& inflammábit in circüitu

eümaccépero tempus , ego

-

jginus

ftítias judicábo,

inimícos ejus,

od

Aquefáéta*eft terra, & om-

'KIluxérunt fülgura ejus orbi

J

terre: * vidit, &

nes , qui hábitant in ea : * ego

-/c':q;nmötæ

j (mfltCäl

confirmávi colümnas ejus.

eft terra.

33[]0!(

ixi infquis : Nolíte iníque

Montes ficut cera. fluxérunt

ij

Agere : * & delinquéntibus

à fácie Dómini : * àfácie Dó-

if ']U, |

)

Nolíte exaltáre cornu.

mini omnis terra.

vptil

Nolíte extóllere in altum

Annuntiavérunt ceeli jufti-

tiam ejus : * & vidérunt om-

gi

Qu ,&'J

cornü veftrum, * nolíte loqui

jf

advérsus Deum

iniquitátem.

nes pópuli glóriam ejus.

j

uia neque ab

Ó

riénte ,

Confundántur ommnes , qui

!

!

jf

neque ab Occidénte , neque

adórant fculptilia: * & qui

um

)

à desértis móntibus ; * quó-

gloriántur in fimulácris fuis.

niam Deus judex eft.-

Adoráte eum omnes Angeli

nl

& hunc

ejus : * audívit , & letáta eft

s &

Hunc humfliat ,

es:

exàáltat: * quia calix in manu

Sion.

Etexultavérunt filiae Judz,*

| TU

Dómini vini meri plenus

ndban

qmifto.

propter judícia tua. Dórhine.

^exad

E.tinclinávit ex hoc in hoc :

uóniam tu Dóminus aktíffi-

verümtamen fzex ejus non

mus fuper omnem terram : *

um p

D

eft exinaníta ; * bibent om-

nimis exaltátus es fuper om-

nes.peccatóres terrae,

nes deos.

BI

0

autem annuntiábo in fz-

g

Qui dilígitis Dóminum, odi-

d s

"n

i

um : * cantábo Deo Jacob.

te malum: * cuftódit Dómi-

É.t ómnia córnua peceatórum

nus ànimas San&tórum íuó.

ümiel

xb

confríngam : * & exaltabün-

rum , de manu peccatóris lIi-

tur córnua jufti.

berábit eos.

ousful

Atia. Exaltabüntur córnua

L ux orta eftjufto, * & reGis

a ad

corde Ietítia.

utife

jufti , alleluja.

Afla. Lux orta eft. jufto ,

L wtámini jufti in Dómino : *

quM

allelája: re&tis corde laetí-

& confitémini memórie fan-

inne

9

Gificatiónis ejus.

li

ioimim

tià , auelPü(ial

almus 96.

Afiá. Lux orta eft jufto , 3l-

D

(f

"T^X Ominus regnévit, exül-

lel. re&is corde Iztitia , allel.

M

um t

tet terra , * laeténtur ín-

,

Afía. Cuftodiébant teftimónia

lti

fulz multz.

r

ecépta cjus , allel.

J th j

ejus , &]i)

falmus 9$.

Nubes, & calígo in circüitu

l Deu

'ejus : * juftítia , & judícium

Ominus regnávit. iraf-

d

cántur pópuli * qui

gQ;:rä&io fedis ejus.

e-

i':iücipäfw

Z

m

Commune Apoftolorum.

51

llmp

Y

fedet fuper Chérubim , mo-|P ater nofter.

EN

veatur terra.

Abfolutio. A vínculis.

D óminus in Sion magnus , *|y.. Jube domne benedícere,

ij

& excélíus fi

Bfo. Evangélica lé&tio.

It

pulos.

uper ommes pó-

|L, é&io fantti Evangélii fe-

h

J

C onfiteántur nómini

tuo

cündüm Matthaum.

N f

"

i

bl

i

1

Le&tio vii.

-Cap. 19. d

"

t

í

i

j

i

I

magno: quóniam terribile ,

& fan&tum eft : * & honor

i,

]

N illo témpore :

ixit Pe.

regis judícium diligit.

trüsad Jefum : Ecce nos

tG

'T' u paráfti dire£tiónes : * ju-

relíquimusómnia, & fecüti

Qs

dícium & juftítiam in Jacob

fumus te : quid ergo erit

161

tu fecifti,

nobis ? Et réliqua.

RU d

Exaltáte Dóminum Deum

Homilía fancti Hierónymi

noftrum, & adoráte fcabel-

"

Presbyteri,

xtrs f

lum pedumejus: * quóniam

Lib. 3. in Matth. cáp. 19.

m

fan&tum eft.

Z

Randis fidücia : Petrus

m

Mloyfes & Aaron in facerdó-

J' pifcátorerat, dives non

tibusejus : * & Sámuel inter

füerat, cibos manu. & arte

tiüs

eos,qui ínvocant nomen ejus.

quarébat : & tamen lóquitur

Invoeábant Dóminum, &

confidénter : Relíquimus óms

T

ninsd

ipfe exaudiébat eos

* in

nia. Et quia non süfficittan-

Vetrim.

colümna nubis loquebátur

tüm relínquere, jungit, quod

ad eos.

Áiptt

perféttium eft : Et fecáti fu.

C uftodiébant teftimónia e-

mus te, Fécimus, quod jufsí-

m

jus , * & precéptum , quod

fti: quid ígitur nobis dabis

de dit illis .

pramii? Jefus autem dixit il-

i D

1

j

D ómine Deus nofter tu ex-

lis : Amen dico vobis , quod

l

audiébas eos : * Deus tu pro-

vos qui fecüti eftis me , in re-

p

|

pítius fuífti eis; & uleí(censin

generatióne , cum séderit Fí-

! ! W

omnes adinventiónes eórum.

lius hóminisin fede majeftá-

Exaltáte Dóminum Deum

tis fuz,fedébitis & vos fuper

noftrum , & adoráte in mon-

fedes duódecim , judicántes

n

2

j

te fancto ejus: * quóniam fan-

duódecimtribusIfrael. Non

&ts Dóminus Deus nofter.

dixit , Qui reliquíftis ómnia ;

-Afía. Cuftodiébant teftimó-

hoc enim & Crates . fecit Phi-

ii

tl

piaejus, & pracépta ejus ,

:

lófophus, & multi álii diví-

allelüja.

tias contempsérunt :. fed ,

[u

y'. Nimis honoráti funt amíci

Qui fecüti eftis me : quod

i

tüi Deus.

práprié Apoftolórum eft ,

/

-& Nimis.

confortàtus eft

atque credéntium.

& Wfti funt ; qui vivéntes in

'.äïifïcipättïs eárum,

Car-

xu

Commune Apoftolorutt.

uf

carne , plantavérunt Ecclé-

. Yf funt viri fantti , quos

j

eléeit Dóminus in . charitáte

$ Vs

fiamsánguine fto : « Cáli-

?

|

.Voss

cem Dómini bibérunt

34

nonfi&ta , & dedit illis gló-

amíci Dei fa&i funt.

riam fempitérnam : *

uo-

ais

u

(

. In omnem terram exívit

rum dottrína fulget Eccléfia ,

ii

onus eórum, & in fines orbis

ut folelura.

y. San&iper

fidem vicérunt regna , operáti

m

terra verba eórum. Cálicem

J D

omg

fj

Dómini.

funt juftitiam. Quorum.

G lóriaPatri. Quorum.

ibits

ni

CUjus r] Vel Quorum

Bfio.

Ad focietátem.

Cl

ii

m cólimus.

r

Le&iq ,viit

Le&ioix.

N regeneratione ;

j

cüm sé-

X occafióne hujus fen-

^f

L

nHl

« M

I derit Filius hóminis in fede

E

téntia quidam intradü-

majeftátis fue ( quando &

cunt mille annos poft refur-

j

ib

rectiónem,dicéntes , tunc no-

«l

j

mártui de.corruptióne resür-

n

gentincorrüpti ) fedébitis &

bis céntuplum ómnium re-

vos in sólis judicántium.,

rümjquas dimífimus, & vitàm

qyatg

Ml

condemnántes duódecim tri-

etérnam effe reddéndam:non

bus Ifrael: quia vobis creden-

intelligéntes , quód , fi in cé-

l:

"Ti

dilte

tibus , illi crédere nolutrunt.

teris digna fit repromíffio , in

Et omnis , qui relíquerit do-

uxóribus appáreat turpitü-

lum

mum, vel £ratresaut foróres ,

do ; utqui unam pro Dómino

sbl

dnbaf

aut patrem , aut matrem, aut

dimíferit , centum recípiat in

uxórem»aut filios , aut agros ,

futüro. Senfusergoifte eft :

sleni

propter nomen meumscentu-

Hs

Qui carnália pro Salvatóre

plum accípiet , & vitam z-

dimíferit, fpirituália recípiet:

fs

ud comparatióne & mérito

Nite W

térnam potfidébit. Locus ifte

cum illa fenténtia cóngruit,in

fuiitaerunt, quafi fi parvo

Ui tey

qua Salvátor lóquitur: Non

nümero centenárius nümerus

tisqUe.

sired

veni pacem imittere , fed glá-

compareétur.

dium. , Veni enim feparáre

Deinde dicitur Flymnus.

il jllbe

hóminem à patre fuo , & ma-

T eDeumlaudámus. x6.

AD LAUDES,

At

trem à filia, & nurum à fo-

rf

crüu : & inimíci hóminis , do-

- & per Horas , Afía.

Wtrtn

miéftici ejus. Qui ergo prop-

Oc eft precéptum me-

Ws

ter fidem Chrifti, & praedica-

[

um , ut diligátis ínvi-

"tge

tiónem Evangélii omnes atfé-

cem , ficut diléxi vos.

M Qn

&us contémpterint, atque di- |P(21mus. D óminus régnávit.

Vg

vítias , & fieculi voluptátes :]cum reliquis.. 17.

*

il

BU

ä-

ifti cérituplum recípient , &|Antiphonz. Mlajórem cha

1 f

lc

vitam &térnam poffidébunt.!tátem nemo habet , ut áni-

1

:

H

mam

i,

Comrune Apoftolorum. :

Xlii

Bl

xam fuim ponat. quis proj sicut fuit , fit jügiter

amícis fuis.

.

Qd

jl

Seclíi per omne glória. Am£.

-

i

Afia. Vos amíci rmei eftis , fi

y.Annuntiavérunt óperaDei,

j

fecéritis,qua preec

vobis. | s..Et fa&ta ejus intellexéránt;

Kl

dicit Dóminus. z A

I12«

æio

Beàti

Yj

Ad Benedi&tus ; Antiphona.

pacífici , beáti mundo corde :

.Vos, qui reliquíftis ómnia. ;

Ff

quónigm ipfi Deum vidébunt;

& fecüti eftis me , céntuplum

Qu

0i

]

accipiétis, & vitam atérnara

lum

URU

Áfía.*In patiéntja veftra pof-

(

fidébitis ànimas veftras.

] poffidébitis.

Capitulum. | Ephef. 2. d

Ad Tertiam , Anti

"t

1

a

Ratres , Jam non eftis hó-

Majórem charitátem.

hijss

äd-

[

fpites, & ádvene ; fed| Capitul. F ratres, Jam non.

1 It

eftcives Santtórum , & do-

x.br. In omnem térram ,

UM

máftici Dei : fuperedificát

* Exivit fonus eórum..: It

M üner

ommneu.

fuper fundaméntum Apofto-

. Etinfines orbis

mtun |

lórum & Prophetárum , ipfo

terrze verba eórum.

Exívite

i n

fummoangulári lápide Chri-

Glória Patri. In ómrem.

Metnr

fto Jefu.

] y-. Conftítues eos. príncipes

lDd vä[ l]

&* Deográtias. Hymnus.-

uper omnem terrí; g. Mé-

W

h4

ültet orbis gáudiis ,

mores erunt nóminis tui Dfie;

E

oelum resültet láudibus:

i

AdSextam , 'Ánti

Yopi

Apoftolórum glóriam

« | Vos amíci mei eftis.

phona-?ä*

*| ellus & aftra cóncinunt.

Capitulum.

A&. 5. b À

T

i J

)

V osfzeculórum Jüdices ,

Er manus autem Apoftos

SïlVA

Et vera mundi làümina,

P

lórum fiébant figna , &

s

i

Votis precámur córdium ;

prodígia multa in plebe.

;(W

Audite voces sápplicum.

&.br. Conftítues eos prín

iié

di

Q ui templa coeli cláuditis, ^| cipes, * Super omneri ter-

s

D

Serásque verbo sólvitis,;

» ramc

Conftítues.

» IMé-

NNos à reátu nóxios

mores ert

int nórà

à

iuis tui Dó-

H ]

Solvi jubéte , quzefurmnus.

^|mine.

Super.

!

ij

]

Pracépta quorum prótinus

G lória Patri. Conftítues.

A. Nimis honoráti funt am

Languor falásque séntiunt ;

fl

Sanáte mentes lánguidas :

citui Deus.

:

um

Augéte nos virtütibus.

s. Nimis confortátus

eít

ÍJ t , cànt redíbit Arbiter

f

principátus eórum.

In fine Chriftus fzculi ;

Ad Nonam , Antiphona. (

Nos fempitérni gáudii

|In patiéntia veftra.

Concédat effe cómpotes:

- Capitulum,

A&. s. b.

l

Patri , fimülque Fiílio ,

Bant Apóftoli gaudéntes &i

il

LINKI

Tibiqug?fm&te Spi?itus

confpé&tu | conetlii » quó-

nlam

fl

XIV

lCommxuxne Apoäo!orum,

jau

niam digni hábiti funt , proj Afía. Jurávit Dóminus , .&

nómine Jefu contuméliam

non poeriitébit.eum : 'Tu es

ati.

-

aàcérdos in zetérnum.

Ji

G

jkem

x. breNimis honoráti funt :

Afia, Cóllocet eum Dóminus

:Bgmen

* Amíci tüi Deus. Nimis.

cum princípibus pópuli fui. .

?n $ Nimis

confortàatus

eft

Pfalmus 115.

j m

*AA

m o

rincipátus eórumi.. Amícei.

udáte püeriDóminum:*

; lória Patri. INimis.

I

audateriomien Dómini.

af

ópera

Sit nomen

Dómini bene-

j

y^ Annuntiavérunt

p

Dei-

:

dítum,*ex hoc nune &

LI M]

Sy. Et fa&tà ejus i

ntellexe-

usqué in fzsculum.

JVUS I

gunt.

llfi

"l

Afolis ortu usque ad . occá-

TU

IN II. VESPERIS.

:

fum , * laudábile nomen Dó:

Afíia ]Jurávit Dóminus, &

mini.

;

fcrie

l

t

non poenitébit eum : Tu es

Excélfus fuper orines Gen-

facérdos in ;etérnum.

tes Dóminus , * & fupet

Pfalmus 109.

coelos glória ejus;

uD

Ixit Dóminus JDótniino

R

( or

Quis ficut Dóminus Deus

5is d01

Jmeo : * Sede à dextris

nofter ;quiin altis hábitat ,*

méls:

3

j tHlJ

(

& hunitlià réfpicit in coelo. ;

& interra ?

Dirüp

Donec ponam inimícos tuos;*

fcabéllum pedum tuórum.

Süfcitans à térra fnoïpe'muk": *

2l

AsU

ii

Mirgam virtütis tug eiít-

& de ftércore érigens páupe-

M

tet Dóminus ex Sion : * do-

rem:

ynináre in médio inimicórum

Ut cóllocet eüm cum princi-

Witssér

tuórum.

b

pibus , * eum princípibus

| m

tecum princípium in die

pópuli fui;

virtütis tu&in fplendóribus

Qui habitáre facit ftérilern

püntà

SanCtórum: *ex ütero ante

tisfcut

indomo; * matrem filiórum

lucíferum génui te:

laétàántem.

3 Iepl

jurávit Dóminus , & fon

Afia. Cóllocet eum Dóminus

aitum.

poenitébit euni: * Tu es 5a-

cum princípibus pópuli fui. :

tültat

eérdos in setérnum fecün-

Afia. Dirupífti Dómine. vín«

ttüicen

düm órdinem Melchifedéch.

D óminus à dextris tuis : *

cula mea ; tibi faerificábo hó-

gj

ftiam laudis:

Ihiy

confrégit in die irz fuce reges.

Pfalmus 115.

güïügäx'it |

Jjudicábit id natiónibus, im-

Rédidi , propter quod

D]

plébit ruínas : * conquatsábit

locütusfum: * ego- au-

P

It

cápita in terra multórüm.

tem humiliátus füin niris.

!

Wt Dm

I) e torrénte in via bibet : *

Ego dixi in excéffu meo : *

L]

1H0flram,

proptéreà exaltábit caput.

Omnis homo mendgm .

ln

uid

)l

Commune Apo&olorum.

XV

^5 uid retribuam. Dómino , *

l

séminant in lácrymis , *

pro ómnibus , que retríbuit

in exultatwne metent.

m

jini

e

Eüntes ibant. & flebant ,

")

mitténtes sémina fua.

C álicem falutáris accfpiam: *

P

& nomen Dómini invocábo

'V enientes

autem

venient

Il

V ota inea Dómino reddam

cum exultatióne , *

iO

*

*

- portántes

D

d

coram omni pópulo ejus

r

mampulos fuos.

1]

Afia. Euntes ibant ? & üe.

pretiófain confpéttu Dómiri

Tf D

mors Sanctórum ejus.

bant , mitténtes sémina fua.

: mjüil

o Domme, quia ego fervus

Aüa, Confortátus eft princi-

tuus: *egofervus tuus , &

pátus eórum ; & honoráti

'äd K

filius ancíllae tüae.

junt armiíci tui Deus.

Dir

upífti víncula mea : *

v]

Of

Pfalmus 138.

tibiíacrificábo hóftiam lau-

d

Omine probáfti me ,. &

t (

dis, & nomen Dómini invo-

D

cognovifti me : * tu cog-

t

cabo.

novífti feffïonem meam, &

Vota mea Dómino reddam n

ufurre&lonem meam.

iny)

Confpé&tu omnis

puh ej us,

Intellexífü cogitatiónes meas

Shh,(

in átriis domus

b.

Óómini , ln

de longe:*

sämltam Iheam , &

funiculum meum mvePcwafh-

Wif

médio tui Jerüfalem.

Afía. Dirupifti Dómine vin-

omnes vias meas

ræv1di-

culamea , tibi facrificábo hó-

fü:

*quia nom eft fermio: m

V

lmcrua mea.

ij

li

ftiam laudls.

Afía, Eüntes ibant,& flebant ,

cce Dómine ; tu c00'110V1R:I

mitténtes sémina fua.

nj

)u

Omma,novüïima,& antïqua .

T

J

Pfalmus 125.

tu formáfti me , & pofwih

N converténdo Dóminus

Iper manum tuam.

ä]E

u

captivitátem Sion, * fa&ti

rábilis fatta eft fc1äntla

fumus ficut confoláti.

tua ex me ,* confortáta eft,

i

1

l

unc repletum eft gàáudio

& noii pótero ad eam.

os noftrum ; ; * & lingua no-

Quo ibo àfpíritu tuo? * &

]i

ftra exultatióne.

quo à fácietua füsiam ?

Vilb

j

"T unc dicent inter Gentes: *

iafcéndero in coelum , tü

fT

Maguificávit Dóminus facere

illie es: * fi defcéndero in: m-

l

fernum ades.

|

cum eis.

iVagnificavit Dóminus fáce-

i sumpfero penüds meas

re nobífeum : * fa&ti fumus

dlluwlo P & habitàvéro in

!

letántes.-

extrémis maris.

Stenim illuc marius tua de-

C onvérte Dómine captivitá-

dücet.me :

;/ä

tem noftram , * ficut torrens

* & tenébit me

in Auitro.

déxtera tua.

Y

B

x

L

Gormimune Ápoftolorum.

jent

E

cdixi:Fórfitan ténebre con-| P roba me Deus , & fcito cor

culcábunt me : * & nox illu-

meum:* intérroga me , &

u

cognófce sémitas meas.

m

minátio mea in delíciis meis:

g etif

Q uia ténebre non obfcura-

E.t vide ,fi via iniquitátis in

büntur à te , & nox ficut dies

me eft ; * & deduc me in via

if

dtérna.

illuminábitur:* ficut ténebre

- j

jus , ita & lumen ejus.

-

Aia. Confortátus eft prin-

; dir

d

uia tu poffedífti renes

cipátus eórum , & honoráti

funt amíci tui Deus.

)Chïml

meos: * fufcepífti me de ute-

ro matris mez.

Capitulum. Ephef. 2. d —

a(vl

C onfitébor &bi, quia terri-

atres , Jam non eftis hó-

70[!/5 Cfl 1

n d

biliter magnificátus es : * mi-

Ffp

ites, & ádveng , fed

rabília ópera tua , & ánimà

eftis cives Sanétórum , & do«

g t

méftici Dei , fuperedificáti

p TT

mea cognófcit nimis.

imeri

Non eít occultátum os meurm

fuper fundaméntum Apofto-

à te,quod fecífti inoccülto : "

lórum & Prophetárum , ipfo.

ao

fummo angulári lápide Chriz

asdui

& fubftántia mea in inferió-

fto Tefu.

Ti o

ribus terra.

Es

Deo grátias,

Émperféttum meum vidé-

Hvmn. E xültet orbis. xiii.

«s fpl

.Annuntiavérunt óperaDei.

$unt óculi tui , & inlibro tuo.

qus]

omnes fcribéntur : * dies for-

». Et fa&a ejus intellexé:

t,di

3nabüntur , & nemoin eis.

runt.

d

Ti 4

iVlhi autem nimis honorifi-

*

Ad Miagnificat ; Antiphona.

cátifunt amíci tui Deus:

Eftóte fortes in bello ,

pu«

1 Vil

gnáte cum antíquo ferpénte

$

LJ

d.v

nimis confortátus eft princi-

átus eórum.

& accipiétis- re

gnum æte'xf;

a,l

inumerábo eos ,

& fuper

num , allelüja.

arénam multiplicabüntur : *

" Alie Le&iones pro

M

exurréxi, & adhuc fum te-

Apoftolis.

,HOH |

cum.

£

. in fecundo Nocturno.

&cin

Si occíderis Deus peccat

O

o-

Dé Expofitióne S. Auguftini

Vr

ves : * viri sánguinum decli-

Epifcopi fuper Pfalmum ..

p

náte à me.

o&togéfimum fextum.

POR

Antc medium.

Quia dícitis in cogitatióne : *

] &äng.(

Accípient in vanitáte 'civitä;

Le&to iv.

.

testuas,

Undaménta ejus in món-

L

mmïu i[

.

fNónnequi odérunt te Dómi-

tibus fanctis : díligit Dó-

)y jüdþbl

ne , óderam :* & füper inimf-

minus portas Sion.

Quare

€os tuos tabefcébam ?

funt

fundaménta — Apófto«

"tf

3' lfJIU[uI

Perfé&to ódio áderam illos: *

li ,& Prophéte ? Quia eó-

ipfir—

J:ä. Ut

& ixlitfnici*faäü fu.nt 1nibi.

rum Aau&öritas portat

1

ml-,'-'

* uj

|

n

l

Corhmme Apoftolorum.

vil

tU

(:

nitátem noftran. Quare fant

unus eécidit Tudas , in loeiim

portz ? Quia per ipfus intrá-

ipsíusfai£tusMathías ordinás

ji

Pïf':

mus ad reghum Dei. Praédi-

(

tus éft ;1mplétus eft duodená.

m

cant eriim nóbis : & cüm per

rius nümerus sédium. Primó

ipfos intrámus; per Chriftum

locum ínveni , ubi sédeàs ; &

intrámus;ipfe eft enim jánua.

l ls

fic te mináré judicatürum,

I

Et cüm dicántur duódecim

Duódecim ergo

edes. quid

ht

portie Jerüfalem, & una por-

fibi velint , videámius. Sacra.

ta Chriftus, & duódecim por-

n

méntum eft cujüsdam ünivers

Qd

te Chriftus,quia in duódecim

fitátis, quia per-totum orbem

portis Chriftus , & ídeó duo-

terrárum futürd erat Ecclé.

itrg,

denárius nümerus Apoftoló-

fia : uride vocátur hoc zdifi.

tüti, (

yeit

ruüm. Sacraméntum magnum

cium ad Chrifti compágem..

hujus. duodenárii fignificátio

i, .Beáti efüs,cüm mialedíxe-

tU y

eft nümeri. Sedébitis, iffquit,

Mannm

rint vobis hórnines , & perfea

d

fuper duódecim fedes, judi-

cüti vos füerint j & díxerint

cántes duódecim tribuslírael.

omue rnalum advérsü

m VOS ,

D

*» Vidi conjünttos viros ha-

meritiéntes ;

L

*

tT

béntes (pléndidas veftes , &

propter mie

* Gaudéte & exultáte , quó-

Itig

Angelus Dómini locátus eft

niam merces veftra c

Opiófa

lj a

ad me,dicens ; ,* 1fti funt

eft ii cocelis,

viri fanCti , facti atiíci Dei,

y. Cüm vos óderint hómi.

Atj

V. Vidi Angelum Dei for-

nés , & cum feparáverint

EHOa&

tem , volántem per médium

VOs , & eXprobráverihüt , &

yn:

coelum , voce magna clamán-

ejécerint ümen veftrüm tari-

qui

tem, & dicéntem. Ifti.

quam malumi ptopter F

?

ectio v.

hóminis.

Gaudéte.

ilium

[f

Iduódecim feilai ibi funt,

Le&tio vi.

S

(

non eft, ubi sédeat ter-

T . ídeó quia ündique

N

tiusdécimus Paulus Apófto-

E

lus,& non eritquómodo jüdi-

veliíttur ad judicándum ,

duódecimi fedes funt : ficut

d

cet: & ipfe fe judicatürum

quia ündique iritrátur iri il«

J f?S*.

dixit , nori hómines tantüm ,

lam civitátem , duódeeim

fed & ángelos. Quos ánge-

«

porte funt, Nori folüm ers

los, nift apóftatas ángcelos ?

20 illi duódecini, & Apófto:

luj h»fl

Nefcítis , inquit , quia ánge-

lus Paulus , fed quotquot

xü/

los judicábimus ? Refponde-

judicatári funt ; propter fig-

[

retergo turba: Quid te jattas

nificatiónem univerfitátis ad

l

judicatürum ? Übi fedébis :

fedes duódecim pértinent :

Duódecim fedes dixit Dómi-

uemaádmoduni

quotquot

nus duódecim Apóftolos :|

$

4

inträbunt $; ad duódecim

j

por-

xviii

Commune Evangeliftarum.

fjl

Partes

tus transmigtatónis regis

portas pértinent.

ss

enim mundi quátuor funt ,

Jóachim , fattum eft verbum

jl

ieàn

Oriens , Occidens, Aquilo,

Dómini adEzechiélerá filium

N

Buzi facerdótem: in terra

& Mlerídies. . lftz quátuor

partes. afsídué nomiünántur

Chaldaórum, fecus flumen

in Sceriptüris. Ab iftis quá-

Chobar ; & fa&ta eft fuper

E

eum ibi manus Dómini.

Et

tuor ventis , ficut dicit Dó-

(ftà

u

minus in Evangélio ; à quá-

vidi , & ecce ventus türbinis

tuor ventis fe collectürum

veniébat ab Aquilóne, & nu-

Mil

eléttos fuos : ab ómnibus

bes magna, & ignisinvólvens;

gt

ergoiftis quátuor ventis vo-

& fplendor in circüitu ejus ;

Ms

eátur. Eccléfia.

Quómodo

& de médio ejus quafi fpécies

l

elé&tri , id eft,de médio ignis.

vocátur ? Undique in Trini-

:l

|

hii

táte vocátur.

Non vocátur

£. Ecceego mitto vos ficut

nifi per baptísmum in nómine

oves'in médio Iupórum, dicit

iumq

Patris,& Filii& Spiritus fan-

Dóminus : * Eftóte ergo

j

&i. : Quátuor ergo ter du&ta

prudéntes ficut ferpéntes , &

duódecim inveniüntur.

símplices ficut colümba.

ii

umj

& Kti funt triumphatóres,&

*y, Dum Iucem habétis , cré-

Aunt C

amíci Dei , qui contemnéntes

dite in lucem , ut filii lucis üf-

tis.

Eftóte.

L

3..n'lquöd(

juffa príncipum , meruérunt

eciio ii,

:

"

efotat

pramia eetérna: * Modoó co-

ronántur , & accípiunt pal-

in médio ejus fimilità

|

j

t

p

hts

mam. y. Htifunt, qui ve-

quátuor animálium :

BY

nérunt ex magna tribulatió-

& hic afpé&tus eórum, fimili-

^pe, & lavérunt ftolas fuas in

tüdo -hóminis in eis.

Quá-

iDun]

i

sáànguine.Agni, Modo. :^ .

tuorfáciesuni , & quátuor

G lória Patri.

Modo.

penneuni. Pedes eórum pe-

dUmod

des re&ti , & planta pedis

Dibit

VANGELISTIS.

Je&tiones..

;?*RO E

eórum quafi planta pedis ví-

u QUi

Ín prime No&türno,

tuli,& fcintílla quafi afpéttus

: Non.

Ezechidlis Pro-

zeris candéntis. Et manus hó:

Aufun]

Incipit liber

"

iil

hétzg.

minis fub pennis eórum inr

ï,e&ïo 1

&

Acabp. m

quátuor pártibus : & fácies ,

à D

^b

VT fa&tum eft in trigéfimo

& pennas per quátuor par«

A 4anno, in quarto, in quinta

tes' habébant , juntteque

hIT

menfis ;; cüm effem àn médio

erant penne eorum altérius

^

Wi

ad áàlterum.

Non reverte-

il

!

captivórum juxta fiüvium

"

4l

Chobar , apérti funt coeli , &

bántur , cüm incéderent : fed

vidi vifiónes Dci.

In quintà

unumquódque ante ficiem

dj

|

tuam gradiebátur.

li

m?qlïs , Jpfe cít annus ?uin-

AOUR

Commune Evangeliftarum,

X

At

V

?

.

llmex

x Tólfhte jugum meum fu-

türa previdéntur,fübtrli

1nai?—-

per vos, dicit Dóminus , &

ratióne defcribüntur , cüm

Idid

dí(cite à me , quia mitis fum,|

IT

& hümilis corde: * Jugum

dícitur : Quátuor fácies uni ,

l fCC h

Aj

& quátuor pennz uni.

uid

vf*

enim meum fíuáve e

,

&

per fáciemynifi notítia:& quid

iil

J

onus rheum leve;

per pennas , nifi volátus ex.

y

DGM |

y. Et inveniétis réquiem

Ventuis

prímitur ? Perfáciem

quippe

animábus veftris.

ugum.

unusquísque

cognófcitir *s

|

Qul

LeGio i.

per pennas veró in altum

Ts

€C€*Imilitüdo autem vultus

ávium -córpora fublevántur:

Qd

J eórum: fácies hóminis,

Fácies ítaquead fidem pér.

lf

& fácies leónis à dextrisipsó-

tinet , pennes ad contempla.

df

rum quátuor: fácies autem

D

tiónem. Per fidem namque

Yi t d

bovis à firiíftris ipsórum quá-

ab omnipoténti Deo cognófei-

lnl

tuor,& facies áquilz .défuper

mur , ficut ipfe de fuis óvibus

! El

ipsórum quátuor. Fácies eó-

dicit : Ego fum Paftor bo:

It

rum, & penna eórum extén-

nus , & cognóíco oves meas "

(

t& défuper : due penne fin-

& cognófcunt me me

gulórum jungebantur,& due

&. Qui

i

rurfus ait: Ego fcio

E

uos

T fU

tegébant córpora eórum : &

elégerim. Per contemplatió.

unuriquódque eórum . éoram

neém veró

»qua fuper nosmet«

fácie fua ambulábat : ubi erat

Ípfos tólli

mur , quafi i áera

ii

ímpetus fpíritus , illuc gra-

levámur,

diebántur , nec révertebán-

E« Vidi conjün&tos .v'i"rös BæQ

qjnat

tur , cüm ambulárent.

)NIW

l

béntes fpléndidas veftes , &

x:, Dum ftetéritis ante Reges

Angelus Dómini locütus eft

d f'

& prafides ; nolíte cogitáre

ad me,dicens : * It funt

i

uómodo;aut quid loquámini:

t

3

viri fan&i , fatti amíci Dei.

Dábitur enim vobis in illa

y . Vidi Angelii Dei forte

ni

u

hora , quid loquàmini.

volánté per médium cael

un

ia

Ild

Y. Non enim vos eftis,

üil

;u&ü

D

a-

voce magna clamátnitem

&

cfm,m'

loquímini : fed Spíritus

dicéntem. Ifti.

[f ïïO V.

tris veftri ; quilóquitur in

Uátuüor ergo fácies uni

)

)

vobis.

Däbitur.

Q

funt :

E

(

G lória Patri. .Dábitur.

-quia fi requíras

All)

quid Matthasus. de incarna-

Ín fecundo No&turno.

tóne Dómini séntiat : hoe

J

De ExpofitióneS.GregóriiPa-

a?

nimírum fentit , quod Mar-

|

rEzechiéléProphétá.

cus ; Lucas ; & Joánnes.

Si

Homit

3.lib. r. Lettio. iv.

qu&ras , quid Joánnes sén-

j

j

Antta quátuor animália ,

tiat ; -hoc

]

S

procul dübio, quod

qu? prophetíae fpir..it»u fu-| Lu

cas., Marcus , &. Mat-

D2

i

th:ngs.

E

4

XX

Communä Evangel

e9

L

itarume

"

theus. Si qua

ras quid

Mar- (div:

in

itáte annüntiant , per

B

cus ; hoc quod Matthaus,;Jo-

| contemplatiónis pennam qua-

!

QU

ánnes , & Lucas.

Si quaras

fi in áera levántur. Quia íta-

n

d

quid Lucas ; hoc quod Joàn-

que ura eft fides incarnatió-

nes; Matthaeus , & Marcus

nis ejus in óntnibus , & par

g a |

fentit. Quátuor ergo fácies

contemplátio divinitátis ejus

yntitt

uni funt : quia notítia fidel ,

insíngulis , re&té nunc díci-

l

ioa

qua cognofcüntur à Deo, ipfa

tur : Quátuor fácies uni , &

l

15 C

eít in uno, que eft fimul in

quátuor penna uni.

ss Hti funt triumphatóres, &

!

quátuor. Quidquid enim in

u)

uno invéneris ,. hoc in ómni-

amíci Dei , qui contemnentes

Ub

AAf

bus fimul quátuor cognófces.

juffa príncipum , meruérunt

, . Beáti eftis, cüm maledí-

premia stérna

*

[.]

* Modó

j fjf

"I

xerint vobis hómines, & per-

coronántur , & accípiunt pal«

1 of

fecüti vos füerint,& díxérint

marn.

, Mi funt , qui ve-

omne malum advérfum vos ,

nérunt ex magna tribulatió-

i

st

jnentiéntes , propter me :

ne , & lavérunt ftolas füas iJ;

*Gaudéte , & exultáte , quó-

sánguine Agni. Modo.

G lória Patri. Modoe.

1C&e Q

pniam merces veftra copiófa

x

-

éft in coelis.

^ Cüm vos

In tertio Nocturnoy

óderint hómines: & ciütm fe-

[,é&io fan&i Evangélii

fc.;

d Ti

itcil

paráverint vos , & exprobrá-

,cündüm Lucam.

tle

verint, & ejécerint nomen

L.eCtio vii.

Ca

IOe

veftrum tamquam malum

N illo témpore:De

fi

návit

i

Dd

propter Fílium hóminis.Gau-

Dóminus & álios feptuagín-

inb at

déte.

Le&io vi;

ta duos , & mifit illos binos

T quituor penne uni:

ante fáciem fuam in omnem

L V

Tem

quia Dei omnipoténtis

civitátem & locum , quó erat

Filhium. Dóminum noftrum

ipfe ventürus. Et réliqua.

Merat

HomilíaS. Gregórii Papz. .

AitÜres

Jefum Chriftum fimul omnes

concórditer przedicant : & ad

.Homilia 1

in Evang.

Qütür

divinitátem ejus mentis ócu-

^w Ominus

&

Salvátor no-

Yittit.

fter, fratres charfffimi ,

hd

los levántes , penna contem-

platiónis volant. Evangeliftà-

aliquándo nos fermónibus ;

u

"

'

rum ergo fácies ad humanitá-

aliquándo —.vero

opéribus

QUs

tem Dómini pértinet , penna

ádmonet. Ipía étenim facta

Rn

ad divinitátem : quiain eum ,

ejus praecépta funt: quia dum

ïu'pltu;.

quem corpóreum afpíciunt ,

áliquid tácitus . facit ; quid-

dils

Wt

quafi fácies inténdunt : fed

ágere debeámus , innotéfcit.

DOm

dum hunc effe incircumferíp-

Ecce enim binos in przdica-

1

tum atque incorpóreum €ex

ittit.;

tiönem. difeípulos m

»ïlftülpx

quia

Á

Commune unius Mattyris.

*xi

li

L

uia duo fünt preecépta cha- | rum do£trína fulget Eccléfia,

ritátis, Dei vidélicet amor ,|ut foleluna. 3. San&i per

i (J

(

& próximi : & minüs quàm

fidem vicérunt regna,operáti

l

inter duos cháritas habéri

funt juftítiam. Quorum. -

l

i

non poteft. Nemo enim pro-

G lóriaPatri. Quorum,

T

rié ad femetípfum habére

LcGio ix.

UT

charitátem dícitur : fed dilé-

Incnamque eísdem prze-

f

H

dicatóribus Ifaías dicit :

&tio in álterum tendit, ut chà-

I

gitas effe poffit.

Paráte viamDómini,reClas fá-

WM"

w.. Wi funt, qui vivéntes in

cite sémitas Dei noftri, Hinc

J

filiis Pfalmifta ait : Iter fáci-

carne , plantavérunt . Ecclé-

QT.

fiamsánguine fuo: * Ciáli-

te el , qui afcéndit fuper oc-

»

cem Dómini bibérunt , &

cáfum. Super occáfum nam-

IRJ

QY

li

amíci Dei fa&i funt.

ue Dóminus afcéndit : quia

la

, -Inomnem terram exívit

unde in paffióne occübuit, in-

Ti

Á

onus eórum, &in fines orbis

de majórem fuam glóriam re-

l

ibl

£erra verba eórum. Cálicem.

furgéndo manifeftàvit, Super

li

l

. Lefüio vui.

occáfum vidélicet afcéndit ,

l

l

Cce enim binos ad pre-

quia mortem, quam pértulit ,

E

Ti

h

UM

dicándum difcípulos Dó-

refurgéndo calcávit. Ei ergo

n

eminus mittit : quátenus hoc

qui afcéndit fuper occáfum

A

nobis tácitus fnnuat, quia qui

iter fácimus , cüm nos ejusg

méntibus

A

charitátem erga álterum non

glóriam veftris

l

€

habet, praedicatiónis officium

predicámus , ut eas & ipfe

fufcípere nullátenus debet.

poft véniens , per amóris fu$

lu

lj

Bené autem dícitur ; quia mi-

reseéntiam illüftret.

l

Q

w

fit eos ante fáciem fuam in

-T e Deum laudámus. x6.

omnem -«ivitátem & locum ,

COMMUNE.

qu i

Unius Martyris.

ub

quo erat ipfe ventürus. Pre-

J

i

:dicatóres enim fuos Dóminus

Ad Vefperas, Antiphona.

séquitur t quia predicátio

ui me conféffus.

cum ree

j

ravenit , & tunc ad mentis

Yiquis de Laudibus. «xxit«

"

P(al. Dixit Dóminus.

CurX

g

noftrz habitáculum Dóminus

xenit,quando verba exhor-

reliquis de Dominica. " 126.

& loco ultimi , Pfal. L, au»

[

tatiónis preecürrunt , atque

H

er hoc véritas in mente Íu-

dáte Dóminum omnes Gen-

i

f

cípitur.

tes. 130

M

:*« Mti funt viri fantti , quos

Capitulum.

ac. r. b

W'a

Eátus vir, qui

i

Íuffert ten»

-elégit Dóminus in charitáte

li

monfi&ta, & dedit illis gló-

b

tatiónem : quóniam cüm

riamfempitérgam : " Quo-

prqbäætus Eüesriþ » accípie

IO«

t)COe

3

Á

ixïi

: Cgmfnune unius Martyris.

]

in

tónam vitea ,quam repromi-

IM

*

fít Deus diligéntibus fe.

fio gloriófa ttos p:&tgggt- Pæ.f

Dóminum.

j

Hytmnus.

Alia Oratio,

1

101'1"

Eus tuórum militum

Eus, qui nos beáti:. '!,

ysti

: Sors, & coróna , pre--

[

Maártyris

tui

atqueé

mium ,

Pontíficis ánnua folemnitáte

quärul

um C

Laudes cànéntes Mártyris

letíficas : concéde propítius ;

1f

Absólvenexu críminis,

ut cujus natalítia cólimus , de

m

FI ic nempe mundi gáudia ,

ejusdem étiam - prote&tióne

Et blanda fraudum pábula

gaudeámus. Per Dóminum.

u

Ym

Ymbüta felle députans

Pro Martyre tantüm, .. "

w;quäm

Pervénit ad coeléftia.

'Oratio.

i

WWM

P. cenas cucürrit fórtiter ,

Raefta, queefumus , omni-

t süftulit viríliter ,

d

j

L J potens Deus : ut,qui beáti

)

ij

Fundénsque pro te sánguiné, [N. Mártyris tui natalítia có-

n

JEtérna dona póffidet.

limus , interceffióne ejus- ih

Cj b.hoc precátu süpplici -

tui nóminis amóre roboré-

Vi

mur.

njul

"Te pófcimus piíffime ,

Per Dóminum.

|

3n-hoc triümpho Martyris

Alia Oratio,

-Ljrum

i ]

^

i

Imítte noxam sérvulis.

Refta, quiefumus , omní-

Vithus

, aus & perénnis glória

potens Deus , utinter-

hP

A Patri fit atque Fílio ,

i

cedénte beáto IN. Mártyre

San&to fimul Paráclito ,

tuo,& à cun&is adverfitáti-

J]MW !

In fenipitérna fecula. Amen.

bus liberémur in córpore ,.&

u

Ü

Y5 Glórià & honóre coroná-

à pravis cogitatiónibus mun-

] eüm Dómine.

démur in mente.

Per Dfim.

W KQSW

w. Etconfüituífti eum fuper.

Ad Matutinum, Invitator.

vt

Mil

ópera mánuum tuárurm.

R egem Miártyrum . Dómi-

Ad Magnificat , Antiphona. :

num,* Veníte,adorémus.

rítc

Yfte Sanctus pro lege Dei fui [P(1. V eníte , exultémus. 2.

tUm *

ue ad mortem , |id

uve

certávit usq

/

ymnus. D 'eus tuorum mf-

z

& à Verbis impiórum non:

litum. ut fupra.

3 l«

M*

itm

tímuit : fundatus enim erat;

In primóo Notiurno , Affa.

ipra firmam petram,-

In lege Dómini fuit volüntas

QUil

f

^

!

1

e & Pontifice,

ejus dié ac noGte.

s

u

"Pro Maïjä

ratio.

Pfalmus t.

bll W

Nfirmitátem noftram r

e-

Eátus vir , qui non ábiit

[nr

[

[

:

b

[

. fpice omnipotens Deus: &

in eonsílio impiórum , &

qüia pondus própri& aGtiónis

in via peccatórum non fte-

aLIIM

grávat,beáti "W. Maàrtvris

tit, * & in cáthedra .peftile'n-

Ti

!

tui atque Pontíficis intercef- |tia non fedit.

S ed

a

oco

»x

1m-

--- Commune unius IMartyris

EPW

Seci m lege

Dómint volüntas| Rex ab €o fuper. Sion mon«

tem fan&um ejus- ,. * prgedie

Og

l

ejus, * & inlege ejus medi-

tábitur die ac nocte.

cans precéptum ejus.

L

£t erit tanquam lignum,quod

D óminus dixit ad me : * Fí-

D.

plantátum eft fecus decürfus

lius meus estu , ego hódie

I

Íh

aquárum , * quodfructum

énui te,

lcede j

fuum dabit in témpore fuo.

Póftulaà me , & dab

0 tibi

n*

Gentes hereditátem tuam : *

Ml

E t fólium ejus non défluet: *

i I

& ómnia, quecümque fà-

& poffeffionem tuam. tér

nos terra.

1

-

Pfdem

clet ,

rofperabüntur.

didi

um

Non

j

c ímpii , non fic : * fed

R& eges eos in virga férrea , *

1

& tanquam vas figuli con-

