illis elevátus eft , allelüja : &

yrits, d

memórie commendáandum :

nubes fufcépit eum .ab óculis

nifi quód precéptum obe-

eórum, allelüja.

d teem, t

diéntia , obediéntiam veró

«, Et convéícens pracépit

jisilids

fizna fecüta funt ? Sed quia

eis , ab Jerosóly mis ne difcé-

4 vifun a

auctóre Deo. bréviter lectió-

derent ; fed expe&tárent pro-

umvl

nem Evangélicam exponén-

miffiónem Fatris. Et.

do transcürrimus , reftat ,

[ 12

d

) vt a

ut 4áliquidde ipfa tantz con-

T hec egichäritas ; ut

IO;mmzm Cllm

E

ambulémus

fecüàndüm

fideratióne folemnitàtis Qicä-

qInus.

mandáta ejus. Hoc eft enim

Qd

u

Q Mb

*'Y e Deum laudámus. 17.

mandátum , ut quemádmo-

M At

J

FERIA

UART A.

dum audíftis ab inítio , in eo

p

In

rimo

oCturno.

ambulétis

quóniam multi

i

u

feduétóres exiérunt in mun-

; m !

Incipit Epíftola (ecünda beáti

tf

. Joánnis Apóftoli.

dum,qui non confiténtur, Je-

hu v?

Le&io i.

fum Chriftum veniffe in car-

Enior

Elé&te dómine ,

nem : hic eft fedüQtor & an-

, Miras l

tichríftus.

l jia

& natis ejus,quos ego dí-

Vidéte vosmet-

[

ligo in veritáte , & non ego

Ípfos,ne perdátis , qu& operá-

g X(]mm

j

folus , fed & omnes ,quicog-

ti eftis

fed ut mercédem

qd

uf

novérunt veritátem , propter

plenam accipiátis.

Omnis ,

Q hum

n

"m

veritátem , qu& pérmanet in

qui recédit , & non

ér-

frtus

nobis, & nobí(cum erit in &-

manet in. dotctifna Chrifüi ,

fÓ 3d]ut0 aVU

q

qui pér-

térnum. Sit vobífcum grá-

Deum' non habet :

TIha-

j U

?Cï

5

Infm ORävam Afcenfionis,

"] MP""am

franetin do&rína ; hic & Pa- | eórporis ónere nihil premá«

rswruS

trem & Filium habet.

|tur infert fe ceeléftibus Po-

ebat i

^

3« Omnis pulchritádoDómi- |

'teftátibus , & voces eárüm

f

vfm oho :

m exaltata eftfuper sidera :

nobis expónit,cüm in coelum

fjunum

* Spécies ejus in - nübibus

redeüntem "Dóminum ipfz

th

coeli , & nomen ejus in etér-

comitántes, Angelts, qui ver«

qcem

9

]

N7

num périmianet , allelüja.

sántur, interris , quibüsque

TE

* A fummo coelo egréffio

inhumánam vitam ingréffus

feim 5

,umthS

ejus , & occürfus ejus usque

comimíffus eft , 1mperant ad

&cuuu

hunc modum :

!

j?lm Y001

ad fumm m ejus. Spécies.

-Dm-

"Tóllite- por-

h

[ Nerità

tas, príncipes , veftras,X ele-

Iquis venit ad vos ,. &

vàámini portas zeternáles , &

i£onum

$

hanc doCtrínam non af-

introíbit Rex glórie.

/ 010530 :

mm Pamh iUf

fert , nolíte recípere eum

& Tempus eft, ut revértae

indomum ,nec Ave ei di-

ad eum, qui me mifit , dicit

li Spmw

xécitis.

Qui enim dicit il-

Dóminus , nolíte contriftári;

nec turbétur cor veftrum s

Ceienunt e

li Ave ,"commünicat opéri-

bus ejus malí

íznis. Plura ha-

Rogo pro vobis Patrem ,

( ports ].

bens vobis.

f

cribere , nólui

ut 1pfe vos:cuftódiat , allelü-

d iil rurl

er chartam & atraméntum:

ja , allelüja.

afïequatur. V

fp

ero enim me futürum

?^ Nifi ego abfero,Paraclltus

nufcunteum,qm yi

apud vos, & os ad os loqui ,

non Vemet

cüm afsümptus

texste m

füero , mittam vobis eum,

ut gáudium veftrum plenum

ts n

flt. Salutant te filii forous

Rogo.

ex humgirümm.

Le&8io v.

cili. fgien

*- Exaltare Dómine , allel.

E

T quóniam ubicümque

tfsfHSVOClb sil

* 1n virtüte tua , allel.

füerit ille , qui in feípfo

fAttüp

hts

7- Eleváta eft. magnificéntia

ómnia cóntinet , pro fuíci-

T Ml

i

tua fuper coelos Deus In

piéntium captu fefpfum di-

amphu Ports

Patri. 1

tüte.

metítur ( neque enim fo-

Trado: (ed D

G lon:ä.

cundo

ROt

urfío.

lüm

inter hómines homu

It quimundi

órij, N y (séni.

fit, verüm étiam dum 1nter

chmo S. Gre

rauone de Aíc

enf. Dammx.

Ts qui (

äncelos versátur,ad illórum

Titin ecolleult

Letiio iv-

vocem fefe deríttit ) ideíreo

'Odiérnam celebritátem

janitóres mterromnt

Quis

nüm V fta Um (

twt W el Bo

fatis

er fe mawnam

$

eft ifte Kex glorlæ ? Re-

fs (

Propheta David mawrem

fpóndent ipfis , demonftránt-

éfficit , dum illi gáudium e

que fortem & poténtem in

)Q tlvam l

atem

Pfalmis adjüngit. "Hie enim

prelio ,

qui

pugnatürus

Tlmbus

excelfus Prophéta fuper fe:

erat contra illum , qui na-

! 3H€lll)a

ipfum egrédiens , tamquam

turar humanam in fervi-

Hl Aja,

MWI]dltDeug

tüte

Infra Octavam Afcenfionis..

K

WWM«

ælem

tüte captwam detinébat , "&|tióne , & Dóminus in. voce

eversürts

" qui mörüs

tubæ.

Dedlto

LT earum

hábébat 1mpäf m : "ut'gra-

!

Glona Patri. .

Dedit;

ümmmum

Il tertw ozt

O.

»

víffimo hofte fuperáto , genus.

It s

hóminum. in libertátem &

L.é&io fan&i Evangélii fe-

CUM

em vindicáret, '

cundum Marcum.

! quxb' "

gfac

Non turbétur cor ve-

Le&io vii.

Cap. 16.

ID n

ftrum ,ego.vado ad Patrem :

Nillo témpore': Recuüm-

lmperant [

& cüm afsümptus füeroà vo-

béntibus ündecim difcípu-

üllite.pn.

is, mittam vobis , allelüja:

lis , appáruit illis Jefüs ET

as ee

Spmtum veritátis , & gau-

exprobramt mcreduütätem

ede, d

débit cor veftrum, allelüja.

eórüm , & durmam cordis $

Q

* Ego rogábo Patrem , &

quiaiis , qui víderant eum

JWovertat

álium Parachtum dablt VOo-

refurrexíffe,non credlderünt.

p mll , dcit

Et réliqua.-

bis. Spmi

10 Vis

tunlrn,

De Homilía S. Gre OrnPapæ.

x eadem Ho

! r vun ?

Ccürrunt ei cuftódes ,

vbis Diem,

& portas jubent reclà- J.

! Oc autem nóbis.

I'l-

elu-

Jf d

di , ut inipfis rurfum glóriam

müm quaréndum eft ,

affequatur. Verüm non ag-

quidnam fit , quüd nato Dó-

Yero Pa us

nófcunt eum;qui sórdidam vi-

mino apparuérunt Angeli ;

tz& noftre ftolam indütus eft :

& tamen non Iecuntur in al-

t dsimyus

s vobis QU

cujus rubra funt veftiménta

bis véftibus apparulffe , af*

ex humanórüm malórum tor-

cendénte 'autem Dómino" ;

culári.

miffi Angeli in albis leguntm-

fl v

Itaque rurfus cómi-

jurm ublcümqüe

tes ejus vócibus illis interro-

véftibus apparufffe.

Sic-ét-

a

"ántur:

uis eft ifte Rex gló-

enim fcriptüm eft .: , Vidéntie

equ jin

rie? R

eíipondétur autem non

.

bus illis elevátus eft & ,nue

g, p V

h'.h

felpfüm

l

ámplius , Fortis &potens in

bes fufcépit eum ab óculis

i

pralio ; fed Dóminus virtü-

córum. Cümque intueréh-

n«

e a 1

tum, qui mundi principátum

tur in coelum eüntem illum ,

li

a 109

du 18

obtínuit , qui fümmátim óm-

ecce duo viri ftetérunt juxta

Al

niainfecollégit, qui prifü-

illos in véftibus albis.

m

jl il

num in ftatum cuncia reftí-

albis autem véftibus -

gau-

ymiit)

jt)

a

gatt

tuit : ipfe eft Rex glóris.

dium , & folémnitas menc

erto

k

*« Afícéndens Chriftus in al-

tis ofténditür.

Quid eft er-

4 gmü

tum, captívam duxit capti-

O'O,quod nato Dómino , non

wüs ! demo

ytie

Dedit dona ho-

in albis véftibus ,

afcen-

a

,

vitatem s

mínibus , allelàja allelu]a ;

dénte auütem. Dómino , in

gj

allelüja.

albis véftibus Angeli appá-

qi p

j ?

rent :

i illum

fe

y. Afcendlt Deus in -jubila-

nifi quod tunc magna

ypini

iU

(

fo-

Ínfra O&avam Afcenfionis;

fäïgmnitas Ange

lis fa&ia eft , jbeátus Job fentént

ïarh prótue

Achfpefi'

cüm coelum D)eus homo pe- |lit, dicens : Sémitamignoráe

Imnïa uin p

vit avis.

fw.'l.

netrávit ? Quia nafcénte Dó-

l

(

mino videbátur divínitas hu

, Ponis nubem

| 'afcönfurinw

miliáta , afcéndente veró Dó- |

tuum Dómine: * Qui ámbu.

M

"

Omnï; [

o

qmino , eft humáànitas exaltàáta. |

lasfuper pennas ventórum ,

i

I

Alba étenim veftes exaltatió-

allelà;a.

.. Conteffiónem,&

[edtun

ni magis cóngruunt , quàm

decórem induífti, amíétus lus

infrä' ; N0€

j

humiliatióni..

men ficut veftiméntum. Quie

[

apgiti

Ego rogábo Patrem , &

GlóriaPatri. Qui.

i

i

ET

um Paráclitum dabit vo-

Ledioi

E

J

jtphd

j

bis, * Ut máneat vobí(cum

Vis enim räfcg appellás

in etérnum , Spíritum veri-

tus eft Dóminus , quia

]

j

hm U

tátis , allelàja.

corpus cárneum ad mthera

j

(

Vinüus «

librávit.

e

Si enim non abíiero, Pa-

Cujus avis sémi-

gt st

fáclitus non véniet ad vos : fi

tamignorávit , quisquis eum

d u

autem abíero , mittam eum

ad coelum afcendiffe non eré-

didit.

De hac folemnitáte

a omn du

ad vos.Ut màneat.f e&io wiii,

venfaetddi ,

x N afcenfióne ergo ejus An-

per Pfalmíftam dícitur: Ele-

ts , füppor

váta eft magnificéntia tua fu-

-wem in crtdt

I

& geli in albis véftibus vidé-

ii debuérunt : quia qui in

per coelos.

De hac rurfus

i emdre. untd

mativitáte fua appáruit Deus

ait. : Afcéndit Deus in jubi-

ts w Wil

hümilis , in afcenfióne fua

latióne, & Dóminus in voce

Ü p ,

ofténfus eft homo fublímis.

tube : Dehac íterüm dicit :

Spirts , du v

Sed hoc nobis magnóperé ,

Afcéndensin altum , captí-

It u p v

fratres charíffimi , in hac fo-

vam duxit captivitátem , de-

fre. Unts Diri

Jemnitáte pensándum eft :

dit dona homínibus.

Afcén-

fo, m i

quia delétum eft hodiérna die

dens quippe in alcum , captí-

Ws s V T

chirógraphum — damnatiónis

vam duxit captivitátem, quia

nim qi d i

moftrae, mutáta eft fenténtia

corruptiónem noftram virtü-

corruptiónis

noftra.

Illa

te fuz incorruptiónis absór-

*5, U per dms

buit.

Dedit veró dona homí-

ts li

enim natüra , cui dictum eft :

A ffrüm d

'Terraes, & interram ibis ;

nibus , quia miffo défuper

hódie in coelum ivit. Pro hac

Spíritu , álii fermónem fa-

:ia[ecündüm m

Wal Qe "

jpfa namque carnis noltrze

piéntiae, álii (ermónem fcién-

ublevatióne , per figüram

tie , alii grátiam virtütum ,

qu0d didt' Afcen(

um Cipthum

bcátus Job Dóminum avem

álii grátiam curatiónum , àlii

vocat. Quia enim aícenfió.

génera linguárum , àlii in-

Eltz't'em !t d

nis ejus myftérium Judaam

terpretatiónem | tribuit fer-

mónum.

Wh P()

P af :

non intellígere confpéxit , de

infidelitáte ejus perfigüram

Te Deum Jaudámus. 17.-

gm

Ril

A d

TLT

E

- In OG8ava Afx:eziüonïs |

TT :

Rä'vcüxeras

"m"*mlänürä.,

; Duplex 4Dei,allel. * Et vidéntibus :

emniautin primis Vefperig illis elevátus eft; allelüja: &

FCMia

nubes fufcépit eum ab óculis

DEUM

IN

O CTAVA

d N

eórum , allelája.

- Afcenftonis.

*

y, Et convéfcens przecépit

Ventig

Omniaficut in die prater

eis , ab Jerosólymis ne difce-

hfeffin:

y amiCu

Lettiones , qug leguntur ut

derent , fed expectárent pro-

jnfrá.

miffiónem Patris. Et vidénti-

!äqtum. (ü

In

rimo NoGurno,

bus.

Jü,

De Epíítola beáti Pauli Apó.

Le&lio ii

.. Ítoli ad Ephéfios.

Uód autem afcéndit ,

*eä& appelll

LetQoi,

C&ï?. E l

QuS, Qd -

quid eft , nifi quia. &

Bfecro ítaque vo$ ego

defcéndit primüm in infe-

tl etherg

O

vinétus - in

Dómino

*

riores partes terre ? Qui

jb us m

ut digné ambulétis voca-

, iigseum

defcéndit , ipfe eft, & qui

gf «

tióne , quà vocáti

eftis ;

afcéndit fuper omnes coe-

cum omni humiitáte , &

los, ut impléret ómnia.

duc fb

manfuetüdine ,

cum pa-

hum dictr: E

Et ipfe dedit quosdam qui-

tiéntia ,

fupportántes in-

dem Apóftolos , quosdam

;nitïcämia tll

vicem in charitáte

5

foli-

autem — Prophétas ,

álios

Dl n

citi ferváre unitátem 1fpí-

yitus

n

veró Evangelíftas, -áli«s

qit Dasit i

vínculo. pacis.

autem Paftóres , & Dottó.

Dininu W*

Unum corpus , & unus

res

,

ad confummatiónem

g derim i

Spíritus , ficut vocáti eftis

San&Ctórum

in

opus mini-

; dltum , p

in una Íípe vocatiónis ve-

ftérii , in edificatiónem cór-

] tinittel , Ie' |

ftre. Unus Dóminus , una

poris Chrifti

donec occur-

fides , unum baptísma.

U

rámus . omnes in unitátem

mmibus, A Is

lts uj* |

nus Deus & Pater óm-

fidei ,

&

agnitiónis Filii

nium , qui eft fuüper om-

Dei, in virum perfé&um ,

" j 90)3

nes , & per ómnia , & in

e fl

framite

in mensüram setátis pleni-

(j 4

bsor,-

ómnibus nobis. Unicuíque

tüdinis ; Chrifti

ut jam

j

!

dona of

autem noftrüm datà eft grá-

non fimus párvuli flu&uán-

TU

|

tia fecündüm mensüram do-

; nil

jduyt

tes , & circumferámur om-

(eumonem

l

!

natiónis

Chr'fü.

Propter

ni vento do&rine in ne-

l

(ctt

quod dicit: Afcéndens in al-

quítia hóminum , in aftá-

(eronem

lu'i"' À

l

tum captívam duxit capti

tiaad circumventiónem er-

i

vitátem : dedit dona

/homi-

róris.

a

'xönum:';

nl

nibus.

3 Omnis pulchritádoDómi-

a

*

e

* Poft paffióonem fuam per

ni exaltátà etfuper sídera

;

Á

ïälbuiï Fu' |

dies quadragínta appárens

a Spécies ejus in ; nübibus

eis , & loquens de regno

P. V.

caeli , & nomen ejus in etér-

e

üaudämw'nkd

num

L

In O&tava Afcenfionis.

434

in fecundo NoGurno.

m pérmanet , allelija,

y

9.

-A fummo coelo egréffio

Sermo fan&i Auguftíni

if

ÍÍcopt.

l

ejlus ,& occürfus ejus usque

Upet n

:

ad fummum ejus. Spécies.

Sermone 3;de/ Afcenfione

- Domini ,.qui eft 176.

vrrdtift/

ejus.

Le&io iii

de Tempore.

MT

Gümas AW) 4

: Eritátem autem faciän-

Ledio iv.

7211]

Mnia , charíffimi , que

Magelir

.* tesin charitáte , crefcá-

mr 1 W'ffmu

mus in illo per ómnia , .qui

Dóminus Jefus Chriftus

d

natil

eft caput Chriftus: ex quo

inhoc mundo 1ub fragilitáte

4j

q) iC

noftra mirácula édidit ; no-

diui

totum . corpus compá&tum ,

j

ns tl

& . connéxum per omnem

bis proficiunt : qui , dum hu-

ahec du

jun&türam fubminiftratiónis ,

mánam —conditiónem

fidé-

gl

ribus

5

Cre-

ais s d

fecündum operatiónem in

importávit

À us tf

fnensüran

uniuscujüsque

déntibus coelum .patére pof-

membri,augméntum córporis

fe. monftrávit: & dum vi-

ie ml vx

Górem mortis in .coeléftia

y: Qde

facit

in

edificatiónem fui

jin charitáte.

Hoc- fgitur

elevávit., victóribus , quó

vtas, n 1

dico,

& teftíficor in

Dó-

fequántur,ofténdit. Afcén-

fieraméta m

i exdnqu p

mino , ut jam non ámbu-

fio ergo Dómini Cathólice

létis , ficut & Gertes àm-

fidei confirmátio fuit , ut

t,qudeat , d

bulant

in vanitáte feníus

fecüri impófterum crederc-

taft; 00 QU

mus mirácult illíus donum ;

devior , humin

fui , ténebris obfcurátum

habéntes intellét&tum , aliená-

cujus jam in presénti perce-

fefabftntam,

pilsémus efféttum : & fide-

p Naturer

ti à vita Dei per ignorán-

tiam , qua eft in illis pro-

lis quisque, cüm jam tanta

&il D

pter cacitátem cordis ipsó-

percéperit , perea, qus& cog-

dilmpts rj

nófcit preeftita, difcat fperá-

.rum , qui defperántes fe-

U s d

metípfos tradidérunt impu-

repromíffa , ac Dei fui pre-

* pitunverg

dicítiae

*

in operatiónem

téritam prefentémque boni-

i rvelrus

i

immunditie ommis , id ava-

tátem , quafi futurórum . té-

«

i

F nl

rítiam. Vos autem non ita

neat cautióriem.

n Priltun

didicíftis Chriftum ,. fi tamen

X* 'Tempus eft, ut revértar

fu.

ad eum , qui me mifit , dicit

ilum audífis , & in ipfo

n

Ledo:

&i eftis.

d

Dóminus : nolíte contriftàri ,

]i

N

* Omnnjt

i

Exaltáre Dómine , alle-|gec turbétur cor veftrum :

ATU f ve

y

jja

e

In virtüte tua ,allel.

Rogo pro vobis Patrem,ut

V$ em

h, u

Eleváta eft magnificéntia

ipfe vos cuftódiat, allelüja ,

lüja.

l

Ami

tua fuper coelos Deus. In|alle

,

Parácli-

um ]) ld

l

irtüte.

^* Nifiego abíero,

Wi efkü

j!

lória Patri. In virtüte.

sümp -

Fus non Vänict ; güm af:

t

tus

^

Ml

£lava Afcenfionis;

tus füero, mittam vobiseum.|térütra enim parte , vel

(ob

,

MU

llïuf[ml

Rogo.

(

qui folum , hóminem fuiffe

lr M

dixerit , negábit Conditóris

Uper g"s?ä'il?'; ergo co&li

glóriam ;

vel qui folum

qU l

N

terrénüm corpus impó-

Deum , negábit miüfericór-

TIport

mitur : offa intra fepülchri

diam . Redemptóris,

0Y

Quo

angüftias pauló anté conclüfa

génere non fàcilé Ariánus

Arfflimi yü |

Angelórum caetibus inferün-

Evangélicam póterit habz-

us Chris

tur: in grémium immortali-

re veritátem , ubi Fílium

ib fragiti

tátis mortális natüratransfün-

Dei

AUE , m

nunc squàlem iégi-

ditur: & ídeó facra Apoftó-

mu$, nunc minórem.

Qui

qu, dumh

lice leétiónis teftátur hiftó-

enim uníus matürze Salva-

tom fidé

1ia: Cüm haec dixíffet, inquit,

tórem

noftrum — mortífera

&Nk , CIB-

vidéntibus illis elevátus eft.

perfuafióne credíderit , fo-

im gt pof

Dum audis elevátum , ag-

lum hóminem , 'aut folum

i m v

nófce milítie coeléftis obsé-

Deum cogétur dícere cru-

yis n at

quium : unde hodiérna feftí-

cifixum. Sed non ita eft.

sls i

vitas , hóminis nobis & Dei

Mortem enimnec folus Deus

.olidt, At

facraménta manifeftávit, Sub

fentíre , nec folushomo fupe-

[

una eadémque persóna , in

ráre potuiffet.

Dinii Ctlez

frni du

€o , qui élevat , divínam po-

&. Afcéndens Chriftusin al-

p t

:

téntiam ; in eo autem , qui

tum, captívam duxit capti-

elevátur , humánam cognó-

vitátem ,

* Dedit dona ho-

vl us u

Íce fubftántiam.

minibus , allel. allel. allei.

jppred Y

fadum ; &

&. Non turbétur cor veftrii:

$. Afcéndit Deus in jubila-

jgm Á

eso vado ad Patrem: & cum

tióne , & Dóminus in. voece

j clitt

aísümptus füero à vobDis, mit-

tuba.

Dedit.

!

g, Qu

um

jji, d

NV

|

(ym-

tam vobis , allelüja.

G lória Patri.

Dedit,

um

* Spíritum veritátis , & gau-

In tertio No£türno.

, , D

débit cor veftrum , allel.

L é&io. fantti Evangélii fe-

at

n

"

o

,j u

h

Ego rogábo Patrem , &

cündüm

arcum.

u

ium Paráclitum dabit vobis.

Le&to vii.

Cap. 16.c

if]t

revett

ll

ü;

N illo témpore : Recurm-

,fti

ïSpfritum

LeGio vi.

jmm

f l

béntibus ündecim di(cípu-

ie o

Jur

Deóque omnímodis dete-

lisy appáruitills Jefus : &

l

vt

H

ftánda funt venéna Orien-

exprobrávit incredulitátem

a

pai

talis erróris, qui ímpia no-

eórum , & durítiam cordis ;

Q Wb

J

Iuja n

vitáte presümit afsérere ,

quiaiis , qui víderant eum

Fílium Dei;ac filium hóminis

refurrexiffe

E

1on credidérunt.

u

"uníus effe natürz.

In al-

Et réliqua.

De

j 0f i

Ee2

gl

i

£

f

!

In O8aya Afcenf

i

p

De4i?£)milfa £&n&

1 Gregórin

cce

äï!äïe venit sáliens f

Jàcidis

móntibus.

Veniéndo quip-

M

|

apa.

Jl

redibl

Éx cadcm Homilia 2

pe ad redemptiónem no-

gobis 0

É hac Afcenfiónis ejus

Ítram quosdam , ut ita dis .

p

cam, faltus dedit. WVultis-;

K

rj

P

D

slória étiam Hábacuc

li dl

i

ait : Elevátus eft fol , &

fratres charíffiml

, ipfos

lunà ftetit in órdine

fuo.

ejus faltus agnófcere ? De

efgüþ

tV

coelo venit in üterum , de

tig t

Quis enim Solis nómine ,

emu

E

nífi Dóminus ; & que lu-

ütero venit in presépe ,

na nómine , nifi Eccléfia

de presépe venit in cru-

& f ncgl

t

i

Vif

qofter

defignátur ? Quoüsque c-

cem, de cruce venit in fe-

/

jn dl

nim Doóminus afcéndit ad

pülchrum , de fepülchro ré-

d

coelos , fantta ejus Eccléfia

diit in coelum.

Ecce !

ut

r nunto nmuts

ii mgun ]

advéría mundi

omnímodo

nos poft fe cürrere fáce-

fl

formidávit : at poftquam e.

ret,quosdam pro nobis fal.

gt

tus manifeftáta per carnem

|

tDl

jus afcenfióne roboráta eft ,

fr feeuds Y

apérté preedicávit

2

quod

Véritas dedit : qui exultá-

occülté crédidit.

Elevátus

vit ut gigas ad curréndam

fi eommemorto

viam fuam , ut nos ei di-

quent d.

eft erzo fol , & luna ftetit

cerémus ex corde :-Tra.

Duous fguent

in órdine fuo

quia cüm

Dóminus |coedlum pétiüt ,

he nos poft te

currémus

ws Offcium ft f

(v Atf

fan&a ejus Eecléfia in au-

in odórem unguent()rum tuó-

&oritáte predicatiónis ex

rum.

ts Ls

crévit.

&& Ponis nubem afcénfum,

bentr oj

*« Ego rogàábo Patrem , &

tuum Dómine :* Quiámbu-

Caitls , Aj

&lium Paráclitum dabit vobis.

las fuper pennas ventórum ,

Peedcus, & Ma

* Ut màneat: vobífcum in

allelüja.

LOntime , qu

lit & Domnm

aetérnum, $

píritum Velïitätis 2

4 Confeffiónem, & decórem

allelája.

induífti , amíCtus Iumen ficut

m Mornfy

veftiméntum. Qui.

U 4 D

y* Si enim non abíero , Pa-

atri."

Uls

|

D

ráclitü$ noón véniet ad vos:

G lória P

ftes d Prima

fiautem abíero , mittam eum

Ledioix,

fitorium,

Ut máneat.

TNde , fratres charífft

—a"'d VOS.

ut

il-

ob Fora f

e&io vii.

mi , opórtet ,

f ïüum ov

Inc ejüsdem Eccléfie

Iuc fequámur corde , ubi

TUD ftie F

H

voce per Salomónem

eumcórpore afcendíffe cré-

Temüntie (

dícitur

Ecce ifte venit

dimus.

Defidéria terréna

ETE

sàliens in móntibus , tran-

fugiámus

nihil nos jam

colles.

Confide-

delé&tet

in

ínfimis , qui

OX femio

síliens

"r n Nb

ráv

namque tantórum -

Patrem habémus im coelis.

Mulb -

nobis eft magnó.

perum cülmina , & ait' :|Et hoc

[]

pereé

|

Feriavi. poft O82vam A

437

'eüt ifity !

pere

erpendéndum : quia|F .

fger;xännï:..

I A.

"Eb i

n m

is , qui plácidus afcéndit,ter-| potO

&avam Afcenfionis.

ríbilis redíbit :

& quid-

In

rimo Notturno.

LETCTE

quid nobis cum . manfuetü-

Incipit

píftola tértia beáti

edi. W.

dine pracépit, hoc à nobis

Joànnis Apóftoli.

"m A

cum diftri&tióne éxiget. Ne-

Lce&o i.

Olcere 1

mo ergo indülta poenitén-

Enior Cajo charíffimo ,

üterum &

S

ti;e témpora parvi péndat ,

quem ego díligo in veri-

l prasiy ,

nemo curam fui , dum va-

táte. Charíffime, de ómnibus

u mo.

let , ágere négligat :.quia

oratiónem fácio prófperé te

venit in f

R.edémptor nofter tantó tunc

íngredi , & valére , ficut

tpülcto v

in judícium diftrí&düor vé-

prófperé agit ánima tua. Ga-

; Ene ! vt

niet , quantó mobis ante. ju-

vífus fum valdé veniéntibus

d fice.

dícium magnam patiéntiam

frátribus , & teftimónium

n w i

&rogávit.

erhibéntibus veritátituz ,

i

e Deum laudámus. 17.

j

cut tu in veritáte ámbulas..

d ycanen

lit: qu'eute

In fecundis. Vefperis non| Majórem horum non hábeo

j d um

fit commemoratio Officii fe4grátiam ,

quàm ut áudiam

2

filios meos veritáte ambu-

It as d d

quentis diei. -

- Qd t LT

Duobus

fequenfibus die4làre.

: urmus

bus Officium fit ficut. infr

& P

oft paffiónem fuam per.

Oftavam Afícenfionis ,. ex4dies

adragínta appárens

nguemö,mm'u-

ceptis. Le&tionibus, que hajeis ,

älu

lo

ens de regno.

bentur proprie , & s. viii4Del , allel.

b

Et vidéntibus.

vb dl

j Qu

Capitulis , Ahtiphonis adlilliselevátus eft , allelüja : &

Benedi&tus, & Magnificat 4nubes fufcépit eum ab óculis.

1

p vt

& Oratione ., quz dicun]eórum, allelüja.

»

o

q L

n

tur de Dominica infra O4 Y.Et convéícens prec

épit

f

&avam Afcenfionis

?

fu4 eis , ab Jerosólymis ne difcé-

us lumel

ra. 420.

Et non dicuntug derent , fed expeCtárent pro-

j QU

P

reces ad Primam , & Con*.a miffiónem Patris. Et vidénti-

.

-

wm' Qm*

pletorium.

bus.

Si veró Ferla fexta occur4

Le&io ii.

fat

[

rat Feftum novem Lettioi

Hariíffime,fidéliter facis ,

y

riet s

Ü

num fitde Feíto cum com-

quidquid operárisin fra-

u 9

memoratione Officii ejusdendtres , & hoc in peregrínos ,

f t

e ct

n

diei, nifi illud Feftum füelqui teftimónium reddidérunt

Dem&m

pit ex folemnioribus , àt didcharitáti -tuz in confpédu

""

citur in Rubrica de Comme4 Eccléfiz , quos , benefáciens ,

qül

Pro

qmim

qli

minorationibus.

dedüces digné Deo.

5

E.3

nó-

sbem

in'm

am

n J

Qm

[4]

AT.

Éería fextapoltOG, Afcenfionit,

4l

nómine enim ejus proféC atraméntum , & cálamun

g, U

fell

funt, nihil accipientes à

ifcríbere tibi.

Spero autem

m Cæll

FM

Á

Géntibus.

Nos ergo de-|prótinus te vidére , & , os

T cmpus

bémus fufcípere hujüsmo-

ad os loquémur.

Pax tibi.

um,q!

di , ut cooperatóres . fimus

Salutant te amícl,

Salüta

j

l]l ub, l

il

0

veritátis.

Scripsíffem — fór-

amícos nominátim.

"Id

fiian Eccléfie : fed is , qui g, Exaltáre Dómine , allel.

Iw

on

"

amat primátum geérere in|[* In virtüte tua , allel.

tlf'

eli

eis, Diótrephes, non réci-|9. Eleváta eft magnificéntia

j

pitnos. Propterhoc, fi vé- |tua fuper coedlos Deus.- In

[ j

7 ub

N

nero, commonébo ejus ópe-

virtüte.

L

M

ra, qua facit, verbis malí-

I65 lória Patri. In virtuüute.

f

In fecundo No&turno.

ii

gnis gárriens in nos: &

(f

quafi non ei ifta fufficiant :

De Sermóne S. Auguftíni

neque ipfe süfcipit fratres,

Epifcopi.

j

y o aQ

& cos, qui fufcfpiunt, pró-

Ex eodem Serm. 176.ip

guri r

hibet , & de Eccl

éfia éj-

ne

Le&io

.iv.

m i cmt

;it.

réfio erdit 1

Alvátor mofter , charíf-

nf I

*» Omnis pulchritüdo Dó-

fimi ,fi nonin noftra car-

ii t

ini exaltáta eft fuper sídera:

ne diábolum triumphávit ,

Spécies ejus in nübibus

fe exércuit ,

non. nobi&

i at

D RU

cccli, & nomen ejus in atér-

vicit.

Si

non in noftro

dins pl

fs , t

num pérmanet , allelüja.

córpore refurréxit , condi-

: Afummo celo egréffio

tióni noftrze refurgéndo ni-

qumiamodun ]

ejus, & occürfus ejus usque

hil cóntulit.

Haec

qui

hc die fro Q

ad fummum , ejus.

Spécies

dicit , fufcéptee & afsümp-

t d fiptm q

€jus

£CHO 1.

te carnis non intélligit ra-

f w d

confündit

órdi-

Thodo ts

Haríffime , moli imi-

tiónem ,

tári malum: fed quod

nem ,

evácuat utilitátem.

üimis , (Leon

bonum eft.

Qui bene

Si non in noftra carne per-

Mf df pi

ex Deo eft:

f3e1t .

qui

égit medicfnam , folam er-

At afcendim

maléfacit , non vidit De-

go ex hómine nafcéndi elé-

l : um

um.

Demétrio teftimó-

Recédat à

git injüriam.

Plns of

nium

rédditur ab ómni-

sénfibus noftris tam peri-

TU* Uüsqíso

bus, & ab ipfa veritáte ,

culófa pertuáfio.

De

0-

WOdere s f

fed &

nos

teftimónium

ftro eft, quod appéndit , de

* lüptr t f

perhibémus : & nofti , quó-

fuo eft , quod donàvit.

Me-

V 0E fs

niam tefítimónium

noftrum

um teftor effe , quod céci-

WUFU . u

verum eft.

Multa hábui

dit: ut meum fit , quod re-

Wiire COnfcdy

übi feribere; fed nólui per

furréxit.

Meum

teftor

effe

N

|

s

|

j

9

effe, quod

J

NTUET Q?;&f&æfæ

i

nfrä

Ir

gisfl fü crint4

AUlem

Ium , ut meum fit , quod af-

nos.

Ain. n

céndit in coelum.

P

.. Non turbétür cor ve«

zv

Ut db

Tempus eft, ut revérta

tum,ego vado ad Patrem :

imic, n

äï

eum,qui me mifit ; dicit

& cüm aísümptus füero à vo-

m

Dóminus , nolíte contriftàri ,

bis, mittam vobis , allelüja.

Omine ii

nec turbétur cor veftrum :

« Spíritum veritátis , & gau-

s allel,

& Rogo pro vobis Patrem ,

débit cor ve&rums, alle-.

Tmagnfici

ut ipfe vos cuftódiat , allelà-

/

làja.

15 Deus.

ja , alleluja.

Ego rog

ábo Patrem ,&

, Nifi ego abíero,Paráclitus

as

um Paráclitum dabit vo-

n vitüte,

fion véniet : cüm afsümptus

bis. Spíritum.

Nomo.

füero , mittam vobis eum.

E vlitïfät.igoägïs fcalraqu

$ hopdftg

Rogo.

N

nobis fácimus , fi. ví-

[

N o Mupae hofhigye:

p

a ipfa calcámus.

Nam

.

"h

fnt

[

neris córpore nos Chnfti

cum bonitátis. au&ctóre non

i,

mors vivificávit, nos refur-

afcéndit malítia , nec cum

véCtio eréxit , nos. afícénfio

Fílio Vírginis líbido atque

yofer , diri

In illo noftre

luxüria.

nip nofra ctr-

confecrávit.

Non , inquam ,

oríginis córpore coeléftibus

afcéndunt vitià poít virtü-

| trumptit

tum paréntem , peccáta poft

TL N

regnis arrham noftrz condi-

tiónis impófuit.

Elaboré-

juftum , nec infirmitátes ac

| n n

mus ergo , charíffimi , ut ,

morbi poffunt ire poft mé-

[uregit , um

dicum.

quemádmodum Dóminus in

Igitur. fr intráre

g reirott t

hac die noftro cüm córpo-

ipsíus médici regnum vólu-

ll

Hec C

mus , priüs vülnera noftra

E

re ad fupérna confcéndit ,

curémus.

Ordinémus , &

]i

eu f

ita nos poft . illum , quó-

g

modo póffumus ,

e afcen-

cuftodiamus

in nobis fta-

n

p o

dàámus , & corde

[

quàmur.

tum utriüsque fubítàntige ,

Viem

At

r util

Tpfo affé&u páriter & pro:

ne ánimam , nobiliórem üti- -

gt

am p

fé&u afcendámus poft il-

que hóminis portiónem, tár-

(olm

ff

T d

lum

étiam per vítia ac

taro pars devólvat inférior ,

p n

[o

i

paífiónes noftras.

Si üti-

fed fecum pótius coelo fan-

g

Gificátum corpus acquírat

que unusquísque noftrüm

10&(15 m !

sübdere eas fibi ftüdeat ;

natüra gloriófior : ipfo adju-

ho

ac füper eas ftare confué-

vánte.,-qui vivit , & reg-

du

"i

|

nat in fecula |feculórum.

goL P*

!

fcat , ex ipfis fibi gradum

j doni

cónftruit ,. quo poffit ad fu-

Amen.

j

u

Ele-

Af :éndens

'Chri'ftu.s in 131.

r

md r

perióra conicéndere.

.

eum

fl 1q

vt

€ 4

tum

N

)

j

.

n

440

Feria fe

xtapoít O& Afcäïüouis;

tum, captivam duxit capti-| vere probarétur ) compün-

i

h uOd i

i nonlï

vitátem,

* Dedit donà ho-|&ü , corde convérfi funt , &

jm

lo

mínibus, allelüja, allelüja ,

tanti sánguinis , tam ímpié

girtus |

allelüja.

atque immániter fufi , indul-

|

y» Afcénd

it Deus Y jubila-

géntiam percepérunt , ipío

, Senm

jj

tióne, & Dóminus in voce

redémpti sán

dos 10!

guine , qutïmk

'Ihv |

tübz. : Dedit.

fudérunt.

! guem "

u

G JóridPatti. Dedit.

&, Ego rogábo Patrem , &

alv

In tertio NoR&urno.

álium Paráclitum dábit vobis,

l

JJ

hceb

ne;ltll

« .

L e&io fan&i Evangélii fc.|*; Ut máneat vobíscum in

gt

cündüm Joánnem.

&térnum ,9píritum veritátis,

J m

Le&io vii.

:

J

Jl

fed

Cap. 15. d

allelüja.

r

!

N illo témpore: Dixit Jefus

y. Sienim non abíero , Pará-

y iil , 4X

.difcipulis fuis: Cüm véne-

clitus non véniet ad vos : fi

yg ventüra Qu

rit Paràáclitus

$3

quem ego

autem abíero , mittam eum

ilit ob

mittam vobis.à Patre ,. Spíri

ad vos.

Ut máneat. :

nietit

!

tum veritátis , qui à Patre

Le£o viit.

(lra a.

[

procédit , ille teftimónium

Hrifi enim fanguis fic

V

RIl

;

[

)

perhibébit de me.

Et reli-

C

in remiffiónem

eccató-

It

t

4

!

ua

rum ómnium fufus eft , ut ip-

Jego tf

e Homilía fan&ti Auguftíni

um étiam peccátum pofíet

|

(b eme ,

Epifcopi.

delére, quo fufus eft. Hoc

Hiniim gtb

;

Tratatu' 92. in Joannem

ergo íntuens Dóminus di-

bitenm vobs f

circa medium.

cébat : Odio habuérunt me

Enit

die Pentecóftes

finun peri

gratis : cüm autem véne-

.

& De. difüf

Spíritus fan&tus in cen-

rit Paráclitus

b]

ile tefti-

tum vigínti hómines congre-

d rlri p

mónium perhibébit de me.

e

3." u , qull (

gátos, in quibus & Apó-

Tanquam díceret

[

Odio

ts Quety

ftoli omnes erant : qui illo

me habuérunt , & occidé-

A d y u

adimpléti , cüm linguis óm-

runt vidéntes ;. fed tale-de

ol jtery

nium Géntium loqueréntur ,

tne Paràclitus teítimónium

plures ex his , qui áderant ,

erhibébit ,

ut eos fàciat

ftrüs, gpp

tanto

miráculo

Müninium per

ftupefá&i

In me crédere non vidén-

( quandóquidem vidérunt ,

tes.

Et vos , inquit , tefti-

tntn füm s

loquénte : Petro ,

tam. ma-

t m

mónium perhibébitis , quia

t w

gnum atque divínum tefti-

ab

inítio

mecum

eftis.

mónium perhibéri de.Chri-

Perhibébit . Spíritus

fan-

V if s e

[

ie l fed "

fto, utille , qui occí(us ab

Gus , perhibébitis & — vos.

N fgms :

eis inter

mórtuos depuia-

Quia enim ab inítio me-

RI

i

C!HQUQ m

bätur., refurrextffe . &» vi-

cum eftis , potéftis predi-

Titn

1

cärx'? ;

"n CTfOr

[

à

j

l

m

- Ia Vigilia pentetd&cs;

441

d

hhit. |

j

g::;trc . quod

noftis :

quo

mina fervitütis 5 poft re.

i

TE

)

ut modo non faciátis , illíus

5

furrectiónem veró Dómini ,

ter

Itj

Spíritus plenitüdo nondum

liberális ejus amor ab ipfo

hi.

adeft vobis.

príncipe libertátis: & ídeó

Ep ,ömm ! lplü

ln n

W. Sienitmnonabfero, Pará-

ibi, turbabátur , hic tran-

clitas non véniet ad. vos : fi

quillabátur

ibi, quem di-

autem abíero , mittam eum

! Pitren,

Cüm autem vé

lexérat , negábat, hic , quem

ad vos. .

negáverat , diligébat.

Sed

1 dábit vj

neritille ; docebit vos om-

4dhuc étiam tunc amor ipfe

VODiscum 1

nem veritátem , allelüja.

W Veritt

; Non

enim

ifigmus füerat , & angü-

loquétur à

[tus

,

donec eum roboe

j

emetipfo

fed. quacüm-

ráret, & dilatáret Spíritus

abïero,Pafä-

&

fanctus.

t d sf

que áudiet , loquétur

qua ventüra funt , annun

T eDeumlaudámus. 17.

um eum |

tiábit vobis. , Cüm auterh

SABBAT O.

od

vénerit.

Q V

In Vigilia Pentecoftes.

G lória Patri.

Cürrg autem

Ab hac die usque ad Fe-

t fs i

vénerit.

ftum 'Trinitatis

inclufivé ,

fiinem peccdt-

.e&ioix. |

Lf«

fr occürrat. Feftum ix. Le-

uliselt u

Lle ergo teftimónium per-

lonum , transféertur poft

vtum pl

"

hibebit deme , & vos te-

J

predittum Feftum Trinita-

üs.

us , Ri

ftimónium, perhibébitis : da-

s Donins r

bitenim vobis fidüciam te-

In px'idio No&urno;

p hbt

ftimónium perhibéndi chári-

tas

Dei

diffüfa

in cór-

Incipit Epíftola Cathólica

m d a

b

eáti Jude Apóftoli.

"T

dibus veftris per Spíritum

Let&io i.

fantdtum , qui dáàbitur vo-

yribdi d D*

l

bis.

Udas Jefu. Chrifti fervus

d

Qu ütique Petro ad.

frater autem Jacóbi , his ,

u J

huc défuit ; quando mulíeris

quifunt in Deo Patre di-

a u

d

ancílle interrogatióne per-

j

(dt

lé&is , & Chrifto Jefu con-

térritus, non pótuit verum

fervátis & vocátis.

Mife-

teftimónium perhibére : fed

ricórdia vobis , & pax , &

contra fuam pollicitatiónem

g d

cháritas adimpleátur. Cha-

j s*

timóre magno

compülfus

rífimi , omnem folicitüdi-

qm

eft ter negáre.

'Iimor au-

nem fàciens fcribéndi vobis

IhlbebmS j

tem ifte non eft in chari-

de

commuüni

veftra falü-

equm

l

tàte

fed. perfé&a- chári-

te , necéffe hábui fcríbere

. Gpitits

]

tas foras mittit timórem.

vobis: déprecans fupercer-

Yb

JIUS

f

ante

- Patfiónem

n

Dénique

tári femel traditze Santtis

m

ïædl'

Dómint

k]

