Multiplicáte funt infirmitá.

. Mf

(hselt i

teseórum: *

ia

l m

Afia, Habitábit in taberná-

pófteà a;celcrgf

:

J

culo tuo , requiéfcet in mon-

verunt,

MNT

te fanctotuo.

Non congrbgäbo conventí.

ERN

Pfalmus 14.

b N V

eula eórum de fanguínibus: *

t

mine , quis

4l.xabitäbit

nec memor ero nóminum

D

m

n tabernáculo , tuo ? *

córum perlábia mea.

Arquiun.

aut quis requiéfcet in monte

Dóminus pars hereditátig

[

J

!

1

JüM, fancto tuo ?

mea, & cálicis mei : * tu

[

Id v

ui ingréditur fine mácula,*

es , qui reftítues hereditátem

O

J

( Pt5 1 & operátur juftítiam.

meam mihi,

Funes cecidérunt mihi i

In'cæl,fintribulaüöneä

Ü

Qui lóquitur veritátem in

Ü

1

corde fuo; *qui non egit do-

precláris; * étenim harédi-

1iert m * t

lumin lingua fua.

tas mea przclára eft mihi.

raonem at

Nec fecit próximo fuó ma-

B enedícam Dóminum ,

ul

LJ

L

T bimum lst

]um,* & oppróbrium non ac-

tribuit mihi intelléctum

$

1 0* utquit

Cépit advérsüspróximos fuos.

ínfuper & usque ad notem

ÁAd níhilum dedü£tus eft in

increpuérunt me renes mei.

ssten, u

daum !

confp&&tu ejus malígnus: * ti-

Providébam Dóminum in

méntes autemDiim gíoríficat.

confpedu meo femper: *

tíctt, Qu

S:

1

;

Qui jurat próximo fuo , &

quóniam à dextris eft mihi ;

ii Dinins

1

ne commóvear.

o^ Donimus t

non décipit: * qui pecüniam

uamnon dedit ad ásüram ,

Propter hoc Iztátum eft cor

s durtrerdt

& münera fu

meum , & exultávit lingua

iénir n

;

non aeccépit,

per innocc'ptcm

PT

" ud

mea ; * ínfuper & caro meá

n CUblll l

uifacithac , * non mové-

requiéfcet in fpe.

f

iM*

bitur in z&etérnum.

Quóniam non derelínque£

fl

Afía,

H

itábit in taberná-

ánimam meam in inférno : *

(

culo tuo

?b

,I€

item

quiéfcet in mon-

nec dabis Sanf&tum tuum vi«

h&fper

te fan&to tuo,

dére corruptiónem.

jj du

u

.Mía. Caro mea requicfaet

Ttas mihi fecífti viag vite ,

tia cum

pis R

if

(

n PC."

adirplpläbis me letí

vul.

iin mm

s

Sabbato fän&o.

,

[e

vuïm tþq : * dele&tati

ónes in

tra&tarétur, non apéruit os

yeft

M

fuum: tráditus eft ad mor«

i

j

déxtera tua usque in finem.

gpus

cllid

Caro mea requieícet

tem ,

Ut viviücáret pó-

f

in fpe.

u

lum fuum.

j

- In pace inidípfum.

y

» 'Tradiditin mortem áni-

mam Ííuam , & inter fcele-

j

o

forréntet

&. Dórmiam, & requiéfcam.

dicitur

Q^

a

P ater nofter,

rátos reputátus eft. Ut vi-

Á & od

creto.

[v

aret.

?W

f

1

i Pupxlla (

De Lamentatióne Jeremíe

viï

etioti. Cap. 4

Á ]eph,

Uómodo

obfcurátum

j

7' (

i u

Le&ioi. Cap. 3. c Heth.-

eftaurum , mutátus eft

ag

L7

Ifericórdie Dórnini ,

color óptimus , difpérfi fünt

$

uia non fümus con-

láàpides fanttuáriüi in cápite

[f d

Mu

simpti : quia non defecérunt

ómnium plateárum ?

f

B eth,

|

MRU

miferatiónes ejus.

(l5 Sion ínclyti, &

af n

eth. Novi dilüculo;

4

Qulta

amíéti auro primo

quó-

eft fides tua.

modo. reputáti funt in va«

;mm,hæfevdiw D

eth, -Pars mea Dóminus ,

fa téítes , opus mánuum

lal ;

dixit ánima mea :

figüli ?

niletius A

prppte'«lfeä

C himel,

Sed & läniiæ nue

expectábo eum.

dsdsqu p

T' eth. : Bonus eft Dóminüs

davérunt mammam , la&ta-

vdre quí v

fperántibus in eum , ánime

vérunt cátulos fuos : filia

uf peini o

quarénti illum.

pópuli mei crüdélis , quafi

vigudrupréot

:& eth. Bonum cft

refto-

o in desérto.

ss Cumcout

.Eru

N

lári cum filéntio falutàreDei.

aleth. Adhazfit lingua la-

vaninr : fs

À eth, Bonum eft viro, cum

Géntis ad palátum ejus in

ttrriis

] m

portáverit ju

a

fiti : párvuli petiérunt pa-

j

gum: ab gda-

t rl

le(céntia fua.

nem, & non,erat ; qui frán«

ia

lod. .Sedébit folitárius, &

ret eis..

UMT

tacébit : quia levávit fuper

'eth, Quivefcebántur vo-

1: r gl

luptuófe , interiérunt in

T. .

'Jï;d.' Ponet in pülvere os

viis : qui nutriebántur in

lat p

u

um , fi forté fit fpes.

cróceis , amplexáti funt

;

od. . Dabit: percutiénti fe

'TrCOTA.

ï(ed(meretdemmü 8

maxíllam ,.faturábitur op-

v

/au, Et major efféda eft

HU tf

róbriis.

3

?

Md L

infquitas filie.. pópuli mei

R. D

j

erüfalem , Jerüfalem , con-

peccáto Sodomórum , qua&

vértere ad. Dóminum Deum

fubvérfa eft in. moménto ;

LL TN

W

h

tuum.

.'.-

& fion cepérunt in eà ma-

od n

MM

*?" Sicut ovis ad occif:öne;in

'&Swnhumm

!

j;;mesm (

Yi

l

ïï'ufälem ,.—]erüfalem ; Cort-

|

duü&þus eft,. & duþï malé

vér-

' lemy ]Cïühlg

UA

WEM

Sabbato faneto.

2

:

r

mür, iM

Wrusn

yértere ad Dfim Deum tuum.

tére ad Dfím Deum tuum,

Ws '

U vj

s. Jerüfalem fürge , & exue

»;, Plange quafi virgo plebg

te véftibus jucunditátis : in-

mea ululáte paftóres in cíne-

j

i (lum,

'djtjn

düere cínere , & cilício

re, & cilício: . Quia venit

g I)

&R

* Quiainteoccífus eft Sal-

dies Dómini magna , & amára

L

vátor Ifrael.

valdé.

7l PU f

v ,Deduc quafi torréntem là-

ä..

Accíngite vos facerdótes,

Vfd,r

* Va

1

)l

crymas per diem,& no&tem ,

plángite miníftri altáris :

^) Ui

& non táceat pupilla óeuli

afpérgite vos cínere. Quia

i

U;«

tui.

Quiain te,

venit dies Dómini.

AUs mutity

| Incipit

Oratio Jeremfæ

Hange quafi virgo.

"r dpéf

Przo

étze.

'In fecundo No&tumo, Affa,

Wi lod a

Le&to rit.

Cap. 5.

Elevámini port& seternáles ,

MXW

NV

Ecordáre Dómine ,

uid

& introibit Rex glóriz.

b

ï

Vi od

accíderit nobis : Intuére ,

Pfalmus 25.

tl um m :

& réfpice oppróbrium no-

Omini eft terra , & ple-

1040 t f

ftrum , heréditas noftra ver-

D

nitüdo ejus : * orbis ter-

á tb , u

fa eftadaliénos ; domus no-

il

bitant in eo,

rárum , & univérfi , qui há-

ftr& ad extráneos. Pupilli fa-

T $d& ln

&i fumus absque patre : ma-

uia ipfe fuper mária fun»

hvérunt mértar

tresnoftre quafi vídug. A-

dàvit eum : * & fuper flümi-

na preparávit eum.

n ii f

quam noftram pecünia bíbi-

j

j

T

mus: ligna noftra prétio com-

OQuis aícéndet in montem

alho n desctto

ä

parávimus.

Cervícibus no-

Dómini ? * aut quis ftabit in

j

V Adhelt i

Ítris minabámur : laffis non

loco fan&to ejus ?

a

Ínnocens mánibus, & mun-

daris xd p

dabátur réquies. /Egypto dé-

ij m p6

dimus manum,& Affyriis, ut

do corde, *qui non accépit

faturarémur pane. Patresno-

in vano ánimam fuam, nec

ftri peccavérunt , & non

ravit in dolo próximo fuo.

t s

H

, QwVCf

g

funt: & nos iniquitátes eó-

c aceípiet benedictiónem

rum portávimus. Servi do-

à

ómino , * & mifericór-

u

Ofc , t

Wif

mináti funt noftri : non fuit

diam à Deo falutári fuo,

j; u

ul redímeret de manu eórü,

focelna

j

Inanimábus noftris afferebá-

Hac eft generátio querén-

tium eum , * queréntium fá-

mus panem nobis, à fácie glá-

ciem Dei Tacob,

p E

nj

dii indesérto. Pellis noftra,

Attóllite portas , príncipes ,

flia. P^

quafi clíbanus,exüfta eft à fa-

veftras , & elevámini port&

ii

sl

cie tempeftátii famis. Mulíc-

eternáles: * & introibit Rex

d

res in Sion humiliavérunt, &

glória.

4on cePCflm

Ü

vírginesin civitátibus Juda.

Quis eft ifte Rex glóriz ? *

iM

J

Jerafalem, Jeráfalé,convér-

Dóminus fortis & potens ,

"

fl

]eruf

l

1 4

9-

ub

j

2.

Sabbato fantto.

Dgö,mixäus potensinpr

e&lio.. - |In petra exaltávit me : * &

l-D' C

2

r

Attóllite portas , príncipes ,|nunc exaltávit caput meum

n

veítras, & elevámini porta|füperinimicos meos.

1aab

NU

eternáles : * & introibit Rex | C 1ircuívi , & immolávi in ta«

Ccplrü f

A

mïal

cos m

lóriz.

'| bernáculo ejus hóftiam voci-

Wil

»'"wm

uis eftifte Rex glóriz ? *|feratiónis , * cantábo , &

!

óminus virtütum ipfe eft|pfalmum dicam Dómino.

MT

Rex glórie.

Exàáudi Dómine vocem re-

! i Afhme

Aiíía, Elevámini porte cter-|am4 qua clamávi ad te: *

lts

jslli h if

miferére mei,& exáudi me.

niles, & introíbit Rex . glo-

x

9t

lmm

AN]' fah *üm

rim.

'Tibi dixit cor meum, ex«

sbusin u

Afia, Cred

ö vidére bona Dó-

quisívitte fácies mea: * fà-

Á

j D

iiniin terra vivéntium,

ciem tuam Dömine requí-

ET

R

Pfalmus 26.

ram.

2

Ominus

Wluminátio

Ne avértas fáciem tuam

a

d i

ais I 3

JA-71mea , &.falus mea , *

me: * ne declínes in ira à

iuem timébo ?

fervo tuo.

müg,*&vitamvo

) óminus

proté&or vite

À djütor meus efto : ne dere.

,

. enm demnr

f

mez ,* à quo trepidábo ?

línquas me, * neque defpícias

)um apprópiant fuper me

me Deus falutáris meus,

ïdi:*& amitttun

nocentes ,

meas.

* ut edfmt Carnes

Q uóniam pater meus , & ma-

:eutemdäii i duy

ter mea dereliquérunt me ; *

Qui tríbulant me inimíci

s* modor

me,

Dómiuus autem afsümpfit

Bul

Inei , * ipfi infirmáti funt , &

cecidérunt,

egem pone mihi Dómine in

anemlontte fu.

$i consíftant advérsüm me

viatua : * & dírige me in sé-

caftra ,* non timébit cor

ifdüüi dhnr o vit

mitam re&tam propter inimí-

qgneum,

Cos meos.

';etüüäüücmmmämf

Si exürgat advérsüm me prz-

M e tradíderis me in ánimas

- As m

lium , *in hoc ego fperábo.

tribulántium me : * quóniam

lt nl

nam pétii à Dómino , hanc

infurrexérunt in me teftes

AU TEU k

requíram , * ut inhábitem in

iníqui , & mentíta eft iníqui.

IUF

domo Dórmini ómnibus dié-| tas fibi,

lnb

bus vitze mes.

1

redo vidére bona Dómini *

m

:

l

t vídeam voluptátem Dó- | in terra vivéntium.

MLC

mini , * & vífitem templum|E xpé&a Dóminum, virtliter

6]use

age:*& confortétur cor tuum,

M CUT

[

ib

uóniam abícóndit me in| & süftine Dóminum.

Ut

3 hmmm '

li

tabernáculo fuo: * in die ma- | Antiphona.

Credo vidére

il

lórum protéxit me in abfcón- | bona Dómini in terra vivén-

*DO'

tium.

REU

Vb

l

dito tabernáculi füi.

Afía,

RI i

W

g

l

' N 1]

li

Sabbato fancto.

29^

id "

Vitàyy

h

Afía, Dómine abftraxífti ab |in gáudium mihi : * confcidí«

"ts ] q

inferis ánimam meam.

fti faccum meum, & circum-

fLL-

l

Pfalmus 29.

dedífti me. lzetítia.

lt

Xaltábo

te

»IJ!O j

€Jus hij

ómine.. ,

Ut cantet tibi glória mea ,

ö u mh

L aquóniam fufcepífti ine: *

& non compüngar : * Dómi-

lm

! C

neo deledtá(ti inimícos meos

ne Deus meus in etérnu

T Domu

confitébor tibi.

L

& Vpter

Íuper me.

[

D ómine Deus meus clamávi

Afia. Dómine abftraxífti ab

)Q d

adte , * & fanáfti me.

inferis ánimam meam.

Lenttey

l Lexini

!

D ómine eduxfífti ab inférno

y. Tuautem Dómine mi

It T&

!

ánimam meam : * falváfti me

rére mei.

-

r

m i

à defcendéntibusin lacum.

x. Et resüfc

1

itame , retrif

ïïm Ditit g

Psállite .« Dómino

San&i

buam eis,

ejus : * & confitémini memó-

Pater nofter.

fbcretö.

TT B

rie fanGtitátis ejus.

Ex Tra&tátu fan&ti Auguftini

Yi w

uóniam ira in indignatió-

Epífcopi fuper Pfalmos.

o f

ne ejus , * & vita in voluntà-

Adiütrnesdu

:

In Pfalmum 63. verf, 7,

teejus.

Lecilo ivs

lus n nl

Ad véfperum demorábitur

Ccédet homo ad cor

ne Deu futins m

fletus: * & ad matutínum

AL Xaltum, & exaltábitur

3

ylæ-

Quitam pitc met

titia.

Deus. Illi dixérunt ; Quis

ia du

Esgoautem dixi in abundán-

nos vidébit

? Defecérunt

tia mea: * Non movébor in

fcrutántes

fcrutatiónes.

L

Dinjus um d

Ti

gtérnum.

consília mala.

Accéífit ho-

D ómine in voluntáte tua, *

moad ipía consília , paffüs

Lerem p ii

eft fe tenéri ut homo.

Non

TT

preftitítti decóri meo virtà-

nium relm p

tem.

enim tenerétur nifi homo ,

Avertifti fáciem tuam à me:*

aut viderétur. nifi homo ,

$

& factus fum conturbátus.

äosenä:dfdcris nl

aut cederétur nifi homo ,

A dte Dómine clamábo: * &

aut crucifigerétur , aut mo-

vhüjniun a

&d Deum meum deprecábor,

rerétur nifi homo.

Accéf-

vfurenérunt 1

m&lï

!

u

Ques utílitas in sánguine

fit ergo homo ad illas om-

li

m'., & mmtm

meo , *dum defcéndo in cor-

nes paffiónes , quz in. illo

ruptiónem ?

nihil valérent , nifi effet ho-

| lohvide'rcbona i

'

lj

umquid confitébitur tibi

mo. Sed fi ille non effet

r Yi

n'tiuw' ;

pulvis , * aut annuntiábit ve-

homo, non liberarétur ho-

f ommum»

ritátem tuam ?

mo.

Accéffit homo ad cor

igconfor

À udívit Dóminus , & mi-

altum , id eft, cor fecrétum;,

gl

m]n ]

sértus eft mei ; * Dóminus

objíclens afpéttibus humá-

(

fattus eft adjütor meus.

nis hóminem , fervans in-

ypuon

uD

"TA

C onvertíftà planttum meum

tus Deum : celans fom;am

T 5

el,

:

g

p

-

2

Sábisato fan&ke.

ng

j

qin]

Dei , inqua equilis eft Patri,

&-. O vos omnes , qui transí-

il

& ófferens formam fervi ,

tisper viam, atténdite, &

ua minor eft Patre.

vidéte, * Sieftdolor sími-

lis ficut dolor meus.

a

j jl u

&. Recéffit paftor mofter ,

mdäme

|

qeang

fons aqu& vivs , ad cujus

3. Atténdite univérfi pópuli,

fül

,

tránfitum fol obfcurátus eft :

& vidéte dolórem meum. Si

(b

* Nam & ille captus eft, qui

eft dolor.

l

1

Le&o vi.

u

captívum tenébat primum

i

)

a

hóminem : hódie portas mor-

Ofuérunt cuftódes míli-

ii

)

No&urat.

tis & feras páriter Salvátor

P

tes ad fepülchrum. Con-

]

i

eüffa terra Dóminus refurré-

h i

nofter difrüpit.

xit: mirácula fa&ta funt tá-

"ii MW?

"TE

*y. Deftrüxit quidem clau-

h

ftra inférni , & fubvértit po-

lia circa fepülchrum , ut &

Yiusgy

boli.

Nam.

ipfi mílites ,

u

1 cuftódes. ad-

fältias diá

[,eftio V.

vénerant ,

tei

es fierent , fi

Bo u*

vellent vera nuntiáre.

Sed

m

Uó perduxérunt illas

—

crutatiónes fuas , quás

avarítia 1lla , qua. captivá-

ipeua a

erfcrutántes defecérunt , ut

vit difcípulum cómitemChri-

"g exdnd oran'aïna

étiam mórtuo Domino &

q nb p

fti , captivávit & militem cu-

iif

fepülto, cuftódes pónerent

ftódem fepülchri. Damus ,

ad fepülchrum ? Dixérunt

inquiunt, vobis pecüniam ,

viun d n

enim Pilàto

Sedüétor ille.

& dícite , quia vobis dor-

g me,

vdinn um m

Hoc appellabátur nómine

miéntibus venérunt difcípuli

Dóminu

s Tefus Chriftus , ad

ejus , & abftulérunt eum;

um pupdütut

folàtium fervórum fuórum ;

i

Veré defecérunt fcrutántes

snpdun um

"

quando dicüntur feductóres.

fcrutatiónes. Quid eft , quod

n Dus dj

Sedüctor

L

"rgo iliPiláto :

dixifti , ó infélix aftütia ?

t'rins

ille, fnquiunt, dixit adhuc

'Tantümne déferis Incem con-

dnemn.

vivens: Poft tres dies resür-

sílii pictátis , & in

rofünda

t d m

v

versütiao demérgeris , ut hoc

am. Jube ítaque cuftodíri

Lt t lg dj

f

epuül

ehrum ufque in diem

dicas : Dícite , quia vobis

[

tértium ,

ne forté veniant

dormiéntibus venérunt di-

t

difcípuli ejus , & furéntur

fefpuli ejus ; & abítulérunt

eum ? Dormiéntes teftes ád-

Mbrrinir s

eum, & dicant plebi, Sur-

*'thünbtyn

réxit àmórtuls: & erit no-

hibes: verétu ipfe obdor-

At

viffimus error pejor prióre,

mífti , qui fcrutándo tália do-

me'.t !

Ait illis Pilátus : Habétis cu-

fecífti.

^il

At t i

1l

ftódiam , ite , cuftodite, ficut

X« Eece, quómodo móritur

A

fcitis. llli autem abeüntes ,

juftus ,

& nemo pércipit

i

ynuniézunt fepülchrüfignán-

corde : & viri jufti. tol-

II

Dl

Y

mnusfwg

d

te's.l.äpidem--cum cuftódibus,

lántur, & nemo wnsiQergt :

à

-

"

DVMQ T

Sabbato fan&o.

2

à fácle ini

át

"i, aäï

j

$i

is' füblátus| Afía. Inpace fa&tus eft loctis

UMT

(

eft juftus :

E

t erit in pace

ejus, & in Sion habitátio ejus.

;vïïä.

memoória ejus.

almus 75.

mdqlomeus

AUlfe

j

$4. Tanquam Agnus coram

Otus in Judza Deus : *

Uij

tondénte fe obmütuit , & non

N

in lIírael magnum mno.

"

|

dotdrem me'ü;;

apéruit os fuum : de angüftia,

men ejus.

& de judício Ííublátus eft.

E t fa&us eft in pace locus

liv

Et erit.

ejus : * & habitátio ejus in

ln of u

E cce , quómodo.

Sion.

Ainfmg, Q

in tertio No&urno, Afia.

lbi confrégit poténtias ár-

T Ui efur

Deus ádjuvat me , & Dó-

cuum, * fcutum , gládium ;

Al b funt j

& bellum.

minus fufcäptbrm eft ánime

H , u d

fmnea.

lilüminans tu mirabíiliter à

U. qu ts

. . Pfalmus53.

móntibus atérnis: * turbáti

3 ls g

T YEus in nómine tuo fat-

funt omnesinfipiéntes corde.

1 v i

: vum mefac: * &in vir

4

lhormiérunt fomnum fu-

l db qu g

tütetua jüdica me.

um : * & nihil

invenérunt

feptlumcimien

Deus exáudi oratiónem me-

omnes viri divitiárum in

mánibus fuis.

p at

am: *áuribusp

?

ötcipc verba

t feidr, Dus

oris mei.

Ab increpatióne tua Deus

Ouóniam aliéni infurrex

.e,-

acob : * dormitavérunt , qui

1t, Vs pectut

runt advérsüm me , & fortes

j,qu wbl

afcendérunt equos.

E

.

s v dl

quafiérunt àánimam meam : *

uterribilis es, & quis

re-

& non propofuérunt Deum

síftet tibi? * ex tunc iratua.

, & abl

Je coelo auditum fecifti ju-

defectun r

ante confpéttum fuum. :

giüvs Qd

Écce.enim Deus ádjuvat

diícium : *terra. trémuit , &

ine : * & Dóminus fu

uiévit.

MÉ

cít ànimz mez.:

fcc'ptor

üm exürgeret in judícium

jmedderilt

A vérte mala inimícis meis:*

Deus, * ut falvos . fáceret

iCtäüS ; &W

& in veritáte tua.d

;

omnes maníuétos terrz,

jig d

illos.

ifpdlfd"e

uóniam cogitátio hómi-

4Die, 9

xX

V oluntäriä 'facriflcäbo tibi: *

nis confitébitur tibi : * &

i

à

ibus vt

ab y/

& confitébor nómini tuo Dó-

relíquig cogitatiónis diem

i5 ,

mine ; quóniam bonum eft.

feftum agent tibi.

? Dormie

ist

Quóniam ex omni tribulatió-

ovéte, & réddite Dómi-

pfe |

, vere tü ï

"

ne eripuífti me : * & fuper

no Deo veftro ,. * omnes ,

yi ferut

inimícos meos defpéxit ócu-

qui Ín cireüitu ejus affértis

.Jus meus. -

münera.

4

l

ni

!]

Terríbili & ei, qui aufert

?ï'

.Afía.Deus ádjuvat me, &

I

od

Dóminus fufcéptor eft ánime |fptritum príncipum , * ter-

& t

"

7nea.

P

a *

"

i ríbili apud Beges terre. C

j um

j

u

2

Sabbato fantto.

eo

L

Afl

[

I

| npace fa&tus e

ft locus|Nuumquid — marrábit áliquis

anönli

ejus,& in Sion habitátio ejus

in fepülchro mifericórdiam

gt

yil

flham

qy

r opr

Áiía Fattus fum ficut homo

tuam, * & veritátem tuam

joft»

Wf

em

fineadjutório ; int

in perditióne ?

n

J

liber.

þr- mörtuos

Numquid cogno

fcöntu,rr in

Ui

ténebris mirabília tua , * &

quà

PfalmuS 87.

yet

m

anglll*

Omine

Deus

falàtis

juftítia tua in terra oblivió-

| uu[otum !

: mez, *indieclamávi ,

nis ?

e

fUS ] I

i

wil )

& notie coram te.

Et ego ad te Dómine clamá-

bl

r ad emi

Intretin confpétt

ü tuo orá ;

Vi

* & mané orátio mea

u

fs. qUEHm

n

tio mea : * inclína aurem

r

zvéniet te.

jl

$

t

Oi u

tuam ad precem meam.

quid Dómine. repéllis

f

m dee

Quia repléta eft malis áni-

oratiónem meam : * avértis

!

ma mea :* & vita meain-

fáciem tuam à me $

quimnditum

i at

férno appropinquávit.

Páuper fum ego , & in lab

FE

JEftimátus fum eum defcen-

ribus à juventüte mea ; *

déntibusinlacum : * fa&tus

exaltátus autem , humiliátus

ii Deo r

fum ficut homo fine adjutó-

fum , & conturbátus.

Aff Narts t

Iio , inter mórtuos liber.

n me tranfiérunt irz tuzs:; *

aftipts as

Sicut vulueráti dormiéntes

& terróres tui conturbavé.

yun, * Atrési

runt me.

i

s L

in fepülchris , -quorum non

es memor ámpliüs * : & ipfi

ircumdedérun

f me ficut

100

de manu tua repülfi funt.

aqua tota die r.* cireumde.

w femennt (

Pofuérunt me in lacu infe-

dérunt me fimul. .

d ppil n

rióri: *in tenebrófis, & in

Jongáíti à me amícum &

al Mi

umbra mortis.

próximum , * & notos meos

a miséria.

Super me confirmátus eít

T WTW

furor tuus: * & omnes flu-

4« Fattus fum ïicut homo

A db

&us tuos induxífti fuper me.

fine adjutório , inter mórtuos

Wt i ln

Longe fecífti notos meos à

liber,

"t 4f nj

mie: * pofuérunt

me gbomi-

Y-In pace fa&

us eft logus

" p trot f

natiónem fibi.

ejus,

"Fráditus fum , & non egre-

* Et in Sion habitátio ejus,

"14 o

1 CCI'C ö.

RTE

diébar: * óculi mei langué-

ater nofter.

runt pra inápia.

De Epíftola beàti Pauli Apó.

ï

lrv

Clamávi ad te Dómine tota

ftoli ad Hebraos,

l mmtllmeü, L

LecCtio vii.

die: * expándi ad te manus

Cap. g. €

:::ee vtl :

Tneas,

Hriftus a(sitens

PönQ

Numquid . mórtuis fácies

C

tifex

futurórum . bo-

15 t

Itüfum

mirabília : * aut médici fufci-

t

Ua

nórum , per ámplius , &

i

tábunt, & confitebüntur tibi ? | perfétius

tabernáculum

Q

Ml

,Und

non

Nyn W

&i

d

Md n

b

Sabbato fantto.

"Nlchro

nón mánü fa&tum, id eft, non |sánguine — déd

icátum .ecf,ïl.

T

IJJF

NU

/Eftimátus fum. cüm de.

u'*&w

4

fiujus creatiónis : neque^per

"ne ?

sánguinem hircórum , aut vi-

[

ndéntibus in acum

tulórum,fíed per próprium|* Factus fum ficut homse

mqïlld r

'b[b mirab;

lia tua;ü:

sánguinem intróivit femel in |fine adjutório , inter mórtuos

Sancta, &itérna redemiptióne | liber.

3003 (ets j

i

inventa Si'enim fanguis hir-

, Pofuérunt me in Iacurin.

córum , & taurórum , & ci-|terióri , in tenebrófis j- &

hi D,ömi"e du

u

fisvítüle afpérfus , inqui-|in umbra' mortis. Faéttus

:

...

k

V'v

Tif Qifig m

nátos fanétificat ad emunda. | fum.

J« fa

tiónem earhis ; quantó magis

Le&Gio ix.

L

Sanguis Chrifti , qui per Spí-

,&0 enim omni maám.

Ti :* g

ritum fanttüm femetípfum:

*

áto Legis à Móyfe

Wi

obtulit immaculátum Deo ;|univérfo pópulo , accípiens

-vitulórum : &

1 &W &il

emundábit confeiéntiam no- | sanguinem

A ts m !

ftram ab'opéribus mórtuis ;|hircórum , cum aqua & a

dtaen, hn

ad (erviéndum Deo vivénti ?|na coccínea & hyísópo j ip.

Meontubit,

, Aftitérunt Reges terre ,|fumquoque librum , & omiz

traférnt lg t

príncipes

converérunt|nem populum afpérfit ; 'di3

füres ( Conturt

inunum, * Advérsüs Dó- | cens : Hic fanguis teftaméni

l

ininum, & advérsüs «Chri-|ti , quod mandávit ad vos

mdedimnt m i

lum ejus,

1

*

$5

-^|Deus. Etiam tabernáculum 5

tb die :* i

e

Juare

fremuérunt Gen- |& ómnia vafa miniftérii sán-

t mel.

tes, & pópuli meditáti funt |guine fimiliter afpérfit. Ef

ibim anati

inàánia ? Advérsüs.

994.

ómnja pene in sánguine fe-

[cündüm legem mundantur 2

m'um.' &t

T- idää ïwv

j 'i"eftamän-

& fine sánguinis

ti mediátor eft: ut mor- |fit remíífio.

effufióne ræo2

brähus (imict

teintercedénte, in redemp-|g, Sepülto Dómino. fign&

jjuiro , utut

tiónem eárum pravaricatió- |tum eft monuméntum , vol-

ATT

num , que .érant fub prió-|véntes lápidem ad óftium

| pace

ii Teftaménto , repromiffió- | monuménti : € Ponéntes mí-

n

nem accípiant , qui vocáti |lites , qui cuftodírent illurn. "

funt etérnz hareditátis.Ubi |v, Accedéntes príncipes fa»

ollet.

]

A

!

enim teftaméntum eft, rmors|cerdótum ad

Pilátum , pétié-

(l bedt

necéffe eft , intercédat tefta- | runt illum. Ponéntes.

- m

gll Qd ne

tóris. Teftaméntum enim in |S epü

lto Dómino.

(9/

(sl

mórtuis confirpátum et:| AD LAUDES;,:

*

il

y^

alióquin nondum valet , dum|

Antiphona.

TU

j

vivit , qui teftátus eft. Unde

Mors , éro tnors

tua ,

!T

inorfus tuus ero infér-

s p 4

j

nec primum. quidem fine |

n$.

j

ü

402

*

Sabbato fan&ö.

(f

WW

ferére mei

It

"nC. P[almus. M!

[ Antiphona;

n erue

| À porta. ínfe-

m

"

Anit

Deus. 270.

omine ánimam

TU

ä*

fa, Plangent eum quali

meame

u

nigénitum , quia ínnocens

h

H

um

Dóminus occifus eft.

Canticu.m Ezechis.

.llh'g() ")

A

Pal

l

$ 42»

Go duäläæt?u dimidio dié-

Wa

qqs o

4r Udica

me

D

eu$ ,

& dif-

rum meórum * vadam

umfsl

cérne caufam meam de

ad portas ínferi.

*

4

y b L

D

e pe&äbw

J

" Gente non fandta: * ab hó-

uum annörüni

x

E

uazsivi resíd

ilnt

minc iníquo, & dolófo érue

meórum: * dixi: Non vidébo

j

M

Tnc.

Dóminum Deum in terra vie

a

uia tu es Deus fortitüdo

véntium.

'.

i Wtls )

€ea: * quare me . repu-

yttli j

T

N on afpíciam hóminem ul

líti ? & quare triftis incé-

trà ,* & habitatórem quiétis.

'?lm N*

do , dum afflígit me inimí-

G enerátio. mea abláta eft, &.

t U

us ?

convolüta eftá;:ne , * quaft

;me fin

d

:mitte lucem tuam

;&ve-

fs lt

t.bernáculum paftórum.

zitàtem tuam : * ipía me

P recísaeft velut à texénte ,

yyautd d

deduxérunt ,

& adduxé-

vita mea: dum adhuc ordi-

?,fæifl domo Do'mm:

runt in montem fanctum

rer,Ííuccídit me : * de ma-

& Aperü. d.

& in tabernácula

Vupeinmar J

tuum ;

né usque ad véfperam finies

£ua.

me.

E

1 Ov otues ,

Et introíbo ad altáre Dei : *

Sperábam usque ad mané, *

ais d

ad Deum, qui letíficat ju-

yute, ( d dibr |

quafi leo fic contrivit ómnia

oija medà.

Yentütem meam.

lts

enfitébor tibi in cíthara|D)e mané usque ad véfperam

5

lul Dinin

eus Deus meus

[

* quare

finies me : * ficut pullus. hi-

itis

:

riftis es ánima mea ? & qua-

ründinis fic clamábo , me-

asl

te.contürbas me

ditábor ut colümba.

; amüdsoihn

fï

peraiü Deo, quóniam ad-[|A ttenuáti funt óculi mel , $

uc confitébor illi

* falu-

fufpiciéntes in excélfum.

tUt rtpdiug

atf

T.

I

táre vultus mei , & Deus[D ómine vim pátior , refpón-

n

ftrad

n

Theus,

de pro me. * Quid dicam ,

; Plangent eum quafi

aut quid refpondébit mihi ,

ul

0s

À

í

Unigéritum , quia ínnocens ] cüm, ipfe fécerit t

LI

1 omnes anno

.

Til tb

Doóminus occífus eft.

R. ecogitábo

Mi

ib

g.

I

Afía Atténdite univérfi pó-

meos * in amaritüdine ánimae

a:sobedimngmd

T

puli ; & videte dolórem

meas.

Wtetqy

MT

mieum.

D ómine fi fic vívitur, & in

m

U D

?l

Pfalmus, Deus

tàlibus vita fpíritus mei ,

|

—

L

Deus megs ad|

*

& vivificibig

u d

Wa

gege ;ucp,;x 9

*

corrípies me ,

me, *

Sabbato fan&ig.

8o3

me. * Ecce inpacea

maritüdo ,pater nofter. -

ecret

Q

Z 3

meaamariffima.

IPfalmus. M ifetére m

ei De.

T u autem eruífi ánimam |us. 270.

Oratio..

Cüticq:n Elm

meam ; ut non períret: * pro-

Efpice , queefumus Dó:

d

L

jecifti poft tergum tuum óm-

mine, fuper Hfinc famí-

nia peccáta mea.

liam tuam , pro qua Dóminus

Ihfm'

"nug *

X

uia noninférnus confitébi-

nofter Jefus Chriftus non du-

turtibi, neque mors laudá-

|bitávit mánibus tradi nocén-

m a

bitte : * non expectábunt ,

tium , & crucis fubíre tor,

1 Gj N i

méntum.

qui défcéndunt in -lacum ,

veritátem tuam.

Qui tecum vivit

:'m n ferr

|& regnat in unitáte Spíritus

V ivens vivens ipfe confité-

fan&ti Deus,

per ómnia ficue

WK i i

biturtibi; ficut & ego hó-

la faculórum , Amen.

db ii

die: * pater filüis notam fáciet

Et fic dicit

i t d d

veritátem tuam.

Vonam.

"

ur usque 1ad

lndn ! l

D ómine falvum me fac ,

Di&is Horis , ut fuprà j

nicdun lint

& pfalmos noftros cantábi- |dicitur Mifía , utin Ordina.

dselhveht i teré

mus cunétis diébüs vite noó-lrio: & faéta Communion&

: Qu aduc

ftr& ià domo Dómini.

Ifacerdotis., 4tatim

ro Ve.

iidt t : * det

Afía. À porta

ínferl érue |f;

À

H

eris dicitur Antiphona ;

al p

Dómine ànimam meam.

elàja , allelüja ,guemja.-.,:

Afíiza. O vos omnes , qui

Píalmus 116.

u u d t

transítis per viam, atténdite ,

Audáte Dóminum omnes.

t i conint Ut

&vidéte, fi eft dolor ficut|. À 4Gentes :

dolor meus.

x liau.däte& eüm

"

]omnes pópuli.

mTL

Pfalm.L. audáte

Dóminum Q uóniam confirmá

ta )cft fui

gt pl

.decoelis. 20.

.|pernosmifericórdia ejus : 9

y.Caro mea requiéfcetin fpe

.

& véritas Dómini manet ig

m:u K Cþmäho 1

. Etnon dabis Sanétum tu-

&atérnum.

oruc a

N

um vidére corruptiónem.

G lória Patri & Fílio.

t

quiti lu )

"L

m

li

Ad Benediétus

; Antiphona.

Sicut erat in princípio.

l

Mulíferes fe

déntes ad monu-

Etrepetitur Antiphóna, T.

jne vin t

j

méntum lamentabántur, flen- | Allelója, allelája , allelüjaï

m : QUI

tes Dóminum.

Capitulum , Hymnus ; &

ji lp

/, Chriftus fa&us eft pro|y. non dicuntur:

f

dcertt

j

1

nobis obédiens usque ad mo

E

p

Ad Miagnifücat , AÁn

tiphous.

f

tibotoL !

i

tem , mortem autem crucis

3

éfpere autem sábbati, que

s afparit

propter quód & Deus exal-|lucéícit in prima sábbati ;

távitillum , &. dedit illi no- | venit María .. Magdaléne , &

j

( d

f

men , quod eft

Altera María, vidére fe

vità

I

il

WORm€n.

-fqu,r emne

pal

-

Ü

j

ehram , allelüija, ..

Plö f

f

Can-

&b

04

Sabbato San&to.

jgum Q

j

pm

Cantitum., Magníficat. 13r.

nondieitur, L4us tibi Dó-

r

ia

cum G lória Patri.

mine, Rex etérne glóris.

etitur Antiphora.

fed-éjus loco deinceps dici.

J&lDelIS !

Etrep

autem sábbáti.

tur,

Ilelája.

i

fe

al

jf

Veéfpere

ortui

- Deindé Sacerdos " dicit :

Deinde fine Antiphóna di-

g

Dóminus vobífcum.

cuntur Pfalmi confueti.

) WUS

Dómin

Qrémus.

Oratio.

^Hymnus , Capitulum , &

; Píritum nobis , Dómine ]

& breve non dicuntur.

D

p

&

tuz charitátis infünde :

Ad Nunc dimitti

" 0

bà

Afía.

r

&l

T

jl

t , quos Sacraméntis Pafchá-

V éfpere autem sáb

,

s Domumis

J

libus fatiáfti, tua fácias pietá-

Canticum Simeonis.

lii

teconcórdes. Per Dóminum

Lucse 2.c

yis ii

In unitáte. ejüsdem Spíritus

x Une

dimíttis ; fervutis

fan&ti Deus.

LN tuum "Dómine , * fe.

Wf»mm.

Dóminus vobís-

Deinde.

cümdüm verbum tuum .in

du

gum.

pace.

m

^. Pofteà Diaconus dicit: It€

O uia vidérunt ócull mei *

iiqei nenilia

smmiffa eft , allelàja , allelüja.

alutáre tuum ,

dj

g. Deo grátias , allel. allel.

)uod paráfti * ante fáciem

ïqrräxir fott d.

i

. Extra Chorum, di&o P a*

ómnium populórum ;

ter noiter ,

& A Ve

aría.

L umen

ad revelatiónem

w

l beum, d

Vefperz inchoantur, abfolu-

elüja;

Géntium , * & glöriäm ple«

bis tuz lfrael. ^ ^^

té'ab Antiphona ,'

€um reliquisut fupra :.& lo-

G lória Patri, & Fílio..-

co , ] te mifía eft , alleluja;al-

Aíía, Veéfpere autem sábba.

M

lelüja; dicitur y.. Benedicá-

ti,qui Tucéfcit in prima sáb.-

$inus-Dómino , allel. allel.

bati, venit Maria- Magdalé-

j

,

uv

"

;; Deo grátias, allel. allel.

neé, &áàltera María vidére

. Deinde additur Pater no-

fepülehrum , allelája.

i

€r , & nibil aliud.

;. Dóminus vobífcum.

Ad Completorium.

M

». Etcumfpíritu tuo.

Jube domne benedícere.

e&ho brevis.: F'Tfatres ,

Ifita, qtfäat[i'g;nüs: Dómi-

sis

rn eitote.

V

ne , habitatiónem iftam ,

y. Adjutórium noftrum.

& omnes insídias inimíci ab

P ater nofter« fecrétó.

4ca longé repelle : Angeli

*'Fatta Confeffione ,

&Ab-1

tui fan&ti hábitent in éa , qui

folutione , dicitur y-

/0n-| nos in pace cuftódiant : &

Vérte nos

eus.

benedíttio tuafit fuper nos

», Deusin adjutórium.

| femper.

Per Dóminum no-

Fili-

6 löria Patri.

& ampliüs ftrum Jefum Chriftum

um

l v.

tth,

udicitur,

l

Sabbatoxfanüa,

305

!j

UT a

1

n

&

umtuum: Qui tecum vivit]

y. Gaude

& letáre Virgo

[

190 df'üw,«ïg

!"

regnat in unitáte Spíritus | María , all

elüja.

:

L

l

fan&i Deus , per ómnia fz-|x. Quia fi

u

rrexit Dóminus

l

culaf&culórum. ». Amen.

Dwi

']

Íne Aj

m

vere , allelüja.

fis

y. Dóminus vobífcum.

Oratio.

iL

». Etcumfpíritu tuo.

qui per réfurre«

Viptulg

y. Benedicámus Dómino.

D

&iónem Filii tui Dómi-

rcz:enonldicuntur. :

'

R

ni noftri Jefu Chrifti mun«

du

) Aüä

$

Cfety

:

1

l

Bfío. Benedícat , & cuftó-|dum lzetificáre dignátus es

[2

diat nos omnípotens , &|priefta, queefumus ; ut

er

T.*.n:icumöimconis. ;

miséricors Dóminus , Pater

;ejus gernitrícem Vírginem

lt

& Fílius , & Spíritus fan&tus

X ts f

.|Maríam , perpétue capiá-

*0' Amenö

mus váudia vitze.

Per eum-

u D * f

Antiphona.

ldem Chriftum Do

2 w us

fna,coeli lgstáre, alle-|ftrum.

minum n0Q»

R^*

lüja.

E. Arden.

la ilv iil v

Quía quem meruífti portáre,|?. Divínum auxilium má

dre üum,

" allelüja.

neat femper nobífcum.

( pl f

Kefurréxit ficut dixit , alle-

E. Amen

[

lüjas

Et.non flectu

ypopulum

ntur gexiua

4 p tevelt

Ora pro no

n & glöriam P'

bi;' Deum » allel. ?0

to tempore Pa?fchaii.

ld.

j hus UP

Vápereaied

x

N

T

zP GQ

»

ycdotiprias

XX

*

S

Pa

u7

vt Mu

?52

N

5

::-

yaen Mi t

u

(€

fcam

d s

-s

m

gyrus, ii

*)x

-u

a

(0. -

N

FA B

(rinusii MRU

[

N

.

N

&

h//f

xcunlptit"

Q

uelurt

h

fabrtat

ncm p

h

qias

ges If5

g n

bt

tl

u

(l

nacc

o t

f u

1

vmj

jl

j

)r.

jj

P. V.

U

D

n (

i

'lllal

506

[

yi !

j M

h

^ DOMINICA

j

yérunt

Q m

N

1

fuggs tf

|RESURRE

(änfw

anvenetil

zzdvg;süs Dom!

(

riturt)

; CTIONIS. ;

j

ytoaus

í Wmm 1

AD MATUTINUM. j& in cáthedfa^ peítiléntise

A NWS NW'

P aternofter. À ve María.|non fedit,

C redo.

P

S edin lege Dómini volüntas

al ls

m*

". Dómine lábia m

ea apéries. |ejus,* & inlege ejus meditàá-

gt

Deus in adjutórium meu

mjbitur die ac noGte.

inténde.

E

d

d terit tanquam. lignum. ;

wcloqudtrad 6

v infinie )

G lória Patri. Allel

üja.

[quod plantátum eft . fecus

:

Dj

; Invitatorium.

decürfusaquáruüm , * quod

CXUrréxit Dóminus veré ,|fru£tum fuum dabit in tém-

?Uhl

qien eonfütus

L

ore fuo.

abl Smn

Allelüja.

Píalmus. V eníte ,

exulté- E

t fólium ejus non défluet: *

d eis , g

mUS- ?0 1

e

& ómnia,quzeümque fáciet ;

Aprattun j

Hymni

rofperabüntur.

ansutadaef

" & Capitula non

N

dicuntur- in aliqua Hora-

on fic ímpii , non fic: * fed

iWWOhödie !

rum , usque ad Vefperas

tanquam pulvis , queim pró-

Sabbatiin Albis, nec Verfi-

jicit ventus à fácie terre.

tibite, lt o

culi.nifiin No&turno.:

'deó non resürgent ímpii in

t derliem tur

,

Jl

Ad No&urnum , Anti-

|judício : * neque peccatóres

l

|

N

fit g t

hona.

in concílio juftórum.

Wf

m, & con-|Q uoniam novit Dóminus

J

Ego fum , qui fu

fhttit m f

&t

sílium .meum no

