iimgiefeno d

EC

I

hi

unáà cum matre Hilaria pecuniam

u

ex vendito patrimonio , aliisque.

DIE IX, AUGUSTI.

quz poltfdebant , reda&tam pau-

eribus d

H

"

iftribuit :

T

k

feque jejuniis

imfefto 5, Cajetsni Confefforis,

]S

uplex.

orationibus dedit, quo faci-

lius poffet Deum , quem toto

Omnia nut in Breviario Rom.

2

eordis affe&u diligebat , inveni-

die

; Augufli, cum commem.

j

£e, deofculari, atque ample&ti.

Vigilig S, Laurentii

j

&, Dilexifü jufüitiam.

AMart.

ii & S. Romani:

z

M

Eeóio vl

DIE XXVI. AUGUSTI.

n

U

1n fefto fdïg ghfj.läglafan&ü à

fra igitur precibus alifsqüe

Matre Dei Confefforis,

QU

A

Dupl. min.

pietatis operibus intenta

T

ápud Cajum praíidem ,

quod

Omnia de Communi Conf. non

[b

CGhrifti

ana effet , accufatur. Quam

Pontificis przt

*

eüm il

le nec precibus , nec mninis

fux,

L2 F.a 3 QRS iequun-

J

L

D

C

In

n

Z'Cnll À

pu ';ina

it

lle Novz , Aragoniz , & Ca-

'osqüe

IpefaAtulm,

cBeatis

talaunie regnis in partem labo-

"tl

, Pygid dj ts

merui

H

Y

tandere fedes.

nsa

dícitus, expe&tationem om-

H

H

huml1

nium vici

t, pravis ubíque mo-

etianm

[e

ribus emendatis ,

Ecclefiaftica

5mta

uw- Eus 5 qui

)fj'äïii ^fan&um Jofe-

difciplina reftituta ; inimicitiis

phum Con

fefforem. tuum ad

g

erudiendam fpiri

tu intelligentiz,

cruentísque fa&ionibus mirifice

m

ventutem , novum

extindis. At colefti vifione ; &

frure

ac pietatis ju

fubfidium provide-

Dei voce frequenter admonitus

um |

Ecclefiz tux

Romam yproie

us eit.

jend

re dignatus es» pr

zfta quefumus;

nos ejus exem

p2o »

& intercetlfio-

f

Honeftum fecit.

ylili

ne ita facere »

& docere , ut prz-

p

Per

N Urbe funicmä vïiæ afperitates

duf

mia confequamur zteina.

vigiliis , & jejuniis corpus af-

Dominum noftrum.

,

C ccle-

donis

mmem.

$. Ludo-

;

igens ih orationibus ,

f(

Deinde fit Co

C

Confeff,

| ftium rerum contemplatione dies

pita

VicCl g15

v1ra e picien

S.

noGtésque verfabatur ;

eptem e-

]uts

4

Ana

1

jusdem Urbis Ecclefias fingulis

ïïu&

um deduxit.

vity !

N

fere noGtibus obire folitus: quem

qua

uigxeättif&l Ludovicum

inde morem complures annos

«mo

EÉus» q

r

tuum de terreno

fervavit. Dato piis fodalitatibus

tint ?

Confeflorem

nomine , mirum , quanto ardore

régno ad coele

ftis

regni gloriam

qque

transtulifti : ejus

; quaeíumus »

pauperes ,

infirmos potiílimum

feh [

& interce

ffione , Regis

aut.carceribus detentos eleemo-

n

meritis »

fti Fili tui fa-

nis, omníique pietatis officio

regum J

efu Chri

füblevaret. Lue Urbem depopu-

D

cias nos €

fíe coníortes.

Qui te-

tem

cun vivit.

Jante , una cum S. Camillo , tan-

fimo:

S. Zephy-

to fuit a&us impetu charitatis $

Qot,

fro Commemorat.

-ut prater fubfidia xgrotis paupe-

Pap

rtibus large collata , ipía etiam

tf

ii

.San

ä & Martyis,» Antipmne

Tf Y

s& hopore.

defun&orum cadavera füis hume-

quoqi

y. Gloria

ris tumulanda transferret.

Ve-

?

omnipo-

rum cum divinitus accepiffet , fe

primu

Rxíta ;

qugäägä

ad infoimandos intelligentiz , ac

TU (

tens Deus .

.*

ut be

ati Zephyri-

d d:

ni Martyris t

üuls,42

tque Pontifi-

pietatis fpiritu adolefcentulos ,

M

dQ

udemus meritls ,

precipue pauperes ;

deftinari ,

f eli

€ls 5

cujus g4

Ordinem Clericotum Regularium

infüruamur exe

mplis,

Per. Do-

y. W

minum noítrum.

Pauperum Matris Dei Scholarum

ïe&iüs

Piarum fundavit, qui peculia-

lefti

In primo Nodurno ,

muni Confefl. nen

rem curam circa puerorum erudi-

nes de Com

:

tionem ex proprio Inítituto pro-

fTontificis ii.

loco.

In fecund

o NoCcturno,

*

fiterentur ; ipsümque Ordinem

Nill

Clementi VIII. Paulo V. aliisque

gi'us à Matre

Summis Pontificibus magnopere

(

Ofephus ä:l??aon

probatum , brevi tempore per

putas r

J

Dei Petraltz in

A.

ragonia nobili

1]

genere. natus,

p

teneris anni

35

plurimas Europz Provincias , &

Ym

future

jn pue

ros charitatis., &

Regna mirabiliter propagavit.

In hoc autem tot labores petpef-

eorum

infütutionis indicia prz-

It

buit.

Nam adhuc parvulus eos

.

fus eft) ac tot arumnas 1nvi&o

? K

ad.fe convocatos 1

n myfteriis Fi-

animo toleravit ; ut. omnium vo-

Con

bus erudiebat.

ce miraculum fortitudinis , &

dei , & facris pteci

ue litteris e-

$. Jobi exemplum diceretur.

lUi e0)

Humanis »

divinisq

euim.

(itt fen

gregie do&tus » cu

m ftudiis Theo-

R. rAmavit-

[ ]

vi.A

q

A f0

logicis Valentiz op

9

eram

aret s

€

nobilis potentisque

feminz il-

Uamvis

Ordini

üniverfo

t T

rtiter fuperatis.,.vir-

przeffet

totísque viribus

Q y o

lecebris fo

Q

animarum falutem incumbe-

jl

ginitatem ; qu

am-.Deo voverat,

inoffenfam , in

figni vi&oria fer-

ret, nunquam tamen intermifit

[ Qu

vavit.

Sacet

dos ex voto fa&us ,

pueros , prafertim , pauperiores,

Ti

erudire ; quorum fcholas verrere

f fhldi

à compl

uribus Epifcopis in Ca-

€08-

V pl

l

Fefta | Auguiþï;

ld

"

eosque domuni comitari c

onfue-

decipienti

bus eos poenas Pcau!xïc :

J

vit.

In eo fummz patientiz ;

tum

uia fummám . pollicetur

humilitatis munere, valetudine

mercedem his , qui curam eorum

etiam infirma ,

uos & quinqua-

fufcipiunt ; idque tam fuo , quam

ginta annos perfeveravit: dignus

Patris exemplo corroborat.

l

proptereà, quem crebris Deus

Ag:.lee

» qui ante.

miraculis coram difcipulis illu-

LeGio viii,

2

raret, & cui Beatiffima Virgo

Ominum igitur etiam nos

imitemuy ,* & nihil pro fra-

cum pucro Jefu , illis orantibus

benedicente , appareret.

Am-

tribus omittamus , etiam eorum ;

pliffimis interim dignitatibus re-

quz humilia, viliáque nimium

;

pudiatis, prophetia ; abdita cor-

videntur : fed fi adminiftratione

M:

imi

ium , & abfentia cognofcendi

noftra etiam opus fuerit , quam-

ul

W

donis, & miraculis clarus ; Dei-

vis tenuis, atque abjectus

pare Virginis ,

uam fingulari

dem , cuj adminiftrandum fit ,

Asl

pietate , & ipfe a

infantia co-

fuerit , quamvis ardua nobis res;

juit , & fuis maxime commenda-

atque laboris plena effe videatur,

IIf

vit, aliorimque Coelitum fte-

omnia hec pro fratris falute to-

D)

Ut

quenti apparitione

dignatus ,

lerabiliora , facilioráque ; oro ,

(

cum obitus fui diem , & Ordinis

videantur: Tanto enim ftudio,

d

tunc prope everfi reftitutionem,

tantaque cura Deus djgnam efle

animam oftendi

atque incrementum prenuntiaí-

t, ut neque Fi-

et ;

ecundum & nonagefimum

lio fuo pepercerit,

annum agens , Romz obdormivit

*. Sint lumbi veftri,

in Domino octavo Kalendas Sep-

Le&io ix. de $. Zephyrino , üt

tembris anno millefimo fexcente-

in;Brev. Rom.

In Laudibus, ad Benedi&us,

J

fimo quadragefimo octavo,

Ejus

Cor, & Lingua poft fzculum in

Aiia. Euge ferve bone.

j

tegra ; & incorrupta reperta funt.

y. Juftum deduxit.

Ipfe vero multis po

obitum

ratio ut fuprà,

i

Pro Commem. S. Ze

Vtinj s

u v

quoque fignis à Deo illuftratus ,

du

ám in

li.

yrimum à Benedi&o XIV. Beato-

Aii. Qui odit animam

TU

rum cultu decoratus fuit , ac de-

hoc mundo , in vitam zternam

inde à Clemiente XIII. Pontifice

cuftodit eam.

WT

Maximo inter San&os folemni-

» Juftus ut palma florebit.

du

ter eft relatus,

*X Sicut cedrus Libani multi-

a

—

t

u

*€. Ifte hom

o No&urno.

plicabitur.

»

In tcr

ratio u

t fuprà.

i u

Le&io fan&i Evangelii fecenundüm

DIE XX

É

UGUSTI

o:ummiï'

Matt

In fefto S.

Ge

Vgä

ardi Epifcopi &

dinny

YcGio vit.

hæm&äp. 18.

Confefloris.

Duplex.

1

N illo tempore : Accefferunt di-

Omnia de Communi Confeffo-

n

I

fcipuli ad Jefum dicentes: Quis

ris Pontificis preter Lectiones.

T

putas major e

in regno coelo-

ii. No&urni.

u

rum? Et reliqua.

Oratio,

Homilia fan&

Xaudi quefumus Domine pre-

i

i Joannis Chry-

ces noítras , quas in beati

Iu cap. zs.o&gæff, Hom. €o.

Gebhardi Confefforis tui atque

Idete , ne aliquem iftorum

-

Pontificis folemnitate deferimus;

V

& qui tibi digne meruit famulari,

contempferitis parvulorum ;

M

quia eorum Angeli Patris mei fa-

ejus intercedentibus meritis ab

14

ciem femyer afpiciunt, & quia

omhnibus nos abíolve peccatis.

ego propter eos veni

&

N

€c Pa-

Per Dominum,

tris me1 voluntas e

. ad tuen-

I

npnmo No&urno;Le&tiones de

'r

1.

y

/

Scribtuta occurrente.

E

os , confervandosque pufillos

' W&W

diligentiores nos reddit. Perfpi-

in fecundo No

Le&ioiv.

&umo,þ

j WW;

cis quam ingentia in tutelam te-

Á W

nuium mznla gerexerit ; & quan-

"n

Ebhardus hoc nomine fecun-

tum ftudium , cur

amquec

habeat ,

G

dus Conftantienfis Epifcopus,

u

af

Comes Brigantinus patentes ha-

a,

nc perdantur ; tum quia fupremas

z

»uit

)

Yefta. Augüitis

buä Uttonem & Thietbur

gam ex

corpus

ho'norificd fepulchzo tra«

jl

ditum eft.

[

przeclariffigo Alemannorum ge-

a

nere procreatos : pueritiam lit-

. |fte eft, qui ante.

3

teris Grammaticalibus addiícen-

Jn tertio No

ürno s Ho

de

dis confümpfit ; adolefcens mi-

Evangel. V18l

1

a

te, duia nelci

i!.

jatii

rum eít, quanta animi puritate

i

de.Communi Confefforis Ponti-

[vl

atque innocertia lubricam illam

xtatem transegerit, apud cives

ficse rE XXVIII. AUGUSTI.

&f

cam probitatis, integritatísque

in fefto S. Pelagii Mart. && Pa«

URU

Gpinionem ad

eptus eit, ut Ga-

troni Dicecefis Conftant.

ni

minolpho Con

j

antienfi Antifti-

um |

Dupl. cum O&.

[

te , qui.S. Conrado fuccefferat ,

Omnia de Comuni unius Mart,

ex hac vita fublato ; fummo om-

przter €a, quz fequuntur.

mullo

nium confenfu atque lzxtitia ; an-

Chi

no Incarnationis Dominicz non-

Rzxfta quæ?äääg' omnipotens

deos

€&entefimo octogefimo Otthonis

1]bIS

Deus;.ut qui beati Pelagii

fecundi octavo ; Epiícopus crea-

artyris tui natalitia colimus ,

tüy

tus

1t.

interceflione ejus in £ui nominis

fetit

&. Inveni David.

amore roboremur.

Per Domi-

ii

num*'noftrum.

tíjl

Ledto v.

In

imo

N

u

l'll'lo $

eGios

gn D

A&usEpifcopus humilitatem ,

nes.

ratres

deb

itores

umus,

caftitatem , aliásque virtutes

ut in Comuni plurimorum Mart,

ot

erpetuo dilexit: Catholicam fi-

Ti

d

em & difíciplinam Ecclefiafticam

:In fecundo Nocturno.

tifim

acerrimeé defendit

.

*

fatis am-

Elagius l&'aefg?,lïmonæ fupe-

Profe

plum ac lautum patrimonium ,

p

rioris Pannonixe Chrifüanis

flarn

quod ei pix parentes reliquerant ,

Ortus parentibus, puerulus cüóm

carbo

pauperibus diftribuit , illud. Do-

nondum ztatis feptimum annum

2$ mi

mini fecum animo volvens; Si

exceffiffet , Uranio perfe&iflimz

KUf

vis perfe&us effe , vade & vende

fan&iffimzque vitz Presbytero in

yerfus

omnia, quz habes, & da paupe-

fide Chrifli erudiendus inftituen-

CC v 11

ribus, & habebis thefaurum in

düsque traditur. Apud quem Pe-

tim J

coclis.

Monafterium beati Gre-

lufio patre , Matre Hilaria mor-

tuis ; Domino , cui fe totum de-

Quius

gorii Paprz nomine , anno poft

fis

BI

Chriftumy natum nongentefimo

voverat, omni cum humilitate

ttt Ut

o&ogefimo tertio magnificentif-

& lacrymis ferviens morabatur z

quinto

fimé extraxit.

Collegium prz-

ubi admitrandis fanétarum virtu-

Cuius

tum progretfionibus ad eam vitza

tereà Monachorum » qui diu no-

epdem

&üque Deo defervirent , infti-

perfeüionem brevi devenit, ut

Tam :

tuit , quod multis prediis attri-

preclariffimam Martyrii coronam

Iandà

butis locupletávit ; ac muneribus

confequi meruerit.

Facultates

ampliffimis exornavit,

vero, quas ex relicto patrimonio

lj $to

Itt

utorium.

poflidebat , in Chrifla pauperes

Y E

*. Pofui ad£

ectio vi,

erogavit ; 1llam nimirum fecutus

Wi

Eatus itaque vir, Ecclefiam

fententiam : Vade & vende om-

Dl

P

fibi commiflam cum fexdecim

nia, que

abes; & da paupe-

annos fanctiffimé adminiftraffet ,

tfibus,

dtuhg

tandem Dei benignitate , datis

», Honeftum fecit.

Tit

praclaris fan&itatis fux teftimo-

nannjs

niis, cumulatus meritis quievit

Uo tempore -cüx'n Gentilium

in Domino., fexto Kalendas Sep-

erfecutio fub Numeriano in

tembris anno à Virginis, partu

Chiriftianos ferveret , fic , ut ubi-

Tem'alä

nongentefimo nonagefimo fexto ,

que cruciatibus . miferandum in

tit d

Gregorii Papxz hoc nomine Quin-

modum fubjicerentur , Pelagius

ti anno fecundo , Otthonis Ter-

Chriífi virtute munitus ,

cum

sfo

tii lLmperatoris decimo tertio.

tantam fratrum fuorum ftragem

It

Qu d

Incredibile. quidem di&u eft,

ferre ampliüs no

poflet, Con-

uantum. mortuus apud.omnes

ftantiam , ut po

ft

a

. locus nomi-

afium

SqRäm

fuüi defiderium reliqucrit. -Ejv.s'

nari cæpit? profedtus , Evil

I&c-

f

!t Dyy

Fefta Augnfi,

"

fenfifli-

Przfidem -Chrigtianis in;

Omnia de C

mmuni Co,näi'on

mum » adiit ; eíque nefariam im-

ontif. ut in

B

rev.

t

h

manitatem objiciens , Chrifti fi-

K

;

dem ad falutem neceffariam effe

"" lz r. sErr£vskIS.

j 15.

xationibus oftendit. Quamobrem

1

Quinta die infra OGavam S..Pe«

ira excandefcens Evilafius, eum

agii

art,

L

Jym

catenis vinéótum in tenebricofum

In fefto $. Verenz Virginis &g

& fotidum carcerem — detrudi

Martyris.

» Dup €Xe

ATT

mandavit ubi eo orante clariffi-

ma lux locum illuftravit.

Ve-

Eus ,lqui inter cetera

]

i

poten«

D]

rüm poft dies tres Przfidis juffu

eo

D

tiz tuz miracula , e

tiam in.

Wl

& cuftodia eduéctus / Cüm a

xu fragili vi&oriam martyrii

nullo modo impetrari poffet, ut

contulifti ; concede propitius; ut

l

Chriftianam religionem deferens

qui beatz Verenz Virginis & Mar-

u

deos veneraretur , acerbis verbe-

tyris tuz natalitia colimus , per

d

i

ribus ceditur ; equuleo torque-

ejus ad te exempla gradiamur.

A

Per Dominum

J

tur, ungulis excarnificatur , oleo

Chriftum.

noftrum Jefuüm

Doty

ferventi perfunditur ,

uaz om-

nia fan&us Martyr forti conftan-

&ioaes.

tíque animo patiebatur.

Ingrimpo pApena L

&

j

j

*

ex. dg

1

&. De xderiuäiänäïlæ.

Communi Virg. & Mart.

M

In fecundo. No&urno,

Ofthzccüm in Chriftiana re-

ligiohe nihilominus conftan-

Erena V&'xegcgl,o S!B&bæa gene-

In,

fiffimé perfeveraret , mandavit

V

re , Diocletiano Jovio , Maxi-

)

n

d

Praífes, ut per pavimentum te-

mianóque Herculeo Imperatori-

ftarum fragmentis & candentibus

bus ; honeftis parentibus nata ,

carbonibus ftratum fan&us Juve-

Epifcopo nomine Chiremoni Bap-.

iM

nis miferandum in modum rapta-

titimi Sacramento expianda , in-.

xetur.

Quod dum

eret, con-

ueChrifti fide erudienda , con-

t

J

verfus ille ad tyrannum ; Erube-

í

rmandáque traditur.

Quz:cüm

jl

ce,inquit, mifer! tormenta e-

adoleviffet

»tota Chrifto adhzre-

Is l

fcens , facrorum Italiv locorum.

j It

nim hzc mihi delicie videntur.

und

Quibus verbis usque adeó Evila-

vifendorum ftudio incenía , Me-.

fius ira concitatus eft, ut eum ex-

diolanum fe contulit ; ubi aliquot.

miutt

n

tra Urbem fecuri percuti juberet

annos commorata

» Chriftianos.

ii

AW

quinto

Kalendas

Septembris.

ibidem in vincula c

onjectos ope-

m t

Cnius corpus Uranius Presbyter

ra ac facultatibus fuis füftentabat,

u

eodem loco ,

quo martyji pal-

fingula quzque.,

uz.ad vitam

rl

mam adeptus

C&,

fepulturz.

neceffaria eflent ; a

ltans.

.

unde füppe-

"

mandavit.

In-b

&. Stola juc

unditatis.

$;, Propter veritatem,

ul

n tertyó

No&urno . Homilia|

| ?zü«

3n Evangcl. .. Si quis venitad me.

Hebss dOR ov biarifti

i

utin eodem Communi.,

- É Confeflionem impii Maximia-

DIE XXIX. AUG

STI.

[

ni juffu crudeliter interfe&a, alio

a

Secunda die infra O&av. S. Pe.

fe conferre decrevirt.

Obi

non

agii Mart.

onge à

Solodoro fpeluncam:

Fit de Fefto Decollationis $

quamdam ingrefla , fic perali-

jJoann

is Baptiítz.

1

quot tempus delituit , ur nemo id

f

IE XXX, AUGUSTI,

Íciret ; nifi pia quzdam mulier ,

j

'Tertjia die infra O&avam. S, PeJ

quz ei vi&um fideliter miniftra-

lagii Mart.

bat. Dum igitur vigiliis , jejuniis,

Fit de S. Auguítino Epifc. &g

& Oorationibus intenta Deo fuo

Confefloris.

maxima animi voluptate ferviret ,

u

DIE XXXI, AUGUSTI.

iniquitatis miniflri eam invene-

hü"

Quarta die infra OGavam S, Ped runt, atque comperto Chriftia-

j i

M

Mart.

)&U y

nam effe , ad regionis prafectum

S. Raymuïäiü

Nonnati Confef4 deferunt.

Q

ul

foris DuPch.

lx ä)i;exifti juftitiam,

Le-

[

i

Ycítà Scptembris.,

2$'

'e&io vi.

OFFICIUM

Iigo au

tem Chrifti , cum nec

ramento,

Semi-

W impiorum minis , nec terrore

De VSS. $3€

uplex.

commoveri poffe

t ,ut

diis facri-

ficaret , variis incom

modis affli-

In Feria quinta fefto Dupliei

éta in carcerem conjicitur. Ubi

vel Semiduplici etiam translato

no&e quadam beatus Mauritius ,

xon impedica , extra Vigilias

martyrii corona

Sanétorum in Statibus & Domi-

m

d

ui paulo anté

niis Auguftiffime Domus Auftria-

onatus fuerat ,

fplendidiffimi ju-

coe-

€x hzreditarüs ad libitum reci-

venis fpecie , multísque aliis

Ne

tàndum.

litibus comitatus apparens ;

$6t

formides , inquit ; Chrifti virgo ;

fpem tuam in Domino repone ,

Quando in Feria quarta cele«

& efto animo forti.

Ea ipía no-

bratur Feftum Duplex , in fecun-

&e Prxfedus ardentiffima febri

H

*

dis Veíperis fit commem. ut iu-

corripi

tur , qui mox oratione Vir-

fràs O quàm fuavis eft Domine.

s

ginis priftinz faluti reftitutus eam

$U

Jiberam dimifit. Itaque , Zurza-

Si vero celebratum eft Semidu-

chium profe&a , & Chriftianorum

vlex, à Capitulo fit de vener. Sa-

Da:'

e€emplum Deiparz Virgini dicatum

cramento cüum commem.

Scmlf

q

ingreffa , Presbyterum facris ope-

ram dantem invenit , ubi divinis

duplicis p;æcedcx;tis.

officiis expletis ,. & .fusa oratio-

Si autem aCun: eft de fimplici

vel de feria , Vefperz dicuntur ,

$, Mi

ne, de vitz íüz genere rogata à

n rebus ad falutem

ut fequitur cum commem. fimpli-

Presbytero i

$ C

animz ejus

peGantibus confir-

eis in fer. quinta occurrcntis.

$. J

smanda inítruendáque fufcipitur.

H

Cui virgo ; ut humilis in Chrifto

AD

VE

Pa

ER.

ASa'

$ Gd

filia , fponfum íuüm imitata ftu-

Antiphona ,

mis

Hymni &

$ Md

duit obedire.

Denique multis

reliqua omnia per totum Offi-

virtutibus infignis, à

anc&iflima

c1um

jicuntur, üt in ipfo Feíto

T

Dei Matre ad coeleftem patriam

San&iffimi Corporis Chrifüi, ex-

Anvitata circa annum falutis huma-

ceptis Le&ionibus primi NoGur-

nz trecentefimum , placidiffimé

ni; quz dicuntur de Scriptura

Obdormivit in Domino s ac Zur-

occurrente,

;

h

$ Vete

j

In fecundo No&urno ; in Memt-

N

xachii fepulta eft.

]

e Majo & Junio Led. . De Ser-

$ Ml

'InAm.e?äääurno . Homilia iri

i

mone S. jJoannis Chryfoftomi.

ut in

ofíci

Evangel. Sámile erit regnum c

r

?

uoniam Ver

rlämd äär Co

rporis

Chrifti.

ominica in

Jg:um e!lä:fm-,xgi.rginibus.

BRIS,

In tertio No&urno.

Sexta die

Il?r

1uh

m

[

a

vam S. Pe-

Le&. De Homilia S. Auguftini

utin

lagii Mart.

€

OPi(

iximus fratres.

In fefto S, Stephani Hungariz Re-

EH

ató 1Rira

: O&tavam Corporis

gis Conf. Semidupl.

Ch,ri DA

Omnia utin Brev. Rom. cum

€oinmem. OGav. $. Pelagii' Matt.

.In Menfe julio & Auguíto.

DIE III..S

P

RIS;

Septima :

eain

F

f

r

v

am S. Pe-

In fecundo 36 tertio No&urne

lagit Mart.

e&iones leguntur , uti habentur

Infefto S. Rofaliz Virginis Pa-

in Feria fecunda infra Octavam

normitanz.

Dupl. «majus.

Corporis Chrifti.

Ut in Breviar. Rotm. ad finem.

Keliqua dicuntur nt in Fefto.

INDEX

INDEX

.FESTAMAJEL

i

$. Joannis Nepom. Mart, — Duplex z. Claff. - xvi. Iviiii-

FESTA JUNIL,

M

ia

$. Gervafii & Protafii Mart, Semiduglex. xix. Junii..

ll

FESTA JULIL

h

S. Udalrici Epifc. & C

onf. Duplex.

iv. Julii,

iX

S. Udalrici Confeffori

S. femidupl.

X, Juin.

L91

1

Dominica

»rozima

oft O&avam SS. Apoftolormm Petri & Pauli.

Feitum

$

. Angel

ó

r

um Cuüuftodum.

Duplex 2. Claífl. cum

9

ct93mmem, Dom.izgicæ,

RE

?.;

T À

AUGUSTI

$. Afre Mart. Dubl. co

fc. & C

ijm, S. Donati Epifc. & Mart. vii. Aug. 16

$. Cajetani Epi

oniei.

uploX,

ix.

ugufti.

"d

S. Jofephi Calafan&ii à Matre Dei Conf. Dupl min.

xxvi

Au

17

wk

S. äläbïx.ardi Epift. & Conf. ODuplez, xxvii. Aug.

l

S. Pelagii Mart. & Dioecef. Conftant, Patroni.

Duplex i.

'Clazfz

m

xxviii. Augufti.

I,([

s. Auguhini Épií.

& Confef, Dzplex.

xxX, Aug.

21

l

J

FRSTA SEPTEMBRIS

M

S. Verenz Virg. & Mart.

Duplex commem. Octav. $.. Agidii Azb;

i

$. &fääï"au

1. Septembris.

22

jit

Officium de SS$, Sacramento,

& Virginis. Dxpl, maj. comm. O&t. iii. Septembris,

32

EFEINI

)

Y

[2

o

u2

x a

LA

m

)

E.

$

N

«s

[

QUX

440

695

JX9

[

y

$

P

À

n

lii

Mi

là

t

Cap

bas

tet

te

&i

illy

N

lle

l

$h

Dun

"

ü

y

N OFFICIUM -

| SANCTO JOANN

NEPOMUCENO

E.

7

Sub Ritu Semiduplici,

Pro Ecclefia Cathedrali Conftan-

tienfi , & Confraternitate hujus Sanctiiü

eadem erecta , femel fingulis menfibus , die

novem Lectionum Officio non

impedita,

AD VESPERAS ,Hinc cortor infert vul

ZIntiphona,

nera P

InterrogabateumRex. ut| Manus ligantur funibus ,

in Lotidib, Dfalm. ut àn Do.| Artus cremantur ignibus,

sninica. €9 loco ultimi Dfaim.

Sed hee joannes de-

Laudate Dominum omnes

fpiClt $

Gentes.

Nec Regis iram refpicit ;

Capitulum, Eccli. 2.1. v. 28

.Secreta non vult

Abia

imprüdentium:

dere ,

pan«

4 ftulta.narrabunt: ver

Horret figillum frangere,

baautem prudentium fta

Stat mutus agnus inno«

tera ponderabantur, In o.

Cens ,

re fatuorum cor illorum :|Nil de tegendis profe:

& in corde fapientium os

rTEeDS :

illorum

Stat, dumque Rex nil e«

mmWs.

licit,

' 'Nvi&uïllä

eros Numinis,| E ponte juftum dejicit.

Mergendus unda flumi

Preceps ab alto fterni-

nis

tur :

Stat , fortis in filentio ,' Undis profundis metgitur

Dum fit figilli mentio.

Merfü fed applaudentibüs

Hinc Rex' minatur fu. |Undz falutanti ignibus. .

fnera ,

Stellg natant in flumine;

Pars Aflivalis,

Tlli

2

: Ojj*ïciu;n Men[iuum.

feN

Illi parentant lumine ?

Noctemergitur Joannes;

Docetque coeli elaritas, |Aítra funus apparant.

Quz fit Joannis charitas.

Hinc cor ejus ignefla

M

Sf-

Da , fempiterna Trini-

Tans ,

at

taS ,

Fortis urit charitas :

Ut in bono fit firmitas ;|Hinc ab ejus ore manans

TU

Aut lacrymarum flumina |Mira prodit fuavitas.

Mergant cadentum crimi-

Nunc amore cor bono-

na. Amen.

4

rum

bi

dla

". Sacramentum Regis | Ad falutem pertrahit:

abfcondere bonum eft. . |Nunctimorecor malorum

EK. Opera autem Dei| A gehenna retrahit.

J (

fiot

revelare honorificum.,

Pauperesfolantur zre ,

d. Magnificat , Antiph, |Derelictis fubvenit :

ys

T

Dedit mihi Dominus lin- | Nonfinitjuítos jacere ;

frij

uam mercedem meam:&|Damna famz

erpedit.

dabo eum.

Per Joanis fanctitatem,

qi

ig ipfa lau

Oratio,

O beata Trinitas ,

Qof)

Eus, qui ob invictum

Mentibus da puritatem ;

D

B. |Joanis Saeramen-

Corderegnet charitas.

t

tale filentium novaEeccle-

Amen.

E

m

fiam tuam martyrii coro-

In. I No&urno ,. Zdntiph.

nadecoráfti, da, ut ejus

Erit lumen Ifrael igne , &

asfp

lanctus ejus in flamma.

fed

exemplo , & interceffio-

ne ori noftro cuftodiam

Balmi emnes ut in Commau-

y

ponentes , beatis , qui lin- | ? we?us Martqris.

fu

L0f

gua non funt lapfi , annu-

! Aatiph, Sanavit Domi-

meremur. Per Dominum.

nus puerum , & reddidit

Bto

Ad Motutinum ,. Huymnus.

illum patri ejus.

Clor

lil

profunda noctis um-

f Antiph. Puer autem es

D

bra ,

rat minifter in confpectu:

Et gravi caligine

l

Domini ante faciem Sacer-

;

Luttrat edé flama munda,| dotis.

Rege Q

Sic jubente Numine.

Y. Sacramentum

-Regis .

Annp

Noéte nafcitur |[oates ;( abfcondere bonum eft..

ln

Aftra caelo devolant :

*« Opera autem Dei

Ie-

M ä?oannis ANepomucenm '*Mmrt-.x

revelare honorificum. .

ï

€tu Regum

, & non e':og-

LLetones. ]. No&urni. de] füundebar.

Hag

Seriptura oceurrente.

Zntph. Amplius non

videbitis faciem meam

R. 1. Metuebat Rex Jo-

annem, * Sciens eum vi-

vos, per quos transivi

[

Ü

rum juftum, & fànctum.

]

predicans regnum Dei. :

Y. Et cuftodiebat eum,

- Y. PoneDomine cufto-

D

lj

& audito eo multa facie-

diam ori meo,

H

bat, & libenter eum au-

R. Et oftium. circum

diebat.

Sciens eum.

ftantie inlabiis meis.

& 11. Lex veritatis fuit

MENSE JULIO, AUGU-

in ore ejus , &iniquitas

STO , & SEPTEMBRI.

N

non eftinventain labiise-

SermoS. Fulgentii Epifc.

jus ;in pace , & in zquita-

Lefio. iv.

Serm. 77. -

teambulavit mecum. * Et

1

ApientiffimusSalomon

l

multos avertit ab

S

ita locutus eft dicens :

uitate.

ipi-

Vita & mors in manibus

z

Y. Labia enim Sacer-

linguz. Lingua clavis eft

l;

dotis cuftodient fcientia,

peétoris , teftimonium

& legem requirent ex o-

cordis. Magnum tribunal

re ejus.

Etmultos.

gerit intra pretorium fui

C& d. Sepiviaures me-

oris , aut gratz falutis,

iïip;::

"

asípinis , * Et ori meo

aut amare mortis. In qua

[j

feci oftia & feras.

negando Deum ; verbo u-

j

Y. Beatus, qui lingua

no facit facrilegium , aut

fua non eft lapfus, & qui

uno fermone implet cum

J

non lervivit indignis fe.

virtute martyrium. Mar-

Et ori.

j

Gloria Patri.

Et ori.

tyres patiuntur ; & poft

ipfam fepulturam , 1pfis

In TT. NoGuruo , Antiyh.

fermonibus vivunt, di-

i

On quzfivit à Domi-

centes : quousque Domi-

j

N

no ducatum, neque à

ne , fancte , & verax , non

Rege cathedram honoris.|judicas & vindicas fan-

N

Zntiph. Loquebar de te-| guinem noftrum ab his ,

qui interris habitant ?

leü

üimgnijs tui; in confpe-

X2

R.

1

|

NI

Ojäcizm; Menftruum.

T

.&. Inftansorationi, &rem, juftitia.

PIJRETIP Ut..

g

minifterio Verbi, horta-

batur omnes in propofito

Udi Prophetam talibus

n

À

'4 comminantem.

Quid

cordis permanere in Dfio:

fdn

* Quiaerat vir bonus, & gloriaris in malitia, qui

plenus Spiritu fancto.

|potens esin iniquitate ?

fm

R« Etapponebatur mul-

T'ota die injuftitiam cogi-

ta turba Domino. Quia.

tavit lingua tua : ficut

(5 1f

JLetit0. v

novacula acuta fecifti do-

lum. Inde habes dentes :

ii

Eatum pretium homi-

j

j .

nis lingua , fi habet in

mordeillam, fi tacere non

)

ejus officio. difciplinam.

poterit. In fpeluncam, in-

«

Hze omnia falvat , aut ju-

l4

tra carcerem indifciplina-

gulat : juvat, vel accufat:

tam tui oris linguaminclu-

Ífanat, vel trucidat:utrum-

de : ne cüm malé exierit,

(

liso

que laborat , cum , alte-

eam gladius feriat. Impe-

rum vexatut, prius fuis

ra illi,dum licet : quia non

(duo:

cafibus pereat. Inde Judas

revertitur fermo , dum e-

]

]

mendax Apoftolus , dum

xierit. Si non potes bené

8

falutat DimChriftum,ver-

loqui ; liceat vel tacere.

g

bo uno fecit facrilegium.

& Ego fcio , quoniamiu-

Hum

Salus mundi fufcepit Do-

trabunt poft difceflionem

minumChriftum & 1pte in-

meam lupi rapaces in

troivitinlaqueum, Impo-

vos nOn parcentes gregi.

neigitur , Chriftiane, frz-

* Propter quod vigilate.

n

num linguz tuz, & liber-

Y. Etex vobis ipfis ex-

did

TAU

tatem ejus intra fpelun.

urgent viriloquentesper-

EU

cam tui oris include. Mil-

verfa, ut abducant difci-

(l

ila verborum refrenaus

pulos poft fe. Propter

U j

virtutibus aftringe; ne fe-

riat auéctorem.

quod vigilate. Gloria Pa-

lÀ

Tirte

tri. Propter,

]i

Tif

R. Difperfit , deditpau-

In. 1II. Noturno , Antiph.

lu

1

peribus : * Juftitia ejus

Gne me examinafüi , &

manet in feculum f:culi.

Pt

, & non eft inventa

'in

f

X. Beatus,qui intelligit

ne iniquitas.

( ]

fuper egenum , & paupe-

Anüph. Aque multz

Ul

non

:

l

$. eoannis Nepomucens Mart.

ftion potuerunt extingue- |feviffimam feritatem. Di-

recharitatem , necflumi-

cite mihi , quid habetis

na obruent illam.

!

!

cum Joanne Baptifta , He-

l

ZIntiph, "ranfivi per ig-

rodes , & Herodias , quos

nem, & aquam , & eduxi-

ad confortium adduxit

;

:

y

CQ

fti me in refrigerium.

nominumimpuritas crimi-

Y. Dixi: Cuftodiam vi-

num ? Àn hoctimetis , ne

[

ï

as meas.

qui vobis vocabulis con-

[

Ü

R. Ut non delinguam jungimini , inluxuria forfi-

in lingua mea.

tan feparemini ? Eftote

j

Lectio fancti. Evangelii

certiffimi , quiaficut uno

fecundüm Matthzum.

confenfu 1n luxuriam ; ita

Letio v1, Cap. 11. cv. 2.

li

uno nomine fufcipietis

N illo tempore: Cümau-

fententiam.

;

l

I

diffet Joannes in vincu-

R. Cüm corriperetur ab

!

lis opera Chrifti , mittens

M

illo de omnibus malis,que

duos ex difcipulis fuis , ait fecit Rex , adjecit & hoc:

j

]

illi: Tu es. qui venturus |* Et inclufit Joannem in

j

es , analium expectamus? carcere,

d

Etreliqua.

X. Laboro usque vin-

W

Hoinilia 5, Fulgentii Ep. cula , quafi maleoperans ;

[

Sermont / 55,

fed verbum Dei non eftal-

*

Udivimus vidis ob-|ligatum. Et inclufit.

LX vialfe virtutes; cüm

Letio. vit,

Yi

"

Herodis nequitia, Hero-

Enetis in carcere ju-

jf

n

diadis luxuria, S. veró Jo-

H

ftum , quia vobjs le-

"

annis veneranda juftitia galiter interdixit ince-

j

demonftrata eftjin cantüm ftum ; quafi poffit veritas

ut libenter fufciperet alligari. Et(i omnia mem-

morte , ne videretur con- bra vinculorum nexibusa-

temnere veritatem, Vide, ftringantur ; fola lingua

i

uz triain unam convene- non poteft cuftodiri , cui

n

h

rintcaufam ! Mirandz res, liberui eíft veritatem ab

Ü

J

fi recté difcutias gravita- impiiscontaminari. Atin»

tem Prophetz , luxuriam quies : Quare impedit de-

L

mUthf em ,

& Herodis fideriumnoítrum? Illepo-

ff

X 3

teit

6

'Offictum. Menftruum.

s

teft defiderium impedire,

cite femitas ejus.

cui licetin tempore flagi-

|

'Te Deum laudamus. -

tiaremovere. Nunc veró,

AD LAUDES,

fi

M

cüm hoc tibi denuntiat

€9 per. Horas , Antiph.,

Propheta,quiaDomini vo-

Nterrogabat eum Rex

hd

Juntati difpliceat ; nemo

I

multis lermonibus ; at

hi

Bic

feré fapiens erubelcit au-

ipfe nihil illi refpondebat.

dire, quod non piguerit fi-

Dfalm. Dominus regna-

Tanr

neverecundia perpetrare.

Vit, ut n Domimica.

Perie

Mo

&. Reddidit Deus jufto

Zntiph, Rex dixit : Ne

:

mercedem laborum fuo-

abfcondas à me verbum ,

Jl

rum , & deduxit illum in

uod te interrogo. Dixi :

lm

via mirabili * Et fuicilli| Secretum meum mihi, Se-

in velamento diei , & in|cretum eft mihi.

lam.

]uceftellará per noctem.

ZAntiph. Affirmabat Rex,

1

L]

. g. Transvex

cillum per|fe divitem , & beatumia-

M

aquam

nimiam ; inimicos Cturum. Non obedio pre-

autem demerfit. Etfuit. |cepto Regis,fed precepto

Ür

Trüün

Güloria

Patri. Etfuitilli.| Legis , quz data eft nobis.

ALetiio zx.

Zintiph, 'Tunc Rex accen-

(

Humana dementia :|fusira in hunc fnper om-

l n

' ut luxurietur Hero- | nes crudeliüs defzviit.

des, necatur Joannes !| mtiph. Beatus, qui lin-

)

Numquid Propheta fuote|gua fua non eft laptus ;

dim,

terruit merito , & non di-|qui non fervivit indignis

M

vino judicio ? Res eft ex-

e

QOf

tremz dementiz odiílelo-

.Capimlum , ut fuprà.

4l

l

uentem,nec metuere ju-

X ymnus.

QUf

*

4

1cantem:

quafi idcircó

x in fepulchro con-

u gl(

jam non timeas judicem

VI

ditur ,

Qtem C

reticentem , fi preconem|Signis |oannes proditnr ;

Ut

poffit necare clamantem ;| Per cratium repaguia

hn

de quo Efaias teftatus eft ; In

termicant miracula.

4

dicens : Heceft vox cla-

Hic ejus hoftes illico

Ui

rüantis in deferto : Parate| Pudore moeftu publico ,

n

viam Domini , re&tas fa- Ultrice dextra Numinis,

m

-

!

& goannis Nepomucens Mart.

.

[]

unt crimit

Poenas repend

- Regis * acfconderebonum

nis.

eft. Sacranentum Regis.

Hicdamnarerü flentibus

X'. Opera autem Dei re-

Famzve conquerentibus , |velare honorificum. Ab-

j

Abduéta res revertitur, |fcondere bonum eft. Glo-

ä!

Ablata fama redditur.

|

ria Patri, Sacramentum

Hiccorpus egritudines, | Regis.

]

Tempus viciffitudines,

.. . PoneDomine,cufto-

|

l

Periculum fecuritas ,

diam ori meo. E. Etcoftiü

Mortem fugit mortalitas. | circumftantiz labiis meis.

!

Hic viva lingua Marty- | — 42 Sextam Cagitulum,

ris,

ECClio 28. Ue 285

Sed muta, voce fanguinis

Epi aures tuas fpinis :

S

d

um

Clamans , ut Abel , im-

linguam nequam noli

- probat,

audire; & ori tuo facito

l)

Regique crimen exprob-

oftia, & feras.

L

rat,

R. breve, Pone Domine

Y

Unius ó ! da Trinifas,

* Cuftodiam ori meo pone

Triímque fimplex unitas,

Domine.

nen

Ucqui Joanni fupplicant,

Y. Et oftium circumftan-

l

ld impetrent quod flagi-

tiz labiis meis. Cuftodiam

J

tant , Amen.

ori meo. Gloria Patri. Po-

j

Y. Pofuiuri meo cufto-

ne. Y. Dixi: Cuftodiam vi-

Jhï

diam.

:

E.. Cum confifteret pec-

as meas. Ut non delin-

dlgüb

quam inlinguamea. -

cator adverfum me.

ZAd Nonam , Cayitulum,

Zd. Beneditlus , Antiph.

Etcli. 38. v. 39.

Quicümque glorificaverit

Urum tuum , & argen«

me , glorificabo eum: qui

A

tum tuum confla , &

autem contemnunt me e.

verbis tuis facito ftaterá ,

j

runt 1gnobiles.

& frznos ori tuo rectos :

)

Oratio. Deus , qui. ut fup. |& attende , neforté-laba-

)

