Zefntiam oculórum meórumne

iu confpä&u adver

ineó-

;un

20

Ynfrà.Hebdom. . - Augufli

"

»

*

6

u

itas enim illtug

meórim

* "Ne gáudeat | eiuin : , affid

Ms

de meinimícus meus.

noneftbona. Noli verbófus

effe in multitüdine Presbyte-

g

Y Apprehénde arma & fcu-

uD

ium , & exürge in-adjutó-

rórum , & mnon íteres ver»

xiumn mihi. Negáudeat.

bum inoratióne tua.

ss ci

1

pusi

^ dLecio k

$

4. Qusam funtin corde hó-

Oli quzrere fieri

judex

mitium , óculi tui vident Dó-

j omtt

nifi váleas virtüte ir-

mine,; & in libro tuo ómnia

j

f trart

vümpere iniquitátes , ne for-

fcribéntur: * Homo videtin

té extimé(cas fáciem; potén-

fácie ;; Deusatitem in corde.

H i

x. Omnia enim corda fcru-

j

J

tis ,& ponas fcándalum in -

J

quitáte tua. Non pecces in

tátur ,. & univérfas mén-

A

tium cogitatiónes intélligits

1

multitüdinem civitátis,nec,te

immíttas in pópulum, neque

Homo.

i

álliges duplícia peccata ::.nec

G lória Patri. .Homo.

qumama

FERILA TERTLA,

g

enim ,in:uno eris immünis.

fNoli effe pufillànimis in àni-

De libro Ecclefiáftici.

1

ibe

Le£iio i.

-JCap. 1.

ayt)

1o tuo * exoráre , & fácere

eleemófynam ne.defpícias.

Udex sápiens judicábit pó-

, [nà

pulum fuum , & principá-

Jf

z. Mlagnaenim funt judícia

tus fensáti ftábilis erit. Se-

tua Dómine ,

& inenarrabília

st Offi

yerba tua: £ Magnificáfti

cündüm jüdicem pópuli , fic

quiti

i

pópulum tuum , &

'hoþo-

& miníítri ejus : & qualis

rátti.

t

're&tor eft civitátis , tales &

] Udek

i illö.-sz.'pef Ma-

inhabitántes in ea.. Rex insí^

ad

y^ Transtulíft

re rubrum : &. transvexífti

pieris perdet pópulum fuum «

t Q

€

-

7

X civitátes. inhabitabüntur

IN

0s per aquam nïmigni. Mag-

il;)ifi Cä&ï.-

per fenfum poténtium. In

s

1

Tesio us

manu Dei potéftasterre : &

ütilem re&Ctórem fufcitábit in

It

&T E dicas: In multitüdine

i

muünerum meórum .re-

tempusfuperillam. In manu

Tett

Dei profpéritas hóminis ; &

Yl

fpíciet Deus , & offerénte me

Deo altíffimo,münera mea fu-

fuper fáciem fcribz impónet

N

Ícípiet.

Non irrídeas hómi-

honórem fuum.

Wt

D

nem in amári

tüdine ánime:|». Prabe fili cor milti,& ócu-

K

N

eft enim, qui humfliat & ex- |li tui vias meas cuftódiant :

[is

áltat ,. circumfpé&tor Deus. j* Ut addátur grátia cápiti tuo.

pat

Noliaráre mendáciumadvér- y. — Atténde fili mi fapién-

ili

süs fratrem tuum : neque in|tiám meam , ad elóquium

Wl

amícum fimiliter fácias. Noli | meum inclína aurem tuam.

Q

W

velle mentíri omne menda- Ut.

A w

P1

"

y

d

hü"a

VOL

Infra Hebdom. v. Augufti.

Y h

Le&io ii.

'rit illam , adimplébitur rna.

Ug

j

Mnis injüris. próximi

ledí&is ; & fubvértet

eum irni

I

"

nememíneris, & hihil

fïlæl'ü. 1 PI'O

ptérea exhonox

rf

l

as in opéribus injürism. O-

rávit

Dó

minus . convéntus

díbilis coram Deo eft ; & ho-

malóruni

P] & de Tü

Mumm

RUl

míriibus fupérbia : & execrá-

üsque in fiiemi,

xit eo;

Uf li

ll

ilis omnis iníquitas Génti-

&« Verbum infquüm, & do.

um. Regnum à Gente inGen-

Tf

lófum longé fac à meDómine:

Pltem

tem transfértur própter inju-

* Divítias & paupertátem rie

ftítias ; & injürias; & contu-

AU Gd

mélias , & divérfos dolos. A-

déderis mihi , fed taritum ví-

E

-v

&ui meo tríbue tiecefsária.

váro àutem nihil eft fcelé-

$

uo rogávi te ; ne dénes

30 n

RiUSz

Quid fupérbit terra

ges mihi , árite

DintiaSz

q'uam( móriari

& cinis ? Nihil eft iriiquius ;

|

:

TU.

quàm àmáre pecüniam, Hic

G]1óriaPatri; Divitias.

iTII

enim & ánimam fuam vená-

J

M

11

FERIA QUART A

(

1

"

lemliabet : quóniam in vita

D

€ libro Ecclefiáftici.

'

fua projécit fntima fua.

t

"Le&30 i.

Capo I-' L

1]

ä;

M

Vi

. lnítium fapiéntig timor

nl

!

]

n;

l

i,

Y

n

Dómiui :

* Intelléttus bo-

Q

Ui tetígérit picern ,: in-

quiná

itur ab ea : & qui

Dl ex

nus ómnibus faciéntibus eum:

communicáverit fupérbo, íri-

TOi

laudátio ejus manet iii (zécu-

lum fzculi.

|

duet fupérbiami. |Poridus fu-

n

per fe tollet , qui hotieftióri

l, (

»^, Dilé&io illtus cuftódia le-

4 Mi

ne sócius füeris.

e Conimuünicat. Et' ditióri te

gum eft : quia orinis fapién-

uid comni-

jl

tia timor Dómini.

Iritellé-

muicábit cácabus ad ollami ?

du

&US'.

etio fii.

Minis potentátus bre-

quando erim ífe collíferint )

Til

Ó

confringétur. . Dives irijüfte

la

vis vita. Larguor pro-

egit, & fremet: pauper. au-

Til

(li

lixior gravat miédicum. Bre-

l

temi laéfus tacébit. Si largítus

)

vem ]languórem' precídit

füeris ; afsümiet te: & fi non

u

médieus : fie &

ex hódié

babüeris , derelínquette. Si

eftj & cras moriétir: Cüm

enim moriétur homio ; hz-

habes ; éorivivet tecum , &

evacuábit te ; & ipfe non do-

!hh&uw

reditàbit ferpértes ; & bé-

lébit füper te;

Jouid

ftias ; & vermes. Inítium fu-

*. Dómiine Pater ; & Deus

p

pérbia& hóminis , apoftatáre

vitee mes , rie derelínquas

n

à Deo : quóriiam ab eo , qui

mein cogitátu mialígno :'ex-

fecit illum ; recéffit cor ejus :

i

tolléntiam oculórum meó-

em "

quóniam inítium .omnis pec-

rumi ne déderis mihi , & de-

cáti eft fupérbia i qui tenue-

érte à

L

.

fidérium æalignüm av

me

922

7-. Infra Hebd. v. A-ug*uf'ti, |

|

me. Dóminde : aufer à me

quafi in fomnis vide,& vigilà-

Uib

'eoncupifcéntiam: * Etáni-

bis. Omni vita tua diligeDeti,

:

o

mo irreverénti & infrunito

& ínvoca illum in falüte tua.

l

il

Omne ánimal díligit símile fi-

p d

ne tradas me Dómine.

g n

* Ne derelínquas me Dó-

bi : fic & omnis homo próxi-

miüne , ne accréfcant igno-

mum fibi. Omnis caro ad sí-

milem fibi conjungétur , &

jo f

rántie mes , nec multipli-

omnis homo símili fui fociábi-

n

lí&ta mea.

Et.

f.cän.tur de

"Leüiou.

tur. Sicommunicábit lupus

ais

T T Umiliáre Deo, & expé-

uándo , fic peccátor

qm

agno ali

)use communicátio

n lul

.K &a manus ejus. Atténde,

jufto.

O

ne fedü&tus in ftultítiam hu-

fantto hómini ad canem ?aut

$ cüpldl

miliéris. Noli effe hümilis in

qua pars díviti ad páuperem?

M fa[ü l

*» Qu funt in corde hó-

guid

fapiéntia tua , ne humiliátus

(nis 1

in ftultítiam feducáris. Advo-

minum , óculi tui vident Dó-

cátusà potentióre difcéde: ex

mine, & in libro tuo ómnia

vpliit

fcribéntur: *Homo videt in

n

hoc enim magis te advocábit.

fácie, Deus autem in corde.

af

Ne tmprobus fis, ne impingá-

ris : & ne longe fis ab eo, ne

Y^ Omniaenim corda fcru-

eas in obliviónem. Ne retíne-

tátur , & univérfas mén-

tium 'cogitatiónes intélligite

!

as ex sequo loqui cum illo :

"

u

neéc credas multis verbis il-

Homo.

Mus. Exmultaenim loquéla

G ]ória Patri. Homo.

hat

tentábit te,& fubrídens inter-

FERIA QUIN T A.

UM

BU

rogábit te de abfcónditis tuis.

De libro Ecclefiáftici.

Imníítis ánimusillíus confer-

Letuo r

«Q.P. 140

gt

vábit verba tua : & non par-

Eátus vir, qui non eftlap-

Mnen

I

fus verbo ex ore fuo ,

^tid

cet de malítia , & de vínculis.

3. Magna enim funt judícia

non eft ftimulátus in triftítia

E

tua Dómine, & inenarrabília

delí&i. Felix , qui non hábuit

D

4nimi fui triftítiam , & non

verbatua: ^ Magnificáfti

éxcidit à

e fua. Viro cüpido

W

pópulum t

j

uum , «& hono-

&tbo

ráfti.-

5

& tenáci

5

n

e ratióne eft íub-

*.om ."'

Y "Transtulfftiillos per Ma-

ftántia , & hómini lívido ad

N

li

ii

re rübrum, & transvexífti

quid aurum ? Qui acérvat ex

€os per aquarn nímiarn. IMag-

ánimo fuo injüfte, áliis cón-

ts

nificáfti.

Letuo umi.

gregat , & in bonis illíus álius

f

luxuriábitur. Qui fibi nequá

f

C

3 Ave tibi, & atténde dili-

génter audítui tuo : quó-

eft,cui álii bonus erit? & non

i

niam cum f[fubverfióne tua

jucundábitur in bonis fuis.

4 lnver

N

ámbulas. Audiens verþ illa

F".".-In princípio. 317 , —

N

[

Wimde,

infra Hebdom. v. Augufii.

Le&io ii

m

FERTA SEX

Tää.æ

ü]üm l

Faiun

bi Invidet , nihil eft

Delibro Ecclefiáftici.

li

55* ilIo néquius, & haec red-

Leü&io i.

r

dítio eft malítis illtus: & fi

Cap.or

r T

lli peccáfti ? non adjícias

, It

Qr

bené fécerit , ignoránter , &

E

fterüm : fed & de príftinig

non volens facit: & in no-

deprecáre , ut tibi dimittàn..

uf

víffíino maniféftat malítiam.

tur- Quafi à fácie cólubri fu.

ATT

1

fuam. ^ Nequam eft óculus

ge peccáta : & fi accéfferis ad

lvidi , & avértens fáciem

"d,lc

"NI

illa , fufcfpient te. Dentes

Ut

fuam , & defpíciens áni-

leónis, dentes ejus, interf-

d Gnam

mam fuam. Infíatiábilis ócu-

ciéntes

lus cüpidi in parte iniquitátis:

ánimas hóminum.

lp

non fatiábitur, donec consü-

Quafi rhomphaea — bis acütz

Aluigi

omnis iníquitas , plagee illíus

du

imat arefáciens ánimam fuam.

non eft sánitas.

bjurgátio ,

Oculus malus ad mala: &

& injürie annulláb

drrim

non fatiábitur pane , fed índi-

unt füb.

ht

ftántiam: & domus » QU& ni-

gens , & intriítítia erit fuper

mis lócuples eft , annullábi-

QU

menfam fuam.

tur fup

Qim at

érbia : fic fub&änti?

Qrtlt

P *

" Gyrqm eeeli, a17.

fupérbi eradicábitur.

5 Da mihi Dómi

n

$

nes 1

fi habes , bénefac te-

€. 318. "

Fni ;

cum,

& Deo dignas obla-

Qr0n

D

Eprecátio páuperis ex

tiónes offer. Vlemor efto,quó-

ore u3que ad aures ejus

UT

niam mors non tardat,& tefta-

pervéniet,& judícium feftiná-

Mi

méntum inferórum quia de-

tó advéniet illi. Qui odit cor-

(

monftrátum eft tibi:teftamén-

reptiónem, veftigium eft pec-

ii

tum enim hujus mundi,morte

3noriétur. Ante mortem bé-

catóris : & qui timet Deum

u

convertétur ad cor fuum.No-

"

nefacamíco tuo,& fecündüm

tus à longé potens lingua au-

vires tuas expórrigens da

dáci:& fensátus fcitlabi fe ab

qmmü*

f ^

pàuperi. Non defraudéris à

/

ipfo. Qui edíficat domum fu-

die bono , & partícula boni

am impéndiis aliénis,quafi qui

"

j

dóni non te przetéreat. Non-

Wlda 36

ne áliis relínques dolóres , &

cólligit lápides fuos in híeme.

j

abóres tuos in divifióne for-

Stuppa collé&ta fynagósa pec«

U

cántium , & confummátio il-

lus

tis ? Da, &áccipe, & juftí-

lórum flamma ignis.

J

fica animam tuam. Ante óbi-

tum tuumoperáre juftítiam :

" Initlufïi gcälälälæ 318.

f

quóniam non eft apud ínferos

Ia peccántium compla.

inveníre cibum.

V

i

ld

nàáta lapídibus ; & in fine

illörun: inferl ; &^ téne

bre,

?- E;gitte Dómine. 3*19---

Ll

&

vIrifra Hebdöm. V. Augtxüig'

2324

Á

& poeng.

Oui cuftódit ju-

ráto vino.

d

udi tacens', & iOM

ftítiam , continébit fenfum

ro reveréntia accédet tibi

bonagrátia. Adoléfcens ló-

pat

ejus. Confummátio timóris

Deifapiéntia & fenfus. Non

quere in tua caufà vix. Si bis

erudiétur , qui non eft sàá-

interrogátus füeris , hábeat

caput refpónfum tuum.

901

iensin bono, Eftautem fa-

piénti

a,qua abündat in ma-

». Magna enim. 294.

k

lo:&

non eft fenfus , ubi eft

Legio ii

amaritüdo.

Sciéntia fapién-

N rnultis efto quafi ínfeius,

Wt

l

& audi tacens fimul &

tistanquam inundátio abun-

Ti

dábit, & consílium illíus fi-

quarens.

In miédio Mag-

PA

iil

natórum non presumas: &

cut fons vite permanet.

ubi funt fenes ; non multümt

f

S

Verbum iníquum. 294.

ind

Ym tl

SABBATO.

loquáris.

Ante grándinem

ö j

Uhhc

.'Delibro Ecclefiáftici.

pr&íbit corufcátio : & ante

yt

fif

Le&o 1.

Cap.- 32.

verecündiam prazíbit grátia ;

quat

E&órem te pofuérunt ?

& pro revéréntia accédet ti-

ET

J

noli extólli : efto in illis

bi bona grátia.

Et hora fur-«

uafi unus ex ipfis. . Curam

géndi rion te trices : prazcür-

If

illórum habe , & fic confide ,

re autem prior in domum

N

é& omni cura tua explicita

tuam, & illic avocáre, & illic

tU

xecümbe : ut latéris propter

lude , & age conceptiónes

li

illos , & ornaméntum grátize

tuas, & non in delíCtis,& ver-

accípias corónam , & digna-

bo fupérbo. Et fuper his óm-

zudl'rcg

nibus benedícito Dóminum ;

f

tiónem confequáris corroga-

W

tiónis. Lóquere major natu :

quifecitte , & inebriántem

decet enim te primum ver-

te ab ómnibus boris fuis.

bum diligénti fciéntia, & non

&. Quz funt. 294-

impédias muüficarm.

SABBATO:;

proximo K alendis Sep-

DA

Eg Dóm

ine Pater. 294.

LeGuo u.

tembris.

g

wl

; Bi audítus non eft , non

Ad Magnuificat , Antiphona.

V effündas fermónem , &

Cüm audíffet Job nuntiórum

lüqm

verba , fuftínuit patiénter ,

Wt

importüné noli extólli in fa-

Wl

piéntia tua. Gémmula car-

& ait: Si bona fufcépimus

f

bünculi in ornaménto auri ,

de manu Dómini , mala au-

tem quare non fuftineámus ?

Y

&.comparátio muficórum in

l[

convívio "vini.

Sicut in fa-

In ómnibus his non peccávit

1

M

bricatióne auri fignum eft

Job lábiis fuis , neque ftul-

tum áliquid contra Deum lo-

N

Ímarágdi, fic nümerus mu-

cütus eft.

li

' ficórum in jucündo & mode-

/

HO-

R

T. d

NI

ll

ILIJ ET ORATIONÉS

" i

HOM

"

0L M

"

IN DOMINICIS

I

A f

.Per ordinem difp

ofitze , à tertia usque ad decirgam

J

fextam poft Peritecoften.

t

Id

Wmmm

DOMINICA l.

typo fupérbie , áfiud quo&

zelo diífciplína.

dj

Poft Pentecoften,

:sefio li

Qraàtio.

eCtio viit.

lt r

Roté&orinte fperántiu

mj

Edignántur étenim , fed

P

D

1 r

Deus , fine quo nihil eft

non dedignántes : defpé-

! resim

válidum, nihil fanctum : mul-] rant,fed non defperántes:per-

hnnmil

típlica fuper nos mifericór-

fecutiónem cómmovent , fed

!

|

J

diam tuam ; ut te reCtóre , te

amántes : quia etfi foris incre-

M

hii

r z

duce , fic tranfeámus per bo-

patiónes per difciplínam ex-

na temporália, ut non amittá-

ággerent , intustamen dülcé-

D

mus etérna. Per Dóminum.

dinem per charitáté fervant.

t

j nl

T,étio fantti Evangélü fe-

Prepónuntfibi in ánimo ipfos

cündüm Lucam.

plerümque , quos córrigunt :

r

Le&1o vii.

Cap. 15.

melióres exíftimant eos quo-

(r I

Yocit u

N illo témpore ; Erant ap-| que , quos jüdicant, Quod vi-

JNpropinquántes ad Jefum| délicet agétes, & per difciplí-

Qp

üblicáni, & peccatóres , ut| nam.sübditos , & per humili-

61161'5;& |

audírentillum, Et réliqua. | tátem cuftódiunt femetípfos.

[uperhis:

,ectio 1x.

; Dim

Homilía S. Gregórii Papa.

Homilia 34. in Evang.

.A . T contrahi, qui de falfa

[rnt

oft initium.

X. jutítia fuperbíre folent,

huisl-

Udiftis inle&tióne Evan-] ceteros quoque defpíciunt ,

l

"

.

X. gélica fratres mei , qui

al

| nulla infirmátibus mifericór-

l

peccatóres & publicáni ac-| dia condefcéndüt:quó fe pec-

;

Jh v

cefsérunt ad Redemptórem

catóres effe non credunt , eó

moftrum: & non folüm ad col-

detériüs peccatóres fiunt. De

i

loquéndum;fed ctiam ad con-

quorü profe&tó nümero Pha-

f

!

jl

vetcéndii recépti funt. Quod

rifei extíterant ; qui dijudi-

7f

vidéntes Pharifei dedignáti

cántesDóminfi,quód peccató-

u

funit. Ex qua re collígite,quia

res fufcíperet , arénti corde

qu

vera juftítia compaffióné .ha-

ipfum fontem mifericórdim

j i

p

bet , fal(a juftítia dedignatió-

reprehendébant.,

Sed quia

M

nem: quamvis & jufti sóleant

eegri erantjitaut ecros fe effe

re&é peccatóribus dedigná-| nefcírent ; quátenus quod

ij

oeléfüs

ri, Sed àliud eft , quoä ágitur

| erant , agnófcerent ; c

" €08

3

H J

Dorminica iv. poft Pentecoften. -

co; médicus b

Á

landis foméntis | pótuit ab ftüdio fanándi tnrba

curat , benígnum paradígma

cohibéri. Vefper incübuit ,

rem

óbjicit , & Iin eórum corde

fequebántur : ftàáenum occür-

rit,urgébant : & ídeó afcéndit

jon Y

vülnens tumórem premit.

r

'T e Deum laudàmus. 16.

in Petri navim. Hac eft illa

yter

Ad Benedidus, Antiphona.

navis, qua adhuc fecündüm

Mattheü flá&tuat , fecündüm

jJUS

Quis ex vobis homo , qui ha-

D

di

bet centü oves, & fi perdíde-

Lucam replétur pífcibus : ut

a

it unam ex illis,nonne dimít-

& princípiaEccléfiz flu&tuán-

tis, & pofterióra exuberántis

u

tit nonagínta novéin desérto ,

Vif

&& vadit ad illam , que períe-

agnófcas. Pifces enim funt ,

fi

rat,donec invéniat eam? allel.

qui hanc enávigant vitam. Ibi

n

adhuc difcípulis Chriftus dor-

oD

Ad Magnificat , Antiphona.

W

f

Ques mülier habens drach-

mit , hic precipit : dormit

. M

mas decem , & fi. perdíderit

enim trépidis , perfé&tis vigi-

jls

drachmam unam , nonne ac-

lat.

Lecdio viii.

chd

I

céndit lucérnam , & evérrit

On turbátur hec navis,

d

domum, & querit diligén-

in qua prudéntia návi-

ter , donec invéniat ?

gat , abeft perfidia, fides afpt-

libo

irelits

|

vert

DO MINICA IV.

Quemádmodum enim

poft Pentecoften.

turbári póterat, cui praerat

j

Ora.tiOO ;

isin quo Eccléfiz firmamén-

À nobis, quzeefumus Difle

tum eft? Illic ergo turbátio,

— ut & mundi curfus pací-

ubi módica fides : hic fecüri-

ficé nobis tuo órdine dirigá-

tas , ubi perféQta diléttio. Etfi

DJ

nl

tur: & Eccléfia tua tranquilla

àliis imperátur , ut laxent

* f

evotióne lgtétur. Per Dfim.

rétia fua, foli tamen Petro

L é&io fantti Evangelii fe-

dícitur:Duc inaltum:hoc eft ,

,l

cündüm Lucam.

n

in profündum difputatiónum.

(

Le&to vii.

Cap. 5.

uid enim tam altum, quam

N illo témpore: Cüm tur-

altitàdinem divitiárti vidére ,

si

fcire Dei Fílium, & profeffió-

b irrüerent in Tefum , ut

Uü;

li

audírent verbum Dei , & ip-

nem divíne generatiónis afsü-

Íe ftabat fecus ftagnum Ge-

mere ? Quam licét mens non

néfareth. Et réliqua.

queat humána plené ratiónis

Homilia S, Ambrófii Epifc.

inveftigatióne comprehénde-

Lib. 4. in Lue. c. 5. prope

re :

fidei tamen

lenitüdo

finem libri.

complé&itur.

Leetio ix.

|

Bi Dóminus multis im-

T Am etfi non licet mihi

L

4 partívit vária génera fa-

N

. & fecire ,. quemádmodum

nït,ätü nec te'mpore,ngc lolco

nams üt:: non licet tamen

né-

o

lh

Dominiea v. poft Pentecoften.-

1" W l

mw

i

ngfcfre',quöd n

atus fit.Sériem| Homilía (an&i Àu

|

[9

neratiónis ignóro ; fed au-

Epífcopi.

h

d

:

Ti

órem generatiónis agnófco. |Tib. r. de Serm. Domini , i

Non interfuimus, cum ex Pa-

monte , cap. 9.

W

tre Dei Fílius nafcerétur : fed

UftiítiaPharifeórum e

ü,utg |

V ] Itf

W

interfüimus, cüm à Patre Dei

non occídant : juftítia eórü

T

d

Fílius dicerétur. Si Deo non

qui intratüri funt in regnum

li

ltl

crédimus,cui credémus?O m-

ccelórum , ut non irafcántur

Ltf

l

fine caufa. Mínimum eft er-

J

nia enim, quz crédimus , vel

T r

vifu crédimus , vel audítu.

go,nonoccídere : & qui illud

A05 &nfm

Vifus fepé fállitur , audítus

sólverit, mínimus vocábitur

i

i

in fide eft. .

À

in regno coelórum.

ulau-

if

jj

[

'T e Deumlaudámus. 16.

tem illud impléverit ,. ut non

!

Y^ d

Ad Benedi&us ,. Antiphona,

occídat,non contínuó magnus

i

Afcéndens Jefus in navim; &

erit , & idóneus regno-coeló-

N

N l

fedens docébat turbas , allel.

rum : fed tamen afcéndit áli-

May

o

i

1

!l

Ad Ma

nificat , Antiphona.

quem gradum:perficiétur au-

Y s

Precép

t

Qr,

per totam nottem

tem, fi nec irafcátur fine cau-

fl d

Jaborántes nihil cépimus , in

fa : quod fi perfécerit , multó

I

TU

yerbo autemtuo laxábo rete.

remótior erit ab homicídio;

DOMINICA V.

Quaprópter qui docet,ut non

jüpt

i 6rmgrs

. poft Pentecofter.

irafcámur ,'non folvit legem,

10 (f

- Oratio.

ne occidàmus , fed implet pó-

tiüs : ut & foris , dum non oc-

ticfe

Eusqui diligéntibus te

N

i

D

bona invifibília prepa-

cídimus,& in corde, dum non

ráfti : infünde córdibus no-

iráfcimur , . innocéntiam cu-

,

ftris tul amóris afféctum : .ut

ftodiámus.

Lettio viu.

gl j

te in ómnibus ; & fuper óm-

* Radus ítaque funt in

du

nia diligéntes , promiffiónes

iftis peccátis : ut primó

jj

o

lm

ni

Itj»

tuas, qua omne defidérium

quisque irafcátur,& eum mo-

/|

süperant , confequàmur. Per

tum retíneat corde concéptü.

Dóminum.

il

Jam fi extórferit vocem in-

fi

L é&io fan&Qi Evangeéli fe-

dignántis ipfa commótio, non

cündüm Matthaum.

fignificántem — áliquid ,. fed

fRnS OU

1

U

Ti

Ledio viti.

Cap. 5. C

illum ánimi motum ipfa erup-

[ N illo témpore: Dixit Jefus

tióne teftántem , qua feriá-

(

difcípulis f'uis: Nifi abundá-

turille, cuiiráfcitur : plus

Jc:

verit juftítia veftra plus quàm

eftütique , quàm fi furgens

lj

Scribárum, & Pharifeórum ,

ira filéntio premerétur. . Si

u

"

non intrábitis in regnum coe-

veró non folüm .vox indig-

i

nántis audiátur , fed étiam

j

lorum. Et re'l,iquva,

4

T

Ver-

,

428

Dominica vi. poft Pentecoften.-

Mi

verbum;quo jam certàm ejus

de priüs reconcillárl fratri

justa?

vituperatiónem , in quem

tuo: & tunc véniens ófferes

&t

profértur , desígnet & notet :

munus tuum , allelüja,

quis dübitet , àmplius hoc ef-

erbu

DOMINICA VI.

Ws« [G

fe, quàm fi folus indignatió-

pof Pentecofben.

nis fonus ederétur ?

: .Qratio.

iqu?

Le&io ix.

Eus virtátum, cujus eft

jjili

lum

v* 7 Idenunc étiam tres reà-

: totum ,

uod eft ópti-

M - fus, judícii , concílii , &

mum : ínfere pectóribus no-

gehénneignis, Namin judt-

ftris amórem tui nóminis , &

0

cio adhuc defenfióni datur 1o-

i

praefta. in

nobis religiónis

hr

f

cus. In concílio autem;quam-

augméntum ; ut ,-qua funt

. quam & judícium effe sóleat ,

bona , nutrias , ag pietátis

j

Jl

j

tamen'quia interéffe áliquid

m À

ftüdio, qua funt nutríta ,

T

hoc locó fatéri cogit ipfa di-

cuftódias.

Per Dóminum.

j0j

s

ftín&tio, vidétur ad conicílium

i, é&io fan&i: Evangélii fe-

li

pertinére fenténtiee prolátio :

cündüm Marcum.

|

T

Le&Gio vii.

H

quando non jam cum ipfo reo

Cap. 8.

a

ágitur,utrum damnándus fit ;

Nillotémpore: Cümturba

. fed inter fe,qui jüdicant,cón-

multa effet cum Jefu , nec

ii

j

ferunt,quo fupplício damnári

habérent,quod manducárent,

opórteat , quem Cconftat effe

convocátis difcípulis , aitil-

damnáàndum. .Gehénna veró

lis : Miséreor fuper turbam :

n

3gnis nec damnatiónem habet

quia ecce , jam tríduo süfti-

dübiam , ficut judícium ; nec

nent me , nec habent , quod

damnáti poenam , ficut concí-

mandücent, Etréliqua.

[

lium :-in gehénna quippe ig-

Homilía fantti Ambrófii

POR

nis certa eft damnátio

l

a&Pæ"

Epifcopi,

pa damnáti,

Lib.6.inLuc. cap. 9. poft init.

fis

*"I'e Deum laudámus. 16.

Ofteáquam illa , qua Ec-

d

Ad Benedi&us , Antiphona.

P

cléfize typum accépit ; à

n

Audíftis , quia di£tum eft an-

fluxu curáta eft sánguinis:po-

Ch

tíquis: Non occides.: qui

fteáquam Apóftoli ad evange-

"

autem accíderit , reus erit

lizándum regnum Dei funt

Y

3udício,

deftináti , grátize coeléfüis im-

äpü

Ad Magnificat ; Antiphona.

partítur aliméntum. Sedqui-

W

$i offers munus tuum ad al-

bus impartiátur,advérte.Non

táre, & recordátus füeris,

otiófis , non in civitáte , quafi

;(

qï

. quia frater tuus habet áliquid

in fynagóga vel fzeculàri dig-

(

advérsus te , relínque ibi mu-

nitáte refidéntibus ; fed inter

"

5us tuum ante altáre, & va-

|

desörfa quære,'ntibus.

um

m

'Dominiea vii. poft 'Pentöco&eh.

2

i

W

l

ftum. : Qui enim non. faftf-| T e Deum Iaudámus.. 16.

l.

diunt,ipfi exciplüntur à Chri-| Ad Benedi&tns , Anjiphona;

li

)

fto, & cum ipfis lóquitur Dei| Cüm turba multa effet cum

i

lj

ET

jl

h

verbum , non de feculári-| Jefu , nec habérent , quod

4

bus, fed de regno Dei. Et

manducárent : convocátis di-

f1 qui corporális gerunt ülce-

fcípulis, ait illis: Miséreor fu-

rwmm:wJ

Qu

l

ya paffiónis , his medicínam

per turbam : quia ecce , jam

fuam libénter indülget.

tríduo süftinent me , nec ha-

D lbU

if

Le&8io vii.

bent , quod mandücent, allel,

lt

]

$ [f

[

Onfequens ígitur erat,

Ad Masgnificat , Antiphona,

üt, qu'os à vülnerum do-

Miséreor fuper turbam: quia

Ts Qie]

l]

lóre fanáverat, eosalimóniis

ecce;jam tríduo süfüinent me,

v Q

fpiritálibus à jejünio liberá-

nec habent,quod mandücent ;

IU nl

ret.

Itaque nemo cibum àc-

& fi dimiféro eos jejünos ;

!lenyg -

cipit Chrifti , nifi füerit ante

deficient in via , allelüja.

haj

DOMINICA VI. ;

fanátus: & illi, qui voeántur

! ]N

ad coenam , prius vocàndo

- poft Pentecoften.

:

I

!

fanántur. Si claudus fuit, gra-

Oratig.

tei t

diéndi facultátem,ut veníret ,

Eus , cujus providéntia

D,-

.

Im a

accépit , fi lümine oculórum

Y

n fui difpofitióne non

II

rivátus , domum ütique Dó-

fallitur : te süpplices exorá-

mini , nifi refüfa Iuce , intráre

mus; ut nóxia cuncta fub-

ili ,

ertiüni

non pötu,it,

Le&tio ix.

móveas , & ómnia nobis pro-

tibo i

Bique fgitur myftérii ar-

futüra concédas. Per Díím.

U

L é&io fan&i Evangéli fe«

Wt,q

dofervátur,ut priüs per

TAT

remiffiónem peccatórum vul-

cündüm Matthasum.

h

li

néribus medicíga tribuátur ,

Le£&io vi.

ófteà alimónia menfze coelé-

N illo témpore : Dixit Jefus

u

jtis exüberet:quamquam non-

difcípulis fuis : Atténdite à

;)J

dum validióribus haec turba

falfis, prophétis , qui véniunt

reficiátur aliméntis , ,neque

ad vos in veftiméntis óvium ,

!

ä

;7] !

lj

Chrifli córpore & sánguine

intrínfecüs autem. funt lupi

jejüna folidióris fidei corda

ra ,äGGSs

Et réliqua.

pafcántur, Lacte , inquit , vos

omilía S. Hilárii Epifc.

J i

Ín Comment. in. Matth. c. 6.

Ms

potávi , non efca : nondum

N

J

enim poterátis, fed nec adhuc

"Landiménta verbórum,

|

uidem potéftis, In modum

b

& manfuetüdinis fimu-

d

Jatiónem — ádmonet

fru&tu

Ul

Ja&is quinque funt panes

efca autem folídior , corpus

operatiónis expéndi opor-

eft Chrifti: potus vehemén-

térg

?

ut non qualem quis

m fe

U'

dU

tior, fanguis eft Dómini,

vcrbis réferat,fed quale

Li

re-

X

)

Dominica viii. poft Pentecoften.

L]

[

,

.

din

zebus efficiat,fpeCtémusquia

Dei invoeata pe

rficiat , elm

Q

do&rinse fciéntiam le&tio - áf-

$n multis veftítu óvium rà-

di

bies lupína contégitur. Ergo

ferat,deemónia Chrifti nomen

Jl

ut fpinz uvas,ut tríbuli ficus

exágitet. De noftro ígitur eft

beáta illa stérnitas prome-

dic

non génerant, & ut inique ár-

fanc'

bores utília poma non áffe-

rénda,praeftandümque eft àli-

runt:ita ne iniftis quidem

quid.ex próprio , ut bonum

M

velímus , malum omne vité-

d

confiftere docet boni óperis

if s

efféttum,& idcírcó omnes co-

5

mus,totóque afféttu pracép-

nofcéndos effe de früctibus.

tis cceléftibusobtemperémus,

1?&105-

h

&

egnum enim coelórum fola

ac tálibus officiis cógniti Deo

verbórum officia non Óbti-

fimus : agamüsque pótiüs ,

nent:neque qui díxerit Dfie ,

quod vult, quàm quod poteft,

D

Dómine , hzres illíus erit.

gloriémur , repüdians eos ac

Mi

Lc&tio viii.

repéllens , quos à cognitióne

Uid enim mériti eft Dó-

fus ópera iniquitátis av

j

T

terint.

j

6rf

mino dícere , Dómine ?

ia

Numquid Dóminus non erit ,

'T e Deum laudámus. 16.

afü l

u

mifi füerit di&tus à nobis ? Et

AdBenedictus , Antiphona.

tf

qu& officii sánGritas eft , nó-

Atténdite à falfis prophétis ,

f

minis nuncupátio , cüim. coe-

qui véniunt ad vos in vefti-

Adve

méntis óvium , intrínfecus

f

1éftis regni iter obediéntia pó-

d

tiüs voluntátis Del, non nun-

autem funt lupi rapáces : à

átio repertüra fit ? Multi

frü&tibus eórum cognofcétis

Ciní

€0s , allelüja.

Mi

mih

idicent in illa die : Dómi-

ne Dómine , nonne in tuo nó-

Ad Magnificat , Antiphona:

UP

Non poteft arbor bona fru-

Ü

Ynine prophetávimüs ? Etiam

Q

nunc pfeud

ophetárü fraü-

&us malos fácere , nec arbor

duléntiam

&

hypocritárum

mala fru&tus bonos fácere ,

bs

fimulaménta condémnats qui

ommis arbor, quz non facit

frut£tum bonum , excidétur ,

lóriam fibi ex verbi virtü-

tute praefümunt , in do&trínz

& in ignem mittétur , allel.

D)

etía ,. & daemoniórum

DOMINICA VII.

pro

W

fuga & iftiüsmodi

6perum

poft Pentecofter. .. Oratio.

[!

virtütibus. -

H

Argírenobis, quefumus

-

j

Le&io ix.

À.4 Dómine, femper fpíri-

(

: *

, Tque hinc fibi regnum

tum cogitàndi, qua recta

eclórum pollicéntur :

funt, propítius & agendi : ut ,

f

f

ine te effe non póffu-

"quafi veró eórum áliquid pró-

qui

]

prium fit,que loquüntur,aut

InUS ,

fecündüm te vívere

valeámus. Per Dóminum.

l

fáciunt , & non ómnia vi-rtus

L éQuo

ln

!

Dominiea ix. poff Pentecoften; :

E

L édio fan&i

Evangelii fe-

eréditus eft, fibene füerit di-

cündüm Lucam.

fpensátus , difpenfatóres fuos

! Ch[

levábit in coelum ?

du

)gr

- Le&io vii.

Cap. 16.

&t

N

illo témpore:: Dixit Jefus

Letuo ix.

H

I

difcípulis fuis parábolam

Uamóbrem . séquitur. :

DA

x/

Q

3?10, u

hanc :

omo quidam erat di-

Qui fidélis eft in míni-

if (Ity

ves , qui habébat víllicum :

1no, hoc eft, in carnálibus : &

& hic diffamátus eft apud il-

in multis fidélis erit, hoc eft;

Mu J

'be'HIpefg

lum , quafi diffipáffet bona

in fpirituálibus.Qui autem in

ipsíus.

Et réliqua.

parvo iníquus eft , ut non det

j cogm

- Homilía fan&i Hierónymi

trátribus ad uténdum,quod à

il4 pu

Presbyteri.

Deo pro ómnibus eft creá«

QO E

M n

(

Epift. 151. ad Algafiam ,

tum ; ifte & in fpirituáli pe-

6. 'Tom.

9

cünia dividénda iníquus erit,

l

01

fáns

ensät-or.in

[

ui mam-

ut non pro neceffitáte,fed pro

X

n

S

mónz,dómini voce laudá-

persónis dottrínam .Dómini

tur, quód de reiniqua fibi ju-

dívidat.Si autem, inquit, car-

ln

)

ftítiam preeparárit ; & paffus

náles divítias , quz labüntur,

i

M

difpéndia dóminus laudat di-

non bené difpensátis ; veras

-

N

fpenfatoris prudéntiam, quód

eternásque divítias doGtrínaze

08 11

advérsüs dóminum quidem

Dei quis credet vobis ?

ii

fraudulénter , fed pro fe pru-

'T eDeum laudámus. 16. —

pias:

dénter égerit : quantó magis

Ad Benedidus , Antiphona,

ul

g

Chriftus,qui nullum damnum

'Ait dóminus víllico :

fuftinére poteft , & pronus

hoc áudio de te ? redde ra-

eft ad cleméntiam , laudaábit

tiónem villicatiónis tuz.,-al-

hii

lelüja.

$

:

ht

difcípulos fuos , fi in eos , qui

Mi

creditüri fibi funt, mifericór-

Ad Miagnificat ,' Ant

j

p

hona.

y

des füerint.

Le&io viii.

Quid: fàciam , quia dóminus

meus aufertà me villicatió-

Ti

Entque poft parábolam

D

Íntulit: Et ego vobis di-

nem ? Fódere non váleo,

J

|

€o, fácite vobis amícos de

mendicáre erubéfco , Íício

J

iníquo mammóha. Mammóna

quid fáciam , ut ; cüm amótus

li

autem non Hebreórum , fed

füero à villicatióne , reci-

f

Syrórum lingua divítiee nun-

piant mein domos fuas.

cupántur , quód de iniquitáte

DOMINICA IX

ïpïl

li

collé&tzefint. Si ergo iníqui-

poft Pentecoften. ..

4

n

tas bené difpensáta vértiturin

Qratio..

juftítiam : quantó magis fer-

Ateant aures mifericór-

p

die tüe, Dóminé pré-

mo divínus , in quo nülla eft

ut

iníquitas , qui & Apóftolis

um :.

cib.,usv i—'upp-li-cänti

o pe-

Dominica ix. poft Pentecoften.

fidetáta cóncé-

)

«t

pesenübns dé

ta,fübjüngitur : £ó quód non

«t

das, faceos , qua tibi funt

cognóyeris tempus vifitatió-

plácita, poftuláre. Per Dó-

nistuz.Creàtor quippe hómi.

pat

iminum.

S

num per incarnatiónis fusm

g quo*

myftérium hanc vifitáre di

ssl

L é&io fan&i Evangélii fe-

ii

cündum ILucam.

nátus eft : fed ipfa timóris ,

&

l

LeGio vii.

Cap. 19. £

amóris illius recordàta non

$c

jl

j

N illotémpore:Cüm appro-

eft, Unde étiam per Prophé-

cup&b

Xpinquáret Jefus Jerüfalem,

tam in increpatióne cordis

videns civitátem flevit fuper

humáni aves coeli ad teftimó-

igfts

nium deducüntur , dum díci-

g

illam , dicens : Quia fi cogno-

viffes'& tu , & quidem in hac

tur : Milvus in coelo cognó-

gt

die tua , que ad pacem tibi :

vit tempus füum ; turtur &

hiründo & cicónia cuftodié-

pnunc autem abícóndita funt

ab óculis tuis.

Et réliqua.

runt tempus advéntüs fui :

Homilía S. Gregórii Pape.

pópulus

autem meus non

- Homilia39. i Evang.

cognóvit judícium Dómini.

Uod à flente Dómiino il-

. LeQio ix.

Q

la Jerofolymórum fub-

Levit étenim prius Re-

ipli

F

AuatY

vérfio defecríbitur,que à Ve-

démptor ruínam pérfidas

j

fpafiàno & "Tito . Románis

civitátis,quamipfa fibi cívitas

Princípibus facta eft , nullus ,

non cognofcébat effe ventü-

fici

(

ram, Cuià flente Dómino

ldl

qui hiftóriam everfiónis ejüs-

derh legit,ignórat, Románi

re&te dícitur: Quia fi cogno-

víffes & tu ; fubáudi, fleres ;

r

étenim príncipes denuntián-

£ur,cüm dícitur : Quia vé-

quae modoó , quia nefcis , quod

d

nient dies in te , & circümda-

iminet , exültas, Unde & fub-

bunt te inimíci tui vallo. Hoc.

ditur : Et quidem in hac die

ild

tua qua ad pacem tibi, Cüm

uoque quod ádditur : INon

(

relinquent in te lápidem fu-

enim' carnis fe voluptátibus

fiby

erlàpidem : étiam. jam ipfa

daret , & ventüra mala non

d

profpíceretjin die fua,quze ad

V

fl

ejüsdem cjvitátis transmigrá-

tio teftátur : quia dum nunc

cé effe ei póterant, habébat.

i

hi

in eo loco conftrücta eft., übi

p

e Deum laudámus. 16.

Ad Benedictus ,. Antiphona.

extraportam füerat Dóminus

erucifixus , prior illa Jeráfa-

Cüm ap

ropinquáret Dómi-

lem, ut dícitur ,

nus Jerüà

t

a

lem , videns eivi-

d«

füllditüs eft

tátem , flevit fuper illam , &

cvd;f

7: Leflio viii.

dixit : Quia fi cognoviffes

. Ui, ex qua culpa everfió-

&tu ; quia vénient dies in te ,

