
e Deum laudámus. 16.

sl

S. Zephyrini Papg , & Mart.

DIE XXVII.

AUGUSTI.

ts a

Atia.

Iite Sanétus.

mplitri

y. Glória & honóre.

In fefto S. Jofephi Calafan-

Tl ]

Oratio;

&ii Confefforis. Duplex.

Omnia de Communi Con-

(atid

Rsfta, quefumus, omní-

t hbj

P

potens Deus:ut beáti Ze-

feff. non Pontif. przter feq.

In Hymno. I

e Conféffor.

Jgtio'ner

phyríni Mártyris tui atque

ts ub

Pontíficis , cujus gaudémus

mutatur tertius verfus.

Id

méritisjinftruámur exémplis.

DT

Per Dóminum.

Ehs,qtlirï)g?ä. Joséphum

Le&io iii.

i

Confefsórem tuuim ad

TU

1

d

Ephyrínus Románus. ,

erudiéndam fpíritu int.lli-

i

AO

-Sevéro Imperatóre ad re-

géntiz , ac pletátis juventü-

;?

géndamEccléfiam afsümptus,

tem,novumEccléfiz tua fub-

"

sídium

[

"v« 'f"eüa Augufü. 27.

629

! QU j

síidium

rovidére dignátus

profé&us eft.

Ti t

]

es:prafta quafumus ; nos

. Honéftum fecit

illüm

j

il

ljl

ejus exémplo ; & intercef-

óminus. Ixxv.

N

! emureül

fióne itafácere, & docére ,

—« LLe&io v.

ut premia confequámur &-

N urbe fumma vits afpe-

As

térna., Per Dóminum.

RUs

ritáte , vigíliis, & jejüniis

If

In primo No&urno , Le-

corpus afflígens in oratióni-

bus, & coeléftium rerum

lts

&iones de Scriptura occurr.

P]TCUPU '.;'

In fecundo Not&turno.

contemplatióne dies no&és-

Lettio iv.

que verfabátur , feptem ejüs-

afäf ls

irárch

Oséphus Calasanfüius à

dem urbis Eccléfias síngulis

Matre Dei Petrálte inAra-

fere no&tibus obíre sólitus ,

(s

-

T m f

gónia nóbili génere natus ,

quem inde morem complüres

iténeris annis , futüra in

annos fervávit. Dato piis fo-

ii df

dalitátibus nófnine , mirum ,

i. V

püeros charitátis, & eórum

( d

inftitutiónis

indícia

pre-

quanto ardóre pauperes, in-

buit. Nam adhuc párvulus

firmos potiffimumaut carcé-

tl

cos ad fe convocátos in my-

ribus detentos eleemófynis ,

PT

ftériis Fídei , & facris pré-

omníque pietátis officio fub-

n d

cibus erudiébat. Humàánis ;

leváret. Lue Urbem depopu-

Jtr a

divinísque

litteris egrégie

lánte , una cum S. Camíllo ,

fptii

do&Gtus , cam ftüdiis Theo-

fl

tantofuitattus fmpetu chari-

lógicis Valéntie óperam da-

tatis s

ut preter fubfidia

dnpit

ret, nóbilis potentísque fé-

egrótis paupéribus large col-

tsf d

minze illécebris fórtiter fu-

láta , ipfa étiam defunttórum

TU

perátis virginitátem , quam

cadávera fuis hámeris tumu-

Deo vóverat , inoffénfam ,

lánda transférret.

Verüm

SX

h '. W

Wi

l]

insígni victória fervávit. Sa-

cum divínitus accepíffet ; fe

AU

I(

cérdos ex ,voto fattus , à

ad informándos intelligéntie,

N

1

complüribus

Epífcopis in

ac pietátis fpíritu adolefcén-

j

Wf

Cattélla Nova, Aragónig ,

tulos, praecípue pauperes ,

gpw

J

& Cataláunie regnis in par-

deftinàri , Ordinem Clericó-

I

tem labóris adícítus , ex-

rum Regulárium pàuperum

u

Matris Dei Scholárum Pià-,

Ü

[

pedatiónem ómnium vicit ,

(inf

pravis ubíque móribus e-

rum fundávit,qui peculiárem,

mendátis, Ecclefiáftica dif-

curam circa puerórum erudi-

Ál

ciplína reftitüta , inimicítiis

tiónem ex próprio Inftitáto

N

cruentisque fa&tiónibus mi-

profiteréntur : Ipsámque Or-

dinem Cleménti VIII. Paulo

U

rifice extínQis. At coeléfti

il

vifione & Dei voce fre-

V. alifsque Summis Pontifi-

cibus magnépere probátum ;:

quénter admónitu; Romam

bre-

Rr3

i

*

630

efta Auguíü. 27

brevi témpore per plürimas

tunc prope evérfi reftitutió-

umtumï

'Európe Províncias, & Regna

nem , atque increméntum

pibeli

mirabíliter propagávit.

In

pranuntiáffet , fecüándum &

Mfu

grcü

hoc autem tot labóres per-

nonagéfimum annum agens ,

Romza obdormívit in Dómi-

péffus eft ; ac tot aárümnas in-

qmat

ví&to ánimo tolerávit , ut

no oGav. Kalénd. Septémb.

,que

ómnium voce miráculum for-

anno milléfimo fexcentéfimo

gt

titüdinis , & S. Jobi exém-

quadragéfimo ottávo. Ejus

irs eX

plum dicerétur.

Cor , & Lingua poft feculum

ht

s. Amávit eum. Ixxvi.

Íntegra , & incorrüpta repér-

ectio vi.

ta funt. Ipfe vero multis poft

(ni

UamvisOrdini univérfo

óbitum quoque fignis à Deo

l)

l

reéffet, totísque víri-

illuftrátus, primum à Benedí-

J(U f[g US

i

busad animárum falütem in-

&to XIV. Beatórum cultu de-

t

cümberet, numquam tamen

corátus fuit , ac deínde à Cle-

n

intermífit püeros , praefertim

ménte XIII.inter SanCtos fo-

Astónt d

auperióres, erudíre,quorum

lémniter eft relátus.

I quan

cholas verrére, eosque do-

S/» Ifte homo. Ixxvi.

mum comitári confuévit. In

— Intertio Nocturno.

Aus qu

«dum lt

€o fummz patiéntie , & hu-

Lé&io fan&i Evangeélii fe.

j

")

militátis munere , valetüdine

cünduüm Matthaum.

. LeGio vii.

ee

étiam infirma, duos & quin-

Cap. 18.

E

quagínta annos perfeverávit :

N illo témpore accefsérunt

f frg(ri

dignus proptérea , quem cre-

n

bris Deus miráculis coram

difcípuliad Jefum dicéntes:

1

v

Quis putas , major eftin reg-

j

i

difcípulis illuftráret, & cui

no codórum. Etréliqua.-

t d

beatíffima Virgo cum püero

BN

Homilía S. Joánnis Chrysó-

&Pitn

Jetu , illis orántibus benedi-

cénte , apparéret.

Am-

In cap. 18. lixtfloarä.f Hom. 66,

D Smï Xu

plífimis interim — dignitá-

- déte , ne áliquem iftó-

m

tibus repudiátis , prophetía ,

rum contempseéritis par-

ábdita córdium , & abíéntia

vulórum , quia eórum Angeli

ïlütem

i,

cognofcéndi donis , & mirá-

Patris mei facdiem femper

culis clarus , Defpare Vírgi-

afpíciunt, & quia ego propter .

tilita

nis , quam fingulári pietáte &

eos veni, & hac Patris mei

r

BENSUT

ipfe ab infántia coluit, & fuis

volüntas eft. Ad tuéndos ,

máxime commenrdávit , alio-

confervandósque pusíllos di-.

m

Md

D

!

rümque coelitum frequénti

ligentióres nos reddit. Pér-

apparitióne dignátus , cüm

fpicis quam ingéntia in tuté-

Vil b

"u

óbitus fuidiem ,. & Ordinis

lam tenüium mgnia eréxerit,

:aderam

t

-

Wlm üM

"

t

jf N

** FeflaAugufi. 25*

: 621

T

& quantum ftüdiu

V

m, curám- ftatuário , ceterísque hujüs-

que hábeat,ne perdántur,tum

modi ómnibus excellentióré

l&mlllm h

quia fuprémas decipiéntibus

hunc duco, qui jüvenum áni--

TU

€os poenasftátuit , tum quia

mos fingere non ignóret.

lh

1

(l

fummam pollicétur mercédé |'T e Deum laudámus. 16.

Il fem

his , qui curam eorum fufci-

Inii. Vefp. fit à Capit. da

i

iunt , idque tam fuo,, quam

fequent. coinem. .

:

preced.a —

il

f

atris exémplo corróbora:.

S. Herrmetis. M.

z

OT

g. Ifte eft. Ixxix.

Ti

DIE XXVIII. AUGUS

10 ml

Le&iio viii,

In fefto S. Augüftini Epifc,

lii

Ominum ígitur étiam

Conf. & Ecclefiz Do&to-

nj n

D

nosimitémur, & nmihil

'"*js . Duplex.

Omnia de Comrimuni Gonf.

tum Cf

pro frátribusomittámus , étià

ii

eórum, qua humilía, viliáque

Pontif. preter fequentia.

o

nimium vidéntur:fed fi admi-

Ad Magnificat , Antiphona.

d

niftratióne noftra étiam opus

O Doétor óptime , Eccldfise

ln

U

füerit , quamvis ténuis,atque

fan&e lumen, beáte Augu-

À

Oxmïr

abjéttus quidem,cui admini-

ftíne , divíne legis amátor de-

h

ftrándum fit , füerit , quamvis

precáre pro nobis Fílium

nj

arduanobis res, atquelabóris

Dei.

ia

lena effe videátur , ómnia

:

j

)

Oratio.

dctdb

F

zec pro fratris falüte tolera-

Défto fupplicatiónibus

bilióra, facilioráque , oro , vi-

noftris omnípotens De-

imáud

deántur : Tanto enim ftudio ,

n

us: & quibus fidüciam fpe-

tantáque cüra Deus dignam

rándz pietátis indülges , in-

u

effe ánimam ofténdit, ut ne-

tercedénte beáto Auguftíno

j

que Filio fuo pepércerit.

Confefsóre tuo atque Pontífi- -

mbi. Ixxix.

ce , confuéte mifericórdiae

j ll

$. Sint lu

eCtio ix.

tríbue benígnus effé&tum.

d

u

Inon eft nobis fatis ad fa-

Per Dóminum.

mpse'd

«J Tütem , quod virtuófe ipfi

Deinde fit commemoratio

u

.

vivámus , fed opórtet alió-

fan&i Jofephi.

T.

rum falütem re ipfa defiderá-

Aíia. Hic vir defpiciens.

[

qm

rc ;cummneque nos retle vi-

y.

uftum dedüxit. Ixxxi.

hi n

vámus,neque alios hortémur,

ratio ut fupra.

g

uid refpondébimus ? quze

Et S. Hermetis Martyris.

LI

i

nobis fpes falütisréliqua erit? |Afía. Ifte San&us.

d !

Quid majus, quam ànimis

Y^. Glória & honóre. xxii.

j

moderári, quam adolefcen-

ratio.

1

T

tulórum fingere mores ? Om-

: Eus, qui beátum Her-

ni certe pictóre , omni certe

métem Martyrem tu-

R r 4

um.

l

632!

Feíta Augufti. &

m

um ,

virtüte coliint

im in

cüm vigéret. Manicheórum

ij

harefis, veheméntiüsin illam

3 J

paffióne roboráfti: ex ejus no-

bis imitatióne " tríbue, pro

ínvehi coepit , Fortunatüm-

Id

amóre tuo prófpera mundi

qem

que hzrefiàárcham confutáe

g

defpícere , & nulla ejus

vit.

yifi a

advérfa formidáre.

Per Dó-

S2o

Invéni David fervum

minum.

W

AUE

meum , óleo fan&to meo unxi

g u f

In primo No&urno , Le.

eum: * Manus enim.mea

tiones.

Sapiéntiam

óm-

Many

auxiliábitur ei. y. Nihil

b

Qu d

nium.

de Cómmuni Do&o-

proficiet inimícus in eo , &

zum,.

XVI

tl

[2

alius iniquitátis non nocébit

n i

l1]

Infecundo No&turno.

anus.

J

cCtio 1V«

Le&io v.

uj Md

Usuftínus , Tagàfte in

Ac Auguftini

pietáte

J m

Africa honéftis parénti-

H

commótus Valérius

3

bus natus , ac puer docilitáte

eum adjutórem adhíbuit E-

((

r

C

ingénii equáles longé süpe-

pifcopális officii. Nihil illo

rans, brevi ómnibus dottrí-

fuit humílius, nihil continén-

W l

n

Lettus ac veftítus mo-

qymis

naantccélluit. Adoléfcens ,

rius.

dum effet Carthágine, in Ma-

derátus , vulgáris menfa ,

iTheol

nicheórum hzrefim íncidit.

j i i

quam femper facra velle&tió-

Pófteà Romam profé&tus, in-

ne,vel difputatióne condié-

nl

de Mediolànum miffus , ut

bat. 'Tanta benignitáte fuit

sibus,|

fRhetóricam docéret, cüm ibi

in pàuperes,ut,cüm non effet

nj

frequens Ambrófii Epifcopi

ália facültas , facra vafa frán-

s

effetaudítor , ejus ópera in-

geretad eórum inópiam fu-

ifel

cénfus ftüdio Cathólice fidei,

ftentándam.

Feminárum ,

&etg]

& in eis foróris, & fratris

annos natus trigínta tres ab

DN

ipfo baptizátur. Revérfus

filie , contubérnium fami-

lnent,

in Áfricam , cum religióne

liaritatémque vitávit :.quip-

wf

vite fantimóniam conjün-

pe qui díceret , etfi propín-

At atl

gens , à Valério note fan&i-

qua mulíeres fufpétte non

5 u

tátis Epífcopo Hipponén(i

effent,tamen qua ad eas ven-

s effe

Presbyter fattus eft. Quo

ütárent, poffe fufpiciónem

|

,

j

if

témpore famíliam inftítuit

efficere. Nullum finem fecit

:e;äyit j

Religiosórum , quibüscum

pra:dicándi Dei verbum , nifi

W

M

vidu commtüni , eodémque

»

sravi morbo oppréffus. H-

W

u

cultu utens,eos ad Apoftólicae

réticos perpétuó infeGtátus &

Ütis

viteedoctrinzque difciplínam

coram & fcriptis,ac nullo Io-

Q

€o paffüs consíftere : Africam

:diligentïfüænö erudiébat. Sed

a

Amg

"

Muj

W Fefta Augilfti. 28-

6

n

à Manicheórum , Donatiftà-

annos feptuaginta fex, in Epi.

u

rum , Pelagianórum , alio-

fcopátu ad trigínta fex. Cujus

g

rümque pratéreà hzereticó-

corpus primüm in Sardíniam

rum erróre magna ex parte

liberávit.

delátum,deínde à L uitprándo

R

"m

Longobardórum

1

vege mag-

Hl

. Pófui adjutórium fuper

no prétio redémptum , Ticí.

poténtem , & exaltávi clé-

num translátum eft

A

Gum de plebe mea

In.

$ lb iqug

i

[

honoríficé cónditu

$ Manus enim mea auxili-

$. líte eft, quiante Deum

(s

ábitur ei.

magnas virtütes operátus eft,

À 0O

y'. Invéni Davidfervum me-

& omnis terra dottrína ejus

1

]

um, óleo fanc&to meo unxi

repléta eft: ^ Ipfe inter-

cumi.

Manus.

cédat pro peccátis ómnium

U p

Le&io vi.

r

populórum.

s Vdin

Am multa pié , fubtili-

Y. Ifte eft, qui contémpfit

1 d

'T

ter , & copióse fcrip-

vitam mundi , & pervénit

hi Yi

fit , ut Chriftiánam dottrínam

adcoeléftia regna. — Ipfe.

| til

cqau'.s:

máxime illuftrárit.

Quem

G lória Patri. Ipfe.

Tiri

in primis fecüti funt , qui pó-

In tertio No&Cturno,Homilf.

if r

fteà Theológicam difciplínam |fantti Auguftini Epifcopi in

AW

via & ratióne tradidérunt.

Evang. V os eftis fal terre.

K1óne (

Wàndalis Africam bello va-

ut in Communi Do&Gorum.

ecc

Vi

ftäntib'us ,

Hippónem tér-

Ixviil.

Jm n

tium jam menfem obfidénti-

1n Laudibus fit. commem.

vtf

bus , in febrim íncidit. Itaque

S. Hermetis Mlrtyris

*

cüm difcéffum é vita fibi 1n-

Afía, Quiodit.

tipun

n

ftáre intelligeret,Pfalmos Da-

$. Juftus àt palma. xxxii.

J

(

vid , qui ad poeniténtiam pér-

ratio.Deus ,

tinent, in confpé&tu pófitos

Hermétem. 621.

qui beätum

i

i ;

lo fit

)

rofüfis làcry mis legébat. So-

In Vefperisà Capitü

El,y

d

lébat autem dícere,néminem,

de fequenti Fefto.

etfi nullíus fcéleris fibi cón-

DIE XXIX. AUGUSTI..

j

fcius efíet, commíttere debé-

i

In Decollatione S. Joannis

IW

ïHC

Jl

«e , ut fine poeniténtia migrá-

Baptiftz.

Duplex.

reté vita.

Ergo sénfibus ín-

Capitulum. Jacobi 1. b

jm!

st

tegris , in oratióne defixus ,

Fátus vir,qui fuffert ten-

effus.

aftántibus Frátribus , quos ad

b

tatiónem : quóniam cüm

charitátem , pietátem , virtu-

probátus füerit , accípiet co-

T

ii

tésque omnes erat adhortà-

rónam vit& , quam repromífit

tus,migrávit in coelum. Vixit

Deus diligéntibus fe..

u

yitk

TXS

. Fefta Augufti. A:

..ï;ncävïlha

j

N

Deus tuórum[ ?. Spécietua, & pül&hritü-;

X

mf

militum. xxii.

dine tua.

* Glória & honóre coroná-

3. Inténde , prófperé procé-

füieum. Dómine.

Z

i eut

de, & regna.

fauge .

&. Etconftituiftieum fuper

abat

ánuum tuárum.

Eus , qui inter cétera

dideio

4n

agnificat , Antiphona.

poténti& tuze mirácula

; ln

iMiffo Heródes fpiculatóre ,

étiam in fexu frágili victó-

r

precépit amputári caput Jo-

riam martyrii contulífti : con-

5 ?me

'céde propítius, ut, qui beá-

ánnis in cárcere: quo audíto ,

"

difcípüli ejus venérunt ; &

tze Sabínze Martyris tuz nà-

J

tulérunt corpus ejus , & po-

talítia cólimus , per ejusadte

fs

fuérunt illud in monumén-

exémpla gradiámur.

Per

|

[Hs

r

Dóminum.

to.

jint

D

Orastio.

Ád Matutinum, Invitàtor;

VJimnusi

An&i Joánnis Baptífte ,

Hymnus, Antiphonz , Pfal-

«Duerl

N

mi, & Verficuli Notturno-

[

Pracursóris & Mlártyris

3

ugm

tui ,.quefumus Dómine ;

rüm dicuntur de Communi

*nriagque

;

venerànda feftivitas , falu-

unius Martyris. xxii.

l tibi,lüqu

tíris auxílii nobis preftet

Inprimo No£&turno.

ijt eonun

effédum. -

ui vivis.

Incipit Jeremías Propheta.

lim,itt

emae

t commenmoratio

, A5 GC110 1.

ap. 1»

$. Augufüni , Antiphona,

3. D

V

Erba Jeremíz filii Hel-

an um

O Do&or óptime , Eccléfiz

cía de facerdótibus , qui

a Gdx

fan&e lumen, beáte Augu-

fuéruntin Anathot, in terra

DA

ftíne, divíne legis amátor ,

Bénjamin. Quod fattum eft

ROMSW

deprecá

3

re pro nio'bi',s'.F ilium

verbum Dómini ad eum in

Dei.

diébus Josíz filii Amon Regis

t G

Juda, in tertiodécimo anno

frà u

X- Juftum

dedüxit Dóminus

Aipérds

per vias re&tas.

J

*

L

regni ejus.

Et fattum eftin

én

d

;

diébus Jóakim filiiJosíze regis

dens, (

5 Et oft

1?1

n regpqrh

Juda usque ad confummatió-

hinns

Nem,

I TO ratio: Adæo.ö I.

3

nem undécimi anni Sedecíae

Et fantte Sabinz

Muarty-

filii Josí& Regis Juda , usque

MW [

Ü

ad transmi

gratiónem Jerüfa-

av

l

Ti* , Afi2: Simile eft regnum

lem in menï'

Et fá-

ecelórum hómini negotiatóri,

e quinto.

Ab He

quarénti bonas margaritas *

&um eft verbum Dómini ad

YT

me dicens : Priüsquam te for-.

IN

AT

invéntaunapretiófa , dedit

|

|

10]

ln

ómniafua, & comparávit

márem in ütero ,novite : &

ántequam exires de vulva ,

bj

EM

Gagl., j

ancti-

tUUS,&ï

G*

s. Fefta Auguti. 22

635

n &pn'&

fanctificávi te,& Pré

LC

phétam , [te ad eos ómnia

in Géntibus dedi te.

qua& egopra-

cípiotibi. N

e formídes à f4-

;

] MWCP;

&. Mifit Heródes Rex ma-

|cjié eórum: nec enim timére

nus, acténuit Joànnem , &

te fáciam vultum eórum.

Ut

vinxit eum in cárcere , quia

|Egoquippededi te hódie in.

[

metuébat eum, propter He-

civitátem munítam , & in co-

Vg ».

rodíadem ,

)uam tülerat

[ümnam férream, & in mu-

Tl frägiH;ï:

fratri fuo Philíppo uxórem.

rum zreum, fuper omnem

Tontjl

$. Arguébat Heródem Joàn-

terram , Régibus Juda,prin-

IS, ut, ü

nes propter Flerodíadem.

cipibus ejus, & facerdóti-

r

uam.

bus, & pópulo terra.

Et

e£tio ii,

Docrn

- |bellábunt advérfum te , &

du |

T dixi, A, a,a , Dómined non prevalébunt

: quia ego.

Deus. Ecce, néfício lo-|tecum fum

] ait Dölninus ?

n

qui,quia puer ego fum.Et di-

ut liberem te.

t

xit Dóminus ad me : Noli dí-

hw]

& Puélla faltánti . impcräüiiþ

i

l

:

l

N

cere: Puer fum : quóniam ad

mater: * Nihiláliud petas,

ómnia,que mittam tejibis: &

dl

nifi caput Joánnis. :* Et con-

n

Il

D

univéría,quecümque mandá-

triftátus eft Rex propter jus-

A

Ti

vero tibiloquéris. Ne tímeas

jurándum , &

propter fimul

àfácie eoórum ; quia tecum

difcumbéntes.

D

ego fum , ut éruamte , dicit

Ca;

Y Ait puélla matri fug :

Ye fl

Ji

Dóminus. Etmifit Dóminus

uid Petam? atilla ait. Ni-

manum fuam, & tétigit os

hil àáliud.

tU5

meum: & dixit Dóminus ad

G 1ória Patri. Et contriftátus,

um

y &t

me : Ecce dedi verba mea in

n fecundo NoGturno.,

Ore tuo : ecce conftítui te hó-

Ex.libro fant&i Ambrófi

I

p a !

die fuper Gentes , & füper

f

Epífcopi de Virgínibus.

d

regna, ut evéllas,& déftruas ,

ib. 3. poft initium.

l

& difpérdas , & díffipes, &

eétio iv.

f

zedifices , & plantes.

Uóniam beáti Joánnis

(f

ll

9- Joánnes Baptífta arguébat

lf

Baptítze non fítrictim

[

Heródem , ?Propter Hero-

pratereünda eft recordátio ,

j um

díadem , quam, tülerat fratri

intereft , ut quis, & à quibus ,

fuo vivénti uxórem.

gls J udglwl

f

& quam ob caufam , quo mo-

iJ]

Y:Miffo Heródes fpiculató.

do ,& quo témpore fit occí-

me

re , precépitamputári caput

us , advértere debeámus.

m DOHL

oánnisin cárcere. Propter

Ab adülteris juítus occídi-

Herodíadem.

10 Hut,

quim'

tur, & à reisin jüdicem capi-

gl

ergo accínge lumbos

tális fcéleris poena converti-

LA

* tuos, & furge, & löqu"c-

| tL.Ir". Defnde premium fal-

tatrí-

636

"** Fefta Augulfti...A-

W

tatricis , mors eft Prophéte.| vidit m

irabília magna, & ex-

p

j

Poftrémó (quod étiam omnes

orávit Altíffimum :

a Tt

æ 4

invéntus eftin nümero San-

a

i

bárbari horrére — eonfuevé-

yunt Jinter épulas atque con-

Górum.

eüm Yi

vívia confummánde crude-

, Ifte eft , qui contémpfit

Vil

l0

vitam mundi, &pervénit ad

litátisprofértur edí&tum : &

AE V

à convivio ad cárcerem , de

coeléftia regna. Et invéntus

Ts

cárceread convivium ferális

ePc.

obsé-

flagítii circumfértur

&io vi.

vlpp

quium. Quanta in uno fací-

Ntuére , Rex acerbíffime ,

g

[

]

tuo fpe&tácula digna con-

nore funt crímina !

V

pr]l!ll

$. Juftus germinábit ficut

I2

ivio. Pórrige déxteram , ne

Hüium, 9Etflrébitin etér-

quid fzevítize tuze defit , ut in-

Wt

n

ter dígitos tuos rivi defluant

num ante Dóminum.

facri cruóris.

$. Plantátus in domo Dómi-

Et quóniam

(n !

non exfaturári épulis fames ,

]ut

i

ni , in átriis domus Dei noftri.

non reftíngui póculis pótuit

Et florébit.

ficilum

eCio v.

inaudíte favítia fitis : bibe

s eonftt

Uis non , cüm é convi-

sánguinem fcaturiéntibus ad-

huc venis exséti cápitis pro-

$i i

' vio ad cárcerem cursà-

eiffüsct

s1 vidéret,putáret,Prophétam

fluéntem.

Cerne óculos in

a vetd

ipfa morte fcéleris tui teftes ,

juffum efle dimítti ? Quis ,

Imit t

inquam, cüm audíffet natá-

aversántes confpéttum de-

d delf

lem effe Heródis , folémne

liciárum.

Claudüntur

]ü-

od

minanontam mortis neceffi-

convívium, puéllz optiónem

s

eligéndi quod vellet ; datam ,

táte, quàm horróre luxü-

i

miffum ad Joànnem ob folu-

ria.

Os áureum illud ex-

AR

ángue , cujus fenténtiam fer-

tiónem non arbitrarétur ?

qim d

Quid crudelitáti cü delíciis ?

re non póteras , conticéfcit ,

m opott

& adhuc timétur.

quid cum. funéribus volup-

x. Honéftum fecit illum Dó-

vmini

tái ? Rápitur ad poenam

sipte

Prophéta conviváli témpore ,

minus , & cuftodívit eum ab

inimícis, & à feduttóribus

ümpd

conviváli precépto , quo non

hl &

cüperet velabsólvi : perími-

tutávit illum: * Et dedit illi

allym

tur gládio , capüt ejus affér-

claritátem aetérnam.

tur in difco. Hoc crudelitáti

$. Defcendítque cum illo

t q

in fóveam

& in vínculis

eütüwæ]

A

férculum debebátur ,

quo

D

$nfatiáta épulis féritas vefce-

non derelíquit eum. — Et de-

'rä-turs

dit.

Qiyiy

Patri.f Et dedit.

t Ddj

3 ]íte coygnövit juftítiam , & |G lória

tf

,

"

!

Ti

. Sv. Fefta Augufti. 4

637

fimg.

In tertio No&turno.

voluntáte labiórum

E m Ill'lm:u

ié&io fantti Evangdii fe-

fraudáfti eum.

ejus nmj

cündüm Marcum.

, Quóniam prevenifti eum

i "M te

Le&io vii.

Cap. 6.c

in benedicliónibus dulcédi-

N illo témpore :

ifit He-

nis: pofuífti in cápité ejus:

corónam delápide pretiófo.

"u D

ródes, ac ténuit Joànnem ,

Et.

& vinxit eum in cárcere ,

eoc?

lyi

ropter Herodíadem uxórem

Le&io v

1lle

Uid enim ille díceret ,

VU dl

Philíppifratrisfui, quia .düà-

i dn

xerat eam.

Et réliqua.

Q

nifi quo plenus erat ?

Tre d

Homilía fan&i

Auguftíni

Et quid illi refpondérent ,

Epífcopi.

nifi quo pleni erant ? Ille trí-

?tedel

m dd

Serm, Io. iq novis. Sermos

ticum feminávit, fed fpinas

PT

invénit. Dicébat Regi: Non

U t faidad Evangé-

licet tibi habére uxórem fra-

Vini t

tristuj, * Vincébat enim Re-

Yf l

: lium legerétur , crudele

ferle 1.

fpe&táculum ante óculos no-

gemlibído : tenébat apud fe

ftros conftitütum eft : caput

prohíbitam uxórem fratris

eitnit

(lb

fan&ti Joánnisin difco , ferá-

1-11i.

Sed eum tamen fic libé-

naddy

Cerme d

Jis miffus crudelitátis propter

bat, ut non fevíret. Hono-

ódium veritátis: Puélla faltat,

ràábat eum, à quo verum

deristtt

& fmvit mater : &inter laf-

audiébat : fed mülier deteftá-

mpéd.

cívias & delícias conviván-

bilis ódium concipiébat,quod

Tnxdintut

tium témere jurátur , & ím-

aliquándo dato témpore pá-

quis v

pié , quod jurátur , implétur.

reret.

Quando autem par-

Vr ]

Fattum eft Joánni , quod ipfe

turiébat , péperit filiam ,

De

Dómino

filiam faltántem.

ii

prædixcrat.

ii

enim Jefu Chrifto díxerat: I-

w. Stola jucunditátis índuit

j u

]um opórtet créfcere, me au-

eum Dóminus :

9? Ftcoró-

tem mínul. : Ifte minütus eft

nam pulchritüdinis pófuit fu-

j N

n

in cápite, ille crevitin cruce.

per caput ejus.

cuüofm??'

Odium péperit véritas. Non

y. Cibàávit illum Dóminus

pane vitee , & intelléGus: &

&ä u

pótuit zequo ánimo tolerári ,

"

quod homo Dei fandus mo-

aqua fapiéntia falutáris po-

u

nébat: qui ütique falütem

távitillum. . Et corónam.

eórum quaerébat , quos fic

G lória Patri. Et corónam.

j

monébat.

Pro S. Sabina Martyre.

T

Refpondérunt illi

Le&tio ix.

jj

mala pro bonis.

. Defidérium ánima ejus

Abína mülier- Romgma »

Et

Valentíni víri clarífífimi

g

tribuífti ei Dómine ,

HXxOor ,

/

V. Tefta Augufti. 22-

«

638 |

uxor , à Seráphia virgine

[s

tas , nifi cap

ut Joánnis,

äügï

u

Chriftiáne fidei

recéptis

À

fía. 4 Arguébat

Heródem :

inftitüta, poft. fanéte vírgi-| Joánnes propterHerodíadem,

u

mis martyrium colléCtas ejus

igine m

quam tülerat fratri fuo Phi.

ial

elíquias piis exéquiis fepeli-

líppouxórem. «

o

yit.

lug propter eam cau-

AR

4. Damihiin difco caput

fam pauló póft Adriáno Im-

Joánnis Baptífte : & contri-

(otott

peratóre comprehénfa , Elpí-

jra

Cui is :

ftátus eft Rex propter jusju-

randurmn.

E

&t t

dio jüdici síftitur.

'Tune illa Sabína , & génere

Capitulum, Jacobi r.b

JPET'AHW

& matrimónio nobiltífima ?

Eátus vir,qui fuffert ten-

nl

At illa, Sum, inquit ; fed

B

J

( t

tatiónem: quóniam cüm

Ril

Dómino meo Jefu Chrifto| probátus füerit., acefpietco- '

grátias ago , qui me inter-| rónam vita

;quam repromí-

ceffióne Seráphie fámulz| fit Deus dili

géntibus fe.

fuse , é demonum poteftáte| Hiym. I nvíéte Martyr.xxxH.

| foronam

aä O

liberávit. Quam várie ten-| *- Juftus ütpalma florébit.

1

a

l

tátam, ut propófitum. mutá-|s«. Sicut cedrus Líbani mul-

ret, cüm à fidei conftántia| tiplicábitur.

tll

movére non poffet , Proefé-

Ad Benedidus , Antiphons,

|

pavit.

€&tus , pronuntiáta fenténtia

]C

( untd

Miffo Heródes fpiculatóre ,

htig

':

|

uód deoscontémneret , cá-

precépit amputári caput Jo-

pitis damnávit. Ejus corpus

ánnis in cárcere : quo audito,

aDón

à Chriftiánis in eódem fepül-

difcfpuli ejus venérunt , &

i

chro cónditum eft , in quo ip-

t

tulérunt corpusejus, & po-

fa magíftram fidei fus Será.| (uérunt illudin monuménto.

n

jam posüerat.

Oratia,

l. 8

rP

e Deumlaudámus. r16.

An&i Joánnis Baptifte ,

dorau

AD

L AUTES,

.. & per Horas, Afía,

Pracursóris & Mártyris

* Mumt

tui , quaefumus . Dómine ,

üáritu

^ ] Eródes enim ténuit $ & | veneránda feftívitas, falutáris

-(iloria

5 ligávit Joànnem , & pó-|auxíli nobis preftet etmé-

Aim

fuitin cárcerem

&um.

ui vivis.

rodíadem.

propter He-

*

]

. Mi

!

Pro Commem: S. Sabinz ,

t

Pfalm. D óminus regnavit.

Aifa. Dateei de fru&tu má-

m

o

cum reliquis.. 17. .

nüum fuárum , & laudent

m

LT

Afía; .Dómine mi Rex

äïda

eam in

ortis ópera ejus.

mihiín difco c

|y- Di

di

vigilgwmn

- Baptífta..

aput Joànnis

tUi S. :

üfa eft. grä;ia in Iäbiifs

ts

lt gj

Afia. Puélle. falt

fotifimde:

x:.. Pfoptéreà benedíxit te

Em

*rávit mater , nmihil álhud

Deqs inztérnum.

Ora.

:f- M&g

i

Vmüca

^V* Feft Augufti. M O.

639

'hrgugba

g

tera.

34 .

quiinter c&-|* In falutári tuo.

»

Miagna.

PmþtefHem

y. Glóriam & magnum decó-

M [Iatm

Ad Tertiam , A

ntiphbna.

remimpónes fuper eum. ]i

A0f

Dómine mi Rex.

G lória Patri. Magna eft.

UT

Capitulum. Beátus vir.

y.

uftus üàt palma florébit.

&. breve, Glória & honóre,|

& sicut cedrus Líbani mul-

m

* Coronáfti

eum Dómine.

tiplicabitur.

lt ny

-Glória & honóre.

Heródes enim.

Ad Vefperas , Antiphona.!

n ]i

, t conftituífti eum fuperl

cum reli

q..

Operamánuum tuárum. Co-

de Laudib. 638. Píalm

uS

u

ronáfti.

D ixit Dóminus.

cur reliq.

G lória Patri.

Glória.

&loco ult.

l

Ti fplf

(

y. Pofuifür Dómine fuper

Pfalm. Crédidi. 130.

s

^U t

eaput ejus.

E

lirthnt

A Capit. fit de feq. Fefto ,

tiófo.

, Corónam de làápide .pre-

d

cum comm. Decollat. & SS.

DO

MM. Felicis & Adaü&i, üt:

rl

Ad Sextam , Antüphona.

Cs s;

Puéllae faltánti.

UDIE XXX. AUGUSTL. —

l,

Capitu[um. Eccli.15.

Infefto S. Rofze à fanfta Ma-

"Cjuf l AE;

ávitillum pane vite

C

ria Virg. Limans. Dupl:

ls i

intellé&tus , & aqua

Omnia de Communi

ir.

ii j

fapiéntie — falutáris potávit

einum. Ixxxvi.

16: ub

illum Dóminus Deus nofter.

qua fequuntur.

preter ca, :

Venétutt

£. brey,Pofuífti Dómine ,

Oratio.

* Super caput ejus. Pofuffti.

Onórum ómnium -largf.

d u

, d

, Corónam de là

B

tor, omnípotens Deéus ,

tiófo. Super.

pide ,p?e-

qui beátam Rofam, coeléftis

)

qums b

Glórià Patri. Pofuifti.

gráti& rore preevéntam , vir-

ii d)

. Magna eft glória ejus in

ginitátis & patiéntize decóre

s J

1

alutári tuo.

Indis floréfcere volüífti: da

^

&. Glóriam & magnum de-

nobis fámulis tuis ; ut inodó-

Ms

córem impónes fuper eum.

rem fuavitátis ejus curréntes,

T

Ad Nonarf , Antiphoria.

Chrifti bonus odor éffici me-

t

Da mihi in difco.

reámur. Quitecum vivit &

mem. M s;

LÀ

T fti

: Capitulum.

Eccli.

fandi Deus.

reguat in u

nitáte . Spíritus

: us cor fuum trádidit ad

m,&h

J vigilàndum dilüculó ad

rü commemora;ionc Dc;

g

. Dóminumjqui fecitillum ,

collationis $. Joannis , Afía.

&in confpéttu Altíffimi de-

ifit rex incrédulus minf-

gräüaln'

precábitur..

ftros deteftábiles,& amputári

"

w brq Magna eft glória ejus.

|juffit caput Joànnis Baptíftae,

!

(l

y4juttus

* 640

w Fefta Auguiïï./ 0.

.YX. Juftusüt palma florébit.| María. Quinquénnis votum

l

:

6

.&« Sicut cedrus Liíbani mul-

perpétue virginitátis emífit.

tlSod

tiplicábitur.

Adültior , ne à paréntibus ad

nüptias cogerétur, clam sibí-

:l[übUS 1

Oratio. . S an&ti Joánnis Bap-

h dlfö 1

tíftze. 628.

met venuftífimam — cápitis

.. Pro SS. Martyribus Feli-

coesáriem praefcídit. Jejüniis

j p

qrebitu

€e& Adaucto , Antiphonae

fuprahumánum modum ad-

Iftórum eft enim regnum

dícta íntegras quadragéfimas

quad]

yatone

coelórum, qui contempscrunt

transégit pane àbfüinens ,.ac

vitam mundi , & pervené-

diétim folis quinque gránulis

qiérmt

runt ad premia regni , &

mali cítrini víGtitans.

friant

- Javérunt ítolas fuas

-in sángui-

&» Propter veritátem. xcvi.

m i

me Agni.

eCL0 Vs

T

; Ld !Jætä

mini in Dómino , &

Abitu Tértii

Ordinis

Aliiss i

exultáte jufti.

H

fan&ti Domínici afsümp-

, tl

&« Et gloriámini omnes , re-

to, príftinas vite aufterità-

RU

i corde.

tes duplicávit: oblóngo afper-

i,f

Oratio.

rimjque cilício fparfim mi-

4, Vig

A

vísiduss

jeftátem tuam, Dómi-

nüículas acus innéxuit : fub

e , süpplices exorà-

velo corónam denfis acüleis

imilidns

auditen

- mus: ut, ficut nos jügiter

intrórfus obarmgátam intérdiu

- San&Ctórum tuórum comme-

noéttüque geftávit.

SanQtae

s. tUf

Snoratióne letíficas , ita nos

Catharíne Senénfis árdua

tf

femper fupplicatióne defén-

premens veftígia , caténa fér-

sirtié

das. Per Dóminum.

rea , tríplici nexu circum-

a

In primo No&urno , Le-

dü&ta,lumbos cinxit. Léctu-

Aüls «

* ^&hiones de Scriptura occurr.

lum fibi é truncis nodófis

ts Dd

X

In fecundo Notturno.

compófuit, horümque vácuas

ndinm

Le&io iv.

commifsüras fragmínibus te-

itita (

T)Rimus AmériceMeridio-

ftárum implévit. Céllulam

ii

nális flos fanctitátis Virgo

fibi anguftíffimam ftruxit in

dut M

Rhofa , Chriftiánis paréntibus

extrémo horti ángulo , ubi

]

Ppg.

Limz progénita, mox ab in-

coeléftium contemplatióni dé-

tqtum

-cunábulis cláruit futürz fan-

dita , crebris difciplínis , in-

&timóniz indíciis: nam vul-

ii

us

édia , vigíliis corpüfculun

Qu ]

tusinfantis mirabíliter in ro-

exténuans ,.at fpíritu vege-

jl

N

.. fe effgiem transfigurátus ,

tàta , larvas demonum , fre-

I

huic nómini occafiónem | de-

l

quénti certámine vittrlx ,

dit: cui pófteà Virgo Deipara

impávide prot

d

rávit.

n'yit , ac fupe-

D

cognómen adjécit.jübens vo-

Afj

5

XCVi;:M

eàri deingeps Rofamï à fan&ta

&« Dilexi(ti ju('titiam

& C^

Dïer[ufce

J

Qlllnq

d

Q

j

Fefta Ausufti. &.

I

lt

Le&io vl

xGritüdinum

torrhén-

igiónem comprehenfus

n

Q

du

Serápidis temptum addiü

étus

"

tüs , domefticórum in-

eft. Cui facrificáre c

üm jube-

lu

sültibus , linguárum mórfi-

rétur , os fimulácri

cónfpuit.

T g

lii

bus diré agitáta , nondum

Quo fa£to, ftatim ser

ea. ftátua

TU j

fatis pro mérito fe'afflígi

córruit. Quod cüm í

querebátur.

Per quíndecim

terüm ac

5

3 (

tértio in edeMercü

riiDiarzs-

N0

AT

annos ad plüfculas horas de-

que fattum effet;impietátis,&

folatióne fpíritus & ariditáte

i

llmque f

misérrime

contabéfcens

?

mágicze artis accusátus,

equü..

AR

leo torquétur.

Mox ad fe. "

forti animo tulit agónes om-

cündum ab Urbe lÀ

"tl

ni morte amarióres.

Exín-

Oftiénfi

pidem via

MA

dücitur, ut.fecüri fe-

1 (

de- ccepit fupérnis abundá-

rirétur. Cui inter viam ob-

re delíciis ; illuftrári vifióni-

lass

bus, colliquéfcere Seráphi-

làtus quidam Chriftiánus ;

It n ul

cüm Felícem agnófcens ad

r

Cis ardóribus.

Angelo tu-

martyrium duci vidéret: E

"U

Hf

[

telári , fanttee. Catharínee Se-

g8o

a f

M

le

quoque,clara voce.in

quit, eà-

QUs m

nénfi , Vírgini Deípare in-

dem, qua ifte,

lege vivo: ego

ter afsíduas apparitiónes mi-

eumdem fefum Chriftum co-

1 deni:

ré familiáris,à Chrifto has vo-

lo. Itaque Felícem ofculá-

il

ces audíre méruit , Rofa cor-

tus, cum eo fecüri percüti-

fv d

dis mei , tu mihi fponfa efto.

Senenfr

tur : tértio Kaléndas Septém-

-

J

Dénique fponfi hujus paradifo

bris: cü

jus nomen cü

P

m ignó-

f,d

(

J

felíciter invéctam , plurimís-

tum effet Chriftiánis,i

S Adáu-

| ert qy

queante & poft óbitum mi-

&i nómine nobilitátus eft , —

a. [

ráculis corüfcam , Clemens

quod fanfto mártyri Felíci

TT

décimus Póntifex Máximus

fandtárum Vírginum catálo-

adáuttus fit ad corónam.

Jorng

.€ Deumlaudámus. 16,

singr

go ritu folémni adfcrípfit.

InLaudibus fit commem.

pl

$. Afferéntur Regi. xcvi.

H

SS. MMM. Felicis & Adau&ti, -

ia

Ín ni. No€ Homil. S, Gre.

Afía Veftri capilli.

yri d

'soriiPapsein Evang. Símile

erit regnum coelórum decem

y» Exultábunt San&i. xlvii.

Q

'B

y

2ratio. M ajeflátem. 640.

j dl(flpl

Virgínibus.

de Communi

Vefperea à Capitulo de f&

Virginum, XC

Vs

jj u

quenti commemoratio prgfe

r rþl,fl'fü

Pro SS. Moartyribus Feli-

cedentis,

ce & A

Adauéto,

DIE XXXL.

jgmunit

I.cctio ix.

AUGUSTI.

Ti n

In fefto fan3

H

Raymundi '

Elix , Qïocletiäno & Ma-

Nonnati , Confefí;

ïl'l/vitï )

F

