dícia

den

In Laudib. fit commemora-

nam à piis paréntibus

tio S. Pudentiang Virg. Afía.

honéfté educátus , negléctis

£ii

NUf

Simile eft regnum coelórum

puerílibus Iudis, inter prima

ff

hómini negotiatóri, querén-

grammáticze ftüdia, pietátis

opéribus ánimum inténdit ,

lt

ti bonas: margariítas : invénta

una pretiófa ;

dedit ómnia

jejüniis ; oratióni, & .bea-

"

fua,.& comparávit eam,

tíffimse Vírginis cültui pra-

aipl

T

v Diffüfa eft grátia in lábiis

cípue addí&tus. Mifericórdia

tuis ,5*

Proptérea benedí-

vero in páuperes fuit insig-

li

gi: qu& quidem ómnia pro-

l(lu

xit te Deus in ztérnum.

cedénte témpore quó méc-

I

Oràátio. E. xäzgü nos. 369.

- ]ius

— Fefta Maji. 72

iT

eórum

3

"

N

liüs poffet excófere ,

ut. beáti Francifci Ordin

em

nümero adfcribi voluit, qui

1

r& caeteris optáret, in quo

li

Senis in hofpitáli domo beá-

l

umilitáte, patiéntia, aliísque

te Maríe de Scala Deo in-

religiófi hómimis virtütibus

l

Il

sérviunt ; unde complüres

'excélluit. Id cüm coenóbij

san&titáte célebres viri pro-

Re&or animadvérteret, jam-

AU

diérunt.

AT

Ibi córporis affii-

que ánteà Bernardíni do&tri-

l

&atióne, & zgrotàntiti cura,

nam, & facrárum Litterárum

l

dum atrox peftiléntia grafía-

perítiam perfpé&tam habéret,

Af

"

rétur , incredíbili charitáte

preedicándi onus eídem impó-

fefe exércuit. Inter cateras

luit:quo humfíllimé fufcépto ,

Qf

autem virtütes caftitátem ,

I

cüm fe minüs idoneum agnó-

égrégia forma repugnánte ,

fceret, ob vocis exilitátem ac

u

|

fantiíffimé cuftodívit ; àdeó

raucitátem,Dei ope implorá-

a

"

ut eo presénte nemo unquá,

ta,non fine miráculo ejüsmo-

WUU

ne impudentíffimus quidem,

di impediménto liberátus eft.

W

verbum minüs

honéftum

&» Amávit eum Dóminus, &

1&3 WW'

proférre audéret.

ornávit eum : ftolam glórise

n

&. Honéftum fecit illumDó-

índuit eum , ? Etadportas

iij

minus , & cuftodívit eum ab

paradífi coronávit eum.

inimícis, & à fedu&tóribus tu-

m

$^* Induit eumDóminus lori-

s

távit illum: * Ft dedit illi

cam fidei, & ornávit eum. Et

claritátem setérnam.

ad portas.

- LeRio wi.

*l

y* Juftum dedüxit Dóminus

Umque éa témpora ví-

MU

per vias re&tas, & ofténdit

tis, criminibusque re-

Vi

illi regnum Dei. Et dedit.

dundárent,& cruéntis factió-

eCtio Ve

li

nibus in Itália , divína huma-

j 5

Ravi morbo tentátus ,

náque ómnia permixta effent,

eóque ad quàátuor men-

Bernardínus urbes atque óp-

fes patientíffimé — toleráto ,

pida concürfans, in nómine

demum incólumis , de reli-

f

Jefu, quem femperin ore &

giófze vitee inftitüto capeffén-

in pe&tore gerébat, collápfam

;P (l

do deliberáre coepit ; quó ut

pietátem , morésque , verbo:

i

fibi viam muniret , eedículam

& exémplo , magna ex parte

in extréma urbe condüxit ;

|

J

W

reftíituit : quo fattum eft , ut

M

in quam cüm fefe abdidíffet ,

preclàre civitátes eum fibi

'

afpérrimam omni ex parte

Epífcopum à fummo Pontífi-

vitam trahébat , Deum afsí-

ce poftulárent; quod ille mu-

duéorans, ut, quid fibi fe-

nus invícta humilitate con-

quéndum effet, ofténderet ;

ftantíffime rejécit.

Dénique

vir Dei imménfis labóribus

[) )

quare divínitus fa&um eft,

ex-

M

J

AAag

Fefti Majt. 25

j

i

e-xhäg&us , multis rnag

hnisque ceffióne , ómnia adversántia

éditis. miráculis, libris étiam

fórtiter fuperáre. Per Dómi--

num noftrum.

hffüï

jie do&téque confcríptis,cüm

Xen

vixíffet annos fex ac fexagín-

Deinde fit commemoratio

(s

ta , inurbe Aquila in V eftínis

fanéti Urbani Papz & IVlart.

pett

beáto fine quiévit.

Quem

Afía, YTfte San&tus prolege

Ecd

1iovis índies corufcántem fig-

Dei fui certávit usque ad

nis , anno poft óbitum fexto

mortem, & à verbis impiórü

L

non tímuit : fundátus enim

Ü

i

Nicolàus quintus Pontifex

me

Máximus in. Sanctórum nü-

erat fupra firmam petram.

merum rétulit.

c, Glória & honóre coronà-

$o

fa

an

v.. 1fte homo perfécit ómnia

lieum Dómine.

[

qu2 locütus eft eà Deus, &

,. Et conftituífti eum fuper

dixit ad eum

In

édere

ópera mánuum tuárum.

YX

är

Oratio;

D

ii

in réÉquiem meam :

Quia

d

te vidi juftum coram me ex

À , quefumus , . omnt^

ómnibus Géntibus,

JZpotens Deus ; ut, qui

!)

ft

s

*y. Mte eft, qui contémp

beáti Urbáni Maártyris tui,

d&

vitam mundi ; & pervenit ad

atque Pontíficis folémnia có«

limus, ejus apud te intercef-

11

cocléftia regna. Quia,

al

G lória Patri. Quia.

fiónibus adjuvémur. Per Dó-

:

Ín tertio NoGurno ,

Ho-

minumks

qc

Ro&urx1o , Le.

b

d

milia in Evang. Eece nos re-

Yií primo

ul

M

líquimus ómnia.

de .C.Ofn-

Giones de Scriptura: occurr,

muni Abbatum.

Xoun

In fecundo No&urpo.

&uEï

Dxxxy:

Leciio iv.

k

I)

- DIE XXV. MAJI.

Regórius Papa Sépti-

mus , ánteà Hildebrán-

Y

NG

In felto S. Gregorii Septimi

dus, Suáne in Etrüria natus;

Pape & Conf Dupl.

do&rína, fan&itáte , omní-

M

Omnia de Communi Con-

que virtütum génere cum-

plc

fefforisPontif. prater ca,qu&

prímis nóbilis , miríficé uni-

fequuntur.

vérfam Dei illuftrávit Ecclé-

ij

, Oratio.

fiam. Cum párvulus ad fa-

V

T

Eus in te fperántium

bri ligna edolántis pedes ,

D

forütüdo, qui beátum

jam litterárum ínfcius$ là-

fe

deret , ex rejé&tis tamen feg-

6i

Gregórium Confeffórem tu-

um, atque Pontíficem pro tu-

méntis illa Davídici elemén-

p

énda Eccléfie libertáte vir-

ta oráculi

Dominábitur à

li

tüte conftàántiz roboráfti : da

mari usque ad mare, cafu

formáffe narrátur , manum

l

nobis,ejus exémplo, &ipter-

püeri

Feftá Majt, 22-

N

püeri du&ánte Nümine; quó

ronénfi ad iterátam harefis

h

abjuratiónem cómpulit. Ca--

fignificarétur , ejus fore am-

plíffimam in mundo au&ori-

dolái quoque fchismafua vir

l

M

tátem. Romam deínde profé-

tüte conpréffit. ,

1

f-; *

)

&us , fub prote&ióne fantti

g, Invéni David fervum me

^

Petri educátus eft. : Jüvenis

um, óleo fancto meo unxi

ï;

eum: 9?Manus enim mea au-

W

Eccléfim libertátem à láicis

lt

j

oppréffam ac depravátos Ec-

xiliábitur ei.

Q^j

clefiafticórum mores vehe-

3. Nihil proficiet. inimícus

n

méntius dolensjinCluniacénfi

in €o , & filius iniquitátis non

o

nocébit ei. Manus.

monaftério, ubi fub Régula

fan&tiBenedí&i aufterióris vi-

e&io v.

Ortuo Alexándro fe-

r

t obfervàántia eo témpore

li

máximée vigébat,Monachi hà-

cündo, invítus & moe-

bitum índuens tanto pietátis

rens unánimi ómnium con-

Um.r!f:

ardóre divíng Majeftáti de-

sénfu, décimo Kaléndas Maji

ferviébat, ut à fan&tis ejüsdé

anno Chrifti milléfimo fep-

4

WW

Coenóbi Pátribus Prior fit

tuagéfimo tértio Sufhus Pón-

elé&us. Sed divína providén-

tifex eléctus, ficut fol effülfit

tia majórade eo difponéntein

in domoDei; nam potens ópe-

i

falütem plurimórum Clunía-

re , & fermóne Ecclefiáfticze

co edüctusHildebrándus, Ab-

difciplíne reparánde , fidei

nl

bas primüm monaftérii fan&ti

propa

a

nde, libertáti EcclIé-

Pauli extra muros Urbis elé-

fize re

j

tuénde, extirpàándis

Q

m

&us,ac póftmodum Romàne

erróribus, & corruptélis tan-

Eccléfiz Cardinális creátus

to ftàdio incübuit,ut ex Apo-

fub SummisPontificibusL.eó-

ftolórum ztáte nullus Pontí-

ne Nono, Viétóre Secündo ,

ficum fuíffe tradátur, qui ma-

Stéphano Nono , Nicoláo Se-

jóres pro Eccléfia Dei labó-

cündo, & Alexándro Secündo

res, moleftiásque pertülerit,

praecípuis munéribus , & le-

aut qui pro ejus libertáte

ld [

4

tiónibus perfün&tus eft.fan-

ácriüs pugnáverit.

Aliquot

3

/

/

íffimi, & puríffimi consílii

Províncias à fimoníaca labe

il

vir à beáto Petro Damiáno

expurgávit.

& Pófui adjutórium fuper

Ms

nuncupátus. A Vi&tóre Papa

bi

fecündo Legátus à látere m

poténtem , & exaltávi elé-

Gálliam miffus , Lugdüni E-

&um de plebe mea: * Manus

n

enim mea auxiliábitur ei.

l

itcopum fimonfaca labe in-

fé&tum ad fui críminis con-

y. InvéniDavid fervum me-

x»*

feffiónem miráculo adégit.

um, óleo fan&o meo unxi

ff

Berengárium in ConcílioTu-

eum. Manus.

/]Uü]

Ye-

A a 4

Pü?[

fefta Maji, 4

L

cL

u

vis

^ Tfte eft, qui. contémpft

guo

NV. Tectio

Um Mïfsär.u

t foflémnia|vitam mundi ; & pervénit

D

W-

perageret , vifa eft viris

ad coeléftia regna. Ipfe.

q X

püs colümba é ceelo. delápfa

Glória Patri. Ipfe.

Kai

humero ejus dextro infidens

Ín tertio No&umio-, Ha-

M

alis exténfis caput ejus velá-

xe,quo fignificátum eft, Spíri-

miliain Evangel. V igiláte.

m

tus fan&i afflátu, non huümá-

de eodem Communi,

tl

xue prudéntie ratiónibus ip-

Pro S. Urbano Papa & M.

fum duci in Eccléfiae regími-

Le&tio ix. er;

nc.

'Tandem Cafsínum fe

Rbánus Románus , Ale-

! be

cóntulit : atque inde Salér-

xàndro Sevéro Impera-

| dl

xum 'ad dedicándam Eeclé-

tóre , doCtrína & vite fan-

fiam fantti Matthei Apófto-

&itáte multos ad Chrifti fi-

f

dem convértit : in illis Va-

j

Q]

!i conténdit. Cüm aliquàán-

Din

do in eacivitáte fermónem

lerianum , beàte Caecílie

habutffet ad pópulum, erüm-

fponfum , & Tibürtium Va-

Y

q

nis conféttus in morbum ín-

leriáni fratrem , qui pófteà

cidit,quo fe interitürum pra&-

martyrium forti ánimo fub-

J

fcívit.

Innumerabília

unt ,

jérunt.

Hic de bonis Ecclé-

rl

qua vel fórtiter fuftínuit, vel

fiae attribütis fcripfit his ver-

smultis coá&tis in Urbe Syno-

bis : Ipfz res fidélium , que

dis fapiénter conftítuit , vir

Dómino offerüntur ,

non

hf

(

vereé fanttus , crífminum vin-

debentin álios ufus, quàm

dex, &acérrimus Eccléfize

Ecclefiáfticos , & Chriftià-

(j

defénfor.

nórum fratrum, vel indi-

Mf

Exátis ftaque in

Pontificótu annis duódecim

géntium convérti

quia vo-

DC

migrávit in coelum anno fa-

ta funt fidélium, & prétia

dütis' milléfimo o€togéfimo

peccatórum , ac patrimó-

quinto , plüribus in vita, &

nia páuperum.

Sedit annos

oft mortem miráculis cla-

fex , menfes feptem, dies

tü

rus , ejüsd! ^tacrum corpus

quátuor: ac martyrio coro-

Hl

in Cathedr&i Basílica Saler-

nàátus, fepültus eft in coe-

p

nitána eft honorífi

metério Pratextáti, oCtávo

[

tum.

1

cé Cöndi:

li

Kaléndas Jünii. Ordinatió-

* líte eft, qui, ante Deum

nibus quinque hábitis menfe

Ü

Decémbri , creàvit Presby-

Tnagnas virtütes operátus

eft, & omnis terra do&rína|

teros novem , Diáconos quin-

110

ejus repléta eft: *Tpfe inter-|que, Epífcopos per divérfa

li

cedat pro peccátis ómnium | loca octo.

ï li

populórum.

T eDeum laudámus. 1.6.

1

n

^. Fefta: Majis ^

00

'^1n Laudib. fit commemo:

tuit, fed ad. coeléftia regnä

ratio S. Urbani Papz

VM.

gloriófus migravit.

l

fíia, Qui odit ánimam fuam

y. Juftum dedüxit Dóminus

i hoc mundo, in vitam e-

per vias reCtas.

térnam cuftódit. eam.

z. Et ofténdit illi re

u

Dei.

um

y, Juftus ut palma florébit.

hi

,. eicut cedrus Líbani mul-

Oratio, D eus in te fperarn.'

l.

Uur.

tium. 374-

allh

i

Bplicábit

Oratio.

Pofteà fit. commemoratia

mv

, quiefumus, omni-

$. Eleutherii Pa

j

D

otens Deus; ut, qui

Afia, Ifte SanCtus.

pe& Mgft.

mpfx

beáti Urbáni Mártyris tui ,

y^ Glória & honóre. xxii.

J

atque Pontíficis folémnia có-

Qratio,

lil

limus , ejus apud te intercef-

Nfirmitátem noftram ré.

j

Per

l

fiónibus adjuvémur.

fpice omnípotens Deus, &

4

lt

Dóminum.

quia pondus própris a&tiónis

]l

Vefpere à Capitulo de fe-

gravat, beati Eleuthérii Már-

commemore

quenti , cum

tyris tui atque Pontíficis in-

pracedentis, & S. Eleuthe-

tercéffio gloriófa nos próte-

gat.

Per Dóminum.

»

rii Papze & Martyris.

In primo No&tumo , Le-

T

n

DIE XXVI. MAJI.

r&iones de Scriptura occurr,

j]

In fefto fancti Philippi Nerii

In fecundo" No&urno.,

(

Confefforis.

Duplex.

Le&tio 1iv.

Omnia de Communi Con-

Hilfppus Nérius ,

"piis

m'l'lïi;

fefforis non Pontificis Ixxxii.

P

df

honeftísque

paréntibus

-

UL

preter ca, qua fequuntur.

Floréntie natus , ab ipfa in-

Qratio.

eünte aetáte non obfcüra de-

dit futüre fantütátis indí-

Eus, qui beátum Phi-

lppum — Confefsórem

cia. Adoléfcens , ampla pá-

tuum, San&órum tuórum

trui hereditáte dimíffa, Ro-

ij ^

DL

glória fublimáfti : concéde

mam fe cóntulits?übi Philo-

(

propítius : ut, cujus folemni-

fophía ac facris iritteris eru-

táte Iaetámur, ejus virtütum

ditus, totum fe Chrifto dicá-

ii

vit.

ii

proficiamus exémplo.

Per

Ea fuit abftinéntia , ut

W

b

óminum.

fapé jejünus tríduum per-

Deinde fit commemora-

mánferit. Vigíliis & oratió-

N Ys

tio fantü Grezorii

PaPæ ,

nibus inténtus , feptem Ur-

uuQ

Aia, Dum effet f

1immus

bis Eccléfias frequénter vífi-

|

Póntifex , terréna non mé-

tans,apud coemetérium Callí-

U

j

Aa5y

p

-Fefta: Majis £*

nïaïal'

Tüi incoeféftium rerum con-[

dum egéntibus no&u panem

deférret , in:fóveam lapfus ,

fl

templatióne pernottáre con-

fuévit. Sacérdos ex obedién-

inde páriter ab Angelo in-

gro j

tia fa&tus,in animárum falüte

cólumis eriperétur. : Humili-

Gof

táti addí&us, ab honóribus

oX

rocuránda totus fuit : & in

confeffiónibus audiéndis ad

femper abhórruit ,atque Ec-

1e

clefiáfticas dignitàtes , étiam

xeti

extrémuim usque diem perfe-

qori

véransinnümeros pene filios

rimárias non femel ultró de-

làtas,conftantíffimé recusávit.

6re

Chrifto péperit : quos verbi

i

DDeiquotidiáno pábulo,Sacra-

Wj Amávit eum Dóminus ,

qnentórum -frequéntia , ora-

& ornávit eum ; ftolam gló-

10f

W

tiónis affiduitáte, alifsque piis

rie índuit eum, *Et ad por-

exercitatiónibus enutríri cü-

tasparadífi coronávit eum.

qi

«y, Induit eum Dóminus Ío-

(

piens , Oratórii Congregatió-

mem inftítuit.

rícam fidel, & ornávit eum,

i

Et ad portas.

vid|

& Honéftum fecit illum Dó-

3ninus , & cuftodívit eum ab

Le&io vi,

gb

inimícis , & à fedu&tóribus

Rophetía dono fuit iffá-

Y

-

tutávit illum, 9 Et dedit illi

ftris,& in animórum sén-

[

If

claritátem setérnam.

fibus penetrándis miríficé

eoel

61

e

uftum dedüxit Dóminus

enítuit. Virginitátem perpé-

er vias re&tas, & ofténdit

tuo illibátam fervávit: fdque

I

fril

iliregnum Dei. Et dedit.

affecütus eft,ut eos, qui puri-

€cU0 Ve-

tátem cólerent,ex odóre , qui

[

verà fecus, ex foetóre dignó-

TO

Yi Haritáte Dei vulnerátus

C

? Janguébat jügiter: tantó-

fceret. Abséntibus intérdun

ficis

e pe ricelitànti-

P

que cor ejus aftuábat ardóre,

appáruit, iísqu

&

ut cüm intra fines fuos conti-

bus opem tulit.

grótos plü-

N

rimos, & morti próximos ,

néri non poffet , jllíus finum ,

confrá&tis atque elátis duábus

fanitáti reftítuit.

Mórtuum

cóftulis, mirabiliter Dóminus

quoque ad vitam revoacávit.

D

ampliäverit. Sacrum vero fà-

Coeléftium fpirítuum ; & ip-

EU

ciens , aut fervéntiüs orans ,

síus Defparze Vírginis fre-

f«

in àera quandóque fublátus ,

quénter fuitapparitióne di-

jf

süra ündique luce fulgére

nátus , ac plurimórü ànimas

Y

vifus fuit. Egénos & páupe-

plendóre circumfüfas in coe-

Tür

ves ommi charitátis

officio

]ura confcéndere vidit. Dé-

(

rofequebátur, dignus, qui

nique anno falütis milléfimo

Clp«

& Angelo in fpécie pàáuperis

quingentéfimo. — nonagéfimo

at

idas Jü-

N

cleemöi'y11am erogáret ; &

A

quintp , octàvo Kalei

nias ,

lii

!]

il

. 5* Fefta. Maji TO

M

m inciderat

n L

nias , in quem die

réliqui fidem - fufefperent,

I

feftum Córporis Chrifü ;-Sa-

Hoc Pontífice Ireneus Po-

h]

cro máxima fpíritus exulta-

lycárpi difcípulus Romam

honrw

tióne perátto , caterísque

véniens ab eo benígné ac-

funüiónibus explétis , poft

4

J

céptus eft. — Quo témpore

U)m

médiam notCtem , qua praedí-

fumma pace & quiéte fruebá-

xerat hora, oCctogenárius ob-

tur Eccléfia Dei : ac. per to-

[

l

dormívit in Dómino,

uem

QU

tum orbem terrárum , máxi-

Gregórius Décimusquintus

meé Romz , fides propagabá-

J

Toiráculis clarum in SanGó-

tur.

ii

Vixit Eleuthérius in

rum nümerum rétulit.

Pontificátu annos quíndecim,

d

x. Ifte homo perfécit ómnia,

dies vigínti tres.

Fecit Or-

A

if

quz locátus eft ei Deus , &

dinatiónes tres menfeDecém-

dixit ad eum : Ingrédere in

bri, quibus creávit Presby-

L

* QOuia te

teros duódecim ,

Diáconos

réquiem meam :

vidijuftum coram me ex óm-

o&o, Epifcopos per divé:ía

nibus Géntibus.

4

loca quíndecim , fepultásque.

ii

Yy. lfte eft, qui contémpfit

eftin Vaticáno propé corpus

vitam mundi, & pervénit ad

fan&i Petri.

fl

e Deum laudámus. 16.

coeléftia regna.

QUia-.

u

G lória Patri.

ula.

In Laudibus fit commem.

fl

In tertio Nocturno, Ho-

fant&ii Eleutherii, Antiph.

Uj

miliain Evang. Sint lumbi

Qui odit àánimam fuamin hoc

Veftri praecínétl,. ut in Com-

mundo, in vitam a&térnam

a dl(m

u'f', qL

muni

onfefforis non Ponti-

cuftódit eam.

ficis.

Ixxvili

Y^ Juftus üt palma florébit.

Vi

m.:

Pro fanctoEleutherioPapa &

&. Sicut cedrus Líbani mul-

.

n

Martvre

Letio ix,

IiCäbitUI'-.

Leuthérius , Nicópoli in

Ó

r

atio Unfirmitátem. 27T- :

A 4Grecia natus, , Ánicéti

In ii. Vefp. fit commemor.

Pontífieis Diáconus, Cóm:

fanttee Marize Magdalena de

jl

modo Imperatóre prefuit

Pazzis Virg. & S. Joannis

j

Eccléfism. Huie inítio Pon-

Pape, & Mart.

tificátüs

l l

süpplices lítterz

venéruntà l.ücio Britannó-

DIE XXVII. MAJL -

)u

j

rum Rege, ut fe ac fuos in

In fefto S. Marie Magdale-

Chriftianórum nümerum re-

ne de Pàzzis Virginis.

j

^

ciperet,

Quamóbrem Fu-

Semiduplex.

gátium & Damiánum, do-

Omniade Commuini

Virg.

&tos & pios viros , mifit in

Ixxxvi |pra&terea,qua hic

Británniam, per quos Rex & habentur propria.

a.

-

-

*

, Feíta

j

hrifti ,

m'üw N

9tturno. Lettio av.-'

äiö —vVeni fponfa C

a

&ccipe corónam , quam tibi

! ría Mlagdalena ilfu-

Ij

D

l

ftrióri Pazziórum gé-

Dóminus preparávit in etér-

nere Floréntie nàta , fere ab

fol

p

num.

vatt

incunábulis iter perfectiónis

3. Spécie tua, & pulchritü-

x

dine tua.

arrípuit.

Decénnis perpé-

util

k« Inténde ,'pröfþerö procé-

tuam virginitátem vovit ;

fonc

de, & regna.

fufceptóquehábitu in mona-

in

ratio.

ftério fant&ke Maríe Ange-

b]

lórum OrdinisCarmelitárum

Eus virginitátis amá-

t

D

tor, qui beátam Ma-

fe ómnium virtütum exéni-

plar exhíbuit.

Adeó cafta

u

tiam Magdalénam vírginem

lat

tuo amóre fuccénfam, coelé-

fuit, ut, quidquid puritátem

D

Y

ftibus donis decoráfti : da , ut

ladere poteft, pénitüs igno-

ml

quam feftiva celebritáte ve-

ráverit. Quinquénnium, Deo

nerámur, puritáte. & chari-

jubénte , folo pane & aqua

hnj

táte imitémur.

Per Dómi-

transégit , excéptis diébus

Cl

um

Domínicis ,

quibus

cibis

Deinde fit

-commemorado

fey

Quadragefimálibus vefcebá-

N5

S. JoannisPape & Mart.Afía.

tur. Corpus fuum cilício ,

flaséllis ; frígore, inédia, vi-

ite San&tus pro fege Dei

df

fui certávit usque ad mor-

gíliis , nuditàte , atque omni

poenárum génere cruciábat.

t

tem, & à verbis impiórum

Dd

&on tímuit : fundátus enim

&.Propter veritàtem , &

manfuetüdinem,& juftítiam :

Ti

if

erat fupra firmam petram.

* Etdedücet te mirabíliter

b

TA

3. Glória & honóre coronä&i

eum Dómine.

déxtera tua.

fi

Itl

n

B

—

8« Et conftituífti eum fuper

y^ Spécie tua , & pulchritü-

m tuarum.

dine tua inténde , prófpere

i

TL

ópera mánuu

ratio.

ls.

procéde ,& regna. Et

Eus , qui nos beáti Jo-

,eC0 V.

i,

D

Wi

ánnis Martyris tui at-

Anto igne divíni amo-

quePontíficis ánnua folemni-

ris eeftuábat, ut ei fe-

tj

3l

réndo impar , ingéfta aqua

lal

táte.letíficas z concéde pro-

hi

íiius ; ut, cujus natalítia

e&us refrigeráre cogeré-

tur. Extra fenfus frequén-

j

Vi

cólimus, de ejüsdem' étiam

ii

protedióne gaudeáàmus. Per

ter rapta, diutürnas & ad-

Dóminum noftrum Jefum

mirábiles éxtafes paffa eft,

T

Chriftum Filium tuum.-

in quibus & arcána ,cceléftia

CXPL

n1. Nocturno , Leftiones

4-

penetrávit , & exímiis à

Y

At

üg

Dco grátiis illuftráta fuit.

de Scripturav occurrente.

15

?

"

!

His aütem. munfta Tongum

miráculis claram; Cl

emens

:

[

certàmenà princípibus.tene-

nonus fanttárum Vírginum

brárum fuftínuit , árida , de-

nümero adfcríipfit : cujus cor-

|

l

folàta, ab ómnibus derelí&ta,

pus in praséntem diem in-

variísque tentatiónibus ve-

corrüptum confervatur.

xáta, Deo fic permitténte ,

$. Alferéntur Regi vírgines

ut inví&tze patiéntie , ac pro-

ft eam, próxime ejus ,

h

fundiffime humilitátis ex-

20

Afferéntur tibi in Ietiítia ,

:

émplar preberet.

& exultatióne.

li

X» Dilexifti juftítiam,& odi-

Y* Spécie tua, & pulchritü-

i

fti iniquitátem: * 'Proptérea

dine tua. inténde , prófperé

! Gl

unxit teDeus, Deus tuus óleo

T

océde,& regna. Afferéntur,

li

l

]zotítis.

6

lória Patri.. Affezéntur.

D

J

Y^. Propter veritátem ,: &

In terüo No&urno, Hoe

M

milia fan(i Gre

manfuetüdinem, & 'ufh't.iam.

orli- Papag

| äqu

,e&tio vt

in Evangel. Sfmi

i

e erit rég.

i

C

Haritáte erga próximum

num ccelórum decem Virgis

:X

finguláriter enítuit: nam

nibus ut inC

.

fepé nottes ducébat insóm-

ginum. xcviii'

/'omtnuni Virg

iM |

nes, vel obeündis Sorórum

Profanéto foanne Papa &

J

miniftériis ,. vel inferviéndo

iMartyre,

Le&io 1x.

C0

infirmis occupáta, quarum

Oànnes Etrüfcus, Juftíno

if

aliquándo ülcera lambens fa-

J

fenióre Imperatóre rexit

;l

nàvit. Infidélium & pecca-

Eccléfiam : ad quem profé-

tórum perditiónem amáre de-

&us eft Conftantinópolim au-

heodorí-

flens, fe ad qualibet pro illó-

xílii caufa , quód

rum falüte torménta parátam

cus Rex haeréticus divexá-

n

il

offerébat.

Mlultis ante óbi-

batItáliam: cujus étiam iter

tum annis, univérfis coeli de-

Deus miráculis illuftrávit,

"

líciis , quibus copióse afflué-

Nam cüm ei nóbilis vir ad

bat, heróica virtüte renün-

Corínthum . equum ,

quo

il

ejus, uxor manfuéto utebá-

[

habébat

tians , illud frequenter in ore

T.

Paü , non mori.

tur, itíneris caufa commo-

"Tandem longa & gravíffima

dáffet , fattum eft, ut dómi-

(

infirmitáte exhàufta, transí-

no pófteà remíffus equus ita

ä

vit ad Sponfum die vigéfima

ferox eváderet , ut frémitu

[

äü

quinta Maji, anno milléfi-

& totíus córporis agitatió«

mo fexcentéfimo séptimo ,

ne femper deinceps dómi-

nam expülerit ,

ï

expléto anno quadragéfimo

tanquam

primo aetátis fuee. Eam mul-

indignarétur mulíerem re-

j

üs invita, & poft mortem i

cfpere , ex quo fedíffet in eo

Jefu

rw

Fefta Maji." C

TM

: eli'uährïfïiVicärïusi.,

Quam-

demérgiin 1gnem Liparitá-

num.:ut videlicet illiquibus

jedi

óbrem illi equum Pontífici

u

donavérunt.- Sed illud majus

morterfi attülerat ; tanquam

miráculum , quod Conftanti-

jüdices effent ejus intéritüs,

ipo

orte áureg,

Joánris éorpus Ravénna Ro-

fe

mópoli m áditu

infpe&tànte

)

equentíffimo

mari portátum eft; & in Bast-

Su

vópulo;qui unà cum Impera-

lica fancti Petri fepültum.,

tóre Porntífici honóris caufa

e Deumlaudámus. 16.

In Laudibus fit commem.

occürrerat, c&co lumen re-

ftítuit. Ad cujus pedes pro-

S. Joantüs Pape & IVlartyris.

b

ftrátus étiam Imperátor, eum

Afia. .Qui odit ánimam fuam

k

venerátus eft. Rebus cum

in hoc mundojn vitam ztér-

nam cuftódit eam.

il

Imperatóre compófitis, inItà-

h

Wiam rédiit : ftatímque epífto-

y". Juftus üt palma florébit.

l

Jam fcripfit ad omnes Itálie

&« Sicut cedrus Líbani mul-

tiplicabitür.

s

f

£ pífcopos,jubens;eos Arianó-

yum Eecléfias adCathólicum

ratio. D eus , qui nos. 380

ritum coónfecráre ,illud fub-

DIE XXX. MA]JI.

S. Felicis Pape & Martyris.

jüngens : Quia & nos,quando

Oratio.

füimus Conftantinópoli ; tam

pro religióneCathólicaquam

Nfirmitátem noftram ré-

füb

I

fpicé' omnípotens Deus:

&

pro regis Theodoríci caufa ,

(

quascümque illis in pártibus

& quià

pondus próprie

córum Eccléfias reperíre po-

aCtiónis gravat , beáti Felícis

b

li

tüimus , Cathólicas eas con-

Mártyris tui atque . Pontífi-

|

l

fecrávimus.Quodiniquiffimo

cis intercéffio gloriófa . nos

ànimo ferens Theodorícus ,

prótegat.

. Per Dóminum.

Q

dolo accersítum Pontíficem

,CCio 1.

tdn

Ravénnam in cárcerem 'con-

Elix Romáàinus ,

patre

Dir

jécit : ubi fqualóre inediáque

Conftántio ,

Aureliáno

g

affií&tus , paucis diébus ceffit

Imperatóre prafuit Eccléfize.

EU

é vita, ctum fediffet annos du-

Conftítuit , ut Miffa . fupra

F

os,menfes novem , dies qua-

memírias & fepülchra Már-

cg'mc

tuórdecim , ordinátis eo tém-

;

tyrum - celebrarétur.

Qui

pm(t

ore 'Epífcopis quíndecim.

cüm menfe Decémbri ha-

ad;ïï

P

buíffet Ordinatiónes duas ,

I

aulo poft móritur 'Theodo-

T

rícus :quem quidam eremíta,

& creáffet Presbyteros no-

ut fcribit fanctus Gregórius,

vem , Diáconos quinque ,

ne;

Epífcopos per divérfía loca

W

vidit inter Joánnem Pontífi-

cem, & Symmachum Patrí-

quinque, martyrio coronà-

ln

ir in

r

ciuæ, guem jdem occidverat :

(u$ g via Aurélia fopelítt

a-

Fefta Junii 27,

ll;

ll

Basilicàquam à fe iedificátam

süram licéntiz vindicémus ;

dedicárat.

Vixit ih Pontifi-

fed quod ad folicitüdinem

j 'fq

cátu annos duos, menfes quá-

magis cauti, plus de diáboli

M

infeftatióne timeámus.

h

tuor , dies viginti novem.

"K e Deüm laudámuüs. 16. -

e Deum laudámus. 16.

u)

DIE XXXI. MAJ]L

^FESTA JUNIL

Vi

i

San&e Petrónille Virginis.

Prima die notrimpedita di.

0

Qratio.

eitur Offic.DefuriGlor. clxv.

Xàudi nos Deus falutá-

DIE II. JUNIL.

U

ris rtofter

itil

ut ficut de

SSS. Marcellini, Petri atque

beátaPetrontllzeViírginis tuz

- Erafmi

art.

1ai

feftivitáte gaudétmus ; ita píae

Qratio.

devotiónis erudiàmur atféctu.

Üit

;

us , qui nos ánmus

Per Dóminum.

-beatórum |Mártvrum

jmi

Ex libro fancti Cypriánt Ept-

tuórum Mlrcellíni , Petri ,

fcopi & Maártyris de difci-

atque Eráfmi folemnitáte 1g-

lína,& hábitu Vírginur.

tíficas: prafta, qusfumus z

e&tio U.

2e

ut, quorum gaudémus méri-

!

:

"

Unc nobis ad

Es

rgines

tis, accendámur exémplis,

fermo eft , quarum quó

Per Dóminum.

Tif

fublímior glória eft, major

-edio i

& cura eft. Flos eft ille Ec-

Etrus exorcífta , Diocfes

decus

P

T

clefiáfüci gérminis ,

tiáno Imperatóre , Ro-

N

(

atque

ornaméntum. grátize

maà Seréno jüdice propter

hw

fpiritális, leta fndoles,laudis

Chriftiáne . fidei

confeffió-

& honóris opus integrum at-

nem miffüs i cárcerem ,

NI

que incorrüptun, Dei imágo

Paulfnam Artémii , qui cár-

tefpóndens ad fanttimóniam

ceri preeerat, filiam, à daeemo-

p

Dómini, illáüftrior pórtio gre-

neagitátam , liberávit. Qua

gis Chrifti. Gaudet per illas ,

fatto, & paréntes puélle

J

atque in illis lárgiter floret

cum tofa família, & vici-

7

Il

Eccléfize matris gloriófa foe-

nos, qui ad rei novitátem

J

cünditas: quantóque plus co-

concürrerant, Jefu Chrifto

iófa virgínitas numero fuo

corciliátos ad Marcellínum.

Qm

L

addit,tantó plus gáudium ma-

Presbyterum addüxit , à

J

tris augéfeit. Adhas lóqui-

quo ommnes baptizáti funt.

mur;has adhortámur affettió-

Quod ubi refcívit Serénus ,

o

Pettum , & Mlarcellinum

DH

ne pótius quàm poteftáte: non

i 1

quód éxtrémi, & mínimi ,

ad fe vocátos afpérius ob-

humilitátis

noffrz — ádmo-

jürgdt ,. & .ad verbórum

j

durg cónfcii liquid ad cen-

acerbitátem minas ac terró-

j

6

res

-

Fc&a müio F*

res adjüngït; rifi Chri

fto re-

"JDIE VI. JUNII.

i

*

As

f

Aüntient. C

ui cum:

M

arcel- [ n fefto S. Norberti Epifc. &

n

línus Chriftiána libertàte re-

Conf. Duplex.

Qratio.

y

fpondéret , pugnis contüfum,

& à Petro fejánt&tum, nudum

Eus, qui beátum Nor»

mF

inclüdit in cárcerem ftratum

D

bértum , Confefsórem

X

vitri fracméntis , fine cibo ac

tuum atque Pontíficem , ver-

|

ml

Jine lümine.

Petrum item

bi tui precónem exímium ef-

M

fecífti, & per eum Eccléfiam

conftríngi fmperat ar&tíffimis

j

vínculis. Sed cüm utríque ex

tuam nova prole foecundàfü:

torméntis fides & àánimus

prefta, quefumus; ut ejüsdé

créfceret, conftànti confeffió-

fuffragántibus méritis ; quod

;

|

ne, & abíci(fo cápite, illüftre

ore fimul & ópere dócuit , te

teftimónium Jefu Chrifto de-

adjuvánte exercére valea-

f

2

*

Inuse

Per Dóminum:

$

D

dérunt.

ecn

]

*

:

Le&io

ul

In primo No&urno , Le

Rif

TY

&iones de . Seriptura occurr.

j

us Epifcopus , Im-

$

peratóribus Diocletiáno

In fecundo No&urno.

ZMiaximiáno , in Campánia

Lectio 1v«

-

Orbértus ,

nobilíffim

i

plumbátis & füftibus ceefus ,

resína quoque , sülphure,

l WXparéntibus natus, ado-

Iéfcens liberálibus di(ciplínis

ä

plunibo liquefá&to, & fervén-

ti pice , cera, oleóque perfü-

erudítus, inipfa pófteà Impe-

fus, inde tamen ínteger, &

ratóris aula, fpretis mundi

!

Quo mi-

illécebris, Ecclefiáfticsee mi-

(

jnviolátus eváfit.

yáculo multi fe ad Chrifti fi-

lítize adfcribi vóluit.

Sacris

dem convertérunt.

Verüm

initiátus, rejéttis mólfibus ac

is íterum detrüfus in cárce-

fpléndidis véftibus , pellícea

E:

rem, conftrí&tus férreis gra-

melóte indátus, praedicatióni

verbi Deife totum dedit. Ab-

viffimísque vínculis , inde ab

Angelo mirabíliter* ercptus

dicátis Ecclefiáfticis provéne

eft. Deínde Fórmiisà Maxi-

tibus fatis amplis , & patris

miáno váriis affé&tus fupplt-

mónio in páuperes erogá-

ciis, tunicáque zerea candénti

to, femel in die fub véfpe-

indütus, illa étGiam tormén-

ram folo cibo quadragefimá-

ta , divína virtüte fuperávit.

li utens, nudísque pédibus, &

Dénique plürimis , & in fide

lácera vefte fub brumaàli ri-

& ad fidem

córe incédens , mirz aufteri-

confirmátis ,

convérfis , insígnem martyrii

tàtis vitam eft aggréffus. Po-

.—

almam adéptus eft.

tens fgitur ópere & fermóne,

ingümeros haeréticos ad fi-

te Deu—m laudámus. 16.

i

dem,

[9,

À

Fefta Juu. . -

dem , peccatóres ad poenitén-

vit. Pro

miráculi

phético fpiritu,

.,&

l

tiam , diffidéntes ad pacem &

$ clárui. . Archi.

concórdiam revocávit. *

Epifcopus tandem

&.Invéni David fervum

lüéctans ) Mas

( licet re-

f

5

deburgénfie

ï

li

t

meum , óleo fan&to meo un-

creátus ,. Ecclef

láfticam di-

l

xi eum: * Manus enim

ciplnam , presértim cceli-

1nea auxiliábitur ei.

ï

l

bátum , conftánter

prbp ugs

3*.Nihil proficiet inimícu:

návit. . Rhemis in

"Coricilio

ineo, &filius iniquitátis non

Innocéntium Secündum e:

quj

If

ziocdbit ei Mlanus.

grégié ad;iüvit , & Romam

cum áàliis Ep

ffcopis profé-

!

-'Le&v

m Läuciioünie effet , ab

&us , fchifm

llj

C

Epífcopo rogátus , ne à

3 Petri leónis

[l

compréffit. Poftrémo vir-

Dei,

fua dicecefi difcéderet , de-

méritis & S

f

píritu fan&to ple.

sértum in ea locum , qui

li

Premonftrátus dicebátur ,

nus, Magdebürgi obdormívit

LT

T

in Dómino , anno falütis mil-

fibi delégit ; ibíque trédecim

léfimo centéfimo . trigéfimo

Sócis aggregátis , Praemon-

ftraténfemOrdinem inftítuit,

quarto , die fexta Jünii.

&» Iíteeft, qui ante Deum

j

divínitüs accépta per vifum

magnas virtütes operátus eft,

N

Régula à fan&to Auguftíno.

& omnis terra doét

JCüm veró ejus fama fanttitá.

.

7

rína ejus

lj

repléta eft :

Ipfe inter-

J)mf

tis índies magis augerétur ,

cédat pro peccátis

T

ac plürimi ad eum quotídie

- órünium

(a

pulórum.

1 j

difcípuli convenírent : idem

*.

É

Ifte eft,

qui. contämpüf

Ordo ab Honório Secündo ,

vitam mundi

,

perv

aliisque Summis Pontificibus

énit ad

coeléftia regna. Ipfe.

confirmátus , ac plüribus ab

( lória Patri. Ipíe.

eo monaftériis edificáus , mi-

Inu. No&. Homil.in Ev

rificé propagátus eft.

H omo péregré. ut in Com.

»

w. Pofui adjutórium fuper

inuni

onfeil. Pontif,

Xe

oténtem , & exaltávi elé-

nf

&um de plebe mea: * Manus

85. Primi & Feliciani MM.

rgt?t

enim mea auxiliábitur ei.

Tatie.

j

*. Invéni David fervum me-

um , óleo fantto meo unxi

E

Ac nos, quefumus Dó-

J

mine, fanétórum Mar-

!

J

eum. Mlnu:.

tyrum tuórum Primi & Fe-

*

J

J

e&io vt.

liciáni fem

. Ntvérpiam aecersitus ,

uorurmi

er fefta fe&tári ;

lly

4

(

uffrágiis ,

p

rote-

2

in ea urbe Tanchelíni

€Ciónis tuz do

d

I

ih

Per Dóminum.

1a fentïlämus'.'

nefáriam herefim profligá-

e

*

1]

Le:

Fefta junii. /.

386

Ui PHmus: Quid &

:

Rimüs k Ediiánus fra-

P

. » &turn fit fratri meo, cog-,

tres,in perfecutióne Dio-

nóvi ex Angelo. Utinam;

cletiáni , & Maximiáni accu-

M

,säti*Chriiï:iänæ,reulig/iölnis., in

uemádmodum fum cum eo,

voluntáte conjun&tíffimus, fic

s

vincula conjiciüntur : quibus

Ln-

ab eódem ne martyrio. dis-.

al

folütiinde eripi

üntur a

elo.

Mox a

d Pratórem

jüngar. ; Quo diéto excán-

duit Pretor , &ad ceeteros:

addü&ti , cüm Chriftiánam fi-

cruciátus,quibus Primum af-,

dem.acérri

me tueréntur , ai-

o diftráti funt :

fécit,presénte jam Feliciáno ,

'pl

ter ab álter

*

*

1m várie tentáta e

liquátum igne plumbum in

ac primtt

os ejus juffit infündi.. Mox

conftántia Feliciáni. Sed cüm

fuasóres impietátis fe poffe

utrümque perdüci ímperat

in theátrumyin eósque immit-.

g

uidquam verbis proficere

defperárent , affixis ftípiti

ti duos leónes : qui proftrá-

