viam, in médiis sémitis ftans,

$; Magna enim funt judícia

juxta portas civitátis in ipfis

tua Dómine , & inenarrabilia

imor«

fóribus lóquitur, dicens : O

verba tuà:

Magnificàáft

us

f

ópulumtuum , & honoráfti.

FUPT

viri , ad vos clàmito , & vox

ynea ad filios hóminum.

In-

y'. "Transtulífti illos per Ma-

Ml

tellígite párvuli aftütiam , &

rerubrum , & transvexiífti

vemif

infipiéntes animadvértite, Au-

eos peraquam nímiam, Mag-

fiumd

díte,quóniam de rebus mag-

nificáfti.

e&io iij

Q m

nis locutüra fum : & aperién-

Go fapiéntia hábito in

Ya

E

turlàbia mea, ut recta prae-

consílio , & erudítis in-

Qüüt

dicent.

térfum cogitatiónibus, Timor

Qingt

Dómini odit malum: arrogán-

&. Dómine Pater , & Deus

fs

vite meae,ne derelínquas

tiam , & fuperbiam , & viam

at

me in cogitátu malígno : ex-

T

avam, & os bilíngue detc-

La

tolléntiam — oculórum 1ieó-

ij

OT.

Meum eft- consílium

rum ne déderis mihi , & de-

& cquitas, mea eft prudén-

fidérium malígnum avérte à

tia ; mea eft fortitüdo. Per me

11e Domine

*

L

aufer à me

Reges regnant,& legum con-

tty

concupifcéntiam :* Etàáni-

ditóres jufta decérnunt. Per

Min

1lo irreverénti & infruníto

me príncipes fmperant, & po-

Q

netradas me Dómine.

téntes. decérnunt juftítiam.

f

q

yx-.. Ne derelínquas me Dó-

Ego diligéntes me díligo: &

ts

mine , ne accréícant igno-

qui mané vígilant ad me , in-

l

rántie me& , nec multipli-

vénient me.

U

c,e*ntg.lr delíttamea. Et.

xw.Que funt in corde hó-

ini-

N

il

t

L]

Ínfra Hebdom. i. Augufti.

lh

t

i

minum , óculi tui vident Dó- |fuas , maniféftus erit.

Zggui

Uf)'mm

i

mine, & in Bibro tuo ómnia

ánnuit óculo , dabit doló-

fcribéntur: * Homo videt in

rem : & ftultus

Mlmm,

Wläbiis Vere

VromM fx

fácie , Deus autem in corde.

berábitur.

fi

h

Y^ Omnia enim corda feru-

m coali. 2

go.

i

tátur , & univérfas mén-

m Gyru

TLeGio

1Me

ov

Tl Ms

f

BI

tium cogitatiónes intélligit.

Ena vita;os jufti : & o$

MU

Homo.

impiórumóperit iniqui-

G lória Patri. Homo.

tátem.

dium süfcitat rixas :

Phh&m I

1: d

FERIAQUINTA.

& univérfía delíGta óperit chá-

De Parábolis Salomónis.

ritas.

In lábiis fapiéntis in-

AU e]j

Ledto 1.

ap. IO»

venitur fapiéntia : & virgain

1 f

j

lt

3

N H:*

"x

1 u

:

(f

*Hlius sápiens Ietíficat pa-

dorfo ejus, qui índiget corde.

trem: filius veroó ftultus

Sapiéntes abfcóndunt fcién-

Ht

maeftítia eft matris fuee. INil

tiam: os autem ftulti confu.

próderünt thesáuri impie-

fióni próximum eft. "Sub.

It

Mi

tátis : juftítia vero liberábit

ftántia dívitis, urbs fortitü.

àmorte. Nonaffiiget Dómi-

dinis ejus : pavor pàuperum ,

lj

uv

nus fame ánimam jufüi , & in-

egéftas eórum.

Opus : jufti

(

Ts

sídias impiórum fubvértet.

ad vitam : fructus autem ím-

(55

Egeftátem operáta eft manus

pii ad peccátum.

TAl

T

remiffa: manus autem fór-

&. Emiítte Dómirie. 290.

TM

Qui ní-

FTERIA STEXT

li

[

tium divítias parat.

titur mendáciis , hic pafcit

De Parábolis Salomónis.

j

It

ventos : idem autem ipfe sé-

Le&io .

ap.14. -

QU

quitur aves volàntes.

Qui

Apiens mülier eedíficat do-

j

J

cóngregat in meffe , filius sá-

mum fuam : insípiens ex-

if

t

iens eft : qui autem ftertit

trüctam quoque mánibus dé-

uf

m1 "

eeftáte , filius confufiónis.

ftruet. Ambulans reGto itíne-

j

& In prirïæäs ü'2389.

re,& timens Deum , defpíci-

,frr

fs

turab eo; qui infámi grádi-

/n

h

EnedíGio Dómini fuper

tur via. In ore ftulti virgza fu-

ii

f

b

pérbie , lábia autem fapién-

caput jufti : os autem

jl

impiórum óperit iníquitas.

tium cuftódiunt eos. Ubinon

HI- Ph

Memória jufti cumláudibus:

funt boves,presépe vácuum

Vr

& nomen impiórum : putré-

eft: ubiautem plürime sé-

T

l

fcet. Sápiens corde praecép-

getes , ibi maniféfta eft forti-

l)

tasüfcipit: ftultus ceditur

tüdo bovis. Teftis fidélisnon

h

lábiis.

Quiámbulat fimplií-

mentítur:profert autem mens

'jter ,ámbulat confidénter

dàcium dolófus teftis..

j

l

fqui; autem] deprávat vias

$. Damihi Dómine. 29t.

í

4

[

295

Infra Hebdom. i, Augufti.

- Le&io i

pirituum ponderátor eft Dó-

mth

j U

: M

&rit derífor fapién-

minus. Revéla Dómino ópera

mbet f

Q

/ tiàm,& non ínvenit : do-

tua , & dirigéntur cogitatió-

Grína prudéntium fácilis.Va-

nes tug. Univérfa propter fe-

^ Qua

BU

de contra virum ftultum , &

metípfum operátus eft Dómi-

nefcit lábia prugéntie. Sa-

nus:ímpium quoque ad diem

feo I

Aronu:

piéntia cállidi eft intellígere

malum. : Abominátio Dómi-

viam fuam: & imprudéntia.

ni eft omnis árrogans : étiam

ftultórum errans.Stultus illü-

fi manus. ad: manum füe

;it ,

*

det peccátum, & inter.juftos

non eft ínnocens:

morábitur grátia. Cor , quod

z. Dómine Pater. 294.

li

novit amaritüdinem .ánima

Le&io ii.

1j

ld

fucjin gáudio ejus non mifcé-

Nítium viz bonz , fácere

bitur extráneus. Domus im-

]

E

juftítiam:accépta eft autem

j

X«

p

piórti delébitur: tabernácula

apud Deum magis , quàm im-

IULaS

veró juftórum germinábunt.

molárehóftias. Mifericórdia

x. Iníüum fapiéntig. 261.

& veritáte redímitur iníqui-

i

fift

u

Qf

- Le&io iii.

tas : & in timóre Dómini de-

q* etvia,quae

V.

a.

clinátur à malo. Cüm placüe-

ktam

A 7.mini jufta: novíffima au-

rint Dómino viz hóminisjini-

f lib

0

tem ejus dedücunt ad mor-

mícos quoque ejus convértet

lib

tem.Rifus dolóre mifcébitur,

ad pacem.

élius eft parum

N

f

ULCT

& extréma gàáudii lu&tus óc-

cum juftítia , quàm multi

cupat. Viis fuis replébitur

fru&tus cum iniquitáte. .Cor

Hur

li

ftultus , & fuper eum erit vir

uml

hóminis difpónit viam fuam :

!]

bonus. Innocens credit omni

fed Dómini eft dirígere gref-

| ao

verbo : aftütus |consíderat

fus eius.

m

ho

reffus fuos. Fílio dolófo ni-

*. Magnacnim. 294.

eso

il erit boni : fervo autem fa-

"Le&io

n

NT

piénti prófperi erunt a£tus,&

Ivinátioin làbiis Regis .

C

dirigétur via ejus.

Sápiens

in judício non errábit

Tif

timet, & declinat à malo: ftul-

os ejus. Pondus & ftatéra ju-

(n

tus tránfilit, & confidit.

dícia Dómini funt : & ópera

tn,

$. Verbum iniquum. 261.

ejus omnes lápides sácculi.

N

(s A TIBA L.

AbominábilesRegi,qui agunt

BI

De Parábolis Salomónis. -

ímpié : quóniam juítítia fir-

,)þï

*

a0XC ,ïo ia :

&

Cap. . 16.

mátur sólium. Volüntas Re-

,

Ominis eft ánimam pre-

gum lábia juftà : qui re&ta

| Qu

ï

H

Y

,

paráre : & Dómini gu-

lóquitur , diligétur. Indig-

] pl

bernárelinguam. Omnes viz

nátio Regis , nüntii mortis :

4 t

& vir sápiens placábit cam.

D

örrügis patent öcqlis €jus ;

/

N

U

h

Dominica ii. Augufti,

2

-Rüe

il

Yn hilaritáte vultus Regis vi-

T

t

omnes. colles generávit. me

Dóminus.

3

um

ta : & cleméntia ejus quafi

Ti

imber ferótinus.

Y^ Quando preparábat coe-

n

g. Qusefunt. 294.

los , áderam , cum eo cun&ta

i

mlSh'[

D

Ad WMla

guifica

t, Antiphona.

compónens. Antequam.

D

Qu

Ego in altíffimis hábito : &

CCH0 1

T

thronus meus in co

"Hf m' 00 n,

4

:

]ümna

Unétee res difficiles:non

nubis.

.poteft eas homo explicá-

u

ADOMINICA IL

re lermóne.

Non faturátur

D

£

T

Ausufti. -

óculus vifu , nec auris audítu

t

[

';Inp

rimo Noéturno,

implétur.Quid eft;quod fuit ?

l]j

|

. Incipit liber Ecclefiáftes

ipfum quod futürü eft. Qüid

|

ff fät*

- oLetio 1.

Ys

eft , quod fadtum eft ? ipfum

à

Al

Erba E

ccleüäf?z:ïaä.

, filii

quod faciéndum eft. Nih;l fub

v

David, Regis Jerüfalem.

ífole novum : nec valet quis-

I

Ü

Vánitas vanitátum , dixit Ec-

quam dícere : Ecce hoc re-

] rec'e*::

j

l

!N

Ul

"

clefiáftes : vánitas vanitátum,

cens eft : jam enim precéffit

Ils

& ómnia vánitas.

Quid ha-

in fzeculis , que fuérunt ante *

if Cuy

bet àmpliüs homo de univér-

nos. Noneft priórum memó-

Vi hinty

fo labóre fuo , quo labórat

ria: fed nec eórum quidem ,

^ Gs u

fub fole ? Generátio preeterit,

qua& pófteà futüra funt , erit

& generátio ádvenit: terra

dius hn

recordátio apud eos , qui fu-

D

, (uim z

autem in aetérnum ftat. Ori-

türi funtin.novíffimo.

wutd (

7

tur fol , & óceidit , & ad lo-

&. Gyrum coeli circuívi fola,

jv d

cum fuum revértitur : ibíque

&in flüctibus maris ambulá-

L

renàfcens , gyrat per merí-

vi,in omni gente , & inomni

diem , & fléttitur ad Aquiló-

$

.

P

ópulo .primátum — ténui

tb

nem : luftrans univérfa in cir-

Superbórum, & fublímium

cüitu pergit fpíritus , & in

colla própria virtüte calcávi.

D

[

círculos fuos revértitur. Om-

miti

j

Y Ego inaltíffimis hábito , &

nia flümina intrant in mare ,

thronus meusin colürrma-nm

j

l

7

& mare non redündat , ad lo-

"

/

bis.. Superbórum.

m'ff

J

ï

cum , unde éxeunt flümina ,

CCCGIO 1.

g

yevertüntur ,

ut

Ííterüm

. Go Ecclefiáftes fui. Rex

fluant.

(

. Yrael in Jerüfalem , &

&, In princípio Deus , ànte-

propófui in ánimo meo

aE

quam terram fáceret , priüs-

Ti

j

quaerere , & inveftigáre fa-

quam abyffos conftitüeret ,

piénter de ómnibus , qu&

;

U

priüsquam prodüceret fon-

fiunt fub fole.

Hanc occu-

fecU þ

j

tes aquárum

* Antequam

patiónem péffimá dedit Deus

j

montes - collocaréntur , ante

filiis hóminum , ut o

ccupa-

j

j

9

ren-

Dominica li. Auguft-

mae

j

eBätW

yéntur in ea. Vidi cuncta,que

us voluptátem ab hot«

q1

el

funt fub fole,& ecce univérfà

tórum & córporum formosó-

rum grátia, & omnem , ut

hily

vánitas ; & afflídio fpíritus.

gvacl

Pervérfi difficilé corrigün-

ita dicam , obleCtatiónis &

tur, & ftultórum infinítus eft

refrigérii viam feGtàndo.

m

ys i ij

nümerus. Locütus fum in

z. Damihi Dómine sédium

um v

corde meo,dicens: Ecce mag-

tuárum affiftrícem fapiénti& ,

nus effé&us fum , & praecéffi

& noli me reprobáre à püeris

ye 16

omnes fapiéntia , qui fuérunt

tuis: 9 Quóniam fervus tuus

gijret

ante me in Jerüfalem:& mens

fum ego,& filius ancílle tuz.

ucelld

y'. Mitte illam de fede ma

du ä

mea contempláta eft multa fa-

j!

su,

piénter, & dídici. Dedíque

nitüdinis tuze , ut mecum:

cor meum, ut fcirem prudén-

& mecum labóret.

Qua',.

Tf

vt

tiam , atque do&trinam , er-

*iam.

rorésque & ftultítiam.

Le&iO Vs

um (

T ubi inde ad fe revér-

I

jl

$, Emiítte Dómine fapien-

W

al

tiam de' fede magnitüdinis

us, & quafi ex umbrófa

tue,ut mecum fit, & me-

quadam abyíío ad lumen ve-

jim

j

!Dv

l

cum labóret :

* Utíciam,

r& fapiéntiee refpícere váluit,

Heris

ä

quid accéptum fit coram te

tune fublímem illam , & cce-

omni témpore.

lis dignam emífit vocem: Và-

lii re

[ DUw

«x. Damtihi Dómine sédium

nitas vanitátum , dicens , &

tuárum àaffiftricem . fapién-

ómnia vànitas. Hanc & vos,

ïf

m

tiam.

Ut fciam.

& hac füblimiórem, fi volué-

l)

Wif

Glória Patri.

Ut fciam.

ritis , efferétis fenténtiam de

DT

Ínfecundo No&turno.

intempeftíva hac voluptáte, fi

v

qm

Sermo fantti Josnnis Chry-

aliquantífperà mala confue-

$

0

q

tüdine vos fequeftravéritis.

t«

Serm.-contrà concubinarió

3. Inftium fapiéntie timor

tlént

in fine tom. 4.. Le&ioiv.

Dómini :

? intellé&tus bo-

m

C*Alomon cüm fzculárium

nus ómnibus faciéntibus eum:

i

tT

rerum ' concupi(céntia te-

laudátio ejus manet in fzcu-

nerétur, magnas eas & admi-

Ium fzeculi.

TW

f

AT

ràándasputábat , multüimque

- Y^ Dilé&o illfus cuftódiale-

Id

ineislabóris & felicitüdinis

gum eft : quia omnis fapién-

I

infumébat , magníficas eedifi-

tia timor Dómini. Intellé-

hN

Ctus.

At

cándo domos , copiófum coa-

TLceG8io vi.

cervándo aurum , congre-

IT

ándo Cantórum choros ; và-

amvis autem à Salo-

E

QG

0

,

Nl

riagénera miniftrórum men-

ne faculis fuperióri-

pie'ntiæ

& bänt

fe & popíne , quære'ndo áni-

bus npn tam multa fa

exi-

l

Vi

| Infra Hebd.ii. Auguft, —

z

p

exigebátur difigéntia : neque

&us : SanGtus , San&tus Dómi-

g i

J

l

Ufn

enim delícias lex vetus pro-

nus Deus Sábaoth :

$ Ple-

hibébat , neque áliis frui fu-

na eftomnis terra glória ejus.

] Ublfäqg

i

g;

Eu

pervácuis dicébat vanum: át-

y^. Tres funt, qui teftimó-

tamen & fic fe habéntibus re-

nium dant in ccelo, Pater ,

LU v

Verbum, & Spíritus fan&us ;

mj

bus, in ipfis contuéri licébit ,

quam viles,& vanitáti obnó-

& hi tres unum funt.San&Gus,

Drold ,'

xie res fint..

Nos veroó ad

Glória Patri.

Plena eft.

tf

ynajórem vocáti vitam , & ad

FERIA SECUNDA.

Iul

excelléntius faftígium afcén-

De libro Ecclefiáftz.

T0b foer

dimus, & in majóribus exer-

LeGioi

Cap- ?;

U mretun

cémur paleftris:& quid àliud,

Ixiego in corde mceo ?

d (

D

Vadam & affiuam delí-

quàm quód , ficut fupérnze

hw

virtütes intelleGCtuáles & in-

ciis , & fruar bonis. Et vidi,

W

corpórezille , vitam infti-

quód hoc quoque effet váni-

.

tüere jubémur ?

tas. Rifum reputávi erró-

*'uajla:»brüü

$&* Verbum iníquum , & do-

rem , & gáudio dixi

[2

*

Quid

)d ltv

lófum Ionge fac à meDómine:

fruftra decíperis? Cogitávi in

fpieni

Divítias & paupertátem ne

corde meo abftráhere à vino

ilhm t

déderis mihi , fed tantum ví-

carnem meam , ut ánimum

vt

&ui meo tríbue necefsária.

meum transférrem ad fapién-

dican

* Duo rogàvi te, ne déne-

tiam , devitarémque ftultí-

fcdn

ges mihi , ántequam móriar.

tiam , donec vidérem , quid

$

n l

Divitias.

effet àtile filiis hóminum

.

L

NT

GlóriaPatri, Divítias.

quo fa&o opus eft füb fole

x vi*;, Dómine Pater, & Deus

nümero diérum vite fue t

viig

vitee mez ,

ne derelínquas

Mlaagnificávi ópera mea , cedi-

Yi (

,eümveji-l

me in cogitátu malígno : ex-

ficávi mihi domos , &

plantá-

y

tolléntiam oculórum meó-

vi víneas.

N

j

N

s

l

rum ne déderis mihi , & de-

$r« Ne derelínquas. 292.

^

wpf]"u)

1

fidérium tmalígnum avérte à

CU0 1f«

me Dómine :

aufer à me

Ofsédi fervos & ancil-

ll ZVU

concupifcéntiam :

Et áni-

X. las , multámque famí.

mo irreverénti , & infruníto

liam hábui , arménta quoque

il

;

1

ne tradas me Dómine.

& magnos óvium greges

[

Y^ Ne derelínquas me Dó-

ultra omnes , qui fuérunt an-

J

mine , ne accréfcant ignorán-

te me in Jeráfalem : coacer-

tia mez , nec multiplicéntur

vávi mihiargéntum, & au-

l

(I

E.

i

rum , & fubftàntias Regum,

"-

delíCta mea.

5j. Viit» Duo Séraphim clamá-

ac provinciárum : feci mihi

i

bantalter ad àlterum:

San-

cantóres , & cantatríces

?

IW

"l

j

[o)

Ínfra Hebd. i. À

fti

j

A deliciasfilióru

m hóminum,

des ,

Uäu

tempus colfigéndr,

w

'Tempus amplexándi, & tem.

( md (

fcyphos & ürceos in minifté-

«t

yio ad vina fundénda : & fu-

us longé fieri ab ampléxi.

Qu

pergréffus fum ópibus om-

us. lempus acquiréndi , &

1

j

tempus perdéndi.

"I empus

f j

nes , qui ante me fuérunt in

$ l

jJeráfalem : fapiéntia quoque

cuftodiéndi, , & tempus abji-

p

erfeverávit mecum.

ciendi.

'Tempus feindéndi,

& tempus confuéndi. "Tem-

p

&, Magna enim funt. 292.

peli

ET

Le&io ul.

pus tacéndi , & tempus lo-

'T ómnia , que

defidera-

uéndi. .. 'T'empus dile&iónis

[f

vérunt óculi me1 , non

l..

tempus ódii. Tempus bel-

I

ID

el

negáàvi eis : nec prohíbui cor

li, & tempus pacis.

meum , quin omni voluptáte

s. Prebe fili. 293.

e

erliti

fruerétur , & oblectáret fe in

vtur

pl Ms o pH

his, qu& preparáveram ; &

Jion

hanc ratus fum partem meam,

mo de labóre fuo ? Vi-

gtf

fi üterer labóre meo. Cüm-

di affiictiónem , quam dedit

Deus filiis hóminum , ut di-

gullo |

que me convertíffem ad uni-

m

véría ópera , qu& fécerant

ftendántur in éa. Cunéta fecit

ve'nteg

manus mez , &adlabóres,

bonain témpore fuo, & mun-

q )

in quibus fruftra fudáveram ,

dum trádidit difputatióni eó-

j

vidiin ómnibus vanitátem ,

rum , ut non invéniat homo

fbf

& afflictiónem ánimi , & nihil

opus , quóffoperátuseft Deus

t

bt

permanére fub fole.

ab inítio usque ad finem.

finmi

Qu funt. 292.

cognóvi , quod non effet mé-

tuliit

äa

ERIA. TERTIA.

lius,nifi lgetári, & fácere bené

i

in vita fua. Omnis enim ho-

De libro Eeclefiáftz.

Qu

Le&io 1

Cap. 3.

mo , qui cómedit , & bibit ,

i Di

Mhnia tempus habent,

&

& videt bonum de labóre

O

fuo hoc donum Dei eft.

fuis fpátüs tràánseunt

univéría fub ccelo. "'empus

s. Inítium fapiéntie. 293.

f

nafcéndi , & tempus morién-

— : X,e81o ii

fus,

di.

Tempus plantándi , &

Idici , quód ómnia ópe-

tll

tempus evelléndi , quod plan-

: ra, que fecit Deus, per-

tb

tátum eft.. 'Tempus occidén-

fevérent in perpétuum : non

teà

di , & tempus fanándi. 'Tem-

póffumus eis quidquam ád-

tile

us deftruéndi, & tempus

dere , nec aüférre , qu& fe-

Wif

edificándi. "Tempus flendi ,

cit Deus, uttimeátur. Quod

f

fattum eft , ipfum pérmanet :

& tempus ridéndi. 'empus

lin

plangéndi, & tempus faltán-

qua futüra funt, jam fué-

lls

di. Tempus fpargéndi lápi-

^ &Deus inftáàurat ,

W

i runt -:

quod

ä

UT

Infra Häbä'om. l. A-ugufïï,

Of

m

quodábiit. VWidi fub fole in

recógitat , dicens * Cui labó:

n

loco judícii impietátem, & in

rO , X fraudo ánimam mean

D

N

loco juftíti iniquitátem. Ft

bonis * In hoc quoque váni-

dixi in corde meoe : Juftum &

Jtsi l

tas.eft , & affiíttio péffima,

Ddlr &Im

ímpium judicábit Deus , &

. Magna

eni'm

J 894..

Mi

tempus omnis rei tunc erit.

^. dLettio ii

à

tf

"It

j

, WVerbüm iníiquum.

Elius eft ergo,duos effe

ERIA

QUAR

T A.

M

fimul, quàm unum : ha-

] T (

- Delibro Ecclefiáftz.

bentenim emoluméntum fo-

FfmpUS il

"Le&8101.

C:

E

cietátisfusm : fi unus cecíde-

Wd". TCH] n

L

YX 7 Erti mead lia

9$wæ

rit, ab áltero fulciétur. Va

,

calámnias, quee fub fole

foli: quia cum cecíderit , non

"] 93.

gerüntur , & lácrymas inno-

habet füblevántem fe.

Et fi

lls

céntium , & néminerm confo-

dormíerint duo , fovebüntur

latórem : nec poffe resíftere

mütuó ; unus quómodo cal

i

1

fl

eórum violéntiz , cun&tórum

fiet ? Et fi quífspiam prev

auxilio deftitütos. Etlaudà-

lüerit contra unum, duo resí-

(

ftunt e funículus triplex dif-

16 C

vi magis mórtuos, quam vi-

véntes :

& feliciórem utró-

ficilé rümpitur. Mélior eft

ye lu

que judicávi , qui necdum

puerpauper & sápiens, Rege-

TT

D

natus eft, nec vidit mala, que

fene & ftulto,qui nefcit

prae.

l

T

fub fole fiunt. Rurfüm con-

vidére in pófterum.

*

vituse)

templátus fum omnes Iabóres

$, Quelunt. 294.

al r

hóminum, & indüftfias ani-

FERIA

U

INTA.

df

De libro Ecclefiáftze.

madvérti patére invídie pró-

Af

ximi: & in hoc ergo vánitas ,

LeGio 1.

Cap.

jutsat

& cura fupérflua ett.

E témeré quid loqu

gxfis j

N

N

(ht,&ï

$. Dómine Pater. 294.

nequecor tuum fit ve-

mf

i dF M

e&io i

lox ad proferéndum fermó-

u

nem

coram Deo.

-Deus

If Jj

'Tultus cómplicat manus

J

Thl

u)

S

fuas, & córhedit carnes

enim in coelo , & tu fuper

If

[]

fuas , dicens : IMélior eft pu-

terram. . Idcírco fint pauci

h]

)]

fermónes tui.

Multas cus

difti 01"

gíllus cium réquie , quàm ple-

l

U)y i

na ütraqué manus cum labó-

ras fequüntur sómnia , & in

mültis fermónibus invenié-

aT

re & affiictióne ànimi. ''Con-

jj

TU

síderans réperi & áliam vant-

tur ftultítia.

Si quid voyífti

tátem fuüb fole: unus eft, &

Deo , ne moréris réddere z

i

j

fecündum non habet, non fi-

dífplicét enim ei infidélis &

lium , non fratrem , & tamen

'ttulta promíffio.

Sed quod-

mpfï»)

W

"

laboráre non ceffat, nec fa-

cümque . vóveris , redde ;

j

j

tiántur óculi ejus divítiis: nec

multóque melius eft non

YG-

jl

o2

Infra Hebdom. 1. Augufti.

s

vovére , quàm poft votum|] x-.

Emitte Dómine. 298.

|

j

LF

[S

Y

LA SEX LA

o

romíífa non réddere.

Cf 1&

&. In princípio.297. Le&to ii.

De libro Ecclefiáftee,

W

ul j

: E deédéris os tuum, ut

-Le&ioi.

Cap. 6.

ABB

t & àliud malum ,quod

| peccáre fàcias carnem

diou f

tuam: neque dicas coram An-

E;

idi fub fole, & quidem

E

gelo : Non eft providentia: ne

frequens apud hómirtes. Vir ;

Wld

g

forte irátus Deus contra fer-

cui dedit Deus divítias , &

f

j d

mónes tuos, díffipet cundta

fubftántiam , & honórem , &

d

ul

ópera mánuum tuárüm. Ubi

nihil deeftánima fuz ex óm-

multa funt sómnia , plürima

nibus, quize desíderat: nec trí-

vt

sf

funt. vanitátes , & fermónes

buit ei poteftátem .Deus , ut

qrdi m:

innümeri: tu veró Deum ti-

cómedat ex eo , fed homo

q1nc.

Si víderis calümnias e-

extráneus vorábit illud. Hoc

qiay

TU

nórum, & violénta judícia,

vánitas , & miséria magna eft.

g M

&

fubvérti juftítiam in Pro-

$. Damihi. 298.

Y.e&tio it.

víncia , non miréris fuper hoc

I genüerit quispiam cen-

qm Auä

.

a dies

negótio: quia excélfo excél-

tum líberos , & víxerit

; Mdi

fior eft álius : & fuper hos

multos annos , & plures dies

quoque eminentióres funt à-

etátis habüerit , & ánima il-

fs QU

líus non utátur bonis fubftán-

dvilat

Jüi, & ínfuper univérfz ter-

mond

re Rex imperat ferviénti.

ti& fuz , fepulturáque €à-

5 Gyrum. 297.

dM:eclio 1.

reat: de hoc ego pronüntio ;

ts

Dirteh

. Várus non implébitur

quód mélior illo fit abortí-

:

A.

pecünia : & qui amat di-

vus. Fruftra enim venit , &

xitias, fru&tum non cápiet ex

pergit ad ténebras , & . obli-

JRitrt

vióne delébitur nomen ejus.

Npeï4

ei:: & hocergo vánitas. Ubi

tryri

multe funt opes, multi & qui

Non viditfolem , neque cog-

cómedunteas. Et quid

rod-

nóvit diftántiam boni & mali:.

(ocfiy

etiámfi duóbus míllibus annis

tl

eft poffefsóri, nifi quód cernit

divítias óculis fuis ? Dulcis

víxerit, & non füerit per-

P

:r)a'. N

eftfomnus opetánti , five pa-

früitus bonis.

m

lLecio i.

t

rum , five multuüm cómedat :

5 Inítium. 298.

fatüritas autem dívitis non fi-

Onne ad unumi locum

N Cp

J

l

yüteum dormiíre.

Eft & àlia

N

róperant óninia, ? Om-

D

D.

j

K

3nfirm

EU

*

itas péffima , quam vidi

nis labor hóminis in ore ejus t

(t'

fu&íole. Divitia confervá-

fed ánima ejus non implébi-

n

tcinmalum dóminifui Pé-

tur. Quid habet ámplius sàá-

i

NDI

reunt enim in afflidtióne péf-

piens àftulto ? & quid. pau-

fima : generávit filium 5 qui

er nifi ut pergat illuc, ubi

Mp

eft vita? Mélius eft. vidére ,

lt

i-n fumma egcf*;ä.-te erit.

quod

n ]

i

A

Dominica iii. Augulti.

363

quod cüpiasquàm defideráre,

LC&HO äe

UAS

: : E dic

lls

i

quod néfcias.Sed & hoc váni-

as:Quid putas cau.

dli

tas eft,& presüumptio fpíritüs.

fz eft, quód prióra tém.

E*« Verbum iníquum. 29

9.

(]

ora melióra fuére,quàm niic

Hbi

tiy

SABBAT O.

j

[

1

if

ij

li

nt? ftulta enim eft hujuscé-

De libro Ecclefiáfte.

modi interrogátio. Utílior eft

QD] ln

e&io 1.

Cap. 7.

fapiéntia cum divítiis , & ma.

Ptriyi

Uid necéffe eft hómini ,

gis prodeft vidéntibus folem.

um

majóra fe quzerere, eüm

Sicut enim prótegit fapiéntia,

TIDg f

ignóret,quid condücat fibi in

fic prótegit pecünia. Hoc au-

d;süerat:ne,

vita fua nümero diérumpere-

tem plus habet erudítio,& fa-

t D

grinatiónisfuz , & témpore ,

piéntia , quód vitam tríbuunt

t f

quod velut umbra praterit ?

poffefsóri fuo. Consídera ópe-

L

Áut quis ei póterit indicáre ,

ra Dei, quód nemo poffit cor-

TT

uid poft eum futürum fub

rígere , quem ille defpéxerit.

1 L

í

[0]

lefit? Mélius eft nomen

u

& funt. 294.

AUM

Wt ii

bonum , quàm unguénta pre-

agnificat ; Antiphona,

Vr t

tiófa:& dies mortis die nativi-

Omnis fapiéntia à Dómino

) &plülfn

tátis. Mélius eft ire ad domü

Deo eft,& cum illo fuit fem-

D

lu&us, quàm ad domt convi-

er ,& eft antezgvum. -

iif i

vii:in illa enim finis cun&tórü

Fbons]

Sifequens Dfíica veneritiu

admonétur hóminum , & vi-

die Affümpt. B. Maria,velS.

us

Hyacinthi , velindie OGt.. S.

9 proni

vens cógitat,quid futürum fit.

o ítd

tx« Dómine Pater. 294

Laurentijliber Sapientize po.

EU

ectio 1.

uxütur inipfa die S. Hyacinthi;,

| /

^

Elior eft ira rifu: quia

velindie Oet. S. Laürentii, &

v U

u n

. per triftítam vultus

de eo legitur in fefto S. Ber-

corrígitur ànimus delinquén-

nardi,& poftOG. Affumpt.B.

n,imf

tis. Cor fapiéntium ubi triftí-

IMarig , fi fuperfit dies,usque

atb

u

tia eft ; & cor ftultórum ubi

adfequentem Dominicam.

"

letítia. Méelius eft à fapiénte

DOMINICA Il

l!

i

ln

córripi, quàm ftultórum adu-

Augufti.

/]

latióne décipi. Quia ficut só-

In primo No&turno.

.

lt

nitus fpinárum | ardéntium

it liber Sapiéntiss.

D)

fub olla,fic rifus ftulti : fed &

Tne

H

10 1.

Gap. 1.

"

n Oïce

j

Yoc vánitas.Calümnia contür-

Ilígite juftítiam , qui ju-

batfapiéntem,& perdet robu:

D

dicátis terram. Sentíte

gt

cordis illíus. - Mélior eftfinis

le Dómino in bonitáte , &

i

UJ

ll

oratiónis, quàm principium.

in fimplicitáte cordis , quae-

j

Melior cft pátiens arrogánte.

dte illum : quóniam invent-

"

tur ab his , qui non tentant

rl

»- Magna enim. 294. -

ilum

RhU

"E

O.

Dominica iii. Augufii.

Jl

g, D

T

illum : appáret autem eis,qui

nit p

&

ópulo primátum tenui :

ii pCC,

fidem habent i illum:pervér-

* Superbórum , & fubltmid

by

ff

fze enim cogitatiónes séparant

colla própria virtüte calcávi.

FE

à Deo:

robáta autem virtus

,. Ego in altíffimis hábito, &

ho

ronus meus in colümna nu

J[et

córripit infipiéntes. Quóniam

$

gm l ?f

inmialévolam ánimam non in-

bis. Superbórum.

guaqt

Le&io i.

troíbit (apiéntia;nec habitábit

tU

in córpore sübdito peccátis."

N cogitatiónibus enim fm-

ym au

(

pii interrogátio erit:fermó-

». In princípio Deus , ánte-

num autem illíus audítio ad

ss

quam terram fáceret ; priüs-

df

!

quam abyffos confüitüeret ,

Deum veéniet, ad correptióné

iniquitátum illíus. Quóniam

dredii

riüsquam prodüceret fón-

exlii

tesaquárum : $ Antequam

auris zeli audit ómnia , & tu-

montes collocaréntur , ante

multus murmuratiónum non

g m

üm, |

omnes colles generävit me

abfcondétur. Cuftodíte ergo

u a

Dóminus.

d

vos à murmuratióne, que ni-

ïjm,&ü

, Quando preparábat coe-

hil prodeft , & à detrattióne

iti w

)

0sS,àderam , cum eo cuncta

párcite linguz , quóniam fer-

Antequam.

mo obfcürus in vácuum non

^m t

compoónens.

ullet

ibit : os autem , quod men-

Pírit

us enim fanCtus difci-

títur , occídit àánimam.

, Mit

Yduns

plínz effügiet fidtum : &

&. Emítte Dómine fapién-

Auferet fe à cogitatiónibus ,

tiam de fede magnitüdinis

k TORAUR

tug , ut mecum fit , & me-

Af

quz funt fine intellé&tu ; &

corripiétur à fuperveniénte

cum labóret : * Utíciam ,

quid accéptum fit coram te

A

iniquitáte. Benígnus eft enim

Y|

fpíritus fapiéntise,& non libe-

omri témpore.

i

vàbit rhalédicum à lábiis fuis:

x., Da mihi Dómine sédium

la

ATC

quóniam renum illíus teftis

tuárum affiftrícem fapién-

eft Deus, & cordis illíus fcru-

tiam.

Ut fciam.

q

G lória Patri. Ut fciam.

ÉN

DEU

tátor eft verus, & lingus ejus

Umh

!

audítor.Quóniam fpíritusDfi

Ín fecundo Notturno.

Exlibro Officiórum fan&i

il

xeplévit orbeif terrárum : &

r

hoc , quod cóntinet ómnia ,

Ambrófii Epífcopi.

Éciéntiam habet vocis.Propter

Lib. i. eap. 28. Ledio iv.

iny.

hoc qui tóquitur iníqua , non

Agnus juftítis fplern-

oteít latére , nec pratériet

M

dor , qus& áliis pótiüs

Qj

BIN

illum corrípiens judícium.

nata , quàm fibi , commu-

W

&. Gyrum cceli circufvi fola,

nitàtem & focietátem no-.

el'ntl

& in flüctibus maris ambulá-

ftram. ádjuvat , excelfitátem

il

|

À

"

tenet ; ut fuo judício ómnia

vi, in 'ogmi gente , & in om-

uD-

j

Ü

l

IIO !

i

l

^ Dominica iii. Augufti.

(sj fabest

», opem áliis

9)

Ibömm

,&fk

Inítium 'fapiéntiz "

ti'rnor

x

ferat, pecüniam cónterat , of-

D6

mini :

* Intelléttus bo-

ficia non ábnuat, perícula fu-

T

nus ómnibus faciéntibus eum:

T

cípiat aliéna.. , Quis non. cü-

laudátio .

e

I

peret hanc virtütis arcem te-

lum fzeculi.

jus manet in fiecu-

Ü

nére,nifi prima avarítia infir-

ET

$. Dilé&ho illei;s euftódia1e-

máret,atque inflétteret tantae

zum e

: quia omnis fa

AU

hi

virtütis vigórem ? Etenim

tia timor

pién-

(

f

OCf

dum aügére opes ; aggregáre

&us.g

; .D,ömifni.;

ditené

g

becünias , occupáre terras

*

" Lettio. vi. -

Ms

poff-ffiónibus cüpimus, prz-

U

nd

améntum ef

g0. eft

"

li. (

J

ftare divítiis, juftítiae formam!

Juftórum

*ittà ]

exüimus,beneficéntiam com-

TU

m

J

inünem amiíttimus. '

enim. corda med

itántür fi.

d

N

dem *& qui fe juft

us accüfat,

|

4

lt t

Da mihi Dómine sédium

juftítiam fupra fi

d

-

dU

tuàárum affiftrícem. fapién-

dem 'cóllo-

:

cat. Namtunec J

uftítia ejus

N

i

tiam , & noli me reprobáre à

appáret , fi

Vera fateátur.

lt n

pucris tuis

*. Quóniam

11 Yi

Denique & Dóminus per 1fa-

fervus tuus fum ego, & filius

fam , Ecce ; inquit., mitto l4«

, QUi

ancilla tuse..

ideni in fundaméntum Sion :

Ánimn.

/. . Mitte illam de fede mag-

id eft, Chriftum in £f

nitüdinis tug , ut mecum fit,

'undamén-

Ümin J

]

l

!

tum Eccléfia,

Fides:enim

!

Tij

Ü

l

N

& mecum labóret.

ómnium Chriftus

niam.

: QUöf

j Eccléfia

nft,&

autem quadam forma juití-

* Ut

Leélio v.

ti& eft , commüne jüs órd«

nl o

i

Uanta autem juftítia fit ,

Q

nium : in commüne orat ,.in

El

ex hoc inteélligi poteft ,

commüne o

perátur , in eoni-

J

Qu

quód nec locis , néc persó-

müne tentá

tur.

nis, nec tempóribus excípi-

Dénique qui

j J

feipfum fibi ábn

cgat, rpfe jus

!

tur, que étiam hóftibus re-

ftus , ipfé dign

US Ch['ifta ä&o

i

I

n

fervátur:utíi conftitàtus fit

i

cum hofte autlocus , aut dies

Ideó & Paulus fundaméntum

pófuit Chriftum , üt füpra

Í

il

pralio , advérsüs juítítiam

putétur aut loco praveníre ,

eum ópera juftítiae locaré-

/

jf

mus : quia fides fundamén.

TAU

gl

aut témpore. Intereft enim,

tum eit.

utrüm áliquis pugna áliqua

jie P

& conflítu gravi capiátur ,

5.. Verbum iníquum ; & do«

|Us

lófurá longé fac à meDómine:

mi

an fuperióre grátia,vel áliquo

. Divítias &

paupertátem mne,

hc

evéntu.

51 ergo i bello ju-

déderis mihi

; fed tantüm vís

Xt(C

l

i

ftíia valet, quantó magis in

^

tui rileo tribüe neceísária.

pace fervánda eft ?

4

b

do rogávi te , ne dénie-

Tu

$

$

;

ges

[]

infra Hebd. 3. Au ufH

tl

s mihi , ántequam móriar.

xátiiin mul

tis bené di

fponén.

tur: quóniam Deus tentávit

gt

b

ivitias.

G Jóri

aPatri. Divítias.

eos , & invénit illos dignos

«

Dómine Pater, & Deus

fe. "Tanquam aurum in fer-

ÓH -Vüc

náce probávitillos , & quaft

ertum

vite meae ,

ne derelínquas

sxpüg"ä

qme in cogitátu malígno :

ex-

holocáufti hóftiam accépit il-

meó-

los, & in témpore erit refpó-

tolléntiam . oculórum

&us illórum.

geeaml

7um ne déderis mihi ,

deï

yorbis

fidérium malígnum avérte à

. Ne derelínquas. 292.

aufer à me

I;ae&io iïc

ingatos

me Dómine

Ulsébunt jufti, & tan-

o

i

concupifcéntia

m: * Et àni-

fcintilla in arurm-

"i

mio irreverénti ,

& infruníto

E

quam

] Dh

dinéto difcürrent. Judicábunt

ge tradas me Dómine.

natiónes , & dominabüntur

X. N6 derelínquas me 1Jo-

1

pópulis,& regnábit Dóminus

mine , ne accrefcant ignorán-

illórumin perpétuum. Qui

l

Vi

tiz miec ,nec 'mul'tiplicäntur

confidunt ín illo , intélligent

us &

delí&ta mea.

Ft.

(

Séraphim clamá-

veritátem, & fidéles in dife-

i

gcs Y

Vlb Duo

** San-

&ióne acquiéfcent illi: quó-

|

ii

bant alter ad alterum:

iit at

&us : San&us , San&tus

Dómi-

niam donum,& pax eft eléttis

* ple.

ejus. Impii autem , fecündüm

ial

nus Deus Sábaoth :

qu& cogitavérunt,correptió-

nobi

mae

ftoiritiis terra glória ejus.

'Tres funt, qui teftimó-

hem habébunt : qui neglexé-

quni

runtjuftum , & à Dómino re-

ntdls

dium dant im coelo , Pater ,

cefsérunt. Sapiéntiam enim

j

"Verbum, & Spíritus fanttus :

hinv

& hi tres unum funt.Sanctus.

& difciplínam qui ábjicit ,

Plena eft.

infélix eft : & vácua eft fpes

th äb

Wt

Glória Patri.

illóorum , & labóres fine fru-

DEU

FERIA SE

CUNDA.

De libro Sapiéntiz.

&u , & inutília ópera eórum.

nfe

g. Magna enim. 292.

xf

Leéuo 1.

a). 30

Lc&tio iii.

Cap. 5.c

pUftórum autem ánims in

it í

manu Dei funt, & non tan-

U

fti autem in perpetuura

ha

J

vivent, & apud. Dóminum

KPh

get illostorméntum mortis.

Vifi funt óculis infipiéntium

eft merces eórum,& cogitá-

mori : & zeftimáta eft affií&tio

tio illórumapud Altíffimum.

Ideó accífpient regnum decó-

éxitusillórum : & quod à no-

bis eft iter,extermínium : illi

rs , & diadéma fpeciéi de

|

autem funt in pace.. Et fi co-

manu Dómini: quóniam déx-

pte

terafua tegeteos , & brá-

QR

ram homínibus torménta pat-

chio fancto fuo deféndet illos.

fi funt.fpes illórum immorta-

zelus il-

[j

Ti

litáte plepa cít. m paucis ve-

A?cipiet'aymatüram

i

l

ln

Infra

ebd.

ii Auguftü.

o

EM

hus , & armábit creatáram

sübtrahet . persónam. cujüs-

dl mm

ad ultiónem inimicórum. In-

quam Deus , nec verébitur

duet pro thoráce juftítiam , &

magnitüdinem cujüsquam :

accipiet pro gálea judícium

j

UM

certum. : Sumet fcütum in-

quóniam pusíllum & ma nií

n

ipfefecit,& equáliter cura eft

lp

expugnábile squitátem : á-

