tébor, & laudem dicam tibi,& l d

x

P. | KO

fü latítiam in eorde meo.

n

tí-

—

E:

——

Ü

t Feíta Augufti,

T

vini, «

meos d

irige in confpéftu tue

m

AfruZ&u fruménti ,

viam meam.

ólei fui * multiplicáti funt.

q54 gpt

uóniam non eftin ore eó-

a

In pace in idípfum * dór-

rum véritas: * cor eórum va-

d

i

miam , & requiüéfcam : -

num eft.

uóniam tu Dómine fingulá-

u

. giterinfpe * conftituífü me.

Sepülchrum patens eft gut-

pret

tur eórum , lin

euis fuis doló-

Afía, Beátus Lauréntius orà-

tinis «

bat, dicens: Dómine

efu

sé agébant ,

* iüdica illos

b l

It

Chrifte, Deus de Deo , mife-

Deus.

É

j

hi

J

Décidant à cogitatiónibu

rére mihi fervo tuo.

o

Afía;, Dixit Románus

ad

fuis ,. fecüàndüm multitàdi-

fiti

beátum Lauréntium : Video

nem impietátum eórum ex-

ganuu

ante te jüvenem pulchérri-

pélle eos , * quóniam irrita-

,

(wid )

mum , feftína me baptizáre.

vérunt te Dómine.

qti:

Et Izeténtur omnes , qui fpe-

gf

Pí2lmus g

rantinte: *in stérnum ex-

Y

X 7 Erba mea áuribus pér-

p

cipe Dómine , * intdfl

ultábunt , & habitábis in eis;

(üucnt

|

E t gloriabüntur in te omnes,

AUf

e clamórem meum.

Ínténde voci oratiónis mese;

qui díligunt nomen tuum , *

amitas]

fRex meus, & Deusmeus.-

u

óniam tu benedíces jufto.

Jonin

* 4

)

ómine , ut fcuto bonz vo-

Q uóniam ad te orábo :

luntátis tue * coronáfti nos.

yima

Dómine, mané exáudies vo-

um

cem mearm.

fía, Dixit

Romáinus ad

ibi , & vidé- | beátum Lauréntium : Vídeo

f&g.B

M ané aftábo t

NU

bo : * quóniam non Deus vo- | ante te

jüvenem pulchérri-

vl

Iens iniquitáteni tü es.

mum , feftína me baptizáre

n

Aü's

Beátus.Lauréntius di-

N.eque habitábit juxta te ma-

'Müïü

lignus: * neque permanebunt

xit ; Meanox obícürum non

:

injüfti ante óculos tuos.

habet , fed ómniain 1

réfcunt.

"

uce þla-

Hfpi

O dífti omtes , qui operántur

Ate? 1

iniquitátem : * perdes omnes,

Píalmus 8.

j

l

!N

[i

/Omine . Dóminus . no-

j

qui loquuntur meridácium.

fter , * quàm admirábi-

j

IT

V irum sánguinum , & doló-

il

[

fum abominábiturDóminus

:*

|1le eft nomen tuum in univér-

Vr

fa terra!

ego autem in rnultitüdine mi-

leváta eft magni-

lnmjl;

fericórdie tus.

Q uóniam e

Íntroíbo in domum tuam : *

ficéntia tua * fuper coelos.

Ü

Éx ore infanium , & la-

adorábo ad templum fanttum

b

&

tuum in timóre tüo. -

Geéntium. perfecífti. laudem

»»læ

QU

D'ómine deduc me in jufti-

propter inimícos tuos;* ut dé-

ruas inimícum , & ultórem.

n

tia tua: * propter inimícos

uó-

NQ

Ti

N

ä'eüa Augufis, tQ,

6

óniam —vidébo

..caelos

réntium, qui non folüm mini-

tuos , ópera digitórum tuó-

eüm[

ftério Sacramentórum ,. fed

At t

rum:*lunam & fte

r

Llas , quae

etiam difpenfatióne Ecclefiá-

tu fundáfti.

jid eft homo ,

Gu5d me-

füce fubftántis preéminé-

At

ft

bat,ímpius perfecütor effér-

u

ynor es éjus ? * aut filius hó-

buit , düplicem fibi predam

minis ,quoniam vífitas eum ?

j

L

de unfus viri comprehenfióne

IMMinuiífü eum pauló minus

promittens : quem fi feciffet

t

&b Angelis, glória , & honó-

facr& pecünis traditórem ,

re coronáfti eum : * & con-

| l

fáceret étiam verze religiónis

EE

füituífi eum fuper ópera

exórtem. — Armátur itaque

U

gmánuum tuárum.

gémina face homo pecüniz

Omnia fubjecífti fub pédi-

cüpidus , & veritátis inimí-

busejus: * oves & boves

cus: avarítia, ut rápiat au-

d Jul fp'

univrärfas, ínfuper & pécora

rums;impietáte, ut áuferat

J

€campl.

Chriftum.

f

bh

ifces

Póftulat fibi ab

fl

Woólucres eceli , &

ipirnaculáto facrárii Preefule

maris , * qui

Pf

sémitas maris. .

perämx ulant

opes Ecclefiáfticas , quibus

(

$

avidíffimus inhiábat , inférri.

000

Dómine Dóminus nofter , *

Cui Levíta caftíffimus. , ubi

Ob i

quàm admirábile eft nomen

eas repóficas habéret , oftén-

TU

tuuminunivérfaterra!

IH

a

dens, numerosíffimos fan&tó-

[

Afia.

Beátus

Lauréntius

rum páuperum óbtulit $re-

1.l

dixit: Mea nox obfcürum

J

j

il

nonhabet, fed ómnia in luce

ges,in quorum vi&u atque

veftítu inamifsibiles condíde-

Lbaptizäsj

claréfcunt. -

rat facultátes: quze tantó inté-

Lïäüflus i

* Pofuífüi Dómine fuper

o

vinund

m

Corónam

k

riüs erant falvze, quantó sán-

caput ejus.

ü

iüs probabántur expénfz.

jl

de lápide pretiófo.

H

. Quó progréderis fine fi-

Pater nofter.

lio Pater ? quó Sacétdos fan-

l

Abfolutio. I psíus pfetas.

üe fine diàcono próperas ?

Tj RUF

y. Jube domne benedícere.

* Tu nunquam fime miní-

gt

Biio. Deus Pater omnípotens.

ftro Sacrificium offérre con-

: Sermo S. Leónis Papae.

Í i

fuéveras.

$. Quid ergo

Ín natali S, Laurentii, poft

in me difplíeuit paternitáti

Lt

j

initiuime Lííeut1o iV»

^Um furor Gentilium po-

tue ? Numquid degénerem

EsJ

g

me probáfti?e

X

períre, utrüm,

'

»teftátum

in éeleQiffima

idóneum miniftruim elégeris ,

j

/

i l

quaque Chrifti membra fz-

eui commisífti Domíniei sán-

víret, acprécípué eos , qui

uinis difpenfatiónem. Tu.

Ü

if

órdini$ erant facerdotàlis ;

€o Chnftus perpétue

j

Nna

ïmg e'tex:et;m in Levitam Làad:

Ne.

€

Mreta Auguf f —

fuer

56

3

10 YÍe

- Leüio v.

i

Remit ergo prsedo fru-

[hil óbtines , nihil pré-

E

ftrátus, &in ódium re-

ficis

feva crudeélitass

Subtráhitur torméntis tuis

obyd

ligiónis ,que talem divitià-

eà

rum ufum inftituiffet , ardef-

matéria mortális, & Laurén-

0f

tio incelosabeünte, tu défi-

cens , direptiónem thesáuri

cis flammis tuis.

Superári

potióris aggréditur ; apud

at

qu

d

quem nullam degwggliig')gum

cháritas Chrifti flammis non

Ün

Qjo

pótuit: & ségnior fuit igpis »

fubftántiam reperíffet : util-

u

n!

lud depófitum , quo facrátius

qui forisuffit , quàm qui in-

i

erat dives , auférret. Renun-

tus accéndit. Seviífti perfecü-

u l

torin Mártyrem : fevífti, &

tiáre Chrifto Lauréntium ju-

qrde

bet, & folidíffimam illam Le-

auxtíti palmam , dum ággeras

m

i

vítici ánimi fortitüdinem di-

poenam. XNam quid non ad

vi&óris glóriam ingénium

jetfed

ris parat urgére fupplíciis

f N

quorum ubi prima nil óbti-

tuum réperit , quando in ho-

ad

nent , vehementióra fuccé-

nórem tranfiérunt triümphi

tfplt

étiam inftruménta fupplícii ?

p

dunt. Láceros artus , & mul-

m

:

ta vérberum fectióne confcif-

Gaudeámus fgitur dilectíffimi

ia ent

T

fos , fubjé&to precipit igne

gaudio fpiritáli, & de felicil-

fimo ínclyti viri fine gloric-

torfi

of

torréri: ut percratem férre-

Pu

am , qua jam de fervóre con-

murin Dómino , qui eft mi-

rábilis in fan&tis fuis , in qui-

nf

tínuo vim in fehabéret urén-

bus nobis & prasídium con-

|

.;Jü

FUEU

di, conversórum altérna mu-

d

tatióne membrórum , fieret

ftítuit , & exémplum , atque

ita per univérfum mundum

?

n

cruciátus veheméntior , &

clarificávit glóriam fuam , ut

Qu

oena prodüCtior.

^»,

Mur]

$» Nolime derelínquere Pa-

à folis ortu usque ad occáíü. »

Leviticórum: ]üminum co»

a !

ter fan&te , quia thesáuros

tuos jam expéndi. $ Non

rufcánte fulgóre , quàm cla-

1»'1embr

fificàáta eft Jerosólyma Sté-

1:Í

egote défere fili , neque de-

hano , tam illüfiris - fieret

itit

relínquo ; fed majóra tibi de-

I!i

W

béntur pro fide Chrifti certá-

oma Lauréntio.

i

l

mina. y.. Nos quafi fenes

P& Beátus Lauréntius clamá-

Al

vit,& dixit : Deum meum

d

levióris pugna curfum recí-

Q

Et

)

imus:te autem quafi jüve-

colo , illi foli sérvio;

nem manet gloriófior de ty-

(deó non tímeo torménta tua.

!

Ti

; Mea nox obícürum non

At

rannotriümphus : poft trídu-

um me fequéris Sacerdótem

habet , fed ómnia in luce cla-

Atl

Levita.

Nonego.

réfcunt.

Et ídeó.

T

"W

Bfó, Ignemfui amoris.

? l(?ria Patri. | Et ideo.

B

Y

"M refla Augafii, 78.

65

Tntertio NoCturno " Afía,

um pródeat: * óculi tui ví-

xs ,nm

'

4 (

Strinxérunt córporis mem-

deant eequitátes,

bra pófita fuper cratículam :

Probáfti cor meum , & vifi-

n

N

fubjiciéntibus prunas insültat

táfti no&te : * igne me exami-

Levítia Chrifüi. ífalmus t4.

náfti, & non eft invénta in

Af

]

Omine , quis habitábit

me iníquitàs.

If

o

D

in tabernáculo tuo? *

Ut non loquátur os meum

l fïamm !

aut quis requiéfcet in monte

ópera hóminum : * propter

Qr f

fantto tuo ?

verba labiórum tuórum ego

jum q;

ui ingréditur fine mácula,*

cuftodívi vias duras.

Vi

P érfice $reffus meos in sémi-

& operátur juftítiam.

f fæylïxj;

ui lóquitur veritátem in

tistuis: *ut non moveántur

mj

corde fuo , * qui non egit do-

véftígia mea.

|

tl

T

lum in lingua fua.

Ego clamávi, quóniam exau-

1 at

jNecfecit próximo fuo ma-

dífti me Deus : * inclína au-

glb

Ium,* & oppróbrium non ac-

remtuam mihi , & exáudi

21

U t

TUf

cépit advérsüs próximos fuos.

verba mea.

Ad níhilum dedü&tus eft in

Mürífica mifericórdias tuas, *

m

TM

confpé&u ejus malígnus : *

qui falyos facis fperántes

i

timéntes

autem. Dóminum

in te.

»

buä déxterz tuse

fieti

Sloríficat.

A refifténti

Qui jurat próximo fuo , &

cuftódi me , * ut pupíllam

qii dt

óculi.

i5 10

non décipit: * qui pecüniam

Qium at

fuam non dedit ad usüram ,

Sub umbra alárum tuárum

& münera fuper innocéntem

prótege me : * à fácie impió-

If « iïqU

V us

&on accépit.

rum , qui meafllixérunt.-

ifacit hec , * non mové-

Ínimíci mei ánimam meam

nlur

bitur in etérnum.

:

T

circumdedérunt , ádipem fu-

:&

Afia. Strinxérunt

córporis

um conclusérunt: * os eórum

m «

locütum eft fupérbiam.

x,qu

j

(

smembra pófita fuper cratícu-

EA

lam : fubjiciéntibus prunas

Projieiéntes me nunc cir-

jf

insültat Levíta Chrifü.

cumdedérunt me : * óculos

j

fuos ftatuérunt declinàre in

Afía, Igne me examináfti , &

non eft invéntain me iníqui-

terram.

j

tas.

Pfalmus 16.

Sufcepérunt me ficut leo pa-

Xáàudi Dómine juftítiam

rátus ad predam : * & ficut

"1

E

meam: *inténde depre-

cátulus leónis hábitans in áb-

d

l

catiónem meam.

ditis.

n

Anribus pércipe oratiónem

Exürge Dómine , preveni

J

*

meam * non in làábiis dolófis.

eum, & fupplàánta eum :

éripe ánimam meam ab ím-

j

De vul;tu tüo judícium me-

j

Nn3

pio;

566

L

Fefta Augufti. ff-

;sm,ïf

io, frámeam tuam ab ini-|Q uóniam Rex fperat in Dó-

tfüícis manus tuze.

mimno

* &in mifericórdia

jum

f

D ómine à paucis de terra dí- | Altíffiminon commovébitur.

vide eosin vita eórum: * de

L

nveniátur manus tua ómni-

ft j

abícónditis tuis adim

bus inimícis tuis :.* déxtera

p«

:

ple'.tus eftg

|

Yenter eórum.

tua invéniat omnes

; qui te

g&'&

S aturáti funt filiis :

odérunt.

mut

s

m

pmüsérurt relíquias fuas. pàr- |P ones eos ut clíbanum igni

vulis fuis.

in témpore vultus tui : * Dó-

gult

minus in irl fua conturbábit

num.

E;go aütem in juftítia apparé-

bo confpé&ui tuo : * fatiábor

eo$ , & devorábit eos ignis.

pafüö'

cüm apparüerit glória tua.

Pructum eórum de terra

fii

jl

|

Afía, Igne me examináfü,

perdes: * & femen eórum à

& noneít invéntain meiní-

üliüs hóminum.

Auibu

uóniam declinavérunt in te

quitas.

Qu

ia Inter

fogätus te —Dlörni-i

mala; * cogitavérunt consília,

risp

u

& non potuérunt ftabilíre.

o

num conféffus fum , a(sátus.

m

uóniam pones eos .dor-

gritias aïïfalmus 26;

*

u

m: * in relíquiis tuis pra-

m

X Omine i virtüte ttüa

arábis vultum eárum.

jum

AL Ietàbitur Rex : * & fu-

2'xaltáre Dómine in virtüte

It

per falutáre tuum exultábit

tua : * cantábimus, & píallé-

i

veheménter.

mus virtütes tuas.

DI

efidérium cordis ejus tri-|Afíz; Interrogátuste Dómi-

k In

buífti ei: * & voluntáte labió- | num conféffus fum , afsátus

sgin:

rum ejus non fraudáfti eum.

rátias ago.

ss 1

uóniam pravenífti eum in

Üiri

« Mlagna eft glória ejus in

benedi&iónibus dulcédinis: * | (alutári tuo.

ï'ï- P«

ofuífti in cápite ejus coró- B. Glóriam & magnum de-

U,ó

lh

nam de lápide pretiófo.

córem impónes fuper eum.

itam pétiit à te : * & tribuf- [P ater nofter.

fti ei longitüdinem diérum in |Abfolutio, À vínculis.

fsiculum,& in fzculü faeculi. |v..

ube domne benedícere,

Til

Bno.

Evancélica leétio.

Wih

lt

agna eft glória ejus in falu-

tári tuo : * glóriam & mag-

LL é&io fan&ü Evangélii fe-

N

cündüm Joànnem.

AUMm

num decórem impónes fuper

eum.

Le&io vit.

Cap. 12 d

T

Y

O uóniam dábis eum in bene-

Nillo témpore: Dixit Je-

Al

l

- diCtiónem in fzeculum fzecu-

fus difcipulis fuis : Amen,;

"(

]i :^ Ietificábis eum in gáu-|amen dico vobis , nifi gra-

i

dio cum vultu tuo.

num frumenti cadensin ter-

Mi

ram ,

ViFefta Auguft //.

567

n

T if

ram , mórtuum füerit , ipfum

que inhoc mundo ) in. vitara

n

folum manet. Et réliqua.

etérnam ipfe cuftódit eam.

Homilía S. Auguftíni Epífc.

Magna. & mira fenténtia ,

EU

'Tra8, sr.in Toam. fub.. med.

Ulls-*d

[I

quemádmodum fit hóminis in

e Dóminus Jefus erat

ánimam fuam amor;ut péreat, -

Omne, T

I

granum mortificándum, &

ódium ne péreat.

$i maleé

multiplicándum ; mortificán-

amáveris, tunc odífüi: fi be-

hn

dum infidelitáte Judzórum ,

neóderis,tuncamáfti. Felí-

Tüstj

multiplicándum fide populó-

ces,qui odérunt cuftodiéndo ,

U Quf

rum. Jam veró exhórtans ad

ne perdant amàndo.

vt

lföOSJ'gL

paffiónis fuze feGtánda vefti-

&» O Hippólyte , fi credí-

I k

gia , Qui amat , inquit , áni-

deris in

óminum Jefum

TI01 ejnr

1nam fuam,perdet eam. Quod

Chriftum,

9 Et thesáuros

duóbus modis intélligi poteft.

tibi ofténdo , & vitam setér-

VR

Qui amat , perdet: 1d eft, fi

nam promfítto..

Rnb n

amas,perdes. Si cupis vitam

*^ Beátus Laur

éntius Hip- |

&hut k

tenérein Chrifto , noli mor-

polyto dixit : Si credis ig

h ard

tem timére

ro Chrifto. Item

Dóminum Jefum Chriftum.

(ustig

álio modo:

ui amat ánimam

Et thesáuros.

! COf

noli

G lória Patri.

Et.

/

fuam , perdet eam

( m w

amáre,ne perdas : noli amá-

Bfío, Adfocietáte, Lettioix.

U

reinhac vita , ne perdas in

«* Ed vide,ne tibi fubrépat ,

D

eetérna vita.

utte ipfum velis interí-

uste D

&e In craticula te Deum non

mere , fic intelligéndo , quód

1, ii

negávi :

Et adignem appli-

debes odíffeim hoc mundo áni- -

cátus te. Dóminum Jefum

mamtuam. Hincenim qui.

ia u

Chriftum conféffus fum.

dam malígni atque pervérfi

$

Y Probáfti Dómine cor me-

hómines,

in feípfis crudeli-

um,&vifitáfti notte. .Et.

óres & fceleratióres homtcí-

um

jpt'

M

BSo. Cujusfeftum cólimus.

dze, flammis fe donant,aquis fe

ectó Vius

prefócant,precipítio fe collí-

Ocautem , quod pofte-

dunt, & péreunt. Hoc Chri-

gt

li

l

jl

Hl

;

riüsdixi,magis habére

ftus non dóguitimó étiam diá-

j

vidétur Evangélicus fenfus.

bolo praécipitium függerénti

Séquitur enim : Etqui odit ,

refpóndit : Redi retró sáta-

j

il

um

ánimam fuam in hoc mundo ,

nas ; fcriptum eft,Non tentá-

.2

invitam. etérnam cuftódit

bis Dóminum Deum tuum.

P.l

eam. Ergo,quodfupra dittum

Petro autem dixit , figníficans

p

j

j

eft, qui amat ( fubintellígitur

qua morte clarificatürus erat

j

inhoc mundo ) ipfe ütique

Deum : Cüm effes jünior ,

cingébas te; & ambulábas ,

j

perdet : qui autgm ociit C uti-

p

N—n 4.

quo

—

568

* Yefta Auzufti.ff.

[

quó volébas : cm autem fe-|5 oláta fünt jam víncufg

nüeris , alter te cinget , & fe-| Tui facráti córporis :

li

ret , quó tu non vis. Ubi fatis ! Nos folve vinclis fzculi

expretfit , non à feipfo, fed ab | Dono fupérni Nüminis.

álio debéreoccídi , qui vefti- D eo Patri fit glória ,

gia séquitur Chrifti.

Ejüsque foli Fílio ,

ync

'T e Deum laudámus. 16.

Cum Spíritu Paráclito ,

vl

"CADLAUDESs,

Nune, &

fem.

per omne feculum,

& per Horas 4

Antdph. 4

Amen.

bt

L«

uréntius ingré

"us eft

y. Difperfit, dedit paupéri-

N

L

4 martyr, & conféffus eft|bus. w.

Jufütia ejus manet

y'e

tiül

&omen Dómini Jefu Chritti.

in fzculum fzculi.

Pfalm. D óminus regnávit. Ad Benediétus ,. Antiphona, -

6l

Jll

cum reliqui&

I ?

In cratícula te Deum non no-

.

!

ITH

| & Afía Laüréntius bonum opus| gávi , & ad ignem applicátus ,

e

Gl

. operátus eft, qui per fignum| te Chriftum conféffus füm

!

.

p

crucis ceecos illuminávit,

probáfti cor meum , & vifitá-

tOtefm

M

2 Afía, Adhzfit ànima mea poft | fti no&te: igne me examináfti ;

te,quia caro mea igne cre-| & non eft invénta in me iní-

Jetu

máta eft prote

eus meus.

uitas.

Oratio.

CCJ

Atfa, Mifit Diis Angelum fu- |7

À nobis, quzfumus, om-

E .

um, & liberávit me de médio

Ü

$

nípotens Deus , vitió-

|

ignis , & non fum eftuátus.

rum noftrórum flammas ex«

|

tfia

,F Afía, Beátus Lauréntius orá-| tínguere , qui beáto Laurén-

'DUUS

- bat,dicens:Grátias tibi ago|tio tribuífti tormentórum

vt

Dómine , quia jánuas tuas in-

fuórum incéndia fuperáre.

1inomn

gredi mérui.

Per Dóminum.

frip

Capitulum, | $. €0r. 8. b

Ad 'Tertiam , Anüþhonaa

1 atres ,

piy

ui parcé sémi- | Lauréntius.

v

& mat,parcé & metet: & qui|Capitulum. F ratres ,

n

Quï

a

$3

séminatin benedittiónibus ,|parce séminat.

tít fuprà.

* Inf

de benediGiónibus & metet.|e. brev. Glória & honóre ,

22

j 6l

Hymnus,

Coronáftüi eum Dómine.

(rm

|

Nvíde Martyr,'ünicum |Glória. 3. . Et conftituífti

b Bd

d

"j[

Patris fecátus Filium ,

tuárum.

eum fuper ópera mánuum

f!a

Victis triümphas hóftibus ,

Coronáfti.

Y

Vi&tor fruens coeléftibus.

: I6 lória Patri. Glória.

l'f' Sk

"F ui precátus münere

", Pofuífti Dómine fuper ca-

Noftrum reátum dílue,

t

put ejus.

li

Arcens mali contágium ,

D

. Corónam. de lápide pre-

Ut

É

1

óÍo.

Vite yepe'llens t&dium.

Ad

tümi

m

"WFefla Augufi. /[.

6

TDors

Ad S&xtam'g,An

tiphona.

Píalmus. D ixit Dóminus

Ts a

Adhefit ánima mea.

cum. reliquis 'de Dominics

ïNllImM

Capitulum; : 2 Cor. 9. b

126.

& loco ult

Vusquisque prout de-|C rédidi. r30.

imi, Pfal;;*:i.

tinr

T.

U

li

ftinávit in corde fuo ,|Capitulum.

Fratres. , Qui

P

l

honextriftíitia , aut ex ne-

parcé séminat.-i:t (idfrà,

ecffitáte ; hílarem enim dató-

Hymnus. Deus

pugrs

tuörum

*

rem díligit Deus.

militum. 558.

x-. breve, Pofuifti Dómine ,|s.Levíta Lauréntius bo

-

dedlt f

3

uper caput ejus. Pofuífti.

[ 6l .

num opus operátus eft.

il

Yy'. Corónam de lápide pre-

z. Qui per fignum crueis

tiófo. Super.

czcos illuminávit.

v Attpy

G lória Patri. - Pofutfti.

Ad Màaz

ATT ff

nificat , Antiphona,

. Magna eft glória ejus in

Beátus ï,

auréntius ,

um in

li

[

a

lutári tuo.

cratícula fuperpófitus direré-

mbds u

X. Glóriam & magnum de-

tur , ad impiíffimum tyrán-

Kim or

córem impónes fuper eum.

num , dixit: Afsátum eft jam,

t tud

Ad Nonam , Ántiphona.

verfa,& mandüca: nam facul-

Ti 1

Beátus Lauréntius.

tátes Eccléfize, quas requíris ,

l!

Capitulum. 3. Cor.g.e

in coeléftes. thesáuros manus

lm

ötens eft autem Deus

páuperum deportavérunt.

;P

ts , T

omnem grátiam abundá-

Oratio.

fammi

te€ fácere in vobis: ut in óm-

A nobis, quzefumus ,

It Lart

nibus femper omnem fuffi-

D

omnípotens Deus , vi-

Yrentont

ciéntiam habéntes ; abundétis

tiórum noftrórum flammas

u

inomne opus bonum , ficut

extínguere, qui beáto Lau-

fcriptum eft : Difpérfit, dedit

réntio tribuífti tormentórum

Aj

paupéribus : juftítia ejus ma-

fuórum incéndia fuperáre,

net in fzeculum fzculi.

Per Dóminum.

w.br. Magna eft glória ejus.

Deinde fit commemor. &$,

nl |

u

* Infalutári tuo. Magna.

Tiburtii & Sufanne Martyr.

p

ï:l,

y. Glóriam & magnum de-

AfisIftórum eft enim regnüm

eórem impónes fuper eum.

; Jiti

coelórum, qui contempsérunt

at

In falutári.

vitam mundi , & pervené-

(* lória Patri. Magna.

rünt ad

remia regni , &

1 mänuu:l

lavérunt

i

x. Juftus ut palma florébit.

olas fuas in sángui-

n

,&. wicut cedrus Líbani mul-

ne Agni.

tiplicábitur.

y. Letáminiin Dómino, &

) fupf"

In fecundis Vefperis, Afía.

exultáte jufti.

Laurentius ingréffus.

eum

x. Etgloriámini omncs reti.'

pld€

corde.

) reliquis de Lgudibm—a 568

Nn5

Ors-

TO

(Fcüa A ufïäa Il'

Oratio.

fti? experire , utrüm idóne-

"

An&órum

mártyrum

um miníftrum elégeris , cui

m

[ (

tuórum Tibürtii

Su- | commisífti Domínici sángui.

$ànnze nos Dómine foveant

[nis difpenfatiónem, Tu.

p

e&io v;

D

t

continuáta presídia: quia non

définis propítius : intuéri ,

^. Uisnolit ad horam uri

9s

uos tálibus auxiliis concéf-

Lauréntii igne , ut. -

]u

l

[*

i

ris adjuvári. Per Dfim.

térnum gehénns non patiátur

DIE XI. AUGUSIL

incéndium ? Beáti ígitur

Seeunda die infíia OGtavam

Lauréntii exémplo provocáe

l0

feit

fan&ti Laurentil.

mur ad martyrium , & accén-

In

rimo No&urno , Le

dimur ad fidem, incaléfcimus

y

Giones de Scripturaoccurr.

ad devotiónem: & fi in nobis

Vil

tils

in fecsundo Noctürno.

perfecutóris flamma deeft ,

Sermo S. Auguftíni Epífc.

fidei tamen flamma non deeft,

IhO1

Sermone 30. de Santlis,

Nonardémusquidem córpo-

b

Ledio iv.

re pro Chrifto , fed .ardé-

Eatíffimn Lauréntii már-

mus afféctu.

Non sübjicit

j

M

6l

tyris, cujus natálem hó-

mihi perfecütor ignem : fed

die celebrámus , paffiónem

sübjicit m

/

ihi defidérium Sal-

noffe vos credo: & quanta in

vatóris.

*€* Nol me derelínquere.

perfecutióne pertülerit, dile-

ttiónem veftram fcire. poffe

Pater fan&te , quia thes&uros

l

non dübito. 'lanta enim e-

tuos jam expéndi

Non

']

l

lj

jus martyrii glória éxtitit , ut

egote défero fili, neque de-

paífióne fua mundum illumi-

relínquo ; fed majóratibi ,de-

LUl

náverit

univérfum.

Illu-

béntur pro fide Chrifti cer-

fum.

tàámina.

TO5

minávit mundum plané Lau-

réntius eo. lümine

?

quo

[* Nos quafi fenes . levióris

lum

ipfe accénfus eft , & flam-

pugna& curfum recípimus; te

IJ;

mis , quas ipfe pértulit ,

autem quafi jüvenem manet

ómnium Chriftianórum cor-

gloriófior de tyránno triüm-

tr]

da calefécit.

hus

poft tríduum me fe-

** Quo progréderis fine filio

quéris Sa

ótem, Levíta.

Y

Pater ? quó Sacérdos fanéte

Y

10 Vfe

N

Sfe autem Salvatóris ig-

:

V

fine Diácono próperas?" Tu

)

nunquam fine miníftro Sacri-

nem, legimus in. Evan-

hr

ficium offérre confuéveras.

gélio , dicénte eódem Dómi-

n

Ye Quid ergo in me difpli-

no:Nefcítis, quia veni ig-

MT

'euit paternitáti tug ? Num-

nem míttere in terram : &

At

quid volo , nifi ut

accendá-

: quïd degénerem me probá-

tur ?

&D

SKefta Augufti. if .

n

tur ?

| ele'gem«,

uo igne fuccénfi illi

offénfo vivere.

Ibi 6de'riï in

duo difcípuli dixérunt : Non-

É

hoc mundo ánimam fuam ,ut

It ]

ne cor noftrum ardens erat

m 1

in vitam stérnam cuftódiat

)

in nobis , dum loquerétur in

eam. Siquis mihi miníftrat ,

via , & aperíret nobis Scriptü-

me 1equátur.

uid eft: Me

A

LU

ras ? Hocígiturigne beátus

fequátur , nifi, Meimitétur ?

Lauréntius accénfus, flam-

Chriftus enim pro nobis paí-

Iænonpaw

árum non fentit incéndium:

lt

fus eft , ait Apóftolus Petrus,

& dum Chrifti ardet defidé-

relinquens nobis exémplum ;

Dl m

rio , perfecutóris poenam non

ut tequámur veftígia ejus.

Il & 4

fentit.

llIHCäICTCHL

Ij Incratícula te Deum non

$4 Beátus Lauréntius clamá-

negávi: * Etadi

gnem appli-

d n

vit,& dixit : Deum meum|cátus te Dómi

Qm dl

num Jefum

colo, illifoli sérvio , * Et| Chriftum conféfi

fus fum.

futde

ídeó non tímeo torménta tua. *.. Probáfti Dómine cor me-

m dy

Y. Mleanox obfcürum non

um

,& vifitáfti nqäte. Et ad

n

habet , fed ómniain luce cla- ] ien

em.

iO lo

Yn s

D

féfcunt.

Et ídeo.

Cce quod di&um eft : Si

G lória Patri.

Et ídeó.

'jpm d

quis mihi miníftrat , me

f

In tertio Nofturno.

fequátur.

Quo fru&v ? qua

L é&io fan&i Evangélii fe-

mercéde ? quo premio? Et

ereli

i

cündüm Joánnem.

ubi fum , inquit , ego , illic &

atdesdi

Ü

l]

i

Lce&iovii. Cap.12.d

minífter meus erit.

Gratis

: j

l

]

—

N illo témpore : Dixit Je-

amétur,utóperis, quo mini-

at

fus difcípulisfuis: Amen,

ftráturilli, prétium fit , cffe

amen dico nobis , nifi granum

cum illo. Ubi enim bene erit

iil

fruménti cadens in terram

Chïüfl (

fineillo, aut quando effe malé

mórtuum füerit , ipfum fo-

póterit cumillo? Audi evidén-

lum manet.

Et réliqua.

1 W)

J

tiüs : Si quis mihi miniftráve-

(

p

De Homilía fanéti Au

guftíni |

rit , honorificábit eum Pater

Evoifcopi.

meus. Quo honóre, nifi ut

a W'

Ex Tract, $r in Tosnnen

gt

fit cum Ftílio ejus?quod enim

Um ergo caufz artículus

fupériüs ait:Ubi ego fumjilic

yit

M

vénerit , ut hec condítio

& minífter meus erit: hoc in-

j I)

proponátur;atit faciéndum ef-

tellígitur expofuíffe,cü dicit,

]t

Ífe contra Dei pracéptum, aut

Honorificábiteü Pater meus.

Va ls

j

ex hac vita emigrándum:quo-

u

Nam quem majórem honó.

rum duórum homo fi cogátur

rem accípere póterit adoptá-

D

alterum elígere , comminánte

tus,quàmsut fit,ubi eft ünicus,

| ch

tll

mortem perfecutóre , ibi cli- | non equális fa£&us divinitáti ,

g

gat Dco dile&o émori, quàm fcgi confociátus eternitáti.

O Hip-

37

'Yefta Augufti. 72

Ozfïipölyte "

fi

credií-

jügiti recusáret, ut que vir.

fot

*

u

ris in. Dóminum Jefum

einitátem Deo vóverat 5 poft

Chriftum ,

*. Etthesáuros

multa tormentórum genera ,

jiti

lQ

tibi ofténdo , & vitam «ctér-

uibus várie tentátum eft

qy

fan&tum vírginis propófitum,

g

nam promítto.

(

, Beátus Lauréntiuss Hip-

domi fuz juffu Imperatóris

polyto dixit

Si credis in|gládio percufía, ad duplex

m

Dóminüm Jefum Chriftum.

| virginitátis & martyrii pre-

odl

Et thesáuros.

uxld

mium migrávit in coelum.

Glória Patri.

Et.

"T e Deum laudámus. 16.

pau

Pro fan&is Matr

J;:

ribus 'Ti-

Ín Laudibus fit commeng.

$

|

burtio & Suíanrna.

i

S. Tiburtii & SufanneMart.

um

Leüio ix.

Afía WVeftri capílli cápitis

y Qh

| Ibürt

jus Chromátii Pra-

omnes numeráti funt : nolíte

ia

Pt

: fé&i Urbis filius , fanQii

timére : multis pafséribus

melióres eftis vos.

Sebaftiáni ópera Chriftiánus ,

of

ciim ob eam caufam adFabiá-

x. Exultàb

á

num jüdicem addü&tus effet ,

ria.

unt San&i in glöf-

QU

$. Letabünturin cubílibus

Wt

ii

mültaque apud illum deChri-

TeDtUO.

fti fide pradicáret; excandef-

uls.

cens judex paviméntum can-

Oratio. Santtórum márty-

li

oti

déntibus carbónibus fterni

rum tuórum. 570.

fer ]

i

jubet: mox Tibürti , inquit ,

Vefpere de S. Clara eum

vel diis . noftris facrífices ,

&ommemoratione Otctays S.

[j

opórtet,vel per iftos carbónes

Laurenüi.

:

(ibnts

mudis

édibus tibi incedén-

DIE XII. AUGUSTL.

l

dum eft.

Atille crucis fig-

Yn fefto S. Clare Virginis.

no fe müniens , fidentérque

Duplex.

r

ámbulans in pruna:Difce, in-

Omnia dicuntur de Com-

sií

quit,ex hoc folum effe Deum,

imuni Virg. IxXxvi. excep-

um

quem Chriftiáni colunt; pru-

tis lis , que hic ponuntur

lum

na enim mihi,flores vidén-

t e

y?opria.

ratio.

tur. Quod cüm mágicis árti-

tin f

[]

bus tribuerétur,extraUrbem

Xàudi nos Deus falutá-

Qd

duc&tus Tibürtius, ac via La-

ris nofter* ut, ficut dé

vicána tértio ab Urbe lápide,

beátz Clarz virginis tuz fe-

Vr

ii

ládio percüffus , ibià Chri-

ftivitáte gaudémus ; ita pie

ER

jánis fepelítur.

Quo die

devotiónis erudiàmur affé-

F

ibta

i

Susánna virgo mobilíffima ,

&u.

Per Dóminum no-

F

!

A i

quod Galérii Maximiáni, filii

ftrum Jefum Chriftum Fí-

N

lium tuum.

Wal

Diqclctiäni Imperatóris,con-

bfihdc

t, V Q),

8« FPeta Auguíti.77.

VO

.Deinde fit commerhoratio| miáni fuit per eümdem ad-

O8ave, S. Laurentü , Affa| dücta , ubi ei Dóminus plu-

um

!

;

Beátus Lauréntius, dum in

t

Al

res sócias aggregávit , &

cratícula fuperpófitus ureré-

fic ipfa facrárum Sorórum

p

W

tur,ad impiiffimum tyrannum

Collégium " inftítuit , qua-

l

lmpfv

dl d

dixit; Afsátum eft jam, verfa ,

rum régimen mnímia fan&i

& mandüca : nam facultátes

Francífci devítta importuni-

Z

Tttym

1

Eccléfie , quas requíris , in

tàte rec

e

it.

Suum monaes

Inel

cceléftes

thesáuros manus

Mu j

ftérium folícite ac prudén-

paáuperum deportavérunt.

ter in

timóre

Dómini ,

fLem

$, Levíta Lauréntius bo-

ac

lena

Ordinis obfer.

Jonpll

num opus operátus eft.

vántia annis quadragínta duó«

NI d

&.Qui per fignum crucis

bus miràbíliter gubernávit s

dut: sl

€aecos illuminávit.

ejus enim vita erat áliis eru«

; nl

Oratie.

dítio , & dottrína, unde ca-

ls

A nobis , quafumus ,

ter& vivéndi rég

'ula,m didicés

w

1 Zomnípotens Deus , vi-

runt.

tüórum noftrórum flammas

HSto

Propter veritátem , &

Lsl

"] a

extínguere , qui beáto Lau-

manfuetüdinem,& jüftítiam z

réntio tribuífti tormentórum

? Et dedücet te mirabílitee

TUf Qj

fuórum incéndia fuperáre.

déxtera tua.

!

Per Dóminum noftrum Je-

Y^. Spécie tua , & pulchritüe

Ü

I

fum Chriftum.

dine tua inténde, prófperé

OL n

procéde , & regna. Et.

Ín primo. No&urno , Le-

€eug Y.s

(tiones de Scriptura occurr.

j

M

In fécundo Nocturne.

carne depréffa , fpíri-

r

Le&io 1v.

U:

convaléfceret , nu-

Y

I

h

Lara, nóbilis virgo , Af-

dam humum , & intérdum

Wl

sífii nata in Umbria , fan-

farménta pro letto habébat ,

&um Francífcum concivem

& pro pulvinári fub cápite

»

l P*H Íd

fuum imitáta , cun£ta fua bo-

durum lignum. , Una tü-

nain eleemófynas & páupe-

nica cum mantéllo de. vili

rum fubsídia diftribuit , &

& hífpido panno utébátur ,

bu, Uf

j

convértit. Defzculi ftrépi-

áfpero cilício nonnümquam

f

(

tu fügiens , in campéftrem

adhíbito juxta carnem. T'ag-

declinávit Eccléfiam , ibíque

ta fe frenábat abftinéntia ,

; t

ab eódem beáto Francíí(co re-

ii

ut longo témpore , tribus

j

cépta tonsüra , confangufneis

in hebdómada diébus , nihil

ipíam redücere conántibus ,

pénitüs pro fui córporis ali-

Quf

Óórtiter réftitit.

Et déni-

ménto guftáverit : réliquis

i

que ad Eccléfiam fan&ti Da-

autem diébus tali fe cibó-

ruin

DU»

cfta Auguiti.

LI

M

rum parvitáte reftrínge

ns, ut

vit«.

Fratrem de Ordine

h

"m

álie , quómodo fubsiftere pó-

Minórum ab insánig paffió-

AR

terat , miraréntur.

Binas ,

ne fanávit. Cüm óleum in

n

quotànnis ( ántequam zgro-

moraftério totáliter defecif.

PU

tàret ) quadragéfimas Íolo

fet, Clara accépit ürceum,

ünet

ane & aqua refé&ta jejuná-

atque lavit , & invéntus eft

b

at. Vigtilis infuper & ora-

óleo , beneficio divínz lar-

wa

gitátis implétus. Uhmiíus pa-

(

tiónibus afsídué dédita, in his

f

precfpué dies noctésque ex-

nis medietátem ádeó mültipli-

pia

pendébat. Diütinis perplé-

cávit , ut Soróribus quinqua-

gínta fuffécerit. Saracénis Af-

seg

xa languóribus,cüm ad exer-

gnubu

cítium corporále non poffet

sífium obfidéntibus, & Claree

iU

sürgere per fe ipfam, Soró-

monaftérium invádere conán-

rum fuffrágio levabátur , &

tibus,ggra fe ad portam affér-

lil

JT

fulciméntis ad tergum appó-

ri vóluit , unáque vas , in quo

fitis,laborábat própriis máni-

fanctíffimum Euchariftíe Sa-

ch;at

bus , nein fuis étiam effet in-

craméntum erat incláfum ,

ii

: Ch

firmitátibus otiófa. Amátrix

ibíque orávit: Ne tradas, Dó-

nbl

precipua paupertàtis , ab ea

mine, béftiis àánimas confitén-

(*X

pro nulla unquam neceffitàte

tes tibi, & cuftódi famulas,

Lav

difcéffit, & poffeffiónes pro

quas pretiófo sánguine rede-

Sorórum fuftentatióne à Gre-

mífti.In cujus oratióne ea vox

u

(

ório nono oblátas conftantií-

audíta eft : Ego vos femper

|Di

mé recusávit.

cuftódiam.

Saracéni autem

i

; ii

Dilexifti juftítiam, & odi-

partim fe fugze mandárunt :

tm.

fü

iniquitátem: € Proptéreà

partim qui murum afcénde-

unxit te Deus , Deus tuus

A«

rant , capti óculis, przcípites

t

óleo leztítide.

cecidérunt. Ipfa dénique vir«

QU

$, Propter veritátem , &

g0, cüum in extrémis àgeret; Á

manfuetüdinem, & juftítiam.

ague

cándido beatárum Vírginum

V r

Proptéreà. Ge&io vi.

coetu( inter quas una emi-

PUH

Ultis & váris mirá-

néntior ac fulgídior apparé-

: culis virtus fus fan-

bat) vifitátajac faéra Euctiari-

iiln

li

Gütàts effüllit. Cuídam de

ftía fumpta;& peécatórum It-

Soróribus fui monaftérii lo-

dulgéntia ab Innocéntio quar-

W

to ditáta , prídie Idus Augít:

j

t

quélam reftítuit expedítam

4nimam Deo réddidit,

M

álteri aurem furdam apéruit;

fti

laborántem febre , tumién-

Poft óbitumi veró quamplüe

ji

rimis miráculis refplendért«

tem hydrópiü , plagátam

rerfa,ä

fiftula

5

alásque àlüs op-

tem Alexàánder quartuüs itie

j

ines rétulit,

il

prcf(ï'as languóribus liberá-

ter' fan&as Vírg

EK»A'

$N EFefta Augul A -

5

ET

gi virgines

in ccel

éftes thesáuros m a

nus

)msamæ*

»., Afferéntur Re

po

eam, próxime ejus

erum deportavérunt.

AT (s

& Afferéntur tibiin llætitia $

.

evíta Lauréntius bo-

(

ïh*er U

& exultatióne.

:

um opus operátus eft.

, Spécie tua , & pulchritü-

g, Qui per fignum crucis

! CUv

dinetua inténde , prófpere

cacos illuminávit.

*

fch d

rocéde,& regna. Afferentur.

Oratio. D a nobis , quefue

" [

Glória Patri. Afferéntur.

IDus.

ut fuprà.

Tdejn

- In tertio No&urno , Ho-

Deinde. SS. Hippolyti &

T qa

miliain Evang. S fmile erit

Caffiani -

