tanquam pulvis , quem pró-

P

äumus,a[

l

cit ventus à fácie terrze.

frínges eos.

e

j

deó nonresürgent ímpiiin

Etnunc Reges 1

ntelligite' j*

i

erudímini,qui judicátis terr&.

t tl

judície : * neque peccatóres

v

in concilio juftórum.

Servíte Dómino in timóre : X

Quóniam novit Dóminus

& exultáte ei cum tremóre.

mU[C *k)

'

T

viam juftórum : * & iter im-

L]

A pprehéndite difciplína, ne-

»*

Yi

l

órum períbit.

quándo irafcátur Dóminus:

-

Íid4

In lege Dómini fuit

& pereátis de via jufta.

t

»

4

volüntas ejus die ac noGte.

Cüm exárferit in brevi ira

Afía;. Predicans preecéptum

ejus, * beáti omnes , -

; Mi

confidunt in eo.

quä

adicr

Dómini , conftitutus eft in

[7]

monte fan&o ejus. P(almus

5

Afía. - Predicans precéptum

Qd

; Uare fremuérunt Gen-

Domini , conftitütus eft in

st

ob

A^ tes , * & pópuli meditàá-

monte fancto cjus.

ti funt inánia ?

Afía. Voce mea adDóminum

V

clamáàvi, & exaudivit me de

n

À fütérunt. Reges terre , &

E

príncipes convenérunt in

monte fan&to fuo. Pfalmus

d

unum * advérsüus Dóminum ,

Omine , quid multi

li

Yi

I)

.cáti. funt,,

uj tribu-

tudi

& advérsüs Chriftum ejus.

Dirumpàmus víncula có-

lant-me ? * mulü 1ns

*

ürg'unt:

rum: * & projiciámus à no-

advérsüm me.

WUM

bæ,?*

bis jugum ipsórum.

Multi dicunt ánimze m

b]frt?oläs

Q ui hábitatin coelis , irridé-

non eft falus ipfi in Deo ejus.

biteos; * &. Dóminus fub-

'Tu autem Dómine fufcé

[l

!

fannábit eos.

tor meus es, * glória mea ,

ET

N

unc loquétur ad eos in ira

exáltans caput meum.

Ji

V oce mea ad Dóminum cla;

fua, * &in furóre fuo con-

t£urbábit eos.

máàvi : * & exaudivit m

c de

j

monte fan&to fuo.

Egol autem conftitütus fum

4

q

|

S*xiv

Commue unius Martyris,

' ET ?W

Ego dormivi. , & foporátus

per omme femipus füerim ,

fum: * & exurréxi , quia Dó-

sérviens Dómino cum omni

jus *

minus fufcépit me.

humilitáte , & lácrymis, &

itie v

Non :timeébo. miíllia pápuli

tentatiónibus, qua mihl ac.

circumdántis me: * exürge

cidérunt ex insídiis Judzeó.

igroi

rüi ; quómodo nihil fubtráxe.

ibrer

Dómine, falvum me fac Deus

jrem (

meus,'

rim utílium , quà minüs: an-

Quóniam tu percufsífti om-

nuntiárem vobis, & docérem

'(ObiSQ

nes adversántes mihi fine cau-

vos püblicé , & per domos ;

gvet.

a,* dent

.

i

es pegcatoruin con-

teftíficans Judzis atque Gen.

n

irivíftüi,

tílibus inDeum poeniténtiam,

fuyis

D ómini eft falus , * &

füper

& fideminDóminum noftrum

qug[n li

Ij Egü

pópulum tuum

,

'bc')'l:c'dl' ]o

:

Jefum Chriftum,

Et nunc

tua.

E

ecce alligátus ego fpiritu ,

durtpi

Afíz. Voce mea ad Dóminum

g

vado in Jerüfalem , quse in ea

qentes

clamávi: & exaudtívit

D

me de

ventüra fint mihi , ignórans ,

monte fanCto füo.

nifi quód Spfritus fan&tus per

sjexm

;'Glória & honóre coton

ommnes civitátes mihi prote-

[E:'Vöffä !

] eum Dómine,

ä-

qspol

ftátur , dicens : quóniam vín-

, Et eonftituífti eum füper

eula , & tribulatiónes Jerosó-

tht

)pera mánuum tuárum,

lymis me manent,

Sed nihil

itam)

Pater nofter.

horum véreor ; nec fácio áni-

i 30]

Abfolutio. E xáudi Dómine.

mam meá pretiofiórem quàm

"i m

x. ; Jube domne benedícere,

me,dümmodó consümmem

Bfío. Benedictióne perpétua.

lt

curfum meum , & minifté.

, J

Le&iones fequentes primi

rium verbi, quod accépi à

Iu*

No&urni leguntür in fefto

Dómino ]Jefu , teftificári

Wa

Martyris & Pontifieis.

élium grátie Dei,

mb

In fefto autem Martyris

d

e Sanétus pro lege Dei

ts Dj

non Pontificisleguntur, qua

?u.i cer

távit usque ad mortem,

[

4 F

inferius pofitae funt in Com-

& à vegbis impiórum non tí-

muni plurim. Mart. wxxix.

muit: * Fundátus enim erat

Tn

pe A&

Cibus

oftolórum.

fupra firmam petram.

Le&o t

.ACP

a

Do

p. 20.d

y" Ifte eft, qui contémpfit vi-

'W,i

.A Miléto Paulus mittens

tam mundi , & pervénit ad

Wt

tü

£ X Ephefum , vocávit Ma-

coeléftia regna, Fundátus.

i

NT

jóres natu Eccléfize, Qui cüm

Bfio. Unigénitus Dei Fílius.

DI

veníffent adeum , & fimul

LUCCLIO ie

MUl v

effent, dixit eis : Vos fcitisà

T nunc ecce ego fcio ,

lt

Q

prima die , qua ingréffus fum

-4 quia ámpliüs non vidé-

Buf

J

in Afiam , quáliter vobí(cum |bitis fáciem meam vos om-

nes

hcum [*u

li

: Commune unius Martyris;

1

ID

'q-l'

10) Q

un'

ses, per quos transivi pre-

manus 1fta.

Omnia o&äädï

A

dicans regnum Dei.

ua-

vobis, quóniam fic laborán-

Y

lt

Q

própter contéftor vos hodiér-

tes , opórtet fufcípere infir-

Mi

naà die ,

uia mundus fum à

mos, ac meminíffe verbi Dó-

US]LG

h

sánguine

à

mnium, Non enim

mini Jefu:quóniam ipfe dixit:

ln

UR

ubterfügi,quó minus annun-

Beátius eft magis dare , quàm

li d

tiárem omne. consí]lium Dei

accípere.Et cüm heec dixíffet,

Ü

Vobis.

Atténdite vobis, &

pófits génibus

uis orávit

( p

l afpu

univérfogregi , in quo vos

cum ómnibus illis. . | Magnus

Spíritus fà

nétus pófuit Epí-

autem fletus faCtus eft óm-

Pæmren-

fcopos,régere Eccléfiam Dei,

MUl

niüm : & procumbéntes fuü-

quam

acquisívit sánguine

per collum Pauli , ofculabán-

ET

f'uo.

Ego fcio , quóniam in-

tur eum , doléntes máximé

t hi

trábunt poft difceffiónem me-

in verbo, quod díxerat , quó-

T

n

amlupi rapáces in vos , non

niam ámpliüs fáciem ejus non

À

YU

arcéntes gregi. Et ex vobis

effent visüri. Et deducéb

j WW

eum ad navem. -

gnt

1pfis exürgent viri loquéntes

j nl

pervéría , ut abdücant difcí-

&v lfte cognóvit juftítiam, &

Ui

pulos poftfe. Propter quod

vidit mirabília magna, & ex-

(

orávit Altíffimum : * Etin-

n

vigiláte, memória retinéntes,

a

quóniam per triénnium no&te

véntus eft in nümero San&ó-

ecftni

& die non cefsávi ,. cum lá-

rum, . IEteeft, qui con-

r g

crymis monens unumquém-

témpfit vitam mundi , & per-

msün;m;

que veftrüm.

vénit ad coeléftia regna, Et,-

( m

». Juftus germinábit ficut

G lória Patri. Et.

M

W

lülium :* Etflorébit in etér-

Ín fecundo INot&turno , Afía.

, u

num ante Díím. y. Plantátus

Fílii hóminum fcitóte, quia

(l

$n domo Dómini , in átriis do-

Dóminus San&tum fuum mi-

I

L

mus Dei noftri.

Et florébit.

rificávit.

Pfalmus 4.

bt

Dfie. Spfritus fan&i grátia. "

Um invocárem , exaudí-

Le&io iii.

Yi

vit me Deus juftítie

p

4

"T nurc comméndo vos

mea , *intribulatióne dilatá-

fif

s

Deo , & verbo grátie

fti mihi.

:

|

Miiferére mei, * & exáudi

VAf

:

jpstus , qui potens eft edifi-

ff

cáre , & dare hereditátem in

oratiónem meam.

fan&tificátis ómnibus. Argén-

F íliihóminum üsquequó gra-

Toi

j

tum & aurum, aut veítem

i

vi corde ?. * ut quid dilígitis

nullíus concupivi, ficut ipfi

vanitátem » &

fcitis: quóniam ad ea, quz

dácium ?

quær;ds mene

v

V

mihi opus erant , & his , qui

tícitóte, quóniam mirifi-

m.

mecum funt , miniftravéruut

cávit Dóminus Santtum fu-

3

um : f'

*xvi

Commune unius Mattyrise '

l

üm : * Dóminus exáudiet

Odifti omnes ,"qur aperántut

0r

gne , cüm clamávero ad eum.

iniquitátem : * perdes omnes;

qu

j rafcímini , & nolíte peccá-

qui loqüuntur mendácium, :

s

ye : * que& dicitis in córdibus

Virum sánguinum , &.doló.

fum abominábiturDóminus:*

j

j

veftris , in cubilibus veftris

|

«t

compungímini.

Ll

ego autem inmultitüdine mi

e4

:

f

S acrificáte facri

ficium jufh"-

fericórdis tuüs.

n

introíboin domum tuam :

j

tiz , & fperáte in Dómino : *

Multi dicunt : Quis ofténdit

adorábo ad templum fanttum

W

nobis bona ?

tuum in timóre tuo.

;

l

us J

fti:

S ignátum eft fuper nos lu-

Dómine deduc me n ju

Quänizm

mien vultus tui Dómine:* de-

tia tua: * propter inimícos

y, o

Ó Mi

dífti lzetítiam in corde meo.

meos dírige n confp

wä&ul.tuov

z

À fructu fruménti , vini, &

viam meam.

vf

uóniam non eftin ore eó.

þ,

r d

ólei fui * multiplicáti funt.

Yn pace in idipfum * dór-

rum véritas: * cor eórum va-

quü

miam , & requiéfcam :

num eft.

aQ

!mift

Q uóniam tu Dómine fingulá-

Sepülchrum patens eft gut-

riter in

fj

e * conftituífti me.

tur eórum , linguis fuis doló-

iAngd

p

storon

Afia. : Fílii hóminum fcitóte ;

sé agébant ,

* jüdica illos

uia Dóminus Sanctum fuum

Deus.

.

m eQ

ynirificávit.

"

D écidant à cogi

tatiönibug

g o

Afia.

Scuto bon

& voluntá-

fuis , fecündüm multitüdi-

jnna Jl

tis tum coronáíti eum Dó-

nem impietátum eórum ex«

us

mninc.

pélle eos , * quóniam irrita-

-

D T

Píalmus s.

vérunt te Dómine.

j

Q

E. t leeténtur omnes , qui fpe

c

M

T Erba mea áuribus pét-

-V 'cipe Dómine , * intélli-

rantinte: *in etérnum ex-

futi.,

eclamórem meum.

ultábunt , & habitábis in eis.

dnitast

nténde

'voct

oratiónis

E t gloriabünturinte omnes,

*

ümine

mes,*Rex meus, & Deus

qui díligunt nomen tuum ,

quóniam tu benedíces jufto.

n

meus.

*

m Jf

uóniam ad te orábo :

ómine , ut fcuto bone vo-

M

Al

b

uU

L

luntátis tua * .coronáfti

mine,mané exáudies vo-

$

i

n

cem meam.-

nos.

?

N

1X] ane aftábo tib

i ', & vidé:

Afía.

Scutä bonze voluntá-

tis tum coronáfti eum.Dó-

l Wl

bo : * quóniam non Deus vo-

D

lens iniquitátem tu es.

mine.

Afia.

i

)l

j

N equehabitàbit juxta te ma-

,in univérfa fcrfa glö:

|

Mf

li

Iígnus: * neque permancbunt

ria , & honóre . coromáfü

eulm«

a

* J

injüfü gntc óculos tuos.

Pf3!

^g

,qw

)

Commune unius Martyris.

'xxvu

!

j

Pfalmus 8.

Sermo fan&ti Auguftíni ,

p

j

nj

^ Omme Dfís nofter , *

Epífcopi.

quam admirábile eft no-

ln

Sermone 44. de Sandis, .

w

eentuumin univérfía terra !

Le&io iv.

ul

O uóniam eleváta eft magni-

Riumphális beáti

Már-

«æ-

ficéntia tua * fuper caclos.

T

tyrisN, dies hódie nobis

anniversária celebritáte re-

n

Ex ore infántium , & la-

&éntium perfecífti laudem

cürrit :. cujus

o

lorificatióni

plrjs

E

ficut congáudet

E

ccléfia , fic

W

opter inimícos tuos,* ut dé-

j

ruas inimícum, & ultórem.

ejus propónit fequénda ve;

L

( uóniam

vidébo

coelos

ftígia. Si enim compátimur ,

TWr g

tuos, Ópera digitórum tuó-

& cenglorificábimur. In cu,

tf

rum: * lunam & ftellas , que

jus gloriófo agóne duo nobis

tu fundáfti.

preecípué confideránda funt z

Wi

Q uid efthomo , quód me-

induráta vidélicet tortóris fa«-

t

[

mor.es ejus ? * aut filius hó-

vítia , & Martyris invíGia pa-

tüéntia. Sevitia tortórls , ut

ii

minis , quóniam vífitas eum ?

l&f?l]

mi

M inuífi eum pauló minus

eam deteftémur : patiéntia

"l

Iu

ab Angelis , glória , & honó-

Mártyris, ut eam imitémür.

j

recóoronáftüi eum: * & con-

Audi Píalmíftam advérsüg

ftituífti eum fuper ópera má-

malítiam increpántem : INo-

fl

1

muum tuárum.

li emulàri in malignántibus :

multi

O mnia fubjecífti fub pédi-

quóniam tanquam faenum ve-

AOrUT

bus ejus: * oves & boyesuni-

lóciter aréfcent. Quoód au-

um um

vérfas , ínfuper & pécora

tem advérsus malignántes pa-

:

campi.

tiéntia exhibénda fit. ,

audi

löqut

V ólueres cael

b.o& pifceä

Apóftolum fuadéntem.: Pa-

atl

maris , * qui perámbulant

tiéntia vobis necefsária eft ,

Yi

sémitas maris.

à

ut reportétis promiffiónes.

onéftum fecit illum Dó-

p

D ómine: Dóminus nofter ,

ge

( i

quàm admirábile eft nomen

minus, & cuftodivit eum ab

j

p

T

tuum in univéría terra !

inimícis' : & à fedu&tóribus

Afiaá,

In univérfa terra gló-

tutávitillum : * . Et dedit

pl

rja & honóre coronáfti eum..

illi claritátem czetérnam.

*

v Pofuifti Dómine fuper ca-

*. Defcendítque cum illo in

!

put ejus *

Corónam de

tóveam : &in vínculisnon

t

lápide pretiófo.

derelíquit eum. Ft.

[

P ater nofter.

Bfo. Chriftusperpétug. - .

j

Abfolutio. Ypstus píetas.

Le&gio v.

"

Y

ube domne benedícere,

Oronáta ítaque eft

beä';

C

J Mártyris patje'ntiä :

Bfio. Deus Patef omnípotens.

man-

Commune unius Martvris.

xxviii

mancipáta eft setérnis cruciá-

LeQio vL

« D

tibus tortóris incorrétta ma-

Ontemplabàtur enim ,

C

0

lítia. Hoc atténdens in agó-

quantum in &nígmate

dul

ne fuo gloriófus Chrifti ath-

infirmitas humána óculum

léta,non exhórruit cárcerem.

mentis in eternitáte figere

1aü'€f

n

'Ad imitatióné cápitis fui to-

poteft , quanta fint fupérnas

Jerávit probra , fuftinuit ir-

civitátis gáudia: & ea enarrá«

sdert

re non fufficiens , admirándo

x

zifiónes , flagélla non tímuit :

ua,* U

& quot: ante mortem pro

clamábat :

)uid mihi eftin

(

--

Chrifto pértulit fupplicia ,

ccelo ? Ouafi díceret:Excédit

r

vires meas , excédit facultà-

T

tot ei de fe óbtulit facrifi-

rurifil

cia.

Quod enim propinán-

tem eloquéntie meg , tranf-

te Apóttolo bíberat ,

alte

céndit capacitátem intelli-

ul f

uia non funt

Jinmus

retinébat :

géntia me: illud decus , illa

v Dis

condígne paáffiónes

hujus

glória, illa celfitüdo , qua no-

témporis ad futüram gló-

bis , à conturbatióne hómi-

ii 6j

ont s

riam ,

quae revelàábitur in

num remótis , in abfcóndita

nobis.

Et

uia momentá-

fáciei fuse Jefus Chriftus Dó-

quatt

neum hoc & leve noftra tri-

minus nofter reformábit cor-

mymus

bulatiónis , &térnum glórie

pus humilitátis noftrz , con-

impiur

[6]

ndus operátur in coelis.

fizurátum córpori claritátis

zi

fue. Hujus perfécte liber-

dl

ujus promiffiónis amóre à

terrénis fufpénfus, & praegu-

tátis contemplatióne nullum

I fupe

ftáta fupérnae fuavitátis dul-

vitábat perículum ; nullum

M

cédine ineffabiliter afféctus ,

horrébat fupplícium : & fi

If

dicébat cum Pfalmífta : Quid

míllies poffet mori, non pu-

(s i

Tnihi eft in caelo , & à te

tábat fe hanc digne poffe ali-

l

Judntr

ls

dtas

vólui fuper terram ?

qua ratióne promeréri.

fécit caro mea, A cor meum :

X« Stola jucunditàátis índuit

d vul

Deus cordis mei, & pars meà

eum Dóminus :

UEBt. CO«

5 n

Deus in etérnum.

e

rónam pulchritüdinis pófuit

Afam

8» Defidérium ánimas cjus

füper caput ejus.

dvl

tribuífti ei Dómine , '

Et

Y? Cibávit illam Dóminus

4 H

voluntáte labiórum ejus non

páne vite , & intellé&tus : &

ET

£raudáfti eum.

aqua fapiéntize falutáris. po-

tàvit illum.* Et corónam.

ïc'm».ito.tu

?« Quóniam prevenífti eum

AU

in benedi&tiónibus dulcédi-

G lória Patri. « Et corónam.

1

nis; pofuífti in cápite ejus co-

Ín tertio Nocturno, . Afia.

ï"-HUis N

rónam de láp

ide *Kpretiöfq.v Et

Juftus Dóminus , & juftítiam

UI

"oluntàáte.

d.léxit : equitátem vidit vul-

ln

tus ejus.

ÀN Ignem fui amáóris.

t

| Pf4l-

&10 VL

Commune unius IMartyris.

xxix

us 1Q.

u lóquitur veritátem in-

d

N Dómino confido.: quó- | corde fuo , * qui non egit do-

À. modo dícitis ànimz mez: * |lumin lingua fua.

I

Nec fecit próximo füo ma-

r

pauer *

tránsmigra in montem ficut

N

i

lum , * & oppróbrium non

"Quóniam ecce peccatóresin-

accépit advérsüs próximos

TM

tendérunt arcum , paravé-

uos.

"

Ts

t mih*:]

runt fagítias fuas in. pháre-

Ad níhilum dedü&us eft in

tra , * ut fagittent in obfcüro

confpé&u ejus malígnus: * ti-

dierel

rectos corde.

r

[

méntes autem Dó

du

ríficat.

minurm glq..'-

uóniam quæperfecffti; de-

Pt

d

uxérunt : * juftus autem

Qui jurat.'-pröximo füo ,&

n i

quid fecit ?

non décipit : * qui pecüniam .

Lb

Dóminus t

[]

6

n templo fan&to

fuam non dedit ad usüram ,

TT

fuo:* Dfis in coelo fedes ejus.

& münera füper innocéntem

n

Oculi ejus in páuperem re-

notí accépit.

.

mb

facit hec , * non mov

fpíciunt ; * pálpebrz ejus in-

Qui

é

nf

térrogant filios hóminum.

bitur in sétérnum.

Qu

D óminus intérrogat juftum

Afízs, Habitábit in taberná-

T

[

(

& ímpium :. * qui autem dí-

culo tuo : requiéfcet in mon-

It d

!

j

ligit iniquitátem;odit àánimam

te fan&to tuo.-

(flel

uant.

Afía. Pofuífti Dómine fuper.

te nill

Pluet fupet peccatóres làá-

caput ejus corónam de 1

äpid

i

s

yuli

ueos:*ignis, & fulphur,

pretióío.

n

fpíritus procellárum , pars

Pfalmus 20. -

éálicis eórum.-

Omine in virtüte tua

m

D

ii

Quóniam juftus Dóminus, &

letábitur Rex : * & fu-

j

f

juftítias diléxit : * equitátem

per falutáre

idit vultus ejus.

veheménter.

tuum exultäbiftv

It

!

Afía Juftus Dóminus ,. &

D efidérium cordis ejus tri«

Qu

juftitiam diléxit : equitátem

buífti ei: * & voluntáte labió-

vidit vultus ejus.

rum ejus non fraudáfti eum..

Afía Habitábit in taberná-

J

uóniam praevenífti eum .im. -

j

culo tuo : requiéfcet in mon-

benedi&tiónibus dulcédinis: *

te fanéto tuo.

jin

Pfalmus 14.| pofuífti in cápite ejus coró-

(f

J YOmine , quis habitábit | nam de lápide pretiófo.

t

in tabernáculo tuo? *| Vitampétiità te : * &tribuf-

m.

aut quis requidfcet in monte |fti ei longitüdinem diérum in

*

fantto tuo ?

feeculum,& in fzecult fzeculi.

l

i

Qui ingréditur fine mácula,* | IVlagna eft glória ejus in falu-

*

& operátur juftítiam. '

*

* glóriam & mag-

i t:&ri tuo

num

6d

"XX

Commune ünius Marty ris.

Lé&io fanüdi Evangélü fe

qpum decórem impónes fuper

cündüm Lucam. —

ll fot

*um.

Ouóniam dabis eurnin bene-

Le&io vii.

Caàp.14.f.

Quor

'N illo .témpore :

ixit Te-

bert

diciónerà i fasculum feecu-

vl

1i: * latificábls eum in gáu-

fus turbis

Siquis venit

T

ad rte, & non odit patrem fu-

«ljo cum vultu tuó.

Quónia

:

.

m Rex fper

atin Dó-

um,«& matrem , & uxórem ,

yreiïa-

qnimo :

* & n mifericórdia

& filios,& fratres, & foróres,

i

adhucautem & ánimam fu-

- ATtíffimi non commovébitur.

W

"Enveniátur manus tua ómni-

am , non poteft meus effe di-

bus inimícis tuis : * déxtera

fcípulus. Etréliqua.

futd

w

tua invéniatomnes , quite

Homilía S. Gregórii Paps&.

*edérunt.

:

Homilia 27. in Evangel. «

pf

I confidexémus ,

fratres

j Pfæmli

'

« Pones eos ut. clíbanum ignis

Í

án témpore vultus tui : * Dó-

chartíffimi , quae & quan-

;sjfffïam

minus inira fua conturbábit

tafunt , qui nobis promit-

s U

amred

eos ,'& devorábit eos ignis. .

tüntur in coelis,viléfcunt áni-

T'ruttum eórum de terra

mo ómnia, quz habéntur in

anibit

erdes: * & femen eórum à

terris. Terrénanamquüe fub-

yuerta

imenter

filiis hóminum.

ftántia füpérne felicitáti có-

Quóniam declinavérunt in

paráta , pondus eft , non fub-

ym

vimen

'te mala : * cogitavérunt con-

sídium. Temporális vita z-

"a , que non p

térne vita& comparáta , mors

mottd

fiabilíre.

*

o'tuärqnt

eft pótius dicénda , quam vi-

igi

ta.

uóniam ponés eos dor-

Ipfe enim. quotidiánus

dpitn

füm: * in relí(quiis tuis pra-

deféttus corruüptiónis quid eft

Q0XOtem

Ll

: *

arábis vultum eórum.

àliud , quàm qusdam prolí-

E

xaltáre' Dómine in virtüte

xitas mortis ? Qu autem

nimam

tua : * cantábimus, & pfallé-.

lingua dícere ,. vel quis iit-

ss effe

3nus virtütes tuas.

tellé&tus cápere süfficit , illa

kHic el

-Aíías Pofuifti Dómine fuper

fupérnz civitátis quanta firit

v Chi

cap

ut ejus , corónam de lä?.pi—"

gáudia : Angelórum choris

aftum

'de pretiófo.

interéffe,cum beatíffimis Spi-

ijitic

rítibus glórie Conditóris af-

"0e. d

Y- Magna eftglóría ejus in,

falutári tuo.

síftere , preeséntem Dei vul-

feiit,

** Glóriam & magnum de-

tum cérnere , incircumfcríp-

tumlumen vidére,nullo mor-

m

córem impónes fuper eum.

lia

:Pater nofter.

tis metu áffici, incorruptiónis

al

. .Abfolutio-- Ávínculis.

j

perpétue münere lztári ?

W« Coróna áurea ft

]per ca-

Y^ Jube domne benedícere.

(:

d

i

a figno

;

Biïo Evangélica le&i'e.. dputejus, * .Expré

ían-

* if

Commuhe unius Martyris.

UXXXL

| b

fanctitátis , elória honóris , &1

v,

*

Letlió i,

num

l

opus fortitüdinis.

Ed perocontári libet; quó-

y Quóniam pravenitfti eum

IS

-.

modo paréntes , & carná-

lPUN ' Dl

in benedi&tiónibus dulcédinis

liter propínquos precípimur

I

Ls

pofuifti in.càpite ejus coró-

odíffe , quijubémur & ini-

nam de lápide pretiófo. Ex-

mícos dilígere?Et certéVeri-

m!&lllf

r

éffa.

tas de uxore dicit:QuodDeus

It

ln

"Bfio. Cujus feftum cólimus.

j

conjünxit, homo nor séparet.

Le&to viii.

Et Paulus ait : Viri , dilígite

A

Ed ad hzc audíta inardé-

uxóres veftras, ficut & Chri-

u

l

Qu

&O fcit ánimus : jámque illic

ftus Eccléfiam. Ecce difcípu-

il

cupit afsíftere , ubi fe fperat

lus uxórem diligéndam pra«

Atl

fine fine gaudére.Sed ad mag-

dicat , cüum Magffter dicat z

jl

)l

na praemia perveniri non

ui uXórem non odit , non

,l

poteft ,nifi per magnos labó-

poteft meus effe difcípulus :

TT

1

res.

Unde & Paulus egré-

Nufnquid áliud judex nün-

n

-gius praedicátor dicit : Non

tiat,áliud preco clamat ? An

il

coronábitur , nifi qui legíti-

fimul & odíffe póffumus , &

ii

mé certáverit.

DeléGet er-

dilfgere ? Sed fi vim precép-

lii

go mentem magnitüdo pre

ti perpéndimus:utrümq; áge-

T

miórum , fed non detérreat

re per difcretiónem valémus:

vl

certámen labórum. Unde ad

ut uxórem , & eos, qui nobis

TT

fe veniéntibus V éritas dicit :

carnis cognatióne conjün&ti

, Qu

Siquis venit ad me , & non

funt,& quos próximos nóvi-

qui

oditpatrem fuum,& matrem,

mus,diligámus;& quos adver-

M

& uxórem,& filios,& fratres,

sários in via Dei pátimur ,.a-

st

jpit

& foróres , adhuc autem &

diédo & fugiéndo nefciámus.

ánimam füam , non poteft

.e Deumn laudàmus. 17.

Quæ;j

meus effe difcípulus.

equens r. dicitur ultimo

!

l1]

Wesü'ji

x. Hic eft veré Martyr , qui

loco in. Feftis quinque. SS.

pro Chrifüi nómine sángui-

iMartyruin Pontificum Marz-

j

nem fuum fudit: * Qui mi-

celli, joannis , Silverii

'f!örgf";

tini & Pontiani;

.

j Maga

1l

M

nas jüdicum non tímuit , nec

terrénz | dignitátis

glóriam

ir4 Dómine

revenítti eum

(gii

qussívit , fed ad coeléftia

in benedi&tiói

b

us dulcédinis :;

(v

ME

regna pervenit.

y^ Juftum

*. Pofuífti in cápite ejus con-

dedaxitDóminus per vias re-

rónam de lápide pretiófo.

team

Gas , & ofténdit illi regnum

Y- Vitampétiità te,& tribuf-

WI

Dei.

t

Qui minas jüdicum.

fti ei.longitüdinem diérum

G]ória Patri.

(2 u minas.

in feculum fzculi. Pofuifti.

:

j

Bfüo. Ad .foclctäþcm.

G ]ória Patri. .Pofuifti.

xxxit

-Commune unius Martyris.

at

AD LAUDES,

Cum Spíritu Paráclito , .

&

er Horas , Afía.

Nune, & per omne feculum.

|

j s

Ut

&

Ameti.

Á

jl

[ '-;/t

me conféffus füerit

h

;

[eVC.

Q

coram homínibus , con-

y-. Juftus ut. palma florébit.

i Corot

— fitébor & ego eum coram Pa-

&« Sicus cedrus Líbani mul-

tre meo.

*

z

tiplicábitur.

l

;

Qirz

vtf

. JPfalmus. Dómi

nus regnávit.

Ad Benedi&tus , Antiphong.

sinoum

cum reliQuis, 17.

Qüi oditánimam fuam in hoe

C^ Afa.

ui séquitur ré

; non

mundo , in vitàmi ztériiarmi

gtipa

ámbulat in ténebris , fed ha-

cuftódit eàm.

f ngu,ü

i d

bébit lumen vite& , dicit Dfis.

Pro Martyr; & Pont. Oratio.

^ -Affa. Qui mihiminíftrat ; me

Nfirmitátem noftram - ré«

b

' fequátur

& ubi ego fum ,

|

fpice orinfpotens Deus : &

At

illic fit & minifter meus.

ul

quia pondus próprise attiónis

eáti

lNV. Martyris

hii

. Afía, Si quis mihi miniftrá-

grayat ,

verit ? honorificábit eur Pa-

tui atque Pontíficis . inter-

vfovit

ter meus , quieftin

céffio gloriófa tos protegat.

Vintil

dicit Dóminus.

d

cæhs ,

Per Dótninum.

W 1

. Alia Oratio.

aDimi

Q5* Afia. Volo Pater?

at ubi ego

l

- . fumjillicfit & minífter meus.

Eus , qui nos beáti

Is

joeve

Capitulum,

^dae nb

D

Maártyris tui atque Pon-

dpert

tíficis ánnua folemnitáte latí:

nrtn

L0

Eátus vir,qui fuffert ten-

D

P tatiónem : quóniam cüm

ficas : conééde propítius : ut

h

ID

probátus füerit , aceípiet co-

cujus natalítia cólimus , de

Dra Pt

rÓónam vitee, quam repromifit

ejüsdem étiam prote&tióne

.i

M

éntibus fe, -

g

audeáàmus. Per Dóminum.

|

RA

a

. | . Deus ,d?ü

H

mrnus.«

:

?ro Martyretantim. Orate.

Ws Gl

13 Nizi&e'

M

a

Ptyr , ünicum

Rfta, quefumus , omní-

tiremit

Patris fecátus Fílium ;

I)

potens Deus: utqui beáti

MN

?

. Victis triamphas hóftibus ,

IN. Mártyris tui natalítia có-

(tlb P

Vi&or fruens coeléftibus ,

limus , interceffióne ejus iii

of

"T ui precátus müánere

tui nóminis amóre roboré.

ä

lIs

Noftrum reátum dílue ,

mur. Per Dóminum.

Alia Oratio.

tglin

Arcetis mali contágium

Vl

Vite repéllens taedium.

Rafta, quafumus, oiin-

Falb

' Solàta funt jam víricula

otens Deus : ut interce-

nltr

"Tui facráti córporis :

dénte beáto IN. Mártyre tuo,

n[ähl |

INos folve vinclis fzeculi.

& à cun&tis adverfitátibus 1i-

ï

ling

. Dono fupérni Nüminis,

[

berémur in córpore,& à pra-

- Deo Patri fit glória ,

vis cogitatiónibus mundémur

drgp

2

Ejüsque foli Filio , .

in ntente, Ecr' Dóminum.

! Jllft |

lj

m

£

AEO

Commune unius Martyris.

*XXxxill

i

j

Qd

Ad Tertiam , Antiphona.

- .Sicut cedrus Libani

.

mule

uj séquitur me.

tiplicábitur.

&

a

itulum. Beátus vir: Xxxii.

nj

Ad Vefperas ,

! Ahtiphoxia.

Qub

E&.«breve. Glória & honóre,

Qui me confeffus

e

üt fuprá.,

* Coronáàfti

eum Dómine.

cum reliq. de Laud. xxxii.

Glória & honóre.

L.

L

Et

Pfalmus.

Dixit

5

Dóminus

if

conftituífti eum fuper ópera

cum rcliq. de Dfüica. 126 .

mánuum tuárum.

C

oronáfti.

& leco ultimi, Píal.: C'rédi-

Idf g.

G lógiaPatri.Glória & honóre.

di.13&& Capit. Beátu&vir.

D

n

y. Pofuíftüi Dómine fuper

Hymnus.Deus tuórüm. xxii.

caput ejus,

&. Corónam

y'. Juftus üt palma florébit. -

tf

de lápide pretiófo.

. Sicut cedrus Líb

ts D

am mul-

Ad Sextam, Antiphona;

tiplicábitur.,

iead

Qui mihi miníftrat.

Ad Magnificat , Antlphona.

r

Capitulum.

Eccli. 15.

Qui vult venírepoft-me , 4b-

t 1

bávitillumpane vita &

neget femetípfum , & tollat

I

ntellé&tus , & aqua fa-

crucem fuam,& fequátur me.

]

piéntie falutáris potávit il-

Alie Le&.pro uno Mart

hi

Ium Dóminus Deus nofter.

yr,e.

in fecundo INNo&urn

Qe

(

&.breve. Pofuífti Dómine ,

De Expofitióne S. Ambrófjs

ld

* Super caput ejus. Pofuífti.

Epífcopi in Pfalmum centé-

Ti

y Corónam de lápide pre-

imum décimum octávum.

pf

tiófo. Super.

"Sermoné21. Letlioivi:

J

Glória Patri. Po

fuffti. |

p

Mneipes perfecüti funt

pwte:'*

Magna eft glória ejus in

me gratis : & à verbis tuis

J*

i

utári tuo.

trepidávitcor meum. Bené

jiti

&. Glóriam & magnum de-

hoc Martyr dicit , quód injá-

córem impónes fuper eum

[

fté perfecutiónum torméntaà

u

. Ad Nonam , Antiphona.

fuftíneat :qui nihil raptierit y

ii

Volo Pater.

nullum violéntas oppréfferit,

Capitulum.

Eccli.

*

j

Uftus cor fuum trádi

À

1it ad

nullíus sánguinem füderit ,

d.

nullíus torum putáverit effe

"

vigilándum dilüculó ad

violándum : qui nihillégibus

1

fim,qui fecit illt; & 1n con-

J

débeat , & gravióra latrónum

(

fpéttuAltíffimi deprecábitur.

fuftinére cogátur füpplicia :

u

g. br.Magna eft glória ejus.

qui loquáturjufté , & nonau-

* Infalutári tuo. Magna.

diátur ;

i

f:

qui loquátur plema

ll

y.Glóriam & magnum de-

alütis, & impugnétur

ut

eóré impónes fuper eum. In.

poffit dícere: Cüm Ioquébac

j

Glória Patri. Magna.

illis , impugnibant me

ra-

J

L)

y . Juftus ut palma floréhit.

üs. Gratis igitur perfecutióz

*

*

"

nein

X*XXXiV

Commune unius Martvtis

g

nem pátitur , quiimpugnátur

rónam de lápide pretiófo. Et.

dho W

Le&io vi.

TU

fine crímine : impugnátur ut

i

nóxius , cum fit 1in tali con-

One ergo Mártyrem in-

)

feffióne laudábilis : impugná-

p

ter . perícula

conftitü-

ib

tum:cüum inde immánitas be-

tur quafi venéficus , qui in

Ti

Wi

nómine Dómini gloriátur ,

ftiárum ad incutiéndum ter-

u

cUlla píetas virtütumómnium

rórem ínfremat ,

aliünde

fundaméntum fit.

ftridor candéntium laminá-

ml

?1

j

g. Honéftum fecit illtgm Dó-

rum, & flamma fornácis ar-

W

tfninus , & cuftodívit eum ab

déntis exaeftuet , ex parte ália

hqu&

Hg li

inimícis, & à fedu&tóribus

pérfonent tra&tus grávium

[j

tutávitillum : * Et dedit illi

catenárum , hinc cárnifex

claritátem aetérnam.

cruéntusafsíftat: pone , in-

itm

/. Defcendítque cum illo in

quam circumfpeGántem óm-

yne

fóveam, & in vínculis non

nia plena fupplíciis , deín-

de cogitántem mandáta di-

qipt

dereliquiteum. Et.

atimm

Le&io v.

vína , illum ignem perpe-

qttiti

Ere fruftrà impugná-

tuum ,illud fine fine incén-

V

dium perfidórum, illam poe-

du X

tur,quiapud ímpios &

n2 recrudefcéntis &erümnam:

qnvet

infidos impietátis arcéffitur ,

ml

cum fidei fit magífter. Verüm

trepidáre corde , ne , dum

preséntibus cedat , perpétuis

dniri)

qui gratis impugnátur , fortis

debet effe & coriftans.

uó-

fededat exítiis : perturbári

ient.

modo ergo fubtéxuit : Et à

ánimo , dum futüri judícii

as

qbiq

verbís tuis trepidávit cor me-

rhomphaeam illam terríbi-

qhe s

um ? Trepidáre infirmitátis

lem quadam confpét&tus fpé-

eft, timóris atque formídinis.

cje contuétur.

Nónne ad

utatt

rds,d

Sed eft étiam infirmitasad fa-

hanc trepidatiónem — fidücise

Jütemceft étiam timor Sanétó-

viri conftántis , equális. in

tt i

rzum. limcéte Dóminum om-

eümdem concürrit efféttum

stl (

nesSan&ü ejus : & , Beátus

confidéntia cupiéntis zter-

od

wir , qui timet. Dóminum.

na , & divína trepidántis ?

tentir

$« Stola jucunditátis induit

11, It

Qua ratióne beátus? Quia in

mandátis ejus cupit nimis.

eum Dóminus : * Et coró-

51

&s Defidérium ánima ejus

nam pulchritüdinis pófuit

Rtem

Et

!

Ix

Ut

l

r

j

l

tribuifü ei Dómine,

fuper caput ejus.

voluntáte labiórum ejus non

3. Cibávit illum. Dóminus

Cjus,ï Eï

L

fraudáfti eum.

pane vite , & intellcttus: &

ll j

ï

j

D

Y* Quóniam prevenífti eum

aqua fapiéntiz falutáris po-

li

in benedictiónibus dulcédi-

távitillum. Et corónam.

? Qu

nis: pofuífti in cápite ejus co-

U

Glória Patri. Et cor'önam.

,'*

Commune unius Martv ris,

$

XXXVv

lpg

)

"

lj

ï

1

Int

rto Noé&turngo,

nis : pofuífti in cápite ejus

i

u

[ é&0

f

an&ti

Evangelii fe-

corónam de lápide pretiófo.

1

l

cündüm Matthaum.

£

w

33

D.

BI

|

Expréffa..

Erté c

CU0 Y

V Ij

Le&io vii.

Cap. 16. d

um fe fequénti-

JN illo témpore : Dixit Je-

C

9us tiova -mandáta pro-

À (us difeipulis fuis : Si quis

póneret ; dixit: Nifi quis re-

b

(

llf

Vult poft me venire , ábneget

nuntiáverit ómhibus ,

a

femetípfum , & tollat crucem

póffidet, non poteft meus effe

TU j

fuam , & fequátur me. Et

difcipulus. Ac fi apérté dícat:

ARf

i

réliqua.

Qui per vitam véterem alié-

Uil

f

DM

Homilía S. Gregórii Pape.

naconcüpífcitis , per novae

1MC (

2.in Evauge

o]

converfatiónis ftádium & ve-

J püu

f

Hïynyh

b

Óminus a

C

Re-

ftra largímini. Quid veró in

ls

AT

' f

démptor nofter novus

hac letióne dicat, audiámus :

)

N

homo venit in mundum,nova

Qui vult poft me veníre , áb-

Tt odj

precépta dedit mundo. Vite

neget femetípfum. Ibi díci-

étenimnoftra véteri m vítiis

r

enutríte contrarietátem op-

tur,ut abnegémus noftra : hic

n f

dícitur, ut abnegémus nos.

Im 1

pófuit novitátis fuz. — Quid

Et fortáffe laboriófum non

Jiser

enim vetusquid carnális ho-

eft hómini relínquere fua:fed

',HC;«

mo nóverat,nifi fua retinére,

valde laboriófum eft, relín-

p

aliéna rápere ,fi poffet ; con-

quere femetípfüm. Minus

cupífcere , fi non poffet ? Sed

uippe eft ;Aabnegire quod

per!ur;

cceléftis

médicus síngulis

tür j

habet : vàldé autem. multum

a u

quibüsque vítiis obviántia ad-

eft , abnegáre qiüod eft.

hibet medicaménta. Nam fi-

, Hi& eit veré Martyr , qui

cut arte medicínz cálida frí-

ll

pro Chrifti nómine sángui-

J*l

gidis,frísida cálidis curán-

nem fuum fudit: * Qui mi-

T.

tur , ita Dóminus nofter cón-

nas jüdicum noit tímuit , nec

trária oppófuit medicamén-

[

i

terréne dignitátis glóriam

plfF

ta peccátis , ut lübricis con-

quasivit; fed ad eceléftia reg-

tinéntiam , tenácibus largitá-

napervénit. y, Juftum de.

EPIC-

tem, iracündis manfuetüdi-

düxit Dóminus pér vias re-

"

nem, elátis precíperét hu-

&a$ ; & ofténdit illi re

J

militátem.

i

il

Dei. Qui minas.

gnup

.. Coróna &urea fuper éàput

IG lória Patri. Qui.

ejus,* Expréffa figno fandi-

Letia ix.

D fi

e

J

tátis , glória honóris , & opus

autem flobis ve-

fortitüdinis.

A.

niéntibus Dóminus pre-

!

|

*

"a

uóniam praevenífti eum|cépit ; üt renuntiémus noa

in benedittiónibus dulcédi-'ftris : quia quicámque ad . fi-

6 $

dei

4

xxXxVi. .Commune plurimorum Martyrurm.

üeia ónem vcmmus ; luctà-

Hunc. fruétu vácuum , üou—

i

j

ten contra malignos fpíritus

busáridum

fü

N1h11 autem ma-

tui

nomuinis

j

sümimus.

Contempsére

p

lígni fpíritus in hoc mundo

affeclae .

p

Jefu Rex bone Coehtum.

I

propnumpofüdent nudi er-

o cum nudis lu&tári debé-

Hi pro te funas atque minas

n

mus. Namfi veftítus qmsque

truces :

LN

Calcarunt hommum fæva-

cum nudo lu&tátur , cítius ad

g

terram dejícitur , quia habet ,

"que vérbera:

ul (

imde teneatur.

Quid enim

His ceffit lacerans forüter

4

Ti

funt terréna ómnia, nifi quze-

üngula,

tf

Ál

dam córporisinduménta?Qui

Nec carpfit. penetrália.

Ti

ergo contra diabolum ad cer-

Cedüntur gládiis more b1«

Ti

támen próperat , veftiménta

dentium :

bl

yn

ábjíciat , ne fuccümbat..

