ipsíus advéntiim quodámmo-

tona. Semiduplex.

do gratulántibus, mirabíliter

Pro tota lYtalia ,

& 'lnfulis-

qn m

excéptus eft. — His aliísque

adjacentibus.

AT W]

ia

Omnià dicuntur ut in Com-

[

m

miultis fpectáte fanctimóriiee

j

lt

do

iridíciis, ejüsque précibus ca lfmuni Santtarum néc Virgi-

leti

"ll

jg conté

léftis auxílio laborántibus ;,|num nec Mart. pr&ter ea ,

anJ

T

(

(UII

[iss

noníolümindígenis , verüm

qua hic affignantur propria. -

j

yium

fi

-

étiam alienígenis , eo prassét-

l

4

ratio.

tim abno quo migrávitin ca-

:

Eüs ; qui fámtilam tuàm

p

gt

' Margarítam . de.

erdi-

14

Y

thit) m

lum milléfimio trecentéfimo

tiónis via ad falátis trámitem

29 0

uinquagéfimo primo, fzpíf-

f

n

nié impetráto,commóti Leo

mifericórditer deduxífti ; eá-

ateäïmötïbus f'uïs

décimus Póntifex Máximus

dem nobis miferatióne concé-

iylera , VO

in Netína urbe primum:deín-

de; ut quàm priüs-errán«

fpx Cortinam j

de Paulus eo nómine "T'értius

tem fe&tári non. erubüimus ,

wre , dl

álibi étiam beáti Conrádi fe-

mox poeniténtem ítnpigré

vNjefitem p

Per Dó-

ftívam diem undécimoKalén-

fequi gloriémur.

dainecpolt t

dás Mártii quotárinis celebrá-

minum noftrum;

A expetimm

Deindefit commem. Feris;

ri permisére. Ejus corpus in

dus Mincibus

argéntea conditum arca in

fi fuerit in Quadragefima.

i didbus T.

Éccléfia fan&ti. Nicolái apud

In primo Nocturno , ante

& tibium d

Netínos váriis adhue nürá-

Quadragef. leguntur Le&tio-

nes de Scriptura occurrente.

ires exitde T

culis enitéfcit.

ii fudru

3y» Tfte homo per

fécit ómnia

In Quadragefima vero Le-

gema dfotra.

quz locütus eft ei Deus, &

&iones. M ülíegem fortem.

Y coxtie

de Communi non Virg. cxx.

dixit adeum : Ingrédere in

dU eligs co

réquiem meam :

^ Quiate

In fecundo Noéturno.

s muda hum

vidi juftum coram me ex

Leé&tuo iv.

;öm-

Aftgaríta ; à loco dor-

äpis;aut']ignum

iiibus Géntibus.

M

Qu nOdef j

Y 1fte eft , qui coritémpfit

mitiónis ; Cortonénfis

m mf

vitam mundi , & pervénit

appelláta , Laviáni in Tüícia

ortum hábuit.

Primis ado-

ATR TET

ad coeléftia regna.

Quia;

Ms Ym d

lória Pa

tri.-

u

lefcéntie fusai annis mundi

n 1l

INo

a blemilia in

voluptátibus capta; in Mon-

þerpe , lm hm

tis Politiáni civitáte vanam ,

3 órpdyi

Evangel. Ecce mos relíqui-

,ommiue

mu

sómnia. Ut in

& lübricám vitam duxit ; fed

2 d li

'

ni

Abbat. Sed fi venerit in|cüm amáfium ab hóftibus

indício

Quadragelima ix. Lec,tio'erit; faedé — transfóffum

&-Prqptervemgæ

caþiS

x..x—x

n

In fefto

ccxxili

Margaritte de Cortona.

la

"h

l

T

canis in fóvea füb.

i

ue li-

Le&io Yo

*H[o F

dj

J

j

gnórum tumulátum fortüitó

Damone insídiis , fune-

A.

"Tf

li

reperíffet ; íllicó fa&ta eft

ftísque conátibus lacef-

manus Dómini fuper eam ;

síta , Mülier fortis hoftem ex

&Tl

verbis detectum femel;atque

qua magno culparum fuàá-

Ad

u&m ^ t

fum moeróre taCta ,. éxiit fo-

íterum inví&ta répulit.

ras, & flevit amáre.

Itaque

eludéndum vane glórice le-.

r ut ij

Laviánum revérfa , crine

AT & n

nocínium , quo à malo fpíritu.

detónfo , neglétto cápite ,

petebátur , preetéritos mores

MT

pulláque vefte conté&ta , er-

fuos per vicos, & platéas alta

lnl

DUpr

| 40-

róribus fuis , rnundíque illé-

voceaccusáre non déftitit ,

cebris nüntium mifit ; ínque

omri fupplício,fe ream inclá-

n tám

zedibusDeo facris fune ad col.

mans:nec nifi à Confefsário.

Ff l r

l tb tnitem

Ium alligáto , humi procüm-

detérrita in fpeciófam fáciem.

bens , ab ómmibus , quos

olim impüri amótis caufam

ütgr tll

feüte .

ánteà móribus fuis palàm of-

favíre abftínuit , éàágre ferens

fénderat , véniam exorávit.

fuam formam longa carhis.

L r n

Mox Cortónam profé&a in

maceratióne non aboléri.Qui-

100 &flimi,

cínere , & cilício àfe lefam

bus ; alifsque magne poeni-

Méntm p

Dei Majeftátem placáre ftà-

téntia arguméntis . fuórum

m N

tUt

düitjdonec poft triennále vir-

críminum labe expiáta;atque

tütum experiméntum à Frá-

ita de fe triumphátrix,ut fen-

um us

tribus Minóribus fpirituális

fus plané omnes à mundi illé-

(uingim

vit& dücibus Térti

Or-

cebris cuftodíret ; dignafatta

» Njur ,

dinis hábitum ' impetrávit.

eft , que fzpe Dórmini con-

j lgnttlto

Uberes exínde lácryme ei

fuetüdine fruerétur.Ejüsdem

noturi cccurr;nte.

familiàrés ^ fuérunt ,

at-

quoque Chrifti , & Vírginis

x Wt d

que ima fuüfpíria , tanta áni-

Matris dolórum , quod ipía

mi contritióne duCia

p

üt

Yi o

ardénter expetíerat , párti-

; Vif

diu elínguis consífteret. Lé-

ceps fadia , cun&is sénfibus

&ulus nuda humus ,cervícal

deftitüta , & feré/ mórtuz

ao Ym

h

intérdum vifa eft;. Ad eam

li

il

lapis ; autlignum porréxit ,

14

L

[ &

atque ita nottes insómnes in

proínde véluti ad perfectió-

JfIS 1 COIWH

Ceeléftium meditatióne tràá-

nis magíftram ex díffitis. é-

Lonam u

here confuévit , nullum ám-

tiam regiónibus plürimi con-

plius pravum defidérium

veniébant : ipfa veró coelé-

j PU

Qd

a ?

l,

perpeffa, dum bonus fpíri-

fli , quo erat perfüsa lümi-

tu$ prómptior infirmam car-

ne, córdium íecréta , con-

W captawm

nem ad fubeündos labóres

Íciéntias hóminum , imó &

lï

t

gj a

"i

^

erigébat.

peccáta inzremótis licet pár-

ám Vl

jj

tibus

Deum offendéntium

$

n

i

um

[ Prgpter veritátem. cxxi:

cum

r

1fïïämüï

At

o*

"

CCXXIV

In fefto S. Margaritse de Cottong.

u

j n

h

q

cum dolóre , & lácrymis dé-, lum convérfis OCtávo Kalén-

um

das Mártias anno eetátis quin-.

9l

J

tegens , fummáque in Deum,

b

M

pe^

fj

é& próximum charitáte , fer-

quagéfimo , fuz convertiónis

p

i

jt

vens ingéntem animárum

vigéfimo tértio , humánz ve-

rófalütis milléfimo ducenté-

b'

g

Magt

fru&tum operáta eft. /Egris ad

Jie

fe veniéntibus falüté,obséffis

fimo . nonagéfimo

séptima

jf

j

pecc

à demone liberatiónem impe-

felix migrávit ad. fponfum.

multi

trávit.

üerum defüntctum

Corpusinhanc ufque diem

thqmaä

Qp

æ,qUJ

lugénte matre ad vitam re-

végetum ., incorrüptum ,

düxit. Imminéntes bellórum

illafum, & fuáviter olens ,

fumma religióne cólitur in

x)ï,;fïflQuadrag'efll

tumültus afsíduis oratiónibus

umm«za

fedávit

- Dénique

Eccléfia Fratrum Minórum ,

P ALE

pietátis opéribus vivos , &

quz jamab eádem , Marga-

i

« n

ríta appellàátur.

Miráculis

hn

Qd

mórtuos fibi deméruit.

gf

fti juftítiam. cxxii.

contínuó flóruit ;

quibus

- Dilexí

Y.e&io v1.:

permóti Románi Pontífices

! J'gyens DeUs

ad augéndum ejus cultum

)

Witie Apift

Otfan&is opéribus oc-

cüpáta , de rigóre , quo

plürima liberáliter. indulsé-

veevdnitus, Ya

afsidué corpus fuum exercé-

runt: Benedí&tus veró déci-

ais ,

eï

mus tértius in fefto Pentecó-

ys Auget

bat;nihil remífit , neque à ftü

dio coeléftia meditándi fe

ftesdie fextadécima Maji an-

t Dommum,

ni milléfimi feptingentéfimi

vero faeticin

avélli páffa eft, in utróque vi-

odávi folémnem

t& génere plané admiránda ,

vigéfimi

Ami, t COT

utramque forórem MagJdalc-

ejus Canonizatiónem religio-

tligtia autem *

nam & Martham réferens.

síffimé celebrávit.

BU

'Tandem pro 1e Dóminum

&. Fallax grátia. cxxii.

i Awo Comm

orans , ütex hac valle laery-

Ín tertio. No&turno , Le«

márumíurfum in coeléftem

&iones. de Homilia $.. Gre-

- pee üttpe

Natt. At Q

pátriam revocarétur; exaudí-

sori Papz.in Evangelium.

I TT t

ta eft orátio ejus , die , atque

símile eft regnum coeló-

rum thesáuro abícóndito in,

-t Anno verj

hora dormitiónis ei patefá-

* WR Vefe

&Gis. Méritis ítaque,& labó-

agro.

de. Communi non

ribus plena , ac coeléftibus

Virginum

CXXJIII«

In anno non Biffextili , an-

- il n '|

donis cumuláta coepit córpo-

ris víribus deftítui , perque

te Quadragefimam

ix. Le-

: Pïæmh:&püüta.

IT

dies decem & feptem nulo

&io lesitur de Homilia. Vi-

A

n

[

cibo , fed.divínis tantüm col-

[L]

gilie S. Matthie Apoftoli in

VOf i

lóquiis refétta eft

[]

tum

Evangelium.

Hoc eft pr&--

fan&íffuimis Eccléfi& Sácra-

céptum rmeurit.

ut in Vigi-

Urit 4

TU

A t ii

méntisrité fufcéptis , vultu

liaApoftol. de Communi. 1.

hílari ; atque óculis in coe-

, Quando autem hoc Fce-

Q

um

n

Err.

At

Ecxxv

erüso K

/. infefo : Gabrielis 'Archatigeli-.

4 EU l

| ftum incideri

t'in Quadrage-

Deirde fit commem. Ferig

»1Ug

frmam , Le&io ix. erit del[fi

Ti, |

WJWU]

Homilia Feriz occurrentis.]

iE xvnt MT -

mmlv

.. In Laudibus ad

llf

UT

V

i

ffs, Afia. HIn fefto S. Gabrielis Archan-

m

Ut cognó

t , Tes pUIt Serä-

geli

Dugl. maj.

0 (tp!lm

phici Ordinis Magdaléna :

Pro Regnis ac Dominiis

IIl ad fþomn

dimíffa funt ei peccáta mul-]A

uguftiffino Rom. ÍImp.. &

M URIUC 5

ta , quia diléxit multüm.

TMootri] li

Regi Hifpahise fubjectis,

Oratio. D eus, qui famulam.

Si eelebretur in Quadrag.

liil l.

ut fupra.

Ifit commem. & dicitur nona

AO* COU

Ante Qnuadragefimam fit

Le&io de Feria occurrente,

du

$i

i, Mun.

commem. Vigilie , cum An-

veró celebr

r

p

oft

. Nrielis

tph. & . dc Feria occurr. [Pafcha , additur ,

AL

le

l

Ujä j

ütin Píalt.

"

Oratio.

& Píalmi Notturnorum di.

I s ls

À , qu&e

f

u

mus , omni-[cu

r Datites

ntur fub prima Anüphona

I! 6s at

l)

potens Deus , ut beátihii

ius Nocturni.

rilter mll

athíe Apóftoli tui , quarti

Ad.Ve

a

$, Antiphona,

Drevénimus , veneránda fo- In

gréffo

ach

ariá;

cuimre-«

(s rer d

lémnitas ,

& devotiónem

Iiquis d

dib, CCXXXHh

Aello Pentet-

nobis áugeat , & falütem.

ij&I-— D

isit

óminus.

m M

Per Dóminum.

cum

reliq. de Dfíica. 127- & loc

lr

$1 veró fuerit in Quadra-Tultimi , Pfalrn. L, adudáte Dós

iv la

gefima, fit. commeni, Feris ; ] runurm omnes Gentes. 132.

stünem x

de Vigilia autem $. Mathig

i

Capitulum. .. .

ce vir Gábr

Jan.

ü

*

nihil fit nifi in Miffa.

iel,

q

rii N]

"In Anno Cómmumni; Ve-

Víderam

in vifióne à

Num ,

fpere integre erunt de S.

-

n

cípio , citó volans tétigit

Wotili $ t

Miathia Apoft. ut in Brev.|me in témpore facrificli Ve«

V

T

j

finecommem. precedertis. |fpértíni ; & dócuit tie, &

gemm d

[

In Anno veró Biffextili ,4locütus eft mihi — dixítque ;

y, At ?

tunéinii Vefperis S., Mar. | Dánief, nunc égréffus fum,ut

j Cüäïïm""i I

f02

$aritee omnia fumuntur ex]|docérem te ; & intelligeres.

Communi , non ' Virginum ;

i

l Bm.extllüï

pr&ter hic pofita.

Hri&gï Egïälä'um. decus

m iM

ï,

l

Ad Ma

nificat j

A

Ona-i ;

Angelörum $

de Hümm

Ego dilé

&o tneo ,

g

Te

&

entis liumáne Sator ; & R e-

convérfio ejus invéni,quem| —démptor ;

dbie p

, H

diligit ánima mea : ténui|Coelitti nobis tríbuas beátas

f u

J^

eum , nec dimíttam.

Scándere fedes.

)

Oratio. [)eus;

hgelus

de Comda

u

qux fámulam. | À

quterm

[u

ædesa E

PäCiS.Mfchä?ï ii

' | ut &lv.a

P

Cos:

ao m

QR

cmms

CCXXVÀ

iInfefto S Gabrielis Archangeli.

|!

Coelitüs noftras veniat , fe-,.

QOratio.

n

a i

i

: rénz

Eus , qui inter c&teros

Ü

r db

Au&or ut pacis lacrymófa

D

Angelos , ad annuntián-

W

i

J

T

á

inorcum

dum Incarnatiónis tue my-

ii

iuxt

Bella reléset.

ftérium ; Gabriélem Archán-

, Seus

Angelus fortis Gábriel , ut| gelum elegífti: concéde pro-

hoftes

199 iil

T

pítius ; ut qui feftum ejus

j

)

' -quua-

f

Pellat antíquos , & amica|celebrámus in terris , ipsíus.

V

ml

!

coelo ,

|patrocínum fentiàmus n

p

yide Prop

Quas triumphátor ftátuit per|codlis. Qui vivis.

j

)

Deinde fit commemoratio

l

[

f

äï

| -W ,Cä

j

or em ,

i

ierer ,UL Oh

1

Templa revífat.

S. Patritii.

495*

[

|

Angelus noftrae médicus fa-

Pofteà fit commemoratio

u d

* dütis

- |Feria-occurrentis, fi celebre-

as Qu V

Adfit é coelo Räphaäl ,u

t|tur in Quadragefima.

viitineset p

omnes

Ad Matutinum, Invitator.

:on&'näüubci W

Sanet z

grótos , qubiöSQue

& egem Archangelórum Dó-

t Dd :

vit&

minum, * Veníte, adotäg

woudtte i oriti

Dirigat a&tus.

IDuse

adepquem i

Pí(alm. Venite, exultémus. 2.

V irgo Dux pacis , Genitrix-

s

ineà principo,

'que Iucis ,

Hymnus. Chrifte fanctórum,

diny mein témpo

Et facer nobis chorus Ange-

ut fuprà in.Vefperis.

imfpatini, Bd

" lórum

in primo NNocturno , Áfía,

tihditos ef t

Semper afsiftat , fim

l & mi-

Dixit Anselus Gábriel a

"

Daniélem : Intéllige fili hó-

Vuel mun egr

, cántis

|

iiirem te,

R

:

ésia coeli.

m

inis, quóniam in témpore

& Mberud

Preftet hoc, nobis Déitas|finis implébitur vífio.

türum egrdts

. beáta

Píalmns.D ómine Dórminus

& antem. Yel

Patris, ac Nati , paritérque | nofter.

anciu

cum reliquis , ut in

tem ibi, qui v

| Fefto Apparitionis fancti IMi-

Wm 6: fuet

Spíritus, eujus réfonat per

chaelis Archan

elio 585'

-

tfeminm,

omneimn

2

! Afa, Ecce vir

ábriel,quem

Ánem,

Glória mundurm. 'Amen.

víderamin vifióne , citó vo-

Y Stetit Angelus juxta aram

lans tétigit me in témpore

y m odrer ]

Habens thurí-

u pere

templi.

o

facrificii vefpertíni

.,1&d6-

bulum áureum in manu fua.

cuit me.

DeGaytpd

Ad Magnificat , Anti

h

OTid.

PGimusin D

s

ómino 'con£4

U INON

Ingréffüs Gábriel Ang

[s

3

us ad | do. 585.

WUS t n

| lo-

gcrh?cii Vr

aríam Vírginem,dixit:Ave|Aga;. Cümque Gábrie

rátia plena, Yóminus tecum: | querétur ad me , collapfus

F AMUTRQE gt

W

enedítta tuli muliéribus, 'fum pronus in terram ; &

ls l.m : Confpa

te,-

" ——

—

tf

0rauo

u

Officium S. Gabrie

lis Archangeli.-

Gexxvii

QU

V

tétigit me , & ftátuit mein

05, a

gradu ineo, *

-j'.

« Iptuà

gfääo, -E'ebdömades'

Wi

Pfalmus. D

ómine , quis ha

S

-abbreviáte funt. fuper

riélem

A

itàbit. . $85..

-.

pópulum tuum , & (upet ur-

l* cü

y. Stetit Angelus juxta aram

bemfanttàam tuá , ut confum-

CM.

templi.

W l

meétur pravaricátio, & finem

1lttns

,. Habensthuribülum áure-

accipiat peecátum,& deleátur

um in manu fua.

iníquitas ; & adducatur juftí-

It

Ti

Ex Daniele Propheta;

tiafempitérna , & impleátur

QOTmemorad

vífio & Prophetía, ( ungátur

i

Teftiods iet n duhue

Sarttus fancttórum. . Scito et«

4 lóquerer , & orárem , &

go, & animadvérte : Ab éxitu

MOH

s ltbre.

confiterer peccáta mea , &

fermónis ,:ut fterüm adificés

peccáta pópuli mei Ifrael, &

tur.Jerüfalem,usque ad Chri-

um i

proftérnerem preces meas in

ftum. ducem , liebdómades

UO

apt

conf(péctu Dei mei;pro monte

feptem , & hebdómades fexa-

Vee, al

fantto Dei mei: Adhuc me

gínta duz érünt : & rurfum

loquénte in oratióne, ecce vir

edificábitur platéa, & muri

Gábriel, quem víderam in vi-

vtl

——

in angüftia témporum. -

fióne à princípio, citó volans

Locüátus eft Gábriel Da-

fa.

tétigit me in témpore facrifi-

nieli , & dixit: Ab exórdio

3

cii vefpertíni. Et dócuit me,

Brecum tuárüm egréffus eft

um f

ls G d

& locütus eft mihi , dixítque

fermo:* Fgoautem veni, ut

Dániel , nunc egréffus fum ,

indicárem tibi, quia vir defi-

htdlne 1 D

ut docérem te, & intellíge-

deriórum es.

jum i u

TES.

. /Tu autem animadvérte

Ab exórdio precum

o

tuárum egréfíus eft (ermo;

fermónem , & intéllige vifió-

ii n

ego autem. veni ut indicá-

ném. Ego:

&

rem tibi, quia vir defiderió-

es

10 iää-

u

. T poft hebdómad

Ti fb

rum es: tuergo animadvér-

E

agínta -duas occidétur

te fermónem,

Chrftus , & non érit ejus

n

fiónem.

4& intéllige vi-

pópulus ; qui eum negatürus

VMönh ov

x*. Cüm oráret Dáuiel , &

eft. Etcivitátem & fanttuá.

(j il'.. t

confiterétur peccáta fua , &

rium diffipábit pópulus cum

peccáta pópulifui , 9 Eece

duce ventüro

& finis ejus

)e[tmï '1 !

Archángelus Gábriel citó vo-

váftitas , & póft finem bel.

poin "

laus tétigit eum in térmipore

li ftatáta defolátio.

Confir-

facrificii vefpertíni.

mábit autem pattum multie

i

y. Cümque proftérneret pre-

lhebdómada una: & in dimí.

"

p

hebdómadis

me»

j

ces fuas in confp

"

dio

deficiet

(J]

ä&tq-Dei fui.

hóftia ; & faezificium : & erit

D

P2

in

a

9)&

f

ecxxviü Officlum S. Gabrielis Archangeli.

u

[

"

lh

in templo abominátio defola-

L

(orti

tiónis , & usque:'ad confum-

Iiï'usLä?igäïelus | G-

VN

(tUU

matiónem & finem perfeve-

^ À briel à Deo.

Non ár-

qt

rábit defolátio.

bitror hunc Angelum de mi-

VO

pom

WO

ceset

, Ecce vir Gábriel , quem|

nóribus . effe ; qui quálibet

videram , cito volans tétigit

ex caufa crebra sólefit ad ter-

jlis t

me in témpore facrificii ve-

ras ; fungi legatióne.

Quod

f

fpertíni, & dócuit me, &

ex ejus nómime palarn intelli«

g

Wi

iglisci

dixit: 9. Dániel;nunc egréf-

gi datur , quod interpretá-

hnftus fom

fus fum, ut docérem te,& in-

tum, Fertitüdo Dei dícitur ;

g dub 'ä

tellígeres.

& quia non ab áliquo álio

J

ii

, Gábriel fac me intellíge-

forté excellentióre fe ( ut áf-

di

j

rpe iftam vifiónem: & venit

folet ) fpíritu, fed ab ipfo

quupitien

g lat

& ftetit juxta,ubi ego ftabam,

Deo mitti perhibétur. Prop-

& ait ad me.

Dániel.

ter hoc ergo pófitum eft , á

isintitGiv

Glória Patri. Dàniel.

Deo.

Vel ídeó dittum eft ;

g ad acanam

ne cui, vel beató-

Ne timeas, (

In fecundo No&urno;Afía, à Deo

fuum Deus;

uizel

deprecal

GàbrielAngelus appáruitZa-

rum Spirítuum,

j

charíe , dicens : Uxor tua|antequam Vírgini reveláffe

qetus Ellabeto

Elífabeth páriet tibi filium, &

putétur consílium , excépto

m 4 vocdis W

vocábis nomen ejus Joánnem.

duntáxat Archángelo Gabrié-

i $i G

ghitusel videts

Pfalm.. €celi enárrant. 589*

le , qui ütique tante inter

Antiphona, Et dixi$ Zacha:-

fuos inveníri potüerit excel-

ait(iperetm:

rías ad Angelum : Unde hoc

léntiz , ut tali & nómine dig-

illm Angelus.

L

fciam ? ego enim fum fenex , |nus haberétur, & nüntio.

Leliov

Bnftos Deii

& uxor mea procéffit in dié-

,EFattum eft , cüm íacer-

)

bus fuis.

dótio fungerétur Zacharías

Qor, &l

Pfalm:Dómini eft tezra. 58g.

inórdine vicis fuz ante De-

iito, qufüun

um:

? Appáruit ei Ange«

Antüphona. Refpöndens au-

Wce cultodire f

tem Angelus , dixit ei: Ego

|Ilus Gábriel , ftansà dextris

tor fupervénien

fum Gábriel, qui afto ante

altáris incénfi.

10 Dridhio: del

Deum: & miffus fum loqui ad

, Cümque ingréffüs in tem-

te, & hzc tibi evangelizáre.

pium Dómini incénfum pó-

hi p

Pfíalmus, Benedicam Dómi-

neret fecündüm confuetüdi-

t An

tb D pe

num. 589.

nem facerdótii fui. Appáruit,

V& i i

y. Aícéndit fumus aróma-

e&io v.

tum in confpééttu Dómini.

Ec

difcórdat nomen

ruentpræmgamm

Quo f]üsdem n

x De manu . Angeli.

ànüntio : Dei quippe

t';*ntl'lm Tij

SermoS. Bernárdi Abbátis.

virtütem Chriftum , quem

Ex Homilia de.Laudibue|mélius nuntiáre decébat ,

ll'rgfnem fitloi

Vctr us

Virginis; fu'geg miffus eft.

quàm hunc , quem símile

n8-

T

tll ugw'mte

- -—

0

Officium S. Gabrielis Archangeli. ccxäi'äe

l

ceret , confortáre debéret :

l

|

nomen honérat ? Nam. quid

5*1)60. g

j

t

eft áliud fortitüdo , quàm

quod & fecit , Ne tímeas ,

(',

virtus ? Non autem déde-

ínquiens , María ; invenífti

TE«

cens , aut incóngruum. vi-

enim grátiam. apud Deum.

» Qu i

Ítaque

Gà-

4 ldu

deatur , Dóminum & nümn-

Conveniénter

tium commüni censéri vocá-

briel ad hoc opus elígitur :

il ne; j

bulo, cüm símilis in utróque

imó quia tale illi negótium

m jj

injüngitur , recte tali nómi-

V Inferpe

appellatiónis , non fit tamen

utriüsque fimilis caufa. Aliter

ne defignátur.

! Uti du

quippe Chriftus fortitüdo vel

&« Egofum Gábriel, quiafte

2 dquo dj

virtus Dei dícitur, áliter An-

ante Deum , & miffus fum

üeleCut

gelus. Angelus enim tantum

loqui ad te; & hzc evange-

J ipfo

nuncupatívé , Chriftusautem

lizáre: * Ecceeris tacens ,

ii D.

étiam fubftantíve.

& non póteris loqui usque

Mi

&e Defcéndit Gábriel Ange-

in diem , quo ha&c fiant.

lod

lus ad Zacharíam, dicens :

* Pro eo quód non credi«

QV b

* Ne timeas, quóniam ex-

dífti verbis meis, que imple-

1 um D

audíta eft deprecátio tua , &

büntur témpore fuo.

Ecce.

yii ld

uxor tua Elífabeth páriet tibi

GláriaPatri, Ecce.

Intertio No&urno , Aíia.

im, ei

filium,& vocábis nomen ejus

peelo Gioni

foánnem. $. Et Zacharías

Miffus eft Gábriel- Angelus

k ente t

turbátus eft videns & timor

ad Maríam Viírginem dee

fponsátam Jofeph.

,pmüet'xtexcel-

írruit fuper eum: ait autem

ntáte Dó

jwimaedt

ad illum Angelus. Ne tímeas.

fàlm. Ca

jmino. 59D.

pb

;

ettio vi.

Aíi. Gábriel Angelus Ma-

jr, t n

^* Hriftus Deivirtus & di-

ríe dixit :

Ecce Elífabeth

r Tar

a citur, &eft : qui forti

cognáta tua , & ipfa concépit

x fuga

armáto , quifüum átrium in

filiumin fene&tüte fua.

ini i g

pace cuftodíre folébat , fór-

Pfalmus, D óminus regná-

D

tior fu

, ipfum

vit, exültet terra. 592-

r

f &U5

fuo bráchio debellávit : &

pe'rve'niens

Afia Süfcipe verbum virgo

gt

fic ei vafa captivitátis potén-

María.quodtibi à Dómino

ter erípuit.

Angelus vero

per

Angelum . Gábriélem

j eédum Y

fortitüdo Dei appellátus eft ;

transmiffum eft.

q um

(octi

Píalm. B énedic ánima mea

jl

j A

vel quód hujuscémodi me-

rüerit prerogatívam officii ,

Dómino. 592.

quo ejüsdem. nuntiáret. ad-

3. In cohí

pé&u Angelórum

;ï(:()

u r

uf

fallam tibi Deus meus.

MT

véntum virtütis : vel quia

Virginem natüra pávidam ,

Wv Adorábo ad

templum

vuftuf

simpliceri , verecündam , ne

fan&um. tuum ,. & confité-

yiatt

dwt !

miráculi nóvitàte expavet-

bornómini tuo:

gmü'

)

P-3

L .'

[

QWS'

ao Cmcium S. Gabrielis Archangeli.

Lt

Ribl

j 1

ledio fan&i Evangéli fes! y« Quie càm audíffet , tur-

( t

cündüm Mattheum.

'|báta eft.in ferrnóne ejus., &

(s

Le&io vii.

Mare

"NI

i

Cap. r.

cogitábat , qualis effet ifta fa.

Icm

e

1

N illo témpore : Miffus eft 1

:

ptägig;

& ait Angelus ei. Ne.

i

D

; D«

Angelus Gábriel à Deo in

"Let&io vail.

|ngeis

(

civitàtem Galilez , cui no-

Quidem ipfe Dáàniel in

mcw

E

prophetíe fuse volümi-

at

yig

men Náàzareth, ad virginegn'

ne, quando illa facraménta:

N'azatfu!

defponsátam viro , cui no-

hebdomadárum de Chrifti na-

n

de dom

men erat Jofeph, de domo

at

j

David , & nomen Vírginis

tivitáte per Angelum futüra

p m

virginis

Miaría. Etréliqua,

cognóvit , fic ipsíus Angeli

U

felh

" Homilia fan&i Juliáni Ar-

nomen evidénter 'expreéffit.

Dicit enim : Ecce vir Gá-

ao d

ib. ?. Contrà Judzos, ftatim

chiepífcopi "Tolétáni.

ag d

briel, quem víderam in prin-

yily n

poft principium, —

cípio , citó volans tétigit me ,

i iv

Acraméntum illud fep.

& dixit : Dániel animadvérte

N

tuagínta. hebdomadárum

fermónem,& réliqua,qus ibi

wtum Vg |

de Chrifti nativitáte Dániel

commemorántur,

Item his

fe montcivit

sique peft

per Angelum dicit: fimíli-

tempóribus fecündüm Evan-

v olim ii d

ter & Zacharías, apparénte

gélium , Angeli ipsíus nomen

sairia ml

fibi Angelo , Joánnem filium

miríficum

1. invenítur ex-

de fe' generándum audívit ;

préffüm. Dixit enim idem

sit: iilic d

& María, Angelo fibi przdi-

Angelus Zacharíz : Ego fum

wih hebdomadi

€énti Chriftum ex fe nafcén-

Gábriel , qui afto ante Deum,

sitdisget mj

um

dum , & crédidit , & affénfit.

& miffus fum loquiad te, &

Hc tria per Angelum di&la,

hac tibi evangelizáre. :

feeum [udam

& compléta vidémus.

Jam

X. Gaüde María Virgo, cun-

AU LAU

ergo folícité intuéndum eft,

&as herefes fola interemífti :

j

a

|

us Gabriélis Archánge-

NeioTaca

;

ütrüm Angelus ifte , qui Za-

À

charíe & Maríe appáruit , li diétis credidífti , dum virgo

Dorini, app

ipfi quoque Danicli illa pra-

Deum & hóminem genutfti ,

Til Anrels,

dixerit.

& poft partum virgo inviolá-

t dtdni fncénf

& Miffus eft Gábriel Ange-| ta permansífti.

,

As Dáminu

lus ad Maríam V írginem. de-| Y* Bened

1

&ta

tu in muliéri-

bus, & benedít&tus fru&tus

atimisdeDy

fponsátam Jofeph , nüntians

11 Cf

ei verbum : & expavéfcit

ventris tui. Quse.

f R

Virgo de lümine.

Ne tí-

G lória Patri, Qu&«

meas María, invenifti enim

s

lona Le&t

io'de Feria oc-,

grátiam apud Deum : Ecce

currente: , nifi: transferatur

TU lr

poft, OGavam: Pafche: quia;

11 Bo n

Concípies & páries , & vo-

RUE

Gäþ;tur Altíffimi F l'liusf

tunc dieitur fequens.

Mis f Id

l

it u

Officium S. Gabrielis Archangeli.

ccxxxi

T

Afía. Gábriel Angelus locü-.

4 "

fermm]

N

Uod edäam de beàte|

tus eft Maríz , dicens: Ecce "**

*

TUl

(

Q

Maríse Virginis partu

concípies in ütero, & páries

1 "gflme

filium-: & vocábis nomen e-

fic in- eódem Evangeélio Iégi-

tür :'Miffus eft, inquit ,

jus Jefum.

Me Dij,

Angelus Gábriel à Deo in ci-

Afía,

Dixit autem

María ad J'.

ZA

vitátem Galila& , cui nomen

Angelum

Quómodo fiet

*

4d 1dCfgpo

Názareth, ad vírginem de-

M Chrifin,

iftud , quóniam virum non

fponsátam viro , cui nomen

cognófco? Etrefpóndens Gá-

fum fjj

erat Jofeph , de domo David,

briel Angelus , dixit ei : Spí-

us Argj

& nomen viírginis María.

ritus fanttus fupervéniet in

*t 6ráf

am ergo maniféftum eft,

te, & virtus Altíffimi obum-

" XUM

brábit tibi.

n

quód unus idémque Angelus

Gábriel füerit, qui & prefi-

Capitu]um. - Dan. g. f

t itm,

xa illa témpora Daniéli de

^ Cce vir Gábriel , quem

VLanmdte

Chrifli nativitáte apéruit , &

E

L2 Víderam in vifióne à prin-

Tdiguque

partum Vírginis preséntem

cípio, citó volans tétigit me

, ml

effe monftrávit.

Ad tem-

iu témpore facrificii vefper-

dindum £a

pus itaque prefinítum occür-

tíni.

Et dócuit me, & locà-

ipptonomut

rit, & olim à fe dicta , óperis

tus eft mihi, dixítque : Dá-

myentur v«

efficiéntia compléta effe con-

niel , nunc egréffus fum , ut

d enm d

víncit : & illic fidélis in pro-

docérem te , & intellígeres.

g. n

hetía hebdomadárum , &

Hymnus.

Jlyane D

à

ic fidélis

per myfte'rium re-

! Lacá

re , Chrifte , sérvulis

diadt

velátum.

Quibus Patris clemén-

m

T e Deum laudámus. 17.

tiam

AD LAUDES..

d

Tus ad Tribünal grátia

(da i

er Horas, Affía. 4*

Patróna Virgo póftulat.

yidis

Nes

i

o Zacharíatemplum

Et vos beáta per novem

1

Dómini., appáruit ei Gà-

Diftín&a gyros , Agmina:

jfr, m

briel Angelus , ftans à dex-

Antíqua cüm praséntibus,

jem f

tris altáris incénfi.

m w'rgg mViUIä

Futüra damna peéllite.

P(almus. Dóminus regnávit.

A uférte gentem pérfidam »

yii mlf

cum reliquis de Dotnin

Credéntium de finibus :

W

l

!

in Pfàálterio. 18.

hus

*

Ut unus omnes ünicum

ilb i

Afía, Ait autem Angelus: Ne | Ovile nos paftor regat.

d

tímeas Zacharía , quóniam |DD eo Patri fit glória,

" ä?F »

exaudita eft deprecátio tua.

Vatóque Patris ünico

m

Afía, Ego fum Gábriel Ange-]| San&to fimul Paráclito ,

jl

lus , qui afto ante Deum, &|In fempitérna fzcula.

9?

Q

miffus fum loqui ad te.

-Amen.

p4

y. Ste-

u

foum

"I

jn

ecxxxii Offici

um S. Gabrielis Archangeli.

iil

d

Y^« Stetit Angelus juxta aram

funt , ut finem accípiat pec-

ihh

u

templi. » Habens thurfbu-

cátum , & impleátur vífio,

mt üm!

J

]um áureum in manu fua.

n

j

&us San&tórum.

& prophetía, & ungátur San-

R

f

gU

Ad Benedi&dtus ,. Antiphona.

& breve,

Afcéndit fumus

pfaï

ml

GàbrielAngelus defcéndit ad

yjemp :

Zacharíam, & ait illi: Uxor

arómatum , ^ Ín confpéctu

amtuw

, &

tua páriet tibi filium , & vo-

Dómini.

Yy. De manu

cábis nomen ejus Joànnem,

Angeli. In confpé&tu.

f0l

Q * qD

& multi in nativitáte ejus

G 1ória Patri Afcéndit.

Qrt!

n COUR

Y* In confpé&u Angelórüm

gaudeébunt: ipfe enim preíbit

Ti ermmerm

ante fáciem Dómini paráre

ratio.

pfallam tibi Deus meus.

Qj i

ux |

vias ejus.

Xe- Adorábo ad templum fan-

qEetum

[

Eus, qui inter céteros

G&um tuum, & confitébor nó-

D

gitr , RRU

D

Angelos, ad annuntián-

mini tuo.

dum Incarnatiónis tuze myfté.

Ad Nonam, Antiphora.

i (uids

rzium Gabriélem Archángelü

Dixit autem María.

y ontis s

elegífti : concéde propítius;ut

Capitulum.

Dan. 9. d :

pl ConfitDn

sHoto corde moo

qui feftum ejus celebrámüsin

Cito ergo ; & animadvér-

V fneapiau

terris;ipsius patrocínium fen-

te : Ab éxitu fermónis ,

tiámus in ceelis. Qui vivis.

ut fterum zdificétur Jerüfa-

iiplazcd ag

tfit commemor. Feria,

lem , usque ad Chriftum

O utfupre

fi celebretur in. Quadragef.

ducem hebdómades feptem ,

QppiCl

Ad Tertiam , Antiphona,

Y La & Cl

Ait autem.

erunt.

& hebdómades fexagínta dug

Duplexi (

x. breve. In'cïonf e&u An-

Pera fextogol

Capitul. Écce vir Gábriel.

ut fuprà

zelórum ,

Piallam tibi

Albis. (3on n

tovet Lebona

EK. brevet

Stetit Angelus,

Deus meus. In confpé&au.

* juxtaaram templi. Stetit.

Y Adorábo ad templum fan-

hr ger Germi

^ Habens thuríbulum áu-

&um tuum, & confitebor nó«

Aüyrms V

reum in manu fua. juxta.-

mini tuo. Pfallam.

Hs Rerem

lória Patri. Stetit.

G lória Patri. In confpé&u.

Teliuis de Lan

Y* Adoráte Deum.

Y- Afcéndit fumus aróma-

n

Ditut Dminus

tum ín confpé&tu Dómini,

&. Omnes À

f

eli ejus.

Vi ff

*X- De manu Anzeli.

Vefperz de

antto Jofepho

V, D L

Ad Sextam , Aätiphona.

Confeífore ,

cum cornme-

TRU g Ql

L

fum Gábriel.

moratione fanQi . Gabrielis ,

(

i

apitulum,

Dan. 9. f

Antiphona. Archángelus Gá-

Ü

lum

briel ait ad Maríam: Non

,

F?üätïbüs lT

Go autem veni, üut in-

Rabl E

dicárem tibi , quia vit

it impofsibile apud Deum

Bo

defideriórum es. Septuagín-

omne Verbum. Dixit autem.

Hindii v

ta hebdómades abbreviätæ

María: Ecceaneilla Dómi-

ni

.marm nf

-

hängeh

Offieium de I.2n2ea & Clavis Domini.

5nem t

ecxxxiti

Ij

i h

ni; fiát mihi fecündüm ver-

! Fiymnus.

$t

J

j

bum tuum,

Ange lingua gloriófz

lt

u f

ea Angelus.

Et difcéffit ab P

Láncee precónium ;

uz reclüfit pretiófae

Áfc

&i NT

y. In. confpé&tu Angelórum

s

a

pfallam tibi Deus meus.

tarátieg flávium ,

1 COHW

- Adorábo ad templum fan-

Paffo Chrifto dolorósé ,

&um tuum , & confitébor

Pro faláte Géntium.

j

du

nómini tuo.

Hafta Gazis preoptáta

Aéndit,

Oratio. Deus , qui inter

Mundi pandit prétium ,

Ldnrelfng

€éteros. ccxxxii.

Cordis tattu preparáta

USTreUIS,

Etfit commem. Ferie , fi

Fit fagítta fórtium :

tmyunfg

celebretur in Quadrag.

Arma Clavi funt beáta

ttdor .

Si Feftum S. Joteph trans-

Contra vires damonum,

D ulcis Hafta Dei latus- -

feratur , in fecundis.Vefpe-

i,

ris fanQü Gabrielis , omniaut

Spoliáfti sánguine::

ia

inprimis , & loóco ultimi ,

Dulces Clavi, qui reátus

| Dagi

Píalm. Confitébor tibi Dííe

Expurgáftis flümine:

agl

intoto corde meo. 140.

Ut fit mundus emundátus

9/ *

jt fermbn,

y- In confpé&u Angelórum.

Et fanátus vülnere.

ottt f

Antiphonaad Magnificat , &

H afta fulcit Viatóres ,

ib C

Oratio .ut fuprà.

Et timentes ánimat,

ais lt

OFFICIUM

Et ofténfo bellatóres

De Lancea & Clavis Dominil

Cordis fucco róborat ,

Jeugii

Duplex ii. Claffis.

Clavus firmat , & dat rores

b

)

dul

F eria fexta'poft Dfíicam in

Pufillósque récreat.

* Dulit

i

di

Albis (non impedita Fefto[] efu vittor inferórum;

novem £.e&tionüm ) recitan-

Qui triümphas Láncea,

n

j tempïumïanf

dum per Germaàniam.

Pt virtüte, qui Clavórum

oritbnt

A

imas Ve

f

?

eras ;'Afía.| Reftauráfti ómnia:

hum

Hafta

i

egem gl

Of

im.

cuml

Fac, ut horum nos armórum

reliquis de Laudibus. Pfalm.]

Müniant presídia, Amen.

fanjd

Dixit Dóminus.

Jf

cum reli-| y-- Accipiet armatüram zelüs

d

qüuis de Dffica. 127. G loco

ilíus,allel. y. Et armábit

j

U

j

ultimi , Pfal. Laudáte Dómi-

creatüram ad ultiónem inimi-

k

eun ortt

nüm omnes Gentes. 132.

córum , alleluja.

[

Capitulum,

'San.

d

Ad Mluagnificat , Anti

Q

U

Phongg

sue

met Díís fcutii inexpu-

Gaude: pia plebs juftórum ,

Marif

S

gnábile zequitátem : ácuet

omne genus Germanórum ,

Tj

autem duramiramin Lánceá,

tantis de muniéribus: nam cle-

j d

& pugnábit cum illo: orbis

nódia falàtis, tibidedit Rex,

j W

£a

ïer"r&ä-r,um; contra infensátos.

virtütis , fü,ils: de vulnéribus ,

L la-

EE

1

Oac.ö

[o

ccxxxiv OHic. de Lancea & Clavis Domini.

i d

JG

Clavos, Lánceam & Crucem,

J

i

Ancea fmviens in Dei pé-

y

uühä

ut fequáris Chriftum ducem,| " Gore,

-.

fP l

mlp

alleluja.

Orati

O0

t inde. prófer

e

ns aquam:

ul

i

Eus , qui in à

Ísümptee

cum sánguine ,

h

A

carnis infirmitáte Cla-

Mundum

»

1

?

|

D

latificat impetus

ïlu ,

i

vis affigi , & Láncea vulne-

tlühxinc 5

J

ï

rári pro mundi falüte volui-

. Omnes ad aquas cürrite.

QE

Ííti: concéde propítius : ut,

Te fumma BDéitas. coelum

yt

magnificat, ——

IJ)

M

] àánceae folémnia venerámur

qui eorümdem Clavórum &

Ordo

$

era

[

AO

[2

P

hicus liudibus

Z

?&B WEN

in terris, de gloriófze vittóric

ínfonat ::

tüz triümpho gratulémur in

His nofter páriter ceetus fe

NI

coelis. Qui vivis & regnas.

mifceat ,

u

Etin feculate canat. Amen.

j

b

inum , Invitator.

D i

ceclelüs R

egis Lánceam ve-

Inprimo No&urno , Afía.

níte , adorémus:

*- Et pro

xaltàtur Crucis lignum,

m cet

Clavis ejus Chrifto jubilé-

dum Chriftus ocecübuit. lan-

utum inex u

mus , allelüja.

jem, Acuet al

.2.

ceátus; à malígno hofte nos

4

an infinctm

Pfalm, V eníte,exultémus.

erípuit , allelàja.

