dit fignificatiónes. Fam enim

Capit. de fequent. Commem.

praced. & Octav.

vix quinquénnem nóbilem

DIE XXI. AUGUSTI.

quemdam calviníftam sólida

yii

In fefto S. Johannz F rancifcze

fupra e&tátem argumentatióne

qulZ

Fremiot de Chantal. Vid.

perftrinxíffe ferunt,collatüm-

m .

Duptex.

que ab eo munüfculum flam-

an['*

Omnia de Communi nec

mis illicó tradidíffe in hac

verba: En quómodo herétici

Virginum , nec Mattyr. pr&-

T

ter fequentia.

Qratio.

apud ínferos comburéntur ,

qui lóquentiChrifto fidem de-

Mnípotens & miféricors

O

Deus , qui.beátam ]o-

tré&ant. Matre orbáta Det-

Q 24

Y

]?afæ

Ui

616

^ Fe&a Augufti. 2

Mu

arz Virginis tutélzs fe com-

nüptias , quamvis ütiles, &

f

T

mendávit , & fámulam , que&

honoríficas iníret. Ne autem

ad mundi amórem eam alli-

à propófito caftimóniz obfer-

jim 9

Nihil

ui f

ciébat , ab fe rejécit.

vánde inpófterum dimove-

pueríle in móribus éxprimens

rétur , illíus voto innováto ,

fjgertt

à fzaculi delíciis abhórrens ,

fanétíffimum Jefu Chrifti no.

Q C]US

martyriuümque anheélans reli-

men candénti feyro

étori

ii

gióni , ac pietáti impénse ftu-

infcülpfit. Ardéntius in dies

onge !

UP u

débat. Baróni de Chantal nüp-

charitàte fervéfcens páupe-

tui à Patre tradita virtütibus

res , derelíCtos , zegros, te-

j

Ti

ii

ómnibus excoléndis operam

terrimísque morbis inféttos

dedit, líberos,fámulos , aliós-

ad fe adducéndos curábat ;

yíttu &

ue fibi fubjé&tosin fidei do-

l

eósque non hofpítio tantum

j

)

trína, bonísque móribus im-

excipiébat , folabátür , fové-

i

, Mi

büere sátagens. Profüfa libe-

bat , verüm éetiam fórdidas

«Raente

ralitàte páuperum inópiam

eorümdem veftes depurgá-

fublevábat , annóna divínitüs

bat , láceras reficiébat , &

Dece'mbr;:

su, 0

non-aró multiplicáta ; quo

manántibus fzetido pute ulcé-

fattum eft , ut némini fe ün-

ribus lábia a-dmovöre non ex-

mm *

horrébat.

inoths d

f

juam Chrifti nómine rogànti

pem abnegatüram fpopón-

z Dilexífti juftítiam. cx.

ssl

derit.

ectio vi.

uT

&. Propter Veritátem. cix.

an&to Francífco Saléfio,

ehu ts

e&tio v.

A

uo fpíritus moderatóre

at Ri

ro in venatióne

in-

ufa fuit,Divínam voluntátem

Ldbtun

W terémpto

perfectióris

edó&ta , próprium paréntem,

li J

vite consílium íniens con-

as M

sócerum , filium dénique

tinéntie vote fe obítrínxit.

ipfum,quem étiam vocatióni

j R

Viri necemnon folüm azquo

obfifténtem fua é domo egré-

qdlen (

ànimo tulit, fed in püblicum

diens pédibus calcáre non du-

t t

indülte venim teftimónium

bitàvit, invíCta conftántia de-

tidfaCle

occisóris filium e Sacro Fonte

féruit , & facri inftitüti Vifi-

äMa'Ximt

fufcfpere fui vittrix elégit.

tatiónis S. Maríc fundaménta

h

Módica familia , ténui vittu ,

jecit. Ejus inftitüti legis inte-

» W

I H

atque veftítu conténta , prc-

gérrime cuftodívit ; & adeó

W

tiófas veftes in pios ufus con-

paupertátis fuit amans,ut vel

vértit.

IT

uidquid à doméfticis

necefsária fibi deéffegaudéret,

Iäl

VTl

curis

&

pérerat témporis ',

Chriftiánz veró ánimi demif-

récibus , piis le&iónibus ,

fiónis , & obediéntie , virtü-

üa.Q i

Í

a

Is

:U (

|

boríque impendébat. Num-

tum dénique ómnium perfe-

T

quam addüci' pótuit,ut álteras

Gíffimum exémplar fe pra-

'

Cfpe

buit.

NU

l

Fefta Augufti, .* &.

. 617

buit.

Altióresin corde fuo |cum cotfiemoration.

reeced.

afcenfiones difpónens ; ar-

DIE XXII. AUGUSTI.

n

duií(fíimo efficiéndi femper

Àttn i

ID

ln O8ava Affimptionis B.

id , quod perfé&tius effe in-

Maria.

Duplex.

T g

telligeret, voto fe obftrínxit.

euChnb

Omnia ut in primis V efpe-

l mw

f

Denique facro VifitatiónisIn-

ris Fefti. 45m&

ftitüto ejus potíffimum ope-

mem. $. Tohannz.

cum com» J890.

1

ra longe , latéque diffüfo ,

Afia. Manum fuam.

5, æ(ïmh

verbo , exémplo , & fcriptis

y. Diffüfa eft. cxiv.

étiam Divína fapiéntia refér-

Oratio ut fuprà.

IOR

li

tis,ad pietátem, & charitátem

QU5 cirj

Et SS. T'imothei, Hippoly-

Soróribus excitátis , méritis

ti , & Symphoriani: martyr.

T. (

1l f

reférta , & Sacraméntis rité

AfialXftórum eft enim regnum

Mür f

fufcéptis, Molíni anno mille-

b

i

|

Ddl

caelórum, qui contempsérunt

AT

fimo fexcentéfimo quadragé-

vitam mundi , & pervenc-

d

I

o

fimo primo, die décima ter-

runt ad

remia regni , &

od

tia

b

ecémbris migrávit ad

lavérunt ftolas fuas in sáàngui-

U

Dóminum, ejüsque ánimam

ne Agni.

IQEEDR

occurrénte S.. Francífco Sa-

y.Latámi

niin Döminþ ,&

léfio incaelos deférri S. Vin-

exultáte jufti.

iima

céntius à Paulo procul diftans

&. Et gloriámini omnes re&ti

U

afpéxit. Ejus corpus poftea

corde.

Oratio.

ol

Annécium translátum fuit ;

Uxílium tuum nobis

moderdtt

Eáàmque miráculis ante , &

Dómine , quefumus ,

vluxdt

joft óbitum claram Bene-

placátus impénde : & inter-

u

dí&tus XIV. Beatórum , Cle-

cedéntibus beátis martyribus

n db

mens XIII. albo SanCtórum

tuis, Timótheo , Hyppólyto ,

n u

adjécit.

Feftum autem ejüs-

& Symphoriáno ,. déxteram

T

dem diem duodécimo Kalén-

fuper nos tus propitiatiónis

(itii

jrutt

das Septémbris ab univéría

exténde. Per Dóminum.

EccléfiaClemens XIV. Pónti-

jit

In primo NoGurno.

ll

fex Máximus celebrári pre-

De Cánticis Canticórum.

ii

cépit.

Le&io 1.

Cap. 8. b

&» Fallax

rátia. cX.

jtt

li

Uz eftifta , qua afcén-

u

Inir No&t. Hom. in Evang.

Q

dit de desérto,delíciis áf-

nl

Símile thefauro. cxi.

fluens , inníxa fuper diléttum

In Laud. fit cofmem. O&t.

fuum?Sub árbore malo fufci-

Faudu /

Yi

Afía. Quee eft ifta.

távi te:ibi corrüpta eft mater

Y^. Exaltáta eft.

tua, ibi violáta eft génitrix

T

Oratio ut in fefto.

f

tua.. Pone me ut. fignáculum

Vefpera ii. de fequenti , fupercor tuum , ut fignáculü

f

)95

fuper

"

6

? *Fefta Augufti, 4«

gümæh

füperbráchium tuum : quia

Le&io ii

fortis eft üt mors dilédtio,du-

Go murus

,

& übera

ieft» )

af a

qaficut inférnus z:emulátio :

D

|',mea ficutturris, ex quo

làmpades ejus , làmpades ig-

factta fum coram eo quafi

i

;enie'ntuf

nis atque flammàrum.

|pacem

repériens. — Vínea

& Vidi fpeciófam , ficut co-

fuit pacíficoinea , qua ha-

quoce'nte

duf

lümbam aícendéntem defu-

bet populos: trádidit eam

per rivos aquárum

cujus

cuftódibus

vir affert pre

, $g

L]

inzftimábilis odor erat nimis

fru&tu ejus mille argénteos.

d

in veftiméntis ejus

«* Et

Viínea mea coram me eft.

RWMM[L

ficut dies verni cireümdabant

Mille tui pacífici, & ducén-

jj d

D

eam flores rosárum , & lília

ti his , qui cuftódiunt fructus

Y f/!y l qu

^

convállium.

E

Á

ejus.

Quz- hàábitas in hor-

d t

y. Qua eft ifta , que afcén-

tis,. amícr -dülcultant : fac

lïqüänfema |

- dit per desértum ficut vírgu-

me audire vocem

tuam.

«s um Y

, Mi

. Ja fumi , ex aromátibus myr-

Fuge dilé&te mi, & affimilá-

rhae &thuris? Et

re. cáprez hinnulóque cer-

w dibi

Lce&ioii.

vórum , fuper montes aróma-

dl c

Qua multe non potué-

tum.

doileayen

JA

mdtm m

runt extínguere chari-

y. Qu eftiftaqua proceffit

tátem,nec flümina óbruent il-.|

ficut fol , formófa tanquam

d o

lam : fi déderit homo omnem

Jerüfalem? * Vidérunteam

! Photén

fubftántiam domus fuz

ro

filie Sion , & beátam dixé-

viufimun

dile&tióne , quafi nihil defpi

j

runt , & hegínge laudavé-

x itnts

runt eam.

ciet eam. Soror noftra parva,

E

& übera non habet: quid fa-

Xx. Et ficut dies verni circüm-

ciémus foróri noftre in die ,

m g

dabanteam flores rosárum, &

aveft.

quando alloquénda eft ? Si

lília convallium. Vidérunt.

Ti Yam

G lória Patri. Vidérunt.

murus eft , edificémus füper

eum propugnácula argéntea :

In fecundo No€turno.

ls

De Sermóne S. Bernárdi

fi ófüium eft , compingámus

Trimhy

illud tábulis cédrinis.

Abbatis.

Sermone 4. de Affüumptione.

nfüm,

&'."Sicut cedrus exaltáta fum

Aled (

in Líbano , & ficut cypréffus

circa medium.

BN

Y

AE

in monte Sion : quafi myrr-

"r t s DeeeBlo EV.

'.

A M&

haelé&ta, * Dedi fuavitá-

On eft équidem , quod

tem odóris.

l

me magis deléttet., fed

il M of

Ifl Y AW

7. Et ficut cinnamómum , &

nec eft, quod térreat magis

[

BR

bálfamumaromatízans. Dedi

quàm de glória Vírginis Ma-

l

L'uavitátem.

; REece

1311, d

ríae h.abe'r,e-vfermönem

j fantïl* "

enim

n

:

M

]j

CUlhn

lii

"* Féfla-Augüit 29

619

D

! Qu

enim fi in ea laudávero virgi-| Quanta vero, & quam pre-

tiófa humilitátis virtus cum

lïïurris, 5[

nitátem, mihi multa vírgi-

ER

nes poft eam vidéntur offérri.

tanta puritáte , cum innocén-

tia tantaà , cum confciéntia

ïe'rien& h

Si humilitátem przdicávero ,

inveniéntur forte vel pauci ,

prorfus absque delí&to , imó.

18 j u;L

' frii,

qui ( docénte Filio ejüs ) mi-

cumtante grátie plenitüdis

tes fatti funt , & hümiles corz

ne ? Unde tibihumtílitas , &.

Yif

il TR

de. Si magnificáre volüero

tantahumílitas , ó Beáta ?

mifericórdiz ejus multitüdi-

Digna plane quam refpíceret:

T m

nem,funt áliqui mifericórdis

Dóminus , cujus decórem.

iCl', Q

viri, étiam & muliíeres.

U.

concupiífceret Rex , cujus

dnt (nj

s

num eft, in quonec primam

odóre fuaviffimo ab setérno

símilem vifa eft , nec habé-

n : (

illo patérni finus attraþer.e'—

W w

re fequéntem , gáudia matris

tur accübitu.

habens cum virginitátis ho-

H* Beátam me dicent omnes

, t

nóre.

Maríe privilégium

generatiónes :

Quia fecit

i t

mihi Dóminus magna , qui

Duntsdo

eft , non dábitur álteri: fingu-

láre eft, fed contínuó étiam

potens eft & fanttum nomen

indicibile invenítur.

ejus.

Qu

&. Ornátam montlibus filiam

* Et mifericórdia ejus 'à

n

Jerüfalem Dóminus concupi-

progénie in progénies timén-

jdérunt

vit, ^ Etvidéntes eam filie

tibus eum.

Quia.

j d

CU0 Vl«

Sion ; beatíffimam pradicavé-

L!

» [auti

runt, dicéntes

Unguén-

Cce jam quibus potüi-

tunfeffüfum nomen tuum.

E

a

mus votis., afcendéntem

n

y* Aftitit Regína à dextris

tead Fílium dedüximus, &

at

tuis in veftítu deauráto, cir-

profecüti fumus faltem à Ion-

Vi

cümdata varietáte. Et vidén-

ge , Virgo benedítta. Sit pie-

It

tes.

tátis tuze , ipfam quam apud

Le&io v.

Deum grátiam invenífti , no-

Wun.

Á

Erümtamen non hoc

tam fácere mundo , reis vé-

I;,Bfmlïü

tantüm , fi diligénter at-

niam , medélam azgris, pusíl-

y

l MPHOA

téndas,fed cateras quoque

lis corde robur, affiíQis con-

folatiónem , periclitàntibus

j

virtütes finguláres prorfus

invénies in María , qua& vide-

adjutórium , & liberatiónem

!

fanttis tuis précibus obti-

n

bántur effe commünes. Quz

(

enim vel Angélici püritas

néndo.

In hàc quoque die

folemnitátis & letítiz:e dul-

"

virginitáti il àudeat com-

paràri, qua digna fuit Spí-

ciffimum Maríae nomen cum

laude invocántibus sérvulis ,

ritus fanéti faerárium fieri ,

culum Fili . Dei ?' per te Regína clemeus , grá-

& hab'?t'*

tim

620

. Fefta Augufti 24.

"

oU

tiz fuee münera largiàtur Je-

ut étiam fuperímpleat eam ?

) Dum

fus Chriftus , Fíliustuus ,

Adquid , nifi ut adveniénte

* v Ma

Dóminus nofter,qui eft fu-

jam Spíritu plena fibi, eódem

er ómnia Deus benedíétus

uperveniénte , nobis quoque

vlo

n n

in f22cula.

Amen.

fuperpléna , & fuperétfiuens

h^

&. Beáta es Virgo María ,

fiat?

Il

Polïfi

use Dóminum portäfti,Crea-

8-. Diffüfa eft grátia in lábiis

tórem mundi :

* Genuifti

tuis, * Proptéreà benedí-

qui tefecit, & in etérnum

xitte Deus in eetérnum.

(mo

[

T

pérmanes Virgo.

,

Y Myrrha,& gutta , & cáfia

. Àve María, grà

tia plena' -

à veftiméntis tuis , à dómibus

bggn

ebürneis , ex quibus delecta-

sui

b

óminus tecum. Genuifü.

»:Mer ! ] :

Glória Patri.

Genuífti.

vérunt te filie Regum in ho-

In tertio No&urno.

nóre tuo. .Proptérea.,

hatj

Le&8io viib

jf d

Lé&io fan&i Evangelii fe-

quisadid

cündum Lucam.

Ntretergo dómum Salvá-

LeGio vii.

Cap.xo.g -

I

tor, & frequénter vífitet

iftcrfi

EU

Nillo témpore

Intràvit

eam ,quam poenitens Láza-

I

Jefus in quoddam caftél-

rus mundat, ornat Martha ,

A5., U

Vexcaniá

lum : & mülier quaedam

& María replet intérna dédi-

Martha nómine,excépit illum

tacontemplatióni. Sed forté

ii pf

indomum fuam. Et réliqua.

curiófusquisquam requírat ,

a Miqu

'eoret

Homilía fanQi Bernárdi

cür in presénti Evangélica

Abbatis.

le&tióne nulla prorfus Lázari

ag

méntio fiat. Arbitror fane5 ne

slnm.

Serm.2. de Affumpt. B. M.

Uid introíffe eum díci-

id quidem à propófita fimili-

il lt

mus in caftéllum? Etiam

tüdinediffidére. Virginàlem

tleyand

Xa Ti

in anguítífimum virginális

étenim domum intélligi vo-

üteri diversórium introtívit.

lens Spíritus , síluit non in-

BU

teclmm

Dénique & mülier quedam

cóngrué poeniténtiam , qua

excépit illum in domum

malum ütique comitátur. Ab-

h Oánb

fuam.

Felix mülier , cujus

fit enim , ut próprii quidquam

3ndlfy

domus, Salvatóre fufcépto ,

inquinaménti domus hzec ali-

"prerd

invénta eft munda quidem ,

quàndo habuíffe dicatur,ut in

"ii e

ea proínde fcopa Lázari qua-

fed plané non vácua. Quis

rerétur.

Vif

enim vácuam díxerit, quam

lr

falütat Angelus grátia ple-

E. Beíta es Virgo María ,

"r

nam ? Neque hoc folüm , fed

Dei Génitrix , quz credidiífti

ftis &

adhuc quoque in eam fuper-

Dfio : perfé&ta funtinte ,qu&

ventürum áfferit Spíritum

di&ta funt tibi , ecce , exaltáta

i

-j-&dl]m ii

fandum. Ad quid putas , nifi

M

es fuper choros Angelögulnï :

Vf

Kefta Auguft, 22.

621

h

ita clamántem áüdiens : Na-

Iu

il

* Intercéde pro nobis ad Dó

ln

i

minum Deum noftrum.

te,nate , memento etérna

, Ave María , grátia plena

vite , coelum süfpice, &ibi

l W

u

óminus tecum.

Intercéde

&fuP

V

regnántem intuére : tibi enim

G lória Patri.

Intercéde.

vita non erfpitur , fed mutá-

Pro SS. MM. 'Timotbeo ;

turin méliüs ; fórtiter Jefu

f

Chrifti caufa carnífici collum

Hippolyto , & Sympho-

r&buit.

b

T1ahQ.

Lestioix.

L,

&t

Imótheus Antiochénus ,

e Deum laudámus. 16.

guti,

A RomamvéniensMelchía-

In Laudibus fit comme-

li d

de Summo Pontífice, cüm per

mor. S$. 1imothei, & Socior.

Vb d

annum ibi Chrifti fidem pre-

Afdia. Veftri ca

li cápitis

CUT

dicáffet , à Tarquínio Urbis

omnes numeráti

f

unt: nolíte

i,

:

D

prafé&to conjícitur in víncu-

melióres eftis vos.

timére : multis pafséribus

la,& poft diutürnas cárceris

d i

eruümnas ad idóla perdücitur,

y. Exultábunt San&ti in glö-

Qv

ut eis facríficet.

Quam im-

ria.

Tulli

. Latabüntur in cubílibus

pietátem fumma libertáte de-

mt li

'

!

teftátus , acerbíffimeé czdi-

uis.

T

tur,& excarnificátum corpus

Qratio. À üxilium tuum.61i v.

j Wi

In

viva calce perfünditur.

Inii. Vefp. fit commemor.

1 r

quibus aliísque

fupplíciis

S. Phili

1 Benitil.

z

Fj

conftansMartyr cápite plétti-

DIE III. AUGUSTI.

(s Lt

tur , corpus via Oftiénfi pro-

In fefto fantti Philippi Benitüi

r

pé fepülchrum fancti Pauli

Confef, Duplex.

j ïyï

Apóftoli fepelítur. Quo die

Afía. Similábo eum.

étiam Alexándro Imperatóre,

y. Amávit eum Dóminus.

If

ut in Communi Confefforis

qidin

apud Oftia Tiberína Hippó-

lu /

lytus Epffcopus Portuénfis ,

non Pontif.

lxx.

ob przcláram fidei confeffió-

Oratio.

jltllw

Eus , qui per beátum

j

nem , mánibus pedibüsque

J/

"

!

1

ligátis , inaltam fóveam aquis

Philíippum Confefsórem

ylyb MC 2»

plenam pracipitátus , marty-

tuum exímium nobis humi-

rio coronátus eft , & ibídem

litátis exémplum tributfti

*

.

jl

1

à Chriftiánis fepültus.

Quo

da fámulis tuis prófpera

item die , Aureliáno Impera-

mundi ex ejus imitatióne de-

tóre , propter eámdem fidem

fpícere, & coeléftia femper

"

inquírere.

Per Dóminum

i

adoléfcens várie tortus eft.

Auguitodüni Svmphoriánus

p

noitruin.

Qui düm ad ültimum fup-

In primo No&turno,Le&io-

[

plicium ducerétur , matrem

nesde 5criptura occurrente.

fv

I:il

625

.Fefta Au

fü. 22

)

in fecundo No&huno

äjl

egnüm Dei.

Et dedit.

LeGio v.

gl

Hllippus ex 1105111 Bem-

Ivínz charitátis , & ca-

L

tiórum família Floréntize

thólice fidei dilatàndze

)l

y d

] mat

f

natus , fütürz fanctitátis jam

ardóre veheménter accénfus ,

J

inde ab incunábulis indícium

fui Ordinis Generális relü-

bardmä

d

prebuit; vix enim quintum

Gans, atque invítus renun-

aetátis menfem ingréffus , lin-

tiàtus, Fratres ad predicán-

g 3

o

guam in voces mirifice folvit,

dum Chrifti

Evangélium in

«Hm:tatusque fuit'matrem , ut

Scythiam mifit.

Ipfe. veró

Qu

"

[j

g

-Defpare Servis eleemófynam

plürimas Itália urbes con-

i

impertíret. Adoléfcens ,.dum

curfans

glifcéntes in eis cí-

il

mm

gt d

Parífiis litterárum &ud1a cum

vium difcórdias compófuit ,

ietátis ardóre conjüngeret ,

multásque ad Románi Ponti- :

yifirgn

t v

lürimos ad coeléftis pátrize

ficis obediéntiam revocávit ;

deüdeuum inflammávit. Re-

nihílque de ftádio aliéne faló-

m m

Gret'öm

vérfusin pátriam, & fingulári

tis omíttens , perditíffimos hó-

vifióne à beatíffima Verm;e

mines é vitiórum coeno ad

-leale»

aeuli

in Servórum fuórum famlh—

poeniténtiam , ac Jefu Chri-

am nuper inftit5tam vocátus, | :

i amórem perdüxit.

Ora-

d l

muütef

in Senárii montis antrum con-

tióni. fummópere addí&us ,

céffit , ubi áfperam quidem ,

&pé in éxtafim rapi vifus eft.

il r&tDus

gagi córporis caftigatióne ,

Virginitátem veró ádeó có-

ii

fed Chrifti Domml cruciá-

luit, utad extrémum usque :

J

z

tüvtidm

tuum meditatióne fuavem

ipmtum voluntáriis ac du-

J)mü

vitam duxit : indéque per

ríffirmis fupplíciis illibàtam

peuüeu*

cuftodíerit.

univérfam pené Európam ,

zi

magnámque Afie partem ,

g. Amáviteum Dóminus, &

meey

uam Evangélicis przdica-

ornàvit eum : ftolam 9 101'128

Adey

tiónibus oblmt,boddhtm fep-

índuiteum , * Et adpmtas

n

tem Dolórum Dei Matris in-

paradifi coronávit eum.

m te

ftítut , fuümque Ordinem

x..Induit eum Dóminus 1lo-

Iusque

exíimio virtütum . exémplo

rícam fidei , & ornávit eum.

imis (

propagávit.

E6 ad

Letio vi.

d Mi

». Honéftum fecit illum Dó-

Fflóruit in eo jügiter

ugfero

mmus & cuftodívit eum ab

E

fingulàris . erga

páupe-

inimícis, & à fedu&tóribus

h

il

res mxiencordla fed. preci-

Jælwm

tutàvit 111um :

*

Et dedit

pué cüm apud Camlhanum

illi claritátem aetérnam.

A

agri Senénfis vicum leprófo

x. Juftum dedàxit Dóminus

nudo eleemófynam petén-

A

per vias re&tas ,. & ofténdit

ti propriam ,

qua indütus

erat

L

h

«V |

a

,Exef-ï;a Augufti. 24 !

u b l

623

' Wlo !

erat, veftem fuit elargítus ;

y. [Hfte eft, qui contémpfit

T

qua ille contéé&tus,ftatim à le-

vitam mundi , & pervénit ad

Q mtaüs n

l

A f

TU

pra mundátus eft ; cujus mi-

; coeléftia regna. .Quia. :

M

ráculi eümlonge latéque fa-

G lória Patri. Quia.

ma manáffet , nonnülli ex

Inii. No&.Homil. venerab,

M

1

U g

Cardinálibus, qui Vitérbium,

Bedg Presbyt. in Evang.

Ts

Y

Cleménte quarto vita functo,

N olíte timére. utin eodemn

l

pro Succefsóre deligéndo

Communi ii.loco. lxxxiv.

nf h

1 TUl

É j

convénerant ,in Philíppum ;

Nona Le£tio legitur de Vi-

ilt

cujus coeléftem - étiam pru-

gilia S. Bartholomzi, Homil.

i le u

déntiam perfpé&tam habé-

s. Gr

e

ZOI.

Pape in Evang.

lts

Hoce

ft

(cOt t

bantjntendérunt. Quo com-

preceptum meum.

érto vir Del , ne forte Pa-

utin Vigiia Apoft. i. ubi

i dlng ?

ftorális regíminis onus fubtre

Feftuift ipfius celebratur die

db w

feq. cum comm. ejusdem Vi-

defod

cogerétur , apud Tuniátum

montem támdiu delítuit , do-

gilie in Laud. Afía & .. de

1 t

nec Gregórius décimus Pón-

Feria occurr. ut in Pfalterio.

Vib

tifex Màximus füerit renun-

ratio.

11

tiátus:ubi bálneis , qu& étiam

TYA.que

fumus , omnípc-

|perdi

hódie fancti Philíppi vocán-

tens

Deus :

ut beáti

tur,virtütefn fanándi morbos

Bartholomei Apóftoli — tui

Vere

venc-

Ámrgpi

fuis

précibus

impetrávit.

uam pravenímus ,

1 Yero d

Dénique Tudérti anno millé-

ránda Solémmitas, & devo-

xirémum.

fimtducentéfimo | ottogéfimo

tiónem nobis áugeat, & falü-

-

Juninis 1

quinto , in Chrifti Dómini é

tem, Per Dóminum.

Ccruce pendéntis ampléxu *,

Vefperm .de fe

qule'ntik :

pplic'üs [

k

quem fuum appellábat librü,

Cormmierm.

raced.

DIE XXIV. AUGUSTI.

;eum ls

fanétíffime ex hac vita migrá-

y Mi

vit.

Ad ejus tàmulum caci

In Vigilia S. Bartholomeei

8 p

vifum , claudi greffüm , mór-

Apoftoli.

Romz celebratur Feftum

tui vitam recepérunt.

Qui-

bus alifsque plürimis fulgén-

ejusdem die xxv. Augufti.

165

tem fignis Clemens décimus

TTres Le&. leguntur de.Ho«

ä,,q[][ ü

j

Póntifex Máximus Sanctó-

miliam Evang. H ec eft pre-

"o

rum nümero adícrípfit.

céptum meum. ut in Vigilia

&.. Ifte hoino perfécit ómnia ,

Apoft. 1. &y. de Feria oecur.

m r

Ad Laudes ut in Píalterio ;

T

qua locátus eft ei Deus, &

erédere in ré-

dixit ad eum:In

& dicuntur Preces. feriales

m

quiem meam :

* Quia te vi-

flexis genibus. 59.

um

di juftum coram me e& ómni-

Oratio. D a quefumus.

rnam fi

bus Géntibus.

Vefp.de S. Bartholomao,

qUh ;111

Á I*? -.ägg fjf

£

*

Fefta Augufti. 24

i

Df£4XXIV- vel -

Jyft eü

" AXV.,béntes fpléndidas veftes , &

g

AUGUSTI^

Angelus Dómini locütus eft

BenBVC

In fefto fantti Bartholomzi

ad me , dicens :

** lfti funt

oüte

Apoftoli. Duplex,

viri fan&ti , fa&ti amíci Dei.

yge

I

ne ï(

Omnia de Cói Apoftol. ii

y. Vidi Angelum Dei for-

ytit

uf

preterea, que fequuntur.

tem , volántem per médium

li

ratio«

coelum , voce magna cla-

jECde

mántem , & dicéntem. Ifti.

p

m 0

Mnipotens fempitérne

yael

Ó

Deus , qui hujus diei

Le&tio v.

"

venerándam fan&támque le-

Bi Polymium Regem , &

titiam ,in beáti Apóftoli tui

I

ægb

TU

reà duódecim civitátes ad

cónjugem ejus , ac pre&té-

y J

1

Bartholomai feftivitàte tri-

buífti: da Eccléfie tuz, quae-

Chriftiánam fidem perdüxit.

w

fumus , & amáre , quod cré-

Quze res in eum magnam in-

Ts

didit , & praedicáre, quod dó-

vídiam concitávit illius Gen-

tis facerdótum.

q d

cuit Per Dóminum.

Nam usque

: Deinde fit comm. S. Philip-

adeo Aftyagem Polymii regis

suétünt

fratrem in. Apóftolum incen-

lod cu

pi Benitii , Afía, Hic vir.

dérunt , ut is vivo Bartholo-

y. Juftum dedüxit. Ixxxi.

ii

Oratio. Deus , qui per beà-

mo pellem erudéliter détra-

?l&ifunt,

tum. 621.

/

hi jüfferit, ac caput abícín-

'qnatribula

*

ehiis f

In primo Nó&urno , Le&t.

di: quo in mart

yrio änimam

de Epiítola 1. ad. Corinthios.

Deo réddidit.

t Mp

Sic nos exíftimet homo. vi.

i& Beáti eftis,cim maledíxe-

Á

rint vobis hómines, & perfe-

lo

In fecundo No&turno-

Lectioiv.

«üti vos füerint , & díxe-

s

Artholomzeus Apóftolus ,

rint omne malum advérsum

DN

A Galileus, cüm in Indiam

vos, mentiéntes , propter

leliy

Gáàudéte & exul-

citeriórem , qua eiin orbis

me :

Nillot

terrárum fortitióne ad praedi-

táte ,.quóniam merces veftra

li ii

cándum Jefu Chrifti Evangé-

copiófa eft in. coelis.

Y* Cum vos óderint

homit

1 ptm

lium obvénerat , progréftus

l Etc

effet , advéntum Dómini Je-

nes , & cum feparáverint

d

fu juxta S. Matthei Evangé-

vos , & exprobráverint , &

li

lium illis Géntibus predicá-

ejécerint nomen veftrum tan-

A

Wl

Yi

vit. Sedeüm in ea província

quam malum propter Fílium

il j

(

plürimos ad Jefum Chriftum

audéte.

convertíffet , multos labóres

hö minis. G

CCti0 Ví.

T

u

calamitatésque perpéffus, ve-

Jus corpus Albari , que

li

)l

nit in majórem Arméniam.

E

t urbs majoris Armé-

"t

nix , ubi is paffus fuerat,fe-

$,. Vidi conjtln&os- Virosgha;-

püt-

J

i

ïht

"d W

| Feftá Augufti. 27

625

pültum eft : quod pó

fteà ad

p

in montem excélfum , qui

mm l

iíparam ínfulam delátum ,

evangelízas Sion : exálta in

a

LT

inde Benevéntum translátum

virtüte vocem tuam ,

ui

J

t )

eft :poftrémo Romam ab

evangelízas Jerüfalem. Non

(l I

B

T

Othóne. tértio Imperatóre

veftígiis corporálibus , fed

ortàtum, in Tiberis ínfula ,

fattisfublimióribus in hunc

Vte T

i'

QUif

1n Eccléfia ejus nómine Deo

montem afcénde , & séquere

J

dicáta , collocátum fuit. Agi-

Chriftum , ut ipfe effe mons

,

turautem Romz dies feftus

Montes enim in cir-

lm ]u

poffis.

o&távo Kaléndas Septémbris,

cüituejus. Quare in Evan-

VIUSs d

44

& perocto confequéntes dies

gélioinvénies folos cum Dó-

1 i

ila Basílica magna pópuli

mino montem afcendiffe dif-

lm p

frequeéntia celebrátur. .

cípulos. Orat ergo Dóminus,

I ag

1

(d

Wwe df funt triumphatóres

A lsf

non ut pro fe óbfecret, fed ut

& amíci Dei , qui contem-

pro me ífmpetret.

Nam etfi

n Nau

néntes

juffa príncipum ,

ómnia posüerit Pater in po-

hn

meruérunt premia aetérna ,

teftáte Fílii : Fílius tamen, ut

piti:

Modo coronàntur , & ac-

hóminis formam impléret

lt

cípiunt palmam.

obfecrándum Patrem putat

(

$. Hfti funt , qui venérunt ex

effe pro nobis , quia advocá-

&i

magnatribulatióne , & lavé-

tus eft nofter.

fjt H

runt ftolas fuas in sánguine

We Ifti funt , qui vivéntes in

Agni. Modo.

carne , plantavéru

L

Ecclé-

m d

lória Patri. . Modo.

fiam sánguine fuo.

CAli«

In tertio No&turno.

&t

,

cem Dómini bibérunt , &

T

L é&io fan&i Evangeélii fe-

amíci Dei fa£ti funt.

cündüm Lucam.

9

In omnem terram exívit

T adx'.*/

^ Le&io vi.

B

Cap. 6. b

fonus eórum , & in fines or-

ii

TNillotémpore: Exiit Je-

bis terra verba eórum. Cáli-

fus in montem oráre, &

CECID.

CCE1O VJl.

mgm i

i

2

erat pernóGtans in oratióne

T erat , inquit , pbrnö-

)

Dei.

Et cum dies fattus ef-

&ktans in. oratióne Dei.

u

(

fet,vocávit difcípulos fuos.

Spécies tibi Chriftiáne datur;

atl

Et réliqua.

forma prafcríbitur , quami

Homiiía

S. Ambrófii, E

[(c.

Atl

L

-s

débeas z:mulári. Quid enim

"

Libro $. Comment. in

te pro falüte tua fácere

c&,eap. 6. poft initium.

opórtet , quando prote Chri-

9

Mnes magni , ómmes

ftus in oratióne pernóttat

-

U

fublímes montem af-

Quid te fácere cónvenit ,

céndunt. Nonenim cuicüm-

cüm vis áliquod pietátis

héta dicit : Afcénde

que P

lofücium | adoríri

?

quan-

.

r

[

,

r

do

626

E

efta Augufti,

do Chriftus mifsürus Apófto-

DIE

XXV. AUGUSTI.

)

B

!

los,orávit priüs, & folus|Infefto S. Ludovici Confeff

)

orávit * Nec usquam álibi ,

Regis Francim. Semid.

fi non fallor , oráffe cumApó-

Afía, Similàábo eum. viro.

rX

y. Amávit eum. Ixx.

g anl

ftolis reperítur : ubíque folus

óbfecrat: Dei enim consílium

Oratio,

qu, P

humána vota non cápiunt :

Eus ,quibeátum Ludo-

purbant

D

vícum , Confefsórem tu-

ii

nec quisquam interiórum po-

um de terréno regno ad coelé-

) Cui

teft effe párticeps Chrifti.

, Ifti funt viri fan&i , quos

ftis regni glóriam tranftulífti:

Wt

elégit Dóminus in charitàte

ejus

u

s&fíumus méritis & in-

gunum!

terce

[:

ióne,Regis regum Jefu

]s ht

non ficta,& dedit illis glóriam

uorum

Chrifti Fílii tui fácias nos effe

fempitérnam : $

ägmrävira

doétrína fulget Eccléfia , ut

consórtes. Qui tecum vivit. ,

i

fole luna.

Reliqua de Communi Con-

Ixx.

':1itpiet'atis

D

y. San&li per fidem vicérunt

fefforis non Pontificis.

Amait

regna , operáti funt juftítiam.

Ubivero Feftum S. Bartho-

]

uorum.

lomeicelebratur die xxv. dé

Ut &

S. Ludovicofit die xxvi.

Glória Patri. Quorum.-

i,

Le&io ix«

Inprimo No&turno , Les

d.

X 7 Ocávit , inquit , difcípu-

&iones de Scriptura occurr.

nbl

los fuos, & elégit duóde-

.In i. Notturno. LeGio iv.

Udovicus nonus Gillie

nl

(:08)

cim exipfis, quos ad propa-

tlis ii

gánduntauxílium falàtis hu-

Rex, duódecimannos nà-

i

máng per terrárum orbem

tus , patre amíffo ,. & in Blan-

che matris fan&tíffima difci-

g

fatóres fidei deftináret. Simul

tvl

advérte coeléfte consílium :

plína educátus , cüm jam vi-

TY

non fapiéntes áliquos , non

géümum annum in regno

dívites , non nóbiles , fed

ágeret,in morbum íncidit :

1eaftn

dtri

pifcatóres & publicános ,

quo témpore cogitávit de re-

tinis ]

quos dirígeret , elégit : ne

cuperánda poffeífióne Terofo-

n ej

traduxíffe prudéntia , ne re-

lymórum.

uamóbrem ubi

convaluíffet , vexíllum ab

3

demiffe divítiis , ne poténtize

At

nobilitatísque auctoritáte tra-

Epiífcopo Parifiénfi accépit :

íffe àliquos ad fuam grátiam

defnde mare cum ingénti ex-

Vum

viderétur : ut veritátis rátio,

ércitutrajíciens, primo prze-

N.'üï.&anal

|

lg

non difputatiónis grátia prg-

lio. Saracénos fugávit. Sed

valéret.

cüm ex peftiléntia magna mí-

)U)ph]

'TeDeumlaudárus. 16.

litum multitüdo periíffet .,

Uj

rf

In fecundis Vefperis fit

vi&us ipfe captüsque eft.

eommeror. fequentis.

xs Honéftum fecit.Ixxv.

UT

Le«

W iu f&C

TA

AU

W

lil

Fefta Augufü. ?;f.

-62

RUT

Leüi

péllee. Ipfe clarus miráculisà

i

Ebus pöeüe.gl) cä.n'l Saracé-

A

Bonifácio Papa ottávo in San-

b

nis compófitis,liber Rex,

Ctórum nümerum eft relátus.

n

exercitüsq; dimíttitur. Quin-

E. Ífte homo

rfécit. Ixxvj.

In tertio

N

'gre

0

T

'que annis in Oriénte commo-

&urno..

D

rátus, plürimos Chriftiános

L é&io fan&i Evangelii fe-

WIfe

li

à Barbarórum fervitüte re-

'démit , multos étiam infidéles

cündüm Lucam.

DIEQQ ;

LeGio vii.

-Cap. 19. b

TT Ti

ad Chrifti fidem convértit :

N illo témpore: Dixit Jefus

IOR

pretéreà áliquot Chriftianó-

Érl

difcefpulis fuis parábolam

r

rum urbes refécit fuis sümp-

hanc: Homo quidam nóbilis

LC

tibus Interim mater ejus

ábit in regiónem longín-

migrate vita: quare domum

NDI

quam , accípere fibi regnum,

Áitmrt

redire cógitur , ubi totum fe

& revérti.

Et réliqua.

dedit pietátis officiis.

Homilía S. Ambrófii Epffc.

s |

&. Amaávit eum. Ixxvi.

dun $ d

Lib. 8.in Lucam,

at db

Le&io vi.

Onusordo , ut vocatü-

Ulta sedificávit mona-

b

rus Gentes , & Judaos

t

hum

ftéria , & páuperum

jufsürus intérfici , qui nolué-

hofpítia : beneficéntia egéntes

runtregnáre fupra fe Chri-

AUR (V

fublevábat : frequens visébat

ftum, hanc premítteret com-

p La

VODUS U

*egrótos ; quibus ipfe non fo-

paratiónem,ne dicerétur: Ni-

lüm fuis sümptibus ómnia

hil déderat pópuloJudzórum,

IT

fuppeditábat , fed étiam,quze

unde póterat mélior fieri ?

nl

m d

opus erant,mánibus miniftrá-

utquidab eo, qui nihil re-

bat:veftitu vulgári utebátur ;

cépit , exígitur ? INon medío-

üng

cilício ac jejünio corpus afsí-

n nf

cris 1fta eft. mna , quam fu-

dué affligébat. | Sed cüm íte-

pra mülier ÉEvangélica, quia

un p

ruüm transmisíffet, bellum Sa-

noninvénitlucérnam accen-

ugitävimi-

-facénis illatürus , jàmque ca-

ij

dit,lümine quzrit admóto ,

J

ftra in eórum confpé&tu po-

gratulátur invéntam.

Iama

fuíffet , peftiléntia decéffit in

&. líteeft,quiante.Ixxix.

u

jlla oratióne : Introíbo in do-

e&tio viti,

L

(ti)

mum tuam , adorábo ad tem-

Enique ex una decem

]þgc'nti (

lum fanQtum tuum , & coit-

D

mnas álius fecit , álius -

rmoy'

j

tébor nómini tuo. Ejus cor-

quinque. Fortáffe ifte mo-.

jl

pus pófteà Lutétiam Parifió-

rilia habet , quia quinque

(f

;

rum translátum eft, quod in

funt córporis fenfus

Mle

W

célebri fanétiDionyfii templo

duplicia , 1d eft , myftica

luel

affervátur , & cólitur; caput

legis , & morália probitátis.

veró in facra /Ede fanttzs Ca-

Unde & Mltthaus quinque

M».

j

I r

-

ey

ta-

6

.fó; FeftaAugufi, 27

j m

ptæ

tale'nta 5

& duo talénta pó-|fancivit, ut, qui ordinándi

[j CXCmP

fuit :in quinque taléntis ; ut

effent , opportüno témpore ,

fint morália , in duóbus ut-

& multis preséntibus Cléri-

g L

cis & láicis , de more facris

pfæ

j

rümque myfticum atque mo-

j P

rále. Itaque quod nümero

initiaréntur : do&tíque ac fpe-

inférius , re ubérius.

Cátz vite hómines ad id offi-

f; pri

cii munus deligeréntur. De-

lp d

&. Sint lumbi. Ixxix.

crévit preetérea,ut rem diví-

ho

LeG&io ix.,

(« hic póffumus decem

nam faciénti Epífcopo facer-

E

mnas,decem verba in-

dótes omnes aftárent. Idem

QUi

inftítuit , ut Patriárcha , Pri-

1

W[rfüifl

telligere ,id eft, Legis do&trí-

|

1

j

pam.:quinqueautem mnas ,

mas, Metropolitánus advér-

f

1114 ((

magiftéria difciplíng. — Sed

süs Epífcopum non ferant

Mp

|fenténtiam , nifi Apoftólica

gidi

lesisperítum in ómnibus vo-

au&Ctoritáte fulti.

Vixit in

lo effe perfé&tum. Non enim

Vutons

in fermóne , fedin virtüte eft

Pontificátu annos decem &

"D

otfto , dies decem & o£to.

al fecu

regnum Dei. Benéautem ,

HábuitOrdinatiónes quátuor

&Fitn

quia de Judaeis dicit, duo foli

multiplicátam pecüniam d-

menfe Decémbri , quibus

yenuli

ferunt : non ütique zris , fed

creávit Presbyteros tréde-

a

cim, Diáconos feptem, Epif-

d ] Cum

difpenfatiónis usüris. Alia eft

enim pecüniz foenebris , ália

copos per divérfía loca tréde-

s g

Ti

do&trínz coeléftis usüra.

cim.

Antoníno Imperatóre

s

"T e Deum laudámus. 16.

martyrio coronaátus eft, & fc-

v ld

pültus via Appia propé coe-

In fecundis Vefperis fit

ts t

commem. feq.

metérium Callífü , séptimo

hw

DIE XXVI.

AUGUSTI.

Kaléndas Septémbris.
