y'; Et hoc, quod cóntinet óm-

Cüm co

m

F

leréntur.

J quui , glle,

nia, fciéntiam habet vocis.

teliquis u

fuprà in Laudib.

i ts

Allelüja , allelüja.

4

Pfalinus. DixitDómi-

G 1ória Patri. Spíritus.

nuüs.

cum reliquis.de Domi-

mentabum :

nica r2'7. qui dicuntur quo-

s

Y'- Spíritus Paráclitus , alle-

tidie per Ottavau,

iil

lüja..

n

X« Docéb

[

it vos ómnia , alle-

Capitulu

l

:Cün camle

H

]ü

réntur.

i hm d

jäd Sextam , Pmtiph(maxæ

ymnus.

Creátor

füdun fl

léti funt omn

es.

ritus. 44

yirstónedoculf -

Be

T

apituluim

A&or. 2.

*

Loqueb

ur viriis line

diem u -

A degstent

q17^A8a autem hac voce ,

&

uis Apóftoli ; allelüja.

i

A. .convénit multitüdo ,

x Maegnália Dei , allelüja. :

» g. M

mente confüfa eft : quóniam

Ad Magnificat , ÁAntiphona.

; m J

audiébat unusquísque lingua

Hódie compléti funt diesPen-

Blomtum: v

fua illos loquéntes. -

tecóftes,alleluja : hódie Spíri-

ii r n

tus fan&us in igne difcípulis

jeius 181

EK.br. Spíritus Paráclitus ,

ieny

* Allelüja, allelàja.Spíritus.

Al

appáruit,& tríbuit eis eharfs-

matum dona: milfit eos in nni-

du

brevc..

Yy'. Docébit vos ómnia.

4

j p v m

lelüja , allelüja.

vérfum mundum pradicáres

$

: jpdig d

G]óriaPatri. Spíritus.

& teftificári : qui credíderit,

hr

1

fil f

y'» Repléti funtomnes Spíri-

& baptizátus füerit , falvqs

j A

,J dertetum

tu fan&to , allelüja.

erit , allelüja.

,, il

Oratio.

€us,

qüi ho diärää

(di

&* Et coepérunt loqui , allel.

die.

f

(

syifie F

Ad Nonam , Antiphona.

I

n

*

3

Y

g OCtavam Pentecoftes

(

htïüe ! n

L

uebántur.

fit Officium fieut in die , ex-

s

apitulum.

AQ.2. b

f'Udsei quoque , & Prosely-

ceptis Verf. ad Not&turnos ,

»cïäms ?mgtem

sJ ti, Cretes, & Arabes : au-

Le&ionibus, Refponforis,

mneïü]aæ P

divimus eos loquentes. no-

Afüs.ad Benedidus , & ad

ertam »

[

«Magnificat , & Orationibus

jgoro

u

- ftris linguis magnali,a,Dei..

1

Vs

pef

440(3'

FfA4

Qd

6

Ynfra O£ftavam Pentecoftes,

gyitus (

SrinfeaOgvam bceurrat

judicátur ? Quod addit: Jam,

j thron

W

Feftiunix. 3aGionummytrans:

inquit, judicátus eft: nondum

vll

l

fectur poft Octavam. D& Sidáe

appáruit judíciunmi , & jam fa-

o Y

[]

unovo

plici aatem'id hocitiiduoda

i-

i

G&um eft judícium.

ia

la fit cornmernótratio;

* Jam nom dicam vos fer-

yt

FERIA SECUNDA

vos , fed amícos rneos ; quia

at

ROU 31"

^

y- Spíritus Dómini replévit

ómnia éognovíftis , que ope-

jmis

orbem terrárum , allelàja.

rátus fum in médio veftri al-

) Nf

lo

[

edil

»; Ethoc,quod cóntinet óm-

lelüja: * - Accipite Sptritum

trli

,darit

nia, fciéntiam

A

*

fanttumin vobis Paráclitum :

u

allelüja. ^

h.abetv vocjs ,

ille eft, quem Pater mitte

a

F

P ater nofter.

vobis , allelüja.

M)P&tïi- u

Abfotutio. E. xXáudi Dómine.

i eftis , fi fe-

K fodxetäteïl

y- Vosamíci me

lo Y

Biío. Evangeélica Ié&tio.

céritis,

"

qu& ego præcipio VO-

Lé&io fandi Evangelii fe-

bis.

Accípite,

j

j dl

S

yéri m

cündüm Joánnem.

Bfío. Divinum auxílium. ..

: Le&io-

Cap. 3. b

Le&io ii

em, Doigout

Nillo témpore : Dixit Jefus

Ovit enim Dóminus ,

erim diererut

muit a

A Nicodémo : SicDeus diléxit

qui funt ejus : novit, qui

mundum , ut Fíliam fuum

permáneant'ad córónam , qui

fuguis qict

unigénitum daret : ut omnis ,

permáneant ad flammam. No-

d f at

vitin área fua tríticum , no-

ui creditin eum,non péreat,

f um Den

í

e

d hábeat vitam ectérnam. Et

vit & páleam' : novit sége-

af Despen

yéliqua.

tem , novit & zizánia. Jam

tt ais

Yitn

K

Homilí

a fan&i Auguftini

judicátus eft, qui non credit.

Qu duges u

Epffco i-r

Quare judicátus ? Quia non

wexdtr, Qugdq

T ra&. r2. in Joan. fub finerm.

crédidit in nómine unigéniti

Jus t quis

Uantum in médico eft,

Fíli Dei.. Hoceftautem ju-

&et lo tomn|

fanáre venit sgrótum.

dícium : quia lux venit in

qud st

Ypfe fe intérimit, qui precép-

mundum,& dilexérunt hómi-

ta médici obferváre non vult.

qtd f Optr

nes magis ténebras , quàm u-

t 0pUs at

IVenit Salvátor in mundum.

cem : erant enim mala ópera

ts Dei. Cüma

Quare Salvátor di&tus eft

eórum, Fratres mei, quo-

mundi , nifi ut falvet mun-

Tkl

rum ópera bona invénit Dó-

QUb

dum;non ut jüádicet mundum?

minus ? Nullórum.

Omnia

VUb ts a

Salvári non vis ab ipfo , ex te

ópera malainvénit. Quómodo

judicáberis.

ItiUm (j früm

Et quid dicam,

ergo quidam fecérunt veritá-

féflo i

judicáberis ? Vide , quid ait :

tem , & venérunt ad lucem ?

'

Qui credit in eum , non judi-

Et hoc enim séquitur : Qui

FU ld

cátur.

1 autem non credit,

autem facit veritátem , venit

J

enoqit u

F

Dig d

lési

ad lucem.

A

quld dic ,üyru,m fperábas, nifi

r g Spi-

m |

]

Infra O&ävam Pentecoftes.

J

ii n

-Spíritus fan&tus . procé-|

daret : ut' ominis , quicfedïi

;

e.hïlwlldum, |

de

nsà throno , Apoftolórum

in ipfum , non péreat , fed

à

pé&ora invifibiliter penetrá-

hábeat vitam aetérnam , alle-

:

.um:üiïrnfa- |

ditan w

vit nove fan&ificatiónis figno:

lüja.

* Ut in ore eórum ómnium

] Orätio; Hgif]

06 tht

génera mafceréntur li

?

4. Eus,

qui. Apóftolis tuis

$, QUi

rum , allelüja.

"t

P

fan&tum . dedífti

píris

édlo vl

y^. Advénit ignis divínus,non

tum : concéde plebi tuz piee

Dite Spltits

combürens, fed illüminans,&

petitiónis effé&tum : ut quibus

s Paráclituni

tribuit eis$ charísma

dedífti fidem , largiáris & pa»

Hter mittd

Utinore.

,

þum dong.

;

cem. Per Dóminum noftrum

i

Glória Patri.. Utin o

re.,'

Jefum Chriftum Fíliurn. tue

;mïeftis,üfe. |

Bíío, Ad focietátem.

um.: Qui tecum vivit & reg:

D ytexpo vt«

damiho 19 5 e&to- 11U:

natin unitáte ejüsdem Spíri«

K

Ed dilexérunt, inquit , té-

tus fandii Deus. ^ Per.: ;

m

N

nebras magis, quam lu-

Ad. Ma

nificat , Antiphona;

x

tb d

cem. Ibi pófuit vim.: Multi

Si quis d

j

ligit me , fermónem

enm Dininy ,

enim dilexérunt peccáta fua,

meur fervábit,& Pater meus

us p qu

multi conféffi funt peccáta

díliget eum, & ad eum venié

d carium, u

fua:quia , qui confitétur pec-

mus , & manfiónem

fa. N

cáta fua, & accüfat peccáta

faciémus , allelüja.

apud eu!ä

fua, jam cum Deofacit. . Ac-

Oratio ut füprá. ^ :

um «

FERIA TERTIA.

a at

cüfíat Deus peccáta tua: fi &

d. M

tu accüfas, conjüngeris Deo.

Y Spíritus Paráclitus,

V

[

|

Quafi duz res funt ; homo, &

]üja.

m

[, quim Qrell

eccátor. Quódaudis homo,

&. Docébit vos ómnia

as Quanit

$

um unigömtiu

Deus fecit : quod audis , pec-

lüja.

x

Focbatemy

cátor, ipfe homo fecit. Dole,

Pater nofter.

quod fecífti , ut Deus falvet,

Abfolutio: I psfus pfeta

3

ii x vt

&düexc'runthöml-

quod fecit. Opórtet,ut óderis

Biio. Evangelica Ié&io.

jb Q

in te opus tuum, & amesin te

Lé&io fandi Evangélii fe-

opus Dei.. Cümautem coepe-

cündüm Joánnem.

gj lo

rittibi difplicére,quod fecifti,

Le&io 1.

Cap. 1Q.

At mei,'qul-

bora ivet i

inde incípiunt bona ópera tua,

N illo témpore : Dixit Je-

quia accüfas mala ópera tua,

fus Pharifzis : Amen,amen

J|orutt.

li

Iníium óperum bonórum,

dico vobis: qui non intrat per

xent

k Qu

conféffio eft óperum malórii.

óftium in ovíle óvium, fed

«

a il

T e Deum laudámus. 17.

a(céndit aliündé , ille fur eft;

u

"

:nef

uical

Ad Benedittus , Antiphona.

& latro.

Qui autem intrat

56 ul

[od

Sic Deus diléxit mundum,

per óftium , paftor eft óvium.

teth

pv

ut filium fuum unigénitum

Et re'liqug.

Ho-

*- Spl

9

Infra Octavam Pentecoftes.

Aüths

quupif

a fan&

i Auguftfni

re ; non ut bonus pa

ftor,&on-

j glo

n

X :fz;;f&;mu

Enííc

0

d.

ferváre atque falváre. Fué-

fif

45

in Joann: poft.

j

runtergo quidam philófophi

jsenm

gi'f?ä&.

initium.

de virtütibus & vítiis fubti-

gnon

fotif

(uito?

i

Ominus de grege fuo ,

lia multa traétántes, dividén-

p

D

& de óftio ; quo intrátur

tes,definiéntes,ratiocinatiónes

AIf

ad ovíle,fimilitüdinem propó-

acutíffíimas concludéntes , h-

oD

hd Bf

fait in hodiérnale&ióne. Di-

bros impléntes , fuam fapién-

fs

cant ergo Pagáni : Bené vívi-

tiam buccis crepántibus ven«

Mi

t qui

mus. Siper óftium non in-

tilántes , qui étiam dícere au-

yif

dérent homínibus : Nos fe-

pon a p

trant , quid prodeft eis , unde

P

gloriántur * Ad hoc enim de-

químini,fe&am noftram te-

j

ti

(

bet unicuíque prodéffe bené

néte ,fi vultis beáte. vívere.

vívere,ut deturilli femper

Sed nonintràbant per óftium:

, ii v

vívere::nam. cui non datur

pérdere volébant , ma&táre ,

." Döm'mey Vw

& occídere.

femper vívere , quid prodeft

| lin-

iif t

bené vívere ? Quia nec bené

&« Loquebántur váriis.

dménter 6pl

vívere dicéndi funt;qui finem

is Apóftoli magnália Dei ;

implbus u

5[1

Prout Spíritus fant&tus da-

Dénmun. du

bene vivéndi vel czcitáte né-

hn

(rtus

fciunt , vel inflatióne contém-

bat éloqui illis , allelája.

nunt. Non.eft autem cuíquam

Y. Repléti funt omnes Spíri-

i

i

initit, À

tu fan&to, & coepérunt loqui,

hd v

fpes vera & certa femper vi-

Prout.

E

t mem d v

véhdi ; nifi agnófeat vitam. ,

Prout.

jod eft Chriftus , & per jà-

G ]ória Patri.

ul m

nuam intret in ovíle.

Büüe

Ad focietátem.

tovohs, d

Apóftolis

eétio in.

FENIA QUA

2o«iApparuérunt

Uid de iftis dicam ? Ecce

difpertítee lingue , tanquam

ttot Temyo

ignis,llelüja :

Sedítque

2$ Ipfi Pharifai legébant ,

h Mit um

fupra síngülus eórum Spíri-

& in eo,quod legébant, Chri-

tus fan&tus , allel. allel.

ftum fonábant:ventürum fpe.

QUnUO d

* Étteiryr j

X* Et coepérunt loqui váriis

rábant,& preséntem non ag-

l

rmfer

l

D

linguis,proutSptritus fanttus

nofcébant. Jattábant fe étiam

il

Á

ii

£^ Á

dabat éloqui illis.

Sedítque.

ipfiinter Vidéntes , hoc. eft ,

b

inter fapiéntes , & negábant

i

ragtien

jiho. -Divínum auxilium.

,CC0

[

80 nj E.

Chriftum , & non intrábant

i

*

Uszrunt ergo plerüm-

peróftium. . Ergo & ipfi , fi

l

M

Ó

l

LT

Mim in

$

que tales hómines étiam

quos forté fedücerent , ma-

erfuadére homínibus, ut be-

&tándos & occidéndos ; nón

Vilhi

yorel

Ef

ürbis.

] m

ne vivant, & Chriftiáni non

liberándos fedücerent.

j

fint; Per áliam partem volunt

hos dimittámus :

videámus

::oseft'vem

Tcadme

DEU

afcänd?re rápere,&. ocþide-

illos , fi forte ipfi intrant. per

óftium ,

"u rä]iquæ.

:

Infra Octavam Pcntecaüäsq,

D

u

j:

fi

óftiüm ; qui pstus Chrifti nó-| - Homilía fan&i Auguftini -

lidàn

M

u

minegloriántur. Innumerá-

Epífcopi.

hn

biles enim funt,qui fe Vidén-

'Tract. 2

in lo

j

Ti

du

initium,

am poft -

$

ADtes Wm. |

tes non folüm jactant , fed à

Chrifto illuminátos vidéri vo-

Oli cogitáre , teinvitum

ts !

lunt : funt autem hzrétici.

N

trahi : tráhitur ánimüs &

ncludng.,

e Deum laudámus. 17.

amóre. Nec timére debémus,

S»1üm fa.

Ad-Benedictus4 : Antiphona.

neab homínibus , qui verba

Mpintiburq,

Ego fum óftium;, dicit Dómi-

perpéndunt, & à rebus máxi-

tum dícere d.

nus : per mefi quis introferit,

mé divínis intelligéndis longé

Iut: Nos f

m afram fe.

falvábitur; & páfcua inve-

remóti funtjin hoc Scripturá:

e EIIS

rum fanGárum . evangélico

te vivere,

niet , alleh'lö

ratio.

verbo fórfitan . reprehendá-

Datyciftum:

-^ Dfit nobis', quefumus

mur , & dicátur nobis : Quó-

ht yulire,

z *-Dómine, virtus Spíritus

mode voluntáte credo; fi tra-

a

fan&ti:qua & corda noftra

hor ? Ego dico: Parum eft vo-

putur vinis t

cleménter expürget , & ab

luntáte : étiam voluptáte trá-

iiumi i

ómnibus tueátur advérfis.Per

heris. Quid eft, trahi volup-

yritis lus d

Dóminum. In unitáte ejüs-

táte? Dele&táre in. Dómino :

li, ij

dem Spíritus.

& dabit tibi petitiónes cordis

Ad

agnificat , Antiphona.

tui.

fs gt

Eft quaedam volüptas

vesgud

Pacem relínquo vobis , pa-

cordis,cui panis dulcis eft ille

ecem meam do ,vobis, non

coeléftis. Porroó ft Poetee díce-

re lícuit: Trahit fuà quemque

g Pt

uómodo mundus dat., ego

j

1

o Vobis , allelüja.

volüptas ; non necéffitas ,fed

Lf

-FERIA

UARTA.

volüptas :

non obligátio ;

Quatuor

emporun.

fed dele&tátio

.

5 d

quantó fóre

gl

tiüs:nos dícere .debémus . ;

Dhori

je o

Y- Repléti funt omnes Spíri-

yodlegth r

tufanéto , allelàja.

trahi hóminem ad Chriftum ,

entirue

&« Et coepérunt loqui, allel.

qui

dele&tátur - veritáte ,

at

ater nofter.

dele&tátur beatitüdine , de-

Pf [

du

jl

"TE

AbelLïtiQ; f-&vfnculis.

le&átur juftitia , dele£tátur

oU

Bfio. Evangeélica le&io.

fempitérna vita , quod to-

fhdente

iil

L. &&io fantti Evangelii fe-

tum Chriftus eft ? Anve-

p atbl

cündum Joánnem.

rü habent córporis fenfus

ap.6.c

voluptátes fuas , & ánimus

h

p

N illo témpore:Dixit Jefus

deséritur . à

voluptátibus

U

UE

fuis ? Si ánimus non habet

gt n

.turbis. Judaórum : nemo

i qcoiit

g

poteft veníre ad me: nifi Pa-

voluptátes fuas , unde díci-

a

j

ter, qui mifit me , tráxerit

tur: Filiii autem hóminum

«00

eum, Et réliqua.

gmine alárum tuárum

tl

M

qrtel

"

fpum

fgb té

fpe-

L

- a6o.

Infra O&avam Pentecoftes.

priusDe

fpoerábunt : Inebriabüntut ab

Patrem habére Deum. . Deus

ubertáte domus tue , & tor-

enim Pater s&quálem fibi gé-

i

aol

(l

s v

rénte voluptátis tuz potábis

nuit Fílium : & qui cógitat ,

gt

ntür. æ

€os: Quóniam apud te eft fons

atque in fide fua fentit,

rü-

ii

vite ,& inlümune tuo vidé-

minat , equálem effe Patri

od dU

»h

bimus lumen.

eum,inquem crédidit, ip-

$t

Y

fum trahit Pater ad Fílium.

onst)

; Disciplínam,& fapiéntiam

Wi :

jet]

dócuit eos Dóminus, allelüja:

Jte in univérfum orbem,

firmávit in illis grátiam Spí-

redicáte Evangélium ;

Á [

evelinti

ritusfui, * Etintelléttu im-

allelüja. . $ Qui credíderit,&

Wlms quöni

plévit corda eórum , alletája.

baptizátus .füerit , falvus

,f qu

Repentíno namque sónitu|

erit , allelàja , allelüja, alle-

&i

ritus fanétus fuper eos ve-

lüja.

fg: n

nit, Et intelléctu.

,In nómine tmeo dzrmnónia

fifus el

num auxílium.-

ejícient ; linguis. loquéntur

frtüs desi&exa&ä

BI.IO. DiVi

wrtdtem

£LeGio d.

novis , ferpéntes tollent. Qui

*

?

A amántem , & fentit

credíderit.

t eDen ld

17 quod dico : da defiderán-

R

"Glória Patri. Qui credíderit.

Mi

tem,da efuriéntem , da in ifta

Bfio. Ad focietátem. -

x

Tro n pati v

e io. üin.

folitádine peregrinántem, at-

Dinius, qu d

que fitiéntem,& fontem atér-

Rius crédidit creatü-

li i

n& pátrie fufpirántem : da ta-

ram,non eum traxit Pa-

Ontt.

Yem,& fcit,quid dicam. Si au-

ter: quianon consíderat Pa-

rf nl

tem frígido loquor, nefcit ,

trem , quiFílium non credit

M

m Dinine

quid loquor. Tales erant ifti ,

equálem. Quid dicis, ó Ari ?

tUt p

Y

qui ínvicem. murmurábant.

Quid dicis harétice ? quid

teh i n

Pater,inquit , quem tráxerit ,

lóqueris ? Quid eft Chriftus?

Non, inquit , Deus verus; fed

"i rf

venit ad me. Quid eft autem,

nt'atem.. tv

Paterquem tráxerit,cümipfe

quem fecit Deus verus. Non

Tefnat n unith

Chriftus trahat ? Quare vó-

te traxit Pater : nonenim in-

Widts f

luit dícere, Pater quem trà-

tellexífti Patrem , cujus Fí-

li

xerit ? Si trahéndi fumus , ab

lium negas

Aliud cógitas ,

l

Miifeg,

1 AU ts vj

illotrahámur, cui dicit qug-

non eft ipfe Fílius : nec à Pa-

todstndi .

dam; qusz díligit ; Poft odó-

tre tráheris,nec adFílium trá-

URf Ro

rem üunguentórum tuórum

heris. Aliud eft enim Filius ,

currémus, Sedquid intelligi

áliud quod tu dicis. Photinus

l ætörnUm TM

dicit: Homofolüm eft Chri-

v dAbos AUE

vóluit , advertàámus fratres ,

& quantum póffumus , capiá-

ftus , non eft & Deus.

Qui

TO Vi u

mus. Trahit Pater ad Fílium

fic credit , non Pater eum

eos ,qui proptéreà creduntin

traxit. Quem traxit Pater ?

^ WDitifus D

Fílium, quia eum cógitant

Illum qui dicit: Tu es Chri-

b dge

mmai

us

! QU

fs

6

berebm j

Infra Ofctavam Pentecoftes.

'ftus Filius Dei vivi. Ramum

mnia, fciéntiam habet vo.

æquääühlgö.

víridem ofténdis ovi , & tra-

cis , allelüja.

N

!

l

|

his illam.

ater nofter.

À

JUm

[

1

d

W

] rüq

Nuces püero de-

lälem d

,

|

Tmonftrántur, & tráhitur: &

bfolutio, E, Xáudi Dómine.

t

l

quod currit , tráhitur : amán-

fío

vangélica 1é&tio.

Tt cráji, '

do tráhitur, fine lefióne cór- |;, é&io fan&i Evangélii:fes

Ler 4d Fs

cündüm Lucam.

poristráhitur , cordis víncu-

Mfum or,

lotráhitur. Si ergoifta , que

* atl

inter delícias & voluptátes

eliitlig tiämpore?ägöngöcäQ

ucredideri]

terrénas,revelántur amánti-

I

tis Jefus duódecim Apófto-

Mi , filny

bus,trahunt, quóniam verum

lis , dedit illis virtütem , &

eft , Trahit fua quemque vo-

poteftátem fuper ómnia da«

lüptas : non trahit revelátus

mónia, & ut languóres cue

t f demona

Chriftus a Patre ? Quid enim

rárent.

Et réliqua.

d utur

fórtiüs desíderat ánima,quam

Homilía fan&ti Ambrófii

tsl Qui

veritátem ?

Epífcopi.

l

'T e Deum laudámus. 17.

T1b.6.inc

a

Lucz,

tr Quierdin

Ualis dé

g&a?ïe

Ad Benedi&tus , Antiphona.

effe, qui

Quetdtm.

n

Ego fum panis vivus , dicit

il

evangelízat regnü Dei ,

Al

Dóminus, qui de coelo de-

precéptis Evangelicis defig-

edt C

fcéndi , allelàja , allelüja.

nátur : ut fine virga , fine pe-

Oratio.

at

rajfine calceaménto,fine pane,

j us t

Entes noftras , quaefu-

fine pecünia;hoc eft , fubsídii

a Pf mon

M

mus Dómine , Parácli-

fzeculáris adminícula non re«

tus, qui àte procédit , illumi-

quírens , fidéque tutus , pu-

- QuiddiisoAn:

b hæl'dtic

TEU

net,& indücat in omnem, fi-

tetfibi, quó minus ea requí-

ToWC

hus

cut tuus promífit Fílius , ve-

rat, magis poffe fuppétere.

ritátem. Qui tecum vivit &

Qua poffunt , qui volunt , ad

u usb

regnat in unitáte ejüsdem

eum deriváre tractátum , ut

ü

« as veros

Biet gunan

Spíritus fan&i Deus.

fpiritàdlem tantümodo locus

dijs

Ad Magnificat , Antiphona.

ifte formáre videátur affé&tü,

go fum panis vivus ; qui de

qui velut induméntum quod-

AJiud gt

( Fll $ 0«

ccelo defcéndi : fi quis man-

dam videátur córporis exuif-

NU

ducàverit ex hoc pane , vivet

fe , non folüm poteftáte rejé-

*3,119

li

Q]

in etérnum : & panis , quem

Ga,contemtísque divítiis, fed

u

" aT

ego dabo , caro mea eft pro

étiam carnis ipsfus illécebris

j dic

g, P

di (

mundi vita , allelüja.

abdicátis. Quibus primó óm-

()Ul

FERIA QUINTA.

nium datur pacis atque con-

al

g Dos

yt'

um

y. Spíritus Dómini replévit

ftántize generále mandátum ,

ltsn

j

orbem terrárum, allelüja.

ut pacem ferant , conftán-

jl

C

xw. Et hoc , quod cóntinet

tiam fervent;hofpitális necef:

"a

fs

' ütü—'

!

Iufra O&tavam Pentecóftes,

g

uftódianti alid-

Sp rituäïan&üs 'feplövit

eefe'räre.,

|

üt'üdiïiis jura.e

..r

benö dic.ltm:

num à predicatióne regni

totam domumyubi erant Apó-

ieffi x'bimllï ;

coeléftis áftruens ,. curfitáre

z

ftoli : & apparuérunt illis di-

er domos,& in

N

fpertítze lingua tanquam ig-

qime yn

violábilis ho-'ï

f

ítii jura mutáre.

nis , fedítque fupra síngulos

"cpud

, Advénit ignis div

fïï!:ls 9

eórum: «Etrepléti funt om-

non combürens » fed. illümi-

nes Spíritu fanéto ,& coepe-

Al

runt loqui váriis inguis,pro-

wl

i

de

nans : non consümens; fed lu-

ij

,

;jlis,

cens ,& invénit- corda difci-

ut Spíritus fan&tus dabat élo-

U

|

ipoti

julórum,receptácula munda.

qui illis , allel.allel.allel. . :

* Ettríbuit eis charífsmatum

Dum ergo effent in unum

(cimt

hi

[o

M EE

dona , allelája , allelüja.

ípulicongregáti propter

vicire u

Invénit

cos

- concórdes

metum Judaórum , fonus re-

i

gtf

haritáte, & colluftrávit eos

pénté de coelo venit fu

il

eos. Et repléti.

per

Ün

i

!

inündans grátia Deitátis. : Et

Es qu

|

tríbuit.

Glória Patri. Et repléti.

exr fdd

'aüxilium.

Bio; Adfocictátem,

Biio, Divínum

Msl

damDism d

EÉáot MM La defe-

XEd has . db um M&

D

*5 rénda censétur: ita étiam,

3 teram de hofpítii religió-

uipee d

finon recipiántur , excutién-

ne venerábilis eft forma pra-

ufiint d

Domum wl

dum pülverem , & egredién-

cépti: ita étiam de myftério

Cinfhm lum

dum de civitáte mandátur.

fenténtia coeléftis arrídet. Et-

Quo non medíocris boni re-

enim cüm domus elígitur, di-

fectmri i

munerátio docétur hofpítii ,

gnus hofpes inquíritur. "Vi-

Lt cisen p

ut non folàm pacem tribuá-

deámus ígitur,ne fortéE cclé-

Dus,per mj

mus hofpítibus,verüm étiam,

fia praeferénda defignétur , &

Qlonm, A

fiqua eos terréne obümbrant

Chriftus...QQua enim dignior

Ml

Momey

"

j

)

delí&ta levitátis , recéptis

domus Apoftólice predica-

D Quà

h

Apoftólice predicatiónis ve-

tiónis ingréffu , quàm fantta

Asaltlig: o

ftíziis auferántur. Nec otió-

E.ccléfia ? aut quis preferén-

Edl i

sé fecündüm Mattheum, do-

dus magis ómnibus vidétur

PENIA GE

mus, quam ingrediántur A-

effe,quàm Chriftus, qui pedes

Ut Tem

póftoli , elizénda decérnitur ,

fuis laváàre confuévit hofpíti-

?

rj

ut mutándi hofpítii , neceffi-

bus:& quoscümque fua recé-

i

a'PiritusP

J

tudinísque violánde caufa|perit domo;pollütis non patiá-

non süppetat.

Non tamen

tur habitáre veftígiis: fed ma-

ï&a.DOCeb'lt Vs g

éadem cáutio receptóri man-

culófos licét vitz prióris , in

tT of

dàtur hofpítii : ne, dum ho-

réliquum tàmen

dignetur

Ju)lg

T

l, ] D

Ípes elígitur , hofpitálitas ipfa

mundáreprocéffus ? Hic eft

u

fgitur folus,qqem nemo

debet

à

j

minuätu?.

de" h

h

lts

Iufra Oï&avam Pentec

ftes.

defeï-ä-e, ,nem

o.mutáre. Cui jj ettio

:

anéti ,'Evangä;

i411 fe-

W;Ublmt

Apo

bené dícitur : Dómine , ad

cündüm. Lucam.

F

dii

UY

quem íbimus ? verba vitsee

V

s&térnae habes ,

&ääïä'mpore ?ääämd eft

Upta i

inus.

mos crédi- [

in una diérum , & Jefus fe-

&i

füm

'y. e Deum laudámus. 17.

débat,docens, Et erant Phas

0

onvoc

AdB

i

1

ts

1iedi

hon&

ecim

rifzi fedéntes,& legis Do£tó-

j l.inguis,pm

Jelts AR

res , qui vénerant ex omni

As dabat

difcípulis fuis , dedit illis vir-

Caftéllo Galilez , & Judaeg,

il alle . |

tütem ,. & poteftátem fuper

& Jerüfalem: & virtus Dó-

ln in umn!

ómnia demónia, & utlanguó-

mini erat ad fanándum eos.

res curárent : & mifit illos |

Et réliqua.

. .V

g propte

yinus re-

redicáre regnum Dei , &

Homilía fan&ti Ambró

a

b vt fuper.

anáre infirmos , allelàja.

Epífcopi.

(

*

Yib. ä)'

inc, 5

üu

uc.

$

oftinit.

]

) Bl

. Fus , cääül?ödiärna die

n otiófa

n

ju

paraly-

Qbl

x

D

corda fidélium . fan&li

tici , nec' angüfta . medi-

Spiritus illuftratióne docuífti:

cína eft ,quando Dóminus &

LT

danobisineódem Spíritu re-

oráffe praeynittitur : non üti-

Gasápere, & de ejus femper

fupti r

Per

que propter fuffrágium , fed

ii r

.confolatióne gaudére

propter exémplum. Imitándi

qv

i ts m

Dóminum . noftrum Jefum

enim fpéc

m

en dedit ,. non

Chriftum Filium tuum : Qui

precándi ámbitum requisívit.

glismit

tecum vivit & regnat in uni-

Et cóveniéntibus ex omniGa-

i lptüte

sipuritu. V

.táte ejüsdem Spíritus fan&i

lilea, & Judea, & Jerüfalem

af

.Deus, per ómnia. fzcula fz-

legis DoGtóribus inter cete-

culórum , Amen.

rórum remédia debílium ,

st

paralytici iftius medicína de-

T emmgmm

-Ad: Magnificat

p

Antphona;

fl p

vict

ypiritus , qui à

atre procé-

Ícribitur. Prinum ómnium,,

"m

n

dit , allelüja : ille me clarifi-

quod anté díximus;unusquís-

räTUa (

D

cábit , allel. allel.

que zger peténda precatóres

ul

j præ

.ferläm

FÉRIA SEXT A.

falátis debet adhibére , per

of

jus Vi

m

orumnt

MUS qm

?e u

E

uatuor Te

íritus Parác

quos nofire vite compágo

h

.?'

P

l

:

itus , allfz-

refolüta, a&tuü&mque noftrórü

sfogiti

üja.

clauda veftígia, verbi coelefüis

qqe t

z.. Docébit vos ómnia , alle-

remédio reforméntur, :

np

Iuja.

| goüuüs

(l

2

z.. Non yos me elegíftis , fed

YO

li

pater nofter.

ego elégi vos , & pófui vos ,

jtate t

jj

Abfolutio. 1 psíus pfetas.

* Uteátis , & fru&tumaffe-

dme

d

Benedictio.

rátis , & fruttus vefter má-

. CO.

& vangélica If.f-

neat , allelàja , allelája.

TOCCI "us 'mo i

Qd

&-

as g

Yy.

j

p

Infra O&8avam Penteco

ftes.

». Sicut mifit

me Pater ,

eccatoru

m diffidis véniam ,

of

ero mitto Vos.

Ut eátis.

ádhibe precatóres,ádhibe Ec-

[UW

Divínum auxílium.

cléfiam, qua& pro te precétur ,

gie

Bfio

fanüo La

j

cujus contemplatióne , quod

Ép

&« Int igttä?igliäüi monitó-

tibi Dóminus negáre poffet ,

.res mentis , qui ánimum

ignófcat. Et quamvis hiftórise

gatet Wi

,rm

fidem non debeáàmus omítte-

woly

ld

l

óminis , quamvis exterióris

córporis debilitáte torpén-

te, ut veré paralytici iftíus

0' lJI Eva

€em , ad fuperióra érigant.

corpus 'credámus 'effe faná-

li

im Lic

uorum rurfus adminículis

tum: cognófce tamen interió-

"

ris hóminis fanitátem , cui

H

& attóllere , & humiliáre fe

Cum

u-

1'äytev'unl]p0r€

fácilis ante Jefum locétur,

peccáta donántur.

/;

:

Domínico vidéri dignus afpé-

daei áfferünt , peccáta à folo

sl

4

&u.

Humilitátem enim ré-

Deo poffe concédi,Deum üti-

Vi o

que eum confiténtur , fuóque

um Simnt s

fpicit Dóminus : quia refpé-

xit humilitátem ancíllz fu.

judício perfidiam fuam pro-

pgis fbb

uorum fidem ut vidit,dixit:

dunt, qui opus áftruunt , ut

Homo, remittüntur tibi pec-

ersónam negent.

quäomüzäf&n&i [

lp

cátatua. Magnus Dóminus, [ e Deum laudámus, 17.

qui aliórum mérito ignófcit| Ad Penedi&

t

l

h

003.

Ubl 40 1'0 CJM LU*

diis, & dum álios probat , | Dixit Jefus:

Üt fcfäg

sautem,

h

f

"Aliis reláxat erráta. Cur apud | quia Filius hóminis habet po-

]i demánum

|

ti ts

te , homo, collega non váleat, |teftátem in terra dimitténdi

cüm apud Deum fervus & | peccáta, ait paralytico : Tibi

tf uml

4nterveniéndi méritum , & |dico;fürge,tolle lectum tuum;

Teftos, vt jj

& vade in domum tuamy;allel.

At Judenm déer

$us hábeat impetrándi ?

$, Spíritus Dómini replévit

tio.

t um

^orbem terrárum: * . Et hoc

, quaefa

u

mus, Eccléfie

Dot deméntg u

.quod 'cóntinet ómnia , fcién-

D

& miséricors Deus,

i, nc rl

tiam habet vocis , allelája;al- | ut fan&to Spíritu congregáta,

AIJ) , nf pl

lelüja.

hoftíli nullátenus incurfióne

üemülcet. Et ben

s. Omnium eft enim árti- |turbétur. Per Dóminum no-

I Yirum 4 f

/fex , omnem habens virtü-|ftrum. In unitáte ejüsdem

QU Deritum

tem, ómnia profpíciens. Et|Spfíritus.

miflt Tibdt

hoc; *

n

ificat , Antipho 3.

ätem.

G lória Patri. Et hoc.

gadi'ä ä

sautemSpíritus fan-

grümquc

Gus , quem mittet Pater in

:

lerat:

TL Zs

Bfio,'Ad focietátem.

nómine meo , ille vos docébit

'

[ pig

Le8io i.

lts qu

TDfir qx

Ifce, qui jüdicas; ignó-|ómnia , & süggeret vobis

H

Lv jret

D

Ícere: difce , qui &

le]

ger | ómnia

;

; quacuüm

tl

Qu

l

'

que dixerg

ih'tätemaa[-

!

les, impetráre.

Si grávium|vobis , allelüja.

SAB.

TWitte

Peccä've;

j

L

À

um

qura Oc"tavam Pentecoftes.

:46s

,

SABBA

epléti funt omnes Spiri-

AAE Ot

Ij

uatuor . Te

m

d pto W

"P

orumq

tu fan&to,& coepérunt loqui ,

T

it

Wt

epléti funt o

nes Spm-

prout Spíritus fan&tus dabat

Qd

ZI far

&o , 3.1181[.1]3.

&loqui illis :

* Et convenit

U5 Ieg t

«t coepérunt loqui , allel

multitüdo dicéntium;, allel.

QUAmVisti i

Pater riofter,

OCRT (

;, Loquebántur, váriis lin-

10.. Avmduhs.

guis Apóftoli magnália Dcx.

paralyuq m

Abfoll.ä

vangélica ]éétio.

Et convénit

mus e cfana

Lääxo fandi Evangelii fe«

Bfo, Divínum auxxhum.

cetamen Mntenl

ämdum Lücari.

Le&io viil,

intitem , ci

Abbato. medicíng& Domí-

u CU

Etxo Vil«

TTl )

illo témpore

cagur«r än S

I9

nice ópera coepta fignifi-

t of

il

IJe

fus de fynagóga, introívit

cat,ut inde nova creatura COS-

A um

in domum Siimónis.

Socrus

perit,ubi vetus creatüra an-

autem Simónis , tetiebátur.

te desívit: neciub lege cffe

n r

Et iéli-

yióm hn

magms fébribus,

Dei Flhum 4 fed fupra legem

Qu ops a&ruun "n

ua.

inipfo princípio defignáret :

7) Df

Hcmxha fan&ti Ambroü1

necfolvilegem , fed impléri.

-Epítcopi.

audamus n

.Neque enim per legeim , fed

l

ii

I

be 4 in cap.4 Luec& , fub

verbo fattus eft: mundus » fi-

lY

T

At

j

h

SQ

i

l

N

)

n

cut légimus : Verbo Difi cae:

ummm'ww

Idc clemäntmm Dómi-

li ürmau funt. Noh sólvitur

l

ni Salvatóris : nec indig-

Vi m ünita

D

natióne commotus nec fcéle-

ergo lex;fed lmpletur ut fiat

Ti paraly 10:11

renovátio hóminis jam labén-

r etollele&umtuum

re offénfus , nec injüria vio-

tis.. Unde & . Apóftolus ait :

látus Judeam déferit : quin

Expoliántes vos véterem hö—

qdormum um

étiam ímmemor injüriz, me-

O.

mor cleméntia , nunc.docén-

feciündàüm Deum. creátus eít.

minem , indüite novum , qui

uæ Ut

Tuldt

mlsencofs n

do , nunc liberándo , nunc f2-

3e Jam non diceam vos fer-

i

nándo , infide plebis corda

VOs ; fed arhícos meos

quia

ii

demülcet.

Et bené fanctus

ómnia cognovíftis ; qu& ope-

(]ztenus f

.Lucas virum à fpíritu ne-

rátus. fum in médio veftri ;

i t

U

M

quítize liberátum anté pre-

alle

* Accípite Spíritum

j us

míftt , & fubdit féminz fani-

fan

m ii vobis Paráclituim:

tätem.

Utrümque enim fe-

ille eü:, quem Pater mittet

xum Dóminus curatürus ad-

Ti

Qgintuä

vobis , allelüja.

jsautt

jl

vénerat: fed prior fanári dé-

7- Vos amíci mei eftis , fi fe«

1&1

em f

ii

buit, qui prior creátus eft ;

céritis ; qua& ego præcfpw

m

Wv

nec pretermítti illa L quæ

vobis.

Accípite.

| ger

ln

mobilitáte magis ánimijquàm

Glória Patri - Accípife.

l5

li

Bfío.. Ad focetátem.

gcum

PIRVltätC peccaverat.

Y d

iO MY

P. V.

G g

IAnfra OQavaql

Pentecoftes.

: 466

lLe&io ui.

2

ue ilfa ánimum , hzc cor-

it ,

j

* bené sábbato coep

R

ut ipfum fe ofténderet

noftra , ávarítia eft ; febris

Y

Creatórem , qui ópera opé-

noftra , libído eft: febris no-

i

ribus intéxeret , & profe-

ftra , luxütiaeft: febris no-

ftra, ambítio eft: febris no-

querétur opus , quod ipfe

Tj

j

T

jam coeperat : ut fi domum

ftra , iracándia eft......-

"

JEB

faber renováre difpónat ,

e Deumlaudámus. 17. -

u

non à fundaméntis , fed à

Ad Benedi&tus , Agtiphona.

[ m

joamn

jUn

fella

culmínibus íncipit sólvere

Cháritas Dei diffüfa eft in

Duplex.

vetuitátem. Itaqueibi priüs

córdibüs noftris , per-inhabi-

manum ádmovet, ubi anté

tántem Spíritum.

ejus in no-

(yads r

desíierat

defnde à minóri-

2«

ia Pa ht

bis , alleh'g

ratio.

g Qu

bus íncipit ; ut ad majóra

" hao

pervéniat. Liberáre à de-

Entibus noftris , que-

mone & hómines , fed in

M

fumus Dómine , Spfri-

ónuc: Mirü

verboDei poffunt: refurre-

tum fan&tum benígnus in-

as honires

Q

&iónem mórtuis imperáre ,

fünde : cujus & fapiéntia

divíne folíus eft poteftátis.

cónditi fümus , & provi-

lis,qipt

Fortáffis étiam in typo mu-

déntia guberhàmur, ^ Per

J

j

m de Mi

lieris illfus "focrus Simónis

Dóminum -noftrum ]Jefum

d fs T

al redmédun d

& Andrém , váriis crími-

Chriftum Fílium tuum : Qui

num fébribus caro noftra

tecum vivit & regnat in uni-

Sacminm Q

languébat ^; & diversárum

táte ejüsdem Spíritus fan&i.

(is atdere du

eus

cupiditátum imódicis aeftuá-

Po

Á Nonam celebrata

wel um ;

bat illécebris. :

Nec minó-

Mp us méri

remfebrem ^amóris effe di-

Miffa terminatur tempus

ts lp

xerim , quám calóris, Ha- Pa(chale.

tDurte, n

TT

Deine f (0m

l Romualdi Abb

N

fl Qugnr

Tuin N

$35

N

P2

5

ZA

: uadragefma |

NI

;

e

i

)

Y

s

N

"

1

G*WJJ

LOT

W

— ALE

,

Al n s

À

M

Z

z

b

)

W H

M , |

hj

,

M

TIr]

6 deMs

San&;

(limo

Tri

^i

(l

i

l[utor', h

ICöne !

o

in

1

T.

P

:

"-

afIta d

fbr

p

ao AE GE 1 o

h e:s

li

46

M

W

) efti

^ — SANCTORUM.

if e[t .

D

)

- FESTA FEBRUARIIL. -

vr'hä"a natus eft » paréntibus

AT, .

DIE VIIL FEBRUARII.

lt Asf

In fefto fanéti Joannis de Ma-

pietáte & 'nobilitàte confpi-

€uls;

Studiórum caufa A-

! df af

tha Confefforis;

quas Séxtlas , mox Parífios

. l Detinlal

Duplex.

u

proféctus;confeCtóque 'Theo-

TL &t n n

L

f

"Omnia de Commurni Corn:

logía currículo , Magiftérii

y

fefl; non Pontif Ixxxii.

láuream . adéptus , . dottrínz

x&

N

U

WY

preter ea, quae fequurtur.

In Hyrnno. Í fte Conféffor.

tuit.

& virtütum .fplendóre ení-

bu lt que

Quibus motus Pari-

n i f

dicatur: Méruit fuprémos

fiénfis Antíftes ad. facrum

Cum be

M

Laudis honóres..

Presbyterátüs órdinem pre

as d fpitd

:

humilitáte reluCtántem pro-

um , ( pro-

Eus ,qui pér fanttum

móvit , eo consílio ; at in ea

Dermit, — At

D

Joánnem de Matha Or-

dinem fan&iíffime 'Trinitátis

eivitáte cómmorarns;fapiéntia

| af Man

Y

& móribus ftudiófze juventü-

W um Qd

ad rediméndum de poteftáte

ti prelucéret. Cüm autem in

ldu

Saracenórum captívos coeli-

Sacéllo ejüsdem Epifcopi ;ip-

tüs inflitüere dignátus es

fo cum áliis adftánte;primum

m gt i

refta, quaefumus ; ut ejus

Deo Sacrum offérret , coeléfti

o cdebrà

uffragántibus méritis, à cap-|favóre méruit recreári, NNam

wimndt (enp

tivitáte córporis & ánimz, te

Angelus cándida & fulgénti

"

adjuvánte , liberémur.

Per

