Admítte noftras preces intra

ag

bis vitam fempitérnam , al-

facrárium exauditiónis , &

lelüja.

i,

repórta nobis antídotum re-

9^ Benedí&a tu in muliéri-

a i

conciliatiónis.

bus, & benedi&Gus fruttus

]

& Cum, jucunditáte Con-

ventris tui.

Ex te.

[

i

tl

ceptiónem beátze Moaríz re-

Glória Patri.

ul.

,edït!

M

ïïl;ll

]

colamus, *Ut ipía pro nobis

MENSIBUS

M

AJO ; ET

au'a M)

:

intercédat ad Dóminum [e-

JUINIO.

1

2[

)

i

fum Chriftum , allel.

Sermo S, Bernárdi Abbátis.

erng»

:pe'ntäæ

ofi

ccIxxii

Offic. de Immac. Concept. B. M. V.

n t

Germ.in c, I2;

ocal.

Le&tio vi.

w

vum feóàt

b

óminus

Uid ergo fidéreum mi-

(

j

j

U

N&

u

jgl

Me Q

perterram , ut mülier

Q

cat in generatióne Ma-

circümdaret virum ,

nec

ríe ? Plané quód ex Régibus

i

álium quàm Chriftum , de

orta , quód exsémine Ab-

f

neratxone

Ecce vir

w

uo. dícitur

?

rahe , quod generófía ex

il

],,,311

Oriens nomen ejus.

No-

fürpe David.

Si id parum

Acm

videtur , adde , quód gene-

Ü

-

vumquoquefecit in ccelo ,

certif

Amus,

ut muüulier fole apparéret

ratióni ill1 ob fingulàre pri-

amíéta.

Dénique & coro-

vilégium fanGitátis divíni-

i Jf«

náviteum , & vicíífim ab eo

tus nóofcitur effe concéfía ,

p fl t

NU

méruit coronári. Egredími-

quódlongé anté efsdem pá-

mui

ni, filie Sion, & vidéte Re-

tribus coelitüs repromífía ,

(iffec Norata

jb us

gem Salomónem in diadé-

quód myfüicis prefiguráta

mate , quo coronávit eum

miráculis,quód oráculis prz-

t Aritum

inater fua. Verüm hoc álias.

nuntiáta prophéticis,

Hanc

iinis sénts te

Interim — fané

f Beitam m (

ingredímini

enim facerdotális virga, dum

magis, & vidéte hRegínam

fine radíce flóruit : hanc Ge-

veneratiómes

in diadémate , quo coroná-

deónis vellus , dum in médio

mihi Dóminus 1

ficcee áreze máduit : hanc in

vit eam Fílius fuus. In cápi-

yta i, w [

te ,inquit, ejus coróna ftel-

Ezechiélis vifióne orientális

genejus.

lárum duódecim.

j Rt mf

porta , que nulli unquam

g, Concéptio glorióf. ccIxxi.

pátuit , praefignábat.

yogttie n pr

LeGio v.

5;, Concéptio tua. ccIxxi.

Iu tertio Nocturno.

me'ntibuïitæl'o

Ignum plané ftellis co-

N

ronári caput , quod &

MENSE APRILTI.

)

) at

ipfis longé cláriüs micans ,

L é&io fan&i Evangélii fe-

|

termills , )

cündüm Matthaum.

orneteas pótiüs , quàm or-

Rtcupiyit: q

néturab eis.

Quidni coró-

Le&io vii.

Ca » Xe

tf s ef

nent sídera , quam fol ve-

Iber generatiónis Jefu

promifo, Ai

ftit ? Sicut dies verni

Cite

AChriftü filüi David, fili

Sämiüfy inquit

cümdabant eam flores rosá-

Abraham.

Abraham genuit

"étfutompes (

rum , & lília convállium.

Ifaac.

Ifaac autem genuit

Wtf 4

Nimírum lzva fponfi fub cá-

Jacob,

Et réliqua.

TU Ventris t

pite ejus , & jam déxtera il-

Homtilia fan&ti Hierónymi

PET edemuam.l

líus amplexátur eam. — Quis

Presbyteri.

Göimit Hmm ,

ilas eftimet gemmas ? quis

Lib. z. Comment.in Matth.

AT, N

ftellas nóminet , quibus Ma-

Ti v

fí? régium dia

dämg- com-

N Ifafa Ilclägi?nu's : Genera-

T i

pátum eft ?

tiónem ejus quis enarrá-

&45y Quis

w;*'zgiïlmliuc;lndit'ätc. ccIxxi.

X

bit? Non ergo putémus E-

- Vali-

Mlind

it:ut,t

l

[]

3.' MY

n

Offic. de Immac. Concept. B. M. V. cats ss

5 fs

'

d

, vangelíftam "prophéte | eífe

peccatóres véneràt , de pec.

Contrárium , ut , quod ille

catóribus nafcens , -ómnium

t j

impofsíbile dixit effátu , hic

d eyl

l

peccátà deléret. Unde & in

CX Séfmp

|

b

narráre inefpiat : quia ibi de

confequéntibus Ruth Moa-

generatióne divinitátis,, híc

bítis pónitur , & Bethíabée

Qütrlj s

de incárnatióne eft dittum.

uxor Urre.

EM

A carnálibus autem coepit ,

5^ Felix namque es faera

* QUOd R

utper hóminem Deum díf-

Virgo María , & omni laude.

"Wuülire .

cere incipiámus. Fílii David,

digniffima :

Ja ex te

l$ divi.

-.

Filii Abraham. Ordo pre-

ortus eft fol juftíie ,^ Chri-

i rf ,

pófterus, fed necefsário com-

$ Deus nofter.

Midem pj

Si enim primum

h

Ora pro pópulo;ittétveni

Tvl ,

pofufffet Abraham , & pófteà

n

pro clero , intercéde pro de-

David, rurfusei repeténdus

vótofemíneo fexu; séntiant

Mrtdsye-

füerat Abraham , ut genera-

omnestuum juvámen ,quie

Wi W

m

'tiónis séries texerétur.

cümque célebrant tuam fan«

Xsvrpun

fx* Beátam me digent omnes

lE : f t

&am Conceptiónem.

: :*Quiæ

generatiónes:

Quia fecit

téi

, dur j mádo

mihi Dóminus magna , qui

du : ha m

—

pot

f

fine o

ens eft, & fandtum no-

inenejus.

Acob autem génür o

mll uquid

T"*Et- mi

-

ferïcöräia ejus à

e"feph. Huné locum obje.

g.

progénie in progénies , ti-

Qnia.

citmobis Juliánus Augüftus

) tüt, d

m-entibu'sigäïä

Vi

de diffonàntia 'Evargeliftá-

Ndum.

rüm;, cur Evangelífta Mat«

Deàü autem céteris prz-

thaus; Jofeph díxerit filiuin

: APU

(

f

]

termífüis , horum filium

1 Eragil

Jacob, & Lucas'eum filiuri

Matthgur.

nuncupávit: quiaad hos tan-

appellárit Heli* non intélli«

C M

tüm fa&ta eft de Chrifto re-

gens 'confuetüdinem Serips

promifífio.

Ad Abraham: Ín

Jj

dits J

turárum; quod alter fecüm.

TELUUR

-

sémine , inquit , tuo benedi-

dümmnatüram , altet fecüm.

hr

fgI

—

céntüur omnes Gentes , quod

dünilegem eipatet fit. Sci-

eft Chriftus:

Ad David : De

mus enim hoe per Móyfen

Til du

Ktm B

"

fru&u ventris tui ponam fu-

Deo jübénte précéptuim ut

petat

ïml

per fedem tuam.'Judas autem

fi fráter aut propínquus abs.

genuit Phares & Zaram de

que fiberis mórtuus füerit ,

u

"Thamáar. Notándum, in ge-

j

m

àaliusáceípiat uxórem ad fuf-

f

nealogía Salvatóris nullam

citándum femen fratris vel

Id

(

fanctárim afsümi mülierum ,

propinqui fui. Jofeph vi.

edeas, quas Scriptüra re-

rum Mlarísa.

Cum virum

$ qUI

j

$

þrehänqit :ut, qüi propter

auQieriS ; fufpício 'tib

i non

Ü Puter*

[)

[

$

,,.Sü*

qut

cclxxiv Offic. de immac. Concept. B. M. V.

.

at W

sübeat nuptiárum

ed re-

Lecio v

]

Equens illu

d

neih,llf ,quia

wl

U

i

J

cordáre confuetüdinis Scrip-

à

s

turárum , quód fponfi viri ,

S

díximus fecündüm rerum

j

j

& fponfz vocéntur uxóres.

fidem generatiónis iftíus ór-

qriones

ü

"'Te Deum laudámus. 17.

dinem necnüraero fibi , nec

jripnun

(ecem

meï

MENSIB

US MAJO, ET

fucceffióne conftáre , hujus

UNIO.

quoque rei rátio afferátur.

Antut

U5*

Nonenimlevis caufía eft, ut

vertlo

1j

Le&üio fan&i Evangeélii fe-

áliud in narratióne fit , aliud

Y cl

cündüm Matthaum.

Lectio Yi

é

Cap. r.

füerit in geftis: & áliud re-

qy (b orign

ferátur in fumma, áliud vero

Iber generatións Jeíu

NT

i

L

Chrift Filii David , Fílii

teneátur in nümero. Namque

Abraham. Abraham genuit

ab Abraham usque ad David

iis x 8

lac. Iíaac autem genuit

quatuórdecim

generatiónes

um

d.

Te Deurt lod

acob.

Et réliqua.

numeráteíunt: &à David

Homilía S. Hilárii Epífc.

usque ad transmigratiónem

ADL

Comment. i Matth. can. 1.

Babylónis in. quibüsdam li-

&per Dons

?

" On refert , quis in orí-

bris decem & íeptem de-

Oncpto f

D

ginis nümero,atque . ór-

prehendüntur.

Sed 1in. lioc

(

[

j Marie

dine collocétur , dümmodoó

non mendácii aut negligén-

Mhriie, orte de

ti& vítum eft. Tres enim

universórum. família coepta

d ec (ürpe Di

effe intelligátur ab uno. 1ta-

ratióne pretérite funt.. Nam

Ws D ámin

quecüm ejüsdem tribus fit

Joras génuit Ochozíam, ,

unrdu 1

Jofeph & Màría , dum pro-

Ochozías veró génuit Joam.;

l, — Conednt

f£éttus effe ex Abrahe génere

Joas deinde Amasíam , Ama-

[

ls Marig V

Jofeph ofténditur , profetta

sías autem Ozíam

.

&:;in

Matthaeo Joras Oziam ge-

ia fnclyta eux

quoque docétur & Mlaría.

Kdda,

Hec enim in lege rátio fer-

nuíffe fcríbitur, cüm quartus

váta eft, ut.fi mórtuus fine

ab eo fit.Hoc ita,quia ex gen-

Marih exórta s

filis famílie princeps effet ,

tíli fémina Joras Ochozíam

jus prétibus

defünQi . uxórem poftérior

génuit , ex Achab fcílcet ,

mente ( pirit

frater. ejüsdem | cognatiónis

qui [ézabelhábuit uxórem.

0

l

Cimu,

|

"

accíperet , fufceptósque filios

&« Felix namque. .cclxxjii.

I Coedoà

in famíliam ejus,qui mórtuus

Le&ioix..

Ctitus elrin

effet , referret ; manerétque

Enique per Prophétam

D

AC WIYemor:

ita in primogénitis fucceffió-

non nifi quarta genera-

O. C

nis ordo , cüm patres eórum

tióne in throno régio Ifraelis

Ü

qui poft fe nati effent , aut

quemquam de domo Achab

nómine haberéntur , a

Af C

ut gé-

fefsürum. dicitur.

Pürgáta

ptonem b

Rere.

ígitur labe famílie gentiílis

J* Beátam me. ccIxxiii,

$ jam ré

Wámtg, u

tribus,que pretériti

Mrcedst od [

.gulis

u

a

Officium de Immac, Conce

: t. B. M. V t€elxxv

Hl

f;*]ü

gulis n qu

arto generatiónum | fürr

iritum

» allelüja.

ii

confequéntium órdine nume-

Capitulum, Eccli..24. b

Ti

!

rátur,& usquead Maríam ge-

iU

i

A.

iníüo, &ante fecula

LT

neratiónes quatuórdecim effe

X ereátà fum , & usque

QUl

cribüntur, cüm in nümero

ad futárum fieculum non de-

|

i

decem & feptem eífe repe-

finam , & in habitatióne fan-

t i

"]

Lf d

riántur , nullus error effe pó-

Ga coram ipfo miniftrávi.

lt ft, i

s

terit fciéntibus , non eamfo-

kum effe Dómino noftro fe.

Gloriófa Vírginum ,

& dul .

fu Chrifto oríginem , que

Ó

i iud vey

Sublímis inter sídera,

ito.Nmgy

caepit ex María; fed in pro-

Qui te creávit párvulum

creatióne corpóréa , nativi-

La&tánte nutris übere,

Qu d Onid

tátis stérne fignificántiam

Rlnes

Q uod Heva triftis ábftulit ,

b u

eomprehendi.

Tu reddis almo gérmine :

e Deum laudámus. z.

Intrent utaftra flébiles,

agnm

AD LAUDE S,

Coeli reclüdis cárdines,

qubis

, & per Horas, Afia. $«

& lp d

u Regis alti jánua ,

BI

Oncéptio gloriófe Vír-

Etaula Iueis fülgida :

C

ginis Maríze ex sémine

Vitam datam per Vírginem,

TU

Tis u

Abrahe, orte de tribu Juda,| Gentes redémpte pláuditei

kelun. n

clara ex ftirpe David.

efu , tibi fit glória ,

Pfalmus D óminus regnávit.

Qui natus esde V'írgine ,

Ochozfäm ]

cum reliquiS. r8.

[2

jgauit i,

Aíía.

Cum Patre, & almo Spírituy

Concéptio recólitur | In fempitérnà fscula.

nasim A

fan&z Mariíz Vírginis,cujus

Amen.

:

d : n

vita ínclyta cun&as illüftrat |7«. Concéptio rec

6lïtu.f fan-

" Qnng

Eccléfias.

Qs Máría Vírginis. Allel.

j dmqui

Afa, Regáli ex progénie

& Cujus vita ínclyta cun&tas

ita-,qïlia g

María exórta refülget, cu-

illáftrat Eecléfias. Allel.

d

jus précibus nos. adjuvari

Ad Benedicius , Afía.

ida

mente &fpiritu devotítfime

Conceptiónem perpétusVfr-

u

ófcimus.

*

ginis Genitrícis Dei Maríz

ifa. Corde & ànimoChrifto

devotíffime recolámus ,. qua

',f, CCIKXIU'

canámus glóriam ,

in hac

AU

celfitüdo throni procéffit ,

.A TATIO.

Pj

facra commemoratióne prz-

allelàja.

Qtia genm

célfe Genitrícis Dei. Ma-

Amulis tuis. , quaefumus

[[rac'h»

ría.

E

qu

Ü

unditáte Cor.

Dómine ; coeléftis grátiae

o

Afia; Cum juc

munus impertíre: ut, quibus

U A

i

RUCTUNRAIN

ceptiónem beáte Mlarízm re-

beáte Vírginis partus éxti-

WS

colàmus, utipía pro nobis

tit falátis exórdium:Concep-

]i j

AT

j

intercédat ad. Dóminum Je-

tiónis ejus votívà commemo«

;

s2

Ira-

eclxxvi

Offic. de lmmac, Concept. B. M. V.

i

rátio pacis tríbuat incre- | commovébitur.- Allelája ,

PR

meéntum. Per Dóminum.

allelàja.

p

Ad Primam , . Antiphona.

'Jória Patri. Adjuvábit.

ht

y

Concäptlo glorwfæ Virginis.

Y^ Elégit eam Deus, &

pre-

r

Capitulum;

gl

fxcu-

elégiteam. Allel.

Y

g

lórum.

X- [ntabernáculo fuo habi-

Jtitt

In w brev1.

« Qui na-

táre facxt eam. Allel.

arenuu

tus es de María Virgme. alia

d Nonam , Ántiphona.

vioiit ^

f )

utin Pfaiterio.

28«

)

ts nof?ü

Cum jucunditáte,

t 17" Paf(:h :

Ad - Abfolutionem. Cápi-

Capitulum: Eccli. 24. b :

y t 1phor

tuli.

lm platéis.

N platéis ficut cinnamó-

Ad Tertiam , Antiphona.

mum, & bálfamum aroma-

ycbus t

Concéptio recohtur fanttee

tízans odórem dedi.:

quafi

gide du

Maríe Vírginis.

myrrha elétta dedi fuav1tä-f

wj &l

Capitulum.- Ab inítio.

tem odorls.

if Domine

Et.

Bc.

.

u Dffe 102«

3v breves Spécie tua ».

Fiéeit eam Deus *

pulchritüdine tua ,

Alle-

& ræelecrn: eam.^

AIlelu-

Depro fündis.

lüja, allelàja. 'Spécie.

ja» allelum Elégit.

Deinde repet

Y^ Inténde ; prófpere procé-

Y^ In tabernáculo fuo habt-

Poftoi Scerdi

de,&regna -

Allel. allel.

táre fac1t eam. Allel. allel.

leiüm. Chrille

lóriaPatri. Spécie tua.

ória Patri.

Eleglt.

elelf VEU

ümmm

.Y* Adjuvábit eamDeus vul-

** Diffüfa eft grátia in lábiis

tü fuo. Allel.

tu1s

Allel.

3. Deusin médio ejus , non

1Sf-Propterc:'a benedíxit te

amaoy f

eommovebltur. Allel.

Deus in etérnum.

Allel.

[ mlferere n

d Sextam ; Antlphona.

In fecundis. Vefperls omnia

j Sun ànim

li

énie,

üt in primix,'

»

ex prog

pcir b

apxtulum. Eccli. 24. D. ] Ad Maguificat ; Antiphona.

reDomine a

T fic in Sion firmáta|Concéptio tua? Dei Gé-

y. Et doprec

Efu

m,&in civitáte fan- | nitrix virgo,gáudium annun-

Yos tuos

&ificáta fxmlhter requiévi ,|tiávit univérfó mundo , ex te

COrdia tid

j

& in Jerüfalem potéftas mea. | enim ortus ét Sol juftitie ,

" ()ucmad f

Et radicávi in pópulo honori- | Chriftus Deus- nofter

qui

Tij j o |

ficáto, & in parte Dei mei|folvens malediCtiónem , dedit

tmmduan NT

heréditasillfus, & in pleni-|benedi&tiónem ; & confün-

Mi

tüdineSanétórii deténtio mea. | dens mortem donäv1t nobis:

7

lts

E Of« Adjuvábit eam, Deus

fempité

m. Allel..

The U

vultu fuo.

Allelüja , alle--

VE f

ommemoratio fe-

a. Adjuvábit.

quentis Dommxcæ.

LU

*

Deus in médio ejus ,non

? DOmme o

h mmväm.

BRJE

NY

. €clxxvii

li

|

à

SSAM

-. PRæPARA'I;IO AD . MI

Mij

l

'I

|

Pro opportunitatc* Sacerdotis facienda.

] Deus,

l^

n

Antiphona.

», Etclamor meus. &c. :

E reminifcáris Dómi-|x, Dóminus vobíscum.

o figi,

ne delítta noftra , velj,,, Et cumfpíritu tuo.

a

Al -

paréntum noftrórum : neque

Q rémus.

€

fiLipl

vindídam fumas de peccá-

Ures tuz pietáti$ , mi-

[

tis noftris.

LA

t24

tíffime Deusjnclína pré-

Et temp. Pafch. additur. allel.

cibus noftris, & grátia S. Spí-

Mi

-^ Quas Antiphona Feftis du.

ritüs illámina cor noftrum:

QU dIIDA

plicibus tantüm duplicatur.,

ut tujs myftériis digné mini-

ii* Quf

- Deinde dicuntur feq. Pfal.

ftráre , téque ztérna charitá-

ii funti-

uàm dilécta. 10r.

B ene-

te dilígere mereámur.

&

xífti Dómine. 10r. j nclí-

Eus,cui omne cor patet,

n a,

na Dííe. 102. C rédidi. 131.

D

& omnis volüntas lóqui-

n' Mi

T? e profündis. 136.

tur , &quem nullum latet fe-

Deinde repetitur — Affa,

crétum : purífica per infufió-

älofümbabi-

Pofteà Sacerdos dicit : K yrie

nem S. Spíritus cogitatiónes

(l fl

eléifon. C hrifte eléif. K, yrie

cordis noftri , ut te perfétte

J

eléif. P ater nofter. fecretó,

dilíggere , & digne l

?

, Etnenosindücas in ten-

mereámur.

j

Hudire

sinalls

.tatiónem. g Sed líbera nos

Re igne fan&ti

Spíritds

benedirt t

àmalo. s;, Ego dixi, Domi-

U

renes noftros , & corno-

p A

.me miferére mei.

ftrum Dómine : ut tibi cafto

x;, Sanaánimam meam, quia

córpore ferviámus , & mun-

vefpedsomma

peccávitibi. y, Convérte- |do corde placeámus.

r n

re Dómine aliquántulum.

Entes noftras. ,. qu&

fu-

x. Et deprecáre fuper fer-

M

mus Dómine , Paráeli-

u Dei (*

Vos tuos.

du ?

1

Fiat miferi- |tus , qui à te procédit , illü-

gui, d

córdia tuà

gï')mn

e fuper nos.

minet : & indücat in omnem,

&. Quemádmodum fperávi-

ficut tuus promífit Fílius ,

50/ /u l(!æ!

mus in te.

9

Sacerdótes

veritátem.

g i

j

n söem

tui induántur juftítiam.

"Dfit nobis , qüæfuihüs

N.

Et fan&i tui exültent.

Dómine, virtus Spíritüs

& o

m

y^ Ab occültis meis munda

fan&ti: que, & corda noftra

onäVl

i hh

me Dómine.

i

li

l]

cleménter expürget , & ab

"u

w Et ab aliénis parce fervo

ómnibus tueátur advérfis.

qeft0f

tuo.

Eus , qui corda fidé-

o

y. Dómine exáudi oratió-

lium fancti Spíritus il-

- .Wem mcam.

luftratióne .docuífti : da. ,no-

äc

53

bis

lj

cceixxviii

Orationes ante Miffam.

Is

db

bis in eódem Spiritu re&Ga|étiam ad officium facerdotàle

nund'

u

Mil

vpf

sápere , & de ejus femper|vocáre dignàtus es , nullis

"

quu

Qu

[

confolatióne gaudére.

meis méritis, fed fola digna-

qer

**« Onfciéntias

Qll

J

noftras ,.|tióne mifericórdis tug: doce

mosvt

-»quefumus Dómine, vi- | me,quafo , per Spíritum fan-

j

fitándo purífica: ut véniens| &tum tuum , tantum tractáre

N

iteS

caff It

Dóminus nofter Jefus Chri- | Myftérium ea reveréntia , &

jned

ftus Fíflius tuus,parátam fibi | honóre,ea devotióne, & timó-

Hït tl

"

RUE

in nobis invéniat manfió-|re, quibus opórtet , & decet.

,dents

nem. Qui tecum vivit &|Fac me per grádam tuam

f qii

; f

ten

xeenat.

Mif

emper illud de tanto my-

fn

ORATIONES

ftério crédere , & intellíge-

Pro opportunitate facerdotis| re, fentíre , & firmiter te-

jn v

wumum D gms

ante celebrationem , ó4nére, dícere, & cogitáre ,

gs co o

Communionenm dicenda&;

| qued tibi placet, & expedit

P

hi verim s

Oratio S. Ambrófii Epifc.| ánime mezm. lutret Spíri-

DIE DOMINICA.

.tus tuus bonus in cor meum ,

at cur

Umme Sacérdos , & ve-|qui fonet ibi fine fono, &

iüis , que 11 J

vitte: ut at

re Póntifex Jefu Chri-|íüme ftrépitu verbórum lo-

fte, quite obtulífti Deo Pa-|quátur omnem veritátem.

af cirpore v

g vileam Q

2

tri hóftiam puram , &imma- | Profünda quippe funt nimis ,

culátam in ara crucis prono-| & — facro

teda velàmine.

p enm d

time ,& leryt

bis míferis & peccatóribus ,| Propter

magnam clemén-

& qui dedífti nobis carnem|tiam tuam concéde mihi

quantà teveret

tuam ad manducándum , & |Mifsárum folémnia mundo

fe, quünta i

sánguinem tuum ad bibén-|corde, & pura mente cele-

t , Ainma]

dum, & pofuífti myftérium | bráre.

Líbera cor meum

dvium , & «

cjum eft celob

iftud in virtüte Spíritus fan-| ab immundis, & nefándis,

&i tui, dicens : Hsc quo-|vanis, & nóxiis cogitatióni-

cato toain ver

tiescümque fecéritis , in mei | bus.

Muni me beatórum

ub fangus t

memoriam faciétis.

Rogo| Angelórum pia & fida cu-

bibitar , ubi

r eümdem sánguinem tu-|[ftódia, ac tutela fortíffima ,

(trréng divini

um, magnumíialütis noftrz|ut hoftes ómnium — bonó-

ibiadefndu

prétium, rogo per hanc mi-| rum confüfi difcédant. Per

Ti yresnra ,

ram & ineffábilem charitá-| virtütem tanti myftérii, &

erium, d

tem, qua nos míferos, &|per manum fan&i Angcli tui

[

litt U

indígnos fic amáre dignátus|repélle à me, & à cun&is

es, ut laváresnos à peccátis| fervis tuis duríffimum fpíri-

Ihwïäst u

noftris in sánguinetuo : doce| tum fupéibie , & coenodo.

Qu dime ]

zne fervum tuum indígnum ,| xía , invídiae , & blasphé.

poterit, il t

s, & inm-

qqcm inter catera dona tua'mie, fernicatióni

WUO oferd

. TRun-

Orationes ante Miffam.

cciixix'

]

muriditie , dubietátis,& diffi-

dignum?Scio Dómine,& veré

ilu à,

j

dentize, confundántur;qui nos

fcio , & idipfum pietáti tuze

B

lil

perfequüntur : péreant illi ,

confiteor , quia non fum dig-

J

nant.

irdl'ællli:äcg

nusaccédere ad tantum my-

D

qui mig lä'räerle äefh

I I.

ftérium , propter nímia pec-

Iu ts

Rex virginum , & amátor

cáta mea, & infinitas negli«

PVeréni

caftitàtis & integritátis , coe-

géntias meas. Sed fcio , &

Áne r

léfti rore benedi&iónis tuee

veráciterex toto corde meo

6 (htt

extingue in córpore meo

credo, & ore confiteor, quia

EM

fómitem ardéntis libídinis: ut

tu potes me fácere dignum ,

o my.

máneat in me tenor caftitátis

quifolus potes fácere mün-

dum deimmundo concéptum

Utl

córporis & ànims. Mortífi-

Aer te«

cà in membris mceis carnis

sémine , & de peccatóribus

ftímulos , omnésque libidi-

juftos, & fanttos. « Per hanc

Vapie ,

& da

à, Lt

nófas commotiónes ,

omnipotentiam tuam.te rogo

mihi veram , & perpetuam

Deus meus, ut concédas mihi

Ts r

n ml

caftitátem eum eaeteris donis

peecatóri hoc Sacrificium ce-

jre f d

tüis , quz tibi plácent in ve-

lebráre cum timóre & tremó-

ritáte: ut Sacrificium laudis

venónim 1

re,cum cordis puritáte , &

| vertiter

cafto córpore , & mundo

lacrymárum fonte , cum ]1g-

corde váleam tibl otfférre.

afin: viris,

títia fpiritáli , & coelefti gáu-

x velrit

PS

Quanta enim cordis contri-

dio.

Séntiat mens mea dul-

cédinem beatítfimz praesén-

n d

tióne , & lacrymárum fonte,

od nl

quanta reveréntia , & tremó-

tia tuze, & excübias fanQtó-

rum Angelórum tuórum in

n mudt

ET

re , quanta córporis caftità-

te , & ánimg puritáte iftud

circüitu meo.

y noit d

divínum , & cceléfte Sacrífi-

FERIA

IV.

m r m

cium eft celebrándum , ubi

Ego enim Dómine , me.

NT

caro tuain veritáte sümitur ,

Inor

veneránde Paffiónis

ii o

tui accédo ad altàre tuum ,

batinu

ubi fanguis tuus in veritáte

bíbitur , ubi ima fummis",

licét peccátor , ut ófferam

M&Ww

tibi Sacrificium ,

terréna divínis jungüntur ,

quod tu.

j fl

bt

übi adeft fandtórum Anseló-

infütuífti , & offérri prece-

]

TU

d

k

rum preséntia , ubitu es Sà-

piífi in commemoratiónem

crificium , & Sacérdos mira-

tui,pro falüte noftra. Suf-

mv(kem !

biliter , & ineffabíliter con-

cipeillud , qu&fo , fumme

ol

m Ni

j

Deus , pro Eccléfia fan&ta

jl

u 33€923

tua , & pro pópulo , quem

f[n

Et

Ummum

Quis digne hoc celebráre

acquisífti sánguine tuo.

2)

vc(f'

póterit, nifi tü Deus omní-|quóniam me peccatórem

"

^l

Phö

m

IW

votens offeréntem — fécerisiinterte , & eümdem pópu-

.auonle

84

]um

QW

€clxxx

Oratianes. an

iffam

lum tuum médium effe vo-1O0r

n

us

Dómine clemén..

wl

(

luíftilicet in me àliquod boni

tiam tuam, ut feréno vultu

V[,fblhs ) I

"éperis teftimónium non ag-

familiam tuam . facri tui nó-

i

ye mae^"

hi

nófcas , officium faltem di-

minis officia praftolàntem ,

l n

Ípenfátiónis créditg nonre-

atpícere dignéris: & ut nul-

frd

bi

n

cüfes: nec per me indignum

líus fit írritum votum, nul-

aftrs t

eórum falütis péreat prétium,

lfus vàcua poftulátio, tuno«

tuom eüui[i

pro quibus víctima falutáris

bispreces süggere ,

quas

f

x

dignatus es effe redémiptio.

enfi

ftérit

ipfe propítius audíre, &ex-

Prófero étiam Dómine ( fi

audiíre delecléris.

jj

dignéris propitius intuéri )

UE f:ll

tribulatiónes plébium , perí.

Rogámus étiam te , Dómi-

jrepie t

cula populórum, captivórum

nefancle Pater ; & pro fpi-

ise lo

gémitus, misérias orphanó-

rítibus fidélium defunttó-

j minius T

rum; ut fitillis falus,sánitas ,

rum, neceffitates peregrinó-

ömnïum ,U

rum , inópiam debilium , de-

sáudium, & refrigérium ,

um du

fperatiónes

languéntium ,

hoc magnum pietátis Sacra-

méntum. Dómine Deus me-

defé&tus fenum, fufpíria jü-

Roro &t

venums vota virginum, la-

us, fitillis hódié magnum ,

iplm f

& plénum convívium de te

5

ménta viduárum.

^ d

érium Cópor

pane vivo ,. qui de ccelo de-

fisti, quo Q

'Tu enidlääeïäris

ofïïnï-um ;

fcendiífti , & das vitam mun-

cela i il

Dómine: & nihil odífti eórum

do, detuacarne fanQta ,

mar , ablrur

quia fecífti. Memoráre,que

benedí&a, Agni vidélicet im-

Tmut , dqueun

fit nofira. fubftàntia: quia tu

maeuláti, qui tollis peccáta

Pater nofter es, quia tu Deus

vinititis part

mundi, quze de fan&to. &

d hi virti

nofter es, neiráícáris fatis,

sloriófo beáte Vírginis Ma-

quibus seplé

neque multitüdinem vífcerü

ríe ütero eft afsumpta, & de

lcitntia d d

tuórum fuper nos contíneas.

Spíritu fan&to concépta:ac de

d jajt

Non enimin juftificatiónibus

ilo pietátis fonte , qui per

Craménia eff

noflris proftérnimus preces

Id hceam mílitis ex tuo facra-

ante fáciem tuam , fed im mi-

tíffimo làátere emanávit: ut

lusvit |

Qretop nf

feratiónibus

tuis.

multis.

exíhde refé&ti, & fatiáti , re-

Aufer à nobis iniquitátes

frigeráti, & confoláti, exül-

anis, Quem e

odl m

noftras : &ignem fancti Spí-

tentinlaude, & glória tua.

ritus in nobis clementer ac.

Peto cleméntiam tuam Dómi-

UT n Vi

cénde.

Aufercor lapídeum

ne, ut defcéndat fuper pa«

l, Go

de carne noftra: & da nobis

nem tibi. faerificanduni ple.

Veri t

cor cárneum ,quod té amat,

nitüdo tüx benedictiónis

lérnum, l

te diligat , tedelectétur , te

& fanctificátio tus diviaitá-

A pilitum

equétür , te perfruátur,

tis. Defcéndat étiam| Dés

V. f

ming

- m ill

Domn

T

Ationes ante Miffam:

ceIxxxi

' Ut fefw

mineilla fan&i Sg

iritus. tui

guóre, ut nullam prater te

m fäCW

1

invisibilis , incomprehenfibi

séntiam dulcédinem.. Panis

Drefty.

lísque majéftas , ficut quon-

candidíffime . habens

Omne

vr]S M

dam in Patrum hoftias de-

iil

Md

dele&taméntum , & omnem

| Votum «

fcendébat , qui & oblatiónes

fapórem,qui nos femper réfi-

ul

noftras corpus & sánguinem

cis , & nunquam in te déficis:

W0, ty

Wé

* (

tuum efficiat,& meindignum

cómedat te.cor meum, &

facerdótem - dóceat tantum

dulcédine fapóris tui repleán- -

Te, &CX

tur vífcera ánima mez.

an-

l

trattáre myftérium eum cor-

dis puritáte, & lacrymárum

dücatte Angelus ore pleno, .

devotióne ,. cum reveréntia ,

mandücet te peregrínus ho-

tss Dimi

& tremóre , itaut placide, ac

mo pro móduloífuo, ríe de-

benígne fufcípias facríficium

ficere poffitin via, tali re--

m hb

de mánibus meis ad falütem

blsis

creátus viático. Panis fancte,

ómnium ,

tam vivórum ,

panis vive , panis munde, qui .

i

defcendífti de coelo, & das

piedts

quàm defun&tórum.

Tune s m«

S

vitam mundo, veni in cor.

Rogo étiam te, Dómine,

meum ;

& munda me ab

Xde rognum,

Winum de t

per ipfum facrosanttum my-

omni inquinaménto carfis , &

érium Córporis , & Sángui-

fpíritus.

Intra in ánimam

a de qe d-

hs m m«

nistui, quo quotídie in Ec-

meam, fana, & munda me

clefia tua pá(cimur , & potá-

intérius , & extérius. Efto tu-

n iab t

mur , ablüimur , & fantiificá-

tàámen , & contínua falus áni-

TCR

mur , atque uníus fumma di-

ma, & córporis mei. Re-

jl

n

vinitátis partícipes efficimur:

élle à me infidiántes mihi

df

ä

[

oftes :

da mihi virtütes tuas fanCtas ,

recédant procul à

; Vi

quibus replétus, bona con-

preséntia poténtie tüg , ut

(iinpa, V*

Íciéntia ad altáre tuum accé-

foris & intus per te munitus,

yan gt

dam, ita ut hec coeléftia. Sa.

re&to trámite ad tuum regn(í

ne, a*

craménta efficiántur mihi fa.

pervéniam: ubinon in my-

j tlb A

lus & vita,

Tu enim dixífti

ftériis, ficut in hoc témpo-

at t

oretuo fantto , &beneditto:

re ágitur,

fed fácie ad fá-

&'äïüds l:e"

Panis , quem ego dabo, caro

clem te vidébimus,

cum

( «

[

mea eft pro mundi vita, Ego

tradideris regnum Deo, &

Pab

& eris Deus ómnia

g&(m I

fum panis vivns,qui de coelo

WWW |

defcéndi.

Si quis manducá-

in ómnibus.

'Tunc enim me

yt upat

h

veritex hoc pane, viyet in

de te fatiábis fatietáte mirí-

av P

getérnum.

Panis dulciffime,

fica,ita ut nec esüriam , nec

lex

fana palátum cordis mei, ut

sítiam

in etérnum. Qui

bgncdl |

il

sóntiam . fuavitátem amóris

&

tug 0^

cum eódem Deo Patre,

EM

tui, Sanaillud ab omni lan-

Spíritu fan&to vivis, & re-

i Ü

j

r 4

g'na's ;

^

Oratüiones

ante Miffam.

cclxxx,ii

vulnéribus erucifixi Dómini

p

t dlg

gnas per ómn

ia feecufa. fzecu-

jt

lórum.

Amen.

mei Jefu Chzifti próftuens,&

tf n

j

j

mundi áb-

]i

mmate

a

. Alià Orato ante Miffam:

peccáta totíus

tüt

g,*

D meníam duléiffimi con-

Óuens.

Becordáre Dómine

Paupöï

&

creatürz tuz,quam tuo Sán-

t

gl

: yívii tui pie Dómine Jefu

( teg

Chrifte , ego peccátor de pró-

guine redemífti. Poenitet me

ïuühR

E

n

riis méritis nihil presümens,

peccáffe , cüpio emendáre

" revet

ed de tua confidens miferi-

quod feci. Auferergoà me ,

fl

(*

p

córdia & bonitáte , accédere

clementíffime Pater , omnes

Ts v

QOf »

véreor , & contremífco. Nam

iniquitátes & peccáta mea :

i

ut purificátus mente & cór-

li

cor & corpus hábeo multis

crimínibus maculátum, men-

pore digne deguftáre mérear

(v s d

tem & linguam non cauté cu-

San&a SanGórum : & concé-

f n

ftodítam. Ergo, o pia Deitas;ó

de,uthec fant&ta preibátio

li , QUs (?T

treménda Majéftas,ego mifer

Córporis & Sánguinis tui,

!IIS D &- Sängmf

inter angüftias deprehénfus ,

quam ego indígnus sümere

fufcipere t

adte fontem mifericórdie re-

inténdo ,

fit peccatórum

éim m u

meórum remífífio:, fit. deli-

cürro, ad te feftíno fanándus ,

eraménti, O r

fub tuam prote£&tiónem fügio;

&órum perfé&a purgátio ;

demiti p

fit türpium cogitatiónum ef-

& quem .jüdicem fuftinére

i. Domm

néqueo , Salvatórem habére

fügátio , ac bonórum sénfu-

Chift, quitt

um regenerátio , operüm-

D

fufpiro. 'Tibi Dómine plagas

vint Mara d

meas ofténdo , tibi verecün-

que tibi placéntium falübris

o (io m

efficácia, ánime quoque &

diam meam détego. Scio pec-

fcorporát ,

cáta mea multa, & magna ,

córporis contra inimicórum

membr oj

Spero in

meórum insídias firmíffima

àmantiffme P

pro quibus tímeo.

ynifericórdias tuas , quarum

w

ratio

tiO.

Ti dilétdum

non eft nümerus. Réfpice

æ Thome Aqu.ünatf.

Q UC Y

ergoin me óculis mifericór-

Mnípotens, fempitérne

iufcfpere pO

diz tuz ,Dómine Jefu Chri-

Deus, ecce accédo ad

Sacraméntum unigéniti Fílii

"tadem figie

fte, Rex setérne , Deus &

femplám, )

homo , crucifixus propter hó-

tui Dómini noftri Jefu Chri-

fü

accédo tamquam. infir-

teft n u

minem. Exáudi me fperàn-

Ti Dus,

temin te : miferére mei pleni

mus ad inédicum vite , im-

mündus ad fontem miferi-

f eouliun

misériis & peccátis, tu qui

fontem miferatiónis numquá

córdis , csccus ad lumen cla-

teri 1

manáre cefsábis. Salve falu-

ritátis etérne , pauper &

Cefft h

táris ví&ima, pro me & omni

egénus ad. Dóminum cceli

& terre. Rogo ergo im-

CEDf que (

humáno génere m patíbulo

anorum Im

crucis obláàta.

Salve nobi-

mén(m largitátis tuae abun-

! dàntiam ;

quátenüs meam

60 v

lis & preüóie Sanguis ; de

curà-

IT

fugiäxj dj

Orationes ante Miffaim.

ccIxxxiii

euráre dignéris infirmità-

pus, & sánguinem Dómini

P

!

!

J

Ti

i

;

tem , laváre foeditátem , il-

noftri Jefu Chrifti, juxta ri-

láre s

lumináre czcitátem , ditáre

tum fanéte Románze Eccle-

lm tlj

paupertátem , veftire nudi-

fie , ad laudem omnipotén-

Pienis

tátem : ut panem k.Angeló-

tis Dei , totiüsque Cürie

rum , Regem regum, & Dó-

triumphántis , ad utilitátem

Cmenis

T0 4 ,

minum dominántium , tanta

meam totiüsque Cürie mili-

fufcipiam reveréntia ; & hu-

tántis , pro ómnibus , qui fe

1f O

militáte , tanta contritióne ,

commendáàrunt oratiónibus

a mej:

lt d ojr.

& devotióne , tanta puri-

meis in genere , &in fpécie ,

táte , & fide , tali propófito ,

& pro felíci ftatu fanttze Ro-

( Ddean

màna Eccléfia.

At

& intentióne , ficut éxpedit

Amen.

falüti ánime mez, Da mi-

Audium cum

ace

,

L yreito

^ emendatiónem vite

Itb t

hi , quafo , Domínici Córpo-

$

ris, & Sánguinis non folüm

fpátium vere poeniténtie ,

fs u

fu(cípere Sacraméntum , fed

rátiam , & confolatiónem

r

VP

étiam rem & virtütem Sa-

i

U;ü

t dl

an&li Spíritus, perfeverán-

craménti. O mitíffime Deus ,

tiamin bonis opéribus , trí-

pugdi

tium d*

da mihi corpus unigéniti Fí-

buat nobis omnípotens , &

li tui Dómini noftri Jefu

mis

cors Dóminus. A

en.

nn sl

Chrifti, quod traxit de Vír-

i

1d

acerdos aut

ta

Ct»

E

Qpenum-

ta mentis cogitatione ,

m

|

aliyrs

gine María , fic fufcfpere ,ut

Q

córpori fuo myftico mérear

aut fubmiffa vocis expref-

; quut s

incorporári ,

& inter ejus

fione debet recitare fingil-

TRU

membra connumerári.

O llatimnomina , proquibus in

s frniltt

ámantíffíme Pater , concéde ia celebratione vult fmguw

mihi diléttum Fílium tuum ,

ariter orare (ut jnfinnatur

y Ab

er illaslitteras N. N. in Ca-

uem nunc velátum in vla

li

fufcípere propóno , reveláta

le

1one contentas ) & ne hu-

!

n

usmodi determinatarum per-

Tl

"tandem fácie perpétuo con-

n

[

templári. Qui tecum vivit

onarum nominatio, ob mul-

itudinem , aut incertum or-

j

& regnat in unitáte Spíritus

u

if

fan&ti Deus , per ómnia fz-

linem ingerat Sacerdoti ee.

a,

eula fze:culórum. Amen.

ebranti confufionem , non

nutile erit fequentem ferva-

p f

'e ordinem ex 20.

us&eft.

i

GregogüMII?P.l I&: con-

u

ceffit cuilibet facerdoti di-

uodlibeti DoGoris Subt. &

(

Yi

centi que fequuntur , 50.

x aliorum graviffimorum

)

)j

annorum Indulgentiam.

D. fcriptis excerptum.

Go volo celebráre Mif-

g

H

Meménto , Dómine ,fi tibi

ii

-41am ,

conficere cor-

n

placet.!

ViVO-

J

6t

j

ecixxxiv

Gratiarum acio po

Miffam.

g

L]

nimárum morte im-

yil

t mCUS 4

provífa corpóribus exutá-

d

)

Y«

M Xgäät]um . COg-

ii

u "

natórum , Fratrum,

rum , atque eárum , quarum

fpmt

& Amicórum

non eft fpecialis memória.

h E

(s

Sorórum ,

6. AÁnimmárum , quie mei

fheórum.

p (

$. CoetusCardinálium , at-

occafióne in Purgatório pur-

üe ómnium Pralatórum ,

gántur, eárum quoque mi-

m

(V

de [

& Sacerdótum, ac fanttee Dei

