ximiáno Imperatóribus ,

Duplex,

propterfufcéptam Chrifti re-

e

Ti ;

9

'Qm'nia.dc Communi Conf. ..

non

[

Fefta Auguftüi. 7-

non *ädntif. Ixx. pre

ter ea 41um fan&i Nicolái,in Portel[fi

35 C(mm

Á

g

ug fequuntur.

finibus fitum ; crebróadíbat,

ao

In Hymn. Hfte Conféffor.

ut facram Defpare imági-

ign[ifüm[

dicatur: Méruit fuprémos.

nem , que in eo fumma fi-

gno-

Oratio,

délium . veneratióne étiam

jomet

Eus , qui in liberándis

nunc cólitur , vifitáret. lbi

T

D

fidélibus tuis ab impió-

effüfus in preces , rpfam Dei

fdam

gum captivitáte;beátum Ray-

paréntem , ut fe in filium ad-

TOA

mündum Nonnátum, Confef-

optáre , viamque falütis ,

gt

sórem tuum mirábilem effe-

acíciéntiam SanCtórum edo-

adori

cifti : ejus nobis interceffióne

cére dignarétur , eníxé de-

hulj,

concéde ; ut à peccatórum

recabátur.

j

]

vínculis abfolüti , quz tibi]ge Eloneftum fecit. Ixxv.

jgit

funt plácita, liberis méntibus

ectio Vs

€

exequámur.

Ec défuit votis ejus be-

lt

noftrum.

Per Dóminum N

ab

nigniffima Virgo

Ee

Ra,

Etfit commem. S. Rofe |ipfa enim intelléxit, gratíffi-

; Ing

Afíia. Veni fponfa.

mum fibi fore , fi Religiónem

a

. Diffüfa eft grátia.

fub título de Mercéde , feu

iHOHUS |

Oratio. Bonórum. 65

de Mifericórdia Redemptió-

:

Le&iones primi N

*

c;&urnia

nis Captivórum,ea fuggerén-

indtur

Beátus vir. Ixxxi.

te nuper fundátam ingrederé-

m di

In fecundo No&urno.

tur. Qua monitióne percép-

18 (l

LeGio iv.-

ta, Barcinónam ftatim profé-

x

Aymuündus , Nonnátus

&us , illud tam. przcelléntis

A

R

cognoménto dittus , quia

erga próximum charitátis in-

j

l

»

preter comimiünem natüre

ftitütum ampléxus eft. Re-

$.

legem é mórtuz niatris dif-

gulári ígitur milíti& adferíp-

Wt

séttolátere in lucem edüttus

tus,virginitátem , quam pri-

fbus

fuit, Portélli in Catalónia piis

dem beáte Vírgini confecrá-

TT

& nobílibus paréntibus or-

verat, pérpétuo cóluit , cag-

tus , ab ipfa infántia futüre

terísque virtütibus enítuit

ibis |

anctitátis indícia dedit. Nam

1]

charitáte

presértim

erga

lr (

Jl

puerília oble&taménta , mun-

Chriftiános , qui fub poteftá-

díque illécebras réfpuens , ita

Amm

te Paganórum míleram in

xN j

m

pictáti óperam dabat , ut

captivitáte vitam degébant.

omnes in püero adültam vir-

Hos ut redímeret, in Africam

i

il

tàté admiraréntur. Crefcénte

miffus,cüm jam multos à, fer-

QU

ti

veró eetáte, litterárum ftüdiis

vitüte liberáffet,ne;consümp-

incübuit: fed.mox jübénte

ta pecünia , áliis item in pro-

Tl

1

patre vitam ruri agens, facél-

ximo abnegánda fidei difert

. mine

g

l

| *

1

v

J

|

Kl

Fefta Septembris. 7.

643 -

YX

[

(

l

mine eonftitátis deéffet , fe-| mo. Mórtui corpus , cüm cir-

;m

"

ípfum pígnori dedit: fed ciim| calocum fepulture conténtio

BRT

——

ardentíffimo falütisanimárum | orta effet , arcee inclüfum , &

lt

defidério fuccénfus , plures

müle cecsimpófitum , ad

'Hur ] Vifl

P

Nahometános fuis concióni-

facéllum fan&i . Nicolài Dei

Pt v

bus ad Chriftum convérteret,

nutu delátum fuit, ut ibi

tmkmä

in arttam cuftódiam à bárba-

tumularétur, ubi prima jé-

Vläm l ;

xis conjé&us , variísque fup-

cerat fantlióris vite funda-

plíciis cruciátus , mox lábiis

ménta.

Illic conftrü&to fui

1 odj

( , j

perforátis , & fera^ férrea

Ordinis coenóbio, à confluén-

claufis , crudéle martyrium

tibus voti caufa ex univérfa

diu fuftínuit.

Catalónia fidélibus pópulis

Mi

n

^

J

$& Amávit eum. Ixxvi.

honorátur, variis mirräculis

e&io vi»

& fignis gloriofus.

li

V

J

J

hec & ália fórtiter

f V

9. |fte homo perfécit. Ixxvi.

O

efta , fantitátis ejus

In iil. Noct.Homil. S. Greg.

iiid

i n

Papain Evang. Sint lumbi

imlli

fama longé latéque diffüfa

de M

eít : qua permótus Gregó-

veftri.

ut in Communi Conf.

vius nonus, in amplíffimum

non Pontificis. Ixxvlii.

ia N

fantte Románze Eccléfie

In fecundis Vefperis frt

umgil

Cardinilium collégium Ray-

eommem. fanti /Egidii, &

hm

muünudum adfcrípfit : fed vir

SS. duodecim Fratrum Mar-

Tintey:

rum,

Deiin ea dignitáte ab omni

mítin

ompa abhórrens , religiófz

FESTA SEPTEMERIS.

nyedd

f

umilitátis tenacíffimus fem-

Prima die non impedita di-

mm

perfuit. Romam veró per-

citur Offic. Defun&.clxv.

ylst

sens, ftatim ac Cardónam

DIEI. SEPTEMBRIS

Sandi

r i

pervénit , extrémo morbo

JKgidii

Abbatis:

jiem,i

conféttus , Ecclefiàfticis Sa-

! Affa. Similábo eum.

|

wl

craméntis muníri

fummis

.Y. Amávit eum. Ixx.

ratio.

m

récibus poftulávit. Càmque

:

(

inorbus ingravéfceret , & fa-

Ntercéffio nos , queefumus

||

pfæ

4l

cérdos diütiüs tardáret , An-

Dómine, beáti /Egidii Ab-

gelórum miniftério , fub fpé-

bátis comméndet: ut , quod

pl

ä

noftris méritis non valémus ;

T

cie Religiosórum fui Ordinis

E

apparéntium, falutári viático

ejus patrocínio affequamur.

reféétus fuit.

uo fumpto ,

Per Dóminum.

tl j

einde fit commemoratio

1 mulm»

& grátiis Deo perá&tis mig-

'xávit ad Dóminum,Domínica

SS. duodecim Fratrum MMM.

ültima Augüfti, anno milléfi-

Afía. Iftórum eft enim.

j

j

mo ducentéfimo quadrageéfi-

Y Latàmini, xxxvi.

e

P d

Qra- |

4

. .Kefta Septembris. - Z

F

(

644

QOratio.

que münere áliquot annis

D

j

jgäna

vatérna nos , Dómine , | prudénter piéque gefto , mig-

.ïmlliän i

& Mártyrum tuórum coró- | rávit i coelum.

nà latíficet :

uc& & fidei no-| T e Deum laudámüs. 16.

;madm:ïï

ftre prebeat increménta vir-

In Laudibus fit commemse-

gicat

tütum, & multíplici nos fuf- |vatio San&torum

duodecim

frágio confolétur. Per Dó-|Fratrum Martyrum , Anti-

D qu()ï

minum noftrum Jefum Chri-

i o

phona. Veftri capílli.

vf umo f

y. Exultábunt San&:. xlvii.

p a

Leio i

Oratio, P'ratérna nos Dó-

quit P

4 *Gidius Atheniénfis , ré- | mine.

i

n

gie ftirpis à prima zetá-

DIE II. SEPTEMBRIS.

UF/"W

,

(

te divínis Iítteris , & charitá-

In fefto S. Stephani Hungarie

B

tis officiis ita déditus fuit, ut

Regis Confefforis.

st

nihil przetéreà curáre videré-

semiduplex.

u

tur. ltaque paréntibus mór-

Omnia de Communi Conf.

tfupe

tuls.,

totum patrimónium

non Pontif. Ixix. preter ea,

um

in páuperes erogávit : quin

qua fequuntur,

[

éüam tünicam éxuit,

ut

In Hymn. Ifte Conféffor.

L

yentar

sgrótum egéntem tégeret ;

inferr

dicatur; Méruit fuprémos

qua ille indütus ftatim con-

Laudis honóres.

Oratio.

1tls

valuit.

Sed multis deínceps

Oncéde, quefumus , Ec-

hii

clárior miráculis , timens

cléfie tus omnípotens

RUTN

fui nóminis celebritátem ,

dR

Deus : ut beátum Stéphanum

Arelàtem ad beáàtum Cssá-

Confefsórem tuum, quem re-

w

rium conténdit: à quo poft

gnántem in terris. propagató-

Bo

biénnium difcédens , fecéffit

rem hábuit , propugnatórem

|

inerémum: ubi diütiüs her-

habére mereátur gloriófum

Ton

bárum radicibus, & cerve

in ccelis. Per Dóminum.

)

éto

la&e , quz ftatisad eum horis

In primo NoGurno , Lc-

ag

veniébat. àdmirábili fan&li-

&iones de Scriptura occurr.

X00nte

táte vixit. Qua cerva , infe-

Infecundo Noéturno.

m

quentibus quodam die cáni-

Leaio iv.

busrégiis , cüm in antrum

idh i

Téphanus in Hungáriam

l Pelt

JEsídii refugíffet , Gállie

S

Chrifü fidem & régium

egem ímpulit , ut ab . eo

W

nomeninvéxit : régia coróna

n

i

ummis précibus péteret , ut

à Románo Pontífice impetra-

in loco fpelüncse monafté-

iij J

ta, ejüsque juffu in Regem

Til

rium éxtrui paterétur. Cujus | inán&tus , regnum Sedi Ápo-

$i À.

ey

t

if

Ainiftrationem , flagitánte| ftólicsee óbtulit. Vária pie-

u

b

"L*wb

]

e ,invítus fufcépit : eó-|tátis domicilia Romz , Jero-

E

i

l

li

ksöly-

»

i

lh

* Fefta Septembris, 2 -

6

:

"Ml

söïymïä ; Conftanti

nópoli : in

xerat , Emericum fl

1uni

Iin.

Hungária Archiepifcopátum

tanta morum difciplína

?

Strigoniénfem , Epifcopátus

UdamU)H

talique pietáte enutrívit

?

ij

[

]

decem admirábili religióne &

quantum ejus pófteà sánGi.

(2

munificéntia fundávit.

Bar

tas declarávit.

llOrum r

Regni ve-

li

:

!l

in páuperes amor , & liberá-

ro negótia ita difpófuit , ut

'F( Tl

li tj

litas , quos véluti Chriftum

accítis ündique. prudentíffi-

ipfum complé&tens, néminem

mis ac fanétíffimis viris , ni.

'?UHF/ M

àíe moeréntem ac vácuum

TTR n

.

hil unquam fine illórum con-

unquam dimífit

?

i ad

sílio molirétur.

Humfíllimis

T

eórum inópiam fublevándam

interim précibus in cínere

CTEMII

amplíífimis facultátibus ero-

& cílicio Deum déprecans ,

átüis , doméfticam quoque

ut univérfum Hungáriz re-

1

upelléctilem exímia benig-

UM

gnum, ántequam é vita mi-

nitáte frequénter diftríbuit :

gràret , Cathólicum vidére

fuis ínfuper mánibus laváre

mererétur.

T

Veré propter

duj

páuperum pedes, no&tü fo-

ingens dilatándze fidei

ftá-

It

lus & . ignótus nofocómia

dium , illíus Gentis

Apó-

lie (

frequentáre ,

decumbénti-

fiolus nuncupátus , fa&la à

bus infervíre , ac cstera

Románo Pontífice ipfi, pofté-

& n

charitátis

oificia exhibére

ue(um

risque Régibus praferéndz

confuévit : quarum virtütum

Crucis poteftáte.

? 0i

méritoillíus déxtera , refo-

Amávit eum. Ixxvi.

n

Jüto cattero córpore , incor-

LeGio vi.

u r

rüpta permánfit.

[ Y Ei Genitrícem , quam

myt

&« Honéfítum fecit. Ixxv.

ardentíffimeé

venerabá-

Le&io v.

p

tur , amplíífimo in ejus ho-

i o

Rándiftüdio noGtes pe-

nórem conftrü&to templo ,

O

nétotas ducebat insóm-

Dins

Hungàrie Patrónam infti-

Vr

nes, atque in coeléftium re-

tuit;ab eádem viciíffim Vír-

UPIUI:

rum contemplatióne defixus ,

€ recéptus in Coelum ip-

intérdum extra fenfus raptus,

à

fue Affümptiónis die ,

j

Nlofiü-

fublímis in áera ferri vifus

J]IO ff

quem Hüngari e fan&ti Re-

fuit.

Perduéllium confpi-

gis inftitüto Magne Dómi-

f

i

"]

ratiónes , ac validórum hófti-

n& diem appéllant. Saerum

um ímpetus , miro prorfus

ejus corpus fuavíífimo fra-

fartd^

jj

m

modo , non femel oratiónis

grans odóre , liquore cce-

preesídio evitàvit. Sufcéptum

léfti . fcatens , inter

mul-

T.

li

ex Ghisélla Bavárica fancti

ta & vária mirácula, Romaà.

Henríci Imperatóris foróre ,

|frr

J&

ni Pontíficis juffu , nobilió-

rem inlocum translátum eft,

qfte/

quam flbi matrimónio jün-

»

3

atque

« 646

. * FeftaSeptembris. 4-

atque honorificéntius cóndi- [na , é Turcis reportátam , ce-

tum. Ejusautem feftum In- j lebrándum inftítuit.

nocéntius undécimus Pón-|g. líte homo perfécit. Ixxvi.

tifex Máximus quarto No-

Iniii No&ürno, Homiíia

n

nas Septémbris , ob insíg-

S. Ambrofü Epifcopi

nem victóriam ab exércitu

Evangelium. : Homo

ut-

dam nóbilis.

ut in Fefto

Leopóldi primi Romanórum

elé&i Imperatóris, & Hungá-

fan&i Ludovici Regis, cun

rie Regis, cádem die in Bu-

Refponforiis ibidem annota-

daeexpugnatióne , ope diví-

üs e-e Ó37. |

M

j

3

l

(*

1

[5

j*

.ll"il",

Vg

G VN

3«

35

— u ——

ETRU

—

—— à

—— —

——

E

-

v

A

Q

iM

J

(

NU

j

?., -:

,

Q

À

7

A

/w

k?

l

|

|

;

^

eN,

i

j

9

A

i

Eu

l

j

RU

N

COM-

t

M

l

)u

W

i

F 1

Jl

:

Mi

li

(

f

I

——

n

ESUAHIS stl i

of

if

TY

j

h-ö«

füi |

qmoi

i,

Hl

df

&U

i

ïïjlllo |

!

p

&t 1

i,

lh

f

Tr

n

I

Q

(i

0

dit

tf

i

m

N

TA

|

ï

J

hi

li

COMMU

E

NCIORU

M

24

RS

4STIVALIS

DN

VI .GI;"L*IISA

ex una charitáte generántur,

Apoftolorum.

"[ Nec habet àliquid. viriditátis

Officium fit de. Feria , ut] ramus boni óperis , fi non

dictum eft in Rubricis gene-] mapet in radíce charitátis.

ralibus ,. exceptis Le&tioni-

Refponforia de Feria pro

bus , & Oratione , que in[ T

empore.

- Le&iio ii.

propriislocisnotantur. Ubi

Recépta ergo Dominica

veró non'funt proprie Le-

& multa funt, & unum ;

&iones , legitur Evangelium] multa per diverfitátem opes

cum Homilia fequenti.

ris, unum in rádíce. dilectiós

ILé&tio fan&ti. Evangeélii fe-

nis. Quáliterauterm ifta dilé-

cündüm Joánnem.

&tio tenénda fitjipfe insínuat ,

Leétio i.

Cap. 15. b

ui in plerfsque Scriptürz

N illo témpore: Dixit Jefus

use fenténtiis , & amífcos ju-

difcípulis fuis: Hoc eft prae«

|bet díligiinfe , & inimícos

céptum meurm , ut diligátis

propterfe. llle enim veráci-

Ínvicem , ficut diléxi vos. Et

'ter charitátem habet, qui &

amícur díligit in Deo, & ini-

Homil

ía S. Gregórii Paps&.

mícum diíligit propter Deum.

Homilia 27. 1n Evans.

Nam funt nonnülli , qui dili-

Um cun&ia facraelóquia

u

nt próximos , fed per affé-

Domínicis

plena fint

d

um cognatiónis & carnis:,

preecéptis , quid eft , quàüd de

quibustamen im hac dilectió.

dile&ióne , quafi de fingulári

netacra elóquia non contradí«

mandáto , Dóminus dicit ,

Hoc eft precéptum meum;ut

cunt: fed áliud eft,quod fpon-

té impénditur natüre , áliud

diligátis ínvicem : nifi quia

quod precéptis Domínicis ex

omne mandàtum de fola di-

charitáte debéturobediéntise,

le&ióne eft : & Órinia unum

eCLIO Ls

! |

precéptum fürit? quia quid-

ÍII nimfrum &

róxi-

quid pr&cípiturjin fola chari-

inum díligunt , & ta-

táte folidátur. Ut enim rmulti

men illa fublímia dile&tiós

árboris rami ex una radíce

tur

nis pr&mia non affequün-

Lj

[

pröc;guglt; fic multe virtütes

L]

9

qua amórem ífuum

a

non

t

.

Commune Apoftolorum.

V os feculórum Jüdices

«lefi

*.xïoxþ; fpiritáliter

,fed carnáli-

Et vera mundi lümina ;

yfi t

ter impéridunt. Profnde , cüm

x

Dóminus díceret : Hoc eft

Votis precámur córdium ;

Audíte voces Süpplicum.

jl

rzcéptum meum , ut diligá-

Jerou

FA

tis ínvicem, prótinus áddidit :

ui.téfnpla coeli cláuditis ,

Jl

d

Sicut diléxi vos ; ac fi apérté

M

Sérásque verbo sólvitis ,

Nos à reátu nóxios ,

r üa

l:

dicat : Ad.hoc amáte, ad quod

Vr

j

amávi vos. Quain re , fratres

Solvi jubéte , quefümus.

eharíffimi , folérter intuén-

P reecépta quorum prótinüs

inhis

Langüor falüsque séntiunt 5

l

jlist

dum eft , quód antíquus . ho-

J

J h]) WA

ftis , dum mentem noftram

Sanàte mentes lànguidas :

(v

ad rerum temporálium di-

Augéte nos virtàtibus.:

leQiónem trahit , infirmió-

U t, cüm redibit Arbiter

iil

In fine Chriftus feculi ;

ïq

It

rem contra mnos próximum

ATUL

Ri

éxcitat , qui ea ipfa , qua di-

| Nos fempitérni gàáudii

mus , auférre moliátur.

Concédat effe cómpotes.

m

ligi

TCf

C

OMM UN E

Patri fimülque Fílio ,

Apoftolorum & Evan-

Tibíque fanéte Spíritus ;

1prum

seliftarum.

Sicut fuit , fit Jügiter

Tfnerm

Sselum per omne glória.

OfUIT

Àd Vefperas, Antiphona.

Hoc eft precéptam meum.

Amen.

YU

cum reliq. de Laudibus. xii.

Yy. inomnem terram exívit

l

LUE

Píalm. Dixit Dóminus. cum|fonuseórum. s. Etinfines

reliq. de Dííica. 126.

lo-lorbis terrae verba eórum.

n

1-*2

€o ultimi Pfal. Laudáte Dó-

Ad Magnifieat , Antiphona.

BRT

'Tradent enim vos in concí-

lts

minum ormnes Gentes. 130;

Capitulum. Ephef. 2. d

lis, &in fynagógis fuis fla-

DAU

T? Ratres, Jamnon eftis hó-

gellábunt vos, & ante Re-

t0n f

tmone

fpites, & ádveng : fed

ges & prafides ducémini

eftis cives Sanctórum; & do-

rópter me in teftimónium

dinta

méftici Dei , fuperzdificáti

illis , & Géntibus.

ATmer

Oratio propria.

fuper fundaméntum Apo-

30fur

ftolórum & Prophetàrum ;

Ád Mltutinum , Invitator.

dittey

r

ipfo fummo angulári lápide

Regem Apoftolórum Dómi-

ET

num; * Veníte ; adorémus.

MTS

hrifto Jefu.

W

$. Deo grátias.

Pfalm. V eníte, exultémus. 2.

ü p

tiüuse

Hymnus.

(i

'[ érna Chrifti münera,

Xültet orbis gátdiis :

Xll]tam |

-4Coelum resültet láudibus ] :

Apoftolórum glóriam ,

AUd.'im Vl

Apoftolórum glóriam

almas , & hymnos débitos

^.atis canàmus méntibus.

0[0 Pr!reü

'Tellus & aftra cóncinunt:

D

i eclév

9vó

lJ

r

Communä ,

oftolorum.

Í

ll

E eclefiárum Pr

fneipes y

j

ummum ejus :

elli triumpháles Duces ;

fcörd

:

Íe abfcóndat à c

alóre ejus:

b

i

i

:n

Cocléftis aülz mtlites ,

L ex Dómini . immaculá

tà s

Et véra mundi lümina;

convértens. ánimas :

hi

* tefti-

N

]

I evóta Santtórum Fides ,

mónium Dómini fid

€le , fa4

jf

Inví&ta fpes eredéntium ,

rVUliSc

Perfécta Chrifti Cháritas

piéntiam preeítans pá

ie[im

uftítis Dómini re&z , leti:

Mundi tyránnum cónterit.

!

Gánites corda,

1 pris

In his Patérna glória ;

* precéptum

6 g

Dómini lücidu

in3 ill(iminans

fUd

In his triámphat Fílius ;

oculos.

In hus volüntas Spíritus ;.

Du:

T imor Dómini fan&us , pér-

toiter

Coclum replétur gáudio;

manens in fzeculum fzeculi : *

Patri ; fimülque Fílio ,

al

Tibíque fan&te Spíritus ;

judícia Dómini vera , juftifi.

iil

cáta in femetípía.

Sicut fuit ; fit jügiter

D efiderabília fuper aurüm &

s

Ss&clum per omne glória.

lh.

Aqmen,

lapidem — pretiófüm — mul.

tum : * & dulcióra füper mel.

f

. Inprimo No&urno, Affa.

& fayum;

[tt

Inomüeti terràm exívit fo-

E tenim fervus tuus cuftódit

di

nuseótum , & infines orbis

€a:*in cuftodiéndis illis re-

terrg verba eórum.;

4

tribütio multa.

Pfalmus r8.

D elí&ta quis intélligit? ab oc.

It

Oeli

enárrant glóriam

cültis meis munda me:; * &

irpm-

^Dei;, * & ópera mánuum

ab aliénis parce fervo tuo.

m

ejus annüntiat firmaméntum;

nu

D iesdiéi erüctat verbum* &

S i mei non füerint domináti ,

tunc immaculátus ero : * &

J

nox notcti índicat feiéntiam;

emundábor à delí&to máximo.

Eu

s

)l

N on funt loquéla ; geque

E terunt , ut compláceant

fermónes , * quorum rion

elóquia oris mei :* & medi-

( j

audiántur voces eórum;

tátio cordis mei in confpe&tu

Inomnem terram exívit fo-

tuo iemper.

nus eórum : * & in fines or-

Ti

M

bis terrz verba eórum;

D ómine adjátor meus , * &

redémptor meus.

fj

Ínfole pófuit tabernáculum

DI

fuum:* & ipfe tanquani fpon-

Affa. In omnemterram cxf;fit

onus eórum; & i fines orbis

f

fus procédens de. thàlamo

I

terre verba eórum.Affa. Cla-

UoO.

ur

mavérunt jufti , & Dóminus

Exultávit ut gigas àd cur-

exaudivit eos.

Píalmus 2^.

réndam viam , * à fummio

Enedíeam

ccelo egréffio ejus. .

B.

Dóminum'in

omni témpore: * femper

ejus inore mieo.

Et occþrfus ejus usqqe ad | laus

a2

in

n

€omrmune Ápoftolorun

ID

u

$

mu[ tUU

in Dómiho laudábitur áni

ma | Oculi Dómini

fuper juftos: *

e

mea :* áudiant manfuéti, &

& aures ejus in preces ed-

!

.i| CUlTe

Jl

* g

leténtur.

W ultus autem Dómini fuper.

d Ü

Magnificáte Dóminum me-

faciéntes mala : * ut perdat de'

if t

cum: * & exaltémus nomen

di

terra memóriam eórum.

y

ejus in idipfum.

Q

Clamavérunt jufü , & Do-

[ dedw

Exquisív D

óminum ^5

«

exaudtvit me: * & ex ómni-

minus exaudívit eos : * & ex

t

ómnibus tribulatiónibus eó*

a

g lt

bus tribulatiónibus meis erí-

rum liberávit eos.

ub "u

uit me.

ho

& illumi-

juxta eft Dóminus iis , qui

gion

À. ccédite ad eum,

tribuláto funt corde : *

-

Wsl

^ U&

hàmini: * & fàcies veftrz

liámiles fpíritu falvábit.

sl

non contundéntur.

j

fl

tf

1 fte pauper clamávit ; & Dó-

]

ivlulte tribulatiónes juftó-

gminus exaudívit eum : *

rüm: *&deómnibus liis l-

Vext

t

'berábit eos Dóminus.

de ómnibus tribulatiónibus

qultatc

t eum.

G uftódit Dóminus ómnia offa

Deus

ejus falvàvi

eórüm. : .* unum ex liis non

Í mmíttet Ang

elus Dómini in

ii ]

circüitu timént

conterétur.

yrma

8.

ium eum: *

M ors peccatórum péffima : *

i

et

& erípiet eo

G uftate 5 &

vidéte , quóniam

& qui odérunt juftum , de-

iimeis:

línquent.-

i

indtütt

fuavis eft Dóminus: * beátus.

R. édimet Dóminus

ánimas

vir , qui fperat in eo.

vt

óminum ormines

fervórum fuórum : * & non

if l

— imete

j

SanQi e

jus :* quóniam nom

delínquent omnes ,. qui fp?c-;

gv

rantineo.

E

eft inópia timéntibus eum.

Aüna. Clamavérunt,jufü , &

DD ivites eguérunt , & efurié-

Aadif

Dóminus exaudivit eos.

Autem

runt : * inquiréntes autemt

Afia. 'Conftítues eos prínci-

Dómmum non nünue'ntur

4

L]

ipuli

ómni bono.

pes fuper omnem terram

trsti

mémores erunt nóminis tui

V enite filii , audíte me : * ti-

en

inórem Dómini docebo vos. !

Dómine.

. Pfalmus 44«

1 C

T^Rutávitcor meum ver-

Q uis eft homo , qui vult vi-

hd

tam : * díligit dies vidére bo*

um bonum : *dico ego

ub.&

ópera mea Regi.

Ros ?

Mil

Próhibe linguam tuam à ma-

S,insua mea cálamus fcri-

Yl

bz , * velóciter fcribéntis.

lo:* &làábia tua ne loquán-

S peciófus forma pre filiis hó-

lt

tür dolüm. :

& fac bo-| minum , diffüfa eft grátia in

Umnisg

]9 ivérte à malo j

T

üuüm : *inquíre paceim ,

&l lábiis tuis : * proptérea bene-

díxit te Deus in at

érnunm.

BU

pgrscäquer*e eam.

Y

A ccin—

V

Commune Avoftoloru nm.

u

A ccingere gládiotuo fuperA dducéntur Regi vírgines

1 pts

femur tuum , * potentíffime,; poft eam ; *

pröximæ: ejus

S pécie tua,& pulchritüdine:

afferéntur tibi,

&

2

Dbmm

A 8ér

€

nturin

letítia ,7832 ex-

tua * inténde , prófperé pro-

i UF pf;i«

céde , & regna.

ultatióne : * adducentur in

ltinr

P ropter veritátem

,& n;an-

templum Regis. :

u

H

fuetüdinem , & juftítiam : *

Pro pátribus tuis nati funt

& dedücet te mirabiliter

tibi filii: * conftítues eos prín-

r

déxtera tua.

,

Ab

cipes fuper omnemterram.

Cxl

Sagíttee tug acüta, p

ópuli

iMl émores erunt nóminis tui *

fub te cadent , *in corda ini-

in omni generatióne , & ge-

lb i

n

micórum regis.

»

neratiónem.

S edestua Deus 1

n fæcüldïä

P roptéreà pópul

z

i confitebün-

l

i

feculi : * virga directiónis

türtibiin etérnum ,

"OL

virga regni tui,

faecuJum feculi.

J

VU

Afía. Conftítues eos pri

nci-

D ilexífti juftítiam , & odffti

iniquitátem:* proptéreà unxit

pes fuper om

nem terram z

?

LOI

te Deus , Deus tuus , óleo

mémores erun

t nóminis tuii

i

letítie prz consórtibus tuis

Dómine.

M . yrrha , & gutta , & cáfiaa

J. In omnem terram exivit

!PC il

frun,

veftiméntis tuis,. à dómibus

fonus eórum.

*

ebürneis: *ex, quibus dele-|

&. Et

in

fines orbis terre

verbae

órum. P ater nofter.

Aff

&avérunt te filie regum . in

honóre tuó.

Abfolutio. E,Xxáudi Dómint.

$&nr

Y^.

ube domne benedícere. -

A ftitit Regínaà dextris tuis

cir-

qi

in veftítu deauráto ,

büo. Benedi&ióne perpetua

cümdata varietàte.

benedícat nos Pater etérnus»

j

& inclina

A udi filia,& vide ,

x$. Ámen.

j

,,,,,

aurem tuam : * & oblivífcere

LieGtiones de

Scriptura por.

qu

fitae in Communi Sanctorum

pópulum tuum , & domum

i

tris tul.

1

Es

eguntur , quando annotan-

li

ä&

t concupífcet Rex decó-

tur in Proprio Santtorum per

[

*

uóniam

J d

yem tuum

annum , & quando contingit

-

v

ipfe eft Dóminus Deus

fieri Officium de aliquo.San-

idi' )

&o illisdiebus , in

tuus ,& adorábunt

eum.

quibus

Etfilie Tyriin munéribus , *

in Officio Ferie non po-

um

nuntur LeCones de Scerip-

yultum tuum deprecabün-

ld

«£ur ,omnes dívites plebis.

tura , fed tantüm de -* Ho-

jl

O mnis glória ejus fili& Regis

milia , & quandoaliquod Fe-

ftum folemniter celebratur

.abintus , *in fimbriis áureis

Ti

circumamí&ta varietátibus.

ropria Ecclefia. .

inäg

D

€

Jl

3

j

V

Commune Apoftolorum.

Xamfl |

'De

1Epï'ftola pri

ma B. Pauli

uid gloriáris , quafi non. ac.

óftoli ad Corínthios.

céperis ? Jam faturáti eftis ,

ggöruü

b

e&io 1.

jam dívites fa&ti eftis

fine

w,ed

»

Cap. 4.

|

il

Ic nos exiftimet

omo ut

nobis regnátis : & àtinam re-

S

Aminíftros Chrifti , & di-

gnétis, ut & nos vobífcum

uangeh

, Du'

T

fpenfatóres myfteriórum Dei.

regnémus, Puto enim , quod

jpral

ic jam

ugritur inter di-

Deus nos Apóftolos noviffi.

fpenfatóres , ut fidélis quis

mos ofténdit . tanquam mortj

qomo

jnveniátur. Mihi autem pro

.Dibi

deftinátos : quia fpectáculum

UT

mínimo eft, utà vobis jüdi-

faQi fumus mundo , & Ange-

y

cer, aut ab humáno die : fed

lis , & homínibus.

!

L

l

j

l

I)

neque meípfum jüdieo, Nihil

w. Tóllite jugum meum fu-

P

"

enim mihi cónfcius fum , fed

per vos,dicit Dóminus , &

[

ii

non in hoc juftificátus fum

difcite à me , quia mitisfum,

|

À

(Ufs

& hümilis corde :

(l

"h

qui autem jüdicat me , Dó-

* jugum

|

ä

minus eft. Itaque nolíte ante

enim meum fuave eít , &

!

fre

tempus judicàáre, quoadüsque

onus meum ]leve.

&

« Est

qfont

véniat Dóminus , qui & illu-

inveniétis réquiem

[

1

minábit abícóndita tenebrá-

animábus veftris. Jugum.

rüm , & manifeftábit consí-

Mi

Bfo. Spíritus fanQi grátia.

|

Vi

|

lia córdium : & tunc laus erit

Lee&io i.

unicuíque à Deo.

Os ftulti propter Chri.

hv

N

Va

**. Ecceego mitto vos ficut

ftum , vos autem pru-

oves in médio lupórum, dicit

déntes in Chrifto : nos infir-

; t

Dóminus: *

Eftóte ergo

mi , vos autem fortes: vos nó-

al

prudéntes ficut ferpéntes , &

biles, nos autem ignóbiles,

3Ub]€$i

símplices ficut colümba.

Usque in hanc horam, & efu-

jvl

y^. Dum lucem habétis , cré-

rímus , & fitímus , & nudi

z

Yi

dite inlucem, ut filii lucis

fumus, & cólaphis caedimur ,

um ,

fitis, Eftóte.

& inftábiles fumus , & labo-

um d

0. Unigénitus Dei Filius.

rámus , operántes mánibus

d

ectio il.

noftris : maledícimur , & be-

Dómi

JEc autem , fratres ,

nedicimus,perfecutiónem pà-

Wl

timur , & fuftinémus : blas-

transfigurávi in me &

;sz'ahï;R

Apóllo,propter vos : utin no-

phemàmur , & obíecrámus

!

VA

bis difcátis , ne fuprá, quàm

tanquam purgaménta hu-

h

fcriptum eft., unus advérsüs

jis mundi fatti fumus ,

Unii

àlterum inflétur pro álio.

ómnium peripséma usque

15 QDD

Quis enim te difcérnit ? Quid

adhuc.

Non ut confündam

al

autem habes , quod non ac-

vos ; hec fcribo , fed ut filios

"It

meos - charíffimos ^ móneo,

;egiüi? Si autem accepífü ,

Nam

" |

-

Cdmmüne Anpoftolomim.

vl

"n

Wam fi decem

am: ^ quóniam dii fortes ter-

lürit

I,d

míillia pada-

d.

[

górum habeátis in Chri-

ri vehementer elevaáti funt. :

i

O , fed non. multos patres.

Afía. Príncipes populórum

lg,

il VUbdu

Nam in Chrifto Jefu per. E-

congregáti funt cum Deo

vangélium ego vos génui.

Abraham,

j Enim.

N

x Dum ftetéritis ante Reges

Afig, Dedífü

hareditátem

t

TR

& praides ; nolíte cogitáre

timéntibusnomen tuum Dó-

Hquamgyi,

quómodo,aut quid lóquàmini:

mine.

Dilis

* Dábitur enim vobis in illa

Pfaïmusþöe,

ïO;&A';f.X

hora , quid loquámini,

Xàudi Deus depreca-

, Non enim vos eftis , qui

É 4tiónem meam : * mtén-

;

itegn]

f

de oratióni mez,

1

loquímini : fed Spíritus Patris

h

veftri, qui lóquitur in vobis.

Afinibus terre ad te clamà:

Uvr

Dábitur.

vi : * dum anxiarétur cor

G lória Patri. Dàábitur.

meum , in petra exaltáfü

]H

Ín fecundo No&urno, Afia.

Ine.

Príncipes populórum congre-

D eduxífti me , quia fa&tus es

[

gátifunt eum Deo Abraham.

fpesmea : *turris fortitüdi-

l

Pfalmus 46.

nis à fácie inimíci. "

d

Mnes Gentes plàudite

fnhabitábo in tabernáculo

Ó

*

mánibus :

jubiláte

tuo in fecula: * prótegar. in

ker (

Deo in voce exultatiónis.

velaménto alárum tuárum.

uóniam

Dóminus excel-

Quóniam tu Deus meus

emp

exaudifti oratiónem meam ; *

Yi nf

(

s, terríbilis : * Rex mag-

3030

nus fuper omnem terram.

dedífti hareditátem timénti-

bus nomen tuum,

'xgnöbilj

Subjécit pópulos nobis: * &

nii

Gentes fub pédibus noftris,

Dies fuper dies

Regis adjt-

TL

Hégit nobis hareditátem:

cies : * annos ejus usque in

[

fuam , * fpéciem Jacob ,

diem generatiónis , & gere-

s

am dilexit,

ratiónis.

A

Afcéndit Deus in jübrlo , *

Eérmanet

in

etérnum in

f!ä

& Dóminus in voce tuba.

confpé&uDei: * mifericór-

jiill

Psállite Deo noftro psállite: *

diam, & veritátem ejus quis

psállite Regi noftra , psállite,

requíret ?

Sic pfalmum dicam .

somiri

AU

Quóniam Rex omnis terra

*

Deus : * psállite fapiénter.

tuo in fzculum feculi

Regnábit Deus fuper Gen-

ut reddam vota mea de die in

m

diem.

tes: * Deus fedet fuper fe-

dem fanttam fuam.

Afía. Dedifti

haäfedi-tä,tem

j

f

timéntibus noment

»

Príncipes populórum con-

nmüne.

*

uum Döf—

1

gregáti funt cum Deo . Abra-

^

a 4

Afsa

Ü

vii

C'orhmun,e Avpoftolorur.

Afia, Annumtiavérunt ópera

ei , & fa&a ejus intellexé

Ut

Dei , & facta

runt.

:

þjus inte!lexe'-

Con

&

ye

. gunt.

ftítues eos príncipes

ao

Pfalmus 63.

lip

er omnem terram.

4 Xá

udi Deus oratiónem

. Mémores erunt nóminis

diss

us

)

mini

; meam , cüm déprecor : *

tui Dómine.

P ater nofter,

.à timóre inimíci éripe áni-

Abfolutio.Ipsíus píetas.

arburf

ube domne.

L Battt

mam meam.

Y

fot

" Protexíti me à conventu

Bfío, Deus Pater omnípotense

snalignántium : * à multitüdi-

od

Í

Sermo S. Gregórii Papa.

o

(

. me operántium iniquitátem. -

Honilia 3. in Evang. poft

uia'exacuérunt ut gládium

. fmedium.

. Le&io iv.

t fl

f

jl

Iji

II

nguasíuas: * intendérunt

Criptum eft : Spíritus Dó-

j O

árcum rem amáram, ut fagít-

S

mini ornávit coelos.

Or-

tent in occültis immaculàá-

namenta enim coelórum funt

nïg Ufft

j

À

dump

tum.

virtütes priedicántium. Quae

Subitofagittábunt eum , &

vidélicet ornaménta Paulus

J p()t

mon timébunt , * firnavérunt

enümerat , dicens : Alii datur

UC

fibi fermónem nequam.

per Spiritum fermo fapién-

1l

TNNarravérunt, ut abícónde-

tig, álii fermo fciéntie fe-

ï

-

rent láqueos : * dixérunt :

s f

cündüm eümdem Spíritum ,

)uis vidébit eos ?

álteri fidesin eódem Spíritu ,

il

S crutáti funt iniquitátes : *

ke

f

Tf

álii grátia fanitátum in uno

defecérunt fcrutántes fcrutí-

Spíritu , àlii operátio virtü-

:

il

nio.

tum ,álii prophetía , àlii di-

Qiint,

AÀ ccédet homo ad cor al-

fcrétio fpirítuum ,álii génera

l Beäx

tum : * & exaltábitur Deus.

linguárum , àlii interpretátio

NT

fermónum. Hzc autem óm-

EUTT

Sagitte parvulórum factze

funt plage eórum : * & in-

nia operátur unus atque idem

TU ff

Spíritus , dívidens. singulis ,

"ntién

- firmáte funt contra eos linh-

us eórum.

4

prout vult.

(nudi

onturbáti funt omnes, qui

w« Vidiconjünttos viros ha-

vidébanteos : * & tímuit

béntes fpléndidas veftes , &

ï:u'il T

Y

IU

omnis homo.

Angelus Dómini locütus eft

tQm

Et

annuntiavérunt ópera

ad me,dicens: * Iftifunt vi-

T

Dei : * & fadta ejus intellexé-

ri fandi , facti amíci Dei.

h

runt.

$». Vidi Angelum Dei for-

TR

T etábitur juftus in

yDömino j

tem, volàántem per médium

lin

[

!

& fperábit in eo, * & lauda-

coelum , voce magna clargán-

*

Y

|

büntur omnes reti corde.

tem , & dicéntem. Ifti..

Afïa. Annuntiavérunt ópera|Bfio. Chriftus perpétu

do

!

€a

:

9

Conimime Apoftolorums

1X

; l

L

LeQlovi, —

«6 N

Uot- eïgcilq ?unt bona| , Ert

€ tfte ipfe

Paftor Ec-

Q

predicántium , tot funt

cléfi , ad cujus facra-

U

ornamenta coelórum.

TU li

Hinc

tíffimam corpus ,fedémus ,

rurfus fcriptum eft : Verbo

quante debilitátis , quanta&-

Pt

Dómini coeli firmáti funt.

que formídinis ante advén-

Ij D

Verbumenim Dómini Fílius

tum Spíritus füerit, ancílla

eft Patris. Sed eósdem coaelos,

oftiária requisíta dicat. Una

l Omm'm

vidélicet fan&tos. Apóftolos ,

enim mulíeris voce percüf-

äo'rüPapg

ut tota fimul fantta 'Trínitas

fus;dum mori tímuit , vitam

16

oftendátur operáta , repénté

negàvit. Et pensándum , quia

P

de fan&dti Spiritus divinitáte

eum comprehénfum Petrus

Wt

ts (

adjüngitur :. Et Spíritu orig

negívit in terra, quem fp-

ejus ommis virtus córum.

Ífpénfum latro conféffus eft i

ln (

Coelórum ergo virtus de Spí-

cruce, Sed vir ifte tantz for-

n

7

ritufumpta eft: quia mundi

mídinis, qualis poft advéntum

hd

(

hujus poteftàtibus contraíre

Spíritus exiftat , audiámus,

J

ü

non pressümerent., nifi eos

Fit convéntus magiftrátus ,

y

M

fan&ti Spiritus fortitüdo foli-

atque feniórum, cafis denun-

C

dáffet.

Quales namque do-

tiátur Apóftolis,ne in nómine

n

Góres fanttg Eccléfie ante

Jefuloqui débeant : Petrus

1 i

advéntum hujus Spiritus füe-

magnaauétoritáte refpóndet «

nj

rint,fcimus : & poft advén-

Obedire opórtet Dao ma

) "n

tum illíus, cujus fortitüdinis

uàm homínibus.

gis/ r]

i

fai fint , confpícimus.

g, lfti funt triumphatóres,&

lgt

g. Beàátieftis, cüm maledí-

amíci Dei , qui contemnéntes

;1

xérint vobis hómines, & per-

juffa príncipum , meruérunt

"

fecuti vos füerint , & díxerint

pramiastérna :* . Modoó co-

omne malum advérsüm vos ,

ronántur , & accípiunt pal-

$

P I'

mentiéntes , propter me ;

mant . Y5 Iíti funt,qui vené-

* Gaudéte , & exultáte, quó-

runt ex magna tribulatióne ,

IIf

niam merces veftra copiófa

& lavérunt ftolas fuas in sán-

eft in coelis..

guine Agni. Modo.,

*fzfi lA

|

vy, Cüm vos óderint hámi-

€ lória Patri.

Modo.

|CUS

i

nes, & cum feparáverint vos,

Intertio No&urno , Affa,

j

& exprobráverint , & ejéce-

Exaltabüntur córnua '

Y

rint nomen veftrum tanquam

allelàja.

Mfee

J

malum, propter Fílium hó-

Pfalmus 74;

minis.

J

Gaudéte , & equ-

Onfitébimur tibi Deus; *

tate.

confitébimur , & invo-

cábimus nomen tuum;

Bfo, Ignem fui amóris.

25

N ar-

x

Commune Apoftolorum.

K fupeï

Narrábimus mirabilia tua : *

y gnis ante ipfum prsecédet, ,

g

