natüra humána : linguam au-

d. Viis u

tem nullus hóminum domá-

& Adhereat lingua mea fáu-

rbus jufüfcit

cibus meis , fi non memínero

re poteft : inquiétum ma-

v idetntr

tui , allelàja , allelüja.

lum , plena venéno mortí-

Vib méer

fero.

'iäï

, "uper flümina Babylónis ,

In ipfa benedícimus

gihs ii

icsédimus, & flévimus ,

Deum , & Patrem : & in

Jefls nüntts '.'

dum recordarémur tui Sion.

ipfa maledícimus hómines ,

p 1 t

Adhareat lingua mea.

ui: ad fimilitádinem Dei

fatti . funt.

Qp qurtuut

Ex ipfo- ore

€ce & naves , cüm ma-

procédit benedí&ti

ais fnei w.

&ímt, & à ventis /và-

ledí&io.

;

Qg&ma"

dis minéntur, circumferün-

Is

I

'Te Deumlaudámus. 17.

dht hii

lat

turà módico gubernáculo ,

Ad Benedictus , Antiphona.

o

u

li

ubiim

petus dirigéntis volüe-

Obtulérunt difcípuli

ómi-

hi

t

ri.: lIta & lingua módi-

no partem pifcis affi, &

jjc , dI0?

cum quidem membrum eft ,

favum mellis , allelüja ; alle-

J

& magna exáltat. Ecce quan-

1üja.

Q

'0bh

tus ignis quàm magnam fil-

Ad Ma

dficat , Anti hona;

Wbo '

M püf

vam incéndit ! Et lingua

Non enim loquétur à femet-

ii

ignis eft ; univérfitas ini

qui-

ipfo ; fed qua&cümque. àu-

cum.

j, 0

diet , loquétur : & qua& ven«

türa funt , annuntiábit v

ii ,j

. Vidérunt te aque, Deus ,

2

a

vidérunt teaque , & timué.

' bis, allelüja-

i

FE-

Infr

3

óft C&. Pafche.

j

Oa

F

E

I

AmfäaEH)äþg'gï'

|

corda , düplices ánimo. Mife-

(ermi

De Epíftola beáti Jacóbi

ri eftóte , & lugéte, & plorá-

;fint

te : rifus vefter in lu&um

vobis

Apóftoli.

CWI

u

convertátur, & gàudium in

,qumaau

- ERod - tta, & s.

moerórem. Humiliámini in

AQVe

jdt

i

J bis? nonne hinc ? ex con-

confpétiu Dómini ; & exal-

Mhut

d

tábit vos.

p

cupifcéntiis veftris, quze mt-

i

)A

litant in membris veftris ?

, In toto corde meo , alle-

beati

Concupíícitis,& non habétis :

luja,exquisivi te , allelüja.

i

Occíditis , & zelátis , & non

j

ftoli.

€ Ne repéllas me à mandátis

/

[

(

poteftis. adipífci : litigátis ,

tuis ; allelüja , allelüja.

Í

,

,"wþ

[

& belligerátis , & non habé-

Benedíétus es tu Dómine ,

í

!

Iäunc t

doc

e me juftificatiónes tuas,

Í

i

iij

látis.

tis , propter quod non poftu-

Peétitis , & non accípi-

Ne repellas.

45,qu alv

tis , €0 quód malé petátis :

G lória Patri. Ne repellas.

; Divievue

ut in concüpifcéntiis veftris

«t vl

infumátis. Adülteri,nefcítis ,

dliteL egtä?räzre altér-

a ties od

quia amicítia hujus mundi ,

N

utrum fratres.

.Qui

m agettum

inimíca eft Dei? Quicümque

détrahit fratri, aut qui jü-

gnint: Laf

ergo volüerit amícus effe fz-

dicat fratrem fuum , détra-

vltmánum vobis

culi hujus , inimícus Dei

hit legi , & jüdicat legem.

at m v

conftitüitur.

Si autem jüdicas legem , non

tigis Trelurii

In. Eccléfiüis benedícite

es fa&tor legis , fed judex.

st

€o , allelüja: * Dómino de

Unus eft legislátor, & judex ,

t r t

fóntibus Ifrael , allel. allel.

qui poteft pérdere, & libe-

;

y, Pfalmum dícite nómini

ráre. 'Tuautem quis es, qui

at i

36j Qu d d

;jus, date glóriam laudi ejus.

jüdicas próximum ? Ecce

damit: (, damy

Dóomino. -.EeGioit.

nunc ;qui dícitis : Hódie aut

t D

N putátis, quia inaniter

cráftino ibimus inillam civi-

A

Scriptüra dicat: Ad inví-

tàtem , & faciémus ibi qui-

tU. Edj d

117 n lx

diam concupt(cit fpíritus,qui

dem annum , & mercábimur,

habitat in vobis ? Majórem

& lucrumf faciémus : qui

At veft i

autem dat grátiam. Propter

ignorátis , quid erit in cráfti-

8 Al

no.

Al r

uod dicit : Deus fupérbis

Queeft enim vita ve-

vesíftit , humílibus autem dat

ftra? vapor eft ad módicum

J

, A&

grátiam,

Sübditi ergo eftó-

parens , & deínceps exter-

l

tittrston w

te Deo, resíftite auteni diábo-

s

1

J USque P

minábitur: pro eo ut dicá-

e

Jo, & fügiet à vobis. Appro

tis: $1 Dóminus volüerit

D

j./'

W

i

|

T.

inquáte Deo , & appropin-

& : Sivixérimus, faciémus

uábit vobis. Emundáte ma-

hoc , aut illud.

MIUP

ltl

Bus peecatóres ;. & purificáte

'fe Deum laudámus. 17.

;alcclplattempü

li

d

"n Ri

1

Hfl'

Infra Hebd.iv. poft O& Pafchg.

n

38r

j

2

Ad Benedi&us ;; Antiphena.

eftóte & vos, & confirmáte

"M p

b

Ift funt fermónes, quos di-

corda veftra : quóniam ad-

l

I.U&um'

cébam vobis , cüm.effem vo-

B

véntus Dómini appropinquá.

Um l in

bífcum , allelája , allelüja.

vit.

INolíte ingemifcere fra-

Ad Vefperhbs, nifi oocurrat

tres in altérutrum ,'ut non

T E

Feftumix. Le&. à Capitulo

judicémini.

Eccejudéx an-

* me, d.

fitde S. Mária.

clii.

te jánuam afsíflit. Exémplum

[

SABBA T O.

accípite, fratres, éxitus mali ,

ial

4 mandis

ADe Epí

ftola beáti Jacóbi

labóris, & patientig, Prophé-

Apóftoli.

tas ; quilocuti funt in nómine

lelja

faetioi,

Cap.

E.

Dómint.

Ecce beatificámus

itu Dómine,

Gite nunc dívites . plo-

eos , qui fuftinuérunt. : Suf-

itnes (s

A

ráte ululántes in misériis

feréntiam Job audfftis,' & fi-

veftris , qua advénient vo-

nemDómiini vidíftis, quóniam

bis.

Divítise veftree putrefá-

miséricors Dóminus e

geiwäa&

G&mefunt: & veftiménta ve-

miferátor.

f,&

Xärïäïete ls

ftra à tíneis coméfta funt. Au-

Le&30 ii

us QU

rum & argéntum veftrum e-

Nte ómnia autem fra-

j, 4 qu je

ruginávit: & srügo eórum

tres mei, nolíte' jurá.

fium, dét

in teftimónium vobiserit, &

re, neque per ccelum, ne-

i g

manducábit carnes veftras fi-

que per téerram , feque

s legett, vt

cut ignis. 'Thefaurizáftis vo-

áliud — quodcámque

jura-

B. f judeï" :

bis iram in novíffimis diebus.

ménturn.

Sit autem fermo

lt us

Ecce merces operariórum ;

vefter , Eft, eft: Non , non :

rdere, & ID

qui meffuérunt regiónes ve-

ut non fub judício decidá-

em qusts (

ftras , quae fraudáta eftà vo-

tis.

Triftátur $liquis ve-

n* 4«

bis,clamat: & clamor eórum

ftrüm ? oret. /Equo ánimo

inaures Dómini- Sábaoth in-

j lt

eft ? J pfallat.

Infirmátur

y inllnd*

troívit.

Epuláti eftis fuper

quisin vobis ? indücat pres-

terram, & in luxüriis enutrí-

byteros Eccléfie , & orent

du D U

füs corda veftra in die occi-

&mefca'bimmg ï

fuper.éum , ungéntes éum

n : QU

fiónis. Adduxtftis, & occidiftis

óleo in nómine Déómini :

I

|

juftum , & non réftitit vobist

& orátio fidei falvábit in-

jeriti crit

gim Va

Le&io i&

firmum , & alleviábit eum

; aj od

Atiéntesigitur eftóte fra-

Dóminus : & fi in peccátis

Y |

P

tres , usque ad advén-

fit , remitténtur ei. Confi-

2

p

m 9

d

tum Dómini. Ecce agrícola

témini ergo altérutrum pec-

li

expéttat pretiófüm fru&tum

cáta veftra , & oráte pro

us Y

Llfräïus

terra , patiénter ferens , do-

ínvicem , ut falvémini : mul-

qmus

tüm enim valet d

nec accípiat temporáneum,&

epre*c.ätifü

lí

ferótinum, Paténtes ígitur

jJufti afsídua.

yi

M

Ad

)

-' Infra Hebd. iv. poft O&. Pafchas.

W

« Ad Vefperas. Capitulum

Vitz renátos líbera,

ii

ac.: L. d

-

yll W

€o Patri fit glória ,

l Matuiy

Harílfimi , Eftóte 386

- | Et Fílio , qui à mórtuis

resverbi, & mnon audi-

Surréxit , ac Paráclito ,

d ,Hymüïw

tóres tantüm , falléntes vos-

ia

j

In fempitérna fecula. Amen,

[ 3' !

!

,

.

metípfos. Quia fi quis audí-

?. Mane nobíscum Dómine ,

l

À

tor eftverbi, & non fa&tor , |allelàja.

iopit !

l

[

j

f

jl

hic comparábitur viro confi-

». Quóniam advefperáfcit ,

* derànti vultum

nativitátis

3

I

allelüja.

Apö&ni

fuzin fpéculo: confiderávit |Ad Magnificat , Antiphona,-

j

enim fe , & ábiit, & ftatim|Usque modó non petíftis

]

obliítus eft , qualis füerit.

quidquam ín nómine meo :

g t

f t

Hymnus.

pédte, & accipiétis , alle-

s inünyte

D régias Agni dapes

lüja.

s

Stolis amícti cándidis

Oratio,

iBuris n x

Poft tránfitum Maris rubri

Eus , à quo bona cun&la

iitus n od

T

EE

D

M

fünem sij

Chrifto canámus Príncipi.

procédunt, largíre fup-

d- Grdta v

D ivína cujus cháritas

plicibus tuis: ut cogitémus te

Sacrum propínat sánguinem ; |infpiránte , qua recta. funt ;

ul

Almíque membra córporis

us Puter D

4Amor Sacérdos ímmolat:

& te gubernánte éadem fa-

ciámus.

Per Dóminum no-

Cf qi f

S parfum cruórem póftibus

ftrum.

titordum fuim

Vaftátorhorret Angelus :

Deinde fit Commemoratio

at n

Fugitque divifum mare:

de Cruce

aypetrumed

Antiphona.

Mergüntur hoftes flüctibus. | Crucem

(

n&am sübiit , qui

Arltet ts

J am Pafcha noftrum Chriftus | inférnum confrégit, accínttus

rbl

eft poténtia , furréxit die tér-

tl m

,Paï'chälis idem Ví&ima ,

tia , allelüja.

l, tultmian

Et pura puris méntibus

, Dícitein natiónibus , al-

n qmmw

Sinceritátis ázy ma.

lelàja.

VTL r &

Q . vera coeli VíGtima ,

, Quia Dóminus regnávit à

180 hm

Subjé&a cui funt tártara ,

ligno , allel.

"i noyífimo

Solüta mortis víncula ,

Oratioc.

l

bl füen

Ikecépta vite premia.

Eus , qui pro nobis Fí-

i

W i&or fubátlis ínferis

IB]

in?

Oif

lium tuum crucis patí-

h

"Trophea Chriftus éxplicat,

bulum fubíre voluífti , ut ini-

Em

ls me

Coelóque apérto , sübditum | míci ànobis expélleres pote-

Aegem tenebrárum trahit.

ftátem : concéde nobis fámu-

"erg i lj

t fis perénne méntibus

D

üperi

lis tuis: ut refurrcctiónis grá-

&t

. Pafchále Jefugáudium ,

tiam confequámur. Per eüm-

Vte

A

Oi

V

A mqrte dira er(minum

dem Dö.minum-v

Q.

h

lu

t

p

Dominica quinta poft Pafcha.

393

DOMINICA V.

Ledio i

hs.

. poft Pafcha.

Nquo exultábitis , módi-

lL á t

- Ad Matutinum, Invitató-

cum nuicíi opórtet con-

Prti,

rium , Hymnus,& alia usque

triftári in váriis tentatióni-

iitlilw,

ad Le&tiones , ut n Pfalte-

bus: ut probátio veftre fi-

Scum ]s 1

z

£

dei

i

multó pretiófior . auro

kichitEpiüola primk-beáti

( quod per ignem probátur )

advefper'aïixx,i

Petri Apóftoli.

inveniátur in laudem , &

Le&ion

glóriam , & honórem, in re-

Etrus

P

4 Antz'phonz |

Apöftnluï

djetü

velatióne Jefu Chrifti : quem

hn petti

[

. - Chrifti , eléctis advenis di

cum non vidéritis , dilígiris z

Tottme m :

fperfiónis Ponti , Galátie ,

in quem nunc quoque nom

vidéntes créditis : credéntes

ii al

Cappadócie , Afize, & Bithy-

niz ,fecündüm preefciéntiam

autem exultábitis lztítia in-

t

Dei Patris in fanctificatiónem

enarrábili , & glorificáta :

Spíritus , in obediéntiam ,&

reportántes . finem fidei ve-

i enda

li, lg

afperfiónem sánguinis Jefu

ftrz , falütem animárum. De

jy t gténot

Chrifti : Grátia vobis , & pax

qua falüte exquifiérunt ,. at-

Qeret u

multiplicétur.

Benediétus

que fcrutátifunt Prophéta ,

Deus, & Pater Dómini noftri

nite m i

qui defutüra in vobis grátia

x Düminun:

Jefu Chrifti, qui fecündim

prophetavérunt. : fcrután-

mifericórdiam fuam magnam

tes,in quod vel quale tem-

regenerávit nos in fpem vi-

| Danemi

pus fignificáret in eis Spíritus

M

vam,per refurre:tiónem Jefu

Chrifü , pranuüntians- eas ,

Ántp

Chriíti ex mórtuis,in haredi-

quz in Chrifto funt;paffiónes,

lum

übür/, 'q:z

tátem incorruptíbilem, & in-

X pofterióres glórias , qui-

vf

u d

contaminátam, X immarcefcí-

bus revelátum eft , quia non

bilem , confervátam in coelis

fibimetipfis , vobis

autem

in vobis, qui in virtüte Dei

miniftrábant ea , que nunc

ïn yiihn;!

:euftodímini per fidem in fa-

nuntiáta funt vobis per eos ,

lütem , parátam revelári in

qui evangelizavérunt vobis ,

témpore novíífimo.

Spíritu fantto miffo de coclo,

iil

$i oblítus füero tui , alle

Y

At

in quem desíderant Angeli

t

pos

p

a,oblivifcátur mei déxte.

profpícere.

p n

ramea:* Adhszreat lingua

&. Vidéruntte aquz Deus ,

Q[UCIS

par

mea fáucibus meis , fi non

vidéruntte aque , & timué-

,vl

ul

d

J

memínero tui,allelüja , allel.

runt: * Mlaltitüdo sónitus

j

bsfämu'

9, Superflumina Babylónis

aquárum , vocem dedérunt

j

lno

ilic sédimus , & flévimus ,|nubes , allelája, allel. alle]. :

fur

t

dum recordarémur tui Sion.|v. Nlluxérunt corufeatiónes

jrel

i

Adhæreatf

tuz orbiterrg: vidit , &

€oin-

u» p

Dominica qüïnta poiï; Pafchge.

5

"

cofrimöta eftte

rra. Multitudo,;

bo te ;5. allelüj

i.2 allelüjä;»

il

W

Sóriitus.

Le&iolii

. Confitébor tibi in pópulis

uU gl

b

)

Ropter quod fuccín&i|

ómine: & pfalmum dicam

P

lumbos mentis veftrz:

tibiin Géntibus. In médio.

1

':"

Glória Patri.

In médio.

Niniie

j

sóbrii perfétié fperáte in]

eam , que offértur vobDis ,

In fecundo Notturno, Affa,

!

fitge

jf

Allelüja. Pfalinus. C onserva

I cujlli

L

Wl

rátiam , in revelatiónem Je

UA

f

u Chritti : quafi filii obedién-

me Dómine.

cum reliquis

n

D

[b f

tie , non configuráti prióri- .

utin Pfalterio. It

! prim»

F

ExlibroS. Ambrófi

n

(um m

bus ignorántke veftre deíi-

Epifc.

dériis : fed fecàndüm . eum ,

de Fide Refurrectiónis.

ig

ul i

ial

qui vocávit vos , San&tum :

Poftmediam. Le&ioiv.

& ipfi in omni converfatióne

Uóniam Dei ,mori non

g qiftit

fantti fitis , quóniam fcrip-

póterat fapiéntia , re-

x edutrm ton.

tum eft: Sancti éritis , quó-

sürgere autem

non póte-

aj qiqum

niam ego fan&tus fum.

Et fi

rat, quod mórtuum non

ss, dul quu

sitor, n m

Patrem invocátis eum , qui

erat ; afsümitur. caro ,qua

fine acceptióne perfonárum

mori poffet : ut, dum móe

jnm 2 ed fu.

gpesmorilmtr, 1

jüdicat fecündüm uniuscu-

ritur , quod folet , quod mór-

jüsque opus; in timóre in-

tuum füerat , hoc resürge-

3ulo ampes ml

colátus veftri témpore con-

ret.

Neque enim póterat

z gt fut p

versámini. Sciéntes , quod

effe , nifi per hóminem , re-

g M d

fon corruptibílibus

auro

furréttio : quóniam ficut per

i rumeti

vel argénto redémpti eftis

hóminem mors , ita & per

Ab oms s

de vana veftra converfa-

hóminem refurré&io mor-

i dbpdet

tuórum.

tióne patérne traditiónis

Ergo refurréxit

ïtpsdöleat N

fed pretiófo sánguine quafi

homo , quóniam homo mór-

fl tdütgnd

agni immaculáti Chrifü ,

tuus eft, refufcitátus homo ,

&

[]

m um

& incontamináti

. pracóg-

fed resüfcitans Deus , tunc

1p&2tt Ünniso

nitüi quidem

ante mundi

fecündüm carnemhomo;nunc

€onftitutiónem , manifeftá-

ROT

per ómnia Deus. Nunc enim

ULO

ti autem novíffimis tempó-

fecündüm carnem jam mnon

nóvimus Chriftum, fed carnis

:omnmnis drins

ribus propter vos , qui per

"t f ((

ipfum fidéles eftis in Deo ,

grátiam tenémus , ut ipfum

'ftrtünm.

qui.fufcitáàvit eum à mór-

primitias quiefcéntium , ip-

du t

tuis , & dedit ei glóriam ,

fum primogénitum ex mór-

YX

ut fides veftra , & Ípes effet

tuis novérimus.

Ve

qu.lSl'Vï ïe ) 311

N [

"

t '

Qs n

inDeo.

X* In Eccléfüs benedicite

»ädm

&« NNarrábo nomen. tuum

Deo , allelüàja :

* Dómino

BU

li

»

Müf

ll

frátribus meis , allelüja

de fóntibus I(rae] , allelüja ,

y Lt Jüfifes

allelüja.

uxp'H '

A

* lnþ Inédio Ec;lc'üæ laudá-

y» Pfal-

"

eli

Domini ca Quinta poft Pafcha.

)

13 lä"tha,

!

395

0r Llmp

l

il

y. Pfalmum

dicite: nómini

LeG&iovi

T

"

|

ejus, date

QO |

glóriam latidi ejus.

Dvértimus , quàm gra-

us, lhmädio. *

Dómino.

. Vefit facrilégium , .re-

; . LeGio v.

furre&iónem non crédere,

! m&*ï&

^

Nj

Rimtítie ütique ejüsdem

Si enim non refurgémus, er-

- funt géneris , atque natü-

us C

go Chriftus gratis mortuus

r&, cujus & réliqui fru&us ,

eft, ergo Chriftus non refur-

CU

quorum pro letióre provén-

réxit.

J

S

i enim nobis non re-

: I

tu primitíva Deo münera de-

furréxit , ütique non refur-

tbrófi E

ferüntur : facrum munus pro

UreCnis

réxit,qui fibi,cur restürgeret,

Ledtio n

ómnibus , & quafi reparáte

nonhabébat. Refurréxit in

quadam liba natüre. Primí-

eo mundus , refurréxitin eo

& aori t

tieergo quiefcéntium Chri-

coelum, refurréxit in eoter

ii , ree

ftus.Sed utrüm fuórum quie:

ra.

Erit enim coelum no.

m w pitee

m ol

fcéntium,qui quafi mortis ex-

yum, &terranova. Sibi au-

órtes , dulei quodam fopóre

tem noneratnece(sária re(ur-

Vr m u

tenéntur, an ómnium mor-

rétlio, quem mortis víncula

at dnm

tuórum ? Sed ücutin Adam

non tenébant.

Nam etfi fe-

filt gt

omnes moriüntur, ita & in

cündüm hóminem mórtuu:

^ dc tf

Chrifto omnes vivificabün-

in iplis tamen eratliber infér-

[o

& um Q

tur. ltaque ficut primítize

nis. Visfcire, quàm liber

.

or hn

mortis in Adam , ita étiam

Fattus fum ficut homoó . fine

vinsarm f p

primítie refurreGiónis in

inter

djutório ,

mórtuos

ys iUP

Chrifto

omnes resürgent.

liber. Et bene liber,, qui fe

eurdn i

Sed nemo defpéret , neque

póterat

fufcitáre , juxta

n felire

juftus dóleat commüne . con-

quod fcriptum eft : Sólvite

sórtium. refüurgéndi , cüm

hoc témplum , & in tríduo

precípuum fruéctum virtütis

refufcitàbo illud.

Et bené

:ïuïc'x&ätusïmo:

"

expéttet. Omnes quidem re-

liber, qui álios defcénderat

sürgent,fed unusquísque , ut

redempturus.

n

ait Apóftolus , in fuo órdine.

)u N

"T

W. Hymnum cantáte nobis ,

Communis eft divínz fructus

allelüja: * Quómodo cantá-

n m T

cleméntiz , fed diftínttus or-

r l

qarn

bimus cánticum Dómini in

do meritórum.

terra aliéna? allel. allel.

'USautP

&« In teto corde meo , allelü-

j

Y^ Illicinterrogavérunt nos,

j

ja , exquisívi te , allelüja.

qui captivos duxérunt nos ,

g'en'lm t

* Ne repéllas me à mandátis

verba cantiónum: Quó:i

ïlOf

fs

cn,j;cfte

tuis , allelája , allelüja.

do.

ddlis

l

Y Benedíttus es tu Dómine,

G1ória Patri.

uómodo,

i ]

4

E

doce me juftificatiónes tuas.

In tertio N

:

0i -urno- P Afïa:

6]r

j

Ne repéllas.

Allelüja.

3

M.

Bb

Pfalm.

T.

I

386

Dom'mica quinta,;)o-& Pafcha.

h

jl

m -

Pfalm. Coeli enàrrant. cum

NdeLcïul. ohgiäi'fentit de

gl

ple

j

lteri

g, Í

|

" j gaudlum

rétio Bnst E

vang

elii ?'e-

Chrifto , quod non eft

n

À

cündüm Joánnem.

de ünico Dei Fílio fentién-

dlwuef'fq

li

x

dum , non petit in ejus nó-

A

m

g ent i

I&'äägäyïixäore :Cfgäftöïe-

mine , étiam fi non táceat

"TL

" qi

I

fus difcípulisfuis: Amen ,

literis , ac fyllabis Chri-

amen dico vobis: fi quid pe-

ftum : quóniam in ejus nó-

i 9^

tiéritis Patrem in

nómine

mine petit , quem cógitat ,

)u

ij

i

entid ^

1neo , dabit vobis. Et réliqua.

cüm petit. Qui veró , quod

i i

Homilíafan&i Auguftíni

eft de illo fentiéndum, fen-

Q

tit , ipfe in ejusnómine pe-

st

Jipetnd

Epífcopi.

m

"'Tratt. r02. 1

Oannemg

tit, & áccipit ; quod petit ,

« bditum p

Ominti. verbà nunc ità

fi non contra fuam falütem

tractànda funt : Amen

fempitérnam petit : áccipit

; Qudrid at

autem , quando debet accí-

jj , tl p

amen dico vobis : fiquid pe-

4mlla onmino r'n

tiéritis Patrem in nómine

pere. Quzdam enim non

. meo , dabit vobis.

Jam di-

negántur ; fed , ut cóngruo

ii t at f

um -eft in fuperióribus

| dentur témpore, differüntur.

jine u

j*

.

Domínici

fermónis

Ita fane intelligéndum eft ,

sfctur, ul d

ujus

D ldu

pártibus, propter eos , qui

uod ait: Dabit vobis: ut

nonnülla petunt à Patre in

ea beneficia fignifieáta fcián-

liL d

Chriftüü nómine , nec accí-

tur hisverbis, que ad eos',

3. Bs ]

piunt : non peti in nómine

qui petunt;próprie pertinent.

iB m m

Salvatóris ; quidquid péti-

Exaudiüntur quippe omnes

M. w

tur contra ratiónem falütis.

San&i pro feipfis , non autem

nl

W

I

TNon enim fonum litterárum

l

i

proómnibus exaudiüntur vel

ii

FA

&

ac fyllabárum , fed quod fo-

amícis , vel inimícis fuis, vel

l, m

nus ipfe figníficat , & quód

quibüslibet áliis:quia non ut-

Tsf , s

eo fono reété ac veráciter in-

cumque di&tum eft, dabit :

ss Oniadn

tellígitur, hoc accipiéndus eft

fed , dabit vobis.

AC

dícere, cüm dicit ; in nómi-

xj Bonum eft,

confitéri Dó-

Ua vj

'

D

ne meo.

mino,allelüja: $Et psállere,

j

5

4

1

!

In decachórdo

1

"

1

«

l Wlum w

$& Deus cánticum novum

alleTüja.

:

; l

i

il : of

cantábotibi,allelüja: * In

pfaltério , cum cántico & cf-

i

pfaltério decem chordárum

thara. Etpsállere.

l

l

& äbiit,&

GlóriaPatri. Et psállere.

U lus f

píallam tibi , allelüja , allel.

! ymnuäc

y;Deus meus es tu , & con-

Le&io ix»

TOR lum

fitebortibi: Deus meus es

que módo , inquit ,

.L

l

tu, &exaltábo te. In pfal-

)on petíftis

quidquam.

Y

N

t "TT

terio.

te, &

v)t

Til

g'u

í

innómine meo. Pötj

|

l

la

h

AC-

VömuS l

li

t

"

Dominica quinta poft Pafcha.

b

8

t

accipiétis ; ut gáudium ve-

ex 1

Iledum

fortfffïmuä

U n

B

! » Qu

1d

ftrum fitplenum. Hoc quod

e mortis inférno fpecu

l Pa

dicit , gáudium plenum, pro-| Pattum Senátum líberum

V00

fé&to non carnále, fed fpiritá-

Edücit ad vite jubar.

E

Clit s

le gáudium eft:& quando tan-

ujus fepülchrum plürimo

FE

[

tum erit , ut áliquid ei jam

uftóde fignábat lapis,

lii .

non fit addéndum , procul

Vi&tor triümphat , & fuo

1 in ejui.

dübio tunc erit

plenum.

Mortem fepülchro fünerat.

m cígi,

Quidquid ergo pétitur, quod

;

at füneri , fat lácrvmis ,

iver), qd .

b

pertineat ad hoc gáudium

at eftdatum dolóribus :

tiedum, f

confequéndum , hoc eft in

Surréxit extínttor necis ,

Jusmómine p

nómine Chrifti peténdum, fi

Clamat corüfcans Angelus.

L peti ,.

divínam intellígimus grátiam,

Ut fis perénne méntibus.

x um fattem

fi vere beátam pófeimus vi-

Pafchále Jefu gáudium ;

i t ipit

tam.

Quidquid autem áliud

À morte dira críminum ; -

ain (s d-

non

] Vite renátos líbera.

pétitur , nihil pétitur

lum «n w

uianulla omníno res eft ,

D eo Patrifit glória ,

[pd , ut i

£

edquia in tantee rei compa-

Et Fílio , qui à mórtuis

yore, diferüt

ratióne quidquid áliud con-

Surréxit , ac Paráclito ,

iellgum d

cupífcitur , nihil eft.

ld

In fempitérna fecula. Amen.

Dibit vbl : i

')b:e Deum laudámus.:

, In refurrettióne tua Chria

Ad Laudes , Antiphona..

fte , allelàja.

iif ü

. Coeli & terra. Ieténtu

ts que al tf

Allelüja. Píalmus. Dxörm-ï

E

15

d

aupnéperit

nus regnávit.

cum reliquis

allelüja.

de Pfalterio.

18.

Ad Benedi&tas, Antipho

—2.

yr p

Capitulum.

ac. 1. d

Usque modó non petífüs

vinfs, nonalte

j

ariffimi , Eftóte factó-

quidquam in nómine meo

E

res verbi, & non audi-

pétite , & accipiétis , allel.

iX'xxixm'xc'xsm,ve;

nl

tórestantum , falléntes vos-

Oratio,

qmam

l

Eus, àquo bona éuntta

itun h

dl

metipfos.

Quia fi quis audí-

D

tor eft verbi, & non fattor ,

D

procédunt, largíre fup-

yr u

hic comparábitur viro confi-

plícibus tuis:ut cogitémus te

jdist

Onütv ID'

t

deránti

vultum nativitátis

infpiránte , qua re&ta funt ,

hp

J

j jecac

fuz infpéculo: confiderávit

& te gubernánté éadem fa-

enim fe, & ábiit , & ftatim

ciàmus. Per Dóminunt.

]. dtit s

oblítus eft , qualis füerit.

Deinde de Cruce , Afía.

ge

Crucifixus furréxit à mór-

psaï

p p

Hymnus.

WUO

róra coelum pürpurat,

tuis , & redémit tios , allel.

,

;

ther resültat láudibus,

alletüja.

150 1 .

,'mul't ) l

um

!

:

Mundus triumphans jübilat ,

y. Dicite ia nati

g'mibug s 4b

pe

[87&

Horrens avérnus ínfremit :

Jefftja.

f

ntxims

j

M

b 2

[ Q'uia

f

l SEC

Borninica quinta poft Pafcha.

Ff

288

Mf

"t

uia Dóminus regnàvit|Patrem hec 'eft: Vifitàre

yie «

à ligno , allelüja.

pupillos & víduas intribula-

j

Qratio..

tióne eórum,& immaculátum.

a Lt

Eus , qui pro nobis Fíi-|fe cuftodíreab hoc fzeculo.

"U

j

r/

D

lium tuum crucis pati-| s. breve. Gavífi funt. difcí-

etlHO

(f &

bulum fubíre voluifti, ut ini-| puli : * Allelüja;allel. Gavifi.

tom

1níci à nobis expélleres pote-

y. Vifo Dómino. Allel. all.

gum !

ftàátem : concéde nobis fámu-

GlóriaPatri. Gavífifunt.

Ledto

qm

mOoral

5

lis tuis: ut refurrettiónis grà-:

y-. Mane nobífcum .Dömine,i

p

tiam confequámur. Per eüm-

allelàja.

1

i

j

m u

demDóminum.

x. Quóniam adve

g

4 f.W

J

Ujaa f

allelája.

d

.* Ad Tertiam , Capitulium.

lla]

C hariffimi , Eftote. 287.

Ad Vefperas , Antiphona.

tl

qarlenot

m.br. *urréxit Dóminus de

Allelja.

Pfalmus.

D ixit

Dóminus.

cum reliquis de

dm i

fepülchro, * Allelüja , alle-

Dominica. r27. . Capitulum.

ä]'i:g.ïan&ï n

y» Qui pro nobis pepéndit

C haríffimi , Eftóte fa&tóres.

'eindüm Luc

anligno, Allelüja , allelüja.

Hymnus. À.d régias. 382.

G lória Patri. Surréxit.

ane nobíscum Dómine ,

PT

5

J

LP

j

j

ilotémporebi

Y» Surréxit Dóminus , vere,

4

ja-

fopus l: (

l

allclüja.- -

*

16niam advefperáfcit

3

j iobdbitrcum

allelüja.

,;

* Etappáruit Simóni , alle-

il ml od

l

Ad Magnificat , Antiphona.

1 Anie, dimm)

*ääSextam ; Cap: Jae. 1. d

Pétite , & accipiétis , ut gáu-

as Dirdi

Ui autem perfpéxerit in|dium. veftrum fit plenum ;

Q

rl SAmbrdl

legem perfé&tam liber-|ipfe enim. Pater amat vos ,

h

,

tátis , & permánferit in ea. ,|quia vos me amáftis , & cre-

]

lts at

non audítor obliviófus fa. |didiftis, alleluja.

i

Atngbs m

&us , fed fa&tor óperis : hic

Oratio. Deus , à quo bo-

trfolimdos

beátus in fato fuo erit.

na cuncta. 387.

Rb rjp i

&.breve, Surréxit Dómi-| Deinde de Cruce , Afía

nus veré ,

Allelüja , alle- | Crucem fanttam sübiit , qui

"Bsenm, quj]

K me fetrés

lüja. Surréxit.

inférnum confrégit, accínttus

"ib amiy f

y» Etappáruit Simóni.

AI. | eft poténtia, furréxit die tér-

lelája , allelüja.

tia , allelája.

" lória Patri . Surréxit.

W df

y. Dícite in matiónibus ,

M i

Y- Gavífifunt difcípuli;allel. | allelàja.

* Vifo Dómino, allelüja.

. Quia

Dóminus re,;gnävit à

U ET

Ad Nonam, Cap. Jac. 1. d | ligno, allelája.

ET

v- ghgiq munda , &jm-

Oratio. D eus , qüi pro no-

"ls Dinig,

^

- *. maculáta apud Deurm& ' bis.

*l p f

ülig d

-

[

l

Feria feeunda Rogationum.

39

FERIA SECUN D A.,étiam áliis póteris emeréri.

8 O nl

ZMMMä

in Rogationibus.

Quis autem amícior nobis ,

Sih

odie occurrat Fe

*

ftum |quàm qui pro nobis corpus

LUM

O r

novem Lectionum , fit deeo | fuum trádidit ?

cum nona Le&ione de fe.]g. Dicantnuncqui redémpti

Xavil l i

lssls

aM

qu

enti Homilia , & comme- |funtallelüja. * A Dómino ,

moratione de Feria adI;audes

alletàja , allelüja.

Tino. Al i

De Fefto

. Quos redémit de manu

Gavifils,

tantum, ut infra.

sutem trium, Le&Cionum fit

inimíc] , & de regionibus

um Dömïn:.ï

tantum commemoratio.

congregávit eos. À Dómino.

d Matutinum , Invi

tatot.

Leétio ii.

drieii

A llelüja, alletuja, *

Allel.

B hoc médiano£te panes

A.

ts Antiplun,

Pfalm. V enite,exultémus. 2.

David pétiit ; & accépit.

Hvmnus. R €x fempitérne.3.

Pétiit enim , quando dicébat :

N D ii

Média no&e furgébam ad

sss d

Antiphona & P(almi de Pfal-

confiténdum tibi.ideó niérult

jym.

.terio. 49-

dul

, é&io fan&8i Evangelii fe-

hos panes , quos appófuit mo-

j lts

Y

bis edéndos. Pétit, cüm di-

.

cündüm Lucam.

Adrigas g.

cit ; Lavábo per síngulas no-

mobiscum D

Nälläotle'mþoreg)mitl efus

ctes ledtum meum. . Neque

difcípulis fuis : Quis ve-

enim tímuit , ne excitàaret

mv

——

l

ftrüm habébit amícum,& ibit

dormiéntem,quem fcit fem-

ad illum média nocte,& dicet

Et

Ídeó

per

vigilántem.

ili: Amíce , cómmoda mihi

feriptórum mémores , nócti-

Et réliqua.

bus ac diébus oratióni inftàn-

jgipis t

tres panes.

irum ft pl

Homilía S. Ambrólii Epifc.

tes, peccátis nofiris véniam

poftulémus.

Bu ii

Lib. i

in Lucam ,, Cap. rr.

Bosuto. ; ane?

vanits , V

i

ius praecépti locus eft,

m. Cantáte

TM

utómnibus moméntis ,

lüja: * Pfalmum dícite ei,

non'folüm diébus, fed étiam

, Dras;

i

allelàia.

n

nóctibus

oràtio deferátur.

. Afférte Dómino glóriam

»

Videsenim , quód ifte , qui

& honórem , afférte Dómino

d

) sibit

5.

média no&de perréxit , tres

glóriam nómini ejus. . Pfal-

«

i

panes ab amíco fuo póftu-

InUuIEB.

Ql

fïeültq

Lc£tio iii.

t

OA

lans,& in ipfa peténdi in-

tentióne

perstftens,

non

Am fi ille tam fanQtus ,

] ]

fraudétur oràtis.

Qüi funt

N

& quiregni erat necef-

naü()m ?

"

ifüitres panes , nifi myftérii

fitátibus occupátus,sépties in

jf

tll

1

coeléftis aliméntum ? Quód

die laudem Dómino dicé-

ponns"

:'. i

"

fi diligas Dóminum Deum

bat , matutínis & 'vefper-

uj

n Y

tuum, nonfolüm tibi, fed tínis facrificiis femper ir-

5.0 Q

teg

Bb3

9

.Fe'rïa fecunda Rogationum.

p

efiy

399

fï

U

téntüs : quid nos fà

cere ,eft femel : quodautem vivit ,

»

[

lj

n

opórtet , qui eó àmpliüs

vivit Deo.:

,rqu

fre- | Hymn, Auróra ccelum. 387.

m

upW

yogáre

.

U

debemus , quó

AUb !

quénti

ls carnis ac mentis | y'» In refurre&tióne tua Chri-

(ipit

fragil

*

táte delinquimus , ut|fte,allelüja. s« Coeli, &

I!

f [;!!

de via

laffi , & iftíus eevi|terra leeténtur , alleluja.

m

[Jmn

Ad Benedi&tus, Antiphona.

( ültrà

curíu , ac vitae hujus anfrá-

ri-

[D

T^

i e

&u gráviter fatigátis ,

panis | Pétite , & accipiétis : quee

J

V

J

refectiónis deéffe non poffit , te,

& inveniétis : pulsáte , &

us d

Wät

01

vobis , allelüja.

Qd 4

qui hóminis corda confirmet? apcriätur

di

k

Necfíolüm média notte Dó-

Oratios

minus , fed ómnibus propé Refta, quefumus, omnt-

otens Deus : ut , qui in

docet vigilàndum effe mo-

mer

Téntis.,

Venit enim & ve-

aüïiä

ióne noftra de tua pie-

j

fs a

ipertina,& fecünda,

& tértia táte confidimus;contra adver-

f Va

fa ómnia tua femper prote-

vigília , & pulsáre confuévit.

*

.

Bo ais

Beàtii

taque ferviilli, quos ,

Gióne muniámur. Per Dítrn.

ivra uj n

cüm vénerit Dóminus ; invé- |

sec Oratio dicitür ad

Laudes, & per Hotas , pre-

wrunpropit s

nerit vigilántes.

hgt Trenra

ac notCté dicitur ter-

ter Vefperas, & hodie tan-

ay Sucérdos um

tium . quia non dicitur

tüm. Duabus veró fequen-

TepDeum. in duabus veró

tibus Feriis dicitur 'Oratio

yrlincrirem p

dirtoret A

fequentibus Ferlis dicitur.

Diticae precedentis , D eus ,

ipigu um

*&. Narrábo nomen tuum

à quo bona. 387*

àtribus meis , allelája:

oc triduo, qui non inter-

Airintu hs d

:

ttbtomed n

In médio Eccléfiae laudábo

funt proceffionibus Rogatio-

Asladem Vidin

te , allelàja , allefüja.

num ,privatim poft Laudes

Y* Confitébor tibi in pópulis

dicant Litanias cum fuis Pre-

i s nb

cibus , & Orationibus, fine

TRYT

Dómine: & pfalmum dicam

&t a Vi

tibi in Géntibus.

In médio.

Pfalmis Poenitentialibus.

Patri.

in médio.

Ad Horas omnia dicuntur

Oacufnt

Es

L

audes , Antiphona.

ut in feriali Officio tempore

:ulüga IDort Vino

FY V prem

Allelüja. Píalmus. D óminus

Pafchali.

jvit, cum reliquis Affis

Vefperze . nifi occurrat

"t s ite

&

falmis de L falterio.

18.

Feftum ix. Le&ionum,dicun-

At r &

tur deiiffíalterio,cum Oratio-

Capitulum. |Rom:. 6.b

MUU

Hriftus vesürgens ex

ne Dominice pracedentis.

"BC t

At

Si veró fequatur Feftum Sim-

I

Detne ii

mórtuis jam non móri-

(d

tur, mors illi ultráà non do-

plex ,à Capitulo fit de Fe-

T

ile Jef

ügdi

pinábitur. Quód enim mór-

0 ,

cum comimemoratione

Tt6 ditgex

de Cruce tantüm , ut fupra.

"IQDit

tuus eft peccáto , mórtuus

PT

06 s

Ss

l

. Feriatertia Rogationum.

391

quodmmm't

!

Ad Vefperas , Antiphona. JD eo Patri fit glória ;

|

-AuClüjao falmus. D iléxi. Et Fílio * qu1 à mórtuls

ts

i |

cim reliquis de Pfalt.

I31.

Surréxit , ac Paráelito ,

tl

fub una Antiphona. . Allel.

Infempitérna fecula. Amen.

? Ur"x&

"Capitulum.

RAom.6.d [y. Manenobíscum Dómine,

l aHelü')æ

riftus resürgens ex

allelüja. &« Quóniam adve-

UUS Atf

4

t

-

mórtulis jam non móri-

Íperáfcit , alleluja.

£ur, mors illi ultrà non do-

d Magnificát , Antiphona.

li : ts

l: pulstl

minábitur. Quód enim mór-

Ipfe enim Pater amat vos ,

5 älelüj&.

tuuseft peccáto , mórtuus

uia vos me amáftis , & cre-

il

eft femel : quód autem vi-

didíftis

Ilelája.

[

Oratio.

D

D

ellmus, o

vit , vivit Deo.

eus ,à quo. 387.

: U quii

Hymnus.

FERLIA

TERTIA.

i

D régias

A

ni dapes

in Aogationibus ,

lt t pie

Stolis amí

1

i cándidis

Si hodie occurrat Feftum

VTT

u lg

Poft tránfitum Maris rubri

Simplex ; fit de eo, fine com-

Chrifto canámus Príncipi.

ipemoratione de Feria , fed

xb N

DDivína cujus cháritas

tantüm de Cruce.

!

Cedn dilit d

lperBors g

Sacrum propínat sánguinem ,

De Epíftola prima beáti Pc-

Almíque membra córporis

tri Apóftoli.

&

nis, U lod

Amor Sacérdos ímmolat:

eio 1.

ap. 4.

jbus vero g

Sparfum cruórem póftibus

Hrifto ígitur paffo in

s dicur Ut

Vaftàtorhorret Angelus :

C

carne , & vos eádem co-

xl D

Fugitque divífum mare :

gitatióne armámini : quia, qui.

n

jmniti

Mergüntur hoftes flüctibus.

paffus eft in carne , defüt-

TidUx

Qu

-

!

]

i

À

amPaícha noftrüChriftus eft,

àpeccátis: ut jam non de-

cefimbu A0

afchális idem Víttima ,

fidériis hóminum , fed vo-

iAl

——

(

!

riudt j

[is

—R

L

Et pura puris méntibus

luntáti Dei , quod, relíquum

janis i

ï

j

J

7,

Sinceritátis àzyma.

eftin carne , vivat témporis.

Of

Qvera coeli Víctima ,

Süfhicit

enim pratéritum

Pæuirfnq'ah W

Subjé&a cui funt tártara ,

tempusad voluntátem Gén-

negg a P

Solüta mortis víncula ,

tium confummándam , his

;j Ofiont

Recépta vite praemia.

qui ambulavérunt in luxü-

"Vi&or fubáttis ínferis

ul

riis , defidériis , vinoléntiis ,

sil

"'Trophesa Chriftus éxplicat,

