fervílis

timor

fidei.

Subintroiérunt

e-

n

ii f

ejus interrogátus eft à fe-

nim quidam hómines ( qui

at

olim

Exexs

*

In Vigilia Pentecoftes,

us

olirü äræfcxipti-

unt in

0C

munatiónem au

tem fpernunt ,

.qul

judícium ) ímpii, Dei no-

majeftátem autem blasphé-

ftri grátiam . transferéntes in

mant.

Esl

ICW

luxüriam , & folum Domina-

, Omnis pulchritüdo Dómi-

tórem , & Dómipum no-

ni exaltáta eft fuper sídera :

jv

]Wü,a

ftrum . Jefum Chriftum ne-

* Spécies ejus in nübibus

gantes.

coeli , & nomen ejus in eetér-

h ge

^

J

allelü-

qa j

9

Poft paffiónem fuam per

num pérmanet ,

á

die

s quadragínta appárens

ja-

Vr ,

m

eis ,

- A fummo coelo egréffio

6

j

& loquens de regno

Mun OB

m

Dei,allelüja: * Et vidénti-

ejus , & occürfus ejus usque

(

bus illis elevátus eft , allelü-

ad fummum ecjus.

Spécies

gïfäüäm fin

f

ja: & nubes fuscépit eum ab

ejus.

T

óculis eórum , allelüja.

pa

C

Y

, Et convéfcens pracépit

Um lgïfäägl krchänge-

eis , ab Jerosólymis ne di(cé-

B

lus cum diábolo dífpu-

Val

tans, altercarétur de Móyfi

La*

derent , fed expeGàrent pro-

miffiónem Patris.

Et vidén-

córpore , non eft aufus judí-

Un pt P

tibus illis.

cium inférre blasphémie ;

J

(

l

1l

t frmur

Le&io ii.

/

fed dixit: Imperet tibi Dó-

vt i o d

—X«Ommonére autem vos

minus.

Hi autem , que-

fedro,que f

volo .

fciéntes femel

cümque quidem ignórant ,

fs v qu

ómnia , quóniam Jefus pó-

blasphémant ; quscümque

Veiit r

pulum de

terrà /Egypti

autem naturáliter , tanquam

pv pl f

íalvans , fecündó eos , qui

muta animália norunt , in

Vs il-

it r Qu

non credidérunt ; pérdidit :

his corrumpüntur.

Minum fdum

ángelos veró ; qui non fer-

lis , quia in via Cain abié-

A5 Vere lr 1

vavérunt

runt, & erróre Bálaam mer-

fuum principàá-

ingrus d

ium , fed dereliquérunt fu-

céde effüfi funt , & in con-

um domicílium , in judícium

tradi&ctióne Core periérunt.

Vrüt , wf

t dem ners f

magni diei, vínculis zetérnis

Hi funt in épulis fuis mácu-

fl : quinia

fub calígine retervàávit. Si-

la , convivántes fine timó-

Ttütfic fentént

cut Sódoma , & Gomorr-

re , femetípfos pafcéntes ,

ha, & finitimez civitátes sími-

nubes fine aqua , qu& à

T trfiti

V vt fs

li modo exfornicáte , & ab-

ventis circumferüntür , ár-

eüntes. poft carnem álte-

bores autumnáles , infru-

li, t

Quófe , bis mórtuse , era-

ram , fatte funt exémplum ,

ignis smtérni poenam fufü-

dicáte , fluétus

feri

Ina-

quxd lirien

|

néntes. Simíliter & hi car-

ris, defpumántes fuas. con-

M^ Qüim p

eyrän-

'ï!gm fUl müfd(

xnem" quidem. má :ulant , do-

3

fuü()nesr , Sídera

tià

,-;.,

il

l

;'ïl& M.

"M Vil Omn

ii

WVi

ftes..

gilia Penteco

Tnenta.

Ut lg

tia : quibus p

rocélla tene-

,qua a&afunt, &

brárum ferváta eft in &tér-

agüntur in Vobis per mini-

num.

ftérium'fervórum Dei , ex-

:hritüüuhömï.

v, Exaltáre Dómine , alle-

orcísmis , oratiónibus , cán-

Ut

üja.

$ID

ticis fpirituálibus , infuffla-

9 TIn virtüte tua , allel. :

üónibus , cilício ,. inclina-

€JUS i. |

tióne cervícum , humilitáte

: ) ii

*y. Eleváta eft magnificéntia

In

tua fuper coelos Deus.

pedum , pavor ipfe omni

virtüte.

fecuritáte appeténdus : hec

tel errdi |

Invirtüte.

G lória Patri.

»mnia,ut dixi , efca funt ;

isejus usqu

In fecundo NoGurno.

que vos reficiunt in ütero ,

NI

Ex Tra&átu fan&di Augu-

utrenátos ex baptísmo híla-

ftini Epí(copi de Symbo-

res vos mater exhibeat Chri-

lo ad Catechüme-

Ito.

äeä&hwhänge-

nOoS.

.. 'Tempus eft , ut revértar

A du

ad eum , qui me mifit, dicit

Lib. 4. c. . Tom. 9.

l

r t t

Lectio w*

Dóminus: nolíte contriftári ;

n elais

Um per facratíffimum|nec turbétur cor veftrum:

e Dlphenie ;

A 7crucis fignum vos fus:

Rogo pro vobis Patrem ;

eret tb D

cépit in ütero fan&ta mater |ut ipfe vos cuftódiat , allel.

allel.

2

auen , u

Eccléfia, qua ficut & fra-

lm t«

tres veftros cum fumma

y. Nifi ego abífero , Pará-

clitus non véniet

3

cum

, quimqe

letítia fpiritáliter pàáriet ,

riitr, u

nova -proles

futüra

tan-

afsümptus füero , mittam vo-

ia pornt , 3

Ü

t matris , quoüsque per

biseum. Rogo pro vobis..

i, Ve!

lavácrum fanttum regene-

€ct1o V.

xrátos verse luci reftítuat ,

— Céepiftis

&' Symbo-

; Va Cin d

Vt

e Bu 0i

cóngruis aliméntis eos , quos

lum

5

prote&tiónem

n un

portat , pafcat in ütero ; &

parturiéntis contra. venéna

yr, Ul

TO

g p

ad diem partüs fuil&tosleta

ferpéntis.

In. Apocalypfi

14

perdücat : quóniam non te-

Joànnis

Apóftoli fcriptum

il J

nétur hiec fenténtia Heva ,

j

tB üne [

eft hoc , quód ftaret dra-

(ctntes

que in triftítia , & gémi-

co in confpédu mullíeris ,

[(0 pa

W

qQU 1

tu parit filios ; nec ipfos

qua paritüra erat , ut cüm

[

audéntes , fed pótius flen-

eperíffet ,

natum — ejus

um&mmm ,

tes.

Hec enim- folvit ,| coméderet.

Dracónem diá-

ml *

[

quod illa ligáverat : ut pro- |bolum effe nullus. veftrüm

s

Soue !

ff

lem, quam per inobedién-|ignórat

*

*

Mulíerem

l-

f

$Qu

( qn

tiam fui morti donávit ,|lam , Vírginem Maríam fig-

gmite

1

hec per

obediéntiam re-| nificáffe ,

qu&e caput. no-

$

l

"ftítuat vita.

Omnia. facra-|ftrum íntegra íntegrum pé-

perit,

444

.In Viiglia Pentecoftec.

(

iil

p

perit, qu& étiam ipf:

gu-

véniat ópera fua,non jure vo$

d

ramin fe fantte Eccléfiz de-

áttrahat in fervitütem fuam.

| fflpfum

p

itus *

monftrávit : ut , quómodo fi-

Deprehénderis enim , & de-

qlocit

lium páriens , virgo permán-

tégeris Chriftiáne ,. quando

j

ji

fit , ita & hzc omni témpore

áliud agis , & àliud profitée-

!

Chrio

y

qus a p

membraejus páriat , & vir-

ris ;fidélis in nómine , áliud

MAT

initátem non amiíttat. Ipfas

demónftrans in ópere , non

Ü

niur?

í

:

Qd

it nof

enténtias facratíffimiSymbo-

tenens promifífiónis tuz fi-

WH

li adjüvánte Dómino expo-

dem : modó ingrédiens in Ec-

dpfrf

; J

néndas fufcépimus, ut , quid

cléfiam oratiónes fündere ,

n Qs 1

p

síngula contíneant , veftris

poft módicum in fpettáculis

J

q at

sénfibus intimémus.

Paráta

cum hiftriónibus impudícé

^

&t al

funtcorda veftra , quia ex-

clamáre.

Quid tibi cum

fs

clüfus eft inimícus de córdi-

pl mb

pompis diáboli , quibus re-

bus veftris.

nuntiáfti ?

a d

&. Nonturbeétur cor veftrü,

&« Afcéndens Chriftus in al-

in qigp d

ezo vadoad Patrem , & cüm

od gt

tum, captívam duxit capti-

afsümptus füero à vobis ,

vitátem, .* Dedit dona ho-

me (io U?

mittam vobis , allelàja ,

mínibus , allelüja , allelüja ,

te. Erio die

wmud, d d

* Spíritum veritátis, & gau-

allelüja.

débit cor veftrum

. .alle-

Yy. Afcéndit Deus in jubila-

a, unudtur,

]üja..

tióne, & Dóminus in voce

fimittrin b

y. Ego rogábo Patrem , &

tuba. . Dedit.

ia qu

álium Paráclitum dabit vo-

& 1ória Patri.

Dedit.-

dituri ais n

Spíritum.

In tertio NoGturnoee

Jectio vi.

iititum fagun,

b?s.

Lé&io fan&i Evangelii . fe-

às l nods

Y T Uic vos renuntiáre pro-

cündüm Joánnem.

, Eongio g

. & féffieftis : in. qua pro-

Letuo vii.

-Cap. 14. b .

um Prtum

feffióne , non homínibus, fed

N illo témpore : Dixit Je-

is, * Ui

Deo & Angelis ejus confcri-

fus difcípulis fuis : Si dilí-

tettrmum, $pi

béntibus dixíftis , Renüntio.

D

gitisme , mandáta mea fer-

fxns.,allelüja.

Renuntiáte non folüm vóci-

váte. Etegorogábo Patrem,

L enm n al

bus , fed étiam móribus

& álium Paráclitum . dabit

i

ts n vnje

non tantüm Ííono lingue ,

vobis. .Et réliqua.

Wet ibero, m

fed & attu vite : nec tan-

Homilía fanéti Augu

ftíini-

tüm lábiüs fonántibus , fed

Epífcopi.

VN Urmine

UT

opéribus

pronuntiántibus.

T ra&atu 74.in Joannem,

Ui

Scitóte vos cum cállido , an-

fub finem.

|

lls ergo [

tíquo, & veternófo inimíco

&-

ATA Dere lo

pit

Mi

fufcepíffe certámen ; non in

Uód ait ,

(Sl;xogäbo Pa-

trem , & álium | Pará-

V. N n

1l

vobis pö&ärenuntiatiönem in-

clitum

V

N

|

|

3

]

s1lia Pept

W"iürevos |

clituti dabit—vobis! ofyö

f

dit P

VIS

fWïiï!ümfuam.

ïägfäculbs mundána di-

& feipfum effe Paraclitum.

lé&tio , per quos vidéri Spíri-

'F,emmx&de-

Paráclitus enim Latíné díci-

tus fantus poteft , qui vidé-

tur advocátus: & dictum eft

ri nifi invifibíliter non poteft.

at L

de Chrifto

Advocátum ha-

Vos autem , inquit , cogno-

m i

bémus ad Patrem , ]Jefum

fcétis eum : quia apud vos

. Opft n

Chriftum juftum. . Sic autem

manébit , & in vobis erit.

ünis. tus Y

|

mundum dixit non poffe ac-

Eritineis, ut máneat ; non

tédiens inbs

cípere Spíritum fan&tum ,

manébit , ut fit :

riüs eft

$ fünde,

ficut étiam di&tum eft

enim effe alícubi , quàm ma-

n fpedtaoui

Prudéntia carnis inimíca eft

néte.

Sed ne putárent,quod

às impudih.

Deo; legi enim Dei non eft

diétum eft , Apud vos mané-

d ob cum .

fubjé&a:; nec enim poteft :

bit ; ita didtum , quemád-

i, ii re

velut fi dicamus : Ipjuftítia

modum apud hóminem hofpes

juftítia effe non poteft. Mun-

vifibíliter manére confuévit ,

i rl af*

dum quippe ait hoc loco ,

expófuit,quid díxerit, Apud

m li qyi-

mundi figníficans dilettóres

vos manébit , cüm adjünxit ,

'Deit n

quze dilétio non eft à Pa-

& dixit , In vobiserit.

tre-

Et ídeó dileQtióni hu-

$. si enim mnon

abfero ,

dj ts

jus mundi , de qua fatági-

Paráclitus non véniet ad

Deus in jl

mus,ut minuátur , & con-

vos : fi autem abíero , mit-

us n w*

fumáturin nobis , contrária

tam eum ad vos.

9?

Cum

Nj

eft diléctio Dei, qua diffün-

autem vénerit ille , docébit

f.l, Delïlt.

|

ditur in córdibus noftris per

vos omnem veritàtem , al.

Spíritum fan&tum , qui da-

lelüja.

a Mu

tus eft nobis.

j Eal

|

j, Non enimloquétur à fe-

(

Ego rogábo Patrem , &

metípfo : fed quaecámque áu-

i jo'ann

U

L

i

um Paráclitum dabit vo-

diet , loquét

ür;

qua ven-

bis, 9* Ut máneat vobífcum

türa funt , an

ib

htiábit vobis,

qy: D

X

[ij;

(i]

in aetérnum , Spíritum veri-

Cum autem.

jl

tátis , allelüja.

G lória Patri. Cum autem.

li

T

e&ioix

j

(f

bo Pammï

$; Si enim non abfero, Pa-

ráclitus non véniet ad vos : fi

; Rgo invifibiliter vidé-

ärädlt

autem' abíero , mittam eum

H

tur.

Nec, fi non fit in.

i

ad vos.

Ut maàneat.

n

ygll

nobis , poteft effe in nobis

Le&io vii.

ejusfciéntia:fic enim à no-

yíu

!

Undus ergo eum accí-

bis vidéturin nobis, & no-

M

a

iV

ere non poteft , quia

ftra coníciéntia.

Nam fàá-

non videt eum , neque fcit

ciem vidémus altérius , no-

ü

I "bo ?3

eume

Non enim habet in-

ftram vidére non póffumus :

M

Son-

| at i

i

w

)!

Ü

Qul

-r'.

446

inV

1

lia Pentecoftes.

€onfciéntiam. veró noftram

non & ipfe cum eis effet. fi

vidémus. altérius non vidé-

türus , adjécit , atque ait :

mus. ^ Sed confciéntia nun

Non relínquam vos órpha-

uam eft nifi in nobis : Spíri

nos; véniamad vos.

Quam-

(E)

tusautem fanétus poteft. effe

vis ergo nos Filius Dei fuo

étiam — fine

nobis.

Datur

VISP E

Patri adoptáverit filios , &

A0f

quippe ut fit & in nobis : fed

eümdem Patrem nos volüe-

ii

vidéri & fciri , quemádmo

rit habére per grátiam, qui

jrent

& Íciéndus

e

e

Cun/

Jadi

dum vidéndus ,

ejus Pater eft per natüram

f

It

eít , non potefta nobis , fi

tamen étiam ipfe circa; nos

Q

lj

fjinit

mnàn fit in nobis.

Poft pro-

de Df

patérnum afféttum quodám-

i JIS

miffiónem Spíritus fan&i , ne

modo demórftrat., cüm di-

ii Pld

quisquam putáret ,

quód

cit : INon relínquam vos ór-

j D d

ita eum

Dóminus datüru:

anose

j

af*' D

füerit velut pro fefpfo , ut

e

Deum laudámus. 17.

iil

Um um

enteoifte ,

1lczpuh p.m (&r|

-m&"

a Uidud

p "*55 m'"

« fs g

E

h— HC

»UQ-D'))D

&

—

Á

qéts pf

—

z3

m mmuum muw

2-.

2

ml m N

/?

É

EEE

E — m

ncrmumti)nong

WWIIW

Wmntf At

2

Q

l TUf

E

db

*

0»

t

Tii, Cf N

"d

Mentes tuónun

ïlmm ï

;

4

31

i.

o

:

Aistpim Qu

f atyd

(x?

!u dicers rl

Atlmi ünum ]

Fl

Ub VLUS

ngm:

""""

ADiritil un&m

I eptïorm I5

ïgttusPatemædc

W"Wmüm

Y dins ;

ccemle lm d

tün d ürem

IN

J"713"01?00

L ehrmans "

47

t

fu*

D

LE

1N FESTO

ETU

d YO lm

Filis li

PENTECOSTES.

erit fs.

!

Til T$ .

'AD VESPERAS , Iroftem repéllas lóngiüs ,

grátiam, v

Antiphona.

Pacémque dones prótinus :

Xet fatiünn

Cüm compleréntur.

'cum|Du&óre fic te previo

WÍe cirez n6

1

reliquis de Laudibus.

453-| Vitémus omne nóxium.

l

Pfalmus. Dixit Dóminus.|P er te fciámus da Patrem, :

lum quodia

Ccum reli

Í

4 eum d

|

quis de Difiea.

127.| Nofcámusatque Fílium ;

& locoultümi , Pfalm. L au-| l'eque utriüsque Spiritum

qun vs d

l

dáte Dóminum omnes Gen-|Credámus omni témpore.

D eo Patri fit glória ,

Mi

tes. 132.

Capitulum.

A&Q. 2. b

Et Fílio qui à mórtuis

Um compleréntur dies|Surréxit , ac Paráclito,

"

Pentecóftes , erant omnes|In faeculórum fzcula. Amen.

difcípuli páriter in eódem lo-| Sic terminantur Hymni u$

to,: & fadus eft repénté de que ad Vefperas Sabbati feq.

coelo fonus tamquam adve-|y. Repléti funt omnes Spíri-

niéntis fpíritus veheméntis,&| tu fan&to , allelája.

replévit totam domum , ubij«. Et coepérunt loqui, allel.

erant fedéntes.

Ad Maznificat., Anti

h

ona,

mnus.

h

Non vos rélínquam ó

Tp

anos,

Éni ,I(i:yr

eátor Spíritus , |allelüja , vado , & vénio ad

TE

.V .Mentes tuórum vífita ;|vos, allelàja : & — gaudébit

zx.

Imple fupérna grátia ,

cor veftrum , allelüja. -

uz tu creáfti péctora.

Oratio,

Q

ui díceris Paráclitus,

Eus , qui hodiérna die

-

Altíffimi donum Dei ,

uD

corda

fidéium fan&i

Fons vivus,ignis ,. cháritas ,|Spíritusilluftratióne docuffti:

*

. 5

H

.

Et fpiritá

lis ànctio.

da nobis in eódem Spíritu re-

- ufeptifórmis münere ;

tla sápere , & de ejus (emper

Dígitus Patérnz déxtere ;

confolatióne gaudére.

Per

"u rite promíffum Patris,

Dóminum noftrum ]Jefum

Sermóne ditans güttura.

Chriftum Fílium tuum : Qui

ccénde lumen sénfibus ,

tecurm vivit, & regnatin uni-

Infündeamórem córdibus,

tàte ejüsdem Spiritus fan&i

Infirnia noftri córporis

Deus ,perómnia fzcula fa-

N

cf",lö?um' Amen.

"Virtüte »-i'irmal?s pärpc;i.

DO-

/

44

Domm ca Pcnfccoüego

OMNI1I

Deo Patri fit glória

j

turmoüïs

Pnnrncün'

Et Fílio,qui à mórtuis /Y;

flig Ut

Ad Nlatutmum Invmtu;*a

i

M aDö

Surréxit , ac Paráclito ,

N

Llelüja, pmtus Dómini

In fæculorum fzecula. Amens

lfcumdafe

A

replévit orbem terrárü.

Ad NoGurnum, Antiphona

;

m u

* Veníte,adorémus, alíelàja.

Fattus e

reoente e coelo

Qs 0

rl

Pf,ghn. Vemte,exultömub. $.

foónus advenién is [pmtus Ve-

initc o

m

nus;

heméntis ,allel. allel.

ie U

Amcm&us

aftra afcénde-

- Pfalmus 47.

du

t u

"rat ,

Agnus Dóminus , &

3*

pn

j

i

J

é

vérfus unde vénerat ,

laudábilis nimis

in

Patrisfruéndum munere

civitáte Dei noftri ; in, mon-

M EQUE

San£&tum datürus Spíritum.

te fan&o ejus.

gl "l

S olémnis urgébat dies,

pundátur exultatlone uni«

n æcuïæ

Quo mvftico feptömphcl

verfæ terre mons Sicn , * lá-

P d

Orbis volütus sépties,

tera Aquilónis , cívitas Re-

T

(s advenu

U'IS matrm :

ignatbeáta témpora ;

fisvenemdt ial

(? üim Iucis horatértia

SSeusin dóni'bus ejus cognos

(Chnkrna

Repénté mundus íntonat ,

fcétur , * cüm fufcfpiet eam,

^

(3uóniam ecce R.etres terrz

iib 61

"Apóftolis orántibus .

o(auüotuo,qm

?Deum venítre nüntiat.

congregáü funt, *

convenec-

Jerufz iij

JIJe Patris ergo lámine

runtin unum.

'Decörus'lgms almus eft,

pfi vidéntes fic admiráti

funt , conturbáti funt, com-

Xurääs&c

ui fida Chrifti pétora

tütii o

[o

E

lóre Verbi cómpleat.

móti funt

* tremor appre-

pléta gaudent vífcera ,

héndit eos.

ftt, qiadémta

Affläta fan&to Spíritu ,

tf

Tbi dolóres àt parturiéntis , *

ut Wict lum

"Mocésque divérías fonant ;

in fpíritu veheménti cónteres

.Fantur Dei magnália.

naves Tharfis.

tt: at t t

-JNotíque cunétis Géntibus $

Sicut audívimus , fic vídi-

"gmsüc Meaty

musin civitàte Dómini virs

mafchel)n.

-"Gracis, Latínis , Bárbaris ,

- Simülque demirántibus ;

tütum , in civitáte Det no-

AE pl

ngms loquüntur ómnium.

ftri :

* Deus fundávit eam

ttit f

A De1

daa tunc incrédula ,

in a&térnum.

LA Qrt l

Inletta

esána torvo fpíritu,

Suf'cepxmus

Deus miferi-

amäeheg, m

Madére mufto sóbrios

córdiam tuam , * in médio

D

lter'

Chrifti fidéles fncrepat.

temph tui.

mafc &il f

tuum

per 1

Sed éditis miráculis

Sécündüm nomen

Occürrit, & docet Petrus ,

Deus , fxc &làáus tua in fines

iUl TO

k

Falfum profäm pérfidos ,

terre -

* juítíia plena eft

u umur

déxtera tua.

ii

Jocle tefte cómprobans.

L

1 ,MFPIMH Órtm

u

eote^

"n

£

$

f ln

i

,lgghiMca Pentecoftes.

.

, -'ätöfur'nïoüs Si

on, & exül..

eus in loco

fan&lo ïqud: ^

TA

t

Paräc'im, ia

ent filize Judes , * propter ju-

B

eus , qui inhabitáre facit

dícia tua Dómine.

untus moris 1n domo :

Ril

ircümdate Sion, & comple-('

ui edügit vintos in. forti-

Jf

Al'f::?ljj'f

,

Vént

e

m

Ímini eam: * narráte in tur-:

tüdine , * fimiliter eos , qui

3s [pitit,

ribus ejus.

exáfperant ,

qui häbitant m

alle,

ónite corda veftra in vir-

fepülchris.

üte ejus : * & diftribuite

U

45

domos

peus €

m egrederäxisv in

ümimus , (

€]

jus, ut enárrétis in

confpé&u pópuli tui , * cüm

progénie altera.

pertransíres in desérto :

nm *j

uóniam hic eft Deus, Deus

"p erra mota eft ; étenim coeli

1l in m

iio

fter in &térnum , & in f&-

diftillavérunt à fácie Dei Sí-

4

Ms unjs

culum feculi : *i

pfc reget

nài , * à fácie Dei 1frael.

nos in fzcula;

lüviam voluptáriam fegre-

u nl

Fa&us eft repénté de

i Ut

gábis Deus hereditáti tuz :*

lo

fonus adveniéntis fpíri-

& infirmáta e

ft , t veró per-

tus veheméntis, allelája;allel.

fecífti eam.

hus

Confirma hoc Deus ,

A nimália tua habitábunt in

TÁiepieem,

I

quod

operátus esinnobis:à

ea: * paráfti in

,dQlcädihb,jtg)a

t leste

|

templo fan&to tuo, quod eft in

páuperi Deus.

j * um

à

Jerüfalem, allelája , allelája..

p óminus 'dabit verbii evari-

; fs adtind

gelizántibus, * virtüte multa.

l

-a Xürbat Bo d. diffipén-

Rex virtütum dilé&i dilé

i fint, of

turinimíci ejus:* &fü-|

Qi: * & fp

* tregor appte

|

giant, qui odérunt eum;à fà-|

eciéi domus divi-

|

dere fpólia.

.

.

cie ejus.

Sidormiátis

inter métios ld.

j

icut déficit fumus , defi-

ros, pennz colü

m

ehemänixcöntexæ;

ciant : * ficut fluit cera à fá-

mbas 6223-3'.

gentátee , * & pofterióra dorfi

j

cie ignis,fic péreant peccató-

ejus in pàállóre auri.

h

;mus 1 V[fj"')

res à fácie Dei.

j) um difcérnit coelé

ftis reges

tj D

(inf Yif

E t jufti epuléntur , & exül-

fuper eam , nive dealbabün-

[ n

tent in confpé&u Dei: * &

diitte

tur in Selmon : * mons Dei.,

j

d ?m

deleCténtur in lzetítia.

mons pinguis.

Cantáte Deo , pfalmurm diíci-:

jMjons coagu

látus , moris pin-

Tets silt

te nómini'ejus:* iter fácite ei,'

guis: *ut quid fufpicámini

* 3

A

qui a(céndit fuper occáfum:

montes coagulátos? .

Dóminus nomen illi.

ons ,in quo beneplácitum

j

um

& xultáte in confpé&a ejus , *

eftDeo habitárein eo:*étenim

amü

N

QUS j

l

turbabüntur à fácie ejus , pa-

Dóminus habitábit in finem.

aftà

p*

tris orphanórum ,

.& jüdif:is'

Currus Dei decem mílli-

viduárum.

bus multiplex ; míllia letán-

Ub

I

Ff

tium : *

.',P. V4

d

(a]

. Dominiea, Pentecoft

s.

fium: * Dóm

templo tüo1n Jeràfalem, *

g

«t

Sina in fan&to.

inüs in Cis m

;

tibi ófferent Reges münera.

Í !qul

fcendífti in altum , c

oe 1'&'1'

j

u ]US-

j ncrepa feras aründinis,. con-

j

eaptivitátem : * accepífti do-

gregátio taurórum in vaccis

gonï

* qu

jl

na in hominíbus. *

populórum: * ut exclüdant

tenim non credéntes, * in-

v jl

iaabitáre Dóminum Deum.

eos, qui probáti funt argén-

"

m

»,geles1

to.

/

g

p enedíttus Dóminus die quo-

iD íffipa Gentes ,.qu&e bglla

tídie : * prófperum iter fáciet

volunt : vénient legáti ex

m;

1gne

3141 tett

nobis Deus falutárium . no-

JEgypto : * /Ethiópia prevé-

j

11l (

ftrórum.

niet manus ejus Dco.

eusnofter , Deus falvos fa-

p.egna terre , cantáte Deo: *

d

r n dl

eiéndi: * & Dómini Dómini

psállite Dómino.

( Y

éxitus mortis.

sállite Deo , qui afcéndit

bfffüs Y

1; erümtamen Deus confrín-

fuper coelum coeli , * ad

g m d

get cápita inimicórum fuó-

Oriéntem.

sptes un

rum : * vérticem capilli per.

E. cce dabit voci fuz& vocem

V gt

ambulántium in delíttis fuis.

virtütis : date glóriam Deo

at d

pixit Dóminus: Ex Bafan

fuper Ifrael, * magnificéntia

fmidiun.

€onvértam, * convértam in

foivunt mnts

ejus , & virtus ejus in nübi-

profündum maris.

us,

-

iimtamp ! t

1j tintingátur pes tuus in sán-

Mirábilis Deus -in San&is

quemïunüaüleis.

$guine ; * lingua canum tüó-

fuis , Deus Ifrael ipfe dabit

Téminn ll

rum ex inimícis , ab ipfo.

virtütem , & fortitüdiné ple-

w trasdett

: Xyidérunt ingréffus tuos, De-

bifue: * benedittus Deus..

Wetur (

"s, *ingréffus Dei mei , Re-

Afía, Confirma hoc Deus ,

Eu

gis mei , qui eft in fanéto.

quod operátus es in nobis : à

hss

prevenérunt príncipes con-

templo fan&to tuo,quod eftin

dus, "t ml

junéti pfalléntibus , * in mé-

Jerüfalem , allel. allel.

du petrnsbu

Ttriárum.

dio juvenculárum tympani-

Ai; Emiítte Spíritum tu-

htibunt ompes b

um,&creabüntür: & reno-

in Eccléfüs benedícite Deo

vábis fáciem terra , allelája,

tedibunt (nà

li

Domino, * de fóntibus Iírael.

allelàja.

fit t vilace

jbi Bénjamin. Adolefcéntu-

Pfalmus xo3.

ltä WE *&de

lus , * in mentis excéfíu,

j Enedic ánima mea

O^

Príncipes Juda , duces eó-

mino: * Dómine Deus

UM

xum: * príncipes Zábulon ,

MBAIS tuntes

meus magnificátus es vehe-

"

PUSl]s* der

j

'príncipes Néphthali.

*

méntet.

Nianda Deus virtüti tuae

Confeffiónem , & . decórem

ium ii

confirmahoc Deus, quod ope-

Mctr f

rátus es in nobis.

induífti: * amí&us lümine

ficut veftiménto.

4

* m

,

.Ex-

D

li

ll

. '*Dominicä Pentecoftes.

4251

tN

es l

yténdens: coelum ficut. pel- |1;t edücás paneri de terra : *

:

em : * qui tegis. aquis- fupe-

vinü leetíficet-cor hóminis.

ETU

4

texhílaret fáciem in óleo:*

Wn. r

rióra ejus.

Aet

( 0i ponis nubem afcénfüum

&

panis. cor hóminis:con-

Wt

thum. * qui ámbu

:

firmet:

J

.

b]nu

j

làs fupe:.r

pennas.ventórum.

.

E

c aturabüntut ligna campi ,

^ulfacis. Angelos tuo$ .

fpiQ

VY cedri Líbani,quas plantá-

$ ,.Qün

M

l

)

!

ritus; *.& . miniftros tuos ,

vit:*illic páfferes nidificá-

lent.[egi

IW

bunt.--

l

ignem uréntem.:

E

hipia nrgi

ui fundáfti tetràm fuper

H eródii domus dux eft eó-

ls Uje0,

fb

ilitátem fuam: * non in-

rum:* montes excélfi cervis:

It

yatite D

elinábitur in fzculum fa-

petrá refügium herináciis,

L.

QUIic 3

:ecit lunam in témpora

O Q afndi

byffus ,

ücuf vä&imdnf

i

ol cognóvit occáfum fuüum.

I v* a

d

m,amíttus ejus :- * fuper

pofüífti ténebras ,. & fatta

montes ftabunt aqua.

eft nóx: * in ipfa pertransí-

;it v f wen

A b inerepatióne tua fügi-

bunt omnes béftiz filvae.

(ie giram D«

ent;* à voce tonítrui tui

C átuli leónum rugiéntes ; ut

], "nopifcdt

formidábunt.

rápiant : * &

quzrant à ng

tus €jusin nb

:

Ícéndunt montes , . & de-

efcam fibi.

&

rtus éft

fol, & cwigr&gää

céndunt campi , * in locum,

Va o

quem fundáfü eis.

f

nt:* & in cubílibus

du

i drdigt d

"

'p érminum pofuífti , quem

collocabüntur.

*

E

|

Exibit homo ad opus fuum ,*

y oritdté)

non transgrediéntur: * neque

* benedidhs D

converténtur operíre ter-

& ad operatiónem fuam u

yem hod

raim.

*

que atl véfperum.

4 ui emíttis fontes in convál-

uàm magnificáta

fuiitöþätä

vitus n D

o uf

libus, *inter médium món-

tua Dómirie! * ómnia in-fa-

tium pertransíbunt aqua.

piéntia fecífti

im

potàábunt omnes béftie agri *

terra poffeffióne tua:

pléta e&

i g

eruttt:

m

n

expe&ábunt ónagri in fiti

ljocmare magnum; & fpa-

AUua.

tiófum mánibüs : * illic rep-

ii

ku;a»l

S uper ea vólucres coeli ha-

tília, quorum non eft nuü-

n

imnerus.

gj

bitábunt: * & de médio pe-

PU v

trárum dabunt voces.

Animália pusílla cum 1n

^

vl

,

Rigans montes de fuperió-

E

j

nis: * illic naves pertransí-

bunt.;

P

j g

ribusfuis:* de fru&uóperum

tuórum fatiábitur terra.

[racoifte ; quem formáfti

L]

m

Prodücens foenum .jumen-

adiluüdéndum ei: * ómmia

L d

tis: * & herbam fervit

üti hö-

àte expé&ant ; ut des illis

minume.,

x

efcam in témpore. . -

z

E-t3

j án-

Lhüne'nwï D*

f

Dominica Peritecoftes;

qyqu

j

L ] anïe teillis , c

ólligent: *jy é&io fan&i Evangeélii fe-

i

MU

aperiénte te manum tuam ,

cündüm Joánnem.

alleli

t

ómnia implebüntur bonitáte.

ä

Dun tf

A verténteautem te fáciem ,

I

1&?1 o.gä;npore: .1xftc e-

i

u d

turbabüntur: * áuferes fpí-

fusdifcípulis fuis: Si quis

,ritum eórum; & deficient , &

díligit me , fermónem meum

gf

AW

in pülverem fuum rever-

fervábit ,& Pater meus díli-

pente

téntur.

:

«

geteum, & ad eum venié-

Bo

(f dU

E míttes Spíritum tuum , &

mus,& manfiónem apud eum

If i

creabüntur;: * & renovábis

faciémus. Et réliqua.

fáciem terra.

Homilía S. Gregórii Paps.

S$itglória Dómini in fzcu-

j

O. ln

g um t

3Jum : * laetábitur Dóminus in

"

beli d

tres c

ä:ræäi ;

opéribus fuis.

T.

Evangeélice verba le&tió-

-

n m

uiréfpicit terram , & fa-

nis fub bre

itáte transcürre-

, Tnightit

ais

cit eam trémere: * qui tan-

re , ut póft

iütiüs líceat iü

git montes, & fümigant.

contemplati

:

e tante folem-

( Siqusdl

C antábo Dómino in vita

nitátis immorári.Hódie nam-

guünem eum jen

mea ; * pfallam Deo meo ,

Nioego i

uámdiu fum. -

que Spíritus fanctus repentt-

no sónitu fuper difcípulos ve-

fefiptri. D

ucündum fit ei EIöquium

nit, mentésque carnálium in

Bsf [

meum: *ego veró dele&tá

ui amórem permutàvit, &

Qd g D

bor in Dómino.

n

Tunddg £s n0.

foris apparéntibus linguis fg-

tenj d Vered

D. eficiant peccatóres àterra,

neis , intusfaCta funt cordà

« infqui ,ita ut non fint : *

flammántia : quia dum Deum

w digns, (;

bénedic ánima mea Dómi-

in ignis vifióne fufcepérunt ,

Aufodimus , (n

no.

;

per amórem fuáviter arsé-

1 vll v

Afía; Emítte Spíritum tuum,

runt Ipíe namque Spíritus

fim qqi ul y

«creabüntur : & renovábis

fan&tus amoreft: unde & To-

ETA df

fáciem terre , allelüja , alle-

ànnes dicit : Deus cháritas

lüja.

10207404, qui

eft. " Qui ergo mente íntegra

ilutfe cotrad

$; Spíritus . Dómini replé-

Deum desíderat;profé&tó jam

^ Met[ünt r

'vit orbem terrárum , alle-

habet , quém amat.

Neque

UA erppén

lüja.

enim quisquam poffet Deum

'Et

PO Sjrios C

5

hoc , quod cóntinet

dil(gere,fi eum,quem díligit ,

quiis *

nia, fciéntiam. habet vo-

non habéret.

cis , allelája.

. Cüm compleréntur dies

?ultitüdo diftiun

P ater nofter.

* LO

Abfolutio. É xándi- Dómine

entecóftes , erantomnes pá-

15 Api;

riter in eódem loco , allelüja :

Bu

limag

v Jube domne. benedícere.

& sübitó. fatctus eft fonus de

ccelo , allelüja.

t

v M at Btt

B*ä?.ï Ev?ngälica/ lä&iq.

* Tan«

AC LObf

|

»

Wi t

Dominiea Pentecoftes.

E

453

uT

? 'Tanquam ! fpiritus- vehe-

Le&io nb :

ïmJg

:

«

C-A

méntis, & replévit totam do-

!

Pater meus

: díliget

E

eum, & ad eum venié-

porec:k

ium , allelája , allelüja.

'u.tgje' ,

s', Dum ergo effent in unum

mus, & manfiónemapud eum

is f

n

l

(s

1

discípuli congregáti propter

faciémus.

Pensáte, fratres

TIÓRe

El

metum Judaórum , fonus re-

charíffimi , quanta fit ifta díg-

Aer m

nitas , habére in cordis hofpí-

pénté de coelo venit füper

tio advéntum Dei.

EE

d eum voj,

eos. Tanquam.

Certé fi

M apudes

Bfo, Divínum auxílium.

domum noftram quisquam di-

Hqua,

LeGio ii

ves, aut prapotens amícus

intráret , omni feftinántia do-

Tgiri P

^XWEd ecce, fi unusquísque

bl

N

l

veftrüm requirátur ,. an

mus tota mundarétur , ne

N

h

:

!

h

díligat Deum : tota fidücia, &

quid fortáffe effet , quodócusf

fecürá mente refpóndet;Dili-

los amíci intrántis offénderet.

t wl

At ov

g0. - In ipfo autem le&iónis

Tergat ergo fordes pravi

: lts Ut

exórdio audíftis, quid V éritas

óperis ,. qui Deo prs&parat

iüüne tnte V.

dicit? Si quis díligit me , fer-

domum.mentis. Sedvidéte,

n H

mónem meum fervábit. : Pro-

quid Véritas dicat : Venié-

bfndus n

bátio ergo dile&tiónis exhibí-

mus, & manfiónem apud eum

pedlcpise-

tio eft óperis.

Hinc in Epí-

faciémus. In quorümdam ét-

ftola füa idem Joánnes dicit :

enim corda venit, & manfió-

Qu t

nem non facit : quia.per com-

"

g, U

Qui dicit , Díligo Deum , &

ratibus g

"mandáta ejus non. cuftódit ,

uné&tiónem quidem Dei re-

usla fünt co

mendax eft. Veré étenim De-

fpé&tum percípiunt , fed ten-

um dilígimus , . & mandáta

tatiónis témpore hoc ipfum ,

: ua um Daut

fne fu.

ejus cuftodímus , fi nos à no-

quo compüncli füerant , obli-

vem inter u

ftris voluptátibus coar&áus.

vifcüntur : sícque ad perpe-

Nam qui adhuc per illícita

tránda peccáta rédeunt , ac ft

jeunge r

]

defidéria díffluit;proféttó De-

hac mínime planxíffent. ..

f

j

'T.e.Deum laudámus. 175 — -

d : D qlinta

um non amat , quia ei in fua

voluntáte contradícit.:

AD LAUDE'S;

ütf

p

&. Replétifuntomnes Spíri-

&perHoras, A&2.

jforio t

tu fan&to,& coepérunt loqui ,

Um. compleréntur *d

jes '?-' :

1] um

fö&? 'saä

C

Pentecóftes , erant.om-

(f« D

rout Spíritus. fanétus dabat

um pO

éloqui illis :

Et convénit

nes páriter in eódem loco,

un. quem

ii

mnultitüdo dicétium , allelája.

allelüja.

Y* Loquebántur váriis lin-|P(almus.

D óminus regnävitf'

r

" n

euis Apóftoli magnália Dei.

cum reliquis» .. 18.

Et convénit.

Aiía Spiritus Dóminirepl

é-

L

g

G lória Patri. Et convénit.

vit orbem terrárum , alle-

TS

Bfio. Ad focietátem.

lüja.

(aQtus d

l

A 58-

dl* o

Y

Dominica Pente.c;.w&es».

M

j d

j Aäa Repleéti

funt omnes, Tua tepléfti grátia :

j (d8y

af ll

. "Spiritu fan&o , & coepérunt

Dimítte noftra crímina ,

M

( [anü

inii

Jloqui , allelàja, allelüja.

Et da/quiéta témpora.

i

Md

3

, Afia, Fontes,& óimnia , e«quae

D eo Patrt fit glória ,

(apiti

movéntur in aquis , hymn:

i

um

Et Filio qui à mórtuis

dícite Deo ; alleluja, - ^^

d

E EE A

Surréxit , àac Paráclito.,

dl

j

f

j

j

L Afías Loquebántur eváriis

In fecaülóruüm fæculaï.:

Amen.

-

p

!/

— linguis Apóftoli magnália

p

Aidiij

Dei j allelü

y. Replétifunt omnes S

pi-

lüja«

ja salleluja ; alle-

ritu fancto , allelüja.

d

u O

tumm,;

-' A&ïa p

& Et'6

jtum n

1

lüja.

æperunt quui , alle-

m complerértür dies

Alfäjüjas i

idite

JPentecóftes,eránt omnes

Ad:Beriedictus: - Aitiphc s

hus t

'cfpuli páriter ir eódem Io-

Acelpite Spíritum fan&tum :

l

J

|

€0* & fattus eft repénté: de

quorum remiséritis peccáta ,

'

p j

éóclo: fonus tamquam adve-

remittántur eis : allelàja.

O ratio,

;!?Docä)itvosöl

niéntis fpiritus veheméntis.&

replévit totam dom

-Eus, qui hodiérna die

üjä'd r

erant fedéntes. . -

-- corda fidélium — fan&ti

)5 Hyninuss.

Spíritus illuftratióne docuífti:

Ti n

"Eáta nobis gáudia ^ :

da nobisin eódem Spíritu re-

|

l

üplï ld

M atem t

! Y Anni redáxit órbita ,

Gasápere, & de ejus femper

!

r

vt u

Cüm Spirítus Paráclitus

confolatióne . gaudére.

Per

Hlápfus eft Apóftolis."

Dóminum . noftrum . Jefum

mntecü d-

Lgnis vibránte làmine

Chriftum Fílium tuum : Qui

du uuquig

iuitsloqutts

Lingue figüram détulit ,

tecum vivit,& regnat in uni-

DN

Verbis uteffent próftui ,

üsdem Spíritus fan&ti,

Et charitáte férvidi.

täteAcä

'Primam s. breve,

- Hlig, d

T. inguis loquüntur ómnium

Chrifte Fíli Dei vivi , mife-

Y Dobitws 6

"Turbae pavent Gentílium ;

rére nobis,^ Allelája, alle-

Wijgs dj

* Dbri tri, $

Mufto madére députant ,

làja.

Chrifte Fili Dei,

Quos Spiritus repléverat,

Y* Qui fedes ad déxteram

^ Nelttfünto

larátafunt hec. myftice ,

Patris. Allelüja , allelüja.

ts

Pafche peràá&to témpore ,

G lória Patri. Chrifte Fili.

* Mi

Sacro diérum círculo ,

m

Yy.Exürge Chrifte , ádjuva

T

uo lege fit remíffio.

nos , allelàja.

l

Ucbintur.

e nunc Deus piíffime

&« Et liberanos propterno-

ApIdm,

Vultu precámur cérnuo ,

mentuum , alleluja,

Vl u

Illápsa nobis coelitus

Ad "Tertiam , Hymnus..

Largíre dona Spíritus,

ut

h Tetes, (

i

l

V eni Creátor Spíritus,

D

IVl'mUS RS l "

! udum facráta péttora

447, qül

lus Ti

fupràin Vfj pcm

dici-

d

N

po

7

Dominica Penteco&&se

55

dicitur ad "Tertiam,per to-

x.br. Repléti funt omnes

tam OdGavam : loco Hymui,

Spiritu fan&to ,

Allelüja,

allelüja.

'te'mpm.', 3

JNanc: fan&e. nobis Spíritus.

FA

Adía. Spiritus Dómini.

3. Etcoepérunt loqui. AI-

:

tüórtis

Capitulum, Cüm . comple-

lelàja, allelüja.

a,

réntur. 454«

Glória Patri." Repléti.

A Dreves

Spíritus Dómini

x« Loquebántür . váris lin-

| æeula.;

Y

replévit orbem terrárum ,

guis Apóftoli , allelija.

$&« Magnália Dei , allelüja»

I ommes 81

* Allelüja , al

s

?

lelüja. ?piritus

Ad Vefperas , Ántiphona.

Itj

Dómini.

cum

