fumet ómnia

* neque de-

fcéndet cum glória ejus.

confpéttu meo femper.

i

N on accípiam de domo tua

um

Q uiaánima ejus in vita 1p-

P

sius benedicétur : * confitébi-

vítulos * neque de grégibus

tuis hircos.

ï

V

tur tibi, cüm beneféceris ei.

uóniam mez funt

vomnes

df

I ntroibit usque in progénies

atrum fuórum:* & usque in

*

rzfilvárum , * juménta in

u

fnóntibus , & boves.

L.

A

ztérnumnon vidébit lumen.

X omo, cüm in honóre effet ,

C ognóvi ómnia volatília coe-

li : *& pulchritüdo agri me-

non intelléxit: * comparátus

eft juméntis infipientibus , &

cum eft.

S1 efuríero,non

d)icamutibi Q*

ij

símilis fa&tus eft illis.

meus eft enim orbis terrge ,

j

Afía. Magnus Dóminus , &

:

laudábilis nimis.

& plenitüdo ejus. -

:

!

V

"

Afía Deusdeórum.

N umquid manducábo carnes

Pfalmus 49.

taurórum ?. * aut sánguinem

!

1

hircórum potábo ?

Eus deórum Dóminus

Wi

locátus eft: * & voca-

I fnola Deo facrificid laudis:*

i

& redde Altiffimo vota tua.

ä

ln

wit terram.

E t ínvoca me in die tribula-

I

À folisortu usque ad occá-

)

fum :* ex Sionípécies decó-

tiónis : * éruam te , & hono-

dy

rificábis me.

t

ris ejus.

*

D eus maniféfté véniet :

Peccatóri autem dixit De-

| "W

us : *quare tu. enárras juftí-

W

Deus nofter , & non filébit.

Lenis in confpé&tuejus exar-

tiasmeas , & afsümis tefta-

N

méntum meum per os tuum?

)

défcet: * & in circüitu ejus

u veró odífti difciplinam: *

tempéltas válida.

& projecífti fermónes meos

|

A dvocábit coelum desür-

retrórfum.

fum : * & terram difcérnere

ulum fuum.

S i vidébás furem , currébas

|

E

óp

,

te illi Santtos e-

cum eo: * &cum adülteris

ongrega

ius : *qui órdinant teftamen-

ortiónem tuam ponébas.

Js tuum abundàvit malf-

J

tum ejus fuper facrificia.-

la

! Feria tertia ad—Laudes.

6 ;

M

quöu'umï;5

tia: * & lingua tua concin-

Ego autem ficut olíva fru-

i

nábat dolos.

Giíferain domo Dei, * fperá-

h

edens

advérsüs fratrem

viinmifericórdiaDei in etér-

I meug, &

[

num , & in feculum fzculi.

l itii

tuum loquebáris, & adver-

süs filium matris tuz poné-

.Confitébor tibi in feculum ,

"l tlllls;

bas fcándalum : * hzc fecífü ,

quia fecífti : * & expecábo

& tácui.

nomen tuum , quóniam bo-

1 tuisa'rgg

Altnis

xiftimáfti inique , quód ero

numeft in confpé&u SanQó-

tuisímilis ; *árguam te , &

rum tuórum.

&O

ftátuam contra fáciem tuam.

Afía, Deus deórum Dóminus

le d.

locütus eft.

intellígite haec,qui oblivifcí-

Ü g

mini Deum: * nequándo rá-

Per Annum ,y., lmmola

piat ; & non fit , qui erípiat

Deo facrificium laudis.

Áint om

Sacrificium laudis honorifi-

Natts:

tua.

». Et redde Altíffimo vota

n

càbit me:* & illiciter, quo

ofténdam illi falutáre Dei.

P:ro-uno Mart, y, Pofuifti

VOMUSOt

Pfalmus 51.

Dómine fuper caput ejus.

t

Uid gloriáris in malí-

. Corónam de lápidepre-

tia: *qui potens es in

tiófo.

dicam t

iniquitáte ?

Prop

luribus Mar—tyr'ibus ,

s tent

, Exültent jufti in confpé-

h

'T'ota die injuftítiam cogità-

u Dei.

vit lingua tua : * ficut novàá-

à

cábo can

cula acüta fecífti dolum.

, Etdele&éntur in I&titia.

Dilexífti malítiam fuper be-

;'sängqiac

Pro Confeffore Pontifice ,

nignitátem:* iniquitátem ma-

;, Elégit eum Dóminus fa-

atl

gis , quàm loqui zequitátem.

cerdótem fibi.

L)

Ad facri-

Q t t

Dilexífti ómnia verba prz-

ficándum ei hóftiam laudis.

die o

Pro Confeffore non Ponti-

cipitatiónis , * lingua dolófa.

ty &hülï

Proptéreà Deus déftruet te

fice

Os jufti meditábi-

infinem : * evéllet te , &

tur

i'aï):län

tiam.

, Et lingua ejus loquétur

emigrábit te de tabernáculo

im ]

tuo : & radícem tuam de ter-

3

judícium.

ij

ravivéntium.

Pro una Sancta ,

. Adju-

, iL

V idébunt jufti,& timébunt ,

vábit eam Deus vu

/

tu fuo.

, Deus in médio ejus , n

gt

& fuper eum ridébunt, & di-

D

01'11

cent : * Ecce homo , qui non

commoveébitur.

pþf uit

Deum

adjutórem

AD LAUDES

füum.

Afía,. Dele Dómine iniquitá-

arté

tem meam.

T

ii

.[mï

Sed fperávit in multitüdine

Ü

divitiárum fuárum, * & pre-

Píal. Miferére, . üt fup. 57-

)

n

váluit in vanitáte fua.

Afía, Salutáre.

du

Pfal-

D

-

Feria tertia ad Laudes.

Píalmus 42.

tabernáculum paftórur&.

dumol

Udica me Deus , & dif-

P rzcífa eft velut à texénte ,:

:;

m

vita mea: dum adhuc ordírer

cérne càufam meam . de

fjv

gente non fanQta:* ab hómi-

fuccídit me:- * de maneé uf-

ïrræ

(f

ne iníquo, & dolófo érue me.

que ad véfperam finies me.

m

uia tu es Deus fortitüdo

$ perábam usque ad mane , *

M

j J

mea: *quare me repulitti ?

quafi leofic contrivit ómnia

offa mea.

2

RUSI [9'

& quare trifüs incédo, dum

I

f nfulun

afflígit me inimícus.

De mané ufque ad veéfpe-

Emitte lucem tuam, & ve-

ram finies me : * ficut pullus

D

|

jl

ritátem tuam : * ipfa me

hiründinis fic clamábo , me-

deduxérunt, & adduxérunt

ditábor ut colümba.

j tl5

Á ttenuáti funt óculi mei, *

yth

in mentem fanttum tuum , &

l

Y

in tabernácula tua.

fufpiciéntes in excelfum.

n

Et introíbo ad altáre Dgi: *

D ómine vim pátior , refpón-

j

adDeum, qui letíficat ju-

de pro me. * Quid dicam ,

ventütem meam.

aut quid refpondébit mihi ,

ls

C onfitébor tibi in cíthara

u

cüm ipfe fécerit ?

Deus. Deus meus : * quare

Recogitábo tibi ommnes an-

[

triftis es ánima mea ? & qua-

nos meos * in amaritüdine

L

ánima meza.

r

re contürbas me ?

Sperain Deo, quóniam ad-

D ómine fific vívitur, & in

gt

w

huc confitébor illi: * falutáre

hml

1

tálibus vita fpíritus mel, cor-

vultus mei , & Deus meus.

rípies me ,

& vivificábis

Ms

Afía. Salutáre vultus meéi ,

me. * Ecce in pace amari-

Ti

& Deus meus. ÁAfía.

Ad te

tüdo mea amariffima.

fad

de Iuce vízilo Deus.

"Tu autem eruifti ánimam

H;m& [

Pfalmus.

eus Deus meus.

d

meam , ut non períret, * pro-

ut fuprà. r7.

jecífti poft tergum tuum

um

fa. Cun&s diébus.

ómniapeccáta mea.

| Tu Ch

uia non inférnus confité-

: Tümi

Cantictl Ezechiee, Ifaize 38. b

Go dixi : In dimídio

bitur tibi, neque mors lau-

: Tufl

dábit te : * non expe&tábunt ,

! Win

4diérum meórum * va-

dam ad portas ínferi.

qui:. defcéndunt in lacum ,

la]

Q ugsívi

resífduum annó-

veritátem tuam.

:

A

rum meórum:* dixi : Non

V ivens vivens ipfe confitc-

[:ux! ï

vidébo Dóminum Deum in

bitur tibi., ficut & ego hó-

M

terra vivéntium.

l

die: * pater filiis notam fà-

Non afpíciam hóminem ul-

ciet veritátem tuam.

jl

tra, * & habitatórem quiétis.

Dómine falvum me fac, *

li

K

G enetátio mea abláta eft , &

& pfalmos noftros cantábi-

VU

eonvolüta eftà me , * quafi

Tmus

Feria quarta ad Matutinum.

Y

um

müs cun&is diébus vite no-

AdiBenedictus;-A

nas.

F

W

Eremt nobis Dfis c

ornu

ntip

fä

Ts

Iaf

firz in domo Dómini.

M

Afa, Cun&is diébus vite

tis , in domo David puüeri füi,

j

noftrz falvos nos facDómine.

lram

L

Preces ,quando dicuntur;

Aíía. Ommnes. Angeli ejus

habcmur fupra'Feria 1i; /.59»

SQUe d mgm

Jaudáte Dóminum de coelis. | F

B.

.

conmm (

Pfalmus. L, audáte Dóminum

Ad Matutmum.

de coelis. 19.

Inmtatm j n manu tua Dó-

ü;ue il vj

Capitulum. Rom. I2.d

mine , .* Omnes fines terrg.

ICU

x preceffit ; dies au-

Pfalim. V enite,exultemus. 2«

amabo

ï

IN

tem

appnopmquawt.

T

Abijciámus ergo ópera tene-

Erum C);"eator opnme .

uf 1j

brárum; & induámur arma

H

Re&órque. nofter afplce-

exdfm,

lucis.

Sicut in.die honéfte

Nos àquiete nóxia

gmor,refpon.

ambulc.mus.

Merfos fopóre líbera.

ll dem .

Hymnus.

'efan&te Chnfte,pofmmus,

Id v

Les diéi nüntius

Ignófce culpis ómnibus :

it?

Lucem.

; propínquam

Ád confiténdum sürgimus ,

] m s

præcmlt

Morásque noétis rümpimus,

Amaritiy

Nos excitátor méntium

Mentes manüsque tóllimus

Jam Chriftus ad vitam vocat.

Prophéta ficut nó&tibus

ür, &t

A uférte , clamat , léctulos ;

Nobis geréndum przcipit , :

0516l CU

JEgro fopm e defides :

Paulusque geftis cénfuit,

vimficdbr

C athue reéti,ac sóbrii

WVides malum ,

quod féci-

DP

Vigilàáte : jami fum próximus.

mus :

If

efi

efum ciámus vócibus ,

Occülta noftra pándimus :

fl inum

lentes , precäntes , sóbrii

Preces geméntes fündimus ,

CM

Inténta fupplicátio:

Dimítte , quod peccávimus.

Dormíre cor mundum vetat.

prafta , Patér piíffime,

um fulf

Iv

'TYu Chrifte fomnum dífcute :

Patríque compar Unice,

mus a

"L urumpe no&is víncula

Cum Spíritu Paráclito

- Tu folve peccátum vetus ,

Regnans per omne fæculum,

i

Novümque lumen íngerc.

Amen.

Deo Patri fit Gloma,

Af ia Avértt Dommus.

j m v

Ejüsque foli Filio ,

Pfalmus 52.

(e of

Cum Spfritu Paráclito ;

Ixit insípiens in - corde

Nunc, & per omue facu-

D

fuo

* Non eít Deus.

&80'0 i

lum.

- Amen.

um

Corrüpti funt , & abominá-

Repletl fumus mané mi-

biles. fa&ti funt. in iniquitá-

i

icórdia tua.:

Ws

.Exültà-

tibus: *non eft, qLu táciat

me i

bonum. :

y d

;

vimus, & delectáti fumus."

EA4

E«eus

mll)

Feriaquarta ad Matutintum.

TE

i:)-sz;us de coelo

profpéxit fu-|fuper me: * & contexérunt

W A

per filios hóminum : * ut vi-

me ténebrz.

deat, fi eft'intélligens , aut

Et dixi

Quis dabit mihi

^

)

us

rcquirens Deum.

pennas ficut colümbz, * &

gt

Cymnes declinavérunt , fi-

volábo , & requiéfcam ?

7)

snul inütiles fa&ti f(unt: * non

E. ece elongávi fügiens : * &

manfi in folitüdine.

g P

eft , qui fáciat bónum , non

j

v

eft usque ad unum.

Expectábam eum;qui falvum

p q

mefecit , * àpufillanimitáte

Ullï

QNónne fcient omnes 4 qui

NU

operántur iniquitátem.: *qui

fpíritus ,' & tempeftáte.

dévorant. plebem meam ut

Precípita Dómine , dívide

! -'nb

W

cibum panis ?

L

r

linguas eórum : * quóniam

Deumnon invocave

ruht d

vidi iniquitátem , & contra-

(gm

jlic trepidavérunt timóre ,

dictiónem in civitáte.

þquS :

qise|

iC

ubi non erat timor.

D ie ac noGe circümdabit

uóniam Deus

diffipávit

eam fuper muros ejus iní-

gt

LU

t

a eórum , qui homínibus

quitas : * & labor in médio

h

j

placent : * confüfi funt, quó-

ejus , & injuftítia.

niam Deus fprevit eos.

E t non defécit de platéis

at

uis dabit ex Sion falutáre

ejus * usüra , & dolus.

du

uóniam fi inimícus meus

Yrael ? * cüm convérterit

qnü

Deus

captivitàtem — plebis

maledixíffet mihi, * fufti-

tind

fuz ,exultábit

nuíffem ütique.

Tumt

Jacob & lætä—:

biturIírael.

Etfiis,qui óderat me , fu-

| n

Pfalmus 54.

perme magna locütus fuíf-

Trsi

T* Xàáudi Deus oratiónem

&i

fet : * abfcondífiem me fórfi-

-4meam , & ne defpéxeris

*

tan ab eo. -

a

deprecatiónem meam

'f'u veró homo unánimis : *

Ml

intéÉnde mihi ,. & cxáudi

dux meus , & notus meus.

: bt

ine.

ui fimul mecum dulces ca-

Contriftátus fum in exerci-

piébas cibos: *in domo Dei

tatióne mea: * & conturbátus

ambulávimus cum consénfu.

& Mfb

fum à voce inimíci , & à tri-

Véniat mors fuper illos: * &

l

bulatióne peccatóris.

defcéndant in infi

uóniam declinavérunt in

ventes.

c'rnum vif

im

Ti

fhe iniquitátes: * & in ira

uóniam nequítiz in habita-

u

l

moléfti erant mihi.

culis eórüi,* in médio eórum.

N

Cor meum conturbátum eft

Egoautem ad Dcum clamá-

i

inme: * & formído mortis

vi: * & Dóminus falvábit me.

Il

cécidit fuper me.

V éfpere, & mané, & me-

D

VTimor& tremor venérunt

& annuntiá-

ln

riQie narpäbo y

bo:*

N

5

i

Feria quarta ad Matutinum.

* &mm"t

bo:* & exáudiet vocem

timébo;quid fáciat mihi caro.

meam.

'[ota die verba mea exe-

Qd üj,

colümbæ,i

Rédimet in pace ánimam

crabántur : * advérsüm me

omnces cog

CQf

meam ab his , qui appropín-

malum.

jtatiönes eörgm in

?i fügims :.'

quant mihi : * quóniam inter

d

multos erant mecum.

Inhabitábunt,& abfcóndent:*

ATRU b

j

L

]

Exáudiet Deus, & humilià-

ipfi calcáneum meum obfer-

bit illos,* qui eft ante fzecula.

vábunt.

Buflrigs

Sicut fuftinuérunt ánimam

at

TNon enim eft illis commutá-

tio , & non timuérunt De-

meam,pro nfhilo falvos fà-

ln , (

um : * exténdit manum fuam

cies illos : * inira pópulos

T Quiyy.

in retribuéndo.

:

l ( COf

confringes.

C ontaminavérunt teftamén-

D eus, vitam meam annun-

j

tum ejus , divífi funt ab ira

Eu

tiávitibi : * pofuífti làcrymas

vultus ejus: * & appropin-

meas in confpé&u tuo.

IU us j

quávit cor illíus.

Sicut & in promiffióne tua: *

li

MURRU

Ivollíti funt (ermónes ejus fu-

tunc converténtur

inimíci

er óleü: * &ipfi funt jácula.

mei retrórfum.

td i

a€ta fi

er Dóminum curam

dolus,

U

]In quacümque die invocáve-

tuam

r

ipfete enütriet : *| rote: * ecce^cognóvi , quó-

TCUS

, *l

non dabitin etérnum flu&tua- | niam Deus meus es.

tiónem jufto.

n Deolaudábo ver

2

bum, in

'T uveró Deus dedüces eos * | Dómino laudabo fermónem:*

m ,f

in püteum intéritus.

in Deo fperávi , non timébo ,

cütus f

V iri sánguinum,& dolófi non

uid fáciat mihi homo.

mmefij

:

?

dimidiábunt dies fuos : * ego

n me funt Deus votatua , *

autem fperábo in te Dómine.

ize reddam laudatiónes tibi.

yhnim:

Aíia, Avértit Dóminus cap-

Q

uóniam eripuiftüi ánimam

Quus mb

tivitátem plebis fuz.

meam de morte, & pedes

yn dilit

Afía. Quóniam.

meos de lapfu ; * ut pláceam

ol

Pfalmus 53.

coram Deo inlümine vivén-

gamét

Iferére mei Deus , quó- | tium.

Píalmus 56.

M

plam conculcávit me

Iferére mei Deus , mi-

«l

um V

homo : * tota die impügnans

Lferére mei: * quóniam

tribulávit me.

inte confidit ánima mea.

jn hi

C onculcavérunt me inimíci| E tin umbraalárum tuárum

ljo r

mei tota die;* quóniam multi | fperábo, * donec tránfeat iní-

bellàntes advérsüm me.

.quitas.

n Qu

j

A baltitüdine diéi timébo : *

; lamábo a

d Deum äïtifï' :

j

151&

ego veró in te fperábo.

mum :* Deum , qui bencte-

g

in Deo laudábo fíermónes! cit mihi.

M ifit

k

mcos,in Deofperávi:*non E 5

l

«

Feria quarta ad Matutinum.

Mifit de ecelo , & liberávit

Etenim in corde iniquitátes

N

me:* dedit in oppróbrium

operàmini:* in terra inju-

ii lmqu

conculcántes me.

ftítias manus veftre .concín-

"

At

Deus mifericórdiam

nant.

Mifit

i

fuam, & veritátem fuam , *

Alienáti funt pet:catöres à

vulva, ertavérunt ab üte-

u

t

& erípuit ánimam meam de

«

médio catulórum leónum :

ro : * locüti funt falfa.

æ&i

dormívi conturbátus..

E uror illis fecündüm fimili-

j

«NU,D

F ílii hóminum,dentes eórum

tüdinem ferpéntis : * ficut

J g

arma & fagítte : * & lingua

áfpidis furdg , & obturántis

córum gládius acütus.

áures fuas.

aQ

E.xaltáre fuper coelos Deus:*

Quz non exàáudiet vocem

h

& in omnem terrá glória tua.

incantántium : *. & venéfici

incantántis fapiénter.

(

Láqueum paravérunt pédi-

bus meis : *

& incurvavé-

D eus conteret dentes eórum

H

m

runt ánimam meam.

F

"

srcuh

in oreipsórum : * molas leó-

Fodéruntante fáciem meam

num confringet Dóminus.

A

À d niíhilum devénient . tan-

U al

W

fóveam:*& incidéruntin eam:

*

Parátum cor meum Deus ,

quam aqua decürrens :

in-

Qonyam

arátum cor meum : * can-

téndit arcum fuum donec

1[[

j

tábo , & pfalinum dicam.

infirméntur.

ioi

&

Exürge glória mca , exürge

Sicut cera , que fluit , aufe-

faltérium & cíthara: *.exür-

réntur : * fupercécidit ignis ,

hd

am dilüculo.

& non vidérunt folem.

ff

C onfitébor tibi in pópulis

Priiüsquam intelligerent fpi-

! gnáy

na veftra rhamnü : * ficut vi-

st

Dómine: * & pfalmum dicam

tibi in Géntibus.

véntes.fic in ira absórbet eos.

Jus (

Q uóniam magnificáta eft. us-

L xtábitur juftus , cüm víde-

ii

que ad. coclos mifericórdia

rit vindí&tam:* manus fuasla-

T

At D

tua, *. & usque . ad: nubes

vábit in sánguine peccatóris.

véritas tua.

Et dicet homo: Si ütique eff

D

Exaltáre fuper coelos Deus,*

fru&us jufto : * ütique eft

(

i

& fuper omnem terram gló-

Deus jüdicans eos interra.

K

ria tua.

Pfalmus;58.

du

Afía, Quóniamin te confidit

Ripe me de inimícis meis

|

"^

ánima mea.

4

k

Deus.meus , * & ab in-

i

;

Afía, Jufta judicáte.

furgéntibus in me libera me.

j

Pfalmus. 57.

Eripe.me de operántibus ini-

(ü

] veré ütique juftítiam

quitátem : * & de viris sán-

(

i

ey

.

.

Joquímini

* reQta judi-

guinum falva me.

l

Tl

Quia ecce cepérunt ánimam

cáté fæl.iihövminuvm.

ine-

Tf

I

* ln

Feria quarta ad Matutinum.

*

*

Q

,

meam : * irrüérun

Et fc

lent, 'qu1

a Deus dominá-

fttm

M

t in -nic

fortes.

bitur Jacob,*& finium terrae.

Neque infquitas mea , ne-

Converténtur ad véfperam ,

: g

que peccátum meum Dómi-

& famem patiéntur ut ca-

N

nes:*& eircufbunt civitátem.

MU d

ne :* fine iniquitáte cucürri ,

1f

fi

& diréxi.

1 pfi difpergéntur ad rnandu-

E xürge in occárfum meum,

cándum: * fi veró non füerint

Udim j«

& vide: * & tu Dómine Deus

faturáti , & murmurábunt.

li, *

virtütum , Deus Ifrael.

V olty

l

Ego autem cantábo fortitü-

Inténdead vifitàndas omnes

dinem tuam : * & exultábo

Géntes : * non mifereàáris

mané mifericórdiam taam.

(le Yoc

ómnibus , qui operántur ini-

Quia'fattus es fufcéptor

Venel

u

itátem.

li,

meus , * & refügium meum ;

Ó

Converténtur ad véfperam ,

in die tribulatiónis meg.

Rs

& famem patiéntur ut canes:*

A djütor meus tibi pfallam ,

"tl j

& circuíbunt civitátem.

quia Deus fufcéptor meus

Ü

Ecce loquéntur in ore fuo .

es: * Deus meus mifericór-

[j

2

& gládiusinlébis eórum: *

dia mea.

T05* n

uóniam quis aüdívit ?

qum d

Afia. Jufta judicáte filii hó-

t tu Dómine deridébis eos:*

minum.

ad níhilum dedüces omnes

Afia. Da nobis.

lit , af

Gentes.

Pfalmus 59.

Itj

Fortitüdinem meam ad te cu-

Eus repulífü nos , &

V.

ftódiam, quia Deus fufcéptor

D

deftruxííti nos ,* irátus

rett fpi-

meus es : * Deus meus, mife-

es , & misértus es nobis.

Mieut.

ricórdia ejus pravéniet me.

Commovífti terram , & con-

Qroet d

Deus ofténdet mihi fuper

turbáfti eam:* fana contritió-

m

inimícos meos, ne occídas

nes ejus . quia commóta eft.

eos* * néquándo oblivifcán-

mb lus

Oftendífi pópulo tuo: du-

peccatön.a

'

tur pópuli mei.

ra : *potàáfti nos vino com-

Difpérge illos in virtüte tua:*

»unétiónis.

ii

üiu a

& depóne eos proté&tor meus

b

edífti metuéntibus te fig-

Dómine.

nificatiónem: * ut fügiant à

Il |

:

!

D elí&tum oris eórum , fer-

fácie arcus.

mónem labiórum ipsórum : *

Utliberéntur dilé&i tui : *

chismeïs

p

& comprehendántur in fu-

falvum fac déxtera tua , &

érbia fua.

exáudi me.

m

tibus i""

Ut de execratióne & mendaá-

D eus- locütus eft in. fancto

cjo annuntiabüntur in con-

fuo ; * Laetábor , & partíbor

viri ^

ummatióne: * in ira confum-

Síchimam : & convallem ta-

matüónis , & non erunt.

bernaculórum metíbor.

r

f

.M eus

6

s IP[I

Feria quartaad Matutinum.

Mius eft Gálaad , & meus| fpé&u Dei : * mifericórdiam,

n

eft Manáffes: * & Ephraim|& veritátem ejus quis re-

y

jr

us

fortitüdo cápitis mei.

quíret ?

L

ida Rex meus : * Moab ol-] Sic pfalmum dicam nómini

j

j

i

tuo in fzculü faeculi:*ut red-

afpei mese. ^

il app[

jnldumzam exténdam cal.

dam vota mea de die in diem.

"

ceaméntum meum : * mihi

Afa,Da nobis Dómine au-

D

W

alienígene subditi funt.

xilium de tribulatióne.

yn 6

uisdedücet me in civitá-

Aiía. NónneDeo.

j

j

j

rl

tem munítam ? * quis dedü-

Pífalmus 6r. -

m

nne Deo fubjé&tà erit

cetme usque in Idumaam ?

j

N ónne tu Deus , qui repulí-

N

nima mea ?

* ab ipfo

li

T

ftinos?* & non egrediéris

enim falutáre meum.

]

AT

l

Deus in virtütibus noftris ?

Nam&ipfe Deus meus, &

j

D a nobis auxílium de tribu-

falutáris meus

* fufcéptor

i

latióne : *quiavana falushó-

meus ,non movébor ámpliüs.

qien

minis.

uoüsque irrüitis in hómi-

nem : * interficitis univérfi

figg

$ n Deo faciémus virtütem : *

m

& ipfe ad níhilum dedücet

vos : tanquam parícti incli-

tribulántes nos.Pfalmus 60.

náto, & macérie depülfe ?

Qwae

u

Xáudi Deus deprecatió-

V'erümtamenprétium meum

nem meam

* inténde

qut

cogitavérunt repéllere , cu-

FA

oratióni mez.

cürriin fiti: * ore fuo be-

Afinibus terre ad te clamà-

nedicébant , & corde fuo ma-

f

st

yi: * dum anxiarétur cor me-

ledicébant.

um , in petra exaltáfti me.

V'erümtamen.Dco fubjééta

; [

efto ánima msa

u

j

D eduxífti me , quia fattus es

* quóniam

Y

fpes mea: * turris fortitüdin

ab ipfo patiéntia mea.

$

is

'!

l

à fácie inimíci.

Quiaipfe Deus meus , & Sal-

f,

?

(

Inhabitábo

in tabernácul

vátor mcus : * adjütor meus ,

lefec

tuo in fzcula: * prótegar in

non emigrábo.

|

l

ftio.

velaménto alárum tuárum. -

In Deofalutáre meum

,,&

| du

Q uóniam tu Deus meus ex-

*

glória mea : * Deus auxilii

|

I

audiftüi oratiónem meam

mei , & fpes mea in Dco eft.

dedifti haereditátem timénti-

| W

Speráte in eo omnis congre-

us nomen tuum,

gátio pópuli, effündite coram

ij

1

Dies fuper dies regis adji-

illo corda veftra, * Deusad-

| d

T

n

cies : * annos ejus usque in

iütor nofter in aetérnum.

diem generatiónis, & genera-

erümtamen vani filii hó-

)

(

J

tión!s.

minum , mendáces filii hó-

Pérmanetin etérnum in con-

minum in ftatéris : * ut de-

V

cípiant

!

n

Feriaquarta ad Matutinum.,

Wieri

Et

annuntiavérunt ópera

cípiant ipfi de vanitáte in id-

'um.

.

" W

Í

Dei: * & facta ejus intellexé-

3

Nolíte fperáre in iniquitáte

runt.

li d][am

& rapínas nolíte concupífce-

L, etábitur juftus in Dómino,

( (oni

|

re : * divítiae fi áffluant. nolí-

& fperábit in eo, * & lauda-

Adedeii

te cor appónerc.

,

büntur omnes re&i corde.

85 Df

Semel locutus e

( Deus,

Afíia. Nónne Deo fubjéta

Df

duo hzc audivi , quia poté-

erit ánima mea.

« UR

ftas Dei eft, & tibi Dómine

Afía.

Benedícite.

TU (j

mifericórdia ; * quia tu. red-

Pfslmus 6s.

O

des unicuíque

juxta ópera

Ubiláte Deo omnis terra ,

IEPy

fua.

Pfalmus 63.

pfalmü dícite nómini ejus:*

IU

* Xàudi Deus oratiónem

* date glóriam laudi ejus.

Desmens, |

meam , cüm déprecor:*

D fcite Deo, quàm terribília

àtimóre inimíci éripe áni-

funt ópera tua Dómine ! * in

5 :"lfipi

inam meaim.

multitüdine virtütis

tua

D

Ts m

P rotexífti me à convéntu

mentiéntur tibi inimíci tui.

fierüs visel

malignántium: * à multitüdi-

O mnis terra adóret te, &

- parieno

neoperántium iniquitátem.

pfallat tibi : * pfalmum di-

ig dopili:

uia exacuérunt ut gládium

cat nómini tuo.

linguas füas: * intendérunt

Veníte , & vidcte ópera

Féium met

Dei :* terríbilis in consiliis

péllere,

arcum remamáram , ut fagi-

ore fuo i

tentin occültis immaculatíi.

fuper filios hóminum.

S übitó fagittábunt eum , &

Qui convértit mare in ári-

ordefuo t

non timébunt , * firmavérunt

dam , in flümine pertransí-

fibi fermónem nequam.

bunt pede : *ibi letábimur

J fübjd

N arravérunt , ut abfcónde-

in ipío.

, qUölïiï

ul dominátur

in virtüte

i.

rent láqueos : * dixérunt :

Quis vidébit eos ?

fua in etérnum , óculi ejus

as d

*

fuper Gentes refpíciunt : *

$ crutáti funt iniquitátes

afjtr m

defecérunt fcrutántes fcru-

qui exáfperant , non exal-

tínio.

téntur in femetípfis.

;e p f/&

"

À ccédet- homo ad cor al-

Benedícite

Gentes Deuri

Tus AUA

tüm: * & exaltábitur Deus.

noftrum: * & auditam fàci-

n d

Sagítee parvulórum fa&e

te vocem laudis ejus. -

n umf

funt plage eórum : * & in-

Qui pófuit ánimam meam

ii d

firmátz funt contra eos lin-

ad vitam: * & non dedit in

: * ais

ua eórum.

J

commotiónem pedes meos.

I

térum

onturbáti funt omnes , qui

OQuóniam probáftüi nos De-

qi I

vidébant eos: * & tímuit

us:* igne nos examináfüi ,

"

Qmnis hormo.

éntum.

"j

g]

flch examinátur areg

d

)À

: nd u-

c)plïm

d

Feria quarta ad Matutinum.,

U

Induxifü nos in láàqueum ,

te nómini ejus

* jiter fácite

jf

pofuifti tribulatiónes in dorfo

ei , qui afcéndit fuper occá-

fum : Dóminus nomen illi.

|

n*-m

noftro ; * impofuífti hómines

j

u

fuper cápita noftra.

Exultátein confpé&tu ejus *

rmwm

'] ransívimus perignem , &

turbabüntur à fácie ejus, pa-

j

aquam :* & edüxífti nos in

trisorphanórum, & jüdicis

Y

viduárum.

Mflls ]

refrigérium.

.

y

Íntroíibo in domum

'fua.m in

Deusinloco fantcto fuo , *

holocáuftis: * reddam tibi

9

Deus , qui inhabitáre facit

w* fa

vota mea , que diftinxérunt

uníus moris in domo.

uiedücit vinétos in. forti-

ii

làbia mea.

Etlocütum eft os meum , *

tüdine,* fimiliter eos , qui

WW

^"

in tribulatióne mea.

exáfp

erant, qui häþätaut in

|

fl

H olocáufta medulláta óffera

fepülchris.

tibi cum incénfo aríetum : *

Deus cüm

egrederéris in

me(h«

ófferam tibi boves cum hircis.

confpéGu pópuli tui , * cüum

j!

V eníte,audite, & narrábo ,

pertransíres in desérto.

D

omnes,qui timétis Deum , *

"T erra mota eft ; étenim coe-

uantafecit ánimee mea.

li diftillavérunt à fácie Dei

j

i

m

D

d ipfum ore meo clamávi*

Sínai, * à fácie Dei Ifrael.

Y

J

& exaltávi fub lingua mea.

PlIaviam voluntárian fegre-

Iniquitátem fi afpéxi in cor-

gàbis Deus hereditáti tueg : *

p

lt

de meo, * non exáudiet Díis

r

& infirmáta eft , tu veró per-

P roptéreà exaudivit Deus, *

fecífti eam.

p

A nimália tua habitábunt in

i

& atténdit voci deprecatiónis

mea.

ea : * paráfti in dulcédine tua

iil

a

!I

B enedi&tus Deus , * qui non

àuperi , Deus,

áamóvit oratiónem meam , &

b

óminus dabit verbü evan-

A

rdiam fuam à me.

[2

elizáàntibus,* virtüte multa.

jl

mifcæicö

[

Pfalmus67.

R

ex virtátum dilé&ti dilé-

tU

TU

Xürgat Deus , & diffi-

Qi; * & fpeciéi domus divi-

E

péntur inimíci ejus : *

dere fpólia.

if

$1 dormiátis inter médios

!l

i

& fügiant , qui odérunt eum;

à fácie ejus.

cleros , penne colümba de-

hs,il

Sicut déficit fumus , de-

argentát:: , * & pofterióra

| äïïm'

ficiant : * ficut fluit cera à fá-

dorfi ejus in pallóre auri. -

B

Dum difcérnit coeléftis re-

€ie ignis, fic péreant

pecca-

l

tóres áfácie Dei.

ges fuper eam , nive dealba-

ü

fr

Etjufti epuléntur , &exul-

büntur in Selmon : * mons

tentin confpéttu Dei : * &

Dei ; mons pinguis.

hi

dele&téntur inlIetítia.

ons coagulátus , mons

li

pin-

C antàte Dfï'o » pfalmua díci-

hi

Il

Feria quarta ad Matutinum.,

"df

i

pinguïä: *

quid tulpica-|1 bi. Bénjamin Adolefcéntu-

U

lus , * inmentis exceéffu.:

m h

mini montes coagulátos ?

M ons , in quo beneplácitum |P ríncipes Juda , duces eó-

| Vf

l

eft Deo habitáre in eo : * éte- | rum : * príncipes Zábulon ,

Vg

nim Dóminus habitàbi

tx in fi-

príncipes Néphthali.

ln l lïlii

nem.

WA

Mianda Deus virtàti tue : *

Currus Dei decem milli-jconfirma hoc Deus , quod

) rïHHO qu

bus mültiplex , míllia lgtán- | operátus esin nobis.-

Ui

tium : * Dóminus in eis in A templo tuoin'Jerüfalem, *

1 dbny,

Sina in fancto.

tibi ófferent Reges münera.

Tl

lts i fi

À fcendífti in altum ; cepífti |I ncrepa feras aründinis, con-

[er Q

captivitátem : * accepífü do-| sregátio taürórum in vaccis

1 bt

na in hóminibus.

pépulórum: * ut exclüdant

E tenim non credéntes , * in.

ho

cos,qui probáti funt argénto;

ilbrtrs i

habitáre Dóminum Deum.

D íffipa. Gentes , qua bella

PUh ma* Ql

B enedí&tus Dóminus die quo-

volunt : vénient legáti ex

degn

tídie : * prófperum iter fáciet

/Egypto : * /Ethiópia prevé-

; Ginue

nobis Deus falutárium no-

nict manus ejus Deo.

ftrórum.

Ed f li

Aegna terre,cantáte Deo : *

Jer íra

D eus nofter , Deus falvos fa-

sállite Dómino.

ciéndi : * & Dómini Dómini

irim f

1 p

sálite Deo , qui afcéndit

ditáti g.

éxitus mortis.

fuper ccelum coeli , * ad

V erümtamen Deus confrín-

Oriéntem.

il Vero p

get cápita inimicórum fuó-

E cce dabit voci fu& vocem

bitibunt

rüm : * vérticem capílli per-

virtütis : date glóriam Dco

ambulántium in delictis fuis.

üdc&dine t

fuperlIfrael, * magnificéntia

D ixit Dóminus : Ex Bafan

ejus, & virtus ejus in nübi-

;

convértam , * convértam in

bus.

í

verbti t

jüte ml

rofüándum maris.

IMirábilis Deus in San&is

tintingátur pes tuus in sán-

fuis , Deus Ifrael ipfe dabit

üidi d

domis di

guine; * lingua canum tuó-

virtütem,& fortitüdinem ple-

rur ex inimícis , ab ipfo.

bi fus : * benedíttus Deus.

Afia.

Benedicite Gentes De-

i nddis

V 1dérunt ingréffus tuos De-

us , * ingréffus Dei mei , Re-

um noftrum.

junie d-

is mei , qui eft in fan&to.

Per Annum , Y Deus vi-

aftentn

e f

B

r&venérunt príncipes con-

tam meam annuntiávi tibi.

jün&i pfalléntibus , *in mé-

*. Pofuífü làcrymas meas

vlds t

ye dei

dio juvenculárum tympani-

in confpé&u tuo.

ftriárum.

Pro uno Martyre, y« Ma-

: n

In Eccléfüs benedfícite

- Deo

M

gna eft glória ejus in falutári

Dómino , * defóntibus Ifracl.

tuo.

!

g

y -Glé-

pin-

o

- Feria quarta ad Laudes,

tua , accínttus poténtía: * qui

T,

"

, Glóriam & magnum decó-

Aj

rem impónes fuper eum.

contürbas profündum maris ,

,

Pro

fonum flüttuum ejus.

m H

æil

uribus Martyribus ,

') urbabüntur Gentes, & ti-

fs

y. Ju

autem in perpétu-

!

um vivent. ; Etapud Dó-

mébunt , qui hábitant térmi-

j Yo

minum eft merces eórum.

nos, à fignis tuis; * éxitus ma-

4f

]i

IPro.Confeffore Pontifice ,

tutíni & véfpere delectábis.

"

y»

u es. Sacérdos in s&tér-

ifitáfli terram, & inebriáfti

ï

Jid

num. z. Secündüm órdi-

eam : * multiplicáfüi locuple-

i

wmïM&

nem Melchífedech. .

táre eam.

g

Pro Confeffore non Ponti-

umen Dei replétum eft

y wa

D

y

fice, y.

ex Dei ejüs in

aquis , paráfti cibum illó-

d

corde ipsíus. s. Et nonfüp-

rum : * quóniam ita eft pre-

"

arátio ejus.

plantabüntur greffus ejus.

"

iPro una Sancta ,

$

Elégit

ivosejus inébria, multipli-

|

|'S

eam Deus, & preelégit eam.

l

ca genímina ejus: * in ftillicí-

P

in

, ln tabernáculo fuo habi-

diis ejusIztàbitur germinans.

1

lW

táre facit eam.

enedíces coróna anni be-

o

AD .LAUDES,

nignitàtis tuzg: * & campi tui

!

du

W

Afía.

Ampliüs lava me Dó-

replebüntur ubertáte.

j

DI

mine ab injuftítia mea.

inguéfcent Ífpeciófa desér-

ti ,* & exultatióne colles ac-

f

Píalm. M iferére. 57.

(redi

Aíia. Ledecet. Pfalm.64.

cingentur.

Of

Edecet Hymnus Deus

ndüàti funt arífetes óvium ,

in Sion: * & tibi reddé-

& valles

abundábunt . fru-

"Mi

VI"K

a

tur votum in Jerü(alem.

ménto ; * clamábunt , étenim

Éxáudi oratiónem meam : *

hvmnum dicent.

D j

pily

ad te omnis caro véniet.

Afi« 'Te decethymnus Deus

Uts

VX erba iniquórum pravalué-

in Sion.

nde

Lábia mea laudábunt

ls

jl

runt fuper nos : * & impietá-

Dóm

tibus noftris tu propitiáberis.

te in vita mea , Deus meus.

Pfíalm.

eus Deus meus *

li

Beátus, quem elegífti , &

ifer

affumpsífti : * inhabitábit in

ad te de luce. 17.

l

)

átriis tuis.

5a. Dóminus judicjbit.

Cantücum Anna. r. dteg. 2.

V,

Replébimur in bonis domus

1 CBW

tua : * fanttum eft tenplum

Xultávit cor meum in

tuum , mirábile i &quitáte.

Dómino, * & exaltátum

Ti

i

eft cornu meum in Deo meo.

Di

Exáudi nos Deus falutáris

Y

nofter, * fpes ómnium finium

Dilatátum eft os meum (fu-

n

terra , & in mari longe.

per inimícos meos; * quia

lin

P'eeeparans montes in virtüte

uo.

|

læþäta fum in falutàri t

on

ii

à

li

N

]u m

Feriaquarta ad Laudesz.

U Nen eftfan&us, ut eft Dó-| Regifuo , * &

xg

fi

TM

JU,

minus :neque enim eft álius

| cornu Chrifti fui. :

| gbliiä;þit

Dtu Gemes

| extrate ,* & non . eft fortis

Afía.

Dóminus jud

aE

icábit

qui li

l& .ficut Deus notter.

fines terrz. ÁAííz Coeli coe-

us

]

U -N olíte. multi

lórum laudáte Deüm.

[:

D

plicáre , lo.qui5

lii fublímia, * gloriántes.

Pfalmus. I, audát

"U. Receédant vétera de ore ve-

decoelis. 19.

5

4

e Dninum

z

tulu

m.

Diifils ftro; quia Deus fcientiàárum

" Kom. r3.

Dóminus eft, * &ipfi pra-

Cagi

X precéfüt, dies au-

!mig parantur cogitatiónes.

tem

appropinquávit.

4 gj j ^ À rcus

fórtium — fuperátus

Abijciámus ergo ópera tene-

[li,imf[geüpn u*eflt, * & infirmi accíncti funt

bgjrum, & induámur arma

.YODOrc.

lucis. Sicut.in die honéíte

ambulémus.

É&sjy Repléti priüs , pro pánibus

FHymnus.

tis^tltli

felocavérunt: * & famélici

Ox , & ténebre, &

j faturáti funt.

nübila $

D

D

€ri

,

wj Donec ft

ilis péperit plá-

Confüfa mundi , & türbida

: "h ag

rimos: * & quae multos ha-

Lux intrat : albéfcit pólus :

Ibertite

bébat filios ,infirmáta eft.

Chriftus venit : difcédite.

peciól d

óminus mortíficat , & vi-

Calígo terve fcínditur

1óne coll:

víficat , * dedücit ad ínferos ,

Percüffa folis fpículo ,

Rebüsque jam color redit, :

fetes óVitm

Dóminus páupererm facit , &

Vultu niténtis síderis.

wibux. f

ditat , * humíliat , & süblevat.

'T e ; Chrifte,folum nóvimus:

iunt &t

Süfcitat de pülvere egé-

Te mentepura & símplici ,.

li

num ,* & de ftércore élevat

Flendo ; & canendo , .qua-

áuperem.

fumus ;

thymnuslk :

Ut sédeat cum princípibus *

Inténde noftris sénfibus. -

& sólium glóriz téneat.

$ unt multa fucis íllita ,

e ld

.Dómini enim funt cárdines

uz uce purgéntur tua ,

, Ditsr

n

T

uvera lux coeléftium

Dur ab

rre,* & pófuit fuper eos

orDem.

Vultu feréno illüámina.

r

Pedes San&órum fuórum fer-

