afcéndit cum médico noftro,

expedárety

cátis noftris , non pro noftris

Etídeófi poft médicum defi-

t Et,

autem tantüm , fed étiampro

derámus afcéndere, débemug

^

totíus mundi.

Et in hoc Íci-

Al li

vítia & peccáta depónere.

us um

mus , quóniam cognóvimus

Omnes enim quafi quibüs-

: lobémus. ci

eum;fi mandáta ejus obfer-

dam compédibus nos

re-

vémus.

Qui dicit fe noffe

Vr ambull

tnunt , & peccatórum nos

m , wf

eum, & mandáta ejus non

rétibus ligáre conténdunt: &

ms N

cuftódit, mendax eft , & in

ídeó cum Dei adjutório , fe-

hoc véritas non eft. Qui au-

ORE

cündüm quod ait Pfalmííta ,

i d)

tem fervat verbum ejus,veré

dirumpámus víncula eórum :

? lum i

inhoc cháritas Dei perfétta

ut fecüri pofstmus dícere Dó-

eft: & inhoe fcimus , quó-

mino : Dirupífti víncula mea,

i:

fggis J

niam inipfo fumus. Qui di-

yemnit od

tibifacrificábo hóftiam lau-

cit fe in ipfo manére , debet,

dis.

i x

ficut ille ambulávit ; & ipfe

&. Tempus eft , ut revértar

um

amb Lllär €e

$. Exaltáre Dómine , alle-

àd eum , qui me mifit, dicit

t

d

ll

Dóminus: nolíte contriftári ,

Jismnd.

llf

lája: *In virtüte tua , allel.

nec türbétur cor veftrum :

(1i)

j

fl

Y. Eleváta eft magnificéntia

* Rogopro vobis Patrem 5

ydi

tua fuper coelos Deus. Jn

ut i

us d r

:

pfe vos euftódiat , allel.

ü

j gilti

J

virtüte.

allel.

,b Y

Glória Patri. In virtüte

y- Nifiego abíero,Paráclitus

s

n fecufido No&turno.

(att

qkma

j

Ti

d

Sermo S. Au

nonvéniet , cüm afsümptus

VHBU) !

uftíni Epifcopi.

füero,mimam

1 vobis eü.Rogo

Serm. de

:

Iv

enf. Domini ,

:

Le tiO Y«

qui eft 175. de Temp.

! Efurré

1 N

hqu

L.ectio iv.

R

n

noftra

&io Dómini fpes

eft

L]

L

Qs

Iv

"

afcénfig:

]

j

D

C* Alvàt

or nofter , dile&iffi-

Dómini glorificátio noftra

fi gl

f

n

Á

S

mifratres , aícénditin cae-

eft. Afícenfiónis hódie fo.

qpéd

s qi

D

TW

nf

lum: nonergo turbémur in

lémnia celebrármus.

5j er-

]1

"

terra.

m

J

H:'

À

1]

[bi it mens , & hic

go recté , fi fidéliter , fi de.

n

i

erit réquies.

Afcendámus

vóté ,fifantté , fl pié atcen-

A fum

!

m

cum Chrifto ínterim cor-

fiónem . Domini

celebrá«

( ccut

[qs 5:

"

|

de: cüm dies

ejus . pro-

mus, afcendámus cum illo ,

';zmmüm j

l

P.

e

]

&

pun

p

- Dorinica infra O&ivam Afcenfioniss

p

psl

dedit. . Crede ergo, ut mun-

yni

use

& furfum 'corda habeámus.

jpt

Afcendéntes autem non ex-

déris. Priüs te opórtet cré-

4l

s p

feti

tóllàmur,nec de Xnoftris, quafi

dere , ut pófteà per fidem

[

Deum mereáris ^ afpícere.'

g, qU

de própriis méritis prefu-

Deum enim vidére vis ?

gaprt

mámus.

Sürfum autem cor-

ano ^

daà habére debémus ad Dómi-

Audi ipfum : Beáti mundo:

hüum. Surfum enim cor non

corde , quóniam ipfi Deum

sderll f

&

vidébunt. Priüs ergo cogi-

pau

"i

fü

ad Dóminum , fupérbia vo-

fuigaid

Vib

cátur : furfum autem cor ad

ta de corde mundándo : quid-

j

uéni

Dóminum , refügium vocá-

quid ibi vides, quod

:difplicet;

Deo , tolle.

4

T

tur. Vidéte , fratres , mag-

X« Aícéndens Chri

Rus in al-

i ridtum

num miráculum. Altus eft

i m

Deus : érigis te,& fugit à te :

tum , captívam duxit captie

humilias te, & defcéndit ad

vitáàtem, e . Deditdoua ho-

um i

mínibus , allel. allel. allel.

isdep. -

te. Quare hoc ? Quia ex-

i& enm n à

éélfus eft,& humília refpicit,

* Afcéndit Deus in jubila-

Aiftosnonvétel

& alta de longé cognófcit.

tióne, & , Dóminus in voce

v

ba.

Dedit.

noent aero, 1

Humília de próximo réfpicit,

G

a Patri.

dit.

d as m

ütattóllat: alta ; id eft, fu-

itertio INocturno,

pérba, de longé cognófcit ,

l(')'xii1

^ Diriunaa

L &&io fan&i Evangélii fe-

ut déprimat.

1

b

düm Joà

[2015

TVbnis yele

&* Nontur

7

^

»étur cor veftrüi:

Leæg

YUs

ap.1S. "

eso va

doad Patrem: & cum

.

fis

afsümptus füero à vobis, mit-

N illo témpore

e

Dixit

4

dos endéter «

1

Jefus difcípulis fuis : Cóm

VOR p

:3m vobis , alleluja. :

- Spíritum veritàátis , & gau-

'vénerit Paráclitus , quem ego

p TUX damni

b

it cor veftrum , allel.

mittam vobis à Patre Spíri-

Matine d

j

-Ü

s

$.

-

um veritátis , qui à Patre

Aqutur: ts

-Eg

o rogábo Patrem , &

álium Paráclitum dabit vobis.

procédit , ille. teftimónium

M d siere

perhibébit de me.. Et räliï

trirtnteum, d

Spifittlm.

Le&io vi,

ua.

ï

^ amen orf

S. Ausuftíni Epífc.

Efurréxit enim Chriftus,

Hopifa

. -93.

h jJoanneln,

lM.

h

i fpem nobis daret ;

eum,qpi Tüflusef

Ominus Jefus in. fer-

Ro milisef.

quia furgithomo , qui. móri-

D

móné,quem locütus eff

DT

tur ; ne moriéndo defperaré-

il f

mus , & vitam noftram in

difcípulis fuis poft coenam ;

uarmt

18 difon

J

morte finftam putarémus ,

próximus palfióni , tamq

LT

fecüros nos fecit.

Solíciti

itürus

&

relidürus €os

Ua

l

LUPT

n l

enim erámus de ipfa ánima ,

preséntia corporáli, cum

1 Ug e[

D

t

T

& ille nobis refurgendo , de

ómhibus autemi fuis usque

E g DP

1

carnis refurre£tióne fidüciam

ad confummatiónem feculi

utu-

ET

ktnïm& |

T

! Dominica h&fxa O£lavam Afcenforfe.

I

t

i.

futürus pr&séntia

f

P

dls

Wt

oiritáli ,| Paráclitus: non vénie

t;ad

liv

1

exhortátus eft eosad perfe-

vos : fi autem abíero , mit-

réndas perfecutiónes impió-

tam éum àd vos

Cum

eredr

"t

rufi , quos mundi nómine

autem vénerit ille , docebit

e

T Vs

Y

nunctüpávit: ex quo tamen

1: Deity

vos omnem veritátem

;

» al*q

mundo étiam ipfos difcípulos

lelája.

m il

fe elegíffe dixit , ut fcirent

$« Non enimloquétur à fe-

lls ermu.

fe Dei grátia effe , quod funt:

Adándo :

metípfo : fed quecümque áu-

fuisautem vítiis fuiffe , quod

diet , loquétur : & qua ven-

v

Fs,quodd:'ü;ücn

fuérunt.

türa funt , annuntiábit vob

K

&» Ego rogábo Patrem , &'

Cum autem.

is»

ï'ensChriftus ind

álium Paráclitum dabit vo-

G lória Patri. Cum autem.

u duxt p

bis,

Ut máneat vobíícum

ecHo D

& Matna o«

in etérnum , Spíritum veri-

Einde tamquam confe-

d

tátis , allelüja.

D

quenter adjünxit , un«

lr at ol

« Si enim non abíero, Pa-

de modó difputáre fufcépi-

( aov

ráclitus non véniet ad vos : fi

mus : Cüm autem vénerit

Dd

autem . abíero , mittam eum

àd vos.Ut máneat.

Paráclitus, quem ego mittam

vobis à Patre, Spíritum veri-

gggg-h-gfä,

?» : Divínum auxílium.

tátis , qui à Patre procédit ,

tf D j

O Vill

ille teftimónium perhibebit

Eu

Eínde perfecutóres &

n J

T

| j

D

de me.: & vos teftimónium

iV

"T

fuos & ipsórum ,

perhibébitis , quia ab inítio

"

daos evidénter expré

d

mecumeftis. Quid hoc pér»

p &

fi : Q

ut omníno apparéret , étiam

dícpu

tinet ad illud , quod díxerat s.

yidits,

?

ipfos mundi damnábilis ap-

Nunc autem & vidéiunt , &

"

n

pellatióne conclüfos, qui per-

odérunt & me , & Patrent

qiih

UM

fequüntur - San&tos.

Cüm

em w

gt

que de illis díceret, quod ig-

meum : fed ut impleátur

TE me "

fb

(ermo , qui in lege eórum

ht

norárent eum , à quo miffus

(criptus eft : Quià ódio-há-

o d

j m

eft: & tamen odiffent & Fií.

buéruntme gratis ? An quia-

lium & Patrem , hoceft , &

j

Paráclitus ,; quando venit

i

j

Q

eum;qui miffus eft , & eum à

$piritus veri

tátis , eos

u-

Qu

|

quo miffus eft: ( de quibus

vidérunt, & odérunt, teí

Ls

jis

ómnibus in áliis fermónibus

mónio manifeftióre convís

At

jam differüimus ) ad hoc per-

l

A

cæH

cit * Imó veró étiam áliquos

]s

QU

j

if

venit,ubi ait : Ut adimpleátur

ex illisqui vidérunt,& adhuc

us P

ïxgm !

q

fermo , qui in lege eórum

óderant ,ad fidem , qua per

g

fcriptus eít:Quia ódio habue-

dile&tiónem operátug , fui

al

u

qu

j N&ü

runt me gratis.

T

anifeftatlóne convertit,

y u

"n

*- Si enim non abfíero,

[-

mï J

D

Id')c;um laudátus. xgd

s

u

aM

p

Dominica infra O&ava

m Afcenfionis.

j

æx

tulufi

AUDES.

cogat indulgéntia ,

m

d

aAbL

215

Téts

amna noftra sárcias ,

h

Me

rriio

[a6

l :

[5

alilaet,

P

íci-| Tuíque vultus cómpotes

duoe

f

tis in coelum? Hic Jefus,

Dites beáto làmine.

iM

ui afsümptus eft à vobis in

*'u dux ad- aftra , & sémita ,

p

coelum , fic véniet, allelüja.

Sis meta noftris córdibus ,

!

. A

n

Píalmus. Döqünus regnávit,

Sis lacrymárum gáudium ,

C

Sis dulce vite praemit. Am.

b

224 Ie&(&r;uiue intueréntur

uf

$n coelum eüntem illum , di-

?djläöminus in coelo , alle-

l 7Ul df

xérunt , allelàja.

w. Parávit fedem fugm ,2l

A)(ivt;m, l

Elevátis m

ánibus -be-

lelàja.

&

J

mus[ll&ülbü&

7

L

( x[ülum' b

nedx?&it eis , & ferebátur in

Ad Benedittus , Antiphona-

)

coclum , allelüja.

Cüm vénerit Paráclitus ;

(f !

Afia.

Exaltáte Regem re-

quemego mittam vobis Spí-

[Lmmurt

4

um $

& h

ritum veritátis , quià Patre

giue , Ti

ymnum digite

rocédit , ille teftimónium

m , i al

eo , allelüja.

. Afia.

Vidéntibus illis ele-

perhibébit de me ; allelája.

dmfedntes, :

:

"

vatus €

ft, & nubes fuscépit

Oratio.

peltts ml

eum in ccelo; allelüja. -

Mnípotens

fempitörn;

tD

i

t.4.b

Deus , fac nos tibi fem-

v Mcede

Capitu]um..

ariífimi ,

5

E

j

óte pru-

per & devótam gérere volun-

immm, i N

tátem , & majeftáti tuz fin-

déntes , & vigiláte in

Ante ómnia

céro corde (ervíre.

Per Dó-

Medndens

oratiónibus.

j Ggtium du

autem mütuam in vobísmet-

minum noftrum.

d As

jpfis charitátem contínuam

Deinde fit eommemoratio

(tra Put At

habéntes: quia cháritas óperit

de Afcenfione , Aritiphona.

ATA

Afcéndo ad Patrem meum ,

multitudinem peccatórum.

& Patrem. veftrum, Deum

d Dvl

Imnpnuse.

v Deum um

Ms hd

m

ánae Sator ,

meum , & Deum veftrum ,

tfrun d

N

Jefu volüptas córdium ,

allelà

dUN

Orbis redémpti Cónditor ,

A

ijcacgndit Deus in jubila-

Et cafta lux amántium:

tióne,allelüja. s.

t 6 Inl-

Fietbu s

nus in voce tubz , allelüja.

i, |

ua vi&tus es cleméntia ,

Orstio. Concéde , quafu-

Ql

tnoftra ferres crímina?

IinesDe -

Mortem fubíres ínnocens ,

mus. 4I5.

À morte nos ut tólleres ?

. AdAbfolutionem, Capituli

TL um

*errümpis inférnum chaos

Le&iobr. Si quis lóquitur.

* df

Vin&tis caténas détrahis :

at infrà ad Nonam.

13 ömüjbus hu

^5 Der Jf

Victor triümpho nóbili

Ad Tertiam , Antiphona

Ad déxteram Patris fedes.

Cümque intueréntur.

"Iu mf

"l

m

Dominieainfra O&avam Afcenfionis,

A?I

ii

itulum. C harfffimi, E-Ix. br. Afcéndo ad Patrem

nofts

N

d

tep

rudéntes. 420.

| meum , & Patrem veftrum ,

1 ( Cümï&m

N br-

Afcéndit Deus in ju-|* Allelüája, allel.

Aícéndo.

litmin

bilatióne , * — Allelüja;alle-|y. Deum meum , €& Deum

lüja.

Afcéndit.

| veftrum. . Allelüja , allel.

Wa,&*k,

y. Et Dóminus, in voce tu-|G lória Patri. Afcéndo.

$ córih.

y» Dóminus in coelo

n gáudi.

be. Allelüja, allelüja.

-a alle-

æ.præmjüo h.

G ]ória Patri.

Afcéndit.

Iüja.

LA

ag , d

» Afcéndens Chriftus in al-|g. Pará

vitfedem fuam, allä-

tumyallel. w. Captívam du-| lüja.

xitcaptivitátem , allelüja.

A

d Vefperas, Ahtïphona;

i futm, i

Ad Sextem , Antiphona.

Vari Galilzi.

cum reliquis

Elevátis mánibus.

de Laud. P(alm..D ixit Dó-

TMM

It

v k ,

j

Capitulum. 1.Pet.4.b |minus cum reliquis de Do-

i pl

Ofpitáles. ínvicem. fine| minica. 127. dloco ultimi

H

murmuratióne , unus-|Píalm. L , audáte

Dóminum

ii , u

quísque , ficut accépit grá- omnes Gentes. 132.

L

4

BI

tiam ,.in altérutrum illam

Capitulum , & Hy

mnus ut

adminiftrántes , ficut boni di-

rà in primis V eíp.

415»

jtd d iil

Qrth

óminus in coelo , allel. .

.

J

fempite'z!

fpenfatóres multifórmis grá-

;;1.

tie Dei.

| x« Parávit fedem fuam, alle-

; f st

g. breve. Afc

6ndens Chriftus

[üja.

n g

inaltum, * Allelája, allel.| Ad Magnificat ;

Antiphona,

r

at

Afcéndens.

Haclocütus fum vobis , ut

Y* Captívam duxit captivi-| cüm vénerithora.eórum , re-

minifcámini , quia.ego dixi

afrtum.

tàátem. — Allelüja , allelüja.

i g

D

Glória Patri. Afcéndens.

Vobis , allelàja.

)

M Y at

u

)!

v Afcéndo ad Patrem meum,

-Oratio. O mnípotens. 429»

jd

w t

& Patrem veftrum , allelüja.

Et fit commemoratio de

m»W

x« Deum meum , & Deum

Afcenfione , Antipa. O Rex

m w

veti

veftrum , allelüja.

glóriz, Dómine virtütt , qui

1

. Ad Nonam , Antiphona.

triumphátor hódie fuper om-

nes coelos afcendifti , ne de-

qilt

fs 1

3th

Vidéntibus illis.

fee

]

Capitulum.

1. Pet.4.c

relínquas nos órphanos : fed

1l

Iquis lóquitur , quafi fer-

mitte promíffum Patris in

u t

ql

N

mónes Dei : i quis miní-

nos,Spiritum veritátis , allel.

(

frat , tamquam ex virtüte ,| y. Afcéndit Deus in. jubila-

ut! tione , allelüja.

b

Ownem,

w Iïmï'

quam adminíftrat Deus

in ómnibus

honorificétur| s.Et Dóminus in voce £

-L'lbæ;,

Deus per Jefum .C

hriftum' allelüja.

aadW A

Dóminum noftrum.

x

C

Jratio. C oncéde. 41 $.

-

T

Dd

tuefemu'

Infra O,Etavaän Afcenfionis.

s

i

F*ïääm SE

CUNDA.

fit

yutrem

'.. poft Domin'cam infra

Titoli ! nemo iï?os fedücat.

| Ea

- Qxs. Alcenfionis.

F

Qui facit juftítiam,juftus

m[[llCldaa Yy

imo Nodurn

Q

eft ; ficut & ille juftus - eft.

imum 1

,Dc. ä»ä

ola prima be

h fo-

Qui facit peccátum,ex diabo-

in d iv

ánnis Apóftoli.

lo eft: quóniam ab inítio diá-

AE

9D

i

bolus peccat, In hoc appáruit

fam

fjj

J ää'ltg ie, qualem Cä?aïr?fä-

Filius Dei , ut diffólvat ópera

ii

j

tem dedit nobisPater, ut

diáboli. Omnis, qui natus eft

filii Dei nominémur,& fimus.

ex Deo , peccátum non facit :

nj

fhujus

p

Propter hoc mundus non no-

quóniam femen ipsíus in €o

ii

vitnos,

ula non novit eum.

manet,& non poteft peccáre ,

Charífftmi , nunc filii Dei fu-

quóniam ex Deo natus eft. In

j

mus , & nondum appáruit

hoc maniféfti funt filii Dei,&

FTT

a Dimatit

quid érimus. Seimus, quó-

filii diáboli. Omnis, qüi non

si m g

niam , cüm apparüerit , sími.

eft juftus , non eft ex Deo , &

les ei érimus : quóniam vidé-

qui non díligit fratrem fuum:

sgelngi» :

bimus eum , sícuti eft.

Et

uóniam hzec eft annuntiá-

vt

- Bul D

nmnis. ,

u

i habet hanc fpem

tio , quam audíftis ab inítio ,

/0

4n eo.fan

à

fficat fe, ficut & il-

ut diligátis altérutrum. Non

[

Km «[o nrtit

ia hm

le fan&us eft.. Omnis , qui fa-

ficat Caim , qui ex mal/gno

i

l

;l eels

cit peccátum , &iniquitátem

erat, & occídit fratrem fu-

facit ; & peccátum eft iníqui-

um.. Et propter quid occídit

Vi

tas. Etfcitis , quia ille appá-

eum ? Quóniam ópera ejus

(liraBin, ho

2

yuit , ut peccáta noftra tólle-

malígna erant, fratris

.autem

I

LNE

ret; & peccátum in eo non

ejus jufta.

N

i

J

?

€ft. Omnis, qui in eo manet,

Omnis pulch

ritüdo Dómi-

Mdf

non peccat : & omnis , qui

ni exaltáta eft fuüper sídera :

U

ls

Y

]

peccat , non vidit eum , nec

$ Spécies ejus in nübibus

U5 M

j

cognóvit eum.

coeli , & nomen ejus in etér-

lum nofrg

R

num pérmanet , allelüja.

ticasodtulit

die

Poft paffiónem fuam per

s quadragínta appárens

w., A fummo coelo egréffio

fndonum niri

eis , & loquens de regno

ejus , & occürfus ejus usque

Qu ts dim

Dei,allelüja:* Et vidénti-

bïï»&quod ofere

bus illis elevátus eft , allelá-

--

ad fummum ejus. Spécics.

- I;e&to iil.

ATU f

ja: & nubes fuscépit eum ab

Olíte mirári fratres ,

'* Qs Tnlbus

óculis córum , allelüja.

fi

odit vos mundus.

Iätum, &ülæ fEI

y, Et convéfcens precépit

Nos fcimus , quóniam trans-

i

Ntícipen !

eis , ab Jerosálymis ne difcé-

làti

fumus

de morte ad

J

Bartem fup (

derent , fed expe&tárent pro-

vitam , quóniam dilígimus

]

Mjt

rüffiánem Patris. — Et vidén-

[

Qfnjf

fratres.. Qui non díl

igit

! duj

tib usw illis.

m -

O

Infra Qftavan

IOni$.

42;

d& o

manet in morte : omnis, qui

d GE

erátn meam ; quz na-

Toty

d

dtip.

odit fratrem fuum , homicída

türa eft, cui Deus dixit :

lr

eft. Etícitis, quóniam omnis

Efto mez párticeps fedis. II-

il

l

homicída, non habet vitam a-

la natüra eft , qua audivit :

CCl

Terra es ; & interram ibis.

l

térnam infemetípfo manén-

TU ab «

"

tem.In hoc cognóvimus cha-

'Tempus eft , ut revértar

1. [nho;

N

ritátem Dei,quóniam ille áni-

ád eum , qui me mifit, dicit

v difi]vas

mam fuam pro nobis pófuit :

Dóminus: nolíte contriftári ,

"s u at

& nos debémus pro frátribus

nec turbétur cor veftrum:

um nonfi

ánimas pónere. Qui habüerit

$ Rogopro vobis Patrem ;

t ts j

fubftántiam hujus mundi , &

ut ipfe vos cuftódiat , allel.

allel.

hp pecci,

víderit fratrem fuum neceffi-

YDoywsef n

tátem habére, & cláuferit vif-

, Nifiego abfero,Paráclitus

&tf Dej

cerafuaab eo : quómodo cha-

onvéniet , cüm afsümptus

ritasDei manetin eo ? Filíoli

li. r m

füero,mittam vobis eü.Rogo.

NOCR

mei,nondiligámus verbo ,

;

j

vügtimem t

neque lin

On enn'.x? "ad omnem

m hec d u

vVeritàte.

gua ,chöperc ,&

glóriam coelos transíffe

ii

am audíli d) i

&, Exaltáre Dómine , alle-

écerat , non cum Angelis

iiséitum. N

t

üja: ? In virtüte tua ,allel.

ftare : fed coelos transivit ,

Eleváta eft magnificéntia

fupra Chérubim afícéndit ,

in, qi r

lia

ultra Séraphim elevátur ,

! lt firen

fuper coelos Deus. In

virtüte.

nec ante ftetit , nifi fedem

yyyer i

G lória Patri. In virtüte.

Domínicam merufiffet.

Vi-

um optt d

de, quo fpátio coelum fepa-

ent, fatriadt

nnis

Noct

rátur à terra , imo terra

séno $ jl

ä]r(?söft.

Serm. de Aícenf. Dfii. tom. 3.

quantó ab ínferis abeft , &

m D

ipfum coelum quantó ab al-

jn d

Stuad

tióre ccelo feparátur, & de

]

qiii

! Hri&&s?&ätiiggly&ehs in coe-

B

TE

'

]:»ï

X lum , noftrae natürz pri-

altióre. coelo ad Angelos

mítias óbtulit Patri, & oblá-

quantum fpátii eft, ad fu-

!&Aznom

d

al

perióres étiam — Poteftátes ,

NI

|

tum donum mirátus eft Pater,

quod & tanta dígnitas offere-

ad ipfam quoque Domíni-

j r

fisejis t

bat,& quod offerebátur , nul-

camíedem. Superhzec óm-

aui q*

S !

la mácula foedabátur. Nam

nia natüra noftra eleváta eft ,

ut homo , quiloco tam hümi-

[

fjb

ré m

at

& fuis mánibus füfcépit ob-

j

làtum, & fuz fedis fecit effe

li tenebátur , ut defcénde-

edit V

s v

partícipem, & quod plus eft,

re. non poffet ultériüs , ad

1'1]15

tam excélfam fedem eleva-

us

1

ad partem fuz déxtera col-

[armus

);l

locávit. Cognofcámus , quis.

rétur , ut áltiüsnon poffet a-

i

eft ille , qui audívit [

Sede ! fcéndere.

' quöï?m;]

i

j

j

Ddz4

E. -:Non.

à

t

Ínfra Oftavam Afcenfionis.

x24

:

Ü rogäbü

&. Nonturbétur cor veftrif,

Intertio Nocturno,-

h

uicl

ezo vadoad Patrem , & cüm

L é&io (an&i Evangélii fe.

n

caàndüm IMarcum.

41

jücm

a

afsümptus füero à vobis ,

gT

y

mittam vobis , allelàja ,

Le&io vii.

Cap. 16. c

& Spíritum veritátis, & gau-

L.TN illo témpore : Recum-

i

D

Ti

débit cor veftrum , allelüja

béntibus ündecim difcípu-

DN ent/

'.

dhtost!

j

Ego rogábo Patrem, &

lis , appáruitillis Jefus : &

M

zl'.

]

ium Paráclitum dabit vo-

txprobrávit incredulitátem

u

[imin

bis.

Spíritum.

eórum , & durítiam cordis ;

y

ectio vi.'

fv

quiaiis , qüi víderant eum

[idur Qu

'T hac ofténdens Paulus

refurrexíffe,non crediderunt.

il

l

Ej in

E

dicébat : Qui defcéndit ,

Et réliqua.

!

ipfe eft, quiafcéndit. Etíte-

srtndle:

!

1

De Homilía S. GregóriiPaps.

M

demm&:avcf

rum : Defcéndit ad inferióra

Ex eadeim Homilia *9.

]

terra , & afcéndit fuper om-

T Dóminus quidem Je-

a us

nes coelos.

Diífcite ígitur ,

fus , poftquam locütus

li o A

eft eis, afsümptus eft in cce-

quisnam a(fcéndit , & quz na-

p o T U

]

türaeleváta eft. Inhocenim

lum,&fedetà dextris Dei.

4

um ; qui

cüpio remorári fermóne , ut

In véteri Teftaménto cognó-

lungudemt

humáni géneris commemo-

vimus , quód Elías fit raptus

tinre p

in coelum. Sed áliud eft coe-

Te f wf

ratióne divínam cleméntiam

cum omni admiratióne dif-

lum aéreum , áliud &thére-

Telingtr iutem

cámus , que fummum ho |um.

Coelum quippe aére-

aum um A

nórem , magnámque gló.|um terre eft próximum : un-

Qu Bptüt: qu

riam noftre natüre lar-

de & aves coeli dícimus , quia

fitentóma , nj

gíta eft , que ómnibus ho-

eas volitáre in áeré vidémus.

predm fv

diérna die méruit excélfior

Inecelum ítaque aéreum E-

Q o r

reperíri.

Hódie Angeli at-

lías fublevátus eft, ut in fe-

t d emt:

que Archángeli natüram no-

crétam quamdam terra re-

1t DI r

ftram in fede Domínica im-

giónem repénté ducerétur ,

tim per f

mortáli glória fulgéntem vi

ubiin magna jam carnis &

Wt f

dérunt.

fpiritus quiéte víveret,quoüse

divinitätem fuag

X« Afceéndens Chriftus in al-

ue adfinem mundi rédeat ,

morti

débitum folvat.

FV Mérter con

tum, captívam duxit capti-

,

vitátem, * Dedit dona ho-

Ille étiam mortem díftulit ;

3 Pt vb

mínibus , allelüja , allelüja ,

noneváfit : Redémptor au-

allelája.

tem nofter , quia non díftulit ,

CUU Dl

!asfup

" pcnmlis |

Y* Aícéndit Deus

in jubila-

fuperávit, eámque refurgén-

ilel,

tióne, & Dóminus in voce

do consümpfit ,. & refurre-

1

J Ctnf

tuba.

Dedito

Giónis fuee sglóriam a(cendén-

& indui

do declarávit.

Pificut at

G lória Patri. Dedit,

k« Egó

f B '

|

"

D

Infra OGavam Afcenfionis,

425

d EW

d

Ego rogábo Patrem , &

LC&*O iI. .

TM

d

um Paráclitum dábit vobis,

Icut autem Jofeph à frà-

i

"

9 Ut máneat vobíscum. in

S

tribus vénditus venditió-

o !

gtérnum ,Spíritum veritátis,

:

nem Redemptóris noftri figu-

ündecim t

allelüja.

rávit : fic Henoch translátus ,

y. Si enim non abíero , Pará-

atque ad coelum aéreumElías

tills j

t Iredifrs

Clitus non véniet ad vos : fi

fublevatus , afcenfiónem Do-

2utem abíeroó , mittam eum

mínicam utérque defignávit.

Iwritiam i,

ad vos.

Ut mánceat.

Afcenfiónis ergo fuüc Dómi-

QU Vlran!

e&io viit.

AO tedidon,

nus pranüntios & teftes há-

Otándum quoque eft,

buit , unum ante legem ,

N

quód E1fss in curru Ié-

lum fub lege : ut. quandó-

'a&GregöriiPapæ.

sT

gitur 4fcendiffe: ut vidélicet

que veníret ipfe , qui veráci-

apérté demoriftrarétur, quia

ter caclos penetráre potuiffet.

n n

Tomo purus adjutório indigé-

Unde &ipfe ordo in eórum

w ia a

bat aliéno. Per Angelos quip-

quogue utrorümque fuble-

dngtn d

pe fatta illa & ofténfa funt

vatióne per quadam incre-

Ledetà d

adjuménta ; quia necin coe-

ménta diftinguitur. Nam He-

1 Telanttn p

noch translátus , Elías veró

lum quidemaéreum per fe af-

u Est v

céndere póterat , quem natü-

ad caelum fubvé&tus effe me-

s t o

ye fue mfirmitas gravábat.

morátur : ut veníret póftmo-

"TT

"Redémptor autem nofter non

dum, qui nec translátus , nec

Cdn qijpt

curru , non Angelis fublevá-

fubvéttus coelum athéreum

ered n

tus légitür : quia is ,

ul

fua virtüte penetráret.

fécerat ómnia. , nimírutn fu-

e Deum laudámus. r7.

P

gt Yi

per ómnia fua virtüte ferebá-

FERIA TERTIA.

&ir.

Illo étenim revertebá-

In primo No&urno.

j r £

)

tur , ubi erat : & inde redí-

ts

" QQM M

De Epíftola prima beáti Joán-

m

Wt

bat , ubi remanébat :

uia

nis Apóftoli.

du

cüm per humanitátem af-

cttio 1.

Cap. 4.

cénderet in coelum , per

Haríffimi , Noliíte omni

fl

divinitátem fuam & ter.

C

lt v?

fpirítui crédere , fed pro-

qw

mud (s

fam páriter continébat , &

báte fpíritus, fi ex Deo fint :

(j

coelum.

; ebyum

]

€ Ponis nubem afcénfum

quóniam multi pfeudopro-

a

l

phéte exiérunt in mun-

) m

J

tuum Dómine:* Quiámbu-

dum.,

In hoc cognófcitur

f

"u

l^

j

Jasfuper pennas ventórum ,

g

WH'

allel.

Spíritus Dei : ommis fpíri-

u

(

4;

Y^ Confeffiónem , &

tus , qui confitétur Jefum

,Vits am

j

decórem induifti , amí&tus lu-

Chriftum.in carne veníffe ,

sl

mp

1

1 ul

»

J

-men ficut veftiméntum. Qui. | ex

-s

Deo

eft , & omnis

.

ii

f

!

2)

? lóriaPatri, Qui.

fpiritus , qui folvit Jefumm

Dds

eXx

:clätäV'lt- l w

2Va

Afce

ni$& |

426

An

"

1&0

mlflt Fílium fuum

jl tf

ex Deon

on e&,ïzuïïïaötgf?

os ,.

tichríítus ; deq

uo audíftis ;| propitiatiónem pro peccátis

"ub

il

m venit , & nunc jam | noftris.

Charíffími , fi fic

im p*

quónia

yiem U

]

g

inmun

do eft. Vosex Deo|Deus diléxit nos : & nos de-

u

eítis filíioli ; & vicíftis eum ,|bémus altérutrum dilígere.

(igin

j

Deum nemo vidit umquam.

dljimi

D

quóniam major eft ,qui in vo-

r

rdile'g

bis eft ; quam qui in mundo. | Sidiligámus invicem , Deus

pos !

j/

"

[

.1,

quO

Ipfi de mundo funt : ídeó de]in nobis manet , & charitas

1

j

AtEe!

& mundus|ejus in nobis perfé&a eft.

3

KUf

fir

mundo loquüntur,

it,mm Clb

€os audit. . Nos ex

e

Deo fu-|In hoc cognófcimus,quóniam

4

mus. Qui nov

1

it Deum , áu-| in eo manémus, & ipfe in no-

1

r fiat

ss

(l

ditnos: qu

i non eft ex Deo ,|bis: quóniam de Spiritu fuo

lj

non audit nos :

in hoc cogno- | deditnobis. Et nos vídimus ;

n

quömodo ,

fcimus Spíritum.veritáüs; & | & teftificámur , qhóniam Pa-

[

|

thoc ia

y

ter mifit Fílium fuum Salva-

gb ts

fpíritum erróris.

Poft paffiónem fuam per |t

j

órem mulidi..

:

i

um At

r

s .quadragínta appárers

Omnis pulchritüdo Dó-

ExaltireDor

p

ni exaltáta eft fuper sídera:

t Jürtütetlg

eis , & loquens de regno

Dei,allel. s Et vidéntibus|e Spéceies ejus in nübibus

!

Eridi

illis elevátus eft, allelàja: &

cccli,. & nomen ejus in &tér-

i

t fiprr al

Wt

nubes fufcépit eum ab óculis

num pérmanet , alleluja.

eórum , allelüja.

A fummo- ceelo egreffio

ln d

Et convéfcens precépit

ejus, & occürfus ejus usque

: Mi

!

eis , ab Jerosólymis ne difcé-

ad fummum ejus.

Spécies

RUE UI

derent , fed expectárent pro-

ejus.

^

L

RTT

miffiónem Patris. Et.

Uisqu

£Hio i m s füe-

Brtle a

ecti

ETE

| Han'

mi

* : diligámus

Q

ritj quóniam ]Jefus eft

1 o

FíliusDei, Deus in eo ma-

C

'nosÍnvicem : quia chá-

Et nos

V

ln UA

qSät

ritasex Deoeft. Et omnis,

net , & ipfe in Deo.

t Pl

qui diligit,ex Deo natus eft ,

cognóvimus , & credídimus

charitáti,quam habet Deus

NT Tuventis

,& cognólcit Deum. Qui non

Deus cháritas

UOf pirdrerim

díligit , non novit Deum

in nobis.

eft:& qui manet in charitá-

m f

quóniam Deus.cháritas eft.

te ,in Deo manet,& Deus in

V& Á r

In hoc appáruit cháritas Dei

* Mi

in nobis ,,quóniam Fílium

€O.

In hoc perféda eft

fuum Unigénitum milit Deus

chàritas Dei nobífcum , ut

TT

fidüciam habeáàmus in die

Uj

ildty

in mundumsut vivàmus per

f?ml. deg

Ütuit

eum. In hoc eft cháritas : non

judícii: quia ficut ille €

& nos fumus in hoc mun-

J Détit w

quafi nos dilexérimus Deum,

chari-

VGefriu -

(ed quóniam ipfe prior diléxit

do. Timor non eft in

táte

P

»

lrlt Füm Í

IUf

Infra OCtava

ü'QI?iïo;

PU

If

lj

táte ; fed perféCta cháritas fo-

EW

u

blímé volans , purió-

h&rlffum j

ras mittit timórem , quóniam| ris áeris falübritáte, perfrüi-

s m

timor poenam habet.

Qui| tur :ita & Dóminus terrenó-

autem timet, non eft perfé-| rum fecem dé(erens peccató-

ütrüm üm

Vi t

dilig

&usin charitáte. Nos ergo| rum,in Santtis fuis vólitans ,

Iicem us

5

ámus Deum , quóniam | purióris vi

taa fimp licitáte.1g-

Deus prior diléxit nos.

Si| tátur.

G chiiïä

u

uis díxerit: quóniam díligo

5 perfé

D

; Tempus eft, ut rexvär*ar

AUs quótia

eum , & fratrem fuum óde-|ád eum , qui-me mifit , dicit

rit,mendax eft. Qui enim| Dóminus : nolíte contriftári ,

i ipleinn.

Con diligit fratrem. fnum ,|nec turbétur cor veftrum

Ae Spiritu (

quem videt,Deum, quemnon & Rogo pro vobis Patrem,ut

At Yilmus ,

videt , quómodo poteft dilíge

ipfe vos cuftódiat, allelüja ,

t qiuam P

re*?

thoc mandátum habé

um hn db

allelüja.

mus à Deo , ut , qui diligit

, Nifi ego abíero , Parácli-

Y

Deum, díligat & fratre (uum.

tus non véniet: cüm afsümtus

s puldrii D.

, Exaltáre Dóminesallelüja.

fuero , mittam ,vobis eum.

hia dipesn

& In virtüte tua, allel.

Rogo.

L

lo w

us n n

Eleváta eft magnificéntia

Er ómnia igitur áquile

vnndrin at

r*

In

a fuper coelos Deus.

P

comparátio cónvenit 5Sal-

n dilije

virtüte.

vatóri. Sed quid fácimus ,

m.exo g

G lória Patri. Invirtüte.

quód áquila pradam fre-

ueirfus £j u

,

In fecundo Nofturna.

quénter díripit , tollit fre-

E

Sermo $. Màximi. Epífcopi.

quénter aliénum ? . Nec in

hoc tamen difsímilis eft Sal-

Homilia 43. qus$ eft: 2. de

F

Pentecofte , ante med.

vátor. Prsedam enim quo-

s«

Pe

fi f

ectio iv.

dámmodo süftulit , cüim hó-

Eminit | sánCtitas

Ve-

um

Xe Ws

minem quem fufcépit , infér-

d

Dos

*Aitra , quód aquile illi.

niraptum fáucibus portávit

p BU

de Píaltério , .cujus inno-

ad coelum , & aliena domina-

1pf€

cffdldlmJ

!

vátam juventütem légimus ,

tiónis, id eft, diabólica pote-

j De

comparáverim . Salvatórem.

ftátis fervum de captivitáte

F !

qUH

;; 0i

Eft enim fimilitüdó non par-

érutum, duxitad altióra cap-

'l

Tl

' 'm Qhaïïïf;

1

va. Sicut enim áquila hu-

tívum , ficut fcriptum eft in

mília déferit , alta petit ,

Prophéta : Afcéndens in . al-

! manets&

u

ccelórum vicína confcéndit :

tum , captivam duxit capti-

| W

?Bï

ita & Salvátor humília in-

Quf

vitàtem , dedit dona homíni-

D l nobl

U

férni deséruit , paradifi al.

bus.

i

; st

tiora pétiit , coelórum faftt-

. Nonturbétur cor veftrii ,

LA

gia penetrávit.

Et ficut à-| ego vado ad Patrem, & cüm

(umus J r

-quila relí&is terrénis sórdi-! afsümptus füero à vobis ,

mit-

jmi n

Í

$

Ínfzà Oftavam Afcenfionis.

7N

429

ui viderant eum

U!

mnittam vobis , alelüja ,|qüiaiis ;

,nfec

b

p

9 Spiritum veritátis, & gau-

re(urrexíffejnon credidérunt.

d

j

débit cor veftrum , allelüja.

Et réliqua.

.

llllus gtaüa y

De Homilía fan&i Gregórii

Poms )

Ego rogábo Patrem. , &

1

h

n

H

um Paráclitum dabit vo-

apg.

qum

bis.

Spíritum.

Kx eadct Homilia, 29.

ys f

u

(f

Onfiderándum no

bise

f

Le&ievi, -

in ai-

,

ii

Scéndit , inquit ,

C

quid eft quod Marcus

deuiti

[rm

A.

tum , captivam duxit

ait : Sedet à dextris Dei: &

ob

Quàm bene

Stéphanus dicit : Vídeo coe-

glii

captivitátem.

los apertos, & Fílium hómi-

P

triümphum Dómini Prophéta

TTE

defcríbit! Solébat, ficut di-

nis ftantem à dextris Dei.

]

J

cunt , regum triumphántium

Quid eft, quod hunc Mar-

j

|

j

:

M

ipedic

currus

cus fedéntem , Stéphanus ve-

, D

captivórum pompa

rÓ ftantem íÍíe vidére teftá-

przcédere.

Ecce Dóminum

:

j

r CU

eüntem ad coelos non pr&ecé-

tur ? Sed (ícitis , fratres ,

sntibus lg

dit, fed comitátur gloriósa

quia fedére judicántis eft ,

f confderin

captívitas , non ante vehícu-

Ítare veró pugnántis , vel ad-

mendng CO

Jum dücitur , fedipfà évehit

juvántis.

gl qui r

Salvatórem. Quodam enim

g. Ego rogà

bo Pati.'em ,«€

díata , oedid

álium Paráclitum dabit vobis.

myftério, dum Filius Dei

ia u

filum hóminis

süftulit ad

$ Utmáneat vobífcum in

mtre ao br

ccelum , ipía captívitas por-

etérnum, Spíritum vetitátis ,

nen Draggir

tátur , & portat.

àllel. .. y.Si enim nonabíero,

(o tronscürmm

w Afcéndens Chriftus in al-

Paráclitus non véniet ad vos:

ET

tum, captivam duxit capti-

fiautem abíero , mittam eum

fustóne Áem

vitátem,

$* . Dedit dona ho-

ad vos.

Ut máàneat.

TOU

Le&io vii,

mínibus , allel. allel. allel.

] eDeum n

y*. Afcéndit Deus in jubila-

Uia ergo Redémptor

FERIA

|

tióne, & Dóminus in voce

G

nofter

afsümptus

imn

h

tuba.

Dedit.

coelum , & nunc ómnia jü-

n

|

At

E

pl

G]lóriaPatri. Dedit.

dícat , & ad extrémum judex

Qs À

Intertio No&urno.

ómnium véniet ; hunc poft

L&io fan&ti Evangélii fe-

affumptiónem . Marcus fe-

lo

cündüm Marcum.

dére defcríbit ,. quia poft

l

A

z Fl

Y

n

M

t qus

Le&io vii.

Cap. 16.c

Afcenfiónis fuz glóriam ju-

illo témpore : Recum-

dex in fine vidébitur.

Sté-

LOT

T.

ntibus ündecim difcí-

phanus veró hune in labóre

0lug d "

TOVEFUDE v

pulis, appáruit illis Jefus: &

certáminis pófitus ftantem

exprobrávit. incredulitátem |

vidit , quem adjutórem há-

"tátem,

: quia ut ifle in terra

s pb

eórum , & daritiam cordis ; buit

per-

Mu s Yi

Wnt'eum

Infra OGavam Afcenfjonis,

|e

ts

pérfecutórüm - infidelitátem

tia , mifericórdia , pax à Deo

vínceret , pro illo de coelo

Patre, & à Chrifto Jefu Filio

|n

Patris, in veritáte , & chari-

ii

Qni

z

illíus grátia pugnávit.

&

.'l [

z. Ponis nubem afcénfum

táte. Gavifus fum valdé,quó-

tuum Dómine: * Qui ámbu-

niam invéni de filiis tuis am-

[omml",]

bulántes in veritáte , ficut

lum ,

las fuperpennas ventórum ,

od Ms |

allel.

. Confeífiónem &

mandátum accépimus àáPatre.

tris Deiil

decórem induffti , amíttus lu-

Etnunc rogo te dómina , non

fnen ficut veftiméntum. Qui.

tamquam mandátum novum

: Video s

"Ium hóm.

Glória Patri. Qui.

fcribens tibi , fed quod ha-

lxtns. Dei

|

Le&Rio ix.

büimus ab inítio , ut diligá-

Fquitur : llli autem pro-

mus altérutrum.

|hunc Mar

N

, Poft paffiónem fuam per

hav

fétti predicavérunt ubi-

ies

vilr tell-

ue , Dómino cooperánte , &

quadragínta appárens

í

ermónem confirmánte , fe-

eis , & loquens de regno

nl ts

quéntibus fignis.

Quid in

Dei , allel.

* Et vidéntibus

qiais & ,

his confiderándum eft , quid

