prótege me :

* à fácie impió-

integra dicatur , five tamüm

ls Yil

rum , qui me afflixérunt.

inchoata :

fi

tamen eadem

4 CUn

ïmmlcl mel ánimam meam

fint; verba ; &. continuetur

Y

(ünes

circumdedérunt

?

ádipem

Antlphona cum Pfalmo.

1 inem,

fuum conclusérunt : * os

Pfíalmus 17.

Mlong

eórum locütum eft fupér-

Ilizam te Dómine forti-

Bo

biam.-

tudo mea: * Dóminus

3 y fl

Projiciéntes me mnunc cir-

firmamentum meum , &re-

cumdedeérunt me :

* óculos

fügium meum , & hbcrator

à

fuos ftatuérunt dechnare in

meus.

terram.

D eus meus , adjutor meus i

juftim

sufcepérunt me ficut Ieo pa-

& fperábo in.eum.

? depte

rátus ad predam: * & ficut

Proté&or meus, & cornu

cátulus leónis hábitans in áb-

r

falütis meg , * & fufcéptor

tonemm

ditis.

meus.

dolifts

E xürge Dómine , przeveni

L audans: invocábo Domx-

m me

eum, & fupplánta eum ; *

num :

* & ab mxmicls meis

tur. Vi

éripe ánimam meam ab fm-

falvus ero.

Circumdedérunt me dolöres

pio , frámeam tuam ab inimí-

& qj[.

cis manus tua,

mortis : * & torréntes iniqui-

e exam1

Dómine à paucis de terra

tátis conturbavérunt me.

riti t

divide eos in vita eórum :

* | D olóres inférni cireumdedé-

de abfcónditis tuis adimplé-

runt me : * preoccupavérunt

tus eft venter eórum.

meum

me láquei mortis,

p

Saturáti funt filiis : * & di-

Ín tribulatióme mea invocávi

Dóminum ,

* & ad Deum

um oj

misérunt relíquias fuas pár-

vulis fuis.

meum.clamávi.

Ego autem in ]ufhtla apparé-

s

Et exaudívit de templo fan-

'eimu

bo confpe&tui tuo ; * fatiábor

Go fuo vocem meam : N

cüm apparüerit glória tua,

clamar meus

in

. confpé-

Ber 4

nnum .

an

nhpu O1na.

Gu ejus introívit in aures

P;opter verba labiórum tuó-

ejus.

mclma

C om-

q

12

"Dominica ad Matutinum.

[

f

Commóta eft, & centrémuit

Prevenérunt me in die affli-

|

terra : .* fundaménta món-

Qiónis mez ; * & factus e&

W

tium conturbáta funt , &

Dóminus proté&tor meus.

commóta funt , quóniam ià-

Et edüxit me. in latitüdie

p

tus eft eis.

nem : * falvum me fecit ,

M

i

A fcéndit fumus in ira. ejus :

quóniam vól]uit me,

& ignis à fácie ejus exárfit :

Et retríbuet mihi Dóminus

ye

carbónes fuccénfi funt ab eo.

fecündüm juftítiam meam , *

y

t

Éncfinávit coelos , & deícén-

& fecündüm puritátem rmná-

dit: * & calígo fub pédibus

if

nuum meárum rcþribuet Ami-

l.

Qu

ejus.

Ét afcéndit fuper Chérubim,

Quia euftodívi vias Dómi-

t

& volávit: * volàvit fuper

ni , * nec ímpie geffi à Deo

jl

mmeo.

uüd

pennas ventórum.

Ét pófuit ténebras latíbülum

uóniam ómnia judícia ejus

præüü

fuum : in circüitu ejustaber-

in confpéttu meo : * & juftí-

| u

B

náculum ejus :- * tenebrófa

tias ejus non répuli à me.

aquain nübibus áeris,

Ét. ero immaculátus cum

B

€o:* & obfervábo me ab ini-

| Mf

V

Pre fulgóre in confpé&u

| B

ejus nubes tranfiérunt , *

quitáte mea.

crando , & carbónes ignis.

Et retríibuet mihi Dóminus

nf

Et intónuit de ccoelo Dómi-

fecüándüm juftítiam meam , *

p

]

nus, & Altíffimus dedit vo-

&fecündüm puritátem má-

cem fuam : * grando, & car-

nuum meárum inconfpé&u

l

bónes ignis. .

oculórum ejus.

Et mifit fagittas

fuas , & difft-

Cum San&o fan&us eris, *

li

pávit eos : * fülgura multi-|

& cum viro innocénte ínno«

W

cens eris.

N

icávit , & conturbávit eos.

tapparuéruntfontes a

uá-

Ét cum elé&to eléctus eris : *

rüm , * & reveláta funt

1

un-

& cum p,ervcjrfo perverté-

daméntaorbis terrárum.

ris.

Ab increpatióne tua Dómi-

Quóniam tu pópulum hümi-

lem falvum fácies : * & ócu-

CE

ne ,.* ab infpiratióne fpíritus

i'fæ tua,.

los fuperbórum humiliábis.

|

Mifitde fummo , & accepit

Quóniam tu illüminas lu-

cérnam . meam Dómine : *

FEJ

me: * & afsümpfit me de

aquis multis.

Deus meus illàmina ténebras

;rípuit me de inimícis meis

Ineas.

'äl

fortíffimis , & ab iis, qui odé-

Quoniam in te erfpiar à ten-

]:

runt me : * quóniam confor-

tatióne,* & in Deo meo trans-

grédiar murum.

táti funt fgpcr me.

-D eus

I

: qu,iniäa ad Matutinum.

n diy

Deus meus impollüta via

E.tcommínuam eos ut pülve-

| fü.&w;

remante fáciem venti: * ut

Ts

ejus : elóquia Dómini igne

examináta : * protétor eft

Iutum plateárum delébo eos.

Mi

ómnium fperántium in fe.

& rípies me de contradittióni--

i iv

,

uóniam quis Deus preter

bus pópuli : * conftítu

i

es m;

D

Ó

minum ?, * aut quis Deus

in caput Géntium.

i D

eter Deum noftrum ?

pópulus , quem non cognó.-

TT

1

b

eus , qui precínxit me vir-

vi, fervívit mihi : * inaudítu

1Ltem 1l

tüte : * & pófuit immaculá-

auris obedívit mihi.

tibuetri

tam viam meam.

pílii aliéni mentítà funt mi-

Qui perfécit pedes meos

hi , * filii aliéni inveteráti

i Don

funt , & claudicavérunt à s&-

tanquam cervórum , * & fu-

f à ]s

per excélfa ftátuens me.

mitis fuis.

ui docet manus meas ad

Wivit Dóminus , & benedí.

ia eju

prelium : * & pofuifti , utar-

&us Deus meus , * & exalté-

"jf

cum areum , bráchia mea.

tur Deus falütis mezs.

lts

E t dedííti mihi prote&iónem

D eus, qui das vindícias mihi

Àtus (um

falütis tue: * & déxtera tua

& fubdis pópulos fub me, *

Tne abii

fufcépit me.

liberátor meus de inimícis

^

mels iracündis.. -

E t difciplína tua corréxit me

Dominti

in finem : * & difciplína tua

&t ab infurgéntibus in. me

meam,'

fa me docébit.

exaltábis me : *à viro inigu&)

erm f

5

ilatáfti greffüs meos fub-

erípies me.

tus me:*& non funt infirmá-

Proptéreà confitébor tibi in

p

natiónibus Dómine , * & nó-

ta veftígia mea.

eris,'

Pérfequar inimícos meos, &

mini tuo pfalmum dicam.

* A

Yi tnn

comprehéndam illos

Magnífians falütes Regis

non convértar , donec defi-

ejus, & fáciens mifericórdiam

usert/

ciant.

Chrifto fuo David, * & sémi-

pcrvertc'i

j

Confríngam illos, nec póte-

ni ejus usque in fzeculum.

tunt ftare : * cadent fubtus

Per Annum, Antiphona.

edes meos.

mhimi-

Inea.

Dílgam te Dómine virtps

(Lon-

.Et preecinxífti me virtüte ad

belium : * & fupplantáfti in-

; Quóniam tu illüminas Iu-

Iu

cérnam meam Dómine.

s 1

furgéntes in me fübtus me.

Q

Et inimícos meos dedífti rci-

x. Deusmeus illümina téne-

hi dorfum , * & odiéntes me

bras meas.

inebri

difperdidítli.

Pater nofter.

fecretó.

Clamavérunt, nec erat , qui

, Et ne nos indücas in ten-

iil

falvos fáceret , ad Dómr

tatiónem.

1l [['205'

num : f-*nec exaudívit eos.

x. ecdlibera nos à malo.

Ab-

[/qus

14

Do;iünica ad Matuiidum,

[4

-

arp CX

lU

jeuri

j

jl

ini immaculáta ,

!

Psíus p12ti-gsllläizoïnifericör—

convértens ánimas : * tefti.

f dia nosádjuvet , qui cum| mónium Dómini. fidele , fa.

f

!

i

Patre, & Spíritu. fantto vivit | piéntiam preeftans párvulis.

& regnat in. fecula fsculó-

uftítie Dómini recte, lzti-

j i

f

'rum-

Amen.

»

ficántes corda , * precéptum-

W

3. Jube domne benedícere. | Dómini lücidu

m , illàminans

Bio. Deus Patet omnípo-[óculos,

W

tens fit nobis propítius &

I

clemens.

Amen.

"p imor Dómini fan£tus , pér-

(i

[]

manens in faculum feculi : *

O0 Vs

Lectione , Benedigio

judícia. Dómini vera , jufüfi-

tif

C

j

riftus perpétua det nobis

ln

cáta in femetípfa.

tii

gáudiavite. ,. Amen

D efiderabília fuper aurum &

Pro v

e&ione , B

0

lápidem . pretiófum . mul-

Ui

lr

amóris acc

d

I

1dat

N»ü

Ignem

tum : * & dulcióra fuper mel

u

Deus in córdibus noftris.

[ & favum.

men.

]Etenim fefvus tuus cuftódit

bf

lisd

sclg

Hl NOCTURNO.. 1ea: * in cuftodiéndis illis re-

. Per, Annum , Anti

pliona.

tribütio multa.

INon funt loquéla.

|D elíta quis intéllizit? ab oc-

«

sl

.. Pfalmus 18.

mus 18

cültis meis munda me: * &

-enmárrant gloóriam |ab aliénis parce fervo tuo.

hr

ij

* & ópera mánuum &i mci non füerint domináti,

ejus annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

Y

pies diéi erüctat verbum* & emundábor à delítto máxi.

Y

nox noCi'Índicat fciéntiam,

InO.

)

on funt lequéla , neque

Et erunt , ut compláceant

n

ermónes , * quorum non au-

elóquia oris mei: * & medi-

diántur voces eórum.

|tátio cordis mei in confpé&u...

jnomnem terram exívit fo-

tuo femper.

nus éórum* * & in fines or-

Dómine adjütor meus , * & -

bis terrz verba eórum.

redémptor meus.

nfole pófuit tabernáculum

-Per Annum , Antiphona. :

uum:* & ipfe tanquam fpon-

| Nori funt loquélz, neque fer-

Íus procédens de thálamo fuo.

mónes, quorum non audian-.:

E xultàvit ut gigas ad currén-

tur voces eórum.

dam viam , * à fummo coelo

Afia, Exàudiat.

ä

egréffio ejus.

7

— Pfalmus. 19«

Et occür

fu

s ejus usque ad

X

X

üdiat te Dóminus in

ï

fummum ejus: * nec eít , qui

| 1

E

ietribulatiónis: * pró-

tegat te nomen Dei Tacob.

fcäabfgöndat à calóre ejus.

Mittat

ä

Dom:mca ad Matutinum,

Q

*'l

[

'v[ittat tibi auxilium de fan- benech&lombus dulcedmls- :

&o : * & de Siontueátur te.

pofuífti in cápite eejus cotó-

N

nam de lap1de pretiófo.

ul

Memor fit omnis -facrificii

tu1 * & holocáuftum tuum

itam pétiit à te : * & tribuf-

hlb

pingue fiat.

E

ei longitüdinem diérum i in

uQW Q

'Príbuat tibà fecündüm cor

fseculum , & in faculum (2e-

Ui

tuum:* & omne consílium.

culi.

tuum confirmet.

M agna eft Gloua ejus in falu-

m

L etábimur infalutári tuo : *

tári tu0 $

* glóriam & mag-

Cl

& innómine Dei noftri mag-

num decorem 1mpones fuper

Juld

nificabimur.

cum.

I mpleat Dóminus omnes pe-

uóniam dabls eumin bene-

um

titiónes tuas: * nunc cognóvi,

iCtiónem in fzculum fzcu-

p d

Thul

quóniam falvum fecit Dómi-

li: *letificábis eum in gáus

d

nus Chriftum fuum.

dio cum vultu tuo.

E xáudiet illum de.coelo fan-

uóniam Rex fperat in Do-»

drdi

mino : * &in mqifericórdia

&o fuo : * in potentátibus fa-

l

MO

jus déxterz ejus.

Altifiïfm non commovébitur. |

Hi incürribus , & hi in

&nveniátur manus tua ómnis

x oce.

du

equis: *nosautem in nómi-

bus inimícis tuis: * déxterd

'

ne Dómini Dei noftri invocá-

tua inveniat omnes

qui

m ant

bimus..

odérunt.

10!

ID

1 pfiobligáti funt , & cecidé-

Pones eosut c

anmu

15'1'11

"ü

punt : *nos autem furréxi-

in témpore vultus tui : * bs-|

ldXb

mus , & eré&i fumus.

minus in ira fua conturbablt

D ómine falvum fac regem : *

:eos , & devorábit eos ignis.

;

X

& exáudi nosindie, qua in-

Fru&um eórum de- terra .

ne

Vocavérimus te.

perdes: * & femen eórum a

filns hommum.

r

- Per Annum , Antiphona.

Exáudiat te Dommus in die

uóniam declinavérütit inte |

u

tribulatiónis.

"l

mala; * cogitavérunt consília;

Afía.

Dómine.

qua non potuérunt ftabilíre.

Pfalmus 26.

uóniam pones eos dor-

I

(

fer

Omine in virtüte tua

m : * in relíquiis tuis pra»

jl

letábitur Rex : * & fu-

parábis vultum eórum.

per falutáre tuum exultábit | E xaltáre Dómine ín vn-tute

veheménter.

tua: * capntábimus & plalle-

D efndemum cordis ejus tri- | mus virtütes tuas.

g

buífti ei :

* & voluntáte la-

Per Annüm; A: m;?«om j

biórü ejus non fraudáfti eum. | Dómine in virtüte tua Letá- -

1

J

Q uóniam pravenífti eum in |bitur Rex..

N Exdlï

Donminicà ad Matutinum,

Exaltare Dómine in vir-|'pibi Chérubim,& Séraphim:

L^

te tua.

incefsábili voce proclámant :

f

, Cantábimus,

pfallémus

San&tus , Sanétus , s an&tus:

B

v1rtutes tuas.

Dóminus Deus Sábaoth :

f

páternofter. fecreto, y,. Et

pleni funt coeli & terra :

dl

ne nos indücasin tentatiónem.

majeftátis glóris tuae.

q, Sed libera nos à malo.

*'é gloriófus Apoftolórum

I

Abfolutio.

chorus ;

Viíneulis

peccatórum

'je Prophetátum laudábilis

noftrórum absólvat iios

nümierus $

omnípotens , & miséricors

Te Miartyrum candulätus

laudat exércitus.

Dóminus.

ä

[ Amen.

'e per orbem terrarum,fan«

J

. Jube dontne beriedícere.

Ga confitétur Eccléfia ;

Bi. Evangélica lé&tio .fit

Patrem imménfz majeftátis ,

nobis falus , & proteiho.

XV'eueráàndum tuum verum ,

Sy- Amen.

& ünicum Filium ;

Bíio.

Pro viiü. Le&ione ,

Santtum quoque Paráclitum

Divínum , auxílium - xmäneat

Spíritum.

femper n0b1fcum.

'(u Rex glóri&i Chrifte.

,*, Amen.

'Pu Patris femp1ternus es

ione

B

Filius.

g

& focietátem Civium

'T' u adliberándum fufceptu-

l

rus hóminem :

non horruífti

nórum perdücat nos RexAn-

,geh)rum.

Virginis üterum ,

Bg Amcno

'yu devítto mortis aculeo'*

- Sequens Hymnus femper

aperuífti credéntibus regna

dicitur poft ultimam. L'ectio-

coelórum.

—À 00

nemin omnibus Dominicis &

T u ad déxteram Dei fedes :

Fettis tantüm : in Feriali Of-

in glória Patris.

ficio non dicitur, fed ejusloco

Judex créderis effe venturus.

pontur

tertium

Retpon-

"T e ergo quafumus, tuis fá-

íorium.

mulis sübveni : quos prutmfo

Hymnus SS. Ambrofii ,

Sánguine redemífti.

& Augufüni.

jE terna fac cum San&lis tuis :

E Deum laudámus: te

in 010r1a numerári.

Dóminum confitémur.

Salvum fac pópulum tuum ,

*['e aetérnum Patrem :-omnis

Dómine : & benedlc hzredi-

terra veneràtur :

t'ï.tl tua.

'['ibi omnes Angeli : tibicoe-

Lt rege eos : &.extólle illos

h,& umverfæ poteüatesc

usque HI etérnum.

Per

:

-

E

W'&Sära l

Dominica ad Lander.

odl

A.

Per singulos dies benedíci-

rhiràbilis in altis Dóm

um

inus te.

tUS,S

PU

"T efüimónia tua credibilia fa-

N

ul

Etlaudàámus nomen tuum in

&a funt nimis :^* domum

feculum: &.in fzculum fa-

tuam decet fan&titüdo Dómi-

1 & t?m

-

tig

culi.

ol

D ignàre , Dómine , die ifto :

ne in longitüdinem diérum.

E

u

fine

eccáto nos cuftodire. .

e

y' Ubilát

räæähincis' terra";""

B

M iferére noftri , Dómine :

fervíte Dómino in leetítia.

li

miferére noftri.

jntroíte iti con

Gd din

F'iat mifericórdiatua, Dómi-

in exultatióne.

Ipéttu ejus , *

ScitótequóniamDóminus ip-

ne , fuper nos:: quemádmo-

irumfy

dum fperávimus in te.

fe eft Deus : * ipfe fecit nos ,

In te

ómine fperávi: non

& non ipfi nos.

31&,'

confündar in :etérnum.

Tij

Pópulus ejus , & oves páf-

L]

AD-L AU DE;-S-

cug. ejus

3

* introfte portas

Ym

Eus in ad

J

j

jutórium me-

1

NIX

c*pnfe

ffióne , átria ejus

Pl

D

um intéride. -

n

onfitémini illi.

X

Dómine ad adjuvándur

n,(yl

qme feftína.

ejus : quó-

bfl'fïfl -

Glória Patri

mimus , in

& Filio, & Spirítui fan&to

érnusi

Siéut erat in princípio , &

in

rationem ,

o

nuhc, &íemper, & in f&

jct

éritas ejug.

üfteþtü-

cula facculórum, Amen. Allel.

vorrul

almus 6».

Ab OG&. Pentecoftes usqüe

ib

Jeus mé

uis, *

ad £e

.

ad Adv. Afna.

Allelüja.

B

E

ac*üko:

de Iuce vígilo, -- -

Pfalmus 92.

Sitívit. in te ánima mea :

j gj

Ominus regnávit , de-

quàm mul

D

córem indütus eft: * in-

Inea.

tiplici?ef- tübi carg

3 d

dütus -eft Dóminus fortitüdi-

Ín terra desérta , & flix;iä i öä

nem , & precínxit fe.

'f[][üfi]ic

inaquófa : * fic in fan&o

tenim firmávit orbem ter-

appárui tibi , ut- vidérem

tus fl

r2, * qui non commovebitur.

yetdlo

virtütem tuam ,- &

glöriaä

Paráta fedes tua ex tunc £*

tüam.

àfzculo tu es.

Quóniam mélior eft miferi-

Eevavérunt flümina Dömi-

j tqïsf

*

córdia tua fuper vitas : * ]4-

ne :

elevavérunt flümina

bia mea Iaudábunt te.

um

vocemiuam.

L]

gt

Sic benedícam te in -vita

flevavérunt flümina flu&tus

mea:* & in nómine tuo le-

fuos : * à vócibus aquárum

Vábo manus meas.

!emüs

multárum.

Sicut ádipe & pinguédine re-.

d

Miräbi;;s elatiönes maris ,

.

LÀ

* plefltur— ánima mea: * & lábiis

ex-

MPNIEUN

18

Dominica ad Laudes

exultatiónis

faudábit

. os

nofter, benedícat nos Deus: *

t

j

ineurnte

& métuant eum omnes fines

Si memor fui tui fuper Ftra-

terrsa.

qii

m matutínis

Dm*

tum meum ,

Glória Patri , & Fílio.

meditábor in te : * quia fuífü

Per Annum , Afía,

l

1bor

Allelüja , alleluja.

hn

adjütor meus..

IU

:Etin velaménto alárum tuá-

Ana-

Tres puen.

rum exultábo * adhefit ánima

"Canticum trium puerorum

/)ge

Damehs

qu

amea poft te :

* me fufcepxt

déxtera tua.

Enedicite ómiia opera

fi

Dómini Dómino :

* lau-

]i

Cv

Ipfi veró in. vanum quæüe-

n

Frunt ánimam meam , intro-

dáte , & fuperexaltàte eum

Uf

Íbunt in inferióra terre : *

in fz»cula.

K

yf

Benedícite Angeli DommL

Mu

rl

tradéntur in manus gládir,

ld

rtes vulpmm erunt.

Dómino : * bened1c1te coeli

T

ex veró latábitur in Deo ,

Dómino.

3.

i

.

laudabuntur omnes , qui ju-

Benedícite . aque omnes ,

|

rant in eo : * quia obftru&um

ui fuper coelos funt Dó-

ibe

mino : * benedícite omnes vir-

€ft os loquéntium iníqua. .

$

fi

Hie non dmtu

ória

tütes Dómini Dómino. -

"

Pat

Benedícite fol , & luna Dó-

j

mino : * benedícite ftellas coe-

f

Pfaiænu; 66-

4

Eus mifereátut.

li Dómino.

li

& benedícat 'nobis. :

* | Benedícite omnis imber , í&

Ü

*. benedícite

H

U

yultum fuum fuper

ros Dómino

fereátur noftri.

omnes fpíritus Dei Dómino. ^

j

gnofcámus in terra

Benedícite ignis , & «eftus

m ,

* in ómnibus

Dómino :

* benedlclte 4ri-

r

ä

bus falutáre tuum.

&

o

us, & zftus Dómino.

Á

, z'hu

i

Conüteantur

tibi

opuh

^

nedícite rores , & pruina

)

confiteántur tibi pó-

Dómino : * benedícite o*elu,

mncs.

& frigus Dómino.

|

:

ætäntur, & exültent Gen-

Benedicite glácies , & nives

tes ,

* quóniam jüdicas pó-

Dómino : * benedícite no&es 3

ï

& dies Dómino.

'ulos in :quitáte , & Gentes

in terra dírigis.

Benedícite lux , & tenebræ

nfiteántur

tibi

Dómino :

* benedícite fulwu-

pópuli

Dcus

confiteantur tibi pó-

ra, & nubes Dómino.

tb

puh omnes : * terradedit fru-

Benedïcat terra Dommum

, étum fuum.

laudet , & fupcrexalteteum

1 &nedfcat nos Deus ;: Deug

in fæcula.

B ene-

4P

— Ü

Dominica ad Laudes,

nosD r

7) Benedmte amotites' i& collesttes flammam ignis ; dlCämes :

Omlws]

ómino :

* bcned.;cfce uni-

Benediétus D«.us. ,

d

Verfa gernunantxa in terra

Af' g Alleluja*

ommo.

Pfalmus: 048

m

u Benedfmte fontes Dommo 25

.Audate Eommum de

benedíeite rhària: & Humma

L

écelis & *laudate eumin

"I'l.

Dómino.

exceélfis. :

PUPI

j4 Benedícite cete., & 6mma

l.audáte eum omnes An«Ph

t

ue movéritur in aquis ,.Dó-

ejus :

ma (ps

*,.laudáte cüm ömnes

mino : * P'eriedíciteommuies.vó-

virtütes'ejus.

o : ^l

]ucres eceli Dómino:

L audáte eum fol & hma g

lii eeuw

Á

. Benédícite omnes. béftis ,. &

ldudáte eum omnes Pcellæ &

écora Dómino : * benedícite

lumens

e

j Dormm

filii hóminum Dómirno. ;

audáte eum: cælz coel

(it cæh 44 Benedíéát Ifrael Dómünum: *

rum:* & aque ommes, quee

Jaudet, & fuperexáltet eum

] QWS J

fuper; ccelos. funt ; » laudexift

A fæcula.

nomen Dormm.

du Q Benedícite . Sacerdótes . Dó:

opfe dixit ; & fa&a

Oftnás

. mini Dóniino

* benedícit

*

píe 'manfd*ävzt f &

. |

V

fervi Dómini Dómino;

h-

J .

uu]- /7 Benedícite fpíritus; & áni

ea ætemum & i

ol ot

1hze juftórurh. Dótnino : * be-

ul

fä:cmr*præeäpfüm

À

nedícite San&i , & hurmle

5 & nofi pr&teribit.

bet , d

corde Dómino.

ääieläommum det

wit /$ Benedíeite Anariía ,. Azarla )

Oming.

dracenes ; & omnes abyffi. -

Mifael Dómino : * Iaudate &l

grris.) grando ; nix-

i »æfhh

, fuperexaltáte eum in fxcula.

fpmtus procelfá

(ite f

!

i

j Eenedicámus Patrein, & Fí:

fáciunt verbum eju

u

!

lium cum fan&to Spfritu: *

l'ontes ; & oftrines O!Iäs ? *

j pruti

laudémus ,& fupere.xaltc-

h gna fru&xfera & omnes ce-

lertli

mus eum ii fzecula. -

dm.

:

enedíétus es Domme infir-

fs

Béftie; & umvärfa pecora *

mamérto coeli 1 *:& Jaudábi-:

ferpéntes , & völucres pexi-

s

lis, & (rlomofus ;.«& füper-

nátas:

exaltätus infzeula. -

egesiterr$ , & omnes

PO"

nebr?

ic non dicitur. Glória

pul- *

prfnelpes « Gmnes

A

Patri

neque

Amen:

in

ü

dices terrae:

' ais

zanticis dlcuntur.

*

üvenes & .vírgines , fenes

um

Per Annum , Antiphona.

cum JUHIOI']bUb hudent nb-

u .

"Tres püeri JuffuRems in for-

men Domnu

* quia exaltá-

nacem miffi mnt,non tllTlen—«

tum eiï nomen ejus folíus.

N

L

Con-

Doirimea ad Laudess

)

Co nfeff Ó ejus faper coefum | dàm multitüdinem magnitüc

(

& terram ;

exaltävn dinis ejus.

cornu pópuli fui.

- [ audáte eum in fono tubz;*

l

H ymnus .órtinibus * San&xs audáte eum in pfaltério , &

ejus : * filiis Ifrael , populo

cíthara.

appropinquánti fibi.

audáte eum. in tympano ;

Y

] & choro: * laudáte eum ià

Hic non dicitur G lona.

:

Pfalmus 149;

chordis , & órgano.

^ Antàáte Dómino cann-

, audáte " eum in cymbalis

benefonántibus: laudáte eum

cum novum : * laus ejus

*

in Eccléfia Sant&tórum.

in cymbalis jubilatiónis

L. etétur Ifrael in eo, qui fe-

omnis fpíritus laudet Dómi-

cit eum :

* & filii Sion exul num.

tent in rege fuo.

lória Patti, & Filio.

L. audent nomen ejus in: cho-

Per Annum ; Annphona.

r0:*in tympano ; &pfalte— Allelàja , allelüja , alleluja.

rio pfallant ei.

equens Capitulum dici-

Q uia beneplacltum eft Dó-

ur in Dominicis , à Dfüicà

mino in pópulo fuo: * & exal-:

ertia poft Pentecoften usqué

tàbit manfuétos in falütem.

id Adventum.

1

E, xultábuntSan&i in glória:*

Capitulum;

Apoc. J*

Iætabuntur án cubílibus fiis.|

Enedi&tio , & clamtas &

E xaltatiónes Deiin gütture;

fapiéntia j: & gratiárum

eórum ;* & gladu ancipités á&tio , honor, virtus , & for-

in máni

us eorum.

t1tudo Deo noftro in fzcula

idam vindídam in| fzeculórum.: . Amen.

* increpatiónes|z-- Deo gtátias.

TET

Sie refpondetur in fine om«

A d alligándos reges eórüm [nium Capitulorum.

:

in compedlbus * & nóbiles

Hymnus.

eórum in mánicis férreis.

Cce jam no&is tenuatur

t fáciant in eis judícium

umbra ,

confcrfptum

* glória hec Lux & auróre rütilans co-

eft ómnibus San&tis ejus.

rüfcat :

Hic non dicitur G lória. -

| Sápplices rerum Dommum

Pfalmus 1509-:

canóra

AudáteDóminüm inSan-

Voce precémur.

&is ejus: * laudáte eum|U t reos . culpze nuferatus

infirmaménto virtütis ejus.

omnem

L audate eum in virtütibus | Pellat angórem , tríbuat fa

* laudate eum fecün-]

lütem ;

Dé-

Dominiea ad Primant

Y

Ti

Donet & nobis bona fempi-

mi vocáberis: * preefbis enim

térna

ante fáciem Dómini paráre

i Qub

Münera pac1s.

vias ejus.

Àlb T

Praftet hoc nabis. Deltas

À d dandam feiéntiam falütis

beata

plebi ejus ; * in remiffiónem

mpgg)

Patns ac Nati , paritérque

eccatórum eórum.

ho

ET

: fantü

!

er wfcera m1fer1cord1æDe1

Spíritus , eujus réfonat per.

nofiri : * in quibus vifitávit

! rb

omnem .

nos, óriens ex alto.

uda feqy

Glória mundum. Amen.

IOHIS '

llumináre his , qui in ténéZ

Per Annum, y. | Dóminus

bris, & in umbra mortis fe-

letDom

regnawt decórem índuit.

dent :

* ad dmgendos pedes

£. Induit Dóminus fortitüdi-

noftros in viam pacis.

l

nem , & precínxit fe virtüte.

Oria Patti. .

"—»eut erato -

T

jns

Canticum Zacharias

Deinde dicitur ; Annphona

J anelu L

Lucsr.

& Oratio propria ; & poft

lu üu

Enedictus Dommus De-

eam ,.fi occurrat eo die' ali:

à Dd

us Ifrael ,

* quia vifità-

iquod feftum Simplex ,.fit de

1 u

vit , & fecit redemptmnem

[5 commemorauO.

Poffre-

lebis fus.

mo(

Ad témpus réquirit J)

70

t eréxit cornu falütis no-

fiunt Cpmmemqraüoucs de

"ibs

bis,* indomoDavid püeri fu.

GT

aria'y décApoltolis , &

Kidrum

Sicut locutus -eft per os fan«

de Patrono Ecclefiz inordinc

& for

aliarum Commemor. fecuns

&órum, *

qui à feculo funt ;

frecu

Prophetarum ejus.

diumillius dzcrmtatem « uh-

p

S alütem ex inimícis non:ms,w

timo loco de

& de manu ómnium,qui odé-

Vefperis Sabb

acon

runt nos.

In fine, fi di(cedendo

IU

À d faciéndam mifericórdiam

à Choro, dicitar Antiphona.

Salve Re

Íná ,

ut habetur

cum pátribus noftris:* & me-

[

midil

morári teftaménti fui fancli.

infrà po

Completorium.

usjurándum , quod jurávit

DOMINICA

*

15 0

ad . Abraham patrem no-

Ad Primam.

Ave Mama.

ftrüm , * datürum fe nobis.

Pater nofter.

n

tfinetimóre de manu ini-

Credo, 5* Deusin adJuto-

micórum noftrórum hbera—

rium. 17.

.l-

ti, * ferviámus illi.

Hymnus,

Jl

n fan&titáte , & ]ufhtxa Co-

Am Tucis orto sídere

ram ipfo , * ommbus dwbus

J

Deü precémur supphces $

noftris.

Utin diürnis á&tibus -

/ rä

Nos fetvet à nocenubus.

F. t tu puer , Prophéta A1t1fü-

Ji

B3

iil«

22:

Dominica ad anam.

[

anguæm refrænans témpe-[ne eripuifü-me: * & fupef

u

ret«4

TA Y

)&þ

inimícos meos defpemt Ócu-

Ne 11t1$ horror fnfonet

Ius meus.

Vifum fovendo: contegat, i

Sequens P(al. Confitéminl

Ne vanitátes háuriat..

Dómino,

dicitut tantüm

nt pura, cordis íntima

[in ;Dorninicis , quando fit

j

bfiítat & vecórdia :

LOfficium de Dominica, ut m

Carnis; terat fuperblam

Pfaltcno.

äïä

P(almus 11

otus ablque parcltas i

Ütcum dies abfceffent,

Onfitémini

om n0 ,

WNo&témque fors reduxeut t

IC

quóniam. bonus

* quós

niam in faculum mlferlcqr-

Mundi per abftmentxam

Ipfi canàámus glóriam.

1dia ejüs.

eo Patrifit gloma12

;TnDicat nune Tfrael, quomam

ï

ssl

[bonus :

E

üsque foli Fílio,

* quóniam in fzcu-

Cum Spíritu Paráclito ,

]um m1fer1cord1a ejus.

".

Nunc, & per omne feculum. Dxcat nune dgmus Aaron :*

Amnen.

iquóniam in fezeculum miferi-

t» Dominicis

I córdia ejus. :

per A:mum ,;

Aüa. Allelu]a.

| Diecant nunc , qul timent Dó»

Pfalm

-.

mmum E

* quóniam in fzecu-

Eus in nomn'fe tuo fal-

]um mifericórdia .ejus.

um me fac: * & in vir-

De tribulatióne

IJnvocavtz

tüte tüa jüdica me.

Dóminum

* & exaudívit

me in latitüdine Dóminus.

Xaudt oratiónem. me-

pércipe Verba

Dóminus mihi adjutor : * non

timébo , quid fáciat mihy

aliéni mfurrexä-

homo.

:runt adversum me,& fortes

póminus mihi adjütor: * &

imfiérunt ánimam meam :

ego defpíciam inimícos meos.

'ï

&

non propofuérunt Deum

B)num eft confidere in Do-

ante cónfpéttum fuumi,

mina : * quàm. conüderc in

Ecce emim Deus ádjuvat

hómine.

me : * & Doóminus fusceptnr

Bonum eft. fperare m Dómi-

no:.:

eft ánima: mes,

* quàm fperáre in prin-

Averte mala inimícis meis*&

c191bus.

Qmnes Gentes . circuiérunt

in veritáte tua difpérde illos.

"Volüntátie facrificábo tibi :*

me :* & in námine Dómini,

& confitébor nómini tuo Dó-

quia ultus fum 1n eos.

mine , quóniam.bonüm eft

Circumdáàntes cncumdede«

Quóniam ex omai tribulatió-

runtme; * & in nómine Dó-

mini ,

Doxmmca ad Prnnam.

1

1

Wi

mini, quia uftue fum m

Benedí&us , qm vemt in nó-

Pt g

€OS.

mine Domlm.

J

Circumdedérunt

me flcut

Benedíximus vobis de do«

aes

& exarsérunt ficut

mo Dómini: * Deus Dómi-

Ut ts

nus , & illüxit nobis.

hd

ignis in fpinis :* & in nómirné

i

Dfi, quia ultus fum in eos.

C onfhtmte diem folémnem-

GR

mpülíus evérfus fum;ut cá-

in condénfis , * B ad cor-

derem : * & Dóáminus fuscé-

nu altáris,

i

t^me;

D eus meus es tu, & ccnfite-r

ïomlno

P

ortitüdo mea , & Jaus mea

bor tibi : * Deus meus es tu »

quu,

Dóminus : * & fa&us eft m

& exaltábo te.

fericig.

hi in falütem.

Confitébor tibi :

quomam

V' ox exultationis & falütis:*

exaudífti me: * &fa&us es

N omam

in taberháculis juftórum,

Li

mihi in falütem.

nfb

D éxtera Dóminil fecit virtü-

Confitémini Dómino , quó-

b s

tem: déxtera Dómini exaltá-

niam bonus : * quóniam i

lum

vit me: * déxtera Dómim

faculum mifericórdia ejus. -

-

Vofen

fecit virtütem.

PfazImus 1x9.

[

Eau immaculáti in via: *

N on mor1ar, fed vivam :* &

4

t Die

narrábo ópera Dómini?

ui àámbulant in legeDfit.

dincie

C aftwans caftigávit me Dó-

Beäu » qui ferutántur tefti-

ininus: * & mort1 non trádi-

mónia ejus: *in toto cordc

od

dit me.

exqulrunt eum.

idivit

A períte mihi portas ]uültlæ,

Non enim qui operántur

us

ingréffus in eas confitébor

m1qu1tatem * in viis eJus

*non

Dommo

ambulavérunt.

hec porta Dómi-

mll

ni , jufti intrábunt in eam,

Tu mandafh * mandatat

g-g/

C onfitébor tibiquóniam ex-

cuftodíri nimis.

Vlæ

p

audifti me : * & fattus es mi-

Utmam

dirigántur

T0

hi in falütem. -

mez , * ad cuftodiéndas ]ufh—o

ficatiónes . tuas.

:

J

Lápidem , quem reprobavé-

( IIl

runt zdificantes : * hic fattus

"T unc non confündar , * cüim

eft in caput ánguli.

perfpéxero in ómnibus man«

J

A Dómino fa&um eftiftud : *

datis tuis.

jl

& efít mirábile in óculis no-

(5 onfitébor tibi in d1re€hönc

ftris.

COI'dlS , *in eo quod dmwi

t

Hc eft dies , quam fecit

judícia juftítize tuae.

Dóminus : * exultémus ; &

cuf'co«

lus

Jufüficatiónes tuas

]etémur in ea.

diam : * non.me derelfnqua&

$-

il

O Dógine falvum me fac; ó

usquequáque.

D

Domme bené profperáre : *| Ín quo córrigit adolefcentmr

anm

24

Dermmca ad anzm.,

1"te

Vlam fuam ? * in cuüochändo

tur in-juftificatiónibus tuis.

fermónes tuos,

N am & tefümónia tua medi-

T

sqeq

Tn toto corde meo exqu1sfv1

tàtio mea eft: * & consilium

te : * ne repellas me à man-

meum juftificatiónes tuz.

1

dátis tuis.

A dhafit

of

paVlmento anima

xha

Ín corde meo abícóndi eló-

mea: * vivífica me fecündüm

quia tua

* utnon peccem

verbum tuum.

!

Is

tibi.

V'ias meas enuntiávi , & ex-

A

w

B enedí&tus es Dómine : * do-

audífti me : * doce me Juihfi-

ceme ]ufhflcatlones tuas,

catiónes tuas.

J

j

In Iabus mels ,

* pronuntiávi

V iam juftificatiónti tuárum

omnla judícia oris tui.

mü;rue me : * & exercébor

j

Yn viateftimoniórum tuórum

in mirabilibus tuis.

*

deleGtátus fum , * ficut i in

D ormitávit ánima mea. præ

ómnibus divítiis.

;| t&edio : * confirma me in VET*

bis tuis.

?

Yn mandátis tUIS exercébor:*

& confiderábo vias tuas,.

$

Y iam iniquitátis ámove à

||

in ufhücauombus 4uis me-

me : * & de legetua nnfererc

ditábo

or : * non oblivífcar fef-

me1.

3mónes tuos.

V1am veritátis elégi : *

judí-

!

ciatua non fum obhtus.

Etríbue fervotuo ,. VlVf—

fica me: * & cuftódiam

A dhafi teftimóniis tuis Dó-

fermónes tuos,

mine : * noli me confündere.

W evéla óculos meos, * &

VViam mandatórum tuórum

confiderábo mirabília de le-

cucürri,

cum dilatàáfti cor

e tua.

meur.

incola ego furn in terra : *

Sequens Symbolum dicitur

ET

bfcondas à me mandä—

in Dominicis tantum , quan-

!

ta tua,

i| do fit Officium de Dominica,

oncupívit ánima: mea deii-

ut in Pfíalt. & in fefto 95.

* l'Trinitatis.

zä

deráre Juihücanones tuas ,

1n omni témpore.,

Symbolum $. Athanafii,

Increpáfti fupérbos : * mi-

Uicumque vult falvus

ledít&t , qu1 declínant à man-

Q

effe , * ante ómnia opus

daüs tuis.

eft;ut téneat Cathólicam fidé,

A ufer à me opprobnum &

Quam nifi quisque ínte-

contemptum- T qula tefclmo.,

gram , mvmlatam

que fervà.

pia tua exquisívi,

Verlt j

absque dübio in z-

Etenim fedérunt príncipes,&

térnum períbit,

Ó

advérsüm me loquebántur : *

Fides autem Cathólica hac

fchus autem tuus exercebá-

Ó

hE

eft, * ut unum Deumin Tri^

nità-

—— CU LE

Dmiün'r.ca-ad Primantz

-

m'bughï

t tamennon tres

nitáte , & "Frinitátem-in uni-

Dö'mihi ,*

m

táte venerémur,

" |féd unus eft Dóminus.

"Ui

Ril

N eque confundentes Persó-]

uia ficut fingillátim unam-

nas , * neque fubftántiam fe-

quámque Persónam Deum;ac

parántes.

Dóminum confitéri Chriftiá-

E

Alia eft

enim Persóna -'Pa:-'

na veritáte compéllimur ; *

tris , ália Filii ;

itatres Deos aut Dóminos dí-:

U)&eï

ancti.

* àlia Spiritq?

j

cere, cathólica religióne pro-

dH

S ed Patris , & Filii, & Spíri-

hibémur.

tus fan&i una eft divínitas, *

Pater à nullo eft faCtus, * nec

titng

equális glória , cogtérna ma-

creátus , nec génitus.

1éftas.

Filius à Patre folo eft: * non

:erce'blm

y ualisPater, talis Fílius

,*

fa&tus , nec creátus , fed géni-.

W prg

tàlis Spiritus fan&us.

tus.

|]l VC&

jncreátus Pater , increátus

Spíritus fantus à Patre , &,

Fílius, * increátus Spíritus,

Fílio: * non fa&us , nec creá-.

t d

fanctus.

tus , nec génitus , fed procé--

mménfus Pater , ifnme'.nfu.s,

dens.

mifere'r;

"(lius , * imménfus Spfritus

Unus ergo Pater , non tres

fanctus.

;

Juls

Patres : unus Filius , non tres.

IS'

fütérnus Pater , &etér

nuS F

Fílii : * unus Sptritus fan&tus,

j; D

lius , * eeternus Spíritus fan-

non tres Spiritus fan&ti.

mdere

&us.

'EtinhacTrinitáte nihil prius

JOTUff

t tamennon tres ztérni ; *

*

aut poftérius , nihil majus

[ cot

ed unus atérnus.

aut minus ; * fed tote tres

Sicut non tres increáti , nec

Persóna coztérn

)

4

hi

AUL

tres imménfi ; * fed unus in-

& coaquáles,

creátus , & unus imménfus.

fta ut per ómnia , ficut jam.

qui

VRR

Simíliter omnípotens Pater ,

fupra dictum eft , * & unitas

li

W

M

omnípotens Filius , * omní-

in Trinitáte , & Triínitas in

unitáte veneránda fit.-

E

potens-Spíritus fané&tus.

(

Et tamé non tres omnipotén-

ui vult ergo falvus effe , *

jl

tes ; * fed unus omnípotens. :

itade Trinitàte séntiat. -

J

Qu

jta Deus Pater,Deus Fíilius,*

Sed necefsárium eft ad zetér-

f

Deus Spíritus fané&tus.

nam falütem , * ut incarnatió-

nem

U

ilsg

Et tamen non tres Dii ; * fed.

10Que Dómini noftri

AUL

unus eft Deus.

Jefu

ch

rifti fidéliter credat.

;

Ita Dóminus Pater , Dómi-

ine

Fift ergo fides re&ta , ut cre-

nus Fílius , * Dóminus Spíri-|dáimus , & coffiteámur , *

tus fanttus,

|quia Dóminus nofter Jefus

J

Ti«

B5

, Chii-

NECHERSUNI as h us d 9G

"

Dominica

ad Primant

