NUA

(

"

ménto diéi , & inluce ftellá-

juvéntus renovábitur: floré- "

[

ru

nocte.

bunt ficut lílium in . eivitáte

imet

xïattk*ütïm

&e Dr. Exültent ju

Dómini.

E

4 m ag

P(oIm. Beátus vir129.

g egona m

confpé&u Dei. Exültent.

*« Et dele&éntur in letítia.

Afías Abftérget Deus.om- dulb

Inconfpé&u.

.

nemláerymam ab óculisSanes, qdiurittiti

' ória Patri.

EXüItelit.

&órum:&jammnon erit ám- — jg dl

pliüs:neque lu&us ; neque , qugi: f

Y« ju

fti autem in perpétuum

vivent. **«

Et apud Dó-

clamor , fed necullus dolor.:: 6; iil

minum.eít merces eórum.

uóniam prióra tranfiérunt.

iA Crbo al

- Ad Nonam, Antiphona.

falm. Laudáte püeri. 129.

i, ere hl

Afiz. In.coeléftibus regnis

Mártyrum chorus.

wiayztprt v

-; Gapitulum.

' a'p,. 3*

San&órum habitátio eft , &

"0 0 LIN

Ulgébunt jufü , & tan-

in &térnum réquies eórume

Av m

E

Pfalm. Crédidi.

d o

quani fcintílle in. arun-

Capitulum &

!I-!gy'::nnus ,ut

dinéto difcürrent.Judicábunt

in primis; V efperis.

vecittde

matiónes , & dominabüntur

Stet6pts ts A

pópulis; & regnábit Dóminus

y'. Exultábunt San&iin gtöa

ial iv

illórum in perpétuum.

ria.

t

x Latabüntur in cubilib

us

"t àppari dj

Ev Te

Jufüi-autem, * In

fuis..

LURT

erpétuum vivent. Jufti.

IY

y. Et apud.Dó

minum eft

Ad. Ma

nificat , Antiphonz.

f Qurim v

Gaudentin ccelis ánimee San-

merces córum. 'In perpé-

7

&órum , qui . Chrifti veftígia

J gins

!

tuum.

funtíecüti: & quia pro ejus

tiéntts

ï

GJóriaPatri. Jufü.

i 1

äguüdlvöm

y, Exultábunt San&i in gló-

amóre sánguinem fuum fu-

dérunt ,

ideó cum Chrifto

2

[

pa. & Lætabüntur.in cu-

exültant fine fine.

|

Al

büiþ"ffuis'

ïulmfmärire,

Wftïrum.

YT

Commune plurimorum Martyru

Ixi

Tl

M

[

AleTet&iones pro- pluribu nifi priüs " conftántiam .. eó-

1 and]

UT

Martvribus..

rum téneat , fe&tétur fidem ,

0. [ei

m

: In fecundo No&turno.

imitetur virtütem — paffiónis,

Ut d.

t

ermo S.

oànnis$

eórum glóriam páribus vitae

:

lnnuïml

D

i J

' sSóftomi.

hry-

r ls

]s

lineaméntis aüt invéniat , aut

Sermo 1. de Martyr.-tom. 3.

exquírat? Qui etfi martyrio

Le&ti

par effe non poífit , tamen

yerfiden

"tpetit f

N

Eoici, quinéfcint .

müneris tanti dignitáte fe

Mlrtyrum . glórias ad

quisque bonis á&tibus dignum

'ade'pti Ut rep

hocdivínoconsílio à Dei pó-

prebeat. Adeft enim cle-

pulis frequentári, ut & illis

mentíífimus Deus, qui defi-

ronfïte"hor.y 1/)282.;

débitus honor.dicétur , &

A águle

derántibus fuis aut marty-

tenvibtyrs d

nobis virtütis exémpla , .fa-

rium pr&beat , aut fine mar-

vénte Chrifto , monftréntur

tyrio cum Santlis

um . x

ut dum hzcita celebrári per-

vína retríbuat.

præmig 'diï

i

IIOlïä

hBeätusvir.ug.

fpicimus. , cognofcámus ,

, Vérbera carnificum

quanta eos glória.máneat in

timuérunt SanGi Dei morién-

Iferget Das d

ccelis , quorum natalítia táli-

tes pro Chrifti nómine :

Yil abócilis

ter celebrántur interris : quó

* Ut herédes fierent in do-

( jummm eri

mo Dómini.

poísímus étiam ipfi tálibus

, Tradidérunt

t fdus , nequt

provocári exémplis : virtüte

córpora fua propter Deum

R vec ls dtlot

pari, devotióne consímili, ac

ad fupplícia. Ut.

r at

fide: ut Chrifto preftánte ,

eni

e&tio vi

.

fi

[4

Audte )

dimicáre , & víncere hoftém

m ain

rma

tur pec-

axltbus 1f

pofsímus : ut parta vi&tória ,

U

átor advérfis, ita juftus

s liitiodi

cum iísdem San&is in regnis

tentatiónibus roborátur.

Sic

gt

coeléftibus triumphémus.

dimicárunt advérfus peccátü

Cre'didi-

$.. Sancti tui Dómine mirábi-

San&ti:fic & laborándo fortió-

ulurt

L

le confecüti funt iter,fervién-

res,& moriéndo viCtóres effé-

szfþm?' jj

tes pracéptis tuis ;ut inveni-.

&i funt... . Nullus athlétes fine

j

gfbunt!zjl l"ï

réntur illefi inaquis válidis :

certámine fórtior dici, nullus

* 'Terra appáruit árida, &

fine victória póterit coronári.

niur i

cublibu

in Mari rubro via fine impe-

Nemo miles fine prelio ho-

diménto.

ftem fubjécit;nemo fine bello-

j

Jaiy

y. Quóniam percüífit pe-

imperatórem proméruit. Ha-

I 'mæsaf

tram , & fluxérunt aque , &

bes...Chrifliàne competéntia

li

torréntes inundavérunt. Ter-

arma ,quibus hoftem expüg-

Chrifi Y

E

ra appáruit.

nes: habes fortíífima. tela: ,.

qu

j

e&io v

gumem

TM

quibus inimícum debélles.

0 cum

Qu

Uis eft enim ,qui eórum

$e Tanquam aurum in for-

náàce.-probáyit eléCtos. Dó-

u

N

volens. mérite copulári,

mninus

u

P.

i

p

lxii

Commune plurimorum Martyrum.

(o y

M

L

"

Thunus 5

-quafi. holocáufti

bus afcéndere poffit ad mori-

dl

hóftiam accépitillos ; & in

tem. Etídeó quemquein in-

Mf

r!b[ccdem.

témpore erit refpé&tus illórü.

ferióribus fanat, hoc. eft, à

jn

€:Quóniam donum , & pax

libídine révocatjinjàriam cz-

)

w

ui cón-

citátis avértit.

Ad vülnera

r2

eftelé&is Dei.

L]

b pah" |

s De

fidunt in illum, intélligent

noftra defcéndit ; ut ufuquo-

ghon:

veritátem : &fidéles in di-

dam & cópia .fuz.. natürz ,

)

qUOIUI

compartfcipes nos fáciát

Qu

emmurm

Je&ióne acquiéfcent illi.Quó-

,eüb

u

eny

niám.

regni coeléftis.

li

j

G lória Patri.

Quöniam

$. Propter teftaméntum Dó-

uee

i

difa p

n tertio NoE&trno,

mini, & leges patérnas , San-

timd dt! |

T

J;é&Qio fan&i Evangélü fe-

i Dei perftitérunt in amóre

i quæüm

gmemüüq

«

càndüm Lucam.

fraternitátis :

* Quia unus

am u

Léüio vii.

/6.

fuit femper fpíritus in eis, &

eglliro, H

illo témpore

E

e

fcén-

una fides.

T

dngtin

ns Jefus de monte , ftetit

y. Eccé , quam bonum, &

du

inloco campéftri, & turba

quàm .jucündum -habitàáre

iialpl g

difcipulórum ejus, & multi-

fratres in unum. Quia.

LL

tüdo copiófa plebis ab omni

e&io v

1Me

jtie ps a

T

Jud&a, &Jerüfalem, & marí-

Eátipáuperes, quia ve«

D hndims D

tima,: & Tyri, & Sidónis.

b

ftrum eft regnum. Dei.

Qu AU

Et réliqua.

Quátuor tantüm beatitüdi-

m

j

fan&i lAmbröüi

nes fanctus Lücas domínicaás

(

AMAT

l

Ya

Homilía

A gea, d pt

Epífcopi.

pófuit , o&o veró fan&tus

Blf

| Lib. 5.

in Luc. e; 6; poft

Matthaus : fedin illis o&to

iniüum. '

ifte quátuor funt , & in quá-

Ls n

tuor iftisillae oCto. Hic enim

D D. «

Dvérte ómnia diligén-

Qd u

A

ter, quómodo: & cum

quátuor velut virtütes am-

Apóftolis afcéndat, & defcér-

1éxus eft cardinàles : ille in

us D u

dat ad turbas.

Quómodo

illis oé&to myfticum nümerum

A oms Gl

enim turba nmifi in hümili

Pro oéctávà enim

referávit.

ditlun Bd

Chriftum vidéret? Non sé-

multi infcribünturPfalmi : &

j t Cuct

quitur ad excélfanon afcéndit

mandátum áccipis 'oCto illis

^g adéi)

ad fublímia. Dénique ubi de-

partem dare, fortáffe benedi-

* nl u

fcéndit , invénit infirmos : in

Qiónibus. Sicut enim fpei no-

M

excélfis enim infirmi effe non

ftrae ottáva perfé&tio eft, ità

MLC

poffünt.Hinc étiamMatthazus

o&táva fumma virtütumi eft.

J OL

docet, in inferióribus débiles

effe fanátos, Priüs enim üunus-

$k« SanCti mei, qui in carne

t CO[MU;

gö

:

fiti, certàmen liabuíftis :

; lts

quísque fanándus eft, ut pau-

Mercédem labóris ego ted-

&üpiéln

däntpwp

látim virj;ütibus procedeénti- | dam vobis.

e«

D)

!

3*

h

BL

$00

ln

'ommune Confefforis Pontificis.

x

1

Ádeg

Mmm

*

*, Veníte benedi&i- Patris | Hac die letus méruit beátag

mei, percípite regnum. Mer-

Scándere fedes.

r

cedem,.

J

GlóriaPatri. Mercédem.

: Sinon eft dies obitus,

"tf

Le&ioix.

Hac die Izäætä&rmt fupré-

Vs ii

u

Ed priüs , que. funt am-

Inos

[ug fiit

zl

i«,

plióra, videámus. Beáti ,

. Laudis honóres

i

inquit , páuperes, quóniam

GPes 165 ficig

Qui pius , prudens;hümilis ,

veftrum eft regnum Dei.

'udícus ;

"ii

Primam benedi£&tiónem hanc

Sóbriam duxit fine labe vit&,

V Rémis,

utérque Evangelífta pófuit.

Donec humáno: animávit au-

TL f amjre

Ordine enim prima eft, &

re

R. .QUiH Ug

[

parens quedam generatióque

Spíritus artus.

Qntaas,

virtütum : quia qui contémp-

Cujus ob preftans méritum

?tï

ferit feculária, 1ipfe merébi-

frequénter ,

vj i,

tur fempitérna, nec poteft

/Egra qua. paffim jacuére

uisquam méritum regni coe-

IDermbra ,

ao bt

ünut (v

léftis adipifci, qui mundi cu-

Víribus morbi dómítis , falü--

ov

piditáte preffus emergéndi

ti reftituüntur.

non habet facultátem.

iofter hinc illi Chorus obfe-

pünee, qui»

e Deum laudámus. 16.

quéntem

.e *

j

? d um )

COM MUNE

Cóncinit lau

dem, celebre's'-'

t tatm Dedtti

Confefforis Pontificis,

s Ls dn

que palmas

L

, ov t

. Ad Velperas , Antiphona.

Ut piüis ejus þre';i

bus j.uvä-.-

Ecce facérdos mágnus, cum

mur

y: ftin lls

reliquis de Laudibus, Ixxiii.

Omneper eyum.

r (i, Lt

Pisl. Dixit Dóminus.

€urn

sllecto, Hets

127.

$ it falus illi, decus , atque.

á

qelit virtts d

xel:quis de.Dominica.

virtus ,

& loco ultimi; Píal. L , audá-

Qui fuüper coeli; sólio corá-

jrditda: j

te Dfím omnes Gentes. 132.

cans .,

gyllium n

Capitulum, Eccli. 44. €.

Totíus mundi sérié gubérnat

To lr l

Cce Sacérdos magnus

rinus , & unus Amen. .

diürtti: :

Ü

ui indiébus fuis plácuit

Y^ Amávit eum Dóminus , &z

Á

!

Deo, & invéntus eft juftus ,

ornávit eum.

fort

fcbenel

& in témpore iracündie fa-

* Stolam. glórie

t ei

m Pelü'ï'

&us eft reconciliátio.

eurm.

fnduit.

"ii

i d

rnus.

PC

Ad Magnificat ; Antiphona,

"

virtitum t

Pþl

Ste Conféffor, Dómini ,

Sacérdos, & Póntifex,

.TIC'h q

g mv

coléntes

virtütum Óópifex , Paftor bo-

ulb

Quem pié laudant. pópuli per

ne in pó

OTD CR

íi

Dóminur.

pulo , ora pro nobis-

a

Pro

ie Ve'

9

J

CW-

ode

cælll!

.I'xivï

Commurie Confefforis Pontüficis.

jj

j

W

(

W]llS

Pro Dottoribus in. utrisque

Sedin Icge"Dömini'lvoIüntää

"Véfperis. -

ejus, * & inlege ej

us medi-

jabü

tábitur die ac nocte.

g

u[) (

Ad Mazsnificat , Antiphona.

WP uf

O Do&or óptime, Eccléfie

Eterit tanquam lignum,quod

fan&te lumer, beáte N. di-

lantátum eft fecus decür-

;t;äbïtä]npgüütusf

vínz legis amátor , deprecáre

us aquárum, * quod fruttum

f nf

nobis Fílium Dei. -

fuum dabit in témpore fuo.

i

* præ

pro

* Oratio.

E t fólium ejus non défluet: *

m

e]uS !

nfwtum ejus. r

A, quefumus , omnipo-

& ómnia , quecümqüe fá-

W.

ial me

D

tens Deus ; ut beàti N.

ciet , profperabüntur:

il

Confefsóris tui atque, Ponti-

INon fic ímpii , non fic : * fed

g 8 i :

ficis veneránda folémnitas, &

tanquam pulvis ; quem pró-

iil sfl

devotiónem nobis áugeat &

jicit ventus à fácie terrag.

4

jg, LUR

falütem.

Per Dóminum.

ideó non resürgent ímpiiin

I5

r

^

Alia, Oratio,

*

s

judício: * neque peccatóres

;.

puïïeïïxönemmm |

Xáudi, quz&e

fumus

Dó-

in concílio juftórum.

$RTR

D

4 mine preces noftras, quas

(Quóniam . novit Dóminus

^K

rl

v

jin beáti

. Confefsóris tui

viam juftórum : * & iter im-

dugum 16

atque Pontiíficis folemnitáte

piórum períbit.

108

deférimus : & qui tibi digne

Afis. Beátus vir , qui in Te-

u g p

méruit famulári , ejus inter-

ge Dómini meditàátur: volün-

sisqu lst

cédéntibus:méritis ab ómni-

tas ejus pétmanet die ac. no-

«ge ia mor

bus nos absólve peccátis. Per

&e, & ómnia, quecümque fá-

Vendide etut trer

Dóminum noftrum. :

ciet , femper profperabün-

^. Ad Matutinum , Invitator.

tur.

Atl

vtb o

Regem Confefsórum . Dó-

Afía. Beátus ifte San&tus, qui

geltsivu d

minum , * Venite adorémus.

confifus eft in Dómino , prz-

rerdent n w

Pfalm. V eníte, exultémus 2.

dicávit pracéptum Dómini ,

,* M um

7

Hymnus. IHte Conféffor. 8

conftitütus eft in monte fan-

sls

.In primo NoGurrno; Afia.

Go ejus.

Beátus vir, qui in lege Dó-

almus 2.

4 Bsf d

As ,

mini meditátur:volüntas ejus

Uare fremuérunt Gen-

pérmanet die ac no&te, & óm-

AO.tes, * & pópuli meditàá-

tpetptunl

ti funt inània ?

A m

nia , quecümque fáciet, fem-

per profperabüntur. -

A ftitérunt Reges terre , &

lia us

Pfalmus r.

príncipes ^convenérunt im

P ts

M U t

Af

Eátus vir ; qui non ábiit

unum * advérsüs Dóminum ,

b

in consílio impiórum ; &

& advérsiis Chriftum ejus.

"Ul j

BU

àn via peccatórum non fíte-

Dirumpámus víncula eó-

tit, *& in cáthedra

]

.

PC

rum * * & projiciámus à no-

Omme,

Quig

:

£i& non fedit.

bis jugum 1psórum.-

t f

u

1

Tif

V

o

A

Cornrmnune Confejï'or,i; Pontificis,

Ixv

Tl Y

ui hábitatin coelis , irridé-|lant me ? *

lj

1

*

mul*i insürgunt

Tb f

5

teos: * & Dóminus fub-

advérsüm me.

f dC qd

fannábit eos.

M. ulti dicunt átime mes : *

qUam

Ie[l[e

gnum,qmd

T unc loquétur ad eos in ira

non eft falus ipfi- in Deo ejus,

CUS d

fua, * &infuróre fuo con-

T u autem Dómine fufc

ép.

T* Quogfr

turbábit eos,

tor meus es,

&

E go autem conftitütus fum

* glória mea , &

1

"I Erhpore

lj

exáltans cap

ut imeum,.

[

llory döffuæl

ex ab eofüper Sion mon-

WV oce mea ad Dóminum cla-

! Qu

tem fan&tum ejus , * predi-

mávi * * & exaudívit me de

J

f

TOUDtUr ,

ROU .

cans przecéptum ejus.

monte fan£to fuo.

"

l

A tor f f

l

D óminus dixit ad me: * Fí-

B go dormívi , & foporátus

lius meus estu , ego hódie

NB QUem prj.

|

génui te.

minus fufcépit me.

um :* & exurréxi , quia Dó.

VR tO,

us

P óftulaà me , & dabo tibi

Non timébo mfíllia pópuli

Gentes haereditátem tuam : *

TEQE yeertres

& poffeffiónem tuam térmi-

circumdántis me: * éxürge

t utorum,

nos terra.

Dómine, falvum me fac Deus

1 Dont Dontg:

nmieus.

R eges eos in virga férrea , *

uóniam. tüu p&rcufsf&i om-

nun.: *rlrin.

& tanquam vas figuli con-

Tij

nes adversántes mihi fine cau-

Vr qui n d

frínges eos.

fa , * dentes

.*

peccatórum coi-

Etnunc Reges intellígite : *

trivífti.

y

maeditture v

erudímini,qui judicátis terra.

at d at

D ómini eft falus , * & fupe:

j quectnel

Servíte Dómino in timóre: *

pópulü tnum benedí&tio tua.

!

E

|

&exultáte ei cum tremóre.

Afía. Tues glória mea, tu

yer pnfjeti

A pprehéndite difciplíng, ne-

es fufcéptor meus Dóminie ,

v ife du

il

quàndo irafcátur Dóminus: *

tuexáltans caput metim , &

& pereátis de via jufta.

exaudifti me

M

HinDimm.pe

C üm exárferit in brevi ira

tuo.

de monte fan£to

eoptum Düni,

ejus, * beáti omnes , qui

y. Amáviteum Dóminus; &

3

selt il montel

f

[

confidunt in eo.

ornávit eum.

4

Afía, Beátus ifte San&us, qui

Ww y !

&. Stolam glória fnd

Uit e urïäa

confifus eft in Dfio, preedicá-

Pater nofter.

emuéur G

vitprecéptum Díii, conftità-

Abfolutio. E xáu

i- Dömine.

tus eft in monte fan&to ejus.

]ube domne

$

»enedícere,

f göpuümeditæi,

Affa . Tuesglória meatu es

fio.

Benediétióne peérpétua,

iers t l

fufcéptor meus Dómine , tu

:

& Epiftola prima beáti Pauli

oyventnt !

exáltans caput meum, &

Apóftoli ad Timótheum.

sss D

n

exaudífti me de monte fan&to

tw)-'

,Le&io l.

Chritut

Idélis fermo

FaPSI sgluïs

v

"

Omine , quid äääi)li-

À Epifcopátum desiderat ,

mman

cáti funt , qui tribu-

]ICI

E

V.

bonum opus desíderat.

Q.

e

pór-

lPSOTUm' Q "

j

Commune Confefforis Poutificis.

Ajbri

: Xlxvi

4

uf

pórtet ergo

Epifcopum irre- |fan&tum , conünéntem, am-

N

€ 5

unfus

ple&téntem eum , qui fecün-

y

o

prehensibilem eff

düm dottrínam cít, fidélem

!

' CMP

i

Itt

uxóris virum, sóbrium .

rudéntem , ornátum , pudí-

fermónem, ut potens fit ex-

«f ^ ob

[

^

]

hortári in doCtrína fana, &

Lon

/

!

«ibile:

cum , hofpitálem , do&tórem ,

l

non vinoléntii, non percufsó

eos,qui contradícunt , argüe-

ïum.s

jdu v

rem, fed modéftum : non liti-

TC

Sunt enim multi etiam

qu

;

T

inobediéntes , vaníloqui , &

giófum, non cüpidum, fed

eth

1us dómui bene prepófitum,

fedu&£tóres , máximé qui de

mllSs&

Y

filios habéntem sübditos cum

circeumcifióne . funt , . quos

]Uz[bm

t Tià

|

omni caftitáte. Si

uis autem

opórtes redá

rgul

qui uni-

s

æ Ü

!

iïlbvär

tunt, do-

[

t

erdumfecündlïf

dómui fue preé

j

Íe nefcit ,

vérías domos

quómodo Eccléfis.Dei dili-

céntes , qua non opórtet ,

L.

MTM

turpis lucri grátia.

yi D Uf

entiam habébit ? non neó-

fsig i d

phytum ne in fupérbiam elà-

«.Ecce facérdos magnus ,

!

tus, in judícium íneidat dià-

qui in diebus fuis plácuitDeo:

Ideó jurejurándo fecit il-

jä;ahtïin TU 5

boli. Opórtet autem illum

& teftimónium habére bo-

lum Dóminus créfcere in

diaod Numo

num ab iis , qui foris funt, ut

lebem fuam.

verieh etudicia

» Benedi&tiónem ómnium

gf um D

nonin oppróbrium íncidat ,

& in láqueum diáboli.

Géntium deditilli, & tefta-

ab d

méntum fuum confirmávit

p Ts A

« ^ Eugeferve bone & fidé-

]is ,. quia in pauca fuifti fidé-

fuper caput ejus. Ideo.

nydiet, &v

ra multa te conftí-

Qe

Spíritus fan&ti grátia.

Ti

dis , up

Le&tio 11

ap. 2.

tuam 5

Intra in.gáudium

eg,fiümbüaüönedila*

ómini tul.

U autem lóquere, qua

Ti

Y* Dómine quinque

*

| talénta

decent fanam doCtrínam:

f n* u

Senes ut sóbrii fint, pudici ,

tradidífti mihi, ecce ália quin-

À

Aff ia

M

que faperlucrátusfum. — In-

prudéntes , fani in fide, in

1

j

Rütmdstge

in gáudium. -

dileGtióne, in patiéntia : Anus

i

.?*

Étio

fimíliter in hábitu fan&o ,

,;*

üquid

* Unigénitus Dei Filius.

ï

l

N

'Titum.

non criminatríces , non mul-

i

i

n Vi

LUR giltola a

VApe Eo

to vino ferviéntes ,. bené do-

f

ä.

céntes

ut

rudéntiam dó-

ö.t j HA

r QUütn g

Pórtet enim Epífcopum

"LUR tb

fine crímine effe, ficut

ceant adolefcéntulas, ut vi-

ros fuos ament, filios fuos dí-

W m

.Dei difpenfatórem, non fu-

T G

pérbum , non iracündum ,

ligant : prudéntes, caftas ,

non vinoléntum ,. non per-

sóbrias , domus curam ha-

|

b (

béntes ,: benígnas, sübdi-

h

qUæ l'CltlSmm |

j

.cufsórem, non turpis lucri

PT

cüpidum ; fed. hofpitálem. ,

tas viris fuis, ut non blasphe-

ll [

métur verbum Dei.

Jüve-

ïïu"gfmmh

f.belïignllm, sóbrium, juftum ,

nes

D chiäcium |

A

í conünmtcm

4f

Commune Confcfloris Pontiffcis,

Ixvil

Tl um

l fä

nes fimiliter hortáre,ut sóbrii

tue , & fperátein Dómino : *

Ti «

l[

fint.

In ómmibüs teípfum

'Multi dicunt :

rebe exémplum bonórum

Ouiþs- /qite'ndit

l Utpo

do

i [

'nobis bonf& ?

ATIDa

M

óperum , in do£&trína, if inte-

Signátum eft füper nos lu-

Mradics

5

gritáte, in gravitáte, verbum

fnen vultüs tui Dómine: * de-

i

anum , irreprehensibile: ut

"I muli

t

dífti lzetítiam in corde meo.

*5v Yanifoni )

i$ , qui ex advérfo eft, vereá-

Afrudu frumént , vini , &

tür, nihil habens malum: dí-

ólei fui * multiplicáti funt. -

?, áxime qug

eere de nobis.

t funr iM

in pace in idipfum * dór.

,

TRU * QUI ij

&« Jurávit Dóminus , & non

miam , & requiéfcam :

;

poenitébiteum: 9 "Tuésfa.

uóniam tu Dómine fin

OSLUDVr t dj

cérdosin setérnum fecándüm

guläe

i& W0 oyíret.

órdinem Melchifedech.

riter in fpe * conftituífti me,

11 Crüt

l

Afíz. Invocántem exaudívit

Qs

A

y. Dixit Dóminus Dómino

Dóminus Santtum fuum; Dó.

Ts um

meo , fede à dextris meis.

fs

]

'Tu es.

minus exaudívit éum,& con:

Jrctao fs

ftítuiteum in pace. '

G lória Patri,

'Tu es.

Afis. Laeténtur omnes , qui

igm'nus as 1

In fecundo No£fturno, Affa.

fperant in te Dómine : quó:

IT

Kdónem ómni

TIivocántem exaudivit Dómi-

niam tu benedixífü jufto ,

nus Santctum fuum, Dóminus

feuto bona' vol

d b, &t

exaudívit eum . & conftítuit

untátis -tua;l*

fuum. qonfmy

coronáfti eum.-

eum in pace.

Pfalmus 4.

^ Píalm

:

t ejus T

K XUminvocárem , exaudi-

Erba m&aïugfbuä pér:

!

p

X »vit

me Deus juftítize

V

cipe Dómine ,

tl

lpl 2I

Tee , * intribulatióne dilatá-

?

* intällïä

*

e clamórem meunt.

pten (qutt, g

fti mihi.

j

nténde voci oratiónis mes, *

m m dbdnid

"Miférére mei, * & e*xäudi

Rex meus, & Deus meus.

lbt p

óratiónem meam.

E

uóniam ad te orábo

s fii n

Fílii hóminum üsquequó gra-

ómine, mané exáudies vo.

ajn ii

Vi eorde ? * ut quid dilígitis

cem mearm.

; hia lbt

vanitátem , &

dàcium ?

-quæritis mer-

IMané aftábo tibi , & vide:

ytries, 101

bo: * quóniam non Deus vo«

jl

g, It

Et fcitóte ;- quóniam mirifi-

lens iniquitàtem tu es.

qudentam ?

€ávit Dórninus San&tum fu-

D ut !

N eque habitábit juxtà te ma-

cf

én

um: * Dóminus exáudiet me,

lfgnus: * neque permanébunt

ont, fmos llüii.

cüm elamávero ad eum.

injüfti anté óculos tuos.

lrafcímini, & nolíte peccá-

udéxes &^

Odfífü omnes, qui operán.

pmus curJE

te:* qu& díeitis in córdibus

tür iniquitátem : * peides

veftris , in cubílibus veftris

Ommnés ,

benif þ

:phe

Compungímini.

dácium.

qui loqüqntur inen«

INY]

lu

bt

n

Sacrificáte fa?riüci-um jit- 1 Vir

um sánguinum, &

e

uun

(

(f

j W

: lxv

Com

e, Co

nj

e

fforis Pontificis.

f

u

f

gt

fum abominábit

u,

r

D

minus:? | .

u

eco autem in mu

ltitàdine mi«

OmiPeleeïmft'cr E

j

n[fls'

j quàm admirábile eft no«

i

Ls

fs

j

fericórdie tuge. . $*

men t&um in univérfa terra !

ntroíbo in- domum

tuam : *|

]ubedg o

adorábo ad templum fanctum

uóniam eleváta eft magni-

tuum in timóre tuo. :

céntia tua * fuper coelos.

« Eelfod

x ore infántium , & lattén-

u

ómine deduc me

in juft-

dad

tia tua: * propter inimícos

tium perfecííti laudem prop-

f fï,'er

«rlenl

gneos dírige in confpé&u tuo

ter inimícos tuos , * ut dé-

ftruas Inimícum & ultórem.

TU

viam meam..

uóniam

vidébo

caelos

;

T hat

fini

uóniam non e

ftin ore eó-

l

N ayd

;

m véritas: * cor eórum vàa-

tüos , ópera digitórum tuó-

w

J

num eft.

rum : *lunam & ftellas , que

'ffü QEWWS !

tu fundáftüi.

$

Ws

ülchrum patens eft gut-

e-

tur eórum,linguis fuis dolóse

uid eft homo , quód m

A

ant, * jüdicaillos Deus.

ihor es ejus ? *aut filius hó-

gt

(erm

us

agéb

minis ,quóniam vífitas eum ?

Qd lt

Mi

émbus

€c

idant à cogitatiónibus

h

uis ,. fecündüm multitüdi-

inuífi eum pauló minüs

"m

nem impietátum eórum ex-

ab Angelis, glória & honóre

«t t u

coronáfti eum :* & cone

vt : u

elle eos , * quóniam irrita-

eum . fuper ópera

vérunt te Dómine.

ftituifti

slie QU UTOCUT

E tletentur omnes , qui fpe-

mánuum tuárum.

syiit rl

fantinte: *in atérnum ex-

mnia fubjecítti fub pédi-

us ejus : * oves & boves

ii aCl "

ultábunt , & habitábis in eis.

j ge Daglun

E. t gloriabüntur in te omne

$5

*

univérfas , ínfuper & péco-

vl

qui díligunt nomen tuum ,

ra campi.

n D. hn

cceli ,.& þifcös

quóniam tu:benedíces jufto.

v ólucres

a nf o m

ómine ,. ut fcuto bonsg vo-

maris , * qui perámbulant

í

V^ Mams m

juntátis tuee; *. coronáfti nos.

sémitas maris.

p ómine Dóminus nofter , *

fa. Leténtur omnes , qui

At m &

fperant in te Dómine : quó-

quàm. admirábile eft nomen

atiqitáts t

niam tu benedixífti jufto ,

tuum in univéría terra !

Mi

Ícuto bonze voluntàátis tu&

Dómine Dóminus no-

.

i,

quam. admirábile eft

coronáfti eum.

ho

fíia, Dómine Dóminus no

noinen tuum in univérfa ter-

fter , quàm admirábile eft no-

ra ! quia. glória. & honóre

Ui k

men tuum in univérfa terra!

coronáfti San&tum tuum ; &

| n UET

confütuífti eum fuper ópera

J p

uia glória & honóre coroná-

i San&tum tuum , & coníti-

mánuum tuárum.

VAm fl

tuí(ti eum fuper ópe

9

Elégit eum Dóminus fa»

Vrmvulin

Topd

à

þa Inàá-

&

rdóterm fibi.

* Elegi

l

Ruum tuáruim.

*;*Ad

lf?it Vlgöf(', qm'l

D.

Commune Confefforis Pontificis.

Ixix

ij

HMfer |

X Ad facrificándum ei hó-

néntiegloriabátur angüftiis ,

if adpis

ftiam laudis.

P ater nofter.

ld

l!

quia blandiméntis erat przedi-

I

Abfolutio.Ipstus pfetas.

tus lenitátÉ , ómnium cívium

1 (leyity d

7-

ube domne benedícere.

in Deum provocávit affé-

Ui faper i

Bío. Deus -Pater omnípo-

;

&um : quia Pontíficis admini-

tium]

tens.-

ftratióne fulgébat, plures é

"RE Lotdem

xim'i Epiífco i

difcípulis relíquit fui facer«

1)00

Homilia $9. qus eft. ». de S,

dótii fuccefsóres.

3 , *

Eufebio Vercellenfi.

T & ültire

zl

*

X« Pófui adjutórium fuper

L

Le&io iv.

oténtem , & exaltávi elé-

— A Dfan&i ac beatiffimi Pa-

tum de plebe mea: *Manus

ul 'O'itörwn lii

enim mea auxiliábitur ei.

Xtris noftri IN« cujus hó-

lqalm&üellas,qua

die fefta celebrámus ,. laudes

Y^ Invéni David fervum me-

lum ii g

addidíffe áliquid , decerpsiffe

eum. Manus.

um, óleo fanttg meo unxi

p!* at tl

eft : 'síquidem virtütum ejus

quidim vfs x

grátia non fermónibus expo-

9. -Ignem fui amóris.

nénda eft, fed opéribus com-

Le&iovi. -

um

probáànda. Cüm enim dicat

Ené & cóngrué in hac

As tlira t

B

um t n

Scriptüra: Glória patris eft

die:, quam nobis beáti

filius sápiens : quantee hujus

Patris noftri ÀN. ad paradf-

um fiptt óp

funt glória , qui tantórum fi-

fum tránfitus exultábilemr

|hoanum,

(übjsfi fb d

liórum fapiéntia ,& devotió-

reddit, preséntis Pfalmi ver-

TRU

neletátur? in Chrifto enim

sículum decantávimus : In

Jefu per Evan

memória stérna erit juftus.

i, U

nos genuit.

gelium ipfe

.

WK

Invéni David fervum

Digné enim in memóriam

E E

J

vértitur hóminum , qui ad

iU

meum , éleo fan&to meo unxi

gáudium tránfiit Angelórum.

L qm pmm

eum: ^ - Manus enim mea

Dicit fermo divínus : Ne lau-

mans

i

2uxiliábitur ei. Y*

Nihil

des hóminem in vita fua : tan-

Dirminisnany

proficiet inimícusineo , &

quam fi díceret : Lauda poft

igble d 98

filius iniquitátis:non noceébit

vitam,magniífica poft confum-

yijdti t

el.

Manus.

i

máatiónem.

xine Df v

Düplicienim ex

p'æä !

caüfa utilius eft hóminum ma-

p atbl

EC L

gis memórie laudem dare ,

s unive H

Uidquid ígitüt in^ hac

quàm vita,ut illo potíffimüm

m u

hi!

Q

glo

fan&ta plebe poteft effe

témpore mérita: fan&litátis

virtütis & grátie,dehocquafi

extóllas , quando nec laudán-

j um n

p

quodam fonte lucidíffimo,ó0m-

tem adulátio movet, nec lau.

dátuüm tenet elátio.

n

h

nium rivulórüm püritas ema-

eum Ww

návit. Etenim quia caftitátis

E* ]fte eft, quiante Deum

fbl

magnas virtütes - operátus

þ

M

pol)äbat vivgöre*,* quia abíti-

[*

L]

.e 3

gt

CW'

r

Id

Corhmune Confefforis Pontificis

P

j

W

nsmaï

ixx*:

j

i

eft, & omnisterra do&rína |bufftiei, Dómine : glóriam &

m

if

r

ejus repléta eft; 9. Ipfe in-

magnum decórem impofuifti

"TUf

0 &0!

; '

tereédat pro:pe&cátis óm-

5

fuper eum : : pofuifti in cápi-

aön'laü)'

;'

qUi

?ïæ

nium populórum.

|te ejus corónam -.de làápide

:',.* y.,

9

Ifte eft, . qui

contämþfit

pretiófo. Pfalmus 2e.

; Omine in virtüte .tuz

I$ in ii

vitam mundi , & pervénit ad

a

4fi$ i :

coeléftia regna. Ipfe.

; Tetábitur Rex : * & fu--

G lória Patri. , Ipfe.

per falutáre tuum exultàbit

Affa,

veheménter.

M

g,

mtäth

/^In tertio, No&turno

abità-

l)

!up

" glonlm

Dómine , ifte Sanctus

h

D efidérium cordis ejus*tri-

j

(

bit in tábernáculo tuo,

[0)

e-

büíftiei: * & voluntáte Ia-

iv

r 1f

&

et | biórüi ejus non fraudáfti eum.

u p

(b

rátus eft juftitiam, requié

in monte fan&to tuo,

uóniam prevenífti eum in

H

J qu

W&e )

Píalmus 14:

*

s

benedi&tiónibus dulcédinis: *.

YOmine , q

uis liabitábit | pofuífti in cápite ejus coró-

Q

n

NU 'MXW

JA7in tabernáculo tuo? *|nam de lápide pretiófo;

*

ii

"us

aut quis requiefcet

E

i

Y itam pétiità te : * & tribuf-

um"n' |

fan&o tuo ? -

p';ür;zïonte

fti ei longitüdinem diérum in

dl

T gfueriüü (l

ui ingréditur fine

| (zeculti, & in faeculum feeculi.

auDfn. n

1

o

operátur juftítiam. -

'M agna eft glória ejus in falu-

|

tári tuo : * glóriam & mag-

(eiiddtrt p

Q ui. lóquitur . veritátem. in

|

g"b

corde fuo ; * qui non egit do-

|num decórem impónes fuper

4

lumin lingua fua,

'eum.

, b qi

N ec fecit próximo fuo ma-

uóniam dabis eumin bene-

T

3

Giónem in fzeculum fecu-

yu

|

rmim f

lum, * & oppróbrium non ac-

TM

|

&épit advérsüs próximos fuos.

li : * latificábis eum in gáu-

r

À d níhilum dedü&tus eftin [ dio cum vultu tuo. :

g un.

3 du n

confpé&u ejus malígnus: * ti- Q uóniam Rex fperat in Dó-

méntes àutemDfím gloríficat.| mino : *- & in mifericórdia

3j * utqit

viado du*

Q ui jurat próximo fuo ,. & | Altíffiminon commovebitur,

at máns, (

-mon décipit ; * qui pecüniam [ nveniátur manus tua ómni-

fuam non dedit ad usüram , | bus inimícis tuis : * déxtera

t i :

& münera füper innocéntem |tua invéniat omnes ,

T timm fug

'odérunt.

qui'þyþc

l

]o

nixm

non accépit.

mitii

uifacit heec: , * non mové- |P ones €os ut. clibanum ignis

Jc)aclc'

o

!

;

ktedi

$

ütur i etérnum.

|in témpore vultus tui : * Dó-

QU Y

Afia.

Dómine , ifte SanCtus | minus in ira. fua conturbábit

iniDeis f

habitábit in tabernáculo tuo , ! eos , & devorábit eos ignis,

A r

operátus eftjuffítiam, requié-|P ru&tum eórum de terra

Ameum,ï

fcet in monte fantto tuo.

3Dei

(Uetty

- |perdes : * & femen eórum à

]i

Aiía. Vitam petiit à tej & tri- [filiis hóminum.

[

]

3107

lp Pm

N

'nifi

El j Dömme'

Commune Confefforis Po

üCiSo

.lxxi

T0 dec

Of

Q

n

óniam declimavérunt in te

veftras ,

Ü

elevámini portae

lm: f

PU

mala; * cogitavérunt consília;

&ternáles: * & introibit Rex

po

u

lK

!

qu& non. potuérunt ftabilíre.

glória.

,

bulr m

"i

!

uóniam. pones €os dor-

is eft ifte Rex glóriz ? *

lUt

IU

füm : * in relíquiis tuis prae-

n

m

inus fortis & potens ,

Virtje

parábis vultum eórum.

Dóminus potens in przlio.

i

lr Rey .

Exaltáre Dómine in virtüte

ttóllite portas ; príncipes ,

i

HU tgm o

tua: * cantábimus & pfallé-

veftras, & elevámini porte

mus virtütes tuas. :

zeternáles : * & introíbit Rex

iumïcordis ejusï*nf

Afís, Vitam pétiitàte , &

glóric.

o

tribuífti ei. Dómine, glóriam

is eft ifte Rex glórie ? *

Nottudif m

& magnum decórem impo-

óminus virtütum ipfe eft

Jvf eum i

fuífti fuper eum : pofutfüt in

Rex glórie.

YUs ii

cápite ejus corónam de lápi-

Hic accípiet benedi-

1 lt tjscor

de pretiófo. :

&

ónem à Dómino, & miferi-

.

*

iet benedi-

córdiam à Deo falutári fuo :

i t

!

|

Aíía, H

1Ic accip

Xittites

Giónem à Dómino, & miferi-

quia hac eft generátio quz-

ritidnrn m

córdiam à Deo falutári fuo

réntium Dóminum.

t fendum fenj

quiahzec eft generátio qua-

, Tu es facérdos in eetérnü.

fl egundd

réntium Dfím. P(almus 23

d

, Secündüm órdinem Mel-

:* ilran n

Omini eft terra , & plé-

chífedech.

pater nofter.

D

j n

nitüdo ejus : * orbis ter-

Ab(olutio, A. vínculis.

I

ràrum , & univérfi , qui há-

, Jube domne benedicere.

m dibis eumi

|

ij

bitant in eo.

Büo. Evangelica lé&tio.

l

li

|

r mária fun-

m ifeculun

uia ipfe fu

pé&dio fantti Evangélii fe-.

ifibis u i (

d

ávit eum : *

&

fuper flumi-

cündüm Mattheum. .

vultt ub

i

na praeparávit eum.

Le&Gio v

.

uis : afcéndet in montem

TN1

n

eutin

"

F

Ó

7

c110 te'rrlllpore:

Bd felus

t gtl

P

mini ? * aut quis ftabitin

difcípulis fuis parábolam

loco fan&to ejus ?

hanc: Homo péregre profi-

gin od

Innocens mánibus, & mun-

Cífcens,vocávit fervos fuos,&

y inus ( 000

j ;; * Ut

do corde , * qui non :accépit

trádidit illis bona fua.Ft réliq.

in vano ánimam fuam, nec

Homilía S. Gregórii Papae.

( (rmes ; Q t"

juravit in dolo próximo fuo.

"Homilh

Van

Ectio

£

el.

ic accípiet

nedictiónem

dndr E

vangeli ,

i dituum 1 |

à Dómino , * & mifericór-

fratres charíffimi ,. fo-

vultus t

(s

l

diam à Deo falutári fuo.:

lícité confideráre nos ad-

fua Qontur

bit if

H eceít generátio querén-

monet , ne nos ,qui plus cé-

otà

f

tium eum , * qua

teris in

hoc mundo acce-

eit

um j

ciem Dei Tacob.

re'ntium fá-

píffe àliquid cérnimur ab

r femdt

n

in

auctóre m

undi ,. gräyius

* A ttóllite portas , ?):fn-cipes ,

-

e4

des

um QWI'

-^

40

jj d

Ixxii

Commune Confefforis Pontificis.

m

Ó püïä?l

(

a

de judicémur.

Cüim enim

veró commifit unum, -Quin-

j mte

Cur

augéntur dona, ratiónes étiam

ue étenim funt córporis fen-

0U

crefeunt donórum.

"Tantó

us : vidélicet vifus, audítus ,

[

j

i

TT

[

&mtfnL

n

ergo effe humílior , atque ad

guftus , odorátus, & tattus.

p

ferviéndum Deo prómptior| Quinque ergo taléntis , do-

gl

neg()tlo

quisque debet ex münere ,

num quinque sénfuum , id

u

qm'

quantó fe obligatiórem effe

eft, exteriórum fciéntia ex-

4l

s

cónfpicit in. reddénda ratió-

rímitur. . Duóbus veró in-

d

jUDE

J

ne, Eccehomo , qui péregre

tellé&tus & operátio defigná-

tur, Uníus autem talénti. nó-

( fris v

proficifcitur ,fervos fuos vo-

hi

d f

cat: eísque ad negótium talén-

mine intellé&tus tantümmodo

ta partítur. Poft multum ve-

defignátur.

:

E

j

T

'

räCfn-

1

)

y'.y.m

]U

)

(tg.

ró témporis pofitürus ratió-

int lumbi veftri p

r

",

/

a D u

nem revértitur.Bené operán-

& ,

& lucérnze ardéntes in

tes pro apportáto lucro remü-

mánibus veftris:9* .Et vos sí-

aiqih Y

nerat, fervum veró à 1

$W donats

| miles homínibus expe&tánti-

óperetorpéntem damnat.

bus dóminum füum , quando

SU

vt

$. Amávit eum Dómin

&|revertàtur à nüptiis.

ï,xce'l

üi

Ms o

s lt ium dei

ornávit eum : Rolamghamæ

X Vigiláte ergo , quia nefcí-

índuit eum,.. *E

t ad porta

æ;:: S

tis, qua hora Dóminus vefter

duingdem du

faradífi coronávit e

ventürus fit. . Etvos símiles.

H n D

