magnas virtütes operátus eft,

grávit , allelüja.

v Mans i

& omnis terra doctrína ejus

y. Juftum dedáxit Dóminus

bitird ]i

repléta eft:*

Ipfe inter-

per vias re&tas , allelüja.

feum n«

cédat pro péccàátis ómnium

$« Etofténdit illi. resnum

gmo ii

populórum , allel.

Dei , allelüja.

yX, lftéeft, qui contémpfit

ratio.

eus , quiad con-

ls

vitam mundi , & pervénit ad

teréndos.

u

aT

ceeléftia regna. TIpfe,

In

rimo

ïzg.&urno legitur

; elatuf

j

G lóriaPatri. Ipfe

il

initium Epiftolee prima bea-

gmpal'a

Iniii. No&turno Homilia S.

ti Joannis , ut in Dpniinica

hs 1

Gregorü Pape in Evangel.

Infra O&t. Afcenf... à16, nifi

yun As

Hómo peregré. utin.Com-

eo tempore legatur

e Iibrg.

imuni Conf. Pont.

Ij

X

Apocalypfis , vel de ejus E--

Vefpere de feq. comme:

piftola: tuncenim ponuntur

I

ectones eo die. occurr.

d

moratioï precedentis.

Oo2

Z

In

B)

Fefta'Maji. Ó-

cépto Matthzo,álii ex duóde-

u

V

n fecundo

. O&anm

cim Apóftoli? non fecérunt.

u

xlibro S. Hier

nymi Pres-

ff

byt. contra Joviniánum.

Prophéta , vidit enim in Pat-

u

(uxt d

e&io iv.

mosínfula , inqua füerat à

at

j

Domitiáno Príncipe obDómi-

(

T Oànnes Apóftolus unus ex

g vtl

(c

J

difcípulis Dómini , qui mí-

ni martyrium relegátus, Apo-

iIme lo

nimus natu tráditur fuíffe

calypfim , infiníta futurórum

hi

myftéria continéntem.R efert

H

u

u

interApóftolos,& quem fides

d

Chrifti vírginem repérerat ;

autem Tertulliánus,quodR o-

!l

I$

virgo permánfit , & ídeo plus

mz miffus in fervéntis ólei

!

IÀ

i

uT

dólium , pürior & vegétior

W

amátur à Dómino , & recüm-

Qu

bit fuper peétus Jefu:& quod

exíverit , quàm intráverit.

f

Petrus, qui uxórem habüerat,

$

Virtüte magna reddé-

(idi

bant Apóftoli , * 'Teftimó-

I)

interrogáre non audet , illum

num

refurre&tiónis

tindi

rogat , utintérroget : & poft

Jetu

1fo

refurre&üónem , nuntiánte

Chrifti Dómini noftri , alle-

A

X o t£fj

lája , allelüja..

María Magdaléne , quod Dó-

|

v r

minus refurrexíffet , utérque

Repléti quidem Spíritu

Vs n

cucürrit ad fepülchrum , fed

a

&o loquebántur cum fidü-

cia verbum Dei.

'Teftimó-

rus, Lt

ille preevénit: cümque effent

nium.

Fa

in navi, & pifcaréntur inlacu

Genéfareth , Jefus ftabat in

Le&io vl.

Ed & ipfum ejus Evangé-

h m

líttore,nec fciébant Apóftoli ,

S

lium multum diftat à cze-

lo

quémvidérent : folus virgo

l

vírginem agnófcit , & dicit

teris. Mattheeus quafi de hó-

lt

Petro : Dóminus eft.

mine íneipit fcríbere : Liber

Ü

!

M m

Telei i,

Lux perpétua lucébit

generatiónis Jefu Chrifüi filii

n P

San

&is tuis Dómine ,

* FEt

David,filii Abrahá:Lucas à fa-

cerdótio Zacharíze: &Iarcus à

lr yc

zetérnitas témporum , alle-

tum & nl

1ja , allelüja.

prophetía Malachíze,& Ifaíze.

x«. Letítia fempitérna, erit

Primus habet fáciem hóminis,

fibunt eim

propter genealog/am ; fecün-

dnt Gnti

fuper cápita eórüm- , gàáu-

dus fáciem vítuli ; propter fa-

im df

dium & exultatiónem / obti-

nébunt. Et setérnitas.

:

cerdótium:tértius fáciem leó-

tridfinn

fÍc&io v.

nis, propter vocem clamántis

fl ul

in desérto,Paráte viamDómi-

4 AUit au

tem Joánnes & A

BIN

L* póftelus , & Evangelífta ,

[

i, rectas fácite sémitas ejus :

f& pl

& Prophéta. Apóftolus ; quia

;Joànnes veró nofter quafi á-

A46 U vt

fcripfit ad Eccléfias ut Magi-

iquila ad fupérna volat , & ad

Y Ommis

fter: Evangelifta,quia librum

ipfum Patrem. pérvenit , di-

VE n

icens : In princípio erat Ver-

Evangeélii cóndidit, qugd ex-

um ,

X inem

Mi

ld.

-Fefta Maji. Ó

li f

STUDY

bum, & Verbum erat apud| türum , & fhoc- od in fe-

Deum,& Deus erat Verbum.

cündo advéntu promittitur ,

T Quf

A. Tti funt agni novélli , qui

lGo

in primo effe compléndum :

UM

l.

annuntiavérunt , allelája ,

& aviditáte femínea: pre-

modo venérunt ad fontes $

séntia cu

La füt

:

l

* Replét funt claritáte , al-

rórum.

pit, immemgr futu«

TUSquody.

lelüja , allelüja.

X. Egofum vitis vera, &

y.In confpéttu Agni amí&i

vos pálmites :

* Qui manet

2US T

funt ftolis albis ; & palme in

inme , & ego in eo , hic fert

& Vegetir

mánibus eórum. — Repleti.

todvernt

'Glória Patri. Repléti.

fru&um multum , allel. allel.

Y^ Sicut diléxit me Pater ,

F reddé.

In tertio No&turto.

& ego diléxi vos.. Qui.

* T.

Jié&io fanQi Evangeélii fe-

e&io vin.

IN Jela

cündüm Matthasum.

ter póftulat , & Dó.

ii dle.

Le&io yii.

Cap. 20. €

M

.* &minus difcípulis lóqui-

N illo témpore : Accéffit

tur: intélligens preces ejus

il i

3 ad Tefum mater filiórum

furcum fl«

ex filiórum defeééndere vo-

Zebedai cum filiis fuis, adó-

luntáte. Potéftis bíbere cá-

. Teftm

rans , & petens áli

quid ab eo.

licem , quem ego bibità-

Et réliqua.

rus fum ? Cálicem in Scrip-

j

Homilía S. Hieróny miPresb.

türis divínis paffiónem intel-

tj bunre

oLib. 3. Comment. in Mat

ligimus , juxta illud : Pater ,

dlb

thei cap. 20.

fi pofsíbile eft , tránfeat à

M

squi del

Ut

habet mater filiórum

de opiniónem regni

me calix ifte. Etin Pfalmo ;

fere: Libe

Quid

retribuam — Dómino

iChrt f

Zebedzi,ut, cüm Dóminus

pro ómnibus , quz retríbuit

Luusate

dixerit: Fílius hóminis tra-

mihi ? Cálicem falutàris ac-

jeMaraisà

Iu

détur princípibus facerdó.

cípiam , .& nomen, Dómint

d

tüm & Scribis, & condem-

invocábo. Statímque infert ,

j

fiabunt eüm morte, & tra-

quis ifte fit calix : Pretiófa

dent Géntibus

ad illudén-

imfeclte

in confpéttu Dómini mors

pmptet lu

dum , & flagellándum , &

San&tórum ejus.

crucifigéndum

*

& ignomt-

5c Cándidi fatti funt Naza-

jcen l

niam paffióni

s timéntibus di-

y damirt

rgi ejus, allelája : fplendó-

viamDU-

fcípulis nuntiáret , illa gló-

rem Deo dedérunt » allelája.

riam póftulet triumphántis ?

— Et ficutlac coaguláti funt ,

nitsty

Hae, ut feor , ex caufa, quia

allel. allel. Y^. Candidióres

lr qua!f *

poít ómnia díxerat Dómi.

voli ii

TET

nive , nitidióres la&te , rubi-

nus : Et tértia die resürget ;

cundióres ébore antíquo;fap-

g t

utávit eum mülier, poft re-

phíro pulehrióres.

Et ficut.

p

olória Patri. Et ficut.

bum

urreQiónem íllico regna-

* Le-

2

592

Fe;'ta

Ma

)

c

ü

EU

,

gäutï prefta,quesfumus,ut

H ET

;

ritur, quo

modo cà-

omnes , qui ejus ir

nplórant

EBoïe

W 1

licem martyrii, filit Ze-

auxilium , petiuiónis fua fa-

j

ln

fendlt )

bedei, Jacóbus vidélicet &

lutárem confequàntur effé-

|

a

PU i

oannes,,, biberint .5

cum

Gum. .Per Dim nóftrum Je.

f f' jl

fum Chriftum Filium tuum.

Qu yel

"

Scriptüranarret , Jacóbum

W

u

!

tantüm Apóftolum ab He-

In pririo Notturno , Le-

u

T

róde cápite truncátum , Jo-

&üiones de'Seriptura occurr.

i .Jm[ !

In fecundo No&urno.

v

ánnes autem. própria morte

UIH M

dpareta

vitam fimierit, Sed fi legi-

LeG

? nomllï

inus. Ecclefiáfticas hiftórias ,

25 anisläusPigI(iïä.us ; þaþxurd

j i

s

Cracóviam nóbili génere

JüA Lum ne

in quibus fertur , quod &

OU

ipfe propter martyrium fit

natus, & piis paréntibus, qui

miffüs in, fervéntis. ólei dó-

ánteà per annos trigínta íté-

gt

riles , illum à Deo précibus

p pf

lum &inde ad fufcipién-

aaweudxtötf

dam corónam Chrifti athléta

i,mpeträrunt oueab ineunte

rocéfferit ,. ftatimque rele-

etate futüre fanctitátis fpé-

st OO

átus in Patmos ínfulam fit :

cimen . dedit.,

yulkimadd

. Adoléfcens

(ItIne um J

vidébimus martyrio ánimum

bonis ártibus óperam nayà.

non defutffe , & bibíffe Toàn-

vit , multümque in facra

Dei o t

TRU

nem. cálicem | confeffiónis ,

Cánonum , & 'Theologíz do«

quem & tres püeri in camíno

Grína profécit, Paréntibus

fs

ignis bibérunt, licét perfecü-

mórtuis , amplum patrimó-

fientim ,

tornon füderit sánguimem, .

nium paupéribus diftríbuit ,

pl s

Te Deum laudàmus. 17..

vitade monáaftice defidério. Sed

fui) redy

In fecundis Vefperis &t

Dei: providéntia.. Canónicus

punadten

commeroratio fequentis, ;

Cracoviénfis , & concionátor

trmsquty

DIE, VIL, MAJL. .

fattusà Lampérto Epífcopo;

( d

in ejus póftea locum quamvis

In fefto S. Stanislai Épifcopi

deafmil

,. &Mart, Düplex

invítusfufficitur.Quo in mü-

tb rte [

Afí. Lux perpétua lucébit

nere ómnium paftoráliti vir-

filo, ts

San&is tuis Dómine , & e-

tütum laude,& precípué mi-

du t

[

térnitas témporum, allelüja.

fericórdia in páuperes enituit

dorti

!

"

l

Y« Sanqi & juftiin Dómino

w., Lux perpétua lucébitSan-

M

|

M

Gis tuis Dómine: ,

Et z-.

»audete , állelüja.

L]

hn

w. Vos elégit Deusin

haire-

térnitas témporum , allelüja,

P fuig

allelüja.

d;tätem fib

1, allelüja.

A] Jüum.

Qratio.

y». Laetítia fempitérna erit

"nf

Eüs, pro cujus honóre

fuper cápita eórum:gáudium

* "gloriófus Pontifex Sta-

& exultatiónem obtinébunt.,

T'yt

nislàus gládiis impiórum oc-

It ætörnit.as,

j

féadm

Le-

Mf

3l

Leüto v.

Jaustandem à fidélium comu-

]i

li

Itl

ll

Rat tum Polónie Re)&

nióne rémovet. Ille iracündia

E

Bolesláàus,quem gráviter

furens, milites in Eccléfiam

equ liU

Al

]m n(l Qm

offéndit , quod illíus notam

immíttit ; ut fan&tum Epífco-

um

hs

libídinem püblicé arguébat.

puim confódiant ; qui terco-

uU

Quare in folémni Regni con-

náti , occülta vi tértió divíni-

trty ] le

véntu Stanisláum per calüm-

tüs funt depülfi. Poftrémó

X (qte

niam in judícium coram fe

ímpius Rex Sacerdotem Dei

OAU

VOcárl curat , tanquam pa-

hóftiam imaculàtam ad altáre

l,

gum occupáret, quem Ecclé-

offeréntem,fua manu obtrün-

Mnus , 2þüd

fis fuse nómine coémerat.

cat: corpus membrátim con-

DOIL réfee

Quod cüm . neque tàábulis

cifum, & per agros projé&tü ,

VOUb qui

probáre poffet , & teftes ve-

áaquile à feris mirabíliter de-

Atota d.

ritátem dicere timérent,fpon-

féndunt. Mox Canónici Cra-

a tnbus

det Epífcopus , fe Petrum

.Ab teinfe

coviénfes fparía membra no-

pagi venditórem,qui triénnio

&ürni de coelo fplendóris in-

AX n

ante obferat, intra dies tres in

dício cólligunt , & fuis locis.

Adldtey

judícium adduttürum. Con-

apte difpónunt : qua&& sübitó

J fj

ditióne cum rifuaccépta , vir

ita inter fe copulata funt , ut

Que i fiua

Dei toto tríduo jejüniis , &

nulla vülnerum veftígia ex-

fevlgta d.

oratióni incümbit : ipfo fpon-

tárent. .. Multis praetéreà.mie

, Darntbus

fiónis die,poft oblátum Miffze

ráculis fervi fui fanctitátem

Jum pitim-

facrifidium , Petrum e fe-

Deus declarávit. poft. ejus

s dbl

pülchro. sürgere jubet : qui

mortem : quibus. permótus

qelidéno, Vl

ftatim redivívus , Epífco-

Innocéntius quartus Summus

a. Cynics

pum ad régium tribünal eün-

Póntifex , illum in SanQtó-

v endonstot

tem séquitur , ibíque Rege

rum nümerum rétulit.

r Bfap

& csteris ftupóre attónitis ,

* Fílie . Jerüfalem , veníte

de agro à fe véndito , & pré-

geumuams

& vidéte IMártyres cum co-

x p t

tio rité fibi ab Epífcopo per-

rónis, quibug coronávit eos

Átrilit vt

folüto , teftimónium dicit ,

Dóminus ,

In die folem-

atque ífterum in Dómino ob-

rupte n

dormívit.

nitátis & lztítiz , alleIüja.

eresenttlt

* Quóniam cohfortávit fe-

lucet

E

&* In fervis fuis , allelüja.

*

ras portárum tuárum , bene-

Confolàábitur Deus, allel.

?0

ixit filios tuosin te.. In die.

fm,aueïüia'

*« Judicábit Dóminus pópu-

ória

in

]um fuum ,. & in fervis fuis.

n i.

INoga

rno

æfömiüa iä

Dv

T.

Evang.

E

ls vera.

Yi

m tl

Confoläbiitä

&re vi,

ut in C

disum i

;63[1 j

artyrum

'T Bolesláum fruftrà fz-

tempore Pafchali. J.4::

f

j ]

pé admónitum , Stanis-

Vefp. de feq. coim; preced.

U

Oo4

DIE

$

: 4DIE VII. MA]LFC&ä Majïtïtgi; Angelus juxta aram

n

émpli.. allel.

Habens

um u

In Apparitione S. Michaelis

m l

Archangeli. Duplex.

| thuríbulum áurfüm in mánu

4

ntiphona.

fua , allel.

vomatm

(Wll

Ae Raigefüs. ^

lp

594-

reliquis

Bs Mesdácatyndntinhegee

| chna V

n

L]

Píalmus

neret Joánnes , Archángelus

y r

(

gï:!if*üäl?üäu

CQ reli-

NU

perf

Mlichael tuba cécinit : Ignófce

4008

quis de Dominicaquaacc p

Dómine Deus nofter ,

ui

N

nicm

Jatiudit oniries Gentes. 132.

áperislibrum , & folvis fig-

i

v

nácula ejus , allelüja.

H

gu' ia "s

d

Wab pÀmS m

Pt

opórtet fieri citó , lo-

Eus , (äflattigüfo órdine

e

ns per Angelum fuum

Angelórum miniftéria ,

vt

;

ervo fuo Joánni, qui teft:-

12

fhinümque difpénfas : con-

W IN

N QU

mnónium perhíbuit verbo

céde propitius ; ut , à quibus

Dei , & teftimónium Jefu

tibi miniftrántibus in coelo

mg,quöm:

Chrifti , quecümque vidit.

femper afsíftitur , ab his in

iil &i

l

terra vita noftra muniátur.

: l

i

hd

Per Dóminum.

! TEQDIUDAU C

.E fpldloE-? & virtus

E

Patris ,

Deindé . fit . comm

* (fufteumi

T* vita, Jefu , eórdium,

Ed

Suum tanum

Ab ore qui pendent tuo ,

&3SanP AR Doaia

audéte ,

m

qi

Laudámus inter Angelos.

:

]i

ij

jbi mille denía míllium

allelàája: vos elégit Deus in

haereditátem fibi , allelüja.

: viis, df

cum coróna mílitat :

Pretiófa in confpé&tu Dó-

E

Sed éxplicat Vi&tor Crucem

ini, allelüja.

Mors

- exdts (

Michael falütis sígnifer,

San&tórum ejus , &ileluja.

yu ,*

«

racónis hic dirum caput

€uS, pro cujus$

ia

i

ima pellit tártara

hmgfäfï*ä'sg

(min

Ducémque cum rebéllibus

Cocléfti ab arce füIminat,

egea Ra Ra o

Toren t

E *ql

num ,

ontra ducem fupérbise

« Venite , adoré-

n

quámur hunc nosPríncip£,

mus , allelája.

1

N Din

Ut detur ex Agni throno

Pfalm.

yeníte, exultémus

:

1

hd

Nobis coróna glóriz.

l

Hvym

[5 fplendor.

ut fap.

Ts

2

eo Patri fit glória ,

: p

t Filio, quià mórtuis

cod- Bo G RIIPO aA£s

PA

Surréxit , ac Paráclito ,

trémuit terra, ubi Archán-

In fempitérna (zcula.

gelus Michael defcendébat

Tendém

AAIDnCI

* Wt fori

de coelo , gtllelüja.

ïïï,*uf[

Pf21-

Is cor

L

Fefta M

ï')ehls!

t Brgm

u

Habeng

ä')'hähï quæ—perfecffcsi : Sdc-

T

Onfiä)ægä?nä's nofter,*

"uxérunt :

u T

D

quam admirábile eft no-

quid fecit ?

* juftus autem

mentuum in univérfa terra !

óminus in templo fan&to

ii

q'»uóniam eleváta eft magni-

h

o:* Dfis in coelo fedes ejus.

ficéntia tua * fuper coclos.

Ardi

j

|

& -la-

culi ejus in páuperem re-

CInif.]r

ll

;X ore infántium ,

piciunt ; * pálpebrze ejus in-

Tofler

éntium perfecífi laudem

térrogant filios hóminum.

propter inimícos tuos,* ut dé-

& fofyi

óminus intérrogat juftum.

) uJa'

hg.

ítruas inimícum, & ultórem.

ímpium : * qui autem dí-

]

uóniam

vidébo

coelos

ligit iniquitátem ., odit áni-

mnam 1uarmi.

Wim ürdie

Os, Ópera digitórum tuó-

[

rum: * ]unam & ftellas,

luet fuper peccatóres lá.

Tülftrg

tu fundáfti.

.quæ

1€05 :

as p

*ignis, & fulphur,

mb Evuue u tmuMC n

ouid efthomo , quod me-

&

fpíritus procellárum , pars

TU Wllb ü

or es ejus ? * aut filius hó-

cálicis eórum.

0U5 t vl

, d

minis , quóniam vífitas eum ?

uóniam juftus Dóminus ;

inuíffi eum pauló minus

g

juftítias diléxit : * seequitá-

VE

a

Angelis , glória , & honó-

recoronáfti eum: * & con-

tem vidit vultus ejus.

füituífti eum fuper ópera má-

Omhie us At b itébie

a

nuum tuárum.

in tabernáculo tuo ? *

o fl

mnia fubjecífti fub pédi-

aut quis reg

uiéfcet in monte

kgt Dasn

üus ejus: * oves & bovesuni-

fan&to tuo ?

1 dj

vérfas , ínfuper & pécora

ui ingréditur fine mäþcula,*

ia D -

campi.

8

operátur juftítiam. -

Ms

ólueres coeli , & pifces

ui lóquitur veritátem in

tj

maris , * qui perámbulant

cbrde fuo , * qui non egit do-

p ajb

sémitas maris,

lumin lingua fua.

ómine

Dóminus

no-

ec fecit próximo fuo ma-

er , * quàm admirábile eft

um,* & oppróbrium non ac-

a

nomen tuum in univér(a ter-

ra!

cépit advérsüs próximos fuogs

je, at |

Pfa

IO,

Ad níhilum dedü&tus eft in

N Dómino

con

O0 :

uó-

confpe&tu ejus malígnus: * ti-

modo dícitis Ónimse mez: *

yiéms

:

r

méntes autem Dóminu

m glo-

ánsmigrain montem ficut

ríficat.

of r [ï«þ

patfer ?

Qu jurat próximo fu,ö («

g

óniam ecce peccatóres

nón décipit : * qui pecüniam

Qd

intendérunt arcum , paravé-

fuam non dedit ad üsüram ,

runt fagíttas f(uas in pháre-

i.

& münera füper innocéntem

l

tra, * ut fagittent in obfcüro

non accépit.

|

1

*

re&tos : corde.

05'

Qul

.86

"

: Fefts Maji. 2

p

* non mové-

Lc&io ii

| C:p'.; 19.

maö'

Qu facit hec ,

m

bitur in eetérnum.

[e autem vigéfima , &

j

bat CU&

Concüffüm. eft mare ,

. quarta

menfis primi

f

janus Ü

gl

& contrémuit terra;ubi Arch-

eram juxta flüvium magnum,

f u

4ngelus Miíchael defcende-

qui eft l'igris. Etlevávi ocu-

t

fià

D u

j

'bat de coelo , allel. 8 Stetit

los meos ; & vidi : & ecce vir

s.

Angelus juxta aram templi,

unus veftítus líneis , & renes

iU

At

jn

ejus accíntti auro obrízo : &

J

allel. 9* Habens thuríbulum

ael

Aureum in manu fua , allel.

corpus ejus quafi chrysóli-

adH

um

Ex Daniéle Prophéta. -

thus , & fácies ejus velut fpé-

fu.

Le&io i

J

vitf

ff

ap. 7. c.

cies fülguris, &óculiejus ut

(j 09

.A Spiciébam, donec thro-

lampas ardens: & bráchia ejus,

g

ni pófitifunt ,. & anti-

& qua deórfum funtufque ad

pb

quus diérum fedit : vefti-

pedes , quafi fpécies eris can-

déntis: & vox fermónum ejus

]i : qu

qnéntum ejus cándidum qua-

Vidi

i w (

fi nix , & capilli cápitis ejus

ut vox multitüdinis.

autem ego Dániel folus vifió-

st

quafi lana munda: thronüs

rota

j p

ejus. flammz — ignis

nem;porró viri, qui erant

ii t

ejus ignisaccénfus. Flüvius

mecumynon vidérunt;fed ter-

ror nímius írruit fuper eos ,

: ven pj

igneus .rapidüsque egredie-

Pa

bátur à fácie 'ejus.

Miltlia

& fugérunt in abfcónditum.

1íllium miniftrábant ei , &

Egoautem relí&tus folus vidi

. g n

NT

décies míllies centéna mil-

vitiónem grandem hanc

&

Jia affiftébant ei: judícium

non remánfit in me fortitü-

us i p

veltin aj

fedit ; & libri apérti funt.

do: fed & fpécies meà im-

Afpiciébam propter vocem

mutáta eftinme,& emárcui ,

p retia

; g

fermónum grándium , quos

nec hábui quidquam vírium,

1

Y

Vi m

cornu illud loquebátur: &

X* Stetit Angelus juxta aram

vidi, quóniam interfétta ef-

templi , habens. thuríbulum

zidünt

* qnis diu

fet béftia- & periiffet corpus

áureum in manu fua: & da-

ejus, & tráditum effét ad

"

funt eiincénfa multa :

vo. die

Et afcéndit fumus aróma-

BX

comburéndum igni.

9

Fa&um eft filéntium in

tum de manu Angeliin con-

pl d

coelo ,

dum committeret

&u Dómini , allelüja.

; temnf

y

l

bellüum draco cym Müchaele

In confpéttu Angelórum

Ea

- Audíta eft

píallam tibi : adorábo ad tem-

Dinie,

Archàngelo :

vox míllia míllium dicén-

plum fanttum tuum, & con-

Y $i

tium : Salus, honor , & virtüs

fitébor nómini tuo, Dónne

Veri

a

fcéndit.

.

€cuo 1.

ipoténti Deo. allel.

- Wirnifei

?I.'in

Mifllia míllium miniftrá-

'T audívi vocem fermó-

adum t

bantei,& décies centéna míl-

É

nunti ejus

.

*

& áudiens

k')f!a Pg [

liaaffiffébant el. Audita.

jacé-

ch Majïo ä,'

C'P- l

b

jacébam 'confternátus fuper

In fecundo No&Gurno, Afía,

lgt

TU &

fáciem meam , & vultus me-

Miíchael Archángele veni in

Dum

us hzrébat terrae.

Etecce,

adjutórium pópulo Dei. allel.

i

lI

manus tétigit me ,. & eréxit

almus £8,

PU l

me fuper génua mea , & fu-

DA

li

Oeli enárrant glóriam

i

per artículos mánuum meá-

Dei,* & ópera mánuum

15,&[a

IY

rum.

Et dixit ad me : Dà.|

u

s. annüntiat firmaméntum.

0 rlllo:k

niel vir defideriórum , intél-

ies diéi erüt&tat verbum *

[ d

lige verba , qua& ego loquor

nox nocti índicat fciéntiam.

NYelut f

D

ad te, & ftain gradu tuo

1X on funt loquélz , neque

T

1

]

Us u

nunc enim fum miffus ad te.

fermónes , * quorum non au-

WT 6j

diántur voces eórum.

Cümque dixíffet mihi fer-

Xufuca]

mónem iftum , fteti tremens.

Ynomnem terram exívit fo-

eslæris G-

Et ait ad me: INoli metüere

nus eórum : * & in fines or-

DUnunejus

Dàniel : quia ex die primo,

bis terrz verba eórum..

i, Vi

quo pofuífti cor tuum ad in-

In fole. pófuit tabernáculum

Lsvf

telligéndum , ut te afflígeres

fuum:* & ipfe tanquam fpon-

» ( ttüf

in confpé&tu Dei tui : exau-

fus procédens de thálamo fuo.

I feder

díta funt verba tua : & ego

E xultávit ut gigasad currén-

üptr d

,

veni propter fermóneS*tuos.

dam yiam , *

vonditum

à fummo cæLo

-

^"

Princeps autem regni Persá-

egréffio ejus.

o

rum réftiit mihi vigínti. &

t occürfus ejus usque a

d

: d

uno diébus: & ecce Míchael,

fummum ejus: * nec eft , qui

Te forote

unus de prinefpibus primis ,

fe abfcóndat à calóre ejus :

venit in adjutórium meum ,

; m

ex Dómini immaculàta ,

'nátal,

& ego remánfi ibi juxta Re-

convértens ánimas: * tefti-

a

gem Persárum, Veni autem,

yvirun

-

mónium Dómini fidéle , fa-

ia at

ut docéremte , qua ventü-

iéntiam praeftans párvulis:

rafunt pópulo tuoin novíffi-

j

uftítie Dómini reQte , leti-

hurulum

——

j L

mis:diébus , quóniam adhuc

ficántes corda , * precéptum

ii

vífio 1n dies,

,

Dómini lácidum , illàminans

elörum

óculos.

EUA

&« In confpéttu Ang

Lin g

pfallam tibi , & adorábo ad

imor Dómini fanctus , pér-

p*

Lj

—

templum fanttum tuum ,

manens in fzeculum fzeculi : *

velonut

* Et confitébor nómini tuo

judícia Dómini vera , juftifj-

Dómine , allel.

J) ad W:'

cátain femetípfa.

*« Super mifericórdia tua ,

Defiderabíliafuper aurum &

" &gm-

& . veritáte tua , quóniam

làpidem | pretiófum — mul-

o

- magnificáfti fuper nos nomen

tum : * & dulcióra fuper mel

fanttumtuum, Et,

& favum.

, r

v indicts

G 1ória .Pat.ri. Et.

Esenim fervus tuüs. cuftódit

[

iace'-

F

j

'Bnü

um

5998

Fefta MF:jL g.

Qu

.ea: * in cuftodiendis 1llis re-

P)r

Dóminus potens in prelio.

j

&homü ,

iribütio multa.

Attóllite portas , príncipes ,

«qia

elícta quis intélligit? ab oc-| veftras , & elevámini

orte

wS?

cültis meis munda: me : * &]| s&ternáles : * & introíbit Rex

peltff |

ab aliénis parce fervo tuo.

elóriz.

/w

(

Fa

Si mei non füerint domináti,

: :

uis eft ifte Rex glórize ? *

tunc immaculátus ero : * &

óminus virtütum ipfe eft

vu[ dOIu*"

1

emundábor à delítto máximo.

Rex glórie.

) s

:

'mqm

r

-Jgt erunt , ut compláceant

Píaimus ^:

à

.50

i

H

«

elóquia oris mei: * & medi-

Enedícam Dóminum in

d

u

i

tátio cordis mei in confpéctu

omni témpore: * femper

Wil

tuo ferper.

[aus ejus inore meo.

g,C]USlD j

$n Dómino laudábitur ánima

Tult quem u

Dómine adjütor meus ; * &

redémptor meus.

mea : * áudiant manfuéti , &

iefites .

Pfaimus 33.

lzeténtur.

o ermorlt

i

N

amwexunt |

Omini eft terra , & ple-

Magnificáte Dóminum me-

D

nitüdo ejus : * orbis ter-

cum : * & exaltémus nomen

sins d

dmobus t

rárum , & univérfi , qui hà-

ejus in idípfum.

bitant in eo.

Ex

T.

lisívi

1

Dóminum , &

vunlbettte

ia ipfe fuper mária fun-

exaüdívit me : * & ex ómni-

yuta t Dümi

dàviteum : * & fu

bus tribulatiónibus meis erí-

sb fu.

na preparávit eum.

per flümþ

puit me.

hls r

ds afeéndet ,in montem

Accédite ad eum, & illumi-

yuz trbi

Dómini ? * àut quis ftabit in

náminm :

* & fácies veftrae

sim f de

non confundéntur.

Veribiteo D

loco fan&to ejus ?

fnnocens mánibus , & mun-

Wte pauper clamávit , & Dó-

Cut&i Dom

do corde , * qui non accépit

minus exaudiívit eum : * &

Q :^v

in vano ánimam fuam , nec

de ómnibus. tribulatiónibus

CORte s

juravit in dolo próximo fuo.

ejus falvávit eum.

Morspeca

Tüc accípiet benedictiónem

$mmíttet Angelus Dómini in

l qu odd

à Dómino , * & mifericór-

circüitu timéntium eum

ltgient

diam à Deo falutári fuo.

& erípiet eos.

Metme D

Tiec eft generátio quarén-

Guüftáte , & vidéte , quóniam

fevimm

tium eum , * queréntium fà-

fuavis eft Dóminus : * beátus

;dehnquem (

ciem Dei Jacob.

vir , qui fperatin eo.

t n

Attóllite portas , príncipes ,

Timéte Dóminum omnes

LR

veftras , & elevámini portze

Santli ejus : * quóniam non

('tnj ia

eeternàles: * & introibit Rgx

eft inópia timéntibus eum.

lóris.

Dívites eguérunt , & efurié-

li, al

l

Mcéndi

is eft ifte Rex glórie ? *

runt : * inquiréntes auté Dfim

Dóminus fortüs & potens ,

non minuéntur omni bono.

[ Unfpéd

Venite

Fefla Maji. &«

lt

Dteli

V enite filii ; audíte me: * ti-

*. De manu Angeli , aíleT.

i

mórem Dómini docébo vos.

. CCUO 1V.

1Pï1/1101pe5

uis eft homo , qui vult vi-

Eátum Michaélem Arch-

Y

tam : * dili

B

Mi

gif: dies vidére bo-

ángelum fapiüs homíni-

nos ?

bus apparuiffe , & facrórum

Próhibe linguam tuam à ma-

librórum au&toritáte

&

OX Bl s

,

tU

pre d

Io': * &lábia tua ne loquán-

véteri SanCtórum traditióne

tur dolum.

comprobátur. Quámobrem

D ivérte à malo ; & fac bo-

multis in

locis fatti me-

)0

Qu

num : *inquíre pacem , &

mória celebrátur.

Eum ut

e

rséquere eam.

olim fynagóga Judeórum ,

"* femr

Ó

culi Dómini fuper juftos: *

.

fic nunc cuftódem & Patró-

X dnim

& aures ejus in preces eórti.

num Dei venerátur Eccléfia,

V ultus autem Dómini fuper

Geláfio autem primo Pontí-

k&h(llelïi ) &

faciéntes mala : * ut perdat de

fice Máximo , in Apülia im.

terra memóriam eórum.

vértice Gargáni montis, ad

Yi g.

Clamavérunt jufti, & Dó-

«s tnat

minus exaudivit eos : * & ex

cujus radíces fncolunt Sipon-

tíni , Archángeli Michaélis

ómnibus tribulatiónibus eó-

fuit illüftris apparítio.

mn , d

rum liberávit eos.

L ex o

—

$. Hic eft Michael Archáns

s Isl

Juxta eft Dóminus iis , qui

gelus, Princeps milítie An-

tribuláto funt corde

"r«

gelórum :

Cujus honor

hümiles fpíritu falvábit.

ylur

preeftat beneficia populórum,

Multe tribulatiónes | juftó-

& orátio perdücit ad regna

rüm: * & de ómnibus his li-

coclórum , allel.

'.äcies velrm

berábit eos Dóminus.

MlichaeT

;Iity&Dd'

Cuftódit Dóminus ómnia offa

$. Archángelus

Prepófitus paradifi ,, quem

am:*

eórum

* unum ex his non

honoríficant Angelórum ci-

iib

-

conteretur.

VeS.

Cujus.

IViors peccatórum péffima : *

e&io v.

ia

& qui odérunt juftum , de-

At&tum eft enim , ut ex

,am;*

línquent.

& grégibus

armentórum

R.édimet Dóminus

ánimas

Gargáni cujüsdam taurus lon-

OE

fervórum fuórum : * & non

g6 difcéderet : quem diu con-

*biti

delínquent omnes , qui fpe-

quisíftum in áditu fpelünca

1

rant in eo.

haréntem invenérunt. Cüm

i n

Afia. Miíchael Archángele ,

veró quidam ex illis , ut tau-

yium

veni in adjutórium pópulo

rum configeret, fagíttam emi-

i

Dei , allelüja.

síffet, retórta fagítta in ipfum

d

vy.Afcéndit fumus arómatum

récidit fagittárium. Quze res

;,gufäDüm

in confpé&tu Dómini , allel.

cüm praséntes , ac deínceps

j o

cæ-te-

Ti

u 1

Ó

Fefta Miji. 2*

$

!

exteros tanto timóre. affecif-

autem dies Árchángeli Mi

j

n

fet,ut ad eam fpelüncam pró-

chaélis a

pparitióne confäprä-

j"

TU

vpiüsaccédere nemo aüdéret ,

tus eft.

P

^

li

olti

i

T

Sipontl'ni

Epífcopum cónfu-

e

In témpore illo consür-

H qus

"

lunt: qui ,

indí&to trium dié-

get Michael , qui ftat pro fi-

at

h

lis vefttis

Q

Et. véniet

qm*

o

zum jejünio & oratióne,rem à

a Ommm

tempus , quale non fuit , ex

]

nwcffg

"

Deo refpöndit (;Uæri oporté-

quo Gentes effe coepérunt ;

(rento

f e-.Veni'c Michael Archánge-

usque àd illud , allel.

Y

us cum multitüdine Angeló-

e

In témpore illo falvábi-

r

Amrextt

i

rum , cui trádidit Deus áni-

tur pópulus tuus omnis ; qui

s

g comr

maás Santtórum , € Utper-

invéntus füerit fcriptus inli-

li5

bro vitz. Et véniet.

ii

dücat eas in paradífum exul-

gt (

tatiónis , allel.

GlóriaPátri. Et véniet.

j UA

. Emítte Dómine Spíritum

Intertio No&urno, Ami-

(l

j

an&tum tuum de ccelis , fpi-

Bu camp

Angelus , Rï?:gähgeïus Mft-

ritum fapiéntie , & intelle-

pdslu.

&us.

t.

chael , Dei nüntius pro ani-

u eruta

Le&io vl

mábus juftis, allelája ; alle-

Míchael

Iüja.

'mufilritumi

Y* Oft tríduum.

- qirat: *

Archángelus Epífcopum

ipQImus 5,

r

f

Vicare ertatm

inonet , in fua tutéla effe eum

Antáte

Dómino :cà

ntiu

D

i mþ*

locum, eóque indício demon-

C

cum novum ;j* cantáte

l

ftráffe , velle ibi cultum Deo

Dóminoomnis terra

sqitit, '

vertate lh

in fui, & Angelórum memó-

Cantáte Dómino , & benedí-

tiam adhibéri.

Quare Epí-

cite nómini ejus : * annuntiá-

hf

te dedieindiem falutàre ejus.

(yninis

Ícopus unà cum cívibus ad

[ o

eam fpelüncam ire. pergit.

Annuntiáte irnter Gentes gló-

uam cüm in templi cujüs-

riam ejus , * in ómnibus pó-

|

m

i, U

daàm fimilitàdinem conformá-

pulis mirabília ejus.

tam vidiffent , locum illum

)uóniam magnus Dómirus ,

tus: nl

laudábilis nimis : * terrí-

| d fe

divíris officiis celebráre coe-

érunt

qui multis pófteà

bilis eft fuper onines deos.

usatei

firáculis illuftrátus eft. Nec

uóniam omnes diü Gén-

"m&ammä

tium demónia : * Dóminus

ita multó poft Bonifácius Pa-

; ii

4 Romz in fümmo Circo

autem coelos fecit.

Tlxénn

Í

t

f*

fantti Michaélis Eccléfiam

Conféffio ; & pulchritüdo i

dedicávit tértio Kaléndas O-

confpe&tu ejus: * fan&timó-

q (ern),

nia, & magnificéntia in fan-.

Góbris : quo die étiam óm-

|[ntes f

nium Angelórum memóriam

Gificatióne ejus.

titje D

Eceléfia célebrat. Hodiérnus

Afférte Dómino pátrie Gén«

UO

tium ,

|

r

M.

efta Maji..

'ium,, afférte. Dömi.no

gló-

nnun

tïavärunt ccob ^

uftí-

ntwnem(e

J

riam & honórem: * afférte

lam ejus : * & vidérunt om-

Dómino glóriam nómini ejus.

nes pópuli glóriam ejus.

Tj ts

ll

óllite hóftias , & introítein

Y

onfundántur omnes , qui

átria ejus

* adoráte Dómi-

dórant fculptilia: * & qui

| Wt

num in átrio.fancto ejus.

gloriántur in fimulácris fuis.

Ti0n

lil«

ommoveátur à fàácie ejus

doráte eum omnes Angeli

Cæpefm,

univérfa terra : * dícite in

ille];

ejus : * audívit, & leetáta eft

Sion.

Géntibus ; quia Dóminus

ill fl

regnávit.

; texultavérunt filize Judee,*

OTInIS , qui

x

teninf corréxit orbem ter-

propter judícia tua Dómihe.

tits nj

f2e,qui non commovébitur : *

uóniam tu Dóminus altíffi-

(

judicábit pópulosin zquitáte.

us fuper omnem terram : *

Atet,

eténtur coelt , & exültet

nimis exaltátus es fuper om-

i

nes deos.

, At

Irà., commoveátur mare ,

& plenitüdo ejus: * gaudé-

ui dilfgitis Dóminum, odí-

bunt cam

i

ïlängebaxMi.

pi, & ómnia, que

malum: * cuftódit Dómi:

Vi o d

in eis funt.

nus ánimas SanGórum fuói

Itlj d

unc exultábunt ómnia lig-

rum , de manu peccatóris li-

nafylvárum à fácie Dómint,

berábit eos.

quia venit : * quóniam venit

j uxorta eftjufto, * &

;

re&is

nm'o Gnt

judicáre terram.

corde lIztítia.

udicábit orbem terrze in

i catis

etámini jufti in Dómino :*

Ut

quitàte, * & pópulos in

&

confitémini memórize fan-

veritate fua.

, bt

Guficatiónis ejus.

^m

Bf

Omin

Ene?&läärgna nïe'a Dómi-

ii

&gïlgsgägïfit; exül-

tet terra , * Ieeténtur ín-

B

no,* & ómnia, qua in-

hts

D

&multz.

ümis p

tra me funt, nómini fan&t

j

: ubes, & calígo in circüitu

ejus.

?VUS-

énedic ánima mea Dómi-

x

ejus : * juftítia , & judícium

corréCtio fedis ejus.

no, * & noli oblivísci omnes

j;"teti

es de0s

gnis ante ipfum pracédet, *

retributiónes ejus.

&

inflammábit in circüitu

ui propitiátur ómnibus ini-

i Gd

1nimícos ejus.

qu

Donini

itátüibus tuis: * qui fanat

Tluxérunt fülgura ejus orbi

omnes infirmitátes tuas.

erra: * vidit, & commóta

ui rédimit de intéritu vi-

T

eft terra.

tàm tuam: * qui corónat tein

L fan&fmo'

ontes ficut cera fluxérunt

il

mifericördia , & miferatión

Ü

i-

A&tàcie Dómini : * àfacie Dó-

us.

j t

ljilini omnis terlfaa

| Qui replet in bonis defidé-

|

rium

um «

Fefta Mlàji, $-

"

zium tuum : * renovábitur ut

rum , * his qui fervant tefta-

tereum.ä

i

àquilze juventus tua.

E

éntum ejus.

eli

Aciens mifericórdias Dómi-

t mémores funt mandató-

pE p

nus, * & judícium ómnibus

mipsíus,* ad faciéndum ea.

y

i

u

D.

[6]

,

[

ánjüriam patientibus.

minus. in colo parávit

aqgeat

IN otas fecit vias fuas Moyfi*

fedem fuam ; *

regnum ip-

psP

filiis Ifrael voluntátes fuas.

(us ómnibus dominábitur.

Venedícite Dómino omnes

j fic

[

iferátor & miséricors Dó-

p

L:

minus : * longánimis , & mul-

Angeli ejus : * poténtes vir-

at

f A

tüm miséricors.

tüte, faciéntes verbum il-

qin n

ib

vi

Tif

Non in perpétuum irafcé-

líus , ad audiéndam vocem

u

fl Ms

tur : * neque in &térnum

fermónum ejus.

f

(

tUf

t

enedícite Dómino omnes

comminábitur.

rgnmmmm !

on fecündüm peccáta no-

virtütes ejus : * miníftri ejus ;

it, & qui

ftra fecit nobis : * neque fe-

ul facitis voluntátem ejus.

enedícite Dómino ómnia

cündüm iniquitátes noftras

1gum d ad.

retríbuit nobis.

ópera ejus : * in omni loco

iantur: Qu

uóniam fecündüm altitüdi-

dominatiónis ejus , bénedic

ànima mea Dómino.

u m

nem coeli à terra : * corrobo-

fitice drCU

gávit mifericórdiam fuam fu-

3- Anselus, Archángelus

s at

r timéntes fe.

Míchael , Dei nüntius pro

antüm diftat. Ortus ab

allelàja ,

Melnére st

Qu

animábus jufüs ,

ibos velrsad

Occidénte : * longé fecit à

allelüja. '

n Dirinum

bis iniquitátes noftras.

