er altáre tuum vítulos.

T

fía.

A fpérges me hyfsópo ,.

&

Benígne fac in bona

|

mundáibor : * lavabis me , & | voluntáte tua Dómine.

Jl

LA íía.

Bonum eft.

d

fupc?)r Vnivem dealbábor.

P f';"-.hf,

D

l

Sabbato ad Laudes,

-123

f

*

MT

N

Pfalmus 9r.

|P-Tantáti in domo Dómini ,

L

Onum eft confitéri Dó-

in átriis domus Dei nmoftri

florébunt.

i tUIm ll

L7 mino, * & psállere nó-

r*'

mini tuo Altiffime ;

À dhuc multiplicabüntur in

L l

À d annuntiándum mané mi-

Al

fené&a überi : * & bene. pai

ricórdiam tuam ; * & veri-

tiéntes erunt, utannüntient.

UT

tátem tüam per nottem.,

IN

lm n

Quóniam

rectus Dóminus

Ín decachórdo píaltério , *

Oeus nofter: * & non eft iní-

fU ;

cum cántico in cíthara.

uitas in eo.

Te if

Q uia delettáfti meDóminein

fía, Bonum eft confitéri Dó-

MU us

fa&iüra tua: * & in opéribus

mino.

Afía;

Métuant Dó.

mánuum tuárum exultábo.

minum omnes fines terrg.

Atam f

Quàm magnificáta funt ópera

Pfalmus. Deus Deus meus, *

Tunrii

tua Dómine ! * nimis pro-

adte. 18:

fünde fatte funt cogitatió

Afía.

Date mazsnitüdin m.

hia

nes tuz,

Canücum Moyfi. Deut. 327

RUT

ir insípiens non cognófcet:*

A Udíte coeli ,qus lo-

A

& f[tultus. non

intélliget

quor , * áàudiat terra

x

ütis no?

hzc.

verba oris mei.

"H

Cüm exórti füerint pecca-

Concréfcat àt ;plüvia do&.

tóres ficut foenum , * & ap-

rína mea, * fluat üt ros eló-

parüerint omnes , qui ope-

uium meum.

1 p

Intdbit

ntur iniquitátem.

uafi imberfuper herbam ,

[rjä

t intéreant in fzcculum fz-

culi: * tu autem Altíffimus

& quaáfi füilla fuper grámi-

ufes i

né; * O

'

in etérnum Dómine.

invocábo.

uia nomgn Dómini

t itique

uóniam ecce

inimíci

tui

dde&or

ate magniüce'ntian*i Deo

Vi

Dómine' , quóniam ecce ini-

noftro : * Dei perfé&a funt

p u

mícitui períibunt : * & di-

ópera , & omnes vie ejus

Dust?

fpergéntur omnes , qui ope-

judícia.

rántur iniquitátcm.

eus fidélis , & absque ullà

» texaltábitur ficut unicórnis | iniquitáte , juftus & rectus; *

i boaj

cornumeum: * & fenéttus| Peccavérunt ei, & non filii

RL

i fl

mea in mifericórdia überi.

us in fórdibus.

t defpéxit ócuIus meus ini-

g

durficit

enerátio prava atque per-

h &hOï'

miícos meos : * & in infureén- | vérfa * Haccine reddis Dfio :

tibus in. me malignäntibus

pule ftulte , & insí

fpiens ?

npönent J

áudiet auris mea.

&6

umquid non ipfe e

h

Pater

fnlts.

J uftus ut palma florébit : * tuus

,*qui pofsédit te , &

ficut cedrus Líbani multipli-

fecit, & creávit te ?

g

cabitur:

M

eménto diérum antiquó-

qs

rum,*

x

124

Sabbato ad Laudes.

mmmw

recalcitrávit , * incrafsátus ,

i

;(

rum , * cogita generatiónes

J

síngulas.

impinguátus , dilatátus.

,l

Derelíquit Deum . fattórem

intérroga patrem tuum , &

(

!ü

annuntiábit tibi : * majóres

fuum , * & recéffit à Deo

tuos , & dicent tibi.

falutári fuo:

*

qümör

uando dividébat — Altíffi-

Provocávérunt eü in diis alié-

4gum

mus Gentes : * quando fepa-

nis , * & in abominatiónibus

ad iracündiam concitavérunte

W À

rábat filios Adam.

45

aï

Conftítuit términos popu-

Immolavérunt damóniis ,

& non Deo ; * diis, quos ig-

j

lórum * juxtanümerum filió-

g

rum Ifrael.

norábant.

Novi

recentésque

vené-

nl

"ars autem Dómini , pópu-

W

i

lusejus: * Jacob funículus

runt * quos non coluérunt

"i

hzreditátis ejus.

patres eórum.

if j

[

f

Ínvéniteum in terra desér-

Deum, qui te génuit , dere-

f üg

ta.* in loco horróris , &

liquífti , * & oblítus es Dó-

"m

jj

vaftz folitüdinis.

mini creatóris tul.

RY

Circumdüxit eum , & dó-

YXéidit Dóminus, & ad ira-

cündiam concitátus eft : *

ad

AW

cuit : * & cuftodívit quafi

halt

iil

upíllam óculi fui.

quia provocavérunt eum fi-

lii (ui, & filiae.

DI2

Sicut áquila próvocans ad

volándum pullos fuos , * &

Et ait : Abfcóndam | fáciem

Itj

meam ab eis, * & confiderà-

)

fuüper eos vólitans.

wl

Expándit alas fuas , & af-

bo novíffima eórum.

Generátio enim pervérfa

T

sümpfit eum , * atque portà-

L

j

!

vit in hümeris fuis.

eft , * & infidéles filii.

D óminus folus dux ejus

Ípfi me provocavérunt in eo,

JW

i

DI

fuit: * & non erat cum eo

qui non erat deus , * & irrita-

deusaliénus.

véruntin vanitátibus fuis.

Wi

V

C onftítuit eum fuper excel-

Et ego provocábo eosineo ,

fam terram : * ut coméderet

qui non eft pópulus , * & in

!U

ente ftultairritábo illos.

1Q

fru&tus agrórum.

U tsürgeret mel de petra , *

Ígnis fuccénfus eftin. furóre

il

ll

Wl

oleümque de faxo duríffimo.

meo ,* & ardébit ufque ad

!

Butyrum de arménto , & lac

inférni novíffima.

NT

[

T

de óvibus * cum ádipe agnó-

Devorabítque terram cum

rum , & aríetum filiórum

gérmine fuo ; * & móntium

Y

Bafan.

k

fündaménta combüret.

W

W

Pthircos cum medülla trí-

Gongregábo fuper eos ma-

l

tiéi , * &sánguinem uve

la , * & fagíttas meas com-

N

bíberet meracíffimum.

! plébo in eis.

ii

Con-

incrafsátus eft dilä&us ,&

l

! It

Pr

Sabbato ad Laudes.

I2

C onfuméntur fame ,* & de-

he.

vlht

At

apud me , * & fisnátain

?

m

vorábunt eos aves morfíu

sáuris meis ?

d

amaríffimo :

; Md

Meaeft ültio, & ego retrí-

D) entesbeftiárum immíttam

buam in témpore , * ut ]abá-

in eos : * cum furóre trahén-

tur pes eórum.

pET

-

| ux

tium fuper terram , atque

J

ta eft dies perditiónis, *

oj

ferpéntium :

& adéffe feftínant témpora.

,

1 Ol

udicábit

F oris vaftábit eos glàádius ,

Dóminus pópu-

! .dæm[ï

& intus pavor , * jüvenem

1um fuum ,* & in fervis ('uis

|

, q

miferébitur.

fimul ac vírginem , la&tén-

tem cum hómine fene:

Y idébit , quód infirmáta fit

ETE

D ixi: Ubinam funt ? * cef-

manus, * & claufi quoque

IT Coluén

sáre . fáciam ex homínibus

defecérunt , refiduique con-

memóriam eórum.

sümpti funt.

Mut, den

S ed propter iram inimicó-

E. t dicet:Ubi funt dii eórum,*

Q6 )

rum díftuli

* neforté fu-

inquibus habébant fídüciam?

J

perbirent hoftes eórum.

D equorum víctimis come-

us, d

Etdícerent : Manus noftra

débant ádipes , * & bibébant

*

jtátus d

excélífa, & non Dóminus , *

vinum libáminum :

Erunt u

fecit haec ómnia.

S urgant , & opituléntur vo-

G ens absque consílio eft , &

bis , * & in neceffitáte vos

m f

fine prudéntia. * Utinam sà-

prótegant.

& confit

perent , & intelligerent ; ac|'V idéte, quód ego fum folus,*

Iff

novíffima providérent.

& non fitàlius Deus preter

me.

1 p

Q uómodo perfequátur unus

j

mille , * & duo fugent decem|E, go occídam , & ego vívere

míllia ?

st

fáciam: percütiam , & ego

N ónne ídeó , quia Deus fuus

fanábo, * & non eft, qui de

B:&W

véndidit eos , * & Dóminus

manu mea poffit erüere.

iil

conclüfitillos ?

l, evábo ad coelum manum

A eosmtf'

N on enim eft Deus nofter üt

meam, & dicam: * Vivo

TM

dii eórum: * & inimíci no-

ul

ego in aeternum.

,

J

ftri funt jüdices.

S i acüero utf

U

!

lgur , glää

j

y lt

D e vínea Sodomórum, vínea

jugt

dium meum : * & arripüerit

eórum : * & de fuburbánis

judícium manus mea :

;

Gomorrhe :

R eddam ultiónem hóftibu£

gn v

U vaeórum uvà fellis, * &

meis, * & his, qui odérunt

i sqoti

botri amartíífimi.

me, retríbuam.

p

F el dracónum vinüi eórt,* &

] nebriábo fagíttas meas sán-

"T

venénum áfpidum infanábil-.

guine, * & gládius meus de-

Nónne haec cóndita

funt | vorábit earnes.

De

r

126

Dominica ad Vefperas.

|

D* cruore occisórum , * &|vimus , & deleQáti fumus.

Q

i [

de captivitáte , nudáti inimi-

Ad BenediQtus, A

j

córum cápitis.

Illuminàre Dómine

b u

Jj

qpaudáte Gentés pópulum

l

inténebris fedent : & dírize

ejus, *quia sánguinerf fer-

pedes noftros in viam pacis ,

1

:

p€

vórum fuórum ulciícétur :

Deus Ifrael

Ulm

ÍN

Et vindítlam retríbuet in

Preces , quando dieenda

^]

hoftes eórum , * & p:opítius

| 1][M

l [

erit terre pópuli fui.

funt, habentur fuprà in Fe-

da. 99*

)

j

Atía.

Date

magnitüdinem

rla fcöu

Ó

M?NI A*

ml

Deo noftro.

Vefperas.

vll

h"

p

o

Afíia, In cymbalis benefonán-

p ater nä&ä

ve Maria.

M

j:

tibus laudáte Deum.

;, Deus inadjut

ó

ium. 17.

j

Dixit Dóminus.

Píslmus. L audate Dfím. 19.

A Tia.

[ W

bituluim.

Rom. 13. d

myus IQ

Qg,

Wt

x

O

)X prec

é(fit , dies au-

Ixitl glä

minusDi

10 Ine0:

VN

, tem

appropinquávit.

Sede à dextris meis :

a^

Abijciámus ergoópera tene-

p onec ponam inimícos tuos,*

brárum, & induámur arma

m

tcabéllum pedum tuórum.

Ut

l'llCiS;

Sicut in die honéttc

Virgam virtütis tuz emit-

t

i

ambulémustH ;;

tet Dóminus ex Sion: * do-

(s

Uróra jam

3

minárein médio inimicórum

1

lum ,

gt pe-

A

tuórum.

'Terris dies illábitur :

«

l

'[ecum princípium in die

W

Lucisresültat fpfculum :

virtütis tuz in fplendóribus

91&

DDifcédat omne lübricum.

Santtórum : * ex ütero ante

L

Wj

hantásma not£lis éxulet :

lucíferum génui te.

!I

iMl

"Mentis reátus córruat :

-Turávit

Dóminus , & non

f

Quidquid tenébris hórridum

poenitébit eum : * Tu es Sa-

À

i

INox áttulit culpz , cadat.

cérdos in ^ getérnum fecün-

u

U t mané , quod nos ültimum

Jümórdinem Mlelchífedech.

r

Hic deprecámur cérnui ;

DÓóminus à dextris tuis : *

Cum luce nobis éffluat ,

ts

confrésit indie irz fuz reges.

ä M

Hoc dum canóre cóncrepat.

]udicäbit in natiónibus , im-

LY

D eo Patri fit glória,

Jli

plébit ruínas : * conqua(sábit

V

Ejásque foli Fílio ,

cápitain terra multórum.

!d

)

Cum Spíritu Paráclito ,

De torrénte in via bibet : *

&fæ

Nunc, & per omune fecu-

proptéreà exaltábit caput.

Ium.

Amen;

Aifa. Dixit Dóminus Dómi-

; Repléti fumus mane mi-

no meo , Sedeà dextris. meis:

]

æriþördia tua. ,. Exultá-

Aiía. Fidélia.

| !

Píal-

Dom nica ad Vefperas,

^I12

li

d.

^ Pfalmus

P. otens in terra erit femen

ld

Onfite

b

or ti

1 Dömlne

ejus :

* generatio re&örum

j

M

C

n toto corde meo :

*

l']

benedicetur.

ln

€onsilio juftórum , & congre-

lória & divítie in domo

gatlone.

ejus :* & juftítia ejus manet

"lmmpt

in feculum fæcuh.

gna ópera Dómini , * ex-

qUïïKm y

quisíta in omnes voluntátes

E Xórtum eft in tenebrls lu-

! ipr

ejus.

men re&lis : * miséricors, &

Conféffio , & magnificéntia

miferátor, & juítus.

opus ejus

TY ]uihtla ejus

TU

manet in feculuni fzculi.

ucündus homo, qui mife-

rtétur, & cómmodatdifpónet

D

qmóriam fecit mirabílium

fermónes fuos injudício : *

ye M

uorum ,

miséricors & mi-

Á

Tif [

quia in &térnum non com-

n

feràtor Dóminus: * efcam de-

movébitur.

dit timéntibus fe.

in memória ztérna erit Ju-

mmï)n n

Mjemor erit in fzculum te-

ftus: * a audluönem

,

ftaménti fui * virtütem ópe-

timébite&

Y

AOUR E

rum fuórum annuntiábit pó-

Paratumcor €]US PC*X' re ii

;ulo fuo.

Díio, confirmátum eft cor e-

LU O

illis hzreditátem

15 Q6 d

U t det

jus.: * non. commovöþltur,do-

Géntium : * ópera mánuum

neé defpiciat inimicos fuos.

of

ejus, véritas ]lelClle.

) Lf

pérfit, dedit paupéribus

pidélia ómnia mandata ejus:

ftítia ejus manet in fzcü-

confirmáta in faeculum fz-

lum vculi :

'cornu ejus

j d

euli :

* faclam veritate &

exaltábitur i m glom. *

Dlen

sequitáte.

peccátor vidébit , & irafcé.

1 eto z

&

N

Redemptiónem mifit pópu-

tur, déntibus fms frcmet,

1o fuo:

* mandávitin atér-

tabéfcet, * deüdenum pec

s

s , 1

num. teftaméntum fuum.

tórum períbit.

0

*Tut:

S an&tum , &terríbile nomen

Afía, In mandátis eJus cupxt

r

ejus: * inítium fapiéntie ti-

nimis.

Afa, Sitnomen Dm.

N

mor Dómini.

"

Pialmus, 112,

pf LU

Intellé£&tus bonus ómnibus

A

udáte püeri

Doml-

jglirt

faciéntibus eum : * . laudátio

I;

um : * laudäte nomen

ii s

ejus manet in fzeculá feculi

Dómini.

conquat

Aiíla. Fidélia ómnia mandáta

Sit

nomen Déómini benedf-:

fiort

ejus , confirmáta in fzecülurm

Gum: *exhboc nunc, & us-

j blbe

faculi.

A?4..

In mandatis.

que in fzeculum.

j

Iu u..iuldi IXI.

folis ortu usque ad. occá-.

j

Eátus vir, qul timet Dó-

fum , * Jaudábile nomen Dó.

minum :

m mandátis

mml.

ub

ejus volet nimis.

f

hh

|

h xc«:flu

128

Dominica aä V'efperas.

4tdl

i

E xcélfus fuper omnes Gen-

veritàte tua : * nequándo di-

tes Dóminus , * &fuper coe-

cant Gentes ; Ubi eft Deus

m

j

j

1os glória ejus.

eórum ?

9

ii

l

us ficut Dóminus Deus

Deus autem nofter in coe.

lo

]Wm

nofter , qui in altis hábitat , *

* ómnia , quzcümque

NÀ

& humilia réfpicitin coelo ,

vóluit , fecit.

& in terra ?

Simulácra Géntium argén-

")

A

qU

-S üfcitans àterra inopem : *

tum & girum : * ópera má-

lmh (

& de flércore érigens páu-

nuum hóminum.

erem :

Os habent , & non loquén-

j

j, Wi

U t cólloceteum cum princí-

tur:* oculos habent , & non

pibus , * cum princípibus

vidébunt.

u

ópuli fui.

A ures habent , & non áu-

ji

ui habitáre facit ftérilem

l

dient : * nares habent , & non

(in domo ,* matrem filiórum

odorábunt.

n

E

'setántem.

J

i

Manus habent, & non pal-

: s

Afa. Sit nomen Dfüi benedt-

pábunt : pedes habent , &

&tumjin fzcula.

Afía.

Nos

non ambulábunt : * non cla-

140

]i

quivivimus. Píalnus. 1135.

mábunt in gütture fuo.

Néxitu Ifrael de. /Egyp-

Sfmiles illis fiant , qui fáciunt

À. to ,* domus jacob d

:

DN

ea: * & omnes, qui confidunt

[

- pulo bárbaro :

ineis.

[i

"Fataeft Judea

dantlificátio

Domus Ifrael fperávit in

; i

'ejus , * Ifrael potéftas ejus.-

Dómino: * adjütor eórum ,

Mare vidit, X fugit: * Jordá-

uT

.....

& proté&or eórum eft. -

Ts

2

convérfus eft retrórfum.

Domus Aaron fperávit in

|

m

ontes exultavérunt,ut aríe-

Dómino : * adjütor eórum ,

[b

Aidi

tes,* & colles ficut agni óviü.

& proté&tor eórum eft.

/,

)uid eft tibi mare , quod

Qui timent Díím , fperavé.

j

fugifti : * & tu Jordánis , quia

f

runtin Dómino : * adjütor éó-

Ti

'convérfus cs retrórfum *

rum , & protéGtor eórum eft.

?

Pum

Montes exultáftis ficut aríe-

DDóminus memor fuit noftri:*

j

pj

z

. *D.

'tes:* & colles ficut agni àvil.

& benedíxit nobis.

E£S.

pm—

À fácie Dómini mota eft ter-

Benedíxit dómui Ifrael : *

y—

rà , * àfácie Dei Jacob.

benedíixit dómui Aaron.

—

ul convértit petram in

L —— ——

P

a

B enedíxit ómnibus , qui ti-

—

[

gna aquárum , * & rupem

ment Dóminum , * pusíllis

—

—*

in fontes aquárum.

cum majóribus.

——

-t

——

'N on nobis Die,non nobis : *

A. djíciat

Dóminus fuper

— Ü

F—2

fed nómini tuo da slóriam.

vos:* fuper vos , & fuper

m—

L

c—

-- -

—

m—

—

Supcr mifericórdia tua, &|filios veftros,

Be

——

-

Wn

Dominica ad Vefperas.-

yi

N

j

x»enedi&ti vosà D

ómino ;

», Dirig

átur Df elorät:i;)

mea,

ld.

Sicut incé

qui fecit coelum & terram.

lïfum in -con-

T tfe

4^oelum coeli Dfio : * terram

ä).

é&tu tuo.

:1

autem dedit filiis hóminum.

g

Predi&tus Hymnus cum

ll

N on mórtui laudábunt te Dó-

fuo Verfu dicitur àaDominica

mine;,*neque omnes, qui

!

defcéndunt in inférnum. : -

tertia poft Pentecóften usqüe

]

ad.Adventum. Capit. veró

ed nos ,qui vívimus; bene:

predidum dicitur in'eisdem

à

icimus . Dómino , * ex hoc

lm l

nunc, & usque in faculum.

Dominicis. Dicitur, etiam.in

a i

feriali Offic. ab Ottava Pen-

A

o

. Nos qui vivimus,be-

i

tecoftes usque ad Adventum

nedicimus Dómino.

TE

Similiter & Verficuli Aiíz.

autem cum Pfalmis femper

t

]

: C?& ittus Deääggïäät'er

412 Dómini noftri Jefu Chri-

dicuntur ut fupra;quando fit

MHU

Officium de Dominica.

füi, Pater mifericordiárum ,

:

g,

|

& Deus totíus confolatiónis

?

Ganticum B.Mariz Virginis..

)

Bl

n

qui confolàtur nos in omni

: Aglïïä;cät ET

^

tutel

u

lima mea

tribulatióne: noftrg.

- Dóminum.

It qui

; texultávit fpíritus meus *

(ui i

Ucis ää[g)guäþtime ;

m Deo falütári meo. -

:

4

Lucé diérum próferens;

:

"ula refpéxit humilitátem

fyerir

Primórdiis lucis novze

m

incilla fue: *ecce enim éx

for ab

Mundi parans originem. : -

hoc beátam me dicent om

nes

ytel -

L

ui mané junttum. véfperi | generatiónes.

t

v

^

i

iem vocári przcipis ,

uia fecit mihi mag

fv

Illábitur tetrum chaos ;

Wt eOtt

$o

tenseft: * & fanttum no-

unet

Audipreces cum flétibus.

men ejus.'

emens graváta crímine , |p tmifericordia ejus à p

ro-

I fpcm

V

itze fit exul münere ,

^il

génie in progénies * timénti-

;

4

doreuti

Dum nil perénne cógitat ,

bus eum.

Seséque culpis ílligat.

"ecit poténtiam in brách

io

,g(fwkna/!nJ

y]

celéfte pulfet óftium :

uo:* difpérfit fu

*

pérbos men-

J ff[üfl

i

:

itále tollat preemium :

te cordis fui.

Vitemus omne nóxium :

epófuit poténtes de fede ,'*

Ái

Q

i, qi

Purgémus omne péffimum.

& exaltávit hámiles.

Praetta , Pater piíffime,

g futiéntes implévit bonis : *

* PUS!

Patríque compar Unice,

dívites dimífit inánes.

Cum Spíritu Paráclito ,

s ufcépit Ifrael püerum fu.

s

Regnans per omne fzculum,| um , * recordátus mifericór-

E

,&fupf.æ

Amen.

dieíus.

]

p

Stcut locili est adipatres

noslros*t* ZA brahay dae-

imini ejusin .jagcdü: OR V

h

o

Eeriafecunda ad V efperas.

j

icut locütus. eft ad patres|E go dixi in excéffü meo : *

m

oftros, * Abraham & sémini

Omnis homo mendax.

jl

G lória.

uid retríbuam Dómino, *

jl

ejus in fecula.

i

Ti

.. Deinde dicitur Antiphona

proómnibus,qua retríbuit

]

bi

fia--

mihi.

EEE

ECUND A.|C álicem falutárisaccípiam:*

& nomen Dómini invocábo.

U

pot

atl

" ad Vefperas.

j

ii

Aga. Inclinávit.

V ota mea Dófnino reddam

p

P(almus 11

coram omni pópulo ejus: *

«t

L]

,

niam exáudiet

aj ?mmga

Tléxi, quó

pretiófa in confpé&tu Dómini

D

Dóminus * vocem ora-

mors Sanctórum ejus.

"o

tiónis meae.

O Dómine , quia ego fervus

1'[

i

'€) uia inclinávitaurem fuam

tuus : * ego fervustuus , &

n

M

inibi; * & indiebus meis in-

filius ancillz tua.

i (

vocábo.

D irupífti víncula mea : *

ü.ff&m?

tibifacrificábo hóftiam lau.

C ircumdedérunt me dolóres

yori

' mortis: * & perícula inférni

dis, &

nomen Dómini invq-

ii

invenérunt me.

M

cábo.

. Qnt

WV ota mea Dómino reddamin

i

'T ribulatiónem , & dolórem

- invéni; * & nomen Dómini

confpéctu omnis pópuli ejus:*

j!bz. '

Ü

invocávi.

in átriis domus Dómini , in

P |

.Q. Dómine líbera ánimam

médio tui Jerüfalem.

Ti

meam: * miséricors Dómi-

Ana. Crédidi, propter quod

!

nj

nus, & juftus, & Deus no-

locátus fum.

r

" fter miferétur. ,

Afía. . Laudáte.

d

Pfalmus r16.

C uftódiens párvulos Dómi-

t

nus: * humiliátus fum , &

Audáte Dóminum omnes

ä

t

liberávit me.

Ls

entes : * Jaudáte eum

j

at

(& onvértere ánima mea in ré-

omnes pópuli.

b

. quiem tuam: * quia Dóminus

Q uóniam con

firmáta eft fu—

AR

benefécit tibi.

per nos mifericórdia ejus :

; "

& véritas Dómini manet in

Vs

uia erípuit àánimam meam

B

e morte: * óculos meosá là

e&térnum.

ii

crymis , pedes meos à lapfu.

Afia. Laudáte

Dóminum

omnes Gentes.

I

P lacébo Dómino* in regióne

l D

vivórum.

Aiía. Clamávi

Afía. Inelinávit Dóminus au-

Canticum Graduum.

neäueä

rem fuam mihi.

Píalmus 119.

Afía. . Crédidi. Pfalmus 1

XIS.

D Dóminum;cüm tribu-

i

l

Rédidi , propter quod

lj

audívit me.

lárer , clamávi : * & ex-

locütusfum: * ego au-

fl

[

D ómi-

;

" tem humiliátus i'u;g nàmis.

Kcæum ; d

*

Feria fecunda ad Vefperas.

Ut

D ómidelberà ánimam me-;

ex

oc nunc, & u

1131

faeculum.

fque in

u

.am à lábiis iníquis," & à Iin-

n m;

a dolófa.

Afia. Unde véniet auxílium

uid detur tibi,' aut .quid

mihi.

D

N a

ppo

,

nátur tibi *ad linguam

. Capitulum,

2. Cor. z.

|

0i01a

m ?.

i

enedíttusDeus,& Pater

W. Sagitte poténtis acütze,*cum

D

Of

Dómini nottri Jefu Chri-

Xpul

" earbónibus defolatóriis.

fti, Pater mifericordiárum :

r

. Heu mihi , quia incolátus

& Deus totius confolatiónis $

'qmeus prolongátus eft, ha-

m t

bitávi cum habitántibus.Ce-

qui confolátur nos in ommi

Ui nj

tribulatióne nóftra.

VURIUT

' dar

* multum íncola fuit

H

ymnus..

! ánima mea.

4

Mmeénfe coeli Cónditor ;

Xb m

um his, qüiodérunt pa-

I

Qui mixta ne confünde-

v n

cem , eram paciíficus :.* cum

rent-,

à

loquebar illis, impugnábant

Aquz fluénta dividens ;

t Ding

! 4me gratis.

Coelum dedífti límitem.

Afía. Clamáv

1 ; & exaudí-

F irmans locum coeléftibus , -

Simülque terree rívulis ;

Is p

j

s Dony .

! Afía.. Unde véniet.

Ut unda flammas témperet,

- Pfalmus 120.

Terre folum ne diffipent.

hm 3

Evávi .óculos meos. in

I nfünde nunc , piíffime,

Droptst .

montes, * unde vén

ïet;

Donum perénnis grátiz :

auxilium: mihi.

Fraudis novz ne cáfibus

À uxílium meum à Döminb,*

Nos error átterat vetus.

.HG-

ul feécit coelum & terram.

um t

L ucem Fides adáugeat :

on. det in commotiónem

Sic lüminis jubar ferat ;

lui! pedem tuum: * neque dor-

Hxsc vana cuntta próterat : -

. mitet ; qui cuftódit te.

FHanc falfa nulla cómprimant.

iil E cce, non dormitábit, neque

P refta, Pater piíffime ,

u dórmiet , * qui cuftódit Ifrael.

Patríque compar Unice ,

EL

óminus cuftódit te, Dómi-

Cum Spíritu Paráclito ,

nus proté&tio tuà * fu

per ma-

Regnans per omne fzculum.

ii num déxteram tuam.

Amen.

er diem fol non uéette, *

f Dirigátur Dómine orátio

neque luna per no&tem.

méea. $ Sicut incénfum in -

, ióminus cuftóditte ab om-

confpéQu tuo.

n

ni malo :* cuftódiat animam

Ad

agnificat ; Antiphona,

fj

j!! tuam Dóminus.

Magnificat ánima mea Dómi-

i

(à

óminus cuftódiat intróitum

num , quia rcfpéxit Deus hu-

tuum, &

g'xitum tuum : *

militátem Ineam.

P

In

i

/

Feria tertia ad Vefperas.

j

j

; "äzFel'ïiS Quatuor Tem-

Y. Pro frátribus noftris ab.

puä

orum ,& Vigiliarum , que

séntibus. X« Salvosfacfer. jj

jejunantur , poft Affam ad

vos tuos, Deus meus, fperán-

t

n

tesinte. Y* Pro affiíttis, &

!

u

Magnificat dicuntur fequen-

By»

Líbera eos

tes Precesflexis genibus , fi

captívis.

gb

dicenda fint.

|Deus Ifrael ex* ómnibus tri-

U

eléifon.

bulatiónibus fuis. Y* Mitte:

Amias

hrifte eléifon.

eis Dfíe auxílium de fan&to.

i.

X yrie eléif,

ater noiter.

X* Et de Sion tuére eos,

totum dictur clara voce.

lv. Dómine exáudi oratió. '

EU

Y^ Etne nos indücas in ten-

nem meam. J*

Et clamor

nutmi

tatiónem. &* Sedlíbera nos

meus ad te

Deinde dicitur

véniat.

Pfalmus,

m u

à malo.

[

Ego dixi , Dó-

;l

mine, miferére mei.

&e

a-

IMiferére mei. 58. — &inf- -

(l

"n

€, G ]ória Patri.

!

naánimam meam , quia pec-

l

Jl

cávitibi. Y*

Convértere

Finito Píalmo dicitur y.

(

Wf

Dómine üsquequó

R.

Et

Dómine Deus virtütum cone

|

(

ii

vertenos. *: Etofténde fà-

deprecábilis efto fuper fer-

No

ciem tuam , & falvi érimus.

(igad

vos tuos.

Fiat miferi-

Sr

4

E

At ii

córdia tua Dómine fi

u

er nos.

s H

* Exürge Chrifte — ádjuva

Sundan

&* Quemádmodum

j

perávi-

nos. &

Et líbera nos prop- -

tit

mus inte. Y* Sacerdótes tui

ter nomen tuum.

)

** Dómine

1

exa

judi oratióe

Ts

induántur juftítiam.

nij

T* EtSan&ti tui exültent.

nem meam. ** Et clamor

intrd

: Dómine íalvum fac Re-

meus ad te véniat.

,

d

*

em.

$o

Etexáudi nos inl?^* Dóminus vobíscume-

ï

tuge

*

[

j

die, qua invocavérimus te.

"*« Et eum fpírit

Oratio ,

ii

Y* Salvum fac pópulum tu-

uando propria

tbias

.um Dómine, & bénedic here-

on affignatur , dicitur . de

Et rege eos,

b

ominica precedenti., ut ha-

ditáti tuse. X*

betur in proprio de Temp.

& extólle illos usque in z&-

,

térnum.

* Meménto con-

Antiphong cum .Pfalmis

emper dicuntur ad Vefp. in

gmgfl(

E

gregatiónis tus.

Dffic. feriali , ut hic in Pfalt.

b

^ Quàm poffedifti ab inítio.

Oi

* Fiat pax in virtüte tua.

Hymni vero ab OGava Pen-

X* . Etabundántiain türribus

tecoftes usque ad Adventum.

| bus'ng

N

tuis. Y* :

Afie autem . ad Magnificat

Orémus pro fidéli-

Réauiem

Eisdem temporib.

n

bus defünt&tis. **

IJF(H

i

zetérnam dona eis Dómine,

i

inf

perpétua lüceateis.

& FER&AJ

eiperas.

"d

F

Requiefeant in pace.

Aíf4 In domum DOB&'&II

Aimen.

hts

X

»

J

D l

J

Feriatertiaad Vefpe

; U:

um : repléta eft

US. lþ Sal T

Efäïtgasl uä ä

hs , qu

&

ima noftra : * oppróbrium

Delhme

" dicta funt mihi : *in do-

abundántibus , &

Ia

defpä&io*

il IPIBWU

thum Dómini fbimus.

fupérbis.

p

l '/c L

antes erant pedes noftri , *

Qui háb

miferére nobis.

itas in cælis,

inátriis tuis Jerüfalem.

Vi

erüfalem ,qua edificátur

Aga, Adjutórium.

u

J

t cívitas: * cujus participá-

au'xüiumdefä

AO d

tio ejusin idípfum.

1fi ä)äïäïääääs erat in

It rf

lluc enim aícendérunt tri-

nobis ,' dicat nunc Ilf-

IN

ael : * nifi

1 'f* Etd

us ,tribus Dómini , * tefti-

quia Döminuscrat

'Vid

móniumlIírael ad confitén-

in nobis.

Vr D

dum nómini Dómini.

um exürgerent hómines

m d

Quia il

lic fedérunt fedes in

in nos , * forté vivos deglu-

n

judício,

tíffent nos.

David.

* fedes fuper domum

üm irafcerétur furor eó-

u du

Dayim

R. ogáte , qua ad pacem funt

rum in nos , fórfitan aqua

Jerüfalem : * & abundántia

abforbufffet nos.

« Diln

ö

H

diligéntibus te.

*rorréntem pertransívit áni-

piatpax in virtüte tua ; * &

ma noftra , * fórfitan pertran-

e ht i

abundántia in türribus tuis.

síffet ánima noftra a

t Lera t

quam illg

I1Uffh

Propter fratresmeos, & pró-

tolerábilem..

ximos meos , * loquébar pa-

» enedí&tus Dóminus,

x qui

- exdudi !

cem de te.

L0

nondedit nos in captiónem

Propter domum Dómini Dei

déntibus eórum.

vt

noftri , *.quasívi bona tibi.

nima noftra ficut paffcär

i DeUf

Afía, Indomum Dómini Iz-

erépta eft * de làqueo ve-

J

tántes fbimus.

Afa,

Qui

nántium.

[

hábitas.

*

i , t

Pfalmus 122.

.áqueus contrítus

ett&

D televávi óculos me-

nos liberáti fumus..

geoado

A.

0s , * qui hábitas in

A djutórium noftrum in no-

ccelis.

n

mine Dómini,. * qui fecit coe-

s

J D

Ecce ficut óculi fervórti, * in

lum & terram.

j

PTIL

j

mánibus dominórum fuórum.

j ii

n»

Aiía, Adjatórium noft

Sicut óculi ancílle in máàni-

innómine Dómini.

püdm

bus dóminz fuz: * ita óculi

Afía, Dénefac.

iil Adr

noftri adDiímDeum noftrum,

"

- - Pfalmus 124.

g N

donec mifereátur noftii.-

Ui confidunt in Dómi-

Qb

Miferére noftri Dómine, mi-

Q

no ficut mons 5*ion

*

p

ferére noftri : * quia multüm

non commoveébitur in stér-

i

j

repléti fumus defpeétióne.

num;qui hábitat inJerüfalem.

gt

3

AMTon-

d

- Feriatertia ad Vefperas.

ul

Mpntesin circüitu ejus : * Aííae

Fa&

;

i fumus —fg*cyu,t,vcon-

VAd

If

& Dóminus in circüitu pópu-

| foláti:

)

(

Capitulum.

li fui ex hoc nunc , & usque

2.Cor. r.

N

in fzeculum.

^

nedíétus Deus,& Pater

( lDM

Dómini noftri Jefu Chri-

. Quia non relínquetDóminus

! !

|gion

virgam peccatórum fuüper

;fti , Pater mifericordiárum ,

fortem juftórum : * ut non

& Deus totíus confolatiónis ,

ml

exténdarit. jufti . ad iniquitá-

qui confolátur nos in omni

j

Qor

tem manus fuas.

tribulatióne noftra.

Atem s

"Hymaus.

B énefac Dómine bonis ,'* ! &

joi

rectis corde.

^"rxElürisalme Cónditor,

|

M

um

! D eclinántes autem in obliga-

& Mundi folum qui sépa-

rans ,

]

tiónes,addücet Dóminus cum

u

(

operántibus iniquitátem : *

Pvlfis aque rnoléftiis ,

'Terràm dedifti immóbilem ;

T

pax fuper K(rael.

wm de'

Afía,

énefac Dómine bo-

Utgermen aptum próferens

u

nis , & rectis corde.

Fulvis decóra flóribus ,

Foecunda fru&tu . sífteret ,

»,"njm'm:h'

Afía, FaQifumus.

[

Pfalmus 125*

Paftüámque gratum rédderet.

p N convertéendo Dóminus

Mientis perüfte vülnera

jcutl

gl

captivitàtem Sion , * faCti

Mtunda viróre grátig ;

fumus ficut confoláti.

Ut fa£&ta fletu díluat ,

du

'Tunc replétum eft. gáudio

Motüsque pravos átterat.

Bo

wünd

os noftrum ; * & lingua no-

Y uffis tuis obtémperet :

ftra exultatióne.

Nullis malis appróximet:

stl

fs. Y

. 'Yufic dicentinter Gentes : *

Bonis repléri gàudeat ,

magnificávit Dóminus fáce-

Et mortis i£tum néfciat.

i

. ye cum eis.

P refta, Pater piíffime ,

'J-» A

Mtasnificàvit Dóminus fáce-

Patríque compar Unice ;

re nobifcum : * fa&i . fumus

Cum Spíritu Paráclito

letántes.

r

; 1

Regnans per omne fzeculum,

- hi

]

. Convérte Dómine captiv

itá-

Ameén.

y. Dirigátur Dómine orátio

u

tem noftram , * ficut torrens

mea.

in Auftro.

$. Sicut incénfumin

Q

Qui séminant in lácrymis , *

confpé&u tuo.

(

i

- in exultatióne metent.

Ad Magnificat , Antiphona.

Uy

ü

I

E üntes ibant , & flebant, *

Exültet fpíritus meus in Deo

$

mitténtes sémina fua.

falutári meo.

(Ug,

autem vénient

(i

V eniéntes

Preces , quando dicenda

cum eXultaqtïönc » * portàntes

funt, habentur fuprà in Ve-

i

fperisFerie fecund&. 132.

t

manípulos fuos,

F

-

vm

Feria quarta ad Vefperas..

äMmE

35

FERIA QUART A.

mo , * qui timet Dóminum..

L

Ad Ve

f

erase

hT

Benedícat tibi Dóminus ex

J

Á

u

ndétur.

Idj

t

u

Afía. Non con

Sion : * & videas bona Terü-

AT m]ü"

Píalmus 126.

falem ómnibus diébus vita

jl

fi Dóminus edificáve-

tua.

ler mj

mflüsconf

rit domum, * in vanum

Et vídeas filios filiórum tuó.

d

laboravérunt , qui &dificant

rum , * pacem fuper Ifrael.

Vi ]

!

eam.

Y nf

Afía, Beátiomnes,

qui ti',

Al

N ifi Dóminus cuftodíerit ci-

ment Dóminum.

?

dl

vitátem , * fruftra vi

Afía.

i

Te ()

W

gilgt ,

Sepe.

Pfalmus 128.

il

qui cuftódit eam.

bpe expugnavérunt me

$

AUf Qu

V anum eft vobis ante Iucem

N

i.

juventüte mea , * dicat

j

nunc Ifrael.

«

sürgere : * sürgite, poftquam

As

fedéritis , qui manducátis pa-

Ssepé expugnavérunt mé à

u

nem dolóris.

jüventüte mea: * étenim non

;

' *

Mf

Cuüm déderit dilé&tis |fuis

potuérunt mihi.

Tri ls

fomnum : * ecce heréditas

S upra dorfum meü fabrica-

:

Uf v

Dómini, filii, merces fru&tus

1

vérunt peccatóres ; * prolon-

TAf d

ventris.

savérunt iniquitátem fuam.

fe vile

S icut fagíttee in manu potén-

ID óminus juftus concídit cer-

tis : * ita filii excufsórum.

é r

víces peccatórum , * confun-

diduat

B eátus vir, qui implévit de-

dàntur , & convertántur re-

vos dfíeni

fidérium fuum ex ipfis: * non

trórfum omnes, qui odérunt

mperet

confundétur , cüm loquétur

Sion.

inimícis fuis in porta.

Fiant ficut foenum te&tó-

'ppröximei

Áfia.. Non confundétur,cüm

t

rum : * quo

d , priüsquaæ

n ndcd

loquétur inimícis fuis in por-

evellátur , exàáruit.

ta-*

Afia.

Beáti.

D equo nonimplévit manum

rg'üfüme.

p Ut

^. Pfalmus 127.

fuam, qui metit, * & finum

J

Eátiomnes, qui timent

fuum,qui manípulos cólligit.

D

Dóminum , * qui ámbu-

wr

E.t non dixérunt, qu! prater-

lant in viis ejus.

ibant : Benedí&tio Dómini fu-

Labores mánuum tuárum

per vos :* benedíximus vo-

Jj

bis in nómine Dómini.

r

quia manducábis , * beátus

es, & bené tibi erit.

Aíía, Sapé expugnavérunt

H

U xor tua . ficut vitis abün-

me à juventüte mea.

M

g

dans, * in latéribus domus

Afia.

De

rofündis.

tug.

Pfalmus 129.

"

F flii tui ficut novélle olivá-

jlb

H

E profündis clamávi ad

rum,*in circüitu menfz tuze.

D

te Dómine : * Dómine

l!

€ce fic benedicétur

ho-

exaudi vocem meam.

lum ]

n

Fiant

l 4

-j

j

Ferïa quintaad chpcras;w

$

4

il

mäïllt

Hànt aures tua intendéntes,

* & Deus totíus 'confolat

1

ónis »

j

tD;

- ih vocé deprecatiónis mese.

qui confolàátur nosin omni

l

Ug[üü

Si iniquitátes obferváveris

tribulatióne noftra.

Dómine

ymnus.

at

* Dómine quis

n

fuftinébit ?

Oeli Deus fan&tífüime ,

er

C

Qui làcidas mundi plagas

| däd

-Q'uia apud, te' propitiátio

D]

eft : * & propterlegem tuam

Candóre pingis fgneo ,

* füftínui te Dómine.

Augens decórolümine :

jrqu

Suftínuit ánima mea in ver-

O uarto die qui flàmmeam

j !

bo

*

2

.ejüs: *- fperávit ánima

Dum folis accéndis rotam .

$u

mea in Dómino.

Lunz miníftras órdinem ,

Ácuftódia matutína usque

Vagósque curfus síderum :

]aCObl

Ü t nó&ibus , vel làmini ,

qu i

ad no&tem , * fperet Ifrael in

j

Dómino.

"

Diremptiónis términum ,

mife

Primórdiüs & ménfium

j üzm

j

Q uia apud Dóminum

yoi

;ricórdia , * & copiófa apnd

Signum dares notíffimum.

*

; xpelle notctem córdium :

[

eum redémptio.

li

jl

tipfe rédimet Ifrael , * ex

Abftérge fordes méntium :

i

émnibusiniquitátibus ejus.

Resólve culpa vínculum ;

M

E vérte moles críminum.

duom,

fíz. De profündis clamávi

:

ad Dómine..

:

refta , Pater piíffime ,

1

(ins

et.

IN

Patríque compar Unice,

21

Affía. Sge[;

Imus 156.

Cum Spíritu Paráclito

Lv

It

mine , non. eft exaltá-

Réenans per omne feculum,

|

E

À Ztum cor meum: * ne-

Amen.

(l

que eláti funt ócult mel.

** Dirigátur Dómine orátio

hu

i

eque ambulávi in magnis:*

Inea.

&« Sicutincéenfumin

confpéCtu tuo.

9

Ti

neque in mirabilibus fuper

Ad

ficat ;

me.

Jagni

Antipho;m.

| «

81 nonhumtlliter fenticbam:*

Refpéxit Dóminus humilitá-

p

fed exaltávi ànimam meam.

tem meam , & fecit in me

yt

^icut abla&tátus eft fuper

magna , qui

potens eft.

Tt6j

reces ,

quando dicendz

; u

matre fua, *ita retribütio in

ánima mea.

funt, habentur fupràin Ve-

hi

h

peret Itrael in Dflo,* ex hoc

fperis Feria fecund& - 334.

