dem fervávi; lnréliquo re-

Benedíétus Deus Ifiael.

(

j)ófita eft.mihi coróna juftí-

z Ii:te puer magnus coram

Y

tie , quam reddet mihi Dómi-

»

ómino.

t

nus in illa die juftus judex.

$. Nam & manus ejus cum

Oratio.

V

Hymnus. E

xul(tet orbis.

ipfo eft.

reséntem

prin

de Communi

Apoftol, - Xiii.

Eus , qui

— 4 Tues vas clectiónis fantte

diem honoràbilem no-

Ter

bis in beáti Joánnis nativi-

aule Apóftole.

táte fecifti

(

. Predicáter véritátis in

da pópulis tuis

univérío mundo.

fpirituáhum grátüam

au-

E(

diórum , & ómnium fidélium

Ad Benedi&us , Antiphona.

fim

L

Vos qui fecáti efüs me , 1e-

mentes dirigein viam falütis

]i

,

débitis fuper fedes , judicán-

etérne. Per Dóminum.

E*

Ad Tettiam , Antiphona.

tes duódecim tribus Ifrael ,

Du

dicit Dóminus.

' Oratio.

Libénter gloriàbor.

lt

Eus , qui multitüdinem

Capitul. Bonum . certámen.

h]

D

Géntium beáti Pauli

X« DI

In omnem terram ;

* Exivit fonus eórum.

In.

!

Apóftoli praxdieatióne docui-

'Kx

' fü: danobis, quefumus ; ut,

y. Et in fines orbis terra

li

verbacórum. Exívit.

win

cüjus natalítia cólimus , ejus

(di

apud te patrocínia fentiámus.

1

Glória Patri. In omnem.

y4

Per Dóminum. -

, Conftítues eos príncipes

—Ftfitcomm. S. Petri , Affa.

j

upfer omnem terram.

D

. Mémores erunt nó

i

"Eu es paftor óvium;prinéeps

qü;ïis

jt

H

Apoftolórum , tibi trádite

tui Dómine.

Ad

UR |

,

Fefta yütii: ^5

s'u

n

A

'Ad Sextam , Anuphona.

Capxtuïo fit de Oäav.

1

Grátia Del.

A

Han&i Joannis , ut in pnrms

t

Ca 1tulum.

ig. Cor. 12. i

thperls. 408.

"

a«m*udo revelatió-|

'In fine pro commemor, Á«

l^

l

N

num extollat me , datus|

oftolorum , Antiphona.

lj

eft mihi ftímulus ran*ns inee,l

P

etrus Apoftolus ; & Paulus

n

:

ángelus sátanz , quime co-

Do&Gor Géntium , ipfi nos do-

R

laphízet.

Propter quod ter

cuérunt legem tuam Dómine..

Af

Dóminumrogávi ; ut difcé-

Conftítués eos- prmcipes

l d

deret à.me

& dixit mihl :

li

er omnem terram.

-

Sütificit tibi grátia mea.

!

Il

s. Mémoreserunt nóminis

^ bt.

Conftítues eos prin-

tm Domme.

c1pes, $ Super omnemter—

Oxatw.

lt

ram,.

Conftítues.

Eus :

:

li

[

qui hod;örnam

Mémores erunt nóminis

diem ApO('tolorum tuó.

Iu

"d

i Domine.

Super.

rum Petri & Pauli martyrio

M [

m J *RH

GlóriaPatri. Conftítues.

confecrafh : da Eccléfize tus,

y. Nimis honoráti funt aml-

eórum in ómnibus fequi

C& tui Deus.

lj

l

precéptum , per quos reli-

"Nimis confortatus eft

giónis 1umpflt exórdium.Per.

(

n

pr1nc1pätus eórum.

' Sed in Ecclefia S. Pauli Ve-

p

at

Ad Nonam ; Antiphona.

fperg intesra: dicuntur de

"Ter virgis cefus fum.

eó , Afta.

jurawt Dóminus.

Y d

j

Cap1tulum. 1. Cor. 15. b

cum reliquis de Communi

n

v Go.enim fum m1mmus

Apoftolorum. xiv,

BN

Apoftolórum , qui non

Capttulum & rehqua, ut

i

fum dignus-vocári Apóftoz

fupra in primis'V efp. -

439*

i

us, qllomam perf ecütus fum

cum commemoratione fan&ti

J

Y

E«ccléfiam Dei , Grátia autem

Pem. 437 -

1

Dei fum id, quod fum; & grá:

-Et Odavm. S. Joanms,

j

tia ejusin me vácua non flllt

Afía. Ingréffo Zacharía tem-

Nimis honoráti funt ,

plum Dómini , appärult ei

&« br:

* Amm tui Deus. :

/;Nimis.

Gabmel Angelus, ftans à dex-

J' 1

!oNümis * corifortàtus ' eft

tris altáris mcänü.

^ Amíci.

y. Fuit homo miffus. à. Deo.

u

pr1nc1patus eórum..

ij

Glória Patri. Nimis.

». Cuinomen erat Joánnes.

f -

y.Affuntiavérunt ópetà Dei. |

Qratio.:

Deus , qu1 pre-

Y

A

fj

, Etfa£ta ejusintellexérunt.

söntem. 442.

Ad Vefperas , Antiphona-

.FESTA JULIL

tu

cum: reh-

J

Jurávit Dóminus.

Prima die non impedita di-

qms de Coi Apoftolor... XiV.] ciuzr OfficiumDefunttorum.

h

444

Feftà Yulit. 7.

| ":4 DIE x JULIL

3 Dó6mino : nam & manus ejus

cum ipfo eft. — Et. habébit. :

o

dn aj O8ava fanüi Joannis

Le8o w

mgd*

— Baptiftz. Düplex.

N

,

Omnia dicuntur ficut in

Y Ic eftille , quem 'infpi-

|

d

ránte Dco, prefcius an-

I

$

die. 408- preter Le&iones

nüntiat Ifaías , dicens : Vox

«sl

jrimiNo&urni , que legun-

clamántis in desérto : Paráte

gauvl

tirde Scriptura occurr. &

Wa

i;quel

ecuntur ut infrà.

vjam Dómini.

uàm . cón-

«Sermo

$. Máximi Ep fcopi.

grué , fratres charíffimi , beá-

erfe

tus Joánnes predicátus eft

)eo

Homilia 3. in Nativit. fantti

Prop

T0

"^. yoannis Baptifte '

vox, qui coeléftis Verbi &

(

Le&io 1v.

preco mittebátur, & teftis.

fpin

Eftivitátem pres

dutisdidi

Hic eftille , cujus per Ange-

(

j

F

fratres charíffimi , vene-

lum Gabriélem prenuntiàtur

P

nativitas & nomen , & mé-

f

rándi Joánnis Baptífte ge-

nuína nativitas confecrávit :

ritum. Hic eft , qui judício

L

l

uiidcírcó in hoc fzculum

coeléftis : fenténtiae | cun&is

fiti

nfatióne diré-

mortálibus antefértur,dicén--

fsf

fupérna difpe

te Dómino : Non furréxit in-

&tus eft , ut no

n folüm ipfe

k ]

rophetáli fublimareétur gló-

ter natos mulíerum major

quer

ria, fed at & ómnium étiam

Joánne

Baptifta.

Quàm

Wftül

ft.i

er eum. Prophetárum prag-

[pulchré di&um eft , inter na-

!

cóiíia firmaréntur. Nec im-

|tos mulíferum non effe majó-

QO

méritó illum preecípuo honó-

irem: quia ille omnímodis

ID

re nunc venerámur , qui fpe-

major erat Joánne , qui de

i

Vírgine nafcebátur.

E

E

ciáli quadam grátia , ob hoc

Wedemptórem mundi novíffi-

É

L

ic eft precürfor dilé-

BN

mus prophetávit , ut ofténde- | us ,

& Iucérna lucens ante

h

$AT

ret eum primus.."Hic enim| Dóminum: $* Ipfe eftenim

folus eft Prophetárum , qui|Joánnes , qui viam Dómino

lt

Dóminum noftrum | Jefum |przparávitin erémo; fed &

l

Chriftum , quem álii in longa

.Agnum Dei demonftrávit, &

hl

b

témpora futürü prafciérunt ,

illuminávit mentes hóminum.

rópriisóculis vidére meruit,

S» Ipfe praíbit ante illum in.

æsql

& annuntiáre preséntem.

& virtüte Elíz. Ipfe,

DT

w. Defcéndit Ángelus Dómi-

fgintn

.U C CU0 .o

TW

Uibus profpéGis, advér-

»

h

ad Zacharíam, dicens: Ac-

ciPe puerum in fenectüte tua.

tite dilectíffimi , quan-

A.

$ Ethabébit nomen

tam huic reveréntiam , quan-

"

Baptifta.

]oängeä

tum devotiónis debeàmus

Jïlba |

'Igä'lfte puer magnus coram

limpéndere : qui ut honorà-

b

J

*

l

;

ulii. 3

445

W

bilis fit , à fan&to eft Spix?itä P

DIE Il. JULII.

Ti

prophetátus , promíffus ab|In fefto Vifitatüonis beatme

É

1 quä

Angelo , laudátus à Dómi-

du

T

no , & perpétua fantte mor-

Ad Vefperas , ,Antiphonä;j

vdlm

tis glória confecrátus. De-

Exürgens

aría, cum reli-

9)

cébat namque , ut myfticam

qtüs de Laud. 450.

falmi

'ij

nativitátem ejus mirábilis

confueti de. S. Maria * ut in

vita fequerétur , & fan&tam

ejus Officio parvo. . exlIv..

W

erfectámque vitam mors

| Capitulum.

A.b inttio.:

)d

^i

eo

devóta conclüderet.

i

Iymnus; A ve ima

:

us üellä-'-

L/

l

Propter quod , fratres , re-

la. exlvii.

fl..

4

CGíffimé toto hódie orbe ,

y. BenediíCta tu in

inuliéti-

xper

h

us.

AU

Chrifti Eccléfia primórdia

MH[

mativitátis ejus letíffima fe-

&. Et:| bene

dictus :*5'f-'ru€ttkisv

füvitáte concélebrat , qui

ventris tui.

LÀ

,

4

od

éeterna

mortálibus . adéffe

Ad Ma

ni

-

Ml

Beátaes

b

ficat

BIN

gáudia , ftupénti mundo te-

jaría , que credi-

p

ftis fidelíffimus revelávit.

dífti : perficiéntur in te , que:

tl

B«

Innuébant patri ejus ,

di&ta funttibi à Dómimo : al-.

b i

lelája. (

hi

quem vellet vocári eum , &

'ratio-.

óftulans pugillàrem , fcri-

Amulis tuis , quefumus,

( j j]

pfit,dicens: * Joànnes eft

Dómine , cceléftis grátise

»dlet

viomen ejus.

munus impertíre : ut , quibus;

otuit

y'. Apértum eftos Zacharíe,

beáte Vírginis partus éxtitit

n

& prophetávit, dicens. — Jo-

falütis exórdium , Vifitatió-

T

ánnes.

nis ejus. votíva folémnitas ,.

3

t

GlóriaPatri. . Joánnes.

pacis tríbuat increméntum

- :

ylt

In i. NoQurno, Homilia

Per Dóminum.

4

$

S. Ambrofii , ut in die Fefti

Ft fit cemm. $. Toannis

.

) lplef

Péperit filium

Afia, Puer , qui natus e

ft

4;

j

ugncipit.

^

É

lifabeth. 416.

nobis , plus quàm Propheéta.

In Laud. fitcomm. Apoftol,

eft: hic eft enim , de quo Sal-

(

»

Afiía. Gloriófi príncipes ter-

vátor ait * Inter natos mulie.

1

p

r2 , quómodoin vita fua di-

rumnon furréxit major Joán-

!

lexérunt fe, ita &in morte

ne bapuita.

non funt feparáti.

» Ifte

j

. In omnem terram exívit

ómino.

puer magnus .cor,amï :

N

p

onus eórum.

5 Nam & manus ejus cum

Be.

Et in fines orbis terre

ipfo eft.

j

verba eórum.

— Oratio. Deus,

TA

q.u»i'pr'æw,

iL

!

sentem.. 442.

Qr?tïof Deus; qgi- 443*

Dein-

Vefta Julii« 4

nim.

Deinde fit eomtilémorat.

in primo INotturno.

hona.

De Cánticis Canticórum.

(

Apoftolorum , Anti

jm

Petrus Apóftolus ,

Paulus

- ecto 1.

Cap. 2v

((

Do&or Géntium , tpfi nos do-

Go flos campi , & llium

convéllium. Sicut l lium

V1

cuérantlegem tuam Dómine.

qn

* Conítitues eos príncipes

inter fpinas, ficamíca mea in-

ter fil:as.

Sicut malus ;nter

put

fuüper omnem terram.

tl

x Mémores erunt nóminis

ligna. filvárum , fie diléttus

tui Dómine.

meus inter filios. Sub umbra

[ta

fuo

Qratio. Deus, quig;.ho,diör-

illíus.,, quem defideráveram ,

m

nam. 443*

fedi: && fru&us ejus dulcis

remo . SS.: Proc&iïï &

M

. Poft

gütturi meo. Introdüxit me

I

iMartiniani Martyrum-

in cellam vináriam, ordinávit

in me charitátem. Fulcíte me

V

Afía. " -Tftórum eft enim reg-

i

gum coelórum, qui contemp-

flóribus , ftipáte me malis 5

sérunt vitam mundi , & per-

quia amóre làngueo.

Leva

Wl

d

venérunt ad preeiniá regni, &

ejus fub cápite meo , & déx-

(

lavérunt ftol

tera illíus amplexábitur me.

j

as [uas ;in sángui-

Adjüro. vos filie Jerütalem

i

nec f&gni- :

Vi

w. Laetàm

ini in b(;mino ,&

per cápreas cervósque cam-

pórüm , ne fufcitétis , neque

exultáte jufti. —

Q

x. Etgloriàminiomnesre

evigilàre faciátis dilé&tam ,

eorde.

ratio.

quoadüsque ipfa velit.

)

ui nos fanCtorum

$. Surge,própera amíca mea,

l

f

Eus, q

D

-Mártyrum tuórum Pro-

formófamea , & veni: jam

f

eé(fi & Martiniáni gloriófis

enim hiems tránfüt , imber

i

u

confeffiónibus circümdas &

Abiit,&recéffit. * Vox tür-

turis audíta eftin terra noftra.

Y0

prótegis : da nobis & eórum

r

, Intrávit María in domum

8

unitatióne proficere , & in-

Z

Zàcharía , & falutávit Elïfaf

Yü

terceffióne gaudére. Eer.Dö-

.

X

li

imnums

;

bheth. Vo

- Ad Matu

iimixh ; ïlivitaïeï..

LeGio ii

fh'n

Vifitatiónem . Vírginis Ma-

f;*j "Ox dilé&ti mei , ecceifte

Ti

venit sáliens in mónti-

T

ria celebrémus , * Chriftum

bus, transíliens colles : sími-

Q

ejus Filium adorémus Dómi-

lis eft diléctus meus cáprez ,

Vi

num.«

4

Pfalmus.

Vehite 2.

hinnulóque cervórum.

En

ipfe ftat poft ' paríetem no-

Voi

Hymnus. Quem terra. cl.

Antiphonz , Pfalmi, & v

ltrum : ,. refpíciens per fené-

y

No&urnorum , ut in Officio

ftras , profpíciens per cancel-

1

[

parvo B. Maria.

cl.

los. En diléctus meus Ióquitue

Bmf

miül :

3

'UO

Feíta Tulii.. 2

Al

mihi:Surge , própera amícá

& bene

dictus fru£tus ventris

mea,ecolümba mea, formó-

tüi :

* Et unde hoc mihi ,

i

famea, & veni Jam enim

ut véniat mater Dómini mei

hiems tránfüt, imber ábiüt,

ad me ?

1

LT

& recéffit.

Flores apparué-

ipoce-Pn

im,ut fa&a cft

runtin terra noftra , tempus

vox falutatiónis tuze in àuri-

dR

!

A

putatiónis advénit : vox tür-

bus meis, exultávitin.gàudio

N

!

turis audíta eftin terra no-

infans in ütero meó. E.tiinde,

^

i

lii

íftra : ficus. prótulit 'groffos

Glória Patri Etunde.

fuos: víneg floréntes dedé-

- Infecundo No£türno.

5e

ruüht odórem fuum..

li

Sermo fa

n&i Joánuis C

.

Chry-

(l

R Quseeftifta, quz procéf-

sóftomi. ..

rf

fitficut fol, & formófa tan-

'Aþud Metaphraften , menfe

i

li

quam Jerüfalem ?. 9. Vidé-

Julio. Le£üQiv.

im

Ti

runt eam fili&e. Sion , & beà-

Um. ad mos.advéniffet

tam dixérunt, & Regína lau-

C

Redémptor . noftri géne-

Y

davérunt cam. Y^. Etficut

ris , venit. prótinus áàd fuum

dies verni circümdabant eam

amícum Joànnem , dum ad-

lt

flores rosárum , & lília con-

huc effet in. ventre . matris.

TT

váallium. Vidérunt.

LE J

Quem cüm eX ütero in ütero

/ Uly

li

e&io 1.

afpexitfet Joànnes ; término&

lj d]k«

Urge , amíca. mea , fpe-

natüre concütiers , exclà-

Yi

l

Ü

N

co-

cióla mea, & veni

mat: Video Dóminum , qui

M

A

lümba mea in foramínibus

natürs impófuit términos ,

etrae , incavérna macérie ,

V

NIl

& non expé&o tempus naf-

A

ofténde mihi fáciem tuam, fo-

céndi: novem menfium tem-

pnet vox tua in auribus meis :

p

pus mihi non eft hic necefsá-

vox enim tua duleis , & fáci-

rium : in me eft enim ,. qui

eft zetérnus: egrédiar ex hoc

estua decóra.. . Cápite nobis

vulpes párvulas , que demo-

tenebrófo. tabernáculo , re-

T

]iüntur víneas:nam vínea no-

rum admirabílium compen-

ftra flóruit.

Dilé&tus meus

diófam pradicábo . cognitió-

nem. Sum fignum : fignificá-

!l

mihi , & ego illi, qui páfcitur

']V

inter lilia, donec alpiret dies ,

bo Chrifti advéntum.

Sum

& inclinéntur umbra. . .:Re--

tuba :. próferam Fílii Dei in

2

q

vértere ; símilis efto , dilécte

carne difpenfatiónem.

d-

:Lh

ba canam ,. eo ipfo patérne

j

if

mi, cáprez hinnulóque cer-

vórum fuper montes Bether.

linguze benedicam. , & eam

PWL

traham , ut loquátur.

*"Lu-

g

$. Repléta eft Sptritu fantto

Elífabeth , & exclamávit :

ba canam , & üterum matér-

z

J

L

Bencdi&a tu jnter. mulíeres

num vivificábo.

(

)w

&Fcce |

-

Fefta ubï.

. Beátam me dicent omnes

B Ecce ifte venit sáliens in

LC

&

óntibüs ; transiliens colles :

generatiónes , quia ancíllam

,

S

ímilis eft diléctus meus cá-

hümilem refpéxit Deus. Et

de meis.

Lectio vi.

rez, hinnulóque cervórum.

k&

«Exultàávit ut gigas ad cur-

Ed dic nobis Joánnes ;

réndam viam , à fum:o coe-

N

cüm adhue in tenebrófo

eius. Símilis.

matris ütero contineáris ,

q

: lo egréffio

fef

ectio Va

quómodo intuéris , & audis ?

j

I

d

quómodo res divínas con-

V

esó dilé&e , quàm fit

templàáris? . quómodo éxilis

fl

novüm & admirábile

I

mvftérium. . Nondum náfci-

& exültas ? Magnum eft, in-

tur , & sáltibus lóquitur

quit, quod perágitur, myfté-

l

rium , & actus ab humáana

nondum appáret , & minas

inténtát : nondum ei permít-

remótus Conprehenfióne. Me-

titur clamáre, & per fatta au-

ritóínnovó natüram propter

eum , qui eft innovatürus ea s

t

dítur : nondum ducit vitam ,

Mi

& Deum przdicat : nondum

qua funt fupra natüram. Vi-

j

áfpicitlucem ; & folem í

n-

deo , etfi adhuc in ütero fim ,

uóniam in ütero geftári ví-

pl

dicat : nondum páritur , &

deo folem juftítia.

Auribus

[

róperat precürrere : non

Yi

fert enim presénte Dómino

percípio, quóniam nafcor vox

magni Vérbi. Exclámo, quó-

q

continéri : non süftinet na-

niam Fílium- Patris unigéni-

Jn

türg expe&táre términos; fed

««

conténdit rümpere cárcerem

tum consídero carne indü-

ventris , & ftudet prafignifi-

tum. Exülto, quóniam uni«

NI

vérfi effetctórem vídeo for-

Tu

cáre veniéntem Salvatorem.

Accéffit, inquit , qui folvit

mam hóminis fufcípere. Ext-

p

víncula , & quid ego sédeo

lio , quóniam mundi Redem-

[

ptórem cógito incorporátumi.

l

vin&us , & retíneor , ut má-

Y

neam ? Venit Verbu

m , ut

Precürro advéntum ejus ,

ómnia conftítuat: &

eczo ad-

& quodámmodo vobis pra-

T

E.Dxibc ;

eo confeffióne.

Í

huc máneo deténtus ?

li

p'ræcürra

m , & pr&dicábo

Xe Beáta , quae credidifti ,

ómnibus :

Ecce Agnus Dei ,

quóniam perficiéntur in te ,

?

quz dicta funt tibi à Dómino.

l

uitollit peccátum mundi.

ini mihi om-

)

& Congratulám

Et ait María: ^ Magnífi-

nes , qui dilígitis

Dóminum ,

catánima mea Dóminum.

lCL

rvula , plá-

* Veníte, & audíte , & nar.

ti

quia ciim effem pá

Etde meis

i

cui Altiffimo :

rábo , quanta fecit Deus áni-

me mee. . Magnífcat.

li

vifcéribus génui Deum *

Glózia Patri. Magníficat.

N

hóminem.

d

Feftá

i

"

u

P

ss

LU

Ín terti

an

Qs

a

f

,Pillitu fan&O : ,A ïepläq

Vl

j o

ng l fe-|vit & matrem.

J

cünduüm Lucam.

Beátam me dicent or;mes

eneratiónes

$ Quia fecit

! ]r«

CLM-

&,€ äoteyräf)ore : ?&äens

mihi Dóminus magna, qui po-

I

María , ábiit in montána

tens eft,& fanctü nomen ejus.

s

cum feftinatióne , in cività-

Et mifericórdia ejus à

HIS;G",Q'

U

tem Juda. Et intrávit in do-

fogéniein progénies timén-

mum Zacharíz , & falutávit

tibus eum.

uia.

T.

Elífabeth. Et réliqua.

- *Cujus feftum cólimus

TU

Homilía S. Ambrófii Epifc.

ipia"

Virgo.

ct10 Vilje

Lib.so. Comment. in Lucz

']T unde hoc m

1, utve-

D us

ft init

niat mater Dómini mei

dl

"Ontuehd

um e

k

äuïl quia

me ? Hoc eft , quó tantum

Q Y

fupérior venit ad infe-

bonum mihi áccidit, ut Ma-

at

riórem,ut inférior adjuvétur;

ter Dómini mei véniat ad me?

Maríaad Elífabeth , Chriftus

Miráculum séntio , agnófco

ia

Tl

ad Joànnem. Dénique étiam

myftérium ; mater Dómini

póíteà , ut fanctificáret bap-

verbo foeta , Deo plena eft.

! u

2

tísmum Joánnis , Dóminus

Manfit autem María cum il-

Qu

venit ad baptísmum. Citó

la ménfibustribus, & revérfa

Q

quoque advéntus María , &

eft in domum fuam. Bené in-

praséntie divíne beneficia

dücitur fan&ta María,& exhi-

du

AW T

declarántur. Vide diftin&tió-

buiffe officium , & myfticum

nem , fingulorümque verbó-

nümerum cuftodíffe.

Non

inüt

rum proprietàtem. Vocem

enim fola familiaritátis eft

MU

rior Elífabeth audíivit , fed

lt

caufa, quod diu manfit, fed

il

Joánnes prior grátiam fenfit.

étiam tanti Vatis proféctus.

Jlla natüra órdine audivit ,

Namfi primo ingréffu tantus

M

ifte exultávit ratióne myfté-

"

profé&tus éxtitit, ut ad falu-

rii. Illa Maríe, ifte Dómini

tatiónemMaríz exultáret in-

fenfit advéntum.

Iftz» grá-

fans in ütero , replerétur

,

'lffþlt

1,"

tiam loquüntur , illi intus

Spíritu fantto mater infán-

operántur , pietatísque my-

ts : quantum putámus ufu

"l

ftérium matérnis adoriüntur

tanti témporis fanctee Marísg

T

ä

proféttibus: duplicíque mirá-

addidiffe praséntiam ? Un-

W

culo prophétant matres fpíri-

gebátur ítaque , & quafi bo-

tit

tu parvulórum. Exultávit in-

nus athléta exercebátur in

nl

fans , replétaeft mater. Non

ütero matris Prophéta : am-

]U

lE

riüs mater repléta , quam

plíffimo enim virtus ejus cer-

T

á

lius: fed cum filius effet re-

tàámini parabátur. -

P. AQ

—

W

Sieo Fe-

450

Feíta uf'.ie" .

Felix namque es facra

t Quibus in crucilátibus una

zir

co María, & omni laude

hac illórum vox audiebátur 5

J

o

Sit nomen Déómini benedí-

J

dieníffima: 9 Quia ex te or-

tuseftfoljuftíitie , * Chri-

étum.

Dénique conjétii in

yl

ftus Deus nofter.

cárcerem , pauló póft extra

Qu

Urbem via Aurélia fecüri fe-

Mi

y'. Orapro pópulo, intérveni

riüntur.

v

jro Clero , intercéde pro de-

Quorum córpora

vóto femíneo fexu : séntiant

Lucína in predio fuo fepe-

loc

líivit, fexto Nonas Jülii: quas

p

omnes tuum juvámen , qui-

ófteàin Urbem transláta , in

cümque célebrant tuam ían-

&am Vifitatiónem. Quia.

Basilica Príncipis Apoftoló-

G lória Patri.

Chriítus.

rum cóndita funt.

'Y e Deum laudámus. 16.

ff

Pro SS. Martyribus Proceffo

& Mlartiniano.

ADLAUDES,

b

Le&tio ix.

7 & per Horas , Afía.

fi

4 XUo témpore Petrus &

Xürgens María ábiit in

II

montána cum feftinatió-

IN

N^X Paulus tenebántur fub

cuftódia Mamertíni in monte

ne in civitátem Juda.

(

Pfalmus. Dóminus regnávit.

'Tarpéjo , duo cuftódes , Pro-

I'7.

d

céíffus & Martiniánus cim

.euim reliquis.

áliis quadragínta ; Apoftoló-

Afia. 7- Intrávit María in do-

(l

rum pradicatióne müraculís-

mum Zacharísz , & falutávit

y

Elífabeth. &.

ue commóti,fe ad Jefu Chri-

JAfia. Utaudívit falutatiónem

íü fidem convertérunt : &

cium repénté foris é faxo or-

Maríz . Elífabeth , exultávit

infansin ütero ejus , &re-

tus effet, baptizáti funt. Qui

permisérunt Apóftolis , ut fi

pléta eft Spíritu fancto , allel.

o

vellent,abírent. Sed Paulínus

AfíaZ/ Benedí&ta tu inter mu-

u

militum Praefé&tus , re cógni-

leres; & benedi&tus fruétus

T

ventris tui.

Afizs £, Ex quo

ta,Procéffum &Martiniánum

fa&ta eft vox falutatiónis tuz

Y

àfufcépto consílio revocáre

li

conátur.

ui cüm fruftrá

in áuribus meis,exultávit in-

fans in ütero meo , allelàja.

;

tempus contéreret , ipsórum

oraíaxo contündi, dentésque

Capitulum. Eccli.24:b :

commínui jubet. Mox ad Jo-

Binítio , & ante fzecula

f

vis ftátuam addüctos , cüm

creáta fum , & usque ad

futürum faculum non défi-

eádem conftàntia veneratüros

fe idóla negárent , ímperat

nam , & in habitatióne fan&ta

ö.

equüleotorquéri , candénti-

coram ipfo miniftrávi.

Hymnus. O Gloriófa Viír-

busláminisad eórum corpus

i

ginum. clvii

s

J

admötkisv, ac cæd; füftibus.

?OBC; :

e

BenedíCtà tu in muliéri-

&.breve, Spécietua, €

'Et

&us ventris tui.

us. ga Et benedí&us fru-| pulchritüdine tua. Spécie.

J

5

y'. Inténde;prófpere procede,

j

AdBenedi&tus ,. Antiphona.

& regna. Et pulchritüdine.

)

Cum audiffet falutatiónem

G4ória Patri. Spécie tua.

bu

Maríce Elífabeth, exclamávit| s. Adjuvábit eam Deus vul-

voce magria , & dixit : Unde

tuíuo. &. Deus in médio

| i

hoc mihi, ut véniat mater

ejus, non commovébitur.

i

JW

Dómini mei ad me ? allelüja.

dt aUdiVito

Ad Sextam, Antiphona,

It

ratio,

mulis tuis , quefumus

Capitulum

D. Eccli.24.b

E

ómine , cceléttis grátiae

fic in Sion firmáta

j

1unus impertíre : ut , quibus

E

fum , &in civitáte fan-

beáte Vírginis partus éxtitit

Qificáta fimfhter requiévi ,

falütis exórdium , Vifitatió-

if

& in Jerüfalem potéftas mea.

W

u

nis ejus votíva folémnitas ,

Et radicávi in pópulo honori-

acis tríbuat increméntum.

ficáto , & in parte Dei m

ei

er Dóminum.

heeréditas illíus , & in pleni-

li

Deinde fit commermorat.

tüdineSan&Górü deténtio mea.

de O&av. Apoftolorum, Afía.

&. breve.

Adjuvábit eam,

n

Gloriófi príncipes.

!

J

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

y. In omnzem terram.

. Deusinmédio ejus , non

- Oratio. Deus,qui. 452

commovébitur.

Deus.

J

Et SS. Proceffi & Marti-

G lória Patri. Adjuvábit.

Q

J

niani Mar

IUIT.

y. Elégit eam Deus, & pra-

ir

Aía. Veltri capilli cápitis

eléeit eam.

Ü

omnes nurneráti funt : nolíte

&. Intabernáculo fuo habi«

timére , multis pafséribus

táre facit eam.

í

i

melióres eftis vos.

Ad Nonam , Antiphona'.'

j

$". Exultábunt San&i in gló-

:x quo faCta efb.

li

ria.

Capitulum. Eccli, 24. b

|

. Letabüntur in cubílibus

N platéis ficut cinnamó-

uis.

!

mum , & bálfamum aro-

i

Oratio. Deus , qui nos

matízans odórem dedi : quafi

l

fan&órum. 446.

myrrha elé&a dedi fuavitá-

i

Ad Primam in g. brevi,

tem odóris.

Qui natus es de María

Z« br,. Elégit eam Deus ,

!

Vi

gine.

*

* Etpraelégit eam. Elégit.

Ad Tertiam , Antip

hon&;

y'. In tabernáculo fuo habitá-

Intrávit Marfía.

refacit eam. Et preelé

git.

Capitulum. A b inítio. 450

G lória Patri. Elégit.

"f2

ä'o Dif'

Fefta Juliiz ^2

Oratio,

1*,/

y. Iäiffüfa eft grátia in

Iábiis

Eus

D

j

tuis.

» qui hodiérnam

n

D;

jiem Apoftolórum tuó-

z. Proptéreà benedíxit te

rum Petri & Pauli martyrio

n

Deusin etérnum.

"t

In fecundis Vefperis om-

confecráfti : da Eccléfize tuze;

nia ut in primis.

445-

eórum in ómnibus fequi prae-

V0

$?

céptum , per quos rceligió-

Ad Magnificat , Antiphonas

Tu

Beátam me dicent omnes ge-

nis fumpfit exórdium. Per,

j|

neratiónes , quia anetíllam hà-

milem refpéxit Deus , allel.

Quinta die intra O&tavam

Qratio.

f* ámulis tuis. 445.

Apoftol. Petri & Pauli.

Deinde fit commemorat. de

In primo Nocturno , Le«

Giones de Scripturaoccurr.

hi

Otav. Apoftolorum , Aíía.

Infecundo Notturno.

j

Petrus Apóftolus.

Y Conftítues eos principes.

De Sermóne S. Leónis Papse.

pä

ui hediér-|Ex Serm. z. in Nat. Apoft,

Y

Oratio.. Deus, «

ut 1nfrà:

Petri & Pauli , in fine«

IN

nam diem.

r

Infra OGavam SS. Petri &

Ledtio ive

Pauli , omnia dicuntur de

Retiófa eft in confpé&u

tr

P

Dómini mors Sanciórum

d

Cofiuni Apoftolorum, pra-

li

ter LeQiones & Antiphonas

ejus : nec ullo crudelitátis gé-

ad Benedi&tus , & ad IVfagnie

nere déftrui poteft facramén-

It

to crucis Chrifti fundáta re-

Mi

ficat , quee dicuntur , ut in-

fra notantur.

ligio. INon minüitur perfe-

n

Ad Benedi&tus ; Antiphona,

cutiónibus Eccléfia , fed au-

(

Jj

Gloriófi príncipes terrae, quó-

gétur: & femper Domínicus

j

3nodo in vita fua dilexérunt

agerségete ditióri veftítur ,

fe, ita & in morte no

dum grana , quz síngula ca-

Ü

n lent

dunt, multiplicáta naífcüntur.

[l

feparáti.

t

3. in omnem terram exívit

Unde duo ifta przclára diví-

fonus eórum.

niséminis gérmina in quan-

Et in fines orbis terra

l

Re»

€

tam sóbolem germinárint ,

verba eórum.

beatórum millha Maártyrum

Ad . Miaguificat , Antiphona,

proteftántur , qui Apoftoli-

[l

córum zmuli triumphórum ,

(

Petrus Apóftolus , & Paulus

0

Doé&tor Géntium , ipfi nos do-

urbem noftram purpurátis ,

cuérunt legem tuam Dómine.

& longe latéque rutilántibus

populis: ambiérunt , & quiafi

Y Conítítues cos príncipes

li

füper omnem terram.

ex multárum honóre gemmá-

*. Mémores erunt nóminis

fum consérto uno diadémate

]

coronáàrunt,

W

tui Dömjnc,..

ia

Fefta Talit. ^.

453

. Vidi conjün&bos viros ha-|paráverint vos, & expro-

léndidas veftes ,' & | bráverint, & ejécerint nomen

h:na

béntes fp

Angelus

Dómini locütus eft| veftrum tanqum malü próp-

T

ad me dicens :

€ I(íti funt

ter Fílium hóminis. Gaudéte.

j

(b

viri fancli , fatti amíci Dei.

: Le&io vi.

,

Icutautem &

nos expé

rfi

, Vidi AngelumDei fortem,

volántem per médium coe-

S

fumus , & noftri proba-

Jl ?(

lum, voce magna clamántem,

vére majóres ; crédimus , at-

!

& dicéntem. ILfti funt.

que confidimus , inter omnes

J

Le&Gio v.

labóresiftíus vit& ad obtinén-

t

^

10rum praesídio , di-

dam mifericórdiam Dei fem-

M

p

iffimi, divínitus no-

per nos fpeciálium Patronó-

rum oratiónibus adjuvándos ;

chrl

bisad exémplum patiéntiz ,

l0i

& confifmatiónem fidei pre-

ut , quantum própriis peccà-

tis deprímimpr, tantum Apo-

u

aráto , universáliter quidem

AUOH:

in ómnium Santtórum com-

ftólieis

méritis

erigámur.

memoratióne Is&tándum eft :

Per Dóminum noftrum Je-

if

fedin horum excelléntia Pa-

fum Chriftum , cui eftcum

trum méritó eft excelléntius

Patre & fan&to Spíritu éadem

if

jl

gloriándum , quos grátia Dei

poteftás , una divínitas ,in fse-

in tantum ápicem inter óm-

cula feculórum , Amen.

rl

nia Eccléfie membra prové-

t]

li funt triumphatóres

xit, ut eosin córpore , cui a-

& amíciDei , qui contem-

t

néntes

put eft Chriftus, quafi géminti

juffa príncipum ,

y

conftitàerit lumen oculórum.

meruérunt præmia a&térna ,

«1

i Modó coronàntur , & ac-

TU

i

Dequorum méritis atque vir-

tütibus , qug omnem loquén-

cípiunt palmam.

j

ii

», Vfti funt , qui venerunt ex

Jl

di süperant facultátem , nihil

divér(um, nihil debémus fen-

magnatribulatióne , & lavé-

j

tíre difcrétum : quia illos &

runt ftolas fuas in sánguine

[

*

elé&io pares , & labor sími-

Agni. Mlodó.

| q.mr

Glória Patri.

Modo.

J y

les, & finis fecit eequáles.

, Beáti eftis,cüm maledíxe-

Intertio No&urno.

Ti

rint vobis hómines , & perte-

Yé&io fan&üi Evangélii fe-

i

cündüm Matthaum.

cüti vos füerint, & díxerint

jl

omne malum advérsüm vos ,

Le&io vii.

Cap. 19. d

Ü

j

N illo témpore ;

ixit Pe-

mentiéntes , propter me

]Uhn

$ Gaudéte & exultáte ,

uó-

trus ad Jefum : Ecce nos

Jjd

reliquimus ómnia & fecüti

VW

njam merces veftra copiófa

eftin coelis. . y, Cüm vos

fumus te : quid ergo erit no»

^

"

bis? Et réliqua.

óderint hómines , & cum fe-

0-

EI3.

uciecde UMH

Hvomilfa venerábilis Beäæa gläll;.rlter cum eo afsfdeah.t,

Ó

i

Presbyteri.

qui à fequéndis ejus veftígiis

Ü

Homilia in matali fan&i

nulla ratióne póterant avélli,

Nemo autem putet,duódecim

Exféttus ille eft , qui db-

tantüm Apóftolos , quia

N

iens vendit ómnia , qu&

jJuda pr&varicánte Matt

Rías

habet, & dat paupéribus, ac

elé&tus eft, tunc effe judicatü-

véniens séquitur Chriftum :

ros ; ficut nec duódecim folze

habébit enim thesáurum non

funt tribus Ifrael judicánde :

deficiéntem in coelis; Unde

alióquin tribus Levi , que

bené interrogánte Petro,dixit

tertiadécima eft , injudicáta

recédet.

tálibus Jefus: Amen dico vo-

bis, quod vos , qui fecüti eftis

, Mi funt viri fan&i , quos

me , in regeneratióne , cüm

elégit Dóminus in éharitáte

j

sederit Fílius hóminis in fede

non fi&ta, & dedit illis glóriam

uorum

majeftátis fuz , fedébitis &

fempitérnam : &

|

vos fuper fedes duódecim ,

do&trína fulget Eccléfia , ut

judicántes duódecim ttibus

fole luna.

YX(rael. Inhac quippe vita pro

, San&i per fidem vicérunt

f

ejus nómine

aborántes , in

regna , operátifunt juftítiam.

ália premium fperáre do-

Quorum.

cuit:id eft , in regeneratió-

68 lória Patri.

Quorum.

ne,cüm vidélicet in vitam

*

Le&tio ix.

immortálem fuérimus refur-

T Paulus, qui tertiusdé-

géndo regeneráti , quiin vi-

E

cimus eft Apóftolus, ju-

tam cadücam mortáliter erá-

dicándi forte privábitur,cum

mus géniti.

ipfe dicat , Nefcítis , quóniam

$& Mtifunt , qui vivéntes in

Angelos judicábimus, quantó

carne , plantavérunt Ecclé-

magis fzculária ? Sciéndum

fiam sánguine fuo. 9 Cáli-

namque eft,omnes , qui ad

cem Dómini bibérunt , &

exémplum Apoftolórum fua

amíci Dei facti funt.

reliquérunt ómnia , & fecüti

^ In omnem terram exívit

ïgg

funt Chriftum,jüdices cum eo

onus eórum , & in fines or-

ventüros , ficut étiam omne

bis terre verba eórum. Cáli-

mortálium genus effe judi-

CCIn.

Le&io

Vil«

EL

cándum.

Quia enim duode-

T jufta prorfus retribü-

nário fepe nümero folet in

:

E

tio, ut qui hic pro Chri-

Scriptüris univérfitas defig-

fto humànz glóriam celfità-

nári ; per duógecim fedes

dinis neglexérunt , illic à

Apoftolórum , ómnium nu-

ä(ä

merófitas judicántium , &

J

Chrifto judices g?oriücäti fin-

. per

, ulit. 4 :

l

I

i

er duódecim. tribus Ifrael ,

, Vidi AngelumDei fortem,

l

i

:

univérfitas eórum , qui judi-

volántem per médium cc-

cándi funt , ofténditur.

Ium,voce magna clamántem ,

f

!

YT e Deum laudámus. 16.

& dicéntem. Ifti.

Le&io v.

Lenim , cüm hic effet, us-

D

DIE IV. JULII.

t

|

Sexta die

infra OCOavam

S

que ádeó diligebat hómi-

"

T

nes , ut cüm difsólvi , & cum

Apoftol. Petri & Pauli.

In primo No&urno , Le-

Chrifto effe cüperet, elcgerit

Q

&iones de Seriptu:a occurr;

tamen hic effe: multó magis

illic ferventiórem charitátem

In fecundo Nocturno.

*

Jlin

e Expofitióne fancti Joànnis

ofténdet, ^ Ego & Romam

Chrysóftomi in. Epíftolam

proptéreà díligo , tamétfi

ad Romános.

aliündeillam laudáre queam ,

m

trii

Serm. 32. in morali exhortat.

*

nempe à magnitüdine , ab

firit

antiquitáte , à pulchrä.tüdine j

VU

( *Um Pguh(l)s'lwApöftqus

à multitüdine , ab irri'pe'rio 2

"u

grátiam Dómini noftri

divítiis, & à rebus in bello

e

fu Chrifti,matrem ómnium

fórtiter geftis. Sed his ómni-

:

bus omíffis , ob id illam beá-

Wt

onórum , nobis precétur

li

Wi

réliquum eft , ut nos tali pa-

tam pradico , quód erga illos

trocínio dignos exhibeámus ,

Paulus, dum víveret , àdeó

fuit benévolus , àdeó illcs

ut non hicfolüiim vocem'Pau-

li audiámus, fed & poftquam

amávit, & coram difséruit ,

& poftrémó vitam apud eos

(

illuc migravérimus, athlétam

finivit.

I

Chrifü

vidére mereámur.

Cujus fanttum cor-

)u

Ymó fi hic. audivérimus , &

pus ipfi póffident : & propté-

W

reà Cívitas illa hinc fa&ta eft

ug!'d

ilic ipfum omnínó vidébi-

j

mus , licet non é propínquo

insígnis magis , quàm ab áliis

qu

ftantes, vidébimus tamen pro-

rebus ómnibus : & tanquam

i

corpus magnum ac válidum

qi

é regálem thronum fplen-

duos habet ocuülos fulgéntes.

déntem,ubi Chérubim Deum

yi

eloríficant , ubi Séraphim vo-

SanGórum vidélicet horum

[

4l

córpora.

fii

Yant , illic Paulum vidébimus

jild

cum Petro San&órum chori

fieo

eáti eftis,cüm maledixe-

rint vobis hómines , & perle-

)udl

príncipem ac ducem , & ejus

cüti vosfüerint , & díxerint

g.

germána charitáte fruémur.

. Vidiconjün&os viros ha-

omne malum advérsum vos ,

u

béntes fpléndidas veftes , &

mentiéntes , propter me

j

"

Angelus Dómini locütus eft

Gaudeéte & exultáte , quó-

ad me dicens: * Iítifunt|niam merces veftra copió

f

eft in ccelis.

a

viri f.an&i, , fa&i amíci Dei.

w. :Cüm Ed

: Fefta Juli, A:

"

s* Cüm vos óderint hómines |* Modó coronántur , & accf..

,

u

& cü feparáverint vos , & ex-| piunt palmam.

probráverint, & ejécerint no-

y» Ifti funt , qui venérunt ex

h

men veftrum tanquam malum

magna tribulatióne , & lavé.

(n

pis

propter Fílium hóminis. Gau-

runt ftolas fuas in

M

sánguine

déte.

