Inítio ,. & ante

æ Egla

vírginis interceffióne , à prz-

!Ul

sénti liberári triftítia.& eetér-

mmüvebm

A

ereáta fum , & usque ad

na pérfruiletítia, Per Dfüm.

T D

Dein-

AN,

Wlhll]] l

Officium B. Matiz in'Sabbatg.

cxliii

ii

Deinde fiunt. commemora-

y^ Elégit eam Deus, & pr&-

tiones , utfüprà. r47.

elégit eam. .

In taberná-

Bu

T

Ad Horas, Hymm,& Pfal-

culo fuo habitáre facit eatn.

|

li

ii ut in Pfalterio - fed infine

Ad Nonam

S 1N

Hymnorum dicitur:

efu ,

Speciófa.

j Antiphona.'"

: F

tib: fit glória,

Capitulum. Eccli. 24. b

prarvu

h

de Víreine.

qui natus es

N platéis ficut cinnamó-

If

Til

Ad Primam, Antiphona.-

.A mum , & bálfamum aro-

Dum efíet Rex.

matízans odórem dedi : quaft

-Capitul. R egi feculórum.

myrrha. eléQa dedi fuavitá-

Is

Inw.brevi, y. Qui natus

tem odóris.

ärdines.

€s de María Víirgine.

aliaut

Fe. br.

u

in Pfalterio, 26,

Elégit eam Deus ,

* Etpramelésiteam. Elégit.

"

Ad Abfolut. Capit. In platéis.

y. Intabernáculo fuo habitá-

p

Vmt

Ad Tertiam

refacit eam. Et preeelégit.

Wal

&eva ejus.

? Antiphonag

G lória Patri. Elégit eam.

li,

:

Capitulum, Ab inítio.

y» Diffüfa eft grátia in lábiis

"

DN

&.breve, Spécie tua., * Ft

tuis.

£. Proptéreà bené-

timy

pulchritüdine tua. Spécie.

dixitte Deus in etérnum.

[eni !

Inténde , prófpere procé-

^ Ad Vefp. Afíe & Pfalmi

T

i

& regna.

Et:

feriales: Cap. & veliq. omnia ;

us f

Glória Patri. Spécie.

fi non occurrat Feftum Dupl.

y'. Adjuvábit eam Deus vul-

de Dfiica. In fine commemori

"

tufuo.

&. Deusin médio

confuete;utin Pfalterio.147.-

:?xm :

ejus , non commovébitur.

Le&.feq. dicuntur fingulis

Ad Sextam , Ántiphona.

menfibus 1n. Officio B. M.in

Q

d (

Nigra fum.

Sabbato: Ordine fübfcripto.

var

s

tulum. EcclL 24. b

1

MENSE

a!ïj

fic in Sion firmáta| Ex Tra&átu fan&i Auguftíni

v

E

fum, & in civitáte fan&ti-

: Epífcopi deSymbolo ad

nj

ficáta fimíliter requiévi , & in

]uo

Et

Cathechümenos,

Jerüfalem potéftas mea.

Lib. 3. cap.- 4. in fine tómx

»

radicáviin pópulo honorificá-

L;ettio i.

At

to , & in parte Dei mei hzré-

Er féminam mors ,

er

yi ?

ditas illíus , & in plenitüdine

féminam vita

per He-

jl

i

Sanétórum deténtio mea.

vamintéritus, per Maríam.

WUD&'*

falus.

Be breve. Adjuvábit eam ,

Illa corrupta fecüta

Ti

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

eft feduétórem

haec

Ín-

f

dul

y'. Deus in médio ejus , non

tegra péperit Salvatórem. ll-.

Hi()ne n

eommovébitur. Deus.

la póculum. à ferpénte pro-

i

Glöria Patri. Adjuvábit.

gpinátum libénter accägirt

*

al P»f'

Jj

ecxliv

Officium B. Maris in Sabbato.

l Delw

& viro trádidit , ex quo fimul

Epift. 81.al. T. ärca med,.

l m()n

mereréntur occídi;hasc;grátia

coeléfti défuper infüfa,vitam

On exccädï? fliläem, quód

fl dl

j

gisat

prótulit, per quam caro mór-

homoexíivit de vírgime ,

f

(sprt

tua poffit refutcitári.Quis eft,

quando petra fontem próflu-

qui haec operátus eft , nifi

um fcaturívit , ferrum fuper

j

mqi

Mírginis Fílius , & vírginum

aquas natávit , ambulávit ho-

n

!

Íponfus ; qui áttulit matri

mofuperaquas. Ergofihó-

foecunditátem, fed non ábítu-

minem unda/portávit , non

l

p[a off

«

lit integritátem ?

pótuit hóminem virgo gene-

qT eDeum laudámus, 16.

ráre , atque hóminem, de quo

NI

-MENSE IUNIO.

légimus:Et mittet illisDómi-

N Fpui- S

Sermo fantti Bernárdi

hi

nus hóminem, qui falvos fà-

Abbátis.

cieteos , & notus erit Dómi-

TU

!

De Verbis Apocal. Cap. 12;

nus ZEgyptiis ? In véteri íta-

k

hinis x

Signum magnurm.

que teftaménto virgo He-

LeGioinu.

breórum per mare duxit ex-

m duj

X /Ehe

ménter quidem . no-

ércitum: in novo teftaménto

fbunt f

/^ bis

, dile&tíffimi , vir

perve'ne

Virgo géneris aula coeléftis ,

unus,& mülier una nocuére :

elééta eftad falütem.

51rgin€m,

fed grátias Deo , per unum

' e Deum laudámus. 16.

yumbtan

nihilóminüs virum & mulié-

demeri

MENSE. AUGUSTO, .

rem unam ómnia reftauràán-

De Expofitióne S. Gregórii

j t

tur, nec fine magno foenóre

Papa in libros Regum.

at

Neque enim fi-

xf

gratiárum.

Ín r. Regum cap. t.

cutdelí&um, ita & donum

Leétio iii.

Tsl

fed excédit damni zftimatió-

Uit vir unus de Ramá.

amponi

nem beneficii magnitüdo. Sic

thaim Sophim ; de monte

U

$imniírum prudentífimus &

Ephraim. . Potefthujus mon-

i, j

clementiffimus Artifex, quod

tisnómine , beatíffima fem-

r

quafsátum füerat , non cón-

per Virgo María , Dei Gé-

imyfid

frégit , fed utíliüs omnínó

nitrix defignári. Mons quip-

Vtispet

refécit: ut vidélicet nobis

pe fuit, quze omnem. eléctz

AC Val

novum formáret Adam ex

creatüre altitüdinem , - ele-

ts p

]

véteri, Hevam transfünderet

i

Giónis fus dignitáte tran-

W

h dr

in Maríam.

fcéndit. An non mons fübli-

1

H

hn li

^p e Deum laudámus. 16.. -

l

1

mis María, qua utad con-

!

d

MENSE - JULIO,

ceptiónem &térni Verbi per-

M d

l

Ex Epíftola fan&i Ambrófii

tíngeret , meritórum verti-

[

i

[

Epí(copi ad Sirícium

cem fupra omnes Angeló-

mïm

egm

|

Papam.

rum choros , usque ad sóli«

Ml

j

um

j

'l'

h

- exiv

ld 7' l

d

Officiumparvum B. Marisz.

um Deitátis eréxit ? Hujus

ras , omnia ut fu

Vj

enim mohtis precellentíffi-

OFFICIUM P

ARVUM

E

]

mam dignitátem Ifaías vatí-

D. Mariz non dicitur , quan-

f

cinans,ait : Erit in. novíffimis

do fit Offic. ix. Le&t. nec in

diébus preparátus mons do-

Sabbatis, quando fit Offic;

'

mus Dfíiiin vértice móntium.

DT

de S. Maria.. Quibus diebus

Mons quippe in vértice món-

omittitur a .primis V efperis.

tium fuit,quia altitàdoMarie

Cüm dicitur in Choro ; in

lr

fupra omnes Sanétos refülfit

UT |

Matutinis & in Vefp, praes

'Jj e Deum Iaudámus. 16.

ponitur Offic. diei, in aliis

um

MENSE SEPLEMBRLE

Horis poftponitur. Prima di-

Lj

11]

TT

Ex Epfft. S. Leónis Papz ad

citur poft. PenedicámusDfie,

Pulchériam Augüftam.

antequam legatur Mlartyros

ttent Df

Epift, 13.ante med. Le&t iii.

log.

Extra Chorum potett

N ii

Acraméntum reconcilia-

S

g

tiónis noftre ante témpora

äici gro Et;:mf. o&pOätuätgtä

t

&etérna difpófitum , nulle im-

éxtrà Adventum.

UTR

lebant figürz: quia nondum

TT

. Ad Vefperas : A ve María.

upervénerat Spíritus S. in

ecreto ; qu& dicitur fempef

il

V íirginem,nec virtus Altíffimi

in pfincipio omnium Horar.

Qimus

obumbráverat ei, ut & intra

B. Mlari& ; quando non con«

URU

intemeráta vífcera,edificante liunguntur eüm Offic. diei y;

TM

fibi Sapiéntia domum, Ver-

us in adjutórium me-

i

bum caro fieret, &formaDei ,

D

um inténde.

ac forma fervi in unam con-

J

&. Dómine ad ad

quändm;ü

NT

veniénte Persónam , creátor

me feftína.

u v

témporum nafcerétur in tém-

G lória Patri, & Fílio, & Spi»

p

pore , & per quem fatta funt

rítui sácto. Sicut erat. &c.

Byelir

ómnia , ipfe inter ómnia gig-

In fine, Allelája, ad om:

nerétur.

Nifi enim novus

hes Horas.

/

i

homo, faétus in fimilitàdinem

Aíia.

Dum effet B.

e

Mu

xin àc-

un M

carnis peccáti, noftram fufci-

cübitu fao , n4rdus mea

peret vetuftátem ; & confub-

dedit odórem fusvitátis.

"TA

ftantiális Patri, confubftantiá.

P(almvus red:

[5

iüdit

lis effe dignarétur & matri,|

i^w Ixit Dómínus Dffo meo

g

naturámque fibinoftram fo-|

Sede à de;(tris mels :

n

lus a peccáto liber uníretsfüb

yg 1

Donec porám inimícos tuos;*

jugo diáboli generáliter te-

fcabéllurt pedum tuórum.

a lt

nerétur humana captívitas.

Virgam virtütistusx emíttet

jf

Te Deum laudámus. i6.

Dóminzus ex Sion: * domináre

y ^

d

m tuórunie

usqlle ,

Po QED

audes, & 'per Ho-[in meédio inimicóru

ï-äfc;um

exlvi

Qfficium pàrvum B. Maria.

*[ecum princípium in die domo , * matrem filiórurm

j

virtátis tug in fplendóribus| letántem.

G lória Patri

st

|

San&órum : * ex ütero ante| Afía, Lavaejus fub cápite

ipori

lucíferum génui te.

meo , & déxtera illíus am-

l ]i

'urávit Dóminus , & non!plexábitur me. . Af3, Nigra

jl

poenitébit eum : * Tu esSa-. fum, fed formófa, filia Terà-

j a

cérdos in atérnum f(ecün-'falem , ideó diléxit me

eX,

um

düm órdinem Melchífedech.: & introdüxit me in cubícu-

* lum fuum.

singgt

Dóminusà dextris tuis

Pfalmus 12 1.

eQent

confrégit in dieirz fue reges.

Atátus fum in his , que

"

d

dicábit in natiónibus , im-

liztafunt mihi: *in do-

IIf

plébit ruínas : * conquafsábit| mum Dómini fbimus.

i

[

cápita in terra multórum.

*

Stantes erant pedes noftri *

Jiftthy

De torrénte in via bibet :

in átriis tuis Jerüfalem.

iU

proptéreà exaltábit caput.

;!

Jerüfalem, qua edificátur

u

j

4

Glória Patri.

ut cívitas :* cujus participá-

mslï

?

1

Afia. Dum effet Rex in ac-| tio ejus inidipfum.

cübitu füo , nardus mea de-| lluc enim afcendérunt tri-

Qitts!

L

;

i

rium

dit odórem fuavitátis,

bus , tribus Dómini : * tefti-

anfand

Afía. Lavaejus fub cápite| mónium |Ifrael ad confitén-

meo , & déxtera illíus am-| dum nómini Dómini.

t

(linad

plexábitur me. Píalus 1124 Quiaillic fedérunt fedes in

"^F Audáte püeri

Dómi-|judício , * fedes fuper do-

j J

um:*laudátenomenDfíii.| mum David.

9

1

bit,

N

/&it-nomen Déómini bene | Rogáte ; que ad pacem funt

dítum , * ex hoc nunc &| Jerüfalem: * & abundántia

f

usque in fzculum.

diligéntibus te. '

;

AIVIS Y

Daán

olis ortu usque ad occá.| at pax in virtute tua : *

fum , * Jaudábilenomen Dó. | & abundántiain türribus tuis.

À

d

Tnini.

Propter fratres meos, & pró-

[

at

(nig

Excélfusfuper omnes Gen | ximos meos , *loquébar pa-

tes Dómitus , * & fuper|cemdete.

Nrtüni

ccelos glóriaejus.

Propter domum Dómini Dei

iE ff

Quis ficut Dis Deus nofter , noftri , * qu&sívi bona tibi.

Idf

quiin altishábiut,*& humilia| G lória Patri.

!

dpef

réfpicitin coelo, & interra ?| Afía. Nigra fum,fed formófa,

l

t

(j

S'üfcitans à terra inopem:* & |filiee Jerüfalem: ídeó diléxit

lt $Ve

deftercore érigenspáuperé :| me Rex , & introdüxit mein

Wij

Ut cóllocet eum cum princí- | cubículum fuum.

Ils

:

pibus, * cum principibus| Atía. Jam hyems tránfiüt,im-

ii flcu

ópuli fui.

berábit, & recéffit : furge

lt W

5

*

uihaïbitä.re facitftérilemin amícamea , & veni. PíaI-

2

lg

lg

Officium paü*um D, Mariz.

exlvi

!

/(buccellas : * anté fáciem frí-

(

vi DAR 26 eeetve-

T i

'goris ejus quis fuftinébit ?

rit domum , * in vanum p míttet verbum fuum, & li-

b

[

M

aboravérunt , qui edífic&t ea.

[f.g

ifi Dóminus cuftedíerit ci-

quefáciet ea : * fiabit fpíritus

ejus, & fluent aqua.

uT

vitàátem , * fruftra. vígilat ,

ui annüntiat verbum fuunt

TM

qui cuftódit eam.

h

cob , *

Ut g

fua Iírael.

D

juftítias & ;juäcia

'anum eft vobis ante lucem

u

sürgere: * sürgite , poftquam

on fecit tálitetomni natió-

p

n1 : * & judícia fuanon mani«

fedéritis , qui manducátis pa-

^

pmem dolóris.

feftávit eis.

lória Patri

| lmUJ-

um déderit diléQis fuis

4, Speciófa

g

Gaes , &

* ecce haréditas

"

ávis in delíciis t

Y mf

4omnum :

uis faln&a

j

Dómini , filii, merces fruGtus

Dei Génitrix.

t

w

véntris.

C

i

?

B

t' mmn

celi. 24. b --

A

W

icut fagíttae in manu potén-

initio ,

ahte fzéculà

dilin

tis : *ita filii excufsórum.

A

creátà fum , & usque ad

4

t

]

eátus vir ;qui implévit de-

k

d

futárum fzeculum non défi-

Jlnim

érium fuum ex ipfis: * non

nam , & in hàbitatióne fan&ta

t d t

confundétur, cüm loquétur

coram.ipfo miniftrávi.

inimícis fuis in porta.

fimn,

x Deo grátias.

H

Iymnus.

érunt t

«( 5lória Patri.

Ve maris ftella,

Ana, Jam hyemstránfüitim-

j

Dei mater alma ,

i f

lera

biit , & recéffit : fürge

Atque femper virgo ,

amíca mea , & veni.

Felix cceli porta.

piyd

-Afía, Speciófa fatta es.,. & | sumensillud Ave ,

"Wa

f

uavis in delíciis tuis fanCta| Gabriélis ore ;

s

Dei Génitrix.

falmis 474 Funda nos in pace,

p vt

A.

uda. Jerüfalem Dfim:*| Mutans Hevsee nomers

frintt

auda Deum tuum Sion.

dtrey od

L

olve vincla reis ,.

óniam confortávit feras

:

rofér lumen éa&cis 4

$, *quüi,

portárura tuárum : * benedí-

Mala noftra pelle ,

ó

xit filiis tuis in te.

Bona cun&a pofce.

yüi pófuit fines tuos pacem:*: nftra te effe matrermi ,

&

& adipe fruménti sátiat te.

umat per te préces y

tugsiri u

[ Ü

Jj

.Qui emíttit elóquium fuum

| Qui pro tiobis natus ,

jsf

j

!

terre: * velóciter ceurrit fer-] T'ulit effe càus.

j

[

D

o ejüs.

*

Y

virgo finguláris ;

iadat n

l

jol

N

ivem ficut 1aham,*

Inter omnes mifis ,

iif

nébulàá ficut cínerem fpargit.] Nos.culpis folütos s

Mites fac & caftos;

|

ems,'ïä",:fn

u

d

Mttïx eryftállum fuam ficut |

kz

V itátli

gm

L

l

exlviü

Oiücium parvum B. Man&.

xitam prefta puram

Iter paratutum ,

Rótege 1;Bärmne pópu-

'mtu[ j

P

lum tuum , & Apoftólo-

mtfum |

"Ut vidéntes ]efum ;

rum tuórum Petm & Pauli,&

D

Semper collatémur.

it Jaus Deo Patri ,

aliórum Apoftolórum patro-

gt

Summo Chrifto decus ,

cínio confidéntem , perpetua

pf

[t

defenflone consérva.

gxa[llü

ui fanéto ,

ub

us honor unus.

Amen.

Mnes San&li tui, quafu-

Dequo

, Diffüfa eft grátia in lábiis

mus Dómine , nos ubí-

[uam q

UIS-

Proptel eà bene-

que ádjuvent: ut, dum eórum

(uyt)

díxit te Deus in etérnum.

mérita recólimus , patrocínia

E

Ad Ma«mücat

ÁAnti

hona.

(entiàmus :

& pacem tuam

du

Beáta

Mlater , & intá

ia V

Vir-

fb

noftris concéde tempóribus ,

go;gloriófa Regína mundi ,

& ab Eccléfia tua cunttam

K

j

mnom

intercéde pro nobis ad Dfim.

repelle nequítiam: iter, aCtus,

tlja ?

& voluntátes noftras ,

&

Enr

K yrie eléifon.:

C hrifte eléifon.

ómnium famulórum tuórum ,

tel

K yrie eléifon.

in falütis tuz profperitáte

mdLY

. Dóminus vobíscum.

difpóne : benefactóribus no-

frant at

», Etcum fpíritutuo.

ftris fempitérna bona retrí-

f vectm

I

bue

& ómnibus fidélibus

Oncéde nos

. fámulos

defün&is réquiem etérnam

Y i

concéde. Per Dóminum.

o

tuos , quefumus Dómi-

Qtrd

ne Deus, perpetua mentis &

AD COMPLETORIUM.

À ve María.

EU

córporis fanitáte gaudére : &

ut faprà y.

&W

gloriófa beáte Maríe femper

Onvérte nos Dcus falu-

um

Vírginis

interceffióne , a

táris. nofter.

$

Et

Sutitü

avérte iram tuam à nobis.

pxæsentl liberári triftítia ; &

Per

loejus

zetérna pétfrui- lætma.

Deusin adjutórium.

tedin[

Dóminum.

Gléria Patri. Allelüja.

at

*. Amen.

Pfalmus 128.

u

tde

Sequens commemoratm pro

pe expugnaverunt me

QTO

Sanétis fit fanttim adV efperas

$

àjuventüte mea , * dicat

& Lauüdes m thic.S. Maris.

nunc Ifrael.

TET

Qdj

Aíia, San&ti Dei ommes in-

Sepé expugnavérunt me à

reddr

tercédere dignémini pro no-

juventüte meg : * étenim non

ftra omniümque falóte.

potuérunt mihi.

u

t

Ütisn

y., Letámini in Dómino &

Supra dorfum meum fabrica-

exultáte jufti.

vérunt peccatores

*prolon-

l

(

, Et gloriámini omnes reti

gavéruntiniquitátem fuam.

Tl

cor de.

lI

D óminus juftus concídit cer-

l!

ví.

u

i

|

-

í

4

Officium parvum B. Marisx.

cxlix

i

l

víces peccatórum : * confun-[IN eque ambulávi in magnis:*

Qàántur , & convertántur re-

H[

neque in mirabilib:us fuper

me.

[j

1

trórfum omnes , qui odérunt

u

j

Sion.

Y

S 1 nonhumiliter fentiébam:*

F'iant ficut foenum tectórum:*

fed exaltávi ànimam meam. -

,Pfgf

quod, priüsquam evellátur ,|S icut ablattátus eft fuper

wM

exáruit.

matre fua, *ita retribütio in

D equo non implévit manum.

ánima mea.

li

If

fuam ,quimetit , * & finum

S peret Ittael in Díto,* ex hoc

faum, qui manipulos cólligit.

nunc , & usque in feculum.

m

E.t non dixérunt, qui prater-

G lória Patri.

/

d

fbant: Benedíttio Dómini fu-

Hymnus.

"

ér vos: * benedíximus- vo-

Eménto., rerum Cón-

Vm

isinnómine Dómini.

ditOf ,

il

n

Glória Patri. Pfslmus 129.

Noftri quód olim córporis ,

E profündis clamávi ad

Sacráta ab alvo Vírginis

M

te Dómine : * Dómine

Nafcéndo,formam sümpferis,

exáudi vocem meam.

Nfaría mater grátiee .

n

j

Fiantaures tus intendéntes,*

Dulcis Parens cleméntiz , -

!)

y

li

)

in vocem deprecatiónis mez.,

Tu nos ab hofte prótege,

S1 iniquitátes obferváveris

Et mortis horasüfcipe.

[

)

Dómine

*

Jefu , tibifitglória ,

Uf

Dómine qgis

fuftinébit ?

Qui natus es de Vírgine,

N

Quia.apud te propitiátio

Cum Patre & almo Spíritu ;

W

eft : * & propter legem tuam

In fempitérna fzcula. Amen.

fuftínui te Dómine.

Capitulum, — Eccli. 24.c

)eus&i

Suftínuitánima mea in ver-

Go mater pulchra dile-

i

E

&iónis, & timóris , &

boejus : * fperávit ánima

fj

D

mea in Dómino.

agnitiónis , & fanQe

;

peif

li

Acuftódia matutína usque

X. Deo grátias.

j

"

.ad noé&tem ,* fperet Ifrael in

;

y". Ora pro nobis fan&ta Dei

(f L]

Dómino.

Génitrix. 3c Ut digni efficiá-

i

Quia apud Dóminum mife-

romiffiónibus Chrifti.

AR

Nunc dimittis, Antiplu

ficórdia, * & copióía apud

H

éum redémptio.

Sub tuum presídium confü-

y

Ex ipfe rédimet Ifrael , * ex

gimus , fancta Dei Génitrix :

ómuibus iniquitátibus ejus.

noftras deprecatiónes ne de-

y

Glória Patri. Pfalmus 139 fpícias in neceffitátibus : fed

mine , non eft.exaltá- | à perículis cuntlis libera nos

r

l

um cor meum: * ne-|femper, Virgo gloriófa, &

u

benedi&ta.

i

Sue eláti fuxyyxt óculi mei.

- Hyrie

f

k:

l

Officiump

arvum B. Mariz.

4 e'uï"l

l 'V äï&?ï

K yrie eléifon.

- Wfefu , tibifitglória -

C hrifte eléifon.

Qui natus es de Vírgine ,

m

yrie eléifon.

Cum Patre & almo Spíritu ;

gucr

1In fe

A

fzcula. Amen.

mafls ,

Y* Dóminus vobiscum.

mpitäma

íritu tuo.

Quando fit Officium mo-

n

*. Etcum äp

ratio.

Iveém Le&ionum S. Marie 5

ö

j

-Idicuntur tres fequentes INo-

um d

Eáte & gloriófa fem

B

jer Vírginis Maríe

T&urnicumfuis Pfal. & Afüs

gt

m

quefumus Dómine , inter-]nifi alie Afim - affignentur.

8*

gtl

g

céfflo gloriófa nos prótegat ,[Abfolutiones veró & Bene-

j

& ad vitam perdücat stér-|dittiones , ut in principio

hi U

pam. Per Dóminum.

[Breviarii ante Pfalterium.

m'f lu

AD MATUTINUM

TRES PSALMTI.

5

Vi

de beata Maria.

IMfequentes dicuntur Ferüa ii.

m

À ve Mfaría.

ut fuprá. y«

& v. ad NoCturnum..

Omine làbia mea apé-|Afià, Bemedítta tu in mulie-

æüäï

ries. X Et os meum,|ribus, & benedíGus fru&tus

0dft

annuntiábit laudém tuam,

| ventris tui.

Pfalmus 8- -

C

Da,

* Deus in adjutórium.

^ yYOmine Dóminus

n0-

ius amt

G 1ória Patri. Allelüja.

B Z7fter , * quàm admirábi-

]

^wsdi

E

Invitatorium. À ve María ,[1le eftnomen tuum in univér-

wr d

srátiaplena: * Dfístecum.|fa terra!

AT

T

fat.

eníte , exultémus. 2. | Quóniam eleváta eft magni-

demins

ymnus.

ficéntia tua *fuper ceelos.

emterra ,

|Ex ore infántium , & la-

p&'antut Y

^ RORm

QU

pontgs » SÍ-

dera.

|Qéntum perfecífti Iaudem

us eon

Colunt, adórant , pradicant 3D

ropter inimícos tuos,* ut dé-

Vistere

"Frinam regéntem máchinam, | ftruas inimícum , & ultórem.

tfole'

Clauftrum Maríz bàjulat.

|Quóniam — vidébo

coelos

lum*

ui luna, fol, & ómnia

[tuos, ópera d

igitórum tuó-

Desérviunt per témpora :

irum : *lunàm

&

ispmoo

! tu fundáfti.

MTRT

Xülty

Perfüfa coeli grátia ,

m viar

Geftant puélle vifcera.-

uidefthomo , quód me-

eàta IMater münere ,

mores ejus ?* aut- filius hó-

Qfi

"t cir

Cujus fupérnus Artifex

minis , quóniam vífitas eum?

NU

IVundum pugflto cóntinens ,

inuíftüi eum pauló minus

Ventris füb arca claufüs eft.| ab Angelis,glória, & honó-

k

re coronáftieum : * & €on-

ft m

eáta coeli nüntio,

COtyis

Foeeünda fantto Sptritu ,

ftituífti eum -fuper ópera

Defiderátus géntibus

|mánuum tuáàrurm.

MöIHUm ]

pédi-

m ]

Cujus per alvum fufus cIF. ! O mnia fubjecífti fub-

2us

Officium parvum B. Mariz.

cli

"

bus'ejus : * oves & boves|luftitie Dómini re&z , leti-

l

univérfas, ínfuper & péco-|ficántes corda , * preecéptum

l

xa campi.

Dómini lücidum , illàminans

!

óculos.

ü

L

ólucres coe

li, & pifces

maris ,.* qui perámbulant

FT imor Dómini fanttus , pér-

ä

émitas maris.

manens in fzeculum fzculi : *

ómine Dóminus nofter , *|judícia Dómini vera , juftifi-

cáta in femetípfa.

quàm admirábile eft nomen

']m

uum in univéría terra !

D efiderabíliafuper aurum

&

lápidem pretiófum — mul-

L

Jória Patri.

Afa.

Benediéta tu in mulié- | tum : * & dulcióra fuper mel

!rinci;ft 1

& favum.

ij ;

ribus, & þe,ncdi&us fruétus

entris tul,

2 tenim fervus tuus. cuftódit

Ms

X

las Sicut myrrh

a-',- elé&ta|

ea: * in cuftodiéndis illis re-

(

odórem dedifti fuavitátis fan- | tribütio multa.

itrix.

elí&a quis intélligit? ab oc-

.&a Dei gfa

Inus 18«

cuültis meis munda me: * &

Oeli enárrant glóriam |ab aliénis parce fervo tuo.

C

i mei non füerint domináti,

;

Dei, * & ópera mánuum

us annüntiat firmaméntum. |tunc immaculátus ero : * &

ilt

B

u

ies diéi erü&tat verbum* & | emundábor à delitto máximo.

nox notti índicat fciéntiam.

t erunt , ut compláceant

on funt loquéle , neque

elóquia oris mei: * & medi-

m

fermónes , * quorum non au-

tátio cordis mei in confpö&u

diántur voces eórum.

tuo femper.

ætog« !

l)

nomnem terram exívit fo-

ómine adjütor meus , *. &

V

vuseórum: * & in fines or-

redémptor meus.

G 1ória Patri.

i

bis terrz verba eórum..

d

À m fole pófuit tabernáculum

LAfà. Sicut . myrrha elé

iCta

odórem dedífti (uavitátis fan-

fuum:*

ipfe tanquam fpon-

N3s

fus procédens de thálamo fuo.

&a Dei Génitri

Ante

torum hujus Vírginis fre-

j

xultávit ut gigas ad currén-

dam viam , * à fummo coelo

quentáte

obis dülcia cántica

esréífio ejus.

drámati&/almus23.

"

j

ji

Lt occürfus ejus usque ad

Omini eft terra, &

pk-

Wt

fummum ejus: * nec eft , qui

37 gitüdo ejus : * orbis ter-

mw

fe abfcóndat à calóre ejus.

rárum , & univérfi , qui hábi-

jl

ex: Dómini immaculàta ,

tant in eo.

U

-convértens ánimas : * tefti-

Ü uia ipfefuper mária fun-

móniam Dómini fidele ,. fa-

dávit eum : * & fuper fiümi-

zü

na preparávit eum.

; piyäntia—m praftans párvulis.

4

E

D

*a

cli

Qfficium parvum B. Marie

;

afcéndet in montem, T R E S

PSALMI

hfc[wi

( uis

i Y afl(

Dómi

ni? *aut quis ftabit in

fequentes dicuntur Fetia iii.

1oco fan&to ejus *

& vi. ad Nottumium,

| yl fl

Innocensmánibus , & mun-

p

Afía. Spécie tua, & pulchri-

ipulua

do corde: * qui non accépit in

tüdine tua inténde , prófpe-

as

vano ánimam fuam , nec ju-

réprocéde , & regna.

závit in dolo próximo fuo.

l (on

Pfalmus 44.

rem ul

Hic accipiet benedictiónem

EuGávit cor. meum ver-

d Don

àDómino, * & mifericór-

bum bonum:* dico ego

diam à Deo falutári fuo.

ópera mea R egi.

giori

,

lamus fcri-

p

lizc eft generátio quaren-

Li

ngua mea cá

vlit

tiumeum, *quaréntiüm fà-

ba ,* velóciter fcribéntis.

ciem Dei Jacob.

S peciófus forma pre filiis hó-

At ,Mm?

(irig

À ttóllite portas , príncipes ,

| minum , diffüfa eftgrátia in

veftras , & elevàmini portee

lábiis tuis: * proptéreà bene-

Bs

díxitte Deusin a&etérnum.

dttumat

zeternáles : * & introfbit Rex

lütücd

lóris.

À céingere gládio tuo fuper

D

uis eftifte Rex glórie ? *

femur tuum , * potentíffime.

pl em

Dóminus fortis & potens, Dó-

S pécietua , & pulchritüdine

ferént

Merdn

3nínus potens in przelio. :

tua*inténde , prófpere pro-

À ttóllite

rtas, príncipes ,|céde, & regna.

il

veftras ,

äö

elevámini porte

ropter veritátem., & man-

tumplum

seternáles : * & introibit

fuetüdinem , & juftítiam : *

ln pi

Rex glóriz.

& dedücet te -mirabiliter

fiili*

uis eft ifte Rex glórie ? *

déxtera tua.

qu

l

i

imprt

Dóminus virtütum ipfe eft

Sagítte tue acüt& , pópuli

Rex glóriz.

fub te cadent , *incordaini-

[ omi

Y lória Patri.

micórum regis.

feniti

S edes tua Deus in fzeculum

fid4.. Antetorum hujus Vir-

T0ptc

sinis frequentáte nobis dül-

fzeculi

* virga direGtiónis

:

tur tibi

Cld cántica drámatis.

virga regni tui.

frcilu

Y* Diffüfa eft grátia in lábiis|D ilexifti juftítiam , & odifti

f Ia

tuis.

$" Proptéreà bene- [ iniquitátem:*proptéreà unxit

Alïä'. N

(xitte Deus in atérnum.

te Deus , Deus tuus, óleolz-

at

P'ater nofter, éum LeClioni- |títize pre consórtibus tuis.

IN p

bus,& rebquis utinfra.. c]vi, Myrrha, & gutta , & cáfia à

: M

Sed in Oificio novem Le- | veftiméntis tuis , à dómibus

Vf

l)

&ionumdicitur y'.

Spécie [ ebürneis: * ex qujbus dele-

tl

m

'tua , & pulchritüdine tua.

Gavéruntte filie vegum in

1

&* Inténde,prófperé procéde, | honóre tuo.

n

& regna.

A füitit Regína à dextris tuis

t

m

t

f

o

Officium parvum P. Mariz.

c1111

SA.W ;

in veftítu deaurato, * circuim- tribulatiónibus ; qüe inve-

1

data varietáte.-

nérunt nos nifis.

il

i

A udi filia, & vide , & inclína|P roptéreà non tlmeblmus b

!

aurem tuam : * & obhv1fcere dum turbábitur terra : * &

;

A

f

populum tuum , & domum | transferéntur montes in cor

?ï

patris tui.

maris.

jl

Et concupifcet Rex . decó- |Sonuérunt ,. & türbáte funt

!

!

rem tuum; * quóniam ipfe |aqua eórum:*conturbáti funt

dh

eft Dóminus Deus tuus ; &|montesin fortitüdine ejus.

adorábunt eum.

Flüminis ímpetus : letíficat

Ti

Etfilie Tyriin munéribus,*

civitátem Dei: * fanGificávit

El

vultum tuum. deprecabün- | tabernáculum. fuum Altlfü-

ld)

tur, omnes dívites plebis.

| inus.

A0

O mnis glória ejus filie Regis |D eus in medlo ejus , non

n

ab intus. *in fimbriis à aurexs commovébitur : * adjuvábit

"xü-

«ircumamícta varietátibus.

.eam Deus maneé dilüculó.

"hv.

Adducentur Regi vírgines |C onturbáte funt Gentes ,

lïütlh J

poft eam ;

* próximae €]LIS & inclináta funt regna:*dedit

afferéntur tibi.

Mm ! 'ï

vocem fuam mota eft ter-

" |

Afferéntur in ]ztítia, & eX ra.

ultatióne : * adducéntür in|D óminus V1rtutum nobls-

1

At

templum Regis.

cum : *.fufcéptor nmofter

í

14f

"ro pátribus tuis nati funt | Deus ]acob

ii

]

t1b1 filii: * conftítues eos prín- | V eníte , & vidéte ópera Dé-

:cipes fuper omnem terram.

mini , quz.-pófuit. prodígia

D

'mores erunt nóminis tui * | fuper terram:*áuferens bella

j

] ]

in ommi generatióne & ge- | usquead finem terrae.

neratiónem.

A rcum cónteret; & confrín-

1|

' roptéreà pópuli confitebün- | get arma:* &fcuta comburet

tur tibiin etérnum, *-&i 1n

ldlïlq

u

fzculum fzculi.

ï?acate &wdete quóniam

i

G 1ória Patri.

|ego fum Deus::- * exaltábor

Aíla Spécie tua , & plil- in Géntibus , & exaltábór

)

ehritüdine tua inténde, pró.]in terra.

|

D óminus virtütum nobls.

ln

fpere procédé , & regna.

AU

fa. Adjuvábit eam Deus|cum: * fufcéptor nofter Deus

ivultu fuo :

Deus in médio

acob

T

j

éjus , non commovébitur.

5 lória Patri.

ajmus. 450

Affa, Adjüvábit- eam Deus

gum*

Eus nofter refügium : ,| vultu fuo: Deus -in médio

D

&v;rtus* * adjütor in|ejus non commovébitur.

[

Afía.

cliv

Officium parvum B. Marig.

Af Sicut letántium óm-]|?T RE S PSALMI

,ipit

nium nóftrüm habitátio eft in fequentes dicuntur Feria iv.

te , fantta Dei Génitrix.

& Sabbato ad lINoGur-

Af C.OA

Aumie

; n

Pfalmus 86.

Undaménta ejus in món-|Afía. . Gaude María Virgo ,

p

L

tibus fan&is : * diligit| cun&tas harefes fola intere-

jonud

Dóminus portas. Sion fuper|mifti in univérfo mundo.

T'unce

ómnia tabernácula Jacob.

P(aimus 95.

YAntite Dómino cánti-

fl [ylVäT

G loriófa di&ta funt dete , *

avl

"eivitas Deti.

cum novum ; * cantáte

iicit

[

M. emor ero Rahab , & Ba-| Dómino omnis terra.

uldi

bylónis * fciéntium me.

;antáte Dómino , & bene-

guii

E cce alienígenz , & T yrus , |dícite nómini ejus : * annum-

vt

E

& pópulus

thíopum : * hi|tiáte de die in diem falutáre

Qu

fuérunt illic.

ejus.

TU

N umquid Sion dicet : Homo, |^ nnuntiáte inter G

entes gló-

ass !

homo natus eft in ea : * & |riam ejus, *in ómnibus pó-

s

apfe fundàávit

ulis mirabília ejus.

fis -])

1nus ?

:

| gam ATtíffi-

uóniam magnus Dóminus ,

t Vit

D óminus narr:

;

ábit in fcriptá- | & laudábilis nimis: * terríbi-

qrtem

ris populórum', & prínci- |lis eftfuper omnes deos.

uóniam omnes dii Gén-

W

»pum, *horum , qu1 fuérunt

in-ea.

X

tium demónia : * Dóminus

Sicut letántium ómnium * [autem coelos fecit.

ritiüdo in

j*

habitátio eftinte.

: [C onféffio , & pulch

flte w

G 1lória Patri.

confpé&u ejus : * fandimó-

hi,

Afía. Sicut letántium óm-|nia, & magnificéntiain fan-

gu:*

- mium noftrüm habitátio eft in | &ificatióne ejus. :

'te fan&ta Dei Génifrix.

À fférte Dómino pàtrie Gén-

corr&ti

Ws

y. Diffüfaeft grátiain lábiis|tium , afférte Dómino gló-

tuis.

rim & honórem: * afférte

( nf

fhmioo

&. Proptéreà benedíxit te| Dómino glóriamnómini ejus.

Tuxer

Deus in zeternum.

óllite hóftias , & introfte n

P ater nofter.

cum Le&io- [ átria ejus: * adoráte Dómi-

itrg;*

nibus, & reliquis ut infra;| num inátrio fan&o ejus.

] ii

clvi.-

' ommoveátur à fácie ejus

tey f

Sedin Officio novem Le-

|

univéría terra : * dícite in

p

fionum dicitur y« Adjuvá-|Gentibus , quia Dóminus reg-

Ti

bit eam Deus vultu fuo.

ávit.

R

*s Deusin médio ejus , non |^tenim corréxit orbem ter-

tlam ij |

t&,qui non commovébitur :*

l] pöpu

c?mmove'bitur.

. ]u-

ï!ïnfund

n

|

Officium parvum B. Márig.

civ

t

dlcabltpopulos in equitáte..

adórant fculptilia :.* & qui

h

iu

aeténtur celi , & exültet

gloriántur in flmulacrls fuis.

terra, commoveatur mare ,

A doráte eum omnes Angeli

ul

& plenitüdo ejus :

gaude-

eius:

* audívit , & lætata eft

T

buntcampi, & ómnia , que&

Sion.

Tij

in eis funt.

Et exultavérunt filize ]udæ,

]

unc exultábunt ómnia lig-

ropter judícia tua Dómine. :

uóniam tu Dóminus altíffi-

lV d

va fylvarum à fácie Dómini ,

'ü

quia venit :

* quóniam venit

mus fuper omnem terram : *

udicàre terram

nimis exaltátus es

fuper

i

t

j

udieábit orbem terrg in

omnes deos.

squitáte , * & pópulos in

Q ui dilígitis Donflmum,odxbe

a

malum : * cuftódit Dóminus

Mf

veritàte 1ua.

G 1ória Patri.

ánimas San&órum fuórum.,

J

Afía. Gaude María Vlrgo :

dernanu peccatóris liberábit

cun&as haerefes fola. intere-

eos.

d

'm1ft1 in univérfo mundo.

l, uxorta eft jufto, * & re&hs

J

corde letítia.

hi

4.-Dignáre me laudáre

te Virgo, facráta ; da mihi

L setámini jufti in Dómino :

st

contra

hoPces

& confitémini memóriz. fan-

d I

Vlrtutern

tuos

Gificatiónis ejus.

du

G 1ória Patri.

It

Pfalmus 960

Ominus regnávit , ex ül-

Afía. Dignáàre me laudáre

tet terrà , * leténtur ín-

te , meo facráta : da mihi

nl

Vlrtutem

contra

ho&es

fulee multa.

u

ubes , & calígo in circüitu

tuos.

Qu

Afía, Poft partum Vlrgo "

ejus :

* juftítia, & judícium

corré&tio fedis ejus.

invioláta permansífü , Déi

EM

P

Génitrix intercéde pro nobis.

I euis ante ipfum praecédet, *

& inflammábit in circuitu

aimus 97.

inimícos ejus.

Antate Dómino cantl-

Q:J'

ÍTuxéruntfülgura ejus orbi

cum novum : * qula mi-

terra :* yidit , & commota

rabilia fecit.

n

Salvávit fibi déxtera ejus ,

eft terra.

lontes ficut cera Huxerunt

& bráchium fanttum ejus. :

P

N otum fecit Dóminus ffalyu-«

M

y

à fac1e Dómini: * à fácie Do-

mnini omnis terra.

táre fuum:*in confpéttu Gén-

yr

Annuntiavérunt coeli ]uftl-

tium revelávit juftítiam fuam.

Recordatus eft mifericórdisa

tiamejus: * & vidérunt om-

w

nes popuh glóriam ejus.

fug, * & veritátis fus dómui

j

Ifrael.

]i

J2 onfundántur omnes , qui

Mdé.

-

cIvi

Officium parvum B. Marise.

j Sanïïh

X/idérunt ommes términiter-,perdücat nos Dóminus ad

r& -* (alutáre Dei noftri.

regna coelórum.

ubiláte Deo omnis terra : *

j

Deità

&. Amen.

[j

cantáte , & exultáte , & psál.

s

Y Jube domne benedícere,

lite.

Bác. Noscum prole pia be-

yeuiit

'Psállite Dómino in cíthara ,

)m'üi ] qt

ftiedícat Virgo María.

«mm

in cíthara , & voce pfalmi: *

*. Amen.

intubis du&tílibus, & voce

I.-;e&io i'

Eccli.24. b.-

, hrei

tubz córneaz.

N ómnibus réquiem qusest-

Jumnus

l ]ube

u

biláte in confpéttu Regis

Vi , & in hereditáte Dó-

b

ómini : * moveátur mare,&

mini morábor.

Tunc pra&-

Ó ^

cépit, & dixit mihi Creátot

nl

pleuitádo ejus : orbis terrá-

jendp

rum , & qui hábitant in eo.

ómnium : & qui ereávit me ,

Flümina plaudent manu , fi-

requiévit in tabernáculo meo,

L

mul montes

exultábunt à

& dixit mihi: in Jacob inhá-

Ui

confpéttu Dómini: * quóniam

bita , & in I(rael hereditáre,

fümi

venit judicáre terram.

&ineléQis meis mitte radí.

Q

udicábit orbem terrárum in

ces. Tu autem Dómine mife-

qils

rére nobis.

ima 6X

juftítia, * & pópulos in s&qui-

táte.

*« Deo grátias.

i qi

G lória Patri.

&. Santta & immaculitá

irido.

Afía, Poftpartum , Virgo-

virgínitas , quibus te làáudi-

t5

invioláta permansífi , Dei

bus éfferam , néfcio : * Quia

PT

Génitrix intercéde pro nobis.

quem coeli cápere non póte-

Ws $

t bilü

y. Diffüfa eft grátia in lábiis

rant , tuo grémio contulífti.

tuis.

Y.Benedítta tu in muliéri-

iüremd

&. Proptéreà benedíxit te

bus, & benedí&us fructus

I de

Deus in a&etérnum.

E

Tuaute

ventristui. Quia.

Sedin Officio novem Le-

Y Yube domne.

l

F

&ionum dicitur y.

Flégit

Biío. Ypfa Virgo vírginum

TM

