ríbuat tibi fecündüm cor

nqr &I0 D.

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

tuum: * & omne consílium

Ut

i hgxeüïäüs

fperam Pafche: *Ft edent

tuura confirmet.

carnes, & àz

ymos panes al-

I5getàbimur in falutári tuo: *

i us,

lelüja.

- hertem

& in nóinine Dei noftri mag-

Y. Pafcha noftrum immolá-

nificábimür.

U m d

tus eft Chriftus: ítaque epu-

I! mpleat Dóminus omnes pe-

lémurin azymis finceritátis ,

tenm ferd].

Et edent. -

titiónes tuas: * nunc cognóvi,

1el mili

& veritátis.

quóniam falvum fecit Dómi-

&. I Comedétis carnes , &

nus Chriftum fuum,

minum, qu

faturabímini pánibus: * Ifte

E xáudietillumde coelo fan-

ln *

eft panis , quem dedit vobis

Go fuo : * in potentátibus fa«

y d m

Dóminus ad vefcéndum, al.-

lus déxterz ejus.

me r t

lelüja.

?i1in cürribus, & hi in e-

Donnum 1

Y* Non Móyfes dedit vobis

quis: * nos autem in nómine

yo lgt '

panem de coelo , fed Pater

jxtri ts

meus dat vobis panem de

mus.

Dómini Dei noftri invo;äbi-

Ab

coelo verum. [íte eft.

Épfi obligáti funt , & cecidé.

clediundia

R. liiRefpéxit Elías ad caput

runt: * nos autem furréxie

at I

fuum fubcinerícium panem:

mus , & eré&i fumus.

p

Al

Pe&c [)m(

ui furgens comédit & bibit:

óminefalvum fac Regem:*

fne

t ambulávit in fortitüdine

& exáudi nosin die , qua in-

yn d

cibiillius usque ad montem

Vocavérimus te,

yin i

almgs 22.

Dei , allelàja.

|

Y* Siquis manducáverit ex

Omimus regit me , &

jnen

oc pane , vivet in aetérnum.

D

nihil mihi déerit * * in

f s

Et ambulávit.

(

ä

loco páfcuz ibi me collocá-

; gl

Cf'"löria Patri. Etambulàá-

vit.

gf

V.

*uper aquam refeCiónis e»

"n fecundo No&Gurno.

ducávit me : * ánimam tnear

1 usquc *

Aja. Memor fit Dóminus.

convértit,

|

r2a

IDe-

Qu

€clx

Officium de SS; Evchar. Saeram.

NIBUS

y

i

Dedüxit me fuper sémitas ju- | & quare contürbas me ?

Ítítie:* propter nomen fuum.|S.pera in Deo ;quóniam ad-

Qi ]oan j

N am, & fi ambulávero in|huc confitébor illi:* falutàre

; b

n

ft

médio umbre mortis , non| vultus mei, & Deus meus.

;

id

timébo mala: * quóniam tu

A

d sneípfum ánima mea

j

!

j

|

s mä

mecum es.

conturbáta eft: * proptéreà

") D

V irga tua& báculus tuus , *] memor ero tui de terra Jor-

ferb

ipfa me confolàta funt.

dánis, & Hermóniim à mon-

Ti

j

(orpu

P aráfü in confpéctu

meo| te módico.

iif &c

menfam , *advérsus eos,quiJA byffusabyffum ínvocat, *

il

in voce cataratctárum tuárum.

vrj

IHC

Jotio

tríbulant me.

Í mpinguáftüi in óleo caput|O mniaexcélfa tua, & flu-

yfituemut

lG

xmebgs h

meum: * & calix meus inéb- | &us tui*fuper me tranfiérunt.

rians quàm przclárus eft !

n die mandávit

Dóminus

Jllt. ïe& MH

Pt mifericórdia tua fubíc-] mifericórdiam fuam , * &

a rb LU

quétur me * ómnibus diébus | no&te cánticum ejus.

ab Ludem

vitze mea.

/ pud me orátio Deo vite

mte : ptr n

É tutinhábitemin domo Dó- | mez , * dicam Deo : Sufcep-

asibilem aquam

inini , * in longitudinem dié-] tor meus es.

afértur : Inteud

rum

() uareoblítus es mei ? * &

ydperfitür

Pfalinus 41.

quare contriftátus incédo ;

À

a renvito

Uemádmodum desíde- | dum affiígit me inimícus ?

iürets Q

rat cervus ad fontes]D um

confringüntur ofía

iporea gded

aquárum :

* Ia

desíderat | mea,* exprobravérunt mihi ,

1 fedquimum

ánima mea ad te Deus.

qui tríbulant me inimíci

ari comstria d

S itivit àÓnima mea ad Deum| mei.

:

vsintelligbila

uando

j

fortem vivum : *

um dicunt mihi per sín-

Puot munc du

véniam , & apparébo ante|gulos dies: Ubi eft Deus

pslus foritum :

fáciem Dei ?

| tuus? * quare triflis es ánima

füram , veltm

l* uérunt mihi lácryma mez | mea? & quare contürbas me?

ménta? Eete

* dumj5 perain Deo,quóniam ad-

panes die ac nocte

yfum i i

dícitur mihi quotídie : Ubi | hüc.confitébor illi : * falutá-

- Pt quid

eft Deus tuus ?

re vultus mei, & Deus meus.

L Qupis Tidére.

H screcordátusfum , & ef-|A£is Memor fit Dóminus fa-

UO tttddt mon

füdiin me ánimam meam : * |crificii noftri,& holocáuftum

d& verim ( ;

quóniam transíbo in locum|noftrum pingue fiat , alle-

V ag r

tabernáculi admirábilis us-|lüja.

It

ue ad domum Dei.

» Cibàávit illos ex ádipe

Po Ceenintbs

n voce exultatiónis , & con-

fruménti , allelüja.

(MUS Danem (

feffiónis , * fonus epulàntis.

Etde petra melle faturás

t frent, degi

É

"at .

Q uare triftis esanima mea?* | vit eos ,allelüfja.

Ml

Oj

Aite?

Officium de SS. Evchar. Sacram.

ecIxi

MENSIBUS MARTIO,

médite

Hoc e

corpus

0,11

"

1

meum,.

t

D

l

M

ET APRILI.

Sermo fan&ti foánnis Chry-

y^ Dixérunt viri tabernáculi

[l DCllx PUS. 1'

sóftomi.

mel: Quis det de cárnibus

;m *amï,i N

Ex Homi[ia: 60. ad populum

ejus, ut faturémur? Accípite.

]u

/

li

N

!

Arntiochenum,

de

(tft

lä

;

Le&io v,

J

Lectioiv,

Gitur accédat nemo cum

nöuiimärrh;-

"^w Uóniam Verbum dicit :

nàáufea , nemo refolütus ,

Hoc eft Corpus meumi

omnes accénfi, omnes fervén-

1 tyogg !

& affentiámur, & credámus ,

tes , & excitáti.

Nam fi Ju-

VUmtpdryn

& intellettuálibus ipfum ó-

daei ftantes, & calceaménta

ïua, & li.

culisintueámur. Nihil enim

inpedibus habéntes , & bà-

ttafrunt,

1

fensibile nobis Chriítus trá-

culos mánibus geftántes , ag-

i. Dinimus

—

didit : fed fenfibílibus qui-

num cum feftinatióne come-

P

dem rebus, at ommia intel-

débant ; te multó magis o-

18

ligibília. Itüdem & in bap-

pórtet effe folértem. Nam il-

ib Dowis

tísmate : per rem , nempe

li quidem in Palaftínam erant

Dl

fensíbilem aquam , donum

profe&üri , & proptéreà via-:

confértur

intelligíbile ve-

tórum figüram habébant : tu

m i* g

ró quod perficitur , generá-

veró debes in coelum migrá-

us db

tio ( renovátio.

$i enim in-

re'

Quapropter in ómnibus

m

corpóreus effes , nuda & in-

opórtet vi£ilàre , nec enim

Wi Wi

corpórea tibi dedíffet ipfedo-

parva poena propónitur in-

rave'umtmïm2

1a; fedquóniam ánima cór-

dígné fuméndübus.

Cógita ,

; m dun

pori consérta eft, in fenfibili-

quantüm advérsüs proditó-

bus intelligibilia tibi prebet.

rem indignáris , & contra eos

m v st

Quot nunc dicunt : Vellem

qui illum crucifixérunt : íta-

Us d o

ipsíus formam afpícere , fi-

que consídera , ne tu quoque

güram , veftiménta , calcea-

fisreus Córporis & Sángui-

trítss äujn.f

econtist

ménta? Ecce eum vides ,

nis Chrifü. lli fanttiíffimum

ipfum tangis , ipfum mandü-

corpus occidérunt , tu veró

0 uid ?

r "Hb

cas. Ettu quidem veftümén-

pollàta füfcipis ànima , poft

ta cupis vidére , ipfe veró

tot beneficia.

Neque. enim

j Desme ,

tibi concédit non tantüm vi-

i Dimint

illi fatis fuit , hóminem fieri ,

dére , verüm & manducáre,

cólaphis cedi , & crucifigi :

; ol

& tàngere , & intra te süme-

verum & femetípfum nobis

re.

commí(cet ; & non fide tan-

YX fat ) f

.';5

(s d

|/

j

[

$e Coenántibus illis accépit

tüm , verüm & ipfa re nos

Jefüs panem , & benedíxit , fuum éfficit corpus.

l

N

ac fregit ; dedítque difcípulis|ge& Accepit Jefus cálicem ,

)

fuis& ait: * Accipite,

&

co- poftquam coenávit , dicens :

H

Y

- AHic

u

ff

cclxii

Officium de SS. Evchar. Sacram.

[ e e&.Nl

Hic calix novum teftamén-

defcéndens , ut fi quis ex ipfo

mmüliï j]

(fS

afgi&at,nql

tum eft in meo sánguine.

mandücet ,non moriátur.

yl

stl

i

, m

i

l

* Hoc fácite in meam com-

y', Egofum panis vivus, qui

iq

memoratiónem.

de coelo defcéndi,fi quis man-

lplto

Cu

jr: 9

u

y*» Memória memor ero , &

ducáverit ex lioc pane, vivet

f

i

MJ Pa&

tabéfcet in me ánima mea.

in &térnum. Hic

ft.

yfis ?

j m

Hoc fácite.

G lória Patri. Hic eft.

u

la

ïet

,enm !

Le&io vi,

MENSIBUS MAJO, ET

IUS v ha

Dó non opórtet tgitur

UNIO.

QU

effe puriórem , tali fru-

Sermo fan&ti Joánnis

éntem Sacrificio ? quo folàri

Chrysóftomi.

hi

u quXd

j

Il

rádio non fplendidiórem ma-

Exeadem Homilia 60.

li (æ

J

ibusi

Le&lWo

num , carnem hanc dividén-

Le&io iv.

tem ? os , quod igne fpiritáli

Nicutque fidélium Chri-

Nunimss

replétur , linguam , que tre-

g cniis

ftus femetípfum per my-

méndo nimis sánguine rubé-

ftéria commífcet , & quos

iiours , tT ]

gU

fcit ? Cógita, quali fis infig-

génuit , per femetipfum enü-

bndus.

nítushonóre , quali menfa

trit,nec álteri tradit : per

yintes dico; ;

fruáris, Quod Angeli vidén-

hoc tibi rurfum perfuádens ,

drintes MT

tes horrefcunt , neque líberé

amynem conver

uód carnem tuam afsümp-

audent intuéri propter emi-

It

Ne torpeámus ígitur

mum , uT

cántem inde fplendórem: hoc

tanta digni charitáte , & ho-

jiio ec dona d

nos páfcimur , huie nos unf-

nóre putáti. Nónne vidé-

n parvà VO0

mur ; & fadi fumus unum

tis , quanta promptitüdine

itio., l quemg

Chrifti corpus , & una caro.

párvuli papíllas càápiunt, &

tipe conli |

Quis loquétur poténtias Dó-

quantoímpetu lábia ubéri-

picipem df

Tninl, audítas fáciet omnes

bus infigunt ? Accedámus

aoguis ejusde:

laudes ejus? Quis paftor oves

cum tanta nos quoque ala-

fris exquirt

próprio pafcit cruóre ? Et

critáte adhanc menfam ,

lux miltie t

quid dico paftor ? Matres

ad übera póculi fpiritális

*

L

dhus, frvePrine

multa funt, qua poft partüs

quinfínó cum longe majóri

tOronatts d

dolóres, filios áliis tradunt

trahámus , tamquam infántes

tlat, prálibe;

nutrícibus. Hoc autem ipfe

latcténtes, fpíritus grátiam ;

yitltitem lab

non eft paffus : fed ipfe nos

& unus fit nobis dolor, hac

Vos Ut [ic im

próprio Sánguine pafcit, &

efca privári. Non funt humá-

Ditt J a

perómnia nos fib

:

i coagmén.

ne virtütis ópera , hzc qua

0 veRradigm

tat.

roponüntur : qui tunc Ipfa

elrits t

$ Ego fumpanis vite : pa-|fecit inilla coena, idem ea

W : mon ut h

tres veftri manducavérunt nunc quoque facit. . Nos mi-

manhtain desérto, & mórtui:niftrórum tenémus locum,

PC fs

funt:

*

U Idl Ve

Hic eft panis de coelo. qui veró fan&tificat ea , &

*

im.

"m r

m

!

Qfücium de SS. Evchar. Sabram,

ceIxiii

]g:UUïqw

J [ :

immütat , ipfe eft. Nullus fta-

offeréntem , ne ut facerdó-

»Diong d

tem effe

utes hoc faciéntem,

V

Tl ais

que Judas afsiíftat,nullus avá-

fed Chri

j

&ndij

1

zpus : nam talesmenfa non sü-

i manum invifibili-

TOR

*

fcipit. Si quis eft difcipulus ,

ter exténfam.

t llf

j

N

ici

adíit: ait enim : Cum difcí-

&s Accépit Jefus. ccIxi.

l

ulis meis fácio Pafcha. H zc |

Lediovi

IC e[,

eft illa menfa, & minus nihil

A Udiámus ífgitur, & fa-

MO

il

habet.

Non enim illam qui-

cerdótes , & sábditi ,

T0

—

dem Chriftus, hanc autem

quali efca fa&ti fumus digni :

l]

OdffUj

—

homo pérficit : verüm &

audiámus

?

& horreámus.

AO

San&tis cárnibus fuis nos de-

hancipfe quoque.

hi

ia

x. Coenántibus illis. ccIxi.

ditimpléri , femetípfum ap-

|

k

W

Le&io v.

pófuit immolátum.

Quz-

Tdm Cj

Nhumánus accédat nemo ,

nam ígitur erit nobis excu-

p

—

nemo crudélis & immi-

sátio, cüm tálibus pafti tália

mta &QUOS

-

séricors , nemo prorfus im-

peccémus , cüm lupi fiámus,

imüfin

mündus.

Hac ad commu-

Agnum comedéntes , cüm

1i ts p

nicántes dico, & ad vos mi-

tamquam oves paíti more

Tperisds,

nifirántes.

Nam & ad vos

leónum diripiámus ? FHoc

fermónem convértere necef-

um dfinp-

enim myftérium non à ra-

eimis i

sárium eft, uüt multo cum

pína tantüm , verüm & ab:

omni

vel ténui inimicítia

itie, -

ftàdio haec dona diftribuátis.

None w

Non parva vobis ímminet

purum effe pénitus jubet :

a.

——

gt

ültio. , fi quemquam , illíus

eft enim pacis myftérium.

o

-

culpa cónícii, hujus menfz

Judais

quidem annuátim

propriórum monuménta be-

x lib ubt

partícipem effe concedátis

L n

—

Sanguis ejus de mánibus ve-

neficiórum folemnitátes Deus

ftris exquirétur

five quis

alligávit ; tibi veró síngulis

m u

W menfam L

dux milítiz fit , five prafé-

diébus per hec myhftéria.

&us, five Princeps diadémate

Nullus ítaque ]udas hanc

ia r

g n m

coronátus, indígne autem ac-

menfam petat , nullus Si-

Ü

cédat , próhibe; majórem illo

mon. Hi namque duo pro-

yan

(s gra'tiam

poteftátem habes. Proptéreà

pter avarítüam periérunt :

vos Deus hoc infignívit ho-

hoc ígitur bárathrum fugià-

[is (oloty /

Inus.

—

nóre , ut tália difcernátis.

o

od

Hoc veftra dígnitas eft , hoc

* E

:0 fum panis, eclxii. :

P

EM

fecüritas , hoc omnis coró-

1

ntertio No&urno;

: qut

'

na : non ut albam & fplen-

Aiíia. Introíbo ad altáre Dei.

oents !

a

W

déntem tünicam circumeá-

Pfalmus 42.

jf ^

n

tis indüáti. Verüm & tu láài-

Udica meDeus,& di(cérne

enons

N

ce,cüm facerdótem víderis

caufam meam de gente non

nïfïücg"ïQ

r4

sàn-

ofno

cclIxiv

Officium de SS. Evchar. Sacram.

fan&ta:*ab hómine iniquo, & | & liberávi te : * exaudivi te

flbh

ii

9

At

a Df

dolófo érue me.

in abfcóndito tempeftátis

(

Q uia tu es Deus . fortitüdo

probávi te apud aquam con-

1nea

* quare nié repu-

tradiétiónis.

Jl s qu

g

fmïl

lífti ? & quare triftis incédo ,

À udi pópulus meus, & con-

D

dum afflígit me inimícus ?

teftàábor te : * Ifrael fi audíe-

VU

jibun

.

C mittelucem tuam , & ve-

ris me , nonerit in te deus

bo

j f

cujus

niior

yitátem tuam

* ipfa me

recens , neque adorábis de-

!

,

'

deduxérunt

»

& adduxé-

um aliénum.

n d

U

d

Bul

runt in montem fanQuüm

Jï,

nl

9Q

go enim fum Dóminus

n

uum,&intabernácula tua.

Deus tuus qui edüxi te de

li

'.'V,

tintroibo ad altàre Dei : *

terra /Égypti: * dilàta os

,

j

s hat

ad Deum , qui letíficat ju-

tuum, & implébo illud.

jisirr, us

entütem meam.

t nonaudívit pópulus meus

vt V

onfitébor tibi in cíthara|vocem meam , * & l(rael

ys deorum i s

Deus Deus meus : * quare | non inténdit mihi.

Domine Daos^

triftis esánimamea ? & qua- |

t dimíft eos fecündüm defi-

hii oratonem

e contürbas me ?

déria cordis eórum , * ibunt

ribus pérope

pera in Deo , quóniam ad- ]in adinventiónibus fuis.

L rotéfor nofte

huc confitébor illi: * faluütáre

i pópulus meus

audiffet

& Deus meus.

me:*]írael fi in vlis meis

w* & rdpia

vibea

mus 8^.

Choft

ambuláffet.

Cs mdior d

( Xultáte Deo adjutöriþ? ro níhilo fórfitan inimícos

dvris us* f

-—4 noftro : * jubiláte Deo | eórum humiliáffem : * & fu-

P

liridbjius

acob.

per tribulántes eos misíffem

:

"ümite pfalmum , & date |manum meam.

Déá mei,* m

fáren tberm

tympanum , * pfaltérium ju-

nimíci Dómini mentíti funt

Tum.

é€ündum cum cíthara.

€i: * & erit tem

uccináte in Neoménia tu- | in fecula.

pus eö;um

Cs miferin

rititem diini

ba,* ininsígni die folemni- |E.t cibávit eos ex ädipe fru-

àtis veftrae.

ménti: * & de petra melle

fiüm T glöf

:

uja praecéptum in Ifrael | (aturávit eos.

almus 830

Tinus,

Qnprivdi

:* & judícium Deo Jacob. Uàm dilécta tabernácu-

i

r

eftimónium in Jofeph pó-

là tua. Dómine. virtü-

ROUbnt p j

"n vitt

fuit illud, cüm exíret de ter- tum ! * concupífcit, & déficit

a /Egypti : * linguam,quam | ánima mea in átria Dómini.

u squ'x ïpera

on nóverat , audívit.

or meum , & caro mea *

u

ivértit ab onéribus dor-|exultavérunt in. Deum vi

PT

2

/

umejus:* manus ejus in|vum.

2

iCv

cóphino ferviérunt.

Jr

tenim paffer invénit fibi

!

n tribulatióne invocáfti me,| domum: * & turtur nidum

'dücas N

fibi,

il

(

/

rl

t

l

Ul

Ofücihm de SS, Evehar. Sacram.

ccIxv

fo i

fibi , ubi ponat pullos fuos.

&. Ét vinum letíficet cor

Du]

Mi

Itáriatua Dfie virtütum : *

RT

hóminis

Rex meus , & Deus meus.

- MENS

iäluleäiïämno :

! meu

eáti , qui hábitant in domo

ET APRILI.

X

tua Dómine : * in fzecula fz-

/rag|

h

é&io fan&i Evangeélii fe-

l. nj

eulórum ]audàbunt te.

u

ndum Joiànne

m

eátus vir, cujus eft auxtliti

Le?ft

10 Vile

6.€

1dorj

ii

Cap.

abs te: * aícenfiónes in corde

N illo témpore: Dixit Je-

fuo difpófuit , in valle lacry-

Í

! Dóniy

Tàrum, in loco

ro mea , vere eft cibüs

fus turbis Judæörum: Ca-

l fe d

i

quem pó.

&

* diit tj

uit.

Sanguis meus , veré eft po-

a

:

tenim benedi&tiónem dabit

tus. Et réliqua.

3 d

um

Legislátor , ibunt de virtüte

Homilía fan&i Auguftíni

in virtütem: * vidébitur De-

Epífcopi.

M

S deórum in Sion.

A ra&t, 27. in Toann. ánte

Ill

&indnid

ómine Deus virtütum ex-

inedium.

àudi oratiónem meam :* áu-

Iximus, fratres, hoc Dó-

V, " iut

xibus pércipe Deus Jacob.

wls .

minum commendáffe in

u- audfet

rotéttor nofter áfpice De-

manducatióne carmis fue ,

us:* & réfpice in fáciem

& potatióne sánguinis fui ,

) Vis Ti

Chrifti tui.

utinillo maneámus , & ipfe

Van v

uia mélior eft dies una in

in nobis.

Manémus autem

átriis tuis * fuper míllia.

inillo , cüm fumus membra

VMT

: n sl

légiabjé&us effe in domo

ejus ; manet autem ipfe in

Dei mei , * magis quàm habi-

nobis, cüm fumus templum

]

táre in tabernáculis peccató-

ejus. Utautem fimus mem-

pment t

rum.

braejus, ünitas nos compá-

tenpis n

Q uia mifericórdiam , & ve-

ginat : ut compáginet ünitas ,

ritátem díligit Deus

* crá-

yerddp o

quz facit , nifi cháritas ? Ft

tiam , & glóriam dabit - Dó-

cháritas Dei unde ? Apófto-

etrd m

minus.

lum intérroga.

Cháritas ,

ic;

J

n

on privábit bonis eos , qui

*

inquit , Dei diffüfa eft in cór-

jy bemic

ámbulant in innocéntia

dibus noftris per $

Spíritum

jmine Wt

Dómine virtátum , beátus

fan&tum , qui datus eft ncbis.

:

[

ïta &, döH

homo , qui fperat in te.

» Qui mandücat meam car-

m D

Afía. Introíbo ad altáre Dei :

nem, & bibit meum .sán-

& on p

fumam Chriftum , qui réno-

guinem ,

In me manet ,

y Du

vat juventütem meam, alle-

& ego in eo , allelüja.

lüja.

« Non eft ália. nátio. tam

y* Edücas panem de

'tcrra ?

)rl

grandis , qu& hábeat deos ap-

propinquánté$ fibi, ficut Dc-

r r 1

r

us

Qf

l

ecixvi

Officium de SS. Evch'ar. Sacram.

geavenut

us nofter adeft nobis.

In.

cat,caro autem non prodeft

yti

l mdem j

uqque i^

qlll

A.eGio viit.

quidquam. Verba , quz ego

m

derif

Rgo fpíritus eft , qui vi-

locütus fum vobis , fpíritus

E

& vita funt. Quid eft , Spíri-

j 105

vificat : fpíritus enim fa-

tus & vitafunt? Spiritáliter

v. Q

uaH]ua )

eit viva membra : nec viva

goftti

s

qe

membzra fpíritus facit , nifi

intelligénda funt. Intellexí-

,almï :

fti fpiritáliter ? Spíritus &

vjb

quain córpore ,quod vége-

vita funt. intellexifti carnà-

iib

;)il Simi

tat ipfe fpíritus , invénerit.

i

Bt (

Nam fpíritus qui eft in te o

liter? Etiam fic illa fpíritus:

ul

iri

& vita funt , fed tibi non

ggattm pl

homo quo conftas , ut homo

unt.

yc il

fis , numquid vivíficat mem-

brum , quod feparátum invé-

'Te Deum laudámus. 17.

fildnt visbil

MENSIBUS MAJO,ET

n hz

nerità carne tua? Spíritum

UNIO.

vrtüre t

tuum dico: ánimam tuam.

Anima tuanon vivíficat , nifi :»

é&io fan&i Evangelii fe-

qim elrmdemy

cündum Joánnem,

bont iil

membra , que funt in carne

Leéio vii.

tuá : unum fi tollas , jam non

Cap. 6. f

feguente petra

vivificátur ex ànima tua ,

N illo témpore: Dixit Jefus

erat Chrtus n

I

turbis Judaeórum : Caro

Qtus,

Petra

quia unitáti córporis tui

non copulátur.

meaveré eft cibus: & fan-

jgmo , vens Ch

guis meus vere eft potus. Et

bo, Go came.

&. Miufit me vivens Pater,&

dobibérnt ?

ego vivo propter Patrem

réliqua.

* Et qui mandücat me, vivet

Homilía S. . Auguftíni

tra devirbs

rópter me.

à

Eoífcopi.

'Tra&atu 26. in Joannem

ciffo, d lr

« Cibavitillum Dóminus ,

fificat

ane vite, & intelléttus. Et.

poft medium.

. Qu mandi

Ic eft panis , qui de coclo

t

lória Patri. Et.

H

C€CLIO 1X5

defcéndit, Hunc panem

Onnt f

ZÉc dicüntur,ut amémus

fignificávit manna, hunc pa-

Chrii,

unitátem , & timeámus

nem fignificávit altáre Dei.

ftisonnéli

feparatiónem. Nihil enim fic

Sacraménta illa füerunt : im

corpus Chrift

debet formidáre Chriftiánus ,

fignis divérfa funt , fed in re ,

t deSritu

quàm feparári a córpore

quz fignificátur , pária funt.

ff Chrif n

Chrifti.. Si enim feparátur à

Apóftolum audi : Noloenim

C hr

córpore Chriftianon eft mem-

vos, inquit ; ignoráre fratres ,

MGRCENTE

brum ejus,fi non eft membrzü

quia patres noftri omnes fub

OE

ejus, non vegetátur $

píritu

nube fuérunt, & omnes mare

VOrpuslp

ejus. Quisquisautem,

inquit|tranfiérunt , & omnes per

QUeanim, v

Apóftolus, Spíritum

s

Chrifti | Móyfen baptizáti funt in nu-

non habet , hic non e

ft ejus.jbe , & in mari

& omnes

^ quid lus

dem efcam fpiritálem

RTD CR drim

Spíritus ergo €ft , qui vivífi-j eàm

man-

$ m fP

AT,

[tem nüq

Officium de SS. Evchar. Sacram.

ccIxvit

&b

D

manducavérunt. Spiritálem

æegg

ilem , corpus visibile:. Dic

YOl

um

ütique eámdem ; nam corpo-

mihi,quid ex quo vivat ? Spí-

idel

i

Ó

rálem álteram : quia illi man-

ritus tuus vivit ex córpore

|

na , nos áliud : Spiritálem

f?Spii

;.

ï;

l

tuo;an corpus tuum ex fptri-

— [nfd

veró, quam nos, fed patres

tutuo ? Refpóndet omnis ;

noftri,non patres illórum ,

qui vivit : qui autem hoc non

* pitit

quibus nos símiles fumus,non

x n

u

poteft refpondére , néfcio

ibus illi símiles fuérunt.

fivivit. Quid refpóndet om-

lh fprin

É

t adjüngit: Et omnes eüm-

nis, quivivit? Corpus uüti-

^6

X tDj pj

dem potum fpiritálem bibé-

que meum vivit de fpírtu

runt. Aliud illi , áliud nos ;

meo.

Vis ergo &tu vívere

li 7

fed fpécie visibili quiden;ta-

AD,ET

men hoc idem fiesnificánte

re efto Chrifti.

de Spíritu Chrifti ? In Corpo-

P

M

virtüte fpiritáli.

Quómodo |w. Mifit me vivens. cclxvi.

us

enim eümdem potum ? Bibé

ectio 1X»

Jrara,

bant,inquit , de fpiritáli ,

Umquid enim corpus

N

equénte petra : petrd autem

N

meum vivit de fpiritu

: Digt fs

um » C

erat Chriftus. Inde panisjinde

tuo ? Meum vivit de fpíritu

potus.

Petra Chriftus in

meo, & tuum de fpíritu tuo.

: -

figno , verus Chriftus in ver-

Non poteft vívere cor

d l

bo,&in carne.

pus

Et quómo-

Chrifti , riifi de Spíritu Chri-

do bibérunt ? Percuüffa eft pe-

fü. Inde eft, quód expóánens

;Kuguümï

tra de virga bis. Gemina per-

nobis Apóftolus Paulus hunc

W

cüffio, duo ligna crucis fig-

panem : unus panis , inquit ,

du

nificat.

unum corpus multi fümus.

BUf

$« Qui mandücat. cclxv.

ectio

viit,

p

O Sacraméntum pietátis , Ó

ial

fignum unitátis,Ó vínculum

. Bu gt

Orunt fidéles, Corpus

charitátis! qui vult vívere ,

y, uf

N

Chrifti ,fi corpus Chri-

habet, ubi vivat , habet, unde

u d

fü non négligant effe.

Fiant

vivat.

Accédat , credat , in-

,f

1' ]

corpus Chriftifi volunt víve-

corporétur^, ut vivificétur.

j

re deSpíritu Chrifti. De Spí-

Non abhórreat à compáge

, piri m

ritu Chrifti non vivit , nifi

membrórum, non fit putre

corpusChrifü Intellígite fra-

membrum,quod refecári me-

girelriten

tres.mei , quid díxerim. Ho-

reátur ,non fit diftórtum , de

j o

1no es , & fpíritum habes , &

quo erubefcátur. Sit pulch-

corpus habes. Spíritum dico ,

rum, fit aptum,fit fanum :

LOm p

]

um

quz ànima vocátur, qua con-

haereat córpori, vivat Deo de

j

ü [Um J

ftas, quod homo es : conftas

Deo. Nunc labóret in terra ,-

€nim ex ànima & córpore.

i i

j

.l"

tpófteà regnet in coelo.

m

4

Habes enim fpíritum invist-

e Deum laudámus. 17.

g

AD

of

ecixviiu

Officium deSS

Evchar. Sacram.

u F

Pmü

]

AD LAUDES,

Quibue fub bi

na pe'cie

e

w

, W

foph

u

&

er Horas , Afía,

Carnem dedit

j

em

P

Ut düplicis fübftántie. J/

jj

Apiéntia «adificávit fibi

TP ;

jdi

^s

domum, miícuit vinum ,

'Totum cibáret hóminem. "

"r C25 ï. PAU

m 3"56

Se naícens dedit sócium ,

n

& pófuit menfam , alleluja.

Convéfcensin edülium ,

Aduc'avll[

Píaim. D óminusregnávit.

6 lör')läw

:'Ifl

'n

cumreliquis, 19.

Se móriensin prétium ,

Qu

os

Seregnans dat in praemium.

aielu

k

Aiíà. Angelórum efca «nutri-

r

af

vifti pópulum taum , & pa-

O falutáris Hófüa ,

fiee

nem de ccelo preftitífti eis ,

Quse coeli pandis óftium :

y

[le

li

j/05, 0

allelàja.

Bella premunt hoftília ,

A m

: Afia. Pinguis eft panis:Chri-

Da robur , fer auxílium.

/ni Trinóque Dómino

fnisepus

' (6, & prebebit delícias ré-

Capitutum t

[

ibus , allelüja.

Sit fempitérna glória :

otuesur

fía. Sacerdótes . fan&i * in-

Qui vitam fine término

[

sandücit

' cénfum, & panes ófferunt

Nobis donet in pátria. Amen.

W, (l

Deo, allelüja.

y. Pófuit fines tuos pacem ,

Afia, Vincénti *da

bo marina

allelàja.

mortem DOmi

fs , docvan

abfcónditum , & nomen no-

& Et ádipe fruménti sátiat

vum , allelàja.

te , allelüja.

wb Cbivit

Ad Benedi&dus, Antiphona,

efrumént

1

'

Capitulum. 1. Cor. 11. 6

d

W

Cbimi

"Ratres, Ego enim accé-

Ego fum panis vivus , qui de

E

coelo defcéndi :fi quis man-

n depetta

pi à Dómino,quod & trá-

piviteos. Alle

didi vobis, quóniam Dóminus

ducáverit ex hoc pane , vivet

( Loria Bato. (

in aetérnum , allelüja.

Jefus, in qua no&te tradebá-

Éati9e

. Editspa

tur , accépit panem , & grà-

alel

!

tias agens fregit, & dixit: Ac-

Eus,qui nobisfub Sa.

(j

D

craménto mirábili , paf-

b Et Vinum

cípite , & manducáte: hoc eft

corpus meum , quod pro vo-

fiónis tuge memoóriam reliquí-

Ormini, al

bis tradétur : hoc fácite in

fti : tribue, quefumus, ita nos

AO.

DA

meam commemótratiónem.

Córporis & Sánguinis tui fa-

Hymnus.

cra myftéria venerári ; ut re-

Conit

ilm,

demptiónis tuz fructü in no-

[

um fupérnum pró-

ficümque

V Erb

diens

bis jügiter fentiámus.Qui vi-

M nnem ]

Nec Patris linquens déxterá,

vis & regnas cum Deo Patre

"t lt D

in unitáte.

Ad opus fuum éxiens ,

T* t ert

Venit ad vite véfperam.

Ad.Primam in g. brevi

SDErs D

Én mortemà difcípulo

dicitur y. . Quinatus es de

María Vírgine.

(l

$

]l

DX

Su'stradéndus zemulis ,

U] 2, ql

TPriasinvita férculo

Ad Tertiam , Antiphona.

) B

l

Vi

€2 tradidit difefpulis.

Angelórum efca.

Wïnïs. Aneh

api-

i,

Officium de SS. Evchar. Sacram.

ecixix

lu

t

Capitulum. Fratres , Fgo|Glória Patri. Edücas.

L

j

enim.

ut fuprà.

fblïämiæ ^

/

T

. Pófuit fines tuos pacem ;

: hímis

JHj

$. br,Panem coeli dedit eis ,| allelüja.

)

* Allelüjaallelüja. Panem. ]|s. Etádipe fruménti sátiat

lsj "

y. Panem Angelórum man-

te , allelüja.

VH |

!

,

ducávit homo. Allel. allel.

ln fecundis Vefperis om-

Millim,

G lória Patri.

Panem.

1]a ut in primis.

n Dremu,

y. Cibávit illos ex ádipe

Ad Magnuificat, Antiphona,

i,

fruménti , alleluja.

O facrum convívium , in quo

Altum

g, Etdepetra, melle fatu-

Chriftus sümitur : recolitur

memória

fil

ràvit eos , allelüja.

paffiónis

ejus :

xl

Ad Sextam , Àn

mens implétur grátia

&

J

Pinguis eft panis.

tiphopa.

futüre glórie nobis pignus

N

Capitulum. r. Cor. z. £

datur , gllemja.

VTR

otiescümque

enim

|

ia Am

Q

manducábitis

OFFICIUM

ï

panem

iU i,

|

hunc, & cálicem bibétis

De Immaeulata Conceptione

mortem Dómini annuntiäbi-

D. M. V. In Sabbato. per

V st

tis , donec véniat.

annum. Duplex.

g. br.

Cibávit illos ex ádi-

Recitandum in omnibus

pe frumenti ,*

extra Italiam Regis & Do-

tiun

Allelüja, alf

i, qui

lefája. Cibávit.

miniis S. C. M. fingulis anni

J qus i

Yy. Et depetra, melle fatu-

Sabbatis , Officio ix. Lectio-

rávit eos. Allelüàja , allelüja.

num , etiam translato , aut

y atf

G lória Patri. Cibávit.

fj

Dominicg anticipate — non

hn

y» Edücaspanem de terra ,

wnpeditis , & extra Ajlven-

allelüja.

npisld

tus, Quadragefime , Qua-

mlfïblli ! Pü/

—

Bs

Et vinum letíficet cor

tuor Temporum , ac Vigilia-

hóminis , allelája.

rum Ferias.

yrim g

um W 1]'05

Ad Nonam , Antiphona.

Ad Vefperas, Antiphona.

Vincénti.

Concéptio gloriófa,

cum

gl

Capitulum. 1. Cor. 11.f

reliquis de Laudib.

ecIxxv.

nf

al m

icümque manducáve-

Pfalmi,Capit. & Hyma. ex

Q

rit panem hunc , vel bí-

Offic. parvo, B. M.

clvii.

gis uV

berit cálicem Dómini indíg-

. Concéptio recólitur fan-

mDeg Wt

né* reus erit. Córporis &

d María Vírginis , allel.

Sánguinis Dómini.

Cujus vita ínclyta cune

iv

&» br.Edücas panem de terra,

Iïïas

illáftrat Eccléfias , allel.

TM

* . Allelüja, allelüja. Edücas.

Ad Muagnificat, Anti

Otia,

j. Et vinum letíficét cor|Gloriófa& — Vírginis

M

arícé

;1 Anüpïjk

ffimanm

üön:linis, Allelüja , allelája,! Conceptiónem — dignt

3

re-

|

ff

ctix&

OB'ic.de Immac. Concep. B. M. V.

[senu

nl

.0f

f

Viírgins cum gàudio reco-

eya

| qU:

recolámus, quz & Genitricis

jf

(ite! dfdl[

dignitátem obtínuit , & vir-

làmus. Per quam.

(et u

JJ

ginálem pudicítiam non amí-

&.i. Beatíffime Vírginis

fit , allelüja.

Maríe |Conceptiónem de-

pope

qra

ratio.

votí(fimé recolàmus :

Ut

n

pap

(im j u

Amulis tuis, quzfumus

ipfa pro nobis intercédat ad

l

yjeatam

Dómine , coeléftis gra-

Dóminum Jefum Chriftum ;

d

PU

allelüia.

DAU

tizee munus impertiíre : ut;qui-

U

'

(«epto

[

bus beáte Vírginis partus

X. Cum jucunditáte Con-

1

tUl

J

irip CX s

éxtitit falütis exórdium:Con-

ceptiónetn beátae Maríze V ír-

jy g 9U

ceptiónis ejus votíva comme-

ginis devotíffimeé recolàámus

eylit eDuid s

morátio pacis tríbuat incre-

Ut ipfa.

viaindyta Qund

méntum. Per Dóminum.

&. lirGloriófe Viírginis Ma»

fs

Ad Completorium,& alias

rí& Conceptiónem digniffi-

, Conca t

Hloras in fine Hymnorum di-

mam recolámus :

*. Cujus

citur : J efu ,tibi fit glória ,

Dóminus humilitátem refpé-

v Mari ci pro

cine.

Quus. LeUi

qui natus es de Vír

xit , que Angelo nuntiánte

Dotta Mari

Ad Matutinum

?

"Invitator.

concepit Salvatórem mundi ;

Conceptiónem Vírginis Ma-

allelüja.

(iyne Válea

rie recolàmus: * Chriftum

tirum , C fud

y Beatíffimze Vírginis Ma-

Ti pendere ,

ejus Fílium adorémus Dómi-

ríe Conceptiónem devotíffi-

firi top fsf

nulin.

me recolàámus, Cujus.

G lória Patri.

Cujus.

nurriti pédito

Pfalm. V eníte,exultémus. 2

fnodes fraglitas

Hymnus , Antiphonz ,

In fecundo No£&turno.

Píami Notturnorum ut i

MENSE APRILI.

teris persülvit

fu. commerci

Officio parvo beate Maris 4 Sermo S.Auguftíni Epífcopi,

d áditum iv

cum Verficulis pro Officig Serm. 18. de San&is, in med.

ix. Le£&t. ibi fubjuntis.

Le&io iv.

ltaque. quisci

e

quascümque

Pfalmi autem in quolib:

Xuültat María, & matrem

No&urno dicuntur fub prim

k

feleta mirátur , & de

fnpars r

ilius Afía , & in fine Af

1

Spíritu fan&o fe peperíffe

edm fufeépe

Mi5 zo[tras or

femperadditur » — Allelüja. | gaudet : nec quia péperit in-

In primo Nocturno Le&io4 nüpta , terrétur : fed quia ge-

dmte nofro

nes de Scriptura occurrented nüerit cum exultatióne, mi-

acrärium exaut

&.i. Concépta eft B. Virgo

rátur. Ofémina fuper fémi-

TE gf n

María ex progénie David :

nas benedítta , qua& virum

Vonciinis

* Per quam falus mundi cre-

omníno non novit , & virum

æ. um lucH

fuo ütero circüámdedit ! Cir-

déntibus appáruit , cujus vita

teptüen b

sloriófalucem. dedit fzculo ,

cümdat virum María Angelo

WMmus 8

allelàja.

fidem dando , quia Heva pér-

UCC

** Conceptiónem B. Maríe

didit virum ; ferpénti confen-

tiéndo

,

ffic, de

Immac, Concept. B. M. V. .celxxi

m

[

tiéndo. O felix obediéntia ,0

[]

orde & ánimo Chrifto

insíznis.grátia ! quae dum fi-

canámus glóriam in hac facra

m Y

'«M

ii

[

lj

deia humíliter dedit , coeli in

commermoratióne przcelfz

pl

fe opificem corporávit. Hinc

Genitrícis Dei María.

Ut.

Amu

Le&io vi.

proméruit glóriam , quam

lr

ipía póftmodum auxit. Ecce ,

lt per te excusábile ,

| Clrity,

ait, ex hoc beátam me dicent

N

quodper te ingérimus :

omnes generatiónes.

fiat impetrábile , quod fida

lile C

&. Concéptio gloriófze Vír-

mente pófcimus.

Accipe ,

Moe Vi

ginis María ex sémine Abra-

quod offérimus, redóna, quod

ToLmuy

ha ,orta detribu Juda, clara

rogàmus, excüfa, quod timé-

ex ftirpe David ,

* Cujus

mus: quiatu es fpes ünica

fs.

vita inclyta cun&tas illüftrat

peccatórum. Per te fperámus

Eccléfias.

n üpif.

delictórum véniam , & inte ,

MT

y. Concépta eft beáta Vir-

Beatíffima , noftrórum eft ex-

Tfem

n

n

£0 María ex progénie David.

fpettátio preemiórum. SanGa

ii

Cujus.

Lettio v.

tlonuntine

María, fuccürre míferis,jüva

Jf u

Beáta María , quis tibi

pufillánimes , réfove flébiles ,

digneé váleat jura gra-

ora pro pópulo , intérveni

iriis M

tiárum ,.ac laudum przcó-

pro clero , intercéde pro

n du

nia repéndere , quze fingu-

devóto femíneo fexu ; sén-

làri tuo afsénfu mundo fuc.

Ws

tiant omnes tuum juvamen

!

AUR

currífti pérdito ? Quas tibi

uicümque célebrant tuam

Nodutm

:

laudes fragílitas humáni gé-

fanétam Conceptiónem.

AU

neris persólvat , qua folo

&« Concéptio tua , Dei Gé.

Vi of

tuo commércio recuperán-

nitrix virgo,gáudiüm annun-

ais

di áditum invénit ? Accipe

tiávit univérfo mundo.

ítaque quascümque exíles ,

J

méritis

tuis

* Ex te enim ortus eft Sol ju-

quascümque

ftítiee , Chriftus Deus nofter :

i m

l

impares gratiárum a£tiónes :

*OQui folvens maledi&tiónem,

]

TE

& cüm fufcéperis vota , cul-

dedit benedictiónem ; & con-

fg peg.'[gïff

pas noftras orándo |excüfa.

fündens mortem , donávit no-

! f ffl[ lr

