vitáviiram tuam.

dine in hac & aliis fequent.us«

$: Et malum coram te feci.

que ad Dfficam i. Augufti.

z

| Md

&io il,

Qs

jy, Quóniam iniquitátem me-

de'ta]Tä

nt autem verba

p

am ego cognófco, & delí£&tum

quz locütus eft David ,

Y

i

meurm contra me eft femper ,

nnuntiáta in confpéQu

coní

quia tibi foli peccávi.

Et

Saul.

Ad quem , cüm fuíf-

Dui

mal]um.

fet addü&tus , locütus eftei :

fici

, viii, Duo Séraphim clamá-

libe

ba

E

ntalter ad àlterum: «San.

Non cóncidat cor cujüsquam

in eo : ego fervus tuus va-

icu

&tus , San&tus, Santtus Dómi-

dam , & pugnábo advérsüs

W

nus Deus Sábaoth :

* Ple-

Philiftheum. Et ait Saul ad

i

na eft omnis terra glória ejus.

David : Non vales resíftere

n

, Tres funt , qui teftimó-

Philifthzo ifti , nec pugnáre

«

nium dant in coelo , Pater ,

advérsüs eum: quia puer es ,

hi

Verbum, & Spíritus fan&us :

hic autem vir belláto

r eft aþ

T

& hi tresunum funt. Sanctus.

adolefcéntia fua.

'

F

! ClóriaPatri. Plena eft.

, Exaudífti Dómine. 221.

h

Le.

)

(j

:hb

hn

Infra Hebd. ïv; poft O&. Pämt.

231

Q

"f e&io ii

Le&ion.

: Bat autem Philiftheeus

| ir-

l

:

[

Ixitque David ad Saul:

l

"l

»

afcébat fervus tuus pa-

cédens ; & appropínquans

Urze]- )

|

tris fui gregem , & veniebat

advérsum. David , & ármiger

1eo vel urfus , & tollébat aríe-

ejus anteeum.Cümque infpe-

Ti

M

xíffet Philifthaus , & vidiffet

7[31]dwn

n

tem de médio gregis , & per-

fequébar eos,& percutiébam,

David, defpéxit etf. Erat enim

Vl[ Uf

adoléfcens, rufus , & pulcher

d

ln

eruebámque de ore eórum ;

, Q fl

& illi confurgébant advérsü

afpé&u. . Et dixit Philiftheeus

me: & apprehendébam men-

ad David: Numquid ego ca-

f

tum eórum, & fuffoecábam ,

nis fum , quód tu venis ad me

| AUE rj

Nam

cum. báculo ? Et maledíxit

interficiebámque eos,

"Unlafy

& leónem & ur(um interféci

PhiliftheusDavid in diis fuis ;

*Xm :

d('cm

ego fervus tuus : erit ígitur

dixítque ad David: Veni ad

A

N

"

& Philifthaeus hic incircum-

me, & dabo carnes tuas vo-

Ti

tv

cífüs , quafi unus exeis,

latílibus coeli, & béftiis ter-

T

x. Audi Dómine, 221.

re, Dixit autem David ad

Philiftheum: Tu venis ad me

dl

PÉERIA TERT A.

BQl

De libro primo Regum.

cum gládio, & hafta, & cly-

IV

Le&ioi.

Cap. 17.

peo : ego autem vénio adtein

Dinj:

"T índuit SaulDavid vefti-

nómine Dómini exercítuum ,

al

méntis fuis , & impófuit

Dei ágminum Ifrael , quibus

tur eodt

gáleam seream fuper caput

exprobráfti hódie , & dabit te

Dóminus in manu mea , &

irfqut

ejus , & veftívit eum loríca.

Accín&us ergo David gládio

percütiam te, & áuferam ca-

Wf

^i

ejus fuper veftem fuam , cce-

put tuumá te : & dabo ca-

dàvera caftrórum Philífthiim

Aauterm

pit tentáre , fi armátus poffet

nsellr

incédere; non enim habébat

hódié, volatílibus cceli , &;bé-

confuetüdinem.

Dixítque

ftiis terre: utíciat omnis ter-

du .

ra , quia:eft Deus in Ifrael.

Vif Cu»ï

David ad Saul: Non poffum

jaiit

fic incédere , quia non ufum

$. Fatctum eft. 222. .

hábeo. Et depófuit ea, & tulit

Le&tio .

od

Um ergo fucrexíffet

5 T

báculum fuum, quem femper

Philiftheus, & veníret,

lts

habébatin mánibus : & elé-

contra

jl

git fibi quinque limpidíffimos

& appropinquáret

lápides de torrénte , & mifit

David , feftinávit David , &

vll

]

J

eos in peram paftorálem, quà

cucürrit ad pugnam ex ad-

habébat fecum , &fundam

vérfo Philifthzi.

Et mifit

pi^

manu tulit: & procéffit ad-

manum fuamin peram, tu-

i

vérsüs Philifthzum.

lítque ünum lápidem, & fun-

x».. Dómine. 222.

da jegit , & circumdücens

j

P 4

per-

J

222

Iníra Hebd. tv. poft 0&. Pent;

percüffit Philifthaeum in fron-

phetábat in médio dómus fuse,

ccideïw

te: &infixus eft lapisinfron-

qos

te ejus , & cécidit in fáciem

David autem pfallebat manu

;]mdva

fua , ficut per síngulos dies.

fuam fuperterràm. Przva-

T'enebátque Saul lánceam, &

luítque David advérsüm Phi-

mifit eam , putans , quód con-

ul P?*

líftheeum in funda & lápide ,

figere poffet David cum pa-

qipri

ercufsümque Philíftheum

ríete: & declinàvit David à

iO ! f

fácie ejus fecündó. Ettímuit

gbeOïl(

interfécit.. Cümque gládium

non habéret in manu David ,

Saul David , eó quód Dómi-

iets

cucürrit , & ftetit fuper Phi-

nus effet cum eo,& à fe recef-

n m

líftheum, & tulit gládium

síffet. Amóvit ergo eum Saul

:

ejus, & edüxiteum de vagt-

àfe , & fecit eum tribünum

irem

na fua , & interfécit eum ,

videt

fuper mille viros: & egre-

precidítque caput ejus.

diebátur , & intrábat in con-

L l.

$^ Egotetuli. 223.

fpé&tu pópuli.

FERIA QUARTA.

^ . Exaudifü. 224.

9 oí$

De libro primo Regum.

Le&Gio

iti

l

e&tio 1.

Cap. 18. b

Orró cüm reverterétur

I

N ómnibus quoque viis fuis

j i

^

David prudénter agébat,&

2 am)

percüffo Philíffheo Da-

Dóminus erat cum eo. Vidit

| um

TET

vid , egréffze funt mulíeres de

ítaque Saul, quód prudens ef-

vt

univérfis ürbibus Ifrael , can-

fet nimis, & coepit cavére

fuxt

tántes , chorósque ducéntes in

eum. OmnisautemIfrael &

fOam

occürfum Saul Regis in tym-

Juda diligébat David : ipfe

pewi(ï

panis lztítize , & in fiftris. Et

enim ingrediebátur , & egre-

I

precinébant mulíeres, ludén-

diebáturante eos. Dixítque

A

tes atque dicéntes : Percüffit

Saul ad David : Ecce filia mea

|età

Saul mille, & David decem

major Merob,ipfam dabo tibi

; ysi

zníllia. Irátus eft autem Saul

uxórem:tantümmodo efto vir

! üe

nimis , & difplícuitin óculis

fortis , & preliàre bella Dó-

; al

cjus fermo ifte,dixítque : De-

mini. Saul autem reputábat ,

! u

dérunt David decem míllia,&

dicens: Nonfit manus mea

| jur

mihi mille dedérunt : quid ei

ineum : fed fit fuper eum

f

füperefbnifi folum regnum?

manus Philifthinórum.

|

Audi Dómine. 224.

;,

J

3* Peccáyi fulgeä, "poo,

N

FERIA QUINT A.

N

On reGis ergo óculis

Delibro primo Regum.

Saul afpicidbat David à

Le&io 1.

ap. 1.

]i

die illa,& deínceps. Poft diem

Ocütus eft autem Saul ad

Ph

autem álteram , inváfit fpíri-

Jónatham filium fuum ,

:

& ad omnes fervos fuos , ut

f:Cl

tus Dei malus Saul., & pro-

]

Occí-

J

J

[

M

m !

l)d

linfra Hebd. iv. poft OGav. Pent,

233

l ls

occiderent D

avid. Pofrro Tó-T

ritus Dómini malus in Saul.

! flcu

ii

Af

"t

nathas filius Saul. diligébat

Sedébat autem in domo fua ,

ebarq

E

David valdé. Et indicávit Jó-

& tenébat lànceam : ; porró

nathas David, dicens: Querit

David pfallébat manu fua.

n

«qUh

N

Saul pater meus occídere te ,

Nisüsque eft Saul configere

(f

ln

uaprópter obsérva te , que-

David láncea in

aríete , &

í

0

, mane, & manébis clam, &

declinávitDavid à fácie Saul ;

Vi

r Ogj

abícondéris.Ego autem eg ré-

làncea autem càffo vülnere

diens ftabo juxta patrem me-

perláta eft in

aríetem , &

Ti

um in agro , ubicümque füe-

David fugit ,

falvátus eft

Tfb

;

ris: & ego loquar de te ad pa-

notte illa.

!

"

f*;"?um t

trem meum : & quodcümque

Dóminus.. 528.

W d

vídero , nuntiàbo tibi.

F

ERIA SEX T. À

*W&t Df

j

x» Preparáte corda. 227.

De libro primo Regum.

Letio W.

Lettio i.

Ca [j 503

iil v

Ocütus eft ergo Jónathas

Usit autem David de Na-

r

:

l;c"u:

L

de David bona ad Saul

joth,que eft in Rámatha ,

u

patrem fuum

dixítque ad

veniénsque locütus eft coram

Mdnt

eum:Ne pecces Rex in fervü

Jónatha: Quid . feci ? quze eft

Leuma

tuum David , quia non peccá-

iníquitas mea , & quod peccá-

d n

vit tibi , & ópera ejus bona

tum meum in patrem tuum ,

Qtept

funt tibi valdé. Et pófuit áni-

quia quarit ànimam meam ?

nutem/fr

mam fuamin manuíua , &

Qui dixit ei: Abfit , non mo-

Dinil: i

percüffit Philíftheum,& fecit

riéris: neque enim fáciét pa-

X a

Dóminus falütem magnam

ter meus quidquam grande

as D

univérfo Ifrael : vidíftüi, &

4

vel parvum , nifi priüs indi-

Detell

lectátus es.Quare ergo peccas

cáverit mihi : huncergo ce-

insánguine innóxio , interfi-

lávit me pater meus fermó-

n

us

ciens David , qui eft absque

nem tantümmodo ? Nequáà-

s

culpa? Quod cüm audiffet

quam érit iftud.

Saul , placátus voce Jónathz,

$» Percüffit Saul. 229.

Jf ;;')Wäï

Le&8io ii

s

l g

jurávit : Vivit Dóminusquia

a

non occidétur.

T jurávit rurfum Davt-

1

&. Deusómnium. 228.

[17]

E

di.

Et ille ait: Scit pro-

Le&io

H

1

fé&tó pater tuus , quia in-

"

tum eft autem rurfum

véni grátiam in óculis tuis',

M5

ellum : & egréffus

& dicet : Néfciat hoc

0-

n

David, pugnávit advérsüm

nathas , me forté triftétur.

JP' 19

mb

Philífthiim , percufsítque eos

Quinímo vivit Dóminus , &

plaga magna , & fugérünt à

vivit ánima. tua , quia uno

"

Et fa&tus eft fpí-

tantüm ( utita dicam ) grá-

,"l

fácie ejus.

( fü-":

(

P5

u ,

284 —

(Ínfra Heb4. iv. poít O&. Pent,

At

ul

du , ego mórsque dividimur.

ergo fiquid habesad manum,

400

vel quinquepanes , da mihi ,

Eit ait Jónathas ad David :

OuCl'Cs f

Quodcümque díxerit mihi á-

aut quidquid invéneris.

( t

nima tua , fáciam tibi.

. Peccávi. 223.

l Da&'ld

Le&o u.

x. Mlontes Gélboe. 229.

T refpóndens facérdos

ifils»

Le&tio iii.

hu

Ixit autem David ad Jó-

E

ad David , ait illi : Non

D

natham : Ecce caléndze

hábeoláicos panes ad manumy,

h

nie

fed tantum panem fan&tum :

W

funt cráftino , & ego ex more

jV

fedére sóleo juxta Regem ad

fi mundi funtpüeri , máxime

u n

vefcendum : dimítte ergo me,

à muliéribus ? Et refpóndit

fort

oruu

ut abfcóndar in agro usque

David facerdóti , & dixit ei;

Equidem fi de muliéribus

qui

ad véfperam dieitértis. Si

ml

refpíciens requisíerit me pa-

ágitur, continüimus nos ab

i

ter tuus, refpondébis ei : Ro-

heri & nudiustértius , quan-

i

d

vcávit me David, ut iret celé-

do egrediebámur , & fuérunt

riter in Béthlehem civitátem

vafa puerórum fantta. Porró

19

T

k

fuarn : quia ví&timzs folémnes

via hacc pollüta eft , fed & ip-

fonti

ibifunt univérfis contribüli-

fa hódie fan&tificàbitur in va-

bus fuis.

Si díxerit, bené:

fis. Dedit ergo ei facérdos fan-

jax eritfervo tuo. Si autem

Gificátum pané. Neque enim

füerit irátus, fcito, quia com-

erat ibi panis , nifi tantàm pa-

pléta eft malítia ejus.

nes propofitiónis , qui fübláti

Itj

füáerant à fácie Dómini , ut

* E

go te tuli de dómo. 236.

SABBATO.

poneréntur panes cálidi.

- De libro primo Regum.

$. Exaudífti. 224.

LeCtio d.

4 6

e&uo 1i1.

Enit autem David in

T7 Rat autem ibi vir qui-

ul

dam de fervis Saul, in die

qe j

; Nobe ad Achímelech fa-

ls

l

cerdótem : & obftüpuit Achí-

illa, intus in tabernáculo Dó-

melech , eó quód veníffet Da-

mini ; & nomen ejus Doeg

tet

Jdumeus , potentíffimus pa-

det

vid. Et dixit ei: Quare tu

ftórum Saul. Dixit autem Da-

[E,(

folus , & nullus eft tecunt ?

Et ait David ad Achíimelech

vid ad Achímelech : Si habes

W

acerdótem : Rex precépit

hic ad manum haftam, aut glà-

FO

mihi fermónem , & dixit :

dium ? quia gládium meum

al

Nemo fciat rem , propter

& arma mea non tuli mecum.

quá miffus esà me , & cujüs-

Sermo enim Regis urgébat.

H

modi pracépta tibi déderim ?

Etdixit facérdos: Ecce hic

f

làdius Góliath Philifthzei ,

(

Tam & püeris condíxi in il-

l

lüm & illum locum. Nunc

quem percufsífti in Valle te-

vrebfn-

O&Q P'If

M

/

flqmä

D

Dominica v.

ft Pentecoftem.

235

l"queþ

m

rebinthi , eftinvolütus pà

EO

ait : Fugit pópulus ex przlio,

dul

IT

lio poft Ephod : fi iftum vis

& multi corruéntes é pópulo

ls

m |

tóllere, tolle. Neque enim

mórtuifunt: fed & Saul, &

li

hic eft álius absque eo, Et

Jónathas filius ejus interié-

[

[

T

ait David : Non eft huic alter

runt.

fitiy

^

D

]

Ó

símilis, da mihi eum.

&. Preparáte corda veftra

-*) h

l

Hy tl

t

i

i

l

l

MT

l

)

s. Audi Dómine. 224.

9

Dómino , & fervíte illi foli :

f

M

n

at, Ant

hona.

* Etliberábit vos de máni-

TU n

!

Mo

ntes

i

élboe , nec

ib

k

os nec

bus inimicórum veftrórum.

w

plüvia véniant fuper vos :

H

$. Convertíminiad eum in

quia in te abjé&tus eft clypeus

toto corde veftro , & auférte

3 df

fórtium , clypeus Saul , quafi

deos aliénos de médio veftri.

t mf

non effet unctus óleo. Quo-

Et liberábit.

A

tl

modo cecidérunt fortes in

e LLA

Le&

10 Is

l'flääïtïld, Q

bello? Jónathas in excélfis in-

Ixítque David ad ado-

m r

terfé&tus eft; Saul & Jónathas

D

lefcéntem ,. qui nuntiá-

frtm s

amábiles , & decóri valdé in

bat ei : Undefcis , quia mór-

[Ltzel

vita fua,in morte

tuus eftSaul,& Jónathas filius

Chcibtu

funt diviífi.

quoque,nog

ejus ? Et ait adolé(cens , qui

Q lfs

DOMINICA V.

nuntiàbat ei: Cafu veni in

Yé gt

" poft Pentecoften.

montem Gélboe , & Saul in-

ail t

mo

oct

urnoe

cumbébat fuper haftam fuam:

Iuciplilg glrll)

er

E

cun

dus Re-

porró currus & équites ap-

i, quli

e Domin ,

gum.

propinquábant ei , & convér-

as d

eCto: 1.

Cap. 1

fus poft tergum fuum , vi-

tum eft aute

?

yoft-

dénsque me vocávit.

Cui

P

DA

E

quam mórtuus eft Saul ,

il

cüm refpondiffem : Adfum :

m

ut David reverterétur à caz-

dixit mihi : Quisnam es tu ?

de Amalec, & manéretin Sí-

Etajo adeum : Amalecítes

[CIV'B Sädvä

l

celeg duos dies. In die autem

ego fum. Et]ocütus eft mi-

t

2

nomff'vï'äf L

j4

tértia appáruit homo véniens

hi: Stafuper me, &intérfi-

J

"

;;

de caftris Saul , vefte confcif-

ce me ; quóniam tenent me

]

fa , & pülvere confpérfus ca-

angüfti;e , & adhuc tota àni-

n

j

Et ut venit ad David ,

"

abh

p ut.

ma meain me eft. Stánsque

il

l

Cécidit fuper fáciem fuam, &

fuper eum, occídi illum : fcié-

adorávit.

Dixítque ad eum

bam enim , quód vívere non

jum t

David : Unde venis ? Qui ait

t

ad eum : De.caftris Ifrael fu-

póterat poft rutnam : & tuli

u

diadéma , quod erat in cápite

lg fgf

gi. Etdixit ad eum David :

ejus , & armíllam de bráchio

u

"n

Quod eft verbum , quod fa-

illíus , & áttuliad te dómi-

l

o

[

d

&um eft ? índica mihi.. Qui

num meum huc.

JmI

" D

-

236

Dominica v.

poft Pehtecöfï:

en.

, Deus ómnium exaudíter

In fecun

do Noctürto.

Exlibro Morálium S. Gre-

jaud

eftipfe mifit Angelum fuum ,

f

1j

& tulit me de óvibus patris

górii Pape.

imnei

3 Etunxit me unctió-

Libb 40 Cs

( &A

edip iv

QU

Uid eft',

uod

avid ,

ar]l

(ebO

ne mifericórdie fuz.

Vi

g

Dóminus , quierfpuit me

qui retribüéntibus fibi

Z;

ore leónis , & de manu

mala non réddidit , cüm Saul

T du

inisd

béftiz liberávit me. Et.

& Jónathas bello occümbe-

Le&io ii

rent, Gélboe móntibus ma-

de& ii

Pprehähdens autem Da-

ledíxit , dicens : Montes Gcl-

m

vid veftiménta fua fcidit,

x Q

A

boe, nec ros nec plüvia vé-

j

omnésque viri, qui erant cum

niant fuper vos : neque fint

jid

€o, & planxérunt , & flevé-

agri primitiárum ; quiaibi

Mu

(

runt, & jejunavérunt usque

abjé&tus eft clypeus fórtium ,

ad véfperam fuper Saul, &

clypeus Saul , quafi non efífet

ln

fuper Jónatham filium ejus,&

unttus óleo ? Quid eft , quód

«t

j

fuper pópulum Dómini ,

Jeremías , cüm pr&dicatió-

fuper domum Ifrael, eó quód

nem fuam cérneret audién-

,Un

corruíffent glàádio. Dixitque

tium difficultáte prapedíri ,

parn

1ü

maledíxit , dicens: Maledí-

Ti uh

David ad jüvenem , qui nun-

tiáverat ei : Unde es tu ? Qui

Gus vir, qui annuntiávit pa-

d d

refpóndit : Fílius hóminis ád-

trimeo , dicens : Natus eft

tibi puer máfculus ?

l

venze Amalecíte ego fum. Et

ait ad eum David: Quarenon

*

Percüffit Saul mille, &

vt

timuífti míttere manum tuam

Dav

l

d decem millia: * Quia,

fe w

ut occíderes Chriftum Dómi-

manus Dómini erat cumillo:

iipp

ni? Vocánsque David unum

percüffit Philiftheum , & àb-

prmi

de püeris fuis , ait: Accédens

ftulit oppróbrium ex Ifrael.

Tnt

Írruein eum.

dven

Qui

y. Nonne ifte eft David, de

illum , & mórtuus e

äercüfüt

quo canébant in choro , di-

p

x., Dóminus , qui erípuit me

céntes : Saul percüffit mille ,

d 1

de ore leónis . & de manu

& David decem míllia ? Quia

d

A

1

béftiz liberávit me ;

9 Tpfe

manus.

W

Ti

me erípiet de mánibus inimi-

Le&8io v.

Q

córum meórüm.

Uid ergo montes Gel-

! ml

.. Mifit Deus mifericórdiam

boe Saul moriénte de-

Ya

b

(üam, & veritátem fuam :

liquérunt , quátenus in eos

Ti

riec ros nec plüvia cáderet ,

ánimam meam erípuit de

Qu

médio catulórum leónum.

a

& ab omni eos viriditátis

pP

Ipfe me.

érmine fenténti; fermo

(f

G loria Patri; Ipfe me.

iccáret ? Sed quia Gelboe

1n-

W

(

kcü

N

i

infra Hebd. v. Poä* O. Pent,

23

!

i

J

u

interpretátur decürfus, per|* Et fuitecum in ómnibus ,

P

h

Saul autem unttum & mór-

ubicümq; ambuláfti , firmans

regnum tuum in etérnum.

i

Ü

tuum , mors noftri mediató-

,fü

ris exprímitur : non imméritó

y» Fecíquetibi nomen gran-

ftfn

quaa

de , juxta nomen magnórum

1

]

j

:

per Gélboe montes fupérba

"(

Judaórum corda fignántur :

qui funt in terra: & réquiem

qu& dum inhujus mundi de-

dedi tibi ab ómnibus inimí-

d

1 u

fidériis déluunt , in Chrifti ,

cis tuis.

Et fui.

* nj

id eft un&li , fe morte mifcué-

G lóriaPatri. Et füi.

15 Mons

runt : & quia in eis un&tus

*. Vi Peccávifuper nüme-

Mcplng

Rex corporáliter móritur ,

rumaréne maris, & multi-

Vüf: TA

ipfi ab omni. grátiz rore fic-

plicáta funt peccáta mea : &

N Quj

cántur.

non fum dignus vidére altitü-

W

4

fitüt

&. Montes Gélboe , necros ,

dinem coeli pr& multitüdine

iwl

LUl

J

nec plüviavéniant fuper vos :

iniquitátis mea : quóniam ir-

"

"

ritávi iram tuam.

9.

-*ä,qua

* Ubi cecidérunt fortes If-

tinyiti

rael..

* Et malum coram te feci.

n d

, Omnes montes , qui eftis

y» Quóniaminiquitátem me-

À p

in circüitu ejus, vífitet Dó-

am ego cognófco , & delí&tum

Iceny: M

minus ; à Gélboe autem tráns-

meum contra me eft femper ,

Et

u

eat.

Ubi cecidérunt.

quia tibi foli peccávi.

j: M

Le&io v£.

malum.

li?

& Vil Duo Séraphim clamá-

E quibus & bene díci-

bant alter ad àlterum : * San-

iLvl

tur,utagri primitiárum

ili: $(

effe non pofíint.

Supérbae

&us , SanGtus , Sanétus Dómi-

l

nus Deus Sábaoth :

*"- Pple

t Qu

quippe Hebreórum mentes

primitivos fructus non fe-

na eft omnis terra glória ejus.

runt: quia in Redemptóris

^ "TIres funt , qui teftimó-

n

advéntu ex parte máxima in

nium dant incoelo , Pater ,

üele

ül]zm.;'

perfidia remanéntes , primór-

Verbum, & Spíritus fan&us :

T

&hi tres unum funt. Sanétus.

m

dia fidei fequi noluérunt.

San&a namque Eccléfia in

G lória Patri. Plena eft.

"

FERIA SECUND A.

primítüis fuis multitüdine

14)

Géntium foecundáta , vix in

De libro fecündo Regum.

(

mundifine Judaos , quos in-

Lettio i,

Caï)e p

p

^

Gitur poft hec consüluit

m

j

vénerit, süfcipit , & extré-

ays ^

ma Cólligens , eos quafi relí-

David Dóminum , dicens :

quias frugum ponit.

Num afcéndam in unam de

T

:

ait

g Y

/

z. Egote tuli de domo patris

civitátibus Juda ? Et

Pl

(l

tui, dicit Dóminus, & pófui te

Dóminus ad eum : Afcénde.

lnüæ

Ó afcéne

Ü

páfcere gregem pópuli mei :

dam ?

qull

!

Pixitque .Iw)avid :Qu

8

intra Hebd. v. poft O&tav. ?cnt.

j

"

darzri

? Et refpóndit ei: In|fuper Jézrahel, & fuper E-

u

Hebron. Afcéndit ergo Da-

phraim, & fuper Bénjamin,&

vid , & dus uxóres ejus ,

fuperlfrael univérfaüm. Qua-

i

Achínoam jJezrahelítes , &

dragínta annórum erat Isbo-

Abígail uxor Nabal Carmé-

feth filius Saul , cüm regnáre

ffi

li : fed & viros , qui erant

coepíffet fuper IHrael, & duó-

J

a

cum eo , duxit Davidsíngu-

bus annis regnávit : fola au-

« Cuyl

]os cum domo fua

& man-

tem domus Juda fequebátur

sérunt in óppidis Hebron.

David. Etfuit nümerus dié-

querentl

rum , quos coinorátus eft Da-

ü

Ls

Venerüntque viri Juda , &

Qu

unxéruntibi David , ut reg-

vid , ímperans in Hebron fu-

vexfuml

náret fuper domum Juda.

per domum Juda , feptem

60'0 j

^ Recordáre. 220.

annórum , & fex ménfium.

n

Le&io ii

x Audi Dómine. 2^r.

us

fidi

u

i

T** T nuntiátum eft David ,

FERIA TERTIA.

]l

"m

uód viri Jabes Gálaad

De libro fecündo Regum.

Le&io i

Cap. 3.

WII

ol

fepelíffent Saul. Mifit ergo

ID

David nüntios ad viros Jabes

Um ergo effet preelium

qptem|

)

Gálaad: dixítque ad eos: Be-

C

inter domum Saul, &

fethil

nedíé&ti vos à Dómino , qui fe-

domum David , Abner filius

cíftis mifericórdiá hanc cum

Ner regébat domum Saul.

WR

Füerat autem Sauli concubt-

idpt

dómino veftro Saul , & fe-

elíftis eum.

Et nunc retrí-

na nómine Refpha, filia Aia.

püïü:sPi

st

uet. vobis quidem Dóminus

Dixítque Isbofeth ad Abner :

mifericórdiam & veritátem :

Quare ingréffüs es ad concu-

hl

itux

fed & ego reddam grátiam ,

bínam patris mei ? Qui irátus

ï

AT Q

€ó quód fecíftis verbum iftud.

nimis propter verba Isbofeth,

Conforténtur manus veftrz ,

ait: Numquid caput canis ego

d eu

varta

& eftóte filii fortitüdinis

fum advérsüm Judam hódie ,

t

licét enim mórtuus fit dó-

qui fécerim mifericórdiam

minus vefter Saul , tamen

fuper domum Saul patris tui ,

me unxitdomus Judain Re-

& fuper fratres & próximos

l

gem fibi.

ejus , & non trádidi tein ma-

ts

)

&. Exaudifti. 221.

nus David , & tu requisífti in

Le&io ii

me , quod argüeres pro mu-

Quj

|Bner autem filius Ner ,

líere hódie ? Hac fáciat Deus

t

9

X.princeps exéreitus Saul,

Abner , & hac addat ei , nift

tulit Isbofeth filium Saul, &[|quómodo jurávit Dóminus

B

circeumdüxit eum per caftra ,| David , fic fáciam cum eo,

T

Yf

Regémque conítítuit fuper|ut transferátur regnum de

li

Gálaad , & fuper Géffuri, &|domo Saul , & elevétur

thro-

n

N

hi

fr

n

thromg David &?1

'a Hebd. v. poft O&. Pent,

23

U

Mdn

per Hfrael &j & ómnium inimicóru

T ejus.

lfrae]

fuper Judam à Dan us

que

Locütus eft autem

Abner

T

B)

u j'

Berfabée.

li

étiam ad Bénjamin. Et ábiit ,

h

s; Dómine. 222.

ut loquerétur ad David in

! füper

Le&io X

Hebron ómnia , quz& placüe-

HMGJ.)

Ifit ergo æbilä:r nüntios

rant Ifraéli, & univér(o Bén-

] Ieg

Mi

M

ad David pro fe, dicén-

ij

if

jamin. Venítque ad David

Ef li

tes:Cujus eft terra ? Et ut lo-

in Hebroncum vigínti viris :

[ llf

!

queréntur.: Fac mecum ami-

&fecit David Abner , & vj.

N d

(l

Gítias, & erit manus mea te-

UM

cum , & redücam ad te uni-

ris ejusqui vénerant cum eo,

convívium.

Et dixit Abner

: ! f€p'[

vérfum Ifrael. Qui ait : Opti-

ad David: Surgam , ut cón-

f

1né : ego fáciam tecum amicí-

gregem ad te dóminum me-

i

tias : fed unam rem peto à te,

um Regem omnem Ifrael.

M

l

dicens : Non vidébis fáciem

, Ego te tuli. 223.

)

ii

meam , ántequam addüxeris

F

ERIA

QUAR T A.

p ü*

Michol filiam Saul :

& fic

vénies , & vidébis me. Mifit

De libro fecündo Regum.

l fætlxa:hït

Le&io 2

Ca

b

n i

autem David nüntios ad Isbo-

Eniétes ígitu

t fi

li

eme.-

1 ! Abner?t

feth filiumSaul,dicens:R edde

mon Berothíte , Rechab

domun i

uxórem meam Michol, quam

& Báana , ingréffi funt fer-

&l cov;

defpóndi mihi centum pre--

vénte die domum Isbofeth :

D fl

pütiis Philifthiim. Mifit ergo

qui dormiébat füper ftratum

Isbofeth , & tuliteam à viro

fuum merídie.

Et oftiária

ehady

sl r

fuoPhálthiel/filio Lais. Seque-

domrus purgans tríticum, ob-

batürque eam vir fuus ; plo-

dermívit. Ingréffi funt au-

at

xans usque Bahürim : & dixit

tem domum laténter , affu-

vbl

La

ad eum Abner : Vade, & re-

méntes fpicas trítici , & per-

vértere. Qui revérfus eft.

cufsérunt eum inínguine Re-

n ]udamäæs

3. Factum eft. 222.

chab & Báana frater ejus, &

| m

e&io

1.

*eec

nigis

fugérunt. Cum autem ingref.

i

l

Ermónem quoque íntulit

fi fuíffent domum , ille dor-

Wïnm

N

Abnerad fenióres Ifrael ,

miébat fuper le&um füum in

uittt

dicens : Tam heri, quàm nu-

conclàvi , & percutiéntes in-

WUJSi li

l4

TU

diustértius querebátisDavid,

terfecérunt eum: fublatóque

f

)u

utregnáretfuper vos. Nunc

cápite ejus , abiérunt per vi-

j

!

ergo fácite , quóniam Dómi-

am desértitota no&te , & at.

Ui

hi

nuslocütus eft ad David , di-

j i

m

tulérunt caput Isbofeth ad

cens : In manu fervi méi Da-

Davidin Hebron , dixerünt-

m ar

vit falvábo pópulum meum

ue ad Regem : Ecce ca

put

n

inimíci

Mrael de manu Philiftbiim ,|lsbofeth filü Saul

& M

tul ,.

Ü

oft O&. Pent..

2

O

infra Hebd. v.

)x g

tui , qui quarébat ánimam

1

frael, & tueris dux fuper If-

" N

tuam.

rael. Venérunt quoque & fe-

1004

ge Peccávi

i:uper. 223.

nióres Ifrael ad RegeminHe-

jl Abl

y

e£uo .

bron,& percüffit cum eisRex

David foedus in Hebron cor&

'Mm nm

Efpóndens autem David

pre

R

Rechab , & Bàana fratri

Dómino: unxerüntqueDavid

ejus, filiis Refnon Berothíte ,

in Regem fuper Iífrael. Fílius

Un

trigintaannórum erat David,

dixit ad eos: Vivit Dóminus ,

dor

ui éruit ánimam meam de

cüm regnáre coepíffet,& qua-

omni angüftia, quóniam eum ,

dragínta annis regnávit.

In

Gob

Hebron regnávit fuper Judá

th prä

lo

qui

annuntiáverat mihi , & dí-

jd aut

xerat:

Mórtuus eft Saul : qui

feptem annis , & fex ménfi-

du

Ü

ábat fe prófperanuntiáre,

büs: in Jerüfalem autem reg-

(f

put

.

návit trigípta tribus annis fu-

]j h,m

ténui

, & occídi eum in Síce-

s

leg , cui oportébat mercédem

eromnem Ifrael, & Judam.

Etábiit Rex, & omnes viri ,

j

m»& |

dare pro nüntio. Quantó ma-

qe vt

is nunc , cüm hómines ímpii

qui erantcum eo , in Jerüfa-

nE

interfecérunt virum innóxiü

]em , ad Jebufaum habitató-

in domo fua, fuper lectum

rem terre , dittümque eft

( a

quönïæ

füum , nonquaram sánguiné

David ab eis : Non ingredié-

iuded)

cj

us de manu veftra, & àufe-

ris huc, rifi abftüleris czecos ,

deterra ? Preecépit

& claudos , dicéntes

Non

qedi

yam Vos

sntai

itaque David püeris fuis , &

ingrediétur David huc. Ce-

interfecérunt eos * preciden-

pit àutem David arcem Sion :

M

hac eft cívitas David.

udi

tésque manus , & pedes eó-

zum , fufpendérunt eos fuper

$» Audi Dómine. 224.

2

ifcínaum in Hebron: caput

FERIA

UINT A.

p

Isbofeth tulérunt , &

autem

De libro fecündo Regum.

fepeliérunt in fepülchro Ab-

LeGio 1.

Cap. 6.

ner in Hebron.

Ongregávit autem rur-

Md

ft

C

fum David omnes elé-

; C

g» Exaudífti. 224.

Le&io ii

Cap. 5.

Gos ex Ifrael trigínta míllia.

! Dero

E

'T venérunt univérfz tri-

Surrexítque David , & ábiit ,

PV

z

| i

*

bus lfrael ad David in

& univérfus pópulus , qui

Elebron , dicéntes : Ecce nos,

erat cum eo de viris Juda , ut

| Wi

os tuum , & caro tua fumus.

addücerent arcam Dei,

u-

| A

Ya

Sed & heri & nudiustértius ,

per quam invocátum eft no-

cüm effet Saul Rex fuper nos

men Dómini exercítuum ,

|

t

tueras edücens & redücens

fedéntis in Chérubim fuper

Yet

Ifrael : dixit autem Dóminus

eam. Et impofuérunt ar-

n

adte:Tu pafces pópulümeum

cam Dei fuper plauftrum

«l

no-

)Rlþm

P Ut

Infra Hebd. v. poft O&. Pent.

Rn

l

241

"n

l

novum : tulerüntque eam de

om Gethai tribus menfibus

Y

1

1

domo Abínadab , qui erat in

& benedíxit Dóminus Obé.

MU

Gábaa : Oza autem & Ahío

It,Um

filii Abífnadab,minába

dedom , & omnem domum

d[ædüu

1

)

nt plaug

ejus. Nuntiatümque eft Regi

du

Ítrum novum.

David , quód benedixíffet

T

T

Dóminus Obédedom , & óm-

Up Bll l

, Preparáte 001;51;. 235.

Le&

TO

nia ejus , propter arcam Dei.

lt "x

Umquee tui?fiä;nt eam de

Abiitergo David, & addüxit

4

|

E

domo Abínadab,qui erat

arcam Dei de domo Obéde-

Ut

in Gábaa,cuftódiens arc& Dei,

domin civitátem David c

u

T

um

Ahío pracedébat arcam. Da-

gáudio.

M LIQTY

vid autem & omnis Ifrael lu-

. Dóminus , qui. 236.

Vinatemy

bl

débant coram Díío in ómni-

*

ERIA SEX T'/A

Jj

bus lignis fabrefá&is , & cí-

De libro fecündo Regum.

TU P

tharis,& lyris& tympanis, &

LeGio i.

Cap. 7.

M Wi

fiftris,& cymbalis. Poftquam

T ecce fermo Dómini ad

Atl

j

autem venérunt ad áream INa-

E

Nathan, dicens : Vade, áz

| llæium'ämz'

chon, exténdit Oza manum

lóquere ad fervum meum Da-

) ü J

ad arcam Dei , & ténuit eam ;

vid.

Hac dicit Dóminus :

i

l

quóniam calcitrábant boves ,

Numquid tu z&dificábis mihi

alerts

& declinavérunt eam. . Iratüs-

[

domum ad habitándum ? Ne-

ICénfes :

que eftindignatióne Dóminus

que enim habitávi in domo

ais

contra Ozam , & percüffit eü

ex die illa, quà edüxi filios

Qarcem d

fuper temeritáte : qui mórtu-

Ifrael de terra /Egypti usque

Dund

us eft ibi juxta arcam Dei.

in diem hanc: fed ambulábam

]. 22j

s. Deus ómnium. 236.

in tabernáculo, & in tentório,

Leetio iii.

QUINT*

Ontriftátus eft autem

& Percuffit Saul mille. 236.

d

ectio ii

E

C

David , eó quód percut-

Er cun&a loca , qus

siffet Dóminus Ozam: & vo-

P

Urch

transvi cum ómmibus

VDD

cátum eft nomen loci illíus

filis Ifrael , rumquid lo-

ln

"

Percüffio Oze;ufque in diem

quens locütus fum ad unam

hanc. Et extímuitDavid Dó-

de tríbubusIfrael , cui pra-

n [

minum in die illa , dicens :

Ws» j

cépi , ut páfceret pópulum

sJj

Quómodo ingrediétur ad me

meum lIfrael , dicens : Quare

j D!

arca Dómini ? Et nóluit di-

non zdificáftis mihi domum

vértere ad fe arcam Dómini

cédrinam ? Et nunc hec

jl CRL

7;1

in civitátem David : fed di-

a

l

Ilf

!

dices fervo meo David: Hac

yin.

T

j

If

j

vértit eam in domum Obéde-

dicit Dóminus exercítuum :

!u

.dom Gethai. Et habitávit ar-

Ego tuli te de páfcuis fe-

[

ca Dómini in domo Obéde-

14

j

e

$

quéntem greges , ut effes

&

dux

242

.. anfra Hebd. v. p

oft OG. Pent.

thronus tuus erit firmus jü-

læflV

K

dux fuper pópulum meum

]

Tírael ; & fui tecum in ómni-

giter. Secündüm ómnia ver-

bus,ubicümque ambuláfti, &

ba hac , & juxtaunivérfam

oU

vifiónem iftam , fic lecütus

iif H

interféci univérfos inimícos

q: Vad

tuos à fácie tua : fecíque tibi

eft Nathan ad David.

nomen grande , juxta nomen

»» Eg

otétüh-s394 --

W pt;'dt

SABBATO

eüUT

j

ragnórurm,, qui füntin terra.

eo

Et ponam locum pópulo m

De libro fecündo Regum,

qisu

1frael, & plantábo eum , &

Lectio 1.

Cap. 11.

4 Nf

habitàbit fub eo , & non tur-

A&tum eft auté , verténté

m p()(ïä

bábitur ámplius : nec addent

anro, eo témpore , quo fo-

ii

, filii iniquitátis , ut afflígant

lent Reges ad bella procéde-

m d

te , mifit David Joab , & ter-

tj u

eum ficut priüs, ex die qua

vos fuos cum eo ; & ünivér-

q

conftítui jüdices fuper pópu-

st

]um meum Ifrael: & réquiem

fum Ifrael , & vaítavérunt fi-

!

yi

l)

lios Ammon , & obfedérunt

fini

I

-dabo tibi ab ómnibus inimí-

Rabba: David autem remàn-

cis tuis. Predicítque tibi

gv

Dóminus , quód domium fà-

fit in Jerüfalem. Dum hac a-

f

«

ciat tibi Dóminus.

geréntur , àccidit, utsürgeret

(a

'U

David de ftrato fuo poft me-

s Montes G

élboe. 237-

o*9

jl

Le&i

1.

rídiem, & deambuláret in fo-

pl

làrio domus régis : vidítque

st

Umque compléti füerint

mulíerem fe lavántem, ex ad-

3 a. ;

C

dies tui , & dormíeris cti

wifin

pátribus tuisfufcitábo femen

vérfo fuper folárium fuum :

T

erat autem mülier pulchra

BN

» tuum poft te, quod egredic-

valdé. Mifit ergo Rex , & re-

. tur de ütero tuo , & firmábo

bb

xegnum ejus. Ipfe edificábit

quisívit ; qua effet mülier.

TKOtC

domum nómini meo , & ftabí-

Nuntiatümque eft ei ,

uód

ü,i

liam thronum regni ejus us-

ipfa effet Bethfabée filia ETia,

(

que in fempitérnum. Ego ero

uxorUríe Hethai. Miffis ita-

KE

ei in patrem , & ipfe erit mihi

que David nuntiis , tulit eam.

W Peccávi. 223.

in filium : qui fiinique àliquid

l

géfferit , árguam eum in vir-

Le&io 1.

$a virórum,

--

VA

in plagis filió-

'T revérfa eft in domum

ln

rum hóminum.

Müfericór-

fuam éconcépto foetu.

(s

diam autem meam non àufe-

Mitténsque nuntiàvit David ,

E

.ram ab eo , ficut ábftuli à

& ait: Concépi. Mifit autem

DT

David ad Joab , dicens : Mit-

Saulquem amóvi à facie mea.

te ad me Uríam Hethaum.

Wf

Et fidélis erit domus tuà , &

Vr

regnum tuum usque in zetér-

Misítque Joab Uríam ad Da-

iU

vid, Et verit Urías ad David.

,num arte fáciem tuam , &

zl

Uuda-

Ü

u

W

lt

W

: Dominicä vi. poft Pentecoften.

| Sfcuml

mu;m

X l

usefivítque David,quàm re-

am non defcéndit.

Fä&um

|

; &é ágeret Joab, & pópulus ,

eft ergo mané , &

fcripfit

"4 & & quómodo admiriftrarétur

David epíftolam ad Jo

ab : mi-

ftlxa

"l bellum. Et dixit David ad U-

&f

sítque per manum Utríge,

; ríam: Vadeindomum tuam ,

fcribens in epíftola : Pónite

Jjf; & lava pedes tuos. Et egref-

Uríam ex advérfo belli

; übi

! r l

|

, fus eft Urías de domo Regis ,

J

. fecutüsque eft eum cibus ré-

fortíffimum eft preliu

m,«&

derelínquite eum , ut percüf-

dap, $ius. Dormtvit autem Urfas

fus intéreat. Igitur citm Joab

(s ahte portam domus r

ATE

obfidéret urbem , pófuit U-

(

i, Cum ális fervis dómini fui,

ríam in loco, ubi fciebat vi-

hh

& non defcéndit ad domum

ros effe fortíffimos.

Egrefst-

RUT

uam. Nuntiatümque eft Da-

que viri de civitáte bellábant

vid à dicéntibus : Nonivit U-

UM

