In fefto S. Felicis a Cantalicio.

.

"roptérea

Urbanus | Papa |ba labiórum tuórum ego cu-

T

t: ,

oCtavus Beatórum , Clemens

ftodívi vias duras.

*

M

vero undécimus San&órum

». Hfte eft , qui agtäei.l Ixxix.

)

l

faftis adfcripfit.

](u 'V

Ifte homo. Ixxvi.

Ea i ii r qabo-

r

t

1

S

rántbus , eísdem ipfis

V

Gurno,,

L ä&xig t*fqa

n

&

D

angeliu

fe-

mitéfcunt amántibus. Prop-

T

;j

cündum Matthaeum.

ter quod ita divíng pietátis

)m !

. Le&io vii.

Ca

difpenfatióne a&um eft , ut

il

N illo témporer

lp

01

,nadens

intérior homo , qüi reno-

[j

vátur de die in diem , non

Jefus dixit : Confiteor tibi,

J

ll

Pater, Dómine coeli & ter-

adhuc fub lege pófitus , fed

r&, quia abfcondífti haec à fa-

jam fub grátia exonerátus

!

ï

piéntibus, & prudeéntibus ,

sárcinis innumerabílium ob-

& revelàáfti ea pärvulis. Et

fervatiónum , quod erat re-

i

réliqua,

véra grave jugum , fed dur&

MN W

Homilia S. Auguftíni Epífc.

cervíci conveniénter impó-

fitum , facilitáte símplicis fi-

Ti

Sermo. 9, de Verb. Dffi,

h

niafava, & 1mmánia ,

dei, & bonze fpei, & fanüe

O

rorfus facília , & prope

charitátis , quidquid mole-

,L.il*

füiáàrum exterióri

hómini

li

nulla efficit amor.

Quanto

li

ergo cértius , ac facílius ad

forínfecüs

intulíffet

illé

veram beatitüdinem charitas

Princeps , qui

miffus eft

|

n

muly

facit, quod ad misériam ,

foras, mterióri gàudio fieret

f

leve.

"

Y

T

quantum pótuit cupíditas fe-

in-

m

M

cit ! quàm fácilé tolerátur

Sint lumbi veftri prec

quaslibet advérfitas temporà-

&

]xxix.

Lc&io 1Xe

i

Ihil enim tam fácile bo-

f

lis , utaetérna poena vitetur,

]

n

1

setérna réquies comparetur.

. ne voluntáti eft , quàm

Non imméritó ille vas ele-

ipfa fibi , & hac süfficit Deo.

&iónis cum ingénti Izetítia di-

uantümlibet ergo feviat

xit : Nonfunt'condígnz paf-

ifte mundus , veríffimé An-

h

fiónes hujus témporis ad fu-

geli, nato carne Dómino ,

perventüram glóriam , qu&

clamavérunt: Glória in ex-

9

revelàábitur in nobis.

Ecce

célfis Deo , & in terra pax

"

.

unde illud jugum fuáye ett ,

homínibus bone voluntátis

,

i

j

& sárcina levis , & fi angüfta

quia ejus , qui natus erat ,

M

Ü

eft paucis eligéntibus , facilis

fuave jugurifeft, & sárcina

"

tamen ómnibus diligentibus :

levis.

Etficut dieit Apófto-

j

10s non

ul

Dixit Pfalmiífta: Propter ver-

lus : Fidélis Deus,qui 1

iM

LW

*

92

finit ,

[

cexiv In fefto D. Ferdinandi III. Caftelles R egis.

g

finit tentári fupra id , quod | füerat, abdicátum à fe regnü

& Y

póffumus ferre, fed facit cum

in filium transtülerit. In eo ,

!

l pïuï

tentatióne étiam éxitum ,ut|

adjün&is regni curis ,. régize

dul

fsimus fuftinére.

virtütes emicuére , magna-

T

€ Deum laudámus. 16.

nímitas , cleméntia, juftítia ,

at

aE

DIE XXX. MAJI.

& prg caeteris Cathólica FÍ-

Ín fefto B. .Ferdinandi. iL

deizelus , ejüsque religióft

(ratdt

epu

Caftella , & Leyionis Re-

cultus tuéndi ac propagándi

s £l$, cognomenro San-

ardens ftüdium. .. Id praeftitit

quu

&u.

Duplex.

tAt

£1

.. Pro omuibus CatholicoHis

ímprimis haréticos infectán-

do., quos nüllibi regnórum

d

fpaniazum Begi fubjectis.

fuórum consíftere paffus ,

yrli!

qrant

: Qmnia de Corumuni. Con-

própriis ipfe mànibus ligna

fefforis non Pontificis, praeter

comburéndis damnátisad ro-

(X s

Oiationem , & Lectiones fe-

Prathitit

hum

gum advehébat.

eundi INo:zturni.

infuperin erigéndis , dotán-

firex

dis ,

& confecrándis Chri-

u

Eus , qui beáto Confef

ftiáno ritu Cordubénfi, Cien-

!

D

sóri

tuo

Ferdinàándo

nénfi , Hifpalénfi, & aliárum

gulo |

vento

reliári prelia tua , & Fídei

ürbium Eccléfiis , IVláurico

inimícos fuperáre dedífti

ereptárum jugo, fimülque in

gllS ! |

concéde;ut ejus nos intercef-

inftaurándis primáriis tem-

tayo!

fióne muníti , ab hóftibus

plis Toletáno,Burgénfi , & á-

ri p

mentis & córporis liberé-

liis , pia & régia munificéntia,

ii

mur. Per Dóminum.

* Honéftum. Ixxv.

s

j

Deinde fit commem. fan&ti

'Ledio v.

d del

Felicis Papae & Mart. üt in

LR

Nterhzc , per Caftéllz &

Breviario.

£ Legiónis Regnum , in quo

In primo No&turno,Lettio-

patri Alfónfo fuccéfferat .

T(

nes de Scriptura occurrente.

colléCtis

magnis

exercíti-

In 1. Nocturno. Lectio. iv.

bus , ánnuas

'expeditiónes

fedy

T^Erdinindus , tértius Ca-

contra Saracénos Chriftiani

nem [

,ftélle & Legiónis Rex

nominis hoftes fufcépit. In

peculi

cui San&i cognoméntum jam

queis, ut femper vínceret ,

W (

indeà quátuor fz»culis Eccle-

pracípui

exércitus

fuére

Religiö

fiafticórum . & fazculàárium

preces piíffimi Regis ad De-

Vaylu

consénfus dedére,

tantüm

umfufze, & quod ante pu-

i

prudéntie adoléfcens adhuc

gnam , ut fibi Deum propitiá-

titgf

fpécimen prabuit, ut Beren-

ret, flagris infe faviébat ,

pl

gária mater, Caftella Regi-

atque áfpero cilício munic-

Anon

na , à qua persántte educátus

bat corpus : ficque insígges

CoHögic

Cor-

Officium SS. Cordis Jefu.

CCX';V

ï

|

|

liberalitáte exornávit. Alia

T

contra ingéntes Maurórum

ácies vittorias reportávit ,

défnde in urbe templa &

"

Coenóbiaeréxit: inter qu&

j

h

& plures urbes Chriftiáno

cültuiimperióque reftítuit :

pietátisoffizia, dum trajice-

& conquisítis Giénnii , Cór-

re in Africam parat, Maho-

dubz & Mürtia Regnis , ac

metánum in ea impérium

Granaténfi ve&tigali facto , ad

eversürus , ad coeléftem re-

In extré-

expugnándam Hifpalim, pri-

giam vocátur.

maàriam Baztica urbem , hor-

mo vitz agóne facram Eucha-

jii

tánte in vifióne ( ut tràáditum

riftiam pro Viático allàtam ,

eft ) beáto Ifidóro, olim illíus

fune ad collum alligáto ; &

Di

urbis Epífcopo vi&rícia figna

humi ftratus , cum lácrymis

In ea obfidióne

m

|

tránstulit.

ubértim fufis. adórans , eá-

[

Il

( ut fertur ) preséntem di-

que dignis reverénti& , hu-

vt

militátis , & Cathólice Fídei

vínam opem hábuit ; nam

H

férream caténam , qua fu-

obteftatiónibus accépta , ob--

dormívit in Dómino. jJacet

er Batim transvérfim. ex-

ténfa Mahometánis pro repá-

ejus corpus incorrüptum, ad-

huc poft quatuor fzcula , in

gulo erat , coórto validióri

vento , una ex nàvibus ré-

templo màximo Hifpalénfi ,

giis, Regis juffü eà deláta ,

honorificentiffim

i

fepülchro.

0 incliüf um

;

tanto ímpetu fregit , ut lón-

U/bö.

gius pratervéQa , pontem

X* Ifte homo. Ixxvi.

H.

[

ul

Íntertió Notctum

65

quoque lígneum , & fim

milia venerabilis Bedze' Pres-

i

fpes Maurórumabrüperit, &

ad deditiónem. coégerit.

byteri in Evangel. I gpire -

mére pusíllus gre

"Ab

Al

VIe

Ixxvi.

cum fiora

j

o Amävlifecäli n

r)uni.

]xxxiv.

Ot vi&ctórias beáte Viír-

Le&. & comm. in. Laudibus

-& ginis Maríia patrocínio

S. Felicis Papae & mart. ut m

ferébat accéptas,cujus imági-

Breviario.

nem fecum in caftris habens ,

ERIA

EXT/

Oetav.

ROST

peculiári cultu. profequebá-

orp

In fefto SS. Cordis D'.TN'.'];C'.,

tur. Capta Hifpali , prima

Duplex majus.

Religiónis cura fuit ; nan

templum Maurórum expilà-

IDVESPERAS,-

)j

al

à

me, Cüffite

e. CU ! d

tum, & Chriftianórum dedi-

Ditcite

i

audes.

j

cátum facris , insígni Archie-

liquis àt 1nfrà a

Pfalmus. D

ixit DÓ

inus.

W

pifcopátu ,. & honettíffimo

[*

n

p

er

Canonicórum & Dignitátum

cüm.reliquis ut 1 -

J

ul

Fefti SS. Corporis Chri

fti.

Collégio , regia & religiófa

apl-

q&ï

04

€cxvi

Officium SS. Cordis Tefü,

b

Capitulum.

líaig 12

meum ,

misériam : & fu-

Cce Deus Salvátor meus,

lt

m

E

ínui qui fimul contriftaré-

jhori

fiduciáliter agam , & non |tur & non fuit , & qui con-

timébo , quia fortitüdo mea,

folarétur , & non invéni.

&laus mea Dóminus, & fa-

"

"Ora

ti6

casel

&us eft mihi in falütem.Hau-

Oncéde qu&

f'ufnus, om-

riétis aquas in gáudio de fón-

C

nipotens Deus, ut qui in

ant

Pfilr

tibus Salvatóris.

fanGiffimo dilé&i Fiílu rui

m ef

l

Tün

Corde gloriántes , pricípua

U&or b)c;

áte

?;:CUH H

in nos Charitátis ejus benefi-

fic

Chrifte Redémpter óm-

cia recólimus ; eórum pàriter

Ma,

nium E

E

& a&u delectémur,& fruétu.

3 n

LumenPatris de lámine ,

Per eümdem Dóminum.

l

fi] !

Deüsque verus de Deo.

Ad Miatutinum, Invitator,

Amor coégit te tuus

Chriftum pro nobis paffum:

Mortale corpus sümere,

* Veníte adorémus.

D

gh

Ut novus Adam rédderes ,

Pfalm. Veníte exultémus. 2,

uod vetus ille abftülerat.

Hymnus

0

AMle amor almus Artifex

1

ut fupe'rtää gcm'minum',

apexat

ii

Terræ,marisque, & fiderum,

Ez

t feva noftrórum co-

nt

Erráta Patrum míferans ,

hors

Abiol

Etnofira rumpens víncula.

Cor fauciávit fnnocens

I

INon Corde difcédat tuo

Meréntis haud tale Dci !

J

Visilla amóris ínclyti :

Vibrántis haftam mílitis

Hoc fonte gentes háuriant

Peccáta noftra dírigunt ;

IN

Remiffiónis grátiam.

Ferrümque dira cüfpidis

U

Fercüffum ad hoc eft làncea,

Mortále crimen ácuit.

q

Pafsümque ad hoc eft vülnera

Ex Corde fciffo Eccléfia

Convt

Ut nos laváret sórdibus

Chrifto jugáta náfcitur ;

)

Unda fluénte , & sánguine,

Hoc óftiumArca in látere cft

V

3

ecus Paréuti , & Filio,

Genti ad falütem pófitum.

iam

Santióque fit Spíritui ,

Ex hoc perénnis Grátia ,

orti

[l

Quibus poté(tas , glória ,

Ceu feptifórmis flàvius

Domir

Regnümque in omne eft fz-

Stolgs ut illic sórdidas

1f

]

gulum. Amen.

Lavémus Agni in sánguine.

lr

AUL

Y*lgnem veni mittere in

T 'urpe eft redíre ad crímina,

mxj

terram:

Que Cor beátum làácerent :

n

*. Et quid volo, nifl ut ac-

Sed e&mulémur córdibus

YO

cendátur.

Flammas Amóris índices.

(f Q

Ad Magnificat , Antiphona.| Hoc,Chrifte nobis;hoc Pater,

1

Dl

Impropérium expe&Bávit Cor | Hoc San&te dona Sptritus ,

Q

Qui-

[

bmï n

Om,Cium SS: COfdiS efüt.

cexvii

Quibys potéftas ; glória ,.

;jannuntiáte hoc imn univérfa

t

KRegnümque in ómne eft. fz-

terra. Exülta , & lauda ha-

li

culum. Amen.

bitátio Sion , quia magnusin

hi

0

medio tui Santctus Ifrael.

l

No&turno A/äa, -'

m

?

nifi-

'UA" l

Qïn g&rg

omo quia

ag

, Ego fum panis vite : pa-

caseum , aut quid appónis

tres veftri

manducavérunt

mannaindesérto , & mórtui

E

ergo eum Cor tuum f

lmus pémine Dóminus

funt:

L

Hie eft panis de

p

sl

i

ET.

[

lj

ls

cüm rebq. ut

[U

b

: Of-

coelo defcéndens , utfi quis

ficio parvg D.

M.

ex ipfo mandüc

Yi

0 Cof'dis mei

riátur,

Ct . non mo-

f

Afia, Meditati

in confpe&tu tuo femper.

, Ego fum panis vivus :

I

Afía, Elevámini porta eeter-

qui de coelo defcéndi:fi quis

|fiid

niles, & introíbit Rex . gló-

manducáverit ex hoc pane

NI

rie.

vivetin &térnum. Hic eft.

| pacem no-

p

ä; .Dömine dabis

ä*ïl äïlïg cäntä;blctæ'ää?;ti-

, Omnia enimópera noftra

I

cum iftud in terra Juda.

nLJ

Operátus es in nobis.

Urbs fortitüdinis noftreSion,

J

pater nofter.

Salvátor ponétur in ea murus,

Abfolutio. E xáudi Dómine.

& antemurále. Aperítepor-

lj

. TYube domne benedícere.

2

tas, & ingrediátur Gens juü-

t

Bfo. Benedit

[

ióne perpétua.

fta , cuftódiens veritátem.

l

De Ifaía Prophéta.

Vetus error ábiit , fervábis

Leaio .iæ

ap. I2.

pacem , pacem quia in te

d

YOnfitébor tibi Domine ,

Mw.

e

fperávimus, Speráftis in Dó-

;'J-ï.ï.

. ^quóniam irátus es mihi

,

mino in faculis étérnis , in

Convérfus eft furor tuus , &

Dómino Deo forti in perpé-

)

confolátus es me; Ecce Deus

tuum. Quia incurvábit ha-

Salvátor méus , fiduciálitet

bitántes in excélfo,civitátem

agam & non timébo ; quia

fublímem . humiliábit eam

: ?

fortitüdo mea , &laus meá

usque ad terram.

Dóminus , & fa&tus eft mihi

a-

x;, Ecce vídimus eum non h:

in falütem, Hauriétis aquas

béntem fpéciem , neque de-

in gáudio de fóntibus Salva-

córem : afpéttus ejus in eo

tóris.

Et dicétis in die illa

j

non eft : hic

eccáta noftra

l W

Confitémini Dómino , & in-

portávit , & pro nobis dolet :

J

vocáte nomen ejus , memen-

ipfe autem vulnerátus eft

tóte.quóniam excélfum eft

opteriniquitátes noftras ,

j

Nomenejus. Cantáte Dómi-

ær

Cujus hvóre fanáti fu-

v

no,quóniam mirífice fecit :

imus.

?h l

0 5

x«. Ve-

:cex ii

Officium SS. Cordis Je(u.

J

jm

, Veré languóres noftrosperm

L]

de País.

Le&io iv

Ü

la femel vénimus ad

(ot

ipfe tulit, & dolóres noftros

jj

IV

ipfe portávit. Cujus.

LII À

Q

Cor dulcíffimum Jefu, &

TL.e816

liis

bonum eft;nos hic effe , ne fi-

3

atf

Emita jufti reCta eft , re-

námus nos fácile avélli ab eo,

N

&us callis jufti ad ambu-

de quo fcriptum eft:recedén-

d95

làndum : & in sémita judició-

tes à te in terra fcribéntur.

m

tuum.

rum tuórum , Dómine fufti-

Quid autem accedéntes ? Tu.

nüimus te: Nomen tuum ,

ipfe doces nos : Tu dixífti ac-

W

ij

J

& memoriále tuum in defidé-

cedéntibus ad te: gaudete ,

rio ánimz.

Anima mea de-

quia nómina veftra fcripta

t n

fiderávit Te. in. noGte fed &

funt in. ccelo.

Accedámus

u

qi

fpíritu meo in precórdiis

ergo adte , & exultábimus ,

meis de mane vigilàbo ad Te.

& letábimur in te , mémo-

ACUM

res Cordis tul.

O quam bo-

iib

Cum féceris judícia tua. in

terra , juftítiam difcent. ha-

num , & quàm jucündum ha-

méedt

bitatóres orbis.

bitáre in Corde hoc ! Quin

r

minus Dä'us

j

Benedí&tus Dó

pótius dabo ómnia , omnes

frael.,.qui facit mirabllia

cogitatiónes, & afféttus men-

NT

&

Et benedí-

tiscommutábo , jactans om-

dudius

magna folus ,

&um nomen Majeftátis ejus

ne cogitátum meum in Cor

(aret

jn etérnum. :

Dómini Jefu ,. & fine fallácia

um; t

illud me enutriet.

UU

3. Replébitur Majeftáte ejus

omnis terra , fiat , fiat.

Et.

|*. Qui mandücat meam car-

fitm :

G lóriaPatri. Et.

nem, & bibit meum sángui-

TAE

nem. *

In me manet , &

In fecundo NoQurno.

tl

q

Afíía. Afferéntur in Iztítia, & | ego in eo.

s. Non eft ália natio tam

exultatióne ; adducéntur in

.templum Regis.

crandis , qua habeat Deos

Afís.

Santtificávit tabernà-

appropinquántes fibi, ficut

Di p

culum fuum Altíffimus.

Deus nofter adeft nobis. In.

lo v

Afía, Sicut lactántium . óm-

€cuo V.

Wf

pnium habitátio eft in te.

D hoc templum , ad hec

exteri

A

y'. Convérfus eft furor tuus.

Sandta San&órum , ad

ls al

x. Et confolátus es me.

hanc Arcam teftaménti ado-

Ws ]

P ater nofter.

rábo , & laudábo nomen Dó-

t

Abfolutio. Y psfus píetas.

mini, dicens cum David :

Invénit cor meum , ut orem

V'Uhm

X. Jube domne benedícere.

h

Brio. Deus Pater omnípotens.

Deum meum. Et ego invéni

(uin

De Sermóne (fant&tà Bernárdi

Cor regis , fratris , & amí-

Wénd

Abbátis.

ci benígni Jefu. Et num-

ilum

quid

Ofücïum 39« Cordis Jefu.

ccxix

?

!

|

!

l

quid non adorá

b

or láncea vulnerári

j

0 ? Hoc ígi- ipfum

Tl

tur Corde tuo , & meo , dul-

permífit ? Catnále ergo vul-

cíffime.Jefu , invénto , orábo

nus , vulnus fpirituále oftén-

l

te Deum meum : admítte

dit. Quisillud Cor tam vul-

tantum in Sacrárium exaudi-

nerátum. non díligat ? - quis

l

[

tióni: tuz preces meas ; im-

tam amans non rédamet ?

mo me totum trahe in Cor

Quis tam caftum non ample-

T

;

ä

tuum.

O ómnium pulchri-

Ctátur ? Nos fgitur adhuc in

tüdine. fpeciosíffime — Jefu ,

córpore manéntes, quantum

j

àmpliuslava me ab iniquitá-

póffumus amémus , redamé-

f

te mea , & à peccáto meo

mus, ample&Gámur vulnerá-

C0l

munda me ; ut purificátus

tum noftrum , cujus ímpii

im

per te puríffimum , poffim

agrícole fodérunt manus ,&

gU

accédere ,

& in Corde tuo

pedes, latus,& Cor : ftemüs-

N

ómnibus diebus vite mez

que , ut cor noftrum durum

"y

mérear habitáre, & ut vidé-

adhuc , & impoenitens amó-

T.

reífimul,& fácere tuam vá-

ris fui vínculo conftríngere ,

]eam voluntàtem.

& jáculo vulneráre dign&-

&« Sicut ovis ad occifiónem

tur. Quam charitátem Chri-

)

A

;;

ductus eft, & dum male tra-

fti patiéntis ; & pro géneris

ll

Carétur, non apéruit os fu-

humáni Redemptióne 'nio-

ll

4

um; tráditus eft ad mortem:

riéntis, atque in fuze mortis

* "Ut vivificáret pópulum

commemoratiónem inftituén-

m C

fuum. y. Trádidit in mor-

tis Sacraméntum Córporis ,

m

temánimam fuam, & inter

& Sánguinis fui , ut fidéles

) mw )

fcelerátos reputatus eft. Ut.

j

fub fan&tíffimi Cordis Sym-

J

et&po vr.

bolo devótius, ac ferventius

w

D. hoc enim perforátum

récolant , ejusdémque fru-

-

ft latus tuum , .ut no-

Gus ubérius percípiant , Cle-

bis patéfcat intróitus. Ad

mens XIII. Póntüfex Max.

hoc vulnerátum eft .Cor tu-

ejusdem . fanttíffimi Cordis

|

!

um, utin illo, &inte ab

Feftum quibüsdam peténti-

exterióribus perturbatióni-

bus Eccleéfiis celeb.räriv per-

mífit.

bus abfolüti habitáre pofsí-

p

mus, Nihilóminus & prop-|&. Magnus Dóminus &

Jll!a'u-

pmg

téreà vulnerátum eft,ut per|dábilis nimis — Et fapiéntiee

W

vulnus visíbile , vulnus amó- | ejus noneff nümerus. "-

T1S

invisibile

u

videámüs.|. Magnus Dómmus, &

uómodo hic ardor mélius | magna virtus ejus; & fapicn-

Llïäüt*',',

tb

ofténdi poteft , nifi quod non | ti& ejus non eft finis. ' Et.

h,

folum corpus, verum étiam f** lória Patri. Et.

R

CexXx

. Officium SS. Cordis Jefus

ita eft, non

jj i

Ín tertio

octurno

tam , qu& vera v

" Annuntiáte-

e die In

intrátur, llle fanguis, qui

fa

fufus eft , in remiffiónem fu-

g «

,üiem

4

Jutáré ejus.

;rcänum

Afia.

fAdoráte *eum omnes

fus eft peccatórum. Aqua

Angeli ejus: au

dívit, & lz-

illa falutáre témperat pócu-

sktun

lum,hec & lavácrum pre-

quii d

£áta eft Sion.

-

:

tär-

nmph'cxt

:

72*

"« 'dérünt otmnes

2

ftat, & potum. Hoc prze.

tünts *

muir

.4'1,!:

te

erra falütáre Dei no-

nuntiábat quod Noe in láte-

re Arca óftium fácere juf-

pE

ftri.

y Rec«

e

Ex'^Sion fpécies decóris

fus eft , quó intrárent animá-

ejus.

lia, qua non erant dilüvio

fons af

us hafïer manifefte vé-

peritüra , quibus figurabá-

manliur

x, Dc

tur Eccléfia.

*

VRs

miet. p ater nofter.

dir h

Abfolutio.

.A vinculis.

Mifit me vivens Pater ,

ube domne

benedícere.

&

ego vivo propter Patrem:

Y

j Dd

- Evangélica lé&tio.

& Et qui mandücat me , vi-

é

Óio fantüi Evangélii fe-

E.

vet propter me.,

n nfe

cündum ]Joànnem.

J Cibávit illum Dóminus

dntas d

ane vita & intellé&tus. Et.

fliria f

ïO V.li- Cap.

N

*

ilo témpore

I]?ïäaä ;

De Homilía S. Joànnis

J« Hor

]

Chrysóftomi.

quóniam Para(céve erat ,

l

ut non remanérent in Cruce

Homil.94. LeGio vit

?

!

córpora Sabbato ( erat enim

Ides quanti fit véritas

V.

4

per ea qua Judai fà-

Ü

gnagnus dies ille Sábbati ) ro-

n-

|

4

o

gavérunt Pilátum , ut fra

ciunt prophetía impletur ;

geréntur eórum crura , &

Alia enimex hoc manifeftàáta

idia d

tolleréntur. Et réliqua.

eft. Venérunt ergo milites ,

tdültur

& aliórum fre

érunt crura ,

ixeala

Homilía $, Auguftini Epi- -

:

Copi,

non Chrifti ; fed ad. Judaó-

tndo "

"T ra&. x20. i Joau.

rumgrátiam conciliándam ,

ángum

ïï

Nus militum làncea la-

latus ejus láncea aperuérunt,

*, pri

U

tus ejus apéruit , & con-

& mórtuo adhuc insültant.

tte. (

tinuó exivitfanguis & aqua.

O péffimam voluntátem ac

Alcet

fceleftíffimam ! Noli tamen

T, Vl'w

Vigilánti verbo E.vangelífta

ufus eft , ut nondíceret latus

perturbári , ó dile&tiffime ;

ld

ejus percüffit , aut vulnerá-

qua enim malo illi ánimo

intnd

vit , aut quid áliud , fed

patrárunt , veritáti confen-

D

apéruit , ut illud. quodám-

tiébant ,prophetía hinc im-

nf

modo vite óftium panderé-

pléta eft, ínquiens : vidébunt

T 9

tur , unde Sacraménta mana-

inquem transfixérunt. — Ne-

1o0n cre-

rinm;

[

que hoc tantüum, fedi1

Ht g

vérunt ; fine quibus ad vi-

ditü-

W

Officium SS. Cordis Jefu.

Ccxxi

ditüris fuit fidei argumén-|póne , ut hàáurias aquas de

f

n !

i

tum, ut Thome , X&.qui

fóntibus Salvatóris,. ,

cum €o erant.

Ad hec. &

e Deum laudámus. 16. . ..

fl

AD LAUDES;-

)

arcánum myftérium confir-

/

"

l

mátum eft; exívit enim fan-

& per Horas, Afia,

uis & aqua. dNon cafu ,&

Ifciteà me , quia;,mït'i's

/'

H"i'

D

fum & hümilis corde.,

Mi

fimplíciter hi fontes fcaturié-

runt , fed quóniam ex ambó-

Píalmus. D. ómiírus regnávit.

i

bus Eccléfia conftitüta eft.

cum reliquisde Dominieae ..

Ts

$ Receéffit Paftor noftér ,

Aila, SanCtificávi locum iftü ,. 2.

li

fonsaque viv& , ad cujus

ut fit nomen meum ibi in

jind

tránfitum fol obfcurátus eft:

fempitérnum ,. & permiáne-

9 Portas mortis , & feras pá-

ant óculi mei , & cor meum

j

j

riter Salvátor nofter disrü-

ibi cun&tis diébus.

1f

it.

:

P

3 Et dixi: Ergo fine

?.

W

,?o Deft

rüxit quidem clau-

caufa juftificávi cor meum ,

ftra inférni , & fubvértit po-

& laviinter innocéntes ma-

l

téntias diáboli. Portas.

nus meas , & fuiv flagellátus

tota die.

M

€lória Patri. Portas.

s

De Homilía S. Bonaventüre

Secündàüm multitüdi-

4.,

]

nem dolórum smeórum. m

;

Lb P i,

corde me6, confolatiónes tuae

A

ii Le&iOiXo :

letificavérunt ánimam me&,

Orró ut delátere Chrifti

é.

j

E

à» Pone me ut fignáculum

y

j

'dormiéntis formarétur' c-

fuper cor tuum , ut fignácu-

Yij

cléfia , divína eft ordinatióne

lum fuper bráchium tuum.

al 12,

(

indültum , ut unus militum

apitulurfi

láncea latus facrum illud ape-

Cce Deus Salvátor meus,

riéndo perfóderet , quátenus

fiduciáliteragam , & non

sánguine cum aqua manán-

timébo , quiafortitüdo mea ,

te , prétium effunderétur 1i0-

& laus mea Dóminus ,.& fa-

&us eft mihi

in. falütem.

ftre falütis , quod à fonte

ZH

Ícílicet Cordis arcáno profüà-

Hauriétis aquas in gáudio' de

,

fum , vim daret Sacramén:

fóntibus Salvatóris.

M

ymnus,

tis Eccléfia , ad vitam grátiee

[

conferéndam ; efsétque jam

Or, Arcalegem

i

in Chrifto vivéntibus pócu-

nens

;

.Icönti4

y

lumfontis vivi ; faliéntis. in

Non fervitütis véteris $

Y

vitami eetérnam. Surge ígi-

Sed grátie ,fed vénig ,

tur ánima amíca Clirifti , vi-

Sed & mifericórdis.

giláre non ceffes , ibi os ap-

or, San&tuárium novi

"

N

n

!

ccxxii

Officium SS. Cordis jefu.

g

Intemerátum focederis ,

Ad Primám,

DA

'Templum vetüfto sántlius ,

$&.br. Chrifte Fili Dei vivi ;

* Miferére nobis. Chrifte.

*MA

V elámque fcíffum utilius : -

Mm

"Fevülnerátum Cháritas

y. Qui paffus es pro nobis.

T&u paténti vóluit ;

Miferére nobis.

hi

Amórisinvisibilis,

Ad Tertiam , Ca

(

pitulmg

Tit

Ut venerémur vülnera.

líai$ 12.

Fipc fub Amóris fymbolo

Cce Deus Salvátor meus,

;

T

Is

(it

s*

Paffus cruenta , & myftiea ,

'fiduciáliter agam , & non

E

Utrümque facrificium

timébo , quia fortitüdo mea ,

Chriftus Sacérdos óbtulit.

& laus mea Dóminus , & fa-

i

fhiil

uis non amántem rédamet?

T

&us eft mihi in falütem. Hau-

hl

$

uis non redémptus díligat ,

riétis aquas in gáudio de fón-

Et Corde in ifto seligat

tibus Salvatóris.

jl

l

J&térna tabernácula ?

B. DT«

Veré

R

Languóres

]uw

D ecus Parénti , & Fílio,

noftros ipte tulit.

Vere.

; H

San&tóque fit Spirítui ,

** Et dolóres noftros ipfe

hn

Quibus potéftas , glória ,

ortávit.

mü

Languóres.-

Reg

nümque in omne eft fe

r

; lória Patri. Vere.

lM

culum.

Amen.

Y^ Pófuit fines tuos pacem.

jj

dl

» Veré languóres noftros

ieltyu

X* Et ádipe fruménti. sátiat

1pfe tulit.

AIUIT) y

E Et dolóres noftros ipfe

te.Aquextam » Capitulum.

ml

[0]

rtávit.

"

liaiz12.

v utus

d Benedi&tus , An

tiplhoua'.

hp

] YIéétis in ilfadie : Con-

Vulnerátus eft propter ini-

fitémini Dómino ; & in-

quitátes noftras ; àttritus eft

vocáte nomen ejus: & me-

0.

dif-

1

propter fcelera noftra

mentóte quóniam excélfum

Dj

ciplína pacis noftre fuper

eit nomen ejus.

nf

eum , &

B Dr» Pófuit.

Fines tuos

(orle:

livóre ejus fgnäti

100$(

?umus.—

pacem. Pófuit.

Oratio.

Y- Etádipe fruménti sátiat

d t

4 * Oncéde quaefumus, om-

te.- Fines.

ï&a

G 1ória Patri.

hípotens Deus, ut qui in

a.

fan&tíffimo dilé&i-Filii tui

Y- Dirupítti Dómine víncu-

um

Corde gloriántes , pracípua

la mea. E&« 'Tibi facrificábo

hoftiam laudis.

in nos Charitátis ejus benefi

hi

:

cia recólimus : eórum páriter

d Nonam , Capitulum;

|

& acdtu delectémur,& fructu.

p55 r M aim. .

Per eümdem Dómin

Ónj

PQXHO-

C

Antáte Dómino , quó-

Wm

&rqm; :

"g

Wn»iam mirifice fecit j àn-

nun-

: !nfei:tos. oannis Fra,ncif&i Regis. , .ccxxii-

anuntiáte hoc in. univérfa ter-

Oratio,

b

ra. Exülta & lauda habitátio

üS, qui ad plürimo

Sion , quia magnus in médio

A J pro

alüte animárum

l

tui San&tus Iírael.

perferéridos labóres fanttum

&. breye, Dirupífti Dómine ,

foànnem Franci(cum Confef-

L

* Vincula mea. Dirupífti.

sórem tuum mirábili chari-

|

. Tibi facrificábo hóftiam

táte , & invíCla patiéntia de-

jj

/

audis.

Víncula mea.

coráfüi: concéde propítius ;

h d

Glória Patri. Dirupífti.

ut ejus exémplis inftruéti, &

Il ;

, Erit Dóminus nominátus

interceffiónibus adjün&i e-

)öw

infignum stérnum.

térnz vitze praemia confequá-

»

mur. Per Dóminum.

g. Quodnon auferetur.

d

Ín fecundis Vefperis ome

In fecundo No&turno,

L

nia ut in primis ; ,prater fe-

AUR

uentia,

Oánnes F'elgägl'læus Regis*

y, Haüriétis aquas in gàü-

J

nóbili génere natusir op-

d

dio.

pidulo Narbonénfis Gálliz ,

M

&, Defóntibus Salvatóris.

cui nomen Fonfcoopértus ,

l

exímias San&titátis à téneris

Ad Magnificat , Antiphona.

N

Ad Jefum autem cüm verit-

annis indícia prebuit. Ineo

i

fenty ut viderunt eum mór-

jam tum eluxére miüra mo-

tuum , non fregérunt ejus

rum innocéntia, flagrans o-

ilt

Crura ; fed unus mílitum làn-

ratiónis ftüdium , pudor &

i

cea latus ejus apéruit, & con-

modéftia finguláris. Societá-

i

tínuó exívit fanguis & aqua.

tem Jefu ingréffus "Tolófze

jl

Oratio.

anno státis decimonóno ;

Oncéde qus&

fümus om-

humilitáte , obediéntia, cha-

u

j

C

nípotens Deus : ut , qui

ritáte , ódio fui, ezxterísque

3n fanétíffimo dilé&i Fílii tui

vite Religiófe virtütibus

Corde gloriántes , precípua

exeélluit. Abfolütis ftüdiis ,

Ws

in nos charitátis ejus bénéfi-

totum fe procurándas animá-

cia recólimus , eórum pari-

rum falüti pénitüs devóvit.

m

ter & attu delectémur , &

Afperos Vivariénfium , Ve-

fru&du.. Per eümdem Dómi-

launórum ,

& Forérfium

tium noftrum.

montes , & ingéntes Helvió-

l

j

rum tra&us , glácie nivibüs-

1n fefto S.. Joannis Francifci] que fere perpétuis hórridos ,

hu

Regis Soc. Jéfu.

éorümque colónos inftítia ,

" Omnia de Communi Con4 rufticitáte ; . barbárie intra-

lï'v

j

fefforis non Pontificis;preter| &tàbiles , füfcépit excolén.

dos, eofucceffu , ut innu*

ju

€d, qua? fequuntur,

merá-

ecxxiv In fefto S.. Joannis Franeifci Regis.

merábiles Hómines , aut Cal-

tis flagellatiónibus , fomnum

i

viniána lue infé&tós , aut pér-

bréviter in nuda tabélla, aut

x

ditis móribus corrüptos, ad

humi carpens , femper ab-

jmor

Cathólicam Fidem ,

& ad

ftémius , viliffimóque fem-

)

per víQüutans cibo, & ádeo

gt

Chriftiánam pietátem tradü-

xerit.

ténui, utarcéndz morti pó-

bus

$ Honéftum fecit. Ixxv.

tius , quam fuftentánda vitae

Tij

Le&ie v.

fufficeret.

M

X

Ampéftribus Miffióni-

Amavit eum Dóminus.

cufn

C

bus hybérno témpore

XXVl.

e

K

Le8io vi,

perfünGus, zftivo reverte-

peit

bátur Anícium,ibíque in No-

Ivíno amóre fic erat in-

Cler

focómiis, & in carcéribus ,

cénfus, ut illum unum

FT

in privátis /Edibus, in Cóm.

fpiráre, loqui, cogitáre vi-

W

fiü

pitis , ac templis omne hómi-

derétur. Plures noctis horas

noviSï

num genus, ómnibus ómnia

Oratióni dabat, coeléftibus

ficul

fáttus fublevábat.

& extra fe

Páupe-

áffiuens delíciis

"u

rum greges corrogátis ündi-

fepe raptus. Remdivinam

foxt

eaánimi attentióne, eo vul-

que fubsídüs , presértim

d&

éum. fevíret fames, mül-

tus ardóre faciébat ; ut fa-

Titàt

tiplicáto étiam non feriel per

crum , quo effervefcébat ig«

miráculum fruménto fuften-

nenm , étiam in adftántes dif-

Quat

füderet.

; ]l

tábat. Undeilli patris páu-

Miráculis , aliís-

lrie

perum cognómen índitum

que donis fupernaturálibus

mire cláruit.

'Tandem vo-

liaan

uit. In flagitiófis homíni-

Inyr

bus , & pérditis przsértim

cátusad pramialabórum in

lii u

muliérculis é vitiórum coeno

Viennéntis Dicecéfis pago ,

educéndis, vix crédibile eft ,

cui nomen eft Lalovéfcus ,

[nfel

juot probra , ludibriáque

corréptus letháli morbo ex

ertülerit , erétto femper &

labóribus contrátto , cum

n

álacri vultu impertérritus ,

faevíret hyems frigidíffima ,

n

licét gládiis jügulo fzpe ad-

cceléftibus recreátus illuftra-

Or

mótis, álapis orí impáttis ,

tiónibus, ad etérna gáudia

Graf-

i n

& füftibus córpori.

invitátus ; fpíritum Creató-

sánte pefte , infirmos eo mor-

ri réddidit anno milléfimo

bo laborántes sédulo inví-

fexcentéfimo quadrageéfirio ;

0

lr

féns, ardénti reficiebat cha-

die trigefima prima iDecém-

A

W

ritáte. . Erga álios blandus,

bris, vitae fuze quadragéfimo

quarto. Ejus fepulchrum in-

Tif

Y

ác benéficus ; in feípfum fze-

Q

viebat acérrime ,' áfperis ci-

credibili

populórum per

afpérrimos montes ündique

lb qe

Tíciis ; férreis caténis, qrue'n-

con-

Nl

ha

'n

N

. Infefto. S Algy—iii ,C;onzagæ.

CexXv

CQnHuärlltium

ecüti ,:poeniténtem imités

à

concüyfu , ob

fan&litátis , & miraculórum

IDnure

Per Dóminum. -

Ín i

I

|

famam , quae máximé per-

In primo No&turno,Le&io-

l,

|

crebre(cébat , fumma devo-

nes de Scriptura occurrente.

tióne eft frequentátum. Qui-

]

i. NoéturnozLe&tio.iv.

i

lii

bus ómnibus permótus: Cle-

—

oyfius Ferdinándi Gori-

niens

undécimnius Póntifex

A

X3záge

Caftelliónis : Stive-

rórum Marchiónis filius , fe-

]i

IMáximus , foànnem Franctif-

$

-----

cum anno milléfimo feptin-

ftináto propter vit& *perícu-

entéfimo décimo fexto ,

lum baptífmo , priüis 'coelo

Beatórum faftis ad(erípfit.

quàim terris nafci vifus , prie

La

Clemens veró duodécimus

marm illam grátiant tam con»

| UI)U:."!

anno milléfimo — feptingen-

ftànter retínuit , ut in ea'con-

d

téfimo trigéfimo séptimo ,

firmátus crederétur. ^A pri-

l

(Id

mo ratiónis ufu , quo fe Deo

novis in diem fulgéntem mi-

ráculisin Sanctórum album

ftatim óbtulit ; vitam duxit

ritu folémni rétulit décima

quotídie fan&tiórem.

No-

vénnis Floréntid ante aram

fextaJünii die , quam ejus-

i

.dem pófteà celebrándaz fefti-

beáte V frginis, quam parén-

m

Á

j

M

A

vitáti Benedídus décimus

tis loco femper hábuit , per-

quartus affignávit.

pétuam virginitátém vovit :

As

. Ifte homo. Ixxvi.

eámque insígni Dei benefi-

j, Il

Intertio No&turno, Homi-

cionulla mentis, aut córpo-

iil

liain Evang. S int Iumbi ve-

ris pugna tentátam fervávit.

AR

de Commus

ftri precín&i.

Réliquas ánimi perturbatió-

Wt

nii.. Ixxvili.

nes coepit &táte illà tam fór-

n

- DIE XXI. JUNIL

titer comprímere , utne pri«

n

Ut

Infefto $. Aloyfu. Gonzags

mo quidem eárum motu de-

Conf. Duplex.

índe incitarétur.

Senfus é-

lr

(

I'A

M

1

"

l»'i

Pro tota Germania , Italia;

tiam , Óóculos pracípué , ita

& Infulis adjacentibus.

cohibuit , ut non modo il.

Omnia de Comiiuni Cori«

los nunquam in fáciem intén-

£eff. non Pontif. prazter feg.

derit Maríz Auftríacee,quam

raties

ls

plures annos inter homnorá-

J

í

Oeléftium donórum di-

rios Hifpaniárum Príncipis

y

ftribütor Deus , qui in

ephébos feré quotídie falutá-

Angélico Jávene Aloyfio mi-

vit: fedà matris étiam vul-

!

ï&

ram vitz innocéntiam pari

tu continéret. Honio propté-

!

:ï

y

cum poeniténtia fociáfti : e-

reà fidecarne , aut Angelus

il

jus méritis & précibus con-

in carne mérito appellátus..

ï

. Honéftum fecit illum Dó.

yt

! eéde : xut*' innocéntem non

4

j

L]

P

L]

P

minus ;

cexxvi

1n fefto $. Aloffii Gonz

minus, & cuftodivit eum a

1mó perp

a&ä velut éxtafi iri

Pazziä

inimícis , & à fedu&tóribus

Deo defixa.

Ei demum ut

apt

j d

tutávitillum :* Et dedit illi

ünicé adhzeréret , vi&to poft

claritátem zetérnam.

triennále acérrimum certà-

s

feit

y. Juftum dedüáxit Dóminus

men patre , & aviti Principá-

pervias reGas, & ofténdit

tus jure in fratrem transláto ,

o

iliregnum Dei. Et dedit.

Societáti Jefü , ad quam coe-

Mil

Ledio v

léfti voce Matriti füerat accí-

yüt

Djécit sénfuum cuftó-

tus, Romazfe adjünxit.

ptob:

A

dig córporis cruciátum.

&; Amávit eum Dóminus ,

us

'Tria síngulis hebdómadis

ornávit eum , ftolam gló-

À

jejunia , edque plerümque

rice índuit eum , *: Et ad por-

fti

módico pané , & aqua toleráà-

tas paradífi Coronávit eum.

&if

.

bat. Quariquam perpétuum

* Induit eum Dóminus lo-

fürti

sintü

fuíffe per id tempus ipsíus

rícam fidei, & ornávit éum.

jejünium vidéri poteft , cüm

Et.

Leéiio vi;

[

ejus prándia fermé vix ün-

Ntyrocínio ipfo virtütum

quel

l

dixit

ciam aquárent. Sepéétiam

ómnium Mlgífter habéri

ter in die fe fünibus , aut

coepit. Exa&iffima in eo erat

li

Qu

caténis cruentábat : flagélla

legum étiam minimárum cu-

Vidi

quandóque canum loris ;

