illide ómnibus. Fortióribus

i

cuet autem duram iram in

autem fórtior inftat cruciátio,

NT

lánceam , & pugnábit cum il-

, Inítium fapiéntia. 2

lo orbis terrárum. contra in-

23

o j

fensátos.

oD

t t

:

vosergo Reges funt

Ilb n

uz funt. 295.

: ,.ï

hi fermónes mer, ut dif-

RE

RIA TERTIA.

tf

cátis fapiéntiam , & nom exci-

VU

De libro Sapiéntie.

dátis. Qui enim cuftodíerint

6.

jufta jufté;juftificabüntur : &

D

| eäïigrïä& fap?ägä

.quàm

W (

M

qui didícerintifta, invénient,

!

viresy & vir prudens

quid refpóndeant. Concupif-

T m

Juàm fortis.

Audite er&o

cite ergo fermónes meos,dilí-

( st

j

W

"

Á

Reges, & intellízite, dífcite

At

|

Pre-

gite illos,& habébitis difcipli-

juüdices finium terra.

nam. Clara eft, & qua nun-

od

béte aures vos , qui continé-

quam matcéfcit fapiéntia , &

em, t

tis multitüdines , & placétis

nf

vobis in turbis matiónum :

fácilé vidétur ab his , qui díli-

gunt eam, & invenítur ab

umj

quóniam. data eftà Dómino

his, qui quzrunt illam.

iommt

potéítas vobis, & virtus ab

at ey

&. Verbum iníquum. 294.

Altífimo , qui interrogábit

FERIA QUARTA,

qiiic

ópera veftra , & cogitatiónes

. Delibro Sapiéntia

vim d

Ícrutábitur : quóniam cüm

Lettio 1.

- Cap. 7.

poslt?

eflétis miníftri regni illíus ,

U

m quider & ego mor.

u LU

non recte judicáftis, nec cu-

ftodífis legem juftítia , ne-

tális homo , símilis ómni-

hY

bus, & ex génere terréni

que

ecüándàm voluntátem

illíus , qui prior fa&us eft , &

gt

Dei ambuláftis.

i ventre matris figurátus

"

r"üm

», Prebe fih cor. 293

fum caro , decem ménfium

^Hf

iM

i

témpore coagulátus fum in

f

: jf)'ï-rjnäg.äiätö apparé-

W

sánguine , ex sémine hómi-

n

)

; [ bitvobis : quóniam ju-

nis, & delectaménto fomni

o^

M

-dieium. duríffimum his , qui

conveniénte. Et ego natus

n

prefunt,fiet, Exísuo enim

j

aceépi commünem Aerem ,

H&L

concéditur mifericórdia : po-

& infimiliter fadam decidi

j

téntes autem poténter tor-

terram , & primam vocem

tménta patiéntur,

iNon enim

i

ífi plo-

|

À

sinüleri: ómnibus em

Yaus.

[9)

Infra Hebdom. iii. Augufti-

"

!2 hom

- In involuméntis nutri- |Dei ,

prop

ter difciplfnæ do

rans.

na comiien

dàati.

v-.

n

tus fum,& curis magnis. Ne-

ld t

dettt

mo enim ex régibus áliud há-

H

Quz funt.- 294.

F

'

IAQUI.

NTA;

ypienti

buit nativitátisinitium. "Unus

)

De libro Sapiénti&.

ergo intróitus . eft ómnibus

Ledio1.

Cap.

.«C

gincon

ad vitam , & símilis éxitus.

Uis hóminum póterit

»gati

s. Dóminepater. 294-

yftuft ,

TLe&o i.

fcire constlium Dei ? aut

,

*

&

óterit cogitáre , quid

v

'Ropte

r hoc 0

p

tavil,

quis-p

geordi

E

datus eft mihi

fenfus: &

velit

Deus ? Cogitatiónes

enim mortálium tímidz , &

á Gyn

invoeávi , & venit in me fpí-

ritus fapie

ntie : & prepótui

incérte providéntie noftra.

h

is & sédibus, « di-

Corpus enim ; quod corrüm-

illam regn

bis

vitias n

ihil effe duxi in com-

pitur, ággravat ánimam , &

aratióne illíus. Nec compa-

terréna inhabitátio déprimit

'v.emem,f

fenfum multa cogitántem. Et

hn

apoh

ràvi illi lápidem pretiófum :

ginm.

uóniaàm:. omne aurum in

difficilé eftimámus ; que in

terra funt: & que& in profpe-

B

comparatiöne» illíus, aréna eft

&u funt; invenímus cum la-

Lined

exigua' , & tanquam lutum

bóre.

us autemin colis

A

E

eftimabitur argéntum in con-

funt , quis inveftigàbit ? Sen-

ilis 4

é&u illtus. Super falütem

!

.fpéciem diléxi illam , &

fum autemi tuum quis fciet ;

ia

"*

abére il-

nifi tu déderis fapiéntiam , &

propót

x proluce h

tinyi

um

lam:

uórniam inextinguíbile

míferis Spíritum fanttum tu-

um de altíffimis : & fic cor-

yittt

eft Iumen illtus:

ré&e fint sémitee eórum , qui

Atie

x. Magna enim. 294-

Ledio ii

funtinterris, & quz tibi pla-

tt]bus

cent,didícerint hómines?Nam

rEnérunt autem mihi

w,qU

-V ómnia bona pàáriter cum

per fapiéntiam fanáti funt ,

T

quicümque ;placuérunt tibi

b

illa,& innunierábilis honéftas

er manus illtus , & leetátus

Dómine à princípio.

-

TE

U

im . in ómnibus

quóniam

». In princípio. 304-

vEm

f

Letuo i.

Cap. 1o.

antécedebat me ifta fapientia,

J

F * /Ec illum , qui primus

J

& ignorábam , quóniam ho-

$ formátus eft à

€o pa-

Va

rumómniunt mater eft.Ouam

N

fine fiQióne dídici , & fine in-

ter orbis terrárum ; cüm fo-

l

lus effet creátus , cuftodívit ;

vídia communico, & honeftà-

& edüxit illum à delí&o fuo ,

temillfus non abfcóndo. . In-

ib

finitus enim thesáurus eftho-

& dedit illi virtütem conti-

Ql

néndi ómnia.

Ab hac ut re«

mínibus : quo qui ufi funt ;

céffit injüftus in irafua , p^t

[

J

partícipes faQi funt amicíti

iran

Ms

j

Infra Hcbd

ii. Auguftt.

L

[9)

l

iram homicidii fratérni depé-

Er

tes agnovérunt, quis effet ár-

d

ziit. Propter quem, cüim aqua

tifex : fedaut ignem , aut fp-

1

deléret terrá , fanávit fterüm

i

ritum , aut citátum áerem ,

fapiéntia, per contemptibile

aut gyrum ftellárum ; aut ní-

ligni juftum gubérnans. Hzec

miamaquam , aut folem &

Y

Ti !

& in consénfu nequítia , cüm

lunam , rectóres orbis terrá-

J

fe natiónes contulíffentfcivit

rum deos putavérunt. 'Quo-

juftum , & confervávit fine

W

i

h

rum fi fpécie deleGtáti , deos

(hri

Aj

queréla Deo, & in filii mife-

putavérunt : fciant, quanto

ricórdia fortem cuftodívit.

Buj

his dominátor eórum: fpeció-

1.g f0f

5j,- Gyrum coeli.. 304.

fior eft. Speciéi enim gene-

ectio T.

rátor hec ómnia conftítuit.

n

ul.

]

j

/Ec juftum à pereünti-

». Damihi.305. '/e&tio ii.

u

H

L]

bus ímpiis liberávit fu-

Ut fi. virtütem & ópera

n

1éntem, defcendénte igne in

A

eórum miráti funtjintél-

im

B

entápolim : quibus in tefti-

ligant ab illis , quóniam qui

T

mónium nequítie fumiga-

hecfecit , fórtior eftillis: à

ii

1».*

ff

bünda conftat desérta terra ,

magnitüdine enim fpeciéi &

& incérto témpore fru&us

creatüre , cognofcibíliter pó-

lenati

habéntes àrbores , & incredí-

terit.Creátor horum "vidéri,

j

bilis ánimse memíria ftans|

Sed tamen adhue in his minor

Quil

figméntum falis. Sapiéntiam

eft queréla.

Ethi enim for-

éntim

enim pratereüntes , non tan-

táffe errát, Deum qua&réntes,

mumt

tüm in hoc lapfifunt , ut ig-

& voléntes inveníre, Etenim

ilca

norárent bona ,. fed & infi-

eümin opéribus illfus con-

m

pientie fue reliquérunt hó-

verséntur, inquírunt , & per-

uætïbi;ä

mínibus memóriai, ut in

C)fx'

fu&fum habent , quóniam bo-

ff

his , qua peccavérunt, nec

na funt, que vidéntur.

firi

iib

Jatére potuíffent. Sapiéntia

E. 'Im'

tium fapiéntize, 365,

Ti

autem hos , qui fe obsér-

-« Le&tio i.

l

vant, à dolóribus liberávit.

'Terüm autem nec his de-

I

M

'

w. Emítte Dómine. 304.

bet ignófci.

Si enim tan-

FERIASEXTA:

tum potuérunt fcire , ut pof-

!

j

Delibro Sapiéntia.

fent &ftimáre fzeculum : quó-.

L

Le&io 1.

Cap 13.

modo hujus Dóminum non

n i

X /Ani autem fünt omnes

facíliüs invenérünt ? Infelí-

jl

ómines , in quibus non

ces autem funt ,

& inter

Qu

J

fubeft (ciéntia Dei : & dehis,

mórtuos fpes illórum eft ,

qua& vidéntur bona , non po-

qui appellavérünt deos ópe-

!

tuérunt intellígere eum , qui

ra mánuum hóminum, au-

fpg

n

eft; neque gp.äxibus attendén-

rum , & argéntum , artis

-

M

310

Dominica iv. Augzufti.

rillsquam

inventiónem , & fimilitüdi- |luto fingit, qui munda funt

nes animálium , aut lápidem |in ufum vafa, & fimíliter quee

f g

iit

"inütilem , opus manus antí-

his funt contrária :horum au-

qua.

tem vasórum quis fit ufus,

imnus

&« Verbum iniquum. 305.

judex eft figulus. Et cum la-

SABBAT O.

bóre vàno deum fingit de eó-

| Ouif

LP W

De libro Sapiéntiz.

dem lIuto , ille qui pauló an-

Le&tio 1

Cap. 15;

té de terra fattus füerat , &

wmp(m*

; U autem Deus nofter ,

poft pusfllum redücit fe , un-

K

Á (uavis& verus es , pá-

de accéptus eft, repetitus áni-

li

tiens,& in mifericórdia difpó-

mz débitum, quam habébat.

vens ómnia. Etenim fi pecca-

&'

uz fünt. 294.

(f

yente

lr

vérimus , tui fumus , fciéntes

Ad

agnificat , Antiphorna.

fnagnitüdinem tuam : & fi

Sapiéntia clàámitat in platéis :

vt

non peccavérimus , fcimus ,

Si quis díligit fapiéntiam ; ad

w

p

[

quóniam apud te fumus com-

me declínet, & eam invéniet :

utáti.

Noffe enim te , con-

& cüni Invénerit , beátus

(ià

(0t

ummaáta juftítia eft : & fcire

erit , fi tenüerit eam.

".

.DOMINICA IV.-

H

dens

juftítiam & virtütem tuam ,

- xadix eft immortalitátis.

Augufti.

Ldom

Ín primo Notcturno.

itià

.. Be DóminePatér. 294.

eCtio i.

D

Incipit liber Ecclefiáftici.

"AT On enim in errórem in-

Le&io i

Cap. r.

Til

[

düxit nos hóminum ma-

Mnis fapiéntia à Dómi-

Ün

VL

no Deo eft , & cum illo

(f

1e artis excogitátio , nec um-

W

brapictürz,labor fine fructu,

fuit femper,& eftante z&vum.

d

effigies fculpta per vários co-

Arénam maris,& plüvis gut-

ündl

tas, & dies fzeculi quis dinu-

m

lóres , cujus afpé&us infensá-

to dat concupifcéntiam , &

merávit? Altitüdinem coeli,&

n5

díligit mórtuzimáginis effi-

latitüdinem terra,& profün-

)

n

dum abyffi quis diménfus eft?

giem fine ánima. .Malórum

U

amatóres , digni funt , qui

Sapiéntiam Dei precedéntem

ip

fpem hábeant in tálibus , &

ómnia quis inveftigávit?Prior

üp

ómnium creáta eft fapiéntia ,

. qui faciunt illos , & qui díli-

| EV(

gunt , & qui colunt.

& intellé&us prudénüae ab

lT

)

enim. 294.

zvo. Fons fapiéntie verbum

EIUM

h Magna

ectio nn. -

illíus mandàáta atérna.

Dei in excelfis , & ingreffus

Ed & figulus mollem ter-

ram premens , laborióse

X. Inprincípio Deus , ánte-

fingit ad ufus: noftros unum-

uam terram fáceret , priüs-

-

itü(?ret r]

li

qgödque vas, & dg Fþficmf quam abyffos conít

r

Priüs-

t

,

t

I Domini

ca n AuPufti.-

3II

j

)1

in

j

þr.ïü?squäm' pr

odüceret fon-

bit letítiam, & gáudium, &

1

h

tes aquárum : * Antequam

longitüdiné diérum. Timén-

montes collocaréntur , ànte

A

ti Dóminum bené erit ih ex-

lmE

omnes colles generávit me

trémis , & ia die defun&tiónis

Dóminus.

fue benedicétur. DiléctioDei

h

li hrg

u

; Quando preparábat cce-

honorábilis fapiéntia. Qui-

1j

i

k

0s , áderam , cum eo cunéta

bus autem apparüerit in vifu,

LY

:

compónens.

Antequam.

diligunt eam 1n vifióne , & in

l

Le&io ii

agnitióne magnálium fuórum.

';ffp

À

Adix fapiéntize cui reve-

Inítium fapiéntie timor Dó-

Qdf

lil

R

látaeft , & aftütias illtus

mini, & cum fidélibus in vul-

quis agnóvit ? Difciplína fa-

va concreátus eft.

5

)

;

iéntiz cui reveláta eft , &

ATT

. Emitte Dómine fapie'.nQ

manifeftáta ? & . multiplica-

tiam de fede magnitüdinis

iif

tug , ut mecum fit , & me-

tiónem. ingréffus illfus quis

intelléxit? Unus eftaltiffimus

cum labóret : * Utíciam ,

:

1

Creátor omnípotens , & Rex

quid accép

:

u

tum fit coram te

otens , & metuéndus nimis ,

omni témpore.

[

l

ï

li

j

e

dens fuper thronum illíus ,

b

Da mihi Dómi

ne sädium

m

& dóminans Deus. Ipfe creá-

tuárum — affiftrícem - fapicn-

d

M

vit illam in Spíritu fantto , &

tiam.

Ut fciam.

(l

W

vidit , & dinumerávit , &

GlóriaPatri. Ut feiam. -

(l

menfus eft. Et efrüdit illam

In feceundo No&turno.

F

fuper ómnia ópera fua , & fu-

Ex libro Morálium S. Gre-

(

er omnem carnem fecün-

górii Papa.

Ws

W

düm datum fuum, & prebuit

Lib. x. cáp 1o. inca

.

ji

Le&aio iv.

p.er Joblv

plux

illam diligéntibus fe.

J

ge. Gyrum coeli circutvi fola,

NUnt. nonnülli , qui vitagii

jj

J

& in flüàttibus maris ambulá-

lum négligunt , & dum

2

hd

vi, in omni gente , & in om-

tranfitória áppetunt , dum

!

hi

ni pópulo primátum tenui :

etérna:vel non intélligunt

1

d

vel intellé&ta .contémnunt ,

N(u lh

* Superbórum , & fublímiü

colla própria virtüte calcávi.

nec dolórem séntiunt , nec

fl

y. Egoin altiffimishábito, &

habére consílium . fciunt ,

!

ji

thronus meus in colümna nu-

cümque fupérna, qua& ami-

TU

bis.

Superbórum.

sérunt , non consíiderant ,

:

e&io iii.

lY

t

effe fe ( heu míferi! ) in bo-

h

Imor Dómini glória , &

nis felíces putant. . Nequá-

quam enim.ad veritátis lu-

j

I gloriàtio, & letítia . &

:

I M

coróna exultatiónis. Timor

cem , cui cónditi füerant ,

mentis. óculos érigunt :

n um'

Dómini dele&äb;t cor, &da-

nee

d

P

4

F,yllg

31*

/

Dominica iv. Augufti.

nequáquam ad contempla-

l DNWSI

consílium , temporále hoe

|

yri m

tiónem pátrie stérne defi-

defpícere , quod: percürrit :

dérii áciem tendunt : fed fe-

& quo'magis erefcit consilii

E-

jj m

metípfos in his, ad qua pro-

ciéntia , ut peritüra deferat ,

l

4

puo!

f

f

,gii

éGi funt , deferéntes, vice

eó augeétur- dolor, quód nec.-

]

pátria dílisunt exílium,quod

dunmtad mansüra pertíngat.

i

jivit

Y

iéntie timor

patiüántur , &in cecitàte ,

ia

quam tólerant , quafi in cla-

"as

ntellé&us bo-

pIl

ritáte Iüminis exuültant. '

nus . ómnibus :faciéntibus

up m

&. Da mihi Dómine sédium

g d

eum : laudátio . ejus manet in

tuárüm affiftrícem fapiéntià ,

fzeculum fzeculi, -

vllénta

& noli me reprobáre à püeris

y. Dilédio ill.i'usäcufïöAdia le.

gum Y

(idenum

tuis: * Quóniam fervus tuus

gum eft : quia ómnis fapién.

fum ego,& filius ancíllae tuze.

tia timor Dómini.

. Intellé-

p n

y.. Mitte illam de fede ma

Qqus..

Le&io vt

erap

j!

9 jv

nitüdinis tuze , ut mecum

Ntuéndum — quoque

eft

& mecum labóret, |Quó-

I

quód nullus dolor mentis

vlnds

niam.

fit in actióne prezcipitatiónis,

, Net

LeGio v.

Qui enim fie consiliüs vi-

f y ?

'T contra , electórum

vunt , quifeípfos rerum c-

ag T

. X mentes , dum tranfitó-

intur d

véntibus precípites dése-

riacunGa nulla effe confpí-

runt, nullo ínterim cogitatió-

m

ciunt: ad que fint cónditze,

num dolórefatigántur, Nam

Wt d

qui folérterin vite consilio

! nfts

exquírunt : cumque eórum

fatisfattióni nihi] extra De-

figit mentem , cauteé fefe in

oyDimi

um füfficit, ipfa iniquifitió-

omni actióne circumfpicién-

!Din e

nis exercitatióne fatigáta il-

do consíderat : & ne ex re ,

ts

lárum cogitátio 1n Conditó-

qua.ágitur repentínus finis

shromi

ris füifpe & contemplatióne

adversüsque furrípiat, hune

d.l

requiéfcit, fupérnis intérfe-

priüs mólliter pófito pede co-

(s:

ri efvibus áppetit, & unus-

gitatiénis palpat : penfat ; ne

hus

quísque eórum adhuc in

du

ab his, quze agénda funt, prz-

mundo córpore pófitus, men-

pédiat formído: ne in his,que

uN

tetamen extra mundum fur-

differénda funt , precipitátio

D]

git: erümnam exílii, quam

impéllat : ne pravaper con-

Wi

tólerat , deplórat , & ad

cupifcéntiam — apérto bello

fublímem pátriam incefsánti-

füperent: ne reda per inà-

C

!

bus fe amóris ftímulis éx-

nem glóriam infidiàndo fup-

EU

citat,

Cümergo dolens vi-

làntent.

n

det,quàm iïtæt;c'rnum,qu,od $& Verbuminíquum, & do-

m

pérdidit , invcnit falübre

lhö.fum l,o,ngä: facà megöqi11e:

u

1-

,

l

Dominica iv.

j

! tempü.

; Au gufti.

313

Pe'l

* Divítias & paupertátem ne

ETO

lii

déderis mihi ; fed tantum vi-

tiz& , lapientia qcomparfi étur,

glóriam tenécntium fe 'ex-

|

&tui meo tríbue necefsária,

altat, Radix fapiéntiz eft ti-

y. Duo rogávite , ne déne-

dUlUI,quf

mére Dóminum : & rami i

lD)

l

hn

$es mihi, ánte

lfus longzevi. In thesáuris (a-

1

Divitias.

quam möriar.

dH

G lória Patri. Divítias,

piéntize intellé&tus , & (cién-

fi

m ij

tiz religiófitas : exeerátio au-

lr l

w.vi. DóminePater,& Deus

tem peccátóribus fapiéntia,

1 6sn

vite meae, ne derelfnquas

&. Ne derelínquas. 292.

me in cogitátu malígno : ex-

L

ectio i,

|

tolléntiam . oculórum meó-

*« Imor

ómini

i

Il uf

| expellit

j

i

J

J

rum ne déderismihi , & de-

peccátum : nam qui fine

Hldmms f )

fidérium malígnum avérte à

timóre eft, non póterit jufti-

mim'. l

Á

l

l

Jj

me Domine :

qufer à me

A

ficári : iracündia enim animo-

toneupifcéntiam

* Ftáni-

fitátis illíus , fubvérfio illfus

! d

mo irreverénti & infruníto

IT

eft. Usque in tempus fuftiné-

ne tradas me Dómine,

bit pátiens, & pófteà redditio

r

y^ .Nederelínquas me Dó-

jucunditátis.

Bonus fenfus

[ t

mine , ne acoeréfcant igno-

usque in tempus abfcóndet

UT

rántie mez , nec multipli-

verbaillíus , & lábia multó-

n d

centur delíCta mea, . Et.

rum enarrábunt fenfum illí-

m

viii; Duo Séraphim clamá-

us. In thesáuris fapiéntic fig-

st

:

nt .alter ad álterum

Vikg QUm

nificátio difciplínz : execrá-

* Santtus, SanGus , San.

tio autem peccatóri cultüra

cuttlef

&us Dóminus Deus Sábaoth :

Dei.Fili concupífcens fapién-

munoti

* Plena eft omnis terra gló-

tiam , consérva juftítiam , &

Ua

riaejus. y. Tres funt , qui

Deus prebébit illam tibi,

TT

teftimónium dant in coelo ,

T

»;, Mlagnaenim. 295.

999

i

lum

!

Lal

Pater, Verbum, & Spíritus

T

fan&tus : & hi tres unum

.1,.!

j

Sanctus.

,funt.l

Apiéntia äïim » & difcipl

iil

N

»a timor Dómini

&

*5 lória Patri, Plena.

quod beneplácitum ett illi,

alitt

FERIA SECUNDA.

! WWW

ATH

fides & manfuetüdo , & ad.

Jxæ* ^ HU

AW&

. De libro Ecclefiáftici.

implébit thesáuros illtus, INe

Lefiio i.

| Cap.r.e

1l

prut

fis incredíbilis timóri Dómi-

UR

Oróna fápiénti& , timor

ni: & ne accéfferis adillum

AW

C

Dómini , replens pacem ,

düplicicorde. Ne füeris hy-

T

j

p

&falàütis fru£&um: & vidit ,

pócrità in. confpéttu hómi-

& dinumerávit eam: ütraque

num , & non fcandalizéris

autem funt dona Dei. Scién-

in làbis tuis,

gt

Atténde in

n

lf

tiam & intelléttum pruden-

; &ad«

!]

11115 D

1-19 forté cadas

dücas

3

I

Infra Hgbk.ïom. iv. Augufti.

cfäbl

t

lo, ne cadátis. Quitimetis

dücas ánime tuse inhonora-

gmmu*

tiónem , & revélet Deus ab-

Dóminum , crédite illi: &

li qual

fcónfatua, & in médio fy-

non evacuàábitur mierces ve-

üfel

ftra. Qui timétis Dóminum ,

v

nagógm elídat te

quóniam

b

acceísí(ti malígne ad Dómi-

fperáte in illum:& in obleQa-

num , &cor tuum plenum

tiónem véniet vobis miferi-

Nór

eft dolo & fallácia.

córdia.

ul timétis Dómi-

np

, Qu funt. 292.

num , dilígite illum ,. & illu-

ID

FERIA TÉRTIA.

minabüntur corda veftra. R e-

nediüi.

De libro Ecclefiáftici.

icitefilii natióneshóminum:

ilius

&

fcitóte , quia nullus fperá-

LC&iO l.

Cap. $:

vitin Dómino , & confüfus

ped

Ili accédens ad fervitütem

qu/l

Dei, ftain juftítia & timó-

eft. Quis enimpermánfit in

4 m

mandátis ejus ,

deretíttus

re, & preepara ánimam tuam

gl

ad tentatiónem. Déprime cor

eft ? aut quis invocávit eum ,

i

tuum , & füftine : inclína aü-

& defpéxit illum ?

diji

rem tuam , & füfcipe verba

$& Verbum iníquum. 294.

FERIA QUAR T A.

f ann

intellé&tus : & ne feftínes in

usl

témpore obdu&tiónis, Süftine

De libro Ecclefiáftici.

r f

fuftentatiónes Dei : conjün-

Le&tio i.

Cap

ere Deo, & füftine , ut cre-

Ilii fapiéntie;Ecct

öä; ju-

h

F

ftórum:& natioillórum o-

]

T

f

C

atin noviffimo vita tua.

)l2

5 Prebe fili. 293.

bediéntia, & dilé&tio. Judícià

li

Ü

:

patris audíte filii & fic fácite,

ut falvi fitis. 'Deus enim ho-

li

Mne ; quod tibi applíci-

r

O

tum füerit, áccipe :

norávit patrem in filiis, & ju-

m

$n dolóre füftine , & in humi-

dícium matris exquírens, fir-

mávit in filios. Qui díligitDe-

j

uhü

litáte tua patiéntiam habe

um, exorábit pro peccátis, &

Ut

Jf

quóniaminigne probátur au-

1

18 Qd

rum & argéntum , hómines

continébit fe ab 1llis , & in

veró receptíbiles in camino

oratióne diérum eXxaudiétur.

ITR

d

humiliatiónis. Crede Deo ,|«. Dómine Pater. 294.

CCUIO 1fe

[im ]

& recuperábit te: & dírige

viam tuam , & fpera inillum

"T ficut qui thefaurízat ,

tift

E

ita & qui honoríficat ma-

l

W

Servatimórem illius , & in

BA

IN

3llo veteráfce.

tremfuam. Qui honórat pa-

* Inítium fapiéntie. 293.

trem fuum, jucundábitur in

fi

j

CCUO 1Le

filiis , & in die oratiónis fuse

fa ful

1 Etuéntes Dóminum fu-

exaudiétur. Qui honórat pa-

1

.5 füinéte mifericórdiam

trem fuum,vita vivet longió-

t

re : & quiobédit patri, refri-

d

ejus : & non defle&tátis ab il-

gerá-

L

" n

Infra Hebdom. iv. Augufti.

4

m.

ass -

l, Cft,dj'[c'

£erábit matre

Qui timet

3Dóminum , honórat paréntes,

Or durumhabébit nialä

C:däkm T

& quafi. dóminis férviet his ,

C

in novíffimo : &

ui

lii

qui fe genuérunt.

amat perículum , inillo perí-

lal

w. Magnaenim. 294.

L1E)

bit. Cor ingrédiens duas vias,

lk j

£CUO 11f»

non habébit fuccéffus, & pra-

Uij

NNópere & fermóne,& om-

vus corde in illis fcandalizá-

tl

ni patiéntia, honóra patrem

bitur.. Cor nequam gravábi-

QO

1

tuum , ut fupervéniat tibi be-

tur in dolóribus , & peccátor

lsls

nedíttio ab eo , & benedíCtio

adjíciet ad peccándum. Syna-

ldul

ilíus.in novíffimo máneat.

góge fuperbórum non erit

Benedíttio patris firmat do-

l

L ag

sánitas : frutex enim peccáti

tl

1n05 filiórum : maledí&tio au-

radicábitur in illis , & non

M

|

r

tem matris eradícat funda-

intelligétur.

n

I t

menta, Ne gloriéris in contu-

&» Gyrum coeli. 211.

,

Qu

mélia patris tui: non enim eft

LeGio iii.

j

tibi glória ejus confüfio. Gló-

Or fapiéntis intellfgitur

M

|

riaenim hóminis ex honóre

]

in fapiéntia , & auris bo-

Fa

N

j

patris fui, & dédecus filii

na áudiet cum omni concupi-

h:

ter fine honóre..

Pfl"

Ícéntia fapiéntiam. — Sápiens

iæ,Echï;jæ

w. Quee funt. 294.

cor & intelligibile abftinébit

JH

FERIA QUIN

T A.

fe à peccátis, & in opéribus

De libro Ecclefiáftici..

juftítie fucceffus

habébit.

h]i

Vtfcfc

Le&toi.

Cap. 3. c

Ignem ardéntem extínguit a-

Yasen.

. A Ltióra tenequssleris,&

qua, & ecleemófyna resiftit

A

fortióra te ne fcrutátus

peccátis : & Deus profpé&or

u

füeris:fed que precépit tibi

eft ejus , qui reddit gratiam :

Deusjilla cógitafemper, &in

méminit ejus in pófterum; &

in témpore cafus fui invéniet

n

plüribus opéribus ejus ne fü-

)

j

eris curiófus.

Non eft enim

firmaméntum.

It

tibi necefsárium, ea, qua ab-

, Emítte Dómine. 211.

n

il

fcóndita funt, vidére óculis

FE R IA SEXIA

|

l

j

)

!

tuis. In fupervácuis rebus

De libro Ecclefiáftici.

noli fcrutári multiplíciter, &

. Le&iol

Cap.

Áuttd

is

r Vd

in plüribus opéribus ejus non

Ili,eleemófynam páuper

u

eris curiófus. Plürima enim

X ne defráudes, & óculos

j

fuper fenfum hóminü oftén-

tuos ne transvértas à páupe-

u

W

fa funt tibi.

re.

Animam efuriéntem ne

UL

!

!

Mlultos quoque

fupplantávit fufpício illórü ,

defpéxeris : & non exáfperes

bt

& in vanitáte detínuit fenfus

páuperemin inópia fua. Cor

.'

Y

tl

j

illórum«y, In princípio. 310.

Ínopis ne afflíxeris, & non

Pü[f

pro-

Ü

$16

infra Hebdom. iv. Augufti

TU

prótrahas datum anguftiánti.

dücens peccátum , & eft con-

, D

Rogatiónem contribulàti ne

füfio addücens glórid & grá-

l.l

w

abjícias : & non avértas fá-

tiam. INe accípias fáciem ad-

leHd'ïS

ciem tuam ab egéno."

vérsuüsfáciem tuam , nec ad-

vérsüs ánimam tuam mendaà-

.mc lfïac

&f Dami

hi. 312.

Le&tio u.

cium. Nerevereáris próxi-

ócu-

mum tuum in cafufuo : nec

;gh[)l'la ]

B inope ne avértas

sem

A

los tuos propter iram :

retíneas verbum in témpore

falütis.

Non abfcóndas fa-

Mgag

& non relínquas quaréntibus

stv

tibi retró maledícere : male-

piéntiam tuam in. decóre 1uo.

ii

dicéntis enim tibi in amaritü-

s. Dómine Pater- 294.

YLe&io ii.

ss

dine ànime exaudiétur de-

fen

precätio illíus :

exáudiet auté

N lingua enim f.

a

iéntia

j

I

j

u

$,&

eum , quifecitillum. . Con-

dignófcitur: & fen

,

4

gregatióni páuperum affábi-

fciéntia , & do&trínain verbo

fensáti , & firmaméntum in

h

'

lem te fácito , & Presbytero

(

humíliaánimam tuam,& Ma-

opéribus juftítie, — Non con-

:

:

tradícas verbo veritátis ullo

A

náto humília caput tuum.

0i

». Inftium fapiéntie. 312.

modo : & de mendácio ineru-

W

f

Le&io 18.

Z

ditiónis tuz confündere. Non

vs:l

Eclína páuperi fine tri-

confundáris confitéri peccáta

h]

D

ftítia aurem tuam , &

tua: & ne fubjícias te omni

pre Yi

.redde débitum tuum, & re-

hómini pro peccáto. Nolire-

f

fpóndeilli pacíficain manfue-

síftere contra fáciem potén-

:]

tis , hec conéris contra 1Ct

itipl

tüdine. Líbera eum , qui in-

F

t

odv

jüriam pátitur de manu fu-

flüàvii.

10l

pérbi : & non ácideé feras in

». Miagna enim. 294.

li

)

i

ánimatua, Injudicàándo efto

ectio iil

i

'

L

Ro juftítia agonizáre pro

M

Fw

|

Pupiuis miséricors , ut pater,

?

h

;

& pro viro matri illórum : &

P

ánima tua , & usque ad

mortem certa pro juftítia , &

,i;f.äïtirif

eristu velut filius Altíffimi

obédiens, & miferébitur tui

Deus expugnábit pro te ini-

tj

mícos tuos. Noli citátus ef-

x4)

magis quàm mater.

I

&. Verbuminíquum. 312.

fein lingua tua: & inütilis,&

tm x»!

SABBATO

remiffus in opéribus tuis. INo-

uh

xU

De libro Ecclefiáftici.

|]i effe ficut leo m domo tua;e-

Le£fto 1.

Cap. 4c€

vértés doméfticostuos , & óp-

|

Q

Ili,consérvatempus , &

Iprimensfubjé&os tibi.Nonfit

"

devitaà malo. Pro ànima

orrécta manus tua ad acci-

P uX

tuane confundáris dícere ve-

iéndü , & ad dandü collé&ta.

[y aql

rum. Eft enim cenfüfio ad-

$.. Qu funt. 294.

"E

r

M

i

i

Dominica v. Augufti.

li

"

SABBA

e

omnes colles

i

li

Dóminuüs.

generávit me

M

sí

j

ante Domíánicam v. Auguft ;

nii hec fuerit propinquior

y. Quando preparábat cce-

UEm nmn, [

OS '9

T

Kalendis Septembris

quia

, áderam , cum eo cun&ta

(

tünc ifta cum fua Hebdomo-

compónens. Antequam.

lr

[

da omittitur ; & ponitur An-

Leétio u.

Ti aj

denm

tiphona pro prima Dominica

T ne dicas: MiferátioDó-

TAT

Septembris , ut infra.

E

mini magna eft,multitá-

! d

Ad Magnificat , Ántiphona.

I Qici

dinis peccatórum meórum

miferébituür.

Obsérva fili preecépta patris

Mifericórdia

E

[

tui; & ne dimíttas legem

enim, & ira ab illo citó próxi-

il If

matris tug&e, fed liga eam

4

mant,& in peccatóres réfpicit

tin f

femper in corde tuo.

ira illfus. Non tardes conver-

!lh

ä

Ü

DOMINICA V.

ti ad Dóminum, & ne dífferas

Vsl

Augufti.

de die in diem. Sübitó enim

hs

. .. ]n primo

Votturno.

véniet ira illíus, & in témpo-

NT

: De

ibro

" cclefiáftici.

re vindí&tee difpérdet te. No-

Bovl

li ánxius effe in. divítiis injü-

T

I&?iïttighdcregäg þäiï'ef-

füs ; non enim próderumt

Yf

fiónesiníquas , & ne dí-

tibi in die obducliónis,& vin-

xeris : Eft mihi fufficiens vi-

nfttnpa

dí&ze. . Non véntiles te in

J t*

ta:nihil enim próderit in tém-

omném ventum;, & non eas

At NU

pore vindítte, & obducüónis.

in omnem viam. Sic enim

Nefequárisin fortitüdine tua

ier t

omnis peccátor probátur in

O

concupifcéntiam .eordis tui :

düplici lingua.

^

& ne díxeris : Quómodo pó-

x.. Gyrum coeli circuívi fola,

if 294'

tui ? aut quis me fubjíciet

&in flüctibus maris ambulá-

propterfaéta mea?Deus enim

viin omni gente ; & inomni

]i

víndicans vindicábit.

INe dí-

pópulo primátum ténui :

i

li

M

xeris: Péccávi, & quid mihi

* Superbórum, & fubltmium

jl

áccidit trifte?Altíffimus enim

colla própria virtüte calcávi.

TU

eft pátiens rédditor. De pro-

ï

Jl

. Egoinaltíffimis hábito , &

j

Ü

pitiáto peccáto noli effe fine

thronus meusin colümna nu-

metu ,neque adjícias peccá-

bis. Superbórum.

jj

;)

tum fuper peccátum.

e&io iu.

j(US

ll

N

^

?

In princífpio Deus , ánte-

I* Sto firmusin via Dómi-

j j

quamterramfáceret , priüs-

ni, & in veritáte fenfus

Jf

quam abyfííos conftitüeret ,

TU

tul, & fciéntia : & profe-

piüsquam prodüceret fón-

quàtur te verbum

pacis ,

n üdf

tes aquárum : *

Antequam

& juftítia,

Efto manfuétes

if

»

montes. collocaréntur , ante(ad audiéndum verbum ; ut

Y

in-

M'SLB

Dominica v.. Au

cufti.

Ium Jt"q.

infäïlïgäs : & cu

m fapiéntia

m *

vit

Atem,, & quód à vite

tf

, Dd

róferas refpónfum verum.

malítiaabftinüeris , & quód

U ,

i

s

i eft tibi intelléQtus , refpón-

virtütem colüeris. INe dicas:

Nebr

j

^

de próximo : finautem;fit ma-

'Erit tempus,quando corivér-

quis

nus tuafuper os tuum, ne ca-

ti licébit: verba enim hac

Hadüm |

piáris in verbo indifcipliná-

Deum valdé exáfperant.

ïüm: c0l

to, & confundáris. Honor &

Da mihi Dómine sédium

qd nof

glória in fermóne fensáti, lin-

?xiär

um affiftrícem fapiéntid ,

Fe gpftl

sua veró imprudénüs fub-

,& noli me reprobáre à püeris

q pror

vérfio eftipsíus. NNon appel-

tuis: « Quóniam fervus tuus

Iéris fusürro , & lingua tua

fum ego,& filius ancílla tuze.

qile 0f

malö L

ne capiàris, & confundáris.

?. Mitte illam de fede mag-.

ii

&

Emitte Dómine fapicn-

fütüdinis tuze , ut mecum fit

tiam de fede magnitüdinis

& mecum .

n i

Tiam.

l«la,,böret. Quó-

s; i

tue,ut mecum fit, & me-

"i

!

M

Y

cum labóret: * Utfíciam,

LeGio v.

ï

Ur

nam , cu

m ip

fe tibi

ld

quid accéptum fit coram te

ia

omni témpore.

É

etérna fzecula promífit ;

Da mihi Dómine sédium

tu in przsénti vita laboráre

queN

um affiftríicem fapién-

nonvis , qug parva & mo-

wfo

fs

üür dic

tiam. Utfíciam.

E

mentàánea eft : fed fic 1gná-

Gl1ória Patri.

Ut fciam

$

.-) ;

vus ac diffolutus agis , quaft

ii

hac breviórem àáliam quam-

qm dl

In feeundo No&ur

trenniri

Sermo fantli Joánnis

Chry-

dam inquíras ? Nonne ille

SO1LOIDI«

quotidiánz. .comeffatiónes ,.

Qufum

nonne ille menfe , nonne

gl

Homil. 22. in 2. Cor. xo. ia

.. Mloral,

Le&tjo iv,:

fcorta illa ,nonne theátra illas

u

tardes convérti ad Dó-

nonne divítize illae teftántur

d

N

Mu

minum , & ne dífferas de

inexplébilem malítiae concu4

die in diem ; nefcis enim ,

pifcéntiam ? Cógita bene ,

Pl

quód quóties fcortátus es , tó-

s

quid paritüra fit fuperventü-

*

*

Hvl

ra dies. Perículum enim,; &

ties condemnáfti teípfum

metus eft in differéndo : falus

peccátum enim ita fe habet ,

ltb

veró certa ac fecüra , fi nulla

ut mox atque patrátum füc-

iDoy

fit dilátio. Virtütem ígitur

rit , fenténtiam ferat judex.

i

'

ii

cole :- fic enim licet jüvenis

, lnítium fapiénti$ timor

Ü

moriáris , fecüré difcéfferis ;

ómini: * Intellé&tus bonus

Glbïm;

quód fi ad fene&tütem pervé-

ómnibus faciéntibus eum :

PO

neris , cum multa facilitáte ,

laudátio ejus manet in fecu-

la

& nulla moléftia é vita difcé-

lum faeculi.

1 Q

des ; duplicémque habébis fe-

&. Dilc&io illíus cuftódia 1c«

b

gum

li

"

Wi

Infra Hebdo. v. Awgufti.

I

d

um eft : quia omnis fapién-

déderis mihi , & defidérium

g

u

AA

N

"

j

. tüia timor Dómini. Intellé-

us.

malígnum avérte à me Dómi.

meu

Ui

"

Le&io vi.

ne:aufer àme concupifcérr-

lt

N

ï

Nebriátus es ? ventri in-

tiam: ^. Et ánimo irreverén-

"

1

dulsífti? raput(ti ? fifte jam

t & infr

t

t

]

j

unito ne ;radas.: m;

Il

ii

gradum : verte te in divér-

Dómine.

.fum : confitére Deo srátiam,

y'. Ne derelínquas me Dómi-

lm

E—

quód non in médiis peccátis

rcrcgroba

l

ä-x

ne , ne aécréfcant ignorántias

te ábftulit : ne quare áliud

mee, neéc multiplicéntur de-

W

tibi prorogári tempus , ut

lítta mea.

Et ánimo.

lagl

malé operéris.. Multi dum

lndr ;

. viii, Duo Séraphim clamá-

d

malé , ac vitiósé víverent,

bant alter ad álterum

e

* lr

sübitó periérunt, & in mani-

* San&us , San&us , San-

"W. (( féftam damnatiónem ' abié-

runt: time ne idem tibi ác-

&us Dóminus Deus Sábaoth :

* P]ena eft omnis terra

;

L

cidat. Sed multis , inquis, de-

ria ejus.

glö/-

"m

hT

L

!

! dit Deus fpátium,ut inültima

yK. Tres fi

unt , qui teüimïö-v

Vs

fené&ta confiteréntur. Quid

niüm dant in ccelo , Pater ,

&t o

Íígitur?Numquid & tibi dábi-

Verbum,& Spíritus fan&us z

Ug pari

tur ? Fortáffe dabit , inquis.

& hi tresunum funt. Sanctüs,

Glória Patri.

! dl

Cur dicisfortáffe? Cóntigit a-

Plena.

Isifhyd

liquóties. Cógita , quod deà-

FERIA SECUND A.

1 dung

nima delíberas:profnde étiam

" Delibro Ecclefiáftici.

$ Nmti

LeGiok-

de contrário cógita , & dic :

Cip: 7.

m

Quid autem,fi non det ? Ouid

Oli fácere mala, & non

yiie , t

.autem fi det, inquis ? Efto ,

N

te apprehéndent. Difcé-

m

dat quidem ipfe:verümtamen

de ab iníquo , & deficient

o il t

hocillo cértius & utílius.

mala abs te. Fili , non sémi-

lii

À. Verbum iníquum, & do-

nes mala in fulcis injuftítie,

T

lófum longé fac à meDómine:

& non, metes ea in séptu.

vt

* Divitias € paupertàtem ne

plum. Noli quzrere à dó-

déderis mihi , fed. tantüim ví-

mino ducátum , neque à Re-

yiii

/

T

f

* &ui meotríbue necefsária.

ge cáthedram honóris. Non

T

i

Til

i

.*, Duo rogávite , ne déne-

te juftífices ante Deum , quó-

es mihi , àntequam móriar.

niam ágnitor cordis ipfe eft:

jj

ivítias.

& penes Regem noli velle

jl

T

Uc»tüï

ul

GlóriiPatri. Divítias.

vidéri sápiens.

*. Ya.Dómine Pater,& Deus

* Ne derelínquas me Dó-

vite mez, ne derelínquas me

mine Pater, & Dominátor

in cogitátu malígno : extol-

vitz mes& , ut non córruam

fariórum

"

