quia tunc de Fefto fieret Officium,

In fecundis Vefperis Duplicis ii,

& ^ommem. de OGava.

Claffis non

t commemoratio de

In fecandis Vefperis dieiO&avz

die infra O&av. nifi quando de ea

Epiphaniz. vafchz,Ascenfionis.&

fieri debeat Offic. die fequenti,

i

Corp. Chrifti, de fequenti Duplici

fit cantóm comimnemor. nifi illud

3. Cüm plures fiunt commemo-

fuerit i. vel ii. Claffis)feu Parro

rationes , fervetur hic ordo.

De

nuss vel Titulus, aut Dedicatio

Duplici, de Dominica , de Semi-

Ecclefiz : quia tunc de Feíto fie-

duplici, de die infra O&. de Feria

ret Offic.

e-O

commemor.

majori,ífeu Vi

gilia; de $. Maria ;

Et fimiliter güe O&ava Corporis

in Sabbato ; de Simplici.

-

*

ORATIO

Dicenda. ante .Divinum |

m

?

g

SI

| QHiciu:m.

;:

Peri Domine os meum ad benedicexäduäii:bmreüx

fanctum tuum

DÀ

*

munda quoque cor meum ab om-

nibus vanis, perverfis, & alienis cogitationibus , in-

tellectum illumina , affeCum inflamma 5 ut digué at-

tenté, ac devote hoc Officium recitare valeam , & ex-

audiri merear ante confpectum divinz Majeftatis tuz.

Per Chriftum Dominum nofiru

D

In. :

LÀ

Amen.

«

ä

D omine, in unione illius di

,v'iynæ intentionis , qua

La2

ipfe in terris laudes Deo p

bx Hora

perífolvo.

^

erfolvxül H has ti

j

à

:

:

*

$

.

Orationem fe

"

ente

m

:

j

devote poft Officium recitantibusfifäo Papa X. defedt

u

.

& culpas in eo

perfolvendo ex humana frggfi-li'tate contrae

€las , indulüt.

Acrofancte & individum Trititati , Cru&föxi,Do.

mini noftri Jefü Chrifti humanitati , beatiffime &

——

gloriofiffiume femperque Virginis Marize fecundz in-

erit («

tegritati ;

& omnium Sanctoerum univerfitati fit fem-

5 Jotte

piterna laus , honor, virtus, & gloriaab emni creatura

um d

M

nobísque remiffio omnium peceatorum , per infinita fe-

QanniS.

cula feculorum.

e

Amen.

E

ts l

itio d£

Beata viscera Marie Virginis , qu» por

tave runt

9060

«terni Patris Filium.

T

Et beata ubera , que lactaverunt Chriftum Djo-

i

memo

yninum.

j J

$eni-

o Rl

P ater nofier.

A ve Maria.

Marig

|

AB-

M

u-

-

"

-

-

--

ABSOLUTIONES .

BENEDICTIONES

um

e Le&iones in Officio novem , &

t;di-cenäæ ant

]

UPE

trium Lectionum,

IN I. : NOGTURNO ;

Si Officium fit de San&o ix. Le.

&ionuüm

octava Benedi

lo erit,

& pro ii. & v. Fetia,

C€ujus fe

[

um cóliius,

ipfe ;

vel

Xáudi D6

bfoluti

m

fll'l

e

ï&fn Chrifte ,

ipía intercédat pro nobis ad

Dos

preces fervórum tuórum 5 &

minum.

E.

Anien.

E

ferére nobis , qui cumilPatre &

uando funt plures

& distug.

Spíritu fan&o vivis &c regnas in

Amen.

Quorum ye] Quarum

fzcula (zculorum. yj,

limus;ipfi, ve]

ipfe intercédanc

nedi&

pro nobis ad Dóminum.

1. Benedä

10ne

f)?!?äg'cua' bene-

*. Amen.

dícat nos Pater ztérnus.

Si Officium fit de S. Maria, oGava

.

. Amen.

enedidio e

1

Ój: Ünigénitus Dei Fílius nos be-

Cüjus fcä

um cólimus,

tf Virgo

nedícere & adjuváre dignétur.

vírginum intercédat pro nobis ad

Ame

Dóminum.

p. Amenm.

3- Spírit

fandi grátia illáminec

.fenfus

*

, 91 in ultima Le&ione legendum

corda noftra..

nona Benedi(tio

it aliud Evangelium cumHomilia

Per Evang

ica

äril&ä deleàntüz

X« IN iL NOCTÜR

& proiii. & v

noftra delítta.

M

Inenm,

" In Officio trium LeGionum di-

psíus þïäfsgfä'äli

nos

cuntur Abíolütiones & Renedi-

1 ádiuvet,; qui ceum Pa

& Spíri-

&iones przdi&za ordine fuperiüs

fan&o vivit & regnat in (xcula

in Rubricis generalibus , & in

fxculórum.

[

Ameim,-

i. Düica de Adventu defcripto:&c

iGiones

in eo , quando non legitur Homi-

P Deusä?s?

omnipo

feäs fit no-

lia cum Evangelio , & Benedic&io-

bis propítius & clemens.

Amen.

nes fumendz funt ex tertio No&.,

prima Ben

d

iék

A

dicitug ;

1. Ille nos

b

ene

di

ïf.ïn'e fine

** ch

gaudia vitz.

riftus perpétuz det nobis

vivit, & regnat.

1cat, qu

Hs aääääïbeus

B. AmeHs

6. Ignem fui amó;

H

2. Divínum auxíliums

1

n córdibus noftris.

3. Ad focietátem.

In. Offido triumi Le&ionum

» 1131 ?111 NOCTURNO.

quando legituriHomilia cü Evan-

& pfo feria iv. & Sabbato.

gelio 5 p

ia

r. Evang

ü

1Ca

Ffäfäi&io erit,

ancul&bælcucältoörum noftto-

2. Divínum auxíliuni.

rum absólvat nos omnípo-

3. Ad focietátem.

"

Iäh

Si Officium fit de Sari&o trium

ls. & mise:ico;s Dominus,

Amen;

Le

€

In

di

71

I I

il

e nos

onumspri

ene

ui

dire

ne

1t,

j. E»*an?ä?ägigæ'äeïït nobis fa:

dicatjq

mnen.

vivit & reghat,

Amen.

$. Divínum auxílium

us & protéctio

n!Éhedt

fem-

2. Cujus,

yel

Quox'äfn

»

3. Ad focietatem,

per tobíscum.

Amen.

Ih Offido de fan&a Mariain

9. Ad focietátem

&

um fuperiós

Sabbato, Abfolutio,& Benedié&tios

rum perdácat nos Rex Angeló-

n65 5 qua ibidem poRuntur.

IUum.

s

A men,

X

i

N

ll

DOv ;

V

4

401

i

"hedj

DU$, 1pfe ;

? nobis ad )

l

d

Ut

mt.;

Dum

h

Vi (

-

lt intereédii

DA

$M öm)OQi"

"N-

ws,löf& lt

It pro nobisd

Til

one legends

1 Cumbomilt

äa deleintt

Amen,

& ionum d

s& Bened

ine füperiü

nU'u 3 &

| ru'crlpm

*gnur Horti

x Denedidie

( remo N

, qm üne N

f Mamm

ml lia t u

j ) tb

!

QD&O Ulüm

r

?ln eeälf.

,qlll

Amel.

Ommo

y at i

Benedlmq*

TL

"s

»

1

—

)

—

l

3

Pa2 u

ZOH

M

——

DEeES

m

oA tU AR

m

TU

4 -

^H

OE

AR MMERME — a

GT

s

E r

AE

—— — —— -

Dd

— —

um

x

WO

Pt

I

—

z

Rs

W

——

a

rl

-

—— s

o Bd

M

RT E Ms gt rR

TU À

BR

CX

NV

RD

N

TE

T m

s

l

Te

E

o

UM

r

p4

E

P ]

T

UT

as

d

g

m

W Wa

G

1..-

m

:

GX

l

d

k

,

5

SN

d

M

z

d

w

SS

S

R"

"

ASCN

p

Ro

N

"s

SNSS

7

n

A:

Wa

v

o

N

L.

"

"

(

s

—

"

(

D

EY

H

d

77

.

*

m

M

w

Ms

m

O

MU

NUSS

N

MP

"

r

o

E

n

.

ZA

*

D

/

"r

M

N

N

i

]

,

)

P

7

ER

N

DX

.

jte: H

l

T

——Á

A

N

i

DA

r LL

A

7

--

)

,.n.

"

v

22

v

a.

E

.0.

CO RT

——

/

z

o hn

T

t

z

z

——

—— —

"A

27

z

ET

Ed

H

Z

p

t

g

d

2

M

J/

z

22

p

P

z z

L

z

z

i

N

D

d

,

r

N

x

oW

SEN

wh

E

2223l .

p

P

N

N

/

21

IILIASST

-

——

p

^

xmm

z

D7

z

A

z

L

s

IT

z

z

T

-

7^

Z

A

d

N

N

í

.m-

IÉ

2

M

7

M

—

W.

-

z

s

:

u

-

£

5

M

E.

N

*

,w

N

r

od

F3

&

"

*

$

*

a

:

SSS

xl

r

,

N

SS

m.u

-

RAT

ATT ATT

N22

A

?

PA

-

EX

z

A ORES

I

z2

l

z

3

X.

p

c

,

"

*

3b

'm

E-——

"

*

Eml

m

|

—

-

u-

|

n

o

A

-t

-

z

Éz

D

i

H

E

—eXT

—W

lW

T

a

N

*

M

s

N

D.

ä.

,

p

j

--

N

W

i

"

z

4

w

*

N

"

s

5

E

d

E

7

M

h

*

24

X

P AT

D

A

N

ER

NG

/u,

,

LH

7

2

2aM

aM

NU

-

d

M

d

À

m.

"

ZA

MY

N

A*

r

W

l

|

"

N

AY

N

*5

N

*

hx

N

ERN

2*

N

l)

VN

s.

"n

-

Á

:

x

Y

H2

f

i

i

SN

Vj

EL

m

P

a

-

SN

SuM

1

m

Tif

)!

)

J

/

j

J

s

rÓi

"m

(

M

3

-

-

NU

NI-

il

W

l

"

Y

(

4

s

r

r

I-3—1—

-

U

-

M

W

s

N

P

u

M

F3

g

N

)

p

3

i

Y3

T

"a

N

N

.r.»

Ü

Y

f*

H

i

11

N

1

—

"

lii

n

;;?

——

l

A

mm

i

3

3

jNI

—

J

Xl

Sr

W

,

. ia

i

..n

jen

— A

*

a

r

!

RR

VA

i

AY

N

&

As

1

^l

U

VN

——j

v a sspT

A

WE CU

l

j

W

Rure at C o r

J

E

apP

ORTA

£

a

i

/

3;

TM

mittegm i Dors

T

h

—

AA

——

o

w

T EEE

$

——

7

V/

NSS

Il

,

AU L r

u EEE r ag r a ag

g

,.

-

MUA RTAET TR

—— Ó

t

—

E

s

—— P€Ó

DÀ

]

T ULAIENE

ia r

m m r m

Y

H

M

"

"

r

m

r ii

— —Ó

—

m a p

-

Y

i

-

ii

-N

u

A

-

—

r n

um m u .

z

-

—

"

k

M

Y

-

VA r r a m

r a r m m m

—

—

a

m

z

—

NU

MOR

ARA

r

W

W

k

RI W ERE

u r m a

V Mu

LE

z

-

AT

!

-

p——————————

r i

kH

E

—

-

L

-

z

E

z

i.

.,..

M

WA

.-..

o r m a

r r u a

at

L m

—

-

n

M

m

-

Eoox

N

um

RE EEE a I a n

E

N

&

M

[*

a,

r

i

i

r

-

j

m a m

TE

m

-

—

hhx

--

-

|

N

N

3

-

s

T

m m r a a

M a

——

um

u

i

A

ä

AR

——

L

Em

o m m

m

cc

M

r RU

R.

]

s

E

R

*

a

rE

z

NY

N

i

22

2

TAR

N

X

r r a E

——

2

t

a

T

qu

Z

.

2$

PU

OM

r d

——5

(V

VA

zi

- À

2

EE

NX

r E

iM

Ms

n m

LT

V

—

22

od

EY

DA

E

jvl

M

EL

i ]

NY

iv

s

2

—

od

z

20

V ore.

I-€

20

RSSNS

IN

U

DO

IN

r OR

m

p2

—

z

2

AL

R

T

T

M

Q

il

od

LL

SVÁN

M-

T

uæx

Tl

-

z

—

ixes

WV

VWT

R

T

N

M

L

r

N

W

E

-

"s

53

iE

EE

$5

iM

EAIMCTS

Ed

ISWRS

.

iX

——

À

D

N

N

w

"u

T

EO

QeNUN

E

d

o

p

AL

E

NV

UE

s

"AE

INSe-

OEX

N

['ON

P.

"22

--

I

WY

WY

ER

M E

X

E]

MO

.

N

UuT

A

E

SESS

SENS

SNS

M

z

-

25

$

...«

As

N

N

Hw

.m

E

SRN

IS

—

)

"

TE

s

SDRMS

SS

s

..,.

(3

v

RY

SS

P

m

—

L.

z

ONSMMEMS

ESS

NSNCA

p

T.

uu

A

,..

".

2

o

——

-

OA

ALE

TM

N

A

d

Mu

i

)

N

l»ll..ü

N

-

SS

vX

QX

M

N

X

j

."

N

H

AE

ANNSNSN

|

.

X

o

TA

P5

NS

N

ORE

E

N

NI

..,",

Voti

T

--

-

L

ais

EYV

NX

E

N

ub

n

D

NNSS

Y

N

25

N

3

hu

L

od

$42

N

YWA.

N

N

1

j

Y

N

»

-

*

TLT

-

N

NSN

N

NS

N

5S

M

"i

M

N

Q

M:

-

n.-.

T

o

5S

.

2

^

"

$E

N

N

Av

ES

P

$-s

uD

-

A

X

A

Iw

þ..

IZ

N

"

m)/

u-

-

r

P

LE

z

$od

.

T

MM

ss

X

M

—

N-

J

]

A.

—

RUL

—

ISNSE

N

M

N

d

NI

N

.

m

-

T

u

LONRS

pees

T

p

W

3

N

d

*

I

TL

-

z

us

Es

i

SSS

M

M.

E

SNN

E

M

—

æww

m

4

AE

-s

R

i

S

x

x

E

nw.

LL

3

u-

5

X

z

Bcrs

-

mET

TAT

AW

A

N

"N

.

EEE n

——

s5

U

A

WT

ESSS

od

N

WNS

O

*

d

N

n

N

em

774

v

Ur

ITAYNNS

ENEANA

N

W

z

L

D.

m

T.

£

2

d

^

At

D)

t

MT

z2

v

TE

UX

N

D

z

z

U

720

S

t

.|

Mu um

RR

N

n

Y

E

-

NN

S

2

l4

E T

NTSRT

D

N

N

N

A

N

N

A

NN

2

NY

N

N

ii

N

N

|

|

N

htes

,

DA

VU

ais emanmetmiqtensiód

[

PSAI

E

R

DISPO

SÍT

UM

[IUM

PER HEBDOMADAM

um Ordinario Officii de Tempore

. PARS. JESTIV

Alhi5.

d

:

DOMINICA AD

MATU

TINUM.

Ante Matuünum , & omnes Horas , preterqu

E

am

ad Completorium , dicitur fecretó :

p

ij

z

Áter tioftér ; qui es

ünicum , Döminuin 1'ru'm: ïj

ä

p

in coelis : fan&tificé-

qui concéptus eff de Spíritu ^

15

E

tur nomen tuum:

fantto; natus ex María Vír-

;

:

YU

d

advéniat

ï.

tegiium

girte ; paffus fub Póntio Pilá-

1

um vs

at volüntaás tua ficut

to, crucifixus, mórtuus, &

in écelo ; & i terra. Panem

fepültus: defcénditad ínfe-

B

wZ

;

hoftrum quotidiánum da no-

bis hódie

ros: tértia die refurréxit à

& dimítte nobis

mórtuis : afeéndit ad coelos ,

débita noftra , ficut & nos

fedet ad déxteram Dei Patris

dimíttimus debitóribus no-

omiiipoténtis : inide veritürug

ftris: Et ne nos indüeas in

eft judicáre vivos ; & rüór-

tentatiónem: fed líberaosà

tuos. Credo in Spíriturn fan-

malo, Amen;

&um , fan&tam Ecclétiam Ca-

Ve María ; grátia plena:

thólicam , San&tórumi com-

A.

Dóminus tecum : bene-

muiiióriem 5 rémiffióuem pec- '

díba tuin muliéribus ; &

catórum , carnis refurrectió-

benedíétus fruétus

ventris

riemi ; vitam M& atérnam ; A-

tui JEfus. San&a María ;

Imnens

Mater Dei;ora pro nobis pec-

Deindeclarà voce dicitar

z

catóribus, nunc; & in hora

Verfus.

mortis noftr& ; Amen,

Oniiné lábía

!

Tles.

gïe'ä | ápé- !

. In principio Matutini , &

Prime , ac in fine Completo-

w. Etos mieurmi annurit

;

iäbilf

1hi , dicitür etiam Svmbolum

laudem tuami.

Apoftolorum.

^ Deu's'in adjutórium meüm ;

edo in Deum ; Patrem

mténde. g. Díómirie ad ad-

B

ommipoténtem , Creató-:;juvándum me feftína.

rem coeli & terre; |Etin Je-| Glória Patri ,. & Fílip ; &

fum C

.'ïhriftum , Fillium ejus )Spi-;'itui fantto.

P

P

*

$ icut

-

EX

—

2

Dominica ad Matutinum.

E

Sicuterat in principio , &

veftra , ficut in. exacerbattó-

nunc , & femper , & in f:ecu-

ne fecündüm diem tentatió-

la feculórum , Amen. Allel.

nis in desérto:ubi tentavérunt

N

Sicdicitur Allelüja.;

ad

me Patres veftri , probavé-

omne& Horas per Annum.

runt , & vidérunt ópera mea.

Invitatorium fequens dici-|

Q ul femt nos.

tur ab Octava. Pentecoftes ,

uadragínta annis próximus

usque ad Adverntam.

&i

ui Generanom huic , & lel'

f

Tuvitatoriuum.

Adorémus

Semper hi ertant corde: ipfi

Dóminum , * Qui fecit nos.

veró non cownoverunt Vlas

M

epelithr, Adorémus Dó-

meas , qutbus jurávi in ira

m , qui fecit nós.

mea , fiintroibunt in réquiem

Pfalmus 9

Incam.

Adorémus Dómi-

!

Enfte, exultemus Do-

num , qui fecit nos.

V

G lória Patri, & Fiho, & Spi-

M

mino , jubilémus : Peo

l

falutári noftro : praoccupc-

rítui fan&to:Sicut eratin prin-

müs fáciem ejus 1n confeffió-

c1p10,& nunc , & femper ,

»€d

in fzecula fæculorum. Amern.

ne, &in P(almis jübilémus ei.

)

Á dorémus Dommum, qul

)ul fecit nos.

ii

fec1t nos.

A dorémus Dommum » qui

() uomam Deus. ma«rnus Da—

fecit nos.

i

minüs, & Rex ma«rnus fuper

Sequens Hymnus dicitur

ommes deos : quóniam non

ab Oztava Pentecoftes usque

li

ï

repéllet - Dóminus plebem

ad Dominicam proximiorem

ia in manu ejus funt

Kalendis OGtobris.

es terra , & altitü-

Hymnus.

u

dmes móntium :lpfe cónfpicit. |:

Ode

urgentes vigilé-

"ii fecit nos. -

i

mus omnes ,

ï

) uónianf ipsíus eft mare, &

Semper in Pfíalmis medité-

ipfe fecit illud , & áridam

mur ,atque

fundavérunt manus ejus : ve-

Voce concórdi Dómino ca«

níte ,adorémus , & procidá-

námus

müsante Deum : plorémus

Dülciter hymnos.

coram Dómino ,

qui fecit

Utpio Regi páriter canéntes,

Cum fuis banüls mereámur

nós , quia' ipfe eft Dóminus

Deus nofter:nos autem pópu-

aulam

lus éjus, & oves páfcuz ejus.

i

Ingredi coeli , fimul. & ,per-

À dorémus - Dóminum , qui

P

ennem

fecit nos.

Dücere vitam.

Kiódle f vocem ejus audié- ['Prieftet

hoc nobis Déitas

ritis , nolite. obduráre: corda

beáta

Patris

[

,

Dominica ad Matutinum.

MIctr

j

(eny

l

Patris ac Nati D

paritérque[per dicitur in fine omnium

J

fan&i

IPfalmorum , nifi aliter-note-

NTv

)

robav

Spíritus , eujus réfonat per|

tur.

Píalmus 2.

!

omoem

&

are fremuérunt Gen-

f

ATU

Glória mundum.

Amen.

tes ,

*.& pópuli meditá-

IN I. NOCTURNO.

ti funt inánia ?

j proxm

A. ihterunt Reges terra , &

TT

Servite

Per Ánnum , Antiphona.

ommo.

pr1nc1pes

convenerunt

in

Otde: j

Afterifcüs *

notat paufam

unum.* advérsus Dóminum ,

Tünt. Yi

cantus in Choro. .

& advérsüs Chriftum ejus.

WI N0 u

Pfalmus. x,

Dirumpàmus víncula eó-

Bs

Eátus vir , qui non ábiit|rum: * & projiciámus a no:

ls Don.

b;

in consílio impiórum , &

bis jugum ipsórum,

in via peccatórum non fte-

ui hábitatin coelis , 1rr1de-

o g.

tit, * & in cáthedra peftilén-

biteos: * & Dóminus fub:

iüpn.

tiz non fedit,

fannábit eos;

at d

5 ed in lege Dómini volüntas

T unc loquätur ad eos in h&

m Anen

ejus , * & inlege ejus medi-

* &infuróre fuo con«

tábitur die ac noéte.

urbab1t eos,

Um, (

Et erit tanquam ho"num,quod

tütus Eam

lantátum eft fecus decür.

mOTl-

€o fuper Sio

dicitr

fus aquárum, * quod fructum

fa

um ejus ,

prædl—

s USQué

fuum dabit in témpore fuo.

—

s?ecéptum ejus.

i2 601

i, t fólium ejus non défluet: *

]nus d1X1t ad me: * Fí.

& ómnia, qus&cümque fA-

lius meus Cb tu , eg0 hedw

ciet ,

»rofperabüntur.

énul t& -

vitil

Non ic Ímpii , non fic : * fed

j

óftulaà me , & dabo. tibi

tanquam pulvn ; quem pró-

Gentes h&reditátem tuam : *

uedit

jicit ventus à fácie terra.

& poffeffiónem tuam tämu-

fdeó non resürgent impu in

rios terra.

)

judício: * neque peccatóres

Reges eos in virga färr 33

in concílio juftórum.

& tanquám vas figuh COIl-

()uomam novit Dörmnus

frínges eos.

!

nenteo

Vnm juftórum : * & iter im-

Et nunc Reges mtelhmte ;

plorum períibit.

erudímini , qui Judxcatls ter

«t

ram.

Glória Patri, & Fílio, * &

Spmtm fan&to.

Servíte Dömmo in timóre: *

&

Sicuterat in princípio , &

& exultáte ei cum tremóre.

nunc, &femper, * & infe-|

Apprehéndite difciplína, ne-

eula 1æculox um. Amen.

]

quándo ira(cátur Dommu* 7

Hic verfus Glória ,

fem-l &

& pereátis de

Via J Ut bde

^

GCum

lu

i

Dbminica ad Matutinum.

m

Cüm exárferit in brevi ira] Convértere Dómine ,& éri-

D

ejus, * beáti omnes , qui'.

pe ánimam meam : * falvum

'confidunt in eo.

me fac propter mifericórdiam

tuam.

Pfalmus

j

Omine , qui

ä Sjnultipli-

uóniam non eftin morte ,

T

cáti funt , qui tríbu-

qui memor fit tui:* in infértio

Jant me ? * multi insürgunt

autem — quis

confitébitur

advérsüm me.

tibi ?

MI0ulti dicünt ánime mez : *

L aborávi in gémitu meo, la:

non eft falus ipfi in Deo ejus.

vábo per síngulas nottes le-

Tu autem Dómine fufcép-

&um meum : *lácrymis meis

tor meus es, * glória mea , &

ftratum meum rigàábo.

g

"furbátus eft à furóre óculus

i

exáltans caput meum.

V oce mea ad Dóminum cla-

meus : * inveterávi inter om-

mávi : * & exaudivit me de

nesinimícos meos.

]

Tnonte fan&to fuo.

Difcédite àme omnes , qui

Ego dormívi , & foporátus

operámini iniquitátem : *

fum: * & exurréxi , quia Dó-

quóniam exaudivit Dóminus

vocem fletus mei.

|

minus fufcépit me.

Non timébo míllia pópuli

Exaudivit Dóminus depre-

p

circumdántis me : * exürge

catiónem meam

* Domi-

Dómine, falvum me fac Deus

nus oratiónem meam fufcé-

ï

meus.

it.

l

(

Ouóniam tu percufsífti om-

Erubéfcant, & conturbéntur

nes adversántes mihi fine cau-

veheménter omnes

inimíci

fa , * dentes

peccgtörum con-

mei : * convertántur , & eru-

iriviftü.

*

béfcant valde velóciter.

|

D ómini eft falus , * & fuper

Per Annum , Antiphona.

pópulum tuum :b

Servíte Dómino in timóre ,

tua.

ctnediätio

& exultáteei cum tremóre.

E

Pfalmus 6.

Afia. Deus judex juftus.

Píalmus- 7.

X Omine, .ne in furóre tuo

*

árguas me :

neque in

Omine Deus meus , in

D

ira tua corrípias me.-

te fperávi : * falvum me

Miferére mei.Dómine , quó-

fac ex ómnibus perfequénti-

niam infirmus fum : * fana

büsme , & libera me.

me Dómine , quóniam con-

Nequando rápiat ut leo áni-

turbáta funt offa mea.

mam meam: * dum non ett ,

Et ànima mea turbáta eft val-

qui rédimat , neque qui fal-

dé:*fed tu Dómin

vum fáciat.

e üsque-

quà *

Dómine Deus meus, fi feci

Mtud- *

5

l

Dominiea ad Matutinum.

Itl

j

iftud : * fi eft iniquitas in má-

Ecce partüriit injuftítiam : *

| fäh'm

nibus meis.

Es

concépit dolórem.,

& päpgrit

XUUN

$1 réddidi retribuén

tibus mi-

iniquitátem,

!

hi mala, * décidam méritó

L acum ape

ruit , & c&"ö'diü

T r

ab inimícis meis inánis.

eum : * & íncidit in fóveam ;

l mïemg

Perfequátur inimícus áni-

quam fecit,

DI

Convertétur dolor ejus in ca-

(

mam meàm , & comprehén-

dat ,

& concülcet in terra

putejus: * & in vérticem

1rte0 l

vitam meam : * & glóriam

Ipsíus iníquita

i

s ejus defcén-

Vcles |

micam in pülverem dedü-

det.

TOIS mrey

cat.

Confitébor Dómino : fecüns

0.

Exürge Dómine in iratua : *

düm juftítiam ejus : * & pfal- -

? (culis

& exaltáre in finibus inimi-

lam nómini Dómini Altíffimi.

.

córum meórum,.

Pfalmus 8.

Wt qm.

Omine Dóminus no-

Et exürge Dómine Deus

meus in pracépto , quod

fter, * quàm admirábi-

|

m*

mandáfti: * & fynagóga po-

le eft nomen tuum in univér-

Dinms

lórum circümdabit te.

(a terra!

5

Quóniam.eleváta eft magni-

propter hanc in altum re-

| depre-

grédere : * Dóminus jüdicat

ficéntia tua * fuper coaelos.

Doni.

pópulos,

Ex ore infantium , & la-

Dómine fecündüm

fué

1dica me

&éntium perfecífti laudem -

juftítiam meam , * & fecün-

propter inimícos tuos,* ut dé-

Déntur,

düm innocéntiam meam fu-

ftruas inimícum , & ultórem.

uóniam vidébo

coelos :

Thirici

er me.

&en-

C

onfumétur nequítia pecca-

tuos , ópera digitórum tuó-

l

tórum , & díriges juftum : *

rum: *lunam & ftellas , que -

N

hona.

fcrutans corda, & renes Deus.

tu fundáfti.

Quid eft homo , quód me-

fhürt ,

Juftum adjutórium meum à

emirt

Dómino , * qui falvos facit

mor es ejus? * aut filius

ii

»

N

rectos corde.

hóminis,quóniam vífitas eum?

iVünuífüi eum pauló minus

D eus judex juftus, fortis , &

y , I

átiens : * numquid iráfcitur

ab Angelis, glória , & honó-

e€

r síngulos dies ?

re coronáfti eum : * & con-

ynm .

lue'nti-

N

Xifi convérfi fuéritis ,

*

glà-

fütuífii eum fuper ópera

dium fuum vibrábit :

ar-

mánuum tuárum.

Omnia fubjecífti fub pédi-

j -

cum füüm teténdit , & pará-

vit illum.

busejus: * oves & boves

J d'?!

Bt in eo parávit vafa mor-

univérfas , infuper & p

tUi li.

campl.

d;ora

tis : *fagíttas fuas ardéntibus

efféci t.

*

V ólucres coeli , & pifees.

[f

1 *

n

, H

6

- Dominica ad Matütinum.

ftaris , * quiperámbulant sé-

-.

in Sion: * annuntiáte inter

in

hr

mitasmaris ^

í

t

j

Gentes ftüdia ejus.

j

Dómine Dóminus nofter , *

Quóniam requírens sángui-

quàm-admirábile eft nomen

nem eórum recordátus eft : *

;

3 R[l(

ji

tuum in univérfa terra !

non eft oblítus clamórem páus

Pfalmus 9.

erum.

m

4^Onfitébóor tibi Dómine

Miferére mei Dómine : * vi.

40

A.^ in toto corde meo : * nar-

de humilitátem meam de ini-

dv

vábo ómnia mirabília tua.

mícis meis.

No

F. &tábor,& exultábo inte: *

Qui.exáltas me de portis

gi

pfallam nómini tuo Altíffime.

mortis , * ut annüntiem om-

fl

in converténdo inimícti me-

hi

nes laudatiónes tuas in portis

um retrórfum : *1nfirmabün-

filia Sion.

ü

i

tur , & períbunt à fácie tua.

Exultábo in falutári tuo: *

qt

N

fl

uóniam fecííti judicium

infixas funt Gentes in intéri-

ieum, & eaufam meam : *

tu , quem fecérunt.

h

jl

In láqueo iíto , quem abfcon-

b

fedífti fuper thronum , qui

judicas juftítiam.

35

dérunt , * comprehénfus eft

(u]

Inerepáfüi Géntes

,& päriit

es eórum.

EU

impius:* nomen eórum de-

&l

-ognofcétur Dóminus judi.

léfti in etérnum, & in. fcu-

,

cia fáciens

* in opéribus

iM

]um fzeculi.

t

mánuum Ííuárum compre-

Inimíci defecérunt frámez

hénfüs eft peccátor.

u

in finem: *. & civitátes eó-

Convertántur peccatóres in

(

li

rum deftruxífti,

N

inférnum : * omnes Gentes

Périit memória eórum cum

u

& oblivifcüntur Deum.

f

sónitü: * & Dóminus in &-

[e

uóniam non in finem oblf.

li

MUA

térnum pérmanet,

vio erit páuperis : * patién-

Parávit i judício thronum

tia páuperum non

fuum: * &ipfe judicábit or-

finem.

peribi; in

"— 9À

bem terre& in equitáte , judi-

Exürge Dómine , non con-

cábit pópulos in juftítia,

fortétur homo : * judicéntur

— ——

Et fattus eft Dóminus refü-

Gentes in confpé&tu tuo.

gium páàuperi: * adjütor in

Conftítue Dómine legislató-

"—

opportunitátibus ,in tribula-

tióne.

rem fuper eos:* ut fciantGen-

.

tes, quóniam hómines funt.

*f—fx— o* ——

Et fperent in te, qui nové-

t quid. Dómine recefsífti

L

runt nomen tuum : * quóniam

longé , " défpicis in opportu-

"

P

non dereliquífti qugréntes te

nitátibus , in tribulatióne ?

GN

. Dómine.

z

z

J'um fupérbit fmpiusincén-

prehen-

p

Psäll,?tc Dómino, qui hábitat | ditur pauper ; * com

dün-

usgitesdade

Dominica ad Matutinum.

ll

life

T

düntur in consíliis , quibus

Propter quid irritávit Ímpius

Deum ? * dixit enim in corde

s e

cógitant.

*

Ü

aæm

Quóniam laudátur peccátor

fuo : Non requíret.

"l efst

in defidériis ánima& fue : *

Vides, quóniam tu labórem

Tlittm

3l

&iníquus benedícitur.

& dolórem consíderas : * ut

E xacerbávit Dóminum pec-

tradas eos in manus tuas.

*

Tif *v

cátor: *fecüándüm multitü-

' ibi derelí&tus eft pauper : *

4 [ lii

dinem irz fus non queret.

órphano tu eris adjütor.

Non eft Deus in confpéctu

C óntere bráchium peccató-

Íe pori

ejus : * inquináte funt vie

ris , & malígni : * quaerétur

lem om,

ilfusin omni témpore.

peccátum illíus , & non inve-

Á

,

1 porty

A uferüntur judícia tua à fà-

niétur.

cie ejus : * ómnium inimicó-

Dóminus regnàbit in stér-

tip; *

e 9

rum fuórum dominábitur.

num , & in fzculum fzculi *

TU ett.

Dixit enimin corde fuo : 3

períbitis Gentes de terra il-

Non movébor à generatióne

líus.

i.

in generatiónem fine malo.

D efidérium páuperum exau-

éifi

lii

Cujus maledictióne os ple-

dívit Dóminus : * prepara-

num eft, & amaritüdine, &

tiónem cordis eórum augh'vit

auris tua.

*

|

I5 Jud

dolo : * fub lingua ejus labor

BériDus

& dolor.

T udicáre pupillo,& hümili, *

Sedet in insídiis cum diviíti-

Jmpre

ut non appónat ultrà magni-

bus in oecültis: * ut interfi-

ficáre fe homo fuper

r in

ciatinnocéntem.

ramt

-tera

jentes

Ocuh ejus in páuperem re-

P(almus 1o.

Iffl

N Dómino confido : quó-

fpíciunt : * infidiátur in ab-

10bl

fcóndito , quafi leo in fpelün-

modo dícitis ànimz mez : *

ca 1ua.

A

tránsmigra in montem ficut

:

Tib

Infidiátur , ut rápiat pàupe-

paffer ?

7

.

rem : * rápere páuperem ,

[6)

Juó

niam ecce peccat

óresin-

[ G

dum áttrahit eum.

tendérunt arcum , paravé-

intit

Ín láqueo fuo humiliábit

runt fagíttas fuas in pháre-

!

eum:*inclinàábitfe , & ca-

tra , * ut fagíttent in obfcüro

jato

det, cüm dominátus füerit

re&tos corde.

Gete

áuperum.

Quóniam quz perfecífti , de-

D.

ixit enim in corde fuo

ftruxérunt : * juftus autem

Oblítus eft Deus: * avértit fa-

ud fecit ?

^

fsft

yrt

ciem fuam,ne vídeat in finem.

b

óminus .in templo fan&o

fuo:* Dóminus in coelo

Ti

Exürge Dómine Deus , exal-

1

(tl-

tétur manus tua: * neoblivi-

des ejus.

VONSNU Pt K

1f

fcáris páuperum.

Üculi ejus. in páuperem re-

4

P

VY

[

A

Dominica ad Matutinum.

[*

: ' Wtï.

fgiciünt ; * pálp

bre ejus in-

nàtum , probátum terre $

térrogant filios hóminum,

u

rgátum séptuplum.

i

D óminus intérrogat juftum

T

u Dómine fervábis nos : &

Q'g':.m

t

y

& ímpium : *quiautem dií-

cuftódies nos, * à generatióne

*ä

j

ligit iniquitátem,odit ánimam

^*

[

hac in etérnum.

zpuX'

(uam.

In circüitu impii ámbulant: *

Ó iut :

P]uet fuper peccatóres ]à-

fecündüm altitüdinem- tuam

[

queos : * ignis , & fulphur ,

multiplicáfti filios hóminum,

ht

& fpíritus procellárum , pars

Pfalmus 12.

IIf

[

eálicis eórum.

quequo Dfíe oblivifceris

qui

Quóniam juftus Dóminus, &

einfinem ? * üsquequó

TOU

avértis fáciem tuam à me ?

ipit

juftítias diléxit : * equitátem

x.

vidit vultus ejus,

Q uámdiu ponam consília in

ff

: Per Annum , Antiphona.

ánima mea , * dolórem in

r

Deus judex juftus , fortis , &

corde meo per diem ?

[

longánimis ; numquid irafcé-

U squequó exaltábitur inimí-

al

tur per síngulos dies?

cus meus fuper me ? * ré.

Jn

Afía, Tu Dómine.

fpice, & exáudi me Dómine

npeti

. Pfalmus 1r.

Deus meus.

i

Alvum mefac Dómine ,

Illámina óculos meos,ne um-

i

[*

quóniam defécit Santtus;*

quam obdórmiam in morte : *

D

uóniam dimin&tz funt veri-

Nequándo dicat inimícus me-

tátes à filiis hóminum.

us : Praválui advérsüs eum.,

m

Af

ana locüti funt. unusquís-

Qui tríbulant me,exultábunt,

fij

quead próximum fuum : *

fi motus füero : * ego autem

Qu

libia dolófajin corde.& corde

in mifericórdia tua fperávi.

M

Jocüti funt.

E xultábit cor meum in falu-

l

Difpérdat Dóminus univérfa

tári tuo;cantábo Dómino , qui

)

lábia dolófa , * & lin

guam

bona tríbuit mihi:* & pfallam

magniloquam.

nómini Dómini Altíffimi.

]

Qui dixérunt :

Linguam no-

Pfalmus 13.

ftram magnificábimus, lábia

Ixit insfpiens in. corde

[i

noftra à nobis funt ; * quis

D

fuo :* Non eft Deus.

Ü

nofter Dóminus eft ?

C orrüpti funt , & abominá-

ropter misériam fnopum , &

biles fa&ti funt in ftüdiis fuis;*

gémitum páuperum , * nunc

non eft , qui fáciat bonum ,

|

exürgam , dicit Dóminus.

non eft usque ad unum.

? w

onam in falutári : * fiduciá-

"

D óminus de coelo profpéxit

'fa

lter agam in eo.

J

*

.

fuper filios hóminum , * ut

E ]óquiaD

omifi,e

lóquia ca-ï

h

vídeat , fi eft intélligens , aut

;

lo

requírens Deum,

T

fta ;* argentum i Suami-

D

-^ Tnnes

Dominica ad Matutinurm,

1 (ty j

"

O mnes declinavérunt ,fimul

corde fuo , * qui non egit do-

inütiles fa&li funt : * non eft,

]umin lingua fua.

äbk HOS: )

t

ui fáciat bonum , non eft us-

N ec fecit próximo fuo ma-

u

e ad unum.

lum, * & oppróbrium ron ac-

:

ämbW

epülchrum patens eft gut-

cépit

advérsus | próximos

/

tur eórum : linguis fuis doló-

fuos.

D i

sé agébant: * venénum áfpi-

Ád níhilum d

edü&us' eftin

At

dum fub lábiis eórum,

pi]

confpéttu ejus malígnus: * ti-

Quorumos maledictióne , &

méntes autem Dóminum

r

amaritüdine plenum eft : *

ríficat,

gl

isqueni

1 me?

velóces pedes eórum ad ef-

Q ui jurat próximo fuo, &

fundéndum sánguinem.

non décipit : * qui pecüniám

Q j

» ontrítio , & infelícitas in

fuam non dedit ad usüram ,

D g

i

viis eórum, & viam pacis non

& münera fuper innocéntem

cognovérunt : * non eft ti-

non accépit.

Ltüriniml's

mor Dei ante óculos eórum.

t

Q ui facit hec , * non mové-

IN.ónne cognáfcent omnes,qui

bitur in eetérnum.

: Diniy

operántur iniquitátem , * qui

Per AÁnnum , Antüphona;

$C Uf

dévorant plebem meam ficut

Tu Dómine fervábis nos , &

efcam panis ?

cuftódies nos.

Dorie;!

óminum non invocavé-

9« Memor fui no&te nóminis$

CUS I«

$

runt ; * illic trepidavérunt

tui Dómine. -

$ CUT

timóre ,

ubi non erat ti-

&. Etcuftodívi legem tuam,

tàbunt,

inor.

Poft Verficulum cujuslibet

quiem

Q uóniam Dóminus in gene-

NNo&turni dicitur : P ater no«

rivi.

ratióne jufta eft , consílium

fter. fecretó. y. Et ne noá

n fali

indücas in tentatiónem.

inopis confudíftis : * quóniam

10, QU

Dóminus fpes ejus eft.

9. Sed líbera nosà malo,

pfilun

'

uis dabit ex Sion falutáre

Abfofutio,

v

m

Ifrael ? * cüm avérterit Dó-

Xáudi.

Dómine ]Jefi

minus captivitátem — plebis

É

Chrifte preces fervórum

Qd

fuz , exultábit Jacob , & 1«-

tuórum, & miferére nobis ,

lIs

tábitur Ifrael.

quicum Patre , & Spíritu

Qf

Pfalmus 14«

fan&to vivis & regnas in fe-

j

us

Omine , quis habitàbit

cula fzeculórum,

D

murfl ,

.jn tabernáculo tuo? *

E* Amen.

aut quis requiéfcet in monte [Y- Jube domne benedícere.

fantto tuo ?

)[pöX

Büo. Benedidióne perpétua

Q viingréditur fine mácula;* |benedícat nos Pater sternus.

$,

& operátur juftítiam.

n

A/

'I)Eiägïeguntur Le&iones

uj lóquitur veritátem in

cuni

1

à

e

Dominica ad Matutinunt.

Qum R efponforiis, ut in'Pro-| quóniam à dextris eft mihi ,

g

ne commóvear.

q

rio de Tempore affignantur.

|

- Proii.Lettione Benedidtio.

Propter hoc letátum eft cor

LM

Unigénitus . Dei Filius. nos

meum, & exultávit lingua

QUI

h

benedícere, & adjuváre dig-

mea: *ínfuper & caro mea

nétur.

E.

Amen.

?

requiéfcet 1n fpe.

»

y

^ Pro iii. Lettione Benedicti

o.

Quóniam non derelínques

Spíritus fan&i grátia illümi-

ánimam meam in inférno : *

j

nec dabis Santétum tuum vi-

]

net fenfus, & corda noftra.

;, Amen.

.

dére corruptiónem.

Jl

IN 1I. NOCTURNO.:

fif

TNootas mihi fecifti vias vits ,

; Per Annum , Antiphona:

adimplébis me letítia cum

jl

Bonórum meórum.

vultu tuo : * delectatiónes in

ij

Pfalmus x

déxtera tua usque in finem.

Onsérva me

ïiömi ne .

ïï

l

Per Ánnum , Antiphons,

X quóniam fperáviin te: *

Bonórum meórum non .ín-

Dixi Dómino : Deus meus es

(

diges , in te fperávi , con-

tu,quóniam bonórum meó.

sérva me Dómine.

j W

rum non eges.

Afía. Propter verba.

Jl

[

Santlis ,

ui funt in terra

Píafmus 16.

ejus , * mirificávit omnes vo-

* Xaudi Dómine juftítiam

Y

j

luntátes ineas ineis.

meam: *inténde depre-

M ultiplicáte funt infirmità-

catiónem meam.

cïgtj

i

tes córum : * pófteà accelera-

Auribus pércipe oratiónem

vérunt.

meam * non in làbiis dolófis.

Non congregábo conventí-

De vultu tuo judícium me-

cula eórum de fanguínibus: *

um pródeat * : óculi tui.ví-

LL

—

ilec. memor ero nóminum

deant equitátes.

eórum per lábia mea.

Probáfti cor meum, & vifi-

táfti no£te: * igne me exami-

Dfis pars hereditátis mez ,

& cálicis mei:'tu es,qui reftí-

nífti , & non eft invénta in

tües haereditátem meam mihi.

me iníquitas.

CONMET rE X M E

Funes cecidérunt mihi in

non loquátur os meum

EC

——

precláris: * étenim herédi-

óperahóminum: * propter

d ipdern

—

tas mea preclára eft mihi.

verba labiórum. tuórum ego

r

[—

Benedícam Dóminum , qui

cuftodívi vias duras.

I

tríbuit mihi intellé&tum : *

Pérfice greffus meos in sémi-

—— Á—

—UROs—. —

infuper & usque àd nottem

tis tuis: * ut non moveantur

m

l—

"

—

z

increpuärunt me renes mei.

veftígia mea.

x

F

Providébam Dóminum in

Ego clamávi , quóniam ex-

*

audífti me Deus: * inclína

N

L LPMeS

confj Pö&u mco femper

aureim

Dominica ad Matuunum.

iW mj

aurem tuam mihi, & exáudi| rum egó: euftodivi vm.» dw

Verba mea.

ras.

hm elt,

Mirífica mlfericördlas tuas*|Afía. Díligam te.

lil hngu

qui falvo: fácis fperantes in

Et non.repetitur in Pfaf-

te.

itno : quod femper fit, quando

A reüftäntlbus déxtere tue

Antiphona mclplt à primo

dcrclfn

mfemo.

cuftódi me , * ut puplllam

verfu Pfalmi ; & Píalmus

óculi.

tunc incipitur-ab eo verbo ,

| tüümw

Sub umbra alarum tuarum

fhive

'

jn quo defimt Afía ,

