Et eetérnitas.

igtius DP

lüja , allelüja.

tlbovelta, d

l

l

Bfo, Chriftus perpétuse.

y'. Sicut diléxit me Pater , &

"overteuri f

.v. Virtüte.magna reddé-

b

egodiléxi vos. Qui.

dij, li.

nium

ant Apóítoli, 9 '"l'eftimó-

Bfío. Cujus. yej ^ Quorum

) lr gaude Á

refurretctiónis

Jefu

feftum cólimus.

axfrilibimm

Chrifti Dómini noftri, alle-

Viil.

Caàndidi fa&i funt

lüja, allelüja.

N

vafra Canvert

azareei ejus;allelüja : fplen-

m

y. Kepléti quidem Sptritu

dórem Deo dedérunt , alle-

as f d

itl)

T

antto loquebántur cum fi-

lája:* Etficut lac coaguláti

!

!

1

dücia verbum Dei.

Tefti-

iöfg'm u

I

l

/

l

.4

,?

)

mónium.

funt , alielája , allelüja. .

s]a,"

|

Ü

y. Candidióresnive , niti-

1l

Bfio. Ignem fui amóris.

dióreslatte ,; rubicundióres

sus, dU

Y

Vl

Ifti funt agni novel-

porun

li i

ébore antíquo , fapphíro

qu

a

f

1,qui annuntiavérunt , al-

chrióres.

Et ficüt.

p Ll].:

lelüja : modó venérunt ad

G lória Patri.

Et ficut.

Ms

lontes,. * Repléti funt cla.

Bfto.

Ms

,Ad focietátem.

4

AD

£

(

m

Pafchali.

j

jl

XXxXiv

Commune Apoftol. Te

Pát

jl

ült] Ji'

ADLAUDES,

Deo

ri fit glória ,

mgbuut !

Qf

er Ho

las , Afia.

Et Fílio , qui à mórtuis

u

J

À

3 tul

ómine . flore-

Surréxit , ac Paráclito ,

j

j du

P ant

h

bän

t ficut Ilium , allelà-

|In fempitérnafecula. Amen.

ia:& ficut odor bálfami erunt

, Pretiófa in confpé&u Dó-

C^ a d

Mi

ante te , allelija.

mini , allelüja.

; Mors

if ommä (

a

]uja.

)

U

Pfalmus. D Óóminus regnávit.

Sanctórum ejus ,

fs

cum reliquis.

18.

Ad Benedittus ,. Antiphong.

(f !

wpoütum

2 Aíía .lü coe

léftibus regnis| Filie Jerüfalem,venite

&

L Vi«

"

H

"San&tórum habitátio eft;allel. | déte Mártyres cum corónis ,

I^

&in etérnum réquies eórá ,| quibus coronávit eos Dómi-

;j

Z allelàja. Afa, In. velaménto| nus in die folemnitátis, &

P /

Y

W

clamábant San£ti tui Dóimine,

leetítize , allelàja , allelüja-

|

"1

Al Lt

l

]

jGau&m &em:

allel. allel. allel.

Ad Tertiam , Antiphona,

ii

tXxx;;

p

Afía.

Spiritus & ànime ju-

In coeléftibus regnis. "

* ftórum hymnum dícite. Deo

Capitulum. St

abunt jufti.-

Bköixa?m'x. a

San&i & jufti in

s unn]

'

moftro , allelája , allelàja.

Do

breve.

$ Alle.

le ! dd

l

]

l

-. .'iüa-

Fulgébunt jufti/ficut

mino gaudeéte ,

..* folin confpé&tu Dei , allel.

làja , allel. Santti & jufti.

Curditimqu,

'.

"Capitulum.

, Vos elégit Deus in heere-

ATa ! N

". Sap. 5.

lt n

abunt jufti. in magna

ditàátem fibi. Allelüja, allel.

3

conftántia. advérsüs eos ,

Glória Patri, Santhi.

| [.dxht's-,, Xï'W- r

. qui feanguftiavérunt , & qui

Lux perpétua lucébit

pE

Á

&is tuis Dómine , allel.

"

j;, u

abíftulérunt labóres eórum.

j

j

,

Ti

^

Hy

Et eetérnitas témporum ,

s

Afchále mrä]]tcliä gáudium

alie

]üja.

X

EU

ï

:

g

I

Sol nüntiat formóftor ,

Ad Sextam

hl

"

mnis, Ts

In velamento.

, Antiphqna.

m

TU

. Cüm lucefulgéntem nova

ä

efum vident Apóftoli.

a itUIumo,

Sap. 5.

r

D

tefm uY

In carne Chrifti vülnera

ce , quómodo compu-

t , al

l

táti funtinter filios Dei,

Mlicáre tanquam sidera

E

OURU Gu

Mirántur, & quidquid vidét ,

& inter SanCtos foys illórum

N Mi

'T'eftes fidéles predicant.

w oftünT

br. Lux perpétua lucébit

Rex Chrifte clementiffime ,

:

ï

Vsdig v

'Tu corda noftra póffide ,

nétistuis Dómine, * AI-

Tistetttem f

Utlingua grates debitas

lelüja , allel. Lux perpétua.

N

Et eetérnitas témporum,

'Tuo repéndat nómini.

Zfle

?i M

. Ut fis perénne méntibus

làja , allelüja.

p Bf

Pafchále Jefugáudium ,

Glória Patri, Lux perpétua,

À

*A morte dira crfminum

, Leetítia fempitérna fuper

4

d.

Viteg renátos líbera.

UE tf

cápita córum , allétüja.

fs de L

N- Gflllv

Mi

1l

i f

Commune unius Martyris.

Xxxv

? QUigy

s. Gáudium & exultatiónem]|p(;;. pDixit Dóminus.

cum

ebtinébunt , allelüja.

|reliquis de Dominica.

12".

m P

Ad Nonam , Antiphona.

(CIT fgo

& loco ultimi , Pfal. L, audá-

1id Il o

Fulgébunt jufti.

te Dfím omnes Gentes. 132.

ilelu

J

Pttlh Df

" Capitulum.

E

Rom. g.c

Capitulum,

ac. r. b

'

M li

"C

imus , quóniam diligén-

i

uffert tem-

2 , af

J

a-.

N

D

&tus vit, qui

A !

,

tibus Deum ómnia eoope-

tatiónem : quóniam cüm

lir

|

km,v enl

[

xàntur in bonum , iis qui te-

probátus füerit , accípiet co-

l

d

cündüm propófitum vocáti

T CümI cogis

fünt Sancti.

rónam vite, quam repromifit

TWf s Din

Deus diligéntibus fe. f1vmn.

x br, Leetítia fempitérna fu-

j^w Eus tuórum mílitum

* Demititi,

pereápita eórum, * Alle-

Sors , & coróna , prae-

AUs lj

Jüja , allelàja. Lizetítia.

mium ,.

um

Ttrt Anfohors

Qs

!

y. Gáudium & exultatiónem

Laudes canéntes Mártyris -

obtinébunt.

Allelüja , allel.

Absólvenexu críminis.

X

n St

N

l

N

tf

G lória Patri.

Letítia.

s MX t

Hic nempe mundi gàáudia , . '

y'. Pretiófa inconfpéttu Dó-

Et blanda fraudum pábula

mudde, » fj

-ini , allelüja. *

Morts] Imbüta felle députans

] Sadi d juf

Santtórum ejus , allelüja.

Pervénit ad coeléftia.-

léntDess inler

San&i tui,

Ad Vefperas , Antiphona. | P genas cucürrit fórtiter ^

i. Atl di

cum reliquis del Et süftulit viríliter ,

, Gd

-Laudibus P XXiVo Píalmus. Funde'nsque pro te sänguinö, ;

p p lu

Dixit Dóminus.

cum relt-| /Etérna dona póffidet.

hus Domre, li

quis , ut fuprà in fecundis

Q b hoc precátu süpplici.

gl p

Vefperis Apoftolor. xiv.

Te pófcimus piíffime ,

'

Capitul. Stábunt jufti, xxi.

Hvmnus. Triftes erant A-

In hoc triampho Mártyris -

Dimítte 3oxam sérvulis.

um hijos

óftoli. xxii.

ii

T,aus & perénnis glória-

y', Pretiófa in confpé&tu Dó-

Patri fit atque Filio ,

af p

mini , allelàja.

€*. Mors

San&to fimul Paráclito ,

NT

fitiner fs

San&tórum ejus , allelüja.

In fempitérna facula. Amen,

vf rl

Ad Mügnifiéat, Antiphona,

» 'Glória & honó

O1)

San&ti & juftiin Dómino gau-

] eum Dómine. &&

: efpe'tualuceï

déte;allelüja : voselégit Deus| , Et confüituíftieum fuper ——

Döm'me ! H

in hereditátem fibi , allel,

ópera mánuum tuárum.

COMMUNE.

Ad Magnificat , Antip

hona, |

, Ls

Dei füi

ii t

Uxus Martyris extra tem4 Ifte Santtus pro lege

us Paíchale.

illij

certávit usque ad mortem,

Ad Vefperas, Antiphona. | & à verbis impiórum nón

i, L

"

Eäflllj

1

p

Qui me conféffus.

cum re4t(muit : fundátus eniim erát

f

li

3

liquis de Laudibus. xxxv.

fupra firmam petram.

Iff| HMIJH "

bs

pro

L

Om'e]üs.

u

va;i

Corámune uniüs Martyris.

.Ml

Aväfïüscm

,l

re & Pontifice,

l

)P

rimo INo&urno , Afía,

i

Pro Mart'ä

ratige

ní

ege Dómini fuit volüntas

?izu

T

N

n

tf

"Nürmitátem noftram re-

ejus die ac no&te.

um

r

fpice omnípotens Deus : &

Pfalmus £.

T mg

i

j

[5 !

Xulh

J

uia pondus próprise adtiónis

Eátus vir , qui non àbiit

j «

rávat,beáti jN. Martyris

| in consílio impiórum , &

in via peccatórum non fte-

0s

tui atque Pontfficis intercef-

^

m 1," äur ile

|

fio gloriófa nos prótegat. Pe

tit, * & in cáthedra peftilén-

"4

i

futörefu'

Dóminum.

s

tize non fedit.

Lua« !

!

Alia Oratio,

Sed it lege Dómini volüntas

!

j

! : vonftit

j

:

Eus , qui nos beàti

N.

ejus , * & inlege ejus.medi-

ï

D

tui

tábitur die ac nocte.

: ää

hr

iipr 3

Mártyris

atque

Pontíf&cis ánnua folemnitáte

Et erit tanquam lignum;quod

ginti

Yetíficas : concéde propítius ;

lantàátum eft fecus decür-

ggeu

fus a

uarum

gt

ut cujus natalítia cólimus , de

, * quod fru-

ejusdem étiam protectióne

um

D

uum dabit in témpore

j mens t

Per Dóminum

fuo.

i t

audeámus.

U

noftrum..

E t fólium ejus non déduet: *

ia m .

& ómnia , quecümque fà-

Genteshæredim'rcm

Pro Martyre tantüta.

"ratio.

ciet , profperabüntur.

t pl

) Refta, quefumus , omní-

N on fic ímpii , non fic : * fed

vtb

potens Deus : ut,qui beát;

tanquam pulvis , quem pró-

quard

N. Mürtyris tui natalítia có-

jicit ventus à fácie terrz.

| ]

nmum vo i

i

limus , interceffióne ejus in

$deó nonresürgent fmpiiin

us

tui nóminis amóre roboré-

judício : * neque peccatóres

ä;

tnclert t

mur.

Per Dóminum.

in concílio juftórum.

t jl

novit . Dóminus

EX

l

Alia Oratio.

uóniam

s

À

eefta, queefumus , omní-

viam juftórum : * & iter im-

n o

Lexitte &i ous

P

otens Deus ,. ut inter-

piórum períbit.

eedénte beàto £. Martyre

Afía.

In lege Dómini fuit

Vpprehentte d

volüntas ejus die ac no&te.

tuo,& à cunttis adverfitáti-

qudo mfeiur.

bus liberémur in córpore , &

Àfia. Praedicans praecéptum

(peritsdeva

Dómini , conftitütus eft in

C erirfert j

à pravis cogitatiónibus mun-

.démur in mente.

Per Dómi-

monte fan&to ejus.

E'NS,* T o

num noftrum.

Pfalmus 2.

Conflinti n

Uare fremuérunt Gen-

Ad Matutinum, Tavitator.

Afi, od

R egem Mártyrum Dómi-

tes , * & pópuli meditá-

Ü » Of

num, *

Venite , adorémus.

ti funt inánia ?

atfb

P(I. V eníte , exultémus. 2.

A ftitérunt Reges terre, &

M. Vo g,

príncipes

convenérunt

In

Hymnus. D eus tuorum mí-

unum * advérsüs Dóminum ,

htum.

ut fupra.

* ff

hm'ru

i

m

IN

mmune unius Mart

yris.

XxXvir

J

Ortuni

ii

& advérsüs Chrä

um ejus.

fi

L

vincula . eó-

Pfatmus

D irumpàmus

Omine, qui

damultl h-

rum: *.& projiciámus à no-

I)

cáti funt ,

uj tríbu-

if

]6

LUE 1]

bis jugum ipsórum.

lant me ? * multi msürcfunt

"sl i

:

QU Yi

ui hábitatin coelis , 1rr1de-

advérsüm me.

pl j

iteos: *. & Dóminus fub-

f

TU fs l

Aj ulti dicunt ánimz mez ? *

fannablt eos.

non eft falus ipfi in Deo ejus.

T dtedr, peí

l

' unc Ioquétur ad eos. in ira

q4'u autem Domme fufcép-

ua, * &in furóre fuo con-

tor meus es,

* glória mea , à

T Dinini volig:

turbábit eos.

exáltans caput meum. :

LT

TT Te

É go autem conftitütus fum

x oce mea ad Dóminum cla-

Rex ab eo füper. 510n mon-

mávi : * & exaudívit me de

(]U&mhfn turqud

tem fan&tum ejus ,

* praedi-

monte fanCto fuo.

ecus decür.

cans precéptum ejus.

vo dormívi , & foporatus

rum ; qmdfru-

* Fi-

fs

n d&

D óminus dixit ad me :

m:* & exurréxi, quia Dó-

Intimpor

liusmeus estu , ego hódie

minus fufcépit me.

«venul tC.

WNon timébo míllia popuh

T 6jusnon détuct

P óftulaà me , & dabo tibi

circumdántis me: * exürge

. Quecümqie i

"Gentes hareditátem tuam : *

Dómine, falvum me fac Deus

N

pedbinu

& poffeffiónem tuam térmi-

meus.

mpn,no nf f

nos terra.

uóniam tu percufsdh om-

us , um pr

R. eges eos in virga férrea ,

nes adversántes mihi fine cau-

hf t

& tanquam vas fifruh con-

fa , * dentes peccatórum con-

frínges eos.

y reugent 1mpu

mvifh.

* megue peatit

Etnunc Reges intellígite : *

]) ómini eft falus ,*&íu er

ho uftorum.

erudímini , qui Judlcath ter-

pópulum . tuum benedí io

n mui

Domll J

ram.

tua.

*lAifas. Voce mea ad Dommum

unm. "i

S ervíte Dómino in timóre:

cnbl

& exultáte ei cum tremóre.

clamávi: & exaudívit me de

A pprehendlte d11c1p1ma, ne-

monte fancto fuo.

al Domm' fUl'

eu: qeic m

1ándo 1rafcatur Dóminus: *

Glória & honóre coronä-

&

pereatls de via jufta.

ih eum Dómine.

(s præWP Qu

Cüm exárferit in brevi ira

mnf[ tutUs € !

w. Et conftituífti eum fuper

CJUSa * beátü omnes , qui

OPCI*& manuum tuárum.

jj

confidunt in eo.

f

2

Pater nofter.

L t

Afia,

Predicans precéptum

Abfolutio, E xáudi Domme.

remuerun

Domini , conftitütus eft in

[ m

Jube domne benedicere,

V popt

monte fanéto ejus.

Bno. Benedi&tióne perpetua.

l

Afía. Voce mea adDóminum

Ms

tetr

Le&iones fequentes primi

"

clamáàvi, & exaudívit me de

N()&wm legüntür-in fefto

monte fantto fuo.

sgis DU"

Martyris & Pontificis.

In

T

N .

Xxv

LII J

Commune unius Marty ris.

J

JTU

d

ji

In fefto autem . Martyris

Ifte San&tus pro lege Dei

gyiriu

"

non Pontificisleguntur , qua

füi

certávitusquead mortem,

!

l

f*

y

fj

i

inferius pofite funt.

in Com-

& à verbis impiórum non tí-

u

uni plur

im. Mar

t

xxxix.

muit: $ Fundátus enim erat

,TH

1 mbO gï

b

[2

&

us Apo

i?:olörum.

fupra firmam petram.

DO

j

,

0 l.

Can. 20. d

y. Hte eft, qui contémpfit vi-

gsiüs T

d;

:1

yereditt

M

iléto Paulus mittens

tam mundi , & pervénit ad

UT

l buö.

Á

w

Ephefum , vocávit Ma-

cceléftia regna. Fundátus.

qut T

jóres natu Eccléfise. Qui cüm

Bfo. Unigénitus Dei Fílius.

i

Í

(

veníffent ad eum ,. & fimul

Le&8io i.

ncuprl !

qd 6

effent , dixit eis: Vos fcitisà

T nunc ecce éego fcio,

&hlh

rima die , qua ingréffus fum

quia ámpliüs non vidé-

du qu

fs

bitis fáciem meam vos om-

stl

us

1in Afiam , quáliter vobifcum

Aus æl

per omne tempus füerim ,

nes, per quos transivi pra-

k

sérviens Dómino cum omni

dicans regnum Dei.

)ua-

ds, QU

Qu

u

W

humilitáte, & làcrymis , &

própter contéftor vos'hodiér-

is, ORU

tentatiónibus , que mihi ac-

madie , quia mundus fum à

vys, i n

sánguine ómnium. Non enim

s lag

cidérunt ex insídiüs Judaó-

rii : quómodo nihil fubtráxe-

fubterfügi,quó minus annun-

ngel g t

rim utílium , quó minüs an-

tiárem omne consílium Dei

Wi erc.Etcümh;c |

nuntiárem vobis, & docérem

vobis.

Atténdite vobis , &

nbus dj

o

us g

vos püblicé , & per domos,

univérfo gre

] , in quo vos

mpimbuslis. M

teftíficans Judais atque Gen-

Spfritus fanc

1

us pófuit Epí-

qen d s (

tílibus inDeum poeniténtiam,

fcopos,régere Eccléfiam Dei,

t & u

& fideminDóminum noftrum

quam

acquisivit sánguine

yraln Pa d

jefüm Chriftum. Et nunc

fuo. Ego fcio , quóniam in-

iteum, doletes n

ecce alligátus ego fpíritu ,

trábunt poft difceffiónem me-

t quider

vado in Jerüfalem , quae in ea

amlupirapáces in vos , non

indmpis o

ventüra fint mihi , ignórans ,

parcéntes gregi. Et ex vobis

Ánt i, Ed

nifi quód Spiritus fan&tus per

ipfis exürgent viri loqueéntes

uad fayem,

ervéría , ut abdücant difcí-

omnes civitátes mihi prote-

i

vt Y

ftátur , dicenis : quóniam vín-

pulos poftfe. Propter quod

um

j

cula , & tribulatiónes Jerosó-

vigiláte, memória retinéntes,

Sed nihil

i mm

]ymis me manent.

quóniam per triénnium notte

Vats r nim,

horum véreor : nec fácio áni-

& die non cefsávi , cum lá-

mam meá pretiofiórem quàm

crymis monens unumquém-

W. y f et

'

tmpli

I m

;ne , dümmodó consümmem

que veftrüm.

curfum meum , & minifté-

X Juftus germinábit ficut

! H'Illftäd Cl

TL Pt D

rium verbi, quod accépi à

lilium : * Et florébit in ætäxf-

!

l

Dómino jefu , teftificári

num ante Dóminum.

|

l

fruiyyg

Evangélium grátiz Dei.

y. Plantátus in dome Dó-

"Uüme

mini

i Ti

Qmmune unius Martyris.

XxxiX

* Yif

mini , in átrüs domus Dei | Dóminus San&um fuum mie

ET

f

! ?l

noftri.

Et florébit.

rificávit.

$

DN

rbis impl'

n

L

Bfo, Spíritus fan&ti grátia,

.Pfalmus 4.

! Fundi

li

nï

e&tio iit.

m invocárem , exaudí-

l

3 T nun

€ comméndo vos

TAT n

vit me Deus juftíties

"MU copté

T

li

,Deo , & verbo

rátie

mez , * intribulatióne dilatá«

d

d

jpsíus , qui potens eft edifi-

fti mihi.

T

! 8 Derrig

F

cáre , & dare hereditátem in

Miferére mei, * & exáudi

HI'B

[

Undat

oratiónem mearm.

MgeniFus' Dii fj

fan&tificátis ómnibus. Argén-

ZHUNTA

tum & aurum, aut veftem

F ílii hóminum üsquequó gra«

nullíus concupívi, ficut ipfi

vi corde ? * ut quid dilfgitig

T Q6 6p fr

Dylls p rj

fcitis: quóniam ad ea, que

vanitátem , & queritis mene

1 m vos 0.

mihi opus erant , & his ,

ui

dácium ?

mecum funt , miniftravérunt

Etícitóte, quóniam mirifi-

J rüs ,

manus iftz.

Omnia ofténdi

càvit Dóminus. Santtum fu«

um Da, Qu

ontefor vorods

vobis , quóniam fic laborán-

um : * Dóminus exáudiet

tes , opórtet fufcfpere infir-

me , cüm clamávero ad eum,

Qu mndoslun

mos, ac meminíífe verbi Dó-

rafcímini , & nolíte peccá-

O. Nonert

iU minus a.

mini Jefu:quóniam ipfe dixit:

re :* qua dícitis in córdibusg

nne eonsitum ].

Beátius eft magis dare , quàm

veftris , in cubílibus veftrig

accipere.Et cümhzc dixíffet,

compungtmini.

Aténdite vobis,

9

l*

R n qur

cum ómnibus illis.

pófitis génibus fuis orávit

S acrificáte facrificium jufti-

]

l

Magnus

tie , & fperáte in Dómino : *

n

;

ts Wt D

autem fletus fa£tus eft óm-

Multi dicunt :

Quis ofténdit

d Eeddan ]

nium : & procumbéntes fu-

nobis bona ?

vbl süpi

n

per collum Pauli , ofculabán-

Signátum eft fuper .nos lu«

n [cin, u

tur eum , doléntes máximé

men vultüs tui Dómine:* des

oftdfceünem d

in verbo, quod díxerat , quó-

dífti lzetítiam in corde meo.

ics inYts Y

niam ámpliüs fáciem ejus non

À fru&tu fruménti, vini, &

s DLenm

effent visüri. Et deducébant

ólei fui * multiplicáti funt.

ent Vi loquejmf

eum ad navem.

In pace in idípfum * dór.

auub(/ücam dilt

miam , & requiéfcam :

y, Ifte cognóvit juftítiam , &

, Papterqui

vidit mirabília magna, & e&-

uóniam tu Dómine fingulá-

míri t

orávit Altíffimum : 9? Etin-

rter in fpe * conftituífti

véntus eft in nümero Sanctó-

In€.

triénmium v

runm.

fs , Q

. lfte eft, qui con-

Afís. Fílii hóminum fcitóte ,

s um

témpfit vitam mundi , & per-

quia Dóminus San&tum fuum

vénit ad caeléftia regna. Et.

mirificávit.

G-löfia Patri. Et.

Aüac

Scuto bonat voluntás

befmin'abït ,(3" :

Ht

. In fecundo NNo&turno, Afía.

tis tux coronáfti eum Dó-

ümmu ,

Filüi hóminum fcitóte , quia

mine.

Pfat.

"TILUM

f

(

XXX

Comm ine &nics Mar tY fiS»

f

i

,

toff

PÜülmis

JO

Et lætentur ormnes , qm fpe.

g

p

Erba mea áuribus pér-

rantinte: *in ztérnum ex

j

i

f «

wmln

"d

cipe Dómine , * jntelli-

ultabtint ; & habitábis in eis,

lh

[ e

e clamorem meum.

»t gloriabuntur in te omnes,

n

i

lo

grel

u

nténde voci oratiónis meg,*

qui díligunt nomen tuum , **

m

fyl

Rex meus, & Deus meus.

uóniam tu benedíces jufto.

Coïonal

*

elib /

Quóniam ad te orábo

ómine, ut fcuto borie vo-

jl dC Pp ]ll]u

Dómine , mané exaudxes vo-

luntátis tuzee .* coronáfti nos.

cem meam.

i« Scuto bonze volutitá-

hgt

UA

fysüs pl

iVanéaftábo tibi , & vidé-

tistug coronáfti eumDómiine.

ch

m

(

]

bo: * quóniam non Deus vo-

iia. Ínunivérfa terrà gló-

)

xeromp

Jens iniquitátem tu es.

fidis

TC' corona

A

W

hu

i

eum.

& hm?o

DlUä Qs

o

IjJequehabitábit juxta te ma-

NU

lwnus— * neque permaneébunt

Omine Dfís nofter , *

ufh ante óculos tuos.

quam admirábile eft no-

ROWU

mentuumin univérfa terra !

Lem W

dlfh omnes , qui operántur

iniquitátem : . perdes omnes,

'uóniam eleváta eft magni-

»Yyrtot bea

[v

ï?

dles j

ui

loquuntur mendácium.

éntia tua * fuper ecelos.

Y

irum sánguinum , & doló-

E

X ore infántium ,

& la-

mmvemra j dtbr

fum abonunab1turDom1nus

: CU]U»

riri

&Qéntium perfecífü' laudem

k

eso autem in mulntudme mx-

propter inimícos tuos;* ut dé-

:utconuaude[

fericórdiz tus.

uas inmícum , & üultórem,

.Lh gn equen !

b

ntroíboin domum tuam ÓÉ

uoriam

vidébo

écelos

n Sxtmcompm

ttos ; ópéra dwltorum tuó-

æmk»r fichimu -

adorábo ad teniplum fanctum

tuum in timóre tuo:

rum: * ]unam & ftellas, qu&

If j ignt n

Doómine deduc me in jufti-

tu fundáfti.

æupuccomd tntà

stvl

tia tua: * propter inimícos

uid efthomo , quód me-

meos dírige i confpéQu tuo

mor es ejus ? * aut filius hó-

Mi

NI AA

Viam meam.

nis , quóniam vífitàs eum ?

Quóniam non eftin ore eó-

)

Jinuífi eum pauló minus

a detelimy :

rum véritas: * cor eóruüm va-

ab Angelis , glória , & honó-

wlartyns Qteami

num eft.

re coronafh eum: * & con-

d Pfmfhm

Sepülchrum jpatens eft gut-

ftituífti eum fuper ópera má-

lmm Ioreant

iur eórum, linduls f'uis dolo-

nuuüum tuarum.

TAE ntinmaln

se aaäbant ;

* jüdica illos

mmnia fubjecífti fub pedi-

qUt)mam um

Deus.

bus-ejus: * oves & bovesuni-

Kitr at |

Décidant à. cogitatiónibus

vérfas , ínfuper & pécora

vmadve fiimdin

fuis , fecündüm multitüdi-

mpl.

&t GXtnds

nem 1mp1etatum córum. éx-

v

olucres ccli , & pifces

EU fuadö

|lle eos ,

* quóniam irrita-

ma rlS $

* qui perámbulant

1 voli N

vérunt te Dómine:

^

semxtas maris.

"*WOF f Dini

)

D óni

n

ts

TR t

GComunune unius Martyris,

XXXi

VE

l] gi

if

Dómine Dóminus nofter , *

»;, Honéftumfecit illum Dó.

! & liy

d

quàm admirábile eft nomen

minus, & cuftodívit eum ab

Ms

tuum in univéría terra !

inimícis : & à feduGóribus

T TOmen t

M

Af2 Inunivérfa terra gIó-

tutávitillum : * Et dedit

WL

yia & honóre eorofiáfti eum.

illi claritátem zetérnam.

l ened (

T5j

y'. Pofutfti Dómine fuper ca-

7

Defcenditque cum illo in

H

ut ejus. £» Corónam de

&

óveain :. & in vínculis non

: MUL Oüäfh l

i

a

pide pretiófo.

derelíquit eum. Et.

1 o Vohy

Pater nofter.

T

funDig

Bfío. Chriftus perpétug.

Abfolutio. psíus pfetas.

, Lecio v.

urüge'rfa ferm k;

xX. Tube domne benedícere.

Oronáta ítaque eft. beá-

TUfe. Cofepi

i

Diio.Deus Pater omnípotens.

ti Mártyris patiéntia ,

Sermo fan&ti Auguftíni -

mancipáta eft aetérnis cruciá-

& fs vf L

Ífcopt.

tibus tortóris incorré&ta . ma-

kl

litia.

Sermone 44. de San&s,

Hoc atténdens in agó-

M wntyéfreny

Lettio iv,

ne fuo gloriófus Chriftüi ath-

1 devit hm

"qp3Riumphális beáti Már-

léta,non exhórruit cárcerem,

xdies hódie nobis

U fiper ls

A tyris

Ad imitatióné cápitis fui to-

Mintum, &

anniversária celebritáte re-

lerávit probra , fuftínuit ir-

Derfeeli Tudn

cürrit : cujus glorificatióni

cifiónes , flagélla non tímuit s

TcOStüoS t d-

ficut congáudet

ï)ccle'üa » ft€

& quot ante mortem pro

Icart. & tdtorem,

ejus propónit fequénda ve-

Chrifto .pértulit fupplícia ,

ftízia. Si enim compátimur ,

tot ei de fe óbtulit facrifi-

Wib ceh

elde

rt ügtorum t

& conglorificabimur. .In cu-

Quod enim propinán-

jus gloriófo agóne duo nobis

te Apóitolo bíberat ,

alté

gam&&eilas,que

retinébat :

ll

recípué confideránda funt :

uia non funt

ym , quii

induráta vidélicet tortóris fz-

condígne paffiónes

hujus

vítia , & Mártyris invíCta pa-

témporis ad : futüram

ló-

yP^atilisb

fiéntia. Savitia tortóris , ut

riam ,

um vits eqm?

qua& revelábitur in

eum pl u

€am deteftémur

patiéntia

nobis. Et quia momentá-'

Martyris, ut eam imitémur.

neumhoc & leve noftrz tri-

J

jini, Em

Audi

Píalmíftam advérsüs

gum

Ui

bulatiónis , zeeérnum glóriz

malíüiam increpántem : WNo-

pondus operátur in coelis.

[piript m

li &mulári in malignàántibus :

Hlujus promiffiónis amóre à

4f ib

quóniam tanquam £oenum ve-

terrénis fufpénfus, & pregu-

lóciter aréfcent.

Quod au-

ftáta fupérna fuavitátis dul-

es t bv

tem advérsüs malignántes pa-

cédine ineffabíliter afféctus ,

Qm & päcm

tiéntia exhibénda fit , audi

dicébat cum Pfalmífta: Quid

p

A

Apóftolum fuadéntem : Pa-

mihi eft in coelo , & à te

uid

(

tiéntia vobis necefsária eft ,

vólui fuper terram ?

b

e- ,

o

f

mW

ut ;eportötis promiffiónes.

fécit caro mea,& cor meum :

,

Dcus'

li

!

*

i

(

9

p

XXXM

Commune unius Martyris.

Deus cordis mei, & pars mea

eum Dóminus :

9 Ft ca-

h

g d

Ti dü

Jl

Deus in atérnum.

rónam pulchritüdinis pófuit

jl

qu

V,

u

Defidérium ánimz ejus

fuper caput ejus.

m

j

tribuífti ei Dómine ,

& Et

2

Cibávit illum

Döminuä

f

Atet

ä*

voluntáte labiórum ejus non

pane vite , & intellé&tus : &

od

fraudáfti eum.

:

aqua fapiéntim falutáris poe

H

iuS 11

uóniam przeveníft

1 cdm

távitillum, . Et corónam.

UR

in

*

benediCtiónibus dulcédi-

Glória Patri. Et corónam,

tU

qmeicet il

nis, pofuífti in cápite ejus co-

tertio NoCturno ,. Afia,

rónam delápide pretiófo. Et

uftus Dórninus , & juftítiam

AW

voluntàte.

edttur (inem

diléxit : &quitátem vidit vul«

l æämr um

em fui amóris. -

tus ejus.

Wi

iqir r

Bffo. Ign

Le&tio vi.

L

almus IOe

B

N Dómino confido : quó«

P

4-xXOntemplabátur enium ,

giningatte

C

,quantum in «enígmate

modo dícitis ànimz meg : *

infirmitas humána óculum

tránsmii

|

a f p

mentis in &ternitáte figere

paffer ?

gra in montem iicu.tr

:leu "u OPPFG j

vcigt r ]

poteft , quanta fint füpérne

uóniam ecce peccatóresin-

civitátis gáudia: & ea enarrá-

tendérunt arcum , paravés

re non fufficiens , admirándo

runt fagíttas fuas in pháre-

aftm d

:"

ij

mim

clamábat : Quid mihi eftin

tra , * ut fagittent in obfcüra

coelo ? Quafi díceret: Excédit

reCtos corde.

at DO

uóniam quz perfecü*fi , des

i

l

'

vires meas , excédit facultá-

ftruxérunt :

i

|

J

[

tem eloquéntie mez , tranf-

* juftus au'temi

D

€éndit. capacitátem . intelli-

quid fecit ?

.

.

!

J

1 gt

:

^

u

éntie mez illud decus , illa

Dómmus 1

n templo fan&o

lum a

P

:

ä

Tória, illa celfitüdo ; qua no-

fuo:* Díis in coelo fedes ejuse

La lt

'

js , à conturbatióne hómi-

Oculi ejus in páupereni re«

Va

num remótis , in abícóndito

fpiciunt ; * pálpebrz ejus in-

X ten n

faciéi fuz Jefus Chriftus Dó-

térrogant filios hóminum.

dnettmm.,

minus nofter reformábit cor-

Dóminus intérrogat juftunt

é

|

; Hibitbit

pus humilitátis noftre , con-

& ímpium

L]

* qui autem dí«

|

10 0: ff

figurátum córpori claritátis

ligit iniquitátem;odit ánimam

D

fue, Hujus perfét&ta liber-

iuath.

M t

tátis contemplatióne nullum

Pluet fuper péccatóres 1á.

VRs r

vitábat perículum , nullum

queos : * igtüs ; & fulphur ,

AU

horrébat fupplícium : & fi

& fpíritus procellárum , pars

tmiíllies poffet mori, non pu-

cálicis eórum.

P filmu; |

Quóniam juftus Dóminus; &

Tl j Y

tábat fe haric digne poffe àli-

qua ratióne promeréri.

juftítias dilékit : * equitáterm

* lafut 1

At t

vidit vultus ejus,

]s

Jj

T Stola jucunditátis: índuit

TIefter,

l

| Afia.

m&-

T «

XXxin

W

UIChn

f

Juftus , Dommgm?e&rxus W&ïm cordis

ejus. tri-

Ut 6j

"Is p

ju,äa&m

m diléxit: equitátem

uifti ei: * & voluntáte Iäbl(.l

vidit vultus ejus.

It ilum

rum ems non fraudaih cum.

Habitábit intaberná-

uóniam prævcmm eum in

G Intellé

crqo t

uo : requ1efcet in mon-

&

lce falut

ADS

.te fancto tuo.

nedictiónibus dulcédinis; *

pofuífti in cápite ejus coró-

COrpgm, .

Omine , quis

Gl

n-ï)ltaät

l g coronm |

in tabernaculo tuo ? *

nam de lápide pretiófo.

Di

itam pétiit à te : * & tribui-

Ndumo,

aut quis requiéfcet in monte

Es

ei longitüdinem diérum in

, ( ;uft

fan&o tuo ?

üitem Vidit vw.

fæculum &in fzculum fz-

ui ingréditur fine mácula*

culi.

&

operatur juftítiam.

If i

agna eft: crlona ejus in falu-

ul loqultur veritátem in

U

ar

ltUQ :

* glóriam & mag-

O euflo « quis

$

rde fuo ,

* qui non egit do-

ss m

lumin lingua fua.

num decorem 1mp0nes fuper.

um..

i n t

ec fecit próximo fuo ma-

uóniam dab1s eum m bene

i

li

m,.*«&« opprobmum non

9

&iiónem. in fæculum fzecu-

CC pctte

accépit adversus próximos

li: * latificábis eum in gáu-

At , para

Aos.

dio. cum vultu tuo.

d nfhilum. dedü&tus efti in.

s lus phm

t

ióniam Rex fperatin Dó-

Vitert n gbícirg

confpé&u ejus malígnüs: * ti-

b

10 :

* & in mifericórdia

lc.

méntes autem Dommum 610-

Altíffiminon commovébitur.

quægexiec A.

rífi cat.

pveniátur manus tua. ómni-

tt* hs at

ui jurat prommo fuo, &

:

D

*

us inimícis tuis : ** deszera

1

n décipit: *

qui pecüniam

tua invéniat omnes , qu1 te

n tmpf fiïlï&

fuam non dedit .ad usüram ,

odérunt.

mcæl dedes e;üs-l

& münera fuper innocéntem

onés eos ut clibanum j Ienis

y inpupeeti

non accepit.

in témpore vultus tui : * Dó-

ul facit hec ,

* non inove-

*yilpebra j i

8

tur in etérnum.

minusinira fua: conturbablt

filts homm:

e0s , & devorábit eos ignis.

Habitàbit in taberná-

ruétum -eórum . de terrá

gnéryat um

u mautem 4

CL 0 tuo : requiéfcet in mon-

perdes: * & femen eórumà

te fan&to tuo.

filiis hóminum.

Afía, Pofuifti Dómine füper

uóniam declinavéruntin tc

pet ii |

caput ejus corónam de lápide

3la; * cogitavérunt consflia,

M

pretiófo.

&uïP

|

qua non potuerunt ftabilí-

wcellaruïïl,l)"i |

Píalmus 29.

TC.

O

miune in virtüte tua

lIzetábitur Rex : * & fu-

uóniam pones eos dor-

Dommu !&

uüm: * imn relí qmzs tuis prae-

per falutàáre tuum exultabzt

parábis vultum eórum.

t äæqlWW

veheménter.-

- |E xaltàre Dóminein virtüte

p

Af

P. V.

€

fug

5

p

Commune Luüuïs"-M;a-rt 'Yis.

; XXxiv

J

d

j

in?

tua:;

cantábimus ,

& pfal—

linguadicere , vel quis in-

f

(hn

(QU.

lémus virtütes tuas.

telié&tus cápere süfficit, illa

al

jl

( Dómine fuper

fupérne civitátis quanta fint

ii

qmtï

Afiag. Pofui

:]u

?

g

caput ejus corónam de lápide

gáudia : Angelórum choris

qt

æ n

qE

retioío.

interéffe,cum beatíifimis Spi-

a

rítibus glórie Conditóris af-

j T

y

. Magna eft glória ejus in

"m

Pn j et V

falutàári tuo.

síftere , preeséntem Dei vul-

ei

». Glóriam & magnum de-

tum cérnere , incircutiferíp-

duf

Qul

j

Mil

tum lumen vidére,nullo mor-

ims jl

córem impónes fuper eum.

tis metu áffici, incorruptiónis

P ater nofter.

al

/

W QUI fj

Abfolutio. Ávinculis.

perpétue münere letári ?.

ycetten

ube domne benedícere.

&. Corónaáurea fuper ca-

j/

y.

M

æ L]

Dío. Evangelica léctio.

utejus, * Expréffa figno

fiyet

V

MM

-L é&io fantti Evangélii fe-

fan&itátis , glória honóris , &

cündüm Lucam.

opus fortitüdinis.

gulyatie

e

uóniam praevenífti eum

f p p

- LeG0 vi.

áp. 14« £

uf , qibintr

Nillo témpore:

ixit. Te-

in benedi&iónibus dulcédinis

fus turb

is: Siquis venit

ofuifti in cápite ejus coróná

mioosdlrrcldr t

tduoede Qu

ad me, & non odit patrem 1u-

de lápide pretiófo. Expréffa.

nj m

um,&matrem , & uxórem ,

Bfío, Cujusfeftum cólimus.

- & filios,& fratres, & foróres,

e&io viit.

f Balsdi Vin, d

Ed ad hzc audíta inardé-

vins vt t

.adhucautem & ánimam iu-

d Ed

am , non poteft meus effe di-

fcit ánimus : jámque illic

Et réliqua.

cupit afsíftere , ubi fe fperat

ihien d

- fcipulus..

c

fine fine gaudére.Sed ad mag-

(it, m Yal

- Homilía S. Gre

órii Papg.

Homilia 57.in

.E

vangel,

na premia perveníri mon

(uittrem jo od

1confiderémus ,

ratres

poteft , nifi per magnos labó-

vkoos t df

res. Unde & Paulus egré-

charíffimi , quae & quan-

At l

tafunt , que nobis promit-

gius preedicátor dicit : INon

Aj t qh

tünturin cloelis,vilöfcunt áni-

coronábitur , nifi qui legíti-

au & olife

wf

mé certáverit.

Delé&tet er-

mo ómnia , qua habéntur in

ere? d r

terris. Terrénanamque fub-

go mentem magnitüdo pre-

Tméndmsngr

ftántia fapérne felicitáti có-

miórum , fed non detérreat

AR crenem

certámen labórum. Unde àd

paráta , pondus eft , non fub-

fe veniéntibus Véritas dicit :

mu*gms&em,

sídium. "Temporális vita &-

R M

térne vitee comparáta mors

Siquis venit ad me , & non.

IT

odit patrem fuum,& matrem,

li

d

I

r

prog]

eft pótiüis dicénda , quam vi-

EU

ta. Ipfe enim quotidiánus

& uxórem,& filios,& fratres,

ts o

defé&tus corruptiónis quid eft

& foróres , adhuc autem &

ánimam fuam , non poteft

Llfndo & fugl i

"

áliud , quàm quzdam prolt-

xitàs mortis ? Que autem

meus effe difcfpulus.

Bee 1C

"I ii

[

Vns'

Commune ui

t ! wl

mits

Martyris.

XXXv

Df

,, Hic eft vere

Martyr , qui

Sequens g. dicitur ultimo

ro Chrifti nómíüne sán

gui-

loco in Feftis

TVitaty Wtf

nem fuum fudit: e

ul mi-

uique SS.

Deeln d

nas jüdicum non tímuit , nec

IVlarty

1

rum Pontificum Mar*

! Deatt

li

e

terréne dignitátis

glóriam

elli, Joannis , Silverii; Mar-

o

T Condiist

quasívit , fed ad coeléftia

ä?onuam

muime

rzevenifti eum

Néntem Diyi

h

fylcircuits

regna pervénit.

, Juftum

in benedi&ioibus dulcédinis :

dedüxitDóminus per vias re-

* Pofuffüiin cápite ejus co-

yldc're,nuHo W.

,

&as , & ofténdit illi resnum

f corrupti

Dei.

U

ii minas jüdicum.

rónam de lápide pretiófo.

Wtreletiri

p

atri.

Vitam pétiità te,& tribuf-

G lória

Qui minas.

ei longitüdinem diérum

Atre füper a.

infeculum fzeculi.. Pofuífti.

m

Bfío. Ad focietátem.

gt

G lória Patri. Pofuifti.

(* Ed PEIEOf;f()ä.I:I libet, quó-

AD LAUDES,

r

rmodo paréntes , & carná-

Mpvl eur

ÜP

er Hora

3.

Rtnbus du

litér propínquos przcipimur

mec con

;

€

(f erit /,

odíffe , qui jübémur & ini-

Q

coram homínibus , con-

VGipite us o

mícos dilígere?Et certéV éri-

petil Expdi

fitébor & ego eum coram Pa-

tre meo.

u faffum cólims

tas de uxore dicit:QuodDeus

conjünxit, homo non séparet.

P(almus. fy6minus regnávit.

Mfüovi

Et Paulus ait : Viri , dilígite

uxóres veftras, ficut & Chri

hex auda 'mardg'-

cum rcö uis, 17

1séquitur me , non

jmus:jumg

ftus Eccléfiam. Ecce difctpi

(s

ulat in ténebris , fed ha-

dere, ubife lat

lus uxórem diligéndam pr:e-

bébit lumen vitze

gudére d 40 4

dicat , cüm Magifter dicat :

minus.

L dicit Dó-

À

j pevert n

Qui uxórem non'odit , non

fa. Qui mihi miniftrat, me

AS

j agl

poteft meus effe difcipulus :

fequátur : & ubiegofum,

Nuimquid áliud judex nümn-

illic fit & minifter meus.

je (LDalus *

V

l

icior dit : Ix:qn«

tiat'áliud preco clamat ? An

Afíia, Si quis mihi miniftrá- 7:

j Ti g

fimul & odíffe póffümus , &

verit , honorificábit eum Pa-

dilígere ? Sed fi vim precép-

. Dd

ter meus , qui eft in ccelis ,

muentido pree

ti perpéndimus:utrümq; áge-

dicit Dóminus.

d äon detéà

re per difcretiónem valémus:

Afa, VoloPater,ut ubi ego «5* |

