quid dicam eis ?, Dixit Deus

afit, i

rum ,qui prefunt opéribus :

a

& (ciens dolórem ejus , de-

ad Móyfen : Ego fum , qui

fa. re ,

P

fcéndi,ut liberem eum de má-

fum.

Ait : Sic dices filiis If-

qui

du

A

!

4exetur

mnibus /Egyptiórum, & edü-

rael : Qui eft,mifit me ad vos.

^ tién ^

camdeterrailla, in terram

Dixítque íterüm . Deus. ad

j

! "ï«äf(everäxïrign,

'

bonam,& fpatiófam , in terrá

Móvfen : Hzc dices filiis If-

lj

M

]

elg'unüflff

quz fluitlatte & melle , ad

rael : Dóminus Deus patrum

;, uratti D

loca Chananei,& Hethzi, &

veftrórum , Deus Abraham ,

Amorrhai,& Pherezai, &

Deus Ifaac , & Deus Jacob

g diin t

mifit me ad vos : hoc nomen

jii, a

Hevai, & Jebufzi. Clamor

ergo filiórum Ifrael venit ad

mihi eft in z:etérnum, & hoc

jüo as

'

memoriále meum in genera-

gt , 05 Y

me : vidíque afflictiónem eó-

rum, qua ab /Egyptiis oppri-

tiónem, & generatiónem.

i, Pt

muüntur.

Sed veni , & mit-

*&» Cantémus Dómino , glo-

g um exuame

tam te ad Pharaónem

, ut

riósé enim honorificátus eft :

aletum ppulun .

edücas pópulum meumy/filios

equum & afcensórem projé-

aqut t

Ifrael de Aigypto.

cit inmare: * Adjütor &

ii ts

Se StetitIVlóyfescoram Pha-

proté&tor fattus eft mihi Dó-

i qis us :

Hc dicit

minus infalütem.

raóne & dixit :

Datd t ov

iDóminus: ^ Dimítte pópu--

y-. Dóminusquafi vir pugná-

n tuuminmmuöby

At

lum meum, ut facríficet mihi

tor: omnípotens nomen ejus

:

in desérto.

Adjütor.

Yaf Y

y* Dóminus Deus Hebrzó-|G lória Patri. Adjütor.

"n , ts

rum mifitme ad te , dicens.

In mmee NoGurno , Afía.

A raqundug, [

Dimítte.

Bonórüm meorum.

Pfalm.

u

nu

eclio ii«

C onsérva.

cum reliq.

IO.

Sermo fan&i Basílii

agni.

;'v

lr

Ixítque Móyfes ad. De-

i

TET m

1

l

D

um: Quis fum ego , ut

Homilia r- de. jejünio ,

T

vadam ad Pharaónem, & edü-

: ante medium.

.»?

)

:

i

n

ii i

Utry

u

D&

cam filios Ifrael de /Egypto?

l.eQio vi

Qui dixit ei: Ego erotecum ;

Oyfen per jejünid nóvi-

i

Edüdln, 1 ]zn

pr

xl&CQ

M

limmmlüh

T d

& hoc habébis fignum , quód

mus in montem afcen-

ï[

míferim te.

Cüm edüxeris

díffe: neque enim áliter aufus

1

^

T

effet vérticé fumántem adíre,

k Wdh

pópulum meum.de /Egypto ,

immolábis: Deo fuper mon-

i

atque in calíginem íngredi ,

|

^ fitin,

Deu /

l

s

fes ad

[* iv

j

tem iftum. Ait Móy

nifi jejünio munítus.Per jejü-

M

tl

nium ,

l

|

|

(

lw

'/ ?Z &

i

i

d

QWHM

n

20

i i

jl ceegwm

Dorminica qu&rta Quadragefimse, —

nium mandáta dígito Der in

vit , fervümtque fratris réd.

Ut

tlh.

d

tábulis confcrípta fufcépit.

didit ? nónne efca una, prop-

]I'mea

um]

!s $i

Item fupra montem,jejánium

ter quam primogénita véndi-

T'og

legis latas conciliátor fuit: in-

dit? Samuélem veró nónne

]Uld dlï&m BI

?D'

fériüs veró gula ad 1dolola-

per jejüniumorátio largíta eft

AOV

triam pópulum dedüxit , ac

matri ? Quid fortíffimiüi Sam-

1

l

ln If

contaminávit. Sedit, inquit

sónem inexpugnábilem réd--

!d

,

1

1

VOLU

ópulus manducáre , & bí-

didit ? nónne jejüánium , cum

Af Tilea

dV

ere , ;&furrexérunt Iüdere.

quo in matris ventre.concép--

f QU d

ATim - [Je

Quadragínta diérum labó-

tus eft ? Jejünium concépit ,

T des ii

xem , ac perfeverántiam,Dei

jejünium nutrívit, jejünium

PIRIS Petg patr

fervo contínuó jejunánte ac

TRU Dens Abrsom

virum effécit. Quod fane Ans

oránte , una tantüm pópuli

gelus matri precépitmonés ,

Vat« ( D fj

ebríetas caffam irritámque

quacümque ex vite procé-,

LR n n

réddidit. Quas enim tábulas

derent ,ne attíngeret , non vi-

d etmm, t

Dei dígito conferíptas jejü-

num,non síceram bíberet.Je-

Toutde m i r

nium accépit , has ebríetas

jünium Prophétas génuit.po-

nem, d gectines

contrívit , Prophéta fan&ítft-

téntes confirmat;atq; fóborat:

Catéms Dinm

mo indígnum exiftimánte ,

X enm honoricatus

à» Qui perfequebántur pó-

vinoléntum pópulum à Deo

pulum tuum Dómine,demer-

um alcensorem p

legem accípere.

sífti eosin profündum: 9 Ft

nmre: * Adjtt

&. Inmari vie tuz , &sémi-

in colümna nubis du&tor eó-

Oor hus elt m

tetusein aquis multis :

rum futfti.

[

Deduxtfti

as itfidter

* Deduxifü ficut oves pó-

ficut oves pópulum tuum in

Jiinusquat i

pulum tuum in manu Móyfi ,

manu Móyfi & Aaron. Etin.

& Aaron.

yrnlpoiens noria:

iO vi.

. Tranftulifti illos per Ma-

Ejünium legislatóres fa-

re rubrum , & transvexífti

piéntes facit : àánima ópti-

:äaï'atxi. Agjitut

De-

as o

eos per aquam nímiam.

. ma cuftódia,córporis sócius

(fecürus, fórtibus viris muni-

5[-(][]] meöI'UIH- ['

dp.xifti.

g UI

Letho v.

méntum & arma,athlétis &

j

ehbïa

TNo témporis moménto

certántibus exercitátio. Hoe

pfanji D

'

J ob gulam pópulus ille ,

gl &]

ejüni

preetéreà tentatiónes propül-

per máxima pro

dízia Dei cul-

fat , ad pietátem armat , cum

g me(hqm-'

tum edó£tus, in

chryptfacam

fobrietàáte hábitat ; tempe-

Ledio v

lum

idololatríam turpíflimé devo-

ránti& ópifexeft , in bellis

üiï

[.;

lütuseft. Ex quo , fi utràm-

fortitüdinem affert , in pace

gusin T

ten

rh[ J[ï

quefimul cónteras, vidére

quiétem docet: Nazareum

ye nl

licet ; jejünium ad Deum dà-

fan&tíficat , facerdótem pér-.

Qtt

iet um

:

cere, delíeias veró falütem

fieit: neque enim fas eft ,

b

em

j

|

al

" pérdere.

Q

|fine jejünio faerificium at«

l

tu)AP qu

P. V.

Quid Efauv inquiná-

"D.

3umo

j

Il

qulf

DWW

n

-

dragefimse.

A

a

u

D(;nünïicä qu;i.-r.'tna Qua

tíngerenon folüm in myfti-

Tlà »

quia vidébant figna ,

j [

i

ue faciébat fuper his , qui

inoqu

ca,nunc & vera Dei adora-

|

tióne , fednec in illa, in qua

infirmabántur. Et réliqua.

fs

"a

qinum

facrificium fecünduüm legem

Homilía fandi Auguftíni

; u

Ecn

infigüra offerebátur. ]ejà-

Epífcopi.

nium Elíam magne vifiónis

'Tra&. 24. in Joannem.

I

rácula , qua fecit Dó-

Jmeï?ï:,;j n qUiï

fpe&tatórem fecit : quadra-

t s nl

ginta namque diér

um jejünio

M

minus

nofter

Jefüs

Chriftus , funt quidem divína

I epaldt

Y

cüm ánimam purgáffet , in

al

fpelünca méruit , quantum

ópera , & ad intelligéndum

W

u

Deum de vifibílibus ádmo-

»y

; us

faseft hómini, Deum vidére.

u) X

Móytes fterüm legem accí-

nenthumánam mentem.Quia

p (

enim ille non eft talis fub-

D

Vnieeuft

ii

1

piens fterüm jejünia fecütus

K

i

eft. Ninivita , nifi cum illis

ftántia , que vidéri óculis

f

g o 96

& bruta jejunáffent, ruínz

^offit ; & miráculaejus , qui-

P

shstustu

bus totum mundum regit ,

minas nequáquam evasíffent.

ii us

In desérto autem quorüm-

universámque creatüram ad-

g n minnu v

m

miníftrat , aífiduitáte vilué-

dam membra cecidérunt ?

asatf il g

nónne illórum , qui carnes

runt,ita ut pené nemo digne-

v a, 0n Qu

tur atténdere ópera Dei mira

.appetivere :

vemmdáa, l äblfO»

£^ Moyfesfámulus Dei jej

u-

& ftupénda in quólibet sémi-

ao lpl

nis grano : fecündüm ipfam

návit quadragínta diébus ; &

, E d

quadraginta nó&tibus: * Ut

(uam mifericórdiam fervávit

aipit , d.

fibi quaedam; que fáceret op-

legem Dómini mererétur ac-

Mhope: !b

n

éfpere. Y Afcéndens Móy-

portüno témpore preter ufi-

ulhwemmun, d

fesin montem Sínai ad Dó-

tátum curfum , ordinémque

süsettica

minum , fuitibi quadragínta

natürse,ut non majóra;fed in-

iattdunm: u

diébus , & quadragínta no&li-

sólita vidéndo ftupérent, qui-

t dnglsmas,

bus.

Utlegem.

bus quotidiána viluüerant. '

[l ader,

G lória Patri. Ut legem.

m. Spléndida fatta eft fácies

*

.V

!

Ti D o

In ter&o No&urmo, Afia.

Moyli , dum refpíceret in

Non funt loquele.

eum Dóminus:* Vidéntés

tl eum n

fenióres

claritátem : vultus

Píalmus. Coeli enárrant.

j

cum reliquis.

15.

ejus , admirántes timuérufit

valdé.

Ui

Lé

Qio fanti Evangélii fe-

cündüm Joánnem.

. Cümque defcendíffet de

TL dim

. 6.

monte Sínai . portàábat duas

Le&tio vii-

:

| PU i

TNillo témpore :

AE

1

it Je-

tábulas teftimónii , ignórans ;

ib t to

|

fus trans mare Galileze

quod cornüta effet fácies

torienn.

M

u

quod eft Tiberí

:

adis : & fe-

ejus ex consórtio fermónis

&lmViSlmgm D

j

: )

quebátur eum mu

altitüdo ma- Dei.. Vidéntes.

6s

E fïP ;

'dezaägm

f

elimg,

21í

!

? Q3 i,

Döminica quarta

uadrag

*9

l fcjé

b

Le&ip vii

&

eré&i ad fidem, & urgá-

,lbat li ;ïxk'.lm

r .,Aj

us

enim miriculum

ti per fidem , étiam ipfum in-

Hirilintre 3

lr,

: W

.eft gubernátio totíus

visibilem vidére cuperémus,

lh H I;m&l

mundi , quam faturátio quin-

quem de rebus vifibílibus in-

f

*

fcop

que mílhum hóminum de

visíbilem nofcerémus. Nec

A

À lt J

quinque pánibus.

Et tamen

tamen süfficit hec intuéri in

;

hocnemo mirátur : illud mi-

:

QU f

]

miráculis Chrifti. Interrogé-

1 /Ih

J5 mfer j

rántur hómines, non quia ma-

mus ipfa mirácula , quid

»

LÀ

TU t d

juseft, fedquia rarum eft.

nobis loquántur de Chrifto

71 lntellinig

li

Quis enim & nunc pafcit uni-

habent enim , fi intelligán-

um dg VIbs i

vérfum mundum;nifi ille,qui

tur , linguam fuam. Nam

LIITADHO) mntem, l

de paucis granis.ségetes cre-

quia ipfe Chriftus Verbum

at ? Fecit ergo quo modo

1 m d ts fj

Dei eft : étiam fattum Verbi,

L , Qu Vi od

Deus. Undeenim multípli-

verbum nobis eft.

cat de paucis granis ségetes ,

&. Atténdite pópule meus.

ACl q

hi tom du hi

indein mánibus fuis multipli-

lezem meam -

* Inclináte

cávit quinque panes: potéítas

Ts t

aurem veftram in verba oris

Iner.

nnlftat, afidatdle v

enim erat in mánibus Chrifti.

Panes auté illi quinque , qua-

y. Apériam in parábolis os

,a o remo

raténdere iper D

fi sémina erant, non quidem

meum: loquar propofitiónes

terre mandáta , fed ab eo qui

ab inítio fzeculi.

Incliinátc

fpénrin quitbes

aurenm.

: fecündtn ;

terram fecit , multiplicáta.

x. Ecce,mitto Angelum me-

Glória Patri. Inclináte.

ss nifercirdam f

um ,qui przcédatte , & cu-

Ad Laudes , Antiphona.

j quedam qui

ftódiat femper : * Obsérva,

Unc acceptábis facrifi-

ytino témpore pre

& audi vocem meam , &ini-

"P

cium juftíiz , fi avér-

m orfum , oru

mícus ero inimícis tuis,& af-

teris fáciem tuam à peecátis

vireat non mj

fügénteste afflfgam : & pre-

mels.

j vdénio d

cédet te Angelus meus.

Pfalmus. Miferére mei. 59s

s quotidint vilit

",. lfraelfi me audíeris , non

Afia, Donum eft fperáre in

| Slendid.afaü"aellfï

eritinte Deus recens , ne-

Dómino ,

m

quàm fperäre. in

dum r

plE

que adorábis deum aliénum

princípibus.

onfï !

X».

n

ego enim Dóminus.. Obsér-

:

Pfalmus. C onfitémini. 24.

or&

claritàt

l

Va.

Aiía. Benedícatnos Deus .

f

ts

Le&ioix.

Deus nofter , benedícat fios

admiran

"

Oc ergo admótum eft

Deus.

Qb

H

Cutd

u defc

sénfibus, quó erigerétur

Píalnm. D eus Deus ameus,

ii D

(

mens : & exhíbitum óculis ,

cum reliquis. 18.

jl

f

Iä

ubi exercerétur intellé&tus ,

Aüa, Potenses Dómine erí-

e

j

»

j t

mmonll !

t

ut invisibilem Deum per

pere nos de manu forti : lí-,

l cormu

iwio i

bera nos Déus nofter.

viübilia' ?pcra mürarégmur ;

Q 2

fa.

Vi i

n

4 m

212

Dominica quarta Quadragefimem,

(uf

l Qd

. Afie Reges terre , & om-|x. br. Ipfe liberávit me ,

l

d te;

g

nes pópuli laudáte Deum.

* De láqueo venántium,Ipfe.

(; 90

g

j

apitulurm.

Galat. 4.e

Yy. Età verbo áfpero. De.

Ratres , Scriptum eft .|G lóriaPatri. Ipfe.

5Vï1$ m

)

j

hc

[

u

[

)

0i

X quóniam Abraham duos|y* Scápulis fuis obumbrábit

filios hábuit: unum de ancílla;| tibi. *.

Etfub pennis ejus

u

h

& unum de líbera, Sedqui| fperábis.

s

m s

de ancilla, fecündüm carnem

Ad Sextam , Antiphona,

»

m

qme

"

natus eft:qui autem de líbera,| Satiàvit Dóminus quinque

I4udl,b

perrepromiffiónem;qua funt| míllia hóminum de quinque

9I

er allecoríam di£&ta.

ánibus , & duóbuspífcibus

?þ:*

Dd

ymnus. O (olfalütis. 21.

Capitulum, Galat. 4. d

^

«[s U

J

f

t aulodi

Y* Angelisfuis Deus mandá-

L

AKtáre ftérilis , que non

Dmmgwskmu-

vit dete.

paris; erümpe,& clama,

Y*« Ut cuftódiant te in ómni- | quz non párturis: quia multi

A:

j M

m

bus viis tuis.

filii desérte , magis quàm

1

La

yynt

AÀd Benedi&tus , Antiphona. | ejus ,quz habet virum.

;'Mede'bat n du

Cüm fubleváffet óculos Je-|Jy bf« — Scápulis (uis, * Ob-

J

[

fus , & vidiffet máximam| umbrábittibi. Scápulis.

j

u2

multitüdinem veniéntem ad|Y« Etfub pennis ejus fperá-

fü

ä

Ü

at dl d

i

fe , dixit ad Philfppum : Un-| bis. Obumbrábit tibi.

!

de emémus panes, ut mandü-

lória Patri. Scápulis.

:

|

!

l

t

centhi? hoc autem dicébat| * Scuto circümdabit te vé-

Mi Miniom, T

Plenn Pv

tentanseum: ipfeenimícié-|ritasejus. 9 Non timébis

f

à timóre noCtürno.

:

bat ,quid eff

et

:

4 Me Dd

fauOe

ä&ürus.

d Nonam, Ántiphons,

]:

TOA

w

l

IU

Oncéde,quefumus, om- | Illi ergo hómines , cüm vidif-

M

d um

C

nípotens Deus:ut, qui ex

fent , quód fécerat Jefus fig-

j

mérito noftrze a&tiónis afflígi-

num , intra fe dicébant : quia

L

dcp

il

inur,tue grátiz confolatione

hiceft veré Prophéta, qui

L J

fefpirémus. Per Dóminum.

ventürus eftin mundum.

li

H

d Primam P] Antïphona.

Capitulum . Gah4.4 -

II

j

d.

Accépit ergo Jefus panes , &

'Taque, fratres, non fu-

Judæorum, u

cüm grátias ésiffet, diftríbuit

]

mus ancíllz filii, fed líbe-

hW Cl

rae, qua,libertáte Chriftus

3R um

difcumbéntibus.

mn

-

eP' o

T0 verdin

Ad Iertiam, Antiphona

nos liberávit.

NT

TM

li

Dequinque r^ibus, & duó- [£-9&-. Scuto circümdabit te;

tU

bus pífcibus fatiávitDóminus

Véritas ejus.

Scuto.

» Non timébisà timóreno- -

AUA ly

AFUME j

juinque míllia hóminum.

i -10.

apitülum. P ratres, Scrip-|Ctürno. Véritasejus.

ij

il

tum eft. uütiuprá.

lóri& Patri. Scuto.

lJ

ä*& ]i MR

e An..

T

0"(!!'] t

u

il

T

Ka

Infra Hebd. iv. Quadra

efims.

213

Bd

li

Angelis fuis Deus man- | gára ad

f

uc erat , & ejécit in-

AVerDo 4j

li,

it de te.

!

tD

de Dóminus omnes , qui fia

n If L

, Ut cuftódiant te in ómni-

quarébant, qui ad nündinas

RUs fj

s Viis tuis.

vénerant. Etquazibi vendé-

j

t Bf

]b]Uh

À

!

bant illi?£Quase opus habébant

j

* AdVefperas.

n

Db

1nus.

honae

l

& Píalmüs. D ixit

hómines in facrificiis illfus

Ad&mm'

la

cum rcliquis de Dffica

12*

témporis. Novit enim chári-

hn

l I^

Copitulum. Fratres ,

S

crip-

tas veftra , quód facrificia il-

AE Df

,

"

tum eft.

l iim i li

:u

f

li pópulo pro ejus carnalitáte,

| ?;&duo'bu

mnus, À udi ,. benígne

& corde adhuc lapídeo , tália

Spilcis

Cónditor. 189.

data funt, quibus tenerétur

D (

4l

TT

, Angelis fuis Deus mandá-

ne in. idóla deflüeret: &im-

d fs

Q noy

vit de te.

Ut cuftódiant

e

molábant ibi facrificia , bo-

Bs rüms

lm

tein ómnibus viis tuis.

Ves , OVeEs ,

& colümbas.

"WO la

M

agzni

fi

Noftis , quia legífüs.

N , hs u

n

nt efgoin montem

jicat » Anti 1;

fns;

5

. Vos , qui tranfitüri eftis

SauMW & ibifedébat cum difcipulis

f

ordánem , sdificáte altáre

! Vpisli l. fs.

Dómino,

De lapídibus,quos

Drdbt t ul

Oratio. concäde. 2f2.

h

.

ferrum non tétigit :' & offérte

Efbpeni eqsf

Poft Veíperas diei dicun-

fuper illud holocáufta, & hó-

Obumbribit tbi

&

Oruln.

ftias pacíficas Deo veftro.

riPari, Seipuls

PER

P

ATE

ND A.

Vouto cirümdt

*, Cümque intravéritis ter-

Ad Mlatutinum , Invitatos

ram : quam Dómiuus datürus

s b Nnüt

£ium de Pfalterio. Hymnus.

eft vobis , e&dificáte ibi altá-

nüre nodümo.

ExmOore.3. Afv Pfalmtl

re Dómino. De lapídibus.

d oneg, Atigit

No&cturnorum de Pfalt.

LeBioii.

v homimes , iil

Etfic dicitur etiamin aliis

On ergo magnum pec-

. qux fcert Jb

ent

,« cátum, fi hoc vendébant

[e(ät

10

Dbobt spir a fe-

y ia fedicatt

in templo,quod emebátur, ut

r vere p

cündüm Joànnem.

offerrétur in templo;& tamen

ejécitinde illos. Qnid fi ibi

irus elin muud

l

k.qlæ)otäempore :sargþä'eray

ebriófos inveníret, quid fáce-

i.

I

K1Ue ; fratres, W

Pafcha Judzórum, & at-

ret Dóminus,fi vendéntes ea ;

céndit Jetus Jerosólymam:&

quaz lícita funt , & contra ju-

saxdle fl

invénit in templo vendéntes

ftíiam non funt ( qua enim

u libertt p

boves , & oves , & colüm-

honéfte emüntur, non illícité

i

befävif.

ircümi^

bas Etréliqua.

vendüntur) éxpulit tamen, &

Suto C

4

Homilía S. Auguftíni Epifc.

non eft paffus domü oratióhis

155 6

a, e US'

fieri domum negotiatiónis ?

rimól

tj

Traæ

id audiVimus

1o.in Toann. poftinit,

ratres 4

llv

g. AudiIfrael precépta Dó-

Vét

ir]tast

: Ecce templum illud fi-

mini, & €ea in corde tuo

Vi

O 3

qua-

dou

h

j

yin

n/

J

mmcat

D

EU

d

2I

Infra Hebd. iv. Quadrazefimas.

|

uafi inlibrofcribe: * Et|

Ad Laudes , Antiphona &

1

VO^ reg

ul

l [Cm

d

abo tibi terram fluéntem| P(aImus. Miferére. cum rc-

lac & mel.

Iiquis de Pfalterio.

59 —

p

r

I5

, Obsérva fgitur , & audi

Capitulum.

AMa1e.58. -

et

r

^

«

vocem meam : & inimícus

.Ama , ne ceffes : quafi

a^

ero inimícis tuis. Et.

7 tuba exàlta vocem tuari,

emn()f[r?

Le&io i.

&annüntia pópulo meo fícé-

U.

Imlnel

)

(p

,

V[HF

I negotiatiónis domus non

lera eórum , & dómui Jacob

.O debet fieri domus Dei ,

eccáta eórum.

otatiónis debet fieri ? INos

ymn. O 'fol falátis. 21.

jf jf

;äenüöxüsauxmw

autem quando iíta dícimus ,

- Angelis fuis Deus mandá-

ftrident déntibus fuis advér-

vit de te.

&. Ut cuftódiant

PgaDJmiüum'

g MU

süs nos, & confolàtur nos

te in ómnibus viis tuis.

Ad Benedi&tus , Antiphona,

d h

Pfíalmus , quem audífüs:Stri-

- d)

dérunt in me déntibus fuis.

Aufézte ifta hinc , dicit Dfüs,

N

mw WWM

Nóvimus & nos audíre, unde

& nolíte fácere domumPatris

Vi M

mei , domum negotiatiónis.

At j

.

curémur ; etfi ingeminántur

2e

|

flagélla Chrifto, quia flagellá-

i Deinde dicuntur Preces,

fnaelirt u

tur fermo ipsius. Congregáta

"

* Oratio.

st &'dgceba:.

Refta, quefumus, omní-

sdic u 41

funt.inquit ,in me flagélla , &

P

nefciébant.Flagellátus eft fla-

potens Deus, ut obferva-.

M

géllis Judzórum : flagellátur

tiónes facras ànnua devotióne

hii

t A

ri

recoléntes, córpore tibi pla-

b

blasphémiis falsórum Chri-

f

l

1

w

!

ftianórum : multíplicant fla-

ceámus,& mente, Per Dfim.

141

V

rin

gcélla Dómiro Deo fuo, &

Hodie dicitur . Officium

J

|

Vlicbd hod

Defunctorum.

:

hi a

néfciunt. Faciámus nos,quan-

Y

tum ipfe ádjuvat.Ega autem,

Ad Vefperas , Antiphona

PT NT

cüm mihi moléfti effent , in-

Inclinávit, Píalmus. D iléxi.

t agl

b

duéb& me cilício , & humiliàá-

cum reliquis de Pfalt.

I31.

J

H

gum d

115 Y

bamin jejünio ànimam me&.

Capitulum.

qel. 2.d

tb

[

)

"

i. O

« Sicut fui cum Moóyfe ,ita

Nter veftibulum & altáre

RAOU

d

erotecum ,dicit Dóminus :

.

plorábunt facerdótes mini-

1

Qu

ii t

nl

INl

j

TLUCts Q

* Confortáre , & efto ro-

ftri Dómini , & dicent : Parce

r

j

l?

Phnbadni

büftus ; introdáces pópulum

Dómine , parce pópulo tuo ;

meum ad terram lade , &

& nedes hzereditátem tuam

m

ER Wv

!

.....

"Mi f

melle manantem.

in oppróbrium , ut dominén-

1.:.aïus.

V

Y^. Noli timére,quóniam tecti

tur eis natiónes,

fum : ad quacümque perré-

Hymnus. Audi benigne. 189.

A lts df i

Uon gt

ii

xeris, non dimíttam te, neque

y. Angelis fuis Deus mandá-

h)

derelínquam. Confortáre.

vitdete. x. Ut cuftódiant

I;lthant'em r

lt

T

tein ómnibus viis tuis

UO uv

)

^lória Patri. Confortáre.

—— À

Mf

Infra Hebd. 1v.

!

uadragefunae,

I5

ag

Ad Magnificat , Antiphona.

5

e

t proferre,nifi legiffet:znemo

n

Tus, Mj

"f*ïïünad

Sólvite templum hoc, dicit| légere nifi lítteras didiciffet :

æquis .de I li

l

i

Diüs & poft tríduum recdi-| & ídeó mirabántur. Eórum

Mum,

A

!

)

ficábo illud : hoc autem dicé- | autem admirátio , magíftro:

?

4

bat de templo córporis fui.

t

D Cgfïq?;«f

Pj

[»]

facta eft infinuándze ältiüsye--

ritátis occáfto.

,V

f

Vocem;

Deinde dicuntur Preces.

At öpu[

Qratig.

g. Quid mequaritis interfi--

0 mj

Eprecatiónem noftram , | cere,hóminem;qui vera locü-'

tafn, r

dolm Ijn

CCl ln

D

quafumus Dómine , be- |tusfum vobis? *

Si malé

níignus exáudi

&

uibus!locütus fum , teftimónium

T00O Gs ]

fupplicándi preeftas afféttum, | pérhibe de malo

fi autet

tf Dens mmy

é,cur me cadis ?

-

f& p Uteftis

tribue defenfiónis auxiliqm. ben

Per Dóminum.

r, M[ultabona ópera operá-.

Nris Vs ts

FERIA TERTIA.

tus fum vobis : propter quod

Meelihs m

iete d t

Lé&io fanfti Evangélii fe-|opus vultis me occídere * Si-

cündüm Joànnem.

| male.

LXl r um

. "Le&io 1.

Cap. 7. b

Y.ectio ii

, domm d

ktmde dicuntr Pt

N illo témpore: Tam die fe-

X eórum quippe admi-

fto mediánte,a(céndit Jefus

ID

ratióne & verbis, dixit,

"Orti,

jntemplum, & docébat. Et| Dóminus

profündum áli-

| Raf elumus t

mirabántur j udæi. Et réli-

quid , & diligéntius infpici ,

olens Deus, ut ab

qua.

& dífcuti dignum. Quid er-

ff facrasännuadexfg

Homilía fan&i Auguftíni

go Dóminus refpóndit eis ,

Epífcopi.

admirántibus , quómodo fci-

s r

us L ment. d

"T ra£t. 29, in Joann. fub. init, | ret lítteras , quas non didi-

Mje didut Vj

LlIe,qui latebatdocébat, & | cerat ? Mea; inquit , do&trina

efondorum.

palam loquebátur , & non | non eft mea , fed ejus , qui

AdiVeyeris , 207

tenebátur. Illud enim , utla-| mifit me. Hac eft profün-

IT

téret, erat caufa exémpli,hoc | ditas prima

vidétur enim

lCl'miVlt. P

bis quafi contrária

y relius

de al!ï."

poteftátis. Sed,cüm docéret ,| paucis ver

Capit

ul

(

:

mirabántur Judei. Ommnes|locütus. Nonenim ait : Ifta

(rbulun

quidem,quantü árbitror, mi- | doCtrína non eft mea : fed ;

Uer V

m

rabántur,fed non omnes con-| Mea do&trína non eft mea.

iiuntlcei

muni

&dicd

vertebántur. Et undeadmirá-|Sinontua , quómodo tua ?

,

tio?Quia multi nóverant, ubi|fi tua , quómodo non tua ?

" parcep

natus, quemádmodum füerit| Tu enim dicis utrümque :

le herediti

br

uf us

educatus.

Nunquam eum|& mea do&rína &

-non

ppro

víderant lítteras difcéntem :| mea.

cjs nad

fl

if

audiebant autem de lege di-|s. Addüxi vos per desér-

db

fitus

u

fp

utüántem , legisteftimónia|tum quadragínta annis ego

W eus

T

proferéntem qua nemo pot- | Dóminus ,

& non funt at-

jete

trita

Vug I)

m

N

1

. 216

Infra Hebd. iv. Quadragefime.

h

[]

if Cü

f

tríta veftiménta veftra

*Of tiO.

a

st

?

u

9 Manna de coelo plui vo-

Acre nob

18 . quæ

fumus

"o

n

N

Dómine , obfervatiónis

Wj

i m Q

bis , & oblíü eftis me , dicit

I

Dóminus.

jejünia, & piz converfatiónis

of

;,'rjlmotflS ,

, Ego edüxi vos de terra

augméntum , & tuz propitia«

RLT

$ enm

2

ml

i

jl

fEgypti , & de domofervitü

tónis contínuum praftent

j

&l

u

tis liberávivos. Manna.

auxílium. Per Dóminum.

Mi t

(

u

egi

Q 11.

LT

UM

Ad Magnifieat ,. Antiphons,

Chritus,"

I ergointueámur diligén-

Nemo in eum mifit manum ,

Qd

9&0[]'

dem A

ter , quod ipfe in exórdio

Jj

quia nondum vénerat holfa

p?

gante pryi

a

dicitfanttus Evangelífta : In

€jus.

444444

MV

Rurus o

princípio erat Verbum, &

Deinde dicuntur Preces.b2-

Verbum eratapud Deum, &

æ*m i'u;afd:ü lo .'."*f

Deus erat Verbum:inde pen-

Iferär?xäigx;üne pópu-

f;æ*.ex'x.&üinxæshnx

det hujus folütio quaftüiónis.

IV

lo tuo

&

contínuis

.(IBïsüXWmx XX

tribulatiónibus laborántem ,

g: Qub A.

Qu eft do&trína Patris , nifi

Verbum Patris ? Ipfe ergo

propítius refpiráre concéde,

gapetie p Y

Chriftus doctrína Patris , fi

Per Dóminum.

:

nfusp mf I

Verbum patris:Sed quiaV er-

FERIA QUART A.

Vuffom ro J 1

bum non poteft effe nullíus ,

Hodie dicuntur: Pfalmi Órse

Altatdum menter od

"l

fed alicüjus, & füam do&tríná

hepeens i

dixitfefp(um, & non fuam ,

l eo GndisPranpdlit fl

tibta d f

quia Patris eft Verbum.Quid

cüándüm Joánnem.

At

Le&ioi -

J

Vi f

enim tam tuum, quàm tu? &

Cap.

Jj

quid tam non tuum,quam tu,

N illo témpore: Praeteriens

sstntem tsl

fi alicajus eft, quod es ?

I

Jefus vidit hóminem cecü

2005 ümént vt

$. Móyfes fámulus Dei jeju-

ànativitàte : & interroga-

Mage df

návit quadragínta diébus , &

vérunt eum difcípuli ejus.

$

L]

nt t bt

quadraginta nóctibus: 9 Ut

Rabbi;quis peceávit, hic, aut

HH nf

legem Dómini mererétur ac-

paréntes ejus,ut cecus nafce-

h

cípere. 9*» Afcéndens Móy-

rétur ? Et réliqua,

Ti s "

LU f

fesin montem Sínai ad Dó-

Homilía S. Auguftíni Epífc.

A

minum , fuitibi quadragínta |'T ra&.,44. inJoann. cirea init.

D

Uli

!

[

diébus , & quadragínta no&ti

, que fect Dóminus

J

l

'

1]

bus.

Ut legem.

E

nofter Jefus Chritus ,

(

|

[

l

l

l

"U: qid

G lória Patri. Ut legem.

ftupénda atque miránda, &

"

gHUm mxf[

l)

MM B

AdBenedi&tus , Antiphona,

ópera , & verba funt :ópera,

O

ii

Quid me quesritis interfice-

quia facta funt ; verba, quia

Mf

li

ye, hóminem ,

MM

)

2

qui vera 1003'1-

"guafunt. Si ergo quid fig-

a

IN

tus fum vobis?

ifücet hoc , quod factum

! mü

NT

N

ïlh

"Ü n

Deinde dicuntur Preces, 62.

vít, cogitémus: genus hu-

Ia.

iy

N

n

Qd

Átrp p

q ]

hh

Infra Hebd. iv. Quadragcümæ.

217

mánum eftifte cecus, — Hac

pifcínam , qua vocátur Síloe;

DOmme

u

wä ms

enim cacitas cóntigit in pri-

LLm 3

l ïümg

Pertínuit autem ad Evangelí-

Mlty

hUI

mo hómine per peccátum,de

ftam commendáre nobis no-

Tltum

quo omnes oríginem - düxi-

men hujus pifcíne , & ait :

TU

v'tæxT

ius, non folüm mortis , f:d

Quod interpretàtur , Miffus.

A B D

LUH

étiam iniquitátis. Si enim cz-

Jam quis fit miffus, agnófeitis.

citas eft infidélitas , &illumi-

Nifi enim ille fuíffet miffus ,

T0 n

h

1

nàátio fides

*

[)

mf

L m

i

quem fidélem ,

nemo noftrüm effet ab iniqui-

quando venit Chriftus , invé-

táte dimíffus.

Lavit ergo

f Quj

TT Véperat j

nit ? Quandóquidem Apótto-

óculos in ea pifcina , que in-

lus natus in gente Prophetà-

terpretátur , Miffus : bapti-

äïded":untpr Preeegf

rum dicit: Füimus & nos al -

zàtus eftin Chrifto. Siergo

j

quándo natü:a filii ire , ficut

quando eum in feípfo quo-

|

^

Y

tärelälg.m'me W

& caeteri. Si filii irzejfilii vin-

dámmodó baptizávit, tunc

1 Ut entog

illuminávit : quando inünxit ,

lts vt

díctz , filii poene, filii gehén-

ne : quómodo natüra , nifi

fortáffe catechümenum fecit.

tplütreptire qud

quia peccánte primo hómine,

8&. Ecce,mitto Angelum me-

t Domnum.

vítium pro natüra inolévit ?

um ,qui precédatte , & cu-

Ex4 QUAMOI

$i víüum pro natüra inolé

ítódiat femper : * Obsérva,

die d hd

vit,(ecündüm mentem omnis

& audi vocem meam , &ini-

Qd

homo cacus natus eft.

mícus ero inumícis tuis, & àf-

dio f Evangd

» *pléndida fatta eft fácies

fligéntes te affiigam : & pre-

aindom Joimngn

Moóyli,dum refpíceret in eum

cédet te Angelus meus.

aj

(

!

Dóminus : 9 Vidéntes fenió-

g. lfrael fi me audíeris , non

-lotémpore r

Q

:

res claritátem vultus ejus,ad-

eritin te Deus recens , ne-

n vidit n

mirántes timuérunt valdé.

que adorábis deum aliénum:

gile ; & ts

Cümque defcendíffet de

monte Sínai , portábat duas

ego enim Dörninus- Q.Ubsöï'*'

Va.

v eu d pu d

LL

bbiquis p

tábulas teftimónii , ignórans .

quód cornüta effet facies ejus

Udfftise ;;3

ande

: myfiä-

inestjtst C

€x consortio fermónis Dei.

y ? Ecrdqua

rium : !Intérroga hómi-

Vidéntes,

nem : Chriftiánus es ? Re-

ais Augu

Leftio ii

(póndet tibi: Non fum.

Si

]njodtu

i

?,

!

üe fCCif

)

i

Enit Dóminus : quid fe-

pagànus es , aut Judzus? Si

:V cit ? Magnum myfté-

autem díxerit, Non fum.:

yiier ]

dis 0f*

rium commendiávit,

n at

ye nit

Expuit

adhuc quaris ab €o, Cate«

T

in terram,de falíva fualutum

zhümenus, an fidélis ? Si re-

x verball

facit:quäa Verbüm cearo fa-

fpónderit tibi, Catechüme-

la funt;

uf

ven

J

|

l

Qum eft : & inünxit óculos

nus , inün&tus eft , nondum

( 38

W

€2ci, InünQus erat , & non-

lotus. Sed unde inünétus

t iC

l

emi

dum videbat. Mifitillum ad

Quzre,& refgön'd,et.) Quare

ag

!j

l

il't

Y

m

219

Infra Hebd. w. Quadragefime.

ab illo ,in quem credat? Eo

Oratio.

l

JUS 6& [Cæd

Ateant aures mifericór-

ipfo , quo catechümenus eft,

,

dl

dicitjin Chriftum. Ecce, mo-

di& tue Dómine préci-

p

yum

Pum

/m

do loquor & fidélibus , & ca-

bus fupplicántium : & ut pe-

[rd

d E

techümenis.

Quid dixi de

téntibus defideràta concédas ,

fac eos,qua& tibi funt plácita ,

Sïmu dim

il

fputo &luto? Quia Verbum

j d

caro fastum eft ; hoc catechü-

oftuláre. Per Dóminum.

! p

meni áudiunt:fed non eis süf-

FERIA

UIN LA

ficit , ad quod inàn&i funt :

L étio fanüi Evangélii fe-

äu fïä-;ïliörumlfmf

feftínent ad lavácrum , fi lu-

cündüm Lucam.

MT

C

meninquírunt.

Le&io t

p

fed t

yfïd

ópule meus

Nillo témpore:

ï.a,tz:ïtejfus

ii

b L

[ Attändi*ge p

* Inclináte

!

W

legem meam :

incivitátem, quz vocátur

BEU

aurem veítram in verba oris

Naim: & ibant cum eo difcí-

a n

mei.

puli ejus. , & turba copiófa.

"

k'ocumeif&äm

y. Apériam in parábolis os

Et réliqua.

ia

Homilía S

. Ambrófii E'piïï:.

gl

meum ; loquar propofitiónes

ii

n

abinítio fzeculi. Inclináte.

Lib. 5. Comment, in Luc&

gtbl , Qu

Glória Patri. Inclináte.

. poft initium.

i. Qu f

Ad Benedictus, Antiphona,

T bicl

ocus ad utrámque

redündat grátiam ; & ut

ii p

Rabbi, quid peccávit homo

g Jris jtté

ifte , quod cecus natus eft ?

citó fle&i divínam mifericór-

Refpóndit Jefus , & dixit:

diam matris víduze lamenta-

nietyt at

d ftemyo

Neque hic peccávit , neque

tióne credámus , ejus przecí-

paréntes ejus : fed ut manife-

pué,qua ünici filii vel labóre

grenc geum

b Al i

fténtur ópera Dei inillo.

vel morte frangátur ; cui t2-

vn, fetent «t

men víduz gravitátis meritü

Deinde dicuntur Preces,62.

&

Sryrtüns , Qu

Oratio.

exequiárum turba conciliet :

! Eus,

qui & juftis pre-

& uthanc víduam populórum

hm bj d

B turds u

À 7 mia meritórum , & pec-

turba feptam plus vidéri effe

[

l

!

eatóribus per jejünium vé-

quàm fiminam;que refurre-

p

leg

ii HL"Q

&iónem ünici, & adolefcén-

l

Lf e.

niam prebes: miferére füp-

l

t

lícibustuis ; ut reátus no-

tis filii fuis lácrymis merüerit

*f.ï;m

T

i n

impetráré : eo. quod fanda

^05 n

ri conféffio indulgéntiam và-

leat percípere delictórum.

Eccléfia pópulum juniórem à

$Ti ij

Per Dóminum.

pompa füneris, atque à 1u-

hona.

Wtl

Ad Magnificat , Anti

prémis fepülchri,fuárum ré-

Un

dQ eïmdä 1

Ille homo, qui dícitut

]

[efus ,

vocet ad vitam contempla-

l

5?

Iemä |

!

]utum fecitex fputo,& lintvit

tióne lacrymárum: que flere

i

'müng

T a

óculos meos & rnedo vídeo.

prohibétur eum, cui refurré-

f

(

Ms

A Y

Deinde dicun.tur Preces. 62,

&io debebátur.

ke

3

)

&rLo-

M lCs m.

L

Y

d

szrzge,',mæ

1

2I

Áitini

dUf

Infra Hebd. 1v. Quadragefime.

& (l

vmr'

y. Locátus eft Dóminus ad

alit ? Hi funt noftri füneris

j

Nf

ICinti

Moóyfen,dicens : Defcénde in

portitóres.

l

JÉsyptum , & dic Pharaóni :

v Stetit Móyfes coram Pha-

Sderir

M

$ Ut dimíttat pópulum me-

raóne, & dixit : Hec dicit

EU

Watb] u

* r D

um : indurátum eft cor Pha-

Dóminus: * Dimítte pópu-

raónis ;

non vult dimíttere

]um meum , üt facríficet mihi

)

;:

i

à

A OUIArnïa,

in desérto.

|

Kl

l

pópulum meum , nifiin ma-

i.

!

i Dragg

nu forti.

, Dóminus Deus Hebrze

CUTj

yClamor filiórum Ifrael ve-

rum mifit me ad te , dicens:

Dimítte.

?( m[' Ca "N

j

nit ad me, vidítque afflictió-

lUO (e'mpore

g

j

dl

nem eórum : fed veni mittam

Ledioii,

te ad Pharaónem. | Ut.

Ed quamvis fupréma

TT, u od

S

; Vbat od

e&o il

;nortis fpem vitee omnis

hs La ag

Ui quidem mórtuus in

aboléverint, & támulo pró-

M

Q

lóculo materiálibus quà-

xima córpora jáceant defun-

ial bl j

tuor ad fepülehrü ferebátur

&órum : verbo tamen Dei

eleméntis:fed fpem refur-

jam mórtua resürgunt cadá-

105 Comtent iL

L]

C:n

VDODCNT,

géndi habébat , quia ferebá-

vera: vox redit , rédditur fi-

T

E

lt

!

Qp

datrir

tur in ligno.

Quod etfi no-

lius matri, revocátur à tàmu-

relíndt gitam ;

bisanté non próderat , tamen

lo,erípitur à fepülchro. Quis

feddovinam ml

pofteáquam Jefus id tétigit ,

ifte eft tàmulus tuus, nifi ma-

roficere coepit ad vitam : ut

Ii mores? Tümulus tuus per-

» matrisvidus f

s crdimus , j p

effet indício , falàtem pópulo

fidia eft/fepalehrum tuüi gut-

percerucis patíbulum refun-

tur eft. Sepülehrum enim pa-

que iifv

tens eft guttur eórum , unde

déndam. Audito fgitur Dei

mote frngitrst

verbo, ftetérunt acérbi illi

verba mórtua proferüntur,

yidug grantát

füneris portitóres , qui cor-

Ab hoc fepülchro te liberat

quürum tura d

Chriftus : ab hoc tümulo fur-

pus humánum letháli fluxu

M

natüre materiilis urgébant.

gesfi àáudias verbum Dei. Et

xfrpa

m pl

fi grave peccátum eft , quod

Quid enim áliud, nifi quafi

Ü fæmïn?mq

D

u

1n quodam féretro , hoc eft,

poeniténtie lácrymis ipfe Ia-

em ud v

i

uprémi füneris inftrumén-

váre non poffis : fleat pro te

ficryrts

?

ffus

to , jàcémus exánimes

mater Eccléfia , qu& pro sín-

n :«

cüm vel

