voluntátem & operatiónem in

f

rumtuórum méritis cozquá-

Chrifto pra&dicántes.

Hic

fü:concéde propítius ; ut ,

fregit fupérbiam Antíftitum

juj cormmemoratiónis. ejus

Ravennátum , qui Exarchó-

ä

feftapercólimus , vitae quo-

rum freti poténtia,Sedi Apo-

V

ftólice non obtemperàbant.

que imitémur exémpla.

e.r.

ómitium.

D

uámobrem decrévit,ut elé-

Deinde fit commerdotat.

d

l

o cleri Ravennátis írrita

O£&aveS.Joannis.419.

effet , -nifi Románi Pontíficis

-.In primo No&urno ,. Le-

au&toritáte comprobaretur.

€üones de

Scriptura occutr.

W. Pófui adjutóritm fuper

e

1 duNo&urno, Ledtio iv.

yoténtem,& exaltávi eléttuni

Manus

E

o Secündus , Póntifex

de plebe mea :

4MáAximus, Sículus, hu-

enim mea auxiliàábitur el.

mánis & divínis

lítteris

» Invéni David fervum me-

Grzcé & Latíné doCtus , mà-

um , óleo fan&to meo unxi

ficis étiam erudítus fuit ; 1pfe

enim facros Hymnos & Pfal-

E ! hh?&ïö vi.

"mos in' Eccléfia ad. concén-

Eré ypater páuperum

äl

tum meliórem redüxit. Pro-

fuit ; non enim pecümia

bávit a&tafexteSynodi, que

folum , fed ópera , labóre ,

Conftantinópoli celebráta eft,

& consílis egéntium, vi-

É

rafidéntibus Legàátis Apo-

duárum, & pupillórum in-

j

olicze Sedi

$,pr&sénte quo-

ópiam , ac folitüdinem fub-

levábat. Qui dum síngulos

que Conftantino Imperatóte ,

non

Pl

Fefta Tunx

2

D&AL,

mon magis praedicatióne : ;|quam vita praefens. Sitamó-

ïf[-m

quàm vita , ad pié fanCtéque | ris ófficium páfcere Domíni-

T

vivéndum . adhortarétur

5

cum gregem , fi fuit timóris

menfe fui Pontificátus déci- indícium negáre. paftórem.

Ü

mo , & diébus decem & fep-

Qui hoc ánimo pafcunt oves

?0 h

tem ,obdormívit in Dómino :

Chrifti, ut fuas. velint effe ,

Uq

fepultüsque eft in . Bastli-

non Chrifti, fe convineàüntur

^W

ca fantti Petri , quarto Ka-

amáare , non' Chriftum , vel

! m

léndas Jülii. Ordinatióne una

'gloriándi, vel dominándi , vel

ii

menfe Jünio creávit Presby-

acquiréndi cupiditàte ; non

It

teros novem, Diáconos tres ,

obediéndi,& fubveniéndi ,

Epífcopos divérfisin locis vi-

& Deo placéndi charitáte.

gínti tres.

'Te Deum laudámus. 16.

fms)St"fu

inden

&« lfte eft , qui ante Deum

In Laudib. fit commemo-

magnas virtütes operátus eft ,

ratiode Ottava S. Joannis ,

wno?i

& omnis terra doctrína ejus

Afia. Apértum eft os Zacha.

j

M

repléta eft: * Ipfe intercé-

rí& , & prophetávit, dicens :

dl

dat pro peccátis ómnium po-

Benedíttus Deus Ifrael.

pulórum. y. Ifte eft,qui con-

y.1fte puer magnus coram

ID

Dómino.

A

témpfit vitam mundi , & per-

vénit ad coeléftia regna. Ipfe.

E Nam & m

€

pl

GlóriaPatri. Ipfe.

ipfo eft.

anus ejus cum

Tibl

Iniii. No&t.Homil. inEvang4

t if

Orati

9. Deus , qui Præ.

Homo péresre.

utin Com4 séntem diem. 418.

Twti

mun!

onf.Pontif. lix.

Deinde . pro commemora-

ht

Lettio ix. de Vigilia SSj tione Vigiliz , Antiphona &

n

ii

Apoftolorum Petri & Paulij y.de Feriacurre

nte., ad Be-

ka

Lé&io fan&i Evangélii fe- [ nedictus , utin P

falterio.

|

cündüm Joànnem.

Oratio. :

Cap. 21. C

1

Rxfta, quefümus , omní-

N illo témpore : Dixit Je-

potens

Jeus , ut nullis

j

fus Simóni Petro

Simon [nos permíttas perturbatióni-

Joánnis díligis me plus his ?|bus cóncuti, quos in Apo-

Et réliqua.

ftólicz confeffiónis petra foli.

*

i

Homilía. S. Auguftíni Epifc. | dáfti. Per Dóm

inum.

ii

s

"T radt. 123.in Joann. in med

DIE XXIX. JUNII.

F

dditur nesatióni tringe] In fefto SS. Apoltolorum Pe-

J

l

rina conféffio , ne minus

tri & Panli. Dupl.

amóri lingua sérviat , quàm

Ad Vefperas , Antiphona. -

ï

//

timóri: & plus vocis elicuíf-| Petrus & Joánnes.

€Cum re«

434-

fe videátur mors ímminens , : ]iquis de Laudibus.

Píal-

l

)]

Fefla Junii, 4 .

i

: : ä'gïmus. Diyxit

Dóminus.|In unitáte , que& — gubérnat

cum reliquisde Dífica. 126.

ómnia ,

D

quoï

& loco ultmi , Píalmuse

Per univérfa fzculórum fz.

;ylæ

cula, Amen.

g

Laudáte Dóminum omnes

tf

Gentes. 130.

/»In omnem terram exívit

aK

Capitulume

AQ. 12.

fonus eórum.

]

[fit Heródes Rex ma-

Xxv» Et in fines orbis terre

,nus , ut afflígeret quos-

i

eórum.

j

dam de Eccléfia.

Ó

ccídit au-

Ad

f

agnificat , Antiphona,

j

1

Dl

tem Jacóbum fratremJoánnis

Tues paftor óvium, princeps

M

ládio. Videns autem ,quia

Apoftolórum , tibi tráditee

i

lacéret Judzis : appófuit , ut

iQnt claves

resni coelórum.

Oratio.

apprehénderet & Petrum.

mnuse

Eus,qui hodiérnam diem

& Ecóra lux /Eternitátis ,

D

Apoftolórum

tuórum

Wi

lj

áuream

Petri & Pauli martyrio con-

Diembeátisirrigàvit fgnibus,

fecráfti:da Eccléfize tuse,eo1ü

[2

Apoftolórum qua& corónat

in ómnibus fequi pracéptum;

f

^ Principes,

per quos religiónis fumplit

j

exórdium. Per Dóminum.

fi

Keísque in a

andit viam.

ftra «h'beramþ

t non fit commemoratio

l

fan&i Pauli , ciun oratio fit

WV

M

u

ndi Magtííter, atque coe-

communis : nec O&Gava fan-

, | ;. ;

Yi Tánitor ,

]

fora Paréntes , Arbitríque

&i Joannis.

Géntium ;

Ad Matutinum , Invitator.

fuesem Apoftolórum Dómi-

Per enfis ille, hic per crucis

num ,

Veníte adorémus,

|

victor necem

Píalmus. V eníte. 2.

u

"Vite fenátum laureáti póf-

fident.

Hymnus./Etérma — Chrüfü

(

Q Roma fel

ÓX qhaä duó-

;

mägæ etiam , Pfalmi , & y-.

rum Príncipum

No&urnorum dicuntur de

Es confecráta gloriófo sán-

Communi Apoftolorum.

!

uine:

Inprimo No&Gurno.

À

Horum cruóre purpuráta

l

cateras

De A&ibus Apoftolórum.

l

Excéllis orbis una. pulchri-

e&uio i.

apo So PL

!

- tüdines.

Etrus autem & . Joánnes

l

p

a(cendébant in templum

Sit T rinitáti fempitérna gló-

ad horam oratiónis nonam.

i

Hï)lnc:r , Pdteftas , atque ju-

Etquidam vir , qui erat clau-

lf

bilátio ;

dus ex ütero matris fug , ba-

|

ju-

:

Fefta Juni, 27

j

julabátur : querà ponébant

fedébat ad Speciófam

'plor-

quotídie ad portam templi ,

tamtempli: & impléti funt

i

quz dícitur Speciófa , ut pé-

ftupóre & éxtafi , in eo-quod

teret eleemófynam ab intro-

contígerat illi.

r

eüntibus in templum.

Is ,

X Si díligis me Simon Petre,

JN

cüm vidíffet Petrum & Joán-

pafce oves meas.

Dórmine ,

nem incipiéntes introíre in

tu nofti , quia amo te , *

Et

templum, rogábat,ut eleemó-

ánimam meam pono pro te.

y^» Sioportüerit me mori te-

f

Íynam accíperet. Intuens au-

tem Petruscum Joánne;dixit:

cum ,nonte negábo. Et áni-

!t

R éfpice in nos. Atille inten-

mam.

e&tio i,

"

dl

débat ineos , fperansfe ál-

Um tenéret autem Pe-

ndm

quid acceptürum ab eis.

trum & Joánnem, cu-

& Simon Petre,áàntequam de

cürrit omnis pópulus ad eos ;

tOnun

navi vocárem te, novi te , &

ad pórticum , quz& appellátue

10

Salomónis, ftupéntes. Videns

N

fuper plebem meam prínci-

W

pem te conftítui : * Et claves

autem Petrus , refpóndit ad

j

"

regni coelórum trádidi tibi.

pópulum : Viri lMraelite ,

ii

Y* Quodcümque

ligáveris

quid mirámini in hoc, aut nos

TA

Wj

fuper terram, erit ligátum &

quid intuémini , quafi noftra

in coelis; & quodcümque sól-

virtüte , aut poteftàte fecéri-

QR

veris fuper terram , erit folü-

mus hunc ambuláre ? Deus

nrj

Abraham, & Deus Iíaac , &

tum &in cælis: gt claves.

CCU0 1l»

Deus Jacob , Deus patrum

lt

j Ftrusautem dixit : Ar-

noftrórum glorificávitFilium

n

géntum & aurum non eft

fuum Jefum , quem vos qui-

AO

i

mihi ; quod autem hábeo ,

dem tradidíftis, negáftis an-

D

hoc tibi do: In nómine Jefu

te fáciem Piláti,judicánte illo

Chrifti Nazaréni furge , &

dimítti. Vos autem fanttum

ámbula. Etapprehénfa manu

2- juftum negáftis , & petíftis

ejus déxtera, allevávit eum ;

virum homicídam donári vo-

&prótinus confolidáte funt

bis: AuGtórem veró vite in-

bafesejus & plante. Et exi-

terfecíftis , quem Deus fufci-

»

Iiens ftetit , & ambulábat: &

távità mórtuis , cujus nos

n

intrávit cumillis in templum

teftesfumus. Et in fide nó,

ámbulans, & exiliens , &

minis ejus , hunc ; quem vos

H

laudans Deum.

Et vidit om-

vidíftis , & noftis , confirmá-

y

u

nis pópulus eum ambulánté,

vit nomen ejus : & fides, quee

& laudántem Deum. . Cogno-

per eum eft , dedit íntegram.

r

fcébant autem illum,quód ip-

fanitátem iftam in confpé&u

(

/

fe erat , qui ad cle;möfynam

ömgïium vefirum.

]

»Tuo

YX

?

t

ga

efta Jugls ^

D

Tïx es Petres , &

uper

* Et ex

täriäen's manum ap-

fian

prehéndit eum,& dixit Jefus :

d

cpetram eedificábo Ecclé-

Módice fidei,quare dubi:afti?

fiam meam , & porte Ínferi

non prevalébunt advérsüs

, Dümque vidíffet ventum

eum, $ Ettibi dabo claves

válidum veniéntem, tímuit:

q

regni coelórum.

& cum coepfíffet mergi , cla-

e

uodcümque —ligàáveris

mávit,dicens : Dómine fal-

u

erit igàátum

vummefac. Et exténdens.

n

jf

uper terram »

& in coelis :

& quodcüm-

LeQio v.

p(

ue sólveris fuper terram ,

St funt patres tui , verf-

J

que paftóres , qui te regnis

erit folatum & in coclis. Et.

dória Patri. Et tibidabo.

coeléftibus inferéndam multó

Ín fecundo No&urno.

méliüs , multóque felíciüs

& V

condidérunt , quam illi , quo-

J

Sermo fancti Leónis Fapg.

Serm. r. in Natali Apoftolo-

rum ftüdio prima moenium

rum Petri & Pauli.

tuórum fundaménta ]locáta

u

*

funt: ex quibusis , qui tibi

Le&tio iv.

Mnium quidem fan&á-

nomen dedit ,

fratérna. te

f

O

rum folemnitátum , di-

caede foedávit. Ifti funt , qui

t

le&iíífimi , totus mundus eft

te ad hanc glóriam provexé-

párticeps»

& uníus fidei píe-

runt , ut Gens fancta;pópulus

Ó

ut quidquid pro

elé&tus , cívitas facerdotàlis

t

tas éxigit »

ftum

falüte universórum ge

& régia , per facram beáti

li

recólitur , commünibus ubí-

Petri Sedem caput orbis

h

efféCta , látius prefidéres re-

q

ue gàudiis celebreétur. Ve-

rümtamen hodiérna feftívitas,

ligióne divína , quàm domi-

Ü

reter illam reveréntiam ,

natióne terréna.

Quanvis

ü

terrárum orbe

enim multis aucta vidtóriis ,

f

quam. toto

p

roméruit , fpeciáli & pró-

jusimpériitui terra maríque

ria noftre urbis exultatió-

protüleris ; minustamen eft

f

ne veneránda eft;ut, ubi pre-

quod tibi béllicus labor süb-

cipuórum Apoftolórum glo-

didit,quam quod pax Chri-

D

rificátus eft éxitus , ibiin die

ftiàna fubjécit.

í

$ Surge Petre , & índue te

martyrii eórum fit letítie

rincipátus. lfti enim. funt

veftiméntis tujs , áccipe forti-

viriper quos tibiEvangelium

tüdinem ad falvándas Gentes:

Chrifti Roma refplénduit : &

*Quia cecidérunt catéae de

uz eras magíítra erróris ,

mánibus tuis.

fatta es difcípula veritátis.

y'.Angelus Dómini áftitit ,

& lumen refülüt in habitá.

, Dómine , fi tu es , jube

;

me veníre ad tefuper aquas

culo cárceris , percufsóque

hp

láte-

ä

'efta Junu. «

Á

Sma»vw

g,

t

látere Petri excitávit eurn ,j pulos fuöä,dicens:Quein di«

li

dicens:Su;-ge.vdc'zciter. Quia.

cünt hómines effe Filium hó-

d

Le

minis ? Et réliqua.

Jj [

pröfito namque divi-

tiomilía S. Hierónymi Presb,

D

nitus óperi máxime[|Lib.3. Comment. in Ma

congruebat, ut multa regna

Cap. 16,

Q

uno confoederaréntur impé-

P

Ulchré intérrogat: Quem

!

rio , & citó pérvios habéret

dicunt hómines effe Fí-

péópulos przedicátio generá-

lium hóminis *quia , quide

df

lis , quos uníus tenéret régi-

Ufen

men Civitátis.

Hc autem

filio hóminis loquüntur ,. hó-

m

mines funt: qui vero divinitá:

Cívitas ignórans fum pro-

tem ejus intélligunt , non- hó-

: f

i

vectiónis audtórem, cüm pe-

mines, fed dii appellántur. At

li

TU

pné ómnibus

dominarétur

Weng

illi dixérunt : Alii Joánnem.

Géntibus , ómnium Génti-

Baptiftam » áliiautem Elíam.

&

um ferviébat erróribus : &

Müror quosdam intérpretes ,

lu

magnam fibi videbátur af-

caufas errórum inquírere fin-

li

J

fumpsiffe religiónem , quia

gulórum , & difputatiónem

nullam refpuébat falfitátem.

longíffimam téxere , quare

] ]u

Unde quantum erat per diá-

Dóminum noftrum

efum

thp

bolum tenáciüs illis

áta , tan-

At

Chriftum, álii Joánnem putá-

tum per Chriftum eit

mirabí-

verint , álii Eliam , álii Jere-

h

liüs abfolüta.

?

míam,aut unum ex Prophé.

WE d

8« 'Tu es paftor óvium prin-

tis : cüm fic potüerinterráre

T

ceps Apoftolórum : tibi trá-

in Elía & Jeremía, quo modo

n

didit Deus ómnia regna mun-

Heródes errávit in Joánne ,

1

di :

Etídeó tibi trádite

dicens: Quem ego decollávi

u

funt claves regni coelórum.

Joànnem , ipfíe furréxit à

W

[1

$* Quodcümque ligáveris

mórtuis , & virtütes operán-

fuper terram , erit ligátum

turin eo.

&in coelis : & quodcümque

8 Ego pro te rogavi Petre,

sólveris fuper terram , erit

ut non deficiat fides tua.

folátum & in ccelis.

Et.

ttu aliquándo convérfüs

Glória Patri.

t

confirma fratres tuos.

.mlue k

In tertio No&turmo.

1PE W

* Caro & fanguis non reve«

j

Leé&Gio fan&i Evangeélii fe-

lávit tibi , fed Pater meus ,

4

cündüm Matthaum.

$& E

: Le iO Viio

Cap. 16.

qui eftin ï.(ïä

10 Viie

D

if

N illo témpore : Venit Je-

Os autem quem me effe

I

fus in partes Cefaréc Phi-

' dícitis ? Prudens lector

15/

j

lippi , & interrogábat difcí-

»

e

attfdnede . quód ex conife

quén«

-

Fefta Inniie VA.

n—b?ls , téxtüque fer

mónis [ & fa

nguisfed revelávitPater;

Quod.caro & fanguis reve-

Apóftoli nequàáquam hómi-

ncs , fed dii appellàántur.

làre non pótuit, Spíritus fan-

:

Cüm . enim dixífíet: Quem

cigrátiarevelátum eft::. .Ec-

go ex eonfeffióne fortítur vo-

dicunt hómines : effe Fílium

hóminis? fubjécit: Vos au-

cábulum, quod revelatiónem

tem quem me effé dicitis t

ex Spíritu fantto hábeat, cu-

jus & filius appellándus fit.

Ilis, quia hómines funt ;

humána: opinántibus $ vos

Stquidem: . Bar-Jóna it : mo-

uj eftisdii., quem me effe

ftra' lingua fona

à

lümba.

t fd.i.us ca-

exittimátis ? Petrus ex per-

sóna 'ómnium Apoftolórum

'T eDeum laud

profitétur

."[u es Chriftus

— &D.L'AUDES ,

^

g

ilius Dei vivi. ^Deum vi-

& per Horas; Afía.

vüm appéllat , ad diftinctió-

Etrus:.&- Joánnes afcert

neim eórum deórum , qui pu-

X débant in templum /ad

;

horaám oratiónis nonam. *

tántur dii, fed mórtui funt.

2

Quein dicunt hómines efie

P(almus. Dóminus regnávit,

H

eum reliquise

17.

iumhóminis ? dixit Jefus

D]

difcípulis fuis.

Refpóndens

Afía. - Árgéntum.& aurum

Petrüs,dixit : Tu es Chri-

non.eft mihbi -

quod auteri

:

hábeo:; hoc tibi do.

.

l

ftusFilius Dei vivi. ? — Et

Afta.

e£o dico tibi : quia tues Pe-

.Dixit Angelus .;ad

Ó

trus', & fuper harc petram

Petrum * Circümda tibi ve-

eedificábo Eccléfiam meam.

ftiméntum tuum, öz, sggqeye

IHEC:

L)

. Beátus es Simon Bar-]óna,

Dóminus i"i'*mge;

..Quia earo & fanguis non re-

Pater meus,

lum fuum; & liberávit me

, velávit tibi , fed

qui eft in coelis.

de manu Heródis , Allelüàja.

tibi.

Et ego dicgo

Afía.e f Tues Petrus; & fus

ver hanc petram - adificábo

Tz:

GJória Patri. Et

'e'go dicotibþi.

1

Le&io 1xX.

Eccléfiam meam.

Jefus,

Cap

itulim..

A&O 123

(ü

3 E'póndens autem

iMit Heródes Rex ma-

T

dixit ei,Beátus es Simon

. Bai-Tóna.

'Teftimónio de fe

M

nus , ut afflígeret quos-

dam:; de. Eccléfia.

Occídit

Apóitoli reddit vicem. Petrus

dixerat : Tu esChriftüs Filius

autem Jacóbum fratrem. Jo-

Dei vivi: me-^édemn recé-

ánnisgládio. Vidensautem ,

'q

quia placéret Judais , appós

(

pit vera conféffio : Beátus es

Simon Bai-jJóna.

Quare ?

füit,'ut apprehénderet & Pe-

| ( W

n

Qüig non revelavit tibi caro i trum.

d

;*ï ?' n

-

Feü:a ]le]ll- *"') w !

À

Hymnus,

g

giónis fumpüt exördmrm

;

áte Paftor Petre , cle- Per Dömmum.

BE

mens áccipe

d Tertiam, Antiphona.

ï

[

)N

Voces precántum ; erimi-. Arge11tum&aurum.

j

J

iij

nümque víncula

apitulum. Mifit/ Heródes.

Verbo resólve , cui potéftas [»c. br. [u ommem terram,

i

trádita,

Exívit fonus eórum.

l

In

Aperíreterris coelum , apér- |omnem.

tum cláudere.

. Et in fines orbis terrae

:

Greoue Do&tor Paule mo- | verba eórum.

Exivit.

E

res ínftrue ,

lória Patri.

In omnem.

í

Et noftra tecum pé&ora in

Y« Conftítues . eós príncipes

coelum trahe :

fuper omnem terram.

:

V eláta dum merídiem cernat

Memores erunt non'ums

du

Fides ,

tLu Dómine.

11

Et folis inftar - fola rewnet

Ad Sextam, Antiphona.

Cháritas.

|Dixit Áng elus.

$ it Trinitáti fempitérna g gló-

Capitulum.-

AGQ. 12

ria »

Etrus quidem fervabá.

l

P

Honor, potef'tas atque ]ub1-

tur in cárcere. Orátio au-

d

làátio ,

|tem fiébat fine mtermlfüone

In unitáte , que gubérnat

ab Eceléfia ad Deuntpro. eo..

dl

ómnia ,

&.

Ievea

. Conftítues . eos

[

Per univérfa &ternitátis fz-

principes ,

Super omnem

N

cula.

Amen.

terram. Conftítues.

e

Mémores erunt nóminis

Y-Annuntiavérunt óperaDei.

fU

5. Etfattaej

ejus intellexérunt.

tüi Dómine.

super.

J

Ad Benedittits , Antiphona.

lória Patri.

Conftiítues.

* Nimis honoráti funt ami-

Quodcümque ligáveris fuper

terram , erit lwatum & in

ci tui Deus.

ccelis : & quodcumque sólve-

Be

Nimis confortátus eft

ris fuper terram , erit folü-

tus eorum.

tum & in coelis : dicit Díis Si- |

prmcl&a

1!.

Vonam' Anhphonae

me

ióni Petro.

'Tu es Petrus.

Oratio.

Capitulum.

A&. x2. b

iU

(oo

Eus , qui hodiérnam

T Petrus ad fe revärfus i

diem Apoftolorum tuó-

dixit :

unc clo veré:

u

rum Petri & Pauli martyrio

»

confecr afh da Eccléfia tuz,

1

ü

ula niifit Dóminus Angelum

h

um , & eripuit mede manu

eórum in ómnibus

fequi

Herodlsx, & deomni. expe&.ta-

1

precéptum,; per quos reli-

tlone Elebls Judæorum.

2

[

Fefta Tuni. x fj)»

ul

Dpixit Doóminus,

þ,:.ä?'üimis'honoräti

"funt'; 1 P(almus.

ia

* Am

ícituiDeus. Nimis.

cumreliq. de Dftica, * 1206.

N

imis éonfortátus eft

& loco ult. Pfalm. L audáte

j

Y^.

,

us eórum. Amíci.

tm ommes Gentes. 130

incipát

4

Capitulum.

2. Tim. 4. b

5

j

ória Patri.

Nimis.

num certámen certàvi,

y-. Afluntiavérunt

*. Et fa&ta ejus int

AL

curfum confummávi; fi-

|dem fervávi. - In réliquo re-

ïä

Ad Vefperas , ubi non e

| pófita eft mihi coróna juftítiz,

faciendum Officium S. Pauli:

i

Y

in Ecclefia'propria ,. dici-

quam reddet mihi Dóminus

tur , Afia.

urávit Dóminus.

|in illadie jüftus judex

hi

'Pfalmus:

Dixit Dóminus.

Hyninus,

Qs

Grégie: Dottor

Pauïäe

F

cum reliquis ut in gommtlni

IE

mores ínftrue ,

Ap

oftolorum.

xiv.

]

Capitulum & Hymnus; ut

| Et noftra tecum

pé&ora ig

(

coelum trahe :

j

fupr

aini Velp. 430

|Veláta dum merídiem cer-

Yy.-

Annuntijvérunt ópera

naát Fides ,

(

Dei.

l

Wee

Etv .fa"&a. ejus intellexé-

|Et folis inftar fola regnet

runt.

Cháritas.

X

lnificat , Antiphona.

[Sit

Trinitáti fempitérna

Ad Ma

lória ,.

Hódie Simon Petrus aicén-

ï

dit crucis patíbuluim , allelü-

h

OnOr ,

potéftas , atque ju7

fr

3a : hódie claviculárius regni

bilätio 5

li

In unitáte ; qu& gubérnat

saudens migrávit ad Chri-

ómnia ,

ftum : hódie Paulus Apófto-

Per univéría &ternitàtis

fie-

h

]us , lumen orbis terre; in-

C

clináto cápite pro Chrifti nó-

cula.

Amen.

yvy. Tues vas ele&tiónis fancte

]i

mine martyrio coronátus eft ,

Paule Apóftole.

W

alleluja.

- Qratio. D eus,

quihodiér-

Dy. Predicátor veritátis in

y

nam diem. 435-

univérfo mundo.

f

t non fit commemora

tio

Ad Masnificat , Antiphona;

d

San&e Paule Apóftole , prz-

fancti Pauli , nec O 3:Væ S.

dicátor veritátis, & Doétor

l

Joannis.-

Ü VERO

Géntium , intercéde pro no-

fit Officium S. Pauli in

, quite elégit.

Ee. bis ad Deum

fatio.

i

clefia própria.

| Eus, qui multitüdinem

f

Ad Vefperas , Antiphona.

' Géntium beáti

Pauli

j

FEso plantávi.

cuni re-

je do-

d

Apóftoli .præ.dica'tiöl

liquis de Laþudibus. M

cm'-

!

Fcfta Junit. 2 6. !

431

mus ;

cuífti : danobis , quefu

!

ut, cujus natalítia cólimus ,

QUi bperdtus elt Bétro i

l

ejus apud te patrocínia fen-

Apoftolátum , operátus cft

W

tiámus.

Per Dóminum..

& mihiinter Gentes : & cog-

ITM

Deinde fit. commemorati

o [novérunt

rátiam , qua& data

H

N

fan&ti Petri , Antiphona,

eft mihià Chrifto Dómino.

Tij

Píalmus. C li erürrant,

]

Tues paftor óvium, princeps.

feq,

Apoftolórum ,. tibi trádit:e Jcum reliquis ge Communi;

1b

funt claves regni coelórum. [Apoftolor

UTle lt

*

]i

v. 'Tues Petrus.

A íía.

C10 , Cul

crödidi; &

T

certusfum , quia potens eft

, Etfuperhanc petram z-

dificábo Eccléfiam meam.

depófitum meum fervàre in

li

Oratio.

illum diem , juftus judex. .

Eus ,

u

i beáto Petro [P(s1mus,, B. enedícam D

nl

Apóftolo tuo

, collátis |num. iiti,

clávibus regni

; caeléftis , li- [A $a,

M

ihi vivere Chnftus

M

gándi at

que fol

véndi Pontifi- [ eft , & mori lucrum : gloriári,

cium tra

didífti : concéde ; ut | me opórtet in Cruce

ómini

T.

interceffiónis .ejus auxilio , |noftri Jefu Chrifti.

à peccatóru

m noftrórum né-[P(z1mus. E ru&ávit. iv

!

xibus liberé

mur.. Quivivis|v. In omnem terram exívit

!)

onus eórum,

& regnas.

Et non fit commemoratio l. . Et in fines

orbis terræ.

J

fantti Joannis. ,

verba eórum.

3

Laudibus.

meque in

De A&Gibus Apoftolór

um.

ib

j

Si commeftnoratio: fan&i

Le&io i.

Can.

Pauli venerit n die. OGtava

Rant autem in]

ceffia ,

i

us erat Antiochíme ,

Corporis Chrifti, extra pro-

éta & DoGóres , in

041,[ j

priam Ecclefiam transfertur

Pfopï

p

in primam. diem infra Octav.

quibus Bárnabas , & Simon ,

Dominica vebFefto-non. im-

qui vocabátur Niger;

D

peditam , & totum Officium

Xa3cius Cyrenénfis, & Mána-

fit utin pro

a Ecclefia.

hen , qui erat Heródis Te-

DIE

s

X

X. JUNII.

trárche colla&táneus, & Sau-

J

In Commemoratione S. Pauli

]us,

Miniftrántibus autem

J

|

Apoftoli. . Dupl.

illis Dómino,& jejunántibus ,

Ad Miatutinum s Invitator.

dixit illis Spíritus fan&us :

i

Segregàáte mihi Saulum &

& egem Apoftolórum Dómi-

Bárpnabam in opus , ad quod

num:* Veníte, adorémus.

il

Pfalm. V eníte,exultémus. 2.

afsümpfi eos.. "Tunc jejunàn-

tes , & orántes , imponen-

J

Hymn. E grégie Dol&or. 436-

Ees3

«és-

ïunïïa n ) £j

f

tésque eis manus , dimïsä'ïïf?fï

:

10

"

$llos.

Etipfiquidem miffi à

Aulus ,auïe

m

,iäïïlï L& Pr'au;

[

Ma

Spíritu fancto abiérunt Seleu-

:

lus , replétus Spíritu fan-

Vi

ciam , G&inde navigavérunt

2

0 , Íntuens in eum , dixit ;

j

Cyprum.

'O plene omni dolo , & omnt

átus ER Petro in

»

"Qui oper

fallácia., fili diáboli, inimí.

W

K.

;oftolátum , operátus eft &

ice omnis juftítie , non défi-

)!

nis fubvértere vias Dómini

mihi inter Gentes :

$ Et. cognovérunt grátiam

rectas.

Et nunc ecce manus

Dei ; qu&data eft mihi. ..

V.

Dómini fuper te , & eriscs-

t

Grátia Dei in me vácua

cus , non videns folem usque

É

g)"n

fuit , fed erátia ejus fem-

ad tempus. Et conféfüm céci-

per in me manet. Et.

dit in eum calígo, & ténebra,

& circüiens quzerébat , cui

manum daret. Tunc Procón-

arx T.cüm Sgä?hiäïu Salami-

nam , predicábant ver-

ful, cüm vidíffet fattum, cré-

E

um Dei in. fynagógis Jü-

didit admírans fuper do&trína

TN

deórum. ^ Habébant autem

Dómini. - Etcüm à Papho na-

T

& Joánnem in miniftério. Et

vigáffent Paulus , & qui cum

[

cünr perambuláffent univér-

eo erant , venérunt Pergen

p

famínfulam usque Paphum ,

Pamphyliz.

oánnes autem

a

invenérunt quemdam virum

discédens ab eis , revérfus eft

!

magum pfeudoprophétam ,

Jerofólymam. '

j

l

U

1deeum ,

cui nomen erat

,, Repófita eft. mihi coróna

I

^

;

!

ar-Jefu , qui erat cum Pro-

juftítig , &Quam reddet mi-

]u

cónfule Sérgio Paulo , viro

hi Dóminus inillum diem, ju-

/SCIo , cur cré-

[

rudénte. Lic , accersítis

ftus judex.

Q

arnaba & Saulo defideràbat

didi , & certus fum , quia po-

audíre verbum Dei.

Refi:

tens eft depófitum meum fer-

M

Quam.

k

.. ftébat autem illis EIymas ma:

váre inillum diem.

gus ( fic enim interpretátur

Glória Patri. Quam.

b

fj

nomen ejus ) querems avér-

In fecundo No&turno.

(

tere Procónfulem à fide.

Afía.-Lu es vas.elettiónis 5.

J

, Bonum certámen certàvi,

Paule -Apóftolé , preedicátor

N

curfum confummávi , fidem

veritátis in univérfo mundo.

-fervàvi: & Ideóque repófita

j

Cfalm, Qmnes- Gentes.. vii.

eft mihi coróna juttítise.

-Afa, . Magnus fanttus Pau-

, Scio , cui crédidi , & cer-

lus vas electiónis , vere di-

(

ji

tüs fum , quia potens eftde-

gne eft glorificándus , qui &

ófitum meum

ervare in il-

méruit

thronum duodgäci-

7

lr

l

.lum diem. - Ideöque.þ

mum quüde're.

. Pfat-

u

eita

Jil

; xaudiDeus de-

iïäæälg n&;ü :æcefsfff&ggrä-

l

P(almu

*

W

recationem. vi

i.

tia ,. quie juftíficat ímpium *

i

Afa. Bonum certàmen cer-

Quómodo ifta débita redde-

WA

távi curfum confümmávi ;

rétur , nifi

?pxiüs illa grafüita

iPU

i

fidem fervávi.

donarétur £

£

,

läbaL

a

'Tues v

as ele&tiónis

i

'anGte

)

Pfalmus. EX

iudi Deus ora-

^T Mj

[

tiónem meam. vili

!

Pa

ule Apóftole , predicátor

ls ]

veritàtis in univérfo mundo:

N

Conftítues eos prí

ilcïp;;;s;

(

romnemterram. -

& Per quem omnes Gentes

[

9.

Mémores erünt nóminis

cognoverunt grátiam Dei

J

tui Dómine.

9.

Intercéde pro nobis ad

Ex libro

fan&"ti Auguftini

j

dnoc

iE

eum , qui té elegit. — Per.-

At

Epífcopi de

rátia , & Ii-

Le&

bero arbiítrio.

b

Roínde conüde;ömüs:ipfa

*hlt, Q

n

iOiVe P .Cag. p/-

P

mérita Apóftoli Pault ,

li

m

olus Paulus., quem

quibus dixit corónam reddi-

A

WI

-

erteinvénimus fine ullis

türum jüdicem juftum: & vi-

Itl

j

méritis bonisimó cüm multis

deámus,utrüm mé:i:a ipsfus,

méritis malis ,

e| grátiam

"i

N

tamquam ipsíusid eft,ex 1

f

U

f

confecütum , reddéntis bona

ei comparáta , an dona

Dei. Bonum;inquit, certàmen

Is

pro malis, videámus, quid di-

vt

cat , fua jam propinquánte

certávi,curfum confummávi,

affióne , -fcribens ad 'T'imó-

fidem fervávi,Primo ifta bona

i t

theum : Ego enim jam ímmo-

ópera;, fi non ea pracefsiffent

lor,inquit , & tempus refo-

cogitatiónes . bon&& , mulla

vllet

Bonum

effent. Atténdite ítaque, quid

lutiónis mez inftat.

wmü&m

certámen certávi , curfum

de ipfis cogitatiónibus dicat.

M

0,(»

confummávi , fidem fervávi.

Aitenim , fcribens ad Co-

If

Yta ütique jam . mérita fua

rínthios ; . Non quia idónei

Qs

bona commémorat : ut poft

fumus cogitáre áliquid à no-

lle li [[ »

bona mérita confequátur: co-

bis , tanquam à nobismet-

"

oft mérita mala

fed. fufficiéntia noftra

rónam , qui

Ípfis ,

confecütus e

j

grátiam. Déni-

ex Deo

eft. Deinde sl'ngþu«la

infpiciámus.

que atténdite, quid fequátur :

Süpereft, inqu

it, mihi coróna

. Grátia D

ci fum id , quod

j

juitítie , quam re

ddet mihi

f

u

m: $ Etgrátia

ejus in me

Y

vácua non fuit;,

il

Dóminus in illa die juftus ju-

(ed femper

dex,. Cui rédderet corónam

inme manet. g Qui ope-

n&ü&?ï

Ya

rátus eft. Petro in Apoftolà-

jüftus. judex , fi non donáffet

ii

cátiam miüséricors Pater ?

tum , operátus eft & mihi

ia.

ud*.

inter Gentes. — Et gràt

t qiu(?modo effet. i(ta coróna

x

Ec4

Y

"

Fefta Tonil-

st

440-

s

Le&io vi.

me ; &dix

1t mihi Dóminus *

redi

Onum, inquit, certámen

Süfficit tibi Paulegrátia mea.

D

certávi. Quaro,qua vir-

Pfalmus. Dóminus regnávit ;

at 6

exültet terra. x.

ron

tüte certáverit ? utrimque

d

egït

illi ex femettpfo füerit, an

Afía.

Repófita eft mihi co-

«

ue défuper data fit ? fed

róna juftíi , quam reddet

abfit, ut tantus Dottor igno-

mihi Dóminus in illa die , ju«

1

4 .

(le?

ráverit legem Dei, cujus vox

ftus judex.

lrv

eftin Deuteronómio : Ne di-

Píalm. Dóminus regnávit ;

€as in corde tuo: Fortitüdo

irafcántur.

X.

jnea, & poténtia manus mez

, Nimis honoráti funt amí-

fecit mihi virtütem magnam

citui Deus. g& Nimis con«

hanc:fed memoráberis Dómi-

fortátus eft principátus eórii.

pCHU'

ni Dei tui , quia ipfe tibi dat

ILé&io fantti Evangeélii fe-

üní

fortitüdinem fácere virtüte.

cundüm Matthzeum.

Vrai

Le&8iovi. .| Cap.ro.b

iW

i

Quid autem prodeft bonum

IN

certámen , nifi fequátur vi-

Nillo témpore :

ixit Je-

&ória ? Et quis dat victó-

fus difcípulis fuis : Ecce

Qu

riam , nifi ille , de quo dicit

ego mitto vos , ficut ovesin

g

(&

le

ipfe : Grátias Deo, qui dat no-

médiolupórum. Etréliqua.

bis vittóriam per Dóminum

Homilía fan&ti Joánnis

n

«

noftrum [efum Chriftum ?

Chrysóftomi.

Eu

-3& Saulus , qui & Paulus,

Hom. 54. in Matth: fub med.

Tecd

Ié dicere vidétur : Nolíte

i

magnus predicátor, *A Deo

confortátus convalefcébat, &

turbári, fi , cüm vos inter

Mi

confundébst Judaos.

lupos mitto,tanquam oves, &

m

h—-

Ofténdens , quia hic eft

colümbas effe jübeo. Nam

lt

à

riftus Filius Dei. A Deo.

etfi poffum contrárium quo-

V

Glória Patri.

A Deo.

que praeftáre , & non permit-

T

Intertio NoQurno , Afís,

tere, ut grave àliquid patiá-

W

W

Saulus ,. qui & Paulus , mag-

mini,nec lupis tanquam oves

pnus p:sedicátor à Deo confor-

fubjé&i fitis , fed etficere, ut

W

tátus convalefcébat , & con-

leónibus terribilióres evadá-

t

j/

fundébat Judaos.

tis:tamen fic éxpedit fierijhoc

n

Píalmus, Cónfitébimur. ix.

& vos quoque illuftrióres

ltl

Afía, Ne magnitüdo revela-

fáciet , & meam declarábit

(im

tiónum extól]lat me, datus eft

virtütem.

Sic enim pófteà

flan

mihi ftímulus carnis mez ,

dixit Paulo: Süfficit tibi grá-

h

tia mea:nam virtus mea in in-

ángelus sátane , qui me cola-

ij

phízet : proter quod ter Do-

Girmitáte perficitur. Ipfe ígi-

!

fninum rogávi;ut auferrétür à

tur vos ut tales efsétis, feci.

:

Bye

an-

j

]!

I

!

*.Egm

W. ^ Sanfte Paule* Apóftole ,

radicátor veritátis ; & Do-

Uod fi rebus ipfis id ita

]

lllsku

'tor Géntium :

Intercéde

Q

fieri videre desíderas ,

M&

pro nobis ad Deum , qui te

lege A&uum Apoftolórum li-

M

elégit , ut digni efficiámur

brum : perípícies profé&ó ,

r

átia Dei.

"

cüm fepe Judf&órum pópu-

fin]

b

;

y. Tuesvas ele&t

iónis fan-

lusin Apóftolos infurréxerit,

&e Paule Apóftole , predicá-

ac dentes exacüerit , illos

lSrcg

tor veritátis. . Intercéde.

colümbz, fimplicitátem imi-

ceuo.

tándo , & cum decénti modé-

fn

If

I)

S

Ed infpiciámus , quam

'tia refpondéndo , iram ipsó-

!

prudéntiam ' éxigit : fer-

rum fuperáffe , fürórem ex-

J:

j

péntis certé.Nam quemádmo-

tinxíffe , ímpetum retardáffe,

(l

Nam cümilli dícerent:Nonne

d

dum ferpens totum feípfum

tradit, nec mínimum curat , fi

precipiéndo precépimus vo-

nm'b

ipfum quoque corpus incídi

bis, ne docerétis in nómine

necéffe fit, dàmmodó caput

lb

ifto ? quamvis innümera pof-

n

fuum íntegrum fervet:eódem

fent édere mirácula , nihil

tu quoque modo , przter fidé

tamen áfperum neque dixé-

E! Ie& ]

ezeterapérdere noncures;five

runt , neque fecérunt ;. fed

J

M

umma cum manfuetüdine

ll

pecünias , five corpus , five

étiam vità ipfam profündere

refpondéntes dicébant : Si

V

necéffe fit. Fides enim caput

juftum eft , vos audíre ma-

a

eft & radix , qua ferváta,

zis quàm Deu

; judicáte.

NU

etiàámfi ómnia perdas , ómnia

Perfpextfti fimplicitátem co-

NU

tamé rurfus majóre cum gló-

lámbe : vide nunc ferpéntis

M

J

ria recuperábis. Idcírco nec

tui

f

prudéntiam.. Non enim póf-

símplices folüm juffit effe;nec

fumus , ínquiunt, nos que

u

rudéntes folüm ; fed ambo

vídimus. & audívimus , non

i

ij

;

scinunum míícuit , ut. ea

"loqui. -

ATA

jn virtütem convertántur.

& eDeum laudámus. 16..

p

$i^ Damáfci , praepófitus gen-

u;mfl

tis Arete Regis vóluit me

/äzlïaerllfärg ,D Alizïas. L

r,ghüü

comprehéndere :

Et à frà-

4 Go plantávi , Apóllo ri-

m demíffus

"

Ea

j

tribus per murp

gàvit , Deus autem in-

i

b«

fum in fporta ,

Et fic eváfi

, D)

dedit , allelüja.

manus ejus in nómineDómini. ;

HESae m

O0

u

S$^«Deus & Pater Dómini no-

cum relrquis

minus ;egnävig.

e

I

Ü

lï'

n

"1

ftri Jefu Chrifti fcit, quia non

A^ jbénter gloridbor in

4

éntior.

Et à frátribus..

infirmitátibus meis, ut inhá-

j

bitet in me virtus Ch

"

-"*Aória Patri. Etü;,eväü."

W

e5

"us

FCR& YU. *ï*"

A;ï:

- Grátia Del in me và-jfunt. ef

a

x;esvfcghi ceeló

N

* cua Bon

x

um

j

lt

füit, fed grátià ejus| ; Tu es Petrus.

*

femper in me manet.

,

Et fuper hanc pe

tram g.

Ü

;,

Asa.' Damáfci

, prepoó

fitus ïffic

ábo Eccléfiam meam.

* gentis Arétee Regis vóluit me

o

comprehéndéte : à frátribus

Eus ,Oquï beäto;Petgö

d

z

er murum demiffus fum iri

D

Ap6ftolo tuo , collátis

E

orta, &fic evàfi manus c-

clávibus regni cocléftis , Ti

lul

p

D)

iusin nóm

ine Dómin.-

gàndi atque folvendi Pontifi-

& J* Affa; "Ver virgis caefus fum ,

cium tradidífti : concéde ; ut

g

femel lapidátus fum , ter

interceffiónis ejus auxilio ;

n

i

[

/Á

maufrà

lo,

ium pértuli pro Chri-

T

à peccatórum noftrórum né-

"

- ftj nómine.

xibus liberémur.

tpt

C

2. Tim. .b5

Deinde O£tave S. Joannis.

if

Y

ituluff.

q1um cer

támen certavis

|

Ó

Aia. Apértum eft os Zacha-

B

curfum confummávi , fi-

rí& , & prophetávit, dicens :

?S

)l

