lex à facerdóte , neque con- | przlio. Audiátur clamor de

(hotis (o

[

sílium à fapiénte , nec fermo |dómibus eórum : addüces

m

quuntu

a

à Prophéta: veníte, & per-|enim fuper eos latrónem

incar 03

j

cutiámus eum lingua , & non |repénté , quia fodérunt fó-

s

el

,

fi i

&

attendámus ad univérfos fer- j veam , utcáperent me, &-

j

e aml&w

mónes ejus.

láqueos abfcondérunt pédi-

eont

riuont

ecil

)j

x, Dixéruntímpii apudfe,|bus meis. Tu autem Dó-

LOU

(l

non reGlé cogitántes : Cir- | mine fcis omne consílium eó-

qy; d

][')fau l

j

in mor-

cumyeniämus juftum, quó- 'rum advérsum me

tem ;

f

256

Feriaquarta ;n,ajorig Hebdomadg.

Oratio.

tem : ne propitiéris iniquitá-

Ü

ti eórum , & peccátum eó-

Rfíta, quefumus,omnt-

ÉN

rum à fácie tua non deleátur:

P

potens Deus : ut, qui no-

[N

(j

ftris excéffibus incefsánter af-

fiant corruéntes in confpé&u

tuo , in tém

pore leröris tui

flígsimur , per unigéniti Filit

4tNU

abütere eis.

tui paffiónem liberémur.Qui

4

vodurio

tecum vivit & regnat.

d

o

u

&« Circumdedérunt me viri

n

mendáces: fine caufa flagel-

Ad Magnificat ,. Antiphona.

f

j

oppróbrl

lis caecidérunt me: * Sedtu

Ancilla dixit Petro

Veré

b i

u

Dómine defénfor víndica me.

tu ex illises: nam & loqué-

p

i

la tua maniféftum te facit.

Jl

"

n

u

szlmnaä&

*4. Quóniam tribulátio pró-

]

.):l

Lj[

;

j

qe füc

[ai s

xima eft , & non eft , qui àd-

Deinde dicuntur Preces62.

qUJ

iuvet.

Sed tu.

Oratio.

ïüdniä wodrux 4

fumus Döþ-þ

ii m

j

J

Circumdedérunt.

Efpice , que

gslut

g um y

DAD Lb &UDE;S,

R

mine , fuper hanc famí-

Jont

'

- & per Horas ; Aíía.

liam tuam, pro qua Dóminus

A

aiindhiidnem a

^A

Ibera me de fanguínibus

nofter Jefus Chriftus non du-

Deus, Deus meus: & ex-

bitàvit mánibus tradi nocén-

gt d

ultábit lingua mea juftítiam

tium , & crucis fubíre tor-

/

hr diraty , Id

tuam.

méntum.

gt fs m :

Qui tecum vivit.

agex f ,

Pfalmide Feria quarta in

&regnatin unitáte Spíritus.

Laudibus.

82-

fané&ti Deus.

s

m

s di ebusi

jl lt

4

Aíía, Contumélias & terró-

"'Yribus fequentibu

xes paffus fum ab eis: & Dó-

dictofecretó , P.ater nofter..

jivipan, 'qudd

minus mecum eft tanquam

A ve María. & ad Matuti-

du

bellátor fortis.

nun, & in principio Pri-

ibf

Atfía, Ipfi veró in vanum

1hza, C redo.

omnibus aliis

worttcon dj

quzfiérunt ánimam meam ,

pretermiffis ; abfoluté in«

g, u r

introíbunt in inferióra terra.

YU.

cipitur Offic; ad Matut, &

Afía, Omnes inimíci mei au-

V efp. ab Afía primi Pfalmi . ;

Jur, t i

"

diérunt malum meum : Dó-

& Afíe duplicantur ficut in

u Ll

mine latáti funt , quóniam tu

Fefto Duplici.

at df

|

l

feciiü.

In fine Pfalmorum non

d Q

Afía. Alliga Dómine in vín-

dicitur Glória Patri.

per

Matte D

o

culis natiónes Géntium, &

omnes Horas , nec in Re-

l

Qüt, Dj

"i,

Reges ,cárum in compédi-

Íponforüs.: & 3n fine cu-

us

juslibet Pfalmi ad Matuti-

j ia f

u

Wist s D

Ad Benedi&us , Antiphona.

num extinguitur .una eX

Simon dormis ? non potuffti

quindecim candelis pofitis in

.,WMPW

una hora vigiläre inecum ?

candelabro triangula

W

u r

l

i

P&et ETU

Altare.

k

rj ante,

Deinde dicuntur Preces62.

FE-

1^',

W l

llm:e

QP?MI nf

]^

lfs d

l

; t

^

d

&s])

FERIA

'UINTA

msexgembm W

r ln

i

IN COENA DOMINI. -

ii N

"um i

RUL

D l

AD MA TUTIN U M. pExtráneus fattus fum frátri-

( te "

In

rimo No&urno.

bus meis,* & peregrínus filiis

l A 6r£

if

& , Aj

II

tht « 1

Afia.

Z

elus domus tus&& co-| matris mes.

médit me, & oppróbria ex- Quöniam zelus domus tuz

BD ( f

robrántium tibi cecidérunt|comeédit me: * & oppróbria

: llnanife'rium (efidi

f

u

per me.

Píalmus 68. cxprobrän'tiü'm tibi cecidé-

Id c';guniur Preca

Alvum me.fac Deus ; *irunt fuper me.

- Ut

hi

b

Wt

vt Dj

quóni& intravérunt aque|Et opéruiin jejünio ánimam

usque ad ànimam meam.

meam: * &faitum eftin op-

Vi r p

f nfixus fum in limo profün-ipróbrium mihi.

*

I yo us

di : * & non eft fubftántia.

Et pófui veftirnéntum meum

i ss

V eni in altitüdinem maris : *|cilícium : * & fa£tus fum illis

It ménus d

& tempéftas demérfit me.

in parábolam.

im, & erucs lbt

Laborávi clamans , raucej| Advérsüm me loquebántur ,

fatctze funt fauces meze

2

*iqui fedébant in porta : * & in

gt in untáte j

defecérunt óculi mei, dum|me pfallébant , qui bibébant

t Das

fpero in Deum meum.

vinurm.

rbnsiequatibusd

iMl ultiplicáti funt fuper ca-|Fgo veró oratiónem meam

dfeceto , Pt d

pillos cápitis mei, * qui odé-|ad te Dómine : * tem

veMa, & al

rifit me gratis.

nepláciti Deus.

gus be-

2,6n Pflüüp

Confortáti funtqui perfecüti|in multitüdine mifericórdis

æ,CredO. 0

m

funt me inimíci mei injüfte:* tuze exáudi me

qua& non rápui, tunc exfol-|falàtis tuz.

;* iB verität;

gtermils abfolu'ii

vébam.

*

j Qc i

Eripe me de luto , ut nonin-

Deus , tu feis infipiéntiam|figar : * libera me abiis ,qui

d.b Af primi ng

meam :* & delí&ta mea à - te|odérunt me, & de

g dipicam !

non funt abfícóndita.

aquárum,

profündis

) U MCI'

Non erubéfcant in me , qui [.:N on me demérgat tempéftas

, ine Pt

expé&ant te Dómine, * Dó- |aque , neque absórbeat me

ur Gl

mine virtütum.

|profüándum: * neque ürgeat

g HO v

J$on confundántur fuper|!uper me püteus os fuum.

ol

me : *qui quarunt te ; Deus| Exáudi me Dómine , quó-

]ibet i

"L

Ifrael.

niam benígna eft mifericórdia

[

extngat

.Quóniam propter te fuftínui|tua: * fecündüm multitüdi-

decim

qi

F-JJ

oppróbrium:* opéruit confü-|nem miferatiónum -tuárum

JufP

fio fáciem meam

igbro v

H

réfpice in me.

sf

P. V.

p

j

4 u]WIu

tf

osf

Feria quintain Coena Domini.

gf

Egofum pauper & dolens : *

E. t ne avértas faciem tuam á

h

e

püero tuo : * quóniam tríbu-

falus tua Deus fufcépit me.

'

ntut

lor , velóciter exáudi me.

Laudábo. nomen Dei cum

p

gjuntmm

cántico

* & magnificábo

4

$nténdeánima mes, & líbe-

eum in laude.

g O agtor

ra eam: * propter inimícos

j 1

meos éripe me.

Et placébit Deo fuper vítu-

ïuuent

,

;

lum novéllum, * córnua pro-

g

n

ao-niäCf

"u fcis impropérium meum,

a

"

& confufiónem meam, * &

ducéntem, & üngulas.

ii

reveréntiam meam.

V ídeant páuperes , & Ieetén-

)

P

yin confpé&u tuo funt omnes,

tur : * querite Deum, & v

;.

tärfj'i

il

"

f ts P wp

qui tríbulant me , * impro-

vet ánima veftra.

iDeus 1

Qfuyt Te

périum expe&távit cor meum,

Quóniam exaudívit páupe-

b

i

g, r

T

« misériam.

res Dóminus : * & vinctos

58

TU

uv a

t fuftínui , qui fimul contri-

fuosnon defpéxit.

ftarétur, & non fuit : * & qui

audentillum coeli & ter-

g;, r

confolarétur , & nón invéni.

ra, * mare & ómnia reptília

X dedérunt in efcam meam

in eis.

d , Qu d9

Quóniam Deus falvam fáciet

ii

fel : * & in fiti mea potavé-

f u mes &j

ftunt me acéto.

Sion: * & edificabüntur ci-

1

r

fFiat menfa eórum coram ipfis

vitátes Juda.

Bt inhabitábunt ibi , * &

ï:mnug

Pa

inláqueum, * &in retribu-

|

r

[f t

tiónes , & in fcándalum.

haereditáte acquírent eam.

Q bfcuréntur óculi eórum ,

t femen fervórum ejus

l

picgatmur. :

ne vídeant: * & dorfum eó-

[li-

lu tu r f (

poffidébit eam : * &qui

1

rum femper incürva.

sunt nomen ejus , habitábünt

!

T

n

E ffünde fuper eos iram tu-

in ea.

I

M

.l

VP

Áfia. Zelus domus tuz co-

li

À

K

W.

am:*&furoriretuse com-

rehéndat eos.

médit me , & oppróbria ex-

T

EF'iat habitátio eórum desér-

probrántium tibi cecidérunt

fenjoneu u

ta:* & in tabernáculis eórum

er ime.

A ardo

non fit , qui inhábitet.

D.

2. Avertántur retrórfum,

Tut frtumatum g

uóniam quem tu percufsí-

& erubéfcant, qui cógitant

U Tiun písst

f

[

» perfecüti funt:* & fuper

mihi mala.

T TM

dolórem vülnerum meórum

Pfalmus 69. .

addidérunt.

RUR L dems

Eus in adjutórium me-

Appóne iniquitátem fuper

uminténde : * Dómine

MLLIT

iniquitátem eórum : * & non

ad adjuvándum me feftína.

ïliniammes

[

i

:

I

Mbf m

intrent in juftítiam tuam.

onfundántur , & revereán-

a

:r

Deleántur de libro vivén-

tür, *qui quarunt ánimam

Bd

aïnefpesmg

meam.

tium: * & cum juftis non

* of

Ti

I

fcribántur.

Avertántur retrórfum ,. &

n

erubé-

Wenuemm

äcæm O'v

d

f:

à

Or"mpäu ]

J

Feria quiuta in Coena Domini.

2

QU n

l

erubéfcant , * qui volunt mi-

tu es proté&tor. meus.

i mala.

bU Tlom

en *Mu

In te cantátio mea femper : *

. r

u

Avertántur [ftatim erubef-

tanquam prodígium fa&tus

centes ;* qui dicurt mihi

fum multis : & tu adjütor

Plælblf I) f

uge, euge.

fortis.

Itihr, &

Exültent, & leténtur in te

Repleátur os meum laude

omnes,quiquarunt te, * &

utcantem glóriam tuam, *

;qce'm

"5 lb n

Vg

dicant femper , Magnificétur

tota die magnitüdinem tuam.

Büyres, d

Dóminus, qui díligunt falu-

INe proifcias me in témpore

E

Raf Detm,

táre tuum.

HO ,

fenettütis: * càm defécerit

-Ego veró egénus & pauper

virtus mea , ne derelínquas

ii Gd j

um : * Deus ádjuva me.

Ine.

TU :* r d

D

W

Adjütor meus, & liberátor

Quia dixérunt inimíci mei

xtn d

meus es tu, * Dómine ne mo-

mihi : * & qui cuftodiébant

t un d p e

réris.

ánimam meam , consílium

Afía. Avertántur retrórfum

105

Fa?W i 'mmpti

fecérunt in unum.

&erubé(ícant , qui cógitant

Dicéntes : Deus derelíquit

JutricnDes v

mihi mala.-

eum, perfequímini, & com-

jn: * afb

Afa, Deus meus éripe me

prehéndite eum : * quia non

tits fuda

de manu peccatóris.

eft , qui erípiat.

t ab i

*

almus 70.

Deusne elongérisà me : *

edtite u

te Dómine fperávi , non

*

Deus meusin auxílium me-

4

t femen fervrt

nfündar in 2etérnum

um réfpice.

in juítítia tua líbera me , &

C onfundántur , & deficiant

fidéit em: *b

ptmomn es, d

éripe me.

detrahéntes ánimze mesm, *

Bnclína ad me aurem tuam: *

operiántur confufióne & pu-

[2

& falva me.

fa. Telos domus t

dóre, qui quzerunt mala mihi.

Efto mihi in Deum prote&tó-

o autem femper fperábo:*

i, Lt

rem,& inlocum munítum : *

& adjíciam fuper omnem lau-

vobrintum g a

ut falvum me fácias.

IT

dem tuam.

L]

Quóniam firmaméntum me-

meum annuntiábi

t jufH-

"n

n:ïrtäntur r;trþ

um, * & refügium meü es tu.

tiam tuam; * tota die falutáre

4

ribfat, *

eus meus éripe me de ma-

tuum.

hi il

nu peccatóris: * & de manu

Quóniam non co

gnóvi fitte-

n

|nif

ratüram ;5 introfbo in potén-

contra legem agéntis , & iní-

ul.

Bu Rdl'"töfl:

*

tias Dómini : * Dómine me-

)

um intän C : 'J,I;

óniam tu es patiéntia mea

morábor juftít& tuz folíus.

j

w*

ad'uvfm Um j

f

Dómine : * Dómine fpes mea

eus docuíiti me à juventü-

yditn

J

à juventüte mea.

te mea : * & usque nunc pro-

n te confiemátus fum ex

nuntiábo mirabilia tua.

,*mu

&am & sé-

1

"

&tero:*de ventre matris mes

mrusque in fené

r

d

mium ;*

i

Ferifqumta

! em,cc

260

Feria quinta in Coena Domini.

m

|

nium : * Deus ne derelínquas jautem. — (ed primze tres Te.

p

,e'um p

Tme.

j

a

&iones Jeremis terminantu?

,

!

!

f) onec annüntiem bráchium

utinfra.

* lll Le

i

tuum * generatióni omni ,

Incipit Lamentátio Jeremí&

S

j nl

uz ventüra eft.

Prophéta.

j W

lCe l

T

Poténtiam tuam , & juftítiam

LetHoi. Cap. r A leph.

y

fjreti 0f

tuam Deus usque in altíffima,

Uómodo fedet fola cívi-

,n

" Pätef 1ü

fiel

qua feciífti magnália : * Deus

tas

plena

pópulo :

i

J

d

quis símilis tibi ?

fatta eft quafi vídua dó-

uantas oftendífti mihi tri-

mina Géntium

princeps

1974.0

nirtia

bulatiónes multas & malas

provinciárum fa&a eft fub

J

qaiem

f

tribüto.

?

ii

) & [jc!

& convérfus vivificáfti me: *

li

d

It

& de abyfüs terre iterüm

B eth. Plorans plorávit in

reduxifti me.

notte , & lácrymee ejus in

us UuT

)

: Le lm ïïo

w

*iultiplicáfti magnificéntiam

maxíllis ejus: non. eft ; qui

yifa:

tuam: * & conväxjfus confo-

confolétur eam ex ómnibus

Tif

làtus es me.

charis ejus.: omnes amíci

MOODE

elutà

Nam & ego confitébor tibi

ejus fprevérunt eam , & fa&i

gricns Qs

if

in vafis pfalmi veritátem tu-

funt e1 inimíci.

sapiments p

am:* Deus pfallam tibi in

G himel.:. Migrávit jüdas

àe due farit

cithara , San&tus Ifrael.

propter afflictiónem , & mul-

geiauqudtts

E xultábunt lábia mea , cüm

titüdinem fervitütis : habitá-

Ti Md r

eantávero tibi: * & ánima

vit inter Gentes , nec invénit

ha dinn n iU

mea ,quam redemífti.

réquiem : omnes perfecutó-

i p Ommi

Sed & lingua mea tota die

res ejus apprehendérunt eam

Md rum,qu

meditábitur juftítiam tuam, *

inter angüftias.

fl ais

1

cüm confüfi , & revériti füe-

] aleth. Vis Sion lugent ;

:umcäüm

pliseqsi

rint ,qui quirunt mala mihi.

eó quód non fint, qui véniant

' mapuhohïït,&nuneüü ü

Afz, Deus meus éripe me

ad folemnitátem : omnes por-

r

ln lat n .

de manu peccatóris.

ta ejus deftrü&tee, facerdótes

J 1 drr s

y. Avertántur retrórfum ,&

ejus geméntes , vírgines eius

1

erubéfcant.

qualide , & i

V

j

1

l

i,

li

amaritüdine.

pfa oppréffa

u

n

g

AU t

Qui cógitant mihi mala.

1

i

vt nf

sc-g.)

oc triduo poft Verficu-

Iie. Faéti funt hoftes ejus

:

ü

:L

^

i

i

los No&urnorum dicitur

in cápite, inimíci ejus locu-

1]

M

u

ts g

n

URAT

a,

fecretó , P ater nofter.

nec

pletáti funt

quia Dóminus

i;

J

tl

VU

prgvörum

pronuntiatur.

Et ne nos.

locütus eft fuper eam propter

TE m

nec dicitur Abfolutio , ne-

multitüdinem

u

a

m

M

iniquitàátum

i d

que dantur Benedictiones

ejus : párvuli ejus du&i funt

Ah' S

u

ante Lectiones.

Infine Le-

in ca

EM ü

u

tribulántis,

ptivitátem ante fáciem

L

ID

&ionum non dicitur, :

|

Rn u

j erü-

dq)o

d

W

U Doy

11j

m

A

Feria quinta in Coena Domini

26t

"le)

]h

PQ VI!L

Jerüfafem , Jerüfalem , con-

ménter : non habens confola.

uf

æ;ï "

"'*an

j la

vértere ad Dóminum Deum

tórem : vide Dómine affii-

tuum.

W AThept. l

M

l

Giónem meam , quóniam eré-

. "opücfe

* Sic terminantüur Le&. de

Gus eft inimícus.

[

I

Lamentationibus in hoc tri-

J erüfalem , Jerüfalem , con-

Hg

db ]

h

duo.,

*

"o t i

«(et

vértere ad Dóminum Deum

ä

It

$. In monte Olivéti orávit

tuum.

:

(N.

hu

Qj Yidi

ad Patrem : Pater ,fi fieri po-

s 'lriftis eftánima me

a us-

(

ll

m '

teft , tránfeat à me calix ifte:

que ad mortem : fuftinéte

A

* Spiritus quidem promptus

"at i a

dng

Í

hic , & vigiláte mecum; nune

eft , caro autem infirma.

vidébitisturbam , qua& cir-

ITRTI

*x. Vigilàte, & oráte , ut

cümdabit me: 4 Vos fugam

l Ti

TAE ]

non intrétis in tentatiónem.

capiétis, & ego vadam im-

MT Y

Spíritus quidem,

molári pro vobis.

i swn d

.5N,

|,ectio 11«

Vau.

y'. Ecce , appropínquat hora,

ul m ij

'T egréffus eft à filia Sion

&Filiushóminis tradétur in

Ab 68: U g

A-4omnisdecor ejus : facti

J revut ,

manus pecoatórum.V os fu»á.

funt príncipes ejus velutaríe-

Lecuo in.

od.

qnter m

tes.non inveniéntes páfcua, &

) /í Anum fuam mifit hoa

ln Mrtit ]

abicrunt absque fortitüdine

.* . füis ad ómnia defidera-

optrtidiem, t

ante táciem fubfequéntis.

bília ejus: quia vidit Gen-

tüciren fevits : l

tes

Zain. Recordáta eft Jerüfa-

ingréffas SanGuárium

t inter ents Yi

lem diérum affiictiónis fuz ,

füum , de quibus precépe-

& przvaricatiónis ómnium

quien: mms p

ras, neintrárent in Eccl;:'üam

"

seyus pretendtt

defiderabilium fuórum , que

tuam.

habüerat à diébus antíquis ;

Caph. . Omríis pópulus ejus

ermputis

db Vie Simlt

cüm.cáderet pópulus ejus in

gemens , & qusrens panem ,

upd nf u

manu hoftíli , & non effet au-

dedérunt pretiófa queque

xiliàtor: vidérunt eam ho-

i

ijempitite (*

pro cibo ad refocillándam

ftes, & derisérunt -sábbata

ánimam,

Vide Dómine , &

eidelodda t

ejus.

gremdtehs V^

consídera, quóniam fatta fum

th. Peccátum peccävit

vilis.

lüüdæ) M lp d

Jerüfalem ,. proptéreà inftà-

sritüdte

Lamed. . O vos omn€siqui

bilis fatta eft: omnes, qui glo-

transítis per viam, atténdite ,

. Pa t

rificábant eam , fprevérunt

& vidéte, fi eft dolor ficut do-

EUIUP J

1

illam , quia vidérunt ignomí-

lor meus : quóniam vinde-

iri fant qu

niam ejus: ipfa autem gemens

miávit me, ut locütus eft Dó-

nseldüpt

rl

convérfa eft retrórfum, -

n

minus in die : irg furóris

fitü

dinem

j

j

eth. Sordesejusin pédi-

fui.

p

euii !

busejus , nec recordáta eft

IVlem.

Dc excélfo mifit

]

m

"

vità

finis fui: depófita eft vehe-

ignem in óffiIbus meis, &

R 3

eru-

ii

Jm

It

j

262

Feria quintain Coena Domint

4l

adus *

j

fen

erudívit me : expándit rcte| & falvos fáciet filios páupe.

[ 'tc

pédibus meis, convértit me

rum ;. * & humiliábit cal.umg

f

jl

retrórfum ; pófuit me defo-

niatórem.

f

látam ,tota die moeróre con-

E.t permaneébit cum fole , &

:gf

()em

a

[æcula !

$

féctam.

ante lunam, * in generatióne

p v

WNun. Vigilávit jugum

ini—

& generatiónem.

p

D efcéndet ficut plüvia in

:

quitátum meárum : in manu

ij

t

j, i^

ejus convolütz funt , & im-

vellus: * & ficut füllicídia

bur e

pófite collo meo

infirmàáta

ftillàntia fuper terram.

N

amins |

eft virtus mea :

dedit me

u

Q riétur in diébus ejus juftí-

D

*qu

fiit m

4

Dóminus in manu, de qua

tia, & abundántia pacis ; *

donec auferátur Iuna.

nonpotero sürgere.

af at

erüfalem , Jerüfalem, con-

Etdominábitur à mari us-

'

MEOUUE

j

érteread Dóminum Deum

que ad mare: * & à flümine

jt

]

.

tuum,

sfbiuri

h

xck'zkee'w

usque ad términos orbis ter-

, Ecce vídimus eum non

rárum.

;tem i

habéntem fpéciem, neque de

C oram illo prócident /Ethío-

& Denit

n à pole'mel,,ä

córem: afpectus ejus in eo

pes: * &inimíci ejus terram

non eft: hic. p.zcáta noftra

lingent.

ao r d

i Dlarctu i

ortávit, & pro nobis dolet ;

Reges Tharfis , & infulm

ipfe autem vulnerátus eft

münera ófferent:* RegesAra-

Lidüntagutm:

propter iniquitátes noftras

bum & Saba*9dona addücent.

a i d o

EÉt adorábunt eum omnes

|

D

Ex

£E

1

* Cujus livóre fanáti fümus.

s. Veré languóres noftros

Reges terre: * omnes Gentes

Mi

2'./*

sérvient ei.

Oib Lc]De

:

ipfe tulit; & dolóres noftros

|

ipfe portávit. Cu

Quia liberábit páuperem à

D

lgt

'

Ecce vídimus.

jus livör;.

poténte , * & páuperem , cui

lt

p

m í

.

In fecundo NoCturno, Afía.

non erat adjütor.

pis : n i

'

iberávit Dóminus páupe-

Parcet páuperi & fnopi : * &

TT T

l

»5

1

reiná poténte, & ínopem ,

ánimas páuperü falvas fáciet.

h

t iprtiy

cuinon erat adjütor.

Ex usüris & iniquitáte rédi-

!

1

AU tUR

'

Píalmus 71.

met ànimas eórum : * & ho-

U

!

i

i

RL II

us judícium tuum re-

norábile nomen eórum corany

J

"ia

D

gi da:* & juftítiam tu-

iilo.

t

W

0!

Qj

am filio regis.

Et vivet, & dábiturei de au-

lïm&h

Vi m ;

Judicáre pópulum tuum in

ro Arábie , &adorábunt de

juftíia, * & páuperes tuos

ipfo femper :* tota die bene-

Ils

TAf

À

dícent el.

AU

in judício,"

i

CU

f ld

Suífcipiant montes pacem pó-

Eterit firmaméntum in ter-

Vf

pulo , * & colles juftítam,

rain fummis móntium , fu-

Wi

ts d

i t

"lUl

ur fuper Liíba-

Judicábit páuperes pöguli, perextoliei

numn

3 u tü

Dny

t

T05 rj

i

Feria quintain Ceena. Domini.

26

mmh'&b

"

j

num fru&tus ejus, * & floré-, quitas eórum : * tranfiérunt

tem

wlm,

bunt de civitáte ficut foenum

in affé&tum cordis.

terra.

B

C ogitavérunt, & locüti funt

Bmmf,blt Cl

i lmm "

Sit nomen ejus benedí&tum

nequítiam : * iniquitátem in

Ü

v

fiiwnfm

1

in fzcula : * ante folem pér-

excélfo locüti funt.

manet nomen ejus.

Pofuérunt in coelum os fu-

l

lls l Í

Et benedicéntur in ipfo om-

um: * & lingua eórum transe

l

Ct fl

nes tribus terrge : * omnes

ívit in terra.

TU ts

Y

Gentes magnificabunt eum.

Ideó convertétur pópulus

Vb ii

Benedí&ius Dóminus Deus

meus hic : * & dies

L

veniéntur in eis.

pleni in-

Ifrael, * qui facit mirabilia

*

3czgtbrarurluna'-,

olus.

LE t dixérunt : Quómodo fcit

du TE

Deus, * & fi eft fciéntia in

E. t benedíttum nomen maje-

m* Vi

ftátis ejus in eetérnum:* &

excélfo ?

Q t i t

replébitur majeftáte ejus om-

E.cceipfi peccatóres, & ab-

TU

nis terra : fiat , fiat.

undántes in fzcculo , * obti-

Arnidoyidde X

Affa Liberávit

Dóminus

nuérunt divitias,

s. nmids ts

páuperem à poténte , & íno-

Etdixi: Ergo fine caufa jufti-

ger

pem, cui non erat adjütor.

ficávi cor meum , & lavi in-

Afía.

ter innocéntes manus meas.

p Tiris , u

Cogitavérunt ímpii ,

nf ere

& locüti funt nequítiam : ini-

Etfui flagellátus tota die,* &

2 U dbtona d

quitátem in excélfo locüti

caftigátio mea in matutínis.

ao eum &

funt.

$i dicébam : Narrábo fic : *

Pfalmus 45.

ecce natiónem filiórum tuó-

astrre uml

rient d

Uàm bonus IfraelDeus*

rum reprobávi,

. his,qui re&to fünt corde!

Exiftimábam, ut cognófce-

jà Übecbt pl

rem hoc , * labor eft ante me.

i, g

M eiautem pené moti funt

pedes : * peneé effüfi funt

Donec intrem in Santtuá-

p r

ereffus mei.

rium Dei : * & intelligam in

retp

igper M.

noviffimis eórum.

uia zelàvi fuperiníquos , *

nspi

[

upe[ü' at

acem peccatórum videns.

erümtamen propter dolos

us

&imquitä'ifä

:

uia non eft refpéttus mor-

pofuifti eis; * dejecífti eos,

4

ia eirum: *

ti eórum : * & firmaméntum

dum allevaréntur,

sbilenomen eiit

Quómodo fa&i funt in defo-

in plaga eórum.

'

in labóre hóminum

nö"n

latiónem ,-sübitó defecé-

jf

Iu

aibiue!

funt, * & cum homiínibus

runt : * períferunt propter

ii

g, u

* toi

i

non flagellabüntur.

iniquitátem fuam.

(ompet

deoó ténuit eos fupérbia, "*

elut sómnium furgéntium

Dómine , * in civitáte tua

a

n[UW

opérti funt iniquitáte , & im-

*

5 f

etáte fua.

imáginem ipsórum ad nihi-

ü f

ïll

lum rédiges.

fum

gis i

Li

ródiit quafi ex ádipe iní-

D

il IP

[|

i

KR 4

Quia

gtl

26,

Feria quintain Coena Domini.

f

"yiti?

Í l

f

Quia inflammátüm eft cor

tis tuze: * mons Sion , ín quo

M

meum , & renes mei commu-

habitáftiin eo.

l

:üino

&tu

táti funt : * & ego ad níhilum

l eva manus tuas in fupet—

IU

redáctus füm , & nefciívi.

bias eórum in finem: * quan-

]

F«'*ü[us CS

n

:

Utjumentum fa&tus - -fum

ta malignátus eft. inimícus

(p

apudte , * & ego femper te-

in an&o r

!

»'

es t£T!

cuu.

u

&

Et U'IOrlatl funt, qui odérunt

" '2*

fem

'Y enutfti manum dexteram

te; ^ in médio folemmtaus

meam: &'in voluntáte tua

tuze.

A

deduxifti me, * & cum 0101*1&

Pofuérunt figna fua , figna:*

Donh !

& non cognovérunt iu.ut in

fufcepifti me.

, lu: n Plens i

Q uid enim mihi eft in cde-

éxitu fuper fummum.

4

lo ? * &à te quid vólui fuper

Q uafi in filva lignórum fécit.

u

?adasnekmmmä

terram ?

ribus excidérunt jánuas ejus

Defécit caro mea, & cor

in idípfum: * in fecüri & ás-

Sühh

umtuommne Ü

meum : * Deus cordis mei; &

cia dc]ewrunt eam,

rsmea Deus in aternum:

incendéruntigni San&uárid

sï nf

—

r Jcem tenit

o

uia ecce , qui elóngant fe à

tuum: *in terra. polluérunt

QU ht

mll

te,peribunt: * perdidífti om-

tabernáculum nóminis tui.

1 ^s replet

ixéruntin corde fuo cog-

»w afun temg d

nes, qui fornicántur abs te,

ihi autem adhærerc Deo

natlo eórum fimul : * que—

icére faciámus omnes dies

NH « bümis f

bonum eft * pónere in Dómi-

no Deo 1pem meam.

feftos Dei à terra.

v Wt E

ht tLU

t annüntiem omnes Pfæ—

igna noftra non vídimus ;

dicatiónes tuas , * in POI'US

jam non eft Prophéta: * & nos

al fiua

fihæ Sion:

non cognófcet àámplius.

Wt t dbiny

* Cogitavérunt ímpii ,

squequo Dcus improperá-

ummmum Qu

& locutl funt nequítiam

bit inimícus,

*írritat adver-

ahmap B in od

iniquitátem in excélfo locáü

sárius nomentuum in finem ?

At at Ws

unt.

t quid avértis manum tuam

dtut n :*f

A& Exürge Dómine , &

& déxteram. tuam , * de mé-

RURT

jüdica caufam meam.

diofinu tuo in finem ?

HJ]

per.

ulm L**

eus autem Rex nofterante

wmmc

quid Deus repuhfh in

feecula : * operátus eft falü-

lü&mw iav T

Us.

em ? * irátus eft fu-

tem in médio terra :

Mm

ror tüus iuper oves páfcue|'

uconfirmáfti in virtüte tua

lman

u FW&

tua

mare : * contribulifü cápita

! Bs

Ti

Memor efto cono'recratwms

dracónum in aquls.

Bs s

tue ,* quam pofï'edx[h ab

initio.

. u confregitti cápita dracó-

rernoft M. jn

nis : * dedífti eum. efcam pó-

*edemífti virram hereditá-

MTM

pulis Éthiopum.

lf60p1 l N m

2 ',z Domu'.

s. £

Feria quinta in Coena Domini.

: 265'

älta[bm & ïl

)W

Tu dirupífti fontes , & tor-

In Pfalinum: 54. ad i. verf.

* Db

réntes: * tu ficcáfti: flávios

.

Le&io1v.

)

W

Ethan.

| Xàud

1

Deus oratióne

1001 f

u

u

Tuus eft dies , & tua eft

meam, & ne defpéxeris

ln

l h

nox: * tu fabricátus es. auró-

hi

deprecatiónem . meam : in-

ram & folem.

ténde mihi, & exáudi me.

l

'—Lu fecííti omnes términos

Satagéntis , folíciti , in tribu-

ii

terrze: * eftátem & ver tu

latióne pófiti, verba funt iíta.

lasmáfti ea.

Orat multa pátiens , de malo

tl T

liberári desíderans.

iMemor efto hujus , inimícus

Süper-

21 t f

improperávit Dómino

?

SGR

eft ,ut videámusinquo malo

TüKrlmum,

pópulus insípiens incitávi

fit: & cüm dí:ere coeporit. ,

V riinmen

nomen tuum,..

z

agnofcámus ibi nos effe : ut

N n g

Ne tradas béftiis ánimas con-

communicáta tribulatióne ,

A: nl

fiténtes tibi, * & ánimas páu-

conjungámus oratióné. . Con-

gt ,

perum tuórum ne oblivifcá-

triftátusfum , inquit , inex-

Xenltini Vf

ris in finem.

ercitatione mea, & .contur-

bátus fum.

Ubi contriftá-

U: *intrg pl

éfpice in teftaméntum tu-

Vmdculm rmjisti

um : * quiarepléti tünt , qui

tus? Ubi conturbátus ? in

xéruntit code fur

obfcuráti funtterre dómibus

exercitatióne mea ,

inquit.

g eirmimd ; * (

iniquitátum,

Hómines malos , quos. páti-

* fdimus omN

INe avertátur hümilis

fa&ï us

tur , commemorátus eft :

s Deà tetrà

confüfus: * pauper & inops

eamdémque paffiónem maló-

laudábunt nomen tuum.

rum hóminum , exercitatió-

i nuita i "u

n Propté

xürge Deus, jádica caufam

ném Ííuam dixit. Ne pu-

tuam: * memor efto imprope-

tétis gratis effe malos in

ag irylià

quequo Deusitt

riórumtuórum , eórumqus

hoc mundo , & nihil boni

ab infipiénte funt tota die.-

de illis ágere Deum. . .Oin-

yinius "ii

oblivifcáris voces inimi-

nis malus aut ídeó vivit , ut

j nomentüum

córum tuórum : * fupérbia

corrigátur : aut ídeó vivit ,

uidréris a

eórum, qui te odérunt;afcén-

ut per illum bonus exergeä-

jxteram L

dit femper.

t ur.

(my tuo n ft

Be Amícus meus ófculi me

Aiía Exürge Dómine , &

gsautem Racnt

jüdica caufam meam.

trádidit figno: Quem ofcu-

,* operitie

: Deus meus éripe me de

látus füero, ipfe. eft , te-

D

1

ii me'dio

!

um

manu peccatóris.

néte eum : hoc.. malum fe-

confirma

ii

"

*X Etde manu contra legem

cit fignum , qui per ófcu-

ii

P at

a

géntis , & iniqui.

lum adimplévit homicídium :

D

F.

ater nofter.

fecretó.

* Infélix pretermifit pré-

inum inagu

J

[id

PI.

ponfteg

f

Ex Tra&átu S. Auguftíni

tium sánguinis , & in fine lá-

TA

Epíícopi fuper Pfalmos.

queo fe tufpéndit, .

8l

YV.

0-

p r

Md

g

j

:

266

Feria

uintà in Ceena Domisi.

1

1 natus

üex dl

1

jb

, Bonum erat ei ,

. judas mercátor péffimus

gl

I*]

ófculo pétiit Dóminum : il-

jl

non fuíffet homo ille. -Infölig/

n qdr fatus

Iu

pretermífit.

le ut agnus ínnocens non ne«

Jl "i

Le8Rio v.

gávit Judz ófculum: « . De-

nariórum- nümero Chriftum

f

W

"l'inam ergo qui nos mo-

;

j

l qecurm

dó exércent, convertàn-

Judas trádidit.

q

Wpfide j h]

. Meélius illierat , fi natus

m

qanus

tur , & nobíscum exerceán-

il l

tur: tamen quámdiu ita funt,

non fuiffet. Denariórum nü-

yli

« Meiu

11 ho

3

ut exérceant , non eos odéri-

inecro.

l

y

J

j us

mus: quia in eo quód malus

/Le8io vi

e

Xodurmo o ^

Uóniam vi

di' iniquitá-

frel

eft quis eórum, utrüm us-

D

qmsN l

J

elX

que in finem perfeveratürus

tem , & contradictió-

ff

fit,ighorámus. Et plerüm-

nemin civitáte, Atténde gló-

J

Ti

que cuüm tibi vidéris odíffe

riam crucis ipsíus.

Jamin

i)

inimícum , fratrem odífti , &

fronte Regum crux illa fixa

d

eft, cui inimíci infultavérunt.

yeniidmit

nefcis. Diábolus, & àángeli

ejus in Scriptüris fan&tis ma-

Efféttus probávit virtütem :

As ormen du

dómuit orbem non ferro , fed

rbunus mbl

nifeftáti funt nobis , quód ad

ignem zetérnum fint deftiná-

ligno.

Lignum crucis con-

1 acce'pg:ro tempu

ii o

t. Ipsórum tantüm defperán-

tuméliis dignum vifum elt

da eft corré&tio , contra quos

inimícis , & ante ipfum lig-

ii -

habémus occültam luétam :

num ftantes caput agitábant,

w at !

ad quam lu&am nos armat

& dicébant : Si Fílius Dei eft;

lrl Qs

defcéndat de cruce. Exten-

Juigis Mi

Apóftolus dicens : Non eft

nobis collu&Ctátio advérsüs

débat illé manus fuas ad

-bl

carnem , & sánguinem : id

pópulum . non credéntem ;

Mieendhre m

& contradicéntem.

Si enim

eft , non advérsüs hómines ,

|

il x n d

quos vidétis , fed advérsüs

juftus eft, qui ex fide vivit,

a vl : nglie

príncipes ;; & poteftátes , &

infquus eft, qui non habct

ii ass D l

reCtóres mundi , tenebrá-

fidem.

Quód ergo hic ait,

)

rum harum. Neforté , cüm

iniquitàtem , perfidiam in-

lgl r

dixíffet , mundi , intellíge-

téllige.

Vidébat ergo Dáà-

t r

res , dzimones effe re&tóres

minus im- Civitàte iniquitá-

NT M * n

coeli & terrze. Mundi dixit,

tátem, & contradi&tiónem ,

tenebrárum harum

mun-

& extendébat manus fuas

Ut d

di dixit , amatóruüm mun-

ad pópulum mon credén-

DI Hinee

tem, & contradicéntem : «&

WR Mu[

di : mundi dixit , impió-

TL l

U m

rum , & iniquórum : mun-

tamen & ipfos expéttans di-

DI

A

di dixit,'de quo dicit Evan-

cébat: Pater , ignófce il-

WQm

l

AT b

selium: Et mundus eum non

lis , quia néfciunt , quid

b

Ti *

1

ccgnóvit. :

faàciunt.

N

Wi

t

*- Unus

Ü

"n

T

lia

ts

Feria quintain Coena Domini.

26

! Bétit ]

à

Ego autem annuntiàbo . in

i

a, Unns.ex, difcipulis meis

LEU

ln

A

tradetme hódie: Vzilli per

&culum : * cantábo Deo Ja-

Pitj

Ofcu '

quem tradar ego:

* Mé-

cob.

BX

!

T tmero (

hus illi erat , fi natus non

Et ómnia córnua peccató-

lls

ii

fuíffet.

rum confríngam ; * & exalta-

büntur córnua jufti.

- ütilent.

h

y. Quiintíngit mecum ma-

num in. parópfide , hic me

Aila, Dixi iníquis : Nolite

ïüfwlïen Iaj

U

traditurus eft in manus pec-

loqui advérsüs Deum ini-

uitàtem.

Y

catórum.

Melius illi,

[

n w"o j

Unus ex difcipulis.

fía. 'Terra trémuit, &q

uid;

:

Ttn vj iniqe

dl

Intertio :Nodturno , Afía,

vit ,dum exürgeret in judí-

'ren.z, l ontadid

Dixiiníquis : Nolíte loqui ad-

cio Deus.

Id Mf l

.Pfalmus 75.

vérsüs Deum iniquitátem.

IVR n

Pfalmus 74. -

Otusin Judaa Deus: *

n r

Onfitébimur tibi Deus:*

N

in Ifrae] magnum no-

mix'uixm&mïuü m

i confitébimur, & invo-

men ejus.

s iiv

cábimus nomen tuum.

Et fattus eft in pace. locus

Orul: oryemm m

N arrábimus mirabilia tua : *

ejus :* & habitátio ejus in

^

E

g0. Digun

eüm aecépero témpus, ego

Sion.

lbi confrég

it potäntïäS' ár-

ndis dgun vi

juftítias judicábo.

ynías, d ate il

L iquefactaeft terra , & om-

cum ,* feutum , gladium ,

um st gt

& bellum.

nes , qui hábitantin ea : * ego

à

rb Gu

contirmavi colümnas ejus.

lMlüminans tu mirabíliter

Dixiiníquis: Nolíte iníque

Tnóntibus etérnis : * turbáti

d o de o E

éx ile us

ágere : * & delinquéntibus

funt omnes infipiéntes corde.

jpilum aon (

Nolíte exaltàre eornu.:

D ormiérunt

fomnum. fu-

Nolíte extóllere in altüm

um: * & nihil

invenérunt

; ontradicettm.

in

cornu veftrum : * nolíte Io-

omnes viri divitiàárum

jns dt, qitnt

qui advérsüs Deum iniqu.-

mánibus fuis.

«

'quis €

; qm nUF(»

tàátem.

)

P

j

b increpatióne tna Deus

g, Quicg

Ti

t

Quia neque ab Oriénte , ne-

jacob : * dormitavérunt , qui

jutitem »

ff

t Vg

n

que ab Occidénte , neque à

afcendérunt equos.

ar

desértis móntibus ; * quó-

"luterríbilis es, & quis re-

f

niam Deus judex eft.

síftet tibi ** ex tunc ira tua.

TM

,g, & 00

Hunc humiliat, & hunc exál-

e cce]o audítum fecífti ju-

extend

i ?

tat : * quia calix in manu Dó-

diícium:* terra trémuit , &

ulum Y

D

mini vini meri plenus mifto.

quiévit.

L

gt

imc

Pt inclinàvit ex hoc in hoc

? üm exürgeret 1

n judiciu'm

(os &

"m

Deus

^*

ut falvos fáceret

g p

JU]x i

verümtamen fax ejus non

g

hl

eft exinaníta

* bibent om-

omnes manfuétos terrge.

gdop^

nes Peccatöres terra.

| Quóniam. cogitátio hóminis

LI

con-

|

dul

ul

lä.

568

Feéria quintain Caerna Domini.

j at

eonfitébitur tibi : * & reli-| fuam abícíndet , *

'à genera-

f

s

quise cogitatiónis diem feftum

tióne in generatlonem ?

[

nov

mw

agent tlbl.

A ut oblivifcétur mxfcröm

j

]udlc

i

V ovéte , & réddite Dommo

Deus ? * aut continébit inira

Deo veftro ;*omnes,qui in

fua mifericórdias fuas ?. .

TLT

at

,Epl j

circüitu ejus affértis münera.

Etdixi, Nunccceepi: * hec

rü'i

(orit

T erríbili & ei , qui aufert

mutatlo désterz Excelfi,

Lcü'"

"

fpíritum príncipum , * ter-

