clamántis in desérto.

perl

Dà. Formans me ex ütero

f

. Innuébant patri ejus ,

fervum fibi Dóminus , dicit :

quem vellet vocári eum: &

Dedi te in lucem Géntium $

óftulans pu

ul

j

*

gillárem , fcrip-

ut fis falus mea usque ad ex-

qllæ

t , dicens:

Joàánnes eft

trémum terra.

nomen ejus.

laimus 30,

. Apértum eft os Zacha-

i

Omine in virtüte tua

at

4

rí& , & prophetávit, dicens.

' latáàbitur Rex : * & fu-

Joànnes.

[

per falutáre tuum exultábit

G lória Patri.

veheménter.

t

oànnes.

Jl

In tertio No

d

urno ; Afia. D efidérium cordis

ejus tri-

-Pófuit os meum Dóminus ,

buífti ei: * & voluntáte labió-

M

fe

- quafigládium acütum : fub| rum ejus non fraudáfti eum.

DCl

ümbra manus fug protéxit| Q uóniam praevenífti eum in:

iThC.

Píalmus 14-

benedi&tiónibus dulcédinis: *

li

t

mine , quis habitábit| pofuífti in cápite ejus coró-

!

in tabernáculo tuo? * |nam de lápide pretiófo.

aut quis requiéfcet in monte |V itam

pétità te : * &tribuf.

)

fan&to tuo ? '

i

i ei longitüdinem diérum in

ui ingréditur fine mácula,* | fzeculum , &

l

E

culi.

àn feculum fe-

operatur juftítiam.

Q ui lóquitur veritátem in|[IM agna eft

glória ejus in falu-

:€orde fuo , * qui non egit do-

tári tuo

* glóriam & mag-

lum in lingua fua.

li

num decórem impónes fuper

l

]W ec fecit próximo fuo ma-

eum.

lum,* & oppróbrium non ac-

uóniam dabis eum in bene-

ls

&iónem in fziculum fzcu-

J

Cépit advérsuüs próximos fuos.

.A d níhilum dedü&tus eftin |li : * letificábis eum in gáu-

confpé&u ejus malignus: * ti- |dio cum vultu tuo.

l

méntes autemDfim gloríficat. K) uóniam Rex fperat in Dó-

|

* &in mifericórdia

: Q ui jurat próximo fuo, &' mino

Altí(-

Fefta

Jumi 24

|

à

Altíffimi non commovebitür.

exaudívit me : * & 'ex' ómni-

d

[nveniátur manus tua ómni-

bus tribulatiónibus meis erí

:

miygj;;

businimícis tuis: * déxtera

puit me.

À ccédite ad eum, & illumi-

tua invéniat omnes , quite

D

odérunt.

námini : * & fácies veftrze

u

P ones eos ut .clibanum i

enis

non confundéntur.

Ms

àn témpore vultus tui : *

Dó-

Ifte pauper clamávit , & Dó-

fl

Il

.minus in ira fua conturbábit

minus exaudívit eum : * &

i

€os , & devorábit eos ignis.

de ómmibus tribulatiónibus

F ructum eórum de terra

ejus falvávit eum.

i

perdes: * & femen eórum à

immíttet Angelus Dómini in

li,

filiis hóminum.

circüitu timéntium eum: *

uóniam declinavérunt in te

V

& erípiet eos.

IT

1nala; * cogitavérunt consília,

Guftáte , & vidéte , quóniam

u

fuavis eft Dóminus : * beátus

& non potuérunt ftabilire.

uóniam pones eos dor-

vir , qui fperat in eo.

N

i

um : * in relíquiis tuis prz-

'Timéte Dóminum omnes

w

l

RW

arábis vultum eórum.

Sancti ejus : * quóniam non

xaltáre Dómine in virtüte

eft inópia timéntibus eum.

ln

tua: * cantábimus & pfallé-

D fvites eguérunt , & efurié-

mnus virtütes tuas.

runt : * inquiréntes autem

iT

Dóminum non minuéntur

l

l

Afía, Formans me ex ütero

fervum fibi Dóminus , dicit :

omni bono.

il

Deditein lucem Géntium ,

V 'enite filii , audíte me : * ti-

Ill

OU

utfis falus mea usque ad ex-

mórem Dómini docébo vos.

trémum terra.

uis eft homo , qui vult vi-

Qu

(

Aíía. Reges vidébunt , &

tam : * diíligit dies vidére bo-

consürgent príncipes , & ado-

nos ?

j

Dóminum

Deum

[

yábunt

P róhibe linguam tuam à ma-

tuum , qui elégit te.

lo:* &lábia tua ne

"

tur dolum.

*

loquän-

almus 33.

lh

Y* Enedícam Dóminum in

Divérte à malo ; & fac bo-

omni témpore: * femper

num : *inquíre pacem , &

jaus ejus inore meo. -

rséquere eam.

hgt

Y n Dómino laudábitur ánima

l

culi Dómini fuper juftos: *

1nea : * áudiant manfuéti, &

& aures ejus in preces eórti.

UDW

leténtur.

V ultus autem Dómini fuper

uïæïz-

M. agnificáte Dóminum me-

faciéntes mala : * ut perdat de

1j

cum: * & exaltémus nomen

terra memóriam eórum.

us in idipfum.

Clamavérunt jufti, & Dó-

|

P

minus exaudívit eos : * & ex

|*

xquisívi Dóminum , &

t

óm-

M

Fefta Tunii,. 27] -

6m1311;us tribufatiónibu

s eó-| Homilía S. Ambrófii Epífc.

(f

rum liberávit eos.

Lib. 2. Comment. in Luc.

dat

uxta eft Dóminus iis , qui

c. 1. ante finem.

j2

ribulàto.funt corde : * &

Eperit filium Elífabeth ,

of

hümiles fpíritu falvábit.

& congratulabántur vi-

(

ulte tribulatiónes juftó-|cíni. Habet San&tórum edítio

rüm : * & de ómnibus his li- |]]letítiam plurimórum , quia

&

commüne eft bonum.

hi

berábit eos Dóminus.

Ju-

C uftódit Dóminus ómnia offa | ftítia enim commünis eft vir-

Pl2

yl

eórum : * unum ex his non |tus : & ídeó inortu jufti futà-

conterétur.

li

r& vite insígne pramíttitur ,

pe

M ors peccatórum péffima : *|& grátia fecutüre virtütis

i

& qui odérunt juítum , de- | exultatióne vicinórum prafi-

guràánte fignátur.

Pulchré

línquent.

R édimet Dóminus ánimas|autem tempus , quo fuit in

fervórum fuórum : * & non | ütero Prophéta , defcribitur ,

delínquent omnes , qui fpe- |ne Maríz preséntia taceátur:

rant in eo.

fed tempusfilétur infántie ,

Affsa. Reges vidébunt , & , eó quia infántize impediménta

consürgent príncipes, & ado- | nefcívit. Etídeó in Evangélio

rábunt

Dóminum Deum|nihil fuper eo légimus , nifi

tuum , qui elégit te.

ortum ejus, & oráculum, ex-

. Elífabeth Zacharíe mag-|ultatiónem in ütero , vocem

num virum génuit.-

in desérto.

ïz

&. Joínnem Baptíftam, Pre- |z-. Praecürfor Dómini ve-

L

cursórem Dómini.

nit,de quo ipfe teftátur

E2

Pater nofter.

* Nullus major inter natos

!

Abfolutio. À vínculis.

mulíerum Joánne Baptífta.

3. Jubedomme benedícere. |y- Hic eftenim Prophéta ,

Bio. Evangélica 1é&io.

& plus quàm Prophéta, de

L, é&io fantti Evangélii fe- | quo Salvátor ait. Nullus.

cündüm Lucam.

IBiio.

Cujus feftum cólimus.

Le&io vii.

Ca

P

. nf

LeGio viii

Llifabeth implétum eft

Eque enim ullam infán-

ï:

E

N

tiz fenfit zetátem , qui

tempus pariéndi , & pé-

perit filium.

Et audiérunt

|fupra natüram , fupra ztá-

vicíni , & cognáti ejus, quia

tem in ütero pófitus matris ,

magrificávit

Dóminus mi-

à mensüra coepit eetátis ple-

fericórdiam fuam cum illa

nitüdinis Chrifti.

Mire fàn-

& congratulabántur ei,

Et

&us Evangelífta prsmittén-

véliqua.

dum putávit , quód plürimi

1n-

o*

u

") J

Eefta Junij.

rf*"[l

:

Za-

lt

infntem patris nómine

audivit , afséruit , quando

]

charíae appellándüm putá-

Spíritus ei fan&lus, qui An.

verint : ut advértas , matri

elo mandáverat , revelávit.

"

T

Á

non nomen alicüjus difpli-

e Deum laudámus. 16.

cuíffe degéneris , fed id fan-

AD LA

UDES,

Urumu

&o infüfum Sptritu , quod ab

& per Hor.

2$ $ Affa,

It

Angelo anté Zacharíe füerat

llj

E

Liífabeth Zacharíe mag-

/C

ieenuntiátum.

Et quidem

num virum génuit ,

Jo-

ile mutus intimáre vocábu-

ánnem Daptíftam , Precu

ISÓ-

N

lum filii nequívit uxóri: fed

rem Dómini.

J

alm.

per prophetíam Eliífabeth dí-

Óóminus re

gnäVito

lj Pfg

dicit , quod non didicerat à

cum reliquis, I7.

lii

mariíto.

Alía Innuébantpatriejus,

T

füty

» Gábriel Angelus appáruit

quem vellet vocári eum: &

TO

Z

acharíe , dicens: Nafcétur

fcripfit, dicens :

i

o

tibi filius, nomen ejus Joán-

nomen ejus.

Joánnes eft

D

ul

W

nes vocábitur: ? Et multi in

Joánnes vocábitur no-

*

k

nativitáte ejus gaudébunt.

men ejus

*

& in nativitáte e.

hi

, Erit enim magnus coram

jus multi gaudébunt.

b

o

Dómino , vinum & síceram

$ Internatos mulíerüum

A.

T

non bibet.

Et multi.

non furréxit major: Joánne

Glória Patri.

Et multi.

Baptiífta.

W

Bfio.

Ad focietátem.

à Tupuer Prophéta AI-

«).

TUf

jeCtio iX

tíffimi vocáberis : praíbis an-

ánnes eft , inquit , nomen

te Diim

r

aráre vias

velii

C

api

i

ulum.

Wa

J

jus ; hoc eft , non nos ei

fi':.skg.

nomen impónimus , qui jam

Udíte infule , & attén-

N

à Deo nomenaccépit. Habet

dite pópuli de longe ,

Pl

d

i

vocábulum fuum;quod agnó-

Dóminus ab ütero vocávit

v

vimus , non quod elégimus.

me, de ventre matris mez

Habent hoc mérita Sanctó-

recordátus eft nóminis mei.

f

"

"

rum , utà Deo nomen accí.

lss

]

piant.Sic Jacob Ifrael dícitur,

Nimis felix ,

quia Deum vidit. Sic Dómi-

O

Celit

| me'ritique

n

nus nofter Jefus nominátus

u

Neéfcienslabé nívei pudóris ,

u

eft , àántequam natus, cui non

Prepotens Martyr , nemo.

Anzelus,ted Pater nomen im-

rümque cultor,

il

pófuit. Vides Angelos, quge

Máxime Vatum.

5

[|

n

i

audíerint , non qua ufürpá-

cule

denis álios corónant.

J

verintnuntiáre. Nec miréris ,

Au&

| creméntis , d

4

qu

;

j

sdam ;

aplicailta

fi nomen mülier , quod non

P.

e

/

'Irina

1

kFefta unii.

*

24)

*

e ll

'frima te fru&tu cumuláta

Ad Tertiam

, Antiphona.

centum

Innuebant patri ejus.

Jin

1j

Néxibus ornant.

Capitulum, Audite fnfule.

?

f

Wunc potens noftri meritis

s. br.Fuithomo, * Miffus

opímis

à Deo.

Fuit.

D

ePéGtoris duros lápides rc-

Cui nomen erat Joánnes.

lt

vélle ,

Mi

ffus.

& ré-

Glória Patri, Fuit.

(

Afperumplanans iter,

p

" féxos

x. Inter natos mulíerumnon

y

.. Dírige calles.

urréxit major.

P

Ut pius mundi Sator & Re-

xX Joánne Baptifta.

démptorf »

Ad Sextam , Antiphona.

Y

Joánnes vocábitür.

Méntibus culpe finelabe pü-

C

itulum.

a. 495 .

|

Yi

nunc hzec dicit Dómte

Ó

Rlïles c,ügnätur véniens beátos

Pónere greffus.

E

nus, formans me ex ütero

W

J

21 1,àudibus cives célebrent fu-

fervum fibi: Dedi te mlucem

[.]

Géntium, ut fis falus mea us-

[!

Pöïni P]

que ad extrémum terre.

li

'Te Deus firnplex , paritérque

£. br. Inter natos niulíerume

)

trine,

Süpplices & nos véniam pre-

* Non furréxit major. Inter.

[

cámur :

,

y Joánne Baptífta. Non.

Parce

redömptis. Ameü.

G ]ória Patri. Inter.

y. Elífabeth Zacharic mag-

l

, Ifte puer magnus

| Ccoram

num virum génuit.

b

ómmno. -

.

g Nam & manus ejus cum

x Joánnem Baptíftam. pr&e

fo eft.

cursö

rem Dómini.-

(

3

d Bene

gitus , Aztiphonz.

AdNonam , Afia.

Apértum eftos Zacharig , &

'Tu puer Propheta.

apitulum.

la. 49. b

rophetávit , dicens: Bene-

dí&us Deus

1rael.

Eges vidébunt, & con-

ratiQ»

sürgent príncipes,& ado-

Eus , qui preséntem

rábunt

fítm Deum tuum ,

D

diem honorábilem nobis

San&tum Ifrael , qui elégitte.

x. br. Elifabeth Zacharím ,

in beáti Joánnis nativitáte fe-

eífti: da pópulis tuis fpiritt

lá-

Elifabeth.

* Magnum virum génuit.

"

Jium gràtiam gaudiórum, &

ómnium fidelium mentes di-

. Toánnem Baptíftam , pre-

cursórem Dömini. Magnum

ä

rige in viam falàtis aetérne.

PerDóminum noftrum Jef.i

virum.

Glória Patri.

Elífabeth.

l

Chriftum Fílium tuum.

? Iüe

|

i

!IAE:

Fefta Juni, 2$

I

r

7- Ifte Puer magnus coram,enim ftérilis péperit , illumy

mino.

virgo concépit: in Elífabeth

j

)!

ï.

&« Nam & manus ejus cum|fterílitas víncitur , in beáta

ipfo eft.

Ad Ve

María conceptiónis confue.

fperas , Antiphona.

tüdo mutátur. .Elífabeth vi.

Q

Elífabeth Zacharfe. cum re«| rum cognofcéndo , filium g&.

iquis de Laud.

l"f«

alm.dnuit : María Angelo crédidit ,

lts

Capitulum & Fiymnus ; utin] & concépit. Hóminem con.

primis V efperis,

408.

cépit Elífabeth , hóminem &

Y* Ifte puer magnus coram | María : fed Elífabeth folum

i

mino.

hóminem , Maria Deum

i

5&. Nam & manus ejus cum |hóminem.

&

i

f

o eft.

À

T Defcéndit Angelus Dómi-

s

W

d Magnificat , Antiphona.

niad Zacharíam, dicens : Ac«

i

4

Puer , qui natus eft nobis , | cipe püerumin fene&tüte tua.

lo

plus quam Prophéta eft : hic

Et habébit nome

p

eft enim , de quo Salvátor | Baptífta.

n Joánnes

dutnt

ait : Inter natos mulíerum

* Ifte puer magnus coram

!L

non furrexit major Joánne| Dómino: nam & manu

s ejus$

firsd

Baptifta.

cumipfo eft. Et habé

bit.

3J0fl l"

Oratio. . Deus , qui preg-

Leclio v.

$éntem diem. 418.

?. M

DIE XXVs» JUNII.

Agnus fgitur Joánnes ,

Secunda die intra O&

cujus magnitüdinis é.

a n

avami tiam

Salvátor teftimónium

NNativ. S. Joannis

]perhibet , dicens: Non fur-

iW

Baptiitee.

réxit inter natos mulíerum

In primo No&turno , Le«

!

&iones de Scripturaoccurr.

major Joànne Baptifta. Pra-

sA'

In fecundo Nocturno.

céllit ceeteros : éminet uni«

l

vérfis : antecéllit Prophétas,

"

"Sermo fan&i Auguftini

fupergréditur Patriárchas ,

Epífícopi.

& quisquis de mulíere natus

Serinone 2I.

e San&lis,

LeGio iv..

eft, inférior eft Joánne. . Di-

jf

cit fortáffe áliquis : Siinter

l tif-

Atálem fan&i Jfoánnis ,

natos mulíerum Joánnes ma-

dnt

fratres charíffimi, hódie

jor eft , major eft Salvatóre.

celebrámus , quod nulli un-

Abfit : Joánnes enim natus

l

uàm San&órüm légimus

mulíeris , Chriftus autem vír.

8

uiffe concéffum. Solíus enim

ginis natus eft. Ille corrup-

Dómini, & beáti Joánnis dies

tíbilis üteri sfnibus effüfus

y/

nativitátis in univérfo mundo

eft , ifte impollüta: vírginis

flore progénitus.

celeþratqr &cólitur. Hunc

2

E. Hic

l, MB

Fefta unu »æ «xï-*(?

j

d 2Iäic eft precürfor

dilé-

"n tertio No&türno.

V

j,éüio fantüi Evangelü fe-

(t

étus , & lucérna lucens ante

Dóminum: $ Ipfeeft enim

cünduüm Lucam.

jj

Viam'DQ mino

LeGio vii.

Cap. i.f

j

Joànnes , qui

Y^ Liífabeth implétum eft

D

rgparávitin eré

mo;fed &

Agnum Dei demonftrávit, &

| La tempus pariéndi ; & pé-

(

illuminávit mentes hóminum.

perit filium.

Et audiérunt

|/

vicini , & cognáti ejus ; quia

Ipfe préeibit ante illum in

f

$

ritu& virtüteElíe. Ipfe.

magnificávit- Dóminus mife-

i

ricórdiam fuam cum illà; &

[

Le&io vi.

l ergo intellígimus my-

congratulabántur ei. Et réliq;

]

N

ftérium , fratres mei ,

De Homil. S. Ambrófi Epifc.

es homo eft , Chriftus

Lib. 2,in Luc. c. 1. circa fis

f

foànn

ánnes eft , inquit , no-

Deus eft. Humiliétur homo

l

ut exaltétur Deus ,

ecün-

Ten ejus.

Non póterat

I

:lifabeth Dómini ignoráre

düm illud , quod de Dómino

ipfe Jo

Annes dixit : Illum

prenüntium, qua prophetá-

Beneé áddi-

ópórtet

créfcere , me autem

verat Chriftum.

Ut humiliarétur ho-

tur

quia nemo in cogna-

máínui.

mo , hódie natus eft Joán-

tióne ejus vocabátur hoc

nes , quo ircípiunt decréf-

nómine , utintélligas , nomen

li

t exaltétur

non géneris effe , fed. Vatis.

cere dies.

j

Deus , eo die natus eft Chri-

Zacharías quoque nutu in-

l

ftus , quo incipiunt créfcere

terrogátur ; fed quia incrc-

dülitas ei effátum eripüerat

dies. Magnum facraméntum ,

fratres charíffimi. /I1deó ce-

& audítum , quod voce non

lebrámus mnatálem — Joánnis

póterat , manu &€ lítteris eft

ä

locutus.

'

ficut & Chrifti, quia & ipfa

natívitas plena eft myftério.

;; Preecürfor Dómini venit ,

[

uo mvftério ? nifi

umili-

de quo ipfe teftátur: $Nul-

lus major inter natos mulíe-

tátis noftre , ficut natívitas

tífta.

Chrifti plena eft myftério al-

rum Joànne Ba

[

Hic eft Prop

h

éta, & plus

titüdinis noftra.

y.

z, Innuébant patri ejus ,

quà

m Prophéta , de quo 5al-

quem vellet vocári eum , &

vátor alt.

Nullus.

llárem , fcri-

Le&io vii.

poftulans pugi

Cripfit enim dicens : Jo-

píit , dicens :

5 Joánnes eft

nomen ejus.

ànnes eft nomen ejus. Et

E

hie nomen non impónitur ,

LA

Apértum eft os Zacharíe ,

fed aftrüitur ;

meritóque

E AEMRO a

prophetávit,dicens. Joáffes.

—

Glória Patri.. Joánnes.

continud refolüta e

ít lingua

cjus:

Qd

ejus : quia quar vínxeratjAd. Magnifieat ,

-Antïgä-äna.

V

fides folvit.| Aftitérunt jufti ante Dómi-

h

incredülitas ,

jj

Credámus & nos fgitur , ut| num, &ab ínvicemmonfunt

| feparáti : cálicem Dómini bi-

Fl

loquámur , ut. lingua no-

y

|

ll

ftra , que incredulitátis vín-

| bérunt , & amíci Dei appellá-

*

l

culis eft ligáta ;

Itifunt, :

!

u

folvátur.

H

]

ratifönis Voce

!

Oratio.

* Gábriel Angel

us appáruit

Uazfumus omniípotens

lTi

Zacharíz,dicens: Naícétur

2* Deus : ut nos gemináta

l

[etítia. hodiérne feftivitátis

ii

^

tibi filius, nomen ejus Jo-

'Eth

l

ánnes vocábitür :

Et multi

excípiat , quee de beatórum

in nativitáte ejus gaudébunt.

Joánnis & Pauli glorificatió-

!

T

Y Eritenim magnus coram

ne procédit , quos éadem fi

l

Dómino , vinüm & síceram

des.& páffio veré fecit effe

non bibet.

Et multi.

germános.

Per Dóminum

fit

li

Qnit

Giória Patri. . .Et multi.

noftrum.

eind

e fit commemoratio

€CLu0 1X»

Cribámus fpiritu myfté-

de OGava S. Joannis ,: Afía.

N

n

tia , fi vólumus loqui :

Puer, qui natus eftnobis, plus

feribámus prenüntium Chri-

quàm, Prophéta eft : hic eft

j

fti, non in tábulis lapídeis, fed

enim , de quo Salvátor ait :

il

Inter natos mulíerii non fur-

&

in tábulis cordis. carnálibus.

Etenim qui Joànnem lóqui-

réxit major Joánne Baptiífta.

Tü

tur , Chriftum prophétat. L.o-

» ]fte

"a

Dómino.

puer magnus coram

?

quámur Joánnem , loquámur

Yl

& Chriftum ; ut noftrum quo-

ZX Nam & man

us ejus cum

Wi

ip

fo eft.

J

Jl

que os poffitaperiri , quod in

facerdóte tanto, irfationábilis

Oratio. Deus , qui pr&-

modo pécudis, frena nután-

séntem die

m. 4

9

"

*

fidei cóercébant.

In primo

No

s

urno , Lc

&iones de Epiftola ad Ro-

[ N

.M e Deum làudámus. 16. .

M)M

UNII.

j manos.

F ratres debitóres.

In,felæä Sä)?'i T.

Josnnis &| de Communi plurimorum

Il

Pauli.

Mart. XXXlX.

jj

Duplex.

j

Ad Vefperas , Antiphona.

&. i. Yftifuntduo viri mife-

Toánnes.

cumzre-|ricórdie , qui afsiftunt ante

aulus

3

au

t

iquis d

424-

Dóminum ,

Dominató-

N

Pfalmus. Dgyit Dóminus, | rem univérfaeterra.

cum reliquis de Communi| Y Yt funt duz ol(vie , & duo

l

l

n

lurim. M2*t. xxxvi. Pr€-|candelábra lucéntia ante Dó-

[

Á

TA

minum. Dominatórem. ..

b

i

ter ea ,!quæ fequuntur.

gfe u! ;

Dda

il

fs

A2

6o

Felta Ju

!]

* vidi conjünttos viros

:

u()uomam þe&üü& pe-

fsb

ntes fpléndidas veftes, &

[

am , & fluxérunt aque , &

yt

ii

Angelus Dómini locütus eft [ torréntesinundavérunt. Ter«

ad me,dicens: & ftifunt|ra appáruit.

pö!

viri fan&i , fa&i amíci Dei.

[

Ll inæ'rea&lr'g ïïmipus réli.

(ü

, Vidi Angelum Dei for-

tem , volántem per médium| $ qua fua bona diítribue.

f

coelum , voce magna clamán-

runt paupéribus , quó ex«

tem , & dicéntem. Ifti funt.

peditióres ad Dóminum mig-

ln

LL

Pä

"Tradidérunt córpora

ráre poffent: & plures ju-

l

Tüspro

pter Deum ad fuppl:-

várent, à quibus in ztérna

cia: € Et meruérunt ha-

tabernácula recïgeräntur.Die

bére corónas perpétuas.

décima Terentiánus prztó.

Tfti funt, qui venérunt ex

rie cohórtis Preféftus , ad

5

gnatribulatióne ,. & lavé-

eos miffus , cumalláta Jovis

yunt ftolas fuas in sánguine

effigie , ut eam venerarén-

[

t

Agni. Et meruérunt,

tur , Imperatóris mandátum

Glória Patri. Et meruérunt.

eis expónit : ut nifi Jovi cul-

0. Le

tum adhíbeant , moriántur.

e

a Nody

)

a

ufus

ægtïgg

Qui, uterant orántes, refpon-

Románt, cüm facultátibus

dérunt , fe pro Chrifti fide,

!

à Conftántia Conftantíni fi-

quem Deum mente & ore

[

lia , cui pié fidelitérque fer-

venerabántur, non dubitán-

f

ter mortem fubitüros.

víerant, fibi relíCtis , Chrifti

pàuperes álerent: à Juliáno

w Vérbera carníficum non

apóítata in. nümerum fami-

tymuérunt San&ii Dei , mo«

diárium fuórum invitáti , lí-

riéntes pro Chrifti nómine :

bevénegavérunt;fe apud eum

€Ut herédes fierent in domo

effe vellequià Jefu Chrifto

Dómini.

z

defecíffet. Quibus ille ad de-

, Tradidérunt córpora fua

liberándum decem dies prz-

propter Deü ad fupplícia. Ut.

(

finit, ut nifi ad eam diem ei

D

Le8io vt.

M

adherére , & Jovi facrificáre

^

T Terentianus

véritus 5

!j

conftitüerint , fibi morién-

A

FX nefi püblice interfice-

dum effe certó fciant.

réntur, pópulus commove-

, SanQi tui Dómine mirábi-

rétür , domi, ubi tunc erant,

€ confecüti funtiter , fer-

abfcíffis eórum capítibus ,

viéntes preecéptis tuis , ut in-

fexto Kaléndas Jülii fecrétó

veniréntur illaefi in aquis váli-

eos fepeliéndos curávit , ru-

eg

dis :

* Terraappáruit ári-

morémque fparZt , Joánnem

da: & n Mari rubro via fine

& Paulum inexílium ejé&tos

impediménto.

eiec

Fefta TYunit; 4

£

4

25

i

M

ázymis

fr

'eritá-

effe, Verüm eórum mors à

fäeritätis&, ;

d

ntg

'i

fpicíibus immündis , qui

tis. Nam ficut módicutm fer-

W!

méntum totam farínz , cui in-

gnultórum córpora vexábant,

ervulgáta eft:in quibus Ter-

s

jícitur, maffam corrümpit , u-

|

entiánifilius, &

fe oppréf-

niversámque mox confperfió-

tthm 1

fus à damone,ad

fe

p

ülchrum

nem fuo fapóre commáculat :

w

"n

fic nimirum fimulátio , cujus

Mártyrum perdütus , libe-

M

rátuseft. Quo miráculo & is

femel ánimum imbuerit , tota

It

in Chriftum crédidit , & ejus

virtütum finceritáte & veri-

Dl

u

táte.fraudábit, Eft ergo fen-

pater Terentiánus , à quo €-

It

tiam horum beatórum Már-

fas: Atténdite,ne eemulémimi

(

ii

fimulatóres ; quia véniet pro-

tyrü vita fcripta effe dícitur.

| pfæb

&. Tanquam aurum in forná-

fé&tó tempus , in quo & ve-

ld

ee probávit elé&tos Dóminus,

ftra virtus ómnibus , & eó-

h

& quafi holocáufti hóftiam ac-

rum revelétur hypócrifis.

inrid

g. Propter teftaméntum Dó-

cépit illos, &in témpore erit

u

re

é&us illórum :

mini , & leges patérnas , San-

30l

L.

uóniam donum & pax eft

&i Dei perftitérunt inamóre

tf

elc

2

ds Dei.

fraternitátis : .* Quia unus

!

lts

Q

ui confidunt in illum ,

fuit femper fpíritus ineis, &

lrl

sntélligent veritátem : & fi-

una fides.

. Ecce quàm

déles in dile&ióne acquié-

bonum, & quàm jucündum ,.

te t

dilo

fcentilli. Quóniami.

habitáre fratres in unum.

N

Glória Patri.

U

1óniam.

Le8io viu,

Ia tertio

N

To&turnos

rüm quod séquitur ,

W

(ïï;"b

if

lé&io fanQi Evangélii fe-

/ Quóniam qua& in téne-

n

cüàndüm Lucarmt.

bris dixíftis, in lümine di-

Le&io vii.

Cap. 12«

céntur.: non folüm in futü-

iib

N

illo témpore : Dixit Je-

ro , quando cun&ia córdium

I

fus difcípulis fuis : Attén-

abfcóndita proferéntur ad

i

dite à ferménto Pharifzó-

lucem , fed & in presenti

j

,

vum,quodefthypócrifis. Et

j

témpore poteft congruéenter

'v

n

Aj

véliqua.

áccipi: quóniam quz inter

Homilía venerábilis Bede

ténebras. quondam preffurá-

t

Presbyteri.

rum , cárcerümque umbras ,

J

]j

Lib. 4. in Luc. cap. t2»

vellocüti, vel paffi funt Apó-

eetd

J

hoc ferménto Apófto-

ftoli , nunc clarificátà per or-

j

DX

it : ltaque

bem Eccléfia , lettis eórum

[CL

us precip

ferménto

epulémur non in

A&ibus püblicé przedicán-

j

véteri , neque in ferméntó

tur.

Ne terreámini ab his,

n.r'

ä

J

malítie & nequítia , fed in

qui occídunt corpus. Siper-

e-

/

Dd4

424

fecutóres .Sanaörum

FeajJunt. 26^

]

occifis

tefty vos ,-

ul ad imáginem

corpóribus iion habent ám-

fatti efUs Creatóris,non debé-

Ji

liuüs,

uid contraillos agant ;

j

tis terréri ab his;qui occídunt

«f

ergo .

upervácua furunt in-

corpus:quia qui irrationabília

sánia , qui mórtua Mártyrum

animália gubérnat , rationa-

]

membra feris , avibüsque di-

bília curáre non définit.

[l

e Deumlaudámus. 16.

jl

fcerpénda projiciunt ,. cüm

hequáquam . omnipoténtice

AD LAUDES,

(

Dei , quin ea refufcitándo

Z &per Horas , Antiph.

)fül"

vivificet , obsíftere poffint.

Aulus & Joánnessdixé-

Bs Licc eft verafratérnitas ,

runt Juliáno : Nosunum

que nunquam pótuit violá-

Deum cólimüs, qui fecit

Ii certámine

5

.

coelum & terram.

ln

qui effüfo

j

sánguine fecüti funt Dómi-

Píalm. D óminus regnávit.

num : * Contemnéntes au-

cum reliquis, - -1*.

)

lam régiam , pervenérunt ad

f!

Afia. ? Paulus & Jo&nnes di-

regna coeléftia.

xérunt Terentiàáno: Si tuus

Ü

9. Eccequàm bonum , &

dóminus eft Juliánus , habé-

n

quàm jucündum habitáre fra-

to pacem, cum illo , nobis

!de

tresin unum. . Contemnén-

àlius non eft , nifi Dóminus

tesaulam.

Jefus Chriftus.

li

Jl

G lória Patri. Contemnentes.

fía. 9 Joánnes & Paulus'ag:

'"Le&io ix.

nofcéntes tyránnidem Juliá-

(

]

Uo. autem funt génera

ni , facultátes fuas paupéribus

Z perfecutórum

unum

erogáre coepérunt.

Al

palim faeviéntium , álterum

Afía. Z,Santii fpíritus ; & áni-

DI

ficte fraudulentérque blan-

m juftórum hymnum dícite

ll!

diéntium. Contra utrümque

Deo , allelüja.

nos muníre , atque inftitüere

fa. ^ Joánnes & Paulus di-

volens Salvátor, & fupra ab

xérunt ad Gallicánum : Fac

H

hypócrifi Pharifaeórum attén-

votum Deo coeli , & eris vi-

j

:

dere, & hicà carníficum ceede

Gor méliüs , quam fuffti.

precipit non timére : quia

apitulum;

Sap. 3-

vidélicet poft mortem mec

Uftórum ánimse in manu

horum crudélitas,nec illórum

Dei funt , & non tanget il-

(

váleat fimulátio duráre. Non-

los torméntum mortis, Vi-

ne quinque páfferes véneunt

fi funt óculisinfipiéntium mo-

dipóndio ? Si minutíffima ,

ri : illi autem funtin pace.

inquit , animália, & quz quó-

mnus. Kex gloriófe.

t

libet per aéra ferüntur vola-

Y- ExultábuntSanQi. utin

h

Communi plur. Mart. xIvii.

tília , Deus oblivífci non po-

l

l

Fefta Tunii. ï? ?ï

Mi

8

Ad Benedi&us , Antiphona. 4 Ad ;Magnificat ,. Antip

2ona.

u

Iftifunt San&i, qui pro Chri-

Yíti funt duse olíve , & duo

i

füi amóre minas

óminum

candelábra lucéntia ante Dó-

l

;

contempsérunt :: fan&ti Már-

minum : habent poteftátem

h

tyresin regno coelórum exül-

cláudere coelüm nübibus ,

tant cum Angelis : ó quam

& aperíre portas ejus ; quia

N

i

pretiófa eft mors San&tórum ,

JH

faGtze funt.

lingue eórum claves coeli

qui afsidue afsiftunt ante Dó-

TA

minum : & ab ínvicem non

Oratio.

Quafumus omníe

?*funt feparáti.

)ratig,

potensDeus. ut iupra.

j

eefumus , omnfpotens

eimmde fit

commeror.

:

Q

Deus: ut nos gemináta

de O&tava S- Joannis ,. Afía.

]ztítia hodiérne feftivitátis

Puer,qui natus eft nobis, plus

^i

excipiat , qu& de beatórum

quàm Prophéta eft : hic eft

Joànnis & Pauli glorificatió-

yt

enim ,de quo Salvátor ait : In-

ne procédit , quos éadem fides

ter natos mulíerum non fur«

Vs

& piffio vere feci'.t. effe ger-

réxit major Joánne Baptífta,

Hwä

mános.

Per Dóminum.

« Ifte puer magnus coram

)

UM

einde fit commemoratio

DUAIL

Dómino. £. Nam & manus

de OGava S. Joannis ,. Afía.

ejus cum ipfo eft.

Apértumeftos Zacharíze , &

ratio.

l

prophetávit , dicens: Bene-

séntem.

18.

eus , qui prai-

díCtus Deus Ifrael.

DIE XXVII.-

1]

UNII,

K

Y* lfte Puer magnus coram

Quarta die infra Octavam

Dómino. &- Nam & manus

. Nativ. S. Joannis.:

h

M

ejus cumipfo eft.

In primo Notturno , Le.

-*X)ratio.

J

eus ,-qui prae-

Gionés de Setripura occurr. .

séntem diem.-

In fecundo No&urno.

d

Infecundis

eliäefis , Afía.

Sermo fan&i Bafilit Ma

Paulus & Toánnes.

cum re-

lomilia 2.in Pfalm.

Ll

o

liquisut fupra de Laudibus.

Lectio iv.

Píalm. D jxit Dóminüs. cum

Ox Dómini fuper aquas.

/j'

reliquis de Dominica.

126.

V

Qualis vox ? fuper quas

& ]loco ultümi , Pfalmus.

n

aquas ? . Velut prophetíam

i

C rédidi. 130.

accipiámus , quod diétum eft.

!

Capitulum ,.& . Hymnus

Memíneris Joánnis , qui in-

de Communi.

XXXVl.

terrogátur à Judaeis , Tu

1/

H

Y* Exultábunt San&ti,in gIó-

quis es ? quod

refpónfum

j

rià.

dábimus iis, qui misérunt

H Latabüntur in c

nos ? refpóndit : Ego vox

u

Ulse

gbjlib us

clamántis in desérto..

i

;

rl

Dds

ul 4 7

,/, Feftay

ijc eft

recurfor difé-

tur vox Dómini eft

foànnes ,

P

Ll

Angclusà Deo miffus ante fà-

Bus ,

& lucérna lIucens ante

ciem Dómini , ut paráret Dó-

Dóminum: * Ipfe eft enim

Joánnes, qui viam Dómino

mino plebem perfé&tam. Hzec

ígitur vox fuperaquas , erat

preparávit in erémo ; fed &

fuper Jordánem

,in quo bap-

Agnum Dei demonftrávit , &

tizábat , preedic

ans poenitöh-

illuminávit mentes hóminum.

P!

|'/

tiz: baptísmum.

Etnon folüm

; Ipfe preeibit ante illum i

in Jordáne, fed étiam in /Znon

píritu & virtüte Elíz. Ipfe.

o

n

prope Salim , quia aque mut-

Letio vi.

«

tz erant illic.

'Ox Dómini confringért-

tis cedros. Poteft dici;

. Defcéndit Angelus Dó-

L

mini ad Zacharíam , dicens :

quód parans Domino pópu-

Accipep

üerum in fenectüte

lum perfé&tum , elátas 1m-

tua.

e

Et habébit nomen

pietátes , ( contra cognitió-

nem Dei exaltátas : confrín-

foánnes Baptifta.

gens, ac cónterens , oblíqua

|

[

Ifte puer magnus coram

b

ómino : nam & manus ejus

?aciäbat recta.

Qui enim

q

cumipfo eft. Ethabébit.

omnem collem ac montent

li

humíliat , hic. erat , qui con-

f

1

frY

ébat cedros, & Dómi-

[

Gitur VOX

ï)gäüni fuper

l

u

aquas , Joánnes eft fuper

tio viam adzquábat , per hoc

baptifmum. Illic & Deus ma-

uód ad poeniténtiam indu-

cébat altum , & elátum, &

f

je

Atisintónuit. Venit enim

Unde ejus

Q

vox de coelo ,

dicens : Hic

fupérbum cor.

eft Filius meus dilé&tus , in

praparatiónem

fuscípiens

uo mihi cómplácui.

unc

Dóminus , fuo advéhtu con-

i

fregit oppáfitas poténtias , ce-

[

étiam Dóminus fuper aquas

li

raultas dignátus

defcén-

dros Líbani figuráte di&tas.

dere in baptifma Joánnis, ut

Opórtet enim Dóminum re-

i

W

compléret omnem juftítiam ,

nàre , donec ponat inimícos

i

yuz inlegeeft. Vox Dómi-

ub pedes fuos , & cedros

l

niin virtüte. : Aufert enim

iftas comminuat.

debilitátes pópuli per poe-

&. Imnuébant patri ejus ,

f

uem vellet vocári eum ,

miténtie bapti[mum , per

igfum baptíz

ans in aqua ad

póftulans pugillárem , fcri-

poenitentiam.

In virtüte eft

pfit, dicens :

* Joánnes eft

ä

voxsdicens: Poeniténtiam ági-

nomen,ejus.

3. Apértum eft os Zacharíse,

te , appropin

quávit enim reg-

num coelóru

m: &, Fácite

& prophetávitdicens. Joaiííes.

Giória Patri. Joánnes.

fm&us dignós pæn'ftöptia?.

i ]

Fefta

Vo£turn

;

1l

gïii fe-

F

Kwäärct, ad Prophe'ta?: fua

m

* €æote üo&

1 Evang

verba convertit ; ut hoc quo-

n

cünduüm Lucam.

que beneficium effe Dómini

sTeE.

defignáret: ne cüm publicé

j

iM w

um. eft

nl

enumeráret fua, quafi ingrá-

tfim:w

tempus pariéndi , & pé-

tus tacuíffe viderétur , quae

il

perit filium.

Et audiérunt

agnofcébat in filio.

Sed for-

A

Vicíni , & cognáti ejus , quia

táffe áliqui quafi irration&.

Ll

magnificávit Dóminus mife-

bilem mentis excéffum pu.

l

fnf

ricórdiam fuam cum illa, &

tent , quód o&o diérum al-

congratulabántuür ei. Et reliq.

lóquiturinfántem. Verum,

AR

j

De Homil.S. Ambrófii Epifc.

fi teneámus , intellizémus

o

lu

A

Libro r.in Lues , cap. x,

profé&o , quód pótuit vo-

cem patris natus audíre , qui

p

T vl pater ejus

Maríz falutatiónem , ante.«

Y

frt

implétus. eft Spíritu fan-

quam nafcerétur , audívit.

IIIII

E

hqm

0, & prophetábat. Vide,

Gábriel Angelus appáruit

um

quàm bonus Deus , & fáci-

a

charíz , dicens : Nafcétur

Va

lis indulgére peccátis.

Non

tibi filius , nomen ejus Jo.

T

J

folàm ablàáta reftítuit , fed

ánnes vocáDbitur: & Etmulti

SRSTAPTRIANUSER

&

concédit.

D

étiam infperáta

in nativitáte ejus gaudébunt,

1

p

lile dudum mutus prophétat.

Erit enim magnus coram

F

Hac enim grátia Dei máxi-

b5

mino, vinum & sícer

AL

ma quód eum, qui negáverat,

non bibet.

Et multi.

am

t

confitétur.' Nemo ergo dif-

G lóriaPatri. St multi,

(u3y

fidat, nemo véterum cónfcius

v

delictórum pramia divína de-

Cieb'atlf)er&ägggä;, alias effe

fpéret. Novit Dóminus mu-

.

jl

i

aures Prophéte , que

( a

táre fenténtiam , fi tu nóveris

Spiritu. Dei , non. córporis

9

emendáre delí&tum.

etáte referántur. Habébat

Pracürfor Dómini venit,

intelligéndi fenfum , qui ex-

j

-

jm

quo ipfe teftátur: & Nul-

ultándi habébat afféttum.

lus major inter natos mulíe-

Simul illud advérte , quàm

p

rum Joánne Baptífta.

paucis Elífabeth , quàm mul-

, Hic eft Prophéta, & plus

tis Zacharías prophétet : &

fly

l

uàm Prophéta , de quo Sal-

uterque fan&to r

létus Spí-

y

vátorait. Nullus.

rituloquebátur;

fe

d disciplí-

Le&io viii,

na fervátur , ut mülier dífce-

T tu puer, Prophéta AI-

re magis , quz divína funt ,

j

tíffimi vocáberis.

Pul-

d

E

ftüdeat , quám docére,

t6.

j

,ghrä ; cüm de Dómino pro-

Te Deum laudámus.

DIE

b

Fefta Tuni- 42

. & duóbus Patriárchis, Con-

jl

;älgE XXVIII.

JUNH.

qll

1n £efta fan&i- Leonis Papss,|

ftantinopolitáno & Antioché-

& Conf Semid.

no ac centumi feptüagínta

y

^A Capitulo fit de Fefto ,

Epífcopis

L

f

cum commemoratione O&ta-

numtranstulit.

; quam & in Latig

mw

.e',a

K

v fancti Joannis.

**« Invéni David fervum m

Sihoc Feftum venerit in

um, óleo fantto meo unxi

Í

eum : ^ Manüus enim me

(

Dominica, transfertur po

;

:

li

Q&Gavam Apoftolorum : &

auxiliábitur ei.

in Sabbato , in quo fit de|

?. Nihil proficiet inimícus

Ctava fantti Joannis , lesi-

in eo , & filius iniquitátis non

anuse

tur nona Lettio de Homilia

npcäþit eiLæ

10 Ve

Vigilise Apoftolorum, cum

!

commem, ejusdem ad L audes

N eo Concílio Cyrus, Sér-

tanturie

— Oratio.

l

: gius ,* & Pyrrhus condem-

Eus, qui beátum Leó-

náti funt , unam tantümmodó

ä

D

nem Pontíficem Sanctó-

