minus , & cuftodívit eum àb

püit

Omnia de Communi Con-

inimícis , & à feduGtóribus

rte]ht

feffaris non Pontificis.

lXiXt

tutávit illum, * Ft dedit illi

jn Pkf!i.':

pra&ter ea , que fequuntur-'

claritátem &térnam;

éntim

. 'Oratio propr. pro aliqui-

Y* Juftum dedáxit Dóminus

j atf

:bus locis, vid. in fine Drev.

per vias reQa$ , & ofténdit

Nj

ratiQe .

illi regnuni Dei. Et dedit. -

Eus , qui nos beáti^ Alé-

jl

D

xii Confefsóris tui án-

Ex libro Morálium fan&ti-

Gre

-

górii Papa.

-

n

nuà folemmitáte letíficas :

Lib. 10.ca

p. 16, in c. 12. Jót.

ii

concéde propítius : uf , cujus

l.e&tio- v.

natalítia cólimus , étiam aciió-

Dfüiiäp:'

D

Eridétur juíti fimplíc'-

nes imitémur, Per Dfim.

-

tas.

Hujus mundi fa-

j

Ín primo Nott. Le&iones

piéntia eft , . cor machinatió-

de Scriptura occurrente.

nibus tégere ; fenfum verbis

It

In ii, INocturno. Lectio iv.

] veláre ; qua falsa funt . vera

( Léxius Romanórum no-

falfa demonftráre,

ofténdere, qua: vera funt ,

,9011

UL

zLX bilíffimus , propter exí-

Hec ni-

j d

mium Jefu.Chrifti amórem

mírum prudértia ufu à ju.c-

prima no&tenuptiárum pééu-

[rt

nibusfeitur , hec à püeris

d

liàri De1 mónitu relínqhens

rétio difcitur

hanc

ul

intáttam fponfam , illàftrium

[Ciunt, cateros defpiciéndo

i

tupérbiunt :

orbis terr& Ecclefiáruumi pe-

H ha

hanc. qui né-

Íciunt ,

Fefta ï!;l]..lï. /6

p[ælf

fci?lä fubjé&i & ti

midi in| véritasápprobat , carnáli fa-

lo

Aliüs mirántur: quia ab eis

piéntie fatuum fonat. Quid

d

. hec éadem duplicitátis iní-

namque ftültiüs vidétur mun-

üàm mentem verbis

ff

quitas , nómine palliáta dilí-

do ,

d

1tuf

dum mentis pervér-

ofténdere,nil cállida machina-

| leül

sitas urbánitas vocátur.

Hec

tióne fimuláre, nullas injüriis

.

d

fibi obfequéntibus pr&cipit

contumélias réddere , pro ma-

jl

honórum cülmina quzrere ,

ledicéntibus oráre, paupertá-

: [un

adépta temporális glórie va-

tem quarere , pofséffa relín-

quere , rapiénti non resífte-

&

nitáte gaudére , irrogáta ab

$

áliis mala multiplícius rédde-

re,percutiénti álteram maxíl-

re ; cüm vires süppetunt ,

lam prabére ?

nullis refifténtibus cédere ;

&e» lfte homo per

fécit ('mmiä

!

t

[ist

cüm virtütis poffibílitas de-

qua locütus eft ei Deus, &

a

eft , quidquid explére per ma-

dixit ad eum

Ingrédere

n

lítiamnon valent, hoc in pa-

in réquiem meam :

od Quia

E

cífica bonitáte fimuláre.

te vidi juftum coram me ex

d

&. Amávit eum Dóminus ,

ómnibus Géntibus.

D

& ornávit eum , ftolam gló-

Y^ Ifte eft, qui contémpfit

rie índuit eum, 9 Etad por-

vitam mundi , & pervénit ad

tas paradifi coronávit eum.

coeléftia regna. Quia te.

I

y". Induit eum Dóminus lorf-

G ]ória Patri. Quiate.

cam fidei , & ornávit eum. Et

Ín tertio Nocturno , Ho-

fU

Le&io vis

;nlia in Evang.

E. cece nos

V

ad portas.

utin Communi

!d

E contra , fapiéntia ju-

relíquimus.

Id

ftórum eft, nil per often-

Abbaturm.

Ixxxv.

Vefíp. de feq. commem.

|

fiónem fingere , fenfum ver-

| «l

bis aperíre , vera ut funt , di-

frecedentis & $. Sympho-

Qli

Msere, falsa devitáre , bona

rofe &c.

Y

ratis exhibére , mala libén-

DIE XVIII.

ULII.

fefto S. Camilli de Lellis.

tiüus toleráre , quàm fácere ;

null£ injürie ultiónem quz-

Conf. Dupl.

rere,pro veritáte contumé-| Omnia de Communi Con-

(

il

liam jucrum putáre. Sed hec [fefforis non Pontificis , excep-

IY

juftórum fimplícitas deridé-[tis iis , qu

& fequuntur.

(

tur: quia ab hujus mundi fa-

mn.

À fte Conféffor.

M.S

L

Qratio.

! (

piéntibus puritátis virtus fa-

d

li

tüitas créditur. Omne enim ,

Eus , qui fan&tum Ca-

quod innocénter ágitur , ab

ID

míllum ad animárum in

igml

eis procul dübio ftultum pu. j extr

émo agóne lu&tántiü fub-

um

haritátis

)

n

tátur: & quidqtlid in. óperc! sídium ünguïäri L

pra-

1

; Füfta JUlüa 6;;"(4;4";-

m

prerogativa decoráfti : ejus ,

militàrem fequütus , fzculi

LU

quafumus , méritis , Spfri-

vítiis aliquámdiu indülfit; do-

Jj

tum nobis tuz dilectiónis in-

nec vigéfimum quintü agens

Rn

fünde ; ut in hora éxitus no-

:

li

etátis annum, tanto fupérnae

Íftri hoftem víncere, & ad coe-

grátie lümine , Divinzeque

»nullæ'g.

léftem mereámur corónam

offénfze dolóre corréptus fuit,

*

!dere,p;

perveníre.

Per. Dóminum

ut ubérrimo lacrymárumim-

noftrum Jefum Chriftum Fí-

bre íllicó perfüfus , anteátta

mfse'!ïiä:

lium tuum , qui tecum vivit

vite& fordes indefinénter ab-

fon g

& regnat in unitáte ejüsdem

ftérgere , novümque indüere

T

Spíritus fan&i Deus , &c.

hóminem , firmiter decréve-

Deinde fit commemorat. S.,

rit. Quare ipfo , quo-id cón-

ii

tf

Alexii, Affa. Hie vir defpl-

tigit, Purificatiónis beatíffi-

xDeUh

ciens, y.

uftum dedüxit.

m Vírginis fefto die, ad Fra.

(s

Ixxxi. Oratio ut fupra. 483.

tres Minóres , quos Capucí-

ii

j

Et S. Symphorofz cum fep-

nos vocant, cónvolans ,ut eó-

W^

(

'

!

M

)

Y

tem filiis Mart. Afía, Iftórum

rum nümero adícriberétur ,

l

eft enim.

*

&támini in

fummis précibus exorávit.

Dómino. xxxvi.

Voti compos femel atque ite-

[

O P ati(h

rüm factus eft ; fed fzedo ül-

penfïï.*

hi

rX Eus , qui nos concédis

cere , quo aliquándo laborá-

fanclórum Mártyrum

verat , in ejus tibiaiterátó re-

i

crudefcénte, divíne Provis

W

tuórum Symphorófz & filió-

pe

rum ejus, natalítia cólere

déntize majóra de eo difponé-

da nobis in atérna beatitüdi-

tis consílio , humíliter fe fub.

G

CURO

ne de eórum focietáte gaudé-

jécit , futque viGtor, illius Re»

,

D

re, Per Dóminum.

ligiónis bis expetítum, & fus-

In primo No&urno , Le-

céptum hábitum bis dimífit,

Jl

étiones de Scriptura occurr.

. Honéftumfecitillum Dó-

,

In fecundo N.o&u.rno.

minus , & cuftodívit eum ab

:

inimícis , & à fedu&tóribus

h

i

"xAmiliusBueclinici Thea-

tutávit illum : 9? . Et dedit

J

C

illi claritátem aetérnam.

Til CUU

"

tíne Dicecéfis Oppido ex

nóbili Lelliórum familia na-

$. Juftum dedüxit Dóminus

J

f

tus eft, Matre fexagenária ,

per vias rectas , & ofténdit

l

cui grávide vifum eft per

illi regnum Dei. . Et dedit,

É

yit

quietem ,

uérulum Crucis

Le8io v.

W

figno in pé&tore munítum , &

Omam profé&us , in No.

^

R

ágmini puerórum idem fig-

focómium , quod infana-

y

num ge

*

ántium praeeüntem,

bílium dícitur, recéptus eft,

l HL*]IJ

fe peperíffe. Adoléfcens rem

cujus étiam adminiftratióné ,

m

i*

3

,

i

^

Feíta Juli / £*

f

l

s

(3'b pe;fpä&a'sft;jljs virtü

tes fi- | Oiod inftitütu

"m , quàm foZ

que

bi demandàátam , fumma in-

reét Deo accéptum , & ani-

| næ L

tegritáte , aefolicitüdine ve-

márum falàti proficuum,fan-

$!

yé patérna perégit, Omnium

&us Philippus Nérius , qui

gtaï

sgrórumfervum fe réputans,

Camillo à facris confeffióni-

E

eórum ftérnere lé&tulos , for-

buserat , comprobávit, dum

des térgere, ulcéribus medé-

nt'

ejus alümnis decedéntium

r

ri , agoníque extrémo piis

agóni opem feréntibus , An-

x

précibus, & cohortatiónibus

sclos fuggeréntes verba ; fae-

t

opem ferre , folémne hábuit ;

piüs fe vidiffe teftátus eft.

W&. "Ámávit eüm Dómimnus ;

j f

quibus in munéribus preclá-

t

ta prabuit admirábilis.patié-

& ornávit eum : ftolam gló-

tize ,inví&te fortitüdinis , &

Et ad

n

rig induit eum ;

heróice charitátis exémpla.

| qu

"Verüm , cumanimárum in

portas paradífi. corg;zävif,

eum.

bir

li

.. txtrémis periclitàntiü , quod

x. Induit eum Dóminus lo-

ünicé intendébat , levámini

rícam fidei, & ornávit. eum.

a?

D

ais

. fubsídium Bitterárum plüri-

Et ad porfas.. -

— 7s murn conférre intellígeret ,

R&ióribus hifce víncu-

! I

D

*

;

L

*

:

natus , in

A Dis', eegrotántium, mini-

| t

leméntis

ftério mancipátus , mirum

100

primis gramtmaticee

NU

. tyrocínium inter püeros íte-

eft , qua alacritáte , nullis fra-

pyüm fubíre non erübuit. Sa-

&us labóribus nullis detér-

D

(

. cerdótio pófteà rite initiàtus,

ritus vite perículis , diu , no-

-

. nonnüllis fibi adjünGiis sóciis ,

&üque , ad fuprémum us-

ii

prima jecit Congregatiónis

que fptritum, eórum cómmo-

[

' Clericóérum Regulárium lu-

dis vigiláverit. Omnibus óm-

-

n

Ch

z

-- firmis Miniftrántium funda-

nia fattus , vilíffima queque

ménta , írrito conátu obni-

officia demifsíffimo obséquio,

yir

*

0

- ténte humáni géneris hofte

.

flexíisque . plerámque géni-

- :Nam Camilfus coeléfti vocé é

bus , véluti. Chriftum ipfum

(

Nl

Chrifli crucifixi;marius étiam

cérneret in infirmis ; hilári;

,de ligno avuülfas admirándo

promptóque ánimo arripié-

TIo.

prodígio protendéntis fimu-

bat : ütqueómnium indiger-

fd

lácro , emiffa , mirabiliter

tiis.preeftó effet , Generálem

büx

tN

confirmàtus ; Ordinem füum

Ordinis Praefettüram , coelí-

n

que delícias , quibus in €on-

li

& Sede Apoftólica approbári

l

. obtínuit ; Sodálibus quarto

templatióne defixus afflué-

obítríctis máxime árduo vo-

bat;fponte dimífit, Patérnus

h

, to, infirmis, quos étiam pe-

veró illius erga míferos amor

(

tum máxime effülfit, cüm &

Q

füs Vi.n'feïcerixt , miniftrándi.

rbs

um,ü

Fen-a juii. Z6

Urbs contagiófo- morbo pri-

quiem meam : * .Q

uia: te

W

þïOücL

muüm;deínde extréma annó-

vidi juftum coram me ex óm-

VW

nz laboráret inópia, & .INo-

nibus Géntibus.. 3. lfte eft,

y

m'x

MY

le in Campánia dira peftis

qui contémpfit vitam mundi ,

)

graffarétur. '"Tanta dénique

& pervénit ad coeléftia regná.

"

I

i Deum, & próximum cha-

|Quia. ; Glória Patri.. Quia.

ritàte exárfit , ut Angelus

"

Intertio NoGurnoi:

U

X é&io fan&i Evangélii fe-

nuncupáàr , & Angelórum

tj

epemin vário itínerum dif-

.eünduüm Joànnem.

ii

Á

Tist

crímine experíri promereré-

Y.étio vii.

Cap;15.d. ^

!D

tur. Prophetíz dono, & gràá-

N illo témpore :

ixit Jes

ftln;

tia fanitátum praeditus , arcá-

À fus difcípulis fuis: Hoc eft

r

na quoque córdium infpéxit ;

precéptum meum ut diligás

ejüsque précibus, nunc ci-

tis ínvicem , ficut diléxi vos.

corgu,a'a

bária multiplicáta funt, nunc

Et réliqua.

Ws

aqua in vinum

convérfa.

Homilía

fan&ti Auguftíni

M

j

"Tandem vigiliis , jejüniis , &

: Epifcopi.

afsíduis attrítus. labóribus ,

Tra&.

$3. 1n Joan. Evang.

Uid putámus , fratres .

l

ii

cüm pelle tantüm , & óffibus

]

J

1

conftàre viderétur, quinque

Q

mei ; numquídnam fo-

moléftis szqué ac diütinis

Ium. ejus de ifta dileGtióne

J)m'f

il

morbis , quos mifericórdias

mandátum eft , qua dilígimus

Dómini appellábat, fórtiter

invicem ? Nónne eft, & áliud

J d

t

l

tolerátis , Sacraméntis muní-

majus , ut diligámus Deum ?

tus, Romz , inter fuavíffima

Autveró , de fola Deus nobis

muti

W

MUA

Jefu & Maríe nómina , ad ea

dilectióne mandávit , ut ália

verba: Mitis, atque feftívus

non requirámus ? Triacerté

ybi

l

À

li

Chrifti Jefu tibi afpé&tus ap-

comméndat Apóftolus,dicens:

páreat , qua preedíxerat hora,

manent autem Fides , Spes ,

Vr

obdormívit in Dómino , prí-

Cháritas , tria hzec ; major au-

fi

)

die Idus Julii , anno falütis

temhorum eft Cháritas. Et fi

milléfimo fexcentéfimo déci-

in Charitáte, hoc eft,in dile-

iLl

mo quarto , etàtis fuz fexa-

&Gióne, concludüntur duo i.

) mple

géfimo quinto : Quem plüri-

la praecépta , major tamendi-

j

D

h

l

bus illüftrem miráculis , Be-

&a efteffe; nonfola. DeFi«

uv

nedí&tus décimus quartus fo-

de fgitur nobis, quàm multa

m

]émni ritu San&tórum faftis

mandáta funt, quàm multa

g

adferípfit.

de Spe ? Quis poteft cuncta

)

collisere ,

quis enumerán-

M

u

*^ lfte homo perfécitómnia,

do

quae locütus eft ei Deus, &

fà

ufficere ? . Sed intueá-

0[0 v

mur, quod ait idem Apó-

dix'itw-ad eum:Ingrédere in r€-

H

Q»

*

4

j

Fefta Julit. 77

Mins s Dlen

fi

,. Vigiláte ergo , quia hez

d

zitas.

itüdo : legis Cha- ?

cítis, qua hora Dóminus ve.

wi Hte eft, qu1 ante »Deum

fter ventürus fit.

Et vos.

(oni

GlóriPatri. Etvos.

: Ur

magnas virtütes operátus eft,

m

& de omni corde fuo laudávit

DeSS. Symphorofa & fep-

Dóminum: * ]Ipfe intercé-

tem Filüis martyribus ; de

m

dat pro pecc

!

*

"

?

átis 6m1ium po-

quibus & commemoratio ad

Ji

XLaudes;

Le&io ix.

y4, Ecce

homo finé querela :

-I

Y mphorófa

Tiburtina ,

verus Dei cultor , ábftinens

$

Getülii mártyris uxor, ex

fe'ab omni ópere malo , &

eo feptem filios péperit ,

'érmanens in innocéntia fua.

Crefcéntium , Juliánum, Ne-

Ípfeintercédat. 6810 viii.

méfium , Primitivum , Juftí-

t

4 TBi ergo Cháritas eft,

num, Státteum , & Eugé-

j qUI(

(

quid eft , quod poffit: de-

nium : qui omnes propter

di

€(fe ; ubi aüutem non eft ; quid

Chriftiánz fidei profeffiónem,

eft , quod poffit prodéffe ?

una cum matre , Adriàno Im-

«

E

Damon credit , nec diligit :

peratóre ' comprehénfi funt.

N Y«

nemo díligit , qui mon credit.

uorurn píetas multis , va-

Fruftrà quidem ; fed tamen

risque tentàta fupplíciis ,

ut

poteft fperáre véniam , qui

cum ftábilis permanéret , ma-

elt

|

U

non dílizit : nemo autem po-

ter, que filiis fidei magíftra

i

teft defperáre , qui díligit.

füerat , dux eísdem ad marty-

UI

ltaque , ubi dilé&tio eft , ibi

rium éxtitit.

Nam fàxo ad

T

necefísário Fides , & Spes: &

collum alligáto , in profluénté

Du

ubi dilé&io próximi, ibi ne-

dejícitur ,:cujus corpus con-

T

cefsário étiam diléCtio Dei.

quifitum à fratre Eugénio fe-

|

d

ui enim non díligit Deum,

pelítur..Poftrídie ejus diéi ,

iW

quómodo díligit próximum ,

qui fuit decimoquinto. Kalen-

Qu

tanquam fe ipfum :

uandó-

das Augüfti, feptem fratres

0U

"

uidem non díligit & fe ip-

sínguli ad palumalligáti , và-

D

rié funt interfécti.

Creícén-

uim ; eft quippe impius , &

Ü

iniquus : qui autem diligit ini-

tio guttur ferro transfigitur :

llr

juitátem , non plané díligit ,

Juliàno: pe&us confóditur :

ii

ed odit ànimam (uam.

Neméfio cor transverberá-

j b

&. Sint lumbi veftri pracin-

tur : Primitívo trajícitur um-

N

&i , &lucérne ardéntes in

bílicus : Juftínus membrátim

(

mánibus veftris; * Et vos sí-

fecátur: Státteus telis confi-

ll

miles homínibus expe&tánti-

gitur : Eugénius à pé&ore in

]

bus dóminum füum , quando

duas partes divíditur.

]ta

n

o&o hóftie Deo gratíffimz ,

l

reyerfätur à nüptiis.

unt

Fefta Juliï /MQ P

1

n

]

»

| Oml!»e,

funt immoláte. Córporain,xlvil. Oratio ut fupra,

"

altíffimam fóveam projé&ta

Vefp.à cap. de

funt via Tiburtína , nono ab [commem. praec.

equentj ;

l

DIE

n

Utrbe lápide: qua pófteà Ro-

IX. JULIL —

Mil

mam transláta , cónditafunt|Yn fefto fan&i Vincentii à

i

in Eccléfia fan&ti Angeli in

Paulo Confefforis.

IUf

ifcina.

Duplex.

RU

T e Deum laudámus. 16.

Omnia de Communi Con«

D

o autem transfertur.[fefforis non Pontificis. Ixixi

TU5

i

; Quand

Le&Qio 1x,

[prater ea, qua fequuntur.

us

Oc ergo pracéptum

In Hymnus. I fte Confeffor,

TUf

H

Dómini teneámus , ut

mutatur t

ertius verfuse

It, f

nos Ínvicem diligámus ; .&,

Oratio.

D

t li

quidquid àliud precépit , fa-

ciámuüs

Eus , qui ad evangeli-

"i

i

D

d

uóniam quidquid

D

Zzándum paupéribus ,

h

jl

j

eft áliud , hi

c habémus. Dif-

& Ecclefiáftici Ordinis decó-

agl

(

cérnitur quippe ifta diléctio

rem promovéndum beátum

Wi

ab illa dilectióne , qua fe ín-

Vincéntium Apoftólica vir-

Ti

yicemdíligunt hómines ; nam

tüte roboráfti :-prefta , que-

Á

ut difcernerétur , adjünttum

fumus, ut, cujus pia mérita

[f

eft : Sicut diléxi vos.

Ut

venerámur , virtütum quo-

[ i

quid enim diligit nos Chri-

que inftruámur exémplis.

T

Í[us , nifi ut regnáre pofst-

Per. Dóminum.

gt

mus cum Chrifto ? Ad hoc

Deinde fit commem. S. Ca-

vl

ergo, & nos fnvicem diligá-

jnilli Conf. Atía. Hic vir de.

mus, ut dilectiónem noftram

(píciens.

. Juftum dedá.

m

J

difcernámus à cateris , qui

xit, IxxxL

non ad hoc fe ínvicem dili-

] e].l)ul'

Oratio àt fupra.

Jl

wh :

gunt , quia nec díli

unt, Qui

Inprimo NoGurno Le&io-

h

g

autemíe , propter

j

abéndum

nes.de Scriptura occurr. -

Deum diligunt , ipfi fe díli-

In ii. NoGturno. Leétio iv.

Jj

[

(f

unt ; ergo ut fe díligant ,

7 Incéntius à Paufo natió-

eum díligunt. Noneft hec

ne Gallus , Pódii non

j

dilé&tio in ómnibus homíni-

procul ab Aquis Tarbellis in

l

a

bus , pauci fe proptéreà díli-

Aquitánia natus , jam tum à

tuti

gunt, ut fit Deus ómnia in

püero exímiam in páuperes

u

ómnibus.

charitátem presétulit.

A

Yi

'Te Deum laudámus. 16.

cuftódia patérni gregis ad lít-

w

4

wr*n

. In Laudib. f& commem. &:|teras evocátus , humánas A-

Symphorofze &c. Afía.

,e-

quis ; divínas cum Tolófz,

j

,jäu

ftri 4capl'11i. . y. Exultábunt

tum Cefaraugüfte dí

Qicit.

"E

wn»

o

N

ld

z

Ó

Fefta Julii. eï*jj

ac

!

j

Sacerdótio (initiátus ,

.que Apoftólico óperi tum fe,

"Theologíse làurea infignitus ,

tum AlàámnosCongregatiónis

j

[

in Turcas fncidit ,. qui captí-| quam fub nómine Presbyte-

vum in' Africam abduxétunt;

irórim Secülárium Miffiónis

g

E

fed in captivitáte pófitus he-

|inftítuit ; perpetuo voto &

rum ipfum Chrifto rurfus

fan&a Sede confirmáto fpe-

Jucrifécit.

Cum eo fgitur ex

'cijátim obftrínxit.

"Quans

Bàrbaris

oris , opitulànte

|tumr autem augéndee Cleri di-

(

DDeipara fefe proripiens , ad

Wciplíne allaboráverit , te-

Apoftólica Límina iter infti-

ftántur erét&ta majórum Cle-

ü

t

€uit ; unde n Gálliam revér-

;ricörum Seminária : Collatió-

fus Clippíaci primüm , mox

i num de divínis inter Sacerdó-

h

xM(

Caftelliónis Parcecias fan&tif-

tes frequéntia , & facrie Or-

fime rexit. Renuntiátus à

dinatióni preemitténda exer-

9

cítia; ad quz , ficut & ad pios

t

Rege primárius Sacrórum

Minffter in Gállie trirémi-

Laicórum fecéffus , Inftitüti

W

fui domieília libénter patére

fK

bus, mirum, quo zelo , &

Ducum , &rémigum falüti

vóluit. Infuper ad amplifi-

T

cándam fidem , & pietátem ,

lii

óperam posuerit. Mloniáli-

bus Vifitatiónis : à — fantto

Evangélicos mifit operários ,

U

non infolas Gállie Provín-

d

Francífco Saléfio praepófi-

tus,tanta prudéntia per an-

cias, fed & in Itáliam , Po-

al

lóniam,Scótiam, Hybérniam,

nos círciter quadragínta eam

d

curam fuftínuit, ut máximé

atque ad Bárbaros, & Indos.

tj

Ipfe veró , vita functto Lu-

Mi

M

comprobáverit judícium fan-

&iíffimi Praefulis,qui Sacerdó-

dovíco decimotértio , cui mo-

(s

temVincéntio digniórem nul]-

riénti hortátor adfütit , à Re-

v

K

um fe noffe fatebátur.

cína Anna Auftríaca matre

M

&. Honéftum fecitillum Dó-

Ludovíci. decimiquarti

1n

(f

sánttius Concilium . accítus

minus , & cuftodívit eum ab

Pu

inimícis ," & à fedu&tóribus

ftudiosíffime egit , ut nonnffi

Qu

Xutávit illum

Et dedit

dignióres Ecclétiis , ac Mona-

(

ili claritátem zetérnam.

ftériis praeficeréntur , civíles

N

Sy» Juftum dedüxit Dóminus

difcórdiz,fingulária certámi-

RUT

pervias rectas, & ofténdit illi

naà,ferpéntes erróres , quos

Y

xyegnum Dei. — Et dedit.

fimul fenfit; & :exhórruit ,

!wl

ccuo V.

amputaréntur , debitàque ju-

lii

Vangelizándis paupéri-

díciis Apoftólicis obediéntia

fb

E

-4' bus , presértim ruríco-

reftarétur ab ómnibus.

plo

lis, ad deecr

itam usque eetàá-

5&e Amávit eum Dóminus , &

Itj

sincübuit , eí-

ornávit eum : ftolam glóri&

'2613 indeféfi

(me

o

, Íns

i

af

Fefta Jalii. A2

"i

ortas

ng

induit eum, * Ftadp

cete : Rem nuflam fibi pïä&ä;

paradifi coronàvit eum.

re , preaterquam in Chriftg

t D

Q

» Induit eum Dóniinus lo-

Jefu, quem in ómnibus : ftuz

rícamfidei , &

débat imitári.

Córporis:.dea

JAUE

ornàvit :e'äum".

D

Et ad-portas.

mur affii&tatióne, labóribus ,

e

&io vi.

fenióque attrítus, die vigéfiz

W d

"^T Ullum fuit calamitàtis

p

ma séptima Septémbris ànrió

genus , cui patérné non

falütis fupra milléfimum fex-

n

occütrerit. Fidéles füb Tur-

centéfimo-fexagéfimo , setá5

VT

eárum jügo gementes , infán-

tis fuee o&togéfimo quinto;Pa-

V il

tes:expófitos , jüvenes dyfco-

rífiisin demo fanQiLázari

t n

los, virgines periclitántes ,

qua Caput eft Congregatió-

Mre(

IMoniáles difpérfas:, mulíe-

nis Miffiónis , plácide obdor

V&

8X€

xéslapfas , ad trirémes dam-

mívit ,-queni virtütibus , mé:

nátos , peregrínos infirmos ,

ritis , ac miráculis clarum

QU

artífices inválidos , ipsósque

Clemens duodécimus intet

mente captos , ac innümeros

Santtos rétulit , ipsíus ce-

iaj

mendiícos fubsídiis , & hofpt-

lebritáti die décima nona

d pieïa;;;

tiis etiàmnum — fuperftítibus

menfis: Jülii. qnotánnis: affig-

Ed

excópit , ac pié fovit. " L:o-

náta.

li J

tharíngiam , Campániam , Pi-

&« Ifte homo perfécit ómnia

jam l

cárdiam, aliásque Kegiónes

quz locütus eftei Deus, &

édere in

Tybämiam

*

pefte, fame , bellóque vaftátas

dixit ad eum : Ingr

u

l

Yi

h

yrolíxe refécit,

Plürima ad

réquiem meam : -

Quia te

j

W

n L

perquiréndos , & fublevaán-

vidi juftum'coram me ex óm-

ï

ip, u

dos míferos Sodalítia fundá-

nibus Géntibus.

ii

vit ; inter qua& célebris

: ]fte eft , qui contémpfit

Matronárum coetus ,-& late

vitam"murndi ,. & pervénit

jf

diffüsa: füb nómine charitátis

j

]i

ad coeléftia regna.

Qua. -

Puellárum Soctetas. - Puéllas

G 16rià Patri.

-a; ET

v.;

fur &

n tertio- Notturno ,. Hos

i It

l

)

quoquetum de Crucé , tum

de Providéntia;ac fanttee Ge-

milia in-Evang. D efignávit

Dóiminus. ; de Commun E-

J

f

novéfe' ad fequióris fexus

;

if

f

educaátiónem erigéndas curá-

vangelftarum. xx.-

fM

vit.

Hc intér, & àlia gra-

5« Yii- Ifte eft , quiante De

um

f

")

lu

quli

víffima negótia Deo jügiter

magnas virtütes operátus:eft;

jl

inténtus , cunttis affábilis ; ac

& de omni corde fuolaudávit

j

fibi femper conftans ,. fim-

Dóminum :

Ipfe intercé-

D

ü

us, hümilis , ab ho-

dat pro peccátis óm

7

plex,re

nium po-

7

mlbu!' L(,

nóribus , divítiis , ac :delíciis

ulórum..:

o

5

*. Ecce. homo fine.querél

à.

M

femperabaórruit ; audítus dí-

ve-

y

*

a.

Fcfta Julii. z

L.

(j

verus Dei cultor ; ábfti

nens

Qratio'ut.

füpra.

íe ab omni ópere malo , &

Et S. Màrgarite

V.& M.

érmanens in innocéntia fua.

Aiíía. Veni

fj

ponfa Chrifti,

t

pfe.

y. Spécie tua.

]

g.

iii. Sintlumbiveftri prg-

Oratio. Indu]

énti, Ixxxix,

p

cein&i, & lucérne ardéntes

In prinio Notturno , Le&tio-

h

in mánibus veftris: ? Et

]

nes de Scriptura occurrente,

lu

vos fimiles homínibus expe-

IniiNocturno. LeGio iv.

&ántibus dóminum fuum,

lerónymus é gente Pa-

IT

uando revertátur à nüptiis.

H

trítia /Emiliána V enétiüis

Is

» Vigiláte ergo , quia ne-

ortus, à prima adolefcétia mi-

gtbt

fcítis , qua hora Dóminus

lia addíGus , difficillimis

t

vefter ventürus fit. Et vos.

Reipüblice tempóribus ca-

| l

1

G lória Patri.

Et vos.

ftro novo ad Quarum in mon-

m

Ín ii. Vefperis fit à Cap.

tibus Tarvisínis preficitur.

(

de feq. cum commem. prz-

Arce ab hóftibus capta;ipfe in

W«

cedentis , & S. Margarite

tetérrimum'cárcerem

etrü-

j N

u

Virg. & Mlart.

ditur, mánibus , ac pédibus

DIE XX. JULII.

vin&tus ; cui omni humána o-

Wf

In fefto S. Hieronymi ZEmi-

pe deftitüto, beatíffima Virgo

tu

1

liani Confeff. Duplex.

ejus précibus exoráta , clé-

: (Omnia de Communi Conf.

mens adeft , víncula folvit, &

ylo

nonPontif. praeter ca, qua

per médios hoftes , qui vias

ü

uuntur.

2

omnes obféderant , in Tarví-

[*

"

n Hiymn.. Ifte Conféffor.

fiüi confpéttum incólumé du-

TU

ertius verfus.

cit. Urbem ingréffus , ad Deí-

)u

:n]utatur t

Oratio.

pargaram , cui fe vóverat ,

i

K

Eus , mifericordiárum

a

É

mánicas , cómpedes, caténas,

i

J Pater, per mérita , &

quas fecum detülerat , in ac-

Ttàr

Ínterceffiónem beáti. Hieró-

ti beneficii teftimónium

hU

nymi, quem 6rphanis' adjutö-

(

j

P

éndit. RevérfusV enétias

x

, Ti

rem;,& Patremeffe voluifti :

coepit pietátis ftüdia impén-

ub

concéde , ut fpiritum adop-

fius cólere , in páuperes miré

(

4

tiónis , quo fili tui nominá-

effüfus , fed puerórü preefér-

i

mur,& fumus, fidéliter cu-

NT

timmifértus, qui paréntibus

Cl

ftodiámus.

Per Döminum

orbáti , egéni , & íórdidi per

Ti

noftrum.

Urbem vagabántur , quos in

fem

zdes à fe condü&tas recépit de

€entil.

Dceinde fit eommem. $. Vin-

y

t

(uo aléndos , & Chriftiánis

lls

Afía. Hic vir defdpi'ciäns;

moribus imbuéndos.

VI

L

Honeéftum. Ixxv.

. ;Juftum dedüxat.

(

: ïj

l

Fefta

i

Iuü.ï. :*Dä? H

D

1l

J

Le&io v.

Ordines .a

dfcrfþfït ; (::&teff'-

Ereos diesVenétias appu-

que Pontffices privilé

T

l

0

P

lerant beátus Cajetánus .

nárunt.

] lïl

& Petrus Caráfa poftmódun

3. Amaàviteurm. Ixxvi.

s

:

Paulüs IV. qui Hierónym

K

Le&o vi,

I

fpíritu novóque inftitüto col-

Rphanis colligéndis in-

lt

O

( Lfi

Tigéndi órphanos probáto , il-

tentus Mediolánum pro-

]um in incurabilium Hofpitá-

ficífeitur, atque Ticínum &

H

le adduxérunt, in quoórpha-

utrobíque collé&tis agmíni-

Ài Vs

tci

nos fimul educáret, atque ze-

bus puerór(üi te&tum, vittum ;

grótis pari charitáte infervi-

veftem:, magíftros , .mobíli-

Qif?ïciïü

ret.

Mox eorümdem hortá-

bus viris favéntibus , próvi-

|

du

T (

tu in

róximam continéntem

de conftítuit.

Inde Somá-

VUPIUT

fcham redux ómnibus ómnia

proféttus , Bríxie primüm

d

f

deínde- Bérgomi , atque INo-

fa&tusá nullo abhorrébat ópe-

yayti

vocómi Orphanotróphia 'eré-

re,quod in próximi bonum

d

xit , Bérgomi prafertim ,

cédere pervidéret.

Agrí-

!,W

h

ubi preter duo , pro puéris

colisifiixtus per agrosípár-

VWU

Vf

unum, & pro puellis álte-

fis , dum fe illis adjutórem

ii

rüm, domum excipiéndis ,

in meténdis frügibus preebet,

ii

siovoinillis regiónibus exém-

myftéria fidei explicábat ;

fsf

lo, muliéribus à turpi vi-

puerórum cápita porrígine

faeda abítérgens , & patiéu-

;,qw'vu

ta' ad poeniténtiam convér-

if

fis, apéruit. Somáfche de-

tertraétans curábat , pütri-

vlund

mum fubfiftens, in hümili pa-

dis rufticórum vulnéribus

Eäüïwü !

o agri Bergoménfis ad V éne-

medebátur eo fuccéffa , ut

j

tz ditiónis fines , fibi , ac fuis

grátia curatiónum donátus

ibi fedem conftítuit , for-

cenferétur. In monte, qui So-

?Cdöa w

jl

máàmque indüxit Congrega-

máfcha íffinet , repérta fpe-

idet

cuinillamfe ábdidit, ubi fe

Wil

tiónis , cui proptérea à So-

A

máfcha nomenfactum , quam

flagéllis caedens , dies íntegros

fubínde auctam , & propa-

jejünus tránfigens , oratióne

if

gátam, nedum Orphanórum

in plárimam noétem protrá-

7

duf

:

f

1j

;æfer

regímini , & Ecclefiárum

&a , fuper nudo faxo bre-

j

cültui , fed ad majórem Chri-

vem fomnum carpens fui ,

l

füane Reipüblice utilitá-

aliorümque noxárum poenas

j

jl

tem adolefcéntiuman Iítteris ,

luébat. In hujus fpecus in-

I quüS

terióri recéffu ex árido filice

T

|

J

& bonis móribus inftitutió-

ni,in collégiis , Academíis ,

extíllat aqua précibus fervi

Cu

Semináriis addíttam Santtus

Dei , ut conftans tradítio eft,

xdol'

Pius Quintus. inter religiófos

impetráta , quge usque in ho-

p

diér-

Feftá Tuli.. 20«

-iérnam diem jügiter manans,| vólumus haerédes . effe coeló-

-& in várias regiónes delàáta

| rum;, haric virtütem- cum di«

egris fanitátem plerümque

ligéntia magna fectémur.Hoc

G

concíliat. Fandem ex conta-

[-

it

: enim Philofophíeé culmen,

u

sióne, quz per oemnem val-

fimplicem effe cüm prudén-

|

g

Xem ferpébat , dum arotán-

tia, . Hzc vita eft Angélica,

Sjbus inférvit, & vita fun-

Anima enim puéruli óimni-

]HD

dit

Xtos própriis hámeris ad. fe-

bus ánimi morbis vácua eft $

pultüram. defert ,. contrá£to

non:memóriam rétinet injus

fa.

riárum , fed eas inferéntes

p

morbo annes natus fex , &

quinquagínta , quam

aulo

adit , ut amícós ; ac -fi ni-

Qu

ante praedíxerat, pretiófam

hil facturn- effet.

Et quam.»

j pü

! Deif

anortem óbiit anno milléfimo

visà matre verbéribus czdá-

:quingenté(imo trigéfimo fép-

tur , eam femper quzrit ,

; t

.timo: quem plüribusin vita ,

& ómnibus antepónit.-

| pw

x& poft mortem miráculis illü-

&. lfte eft.Ixxix. LeGuo viu.

U

Jttem BenedíGus XIV. Bea-

m

I Regínam ipfi ofténdas

a

tórum , Clemens veró XIII.

S

diadémate ornátam ; non

Sandórum faftis folémniter

praferteam Matri pantis de-

&

j Eff(ï

Adfcrípfit.

trítis Veftíte , mallétque il-

g lfte homo perfécit. ixxvi.

lam incültam vidére , quam

u

n

(ii]

tertig INo&turna--

Regínam mirífice amíttam.

10

i0 fanéti Evangélii fe-

Nam quod fuum , quodalié-

BUoIP

^:o0eünduüm Matthaum.

num eft ; nori ex paupertàtes

ET

! f&

Cap. 19 . 1

[

2

vel divítiüis , fed ex amóre

N ilo té

mpore: O

b

]áti

exiftimáre folet; & nihil plus

EU

M

A funt ei pàrvuli; ut manus

requirit:, quam neceffàrià ,

:eis impóneret ; & oráret.

atque ut latte replétus eft ,

[eh

xeliqua.

,Et

l

ftatim à miamma abfcédit. Non

dHomilía S. Jo

änäis Chrys'öfï.

eísdem quibus nos , aerümnis

1Mxl0

*

omil

1

prémitur , nec . peécuniárum

Al

t

ia 62.in Matth.

x Ur disetpuli püeros ab-

jadtüra , rebüsque fimílibus

y.J

C

. àgebant

? - Dignitá-

nec iísdem , quibus nos , fiu-

UA ^

lii

fis tàufa. Quid.ergo ille:?

xis rebus laitátur , neque cór-

ut dóceat. illos.modéfte fape-

porum pulchritüdinem mirá-

]

£€ . faftümque mundánum

türs Ideó dicébat : 'T'álium eft

Lauhæ

conculcáre , & füscipit ; &

enim regnum coelórum , ut

iM

ulnis compléGitur,; talibüs-

ex propófito voluntátis. illa

'PET

n

que .Regnum coelórum pol-

operémur, qua mnatüra fua

à

licétur , id quod étiam dixit

üeri fáciunt,

(WII l

J

UA

fuperius. , Et. nos. ígitur , fi

s Sint lumbi veftri. Ixxix.

^

DT

4

KUJ Pe

.3

£c€t

Fefta J

uli

2

£

as

*

s

35

Vtfen

-- 0£5X

: Xettió 1x«

.. 17 : Lefliodii;

Uia. enim Pharifzi non

L',.

n

Lz

(

Raxédes , virzo Romána

li

|

J

aliünde,quamà nequí-|& Pudentiàne vírginis fo-

d

|

.tia , & arrogántia.ad agén-| ror ,;IMarco Antoníno Impe-

A

— 15 —3

uT

pe

l

7—]1

-

l

dum ferebántur ; ubíque di-| ratóre Chriftiános perfequén-

'l.

fcipulos füos fimplices effz

te, eos facultátibus, ópera,,

t

l;

jubet, illósque. fubíndicat ;| confolatióne , & omni chari-

iv

CI

l

;

.dum hos mftítuit. Nihil enim|tátis officio profequebátur.

um

ita fupérbiam parit , ut prin-

Nam álios domi occultábat ;

t ife

.cipátus , & primi conféffus.

álios ad fidei conftántiam hor-

DF

Quóniam

igitur discípuli

tabátur : aliórum córpora

per

totum. terrárum or-

fepeliébat ; iis , qui. in- cár-

Mu t

bem multá honóris confecu-

cerejnclüfi erant, quiin er-

türi erant , ipfórum ánimos

gáftulis exercebántur , nulla

p

p«

prevenit ; necfinit eos hu-

re déerat. Qus cüm tan-

Y i

mánum quid pati ; nec honó-

tam Chrifianórum ftragem

i n

remà vulgo expétere , vel

jam ferre non poffet , Deum.

TR

ante àliosfefe efférre. Nam

precáta eft , ut , fi mori expe-

.étiam.fi hec parva- vidéntur

«Iarripznpï:f:

ret.

díret , fe e tantis malis erípe-

il

effe , at malis ingéntibus caü-

Itaque duodécimo XKa-

fam prebent. . Sic enim infti-

léndas Augüíti..ad pietátis

]

Titt, R

tüti Pharifzei in malórum cul-

t a

premia vocátur in coelum.

Ü

men afcendérunt ; falutatió-

Cujus.corpus à Paftóre Pres-

quii

j]s, primos conféffus , &

bytero in patris & íoróris

n

RU

i& t

médios requiréntes,hinc in ar-

Pudentiánz fepülchrum illá-

déntem glórie cupiditáté, in-

tum eft , quod erat in. coe-

iabl

i

d

de veró in impietáté lapfi füt.

metério Prifcille , via Salá-

T e Deum laudámus. 16.

ria.

m

In Laud.fit commem. S.,

"m

J

:

T e Deum laudámus. 16..

Margaritee.

DIE XXIL JULII.-

m

Símile eft.

( PECN

Il

Infefto fan&te Marie Mag-

I

dalenz.

Duplex.

)

T Afl

Kratio ut fuprà.

Ad/Vefperas. Antiphona.

J/qv [0375

ini. Veíp.fit comm.

I

feq..

T

Dum efítet

eX. cum reliquis

J qu EUA

DIE XXI. JULIL

de Laudib. . 50o. Pfalmus.-

:

a

t

San&aPraxedis Virg. Oratio.|

Dixit Dóminus | cum relia

IN

àudi nos Deus falutá-

de Communi Virg., Ixxxvi.

U

A4 ris nofter ; ut,ficut de

ii

TU

apitulum.. Prov..31. b

beátie Praxédis vírginis tue

lierem fortem

juis

g

feftivitáte gaudémus , ita pi«

M

invéniet ? procul & de

devotiónis erudiàámum affé-

:

J

: 4

ültimis finibus prétium eius.

j

l

Gu, Per Dögünum.

!

C on--

Fefta Julii.

"

3

E

$

u

d

C;)nfidit in ea cor viri fi

h&

frágiis adjuvémur: cujus pré-

in

cibus. exorátus , quatriduá-

gcnïïïï'

;(pöliis noni

ymnus.

num fratrem Làzarum vi-

[]

vum ab ínferis refufcitáfti.

t |

Ater fupérni Iàminiis ,

p

Cum Magdaléni réfpicis,

Qui vivis & regnas.

41X

Flammas amóris éxcitas , -

Ad Matutinum Invitator.

que

I,audémus Deum noftrum,

furre

:Gelüque folvis péétoris.

-f móre currit sáucia

* In converfióne Maríz Mag-

præc-

T:Pedes beátos üngere ,

daléna.

eum.

Laváre fletu , térgere

Pfalm. Veníte, exultémus. 2.

mane

Hymnus.

ab n

, Comis , & ore lámbere..

