ongé fecífti notos meos à

& pópulus

AEthíopum : * hi

l

AL o

érunt illic.

me : * pofuérunt me abomi-

Itf

TAf

Homo, | natiónem fibi.

|

lfl

*4 umquid Sion dicet :

lh

MR

&hoino natus eft in ea :

A &p[E raditusfüm; & non egre-

dUe ( Tife

B

li

fe fundávit eam Altíffimus? | diebar : * óculi. mei Ianguc-

lh

^Dhti Bl

|

óminus natrábit infeript- | runt prainópia.

8

C la-

Cle[i,

In Dedicatione Ekccleüæ.

cxxxili

j

Dulingg

'

1

j

^

Clamáviad te Dómine tota, Sermo S. Auguftini Epífcopi.

; owm,q

i

li

ï

die : * expándi ad te manus

Serm. 252. de Tempore.

i

Tneas.

Le&io 1v.

I.æf-'ïnfium Ü

Numquid. mórtuis fácies

^Y Uotiescümque , fratres

mirab(lia : * aut médici fufci-

charíffimi ,. altáris vel

"Cf

Tit fegb li

tábunt,& confitebüntur tibi ?

templi feftivitátem cólimus ,

Numquid marrábit àliquis

fi fidéliter ac diligénter attén-

188 crplrz

"Rnf A

in fepülchro mifericórdiam

dimus, & fan&te ac jufté vívi-

tuam,* & veritátem tuam

mImus

?

U

üdquid in templis

Ht beusiftei

manufá

d

in perditióne ?

is ágitur, totum in

f btrt b

iNumquid cognofcéntur in té-

nobis fpiritáli zdificatióne

g'rulum,fundeus il

nebris mirabília tua , * & ju-

complétur. Non enim mentí-

. Plmy

ftítia tua in terra obliviónis ?

tus eftille, qui dixit : Tem-

u Das QUi

plum enim Dei fan&um eft :

ERN

Et ego ad te Dómine elamá-

vi: *^& mané o,rä;io mea

quod eftis vos : & íterüm :

I t

&véniet te.

Nefcítis, quia córpora veftra

n o

U

t quid Dómine

repellis

templum funt Spíritus fan&ti,

EM

quiin vobis eft ? Et ídeó , frá-

U préem neim.

oratiónem meam ,* avértis,

fáciem tuam à me ?

tres charíffimi, quia nullig

tipta d ml

Pauper fumego , & in labó-

precedéntbus méritis per

* dv m

*

ribus à juventüte mea:

grátiam Dei merüimus fieri

pprpig

exaltátus autem, humiliàtus

templum Dei,quantum poffu-

us um cumdtt

fum , & conturbátus.

mus, cum ipsíus adjutório la-

i ha :

m

[

Inmetranfiérunt irz tuz : *

borémus , ne Dóminus nofter

qchomo f 4

[

"

in templo fuo;hoc eftjin nobis

l,

[

[

& terróres tui conturbaye'-

iniusi

:r

runt me.

T

ipfis invéniat , quod óculos

vulpendt

jl

l

Ti

l

Circumdedérunt me

ficut

fug majeftátis otféndat.

(b

;

* eircumde-

ilds ,

Il

M

aqua tota die

€*» Orantibus in loco ifto ,

.ij

dérunt me fimul.

* Dimítte peccáta pópuli tui

u r

Elongáfti à me amícum &

Deus , & ofténde eis viam

próximum, * & notos meos

bonam , per quam àmbulent ,

unt m d

à miséria.

n [qneþ!ffää jv

& daglóriam in loco ifto.

Afía. EréxitJacob làápidem

y* Qui regis Ifrael inténde ,

jj

qui dedücis velüt ovem ]Jo-

, Gu

(rdts

jn títulum , fundens óleum

r & omne& j

défuper.

feph ,qui fedes fuper Chéru-

y. Domus mea. &.. Domus

d

st hr

bim. Dimítte. Bfio. Ch'riftusx

t

oratiónis vocäbituxjf

erpétusm. Le&io v.

ecil 9

Pater nofter.

]

Ed habitáculum cordis

funt P

b

Abfolutio.Y psius píetas.

noftri evacuétur vítiis ,

u

Vi

F

y.

abe domne boenedícere.

& virtütibus repleátur: clau-

jl

m

W

dàtur diábolo ,

Btio. Deus Pater ómnipotens.'

& aperiá-

* jcuil

I5

tur

y

at

$

CXXXlv

In Dedicatione Ecclefiz.

j

yuto

tur Chrifto: & ita laborémus,

». Miané furgens Jacob eri-

IN

a

(

ut nobis bonórum óperum

gébat lápidem in títulum ,

clávibus jánuam regni ccelé-

fundens óleum défuper , vo-

qu'

pofuif

tum vovit Dómino

1

ftis aperire pofsímus. — Sicut

enim malis opéribus , quafi

* Vere locus ifte fan&us eft ,

l t!

[j maïum

uibüsdamferis ac vé&tibus ,

& ego nefciébam.

J

0

vite nobis jànua clàuditur ;

y, Cümque evigiláflet Jacob

n um agf

de fomno , ait.

Veré.

a,ne

lo

o

ita absque dübio bonis opéri-

J

p

eSfUlSm

busaperitur. Et ídeó . fra-

G lória Patri.

Veré.

Jl

u

tres charíífimi , unusquísque

Intertio No&urno , Afía.

:

y

y

t

consíderet confíciéntiam fu-

Quihábitat in adjutório AlI-

/,d

s

t

am , & quando fe áliquo crí-

tífimi , in prote&tióne Dei

,

il

mine vulnerátum effe cognó-

coeli commorábitur.

äl

gx&eï

verit , priüs oratiónibus , je-

Quando hee Afía dicitur

nm[

WO

jüniis, vel eleemófyuis ftà-

integra , & illi non additur in

g à

!

u ,& |

deat mundáre confciéntiam

fine Allel. tunc principium

a Ul

d Ut

fuam , & fic Evchariftíam

Pfalmi eft à fecundo Verf.

i

pucon

H

!

DicetDómino. Píalmus 90

pslone

presumat accípere.

b

winamunm

[þers'thl

$. O quàm metuéndus eft

L

Ui hábitat in adjutório

o p d

locusifte !

V eré noneft

Q

Altiffimi, * in protectió-

hic áliud , nifi domus Dei , &

ne Dei coeli commorábitur.

gagint r

ybi d m Y

porta cceli.

$. Hac eft do-

Icet Dómino : Sufcéptor

lm ;* UI

mus Dómini firmiter zedificá.

D

meus es tu, & refügium

siibutm: t

ta , bené fundáta eft fu

meum : * Deus meus fperá-

pra 61

bo in eum.

s i oico um

mam petram. Veré.

-iitüne dérum v

Bfío, Ignem fui amóris.

uóniam ip

fe liberávit me

um .* & ol

. Letiio vi;

"

láqueo venántium : * &

] enim aznófcens reátum

à verboà

ero.

ilr m

j

is obumbrábit ti-

f QM'aEmïn 1

x

fuum,ipfe fe à divíno altá-

Scápulis

xi fubtráxerit , citó ad indul-

bi,*& fub pefíis ejus fperábis.

» Mif p

géntiam divíng mifericórdie

Scuto circümdabit te veri-

j of cymmorabt

3 Tenplum Din

ervéniet. Quia ficut , qui fe

tas ejus : * non timebis à ti-

aneft, Da rl

exáltat , humiliábitur;ita é

móre noéctürno.

contrário,qui fe humíliat, ex-

À fagítta volánte in die , à

iedtcino df

imyes,

altábitur. Qui eriüm, ficut di-

negótio perambulánte in te-

xiagnófcens reátum fuum,ip-

nebris : * ab incürfu, & de-

Wi Domin,

fe (e humíliter ab altáriEcclé-

mónio meridiáno.

k

^m tv *

fie pro emendatióne vita re-

Cadent à látere tuo mille, &

ATUO Qrijs r

movére volüerit;ab zetérnoil-

decem míllia à dextris tgis-: *

anfa'tg Diniltys

lo & coeléfti convívio excom-

ad te autem non appropin-

TOnIL 6j

quábit.

mun:ic:ätrï pénitus non timébit.

e-

n i At

d

Dedicatione Ecclefis.

CXXXV

ine f

ipi

d

f

T

Verümtamen óculistuis con-| Annuntiate inter Gentes gló-

UT

'Uml

fiderábis , * & retributió-| riam ejus, *in ómnibus pó-

Vületm i

"| pulis mirabília ejus.

Vi Dömjm m

nem peccatórum vidébis.

uóniam tu es Dómine fpes

uóniam magnus Dóminus ,

WUs jl f

,ü'

mea: *altíffimum pofuífti

laudábilis nimis: * terríbi-

Siitbam,

| lis eftfuper omnes deos.

gefügium tuum.

juónian. ommnes dii Gén-

mqueevig

ila'!ï«'a

Non accédet ad. te malum : *

nU ! ?ïto

Ven,

& flagéllum non appropin-

tium demónia : * Dómin

t

us

0 Verd

uábit tabernáculo tuo.

autem coelos fecit.

)

TT

l

uóniam Angelis fuis man-

Conféffio , & pulchritüdo in

i. "t if

l

dàvit de te : *ut cuftódiantte

confpé&u ejus

* fanCtimó-

in ómnibus viis tuis.

nia, & magnificéntiain fan-

A pj D

&ificatióne ejus.

i,

In mánibus portábunt te : *

j ïm N dicr

neforté offéndas ad lápidem

Afférte Dómino pátriz Gén-

O ditr m

edem tuum.

"

tium , afférte Dómino gló-

S

riam & honorem: * afférte

À, ts

uper áfpidem , & bafilif-

&i f

cum ambulábis : * & concul-

Dómino glóriam nómini ejus.

cábis leónem , & dracónem.

"r óllite hóftias , & introfte in

Dinim. J

átria ejus: * adoráte. Dómi-

Mbiat i lj

Quóniam in me fperávit,libe-

[Im, n t

rábo eum:*prótegam eti,quó-.

num inátrio fan&o ejus.

vdl ommordbt

niam cognóvit nomen meum.

(Commoveátur à fácie ejus

Clamábit ad me, & ego

univéría terra : * dícite in-

tDünim: f

aseyto, B r

exáudiam eum: * cum ipfo

Géntibus , quia Dífs regnávit..

F

füm in tribulatióne : erípiam

Ftenim corréxit orbem ter- :

* Ders rj

!

ra,quinon commovébitur : *

!

]

eum, & glorificabo eum.

um..

Longitüdine diérum replé-

judicábit pópulos in equitáte.-

m ife at

bo eum : * & ofténdam illi

Leténtur coeli , & exültet :

m vednia;'

falutáre meum.

terra, commoveátur mare ,

1

«

Afía.

ui hábitat in adjutó-

& plenitüdo ejüs : * gaudé--

;

P

f

obumbräbïglüf

rio Altíffimi, in prote&tióne

buntcampi, & ómnia , que

jboefiseusi o

Dei coeli commorábitur.

ineis funt.

circümdabit d

Afia.'Templum Dómini fan-

*Tunc exultábunt ómnia lig-

M t p

&um eft , Dei ftru&türaeft ,

nafylvárum à facie Dómini ,*

dm .

Dei zdificátio eft.

quia venit: * quóniam venit

aline n o

Píalmus g5.

judicáre terram.

umb ï?f'

ntàte Dómino cánti-

Judicábit orbem terre in

b incitiy V

C

cum novum ; * cantáte

equitáte , * & pópulos in

Dómino omnis terra.

veritàte fua.

r

wl

]A

ere o

Gantáte Dómino,& benedíci-| Affa. Templum Dómini fan-

u1 dext

n j

te nómini ejus: * annuntiáte

&um eft, Dei fru&tutae

[

l

U

de die in diem falutáre ejus. -! Dei «dificátio eft.

Tfia.

i 4

t

m

)

i

€xxxvl

|

In Dedi

D

tione E&clefxæä

*

e.

de loco

j

i

fía, Benedi&ta glória

o0- rmini

fan&o fue ,allel.

". US:.m.ea 0, "

l

i uæï'lt

snini de loco fan&to fuo s l-

,Hesc eft domus Dómini

|'irmiter edificáta.

,,äcä?ït :

l

PL

Jelüja.

atl*

Al

gt

Pfalmus. 98.

.im. Bené fundáta eft fupra

[ó

minus regnàvi

T. d.

rmam petram.

M Ti

cántur pópuli * qui

|Pater nofter,

g

m

D

det fuper Chérubim , mo-

Abfolutio, A vínculis.

p

veátur terra.

y. Jube. domne benedícere.

[c

ön'

jcn

gélica lé&tio.

Tv'fa

r x

D óminus in Sion magnus , *

Bfío Evan

j

H it

U

& excélfus fuper omnes pó-

LéQio fan

j

u-E

vangélii fe-

3[et

ulos.

cündüm Lucam.

n

qotros d

tuo

p

[is

]i

Confiteántür nómini

. Le&io vii.

0.190

1

Ws

(s

magno: quóniam terríbile ,

| IN illo témpore

Ti

1

ereffus

m

u

& (fan&tum eft : * & honor

A]efus perambulàábat Jéri-

4ilt

| cho.

Et ecce vir nómine

um M

yegis judícium díligit,

h, d

"[ u pará(ti dire&tiónes : * ju-

Zacheus , & hic princeps

dícium & juftítiam in Jacob

|erat publicanórum , & ipfe

1$mm um

dives.

Et rcliqua.

umpe (entüm 4

tu fecífti.

u

Exaltáte Dóminum Deum

Homilía S. Ambrófii Epifc,-

vretliti s gtuä

noftrum , & adoráte fcabél-

vyricdentitt tgzn.ï:

| Lib. 8.in Lucam; propefin.

; Diius erpinit

lum pedum ejus: * quóniam

Achzus ftatüra pusillus ,

fanttum eft.

!Z

hoceft , nulla nobilitátis

st z qui

ingénite dignitáte fublímis ,

v Dinins müer

Móyfes & Aaron in facerdó-

tibus ejus : , & Sámuelinter

exíguus méritis , ficut pópu-

w dimum 7

€os, qui fnvocant nomen ejus.

lus natiónum , audíto Dómini

a dintate 1001

fnvocábant Dóminum , &

Va featürps vt

Salvatóris advéntu , quem

ipfe exaudiébat, eos : * in

fui non recéperant , vidére

vilenmfenonivi

colümna nubis loquebátur

cupiébat.

Sed nemo fácilé

j N m

ad eos.

Tefum videt : nemo poteft

pl fl efe m

i

Cuftodiébant teftimónia e-

Jefum vidére conftítutus in

& l timen, ed

jus ,* &

terra. Et quia non Prophé-

a m ivitnts

dedit illis.

præcäptum . quod

tas , nonlegem habébat , tam-

tgmdent f

Dómine Deus nofter tu ex-

uamforme grátiam naturá-

lr t

audiébas eos : * Deus tu pro-

lis , a(cendit in fyeómorum ,

As V Prturres

pítius fuífti eis,& ulcifcens in

vanitátem (cilicet Judeeórum

£ finris iif

emnes adinventiónes eórum.

veftígio fuo próterens , errá-

Pxaltáte Dóminum Deum

at vll

ta quoque córrigens fuperió-

? iil aj

noftrum , & adoràte in mon-

ris etátiss & 1ídeó Jefum in

7: t lii

te fanto ejus:. * quóniam fan.

interióris domus recépit ho-

T5 iil

&us Dóminus Deus nofter.

fpítio.

"lttos

Afía, Beneditta. glória Dó-

»» Donius mea, domus ora-

t1ó^

'tà Putr l tgr::

d

if

dj

Wtf

ü]O ,[N l

n Dedxcatxonc Ecclefiz.:

CXXXxVvlr

& cü

tlöms vocäbxtur , dicit

Bno. Ad focietátem.

aj ^

minus:inea omnis, qui pe-

LeGio ix.

tit ,áccipit ; & qui quzrit ,

Erüm ne cecum 1IIum

7H

J

H

invemt- $ Et pulsánti ape-

V

tamquam faftidiófi páu-

Mi

riétur.

. Pétite , & aceipié-

perum citó reliquíffe. videá-

l

34 Vrj

th,quærlte ,&inveniétis. Et.

mur , & transíffe ad dívitem ,

Bfío, Divínum auxilium.

expeFtemus eum,

quia expe-

damne bened

Le&io viii.

€tàvit & Dommus

interro-

T bené afcénditin ár-

gemus eum , quia mterroga—

| Lr ! El'ängg[u |

borem , ut arbor bona

vit & Chmf'cus. Nos interro-

ii

bonos fru&tus fáceret: acna-

gemus , quia nefcímus : ille ,

Ti (5.1

turáli excífus oleaitm,& con-

qu1a nóver at.

Nos interro-

ity

W O'rgm]

[^

tra natüram insértus in bo-

gémus, ut fciámus unde ifte

mmhuh i

nam olívam , fruftum voffet

curátus fit : ille interrogávit ,

Leu xu b

Radix enim

h,

legis afférre.

utinuno plures difcerémus . ,

du

fan?ta , etfi ram?* inütiles

unde Dóminum vidére me--

r UMT

quorum

infructuófam gló-

reámur. Imerroaavu enim ,

rdjqua.

riam plebs Gentium fide re-

ut crederémus , néminem nifi

25 Anbriity ï

furrettiónis , quafi. quadam

confiténtem poffe falvári.

t La d

córporis elevatióne tranfcén-

e Deum laudámus. 16.

æusfhturap Al

dit.

Za,chæus ergo in fycó-

ADp- — LENANUDES,

l, ml abl

i|

Tmoro , cacus in via: QUOL um

& per Horas , Afís,

ii tte i

mbn

alterum Dóminus miferatü-

Omum tuam Dómine

[

mrts, ln

rus expé&tat , álterum man-

decet fan&titádo, in Ion-

num,audn (]fs

fiónis fuz claritáte nobilizat,

91

tudmem diérum.

&lterum fanatürus intérrogat,

P

falmus. Dóminüs regnávit.

js aduent

i

qufm

ecö ei, n

p

föt

apud álterum fe noninvitátus

cum rehqms. 18.

invítat.

Sciébat enim übe-

gd p t

Afia. Domus mea ,. domu&

nem 0'fpi

rem hofpítii fui effe moercé-

oratiónis vocábitur.

dem.

sed tamen, etfi non-

Afía,. Hzc eft domus Dómini

wdeff confamtu

dum vocem invitántis audíe-

" u P

firmiter 2dificáta , bene fun-

yat , jam viderat afféctum.

C'ffm ]H fM !

dáta eft fupra firmam petram

æ [J 5m j

|

w. Lápides pretiófi omnes

Aiía, Bene íundáta eíit do-

muri tui : * Etturres Jerüfa-

mus Dómini fupxa fumam

jrin Rn

lem gemmis adificabüntur,

etram.

Mlicat ïudæorw |

P

1'.Portæ Jeratatem ex faphi- | ;

Afía, [ Lápides pretiófi 'omnes:

IQtCïCïlS !

ro & fmarágdo edificabum-

muri tui, & turres Jerüfalem

v

tur , & ex 1ap1de pretiófo

cemm's &dificabüntur. '

& ideo]fï

omnis circuitus mur elus.

Capxtulum Apoc. 21.

jnis 19

;Et turres.

]di civitàté fantlam Ie-

m

Ü

G lória Patri

Et turres.

rülalem novam dCXCLn—

4(0

d

meaa

3

dcn-

"

yi

mit

exxxvhi

In Dedicatio

ne Ecclefis.

déntem de cceloáàDeo' , pa-

tet me manére : at ille fefti-

ff s

rátam ficut

nans defcéndit , & fufcépit

f

T

quetu

2

fponfam omät;ng

l mglt"

viro fuo.

illum gaudens in domum

Hymnus.

fuam: Hódie huic dómui fa-

il

äet' [ mum.

J

^A Lto ex Olympi vértice

lus à Deo fa£ta eft , allel.

I

!

l

n

dlus P

A

Summi Paréntis Fílius ,

. Ynipfo die Dedicationis Ec-

MMl M

j

r

qpott

Ceu monte desé&us lapis

elefie , & per O&Gavam , &

.diis pop

'l'erras in imas décidens ,

quando varianda eft. Oratio ,

ïeliül

SA!J;PC

u

At

Domusfupérnz , & ínfime ,

ob concurfum Dedication

|

Utrümque junxit àngulum.

alterius Ecclefize.

is

fe

jgys DOmI

Oratio.

-

YUf

j

Apri

Sedilla fedes Coelitum

i v d

Semper resültat láudibus,

T^AEus, qui invifibiliter

, m d

Deümque Trinum & Unicü,

ómnia cóntines , & ta-

"T

Jugi canóre przdicat:

men pro falüte géneris humá-

yibt

eigdun D

Illi canéntes jJüángimur

ni figna tuz poténtiz vifibili-

gj

umþ'x&'aïiu

Alma Siónis emuli.

ter ofténdie : templum hoc

, &f us

ctempla, Rex Coeléftiii,

oténtie tuz inhabitatiónis

TL

Tmple benígno lümine ,

illüftra,& concéde;ut omnes ,

qiteinim D

Huc ó rogátus adveni ,

qui huc deprecatüri convé-

ibr, Loesite n

w artlctrds

Plebísque vota süfcipe ,

niunt ,ex. quacümque tribu-

I

Et noftra corda jügiter .

latióne ad te clamáverint ,

l!l

y, Prodelts

Perfünde coeli grátia.

confolatiónis tusz beneficia

d. g

ic impetrent Fidélium

confequántur. Per Díüm.

d Lonus

ÍIn

nniverfario Dedicatio-

ieeceftdomus D

V oces precésque süpplicum,

2,& Per Otctavam.

Domus beáta& münera;

.nis Ecclefi:

al p By

Partísque donis gáudeant :

Qratio.

a fupm ftmum

Donec folàti córpore

Eus , qui nobis per sín-

d

gulos annos hujus fan-

ANam , At

Sedes beátas ímpleant.

Aplisyetl

ecus Parénti débitum

&i templi tui confecratiónis

E

iptum, At

Sit usquequáque Altíffimo,

réparas diem , & facris fem-

1 dotegt D

Natóque Patris ànico ,

per myftériis repraséntas in-

cólümes : exáudi preces pó-

M licymm d

Et ínclyto Paráclito :

DUOBC

Cuilaus , potéftas , glória

puli tui , & przfta : ut, quis-

fs true fs

AKtérnafit per facula. Amen.

quis hoztemplum ; beneficia

y- Hiec elt domus Dómini

petitürus ingréditur , cuntta

WT; Ngip do

ficmiter zedificáta.

fe impetráffe letétur. Per

lr qit m

IN u db

- Bené fundáta eft füpra fir-

Dóminum.

mam petraimn.

-

Ad Tertiam ,. Antiphonz:

?

MTTA (

Ad Bencdictus ,

j

A-ntiþ'nona.

Domus mea.

' Vl æc en dO

]

Zachee fefünans defcépde ,

Czpitulum. Vidi civitá-

1.

,

Imleradie

tem. exxvii.

E fd«

quia hódie in dgmo tua qpöx—

E. br

m Detran, Thy

Xf

! Hain

TT

Infra O&. Dedicationis Ecclefiz.

cxkxix

C

tl

x. br, Domum tuam Dómine, |G lória Patri. H

C eit.

AUdeny

ís

* Decet fan&titàdo. Domum.

T

. Bene fundáta eft. donug

WNe hUIC

(

. In longitüdinem diérum.

ómini.

Va f

Ü

ecet.

/

ra firmam petram.

Mit Dedic

rl

Glória Patri. Domurn.

g

€

undis Ve

.

Afís ,

H

Vr Ofn,

y Locus iftefanttus eft , in

Pfalm, Capit. &

ymn, ut

lr

(l eft (

quo orat facérdos.. y,

Pro

in primis V efperis.

cxxvil.

delíétis , & peccátis pópuli.

y. Domum tuam Dómine

)cgnhm Dedicarii

QtHfp,

Ad Sextam , Antiphona.

decet fan&titüdo.

Hac ceft domus Dómini.

(rit

z. Inlongitüdinem diérum.

: QUib

Capitulum,

Apoc; 21,

Ad' Magnificat ," Ant

horna,

audívi vocem mag-

O quàm metuéndus e

1

locus

CM

I

E

nam de throno dicéntem:

ifte'veré non eft hic áliud, ni-

lu rshumi.

Eccetabernáculum Dei cum

& aovb

fi domus Dci , &porta coeli.

l

homínibus , & habitábit cum

SECUNDA DIE

l: tryn hc

€is

Et ipfi pópulus ejus

Ínfra O&tavam,

g ts |

erunt , & ipfe Deus cum eis

In primo No&urno , Le-

Val m

erit eórüm Deus.

ürectn cuv

&iones de Seriptura occurr,

&.br, Locusiíte fan&tus eft,

Infecundo Noéturno.

quaümqie tal

* Inquo oratíacérdos. Lo-

Ex Tra&t. S. Auguftíni Epí-

TE

cus. y. Prodelítlis, & pec

iis us Dd

fcopi fuper Pfalmos.

cátis pópuli. Inquo.

In Píal. zr21.

Lc&io iv.

atu, PerDi

G lória Patri.

Locus.

Erüfalem,que edificátue

viverfano Dd

y- Heceft domus Dífi firmi-

üt cívitas. Fratres , quando

K Der n

ter zdificáta.

E. Beneéfun-

Ongt

dicébat ifta David, perfé&ta

dáta eft fupra firmam petra.

erat illa cívitas , non edifica-

s gt

1

AdNonam , Antiphona,

bátur. Néfcio , quam ergo

p amo p

Lápides pretiófi.

civitátem dicit,qua modó z-

Yi i r

[

T

àpitülim, Apoc. 21. b

dificátur, ad quam currunt in

jem, 6 n d

abftérget Deus om-

fidelàpides vivi; de quibus

g

E

em lácrymam ab óculis

dicit Petrus: Et vos tamquam

. erüd r

eórum : & mors ultrà non

lápides vivi cozedificámini in

valt: ls qU

erit, neque luétus , neque

domum fpiritálem,d eft;tem-

j Juf y bene u

Cclamor , neque dolor erit

plum Dei fan&tum. Quid eft,

1g;ödïïü! ,ün I

ultrà, quia prima abiérunt.

Lápides vivi cozedificámini ?

Et dixit , qui fedébatin thro-

Vivis , fi credis :

fi autem

fe lgt ^

no : Ecce nova fácio ómnia.

! Df.

credis , efficiéris templum

lu« hn

Hzc eft domus Dfii ,

Dei ; quia dicit Apóftolus

* Fírmiter zdificáta.

H:c.

Paulus : Templum enim Dei

z

l'l'i'

"

Y- Bené fundáta eft fupra

fan&tum eft , quod eftis vos.

9. Y

Vnc

firmam petram. Fírmiter. -

*-«Orántibus in loco.cxxxiii-

e2z

-

yDï

p

j

i

cxl

Infra OG. Dedicati

onis Ecclcfia..

es noftri in átriis tuis. Je-

i

rüfalem.

u

jl

du fmude

qP(aergo fnodb. elvitas

sdi-

if

cátur.

Precidüntur. de

&. Mané furgens. cxxxiv.

yl QX

i

m

gm !

In tertio No&urno

[]

f

jj !

móntibus lápides per manus

l g[

rzdicantium veritàtem,con-

Lé&io fandi Evangeli

i ,fe4'

aeW

1 Cï

(ovt

u

adrántur ,

ut intrent in

cündüm Lucam.

j i

( dona

i

Le&io vii.

]'[

ru&türam fempitérnam. Ad-:

Cap. 19,

j

Uni

m n

huc multi lápides in mánibus

Nillo témpore : Ingréffus

;'üntllfg n accäpl'i

artíficis funt ; non cadant de

l

Jefus perambulábat Jéri-

cho, Et'ecce , vir nómine

mánibus artíficis , ut poffint

wï;prctiþü. oj

perfé&ti cosdificari in ftru-

Zacheus : & hic princeps

M.

pl«

erat publicanórum , & ipfe

i&l ti

,

p 1f

Güram templi. Eft ergo ifta

Et réliqua.

A

7

j

n

Jerüfalem, que sdificátur ut

dives.

civitas: fundaméntum ipsíus

Homilía S. Ambrófii Epífc.

g j

ed

W

A quiY |

fs vt

Chriftuseft. Dicit Apóftolus

Exlib.8.in Lucam in fine.

» )

o

Paulus: Fundaméntum áliud

* ^ T conféftim , inquit ; vi-

j

lm R

if

A adit , & fequebátur illum ,

nemo poteft pónere , preter

jsdirs

U !'Ciüs N

id,quod pófitum eft , quod eft,

magníficansDóminum. Aliter

« diies 414 Y^

Chriftus Jefus.

enim non vidéret , nifi feque-

vpts(luseds lj

rétur Chriftum,nifi Dóminum

3. O quàm. cxxxiv.

j, add ls d

Le&io vi,

pradicáret,nifi faculum praz-

v Septür d

fr^Undaméntum

quando

teríret.Cum divítibus quoque

aditi Vi nefte

L. pónitur in terra , défuper

ingrátiam revertámur. NNó-

sls t d

cdificántur paríetes, & pon-

lumus enim offéndere dívi-

x f Nodu.

tes ,qui vólumus, fi fieri po-

dus paríetum ad ima tendit ,

dhrepromerst n

quia in ima pofitum eft funda-

teft , fanáre omnes: ne in ca-

d Chrium :

inéntum.

^j autem funda-

méli comparatióne praeftrí&ti,

& in Zachao cítiüs , quàm

ssts m

méntum noftrum in ccelo eft,

i, ial C

ad coelum zedificémur. Cór-

opórtuit , derel(&tis jufte há-

ora

edificavérunt iftam

beant commotiónis offénfam.

t, C piitun t

imfüperCrdltun

ftrucüram , quam . vidétis

x« Domus mea. cxxxvi.

amplam furrexí(fe hujus Ba-

Le&io viit.

ttiple dt: Vil

Ifcant dívites

non

1n

Menntéfiuteol

sílice : & quia córpora edi-

ficavérunt

fundaméntum

! facultátibus crimen hz-

ten fiper

in imo pofuérunt. ' Quia ve-

rére , fed iniis , qui uti nef-

TeDem [udimis,

EMTA

ró fpiritáliter eedificámur ,

ciant facultátibus. Nam di-

fundaméntum

noftrum in

vítüa. ut impediménta ím-

It O

probis , ita bonis funt ad-

^ pri Nudus

fummo. pófitum . cft. Illuc

ergo carrámus , ibi sdifice-

jumenta

virtütis.

. Dives

6s de p

mur ; quia de ipfa Jerüfalem

certé Zacheus , & elé&ttus à

&Cütd) h

dictum eft. :

Stantes erant

Chrifto ; fed dimídium bo-

995 Atf

l

no-

"t 256 de T

hr

Eeyt

d

tf

flmamkr ] I'

| Infra O&av. Dediecationis EccIefis.

cxli

hérum fuórum paupéribus

V firge

Iü'

largiéndo , reddéndo étiam in

EIöbrLitä?igäFls congre.

Vft]o

N

uádruplum , qua fraude fu-

C

gatiónis , dedicátio eft do-

"G. Es

ftülerat ( álterum enim non

W

f

mus oratiógis. Domus ergo

AT. J

fat eftjnec habet grátiam libe-

noftrárum oratiónum ifta ,

UIl

rálitas , fi injüria perfevérat ,

domus autem Dei nos ipfi.

lo ; Inää«g

quia non fpólia,fed dona quz-

Si domus Dei nos ipfi , nos

Fbl )

rüntur ) uberiórem mercédé

in hoc fzeculo edificámur ,

utin fine feculi dedicémur.

;CCCf, Vir n

quam conferébat , accépit.

? AH prints

B. Lápides pretiófi. cxxxvii.

JEdificium , imó sedificátio

Lettioix.

habetlabórem , dedicátio ex-

hum d g

ultatiónem.

TU

T bené princeps indüci-

Quod hie fié-

E

tur publicanórum. Quis

bat , quando ifta furgébant ,

dj

t Gs f

jam de fe defpéret,quando &

hoc fit modó,cüm congregán-

nidtm d. v

1fte,cui cenfus ex fraude , ad

tur credéntes in Chriftum,

falütem pervénit?Et ipfe ,in-

Credéndo enim;quafi de filvis

M pebtn,

Vs Dommum. N

quit,dives. Ut fcias ; non om-

& móntibusligna & lápides

nes dívites, aváros. Quia fta-

precidüntur : cüm veró ca-

Vriet n g

Tf Dürmmts

türapusillus erat. Quid fibi

techizántur , baptizántur ,

vult, quód nullíus altérius

formántur , tanquam inter

&i fecultmpo

ymdibusquit

ftatàram Seriptüra; nifi hujus

manus fabrórum & opíficum:

expréffit ? Vide, ne forte ma-

dolàántur , collineántur , com-

wreetinus. J

lítia pusíllus , aut adhuc pu-

planántur. Verümtamen do-:

Ym offewdre g»

síllus fide.

Nondum: enim

mum Dómini non fáciunt ,

ilumus, L

réddere promíferat: nondum

nifi quando charitáte compa-

yre omnei: 1

víderat Chriftum : méritó ad-

ginántur.

yurtiüngath

[

huc pusillus. Joánnes autem

5

Orántibus. éxxxiil.

hao

l

magnus , quia & Chriftum vi-

Leé&tio v.

j

j

:

du

j

l

)

dit, & Spíritum ficut colüm-

f — lgnaifta,& lápides;fi non

mmotdns t

bam fuperChriftum manénté,

fibi certo órdine cohzré-

yno a

ficutipfe ait: Vidi Spíritum

rent , fi non fe pacíficé inné-

i,

defcendénté ficut colámbam ,

Gerent,fi non ínvicem , co-

ii m ?

& manéntem fuper eum.

heréndo.fibi ; quodámmodó

ii

'T e Deum laudàmus. 17.

amárent , nemo huc intráret.

js, qui

TEARTIA DIE

Dénique quando vides in áli-

idbos, M

Infra Otftavam;

qua fabrica lápides , & ligna

myelirelt

in

rimo No&urno , Le:

bené fibi cohzrére , fecürus

intras,ruínam non times. V o-

" bonïS W

'

Giones de Seriptura occurr.

In fecundo Noétturno:

lens ergo Dórninus Chriftus

V.lftüns' !),1;3

intráre , & n nobis habitáre,

us v

lïïü(,

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

i ün'

Sermone 256. de Temperc.

tanquam

edificándo

dicé-

im

bat

i

yi

Oä.Ded

cxlii

Infra O&av. Dedicationis Ecclefiz.

TT

bat: Mandátum novum do

cnaus :

hic princeps ecat

FOL

vobis : ut vos ínvicem diligá-

publicanórum ; & ipfe dives.

tis.

Mandátum , inquit, no-

Etréliqua.

j

g

«mse ,1Cüm

vum do vobis. V éteres enim

De Homilía S. Ambrófii Epif,

erátis, domum mihi nondum

Ex lib.

0

pe fin.

,U

faciebatis , in vefítra ruína

Ug autem tu

r

b

a,mü

j

j

"J ä;bo IC j

Q

u

7 jj

jacebátis. Ergo ut eruámini

imperíte confüfio mul-

J

m qula !

à veítre ruínz vetuftáte , vos

titüdinis , qu: vérticem ne-

fh(up (

w&a, $u

Ínvicem amáte.

u

it vidére fapiéntie ? Ergo

I

ii d

7

achzus , quámdiu in turba

yt!

3. O quàm. cxxxiv.

B

W

Let&lio vi.

eft;non videt Chriftum: fupra

p

u H

Jnsíderet ergo . cháritas

turbam afcéndit, & vidit ;

um

Hs d

&

veftra , &dificári adhuc

hoc eft , plebis jam transgref-

j

i

Yi

Qu

iftam domum toto, ficut prz

fusinfcítiam , méruit, quem

ao

Cuolun

dí&tum eft & promiffüm, orbe

defideràbat,afpícere. Pulchre

m u

terrárum. Cüm enim zdificá-

autem áddidit : quia illa par-

at itr

te erattranfitürus Dóminus :

«t

tür domus poft captivitátem',

gun ii

ficut habet álius Pfalmus, dí-

vel ubi fycómorus , vel ubi

citur: Cantáte Dómino cánti-

creditürus ; ut & myftérium

sDeun du 1

cum novum; cantáte Dómino

ferváret , & grátiam femi.

!

ATA

náret.

M

omnis terra. Quod ibi dixit ,

Sic enim vénerat , ut

cánticum novum , hoc Dómi-

per Judaostransíret ad Gen-

i Nuttoy

nus dixit, mandátum novum.

tes.

as p n

us mea. cxxxvl.

t funto Ncurm

Quid enim habet cánticum

x Dom

novum,nifi amórem novum ?

Le&tio viii

(Smnu SnAu [

Cantáre amántis eft. Vox hu-

Idit

ítaque Zacheum

fa. de T

jus cantóris , fervor eft fan&ti

amóris.

furfum. Jamenim fub-

T

Amémus , gratis

Iumitáte fideiinter fru&tus no-

witelo m

amémus

Dóminum enim

vórum óperum,velut foecün-

l

eahünsqum m

amámus , quo nihil mélius

da altitüdine árboris eminé-

- mmüs ex m d

invenímus

ipfum amémus

bat. Etquóniam de typo ad

a. Cf

propter ipfum, & nos in ipfo,

morália defléximus , intertot

&um: foc perte

tamen propter ipfum.

credéntium voluptátes, Do-

$. Mané fuürgens. cxxxiv.

mínica die relaxáre ánimum,

m Qutemade

Aff me lt

In tertio No&turno,

feftivitátem admifcére delé-

edicaüönïs: Ut C

Lé&io fantti Evangelii fe-

&at. Zachaus in fycómoro ,

D

cündüm Lucam.

novum vidélicet novi témpo-

& Qüsthait

Lc&io vil«

Capo I v

ris pomum, ut in hoc quoque

VRCIS s um

Nillo témpore: Ingréffus

compleretur illud: Arbor fici

AjJefus perambulábat Jéri-| prodüxit groffos fuos.

PO oifclnm d

DO Cs um

€ho. Et ecce, vir nóminc Za- j. &. Lápides pretióft. exxxvii,

Le&io

: CC.VHIS quumm,ü

lmSE

Atl

'&

li

Ínfra O&; -Dedicat,ionis Ecclefig.

cxlii

anorum

N

Lectio ix:

tis alloquéntem. Quis eft, qui

Qu

!

W

D hoc enim Ch

riiïus ad-

dícere pótuit:Eruífti Dómine

lmd[a S. A mb

venit , ut ex lignis non

ab ínferis ánimam meam.

l

poma , fed hómines nafcerén-

z. Orántibus. cxxxiii.

VaL

tur. Légimus álibi:Cum effes

e&io v,

Vtfem

(

£l

SETOM

fub árborefici, vidi te. Ergo

. Ujus ánima jam ab ínfe-

'JS,, (

Nathánael fub árbore, hoc

C

ris éruta eft , nifi de qua

lt

I Vr

eft,fupra radícem;quia juftus.

di&tum eft álio loco : Non de-

iB ?

Radix enim fancta Sub àár-

relínques ánimam meam in

al p

bore tamen Nathánael , quia

inférno ? Propónitur dedicá.

W riftm f ,

füb lege : Zachzeus fupra ár-

tio, & cantátur liberátio, cán-

NT

borem , quia fupra legem.

ticum dedicatiónis domus, &

Kübimtngef

Ile Dómini occultus defén.

dícitur: ExaltSbo te Dóminej

WMWK, lem

for, hic püblicus pradicátor.

quóniam fufcepífti me;& non

Wt N

Ille adhuc Chriftum ex lege

jucundáftiinimícos meos fu.

AAE d.

quarébat: ifte jam fuprale-

per me.

Atténdite Judeos

tupituns D

inimícos, qui fe putábant oc-

l

[

gem relinquébat fua , & Dó-

L

fs , d

Ini

num fequebátur. .

cidíffe Chriftum , vicíffe tan-

15; Ut myltinr

'T e Deumlaudàámus. 17.

quam inimícum , perdidíffe

y U gntüm f

UARTADIE.

quafi hóminem céteris sími-

Scenm véenit

Infra OGavam.

lem , atque mortálem.

bosranstet a

In primo Noéturno, Le-

, Oquàm. cxxxivJ eGt vi

&iones de Script. oecurrente.

Efurréxit tértiadie, &

Qus f Gu

l

In fecundo Nocturno.

R

ejus vox eft: Exaltábo te

*

Letüo Yi

De Serm. S. Auguftíni Epífc.

me.

Dómine , quóniam fufcepífti

E d D

Ex Serm. 256. de Tempore.

Atténdite Apóftolum

[um. J

dicéntem : Propter quod eum

'Tténdite in Pfalmo dedi-

exaltávit.

Et non jucundáfti

fdeinerituu

perumyeli a

catiónis,quem modó can-

inimícos meos fuper me. Ipf

iine drbors t

távimus ex ruína asdifició-

quidem in Chrifti morte ju-

rum.

Conífcidifti

faccum

cundabántur , fed in ejus re-

ujnim d

meum: hoc pértinet ad ruí-

furre&ióne;afcerifióne,przdi--

lm It

p ilptitss £?

nam. Quid ergoad zdificiüi ?

catióne áliqui compungebán-

clocdre St0mum

Etaccinxífti me latítia. Vox

tur. In ejus ergo przdicatió-

dedicatiónis: Ut cantet tibi

ne,& per Apoftolórum con-

ii

glória mea , & non compün-

ftánti& diffamatiónem áliqui

as (j

i od

gar. Quiseft,qui lóquitur ?

compungebántur , & conver-

In verbis ejus agnófcite.

Si

tebántur : áliqui obdurabán-

atinec

expóno , obfcürum eft. . Er-

tur , & confundebántur:nulli

mllud D

o verba ejus dicamy,contínuó

tamen jucifndabántur.

coffos 1f

iw

agnefcétis loquéntem,ut amé

Mané furgens. cxxxiv. .

Prcnoll-ï

U

In

fedt

J

cxliv

Infra O&. Dedicationis Ecclei;xæ.

Ín tertio INNoéturno.

ad vidéndum Dóminum tur-

!] 'nOC

J

w

L,éGio fan&i Evangeélii fe-

bapreepedit, quia infirmitá-

R qu

$

cündüm Lucam..

tem humánz mentis, ne lu.

M

cem veritátis inténdat , curá-

E"[v

Le&io vii.

Cap. 19.

AT

u

N illo témpore:Ingréffus]e-

rum. feculárium

tumültus

sS ^

n

I

fus perambulábat. jéricho.

premit. Sed prudénter fycó-

&t

jop

Et ecce,vir nómine Zachseus:

morum afcéndimus , fi próvi«

utamus

ol

& hic princeps erat publica-

dé eam, qua divínitüs prací-

Ef 39P

$ E«

pitur, ftultítiam mente tené-

nórum, & ipfe dives.Et réliq.

lm»- edlcan u[ Jj

Homilía S. Gregórii Papa.

mus. Quid enim in hoc mun-

u lmüdo llh]b»ü!

Moralium , cap. 27.

do ftültius , quàm amíffa non

il

I.Jib. 270

0& in -uma'

iye m ?

Ri

quserere;pofséffa rapiéntibus

d m

1 veráciter fápiéntes effe,

relaxáre, nullam pro accéptis

ii

injüriis injüriam réddere ,

x

1WEO

atque. ipfam fapiéntiam

m»

Wmï

contemplári appétimus, ftul-

imo adjünetis áliis patiéntiam

f

y Ed

tos nos humíliter cognoícá-

prabére ?

agl

& Lápides pretiófi. cxxxvile

sls T

mus. Relinquámus nóxiam

fapiéntiam , difcámus laudá-

Le&io ix.

ege, N jicinda

bilem fatuitátem. Hinc quip

Uafi enim. fycómorum

emezfri d

pe fcriptum eft: Stulta mundi

E nos afcéndere Dfís pre-

ii N ml

elégit Deus , ut . confündat

cipit ; cum dicit : Qui aufert,

s, il , que G

fapiéntes. Hinc rurfum díci-

quz tua funt,ne répetas. Et

g, gt vt

tür : Si quis vidétur inter vos

rurfum:Si quiste percüfferit

mb d nl

sápienseffe in hoc feculo ;

in déxteram maxíllam,prabe

«lf fecum um

ftultus fiat , ut fit sápiens.

illi & álteram. Per fycómo-

lt seleta ?

Hinc Evangélice hiftóriz

rum Díis tránfiens cérnitur ,

semt fmttudo

verba teftántur : quia Zachee-

quia per hanc fapiéntem ftul-

tl

us, cüm vidére pra turba ni-

tíitiam,etfi necdums,ut eft,sóli-

QSMM-

U

hil poffet , (ycómori árborem

de;jam tamen per contempla-

Ondi lt

afcéndit , ut tranfcüntem Dó-

tiónis lumen Dei fapiéntia

J

at, um

minum cérneret , Sycómorus

quafi in tránfitu . vidétur ,

uam vidére néqueunt , qui

ttifeültr p

quippe ficus fátua dícitur.

.

$

W fosum

&: Domus mea. cxxxvi.

fibi fapiéntes effe vidéntur

quia ad confpiciéndum Dfim ,

