tur credéntes in Chriftum.

ü ,W, !

Bd

falütem pervénit?Et ipfe , in-

Credéndo enim;quafide filvis

quit,dives. Ut fcias , nonom-

& móntibus ligna. & iápides

Tuti

nes dívites, aváros. Quia fta-

pracidüntur : cüm vetó ca-

il yüllnkþ

türapusíllus erat. Quid fibi

techizántur , baptizántur ,

tD

vult, quód.nullíus altérius

formàntur , tanquam intef

aulit

ftatáram Scriptüra, nifi hujus

manus fabrórum & opíficum

expréffit ? Vide, ne forte ma-

dolántur , collineántur , com-

Dibq

j

1ítia pusíllus , aut adhuc pu-

planántur. Verümtamen do-

d d

sillus. fide.

Nondum enim

mum Dómini non fáciunt ,

réddere promíferat: nondum

At

(.

nifi quando charitáte co

spe

H m"mg

yíderat Chriftum : méritó ad-

ginántur.

i

*

huc pusíllus. : Joánnes autem

Hs "Orántibus. cxxi.

magnus , quia & Chriftum vi-

. Le810 W.

dhi/

r

dit , & Spíritum ficut colüm-

Ignaifta,& lápices;fi non

bam fuperChriftum manénté,

*

fibicerto órdinz cohzré-

j

ficutipfe ait: Vidi Spíritum

rent, finon fe pacdífice inné-

Y

UM

defcendénté ficut colümbam ,

Gerent, fi non feínvicem,co-

J

s !

& manéntem fuper eum.

haréndo fibi , quodárnmodó

'FeDeum laudámus. 16.

amárént , neno huc intráret,

TA

J

qi

TERB TI.A DIE

Dénique quindo vides in áli-

Ínfra O&tavatti

qua fabriczlápides , & ligna

j )

In primo Noéturno , Le«

bené fibi 'oherére , fecürus

TC

l

JJ l

&iones de Seriptura occurr;

intras,rvínam non times. V o-

In fecundo No&Gurno.

lens ergo Dóminus Chriftus

fs

Sermo $. Auguftíni Epifcopi.

intráje , & in nobis habitáre,

gd

jl

i]l

Sermone 250. de Tempor'e'e

'tanguam sdificándo dicé-

L

L]

À

bat

éxxX — infra Octav. Dädicatïoxüs Ecclefis.

bat: Mandátum novum do

cheus: & hic princeps erat

ph

vobis : ut vos ínvicem diligá-

publicanórum , & ipfe dives.

tis.

&

«d

Mandátum , inquit, no-

Et réliqua.

fD

f

vum do vobis. V éteres enim

De Homilía S. Ambrófii Epif.

erátis , domum mihi nondum |Ex Iib. 9. inLue. prope fip.

n

faciebátis , in veftra ruína.

Us autem turba , ni

jb

Vi

jacebátis.

Ergo ut eruámini

Q

imperíte confüfio mul-

à veftrae ruínz vetuftáte , vos

titüdinis , quz vérticem ne-

'[laf

upr

Ínvicem amáte.

quit vidére fapiéntie ? Ergo

hls €

t

4

* g, O quàm. cxxii.

Zacheus , quáàmdiu in turba

Le&tio vi.

eft,non videt Chriftum: fupra

d

4^w Onsíderet ergo cháritas

turbam afcéndit , & vidit ;

hrtt

[l J

X 7 veftra , edificári adhuc

hoc eft , plebis jam transgréf-

iftam domum toto, ficut prze

fusinfcítiam , méruit , quem

díé&tum eft & promíffum, orbe

defiderábat,afpícere. Pulchré

T.

WT

terrárum. Cüm enim zdificá-

u

t

autem áddidit : quia illa par-

tur domus poft captivitátem',

te erattranfitüàrus Dóminus :

F

ficut habet álius Pfalmus, dí

vel ubi fyeómorus , vel übi

um

citur: Cantáte Dómino cánti-

creditürus ; ut & myftérium

l'cDülI

cum novum; cantáte Dómino

ferváret , & grátiam femi-

Ty

omnis terra. Quod ibi dixit ,

náret.

Sic enim vénerat , ut

]

cánticum novum , hoc Dómi-

per Judaeostransíret ad Gen-

3

]upti

nus dixit, mandátum novum.

tes.

Vnesdi

Quid enim habet cánticum |iy, Domus mea. exxiv.

U

novum,nifi amórem novum ?

Lettio vàts

leg

«

Cantáre amántis eft. Vox hu-

Idit 1ítaque Zacheum

r

jus cantóris , fervor eft fan&ti

V

furfum. . Jam enim fub-

amóris.

Tk

Amémus , gratis | limitáte fideiinter fru£&tus no-

amémus : Dóminum enim | vórum óperum,velut foecün-

G

amámus , quo nihil mélius | d altitüdine árboris eminé-

Nmus

h

invenímus : ipfum amémus|bat. Etquóniam de typo ad

propter ipfum, & nos in ipfo, | morália defléximus , intertot

g

tamen proptei ipfum.

credéntium voluptátes , Do-

11 OU

mínica die relaxáre ánimum,

EUIIA

x . Mané fürguws. cxxii..

In tettio Noturno.

feftivitátem admifcére delé-

|

N

(f

l, é8io fan&i Evingélii fe- | &at. Zacheeus in fycómoro ,

;

W

AT

cündüm Lucaqi,

novum vidélicet novi témpo-

w. qu

Le&io vii

C

ris pomum, ut in hoc quoque

du

N illo témpore :

aïgï;gïgï'fus

complerétur illud: Arborfici

D) j

eius perambulábat Yéri-

prodüxit groffos fuos.

w

es pretiófi. cxxv.

Wiedi

cho. Et ecce, vir nómine Za- , Läpifi

Leiie

ia

hi ;

&

Infra OG, Dedicationis Ecclefis.

cexxxi

" Le&io ix

tis alloquéntem. Quis eft, qui

lmæ&g

hoc enim

Chriftus ad-

dícere pótuit:Eruffti Dómine

ab ínferis ánimam meam.

SAmb.æ

A

venit , ut ex lignisnon

li

poma , fed hámines nafcerén-

g, QOrántibus. exxi..

:tur. Légimus álibi:Cüm effes

Le&tio v.

M i

L

.

e

am ab ínfe-*

: Qj

.fub árbore fici, vidi te. Ergo

jus ànimá j

" .JNathánael fub árbore, hoc

C

ris éruta eft, nifi de qua

eft.fupra radícem;quia juftus.

di&tum eft álio loco : Non de-

g

JRadix enim fanCta. Sub ár-

Id n

relínques ánimam meam in

bore tamen Nathánael ,. quia

inférno ? Propónitur dedicá-

UL fublege: Zacheus fupra ár-

tio, & cantátur liberátio, cán-

m

borem , quia fupra legem.

ticum dedicatiónis domus, &

24 .Xl Dómini occultus defén-

dicitur: Exaltábo te Dómine,

"( ^ for, hic püblicus predicátor.

quóniam fuícepífti me;& non

jucundáftiinimícos meos fu-

" Xl adhuc Chriftum ex lege

gl

quarébat: ifte jam fuprale-

per me.

Atténdite Judzos

Is U:

gem relinquebat fua , & Dó-

inimícos, qui fe putábant oc-

Mfü .

minum fequebátur.

cidíffe Chriftum , vicíffe tan-

T

*f'e Deumlaudámus. 16.

quam inimícum , perdidílíe

p

UARTA DIE

quafi hóminem céteris sími-

D T

Infra OGavam.

lem , atqué mortálem.

ifet d

In primo No&turno, Le.

g, . O quam. cxxii.

,£Q. vi

Giones de Script. occurrente.

Efurréxit tértiad

le, &

l um-

R

ejus vox eft: Exaltábo té

1i fecundo No£turno.

Íc.

e Serm. S. Auguftini Epí

Dómine , quóniam fufcepffti

Ex Serm. 256. de 'Tempore.

me.

Atténdite Apóftolum

;ue IP]

dicéntem : Propter quod eum

,

Ttändthee& tilx?lïl*ïzz;lnm dedi-

exaltávit.

u

Et not jucundáfti

1

Y

p

i

catiónisquem modó can-

inimícos mivos fuper me. Ipfi

távimus ex ruina edifició-

quidem in Chrifti morte ju-

i

xunm.

Confcidífti

faccum

in

cundabántur , fed in ejus re«

f

iTneum : hoc pértinet ad ruí-

furre&iónejafcenfióne,praedi«

nam. Quid ergo ad edificiü ?

catióne áliqui compungebáns

ij

Etaccinxífti me lgtítia, Vox

jit

tur. In ejus ergo pr&dicatiós

dedicatiónis: Ut cantet tibi

ne, & per Apoftolórum con-

s

glória mea , & non compün-

ftántie diffamatiónem áliqui

WHCO

ar

o

Quis eft, qui lóquitur ?

compungebántur , & conver-

Ín verbis ejus agnófcite. .Si

tebántur: àáliqui obdurabán-

li

expóno, obfcürum eft. Er-

tur ; & eonfundebántur:nulli

go verba ejus dicam;continuó

j

tamen jucundabántur.

aguofcetis lequentem;ut amé-

x,.Mané furgens. cxxil

l

i 2

[m

j

CXXXli

Infra O&. Dedicationis Ecclefia,

u^ i

Intertio Notturno.

ad vidéndum Dóminum tur-

f&

L é&io fan&i Evangéli fe-| baprzpedit, quia infirmitá-

T

oU

cündüm Lucam.

tem humánze mentis, ne lu-

Le&io. vii.

Cap.

cem veritátis inténdat , curá-

Häg]e—

rum Ífseculárium tumültus

IXSem

Nillo témpore:Ingré

.]

fus perambulábat ]éricho.| premit. Sed prudénter fycó-

od

Et ecce,vir nómine Zachzus: | morum afcéndimus , fi próvi-

& hic princeps erat publica- | dé eam, qua divínitüs praeoy-

MR

at

mórum, & ipíe dives.Et réliq. | pitur, ftultítiam mente tené-

sf

Homilía S. Gregórii Papae.

mus. Quid enim in hoc mun-

Lib. 27. Moralium , cap. 27. | do ftültius , quàm amíffa non

;Ientur

juzrere,pofsefía rapiéntibus

dntit

poft medium.

gt

Iveráciter fapiéntes effe, | relaxáre, nullam pro accéptis

atque ipfam fapiéntiam|injüriis injüriam réddere ,

gf

contemplári appétimus, ftul- | imó adjün&is áliis patiéntiam

4

D

n

tos nos humiliter cognofcá- | prebére ?

al

mus. Relinquámus nóxiam p Lápides pretiófi. cxxv.

fapiéntiam , difcámus laudá-

Letctio ix.

um

-

m

bilem fatuitátem. Hinc quip-

Uafi enim. fycómorum

iib

pe fcriptum eft: Stulta mundi

a

nos afcéndere Dfís pre-

elégit Deus , ut confündat | cipit ; cum dicit : Qui aufert ,

1.

fapiéntes. Hinc rurfum díci- | que tua funt ,ne répetas. Et

ff i

um

tur: Si quis vidétur inter vos| rurfum : Si quiste percüfferit

sápiens effe in hoc fzculo ,|in déxteram maxiíllam,prebe

vl

ftultus fiat , ut fit sápiens.|illi & àlteram. Per fycómo-

d

Hinc Evangéliee hiftória| rum Dfis tránfiens cérnitur ,

i età

verba teftántur : quia Zache- | quia per hanc fapiéntem ftul-

Ereun

us, cüm vidére prz turba ni- | títiam,etfi necdum ut eft,sóli-

r

O

hil poffet , (ycómori árborem | de;jam tamen per contempla-

W

afcéndit , ut tranfeüntem Dó-|tiónis lumen Dei fapiéntia

Mi

minum cérneret,Sycómorus|quafi in tránfitu. videtur ,

tind

quippe ficus fátua dícitur.

quam vidére néqueunt , qui

ii

e.

.

&* Domus mea. cxxiv. -

fibi fapiéntes effe vidéntur

mus

2

eCL10 Vlike

quia ad confpiciéndum Dfim ,

t

síllus ftaque Zachzus |ineláta cogitatiónumfuárum

lnu

P$

y

cómorum sübiit , &|turba deprehénfi;adhuc fycó-

Y

Dóminum vidit: quia, qui|mori árboré non invenerunt.

ii

mundi ftultíiam humiliter[A e Deum laudámus. 16.

m

éligunt , ipfi Dei fapiéntiam

fubtíliter

QUINTA DIE

infra Ottavam.

UM

contemplántur.

xxlm ?

ln primoe- No&urno , Le«

Pufillitátem namque noftram

/

&tio-

P-pr.e'rc

[

(

1)

Infra O&. Dedicationis E.cclefiz.

cxxxiii

n

t, q[m

&iones de Scriptura occur.| ómribus trádiditillum. Fe-

d

In fecundo INoGurno.

cit enim per judzos nefcién-

Emm

De Sermóne S. Auguftini|tes, unde redimeréntur fcién-

Epifcopi.

tes,& confunderéntur negán-

i

i

Ex Serm.B56. de Tempore|tes. Néfciunt enim;quid boni

Df

Le&ioiv,

Iinobis operáti funt malo fuo.

OE

hsï

Odo6, quando impléntur| Sufpénfus eft faccus , & quaft

TW

M

AT

Eccléfiz , putámus ju-|letátus eft ímplus.

Coníci-

Ui

h

cundári Judeos ? Eccléfise

dit faccum láncea perfecü-

eedificántur , dedicántur , im-

tor , & fudit prétium no-

QUP

Iéntur: quómodo illi jucun-

ftrum Redémptor.

dorn

dántur ? Non folüm non ju-

$, O quàm. cxxii.

(pnat

cündántur, fed étiam confun-

Le&io vi.

; Tb

düntur,& implétur vox exul-

Antet Chriftus Redémp-

lat

tàntis: Exaltábo te Dómine ,

C

tor, gemat Judas vén-

quóniam fufcepifti me, & non

ditor, erubéfcat Judaeus emp-

Eïeïlü l

jucundáfti inimícos meos fu-

tor. Ecce Judas véndidit ,

dj

per me.

Non jucundáfti fu-

Judaus emit , malum negótifi

n

er me :fi mihi credant , ju-

egérunt, ambo damnáti funt ,

Vrl

cundábis in me. INe multa di-

fefpfos perdidérunt wénditor

[

Ow L

cámus , adilla , qua cantà-

& emptor. Dicat ergo caput

Ti

vimus , aliquándo veniámus.

noftrum, dicat pro córpore

t percui

^uómodo dicit Chriftus

occífo , pro córpore dedicáto.

xl

confcidífti faccum meum , &

Dicat , audiámus.

Confcidí-

Wt

accinxífti me Iztítia ? Saccus

fti faccum meum, & accinxí-

j

a

ejus erat fimilitüdo — carnis

fti me latítia : id eft, confcidi-

i

Mi

ini

peccáti.

fti mortalitátem meam, & ac-

s Oránti

bus. cxxvi. Le&io v.

cinxífti me immortalitáte, &

aduti

Ut cantetti-

i

W TOntibi viléfcat , quód

incorruptióne.

IH

ait , Saccum meum: Ibi

bi glória mea, & non com-

erat inclüfum prétium tuum.

pungar. Quid eft , Non cori-

TL

Confcidífti

faccum | meum.

n

u

püngar ? Jam contra me non

s di

d

Eváfimus ad faccum iftum.

ferat lánceam perfecütor. Ut

1

Confcidífti (accum meum. In

non compüngar.

Chriftus

yqt

paífióne confcíffus eft. Quó-

enim furgens à mórtuis jam

gnonum

j

non móritur,& mors illi ultrà

il

modo ergo Deo Patri dícitur:

jl li

Confcidifti: faceum. meum ?

non dominábitur.

(

j

Quómodo Patri dicátur , vis

. Mane furgens. cxxii.

jj !

ÍIn tertio Notturno.

audire , Confcidifti faccum

meum ? Oüiá próprio Fílio

Lé8io fan&i Evangélü fe:

avaml

-cündüm Lucam.

]üumü

non-pepe'rcit ; fed pro nobis

i3g

Le&io

J

CXXXiV -

Infra O8. Dedicationis Ecclefig.

LeGio vii.

qe

.Cap. 19« | Salvatórem vidére quaerébat »

yn a

N illo témpore : Tngreffus

fed pre turba non póterat *

Qd

$Jefus perambulábat ]éri-

qui grátiz fidei,quam mundo:

1l

cho. .Et ecce, vir nómine

Salvátor áttulit , participare

ii

Zachaus

& hic princeps

cupiébat : fed irólita vitió-

T

erat publicanórum , & ipfejrum confuetüdo , ne ad vo-

g

- dives.

Et réliqua.

tum perveníret , obftíterat.

Homilía vener. Bede Presb.

2

,,,,,

Ti

W. Lápides pretiófi. cxxv.

j

Lib. s. cap. 77. in Lüc. 19.|

L eftio Ix«

glii

/

£ yUe

impoffibília funt

Adem namque turba nó-

apud hómines , poffibi-

E

xime confuetüdinis ; qus&.

ut]llfäf

QU

.YXia funt apud Deum. — Ecce

fupra ceecum clamántem , ne.

f

]

.enim camélus depófita gibbi

lumen péteret , increpábat 5

ia

sárcina per forámé acüs tran-

étiam fufpiciéntem publicá-

i

Mi

fit ;hoc eft , dives & publicá-

num ,ne Jefum vídeat , tar-

nus relí&to ónere divitiárum,

dat.

Sed ficut czecus turbàá-

fl

Ti

:

Aidu

contémpto cenfu fraudum ,

rum voces magis ac magis

il

angüftam portam , arttámque

clamándo devícit: ita pusíllus.

i

viam, qui& ad vitam ducit ,

necéffe eft turbae nocéntis ob-

"i j

j

aícéndit. Qui mira devotióne

ftáculum altióra peténdo tran-

Qu

fidei ad vidéndum Salvatóré ,

fcéndat,terréna relínquat, ár-

quod natüra minüs habüerat,

borem crucis afcéndat. Sycó-

afcénfu fupplet árboris:atque

morus namque (. qua eft ar-

IU

bor.fóliis moro símilis, fed al-

u

ídeó jufté, quamvis ipfe ro-

lod

f

áre non áudeat ,benedictió-

titüdine praftans , unde & à

nem Domínicz fufceptiónis ,

Latínis celfa nuncupátur )

ipim

ficus fátua dícitur. Et éadem

perï

quam defiderábat , accepit.

toia (

X» Domus mea. cxxiv.

Domfínica érux , qu& credén-

£L0 Vil«

tes alit ut ficus, ab incrédulis

Ts

Yfticé autem Zachzus;|

irridétur ut fátua.

mj

e Deumlaudámüs. 16. ..

fi

ET

*-L.qui interpretátur ju-

ftificätus, €

redéntem ex Gén-

SEXTA DIE

tum .

tibus pópulum figntíficat. Qui

Intra O&ctavam.

i

tros

quantó curis faeculàribus oc-

In. primo No&urno ; Le.

WE

iones de Scriptura occurr,

nl

cupátier , tantó flagítiis de-

W

priméntibus erat fattus hu-

In fecundo No&turno.

MU

milior.

Sed ablütus eft , fed

De Sermóne S. Auguftíni E

N

J

fan&tificátus , fed juftificátus

X Serm.256. de

empores

N

T

U

in nómine Dómini noftri Tefu

Le&io iv

Chrifti , & in Spíritu Dei no-

£0 5

dum novam con-

W

a

u&iónem fan&e hujus

tQg

ftri, Qui intrántem Jäicho

L0

£

hi,

Qd

'Infra-OEt.v Dedicationis Ecclefise.

GXXXV

Eecléfie libénter atténdimus,

Le&io vi.

i t

in

l,

quam divíno nómine hódie

quia ópera bona

tl

dedicámus,invenímus à nobis

E

confpé&tu fuo nunquam

debéri & Deo- noftro máxi-

effe permittitinánia,fidélibus

It

:

(

mam laudem;& fán&itáti ve-

fuisquibus operántibus prz-

dü,n

1

ftre congruüm de tfivínz do-

buit virtütis fuz favórem ,

,

[

mus zdificatióne fermónem.

tríbuet condígnam pro tànta

J

TOU

'Tunc autem- fermo | nofter

operatióne inercédem, Adhuc

]

cóngruus erit , fi infe áliquid

ámplius agénde funt grátice

i

du

zedificatiónis hábeat , quod

Deo noftro.

Hancenim Ec-

iij

utilitáti

animárum . veftrá-

IUO

cléfiam , quam fecit nómint

li

TTf

rum,Deo vos intériüs szdi-

fuo cónftrui , fecit étiam fan-

ficánte, proficiat. . Quod hic

/&orum Maártyrum relíquiis

[

At

fattum corporáliter' vidémus

ámpliüs honorári,

ii t

in pariétibus , fpiritáliter fiat

, Mané furgens. exxii.

in méntibus

& quod híc

ertio No&turno.

nl m& [

E

nt

ia fan

um

erféctum cérnimus in lapí-

&i Evangelü fe-

Vr

dibus & lignis,hoc edificánte

cünduüm Lucam.

Te&io vit.

rlemr

grátia Dei,perficiátur in cor-

N illo tém

p

poribus veftris.

pore (::af?]'l.g!lgü us

g Oràntibus. cxxi.

I

Jefus perambulábatJéricho.

trtlig

s

Etecce,vir nómineZachzus :

fodil

Le&iO Ye

( quæel'

Rincipáliter ergo grátias

& hicprinceps erat publica-

p

agàmus Dómino Deo no-

nórum;& ipfe dives. Et reliq.

mlüïs&

De Homilía venerábilisBeda

N

ftro,à quo eft omne datum

óptimum , & omne donum

Presbyteri.

à u

erféttum: & ejusbonitátem

Lib. 5. cap. 77. in Luc.- 19.

P

i.

tota cordis alacritáte laudé-

cü

ID vent

!j

ffet ad.

0-

u

mus , quóniam ad. conftruén-

E

cum , fufpíciens Jefus

WE j

dam iftam domum oratiónis ,

vidit illum.: Perámbulans Jé-

t

richo Salvátor, venit ad lo-

fidélium fuórum vifitàvit áni-

m

mum , excitávit affédtum ,

cum;übi precürrens Zache-

|

furrogávit auxilium , infpi-

us ífycómorum conícénde-

(

rávit necdum voléntibus , ut

rat ; quia miffis per mundum

UP

vellent , adjüvit bonez volun-

fui verbi precónibus , in qui-

g

tátis conátus , ut fácerent : ac

bus ipfe nimírum & loquebà-

i

er hoc Deus,qui operátur in

tur,& ibat , venit ad pópulum

M

f

u

is & velle & perficere pro

natiónum , qui paffiónis e-

[2

bona voluntáfe , hzec ómnia|jus fide jam fublímis exí-

pf

ipfe coepit , ipfe perfécit.

ftens , étiam divinitátis ejus

q

ardébat ágnita fácie beári.

$^ UO—Q'q.uäm. CXXll.

u-

mfzïl j

i4x

cxxxf!i

Infra O&. Dedicationis Ecclefiz.

ygl

Sufpiciens vidit illum , quia

Dóminus in domo príncipis

«ia

pergrátiam fidei à terrénis

Pharifeórum , hoc eft , in

l

i

cupiditátibus elevátum, tur-

Judeórum fynagoga docé.

a

i

bísque infidélibus preemi-

bat : fedquia non baptizátum

néntem elégit. Vidére enim

ante prándium , sábbato cu-

j

hlc pf&

Dei, elígere vel amáre eft.

rántem, publicános , & pec-

Unde eft illud : Oculi Dómi-

catóres recipiéntem , contra

g !

nifuperjuftos. Nam &nos

avarítiam " difputántem , &

il*

ïOpn*

qui: amámus , vidére ; ab his

cétera digna Deo geréntem ,

0t

qua execrámur , intüitum

lingua venenáta carpébant ;

!;o

feftináàmus avértere. .

pertaefus eórum facínora ,

lj

s« Domus mea. cxxiv.

96

difcéffit , & aufügit,dicens :

LEc&io vitt.

Relinquétur vobis domus ve-

[

f

(pm

" 7idit ergo ]Jefus vidén-

ftra desértà. Hiódie autemin

l«

temífe, quia elégit eli-

|domo pusilli Zachzi opórtet

D

géntem fe, & amávit amán-

.illum manére: hoc eft, nove

dl

f

tem. .Hunc fané órdinem

|lucis grátia corufcántejin hü-

ff

proficiéndi , hoc eft, per fi-

mili credéntium

i

u

dem Domínice incarnatióhis

natiöngm

corde quiéfcere. -

at qu

ad cognitiónem . divinitátis

"fe Deum laudámus. 16.

untd

perveniéndi ,quafi per fycó-

SEPTIMA DIE

j Dd

ijb

morum Jefu fáciem fpecu-

infra OCtavam.

ecitil

lándiDottor egrégius oftén-

In primo No&turno , Le-

t

dit,cüm ait : INon enim judi-

Pl

:Hiones de Scriptura occurr. *

cávi fcire me áliquid inter

In fecundo No&turno.

dntinet

vos , nifi Chriftum Jefum , &

Sermo S. Joánnis Chrysóft.

]l eut

hunc.crücifixum. Itémque

Ex Homil. 33. in c.9.

atth«

li

áliiséxprobrans: Fa&i eftis,

Lectio iv.

tor: d

inquit ; quibus la&te opus fit ,

Ommuünis ómnium

do-

ETH

nonsólido cibo. Lac infirma

mus eft Eccléfia, in quam

Mior

temporárie difpenfatiónis,só-

vobis priüs ingréffis . nos in-

»0q

lidum cibum árdua perpétue

trámus , difcipulórum for-

T

rajeftátis appéllans.

mam retinéntes : ideóque

|

]

peri

*. Lápides pretiófi. exxv.

commüniter ómnibus ftatim

, nl

Le&io1x.

atque ingréffi fuérimus , ut

r

'T dixitad eum: Zachze,

illis datam legem fequámur ;

Wm,qu

—feftínans defcénde , quia

pacem offérimus, Nemo ígi-

dumm1

hódie in domo tua

o»rtet

turfocórdia tórpeat : nemo

me manere.

Et feftínans de-

Til

feculáribus fébus fufpén-

li.

fcéndit, & excépit illum gau-

fum ánimum hábeat , cüm

m;&ff,

den's.f Manébat. aliquándo

jam ad presdicándum Sacer«

Qs

Ea

i

Me.

1 dümu

Infra OG. Dedicationis Ecclefia.

cxxxvil^

üm, hü

dotes intráverint. Non enim

credéntium , inquit , unum

| fïn

parvahuic rei ímminet poena.

eratcor , & ánima una. Sed

É

Ut

Equidem míllies pótiüs ma-

quialongéab illórum virtüte

lllm, (

lim in domum alicüjus : ve-

abfumus,& perdomos disjün-

:

Ubhcan

!

ftrüm ingiéffus deftítui,quàm

&i fumus,faltem quando huc

Dl

hic praedicans non audíri.Hoc

convenímus ,id omni ftüdio

mihi moléftius effet ,. quàm

D

faciamus. Nametft in ális

illud :: quandóquidem magis

rebus páüperes & ínopes fu-

própria hac eft , quàm illa.

mus ,hoc loco faltem

cüm

LT

z.. Oràántibus. cxxi.

Orum f

n

huc ad vos intrámus , cüm

LeCtio v.

cháritáte nos fufcipite , cum-

DunM

Am hic magne ilIz no-

que , Pax vobis,dico: Et cum

NU

Jl

N

l Hödieæ;

ftre opes pófite funt ,

fpíritu tuo ; non voce folüm;

hic fpes noftra omnis. Quid

fed ánimo quoque refpondéte;

l ul

enim hoc loco non magnum

d n

x. Manefurgens.cxxii. ^^

eft & admirándum?Nam hec

Intertio No&turno.

[onon

menfa^longe pretiófior eft ,

LL é&io fant&ti Evan

Ym

gélii fe-

ln j

cündüm Lucam.:

'

ff

atque jucündior , & lucérna

khsec quàm illa;ut norunt , qui

Leé&io vii.

Cap. 19. -^

1dimys

cum fide óleo perüntli;à mor-

4 J

]

N illo témpore : Ingréffus

bis liberáti funt.. Arca ctiam

Jefus perambulábat Jéri-

um

haecmülto mélior ; magísque

cho, Et ecce , vir nómine

lum l

necefsária. Non enim veftes ,

Zacheeüs

& hic princeps

*

Yi

fed mifericórdiam inclüfam

erat publicanórum , & ipfe

AO

cóntinet: quamvis pauci fint ,

dives. ^Et réliqua.

ii um

ui eam pofsídeant.. -Hic &

De Homilía venerábilis Bedze

j

-.m'q&"

1é&tulusett valdeilloprzftán-

Presbyteri.

TU

;

tior : divinárum enim Scrip-

turárum ré

" Pauló poft predicta. -

1'15 öm!;:

quies qgovis; lecto

I cüm vidérent omnes ,

bl

fuávior eft.

—4 murmurábant, dicéntes :

]

ingröf[äi

g, O quàm. cxxii. Le&io vi.

quód ad hóminem peccató-

|

foplit

'T quidem fi

concórdia

rem divertíffet. Maniféftum

E

perfécte fervarétür à no-

as !

eft , Judsos femper Géntium

r

bïs', nullam áliam domum

odíffe falütem. Seriptum eft

prater hanc haberémus. Hoc

enim : Sequénti veró sábba.

n ho

autem ,quod dixi, non effe

to pené univérfa cívitas con-

t fegi

durum , teftàántur illa tria

vénit audíre verbum Dei.

imu& í

míllia, & quinque míllia hó-

Vidéntes autem. turbas u-

r

minum , quibus & domus

d&i, repléti funt zelo,& con-

una,d& menía una, & ánima

tradicébant iis , quae à Paulo

hbt

éles

una erat.ä Multitüdinis enim

dicebántur. Et álibi ,

"m

:ändllmgï

i

€uarm

15'

v:;

exxxvii

Ín

Dedicatio

*

Ecclefis.

?

étiam. fratres advér

Qä;;

Apo-

Videlr

"

cet f€

dder

e,pró : fiare-

yent

]i

ftolórum príncipem disceptá-

línquere , vifibíla contémne-.

bant,dicéntes: Quare introífti

re ,.pro invifibílibus 'étiam.

jj

mori defideráre , fetpfum àb-

simgun

ad viros praepütium habén-

n

tes, & manducáfti cum illis.

negáre , & ejus , qui necdum

, Domus mea. cxxiv.

videàtur , Dómini veftigia fe-

erit

qui concupífcere.

quoqty

e Deum.

laudámus. 16. -

u1

"'Tans aüteir(ï)x ääähæus, di-

d.

xit ad Dóminum : Ecce

IN OCTAVA

sb

dimídium bonórum meórum

t

Dedicationis Ecclefie. Dupl.

älfäff,

Dómine,do paupéribus ; & fi

Omnia utin die, pratet

quid áliquem defrau

dä-Vi ,

ecupdi

cultit

Alis

ESDEDÉRO

a prima

R^ Edl

il

reddo quádruplum.

CUK

calumniántibus hóminé pec-

Pape quarti.

g P

catórem,ipfe Zacheus ftans :

tgpon

. De confecr. dift. x. c. 2.

fbrem

id eft , in ea quam coeperat

fidei veritáte persíftens , non

T Abeæïueäectäuä'Möyfenï,»:*

,

folüm (e ex peccatóre con

-& Dómino precipiénte ,

t

fecíffe;& facráfífe, cum menfa.

vérfum , fed étiam inter per-

fgpl

féttos probat effe conversá-

& altári ejus, & eéteris va-

moftro

tum.

Dicénte enim Dómi-

fis & utensílibus ad divínum

len di

cultum expléndum, légimus :

no: Si vis perfé&tus effe,

(etImi

vade , vende ómnia , qua ha-

& non folüm divínis préci-

v

bes , & da paupéribus ; quis-

bus ea facráffe , fed étianr

fan&i ólei un&tióne , Dómino.

quis ante converfiónem inno-

D

cénter vixit ,Ómnia convér-

jubénte , perliníffe nóvimus.

Quáliterautemhze fatta fint,

fus poteft dare pauperibus.

& quómodo ipía facra non

* .Läpides pretiófi. cxxv.

álu

uàm Sacerdótes facra

un&ióne delibüti , Dominó-.

. 1 qäeægä fraude sü-

ä

ftulit ; primoó hsec juxta

que cum véftibus fan&is fa-

Á

egem réddere . deínde quod

cráti , & levítze tractábant ,

ferébant, & erigébant , & de-

fibi remánferit , debet dare

paupéribus. Acfic & ipfe,

ponébant : in ipfis inftitutió-

|

quia fibi nihil rétinet , ómnia

nibus , quz jubénte Dómino.

fua difpérgit, dat paupéri-

conferipte funt per Móyfen,

bus , ju(títia. ejus manet in

in lege Dómini reperítur.

fziculum fzeculi. . Et haec eft

Orántibus. cxxi.

Fm.

sápiens illa ftultítia. quam de

Ávcómore publicánus quaf

Ü Le8o

áhter ergxonDavid Re-

früQum viue légerat : rapta

Q

gum piíffimus amp)ifgr

Cà-

h.2

B

fere

Intra O&. Dedicationis Ecclefie

"

m

cáverit cultum Dei , & tem-

De Confeciat. di

f

É

ia

ïw

Àbf

plum Dómino edificáre vo-

cap

I9

re:ff!'pf;-

lüerit , fed proptermultum

Lectiov

z

sánguinem , quem effüderat ,

z Olemnitátes '

d

ïdlcatlo-

!5'1 glli[r;

ld

prohíbitus eft , & ipíe collé-

1

^^ num Ecclefiárum & ;fa:

t

gerat expén(as : / Sálomon

cerdótum , per síngulos hn-

nos folémniter funt celebrán-

li

quoque filius ejus J idípfum

A

quod ipfe fácere optáverat ,

dz ,ipfo Dómino exémplum

jubénte. & — auxiliánte Deo

Ma)

dante , qui ad feftum Dedica-

perfécit., & templum cum

tiónistempli óminibus id fa-

b

altári, & réliquaad divínum

ciéndi dans formam , cum ré-

!

cultum peragéndum confe-

Iiquis pópulis eándem fefti-

m'

crávit , inlibro Regurh légi-

vitátem celebratürus venit ,

tur.

Fécit ergo Sálomonin

ficut fecriptum eft: Fa&tafunt

b

témpore illo feftivitátem cé-

encenia in, Jerosólymis , &

lebrem ,: & omnis Ifrael cum

hiems erat , & ambulábat Je-

m

eo,multitüdo magna ab in-

fus in templo in pórticu Salo-

tróitu Emath usque ad rivum

mónis. Quódautem o€&to dié-

JEgypti , coram Dómino Deo

bus encenia fint celebrán-

noftro feptem diebus, & fep-

da , inlibro Regum perá&a

tem diebus , id eft , quatuór-

dedicatióne. templi , repe-

nJgt

riétis.

(

decim diébus ,. & in die o&tá-|

va dimífit.pópulos.

$

E* Mlané fur

UT

CXXll.

gensf : Jacob.

TAU

t g

€

vf

ii

fhyd E

N

BA

ipïa [

MW

:

&

"

a

(

y9

7l

Q

D

j

B G

N

N

P2X

15

»

lþüü? /,'

x:;

*

N

v

j

VAY 31 N

///

1v

£

g t

2/! -X

A

ZA

»

(2

Ni

.:

:

l

;geba

ij

)

L

us

j

QU

nü:ü»

Q:

zi

Qu

h

!

pä!l«

(

j Y

pr

b

j

"opp

cx1

(jg

FFICIUM D. MARUE.

?;æsönt

qem

e

Dünid

PT

-

Mnibus -Sabbatis perj Profer lumen cecis ,

g

Fannum, praterquam im.

Máala noftrapelle ,

Bona cun&ta pofce.

MI:S;&

Adventu, Quadragef. Quat.

Moníftra te eífe matrem ,

Sat

Temp. & .Vigiliis ,. & nifi

[mpla

Offic. fieri debeat de Feria.,|Sumat per te preces ,

f0

propter Offic. alicujus Domi-

Qui pro nobis natus ,

ftiicg infra Hebd. ponendum;

'Tulit effe tuus.

Qu

üt dicitur in Rubr. deDíficis,

; wgo finguláris ,

|

f

j

fe J

ac nifi Feftum novem Leét.

Inter omnes mitis ,

idtt

occurrat , fit Offic. de fantta

Nos culpis folütos ,

Maria modoinfrafcripto, -

Mites fac & caftos.

m

V itam prafta puram

uf

In Vefp. Eeriz vi.dicuntur

Pfalmi feriales in Pfalt. pofiti,

Iter paratutum ,

'zntüml

nifi fuerit Feftà ix.Le£&. quia| Ut vidéntes Jefum ,

j 1n'11

tuncde $. Maria fit tantinum| Semper colletémur.

od n

jtter

commem.in di£&tis Vefp. cum|S.it laus Deo Patri ,

Summo Chrifto decus ,

r

Aíía , v. & Oratione,ut infrà:

AU

- qui& commemor. omittitur ,

Spirítui fan£to ,

uando Feria vi. occurrit Fe-

"I ribus honor unus.

i M

um Purificat. velaliud ejus-

. Amen.

! Dmy

f

dem B. Mariz Officium.

y. Diffüfa

eft geátia in lábiis

Capitulum.

Eccli. 24. b

tuis.

initio , &

antefecula|g. Proptéreà benedíxit te

FA

cteáta füm , & usque ad|Deus in etérnum.

QU:

(ilont

futürum feculum non défi-

Ad Maenificat , Antiphona.

nam , & in habitatióne fan&ta| Beàta

ater , & intáCta Vir-

Trnay

coram ipfo miniftrávi.

go,gloriófa Regína mundi ,

la

Hymnbous.

intercéde pro nobis ad Dómi-

Thuftn

i [ur

"Ne

maris ftella ,

nurm.

LÀ

,"Dei matet-alma ,

x Dóminus vobíscum.

r

Atque femper virgo ,

». Etcum fpíritu tuo.

qPiïü[ä (

Felix coeli porta.

Oratio.

$ umensillud Ave ,

Oncéde. nos

fámulos

Wuty

n

Gabriélis ore ,

C

tuos , quzefumus Dómi-

UjUS,fu

Funda nos in pace,

ne Deus, perpétua mentis &

" Undllrr

Mautans Hevz nomen.

córporis fanitáte gaudére : &

"r

$ olve viricla ;eis ;

gloriófa beátez Maríe femper

1f«

&t (

Officium B. Mariezin Sabbato.

cxli

Virgin-is int

j

erceffióne ,. dj Foecünda fan&to Spíritu ,

preesénti liberári triftítia , & | Defiderátus Géntibus

J

etérna pérfrui letítüa, Per| Cujus per alvum fufus eft,

Dóminuin.

]1 efu tibifit glória ,

1

1ty,

M.

Poft Orationem fiunt Cotn-

ui natus esde Vírgine,

Vj

memorat. confuete de Apo-

|Cum Patre & almo Spiritu

s

ftolis,& de Pacejfuprà. 148.

] In fempitérna fzcula.

oD

Siautem occurrat Feftum

Amen.

;

"

fimplex, de eo fit commemo-

Nocturnum Sab

bati , üt m

il

ratio ante ipía Suffragia.

Pfalterio.

109. Etin finc.

Completorium ut in Pfal-

v. Diffüfa eft erátia in lábiis

[

terio. Et in fine Hymni ,|tuis.

. Proptéreà benedí-

)

'Te lucds ante términum ,

xitte Deus in zetérh

T

!T

dicitür , J efu , tibi fit glória ,

P ater nofter.

urq.

h

:

Qui natus es de Vírgine.

u

etiamfi in. Vefperis fa&ta fit

^» Récibus & méritis beá-

1

tantüm commem. de B. Ma-

te Maríe femper Vírgi-

füm, '

ria ,nifi Hymni illius Fefti,|nis, & ómnium San&órum ,

ll

quod F'er. vi. celebratum eft,

perdücat nos Dóminus ad

lr

aliter concludendi fint, ut in| regna coelórum.

&n AIIl*en.

dfcw,

"ransfiguratione Domini.

y. Jube domne benedícere.

Ad iMatutimum , Invitator.

Pro prima Le&. Benedi&t.

lh

A ve María , grátia plena :

Nos cum prole pia benedicat

* Dóminus tecum.

Virgo Mlaría.

V'V

Pfalm. V eníte, exultémus. 2.

$. Amen.

ii

- Hymnus.

Prime due Le&i()nes de

b

l

Uem térra, pontus , sí-

Seriptura . libri-- currentis

dera,

IUf

tertia , una ex inferius-po-

at,M

Colunt , adórant , pradicant ,

fitis per ordinem. exlii.

Trinam regéntem — máchi-

R. d.

anGa & immaculáta

nam ,

virgínitas , quibus te láudi-

llegïn

Clauftrum Maríe bájulat.

bus éfferam , néfcio : *

ui3

g

:

C ui luna ,fol , & ómnia

,quem cceli cápere non póte-

Desérviunt per témpora,

rant, tuo grémio contulífti.

(s

i

Perfüfa coeli grátia ,

/, Benedídta tu in muliéri-

j

!)

Geftant puéllz ví(cera.

|bus, & benedí&us fru&tus

Beáta Mater münere ,

ventris tui.

Quia.

Cujus , fupérnus Artifex

Pro ii.Le&t. Benedi&tio.-

[j

p

Mundum pugíllo cóntinens , |Ipfa Virgo vírginum intercé-

a m

Ventris füb arca claufus eft.. | dat pro nobis ad Dóminum.

eáta coeli nüntio ,

5S. Ainen.

t

xl

Officium B. Maris in Sabbato,.

nl

g, Felix namque es facra

|futürum feculum non. déft-

M

y s i

irgo María ; & omni laude

nam , & in habitatióne fan&ta

Ad j)

digníffima: *« Quizex te or-

coram-ipfo miniftrávi,

MMmH

tus eft fol juftítie : * — Chri-

n

usS.

x

ftus. Deus nofter.

'Glorigäxäf

irginum ,

gt

"

T.

y; Ora pro pópulo , intérve-

Sublímis inter sídera ,

Wi

j

nipro Clero , intercéde pro

Qui te creávit párvulum

j

TU

devóto femíneo fexu:séntiant

La&tánte nutris übere.

l

omnes tuum juvámen , qui

ln R

uod Heva triftisabftulit ,

( 4

j !

cuümque célebrant tuam fan-

u reddis almo gérmine :

Y

&am commemoratiónem. Quia.

Intrent ut aftra flébiles ,

IT

«5 lória Patri.

Chriftus..

Coeli reclüdis cárdines.

gl

Wi

sHieno

Pro.iii. Le&ione , Benedi&.

'J'u Regis alti jàánua ,

er Vírginem matrem concé-

Etaula lucis fülgida :

Vibf

dat nobis Dóminus falütem

Vitam datam per Vírginem,

AiTer

frijis

& pacem. ,, Amen.

Gentes redémpte plàudite.

- Poftiii. Lectionem dicitur.

1 efu , tibi fit glória,

(ipiul

'ye Deum laudàmus. 16.

-Oui natus es de Vírgine,

TV

AD LAUDES,

i

chniti

Cum Patre , & almo Spíritu ,

, Intty

"U & pe

às, Afia.

In fempitérna fzecula. Amen.

3^xXUme

lt

ex in accüu-

; Benedí&ta tu in muliéribus.

u

bitu fuo , nardus meà

. Et..:benedittu

ii D

ventris tul.

&

$ .l'fru&us

dedit odórem füavitátis.

iAf

P(almus. Dóminus regnávit.

Ad

| Benedi&tu

3. Antiph

] ^

cum reliquis.

17.

Beáta Dei G

emtrix

atia

^

,

Aiia.

&va ejus

fub cápite

lx

Virgo perpétua , templum

meo, & déxtera illíus ample-

Dómini : facrárium Spíritus

iil

W

xábitur me.

fan&ti , fola fine exémplo pla-

[

tU

fa, Nigrafum, fed formó-

cuífi Dómino noftro Jefu

'fl

f

&

»iliz Jerüfalem : ídeo dilé-

Chrifto : orapro pópulo, in-

üfhy

xitme Rex , & introdüxit

térveni pro Clero , intercéde

Va fümj

mein cubículum fuum.

pro.devóto femíneo fexu.

TUALem

fi

[

Afa. Jam hiems tránfüt ,

Oratio.

VOT

imberábiit ; & recéffit; furge

Oncéde nos

fämulþs

y&ln P

amíca mea , & veni.

C:

uos,quaefumus DfíeDe-

Y

li

iüa. Speciófa fadia es, &

A

l

us,perpétua mentis & córpo-

A (

uávis in delíciis tuis, fan&ta

ris anitáte gaudére : & gló-

0 hmi

À

Dei Génitrix.

riófa beáte Maríz femper

U

3C

itulum. Eecli.

B

