X* VJ Peccávi fuper nüme-

rum aréne maris, & multi-

ftetérunt ecóntrà, longe : illi

EW

plicáta funt peccáta mea: &

aütem ambo ftabant fuper

T

Jordánem.

fin

non fum dignus vidére alti-

tüdinem coeli pra mtlldtüdi-

Y« Recordare DömineLä.zo.

l *a&ïc

) Pm.

Ülin,

Ostáv. Pät.

,2

Infra Hebd. ix. pci

rael. Misítque ad Jófaphat

Hrammam" ,

Ulidut Es pandm

Regem Juda , dicens: Rex

?aïum,wlnm )

l

fuum , & invólvit illud ,

Moab recétffit à me,veni me-

Ti

1

1.

ercüffit aquasque divífze

cum contra eum ad przlium.

mgndrw; &dg'»f

funt in utrámque partem , &

Qui refpóndit: Afcéndam;qui

r

tranfiérunt ambo

er ficcum.

meus eft,tuus eft : pópulus

g

Cumque transíffent , Elías

meus , pópulus tuus : & equi

dixit ad Eliséum : Póftula

mei , equi tui. Dixítque : per

Mpl

quod vis, ut fáciam tibi, ànte-

quàm viam afcendémus ? At

EE

quam tollar à te.. Dixítque

ille refpóndit : Per desértum

meUS,E

Eliséus ; Obfecro , ut fiat in

Idumzz: Perrexérunt ígitur

3 l

me duplex fpíritus tuus. Qui

Rexlfrael, & Rex Juda , &

R0 fem

refpóndit:Rem difficilem po-

rex Edom, & circuiérunt per

ftulàfti , áttamen fi víderis

viam feptem diérum:nec erat

j hlfm,g

t et

me , quando tollar à te, erit

aqua exercítui , & juméntis

Il

tibi ,. quod petífti : fi autem

qua fequebántur eos.

A

l

m

non víderis , non erit.

irve

Dómine. 222. .

, Exaudífti. 221.

Le&

| Pfeni

LéGio ii

Ixitqug rg?( iIiftrael' Heu,

VE CUM

Umque pérgerent, & in-

D

heu ; heü , congregávit

xR

E

cedéntes fermocinarén-

nos Díís tres Reges., ut trá-

M.

L]

twr , ecce currus igneus: &

deret in manus Moab. Et ait

j

tflil P

equi ígnei divisérunt utrüm-

Jófaphat : Eftne hic Prophéta

que: & aícéndit Elías per tür-

Dómini , ut deprecémur Dó-

i entit

binem in coelum : Eliséus au-

minum per eum?Et refpóndit

àn d

gilulit

tem vidébat, & clamábat

unus de fervis Regis Ifrael,

Pater mi,pater mi, currus

efthic Eliséus, filius Saphat ;

j lt

I(rael , & auríga ejus. Et non

qui fundébat aquam fuper

gl R

vidit eum ámpliüs:apprehen-

manus Elíez. Et ait Jófaphat:

fid Dixïlyiïf—'

dítque veftiménta fua , & fci-

Eftapud eum fermo Dómini.

pug )

1

ditillain duaspartes. Etle-

Defcendítque ad eum Rex

:gt[fïï j

vávit pállium Elízesquod ce-

Ifrael,& Jófaphat rex Juda,&

[mfüz

Il

ll

j

li

lll

ii

cíderat ei : reversüsque ftetit

rex Edom. Dixit auteEliséus;

fuper ripam Jordánis.

ad Regem Ifracl:

uid mihi

frat

;. Audi Dómine. 221.

9

& tibi eft ? vade ad Prophé-

qmt

F

ERTA TIERIIA

j

tas patris tui , & matris tug.

w

De libro quarto Regum.

g, Fattum eft. 222.

e

LLI]

)

'qï «

g

Y.ettio 1.

C

1

L

l

e

W

u

Gréffus eft (gitur

ääïz Jo-

ait

cil

li Re

x Ifräel :

M

E

ram in die illa de Sama-

fii

E o.

are congregávit Dó-

ría, & recénfuit univérfum

minus tres Reges hos , ut tra-

deret

Dd

]

T

Infra Hebd. ix. poft OG. Pent, :

dereteós in manus Moab ?|gar. Cui ait: Vade , pete

A

mütuó a

ómmnibus vicínia

dam»&

Dixí(que àd eum Eliséus

|

|

Vivit Dóminus exercítuum ,

tuis vafa vácua nom paüca,

qten

in cujus confpé&tu fto , quód

Et ingrédere,& claudeóftium

j Dii

tuüm, cüm intrínfecüs füeris

fi non vultum Jófaphat R.egis

yti fuut

Tudae erubéfcerem , non at-

tu,& filu tui: & mitte inde

imiftam

tendíffem quidem te, nec re-

inómniáà vafa hac : & eum

M 1

fpexfffem. Nunc autem ad-

plena füerint, tolles.

$k« Peccávi. 223.

g,X

dücite mihi Pfaltem.Cüámque

LE 4

Ligure

cáneret Pfaltes , facta eft fu-

Le&io

lls

j n r

per eum manus Dómini , &

Vit ítaque mülier, & clau-

ait.: FEsec dicit Dóminus : Fá-

]

fitóftium fuper fe,S& fuper

j qi

filios füuos : illi offerébant va«

Vungu

cite álveum torréntis hujus

i,

foffas, & foffas. Hxc enim di-

fa,& illa infundébat.

Cüm«

p m

cit Dóminus : Non vidébitis

que plena futffent vafa , dixit

E

vll

ad filiumfuum : Affer mihi

l

ventum , neque pláviam : &

i.

àlveus ifte replébitur aquis ;

adhuc vas. Et ille refpóndit s

MlïsM

& bibétis vos: & familiz ve-

Non hábeo, Stetítque óleum.

WiN

ftra, & juménta veftra. — Pa-

Venit autem illa, & indicá-

m non

rümque eft hoc in confpéttu

vit hómini Dei.Et ille, Vade,

tex df

Dómini: ínfuper tradet étiam

inquit , vende óleum; & red-

tYodt

Moab in manus veftrás.

decreditórituo:tu autem &

tf

$. Egote tuli. 233.

filii tul vívite deréliquo. Fa-

ftur, d

FERIA

UART A.

Gaeftautem quadam dies ;

De libro quarto Regum.

& transíbat Eliséus per Su-

titi

iLeGio b

aPe 4.9

nam:erat autem ibi mülier

ml n

3Asind

Ulier autemró quedam

magna,qus&ténuit eum, ut

ii

M

de uxóribus Prophetá-

coméderet panem : cümque

rum clamábat ad Eliséum di-

frequénter inde transíret ,

Q m

cens : Servus tuus , vir meus

SINEN

divertébat ad eam , ut co-

stmil

mórtuus eft; & tu nofti ; quia

méderet panem.

Quze dixit

fervus tuus fuit timens Dó-

ad viruni fuum : Animadvére

ïie'mpon

minum : & ecce créditor

ulixen

to , quód vir Dei fan&tus eft

j ]

verit , ut tollat duos filios

ifte ,qui tranfit per nos fre»

meos ad f[íerviéndum fibi.

quénter. Faciámus ergo ei

"A

Cui dixit Eliséus : Quid vis ,

coernáculum parvum , & po-

Mi

i

NI ]

utfáciam tibi ? Dic mihi ;

námus ei ii co léctulum , &

'ï[)n I

quid habesii domó tua? At

menfam ,&fellam , & cane

illa refpóndit : Nonhábeo ai-

delábrum ;ut, cüm vénert

ytis

ad nos , máneat ibi

4

t

T fum

cíllatua quidquam in domo

N Mbat

Tüe3, n.if; -Pa?um ólei, quo un-

Bo Bxgudf&'n 24

[

N

l,üffa kïde- iX.

poft O&. Pent,

27i

|

: i u

|

Leüio iii

que eft fames wiagnain Sa-

A&a eft ergo dies que-

maría : & tàmdiu obséffa eft ,

|

« F

dam , & véniens divértit

:

donec venumdarétur caput

A

yhudei' incoenáculum , & requiévit

áfini octogínta argénteis , &

Ti

ibi. Dixítque ad Giézi püe-

quarta pars cabi

ércoris co-

(

lg

rum fuum: Voca Sunamíti-

lumbárum quinque argériteis,

H

lt

dem iftam. Qui cüm vocáffet

Cümque Rex Ifrael transíret

^if

il

cam , &illa ftetíffet coram

per murum, mülier quedam

')2'

€0 ,dixit ad püerum fuum :

exclamávit ad eum , dicens

.C&m

"

Salva me dómine mi Rex,

Lóquere ad eam : Ecce,sédu-

Til d

ló in ómnibus mirniftráfti no-

Qui ait: Non te falvat Dómi-

Upfrffæü

bis, quid vis , ut fáciam tibi ?

nus,unde te poffuüm falváre ?

Numquid habes negótium ,

de área, vel detorculári ?

Vr

r

m

ä)äh CU*

& vis , utloquar Regi, five

$« Preparáte. 266,

* LI J

um d

ij

ríncipi milítis? Qusa re-

Le&

10 15

póndit : In médio pópuli mei

Ixítque ad eam Rex :

T

hábito.

D

u& re«

Ll

Et ait : Quid ergo

Quid tibi vis ?

(eOn t

vult , ut fáciam ei? Dixítque

fpóndit: Mülier ifta dixit mi«

Giézi: Ne queras

filium

hi : Da filium tuum;ut come-

il

enim non habet , & vir ejus

dámius eum hódie , & filium

'i.Ef ülf,ïk

(leunjs

fenex eft. Precépit ítaque ,

meum comedémus cras. Có-

Hs

ut vocáret éam :

usa cum

xintus ergo filium meum , &

vocáta fuíffet, & ftetíífet ante

comédimus,

Dixíque ei die

TOU

du d

óftium , dixit ad eam : In

áltera : Da filium tuum , ut

témpore ifto, & inhac eádem

comedámus eum. Quz ab-

s rl

ora, fi vita comes füerit ,

fcóndit filium fuum.

uod

m D m

habébis inütero filium.

At

cum audíffet Rex,fcidit vefti-

ii eut.

illa refpóndit : Noli quafo ,

méntaíua, & transíbat per

n d

dómine mi,vir Dei , noli

murum. Vidítque omnis pó«

n t*

mentíri ancílle tuge. Etcon-

pulus cilícium , quo veftítug

jan

cépit mülier,& péperitfilium

erat ad carnem intrínfecus,

m u

in témpore,& in hora eádem,

Et ait Rex: Hzc mihi fáciat

yr f,mm/ï?f'

qua díxerat Eliséus.

Deus ; & hec addát , fi ftéte-

r

&» Audi. Dómine. 224. .

rit caput Eliséi filii Saphat

TLIM

FERIA

UINT A.

fuperipfum hódie. Eliscuge

j

Delibro

[]

quarto Regum.

au:em fedébat in. domo fua ,

jl rP

fl

. Le&io

lo

XCap. 6 c & 7s

& (enes fedébant cum eo,

eluï

Qf

"NOngregávit Bénadad Rex

*« Deusómnium. 266.

if U

M Syríe univérfumn exér-

A,CCUO 1«

at D

citum fuum , & afcéndit, &

Remffit /taque virum

?

*

ebidébat Samiríam. Fatta-

P

j

& äntequam veníret nün-

z

tius

224* [&

N

272

Infra Hcbd. ix. poít

O€t. Pent.

i

tius ille,dixit ad fenes : Num-| ..

Percuffit Saul mille. 267.

g V

uid fcitisequod míferit filius

gOïI

00

qma

homicidz hic , ut praecidátur

Ex aultäclagäïlä áturcum

TO

ii

caput meum ? '"Vidéte ergo ;

R

Giézi püero viri Dei,di-

E

cüm vénerit nüntius,cláàudite

cens : Narra mihi ómnia mag-

] SAE

ibro

óftium, & non finátis eum in-

nália,qua fecit Eliséus. Cám-

j I

troíre: ecce enim sónitus pc-

que ille narráret Regi,

uó-

modo mórtuum fufcitàáffet ,

hSeUS

dum dómini ejus. poft eum

eft. Adhuc illo loquénte eis ,

appáruit mülier , cujus vivi-

oq

appáruit nüntius , qui venic-

ficaverat filium , clamans ad

p

bat ad eum : Etait : Ecce,tan-

Regem pro domo fua , & pro

L

meelufi

tum malum à Dómino eft :

agris fuis. Dixitque Giézi

4

iaf

tl

quid ámplius expe&tábo à Dó-

Dómine mi Rex, hzec eft mü-

g m

mino ? Dixit autem Eliséus :

lier, & hiceft filius ejüs,quem

l CUmque

Audíe Verbum. Dómini :

fufcitávit Eliséus.

Etinter«

js

df

Hzc dicit Dóminus : in tém-

rogávit Rex mulíerem : qua

tl

ore hoc cras módius símila

narrávit ei. Dedítque ei Rex

[-]

jj eum.

uno.ftatére erit, & duo mó-

eunüchum unum , dicens

*

dj

dii hórdei ftatére uno, in por-

Reftítue eiómnia ; quz fua

qis cubi

ta Samarísz.

funt , & univérfos rédditus

inticula

D

z. Dóminus, qui. 267.

agrórum , à die qua relíquit

3

'"ERIA SEXT A.

terram , usque ad praefens.

qut

qctBnm

De libro quarto Kegum.

x». Montes Gélboe. 208.

(

Le&io ii.

du d

&.ï?öä)sïäutem gacgftä's eft

Enit quoque Eliséus

biles

E

ad mulíerem, cujus vive-

V

Damáfcum , & Bénadad

irs

re fécerat filium,dicens: Sur-

Rex Syrie zgrotàábat : nun-

a G

ge, vade tu, & domus tua , &

tiaverüntque ei, dicéntes :

lu f

peregrináre , ubicümque re-

Venit vir Dei huc.

Et 4

xeteit

Rex ad Hàzael : Tolle tecum

péreris : vocávit enim Dómi-

Verbun

nus famem , & véniet fuper

münera , & vade in occür«

tDl

terram feptem annis.

Qua

fum viri Dei , & cónfule Dó.

t m

furréxit , & fecit juxta ver-

minum per eum , dicens : Si

tbAdt

bum hóminis Dei : & vadens

evádere pótero de infirmitáte

|] Pe

r

«um domo fua;peregrináta eft

mea hac ? Ivit ígitur Házael

in Terra Philífthiim diébus

in. occürfum ejus.

Cüm«

T

multis. Cüámque finíti effent

que ftetíffet coram eo , ait

L

aiíi feptem,revéría eft mülier

Fílius tuus Bénadad rex Sy«

l

cize mifit me ad te , dicens : Si

(

deTerraPhilifthiim:& egréffa

Wi

eft,ut interpelláret Regé pro

fanári pótero de infirmitáte

lts

ei Elie

domo fua, & pro agris fuis.

mea hae ? Dixítque

séus

hpel

|

x

.

?h

"

lü( sml

2

u

n

: ebd. ix.

&

[t OG, Pentc

[

.

à

r

séus: Vade , dic ei :

E

'Sanábe-

percüties

domum Achab

j

:

ris: porró ofténdit mihi Dó-

dómini tui, & ulcifcar sángui-

le

:

ï

nem fervórum meórum Pro-

n

minus , quia morte moriétur.

Ti

L d

Ego te tuli. 223.

phetárum , & sánguinem óm-

hn

.SABBATO. .

nium fervórum . Dómini de

d

Zw

De libro quarto Regum.

manu Jézabel. Perdámque

omnem domumAchab: & in-

um (j

'

j

l

lt

1

l

;:

j

tlse';ls' iäutem?gïäïätes

terficiam de Achab minsén-

UI n

vocávit unüm de filis

tem ad paríetem,& claufum ,

Prophetárum , & aitilli: Ac-

& novilfimum in Ifrael.

Et

dabo domum Achab,ficut do-

|

)ixirque (

cínge lumbos tuos ,. & tolle

M

lec l:

lentículam ólei hanc in manu

mum Jeróboam filii Nabat,&z

d

h

.

tua, & vadein Ramoth Gála-

ficut domum Báafa filii Ahía.

]

l

ad. Cümque véneris illuc, vi-

Jézabel quoque cómedent ca-

l

l

débis Jehü,filium Jófaphat fi-

nes in agro Jézrahel,nec erit,

]i

lii Namfi: & ingréffüs fufci-

quifepéliat eam. — Aperuft-

tábis eum de médio fratrum

que óftium , & fugit.

li

H' ?X

ä

h

fuórum,& introdüces in inté-

Exaudífti. 224.

TT

u

L

LIIJ

IV

Y

l

i

x

l

4',

rius cubículum. Tenénsque

lentículam ólei, fundes fuper

Ehu autem egräffus eft ad

Je qui

caput ejus , & dices: Fiec

fervos dómini fui,qui dixé-

Ts

dicit Dóminus : Unxi te Re-

runt ei: ReCténe funt ómnia?

p

LU

gem fuper Ifrael. Aperiésque

Quid venitinsánus ifte ad te?

J

óftium , & fügies, & non ibi

Qui ait eis: Noftis hóminem,

we Fl

fübsiftes.

Abiit ergo adolé-

&

uid locütus fit ? At illi

g,

refpondérunt: Falfum eft,fed

fcens puer Prophétae in Ra-

gwt'ahatzr.

snoth Gálaad , & ingréffus eft

magis narra nobis.Qui ait eis:

illuc : Ecce autem príncipes

Hc & hzclocütus eft mihi,

J D

exércitus fedébant , & ait :

& ait: Hac dicit Dóminus ,

!

TPH

h

Verbum mihi ad te , Ó prin-

Unxi te Regem fuper Ifrael.

W

'

ceps.Dixítque Jehu:Ad quem

Feftinavérunt ítaque, & unus-

l, a (WW

D

ex ómnibus nobis ? At ille di-

quisque tollens pállium fuum

j

d/

4j

xit: Ad te Ó princeps.

pofuérunt fub pédibus ejus ,

!

jl

í

gfnii

in fimilitüdinem tribunális :

'.

i. Peccávi fuper. 223.

:

y u

& cecinérunt tuba , atque di-

1

j ,

T furrä;ifl, äinæräffus

xérunt : Regnávit Jehu.

eft cubículum: at ille fu-

&y. Audi Dómine. , 224.

m q

M

g

dit óleum fuper caput ejus ,

Ad Miagnificat ; Antiphona,

t

NU

& ait: Hac dicit Dóminus

Fecit Joas re&um coram Dó-

u

Deus Ifrael: Unxi te Regem

mino cun&tis diébus , quibus

dócuit eum Jójada facérdos.

jl

g

fuper pópulumDóng

D

"n

*

pilfrael,

P

Dominica x. poft Pentecoften.

lCA

L]

runt nifi ealváriam , & pedes

a

DOMIN

p

poft Pentecoften.

& fuias manus. Reversique

inprimo Nocturno.

nuntiavérunt ei. Et ait Jehu:

sT2

,dicé

De libroquarto Regum.

Sermo Dómini eft , quem 1o-

cütus eft per. fervum fuum

-uæCüm*

:

LeQio X Cap.9.f. & 10

Nno undécimo Joram fi-

Elíam 'Thesbíten, dicens : In

agrofézrahel cómedent canes

It

em

lii Achab,regnávitO cho-

g À

zías fuper Judam , venitque

carnes Tézabel , & erunt car-

nes Jézabel ficutftercus : fa-

i lt

li

jJehuin Jézrahel. Porro Je-

y

ma

Zabelintróitu ejus audítosde-

períáciem terrgeinagro Jé-

i

pinxit óculos fuos ftíibio; &

zrahel, itaut pretereüntes

[

jite c

vt

ornávit caput fuum , & re€-

dicant: Hzccine eft illa Jé-

zabel?Erant auté Achab fep-

vdemu

fpéxit per fenéftram ingre-

li

diéntem Jehu per portam , &

tuaginta filii in Samaría:feri

hr

fit ergo Jehulítteras, & mi

i

j

qu

ait : Numquid pax poteft effe

b

7Z4mbri, qui interfécit dómi-

in Samariam ad Optimátes ci-

u

num fuum?Levaviítque Jehu

vitátis,& ad majóres natu, &

xl

d

l

£aciem fuam ad fenéftram, &

ad nutrítios Achab , dicens :

n f

Statim ut accepéritis lítteras

fUX )

dit: Que eft ifta ? &incli-

V

navéruntíe ad eum duo vel

has , qui habétis filios dómini

pfun

treseunüchi. At ille dixit eis:

veftri,& currus,& equos , &

t

n

pracipitáte cam deórfum. Et

civitátes firmas,& arma, elt-

J

gite meliórem , & eum, qui

, t

pricipitavérunt eam, afper-

i

qre l

süsque eft sánguine páries ,

vobis placüerit de filiis dómi-

w

ni veftri, & eum pónite fuper

j

|

& equórum üngule concul.

eavérunt eam.Cümque intro-

sólium patrisfui , & pugná-

N

t

te pro donto Dómini veftri.

A

gréffus effet, ut coméderet ,

biberétque,ait : Ite , & videte

&. Deus ómnium exaudítor

. Mi

maledí&tam illam, & fepelíte

eft:ipfe mifit Angelum fuum;

j

Aff

eam :quia filia Regis eft.

&tulit me de óvibus patris

IQ

mei: *5 Et unxit me un&tió-

NIl

NIv

& Praparáte corda veftra

Dómino , & fervíte illi foli

ne mifericórdiz fuz.

lii

* Etliberábit vos de máni-

vy'. Dóminus, qui erípuit me

li

b;ls inmicórum veftrórum.

deore leónis , & de manu

W

T

Y'» Convertímini ad eum in

béftie liberávit me. Et.

'

mï

iotocorde veftro , & auférte

Le&io ii

deos aliénos de médio velítri.

Imuéruntilli vehemén-

E: liberàábit.

ter,&dixérunt: Ecce

A

L

Le&io .

dyo Reges non potuérunt fta-

lt

" Umque iffent , utfepe-

re coram eo , & quómodo

IH

2 lírent eam , non invené-

nos valébumus resíftere? Mi-

sé

-

m

u

lflk

u)

Dominica x» poft Peptecofter,

275

l

i

sérunt ergo Prepófiti domus,

dóquidem

erpens .magis

leL

& prefétti civitátis, & majó-

punítus eft, quam mülier

4

*

& i

'DO

g

Iw

resnatu , & nutrítit ad Je-

quemádmodum ^ & mülier

UT

hu,dicéntes: Servi tui fumus,

plus quàm vir: &

ézabel

UT

ii

Hfaln

ff,d[A

quaecümque jüfferis , facie-

majóres poenas dedit , quám

ij

mus , nec conítituémus nobis

Achab vfínez raptor. Ipfa

quippe univérfum iftud ne-

Hs DA

l

f cegem: quecümque tibi pla-

j

cent, fac. Refcrípfit autem

gótium texüerat , Regíque

" AUR

li rf[ac

eis lítteras fecündó , dicens :

lapfus . occafiónem deéderat.

rein i

P

Si mei eftis , & obedítis mihi,

Igitur & tu quoque fi réliquis -

T etey

tóllite cápita filiórum dómini

perditiónis caufa füeris , gra- -

x W i

veftri, & -veníte ad me hac

vióra patiéris, quàm qui per

Adjj

eádem horacras in Jézrahel.

te fubvérfi funt. Neque enim

E

Af

Porró filii regis , feptuagínta

peccáre tantüm in fe per-

'iï-&mf

viri apud Optimátes civitátis

ditiónis habet, quantum quód

Is

nutriebántur.

Dumque ve-

réliqui ad

peccándum indu-

Í t

niíffentlíttere ad eos , tulé-

cüntur.

Ádà ts

runt filios regis , & occidé-

, Percüffit Saul mille, &,

Cpért

runt feptuagínta viros , &

avid decem míllia: e Quia

Anv ff

pofuérunt cápita eorum in

manus Dómini erat cum illo:

li u

pereüffit Philifthaeum , & áb-

cóphinis, & misérunt ad eum

sb

in Jézrahel.

ftulitoppróbrium ex Ifrael.

TU

Dóminus , qui erfpuit me

9

Nonne ifte eft David, de

de

Qf dit

ore leónis, & de manu

1

uocanébant in choro , di-

lt

béftize liberávit me , 9 Ipfe

céntes : Saul percüffit mille,,

uiy

me erípiet de mánibus inimi-

& David decem míllia? Quia

imri w

córum meórum.

manuse

, Mifit Deus mifericórdiam

yun exz;i:

uam, & veritátem fuam :

-Tziqüe Ifïeäägxäïo pe,ccäng

Angdu:;:

Ti

stl

V

ánimam meam erípuit de mé-

tes vidérimus , non folüm

(

f

dio catulórum leónum. Ipfe.

noninipellámus ; fed & ex.

Glória Patri. Ipfe me.

trahàmus éx ipfo malitiz.

f

. Infecundo NoQurno.

bárathro ; ne & aliénz — per-

b"

jl

Sermo S. JoaffisChrysóftomi.

ditiónis poenás demus.

Re-

cordémur quoque perpétuó

ib

Homil. 25. in Epift. adRorn,

h

L.e&tio ive.

terríbilis illius tribunális ,

On putémtus nos excu-

fláminis ígnei , vinculórum

| vt

N

us

fatiónem habitüros , fi

infolübilium , profundárum

quando delictórum sócios in-

tenebrárum , ftridórum dén-

u

venérimus : nam iftud fupplí-

tiufü , venenosique vermis.

i

Benígnus ett

U

cium magis augébit, Quan-iSed dicïes-:

Deus

276

Dominica x. poft Pentecoften.

"o

Deus. Ergohsmcómniaver-

orbem indüàtto dilfwio-&ag-

f

návit , ac grave illud naufrá-

us

ba funt , & neque punitur di-

ves ille , Lázari conteémptor ,

gium , omnimodámque sgéne-

gt

ris noftris perditióné effécit ?

neque fátue vírgines à fpon-

TA

fo rejiciüntur ? Ergo qui

Quis deínde fülminailla;téla-

Alimon

Chriftum non pavérunt , !n

ue flammántiafuper terram

yer V

Sodomórum demífit ? Quis

isnem diábolo presparátum

us

non abíbunt ? Ergo qui sór-

univérfum /Egypti exércitü

W&US.

in mare demérfit? Quis fyna-

didis eft véftibus,non períbit,

(na 4

gmanus ac pedes vin&tus ? Qui

gógam Abíron combuüffit ?

TRUE

centum denários à consérvo

Quis feptuagínta illa míllia

- pelln

fuo exégit, non tradétur tor-

propter Davídis peccátum

]u

tóribus ? Quod de mzchis

uno tempóris moménto pe-

Tidi

fte occídit ? Nonne hec óm-

di&tum eft, nimírum , quód

j

14

vermis eórum non moriétur ,

nia , & ália Deusillisíntulit ?

&t

& Ego te tuli de domo patris

& ignis eórum non extinguc-

at o

tur , verum non erit ?

tui,dicit Dóminus,& pófui te

filens

». Montes Gélboe, nec ros ,

fcere gregem pópuli mei :

gä

Et fui tecum in ómnibus ,

ls

nec plávia véniant fuper vos:

[ fl

* Ubi cecidérunt fortes If-

ubicümq; ambuláfti , firmans

d. eum

//

regnum tuum in aetérnum.

rael.

itis Q

y. Omnesmontes, qui eftis

w Fecíque tibi nomen gran-

vitrct

de , juxta nomen magnórum

incircüitu ejus, vífitet Dó-

Meind

minus: à Qelboe autem tránf-

qui funtin terra : & réquiem

EAU

eat.

Ubi.

dedi tibi ab ómnibus inimícis

tuis. Et fui.

t

Leüo V.

t o

; F;d minátur ifta tàntüm-

G lória Patri.

Et fui.

ii

3. Yii, Peccávi fuper nüme-

&J modoDeus? ütique in-

"uU

quies. Et unde,dic quafo,tan-

rumarénze maris, & multi-

plicáta funt peccáta mea : &

tam rem audes püblicé loqui,

N

atque ex te ipfo ferre fentén-

non fum dignus vidére alti-

A ff

tiam ? Ego quippe & ex üis,

tüdinem coeli pra multitádi-

turi

quz dixit Deus, ex iis,quze

ne iniquitátis mez: quóniam

. a

fecit,contrárium probáre pó-

irritávi iram tuam.

$ Et malum coram te feci.

X

tero. Quód fi propter futüra

non credi:,vel faltern propter

3. Quóniam

iniquitátem me-

Til

am ego cognófco, & delí&tum

ea , quz jam fa&ta funt , cre-

meum contra me eft femper,

& li

de. Nó enim certé minz funt,

dl

& vérba tantümmodo , quz

quia tibi foli peccavi. Et

malum.

l

fa&ta funt , & in opus ipfum

l)

i

exiérunt. Quisigitur totum

w. viib Duo Séraphim cla-

ma-

LA

D

Pa

"i

H

,

Infra Hebd. x. poft OG. Pcnte.

7M

—

mäbant alter ad àlterum :

excübias domusRegis.

ér-

"d grüf

l

!

:

$ Santtus, Sanétus, San&us ,

tiaautem pars fit ad portam

u

T

:

l

|

Dóminus Deus Sábaoth.

Sur: & tértia pars fit ad por-

t

/

l

9 Plena eft omnis terra gló-

tam , quz eft poft habitácu-

d

lum fcutariórüm : & cufto-

ria ejus. . y. Tres funt , qui

DN

t

teftimónium dant in coelo ,

diétis excübias domus Meffa.

Pater , Verbum , & Spíritus

Due veró partes é vobDis,

init

!

1 g,VPU' a

fan&us : & hi tres unum funt.

omnes egrediéntes sábbato ,

od

SanGus.

cuftódiant excübias domus

G lória Patri.

PIena.

Dómini circa Regem.

li Qonl)

1 hr

ELERIA SECUNDA.

&. Exaudifü. 221.

oot

. Delibro quarto Regum.

Le&io

Ms

Tb i

m

Le&io i.

Cap. 1t.

T affuméntes sínguli vi-

Viedgt i

' A Thália veró materOcho-

ros fuos , qui ingredie-

bántur sábbatum , cum his ,

J

Ziz , videns mórtuum fi-

fium fuum , furréxit , & in-

ui egrediebántur sábbato ,

T

I

terfécit omne femen régíum.

venérunt ad Jójadam facerdó-

li

!

iil

fem u

Tollens autem Jófaba filia

tem. Qui dedit eis haftas

Um

!

Regis Joram,foror Ochozíz,

& arma Regis David ; que

erant in domo Dómini. Et fte-

Pal s

joas filium Ochozíz , furáta

uli habéntes arma

]ngtnz

eft eum de médio filiórum

térunt stt

vegis, qui interficiebántur, &

in manu

li

u

a, à parte templi

Ya

p

nutrícem ejus de triclínio : &

déxtera usque ad partem fi-

abfcóndit eum à fácie Athà-

níftram altáris & zedis,circum

vl

Yiz , ut noninterficerétur. E-

regem.

Produxítque filium

mis t

rátque cum ea fex annis clam

Regis , & pófuit tuper ceum

in domo Dómini: porró A-

diadéma , & teftimónium : fe-

]

cerüntque eumRegem,& un-

fv

i

J

thália regnaàvit füper terram.

Ti

$« Recordáre Dómine. 220.

xérunt: & plaudäntes manu,

j

1

Le&io it.

dixérunt : Vivat Rex.

j

pEC

t

A Nno autem séptimo mi-

$. AudiDómine. 221.

l

Tj [

fit Jójada , & afsümens

FERIA TERTIA.

Ij )

!

centuriónes , & mílites intro-

De libro quarto Regum.

T

Ld

1.

jn

düxitad fein templum Dómi-

YLe&ie

CQO 323

li

nipepigítque cum eis fzedus :

N

'no séptimo Jehu reg-

j

A

& adjürans eos in domo Dó-

návit Joas : & quadragin-

j

mini,oftéudit eis filiumR egis:

ta annis regnávit in Jerüia-

u

lem.

Nomen matris ejus

n

& precépit illis , dicens : 1fte

di

eft (ermo, quem fácere debe-

Sébia de Berfabée. Fecít-

u^

tis. "Tértia pars veftrum in-

que Joas re&tum coram Dó-

mino cun&tis diébus , quibus

trócat sábbato , & obscrvet

xrar

K

döc,:uit

f

|

Vs L

infra Hebd. x. poft OG. Pent,

dócuit eum Tójada facérdos.

tuus eft: defcenditque ad eum

jyer !

Verümtamen excélía non

joas Rex Ifrael , & fiebat

od cuf

abftulit: adhuc enim pópulus

coram eo , dicebátque : Pater

j

ïevmtï

immolábat , & adolébat in

mi , pater mi, currus Ifrael ,

P eues

excélfis incénfum.

& auríga ejus.

Et ait . illi

n H

*e Dómine,fi. 222.

Eliséus : Affer arcum , &

if naVl

»

CCLO 1e

fagíttss. Cümque attulíffet

fU n

Ixítque Joas ad facerdó-

adeum arcum & fagíttas ,

D

jgr tl

tes: Omnem pecüniam

dixit ad Regem Ifrael: Pone

enad&

Í

San&érum ,quaz illáta füerit

manum tuam fuper arcum.

j

er] &f

Et cüm pofufíffet ille manum

in templumDfii à pretereuün-

s

fujtr

tibus, queoffértur pro pré-

fuam , fuperpófuit Eliséus

Qu

peJCUJ

tio àánimz, & quam fponte &

manus fuas mánibus Regis ,

jj a

arbítrio córdis fui ínferunt in

jl

& ait: Aperi fenéftram orien-

& Mul

templum Dómini : accípiant

tálem.

Cümque aperuíffet ,

m

illam facerdótes juxta órdiné

dixit Eliséus : Jace fagíttam.

]i

fuum,& inftáurent fartatétta

f«lb

Etjecit. Etait Eliséus ; Sa-

La

domus , fi

uid necefsárium

sítta falàütis Dómini , & fa-

N

víderint inftauratióne.

gítta falütis contra Syriam

-

&

Y Fattum eft. 222.

e&uio tii.

«

j

percutiésque Syriam in A-

marir

Gitur usque ad vigéfimum

phec , donec consümas eam..

aAf

l

tértium annum Regis Joas

&» Peccàvi. 223.

CCLIO Lle

non inftauraverunt

f

acerdó-

hi,

(OT ait : Tolle fagittas.

um (

tes fartatéCta templi.Vocavit-

ui cüum tulíffet, rurfum

que Rex Joas Jójadam ponti-

dixit ei: Pércute jáculo ter-

Velürun.

um

ficem & facerdótes dicens eis:

ram. Et cüm percufsiíffet tri-

qn D

Quare fartatéQta non inftau-

bus vícibus,& ftetíffetjirátus

eft vir:Dei contra eum, & ait:

ade t

rátis templi ? Nolíte ergo

uPhor

ámpliüs accípere pecüniam

Si percufsíffes quínquies, aut

juxta órdinem veftrum , fed

séxies,five sépties, percufsif-

tladmu

ad

inftauratiónem

tbula

templi

fes Syriam usque ad con-

fénta

réddite eam.

Prohibitíque

fumptiónem : nunc autem

funt facerdótes ultrà accípere

tribus vícibus percüties eam.

trDom

ln]

pecüniam à pópulo , & in-

Mrtuus eft ergo Eliséus ,

.ïd

l

auráre fartatétta domus.

& fepeliérunt eum. Latrün-

X* FEgote tuli. 223.

culi.autem de Moab vené-

E'qur

li

M

EERIA . OQUARTA.

runt in terram in ipfo anno.

DT

De lib

IO qua

ómine, 224*

"29

,

ea

io l.

g

Syec Exauï'gcällg

Hum

l

J

Ws

i

Liséus autem c&grotábat

Uidam autem fepelién-

E

Q

tes hóminem , vidérunt

hD

infirmitáte , qua & mór-

Ja-

-Pttt

Infra Hebd. x. poft O&. Pent.

9

*

Ti

^i

iT

fatrünculos, & projecérunt

Le&tio i1;

IN

f

cadáver in fepülchro Elisci..

T. tefüficátus eft Dómi-

t

|

E

nus in Ifrael , &in Juda

WW

|

Ti

Quod cüm tetigiffet offa ETi-

A

ll

l

séi, revíxit homo, & ftetit fu-

per manum ómnium Pro-

(

l

phetárum & Vidéntium , di-

Uf

per pedes fuos. Mórtuus eft

d

autem Hàzael rex Syrie , &

cens; Revertímini à viis ve-

(i

li

!

regnávit Bénadad filius ejus

ftrispéffimis,& cuftodíte pra-

p d

l

cépta mea , & caremónias,

d

ro eo. Porró Joas filius Jó-

itm

li

achaz tulit urbes de manu

juxta omnem legem , quam

14 fj

i

Bénadad filüi/ Házael , quas

precépi pátribus veftris; &

[l

ficut mifi ad vos in manu fer-

ff

Id

tülerat de manu Jóachaz pa-

Al

t H

£ris fui jure praelii : tribus vi-

vórum . meórum Prophetá-

)

rum. Quinon audiérunt, fed

cibus percüffit eum Joas , &

J

jf

zéddidit civitátes Ifrael, .

induravérunt cervícem fuam

C

y

V

H

. Audi Dómine. 224.

juxta cervícem patrum fuó-

AT

ewuiffc;

X r

"F ERLA.Q-DI.N T. A.

rum , qui noluérunt obe-

Bt

BäM&

7

De libro quarto Regum.

díre Dómino Deo fuo.

Le&io i,

abjecérunt legítima ejus ,

vDinos x

Cap.

Qüttt

Nno autem nono

Ig.sgäe

& pattum , quod peépigit

T

cepit Rex Affyriorum

cum pátribus eórum ,

- Srran

Samaríam , & tránftulit Hfrael

teftificatiónes , quibus con-

AUE

i

z

j

in Affyrios : pofuítque eos iu

teftátus eft eos: fecutíque

Vg'

Hala, & in

abor juxta flü-

funt vanitátes , & vane egé-

Tofte g

runt.

lf u

vium Gozan, in civitátibus

Medórum. Factum eft enim ,

. Deus ómnium. 374-

gt

4660 11fo

Yf

cüm peccáffent filii ItraeIDó-

mino Deo fuo , qui edüxerat

Ratüsque eft Dóminus ve-

tf

eosde terra /Egypti , de ma-

l

heménterlfraéli , & àb-

us

ftulit eos à confpé&tu fuo , &

nu Pharaónis regis /Egypti ,

i

coluérunt deos aliénos,

Et

non remánfit nifi tribus Ju-

QMW?

ambulavérunt juxta ritum

da tantümmodo.

Sed nec

n

[] l

D

lll (

Géntium , quas consümpfc-

ipfe Juda cuftodivit mandá-

yat Dóminus in confpétu fi-

ta Dómini Dei fui: verüm

J

li

ambulávit in erróribus If-

ib

liórum Hrael, & Regum If-

racl: quia fimiliter fécerant.

racl, quos operátus füerat.

) It

Et otfendérunt filii Ifrael ver-

Projecítque Dóminus onmne

u v

femen Iírael , & affiixit eos ,

bis non re&is Dóminum De-

jj

Wpi

umíuum : & edificavérunt

& tràdidit eos

in manu

j

fibi excélía in cun&tis ürbi-

diripiéntium , donec projí-

ceret eos à facie fua: Ex

BU

bus fuis.

ml

W

*.» Preparáte cong. 274

eo jam témpore , quo fcifüs

ite

n

]1

290

Infra Hebd. x. poft O& Pent, -

jelit

I)

eft Ifrael à domo David, &

Deiterre : &immlfitin eos

; v

conftituérunt fibi Regem JTe-

Dóminus leónes , & ecce in.

xóboam filium Nabat.

terficiunt eos , eó quód ignó.

f

qia

; Dóminus,

mnus

FERTLA

rent ritum Dei terrz. Precé.

Wmus

(gülä VT A.

pitautem Rex Affyriórum ,

e

libro quarto Regum.

dicens : Dücite illuc unum de

jad

D.

eftto 1

Cap. 17.

facerdótibus , quosinde cap-

"M

qe oont

N

Eparávit Jeróboam Ifrael

tívos adduxiífüis : & vadat , &

gonie

à Dómino, & peccáre eos|hábitet cum eis : & dóceat

fecit peccátum magnum. . Et

eos legítima Deiterra.

jficPhl

ambulavérunt filii Ifrael in

$; Ego tetuli. 276.

Tamaw

SABBAT O.

qm Ji

univérfis peccátis Jeróboam ,

quz fécerat: & non recefsé-

De libro quarto Regum.

jondt

yunt ab eis , üsquequó Dómi-

LeGio f.

Caþ. 180

,Da

nus auférretIfrael à fácie fua,

A Nno tértio Ofée filii Ela

ficutlocütus füerat in manu

No

regis Ifrael, regnávit E-

du

ómnium fervórum fuórum

zechías filíus Achaz regis

l

Prophetárum : translatüsque

Juda. Vigintiquínque annó-

g

eft Ifrael de terra fua in Affy-

rum erat, cüm regnáre coe-

fnd ,

s AR

gios , usque in diem hanc.

píffet : & vigintinóvem annis

!

& Percuffit Saul mille. 275.

regnávit in Jerüfalem : no-

LOgp

; L

CCT10 1l»

men matris ejus Abi , filia Za-

N )

! À Ddüxit autemRex Affy-

charíe: Fecítque, quod erat

t Z

A

a(

riórum de Babylóne , &

bonum coram Dómino , jux-

de Cutha, & de Avah , & de

ta ómnia , quea fécerat Da-

m

Emath,& de Sephárvaim : &

vidpaterejus. Ipfe diffipá-

LURU

collocávit eos in civitátibus

vit excélfa , & contrívit ftà-

al

Samaríe pro filiis Ifrael : qui

tuas , & fuccídit lucos , con-

1Eab

offedérunt Samaríam, & ha-

fregítque ferpéntem eneum,

Tib

b

itavérunt in ürbibus ejus.

quem fécerat Móyfes : síqui-

a

Cümque ibi habitáré coepíf-

dem usque ad illud tempus

Af

fent,non timébant Dóminum:

filiilfrael adolébant ei incén-

um

& immífit in eos Dfis leónes ,

fum : vocavítque nomen ejus

ROR

qui interficiebant eos.

Nohéftan.

In Dómino Deo

|

Dinini

1

3. Montes Gélboc. 276.

Ifrael fperávit.

us

ettio i.

$. Peccávi. 223.

h h

Untiatümque eft Regi

€cUo .

Ai)

N

Affyriórum , & di&tum :

I

'Taque poft eum non fuit

Of«

Gentes , quas transtulífti , &

símilis ei de cunctis Régi-

l (

habitáre fecífti in civitátibus

bus Juda , fed neque in his ,

dver

Samaríe,ignórant legítima

qui ante eum fuérunt : &

ad-

1

ilv

lræ :

Dominica xi. poft Pentecoftes.

28r

i|

i a&ü

adheefit Dómino,& non recet-

quod plácitum eft coram te ,

"

l

um

fit à veftígiis ejus ,' fecítque

fécerim.

unx

DOMINICA XI.

in]y,

t

mádáta ejus, quz precéperat

1]

DóminusMoyf:.

nde & erat

poft Pentecoften,

]i

MIH

IDDóminus cum eo, & in cun-

In primo NoGurno:

Ulüclm,

Tf

"(

&is,ad que procedébat,fapié-

De libro quarto Regum.

ter fe agébat.Rebellávit quo-

TLeGio i.

Cap. »o,

D

que contra RegemAffyriórü,

N diébus illis egrotávit E-

IT Qj &ä

1Utte

& non fervívit el.

Ipfe per-

zechías usque ad mortem ,

cüffit Philífthaos usque adGa-

& venitad eum Iíaías filius

I 1

zam , & omnes térniinos eó-

Amos, Prophéta, dixítque ei :

IMTQ

rumà Turre cuftódum usque

Hec dicit Dóminus Deus :

i

W legum

ad civitàátem munítam.

Precipedómui tue : morié-

! Wi

I

ris enim tu, & non vives. Qui

Vf f

1

j

$. Exaudífüi. 221.

Le&io1u.

convértit fáciem fuam ad pa-

Md

l

,

Nno quarto Regis Eze-

ríetem, & orávit Dóminum,

li ln

Y

1

dicens

"Obfecro Dómine ,

chí&e , quierat annus

Mi

il

séptimus Ofée filii Ela regis

meménto quafo, quómodo

AU i

Yfrael , afcéndit Salmànafar

ambuláverim coram tein ve-

n s

ritáte, &in corde perfé&to ,

rex Affyriórumin Samaríam,

Jenilon:

& oppugnávit eam , & cepit.

& quod plácitum eft coram

b Ab fj

Nam poft annos tres , anno

te, fécerim. Flevit ítaque

]

it, qui

!
