quibus pafcar , inébrier , &

t

O memoriále mortis Dómini,

delé&ter. Afpérfio Sánguinis

tuifit mihi ablütio ómnium

t

Panis vivus, vitam preeftans

NU

hómini !

peccátórum meórum. Mors

u

Pimíta mee menti de te vi-

tua fit mihi glória fempitérna,

il

FVGre ,

& nunc,& in perpétuü. Amé.

j C

E te illi femper dulcé sápere

ORATIO.

if

Pfe Pellicáne JESU Dómine,| A

a Urbano VIIIT. edit2,

Nt

Me immündum munda tuo

e óculos tuos , Dómi-

sánguine :

.An

e, culpas noftras féri-

Cujus una ftilla falvum fácere

mus ,& plagas , quas accépi-

'Totum : mundum quit ab

mus, conférimus.

omni fcélere.

$i pensámus malum , quod

Jefu , quem velátum. nunc

fécimus , minus eft quodpä—

afpício ,

timur ; majus eft quod mere-

Oro, fiat illud,quod tam sítio:

Inur.

ow X"

Ut te reveláta cernens fácie,

G rávius eft quod comxümus,

Vifu fim beátus tu& slória.

léVfus eft quod toléramus.

UM

Amvn-

P eccáti poenam fentímus ,

Áliz Orationes dicendz poft

& peccándi pertináciam non

M

ccleb rationem Miffse.

v1tamus.

PUH

"

Ccliv

Gratiarum a&io-poft Miffam.

In fiagellis tuis infirmitas no-| g, Ut digni efficiámur pro.

miffiónibus Chrifti.

ftratéritur, & ïniquitas non

mutátur.

Oratio.

Llätur D6

M . ens: egta torq

Rafta quefumus , omnt.

cervix non flé&titur.

P

potens Deus,ut nullis nos

V ita in dolóre fufpírat , & in

permíttas

perturbatiónibus

op

eré non fe emendat.

cóncuti, quosin Apoftólica

S1e

xpé&Gas,non éorrígimur:

confeffiónis petra folidáfti.

fi víndicss non durámus.

Per Dóminum.

C onfitémur in corre&tióne

uod égimus; oblivifcimur

Mnplóret , clementíffime

I

poft vifitatióné quod flévimus.

Dómine, ' noftris opportü-

Si exténderis manum , fa-

nam neceffitàtibus opem de-

ciénda promittimus : fi fuf-

vóté à nobis proláta meditá-

pénderis gládium;, promíffa

tioqua fanttus olim. Joánnes

non sólvimus. .

Chrysóftomus, in hac Basilica

Siférias, clamámus ut par-

conditus , te cum beatiffimis

cas

fi pepérceris, íterum

Apóftolis Petro & Paulo re-

provocámus ut férias.

preefentávit fic colloqüentem:

Habes

Dómine confiténtes

Circügndate hanc novamsSion,

reos : nóvimus quod nifi di-

& circumvalláte eam: hoc eft,

iíttas , recte nos périmas.

cuftodíte, muníte , précibus

P refta Pater omnípotens fi-

firmáté ;

ut quando irafcor

ne mérito quod rogámus, qui

intémpore, & orbem terra

fecífti ex nihilo, quite rogá-

concutio ,' afpíciens fepül-

rent.

Per Chriftum Dónmi-

chrum veftrum nunquam de-

num noftrum.

A1Tnen.

fitürum,& quz libénter pro-

y. Gregem tuum Paftor z.

pter me géritis ftígmata ,

térne non déferas.

iram mifericórdia vincam , &

&« Sed per beátos Apoftolos

ob hane percípiam veftram

tuos perpetua de

Afeniïiöine cu-

intercetfiónem. Etenim quan-

ftódias.

do Sacerdótium & Regnum

Y. Prótege Dómine pópu-

vídeo lacrymári , ftatim qua-

]um tuum ad te clamántem ,

fi compátiens ad commifera-

& Apoftolórum tuórum pa-

tiónemfle&ctor, & illíus mez

trocinio confidéntem.

vocis reminífcor: Prótegam

W. Per

urbem hanc propter David

ftódias.

pétua defenfióne cu-

fervum meum, & Aaron fan-

y. Oráte pro nobis fan&i

Ctum meum : Dómine, Fiat,

Apóftoli Dei,

Fiat, Amen, Amen.

FINIS.

&

H

il

EU

/"

!

n

J

j

m

)

14

i

1j

MU

M

J

t

art

N

M

n

!h»

M

M

j

MU

MM

/

"

NU

i

N

i

|

W

li

l

M'

j

!

i

[

Ifefo

D

AU

Memoga

d Lauti

hs D3

AR

üisdeT

M

?i

AOT 1

tübun

m flat

t fatuc

forde fp

Nytdus

I.

Meren

Stt f

m f

Jnc Rex

linc to

Xanus |

Attus g

tlac ]

& Negi

NUA f

Atf

uY

lbt

lt

) QU

h

In

lt

d

ESEMEÁ

X

"

OFFICIA

PROPRIA

SANGTORUM

Pro Uf Clei Ecdefiz , & —

Diccefis Conf'cantienfisg

i

PARS JES:FIVAI'.'IS.-

DIE XVL. MAJL.

Przceps ab alto fternitur ,

Infeto S. Yoannis Nepomuceni

"Undis profundis mergitur *

artyris.

Meríum fed applaudentibus

Duplex. ij. Claffis.

Undz falutant ignibus.

Ad

Vefp

eras, Antiphona.

Stellz natant in flumine ;

3hterrogabat eunm.

z

cum reliquis

Illi parentant lumine :

de Laudibus.

*

Docétque Coeli claritas $

Píailm. Dàixi

t Domintüs,

cum re-

Quz fit Joannis charitas.

liquis de Dominica; & loco ultimi,

Da , fempiterna Trinitas

Píalm. L audate Dominum,

Ut in

ono fit fixmitas 5

m

E

8,

Af

1à impru

apitulu

dent

u du

ta fiar-

Aut lacrymarum flumina

L

Mergant cadentum crimifia.

rabunt; verba autem pruden-

re bonum eit.

3. , Sacramentum Regis abíconde-

tium ftatera ponderabuntur : in

ore fatuorum cor illorum 5 & in

, Opera autem Dei revelare ho-

corde fapientium os illorum.

fiorificum.

d Magrnif

Antip

112,

Nvi&us ngggïs? lsxï'n-inis $

De

at mini

on

n1

us

1

n

guan

I

Mergendus unda fluminis ,

mercedem meam : & in ipía lau-

Stat fortis in filentio ,

dabo eum.

Dum fit figillà mentio.

princ Rex minatur fuhera ,

.Eus,qui äg[ïäæ&um B. Joan-

Hinc tortor infert vulnera j '

D

nis facramentaie filentiu no-

Manus ligantur funibus ,

va Ecclefiam tuam martyrni coro-

Artus cremantur ignibus.

S.&d hzc Joannes defpicit ,

na decorafíti; da ut ejus exemplo ,

& interceílione ori noftro cufto-

- Nec Regis iram refpicit 4

Secreta non vult pandere ,

diam ponentes., beatis qui lingua

non funt lapfi ; annumeremur,

"Horret figillum frangere.

Pexr Dominum noftrum.

$;tat mutus Agnus innocens »

Ad.Matutinurmi , I

Nilde tegendis proferens ;

egem Martyrum

ÉG

$tat ; dümque Rex nil elicit ;]:- Venite adoremus.

.E ponte Juftum dejicit.

Venite exultemus,

»v

5

Ptähn.

Hym-

*

u

2

4 E;üa :Ma

us

[!

[

d

A :

' Et cuft

—odï:itebat'cumg & audito

j

1

"^feo miulta faciebat ;

& libenter

j

N profundï*iä?ä?sä*ämbrä*

h

t o

I

Et 2ravi caligine

eum audiebat. Sciens eum vixum,

hs

o

Luftrat ed

)

em flamma munda ,

Leóio ii.

Cap. 3$. 21,

Sic jubente Numine.

Lagell plaga livorem facit :

F

plaga, autem linguz commi-

m

Noé&e nafcitur Joannes 5

nuet oila.

Multi ceciderunt in

jl

01

Aftra coelo devolant :

nomäü

li

- Noéte mergitur,Joannes.5.

u

ore gladii: fed non fic,quafi qui

Oi

&

interierunt per.linguáta fuant

[

. $. Aftra

-

fünu$ appárant. .

E

Beatus , qüi te&tus eft àlingua ne-

[in jtat

*

nécor ejus.igne-

flagrarig

j f «

" Fortis uftif charitas :

Qquam , qui in ifacundiam illiu$

[

Jlocen

Hincab ejus ore manans

non tranfivit ; & qui non attraxit

; Mira prodit fuavitas.

jugum illius , & in vinculis ejus

infuns !

non ett ligatus.

ugum enim il-

diets

& unc amore cor bonorum.

maum p

Ad falutem pertrahit :

lius jugum fetreum eft : & vincu-

um u

Nunc timore cor malorum

um illius vinculum zreum eft.

, & gehenna. retrahit.

Mors illius mors nequiffima : &

p

es folatür &re. ,

utilis potius. infernus quàm illa,

wf

Pauper

^^Lex veritatis füit in ore ejus ,

ag

Dere

liéis fubvenit :

Non finit Juftos jacere 5

iniquitas non eft inventa in la-

sagquc [

a

Damna famz przpedit.

biis ejus ; in pace , & in equitate

[l

»

ambulavit mecum. $

Et multos

aliit *

$ er joannis fanctitatem , .

ernt

j

O beatà Trinitas ,

avertit ab iniquitate.

Labia enim Sacerdotis cufto-

0j

Mentibus da puritatem ;

o

adbebat

Corde regnet charitas.

dient fcientiam ; & legem requi-

[(0 .

fentex ore ejus. Et multos. -

t5 ?

^T&-primo Nocutmo y Afiae

l&

€10 lls

E£rt lumen Iírael in igne ?

(ciplinis

fan&us ejus in

amma.

:

Erfeverantia illius non per-

Theolog

píalmi ómnes

ut in Comm

uni

manebit ;

ed obtinebit vias

Tuffl !m;

$

injuftorum : & in flamma. fua non

&nius Matt,

emtrüt,

Aia.

Sanavit Dominus puerum »

comburet juftos. Qui relinquunt

ex-

aque à

& reddidit illum patri ejus.

Deum ; incident in illam ,

Qu anim

Ana.

Puer autem erat mini

Pceïr

ardebit in illis, & non extingue-

inler)

tur : & immittetur in illos quafi

in confpe&u Domini ante faciem

sidit.

Sacerdotis.

leo ,. & quafi pardusIedet illos.

erirpdi

?O

Sacraméentum

Regis abícon-

Sepiaurestuas fpinis 5 lirnguam

vum u

dere bonum eft.

nequam noli audire :

& orituo

i. &y

Dei reveläre ho-

facito ofla ,

& feras.

Aurum

(lusy int

$ Opera autem

tuum ,& argentum tuum confla ,

norificum.

fiuye Ec

De libro Ecclefiaftici.

& verbis tuis facito ftateram , &

[USPRU :

LeGiol

ap- 2!5 2'6'

frenos ori tuo rectos. Et attende ,

g cor

ne forté labaris in lingua , & ca-

"Tultus à feneftra refpiciet in

yredican

domum : vir autem eruditus

das in confpe&u inimicorum infi-

& fucce

foris ftabit.

Stultitia hominis

diantium tibi »

& fit cafus tuus

multi M

aufcultare per ofüium :

pru-

infanabilis in mortem.

]onote

, Sepiviaures meas fp

inis & Et

derns £ravabitur contumelia. La-

Confpia

bia imprudentium fítulta narra-

ori meo feci oftia , & feras.

!H]if j dlS

bunt : verba autem prudentium

D. Beatus, qui lingua fua non eft

À diyini

In ore

lapfus , & qui non fervivit indig-

ftáterá ponderabuntur.

n cor-

nis fe.

Et ori meo.

Y

fit coní

fatuorum cor illorum : & i

Et ori meo.

; Infían

de fapientium os illorum.

Dum ]G loria Patri.

o Yerbj

maáledicit impius diabolum ;

ma-

In fecundo No&aurRo.

fODofíto

Su- JA fa.

Non quzfivit à Domino

ledicit ipfe animam fuam.

Atno,

fürro coinquinabit animam fuam ;

ducatum , neque à Rege cathe-

W erz

& in ommbus odietur :

ul

dram ho

noris.

NT

cum eó manferit ,

odiofus erit. |Anas

L

oquebar: de teítimoniis

ï?

D

'Tacitus , & fenfatus honorabitur.

tuis in confpe&tu Regum , & non

iy

.

*

confundebar.

D

IN (

RL

"Metuebat

Kex Joannem

*€ fciens eum

& |Ad1,

Ampliüs non videbitis fa-

Tris i

fan&um.

-virpm ju&um ,

ciem meam vos ; per quos traixh-

Pt

efta

i

v1 predicans regnum . Dei.

Iäio?ïfn; Regina confcie

ntie äbi

:

moderatorem adfcivit. Cüm au-

, Pone D&e cuftodiam ori meo.

tem W/enceslaus ab officio , in-

N

Et oftium.circumftantiz ; la-

biis meis.

ftitutoque deceffiffet , atque in vi-

ec

tia praceps abriperetur : pix vero

ucägs'ohelhiæ op-

annes Nepom

conjugis obteftationes ; & moni-

Jo

idO 5

unde Nepomüceni cog-

ta gravate ferret contendere au-

n

nomen

duxit , à parentibus zta-

us eft, ut in facramentali judi-

þu

uturaz

cio credita Reginz arcana fibi à

te provectis , non fine

fan&titatis prxfagio »

ammis fu-

Joanne:panderentur. . At Dei Mi-

tor-

pra naícentis domum mira

biliter

nifter blanditüs primium ,

collucentibus ,

ortus. €it.

.Cum

mentis deinde , & . carceris fqua-

lore tentatus , nefariz Regis cu-

infans in gravem morbum inci-

Fu-

diffet, Beate Virginis ope , cui

piditati fortiter obftitit.

T

rentem tamen W/enceslai ani-

i

natum parentes referebant, accep-

mum cüm ab execrando propo-

tum , é vitz periculo evafi

t inco-

lumis, Egregia indole ,

piaque

fito nec humana , nec divina jura

inftitutione. coeleftibus

indiciis

deterrerent , fupremum agonem

1

quem inftare fibi Athleta Chrifti

l

obíequente ; inter fan&tas religio-

sásque

exercitationes pueritiam

noverat, populo in concione.,

lt

egit.

Nam Ecclefiam

requenter

de impendentibus etiam Regni

0

adire

ac Sacerdotibus ad aras

calamitatibus admonito non ob-

?

Mox Bo-

operantibus miniftrare in deliciis

Ícuré prenuntiavit.

d. beatiffi-

habebat. Zatecii politioribus lit-

leslaviam profe&us a

W

mz Virginis Ima

ginem antiquo

teris ád humanitatem informa-

cultu celebrem ,

coelefte przii-

tus , Pragz vero gravioribus di-

fciplinis excult

us Pþilofop 1255

dium ad certanduim bonum certa-

lu

'Theologix:»

acrorümque Cano-

men effufis precibus imploravit.

&

auream

Inde vefperi revertentem in per-

num magifterium ,

emeruit.

Sacerdotio injitiatus ,

vigilio Dominicz ^ Afcenfionis

atque à fcientia fan&torum ad lu-

Kex e feneitra confpicatus arcef-

"

cra- animarum rite comparatus ,

fit,cümque ve

hementiüs urgeret »

Ij

miniferio verbi Deiíe penitus

& proximam in aquis, 11 obDiu-

iil

addixit.

Cüm igitur in vitiis

&ari pergeret ; fubmerfionem in-

l

l)

& revocandis

in

tentaret: Joannes invi&a con-

extirpandis ,

terrores , minasque refu-

m i

viam falutis erran

tibus eloquen-

ftantia

tavit.

tia , & pietateu

beres eder

et fru-

Itaque Regis imperio in

étus , inter Canonicos Metropo-

Moldavam flumen Pragx inter-

fluens no&u deje&us , illuftrem

litanz Ecclefiz Pragenfíis coopta-

"bl

tus, mox fibi demandatam Evan-

Martyrii coronam eft confecutus.

j

gelii coram R

ege W/enceslao IV.

». Difperfit ; dedit pauperibus :

vinciam fufcepit ,

* Juftitia ejus manet in fzculum.

yradicandi pro

fzculi.

:

eo lucceHu »

ut Joannis fuafu

multa Kexfaceret, mag

noque in

$. Beatus qui inte

ligit fuper

honore ejus

virtutes

haberet.

.

augererp.

Juftitia.

lle ob-

egenum , & f

edio v

Confp

icuas tamen , quasi

tulit , dignitates ,

Dei fervus ; ne

Acrilegum facinus c

lam pat.ra;

à divini verbi preconio avocare-

»

tum , & Martyris gloriam in-

H

figne prodigium

divinitüs pate-

tur , conftantiffime recufavit.

maniite-

. Inftans orationi ;

ecit. Ubi enim exanime corpus

yio Verbi, hortabatur omnes in

fecundo fliumine vehi coepit ) ar-

fito cordis permanere in

dentes faces aquis fupernatantes,

& . diícurrentes

apparuerunt.

N

bomin

[6)

x arena pomnridie

rl

* Quiae

erat vir bonus , & plenus

Quamobrem e€

-

titu San&o.

mane Corpus €

*

latum , Canonici

B

batur multa turba

deinde, Kegi

s iram nihil timen-

D ,

?1

t appone

litanam Eccle-

j

Domino. Quia erat.

tes, in Metropo

M

.

;edxo vY»

fiam folemni pompa i

ntulerunt ;

& fepulturz mandarunt.

Cum

Egiis ilum eleemofynis in

autem in dies invi&i Sacerdotis

j

.

pauperes erogandis prafectum

*

Ine-

l

A 2

1

Kefis Maii.

ütaura cont

lh W

memoria Miraculis , & ma

; "4

igetrit , in Qartem at-

fidelium , eorum przcipué , qui

teram infle

it.

Et qui

per a-

fiie

fama periclitantur, veneratione

rundinem , nifi carmalis animus

[2

[

erefceret ; pofít annos demum

defignatur? qui mox ut favore ,

nil

ampliüs trecentos, in juridica

vel detradione tangitur, in par-

xecognitione corporis, quod fu

tem quamlibet inclinatur.

Si e-

qu |

humo tamdiu jacuerat , lingua

nim ab humano ore aura favoris

M

ejus incorrupta , & vivida reper-

flaverit ; hilarefcit ; & extolli.

ngpet

»oft anno Judi-

tur : fed fi inde ventus detra&io-

etett

tà eft ; quz fexto

ritz 1

cibus à Sede Apoftolica delegatis

nis eruperit 4 unde aura laudis

0a

exhibita , novo prodigio repente

veniebat , mox'

unc quafi in

jntumuit , & fub obfcurum rubo-

partem alteram ad vim furoris

eD

xem in purpureum commutavit.

1nc inat.

His itaque aliísque fignis tité

$» Cum corriperetur ab illo. de

pro

tis, Benediádus XIIJ. Pon-

omnibus malis quz fecit Rex ,

Á

]atet

tifex Maximus die

ecima nona

adjecit & hoc:

Et inclufit

fem

menfis Martii anno falutis mille-

O.

annem in carcere.

tingentefimo vigefimo

;

9

Laboro usque ad vincula;,

SS

:c?äu

nono

imo fep

rimum hunc facramenta-

T

(

f

i Affertorem arcani fidem

quafi mal

e€ operans ; fed verbum

lis figi

Deinon eítalligatum, Et.

ii

anguine obfignantem San&torum

e

O Vi

i

frever

Martyrum Catalogo adfícripfit.

Ed arundo agitata vento Jo-

Din:

X Ego Ício , quoniam intrabunt

S

annes non erat ;

f

quia hunc

poft difceffionem meam lupi ra-

nec blandum gratia ,

nec cujusli-

Ài

ga

ces in vos,non parcentes gtegi.

bet detra&tionis ira

aíperum fa-

2

(

Propter quod vigilate.

ciebat ; nec profpera

unc eri-

obedi

: Et ex vobis ipfis exürgent

gere , nec advería noverant in-

viri loquentes perverfa , ut abdu-

A

qto

climare. Arundo ergo vento agi-

l

8

nt difcipulos poft fe. Propter.

tata nonm erat ,

quem a

ftatus

hunc f

fui re&itudine

nulla rerum va-

It

lo Af r Rodlme.

rietas infle&tebat.

Difcamus er-

Ànt ]

Aiüa. Igne me examinafti , & non

80 »

ratres chariffimi , arundo

"eftlpf

eft inventa in me iniquitas.

vento agitata nom effe: folide-

187

D4à. Aquae multz non potuerunt

mus animum interauras lingua-

.

lt

extinguere charitatem ; nec flu-

rum pofitum ; ftet inflexibilis

M

obruent illam.

ftatus mentis.

Nulla nos detra-

nb

Ana,

Tranfivi per ignem , & a-

u

&tio ad iram provocet , atque ad

tim $

am , & eduxifti me in refrige-

remiffionem inutilis gratix nul-

ore fati

um.

lus favor inclinet. Non nos pro-

ttde

j

* Dixi: Cuftodiam vias meas.

fpera elevent, non advería per-

J. Ut non delinquam in lingua

turbent : ut qui in foliditate fi-

lr

ea.

dei figimur , nequaquam rerum

p

€&io fan&i Evangelii fecundüm

tranfeuntium mobilitate movea-

Terera

mu

]nterm)

- Leio vilïI atth:äapï tt. & V. 2.

.mReddidit Deus Jufto merce-

N illo tempore : Càm audiffet

&

€

m laborum füorum , &

edu-

ceju

Pudore

joannes in vinculis opera Chri-

xit illum in via mirabili.

Vltrice

fii, mittens duos ex difcipulis

** Et fuit illi in velamento diei ,

?

Teetas.

fuis, aitilli: Tu es qui ventu-

& in luce ftellarum per noctem.

C dan

rus es, an alium ex

» Transvexit illum per aquam

Et reli

u

a.

pe&amus ?

Atl ye

nàiG

demerfit.

nimiam , inimicos autem illius

Mdud

Hom.i

l

ü

vatng.

Hs

Et fuit.

b

lt f

k

J Wmiffis yoannis Difcipulis,

oria Patxil.' É äfoftäï.

Qorpi

quid de eodem Joanne turbis

RUDUS y

dicat , audiamus,

uid exiftis

As

Dhuc autem de ejus exprefíio-

txlülum

videre in deferto ?

Arundinem

e fubjungitur : fed quid exi-

Ms

ls videre in deferto ? hominem

t

hl

vento agitatam? Quod videlj-

mollibus veftitum? Ecce qui mol-

cet ; non afferendo , fed negando

libus veftiuntur ; in domibus Re-

MU

U

|

j

intulit, Arundinem quippe mox,

gum fuünt. Camelorum enim pi-

Miqy

(

35

E

N

-Xefta Maji.

[

lis, ut

C

£

itis, veftitas Joannes

"Uhius ó da Trinitas , -

Y

l

fuiffe defcribitur. Et quid eft di-

Triümque fimpiex Unitas, .-

d

cere : Ecce qui mollibus veftiun-

Ut qui Joanni fupplicant ,

n

tur

» in domibus Regum. funt ;

I

T

nifi

aperta fententja

emonftrare

* Pofi

impetrent quod flagitant.

ui ori meo cuftodiam.

h

Re

quia non coelefti , fed terreno| X.

Cüm confifteret peccator

ad-

Q

b

gl militant ii, qui pro Deo'!ve

Í

perpeti afpera fügiunt , & folis

A.älgäg'di&us » Antiphona

: ;

exterioribus

dediti ,

vitz mollitiem, & dele

&

1zfentis | Quicánque glorificaveric me, glo-

M

uzrunt ?

ationem |xificabo eum : qui autem con-

]

e Deum laudamus.

;| temnunt me , cnää ignobiles.

l

LAUDES,

us, quiob invi&um Beati

0

& per Horas , Antiph.

oannis

.

M

D;

facramentale filen-

i

^, Interrogabat :eum:; Rex multis

tium nova Ecclefiam tuam mar-

ermonibus ; at ipfe nihil illi

tyrii corona decorafti ; da ut ejus

ondebat.

exemplo

5

& interceffione ori

li

Pa

m. Dominus regnavijt.

1

xeliquis de Dominica.

curái noftro cuftodiam ponentes,beatis

AÀfig. Rex dixit :

qui lingua non funt la

Pfi ; annu«

PA

e abfcondas à

meremur, Per Don

n

s

me verbum , quod te interrogo;:

e€rtiam 5.

Dixi: Secretum meum mihi, fe- | Rex dixit.

Anlæa'hona..

'cretum meum mihi:

" Capitulum,. Eccl. 21. 28,

Aü3. Affimmabat Rex , fe divi-

ä

[

Abia imprüdentium ftulta nar-

tem , & beatum fa&urum.

Non

L

rabunt; verba autem pruden-

Obedio przecepto Regis , fed prz-

tium ftatera ponderabuntur:in ote

;

;

cepto Legis , quz data eft nobis.| fatuorum cor illorum 5 &in cor-

l

h3. Tunc Rex accenfus ira , in|de fapientium os illorum.

i

*hv

l

dT

ncfuper omnes crudeliüs de-

f. Sacramentum Regis * Ab-

[zvit.

(

ndere bonum eft.

Sacramen«:

Mn LU

J

Ah2. Beatus , qui lingua fua non | tu.

m.

m

* eft lapfus, & qui non fervivit in-| - Opera autem Dei rev

4

lil

ignisfe.

noriücum. Abícondere.

Ym

Capitulum.

Eccl. 21. zs;

Gloria Patri.

Elare ho— :

Sacramentum.

i

Abia imprudentium ftulta nar- | Y. Pone,

Domine, cuftodiam ori*

lt

L

rabunt ; verba autem pruden-| meo.

tium ftatera ponderabuntur : in| z. Et oftium circ

5

M

ore fatuorum cor illorum ; & in| meis.

umftantiz labiis'.:

corde fapientium os illorum.

M

Ad Sextam

Ws

mhus,

Affirmabat Rex.

, Antiphgna.

iU

Ix in fepulchro conditur ,

Capitulum,

Eccl. 28, 2$.

V

Signis Joannes proditur ,

Per cratium repagula

S

Epi aures tuas fpinis : linguam.

m

Intermicant miracula.

nequam noli audire ; & ori tuo

facito oftia ,. & feras.

Hic ejus hoftes illico

]X 95 Pone, Domine ,& Cufto.

Pudore moefti publico;

lam ori meo. Pone.

Ultrice dextra Numinis ,

Ponas rependunt criminis.

meis.

X. Et oftium circumftantiz labiis:

Cuftodiam.

3

Hic damna rerum flentibus ,

Gloria Patri. Pone.

-

Famzve conquerentibus ,

]. Dixi: Cuftodiam vias meas.,

Abdu&a res revertitur ,

Ablata fama redditur.

Inca.

X»Utnon delinquam in lingua

Hic corpus xgritudines ,

Ad Nonam, Antiphona..

"Tempus vicifflitudines ,

| Beatus ; qui lingua.

j

Periculum fecuritas ,

-

Capitulum.

Eccl. 28. 29.

lu

Mortem fugit' mortalitas.

Urum tuum , & JArgentum

Bic viva Lingua Martyris ,

a

Sed muta , voce fanguinis

tuum cónfla, & verbis tuis

i

9

d

facito flateram , & frenos Ofrituo

t]

Clamans, ut Abel , im

robat ,

ype&tos : & attende n

N

Regique crimen expro

b

rat.

1is in lingua,

e forte ,labg«

3

»

*

€

fjj

w Cuftodiam vià

$

a Maji.

DIE XVII. MA]I.

j m

; ; br Diu:

Secunda Infra Octavam.

meas. .Dixi.

ERN

y.Utnon delin

quam in Iihgua

pe S.Ubaldo Epifc. & Conf.

giodi

mea. Cuftodiam.

Semidupl. in, Laudib. commem.

yitz

Goria Patri.

Dixi.

O&. In Vefp. à Capit. de S. Ve-

udd

x-

Pofui ori meo cuftodiam.

mnantio Mart. cum commem. $.

goni

Cüm confifteret peccator ad-

OGav.

rum K

E.

: Y

U baldibäcE

XVIII. MAJI.

j n

versüm me

'Tertia infra O&avam.

In i. Ve

fperis omnia ut in i

du

Veíp. & loco ultim. Pf. Credidi.

De $. Venantio Mart. Semidupl,

temp

cum commem. O&. in Laudibus

fibigt

m faces Iïää??äat , & mi-

Veíperz de S. Petro Cocleft. cum

foliti

;JA

nantem ,

commem. $. Venantii ; Otava ,

g

fem » x'abidumque

tem 7

jam ferox en

tortis

:5 BR DAR

qini

Vinculis ferrum , facra ni Sacer-

DeS

Quarta infra OGavam.

f

osS

Petro Cocleítino Conf.

Abdita pandat.

Pontif. Dupl. cum commem. O&.

[

Sentiet vires ; animzque magnz

ac$. Pudentiane Virg. in. Laud.

q

Trodigum pe&us:.violentus ira

'é& S. Bernardini atque. O&ava in

f0

Non quatit redi folida tenacem

Vclp.

die

Mente Satelles.

DIE XX. MAJI.

jdbus

€n ruit przceps tumüulatus unda

De S. Bernardino Conf,. Semid.

Quinta infra. OGavam.

Q0 1

Martyr, & flu&u placido filentem

contal

Naufragus linguam melioris evi

In Laudib. commem. O&avz. In

cuetat.

Servat in ulum.

Vefp. à Capitulo de Octava cum

pofíid

Af fuperje&z facili natantes

commem. S. Bernardini.

Amne difcurrunt ; rutilántque

DIE XXI. MAJI.

concu

quam

circa

D

Sexta infra O&avam.

.

H

bene gefta

judicia

Martyrem flammx

In primo No&urno, LeGiones

n

plaudens

de Scriptura occurrente.

Deo n

Ornat Olympus.

In fecundq

T0 dIl)

Ornat ; & Linguam , ro

fei inftar

Sermo $. Gregorii

'NNO)?&äoEpifc. 4

fetitio)

Orat. de S.

afil.

&io iv

fdebat

Vllältälasn; fervans,& adhuc ruben-

etiam

oannem

E

aptiftana

tem ,

À

cum Joanne noftro' confete-

J3gof

mus? At cum divina vox teíte-

!

Indicat, quznam fuerit tacentis

Gratia

ingus.

tur , quod ille principatum te-

l edio|

Sit decus Patri, genitxque Proli,

neat, propterea quod inter natos

NI

Spiritum laudent, ab utroque

mulierum etiam ampglius , & ex-

Nillo

uris.

cellentius quid . habeat , quàm

|

Qui calet flammis fine fine pfal-

Tropheta : infania fimul , & im-

Joatn

j

ens

"

pietas fuerit alium ex. adverfo

1y mit

Orbis uterque.

comparando opponere ejusmodi

UlS, 1

CJoíuiori meo cuftodiam.

vitz.

Sed tanti ac talis Viri vel

tütüs (

Y

ltidi

Cüm confiíteret- peccator ad-

à tergo veniffe , fupremz beati-

continet demonítratio-

DeHo

Versüm me.

tudinis

Ad M.

ag

nificat , Antiphona.

nem. Atque hoc modo rationem

ln

In confpe

á

u potentium a

ra-

ineundo , rem confíideremus at-

Uan

bilis ero, facies principum mira-

que perpendamus.

Tlorn.

buntur me : tacentem me fuftine-

CItü p

LA ;nftans orationi.

U k g

bunt, & loquentem me refpi-

"n vef

cient.

: que moü'iïacääov?&ibus io;m.

. Otatio , üt fupta.

n

es erat amiótus, neque arun-

NVüpeee

Deinde fit.commem.

s. Ubaldä

p*

O erat, quz ventis agitaretur :

'E£pifc. & Con

]

s

praferebat item folitudinem locis

Vi

; In Ecc

leíia

Cathedrali , & à

cultis ; & habitatis; & contrà

li

Confraternitate in eadem ereéta

in habitatis , & cultis locis ver-

N

lni Un

tur.

celebratur cum. Odtava ut fequi-j

fabatur. Numquis igitur refellet

orationem , fi veritas etiam hoc

Ws w

Joan-

2 aüa

oanni noítro xatteftatur $ dti

n

lm

uli, & quafi clavi in altum

J

ismagno Joanne non inferior

enxl.

avis quippe

atque

C

4 com-

fit ? Quis eriim ignorat ; quemad-

ftimulis fápientium ver

a

modum mollem ,

& delicatum

parantur 5 quia culpas delinquen-

vitz cultum noxium, & infeftum

tium nefciunt palpare fed pun-

]

gere.

judicaret , in omni re fortitudi-

nem,;atque laborum , & moleftia-

x, Cum corriperetur.

rum tolerantiam magis quàm res

jucundas fectans : ad folis xftum

Ed .quidgääfs Væiäjdere in de-

duratus , frigorife exponens , &

9

ferto ? Prophetam ? Etiam di-

temperantia

corpus

exercerido

Co vobis, & plus quàm Prophe-

ubigens: in. urbibus quafi in

tam. Prophetz quippe minifte-

folitudinibus verfans

o-

quo

rium eft ventura przdicere , non

minum congreffus il

|

ius virtu-

etiam demonftrare. Joannes ergo

tem nihil Izderet ) & ex folitu-

plus quàm Propheta eft;qui eum;

dinibus ürbes efficiens ?

quem przcurrendo prophetave-

&. Difperfit.

rat, etiam oftendendo monfítra-

ectio vi.

bat. Sed quod arundo vento agi-

Uod autem arundo non effet,

tata effe denegatur , quia ríon

quz facilé ad contrarias opi-

efe veftitus mollibus dicitur,

niones impelleretur ; argumento

quód Prophetz nomen huic im-

eft ea , quam habuit in omnibus

par effe perhibetur

*

.

jam quód

rebus , quas per vitam cum judi-

digne dici poffit , audi

amus. Se-

cio fufcepiffet , & inftituiffet ,

quitur: Hic e

enim ,

e quo

conftantia atque firmitudo.

Pla-

Ícriptum eft : Ecce ego mitto An-

gelum 10eum ante faciem tuam

H

cueratab initio nihil quicquam

poffidere , & pauperem effe: tan-

qui przparabit viam tuam ante

quam petra immota , atque in-

te. Quo

enim grzcé Angelus 5

concufíía , ftabile ac

rmum id

hoc latiné Nuntius dicitur. Recté

iM

fsl

judicium fuit.

Concupifcebat

ergo qui nuntiare fupremum Ju-

per

puritatem

appropinquare

dicem mittitur ; Angelus voca-

Deo:mons erat ea cupiditas ,

tur; utdignitatem fervet in no-

non arundo ; nunquam enim ad

mine , quam explet in operatio-

.

äqifa

tentationum fpiritus

adverfos

ne.

Altum

uidem nomen e

?

;

PIO

fle&cbatur.

fed vita inferior non elt.

81 Ego fcio.

$. Reddidit.

jtt

In tetto No&urno,

Le

L e&tioíanéti Evangelii fecundüm

Tinam

9

- fratres. chariffimi

Matthazum.

u

non ad judicium noftrum di-

LeGio vili,

Cap. 11, Y. 2

camus , quia ommnes , qui Sacer-

Nillo tempore , cüm audiffet

otis nomine cenfentur, Ange-

]

Joannes in vinculis opera Chri-

li vocantur ; Propheta atteffan-

te»

qui ait

: Labia Sacerdotis

fü,mittens duos ex Difcipulis

fuis, aitill: Tues,

ui ven-

P

cuítodient fcientiam

?

e-

turus es , an alium expeóctamus

H

;

gem . requirent ex ore ejus , quia

Et reliqua.

Angelus

Domini

exercituum

e

.

De Homilia S. Gregorii Papz.

Sed hujus aititudinem no-

In Eva

, Hema. ,

minis etiam vOS ,

1

vultis

L

P

Uamvis hoc , quod Joannes

poteflis mereri. Nam unusquís-

non effe veftitus mollibus di-

in tantum (üuffi-

que veftrum

citur, per fignificationem intel-

cit, in quantum gratiam fu er4

ligi & aliter poteft.

Mollibus

nz afpirationis accipit ,

1

a

enim veftitus non fuit

3

.

uia

pravitate proximum revocat, fi

1]

exhortari ad

vitia peccantium non blandimen-

onum. . operan-

U

tis fovit , fed vigore afpere in-

dum curat » fi zternum regnum ,

Y

veQionis increpavit s

icens

*

vel fupplicium erranti denun-

l

tiat 5

m fan&z . denuntiatio-

"

Genimina viperarum, quis vobis

Q

emonftravit

ugere à ventura

nis verba impendit , profecto

y^

[

ira? Unde & per Salomonem di-

Angelus exiftit.

If e Deum laudamus,

citur ; Verba íapientium quafi

^

DIE

m

u

P d

Fefta

!!: M?

DIE XXII. MAJI.

ääiï"otius humaász nature inju.

riam redundabat. Ille àd mortem

ndS a

Septima infra Octavam.

Jü et

In primo No&urno,Lec&iones de

usque perfeverat in libertate fer-

ia

Scriptura occurrente.

monis : & fimilis huic finis lin-

le

n Ífecundo No

e

guz libertatis exiftit.

M

De

erm. S

. Gregori

1

mä?ifeni :

h

pifcopi.

g, Ego 1c1o.

io NoGuri

D

Ead. Orat. de S. Bafil,

Le&io glntärit

Evangelii

fgäundü&

N

at

atthaum,.

,

Otró dilä'ää)lgiäv'e'r a Deum

Le

io vii,

Cap. 11.

um

P

Nti

j

O tempore: cum a

(um (

quz in Joanne noftro fuit ,

& firmitudinem

väisd'gc

yiil !

coriftantiam

E

iJoannes in vinculis opera Chri-

quem.

folus Apoftolus fuis verbis ex-

fü ,mittens duos ex Difcipulis

primere, & indicare poffet ,

fuis , ait illi : Tu es qui venturus

commu

es,an alnum ex

eun n

proptereà quod neque vita , ne-

pe&gmus 2 Et

eidet

que mors , neque przfentia ; ne-

reliqua.

*

ue al

ue fuütura , neque aliqua alia

Homi

lia fan&i ]lognnis Chry- :

creatura à dile&tione Dei cor ejus

;

oitom,

h

at

dimovere atque deturbare poffet:

qun

- Uot di

4 Salut, Prifcill,

doni

adeo etiam in omtibus; quz cum

vites erant tempore

virtute inftituiffet ac fibi fe&an-

Herodis , quot potentes ? Ét

us (

da effe judicaffet ; nequaquam

qiis in medium prorupit. ? quis

jus n

)

arundineus quidam , & animo

ac imente inconftanti

Tyrannum increpavit ? quis con-

[2

mobili ;

temptas leges Dei ultus eít ?. Di-

erat ; fed per omnia vita ejus in

vitum quidem nullus. Sed pauper

rebus przclaris conftantiam in fe

ille ,

inops, qui neque le&um;

D)

neque menfam , neque tecum

Jnpt

habebat , & ftabilitatem,

d &ij

&, Inftans orationi.

hábebat ; ille inquam folitudinis

inquilinus Joannes ; ille folus ;

Ibere , I&e il.i(g'enotlä loquitür

primus omni libertate Tyran-

L

num arguit,& adulterinas nuptias

gvm«

apud Herodem Joarines: item

X

hic apud W/enceslaum. Compa-

detexit , & prxfentibus omnibus

remus autem àd invicem horum

acaudientibus, pronuntiata fen-

n

virorum dighitates. Ille

uidem

tentia eum condemnavit.

AltOft

quodani

partis cujusdam Paleftinz Decre-

g, Cüm corriperetur,

to Romanorum permiflum Prin-

Homil. 2. ad Pop»

yorts n

cipatum adeptus erát: hujus veró

puttty

imperii terminus erat totus pro-

U di&iläeu?äo]äääfïes fecerit ?

EE ,

^tis proj

pemodüm curfus folis: Ac linguz

A

Tyrannum vidit , hominem

quidem libertas apud Herodem

nuptiarum leges fubvertentem; &&

üinitib

id agebat , atque eó fpeó&tabat ,

cum fiducia in medio foio dicit *

Wedicin

ne contra leges ille peccaret in

Non licet tibi habere

uxorem

tühilo

Quodm

muliercula quadam ; fed cupidi-

Philippi fratris cui. Ego autem ,

tatem , utpote legibus vetitam ,

non ad Tyrannum te duxi, neque

105 ad

in fe

Ccoerceret,

At adverfus

ad judicem , neque pro nuptiis

Yenient

XWenéeslaum Joannis noftri lin-

illegitimis ; neque. pro

ervis

il qui

suz libertas quenam erat ? ut

contumelia affeQtis; fed pro furo-

Cotür

illefam j intactam , impollutam

re in Dominum , zqualem ut

abenti

finerzet effe fidem ; cui fi fieret ir-

caftiges ; depofco: EErgo , fi tibi

juria , totius otbis terrarum ,

TetOs y

Yeto no;l

dixiffem: Reges, vel Judices pr«-

Ícelus atque

piaculum cxjfceret.

varicantes puni» vel corrige;inum

05 Cur

)

Difperfit.

meinfíanire dixiffes? Et tamen

Dd

LefGio vyi,

Joannes hoc fecit ; adeo rmon eft

"m d

Onferat igitur zquus ferum

Ad fupra nos.

Nunc vero falteni

W

C

'&eftimator & principatum cum

confervum, vel zqualem corrige.

N Muns

principatu, & litiguz libertatis

IEt

1 mori opus

it 4 caftigare

hujus propofitum cum illà com-

fratrem ne tofpeas : Martyrium

paret libertate. Nam illic

uidem

tibi hoc eft ; quoniam & Joànnes

Y

:Non facrificare

Ti

corpore Herodis fícelus circum-

Martyr fuit.

fi

Taftr

1tribcbatur:hic vero violatio fidei

juffus fuit ; neque Idolum adora-

Rnj

re ;

E

í

L

[]

Tefta Mail,

j

re :fed pro facris legibus teme- | mali

umas , fieri inelióres &gdge-

lt

ratiscaput depofuit. Et tu igitur

mus j Qoüqnam autem omnibus

pro veritate usque'a

innotuimus , X folatium illud ex

mortem

contende : & Deus pugnabit pro

occultatione

perdidimus ;

eo

!

magis imprudentes , ac negligen-

tes evadimus. Et quemadmodum;

äf Reddidit.

uz deteguntur ulcera,fempérque

i

c mihi illu:io d.ic'!.as frigidum

j

igido aeri exponuntur, acerbio-

N

:

erbum : Quz mihi cura eft ?

ra fiunt.ita quoque anima peccati

Cum ipfo commune habeo nihil.

rea , fi coram inultis ;

ea quz

