Ó

pe J

eremiía Prophéta.

malum & amárum eft reli-

r lg

gïon»ï

: Let 10 l

Cap. 2, 6

quíffe te.Dóminum Deum tu«

t

( VBitupéfeite coeli. fuper

um ; & non effe timórem mei

Tiuream t

PHP'

I)

hoc , & porte ejusde-

apud te, dicit Dóminus Deus

i

lo

folámini vehémenter , dicit

exercítuüm. À fzculo confres

m

Dóminus.

Duo enim mala

li

dem

j r

gífti jugum meü , rupífti vín«

2

j

gt

culva:,

f

Domistica Palmarume

j

m

P

j

cu?a' mea;& dixift

i: Non sér-|tur pro bono malum , quia

dn

yiti

"viam.In omni enim colle fub-

fodéruntifóveam ánime mez.

m

y. Recordáre , quod ftéte-

Qu

jyt

líimi , & fub omni ligno fron-

r j

v

jenun

dófo,tu profternebáris mére-

rim in confpé&tu tuo, ut ló-

'trix. Ego autem plantávi te

querer pro eis bonum , &

AU0^ s t

P. gt

vineam eléCtam , omne femen

avérterem indignatiónem tu-

IU

lf

verum: quómodo ergo con-

amab eis. Numquid. -

t qiqu

À tténde Dómine.

ni/

o a

vérfa esmihi in pravum ví-

In fecundo No&urno.

or

neaaliéna ?Si láveris te ni-

yu defänf J

tro , & multiplicáveris tibi

Sermo fantti Leónis Papa.

um f

Qusfum J

"herbamborith,maculáta es in

Serm, ir. de Poffione

fi.

,Ih

p

lo tb (

iniquitáte tüa coram me , di-

Le&io iv.

nun

T

u

cit Dóminus Deus.

Efideráta |nobis

dile-

Wt

X« Fratres mei elongavérunt

Gíffimi , & univérfo op-

E

n

feà me: & noti mei, * Quafi

tábilis mundo adeft feftívitas

aliéni recefsérunt à me.

| Domínicz paffiónis , quee nos

]l

uæfmmm |

ii n

'y*Derelinquérunt me próxi-

inter exultatiónes fpirituá-

mimei, & quime novérunt.

[4 L

lium gaudiórum filére non

vfemir: n J

afi aliéni. -

€ C0 11

gíd du d

D

pátitur. Quia etfi difficile

Uid vultis mecum ju-

eft , decádem folemnitáte fze-

;

g imeeri t (l

'

G

dício conténdere ? om-

piüs digné aptéque difsérere,

s qu a

non eft tamen líberum facer-

nes dereliquíftis me;dicit Dó-

àe, (l at

minus. Fruftrà percüffi filios

dóti,in tanto divína miferi-

p m qui

s

duttns g

"veftros, difciplínam non re-| córdiz facraménto fidélibus

'cepérunt: devorávit glàádius

pópulis fubtráhere fermónis

i, m

í

vefter Prophétas veftros ,

officium: cüm ipfía matéria

stl & d

il

j

quafileo vaftátor generátio

ex eo , quód eft ineffábilis ,

[3

st intpd

veftra. Vidéte verbum Dó-

|fandi tríbuat facultátem

[j

ini um

mini: Numquid folitüdo fa-

nec poffit deficere, quod di-

i Vil m

&us fum Ifrael , aut terra fe-

cátur , dum numquam poteft

63 i

rótina ? quare ergo dixit pó-

fatis effe , quod dícitur.

t n

.

[]

pulus meus

Recéffimus ,

Succümbat ergo humána in-

"i r

non veniémus ultra ad te ?

firmitas glóri& Dei , & in ex-

Mfre hn

plicándis opéribus miferi-

iNNumquid oblivifcétur virgo

*: Vi ld

ornaménti fui , aut fponfa fàá-

córdie& ejus , ímparem fe

fciz peGorális fuz ? Pópu-

femper invéniat. Laborémus

CUU

lus veró meus oblítus eft mei

A D f

fenfu , hereámus ingénio ,

ET

diébus innümeris.

deficiámus elóquio : bonum

&* Atténde Dómine ad me ;

eft , ut nobis parum fit, quod

UI ]

Ws ten

&audi vo

: Qny

VN

1

ïüh [

l

86

s adverfariórum

étiam reéte de Dómini maje-

.lüet 4

meórum:

Numquid réddi- | ftáte fentímus.

'»*ndexe D

QU li

: yCon-

Wml!üm

B0 bnyy

D.ominicä Palmarum.

2

rf

M

0j

x« Conclüfit vias meas ini-

fervitütem , dum nihil fibi

' M&cord

ATC

kind

micus , infidiátor faCtus eft

debéntis perséquitur libertá-

mihi ficutleo in abfcóndito ,

tem.

d

Tüonfg

I

Pto eis p

replévit , & inebriàvit me a-

X. Salvum me fac Deus ;

&

maritüdine : deduxérunt in

quóniam intravérunt aque

Tif

i

jj

t

* umj

lacum mortis vitam meam,&

usque ad ánimam meam ; ne

*

(

v

h

Dinin

fuérunt lápidé contra me.

avértas fáciem tuam à me

r

20

Vide Dómine iniquitátes

l cWNO&UmA

i

* Quóniam tríbulor, exáudi

Stmo Leini

ilórum: & jüdica caufam

me Dómine Deus meus.

Z

ànime mea, defénfor vite

y^Inténde ánime mez , &

U. ld POHIOWE

il

mez. ". Fattus fum in de-

lIíbera eam: propter inimícos

rífum omni pópulo meo, càán-

meos éripe me. Quóniam.

Dd w d

mtotadie. Vide.

eciio vi.

|

ii Cuiig

ti;um eóru

,e&io v.

Eféllit ergo illum malíg-

ii d d

Icénte enim. Propheéta ,

F

nitasfua: íntulit fuppli-

Y

niteydns u

D

Quzrite Dóminum , &

cium Filio Dei,quod cunctis

Iier eultlms ii

confirmàminiquzrite fáciem

filiis hóminum in remédium

lum gadótun fl

ejus femper : némini prafu-

verterétur.

Fudit sángui-

piu. Qui et

meéndü eft, quód totum, quod

nem juftum, qui reconciliàn-

iL deekdem lm

quazrit , invénerit, ne définat

do mundo , & prétium effet ,

isdpégiqe d

propinquáre , qui cefsárit ac-

& póculum.

Sufcépit Dó-

vndamen benum.

cédere.

Quid autem inter.

minus , quod fecündüm pro-

jii n'nio dv

ómniaópera Dei, in quibus

pófitum fuz voluntátis elégit.

dndie freamno &

humánz admiratiónis fatigá-

Admífit in fe ímpias manus

dpuls fübhcdereit

tur inténtio , ita contempla-

furéntium , qua& . dum pró-

tiónem mentis noftre & ob-

fu. cim gU

prio incümbunt fcéleri , fa-

X6 qUöde m

lé&at & süperat , ficut páffio

muláte.funt Redemptóri.

ut ho

Salvatóris? Qui ut humánum

Cujus étiam circa interfe&tó-

a t

mortiferae

üqüf

genus vínculis

res fuos tanta erat pietàtis af-

qll&ül

pravaricatiónis absólveret ,

fé&Gio,ut de cruce süpplicans

CUT

dumnum

& (zeviénti diábolo poténtiam

Patri, nonfe vindicári, fed

Qd , Q

j [

M

fuse majeftátis occüluit,&in-

illis poftuláret ignófci.

gcclrmbaterg?

[n

firmitátem noftrz humilitátis

X« Noli effe mihi

Dómine

torlone

i*

objécit. Sienim crudeélis &

aliénus:parce mihi in die ma-

us 0

fupérbus inimícus consílium

la : confundántur omnes, qui

«lie «

ypïg'

mufericórdie Dei noffe po-

me perfequüntur.

Et non

.f

et jv du

Ó

tuíffet , Judeórum . ánimos

confündar ego.

.

li :

hereimis

!

manfuetüdine pótiüs tem-

^" Confundántur omnes 1

ni-

mus dX

f

T

eráre , quam injüítis ódiis

míci mei, qui quaerunt áni-

,l noblS

Atf

tuduíffet accéndere : ne óm-

am meam.

Et non.

eue

nium captivórum amítteret

* oli effe mihi Dómine.

b

gf s

]

Q3

97

1

T

Dominica Palmarum.

il

e

24& tertio IN

octürna.

dica judt

cium meum. Tibi.

j

Leé&t0 viii.

|

ii ^j

, ",A

ia

Lé&io fan&i Evangélii fe-

MOX orit

cündum Matthaeum.

'T fortàffe ipfe mons

Le&io vii.

Cap. 2r1.

Ex

Chriftus eft.. Quis enim

li

dl qom d

um ap-

Alius tales fruétus ferret oleá-

iil

N illo témpore :

rum ,

non

curvefcéntium

"

)

AXpropinquáffet Jefus Jerosó-

1]ICS "

jgindum

lymis, & veniffet Béthpha-

ubertáte baccárum , fed fpi-

fl

ul

ead montem Olivéti , tunc

ritus plenitüdine Géntium

xæum

ra&

Ui

Ti 4f

mifit duos difefpulos , dicens

foecundárum ? Ipfe eft , per

vl

u

fit

eis. Etreliqua.

N

quem afcéndimus , & ad

ngþn)h)

"Ambrófüi Epl'fc.

quem afcéndimus. Ipfeeft

gl

jis, i d

Homilía S.

Lib.

.in Lueam.

hi

uéque!

jánua, ipfe eft via , qui ape-

s

Ulchré relí&is Judaeis ha-

rítur, & qui áperit : qui pul-

4lb

P

bitatürus

in affétlibus

sátur ab ingrediéntibus , &

emquii

du

ab eméritis adoràátur.

Ergo

1v

as

Géntium, templum Dóminus

aícéndit.

Hoc enim tem-

in Caftéllo erat , & ligátuse-

«niiien p 3

plum eft verum , in quo non

rat pullus cum áfina: non pó-

.eprat:

j

terat folvi nifi juffu Dómini.

Itb

in lítterafed infptritu Dómi-

d

nus adorátur. Hoc Dei tem-

Solviteum manus Apoftóli-

sgeplediquinul

plum eft , quod fidei séries ,

Ca.

'Talis a&tus , talis vita ,

TEU

talisgrátia. Eftotalhis & tu ,

ï;agumChriI?u

non lápidum ftru&türa fundá-

aj adrt d n

vit.

Deferüntur ergo , qui

ut poffis ligátos sólvere.

n Dd

:

ecündi

óderant : eligüntur, qui ama-

* Dixéruntímpii apud fe ,

|

b

l

l

531

äe

türi erant.Etídeó ad montem

non re&te cogitàntes : Cir-

dhuc d hümmu[

|

ï

"

venit Olivéti , ut novéllas ó-

cumveniamus juftum, quó-

vormed

!

unt.me Y

leas in fublími virtüte

lan-

niam contrárius eft opeéri-

*

h

illa,

bus noftris

promíttit , fe

J

lm

tüs a b

'

táret , quarum mater e

RFAQ'

l

A.

i

qu& furfum eft , Jerüfalem.

fciéntiam Dei hábere , Fí-

)

]i

'ndeï

ia

In hoc monte eft ille coeléftis

lium Dei fe nóminat , &

ï

;

i

2

gloriátu

Patremfe habére

Ntim r y

]

agrícola: ut plantáti omnes in

Deum:

E^

"

i domdd, a

domo Dei , polfint virítim

Videàmus , fi fer-

F

* t Dong

dícere: Ego autem ficut olíva

mónes illius veri funt : & fi

h

EAAI

fru&iífera in domo Dómini.

eft vereFilius Dei , líberet

| 1

i

MU.

eum de mánibus noftris:mor«

Lt r

$X» Dóminus mecum eft tan-

:

quam bellátor fortis, propté-

te turpíffima condemnémus

A: o at

eunt.

: 'Tamquam'nugáces

Vr : Ed !

n

reà perfecüti funt me, & in-

1

AU

telligere non potuérunt : Dó-

eftimàáti fumus ab illo , &

M

i

Wi

!

ine probas renes, & corda:

ábfüinetfeà viis noftris tan-

7

i

'Tibi revelávi caufam meá.

uam ab immunditiis

&

*

Vr

NT

;

M m

'

Y-Vidifi Dómine iniquitá-

preefert novíffima juftórum.

m

tes eárumadvérfum me : ju-

Videàmus

Il.-l

m

Dominica

Palmarum.

2

3

Udlclüm :

LeGioix.

Píalmus. Confitémini. 24. .-

Lf

Unc confiderémus , qui

Afia. Jádica caufam. meam : $

f Af

füerint illi , qui. erró-

defénde ,

*

ànf

P(s3lmus.

qäi

a potens es Dfie.

ef, -

te detécto,de paradífo ejécti ;

eus Deus meus.

li

fdif

in caftéllum fint relegáti. Ft.

cum reliquis..|.18..-

MLETTN

vides , quemádmodum quos

Afía. Cum Angelis & püeris

J

rl

Vrirüm,

mores expülerat,vita revoca-

fidéles inveniámur , trium-

verit. Etídeó fecándumMlat-

phatóri mortis

clamáàntes . ,

105 Wttine 6

Hosánna in exceélfis.

nl Ifeel.

theum, &áfinam , & pullum

T df , q

légimus : ut quia in duóbus

Afía. Confundántur , qui m8 ,2«

homínibus utérque füerat

perfequüntur,& non confün«

m gfcmdimus. T

3 f u

fexus expülfus, in duóbus

dar ego, Dómine Deus meus.

animálibus fexus utérque re-

Capitulum. .. Philipp. $

Ut qu n

vocétur. Ergo illic in áfina

Ratres, Hoc enim fentíte

irà nl (

n doty,

matrem quafi Hevam figurà-

in vobis, quod & in Chri-

vit erróris:hic autem in pullo

fto Jefu: qui, cüm in forma

t d g

Dei effet, non r

inam ar-

t lts qum d

generalitátem pópuli Genti-

lis expréffit : &ídeó pullo

bitrátuseft , effe

&qualem

erlalr a D

fedétur áfine. Et bene , in

Deo : fed femetípfum exina«

ülnteum maus A

nívit,formam fervi accípiens,

; Ts dus, tl

quo nemo fedit: quia nullus ;

ántequam Chriftus,natiónum

in fimilitüdinem hóminum

[sgrit Btitsd

pópulos vocávit ad Eeclé-

fa&tus , & hábituinvéntus ut

íiam.

homo.

ymnus.

us ov

Dénique 1ecündüm

; Diyérantimpuy

Marcum fic habes

Quem

Uftra fex , qui jam per-

g r gt

nemo adhuc fedit hómmum.

égit.,

gyenámus yuttt

&« Circumdedérunt me viri

Tempus implens córporis ,

a conteinis &

mendáces: fine caufa flagel-

Sponte líibera Redémptor

lisczcidéruntme: * Sedtu

Paffióni déditus ,

; lo : p*

yeatam D

j ht

Dómine defénfor víndica me.

Agnusin Crucis levátur

pu [r n

y.Quóniam tribulátio pró-

Immolándus ftípite.

i

xima eft , & non eft, qui ád-

elle potus eccelanguet. .

Qrdtüf ,

i

fl

juvet.

Sed tu Dómine.

Spina , clavi , lancea

Circumdedérunt.

Mite corpusperforárunt:

Ad Laudes , Antiphona.

Unda manat & crüor :

vll

u DX

Ominus Deus auxiliá-

'Terra, pontus,aftra mundus ,

j

ii

tor meus : & ídeó non

uo lavàntur flümine.

t

(frmà eon

fum confüfus.

C

rux fidélisinter omnes

. Tatq

j

Pfalmus. Miferére mei. 59.

Arbornna nóbilis :

jmid

(umus Ü

;

.Afia. Circumdántes circum-

Silva talem nulla profert

j v

itle

u

dedérunt me : & in nómine

Fronde , flore , gérmine:

if

j m

Dulce ferrum;dulce lignum;

aovl

Dönj.ini vindicábor in. eis.

QA

LJ

gt

j

r (

jl

248

Dominica Palmarum.

m

Yf

pulce pondus süftinent.

AdPrimam , Antxphona

gt

x

F le&te ramos arbor alta;

Püeri Hebreórum tolléntes

maph(mt

Tenfa laxa vífcera ,

ramos olivárum,obviavérunt

äö Nonam( um ]

bon

Et rigor lentefcat ille;

Dómino, clamántes , & di-

h

qiem a

Quem dedit natívitas 5

céntes : Hosanna in excelfis.

ne,üe

amOI

v Et fupérni membra Regis ,

Ad Tertiam , Antiphona. :

4, Appo

"'Tende miti ftfpite.-

Püeri Hebræorum vefhmen-

Cap ii

of

5 ola digna tu fuífti

ta profternébant in. via, &

N

Jefu

Ferre munch Vitcüumam;'

clamábant , dicéntes: Hosan-

s

!

"

(l

4 A

(eminuf

* Atque portum praparáre-

na filio David: :Benedí&tus;qui

l

s o

Ilf

Arca mundo nàufrago ,

venitin nómine Dómini.

f^s

il

j u

fü

Quam facer eruor perumut ,

Capitulum. F rátres. 247.

Fufus Agni córpore.

E br. Erue àfràmea, * De-

PUL

emplterna fit beátae

us àÀnimam meam. Erue.

quy us a

O

"Trinitáti glória

y. Etde manucanis ünicam

JEqua Patri , Filióque:

meam. Deus ànimam.

^ mexüas.

Par decus Paráclyto:

E rueà frámea.

r s g

jl

Uníus Triníque nomen

Y De oreleónis libera me

3 m&lmt

Laudet umverütas. Amen.

Domme.

ii

3. Et à córnibus unicórnium

|

J Eripe me de inimícis me-

lüene D Ü

is Deus meus,

|humilitátem meam.

H

j

t

j

W. Et ab mfurgentlbus in

Ad Sextam, Antiphona.

d

]

IX m

me líbera me.

Tibirevelávi caufam meam,

N

[

j

)

Qu

:

Ad BenediQus ; Antiphona.

defénfor vite mez , Domme

i

i Dürimus

"Turba multa, qus» convéne-

Deus meus.

110

Qu

s

[i

( n

rat ad diem feftum, clamábat

Capitulum.

Phili

U. fs

l

Dómino : Benedí&tusqui ve-

miliávit femetlp um ^

i

nit in nómine Dómini

Ho-

Hfa

Gus obédiens usque

H!

sanna in exceïfis.

ad mortem , mortem autem

Qwl n

Mened

ratio.

Crucis.

Propter quod &

l] mzl

Mmpotens $ femplterne

Deus exaltávit illum , & do-

O

qui humáno gé-

:

DUHTT T

Deus,

návit illi nomen , quod eft

J

frid,

Arn.oz

neriad 1mitandum humlhta-

fuper omne nomen.

tis exémplum , Salvatórem

X. br. De ore leónis,

v T.

hn d r

P

!

m»&.dlffï[ &

noftrüm carnem sümere , &

bera me Dómine. De ore.

"Vfä Ts

crucem fubíre feciífti : concé-

, Età córnibus unicórnium

B wl

meam. Libera

tunex

TæCE

de propítius ; ut & patién- humilitáteff

wï mGam

tie ipsíus habére documén- |me.

'JltlS

ta , & refurrectiónis consór- | D e ore leónis.

M Dümw

ta mereámur. Per eündem|y. Ne perdas cum ímpiis:

Deus..

Vj

Bóniinum.

" Deus ànimam meam.

l]

kbhacdle

UT (

Pïlmäf!lm

Ài

anum

Feria fecunda majoris Hebdomads.

:

i Hebræ

00

]

à

T

N'eg

w. Etcum viris sánguinum [Vam Pafche , fi occurrat ali-

WVar

V,

vitam meam.

quod Feftum ix. Lectionum,

N CIämanæ

V

d.Nonam , Antiphona.

ransfertur poft O&. Trium

,

eró Le&. aFeria v. inCoena

l

OSitpg

Invocábo nomen tuum Dó-

mine, ne avértas faciem tuam [

fil;usque ad Feriam tertiam

j hM

180

j Anq

à clamóre meo.

-JPafchez , nullafit commem.

D " ,K

Capitulum: Philipp. 2. b

FERIA SECU ND A.

1100

]

N nómine Jefu omne genu

Invitatorium

ódie

fi

Hiltintes Hü

I

fleGtátur , Coeléftium, ter-

Vocem. ut fuprä,-

il ayiq:Benedzf?us;:

A LT Ti D

réftrium , & infernórum : &

Hymn.

P ange1

9Ua. 242.

4

omnis lingua confiteátur .,|Antiphone

$

h

.a

Iu h

ujus

il !s ,

Feriz.

49*

ff 9 D.

quia Dóminus Jefus . Chriftus

ut ibi-

Mu n Ere

ória eft Dei Patris.

y. Erueà frámea.

xb

revé. Ne perdas cum

E

dem T'empore Paffionis.

At lj

Deus ánimam

ID Is m

l'mpiis ?

meam.

L é&io fan&üi Evangélii fe.

Ti

Ne perdas.

cündüm Joánnem.

Y* Et cum viris sánguinum

Le&io i.

ap. 12.

^ De wreldns fb

vitam meam.

Deus.

Nte fex dies Pafchza ve-

Jnme,

Eti cimibusunicit

e perdas,

nit Jefus Bethániam, ubi

?: Eripe me Dómine ab hó-

Lázarus füerat mórtuus, qué

multdfem mear

mine malo.

fufcitàvit Jefus. Etréliqua.

Alrtem, hts

W«- A viro iníquo éripe me.

Sermo S. Auguftíni Epí

Birerelmt eavfamt

"

Ad Vefperás , Antiphona,

'Tra&. 5o. in Joann. po

RU

feor vite me D

& Pfalm. Dixit Dóminus.

E putárent hómines

AU8 TOCUS,

N

cum reliquis de Dífica. 127.

phantásma effe factum,

!

vnitüluti

hi

Capitulum. - Pratres , Hoc

quia mórtuus refurréxit: Lá-

j

Jnif

Wtf

(

nj

enim. 247.

zarus unus erat ex recum-

Hymn.

l

fius obélien :

Zïcxfllä Regis. 242.

béntibus ; vivébat , loquebá-

murtem , morte

Y. Eripe me Dómine ab hó-

tur,epulabátur,véritas often-.

mine malo.

debátur , infidélitas Judaó-

ETE

Y« A viroiníquo éripe me.

rum confundebátur.

Dis-

us exalint illom.

atl omen , v

Ad Magnificat ; Antphona.

cumbébat ergo Jefus cum

Scriptum eft enim : Percü-

Lázaro, & ceteris: miniftrá-

v o o

tiam paftórem , & difpergén-

bat Martha una ex foróri-

; Deott ]eónit

turoves gregis : poftquam

bus Lázari, María veró , àl-

11 Dorine. ^

autem refurréxero , precé-

tera foror Làzari , accépit

zj iribus *

J

dam vos in Galileam , ibi me

d

liberam unguénti nardi pífti-

üiütätefl o

videbitis

icit Dóminus.

cipretiófi , & upxit pedes

Oratio.

Ó

mnípotens;fempi-

Jefu , & extérfit capíllis fuis

ol

edtis

l

térne Deus, 248.

2$ qui r

d O&a-

pedes ejus, & domus impléta

y

Ab hacdie üsque a

eft ex odóre unguénti. Fa-

P

ia

Q

D

um

"

*

i wndaï

f

Ts

Feria fecunda majoris chdomadäz.

giri

250

gt

&um audivimus : myftérium

funt., fed Dómini pédibus

necefsária funt. Forte in ter-.

g

emit

/

/femful

requirámus.

u

!

j

Ul

conttà

&. Viri fmpii dixérunt : Op-

ra Dómini pedes índigent.

.udäï

yn

rimámus virum juftum in-

p« Oppróbrium. fa&tus fum

4me l

ho

nimis mimícis mels : vidérunt

mubus

f

jufte , & deglutiámus eum

CW

tamquam inférnus vivum

me , & movérunt cápita fua :

gt

j

pE

* Adjuva me Dómine Deus

M

auferámus memóriam illíus

*

xHOIäS )

deterra , & de fpóliis ejus

meus.

j

of P

fortem mittámus inter nos:

y Locuti fun

t advärfum me

j

í

1am

u i

intib

ipfi enim homicídee

thefau-

lingua dolófa , & fermónibus

j

rizavérunt fibi mala.

* In:

ódii

circumdedérunt

inee

,

W

il

just

IU

Tif

If

fipiéntes , & malígni odé-

Adjuva.

runt fapiéntiam : & rei fadti

LeGio in.

3 s

EW

E quibus enim , nifi de

od

Qct

funt in cogitatiónibus fuis.

D.

membris fuis in. fine

at

y. Hzc cogitaverunt , & er-

AIS

q

ravérunt: & e&cecávit illos

di&ürus eft : Cümuni ex mí-

nimis meis fecífti , mihi fecí-

Appen eru

r m

malítia eórum. Infipiéntes.

f

Le&ioit

ftis? Supérflua veftraimpédí-

s n trjit !

ftis : fed pédibus meis obfe-

( ^wUscümque ánima fidé-

$ gb

[

lis vis effe, cum María

cüti eftis; Domus autem im-

D

j

L

léta eft odóre : mundus im-

!

)!

il

M

j

wv 4

"Wi

unge pedes Dómini pretiófo

unguénto. Unguéntum illud

plétus eft fama bona : nam

j um d

iuftítia fuit , ídeó libra fuit:

odor bonus, fama bona eft.

r pomen a

ui malé vivunt, & Chriftià-

erat autem unguéntum nardi

Va d*

iftici pretiófi.

Quod ait ,

ni vocántur,injüriam Chrifto

l

fiingttim,

fáciunt : de quálibus ditctum

[

íftici, locum àliquem créde-

i

:

[

ly

ia Df

re debémus , unde hoc erat

eft, quód per eos nomen Dfii

j

i

l

ho n n

u

m: nec

blasphemátur. Si per tales

unguéntum pretiófi

b du

D

tamen hoc vacat , & facra-

nomen Dei blasphemátur,per

il

|

n L

bonos nomen Dómini laudá-

ménto óptimeé cónfonat. Pi-

fs d m

ftüis Grecé , fides Latíneé dí-

tur. Adi Apóftolum : Chri-

TOR 00000 9f

eitur. Quarébas operári ju

fti bonus odor fumus ; inquit;

in omni loco.

zi

ftíiam. Juftus ex fide vivit.

T ff

"

IU

Unge pedes Jefu bené vivén-

v Infurrexérunt in me viri

]

do : Domínica fe&táre vefti-

infqui absque mifericórdia ,

"Wt

" V rb

gia, Capillis terge : fi habes

quefiérunt , me interficere :

U

& mon pepercérunt in fá-

V f me

fuperfiua, da paupéribus , &

.l

2

hh

Dómini pedes tersífti ; capilli

ciem meam fpüere , & lán-

E

i

um

emmï lïm'lpL J

enim fupérflua córporis vi-

ceis fuis vulneravérunt me :

-

r

& concüfa funt ómhia ofía

Y

1

"

W

déntur. Habes, quod agas de

5

M

mea: Ego autem exiftimàá-

)

DA

UT

QUE

iupérfiuis tuis : tïb—i fupérfiua

am

B

TA

Ut

Tb

I

;R*dD"

d

tsf

NI

N

Feria fecunda majoris Hebdoma dz.

25l

3

fin,

Oratio.

Tiny

Dedes

bam metanquam mórtuum

fuper terram.

T 3A, quefumus, omní-

M

tium

*. Effudérunt furórem fuum

F potens Deus: ut , qui

RT N

intot advérfis ex noftra in-

1n me: fremuérunt contra me

;

Witrünt c

déntibus fuis. Fgo.

firmitàte deficimus , inter-

hd)

I nfurrexérunt in me.

cedénte Unigéniti Filii tui

]

DIl

AD LAUDES,

paffióne refpirémus.

Qui

;

& per Horas , Afía.

tecum vivit & regnat in

lii

unitáte.

ul L

Aciem meam non avérti

ab increpantibus, & con-

Ad'Tertiam , Antiphoria,

,cucumdcde'rum 1

Frámea fufcitáre,

fpuéntibusin me.

Litoi

Pfalmi de Laudibus F

Capitulum, ; Jerem. 17.5

Lj

þriæ

Omine , omnes , qui te

Lolbuein, uf

fecunda. 59.

D

ts Cs v i

Afía. Frámea

fufcitärb ad-

derelínquunt , confun-

^

vérsüseos , qui difpérgunt

déntur : recedéntes à te , in

us d Cs

ms nes ecf, m

regem meum. .

terra fcribéntur:quóniam de-

Áfía, Appenderunt mercé-

reliquérunt venam aquárum

s Npirtvering

vivéntium Dóminum.

dem meam trigínta argén-

: fed pábu meis

teis , quibus appretiátus fum

X.br. Erueà fzámea , * De.

delts, Dorus ater

ab eis.

.

usánimam meam. Erue.

ht odire: mundi

Afía, Inundavérunt

aqua

Yy'.Etde manu canisünicam

^

as ef m bona :

fuper caput meum :.dixi ,

meam. Deus.

y boms, fama t

É rue à frámea.

Périi: invocábo nomen tuum

j m vivun t

Dómine Deus.

a .

Y. De ore leónis líbera me

t

Dómine.

£

vortusininame

Afía, Lábiainfurgéntium,&

.

ii« de quiliic

COP

tatiónes eórum videDfíe.

& Et à córnibus unicórnium

humilitátem meam.

QUi us r)omï

apitulum. Jerem. 11.d

sonemituts

k

Enite, mittámus lignum

Ti yrie eléifon. 42.

in panem ejus, & eradá-

Ad Sextam , Antiphona.

sen Dl

n

qen Domp

mus eum de terra vivéntium,

Appendérunt.

Apiltls.

& nomen ejus non. memoré-

Capitulum. Jerem. 17. €

E

Onfundántur , qui me

anus od

[umiy

tur àmplius.

1 [ooo.

Hymnus. Luftra fex. 247.

perfequüntur , & non

t

confündar ego : páveantilli ,

ï

sfurrexeru

y-- Eripe me de inimícis meis

jl

funi

Deusmeus. 9- Etabinfur-

& non páveam ego : induc

I dsq

céntibus in me libera me.

fuper eos diem affiictiónis, &

/éru

p me m

e t[um t

Ad Benedi&us , Antiphona.

düplici contritióne cóntere

n

Clarifica me Pater apud te-

eos , Dómine Deus nofter.

ff

[pic!

pue j

vt

metípfum elaritáte, quam hà-

x. br. Deoreleónis , * Lí-

) [

i

bui

riüsquá mundus fieret.

bera me Dómine. |De ore

cota

f

"

"Demde dicuntur Preces. 62.

leónis.

"

y^ 'Et

zemi

252

Feria tertia majoris Hebdomads.

etetü IH moïet

3-Et à cornibus unicórnium | Ad IMagnificat. ,

Antiphona.

neusü"mpom

humilitátem meam. Líbera.| Non habcres in me poteftá-

e.ore leónis.

tem , nifi defuper tibi datum

b

fuíffet.

u q Idä»mdf

Y* Ne perdas cum ímpiis

Deinde dicuntur Preces. 62.

«obabï

(X Cls

Deus ánimam meam.

X€. Etcum viris sànguinum

Oratio.

mnem EY

1 Ltam meam.

Djuva nos Deus falutà-

qmr

WT Q

A

ris nofter :

& ad bene-

h

rie eléifon.

ii

gb ds, Qu

d Nonam Antlphora.

ficià recolénda , quibus nos

ff

cuft()dlw

Làbia mfur«rentxum.

inftauráre dignátus es,tríbue

p?fu

f?

us

Per Dó.

lfl

ydi

apitulum Jerem. 18. d

veníre gaudentes.

TU)CU !

& p

Ecordáre , quód ftéterim

minum noftrum.

Dómue

FERIA'.

CF ERTIA.

nconfpe&u tuo,ut ló-

mbellatotï

querer pro eis bonum ,

De eremia Prophéta.

* cmx m

avérterem indignatiónem tu-

, e€tio 1.

3

ape X 1. €

um ïemp jimm

amab eis.

Uidefe, quód dilé&us

at ii in .

&- DF« Ne perdas cum ímplis

Q

meus in domo mea fecit

* Deus ánimam meam.

Ne

fcélera multa? Numquid car-

rcvelau cauam 1

nes fanétze áuferent à te malí-

.Tu Dirune eda

erdas.

M geg , r

Et cum viris sánczuinum

tias tuas , in quibus gloriáta

tam meam. Deus ànimam.

es? Olivam überem , pul-

a U.

hmm» (9.12

€ perdas.

chram ,fru&tíferam , fpecxo-

Ug ia

* Eripe me Dómine ab hó-

fam vocávit Dóminus nomen

mine malo.

tuum: ad yocem loquéle ,

ls

[dpiem t

vc üuris) Jult

Sf- A viro iníquo éripe me.

grandis exárfit ignis in ea , &

0n. 48.

combüfta funt frutéta ejus.

r;mr t:(urerà i

EuE

Peras $

Antiphona

Et Dóminus exercítuum, qui

Hna vt : n

-

& Pfalmi Ferigfecunde , ut

plantávit te, locátus eft fuper

NT

in Píalterio.

I

te malum : pro malis domus

cämr &mlque r

Capitulum.

rem. ir.d

A i

Ifrael , & domus Juda , qua

U autem Dómine Sà-

ecérunt fibi ad irritándum

píaut, d

baoth;qui jüidicas jufte ,

me , libántes Báalim. Tu au-

tem Dómine demonftráfti

«Hl rux um DO

& probasrenes & corda , vi-

*Ufm &lüaeavcm

deam ultiónem tuam ex eis

mihi, & cognóvi: tune often-

Aing

Lt Dimin

tibi enim revelávi causà me-

diífti mihi Rudla eórum.

Et

3Wa Vldllh l

n

Dómi

e Deus meus.

ego quafi agnus manfuétus ,

"Mf

A: j

ar?y

mnus. V exilla Regis pró-

qui portatur ad ví&imam &

1:0

W

LE

M i

deunt. 242.

non cognóvi, quia cogitavé-

Ts ul

y *Eripeme Dómine ab hó-

runt fuper me consília , di-

MUA

mine malo.

céntes : IMittàmus lignum in

lrb t l

1

** À viro infquo éripe me.

panem ejus , & eradámus

l

eum

Á

[

U T

D

j

l

J

n

Feriatertia m

joris Hebdomada.

25!

um

etey

eum deterra vivéntium ,

;

propter malitiam habitán-

ttm,

de[upcm

nomen ejus non memorétur

tium inea ? Consümptum eft

ámpliüs. '"Tuautem Dómine

ánimal & vóluere , quóniam

m

i

Sábaoth , qui jüdicas jufté;&

dixérunt : INNon vidébit novíf-

UPNNUDULC P

fima noftra.

*s

Tdt10,

probas renes & corda,vídeam

»

ultiónem tuam ex eis: tibi

. Deus Ifrael , propter, te

Ts ts

enim revelàávi caufam meam.

fu

ftínui impropérium , opé-

t

J

Ü

rüit reveréntia fáciem meam

3. Contumélias, & terróres

L | üi

D

paffus fum ab eis, qui erant

extráneus factus fum frátri-

LT

l

pacífici mei, & cuftodiéntes

bus meis , & hofpes filiis ma-

Cs Der li

TO ORU

latus meum, dicéntes : Deci-

tris me2 : * Quóniam zelus

piàmuseum , & prevalea-

domus tuz? comédit me.

U TERTUA

musilli , fed tu Dómine me-

NY

y. Inténde ánime mez , &

^i

cum es tanquam bellátor for-

líbera eam, propter inimícos

A NM

tis

Cadant in oppró-

meos éripe me. Quóniam.

X

L11I

i

OM qii i

brium fempitérnum , ut vi-

Le&Gio ii

TOets m domo m f

deam vindittam in eis , quia

Eliqui domum meam ,

d ul Va

tibi revelávi caufam meam.

R

dimífi hereditátem me-

ag aferat i tet

am: dedi diléctam ánimam

Y« Jüdiea Dómine caufam

(u,it uiys

ánime mez , defénfor vite

meam in manu inimicórum

meza. (.Zfag.ant.

|ejus.

Fa&ta eft mihi hzrédi-

Olivam üerem ,

€cCt10 AL

m.fnfferem, f

Cap. 12.

tas meaquafi leo in filva : de-

odv Dariusy

Uftus quidem tu es Do-

dit contra me vocem , ídeó

mine , fi dífputem te-

odívi eam. Nummquid avis

n: dhyoem It

cum

visenirt g

verümtamen jufta

dífcolor haeréditas mea mihi 2

loquaradte: Quare via im-

Numquid avis tin&ta per to-

if font at

piórum profperátur : bene

Dimins exerutu/

tum ? veníte , congregámini

E

eft ómnibus , qui pravari-

omnes béftiz terre , prope-

st Is

l

:

cántur ,. & iníqué agunt ?

ráte ad devorándum. Paító-

yalum : pro m

Plantáfüü eos., & radícem

res multi demolíti fünt víne-

Juda»

yd E qormus

misérunt: proficiunt , & fà-

am meam , conculcavérunt

atl

lii ad i

ciunt fru&um : propé es tu

partem meam : dedérunt por-

fbints Didn

tiónem meam defiderábilem

orieórum , & longéà réni-

m m

bus eórum.

Et tu Dómine

in desértum folitüdinis. Po-

(j

yr. l

nofti me , vidífti me , & pro-

fuérunt eamin diffipatiónem,

(ia e0!!

báfti cor meum tecum : cón-

[n'llhl H'll

luxítque fuper me : defola-

grega eos quafi gregem ad

tióne defoláta eft omnis terra,

quafl 4

qudp

víttimam , & fan&lífica eos

quia nullus eft ; qui recógitet

oratu

T

in die: occifiónis.

corde.

(

emovi v

Usque-

Dfeo

Ti

quà lugébit terra, & herba

K« Synagóga populórum cir-

quiJ

ä

j

cumdedérunt me : & non

s; Mi

omnis tcïgiönis Áiccábitur ,

réd-

i j

p

f eluS !

Mtl

fe

tl

254

Feria quarta majoris Hebdomadee.

IO UE

réddidi retribuéntibus mihi|Ad M.

aenificat

A

ntipl

g

j

&

1nala.

* Coníumeétur , Dó-

Poteftà

tem h

àbeo pon

b

éndi

3

j

li

que

p

mine , nequítia peccatórum ,

ánimam meam , & íterum

j

& diríges juftum.

fuméndi eam.

g m

1

avf

, Tüdica me Dómine fecün- [)

Acinde dic

untur Preces.. 62.

&

A

düm juftíiam meam : & fe-

Qratio;

oniss

od

cündüm innocéntiam: meam

vUa nos mifericórdia ,

T

f

$0

9ü^

4uper me. Confumétur.

& Deus,&ab omni fub-

a

H

reptióne vetuftàtis expürget,

rl

fu.

óga populórum.

J 3l

iil

| Synj&g

AD LAUDES,

& capáces fan&te novitátis

li lia fe

jer Ho-as , Afia.

j

efficiat.

Per Dóminum.

, d

J

i Nmqu

Pl

T

ómine, & consíde-

FERIA QUART A.

" imtïüm

2

ra, quóniam tríbulor

De Jeremía Prophéta.

L.e8io i

305

r

x us &

velóciter exáudi me.

L

frgeïgöghïïi)nez

st

o d

Pfalmi de Feria iti« ad Lau:

Xpe&tátio E

Píalterio, 72

E

Omnes, qui te derelín-

ablts t

ao

des,ut

as, fl [hins s

Aila. Di

:

érne caufam meam

quunt , confundéntur : rece«

:

d

' Dómine: ab hómine iníquo

déntes àte , in terra fcribén-

D CTIDIJUE

ajlecilurumudt

& dolófo éripe me.

tur,quóniam dereliquérunt

Afía. Dum. tribulárer , cla-

venam . aquarum vivéntium

vt at (r)

1

. máviad Dóminum de ventre

Dóminum. Sana me Dómine ,

iemeltum m det

inferi , & exaudívit me.

& fanábor:falvum me fac, &

gies tasdum em

falvus ero, quóniam laus mea

demse i pretr

Afía. Dómine vim pátior , re-

£

Ípónde pro me : quia néfcio ,

tu es. Ecce ipfi dicunt ad me:

yrendpdet d

Qquid dicam inimícis meis.

Ubi eft verbum Dónmuni ? vé-

p u

!

zi d

ï

"

.;.Afia. Dixérunt ímpii : Op-

niat.Et ego non fum turbátus;

n

primámus virum juftum ,

te paftórem fequens : & diem

n : d. &

hóminis non defiderávi , tu

l

l

mnesn

quóniam contrárius eft

-ope'-

!

*.

Ti

ribus noftris.

fcis. Quod egréfsti eft de là-

M

.?

yh

T d. H

Ad Benedi&us , Antiphona.

biis meis , rectü in confpét&tu

Wa lg

:

tuofuit. Non fis tu mihi for-

1j

w

'Ae; N Cl;

Ante diem feftum Paícha ,

:1

1

l

ij

Qu m

fciens Jefus, quia venit hora

mídini ,fpes mea tu . in die

1

affii&tiónis.

Confundàántur ,

I t r

j

t

ejus , cüm dilexíffet fuos , in

EM

J

fl

Qu

i

finem diléxit eos.

qui me perfequüntur ; & nort

|

N

l

cuntur Precesf2.

confündar ego:páveant illi,&

Ts r

;Dein'de di

i

"

Wt t

Jratio.

non páveam ego: induc fupet

dj

W

^X Mnípotens , fempitérne

eos diem afflictiónis ; & dü-

UT

n

At v

1[08 f

W

J Deus,da nobis ita Ditice

plici contritióne cóntere eos,

Paffiónis facraménta peráge-

,. Locüti

unt advérsüm

d

DT

re:ut indulgéntiam percípere

me lingua dolófa , & fermó-

l

M

iznereàmur.Per eundemDfíim.

nibus ódii circumdedérunt

*s (

Ine ;

UAQUS |

W Wi

Rn

Ts

i

Üj

'"Feria quarta majoris Hebdomadse.

258

PWEHT

là:

i

me :pro eo , ut me dilíge-| niam contrárius eft opéribus

l

rent , detrahébant mihi :

noftris:promittit,fe fciéntiam

UT

W

ii &m.

* Ego autem orábam, & ex-| Dei habére ; Fílium Dei fe

audift!i me Dómine Deus|nóminat: & gloriátur, Pa.

evl*«&dïcuntu; Ij

! ra 10«

metus.

trem fe habére Deum :

, Et pofuérunt advérfum|* Videámus,fi fermónes illfus

118 mf

Fl

[

D Of

me mala pro bonis , & ódium| veri funt : & fi eft vere Filius

prodilectióne mea. Ego.

Dei, liberet eum de mánibus

?üöqevem&z

t expï,;

noftris: morte turpíífima con-

Le&1o u-

PU ld n

1s$ au

divic s Bo

demnémus eum.

A. P i,

lia, qu& fecit nimis vir-| , Tamquam nugáces zfti-

AUA QURTA

go Ifrael ? Numquid deficiet| máti fumus ab illo,& ábftinet

t Jeremia Id

de petra agri nix Líbani?aut|feà viis noftris tanquam ab

SOT

evélli poffunt aque erum-|immundítus : & prafertno-

"1

IN

u

péntes frígidee,& defluéntes ?| víffimajuftórum. Videám

ioe

AR QU rl

Xni, untdéntr:

Quia oblítus eft mei pópulus

Le&io ii

meus,fruftrà libàntes , &

— "Tténde Dómine ad me ,

Tt& àte, ttmt f

impingéntes in viis fuis ,. in

& audi vocem. advérfía-

vunam drdique

sémitis feculi,ut ambulárent| riórum meórum. Numquid

.

g aqunun Viv

per easinitínere non trito

5

rédditur pro bono malum ,

xinum, $as me Dir

utfieret terra eórum in defo-| quia fodérunt fóveam ánimae

aiborfilvum med

latiónem , & in síbilum fem-| mes? Recordáre , quód fté-

nstry quinam l

pitérnum:omnis, qui prater-| terim in confpé&u tuo, ut

s Boceipfi du

ferit per eam;obftupéícet , & | lóquerer pro eis bonum , &

movébit caput fuum. Sicut | avérterem indignatiónem tu-

eiverbum Dönnrg'

ro

Bregonendunti

ventus urens difpé

t

am eos|am ab eis.

Proptéreà da fi-

coram inimíco : dor

f

um, &|lios eórum in famem , & de«

qlirem fequens :

dijs non d

fidett

non fáciem ofténdam eis in | duc eosin manus gládii: fiant

(

die perditiónis eórum.

Et | uxóres córum absque líberis;

, Qul «t

s

s, reifinto

dixérunt : Veníte , & cogi- | & vídug: & viri eárum in-

m

fs t

témus contra Jeremíam cogi- |terficiántur morte: jüvenes

u N

i

tatiónes

If prS us

1

non enim períbit | eórum confodiántur gládio in

fuyi

D

