Le&tio vi,

Agni. Modé.

W«

On ita. coelum fplendé-|G lória Patri. Modó.

Ín tertio No&urno, -

J fcit , quando rádios fol

demíttit

?

quemádmodum

L éBio fan&i Evangeélii , fe«

m

Romanórum urbs duos iftos

cündüm Matthaum.

W

e&lo vii.

C

fulgóres .ubíque terrárum

Cap. 19. d

emittens. Hinc rapietur Pau-

Yillo témpore : Dixit Pe-

)

lus, hinc Petrus. Confideràá-

I:

-trus ad Jefum : Ecce nos

n

te , & horréte , quale fpectá-

relfquimus ómnia , & fecüti

li

y

culum visüra fit Roma ; Pau-

umus te : quid ergo erit no-

Id vidélicet repénte ex theca

bis ? Et réliqua.

päl

illa cum Petro refurgéntem

De Homilía venerábilisBedze

in occürfum Dómini furfum

Presbyvteri.

Vde

y

ferri. Qualem rofam Chrifto

Tn natali S.

Benediar.

le

mittet Roma? quálibus coró-

T Uo funt órdines ele&tó-

ff

nis duábus ornátur Urbs

rum in judício futüri ;

fi

ifta ? quálibus caténis áureis

unus judicántium cum Dómi-

p

cin&ta eft ? quales habet fon-

no, de quibus hoc loco mé-

b

tes ? proptéreà admíror hanc

D

morat, qui reliquerunt ómnia

Urbem , nonpropter cópiam

& fecüti funt illum : álius ju-

:

auri , non propter colümnas,

dicandórum à Dómino , qui

)

neque propter áliam quam-

nonquidem ómnia fua pári-

j!

id

cümque rerum fpéciem , fed

ter reliquérunt, fed de his

propter colümnas illas Ec-

tamen , qu& habébant , quoti-

W

cléfize. Quis mihi nunc dabit

diánas dare eleemófynasChri-

:

circumvólvi córpori Pauli,

fti paupéribus curábant : un-

Ü

affigi fepülchro , vidére pül-

de & auditüri funt in judí-

f

verem córporis illíus,quz ad-

cio : Veníte benedíQti Patris

j

huc in Chrifto déerant , adim-

mei, poffidéte praeparátum

f

vobis regnum à conftitutióne

pléntis, ftígmata illtus geftán-

tis; predicatiónem Evan

gälü

mundi.

furívi enim , & de-

[

ubíque feminántis ?

díftis mihi manducáre ; fitívi,

$8^

& dedíftis mihi bíbere.

1fti funt triumphatóres ,

& amíci Dei, qui contem-|$» Ifti funt , qui vivéntes in

néntes juffà príncipum , me-

carne , plantavérur

Ecclé-

li

ruérunt . premia «etérna :

H

'

' Cáli-

fiam sànguine fgo :

ceimn

y

L

l

l

v

cem Dómini bibérunt , &

noftri promiffa convertámus

audítum.

amíci Dei fatti funt.

Videámus , quee

l

*/. In omnem terram extvit

tantee grátia pietátis : non &-

i

fonus eórum , & in fines or-

u

bis terre verba eórum. Cáli-

térna tantümmodó vitee preg-

909

mia fuis fequácibus , fed &

l

cem Dfii.

Le&io v

1

praséntis müne:a pollicétur

Ed & reprobórum duos

exímia. Etomnis inquit , qui

N

ibi futüros órdines Dó-

relíquerit domum , vel fra-

'

finonarránte comperímus :

tres , autforóres,aut patrem,

j

unum eórum *,

qui fidei

aut matrem, aut-uxórem , aut

Ü

*«

Chriiftiánze myftériis initiáti ,

filios , aut agros, propter no-

J

ópera fidei exercére contém-

men meum , céntuplum ac-

C DN

nunt , quibusin judício teftá-

cípliet , & vitam atérnam

fl

(l

tur : Difcédite à me maledi&i

poffidébit.

Qui enim ter-

TLj

inignem atérnum , qui pra-

rénis afféttibus , five poffef-

parátus eft diábolo, & ánge-

fiónibus pro Chrifti difci-

M

lis ejus: efurfvi enim, & non

pulátu renuntiáverit , quó

dedíftis mihi manducáre. AI-

plus in ejus amórem profé?

ü&u'

terum eórum , qui fidem &

cerit , eó plures invéniet ,

f

myftéria Chrifti vel nunquam

qui fe intérno fufcípere af-

if

Ji

fu(cepére , velfufcéptam per

fé&tu , & fuis gáudeant fu-

[it

apoftasíam deferuére , de qui-

ftentáre fubftántiis.

If

bus dicit : Qui autem non

"f e Deum laudámus. 16.

j

credit,jam judicátus eft : quià

DIE V. JULII.

U

Jl

non credit in nómine Unigé-

eeptima die infra OCtavam

niti Fílii Dei.

d

qum

Apoftol. Petri & Pauli.

J

l

X Ifti funt viri fan&i , quos

. In primó No&urno , Les

elécit Dóminus in charitáte

Giones de Script. occurrerítes

non fi£ta, & dedit illis glóriam

In fecundo No&turno. ^

j

j

fempitérnam :

Quorum

Sermo S. Máximi Epfífcopt.

i

do&trína fulget Eccléfia , ut

Homil. s. de SS. Apoft. Pee

fole Iuna.

Ti

tro & Paulo poftinit.

H

Ti

y'» San&i per fidem vicérunt

eetio 1v.

Qf

tegna , operáti funt juftítiam.

On fine caufa factum

uorum.

putémus , fratres cha-

Qu

l

lória Patri.. Quorum.

ríffimi ,. quod gloriosíffimi

i

€CU0 1X.

Chriftiáne fidei

Príncipes

] Erümhis cum timóre &

Petrus & Paulus , una die ,

. V .pavóre débito paulísper

uno inloco , uníus tyrànni

commemorátis , ad letíffima

toleravére fenténtiam. . Una

die paffi funt ; ut ad Chri-

J

ftum

pótiüs Dömini & Salvatóris

Ff5

8

.Fefta Tulit.

ftum páriter pervenirent:uno

ur d

ie ïbcäti Apóftoli sin-

r

Sed

]if

in loco , ne àlteri Roma deéf-

guipem profudérunt.

t

fet : füb uno perfecutóre , ut

vidéámus caufam , quare ifta

zquális crudélitas utrümque

perpéffi funt : fcílicet ; quód

y

mter catera mirabilia étiam

)

conftríngeret.Dies ergo.puto,

ro mérito , locus pro glória ,

magum illum Simónem ora-

Pi

perfecütor decrétus eft pro

tiónibus fuis de áeris vácuo

virtüte, Etin quo tandem lo-

precípiti ruína proftravérüt.

j

co martyrium pertulérunt ?

& Beátieftis, cüm maledíxe-

In urbe Roma, quz principá-

rint vobis hómines , & per-

tum & caput óbtinet Natió-

fecüti vos füerint , & .dixe-

rint omne malum advérfum

num : ícílicet , ut ubi caput

f

fuperftitionis erat , illic Ca-

vos, mentiéntes, propter me :

ut quiéfceret fan&itátis: &

* Gaudete, & exultáte, quó-

niam merces veftra copiófa

(

ubi Gentílium príncipes ha-

bitábant ; illic Ecclefiárum

eft in coelis.

9

Cüm vos

[

Príncipes moreréntur.

óderint hómines , & cum fe-

l

. Vidi conjün&tos viros, ha-

paráverint vos , & expro-

bráverint,& ejécerint nomen

b

éntes fpléndidas veftes , &

Angelus Dómini locütus eft

veftrum tanquam malií prop-

adme, dicens: * Ifti funt

ter Filium hóminis. Gaüdeéte.

l

viri fan&i , fa&tiamici Dei.

Le&io vi,

1

y. Vidi Angelum Dei for-

«* Um enim idem Simon

tem , volántem per médium

fe Chriftum díceret , &

coelum , voce magna clamán-

tanquam filium ad patrem

tem , & dicéntem. I(ti.

a(séreret volándo ífe poffe

Le&tio v.

coufcéndere , atque elátus

Ujus autem mériti fint

sübitó mágicis ártibus vo-

C

beatíffimi Petrus & Pau-

láre eeepiffet : Tunc Petrus

lus , hinc póffumus intellíge-

fixis génibus precátus eft

te , quod cüm Dóminus

Dóminum , & precatióne

fan&ta vicit mágicam levitá-

Oriéntis regiónem própria

tem. Prior enim afcéndit ad

iluftráverit paffióne , Occi-

ï;l

déntis plagam , ne quid mi-

Dóminum orátio , quàm vo-

nus effet , vice fui , Apoffoló-

Jàtus: & anté pervénit jufta

rum

sánguine

illumináre

petítio , quàm iníqua pre-

dignátus eft. Et licet illíus

sümptio : anté Petrus in ter-

1

paffio nobis fufficiat ad falü-

ris pofitus obtínuit , quod pe-

tem , tamen étiam horum

tébat, quàm Simon perve-

martyrium nobis cóntulit

níret in cceléftibus , quó ten-

r Petrus

ä

ad! exémplum. Hodiérna ígi-

débat. Tgnc ígitu

velut .

Fefta Julii. 6,

459

i

velut vin&tum iflum de fub-

Ü

lími àere depófuit,& quodam

Eus, eujus ;lg"xtera beä;-

à

tum Petrum ambulán-

j

recipitio in faxo elídens e-

jus crura confrégit : & hoc in

tem in flü&ibus, ne mergeré-

oppróbrio facti illius , ut qui

tur eréxit : & coapóftolum

$j

pauló anté voláre tentáverat ,

ejusPaulum tértio naufragán-

'M"L

tem , de profündo pélagi li-

h

sübitó ambuláre non poffet :

& qui pennas afsümpferat ,

berávit : exáudi nos propí-

"

plantas amítteret.

tius, & concéde ; ut ambó-

Yfti funt triumphatóres ,

rum méritis &ternitátis gló-

!t

riam confequámur. Qui vi-

il

.

míci Dei, qui contém-

néntes juffa príncipum , me-

vis & regnas.

n

ruérunt przmia atérna :

Ad Matutinum , & alias

V

* Mldó coronántur , & ac-

Horas omnia dicuntur de Cói

LU

n

cipiunt palm&. , Ifti funt,

Apoftol. ficut infra O&av.

(0)

qui venérunt ex magna tribu-

In primo No&urno , Le-

j

latióne, & lavérunt ftolas fuas

€iones de Scripturaoccurr,

U

insánguine Agni, Modoó.

Infecundo Noéturno.

Vg

G lória Patri. Modo.

SermoS. Joátiis Chrysóftomi.

j

In tertio Nofturno, Homi-

Apud Metaphraften.

ii

;

lia in Evangel. E cce nos relt-

Le&tio 1v,

quimus ómnia, de Commue-

Uasnam vobis ó beáti

N

xl.

Apóftoli, referémus grá-

ni Apoftolorum.

:

DIE VI. JULII.

tias , qui tantum pro nobis la-

AU

In O&G&ava fanttorum Apo-

boráftis ? Mémini tui. Pe-

ls

ftolorum Petri & Pauli. "

tre, & obftupeéfco: recórdor

u

Duplex.

tui Paule , & excédens men-

u

Ad Vefperas , Antiphona.

te ; ópprimor lácrymis. Quid

N

Hoc eft precéptum.

curm

enim dicam , aut quid lo-

yt

fcliquis Antiphonis & Pfal-

quar , veftras contémplans

mis, Capit. & Hymno , ut

affictiónes , néício.

Quot

11

cárceres fan&tificáftis ? quot

aql

in primis Vefp. de Cómmu-

uD

d

ni

oftol.

caténas decoráftis ? quot tor-

j

.A

onftitues eos príncipes

ménta fuftinuíftis ? quot ma-

lt

Á

uper omnem terram.

ledí&ta toleráftis ? quómodo

Chriftum portáftis ? quómodo

s« Mémores erunt nóminis

[

tui Dómine.

przdicatióne Eccléfias lati-

AdM

nifi

licat , Antiphona.

ficáftis ? Sunt benedí&ta ve-

Petrus

Á

póftolus , & Paulus

ftre lingus inftruménta, sán-

Do&or Géntium, ipfi nos do-

cuine confpérfa funt mem-

1

fiam.

)

cué&nt legem tuam Dómine.

bxg veftra propter Ecclé

[

X

60

: cfta ulii:

V

(t

"Vos Chriftum imitáti efüs in

expr

obráverint , & ejécerint

ion

ómnibus.

Inomnem terram

nomen veftrum tanquam ma-

éxüit vefter fonus , & verba

lum propter Fílium hóminis.

Tel

veftrain fines orbis terrz.

Gaudéte.

Vis

po

&tb

eáte Pau-

[f

j, Vidiconjünttos viros , ha-

Audeas

éntes fpléndidas veftes , &

le , cui caput fuit gládio.

àmputátum , cujus virtütes

Angelus Dómini locütus eft

€ Tfti funt

ad me, dicens :

nullis verbis explicári poíf-

ei

viri fan&i , faQtj amíci Dei.

funt. Quisnam gládius fan-

Vidi Angelum Dei for-

Gum guttur tuum perváfit j

Y

i

f

, volántem per médium

Dominicum , inquam inftru-

coelum, voce magna clamán-

méntum , quod à coelo habé-

ff

tem , & dicéntem. 1füi.

tur in admiratióne , & quod

pfä

terra reverétur ? Quisnam

d

Audess liïztfei', cui dä—

locus tuum sánguinem excé-

J

tum eft, ut ligno crucis

pit , la£tis fpécie in ejus , qui

jj

Chrifti frueréris.

t ad Ma-

te percüffit, tünica apparén-

iU

gí(trí quidem fimilitàdinem

tem ? qui ánimam illíus bár-

pU

voluífü crucifigi , non recta

bari fupra modum dulciórem

pH

quidem figüra , ut Chriftus

reddens , fidélem effécit cum

ia

sóciis.

Sit mihi glàdius ille

üí

Dóminus ,. fed cápite in ter-

ram verfo , tanquam qui à

pro coróna , & clavi Petri

fel

terrà in caelum iter fáceres.

pro gemmis infixis in diadé-

Wi

Beáàti clavi , qui fan&ta illa

mate.

i

j

enetrárunt.

u

Ü

membra

, Mi funt triumphatóres

cum omni fidücia in manus

amici Dei, qui contem-

h

Dómini ánimam tradidífti,qui

néntes juffa príncipum ,

(

f

afsídue ei & ejus fponfz Ec-

meruérunt pramia setérna :

cléfim fervifti , quifervénti

* Mliodó coronántur, & ac-

q

fpíritu Dfím dilexifti, ómini-

cípiunt palma, , Ifti funt ,

a

um Apoftolórum fidelíffimus.

qui vegérunt ex magna tribu-

M

, Beáti eftis, cüm maledíxe-

latióne, & lavérunt ftolas fuas

f

rint vobis hómines , & per-

in sánguine Agni. Modo.

li

fecüti vos füerint , & díxe-

Glória Pati$. Modo.

u

rint omne malum advérfum

n tertio No&utno.

vos, mentiéntes, propter me:

X,é&io fan&i Evangélii fe-

(

* Gaudéte, & exultáte,quó-

cündàüm Matthasum.

K

niam merces veftra copiófa

^ Le&io vir.

Cap.r4c :

eft in coelis.

N illo témpore: Cómpu-

f

Cüum vos óderint hómines,

lit Jefus difcípulos afcén-

ä.

dere in navículam , & pre-

'güm feparáverint vos , &

cédere

: M

-

!

C Fefla Tulli. Ó*

äöder,e eum trans

fretum ,jánnis fe

céffit in folitüdinem j

!

donec dimítteret turbas. Et

non.quód persónam Dómini

l

reéliqua.

fepatémus ,.fed quod ópera

l

Homilía S. Hieróny mi Presb.

ejus interDeum hominémque

jl

divífafint. Navícula autem in

il

Libro 2. Comment. in cap.

14. IMatth;

inédio mari ja&tabátur flücti-

Ifcíipulis Dóminus pre-

bus. Recté quafi invíti & re-

cépit transfretáre , &

J

P

tractántes Apóftoli à Dómino

cómpulit , ut afcénderent na-

recé(ferant , ne illo absénte

nn'

vículam. Quo fermóne o-

naufrágia fuftinérent.

n

fténditur , invítos eos à Dó-

, Ift funt viri fan&i , quos

mino rece(sífíe , dum amóre

elégit Dóminus in charitáte

(]UL'

non fiCta,& deditillis glóriam

VT

praceptóris,ne punétum qui-

dem témporis ab eo volunt

fempitérnam : 9 Quorum

rxci:

feparári.

Et dimiffa turba

do&trína fulget Eccléfia , ut

(u

fole Iuna.

aícéndit in montem folus orá-

d

re.

Si fuíffent cum eo difcí-

w. Sanüiperfidem vicérunt

j

puli Petrus & Jacóbus & Jo-

regna oper&ti funt juftítiam.

u

uorum. -

ánnes, qui víderant glóriam

[

transformáti, fórfitan afcen-

Glória Patri. Quorum.,

diíffsnt in. montem cüm eo :

Le&io ix.

ius[f

k

fed turba ad. fublímia fequi

nique Dómino in morr«

(

non poteft , nifi docüerit eam

tis cacümine commo-

juxta mare inlíttore , & alüe-

ránte, ftatim ventus contrá-

LI

x

l

|

xit in desérto.

rius óritur , & turbat mare, .

$. líti funt , qui vivéntes in

& periclitántur Apóftoli : &

támdiu

ímminens naufrá-

l

carne , plantavérunt Eccle-

fiam sánguine fuo. 9 Cáli-

ium perfevérat , quámdiu

cem Dómini bibérunt , &

j

efus véniat. Quarta autem

vigília no&tis venit ad eos

!

amíci Dei facti funt.

j

3. lInommnem terram exívit

ámbulans fupra mare. Sta-

f

fonus eórum , &in fines or-

tiónes & vigília militáres in

bis terre verba eórum. Cáli-

terna horárum fpátia divi-

cem.

Le&io vii

düntur. Quando ergo dicit ,

ód autem afcéndit fo-

quarta vigília nottis veníffe

ad eos Dóminum , ofténdit

l

^€& lus oráre, non ad eum

réferas, qui de quinque pà-

tota notte

ericlitàtos , &

nibus , quuque millia faturá-

extrémo notlis ,

atque in

vit hóminum , excéptis pàr-

confummatióne mundi , eis

vulis & muliéribus ; fed ad

auxilium prabitürum.

6-:

eum , qui audíta morte Jo-

: 'j'e Deum laudámus. 1

In

'Fefta uli. 8 :

!

?n ïaudib.. y.

Inomnem,; Capitulum, Prov.2z.b

3

terram exívit fonus eórum.

Ulíerem fortem quis

"

invéniet ? procul , &

», Et in fines ozbis terre

flí

verba eórum.

de ültimis finibus prétium

Pf

Ad Benedi&us , Antiphona,

ejus. - Confidit in ea cor viri

T

Gloriófi

ríncipes terre ,

ui , & fpólisindigebit.

uómodo in vita fua dilexé-

Hymnus.

H

runtíe , ita & in morte non

áré cordis ímpetuüs

[

funt feparáti.

I*

Eltfabeth

Oratío,

Fortis , inópsque Deo

jj

Servíre , regno pretulit.

q

Eus, cujus déxtera beá-

W

' tum Petrum ambulánté

Ein fülgidis recépta coeli sé»

)!

$n flü&tibus, ne mergeretur ,

dibus,

y

eréxit : & coapóftolum ejus

Siderezque domus

Paulum tértio naufragántem ,

Ditáta fan&is gáudiis.

li

q

de profün

4

0 pélagi liberávit :

Nunc regnat inter Coelites

exáudi nos propítius , & con-.

beátior ,

l

céde

Et premit aftra , docens

Á

ut ambórum méritis

il

)

zeternitátis glóriam confequá-

Qus vera fint regni bona.

il

gnur. Qui vivis & regnas.

Patri potéftas ,

Filióque

Y

Ín fecundis V'efperis , Afia.

glöria $

u

ràvit Dóminus. — cumre-

Perpetuümque decus

)

u

l

quis Antiphonis & Pfalrmis

Tibi fit àlme S

de Communi Apoftol.

Amen.

pfritus.

j

w*. Conftítues eos principes

Ora pro nobis beáta Elí-

bb

eth. —

]

fuper omnem terram.

M

». Mémores erunt nóminis

x. Utdigni efficiámur pro-

o

tui Dómine.

miffiónibus Chrifti.

t

Ad Magnificat ; ' Ant

hona.

Ad Mlgnificst , Antiphona-

i

Petrus Apóftolus , &

D

a

ulus

Et nunc Reges intelligite ,

DoGor Géntium , ipfi nos do-

erudímini,qui judicátis terr&,

]

cuérunt legem tuam Dómine.

ratio»

f

* Oratio ut fupra.

Lementíffime Deus , qui

p

if

DIE VIII. JULII.

beátam Elifabeth Regt-

57.

In fefto S. Elifabeth Reginee

nam, inter ceteras egr&gias

Portusallie. Semid.

dotes,, béllici furóris fedándi,

J

Ad V efperas , Antiphona.

prerogatíva decoráfti d & no-

f

Dum effet Kex.

cum reliq.

bis ejus interceffióne ,

.oft

n

de Laudib. 466.

Píalmus.

mortális vitee,quá fupplf

&

h

"ter

J

pétimus; pacem ,. ad eetérna

Mi

Dixit Dóminus . cum reliq.

Düm.

ii

de Communi Virg. Ixxxvi,

gáudia pvervenIre. Per

d

»

; Fefta Julii. £.

63

]

-Ad Miatutinum ; Invitator. | preventfti eam in benedi&iió-

L audémus Deum noftrum ,

nibus dulcédinis. Et lex.

* "In fanttis opéribus beáte s. ii.

Defidérium ánima

l

Elífabeth.

ejus tribuíftiei: * Et volun-

W

Pfalm. V entíte, exultémus. 2.

j

táte labiórum ejus non frau.-

dáfti eam.

Hymn. Domáre.

ut fupra.

In primo No&turno , Atía.

y. Scuto bone voluntátis

"

Eleváta eft magnificéntia E1í-

tuz coronáfti eam Dómine.

fabeth fuper coelos.

Et voluntáte.

P(alm. Dómine Dóminus.

G 1ócia Patri. Et voluntáte.

l

cum reliquis ut in Communi

In fecundo No&turno , Afía

li

non Virginume

CVi-

Propter veritátem , & man-

Aíia.

eni elécta mea , &

fuetüdiné , & juftítiam dedü.

ponamin te thronum meum ,

cet temirabiliter déxtera tua.

quia coneupívit Rex fpéciem |P(2]m. Eruélávit cor. xciii.-

M

tuam.

Afiía.

Arcum cónteret, &:

Tíalm. C oeli enàrrant. cvii.

confrínget arma

» & fcuta |

MAfía. Accépit benedittiónem

combüret igni.

à Dómino, & mifericórdiam |Pfalm. D'eus nofter refü-

à Deo falutári fuo.

gium. xciv.

;

P(al. Dómini eft terra. cvii.

Afia.

Juftítia & mifericór-

y. Multefili& congregavé-

dia plena eft déxtera tua.

runtdivítias. , TU fuper-

Píal. Magnus Dóminus. xcv.

gréffa es univérfas.

y. Virga tua, & báculus tuus..

Le&iones de Parabolis Sa-

l

lomonis. iVlulferem fortem.

;« Ipfa me confoláta funt.

ecuo 1V.

IPM

ut in Cofhnuninon Virg.cviii.

Liífabeth Aragónie R.

3. .. Regáliexórta progénie

E

gibus ortam ,

Chrifti

triümphat in ccelis Elí(abeth,

anno milléfíimo ducentéfimo.

| !l

triplici Circümdata varietá.

j

te meritórum

feptuageéfimo primo , in pra-

h

* Nam in

ságium futüre fanétimónize

terra in tríplici vitee gradu

paréntes , preter morem, re-

pófteris imitánda virtütum

lítto matris avieque nómi-

relíquit exémpla.

né , à magna ejus matér-

l

l

y. Virginálem ftatum , con-

terà; T'huríngie dómina, fan-

j

jugálem ; & viduálem inof-

&a Elífabeth , in Baptifmo

fénfo pede cucürrit.

Nam

nominátam voluére. Ubi na-

in terra.

ta eft, ftatim pátuit , quàm

&. d. —Osfuum apéruit fa-

felix Regum regnorümque

piéntie : * Etlex cleméntise

effet-futára pacátrix : nata-

líüa epim ejus letítia perni-

in linguaxejus. ?. Quóniam

cióías

"

!3

eftà Tulii, 2 -

f p

iue

ciöï'a:Avi,' Patrisque d

i

f

en-

qn Vinum , c

um idà mädie,isy

ts

p

J

|prafcrfptum bíbere recusáaf-

fiónes in concórdiam convér-

qu

[

tit. Pater veró creícéntis pó-

|fet. Páuperis féminze ulcus:

MUU

fteà filixe adimirátus fndolem ,

horréndum exofculáta , de-

[

repénte fanávit.

Pecünias

affirmabatfore , ut unà Elifa-

fo

bétha réliquas Aragoniórum

paupéribus diftribuéndas , ut.

Resum sánguiné creátas fé-

o

|Regem latérent , hibérmno

)

irtüte longe fupera-

témpore in rofas éonvértit:

minas V.

Ü

ret.

Sic cceléftem ipsíus vi-

iVirsinem cacam. nativitá-

Ü

tam in contemnéndo córporis |te illuminávit : maultos álios

Ü

folo crucis figno à gravíffimis

ornátu , in fugiéndis volup-

i

tátibus , injejuniis frequen-

morbis liberávit : plárima id

tàndis , in divínis précibus

.

venus

mirácula

patrávit.

$

L

,

)

afsídué recitàn

dis , in chari-

Mlonaftéria , collégia & tem-fk

tátis opéribus exercéndis ;|

pla non modó extrüxit ; fed

venerátus, rerum fuárum re-

étiam magnifice dotàvit.

In

äï

oníque felicitátem;unius filice

Regum difcórdiis componén-

qméritis referébat -accéptam.

dis admirábilis fuit : in pri-

'Candem ubíque nóta, & à

|vàtis publicísque mortálium

fubleváudis calamitátibus in«

multis Princípibus exoptáta ,

Dionyfio

Lufitáinie Regi

deféfía.

o

Manum fuam mifit ad

Chriftüiánis csremónils rite

eftin matrimónium collocáta.

órtia: 9 Manum fuam apé-

Í

9

- Audifilia, & vide , &in-

ruit fnopi , & palmas fuas

f

exténdit ad páuperem.

d

iaurem tuam , & oblivi—

fcere pópulum tuum , & do-

Difpérfit , dedit paupéri-

]

us , juftítia ejus manet in fzg«

mum patristui: 9 Etconcu-

culum fzeculi,

Manum.

i(cet Rex decórem tuum.

. Spécietua, & pulchritü-

Y

Wüinetua inténde , prófperé

Efán gäg(ghüionyiïä ;

$ 7 ficut virgínibus in pri-

procéde, & regna. Et.

^

LeGio v.

-

(

D

ma s&táte , in matrimónio

Un&a conjügio , non m

l-

conjügibus , ita víduis in

folitüdine fuit ómnium vir-

E

J

nórem excoléndis virtüti-

2

bus , quàm líberis educán-

tüátum exémplar. Illicó enim

religiófis fancte Clarg vé-

dis , óperam dabat ; viro pla-

cére ftudens , fed magis

fübus indüta , régio füneri

Deo. Médiam fereé aüni par-

conftánter intérfuit ; ac pau-

ló poft Compoftéllam profi-

Jl;;

tem folo pane tolerábat &

j

l

aqua: quz in quodant ipsíus

cifcens , multa ex "holoséri-

co, argénto , auro , gemmís.

j

morbo divigitüs vería eft

que

)

M

*

Fc&a.],ulül þj: ;

6

"

que'donária pro Regis

a

"nima

um bonum*: dicoe

1j

óbtulit. Inde revérfa domum,

£Ó Ópera .

lt

inea R.egi.

Quem.

quidquid fibi charum aut pre-

Glória Patri. Quem.

il

tiófum fupérerat ; in facros

N

Intertio No&curno , Afía.

ac pios ufus convértit :' ab-

Conféffio & pulchritüdo in

folvendóque fuo veré régio

confpé&tu ejus , sán&itas &

Conimbricénfi vírginum coc-

magnificéntia in fan&tificatió-

[

nóbio , & aléndis paupéri-

A

ne ejus.

bus, & protegéndis viduis ,

Pfalmus. Cantáte- j, xevi

l

i

defendéndis pupíllis, miferis

Aiía.

Annuntiavérunt ccelj

V"L

ómnibus juvándis inténta ,

iufttiam ejus, & vidérunt

Tf

non fibi,fed Deo, & mortá-

lium ómnium cómmodis . vi-

omnes pópuli glóriam ejus.

Iri

Ir)

Píalm. Dóminus regnávit

?

L.

vébat. Reges duosfilium &

exültet terra. xcvii.

i

génerum pacificgtüra , Stre-

Afía. Judicávit in juftítia, &

L

mótium nóbile óppidum vé-

populos in &quitáte. '

niens morbo ex itínere con-

Y

M

Palm. C antáte. ji.

XCViH-

trácto, ibídem à Viírgine Deí-

y. Ignisanteipfam precédet.

para vifitáta,fan&íffime óbiit ,

Yi

g. Etinflammábitin circüi-

d!

anno milléfimo trecentéfimo

tu inimícos ejus.

trigéfimo fexto, die quarta

LeGiones de Homilia in

Ilf

Jalii.

Poft mortem multis

|Evangel. Sfmile eft regnum

miráculis cláruit , preesértim

coelórum thesáuro. cxi.

1j

"

us

fuavíffimo córporis jam per

*. vit, Osfuum apéruit fa-

annos feré trecéntos incor-

piéntie , & lex cleméntiz in

l)

rüpti odóre ; femper étiam

lingua ejus: confiderávit s&.

Regine fantte cognoménto

mitas domus fus :

*?» FEtlo-

ii

célebris , tandem anno Tubi-

Jl

quebátur de teftimóniis Dffi.

lgi , & noftrze falütis milléfi-

y', Guftávit & vidit,quia bo-

mo fexcentéfimo viscfimo

)

"

na eft negotiátio ejus: non

quinto , totíus Chriftiáni or-

extinguétur in noGte lucérna

1

bis concürfu & appláufu , ab

jj

ejus. Etloquebátur.

j

Urbáno octávo rité inter San-

E&. viii, Invocávi , & venitin

&os adferípta eft.

Vl

me fpiritus fapiéntise & praz-

l

&. Regnum mundi , & om-

ófui illam regnis & sédibus:

nem ornátü fzculi contémpfi

"

Et divítias nihil effe duxi

$!

propter amórem Dómini mei

i

Í

in comparatióne ilítus.

:

Jefu Chrifti: * Quem vidi ,

Yy. Miélior eft enim fapiéntia

n

Tf

quem amávi, in quem cré-

cunclis ópibus pretiosíífimis.

nh

didi , quem diléxi.

Et divitias.

j

v. Eruttàvit cor meum verz«

u

PG 5

6 lória Patri. Et divitias.

Lz]

g

A

q&e

4

Fefta Julii, .

Á

p LAUDES,

Id fnnuít rofis opärtaïChäri-

- tas.

j

' & per Horas ; Afía,

Beáta Cháritas , in arce st-

y

Um effet Rex in accü-

derum ,

bitu fuo , nardus mea

dedit odórem fuavitátis.

Potens locáre nos per omne

b

Píalm. Dóminus regnávit.

fzculum :

cum reliquif,

I7b

Patríque , Filióque fumma

glöfia ,

cgä

Afia.

t concupífcet Rex

Tibíque laus perénnis , alme

(

' decórem tuum , quia ipfe eft

Spíritus.

Amen.

Dóminus Deus tuus.

..

Afía, Potens in ópere &fer-

y. Méritis & précibus beá-

. móne lenívit iracündiam Dó-

t Elífabeth.

mini, & conciliávit cor pa- |V*

Propitius efto Dómine pó-

tris ad filium.

ulo tuo.

Ad Benedi&tus s

'Antïphona;

[

Afia, Quafiarcus refülgens

* inter nébulas glória , & quafi

títia Ifrael , tu honorificéntia

Tu glória Jerüfalem , tu 1g-

ä

flos rosárum in diébus vernis.

(

«$. Afía.

Quafi ftella matutína

ópuli tui.

1

. , Ánmédio nébule , & quáfi lu- :

ratio C lementiffime Deus ,

qui beátam. 462.

na plena in diébus fuis.

Ad Tertiam , Antiphona.

Capitulum. Prov. 31. b

Et concupifcet Rex.

lerem fortem quis

ulíerém fortem.

M

invéniet ? procul, &

ICapitul.

L d

Et

g

de ültimis finibus prétium

&-. breve. Spécietua ,

Á

ejus. Confidit in ea cor viri |pul

chritüdine tua. Spécie.

j

fui, & fpóliis non indigebit.

.

Inténde , prófperé procé-

(

Hymnus.

de, & regna. Et

G lória Patri. Spécie tua.

s décüsque régium

OPe

relíqueras

*. Adjuvábit eam Deus vul-

Elíffabeth , Dei dicáta nà-|tuiuo.

mini ;

&. Deusin médio ejus, non

Recépta nunc be

Aris inter | commoveébitur.

Anzelos :

Ad Sextam , Antiphona.

Libens ab hóftium tuére nos | Potens in ópere.

, Capitulum. Prov.31.c.

dolis.

/í Anum fuam apéruit

;Eï

Pr&i, viámque dux falütis

Índica :

X ínopi, & palmas fuas

|

Sequémur.

O fit una mens |extendit ad páu

erem.

Norn

- fidélium ,

timébit dómui

ug à frigóri-

l

Odor bonus fit omnis á&ctio ,

bus nivis.

LU

1

" Adjuvábit eam,

tuis

p breve.k

58

" Deus

Fefta Julii. 7 ";

Wl

?.Döus vultu fuo. Adj

uvá-

| 467

bit eam.

. Omnia de. Communi plu:

R

rimor. Martyrum.

XXXVIl.

y. Deus in médio ejus ,

non Iprater ea

»;qugfequuntur,

-

commovébitur. Deus vultu.

ratio.

;

G lória Patri. Adjuvábit.

Ræüa, q

usfumus , omnt-

5

y. Elégit eam Deus, & pra-

QWl

elégit eam.

potens Deus : ut, qui glo-

fuo habi-

riófos Mártyres fortesin fua

dl

x* Intabernáculo

x

confeffióne cognóvimus, pios

l,

táre facit eam.

ud te in noftrainterceffióne

Ad Nonam , Ántiphona.

(

n

tiámus. Per Dóminum.

tl

Quafi ftella matutína.

Inprimo No&Gurno , Le-

Tij

Capitulum. Prov.3r.d

&iones de Scriptura occurr.

It& filie congregavé-

In fecundo No&qgno'.

lt

M

& V £. runt divitias ;tu fuper-

L.c&t

4

gréffa es univérfas. Fallax

Eptem fxgtxi'gsiyälii fanttee

Vl

dul

grátia, & vana eft pulchrità-

$

Felicitátis, Roma in perfe-

QTO

do: mülier timens Dóminum,

cutióne Marci Aurélii Anto-

n

ipfa laudábitur.

níni à Püblio Prefé&o pri-

EK. br. Elégit eam Deus ,

müm blandítiis, defnde terró-

* Et preelégit eam. Elégit.

ribus tentátiut Chrifte renü-

]

j

y- In tabernáculo fuo habi-

tiàntesdeos veneraréntur: &

táre facit eam. Et preelégit.

fua virtüte, & matre hortánte,

fiit

G lória Patri. Elégit.

']

in fidei confeffióne perfeverá-

Mi

y'. Diffüfa eft grátia in lábiis

tes varié necáti funt. Januá-

tuis.

ER Proptéreà bene-

rius plumbátis czefus : Felix

p

díxit te Deus in etérnum.

& Philíppus füftibus contüfi :

In fecundis Vefperis Afía.

Silvánus ex altíffíimo loco

i

Dumeffet Rex. ut fuprain

pré&ceps dejétus eft: Alexán-

u

Pfalmi de

Íaudibus. 466.

Communi Vir

:

der)

itális , & Martiális cá-

ixxxvi

pite ple&üntur.Matereórum

J;,TJ[';

Capitulum,

fy

mnus & y'.

quarto póft menfe eámdem

utin i. Vefperis. 462.

martyrii palmam confecüta

Ad Magnificat , Antiphona.

eft : illi fexto Idus Jülii fpíri-

Elifabeth pacis, & pátrie ma-

tum Dómino reddidérunt.

ter ,in coelo triümphans , do-

[

Sanéti tuj Dómine mirá-

i

na nobis pacem.

bile confecüti funtiter , fer-

Oratio.

lementíffime. 462.

viéntes precéptis tuis , ut in-

M

. DIE X. JULIL.

veniréntur illzfi in aquis váli-

;

—In fe

fto SS. Septem Fratrum;

dis:* Terraappáruitárida:

ac Rufinz & Secunde Virg.

| & in Mari rubro via fine im-

h

& Martyrum. Semid.

pediménto.

Gga

*. Quó-

6$

Fefta ]uiii. /d

M

y. Quóniam percüffit pe-

x Vérbera carnificum non

tram & fluxérunt aque ,

timuérunt Sandii Dei , mo-

undavérunt. Ter-

riéntes pro Chrifti' nómine :

c.ü C]

torräntes»in

* Ut harédes fierentin domo

Lb

- Le&io v.

«

) Ufina

& Secünda , foró-

Dómini.

qdi

, "Tradidérunt córpora fua

res, vírgines Románz ,

et

rejé&o connübio Armentàrii

propter Deum ad fupplícia.

2

Gl

& Veríni , quibusà parénti-

Ut harédes.

Sermo S. Auguftíni Ep

ífcopi.

bus defpónfze füerant , quód

L

efu Chrifto virginitátem vo-

Serm. 11o. de diverfis.

,

viffent , Valeriano & Gallié-

Lectio vi

Agnum fpe&táculum ,

no Imperatóribus compre-

M

hendüntur. Quas cüm nec

fratres, pófitum eft an-

!*

íffis, nec terróre Jünius

te óculos fidei noftrae.

Aure

.

prom

audívimus ,

corde vídimus

t

Praefé

Gus à propófito poffet

fin

abdücere , Rufinam primüm

optántem matrem ante fe fi-

n

nire iftam vitam filios fuos ,

virgis czdi jubet: in cujus

Ü

verbéribus Secánda jüdicem

longé contrárlis votis con-

Omnes

fic interpéllat: Quid eft;quód

(uetüdini humánaz.

forórem meam honóre, me

enim hómines filios fuos , ex

Afficis ignomiínia? jube ambas

hac vita migrándo , praecéde-

f

fimul ceedi , qua fimul Chri-

re volunt , non fequi:illa auté

ftum Deum confitémur. Qui-

optávit poftérior mori. INon

[ter

enim amittébat filios ,

fed

J

[/

bus verbis incénfus judex

N

ímp

erat utrámque detrüdi in

premittébat : nec intuebátur

quam vitam finirent, fed quà

IT

tenebricófum & foetidum

inchoárent. Definébant enim

n

cárcerem. — Quo loco ftatim

I)

claríffíima luce & fuavíffimo

vívere , ubi quandóque füe-

rant moritüri : & incipiébant

f«

L

odóre compléto , in ardénte

ts

balnei sólio includüntur. Et

vívere , fine fine vi&türi. Pa-

j

cum

inde

étiam íÍntegre

rum eft fuíffe fpe&tatrícem :

miráti fumus pótius horta-

fn

evasiffent, mox faxo ad collü

f

M

alligáto in Tíberim projéttee

trícem. Foecündior yirtüti-

funt : undeab Angelo libe-

bus , quàm foetibus : videns

Qi

certántes, in quibus ómnibus

fti

rátg , extra Urbem via Au-

d

rélia milliário décimo, cápite

ipfa certábat , & in ómnibus

vincéntibus ipfa vincébat.

l

le&üntur. Quarum córpora

g

à Plautílla matróna in ejus

* 'Tanquamaurum in for-

rtedio fepülta , ac pófteà in

náce probávit eléttos Dómi-

fiül

U

rbem transláta , in Basílica

nus , & quafi holocáufti hó-

t

[

Conftantiniána propé Bapti-

ftiam accepit illos : &in tém-

pore

&e'riqm cóndita funt.

Fefta Julii. 7 Z;

6

um

e erit refpé&tus ilórum :

g, Propter teftaméntum

Do-

b

gO r

Quóniam donum , & pax|

mini , & leges patérnas , San-

It

eft eléctis Dei.

&i Dei perfütérunt in amóre

M

v Qui confidunt in illum ,

fraternitátis: * Quia unus

intéllgent veritátem : & fi-

fuit femper fpíritus in eis , &

t

Y

dcles in dile&tióne acquié-

una fides.

, Ecce,quam bo-

un

fcent illi.

num, & quam jucündum ha-

Quóniam.

Glária Patri. Quóniam.

bitáre fratres in unum. Quia.

l

h

In tertio Nofturno.

Le&io viii.

l

1

Ed cüim is, qui voluntá-

Lé&io fan&i Evangélii fe-

cündüm Matthsaum.

S

tem Patris fécerit , foror

dU

Lectio vi.

Cap. 12.d

& frater Dómini dícitur ,

if

N illo témpore : Loquénte

propter utrümque íexum

Áut

Jefu ad turbas , ecce ma-

qui ad fidem collígitur , mi-

WUU

terejus , &fratres ftabant

rum non eft: mirándum ve-

sl

foris , queréntes loqui ej

F

d

roó valdé eft, quómodo étiam

ii

réliqua.

materdicátur. Fidéles enim

( t

Homilía S. Gregórii Pape.

difcípulos fratres vocáre di-

n

Homilia 3. in Evang.

nátus eft , dieens : Ite , nun-

fiiyi

Anüi Evangélii , fratres

tiáte frátribus meis. Qui er-

charíffimi , brevis eft 1é-

go frater Dómini fieri ad fi-

ynti

T

&io recitáta , fed màgnis my-

dem veniéndo potüerit ,

j N

fteriórum pondéribus grà-

queréndum eft , quómode

étiam & mater effe poffit.

m

vida. Jefus étenim Cónditor

ehür

& Redémptor nofter matrem

&. Hec eft vcra fratérni-

fe noffe'difsímulat , & qu&

tas , quae nunquam pótuit

"

d

violàr| certámiüne ; qui effü-

W

il

ei mater fit,& qui propínqui ,

j

jl

non per cognatiónem carnis ,

fo sánguine fecüti funt Dó-

J

fed per conjun&tiónem fpíri-

minum :

:'$ Contemnéntes

j

n

tus desígnat , dicens : Que

aulam régiam , pervenérunt

[ R3

eít mater mea , & quifunt

ad regna cceléftia.

i

Mi m

fratres inei?Quicümque enim

Yy"

cce quàm bonum, &

M

fécerit voluntátem Patris mei

((l

quàm ^jueündum . habitáre

qui in coelis eft , ipfe meus

fratres in unum. . Contem-

(

frater, & foror ,. & mater

néntes aulam.

z

you

eft.

uibus. nobis verbis

Glória Patri. Contemné

nt&s.',

mhlh

uid áliud fnnuit , nifi quod

Le£&io ix.

l

obfequéntes juffiónibus fuis

Ed fciéndum nobis eft ,

multos ex Gentilitátecoólligit,

^J quiaqui Chrifti foror ; &

& Judeam, ex cujus carne

frater e

credéndo , mater

ä

