Letus triumphum :cóncinit.

E caute prebes póculum

xUdfam

NI Qu

À nnis puer , poft víncula ,

'os rore grátig frriga.

[ fs

Poft cárceres , poft vérbera ,

/21t laus Patri,fit Fílio "

3

picds dins

Longa fame freméntibus

ibíque fan&te Spíritus

Cibus datur leónibus.

Da per preces Venántii

quem Cal-

Isl d-

ed ejus innocéntize

Beàta nobis gaudia,

Ametes

d

Parcit leónum immánitas ,

n primo No&urno. , Le-

tl Es

Pedesque lambunt mártyris

&iones de Scriptura occurr.

vefüridg

I-n üt NO&UTDO- Le&io iVo :

Yis ld ;

Irz famísque immémores.

t fl

erfo deórfíum vértice

—

Enántius Camers quín-

Haurfrefumüm cógitur :

IV

V . decimarnos natus, cüm

f fium

—

z

Coftas utrímque & vífcera

Chriftiàng religiónis accu-

ia CU

Apesti

-

Succénsa lampas üftulat.

farétur apud Ántíochum ,

Yl

5 1t laus Patri , fit Fílio ,

qui fub Décio Imperatóre

"Tibíque Sante Spíritus :

Cameríno praerat , in

Or-

a um

Da per preces V enántii

ta civitátis Prafidi fe óbtu-

j

pratis t

J

:

Qs

Beátanobis gáudia. Amen.

lit : quem ille pollicitatióni-

ratig.

bus , acterróribus diu ten-

j

!

6 Jf

D

:

Eus qui hunc diem beá-

tátum , flagris ccedi , & vín-

n

ti Venántii Mártyris tui

culis aftríngi juffit : fed iis

triumpho confecráfti : exáudi

mirabíliter ab Angelo folá-

)

preces pópuli tui , & prafta:

tus, lampádibus pófteà adü-

ervetuL d

ut, qui ejus mérita vererá-

ritur , atque invérío ore

f

mur , fidei conftántiam imité-

fumo fuppófito fufpénditur.

j

.....

fl

IDur.

Per Dóminum.

Ejus conftántiam in tormén-

m

l

f

Ad Matutinum, Hymnus.

tis demirátus Anaftáfius Cor-

gl

.'Thléta Chrifti nóbilis

niculárius , & quod eumab

j

Idóla dammnat Géntium , | Angelo íterum folütum cán-

;

Deiíque amóre sáucius

dida vefte fupra fumum am-

)

| bulán-

Feíta

Majt. /ä .

7

4ih?

bulänth,m. vidiffet , in

Chri-

deftrüite

em

ftum .erédidit , & à beáto

» exclámans expi-

p

d

j

rávit.

i ?

tj 1t€

Porphyrio Presbytero cum

** In fervis fuis, allelüja ,

f

L

familia baptizátus , paulo

* .Confolábitur Deus , allel.

Ó

poft Martyrii palmam cum

l,ä.

Judicábit Dóminus pópu-

fuum, & in fervis fuis«

£e l

[os Qu

eódem proméruit.

Lux perpétua lucébitSan-

Confolábitur.

Le&Gio vi.

K

s tuis Dómine,

9. FEtzg.

Uod cüm Prefidi nun-

uT valens

jvile

térnitas tempórum , allelüja,

Q

tiátum effet , extémplo

4f Ul

JmeME

^ Leetítia fempi-

;ufh

if

Chil

«llelüja.

Venántium .leónibus óbjici

f

&érna erit f[uper cápita eórum:

juffit , qui naturáli feritáte

a Wl m,

gáudium & exultatiónem ob-

omíffa , ad ejus fe pedes ab-

n t

tinébunt.

Et eetérnitas.

jecérunt : fnterim ille pópu-

. Le&io v.

lum Chrifti fidem edocébat.

j qe w

^A T Venántius Prafidi sí-

NG

Quare inde amótus,fterum in

gidiclt

"Adütur, & ab eo fterüm

cárcerem tráditur. Cümque

i g Jl

fruftrà tentátus , ut Chrifti

oftrídie . Praefidi

reférret

fdemdeséreret , in carce-

orphyrius , fe per vifum

triie Margrs

qi, p m

rem conjícitur : quó Attalus

no&tu pópulos , quos Venán-

wms,

Praco míttitur , qui ei dicat ,

tius aqua tingébat claríffima

sis l,

fe quoque Chriftiánum futffe,

luce fulgéntes , ipfum vero

& einómini proptérea renun-

Prefidem obfcuríffima calí-

' Quönïam cnor

iortánm tuártr

tiáffe , quod cognovíffet , in-

'ine opértum vidíffe; Prefes

ifllostuosin a

áne effe fidel comméntum ,

ira incénfus eum íllicocápite

r Dd

juo Chriftiáni preséntibus

ple&ti fmperat:deínde V enán-

e ábdicant ob vanam futuró-

tium per loca vépribus &

st N H

rum fpem.

Verüm nóbilis

cárduis cónfita trahi usque

gl El

Chrifti athléta callidi hoftis

ad véfperam. Is cum femiá-

tumits ve

insídias non ignórans , diáboli

nimis relíCtus effet , mane fe

fimri Martyr

miníftrum à fe

énitus rejé-

fterum Praidi prefentávit ,

3afx.hh. xmi'

cit. Quare ad

P

refidem íte:

cujus juffu ftatim é rupe pre-

ALLauds, E

rum addü&to omnes contüfi

cipitátur;fedinde etiam diví-

At gt p

funt dentes, maxillzque cori-

nitus eréptus, dénuo per loca

j

frátle ; atque ita czafus in

áfperaad mille paffus tráhi-

du

TAT

fterquilínium dejícitur. Sed

tur: ubi milítibus fiti eftuán-

|

ol Vr

inde ab Angelo quoque erép-

tibus,in próxima conválle ex

i1cisbeite fl

tus , rurfus ftetit ante jüdi-

lápide ,. in quo & génuum

A Chfmimm

cem: qui, Venántio adhuc

formam relíquit , ficut étiam

"u máer

loquénte , é tribunáli céci-

nuncin ejus Eccléfia vidére

dit, & in ea voce : Verus eft

5 Gs

licet,Crucis figno à Venántio

iib

unt. Ee

Venántii Deus ; noftros deos fa&o , aqua& manár

mirà-

Ri hj

r

.F efta Maji, 777

d

EXcläms,

1

w

miráculo plures permóti , in]

Luftrávi

t ille pátri

(j

l

Chriftum credidérunt : quos

(Quos tinxit unda mflites ,

| Delh

M

omnes Prefes eó loci una

In aftra mifit mártvres.. -

HHB.

cum Venántio cápite feríri

Nunc Angelórum párticeps

mmllsm

juffit. Fülgura , & terreemó-

Adéfto votis süpplicum , :

1 leni

tus eó témpore ita magni

10 Yi

Procul repélle crímina ;

fuére, ut Przfes aufügeret :

Tuümque lumen íngere.

[ f

qui paüucis tamen poft diébus

$jt laus Patri, fit Fílio :

? Ciéml

divínam haud valens effügere

Tibíque fan&te Spíritus :

us d

juftítiam , turpíffimam mor-

Da per preces Vénántii

1 ferifie

tem oppétiit. Chriftiáni ín-

Beáta nobis

áudia.

Amen,

terim. Venántii , & aliórum

: pedes al

Vefperz de feq. cumcom:

Lt popue

córpóra honorífico loco fe-

memoratione pracedentis. ;

Qlvibot,

eliérunt , quz Cameríni in

& S. Pudentianz Virginis.

As mmin

ccléfia V enántio dicáta cón-

-DIE.

- MAJ]L

s m

dita adhuc funt.

In fefto S, Petri CocleftiniPa-

l m

1

pe&Conf. Dupl

&» Fílie Jerüfalem , veníte

Omnia de Communi Con&£&

ptr vl

& vidéte Mártyres cum' co-

Ms Ven

rónis , quibus coronávit eos

: Pontif. Ixlil.

prater ea ,

t hr

Dóminus ,

In die folem-

|quee fcquuntur. | Oratio; —

nitátis & leztítiee , allelüja.

Eus;

ui beátum Pe«

n

* Quóniam confortávit fe-

! trum Coeleftínum . ad

tf ei-

iffe fs

ras portárum tuárum , bene-

fummi |Pontificátus ápicemx

lo

díxit filios tuos in te. In die.

fublimáfti , quique illum hu-

(tde Va

G]lória Patri. In die,

|militáti . poftpónere - docuía

Ypcis

In tertio No&t. Homilia S4 fti

concéde propítius; ut

Augufüni Epifp. in EvangJ ejus exémplo cunéta: mundi

g usqi

m i

Ego fum vitis vera.

ut in| defpfcere » & ad. promíffa

j m

Communi Martyrum tempo-| humílibus praemia perveníre

melentit

re Pafchali. xTiii.

.felíciter mereámur. Per Dó-

Ad Laudes , Hymnus.

minum. .

j

n

m mnoécte pulía lüci-

Deinde fit commemora-

4 d

DU

fer

o 1'003

tio $. Venantii M. Antiph.

fs t

Diem propínguam nüntiat , | San&ti & juftiin Dómino gau«

( lt

TNobis refert

enántius

déte , allel. vos elégit Deus in

Lucisbeátze münera.

haereditátem fibi , allelü;a.

TL

am críminum calíginem , | Y- Pretiófa in confpéttu Dó-

bgo

Stygísque noCtem dépulit :

mini , allelüja.

&. Mlors

fj

Veróque cives lümine

u

Divinitátis fmbuit.

SanGórum

Q ratio.

B

us , allel.

€us, qui hunec

jj

quis facri baptísmatis.

diem. 6os.

j

V.'

Po-

nin

Fefta Ma.ji..;/ .

j

M

j

if

p

u

W

z

Pï?:eä S. Pudentiange

Virg.| minüs qu& repentíno g&udio

wllef

Afía. Veni fponfa Chrifti , | cun&tos atfécit.Cüm autem iri

TEU

Pontificátus fublimitáte col-

jec *

ad»i ddp

áccipe corónam , quam tibi

Dóminus preparávit in etér-

locátus,váriis difténtus curis;

quivs )

num;allel. -

affuétis incümbere rneditatió-

utqdu Il

P |

$4* Spécie tua , & pulchri-

nibus vix poffe cognófceret ,

yanti

1UD

tüdine tua , allel.

g

óneri páriter, & honóri vo-

f

*v Inténde, prófperé pro-

luntárié ceffit. Indéque pri-

quo

j 1

eéde, & r

e

ena., allel.

Ícam vitz ratiónem répetens;

1

u

y:"ljf

iE öïi:

j

:

Ó

ratio.

obdormívit inDómino : ejüs-

« m

yh

1.

"*Xáàudi nos Deus falutá-

que pretiófam mortem Crux

UR

I

-4ris nofter : ut, ficut de

praefülgens in aere ante

ii

beáàte Pudentiáne Viírginis

cubículi

óftium

réddidit

djags «

tusg feftivitáte gaudémus; ita

ámpliüs gloriófam. Mirácu-

ss pl

im devotiónis erudiámur af-

lis multis tam vivens, quàm

gl p

fédu. Per Dóminume

poft óbitum cláruit : quibus

.in primo No&urno , Le-

rité examinátis ; Clemens

ao at

fs btj m

Giones de Seriptura oceurr.

quintus , arnno poftquam de-

V Diür OO

;

. Ini. No&turno LeGioiv.

céffit undécimo, Sancttórum

Etrus,à nómine, quo Pón-

nümero adfcrípfit.

;atc'n(cm,&cxaltäx

P

z g m

tifex eft appellátus,Cocle-

&e Invéni David fervum

C

ftínus di&us , honeftis Catho«

meum, óleo fantto meo un-

Va Dd

licísque paréntibus ZEsérniz

xi eum:

Manus enim

mea auxiliábitur ei, allel. .

: d od

in Samuítibus natus , adole-

tU Mans

fcéntiam vix ingréffus,ut áni-

Y. Nihil proficiet inimícus

:Thum à mundi illécebris cu-

ineo, &filius iniquitátis non

;

Tonti,

nocébit ei. Manus.

bm. i

ftodíretjin folitàditiem chäf-

Ex libro .Morálium S. Gre-

'aftenïmmïmg

fit.. Tbi. contemplatiónibus

mentem nütriens , corpus in

örii apag.

P

ts qert,

fervitütem rédigens,férream

Læiac

16. in cap. 12.

job.

ügeredif

caténam ad nudam carhé ad-

Ledio v.

NI

hibébat. Congregatióné, qu&

Eridétur jufti fimplíci-

Alrlenre

pófteàCoeleftinórum di&ta eft;

D

tas.Hujus mundi fapién-

AU r

tia eft, cor machinatiónibus

P provert

fub Régula fantti Benedi&ti

inftítuit. Hinc quafi lucérna

tégere ,.fenfum verbis velàá-

UM

fuper eandelábrum pófita ,

re: que falfafunt,vera oftén-

Ut o

«üm abfcóndi nequíret ( Ro-

dere, qua vera furit, falfa de-

MTR

mánaEccléfia.diu viduáta Pa-

monftráre. Hecnimírü pru-

DT

ftóre) in Petri Cathedram ig-

déntia ufuà juvétiibus fcitur,

MIS. ( editul..

nórans,& abfens adfcítus,ma-

haec à püeris prétio dífcitur :

"Unocrn

;

.gna novitátis admiratióne non

hanc qui fciunt , cateros de-

p

Jïäluläübio Í

i

t*X Fefta Maji /[7

Ts

Po g

ll

i

d

fpiciéndo fupérbiunt ;- hanc

tur; & quidquid in .6p(;re yéc

ful

qui néfciunt;fubjé&ti & timi-

ritas ápprobat;carnáli fapién-

lmm

n

di in áliis mirántur: quia ab.

tize fátuum fonat.

Qs

lt

)uid nam-

eis hec éadem duplicitátis:

que ftültius vidétur mundo,,

Crei

iníquitas nómine palliáta dilí-

quàm mentem verbis oftén-

C0 HOfüg

gitur,dum mentis pervérfitas

dere,nil cállida machinatióne

B0f

nrbánitas vocátur. Hzc fibi

fimulàre, nullas injüriis con-

Qu

obfequéntibus precipit ho-

tumélias réddere,pro maledi-

m röpmh

nórum cülmina

]ueerere,adé-

ss um UI

céntibus oráre, paupertátem

mmole[h

pta temporális glóriz vanitá-

1

qu&rere, pofséffa relínaue-

ürtem Cruv

£e gaudére , irrogáta ab áliis:

Q a

re, rapiénti non resíftere ,

malà multiplíciüs réddere

percutiénti álteram | maxil

.

l t&tdi

eüm vires süppetunt , nullis

lam prabére ?

»

D. Mricy

refifténtibus .cedere ; cüm

virtütis

&»liteeft, qui ante Deum

TWb Qu

poffibílitas deeft,

magnas virtütes operátus eft,

UT

quidquid explére per malí-

& omnis terra do&trína ejus

. m

tiam non valent , hoc in pací-

,

repléta eft: "Ipfe intercédat

pnumi.

ts

fica bonit

ie. fimuláre.

ii

1

pro peccátisómnium popus

&« Pófui

1

w«j

ütórium fuper

lórum, allelüája.

| du

l

poténtem,& exaltávi elé&tum

Manus

V»Ifte eft, qui cont.ämpfit

i m

de plebe mea:

vitam mundi , & pervénit ad

Db rio u

enim meaauxiliábitur ei, all.

coeléftia regna. Ipfe.

*Invéni David fervum me-

Mans eut

um

óleo. fancto

lória Patri. Ipfe.

ia d

eo unxi

^:. At tertio NoGturno.

VOT

eum. Manus.

.CCLIO V1

À Y contrà ; fapiéntia ju-

éio fan&i Fvangelii/fe-

iqutrm

cünduüm Matthaum.;

M

órum eft,

nil per

4€€l10 vll

Cap. 19. d^

oftenfiónem fingere , fenfum

IN illo témpore : Dixit Pe.

äüum S» GIC'

verbis aperíre, vera, utfunt ,

J

trus ad Jetum : Ecce nos

ub

dilígere,falfa devitáre, bona

relíquimus ómnia ; & fecüti

gratis exhibére , mala libén-

]

*

fumuste ; quid ergo erit no-

j fnyl

tius toleráre , quàm fácere ;

bis * Et réliqua.

fini

nullam injürie ultióné quze-

Homilía venerábilis Beda

md1 ap Uil

Es

ICIE , pro veritáte contumé-

Pres

teri.

joattnn»

. Homil.

ii

liam Iucrum putáre. Sed hzec

in natáli S. Benedi &i

j

juftórum fimplicitas deridé-

Erfétus ille eff, qui

)

tur , quia ab hujus mundi fà-

P

a

j fäW

biens vendit ómnia, quae

piéntibus;puritátis virtus fa-

habet , & dat paupéribus , ac

g

tüitas eréditur. Omne enim,

véniens séquitur. Chriftum :

quod innocénter agitur,ab eis

J

habébit enim thesáurum non

j

procul dübio ftultum putá-,

deficiéntem im ceelis, Unde

4m!

[]

.

Q q

bené

f

610

Feíta Majï. Z9

u

j

t

l

bene interrogánte Petro di-|m. Sint Tumbi veftri preecin-

&A

xit tálibus Jefus : Amen dico

Qi , &lucérnz ardéntes in

t ul

"g

mánibus veftris: $ Et vos sf-

/

vobis , quod vos , qui fecüti

qeumi

eftis me in regeneratióne ,

miles homínibus expe&ánti-

jj

JPIIV

cüm séderit Fílius hóminis in

bus dóminum füum , quando

'»N'f

revertátur à nüptiis , allel.

n lp (

fede majeftátis fuze, fedébitis

n Mil

]udxc

& vos fuper fedes duódecim

« Vigiláte ergo, quia nefcí-

judicántes duódecim tribus

tis, qua hora Dóminus vefter

a 4

N

ventürus fit.

Et vos similess

N

ymuet

Xfrael. In hac quippe vita

mïlp um

pro ejus nómine laborántes ,

G lória Patri. Et vos.

Pro S.Pudentiana Virgines

g t

1n ália preemium fperáre dó-

Leio ix.

vl r

cuit : id eft, in regeneratióne

cüm vidélicet in vitam im-

Udentiàna Virgo , Pu-

u vt

ifnortàlem fuérimus refur-

p

déntis Románi filia, pa-

ao

géndo regeneráti , qui in vi-

réntibus orbáta, cüm admi-

fu.

tam cadücam mortáliter erà-

rábili pietáte Chriftiánanr

ipdenim 8

tjenSaptün

mus géniti.

religiónem cóleret , una eum

&» Amáviteum Dóminus, &

foróre Praxédejpecuniam ex

depinper d

véndito património redátctam

Iputium, (

ornávit eum : ftolam glórie

induit eum ,

Et ad portas,

paupéribus diftríbuit , séque

ss J

aradífi coronávit eum, allel.

jejuniis & oratiónibus dedit.

22

W

M

x dl tl

'

» Induit eum Dóminus lorí-

liseunum

Cujus étiam ópera tota ejus

umveþ

cam fidel, & ornàvit eum.

família,in qua erant nonagín-

ii n f

Le&tio Val

tafex hómines, à Pio Pon-

r

!I

Et ad portas.

I!

d

fl

'T jufta prorfus retribà-

tífice baptizáta eft. Quód au-

E

tio, utqui hic pro Chri-

tem ab Ántoníno Imperatóre

V Dalge

fancítum erat , ne Chriftiáni

fto humánzglóriam celfitüdi-

"tl du

nis neglexérunt , illic à Chri-

püblicé faerificia fácerent:

iif

fto jüdices glorificáti fingu-

Pius Póntifex in a&edibus Pu-

1008 Turmm

dentiánz cum Chriftiánis Sa-

làriter cum eo afsídeant , qui

Q Drei

à fequéndis ejus veftígüs

cracelebrábat. Quibus illa

u & a H

nulla ratióne póterant avélli.

benígné accéptis , qua ad vi-

;l. DlM& el'[ Dj

Nemo autem putet , duóde-

tàm necefsária effent , fuppe-

1 dl

cim tantàm Apóftolos , quia

ditábat. Itaque inhis Chri-

- Ut |

pro Juda prevaricánte Ma-

ftiàng pietátis officiis migrá-

Vl

j

At

thías elé&tus eft, tunc effe ju-

vit é vita, & in fepülchro

)

[

j

dicatüros : ficut nec duóde-

patris ad coemetérium Pri-

t t

disïq

cim folze funt tribus Ifrael ju-

fcílle via Salária fepülta

:. Aua.

Dün

dicándae,alióquin tribusLevi,

eft, decimoquárto Kaléndas

T

ünit.

TIig

|

quae tertiadécima eft , inju-

T

1

D[E X-l

dicáta rece'dcp

e Deum laudámus. Igl

H

i

] ln

l

* Fefta Maj. £.

,bi Ws

J

.Si hoc Fefium.

?

T1g»

i

1

contmgat

fis: Conf. -,SemidupleääI

1

Yjsl

transferri,tunc erit.LeGlio ix.

Afía, Simifábo eum viro (a.

Paulus , qui tertius-

15 g

pienti, qui zdificávit domum

uum)WO

décimus eft Apóftolus ,

uam tuprapetram , alle]. ..

judicándi forte privábitur ,

"; Amávit eum. Dó

mim

$

0 f]üj& W

cüm ipfe dicat: Nefcítis,quó-

& ornávit eum, alle].

/.

inus ;1.*,

miam ángelos judicábimus ,

&« Stolam glóris í

.

nd

TIUTUS t

quantó magis . fzculária ?

alle].

; uit eum?

LVOS $OU

Vos

Sciéndum namque eft, omnes

[ ) Omine Jefu, qui beáto

qui ad. exémplum Apoftoló-

4 Virti

Bernardíno Confefsóri

"

rum iua reliquérunt ómnia ,

tuo exímium fan&ti nóminis

& fecüti funt Chriftum, jádi-

tui amórem tribuífti : ejus,

ütgo j PU'

cescum eo ventüros , ficut

D p

quaefumus , méritis & inter-

h anddmi-

étiam omne mortálium genus

ceffióne ; Spfritum nobis tua

eífe judicándum. Quia enim

dile&tiónis benfgnus infünde.

rl -

duodenário fzepé | nümero

Pt '

ui Vivis, & regnas cum

folet in Scriptüris univérfitas

b

e

oPatre in unitáte e

jüsdem

3gertiniam

defignári,per duódecim fedes

Spíritus fanGi.

mredin

Apoftolórum , ómnium nn-

, primo iNocturno ,'Te.

fhut, s

inerófitas judicántium ,. &

ones de Script. occur,

yibusdedt

per duódecim tribus Ifrael

m qu

Ini. NoGurno. Leéiio iv.

univérfitas eórum, qui judi-

Ernardfus Alb

izéfea ,

at ul

cándi funt, ofténditur.

Is

nóbili

; i Pobtr !

laudámus.

Senénfi família

'In ..aïltälïg

. fit comme

fóra-

ortus , ab ineünte ztáte non

Mf Quid a

obfeüra fan&titátis dedit in-

um

tio $. Pudentiang Virg. Aíia.

dícia : namáà

h

piis paréntibus

MT

Simile eftf reznum coelórum

onefté educátus , neglétis

3 ho

hómini negotiatóri, quaerén-

pl2

ti bonas margarítas : invénta

puerílibus Iudis, inter prima

grammátice ftüdia

, pietátis

vilini

una pretiófa ,

dedit ómnia

opéribus ánimu

m inténdit ,

TM

[ua, & comparávit eam, all.

jejüniis ,.

oratióni, & bea.

g

Y* Ditfüfa eft grátia in lábiis

tiffumee Vírg

inis cültui prze-

n

tuis , allelüja.

cípué addí&t

us. Mifericórdia

X* Proptéreà benedíxit te

pnis w

veró in páuperes fuit insíg-

iaf

Ó

f

eusin ztérnum

atio.

» allelüja.

ni: qua quidem ó

mnia pro-

T

In fecun

äiiäsi Lïä:?g Sag ïöfag«

cedénte témp

ore quó mé-

d

nifn Aüa. Dum e

lius poffet e

Xxcólere , eórum

j

fguk

Tct fummus.

nümero adferib

!

J

i

as

cum comnterm. fequentis.

i voluit, qui

j

i

DIE XX. MA

te

Senis in hofpit

áli domo beá-

I5 fefto $.

aría de Scala Deo ina

e£nardinl Senen-

sérviunt

m

; unde complüres

Qqa

an-

g

4

', Fefti Maji. A0*

qofle

TIo

1 R.e&to

t animadvérteret, ]am-a

«s

i o

W

sangätäte 'célebres

viri pro-

|

a

[1

diérunt. Tbi córporis affii-'

que ánteà Bernardini: doctri-

Etatióne, & egrotàntiüi cura,

nam, & facrárum Litteràrum

iqdiUs

PU

ymi

dum atrox peftiléntia graffa-

perítiam perfpé&tam habéret,

gétur , incredibili charitáte

predicándi ortus eídem impó-

"

[

fefe exércuit: Inter caeteras

fuit:quo humfllime fufceépto ;

8

FU

autem virtütes cafütátem ;

cüm fe minüs idoneum agnó-

d

fceret, ob vocis exilitàátem ac

i^

egrégia forma' repugnánte .,

m

fan&tíffime cuftodivit ; àdeó

raucitátem,Dei ope iniplorà-

li

Afl cor.

ta,non fine miráculo ejüsmo-

p

iit eo pressénte némo unqua,

; Gdf

Dus,

né impudentíffimus quidem,

di impediménto liberátus eft.

qot

verbum minüs

honéftum

&« Amávit eum Dóminus, &

ipd i

ornávit eum : ftolam glóriz

g m

roférre audéret.

&. Honéftum fecit illumDó-

índuit eum ,

Etadportas

g

minus, & cuftodívit eum ab

aradifi cororiávit eum, allel.

ij n

$, Induit eumDóminus lori-

Ytern

inimícis, & à feductóribus tu-

távit illum :

9 Et dedit illi

cam fidei, & ornávit eum., Et

rijs a D.

ad

ortas.

e&io vi,

claritátem sctérnam, ,. allel,

Ym m

t^ Tuftum dedüxit Dóminus

4 * Umque ea témpora vi-

qu ADottu.

er viás re&tas,

& ofténdit

tüs, criminibusque re-

DX

m Dei. Etdedit:

dündárent,& cruéntis factió-

teloS n

-11*1? regnu

OCtt10 Ye

xXibus in Itália , divína huma-

gelt Cn

Ravi morbo tentátus ,

náque ómnia permíxta effent;

Omade u

) eóque ad quátuor men-

Bernardínus urbes atque óp-

MirsPrd

fes patientíffimé — toleráto ,

pida concüríans, in nómine

Pa

demum incólumis , de reli-

Jefu, quem femperin ore &

Oni

iófze vitse inftitüto capeffén-

in pe&tore gerébat, collápfam

Is

do deliberáre coepit ; quó ut

pietátem , morésque , verbo

iil

fibi viam muníret , aedículam

& exémplo , magna ex parte

Oregiriun (

in extréma urbe condüxit ;

reftítuit : quo fattum eft ; ut

U dte Bo

in quam cüm fefe abdidíffet ,

rzclárze civitátes eum fibi

h Erdldfe

afpérrimam ommni ex parte

Epífcopum à fummo Pontifi-

t nf

vitam trahébat , Deum afsí-

ce poftulárent; quod ille mu-

duéorans, ut, quid fibi fe-

nus invíéta humilitàte con-

Mi ex

-Cline i

quéndum effet, ofténderet ;

ftantíffime rejécit. -Dénique,

(mim [U N

quare divínitüs fattum eft,

vir-Dei imménfis labóribus

exháuftus , multis magnísque

Bub

ut beáti Francífci Ordinem

"Ifide f

pre ceteris optáret, in quo

éditis miráculis, libris étiam

l!

RLUnb

Wl

humilitáte, patiéntia, alifsque

pie do&éque conferfptiscum

I

religiófi hóminis virtütibüus

vixiffet annos fex ac fexagin-

IILUX per

excwcf-illuit. ld cuüm coenóbu

&à,inürbe Aquilain Vefïtfniä

€a-

Fcfta Maje. $.

615

in.

beáto fine quiévit. Quem

San&lis tuis Dómine, & ztér

,

*'emar-aä

t

,4":

novis fíndies corufcántem fig-

nitas témporum , allel.

it

FDl

nis , anno poft óbitum. fexto

y.Santdi& jufti in Dó

mino—

P 682111&&'5('

Nicoláus quintüs "Pontifex

gaudete , allel.

iIVláximus in Sanctórum nü-

L Gs

&.. Vos elégit Deus in hzere-

limé füf&j;q ,

merum rétulit.

ditàtem fibi, allel.-

&& Ifte homo perfécit ómnia

ratio,

Onetm ,

Cf

quze locütus eft eà Deus, &

À , quefumus , -omm"ei

dixit ad eum : Ingrédere

potens Deus ; ut,

ur

(D€ il

CUf ej.

in réquiem. meam : * Quia

beáti Urbáni Mártyris tui;

[Deritoy f

te vidi juftum coram me ex

atque Pontíficis folémnia có-

ómnibus Géntibus , allel.

limus, ejusapud te intercef.

Donms &

W rliie

y- I1fte eft, qui contémpfit

fiónibus adjuvémur. Per Dó-

3

vitam mundi , & pervénit ad

minum.

As

coeléftia regna. Quia.

In primo No&turno , Le;

3 emlt "

TD'mmslor-

G lória Patri.

uia.

&iones de Scriptura .occurr;

In tertio. NoGurno , Ho-

In fecundo No&urno.

Ytint um d

LeGlio iv.

o Y)

tinilia in Evang. Ecce nos re-

Jíquimus ómnia.

de Com-

Regórius Papa Sé

d.

! émpor Y*

muni Abbatum.

Xcvil.

G

mus , ànteà Hildebrán-

ibisqu r

as n-

DIE XXV. MA]JI.

dus, Suánz in Etrüria natus,

In fefto S. Gregorii

eptimi

do&rína, fan&itáte , omní-

Naun?

Pape & Conf. Dupl.

[

que virtütum. génere cum-

emxa d

Omnia de Communi Con-

prímis nóbilis , miríficé. uni-

qdeaqity

fefforisPontif. preeter eajquag

vérfam Dei illuftrávit Eccléz

n

fiam.

fequuntur.

Cüm párvulus ad fa-

yern d

Oratiq.

z5

bri ligna edolàhntis pedes ,

j u

l

1.

Eus ijn te fperántium

jam litterárum ínfcius , lá-

l

— fortitüdo ,. qui beátum

deret , ex rejéttis tamen feg-

p

Gregórium Confeffórem tu-

méntis illa Davídici elemén-

m d t

ta oráculi ? Dominábitur à

um, atque Pontíficem pro tu-

iy UT UL

énda Eccléfize libertàte vir-

mari usque ad mare, cafu

pmp Por

tüte conftántis roboráfü : da

formáffe . narrátur , manum

u()d Me muf ]

1l

nobis,ejus exémplo, & inter-

pueri du&tánte Nümine, qué

mote (

ceffióne ,. ómnia adversántia

fignificarétur , ejus fore am-

fórtiter fuperáre. Per D

plíffimam in. mundo au&tori-

1 DCUW

gmi—;

-

j; 17 5

num noftrum.

tátem. Romam deínde profé-

Ü

mqu

I i

Deinde fit: commemoratïö '

Gus , fub. prote&tióne fan&

hb f Bïlïm

fan&i Uxbani Pape. & Mar-| Petri educátuseft. — Jávenis;

)li

fjf

^

h,

Qu

ris.

Eccléfie libertátem à^ láicis

Afi.Lux perpétua lucébit |oppréffam ac depravátos Ec-

1 æxlgu

jj db

I

.Qq 3

- Cle'-

/

61,

. chRä

Maji. 25 -

rE

eléfiafticórum 'mores vehe-

j

r

ij

Y« Nihil-proficiet. inimicus

"u

'le

méntius dolensmCluniacénfi

in €o , & filius iniquitátis non

nocébit ei.. Manus.

m

i

monzaftério, ubi fub Régula

g

fan&tiBenedi&i aufterióris vi-

eGio V.

Jnmht

tc obfervántia eo témpore

Ortuo Alexándro fe.

k jX

m

u[mhæ

máximé vigébat, Monachi há-

cündo, invítus & moe-

la ïa[

bitum índuens tanto pietátis

rens ünánimi ómnium con-

j u

j

e!

ardóre divínz Mlajeftáti de-

sénfu, décimo Kaléndas Maji

d f

ferviébat, ut à fan&tis ejüsde

anno Chrifti milléfimo . fep-

POPU l

Coenóbi Pátribus Prior fit

tuagéfimo tértio Sufmus Pón-

j

o

iU5 1

eléttus. Sed divína providén-

tifex elé&tus, ficut fol effülfit

u

fontertt

ii

tia majórade-eo difponénte in

in domoDei; nam potens ópe-

re, & fermóne Ecclefiáfücze

[n'l" üïï s ï

falütem plurimórum Clunía-

"

ais

co edüctusHildebrándus, Ab-

difciplíne reparánde , fidet

s

bas primüm monaftérii fantti

propagánde, libertáti Ecclé-

af i

fs hgt ü

Pauli extra muros Urbis elé-

fiz reftituénde , extirpándis

&us,ac póttmodum Románe

erróribus, & corruptélis tan-

vt m t

d. Lt

Eccléfia Cardinàlis creátus

to ftüdio incübuit,ut ex Apo-

füb SummisPontificibusLeó-

ftolórum ztáte nullus Ponttí-

iief. D

ne Nono, Vi&tóre Secündo ,

ficum fufffe tradátur, qui ma-

Ptf 4

Stéphano Nono , Nicolào Se-

jóres-pro Eecléfia Dei labó-

gt

res, moleftiásque pertülerit ,

s ii

cündo, &Alexàndro Secündq

precípuis munéribus , & le-

aut qui pro ejus libertàáte

a

tiónibus perfünttus eft;fan-

ácriüs pugnáverit.

Aliquot

yd m r

h

Províncias à fimoníaca

Ti tj

Jl

iffimi, & puríffimi constilii

! labe

9

vir à beáto . Petro Damiàno

expurgávit.

m Cudedrd ]

€» Pófui adiutórium . fuper

niins & ttn

nuncupátus. A Vittóre Papa

i,

fecündo Legátus à látere in

poténtem , & exaltàvi elé-

Gálliam mifius, Lugdüni E-

Gum de plebe mea:

IVianus

enim mea auxiliàbitur ei, al-

í(copum fimoníaca labe 1n-

Id

fétctum ad.| fui críminis con-

lelüja.

Wf Yi

3. InvéniDavid fervum me-

d Comris

feffiónem miráculo adégit.

Berengárium in ConcílioTu-

um, óleo fagtto meo unxi

tss d

ronéníi ad iterátam hzréfis

eum. Manus.

eétio vi.

t m

abjuratiónem cónipulit. Ca-

Jipiüiim.

dolái quoque fchisma fua vir-

iUm Mifsárum folémnia

79- lle 6&, [

tüte conpréffit.

perágeret , vifa eft viris

Tlm mui

*- Invéni David fervum me-

plis colümba é coelo delápfa

i etel'ltn !

um, óleo fantto meo unxi

humero ejus dextro ínfidens

eum: 'Manus enim mea au-

alis exténfis caput ejus velá-

Gïöïiä Pig

!

re,quo fignificátuin eft, Spíri-

E

xiiiäbitur ei, alle].

tus

f(l

5t Fefta

Majïc :? Q:;Q

615

lf

non humá-

s n

&us 'fan&i afflátu,

In tertio No&urno ,. Ho.

lf

ll

R

nze prudéntie ratiónibus ip-

milia in Evangel.. V 1giláte.

fum duci in Eccléfie regími-

de eodem Communi.

XXVl.

Íy

nc.

'Tandem Cafsínum fe

v

Aloy

il

Pro S. Urbano Papa & M.

J

cóntulit : atque inde Salér-

'lgw'tus l.

num. ad dedicándam Ecclé-

Iibälääääfänæ , Ale«

Otnitm

U

fiam fan&i Mattheei Apófto-

1

xàándro Sevéro Impera-

lénda s

li conténdit. Cüm aliquán-

tóre , doCtrína & vitae fan-

lldim f

do in eacivitáte fermónem

&itáte multos ad Chrfüi fi-

Quf D.

habuiffet ad pópulum, a&erüm-

dem convértit : in illis Va-

iLl efi

nis confé&tus in morbum ín-

leriánum , beáte Cacilie

Lf ipe

cidit,quo fe interitürum pra-

fponfum , & Tibürtium Va-

Edhliltte

fcívit.

Innumerabília funt ,

leriáni fratrem , qui pófteà

n , f

qua vel fórtiter fuftínuit, vel

martyrium forti ánimo fub-

lt

iérunt.

Hic de bonis Ecclé-

multis coá&tis in Urbe Syno-

h irjads

dis fapiénter conftítuit , vir

fize attribütis fcripfit his ver-

tUt

vere fanttus , críminum vin-

bis : Ipfz res fidélium , quae

dex, &acérrimus Eccléfize

non

Duutexdy

Dómino offerüntur ,

emlus Ponf

defénfor.

Exátis ftaque in

debentin álios ufus , -quàm

du qu m

Pontificátu annis duódecim

Ecclefiàáfticos, & . Chriftiá-

dfa D« qbj-

nórum fratrum , vel indi-

migrávit in coelum anno fa-

j tl

jüts milléfimo oCtogéfimo

géntium convérti : quia vo-

quinto , plüribus in vita, &

ta funt fidélium, & prétia

tj D

n Al

poft mortem miráculis cla-

peccatórum , ac patrimó-

jmonicn J

rus , ejüsque facrum corpus

nia páuperum.

Sedit annos

in Cathedráli Basílica Saler-

fex , menfes feptem , dies

nitáàna eft honoríficé cóndi-

UA

quátuor:ac martyrio coro-

xl t

tum.

nátus, fepültus eft in, coe-

metério Pratextáti 4 otctávo

M

TC

$. lfte eft, qui ante Deum

Kaléndas Jünii. Ordinatió-

magnas

virtütes

operátüs

nibus quinque hábitis menfe

eft, & omnis terra dottrína

Decémbri , creàvit Presby-

( ('m,'um mf-'

jj noo u

ejus repléta eft : * Ipfe inter-

teros novem , Diáconos quin-

cédat pro, peccátis ómnium

que, Epífco

populórüm , alleluja.

loca octo.

pos per cïiVärfa

Nb

g o

*. lte eft, qui contémpfit

T eDeum laudámus. 16.

vitam mundi , & pervénit

In Laudib. fit commemo-

! vl

d

ad coeléftia regna. lpfe.

h

!

ratio. S. Urbani Papa- & M.

J

Glória Patri. Ipfe

Aíía. Filise Jerüfalem,

e

i

dat.

| interce-

y» Pretiófa. xliv.

u

oU

ff Ü Sp

W

Oz-

:

516 |

*

Feftà Mjb ?5*

jl

ais

d d Qfatiga :

Ityris tui atque Pontificis if«

g&&ä

m4

i

»

2

?yitäte

r

y

, qusfumus, omni-|tercéffio gloriófa nos próte

a

N

l

D;

otens Deus; ut, qui|gat. Per Dóminum.

&

j

'v

( us t

:

beáti. Urbáni Mártyris tui ,

In primo No&urno , Le«

j

atque Pontíficis folémnia có-

iones de Scriptura: óccurre

m I

j

þ

In fecundo NoGurno '

H DeiV

'

limus , ejus apud te intercef-]

B

o

fiónibus ; ad

J

uvemur.

Per,

T

LeGio iv.

!

nj,;')lt]

;

Dóminum.

Hilippus Nérius ,

ii

sglhud

honeftísque

parénti

ibus

b

i

y f

jf

" Nefperse à Capitulfo de fe-

.....

at

jli

quenti , cum

commemor. ] Floréntiz natus , ab ipfa in-

]

j

"]

preceédentis, & S. Eleuthe-

eünte zetáte non obfcüra de-

M

j mue di

dit fütüre fantttátis indí-

AM

rii Pape & Martyris.

P

J

, iil

CÍá.

Adoléfcens , ampla pá-

t

NI

In fefto fan&i Philippi Nerii

trui hereditáte dimíffa, Ko-

[

mam fe cóntülit , ubi Philo-

iflby

atv

-- Confefforis

Duplex:

- Omnia de Communi Con-

fophía ac facris Liítteris eru-

g qioi

dítus, totum fe Chrifto dicá-

sim u

fgü'bri

s non Pontificis, Ixxxii.

vihy f

* " Oratio.

vit.

Ea fuit abftinéntia , ut

fspé jejünus tríduum per-

ss ii Lt

Eus, qui beátum Phi-

»roi'fqueba'ruud!

lppum : Confefsórem

mánferit. Vigilis & oratió-

ïuum, Santctórum tuórum.

nibus inténtus , feptem Ur-

l

L

bis Eccléfias. frequénter vífi-

i

elória fublimáfü : concéde

lm atbl

propítius : ut, cujus folemni-

tans,apud coemetérium Callí-

:

táte lgtámur , ejus virtütum.

fti in coeléftium rerum con-

d m n

Per

i pritt d

roficiamus exémplo.

templatióne perno&táre con-

b

Dómmum.

/

fuévit. Sacérdos ex obedién-

tlumsenpe

cppenue-m

t^ commemora-

tia fattus,im animárum falüte

&i ts

tio- fandi Gregori Pape,

procuránda totus fuit : & in

f

'Afia.

Dum effct.

confeffiónibus audiéndis ad

deltilies üj

extrémum usque diem perfé-

NUmársqon

X: yuftum dedüxit. Ixxiv.

Oratio. D eus in te

véransjinnümeros pené filios

itsemtnti

tium. 613.

fgeran—

Chrifto péperit : quos verbt

h Amävit CL

Pofteà fit commemoratio

Dei quotidiano pábulo,Sacra-

Lt a

& Eléutherii Pape & Mart,

mentórum frequéntia , ora-

Ti bt em

tiónis affiduitáte, alifsque piis

Aasparlüy

Afíia, Lux perpetua.

X d

n&t & jufü. xT. .

exercitatiónibus enutríri cü-

f: It

"7U O0ratio

piens , Oratórii Congregatió-

A f

7Nürmitátem noóftram ré-|nem inftituit.

i

-

;

:Etad porta

I

fpice omnipotens Deus

,&|se. Honéftum fecit ilum Dó-

cuftodivit eum ab

[ Mophttig

quia pondus própriz a&iónis | minus , &

i

Vs

& à feductóribus

gravgï, beátiEleuthérii Már- | inimícis ,

tutà-

"u J

FeftaM

ä

90 ..

(

qu

N

jia

61?

3 h

enituit. Virginitátem perpt.

OTl

* fj

tutkvitillum; 9'Et dedit ilfi

OTRU

l

claritátem ztérriam , allel. :

tuo illibàtam fervávit; ídque

affecütus eft;ut eos, qui puri

Ql

$. Juftum.dedáxit Dóminus

er vias reCias, & "ofténdit

tátem cólerent,ex odóre ; qu&

"ID '

^

l

m Dei. ..Et dedit.

vero fecus, ex foetóre dignó--

AK

n :

grli regnu

Lce&io v.

/

fceret. Abséntibus intérdunr

A

|

Haritáte Dei vulnerátus

appáruit; ifsque periclitànti-

p

Nrüs, j

^ languébat jügiter: tantó-

bus:opem tulit. A^grótos plü-

paré

J

que cor ejus aftaàbat ardóre;

rimos, & morti próximos,

hd) ipfa .

ut cüm intra fines fuos conti-

fanitáti reftítuit.

Mortuum

Aulfelry d

j

néri non poffet , illíus finum ,

quoque ad vitam revocávit.

Mf ii

1

—

confrá&tis atque elátis duábus

Coeléftium fpirituum , & ip-

T. ampl& d.

cóftulis, mirabiliter Dóminus

síus Defpare Vírginis . fre-

w Wü&., RO.

ampliáverit. Sacrum vero fà-

quénter fuitapparitione di-

[

i i -

eiens, aut fervéntius orans,

nátus , ac plurimórí(i ánimas

s Liteeng.

f

plendóre circumfüfas in coe-

in áera quandóque fublátus ,

Vfe Chido i

mira ündique luce fulgére

]Jum confcéndere vidit.

Dé«

Fabf

nique anno falütis milléfimo

vifus fuit. Egénos.& páupe-

(rium ne-

yes omni charitátis ^ officio

quingentéfimo

nonagéfimo

nl od

profequebátur, dignus, qui

quinto , octávo Kaléndas Jà-

s lm U

& Angelo in fpécie páuperis

nias , in quem diem incíderat

epeter v

celeemófynam erogáret ,. &

feftam Córporis Chrifti , Sa-

vetenur - |

dum egéntibus nocttu panem

