ignis immódicz

gulis tamquam pro ünicis

j

J

cupiditátis &exaftuat , vel

filiis vídua mater intérvenit.

D

"

finer

I$ q*

frígidus hümor exündat , vel

Compátitur

enim quodam

epu

htl

i

pigra quadam terréni cór-

fpiritáli dolóre natür& , cüm

tam (

fuoslíberos lethálibus vítiis

i äd

poris habitüdine vigor hebe-

um )

tátur animórum , vel con-

ad mortem cernit urgéri.

Jocry 09

a

créta nofter fpíritus labe ,

£&. Cantémus Dómino ; glo«

bet

ur eum

riósé enim honorificátus

pure lucis vácuus mentem

x

Cfta

P

"L

220

Ínfr

H

efims.

(c

ebd.iv.

uadrag

n

l"

gt

ensórem | Homilíà S.. Augufti

ni Epifc.

To

projécitin mare : & Adjütor ,

oft inife

; i !

,

jj

memi-

P l,,;'im 1

& proté&tor fattus eft mihi

TR dosin o p

Dóminüusin falütem.

níftis ,quoód Dóminus éxiit

j he't.

PT

, Dóminus quaáfi vir pug-

de mánibus eórum, qui lapi-

ï'.hh dþ

il

Aj

J

N

dáreillum volüerant, & dif-

$ 'mde |

hátor omnípotens nomen c-

:mlb,

yinttt

jus.

Adjütor.

céffit trans Jordánem, ubi Jo-

qli

"

)

1.

fed t

Glória Patri. Adjütor.

ànnes baptizábat. Ibi ergo

AU

i

"l

! fanäbltur J

Ad

nedi&tus ,,An

t

phona.

Dómino conftitüto-, infirma-

iif horum

[

Ibat

j

ü

sin civitatem , qua

bátur in Bethània Lázarus ,

m

K

vocátur Naim : & ecce , de-

(

quod caftéllum erat próximü

'1

j

nmi

fjr, d

füné&tus efferebátur filius üni-

Jerosólymis.

Mlaría autem

;

'j.m

l

cus matris fu.

erat , que unxit. Dóminum

.1W

er: x*

l*z;, &üät

Ts

Deinde dicuntur PrecesÓ?-

unguénto , & extérfit pedes

ejus capíllis fuis , cujus frater

i lat

Refta ,ä)ägetflgüïus, omní-

Lázarusinfirmabátur. Misé-

m o

- potens Deus: ut, quos je-

runt ergo foróres ejus ad ett.

g prinum

jünia votíva caftígant , ipfa

Jam intellígimus , quó misé-

Rol us

umdül

quoque devótio fan&ta Latífi-

runt, übi erat Jefus quóniam

cet ; utterrénis afféttibus mi-

abfens erat, trans Jordánem

A Ddl feut OT

fcilicet. Misérunt ad Dómi-

tigátis , facílius coeléftia ca-

du al

piámus. Per Dóminum.

num,nuntiàntes , quod zegro-

lin:"

d

agnificat ,

,ntiphppt.

táretfrater eárum , ut fidig-

j EA

W

narétur, veniret , & eum ab

T0f

Prophé

magnus furréxitin

hitdns:(

nobis : & quia Deus vifitàvit

egritüdine liberáret.

Ille

lm )

d

díítulit fanáre , ut poffet re-

ao 4 Df

plebem fuam.

fufcitáre.

Deinde dicuntur Preecs, 62.

;

At um d

'

(

, In mari vie tue , & sé-

a

n

A WOW

1

^

|

'

Opuli t(u)ir ï)deïïs infütütor

mite tuzinaquis multis.

^s d

Y

V

b

P

& rector:peccáta, quibus

$ Deduxíftificut oves pó-

As Des m

impugnátur,expelle ; ut fem-

pulum fuum in manu Móyfi ,

& Aaron.

'Tranftulíftt

At d emm D

per tibi plácitus,& tuo muní-

At lao

minefitfecüárus. Per Düm.

illosper Mare rubrum , &

"

ä

i

BETGIA S.EX L.A

transvexifti

€os per aquam

M m

)

l

"ütitg f

jé&io fanüi Evangelii fe-

nímiam. Deduxifti.

cündüm Joànnem.

Le L] ov

" U fonica

[L]

"

A

n

2D» 11.

Uid ergo nuntiavérunt

W ]

N (3:110 te;npore:

ràt quidá

Q

foróres ejus ? Dómine

NI

lD qy)

ii

ecce! quem amas , infirmá-

, s

R

languens Lázarusà Bethá-

nia,de caftéllo IMaríae, & Mar-

tur.

Non dixérunt , Veni:

l

ER

thaz foróris ejus. Et réliqua.

amánti enim tantummodö

AYU

]biri

nun-

k m:fed

m

W

H

nj

T

infra Heb4, iv. Quadragefimg. |

221

All 'IFP

!

nimntiándum fuit. Non aufze

culum : quo fa&to créderent

i

hi

[

'ürn

funt dícere , Veni,& fana:non

hóminesin Chriftum, & vitá-

m 1q00d DO mj

au(z funt dícere, Ibi jube, &

rent veram mortem. Sané vi-

b

I5 dru

i

hic fiet.

Cur enim non &

Atj

h

déte , quemádmodum tánqu&á

"j [

iftze , fi fides illíus Centurió-

ex oblíquoDóminus Deum fe

"T0 orch

nis inde laudátur ? Ait enim:

dixit: propter quosdam , qui

T6mm, U

Non fum dignus,ut intres tub

VU30q, Ibl

negant , Fílium Deum effe.

10 tf

) Hlüx

tectum meum : fed tantüm

*y». Móyfesfámulus Dei jeju-

meul

dic verbo , & fanábitur puer

návit quadragínta diebus , &

lia L

mneus.

Nihil horum iftzfed

RL m

quadragínta nó&ibus : * Ut

tantüàmmodo ; Dómine,ecce ,

legem Dómini mererétur ac-

Ts rb ais

quem amas,infirmátur. Süffi-

cipere.

Queunit Diminüm

non enim

cit , ut nóveris

*4. Afcéndens

Moóyfes in

N tf

amas , & déferis.

montem Sínai ad Dfim, fuit

Aaflistis i

We Qui perfequebántur pó-

ibi quadragínta diebus, qua-

PT

ulum tuum Dómine,demer-

dragínta nót&tibus. Utlegeme

erp r d

[

fti eos in profündum

lóriaPatri. Ut lezem.

1 rl rms, qu

31'

Etincolümna nubis du&tor

Ad Benedi&tus , Ántiphona.

eórum fuffti.

i ibient s qui

Lázarus amícus nofter dor-

Ts t r Jord

Y^ Deduxíít ficut oves pó-

mit:eáàmus, & à fomno ex-

ce, Miseront ad D

citémus eum.

5

pulum tuumin manu Móyfi ,

yuntántes, quod g

in.

Deinde dicuntur Preces. 62,

tértereimum, utli

& Aaron. L :ä

10 Uïo

QOratio.

j

tur, eniret, t

DI

cit áliquis : Quómodo

Eus, qui ineffabílibus

wüdie Diberire

er Lázarum peccátor

mundum rénovas facra-

Jit fmáre , at pu

fignificabátur , & à Difo fic

méntis: praefta , queefumus ;

amabátur?Audiat eum dicén-

ut Eccléfia tua & stérnis

at

qmaiie e ;!

tem : Non veni vocáre ju-

proficiat inftitütis , & tempo-

ftos , fed peccatóres. Si enim

rálibus non deftitnátur auxí-

e tueinais D6

Jedusift t (*

peccatóres Deus non amáret,

lüs.

Per Dóminum.

decoelo ad terram non de-

Hodie

dicuntur P

um faumim

TAl

Pienitentiales.

! falmà

Jaror *e

fcénderet. Audiens autem]e-

us , dixit eis : Infirmitas hzec

Ad Magnificat , Antiphona,

per Mac m

bruIE:

non eft ad mortem , fed pro

Dómine , fi fuíffes hic , L&-

veylli & J*

glória Dei ; ut glorificétur

zarus non effet mórtuus :

n D

U

Fílius Dei. Talis glorificatio

ecce ! jam foetet quatriduá-

b

ipsíus non ipfum auxit , fed

nus in monuménto.

L"

Uid egm n

Deinde dieunturPreceg, 62.

nobis prófuit. Hoc eft ergo

-.

(yrorts 99*

quod ait, Non eft ad mortem:

Qratig.

! qneff ami

quia & ipfa mors non erat ad

A nobis,que(ttmus , oma

D

Nton dlxeïunh

mortem , fed pótius ad mirá-

nípotens Deüs :ut ,

*qvui

j enm :

1Q

222

iInfra HIebd. iv. Quadragefimee

r ;æch"

infirmitátis noftre cónfíci ,| eum:Dóminus: * — Vidéntes

de tua virtüte confidimus ,| fenióres

claritàtem vultus

1]

J

|

fub tua femper pietáte gau-| ejus , admirántes timuérunt

l ,,;;'f;ccüSv ls

l"

deàmus.

Per Dóminum.

valde.

a

4Ifenum *

S-A-B:B. A 1. 0.

. Cümque defcendiffet de

rb

;

If)bse'r'

Lé&io fan&i Evangéli fe-|monte Sínai , portábat duas

nl

( 1

cünduüm Joáànnem.

tábulas teftimónii , ignórans,

?

Stf(hl )

qu

Lettio 1

Ca

|quód cornüta effet facies ejus

f

Barc

N illo témpore ,

)ïSb

ocütus|ex consórtio fermónis Dei.

j f

jt

glirert dl

eft Jefus turbis Judeórum, | Vidéntes.

famus d

dicens : Ego fum lux mundi :

Lectiou.

y

A'/

^T d

uändü :

quiséquitur me, nonámbu- |Q* Ed cathólice Ecclefiee re-

P

lat inténebris , fed habebit |&

Ga fides ímprobat tale

]umen vitz.

Et réliqua.

comméntüum , & diabólicani

"a r00 T

;]facitls eMe

. Homilía fan&ti Auguftíni

do&rínam efífe cognófcit: neé

Epífcopi.

folàüm

aon

Es p

ófcit credéndo, fed

geta i p

Mmocinnt: Vl

"Traf. 34. in Joann. poftinits |in quibus poteft , convíncit

od ait Dóminus , Ego

étiam difputándo. Improbé:

ais dtfns ,

: fum lux mundi : clarum

musítaque hujüsmodi erró-

gitm ridqul

uto effe eis, qui habent ócu-

rem , quem fan&a ab anítio

iicie, quddé u

los , unde hujus lucis partíci-

anathematizávitEccléfia.Non

simdlnumlirum

es fiant : qui autem non ha-

arbitrémur Dóminum Jefum

WüyendertHi

b

entóculos, nifi in fola car-

Chriftum hunc effe folem ,

ssia m

nemirántur, quod diétum eft

quem vidémus oríri ab O-

d Dd ml

à Dómino Jefu Chrifto : Ego

riénté ,occidere in Occidén-

sfeniria tua D

fumlux mundi. Et forté non

te: cujus cürfui nox fuccé-

; Mitlit gt m

1

Mu

defit, qui dicat apud femetíp-

dit; cujus rádii nube obum-

LA

t * n

um: Numquid forte Dómi-

brántur : qui certa de loco in.

m'meïmmïnverba u

nus Chriftus eft folifte , qui

locum motióne cómmigrat.

Ti

ortu & occáfu péragit diem ?

Non eft hoc Dóminus Chri-

Non enim defuérunt heréti-

ftus. Non eft Dóminus Chri-

ia n pl

FRj fitr rf

ci, quiifta fensérunt. Ma-

ftus fol fa&tus , fedper quem

nichei folem iftum óculis

fol fattus eft. . Omniaenim

A0 r [l

ü f!i: IHCMEQ*E

cárneis visíibilem , expófi-

per ipfum fa&ta funt , & fine

tum & püblicum non tan-

ipfo fa&tum eft nihil.

Ptl

[

Fä*ipï[

tüm homínibus , fed étiam

IU d

-4

Ecce,mitto Angelum me-

pecóribus ad vidéndü, Chri- | um , qui preecédat te , & cu-

MLC

ftum Dóminum effe putavé- | tódiat femper

[j

[]

Obsér-

N 1ü€ïï Dümmw

runt.

Và, & audi vocem meam ,

u t st

)

", Spléndida fa&taeft fácies|&: inimícus ero . inimícis

]

AR

M

óyli, dum-rcfpice:rgä't in|tuis , & affligentes

te affli

TU ts

gam 1

V um

*

uj

(rcüm&

Om'm "n

Sabbato arte Dominicám Paffionis,

20

"ts chs

Mi

^

x

AL

gam: & precédet te Angelus|&tuófus moftre devotiónis

^ admi

ls.

Tneus.

j afféttus : quia tunc nobis pró-

]

, Ifraelfi me audíeris , non] derunt fufcépta jejünia , fi -

J

QU of

r

erit in te Deus recens, neque

tuz fint plácita pietáti.

Per

n

i

adorábis deum aliénum : ego

Dóminum.

» porta

'

enim Dóminus.

Obsérva.

SABBATO:

UT

Oml' J ],(Tmh

AX Qj efïetfa'äieg

Le&io i.

ante Dominicam Paffionis

St ergo lux , quz fecit

Ü rj*

hanc lucem. Hanc amé-

Ad Vefperas ,

» Cs

Capitulum,

i

It

E

Hebr.

mus , hanc intellígere cupiá-

Ratres, Chriftus afsiftens

lni

Pontifex futurórum bo-

L etífte Ef

mus, ipfam fitiámus, ut ad ip-

fam duce ipfa aliquándo ve-

nórum , perámplius & per-

A Ls (rymhat

niámus: &inillaita vivámus,

fé&tius

tabernáculum non

Téton, d df

ut nunquam omníno moriàá-

manu fattum , id eft , non

nl

mur.1fta enim lux eft, de qua

hujus creatiónis: neque per

i ol

sánguinem hircórum , aut

qubts p , m

rophetía olim praemíffa ita

in Pfalmo cécinit : Quóniam

vitulórum, fed pet próprium

ium dlpuiato 1nyi

apudte eftfons vitee , & in

sánguinem introfvit femel in

t aue fjl t

]ümine tuo vidébirus làmé.

Santla, etterna redemptióne

, queminta b :

Advértite , quid de tali luce

invénta.

Hymnus.

ihenatintEedldl

' Exilla Regis pródeunt ;

yirémur Dimnut

antíquusfanttórum hóminum

V

e

Dei fermo premíferit:Hómi-

Fulget

rucis myfté-

viltum tonc efe [e';

nes,inquit , & juménta falvos

3 Iium :]

yem vilémus qriri i

fácies Díte : ficut multiplicá-

Qua vita mortem' pértulit , .

iyte occiderem u

taeft mifericórdia tua Deus.

Et morte vitam prótulit.

xujus i 0

m. Atténdite pópule meus

C uz vulneráta làncez

Mucróne diro críminum .

t; ejs r Ut

legem meam ,

* . Inclináté

aurem veftram in verba oris

Ut noslaváret sórdibus,

intur: i at

mei.

(curm $0

t Q

[

Manávit unda & sánguine.

on e

ft hoc Dómnis

y. Apériam in parábolis os

I mplétà funt,que cóncinit

meum ; loquar propofitiónes

David fidéeli càrmine,

ys Non d D

Lb

$4 CPH

ab inítio fzculi. Inclináte.

Dicéndo natiónibus : .

d, U

G lória Patri.

Inclináte.

Y

Regnávit à ligho Deus.

| fcbus

fom £

f'llï.lïa )

Ad Benedi&us , Antiphona.

A. rbor decóra & fülgida,

;in

Qui séquitur me , non ám-

Ornáta:Regis pürpura,

of

Clum et ^

f

J

bulat in ténebris , fed habébit | Elé&ta digno ftípite .

Feceynit

o Ài

db

lumen vitz , dicit Dóminus. | Tam fantta membra tängäre;

n pfæCC

Deinde dicuntur Preces/62. |B eáta ,.cujus brachiis

jat fempet

"Oratio.

* | Prétium pepéndit fzculi , -

; audi Y

(

Iat Dómine , queefumus , | Statéra facta córporis , .

hia (eus Wqu

!

ártarl.

frigro

T pf:r grátiam tuam fru-|Tulítque predam t

3

fj

) 'Crux

jif

i

654

Dominica Paffionis.

Mu

jl

[s]

Crux ave fpes ünica ,

C cenaDfüi,etiamin feriali Of»

f

ä

r

que

ficio. In P(al. H ódiefi vocem,

Hdl

Hoc paffiónis témpore

j

j

Piis adáuge grátiam ,

omittitur, & repetitur à Cho.

n

i

eísque dele crímina.

ro Invitatorium:deinde fequie

i

"

2

tur: Sicut n exacerbatióne,

qiat

M

e , fons falàtis, Trínitas,

p

quüe á

Colláudet omnis fpíritus :

In fine hujus Píalmi non di-

nglto

Quibus Crucis vittóriam

eitur Glória Patri. hoc tem.

ore Paffionis, nifi in Feftis s

m

T

argíris,adde praemiti, Amé

4W

ritas

Ji

[

* Eripe me Dómine ab hó

ed repetitur Invitatorium,ut

ä

mine malo.

aliás in fine. Quod etiam fer-

;:,ïf:ïrumos, DIl

iro infquo éripe me.

(

vatur in y«. ad Matutnum,

iM ea. &al

A1 M

A

*

gnifica

Arntphona.

&in &t.brevibus Horarum,

j

Pafiots

Eso fum , qui teftimónium

ubi fimiliter repetitur Re-

ï;',if

4

3

Ó ám Nurmo

perhíbeo de meípfo: & tefti-

fponforium. Hymnus.

mónium pérhibcet de me , qui

Ange lingua gloriófi

)

TE d

p

Láuream certáminis;

(

mifit me , Pater,-

ratiQs

7

Et fuper Crucis trophao

Iu

( Y Usfumus, omnípotens

Dic triümphum nóbilem :

7Bj t f

: Deus , famibam tuam

Quáliter,Redémptor orbis

aj hr

propítius réfpice

ut te lar-

Immolátus vícerit.

um Anadod i

giénte , regátur in córpore

iQ e Paréntis protopláfti

vais Qu um

& te fervàánte cuftodiátur in

Fraude Factor cóndolens;

vuntftxeutin d

Per

óminume.

Quando pomi noxiális

sefiomegs J

Ab hs

6 SabBato usque ad

In necem morf(u ruit :

tht «t r

Feriam ii poft Octav. Pente-

Ipfe lignum tunc notávit

3 Bu dzn d

eoft. nonfiunt Cofmemoratio-

Damna ligni ut sólveret.

jl

i engs u

ftes confueta de Cruce, de S.

oc opus noftre falütis

'

st

Maria,& alizin Píalt.pofitae.

Ordo depopófcerat ,

dnri n od f

Ad Completorium in &.

Multifórmis proditóris

brevi non dicitur G Iória. in

Ars ut artem fàllerét,

Teni n

!

Afrtnn nl

Wif

^

H

Officioferiali usque ad Fe-

Et medélam ferret inde ,

2tquny Fr

;

Áur)t

sia

mv. in Coena Domini.

Hoftis unde Izeferat.

D.OMINICA

"a Dl n

1

uando venit ergo facri

|

": ls t i

de Paffione

Pt lenitüdo témpo:is ,

AdMatuünum , Invitsto- | Miffus eftab arce Patris

"l te:&ä;u»

D eni

VaX

tium, H ódie fi. vocem Dó- | Natus, orbis Cónditor ;

roini audiéritis, * .. Nolíte | Atque ventre Virgináli

:

h

ln

uf

obduráre corda veftra.

Carneamíé&tus pródiit.

hN

kdiii, A,&

h

Pí21. Venite , exultémus. 2. | Vagit infans inter ar&ta

[

At wj

Hoc Ínvitatorium dicitur| Cónditus presépia

AH'

j n

üm

Fu

3

lf-

"

R

üsqiie -gclferiam Quintam in; Membra pannis iljvo;ilt

W

du

Tfrgh

r

t

]

h

il

[

"Dominica Paffionis.

22

»

nP[äL

Iï.l

i

i

]

m

l

Virgo Mater áiligat :

7 Quartadécima die ad ve-

TTUN

M

M

Et Dei manus , pedésque

fperam Pafcha Dómini eft :

"T Tümm«d

mu

Tl

(

U

Strida cingit fáfcia.

&in quintadécima folemni-

IT C

Sempitérna fit beát&

tátem . cel

.

!3

Dómino.

ebrábitis altíffimo

i lm

lIt

Arimtáti glória ,

"

ätfl. hoC»

AEqua Patri , Filióque ,

Y* Locütus eft Dóminus ad

tht

n ,

Par decus Paráclito :

Móyfen , dicens

HMH

ÍinN

Lóquere

fff*pe.'i

At

Jníus Triníque nomen

filiis Ifraels & dices ad eos.

Laudet univérfitas s Amen

Quartadécima.

MM Qd |

Hoc w.non d

I i, &t

in Plalterio.

, Ad No&urnos , omnia ut

icitur in!fra

Hebdomadam. Le&to ii.

w.,.rcwbusHormm

x . Erueà frárea,

& alii 391

T dixit Dóminus àd me ,

It tf h

jbidem tempore Paffionis.

E

A. CO

Noli dicere , Puer fum :

In primo No&urno.

quóniam ad ómnia , quz mit-

Nte od

Incipit liber Jeremis& Pro-

Uurem t

tam te, ibis,& univéría, qua-

phéta.

cümque mandávero tibi , lo-

HuptrCrus tl

Le&io i.

Cap. x.

quéris. Ne tímeas à fácie eó-

ctrimphumdle

Erba Jeremí&e filii Hel-

tiltec edépor o

fum:quia tecum ego fum ,

Tooltis Vicnt.

cí&,de facerdótibus, qui

ut éÉruamte , dicit Dóminus,

fuérunt in Anathoth ,in terra

Et mifit Dóminus manum fu-

arénts prtopt

Bénjamin. Quod fá&um eft

ade Fatlor cündoleg

am,& tétigit os meum : & di-

verbumDfiiad eum in diébus

xit Dóminus ad me:Ecce,de-

o r ts

osía filii Amon regis Juda,

di verba meà in ore tuo : ec-

nexem morfu :

in tertiodécimo anno regni

ce,conftítui te hódie fuper

iligum tuc vt

ejus. Etfattum eft in diébus

Gentes , & fuper regna , ut

m n ut t

Jóakim filii Josíae regis Juda,

evéllas, & déftruas, & difpér-

Y 0pUs noftgæ 1l

usque ad confurnatiónem un-

das. & díffipes , & sedífices ,

dopitrio.

décimi anni Sedecíe filii Jo-

& plantes. Et fattum eft ver-

sí& regis]uda,usque ad trans-

bum Dómini ad me , dicens :

ililms t

s Ut 4rtem fallert

migratiónem Jerüfalem in

Quidtu vides Jeremía ? FEt

menfe quinto. Et fa&tum eft

dixi : Virgam vigilántem ego

medeam feraret hi

verbum Dómini ad me, di-

vídeo. ' Et dixit Dóminus ad

fisumde leferi

|

Vmdo yeniterg

—

cens: Priüsquam te formá-

me: Bené vidífti , quia vi-

rem in ütero,novi te: & ánte-

gilábo ego fuper verbo meo ,

gidompodh,

ut fáciam illud. Et factum

MOR

quám exires de vulva, fancti-

ficàvi te,&Prophétam inGén-

eft verbum Dómini fecündó

j;, 0i Canditi

tibus dedite. Etdixi, A;2a

ad me,dicens : Quid tu vides?

jv Vi

Dómine Deus: ecce néfício

Et dixi : Ollam fuccénfam

ganidisp

loqui , quia puer ego fum.

ego vídeo, & fáciem ejus à

vians I

W Efti tunt dies , quos obfer-

fácie Aquilónis..

jus p

"wf

, 17 uj

l

váre debétis tempóribus fuis.

*^ Multiplicáti funt, qui

t;ji,«"f

d panlli !

j

P. V.

i d

L

j

226

Dominica Paffionis.

uuem

ï

"l

bulant

me, & dicunt: Nony. Usquequó

exaltábitür

D

a u

d

eftfalus illi in Deo ejus : , inimícus meus fuper me ?

mv Jl

* Exürge Dómine , falvum?* Réfpice , & exáudi nie ,

Dómineé Deus meus.

l m QU/

qme fac Deus meus.

Aff

Y^ Nequándo dicat inimícus j» Qui tribulant me , exiltá-

l

buiit,fi motus füero : ego au-

Aionet

meus , preválui advérsüs

N

eum. Ex

ür e

teniin mifericórdia tua fpe-

H

j j

ecuo 1.

rábo. Réfpice. Ü-'squequo.

PUTIS

il

uati

'T dixit Dóminus ad me :

In fecundo No&turno.

d9v

(mdud

Áit o

Ab Aquilóne pardétur

Sermo fancti Leónis Paps,

ïi Altclus &l

smalum füper omnes habitató-

Serm. 9. de

uadr

;

agef.

Le&tio iv.

P

.irg Ort

fes terrai.Quia ecce egó con-

r

MUU

vocábo omines cognatiónes

N ómnibus , dileCtíffimi ,

iiten p

I

folemnitátibus Chriftianis ,

:

regriórum Aquilónis, ait Dó-

g:]q

i bus

ttiinus : & vénient, & ponent

nonignorámus , Pafchále fa:

&U

fl(m'ïSs

J um

unusquísque sólium fuum in

craméntum effe pracípuum :

culcondignée & cóngrué fu.

lvt ts

intróitu portárumJerüfalem,

enimi exhorratg'ön

& fuper orines muros ejus in

fcipiéndo , totíus quidem nos

ii QUL n dcc

circüitu , &fuper univérfas

témporis inftitüta reformart :

fed devotíónem noftram pra-

J

g fumdisqutr

urbes Juda. Et loquar judi-

du M

cia mea cum eis$ fuper omnern

séntes vel miáxime dies éxi-

malítiam córum , qui dereli-

gunt, quosilli fublimíffimo

ii v

divine mifericórdie facra-

lus dC

quérunt me , & libavérunt

us k

düsaliénis , & adoravérunt

ménto fcimus effe contíguos.

In quibus méritó à farittis

hi

i

i

opus mánuum fuárum. Tu

J

ï1

ergo accínge lumbos tuos , &

Apóftolis per dottrínam Spí-

iumitti, q

furge , & lóqueread eos óm-

ritus fan&ti majóra funt ordi-

R t d

náta jejünia;ut per comniüne

l

hitjdna u

nia, quz ego pracípio tibi.

Ne formídes à fácie eórum :

consórtiuni crucis Chrifti ,

1 d t as

nec enim timére te fáciam

étiam nos áliquid in eo, quod

i

l

!

'v

ATH & ( d

ü

ib (

vultum eórum. Egoquippe

propter nos geffit, agerémius ,

AA

|

|

]

ï

dedi te hódie in civitátem

ficut Apóftolus ait:Si compá-

1

Lll]p[

Wi

]

"

l

:

n

;.

Af i

iunítam, & in colümnam

timur , & conglorificábimur.

[

W

W

h

[|

l

xei..

férream , & in murum zre-

Certa atque fecüra eft expe-

j

WUP

um , fuper omnem terram ,

&átio promíffze beatitüdinis ,

UM

lj

J

A Uirium

régibus Juda , princípibus

ubi eft participátio Domíni-

d

lm. r

(ui

ejus , & facerdótibus , & pó-

c& paffiónis.

Ld

.

r

uloterre. Etbellábünt ad-

Deus meus es tu , ne di

r

Igur

Mi

'

vérsümte, & non przvalé- | cédas à me :

- Quóniam tri-

Ua

w !

inT

bunt : quia ego tecum fum ,

bulátio próxima eft , & non

f

TT

t

eft , quiádjuvet, :

ait Dóminus , ut líberem te.

: *'Tà

' mäerö fgm

E

o ]

j

fdu

'

]

^ [

. Dominica Pafftonis.

2

Q

Ti

(5 me !

j

.Tu autem Dómine ; ne |fuadétur , quiaprópriis mo.

dnite

! "elongáveris auxílium tuum a |dis atqué nierüsuris ab uno-

fb

t [

$ .qmc,au defenfiónem meam

quóque tolerátur.

Utium

l

éfpice. Quóniam.

nomen eft perfecutiórtis , fed

Qm Bul

n

Uty f

lbf

non una eft caufa certàminis:

Enkdl i tuma, e

& plus plerümque perículi

Tif

l

1

er conditiónem tém

eitin infidiatóre occülto ,

Ü fin. Us

F Nofhy

1

poris focletas hujus glóri&

quam in' hofte maniféfto.

"

denegétur,tanquam traaqu:l

| Beátus

Job

alternántibus

T0 Lf

litas pacis vàcua fit occafióne

£

"T

[

»onisae malis mundi huiu

j

f Quadtzggf,

virtütis. Apóftolus enim pra-

erudítus , pié veracitérqu

4 ,

dicat; dicens: Omnes,qui pie

dicébat: Nonne tentátio &ft

ütrbs, df

volunt vívere in Chrifto,per-

vita hóminis fuper terram ?

mb Cs

fecutiónem patién:ur: & ídeó

Quóniam non folis dolóri-

Tims, Vl

nunquá deeft tribulátio per-

bus córporis , atque fuüppli-

inmmdigrecn

fecutiónis, fi numquam defit

ciis ánima fidélis impetitur ,

lnl & o

obtervántia pietátis.Dóminus] verüm étiam

enimin exhortatiónibus fuis

falva incolu-

Tlétdos toqudt

mitáte membrórum , gravi

Dporsttdarefom

dicit: Qui non áccipit cru-

rhorbo urgétur , fi carnis vo-

cem fuam,& séquitur me,non

luptáte mollitur.

derodien fbar

Sed éüm

es al rixume dit

eítme dignus. Nec dubitáre|c

aro concupífeit advérsüs

debémus,hanc vocem non fo-

Jípíritum , fpíritus autem ad-

t, qusii hbl

p milericindia |

lüm ad ditcípulos Chrifti,(ed

vérsüs cárnem , prasídió

ad cunttos fideles , totamque

crucis Chrifti mens rátioná-

qo(tmus t t

Eccléfiam pertinére , quz (a-

gbus ménio ii

lis inftrüitur : nec éupiditd-

lutáre fuum in his, qui àde-

tibus nóxiis illé&tà consén.

ii per t

yant , universáliter audiébat.

tit ; quóniam eontinéntie

ao aj t

clávis,; & Dei timóre tran

g. Inte jactàtus fum ex üte-

S.

a st t

Yo, de ventre matris me:

figitur.

yirtium. C

in próximo eft tribulátio

yaosddiqud

Deus meus es tu , né difcé-

I

dasà mé; Quóniam tribu-

éa Dómine ; & non eft ,

yermsgellt ag"

Játio próxiia eft , & non eft,| qui ádjuvet ; utíódiant ma-

; Apdfolus 67

qui ádjuvet.

nus m£a$ ; & pedesmeos,

L)

u n

e

Salva me ex ore leónis, & | l5:bera mé de oreleónis

L

1 at

uefectrt &

à córnibus unicórünium lu-

. Ut enárrem nomen tuu

:

m

l) m

ff beüüï'i

militátem meam. Quóniam

frátribus meis.

d pirt

jcpitt/

Le&io vi.

, Erue à frámea Deus áni-

Icut ergo totíus eft córpo-

manimeam, & de manu cá-

sf

[

peus t

us m.

S

ris pié vívere , ita totíus

nis ünicam nieam.

* Oi

eft témporis crucem ferre

retri.

Ut cnä:ri-

!s

$ Cfï s

l

0 pTOXl

quie ménito dH Unictique

Dpróximo eft.-

2

Hi

qu

u

a

3.

p

]

228

Dominica Paffionis,

I

d

p

[

Ín tertio No&Gturno.

bant, qui quirébant ánimam

L

nl

,Xd&io fan&ti Evangélii fe-

meam.

| Vints

gbi J

cündüm Joánnem.

y^ AÁmícimei , & próximi

m

jalufYt

Le&io vii.

Cap. 8. f

mei advérsüm mé appropiit-

j

adrul

N illo témpore : Dicébat

quavérunt , & ftetérunt : &

H

rüti

I

quüm

iW

J

efus turbis Judeórum

qui juxta me erant , de longé

r

tl »lmub nC

Quis ex vobis árguet me de

ítetérunt. Et vim.

jeecáto ? Si veritátem dico

e&io viill.

?l

n

fts |

ul

A

vobis, quare non créditis mi-

Enfet ergo apud fe unus-

i

P

quísque veitzum , fi haec

ta M

if

Caq

voxDei in cordis ejus aure

Al v

al

Homilía S. Gregórii Papa.

'nlh

s

vangel.

conváluit, & quia jam ex Deo

ii

Ensáte,fratres charíffimi ,

fit, agnófcit. Nam funt non-

3&0nmiüw?mem

manfuetüdinem Dei. R e-

nülli ; qui precépta Dei nec

:-mxm i

laxáre peccáta vénerat,& di-

aure córporis percípere dig-

m&amafxünpsmte

nántur. Et funt nonnülli , qui

e«cbat : Quis ex vobis'árguet

oulos, & 0Y

sne de peccáto? Non dedigná-

hac quidem córporis aure

altsdi, 00

tur ex ratióne ofténdere ,

e

percípiunt, fed nullo ea men-

uN Domimus l

tis defidério comple&tüntur.

eccatórem non effe , qui ex

du um

virtüte divinitátis — póterat

Et funt nonnülli, qui libénter

verba Dei fufcípiunt ,ita ,ut

j ulfiurt : (

peccatóres juftificáre. Sed

w m dtr:

terríbile eft valdé, quod süb-

étiam in flétibus compungán-

wl d al

]

ditur : Qui ex Deoeft, ver-

tur; fed poft lacrymárü tem-

agl 1

ba Dei audit : proptéreà vos

pus ad iiniquitátem redéunt.

Diamus: tantamt

non audítis , quia ex Deo non

Hi profétto verba Dei non

eftis. Si enim ipfe verba Dei

áudiunt, qui hac exercére in

i, d I demi

Vitam

jntn D qiy

audit , qui ex Deo eft , & au-

ópere contémnunt.

díre verba ejus non poteft ,

ergo veftram, fratres chariffi-

üauin&mm:mumne;

mi , ante mentis óculos revo-

J uml

quisquis ex illo non eft : in-

térrogetíe unusquísque , fi

cáte, &z alta confideratióne

PU di

verba Dei in aure cordis pér-

pertiméfcite hoc , quod ex

i

| Ut (Litfs m

j "ltmtiun, l

'

cipit ; &intélliget , unde fit.

ore V eritátis fonat;Proptéreà

L

Coeléftem pátriam defideráre

vosnon audítis, quia ex De

ff

non eftis.

D

i

ä

u M

Véritas jubet , carnis defidé-

ria cónteri , mundi glóriam

&. Ne avértas fáciem tuam

.ls gma d

J

[

declináre , aliéna non a

à püero tuo , Dómine.

-chms

ppete-

V Pt

re , própria largiri.

Quóniam tríbulor , velóci-

i

i

i

X*. 'l'ota die contriftátus in-

ter éxaudi me.

,.

|

.'3

Ubrig,

i

Y^ Inténde ánime mez, &

BU

fequ

j

srediébar Dómine : quóni-

AE

n

WE

am ánima mea compléta eft

líbera eam: propter inimícos

At

iluiónibus ; " Et vum facie-

Ineos éripe me. Quönizän.-

aWOIIIS.

Dominica Pafïïonis.

229

:

"n

Rí

Ut

à

-- Leio ix:

LAUDES,

3

) hu Dd

Ed hoc quod téprobis

Antiphona,

!

uS

Véritas lóquitur, ipft hoc

Ide Dómine affiiQtiónem ^"

.

j

m m

meam, quóniam eré&tus

Miitgt,

h de femetípfis réprobi iníquis

l!

eftinimícus meus.

1

d

fuis opéribus ofténdunt : nam

Tufeer,

; séquitur : Refpondérunt íg'-

Píalm. Miferére mei. 59.

!

f

A fía, In tribulatióne invocás

£,

:üym tur Judzi,& dixérunt ei

10 Vij

Nónne bené díecimus nos,quia

vi Dóminum , & exaudivit .

) hi

"Wpulfy Samaritánus es tu , & daemó-

me in latitüdine.

P(almus, Confitémini Dómi-

Wietuy, j niumhabes? Accépta autem

XURI 1 vl eiy aw tanta contumélia,quid Dómi-

no. 24.

$

Afía, Judicáfti D

Wllluig] nus refpóndeat , audi&mus.

am ánima mez: defénfor vi-

ómine cau fþ.

"pili lg Ego deemónium non habeo ,

lii yiy fed honoríficoPatrem meum,

tze mesees, Dómine Deus meus.

( & vos inhonoráftis me, Quia

Píalmus. D eus Deus meus,

It u n

du n v

ennSamaritánus interpretá-

cum reliquis. I8.

turcuftos , & ipfe veráciter

Afía, Pópule meus,

quid fe-ci '(,Q

* qiiem diporii

tibi?aut quid moléftus fui ?

erepum o z

cuftos eft , de quo Pfalmífta

$ dl compleis

ait : Nifi Dóminus cuftodíerit

refpónde mihi.

civitátem,in vanum vígilant ,

Aii3, Numquid rédd

itur prb g);L "

Dunt nl i

10 Dei ff à

qui cuftódiunt eam : & cui

bono malum , quia fodérunt

:

per laíam dícitur: Cuftos

fóveam ánima mez ?

m n fétibus um

quid de no&e? cuftos quid

Capitulum. Febr.9.c

rf poltlcry m

de nocte ?refpondére nóluit

Matres, Chriftus afsífteng

y al ia

Dóminus : Samaritàánus non

Póntifex futurórum bo»

; rnédi verbo

fum ; fed Ego daemónium

nórum, perámplius & per-

i, qi tec

nonhábeo. Duo quippe ei

fé&tius tabernáculum non.ma-

yere contémnurt

illàáta fuérunt: unum negávit,

nu fa&tum , id eft , non hujus

áliud tacéndo consénfit,

g vt ffamiü

creatiónis; neque per sángui-

EU

e ments u

g, Quis dabit cápiti meo

nem hircórum, aut vituló«

C t ia o

quz

aquam, & óculis meis fon-

rum , fed per próprium sán-

vündite Mo ?

tem lacrymárum , & plorábo

suinem introfvit femel im

sVerititis fj

die ac nocte? quiafrater pro-

San&ta , aetérna. redemptióne

pínquus fupplantávit me,

invénta..

Hymnus.

3 aultis, Q

* Et amnis amícus fraudu-

Uftra fex , qui jam pet-

N qvettas

f

I

lénterincéífit in me,

€git ,

Q

, Fiant vie eórum ténebre

'Tempus implens córporis ,

üem

(U0

gonjatm o

u

&

lübricum; & Angelus Dó-

Sponte líbera Redémptor

mini pérfequens eos. Et om-

Paffióni déditus ,

éyaudt Tf

t

W

nis-

Agnus in Crucis levátur

[nténd:

li

jj

[/

(yis dabit.

Immolándus ftípite.

g am: p

uäw

l

l

P

;efle

s r

Q

l

E.

p

^

?

,Dominica

I^

;

,.Pamonïs.

D

n

Y

I!

i

"

u

4

Hv

ece Tanguet. ^

, Oratio.

m»*m

m

um fe

tY

ina , clavi , lancea

efümus omnípotens

i

fi

pl

lite corpusperforárunt:

eus , familiam tuam,

j

hp

J

Ünda manat & crüor :

propitius réfpice: utte lar-

'Terra, pontus,aftramundus ,

giénte, régaturin córpore ,

ætä?uml ebï. ]

(b

, r

!uo lavántur flümine.

( te fervánte cuftodiátur

0

(rux fidélisinter omnes

in mente,

Per Dóminum.

vïþ

As

& n

Atboruna nóbilis :

AdPrimsm, Antiphona,

) qma

r]

]

j

unda[l(m

Silva talem nulla profert

Ego dzenónium non hibeo ,

y

Fronde, flore , gérmine :

ted honorífico Patrem meum,

,j ag

fuf

dicit Dóminus.

u^

epir

.I)ïulce ferrum,dulce lignum.

3

Vi

Dulce pondus süftinent,

Capit. Teci (eculórum. 28,

[ f

(ur 0

Tle:te ramos arbor alta,

x br.Chrite Fili Dei vivi;

* Miferére nobis. Chrifte.

m BL

"T'enfa laxa vífcera ,

a at V

Et rior lentéfcat ille,

-Y.Qui fedes ad déxteram

Quem dedit natívitas 5

Patris.. Miferére nobis.

g Wm

n Dcolvgve'n

Et fupérni membra Regis ,

Aepetitur, Chrifte Fili Dei

eortlns

"T ende miti ftipite.

ylvi , miferére nobis.

- spla digna tu £uífti

, Y-Exürge Chrifte.

& reli-

v D Dgc

ipdmifus n

erre mundi Vittimam ;

ua ,ut n Píalterio28.

Atque portum preparáre

Ad Abfolutionem, Capitue

wilirm n« L

Arca mundo nàufrago ,

li, Le&io brevis, Fáciem

m

Quam facer cruor perünxit,

meam. utin Pfalterio, 20.

ii m d

Füfus Agni córpore.

.Et dicitur in Dominica &

Jsdnmun n.

Dur vt g

"Sempitérna fit beátee

iFeriis usquead Feriam quin-

ll

i

If

"Erinitáti glória

'tam in Coena Díti. exclufivé.

JEqua Patri , Filióque ;

Ad Tertiam ; Antiphona,

Mom, An

üxïl K nc

d

Par decus Paráclyto:

Ego glóriam meam non

lipishin

Uníus Triníque nomen

quaro : eft , qu,i querat , &

!

Wtrtm fs

Laudet univérfitas. Amen,

jüdicet.

WE

1

J

y-Eripe me de inimícis me-

Capitulum, Fatres ; Chri-

^

)

15 Deus metis,

ftus afsiftens, 229.

$5 Et ab infurgéntibus in

.&. br.Erue àfrámea, *De.-

Tib g

me líbera me,

us ánimam meam. Erue.

MACTT

"Ad Benedictus , Antiphona,

$. Et de manu eanis ünicam

AUR t t

Dicébat Jefus turbis Judaseó-

meam. Deus ànimam.

Ri

ruin, & Princípibus facer- | F-rue à frámea.

"

st l

T

dótim : Qui ex Deo eft ,| z. De oreleónis libera me

4

H

J

|

:w

,

4

:

tü»üpmmïübnem:

verba Dei aüdit : proptérea | Dómine. -

|

J nl

)

VOS nöi:ï audítis

gqma ex Deo

- g Et à córnibus unicórnium

* Utredids

ii

wopefs —

humil?tätem meam,

! ln

d

l

Ínfrs Hebdomadam Pafüohis.

Y

Áimy

E

| 'Ad Sextam,

Antiphona.

x. brNe perdas cum impiis,

:

, fomi

Amen,amen dico vobis : fi

*fDeus ánimam meam.

Ne

hyr

lj

quis fermónem meum fervá-

perdas.

y, Et cum viris

Tdjce

verit ; mortem non guftábit

sánguinüi vitam meam. Deuse

081 tU jn .

€

rdas.

* Rrnte (

in etérnum.

I n

li

. Capitulum.

Hebr. 9. d

E

ripe me Dómine ab hó.

j

I enim fanguis hircórum

mine malo.

AULTI .1'11? AHU l

taurórum, & cinis ví-

x;. À viro iníquo éripe me ^

T0 deny

A non h

tula afpérfus inquinátfs fan-

ÁAd V cfp

eras , Antiphena s

. onqr;fco Pitrem [

i

Gíficat

ad. emundatiónem

& Pí2lm. Dixit Dóminus.

T. Ug

carnis : quantó magis fanguis

cum reliquis de Dítica. 127*

Capitulum. Ratres , Chrie

L"' R*f"läzculömm., Í

Chriftüi , qui per Spíritum;!

:

TABRQERU D i

fanttum femetípfum óbtulit

ftus afsiftens.

NI Q

inmaculátum Deo, emun-

Hymn. Véxílla Regis. 223.

NU ts d n

dábit confciéntiam noftram

y Eripem

ttri, Miertewis

e Dámine ab ho-

ab. opéribus mórtuis , ad

mine malo.

Vnettt Cf F

ferviéndum Deo vivénti ?

x;.À viro iníquo

äripe me,

1 frferte v

&. br.De ore leónis ,

OLi,

Ad Magnificat , Antiphona,

bera me Dómine. De ore,

Abraham pater vefter exultáe

Bl

( 1

!t Dn Pafenoat

;

-

y,Età córnibus unicórnium

vit , ut vidéret diem meum £

At bfoutionem

humilitátem meam. Libera.

vidit ; & gavífus eft,

i

':v

;

De ore leónis.

Oratio utfuprà. 230.

Ledio r

u o Padten

y.Ne perdas cum ímpiis

Hymni, y. & y. brevia

Briicitr s Dort

Deus ánimam meam.

fupradiéta dicuntur etiam in

w. Etcum viris sánguinum

Dominica Palmar. & in feria-

risisqueat Penzt

vitam meam.

li Officio usque ad Feriam

minCeena r t

AdTCïdam i AUUP

Ad Nonam, Antiphona.

iv. majoris Hebdomadg.

'Tulérunt lápides Judai , ut

Poft Vefperas diei dicum-

; um m

jàcerent in eum: Jefus autem

tur Velp. Defu

nétorumb . - ——

y:el, qi Q

