dftàre non timet Cruci ,

Aría caftis ófculis

fole:

SSepülchro inharet ánxia ,.

Lambit Dei veftígia :

jurea

"Y 'ruces nec horret mílites :

Fleturigat , tergit comis ,

i

,

-

"Pellit timórem Cháritas.

Detérfa nardo pérlinit.

f

"O vera, Chrifte , Cháritas :

Deo Patri fit glória ,

'Tu noftra purga crímina ,

Ejüsque foli Filio ,

TLT

'Tu corda reple grátia ,

Cum Spíritu Paráclito ,

'Tu redde coeli przmia.

Nunc, & per omne feculum.

OIIS,

Patri, fimálque Fílio

Ameh.

| men

Afie;, Pfatmi , & Verficuli

end

"Tibíque fan&te Spíritus, -

WUO.

. "Sicut fuit , fit jügiter

Nodurnorum de Commurnaá

"Seclum per omne glória. "

nec Virg. nec Mart. ; evh.'

bcdb

00f

Amen.

. n primo No&urno.

| hme

biis

De Cánticis Canticórurni

; um j

m

Disfáfa eft grátia inlà

tuis, X*

Proptéreà benedí- |

édioi

Cap. 3. -^

: fOny

xitteDeusimmatérnum. -

N lé&ulo meo per nocle$

! üptte

Ad Maenificat ; Antiphona.

quiesívi, quem díligit ànimia

, ünpl

Mülier , qua erat in civitáte

mea : quasívi illum , & non

! Wsf

DO

peccátrix ,ut'cognóvit ; quód

invéni. Surgam & circuíbo

&t

civitátem: per vicos & platéas

düld

Jefus accübuitin domo Si-

mónis leprofi , áttulitalabá-

quiram , quem diligit ánima

L0

ftrum unguénti, & ftans retró.

mea : quzsiviillum , & non

:

fecüs pedes Jefu , lácrymis

invéni. .Inveriérunt me vigi-

T

M eern

,€cepit rigáre pedes ejus , &:

les, qui cuftódiurit civitátem.

Tütm

capíllis cápitis fui tergébat,& | Numquem diligit ànima mea,

m

éfeulabátur pedes ejus, &

vidíftis ? Páululüm ciim pet-

T

transíffemi eos ; invéni , quem

hd

iuns

o ungébat.

3

.

(97

Fat1o.

*

díligitánima mea : ténui eum,

lan li

^"]3 Eáte Maríe Magdalénee

necdinittam , donec intro-

Jus l

]

um ma-

' j

A

"a 'gtlæfumus Dómine , fuf-

dücam i;lum in dom

'tris

r

!

]

]

i"l'e'mur: u

Fefta Juti; 2

i

?

497

t

tris mee , & in cubíc

ulum

[ :

L

e&to 1ii.

t x

genitrícis meze.

,.Uæ 1

ft ifta

» que& afcéne

m. María Magdaléne, & àl-

Q

dit de desé

lefïïs M

rto , delíciis

Iw

J

tera María ; ibant dilüculo

áffluens , inníxa fuper dilé&tt

ad monuméntum: 9 Jefus,

fuum?Sub árbore malo fufci-

Q

!URU t

quem quzritis , non eft hic :

távite : ibi corrüpta eft ma-

furréxit , ficut locátus eft :

ter tua,ibi violáta eft génitrix

Áine l

precédet vos in Galileeam,bi

eum vidébitis.

tua. Pone meüt fignáculum

la

, Et valdé

fuper cor tuum , üt fignácu-

mané una fabbatórü véniunt

lum fuper bráchium tuum :

TL

ad monuméntum orto jam

NTMTR

quia fortis eft àt mors. dilé-

fole: & introeüntes vidérunt

&tio, dura ficutinférnus emu-

Jtyi

jüvenem fedéntem in dex-

látio,làmpades ejus,lámpades

"i,

il

li

tris, qui dixit illis... Jefus.

ignis atque flammárum.

A«

n

i

Le&io ii.

Cap. 8.

qu&é multe non potuérunt

Uis mihi det te fratrem

H

h

extínguere cliaritátem , nec

meum fugéntem übera

flüàmina óbruent illatn.

Dd

matris mez , ut invéniam te

g. lulérunt Dóminti meum ;

ntels

foris, & deófculerte, & jam

& néfcio, ubi pofuérunt eurp.

me nemo defpíciat? Appre-

Dicunt ei Anseli

Mülier ;

14l

l

u

À

héndam te, ( ducam in do-

mum matris meza :

ibi me

xit: 9

quid ploras? turréxit/ficut di-

de C

Pracédet vos in Ga-

farí.

docébis , & dabo tibi pócu-

Iileam , ibi eum vidébitis.

Vdumy

lum ex vino condíto , & mu-

. Dum ergo fleret, incliná-

wf

ftum malórum: granatórum

vit fe , & profpéxit in monu-

meórum.

Lava ejus fub

méntum, & vidit duos An-

u

ul

cápite meo , & déxteraillíus

gelos in albis fedéntes , qui

amplexábitur me.

Adjüro

dicunt ei.

Pracédet.

a

vos filize Jerüfalem, ne fufci-

G lória Patri.

Pracédet.

l illumguï"f

tétis , neque evigiláre faciátis

In fecundo NoCturno.

dilé&tam , donec ipfa velit.

Sermo S. Gregórii Papa.

WW

,f

&« Congratulàmini mihi om-

Homilia 25. in Evangelia,

nes , qui dilígitis Dóminum:

Lectuo iv.

j 00

]

quia, quem quazrébam, appá-

Aría Magdaléne ,

um

,A,Jn[me m

ruitmihi: * Et dum flerem

M

j ii

füeratin civitáte pec-

ad monumérntum , vidi Dó-

cátrix ; amándo veritátem la«

:

a

minum meum , allelüja.

p ol

vit lácrymis máculas crími-

y. Recedéntibus difcípulis

nis: & vox Veritátis implé-

nveüla

non recedébam , & amóris

tur,qua dícitur : Dimíffa funt

u

ejus igne fuccénfa ardébam

ei peccáta. multa , quia dilé-

Qu

defidério.

Et dum.

xit multum. Qu enim prius

Ü

P. E.

li

Írí-

j

:

efta Tulit. ï

X

Y

frí gida peccándo remánfe

fdt;

.-.

Dile

iifïci ]:ui'tftiam ,&

óíftmodüm amándo fórtiter

ódífüiiniquitátem : * Prop-

m

ardébat. Quae à monumén-

térea unxit te Deus , Deus

to Dómini , étiam difcípulis

Deus óleolatítize.

h

Ni

recedéntibus, non recedeébat :

[]

Propter veritátem , &

]

exquirébat, quem non invé-

manfuetüdinem , & juftítiam.

lr

nerat, flebat inquiréndo , &

Proptéreà.

Le&io vi.

[

Mgn

amóris fuiigne fuccénfa, ejus

Ed qui diléttum fuum

uem ablátum crédidit , ar-

N

-9 non invenit, reftat;ut fur-

fcüb

Bo

débat defidério. Unde cónti-

gat , civitátem circümeat , id

git , ut eum fola tunc vidé-

eft,fanttam eletctórum Ecclé-

bl

flaam mente & inquifitióne

ret, que remánferat , ut quae-

reret : quia nimírum virtus

percürrat: pervicos éum &

platéas quarat, id eft , per

boni óperis perfeverántia eft.

&

fs

$y, Propter

veritàátem ,

angüfta & lata, gradiéntes

manfuetüdiem ,

& juftt-

afpíciat , ut fi quainveníre in

J

vs

& Et dedücet te mi-

E

tiam :

eis váleat , ejus veftígia ex-

Qu

rabíliter déxteratua.

quírat : quia funt nonnülli

étiam vitze faculàáris , qui

jrdu

, Spécie tua , & pulchritü-

Phar

dine tua inténde , prófpere

imitándum áliquid hábeant

t.

de a&tióne virtütis. Quarén-

B

procéde , & regna.

A

! dem.

e&io V.

tes autem nos vígiles invé-

Ussivit ergo priüs ; &

niunt , qui cuftódiunt civitá-

tater

Q

tem : quia fanci1 Patres , qui

, uiqu

mínimé invénit : perfe-

verávit; ut quzreret, unde &

Eccléfig ftatum cuftódiunt ,

B

bonis noftris ftüdiis occür-

| Qv

cóntigit.ut inveníret : actüm-

A

que eít,ut defidéria deláta cré-

runt, utfuo vel verbo vel

fcerent,& crefcéntia cáperét,

feripto nos dóceant.

Quos

EU

TU

quod inveníffent. Hinc eft

cüm páululüm pertransímus,

r

D

enim ; quod de eódem fponfa

iüvenímüs, quem dil(gimus :

Y

Eccléfia in Cánticis Canticó-

quia Redémptor noíter etfi

N

rurm dicit : In lé&tulo meo per

humilitáte homo inter hómi-

libo

nes , divinitáte tamen fuper

dUm |

noétes quasívi, quem díligit

hómines fuit.

Nettr

ánima ri1ea.

Diléttum- nam-

que in lédulo quarimus ,

g. Fallax gráti

aj & vana eft

"U

* NMlülier ti-

tig,

quando in preséntis vite ali-

pulchritüdo

quántula réquieR edemptóris

inens Deum , ipfa laudábitur.

T

y. Date ei de fruétu mánu-

(s d

noftri defidério fufpiràmus..

um fuárum, & laudent eam

Per notctem querimus : quia,

Qof

etfijam in illo mens vígilat ,

in portis ópera ejus. Mülier.

. 6

tamen adhuc óculus cgljgat.

Glória Patri. Mülifær.

Vaf

B

!!

^

ul

Fefta Juli: 4 fa?

In tertio No&urno.

extinguétur in no&te lucérná

Mütm: i

|

t

ie&io fan&ti Evangéliüi fe-

ejus. Et panem. . I e&to viij,

cündüm L.ucam.

Ccéffit erso non ad ca-

ltl

4

C W

Le&io vii.

Ca

A

put Dómini , fed ad pe-

|

|

N illo témpore :

ä&ä&

des. Et qu& diu malé ambu-

"j

I

a.

Jefum quidam dePharifzis,

làverat,veftígia re&ta quseré-

ut manducáret cum illo.

Et

bat.

Prius fudit lácrymas

l dl

ingréffus domum Phárifzi di-

cordis, & lavit Dómin! pe-

TRl

fcübuit.

J

lm qrie

Et réliqua.

des obséquio confeffiónis ,

Homilía S. Auguftíni Epifc.

capíllis fuis terfit ,. ofculá-

Lddinr

Lib. 5o. Homiliarum, Horgi-

ta eft , unxit : tácita loquebá-

It lr

lia 2

tom. iO.

tur , non fermónem promé-

' pEI ».'v'.ïl hii

Vangé

lu

m cüm legeré-

bat , fed devotiónem oftendé-

M

j

tur , attentíffimé audí-

bat. Quia ergo tétigit Dómi-

ftis: & res gefta narráta atque

num rigándo , ofculándo, ter»

tl

versáta eftante óculos cordis

géndo , ungéndo pedes ejus:

veftri.

Vidífüs enim non

6

Pharifeus ,

ul invitáverat

; u

carne , fed mente Dóminum

Dóminum j

efum Chriftum ,

i

MTM

Jefum Chriftum in domo

quia ex illo génere erat hómi-

figuid |

Pharifzei recumbéntem, & ab

num fuperbórum , de qui-

illo invitátum non faftidién-

bus líaías Prophéta dicit :

ii QU

tem. . Vidíftis étiam in civi-

I'fgfffs [

Qui, dicunt : Recéde lon-

Qhunt n

táte mulíerem famófam, mala

géà me , noli me tángere,

Ü

ütiquefama , qua& erat peccá-

Dus u

quóniam mundus fum : pu-

vfodu:

trix , noninvitátam irruíffe

távit , Dóminum ne

ls o

convívio , ubifuus médicus

lierem.

(

fciffg mu-

"

U

^

recumbébat , & quzsí(f? pia

*. Regnum mundi, & om-

ia |

impudéntia fanitátem : ír-

nem ornátum fzculi con-

ruens ,qüafi importüna con-

témpfi propter amórem Dó-

at

Q Hi;:-

vívio , opportüna beneficio.

mini mei Jefu Chrifü : 9Qué

iNóverat enim, quanto morbo

vidi,quem amávi , in quem

Jaboráret : & illum ad fanan-

crédidi , quem diléxi.

gt lü(hr

dum effe idóneum , ad quem

y., Eru&ávit cor meum ver-

jjc a

vénerat., fciébat.

bum bonum: dico ego ópera

Ü

uemtr.

(

&. Osfüuum apéruit fapién-

mea Regi.

jl

tie , &lex cleianéntie in lin-

G lória Patri.

Quem.

,a]

]pj;ï

gua ejus : confiderávit sémi-

e&tio ix.

fofä m

tas domus fuze, $ Et panem

Pharifee invitátor , &

(ridi

otiófa non comédit.

O

irrífor . Dómini ! Dó.

; lu

, Guftávit , & viditquia bo-

minum pafcis, & à quo paf-

r M

na eft negotiátio ejus ; non

céndus fis , non intélligis ?

V

12*

I

j

/Fe&a J ulii; 44

i

Unde fcis Dóminum nefcíffe ,

ültimis finibus prétium ejus.

j(oiQ

quz füeritilla mülier , nifi

Confidit in ea cor viri fui, &

quia permiíffa eft accédere ,

fpóliis non indigébit.

Cxpid

Aymnus.

jem

àifi quia illo patiénte ofculàta

| g bf

eft pedes ejus, nifi quia terfit ,

Ummti Paréntis Unice,

nifi quia unxit ? Hzxc enim

Vultu pio nos réfpice ,

J Puw

Vocans ad arcem glórie

Y

I

non débuit permttti fácere in

d

pédibus mundis mülier im-

Cor Magdaléne poenitens.

aünda? Ad illius ergo Pha-

A míffa.drachma régio

G1

xifsei pedes , fi talis mülier ac-

Recóndita eft zerário;

y

ü li

cefsíffet , dictürus erat , quod

Etgemma detérfo luto ,

J(aías de tálibus dicit: Recé-

Nitóre vincit sídera.

W

J efu ; medéla vàlnerum ,

eom

-de à me , noli me tángere ,

Mi

quóniam mundus fum. - Ac-

Spes una poeniténtium :

al

céffit aütem ad Dóminum im-

Per Magdalénz làcrymas

muünda,ut redíret munda :

Peccáta noftra díluas.

W

'accéffit aegra , ut redí»et fana:

D ei Parens piíffima ,

accéffit conféfía , ut redíret

Heve nepótes flébiles

"profeffa.

De mille vite flá&tibus

t

te

T

üimd

-À e Deum laudáàmus.

Salàtis in portum vehas.

bus 1

AD LAUDES,

J ni Deo fit glória

& per Horas , Afra.

Pro multifórmi grátia,

». b

* Du

AT "Um effet Rexsin accü-

Peccántium qui crímina

: bitu fuo , nardus mea

Remittit, & dat pramia.

"

| v

-dedit odórem fuavitátis.

Amen.

| (

( lo

alm. Dóminus regnávit.

y'5 Elégit eam Deus , & pr

cum reliquis

PH

elégit eàm.

h

2 Aíia. Inodóré unguentórum

Es In tabernáculo fuo habi-

do

táre facit eam.

,

y I

4uórüm eürrimus, adolefcén-

Ad Benedittus , ; Anti

A

tula& dilexérunt te nimis.

phoha;

^j Afía ' Jam hiems tránfiite

María unxit pedes Jefu , &

extérfit capíllis fuis , & do-

T.

imber àábiit, & recéffit : fur-

$e àmíca mea , & vent.

mus impléta eft ex ódóre un-

(a

4- s Ha'

Veni elé&ta mea f &

1énti.

ratiQe

Eáte. Maríe Mlagdalc-

h

ponam inte thronum meum ,

$

B

, alleluja.

a , quafumus Dómine ,

p

P. Alía. . Mta eft fpeciófatinter

fuffrágiis adjuvémur , cujus

Inr

précibus: éxorátus , quatri-

id)

filias Jerüfalem.

duánum fratremLázarum vi-

M

Capitulum. Prov. 31. b

| t

Ulferem fortemquisin-

vum ab ínferis refufcitáfüi.

d

véniet ? procul, & de

d

M

Qui vivis & fegnas

Fefta Julii-2 2 .

Ot

li li

Ad*Tertiam , Ant

y. In tabernáculofuo habità-

Wtj

phona.

té facit..eam.

2

Inodórem.

Et preelégit.

Ü

Capitulum. Mulíerem — for-

G lória Patri.

Elégit.

tem. ut fupra.

y. Diffüfa eft grátia in làbiis

II

l

tuis.

2

&. breve, Spécietua, 9 Et

! rclp

l

pulchritüdine tua. Spécie.

w. Proptéreà benedíxit te

Ij

[j

y. Inténde , prófpere procé-

Deus in etérnum.

ii

t.

de , & regna.

Vefperg à Capitulo de fe-

I

GlóriaPatri. .Spécie tua.

quenti , cum commemo:atio-

Ij

ne preecedentis , & S. Liborü

y. Adjuvábit eam Deus vul-

tu íuo.

li,

Ep

i(c. & Confefforis.

à

g. Deus in médio ejus ; non

DIE XXIII. JULH..

ii

éommovébitur.

In fefto S. Apollinaris Epifc.

ll

: Ad Sextam, Antiphona.

& Mart. Duplex. Oratio.

MU

jam hiems tránfit.

Eus , fidélium remune-

.....

IN

rátor animárum , qui

Capitulum. |Prov. 31. c;

num

;unc diem beáti Apollináris

Tm

uam apéruit

f

ij

M

ínopi, & palmas füas

'acerdótistui marty ito confc-

Wi

exténdit ad páàuperem. Non

cráfti : tríibue nobis , quefu-

timébit dómui fuz à £rigóri-

mus , fámulis tuis ; ut , cujus

It

venerándam celebrámus fe-

bus nivis.

(l

s. breve, . Adjuvábit eam ,

ftivitátem , precibus ejus in-

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

dulgéntiam confequámur. Per

Ill

Dóminum.

4

a

. Deusin médio ejus, non

commovébitur.

Deus.

Deinde fit commemóratio

G lória Patri.

Adjuvábit.

S. Maric Magdaleng , Aiia.

us

, Elégit eam Deus , & pre-

Mülier , qui& erat in civitàáte

elégit eam.

peccátrix , áttulit alabáftrum

bl

unguénti , & ftans retró fe-

w. intabernáculo fuo habi-

mis

W

tàre facit eam.

cus pedes Dómini , láery

Ad Nonam , Antiphona.

coepit rigáre pedes ejus, &

3 Jffü '

capíllis cápitis fui tergébat. '

UH[L

1fta eft fpeciófa.

idit

eu

- Capitulum.

Prov. 31. d

y. Elégit eam Deus, & pree-

Ulte filia& congrega-

elégit eam.

,

vérunt divítias, tu.fu-

. In tabernà

culo Jugdeme

J

aüd

táre facit eam.

Doni

pergréfía es univérfas. Fal-

lax grátia,& vana eft pulchri-

Oratio Beáte Marie Mag-

h (

tüdo , mülier timens Dómi-

daléne. 500.

L

Poftea S. Liberüi E

c.. AE

num , ipfa laudábitur.

E

Pón-

g

w. Drt.

Elégit eam Deus ;

Conf, Afía. Sacérdos

!

u

* Et preelégit eam. Elégit.

tifex. . Amávit eum. li.

113

Ors-

di

5o2

àt: 92

| Fe&a' F

:

Le&io v.

A , quéefumus , omnipo-

S veró latens aliqnámdiu

yocun

tens Deus : ut beáti Li-

j

I

-cum quibüsdam Chriftià-

qU$. V

bórii Confefsóris tui atque

nis, inde profé&us eft in /£-

ls qi

Pontíficis veneránda folémni-

míliam , ubi Rufini Patrítii

] Chl'l

tas, & devotiónem nobis àu-

4Afiliam mórtuam ad vitam re-

)DIWTC

geat, & falütem, Per Dó-|vocávit : ut proptereà tota

D ii

minum noftrum.

Rufini família in Jefum Chri-

gintüfs

- In primo No68. LeGiones]ftum créderet.

Quare ve-

duf

de Scriptura occurrente.

i heménter

incénfus

Pra-

dneti

In ii. No&urno. Le&tio iv. féttus accérfit Apollinàrem ,

«j

Pollináris cum Prineipe| & cum eo grávius agit , ut.

s

A

'X. Apoftolórum Antiochía|finem fàciat diffeminándi im

Yi

xi del*

Romam venit : à quo ordi-|urbe Chrifti fidem. Cujus

d

nátus Epífcopus , Ravén-|cüm Apollináris juffa neglí-

(

nam

ad

Chrifti

Dómini | geret , equüleo cruciátur: in

Ul

,

Evangélium — pradicándumj cujus plagas aqua fervens in-

Va j

míttitur : ubi cüm ad Chrifti| fánditur , faxóque os tündi-

qDimm

fidem plürimos convérteret ,|tur : mox férreis vínculis

:.palchn'þ

captus ab idolórum facerdóti- | conftrí&us inclüditur in cár-

QD

bus

gráviter

cafus. eft.|cere. Quarto die impófitus in

Cümque ipfo oránte Boni- |navem, míttitur in exílium z

T

"T

fácius nóbilis vir , qui diu|ac fa&to naufrágio venit in

mutusfüerát , loquerétur,| Myfiam , inde ad ripam Da-

ag

D

ejüsque filia immündo fpíri- | nübii , pófteà in Thráciam.

mlum.

n

tu liberáta effet ; íterüm eft|y;, Defidérium ánime ejus

inillum commóta fedítio.|tribuifti ei Dómine , * Et.

Itaque virgis cefus , ardén- | voluntáte labiórum ejus non

O

t

a

tes

carbónes nudis pédi-|fraudáfti eum.

bus prémere cógitur: quem

y^, Quóniam preevenifti eum

[edin

!

i

cüm fubjé&us ignis nihil|in benediCtiónibus dülcédi-

AO

lederet, ejícitur extra ur-|nis : pofuífti in cápite ejus

dl

em.

corónam de làpide

tetiófo.

IU

Le&io vl«

t E

$. Honéftum fecit illum Dó- | Et voluntáte.

minus , & cuftodívit eum ab

Um autem in Serápidis

NU

inimícis , & à fedu&tóribus

C

templo daemon fe re-

Z

tutávitillum, * Etdeditilli|fpónfa datürum negáret ,

i

claritátem atérnam.

dum ibídem Petri Apóftoli

U

Defcendítque cumilloin|difcípulus morarétur , diu

AO

;

OO

jveam : &in vínculis non|conquisitus invéntus eff A-

Vi

. l pollináris : qui íterum jube-

J

dc;fcjiguit eum. Etdedit.

tur

35

Fefta Tulii. .2

tur navïgäre.l

[tà revérfus

Solus .e

nim Chriftus eft p

-

[

na imágo Dei, propter ex-

Ravénnam , ab iísdem illis

ïï

idolórum facerdótibus accu-

réfíam in fe Patérna clari-

sátus , Centurióni cuftodién-

tüdinisunitátem. Juftus aü-

CRL

ä

u

dus tráditur.: qui; cüm occül

tem homo.ad imáginem Dei

n

te Chriftam cóleret, no&tu A-

eft,fi propterimitàudam divi-

Óg-

nza converíatiónis fimilitüdi-

for

pollinárem dimífit. Re c

As

nita, fatéllites eum per

fe-

nem mundum hunc Dei cog-

nitióne contémnat , volupta-

Qu

AE

quüntur , & plagis in itínere

lj

a

conféttum , quód mórtuum

tésque terrénas verbi percep-

créderent, reláínquunt. Quem

tióne defpíciat, quo àlimur in

Hing'm

vitam: unde & corpus Chrifti

cüm.inde Chriftiáni futtulit-

L

fent , séptimo die exhórtans

édimus , ut vite s&térna pol-

7

IHj

J

(ii

&llos ad-fidel conftántiam,mar-

simus effe partícipes.

tyrii glória clarus migrávit

g«

Coróna áurea fuper ca-

i

N

put ejus ,

* Expréfía figno

NUR«

é vita,

Cujus corpus propé

s

murum Urbis fepültum eft..

fan&titátis , glória honóris ,

& opus fortitüdinis.

*

[

Ti

&. Stola jucunditátis índuit.

$* Ftcoró-

(ü eum,

V

jl

eum Dóminus :

, Quóniam preveni

in benedictiónibus dulcédi-

u

vam pulchritüdinis pófuit fu-

nis: pofuífti in cápite €jus

J

er caput ejus.

!

y. Cibávi

t illum Dóminus

corónam de lápide pretiófo.

AYU

Exp

réffa.

Lecio vill.

falii)

ane vite , &intelléttus : &

Onenim vidus & po-

aqua fapiénti

s falutáris po-

n

]

távit illum.

Et corónam.

tus nobis premii loco

o

W

($1ória Patri. Et corónam.

fpondétur. & honóris , fed

W

n tertio Nofturno.

communicátio gráti& coelé-

!

füs & vite. Neque duóde-

Y é&Qio fan&ti Evangélii fe-

jl

cündüm Lucam.

cim throni tanquam áliqua

corporális funt receptácula

lJf

Le&iovis — Cap.22.6

a

N illo témpore : Fa£ta eft

feffiónis : fed. quia ficut fe-

; d

conténtio inter difcipulos ,

cündüm divinam fimilitüdi-

j]|À (

quis eór

um viderétur effe

nem jüdicat Chriftus cog.

vt

inajor.

Et réliqua.

nitióne córdium , non inter-

-

j

F

Th

rogatióne fattórum , virtü-

il

Homilía

S. Ambrófii Epifc.

g

j

Lib. 1o. in Lucz cap. 22.

tem remünerans , impieta-

(

témque condémmans: ita &

poft initium.

de

g

Egnum Dei non e

Apóltoliin judícium fpiritále

Mf

R

hoc mundo.

Non ergo

formántur remüneratióne fi-

J«

dei, & execratióne perfidiz,

Uï:ü

equalitátis hómini ad Deum ,

T

fed fimilitüdinis amulátio eft.

virtü.te errórem redarguén-

li4

I6$5

j

)

- Fefta ulii, £ -

u

tes , facrilegos ódio perfe-| y. Spécie tua, & pulchritü-

uéntes.

i

dine tua.

j f?m j

$& Hic eft vere Mertyr , qui

x. Inténde, prófperé procé-

(mi

pro Chrifti nómine sángui-

de , & regna.

tolorur

nem fuum fudit : *

)ul

Oratio.

minas jüdicum non tímuit ,

Ndulgéntiam nobis , quz-

fequum

nec terréne dignitátis gló-

umus Dómine,beáta Chri-

riam quzsívit,fed ad cocléftia

ftína virgo. & martyr impló-

f

regna pervénit.

ret : qua tibi grata femper

yfpil

qsili

y. Juftum dedüxit Dóminus

éxtitit & mérito caftitátis, &

per vias re£tas , & ofténdit

tuz profeffióne virtàtis. Per

?

ïiplg'cezt

illi regnum Dei. Qui minas.

Dóminum.

«m'läï

Glóri Patri. Quiminas.

DIE XXIV. JULH. -

]

hn

e&tio ix.

In Vigilia S. Jacobi Apoftoli.

H ld

Onvertàmur ígitur, &

"Tres Le&iones de Homilia

LW

10

fmmu

caveámus , ne in perdi-

$. Gregorii Pape in Evangel.

tiónem áliqua inter nos de

Hoc e

r&céptum meum.

,'3

ii

. praelatióne poffit. effe conten-

utin Vigilia Apoftolor. i.

l UbUS 1

"tio. Sienim contendébant A-

Ad Laudes , ut in Pfalte.

jim:

póftoli,non excufatióni ob-

rio : & dicuntur Preces feria-

P

ténditur , fedcautióni propó-

les flexis genibus.

39*

du

nitur.

Si Petrus aliquàándo

ratio.

n

convértitur : qur ad primam

A , queefumus , omnipo-

a i

Dómini fecütus eft vocem :

D

U

-

tens Deus ! ut beáti Ja-

quis poteft dícere , citó fe effe

cóbi Apóftoli tui , quam prz-

f

convérfum?Cave ergo jattán-

venímus , veneránda folémni-

1

' tiam,cave fasculum. Ile enim

tas , & devotiónem nobis áu-

1

VAU

confirmare jubétur fratres

geat & falütem. Per Díím.

atormi

fuos, qui dixit : Omnia dimí-

Deinde fit commemoratio

&f

fimüs , & fecüti fumus te.

$. Chriftinz , Afía. Símile eft

tinjs,

:e Deum laudámüs. 16.

regnum ccelórum hómini ne-

«um.

D

In Laudibus fit commem;

gotiatóri , querénti bonas

Atl

fan&ti Liborii Epifcopi.

margarítas: invénta una pre-

';: m

Afa. Eugeferve bone.

tiófa , dedit ómnia fua , &

Y Tuftum dedüxit.

comparávit eam.

/*H,

lïfxigja;m :

Oratio. Da , quafumus. 1xi.

y Diffüfa eft grátia in lábiis

In fecundis Vefperis fit

tuis.

fl

comm. S, Chriftine V. & M.

X.

Proptéreà benedíxit te

! g

—

"tl

Afía. V'enifponfa Chrifti,ác-

Deus in a&e&térnum.

eipe corónam , quam tibi Dffs

Oratio. Indulgéntiam nobis.

du

Tj

grægarä.vit m eetérnum.

ut fupra.

/äfän&i

DIE;

efta ]uï'ïï

ECC

905

D

DIE XXV. JUL—n.Fï

.'" Vidi Angelum Dei for-

Iþ fefto

S. facobi Apoftoli.

tem , volántem per médium

Fpereþlv

- Duplex.

coelum , voce magna clamán-

Omnia de

l

ommuni Ápo-

tem , & dicéntem. Mti.

I]Ubls

ftolorum. li. preter ea,quae

fequuntur.

Qratio.

Of Jläfæïäfü at

a

|

P

'ï

Sto Dómine plebi tuz

in coelum , in Judea &

j

E

fanttificátor & cuftos

Samaría ejus divinitáté pre-

rin

Í

j

ut Apóftoli tui Jacóbi munita

dicans , plárimos ad Chriftiá-

"l

d

presídiis , & converfatióne

nam fidem perdüxit.

Mox

ls

tibi pláceat , & fecüra mente

in Hifpániam proféGus , ibi

desérviat. Per Dóminum.

u

áliquos ad Chriftum convér-

Ín primo No&urno , Le-

tit; ex quorum nümero fep-

n

(?oh

tem pófteà Epífcopi à beáto

j

Ti

&iones de Epiftola 1. ad Cor.

Sic mnos exíftimet homo.

Petro ordináti, in Hifpániam

WU

de Communi Apoftolor. vi.

primi

diréQi

funt.

De-

Tt

In i.No&turno. LeGio iv,

Índe Jerosólymam revérfus ,

l i

Acóbus , Zebedzi filius ,

cüm inter álios Hermóge-

f0

Joánnis Apóftoli germánus

nem magum fidei veritáte

0l

frater , Galilaus , inter pri-

imbuíffet , Heródes Agríp-

j

mos Apóftolos vocátus cum

pa Cláudio Imperatóre ad

fratre , relíttis patre ac réti-

regnum elátus ,

ut à Ju-

| omn

at

bus , fecütus eft Dóminum,

dais grátiam iníret ,

acÓ-

J

|

& ambo ab ipfo Jefu Boa-

bum líbere Jefum Chriftum

[]

AT

nérges,id eft, tonítrui filii ,

Deum confiténtem cápitis

fl

J

funt appelláti.

Is unus fuüit

condemnávit. Quem cümis ;

s

ex tribus Apóftolis , quos Sal-

qui eum düxerat ad tribünal ;

ii

vátor máximédiléxit , & te-

fórtiter martyrium fubeün-

ftes effe vóluit fucetransfigu-

tem vidíffet , ftatim fé & ipfe

n

ratiónis , & interéfífe mirácu-

h

Chriftiánum effe proféffus eft.

li

lo , càm archifynagógi filiam

3. Beáti eftis, cum maledíxe-

à mórtuisexcitávit , & adéf-

rint vobis hómines , & perfe-

y i

rl'md P[ t

fe , cüm fecéffitin montem

cüti vos füerint, & dixerint

lll

Olivéti , Patrem oratürus,

omne malum advérsüm vos,

mentiéntes ,

ántequam à Judais compre-

propter me :

ii

)

henderétur.

* Gaudéte & exultáte , quó-

&. Vidiconjün&os viros ,ha-

niam merces veft

:

eftin coelis.

ra copiófa

i

béntes fpléndidas veftes , &

Angelus Dómini locütus eft

y^ Cüm vos óderint hómi-

ad me , dicens

* ]fti funt

Q

nes , & cum feparáverint

viri fan&li , fadti amíci Dei.

vos, & exprobráverint, &

115

€je-

j

/

o5

Eefta Julit 24 -

t

:eje'.cerin't nomen veftrum , & peten

sáliquid ab eo. . Et

ré]iqua.

g

tanquam malum propter Fí-

)is [eïw

lium hóminis. Gaudéte.

Homilía S. Joánnis Chryfoft.

qm

YLe8to vt

Tomilia 65.15 Mattheeur.

'D fupplícium cüm rape-

On turbétur quisquam ,

li

N

|

at

Á

réntur , pétiit ille à Ja-

fi ádeó imperfä&os dici-

cóbo véniam : queni Jacóbus

mus Apóftolos fuíffe : non-

pert

ofculátus , Pax , inquit, tibi

dum enim myftérium crucis

gua

erat confummátum , nondum

ydi

fit. Itaque utérque eft fecü-

ri percüffüs , cum pauló anté

grátia Spíritus in corda ipsó-

'umaccipt

rum infüfa. Quod fi virtü-

q n

Jacóbus paralyticum fanáffet.

ggeilli

Corpus ejus pófteà Compo-

tem ipsórum dí(cere cupis ;

ftéllam translátum eft , ubi

quales poft datam grátiam

jdemi

Spíritus füerint , consídera ,

s diet

fumma celebritáte cólitur ,

& vidébis omnem ab iltis

conveniéntibus eó religiónis

st

& voti caufa ex toto terrárum

ervérfam affeCctiónem fuíffe

s dod

Memória

uperátam.

Hac enim de

diipil

orbe peregrínis.

ipsíus natális hodiérno die ,

caufa eórum modó imper-

huj

ui translatiónis dies eft , ab

fétlio revelátur , ut apérte

m p

percípere poffis, quales sü-

vl

Éccléfia celebrátur, cüm ipfe

^

] J

circa Feftum Pafche primus

bito per grátiam effétti füe-

i

!)

l

p

rint.

Quód fgitur nihil

vt

Apoftolórum ^ Jerosólymis

orofüfo-sánguine teftimóni-

fpiritále petébant , nec de

COW

um Jefu Chrifto déderit.

coeléfti regno quidquam co-

À

hr

*« — lt funt triumphatóres

gitábant , perípícuum eft.

'l

. Qu

& amíciDei , qui contem-

Sed tamen infpiciámus é-

filtae

Ü

néntes

juffa príncipum ,

tiam , quómodo accédant ,

at

& quid dicant.

Vólumus ,

mieruérunt pramia setérna ,

ac-

&m,q

* Mfodó coronántur ,

ínquiunt , ut quodcümque

t r

cípiunt palmam. y'ilfti funt ,

petiérimus , fácias nmobis.

vent:|

Ad quod Chriftus ,

Quid

il

qui venérunt ex magna tribu-

I;T

latióne,& lavérunt ftolas fuas

vultis ? refpóndit : non ig-

arcí

(

in sánguine Agni. Mlodo.

nórans certe , fed ut eos re-

f

Modo.

n

Glória Patri.

fpondére cogat , & ulcus dé-

DI

n tertio-.NoGturno,

tegat , & ita medicamentum

)

M

Ij

Lé8io f(anQdi EÉvangéli fe-

appónat.

i

f

cündüm Matthasum.

&. Ifti funt ; qui viventes i

h

i

Pn

|

* Le&io vii.

Cap. 20.€

carne , plantavérunt Ecclé- .

x'np

l

N

illo témpore : Accéffit ad

fiam sánguine fuo : * Cili-

cem Dómini bibérunt , &

Wf

"m

l

Jefum mater filiórum Ze-

|

J

l

amíci Dei fa&ti funt.

bedasi cum filiis fuis, adöraljs,

J 5311&1

m

Feftá Jülit, 25

O

, In omnem terram exivit

regna , oper

&t funt ju&ï

tiaqi.

li

l

onus eórum , & in fines or-

uorum.

bis terre verba eórum. Cáli-

lória Patri. Quorum. -

li

cem.

e&uo 1x.

i

Te&1o vii.

Ti

À

Lli veró. cüm erubéfce-

T adjécit : Poteéftis bf--

E

bere cálicem , quem ego

iif

rent , & verecündia prohi-

lUt

beréntur, quóniam humáno

bibitürus fum , & baptísmo ,

affét&tu eó devénerant , feór-

quo ego baptizor , baptizári ?

n,nüï

DI

fum ab áliis difcípulis Chri-

Perpéndis, quómodo ftatim,

ftumaccipiéntes,interrogavé-

ab hac opinióne ipfos remó-

r

1 Vl

yunt. Progréffi funt enim , in-

vit , contrária eis. dífferens.:

!d

Ir

If

quit,ne illis maniféfti fierent :

Nam vos, inquit, de honó-

& ita-demum ea , qua volé-

ribus , & de corónis mecum

lt

bant, dixérunt. Volébantau-

o 1f

ágitis : ego veró de luctámine.

tem, ut ego conjício, quóniam

atque fudóre. díffero. Non

tl

fuper duódecim fedes fefsü-

premiórum hoc tempus eft

m*

H

I

!

ï

ros difcípulos audiérunt , pri-

nec illa glória mea modó ap-

!

) 1

mátum hujus conséffus impe-

parébit : fed czdis ae peri-:

at

tráre : & preepóni quidem fe:

culórum tempus praefens eft.. :

ITf

cateris fciébant ; Petrum ve-

Pérfpice autem, quáliter ipfo

d

&

ro fibi preeférri formidántes j

interrogatiónis modo & hor-

T

Non enim

dícere aufi funt : Dic,utunus,

tátur, &állicit.

n d

à dextris, alter à finfftris sé-

dixit : Poteftísne ceedem fu.

4 d

deat.

bíre ? poteftísne veftrum ef-

Et urgent dicéntes

um Eü-

Dic. Quidigitur ipfe ? Ut

fündere sánguinem*?fed,Quo-

aW

b

fignificáret ; eos nihil petere

nam pa&to potéftis bíbere cà-

licem ? Deínde allíciens , in-

i

fpiritále, fed nec feire qui-

(oluti

dem , quid póftulent : non

quit, Quem ego bibitürus:

enim petere audérent , fi

fum : utipfa cum eo commu-

i

j

fcirent: Nefcítis , ait , quid

nicatióne labórum promptió--

l]

etátis : nefcítis, quàm mag-

res redderéntur,

!Hl

"Ee Deum laudáius. 16.

TOE

num hocfit, quam miràábile,

t

ac ipfas fuperióres excédens

In Laudibus tantum .fit

virtütes.

commemoratio- fantti .Chri-

jusdi

at

& lfti funt viri fan&i , quos

ftophori Martyris.

elégit Dóminus in charitáte

Afia. Quiodit àánimam fuam

l

in hoc mundo , in vitam aetér-

P

:

non fi&ta, & dedit illis glóriam

ub

fempitérnam : *

uorum

nam cuftódit eam.

"n

doctrínà fulget Eccléfia , ut

y. Juftus àt palma florébit.

Il

nj

'fole luna.

zX Sicutcedrus Líbani mul-

7?, Sgn&i per fidem vicérunt | tiplicábitur,

f

| Ors-

D

5o8

Eefta Tulii -

-

/

conditiónem divine epifició

f fi

' Orato.

Jme',

! Ræfta,

quafumus, omní-

formátum , fuprà natüramy

otens Deus: ut, qui beà-

eft editüra.

Meérito ígitur

j ml

Jf

ti Chriftóphori mártyris tui

Anna divíno Spíritu plena ,

J D qu&

natalítia cólimus , interceffió-

leto hilaríque ánimo pérfo-

nat : Congaudéte mecum ,

quncdl

neejus in tui nóminis amóre

nitté

roborémur. Per Dóminum.

qui& promifífiónis germen ex

u

'fn fecundie ; Vefperis fit

ftérili ventre péperi, ac bene-

di&ctiónis fruétum ubéribus

qppti

eommem. S. Anna.

I

DIE XXVI. JULII.

meis, ut optáveram , nutrio.

Ín fefto fanttzs Anne Matris

Sterilitátis moeftítiam exul ,

yeie

aclatam feecunditátis veftems

du

Bo Mb Ve' DUPICXO *

m,iqll?

Afía.

Símile eft reznum.

índui.

Congáudeat mecum

hódie Anna illa Phenénnz ad.

seotus

v Spécie tua. cv. -

j Dïlexif

Oratic,

versária: & novumhoc atque

Eus , qui beáte A

nne

inopinátum miráculum, quod

st

iil

;grátiam conférre digná-

in me geftum eft , fuo exém-

j ïælftiä

tus es , ut Genitrícis unigéni-

plo concélebret.

ti Fílii tui mater éffici mere-

w. Propter veritátem , &

Hrot

sietid

rétur :

concéde

ropítius ,

manfuetudinem, & juftítiam :

ut , cujus folémnia celebrá-

* Et dedücet te mirabiliter

ia

déxtera tua.

he

"4

mus , ejus apud te patrocíniis

|

T

1

- adjuvémur.

Per eümdem

s. Spécie tua , & pulchrità-

^j

q

dine tua inténde , prófpere

iil

A Bóminum.

Et.

ln a

- Yn primo Noturso, Le-

procéde , & regna.

&iones de Parabolis Salomon.

Ye819 v.

du

Xültet Sara fenili gáu-

ii

M ullerem fortem. de Com-

riuni non Virgmum.

cviii.

E

dio géftiens , meümque

?f

In fecundo Nofcturmo:

ab fterilitáte concéptum pra-

s& J

figürans.

Cóncinant fimul

Sermo fan&i Joánnis Dama-

TUS T

cént.

ftériles & infoecündz viftta-

qe.

tiónem meam

admirábilt

tii

Orat. $. de Nativ. B. Maris.

Di-

. yropefinem. LeGioiv.

modo coelitüs factam.

1f

Ropónitur nobis Anne

cant item matres omnes hac

P

J:i?ü;c

thálamus , éonjugális vita

foecunditáte predite : Be-

Yi .IUH]

fimul & virginitátis formam

nedí&us, qui orántibus id ,

L

réferens , illam matris , hanc

r

gítus eft ,

quod optábant , la

ft

érili de-

* d

filie : quarum áltera recens

& foeécunditátem

D

fterilitàte liberáta eft , áltera

dit, ac felicíffimumillud ger-

AU

autem aliquántó poft , Chri-

men Vírginis concéffit , qu&

bl

fti partum ad noftra natüre

mater Dei fecündüm car-

iij

nem

$

O

. Fefta ]Lüiia 1 ï*/'*

i !

xem fuit, cujus venter eoe-

dem , ac máxime dignum eft

Id n

lum eft, in qua habitávit is,

eam laudáre ; qua divína be-

V

qui nullo loco capi poteft.

nignitáte oráculum accépit ,

fIt l

j

Cónfonam his nos quoque ip-

ac talem & tantum nobis fru-

d)

m

fi , que vocabátur ftérilis ,

&tum édidit ; ex quo dulcis

:

nunc autem virgínei thálami

Jefus pródiit.

[

mater éxtitit , laudem offerá-

K Fallax grátia,.& vana eft. -

li

inus.

Dicámus ad eam cum

pulchritüdo

Mlülier ti-

!

N

Scriptüàra: Quàm beáta do-

mens Deum, ipfa laudábitur. -

IIf

mus David , ex qua prodiífti ,

3. Date ei de fruétu mánu-

4 £j

& venter , in quo Deus fan-

um fuárum , & laudent eam

Iiji

ï(fr

&tificatiónis arcam , hoc eft ,

in portisópera ejus. Müliex.

: It

eam, à qua ipfe fine sémine

G lóriaPatri.. Moulier.

TA

concéptus eft , fabricávit.

]n tertlo No&urno , Hos

li

»ath

&» Dilexíft juftitiam , & odí-

miliain Evang. Símile eft

iU

ftiiniquitátem : * Proptéreà

regnum coelórum thesáuro.

W

ln

unxit te Deus ; Deus tuus

