rat, etiam) oftendendo monftra-

[id futll

dild

g. pi perfit,

edio vL

at à

at. Sed quod arundo vento agi-

jmorere Q

Uod autem arundo non effet,

tata effe denegatur , quia non

quz facilé ad contrarias opi-

effe veftitutus mollibus dicitur,

ao um Y

mniones impelleretur ; argumento

uic im-

virtte 1000

quód Prophetz nomen

dagc]ulc

€ft ea ; quam habuit in omnibus

par effe perhibetur : jam quod

amundines 4

rebus , quas per vitam cum judi-

digné dici poffit ; audiamus, . Se-

«io fufcepiffet , & inftituiffet ,

uitur: Hic e

enim , de

uo

mobil , *

conftantia atque fixmitudo.

Pla-

criptum eít : Ecce ego mitto Àn-

ent « g

zebns pracin

cuerat ab initio nihil quicquam

gelum 1meum ante faciem tuam

poflidere , & pauperem effe: can-

qui praparabit vjam tuam ante

habebat ;

quam petra immota , atque in-

te. Quo

enim gtzce Angelus

2

$ Inflans orà

concufla , ftabile ac

rmum id

hoc latine Nuntius dicitur. Recté

Daé, &.

judicium fuit.

Concupifcebat

ergo qui nuntiare fupremum Ju-

vper

puritatem

appropinquare

dicem mittitur ; Angelus yoca-

ayu Hero

Deo :1n0ons erat ea. cupiditas ,

tur; utdignitatem fervet in no-

hicapd Wa

nonarundo ; nunquam enim ad

temus autem.

mine, quam explet in operatjo-

virorum dight

tentationum fpiritus

advgrfos

ne.

Altum quidem nomen eft ;

ectebatur.

fed vita inferior non eft.

partis cujosta

f Ego fcio.

$. Rcddidit.

to Noranor

In terti

o No&urnä.

e&io ix.

cipitum at

L e&tio fan&ti Evangelii fecundüm

'Tinam

?

fratres " chariffimi

imperi tem

Matthzum.

non ad judicium noftrum di-

penodüm a

camus , quia omnes , qui Sacer-

quidem li

Le&io vi, Cap. i. v.$

Nillo tempote , cum audiffet

dotis nomine cenfentur, Ange-

iagebat, a

]

Joannes in vinculis opera Chri-

li vocantur ; Propheta atteítan-

he contra I

fi,mittens duos ex Diícipulis

te »

ui ait : Labia Sacerdotis

muliercu (

fuis, aitilli: Tu es,

ui ven-

cuítodient

cientiam

E]

e-

tatem , utp.

turus es , an aliura expectamus ?

gem requirent ex ore ejus ; quia

n ie coq

Et reliqua,

Angelus

Domini

exercituum

Wenceslou

De Homilia S, Gre

gorii Papg..

[S

Sed hujus altitudinem no-

In Evang. Ho.

e.

gue liberta

minis etiam vos , fi vultis,,

WTIdD , j

Uamvis hoc , quod Toannes

poteftis mereri.

Nam unusqutis-

lneret ef f

non effe veftitus mollibus di-

que veftrum

in tantum

uiti-

]U , tot]u.

citur , per fignificationem intel-

cit, in quantum gratiam fuper-

ligi & aliter poteft.

Mollibus

nz afpirationis' accipit ,

1

E

ltttsatque

enim veftitus non

It

: Diyedr

quia

pravitate proximum revocat, fi

vitia peccantium non blandir

nen-

exhortari ad

onum

operan-

tis fovit , fed vigore afperx in-

dum curat , fi eternum regnum ,

Otfent :

ve&ionis increpavit , dicens

[4

vel fupplicium erranti denun-

4 imatg

an&z denuntiatio-

Ptihciim,

Genimina viperarum, quis vobis

tiat ; cum

demonfítravit fugere à ventura

nis véerba impendit ; profede

Ujts ptopo

ira ? Unde. & per Salomonem di-

Angelus exiftit.

patet libere

e Deum laudamus,

€0r

Ort Her

citur : Verba íapientium quafí

fai

i

At « h

DIE

Tefta Majl,

i ls

DIE XXII. MAJI.

ad

t

i EU

totius humanz natüry iflïu-

Septima infra OGavam.

riam redundabat. Ille ad mortem

t

Inprimo No&urno,Le&iones de

usque perfeverat in libertate fer-

i.

$criptura occurrencez

monis : & fimilis huic finis lin-

t fgg

n

n Ííecundo Noécturno,

guz libertatis exiítit.

[,

"

De Serm. $. Gregorii. Nyffeni

*« Ego fcio.

In teztio NoGurno,

Xad. Orie. de $. Pafil.

Xectio fan&i Evangelii fecun

li a

€6:19 AV,

Matthzum.

d?lm

Büni

Le&io vii,

Ca». 12, V

f P

P

Orró diledionis erga Deum

cum audi

it-

:

^ [DUnjfe

i

quz in Joanne noítro fuit ,

N illo tempore:

conftantiam ,

& firmitudinem

Joannes in vinculis opera Chri-

It , m

olus Apoftolus fuis verbis ex-

fi,mittens duos ex Difícipulis

10165 er

primere, & indicare poffet ,

fuis , ait illi : Tu es qui venturus

l eun,

proptereà quod neque vita , ne-

es,an alium ex

Metuye

pectamus ? Et

que mors , neque przfentia , ne-

reliqua.

monftr;

que futura , neque aliqua alia

Homilia fan&i Joannís Chty-

10 dg]

creatura à dile&ione Dei cor ejus

V mon

dimovere atque deturbaxe poffet:

In illud : $alut, Tufcill,

li,

adeo etiam in omnibus;

uax cum

ht

d

Uot divites erant tempote

virtute inftituiffet ac. fi

b1 fe&tan-

Q

Herodis , quot potentes ? Et

W u

qj(

da effe judicaffet 9. nequaquam

quis in medium prorupit ? quis

lm

arundineus quidam , & animo

Tyrannum increpavit ? quis con-

E

LT

u

temptas leges Dei ultus eft? Di-

J

mobili , ac mente inconftanti

erat ; fed per omnia vita ejus in

vitum quidem nullus. Sed paüuper

( tum

rebus przclaris conftantiam in fe

ille , & inops, qui.neque-le&um;

füm atv

habebat , & ftabilitatem.

que menfam , neque te&um

Inreos j

W. Inftans orationi.

abebat ; ille inquam folitudinis

t At

€6t3O0 V.

inquilinus Joannes , ille folus ,

Trim -

Iberé , & ingenué loquitur

& primus omni libertate Tyran-

w m

L

apud Herodem Joannes: item

num arguit;& adulterinas nuptias

« .

hicapud W/enceslaum.

Compa-

detexit ; & praefentibus omnibus

remus autem ad invicem horum

acaudientibus, prohuüntiata fen«

pet-

tentia eum condemnavit.

I

m d;

virorum dignitates. Ille quidem

partis cujusdam. Paleftinz Decre-

, Cüm corriperetur.

to Romanorum permiílum Prin-

Homil, 2, ad Pop.

cipatum adeptus erat: hujus veró

imperii terminus erat totus pro-

Lj

*

duulin

Udift äääïgogäïes fecerit

vll d

pemodüm curfus folis; Ac linguzx.

A

Tyrannum vidit ,

ominem

u

quidem libertas apud: Herodem

nuptiarum leges fubvertentem; &

qe Mg

id agebat , atque eà fpe&tabat ,

cum fiducia in medio foro dicit $

necontra leges ille peccaret in

Non licer tibi habere uxorem

d amm-

Sigertot

.s

muliercula quadam ;íed cupidi-

Philippi fratris tui. Ego autem ,

(

tatem 5 utpote legibus vetitam ,

b

non ad Tyrannum te duxi, neque

in ie

coerceret.,

At adverfus

ad judicem , neque pro nuptiis

| g, g

W/enceslaum Joannis noftri lin-

ilegitimis ; neque

ro fervis

eretatuut

euz libertas quxnam erat

$

?

ut

contumelia affectis; fed pro furo-

n

gulls )

illafam , intactam , impollutam

re ih Dominum , zqualem ut

j [iid

fineret effe fidem ; cui fieret in-

caftiges ; depoíco. Ergofi tibi

juria , totius orbis terrarum ,

dixiffem: Reges, vel Judices prz-

mll

Ícelus atque

varicantes puni , vel corrige;num

gt

t.

piaculum :exi&e;ct.

meiníanire dixiffes? Et tamen

m

5:: Difperfi

:

--

Wüt J

f

Le&io vih

oannes hoc fecit ; adeo non eft

Tan

Onferat igitur zquus rerum

id fupra nos.

Nunc veró faltem.

C

zftimator & principatum cum | confervum, vel zqualem corriges

!egnuln !

principatu , & linguz libertatis

Et fi mori opus

1t. ,

caftigare

i denüü

.

*

ts

t

hujus propofitüm cum illa com-

fratrem ne torpeas

Martyriuiy

du

paret libertate. Nam illic quidem

tibi hoc eft ; quoniam & Joannes

p

corpore Herodis icelus. circum-

Martyr

uat.

Non

acrificare:

Ícribatur ; hic vero violatio fidei

juffus fuit ; neque Idolum adora-

Ie ;

Jl

[

(

virtitt

eme-

Feíta Maji.

mali

quüd 4l

!

xeiff"ed pro facris legibus t

fumüs.s fieri meliores ftude-

fimus,

fatiscaput depofuit. Et tu igitur

Imnus 5 go&quam autem omnibus

Ie ml

X

(c m

jl

pro veritate usque a

mortem

innotuimus , & folatium illud ex

at

5 (

occultationé

perdidimus ;

eo

fidta

yt

contende : & Deus pugnabit pro

agitt

magis imprudentes , ac negligen-

j ]nCEWS

)bl

, Y

x Reddidit,

tes evadimus. Et quemadmodvm,

fifio P

f |

uz deteguntur ulcerafempérque

jodemt

C mihiïiflääodäiffas frigsidum

rigido aeri exponuntur, acerbio-

gt cu(at

erbum : Quz mibi cura e

?

H

ra fiuntiita quoque anima peccati

pitiss

E

tor C

um ipfo commune habeo nihil.

rea , fi coram multis , ob ea quzx

utpo

(j

ult »

Cum diabolo

olo

commufie

deliquit, reprehendatur ; impu-

cottij

; facib

nihil habemus : cuni omnibus

dentior evadit.

Ne igitur hoc

$

accideret ; clam vos fermo cura-

[1

je m

autem hominibus multa habemus

j (ä"ä

;

coripdt

éommunia. Ejusdem enim nobis-

cum naturz participes funt

?

;l,tbifperüt.

1eo !

eandem habitant terram, eisdém-

que aluntur nutrimentis, eundem

Tque utLieääigïis , admo-

habent Dominum , eafdem cepe-

um utilem

anc occultam

p f fem

i

Q

runt leges, ad eadem nobifcum

medendi rationem , audite

Nam vittis

bona invitantur.

Ne igitur di-

quid Chriftus dicat: Si peccaverit

fs

H

fycilegis N

€amus, quod nihil commurne cum

in te frater tuus , corripe eum. Et

jnimi

c ais n

ipfis habeamus : fatanica eft ifta

non dixit inter te , & civitatem ,

voptis integrits ]

vox , diabolica inhumanitas.

neque inter te ; & populum : fed

fis adyeria. [fugae

*Fe Deum laudamus.

inter te ,& ipfum folum. Sit fine

bus. dura fempet

DIE XXIII. MA]I.

teftibus accufatio , inquit; ut

impils pietus 10f

O&ava fan&i yosnnis.

facilior fiat mutatio in melius,

bat hoc Brangel

CIn primo No&urno ; Le&tiones

Magnum ergo bonum eft , fi non

publicé fiat cohortatio : fufficit

Dicebat Joanaes ;

de Scriptura occurrente,

accipere Uxorem

n fecundo,

N

confícientia , fufficit incorruptus

tu, Ece unde h

Sermo S. Joannis

&äï'?ä?fomi.

illejudex. Non ita tu peccato-

sulos qui monit .

De peccatis non evulgand, :

rem reprehendis, ut ipfius con-

quritodium , qui

Ser

cientia ( quippe quod afperior

On

L 57.

€c

meäfcaft?eäörum

mofos, . Dioebat. |

illa fit accufator ) neque deli&ta

erit legi , qud

iforum precipua laus e

?

ejus accuratiüs nofti. Noli ergoó

cetté quod ent -

quod animas fánent, quod tem-

vulnus vulneribus addere, dum

amons, E«e q

poris longinquitate non corrum-

auctorem

eccati divulgas ; fed

pantur, quod à morbis non vin-

tus eft ab impip j

adhibito.

femotis arbitris ; admonitionem

€CGEIT,

cantur ; quod eorum utilitas gra-

V. Neddidit,

tis propofita fit ,. quod ex zquo

9.

Ego fcio.

divitibus , & pauperibus pateat

In terGo No&Gurno.

Pl

medicina ; fed & aliud. quippiam

Le&io fan&i Evangelii-

nihilo

minus his

oni

abent.

Matthzum.

ccundü;u

X

lens , inquit

Quodnam illud tandem eft? . quod.

LeGio vii

ap. Ife

nos a

anc medici officinam

Nillo tempore ; cüm audiffet

* timuit popul

venientes non divulgamus. Nam

|

Joannes in vinculis opera Chri-

vat à. juftida ,

fti ,mittens duos ex Difcipulis

non Deum, f

illi quidem qui ad profanas me-

corum officinas abeunt; multos

fuis,aitili : Tu es ,

ui ven-

AL Hictimor

facults

t » nop.

habent vulnerum fpeétatores: hic

turus es , an alium expectamus ?

veró non ita fit ;

ed cum innu-

Et reliqua.

&L Unde etj

meros videamus zgrotos; occulté

Homilia S. Joannis Chryfofto-

I Crmine

illos curámus.

Neque enim in

Ainq: a

V veriri

medium addu&tis peccatoribus ;

In vàr, Mgtäf:loc. Homil. 16.

Tüdm, $o

t,q

eorum deinde peccata divulga-

Enuit,inquit,Joannem, &

WS eh

inus.

T

alligans. pofuit eum in carce-

It

TU otntee

re Herodes, te petit cauía , te

A C i

$y, Inftans orationi.

[1*51

&

arguunt vincula,te carcer accufat;

c veró non me

diocriter illis

TItem ts

te divulgat produ&a in publicum

Qj

AR

!d

odeft. Nam cum vulgi exi-

poena. Joannes injuriatur: caufam

[ 7)

H

H

imationi fimus addi&i;quamdiü

cuftodiz , qui requirit; in te in-

1816 4 i

Joanne.

quidem latere nos putamus $ qui

venit ; quod puniat, & in

?' Vo

quo

)

fier

Tefta Mlü-

7

lam

ts

Ti

' "

quod doleat. Joannes orb

i fo-

&

Aute 0

lu

tusS ,

amz virtute coghitus , ce-

De SS. S?cta

"

m

«

foly

W

nil

lebratiffimus fané&titate , dum at-

ncnée , Semidupleg,

:'.

perd

À

lm

]

dq.

N

cin hne Bteviarii

trahit ad fe inquifitores injuriz ;

GeTites ac n

Ten

facit, ut tuus. cun&tis innotefcat

IN MENSE MAJO, & JU-

' Lt Qu

Tadmpiy

inceítus 5 agit , ut te habeat con-

Nf ul cer

3)fcmp€x

fufio publica ,

quam corrigere

In primo No&urno ; Legaionco

Tonum

Cüly at

o

aon valuit fecreta correptio ; &

€ Scriptura occurrente. |

T ml

ATa peccg

-privata.

Herodem Joannes mo-

Iníecundó No&urnüo.

nitis, non accufatione pulfavit ,

J

'

üitdatur, j

utpote amator cafticatis ; quem

Sermo fan&i Joannis Chry- ;

tN

cotrigere voluit ,

non

erire,

n

igitür lu

n

1s ar-

E£z Homl?ia :äl'populum

«L39 cur;.

Sed Herodes facibus libidi

Antiochenum.,

dens,perire maluit quàm redite,

Ledtio iv.

]

&« Cum corriperetur.

Uoniam ver

buim dicit: Hoc

()

eft

corpus meum : & affentiá-

1

LeGio viil

mut ,

;

ä?ä&äm, Admo.

le&uali

& credamus,

& intel-

Tl haR occultam

bus ipfum oculi

8 intuea-

Rn , audite

Diofa fit femper libertas.

mur.

Nihil enim fenfibile nobis

Nam virtus contraria vitio-

Chrift

us tradidit , Ífed

dat: S od

fenfibili-

W5 , COttipe eum, t

fis, facrilegis exofa fanGitas,

us quidem rebus,

at omnia

t tes & ditatem,

inimica caftitas impudicis,; cor-

intelligibilia.

Itidem & in bap-

&3 & populum ; d

ruptis integritas poena , luxurio-

tisimiate :

per rem , nempe fenfi-

fis adverfía frugalitas , crudeli-

ilem aq

uam , donum confer-

pfum folum, Sit ne

us.dura femper mifericordia ,

tur intelli

fatio y iquit; u

impiis pietas non ferenda.

Pro-

citur ,

generatio

gibile veró quod perfi-

mutatio in melis,

Si enim

& renovatio.

bonum et, f non

at hoc Evangelifta, cum dicit:

incorporeus effes , nuda

ohortatio : fuffic

Dicebat Joannes : Non licet tibi

& incor

orea

tibi dediffet ipfe

accipere Uxorem Philippi fratris

dona: féd quo

niam anima cor-

(ufiicit incorruptu

tui.

Ecce unde Herodes furit:

pori conferta eft , in fenfibilibus

onita tu peccato-

in-

-

ljs, ut ipftus cor.

malos qui monet , offendit :

intelligibilia tibi przbet..

Quot

currit odium , qui arguit crimi-

nunc dicunt: Vellem ipfiu

S for-

ppe quod afperioi

nolos.

Dicebat Joannes quod

mam afpicere , figuram , vefti-

or) neque delita

erat legis , quod erat falutis :

menta , calceamernta ? Ecce euim

snofij. Noli etgo

certé quod erat, non odii, fed

ibus addere , dum

amorais.

Ecce

ualem . confecu-

vides , ipfum tangis ; ipfüm man-

ucas.

cati divulgas; l

Et tu quidem veftiment&

tus eft ab impio pro pietate mer-

cupis videre : 1pfe veró tibi con-

js , adimonitiondn

€

cedit nor tantüm videre , verum

L À

tra te iumere.

manducare , & taügere , & in-

Q

5

Leüio ir,

y Noftt

$$5 Coenantibus illis

accepit Tefus

rangelii

ecundum

panem & benedixit

22

ac fregit ,

haunm,

Ólens , inquit,'occidere eum,

íftque difcipulis füi

S

It

V

timuit populum. Facilé de-

p

Accipite ; & comed

1te : hoc

» OC Alb

6

audifit

e» cüm

viat à juititia ,

qui in caufis ,

corpus meum.

culis opeta

Chr

non Deum, fed

omines formi-

« Dixerunt viri taberriaculi mei:

jos ex Di*

i ulis

dat.

Hic timor peccandi differt

Quis det de carnibus ejus, ut fa-

us5

ul vel-

facultatem , non aufert volunta-

temi

Unde etia

turemiur ? ig&æte'.

i

um expedami *

m quos füfpen-

dit à crimine , a

vidiores reddit

Gitür accedat nemo cum fiau-

uis

chxyfoüo

ad crimen : & xftuat animo,quo-

6a5 . nemo tféfolutus , oines

ue perficlaat, quod cogitat;

accetfi , omnes ferventes, & ex-

iU

al

um. Solus etnim Dei eft ti-

citati. Nam fi Judxi ftafites, cal-

,

e Bemi.

:

t3]

gannell

ior, qui nocentes corrigit , fu-

.

ceamenta ih pedibus habentes, &

Ut

eum 1

n cat

gat crimina , innocent

J1am 1ervat,

jaculos manibus geflantes, ag-

jt eau

f

rpetem tribuit facu

ltatem,

num cir

eftinatione comede-

e pet

cer act

j

um Ia

bant, té multó magis opportet

at at

ibluc

"Of

eadpmn

ERhIE de hoe Saft«

effe folertem.

Nam illi quidem

.

Q

s Mij

u caufm

[

quare m fine cujuslibet Pare

in Palzítinam erant profe&turi ,

jt

ntcm

&—p.roptereä.' viatorum. fi

guram

gequu

&inJo

n

$. v.

a c:-

quo

a

. jnt

Officium de S$. Saéramcnto.,

i

Md

ia

hagäbant * tü vero debes in. coe-

verit ex hoc pane , vivet itt zter-

num.

Hic eit.

lum, migtrare-

Quapropter in

äaglï* n

omnibus opportet te v

igilare :

G']oria Patri, Hic eft.

ti:

nec enim patVà poena propo

nitur

In tertio No&urno,

, dios

fumentibus.

ogita

Le&io fan&i Evangelii fecutri.

umtatem J

indigne

uantum.adver

H

fus proditorem in-

düm, Joannem.

aratlon j

d

ig

naris »

&

contra eos qui illum

: Le&io vii.

p.

L

bet 1011

ii

cruci

fixerunt : itaque confidera ;

N illo tempore :. Dixit Jefus

u

oris &

]

fepa

j *

ne tu quoque fis reus cor

anétiffi-

turbis Judzorum: Caro mea,

enm

afbri

fanguinis Chrifti.

Il

vere eft cibus; & fanguis meuss

( none

mum corpus occiderunt, tu vero

vere eft potus. Et reliqua.

jntu e

volluta fufcipis- anima po

tot

De Homilia fan&i Auguftini

gmtuf

jit

j

Neque enim 1illi fatis

beneficia.

fuit hominem fieri ; colaphis cx-

Traéatu ä. lmf".?*ää'mem ante

di,;& crucifigi : verum & femetip-

mieaaiulim.

fum nobis commifcet ; & non fi-

Iximus, fratres , , hoc Dotni-

num commenda

ff«

e in mandu-

de tantum, verum & ipía re nos

fuum efficit corpus.

catione carnis fux , & potatione

$. Accepit Jefus calice

ms pof'ï-

fanguinis fui;, ut in illo manea-

avit, dicens : Hic calix

mus , & ipfe in nobis.

Mané-

quam cen

flamentum eft in meo

mus autem in illo , cüm fumus

A

novum te

fanguine: ** Hoc facite in meam

membra ejus,: manet autem ipfe

commemorátionem.

in nobis, cüm fumus templum

. Memoria menior ero,

& ta-

ejus. , Ut, autem fimus membra

Hoc

4

[

fcet in me anima mea.

ejus , unitas fios compaginat :

d-

-fac;tc.

ut compaginet unitás, qui

s pindic

Le&io vi.

cit, nifi charitas? Et charitas

$]

ponnis de

U

Dei unde ? Apoftolum interroga.

h

Cimilli dj

o non oportet igitur effe pu-

9.

riorem tali fruentem facrifi-

Charitas ,inquit, Dei diffuía eft

$, Gabridlis A

cio;quo

folari radio non fplendi-

in cordibus noftris per Spiritum

]. Nicolal de

diorem manum , carnem hanc di-

fan&tum , qui datus eft nobis.

Te. 6 o D

*D

ui manducat meam carnem s

videntem ? o0s, quod igni fpirita-

In

li repletur? linguam,quz tremen-

& bibit meum fanguinem:

do nimis fanguine rubefcit ? Co-

ie manet, & ego irn eo.

us honore;

» Non eft alia natio tam gran-

$, idori E

gita, quali fis infignit

dis, quz habeat deos appropin-

quali menfa' fruaris.

Quod An-

$, Georgll

»

eli videntes horrefcunt , neque

quantes fibi, ficut Deus nofter

$. Hidelis M

i

1l

beré audent intueri propter e-

$, Trodperti

adeft no isï.cäïomvei irinanet.

e

micantem inde fplendorem; hoc

Rgo Spititus eft, qui vivifi-

nós pafcimur , huic nos unimut ,

& fa&ti fumus uhum Chrifti Cor-

cat : fpiritus enim facit viva

vus, & una caro.

Quis loque-

membra :: nec viva membra fpi-

$ hii V. Do

ritus facit , nifi quz in corpore;

$, Besti Co

tur potentias Domini, auditas

faciet omnes laudes ejus? Quis

quod vegetat ipfe fpiritus ; in-

$ Joannis ]

paftor oves proprio pafcit cruo-

venerit.

Nam Spiritus , qui eft

Offium

re2 Et quid dico, paítor

*

2

Ma-

inte , ó homo , quo conftas , ut

tres multx funt,

uz poftpartus

homo fis,numquid vivificat mem-

dolores, filios aliis tradunt nu-

brum, quod feparatum invenerit

X

tricibus.

Hoc autem ipfe non

à carne tua ? Spiritum tuum di-

eft paffus : fed ipfe nos proprio

co animam tuam.

Anima tua

non vivificat, nifi membra ; quz

fanguine pafcit & per omnia nos

funt in carne tua * unum fi. tol-

fibi coagmentat.

4 Lso

um panis vitz : patres

as, jam nonm vivificatur ex ani-

veflri manducaverunt manna in

ma tua, quia unitati corporis

'"* Hic

tui non copulatur.

defíexto , & mortui funt :

eft panis de coelo defcendens, ut

$& Mifit me vivens Pater, &

fi quis. ex ipfo manducet; non

ego vivo propter Patrem : -

inoriatur.

t qui manducat me, vivet

pter me.

. Ego fum panis vivus,» qui de

Cib

ayit i

.

.

LA

£oclo d(cfcendi E guis manduca-

llàm Domi:gus ! &a-f'

hN

Ofïicix;m de SS. Sacramento.

T

ylnc, Viïet i "

gs.

ne vitx & intell;&us.

Et qui

Chrifti non habet, non eftej

licef

manducat.

Spiritus ergo eft ,

qui vivificat »

N

G]oria Patri.

t qui.

caro autem non prodeft quidquam

unpli

Verba, quz ego locutus fum vo-

)am,cm,

:

J€c dicuntur, ut amemus

*

bis, fpiritus & vita funt.

Quid

unitatem ,

& timeamus fe-

eftSpiritus & vita funt ? Spirita-

l

M

arationem. Nihil enim fic de-

liter intelligenda funt.

Intelle-

n:

t Diyit ]&'1

et formidare Chriftianus, quà

m

xiíti fpiritaliter ? Spiritus & vita

C [

feparari à corpore Chzrifti.

Si

unt.

Intellexifli carnaliter ? E-

fäng

Vl5 g

enim fe

aratur à corpore Chrifti,

tiam fic illa fpiritus & vita funt;

teliqua

fi none

j

membrum ejus, nonve-

ed tibi non funt.

1 Augufti

"Ile Deum laudamus.

h

getatur Spiritu ejus. Quisquis au-

tem, inquit Apoftolus, fpiritum

ftmem at

e

|

t Dofyj.

1andi.

Á pttione

1 uftete

M. Xf

m um

M at

INDEX.

imus p

n

fs menbt

FESTA MARTIi.

? Cinprp

tss Qui f

ä

$. Fridolini Confeff. Duplex, vi Martii.

:2 t dhudtu

S. Joannis de Deo Confeff.Semiduplex.

viii. Martii.

lum iterog.

S. Càmilli deLellis Conf.

Duplex.

xy. Martu.

Dei diftla t

S. Gabrielis Archangeh. Dupl

ex. Majus, xviii. Martii.

gersprrtum

P. Nicolai de Flue Conf. Duplex ad lib. xxii. Martii.

ts

olorum B. M. V, Duplex Majus.

ää

x nl

Fer. 6. poft Dom. Paff. Feftum

FESTA APRNILIS

jyeo.

ginm. "l

o tur fru

S. Ifidori Epifc. & Confeff. Duplex. | iv Aprilis,

deos ag

S. Georgii Mart.

uplex.

xxiu. Ápriis.

ut Deu 104

$. Fidelis Mart. Capuc.

Duplex.

xxiv. Aprilis.

ye at

S. Trudperti Mart.

Duplex.

xxvià. Aprilis.

j VA VA

Ti

4

d, iv

FESTA MA]JI.

nim fidt W

"od

S, Pii V. Pont. & Confeff. Semidt;pqu.

v. Maji.

S. Beati Confeff.

€ommemoratio.

AX, 1Aa]a

u i m

Duplex 2, Claff.

xvi. Maji.

tl

jntisy !

$. Joannis Nepom. Mart.

[9)

cium de S$. Sacramento.,

n

EEE

pumls !

qu

-Scmid'up €x,

n

jun !

jriitt

l

g i

jf [uuti

[

1embf3 ) qu

um v

FINI&

MELI

pow

" n

»m:m

t m

D

iF

[

pE

N

pro d

&me] fi

JExsIBUS

VA. &

Ümnoa dici

- dognm

pprabr f

&honus dt i

t

fafmd)

Semo hat

Chrylo

Duewri, lfa.

Lubio

b

x cum fis,

^

principatul

Sed mane 1nf

mos : al

Negni, li t

dots ; hoc]

equeex hs

at de

Q ren

MeQuex u

üs eü, de

&t, [llem

Unt1n tem

T Fay

OFF,ICIMW

/

S. JOANNE

DEN

EPOMUCENO

: ,

Sub ritu Semiduplici.

*

Pro Ecclefia Cathedrali Conftantienfi , &

Confraternitate hujus Sancti in eadem erecta ,

femel fingulis menfibus , die novem Le-

Cionum Officio non impedita,

MENSIBUS APRILI,

adminiftranda ; ceterum

MAJO, & JUNIO.

Sacerdoti jus é fupernis

Omnaa dicuntur àt in fe- | defcendic Quscumque e-

flo prater féquentia,

nim ligaveritis fuper ter-

In primo Notturno, Lé- 'ram, eruntligata &in coe-

&iones de. Scriptura . occur- |lo.Regiea, quz hic funt,

v'ente,

commilfa funt;mihi ccele-

In fecundo Nótturno.

fta : mihidum dico, Sa.

cerdotem intelligo, Regi

Sermo fancti Joannis

Chryfoftomi,

corpora commiíla funt :

Deverb. lfaig, Homil, 4, |Sacerdotianime, Rex ma«

LLetiio iv.

culas corporum remittit ;

) Ex cum fis, Sacerdotii Sacerdos autem maculas

principatum ufurpas.|peceatorum. Major hie

Sed mane intra tuos ter- principatus : propterea

minos

alii funt termini Rex caput fubmittit ma«

Regni, alii terminiSacer- | nui Sacerdotis.

dotis ; hocillo majuseft.| E. Inftans orationi , &

Neque ex his enim quz vi- | minifterio Verbi, horta-

dentur,hic declaraturRex |batur omnes in propofito

neque é gemris illi affixis | Cordis permanere in Dfio:

nequeexauro, quo ami-|" Quiaerat vir bonus , &

Ctus eft, debet zeftimari |glenusSpiritu fancto.

Rex. llléquidemea, que

. Et apponebatur rul-

füntinterris,fortitus erat|ta turba Dosmino, Quia,

Pars Fernal,

$&

(

$

2

Officium. Menftruum

o

Jopi

fetiio. v.

ren. jJu

E

jon p

|

t — ERBo v

flitia ejus'peribir?

« rErüm Rex ille fua

TO ter (

tranfiliens fepta ,

Ex autem non fuftinuit

Vtex

admonitione , fed ar-

modámque Regni trans- |

1

|

utgentvmlt

Felfüs, conatus eft ali-

rogantia inflatus , ingref-

o

f Jrá

uid addere.

-Quid igi- fus eft templum , aperuit

ylos

Sanéta Sanéctorum. Quid

tur Sacerdos?2Non licet ti-

h gxlai

(

bi. Videlibertatem, vide

autem Deus?ubiigitur Sa-

r p

mentem fervire nefciam ,

cerdos contemptus eft,di-

hi

gnitásque Sacerdotii con-

III Hl» |

vide linguameoelos attin-

jefio

entem : vide libertatem

culcata : nec quicqua prz-

jcunoin

incoercibilem , .vide ho-

tereà potuit Sacerdos (ná

Sacerdotis tantüm eft ar-

[itoet.

minis corpus, & Angeli

N

Nillotel

míentem.; vide humi in-

guere , liberámque prz-

|

difetJo

redientem, & in coelo

ítare admonitionem ; non

movere arma, non cly-

fisopert

ver(antem. Vidit Regem,

duos exdi

& non vidit purpuram :

peos ufurpare , non vib-

V es.

vidit Regem , & non vi-

rare lanceà , necarcü ten-

dere, necjacula mittere:

es,analu

dit diadema. Ne mihi di-

Rrrequi

xeris effe Regnum , ubi

fed tantüm arguere , ac li-

beram preftare admoni-

Homilas

eftlegis transgreffio. Non

fo

licettibi, Rex, venire in

tionem ) pofteáquam igi--

Sancta Sanctorum : tran-

tur arguillet Sacerdos ,

If

Rex autem non cefliffet ;

Prs

fcendis feptatua ; quiris

ibi Sacerdos Deo : Ego ,

Fatv

tibinon concefía ; eaque,

obeii

u

|je accepilli ,. perdes.

inquit, quod erat mei of-

cH , preftiti; nihil am-

vineula «

N

on tuum eft hoc, fed

ter Desty;

meum.

.Num mihi tuam |pliüs poffum: fuccurreSa-

cerdotio quod conculca-

m orber

uforpavi purpuram : ne u-

tur; leges violantur , fas

['s:etm

furpes meum Sacerdotiü.

R. Difperfit, deditpau-

fubvertitur. Quid igitur

ATOW

eribus : * Juftitia 'ejus

illehominum amator ? vi-

que tem

rum audacem ulcifcitur.

Carufntur

manet in feculum feculi,

- yr. Beatus,qui intelligit

& Ego fcio , quoniam in»:

icinomg ,

trabunt poft difceffionem

Wt fent

tra-

fuper ggenum , & paupe-

queminim

S.

oanmis Nepomucemi Mart.

Ti

li

l

meam lupi rapaces in,quod aliis vide

tur graife ?

vos, ROnl parcentes gregi. ! vos deterruit: non tribu-

lii

, Propter quod vigilate. nabnon carnifex,non tor-

? [Edï

Y. Etex vobisipfis ex- méntorü coacervationes ,

j mg

urgent viriloquentes per- | non minz, quz innumeras

Aptni

vería, ut abducant difci- | mortes nuntiabant ; non

. Q

pulos poít fe. Propter |judex, qui igné ab ore fla-

für s.

quod vigilate. Gloria Pa- |bat ; non adverfarii , qui

4

frendebant dentibus,& 1n-

ltdi

[

tri. Propter,

T0f

In. 1ll. Noturno , Antiph, numeris alüs infultandi

i

Lectio fantti Évangelii |modis geftiebant;non tan-

h

fecundüm Matthzum.

te calumnie,non impu-

as

Letlio vii, Cap: 11.6s.2. |dentiffime accufationes ,

j

Nillotempore: Cümau-|non mors ante oculos

U

]

diffet Joannes in vincu-|quotidie propofita : fed

m dj

lis opera Chrifti , mittens hzec omnia vobis uberem

i

duos ex difcipulis fuis, ait| potiüs ac fufficientécon-

:e:m-

illi: Tu es, qui venturus folationis materiam prg-

Jinlo

es , analium expectamus? ftitére.

n

Etreliqua.

R. Cümcorriperetur ab

illo deomnibus malis,qux

u

HomiliaS. Joannis Chry-

O1tOimli.

]uamigl--

fecit Rex , adjecit & hoc:

liiv

n wma-u.m)*,þw» PU PCENE i RRP

Epifl. od Epif. C2 —

* Et inclufit Joannem in

Presb.. inclufiv.

carcere,

gl

m

Eati vos ob carcerem ,

Y. Laboro usque vin-

D

Ob catenas , obinjecta

cula , quafi maleoperans ;

m

fed verbum Deinon eftal-

jl d

vineula: beaü inquam, &

yna

ter beati; imó fepiüs! To-

ligatum, . Et inclufit Jo-

tum orbem vobis concilia-

annem.

( (

W IN

ftis ; etiam longé abfentes

JLettio viii.

amicos vobis feciftis. Ubi-

T ideircó clari quidem.

| 1g101[

E

j

]

que terrarum , & marium

VOS ; & celebranc,ag

canuntur veftra preclara predicant vos omnes,m

facinora , fortitudo con-|amici folüm , fed inim*

zr

n

ftans fententia , animüs- ipfi, qui hec effecervit.

WBN

queminime fervilis, Nihil- Eofum fi quis introfpi ziat

[ül

X 2

co M

-

-

-

Offic, Menfl. S. poannis Nepomuc.

confcientiam , licet non|eremi civis , nuptiis in

f

manifefté fateantur, inve-

quas peccabatur , patro-

niet etiam apud ipfos ve-

cinatus eft , & eüm preva-

ftrum miraculum magnifi- |ricationem corrigere non

cari. Talis res elt virtus ,

poffet,arguit tame, & pro-

ut illam etiamimpugnan-

ptereà in earcerem conje-

tes admirentur: talis res

étus , & decollatus Mar-

eft malitia, ut etiam i1, qui

tyr, & Martyrum primus

eam operentur , condetn-

ett:vos qui legibus & con-

ftitutionibus patrum,quas

nent. Et ftain hac vita res

veftrz fe habent. Quz au-

transgrediuntur aliqui , &

tem in coelis fiunt , quis

Sacerdotio , quod inva-

dunt,& contaminant , pàe

fermo digné explicabit ?

Infcripta funt nomina ve-

trocinamini,& propter ve-

ftra inlibro vitz : cum fan-

ritate hec patiminiut cef-

étisMartyribus connume-

fent impudentes calum-

rati eftis. Scio hzc ergo

niz; cogitate qualé accep-

certó, non quodin ccelum

tuti fitis nercedem. Non

licet tibi habere uxorem

tranfcenderim : fed & divi-

nis oraculis didici.

Philippi fratris tui , dixit

&. Reddidit Deus jufto

fortis & fublimisille;fatise

mercedem laborum fuo-

que illi fuitad recenté ar-

rum , & deduxit illum in |guendi libertaté vos quo-

t

ic illi

uedixiftis : En expofita

via mirabili * Ec

in velamento diei, & imj|funt etiam noftra corpora

luceftellarü per noctem.

paenis,fuppliciis, tortnen-

y'. Transvexitillum per ,tis ; abfume, confice ifta,

aquam nimiam ; inimicos|quibus voles fupplieiis:

autem illius demerfit. Et, |adduci non poffumus , ut

Gloria Patri.

Et fuit.

calumniemur:, fed millies

Lethio ix.

mori nobis fatius eft,

Am fi foafies illz in-

'Te Deum laudamus.

[ | foecunds fructus , & |

M

FINIS.

/

i

i, nugms !

I AUf WO

Pr/l

Cütreq.

.omgere lo

itütme .

iICü'ElI] COfe

Olrus Ms

Tmtorimur

eRibuseon.

8 DALTUT QUA.

WW mxx &

P quod nva

nnipir, p

n,&propterve. |

puümytted

dontey cilit

xpInéttn. -

celem, Non |

ere UXofen £

$ tut , dIxl

nsillediti

recented

t&vos q» j

ln expo Iïa

ia cOFPO

'lS, tortie r

onficel h

fu IL'HS

[UmuS ». a X

us h

pdamib

ä

ü

i€

-

Gj;z[' /r ccvgz'eb ;

fon

i

*

&

poctta .

Ofb

j

BM mi vpoezsa AE «ctrpoe -

Pä

20762 gt F H25 pooqe.

Joctàe VET 2n aedéro econ

i

ff*.O(;V/f'æJa,-ebZ'

gä ,2727 2273

A .

/Uzlac

-

/Q(/i/).s

e

lts

Qw

-

? (y;)

Aca Lonola A

cx"eccó 2n. Qe 24 .

eài

O?cma/.s *

//Jl((/z

5

B

d

Z

u Qéorsct eegezn ag -

2721 ('[æ?zz?&fa u i Is C . :

22! 272 eo?w/z fmv ?2 64 Q f -/ |

Ztees COtQMEM JH GÉ

gebs

22nac J gdopis ef at uo

Zteac. -*?7752&-,'/2'4752 æ//zvm.;äæ

/* 2066221./7(19' €óten|eco, 1.47/9 aA

" C/UZ;J e? 072&2 (có52cze qa'cä- :

uT

W?th)ml 2 gza. æaf&f B—i* |

79 €24*€7714€ Aadeoamees .

J

NI u o

M

( )äa wii)?ä PL : Mu

1

Z

Coetezeezu Z/&/fiivi 72?0!/:0?32(/

yaaææ;ä'f/oææ omzyau -

/Zfa, : -(jyz,y(y)z.&fl JWZQ/Q ?()/627.5 q.

j

il

cäegizl C22 0«tGCa eL r —

P 2772723427277

445 Dy//'//&/.s 'a. ec. -

h

Vht

"

.'4

ul

f, T

TM

r F/M

gll?

äzmäw ; 749/»/* Mp p .

(/u* 77/)72//71 I L Ó7xne2»

f //mm e?lgv (.7 Z/

p/ .ifa/lz .//9/ 00/01/172 5/.)

g* f*w/.ze ec /77))7720157778162641/5 7) €C(CÀ

& d lc / f// /r»;/afmz Z äzz) 272€ Z//»(m 27€

[á

D

&

^

"n

D.

t

wtälg

Qf epA. weroi

£7

Vä

'/*ggm//rne/ay, 7.

7 ftf'.

c-'bf*uuu,

n Jz)ta.u(ä&k

af.'cnä

Jä"

745*

/æ-'

201

hoj

^

E

Q///m «771'

"

170

( l&m N

1

h

?

!

——

*b

*& wv

p

j

Ái

"

d

T

-

:

;

(

$MP«

»

5

IYl

*

,

E

-

r

1]

*|

-

fn

Á

T M

L2

MF

^

f

2

L

M

E

ss

n

»

k

d

-

[2

hs

i

E

E

d

*

3

- |

"

4

^

$5

:Fï'

A

*

[^

.

25

*

t

*

T

E

gf

H

R

€

*

M

J

*|

'

X

^.

p

;1

d

e

5

*

h

ab

*

,

A

»

&

,:

j

L.

ï

d

0LC

A

*

*

4

P

2

*

;.'.

f

»

^

3*

*

D

E;

V e

AE

J!

o

E

"

f"*

m

r

L, "

[

;j

j

4

du

u

fn

|

"

[

4

E

Ào

"

s

((j

M

as

4

"$

*

$

"

k

*

.,

»

&

NÀ

UPSES Y

4

i

|

i

&

d

:

^

Dd

&

s

E

*

(f//

Y

"s

QX*

d

&

"

d

72 6^

*

A

7^

E

1

*

r

"

z

P.

a.

(

.

d.

"

5

s

*ipr.

$

.

R.

p

L

*X

b

r

x

$-

T

"n

U.

i r

E

s À

*

-

x*

*

:Z

*

9

d

I

A

u

5

2

L.

*

z

5

d

-

X

*

,

&

p

E

Z

z*

äï

€

"

. de

P.

3

»

PX

t

23

?

t

d

)2 PA /(; ?/3.7"/9&!'/.)' -

$ &

oZ M Mu 0/,7/2.&//7/13 22025

/äl?llä )72797714/2/*02J/J 4o 770

lm 9907/77'/14&74 :

T Mfsz/&j Qt&//z- e^ct.

T

P

CO Zläazm Bo n

EC O..Z/Jäfw Qa)(g))aräf

2 0)777*7/[/.1/.)132 P 77 7, 20(*/4/16 í

w Qu 7(?J/2Qg9/,7f zL G GG

l

177///1 z2 x(;yp £ ao

]

O U r

NMACE

a

€4329€24«4 3

) j

il W

O///)?ï : .L)fiææzy-z,zfzözJWz,

de p

iij $

fibrton

&ü/üll/f ezläþ/ga/[/ [,ayj

qefne

:b) Si die

festo 8

F/ (? /QMZJ /)fæ&zä'z'x CO -

lieed

de R

20 nayaf ecttnn

j

quum

6;)'2 CMMA.

*

|

Jn Pelo $.A

& (5 geee o

6€5, geec a.

f

:

2

à

77/.!/97

E —Deu,

E in Eedesia

e/;rrlza/q

