hereat córpori , vivat Deo

dite vítulos eárum domi.Tol-

u flIO, d

de Deo. Nunc labóret in ter-

letísque arcam Dómini , &

ra , ut pófteà regnet in coelo.

ponétis in plauftro , & vafa

II p .

|

S U fj

T e Deum laudámus. 16.

áurea , quae.exolvíftis ei pro

FERIA TERTIA.

delí&to , ponétis in capséllam

T

l

J

Ín primo No&turno.

ad latus ejus:& dimiíttite eam,

De libro primo Regum.

ut vadat. Etafpiciétis: & f

It i

Le&ioi.

Cap. 6.

quidem perviam finium fuó-

Q

(

[

Uit ergo arca Dfli in re-

rum afcénderit contra Béth.

SUA X 'dgü

gióne Philifthinórum fep-

Íames , ipfe fecit nobis hoc:

i

tem ménfibus. Et vocavérunt

mínime

malum grande : finautem ;

hr

Philifthiim facerdótes, &. di-

Íciémus, quia ne-

v

vínos dicéntes:Quid faciémus

quáquam manus ejus tétigit

Xerint

de arca Dómini ? Indicáte no-

nosfed cafuáecidit. Fecé.

iügat n

bis , quómodo remittámus eà

runt ergo illi hoc modo.

"

in locum fuum.Qui dixérunt:

,, Comedétis carnes , & fa-

um Df y

Si remíttitis arcam Dei Ifrael,

turabímini pánibus : &* [fte

, (

nolíte dimíttere eam váàcuam,

at'

Lt

eft panis , quem dedit vobis

fed quod debétis , réddite ei

Dóminus ad vefeéndum. -

t o

pro pecéáfo, & tunc curabí-

[

Non Moyfes dedit vobis

j

Ltl

mini: & fciétis,quare non re-

P

anem de coelo,fed Pater me:

j

u

cédat manus ejus à vobis.

us dat vobis panem de coelo

j

!

fl

9

Immolábit haedum mul-

verum. Ifte eft.

Le&tio jii.

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

Bant autem in diréctum

v Ut

"

ff

fperam Pafche': * Et edent

I

vacc& per viam,qua ducit

3l

carnes , & ázymos panes.

Béthfames, & itínere uno

ym

Pafcha noftrum immolá-

j

fl

9

gradiebántur , pergéntes &

.

7l mqlllfs

us eft Chriftus : ítaque epu-

mugiéntes

*

& non decli-

if

yl

lémur in ázy mis finceritátis ,

nábant neque ad. déxteram ,

j !

A

& veritátis. Et edent.

neque ad finíftram : fed & f4-:

VR

Ti

Le&io i.

trape Philifthiim fequebán.

j viti

Uare aggravátis corda

tur usque ad términos Béth-

Q

veftra , ficut aggravávit

fames.

Porro Bethíamiíte

i

'.

CI'HV

IEgyptus , & Pnárao cor fu-

metébant tríticum in valle :

"d

um?Nonne poftquá percüffus | & elevántes óculos fuos , vi-

Y

M

j

dérunt -

206

infra OCtavam Corporis Chrifti.

fhy qm

déruntarcam , & gavífi funt ,

dech. Qui ordo ütique hic eft

at J

cüm vidiffent, Etplauftrum

de facrificio illo véniens , &

j

g

inde defcéndés,quód Melcht-

venit in agrum Jófue Bethfa-

mítz, & ftetit ibi. Eratautem

fedech facérdos Dei fummi

À«

ibilapis magnus : & concidé-

fuit, quód pané & vinum ób-

um «

runt ligna plauftri, vaccásque

tulit,quód Abrahá benedíxit.

;gmovt

impofuérunt fuper ea holo-

e

. Coenántibus illis accépit

gosid

cáuftum Dómino, Levíta au-

j

fus panem , & benedíxit ,

l

tem depofuérunt arcam Dei.

ac fregit , dedítque difcípulis

M

x Refpéxit Flías ad ca-

fuis, & ait : * . Accípite ,

ielot

ut füuum fubcinerícium pa-

& comédite: Hoc eft corpus

Bocd

nem: quifurgens comédit ,

meum. $. JDixérunt viri

lh

& bibit : * Et ambulávit

tabernáculi mei : Quis detde

M

in fortitüdine cibi illíus us-

carnibus ejus, ut faturémur ?

2

iil

B

que ad montem Dei.

Accípite.

[

ii

w. . Siquis manducáverit ex

Le&io v.

p

n

d

hoc pane,, vivet in aetérnum.

Am quis magis facérdos

Al

i

Et ambulávit.

N

Dei fummi , quàm Dó-

j ;alift'ltt

G lória Patri. Et.

tinus nolter Jefus Chriftus?

In fecundo No&urno.

qui facrificium Deo Patri ób-

n

Roem

Ex Epíftola fan&ti Cypriáni

tulit : &óbtulit hoc idem ,

2 0bt

Epífcopi & Maártyris

quod- Meclhífedech obtüle-

ad Cacílium.

rat , id eft, panem & vinum ,

i,

t

Lib. 2' E i&- 3- fLIb initiumo

fuum fcilicet Corpus & Sán-

r

(

e&tio iv.

guinem.

Et ciréa Abraham

TN facerdóte Melchifedech

benedíGio illa precédens ,

fzn&g&,

facrificii Domíniei facra-

BU

ad üoftrum pópulum perti-

T0l

méntum prafigurátum vidé-

nébat. Nam ft Abraham Deo

znus;fecündüm quod Scriptü-

érédidit , & deputátum eft ei

,f

ra divínateftátur, & dicit: Et

AiUm

ad juftítiam : ütique quisquis

n

MelchífedechRexSalem pró-

Deo credit , & fide vivit , ju-

Dj

(

tulit panem & vinum. Fuit

ftus invenítur , & jam pridem

autem facérdos Dei fummi,&

in Abraham fidéli benedi-

VU

benedíxit Abraham.

| :shü

Quód

&us & juftificátus ofténdi.

)

autem Melchífedech typum

tur , ficut beátus Apóftolus

Chrifti portáret ; decláratin

Paulus probát ; dicens: Cré-

j

Pfalmis Spíritus fan&tus , ex

?E

0s

didit Abraham Dep , & de-

]i

persóna Patris ad Fílium , di-

putátum .eft ei ad juftítiam.

|

cens: Ante lucíferum génui

Cognófcitis ergo, quia,qui ex

NI

te. 'Tu es Sacérdos in etérnü

fide funt, hi funt filii Abra-

lt

pI

fecündüm órdinem Melchífe-

-

ha, - PróvidensautemSerip-

türa ,

u

.

Q

Qs

Infra O&avam Corporis Chrifti,.

20

lUi

l

ly

Vl

türa'(,; quia e

X fide juítíficat

meis pánibus , & bíbite vi-

Ti

j

Gentes Deus , prenuntiávit

num , quod mífcui vobis.

li

ul

Abrah&e, quia benedicéntur

T

NI

ànillo omnes Gentes.

z. Egofum panis vitg : Pa.

j p

tres veftri manducavérunt

14

li

&« Accépit Jefus cálicépoft-

imanna in desérto ,

& mórtui

r

quam coenávit)dicens: Hic ca-

funt :

NT

* Hic eft panis de

lixnovum teftaméntum eftin

coelo defcéndens,ut,ft quis ex

T (s

:

ineo sánguine : * Hoc fácite

ipfo mandücet,non moriátur,.

m

if

in meam commemoratiónem.

1

, Ego fum panis vivus,

qui$

(

^. Mlemória memor ero, &

de ccelo defcéndi:fi quis

inane

(f df (

ü

tabéfcet in me ánima mea.

ducáverit ex hoc pane , vivet

Hocfácite. Le&io vi,

inatérnum. Hic eft.

Tf

st

T ergo in Génefi per

G lória Patri.

Hic eft.

U

Melchífedech facerdó-

In tertio NoGurno.

d me

tem benedíClio circa Abra-

L édio fanéli Evangeélii fe.

AM

ham poffet rité celebrári ,

cündüm Joánnerü,

precédit anté imágo facrifi-

Le&io vii.

D

Cap. 6. f

rj J

cii,in pane & vino fcilicet

N illo témpore : Dixit Je-

Jf x

conftitüta. Quam rem perfi-

fus turbis Judasórum : Ca.

ciens,& adímplens Dóminus ,

Den b

ro mea , vere eft cibus : .&

li locik

panem & cálicem mixtum vi-

Sanguis meus , veré eftpotus.

jeth o

n0 óbtulit : & qui eft pleni-

Et réliqua.

TITMTIT

tüdo , veritátem preefigurá-

De Homilía fan&ti Auguftini

UR

te imáginisadimplévit. Sed

; -fCOi'.

& per Salomónem Spíritus

"T'ra&t. 26. m Joan. circa med;

r Md

| præce'd,

fan&tus. typum . Domínici fa-

On ficut manducavé.

crificii ante premónftrat, im.

N

runt patres veftri man-

pulut

moláta hóftize , & panis & vi-

na , & mórtui funt,

Mrdic)

Quare

ni , fed & altáris , & Apofto-

manducavérunt, & mórtui

Suitri

lórum fáciens mentiónem ;

funt ? Quia quod vidébant ,

lj

D

Sapiéntia , inquit ; eedificávit

credébant : quod non vidé-

]

J

fenry

fibi domum , & sübdidit co.

bant , non intelligébant. Ideó

fgrom

lüàmnas feptem

maéctávit

patres veftri , quia símiles

ii

fuas hóftias, mífcuitin craté.

!j gfiändii

efüs illórum. Nam quan-

re vinum fuum , & parávit

tum pértinet , fratres mei ad

jyloi

menijam fuam. Et mifit fervos

mortem iftam visíibilem &

a

fuos , cónvocans cum excélfa

NT

corporálem , nunquid nos

praedicatióne ad cratérem, di-

non mórimur , qui manducá-

ul

cens: Qui eftinsípiens , de-

inus panem de coelo defcen-

D

jj

clínet ad imne.

l

Et egéntibus

déntem ? Sic funt mórtui &

fl

fenfu dixit : Veníte , édite de

illi; quemádrmodum & . nos

T

il

LIH]/LIS

208

Infra O&avam Corporis Chrifti.

*

L

[

d

O0 mori

d |

fumüs moritüri : quantum

accipien

iüntur ! Unde

4ttinet , ut dixi, ad mortem

dicit Apóftolus:Judíciuri fibi

á Vel

mandücat & bibit. Nofiébuc-

ao

hujus córporis visíbilem at-

que carnálem.

célla Dfiica venétum fuit Ju-

ui mandücat meam car-

de ? Et tamen accépit. 'Et

if md

Wi

cüm accépit, in eum inimícus

abüa-

Ó

mem »

& bibit meum sángui-

nem; 9Inme manet, & ego

intrávit: non quia malum ac-

jum €

in eo.

cépit , fed quia bonum malé

K cuiw

h Iml

y. Non eft àlia nátio tam

malusaccépit. "Vidéte ergo

grandis , quee hábeat deos ap-

fratres,panem cceléftem fpiri-

j

(do

tàliter manducáte,iífiocéntiam

!

eram

propinquántes fibijficut Deus

uofter adeft nobis. In me.

eco

ad altáre apportáte. Peccáta ,

AURT

Le&io Viii,

,

etfi funt quotidiána , vel non

.M

w Uantum autem pé

rt'inät

fint mortífera;ántequam ad al

udiü

adillam mortem, de qua

táre accedátis, atténdite,quod

r

terret Dóminus , qua mórtui

dicátis : Dimtítte nobis débita

u

1f

noftra,ficut & nos dimíttimus

funt patres iftórum: mandu-

cávit manna & Moyfes, man-

debitóribus noftris : Si dimít.

Ti

ducávit manna & Aaron,man-

tis, dimittétur tibi , fécürus

accéde, panis eft non venénü.

(urat

ducávit manna & Phínees ,

smanducavérunt ibi multi ,

*[e Deum]audámus. 16.

fnt

runt, &

FERTA QUAR T A.

ts

qui Dómino placué

mórtui non funt.

Quare ?

In primo No&urno.

TU

Ouia visíbilem cibum fpiri-

De libro primo

Regum.

fitup.

táliter intellexérunt;fpiritáli-

Le&0i Cap.6.d & 7.

u

Ercüffit autem de viris

ter efuriéruntfpiritáliter gu-

u

. ftavérunt , ut fpiritáliter fa-

. Bethfamítibus , eó quód

f

vidíffent. arcam Dómini : &

Id

"(iaréntur. Nam & noshódie

'accípimus visíbilem cibum

percüífit de pópulo feptua-

ván

- fed áliud. eft Sacraméntum ,

gínta viros , & quinquagínta

míllia plebis.

Luxítque pó-

j

Aliud virtus Sacraménti.

Qd

' & Mifit me vivens Pater, &

ulus, eo quód Dóminus per-

J

ego vivo propter Patrem :

cufsíffet plebem plaga magna.

fl

Et dixérunt viriBethfamita:

:9 Et qui mandücat me, vi-

! nl

.ïälet propter me.

Quis póterit ftare in confpe-

fj

Vi 2

Cibávit illum Dóminus ,

&u Dómini Dei fan&ti hujus?

^pane vite, & intelléttus. Et. |

& ad quem afcéndet à nobis ?

fi

Patri. Et.

Miferüntque nüntios ad ha-

|

LeGio ix.

bitatóres Cariathíarim , di-

il

céntes

, Uàm multi de altári ac-

Reduxérunt Phi-

|

j

lífthiim arcam Dómini , de-

d

i

gipiunt, & moriüntur,G

cén-

l

li

EAU

:

A um.

j

' infra OGtavam Corporis Chrifti,

2

4

4

T

dui

li

fcéndite, & rédücite eam ad , meus dat vobis pane

b151 l

vos. Venérunt ergo viri Ca-

0 verum.. Ifte eft.

mde coe-'f

riathíarim , & reduxérunt ar-

u

2 iMl iO iiia

:

cam Dómini , & intulérunt

Ixit autem Sámuel:Con.

'Cfep

Il

DT

(]n

eam in domum Abínadab in

7— gregáte univérfum. I(:

RLT

lj

Gábaa.

Eleázarum autem

raelin Mafphath;ut orem pro

H

li

filium ejus fanGificavérunt ,

vobis Dóminum. Et convené-

n,ffï]

a

ut cuftodíret arcam Dómini.

runt in Mafphath:hauferünt-

&« Immolábit hoedum mul-

que aquam , & effudérunt in

L Cæ[fffcm

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

lo

[j

confpéctu Dómini , & jejuna-

fperam Pafche: * Et edent

vérunt in die illa, atque dixé-.

dWUQf fï fe ]s

carnes ; & ázymos panes.

runt ibi: Peccávimus Dómi-

dl

jl

uP

« Pafcha noftrum immolá-

no. Judicavítque Sámuel fi-

"

tus eft Chriftus : taque epu-

liosHírael in Mafphath. . Et

WT

lémur in ázymis finceritátis ,

audiérunt Philífthiim , quód

]in

& veritátis. Et edent.

u

T

congregáti effent filii Ifrael

Le&10 d.

in Mafphath , & afcendérunt

ol

T fa&um eft , ex qua die

Sátrape Philifthinórum ad If-

Aur ( s

E

manfit arca Dómini in

elb m

rael. Quod cümaudiffent filii

Cariathíarim , multiplicáti

Ifrael, timuéruntà fácie Phi-

iUdAms d

funt dies( erat quippe jam an-

QUA.

lifthinórum. Dixerüntque ad

Noum;

nus vigéfimus ) & requiévit

samuelem : Ne ceffes pro no-

omnis domus Ifrael poft Dó-

bis clamáre ad Dóminum

um M

minum.Ait autem Sàmuel ad

Deum noftrum, ut falvet nos

FUR

univérfam domum Ifrael, di-

quem d

de manu Philifthinórum.

cens : Siin toto corde veftro

X* Refpéxit Elías ad ca-

li ,l u

revertímini ad Dóminum, au-

an D

férte deos aliénos de médio

putfuum fübcinerícium pa-

nem : qui furgens comédit ,

r

veftri, Báalim & Aftaroth , &

& bibit :

Et ambulávit

T

5..

praparáte corda veftraDómi-

in fortitüdine cibi illíus us-

&l

no, & fervíte ei foli , & éruet

que ad montem Dei.

1]

J

vos de manu Philífthiim. Ab-

* Si quis manducáverit ex

a

ftulérunt ergo filii Ifrael Bá-

hoc pane , vivet in etérnum.,

fl

alim & Aftaroth , & fervié-

Et ambulávit.

"T

runt Dómino foli.

lória Patri.

.Ét.

j o

»Eflo

Comedétis carnes , &

In fecundo No&turno.

faturabíminipánibus , *Ifte

ndetill'i*-f

l

Ex libro fan&ti Ambrófii Epi-

Qs

eft panis , quem dedit vobis

copi de Sacraméntis.

j

Dóminus ad vefcéndum.

1 9 49 C&P. 4- Le&io iVo :

** Non Moyfes dedit vobis

g"

.A U&Gor. — Sacramentórum

M

panem de coelo , fed Païer

.X. quis eft , nifi Dóminus

[

LA

Je-

N

" $itra OGta

v&m Corporis Carifa;

n

'210

&Güm eft coe-

efus? De coelo ifta Sacra-

Dóminus , & fa

H qm

qménta venérunt. Consílium

lum : juffit Dóminus , & facta

g[Pus ]

]o eft. Vere

eftterra:juffit Dfis , & facia

n

enim omine de coe

funt mária : juffit Dóminus,&

1refnlm

autem magnum e

ft, & divi-

nummirácul

um;quód pópulo

ommnis creatüra generáta eft,

qmac

luit Deus manna de coelo:&

Vides ergo,quàm operatórius

ainl

fitfermo Chrifti. S1 ergo tan-

non laboràbat pópulus , &

quprs

manducábat. Tuforté dicis :

ta vis eft in fermóne Dómini

)

anis eft ufitátus. Sed

Jefu , ut incíperent effe , quae

li

Meus

non erant: quantó magis ope-

panis ifte, panis eft ante verba

m

. v

Sacramentórum : ubi accéffe-

ratórius eft , ut qua erant , in

Ingy.

áliud commuténtur ? Coelum

|4

xit confecrátio,de pane fit ca-

non erat, mare non erat,terra

ro Chrifti.Hoc ígitur adftruá-

non erat.

u r

mus. Quómodo poteft ; qui

Sed audi dicéns

r

tem : Ipfe dixit, & fa&ta funt :

i?

anis eft, corpus effe Chrift ?

Confecrátio

ipfe mandávit, & creáta funt.

Confecratióne.

T

igitur quibus verbis eft, &

Ergo tibi ut refpóndeam: non

zi

erat corpus Chrifti ante con-

;

cujus íermónibus ? Dómini

fecratiónem : fed poft confe-

jetu.

Nam réliqua ómnia ,

[

qua dicüntur , laudem Deo

cratiónem dico tibi, quód

I9

déferunt : orátio preemíttitur

jam corpus eft Chrifü. Ipfe

nat

dixit, & fa&tum eft: ipfe man-

pro

pópulo , pro Régibus ,

(

J

rocateris : u

bi venítur , ut

dávit , & creátum elt.

conficiátur venerábile Sacra-

;. Accépit Jefus cálicem ,

r

poftquam coenávit, dicens :

méntum , jam non fuis fer-

Hic calix novum teftamén-

rmónibus facérdos , fed ütitur

L

fermónibus Chrifti.

tum eft in meo sánguine.

* Hocfácite in meam com-

*. Coenántibus illis accepit

memoratiónem.

5

f

jJefus pan

em : & benedíxit ;

J

1f

ac fregit , ded

l

tque difcípulis

j. Memória memor ero , &

tabéfcet in me ánima mea.

$n

fuis, & ait: " Accípite, &

Hoc.

J

comédite , hoc eft Corpus

Le&io vi. Cap. 5.

fl

Tneurm.

;

| Am redi mecum ad pro-

M

49 pofitiónem meam. . Mag-

*'. Dixérunt viri tabernáculi

mei

Quis det de cárnibus

num quidem & venerábile ,

|

urémur ? Accípite.

quód manna Judzis pluit é

h

gjus?,qt fat

" e &äü "æf.

ccelo.

Sed intéllige , quid

fi

* Rso fermo Chrifti hoc

eft àmpliüs, manna de coe-

T

.&-4 cónficit

Sacraméntum.

lo,an Corpus Chrifti ? Cor-

uis fermo Chrifti ? Nempe

pus Chrifti ütique , qui au-

l:

li

ctor eft coeli D;ixxde , an-

ixs,qu? fa&ta fqnt ómnia. Juifit

na

J

21I

IIUSM&u

I

ia O&avam Coxporis Chrifti

u

na qui manduc

àvit , mórtuus

nobis Chrifti veritáte qua dt-.

i

€eft, qui manducáverit hoc

cimus , nifi ab eo dífcimus ,

i W[h

U

Hanavmn

Corpus , fiet ei remíffio pec-

ftulté atque ímpié dícimus.

catórum , & non moriétur in

Ipfe enim ait: Caro mea veré

Mu l

A

&térnum. Ergo non otiófe

eft eíca, & Sanguis meus ve-

um

W

Mi

cum àccipis, tu dicis,Amen ;

réeft potus. Qui edit car-

d

jam in fpíritu cónfitens, quód

nem meam , & bibit sángui-

Ti

accipias Corpus Chrifti. Di-

nem meum, in me manet , &

UClpeerf

cit tibi facérdos,Corpus Chri-

egoineo. De veritáte carnis

r

0Tf

fti; & tu dicis, Amen, hoc

& sàánguinis non relíGus eft

p

eít, verum. Quod confitétur

ambigéndi locus.

ttrf (s -

lingua , téneat afféCtus.

$; Qui mandücat meam

A0 rj

Bs

go fum panis vitz : pa-

carnem , & bibit meum sán-

tres veftri manducavérunt

ul d

guinem : ^ In me manet ,

(b

Tanna in desérto , & mórtui

& ego in eo.

Wtf

unt: * Hic eft panis de coelo

y.

Non e

ftália nàdo tam

r

defcéndens , ut fi quis ex ipfo

$randis , qua hábeat deos

Conll

iDandücet , non moriátur ,

appropinquántes fibi , ficut

Ego fum panis vivus, qui

fedyin

i

Deus nofter adeft nobis. In.

0 t

ccelo defcéndi, fi quis man-

Let&io viii,

Qu

ducáverit ex hoc pane , vivet

Unc enim ipsius Dfiüi

ens

in etérnum.

Hic eft.

N

profeffióne , & fide no«

Glória Patri.

Hic eft.

If j

Ítra veré caro eft, & veré fan-

(us il

In tertio NoCtumo.

guis eft. Et hec accépta , at«

Lé&io fantti Evangeélii fe-

yit, dit

que haufta id efficiunt , ut &

um t

cündüm Joánnem.

nosin Chrifto , & Chriftusin

Le&Gio vii.

Cap. 6. £

A

nobis fit. Anne hoc véritas noin

sipu:

N illo témpore:

n mut

Dixit. Je-

eft ? Contíngat plané his ve-

l

:fus turbis Judeórum: Ca-

rum non efíe , qui Chriftum

|

ro mea , veré eft cibus: &

Jefum verum effe Deum .ne-

o

Trd

tus.

Sangüis meus , vere eft po-

Et réliqua.

gant. Eft ergo in nobis ipfe

per carnem , & fumusin eo ,

T d

Homilía S. Hilárii Epífc.

dum fecum hoc , quod nos fu-

ylpt

Lib. 8. de Trinit. ante med.

; Mi

mus , in Deo eft. Quodautem

On eft humáno , aut fa-

in eo perSacraméntum comiu-

rl

culi fenfu in Dei rebus

nicátz carnis & sánguinis fi-

j

loquéndum.

m

Qua fcripta

mus, ipfe teftátur, dicens : Et

funt,legámus: & qua legé-

üic mundus jam me non videt,

TA

IN

rimus , intelligámus ; & tunc

jl

vos autem me vidébitis: quó-

perféde fidei officio fungé-

niam ego vivo , & vos vivé-

,L

niur.

De naturáli enum in

tis: Quóniam ego in Patre

"

)fii

2

mee

Ji

. 91*

: ia Octava Corporis Chrifti, ..

$

[

meo ; & vos in-

[

me;& egoin

i

^LeGQiones pri

mi No)a'vurïiï

vobis.

leguntur de Epiftola ad. Co-

Mifit me vivens Pater, &

rinthios.

Conveniéntibus,

]i

ütfüprain die Fefti. 178. -

ego vivo propter Patrem.

(

s Et qui mandücat me , vi-

cundo Notturno.

g, Q

vet propter me.

Senflïg ä

n&ti Cyrílli Eptfcopi

$, Cibávit illum Dfis pane

-2 Jerofolymitáni.

ym s

"

vite , & intelléttus. Et qui.

;

Catechefi myftasog. 4.

adftm

Glövria Patri. Et.

Le&8io ix.

'Pfa beáti lg'äïälääärfna äb-'-—

od Y

Uód autem in nobis na-

ünde fufficere vidétur , ut

qansti

v

fas (

turális haec. ünitas fit. ,

certam vobis de divínis my-

ipfe itateftátus eft : Qui edit

ftériis fidem fáciat : quibus

t T

f

carnem meam , & bibit sàn-

digni rédditi, concorpórei, ut

nl (Il

al N

uinem meum,in me manet ,

ita dicam , & confanguínei

at

Legoin eo. Non enimquis

Chrifü fatti eftis. Ipf(c enim

ineo erit ; nifi inquo ipfe füe-

modó clamábat,quód in no&te,

g n

uatradebátur Dóminus no-

JF'

i

rit: ejus tantüm in fe afsümp-

fiUS,U

tam habens carnem, qui fuam

fter Jefus Chriftus, accípiens

sümpferit. Perfétte autem

panem,& grátias agens,fregit,

üinet

& dedit difcípulis fuis,dicens:

sU

hujus unitátis facraméntum

n

fupériüisjam docüerat,dicens:

Accípite,& manducáte : Hoc

p

Sicut me mifit vivens Pater ,

eft Corpus meum. : Et accí-

qisd

& ego vivo per Patrem : &

piens cálicé, & grátias agens ,

ls d

qui mandücat meam carnem ,

dixit: Accípite , & bibite :

vumy

G ipfe vivet per me. . Vivit

hic eft Sanguis meus.Cüm fgi-

m

ergo per Patrem : & quo mo-

tur ipfe de pane pronuntiáve-

eis

do per Patrem vivit, eódem

ritjac díxerit: Hoc eft corpus

! mspt

fnodo nos per carnem ejus vi-

meum : quis audébit deínceps

mur

vémus..

ambígere ? Et cüm idem ipfe

f

"l'e Deum laudámus. 16. -

tam affeveránter díxerit: Hic

Ta

l

" Ad Vefperas omnia ut ia

eft fanguis meus , quis un-

&

P

rimis Vefperis Fefti. -173-

quam dubitáverit, ut dicat,

xtClp

- CEt fi hac die fuerit Feftum

non effe ejus sánguinem ?

tl

N

lN

":Duüplex, in Vefperis fit tan4

Coenántibus illis accépit

tüm commemor, de €o , nifi

f

$ panem , & benedixit ,

h

fuerit ex folemnioribus , ut

ac fregit , dedítque difcípulis

;

q

fuis, & ait: * Accípite, &

&il

dicitur in Rubrica de Com

*

comédite

Hoc eft corpus

(.

lr

i .,gaeEmär:ïdïüb us.

UINT A.!meum.

*

il

O&ava Corporis Chrifti.

| g. Dixéruat viri taöern

Inei

äquli

N

um

&l[lh

"

2

u

In O&ava Corperis Charift. ^

r

mel:

uis. det .de carnibus

emória memor er

x

D

(

lh

b

i ä.be'fc

et in me ánima

N

ejus, ut íaturémur ? Accípite.

j

lP

m

LeGio.v;

Hoc fàcite.

1

i

TLetio vt

WU

l

!

.A Qua

m olim in vinum

d

!

A

convértit in Cana Gali-

Lim cum Judais C

hri-

Ó

ftus dífferens , Niti man-

^if

Ti

lz , quod habet quamdam

cum sánguine propinquitá-

ducavéritis , inquit , carnem

M mm&üoæ

meam , & bibéritis meum

l]

tem: & eum parum dignum

IT

exiftimábimus,cui credámus,

sánguinem , non habébitis vi-

l

quód vinum in sánguinem

tam in vobis. . Cumautem il-

N

transmutárit ? Ad eas nüp-

]i, qua di&ta füerant, non fpi-

hd

tias, quibus córpora copulán-

ritáliter accepíffent , offénfi

Ua

tur , Vocátus , przeter opinió-

abiérunt retró :

putábant

Wtjpi

nem ómnium hoc fecit mirá-

enim, quód eos ad manducán-

das carnes hortarétur. Erant

! i

culum:& non multó magis fic

um

eum corpus & sánguinem fu-

& in véteri Teftaménto

a-

M

um fruénda nobis donáffe

nes propofitiónis : verüm illi

lr Donu y

perfuáfum firmiter habébi-

cüm füerint véteris Tefta-

mus,utea cum omni certitü-

ménti ,finem jam accepérunt.

T

lf

dine tanquam corpus i

íus &

In novo veró T'eftaménto,pa-

lsls

sánguinem fumámus

gs

Nam

niseftcoeléftis , & calix falu-

ücite:l

in iï)öcie panis dat nobis cor-

táris,qui & ánimam & corpus

n B

W

"

us, &in fpécie vini dat no-

fan&tíficant. Quamóbrem non

ritsige

is sánguinem : ut , cüm

fic hecatténdas velim , tan-

Tb

sumpferis , guftes corpus , &

quam fimt nudus & fimplex

us Cun

sánguinem Chrifti , factus

panis , nudum & fimplex vi-

ejüsdem córporis & sángui-

nüm : Corpusenim funt &

:pronuna*;f

jl

nis párticeps. Sic enim effici-

sanguis Chrifti. INam étiam

od

mur Chriftíferi, hoc eft,Chri

fi fenfus illud tibi renüntiat ,

ftum in corpóribus noftris fe-

fides tamen te confirmet. Ne

Qu

ii

réntes , cuüm corpus ejus &

jüdices rem ex guftu : fed te

citra ullam dubitatiónem fi-

j Bu

sánguinem in membranoftra

recípimus : fic fecündüm beá-

des certum reddat , quód fis

T

tum Petrum , divíne natüre

dignus factus , qui córporis &

j

Lt

jl

consórtes réddimur.

sánguinis Chrifti párticeps

&. Accépit Jefus cálicépoft-

Cres.

T

L

jlu

uam coenávit, dicens: Hic

r

Egofum panis vite : Pa-

calix novum teftaméntum eft

t

res veítri manducavérunt

ci itf.üy

[

n meo sánguine.

manna in desérto , & mórtut

?R

* Hoc fácite in meam com-

funt

Hic eft panis' de

memoratiónem.

bä'J»u

: ccelo defcéndens; ut,íi quis ex

Ó

3

ipfo

2X

Ín O&ava Certoris Chrdtt,

(

Spfo mandücet

, non fnorij-|hoc modo in nobis Chriftus

'

gt

tur.

manet, & nos in Chrifto.

n

*, Ego fum panis vivu

4 qui

z. Qui mandücat meam car-

e coelo defcéndi:fi quis man-

nem , & bibit meum sán-

Ut

ducáverit ex hoc pane , vivet

guinem, ?^ In memanet , &z

tf

inetérnum. Hic eft.

ego in eo.

ndeqi

Glória Patri. Hic eft.

y»

Non eft ália natio tam

nenm

p

Intertio NoGturno.

grandis , que hábeat deos ap-

g cred

1,éQio fan&i Evangeliüi

fe-

propinquantes fibijficut Deus

enum.

cündüm Joánnem.

nofter adeft nobis. In me.

XeGio viii

jnd

g li

Ledio vile

C

6,£

qis !

N illo témpore :

b

ixit Je-

.T Os veró fi vitam stér.

qem

X fus turbis Judaeórum : Ca-

nam cónfequi vólumus ,

u

yo mea, veré eft cibus : &

fi largitórem immortalitátis

Vit

Sanguis meus , veré eft potus.

habére in nobis defiderámus,

b

Et réliqua.

ad recipiéndam benedictió-

i

nem libénter concurrámus :

tll

Qs

Homilía S. Cyrflli Epifcop

Jlot

Alexandríni.

caveamüsque , ne loco láquei

|

damnófam religiónem diábo-

i?

Xab. 4.in Joan. cap. 17.,

g

Ui mandücat , inquit ,

lus nobis pratendat. Re&ée

e

Q

carnem meam , & bibit

C inquit ) dicis : fcriptum ta-

sánguinem meum , in me ma-

men effe non ignorámus , ju-

1

On l

net, & ego in illo. Sícuti enim

dícium fibi comédere , atque

(f

fiquis liquefátte cerze áliam

bíbereillum , quide pane có-

A

ceram infüderit,álteram cum

medit, & de cálice bibit in-

áltera per totum commífceat

digné. Ego ígitur probo me-

necéffe eft: fic quicarnem &

ífpfum , & indígnum invénio.

sánguinem Dómini récipit ,

.

Quando ígitur , quicümque

1t

Eu

cum ipfo ita conjà

ur, ut

tu es, qui ifta dicis , dignus

' petu

Chriftus in ipfo ,

*

ipfe in

eris ? Quando Chrifto te ip-

QT

Chrifto inveniátur.

ímile

fum ófferes ? Nam fi peccán-

uodam modo apud Matthati

do indígnus es ,

N

& peccáre

w

[

compéries. Símile eft, inquit ,

non définis (. quis enim de-

ihe

gegnum coelórum ferménto ,

lí&a intélligit ? fecándüm

Pfalmíftam ) expers omníno

quod aecéptü abícóndit mü-

lier in farínz fatis tribus. Si-

eris vivíficae hujus fan&ifica-

cut parum, üt Paulus ait , fer-

tiónis.

d

ménti totam maffam fermén-

; Mifit me vivens Pater, &

il

h

tat: fic párvula benedítio to-

ego vivo propter Patrem :

tum hóminem in feípfam át-

* Et qui mandücat me, vivet

(

hi

trahit; -& fua grátia replet; & | propter me.

$. Cibá

uX

»nluw

]

Infea Hcb3. ii poft O&Gav. Pent.

219

tj

il

T

J. Cibàvitillum Déminus ; |nobis Regem , ut jüdicet nos,

r

ane vite , & intellé&tus. Et. |fieut. & uni

vérfzs habent na-

tme&

j

lória Patri. Et.

üónes. Difplícuit fermo in

hr

L

Le&810 ix.

óculis Samuelis , eó quód di-

!

lt

xíffent : Danobis Regem , ut

l

Uare pias, quæfo,cogita-

Q

** tiónes fufcípias, ftudióse|jüdicet nos. Et o

ràvit Sá-

Lf

J

& benedi- | muel ad Dóminum.

Á

fanttéque vivas ,

I)

hi

&iónempartícipes : quee ( mi-

&. Pereüffit Saul mille , &

Pl

QT Quiaï-

hi crede ) non mortem folüm, | David decem míllia

QUs J

n

verüm étiam morbos omnes | manus Dómini erat cum illo :.

N

[ l1

ercüffit Philiftheum , & áb-

depéllit. Sedat enim, cüm in

M Yi

AT2

nobis máneat Chriftus , fe-

ftulit oppróbrium ex Ifrael.

vientem membrórum noftró- |-^.. INonne ifte eft David , de

M

n

"o

rumlegem ; pietátem corró-

quo canébant in choro, dicé

borat ,

erturbatiónes ánimi |tes :

Saul percüffit mille, &

Vs

!

David decem míllia ? Quia

1] ïüdifb'(.

extínguit , zgrótos curat ,

"T Og

collífos redíntegrat : & ficut | manus. -

9

^

Lecto

^ lW'o.Q*

aftor bonus , qui ánimam

uam pro ávibus pófuit

Ixit autem Dóminus ad.

lr

» ab B

Samuéelem :

Audi vo-

b(end i

omni nos érigit cafu.

Í eDeum laudámüs. 16.

cem pópuli in ómnibus, qu&

*fenpn

T0rám,

FERIA SEX T A.|loquüntur tibi. Non enimte

"

Omnia nitin Píaftero, e

71 abjecérunt,fed me,ne regnem

&dtr, 1

Oratione |Dominicc p

:c€- | fuper eos. Tuxta ómnia ópera

i a

i blb

dentis.

.|fua, que fecérunt à die , qua

U:

1

x

edàxi eos de /Egypto usque

i p

An&i nóm

in

is tui, Dómi- | ad diem hanc;ficut dereliqué

,

ipo

"l

N

ne; timórem pà

riter & | runt me, & ferviérunt diis a-

QUE

liénis ,. fic fáciunt étiam tibi.

amórem fac nos habére per-

l diCbr L

pétuum : qui

.

a nunquam tua | Nunc ergo vocem eórum au-

ii*

üubernatióne

,

deftítuiss, quos|di : verümtamen conteftàáre

lt

in foliditáte tuz dile&tiónis | eo; , & praedic eis jus Regis ,

T

inftítuis.

Per Dóminum.

qui regnatürus eft fuper cos.

j d

libro , primo Regum.

* .Montes Gélboe, nec ros ;

fundit

De

sap. 8.

nec plüvia véniant fuper

VOoS:

SunI

Ongregáti ergo. univérfi|" Ubi cecidérunt forte

fndi

majóres natu Ifrael ,. ve- | rael.

e

jlem in Rá-|Y-' Omnes montes , qui eftis

nérunt ad Samu

j P&ïi:'r*f

matha. Dixerüntque ei: Ecce|in circüitu ejus , vífitet Dó-

l Pj",'j:

tu fenuífti, & filii tui non àm- | minus;à Gélboe autem tráns-

W (

t« : Ubti cecidérunt.

Ris x

bulantäin viis tuis: conftítue | ea

O 4

t -C-

u

j

216

O&av. Pepg

id

f

Infra Hebi. ii. goft

non erat vir

'de filiis Tfraet

D

M

I:;itäïgättilg Simuel óm-

mélior illo. Ab hümero & fur-

nia verba Dómini ad pó-

"

fum eminébat fuper omnem

j i&

pulum , qui petíerat à fe Re-

pópulum. Perferant autefn à.

quic

gem;,& ait:Hoc erit jusRegis,

finge Cis patris Saul : & dixit

qui imperatürus eft vobis

Cis adSaul filium fuum : Tol.

ii

jimimus

Filios veftros tollet , & ponet

le tecum unum de püeris , &

in cürribus .fuis. , faciétque

consürgens vade , & quere à-

od

fibi équites , & pracurfóres

jetfis qi

finas. Qui cüm transiffent pee

us : D

quadrigárum fuárum,& con-

montem Ephraim. & perter-

ftítuet fibi tribünos, & centu-

ram Salífa,& non inveníffent ,

gunc o

xiónes , & aratóres agrórum

tranfiérunt étiam per terram

n tedcï

fuórum,& mefíóres ségetum,

Salim , & non erant : fed &

ungej (l

& fabros armórum & cür-

per terram Jémini,& mínimé

ulimt

ruum fuórum. Fílias quoque

t

reperérunt. s,, Peccávi. 223.

N

j

veftras fáciet fibi unguentá-

Le&tio ii;

Yias, & focárias , & paníficas.

Um autem veníffent in

j

ii

Agros quoque veftros, & ví-

C

terram Suph, dixit Saul

M mot (

W a

meas , & olivéta óptima tol-

ad püerum, qui erat cum eo:

9

!

let , & dabit fervis fuis.

Veni , & revertámur, ne for-

m

D

, Egote tuli dedomo patris

te dimiferit pater meus áfinas,

it, Q

ominà

tui, dicit Dóminus, & pófui te

& folícitus fit pro nobis. Qui

pàáfcere gregem pópuli mei :

ait ei:Ecce vir Dei eft in civi-

y Al

* Etfui tecum in ómnibus ,

táte hac , vir nóbilis , omne ,

j

i Nr

ubicümq; ambuláfti , firmans

AR

quod lóquitur, fine ambigui-

ch(

fegnum tuum in actérnum.

táte venit. Nunc ergo eámus

IU

; Fecíque tibi nomen gran-

illuc , fi forté fndicet nobis de

N

N

e,juxta nomen magnórum

via noftra , propter quam vé-

0r

ui füntin terra : & réquiem

nimus. DixítqueSaul ad pue-

!

p

dedi tibi ab ómnibus inimí-

rum. fuum: Ecce íbimus :

cis tuis.

Et fui.

P

f g

Quid ferémus ad virum Dei ?

fiebd

& lória Patri.

Et fui.

panis defécit in fitárciis no-

DI

?

SABBA T O.

ftris: & fpórtulam non habé-

Tf

ïDUJ

De libro primo Regum.

mus , ut demus hómini Dei ,

Wt

:5* Y e&io .

Ca -'I [3

nec quidquam áliud. Rurfum

!)

TAT erat vir de

énjamin

u

er refpóndit Sauli , & ait :

-4nómine Cis , filius Abiel ,

E

cce inventa eft in manu mea

äi

l

filii Seror , filii Bécorath , filii

quarta pars ftatéris argénti ;

ld

Aphia , filii viri Jémini, fortis

demus hómini Dei , ut índi-

-róDore. Eterat ei filius vocá-

cet nobis viam noftram.-

*Ow

Mi

L

* Exaud;'&i. 224

[

h

*Ta!md

Dominica iii. poft Pentecoften.

2I

ll

U

e&io iii

Antiphona.

Servite Dómino

u

afcendérunt in cività- |cum reliquis-Aifis , Pfafmis

d

["Pfu

OU

E«

. Cüque illiambulà- l& yy-. iv. ut in Pfalterio. 3.

N

"m

rent in médio urbis, appáruit

In primo No&urno.

Sámuel egrédiens óbviameis,| De libto primo Regum.

i m

mü] depuf

ut afcénderet in excélfum.

Ledioi. Cap.9.c

Dóminus autem reveláverat

Ccéffit autem

Saulad Sä—

aurículam Samuélis ante unà

-muélem in médio portz,

Ua

t d

diem , quàm veníret Saul , di- | & ait: Indica, oro , mihi , ubi

cens: Hac ipfahora , que|eft domus Vidéntis. Et re-

AO

nunc eft , cras mittam virum |fpóndit Sámuel Saul, dicens :

AU r

"gtf

vig"

ad te de Terra Bénjamin, & | Ego fumVidés. Afcénde ante

unges eum ducem fuper pó- | me in excélfum;,ut comedátis

W.&nm

pulum meum Ifrael : & falvá- | mecum hódie ,& dimíttam te

m

bit pópulum meum de, manu | mané: & ómnia , quefunt in

J

Philifthinórum : quia refpéxi | cordetuo , indicábo tibi. Et

I i

pópulum meum , venit enim | de áfinis , quas nudiustértius

guph»&ärïar

clamoreórumad me. Cüm-|perdidí(ü , ne folícitus fis ,

leriu

que afpexíffet Sàmuel Sau-|quia invéntefunt. Etcujus

tminyi

lem, Dóminus dixit ei: Ecce | erunt óptima quzque Ifrael ?

TTR

vir, quem díxeram tibi , iffe|nonne tibi, & omni domuj

20005

!

dominábitur pópulo meo.

patris tui ? Refpóndens au-

T

$. Audi Dómine. 224.

tem Saul , ait : Numquid non

i, r

Ad Magnificat ; Antiphona. | filius Jémini ego fum , de mt-

Ymb

Cognovérunt ommnes à Dan |nima tribu Ifrael, & cognátio

At

usque Berfabée: quód fidélis| mea . novíffima inter omnes

jet d-

Sámuel Prophéta effet Dfii.

famílias de tribu Bénjamin ?

Mu

Ofatio.

Protédor in te

uare ergo locütus es mihi

:

fperántium. quee habetur in-

e

'rmónem iftum ?

]

igel

9

um

fra poft Lettiones ultime

k

Praparáte corda veftra

jmani:

Hebdomaáde Augufti cum | Dómino , & fervíte illi foli :

ia

alüs: Orationibus usque ad [f Et liberábit vos de mánt-

Dominicam. xvi. poft Pente- | bus inimicórum veftrórum.

"u

g ,

coften.

325.

. Convertíminiad eum in

fufun

DOMIN

1 C A IIIL|toto

corde veftro , & auférte

/

