ichàngeli, ^ Oráte pro eo,

utindulgéntiam , quam fem-

Sn&e Abel ,

. Ora»

Omnis chorus juftórum;ora.

us ï.

er optavérunt , piis fuppli-

Ora.

h

catiónibus confequántur.

San&e Abraham ,

Joànnes Baptifta, ora.

. 4 Ctiónes noftras , quefu- | Santte

Orae

j/|

A

mus Dómine , afpirándo | San&e Jofeph ,

il

reveni,& adjuvándo prosé-

Omnesfantti Patriárche &

P

oràte.

]

ere: ut cun&ta noftra orátio

Prophéte ,

Ora.

äE?

SanGe Petre ,

operátioà te femper incí-

S an&te Paule ,

Ora.

)

piat,

& per te coepta finiátur.

Orde

W

Mnípotens fempitérne

Santte Andréa ,

y

Ó

San&e Joànnes ,

Ora.

Deus , qui vivórum do-

ln

th

n

mináris imul & p]ortuö rum ,

Qmnes fan&di Apóftoh &

T

Evansgelífte ,

oráte.

omniümque miferéris ; quos

Omnes S.DifcipuliDffi,oráte.

yi

tuos fide & ópere futüros effe

1n-

a

:

(

p

n 4

cc

Ordo Commendationis Animz.:

i

Omnes S. Innocéntes , oráte.

peccatóres ,

TTe rogämu.s'

r

Santte Stéphane ,

Ora.

audi nos,

ym

Ora.

qump

San&te Laurénti ,

Üt ei parcas ,

te rogámus,

Omnes S. Mártyres, oráte.

Xyrie eléifon.. Chrifte eli-

QOT

Ora.

fon.

epreh

Sant&te Bilvéfter ,

K yrie eléifon.

Santte Gregóri ,

Ora.

Deinde cum in agone fui

finn

.San&e Auguftíne ,

Oràa,

g

exitus anima anxiatur , di-

Omnes fan&i Pontífices &

cantur feq. Orationes. Orat.

[vel qlll

Confetsóres ,

Oráte.

Roficifcere ánima Chri.

yulit

Ora.

Sancte Benedícte.

ftiána de hoc mundo, in

i R

Santte Francífce ,

ora.

nómine Dei Patris omnipo-

dempfil

ÜfUmnes fandi Moónachi &

poni

téntis, qui te creávit:in nómie

Eremíte,

oráte pro eo.

ne Jefu Chritti Filii Dei vivi,

lgt

San&ta MarfíaMagdálena;ora.

qui pro te paffus eft: in nómi-

Mren

Ora.

San:i3 Lucfa,

ne Spíritus fan&ti , qui in te

dleni

Omnes fantte Vírgines , &

effüfus eft: in nómine Angeló-

finturm

— Vídug,

. Qráte pro eo.

rum & Archangelórum: in

sitte

Ommnes *anBüi & Sancüe

nómine'Fhronórum & Domi-

fU f

Dei, Fntercédite pro eo.

natiónum : in nómine Princi-

Pryopítius efto, Parce ei Dó

pátuum & Poteftátum: in nó-

h

* mine,

mine Chérubim & Séraphim:

Aeiju

Propítius efto , líbera eum

in nómine Patriarchárum &

3 U.

" Dómine.

Prophetárum : in nómine SS,

wrte i

Propítius efto,

líbera

Apoftolárum & Evangeliftá.

Mrsad

Ab ira tua ,

libera.

rum:in nómine S*. Mart. &

&&

Ayperículo mortis ,

libera.

Confefsórum : in nómine SS,

tvertà

A.mala morte ,

líbera.

Monachórum & Eremitárü :

me

cenis inférni ,

libera.

innómine SS. Vírginum , &

Ab

líbera.

liug A

omni milo ,

ómnium Santtórum & San-

ünt;

A ypoteftáte diáboli, líbera.

ctárum Dei : hódie fit in pace

tnitüs

"er nativitátem tuam,libera.

locus tuus , & habitátio tua

ti N

er Crucem & Paffiónem

in fan&ta Sion.

Per eüm-

Tercl

(l

tuam ,

líbera.

dem Chriftum Dóminum

TT

er mortem & fepultüram

noftrum. we«Amen. Oratio.

j

ümde

tuam ,

libera.

Eus miséricors , Deus

l hc

Buf

er gloriófam Refurrectió.

clemens, Deus , qui fe-

M

nem tuam ,

líbera.

cündüm multitüdinem mifes

€r admirábilem Afcenfió.

WU m

ratiónum tuár(i peccáta poe-

TUf d

nemtuam,

líbera.

niténtium deles, & preteritó-

d

I

er grátiam Spíritus fan&i

(l

rum críminum culpas vénia

t n

Parácliti ,

líbera.

remiffiónis evácuas : réfpice

im die judícii ,

libera.

pro-

l

u !

Ordo Commendationis Animg.

CCl

*I'J

propítius fuper hunc fámulti

nóres omne,quód horret in té-

[

tuum N& remiffiónem óm-

nebris,quod ftridet in flaffiis ,

"

"

nium peccatórum fuórum to-

quod crüciat in torméntis,

ta cordis confeffióne pofcénte

Cedat tibi tetérrimus sátanas

!eu

I

j

deprecátus exáudi. B énovain

cum fatellítibus fuis , in ad-

£0 , piiffime Pater , quidquid

véntutuo te comitántibusAn-

N

10

terréna fragilitáte corrüptü ,

gelis contremífcat , atque in.

vel quidquid diabólica fraude

&térna nottis chaos immáne

i

zï

yiolátum eft:& unitáti córpo-

diffügiat. Exürgat Deus , &

Tij

|

ris Eccléfie membrum re-

diffipéntur inimíci ejus:& fü-

Ommpx |

demptiónis annétte. Miferére

giant,qui odérunt eum,à fácie

HH]O lj

Dómine gemítuum, miferére

ejus. Sicut déficit fumus,defi-

k

Tij

lacrymárum ejus , & non ha-

ciant : ficut fluit ceraà fácie

llj

fl

béntem fidüciam , nifi in tua

u

ignisjfic péreant peccatöres à

mifericórdia, ad tus facra-

facie Dei: & jufti epuléntur,

mentum reconciliatiónis ad-

& exültent in confpéttu Dei,

1

mitte.

Per Chriftum Dómi-

Confundántur ígitur , & eru-

TU

num noftrum.

^X* Amen.

béfcantomnestartárege legió-

ii

ihéndo te omnipoténti

nes, & miníftri sátane iter

um

C

Deo, charíffime frater, &

tuumimpedire non áudeant.

At

el,eujus es creatura. coffüitto :

Líberet te à cruciátu Chri-

Y

ut,cum humanitátis débitum

ftus,qui pro te crucifixus eft.

nj

morte interveniénte persól-

Líberet te ab ztérna morte

r

veris,ad auttóremtuum , qui

Chriftus,qui pro te mori dig-

AA ;

N

n

te de limo terrz formáverat ,

nátus eft. Conftítuat te Chri-

Ti

|

revertáris. Egrediénti ítaque

ftus Fílius Dei vivi intra pa-

d

*«

ánime tua de córpore fplén-

radifi fui femper amoena vi-

didus Angelórum coetus oc-

réntia , & inter oves fuas te

g |

f

cürrat: judex Apoftolórü tibi

verus illePaftor agnófcat.Ille

s

;

fenátus advéniat:candidatóríi

ab ómnibus peccátis tuis te

jl

tibi Mártyrum triumphátor

absólvat , atque ad déxteram

exércitus óbviet : liliáta ruti-

fuam in Electórum fuórum

làntiumteConfeffórum turma

f

|

te forte conftítuat. Redemptó-

:

circümdet: jubilàántiü te Vír-

rem tuum fácie ad fáciem ví-

ginum chorus excípiat; &beàá-

deas,& prefens femper afsí-

[

t& quiétis infinu. Patriarchá-

ftens , manifeftíffimam beátis

óculis

gj

rum te compléxus aítríngat :

afpícias veritátem.

mitis atque feftíivus Chritti

Conftitütus fgitur inter ágmi-

a

Jefu tibi afpéttus appáreat ,

na Beatórum contemplatiónis

W&W

qui te inter affiténtes fibi jü-

divíne dulcédine potiaris in

Vi

P

j

fsecula fzeculórü

5e,

giter interéffe decérnat. Ig-

Imene

u

D.5

: ra-

onis Ánima.

/

€oli

Ordo Cohïmcndati

iberà Dómine ánimaim fer-

fel

^* Oratio

,

AUfci

0

v1 tui.ficut liberaftiSusánnam.

gt

pe D

mine fervuüm

de falío crímine.

o

Amen.

tuuminlocum fperánde

fibi (alvatiónis à mifericórd

ibera Dómine: ánimam fer--

Zia

vitui, ficut liberáfti David

qus

tua.

L2

:Amen.

fl

Líbera Dómine ànimam

fei*-

de manü regis Saul; & de ma-

nu Golíz."

yin

vitui:ex ómnibus. perículis

ibera Diie ànimá fervitui ,

ijisi

inférnis & de láqueis poená-

rum; & ex. ómnibus tribu-

ficut liberàfti Petrum &Pau-

g

l

Amen.

lii de carcéribus.

, Amem,

tr

latiónibus., .. s.

um

)

|

L ibera Dómine

áànimam fer-

Et ficut beatíffimamTheclam

ea

vi tui , ficut liþexäiæi-'Heiioch

virginem & mártyré tuam de

tribus atrocíffimis torméntis

A

& Elíamde communi morte

à

u

smundi. . ,-4men.

lfïigräfü, fic liberáre digné-

Líbera Dómine

ánimam fér-

risánimam hujus fervi tui , &

la

tecum fácias in bonis congau-

fa.

vi tuificut liberáfti Noe de

atl

Vi

dilàvio..

x -Amen.

dére coeléftibus. ;, Amen.

El

à

Sucj

L ibera:Dfie ,ànimam fetvi

lls

tui,ficut liberáft&Abraham de

Ommerdámus tibi Dó-

Ur Chaldeórum. y,Amen.

mine ánimam fámuli tui

eddl

N

T,ibera Dómine ánimam fer-

N.,precamürque te Dómine

vi tui , ficut liberáfti Job de

Jefu Chrifte Salvátor mundi,

du

utpropter quam ad terram

fercá

affiónibusfuiso s. Amen.

DRUTY

L ibera Dómige ánimam fer-

mifericórditer defcendífti;Pa-

vi tui , ficut liberáfti Ifaac de

triarchárum . tuórum sínibus

Wa

infinuáre non rénuas. Agnofce

Orent

hóftia, & de manu patris fui

Abrahe. g.

Amen.

Dómine creatüram tuam,non

poftol

à diis aliénis ereátam, fedà te

WE

L ibera Dfie ánimàá fervi tui ,

Véndi

ficut liberáfti Lot de Sódomis

folo Deo vivo & vero : quia

& deflafiaignis. gj Amen.

noneftálius Deus prater te ,

t55

& non eft fecündü ópera tua.

w

Libera Dómine ánimam fer-

vituijicut liberáfti Móyfen

Leetífica Dfíe ánimam ejus in

m lo

de manu Pharaónis regis /E-

confpé&tutuo, &ne memíne-

Y vir

Amen.

gyptórum. ge

ris iniquitátum ejus antiquá-

Rtrem

LE

bera Dómine ánimam fer-

rum,& ebrietátum , quas fu-

TA re

:

(citávit furor five fervor mali

!

vitui,ficut liberáftiDaniélem

t

delaculeónum. z. Amen.

defidérii.Licét enim peccáve-

Qm t

Líbera Dfie ánimá fervi tui ,

rit,tamen Patvem, & Fílium ,

EUNTT

ficat liberáfti tres püeros de

& Spíritum fanttum non ne-

li

camíno ignis ardéntis , & de

áàvit , fed crédidit, & zelum

Va

uat »

manu R egis iníqui. z.. Amen.

Dei in fc hábuit , & De

NU

qui

GCln

ï/

Ordo Commendatwms Animae.

:

qui fecit ómnia, fidéliter ado- mino. 23.

totus. Pfalm.

H

|

aVlt.

Oratio

B eaü 1mmacu atl.

E1í&ta ]uventutls & ig

I ras diftributus.

i)er ]Ho-

"

D

norántias- ejus , qua u-

Fgreffa. aute

muüs, ne memíneris Dómine ;

tur,hoc &

$dOR edid

fed fecündüm magnam mlfe-

Detr, occurrlte Andeh Dm :

;

|

ricórdiam tuam /memor efto

* Sufeipientesa ?mmam 'ejus

ï

illíus in glória claritátis;tue.

* Offeréntes. g:am in confpé-

|

&u Altlfiiml.

, Sufcípiat te

perlantur ei cóeli,colleténi

n

ll

Angeli.In.regniam tu-

Chriftus.qui, vocawt te, &in

&t

um Df

íie fervum tuum-fufci-

finum Ab rah& -

n«eh dedü-

nü

pe-* Sufcípiat eum S. Míchael

:cantte..

Sufci 1f;ntes.

i

Archàángelus Dei,qui milítia

,Réquiem &té érnám dona ei

ll

bi

cceléftis méruit principátum.

ómine,: & lux perpeétuàlü-

n& |

V éniant illtióbviàm S. Angeli

ceat el. Offerentes.

] (Ul

Dei , & perdücant eum in ci-

einde. T.

yrie elelf n.

n

vitátem cceléftem Jerüfalem.

a

rifte cléi

ia

oft-

Kyne eléi-

f

T.

4P ater nolter. fecreto,

Suícipiat eum S. Petrus Apó:

Et ne nosilidüeis in ten-

M

)

ftolus, cui à Deo claves regni:

y.

coeléftis tráditee funt. Ad]uvet

fatmnem.

Sed líbera no

""

ff

à malo.

uient ateín

J

eum S, Paulus Apóftolus,qui

e

Iïäq

ff

dignus fuit effe vas electiónis.

dona ei

e..w

(2

tl

Cl»

V

Intercédat pro eo S. Joànnes

pexpetua Iuc

Erue

J

as

eléttus Dei Apóftolus,cui re-

porta ífnfi

veláta funt fecréta coeléftia.

BF eáni:

imam ejus.

| Re-

&

Amen.

! |

Orent pro eo omnes fancti A-

qu1e£cat inpaee. -

poüoh,qmbus à Dómino data

, Dómine exaudr oranonem

tUy

meam.

Etc amor meus

eft potéítas ligándi atque fol-

véndi. Intercédant pro eo om-

ad te vemat.

. Dóminus voblfcum.

nes Santti & elé&ti Dei . qu1

pro Chrifti nómine torménta | y

; Et cum fpíritu tuo.

in hoc fzculo fuftinuérunt :

O rémus,.

.Oratio.

v

«Ibi Dómine commendá-

ut vínculis carnis exütus ,

A

perveníre mereátur ad gló-

mus ánimam fámuli tui,

"';NT

ut defün&tus fzeculo tibi

j

riam regni coeléftis:preeftánte

f

Dómino noftro Jefu Chrifto :

vivat:& qua per fragilitátem

humáns converfatiónis pec-

u

Qui cüm Patre & Spíritu

e-

j

fantto vivit & regnat in

cáta commfífit, tu vénia mife-

cula fzeculórum.

z.Amen.

ricordíffimse pietátis abfter-

j

.Per Chriftum Dóminura

M

Si anxlatur adhiuc anima di-

ge.

cunturPfal.C onfitémini Dó- | noftrum. g, Amen.

J

BENE

Bcnedï&ïo Menfa.

p

BEcääDICTIO

MENS .

- Poftea Sacerdos abfolute

Ante prandium Sacerdos

dicat :

ä

benedi&cturus menfam , inci-

A

Üf

Gimus tibi grátias om-

pit.Benedícite, & alii re-

A.

nípotens Deus pro uni-

E

petunt , B enedícite.

vérfis beneficiis tuis , qui vi-

gt

Deinde dicit ».

Oculi

) J

vis, & regnas in fzcula fz-

-

ómnium.& alii profequuntur

culórum. £.

Amen.

T

& Inte fperant Dómine, &

Deinde alternatim dicitur,

Ü

B

tudas efeam illórum in tém-

Píalm. Miferére mei. cxcii,

|

^ric

pore opportüno.

Aperis tu

— Vel Pfalmus. 116.

p

manum tuam , & implesom-

Audáte Dóminum omnes

Pater

ne ánimal benedictióne.

Gentes: * ]audáte eum

,

G lória Patri.

S icnt erat.

omnes pópuli.

Durd

yrie eléifon. C hrifte cléi-

Q uóniam confirmáta eft fu-

V AK

D

K yrie eléifon.

per nos mifericórdia ejus : *

Anfe

Pater nofter. fecretó.

& véritas Dómini manet in

v

y^ Etne nosindücas in ten-

etérnum.

jened

tatiónem.

G lória Patri,

Sicut erat,

Jened

$. Sed líbera nos à malo,

yrie eléifon. Chrifte eléi-

[emn

Poftca Sacerdos dicit.

on.

K yrie eléifon.

Sa-

Lii

Orémus,

ab

cerdos dicit: P ater nofter,

De

Eic Dómine nos, &

Y^. Etne nos indücas in ten-

I

J- " hsctua dona , que de

tatiónem.

Jrmini

-füa largitáte fumus fumptü-

&« Sed libera nos à malo.

A:v

ri Per Chriftum Dóminum

Y- Difpérfit , dedit paupé-

ERN

noftrum. 9. Amen.

ribus, x. Juftítia ejus ma-

:donà

. Deinde Le&or.Juübe dom-

net in fa&culum fzculi:

ne benedícere,

(yrit

Y- Benedícam Dóminum in

n ]

.« Menfa coeléftis par-

omni témpore. *X Semper

Afery

tícipes fáciat nos Rex aetérne

laus ejus in ore meo.

Y In

j B

glórim. * Amen.

Dómino laudábitur

r

Poft prandium

aguntur

ánima mea.

X€» Audiant

gratie hoc , modo dicdto à

manfuéti , & leténtur. -

ifüpn

Ledore, Tuautem Dómi

^ Jub

Y- Miagnificáte

Dóminum

LüOu Al

ne miferére nobis.

&. Deo:

mecum.

grátias, omnes furgunt.

Y. Etexaltémus nomen ejus

àytdi

Sacerdosincipit y« Con-

fit& )

in idípfum.

li

fiteántur tibi Dómine ómnia

Y Sit nomen D

ómini bene-

ópera tua,

díctum.,

n

w EtSantti tui benedicant

5&.Ex hoc,nunc, & us

D

queïg

flä[OFDd[

tibi. Y-Glória Patri. YeSicut

ä'æ;LllunL

erat.

Dein-

li

b

—

Iünerarium Clericorum.

€9cv

i

Sacerdos dicät :

Deinde fine Oremus.

Etribüere dignáre Dfie| [2 EnedíQus Deus in donis

i

R

ómnibus nobis bona fa-

fuis, & San&tus in ómni-

ciéntibus propter nomen tuü

busopéribus fuis, qui vivit

u,qu

vitam ztérnam.

&. Amen.

& regnat in fzcula fzculó-

ij

ruin.

Amen.;

Á

y. Benedicámus Dómino.

g.

z. Deo grátias.

Deinde alternatim dicitur

Píal.L audáte Dfím omnes

(

. Fidélium ánimz per mi-

ericórdiam Dei requiéfcant

Gentes. & reliq. ut fup. ecive

d |

Quando femel comeditur y

Qft

in pace. X

Amen.j

Pater nofter. fecreto.

omnia dicuntur ut in coena. -

f:n) 1

s Quofinito dicit »acerdos :

Pradictus modus . benedi--

Deus det nobis fuam pacem.

cendi menfam, & agendi gra-

Í

$. Ámen.

tias, fervatur omni tempore

|

hui;us Partis /Lftivalis.

r

Ante coenam Sacerdos be-

M

neditturus menfam incipit ,

TINERARIUM;

Lericus in ipfo dtineris

1

B enedicite. & alii repetunt

L

B enedícite.

ngreffu ,fi folus fuerit

j

ii

- Deinde Sacerdos incipit y.

dicat,qua fequuntur in fingu-

Y

*

í

& alii profequuntur.

lari ; f cum fociis:

ün plurali,

*

j D

ii

Dent páuperes , & fatü-

Afía. In viam pacis. -

4

a

T

Canticum. B enedí&tus

Domt- :

rabüntur, & laudábunt

Dóminum , qui requírunt

nus Deus Ifrael. clxxxiv.

l

eum: vivent corda eórum in

& in fine , G lória Patri.

y|

fzculum fzculi.

Aiia. In viam pacis ; & pro-

G lória Patri.

S icut erat.

fperitátis dírigat nos omnípo-

$i

tens, & miséricors Dóminus :

N

K yrie eléifon. C hrifte eléi-

fen. X yrie eléifon.

& Angelus Ráphael comité-

Pater nofter. fecretó.

tur nobífcum in via

ut cum

ml

vY. Et ne nosindücas.

ace ,falüte, & gáudio re-

O rémus. P énedic Dómine.

vertámur ad propria.

j

hrifte eléi-

ut fuprà in prandio.

cciv.

K yrie eléifon.

fon.

K vrieeléifon. P ater

y. Jube domne.

nofter. fecretó : *. Et nenos

Bíio.

Ad coenam vitae ster-

ne perdücat nos Rex atérnze

jndücasin tentatiónem.

E

$.. Sed líbera nosà malo.

L

glórie. x*. Amen.

- In fine coeng dicitur , y.

y. Salvos facfervos tuos.

Memóriam fecit mirabílium

». Deus meus fperántes in te.

j y

fuórum , miséricors, & mife-

y. Mitte nobis Dómine au-

rátor Dóminus : efcam dedit

xílium de fanéto. -

L

&. Etde Sion tuére nos.

timéntibus fe.

G lória Patri.

$ icut erat.

y. f:,i 9

.jcïcvi

Itinerarium Clericorum. -

y» Efto nobis Dómine tur-

Eus , qui Abraham püe.

n

D

ris fortitüdinis. * A:fácie

rum tuum de Ur Chal-

inimí

!

V.v

375Nihil

deórum edüctum. , per ome

inim

1

T

sin nobfís.

prdfiff:igt

nes fug. peregrinatiónis vids

Ü

X« Et filius iniquitátis non

F

1

illefum cuftodífti ;: . quefu-

(

ponát nocéfé'nobis.

mus; ut nos fámulos tuos cu-

j Cfft

*

. Beredií&tus. Dóminus die

ftodíre- dignéris;: efto nobis

ugtídie, 9 Prófperumiter

Dómine in-procin£lu fuffrá-

du

4

r

]orl j

$

x'.

at nobis Deus falutárium

gium , in; via.folátium . if

n

:

[*)

i

tórüm. -

&ftu umbráculum; in.plüvia

$ f

y*- Vias'téds Dómine demón-

& frígore teguméntum ,. in

U

p

fra Hobii.^ s. Et sémitas

laffitüádine- vehículum ; ,..ip

li

tuas édoce nós, 'Y. Utinam

adverfitàte prasídium ,

in

dirigántur visenoftra.

lübrico báculus;, in naufrá-

(fr

s^' Ad cuftodiéndas. juftifi-

ti

gio portus: utte duce , quó

catiónes tuds/ / ^^

4

téndimus ;,;prófperé perve-

Su

u

Y'.Efunt prásà in di

récta. .,

niàmus : àe demum incólu-

$ ÀN

X Etáfper&inwias planas.

mes ad própriaà redeámus.

Bb

ivif

ys'Angelis fuis Deus man-

A. Défto , quefumus , Dó-

dïäviäüe'fegü?üüü

. &. mine , fuppligatiónibus

$ Alt

&« Utciiftódiánt te in ómmi-

noftris: & viam faniulórum

$ Mi

bus viisttéig]0o^

$ Lul

tuórum in falütis tuze pro-

y. Dóniné^ exà

;

udi oratió-

fperitáte difpóne ; ut inter

(ffcuür

nem méàam.- -

omnes vie & vite hujus va-

Pera

X«Et clamor meus ad te

rietátes tuo femper prote-

Ofdu

véniat? Ut

'

ecámur auxilio.

Du

y^» Dóminus vobíscum.

ID Rafta , quefumus,omnt-

X. Etcuiii fpiritu tuo.

potens Deus : ut famílià

)

rémus.

£at10.

tua per viam falütis incédat ,

lnf

(

f

I X Eus, qui filios Ifrael per

& beáàti Joánnis Pracursó-

)

matis médium ficco ve-

ris hortaménta fectàándo, ad

i

ftigio ire fecífti , quique tri-

eum ,quem pradíxit, fecüra

p

bus Magis iter ad te fteila

pervéniat , Dóminum no«

Omn

duce pandífti : tríbue nobis ,

ftrum Jefum Chriftum Fí-

u

quafumus , iter prófperum,

lium tuum: Qui tecum vivit

ye

Iu

^

tempüsque tranquíllum ; ut

& regnat in unitáte Spíritus

l

Angelo tuo fantto cómite ,

fan&i Deus , per ómnía fz-

f

ad eum , quó pérgimus . 1o-

cula faculórum.

l

ceum, ac demum ad astérnz

X« Amen.

lm

lm )

l

falutis portum perveníre fe-

Y*- Procedámus in pace.

ts d

líciter valeàmus.

ómini. Amen.

Ws ;n nómine D

: PO-

uT

!

l

!

:

/TYPOGRAPHUS LEQToä*'i*, :

E

?ü

. Um fubfequentia;ïofïïda , à Summis Pont'iüci?f)us of-

h

|

"dinatas Fcclefiam univerfalem non obligent $.utpoté

in certis quibusdam regnis, & provinciis,ex indulto.egrum-

]H I^

dem recitanda-,-hic in fine extra ordinem aliorum pra-ma-

ll

li

jori recitantium commoditate! , eadem addenda putávi.

ü

l

$. Joannis Nepomuceni mart, -Semiduplex.

6; Maji.

nu T

S. Felicisà Cantalicio Confeff. Semiduplex. - 21. Maji.

|

B. Ferdinandi III. Caftella , & Legionis Regis co

gnomen-

to San&ti.

Duplex

o. Màji.

i

:

:

um SS. Cordis D. N. J.

]

Ichrifti ;

lDupl.

maj. Fe-

1

Offici

t

r

'ja fexta poft O&avam Corporis Chrifti.

16. ]unïi.

l

S. Joannis Francifci Regis Soc. Jefu.

S. Aloyfii Gonzage Confeff.

Duplex.

21. Junii.

A0

BB. MM. Gorcomienfium ,

Duplex.

9. Julii.

i

n

DivifionisApoftolorum &c.

Duplex.

15. Julii.

i

17. Julii

"

S. Alexii Confeff:

Duplex.

I

S. Margarite Virg. & mart.

Duplex.

20. Julii.

T

ï

S. Ludovici Tolofani Epifc. & Conf. Semid.

I9. Aug.

u J

Officium de SS. Evchariftize Sacramento ;

Semiduplexe

UT

j

Feria quinta per annum.

;

y

Officium de immaculata Conceptione B. IMariz Virginis ,

Duplex.

In Sabbato per annum.

i

,ï

cauté cuftodífre ; ac ómnia

: DIE XVI. MAJI

[n fefto S. Joannis Nepomu-|pótiüs mala , quàm ánimae

ceni Mart. Semid. pro| detriméntum , in hoc feculo

leráre. Per Dóminum.

tota Germania. Duplex|to

ro Bohemia.

B

Inprimo No&urno,Le&tto«

Omnia de Cói unius Mart.| nes de Scriptura occurrente.

preter ea , que

hic habentur] | In ii. Notturno. Le&io. ivé

propria.

Oratio.

Oánnes Nepomüci Bohé-

Eus

J

mie óppido , unde Nepo-

W

,qui ob invíé&tum P.

Sacramentále

mucéni cognómen duxit ,

j

Joànnis

filéntium. nova

Eccléfiam

à paréntibus státe prové-

tuam Martyrii coróna deco-

üis, non fine futürze fan&ti-

ï

ráfti : da nobis ejus intercef-

tátis presagio, flammis fupra

irabíliter

J ^

fióne & exémple , linguam

ænafceqntis domum m

collu-

)03

í

/

ccylii

In fefto S. Joannis Nepom. IVlart.

i

I

eollucéntibus , ortus eft à divini verbi precónio ave.

J

Cüminfans in gravem mor-

carétur , conítantíffimé re.

gme

bum incidíffet ;; beátee Vír-

cuávit.

porem

certan

ginis ope , cui natum parene

Horiéftum fecit illum Dó-

tes reterébant. accéptum , €

minus , & cuftodívit eum ab

effuis

j

vite perículo eváfit incólu-

inimícis, & à fedu&tóribüs

meV(

lod

tutávit illum : & Et dedit illi

gl

mis. Egregia índole , piáque

jins

infütutióne coeléftibus indi-

claritátem ;«térnam.

Defcendítque cum illo ini

CAU

ciis obfequénte;inter fanétas ,

.

feligiosásque exercitatiónes

eam : &in vínculis non

qénn

mj

puerítiam egit; nam Ecclé- | derelíquit eufii. Et dedit;

fiam frequénter adíre ; ac Sa-

a

T

cerdótibus ad aras operántie

Egiis 1!1'1?1530 ä'æmöfynis

€n

;

i

bus miniftráre in delíciis hà-

R

in páuperes. erogándis

:

bébat.

Zatécii politióribus

sfntavi

praefé&tum Joánna Regína

lítteris ad humánitatem infor- | confciéntis fibi moderatórem

pe'rio i

mátus , Prage veró.gravióri-

adfcívit. Cüm autem Wen-

Pragim

bus difciplínis excültus , Phi-

ceslàus ab oflácio , inftitutó-

jdus

que decefsíffet , atque in vítia

OU

lofophiz ; ''heologíze, Sacro-

rümque Cánonum magifíte-

preceps abriperétur : pie

i Dd

rium , &láuream emiéruit.

irbuil

autem cónjugis obteftatió-

Sacerdótioinitiátus , atque à nes , & mónita graváte fer-

voluri

fciéntia San&tórum ad lucra ret , conténdere aufus eft; ut

fraudi

animárum rité comparátus ;

inSacramentáli judício facer-

: Qui

miniftério verbi Deife péni-

|dóti crédita Regína arcána

a

tüs addíxit.

Cum 1gitur in

fibi à Joánne panderéntur:

t&dinis

qus o

vítiis extirpándis, & revocàn- . AtDei minífter blandítiis pris

dis in viam falàtis erràntibus

,müm, torméntis deínde, &

Q0lo.

; cárceris fqualóre tentátus;ne-

eloquéntia & pietáte überes

éderet fru&tus ; inter Canóni-

fárie Regis cupiditàti fórti-

lt

.ter óbftitit; Furéntem tamen

cos Metropolitàne Eccléfize

p

Pragénfis cooptátus ; mox

Wiencesláài ánimum cüm ab

tlóram

-

fibi demandátami Evangelii

.execrándo propófito nec hu-

Qf

coram Rege

Weencesláo

mána , nec divína jura deter-

ttünime

quarto , preedicándi provín-

rérent ; fuprémum agónem ,

Til vel

ciam fufcépit , eo fuecéffu, ut

|quem inftáre fibi athIétaChri-

ii

Joánnis fuatuj multa Rex fá-

|ftinóverat, pópulo in conció.

Ül

ceret, magnóque in honóre

ne de impendéntibus étiam

umj

ejus virtütes habéret. Con-

regni calamitátibus admóni-

fpícuas tamen, quas ille óbtu-

to,non obfcüre pranuntiá-

[

AU

lit ; dignitàtes Dei fervqs, ne

vit. Mox xBoIeslä

viam pro-

Al (im

fé&us ,

hg

[;

;

ufefto S. foannis Nepom. Mart;.

ccix

fé&us , ad Beáte Virginisytánam — Eccléfiam — folémni

imáginem antíquo cultu cé- | pompa intulérunt , & fepul-

-I,IH

febrem;ceeléfte prassídium ad

tür& mandárunt.

Cüm au-

certándum bonum certámen

tem in diesinvíQi Sacerdótis

Uf

effüfis précibls implorávit.

memória miráculis , & máxi-

Inde véfperi reverténtem in

ma fidélium , eórum prací-

pervigílio Domínies Afcen-

äïï

'

pué , qui famà periclitántur ;

ííónis Rex é fenéftra confpi-

veneratióne eréfceret , poft

If

cátus arcéffit , cümque vehe-

Cllfm

annos demum ámplius tre-

méntiüs urgéret ; & próxi-

céntos , in jurídica recogni-

zf

mam in aquis fi obluctári

tióne córporis , quod fub

pérgeret , fubmerfiónem in-

humo támdiu jacüerat, lin-

if

tentáret; Joànnes invíGta con-

gua ejus incorrüpta ; & vívi-

AR

ftántia terróres , minásquc

da repérta eft ; que fexto

UM

refutávit. Itaque Regis im-

poft anno Judícibus à Sede

«

ério in Moldávam flumen

Apoftólica delegátis exhíbi-

0 M

P

ragam intérfluens no&tu de-

ta, novo prodígio repénté

jédus , illüffrem martyrii

intàmuit , & fubobfcürum

H

corónam eft confecütus.

rubórem

in purpüreum

n

$&» Defidérium ánima ejus

commutávit. His ítaque ,

ho

tribuífti ei Dómine ,

Et

aliísque fignis rité probá-

d

voluntáte labiórum ejus non

tis , Beriedíetus décimus tér-

fraudàafti eum.

jdii

tius Póntifex Máximus die

v

e Quóniam.

praventfti

décima

nona menfis Már-

eumin benediQtiónibus dul-

tii

X

anno falütis milléfimo

r

cédinis : pofuífli in cápite

feptingentéfimo vigéfimo no-

n

ejus corónam de lápide pre-

no primum hunc Sacra-

tiófo.

Et.

mentális Sigílli affertórem ,

9 *1,

Arcáni fidem sánguine obfi-

Acrilegum fácinus clàm

gnáàntem SanGórum Miárty-

patrátum , & Mártyris

rum catálogo adícrípfit.

glóriam insígne prodígium

Stola jucun

cütätis índuit

divínitüs patetécit, Ubi enim

eum Dóminus:

:t coró-

exánime corpus fecündo flà-

nam pulchritüdinis pófuit fu.

mini vehi coepit.;- ardéntes

e€

r caput ejus.

5

d

faces aquis fupernatántes ; &

* Cibávit illum. Dóminus

difcurréntes

apparuerunt.

pane vit& , & intellé&tus : &

lw

Quamóbremi ex aréna , po-

aqua fapiéntie falutáris po-

firídie mané , corpus elátum ,

'tàávitillum. Et corónam.

i

Canónici deínde Regis iram

lória. .Patri.

PT

CcOró-

?'"'"

nihil timéntes , in Metropoli-

nam.

P.

L]

0

Ín

l

COX

1n fefto S. Joannis INe

om. M.

&urno.

pofu

íftiin cápite ejus coró-

h

at

V

jb

L ä&lt?o täälällïg

angélhi fe-

nam de lápide pretiófo.

EX-

p

cünduüm Matthaum.

préffa. Le&io vii,

E

'aque id;q

d à fe dittum

Ju

ATÍT

yli

C

10. €

E d

N filo t

mpore :

Pi

xit [e-

l

eft . cum lib

ertate fidei, &

qU

I

fus difcípulis fuis : Nihil

confeffiónis vult effe loquén-

fim

jmd

dum. Idcírcó qua in ténebris

ft

d

eft opértum , quod non reve-

lábitur: & oceültum , quod

di&a funt, predicári jufáitin

LUUI

non fciétur. Et réliqua,

lümine : ut , quz fecréto au-

l

Vl

um

Homilía fah&ti Hilárii Epí-

rium commíífa funt , fuper

fcopi.

te&ta, id eft, excélíoloquén-

qu

tuum precónio audiàántur,

"It

:Comment. in Matth. €» XOe

poft mediurm.

*

.

onftànter enim Dei ingerén-

[/

li

Onminus

diem j

udícii

da cognitio eft, profündum

fitd

ul

dm.

ofténdit , quz abftrü-

dotiríne Evangelice fecré-

p

am voluntátis noftre con-

tum in làmine pradicatiónis

yis u

Apoftólicae revelàándum: non

N

fciéntiam prodet : & ea, que

nunc occülta exiftimántur ,

timéntes eos , quibus cüm fit

fié

luce cognitiónis püblice dé-

licéntia in córpora , tamen in

Tel

ánimam jus nullum eft : fed

teget. lgiturnon minas,non

consilia , non poteftátes infe-

timéntes pótius Deum , cui

hf

j

&áàntium monet effe metuén-

perdéndz in gehénna & àni-

(I)

das: quia dies judícii nulla

mza ,& córporis fit potéftas.

Pfot

hac fuíffe, atque inàánia re-

» Hiceft veré martyr , qui

jeent

velábit.

pro Chrifti nómine sángui-

n

Et quod dico vobis

in ténebris , dicite in lümine:

nem fuum fudit:

*Oui mi-

feffor

& quod in aure audítis , pra-

nas jüdicum non tímuit , nec

Que

dicáte fuper te&ta. Non légi-

terréne dignitátis glóriam

I

mus Dóminum sólitum fuíffe

quasivit , fed ad coeléftia re-

Iu

d

nó&ibus fermocinári , & do-

gna pervénit.

&rínam in ténebris tradidiffe,

v.Juftum dedüxit Dóminus

À

ed quia omnis fermo ejus

per vias reGas, & ofténdit illi

r

carnálibus ténebrz funt, &

regnum Dei. Qui.

tdnt

Ti

verbum ejus infidélibus nox

Glö ria Patri.

)ul

e&tio 1X»

5 QU

eít.

N

Ti

e

Coróna &urea fuper capüt

Olíte timére eos, qui

N

ts

ejus, * Expréffa figno fan-

À * occidunt corpus. Nul-

h

il

éHitàtis, glória honóris , &

lus ígitur córporum noftró-

£t

opus fortitüdinis. :

(

rüm cafus eft pertimefcén-

; Quóni

am pravení

fti eunïlï

dus,neque ullus interimén-

lii

::

da carnis admitténdus eft

in benec?i&i*önibus dulcédinis,

do-

Ua

j

-In fefto $. Felicis à Cantalitio.

cexi

!

i

dolor : quan

do pro natüre

[

y. Juftum dedüxit. àe Com-

.v fus& , atque oríginis conditió-

muni Confefforis non Ponti-

l

j

ne vetolüta , in fubftántiam

ficis.

XXXl.

l

f

foirituális ánimz refundátur.

Oratio .Dómine Jefu. utin

E-t quia doétrínis tálibus con- | Breviario.

31?-

J

llies

firvmátos opórtet líberam con-

In primoNo&urno, Le&io-

fiténdi De1 habére conftàán-

aesde Scriptura occurrente,

Jl ]

tiamétiam conditiónem , qua

Ín f(:cundo-NottumO.

tenerémur , adjécit : negatü-

l W'

rumfíeeum Patriin coelis ,

T^Elix ä!äïälääö in SaEf-

wq

.

uiÍfe homínibus in terra ne-

nis, humílibus, fed piis

j

il

|

giífet : eum porró , qui con-

[

paréntibus natus, à püero

féffus coram homínibus fe

pafcéndis grégibus mox &

j

II

fuíffet , à fe in coelis confitén-

agro coléndo addíCtus, mul-

dum : qualésque nos nómi-

to impénfius rerum coeléftit

|

nis fui teftes homínibus fuif-

meditatione ánimum nutríre,

sémus, tali nos apud Deum

& corpus afsíduis vigtliis , ac

Patré teftimónio effe usüros.

jejüniis domáre cospit , ere-

ib

'T e Deum laudámus. 16.

|

miticam agens vitam pótius

j

DIE XXI. MAJI.

quam rüfticam. Ferventió-

Uf

|

In fefto $.. Felicis à

antali-

re autem in Deum pietáte in-

T

&io. Confeff.. Semidupl.

cénfus , cum non poffet quo-

pote(ta« |

Pro tota Italia

j

&Inf ulis ad-

tídie , ut optábat , facris My-

"

jacentibus.

ftériis interéffe,grege ad loca

d

Qinnia de Cómmuni Cón-

folitária compülfo , ipfe ante

W

fefforisnon Pontif praiter ea;

Crucem árborum cortícibus

quz hic propria ponuntur

incífam diu oráre, séque ácri-

L

In Hyrino. Hfte Conféffor.:

ter flagelláre. confuéverat ;

muütatur tertius " V eríug,

ed & aliquándo glebas in

Qiatig.

agro vértere; fimülque fa-

Ac nos, Dómine Jefu ;|

cris in templo adéffe vifus

eft. Aliasinter arándum fu-

^. in fimplicitáte, & inno-

céntia cordis noftri ambulà:

réntibus ,

quos jünxerat,

|

ï

TEe,;

uarum amore, de finu

indómitis juvéncis , humi

Matris inter beáti

Felicis

íftratus , & arátro füperdü-

Confeísóris tui brachia de-

Go plane profcindéndus , la-

1!

fcendifti.

Qiy vivis & re-

ceráta duntáxat vefte , furré-

F

gnas

T

xitillefus. Quo perículo ,

"

y

Et fit commem. S. Bernar-

ut ad tutiórem reguláris dif-

/

dini Senenfis Confeff. Afía.

ciplína .paleftram — vocàánti

1

M

M

jamprídem Deo paréret, 'ad-

Hif: vir .defpicieps.

02

mó-

CCXM

In fefto 5. Felicis a Cantalicio.

t

mónitus : ruftica fuppellé&tili

communivit ; afpérrimo fla-

du

géllo fe quotídie cruéntans

L2

.

paupéribus diftribüta , .ad

qm

Fratres Minóres, quos Ca-

acíérreo cilício conftrí&tus , -

Mts

pucínos vocant, própere ie

feptem étiam Urbis Basilicas

cóntulit.

idéntidem invífens.

Jejà-

X** Honéftum fecit. Ixxv.

nia Ordinis inédia quandó-

(l

. A,CCHO Ve

que cumuláàvit.

Le&us

[

X ÁDhuctvro, necdum vo-

ejus dolóris pótius quam

lt

ta folémnia proféffus ,

quiétis erat : brevem

uip-

N1

zeligiósce perfettiónis ápicem

pefomnum flexis nuda fuper

tábula génibus , ac fafce far-

]efu

jam attigiffe videbátur. Obe-

mentórum cá

j

diéntie& sédulus cultor, ad

piti fuppöüto »

$

precipiéntis non modo ver-

carpébat.

bum, fed étiam nutum pre-

VéntO

Bo Amäïïä*ä" wäxxvi.

m

fto erat : Séque Coenóbii ju-

méntum dí&itans, vilíffima

Ite

aufteritàte

fibi

dqi

afper, áliischarus, ac-

f

queque miniftéria femper

$

arrípuit ; ac ludíbria , & con-

ceptüsque, fan&lis presér-

tumélias hílari vultu excipié-

tim .Carolo ,

& Philíppo

bat. Paupertátis quam effet

Nério , fimplicitáte , átque

Ü

In

fU (

;rä?

ftudiófus , illüftri documénto

innocéntia femper fuit.

Deusipfe. declarávit. Oftiá-

oratióne pernó&tans , dulcíffi-

"m

tim enim per vicos , & pla-

mam frequénter éxtafim eft

vtrim

téas aléndis Frátribus mendí-

paffus , & aliquándo in ulnis

Á (

cans (quod ille munus per

fuis reclinátum à Virgine

u

]

annos quadragínta , nudis

Matre püerum]efum fuavif-

u

!Q

fime complé&ti méruit, pro-

queii

fere femper pédibus obívit )

Is, ut

cum die quadam inufitáto

phetíz grátia , & miraculórü

póndere fe ópprimi fentíret ,

clarus demortuum étiam fi-

at

jl

mánticam fcrutátüs,injéttum

lium Matri vivum reftítuit.

Nn 1

&lionis

t

clàm nummum deprehéndit :

Méritis tandem inbona fene-

quo projééto , nec fine indig-

Ctüte cumulátus,fecünda ( ut

Ut:N

predíxerat ) Feria Pentecó-

Iines ]

natióne. proculcáto , álacer,

& levis inde àábuüt.

Caftità-

ftes ad cocléftem Patriam ,

fovent

tem quam usque ad óbitum

Deípara invitánte,lstus abiit.

tneldbi

fervàvit illibátam , . Sanc&tus

Ejus Corpus in. Eccléfia. fui

mxü;il.lul

córpore & fpíritu, à Paulo

Ordinis fumma Urbis vene-

W

Quinto proptéreà appellátus,

ratióne cólitur; Dómino cre-

FD

bris miráculis fervi. fui fan-

IT

vigilioculórum cuftódia , &

t

voluntário córporis cruciatu

Gitátem illuftránte ;; quem

[

lul li

Fropf

ccxiu

LLA

