lus, &ignórans egréffum , &

iim usque ad términum E

T

|

intróitü meü. Et fervus tuus

gypti :offeréntium fibi müne-

: pus

in médio eft pópuli,quem ele-

rà, & ferviéntium ei cun&tis

|

diébus vitz ejus. Erat autem

gíti , pópuliinfiníti , qui nu-

cibus Salomónis per dies sín-

Ty

^

merári , & fupputàári non po-

-

teft pre multitüdine. Dabis

ulos trigínta corisímile ,&

i um

ergo fervo tuo cor dócile , ut

exagínta cori faríng , decem

boves pingues, & vigínti bo-

jgpi

jpulum tuti judicáre poffit ,

jpr oUf

&

difcérnere inter bonum &

ves pafcuáles , & centü aríe-

jdtüot

malüm. Quis enim póterit

tes, excépta venatióne cervó-

rum , capreárum, atque bu-

Hentit

judicáre pópulum iftum , pó-

pulum tüum hunc multum ?

balórum , & ávium altílium.

m

£. Exaudift. 224.

Ipfe enim obtinébat omnem

Le&io iil

regiónem , qu& erattrans flu-

us

dQ

Lácuitergo fermo coram

men;, à "Thaphía usquead Ga-

D

Dómino , quód Sálomon

zam,& cunttos reges illárum

nlip

oftuláffet hujuscémodi rem.

regiónum : & habébat pacem

(itfà

M

t dixit Dóminus Salomóni :

ex omni parte in circüitu.

fsj

uia poftuláfti verbum hoc ,

s;, Praparáte corda. 251.

; st

& non petífti tibi dies mul-

! r

tos , nec divítias , aut ánimas

Abitab:ïtqigeüjuda, & 1f-

: gerult

inimicórum tuórum , fed po-

H

AL rael absque timóre ullo;

ftuláfü übi fapiéntiam ad di-

unusquífsque fub vite fua, &

eribus

l Cibüf- 1

fcernéndum judícium: ecce ,

fubficu fua , à Dan usque

d Y

feci tibi fecündüm fermónes

Berfabée cun&tis diébus Sa«

l

tuos , & dedi &bi cor sápiens

lomónis. Et habébat Sálomon

p

| un'ïvä

& intélligens , in tantum , ut

quadragínta míllia presépia

Qu

nullus ante te símilis tui füe-

equórum currílium , & duós

rit, nec poft te furre&türus

decim míllia equéftrium. Nu-

tj

fit. Sed & hec , qu& non po-

triebántque |eos fupradicti

*

l

ftuláfti , dedi tibi : divítias

Regis praefé&ti

$

fed & ne-

fcilicet , & glóriam , ut nemo

cefsária menfz regis Salo-

]

füerit símilis tui in Régibus

mónis cum ingénti cura pra-

cun&tis retró diébus.

bébant in témpore fuo. Hór.

4 Audi Dómine. 224.

deum quoque & páleas equó-

Y

V

FERIA QUINTA.

rum , & jumerntórum deferé-

T

U

-De libro tértio Regum.

bantinlocum ,ubi erat Rex ,

TeQ i

Cap.4. c

juxta conftitàtum fibi. Dedit

fer

Alomon autem erat in di-

quoque Deus fapiéntiam Sa-

E

M

tióne fua, habens ómnia

lomóni , & prudéntiam mul-

regna a flümine terrac Philift-

tam nimis , ( latitüdinem

m

COI«

i&n? [.

RUT

Infra Hebd. vii. poft O&. Pent.

25

cordis quafi arénam

fllullmühI

in líttore maris.

» que eft

cens : 'Tu fcis voluntátem

fn

David patris mei, & quia non

. Deus ómnium. 252.

potüerit zdificáre domum

ïVHæeM

Leüio iii.

WOU]OM; Pn d ,

nómini Dómini Dei fuj prop-

T precedébat fapién-

ter bella imminéntia per cir-

U

t

tia Salomónis

fapién-

cüitum , donec daret Dómi-

Ti Árig

tiam ómnium Orientálium &

gUfs, & VILTH'

nus eos fub veftígio pedum

|

ZEgyptiórum, & erat fapién-

ej us.

Nunc autem réqui-

db

H

tior cun&tis homínibus , fa-

em dedit

Dóminus

Deus

lr

MU

piéntior.Ethan Ezrahíta , &

meus mihi peit circüitum :

?äm,mæ aQ

Heman , & Chalcol, & Dor-

& noh eft fatan

HU

da , filiis Mahol : & erat no-

cürfus malus.

; ieque oc-

minátus in univérfis Génti-

foly (It

». Percüffit Saul. 253.

hts

)us per circüitum.

Locuü-

eCüuo ii.

lr

tus eft quoque Sálomon tria

Uámobrem cógito adi.

nttos!ïqg;iua' u

míllia parábolas : & fuérunt

Q

ficáre templum nómini

E

Ulb

cármina ejus quinque & mil-

Dómini Dei mei ficut locü-

fl

le. Et difputávit fuper lig-

tus eft Dóminus David patri

FO0T

nis ; à cedro qua eft in Líba-

meo ,

dicens :

Filius tu-

101

no, usquead hyfsópum , quz

us , quem dabo pro te fu-

que Jl

egréditur de parfete , & dif-

per sólium tuum, ipfe &-

li

séruit de:juméntis , & volá-

dificábit domum nómini meo,

brite lu)

cribus , & reptilibus , & pif-

€jibus. Etveniébant de cun-

Pré&cipe ígitur ;ut prescidant

i Dit us

mihi fervi tui cedros de 1.f

s du

&is pópulis ad audiéndam

bano, & fervi meifint cum

fapiéntiam Salomónis ; & ab

fervis tuis * mercédem aue

u r

tem

la prbj

univérfis Régibus terre,

ervórum tuórum da.

dium, d

qpi audiébant

fapiéntiam

bo tibi , quamcümque pe-

ejus.

TU

tferis : fcis enim , quómo-

u ln

Dóminusqui erípuit. 252.

do fon eft in pópulo meo

äg.

ERTA SPEXTIS

vir, qui nóverit ligna cade-

p t

De libro tértio Regum..

re ficut Sidónii

Le&io i.

Cap. s.

y. Miontes Gélboe. 253

$v2:

i

Ifit quoque Hiram rex

|,e&lio

PU

sl

M

h

Tyri fervos fuos ad

n

Um ergo audfffet Hiram

Salomónem : audívit enim ,

C

verba Salomónis , latá.

d

quód ipfum unxíffent Re-

tus eft valde , & ait : Bened.

eu V

[lb.lu 07

gem pro pafre ejus : quia|&us Dóm

amicus

H

f

inus Deus háódie ,

üerat Hiram David | qui dedit

David filium fa.

at

omini témpore.

Mifit au-

1

tem Sálomon ad Hirami, di-

pieitíffimum fuper pópulum

e

fit Hi-

n

;

mfm

$

hunc Plürimum« Etmi

ram

i

)

P

L.]

8

Infra Hebd. vii

poft O&t; Pent,

arcam facerdótes , & porta-

ram ad Salomónem , dicens :

l

yu

Audívi, quecümque mandá-

vérunt arcam Dómini , & ta-

a

i

fümihi: ego fáciam omnem

bernáculum foederis , & óm-

j

VL uh

nia vafa Santtuárii,quz erant

voluntátem tuam inlignis cé-

jor v

drinis & abiégnis. Servi mei

in tabernáculo : & ferébant

p0

ea Sacerdótes , & | Levitae.

j

depónent ea de Líbano ad

Rexautem Sálomon, & omnis

mare : & ego compónam ea in

rátibus in mari usque ad lo-

multitüdo Ifrael, qu& con-

j

cum, quem fignificáveris mi-

vénerat ad eum, gradiebátur

L

cum illo-ante arcam , & im-

AR

hi : &applicábo ea ibi , & tu

molaàbant oves , & boves

tolles ea : prabebísque ne-

perft

ceísária mihi , ut detur cibus

absque z&ftimatióne , & nu«

ciunti

2

mero.

Et intulérunt facer-

dómui mez.

dótes arcam fcederis Dómint

cium

.

Egote tuli. 223;

u U

JHl

SABBA T O.

in locum fuum ,in oráculum

Delibro tértio Regum.

templi,in Sanctum fan&tórum

'5 qpi!uiï

OR

Le&io 1. Cap. 7- g & 8

fubter alas Chérubim. Síqui-

fisiqd

perfécit omne opus ,

dem Chérubim expandébant

1 a

E

alas fuper locum aree , &

quod faciébat Sálomon in

! (eprs

domo Dómini,& fntulit, que

protegébant arcam, & vettes

| depre

fan&dificáverat David pater

ejus défuper.

fuus , argéntum & aurum ,

&. Exaudífü. 224.

. tiiid

eCuo i.

du

& vafa', repofuítque in the-

"N arca autem non erat

fteat

sáuris domus Dómini. Tunc

coimgregáti funtomnes majó-

áliud , nifi duze. tábulee la-

gt df

n

pídeg ,quas posüerat in ea

u ot

res natu lífrael cum princí-

J u

pibus tríbuum , & duces fa-

Móyfes in Horeb , quando

nol

miliárum filiórumt Ifrael ad

pépigit Dóminus foedus cum

filiis ifrael, cüm egrederen-

ps,'n

Regem Salomónem in Jerü-

T

falem: ut deférrerit arcam

tur de Terra /Egypti. Fa-

fcderis Dómini de civitáte

&um eft autem , cüm exit«

qu

fent facerdótes de Santtuái-

T

David , id eft, de Sion. Con-

Vell

venítque ad Regem Salo-

rio , nébula implévit domum

il

mónem univérfus lfrael im

Dómini, & non póterant fa-

cerdótes ftare , & miniftráre

A

menfe Ethanim : in folém-

Yà

ni die,ipfe eft menis sép-

-

propter nébulam : impléve-

E

timus.

rat'enim glória Dómini do-

[

mum Dómini. $ Tuneait Sá-

x,, Peccávi füper. 223;

lomon: Dóminus dixit , ut

o

Leéciio 1

Dj

'Enerüntque cun&ti

e-

habitáret in nébula.

V£

d

mesde Itrael, & tulérunt

&« Audi l?)ömine..äma |

£

[

il

u

Wm[]d r

Ts l

Dominicà vii,i poft Pentecoften;

259

'Ad Ma

nifi

nummïïfde

li,

Exaudi

i

icat , Antiphena y. Convertímini ad e

um in

Md

i Dómine oratiónem

toto corde veftro, & auférte

N

fervi tui , ut edificárem tem- |

deos àliénos de médio

Tl

li

plum nómin! tuo.

Vg&ri.

ardo

i,l

Etl liberábit.

DOMINICA VIIL

^ Leioiii.

1] MWUI]

poft Pentecoften,

Jity

t

[ autemaverfióne avérfi

In primo Nocturno.

fuéritis vos, & filii veftri,

eum, Umjm

hbro tértio Regum.

nonfequéntes me , nec cu-

Leüio i

Cap. 9.

ftodiéntes mandáta mea , &

U d

|

T7AGum eft autem , cüm

ceremónias meas, quas pro-

i,

À perfecíffet Sálomon zdifi-

cium domus Dómini & edifi-

pótui vobis , fed abiéritis, &

tl j

coluéritis deos aliémos , &

3 J

cium Regis , & omne quod

adoràvéritis eós , áuferam

:

optáverat, & volüerat fácere,

^*

ficly

Ifrael de fuperficie terre ,

UOR

appáruit ei Dóminus fecündo,

quam dedi eis : & templum ,

C d

ficut apparüerat ei inGábaon.

l

'

Dixítque Dóminus ad eum :

quod fan&tificávi nómini meo,

V

IT d

projíciam à confpéttu meo ,

V&Uma,

E xaudívi oratiónem tuam, &

erítque Ifraelin provérbiurm,

deprecatiónem tuam , quam

TP

&in fábulam cun&is pópu-

deprecátus es coram me : fan-

Iis.

Et domus hzec erit m

2

&ificávi domum hanc , quam

"

vedificáiti, ut pónerem nomen

exémplum : omnis, qui trans-

0

ferit per eam ftupébit , &

a m

fneum ibi in ferhpitérnum, &

fibilàbit, & dicet : Quare fe-

erunt óculi mel, & cor meum

j tbua)

cit Dóminus fic terre huic,&

ii

ibi cun&tis diébus. "T'u quo-

dómui huie ? Et refpondé.

que

fi ambuláveris coram

bunt* Qiuia dereliquérunt

m

i R

me, ficut ambulávit pater tu-

Dóminum Deurn fuum, qui

us, infimplicitáte cordis, &

edáxit patres eórum de Ter-

im epuit

in equitáte,& féceris ómnia ,

gt

rà /Esypti, & fecáti fant

q, i

quz pracépi tibi , & legítima

deos aliénos , & adoravérunt

qmea, & judicia mea fervá-

e0s, & coluéruünt eos: idcir-

T

veris, ponam thronum regni

có indüxit Dómitus fuper

gy[nj'ffi'( [/jll

u

tui fuper Itrael in fempitér-

eos omne malum hoec.

xum , ficut locütus füm Da-

85. Deus ómnium exaudttor

jgitit

vid patri tuo , dicens: Non

; l'mplä?i'

eft:ipfe mifit Angelum faum,

auferétur vir de

génere tup

& tulit me de óvibus patris

jan

de sólio Ifrael.

mei :

ul l

Et unxit me un£liá-

& Preparáte corda veftra

ne tifericórdie fu.

ii

'Dómino, & fervíte illi foli :

Y* Dóminus, qui erfpuit me

"

* -Et liberábit vos de máni-

de ore leónis , & de manu

hi ,

bus inimicéórum veftrórum.

bä&iæ liberávit me. . Et.

2

AC-

260

en

t

Dominica viii. pq ftä

m sdi

zi

A

vit,& pacem há.

!

uit fecündüm nomen fuumr

;C

jl

Xpläüzgäägü annis vi- ,E))

(f ctt

E

sínti , poftquam zedifica-

Sálomon quippe pacíficus

verat

Sàlomon duas domus :

eft Latíné ) & in exórdio re-

260

gni fui mirabíliter laudábilis

y odl

ideft , domum Dómini ; &

fuit. Sed eádem fua persóna

gb

domum Regis ( Hiram rege

.'Tyri prebénte

Salomóni li-

per umbram futüri preenun-

hi

d

tiábat étiam ipfe Chriftum

gna cédrina , & abiégn

Dóminum noftrum ; nohn ex.

0U

aurum juxta omne quoid

hibébat.

1 &

opus habüerat ) tunc dedit

Unde quedam de

Sálomon Hiram vigínti óp-

illoita fcripta funt , quaft de

atfom!

Et

ipfo ifta preditta fint , dum

lyeni

ida in terra Galilea.

i at

egréffus eft Hiram de Tyro ,

Scriptüra fan&ta étiam rebus

ut vidéretóppida, que déde-

geftis prophétans , quodám-

grusg

rat ei Sálomon , & won pla-

modo in eo figüram delíneat

| gyeusd

futurórum.

T

cuérunt ei, &ait: Heeccinc

fuünt civitátes , quas dedífti

Percüffit Saul mille , &

quim

mihi frater ? Et appellávit

avid decem míllia: & Quia

P

,manus Dómini erat cum illo :

dl

eas Terram Chabul , usque

E

in diem hanc.. Mifit quoque

percuffit Philíftheum, & áb-

D

Hiram ad Regem Salomó-

ftulit oppróbrium ex Ifracl.

w à

À

Nonne ifte eft David , de

TOU

nem centum vigínti talénta

nl

auri.

qïlo canébant in choro , di-

e

Dóminus , qui eripuit

céntes : Saul percüffit mille ,

Mp

me de ore leónis , & de ma-

& David decem millia ? Quia

hii

manus.

Ra

|

pmu béftie liberávit me :

U

* Ipfe me erípiet de máni-

Le&io v.

BN

bus inimicórum meórum.

rzter libros divt-

U

N nehi

ft

óriz,ubi regnáffe

t

., Mhifit Deus miféricórdiam

narrátür , Pfalmus - étiam

uam , & veritátem fuam :

oFle

ánimam meam erípuit de mé-

feptuagéfimus primus título

$)

dio catulórum leónum. Ipfe.

nóminis ejus infcríptus eft.

u

In quo tam multa dicüntur ,

i

G lória Patri.

Ipíe me.

In fecando INo&turno,

que omníno ei conveníre

9AU

XI

ibro S. Auguftíni Epífco-

non poffunt ; Dómino autem

Um

Chrifto aptíffima perfpicui-

FM LI

pi de Civitáte Dei..

táte convéniunt : ut evidén-

Lib. 17. cap. 8. fub medium.

EU

Le&

terappáreat , quódin illo fi-

AU

A&a eft quid;ä; nonnülla

güra qualiscümque adum-

l

A

F

brátafit , inifto autem ipfa

imágo rei futüre étiam in.

D

Salomöne , in eo quód tem-

véritas pracfentáta.

1mqm

x,. Mon- -

;

Dominiea vii. poft Pentecoften.

261

i

A

Zlmm

D

. Montes Gélboe, nec ros,

irritávi iram tuam.

nec plüvia véniant fuper vos:

* Et malum coram te feci.

)

mn nw

d

ämexo

il

*lbi cecidérunt fortesIfrael.

y. Quóniam

iniquitátem

Yi ith

w. Omnes montes , qui eftis

meam ego cognófco , & de-

lí&um meum contra me eft

fädfm üh

in circüitu ejus , vífitet Dó-

Ff

mminus; à Gélboe autem trán-

femper , quia tibi foli peccá-

Ubi cecidérunt.

vl

t.

An f

(eat.,

Le&io vi.

Ti

]

. viii-Duo Séraphim clamá-

Otum eft enim , quibus

bant alter ad álterum: *Saàn-

IX (l

q j

términis regmum con-

Gus: San&us, Sanctus Dómi-

MU qe

um

elüfum füerit Salomónis, &

nus Deus Sábaoth :

* Ple-

M&Q üm T

tamenin eoPfalmo légitur,ut

na eft omnis terra glória ejus.

LO

áliatàceam : Dominábitur à

"Is QU

Y* "Tres funt , qui teftimó-

Z

yeari usque ad mare , & à flü-

nium dant in coelo , Pater ,

1

(f

H

Verbum,& Spíritus fan&tus :

rnine usque ad términos orbis

San-

terre : quod in Chrifto vidé-

& hi tres unum funt.

?mz&zmk,a

inus impléri. A flüminequip-

&us.

D n y

Glória Patri.

Plena eft.

r

pe dominándi fumpfit exór-

dium;ubi baptizátus à Joáfíe,

FERIA SECUND A.

J

éódem monftránte coepit ag-

De libro tértio R.egum.

rium er

€ct1O 1e

4 2p.. IO.

nófci à difcipulis , qui eum

el D.

non folum Magiftrum,verüm

Ed & Regína Saba,audíta

j db

e

fama Salomónis in nómi-

étiam Díím appellavérunt.

vtelilm)

3«« Eso tetuli de demo patris

ne Dómini,venit tentàre eum

ao

tui,dicit Dóminus, & pófui te

ingnigmátibus. .Et ingreffa

Rä

fcere gregem pópuli mei :

Jerüfalem multo cum comi-

il*

Et fui tecum 1n ómnibus,

tátu , & divítiis , camélis

r lnit

ubicümq; ambuláfti, firmans

portántibus arómata , & au-

n

resnum tuum in aitérnum.

rum infinítum nimis , & gem-

Wins d

Y Fecíque tibi nomen gran-

mas pretiófas , venit ad Re-

p

de,juxta nomen magnórum

gem Salomónem , & locüta

u)"ïll

j

qui funtin terra: & réquiem

eftei univérfa, qua habébat

jl ,w[»

dedi tibi ab ómnibus inimí-

in corde fuo. Et dócuit eam

WI'IVCHIFS

tis tuls. Et fui.

Sálomon ómnia verba , que

A

G]ória Patri. Etfui.

proposüerat : non fuit fermo ,

j pü[?:l?ï'

&Vil« Peccávifuper nümerti

qui Regem poffet latére , &

TU

arénz maris , & multiplicáta

non refpondéret ei. -

funt peccáta mea ; ,& non

Dómine. 220.

T jl

W. Recor?jiää

10 1.

qe v

fum dignus vidére altitüdi-

nem ceeli pre multitüdine

Idens autem Regína Sa-

y al

- ba omnem fapiéntiam

l

iniquitátis

mez : quóniam

a-

l

R3

5.

262

Infra Hebd. viii. poft O&. Pent.

Salomónis, & domum quam

multanmis , &

üümmw

eedificáverat , & cibos menfae

tiófas.

gemmas Pl..,e'i

ao

Audi Dómine. 221.

ejus, & habitácula fervórum ,

J

& Órdines miniftrántium , ve-

FE

-

RIA TER TLTA

jjlo

d

ftésque eórum , & pincérnas ,

De libro tértio Regum.

,

& holocáufta , quz offerébat

LCEHO i,o

Cap. rt.

vt

indomo Dómini : non habé-

Ex autem Sálomon ada.

Iüiv qu&

batultrà fpíritum. Dixítque

mávit mulíeres alieníge.

gl

ad Regem : Verus eftfermo,

nas multas, filiam quoque

" Fa&u

quem audíviin terra mea fu-

o

Ph

araónis; & Moabitidas , &

per fermónibus tuis , & fu-

Ammlonítidas , Idum&gas , &

Gnt

per fapiéntia tua: & non cre-

Sidónias, & Hethsas,de Gen-

l

NI

débam narrántibus mihi , do-

tibus, fuper quibus dixit Dó-

f mtt

necipfa veni , & vidi óculis

minus filiis Ifrael: Non ingre-

ü'fäds (

meis, & probávi , quód mé-

diémini ad eas , neque de iilis

' dmdüa'

dia

ars mihi nuntiáta non

ingrediéntür ad veftras: cer-

| ts

füerit : major eft fapiéntia

tíffíme enim avértent corda

TP

&óperatua, quam rumor ,

veftra , ut fequámini deos eá-

! Q «

quem audívi.

rum, His ítaque copulátus eft

ii

x Exaudííti. 22r.

Sálomon ardentíffimo amóre.

r

e&io ilio

Fuerüntque ei uxóres quafi

t

Eáti viri tui, & beáti fer-

Regínz feptingénte , & con-

; m

cubínetrecénte : & averté-

A Àvi tui , qui ftant coram te

EH

femper, & áudiunt fapién-

runt mulíeres cor ejus. Cüám-

! fridn

tiamtuam. Sit Dóminus De-

quejam effet fenex , depra-

: tl

us tuus benedíttus, cui com-

vátum eft cor ejus per mulíe-

| f

placuífti , & pófuit te fuper

res , ut fequerétur deos alié-

thronumIfrael , eó quód di-

n0os: nec erat cor ejus perfé-

*i yopt

léxeritDóminus Ifrael in fem-

[r«, (

&um cum Dómino Deo fuo,

M

pitérnum, & conftítuit te Re-

ficut cor David patris ejus.

U

gem, utfáceres judícium &

$&. Dómine. 222.

4

juftíiam. Deditergo Regi

Le&io ii

El'«

centum vigínti talénta auri ,

C* Ed colébat Sálomon A-

Mi

& arómata multa nimis , &

ftárthen deam Sidonió-

&j

gemmas pretiófas : non funt

rum, & Moloch idólum Am-

Ts

allàta ultra arómata tam mul-

monitárum.

Fecítque Sá-

Til

ta, quàm ea, qua dedit Regí-

lomon , quod non placüerat

Q

na 5aba Regi Salomóni. Sed

coram

Dómino , & non

ÀT

& claffi: Hiram , qua portá-

adimplévit , ut fequereétur

Lit

bat aurum de Ophir , áttu-

Dóminum , ficut David pa-

1011

ter ej usf

'Junc zdificávit

"N

lit ex- (?ghir ligna tïïyþa

Sá-

let'

RL

hxfraH&bd,,,vüï. poft O&. Pent.-

D

Q

S41lomon fanum Chamos idó-

autem Jeróboam vir fortis &

i])

n

mme;

jo Mo39, in monte, qui eft

potens : vidénsque Sálomon

!

contra Jerüfalem , & Moloch

adolefcéntem bonsz índolis &

li

li

indüftrium, conftitüerat eum

ll

(

?

|

idólo filiórumAmmon. Atque

in hunc modum fecit uni-

Preeféttum fuper tribáta uni-

ln

n

n

vérfis uxóribus fuis alieníge-

vérfa domus Jofeph.

». Peccávi. 223.

| muhem

i

nis, quz adolébant thura, &

: fl

i

&mmolábant diis fuis.

Leod

m

|

x. Fa&tum eft. 222.

A&umee&ofgïiït'ur in tém-

il

Le&io iii.

E

poreillo, ut Jeróboam

3 Idumm

fh "

Gitur irátus eft Dóminus

egrederétur de Jerüfalem , &

TT

Salomóni , quód avérfa ef-

inveníret eum Ahías Silonítes

Gs d

N

Éet mensejusà Dómino Deo

Prophétain via , opértus pál-

m»ïï

DI

ifrael , qui apparüerat ei fe-

lio novo: erantautem duo tan-

Wtl

£ündó, & precéperat de ver-

tuminagro, Apprehendéms.

AUs

ID f t

bo hoc , ne fequerétur deos

que Ahías pállium fuum no-

aliénos , & non cuftodivit ,

vum , quo coopértus erat ,

AUs

feiditin duódecim partes: Et

ATU

quz mandávit ei Dóminus.

Tif

Dixitítaque Dóminus Salo-

aitad Jeróboam : "Tolle tibi

móni: Quia habuffti hoc apud

decem fcifsüras : hac enim

&l ul i

te, & non cuftodííti pattum

dicit Dóminus Deus Ifrael :

Wente lo

meum,«& pracépta mea, qu&

Eece ego fcindam regnum de

lg : t

mandàvi tibi ,

disrümpens

manu Salomónis , & dabo tibi

ET

da-

decem tribus.

[

fcindam regnum tuum,

fnt, dy

bo illud fervo tuo. Verümta-

&. Exaudifti. 224.

d.

men in diébus tuis non fáciam

Le&ioii.

r d

&

Oluit ergo Sàlomon in-,

'

propter David patrem tuum.

Qub

&& Egote tuli.223.

terücereï

eróboam ; qui

j u

FERIA QUART A.

furréxit , & aufügitin /Egyp-

qintc

De libro tértio Regum.

tum ad Sefac Regem /Egypti,

»"

Le&o 1.

,Àp. If.

& fuit in /Egypto usque ad

j

Eróboam quoque filiusNa-

mortem Salomónis.R.éliquum

:

T

u)

autem verbórum Salomónis,

,

bath, Ephrathaeus,de Saré-

h

j

dafervus Salomónis, cujus

& ómnia quz fecit , & fapién-

jl

mf

mater erat nómine Sarva ,

tia ejus: ecce univérfa fcripta

N

funtin Libro verbórum dié-

hoqe

mülier vídua, levávit manum

np

AU

contraRegem.Ethec eft cau-

rum Salomónis.' Diesautem,

fa rebelliónis advérsus eum ,

quos regnávit Sálomonin Te-

11

:

que

quia Sálomon zdificavitMel-

rüfalem fuper omnemI(rael,

:

j

jl

lo, & cozquávit voráginem

quadragínta anri funt. Dor-

f

mivítque Sálomonm cum pá-

( d

eiyitätisDavid patris fui.Erat

. tribus

|

4

?6

Infrai Hebd. viii. poft O&. Pent.

!

J.

df

tribusfuis , & fepültus eft|& fervíeris , & petitióni eó-

j a

J

in civitáte David patris fui ,

rum céfferis, locatüsque füe-

regnavítque Róboam filius

ris ad eos verba lénia , erunt

ym 0

€jus pro eo.

fuy i

tibi fervi cun&is diébus, Qui

|oi

of

. Àudi Dómine. 224.

derelíquit consilium fenum ,

ERIA QUIN T A.

quod déderant ei , & adhíbuit

btl

jis

De libro tértio Regum.

adolefcéntes , qui nutríti füe-

mad IU

LCEHO l.

rant cum eo,& affiftébant illi;

aos

7 Enit autem

gä]g'oääï in

x. Deus ómnium. 259.

Sichem: illuc enim con-

Le&io ui.

hi

gregátus erat omnis Iírael ad

p

Efpondítque Rex pópu-

coníftituéndum eum Regem.

R

lo dura;derelícto consílio

us

At veró Jeróboam filius Na-

feniórum , quod ei déderant ,

d

bath , cüm adhuc . effet in E

temil

& locütus eft eis fecündüm

ypto prófugus à fácie regis

consílium jüvenum , dicens :

s

s

alomónis,audíta morte ejus ,

pater meus aggravávit jugunr

Ddl

(j

reverfus eft de /Egypto. Mi

n fl

veftrum , ego autem addam

ferüntque ; & vocavérunt

jugo veftro : pater meus cz-

f

eum;: venit ergo Jeróboam &

cídit vos flagélfis , ego autem

nv

omnis multitüdo Ifrael, & lo-

vorde

czdam vosícorpiónibus. Et

cüti funt ad Róboam , dicéi-

non acquiévit Kex pópulo :

tum ef

tes : Pater tuus duríffimum

quóniam aversátus

füerat

fel p

jugam impófuit nobis : tu íta-

Wsj

eum Dóminus , ut fufcitáret

que nunc immínue páululum

verbum fuum, quod locü-

fecit d

de império patris tui duríffi-

tus füeratin manu Ahíz Silo.

t

mo , &de jugo gravíffimo ,

níte ad Jeróboam filium Na-

m

quod impófuitnobis, & fer-

bath. Videns ítaque pópulus ,

p

viémustibi, Quiaiteis:Ite

quód noluíffet eos audfreRex,

. M

refpóndit ei , dicens ; Quam

usque ad tértium diem , & re-

Y

ï

vertímini ad me,

nobis pars in David ? vel

Is

l

w. Prepparáte corda, 259.

qua haréditas in filio Ifai ?

I

Le&io li.

*» Dóminus , qui. 260.

&tjb

FERIA SBEXT A

Umque abiíffet pópulus,

tri)

C

íniit consilium Rex Ró-

De libro tértio

Regum.

Jä

Acte

boam eum fenioribus , qui af-

, Le&io 1.

Cap. 14. b,

l

vml

i

Ixit autem Dóminus ad

fiftébant coram Salomóne pa-

UT

tre ejus, cüm adhuc víveret ,

47 Ahíam: Ecce uxor Je-

b

& ait : Quod datis mihi con-

róboam ingréditur, ut cónfu-

Thü|

sílium;ut refpándeam pópulo

lat te fuper filio fuo , qui -

rl

huic ? Qui dixérunt ei : Si

grótat: hac & hsec loqueris

T g

As

hödicyobcdieris pópulo huic ,

€í Cüm ergo illa inträget "

tv Pen

LLL)

Infra Hebd. v

ul

. poft OG. Pent.

l

N

265

Vi

& diffimuláret fe effe , que

füerint in agro , vorábunt

erat, audívit Ahías sónitum

eos aves coeli , quia Dómi-

Vr

fbn

pedum ejus introeüntis per

nus locütus eft. 'Tu ísitur

óftium, & ait :ingrédere uxor

furge , & vadein domum tu-

M

l

|

i

Jeróboam,quare áliam te effe

am : & inipfointróitu pe-

T.

ET

símulas ? ego autem miffus

dum tuórum in urbem , mo-

fum ad te durus nüntius.

riétur puer.

j

ff

j

$. Percüffit Saul. 260.

*X. Egotetuli. 261.

A

"n

Lefio 85

SABBA:;TO.

Ade, & dic Jeróboam:

Delibré«tértio P.ogum.

d:rq

li ]

Hac

dicit Dóminus

Atlv

Lectio i.

Cap. 12.d

Deuslfrael : Quia exaltávi te

'Ceédens autem Elías ad

bt

At n

.4

de médio pópuli,& dedi te du-

omnem pópulum,ait:Us-

cem fuper pópulum meumif-

quequo claudicátis in. duas

j Ilw'ïma (iy

rael: & fcidi reenum domus

artes? fi Dóminus eft Deus ,

liïg'gä?witjugu

David , & dedi illud tibi , &

fequímini eum: fi autem Baal;

odl

non fuífti ficut fervus meus

fequímini illum.

Etnon re-

m

David,qui cuftodivit mandáta

fpóndit ei populus verbum,

ge?üs,egm:z

mea, & fecütus eft me in toto

Et ait rurfus Elías ad pópu-

COTDR

corde fuo,fáciens,quód pláci-

lum : Ego remánfi Prophéta

t hag

tum effet in confpét&tu meo :

Dómini. folus : prophéte aus

ersdti. [

fed operátus es mala fuper

tem Baal quadringénti &

, Utf

omnes,qui fuérunt ante te, &

quinquagfínta viri funt,

, quad

fecífti tibi deos aliénos , &

&. Peccávi. 223.

m A

conflátiles , ut me ad iracün-

Le&io i.

yumdliom.

diam provocáres: me autem

Entur nobis duo boves ,

Aqu o

projecífti poft corpus tuum.

&illi éligant fibi bo-

ial

v. Montes Gélboc. 261.

vem unum , & in frufta cz-

Le&io iii.

N

déntes , ponant fuper ligna ,

$0

Dcircó ecce.ego indü-

ignem autem nonfuppónant :

I

li iq!iüahä*

cam mala fuper domum

& ego fáciam bovem álte-

Y !

(ue

Jeróboam , & percütiam de

rum , & impónam fuper lig-

J

Jeróboam — mingéntem ad

na,ignem autem non fuppó.

nam.

i

jl

tll

paríetem, & claufum , & no-

Invocáte nómina deó-

n

víffimum inlfrael: & mun-

rum veftrórum , & ego in«

dábo relíquias domus Jeró-

vocábo nomen Dómini mei:

7l It

;

e UX

boam , ficut mundári folet fi-

& Deus,qui exaudíerit per

f

mus usque ad purum. Qui

ignem , ipfe.fit Deus

DC

|

h Wl

fi

j

t

mórtui füerint de Jeróboam

óndens omnis pópulus ; ait :

htl

in civitáte , cómedent eos

Ó

ptima propofitio.

j

Canes

.

*

is« Exaudífti. 224.

;

|

j *

qui autem mórtui

r

e*

2

X

266

Dominica ix. poft Pentecoften.

(j

» telS

Le&io iii.

ten, dicens : Surge , & afcén-

Ixit ergo Elías prophe-

de in occürfüm nuntiórum

QU

jhubit

D

tis Baal : Elígite vobis

Regis Samaríe , & dices ad

Til

"tv

bovem unum;& fácite primi,

eos: Numquid non eft Deus

!

oun

quia vos plures eftis ; & in-

in Ifrael, ut eátis ad confulén.

" Vit pll

vocáte nómina deórü veftró-

dum Eeélzebub deum Acca-

qcon

ron ?

uámobrem hsc di.

j

45

rum,ignémque non fupponá-

;ni

tis. Qui cüm tulíffent bovem,

citDóminus:De Icétulo, fuper

j

quem déderat eis , fecérunt :

quem afcendífti, non defcén-

j

des, fed morte moriéris.

il

& invocábant nomen Baal de

sntis t

mané usque ad merídiem ,

. Preparáte corda veftra

j

It

Y

dicéntes : Baalexàudi nos.

Dómino , & fervite illi foli :

Qm

«"

ertid

9 Et liberábit vos de máni-

Et non eratvox , nec qui re-

businimicórum veftrórum.

jl

Y

fpondéret : tranfiliebàntque

FiUS

s

altáre , quod fécerant. Cüm-

34. Convertímini ad eum in

ue effet jam merídies , illü-

toto corde veftro , & auferte

js t

deosaliénos de médio veftri.

fj D&

debat illis Elías , dicens

Clamáte voce majóre.

Et liberàábit.

Le&tio ii

j du

3* AudiDómine.224.

'T ábiit Elías.

Reversí-

j qinqua

t

Ad Magnificat , Antiphengy

que funt nüntii ad Ocho-

Dum tólleret Dóminus Elíam

zíam. Qui dixit eis : Quare

ïzdevorävig

revérfi eftis ? At illi refpon-

qngittif

pertürbinem in coelum , Eli-

dérunt ei: Vir occürrit no-

, Df

séus clamábat : Pater mi ,

feort J

currus Ifrael ; & auríga cjus.

bis, & dixit ad nos : Ite &

DOMINICA IX.

revertímini ad Regem , qui

Vüe n

mifit yos, & dicétis ei : Hzc

wrpitt

poft Pentecoften.

irum meyn

In primo Noéturne.

dicit Dóminus : Numquid ,

itlib

ber quartus Regum.

quia.non erat Deusin Ifrael. ,

Maltoe

;nci

e&tio i

mitis, ut confulátur Beel-

Tnm, &W

j

ap. .

Mmm r

T3»Revaricátus eft autem

zebub deus Accaron ? Idcir-

P

Moab in Ifrael, poftquam

có de lé&tulo , fuper quem

"o C

^

Tnórtuus eft Achab. Cecidít-

afcendífti , non . defcéndes ,

t me

E

que Ochozías per cancellos

fed morte moriéris.

ccenáculi fui , quod habébat

&. Deus ómnium exaudítor

g

xf

in Samaría,& eegrotávit , mi-

eftipfemifit Angelum fuum ,

sítque nüntios, dicens ad eos :

& tulit me de óvibus patris

Ite , consülite Beélzebub de-

mel:

Etunxit meunctió-

W

um Accaron ,, utrum vívere

ne mifericórdiz fuz.

Wi

queam de infirmitáte mea

« Dóminus ,qui erípuit me

U

i

hac. Angelusautem Dómini

deoreleónis , & de manw

t

Y

li

du

locütus eit ad Elíam Thesbí-

béftia liberávit me. Et.e.

d

a

hl

Dominica ix. poft Pent.

:

26

i

10 lii

!ami !

Mnm

admónui , ut non. fequámur

l

4 UI dixit eis: Cuju

: figü-

litteram occidéntem , & vi-

QU

ra &hábitus eft vir ille,

vificántem fpíritum relinquá-

qui occürrit vobis , & locó-

DC

L

mus. Sic enim Apóftolus ait :

T

t

tus eftverba hec ? Atilli di-

Lítteraenim occídit , (ptritus

xérunt : Vir pilófus, & zona

vivíficat. Si enim hoc tantüim

lts

1

ellícea acciné&tus rénibus.

! k

l

il

vólumus intellígere quod fo-

li

Quiait: Elías Thesbites eft.

natinlíttera : aut parvam ,

"4 d

Misítque ad eum quinquage-

"r

aut propé nullam zdificatió-

nárium príncipem , & quin-

nem de divínis le&tiónibus ca-

quasínta, qui erant fub eo.

piémus. Illa enim ómnia, qua

"h il j

Qui afcéndit ad eum : feden-

) VOS de n &1

recitántur , typus erant &

tíque in vértice montis, ait:

imágo futurórum. InJudzis

Vg

HomoDei,Rex precépit, ut

LE

defcéndas,

enim figurátajin nobis, grátia

Refpondénsque

Dei donánte , compléta funt.

Wi uf

Elías , dixit quinquagenário :

$e Percüffit Saul mille , &

r r

Si homo Dei fum , defceéndat

t

David decem míllia: * Quia

jgnis de coelo,& dévoret te ,

manus Dómini erat cum illo :

F/os, n

& quinquagínta tuos. De-

percüffit Philíftheum, & áb-

nünti j

fcéndit itaqueignis de caelo ,

ftulit oppróbrium ex Ifracl.

Yil es: (

G devorávit eum, & quin-

*»,. Nónne ifte eft David , de

Atilit

"

quag ínta , qui erant cum eo.

quo canébantin choro , di-

P (CCUTEI I

£&. Dóminus , qui erípuit me

céntes : Saul percüffit mille ,

J s !]

de ore leónis, & de manu

& David decem míllia? Quia

béftie liberávitme , * Ipfe

manus.

gt

p D

me erípiet de mánibus inimi-

Le&io v,

córum meórum.

Eátus enim Elías typum

y u

3. Mifit Deus mifericórdiam

b

asb

hábuit Dómini Salvató-

ii

uam, & veritàtem fuam :

ris. Sicut enim Elías à Judeeis

ánimam meam erípuit de

rfecutiónem pafíus eft : ita

!

n

médio catulórum leónum.

&

| fupcr qu::

verus Elífas Dóminus no-

bb

Ipfe me.

fter ab ipfis Judeis reprobá-

;E

D

:

»

]

(GlóriaPatri. Ipfe me.

tus eft, & contémptus. Elías

:Ud

If

In fecundo No&urno. .

relíquit gentem fuam:&Chri«

Sermo fan&ti Auguftíni -

ftus deséruit fynagógam.Elíag

jl

. Epífcopi.

yien

ij

ábiitin desértum: & Chriftus

Serm. 2o1. de Tempore.

venitin mundum. Elías in de«

J

Hmeut

L.e&io iv.

sérto corvis miniftrántibus

J

lfj

r

N

)

Ie&iónibus , quzx nobis

pafcebátur: & Chriftus in

ye

g

I

diébus iítis recitàntur , fra-

desérto mundi hujus Génti-

k a

tres charíffimi , fregge'nter

um fide reficitur.

m

]

A. Mon-

268

Infra Hebd. ix. poft O&. Pent.

f

l

Y

£. Montes Gélboe , nec ros

ne iniquitátis més : quóniam

Ü

nec plüvia véniant fuper vos.

irritávi iram tuam.

fi

yfh

Et malum coram te feci.

e[dllüt

a

4 Ubi cecidérunt fortes 1f-

fael.

; r

$-Quóniam iniquitátem me-

jil

1 lltïän

Y* Omnes montes , qui eftis

am ego cognófco, & delí&ttum

tl

[

i d

meum contra me eft femper ,

in circüitu ejüs , vífitet Dó-

n

bl

minus : à Gélboe autem trán-

quia tibi foli peccávi. Et

i j

feat. Ub:.

LeGio vi«

malum.

4

jl ;

*o Vüia Duo

S éraphim clamá-

Oryi enim illi, qui beáto

bant alter ad álterum

*

L

il

"m

XM-^Elíe jubénte Dómino

J

h

]

miniftrábant, Géntium pópu-

* San&tus , San&tus , San-

Gus Dóminus Deus Sábaoth :

u j

lum figurábant: proptérea &

:

TU

de Géntium Eccléfia dícitur :

* Plena eft omnis terra gló-

|

l

L

Nig

i

yt

a fum , & formófa , fi-

riaejus. Y* 'TIres funt , qui

teftimónium dant in coelo ,

;

quan (

lia Jerüfalem. | Unde eft Ec-

5 qu

cléfia nigra , & formófa ? Ni-

Pater Verbum, & Spíritus

qident

fan&tus : & hi tres unum funt.

gra per natüram , formófa

t

Sanctus.

fxad

er grátiam. Unde nigra?

Ecce ininiquitátibus concép-

G16ória Patrl. Plena.

tus fum , & in delíctis pépc-

FERIA SECUND A.

Um

2ume.

C

rit me mater mea. Unde for-

libro quarto

€CHO 1«

&

Ze

at C

mófa? Afpérges me hyfsópo,

L

& mundábor: lavábis me , &

Ccefsérunt filii Prophe-

uf

A

uedd

fuper nivem dealbábor.

tárum, qui erant in Je-

Dd

n

$: Ego te tuli de domo patris

richo, ad Eliséum , & dixc-

runt ei : Numquid nofti, quia

a nl

tui,dicit Dóminus, & pófui te

Dóminus hódie tollet dómi-

r

gä

fcere gregem pópuli mei :

Et fui tecum in ómnibus ,

num tuumà te? Etait: Et

1] :

Wi eum

ubicümq; ambuláfti , firmans

ego novi : filéte. Dixit autem

te ve

Tesnum tuum in eitérnum.

ej Elías: Sede hic , quia Dó-

y^ Fecíque tibinomen gran-

minus mifit me usque ad Jor-

la.

dànem.

uiait: Vivit Dómi-

^i il

de , juxta nomen magnórum

ui funt in terra: & réquiem

nus, & vivit ánima tua , quia

m dl

d

edi tibi ab ómnibus inimí-

non derelínquam te, lérunt

drpa

Et fui.

€is tuis,

ígitur ambo páriter , & quin-

lórja Patri.

Et fui.

quagínta viri de filiis Prophe-

p

tárum fecüti funt eos , qui &

LT

ll

