
univérfas|Btio. .Evangélicaléctio.

p o Dinm d

Gentes , deínde fidei intín-|L, é&tio fantti. Evangeélii fe-

U & u

gerentíacraménto , & poft

" cündüm Joánnem.

foes efent duf

fidem ac baptísma, qua effent

Le&301.

Cap. 20.

na sáb-

t dul gt

obfervanda , precíperent.

N illo témpore :

t as t um

Acne putémus , lévia effe ,

bati María Magdaléne. vé-

g, küstes. I

quz juffafunt , & pauca, ád-

nit mané,cüm adhuc ténebrae

- Disinmuxt

didit: Omnià quaecümque

effent , ad monuméntum. Et

"

Ledio

mandávi vobis: ut. quicüm-

réliqua.

que credíderint, qui in Tri-

Homilía S. Gresórii Papz.

Untsauten d

nitáte füerint baptizáti , óm-

Homilia 22. in ïvange

ns Gontth ipüll

o ne Pt

nia fáciant, qua precépta

E&Gio fan&i Evangélii,

funt. Etecce ego vobífcum

uam modó fratres aiu-

wf andi

fum usque ad. confummatió-

dífüs ,. valdé in fuperficie

:mmmesGeWï»

nem fzculi.

Qui usque ad

hiftóriea eft apérta : fed e-

ssintngut -

confufnatiónem fzcul: cum

jus nobis funt myfteria fub

spref t af

difcípulis fe futürü effe pro-

brevitáte: requirénda.

Ma-

ij i 7

qif ante 0^

mittit , & illosofténdit séper

ría Magdaléne , cüm adhuc

g"

effe vittüros , & fe nunquam

ténebra effent

?

venit ad

ePCIl

r vt

Ij?

à credéntibus recefsürum.

monuméntum.

Juxta hi-

yur a

nf

T e Deum laudámus. 1

ftóriam notátur hora

jux-

qr

Ad Benedictus , Anti

j

1.0113.

& :

P

ta intelléctum. veró myfti-

m

goril ^

l"

Undecim difcíputi i Galilei

cum ,

requiréntis. fignátur

fi$ 1

u d

vidéntes Dóminum adoravé-

intzlligéntia.

María étenim

Tml[rb

u

x:u—pt » allelüja. -

au:tórem ómnium , quem in

,Cl*

cavne

y

j

20

Sabbato in Albis.

Qu

carne víderat mortuum ,|trum , nifi Eccléfia defigná-

l)

li

tur?

P

quarébat in monuménto : &

u UD' 17

m

uia hunc mínime invénit ,

, Mti funt agni novélli , qui

u

j

furátum crédidit.

Adhuc

annuntiavérunt , allelüja

e

é

N

f

U17

modó venérunt ad fontes ,

t

bant

ergo erant ténebre , cüum ve-

tit ad mónuméntum.

ü-

* Repléti funt claritáte , al-

^

D

[ dï[CïP*M )

cürrit citius , difcípulis nun-

lelüja , allelüja.

qIS

Iu

ii

, allc

tiávit: fed illi pre ezteris

, Inconfpé&tu Agni amí&i

(IND

cucurrérunt,qui pre& cecteris

funt ftolis albis , & palmze

amavérunt , vidélicet Petrus

in mánibus eórum; Repléti.

(ihd

s quelimi

G lóriaPatri. Repléti.

g D t

& Joánnes.

»» Chriftus resürgens ex|Bí. Adfocietátem.

z(?z.äi'chaliavenerändo

mórtuis jam non móritur ,

Le&io n..

?

, r hat CODUO

2!

mors illi ultrà non dominábi-

EÉc mirum effe videá

ii m m

tur: quód enim mórtuus eft

tur,quód per juniórem

, Bu

áto , mórtuus eft femel :

fvnagóga , per feniórem ve-

j Vegens O

uód autem vivit , vivit

ró Eccléfia, fignári perhibé-

N

viex, Antpontu

Deo , allelája , allelája.

tur : quia etfi ad Dei cultum

1, llj sl

y. Mórtuus eft femel prop-

prior eft fynagóga , quàm

imis D enediu

ter delíGtanoftra , & refurre-

Eccléfíia Géntium ; ad ufum

; Rs TM cuI) ]

xit propter juftificatiónem

tamen fzculi prior eft multi-

Wimo Hj

noftram. Quod.

tüdo Géntium , quàm fyna-

a. 1 t

Bfoo. Divínum auxílium.

góga, Paulo atteftánte , qui

)

i

af O

: LeGio 1.

ait : Quia non prius quod

umeter Deo, v

Urrébant autem duo fi-

fpirituále eft ,fed quod ani-

m & aec d ii

mul; fedjoánnes pre-

mále.

Per feniórem ergo

tWidt mushg.

cücürrit cítiüs Petro. Venit

Petrum fignificátur Eccléfia

prior ad monuméntum , &

Géntium : per juriórem veró

]

ingredi non presümpfit. Ve-

Joánnenm

ynagóga Judazó-

V r

FUIIN

Currunt ambo fimul :

|

Sts a n

nit ergo poftérior Petrus , &

| 'tra'nütum Min

intrávit. Quid fratres, quid

quia ab ortus fui témpore

curfus fignificat ? Numquid

üsque ad occáfum , pari &

Ab Gtimus Dris

100 Cs hs

hac tam fubtílis Evangelíftee

communi via, etfi non pari

defcríptio à myftériis vacáre

& commüni fenfu , Gen-

AU hopftt i

l

N

credénda eft ? Mínime. Ne-

tílitas cum fynagóga cucür-

"I mbmbn o

jl

que enim fe Joánnes & prz-

rit. Venit fynagóga prior

ii tétds imm&«la

íffe , & non intráffe díceret ,

ad monuméntüm , fed mis

T Crqje

[

^

i

l

T M

fi in ipfa fua trepidatióne my-

nime intrávit ;

quia legis

Aue d

1

ftérium defuíffe . credidtffet.

quidem mandáta percépit ,

À

l

U mre

Quid ergo per Joànnem ,

prophetías de

incarnatió-

..

Xut tfe

ne ae Paffióne Domínica

r

&fcha nom

aue

u

urlg

nifi fynagóga : z-qulid per Pe-

;

!

l

'MFW!M

T

Sabbatoin Albis;

2X

int

audívit , fed érédere in mór-

Pafchális idem VíCtima ,

N

tuum nóluit.

. Et pura puris méntibus

"VrUpt

T

T'e Deumlaudámus. 17.

"lunt

Sinceritátis ázyma.

Ad Benedi£tus

Antiphona: |O vera coeli Ví&tima ,

t s

Currébant duo

f

mul , & ille| Subjé&a cui funt tártara ,

Eu

álius difcípulus p

racucürrrit | Soláta morti

s víncula ,

VUEY A

cítiüs Petro , & venit

prior | Recépta vita przmia.:

hï EïblS [ & À

lt

ad monuméntum , allelüja.

WV i&or fubá&is ínferis

lsttum, prlcm

1Qe

Trophea Chri

ftus éxplicat,

[l ep'

lét

Oncéde ,

quafumus om.| Coelóque ap

Kititm,

nipotens Deus : ut qui

tum

érto , sübdi:

&

fefta Pafchalia venerándo égi-

Regem tenebrárum trahit.

um t vl

mus , per hzc contíngere

Ut fis perénne méntibus

oA t

ad gáudia s&térna mereá-

Pafchále Jefu gáudium ,

mur.

Per Dóminum.

À morte dira críminum

ho wrltim v

- Vita renátos líbera.

Md

Ad Vefperas , Officium fit

Alle-

u edtad D od

Duplex , Antiphona.

DeoPatri fit glóriayEtFflio,qui

ája , allelája , allelüàja.

à mórtuis Surréxit , ac Pará-

Á [rgi , qii

Pí2lmus. B enedí&tus Dómi-

clito In sépiterna fculaAmé,

/

|entim ; ad ul

ol rorl d

de Pfalterio.

nus Deus meus. cum reliq.

Sic terminantüf — omríeg

tiurt, qum f

143-

Hymni ejusdem metti usque

Capitulum.

I.

Joan. 5.

ad Afcenfionem, praterquam

bxlo aol t

arííffimi, O

mne, quod

i m s g

C

natum eft ex Deo , vincit

in Officio B. M. & in Hymne

]e t d qui

mundum: & hzc eft victória,

S. Crucis ad V efperas. '

y. Mane nobífcum Dómine,

er fenirtm 4

que vincit mundum fides

allelàja.

Xe

Quóniam ad-

Ágifictt hr

noftra.

Hymnus.

vefperáfcit , allelüja.

l

ap um

D régias Agni dapes -

F

Stolis amíéti cándidis

Ad Magnificat , Antiphona.

I

J

wip ]u

Cüm effet feró die illa una

vrrünt m

Poft tránfitum Maris rubri

Sabbatórum , & fores effent

P

Chriftocanámus Príncipi.

claufze , ubi erant difcípuli

Q odiun, p

D ivína cujus cháritas

congregáti ig unum , ftetit

ia d P

sacrum propínat sánguinem , | Jefus in médio, & dixit eis

emu «

Almíque membra córporis

Pax vobis , allelája.

"m

srig U

Amor Sacérdos ímmolat:

Istig.

Ü p

$ partum cruórem póftibus

[) Refta , quefumus omní-

Mi

Vaftátorhorret Angelus :

nen

um a

n

& potens Deus

ut, qui

quits d

Fugítque divifum mare;

]Pafchália fefta perégimus ;

"

Mergüntur hoftes flüctibus

»

hzec,te làrgiénte , móribus

u ?

j4/^ jam Pafcha noftrum Chriftus

& vità teneámus.

Per. Dó-

i

g

€

innum noftrum.

p P

P.V.

&Be-

II

222

Dominicain Albis.'

d

j 1m]

fe

y. Benedicámus

Dómino.| De Epíftola beá

d Pauli Apó-

um

Wem

N

deincepsfine. . Alleluja.

ftoli ad Colofsénfes.

j

LeQioi

gt

expt

Completorium dicitur üt

I confurrext

ftis äïä'ääri.

jj

hom

in Pfaiterio, omiffis Precibus :

& logo Afis.

Miferére ,

5

fto,qua fürfum funt, qug-

um

rite,ubi Chriftus eft , in. déx-

f ii

dicitur, Afía. Allelüja, allelà-

tera Dei fedens : qui& furfum

MU

ja;allelüjae

Ftinífine Afíc

ld

m,f

Salva nos, additur, Allelüja.

funt , sápite , nonqua fuper

hr !

m d

u$

terram. Mórtui enim eftis, &

um

Sic :dieitur usque-ad. Do-

vita veftra eft abícóndita:cum

f

rum- Ubi 0i

mhinicani , 'Irinitatis exclu-

&]ud

eus: uN

five.: & quando non eft. Du-

Chrifto in Deo. Cüm Chriftus

apparüerit , vita veftra , tunc

fa:&

bl

apitir ;

plex jnec infra Oct. .dicur-

& vos apparébitis cum ipfo

s

fCtVllls ,

tur Preces-ut in Pfalt.;485C«.'

AdRefponf.brevia & y.

in glória.

Mortificáte ergo

m s n

membra veftra , qui& 1unt

, hfs IX

peromnestHoras, jungitur.

fuper terram: fornicatiónem,

al d D

Alleluja.

usque ad Sabba-

tum poft Pentecoften , pre-

immundítiam , libídinem ;

dNv m

terquam in.y. ad Preces Pri-

concupifcéntiam malam , &

p engnttem u

avaríiam qua eft fimula-

mza & Completorii ,. quando

crórum

sérvitus

symdLum [pm'em

dicuntur.

Et quandoeum-

propter

murántes iicerd

que.

Allelüja. jungitur ge

qua venit ira Dei fuper filios

asvimetps, f

fed iu

incredulitátis

in quibus &

brevi , duplicatur

sgsiem tv

-—

Verficulis dicitur femel.

vos ambulaáftis aliquándo ,

im: lar & Don

DOMINICA IN ALBIS ,

cüm viverétis in illis.

piatrbs .

. AngelusDómini defcéndit

In OGava. Pafehee. Duplex.

- aglis D

Ad Miatutinum Invitator.

de ccelo , &accédens revólvit

taulérus , dety

lápidem, & fuper eum fe-

*. Alleluja.

S urréxit Dóminus verö

s

dit , & dixit muliéribus:

at st h ]

tenis n us

Pfalm.

eníte, exultémus. 2.

* NWoliíte timere; fcio enim

Volt ts a

Hymn. R ex fempitérne. 3.

quia Crucifixum quzritis :

."in primo Notturno, Aíia.

jam furréxit: veníte, & vi-

H . Mung

Vitétum crucitts

Allelüja , Lapis revolütus

déte locum , ubi pófitus erat

hm s

eft , allelüja : ab oftio monu-

Dóminus, allel. j, Et intro-

eüuntes in monuméntum , vi-

&Oioni,

ménti , allelüja , alleluja.

Trt ómis s

Pfalmi de Domirica , ut in

derunt jávenem fedéntem in

irtitem hs

Pfalt.,

4-

qui dicuntur in

dextris, coopértum ftola cán-

dida, & obftupuérunt: qui

culum

| "I'M)

quolibet No&. fub una Afía.

dixit illis.

Nolíte timére.

RE Chr

l H

y. Surréxit Dóminus de fe-

!)

pülchro , allelüja.

I.; c &io ii.

us Vemh 4l

ql

Unc autem depónite &

X efhs IT

Ü

w. Qui pro nobis pepénditin

N

in-

W al

ligno ; allelàja.

vos —ömnia ;

ram ,

"

v "

digná-

: bj

[

lu l

i

Dominieain Albis.

2

ld C

"Mp '

i

dignatiónem , malítiam , blas- | abundánter

; inomni fapicn-

n

t

^

qphémiam , turpem fermó-

tia , docéntes , & commonén-

icyífs

virw ]

z

nem de ore veftro. Nolíteites vosmetíp

fos pfalmis ,

?utfun,,.

Q.

mentíri fnvicem , expolián- |hymnis , &

cánticis fpirituá-

ttgef..

j

tes vos véterem hóminem |libus, ing

rátia: cantántes in

Mv

IT

cum á&ibus fuis , & induén-|córdibus veftris Deo. Om.-

MEQUTM

tes novum . eum , quireno. |ue quodeümqgüe fiàcitis in

vátur in agnitiónem , fecün- | verbo aut in ópere , ámnia

Vrienmefy

düm imáginem. ejus ,

qui |in nómine Dómini

me&abfcöndita:c*ea

Jetfu Chri-

creàvit illum.

Ubi non ett|fti ,

grátias agéntes Dea , &

D Cin C

Gentílis, & Judzus : circum- | P

atri per ipfum.

t Wt elta , t

mämm

cífio , & prapütium ; Bárba-

, Cümtransiffetsábbatum,

rus,& Scytha ; fervus, & li-| María Magdaléne, & María

Motüite en

ber:fed ómnia, & in ómni-|Jacóbi , & Salóme emérunt

a ,a r

bus Chriítus.

Induite vos]arómata:

OR

Ut veniéntes:

ergo ficut elé&ti Dei , San&i|ángerent Jefum

; allelüja ,

Xinam , m

& dilétli , ví(cera mifericór- | allelája.

Ylentam mdam,

diz , benignitátem , humilitá- , Et valde mané una Sab:

NU

tem , modéftiam ,patiéntiam :

atórum véniunt ad monu-

st : p

füpportántes ínvicem , & do- | méntum , orto

j D fiper f

jamíole, Ut.

nàntes vobismetípfis , fi quisiG lória Patri. Ut.

j « in ubl

advérsüs áliquem habet que-

Infecundo No&urno, Affa.

huifis gt

rélam

ficut. & Dóminus | Allelája , Quem queris mü-

rréts 3 ll

donávit vobis , ita & vos.

lier ? allelája: vivéntem cum

fasDomini d

*« Angelus Dómini locütus | mórtuis * allelüja , alletája. |

eft muliéribus , dicens

:IPfalmus. C onsérva.

dpccdds r

cum

; &fuper eum

Quem quaritis? An Jefum lreliquis de Pfalterio.z z.

jyit ml

i

eritis ? jam furréxit : |v. Surréxit Díís veré , alfel,

-

n d

Ventte , & vidéte , allelája

. Etappáruit Simóni , allel.

mfium qiet

allelüja. y, Jefum quaeritis

Sermo fandi Auguftini

lh

Nazarénum crucifixum? fur-

E pí(copi.

IUS

T Ub

!p

réxit , non eft hic. Veníte.

ierm. r.in Ottava Pafchae ;

; il

E m

LeGioii.

qui eft 157. de Tempore.

uf

Uper ómnia autemhzc ,

Le&io iv.

venem

(olent

charitátem habéte , quod

Afchális

folémnitas ho-

wndl

eft vínculum perte&tiónis ,

diérna

feftivitáte

cone

opett

a

& pax Chrifi exültet in

cláditur

)

& ídeó

hódie

RA

j

Nl

du

córdibus veftris , in qua &

Neophytórum háíbitüs com-

vocáti eftis in uno córpore :

mutátur: ita tamen, ut can-.

LC».

Q]o 1

j (

& grati eftóte.

Verbum

p

dor , qui de hábitu depó-

caum

,mïh

Chrifi hàbitet in ^ vobis

nitur, femper iu corde te-

$0

m

i

X 2

ncá-

J

Dominicain Albis.

[

z

! vt !

h

neáàtur. :1n qua quide

m pri-;in Dómino , :Apoftólicis ver-

perf

ft, ut|bis vos álloquor.: Ecce nox

431

J

müm nobis agéndum €

h ed mdeb]

uia Pafcháles dies funt , id

precéffit, dies autem appro-

A VO

eít, indulgénti&e ac remiffió-

pinquávit: abjícite ópera te-

yl

jum

nobis fanctórum

nebrárum , & indüite vos ar-

«t u i

nis , ita à

malucis. Sicut in die honéfté

vum

jl

diérum feftivitas:agátur , ut

v'm

, fU

relaxatióne córporum püri-

ambulémus : non in comeffa-

Viri

Teltim

tiónibus & ebrietátibus , non

ftl

tas non obfüfcétur : fed pó-

j |

tiüs

abftinéntes

ab omni

incubílibus & impudicítiis ;

du

n

al

nonin contentióne & zmula-

J

luxu, ebrietáte ,. lafcívia ,

demus óperam sóbrim re-

tióne, fed indufmini Dómi-

j

(

miifióni , ac fan&tee finceritá-

num Jefum Chriftum.

i

$. Surréxit Paftor bonus ,

|

:

l

gintur uf

'

ti: ut quidquid modó corpo-

i

]

ráli abftinéntia .non acquiri-

qui áÁnimam füam pófuit pro

rbumüu.. (

mDus ,méntium puritáte quz-

óvibus fuis , & pro grege fuo

rámus.

y

moridignátüseft : * Alle-

s u ia

& IVlaría M

agdalänfg , & àl-

lája , allelüja , allelüja.

bt

tera María. , ibant : dilüculó

y. Etenim Pafcha noftrum

frterto. N

lil

ad monuméntum ;

immolátus eft Chriftus. AI-

sl, N f

[

* Jefum

uem quzritis , non efthic

lelàja.

Leftio vi,

: erdtit I

urréxit , ficut locütus eft ,

Abémus, inquit , cer-

v ii dl

H

tiórem

prophéticum

racédet vos in Galileam ,

!s lia

ibieum vidébitis, allel. allel.

fermónem , cui bené fácitis

IU

Von

hn

!

7» Et valde mané una Sabba-

intendéntes , tanquam lu-

fUl

;

f

ü

j

t

l

tórum véniunt ad monumén-

cérnain obfcüro loco , do-

. Vloommo, dl

tum ,orto jamfole: &intro-

nec dies lucéfcat., & lüci-

db ll ag

eüntes vidérunt jüávenem fe-

fer oriátur in córdibus ve-

"n Vanen.

déntem in dextris , qui dixit

ftris. Sint ergo lumbi ve-

UO n

illis. . Jefum.

e&tio v.

ftriaccíncli, & lucérne ar-

t Qu

t

déntes in mánibus veftris :

Tib

D omnes quidem .pérti-

& vos símiles homínibus

i& dio, m

net fermo ,. quos cura

1 fors efent i

noftra compléétitur ; verüm-

expeé&tántibus dóminum fu-.

um , quando revertátur à

Ttat tf om

tamen hódie termináta Sacra-

Tittetum ul

mentórum folemnitáte , vos

nüptiis.

.Ecce dies advé-

allóquimur novélla gérmina

niunt , in . quibus Dómi-

"tss Ti

nus dicit : Pusíllum

?

l-

L txt : D

fanttitátis , regeneráta ex

Aqui

aqua , & Spíritu fantto : ger-

quit, & non vidébitis me

Til

& íterüm pusíllum , & vi-

A S C

Wt

men pium , exámen novél-

débitis me.. Hsc eft hora ,

TUl f

lum: flos noftri honóris ; &

|

I [f

va

fructus labóris , gáudium &

dequa dixit : Vos triftes éri-

Teica

Qu

coröng mca, omnes; qui ftatis

tis, faeculum autem gaudcbit;.

id

uf

il

Q

)

I

Dominica in Albis.

3?5

LO

þlllo

, 'Apmhäd, 1

]

Quor.

I

1

ideft, vita ifta tentatiónibus, refurrectiónem 'corpus Do-

) djes El

4l

]

plena,in qua peregrinámur

mínicum verum fuit , quód

: QOjcl

ab eo. Sedíterüm , inquit ,

claufis jánuis ad difcípulos

!

:

[

:

| ! 'mdl,Iilt,'x

"i

V

.

vidébo vos , & gaudébit cor

ingredi pótuit ? Sed Ícién-

ICUt i (

veftrum , & gáudium ve-

dum nobis eft, quód divína

ftrum nemo tollet à vobis.

operátio , fi' ratióne compre-

3: D0n jn

:

hénditur, non eft admirábi-

WOnettibs

) .'Z'i

,, Virtüte magna reddébant

Apóftoli ,9 :

'Teftimónium

lis : nec fides habet méritum;,

AU Impudiis

refurre&tiónis — Je

fu Chrifti

cui humána rátio prebet ex-

Itüne ( m

Dómini noft

ii D

ri j alle

iüja , alle-

periméntum.

Sed hazec ipía

Manffm,

Inja.

noftri Redemptóris ópera ,

y, Repléti. quidem Spíritu

qua ex femetípfis compre-

I Pdor Doni.

&

anüo loquebántur cum fi-

héndi nequáquam poffunt ,

m Wüt n

dücia ver

:

bum Dei.. Teftimö-

ex ália ejus operatióne pen-

b geetin

nium.

sándafunt : ut rebus: mirabí-

dl : V M.

Mp d

Glória Patri. ::TeRimönium

libus fidem prebeant - fa&t4

rfeturreQiónis. :

mirabilióra.

Illud enim cor-

um Dd r

In tertio Nottum

pus Dómini intrávit ad difcí-

us &f Cs J

M

aria ,

Afía,

lf

Allelüja , Noli flere

pulos jánuis claufis , quod vi-

allelüja : refurréxit Dómi-

délicet ad humáànos óculos

mus, ingit ,

nus, allelüja , allelája.

per nativitátem fuam claufo

n pptiu

Pfafm.. Coeli enarrant-

Quid

Curm

exívit ütero Vírginis.

y, u b f

teliguis ut in Pfalterio, - X5*

ergo mirum , fi elaufis jánuis

s , um i

s. Gavifi funt difcípultallel.

poft refurre&iónem fuam in

ibfetro o , à

». VifoDómine , allelüja.

s&térnü jam victürus intrávit,

t & I

j€&io fan&i Evangélii fe-

qui moritürus véniens, non

EU

'cündüm Joánnem.

apérto ütero Vírginis exivit ?

" Le&Gio vii.

C

"

e 2000

$

g ag Uiv

üm feró

. De ore prudéntis procé-

ï(üa M W:mæ.æ

N illo témpore:

€

dit mel , allel. dulcédo mellié

j i v

effet die illo , una fabbató-

eftfub linguaejus , allelüja.

tum , & fores effent elaufz ,

* Favus diftíllans làbia ejus,

sls Joni

:

um

ubi erant difcípuli congregáti

allelüja , allelüja.

propter metum Judzórum

. Sapiéntia requiéícit in

a pevertit

venit Jefus , & ftetit in mé-

corde ejus, & prudéntia in

E R V

ubu M

dio , & dixit eis: Pax vobis.

fermóne oris illíus. Favus.

J

Et réliqua.

Let&tio vii

Pug UE

Homilía S. Gregórii Papae.

Ed quia ad illud corpus ,

q01

PU

r

Homilia 26. n Eyahgelia.

r

51

,J quod' vidéri póterat , fi-

Ü M

Rima le&tiónis hujus E

des intuéntium dubitàbat :

i

(;5 Etl

vangélice qusftio àáni-

ofténdit eis prótinus

na-

t Y

i jbl

jl

mum pulfat : quómodo poft us &l

atus : palpándam car-

jug i

di

3

hem

326 .

Dominica in Albis,

Lonav

Au] J

nem prebuit ,-quam claufis| & ego mitto vos homo hó-

jánuis introdüxit. Qua inre

mines.

Pater Fílium mifit ,

s

duo mira, & juxta humánam

qui hunc pro redemptióne

g m

ratiónem fibi valdé contrária

géneris

humáni

incarnári

(

NÀ

p

ofténdit : .dum. poft refurre-

conftítuit. Quem videlicet

If

&uónem fuam corpus fuum

1n mundum veníre ad paffió-

qui

Ü

Deo

iucorruptíbile ; & tamen pal-

nem vóluit : fed tamen amáà-

n.

Á

lac Pl

un !

pàbile demonitrávit. Nam

vit Filium , quem ad paffió-

(

"f Sl[ mun

& corrümpi necéffe eft;quod

nem mifit.

Elé&tos vero A-

fu»

palpátur : & palpári non po-

póftolos

Dóminus non ad

g UO

"i

teft ,, quod non corrümpitur.

mundi gáudia , fed ficut. ipfe

ll

Sed miro modo. atque insfti-

miffus eft ,. ad paffiónes in

snips J

mábili Redémptor nofter &

mundum mittit.

Quia. ergo

(istum

j

& Fílius amátur à Patre ,. &

ff

TRU

incorruptibile poft refurre-

fl od

X

&iónem , & palpábile corpus

tamen ad paffiónem míttitur ,

exhíbuit: ut monftrándo in-

ita & difgfpuli à Dómino

iil

ipum enitum d

cozruptibile., invitáret ad

amántur , qui tamen ad paf-

gictad vtjb

premium : & przebéndo pal-

fiónem mittüntur in mun-

ábile , firmáret ad fidem. Et

dum. [taque re&é dícitur :

ij fipüctum p

dilnihtlp

incorruptíbilem fe ergo. , &

Sicut mifitme Pater, & ego

dirinümplt,

palpábilem demonftrávit : ut

mitto vos :id eft, ea vos cha-

rotéttó effe poft. refurre-

ritáte díligo,cüm inter ícán-

eem lag

vfinen t erms

ctiónem ofténderet. corpus

dala perfecutórum mitto, qua

iehiatun r

fuum & ejüsdem natüra , &

me charitáte Pater dílgit ;

altérius glórise.

quem venire ad tolerándas

vrectesthdor n«

affiónes fecit.

At tfms d

&. Surgens Jefus Dóminus

noíter,ítans in médio difci-

e Deum laudámus. 16.

Ts p

ulórum fuórum ,

dixit :

AD LAUDES,

At Vi d

* Pax vobis, allel. gavífi funt

Antiphona,

[mrte d d

di(cípuli, vifo Dómino , allel.

- Llelüja;allelàja;allelüja,

fiterendtoslen,

y. Unae

r

v0 fabbatórum ,

allelüja;allelàja;allelüja;

16 Paf eira,

cuüm fores e

Ó

fentclauíz , ubi

allelja , allelüja , alleluja.

aTl

ïï mo,qlli i foór

erant difcípuli congregáti ,

óminus

regnávit.

:ugre'xit AC Paridi

venit Jefüs , & ftetit in médio

ubiláte Deo omnis terra.

tmpitétm n

eórum , & dixit eis.

Pax.

b

:

eus Deus meus. 18.

Pax.

Ai, Surréxit Chriftus de

uttütredire

G lória Patri.

M elüj&. k

Le&ioíx.

fepülchro , qui liberávit tres

Ixit eis : Pax vobis.

Si-

puüeros de camíno ignis ardén-

"i t "i

iB 1

AAAAA

.JA7 cut mifit me Pater , &

tis , alleluja.

3 efit i

M

ego mitto vos; id eft , ficut

Canticum. B enedícite ómnia

"

ópera. 19«

eMirum,

|

j

mifxt me Pater. Deus Deum

Á

na

L-d

w*æa ubi bra

s

2

tib Y "

Dominicain Albis:

itr ;

el'h

.'Ant

I

hona, Állelüja, allelü- | congregáti in unum, ft

&

it Je-

ja.a

li

elüja.

fusin médio,& dixit eis: Pax

]cpoïtþ

M

Y

vobis :allel. :

Oratio;

lum

Pfalmus. L audáte Döminum

At

de coelis. 20. -

Rafta, quefumus omni-

TT Vén

Net

Capitulum.

i» joann. 5-

P

potens Deus , ut ; qui Pa-:

Ife d

^« Haríffimi , Omne , quod

fchália fefta perégimus ; hzec,

CrÍed g

l

& , natum eft ex Deo,, vin-

te largiénte , móribus & vita

teneàmus.

h) Quem ajv

eit mundum:& hac eft viétó-

i : lC&OS Ven

ria,quz vincit mundum , .fi-

noftrum.

Per Dörfxinum

UE

desnoftra. Hvmnus,

Ad Primam , H' mnus.'

T d feyt j

, Urórac

um pürpurat,

am lucisorto fidere. 23.

v pifíónes

[ X Ether resültat láudibus,

Afía, Allelüja , allelüja;alle-

Mundus triümphans jübilat ,

lója , allelüja.

rie, d

JHorrens avérnus ínfremit :

Pfalm.Deus in nómine. 23.

B eáti immaculáti. 26.

v st

Rex ille dum fortíffimus

A i Dim

De mortis inférno fpecu

R etríbue. 25.

hg

Patrum Senátum líberum

.Quicümque. 36.

mf n m

Edücit ad vitz jubar.

Predidi Pfíalmi /dicun

ïur

tqie t d

Cujus fepülchrum plürimo

Dominicis diebus usque ad

Jjtme r, &

Cuftóde fignábat lapis ,

Afcenfionem.

s l, envost

Vi&or triümphat , & fuo

Cápitulum. Regi feculé-

rum. 28.

jcim t fi

Mortem fepülchro fünerat.

Fili Dei

ioudrum t

Sat füneri , fat lácrymis ,

m. breve, Chrifte

dite Patr p

Sat eftdatum dolóribus :

vivimiferére nobis , *.Alle-:

Surréxit extín&tor necis ,

Jüja , allelàja. |Chrifte.

sire ad (lrii

feil

Clamat corüfcans Angelus.

y'. Qui furrexífti à mórtuis.

x ld 1

Ut fis perénne méntibus

Allelàja , allelüja.

Pafchále Jefu gáudium ;

Glória Patri.

Chrifte.

LAUDBS

À morte dira críminum ;

rifte , adjuva

hg

Vita renátos líbera.

noSjallel. z.

y. Exürge Ch

Etlíbera nos.

ájgattil

D eo Patrifit glória ,

propter nomen tuum , allel.

liil

jj

Et Fílio , qui à mórtuis .

Etfic dicitur g. breve us-

qlcijo d

Surréxit , ac Paráclito

que ad Afcenfionem.

imns. rP

]n fempitérnafzecula. Amen.

Et quanJo non eft Duplex,

Dey omtister

In refurre£tióne tua Chri-

aut intra OGavas , .dicuntur

aus «

Snl'

, allelüja.

s. Coli&

Preces de

Dominica, utin

ynért

(

Ü

terra laténtur - allelàja.

Pfalterio., 28.

M

]

per

Ad Benedidüs , Antiphona| ^ Ad Abfolutionem ; Capitu-

" p

Cuüm effet feró die illa una|-t, Lie&tio brevis. SiC

onfur-

Sabbatórum , & fores effent| rexíftis cum Chrifto.

ut 1n

n badi ii

I

claufz , ubi erant difc(puli Pfalterio.

30- :

Ad

"

h

4

yi'

328 —

Infr2 Hebd. 1. poft O&, Pafchse.

eril

8

-J"Ad Fertiam , & alias

0-|g. breve, Gavífi funt difci-

jj

g V

"

tas, Affa. Allelója, alleluga »jpuli: &

Gaviífi

nt;

Allelüja , alleluja.

311611.1]& , alleluja

j tt

"m

y. Vifo Dómino. Allel. allel.

aA

dj

Jus

nequod natum 327-

G lória Patri. Gavifi funt.

i

utt

br, Suxréxit Dóminus de

Mane nobiícum Dómine,

j

Chï()aal

J

fc

pülchro,* — Allelüja, alle-

alleluja

qis o

j g

Inj

u

lüja. Surréxit.

»,. Quóniam advefperá(cit ,

jgnlorum.

Qui pro nobis pepéndit in

allelüja.

jf

no , Altelája , allelája.

Ad Vefp eras , Anti

hona.

G loma Patri. Surréxit. :

Allelüja ,. alleIuJa , 8

li

elüja*

&,,m qmdemg

y, Surréxit Dóminus veré ,

:Pfalmus.

Dixit Dóminus,

ommbus !

allelüja.

i uæcæpl tjal

X

cum reliquis de . Dominica.

li ocexeusque

y^, Etappáruit Simóni , allel.

I27. :qui füb. una tantam

Ad Sextam, Capit. 1. Joan. 5

Antiphona dicuntur.

tæugms hi

ise autém , qu1 vin-

Capitulum;

C haríffimi ,

sntom ndur, (

Q

cit mun,dum , nifi qm

mne , quod natum eft. 32;.

qafsumptustt: (

eredit, quóniam Jefus eft Fí-

Hvmnus. A d ]TCO'IaS Ao'l]l

yehul ielpfum u

lius Dei? hic eft;qui venit per

dapes. ut fuprà

fï inem fügm 102

aquam , & sanguinem , Jefus |.

Mane no 1fcum

omme,

ii p d

Chmlhts nónin aqua folum ;

alleluJa

Quóniam adve-

it ais 6

fed in aqua & sánguine. .

fperátcit , alleluja.

aob 1

v breves Surréxit

Doml-

»us veré, * Allelüja , alle-

Ad Magnificat , Antxphonao

fcen pæcepx d

*urréxit.

Poft dies o&to. jánuis clauüs

USG

yeddcdder

Jija.

ingréffus Dóminus dixit eis

Lrarent aj

Et appáruit Simóni. AI-

Pax vobis , allelüja , allel.

T5 , Quf udits

iái

üja , allelüja.

Oratio, P ræ&a,quæiumus,

G lória Patri. Surréxit.

ut fuprá,

3277

"m) t 5 um :

", Gavffi. funt difcípuli, al-

fM qudem. b

Hymni, Y & w. brevia

qua,vos Q

lelüja

hujus Dominicz dicuntur us-

N SP nit f :

w. Vifo Dómino , Allelüja

que ad Afícenfionem , etiam

tss d l

Ad N cnam Capitulum,

inferiali Officio;:

Qans 5. b.

FERIA SECUND A.

T enerant mtem

I tefhmomum hommum

"t ditts « D

Invitatorium;

Allelüja ,

mmme

accfplmus ; teftlmomum

alleluJa » * . allelája.

mlfrael ! D

Dei majus eft : quóniam hoc

Pfalm. V eníte;exultémus, ».

eft teftimónium Dei , quod

Hymnus. Rex fempitérne. 2.

Wüwm

majus eft , quóniam teftifi-

Anitiphona. Allelüja.

UM

cátus eft. de Fílio fuo.

Qui

Pfalmus, Dóminus

illumi-

pofux t fm

credit in Fílium Dei , habet

nátio.

N

cumseliquis de fe»

ccxple TM

El

teftimónium Deiin fe.

eunda Feria ut in Pfalt.

49

Wt meh

Pfaf.

Z

[i

^. Bo

— Alli

if

Infra Hebd. i, po&'O&. Pafche.

329

Tf

! äHf]H/

Pfalmi feriales No&urno-|Jerüfalem ;*'& in omni - Ju-

gum , & Vefperar

dicun-

daa ,& Samaría, & usque

Ümimg,

tur füb una Afía.

"À

lelüja.

ad ültímum terra.

í

ll

usque ad, Af

nfionem.

Virtüte magna reddébant

MbjCuni

ij

, ourré

*

ómunus de fe-

A

óftoli, * '"Fiftimónium re-

pulchro,allel.

Qui pro

furrectiónis Jefu. Chrifti Dó-

L

nobis pepéndit in ligno , ailel.

mini noftri , allelája, allel. -

Incipit bber. Acttuum

, Repléti quidem Spíritu

Apoftolórum.

d

anüo loquebántur cum fi-

ffpms,), Ánii h

8iol.

dücia verbum

* C,J?- atl

r

G t e

;

Deif i»Tefkïimö-]

: DI Dümjn;

mum quidem

nillm- r

feci de ómnibus , o T heó-

li d Dominis

phile , qua coepit Jefus fáce-

T dühlïæcoäl;fïet . Vi-

AU A t

re, & docére usque in diem ,

| üimy,

-4déntibus illis, elevátus

qua przcípiens Apóftolis per

eft : & nubes fufcépit eum ab

,

Spíritum fan&tum , quos elé-

óculis eórum. . Cümque in-

uiedund ;

hx

git;afsümptus eft: quibus &

tueréntur in éoelum eüntem

AU nj n

prabuit fefpfum. vivum poft

ilum, ecce duo viri aftité-

itip |

j

l

paffiónem fuam in multis ar-

runt juxta illos in véftibus

eniblum Dont

j

j

guméntis, per dies: quadra-

albis , qui & dixérunt : Viri

y, (uitim ai

gínta appárens eis., & lo-

Galilzei , quid ftatisa

fpicién-

viliiig

quens deregno Dei. Etcon-

tes in coelum ? Hic

efus, qui

j

niiany At

vélcens, precépit eis , ab Je-

a(sümptus eft à vo

!

Is in coe-

t j d

rosólymis ne difcéderent, fed

Jominus ditti

lum , fic véniet , quemádmo-

expectárent

promiffiónem

dum vidíftis eum . euntem

al

Patris , quam audíftis ( in-

in caelum. 'Tunc revérfi funt

Mrelaqans

quit) per os, meum

quia

W

Jerosólymam à monte , qui

Joànnes quidem baptizávit

vocátur Olivéti, qui eft juxta

T

aqua, vos autem baptizabí:

lerüfalem , sábbati habens

mini Spíritu fantto non poft

iter.

Et cüm introíffent in

vinicedicuntr s

Afeninam , 6

'

multoshos dies. Igitur qui

coenáculum; afcendérunt, ubi

(f

convénerant , interrogábant

manébant Petrus & Joánnes,

ECUND

eum, dicéntes

Dómine , fi

Jacóbus & Andréas , Philíp-

Hs

Müd

in témpore hoc reftítues re

n

pus & Thomas , Bartholo-

: al

gnum Ifrael ? Dixit autem

maus & Matthaus

acóbus

j

l

eis : Noneft veftrüm noffe

Alphaei, & Simon

p

elótes ,

témpora , vel moménta , que

Hi omnes

un)

& Judas Jacób;.

Pater pófuit in fua poteftàte :

erant perfeverántes umnanf-

y, NU

j

fed accipictis virtütem fuper-

miter in oratióne

cum mu-

l

veniéntis Spíritus fanci in

liéribus , & María matre Je-

qut*

qu, L

vos,& éritis mihi teftes.im

W

y/

! fu, & frátribus ejus.

ATA

j

4

5

k. I)e

z2

yir

339

cInfra Hebd. i poft O&,Pafchäa.

g

Y

[

, Deore prudéntis procé- , Dóminus jefus , incípiens

á

t mel , allel. dulcédo mellis |à baptísmate Joánnis usque

j

4

fi

p

Ál

p

[

eft fub lingua ejus, allelüja.

in diem , qua afsümptüs eft

|

æ[vao' W

$ Favus diftíllans lábia ejus,

ànobis , teftem refurre&ió-

allelàja , allelüja. :

nis ejus nobí(cum fieri unum

gt

I

ex iftis. ; Et ftatuéruntduos ,

jf

x Sapiéntia requiéfcit in

corde ejus , & prudéntia in

/Tofeph,qui vocabátur Bàár-

PO

fetmóne oris illíus. Favus.

abas , qui cognominátus

Favus.

]

[

[a p

yn

Glória Patri.

eft Juftus, & Mathíam. . Et

f

jenté ,

" Leaio tii

orántes dixérunt : Tu Dó-

hæcr('lh

1

mus H

VN dié

busillis exürgens Pe-

mine , qui corda nófti óm-

um

iil

trus in médio fratrum di-

nium,ofténde , quem eléege-

xit( erat autem turba hómi-

risex his duóbus unum, àc-

;f':eä ff eome

num fimulferé centum vi-

cípere locum miniftérii hu-

doue qe m

ginti ) Viri fratres , opórtet

jus, & Apoftolátus , de quo

st quodie 1

impléri Scriptüram , quam

prevaricátus eft Judas , ut

y à Vigts

abíret in- locum fuum.

Et

Aftenfinem ; t

preedixit Spiritus fan&tus per

os David de Juda;qui fuit dux

dedérunt fortes eis , & céci-

i Tongore, qui

eórum;qui comprehendérunt

ditfors fuper Mathíam , &

Qf gt

annumerátus eft cum ünde-

fnOdaras, g d

jefum : qui. connumerátus

eratin nobis, & fortítus eft

cim Apóftolis.

p d Marit, d

fortem miniftérii hujus.

Et

Hoctempore Pafchali

'non'

j d Prce, ao

hic quidem poísédit agrum

dicitur tertiumRefp. n feria-

f d

de mercéde iniquitátis , &

li- Officio,fed Hymnus.

. yladbis, À

fufpénfus crépuit médius

'j e Deum laudàmus. 17.

t Cu Cl

& diffüfa funt ómnia. vifcera

; Ad Laudes , Antiphona.

x od

ejus. Et notum fattum eft

Allelüja. Píilm. D óminus

ia il

ómnibus habitántibus Jerü-

regnávit.

cum reliquis An-

j, D

falem , ita ut appellarétur

tiphonis & Pfalmis -dePfalte-

x, Qu Diins

ager ille lingua eórum ,

rio ut in Dominica.

18.

Capitulum.

Rom. 6.b

i, ll

Hacéldama , hoc. eft , ager

I

l, Qu p

sánguinis.

Scriptum eft

riftus resürgens

ex

lum tüüm e

enim in libro Pfalmórum

C

mórtuls, jam non mó-

|

Fiat commorátio eórum de-

ritur ,morsilli ultrà non do-

Mnfübrevol

A nobi u

sérta , & non fit , qui in-

minábitur. Quod enim mór-

hábitet in ea

& Epiícopá-

tuus eft peccáto, mórtuus eft

480 : oj

Ws t « t

tumejus accipiat alter. . O-

femel: quodautem vivit , vi-

pórtet ergo ex his viris ,

vit Dco.

5 Crifüm |

qui nobífcum funt congre-

t'eümden )

"

Hvmnus. A uróra cælum

h Vi

gáti in omni témpore quo

:purpurat.

F

) 4

nï

dióne. 327.

j Tucem an&am

V

:

intrávit & exïvïfr inter nos: y. In refurre

Ad

"RT

ägïl, :

) &fchæ

IN

Tnfra Hebd. i. poft O& Pafch.

331

fIlfe J

Lvdp

Ad Benédi&tus , Antiphoria,

eft poténtia , furréxit die tér-

? QUa af

urgens Jefus .mané prima

tia , allelüja,

RT.

iM

sábbati, appáruit primo Ma-

^Werfus & Oratio ut füprà-

TCUm fs

ríe Magdalénae , de qua ejé-

Inferiali Officio ; Prima dici-

Catudru

cerat feptem daemónia , alle-

tur ficutin Feftis Duplicibüs

lüja.

oOr atiOO

A TOGít

toto tempore Pafchali:

T Ormonis.

Rafta, quefumus , om-

Pfalmi Horarum dicuntur

!

P

nípotens Deus : ut , qui

cum quatuor.,

Allelója.

T

ithm, |

w « To )

Pafchália. fefta perégimus ;

Capitutum;

R egi faculó-

hzc, te largiénte , móribus

rum. 28. . Preces-de Domini-

rb n i

& vitateneámus. Per Dómi-

ca, üt iuPfáaltério,

280'

T^ um r

num noftrum.

Ad Tertiam ,

Capitulum.

Ws um a

Pofteà fit. eommemoratio

C hriftus resárge

ns. 30.

t ml d.

e

br, Surréxit Dóminus de

de Crucee , qua& commemo-

ts qu

ratio. quotidie. fit in Laudi-

fe

pulchro, *. Allelüja , alle--

us d a,

bus & Vefperis usque ad

lüja. Surréxit.

t hn us B

X r s. t

A(cenfionem ; tam 1n - Officio]

, Quipro nobis pepéndit in

