& cireümdabunt te i;]in;icï

ä

C

nis fue gæna tüerit illà-

tul

«

E

m

Tb

Dorinica X- poft Pentecoften. -

Yv

|

tui vallo,& circümdabunt te, | fum ? Ego; inquit;juftus

äum-'

& coanguftábunt te ündique , | ceteri peccatóres. INon fum

b

& ad terram proftérnent te : | ficut czeteri hómines , injüfti,

Ti

n ]HUC ! mP

J

eó quód non cognovifti tem-

»

raptóres;adülteri.Et ecce tibs

ffdlp[ä

ij

pus vifitatiónistuz , allelüja

ex vicíno publicáàno majóris

Ad Miagnificat, Antipbonat

1

tumóris occáfio. Sicutjinquit ;

T It

Scriptum eft enim : Quia do-

Publicánus ifte. Ego ; inqui*;

Jl

gmus mea domus oratiónis eft

folus fum , ifte de czeteris eft.

UR

cunctis Géntibus : vos. autem

Nori fumi , iriquit talis , qualis

tl

lil

-

s dl

fecíftis illam fpelimcamlatró-

ifte , per juftítas meas ; qui-

)

num : & erat quotídie docens

5

businíquus non fum.

tf

)0p

in teniplo.

LeG&io vid. ^

d

Ut

DOMINICA X.

$ Ejüno bis in sábbàto:déci-

'' poft Pentecoften.

mas:do ómnium ,que pof-

f

l

Qratüuo.

sídeo. Quid rogáverit De-

II

ufnjquere im verbis ejus ; ni-

Qi)

H

D

Eus,qui omnipoténtiam

tuam parcéndo máàxime

hil invénies. Afcéndit oráre :

01

& miferándo maniféftas:mul-

nóluit Deum rogáre , fed fe

Àl pHU) F&

laudáre.Parum eftjnonDeum

típlica fuper os mifericórdia

1j

tuam ; ut ad tua promíffa cur-

rogáre;fed fe laudáre;ínfuper

ffb

réntes , coeléftium bonórum

& rogánti infultáre; Publicá-

efent

fácias effe consórtes.PerDfim.

rus auté de longínquo ftabat,

le D

Lé&io fantti Evangéli fe-

& Deo tamen'ipfe appropin-

ia

cündum Lucam.

quàbat : cordis confciéntia ei&

Let&to vi.

Cap. 18. b

removeébat, píetas applicábat.

udï?üerr,

st

[N illo témpore: Dixit Jefus

Publicánus autem de longín-

ii

ad quosdam , qui in fe con-

quo ftabat , fed Dóminus eum

QUP

fidébant tanquam jufti , &

de propínquo attendébat.

e&lio ix.

?i

afpernabántur cateros , pa-

rábolam iftam : Duo hómines

Xcélfus enim Dóminus ,

afcendérünt in templum , ut

k

& humília réfpicit: ex-

d

orárent, unus Pharifzeus , &

célfos autem ; qualis erat ille

1

j

alter publicánus. Et réliqua.

Pharifeus , à lorigé cognó-

f

Écils

Excélfa: quidem Deus

: Homilía fan&i Auguftíni

" Epifcopi.

pkon

M

à longé cognófcit , fed non

o

Serm. 36. de Verbis Domini|ignófcit. Adhuc audi humi-

il (

circa medium. -

htátem publicáni. Parumeft ,

Íceret faltem Pharifseus:

li

D

quia de longínquo ftabat :

Jl

Noi fum ficut multi hó-

nec óculos fuos ad coelum

mines. Quid eft, czteri hó-

levábat : ut afpicerétur , non

^

p

mines , nifi omnes pr&ter ip- lafpiciébat : refpícere furfum

non

Daminï&a Xi. foü Pentecoftey.

j

j

Aon audébat : premébat con-

| Homilfa S. Gregórii Papa.

l

u

fciéntia, fpes fublevábat. Ad-

Homil. 1o. fib. r.in Ezechie-

: lem , ante medium,

?

etith

huc audi : Percutiébat pe&us

y

1511d |

fuum. Poenas à fetpfo exigé-

»Uid eft, quód Creátor

[ J

bat: proptérea Díís confiténti

ómnium Deus, cüm fur-

parcébat. Percutiébat pe&us [dum & mutum fanáre voluif-

g

uum dicens : Dfie , propítius |fetjin aures illíus fuos dígitos

Ü

:efto mihi peccatóri. Ecce,qui | mifit, & éxpuens linguá ejus

d

xogat. Quid miráris , fi Deus tétigit ? Quid per digitos Re-

Lj

nófcit,quando tpfe agnófcit? | demptóris,nifi dona fan&tiSpí-

h

t

e Deum laudámus. 16..

(

ritus defignántur ? Unde cüm

Wj

Ad Benedittus , Ántiphona.

in álio loco ejecíffet daemó-

Stans à longé publicánus, no-

niumydixit: Siin dígito Dei

t&a qll

lébat óculos ad coelum levá-

[ ejício daeemónia, proféttó per-

ït:d

K

qui

re ; fed percutiébat peé£tus

vénit in vos regnumDei. Qua

hii

if

fuum , dicens : Deus propí-

de re per Evangelíftam álium

tius efto mihi peccatóri.

dixíffe defcríbitur : Si ego ii

E

.Ad- Magnificat ; Antiphona.

Spíritu Deiejício damones ,

E

ii

Defcéndit hic juftificátus in

igitur pervénit in vos reg-

&T

domum fuam ab ifto : quia

num

eji. Ex quo utróque

omnis, qui f? exáltat , humi-

loco collígitur , quia dígitus

Üb

Spíritus vocátur.

bt

liábitur: & qui fe humfliat ,

2

Dígitos

fiqi

exaltàbitüur.

ergo in aurículas míttere , eft

ET

DOMINICA XI

per dona Spíritus fantti men-

. poft Pentecoftem; Oratio.

tem furdi ad obediéndum

Qur.

a

eríre.

CCl Vlit.

T

O

MInípotens fempitérne

i 1

Deus , qui , abundántia

.

Uid eft veró , quód éx-

pietátis tuze & mérita süppli-

Q

puens Iinguam ejus téti-

(ür

cumexcédis, & vota : effün-

git ? Salívanobis eftex ore

N

f

de fuper nos mifericórdiam

Redemptóris,accépta fapién-

N

tuam ; ut dimíttas , quz con- |tiain elóquio divinv. Salíva

fciéntia métuit, & adjícias,|quippe ex cápite défluit in

ln

quod orátio non presümit.|ore. Ea ergo fapiéntia , quze

h

J

Per Dóminum.

ipfeeft , dum lingua noftra

Lé&io fan&i Evangeélii fe- | tángitur , mox ad praedicatió-

cündüm Marcum.

5

nis verba formátur. Qui fu-

Le&io vi

[

Cap-7. d-

fpíciens in coelumjingémuit ;

N illo témpore: ExiensJe-|non quód ipfe necefsárium

füsde finibus Tyri , venit | gémitum habéret , qui dabat ,

per Sidónem ad mare Gali- |quod poftulábat: íed nosad

!

|

1gee , inter médios fines Deca- leum gémere , qui coelo pre-

póleos, Et réliqua.

idet ,

/

m

!

Vf

. . Domjujca xii. poft Pentecoften,

u

fidet , dócuit , ut & aures no-| bis , ut ad promiffiónes tuae

Imi

ftr& per donum Spíritus

fine offenfióne currámus. Per

NMM

Dóminum.

D

t

aperíri, & lingua per falíivam

oris,id eft, per fciéntiam diví-

Lé&io fan&ti Evangelii fe-

umeüw

nelocutiónis , folvi débeat

cündum Lucam.

mmfänare.)

ad verba praedicatiónis.

. Le&io vii.

Cap. 10. d

Y

e&io 1x.

l:

N illo témpore:Dixit Jefus

Ui mox, Ephphetha , id

difcípulis fuis : Beáti óculi,

Ktüp,

»

eft;adaperíre, dícitur : &

qui vident ;

ug vos vidétis.

Ti

ftatim apértee funt aures ejus,

Dico enim vobis, quód multi

tUt

& folütum eft vínculum lin-

Prophéte &Reges voluérunt

bt d

gueejus. Quain re notándt

vidére , que vos vidétis, &

1 dfn

1 Qf

eft, quia propter claufas au-

non vidérunt. Et réliqua.

"j

ii

res dictum eft, adaperíre. Sed

Homilí Vern. Bedz Preslb.

)

ul

cui aüres cordis ad obedién-

Lib. 3. cap. 43 in Luc. 12*

Failz

dum apértz füerint , ex fub-

On óculi Seribárum, &

J

D)

fequénti procul dübio étiam

Pharifzórum , qui cor-

Q as

lingue ejus vínculum sólvi-

pus tantüm Dómini vidére :

tur : ut bonaqua ipfe fécerit,

DLT

sed illi beáti óculi, qui ejus

(UD d

étiam faciénda áliis loquátur.

poffunt cognófcere facramé-

BR

(uii

Ubi bené ádditur : Et loque-

ta , de quibus dícitur : Et re-

—

il

-bátur re&te. llle enim retié

veláfti ea párvulis.Beáti óculf

lóquitur-, qui prius obedién-

arvulórum , quibus & fe &

Vi

m

do fécerit, qua loquéndo ad-

atremFflius reveláre digná-

ia

3nonet effe faciénda.

tur. Abraham exultávit,ut vi-

O

.'Te Deum laudámus. 16.

déret diem Chrifti : & vidit ,

Ad BenediQus, Antiphona.

& gavifus eft. Ifaías quoque ,

,qu

nyi

Cüm transíffet Dóminus fi-

& Micheas , & mulü álii

ii

nes Tyri , furdos fecit audí-

Prophéte vidérunt glóriam

re, & mutos loqui.

| Dómini : qui & proptéreaV;-

70

Ad Miagnificat ; Antiphona.

déntes funt appelláti : fed hi

,

Bené ómnia fecit, & furdos

ii

omnes à longé afpiciéntes &

f"i,l W

fecit audíre , & mutos loqui.

falutántes , per fpéculum ,

gi

. DOMINICA. XII.

& in ení

gmate vidérunt.

poft Pentécofteri

m

-eCtio vili.

j

Oratio.

gulf

.A Póftoli autem. impra-

1mL

Mnípotens , & miséri-

fentiárum hábéntes Dó-

cors Deus, de cujus mü-

minum , convefcentésque ei , .

i

nere venit , ut tibi à fidélibus

& quacümque voluíffent ,.

interrogándo difcéntes , ne-

tuis digne & laudabíliter fer-

viátur: tr;'b ue;quaifumus;no-

quáquam per Angelos , aut

^

5

Daminica xidl. poít Pentecoften.

müä&ï t

vàrias vifiótium fpécies opus

eis impófitis abiérunt ,. femi-

j

m

habébant docéri, Quos veró

vívo relítto.

Lucas multos Prophétas &

DOMINICA Xl

jme

Reses dicit, Matthaus aper-

poft Pentecoften,

»D[egïlt';

ratio.

membï*

tiüs Prophétas & juftos ap-

,

éllat. Ipfi furtt enim Reges

Mnípotens |feripitérne

uia tentatiórnum fuá-

Deus , da tiobis fidei ;

j

magni: q

gam v

rum mótibus ron corfentién-

ei , & charitátis augméntü ;

'do füecümbere , fed regéndo

1

ut mereámur áffequi,quod

virits

preeeffé novérunt.

promíttis, fac nos amáre;quod

r

LeRio i»;

j

j )

&cipis. Per Dóminum. .

vvf

'T ecce,quidam Legispe-

L

é&io fan&i Evarigélii fe-

!

E

rítus furréxit , tentans

cündüm Lucam.

A

du

eum,& dicens: Magffter,quid

LeQio vii.

Cap. 17.c

ys d

fil d

faciéndo vitam etettiam poffi-

N illo témpore: Dum iret

debo ? Legisperítus , qui de

Jefus in Jerüfalem , transt-

digu'

vita aetérnaDóminum tentans

bat pér médiam Samaríam ;

E

EAC

intérrogat , occafiónem;ut re-

& Galil&am. Et cum ingre-

—or , tentándi de ipfis Dómini

derétur quoddam caftéllum ;

:

fermónibus fumpfit , ubi ait :

occurrérurit ei decem viriles

qur

Gaudéte autem, quód nómina

próf Etréliqua.

i

veftra fcripta funt in coelis.

Homilía S. Auguftini Epífc.

p

Sed ipía fua tentatiórie declá-

Lib.2.quzit. Evang. cap. 4C.

W

rat, quàm vera fit illa Dómini

E. deceni leprófis , quos

wrpo

D

qui

conféffio , qua Patri lóquitur :

Dóminus ita muridávit ;

N

Quód abícondífti hec à fa-

cüm ait : Ite; ofténdite vos fa-

piéntibus & prudéntibus , &

cerdótibus; quzeri poteft, cur

j

reveláfti ea párvulis.

eos ad facerdótes miíferit ;

'T é Deum laudámus.. 16.

ut; cüim ireüt ; mundaréritur.

d

Ad Benedi&dus, Antiphona.

Nullum erim eórum, quibus

ln

Miagífter , quid faciéndo , vi-

lizac

corporália beneficia

Al

(ii

tam aitérnam poffidébo ? At

prefütit , invenítur miisíffe

ille dixit ad eum: In lege quid

ad facerdótes , rifi leprófos;

jl

fcriptum eft?quómodo legis ?

Nam &illum àlepra muridà-

li

verat; cui dixit : Vade; oftén-

Y

Dtliges Dfim Deum tuum ex

toto corde tuo ; allelüja. -

de te facerdótibus , & otfer

Qu

Ad Magnificat , Antiphoria.

pro tefacrificium , quód pre-

W

Homo quidam defcendébat

cépit Móyfes ; in teftimó-

l

ab Jerüfalem in Jéricho ; &

niumilliss Quaréndum ígi-

i

incidit in latrónes , qui étiam

tur eft ; quid ipfa lepra fignt-

1b0

defpoliavérunt eum , & pla-

ficet : non enim fanáti , fed

j

mun-

h

W

if

|

V

ominica Xilv.

'?ofï Pentecoften.

337

mundáti dicüntur , qui

ca-

Anti

gl

lh

ruérunt. Colóris quippe ví-

Ó

hona.

tium eft , non valetüdinis, aut

C a n

squ

ddam

| mïECoM

]

caftell uin,

ócCurrérunt ei de:z

Ti

integritátis sénfuum , atque

cem viri leprófi: qui ftetérunt

l

j

:

membrórum.

h

Le

o a

à longe , & levavérunt vo-

]

i

ï

UI

Eprófi ergo non

cem , dicéntes: Jefu

intélligi poffüt,qui fcié-

tor ; miferére noftri.

Præcäp.

tiam verzfidei non habéntes,

i.

ANM

4

nificat ;

Antiphoua

lT.

Várias doCirínas profiténtur

nus a

ü

tem ex il

IS , Ut Vidit

erróris.

Non enim abfcón-

DI

uód mundátus eff, re

gré(-

p

dunt imperítiam fuam , fed

i

u

s eit cum ma

i

gfa voce mags.

ro íumma perítia próferunt

níficans Deum , alteliis,

,

in lucem, & ja&ántia fermó-

u n

!

[

DOMINICA XIV.

nis ofténtant.

Nulla porroó

entecoften. Ofstio.

UUHIL':

falfa doCtrína eft, qu& non

UR

(

di Dómine

j

r

» quafu-

r

áliqua vera intermífceat. V e-

mus , Eccléáfi

am tüam

ra ergo falfis inordináté per-

propitiatióne. perp

étua : &

Lt

míixta, in una difputatióne

if M

quià fine te lábitur humá

nE

vel narratióne hóminis , tan-

mortálitas

$

; tuis femper au-

n

quam in uníus córporis colóre

xíliis & abft

li

rahátur à nóxiis,

apparéntia , fignificant le-

& ad falutária di

jf

!

)

pram , tanquam veris falsís-

óminum.

ïigätun Per

f

(

que colórum fucis humána

Í

Lédio fantti Evan

göiii fe-

córpora variántem, atque ma-

cüï.ïdüm Mlatth

L

&um.

TUf

;:

culántem.

9

Ca')- 6- (.

Q1

Iautem tam v

ictägdiïxf'mt

; N iilo té

mpore : Dixit [

1P0ï£1;

H

Eccle'fiæ-,- ut, fl fieri po-

fus difcípulis fuis : Nemo

Y HLD

teft , lóngius remóti , magno

poteft duóbus dóminis ferví-

clamóre Chriftum interpel-

re. .Etréliqua.

fllmn

lent : ficutifti decem ftetérunt

à longe,& levavérunt vocem,

Homilía $. Auguftíni Epífc.

Lib. 2. de Serm. Domini , ih

dicéntes : Jefü praicéptor,mi-

-

, Tonte ,

CAp. 14.

,y)roir

ferére noftri.

Nam & quód

E

N

mo poteft duóbus dó.

j

preceptórem vocant (. quo

miünis fervíre. Ad hane

[:

nómine néfcio ; utrüm quis-

[/

quam Dóminum interpellá-

ipfam iriteritiónem ,referén-

dum eft ; quod confequénter

!

F:

verit pro medicíria corporáli )

expónit, dicens: Aut enim

u

fatis puto fignificáre , lepram

unum ódio habébit ,. & álte-

J

falfam effe do&trínam , quam

rum díliget : aut álterum pa-

F

bonus prgcéptor abftérgit.

üétur , & álterum contém-

Y e Deum laudámus. 10.

*

1

$

net; 7iQuae Verba diligénter

(;0115

Do.minïca Xv. po

ft Pentecoftene

/ntu

confideránda funt: nam , qui

méntumribi pótius , quàm il-

fint duo dómini , deínceps o-

líus utilitátem attendámus ;

gt

& ídeo nobis non videàmur

w T

fténdit , cum dicit : Non poté-

ftisDeo fervíre,& mammónz.

eccáre , quia non fupérflua ,

jrott

Mammóna apud Hebreos

ed necefsária funt , qug c

Y

671'1-

qsfbi

fequi vólumus.

!

ut i

divitie: appellàri dicüntur.

wv qU

Cóngruit & Pünicum nomen,

'T e Deum laudámus. 16.

nam lucrum Pünicé mam-

AdBenedi&us ,. Antiphona.

u

mon dícitur.

Nolite folíciti effe , dicéntes :

Trà

uid manducábimus , aut

vetat

Letio vui.

Ed qui fervit mainóne ,

quid bibémus ? fcit enim Pa-

ficet

ter vefter , quid vobis necéf-

m

illi átique fervit , qui re-

fefit , allelüja.

hp

bus iftis terrénis mérito füee

pervetfitátis preepófitus , ma-

Ad Miagnificat ,

Antïphona;

qi h

giftrátus hujus faculi à.Dó-

uerite primüm regnum

Ti

3)

mino dícitur. Aut enim unum

Dei , &juftítiam ejus , & hec

fuà

ódio habébit homo , & àlterti

ómnia adjiciéntur vobis , al-

díliget, id eft, Deum : aut á]-

lelüja.

DOMINICA XV.

li

i

terum patiétur , &álterum

ii

contémnet. Patiétur enim du-

poft Pentecoften.

E

rum & perniciófum dómi-

Oratig.

TT

num , quisquis fervit mam-

T^* Ccléfiam tuam , Dómi-

fit

ne, miferátio continuáta

t

móne: fua enim cupiditáte

IN

implicátus , sübditur diábolo,

mundet & müniat : & quia

& non eum diligit.

Quis

fine tenon poteft falva consí-

Q

ftere, tuo. femper münere

i

enim eft , qui díligat diabo-

ubernétur.

Per Dfim.

lum ? fed tamen pátitur.

y

e&o ix.

,é&io fan&i Evangélii fe-

j

"Deo, inquit , dico vobis ,

cündüm Lucam.

(

]

Lectio vii,

CQPO -1.1 b

n

non habére folicitüdinem

ánima veftraquid edátis, ne-

N illo témpore : Ibat Jefus

ii

que córpori veftro , quid in-

I

incivitátem , qu& vocátur

f

duátis : ne forté,quamvis jam

Naim: & ibant cum eo difcí-

W

)

fupérflua non quszrántur ,

puliejus, & turba copiófa.

propter ipfa necefsária cor

Et réliqua.

l

duplicétur, & adipfa conqui-

Homilía S. Auguftíni Epífc.

|

rénda;noftra detorqueátur in-

Serm. 44. de Verbis Domini;

téntio, cüm áliquid quafi mi-

circa initium.

l

fericórditer operámur;id eft,

E jávene illo . refufci-

ut cüm consülere alícui vidé-

D

táto gavíifa eft mater

'de homínibus in

w*(

ri vólurus, noftrum emolu-

vildua

fpíri-.

[

df

Dominica xvi. poft Pentecoften.

n

Ípirituquotidie fufcitàtis gau-

ln

timé feripto , & non novit l&

J

det mater Eccléfia.' Ille qui-

gere , laüdat quidé antiquárii

WH

Í

dem mórtuus erat córpore,

manum , admírans ápicum

lil

iliautem mente. Tllíus mors

lU

qx

pulchritüdinem ; fed quid fibi

visíbilis vifibiliter plangebá-

velint, quid índicent illi ápi.

l)

tur : illórum mors invisíbilis

ces,nefcit, & eft 6culis laud4.

necquisrebátur ; nec videbá-

, ln

tur. Qassívit ille, qui nó-

tor; mente noncógnitor. A.

hi

lius autem & laudat artifici-

dliny.

verat mórtuos. Ille folus nó-

um ; & eapit intelléftóm : i]e

verat mórtuos , ' qui póterat

l

fácere vivos. JNifi enim ad

ütiquejquinon folim vidére ,

[

quod commüne eft ómnibus ,

1nórtuos fufcitándos ventffet.,

poteftfed étiam Iépere: quod

Apóftolus non díceret:Surge,

» QDUP

l

qui dormis , & exürgeà mór-

qui non dídicit , non poteft.

7

Ita qui vidérunt Chrifti mirá.

h

tuis , & illuminàbit te Chri-

cula, & non inte

Ilexérunt ,

ftus.

Le&8o viti,

quid fibi vellent

m m l

a'

Res autem mórtuos in-

» & quid in-

venímus à Dómino re-

tellizéntibus

quodámmodó

ll

innüerent , müráti funt tan-

a

fufcitátos vifibiliter , míllia

tüm , quia fa&ta funts 4lii ve-

tll

invifibiliter.

Quot autem

[j

ró & fatta miráti , & intelle-

mórtuos vilibíliter fufcitáve-

Gta affecüti.

Tales nos in

ml

rit,quis novit? Non enim óm-

fchola Chrifti effe debémus.

pu)

J

niaque fecit/fcripta funt. Jo-

p at

ánnes hoc dixit:Multa ália fe-

eDeum laudámus. 16.

Ad.Benedictus. ,. Antipliona.

)

Mu

u

cit Jefus,quz fi fcripta effent,

|Ibat Jefus- in civitátem

L)

i f

árbitror, totum mundum non

'vocátur N

, qua

J

aumm :' & ecce de-

poffe libros cápere. Multi

fün&tus efferebatür

,

P

ul

ergo funt álii fine dübio fufci-

cus matris fug.

sls

]u

táti , fed non tres fruftrà com-

(

memoráti. ,

Dóininus enim

Ad Magnificat ,' Antiphona.

i

Prophéta magnus furréxit in

nofter Jefus Chriftus ea , que

nobis , & quia De

il

faciébat corporáliter , étiam

plebem fuam.:

Ls 4v'if»igz'3v'it

d

Ípiritáliter volébat antélligi.

DOMINICA XVIL

w

Neque enim tantàm mirácu:

poft Pentecoften.

lapropter miráculafaciébat:

Qratio

fed ut illa, quz faciébat, mira

ii

Us nos , qu&fumus Dó-

j

effent vidéntibus, vera effent

fï'ï

mine , $rátia femper &

f

bU.Ss

illtþllige'nti

cétio ix.

pr&événiat y d fequátur : ac

bónis ofi

*

éribus jügiter pre-

Uemádmodum | qui. vi-

ftet effe inténtos.

e

det lítterasin códice óp-

minum.

[]

2

j

PRO

«t

j*

*

qind

PR

£

p

IUM

qom i

PR |

us i

SS

ANCTORUM.

rR

FESTA MAJL -

L

erit , marito mórtuo , quem

Martin

Pyma

die non 1impedita

j

[s

ne&tüte . conféttum — Jefu

tifce h

Chrifto conciliávit , caftam

Fccl

dicitur Offic. Defun&torum.

|& opéribus

mifericórdize

V, MÀ

wuific

9. S. Monice Vidug

exércitam viduitátem — agé-

[2 Dill

: In fei?

Duplex.

at : jn afísíduis veró ad

fiing

Deum oratiónibus pro filio

um

- . Officium fit , ut in Rubri-

eis generalibus notatur de

qui in Manichasórum fettam

(eoet

Fefto duplici.

incíderat , láàcrymas effun-

eiiet

Omnia dicuntur de Com-

débat : quem étiam Medio-

lànum fecüta eft ; ubi ipfum

ij

muni.nec Virg. nec Martyr.

DA

prater ea , qua hichabentur

frequénter hortabátur , ut

propria: quod & in fimilibus

ad Epí(copum Ambrófium fe

U

fervatug tam de Apoftolis ;

conférret.

uod cüm ille

d

quam dé Martyribus,& Con-

fecíffet , ejus & püblicis cor-

Ni

feffor. ac. Virginibus , mifi

ciónibus , & privátis colló-

bimi

aliud affignetur.

Qratio.

quiis cathólicz fidei veritá-

bus |

€£us mceréritium Confo-

u

tem edó&us , ab eódem bap-

tizátus eft.

D

làtor , & in te fperán-

m

tium falus , qui beáte Mó-

» Propter veritàtem , &

M

! fitu

micm pias lácrymas i con-

manfuetüdinem,& juftítiam :

EUA

.Et dedücet te mirabiliter

' verfióne filii.fui Auguftíni

déxtera tua.

fd

snifericórditer fufcepífti : da

lene

mobis utriüsque intervéntu

« Spécie tua , & pulchritü-

J

1

dine tua inténde , prófperé

Y

, péccátà noftra deploráre , &

srátie tuz indulgéntiam in-

procéde , & regua. Et.

ecio v.

&Af

veníre. Per Dómmum.

Wt

.Jn i. No&turno, , leguntur

Oxin Africam redeün-

m

Le&iones de Script. occurr.

tes , cüm ad Oftia Ti-

P d

berína conftitíffent , íncidit

li

quod & in. aliis, Feftis ferva-

f

,tur , quando in i. No&. non

in febrem. . Quo in morbo

m

- affignantur alize I.ectiones.

cüm eam quodam die àáni-

* fh

.. Àn i. NoGturnó. L:e&tio iv:

ma defecíffet , ut fe collé-

eram ? Et

bj

|

.,.

Jf Oríca, fan&i Auguftíni|git ubi , inquit. ,

Pónite hic

f

dupliciter mater , quee |aftántes fntuens :

W

eum & j;nunde & coele pé-"matrem vellram :

tantuüm

vos

Fefíta

Maji. Z

z

v05 rogo , ut ad aTtáre Dómi-

'ut óeufis fuis viverem , no

nt meminéritis mel.

Nono

irrídeat , .fed pótiüs, fi eft

l

autem die beáta mülier áni-

grandi charitáte , pro peceá-

il

mam Deo réddidit. Ejus cor-

tis meis fleatipfe ad te Patrem

pus ibi in Eccléfia fanctee Au-

ómnium fratrum Chrifti tuis

(

J

I

rez fepültum eft:quod póftea

Fallax grätia ; & vana

0

fen

li

Martíno quinto fummo Pon-

pulchritüdo : * . Mülier

(

tífice Romam translátum , in| timens Deum

j

» ipfa laudäbig

1

ln

Eccléfia fan&i Auguftíni ho- |tur.

noríficé cónditum eft,

s.

Date ei de 'fru&u xhz'mu.'

duf

li v

Ke Dilexífti juftítiam, & odí- | um fuárum ,' & laudent eam

DI

fti iniquitátem: " Proptéreà | in portis ópera ejus. Müliere

unxit te Deus , Deus tüus

G lória Patri. Mülier.

dnut ol

6leolatítias, $* Propter ve-

.. In tertio NoGurno. :

"us o

v M

ritátem , & manfuetüdinem ,

iL é&io fan&i Evangeélii fe.

& juítítiam. Proptéreà. -

cündum Lucam.

t

[

É x lib. 9. Confe

cap. 12,

Le&io vit.

Cap. 7.

RL

e&tio Vi

!À

i

NI

IN illo témpore : Ibat Jefus

Ubdit veró Auguftínus

in civitátem , qua vocátur

t d

N

de matris morte dífferens.

Naim, & ibant cum eo difcí«

" i

(

!

Vi

Neque enim decére arbitra-

puli ejus , & turba copiófa,

$

bámur , funus illud quéftu- | Et réliqua.

f

bus lacrymófis , gemitibüs-

Honilía S. Au

o

uftíni Eptífe;

q

11]

r

tb

is Domi

que celebráre, quia illa nec

Seri.44. de Ve

circa initium,

hl

míferé , nec omníno morié-

QG

bátur : hoc. & documéntis

E jüvene illo refufcitá-

tl

morum ejus ,

& fide non

D

to gavífa eft mater vi-

Qu

f

fidia; rationibüsque certis

dua: dehomínibus in fpíritu

tenebámus, Atque inde pau-

uotídie fufcitátis gaudet ma-

làtim. reducébam in prífti-

ter Eccléfia. Hle quidem mór-

ïfP

tuus erat córpore , illi au-

J

;

num fenfum ancillam tuam ,

coriverfationémque ejus piam

tem mente. ' Illíus mors vi-

in te & fan&tam, in nos blan-

sibilis vifibiliter plangebá-

f

j

l

dam atque morígerá , qua sü-

tur: illórum. mors invisibi-

jl

i

bitó deftitütus fum , & líbuit

"

lis nec querebátur , nec vi-

flere deilla, & proilla: &

debátur. Qussívit ille , qui

t

fi quis peccátum invénerit,

nóveratmmórtuos,.'' Ille folus

t;]

j

flevíffe me . matrem meam

fàcere : vivos.

nóverat mórtuos , qui póterat

f

|

exígua parte hore, matrem

Nifi enim. ad

i

|

óculis. meis mórtuam , que | mórtuos fufcitándos. venif-

»nm

me multos annos Hävergt' ,|fet, Apóftolus non di

cï:xeret 3

Ur.

2

3

[

/

Fefta Maj J

Cávit cor meum ;rer,-

dndof

!

, Sm..gze" ,;qui dormis , &

exür-

, Eu

F

i

n

!

fic

/e 4 mórtüls, & illuminábit

b

u

m bonum: dico ego ópera

t£e Chriftus. ..

mea Regi.

uem.

« digi

iefndi

; gg, Os fuum apéruit fapién-

Glória Patri. . Quem.

ti2 , & lexcleméntiein lin-

Le&tio ix.

yhart

Uemádmodt , qui videt

sium i

gua ejus: confiderávit sémitas

d. P'e

'domus fuas :

* .Et panem

lítterasin códice óptimé

otiófa non comédit. :

L

fcripto , & non novit légere ;

p

, Guftávit, & vi

dit, qui,,a,

laudat quidem antiquárii ma-

fugr

ni; d

bona eft;negotiátio ejus: non

num ,admírans ápicum pul-

extinguetur in: nocte lucérna

chritüdinem; fed quid fibi ve«

ejus. Etpanem...

lint , quid fndicentilli ápices ;

nefcit : & eft óculis laudátor ,

l

l

f

^i btBiovür: :

f

es autem mórtu

08 ïn-

mente non cógnitor. Alius

qu

..A " venímüs à Dómino re-

T

autem & laudat artificium, &

g,l

fufcitátos vifibilitermillia in-

capit intellé&um: ille àtique;

(l &X

fimiia

vifibiliter. Quotautem mór-

qui non folüm vidére , quod

tuos vifibiliter fufcitàverit,

commüne eft ómnibus , po-

dita

teft , fed étiam légere : quod

üicat

quisnovit ? INon enimómnia

ne

usé fecitfcripta funt. Joáties

quinon dídicit ,. non poteft.

hoc dixit : Multa ália fecit Je-

Ita qui vidérunt Chrifü mi-

profi

rácula , & non intellexérunt,

vig.

fus, qui fi fcripta effent , ár-

- ent

!

bitror , totum mundum non

uid fibi vellent ,. & quid in-

offe libros cápere. Multi ez-

telligéntibus

quodàámmodo

litico

innüerent , miráti funt tan-

f

g funt àlii fine dübio fufcitá-

T

tifednon tresfruftrà commé-

tüm , quia fatta funt : álii ve-

3noràti. Dóminus enim nofter

ró. & fatta miráti,& intelléCta

hi

[

fus Chriftus ea , qu& facié-

affecüti. "Tales nos in fchola

1se

Chrifti effe debémus.

Ti

J

at corporáliter ; éttam fpiri-

táliter volébat intélligi. Ne-

'T'e Deum laudámus. 16,

m

ue enim tantüm mirácula

DIE V. MAJI.

«u

BU

ropter mirácula-faciébat ;!

In fefto S, Pii V. Pape &

fed , ut illa -; qu& faciébat ,

Confeff, Semid.

frt'lcï

-nira effent vidéntibus ; vera

Omnia de Cói Conf. Pontif.

ifi

t

effent intelligéritibus.

p

rater ea, qua fequuntur.

x Regnum mundi , & om-

-In Hymn. Hte

onféffor,

DN

-nem ornátum [fzculi con-

mütatur tertius verfus,

(

' Qratio.

témpfi própter . amórem Dó-

u

mini mei Jefu Chrifti : .

Eus , qui ad conterén-

J

. * Quem vidi , quem amávi ;

dos Eccléfiz tuz hoftes,

h.

& ad divínum cultum re-

W

^f qg-em erédidi,quem diléxi.

parán- -

:

:

T

Fefta Maji. ^;

Mi

a

rándum', Pium quintum

eum :* 9 Manuet eni

m.hr'n'e"a

P

auxiliábitür ei.

* UI

ontíicem máximum elíge-

h

Ye dignátus es: fac nos ipsius

. Nihil proficiet inimícus

r

deféndi prafidiis , & ita tuis

AOIX

n eo ,. & filius iniquitátis non,

wmodu

inherére obséquiis : ut óm-,

nocébit ei. Manus.:

DT

d

nium hóftiüm fuperátis insí-

e&io v,

Tf 00

Tb

diis , perp

étua pace Iæþämur.

Paulo quarto , . cui ob

Per Dóminuif

exímias virtütes charíf-

J äüüqu,g[

TIn primo No&umo,Le&io-;

fimus erat , ad Nepesínum

l i

(l

lo

Al

nes de Scriptura occurr.

& Sutrínum . Epifcopátum

In.fecundo No&tuzno.

promótus , & poft biénnium

g

Le&io iv.

inter Románz EccléfizgPres.

i d

1

WA

Ius in óppido Infübriz ,

byteros . Cardináles adferíp-

1f A

ll

P

quod Bofchum vocarit ,

tüs fuit..

'T um ad Eccléfiam

ln]

natus,fed é Bonónia oriün-

Montis Regálisin Subalpínis

"

düs ex nóbili Ghisleriórum

à Pio quarto translátus , cüm

W

família , cürm quatuórdecim

(

"

plures in eam abüfus irrep-

li

effet annórum,OrdinemPrz-

síffe cognovíffet , totam Dioe-

li

j

dicatórum ingréffus eft, Exat

céfim luftrávit , ; rebüsque

, Mj

in eo admirábilis patiéntia ,

compófitis Romam revéríus

d

tl

profünda humílitas , fumma

graviffimis expediéndis negó-

If

ii

vite auftéritas ,. contínuum

tiisapplicátus , qued juftum

, &QUAU

oratiónis ftüdium , & regu-

erat , Apoftólica libertáte &

QOT

láris obfervántie , ae divíüi

conftàntia decernébat. Mór-

a lt

honóris ardentíffimus zelus.

tuo autem Pio , prater óm-

d

Philofophíe veró ac. 'Theo-

nium expectatiónem elcCtus

ag

logíe ineümbens , ádeó in

Póntifex , nihil in vite ratió-

m

iis excélluit, ut illas docéndi

ne, excépto exterióri hábitu,

u

munus magna cumlaude per

immutàávit,

Fuitin eo reli-

!l

li

i

multos annos exercüerit. Sa-

etu-

giónis propagánde pe

TP

l

eras conciónes plüribus in

um ftüdium , in Ecclefiáftica

rl

locis cum ingénti auditórum

difeiplíina reftituénda inde-

fru&tu hàábuit.:. Inquifitóris

féffus labor , in extirpándis

(

officiü inviolábili ánimi for-

erróribus afsídua vigilántia,

l w'

li

titüdine diu fuftínuit : mul-

in fublevándis egéntium ne-

|

j

tásque civitàtes , non fine vi-

ceffitàtibus indeficiens bene-

li

t2 difcrímine,ab haerefi tunc

ficéntia , in Sedis Apoftóli-

grafsánte imm

ca jüribus vindic

vit.

;'mes fervá-

"

um.

;indis rob ur

Q

M

Wa

inví

& Invéni David fervum me-

&. Pófui adjutórium. fuper

i^

j

f

um , óleo fantto meo unxi [ potéritem,& exaltávi cléttum

j

4

de

Feíta Maji.. 6-

uü.ï

? Mfanus

[ u a

Yi

de piebe mea :

eédat pro' peccátis" 6mhïum

ulórum.

.t 10

enim mea auxiliábitur ei,

l au(M

3- Invéni David fervum me-

Y

Ifte eft, qui. contémpfi

t

um : óleo

fanéto

meo unxi

vitam mundi , & pervénit ad

v()b'lS n

cum. Manus.

L

1OÓ Vi,

habeäfls

8

léftia.regna. Ipfe.

i od

« Elimum Turcáàrum Ty-

A Ms

Oria

eum !

&O vránnum multis élátum

g äähräg rl?ïomilia S.

vi&órlis , ingénte comparáta

Gregorü Papsm in Evangel

prhac

e, utin Com-

qudeat

claffe, ad Echínadas infulas

, mo perégr

0

nt.

non tam armis, quam fufis

lix.

irn

ad Deum précibus . devícit.

u

15 z 'DIE WE MAJE ,.

ATU

Quam vi&tóriam ea ipfa ho-

tam: I;atinam.,.| . Duplex.

TU

ya, qua obténta fuit , Deo re-

velánte , cognóvit , fuísque

Omnia;de Cói Apoft. pr&-

w

ter illa, qua hic funt propria.

L

familiáribus indicávit, Dum

. ,. Ad Magnificat in utrisque

'

veró.novam in ipfos 'Turcas

[ds

expeditiónem molirétur , in

Vefp. AB3.. Y fervéntis ólci

S

sravem morbum íncidit , &

dófium miffus beátus Joànnes

det

NU

acerbíffimis dolóribus pa-

Apóftolus , divína fe prote-

mentit

tientíffimé tolerátis , ad ex-

génte grätäriäggfus exivit..

tréma devéniens , cüm Sa-

f

€raménta de more fufcepi-

dmbul

Eus, qui cónfpicis, quia

IG

fet., ánimam Deo placidíífi-

nos ü'ndique mala. no-

xé réddidit anno milléfimo

ftra pertürbant : prefta ,

vtni

quingentéfimo , . feptuagéfi-

quafumus ; ut beáti Joánnis,

l

jon

mo fecündo, a;tátis fuze fexa-

Apóftoli tui & Evangelíftze

géfimo o&távo , cüm fedíffet

intercéffio 'gloriófa nos prà-

T.

annós fex , menfes tres , dies

Per D

In.

ib

n

primo

ROE

u

rno.

i

vigínti quátuor, Corpus ejus

C

$n Bastlica S. Maríie ad Pre-

Incipit Epiftola prima beáti

éépe fumma fidélium venera-

ánnis Apóftoli.

f

Led

3Q Is

ap. v

t

tióne cólitur , multis à Deo

eni

ejus interceffióne patrátis mi-

Y Uod fuit ab inítio , quod

ráculis.

Quibus rité probá-

audívimus , quod vídi-

(

tis , à Cleménte undécimo

mus óculis noftris , quod

Y

fii

Pontífice máximo SanGtórum

erfpéximus , & manus no-

nümero adferíptus eft.

Ítre contrectavérunt de ver-

T

9* [fte eft, qui ante Deum

bo vitze : & vita manifefta-

h

ta eft, & vídimus, & te-

1

magnas virtütes operátus eft,

& omnis terra do&trina ejus

ftáàmur, & annuntiámus vo-

J

bis vitàm etérnam , qu&

;*cplöta eft:

| Jpfe inter-

erat

-

li

Fcüa M&li- g'

M

Atj

A'-',q 45

þx

erat apud Patrem , & appá-| & fi quis peceiverit

» advgs

lt

yuit nobis: quod vídimus.,

cátum habémus apudPatrem,

:

1

& audívimus , annuntiàmus

Jefum Chriftum juftum : &

K

Y

vobis , ut & vos focietàtem

ipfe eft propitiátio pro peccá-

n

&'i

l

.0

habeátis nobífcum , & focíe-

tis noftris , non pro noftris au-

n!

tas noftra fit cum Patre , &

tem tantüm,fed étiam pro to-

tfus mundi. Et inhoc fcimus ,

J

cum Fílio ejus Jefu Chrifto.

A

Et hzec fcríbimus vobis , ut

quóniam cognóvimus eum , fí

i

gaudeátis , & gáudium ve-

mandáta ejus obfervémus.

ftrum fit plenum.. Et hec eft

Qui dicit, fe noffe eum , &

!

annuntiátio, quam audívimus

mendáta ejus non cuftódit ,

i

ab eo, & annuntiámus vobis :

mandax eft, & in hoc véritas

D

Quóniam Deus lux eft, & té-

non eft, Qui autem fervat

m

p

nebre in eo non funt ullee.

verbum ejus , veré in hoc

10 41«

itto. vi.

r*

cháritas Dei perfé&ta eft : &

H

in hoc fcimus, quóniamin ip-

i

'!

fo fumus. Qui dicit fe in ipfo

i

N

I dixérimus, quóniam fo-

cietátem habémus cum

manére,debet ficut ille am-

/

t i

€o,& in ténebris ambulátnus,

bulávit, & ipfe ambuláre.

[l

ftetéritis. . vii.

f

mentímur, & veritátem non [£&

od

fácimus.

Si autem in luce

unde No&urno.

ambulàmus , ficut & ipfe eft

Ex libro S, Hierónymi Pres-

ij

: f

in luce , focietátem habémus

byt. contra Toviniánum.

! præ/fz

ad ínvicem , & fanguis Jefu

1De YXe

€019 1Ye

L

Oànnes Apóftolus unus ex

fi i

Chrifti Filiiejus emündat nos

bugt

ab omni peccáto.

$i dixéri-

J

difcípulis Dómini , qui mí-

mus , quóniam peccátum non

nimus natu tráditur fuíffe

lh ij

0

j

habémus, ipfi nos fedücimus ,

interApóftolos,& quem fides

J

j

& véritas in nobis non eft, Si

Chrifti vírginem repérerat ,

confitémur peccáta noftra ,

Prj,fif

j

virgo permànfit , & ídeo plus

ï

j

fidélis eft & juftus , ut reinít-

amátur à Dómino ; & reciumn-

T

:

j

i

tat nobis :peccáta noftra: &

bit füper pe&tus Jefu:& quod

l

emündet nos ab omni iniqui-

Petrus, quiuxórem habüerat,

i

tàáte. - Si dixérimus ,quóniam

interrogáre non audet , illum

W

rogat , ut intérroget : & poft

j

non peccávimus , mendácem

refutreQiónem ,. nuntiánte

)

pl

fácimus eum, & verbum e

jus

non eft in nobis.

María Magdaléne , quod Dó-

j (

]ite.

L]

minus refurrexiffet , utérque

j

W'f

e

u

10 H

pomgr

? 9

I

cucurrit ad fepülchrum , fed

)!

14 Híoli mei, hec fcribo vo-

ile prevénit : cümque effent

j

li

ETE .bi;s,ut non peccetis. Sed

in navi, & pifcar

x

éntur in ïac,u,

p

"

N

(-n

