mhus , vinculórum terréne

Itus ádmodum, puer

&

v

hujus ac temporális vitz fo-

W 1ínfcio patre báptizátus

lütio , atque ab humánis ne-

eft': quod cüm ille refcivif-

mífit , qug

$óuis liberátio , pcr quam,

fet ? nihil préter

. filium

Pefta Junii, 25

ld

m?&ï à Chriftidna reli

gióne

re tonítrua , fülgura , magnís

n

removéret. Qua in voluntàáte

que terreemófus fuére , qui«

J

i

eórum corrué-

permanentem , Valeriáno jü-

bus templa -

d

dici verbéribus caftigandum

runt , & multi oppréffi funt«

]u

trádidit.

Sed nihilóminus in

Eórum relíquias Floréntia.,

f

fenténtia

ftens , patri

nóbilis fémina , unguéntis

ü

rédditus e

A

Sed dum eum

condítas honoríficé fepelívité

E

ater gráviüs puníre cógitat ,

e Deum laudámus. 16.

0

DIE XVIII.

UNHI.

Vitus Angeli mónitu, comíti-

Ü

bus Modéfto & Cre(céntia

SS. Marci &

arcelliani

]

ejus educatóribus , migrat in

Martyrum.

Oratio.

aliénas terras

ibíque eam

Rafta, quefumus , om-

fanétitátis laudem adéptus

nípotens Deus : ut , qui

*

l

eft , ut ejus fama ad Diocle-

fanQdórum Mártyrum tuó-

rum Marci & Marcelliáni

tiánum perláta , ipfum Im-

Derátor accérferet, ut filium

natalítia cólimus , à cunctis

íuum à demone vexátum li-

malis imminéntibus eórum

beráret ; quo liberáto ; cüm

interceffiónibus

liberémur.

ei amplífimis premiis in-

Per Dóminum.

grátus lmperátor, ut deos

T.H. Hgceft vera fratérni-

cóleret , perfuadére non po-

tas , quie nunquam pótuit

|

tuiffet , unà cum Modéfto &

violáàri certámine ; qui effü-

Crefcéntia vínculis conftrí-

fo sánguine fecüti funt Dó-

&um mittit in cárcerem.

minum

Contemnéntes

4CCUO 1fs

*

aulam régiam , pervenérunt

"

|

"c&Uos ubi conftantióres

ad regna coeléftia.

effe cómperit , demitti

» Ecce quàm bonum , &

jubet in ingens vas liquáto

quàmn jucündum habitáre.

plumbo , fervénti resína ac

fratres in. unum.

Contem-«

pice.plenum : in quo cüm

neéntes aulam.

ri.

C

irum Hebreórum pueró-

G ]ória Pai

CCUO 1.

&

Contemnentes.

rum more divínos hymnos

ï

€ánerent , inde erépti leóni

ff Arcus & Marcelli&nus

l

óbjiciàntur : qui proftérnens

fratres Románi , prop-

fe ,. eórum pedes lambébat.

ter Chriftiánam fidem à Fa-

Quare inflariátus ira Imperá-

biáno duce comprehénfi , ad

tor,quod multitüdinem vi-

ftípitem alligáti funt , pédi-

débat miráculo commovéri ,

bus clavis confixis. Ad quos

eos in catáfta fterni jubet, &

cüm ita loquerétur judex :

ita coedi eórum membra, at-

Refipífcite míferi , & vos

ipfosab his cruciátibus ert-

qqg offa divélli. Quo témpo-

pite :

4

dgum y

Feffa Iunii. 77

pite : refpondérunt :

Nun-

Sed erefc

it infüfa fletu ,o

à f !

uam tam jucündé epuláti

"ammásque tollit cháritas, '

"u

umuüs , quàm hec libénter

d

Hinc morte fetfam

röxim'a

Jefu Chrifti caufa perféri-

Non ufitáto te modo

J

mus , in cujus amóre nunc|Solátur

; & nutrit Deus ,

!y l

fixi effe coepimus : ütinam

fl

Dapem fuüpérnam . pórri.

"

támdiu nos hec pati finat ,

gens.

AT

químdiu hoc corruptíbili

A&térne rerum Cónditor ,

córpore veftíti érimus.

Qui

ZEtérne Fili par Patri ,

[

As

diem no&ctémque in tormén-

Et par utríque Spíritus ,

(ri

tis divínas laudes canéntes ,

Soli tibi fit glória.

Amen.

ITj T

dénique telis transfixi , ad

| y- Spécietua, & pulchritü-

martyri glóriam pervené-

|dine tua.

| Uf,q

mf

runt. Quorum córpora via

z. Inténde ,

prófperé prp&ä.

lll

Ardeatína fepülta funt.

de, & regna.

T e Deum laudámus. 16.

vtui

DIE XIX. JUNII.

Ad Magnificat , Antiphona.

ll.ï WU

| Venifponfa Chrifü , áccipe

Dren

Infefto S. Tulianee de Falco-

corónam , quam tibi Dómi-

neris Virginis?Duplex.

nus praparávit

óin etér-.

num.

mf

Omnia de Communi Vir-

ln

ginum. AXXXVl preterea,

Oratio.

quz fequüntur.

Eus , qui beátam [u.

Ad Vefperas, Capitulum,

D

fs

2. Cor. ro. d

extrémo

liánam Vírginem tuam

rhorbo

r

laborán-

3

Ratres , Qui gloriátur

tem,pretiófo Fílii tui Cór-

E

in

Dómino

gloriétur.

pore mirabíliter

recreáre.

Non enim , qui feípfum

nnüt

eommréndat , ille

dignátus es :

concéde , quze-

E

probátus |fumus ; ut,

ejus intercedén-

eft ;

ed quem Deus com-

übus méritis , nos quoque

méndat.

eódem in mortis agóne re-

M

'M'

fé&di, acroboráti ad coelé-

OEJéftis Agni nüptias

ftem. pátriam perducámur.

.

O Juliána dum petis ,

Per eüumdem Dóminum. «

A

Domum patérnam déferis ,

Deinde fit commem: SS.

ï

h

Chorümque ducis Vírginum. | G

ervafii & Prot

afii. Martyrz.

S ponsümque fuffixum cruci | A i21ftórum eft

enim regnum

jj

Nodtes, diésque dum gemis

^

Dolóris i&a cüfpide

ceelórum, qui contempsérunt

vitam mundi , & pervené-

/

Sponfi refers imáginem.

*

runt ad premia regni, &

uin feptifórmi vülnere

lavérunt 1tolas fuas i

|

D

es ad genu Deíparz ;

j

n sängui-

P- s 9-

ne Agni.-

C

VIse.

(

402

Fefta Junii. 7,P-

(

3.Letáminiin Dómino ,

& dum ingréffa totam fe Chri-

exultáte jufti.

|ftiánis virtütibus mancipá-

(

ini omnes re&i | vit, in quibus ádeó excélluit ,.

e

g. Et gloriám

far

corde.

ut beátus Aléxius pátruus ,

Oratio.

cujus inftitütis , ac exémplis

Vl

Eus, qui nos ánnua Ían-

|inftruebátur , matri dícere

2

D

&órum Mártvrum tuó-

non dubitáverit , ipfam non

rum Gerváfii & Protáfii fo-

féminam peperíffe , fed An-

(

lemnitáte letíficas : concéde

gelum ; nam ita modéfto vul-

n

orum gaudé-

tu, animóque ab ommni vel

propítius ; ut,qu

'accendámur | levíffima erróris mácula pura

mus méritis ,

:

exémplis. Per Dóminum.

[fuit , ut óculos nunquam in

M

Ad Miatutinum , Invi

at|toto vite& curfu ad hóminis,:

1

fáciem intuendam eréxerit ,

Regem Vírginum Dóminum.

E

]

eníte , adorémus.

auditóque peccáti vocábulo

]

Pfslm. V eníte, exultémus.2.|contremüerit , imó fcéleris

(

narratióne percülfa , íllicó

Hiymnus. C eeléftis Agni.

propé exánimis corrüerit.E x-

ut fuprà.

2

Afiz , Pfalmi, v. & x. No-|pléto nohdum decimoquínto

Gur. de Communi Virg. xc. |setátis fue anno, re familiári ,

licét opulénta , terrenísque

In primo No&urno , Le-

e

&iones de Scriptura occurr.

pofthábitis nüptiis,Deo virgi-

. In fecundo Nocturno.

AMütátemin mánibus divi Phi-

Le&tio 1v.

lippiBenttii folémniter vovit,

ä

qYUliàna ex nóbili Falconé-|ab eóque ómnium prima re-

ria família , claríffimo pa- |ligiófum Mantellatárum há-

tre, qui templum Defpa- bitum , ut dicunt , fumpfit.

alutáte &ere|&» Propter veritátem , &

re ab Angelo

fuo magnificé à fundaméntis

manfuetüdinem, & juftítiam :

Florénti& ,üt nunc vifitur ,|^ Et dedücet te mirabiliter

ä

eréxit , matre R

egzuardàta ,| déxtera tua.

f

ambóbus jam fene

céntibus ,

y* Spécie tua , & pulchritü-

acad id tempus fterílibus ,|dine tua inté

nde , prófperé

nata eft anno milléfimo du-

procéde , & regna. Et.

ectio Ve

[i

RS

centéfimo feptuagéfimo. Ab

incunábulis non exíguum fu-

Uliáng exémplum fecüt:e

türz fan&itátis fpécimen de-

funt plárime ex nobilió-

ribus familis fémine , ac

dit; vagiéntibus quippe la-

bris , fuaviffima Jetu, & Ma-

| mater ipfa filie fefe rcligió-

ríe nómina ultró proférre

sé inftituéndam dedit , ita

ut , aucto jpaulätim nümero ,

audíta. ei'tf Puerïz'tiam poftmo-

Or-

Mg!

: FC&J Juniïü 'y')sf»v:r"?æ

[(9)

Q)).

Ordinem Mantellatárum in-

[]

T

Propter veritáte

m &

ftitüerit , ac illi pié vivéndi

man

fuetüdinem, & juftítiam.

plu

leges fumma prudéntia ; ac

Proptéreà.

fantlitáte tradíderit.

Ejus

Le&io vi.

ä

i

virtütes cüm óptimé perfpé-

Ura hujüsmodi vivendi

"

&as divus Benítius habéret ,

ratióne in ftómachi mor-

)M)

morti próximus,nulli méliüs,

bum íncidit,quo ingravefcén-

hi

quàm Juliáne , non féminas

te , cüm feptuagéfimum ztá-

(j

tantüm , fed & totum Servó-

tisannum ágeret , ad extré-

30132-.1

rum Ordinem , cujus propa-

mum vite fpátium redátta

2

gátor,& moderátor extítérat,

eft. Diutürnze valetüdinis in-

Ti

commendátum vóluit.

Ve-

cómmodahílari vultu , con-

rüm ipfa demífsé femper de

7

ftantíque ánimo pértulit : de

il

fe cogitábat , & cüm czeterá-

unotantüm cónqueri audita

rum effet Magiftrain re qua-

fce]gri;

eft;quód, cüm cibum cápere ,

T

que doméftica , licét vili , So-

ac retinére nullo modo poffet,

Akü'x& )d

róribus famulabátur. Affidui-

táte orándi ínte

as infumé-

ab. Evcharíftica menfa , ob

ii

Sacraménti reveréntiam :ar-

1

bat dies , inéxt

4

r

m feepíffime

cerétur." Verüm his in angü-

mng(;;

rapta, & fi réliquum , in fe-

ftiis conftitüta , facerdótem

dàndis cívium diffidiis, crimi-

rogávit , ut allátum divínum

n

hi

nófis à via iniquitátis retra-

anem, quem ore sümere ne-

Fs

héndis, ac inferviéndis im-

quíbat , pé&tori faltem ex-

i

pendébat segrótis , quorum

térius admovéret. Précibus

quandóque sániem ex ulcé-

m

ribus manántem , admóto ore

illius morem geffit facérdos ;

yi

& mirum ! Eódem témporis

lambens , eos fanitáti refti-

momento , divínus Panis di-

m

Ti

tuébat. Corpus fuum flagris,

fpáruit, & Juliána feréno , ac

nodófis funículis , férreis círi-

ridénti vultuexpirávit. Res

jb

gulis, vigílis , humi nudze

fupra fidem támdiu fuit, do-

cubándo, térere sólita fuit.

nec virgíneum de more cura-

h

Parcíffime cibo, & hoc vili

rétur corpus ; invénta enim

W

quátuor hebdómadz diébus ,

eft circa finíftrum pé&toris la-

& réliquis duóbus folo Ange-

tus carni véluti figíllo im-

lórum pane conténta , excép-

Q

préfífa forma Hóftie , qua

yl

to die sábbati , quo pane folo

Chrifti crucifixi effigiem re-

& aqua nutriebátur.

B)v Wï

*e Dilexiífti

prafentábat. Hujus prodígii

jl

jufh'äiam ; & odí-

fama , ceterorümque imira-

ftiiniquitátem :

Proptéreà

culórum , non Floréntia tan-

unxit te Deus , De

Vl

(l

óleo lzetítiae.

B

us tUUS

tüm , fed totíus Chriftiáni

li

orbis Vencratiönem ili con-

C

-

i

C1-

j

[]

o

Fefta Junii.

ciliavit, acper quàtuor pro-,

in be

llum; roficífci vellet ,

g j

hanc occaíiónem

erdéndi

(f

e íntegra fzecula àdeó au&ta

jon

eít, ut tandem Benedíttus Pa-

pios fratres fe naétos effe

a Decimustértius in ejus ce-

putavérunt. Itaque Aftáfio

eu

lebritáte Officium p

rium

erfüádent, fe à diis admó-

(ratt

recitári ab univérfo

L

rdine

nitos effe, nullo modo eum

,(

in bello victórem futürum ,

beátz Miaríe Vírginis Ser-

j«

vórum jüfferit. Clemens veró

nifi Gerváfio & Protáfio co-

yl

duodécimus

munificentiffi-

A&is Chriftum negáre , eós-

dem ad facra diis faciénda

opel

mus ejüsdem Ordinis Pro-

té&tor novis índies miráculis

compélleret. Quod cüm illi

corufcántem, fanctárum Vír-

deteftaréntur , Aftáfius im»

fl

perávit, Gerváfium támdiu

inum catálogo adfcrípfit.

(

, Afferéntur Regi vírgines

cmedi , dum inter vérbera

]IN

oft eam , próxime cjus ,

expiráret : Protáfium füfü-

N

!

* Afferéntur tibi in latítia ,

bus contüfum fecüri pércu-

[

Y

& exultatióne.

tijubet. Quorum córpora

Chrifti

fervus

li

- Spécie tua , & pulchritü-

Philíppus

i

tua inténde , prófpere

clàmsüftulit , & in fuis zedi-

bus fepelívit

que pofteà

rocéde,& regna. Afferéntur.

fan&us Ambrófius , Dei mó-

Glória Patri. Afferéntur.

f

Iniii. No&urno ; Homilia

nitu invénta , in loco facro

ür

el. Símile erit reg-

& imnsí

o

eni collocánda curá-

inEvang

p

um decem

l-

vit. Paffi funt Mediolàni de-

il

num c3olór

li

sínibus. 'de Communi Vir-

cimotértio Kaléndas Jüliu.

xcviit.

'T e Deum laudámus. 16.

IK

ginum.

In Laudibus fit comme.

li

ProsS. Gervafio & Prota-

jnor. eorumdem SS. MM.

q

fio Martvribus,

ha

ectio 1X.

Aüa. Veftri capíli cápitis

Erváfius & Protáfius ,

omnes numeráti funt : nolíte

j

timére

t

^ J Vitális & Valérie filii ,

multis pafséribus

quorum pater Kavénnz ,

melióres eftis vos.

mater Mediolàni pro Chri-

y. Exultábunt Sant&li in gló-

)

ria. &. Letabüntur in cu-

j

fü Dómini fide martyrium

J

fubiérunt , diftribüto pau-

bílibus fuis.

Y

péribus património , domé-

Oratio. D eus , qui nos. 492.

fticos fervos libertáte doná-

In fecundis

efþeris fit

commeror. fequentis.

runt. Quo fatto Gentílium

facerdótes immáne. in illos

DIE XX.

UNII.

concéptum ódium habébant.

Sap&ii Silverii Pape & Mart,

ä

Antphona. Ifte San&us pre

Quaré cüm Aftáfius Comes

l.

|

[w.

N

Fefta Junii. 4

4

p

Le&io

M.

epeo

i

lege Dei füi certávit usque

admortem , & à verbis 1m-

Ifam

óbrem

iráta mü-

lt

piórum non tímuit : fundátus

Q

lier mandat Bellisário ,

d]h Á

ut Silvérium mittat in exí-

j

enim eratífuüpra firmam pe-

l

tram.

lium. . Qui exulávit in ínfu-

li

Q

3 Glória& honóre coroná-

laPóntia , unde his verbis

)fülüfl l

f'i eum Dómine.

fcripsíffe fertur ad Amató-

d

.. Et conftituífti eum fuper

rem Epifcopüm : Sufténtor

lfM

ópera mánuum tuárum.

pane tribülatiónis , & aqua

(dri

j

ratio,

angüftie , nectamen dimifi ,

Nfirmitátem noftram ré-

if

1l j

aut dimítto officium meum.

iri

I

fpice oinnípotens Deus

Quodre ipfa probávit: nam

T0H

& quia pondus própriz actió.

ibi coátto Concílio multórum

Silvérii

1l

nis gravat , beàti

Epifcopórum , quedam con-

p

Martyris tui atque Pontíficis

ftítuit , qu& ad integritátem

V

intercéffio gloriófa nos pró-

fidei Cathólice, & ad refti-

m

L

^

tegat. Per Dóminum.

tuéndam Ecclefiáfticam difci-

lo

e&ioii,

plínam pertinébant.

.Ubi

Ilvérius Campánus , poft

brevi incómmodis zrumnís-

li Pv(

N

J

Agapítum próxime Pónti-

que confé&tus , obdormívit in

h

fex creátus eft : cujüus do-

Dómino, duodécimo Kalén-

&rínà & sán&litas illüxit in,

das Jülii , cujus fepülchrum

4

infe&ándis haréticis : & con-

multis miráculis illuftrátum

Wif

ftántis àánimi magnitüdo per-

fuit:cüm Eccléfie prafuíf-

[

fpé&a eft in tuéndo judício

fet annos tres , & ámpliüs ,

n

W

Agapíti. Nam Anthimum ,

creàtis menfeDecémbri Pres-

X

uem , quia Futychiánam

byteris trédecim , Diáconis

l;,

herefim defendébat, Agapí-

quinque , Epífcopis per di-

D

tus ab Epifcopátu Conftan-

véría loca decem & novem.

tinopolitàno deposüerat, cüm

e Deum laudámus. 16.

/,

à 'lheodóra Augüfta

fz-

DIE XX

I

I.

píffimé rogátus effet ,

$San&ti Paulini

o

fj

j

tüere nóluit.

,refti-

& Confefforis.

;

1

$. Dómine pravenífíti eum

Afia. Sacérdos & Póntifex ,

in benedi&tiónibus dulcédinis:

P

& virtütum ópifex , paftor

j

* Pofuiftiin cápite ejus coró-

bonein pópulo, ora pro no-

nam de lápide pretiófo.

bis Dóminum.

*y. Vitam pétiità te', & tri-

* Amávit eum. Dóminus ,

|

& ornávit eüm.

l

buífti eilongitüdinem dierum

in fzculum fzculi. Pofuffti.

$^* Stolam glórie

Índuit

Pll

eum.

G lória Pa'Fri. Pofuífti.

Ora-

C-c9

2

Feíta

406

Junii

Or ä.!üOz

gis erat gener , hortum co-

qutit

Verüm

L

i

A ,quafumus , omnípo-

léndum fufcépit.

ul

X Ztens Deus : ut beáti Pau-

cüm prophetíe dono Regis

q)

lii Confefsóris tui

atque

mortem ipfi dómino pradi-

Qu&

Pontífidis veneránda folém-

xíffet , & Rex infomnis Pau-

Joco

nitas , & devotiónem nobis

linum fedéntem médium in-

W

áugeat, & falütem. Per Dó-

ter duos jüdices , fibíque de

q

7

cul

minum noftrum.

mánibus eripiéntem flàgel-

Ledtio ii.

lum vidiffet ; tantus vir cóg-

Eafü

Aulinus Nolz Epifcopus,

nitus, honorificentiffíime di-

Mf

erudítus ftüdiis humani-

míffus eft , condonátis ei

M

tátis , dottus étiam divínis

ómnibus fuis cívibus , qui

e

lítteris , multa eleganter &

captívi füerant.

Nolam re-

pvü

ornáte fcripfit vérfibus &

vérfus ad Epifcopále offici-

t

folüta oratióne. Hujus vi-

um, cüm verbo & exémplo

h

ri cháritas przcípue celebrá-

omnes ad pietátem Chriftià-

^

tur , quód vaftáta à Gothis

nam inflammáret,láterum do-

Campánia , omnem facultàá-

lóre corréptus eft : mox cubt-

fug

tem ,ne relí&is quidem fibi

culumjin quo jacébat , terrz-

b

rebusad vitam necefsáriis ,

mótu contrémuit , ac pauló

in aléndos páuperes, & captí-

oft ánimam Deo réddidit.

vos rediméndos contülerit.

e Deum laüdámus. 16. .

Quo témpore , ut fcribit

DIE XXIII. JUNII.

fan&tus Auguftínus , ex opu-

In Vigilia fan&i Joannig

Lüx

L

lentíffimo dívite voluntáte

- Baptiftae.

u

upérrimus , & copiosíffime

Lé&io fanfüi Evangelii fc-

W

f

À

n

us , captus à Bárbaris

cündum Lucam.

Le&io i,

Cap, r.

fic Deum precabátur : Dómi-

l

ne , ne excrücier propter

Uit in diebus Heródis ,

aurum & argéntum

ubi

RegisJudea ; facérdos

enim fint ómnia mea , tu fcis.

quidam nómine Zacharías ,

Pófteà veró Wándalis eiàs-

de vice Abía, & uxor illíus

dem regiónes infeftántibus ,

defiliábus Aaron, & nomen

ïä

cüm ab eo pófceret vídua, ut

ejus Elífabeth. Et réliqua.

filium fibi redímeret , con-

Homilía S. Ambrófii Epífc.

sümptis rebus ómnibus in

Libro r.in Lucam.

officio pietátis ; fefpfum pro

Ocet nos Scriptüra di-

illoin fervitütem trádidit.

& 7 vina , non folüm mo-

Lö&ïo iüw

resin iis, qui preedicábiles

Gítur in Africam profé-

funt , fed étiam paréntes

E

ET

&us , dómini fui , qui Re-

oportére laudári : ut véluü

»

trans-

|

m

O

j

'-

|

transmíffa immaculáte puri-,peccátis frequéntibus hó

InM»

n

tátis heréditas , iniis , quos

nem putant effe non poffe : &

l) pv

vólumus laudáre , precellat.

utüntur versículo ,

N

quia

T

Quz enim ália inténtio hoc

fcriptum , eftin Job: N

emo

r

loco fan&i Evangelífte , nifi

mundus à forde , nec fi unius

li

utfan&tus Joánnes Baptífta

diét vita ejus fit iq'gerra.

T o

nobilitétur paréntibus , mirá-

e&io ii

'VHL

culis , móribus ,; münere ,

Uibus

refpóndendum

paffióne ? Sic étiam fan&i

!

I

eft, prius , ut , quid fit

Til

lj

sámuel mater Anna laudátur:

hóminem fine peccáto effe ,

fic Ifaac à paréntibus nobili-

»,q

definiant : utrum. nunquam

Jl

tátem pietátis accépit

quam

H

omníno peccáffe , an defiíffe

tf

pófteris derelíquit. S

M

[2

rdos

peecáre. Si enim hoc putant

ítaque Zacharías , nec folüm

VT

J

fine peccáto effe , nunquam

N

i

facérdos , fed étiam de vice

omníno peccáffe; & ip(e con-

Abía,ideft, nóbilis inter

séntio. Omnes enim peccá-

tj

u

erlóres famílias.

ii

f

R

vérunt , & egent glória Dei.

hM

efponforia de Feria cur-

Sin autem eum , qui véterem

errórem corréxerit , & in

T

il

riyc-nte.

Le&io ii.

eamfe vite transformáverit

"i

Ó

T uxor , inquit , illi de

qualitáàtem , ut témperet à

filiábus Aaron.

Non fo-

peccáto , negant abftinére à

J

delí&is; non poffum in eórum

2

lüm ígitur à paréntibus , fed

etiam à majóribus fantii Jo-

conveníre

enténtiam , cüm

ámis nobilitas propagátur ,

legámus : Quia fic Dóminus

ü

5.

non fzculári poteftáte fubli-

diléxit Eccléfiam , ut exhí-

mis , fed religiónis fucceffió-

beat ipfam fibi gloriófam , &

ne venerábilis.

'Tales enim

non habéntem máculam , aut

P;.

majóres habére débuit pra-

rugam , aut áliquid ejüsmo-

5

j

nüntius Chrifti : ut non re-

di ;fed ut fit fancta & imma-

*

3J

pénte concéptam , fedà ma-

culàta.

jóribus accéptam , & ipfo

Antiphona ad Benedi&tus

Al

infüfam jure natürz , predi-

ütinPfalterio: & poft Anti-

cáre fidem Domínici videré-

phonam. dicuntur Preces fe-

J

tur advéntus. Erant , inquit ,

riales flexis genibus. so,

ambo jufti ante Deum , in-

Oratio.

Yi

cedéntesin ómnibus manda-

P

Rafta quefumus omní-

)

tis & juftificationibus Dó-

potens Deus: ut família

mini fine queréla. Quid ad

tua per viam falütis incédat :

hoc réferunt , qui peccátis

& beáti Joánnis precursó-

fuis folátia praferéntes , fine

ris hortaménta fectándo ,

e4

ad

k]

L

408

Flcfta- Jumi 4

ad eum , quem preedíxit, fe-| Mira geftórum fámuli tuó-

cüra pervéniat , Dóminum

rum ,

I

ya

noftrum Jefum Chriftum Ft- | Solve pollüti

lábii reátum :

p N

lium tuum.

uitecum.

Sancte Joánnes.

. DIE

(V. JUNII.

PNuüntius celfo véniens O.

e

In Nativitate fanttüi Joannis

pui

lympo,

um

Baptifte. Duplex.

Te patri magnum fore naf-

. Ad Vefperas , Antiphona,

citürum ;

ma

Pfe preibit ante ilfum in| Nomen,

& vite sériem ge.

&t

^l

rénde

K

ráre Dómino

fpíritu & virtüte Elíe , pa-

plebem per-

Ordine promit.

N

féttam.

Ylle promíffi dübius fupérni

fT

Pfalmüs. Dixit

Dóminus. | Pérdidit promptee — módulos

[An

cim reliquis de Dominica.

loquela :

126. &loco ultimi , Pfalm.

Sed reformáfti gémitus per-

Laudáte Dóminum omnes

émpta

Gentes. 130.

Organa vocis.

ï

(in

V entris obítrüifo

t

Afía. Joànnes eft mnomen

: récubans

* ejus; vinum & síceram non

cubili ,

INC

bibet, & multi in nativitáte

Sénferas Regem thálamo ma-

us gaudébunt.

néntem :

fia4 Ex ütero feneCtütis &

M

E

Hinc parens nati méritis

^* ftérili, Joánnes natus eft pra-

utérque -

cürfor Dómini.

. Abdita pandit.

li

4 Àfíix Ifte puer magnus co-

Sitd

ecus Patri , genitzeque

* zam Dómino : nam & manus

u

Proli,

(

s cum ipfoeft. -

Et. tibi compar utriüsque

E

fía. Nazareus vocábitur

Virtus

U* puer ifte :vinum & síceram| Spíritus femper , Deus unus

non bibet , & omne immün-

omni

dum non manducábit ex üte-

Témporis zvo.

t

ro matris fuz.

Amen.

-"Capitulum.

lfa. 49.

Y^. Fuit

homo miffus

d

^

T

A

Udite ínfule, & attén-

€o.

dite pópuli de longe

1

Dóminus ab ütero vocávit

X&- Cui nomen erat Joán-

rme, de ventre matris meze

ïcsl Magnificat , Antiphoria.

recordátus eft nóminis mei.

Ingréffo Zacharía templum

|

ymnus.

Dómini , appáruit ei Gá-

axis refoná-

briel-Angelus , ftans à dex-

ris

tris altáris incénfi.

U

E

ratio.

M

Fgfta Junii.

24

L

a

Oratio.

"Tíngere Iymphis.4o (

Éus , qui

r&séntem

Hta

D

G'it decus Patri , geniteque

»

diem honorábilem no-

Proli ,

bisin beáti Joánnis nativitá-

Et tibi com

wemm

Virtus

par utriüsque

te fecifüi : da pópulis tuis

fpirituálium grátiam gaudió-

Spíritus femper , Deus unus

]

rum; & ómnium fidélium

omni

$

mentes dírige in viam falütis

. Témporis evo

'fn'ft '

etérne. Per Dóminum.

Amen.

Ad Matutinum . Invitat.

In primo No&urno , Aíía.

!

R. egem , Precursóris Dómi-

Priüsquam te formárem in

fUperL

num, * Veníte, adorémus.

ütero,novite: & ántequam

I

Pialm. V eníte, exultémus. 2.

progrederéris , fan&ificávi

mnus.

te.

!

INtra

desérti

téneris

Pfalmus. B eátus vir , qui

fub annis,

non ábiit in consilio

im-

Civium turmas fügiens , pe-

lórum.

cum reliquis dé

ftüy

tífti,

ommuni

Yi$.

unius Marty-

Nelevi poffes maculàre vi-

xxil.

i

It

tam

Afía Adómmia , que mit-

Crímine lingue.

tam te , dicit Dóminus , ibis :

I

W

Prebuit durum

tégzumen

netímeas, & qua mandá-

camélus

vero tibi , loquéris ad eos.

Pfalmus.

;

Artubus facris , ftróphium.

OQuare fremué-

titen

bidéntes :

runt, Gentes ,

TOX

Ó^

Cui latex hauftum , fociáta

puli meditáti funt inánia ?

l

W

Hw

paftum

XXll.

Mella locüftis.

Afía. Ne tímeas à fácie eó-

C zteri

tantüm

j

cecinére

rum, quia ego tecum fum ,

Vatum

dicit Dóminus.

Corde preságo jubar affu-

Pfalmus. Dómine , qüid

türum :

multiplicái funt , qui trí-

Tu quidem mundi fcelus

bulant me ? * multi insür-

auferéntem

unt advérsüm me. xxiii.

i

Indice prodis.

» Fuit

homo

"miffus

a

Non fuit vafü fpátium per

Dco.

orbis

phor-

X. Cui nomen erat joán-

:

Sán&tior quisquam génitus

nes.

yy

Joànne ,

|^ ater nofter.

li

Qui nefas facli méruit la-

Abfolutio.'nE xáüdi

vantem

ne.

h

Ccs5

*-Jube

FefaJun&. 44/

hi

Ws

h7 4]Iucï)'e domne

&

benedi-

cio loqui , quia puer ego

f

Ceree

fum.

Et dixit Dóminus ad

u

me : Noli dícere : Puer fum :

Bfío. Benedi&tióne

perpé-

u

tua.

quóniam ad ómnia , qua mit-

(

tamte,ibis: & univérfía ,

4

incipit Jeremías Pro-

ta.

qu&ccümque mandávero tibi ,

nu

Le&io 1.

Cap. r.

loquéris. Netímeas à fácie

u

Erba Jeremíz fihi Hel-

eórum : quiatecumegofum ,

ff

cím , de facerdótibus ,

ut éruam te , dicit Dóminus.

Wt

uifuéruntin Anathoth, in

Et mifit Dóminus manum

J

j

erra Bénjamin. Quod fa-

fuam , &tötigit os meum :

m

&um eft verbum Dómini

& dixit Dóminus ad me

.

e

j

Ecce dedi verba mea in ore

]

»

ad eumin diébus Josíe filii

610

Amon Regis Juda , intertio-

tuo : ecce conítítui te hódie

)u

décimo anno regni ejus. Et

fuper Gentes, & fuper reg-

Mil

fa&tum eft in diébus Jóakim

na,utevéllas , & déftruas ,

ii

& difpérdas, & díffipes, &

filii Josía regis Juda , usque

H

ad confummatiónem undé-

zedífices , & plantes.

TY

cimi anni Sedecía filii Josíze

w. Eliífabeth Zacharíe mag-

Regis Juda, usque adtrans-

num virum génuit , Joán-

migratiónem Jerüfalem , in

nem Baptíftam, Precursórem

'Dómini :.

Qui viam Dó-

menfequinto. Etfa&um eft

T

verbum Dómini ad me , di-

mino przparávitin erémo.

[in

cens : Priüsquam te formá-

y^ Fuit homo miffus à Deo ,

cui nomen

jl

rem in ütero,novite: & án-

erat Joànnes.

(f

tequam exíres de vulva ;

ui viam.

P

ll

fanctificávi te , & Prophétam

0. Spíritus, fantli grà-

m

in Géntibus dedi te.

tia,

geo

If

Le&io

H

$« Fuit homo miffus à Deo ,

(

cui nomen erat Joánnes ;

U ergo accínge Iumbos

!

* Hic venit in teftimónium ,

I

tuos,& furge , & lóque-

nl

ut teftimónium perhibéret dc

re ad eos ómnia , que& ego

lii

lümine , & paráret Dómino

pracípio tibi. INe formídes

à fácie eórum : nec enim ti-

W

plebem perféctam.

e

lr

y. Erat Joánnes i

n desérto

mére te fáciam vultum eó-

K

rum. Ego quippe dedi te

predicans baptífmum poeni-

V

téntia.

Hic venit.

hódie in civitàtem muní-

Q

Bfío. Unigénitus Dei Filius.

tam , & in colümnam fér-

€

10 1il.

ream, & in murum ereum ,

l

!

d- dixi, A,3,a , Dó-

fuperomnem terram, Régi-

iine Deus

.

e

ecce néf-

bus [uda , princípibus Cj US ,

e

4/

l

Fefta

nïiz 2.&.?.

A1I

M

þ:

& facerdótibus , & pópulo

ulti dicunt : Quis ofténdit

|

d

l

terra.

Et bellábunt advér-

nobis bona ?

l

süm te , & non prevalébunt :

Signátum eft fuper nos lu-

"

quia ego tecum fum , ait Dó-

men vultus tui Dómine:* de-

l,q

dífti laetítiam in corde meo.

minus , ut liberem te.

i

j

g» Priüsquam te formárem

Afructufruménti,vini , &

]mir

in ütero, novi te : & ànte-

ólei fui * multiplicáti funt.

r

n

quam exíres de ventre , fan-

Inpace in idípfum * dór.

li

Gificàvi te : * Et Prophé-

miam , & requiefcam.

n

tam in Géntibus dedi te.

Ouóniam tu Dómine fingu-

T

3. Vir diléttus à Deo , &

láriter in fpe * conftituífti

l y

homínibus honorátus eft. Et

me.

Prophétam.

/

LE

Aííà. Mifit Dóminus manum

Gl1ória Patri. Et Prophétam.

fuam,& tétigit os meum , &

du

t

[l

In fecundo No&urno, Affa.

Prophétam in Gentibus dedit

?

m

Mift Dóminus manum ífu-

me Dóminus.

j

u

am,& tétigit os meum , &

Afía, Excce dedi verba mea

Prophétam in Géntibus dedit

in ore tuo : ecce conftítui te

me Dóminus.

L

fuper Gentes , & regna.

Pfalmus 4

- Pfalmus 5.

lfgj*

Uminvocárem , exaudí-

Erba mea áuribus

ér-

M

vit

me Deus

juftítiae

cipe Dómine , * intélli-

hi

mez , * intribulatióne dilatá-

TO.

ge clamórem meum.

fti mihi.

Inténde voci oratiónis meze, *

i

Rex meus, & Deus meus.

Miferére mei, * &exäudir

J

oratiónem meam. :

,

uóniam ad te orábo : *

»

Ó

mine,mané exáudies vo-

d

Filii hóminumüsquequó gra-

vi corde ? * ut quid dilígitis

cem meam.

DManéaftábo tibi , & vidé-

vanitátem , & queritis men-

dácium ?

bo : * quóniam non Deus vo-

n

Etíctóte, quóniam mirifi-

lens iniquitátem tu es.

ä

|

càvit Dóminus Santtum fu-

IS eque habitábit juxta te ma-

J

y)

H

um

* Dóminus exaàudiet

4

lígnus: * neque permanebunt

me , cüm clamávero ad eum.

injüfti ante óculos tuos.

iM

Irafcímini , & nolíte peccá-

Odíftüi omnes , qui operán-

iU

re : * que dícitis in córdibus

tur iniquitátem : *

perdes

:m [I

veftris , in cubilibus

wveftVris

qui loqüqntur mene

[

j

compungimini.

dàcium.

p

Sacrificáte facr

ificium jufti-

V irum sánguinum , & dóló-

lf(

fum abominábiturDóminus;"

K

tiz,& fperäte in Dómino : *

ego

£

l

N

* |

y

412

Fefta Juni Z

Lj

l

n

o autem in multitüdilne mi-

le eft nomen tuum in univér-

fericórdiz tus.

fa terra!

üo-]

introíbo in domum tuam : *

yrm

óniam eleváta eft magni-

adorábo ad templum fanttum

ficéntia tua * fuper coelos.

«

tuum in timóre tuo.

ore infántium , & la-

D ómine deduc mein jufti-

Géntium perfecífti laudem

tia tua: * propter inimícos

propter inimícos tuos;* ut dé-

meos dírige in confpé&tu tuo

ftruas inimícum , & ulté-

f

Ü

viam meam.

rem.

&

O uóniam non eftin ore eó-

Quóniam — vidébo

i:oelos

e

yum véritas: * cor eórum va-

tuos , ópera digitórum tuó-

i

u(

num eft.

rüm:*1lunam &íftellas , qu&

Vi

tu fundáfti.

S epülchrum patens eft gut-

. ]l

tur eórum , linguis fuis doló-

Quid eft homo , quód me-

Iu

sé agébant , * jüdica illos

mor es ejus? * aut filius

phJI

Deus.

hóminis , quóniam Vïü;as

Á

D écidant à cogitatiónibus

eum «

W

- fuis , fecündàüm multitüdi-

Minuífi eum pauló minus

(ur

nem impietátum eórum ex-

ab Angelis, glória , & honó-

e

re coronáfti eum

* & con-

i

élle eos ; * quóniam irrita-

d

vérunt te Dómine.

füituíftüi eum fuper ópera

n

' t leténtur omnes , qui fpe-

mánuum tuárum.

b:

rantinte: *in astérnum ex-

nia fubjecífti fub pédi-

N

ultábunt , & habitábis

in

busejus: * oves & boves

I

€ls.

$

univérfas , fnfuper & pécora

|:

t gloriabüntur in te omnes,

campl.

]l

l

qui díligunt nomen tuum , *

Vólucres coelf , & pifces

DN

quóniam tu benedíces ju-

?

maris , * qui perámbulant

f

fto.

sémitas maris.

ómine

Dóminus

no-

t

ómine, ut fcuto bonz vo-

pi

luntátis tuge * coronáfti nos.

fter , * quàm admirábile

l:

43. Ecce dedi verba mea

eft nomen tuum in univérfa

k

inoretuo: ecce conftítui te

terra!

Ti

er Gentes & regna.

1

Afía. Dóminus

ab utero

k

E. 'ä&

4« Dóminus ab ütero vo-

vocàvitme , de ventre ma-

cávit me , de ventre matris

tris mez recordátus eft nó-

mezrecordátus eft nóminis

minis mcl.

- mel.

*. Inter natos mulierum nou

Pfalmus £.

furréxit major.

tä

. Í YOmine

Dóminus

n0-

xe. Toanne Baptífta.

|

^ fter, * quàm admirábi-

P ater nofter.

Ab-

u

l'efta junm 24

413

ji

Abíglutio, j psfus pietas.

Le&Gio v.

Tube domne benedícere.

Uód autem nondum na-

t

|

íí

o, Deus Pater omnípotens.

Q

tus de fecréto matérni

:

N

t

ermo S. Auguftíni Epífcopi.

üiteri prophetávit, & expers

Ij

Sermone 20. de San&tis.

lucis jam teftis eft veritátis ;

4

hoc eft intelligéndum , quód

Of i&ääügägïosän&um

latens fub velámine , & car-

:m

Dómini natális diem ,nul-

ne líttere , & Redemptórem

1íus

hóminum nativitátem

mundo , fpíritu pradicávit ,

& nobis Dóminum noftrum

y

légimus celebrári ; nifi folíus

In

(f

beáti Joánnis Baptíftz.

de quodam legis ütero pro-

Aliis San&is & elé&tis Dei nó-

clamávit. Ergo quia Judei

lr

A

vimus illum diem coli , quo

erravérunt à ventre , id eftà

[

E2

E

illos , poft. confummatiónem

lege , que a Chrifto grávida

j

Á

[—

E

labórum , & devíttum trium-

erat , erravérunt à ventre,lo-

phatümque mundum, in

er-

cüti funt falfa: fdeó hic venit

II

E

&

f

ens

in teftimónium , ut teftimó-

étuas seternitátes pr

Tb

-

&c vita partüriit.In áliis con-

nium perhibéret de Iümine.

"

fummáta ültimi diei mérita

& Hic eft pracürfor dilé&tus,

!

celebrántur,in hoc étiam pri-

& lucérna lucens ante Dómi-

W

ma dies,& ipfa étiam hómunis

num:* Ipfe eft enim Joan-

inítia confecrántur : pro hac

nes, qui viam. Dómino prz-

absque dubio caufa , quia per

parávit in erémo : fed & Ag-

l)

advéntum

num Dei demonftrávit , & il.

|

hunc Dóminus

' fuum , ne sübito hómines in-

lüminávit mentes hóminum.

fperátum non agnófcerent ,

y. Ipfepreibit anteillum in

vóluit effe teftátum. Joánnes

fpíritu & virtüte Elíe. Ipfe

j

autem figüra fuit véteris te-

eft enim Joánnes. -

H

:

ftaménti,&in fe formam praz-

Díío. Ignem fui amóris.

tulit legis

& ídeó Toánnes

Lectiovi.

-

li

prenuntiávit Salvatóré, ficut

Q

Uod autem Joánnes in

lex grátiam pracucürrit.

cárcere conftitütus , ad

£. Defcéndit Angelus Dó-

Chriftum difcípulos

fuos

mini ad Zacharíam , dicens

órdinat , lex ad Evangélium

M

Accipe püerum in fene&tüte

m

transmíttit. Qua lex juxta

f

tua.

Et habébit nomen

typum Joánnis , quafi igno-

M

' Joànnes Baptífta.

rántiz claufa cárcere, in ob -

$. líte puer magnus coram

fcüro & in occülto jacébat ,

"

ómino : nam & manus ejus

& Judáica cacitáte fenfus

cum ipfo eft. Et habébit.

intra lítteram tenebátur in-

clüfus. De hoc beátus Evan-

Bfïc. Chriftus perpétug.

gt

—

f41

;

j

Fefta Junii. 227

$

jf

gelífta prolóquitur : Ille erat|non décipit : *

qui pecüniam

qen

-Jucérna ardens , id eft, Spíri-

fuam mnon dedit ad usüram ,

ys Y

tus fan&ti igne fuccénfus , ut

& münera

fuper innocéntem

'U.al

mundo ignorántie noCte pof-| non accépi

t.

ye

séffo , lumen falütis ofténde- Q.ui facit hec , * non mové-

of

ret , & quafi inter densíffimas]| bitur in &térnum.

m

delitórum ténebras , fplen-|Afía. Pófuit os meum Do-

didíffimum juftítiz folem lu.

fl

minus , quafi gládium acü-

Q

cis fuze rádio demonftráret ,

tum : füb umbra manus fua

XF[L

& de feípfo dicens : Ego vox

gotöxit me.

