intercefsórem

W

modo ergo fubtéxuit: Et à

habére mereám

X

qu

verbis tuis trepidávit cor

Per Dóminum.

ur in ccelis:

!(i

(/.

d

meum?T repidáre imfirmitátis

Deinde fit commemor.. S,

r

eft ; timóris atque formídinis.

Anacleti , Afía. Qui vultve-

Qp

Sed eft étiam infirmitas ad

níre poft me , ábneget femet-

Id

falàtem , eft étiam timor

tpfum, & tollat crucem fuam,

VN

San&dtórum. Timéte Dóminü

& fequátur me.

if

omnes San£&ti ejus: & , Beá.

y». Juftus àt palma florébit.

1

jit

tus vir , qui timet Dóminum.

x*. Sicut cedrus Líbani mul-

vgmlr

Qua ratióne beátus? Quia in

tiplicábitur.

qu

mandátis ejus cupit nimis.

Oratio. D eus, qui nos.

4-

X&. Stola jucunditátis índuit

Yn primo No&urno , Lectio.

[

eum Dóminus :

Et coró-

b

nes de libroEccli.S apiéntiam

n

nam pulchritüdinis pófuit fu-

ómnium antiquórum.

ut in

j

per caput ejus.

Communi Do&G. Ixvi.

y. Cibávit illum. Dóminus

Init NoGturno. LeGio iv.

IIL

|u

pane vite , & intellé&us: &

Onaventüra, Balneorégit

i

aqua fapiéntiz falutáris po-

in Etrürianatus , cüm in«

távit illum.

Et corónam.

,U

GlóriaPatri. Et corónam.

fans incidiffet in vitz perícu-

u

lum , mater ejus vovit , fi in«

W

ij

In ii No&Gurno , Homilia

de evasíffet ; fe eum religióni

in Evang. Si quis venit.

beáti . Francífci dicatüram.

J

de Communi uniüs M. xxx.

Itaque adoléfcens inOrdinem

n

g,' n

V'efp. de feq. coi. praeced.

Fratrum Minórum adífcríbi

DIE XIV. JULIL -

vóluit :

ubi Alexándro de

In fefto S. Bonaventuraz Epi-

j

Ales magíftro , ad eam do-

f

. fcopi, Confefforis , &

&ríne perfetiónem brevi

J

Ecclefize Do&t. Dupl.

pervénit , ut séptimo poft

Ad Magnificat inutriusque

anno libros Sententiárum Pa-

Vefperis , Afia.

O Dottor

u

rífiis püblicé fumma cum lau-

óptime , Eccléfize fan&te Iu.

de fit interpretátus

quos

men , beáte Bonaventüra, di-

étiam przcláris pófteà com-

víns legis amàtor , deprecá-

mentárüs illuftrávit.

Poft

J

^ fe pro 1j.obis Filium Dei.

fex annos , fui Ordinis Ge-«

nerá-

Fefta Julii. 77

.Rx libro Morálium fan&i

t

neràlis minífter Rome fa-

u

&us , ea prudéntize. ac fan&ti-

Gregórii Papae.

tátis laude miniftérium geffit,

Lib. 9. cap. 6. Lectio vi.

j

[

utin ómnium ore & admira-

s

i poft Orfonas Hyadü

qat

üóne effet.

Q

nómine , nifi Do£tóres

, Iinvéni David fervum

fanctz Eccléfie defignántur ?

PC

gh

sneum , óleo fan&to meo unxi

Qui fubdüctis Martyribus ,

Yo

eum : ? MManus enim mea

eo jam témpore ad mundi

auxiliábitur ei.

e

Nihil

notítiam venérunt , quo fides

pht

roficiet inimícus in eo , &

cláriüs elücet : & repréffa in-

pï(

i

filius iniquitátis non nocébit

fidelitátis hfeme , áltiüs per

€1.

Manus. Te&io v..

corda fidéliií fol veritátis ca-

n

let. Qui remóta tempeftáte

V

m A Ulta feripfit , in quibus

o

*$/E fummam eruditiónem

perfecutiónis explétis longis

cum pari pietátis ardóre con-

nóGibus infidelitátis , tunc

1'

fantteeEccléfise orti funt,cüm

!

j

jungens , le&órem docéndo

movet. Quem Gregórius de-

eijam per credulitátis ver-

y

eimus , ejus fan&imónie &

numlucídior annus aperítur.

n

, líte eft, quiante Deum

fapiéntie fama commótus ,

Cardinálem .& Epífcopum

magnas virtütes operátus eft ,

Albanénfem creávit. Eüm-

& omnmis terra docirína ejus

]

dem adhuc vivéntem beátus

repléta eft: ? Ipfe inter-

Y

e

'[homas Aquínas fanctum

cédat pro peccátis ómnium

appellávit. Cüm enimvitam

populórum.

Y

fan&ti Francífci fcribéntem

^ lfte eft

; qui contämpüt

h

comperíffet : Sinámus , in-

vitam mundi , & pervénit

quit , Sah&tum pro Santto là-

adcoeléftia regna. — Ipfe.

boráre. Migrávit é vita pri-

G lória Patri. Ipfe.

|$

die Idus Jülii, in Concilio

In tertio NoCturno.

Lugdunénfi , quinquagínta

Lé&io fanüi Evangdüi fe.

tres annos natus , multis édi-

cündüm Matthaeum.

tis miráculis.. Quem Xyftus

LeüGio vii. « Cap.5. b

quartus Póntifex Máximus

N illo témpore:Dixit Jefus

rétulit inSantctórum nümerti.

difcípulis fuis : Vos eftis fal

x. Pófui adjutórium fuper

terrae. Quod fi fal evanüerit ,

oténtem , & exaltávi elé-

in quo faliétur ? Et réliqua.

&um de plebe mea : * iManus

Homilía S. Joánnis Chrysóft.

enim mea auxiliábitur ei.

Hom. t

.in Matth. fub med.

j

y. Invéni Davidfervum me-

téndite , quid díxerit ,

um, óleo fanfto meo unxi

Av

os eftis fal terrae: per

APAT « — Ra GeumuE — — . Óa TfI -- G- l

eunt.

Manus.

—

quod ofténdit , quàm necef-

sário

)

iib

Fefta Julii. 7.5*,

Non

1 PQP:

sário ifta precípiat.

osejus, * Ftimplévit eum

Jr

enim de veftra , inquit , tan-

Dóminus fpíritu fa

tümmodó vita , fed de uni-

& intellé&tus.

Í

piöntiæ *

Ti

3müD»

vérfo orbe vobis rátio red-

, Jucunditátem, & eiülta-

dénda eft. Non ad duas quip-

m

li

tónem thefaurizávit fupez

Mi

pe urbes , aut decem , aut vi-

eum, Etimplévit.

t

gínti; neque adunam Gentem

G lória Patri. Etimplévit. -

vos mitto,ficut mittébamPro-

e&io ix.

JmaQL

phétas, fed ad omnem terram

E fgitur putétis ; inquit ,

DI

prorfusác mare , totümque

N

ad lévia vos ducéndos

dl

"t

mundum , & hunc váriis cri-

effe certámina , neque exi-

mínibus oppréffum.

guárum rerum vobDis irneün-

itydi

)

&« Amáviteum Dóminus , &

dam effe ratiónem: Vos eftig

&t Ij

'

ij

ornávit eum : ftolam glórie

falterre. Quid ígitur? Ipfi-

$, ll

induiteum, * . Etad portas

ne putrefá&ta medicáti funt 2

Jutei

paradífi coronávit eum.

Nequáquam: neque enim fie-

w

y^ Induit eum. Dóminus lo-

ri poteft,ut ea, quz jam cor-

gt

rícam fidei , & ornávit eum.

rüpta funt , falis perfricatió-

Fidla

. Le&io viii

Et.

ne reparéntur.

Non ergo

peräm&at

Icéndo enim ;; Vos eftis

hoc fecérunt ; fed ante reno-

du

fal terra» ; ofténdit uni-

vàáta,fibíquetrádita , atque

Wi

véríam hóminum infatuátam

ab illa jam putrédine liberá-

Q1f

efíe natüram , & peccatórum

ta, afpergébant fale, & in ea

vi corrüptam : & idcírcó il-

novitáte confervàbant , quam

n

lasab eis virtütes requírit ,

à Dómino fufcéperant. Li-

qua máximeé ad multórum

beráre quippe à putrédino

pel"n

p

alütem procurándam necef-

peccatórum , Chrifti virtütis.

sáric funt atque ütiles. Nam

eft: ut autem ad illa íterum

ui manfuétus eft , ac modé-

If

nonrevertántur , Apoftoló-

I

r

Jl

us , & miséricors & juftus ,

rum cure eft, ac labóris.

non intra.fe tantümmodoó

'Y e Deum laudámus. 16.

)

l]

?/

"Mi

hzec re&té fa&ta conclüdit ,

In fecundis Vefperis fit

!

i

verüm in aliórum quoque

commern. fequentis.

DIE XV.

ULII.

Ij [d[

utilitátem preclároshos fá-

Mtta

li

Ciet efflüere fontes.

Igitur

In fefto S. Henrici Ymperato-

qui corde mundo eft atque

ris Cont.

Semid.

'.pli'

ld

pacíficus, & perfecutiónem

Afia, Similábo eum viro.

i]

pro veritáte pátitur, nihil-

y. Amáviteum., Ixx.

éminuüs in commuüne cómmo-

Xatio.

!

/l

t

dum vitam inftítuit.

Eus , qui hodiérna die

:

3:« In médio Ecelé(ize apéruit

beátü Henrícum Con-

]

En

8

Fefla Juli. 72

fefsórem tuum é terréni cül-

minus , & cuftodíviteum ab

ínine impérii ad regnum z-

inimícis , & à fedu£&tóribus

térnum transtulífti: te süppli-

tutávit illum , 9Et dedit illi

M

€es exorámus, ut ficut illum,

claritátem ztérnam.

rátie tug ubertáte pravén-

$. Juftum dedüxit Dóminus

fur

tum , illécebras f&culi fupe-

per vias re&as , & ofténdit il-

jl

ráre fecífti

M

ita nos fácias ,

liregnum Dei. Et dedit.

fe

ejus imitatióne , mundi hujus

Le&io Ve

blandiménta vitáre , & ad te

N Cafífünénfi monaftério

fin

puris méntibus perveníre.

i

&

er Dóminum.

ravi deténtus infirmitáte ,

tü

anéto Benedí&tojinsígni mi-

In primo No&turno , Le-

ráculo fanátus eft. Románam

f

&iones de Scriptura occurr.

Eccléfiam amplíffimo dipló-

T

In n. Noé&turno. Le&io 1v.

1m]z

mate munerátus, eídem tuén-

i t

Enríeus ,

cognoménto

d& bellum advérsüs Grzcos

Pius , é Duce Bavárie

fuscépit, & Apülia, diu ab il-

L

Rex Germánize, ac póftmo-

lis pofféffam,recuperávit.Ni-

f

|K

düm Romanórum Imperátor,

hilfine précibus ággredi sóli-

n

temporális regni non contén-

tus, Angeltí Dómini , fan&tós-

tus angüftiis , pro adipifcén-

que Mártyres tuteláres pro fe

(

da immortalitátis coróna sé-

pugnántes ante áciem intér-

! d

I

dulam ztérno Regi exhíbuit

dum vidit. Divína autem pro-

fervitütem.

Adépto enim

té&tus ope , bárbaras natiónes

ld

Império , religióni amplifi-

précibus magis quam armis

i

H

cánde ftudiósé incümbens ,

Pannóniam ad-

(

expugnávit.

ll

Eccléfias ab infidélibus de-

huc infidélé, trádita Stéphano

l

rüctas , magnificéntiüs re-

Regi foróre fua in uxórem,

parávit , plurimísque largi-

eóque baptizáto , ad Chrifti

q

tiónibus & przdiis locupletà-

d

fidem perdüxit. Virginitá-

vit. Monaftéria , aliáque lo-

temyraro exémplo , matrimó-

ï

i

ca pia vel ipfe eedificávit , vel

nio junxit , fanctámque Cu-

affignátis reddítibus auxit.

negündam , cónjugem fuam

|Y

Epifcopátum Bambergénfem

propínquis ejus , morti próxi»

| Wi

haereditáriis ópibus fundá-

mus , illibátam reftítuit.

tum , beáto Petro , Romanó-

3. Amávit eum Dóminus , &

u

que Pontífici ve&tigálem fe-

ornávit eum : ftolam glóriae

(Gl

cit.

Benedíéttum oCGávum

n

índuit eum, * Et ad portas

W

z

à quo Impérii corónam accé-

paradifi coron&vit eum.

erat , prófugum excépit ,

Y. Induit eum Dóminus Io-

ii

ueeque Sedi reftítuit.

l rícam fidel j & ornávit eum.

Q

A

Bc Honeftum fecit illum Dó- | Et ad.

Le&tio

Fefia Juliü. /Ó.

Qd

' Le&Gio vi

19

f

DIE XVI.

ULII?

j

Enique rebus ómnibus,

ffieium B. M.

. de Monte

um

qua ad Impérii honó-

"

armelo. Dupl.

rem & utilitátem pertinébát,

N

AAd Vefperas ; Antiphona.

Ub

fumma prudéntia difpófitis,&| Dum effet Rex in accübitu,

ilüftribus per Gálliam , Itá-|cum reliquis de Laud. — 491.

m

liam, & Germániam , religió-

Pfalmus. D ixit Dóminus,

L

Íf; munificéntiz veftígiis paf-

um relhquis ut in Officio

li

exlv.

Ti

fim relíctis , poftquam herói-

ca virtütis fuavítfimum odó-

parvo B. V. M

Capitulum. Eccli.

SlgL

rem longé latéque diffüdorat ,

inítio , & ante

2?e.wælc)ula

(l

fan&itáte , quam fceptro clá-

A

rior , ad regni coeléftis pre-

creáta fum , & usque

m

adfutürum faculum non dé-

WT dU

jnia , confummátis vitz labó-

finam , & inhabitatióne fan-

uGIæC

xibus , à Dómino vocátus eft | Ga coram ipfo miniftrávi.

i

anno falütis milléfimo vigé-|». Deo grátias.

fimo quarto. Cujuscorpusin|Hymnus. À ve maris &ella.j

i

Eccléfia beatórum Apoftoló- ?. Di

áàre me laud

:faye te,

li

rum Petri & Pauli Bambér-

Virgo

j5

ctáta.

i

ge cónditum fuit: ftatimque &« ^ Dà mihi virtütem contra

(

ad ejus tüámulum multa mirá-

hoftes tuos.

i

cula , Deo ipfum glorificán-

Ad Magnificat , Antiphdha.ï'

Jini

te, patráta funt ; quibus pó.

Santta María , fuccürre mífé.

[ 4f

Íteà rité probátis , Eugénius

ris , juva pufillánimes , réfo-

i

tértius Sanctórum nümero

ve flébiles,ora pro pópulo, in-

illum adferípfit.

d

térveni pro Clero , intercéde

!j

$» Iftehomo perfécit ómnia,

pro devóto fémineo fexu :

j

qua locütus eft ei Deus , &

séntiant omnes tuum .juvá-

dixit ad eum

Ingrédere in

men. quicümque célebrant

Jj

r

réquiem meam :

tuam folémnem Commemo-

n

ratiónem.

ratio.

gUf [

Quia te vidi juftum coram

p

ime ex ómnibus Gentibus.

Eus , qui beatíífimae

]H

Y* Iíteeít , qui contémpfit

7 femper Vírginis & Ge-

vitam mundi, & pervénit ad

nitrícis tusee Maríze fingulári

cceléftia regna. G..

título Carméli Ordinem de-

li

uia.

Q]

€ lória Patri.

coráfti

concéde propítius ;

JJ

iu. NoGurno , Homilia

ut, cujus hódie Commemora-

$. Gregoriüi Pape in Evang.

tiónem folémni celebrámus

5 int umbi veftri.

ut in

I'i

ommuni Confefforis non

officio , ejus muntti prasidiis

h

ad gáudia fempitérna perve-

Pont;ücis. Ixxvii.

níre mereáàmur, Qui vivis.

en.

Fefta Julii. /P .

nricijfte precónio ad Chrifti ad-

(it

Afía. Hic vir defpíciens.

véntum comparáti füerant ,

fjf

uftum dedüxit. 1xxxi.

rerüi veritáte perfpé&a atque

$ a

?-8

ratio. Deus, qui

.hc))-die'r-

probáta , Evangeélicam fidem

ghcä

3. 4

conféftim amplexáti funt , ac

at

ln

71'?1.1'6 Hymnärum Com-

peculiári quodam afféttu bea-

l cet(

pletori , & Horarum dica-

tífimam Vírginem ( cujus

bu

tur: Jefu, tibifit glória , Qui

collóquiis ac familiaritàte fe-

f

natüs es de V írgine.

líciter frui potuére) àdeó ve-

0r

atutinum , Invitator.

Ad

nerári coepérunt , ut. primi

u

.San&ta María Dei Génitrix.

ómnium in eo montis Carmé-

fl

Virgo, * Intercéde pro no-

liloco, übi Elías olim afcen-

&i

déntem nébulam , Vírginis

bis. Pfalm. V eníte , exulté-

Yi

mus. 2«

typoinsígnem , confpéxerat,

Mi

Hymnus. Q uem terra.

eíidem puríffimz Vírgini Sa-

jl

Afía , & Pfalmi trium No-

céllum conftrüxerint.

p

&turnorum; ut in Officio par«

& Sicut cedrus exaltáta fum

h

vo B. Marie.

Cl

in Líbano , & ficut c/préffus

E

in monte Sion

quafi myrr-

In pritno NNoGurno.

haelétta , * Dedi fuavitá-

qu

** Spécie tua , & pulchritü-

Tüf

dine tua. * Inténde , pró-

tem odóris.

t4f

* ]

rocéde , & regna.

y^. Et ficut cinnamómum , &

Ípere

ftü

Let

iones de Parabolis

bálfamum aromatízans. Dedi.

h

Sálomonis. E go fapiéntia.

Le&io v.

W

cumn Reíponforiis , utin Fe-

D novum ergo Sacéllum

A.

Tif

fto 3. Maxis ad. Nives die 5.

fepé quotídie conve-

f

Augulli. 531*

niéntes , rítibus plis, preca-

iu iecundo INoGturno.

tiónibus , ac láudibus , beati(-

y. Adjuvábit eam Deus vul-

fimam Vírginem,velut fingu-

X

,tufuo. x

Deus in médio

lárem Ordinis tutélam colé-

AE

n commovöbitur.l

bant. Quamóbrem Fratres B.

ejus,no

Ledio iv.

Maríe de Monte Carmélo

Vi

Q

Um facra Pentecóftes die

paffim ab ómnibus appellári

(i

C

Apóftoli coelitüs affláti ,

coepérunt , eümque títulum

Summi Pontífices non modó

ij

vàrüs linguis loqueréntur ,

[

& invocáto augultíffimo Jefu

confirmárunt,fed& Indulgén-

C&ï

nómine, mira multa patrá-

tias aeculiàáres iis, qui eo títu«

lo vel Ordinem , vel Fratres

[)i

rent : viri plürimi (ut fertur)

201

ui veftígiis fan&órum Pro-

síngulostuncupárent;concef-

(i

hetárum Elíze ac Eliséi in-

sére. Nec veró nomenclatür&

tagtum

f

ftterant, & ]eámnis Bapti-

trggniücend

flïmz

-

i

J

i

Fefta Julii. Z x

j

4Bt

Virgo tribuit & tutélam ; ve.|in cceIéitem pátriam o

bténtu

NI

i

rüm &

insígue faeri Scapulá-| fuo quantócyus pié créditür

Ql—

n

lt

ris , quod beáto Simóni An- | efférre.

Idj

Tot érgo tantísque

glicó prebuit , ut coeléfti hac| beneficiis

Ordo cumulátus ,

"

vefte Ordo ille facer dignof-

folémnem beatíffimze Vírei-

T

cerétur , & à malis ingruénti-| nis Corimemoratiónem ritu

Ac de-

WR

us protegerétur.

perpétuo ad ejüsdem Vírgi-

T

mum cüm olim in Európawris

glóriam quotánnis cele.

!T

Ordo effet ignótus , & ob id

brándam inftítuit.

apud Honórium "Tértium

D

Á

E. Ortnátam mortlibus fitiam

j oh'm

non pauci pro illíus extin-

Jeráfalem

óminus concu-

njh

&ióne inftárent ,. áftitit Ho-

pívit : ^ Et vidéntes eam filize

nório no&tu piíffima Virgo

Sion , beatíffimam predica-

t

A

María , planéque . juffit , ut

vérufit , dicéntes :

nguén-

Jf

inftitátum , & h

Ó

x

ómines beni-

tum effüfum nomen tuum.

gne comple&terétur.

Y* Aftitit Regínaà dextris,

W

1

V

j

5 Qus eftifta, qu& procéf-

tuis in veftítu deauráto cir-

fitficut fol , & formófa tan-

cümdata varietáte.

T

quam Jeráfalem ? * Vidé-

déntes.

Et Vi-

B

runt eam filie Sion ,. & beá-

Glória Patri.

Intertio N

Unguéntum.

Vmut

tam dixérunt ; & Regíng

o&turno,

Jaudavérunt eam.

*- Elégit eam Deus

il

Y^ Et ficut dies verni cir-

elégit eam..

P] &præ—

d

cümdabant eam flores rosá-

- [n tabernáculo fu

rum , & lília convállium.

táre facit eam.

d AUE

& u

Vidérunt.

Le&io vi.

.Cctrones d

e Homil(i-a* i're-

n ) WE:

T On in hoc tantüm fz-

nerabilis Dedae Presb

t.in E-

m

-cule Ordinem fibi tam

vatig. Loquénte

Jefu àd tur-

ia

accéptum multis praerogati-

bas, cum R efporiforiis, ut in

Qu

*is beatíffima Virgo infignt-

fefto S. Mariz ad Niyes.

t

6.

vit;verüum & in àlio(éüm ubt-

»dueog- vii. loco verborüm.

uU

que & poténtia & mifericór-

fan&tam feftivitátem ,

dica-

yi tf

dia plürimünt váleat) filios

£ür : folémnetm Commemo-

in Scapuláris focietátem relá-

8

]quf [

ratióneni,

; I

tos , qui abflinéntiam módi-

ADLAUDES

,

i

cam , precésque paucas eis

& per Horas , Afía..

J

ul

prafcríptas frequentárunt ,

D

Um

effet Rex in accü-

Vel F

ac pro fui ftatus ratióne ca.

bitu fuo , nardus mea

Lrem'ïä

ftitátem coluérunt , matérno

dedit odórem fuavitátis.:

planéafféctu, dumi igne pur-

óminu

ym,

À

8 regnávit.

u

14

gatórii expiántur , foláti , ac;

*

um reliquis, 17,

Hh

AR

P

Fefta

Lïiïlïe 46

7

|

p

-A.- äa 0..2

- Leva ejus füb cápite

Ad:'Tertüam , Anti

*

p

| Et!

b

meo , & déxtera illíus ani-

Lava ejus.

lexábitur me.

Capitulum,

b inítio. .

ï'

.

fum , fed formö-

pécie tua. 9- Et

urel

Afía, Nigra

X&. Drev.

Gl

fa.filie Jerüfalem : ídeó di-

pulchr

itüdine tua. Spécie.

léxit me Rex , & introdüxit

y. Inténde, prófperé procé-

y

me incubículum fuum.

de,&regna. Et.

"

us

G lória Patri. Spécie tua.

! tel

Afa.

Tam hiems tránfüit ,

imber àb

jit, & recéffit : fur-

, Adjuvábit eam Deus vul-

x

amea ,& veni.

uiuo.:

N

i

ge amic

és. &

&

Aila.

Speciöfa faéta

y;,, Deusin médio ejus , n

commovébitur.

»

01,1

| i

fuavis in delíciis tuis ,

Dei Génitrix.

fap&a

* Ad Sextam

:l

| (l

A b inítio..

V"igra fum.

3 Anltivphron(a.v :

T

Capitulum;

Hyannus.

O Gloriófa Vír-

C

itulum. . Eccli.24. b

n

inum. cxlii.

T

fic. in. Sion. firmáta

j

'inTábas

fum,.&.in civitáte fan-

y. Diffüfa eftgrátia

j

Gificáta fimíliter requiévi ;

li

tuis,

Proptéreà benedíxit te

& inJerüfalem potéftas mea.

eus in aetérnum.

Et radicávi in pópulo honori-

ficáto:., - &in parte Dei mei

|

f

(

Ad DBenedidius ; Ánti hoinäa

haeréditas illíus, & in plenità-

Caput tuum ut Carméfus , &

come cápitis tui , ficut pür-

dine SanGórum deténtio mea.

ï

g.breve. Adjuvábit eamr.;

| li

pura Regisvin&a canálibus ,

& Deus vultu fuo. Adjuvá-

allelüja.

QOratig.

bit eam.

Eus , qui beatíffime

D

femper Vírginis, & Ge-

». Deus in médio ejus , non

commovébitur.

Deus.

t

nitrícis tue Maríz fingulári

(

título Carméli Ordinem de-

GlóriaPatri. Adjuvábit. -

coráfti

concéde propítius ;

;. Elégiteam Deus ; & pr&-

!t

elégit eam.

«

N

ut,cujus hódie Commemo-

, In tabern

áculo fuo habi-

ratiónem folémni celebrámus

officio,ejus muníti prasídiis;

táre facit ear.

q

-; Ad Nonam , Ántiphona.

adgáudia fempitérna perve-

níre mereámur.

Qui vivis

Speciófa.

& recnas.

?

Capitulum.

£

Eccli. 24. b J

- Ad Primam , in x« brevi ,

N platé

js ficut cinnamó-

ä

l

mum , & bál(amum aro-

D

y- Quinatus es de María

matízans odórem dedi : quafi

li

Vireine.

,alia de Pfaltério.

d Abfol

utionem, Capituli.

myrrha elé&ta dedi fuavitá-

]

|

T

tem odóris.

j

In platéis. .

£X

v

bt

I!

ïïMx

Fefla Julii. / 7.

&. Dreve. Elägït eam

Deus.i

u

regrinatióriem fufcdpit. Qut.

lt

ii

* Etpreelégiteam. Elésit.

bus ín itinéribus-cum ignó.

:

y. Intabernáculo fuo habi-

tus 1éptémdecim annos fuif:

ïUJA S"r

tárefacit eam. . Et preeelégit.

fet, ali

G lórià Patri.

Elégit.

quándo apud Edéffam ,

Jf) W

Sy

ri& urbem

1jper imáginem, ^

y^, Diffáfa eft grátia in lábiis

fanctítfime

Maríe Vírginis :

tuis. .. Proptérea benedíxit

(

te Deusin atérnum.

ejus nómine: divulgáto , inde

Tl

l

navi difcéffit. Ad portum Ro-

; Inii. Vefperis , Áfíz , Pfal-

mánum appülfus , à patre fuo

mi , Capitulum ,. Hymnus ,

tan

tbf

quam aliénus pauper , ho-

f

& y. utini.|Vefp. 499

fpítio accfpitur: apud quem ,

4

enificat p

Antiphona.

ómnibus incógnitus, cüm de-

! ïütlf

Glóda

L

fbani data eft ei , de-

f

cem & feptem

-

annos vixiffet -

cor Carméli , & Saron , allel.

reli&to fcrig

p

to fui nóminis ;

[j

nl

1:

Etfit commemoratio fancti

sánguinis , actotíus vitee cur-

|

NT

AlexifrC

f

efforis.

*

1 d

DIE

fus,migrávit in coelum, Inno-

2

VII.

JULI.

céntio primo Suio Pontifice.

od

Yn fefto S. Alexii Confeffori

X* Honéftum fecitillum Dó-

Semiduplex.

?.

1 p

