At), COTl m

lexérunt te,& attraxéruntte.

Intertio NoCturno , Afía.

Poftrémó,non meum eft illud,

ipenitdo s;

Nigra fum , fed formófajfilize

at cupi, Lt

quóniam qua& non nubunt ,

Jerüfalem: ídeó diléxit me

ts (unt,

neque nubéntur , erunt ficut

Rex , &introdüxit nie in cu»

AngeliDeiin coelo, Nemo

bículum fuum.

Aoc tb j

MUnumifide ]

ergo mirétur,fi Angelis com-

Pfalmus 95.

[)

?

feYett: * quinia

aréntur , qu& Angelórum

Antáte

Dóm

ino cà

n ti;

citetermm,

ómino copulántur.

-"^cum novum ; * cantáte

Dilexífti juftítiam, & odi-

Dómino omnis terra..

LT.

ul

K

f

niquitátem : * Proptéreà

C antáte Dómino,& benedíci-

Wtite

|

»

l&pöp

unxitte Deus , Deus tuus

te nómini ejus: * annuntiáte

il

óleoletítie. y. Propterve-

de die in diem falutáre ejus,

l Al TA um

flim, |

LOF ]

ï,ülæj

"h

ritátem , & manfuetüdinem,

À nnuntiáte inter Gentes gló-

lLT

!

& juítíitiam, Proptéreà,

riam ejus , *in ómnibus

Q«

|

l

!

ls

»

" 'inm,j

Efío.

Ignem fui amóris.

pulis mirabília ejus.

Ii

M CUf

li

TIW

Q uó-

p

m,

Commmune Virgiin

dj V

cix

$ ij

uóniam magnus Dóminus ,

odórem currémus unguentó.

A fy;

M

à

laudábilis mrms : * terríbi-

rum tuorum

óleum etfuü-

j

de C[h'u

Q acr]e

Vi

lis eft fuper omnes deos.

fum nomen tuum.

uóniam. omnes dii Gén-

Pfalmus 96. -

] lpo/iqwmn

tium daemónia : * Dóminus

rporis

D

Ominus regnávit, exuül-

VC iten.

autem ccoelos fecit.

tetterra,

* leténtur ín-

Conféffio , &pulchrltudo in

fule tnultz.

p"l& VCI bumc

lo fïme tf

confpé&tu ejus : * fan&timó-

N ubes, & calígoin circüitu

I fedet tiüm Pj

nia, & magnificéntiain fan-

ejus : * juftítia , & judícium

&ificatióne ejus.

correcLio fedis ejus.

pom cwtus fui

P látbuy j

Afférte Dómino pátrie Gén-

Iguisante ipfum preecédet,*

tlum, afférte Dómino gló-

& inflammábit in clrcuxtu

9 h um

riam & honórem: * aü'erte

inimícos ejus.

A ïüeu um

Dómino glóriam nómini ejus.

lHuxérunt fülgura ejus orbi

Jiret i d

'T óltite hóftias , & introite in

terra: *v1d1t ; & commóta

ll vetüny d

átria ejus: * adoráte Dómi-

eft terra.

adVCh

num in átrio fanéto ejus.

iVlontes ficut cera Huxärunt

i Reg1 vitit

à fácie Dó

C ommoveátur à fácie ejus

ini : * à fácie Dó-

v prürme t

univérfa terra : * dícite in

mini omni:

$-

h

Crra.

hur tibi n d

Annuntiavérunt coeli juiH-

T

Géntibus , quia Dóminus

regnávit.

tiam ejus: * & vidérunt om-

ema,&pulc li

l

Etemm corréxit orbem ter-

nes pópuli glóriam ejus.

hn ráeip

r2 qui non commovébitur : *

onfundántur omnes ,

U!

& ff A AE j

judlcabxt pópulosin aquitáte.

adórarit fculptilia : * & qui

L, e&eténtur coeli , & exültet

loriántur in fimulácris fuis.

. Mi

terra, commoveàtur mare ,

doráte eum omnes Angeli

j

i Nodumo

& plenitüdo ejus : * gaudé.

ejus : * audívit , & letáta efE

m fed f

ot j

buntcampi, &ómnia , quze

Sion.

y: il dit t

in eis funt.

E. texultavérunt filie ]udæ,

Tunc exultábunt ómnia lis-

*n ii neie

opter judícia tua Dómine.

Ullm'

nafylvárum à fácie Dómini- ;

;

uóniam tu Dóminus altíffi-

quia venit: * quóniam venit

mus fuper omnem terram : *

mn(p

t

Dommo

judicáre terram.

niiis exaltátus es fuper

] udicábit orbem terre in

omnes deos.

wquitáte , * & pópulos in

Q ui dilígitisDóminum,odífte

Qis tem-

veritáte fua.

malum:

* cuftódit Dóminus

'mm)a& an

: annuf'

Af Nigra fum, fed for-

ánimas Sanétórum fuórum ,

J

Al

l]

mófa, filize Jerüfalem : ídeó

de manu peccatóris hberablt

mfahlt

diléxit me Rex,& introdüxit

eos.

x inter C05

fm(]

j

me in cubiculum fuum.

T. ux orta eft jufto, *& ré&tis

| «Afía, "lrahe me poft te , in|

corde lætim

bilia £j

L w

l

mmun

A

CX

Commune Vireinum,

JM

, "

L etámini jufti in Dómino: * Judicábit orbem terrárum in

amö' Mamf

& confitémini memóris fan-

juftítia , * &populos in equis

&ificatiónis ejus.

táte.

qabeat

aec?nql

Aiía. Tráhe me poft te, in

Aíía, Veni fponfa Chrifti ,

/r

g

, i

odórem currémus uno*uento-

áccipe corónam , quam tbl

qunt v

m for5

rum tüorum: óleum effufum

Dóminus preparávitin æter«

l

nomen tuum.

num. -

m "u U

*xI

j; [is 0f

EIU

Afia,. Veni fponfa Chrdh

y. Elégit eam

Deus ,&

u

Ni

u

áccipe corónam , quam tibi

preelégit eam.

[

1 wtro Sïp ;

; virli

I

Dóminus praeparávit in etér-

x. In tabernáculo fuó habie

Rum.

táre facit eam.

ïlh

L

accepus D

.Pfalmus q

P ater nofter.

&ecumo

js

Antáte Dommo eánti- l Abfolutio. A vínculis.

, rv m

cum novum: * quia mi-|Y- Jubedomne benedícere,

vabília fecit.

. |Biio.

Evangeélica léétio.

b vx&wmeuamgw

k&mwdecamm :

S alvávit fibi déxterà ejus ,.

*|T, eGio fancti Evangélii fe«

& bráchium fanttum ejus.

cundum Matthæum.

& eecef as T

LeGio vii.

n 9. Lh

N otum fecit Dóminus falu-]

Cap.28.

q, Qu V

táre fuum: * in confpé&tu|:

N illo témpore: Dixit Je

Va du

Géntiuim revelávit juíftítiam

fus difetpulis fuis parábo-.

Lcöm

nam.

lam hanc: Sfmile erit regnum

R ecordátus eft mlfencorchæ

coelórum decem virgínibus :

Ylyts qwmm

fdd, i dutg

fuse, * & veritátis fuee dómui

qua& acclplentes ampades

sEl t dccem

lírael.

fuas, exiérunt óbviàm Spon-

V idérunt omnes términi ter-

jnus cunputü

fo ,&fponfa. Et réliqua:

f&* falutáre Dei noftri.

Homilía S. Gregórii Papss ;

tüm g p

I ubiláte Deo omnis terra: *

Homilia r2. in EvanseL |

g dntur, D.

x fegun «

cantáte , & exultáte , & psál-

AEpe vos , fratres c arif.

ht!';'t

N

fimi, admóneo prava .ó«

R grüia n

P sállite Dómino ín cíthara à

Thtür , &um n

*

pera fügere , mundi hujus

in cíthara ; & voce pfalmi:

inquinaménta devitáre : 1ed.

mbus tür simie

in tubls du&xhbus 3- voce

hodiérna fantii Evangélii le-

C(Uf ] öf(l famdu

tube córnea.

&ióne compellor dícere , ut

* il n [

J ubiláte in confpe&u Regis

& bona; quze ágitis ,. cum

T um cælorm

Dómini: * moveàtur mare; jA

magna cautéla teneátis :

ne

fl p E

plenitüdo ejus : orbis terrá-

per hoc, quod à vobis re&tum

mlfu "(Uo aho il

rum , & qui hábitant in eo.

géritur, favorautgrátia hu-

ts tBl

E JYàmina plaudent manu, fi-

mána requirátur ; ne appe-

" Ang fl

mul montes exultabunt à con-

títus laudis fubrépat $

&

ii

M

fpé&tu Dómini

&

$

* quóniam

quod forisofténditur, intus

dl

d F050

Af*? "

venit judicáre terram,

ainercéde vacuetur.

Ecce

It De

E

enim

&t dws

T

l Orbemt

Commune Virginum.

*

!

um

chim Redemptóris

voce de-

pax fumma eft, inveníri fcán-

V :

cein vírgines , & omnes di-

dala póterunt , qu

a cqllig'än-

cüntur vírgines , iv tamen

tur.

2

i

Tl fponl n

à

intra beatitüdinis jánuam non

Média no&te clamor fa.

tinam , à

n

omnes funt recépte ; quia

&u

seft:* Ecce fponfus ve.

Pihtiuti.

eàárum quadam , dum de vir-

nit ,exíte óbviamei.

ginitáte fua glóriam foris éx-

y. Prudéntes vírgines aptáte

E Dos,

etunt , in vafis fuis óleum

&

àbére noluerunt.

veítras lámpades. Ecce.

Glória Patri... Ecce,

Ti fuj hi

i. Hlec eit virgo sápiens ,

Díio,

Ad focietátem.

IT

|

|

o

ilántem

[

[

quam Déóminus vi

-

.Le&ioix,

n

invénit , quz accéptis lam-

N quinque autem c

[o)

'rP'O-

(vincuüs.

pádibus , fumpfit fecum óle-

I

ris sénfibus unusquísque

mne bendicere

uimn : 9 Et veniénte Dómino,

fubsiftit.

Geminátus autem

lial

introívit cum eo ad nüptias.

quinárius denárium pérficit.

». Média noécte clamor fattus

k Frangi f

Et quia ex utróque fexu fidé-

2 Mattheun.

eft , ecce fponfus. venit,exite

lum multitüdo collígitür ,

Óóbviàm ei.

Et.

h

fanéta Eccléfia decem virgí-

tpore: Disi

Bfo. Cujus vel Quárum

nibus símilis effe denumtiá-

feftum cólimus.

tur. In qua quia mali cum

puls fs pad

mile entrept

LeGtüo v

bonis , & réprobi cum elé&is

lii

|

Ed priüs queréndum no-

admíxti funt , re&te símilis

Mienem v

S

apiites lt

bis eft , quid fit regnum

virgínibus prudéntibus , &

|

[

coelórumsaut cur decem vir-

fátuis effe perhibétur.

Sunt

jrux dbuinye

gínibus comparétur , quae

onfe, Es |

namque pleríque continéntes,

étiam vírgines prudéntes , &

qui ab appetitu fe exterióri

as r

1

fátum dicántur. Dum enim

cuftódiunt,& fpe ad interióra

PTO

n

[

i

i

j

coelórum regnum conftat ,

rapiüntur , carnem | máce-

, ff

I

quia reprobórum nullus in-

rant, & toto defidério ad fu-

pl

J

TAR

1

&t [DUI?dI

Il

Ü

p

gréditur , étiam fátuis vir-

pérnam pátriam ankclant ,

ínibus cur símile effé per-

e&térna premia éxpetunt,pro

'ey.nz qentitt [

ibétur ? Sed feciéndum nobis

atj agl

labóribus fuis recípere laudeg

eít , quód fiepé in facro. eló-

humánas nolunt. Hi nimirum

a d!

quio regnum ccelórum prz-

slóriam fuam non in ore hó-.

i 'agïtï& J u

séntis témporis Eccléfia di-

minum ponunt , fed intra,

!

d teneitin!

citur. Dequo álio inloco Dó-

confciéntiam cóntegunt. Et

gt

minus dicit:Mittet Fílius hó-

funt pleríque, qui corpus per

yror at graü«l

minis Angelosfuos , & cól.

abítinéntiam afflfgunt , fed.

jritur !

i

ligent de regno ejus ómnia

de ipfa fua abftinéntia humá--

s fubïäpïïl

ji

fcándala. Nequeenim in il-

nos favóres éxpetunt.

d |

lo vregnolbeatitü.dini;i , in,quo

T e Deum laudámus. 17.. ,

A

u

iB

cxi

Commune Virginum.

W

ul

j e'

n

AD LAUDES,

Deo Patri eum Filio , .

?t

AU

Qri:

' & per Horas , Afía.

San&to fimul Paráclito; .

P

j

qusD

JEc eft virgo sápiens ;

In fzeculórum fzecula. Amen;

Mob e[,SQ

^H

& una de nümero pru-

3. Diffüfa eft grátia in lábiis

i

& Mi

déntum.

tuis.

*. Proptéreà benedí-

jnuti

1»]

'

Píalmus. Dóminus regnávit,

xitte Deus in &térnum.

NI

ïm,tmg' vtf

cum reliquis.18.

Ad Benedi&us , Antiphona.

) Aíia, Hec eft virgo sápiens,

Símile eft regnum coelórum

sBl g

i

uam Dóminus vigilàntem

hómini negotiatóri ; quzeréri-

Mi

invénit. Afía. Hc eft, qu

tibonas margarítas : invénta

J

ii

J

Í

h

l.

imiequti

OI

neícívit torumin delí&o , ha-

una pretiófa , dedit ómnia

«Di

mmunut

jm Tv P

N

bébit fru£tum in refpettióne

fua , & comparávit eam.

(femih

U

'

animáruin fanttárum.

ratio.

d

. Aiía. Veni elé&ta mea , &

Eus , qui inter cetera

naminte thronum meum ,

D

FW ïm&g !

poténtie tug mirácula

stb ul

allelüja. Afía. 1fta eft fpe-

étiam in fexu frágili victó:

,J.

eiófa inter filias Jerüfalem.

!

a ts

riam martyrii contulifti: con«

iidoctu Qs

Capitülum. 2. Cor. 10. d

céde propítius : ut; qui beáta

. [ poptt p

Ratres, Qui gloriátur, in

N. Virginis & Mártyris tue

L

at d

Dómino gloriétur. Non

natalítia cólinrus. per ejus ad

j s

enim , qui feípfum commén-

te exémpla gradi

j

dat , ille probátus eft , fed

Dóminum.

ámur. ch

hbt m D

Alia- Oratio.

(

quem Deus comméndat.

, Denntin j ;

Hymnus..

Ndulgéntiam nobis , quasi«

frtmoreott

J Efu, coróna Vírginum ,

I

fumus Dómine , beáta

e

d Sertm, hntnhn

Quem mater illa cóncipit,

Virgo & Martyr implóret z

Quie fola Virgo párturit ,

qua tibi grata femper éxti-

bidb, que vt

Hx«c vota clemens áccipe.

tit & mérito caftitátis, & tuze

Opitnlum. n

u um v

ui pergis inter lília ,

profeffióne virtütis. Per Dó«

Á

!

)

&

ptus enoréis Vírginum ,

minum.

;

N

enutüe, ])

ARU Yos Ui vin

Sponfus decórus glória ,

Pro Virg. non Mart. Oratio.

Sponsísque reddens praemia.

"E^ Xáudi nos Deus falutà-

ao rb

Quocümque tendis, V írgines:

risnofter : ut , ficut de

^3 Afünbjt

Sequüntur, atque láudibus

beátm N.Vírginis tua fefti-

RORTA

Poít te canéntes cürfitant ,

vitáte gaudémus ; ita pia de-

* AA IUO 6

Hymnósque dulces pérfonát.

Ti p

TO

votiónis erudiámur afféttu.

'T'e deprecámur süpplices,

Per Dóminum.

M i, g.

l)

Woftris ut addas séntibus -

Si fuerint plures, Antiph:

TM

!

Nefcíre prorfus ómnia

WBO'

0

Prudéntes Vírgines, aptáte

Corruptiónis vüInera.

veftras làmpades: Ecce fpon-

M

lu

fus venit , exíte óbviam el.

Wt

d &

V'irtu;, honor , laus, glória,

e

f

üm,

tr CUmF

Commune Virginum.

éxiii

li

* AdducénturRegi vírgines

l] Pa

V

l

. Próxime ejus

Ad Nonam, Antiphona.

Drüm fsv

pO Caru.

Ifta eft fpeciófa;

luhmtf

afferéntur tibi.

Oratio

itulum.

Eccli 51. b

Iae[fg

Lt

A nobis, quefumus Dó-

: C

Ó

mine Deus meus, ex-

: 'opiéri

mine Deus nofter , San-

D

YU

& d

altáfti fuper terram ha-

i

WLl

&árum Vírginum & Márty-

bitatiónem meam ; & pro

MU nf |

rum tuárum N. & NN,. pal-

morte defluénte deprecáta

"um coej

inas incefsábili devotióne ve-

fum. Invocávi Dóminum Pa«

sarrj len.

nerári : ut ,quas digna mente

trem Dómini mei. ut non de-

MUa« imvés

non póffumus celebráre , hu-

relínquat mein die tribula:

^ E dmrh

mílibus faltem frequentémus

tiónis mes , & in témpore

obséquiis, Per Dóminum.

(

Wi

'

fuperbórum fine adjutório.

T

.Ad Tertiam , Antiphona.

m.br. Elégit eam Deus ,

UR teerg

H«aec eft virgo sápiens.

* Etpreelégiteam. Elégit.

Capitulum. Fratres ;

Qui

y. In tabernáeulo fuo habi-

1ie Qs tirieud

i g ii

gloriáàtur. ut fuprà.

táre facit eam. Et pra&elégit.

"d

r n

x. br. Spécie tuà , * Et pul.

G lória Patri, Elégit.

chritüdinetua. Spécie.

y- Diffüfaeft grátia in lábüs

Xius ub

y. Inténde, prófperé procé-

tuis;

i. Mirtyristu.

il yer ej d

de, & régna. Et.

me Proptéreà benedíxit te

G lória Patri:

Spécie.

Deusin etérnum;

h galiümur Y

y.. Adjuvábit eam Deus vul-

Si fuerit Virgo , & non

tu 1uo.

ïüa Oi

Martyr , dicitur fequens.

x.. Deusin médio ejus ; non

itulum;

Sap. 4«

gc'ntiamnnbis,qua'-

éommoveébitur.

)9

uàm pulchra eft. cafta

sDonie, i ^

O

Qu .

Matgr ii

. Ad Sextam , Antiphona..

generátio cum claritá-

daceft ; que nefcivit.

te ! immortális eft enim ine-

La femt t

Capitulum.

2. Cor, II

móriaillíus : quóniam apud

o

Mulor enim vos Dei

ge vt 1

mines;

Deum nota eft , & apud hó-

emulatióne. Defpón-

dienim vos uni viro virgi-

& br. Elégiteam. ut f'uprä.

t Orm:a .

iem caftam exhibére Chrifto.

Ad Vefperas , Antiphone,

|

&n br.

Adjuvábit eàm

Pfalmi ; Capitul. & Hymnus

st I

j

* Deus vultu fuo. Adjuvábit,

utini. Vefperis. Xcviil.

[irgis u

y. Deusin médio ejus, non

y'. Diffüfa eft grátia in lábiis

€ommovébitur. Deus vultu.

Glória Patri.

tuis . Proptereà benedt-

udümur 9^

Ad] uv äbit.

xit teDeus in. aetérnum.

y.. Elégit eam Deus, & prz-

Ad Mlagnificat ,. Ant;iphona

165,^

elégit eam.

y p

J

Veni fponfà Chrifti , 4ccipe

ii

gmfil

j

, In tabernáculo fuo habi-

corónam , quam tibi Dómi-

s h

táre facit eam

érritinis

j

b

D]

L]

$

nus preeparávit i*x ggt

í

Alic

exie

lr

€

mmü]

!

d

pti

exiv

Commune Virginum.

,

v

,l

jf

Alieg Le&. pro Virginibus.

Leétio n.

u

Itü

n&b

A

lgl

h

r a

dl

Pro Virgine & Martyre ,

udábit usque ad mor-

u

L

em. ánima mea Dómi-

nn?w hlteüd

"

acpro Martyre tantüm Le-

&iones primi Notturni le-

num , & vita mea appropín-

H ii

quans erat in inférno deór-

.Tni d

guntur etiam ut infrà.

fum.

Circumdedérunt me

|

Nudur

De libro Ecclefiaftici.

|

[

í

!

at

:

Le&io i.

Cap. 51.

ündique,& non erat, qui ad-

]

|

f

i

!

BP

i de

(ifcn

Onfitébor t?*bi Dfie Rex ,

juváret. . Refpíciens eramad

& collaudábo te Deum

adjutórium hóminum,& non

Hj Vi

erat. Memóráta fum miferi-

Salvatóré meum. Confitébor

nómini tuo quóniam adjütor ,

córdia tuze Dómine,& opera-

äïäiäobis u

E^

l

J

['

rur

& proté&tor fattusesmihi ,&

tiónis tugqus à feeculo funt.

ä

ll

j

d. Q

W

liberáfti corpus meum à per-

Quóniam éruis fuftinéntes te

M

!

ainc dU

m

R

KJQ

dikt

ditióne , à làqueo linguz int-

Dómine, & líberas eos de

g, Ts

que,&àlábiis operántium

mánibus Géntium.

jl

mendácium , & in confpéttu

s. Diffüfa eft grátia in lábiis

ammentum fr06 4

1

aftàántium fattus es mihi adjü-

tuis.

Proptéreà bene-

lts ls fudsi

dixit te Deus in aetérnum.

tor.Et liberáfti me fecündüm

i u dgun *

multitüdinem miferieórdie

y'^ Spécietua, & pulchritü-

dine tua inténde , prófperé

voripun, D

nóminis tui à rugiéntibus ,

ss dl fan:[ingom

preparátis ad efcam , de ma-

procéde , & regna. Proptéreà

benedíxit.

Jl Ut

nibus qnaréntium ánimam

i r Gaistpe

meam, &de portis tribula-

e&io iil

m i lgt

tiónum, quz circumdedérunt

Xaltáfüi fuper terram

Edf m o

me: à prefsüra flammz, qua&

habitatiónem meam ,' &

ii ; q iT

cireümdedit me, & in médio

pro morte defluénte deprecá-

ignis non fam zftuáta:de alti-

ta fum.

Invocàvi Dóminum

18l vagits v

Patrem Dómini mei, ut non

a n Ü

tüdine ventris (nferi , &à lin-

gua coinquináta, & à verbo

derelínquat me in die tribula-

wrsmplt, M

tiónis mea ,

qimur., us al

mendácii,à Rege iníiquo ; &

in témpore

à Iingua injüfta.

fuperbórum fine adjutório.

EU p qui

Laudábo nomen tuum aísí-

&e 00 QU gt

&« Venifponfa Chrifti , ác-

cipe corónam, quam tibi Dó-

dué, & collaudábo illud in

TC ( hum

lum ciet

minus-przeparáàvit in stér-

confeffióne , & exaudita eft

num

pro cujus amóre

orátio mea.

Etliberáfti me

CAl lii

gánguinem tuum fudífü ,

de perditióne, & eripuífti me

nus; eq Qu d (

Etcum Angelis in paradi-

de témpore iníquo.Proptéreà

Mu

NU

fum introifti.

Wrmfe

confitébor , &laudem dicam

Titine ln

Y* Venielétia mea , & po-

tibi , & benedícam nómini

Dómini.

: PIDDRE i

Tlüetid

nam in te thronum meum ,

[1.2

i'ïemf&u'r

quia concugívitRex fpéciem |&* . Spécietua;

* pulc ritüte

1

dine

1!-.3

tuam.,

Et éum.

"ltg t

K

|

Um,

CXYV,

ö&ioü.

j;ommune Vireinum.

dine tua, *

Inténde, pró-, & pülchritüdirie tua inténde ,

Idbjt li

Íperé procéde , & regna.

pró

] äm'ma I

!

11.

i«

fperé procéde , & resna.

1

; Diffüfa eft grátiain lábiis | Et.

Le&io,

LV mey;

D

li

i

i

'this, proptéreà benedixit te

n

Equeinànis ha cáutio

t It jnfén

Uf

Ü

Deus in etérnum. Inténde.

eft, & vana formído ,

Tümdedény,

; lóriaPatri. Inténde.

"|qua ad faltis viam eónfulit ,

AN0D £af qu

e

[*

u

Nof£turno

[)

: lifCenser:

EX

ro

ge

Ífco-

qua Domínica & vitáliaprac-

ypriàni

P

cépta cuftódit , ut, qua fe

m

, pi & Mártyris de difciplt-

Chrifto dicáverint, &à car-

Uemorätaüzmmife:.

na & hábitu Vírginum.

nàli eoncupi(céntia recedén-

A Domine open

I

doiv.

nc no

tes,tam carne,quàm mente fe

Aquei feclo r

bis adcæïäfnes

Deo vóverint , consámment

ts htnéesfe

A. Nfermo eft , quarum quó

opus füum magno premio

U Ms n

fublímior glória eft, major &

deftinátum ; nec ornári jam ,

ts rb

curaeft. Flos eft ille Eccle-

autplacére cuíquam,nifi Dó-

*

ia dul

fiáflici gérminis , decus atque

mino fuo ftüdeant,à quo mer-

ornaméntum gràtig fpiritá-

"- p o

cédem virginitátis expétlant,

e us attrmus.

lis,laeta índoles, laudis & ho-

dicénte ipfo : Nonomnes cá-

tietun d puldrs

nóris opus íntegrum atque

piunt verbum:fed illi;quibus

a intide , r

Ancorrüptum , Dei imágo re-

datumeft. Sunt enim fAadó-

Ípóndens ad fan&timóniam

u Pt

nes , qui ex ütero matris fic

Dóminijillüftrior pórtio gre-

nati funt ; & funt. fpadóne

c

509

Yi

l

130.

Ti 1

!

gis Chrifti. Gaudet per illas,

qui coátti funt ab

iAX d

nint-

atque in illis. lárgiter floret

uf f t

bus ; & funt fpadónes , qui

PXl

t

bitstnemaan «

Eccléfizee matris gloriófa fce-

fefpfos caftravérunt pro

i)x.»

t

,eünditas ; quantóque plus

regnum ccelórum.

rteditüdte i

copiófa virgínitas nümero

. Dilexífü juftítíam, & odi.

Torocin t

fuo addit, tantó plus gàudium

p t

füiniquitátem:* Proptéreà

matris augéfcit.

Ad has ló-

unxit te. Deus , Deus.tuus

qutmcindet

:.

quimur., has adhortámur

óleo lztítize.

jll)

LÀ

Propterve-

V£ n

affectióne pótiüs quàm pote-

ritátem, & manfuetüdinem ;

I[UHI

fre j

£v

$*

ä'-

DI

f

ftáte : non quód extrémi , &

&juftítiam. Propté

mínimi , & humilitátis noftrz

Lectio vi.

!)

tl

dgbO j

|

il

ádmodüm cónfcii áliquid ad|

Enuó quoque per hi«

i r

censüram licénti;:g vindicé-|]d J Angeli vocem Con:

Ü

K

liben

[i

E

l

mus ; fed quód ad folicitàdi-

néntié& munüs ofténditue

n

s a

nem magis eauti , plus de diá-

virgínitas predicátur.

Hi

h

boli infeftatióne timeámus.

ij

n

funt, qui eüm niuliéribus fe

u

aude J

TW

!

. Propter veritàtem , &

non coinquinavérunt : vír.

hod

manfuetüdinem; & juftítiam :

gines enim pérmansérunt : hi

* Et dedücet te mirabtliter

v*sn 'K

ui fequüntur Agnum ,

[o.1

e

( p

J

déxtera tua. y.

Spécie.tua,

1'Lmt,(ïI

L

quo-

Qv

(

0unc

« !

CXVl

Commune Virginurm.

, l[

b

j !

NNeque

erave effe videbátur , à ne-

[

M

t fä&ï

uocümque íerit.

;

enim tantüm máfculis conti-

ceffitátelegis de non folvén-

ï

)

j ve

; Í

j

j

néntie grátiam Dóminus re-

do matrimónio, eos ad cupidi-

NT

tàátem illíus tráhere ftudet.

j

promíttit, & féminas preeté-

D

f

frdlme

s

git : fed quóniam fémina viri

Defnde ut eam effe poffibilem

v,PIUdEF

A

ofténdat, fic inquit : Sunt

10

"

órtio eft, & ex eo fumpta

)ve ()

E

atque formáta eft; in Scriptü-

eunüchi,qui ex ventre matris

h

n

ita nati funt , & funt, quiab

d

lh

ris feré ómmibus ad proto-

homínibus eunüchi fa&i funt,

« Ts ul

pláftum Deus lóquitur , quia

n

Ulü ii

funt duo in carne una , & in

& funt , qui feípfos caftrave-

118 qm

nnnfïït

"

máfculo fimulfignificátur &

runt propter regnum coeló-

í

stl

M

j

fémina.

Quodi Chriftum

rum. Quibus verbis latén-

.;

m

W

j

ter eos ad eligéndam virgini-

p

continéntia séquitur , & re-

l?i

MKS&&N

gno Dei virgínitas deftinátur:

tátem indücit , dum eam vir-

qp as

l

BU Cf

]

tütem effe pofsíbilem áftruit.

ïumünm

v

quid eft illis cum terréno cul-

ienh

r

tu , & cum ornaméntis , qui-

*» Hec eft virgo sápiens ,

j p d

bus dum homínibus placére

quam Dóminus vigilàntem

'4 ia't: Tv

éftiunt , Deum offéndunt.

invénit, qua accéptis lampá-

i

) qUMgm

'

W.f f

E. Afferéntur Regi vírgines

dibus fumpfit fecum óleum :

f

l i mefäblü lt

PO

ft eam , próximz ejus ,|^ Etveniénte Dómino , in-

st r

Afferéntur tibi in laetítia,

trofvit cum eo ad nüptias.

, eofien l

& exultatióne.

y'. Média no&te clamor fa&tus

p a

y» Spécie tua, & pulchritüdi-

eft,ecce , fponfus venit ,

y mgs Qul

netua inténde, prófpere pro-

exiíte óbviàm ei.

Et.

eminfrot , t Yi

Le&io viii.

céde , & regna. Afferéntur.

tum plus fu.

GlóriaPatri. Afferéntur.

D autem . hoc

feré modó

Te Deum fatoms

Intertio No&turno.

confirmat. Cógita tecum, fi

QMMU

L é&io fant&i Evangélii fe-

aut à natüra tàlis effes, aut ab

nie. Mart t

cünduüm Matthaum.

homínibus eam injüriam paf-

M LC&iO Vii-

t Virg

Cap. 19.

fus,quid fáceres,cüm & ejus-

MV

j

Ts Àn

N illo témpore : Accefsé-

modi voluptáte caréres, &

I

nullam caréndo mercédem

;umeiïet

i

O u

runt àad ]Jefum Pharifzi

sl cnut p

tentàntes eum , & dicéntes

confequeréris? Grátias ígitur

Si licethómini dimíttere uxó-

nunc Deoagas , quod cum

WU» Qu rel

pb Yoli

rem fuam , quacümque ex

mercéde atque corónis idem

caufa ? Et réliqua.

süftines, quod illi fine corónis

rqh

lt

AT

[

(

li, E

Homilía S,

]o&nnis Chrysóft.

àc praemio tólerant : imó

u

li

omilia 63.1n Mattheum ;

veró non idem , fed multólé-

fs ii

]

fub medium.

28 ( al

;

vius , tum quia fpe erígeris ,

*

Ominus nofter ,quia ad

& confciéntia re&e fadti

?

Lr:um ; Salvatörem |

virginitátem

hortári

tum quia non ita ingéntib's

COll- -

At omg'mjm li

,

exvil

v

A'.'

Commune non Virginum.

]

ly,

concupifcéntie flü&ctibus ja-

niam adjütor , & proté&Gor

I ov

hi

Gáris.

fattus es mihi, & liberátti

UT

t

t

, Médiano&le clamor fattus

corpus meum à perditióne.

iuy triln

lü

eft: * Ecce fponfus venit,

Pronee Virg; nec Martyre.

exite óbviàm ei.

LA effe plis

Capitulum. Prov

M

, Prudéntes vírgines aptá-

ierem forte

'rä I.qu1s

Ut Yentren:

te veftras lámpades. Ecce.

IVb

nvéniet ? procul , & de

Um!&ümt, l

Glória Patri.; Ecce.

ültimis finibus prétium ejus.

Nnichi f

LeGio ix.

Confidit in ea cor viri fui, &

U

LUE cafr

m ergo de illis eunüchis

fpóliis non indigébit.

T TESDUTI qr

C

díxerit, qui nifi étiam

Hy

»

ipfi mente, fe contíneant ,

Ortem xlu.r?lïinäesäore

A5 Vs [

i v

fruftrà & inutíliter tales funt,

F

Laudémus omnes fémini,

J Q em r

ac de illis,qui ut regnum cce-

Que fanttitátis glória

polshllen hn

lórum confequántur , te cón-

Ubique fulget ínclyta.

tinent , fubjünxit rurfus , di-

H &c fantto amóre sáucia

d vitgo p

Dum mundi amórem nóxium

Tinus vislae

cens : Qui poteft cápere ,

1 acc6p05 l

cápiat: ut alacrióres efficiat

Horréfcit ad coeléftia

eoipfo , quód grave effe opus

Iter perégit àárduum.

itfeeum let

ae Domin,

ofténdit , & ineffábili benig-

C arnem domans jejüniis ,

nitáte fua nóluit eam rem in-

Dulcíque mentemrpábulo

m ey d t

Oratiónis nütriens ,

NU

tra neceffitátem legis con-

clüdere: ídque dicéndo , ad-

Coeli potítur gáudiis.

, fs w6

huc magis pofsíbilem effe

R ex Chrifte virtus £órtium ,

vmd d

demónfítrat , ut voluntátis

Qui magna folus effieis ,

Tefiovi)

ftádium plus augeátur.

Hujus precátu, quafumus ,

m h i

|

' T e Deum laudámus. 16.

!

Í

Audi benígnus ,süpplices.

n C

j

C O!M.M UNE

D eo Patri fit glória ,

drà taliseüeg,auL

Sante Mlrt. tantüm , &

Ejüsque foli Fílio ,

geum ia

]

;

Uh

AII

!

nec Virg. nec Mart.

Cum Spíritu Paraclito,

um

:

Ü

Ad Vefperas , Antiphona.

Nunc, & per omne fzculum.

Dum effet

ex.

yife at

cum reliq.

Amen.

ful] mutcttn

deLaud. cxxiv.Píal. Dixit

y. Spécie tua , & pulchritü-

.jg?GfätiRS yuu

Dóminus.

cum. reliquis de

dinetua. g. Inténde, pró-

(N

; Qd 'CLïf

Virginibus.

xcviii.

fperé procéde , & regna.

" coronb il

hona.

Pro Martyre tantum.

Ad Magnificat , Anti

)dlh W

Hlor

Capitulum.

Eccli. 51*

Símile eft r

egnum coe

j

órum

)u

Jeritt

nfitébor tibi. Dómine

hómininegotiatóri , queerén-

€

Rex, & collaudábo te

ema(edm

ti bonas margaritas: 1nvénta

aE

Deum Salvatórem meum.

una pretiófa , dedit ómnia

W.l

fua,&

Irt.

t m

;

u

Confitébor nómini tuo : quó-

j comparávit ea

x

3

Pro

n H

j)

en

(

«t

t

d

,

"

, Qu

PUJ

Jarita

'te'.

cxviii

Commune non Virginum.

-utriüsque

v[]o'

u J dpi

Pro una Martyre tantüm.|Et tibi compar

l Læva ff

Oratio.

virtus.

i

m

j

l

I$

!t

us , qui inter cétera

Spíritus femper ; Deus unus

ommnti

9

lr

IB»

0

téntize tuze mirácula

j

jl

'Témporis evo. Amen.

Q f

éüam in fexu frágili viQtó-

Jnprimo No&urno , Afía.

riam martyrii contulifti: con-

céde propítius ; ut , qui beá-

O quàm pulchra eft cafta

iB vhun

te N. Mártyris tue natalí-

generátio cum claritáte !

J

j

jut 8

tiacólimus , per ejus ad te

Pfalmus 8.

$1 n

Omine Dóminus no-

Q

/mud

exémplagradiámur. Per.

)

j

jd

Pro plüribus Martyribus

À 7 fter, * quàm admirábi-

(f

yrum ii

tantüm.

Oratio.

le eft nomen tuum in univér-

[^

um

ag

À nobis,quafumus , Dó-

fa terra !

fs

mine Deus nofter ,

an-

Quóniam eleváta eft magni-

ia

&árum Martyrum

T'& N-

ficéntia tua * fuper ecelos.

xmrævem st

Ex ore infántium , & lactén-

j dertà

TRU

palmasincefsábili devotióne

li

venerári; ut,quas digna men-

tium perfecífti laudem prop-

Ü

'1pf€ il [

te non póffumus celebráre ,

ter inimícos tuos , * ut dé-

ml o La

ftruas inimícum & ultórem.

humílibus faltem frequenté-

coelos

ixuka'mirutgigaszdcun

mus obséquiis. Per Díím.

Quóniam

vidébo

mviam,* 1]umao o

Pro nec

tuos , Ópera digitórum tuó-

irg. nec Martyre.

sinqi

ratio.

rum : *Iunam & ftellas , quee

|

vuidis $pQ

Xáudi nos Deus falutáris

tu fundáfti.

gmon j o

ofter: ut ficut de beátze

Quid eft homo , quód me-

xbf

mores ejus ? *aut Wlius hó-

N. feftivitáte gaudémus : ita

L ex Dümin um

pie devotiónis

erudiámur

minis , quóniam vífitas eum ?

avértens anmas:'

affédu, Per Dóminum.

Minuífi eum pauló minuüs

siniam Domm idd

Ad Matutinum ,Invitator.

ab Angelis , glória & honóre

yintam prels r

lIaudémus Deum noftrum ,

coronáfti eum

* & con-

ftitutfti

afte Domim d

* (n confeifióne beáte — IN.

eum fuper ópera

Xittes a, "r

P(alm. Venite, exultémus. 2.

mánuum tuàrum.

P lictum, i

l

ymnus.

O mnia fubjecifti fub pédi-

DAU

us orátu , Deus alme?

bus ejus : * oves & boves

H

Timrnig f

nobis

univérías , infuper & péco-

Tateseodm

Débitas poenas fcélerum re-

rà campl.

miítte ,

:

V'ólucres coeli , & pifces

At ii v

At fmetl

[

Ut tibi puro refonémus al-

maris , * qui perámbulant

mum

sémitas maris..

^tldei Inrg

D

Pé&tore carmen.

D ómine Dóminus nofter ,

A

C*m Breünn

]

Sitdecus Patri ,

quàm admirábile eft nomen

genitæque

ïfWUm.

dlb

Proli,

tuum in univérfa terra !

*

dé

]Um.

CXIX

Commune non Virginum.

ïs'comp*a; u

fïüi'äïg

fía4, .Oquam pulchra e

Eténim fervus tuus cuftódit

cafta generátio cum claritáte!

ea: * in cuftodiéndis illis re-

I"emper ; D

l

Aíía. Laeva ejus fub cápite

tribütio multa.

meo , & déxtera illíus ample-

D elí&a quis intélligit? ab oc-

DDODIS , h

xábitur me.

Pfalmus r8.

cültis meis munda me: * &

li Ng&

Oeli enàárrant glóriam

ab aliénis parce fervo tuo.

Utno ,v«'

| pUIC Ià

di

C

Dei,* & ópera mánuum

Si mei non füerint domináti,

ejus annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

! U Clarjtik

emundábor à delítto máàxi-

At

Dies diéi erüctat verbum* &

nox no&l índicat fciéntiam.

TnO.

*

K Dömmüs n

" qim àdmirj

N on funt loquéle , neque

Et erunt , ut compláceant

fermónes , * quorum non au-

elóquia oris mei: * & medi-

11m i umj

diántur voces eórum.

tátio cordis mei in confpé&u

$ nomnem terram extvit fo-

tuo femper.

vtl m

u ts

nus eórum: * & in fines or-

D ómine adjütor meus , * &

bis terre verba eórum.

redémptor meus.

natum fs

Tif v

Infole pófuit tabernáculum

Afía. Leva ejus fub. capite

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

meo , & déxtera illíus ample-

fs tuos , * u

xábitur me.

míctm dzulore.

fus procédens de thálamo fuo.

E xultávit ut gigas ad currén-

Aíía,. Revértere , revértere

| v d

dam viam , * à fummo ccoelo

Sunamítis : revertére , revér-

xt diirum i

réífio ejus.

tere, ut intueàmur te.

mam& felis, g

E

[

t occürfus ejus usque ad

Píalmus. 23.

fummum ejus: * nec eft , qui

Omini eft terra;, & pleni-

|

li, git

,

D

fe abfcóndat à calóre ejus.

tüdoejus : * orbisterrà-

s?f DI

Lex Dómini immaculáta ,

rum , & univérfi,qui hábitant

yiniam vl

convértens ánimas : * tefti-

in eo.

egm pb t

I

mónium Dómini fidéle , fa-

uiaipfe fuper mária fun-

f t

d

,'hg, g

'

H( a

iéntiam praftans párvulis.

vit eum: * & fuper flümi-

|

fl

j

uftítie Dómini rectz , l;ti-

na przparávit eum.

um lt F

ficàntes corda , * precéptum

uis afcéndet in montem

l

rf

Dómini lücidum , illáàminans

b

ómini ? * aut quis ftabit in

j ii

óculos.

jjeo

loco fan&to ejus ?

* ov&

OL

T imor Dómini fan&us , pér-

Innocens mánibus, & mun-

manens in fzeculum fzculi : *

fnfugeï u

do corde, * qui non accé-

judícia Dómini vera , juftifi-

pit in vano ánimam fuam ,

i

cæh !

b I

L/

cáta in femetípfa.

nec jurávit in dolo próximo

Defiderabília fuper aurum &

fuo.

ans

"

;'.

]

[

Jàpidem pretiófum mul-

H ic accípiet benediétiónem

l

tum : * & dulcióra fuper mel

à Dómino, * & mifericór-

??

Hlün.us

i

q

T

« fayum.

yuibil

diamà Deo falutári fuo.

H ec

gtb

d

"

m

m

f

Cxx

Commune non Vircinume

af

W

ber

T

(

Hec eft generátio querén-|lum ómmibus diébus vite

fua.

j um'

tium eum, * quaréntium fà-

Qussívit lanam & li-

n

ciem Dei Jacob.

num , & operáta eft consilio

:t WWE

mánuum fuárum.

Faéta eft

[ d

À ttóllite portas , principes ,

veftras, & elevámini pórte

quafi navis inftitóris , de lon-

A ogteté

eeterráles : * & introfbit Rex

géportans panem fuum. . Et

"g

150 )

p

lórise.

deno&e furréxit , dediítque

jl

p Y

h

uis eftifte Rex glórie ? *

redam doméfticis fuis , &

JOV

ecor J

.cibária ancillis fuis. Confi-

&

Dóminus fortis & potens

Af C]Us !

Dóminüs potens in przlio.

derávit agrum , & emit eum:

"

)

1füm0. OS

A ttóllite portas , príncipes ,

de fru&u mánuum fuárum

&

P Ya

veftras , & clevámini porte

plantávit víneam. Accínxit

gt

us CUf

eeternáles : * & introfbit Rex

fortitàdinelumbos fuos, &

ul

roborávit bráchium fuum.

ey

s

glóris.

*

g

uis €

ftile Rex glórie ? *

. Veni elé&ta mea , & po-

w u

Dóminus virtütum ipfc eft

nam inte thronum meum :

OM

Rex elóriz.

lm at

* Quia concuptvit Rex fpé-

Afía, Revértere , revértere

ciem tuam.

?us,&laudäriream,f ]

Sunamítis : revértere revér-

, Spécie tua , & pulchritüà-

lposregrn

tere , ut intueámur te.

zi

dine tua inténde , prófpere

vlipegdi s u

Spécie tua , & pulchritü-

procéde , & regna.

Quia.

il t

stdn i (mens.*

dinetua. , Inténde,pró-

Bfo. Unigénitus Dei Fílius.

fperé procéde , & regna.

Le&io ii.

i , i u

P ater nofter.

Uftávit , & vidit, quia

Jte &i du man

G

from : & Dd

Abfolutio. E xàudi Dómine.

bona eft negotiátio ejus :

x.J]ube domne benedícere.

ton extinguétur in no&te lu-

yris p s

cérna ejus. Mantüi fuam mifit

Biio. Benedi&ióne perpétua.

y Oa i, ( i

Le&iones primi No&urni

ad fórtia,& dígiti ejus appre-

getu, * De

hendérunt fufum.

Manum

pro Mártyre tantüm legun-

gréptede, g

tur ut fuprà. Confitebor tibi

fuam apéruit ínopi, & palmas

1 Dif t

Dómine. cxiv.

