me ? * multi insürgunt ad-

cani autemi funt fenfus hómi-

vérsür mie.

Süï,& agl

i^fulti dicunt áninis rüez : *

nis,& s&tas feneCtütis vitaim-

1en Dimnus ii

7ion eft falus ipfi in Deo ejus.

maculáta. Placens Deo fattus

vyilezdalt

eft dilé&tus, & vivens inter

"Fu autem Dómine fufcéptor

eft.

:nüre,&incontumc'liam

meus es , * glóriamea , & ex-

5

pecéatóres translátus

iav um

áltans caput meum.

Raptus eft, nemalítia mutá-

us g

"Voce meaad D

óminum cla-

ret intellé&tum ejus , aut ne

p vut , & u

mávi:* & exaudívit me de

fi&tio decfperetánmam illfus.

ff U

monte fan&to fuo.

Fafcinátio enim nugacitátis

i irénum ii

?&o dormívi , & foporátus

obfeürat Dona;& incornftàntia

fum: * & exurréxi ,

concupifcéntiae

transvértit

, Jübs gemusbt

quia Dö-

i, Rn

zninus fufcépit me.

fenfum fine malítia. Confum-

tmurtante D

Non timébo millia pópuli

mátus ii brevi explévit tém-

Panttus n d

circumdántis me : * exürge

ora multa: plácita enimi erat

Deo ánima illfus: propter hoc

, n Atris dom

Dómine, falvum me fac Deus

mmie .Ef ümbif-

.ineus.

properávit edücere illum de

Quóniam tu pércufsífti om-

médio iniquitátum.

* f n

nes adversàntes mihi Í[ine

& Eugeférve bone , & fidé-

Mi

V m

caufa, * dentes peccatórum

lisquia in pauca fuffti fidelis,

eontrivifti.

fupra multa te conftítuam :

-4 ff n

Dómini eft falus , * & fuper

* Intra in gáudium Dómiihi

f Véig

tui. y. — Dómine quinque

Detttng f

pópuli tuum benedíGtio tua.

Afla.

talénta tradidífti mihi , ecce ,

',:

ly

'Tu es glória mea , tu

ff

[

es (ufcéptor meus Dómine ,

ália quinque fu

pcrlucrätus

uT

Ui

QUS ip;

tu exáltans caput meum , &]fum. Intra.

E

TOU

Biio.

a

4j

;

—

Pl

Dittg t

Commune Confefforis non Potificis,

Ixxxv

VC

Bfío, Unigénitus Dei Fílius.| qui fe anguftiavérunt , & quà

m

Vi

a

abftulérunt labóres eórum;

Opuli autem

l—v'ic:h'fnt,es:.&

Vidéntes turbabüntur timó-

lgl

Üris D

p

|

l,

J

-mon intelligéntes,nec po-

re horríbili , & mirabüntue

nentes in precórdiis tália ;

in fubitatióne infperátze fa-

L dudi Dj

quóniam grátiaDei;,& miferi-

lütis , dicéntes intra fe , pae«

TIé Denedis

córdia eft in San&tos ejus , &

niténtiam agéntes , & pre

k(dne pen,

refpéttus in elé&os illíus.

angüftia fpíritus geméntes *

7! Mléntio,

Condémnat

autem

juftus

Hifunt, quos hábuimus ali-

mórtuus viyos ímpios , & ju-

quándo in derífum , & in fi-

! 2pl4'b&5'

Vvéntus celériüs confummáta

At precctnd

militüdinem imgropärii. Nos

A npérieri

longam vitam injüfti, Vidé-

infensáti vitam illórum zfti-

At vb

bunt enim finem fapiéntis, &

mabámus insániam , & finem

MU u d

non intélligent , quid cogitá-

illórum fine honóre : ecce ,

Tl&t) omputàta «

verit de illo Deus , & quare

quomodo computáti funt in-

tont n

i

O hont

munferitillii Dóminus. Vidé-

ter filios Dei, & inter San&tos

unt,& contémnent eumiillos

fors illórum eft!

Teneliis vitamm

autem Dóminus irridébit. Et

Phcers Deo f :

Be. líte cognóvit juftítiam ,

$j & vivens r

erunt pofthzc decidéntes fine

& vidit mirabília magna , &

p

TT

honóre,& in contumélia inter

exorávit Altífimum : * . Et

ts 4

h, nersliia m

mórtuos in perpétuum: quó-

invéntuseffin nümero San-

um eys,att

niam difrümpet. illog inflátos

Qórum., y^ Ifte eft,qui con-

fine voce , & commovebit

témpfit vitam mundi , & per-

5

iperetitmati

illos à fundaméntis, & usque

vénit ad coeléftia re

) enjfn muga

&

ia Et.

ad fuprémum defolabüntur.

Glória Patri, Et, ^^

bons ol

V. Juftus germinabit ficnt

In fecundo No&urno, Affg,

nig ts

ilium , * Et florébit in

Invocántem exaudivit Dómi-

vemulfi Oi

'etérnum ante Dáminum,

nüs Santtum fuum, Dóminus

erielethit

vy. Plantátus in domo Dó-

exaudivit eum

; nl n t

mini. in átriis domus. Dei

eum in pace.

( & conftituit

illisprptr »

noftri.

Et florébit.

alicre lum &

Pfalmus 4.-

Bíío. Spíritus S. grátia,

YUminvocárem , exaudi-

iitt

CctO 1.

-4vit me Deus juftítim

cbonte ,

fih

m

T erunt geméntes , &

mez, *in tribulatión

j ff

F

"

é dilati-

memória- illórum pert-

fti mihi,

« nl

(

bit, "Vénient ln cogitatió-

Miferére mel,

*& exäu;i

Dl

l

ne peccatórum fuórum tí-

oratiónem meam.

g'aud'mm

"

Dmine 0

midi , & tradücent illos ex

F ífiü

hóminum - üsquequó

atl

advérfo iniquitátes ipsórum.

&ravi corde * * ut quid dilí-

T

T'unc ftabunt jufti in magna

o

gitis vanitátem , &.

,! mendácium ?

quænws

]

p

mnüähtig advérfüs eos

f3

l'onfCG

Q

]uRO

Tesowi Commune Confefforis non Pontificis.

, W

qi

jj U

g tfcitóte ;.quóniam mirifi-| bo :* quóniam nos Deus vo.

càvit Dóminus San&um fu.| lens iniquitátem tu es.

qinus t

um.: * Dóminus exáudiet |Nj eque habitábitjuxtate ma«

J

j mb;lceüï

xne:, ctim clamávero ad eum.

lígnus: * neque permanébunt

j rafcímini , & nolíte peccá«

injüfü ante óculos tuos.

Q dífi omnes , qui operán-

gUf cire f

re :* que dícitis n córdibus

'veftris , in cubílibus veftris

tüur iniquitátem : * perdes

iif g , t

comipungtmini,

omnes, qui loquüntur: men

»

MT

1

dácium.

.?æ

W

Sacrificáte facrificium juftí-

M

L«'

jf

tie , & fperáte in Dómino : *

YX irum sänguinum » & doló-

jne?

Multi dicunt :

fumabominábituür Dóminus:*

' ps n f

Quis o&öndit

nobis bona ?

ego autem in multitüdine mi-

qgaet

Signátum eft

fupersnos h,

fericórdiz tuze,

WWW

men vultus tui Dóinine:* de- |I ntroíbo in. domum tuam : .*

yis

a d

giífti letítiam in.corde meo..

adorábo ad templum fanttum

ï;&utïatua*ïï

i W«

'

A fru&ju fruménti , vini. - & | tuum in timóre tuo,

fantiuft

ólei fui * multiplicáti funt.

D ómine deduc me in jüftí^

g w

fium j

fl l

jBpace in -«ijd.ip.fum * dór-[tia tua :.* propter inimícos

00515 U

miam , & requiéícam.

:

meos dirige in confpé&tu tuo

aptrumiast

uóniam tu Doómine figgu-| viam meam.

?

musintum, U

"m

i

áriter in

fpe? : * . confüituí

f |O uóniam non e

ftin ore eó-

Aue. -

. L. rum vé

L

a, r

ocäntemexau(hvl

t numelt,..

ütas: * cor eórum ,vg;

"

hn

Afía, IAnv

iaf

Dóminus Sanétum fuum, Dó-|S- epülchrum patens eft gut-

F

minus exaudívit eum, ( con- | tur eórum,linguis fuis dolóse

Qiiel h,

wra ejst* at

Atuit eum in pace.

|agébant , * jàdica illos Deus.

Adía: :Leeténtur omnes ,. qui]i) écidant à: cogitatiónibus

ii umvl

Áperant inte Dómine : quó-|fuis , fecündüm. multitüdie

Iaf eum vl

niam,tu. benedixífti jufto ,| nem impietatum eórum ex-

degels, g,

fcuto bonze voluntátis .tuz| pélleeos, * quóniam irrita-

tebronifa um «

vérunt te Dómine.

Mu em füpe

;oronä&i eum.

gt

,

í

e-

À

* , Pfalius:s. 77

F. tlaetenturomnes , qui fp

fettom CüdrUm,

Erba mea áuribus .pér-| rant inte: * in &térnum ex-

n ibesf (

-

1. eipe.Dómine, * intéllige | ultábunt , & habitábisin eis.

CT

clamórem meum.

:5 E. tgloriabünturin te omnes,

T r

nténde;voci oratiónis mez,* qui díligunt nomen tuum , *

tl

R

Kex meus ,.&.Deus meus.

quóniamtu benedíces jufto,.

«

ülutrs u

| uóniam ad..te..orábo ; *[D. ómine , ut fcuto bona vo-

.Dómine , mané 'exáudies vo-1 luntátis tuse * coronáfti nos.

$

"5v ii

A T

cem meam.

*

Afa, Leténtur omnes , qui

"It D

, & vidé-

fperantan te.. Dómine : : quó-

äxanq aüäbo tibi

*

niam

V iil u !

t

Donit

Q

lii

Commune Confefforis non Pontificiss 1xxxvi —

QUitite

DBUS !

niam.tu- benedlxifti. jufto ; tnm n univéría terra !

fcuto bone voluntatis tuz| Afía.. Dómine Dóminus no-

itábi Ju

Lt

àlt

coronáfti eum. -

* ptm,

er, quàm admirábile eft

T'üctlos

Itj

Afía. Dómine Dóminus no-| nomen tuum in univérfía ter«

los (

lIs

fter,quam admirábileeft no-|rà ! quia glória . & honóre

DmHCS s Qj

lidem ;

JN

mentuum in univérfa terra! coronaih San&um tnum ; &

quiaglória & honóre coroná- | conftituífti eum fuper 6pcra

"Jloquumu;

íü Sa11&um tuum , & confti-| mánuum tuárum,.

tuífti eum fuper 6pera má-| Y- Osjufti: meditábitur fa-

umum & d

nuum tuárum.

piéntiam.

Bd urDommm

Pfalmus 8.

z. Et lingua ejus- loquötu:

lt ii ttüdine i.

Omine Díís nofter, *

judícium,

g,

quàm admirábile eft no-

'ater nofter.

Q dommtum!

men tuum in univérfa terra ! | Abfolutio. Ipsfus pfetas.

aütemp um d

Quóniam eleváta eft magni-

Y^. Jube domne benedícere.

nore o

ficéntia tua * fuper coelos.

Bfio, Deus Pater omnipotens.

! dedw n

Ex ore infantium , & lIa-

Serino fanfli Joánnis Chry-

SÓ omi,

Mu

&éntium perfecifti laudem

ife m onfpu:

propterlmmfcos tups,* ut dé-

In Orat. de S.' Philogonio

if

[

ftruas inimícum , & ultórem.

tom. 3

- Le&ioiv.

ton etin o

coelos

Eàti

Quomam v1debo

D

N dies , cujus fe«

jas: eun du

tuos , ópera digitórum tuó-

ftivitátem celebr mus ,

rum : * lunam &&ellas ; que

ad ipsíus re&té fattórum enar-

tu fundáfüu.

xrum T

E

ratiónem linguam noftram

: [pgüslübdb

.

Quid eft homo L

uod me-

evocávit : síquidem hódie

* &er s D

mor es ejus? *

aut filius

Beátus ifte ad tranquillam. ,

omnísque perturbatwms exe

TT n

hórüinisquóniam vifitas eum?

-cundum nilit

Minuífi eum pauló minus

pértem vitam tránfit : -eó

jedtum einum ?

ab Angelis, gloma ; & honó-

navígium áppulit , ubi d

ähc

re coronafu eum : * & con-

céps non póteritmetüere nau-

1 quamdm lfm'

Domm&

fütuífi eum füper ópera

frágium , nec ullam ánimi

romüfsi (

i

màn uum tuárum.

perturbatiónem ,

aut doló.

Omnia fubjecífti füb - pédi-

rem. ^ Et quid mirnm eft, fi

Hig gtétum

* oves' & Doves:

g hablübüm

busejus :

locus ille purus eft ab omni

nmverfas ínfuper & pécora

moléftíia &nimi ; cümn Paulus

r u

eampl.

. homínibus adhuc in hae. vita

gomen u

dl

Volucres ecli , & pifees|degéntibus loquens dicat :

u

maris , * qui perámbulant sc-- Semper gaudeéte , fmc inter-

t (C,uto

mitas maris.

miffióne oräte.

j* conon

j

Dómine Dóminus nofter, *|x- Honéfum fecit illum

étur

l]

j

quàm admirábile eft nomen| Dóminus , & cuftodivit eum

t Don

4

a

Confef

Commwe

Ixxxviii-Commune Confefforis non Pontificis.

ff

ib

ab inimicis.: &à fedu&tóri-

cam fidel ; & ornávit eum, Et .

t

1

[

jf

bus tutávit illum: * Et dedit

ad portas,

M übem' j

p m

alli claritátem setérnam,

Ignem füi amáris.

u

, Juftum dedüxit. Dóminus

Biïo.

'Le&io vi.

:

ïäoï

W

I mac"ï'

per vias rettas , & ofténdit

Uamóbrem maximópe-

illi regnum Dei, . Et dedit,

Q

ré grátulor hujus San«

u i,

Bfio;. Chriftus perpetue,

&i felicitáti, quod quamquam

1099 vondte

'IO:V.'

translátus eft, atque hanc ,

^ ao g

7«v Uod fi ïli

€., ubi morbi ,

quz apud nos eft , civitátem

qni

(5

-

Cubiinfectatiónes , ubi

;

relíquit,tamen in álteram ad-

axim 101

prematüre mortes , ubi ca-

feríptus eft civitátem, nempe

irum

lümnie , ubi invídie, ubi

Dei: &digréffus ab hac Ec-

m

Suftts

NT

perturbatiónes , ubi ira , ubi

(1

s

cléfia , ad illam pervénit ,

ln

NY d

cupiditátes , ubi innumerábi-

quz eft primogenitórum de«4

lesinsidig , ubi quotidiáne

foriptórum in ecelis : ac relí-

ais lg

ss iem 2l

folicitüdines , ub1 perpétua

&is hifce feftis, tránfiit ad ce«

fibíque fuccedéntia mala funt,

lebritátem Angelórum : Et«

i

innümeros ex omni parte do-

enim quód & cívitas fucfum

)"apra

u utdt

gim, t

lóres afferéntia , Paulus di-

"m

/

fit,& Eccléfia, & celébritas ,

ji: p

xit fieri poffe , ut femper

audi Paulum dicéntem : Ac«

g dedt d u

gaudeámus.,' fi quis :páulu-

cefsíftis ad- civitátem Dei vi«

ii Lt d

lum ex rerum mundanárum

véntis, TJerüfalem coeléftem ,

at

flüctibus eréxerit caput, vi-

& Eccléfiam primitivórum ,

vf ts

!

tàámque fuam re&é compo-

juri m

qui confcripti funt in coelis ,

süerit: multó magis ; poft-

& ad multórum míllium An-

As Donne d

uam hinc demigravérimus ,

gelórum frequéntiam,

witibi n nl

Íacile cómpotes érimus ejus

x Ífte homo perfécit ómnia

vt ltuny

boni ,cüm hec ómnia füb-

qua locütus.eft ei Deus , &

stip monteluot

làta füerint, advérfa vale-

dixit adeum ; Ingrédere in

^. Vimpità

tüdo , morbi , peccándi ma-

TÉquiem meam :

* Ouiate

Buf i, Dünis,

téria ,, ubi non eft meum

vidi juftum coram me ex ám-

Ugnun detiem

ac'tuum , frígidum illud

nibus Géntibus,

U. fiptr eyp.

verhum . &. quidquid . eft

7. Ifte eft , qui contémpfit

Lt ts r

malórum in. vitam noftram

vitam mundi , & pervénit:

invehens: in

Wt D

numeráque gj x

ad ceeléftia regna. — Quia.

QU n i

gens bella.

Glória Patri,-

)ula.

Til

5 Amávit eum Dóminus, &

Intertio Notturno ,. Afía.

ornávit eum : ftolam glória

FHütro um

Dómine, i(te San&tus habitá-

ementer,

fnduiteum, *. Et ad portas

bit in tabernáculo tuo, opo-

paradífi coronávit eum.,

rátus eft juftítiam, requiefcet

Vlderim od

T

[ iei.' ' & VO]

Utf

X dnduit eum Dóminus Iorí-

in mente fan&o tuo.

"ais

fal-

U

!)

Pon'lflcu,

Communc* Confefforis non Pontificis,

Ixxix

' maVltwm[

Pfalmu

uóniam preventfti eum in

(mine , qms habltäbit

[e.

nediétiónibus dulcédinis : *

nem ii lij amürls.

7in tabernáculo. tuo? *

Cfio w.

pofuífti in eápite ejus-eoró-

üobre

aut quis reqmeicet in monte

nam de lápide pretiófo.

fan&o tuo ?

lr hu

V itam pétiità te: * & tribuf-

; ui ingréditur fine mácula,*

fii ei Iong1tudmem diérum in

]I UOdngm

aperatur Juftitlam,

fculii,& in ('æculum fzeculi.

i (üe hdm

!

ui loqultur veritátem in

Magna eft glória ojus in falu-

Ti cirii

corde fuo ,

qu1 non egit do-

tári tuo : * glóriam & mag-

om aItemm "

lum in lingua xua,

num decorem impónes fu-

N ec fecit próximo fuo ma-

per eum.

'fe(ru: Ü hac Ec.

lum,* & opprábrium non ac-

) uániam dabis eum in bene-

cépit advérsus próximos fuos.

i&tiónem in fieculum fzcu-

mäïm inum de1

Ad níhilum dedüéctus cíft in

li:*letificábis eum in gau-

mcæh: trel.

dio cum vultu tuo.

i js rifit Lad

confpä&u ejus malíignus : *

tlmentes

autem - Dommqm Q uóniam Rex fperat in Do-

LAnm « Etl

glorificat,

mino.;.* & in mifericórdia

&cmt (urfum

Altíffimi non commovébitur:

Q uijurat próximo fuo, &

d odb

non décipit: * qui pecüniam

lnveniátur manus tua ómni-

m dicéntem : d.

fuam non dedit ad. usüram ,

bus inimícistuls : * déxtera

auititem D

& münera fuper innocéntem

tua mvemat omnes , qu1 te

Vi lenerdis

non acceplt.

odérunt. .

Q ui facit hec , * non mové-

P 0n6s.eos ut chbanum 1 nis

A pnmnwo lfl

npn fint n

bitur in zeetérnum,

in témpore vultus tui : * Dó-

torum mdlm d.

Áfía,. Dómine , ifte San&us

minus in ira fua cqnturbäblt

req lcntlam. f

habitábit in tabernáculo tuo ,

eas , & devorábit eos ignis.

)moperfea (nty;

operátus eft juftitiam,requié-

Fru&u*n eórum de- terra

íÍcet in monte fancto tuo,

perdes : * & femen eorum a

&elDeus&

Jm lngredcrem-

AHBa. V1tam péüità te , &

ühls hóminum.

? Oni [

tribuífti ei , Domme,dlonam

Q uóniam declinavérunt in te

4 ;

w;gm T 0111'

& magnum decórem. impo-

mala: * cogitavérunt consília,

fuifti fupcr eum: pofuífti

u

& naon potuérunt ftabilíre.

in cápite ejus corónam de là-

uóniam pones eos

dor-

qul Q

n empflt

Pfalmus. 20.

,E

vem'

pide pretiófo,

;

um:*in rehquus tuis pra-

Omine in virtüte . tua

arábis vultum eórum.

(j nau Qma'

letábitur Rex ;* & fu-

E

xaltáre Dómine in virtüte

um.

eríalutáre tuum exultablt

tua :* cantábimus , & plal-

odiart p

vehementer,-

lémus virtütes tuas.

'Sads

Afia.

Defidérium cordis ejus tri-

Vitam pétiit àte, &

culo UO! (

butfti ei: * & voluntáte labió-

tribuifli ei Dómine: glonam

( feqy'

rum ejus non fraudáfti cum, | & mac*num decórem- impo-

fl . ?f

3

ii-

"i

o

p

m

Commune Confcfloris non Pontificis.

,

j T

fuifti fuper eum : pofuifti in

Dóminus virtütum

P

"

Rex glóris.

iyf'g eit.

TU

cápite ejus corónam de lápi-

:

s l*.

j

a

güüS W

de pretióío,

Afs, Hic' acclpiet benedi

Aiís, Hic . acefpiet benedi

Giónem à Dómino,& miferi-

m ) 4mus

li

córdiam à Deo falutári fuo :

DgU

&iónem à Dómino,& miferi-

qu

Wi

g, uf

córdiam à Deo falutári fuo :

quiahzc cft generátio q

*

uæ«-

quia hzc eft generátio qua-

réntium Dóminum.

t

J

n1b1181 L

réntium Dóminum.

y. Lex Deicjus inocorde ip-

ln

1 botii

u

Pfalmus 23.

fius. . Etnonfi

plantabün.

VU r vb

Omini eft terra , & pl

e-

tur greffus ejus.

b

ater nofter,

nitádo ejus ; *orbis ter-

Abfolutio. À vínculis.

qä

at

ao

LU

rárum, & univérfi , qui hà-

y. Jube domne benedícere,

j

(

eris

bitant in eo.

Bfio, Evangélica lcctio.

uia ipfe fi

u

er märia fun-

Í.é&io fancti Evaugelü' fe«

i

UL

&

eündüm Lucaim.

f

d p

4

viteum: *

fuper fiümi-

na péeparávit eum,

Lc&io vii.

Cap. 12.

W

, iib n

uis^afcéndet in montem

N illo témpore: Dixit Jefus

D

hh t

ómini ? * aut quis ftabit in

"

difcípulis fuis : Sint lumbi

10oco fan&toejus? "—

veftri precíncti , & lucérna

aErus Deulor, 4

Innocens mánibus , & mun

ardéntes in. mánibus 'Vefnfias.

v o r ml

/

um m

de corde : * qui non accépit

Et réliqua.

in vano ánimam fuam , nec

Homilía S. Gregórli Papse,

ii

jurávit in dolo próximo fuo.

Homilia 13. in. Evang.

4 Qipiümd

Ll

Hic acofpiet benedictiónem

An&i Evangeélii , fratres

à Dómino , * & mifericór-

charíffimi , apérta vobis

Üvaitetdt

diam à Deo falutári füo,

eftléCtio recitáta. Sed ne alt-

!

btius , m

kHiac eft generátio querén-

quibus

ipfa ejus planíties al-

frgere as

tium eum., * quaeréntium fá-

ta fortáffe videátur , eam fub

l

&A mundiüt t d

ciem Dei facob.

brevitáte

tranecürrimus

,

arporedt lumv

A ttóllite portas , principes ,

quátenus ejus exposítio ita

teritie,: Rl

,veftras ,

. elevàmini port&

nefciéntibus fiat cógnita , ut

t nofrro um

geternáles: * & introfbit Rex

tamen fciéntibus non fit one-

lórig. *

rófa.Dóminus dicit:Sint lum-

Jitterquigum

au,ü.sïql.n D 3'5."3'

Ouis eftifte

Rex glórig ?:*

bi veftriprzecín&ti. Lumbos

TU

Dóminus fortis & potens,Dó-

enim prazcíngimus, cüm car-

minus potens in pra&lio.

nis luxüriam per continéntiá

crjt:a,ut t quel

?mlnft,necdum f

A ttóllite. portás , príncipes

eoarttámus. : Sedquia minus

VRR N

veftras , & elevámini porte

eft,mala non ágere, nifi étiam

zternáles :* & introibit Rex

quisque ftüdeat:& bonis opé-

PRREPae

,

** 000 fur

lórie.

ribusinfudáre , prótinus ád.

"uis

ditur : Et lucérng ardéntes

Vaf u

eft f-fiil:eprx

glonæ ?*5

im

h Tüütgeo l

Mi

(

anS m-t

Commune Confefforis non Pontificis.

xei

Wt

um

ltl

in mánibus veftris,.' Lucér- j ille.eft; fpe'ad füpérnam pà-

K

nas quippe ardéntes iu; rá-

triam tendat , & nequáquam

A Dómi

Tpht

hn

nibus tenémus,cüm per bona

|fe à'viiis pro mundi hujus

1& Ti

Ti De (ot

ópera.próximis noftris lIucis

| honeftáte-contírieat-

Uij

exémpla monftrámus,

De

Sint Jumbi veftri preecin-

n

PCIerátja

(

&

&-.]ucérna ardéntes, in

um

quibus profé&tó'opéribusDó-

I

Wl in

mirnus dicit : Lüceat lux ve-

mánibus veftris :

* Ftvos

'carde'n

ftra coràm homínibus ; ut ví-

'símiles homínibus - expe&tán-

s MUDpÍanga

deant ópera veftra bona ,. &

tibus dóminum fuum , quan-

ABOUS Dfer f

gloríficent Patrem veftrum ,

do revertátur à nüptiis,

^ 4 Vicufs

qui in coelis eft.

, Vigiláte.ergo ,.quia ne-

[ benedz'cem

D

C

LUA

g. lfte eft , qui ante Deum

ftis ) qua hora Dóminus ve-

magris virtütes operátus eft,

fter ventuürzus fit,

Et vos..

SULTIN

& de omni corde fuolaudávit |G lória Patri; Et. vos«;

iin L.

lvi

Dóminum : * Ipfe intercédat [Bíío. .. Ad focietátem. .

V

,

ro peccátis ómnium popu-

Le&io ix«

otémpore D

j

[0)

rum,.:-

n

'T vos símiles homfnibus

X : nl

L

y. Eccé homo fine quercla ,

E

.expe&ántibus dóminum

tecid , & lucie

verus-Dei cultor , ábftinens | fuum. , quando revertátur à

yin mábus vl

Y

fe ab omni ópere malo , & |nüptiis: ut , cüm vénerit : &

uT

pérmanens in innocéntia fua. | &ulsávérit,confeftm apériant

$ reti

Ipfe intercédat,

ei,. Venit quippe Dóminus ,

&

if 15 11 Drat

Bfio.

Zujus feftum cólimus. | cüm ad. judícinm próperat :

[ Drangdi , ts

Le&tio vii.

pulfat veró , cüm..jam per

fimi , apétt v

Uoaütem fünt , qua ju-

egritüdinis . moléftias eífe

"éntur , & lumbos re-

mortem; ; vieínam: -desígnat.

y recit ltb

fi ejs pl

ftríngere, & luecrnas tenére ;

€ui conféftim aperímus,, fi

(

ut.& munditia fitcaftitàtis in

| hunc cum amóre füscípimus.

F

vidptur n

; (l

eórpore,& ]umen veritàtis in

| Aperire enim jüdici pulsánti

(s 05(0'0 l

operatióne.

Xedemptóri ét-

nonvult,qui exírede córporc

enim noftro unurn fine áltero

| trépidat : & vidére eum,quem

us fat il

us nomdt (f

placére nequáquam poteft ; fi

contempsíffe .fe . méminit ;

ys d int lu

gut is,qui bona agit, adhuc lu-

jüdicem forinídat, .. Qui au-

Xuürie.inquinaménta non dé-

|tem de ftia fpe & operatióne

cini, L

ra-

Vifb qune

ferit:autis,qui caffitáte

| fecürns. eft ,. pulsánti confé-

éminet , necdum fe per

?

;

ona

|ftim-áperit , quia Igtus jüdi-

; per o

Operaexércet.Nec cáftitas er-

|cem ,süftinet: & cüm :tem-

Seiqii

arero

gil

p

o magna eft fine bono ópere,

| püs propínque mortis adyé-

nec. opus .bonum eft áliquod

nerit,de

a

T u

fine caftitáte, Sed & fiutrüm-| hilaréfeit.

glória. rgtgiþutiöflis

i

rre ; pröf

4

j

Jucere

q?,,e ágitur,reftat, ut quisquis! ?^ e Deum laudá

Confeq

(9^ d

€cii

!v

"

:

l

m d

Coramune Confefforis non Pontificis.

!

N

f

AD LAUDES,

| Ét Iucüténtà predia,.

l

m

)

m

& per Horas , Afía.

Polláta forde députans ,

TM

Omine ,quinque talénta] Ovans tenet coeléftia.

i

IDWU,V Qr

&

!

uf

|4T)

tradidífti min: ecce álial T e Chrifte Rex piíffime ,

iMf a

u

quinque fuperlucrátus fum.

Hic confiténdo jügiter,

u ew,

:

P(aimus. D óminus regnávit,

Calcávit artes damonum, .

M

iil

j

z Wa qu(

cum- reliquis, Y7. -

Sevümque Avérni pm'ncipö.

J

jnnV

du

Aiia, Euge ferve bone, in

V irtüte clarus & fide ,

qti^

J

'

equol

' módico fidélis,, intra in gáu-

Confeffióne sédulus ,

qu'

dium Dómini tui,

]ejàna membra déferens

Fidélis fervus & pru-

; Dapes fupérnas óbtinet,

paää iripd

9 Afía,

*

Yuth

dens , quem conftítuit Dámi-

P rofnde te piíffime

i

j fiwe

nus fuper famíliam fuam.

Precámur omnes süpplices ;

yudit

gæ*ms*üh |

- Aíía.

[

*

eátus ille fervus ;

| Nobis ut hujus grátia

m D

quem , cüm vénerit dóminus

| Paenas remíttas débitas,

Y MXIWIK

ejus , & pulsáverit jánuam ;

P atri perénnis glória ,

yort um A

F. invénertvigilàntem. ——

Natóque Patris ünico ,

WStolamglo'riæ' if

|

SanGióque fit Paráclito ,

k * Aüa.o Serve bon? &(ü»däüs

snint.

intra in gáudium Dómini

Per omne femper faculum.

yuhi doit

,

/Capitulum, ^ Eec

*

L

Amen,

(plt ardtitr

[) Eátus vir , q

u

l

invéntus

y. Juftum dedüxit Dóminus

X eftfine mácula : & qui

B

'perviasreQas. $. Etoftén.

gut Bl

s p

poft aürum nonábiit,nec fpe-

dit illi regnum Dei,

At t od

rávitin pecünia & thesáuris.

Ad Benedidus, Ántiphona.

D]

Ouis eft hic , & laudábimus

Euge ferve bone & fidelis ,

(

Qu d

eum ?fecit enim mirabilia in

quia in pauca fuifti fidélis,fu-

l

ïf

l

&éorfun d

vita fua,

pra multa te conftítuam , . in-

ngldun. n

Hymnus.:

tra in gáudium Dómini tui,

Efu coróna célfior ,

ratio.

Jomimum, d d

N.

etnfpedu Ab

Et veritas fublímior ,

D

Eus , qui nos beáti

vbilur

Qui confiténti sérvulo.

f

Confefsóris tui

ánnuà

Reddis perénne pramiium.

folemnitáte letífioas : conqé.

. Oj ,*

D

a fupplicánti coetui ;

de propítius : ut , cujus nata-

i*.urïay

Mntem. (

NU

Hiujus togátu nóxii

lítia cólimus , étiam a&tiónes

Remiffiónem críminis ,

imitémur, Per Dón

! inum no«

V. Mi

Rumpéndo nexum vínculi. | ftrum.

ii Qyid

D

Anni revérfo témpore ,

" Alia Oratio.

M& D.

L

Dies refülfit Iàmine ,

Defto Dómine fupplica-

iius. W. E

r

Quo San&tus hic de córpore

A

tiónibus noftris ,' quas

ü?"füfgrc

ls

f

Migrávit inter síderà.

inbeáti W. Confefsóris tui

Ommu Aü

li

hi

D

n

H';?ïana-terræ gáudia,

folemnitáte deférimus ut ,

qui

P ODttfr

Commune Confefforis non Pontificis,

Hgnlpr 'l

-x'. $-9

Otde d

qui-noftre juftítise fidüciam, —^ Capitulum,

)

luj,

non habémus , ejus ; qui tibi

Uftum dedüxit Dóminus

iip

"let qre

El

plácuit;précibus

.adjuveï'mur.-

pér vias rectas, & ofténdit

Y pf

Per Dóminum.

illi regnum Dei , & dedit

m

Sifuerit Abbas , Orátió.

JUBtr,

illi fciéntiarti San&tórum :ho-

M

V5 g,

Ntercéffio nos , qugfumus

neftávit illum in labóribus ,

Verni

u

I

Dómine , beátig; /N, -Ab-

& complévit labóres illíus.

d i

bátis comméndet * ut , quod

B.Dr LexDeiejus;

In

Dd

lll

tioftris méritis non valémus ;

corde ipsíus. Lex Dei.

1j

ejus patr

0

»

t ereme

)éínio affequäïmur.

P

Y* Et non fupplantabüntur

" (Otnet

Per Dóminum.

6

effusejus. ln corde.

Mil -

Ad Tertiam , Anti

pl/lo'n'ao

lória Patri. Lex Dei.

Euge ferve bone.

Y* Juftum dedüxit Dóminus

Is t

URU i

Capitulüm. Beátus vir , qui

pervias re&tas. 5

Piiuer

jnvéntus. &xcli.

dit illi rernum Dei.:

Etoftén-

E

Ts d

tl

x. brAmávit eum Dóminus,

Ad Vefperas , Antiphona: .

'.

i

Dursüno,

*Et ornávit eum; Amávit.

Dóminé ;

| quinqué

talänta.'f/

t ft Bio,

. Stolam glóri& índuit eumi.

eum reliq. de Laud.

"Xcli.

t órnávit.

Piíslmi Capitulum & Hym.-

fenpe fæculumï

Göl'ia Patl'it

nus , ut ini, Vefpe: g—:.hgmü;.

T Döminæä

3* Os jufti meditábitur fa:

Y« Juftum dedáxit Dóminus -

s. x E

pientiam. 3e. Etlingua ejus

per viasrceétas. &« Etoftén-

Í

loqueétur judicium.

dit illi regnuni Dei,

um Dti

- Ad Sextarmi ; Antiphonae

Ad Magnificat , A

ntiphmm. :

Xicuiy dtgi

Fidelis fervus.

Hic vir defpíciens mundum-

t bore & f

"Capitülum.

Eccli.

9

vafulf ld

u$ €or fuum trádi

À

it ad

& terréna , triümphans, diví-:-

-

tias coeló cóndidit ore, mant.* -

ienlitum,

.Jvigilàndum — dilüculó | ad

js

i occurrat celebrari Fes .

2

fim Dünia

Dóminum, qui fecit illum,

ftum plurium Confeff..noi

Qrati

&ih confpé&tu Altíffimi de-|

Pontificum. , Officium fitut

gl 3

precábitur.

fuprá : fed in Oratione' , &

r uf dl

&.br. Os juftüi , *Meditá-

Sermone,que habentur .in

df 0

bitur fapiéntiam. Os jufti.

fingulart, dicantur in plurali.

i, Gj

y.Et hngua ejus loquétur

Alie Lettiones- pro Con-

diam D

judícium, Meditábitur.

feffore non Pontifice.

G lória Patri. Os jüfti.

--Tn primo Notéturno.

:uþnimumüü |

/.Lex Dei ejus in corde

DeJibro Ecclefiáffici.

Oriüt.

[psíus. x. Et noh fupplan-

Le&iod

tabünttir greffus éjus;

Eátus vir, qui invéntus

5 nO[h'ls ] MS.

Ad Nonam, Antiphona,

iB

eft fine mácula : & qui

Qd

/Serve bóne.

4 poft aurum non abiit ; nec

defc'fimä lïü,

p

eCORM

(

£v

Commune Confefforis non Pontificis,

s

-tadiugplc

àvitin pecünia , & the-

VIS«

TJomo fensátus' credit

fper

j

sáur

is. : Quis eft hic, & lau-

legi Dei , & lex illi fidelis.

f

u

^i

dábimus eum? fecit.énim mi-

x Juftus .germinábit. ficut

[

(

j

J

1a€ 1L:" 'umvef

tabília in vitafua. Qui pro-

lílium: * ÉEtflorébit in &-.

térnum ante Dóminum.

1.

p

Wi

M

bátüs eftin illo , & profé&tus

ht

t

eft erit illi glória eetérna: qui

, Plántátus in domo Díti'in

P

ótuit tránsgredi , .& non eft

atriis dom

E ]

u$ Dei noftri.. Et.

TU

"

e H

Le&io iit.

J

hi

ä]u,c*'

tránsgréffus , fácere mala , &

Cap.

um

uetd

pf(

non fecit:ídeó ftabilíta funt

Píritus timéntium

bona illíus. in Dómino; ; &

d TAEX

qua&ritur , & in refpé&tu

! .e?im/

QUi !

hlchlf

Qu

illtus benedicétur. Spes enim

eleemofynas illíus .enarrábit

l Hf

n!f' ?

indo Hf*

omnis Eccléfia San&tórum.

illórum in falvántem illos ,

W

|

dfti

, Euge ferve bone , & fide-

& óculi Dei .in diligéntes 1e«

ER i

Qüi timet- Dóminum , nihil

Jisquia in pauca fuífti fidélis,

!

1

j ub

j

ra multa te. conftítuam

trepidábit, & non pavébit. :

s

9 intrain gáudium Dómini

quóniam ipfe eft fpes. ejus.

:em üxi?ïmï

J

tui.. . Dómine quinque

'Timéntis Dóminum beáta eft

;

m

alits dU

yg n p

talénta tradidífti mihi , ecce ,

ánima ejus..: .Ad quem xéfpi-

ália quingue fuperlucrátus

cit , & quis eft fortitüdo

qiug od D

fum.

Intra.

ejus ? .Oculi. Dómini fuper

us r

m at Quv

; Legio: i. . ( Cape324c.

timiéntes- eum.; , . protéttor

poténtis , firmaméntum vire

btl i

f( UI time?zläog tïïihüm ,ex-

tütis , tégimen . ardóris, &

Sfe guikt gt

umbráculum meridiàni de-

j mll t

Xo€cípiet doctrínam ejus

& qui vigiláverint ad illum,

precátio offenfiénis , &.adju-

s; dn r sippeta

$nvénient benedictiónem.Qui

tórium cafus , exáltans áni-

il n «

mam; & illüminans óculos: ;

quarit legem., replébitur ab

ii

€a: & qui infidióse agit, fcan-

dans fanitátem , & vitam , &

dpid s t

dalizábitur in ea.. Qui ti-

benedictiónem.

10 Vil l

ment Dóminum , invénient

x lfte cognóvit juftítiam: ,

i& bontté lm

judicium juftum , & juftí-

& vidit mirabilia magna ,. &

Bo feiti

tias quafi lumen accéndent.

exorávitAltíffinum : * Et

ss & culdirit

invéntus .eftin nümero San-

Qui credit Deo atténdit man-

384 ( d f

dátis: & qui confiditin illo ,

Górum. .. *,. Hte eft, qui-con-

tidun, *Ct

non minorábitur. Timénti

témpfit vitam mundi , & per-

vénit ad.coeléftia regna. .. Et.

lii

i«Dóminum non occürrent ma-

Et.

t ul

Ja, fed.in tentatióne Deus il-

Glória Patri.

L|

TYBS d.

Yum. confervábit , & liberá-

In fecundo No&turno,

Ex libro morálium.. fancti

iab b

bitàmalis. Sápiens non odit

lil

mandáta & juftítias , & non

Gregóri Pape.

T«

Lib. 10. c. 16. in c« 12«]ob

lls ia

Le-

'- l'umefg ii "

iuidötuir.quaü in-procella na-

|

A0 f

"g

. Cormmunie Confceiforis non Pontificis,

exv

1 ! &'Ic

: ; ,;:,

fióném fingere , fenfum ver.

Ximäd

z

j

EU Hcgk

Exidét UT amplici-

bis aperíre; verajàt funt;dilí«

BUIG

um

tas.

Hujus : mundi fa-

gere»falfa devitáre, bona grá-

Qte Dj

DT

piéntia eft , cor machinatió-

tis exhibére , mala libéntiits

nibus tégere , fenfüt verbis

toleráre, quám fácere,nullam

lus d

D

,lï & Dofti

veláre : quee falfa funt , vera

injürie ultióné quaétere, pro

ofténdere ;.quz vera funt ,

veritáte contumiélid lucrum.

n

falía demonítráre. Hsec nimt-

putáre, Séd hec juftórüm

T

j

rum prudéntia ufu à. juvéni-

ïm'f ! & n Ie

fj

fimplícitas deridétur; quia ab

TRU Spes r

bus.fcitur , haec à püéris pré-

hujus rnundi fapiéntibus, pu-

tio dífcitur 1. hanc qui fciunt,

ritátis virtus. fatüitas . crédt-

Mintem il

ceteros deípiciéndo fupér-

tur. Omne enim, quod.inno-

Lt dgéne r

biunt : hanc qui néfciunt ,

WUU gt

cénter ágitur , ab eis procul

fubjédi , & tímidi in áliis

dübio ftultti putátur;á& quid-

v Unpweolt

|

mirántur: quia ab eis hec

quid in ópere véritas. áppro:

t

|

hi ejus

éadem duplicitátis iníquitas

bat;carnáli fapiéntii fátuum

Won ts d

|

nómine, palliáta - dilígitur ;

fonat.. Quid namque ftültius:

x g

dum imentis pervérfitas ur-

vidétur mundo , quàm rmien- :

qus ef fortti

|

bánitas. vocátur.: Hac . fibi

tem verbis ofténdere, nil cál. :

ul Dümini p

l

obfequéntibus przcipit. ho-

|lida. machinatióne fimuláre ,

Q , n

:

j

nórum cülmiaà quzrere ,

nulias . injüriis ..contumélias :

firmméntumm:

adépta temporális glória va-

réddere , pro maledicéntibus:

g ais d

nitáte gaudére , irrogáta ab

oráre;paupertátem quarere :

lum mendán

áliis mala multiplíciàs rédde-

d

| poíséffa relínquére ,. rapiénti:

of d

r&; cüm vires süppetunt ,

non resíftera , percutiénti:

du , hts

nullis refifténtibus cédere ;

alteram maxíllam prabére. .

m l

cüm virtütis poffibilitas deeft,

3« Amávit eum Dóminus; &«

i, (;

uidquid explére: per malí.

ornávit eum : ftolam glóriee:

üttetb

tiam non valent, hoc in pa-

índuiteum: * Etadportas:

ymint jul?itiamu

cificà bonitáte fimuláre.

paradífi coronávit: eum.:

st if

w Honéftum fecit illum Dó-

x Induit eum Dóminus lorf-:

minus ; & cuftodívit eum ab

camfidei , & ornávit éum.

if

f

*

íy ninero i

inimícis , & à feduétóribus

Et ad portas,

l( CRE qia

tutávitillum, ^* Etdedit illi

Cap.17.poftimt.. Leüi

ia

pfl

claritátem eetérnam. -

Ampas contémpta apud

| mund,

dfvitum.

[*ua :egna-

s. Juftum dedáxit Dóminus

eogitatiónes

'Etll

er vias rectas ; & | ofténdit| Sepé " Contíngit ,. .ut elé-

ili regiium Dei. Et dedit.

Gus ,quisque , qui . ad z-

oNit

Le&tio v.:

térham

felicitátem — düci-

yordlut P

u

4 T. contra, fapiéntia ju-

tur, contínua híc adverfitá-

Soh

te. deprimátur : nom |hune

6d

ftórum eft; nil-yorio ten-

re-

UR

Ugh

n

mui

äflta

xcvi

Commune Confefforis non Pontificis.

l

terum abündántia füléiat j|timére pusillus grex ; quia

gdilel Qw

D)

(

"i

Pl

j

2

complácuit Patri veftro dare

4

T

o

j

non dignitátum glória hono-

Vil

vábilem ofténdat, nulla ei ob-

vobis regnum.

Et réliqua;

(j

|

,;;igbötc m?

fequéntium. frequéntia süp-

Homilía venerábilis Bedaé

jl ?U'ij»&um as

etat ; nulla hunc. humánis

Presbyteri.

;'mauP*]?fROf um d

éculis véftium pompa compó-

Lib. 4.

Capo 54'

f &l;im 0i

g[

nat;àcun&tis veró defpicá-

Ustl

lum grege

ni eleQó.

P

rum vel ob compáratió-

p «,!fï;] " dicens l

bilis cérnitur ; & hüjusmun-

FT

di grátia indígnus eeftimátur;

nem majóris nümer! repros

V

fed tamen ante occulti jüdicis

bórum, vel pótius ob liumili-

y

] aquæ mlhl

IPU

