'y. Induit eum D

ómin

G lória Patri.. Et vos.

sB fU

!

rícam fidei , & ornàvit eum.

Bfto. Ad focietátem.

j

ao , d

Et ad portas.

Leftio ix.

RM, eyebar Bd

^ -

fe-ll:um .cölimus.

!

Tl

min du D

2

fo. Cujus

N

Edis,qui quinque talénta

io vili.

accéperat, ália quinque

(l

tiut.

f

Uis ítaque ifte homo

lucrátus eft;quia funt nonnül-

C fs m

Q

eft, qui péregré profi-

li , qui etfi intérna ac myftica

4 qiindibs lus

eifcitur , nifi Redémptor no-

penetráre néfciunt,pro inten-

Aimvintse

fter , qui in eacarne,quam af-

tióne tamen fupérne pátriz

Anpore d

sümpíkerat , ábiit in coelum ?

docent rettaquos poffunt , de

odl P

Carnis enim locus próprius

- ipfis exterióribus , qua& acce-

A dingt d

terra eft; qua quafi ad pere-

pérunt,duplumtaléntum por-

grínadücitur , dum per Re. | tant:dümque fe à carnis petu-

"ts oria Dre

NI TU

demptórem noftrum 1n coelo 'lántia,& à terrenárum rerum

n ,

collocátur. Sed homo ifte ámbitu;atque à vifibílium vó-

u

|

F rtinib

A

péregré proficífcens fervis luptáte cuftódiunt , ab his é.

QU f

nfafi

dniy u

fuis bona füa trádidit , quia' tiam áliosadmonéndo compé-

l

fidelibus fuis fpirituália do- ; fcunt. Et funtnonnülli , qui

i"J'ys T

nl

pa concéffit.

Et uni quidem : quafi duóbus taléntis ditáti ,

V'ot.a Plebs fl

"

|

"U n

i

^ I

quinque talénta ,álii duo, álii intellé&tum . atque operaió-

nem

lt

l

i

m

ODtlf[cu.

Tomify

Commune Confefforis Pontifieis,

l"Xs'nii

TO (iy

"N

Turgf

nem perefpiunt, fubtília de| ZEternitátis praimio

"Cet vt

K

internis intélligunt , mira in! Potíturinter Angelos. :

dor:

exterióribus operántur.Cüm-| H ujüs benígnus ánnue

] !

UM

que & intelligéndo , & ope-| Nobis fequi veftígia :

We sen

füin

il

rándo áliis przedicant , quafi| Hujus precátu sérvülis

üum fq

lil

duplicátum de negótio lu-|Dimítte noxam críminis.

DUS

crum repórtant.

Vetj

e Deum laudámus. 16.

Sit Chrifte Rex piíffime

TDerátfo d

n

Tibi , Patríque glória ,

Atm f

&htl

AD LAUDES,

'Cum Spíritu Paráclito ,

& per Horas , Afía,

Nune, &

dtmtimmi ZA

Amen.

per omne feculum,

Cce facérdos fagnusf,

Dive præäu.

ui in diébus fuis plácuit

Y* Juftum dedüxit Dóminus

€0, & invéntu

ft juftus.

I iints

pfalmus.

D óminus regnávit.

perviasreQas. w. Etoftén-

dit illi reeznum Dei.-

ls.

ANOSSÁ

cum reliquis, 17;

; V',-

Ibus exytni:

Ad Benedictus 3 Antiphona.

Afía. 'Non eftinvéntus tsími-

Euge ferve bone & fidélis ,

D IU Quyj

lisilli, qui conferváret legem

quia in pauca fuífti fidélis, fu-

i nüptis

| Excelfi.

fía,

'etgo, quia d

Ideó jureju-

pra multa te conftítuam, dicit

3 Dominusvel

rándo Éfecit illum Dóminus

Dóminus. |

^C Qratios -

créfcere in plebem fuam.

A , queefumus , omnfpo-

t Bivossimiy.

^ Afia. Sacerdótes Deifbenedi-

«

1. hw

l

tens Deus : ut beáti-

cite Dóminum, fervi Dómini

Confefsóris tui atque Pontífi-

Tocetem

;.

hymnum dícite Deo , allel.

cis veneránda folémnitas , &

Lelfo iv

[

*ADa. Serve bone'& fidélis ,

devotiónem nobis augeat , &

dipimeük; — intrain gáudium Dómini tui.

falütem. Per Dóminum. -

nb a u

. Capitulum. — Eccli. 44 c

a

ratio.-

V

guafintnmé

Cce facérdos magnus ,

Xaudi , quefumus; Df

g

dntémaac fa.

E

qui in diébus fuis plácuit

preces noftras , quas iri

géiunprte

peo,& invéntus eft juftus ; &

beáti

» Confefsóris tui at-

] fupämæ Päm!

intémpore iracündie fattus

jue Pontificis folemnitáte de-

ypy lii ;

eft reconciliátio.

ymnus.

érimus:& qui tibi digné mé

fhs, (U8 C

Efu Redémptor ómnium,

ruit famulári,ejus intercedén-

gtaléntum o

J

Perpes coróna Prefülum,

tibus méritis ab ómnibus nos

s 4 as p !

In hac die cleméntiüs

absólve peccátis. Per Dfim.

enimum ret

Indülgeas precántibus ;

Ad

ertiam , Antiphona.

yiliiur? !

T ui facri qua nóminis

Non eft invéntus.

jont , * f' |

Conféffor almus cláruit :

Capitulurt, E cce facérdos

d

ujus célebrat ánnua

masnus, ut fuprä..

v

l

gonti:

Devóta plebs folémnia.

EK. breve. Amávit eum Dó-

taldti

Á v

ui rite mundi gáudia

minus ,

Et ornávit: eum.

Amávit Y* ^ "Stolamgló.

Hujus cadüca réfpuens ,

yie

athG plæn

e $

T

Ixxiv

Commune Confefforis Pontificis.

p

j

rziz índuiteum. . Et ornávit.

Capirulum & Hymnus ,:ut

gb , (f

Glória Patri.. Amávit.

fupra in primis

eíperixit.

fu.

u

f

,Elégit eum Dóminus fa-

. Taftum dedüxit

óminus

cerdótem fibi.

, Ad facri-

er vias rectas.

M

qma

i

frit

gäi. Et oftén-

ls,(d?ïa

uf

pf

ficàándum ei hóftiam laudis.

dit illi regnum

t

i

Ad Sextam, Anti

Ad Magnificat , Antiphona.

que u

1deó jurejurándo.

phona.

Amávit eum Dóminus,

Or-

1

Dd

Ilf

návit eum : ftolam glóris& ín-

J

fusi

/Capitulum, - Eccli.44.€

T

iritus

T On eft invéntus similis

duit eum ,. & ad portas para-

fj

Y ili, qui conferváret le-

difi coronávit eum.

(vl

i52

em Excélfi : ídeó jurejurán-

éSequens Afía. dicitur ad

qyritidi

[i) Qü [

do fecit illum Dóminus cref-

Magnificatinii. Vefp. pro fo-

um:

gies

ecre in plebem fuam.

lis íummis Pont. Aíía.

$. br. Elégit eum Dóminus ,

effet fummus Póntifex, terré-

dgislis V

* Sacerdótem fibi. Elégit.

nanon métuit, fed ad coelé-

"

«mpratis £0

^

Í

i p N

s. Ad facrificándum 'ei hó-

ftia regna gloriófus migrávit.

i füs at

ftiim Iaudis. Sacerdótem. -

Si occurrat celebrariFeftum

G lória Patri,. Elégit. ..

»xlurimorum Pontificum &

eibus (udeilia

Conf. Offic. fitut fuprà ; fed

^* oifat m

y. Tu esfacérdos in etér-

ylistim ts

sum,.

E. Secündüm órdi-

in Oratione & Sermone, qu&

nem Melchífedech. .

ponuntiir in fingulari , dican-

V& a d neunt: |

Ad Nonam,Afía. Serve bone.

tur.in plurali : & in primo

agl

Capitulum.

Eccli. 45. C

Nott. leguntur

fequentes

: , ais D

LeGiones de Scriptura.

$

E.^ Ungi facerdótio, .& ha-

Ajfüim n

L bére laudem in nómine

De libro Ecclefiáftici.

y hi ts n

$psíus, & offérre illiincénfum

Le&ioi.

* ca. $

qi a d fs

disnum in odórem fuavitátis.

Audémus viros glorió-

h: Mi u

W.

reve.

'Tu es facérdos,

fos , & paréntes noftros

tdtihumDinmyy

5 Inztérnum. Tu.es.

in generatióne fua.

Mul-

-Apltben fim,

y. Secündüm órdinem Mel-

tam glóriam fecit Dóminus

J Benediinem

magnificéntia fua à feeculo.

chífedech. In ztérnum.

Céntum dedit i

G lória Patri... Tu.es.

Dominántes in poteftátibus

titum um «

y'.. Juftum dedüxit Dóminus

fuis, hómines magni virtü-

ht

& |

te, & prudéntia fua pre-

b

]

LU

per vias reGas.&« . Et oftén-

r

diti, nuntiántes in Prophé-

R EART]

01l

dit illi re

num Dei.:

Til

Dl

Ad Ve

f

peras..

Ántiphona.

tis

dignitátem Prophetà-

UUts Quyrum

Ecce facérdos, cum reliq. de

rum, & imperántesin pre-

Loud. ]IxxiiPfal. D ixit Dfis.

R

sénti pópulo , . & virtüte

b defitrt, .

déntie pópulis:. fan&if-

ATU r

cum rel.de Dominica,, 127.|pru

[

LILM

!

& loco ulumi Pialm. M e-|fima verba.

In perítia

&

t

,136.'fua requiréntes modos mü-

nl

mäntp- Dómine David.

4 4 RCOS,

li

»'9'40111:&

" * äza !;ijfï,!»)a

DAR

Ponfi

[

Commune Contefforis Pontificii.

]xxv

UT (

J

T primis V

(

ficos; & narrántes 'cármina

ter illos usque in s&térnum

U dediy

t

ïï

à

Ícripturárum.

manent: femen eórum,& gló-

Teflac.

Tty

Euge ferve bone , & fidé-

ria córum non derelinquetur.

reg?u,n

æi. Bd

fs,

quia in pauca fuífti fidé-

Córpora ipsórum in pace fe-

lis,fapra multa te conftítuam,

pülta funt, & nomen eórum

Rss i

Ils

Q Dm

inusi

|

* [ntrain gáudium Dfiíi tui.

vivit in generatiónem & ge-

T:folam

Blórig ;

. Dómine. quinque talénta

neratiónem.

Sapiéntiam ip-

l (ad

tradidífti mihi,ecce ália quin-

sórum narrent pópuli, & lau-

l

portas m

ucrátus fum.Intra.

PT

IIl

que fuperl

* [4.]

dem eórum nüntiet Eccléfia.

e&

10 t^

x» Jurávit Dóminus, & non.

|

!d j

"f Omines dívites in vir-

poenitébit eum : 9 "oTues fa-

tlj foþ, puo !

)

l

tüte , pulchritüdinis ftà-

cérdosin &térnum fecündüm

dium habéntes : pacificántes

órdinem Melchífedech.

nu;?önüïex,terre'-

in dámibus fuis.

Omnes ifti

y. Dixit Dóminus Dómino

«ut, felal gl

in generatiónibus gentis fuz

meo, fede á déxtris meis.

gttipeii

lóriam adépti funt, & in

Tues. Glória Patri.. Tues.

i g Feltor

d

iébüis fuis habéntur in làu-

um Pificum [

Alize L'e&iones pro Pont

;.

dibus. Qui deillis nati funt ,

fice & Confeffore.

( ftttipk f

reliquérunt nomen narrándi

In fecundo No&turno. .

n qu

laudes eórum : & funt, quo-

Sermo S, Máximi Epífcopi.

infngiar, d.

rum non eft memóriàá: peric-

Ex Homilia 59. quz eft 2

. de.

udi : n r

r&nt,quafi qui non füerint : &

anéio Eufebio.

i

nati funt , quafi non nati - &

Letlio iv.

:

gumur. fs

I

sde u

Ut

I

!

filii ipsórum cum ipfis.

Eáti Patris N. mérita jam

bro Eal

,

|

&. Ecce facérdos magnus :

b

in tuto pófita fecüri ma-

-Cä-

.',

Qf

qui in diébus fuis plácuit

gnificémus, qui gubernácu-

:

Yiti

j

Deo:

Ideó jurejurándo

lum fidei viríliter tenens; án-

fecit illumDóminus créfcére

d pariet at

[

1

choram fpei tranquílla janr

t fu.

in plebem fuam.

in ftatióne compófuit, & ple4

j fedt D

y. Benedictiónem ómnium

nam coeléftibus divítiis, : &

tht i Íeaili

Géntium deditilli, & tefta-

&térnis mércibus navem op-

i .p[c?'fläglbl,ls J

méntum fuum confirmávit

táto in littóre collocávit, qui

t

fuper caput ejus. Ideó.

contra omnes adversários fcu-

i f

€cCt10 It

tum timóris Dei tàmdiu infa-

ia 1 p

ts n P

Edilli viri mifericórdie

tigabiliter ténuit, donec ad

o P^

funt, quorum . pietátes

vidóriam perveníret. Quid

.-mon defuérunt : cum sémine

enim fuit totus vite illíus

PtW

erintes l

n

eórum pérmanent bona , he-

curfus, nifi unus cum vígi-

D

réditas fanCtia nepótes eórum,

li hofte conflí&tus ?

ypil

"ii

& in teftamentis ftetit femen

.« Invéni

David fervum

T

eórum : & filii eórum prop- | meum , óleo fan&to meo unxi

1l

j

eum

"MJ'

n

yna

Commune Contefforis Pontificis.

1

,

lxxvi"w

i

;efïe T

eum

: Mlanus enim mea

cándo , Deo refufcitávit ; ut

i lllece

il

)

j

auxiliábitur ei.

y.

Vihil

Dóminifui admirándus imi-

4

L'*.

Eu

,jnve

ii

roficiet inimícus in eo ,* &

,

tátor ,.jam mórtuas Deo,é

!

j

jdinem |

filius iniquit

s non nocébit

contrário mortíficet vitáli

a

erfjüïöüïs b

€i. Manus.

b

10 Ve

morte peccáto ?

ïnæ,

1 ante Deum

"Uantis hic. cecis à via

X« líte eft, qu

& um p

: veritátis errántibus, &

magnas virtütes operátus eft ,

M

(roluri

& omnis terra dotCirína ejus

h

rf, r Rj

TUD

de fummáà jam in profündum

n

rupe pendéntibus , amiffum

repléta eft :

Ipfe inter-

:L

hcoroH?Vï,t "

réddidit vifum, & illum , quo

cédat pro peccátis ómnium

|

j

Chriftus viderétur, reparávit

opulórum.

1

cmous

uantórum áuri-

*

j

N

u a

intüitum ?

*. Ifte eft, qui contémpfit

bus furdis , & infidelitátis ob-

vitam mundi , & pervénit

( Vl

gk &Xï

türatióne damnátis , ad perci-

ad coeléftia regna. — Ipfe.

M

lória Patri. Ipfe. :

| g gt

piéndam vocem coeléftium

- Intertio

j Domnus u

mandatórum, pretiófum infü-

o&turno.

qpii

ditaudítum , ut vocánti Deo

L &Gio fan&i Evangélii fe-

nb

jun ? Qu

cündüm Mattheum.

s ao d

N

ad mifericórdiam refpondé-

: Leétio vit.

rent per obediéntiam ? Quan-

Cap. 24. d

j vplanie n

tos intrínfecüs vülnerátos ,

'N illotémpore : Dixit Jefus

rf

Angélici oris arte & oratió-

difcípulis fuis: Vigiláte ,

pbl

num , ab infirmitáte curávit ?

quia nefcítis, qua hora Dó-

st at

minus vefter ventürusfit. Et

f fiotdnem f

9v Pófui adjutórium fuper

[6]

téntem ,& exaltávi elé-

réliqua.

E

Tunc m n

E

ttum dé plebe mea : -

Ma-

Homilía S. Hilàárii

dueprudntn, p

nus enim mea auxiliábitur ei.

Comment.in Matth. c

p

Y- Invéni

David. fervum

in fine.

At

iueutttis n

1neum , oleo fan&to meounxi

TT ignorántiam illam diéi

jl cuaten Qu

eum. Manüs. :

0 Vl.

U

ómnibus táciti , non fine

ütilis filéntii ratióne effe fci-

aens, d preod

Uantos per longam in-

ts ert, il

** cüriam peccáti labe re-

rémus , vigiláre nos Dóminus

folütos , & quadam lepre

propter advéntum furis ad-

qpirtüntte , ve

mónuit , & oratiónum affidui-

12 onfrmer

contagióne perfüfos , cafti-

st N

'atiónibus , & exhortatióni-

táte deténtos , ómnibus pre-

ous expiàndo , Deo in:fe

ceptórum fuórum opéribus

Yif l veum

inherére.

Furem enim effe

ætemït*gtis um 4

operánte mundávit ? Quan-

Mi d.

tórum ánimas vivéntes

in

ofténdit zábulum , ad detra-

córpore jam defün&Qas , & héndaex nobis fpólia pervígi-

05 D i

delictórum mole óbrutas ;

lem, & córporum noftrórum

r g

dómibus infidiántem:ut ea in-

dURET

ac fepültas , ad emendatió-

QUn (

curiófis nobis ; &fo

mno dé-

il

CWM

nem tanquam ad lucem vó-

ditiï,

W

Doütliqg.

X

um

Íxxvii

& f

fi

f

-;ommune Doctor

NT

ditis, confiliórum fuórum at [quetur;

& fuper ómnia bona

lü)l dml

que illecebrárum jáculis per- | conftituétur : id eft , in Dei

A m

Ortty

fódit. Parátos igitur effe nos

slória collocábitur , quia ni-

? morti

h

R

U

'cónvenit: quia diéi ignorátio

il fit ultráà , quod mélius fit.

inténtam Íolicitüdinem .fu-

.Sint lümbi veftri. prz-

"

fpénfe expe&tatiónis exági-

in&i; &.lucérne ardéntes

Titie

$

tet.

:

:

|

in mánibus. veftris :& Et

t

Qperátyse

dhdríg «

,. Amávit eu

m Dóminis ;

vos fimiles homínibus expe-

C:'

Ipfe i

&ornávit eum , ftolam gló-

Gàntibus . dóminum fuum ,

rie índuit eum ,« Etad por-

quando. revertátur à nüptiis.

;'pccca'tis Órmniis

tas paradifi coronávit eum.

Vigiláte ergo , quia ne-

, Induiteum Dóminus lorí-

?ä't

is , qua hora Dóminus

b tf

cam fidei,& ornávit ceum. Et.

vefter ventürus fit. Et vos.

X , Cpervérit

. o

Le&io viii.

& gägii—f»swzfer- 7: lória Patri. Et VOS-

uy

T

n

Jisnam . €

Y

t N

vus & prudens , quem

Uodlfxeäi&ähs' longam

conítítuit Dóminus fuper fa-

—

Dei patiéntiam , quz in

a brardit f

Q

m Matleum,

míliam fuam ?. Quamquàám

profé&tum humáne í[alütis

l. (pa4d

in commüne nos ad indefeéf-

exténditur,advérfum consér-

fam vigilàntiee curam adhor-

vosinfoléfcet,& fzculi malis

npote;Dirit d

y ss Viglit

tétur;fpeciálem tamen

ópu-

vitifsque fe tradet , preséne

li princípibusjid eftEpí

&

Opis,

tium tantüm curam in cultu-

às, qui t J

in expettatióne , adventüque

ventris exércens : defperáta

Vr ventinusd 1.

fuo.. folicitüdinem mandat.

die Dóminus advéniet , eüm-

f

Hunc enim fervum fidélem

que à bonis , qua& fpopónde-

5

. H

;

T

atque prudéntem , prapófitü

rat , dívidet. , portionémque

d

Mi

famílie fignificant , cómmoda

ejus cum hy pócritis in poense

n fnt.

atque utilitátes commíffi. fibi

eternitáte conítituet : quia

meintaniin

pópuli curántem. Qui fi di&to

advéntum defperáverit; quia

vustdclf , nuni

áudiens , & precéptis obé-

mandátis.non obtemperáve-

fiatine t

diens erit , id eft, fi doctrínze

rit , quia preséntibus ftudüe-

n Dimms

opportunitáte & veritáte in-

ritquia vitaGéntium víxerit,

itum Ans &

firma confirmet , disrüpta

quia defperatióne judícii com-

diómmafidu-

consólidet , depraváta con-

míffam fibi famíliam fame ,

Ia

ürnus

vértat, & verbum vite in

fiti ,cade vexáverit. 9&

um 0pe

t&ternitátis cibum aléndz fa-

e Deum laudámus. 17.

urem emme*

mílie difpéndat, atque hec

PRO DOCTOCIBUS

ii

m Wl

agens, hísque ímmorans de-

Ad Magnificat in

Q

B fpüha

pf

prehendátur , glórian à . Dó-

V efperis

fía.

ó'Bo

AOT

jtum D

j

mino tanquam difpensátor

optime , Eccléfie fantte lu-

li

g j

fidélis & viyg:ls Eltilis, confe-

a

menjeáte N, divíns legis

ama-

5

jl

i.

L

Üj

g

.«

Ixxyil

-Qommune Do&orur.

8

,æueraüöwmtes ]

amátor , deprecáre pro nobis.

e &Gio ii

jgril i

el.

z

—^« Or fuum tradet ad

.'vivgi-'.

Filium D

lándum dilüculó ad,Dó-

Fa ia

Oratio.

h

Eus , qui p

6þulo tuo

mjnum. qui fecit illum , & in

,

!

ut&Vlt

s

BU

A M p

etérne falütis beátum

confpéctu Altíffimi deprecá-

f

miníftrum tribuffti : pre-

bitur. Apériet os-fuum in

j mïa)luqü 5 (cünd

L:

j

T

w

, quaefumus, ut, quem Do-

oratióne , & pro delí&tis fuis

D

u$ QUf

&órem vitsz habüimus m ter-

deprecábitur.

Si enimi Díís

)

y

ris, intercefsórem habére me-

magnus volüerit , fpíritu in:

lst

TL

reàmur in coelis.

Per Díím.

telligéntize replebit illum : &

Dl

o

"" Y.e&0nes fequentes legun-

ipfe tanquam imbres mittet

J

W

Qu

furin Feftis Doctorum: Offi-

elóquia fapiénties fuee , & in

)

sqgini

]uff[üämx

oratióne confitébitur Dómi-

j

cium autem in illis fit de Con-

;graout

A ä&'xü

fefforib. Pontificibus, vel non

no.: & ipfe díriget consilium

i

Pontificib. pro qualitateFefti.

ejus , & disciplínam ; & in

n i

Wi

rimo NoGturno.

abfcónditis fuis consiliábitur:

g n

pel

b

Md d

w

ro Ecclefiáftici..

Pro Do&ore Pontifice. -

i nud d

* Le&ioi.

Cap. 49.

. Ecce facérdos magitus :

eldtunm

?

l

Apiéntiam ómmium anti-

qui in diébus fuis plácuitDeo:

*'Ideó jurejurándo fecit illum

JraBito. L

quórum exquíret sápiens,

Vufeudo m

& in Prophétis vaeábit. Nar-

Dfís créfcerein plebem fuam.

xlb Mdf u

fatióném virórum nominató-

. Benedidiiónem ómnium

tum confervábit, & in versü-

'éntium dedit illi ; & tefta-

Gs

méntüm Ífuum confirmávit

Uyayh 1

tias parabolárum fimul'intro-

( p ts F

fbit. Occuülta proverbiórum

fuper caput ejus. Ideo.

!

m D

- exquiret.& in abfcónditis pa-

ro Do&tore non Pontifice,

sfaie E l

'fabolárum conversábitur. In

& Juftus germinábit ficut

*

Et florébit in

Q ibiis o

fnédio magnatórum miriftrá-

Iílium :

bit, &in confpé&tu prsesidis

&térnüm ante Dómiriüm.

seo j d

y*. Plantátus iti domo Dííi, in

ifam vetnt,q

apparébit. Interram alieni-

átriis domus Dei noftri.

Et.

enárum Géntium pertrán-

L

iniseliet: u

j

jet: bona enim & rmala in

Bfío. Spíritus fan&i grátia.

beme, dl

. homínibus tentábit.

Le&io ii

;

xà um fj

:

itlazi

- "Eugg ferve bone, & fidé-

Pfe palam fáciet discipli-

^ rf te

lis, quia in pauea futfti fidé-

]

nam doctrína fus, & 1n Ie-

Oiv

- Jisfupra multa te conftítuam,

ge teftaméntiDiti gloriábitur.

TOU ls

Collaudábunt multi fapién-

At rdifonec t

* Intrain gáudium Dffi tui.

*. Dómine quinque talénta

tiam ejus, & usquein fatcu-

HO E ii

tradidífti mihi, ecce ália quin:

lum non delébitur, INon recé-

r

det memória'ejus , & nomen

hn

ue fuperlucrátus fum. Intra.

:

Pfo. Unigénitus Dei Fílius.

ejus requirétur à generatióne

kLWCIH li

Vld C[m

i

-

n,

e'll

Commune Dottorum.

Ixxix

m , óleo fan&to meo unxi etf:

Uum

ingeneratiónem. Sapiéntiam

Q dii

A

lgL

ejus enarrábunt Gentes , &

"

Manus enim mea.auxiliá-

ücils

laudé ejus enuntiábitEccléfia.

bitur ei.

, Nihilproficiet

T feci

Eill

It

1

"

;; Pro DoCtore Pontifice.

14l

tl

inimícus in eo,& filiusiniqui-

I

.

urávit Dóminus , & non

tátis non nocébit ei. Manus.

APCFIG! 08f

A

poenitébit eum : * "Tues fa-

Pro Do&ore non Ponti

j

P dilQi

cérdosinzstérnum fecándum

L]

onéftum fecit illu

In

jzs

)

' wLenmn

órdinem Melchiífedech.

minus , & cuftodívit eum ab

yohie'rit, frcity

y. Dixit. Dóminus. Dómino

inimícis, & à fedu&lóribus

ræregle'birilhim:&

meo, fede à déxtris raeis. Tu.

tutávitillum: 9- Et dedit illi

"Eu

claritátem zetérnam.

Uil s

G lória Patri.

Mote g, ii

Pro Do&torenon Pontifice. |y. : Juftum deduxit Dóminus

ftetur D.

&. líte cognóvit juftítiam, &

pervias reCtas , & ofténdit

vidit mirabilia magna,& exo-

Üngeturslium

IN

illi regnum Dei. Et dedit.

1

lm &i

rávit Altíffimum:* Etinvén-|Bfío. Chriftus perpétuz.

L

i

AUs corsbotur

tus eft in nàmero Santtórum.

üutte Ptf

y. líteeft, qui contémpfit

JEc iminö?it?ä Dþäöre;s

yitam mundi , &

ervénit ad |

N

Acds myts:

fandi Hyadum nuncu-

As htD

cceléftia regna.

t.

patióne fignàntur. .« Greco

Jusitdo fect i

G lória Patri.

Et;

quippe elóquio hyetosplüvia

In fecundo No£turno.

reitplebem us

Ex libro Moràlium fan&ti

vocátur: & Hyades nomen à

Knem mmir

plüviis accepérunt, quiaor-

qetici l

Grescóri Paps.

t& proculdübio.imbres fe.

Lib.9. caï;. 6 Le&io iv.

runt. Bené ergo Hyadum ap-

füum confimi

ut ejus 10b

Ui poft Oríonas Hya-

pellatióne expréffi funt , qui

(orento Purti

Q

dum nómine , nifi Doétó-

adftatum universális Ecclé-

res fan&tz Eccléfie defignán-

fie quafiin coeli faciem dedü-

-gerninibt t

& Fa

tur? Qui fubdü&tis Martyri-

Gi , fuper aréntem terram

bus,eo jam témpore ad mundi

humáni péGtoris fan&te pra-

vte Donnun.

notítiam venérunt , quo fides

dicatiónis imbres fudérunt.

aydtdomo Df

cláriüs elücet : & repréfía in-

Si cninl predicatiónis fermo

y Dl 2

fidelitátis híeme , áltius per

plávia non effet , Móyfes mt-

lii r

""

corda fidélium fol veritátis

nime dixíffet : Expe£tétur fi-

T0 1

à

calet. Qui remóta tempeftáte

cut plàvia elóquium meum :

f dic

mh'- I

lo füæa&m [

perfecutiónis, explétis longis

& nequáquam per l(aíam V é-

|

nóctibus infidelitátis ,. tunc

ritas díceret : Mandábo nübi-

Jf gïqrïäbiyen

:

fau&taEccléfia orti funt,cüm

bus meis., ne pluant fuper

- mult 4

j 2

ei jam per credulitátis ver-

eam imbrem ; atque hoc,

suein/

num lucídi

rannus a

peritur.

quod pauló ante. .protuli-

piton N^

Pro Do&ore Pontifice,

mus : Quamóbrem prohíbit:e

1e]u

. uf

&* Invéni David fervum me-

enme

funt ftülla pluviárum.

f9

yràfa

CWC

dxxx -

. Commune "Doiv«'torum,.

I jje

du

ore

ontifi

gius cum témpore excréfcit.

B

Pi

E

J

utórium

ï&per

Gore Pontifice.-

T

g m

téntem , & exaltávi elé-

7) gïelg

t

; qui ante Deum

QU

P

u

j

AR

äO

m de plebe mea : « Manus

f

agnas virtütes

operátus

enim mea auxiliábitur ei.

eft , & omnisterra do&trína

ii[CGl.lï'lUEf

j ul

o

.. Invéni David fervum me-

ejus replétaeft, e' Ipfe.in-

um , óleo fancto meo unxi

tercédat pro peccátis ómnium

q;eïun

I

(l

v

erAtur $

eum. IVlanus.

populórum.

20- hLlD

as p

Pro DoGtore n ,Pontifi

C

Ifte eft , qui contémpfit

n

u

. Amàávit eum

órninus,

&

d

am mundi , ( pervénit ad

Wt

MOu

j

Áir Porgü

s'ü"

ornávit eum : ftolam glóris

cceléftia regna. Ipfe.

p eum LOT

índuiteum: & - Et ad portas

G lória Patri. Ipfe.

T

.P a

radífi coronávit eum.

0

;mvit

"

Induit eum Dóminus lorí-

"£

&tore non Pontifice.

jrhit

WMQQ

y^

1

orno pertecit ómnia,

l

|

Cca

m fidei,& ornávit eum. Et

äüæ Ioct

tus eft ei Deus, &

j a*;aaï

j

W

ad portas.

dixitad eum: Ingréderein ré-

i &um

quiem meam: * Quia te

ATT graiit

Biío. lgnem fui amóris.

vidi juftum coram me ex

d r

Un.xlägätoiolylifrades cum

ómnibus Géntibus.

Bo of Pt

üviis véniunt, ad coeli

Ifte eft , qui contémpfit

Meels at n

Ü*

gerdtust

fpátia altióra fol dücitur:quia

am mundi , & pervénit

us

apparénte Do&tórum fciéntia,

adcoeléftia regna. Quia.

db usb

3

d

dum mens noftra imbre pra-

G lória P atri.

Quia.

iinus: N a

dieatiónis infünditur , fidei

itertio. N

É

&urno.,

/

lu

fe-

agesdütdt g

calor augetur. Et perfüfa ter-

I écto

anci

vange

I

rà ad fruétum próficit , cüm

cündüm Matthasum.

i Eteloml

W

1umen stheris ignéfcit : quia

e&tio vii.

N

vis Det eudtr,

;

ubériüsfrugem boni Óperis

illo témpore:

iieTetus

1 emn o md

réddimus , dum per lacr&

]

difcípulis fuis: Vos eftis fal

eruditiónis flammam in corde

terrg. Quod fi fal evanüertit,

ïmanensin hi

clàriüs ardémus. Dümque

in quo faliétur ? Et réliqua.

TU

ereos diébus síngulis magis

Homilía S. Auguftíni Epífc.

Lediovi

rmagísque fciéntia coeléttis

Lib. r. de Sermone Domint

i mhilumj Y

ofténditur,quafi intérni nobis

in

monte , cáp, 6, tom.

fá-

u

At vf

lüminis verum tempus ape-

Sténdit

Óóminus ,

rítur : ut novus fol noftris

O

tuos effe judicándos ,

V fs lal

méntibus rütilet , & eórum

qui temporálium bonórum

M N

verbis nobis cógnitus ,1e ipfo

vel cópiam fe&tántes , vel in-

ïtur 2 lol W

quotídie clárior micet.

r-

ópiam métuéntes , amíttunt

Tpettcui

m

etérna , quaz nec dari poffunt

"CU m

üMEhdg!

génte étenim mundi fine , fu-

l

ab homínibus , nec auférri

;ä

J

j Cüäd fïlim HGT

|

bpyöma fciéntia proficit; & lár-

Ita-

|

!

üic i

J

,

DN

Comimnune Confeffori

snon Pontificis; Exxxg

ïtäqge; fi fal infatuátum fue-

DC

j

non-eft , qui quamvis córpore

Qui ii

J

rit ; in quo faliétur? id eft fi

multain terraifuftíneat , cor-

Vif tutes

)

Mi

V6S , per quos eondiéndi funt

de tamen fixus in coelo eft.

Tintg tena

d

r'.

quodàmmodo pópuli ; metu

g. In médio Eccléfize apéruit

í M

perfecutiónum temporálium

os.éjus ,* . Etimplévit eum

]

Mecitisin.

ámiséritis regna coelórum ,

Dóminus fpíritu fzpiéntis:s

Il

qui erunt hómiries;per quos à

& intelléCtus.

Vvobis érror auferátur 4 cum

y- Jucunditátemv,- & exul-

"*: QUi contér;

A Deryéni

vos elégérit Deus , per quos

tatioónem thefaurizávit fu

i.

érrórem àüférat. eeterórum.

eum.. Etimplévit.:: :

per

äfe.

ro Do&ore Pontifice.

i h

&« Amávit eum Dóminus ,

Bfíó. "Ad focietátem.

Glória Patri . Et:implévit.

m

Popfíie

loyett

,

AILORUYQ,

& ornávit eurn :.flolam gló-

i Le&ioix.

ri& índuit eum , *Et ad por-

s eftis: Iumen mundi,

i& t & Dets, d

tas paradífi coronávit eum.

V?

i Dpibreim w

Quómodo dixit fupe-

I ME] Quia l

Y* Induit éeum : Dómiinus Io-

riüs fal terrsi ; fie rniunc dicit

um CM 6 (

ricam fidei ; & ornávit eum.

lumen mundi.Nam neque fu.

!

l

t ad portás,

?

.

Génttbus.

ro Do&tore non Pontifice;

périüs ifta terra accipiénda

|, qu continy

eft,quam pédibus corpóreis

&* Ifte eft, qui ante Deum

ealcámus: fed hómines, qui in

ii , & pene

magrnas virtütes operátus eft,

terra hábitant; vel étiani pec-

i. Qui

& de emni corde fuo laudávit

u Qui

Catóres , quórum condiéndis

Dóminum: *Ipfe intercédat

& extinguéndis putóribus

Qury,

J

pro péccátisómni

Apoftólicum falem Dóminus

E;loül g

Tf

l

J

rum.

um pop qlö—

mifltx

um Mataum

Ethic mundum ; non

. Eéce homo fine queréla,

cacelum & terram; fed hómi-

Yi

À

»

Ib

l

verus Dei cultor; ábítinens

nes,qui funt in mundo, vel

mpore

8

l

i

l

|

Ü

il

fe ab omni ópere malo , &

dílisunt mundumyopórtet in-

ss fs od

pérmanens in. innocéntia fua.

télligi ; quibus: illuminándis

if ferait

P €.

Apóftoli miffi funt. Non po-

du ) Bo

us feftum cólimus.

te

cívitas abfcóndi fuper

Augiti ji '

Bäo.- Cuj

LeGio vii.

montem pófita, id eft, fundá-

amont Donu:

*Rgo ad nthilum valet fal

ta fupér insígnem magnám-

c .63t0m' 4

u

infatuátum , mfi ut mit-

qué juftínam , quam fignífi-

(rutus 1

j

fátur foras , & calcétur ab

cat etiam ipfe mons , in. que

a ']udïCändW

homínibus. . Non ftaque cal-

difputat Dóminus.

ijum bt

cátur ab homínibus ;

ui pá-

e Deumlaudámus.16. -

n

titur perfecutiónem : fed qui

COMMUNE..

TUH

perfecutiónem timéndo infa-

Confefforis:non Pontificis.

p

J

/

[

;I(

tnátur. Calcári enim non po-

Ad V.eiperás ; Antiphona.

j

ri

teft, nifi inférier : fedinférior |

Dómine , quinque telénta. us

[

an

.

Li

n

EM

J

(

(

n

nfeiï'orxs non Pontificis.

Vrl

,

ixxxü

- Commuge Co

n

t

ütinfrà ad Laudc

Xcit; | Cóncinit laudem , éelebrés:

um (

"h

j

Pfalmus: :

sDömmus.

que palmas:

lt us

Ut piis ejus précibus ]uvöa

f [q,[

a

curm rehquls dc Dornini-

mur

(b

€2.

12'7- & loc

i« ao

Píalm. L audáte

ï) äxluml

Omne per aevutmi

gf ]

I

emnes Gentes. 132.

» it falusilli ; decus, atque

virtus ;

a ts

itulumo " Egclt

ntus

|Qui fuper cccli. sólio coru»

uum, cnOf'

d

;

tus vir, qui in

fcans ,

eft line mäcula & qui

DUU

oft aurum non ábiit , nec

'Totíus mundi sérié. gubernat

y

j Peabunfu

ip

erávit in pecünia , & the-

'Trinus, & unus Amen.

ii

lau-

Amávit eum Dóminus,. &

w,qmnn ii

säuus. Quis eft hic ;

ornävxt eum.

btolam

dábimus eum ? fecit enim

L]

l, ho d d

fnirabília in vita fua.

glóri& índuit eum.

at

agnificat À

txphona.

j diein Y* ;

Ste Con;ägr Dómini ;

Slmllæ

o eum viro plcntl E

1 ïedl

coléhtes

qui edificàvit domum fuam

sl jeeDinnim

l

uem piélaudant pöpuh per

1upra petram.

*&m fereus 1

'orbem ,

Oratio,

urdlcacno $

Hac die latus. méruit beätas

Eus , qui nos beáti

N.

Confeísóris. tui' -ánnua

Wi tuqu m

SScándere fedes.

uumeMecus d

PUOL noneü dles obitus ;

folemnitáte lztíficas:concéde '

ninn, quiin

propítius ; ut , cujus natalítia

Hac dle lætus märmt fuprä-

cólimus,étiam a&tiónes imité«

m

mur. Per Dóminum noftrum.

bribun ts u d

Vi

Laudls honóres

lia Oratio,

mpms , prudens,; humlhs -

o Dómine fupphca-

vipendüntu.

Q

udícus ,

&tlömb

us noftris , quas in

anücxmpn,n t

eáti

Confefsons tui

i i, u

$óbriam duxit fine Iabe vi-

N.

.ut

1 Ventus afame i

tam ,

folemnitáte deférimus ;

Donec humános animávit au-

qui noftrz juftitie iiduclam

bmon resurgcnt |

r&e

non habémus , ejus, qui tibi

i. * neque a

torefn ]uftorum

Spintus artus.

plácuit , précibüs adjuvé-

Cujus ob preftans méritum

mur. Per Dóminum.

m mj [

frequénter ,

Si fuerit Abbas , Oratio.-

UQHI] Q QW i&

JEgra que :paffim — jacuére|

Vtercéffio nos, queefumus —

mv

membra ,

-Dómine, beáti N. Abbá-

li. B.

l

|

Viribus morbi dómitis , falà-

tis comméndet : ut , quod no-

A mj tätur

m

j

- ti refüituàntur.

ftris méritis noa Valemus ;

'hp Tget d !

(

N ofter hinc illi Chorus obfe-

ejus patrocínio affequámur.

Per Dóminum

13, Qüetimu:

quéntem

rPWüJerab

Ad

N

INGM

Utijm

Commune Confefforis nen Pontificis. Ixxxuür

ilm;

d

Ad Matutinum ; livitatoz, p Afía;

Beoátus 1&6;8311&L1$,qul

Regem Confefsórum Dómi- | confifu

]us pr QIUSW

D

Rum ,

* Veníte adorémus.

us eftin.Dómino, pras-

| dicávit preecéptum. Dómini

Pfal. Vemte , exultémus..2. |

conftitütus eft;in, monte - fan-

TE Der g

Hy Inn. I&eCOerffOL uüt fi up4.

9. ejus.

"Pfalmus 2. .

D

In primo No&urno ,: Aíia.

Uare fremuerunt Gpn

eátus vir, quiin Ie«e Dó-|

Q

tes;, T.

"TT sf

min: meditátur: volüntas ejus

ti funt inánia

?popnh mecht

pérmanet. die .ac nodle , &|

Afütérunt. Reges terræ &

ld séré É rübin

ómnia , quæcumque fáciet ,

prmmpes

convenerunt

lf!

j CUDUS As

femper profperabüntur.

junum^? ad.versus Dómimum »t

eum Dininis l

Pfalmus:z.

| & advérsüs.Chzitum ejus.

;

h Solaln

Eatus vir, qui non abnt in

Dirumpámus | víncula [2

eum.

consílio impiórum , & i m

rum:* & projiciámus:à no-

m&ca( lphori

Vla peccatórum non ftetit ,-

* bis j jugum 1psörp,m'.

UT Vi pj

& .in . cáthedra, pefhlentlæ

Qui hábitat in coelis , irridé...

non fedit.

t m um

biteos: * & Dommus fub-

TA

$edin lege Domnn volüntas

fannábit eos. :

€jus,* & in lege ejus medlta-

Junc loquétur ad eos in 1r:

Ofa N

bitur die ac no&e.

Aqioesbel

|fua , * & in furóre fuo. cen-

lsüris tuy d

K erit tanquam hgnum,quod

turbábit eos.

plantátum eft fecus decürfus |

Égo autem . conftitütus fum

Ye lfs u

j ytujmdd

aquárum , * quod frudum

Rex ab eo fuper: Slon mon-

fuum dabit in témpore . fuo.

tem fanttum. ejus,, .*

prædl-

dtam.dlüteto

t fólium ejus non défluet: *

( Dómimmmt

.cans ræceptum ejus.:

l,

& ómnia,quazcümque fáciet ,

Tóminus dixit ad me: *Films

Al Ort

profperabuntur.

meus es t'5ego hódié génui te..

Domin

fiplt

Non fic fmpii , non fic : * fed |

jus ltss u

Póftulaà me ,. & dabo t1b1

[ Cunfert i

tanquam pulVlS , quem pró-

Gentes hæredxtatem tuam

jicit. ventus. à fácie terrae.

& poffeffiónem tuam ternu-

je dftrms ;

nosterra.

Xr

, u/llf!æ Mucmr

Ideó non resürgent 1mpn in

]udicm

* neque peccatóres

Reges eos in v1rga ferrea,

in concílio juftórum.

r&ibüs & V

uomam

novit Dommus

& tanquam vas . figuli con-

frínges eos.

ommum-

viam juftórum : * & iter im-

Etnunc Reges mtelhglte :

;bb?o j

Orti

E

piórum períbit.

erudlmmls,qv.u judicátis terrá.

] n()Sq

O umw

A

Afía. Beátus vir,qui in lege

Servíte Dómino in timórg ; *

belti N

Dómini meditátur : voluntas

& exultáte ei cumtremóre.

det u

J

u

ejus pérmanet die ac no&te,& |

4

pprehéndite difciplínam ;

m

"

jmnia , quacümque fáciet , nequando irafcátur... Dómi,

lloäq

Íemper profperabuntur.

]nus:*. & pereátis. de via jufta.

fa

üm

m

M

*

mio

nfo

(itf

flius

lxxxiv' Commune Confeffo

ris non Pontificis.

'l

exau

difti me de tnonte fantto

.dem

Càm exárferit in brevi ira|

tuo.

Ü Le&:?ädgnges,&

ejus , * beáti omines; qui con-

j

y* Amávit eum Dóminus,&

|

Qu

ii

h

g'nec ?(

Afía, Beátus ifte San&tus ,

ornávit eum.

yti

rl al

ui confifus eft in

ómino ,

x..Stolam glóri índuit eum:

45 mF Cwm.ï J

redicávit precéptum Dó-

Pater nofter.

n

l

as

U5

D

Tnini , éonftitutus eft in mon-

Abfolutio. E xáudi Dómine,

ät&gjfï

] deüos i

li

te fancto ejus.

y. Jube domne benedícere,

d

Bfio. Benedi&tióne perpétua,

4W

Afz Tuüesglóra mea , tu

M

uV

l

es fufcéptor meus Dómine ,

De libro Sapiéntia.

(

tuexáltans caput meum , &

Le&tiü i' Cüp- 4: b 50 á

fff Ule[

j o

fi 1

fi

Uftus fi morte przoccupá-

exaudifti me de monte fancto

;

Q

JeN

tuo.

. Pfalmus 3.

tus füeritin refrigério erit.

Sené&tus enim venerábilis

) Omine , qui

d rultipli-

]i

W

W ! qm

! cáti funt , qui tríbulant

eft,non diutürna , neque an-

al

nórum nümero computàáta :

TA

sf D

