
| IUdUEj us

Wl

TA

canéntem.

l

Mi

', )

propria;ut in Feriis Quadrag.

——2

»qu'habimntin

Áfía, Dómine audivi audítum

Preces , quando d1cmdæ

! Mmdent mai

tuüm , & timui.

fs

W

funt ; ä habenmr m;iga. 63;

f

Afïa,ln tymparno & clioro ,

in chordis & órgano laudáte

ad. Matu tünum.

Ex

fmt]llh

Deum:

uadr

efima, Invitators

.v

Pfalmus, Laudáte Dómi-

Dommum

p

4

| Pdggäbiuï,m

t

eum noftrum ;

Fü.

N

num de coelis. 20;

i &euite ,adorémus.,

Pfalm.«

"Ufl.!wm;

dj

» ;

Sabbato ad Matutinum.

I1Ii

1

äm'g j

'üeä.

ï?&

P(alm. Venite, exultémus. 2.

falmus.

Oa

, ; aexallta ) lq

i

Hymnus. FX more do&i, 3.

Ominus regiüà

V1

t,iraf- & |

lntja

u

ore Pafch. Invita

"

.Qr.

IB,

cántur populi * qui

Dópu

— Alleitji

, allel.

* Alle

lu

ja.

um

; & dj

Nb

fedet fuper Chérubim , mo-

ET

lm

N

nus. R€X

fempitérne

veátur terra.

C

fiica.

PL

Dóminus in Sion magnus , *

l,

Àf Quia mir

ab

Ília.

d

U nf

& excélfus fuper omres pó-

«U'A

J l lii

li m

ore Pafchali, Afía.

pulos.

N

éntil

AUGUPP

L

Confiteántür nómini tuo

ePUHJ g['a[w

Antáte

Finlgyus d.

éánti-

magno :- quóniam terríbile ,

'Cj

Idf

cum novum: * quia mi-

rfmp

& fantctum eft : * & honor

!

Üateptpro

rabília fecit.

regis judícium dfligit.

TRünum gt

lvávit fibi déxtera ejus , *

'k u paráfti dire&tiónes : * ju-

ls ilimi

b

ráchium fanétum ejus.

Lfam: W

tu fecífti.

dícium & juftítiam in Jacob

wjotum fecit Dóminus falu-

T unbvt v

tàáre fuum: * in confpé&u

Exaltáte Dóminum Deum

0L ts la.

Géntium revelávit juftítiam

noftrum , & . adoráte fcabé]-

Dj Ptf

fuam.

lum pedum ejus: * quóniam

TIIEOROT Cerat

ecordátus eft mifericórdiz

fanttum eft.

"ll d t

uz, * & veritátis fue dómui

IVóyfes & Aaron in facerdó-

Fefrent ümio:

Ifrael.

tibus ejus : , & Sámuelinter

Vs v

vide'runt omnes términi ter-

€08, qui ínvocant riomen ejus.

IT

x

re* falutáre Dei noftri.

Invocábant Dóminum , &

tona undi d

ubiláte Deo omnis terra : *

ipfe exaudiébat eos

,5 in

á

ensadiret T'tts,

ntáte , & exultáte, & psál-

colümia nubis loquebátur

ao p

lite.

ad eos;

ym caniu; dinitut

sállite Dómino in cíthara ,

Cuftodiébant teftimónia e-

incíthara , & voce pfalmi: *

jllS 4*

ff

præcgäptum ; quod

ii füs Dus n

in tubis du&tílibus , & voce

dedit illis.

det

D

tube córnes.

Dómine Deus nofter tu ex-

ubiláte in confpé&tu Regis

audiébas eos : * Deus tu pro-

renftüditie 14

D

jj l

ómini: * moveátur mare,

pítius fuífti eis,& ulcífcensin

!

j

plenitüdo ejus : orbis terrá-

omnes adinventiónes eórum.

Denedidus,

!

rum , & qui hábitant in eo.

Exaltáte Dóminum Deum

satin Feni (l

l

plümina plaudent manu, fi-

!

i

1,

W

tbul montes exultábunt à con-

noftrum , & adoráte in mon-

es , quid d

|

l

te fan&to ejus: * quóniam fan-

vbentur l

fpé&tu Dómini

* quóniam

&us Dóminus Devs nofter.

)5

ä!z

'o

venit judicáre terram.

AfíaQuia mirabtlia fecitDíis.

j Matutünit.

dicábit orbem terrárum in

Sequens Afla &. Pfalmus

df

arefini 9

!

juftítia ; * & pópulosin

4

æqui-

JUbil te.

hic prater. ricti-

j

j

Cllm i

f i

£ate,

tur,quando diciurin i.au-

T adolïämw"

ii

dgbus

i

[

KI 12

Sabbato ad Matutinum,

.

.

p

"

i

i-(C üm exórti füermt pecca.

gpmp

j

$e

dibus ,üt in Sabb

atis,1nqu

M

; V

büs fit Officium de fan&ta

tóresficut foenum , * & ap-

l

parüerint omnes ;

gl C0f

Maria; & ejus loco dieitur

qui ope-

n

yhe

Antiph. & Píalmus, B onum

rántur iniquitátem.

nim

eft confitéri Dómino.

Ut intéreant in. fzeculumi fee-

,F

ifceoa

(

culi:i* tu autem Altíffimus

f

"

(eto

Aüa. JUbiläte.

in etérnum Dómine.

['s g perlt

Ubiïäte Deow' o;flnis ,ter-

uóniam eéce inimíci tui

//M

Hlüa& n

/ga : * fervíte Dómino in

D

ómime , quóniam ecce ini-

?ru

n hoc 16

míeitui períibunt : * & di.

[ nitroíte in confpédu ejus , *

fpergéntur omnes , qui ope-

fïg

d

"-

g d

]

án exultatióne.

ránturiniquitátem.

Scitóte, quóniam Dóniinus

Etexaltàábitur ficut uriicórnis

i

g"

TSLI]V.I

; iil

ipfe eft Deus

* ipfe feeit

cornu meum: * & feneéttus

nos , & non ipfi nos.

mea in mitéricórdia überi.

ial

Pópulusejus , & oves pà-

E t defpéxit óculus meus ini-

AY

fcus ejus : * introíte portas

mícos meos : * & in infurgén«

as i, Qu

ejus in confeffióne , átria ejus

tibus in me malignántibus

i

am:* qu lu

in hymnis: confitémini illi.

áudiet àuris mea, *

«iittt ib

],

P

[ audáte nomen ejus ; quó-

'juftus ut palma florebit : *

niam fuávis eft Dóminus , in

ficut cedrus Líbani multipli-

v ao nf

l

cábitur.

etérium mifericórdia ejus, *

m p t

& usque in generatiónem, &

Plantáti in domo Dómini , *

d d

generatiónem véritas ejus.

in átrüs domus Dei noítri

ss t

Vel Pfalmus gr.

florébunt.

)

il

s.

Onum eft confitéri Dó-

À dhuc multiplicabüntur in

t Bd Dio

:e

mino, * & psállere nó-

fenétia überi : *& bene pa-

!

]

d

iinituo Altíffime ;

tiéntes erunt , ut annüntient«

LR

W.

À d annuntiándum mane mi-

uóniam reétus

Dóminus

l

l artels

$

fericórdiam tuam , * & veri-

eus nofter : * & non eft ini-

: Mi

tátem tuam per nottem.

quitas in eo;

l

j

*

L

M rl 0

Ín decáchórdo píaltério ,

Pfalmus j(ee^

l

DI

cum cántico m cíthara.

Ifericórdiam , & judi.

cium

* «cantàbo tibi

LT

h

uia delectáfti tne Dómine in

P.

Güra tua : * & in opéribus

Dómine :

Nüm ftim

Y

g

mánuum tuárum exultábo.

Pfallam ; & intéllizam in via

|]

uàm magnificáta funt ópera

P

ad me;

immaculáta, * quando vénies:

!

[

lt W

lï

tua Dffe ! * nimis profündz

It

fatte funt cogitatiónes tuz. . | P erambulábam iri innocéntia.

:

&

U

!U del

I

Vir insípiens non cognófcet:*

cordis mei;* in. médio domus:

DYUTIE

l

I6 0gs

W

& ftukus non intélliget hac.

imlllm Pl

lt

N on

W

t

ümf

Sabbato ad Matu

tinu

t

Isl

[ CUf fro

lt

ante óculos

us

n

1&3

qen proponébam

Percü

f

um uüt fænum

r

0rm

'

meos reminjüftam ; * facién-

aruitcormeum: * quia ob-

ET

Quititey

tes pravaricatiónes odivi.

lítus fum. comédere panem

Aednt

li [ækh

W

on adhefit mihi cor pra-

IX1CUTII.

1

l't

h

vum:* declinántem à me ma-

1 qufe

Áli

voce gémitus mei * adha.

*

lígnum non cognofcébam.

it os meumcarni mez .

T& g

li

TTl

etrahéntem fecrétó próxi-

címilis fa&tus fum pellicáno

]

7no fuo , * hunc perfequébar.

olitüdinis : * factus fum ficut

Um] eces

L rf ;

$ upérbo óculo, & infatiábili

ny&tícorax in domicilio.

I (fünes

corde , * cüm hoc non edé-

yigilàvi,* & fattus fum fic-

Ug

bam.

Il

ut paffer folitàrius in te&to.

culi mei

äd fideéles terre

"p ota die exprobrábant mihi

ïfabiturücut Uticórni

ut sédeant mecum : * ámbu-

inimíci mei : * & qui laudá-

Ti* i fedpn.

lansin via immaculáta , hic

bant me , advérfum me jurá-

rl b

mihi miniftrábat.

bant.

DER s m

onhabitábit in médio do-

',ula cínerem tamquam pa-

YI09:" ('nifu

L:

e

mus meze,qui facit fupér-

m manducábam,* & potum

11 T mulrnnt

biam : * qui lóquitur iníqua;

meum cum fletu mi(cebam.

Aursma, d

non diréxit in confpé&u ocu-

A fácie ire , & indignatiónis

Ut pilra findhi

lórum meórum.

tug:*quia élevans allisífti me.

Irüs Libat muulti gn matutíno interficiébam

p ies mei ficut umbra decli-

omnes peccatóres terrg: *

navérunt: * & ego ficut foe-

1t dorto Dómini

ut difpérderem de civitáte

num árul.

domus De rioft

Dómini omnes. operántes ini-

q u autem Dómine in etér.

h

quitátem.

num pérmanes:* & memo-

ïmultipücabünturir

Áfía, Jubilàte Deo omnis

terra.

Bonum

riáletuum in generatiónem

peri * benc p

$

& generatiónem.

uxt , t amünti

eft , confitéri

D

Ü

mino.

T uexürgens mi

feréberis Sï-

2 rdus - Domni

Afía.

Clamor meus.

on : * quia tempus miferéndi

h: m dl

Pfalmus 1or.

ejus , quia venit tempus.-

O

mine exáudi

oratió-

Q

uóniam placuérunt fervis

funus 109

D

nem. meam

T las

f

islápides ejus: * & terrae

mor meus ad te véniat.

'icdrdiam !

"

ejus miferebüntur.

T * cantà Otlb

N onavértas fáciem tuam à

E ttimébunt Gentes nomen

me:*in quacümque die tríbu-

tuum Dómine , * & omnes

lor,inclína ad me auré tuam.

Reges terrg gloriam tuam.

Vif

j n quacümque die invocáve-

uia zedificávit Dfis Sion : *

'm,* quan

d Vi

ro te, * velóciter exáudi me.

x

vidébitur in glória fua.

uia defecérunt ficut fumus

jibom i

j

Ü

[

R efpéxit in oratiónem hu-

j

;

les mei : * &offa mea ficut

mílium: * & non fprevit pre-

E'l,'iF i n

erémium aruérunt,

cem eórum.

P.

e

j

ki

EN qri-

smbai

E

1Y14

$abbato ad IVIatutinumt

'(dm dl

"5

n0o , * & noli oblivisei omnes

WIL

Scribántur haec in genera-|

1l

( d

ertt

tióne áltera: * & pópulus ,

retributiónes ejus.

ypim j

ul

ómnibus

;ubSlü*

qui creabitur, laudábit Dó-

propitiátur

mï u

minum.

iniquitátibus tuis : * qui fanat

of «

j

uia profpéxit de exceélfo

omnes infirmitàtes tuas.

n ïuu

&

n:to fuo : * Dóminus de

ui rédimit de intéritu vi-

l l

«celo in terram afpéxit.

tam tuam: * qui corónat téin

,11 g

iisq l

a

Q taudíret gémitus compe-

mifericórdia, & miferatióni-

(

ditórum : * ut sólveret filios

bus.

ls fli

3l

interemptórum."

uireplet in bonis: defidé-

i^

m

Ut annüntient in Sion nomen

rium tuum : * renovábitur

)5

Domini: * &laudem ejus in

ut áquile juvéntus tua.

a

|

Jeráfalem.

Wáciens mifericórdias Dómt-

T

nus ,* & judícium ómnibus

jgib af

in conveniéndo pópulos in

qus n n

unum, *& Reges, ut sér-

injüriam patiéntibus.

viant Dómino.-

N otas fecit vias fuas Móyfi,*

yatun A*

gmubus o

R efpondit ei in via virtütis

filiis Ifrael voluntátes fuas.

fue:* Paucitátem diérum

Miferátor & miséricors Dó-

edile Dünn

ylnu: !t

meórum nüntia mihi.

minus: * longánimis , &

e révoces me in dimidio

multüm miséricors.

; lifts t

; ul

diérum meórum , * in gene-

Non in perpétuum irafcé-

F'ndam |

ratiónem: , & generatiónem

tur : *neque in etérnum

Lt

anni tul.

comminábitur.

ii m

[

;q ]

E nítio tu Dómine terram fun-

Nonfecündüm peccáta no-

yis

iJ'LS:

'nifr

ii

dàfti : * & ópera mánuum

ftra fecit nobis : * neque fe-

tuárum funt coeli.

cündüm iniquitátes noftras

i lat D

retríbuit nobis.

!

li

I pfi perfbunt , tu autem per-

|

g m

manes: * & omnes ficut vefti-

uóniam fecündüm altitü-

V

Mbe

méntum veteráfdent,

1

nem coeliàterra: * corro-

u

T

Et ficutopettórium mutábis

borávit mifericórdiam fuam

LI'

eos, & mutabüntur :* tu au-

fuper timentes fe.

! Wt

uantüm diftat Ortus ab

tem idemipfe es , & anni tui

l b

l

non deficient.

.

[v

cidénte : * longé fecit à

F ílii fervórum tuórum habi-

T

nobis iniquitátes noftras.

T m

tábunt : * & femen eórum in

uómodo miferétur Pater

1

liórum , misértus eft Dómi-

DOIUJne

faculum dirigétur.

TI

äLi

xU)es

Pfalmus 102.

nus timéntibus fe

* quó-

BI

| z

Enedic ànima meaDfio,*

|

niam ipfe cognóvit figmén-

Ms

t

b

& ómnia ,qua intra me

tum noftrum.

TTR

funt , nómini fan&to ejus.

R ecordátus eft , quóniam

Verbm il h

pulvis fumus: * homo ficut

D

lts [

B 6ncdic ánima ,meak Dómi-

L

foe-

ls

Vr

),*&

l

DOH D

E

Sabbato ad Matutinum.

115

hu

ölleæ'

V

l

foemnum dies ejus , tanquam|

3

l

lem : * qui te

gis aquis fupef

|

i

W

POpiL i

4

l

flos agrific effiorébit.

rióra ejus.

N

quitg

m

tl

ii

Ü

uóniam fpíritus pertransí-

ui ponis nubem afcénfum

?

übus.tu

—

J

li

bit inillo,& non subsíftet : *

Tüitifoss

ll

Q9

tuum , * qui ámbulas fuper

T

& non co

pennas ventórum.

Mu*

* Itj

ceum fuum.

gnófcet ämplliüs lo-

UOT OtY

Quifacis Angelos tuos

i'pi—

oD CO

Mifericórdia autem Dómini

ritus ; * & miníftros tuos ,

ab etérno,* & usque in etér-

ignem uréntem.

Tb p

onig - d

num fuper timéntes eum.

ui fundáfti terram fuper

|

Et juftítia illíus in filios filió-

j

bilitátem fuam: * non in-

Tenoy,

luv

tsl

A g

rum,* his qui fervant tefta-

clinábiturin fzeculum feculi.

inéntum ejus.

Abyffus , ficut. veftimén:

" mifericörd'as Dón

E tmémores funt mandató-

TUlctm (j

tum , amí&us ejus : * fuper

rum ipsíus,* ad faciéndum ea.

montes ftabunt aquze.

i if

Dóminus in coelo parávit

IVR f Mi

fedem fuam ; *

Ab increpatióne tua fügi-

regnum ip-

ent;* à voce tonítrui tui

| ;aelvoluntätesfuaa

síus ómnibus dominábitur.

formidábunt.

TiUOr V o

Benedicite Dómino omnes

Afcéndunt montes , & de-

: * [ingáini

Angeli ejus: * poténtes vir-

fcéndunt campi , * in locum,

T IDIICONS,

tüte , faciéntes verbum il-

uem fundáft eis.

1 perpétuum il

líus, ad audiéndam vocem

érminum pofuffti , quem

eue i etím

fermónum ejus.

dbrtut.

non transgrediéntur: * neque

Benedícite Dómino omnes

converténtur operíre ter-

ündüm peccita

virtütes ejus : * miniftri ejus,

ram.

»

li * neque!

u

1 fácitis voluntátem ejus.

u

[:

iemittis fontes in convál-

iniqutites nol

enedícite Dómino ómnia

f

ibus, *inter médium món-

- ODIS.

óperaejus : * in omni loco

tium pertransíbunt aqua.-

2 fecündim al

dominatiónis ejus , benedic

Potábunt omnes béftiz agri *

yliaterrg : * cor

ánima mea Dómino.

expe&tàbunt ónagri in fiti fua,

Afía. Clamor meus ad te

miferioordbatm A

uper ea vólucres coeli ha-

vnte f

véniat Deus.

bitábunt: * & de médio

Aiía. Bénedic.

trárum dabuntvoces.

Pej'x

; difot Ortui

, H|ge G

Píalmus 162.. 7*

igans montes de fuperió-

Enedic ánima mea Dó-

ribus fuis:* de fru&tuó

ulttes noltas

mino: * Dómine Deus

perum

; miferéur ?

tuórum fatiábitur terr.

.

(

faeus magnificátus es vehe-

Prodücens foenum jumen-

nisertus «

l

1

ménter.

ibus fe : !

üs : * & herbam fervitüti hó-

x

Confeffiónem , & decórem

minum.

3 cognöviï gm(

induífti: * amíGus lümine

edücas panem de terra ; *

!

ficut veftiménto.

jl

]

i

L

& vinum lgtíficet eor hómi-

:

ä?;' Cü ! qll

J

Pxténdens coelum ficut pel-

ni$.

fs

H.2

f

L'Uf

Ü

|

116

Sabbato ad Matutïnüm.

n

!

D

jj

l

Utexhílaret fáciem inóleo:* , A verténteautem te fáciem ,

y

T

jl

& panis cor höminis con-|turbabüntur: * àuferes fpi-

firmet.

ritum eórum; & deficient , &

gmentl

S aturabüntur ligna campi ,

in pülverem fuum rever-

yli

p

& cedri Líbani ,quas plantá-

téntur.

"

vit: *illic páfferes nidificá-

Emíttes Spíiritum tuum , &

j 9

bunt.

creabüntur; * & renov

Quü Il

rime

fáciem terrze.

äbis

H eródii domus dux eft eó-

zum:* montes excélfi cervis:

Sitglória Dómini in fzcu-

y

lum : *latábitur Dóminus in

f

n

l

iT

etra refügium herináciis.

",

4

. La

Fecitlunam in témpora : *

opéribus fuis.

m

j

n

fol cognóvit occáfum fuum.

uiréfpicit terram , & fa-

t

pofuiftii ténebras , & fata

cit eam trémere: * qui tan-

"

aj

-ümaans*ï

eftnox: * in ipfa pertransi-

git montes , & fümigant.

bunt omnes béftiz filvae.

Cantábo Dómino in vita,

d d

mea ; * pfallam Deo meo

st

C átuli leónum rugiéntes , ut

|

at

ràpiant : * & querant à Deo

quàámdiu fum.

efcam fibi.

ucündum fit ei elóquium

1

|

pl

yeenttn, Ut

rtus eft fol , & congregáti

meum: *ego veró dele&tá.

f

nt:* & in cubílibus

uis

bor in Dómino.

j dlrum

J

collocabüntur.

D eficiant peccatóres àterra,

as lia

Exibit homo ad opus fuum, *

& infqui , ita ut non fint : *

d r

bénedic ánima mea Dómi-

|

)

& ad. operatiónem fuam uf-

3

que a1 véfperum.

no.

Píalmus ro

*

: Mitl

igt fhrii

Onfitémini Dómino , &

uàm magnificáta funtópera

ao

tua Dómine! * ómnia in fa-

C

invocáte nomen ejus: *

11W

|

L

TU

piéntia fecífti

impléta eft

annuntiáàte inter Géntes ópe-

|

iif

terra poffeffióne tua.

ra ejus.

j

l

v tefrma

Hocmare magnum, & fpa- |C antáte ei , & psállite ei : *

VU

j

tiófum: mánibus : * illic rep- | narráte ómnia mirabilia ejus,

|

l

|

l

Kade s v

tília, quorum non eít nü-[f,audámini in nómine [an-

Wotinditsl

merus.

Go ejus : * Ietétur cor quae-

t

jl

g

WT

À nimália pusilla cum mag- | réntium Dóininum.

T f

gpis: * illic naves pertransí- |

uzrite Dóminum , & con-

um s.

bunt.

rmámini: * quzrite fáciem

"

L

j!

UE

D raco ifte , quem formáfti | ejus femper.

adilludéndum ei: * ómniajM ementóte mirabílium ejus,

/'tizdrig;

!

'.':eumz*g;ïgl

itla

àte expéttant , ut des illis | quz fecit : * prodígia ejus , &

p

ef:am in témpore.

judícia oris ejus.

PUm,?

h

'11 4 BWIK e

D antete illis , cólligent: *|S emen Abraham;fervi ejus:*

AE

aperiénte te manum tuam ,|filii Jacob elé&ti ejus.

4 pfe

6mnja implebüntur bonitáte.

IN Iuæ,æ W

'Matua'n

M

Sabbato ad Matutinum:

il

Iur)

Blesn,

i

ütur « &

d

1 pfe Dóminus Deus nofter : *

omnis poffeffiónis fu.

äfp

in univérfa terra judícia ejus.

Ut erudíret príncipes ejus

Wt f

Axït,ä

Memor fuit in fzculum te-

ficutfemetípfum : * & fenes

AU

;he

ftaménti fui: * verbi , quod

ejus prudéntiam docéret.

| llngssp' .t

lfl

lr t

mandávit in mille generatió-

E t intrávit Ifrael in ZEgyp-

UTR

T

nes.

tum : * & Jacob áccola fuit

I

in terra Cham.

IT (erre

Quod difpófuit ad Abra-

j

ham: *& juraménti fui ad

Etauxit pópulum fuum ve-

JLà ii

[

líaac.

heménter: * & firmávit eum

:'Ieifien

D

Tl

U [

E t ftátuit illud Jacob in pre-

fuper inimícos ejus.

céptum: * & Ifrael in tefta-

C onvértit cor eórum;ut odí-

t t g

méntum aitérnum.

rent pópulum ejus : * & do-

T Ut* u

D icens : Tibi dabo terram

lum fácerent in fervos ejus.

t &fgmigant.

Chánaan , * funiculum hzre-

:

MifitMóyfen fervum fuum:*

8 Ui i

ditátis veftra.

Aaron , quem elégit ipfum.

s n Do g

C üm effent nümero brevi , *

P ófuit in eis verba fignórum

TOU JUr

aucíffimi & íncola ejus.

fuórum , * & prodigiórum

indum ft &i efni

2 t pertranfiérunt de gente

in terra Cham.

1: "n ver) del

ingentem , * & de regno ad

Mifit ténebras , & obfcurá-

Dimmo,

pópulum áltérum.

vit: * & non exacerbávit

fermónes fuos,

:

t pecatirs t

-on relíquit hóminem nocé-

ti,taut non ln

re eis: * & corrípuit pro eis

Convértüt aquas eórum inu

t àum me DI

Reges.

sánguinem : * & occídit pi-

fces eórum.

P 1 ^

Nolíte tángere Chriftos me-

nftérini Dómim,

0$: * & in Prophétis meis nó-

E. didit terra eórum ranas* ia

vocite nomen (j

líte malignári.

penetrálibusRegumipsórum.

Et vocávit famem fuper ter-

Dixit, & venit coenomyía , *

iiäte iter Géntti

ram : * &omne firmaméntum

& cínifes in ómnibus finibus

t

,re &, &psdlie &

I

1is contrívit.

eórum.

M

ifitante eos virum : * in

P ófuitpluvias eórum grándi-

vj mbl t

miniin n )

fervtí venümdatus eft Jofeph.

nem : * ignem comburéntem

H umiliavérunt in compédi-

in terra ipsórum.

,* fetdtur cor Q

; Düninum.

bus pedes ejus , ferrum per-

Et percüffit.víneas eórum ,

tránfiit animam ejus , * donec

& ficulneas eórum : * & con-

ieDninum: V

veníret verbum ejus.

trívitlignum finium eórum.

n *quæï'lte il

E1óquium Dómini inflammá

Dixit , & venit locüfta, &

viteum: * mifit Rex , &fol-

bruchus, * cujus non erat

mmï'nürab

ffus

nümerus.

viteum ; princeps populó-

g rgnle

rum , & dimífit eum.

Et comédit omne foenum in

.oris Qu

terra eórum

* & comédit

fwti

Conftítu£ eum dóminum

domus fuz ,* & príncipem

omnem fru&tum terra äeörü.

H 3,

Et

p da cju;ï |

9

1318

Sabbato ad Matutmum,

.WW

SCOIUF

fe

Et pereuffit otrine prlmoo'c- cium, * & fáciunt ]ufhtlam in

j

J

nitum in terra córum :

* pri-

omni témpore.

j

1

j

Mj

mítias omnis labóris eórum.

eménto noftri Dómine in

Ifi

beneplamtopopuh ti :* i

Etedüxiteos cum argénto &

jmm , d

auro: * & non

rat in tribu-

fita nos in f: alutan tuo:

jf p

j

bus eórum infirmus.

A d vidéndum in bonitáte

u

Q

[, státa eft /Egyptus in pro-

eleétórum tuórum , ad 1;táfh-

feQóne eórum : * quia incá-

dum inlatítia Gentis tuze:*ut

F a n f

u

imma d

"buit timor eórum fuper eos.

laudéris cum hareditáte tua.

Expándit nubem in prote.

P eccávimus cum pátribus

n

it]

'tu[u MH(

&tiónem eórum , * Vignem ,

noftris

* injifte égimus ,

utlucéret eis per nottem.

iniquitátem fécimus.

F

b

a WPUI

;

Petlerunt, & venit cotür-

P atres

noftri

in - /Egypto

Vli

:

nix : * & pane coeli faturávit

non intellexérunt mirabilia

At memxm

tua

ii

'€os.

* non fuérunt. memo-

j

o

D irüpit petram , & fluxc-

res multitüdinis mifericórdia

nïuntüeuma'

j

runtaqug : * ablerunt in fic-

tua.

Jf

g Í

«

co flüàmina.

Et 1rr1taverunt afcendéntes

«ïgr

ij abl

uóniam memor fuit verbi

in mare, * Mare rubrum.

TA

finc

nQài fui,

* quod hábuit ad

E t falvávit eos propter no-

Eb,.m f

l

Abraham püerum fuum.

men fuum: * ut notam fáce-

ial

w d

Etedüxit pópulum fuum in

ret poténtiam fuam.

5

m fï

exultatlone , * & eléttosfuos

E. tincrépuit Mare rubrum,

4 Mb

; uf

in leetítia.

& exficcátum eft:*& dedüxit

fU

Fp imy

Et deditillis regiónes Gén-

eos in abyffis ficut in deser-

1U i Ifm C]UB

tium: * & labóres populm um

to.

d 'ö»p

poffedérunt.

E tfalváviteos de manu odl-

uuuemn* fttrim

o

Ut cuftódiant Juü:lücatxones

éntium : * & redémit eos de

hls

l]

ejus,*& legem ejus requírant.

manu inlImnicl.

M

VM

j

Vllï

Afía, Bénedic ánima mea|E t opéruit aqua tribulàntes

W&HWJ[ ll

Dómino.

eos: * unus ex eis non re-

Afíia. Vifita nos.

mánfit.

)f

WwiDrgiy,

Píalmus tos.

E. t credidérunt verbis ejus: *

a

Onfitémini

Dommo

?

& laudavérunt laudem ejus.

tlrp r' ]a'

C

quóniam bonus :

* quó- C itófecérunt , oblíti funt

p li

niam in feculum mifericór-

óperum ejus: * & non fufti-

dia ejus.

nuérunt confilium ejus.

ll

l T

Q

(

Q uis loquétur poténtias Dó- E t concupiérunt concupif-

mini , * audítas fáciet omnes

céntiam in desérto: * & ten-

WUl

laudes ejus ?

tavérunt Deum in inaquófo.

li,

Is

B eáti,qui cuftódiunt judí-|E t dedit eis petmönem ip-

a[ tl"

Só-

U

Sabbato ad Matutinum.

119

Im,*&[äc

lu

"IDore

zü ïm

l

sórur ; * & mifit faturitátem

crificia mortuórum.

in ánimas eórum.

B tirritavérunt eum

in ad.ïvfi«

lemenf() Toflw

Telcito

Kæ r

E t irritavérunt Móyfen in

ventiónibus fuis: * & mul-

TUl

t

caftris : * Aaron fantctum

tiplicáta eft in eis ruífna.

A n fi

r

J

Dómini.

E tftetit Phínees, & placá»

Vldfl] l

A perta eftterra , & degluti-

vit : * & ceísávit quafsátio.

'CIUF UT

ll b[*»l

i

TU d

vit Dathan : * & opéruit fu.

E treputátü eft eiin juftítia,*

IT

er congregatiónem Abfron.

in generatiónem & generatió-

180

nem ufque in fempitérnum.

Iedyt

Etexárüt ignis in fynagoga

IT Qurm

pitn

ï

eórum : *flamma combüffit

Etirritavérunt eum ad aquas

contradi&tiónis : * & vexátus

Tyfe é

n

peccatöres.

Wttm f

Atr fmi

Etfecérunt vítulü inHoreb:*

eft MÓ

fes propter eos : quia

& adoravérunt fcülptile.

exacer

b

avérunt fpíritüi ejus.

Mi g

*

Melexétun nfuibüia

E t mutavérunt glóriam fuà *

E t diftínxit in lábiis fuis

L

in fimilitüdinem vítuli come-

non difperdidérunt Gentes

01 t w

mk'üü&ïxmsnüïerïcörüs

déntis foenum.

quas dixit Dóminus illis.

Q biíti funt Deum, qui falvà-

Et commíixti funt inter Gen-

;rrifave'runr ileendes

vit eos , * qui fecit magnália

tes, & didicérunt, ópera eó-

1n /Egypto , mirabília in ter-

rum : & ferviérunt fculptili-

;* Mare nibrum,

ra Cham : terribília in Mari

buseórum 5 * & fattum eft

Vi s proper

rubro.

illisin feándalum.

urt: *utnotam

Et immolavérunt filios fuos,*

&ntam füam.

E tdixitut difpö-rdcret eos: *

fi non. Móyfes eléttus ejus

& filias (uas deemóniis.

ipuit Mare subnr

íftetíffet in confraQtióne in

Et effudérunt

sánguinem

vt efe^(c ded

confpé&tu ejus.

innocéntem : * sánguinem

byfl f in d

U tavérteret iram ejus , ne

filiórum fuórum , & filiárum

difpérdereteos: * & pro ní-

fuárum , quasfacrificavérunt

ivitens de mam «

hilo habuérunt terram defi-

fculptílibus Chánaan.

j oredinitei

Et imnfétta eft texra in. fan-

- derábilem.

inimíc

Noncredidérunt verbo e.

suífnibus ; &' contamináta

eórum

*

nj qi rbl

jus,; & murmuravérunt ip

eft in opéribus

us e es m0n !

tabernáculis fuis:* non exau-

& fornicáti funt . in adinven-

diérunt vocen Dómini.

tiónibus fuis:

dintverbs

'

E televávit manumfuam fu-

Etirátus cítfuróre Dóminus

juntludem ob

per eos : * ut proftérneret

in pópulum fuum : * & ab-

uit , 000 7

eos in desérto.

ominàátus eft hæreditätemv

E t ut dejíceret femen eó-

funam.

X

flium e1» ,

rfum in natiónibus :,

& di-

Et trád)dit eos in manus

j

érgeret eos in regiónibus.

Géntium : * & domináti funt

vyéront o

;L

funt

p deserto

t imtüáti

Beélphe-

córum .qui odérunt eos.

um nl

i

Ec tcbulavérunt eos inimí-

j

g£or ; * & comedérunt fa-

[u

es petmonfm

H 4

l)

g

126

Sabbato ad Matutinum.

"

"3

j

u

ci eórum , & humiliáti funt|Et clamavérunt ad D

d

]t

p

um

fub mánibus eórum : * fzpé| num ,cüm tribularéntur ; *

liberávit eos.

& de neceffitàtibus eorum

TE

i,

m

ipfi autem. exacerbavérunt | erfpuit eos.

TE

r

n

eumin consílio fuo: * & hu-/Etdedüxit eos in. viam re-

i, u enpt

m

t

miliáti funt in iniquitátibus | &am : * ut irent in civitátem

s eorud

fuis.

habitatiónis.

j

(

Et vidit,cüm tribularéntur:*|C onfiteántur Dómino mi.

j

4S»

& audívit oratiónem córum.

ericórdig ejus: * & mira-

It

pp

lhx

tmutuf

Et memor fuit

teftaménti

bília ejus filiis hóminum.

"2

fui

5

.

* & poenítuit eum fe-

Q uia fatiávit ánimam iná-

j

ii

(

cündüm multitüdinem mi-

nem:* & ànimam efurién-

fericórdiz fu.

tem fatiávit bonis.

! :Esvme.&uhaüom.

Et dedit eos in mifericör-

S edéntes in ténebris ,

&

ideiin us

umbra mortis : * vin&os in

"Md

dias * inconfpéttu ómnium ,

ui céperant eos.

mendicitáte, & ferro.

m

alvosnos fac Dóm

ine Deus

foiérqpe

Q uia exacerbavérunt eló-

nofter * & cón

quia Dei , * & consílium

Vil

Tatiónibus.

grega nos de

Altiffimi irritavérunt.

J tfett a

Ut confiteámur nómini fan-

E. t humiliátum eft in labó-

d E od

&o tuo: * &gloriémur in

ribus cor eórum : * infirmáti

ii

laude tua.

funt,nec fuit , qui adjuváret.

"M ad c

j

n

Benedíttus Dóminus

Deus

E t clamavérunt. ad Dómi-

W

li

uhll:

Q

"

Ifrael à fzeculo , & ufque in

num , cum tribularéntur : *

y'

I COf

faculum:* & dicet omnis pó-

& de neceffitátibus eórum

VMU

liberávit eos.

[n&mo

pulus:Fiatfiat. Pfalmus 106.

Onfitémini

Dómino

Étedüxit eos de ténebris ,

?L

AW

M

m

.

*

& umbra mortis : * & vín-

quóniam bonus

!m

ïf(x

quóniam in faculum miferi-

cula eórum difrüpit.

i

]

[

C onfiteántur Dómino mi-

li

córdia ejus.

(

zï

D icant , qui redémpti funt à

fericórdie& ejus ; * & mira-

]

f

:

Dómino , quos redémit de

bília ejus filiis hóminum.

A

;

l

manu inimíci: * & de re.

C uia contrívit portas zreas:*

:

|

[l

[

UBI&

iónibus congregávit eos.

& vettes férreos confrégit.

4olis Ortu , & Occáfu , *

S ufcépiteos de via iniquitá-

luwr.q

i

í

ab Aquilóne , & mari.

tis eórum : * propter injuftí-

»,.

rravérunt in folitüdine in

tias enim fuas humiliáti funt.

280) W PO

[

ä

,

inaquófo : * viam civitátis

mnem efícam abomináta

habitáculi noninvenérunt.

ä

ïUI Dr] !

J

eft ánima eórum : * & ap-

l

furiéntes, & fitiéntes: * áni-

propinquavérunt ufque ad

j

SW*M*&

|

—

L—Sh

mmum'

ma eþrum in ipfis defécit.

portas mortis,

Et

A gummE

i

U.

* m

erum

Sabbato ad Matutinum.

-

, QU tribi

Et clamavérunt ad Dómi- plebis, * & in cáth

edï'

a

Ifc:-.

Hege]m

(iby..'

ä*

num , cum tribularéntur

* niórum laudent eum.

"It a

j

& de neceffitátibus eórum |P ófuit flümina in desértum, *

z

0s

liberávit €os.

& éxitus aquárum in fitim.

i 'Ul

l'h N

II ejs

Mifit verbum fuum, & fa-

TT erram fru&tíferam in falsü-

täti

t

nàvit eos : * ( erípuit eos

ginem , * à malítia inhabi-

!

de interitiónibus eórum.

tàntium in ea.

Ti

I

D

OT &

t «

l

A

OP

"1

C onfiteántur

Dómino mi-

P ófuit desértum in ftagná

]

'

i

l

Qu

y

fl

g's

071

MT

fericórdie ejus, * & mirabí-

aquárum :* & terram Íine

| [l

1j

lia ejus filiis hóminum.

aquain éxitus aquárum.

TE dnimam

t facríficent

facrificium

Et collocávit illic efurién-

atimam of

H

D VA

laudis : * & annüntient ópe-

tes: * & conftituérunt civi-

xtiäx'igbonis. :

ra ejus in exultatióne.

tátem habitatiónis.

WR T db

ul defcéndunt mare in na-

Etfeminavérunt agros , &

RUs *

!

vibus , * faciéntes operatió-

plantavérunt víneas : * & fe-

mjïxüxxäxe,&ïettu.

nem in aquis multis.

cérunt frut&tum nativitátis.

Jl Oucrbutn «

pfi vidérunt ópera Dómini, *

LT.

E.t benedixit eis, & multipli-

& mirabilia ejus in profündo

cáti funt nimis : * & jumenta

I jmareny,

U ixit, & ftetit fpiritus pro-

eórum non minorávit.

ümiltum eft n ]

celle : * & exaltáti

funt

E. t pauci facti funt : * & ve-

r eorum : *f

flu&tus ejus.

xáti funt à tribulatióne maló-

Lft , qui adjur

D

fcéndunt usque ad coelos ,

rum , & dolóre.

mavérunt. ad Di

& defcéndunt usque ad ab-

E. ffüfa eft. contémptio fuper

cüm tribularinto

ffos

* ánima eórum in

oríncipes : * & erráre fecit

weceffitatbus t

malis tabefcébat.

eosin ínvio , & non in via.

]L 608

urbáti funt, & moti funt

Etadjüvit páuperem de in-

yit eos de tendi

ficut ébrius : * & omnis f&s-

ópia,* & pofuit ficut oves

n morts : * &

iéntia eórum devoráta eft.

familias.

R

num difrüpit

clamavérunt ad Dóminum,

V' idébunt re&i , & letabün-

cüm tribularéntur:*& de ne-

4ntur Dómim |

làbit os fuum.

tur: * & omnis iníquitas oppi«,

lp ejus ; * UE

ceffitàtibus eórum eduxit eos.

3

«filiis hóminum

« ftátuit proccllam ejus in

uis sápiens , & cuftódiet

auram: * & filuérunt fluctus

ntrit portasen

hac,* & intélliget mifericór-

ejus.

dias Dómini ?

s férreos coDIT

Afía. WVifita nos Dómine in

«ens de via I

leetáti funt,quia filuérunt:*

& dedüxit eos in portum vo-

falutári tuo.

Affa. Confité-

. propttr J

"

]untátis eórum.

bor Dómino.

Piíalmus 107.

füas humillà

li

onfiteántur Dómino mife-

3 Arátum cor meum Deus, 77.

efcam aD0U

ricórdiz ejus, * & mirabília

-L. parátum cor meum : *

*

; eürurm

Ü

r

f

V

ejus filiis hóminum.

cantábo , & pfallam inglória **

&* :

yvérunt !

texàltent eum in Eccléfia

mea.

gt

li

)XHä

Exür«

sigbau

122

Sabbato ad Matutinum.

m

wrtü

n2 ü!n]l

Exürge glória mea , exürge|catóris , & os dolófi fuper

(

)

P(altérium , & cíthara : * ex-| me apértum eft.

jf

giiet

T.

F

ürgam dilüculo.

W, ocüti funt advérfüm me

;[PH(C

cutll

4

j

C onfitébor tibi in pópalis | lingua dolófa , & fermónibus

i

ggeïpq

: ;orde f

j

W

Dómine

* & pfallam tibi|ódii circumdedérunt me : * &

9U

jnnatiónibus.

expugnavérunt me gratis.

i

l

f

:ä&w

r

Q uiamagna eft fup

er coelos

ro eo ut me dilígerent, de-

jl

d

QUUI

t

snifericórdia tua : * & usque | trahébant mihi: * ego autem

V

(à

biti

orábam.

n

àd nübes véritas tua.

Qu

[malüdldlo

E xaltáre fuper coelos Deus , |E t pofüérunt advérfum me

j

gndlm )

& füperomnem terram gló-| mala pro bonis : * & ódium

ria tuz : * ut liberéntur di-| pro dilectióne mea.

Adolt

Romul

Iéiti tui.

C onftítue fuper eum pecca-

E

Salvum fac déxtera tua, &|tórem:"* & diábolus ftet à-

TAT vlit

i

exáudi me: * Deus locütus | dextris ejus.

eft in fan&to fuo.

C ümjudicátur, éxeat con-

g i^

Exulábo, & dívidam Sichi-| demnátus : * & orátio ejus

qulempureod

mam, * & convállem taber- | fiatin peccátum.

gequs um

naculórum dimétiar.

F iant dies ejus pauci:* &Epi-

du ii qu

Meus eft Gálaad , & meus eft| f(copátum ejus accípiat alter.

a grgun

.Manaffes : * & Ephraim fus- |F iant filii ejus órphani , * &

iil

céptio cápitis mei.

uxor ejus vídua.

ss D

E

W

l

At 0

uda Rex meus : * Moab Ie- [N utántes transferántur filii

T0

1

j

Px

bes fpeimesz.

j

ejus , & mendícent: * & eji-

l[;

ial t

u

]u idumzeam exténdam cal-|ciántur de

-

habitatiönibus'

ii

ceamnén:um meum : * mihi|(uis.

S crutéturfoenerátor omnem

! Iu qert

alienígenee amíci fatti funt.

jmgu:" i

uis dedücet me in civitá- | fubftántiam ejus : * & diri-

EI

um d

ian

t aliéni labóres ejus.

tem muníta:mm? * quis dedücet

It

me usque in Idurasam ?

N

onfit illiadjàtor : * nec fit ,

b

N ónne tu Deus, qui repulifü

ui mifereátur pupfllis ejus.

nos , * & non exíbis Deus in |F iantnati ejus in intécitum:*

[ l: * du

I

virtütibus no'tris ?

in generatióne una deleátur

1 tim

D a nobis auxílium de tribu- | nomen ejus.

& Q m

Jatióne : * quia vana falus ho- | n. memóriam rédeat iníqui-

!

[

minis.

tas patrum ejus in confpé:tu

! 'I—A.ii

NI

I n Deo faciémus vi

ftiltem Q*

, ftm

Dómini : * & peccátum ma-

& ipfe ad níhilum dedücet |tris ejus non deleátur.

]l Téry

inimícos noftrosPfalmus 108. JF iant contra Dóminum fem- .

BC

ili

/^

/j7à Eus laudem. meam ne!per, & diípéreat de terra

1

1 g

We

.jrf;u, -

"

j

?üiwt j

7 tacüeris: *quiaos pec-memória eórum; * pro eo

TU t

gpüi

" nj

Is

AU.

l

i

Sabbato ad Matutinum.

128 -

apCFtUm e

l.

M

t f

quod non eft récordátus fá-,p tfciant , quia manus tua

dvfl' j

l

cere mifericórdiam.

hec:* & tu Dómine fecifti

-

"Tl

Etperfecütus eft hóminem

eam.

It

"mded

I Us

inopem,& mendícum , * &

Waledicent illi , & tu bene-

Pugna

Wnnt

Te o

DA

compün&um corde mortifi-| díces: * qui insürgunt in me ,

u

fie di

cáre.

confundàntur

fervus . au-
