nàce probávit elé&tos Dó.

|i

nifi prius conftántiam có-

minus , & quafi. holocáufti

rum tg*neat » fe&étur fidem ;

e

hd&iam; accépitillos , & im

N

$

tém-

LO SXommuné plurimórum Martyrum.

?

noftra defcéndit ; ut ufuquo-

lllit i

t

- *-kémpore erit refpáttus illórti.

dam & cópia fuz matüre,

inym.

& (uóniam donum , & pax

gum

eftelétüs Dei. ^*

ui con-

compartícipes nos fàáciat effe

regni coeléftis.

;eï'que :

fidunt.in illum , intélligent

dye dl

veritàtem : & fidéles in di-

& Propter teftaméntum Dó-

mini, & leges patérnas , San-

us qu

le&tióne acquiéfcent i1Ii.Quó-

itüturm

. Glória. Quóniam.

&i Dei perftitérunt in amóre

^ Cl

niam.

fraternitàátis :

* Ouia unus

j

Íntertio No&urno:

j femp

]

L&10 fan&i Evangélü fe-

fuit femper fpíritus in eis, &

QUi

cündüm Lucam.

unafides. ". Eccequam bo-

df

- Leüio vir.

- aP. 6'

num,&quam jucündum ha-

YN illo témpore : Defcén-

bitáre fratres in unum. Quia.

p

Le&io vii.

-

h

A dens Jefus de monte , ftetit

|

m

in oeo. campéftri, & turba

Eàtipáuperes, quia ve-

B

difcipulórüm ejus, & multi-

ftrum eft regnum Dcei.

[

wfel

tüdo copiófa plebis ab omni

Quátuor tantüm beatitüdi-

nes fanétus Lucas Domínicas

iVdi

jJuda

D

z

a, & Jerutalem, & marí:

ficdr

1uma

, & Tyri, & Sidónis.

péfuit , o&o veró fan&us

a.

Mattheus : fedin illis octo

:

u de

Et réliqu

1 Dt

Homilia

s Arïnbröm Epífc.

iftae quàtuor funt , & in quà-

tuor iftisilla oéto. Hic enim

ipis d

ib. 5.in dzuc. & 6 poft iit-

ii Ul

-A Dvwérte ómmia diligén-

quátuor velut virtütes am-

.

-

léxas eft cardináles : illein

hn

ter, quómodo & cum

(j

ili

Apóftolis afcéndat,

& defcén-

illis octo myfticum nümerum

fidat; ad* turbas.

Quómodo

referávit. Pro octáva enim

8

N

multi infcribünturPfalmi : &

enim turba.nifi in hümili

ag

Chriftum vidéret ? Non sc-

mandátum áccipis oCto illis

MW

quitur ad excéifanon afcéndit

partem dare, fortáffe benedi-

n ten

ad fublímia. Dénique ubi.de-

Ctiónibus. Sicut enim fpei no-

idf re

ftrae oCtáva perfé&tio eft , ità

|

fcéndit , invénit nfirmos : in

" excélfis enim infirmi effe non

octàvafüumma virtütum eft."

N

*« Santli mei, qui in carae

! eple

poffunt.Hinc étiamidattheeus

*

.

docet, in inferióribusdébiles

k

ófiti,. certámen habuíftis

pj

ef(e (anátos. Priüs enim unus-

Mercédem labóris ego red-

Ol'bw

dam vobis.

quísque fanándus eft; ut pau-

y^« Veníte be-

Utl

!

làtim virtütibus procedenti-

nedí&i Patris mei , percipite

t

A

bus afcéndere poifit ad mon-,

regnum. Mercédem.

!tj

tem. Etídeó quemquein in-

G lória Patri. IMercéde

L]

m.

D

,'

j

ectio ix.

fevióribus fanat, hoc eft,à

( h

. fibídine révocat;injüriam cz-

Ed priüs, quze funt am-

(j

S

eitátisavértit. Ad vülnerla

plióra, videámus. Beáti,

Ál

in-

n

l jl

. Gommune Confefforis Pontificis.

Ii

lg

,

inquit ; páuperes , quóniam | Qui pius , prudens,

hümilis,

veftrum eft regnum Dei.

tsf

pudícus ,

N

Primam benedi&tiónem hanc] Sóbriam duxit fine labe vita ;

fin

il

utérque Evangelífta pófuit.| Donec humános animávit au-

f

Ordine enim prima eft, &

T.

ipa Ti

parens quadam generatióque]

U

lt

Spíritus artus.

virtütum : quia qui contémp- | Cujus ob prasftans méritum

h

ferit fzeculária, ipfe merébi-

fréquéntér ,

TUq/

tur fempitérna, nec poteft| /Egra que paffim

(thp

quisquam méritum regni coe-

.

membra ,

jacuörq

*

lod

lcftis adipífci

; qui mundi cu-| Víribus morbi dómitis , fal

u

';

iur

piditáte preffüs emergéndi

ti reftituüntur.

T

non habet facultátem.

ofter hinc illi Chorus

| obfe-

!s, (

À eDeum laudámus. 16.

quéntem

gun)

[

O

I

M M U N E|Cóncinit laudem ; celebres.

|

Co

nfefforis Pontificis.

que palmas

"u

l

Ad Vefperas , Antiphonad Ut piis ejus: précibus

| juvé-

Is

Ecce facérdos magnus.

cu

mur

li

i

reliquis de Laudibus. 1xi.

Omne per zvum.

m

Píal. Dixit Dóminus.

curJj Sit falus illi ,

)

reliquis de Dominica. 156

virtus ,

"decus, atque

[

t

& loco ultimi, Píal. Laudá-

Qui fuper coeli sólio corit-

$1

"

J

te Dfim omnes Gentes. 13g.

cans ,

k

|ünef.

Capitulum. Eccli. 44. c.

Totíus mundi sérié gubérnat

m £

ce Sacérdos magnus,

Trinus, & unus Amen.

E

fs.

A 4qui in diébusfuis plácuit

» Amávit eum Dóminus , &

f

|

1

Dco, & invéntus eft juftus ,

ornáviteum. &« S

:

:

!

& in témpore iracündig ía-

ri& índuit.eum.

tola

-

jl

;Tfïf L

!

X

N

&us eft reconciliátio.

Ad Magnificat , Ántiph

n

Hymnus..

Saeérdos, & Póntifex, &

Conféffor Dómin

virtütum ópifex , Paftor bo-

IStc

coléntes

j

nein pópulo, ora pro nobis

þgbu]ï(f:* »

Quem pié laudant pópuli pöf

Dóminum.

orbem ,

Pro Do&tori

bus in 'utrisque

g

Hac die Iztus méruit beátas.

Jel

Vefperis.

Scàndere fedes.

O Do&or óptime, Eccléfize

p('fC É

.. $i fon eft dies obitus,

fl

fanéte lumen, beáte . IN. di-

j

dicatur :

víne legis amátor , deprecáre

Hac die l&tus méru

o nobis Fílium Dei.

imnos

it fupré-

f

ls

ratio.

eus ,

qui pópu-

j

lo &e, üt infrà,

Ixv.

)

Laudi;"s; hbiiöres

e

ha

il

d

dáÀ

7p

li

(Zonixxu.nc Confefforis Pontificis.

& ómnia , quaecümque fi-

g

Pro Conf. Pont. Oratio.

fl

A, quefumus , omnfpo-

ciet , profperabüntur.

D

Non fic fmpii , non fic : * fed

a l(2

tens Deus ; ut beáti 'N.

ufto

Confefsóris tui atque Pontí-

tanquam pulvis , quem pró-

jicit ventus à fácie terra.

j

ao

ficis veneránda folémnitas, &

devotiónem nobis áugeat &

Ideó nonresürgent ímpii in

xpo!

judício: * neque peccatóres

0» e[[

falütem. Per Dóminum.

ais

Alia Oratio.

in concílio juftórum.

Juóniam novit Dóminus

M

i n

qï

Xáudi, quaefumus Dó-

an

mine

eces noftras, quas

viam juftórum : * & iter im-

in beáti

N

. Confefsóris tui

piórum pertbit.

jl

j

tuii

atque Pontíficis folemnitáte

Afia. Beátus vir , qui in le-

ge Dómini meditátur: volün-

m«

deférimus : & qui tibi digné

M

f

J

méruit famulári, cjus intér-

tas ejus pérmanet die ac no-

cedéntibus méritis ab ómni-

&te, & ómnia, quzecümque fà-

jl

aultà

bus nosabsólve peccátis. Per.

ciet, femperprofperabüntur.

A'.

T

p i

AÀd Maatutinum , Invitatór.

Afía. Beátus ifte San£tus, qui

Ji

hl

Regem Confefsórum — Dó-

confifus eft in Dómino , pre-

itel

minum , * Venite adorémus.

dicávit preecéptum Dóm:ni ,

p

]

!

b

Pfalm. V eníte, exultémus 2.

conftitütus eft in. monte fan-

)

Hvmnus. 11te Conféffor. hi.

&to ejus.

Pfalmus 2.

ii

- Yn primo No&urno, Afa.

Uare fremuérunt Gen-

l] E

Beátus vir, qui in lege Dó-

tes , * & pópuli meditá-

uf

ti funt inánia ?

;ini meditátur:volüntas ejus

l!

i

AT

A ftitérunt Reges terre , &

NT

pérmanet die ac noéte, & óm-

1ia , quecümque fàciet, fem-

príncipes

convenérunt

in

lN

j

d

unum * advérsüs Dóminum ,.

1 ï

per ]?roi

erabüntur.

falmus 1.

& advérsus Chriftum ejus.

f

Eátus vir , qui non ábiit

Dirumpàmus víncula . eó-

Vtan

b

in consílio impiórum , &

rum : * & projiciámus à no-

uj

bis jugum ipsórum.

in via peccatórum non fte-

tit, * & in cáthedra peftilén-

Oui hábitatin coelis , irridé-

r

tize non fedit.

biteos: * & Dóminus fub-

(

"

5 ed in lege Dómini volüntas

faanábit eos. -

fie :

T unc loquétur ad eos in irà

N

NIT

cjus, * & inlege ejus medi-

tábitur die ac nocte.

íua, * &infurórefuo con-

Tl

turbábit eos.

j

Eterit tanquam lignum,quod

li

lantátum eft fecus decur-

go autem conftitütus fum

UET

l

[us aquárum, * quod fru&tum

Rex ab eofuper Sion mon-

1

Lt

fuum dabit in témpore fuo.

tem fan&tum ejus , * preedi-

tl

]y

E.t fólium ejus non déiluet: *j

N

M

cans pracéptuin guä. !

l

LTTI

Cormmune Confefforis Pontificis.

h

máavi: * & exaudivit me de

n

D óminus dixit ad me : * Fi-

monte fanttó fuo.

lius meus estu , ego hódie

LT

«'énul té.

z

:go dormívi , & foporátus

^

"

u

(l

v

fü

póftulaàme , & dabo tibi

füm: * & exurréxi, quia Dó-

L

Gentes haeereditátem tuam ; *

minus fufcépit me.

E

& poffeffiónem tuam térmi-

Non timébo mfíllia pópuli

"R

110S terra.

circumdánts me: * exürge

F

R eges eos in virga férrea , *

Dómine, falvum me fac Deus

i D

meus.

& tanquam vas figuli con-

"ts

frínges eos.

()uóniam tu percufsift: om-

iles adversántes mihi fine cau-

Etnunc Reges intellígite : *

rf

erudímini , qui judicátis ter-

fa , * dentes peccatórum con-

Dir j

yam.

triviftüi.

u

servíte Dómino in timóre : *

D ómini eft falus , * & fuper

t

& exultáte ei cum tremóre.

pópulum tuum benedíttio

|

l

"

?

]

f

n

(

A pprchéndite difciplin&, ne-

tua.

]

j

!

1

j

"

Afía, Tues glória mea, tü

]

[

quándo irafcátur Dóminus: *

JTUD),

'

!

;

g

& pereátis de via jufta.

es fufcéptor meus Dómine ,

mb

Ciüm exárferit in brevi ira

tuexáltangcaput meum , &

T

ejus, * beáti omnes , qui

D

exaudiífti m

P

e de monte fan&þ

fl

confidunt in eo.

tuo.

-

rür

.AZa. Beátus ifte San&us,

x. Amávit eum Dóminus;

x

]i

ornávit eum.

«

qui confifus eftin Dómine ,

pr&dicávit precéptum Dó-

x;. Stolam glóris ín

duit eum:

[2

qmini , conftitütus eft in mon-

pater nofter.

4udi Dómine. -

)

te fan&to ejus.

Abfolutio. E.X

Ass. Tuesglória mea,tu es

x. Jube domne benedicere.

]

fufcéptor meus Dómine, tu

bio. Benedi&tióne perpétua.

exáltans caput meum, &

De Epíftola prima beáti

exaudifti me de monte fantto

Pauli Apóftoli ad Timó-

tuo.

Pfíalmus 2.

theum.

ml

Le&Gio 1.

.

j

f

Omine , quid multipli-

cáti funt , qui tríbu-

Idélis fermo

C d

quis

Jf

Jant me ? * inult insürgüunt

Epiícopátum desíderat*,

advérsum me.

bonum opus desíderat.

Q-

i

n

M ulti dicunt ánime mez : *

pórtet ergo Epí(copum irre-

non eft falus ipfi in Deo ejus.

prehensíbilem effe , uníus

üxóris

virum ,

sóbrium ,

J

''u autem Dómine fufcép-

tor meus es, * glória mea , &

prudéntem , ornátum, pudií-

jj

cum , hofpitàlem , dottórem ,

!

exáltans caput meum.

" oce mea ad Dóminum cla-

non vinoléntá, non percufsó-

J

N

rem

d 3

f

liv

C

mmunc Confefforis Pontificis.

:

rem, fed modé

t

um : non liti-

rc.

unt enim multi etiam

| ! qull

1 mh

giófum, non cüpidum, fed

inobediéntes , vaníloqui , &

fuz dómui bené prepófitum,

fedu&tóres, máximé qui de

gt

]ura

filios habéntem sübditos cum

circumcifióne funt , quos

omni caftitáte. Si quis autem

opórtes redà

r

gui

qui uni-

,

nïtc'þ

vérfías domos

fü

gdist

dómui fuse preéfíe nefcit ,

ubvértunt, do-

quómodo Eccléfie Dei dili-

céntes , qua& non o

n

n néó-

pörtet .,

j'/] D.Du

gentiam habébit ?

turpis lucri grátia. .

phytum,neinfupérbiam elá- ,. Ecce facérdos magnus ,,

WM :

Tue

tus, in judícium íncidat dià- |qui in dicbus fuis plácuitDeo:

boli. Opórtet autem illum|* Ideó jurejurándo fecit il-

Gu

lum Dóminus

frít

& teftimónium habére bo-

créfcere ip

num ab iis , qui foris funt, ut

plebem fuam.

gt

: 6mi1irtni

st

non in oppróbrium íncidat ,|3. Benedi&tiónem

& in láqueum diáboli.

Géntium deditilli, & tefta-

qudin

[

g

, Eugeferve bone & fidé-| méntum fuum . confirmávit

|

j

S 5

uia in pauca fuifü fidé-

fuper caput ejus. Ideo.

Ui

lis, fupra multa te conftí-

Bf(o

9

Spiritus fan&ti grátia.

tuam; * Intrain gáudium

Le&io iit.

Cap. 2.

viit

Dómini tui.

i

M

U autem lóquere, qua

y. Dómine. quinq

ue taïe'lifa

T

decent fanam doCtrínam:

t

lferé

tradidífti mihi, ecce ália quin-

Senes ut sóbrii fint, pudíci ,

que füperlucrátusfüm. In-

prudéntes, fani in fide, in

1ionam

4

tra in gáudium.

dile&tióne, in patiéntia : Anus

iil

Bio: Unigénitus Dei Fílius

fimiliter in hábitu fan&o ,

jurt !

i—

Wt

N

* De Epíftola ad Titum.

non criminatríces , non. mul«

Le&io ii.

Cap. 1. b

to vino ferviéntes, bene do-

àQum.

centes

j

P

at

Pórtet enim Epífcopum

ut prudéntiam dó-

X fine crímine effe, ficut

ceant adole(céntulas, ut vi-

t I)

Dei difpenfatórem, non fu-

n;'

ros fuos ament, filios fuos dí-

pérbum, non iracündum ,

ligant : prudéntes, caftas ,

t Ql

sf

non vinoléntum, non per-

sóbrias , domus curam ha-

1

cufsórem, non turpis lucri

béntes ,

benígnas, sübdi-

q

cüpidum ; fed hofpitálem ,

tas viris fuis, utnon blasphe-

f

benígnum, sóbrium, juftum ,

métur verbum Dei.

Jàve-

Iu

anftum , continéntem, am-

nes fimiliter hortáre,ut sóbrii

Mi

plecténtem eum , qui fecün-

fint.

In ómnibus teíptum

i&f

düm do£trínam eft, fidélem

,

prebe exémplum bonórum

Mum

i

!

fermónem, ut potens fit ex-

óperum , in do&trína, in inte-

I

hortári in doctrína fana, &

!

critáte, in gravitàte, verbum

hi

i

e: ut

þägs,qui contradícunt , argüe-

iällum » irreprehensibil

menwlg

i5

—

[4

j]

iv

QY

Commuhe Confefforis Pontificis.:

"

difti letítiam in corde meo. :

i

is , qui exadvérfo eft, vereá-

À fru&u fruménti, vini ,. &

Y Ti

tur, nihil habens malum, dí-

j

cere de nobis.

2

'ólei fui * multiplicáti funt.

It [

A

. Jurávit Dóminus ,

& non

Inypace in idípfum-* : dér-

RU

| miam , & requiéfcam.

.

0j

m

poenitébit eum: * "Tu es fa-

cérdosin etérnum fecündüm

Q uóniam tu;Dómine -

üngug

Uænn[

érdinem Melchífedech.

làáriter in fp

1

? * cgpftfitmi&i l

TAf

l

y. Dixit Dóminus Dómino

me''"-

Qbf n

Afia« Inv

öcälltgi;[i: exaudlwt

k

mco,, fedeà dcxtris mgis.

bl

Á

*[u es.

Dóminus San&tum fuum, Dó«

j

Iri]s

minus exaudívit eum, & con-:

GlóriaPatri. Tu es.

QU Cf

[i

-In fecundo NoGurno ,. Afía.

ftítuit. eum in pace.

T

Aia. Lzeténtur omnes , 'qui

Invocántem exaudivit Dómi-

linn i

nus Santtum fuum, Dóminus

fperant inte Dómine : quó-

piam tü - benedixífti : jufto $;

(itUL

exaudívit eum , & can&ftqig,*

Un o

fcuto bonz voluntà

;

"

eum in pace.

H

eum.

tis « tuæ

x

&i ]

"

Pfalmus 4.

.eorp*nä&i i

(alm

Uminvocárem , exBudí-

$

um

ia

Erba mea áuribus:pér-

- (

Lovit me Deus juftítie

-V cipeDómine:, *3ntélli-:

Jud

mez , *intribulatióne dilatá-

eclamórem meum. ^^

m du

£t mihi.

IMiferére mei, * & exàudi

inténde

Voct

oratió

T

ais

ifnt, p

4

j n d

oratiónem meam.

| mez , * Rex me.uvsx,fl Deus

meus.

:

VTR

Fílii hóminum üsquequo gra-

räboï :

Ed

"

"

vi corde ? * ut quid dilígitis

"Quóniam ad te o

b f

«

Ji

n

vanitátem , & quaritis men-

Dómine ,mané exáudies VO'-*-"

^

:,

dàácium ?

À cem meam.

*

js, d

Wane aftábo tibi ,. & vid

é-

Et fcitóte , quóniami mirifi-

rrude'n*i'f

Dóminus San&tum fu-

bo: * quóniam non Deüs vo-

&ib

c;'wit-

* Dóminus exáudiet:

um

lens iniquitátem tu es.

lt,üh*

me , cüm clamávero ad eum.

eque habitábit juxta te ma-

Cn TL

lrafcímini, & nolíte peccá-

lígnus: * neque permanebunt

yr. u

1

ufti ante óculos tuos.

iij

f]5

Ye:* que dícitis in córdibus:

"

dífti omnes , qui operàn-

veftris , in cubílibus veftris

u

tur iniquitátem : * , perdes

|

compungímint.

| DHI

If

Sacrificáte facrificium jufti-

omnes , qui loquustur men-

X

if

(

dácium.

tiz , & (peráte in Dómino : *

inum, & deló-

J f

Multi dicunt : Quis ofténdit

irum sángu

n

nobis bona ?

É

füm abominábiturDóminus:*

li

I

jl

Sgnátum eft fuper n

OLS lu-

egó autem inmultitüdine mi-

W»

(erieórdiz tug.

ii

j

IV

men y&ltus tui Dómine:* de-

d 4

jj

» d

Commune Confefï'orïs Pontificis. -

j htroiboin domum tuam : *

Pfalmus &

j

gl

adorábo ad templum fanttum

Omine . Díis nofter , *

tuum in timóre tuo.

D

quàm admirábile eft no-

gfohmo

d

t) ómine: deduc me in juftí- | men tuum in univérfa terra !

tia tua: *. ropter inimícos

uóniam eleváta eft magni-

h "

gneos dírigein confpé&u tuo

$

[v

entia tua * fuper coelos.

"

viam meam.

EX ore infántium , & lactén-

Mm.

.QQ uóniam non eftin ore eó-

ii

rum véritas: * cor eórum va-

?

| tium perfecífti laudem prop-

b

i

t

terjinimícos tuos , * ut dé.

num Cff." PU

ftrüas inimícum & ultórem.

S epülchrum patens eft gut-

pia

uis fuis doló-

Quóniam — vidébo

coalos

tur eórum , lin

:

tuos , ópera digitórum tuó-

|

i

sé agébant ,

jüdica illos

rum:*lunam &

TE

$4

tu fundáfti.

Qellas , qua

dfe d

D écidant à . cogitatiónibus

uid eft homo , quàd me-

fsl

fuis , fecündüm multitüdi-:

st

mor es ejus ? *aut.filius hó-

nem impietátum eórum ex-

minis , quóniam vífitas eum ?

u C[h

pélle eos , * quóniam irrita-

dindh

. vérunt te Dómine.

IMinüifti eum pauló minüs

ab Angelis, glória & honóre

mptina

E:tleténtur omnes , qui- fpe-

coronáfti eum :

* & con-

1 lp

yántinte: * in zetérnüm ex-

ftituífti

eum fu

agf

B

itäþis in

mánuum tuárum.

per Qperæ

am lo

eis. —

O mnia fübjecífti fub pédi-

At

E tglor

iäbüntur inte bmnös,

bus ejus : * oves & boves

3

.qui díligunt nomen tuum , *

uóniam t

ra campi.

univérfas , infuper Q péco.

ff

u benedíces | ju-

B

O.

V ólucres coeli , & pifces

D ómine , ut fcuto bonz vo-

ET

maris , * qui

perämbulant

g. ?

luntátis tue * coronáfti nos.

sémitas maris.

Olb

Afía. Laxténtur omnes , qui

D ómine Dóminusnofter , *

tfet:

- fperant in te Dómine : quó-

quàm admirábile eft nomen

niam tu benedixifü jufto ,

tuum in univéría terra !

D ili

feuto bonz: voluntátis tue

- Man

3

Affía.,

Dómine Dóminus no-

1 C

coronáfti eum.

er , quam admirábile eft

Afía. Dómine Dóminus no-

noinen tuum in univéría ter-

fter , quàm admirábile eft no-

ra ! quia glória & honóre

lh

yen tuum in univéría terra !

il

À

coronáfti San&tum tuum ; &

l

l

la glória & honóre coroná-

conftituífti eum fuper ópera

ïx&g

di

San&um tuum, & confti-

mánuum tuárum.

n

tuífti: eum fu

1

T

L

per ópera. má-|y^. Elégit eum Dóminus fa-

nuum tuáru

In.

B

cerdötþm fibi.

i j

sAd

"

lm

Commune Confefï"ofis Pontificis,

lvii

i

D

u

&i

, Ad facrificándum ei hó-

néntiz gloriabátur angüftiis ,

nj

i

tiam laudis.

P ater nofter.

quia blandiméhntis erat przdi-

Abfolutio.I psíus pfetas.

tus lenitátis , ómnium civium

UTR

ube domne benedícere.

in Deum provocávit

affé-

Bífo, Deus Pater

omnípo-

Gum : quia Pontíficis admini-

* U

Uperw:g

tens.

lpl

ftratióne fulgébat, plures é

Sermo S. Máximi Epífcopi

difcípulis relíquit fui facer

Md

Homilia 49. quz eft. ». de S.

dótii fuccefsóres.

:

, *

"ls

" Eufebio Vercellenfi.

x. Pófui adjutórium fuper

&io iv.-

poténtem , & exaltávi elé-

Vl'dfbo i

AD fan-lä(i3

ac beatíffimi Pa-

&um de plebe mea: * Manus

!

Xtri$ noftri N, cujus hó-

enim mea auxiliábitur ei.

QLUT

die feftacelebrámus , laudes

y^. Invéni David fervum me-

addidíffe áliquid , decerpsíffe

J ) U*jd l

um, óleo fanfto meo unxi

eft: síquidem virtütum ejus

eum. Manus.

M

grátianon fermónibus expo-|Dfío. lgnem fui amóris.

"D

nénda eft, fed opéribus com-|

Le&tio vi.

1 pj

probánda. Cüm enim dicat

Ené & cóngrué in hac

ecriptüra: Glória patris eft

B

die., quam nobis beáti

rflt)ïria&t:æï

filius sápiens : quantae hujus

Patris noftri 1N, -ad paradí-

Áipt j

funt glóriz , qui tantórum fi-

fum tránfitus . exultábilem

l,

liórum fapiéntia , & devotió-

reddit, prassentis Pfalmi ver-

neletátur? in Chrifto enim

( fiby

sículum decantávimus

: In

jo]

t

Q

Jefu per Evangélium ipfe

memória. setérna erit juftus.

nos genuit.,

Digné enim in memóriam

p u

Invéni David fervum

R

vértitur hóminum ,

ul ad

li &FL[

meum , óleo fanGto meo unxi

gáudium tránfiit Angelórum.

eum :

L

Manus enim mea

Dicit fermo divínus : Ne lau-

petm* |

Nihil

auxiliábitur ei. y".

des hóminem in vita fua : tan-

u

li

proficiet inimícus ineo , &

quamfi díceret : Lauda poft

filius iniquitátis non nocébit

ht

u5l

vitam,magnífica poft confum-

l

fut

ii

ei.

Manus,

matiónem.

Düplici enim ex

Bfío, Chriftus perpetuz.

caufa utílius efthóminum ma-

) DDMB'

Le&io v.

ad bJ

ff

gis memórie laudem dare ,

Tl

Uidquid ígitur in hac

quàm vitasut illo potíffimüm

|

Q

fantta plebe poteft effe

témpore mérita fanttitátis

"m

Jf tj

virtütis & grátise,de hoc quafi

extóllas , quando nec laudán-

quodam fonte lucidíffimo,óm-

tem adulátio movet , nec lau-

Áit!

nium rivulórum puritas ema-

datum tenet elátio.

Jorm

návit. Etenim quia caftitátis

E. Ifte eft, qui ante Deum

j-

magnas . virtü

j

tes ^ operátus

pollébat vigóre , gqia abft

.d.5

e

?

N

lviii

Commune Confcfforis Pónüficis.

-,uönïam'

eft, & omnis terra dot&trína

buífti ei,, Dómine, glóriam &

yls

ejus repléta eft: *

Ipfe in-

magnum decórem impofuift

qe m

tercédat pro peccátis óm-

fuper eum : pofuifti in cápi-

)

nium populórum.

te ejus corónam de lipide

. |te eft, qüi contémp

fit

pretiófo. Pfafmus 26.

; Omine in virtüte tua

jibis

vitam mundi , & pervénit ad

st

coeléftia regnd. Ipfe.

7 letábitur Rex : * & fu-

äl&i * dl

"GlóriaPatri. Ipíe.

per falutáre tuum exultábit

qis vittüï

In tertio Noétturno

Afa.-

vehéménter.

r|

Yi

h

abità-

D efidérium cordis.ejus tri-

J

Dómine , ifte Sanétus

mll

bit in tábernáculo tuo, ope-

buíftiei: * & voluntáte fa-

biórtt ejus non fraudáft eum.

u

rátus eft juftítiam, requiäfcg;

X

]

]

At

in monte fancte tuo.

uóniam preevenífti eum in

Pfalmus 14

benedi&tiónibus dulcédinis: *

gtlb

D

s,

ii

Omine , quis

Tabitábit

pofuffti in cápite ejus coró-

Jin tabernáculo tuo? *

nam de làápide pretiófo.

jl HIC

WV itampétiit à te : * & tribut-

oema

aut quis requiéfcet in monte

fan&ko tuo ?

fti ei lohgitüdinem diérum in

:eriam il

f:eculüii,& in feeculum feculi.

d haC 6

" Ouiingréditur fine máculs;*

«tum])

:

E

.. &opetàtur juftítiam.-

Mfagna eft glória ejus in falu-

[

tárituo : * glóriam & mag-

Ünii

.. Qui lóquitur veritátem in

|

Til

corde fuo , * quii non egit do-

num decórem impónes füper

eum.

m du

Jumin lingua fua.

'k

EQI

N ec fecit próximo fuo ma-

uóniam dabis eumin bene-

It

1um, * & oppróbrium non ac-

dictiónem in fzculum fzcu-

u

AC um

X

cép

it advérsüs próximos fuos.

li : * Ieetificábis eum in gàáu-

Ad ni

hilum dedüctus eft in

dio cum vultu tuo.

1 repi

I5 4

f

^ eónfpé&u ejus malígnus: * ti-

Q uóniam Rex fperat in Dó-

méntes autemDfim gloríficat.

mino : * &in mifericórdia

Wmini ?

Altíffiminon commovébitur.

uf

" Aand

. . Qui jurat próximo fuo, &

non décipit : * qui pecüniam

Ínveniátur manus tua ómni-

Qceng

bus inimícis tuis : * déxtera

fuam non dedit ad usbram ,

Iode,.

& münera ftxgcr innocéntem

tua invéniat omnes , quite

n dm

odérunt.

"

non accépit.

11

d

1

Q ui facit hac , * non mové-

Pones eos ut cHbanum ignis

[

1

h

bitur in aeternum.

in témpore vultus tui : * Dó-

! Mm

At

1,

- Afia. Dómine, ifte San

&us

minusinira fua conturbábit

dlammnoi

habitábit in tabernáculo tuo ,

eos , & devorábit eos ignis.

'1

Fruttum eórum de terra

l l'el

operátus eft juftítiam, requie-

t

(cet àn monto fanéto tuo.

erdes: * & femen eórum à

W Del

ï

Affa Vitam pf:'tiit àte& tfi-

| filiis hóminum.

*

uo.

ht&p

'

&

)

h

Commune Confefforis Pontificis.,

lix

mine, 'd*.ï'l

uóniam de

clinavéruntin te

veftras , & elevámini portae

nala; * cogitavérunt consília,

etternales: * & introíbit Rex

pf

qua non potuérunt ftabilíire.

glóris.

n g

uóniam pones eos dor-

uis e

ft ifte Rex glórize ? *

Is

2

m: * in relíquiis tuis pra-

D

It i

óminus fortis & potens ,

parábis vultum eórum.

Dóminus potens in przlio.

oU

E xaltáre Dómine in virtüte

QU

A ttóllite. portas , príncipes ,

tua: * cantábimus & pfallé-

veftras , & elevámini porte

mus virtütes tuas.

eternáles : * & introíbit Rex

Irds

Aíia,. Vitam pétittàte , &

glóric.

.

LY

1

l

tribuífti ei Dómine, glóriam

usec

feu

!

Í

l

ft ifte Rex glórie ? *

& magnum decórem impo-

D

óminus virtütüm i

pfe eft

Venftin

fuífti luper eum : pofuifti in

Rex glóriz.

]

ts

cápite ejus corónam de lápi-

Afía, Hic accípiet ben

edi-;

pit

de pretiófo..

Giónem à Dómino, & miferi-

*

pl

Aiía. Hic accípiet benedi-

córdiam à Deo falutári fuo

.

t

&iónem à Dómino, & miferi-

quiahec eft generátio quz-

qen d

córdiam à Deo falutári fuo

réntium Dóminum. -

Culur

quia hzc eft generátio quz-

y'. Tu es facérdos in zetérnti.

TW

réntium Díím, Píalmus 53.

. Secündüm órdinem Mel-

Omini eft terra ; & ple-

chífedech. — Pater nofter.

fj &;.

pinsi

D

nitüdo ejus : * orbis ter-

Abfíolutio, A — vínculis.

rárum , & univérfi , qui há-

.. Jube domne benedicere,

mint

bitant in eo.

Bío. Evangelica Iclio.

yr J

uja ipfe

fuper mária fun-

j, é&io fantti Evangélii fe:

d

a

,

A ! Í

vit eum : * & fuper flümi-

, càndum Mattheum.

ï

na praparávit eum.

Le&iovi, . Cap:gs.

If

Quis afcéndet in montem

N illo témpore : DixitJefus

"

ómini ?. * aut quis ftabit in

.difcípulis fuis parábolam

v

loco. fan&to ejus ?

hanc: Homo péregre profi-

Innocens mánibus , & mun-

Cífcens,vocávit fervos fuos,&

w[])f

J:

K

do corde , * qui non. accépit

trádidit illis bona fua.Et réliq.

in vano ánimam fuam,. nec

Homilía S. Gregórii Papas.

V qü

juravit in dolo próximo fuo.

Homilia 9. in Evangel.

Hic accípiet benedictiónem

E&io fan&i Evangeélii ,

tl

il

a Dómuno , * & mifericór-

fratres . charíffimi , . fo-

diam à Deo falutári fuo.

lícité confideráre nos ad-

jill

uO( l

liezceft generátio querén-

monet , ne nos , qui plus cé-

tium eum , * quzréntium fá-

teris in

hoc. mundo acce-

l;

;

ciem Dei Jacob. .

píffe àliquid. cérnimur ab

A ttóllite portas , príncipes ,

audóre gundi "

grávius im-

Ii]

de

Ix

1$.

n

ompmune Confefforis Pontifi

um enim, vero commtii

^ de judicémur.

tunum. Quin-

u

augéntur dona, ratiónes étiam

| que étenim funt córporis fen-

fus : vidélicet vifus, audítus ,

crefcunt donórum. lantó

ia

ergo effe humilior , atque ad

guftus,odorátus, & taftus.

41 ]

ferviéndum Deo prómptior

Ouinque ergo taléntis , do-

j

quisque debet ex muünere ,

num quinque senfuum , id

l ïcpdl' [

quantó fe obligatióremi eite

eft, exteriórum fciéntia ex-

jun

cónfpicit in reddénda ratió-

prímitur.

Duóbus vero in-

j

ne. Eccehomo , qui péregre

tellé&tus & operátio defignàá-

T

proficifcitur , fervos fuos vo-

tur. Untus aütem talénti nó.

|

miné intelléttus tantüàmmodo

T i

cat: eísque ad negótium talén-

w

ta partítur. Poft multum ve-

defignátur.

?h&lmvelï

ró témporis pofitürus ratió-

. Sint lumbi veftri precín-

4my U

nem revértitur.Bené operàn-

Q , &lucérnae ardéntes ir

T

tes pro

portáto lucro remü-

mánibus veftris:« Et vos sí-

u

3

miles hominibus expectànti-

nerat , fervum veró à bo

L^

t

L

fqiia

op

j 'e»rgtpgyöntgm

anm;

bus dóminum füum , quande

il

,, Amávit eu

"

"

x

P

revertàtur à nüptiis.

,

E

;

ifeai

"

r

Oornaàvi

5

téum :

ftolam '*lä;

Vigiláte ergo , quia nefct-

ii

índuiteum, *E

rtas

.

qua hora Dóminus veftee

4 «t

äüme

n

ventürus fit.

Et vós sífniles.

parádifi coronávit

ER

sDomy

. Iduit eüm D

omr

4

nus To-

GlóriaPatri. Et vos.

fícam fidei , & ornávit eum.

Büo. Ad focietátem. '

aumdt

P

.A t

Et ad portas.

. L.ectio, 1x.

ujus

feftum cölimus;

Edis,qui quinque talénta

mogu

Eïïp. HC

Le£&tio viii.

s

aceéperat, ália quinqué

p

NG

[

'Uis ítaque ifte homo

lucrátus eft;quia funt nonnül-

|

eft,

ui pérégre profi-

li , qui etfi intérnà ac myftica

QUi

ET

cífcitur , nifi Redémptor no-

penetráre néfciunt,pro inten-

fter , qui in eacarne,quam àf-

tióne tamen füpérna pátriz

Atpoi

sümpferat , ábiitit coelum ?

docent recta,quos poffünt , de

TQ0nd

1

[ Ro

Carnis enim locus próprius

ipfis exterióribus , quae acce-

terra eft; quze quafi ad pere-

pérunt,duplumtaléntum por-

|

Wic

li di

grínadücitur , dum per Re.

tant:dümque fe à carnis petu-

demptórem noftrum 11 coelo

lántia& à terrenárum rerum

;

|

At

eollocatur.

Sed homoó ifte

ámbitusatque à vifibílium vo«

V

péregré profieifcens — fervis

luptáte cuftódiunt , ab his é-

ld

fuis bona fua trádidit , quia

tiam álios admonéndo compc-

Md

fcunt. Et funtnonnülli , qui

fidélibus fuis fpirituália do-

Wmïäpläg

naconcéffit. Et uni quidem

nnafi duóbus taléntis ditàti ,

Wülig

intelléttum atque operatió-

"

quinque talénta , álii duo, álii

nenm

j

Commüne Confcff,oris Pontificis,

!

1xi

r

nem percípiunt , fubtília de

JKternitátis praemio-

UmUjm:

internis intéllisunt , mira in|

Potíturinter Angelos.

1 '.'Illl;: i

exterióribus operántur.Cürm-

lujus benígnus áunue

i,

que & intelligéndo, & ope-|

Nobis fequi veftígia :

? a

rándo álüs przdicant , quaü

Fiujus precátu sérvulis

3 Smfug

Dimítte noxará críminis.

duplicátum de negótio lu-|

1 fs

crum repórtant.

t Chrifte Rex piíffime

u

e Deum laudámus. 16.

Tibi , Patríque glória ,

r

AD LAUDES,

Cum Spíritu Paráclito ,

a us

& per Horas , Afía.

Nunc , & per omn

7

e fæculumg

l Gu

^

-ce facérdos magnus *5,| ^ Amen.

ui in diébus fuis plácuit | Y-Juftum dedüxit Dóminus

i

dtin

Deo, & invéntus eft juftus.

per vias reét

a

as. P^ Etoftén-

TU

plalmus. Dóminus regnávit. |

dit Mi res

num Dei.

——

x

; Ad Bene

d

i

L

cum reliquis. 17.

i&us , Antiphona.

i

]

?- Afía. Non eft invéntus*sími- | Euge ferve bone. & fidélis .

ä

füin

lisilli, qui conferváret legem | quia in pauca fu

íftifidélis, fu-

Excélfi. Afa. 2 Ideó jureju- | pra multa te conftítuam:

!&präg

rándo *fecit illam . Dóminus | Dóminus.

-- Oratio.-

du

[2

j

erécfcere in plebem fuam.

A , quefumus , omrii

/« Afía. Sacerdótes Deisbenedi- |

tens Deus : ut beáti -

:f

trit

3

47

cite Dómirium, fervi Dómini | Confefsóris tui atque Pontífi-

mnum dícite Deo , allel.

ï

cis veneránda folémnitas ,. &

—

ivtem.

D

fía. Serve bone«& fidélis ,| devotiónem nobis augeat',

&

II

intra in gáudium Dómini tui. |falütem. Per Dóminum.

m

N n

la

ratio,

Mi

Capitulum.

Ecch. 44 €

ïp

'Cce facérdos magnus ,|

Xaudi , quefümus; iD.fi"ö

|uty

ub

qui in diébus fuis plàcuit

reces noftras , quas in

Deo,& invéntus eft juftus ; & | beáti

* Confefsóris tui at-

T

intémpore iracündiz fattus | que Pontíficis folemnitáte de-

s

eft reconcilátio.

iymnug.| férimus:& qui tibi digné mé-

j

fu Redémptor ómnium, | ruitfamulári,ejus intercedén-

Perpes coróna Prefülum,|tibus méritis ab ómnibus nos

In hac die cleméntiuüs

'absólve peccátis. Per Dítm.

Indülgeas precántibus ;

d Tertiam , Antiphona-

j

ui facri qua nóminis

.Non eft invéntus.

Mu

Contéffor almus cláruit :

; Capitulum.

Éec

N

ce facérdas

Hujus célebrat ánnua

magnus. ut fupr

p r

Yj

J]

]f

Devóta plebs folémnia.

*-Drevc. Amávit eum. Dó-

Q

Qui rité mundi gáudia

minus ,

Etornávit cum.,

[]

]

Hujus cadüca réfpuens ;

V«A'.mävilt.

Stolam gló.

i

t; |

L

Commune Confefforis Pongïüciä |

1xiu

T

nam

rim índuiteum. Et ornávit., Capitulum & EHiymmnus , ut

g

j

G]ória Patri. Amávit. .

fupra in primis V efperis. 1i.

FO'C

(

Y-Elégit eum Dóminus fa-

y. Juftum dedüxit Dóminus.

j

np

cerdótem fibi.

J Ad facri-

perviasrettas. g. Etoftén-

(

ficindum ei hóffiam laudis.

dit illi regnum Dei.

Pm n*lll

Ad Maguificat,, Antiphona.

T

Ad Sextam, Antiphona.

U

j v

Ideo jurejurándo.

Amávit eum Dóminus,& or-

4l

mlhlae

apitulurm.

Eccli. 44. C

]návit eum : ftolam glóriz ín-

j

If

"A&T On eft invéntus similis

duit eum ,- & ad

i

dí& coronávit eum..

portas para-

ld

illi , qui conferváret le-

(v

vem Excélíi : fdeó jurejurán-

Sequens . Afía. .dicitur.ad

Magnificatinii. Vefp. pro fü«

ii U

do fecit illum Dóminus cref-

s

J

cere in plebem fuam.

lis fíummis Pont. Afia. Dum

Ye. br. E]égit eum Dóminus ,

effet fummus Póntifex, terré-

ss

.* Sacerdótem fibi. Elégit. :

nanon métuit,.'fed ad coelé-

seratii

i «

Y« Ad facrificándum ei hó-

ftia regna gloriófus migrávit.

qy fs h

jam laudis. Sacerdótem.

Si occurrat celebrariFeftum

Glória Patri. Elégit.

Fplurimorum — Póntificum -&

; Qui

giturt

*^Tu es facéedos . in zetér-

Conf. Offic fit ut fuprà ; fed

ls eonum

nuti.

EK. Secündüm órdi-

|

in Oratione & Sermone, qua

elchífedech.

ponuntur in fingulari , dican-

a dta

nem M

2 y

squiqi

d Nonam, Afia. Serve bone.

tur.in. plurali : & in primo

Capitulum.

! ccli. 45« C

No&G. legantur

fequentes

lurt, Qu

L'Ungi facerdótio, & ha-

| Lettiones de Scriptura.-

gitum t

PS

Delibro Ecclefiàftici,

ts D

ére laudem in nómine

ipsfus,& offérre illi incénfum

; Xettio ;

* Càp. 44«

ii b

u

m in odórem fuavitátis.

Audémus viros glorió-

gl*

:

b

reve,

'Tues facérdos,

ttiluml

fos , & paréntes noftros

* In s:etérnum. Ti es:

in generatióne fua.

Mul-:

yeben

9* Secündüm órdinem Mel-

tam glóriam fecit Dóminus

Denedi

chifedech. In ztérnum.

tium d

magnificéntia fua à feculo.

ória Patri.

"Eu es.

Dominántes in poteftátibus

T

Y^ Juftum dedüxit Dóminus|fuis, hómines magni virtü-

1 Giput

«

per vias re&tas. E* Et oftén-|te, & prudéntia fua pre-

um Dei.

diti, nuntiántes in Prophé-

MT

g g

&

P

eras, À

ntiþhona.

tis

dignitátem Prophetá-

|

IT

Qu

Ecce facérdos, , cm reliq- ddrum, & imperántes in pre-

"i

aud. jx;,' Pfal. DixitDfis.|sénti. pópulo ,

& virtüte

i

u

cum rel. de Dominica. 4,58.|prudénti& pópulis fan&if-

il

l

-&.loco ulümi Pfalm. Me.|íima -verba.

i

In periítia

æf[ammt

1énto Dómige. David. egg.|íua requiréntes modos mü-

Vi

COS,

/56,

o

NU

lxiüi

i ls

Commune Confefforis Pontificis: '
