afra Hebd.

primam

uadragefims.

161

lMatre

páfcuis utebàántur ,

ut dppá», «

tnon vitu

N

m

reat, eos illi dittüros : Dó-

perétur -ïnini.

t 4

érium noftrum.

Ts

LXag,

mine; quando te vídimus illa,

Ecce nunc tempus aeécep.

"n

T

Vg (j

& illa patiéntem,& non mini-

b

ile , ecce nunc dies falü.

|

ftrávimus tibi ? qui in eum

, de Pl

tis: corïlendämus,xïosmetfpfos

Át

Vllür e lm

credíderant , fed bona operá-

in multa patiéntia. Ut non.

tinon curaverant, tanquam

:

Le&io iii

| FU

lt A

deipíafide mórtua ad vitam

EQ'ue il

jud

Wb

pervenirétur atérpam.

N

didi hic póte«

um Ms

tibeun,

Y rit,inquo.nonnülli fe-

ul

U

^

, Ecce nunc tempus accep-

Ípíos fedücunt , ignem etére

IT

k

i«'. i

tabile,eccé nunc dies falütis :

num dictum, non ipfam come

"

Ate D)

l

Xl

L je

l

commendémus nosmetípfos

buftiónem &térnam. Perigs

&t

l'pulisviu'is um y

in multa patiéntia, in jejüniis

nem quüippe,qui aetérnus erits

NT

muültis: & Per arma

juftíüse

tranfitüros' arbitrántur eos ,

NY

Rf u

virtütis Del;-

A.

quibus propter fidem mórtu-

u indstt

ii

; In ómnibus.

'exhibeämüs

amperignem promíttunt fa.

wl fup, d n

nosmetipfos ficut Dei miní-

lütem : ut vidélicet ipfe ignis

UE anfe eum n

ftros , in multa patiéntia , in

gtérnus fit , combüftio veró

tes. Frilius,

jejuniis multis. Per arma.

e [1J

éórum, hoc eftjoperátio ignis

tiaS Auufini

e&tio ii

non fit in eos atérna : ctüm &

li, R operi

N forté ibunt in ignem

hoc pravidens Dóminus, fen-

&R

&térnum , qui Ópera mi-

I o 4 i

fericórdie non fecérunt: &

tentiam fud conclüfit dicens-:

fanfits nnt f

Sic ibunt illi in. combuftiós

d vitm vetíti g

nonibunt, quialiéna rapué-

nem atérnam , jufti autem i

hm filem , qui

runt ? vel corrumpéndo in

fe templum Dei,in feípfos

vitam &térnam, Erit ergo s

jus mórtus. &l«

térna. combüftio/ficut ipnis :

k qumdo .

immifericórdes fuérunt : qua-

& eos in illamitüros Véritag

LÓópera mifericórdia profint

dicit , quorum non fidem, fed

quidéis, qui &

aliquid fine dile&tióne , dicén-

bona ó

y noftünis &f ; d

pera. defuíffe declará:

vjaterm et6mmuf

te Apóítolo : Si diftríbuam

Vit-

ómnia mea paupéribus, cha-

. In jejünio&

fetu órabunt

T fü djübO!Oi Yi

ritátem autem non hábeam ,

[

eys: t Ittp

acerdótes,dicéntes : * Parce

; em. of a

]

nihil mihi prodeft ? Aut dfli-

Dómine , párce pópulo tuo,&

)

*

gat quisquam próximum fi-

ne des hzreditátem tuam in

fgi ii bomà 1

cut fefpfum, qui non diligit

perditiónem. $. Inter veftí-

uuy ? MO

feíipfum ? Qui enim díligit

bulum &.altáre. plorábunt

. jb qusqquin ^

iniquitàtem , odit ánimam

facerdótes , dicéntes.

Parcee

|

i i opet

fuam.

G lória Patri. Parce,

. r

itàt d

&» In ómnibus exhibeámus

oaupét P

Ad Laudes ,. Antiphona &

nosmetípfos ficut Dei miní-

Pfalmus. M iferéré cum re-

$ 1fegï€$awm e&:

íftrosin multa patiéntia :

[liquis dg Píalterio. 59.

Ca-

m nv

pl

Infra Hebdom. pri

marm Quadragefimee.

162

us

; (apitulum.

lfaie598.

*

Capitulurmg. ^ joelis 2. €

h

"N

ama , ne ceffes * quafi

Onvertimini ad me in

| wRaü

g

C

tuba exálta vocem tuamnit,

toto corde veftro , in je-

i

qun

jünio; & fletu, & plan&àu :

nle md

& annüntia pópulo meo fcé-

i 'Udum

lera eórum , & dóinui Jacob

& fcíndite corda veftra , &

W a

eccáta eórüm.

non veftiménta veftra - ait

Dóminus omnípotens.

mnus.. O fol falütis , ín-

ïPeXCf

u

vem

timis. 158.

*«brev. Ipfe liberávit me,

;Jus. Scut(

y- Angelis fuis Deus man-|

* De láqueo venántium. Ipfe.

æ. l

dávik de te.

» Et à verbo áfpero. BDe

. ii

queo.

is« Vil u

» Utcuftódiant te in ómni- |lá

r O

bus viis tuis.

lóriaPatri. Ipfe.

Ad Benedi&us ; Antiphora. | Y* Scápulis fuis obumbráb

;1t

m

Y'enite benedí&üi Patris mei , |tibi.

lii y Va

&- Et fu

b

cííis ejus fperábis.

liib v t

ercípite regnum , quod

Deinde

di

C

N

untür Préceg; 42

vobis parátum eft ab orígine

Jasde um

imundie

Ad Sextam , Antiphona:

! Mi Vepeas d

cüntur Preces, 62.

Commendémus nosmetípfos

Andiin Dl

)Deinde di

Qratio.

in multa patiéntia , in jejuniis

ais

( X Onvérte nes Deus falu-

multis

er arma juftítia.

g j

« táris nofter : & ut nobis

Capitulum.

al&« 55

Verwiunn (

Erelínquat frnpius viam

|

jejümium * Quadragefimále

D

gl

proficiat , menites noftras coe-

fuam , & vir infquus co-

'&riDämini,&'iccnt

Jéftibus - ínftrue " difciplínis.

gitatiónes fuas , & revertátur

ii u d

Per Dóminüm noftrum.

ad Dfim,& miferébitur ejus ;

- -PoftLaudes dicitur Offi-

,& adDeum noftrum,quóniam

; i

Tugcs

: !

v;4

lg

If)hfiüm'a vt

tium Defuné&torum.

multus eft ad igznofcéndum.

EH

W

| Ad Primam , Antiphona.

X.br. Seápuls fuis, * Ob-

Mu hi

j

Vivo ezo,dicit Dóminus : no-

umbrábittibi, Scápulis.

y« Etfub pennis ejus fperá-

]

hs

lo mortem peccatóris, fed ut

!

!

Atfly D

fnagis convertátür , & vivat.

bis. Obumbrábit tibi.

U J

|

(

(

Capitulum. Pacem & veritá-

G 1ória Patri. Scápulis.

m

i

i

tem. cum reliquis ut in Pfal-

y'» Scuto circümdabit te vé-

!h'nv

D

Ti

terio.

e

d

ritas ejus.

Pv

!

Ad Abfolutionem Capituli.

z. Non timäbis à timóre no-

qu

*l Ut

Quszerite Dóminum,

ut in

étürno.

1.

Päffm;ü;

Píakterio.

9

Deinde dicuntur Preces. 45;

i

Ad Nonam , Antiphona.

Mä li

I

A

m

Ad Tertiam;,

'Antiphonïa.

l

u n

Advenérunt hobis dies poerii-

Perarma juftítia virtütis Dei

tenti&ad rediménda peccáta,

|commendémus nosmetípfos

As Til

]in multa patiéntia.

l

Tl

ad i'alyändas ánimas,

a-

*Hde djcunt )

"QUadr: '

n

"

MA

Wc

Infra Hebd. i.

Ome

Quadrageümæ; :

16

'0) torda

N

. Capitnlum, lfaie 58.c .

M

n

Range efuriénti panem

Bfölv?,rääfumus Dó.

(

tuump & egénos vagós-

A

mifee , noftrórum víncu-

lt e

Orda

V

que indüc in domum tuam ;

Tef4. vefs

là peccatórum : & quidquid

tüm víderis nudum , óperi

eum , & carnem tuam ne d

proeis merémur

,.propitiatus

TU tppgtes

P

e.-X

avérte. Per Dóminum.

À Ti liberiyts

Tpéxeris.

g

FERIA TERTI A.

A etántium,

&. br. Scut

&

0. circümdabit te ,

T

1

* Véritas:

ius. Scuto.

L é&io fan&i Evangelii fe-

cündüm Mlatthzum.

T iper

|

y. Non timébis à timóre no-

i

Leüio i.

Cap. 21.b

Va P am'. Ipr&

ürno. Vééritas ejus.

N illo témpore:Cüm intráf-

G lória Patri. Scuto.

fetJefus Jerofólymam,com-

usf obl;mbräb'

Y. Angelis fuis Deus mandá-

móta eft univéría cívitas, di-

]

Vit dete. g.

Ut cuftódiant |

M

i

s

l

hY

te in ómnibus viis tuis.

cens: Quis eft hic?Et réliqua.

TRUE RA

3

Homilía venerábilis Bedee

n hg,

Deinde dicuntür Preces. 48.

Presbyteri.

Ad Vefperas , Antiphona.

Ts nj

inclinàvit, P(almus. Dilexi.

Hormil. 7. in Quadr. tom. 7.

lód maledicéndo ficum

Ut i, n j

cum reliquis de Pfalt. z41.

Q

li erara uf

" Capitulum.

:

infru&uófam pef figü.

pitüur Uif

Joelis 3. d

ram fecit Dóminus, hoe idem

Nter veftibulum & altáre

mox apértius ofténdit;ejieidn:

Freiqut ittpuri

plorábunt facerdótes mint-

fum, dcririniqu

Íti Dómini , & dicent : Parce

doímprobose templo. Ne.

iney i, drenet

Dómine; parceé pópulo tuo :

que enim áliquid peccávit

fmj miferebturt

arbor , quód efuriénte Dó:

& ne des hireditatem tuam

mino porna non hábuit, quó-

Deum aoftrumqui

inoppróbrium

Á

; ut dominén-

rum necdum terpus advénes

u etat il

tür eis natiónes,. ^. "

, Seiptl füs,

Hymnus Au

rat: Ífed peccavére facerdós

stb Spils

Cónditor. t53,

dij benfg'ne

tes , qui in domo Dótini nes

gótia fdeculária gerébánt , &

bj

ais £

Y. Angelis fuis Deus mandá-

fructum pietátis , quem de:

bunh

vibit t

vitdete, & Ut cuftódiant

bóerant , quemque in eis Dó-

j Pa

Scäpul:is.

te in ómnibus viistuis,

Antiphonge & Capitula fu-

minus efuriébat, fetre fuper:

séderant.

Arefécit Dómis

praditta dicuntur m feriali

nus árborem rhaledí&to , ut

älämebisiümöm

Officio usque ad Dominicam

hómines hec videntes , fi-

Paffionis.

sdion

hr

Ad'Magnificat , Antiphona.

ve audiéntes , multó magis

hat

!l

Quod uni ex minimis meis

lutelligerent fefe divíno con-

Vonad y

l

démnándos effe judicio , fi

11]

f v

Tecíftis , mihi fecíftis , dicit

absQüe óperum früdw de

g

"

Órinus,

Jaufü tantun fibi réligiófi

ende'muï

Deinde dicuntur Preces.£2,

iclntia' (

[ermónis , yelut dé sóiitu, &

L.

'tegu«

5'11 .

"

6

Infra Hebd.primam Quadragefimee.

l p

N

tióues füas , & revertátur ad

d

tegsuménto blandiréntur viri-

sf

M

dántium foliórum.

Dóminum , & miferébitur

u

gl

$* Emendémus in mélius,

ejus. * Quia benígnus, &

gt

*

Q

cäntCS' »mu-

qua ignoránter peccávimus :

miséricors eft, & p

fiábilis

Rnf

pe sübitó praoccupáti die

fuper malítia Dóminus Deus

nofter.

*'&mut'

T

mortis , quarámus fpátium

w

poeniténtiz , &inveníre non

y- Non vult Dóminus mór-

h

i D

ofsímus :

Atténde Dómi-

Wi

adent

tem peccatóris , fed ut con-

& M!P

ne, & miferére, q

vertátur ,

& vægt. Quia

Af

Ut

vimus tibi.

'uia peccá-

benígnus.

li

eGtio iiï, :

l

't,]

* Adjuva nos Deus falutá-

1f

«s m

t

ris nofter, & propter honó-

I ergo Dóminus nec ea

N

volébat.. venümdari in

U:(T'äejicïehatomn

rem nóminis tui. Dómine lí-

jaj as

énde.

templo, qua& in templo vo-

bera nos. L&ä

10 1.

lcbat offérri , vidélicet prop-

PNQUE

*

; vt

Erümquia non intelle-

ter ftüdium avarítie , five

9 xérunt, in 1pfos confe-

fraudis , quod próprium folet

M

Dagdedeunt

quénter diftri&iónem mé:ite

effe negotiántium fácinus :

Qrato

ultiónis exércuit : & ejéat

quanta putas animadverfióne

E(piccl)dminm

commércia rerum humaná-

puníret, fi inveníffet ibi ali-

a :

rum de domo illa , in qua di-

quos rífui vel vanilóquio. va-

;

càntes , aut álii,cuílibet vítio

vtes n t0 d

vinas tantum res agi , hóftias

& oratiónes Deo otférri, vcr-

mancipátos ? S1enim ea, qug

ligz quica

bum Deilegi,audíri, & de-

álibi líberé geri póterant, Dó-

st r

cantári precéptum erat. . Et

inusin domoíua temporá-

.

Mi

quidem credéndum eft , quia

lia negotia geri non pátitur,.

.

ia (

1. db

ea tantüm vendi , vel emi re-

quantó magis ea, quae nus-

péreritin templo,qua ad mi-

quam fieri licet, plus coeicftis

ERE

niftérium nece(ísária effent e-

ire meréntur , fi in edibus

vt f

jüs!em templi, juxta hoc ,

Deo facrátisagüntur? Verum

ii tni

quia Spíritus fanttus in co-

tl

quod álias fattum légimus,

cüm idem templü ingrédiens,

]ümba fuper Dóminum appá-

D*.ädedicunmrpm

invénitin eo vendéntes , &

ruit,recté per colümbas fan&ti

eméntes,oves & boves, & co-

Spíritus charísmata fignántur.

$j ad. [& ;

lümbas: quia nimírum hzc

Qui autem funt in templo

j

I

p hs mm

ómnia, non nifi ut offerréntur

Dei hódie, qui colümbas ven-

U

N

N

in domo Dómini , eos qui de

dunt , nifi qui in Eccléíia pré-

Kln

I

|

'Vex D

longe vénerapt , ab indígenis

tium de impofitióne manus

j

1&)

comparate credéndum eft.

accípiunt, per quam vidéli-

(

TU

A

Derelinquat ímpius viam

cet impofitiónemSpíritus fan-

W(Ie

Uhx]

fuam , & vir iniquus cogita-

&us coelitus.datur.

9

lT

a

Q"idrag

tim

inf

Feriá iv.

uat. Te

a

105

& Iüeng[

(

d

élii fe«

Ttum

,Paradífi portas apéruit|y.

ntli E;fang

j,

Md

robis jejünii tempus : fufci-

cündüm Mattheum.

i

piámus illud orántes , & de-

Kits e[t

d

d D(j;mm5

precántes: 9 Utin die refur-

&f&otg'mpore 9??&&&1&

d

rectiónis cum Dómino glo-

I

runt Jefu

.quidam de Scri-

riémur.

bis, & Pharifzis, dicéntes :

Yj Dómino

.In ómníbus exhibeámus

Magífter, vólumusà te fig:

i, d

fiosmetípfos ficut Dei miní-

num vidére. Et réliqua.

ftros in multa patiéntia. Ut.

Homilía S. Ambrófii Epifc. -

lfj

]

Ut.

B

l4l

ja

G lória Patri.

Ad Benedi&tus

; Antiphona.

Vct i g p

0 Ditius. ec

Intrávit

elus in templum

Eccléfia myftérium evi-

l

E. wnündg j

:

Dei , & ejiciébat omnes ven-

dénter exprimitur, quein

l, QUi Y t v

déntes, & eméntes , & menfas

Ninivítis per poeniténtiam, &

kl liv

nummulariórum , & cáthe-

in Regína Auítri per ftüdium

dras vendéntium colümbas

Tif g

percipiéndae fapiéntice de to-

dul rptn

evértit,

tíus orbis finibus congregá-

- Degotántum f

Deinde dicuntur Preces, 62.

tür,ut pacífici Salomónis ver-

D p atimidiet

bacognófcat. Regína plane ,

et, franrentot i

Efpice Iääfïigäe famíliam

cujus regnum eft indivífum

R

tuam, & prafta : ut apud

de divériis & diftántibus pó-

nf ye vantóqi

temens noftra tuo defidério

*5, aut af ub

pulis in unum corpus afsür

-

apios ! Setim i

fülgeat , quzefe carnis mace-

gens.

ratióne caitígat. Per Diim.

. Seíndite corda veftra, &

|leré geri r

non veftiménta veftra

.

.

&

usindomo Ia t

Ad Magnificat, Antiphona.

vt ger n

Scriptum eft enim , quiaà do-

convertímini ad Dóminum

mus mea , domus oratiónis

Deumveftrum: * Quia be4

j mgs & 0*

eit cunttis Géntibus : vos au-

nígnus , & miséricors eft.

m feriee l

tem fecíftis illam fpelàncam

, Derelínquat ímpius viam

merar , 112

latrónum : & erat quotiídie.

b

uam, & viriníquus cogita-

fücria f

Gpirius fand:

docens in templo.

tiónes fuas , & revertátur ad

Deinde dicuntur Preces; 62.

Dóminum , & miferébitur

ia füpér Dini

Oratio.

ejus. Quia.

Le&ioib

retepet

colimb

Scéndant ad te, Dómi-

Taque Sacraméntum il-

smui

Jtus chari

(unt [/

ne, preces noftre : &

I

lud magnum eft de Cnri-

tem

ab Eccléfia tua eunttam re-

fto , & Eccléfia.

Sed tamen

g, i

d

pelle nequítiam. Per Diím.

hoc majus eft , quia illud in

nid

,, nifl qu

D

FERIA QUART A.

figüraante preceifit , nuac

g p

ofitit ä

- Quatuor "emporum.

autem plenum in -veritáte

?

Hodie

dicuntur Píalmi

myftérium eft.

IHlic enim

)iul]t !

ïïemSpl'rillö«

100

finó

Gradfles.

Salomos tvpus, huc autem

L 3

Chri-

celi

üs' d.'ifm;," Pl

yP

166. — infra Hebd. primæä Quadragefimas,

qum

Chriftus in fuo córpore eft,

fignum non dábitur ei , mifi

l

Mu.

!

]u

d

fl

Ex duóbus fgitur conftat Ec-

fignum Jon& Prophéta.

LT.

cléfia; ut aut peccàáre nefciat,

Deinde dicuntur Preces.62.

4am

aut peccáre défimat. Poeni-

Oratio.

?

T T

téntia enim delí&tum ábolet ,

T

3 Reces noftras, quefumus

bm

T

fapiéntia cavet.

: ómine , cleménter ex-

i

(onio

». Frange efuriénti panem

áudi , & contra. cun&ta nobis

NU

(

u

adversántia, déxteram tum

pos

tuum, & egénos vagósque in-

ducin domum tuam: 9'T'unc

Majeftátis exténde.Per Dfím.

ylil

n

( m

erümpct 'quaü mane lumen

Ad Magnificat ,, Antiphons;

þ

tuum , & anteíbit fíciem

Sieutfuit Tonas. in ventre ce-

j

qus Di

o m

tuam juftítia tua.

?D

Cuüm

ti tribus diébus, & tribus nó-

o

nl

víderis nudum , ópesi eum,&

Gibus, ita erit Fílius hóminis

E

(

carnem tuam ne defpéxeris.

in corde terra,

l

UE

o &

Y

'Tunc.

Le&o ni.

Deinde dicuntur Preces.62.

AKterum Jonze fignum ,

Oratio.

L

3

af d t

C

ut typus Domínice Paf-

[ Swm

m m

m

ntes noftras , quzfu-

fiónis , ita étiam gravium ,

M;

us Dómine , lümine

MMrum n

qua Judaicommiferint, te-

tuz claritátis illüftra : ut vi-

vl

ftificátio peccatórum eft,. Si-

vuntürt d

dére pofsímus , que agénda

mul advértere licet & maje-

funt;& qua rc&ta funt, ágere

W

Wnæam'"

ftátis oráculum , & pietátis

valeámus,. Per Dóminum.

Wnt

indícium. " Namque Ninivi-

FERIA QUINT A.

(s d d

|

tárum exémplo , & denuntiá-

L é&io fan&i Evangelii fe.

[

v n dl

tur fupplicium, & remédium

candàm Matthazum.

':«

!

L

teeptoitst

'

demonftrátur, Unde étiam

Le&io t

Cap.ig.e -

l

Li

AUf

t d

udai debent non defperáre

N illo témpore : Egréffus

if ,

!

indulgéntiam , fi velinc ágere

I

Jefus,fecéffit in partes Ty-

CUNPURT

poeniténtiam,

ri & Sidónis, . Et réliqua.

i& Qu d

j

. Abfcón

dite elecmöfvnaih

Homilía fan&i Hierónymi

Wehtmmde]

[

It

in finu páuperum, & ipfa orà-

Presbyteri.

UT TA

bit prd vobis ad Dóminum :

Í

Lib. 4. Comment. in cap. t5.

g::nü:w

ii

fC (fm

** Quia ficut aqua. extínguit

Matthgi.

|

Af

ü

:

ignem: ita eleemófyna extín-

Cribis & Pharifeis ca-

F h

uit peecátum.

y. Date

1. Iumniátóribus dereli&tis ,

| W

eleemófynam , & ecce ómnia

n

at

transgréditur in partes Tyri

.1 Vllïäïfi

Vg

inundafung vobis, Quia,

& Sidónis,ut 'T'yriosSidaniós-

; at

N

"Á

G lória Patri. Quia.

ue curáret,

Mülier auten

l

|

M

À

?

l

"T

Ad Benedittus ,

ntiphona.

Wlinens

i

s

Ri

hananaa cgréditur de fini-

Mu

Gcenerátio hgc prava , &

Dus príftinis,ut clamans filia

pervécfa fignum quarit : &

impetret fanitátem, Q

b

, inndii

useärfvags

| Á ts'mpu;i,ü

q

Q"ldragefl

IW nou

. Infra Hebd. i. Quadragefime.

16

WWWI

t

uód in, quintodécimo loco!s. In ómnibus exhibeámus

* CU

fnr)w

i

lia Chanange fanétur. . Mi- 'nosmetípfos, ficut Dei mini-

0r;

lo

L]

ferére mei Dómine, fili Da-|ftros , in multa patiéntia :

]s

N

[APNI

vid. Inde novit vocáre filium i* Utnon vituperétur mini-

U Clemes,

N

!

David, quia egréffa jam füe- | ftérium noftrum.

a&m

rat de finibus fuis,& errórem ! Ecce nunc tempus accep-

i Cund] )

Tvriórum ac Sidoniórum , |

tàbile, ecce nunc dies falü-

Wl

! 'tern

lociac fidei commutatióne di- |tis: commendémus nosmet-

Nnde Perb

'

míferat.

ipfos in multa patiéntia. Ut.

, n

Ui

$x Tribulárer , fi nefcírem

non.

€

0 lil.

! llltla

t n

Vr

mifericórdias tuas Dómine :

ts

(ribusy

T accedéntes. difcípuli

tu dixífti: Nolo mortem pec- |

E

ejus rogábant eum ,. di-

Xert Pl hm

catóris , fed ut magis con-

céntes: Dimítte eam,quia cla-

RUR

j

'l

vertátur, & vivat , * Qui

mat poft nos. . Difcípuli illo

Y ümnm?xms

Wi

Chananezam, & Publicánum

adhuc témpoere myftéria Dó-

j

vocáfti ad poeniténtiam.

mini nefciéntes , vel miferi-

J

i tf ul

l

- $* Secündüm multitüdinem

córdia commóti,rogábant pro

ls Dünine , d

dolórum meórum in corde

Chananza mulíere , quam al

.

4

dl fra v

meo , confolatiónes tua l-

ter Evangelí(ta Syrophoenif-

DUSUS , qua ag

tificavérunt ánimam meam.

fam appéllat : velimportunie

K qua feda lnl

Qui Chananagam.

táte ejus carére cupiéntes ,

Dus,, Per Dommi

€CLIO lls

quia non ut cleméntem , fed

Ilia mea malé à daemónio

ut durum medicum crébrius.

LA QUIY

n fand, Ev

: vexátur. Ego filiam Cha-

inclamáret.

Ipfe autem re-

ndm Mattheur

nanzg puto ánimas effe. cre-

fpóndensait:Non fum miffus,

Itf

Gpip!

déntium , que male à daemó-

nifiad oves , que perierunt

p témpore : E

nio vexabántur , ignorántes

domus Ifrael. Non quó & ad

sfecdit n p

Creatórem, & adorántes lápi-

Gentesnon míffus fit, fed quo.

wins, Eirdiq

dem. Qui non refpóndit ei

primüum miffus fit ad 1frael ,

l fadi Bd

verbum:non de fuperbia Pha-

ut illis non recipiéntibus E-

Pmb (2

risáica, nec de Scribárum fu-

vangélium , jufta fieret ad

ercílio:fed ne ipfe fenténtiae

Gentes transmigrátio.

ntntin p

1

u

.

Matügs

& viderétur effe contrárius,|W* In

ejünio , & fletu orá-

rifeit

per quam jüfferat : In viam

bunt

f

a

cerdótes , dicéntes .1

j & m

j

Géntium ne abiéritis, & in ci-

Parce Dómine , parce pó-

nidribus derd

Wf

vitàtes Samaritanórum ne in-

pulotuo; & ne des hzredi-

n p

J

travéritis. Nolébat enim oc-

tátem tuam in perditiónem.

BinutT [

Nl

';

1'

cafiónem calumniatóribus da-|Y'* Inter veftibulum, & altá-

CUU

li

re

perfettámque falütem

re plorábunt facerdótes, di-

T

gentium paffiónis & refürre- ; céntes. Parce.

mm&,m (

j

ï

&tionis témpori refervábat.

IGlória Patri. Parce.

s t

j

T

L 4

j

n

168 ..

Feria vi. Quatuor Te

tn

Quadr.

,

«

&

Anti

db

Ad Benedi&tus

phona. | guén

us unum fanáre dig.

I übx»

Egréffus Jefus

fe

céffit m par-| mátus. eft, Invénitin annis e-

ml

r i

|jus nüimerum quemdam lan-

i

1 hof

tes Tyri & Sidónis: & ecce

l

mv

,fff

T

mülier Chananza à finibus

guóris. Trigínta & o&to annos

n

illis egréffa , clamábat dicens:

habébat in infirmitáte.

Hic

j

uuS. h

"Miferére mei fili David,

nümerus quómodo magis ad

j

Deinde dicuntur Preces. 62,

languórem pertíneat , quàm

"fïiUL ]

Oratio.

ad fanitátem,pauló diligéntius

f

yem

SI

Evotiónem pópuli tui ,

exponéndum eft. Inténtos vos

á dmgenafllh

D

quafumus Dómine , be-

volo

áderit Dömïpus , at

ar

ij

lqumo u

gignus iténde: ut, qui per

cóngrué loquar, & fufficica-

bmurm

ul

lt

abítinéntiam macerántur in

ter audiátis. Quadragenarius

€órpore , per fru&um boni

n1ümerus facrátus nobis in

ri!

ygenemïeeüaa

j

i

óperis reficiántur in mente.

quadam perfettióne commen-

Fer Dóminum.

játur : notum eífe árbitroc

ia

QRQI&'-J

Ad Magnificat , Antiphons.

charitáti veftra: teftántur fz-

dim j

l

!

O mülier, magna eft fides

piffime divína Seriptürz : je-

)

i impietätcm,'.

'

tua , fiat tibi ficut petií(ti,

jünium hocnümero cozfecrá-

i

(s t

Deinde dicuntur Preces.. 62.

tum effe , bené noftis; INam

TO

Iu

Oratio.

& Moóyfes quadragínta dié-

DEU

À , quefumus Dómine ,

bus jejusávit , & Elías táti-

um a

pópulis Chriftiánis , &

dem : & ipfe Dóminus nofter

[

que profiténtur , agnófcere,

& Salvátor Jefus Chriftus.

dl

i nb

& coeléfte munus dilígere ,

hunc jejünii nümerum implé-

j

quod frequéntant, Per Diím,

vit, Per Móyfen fignificátur

vt Dd Nintn

l

F E RIA SEXT A.

Lex, per Elíam figuificántur

E

h

!

(

il

i, t

(

il

D

Quatuor Temporum.

Prophéte , per Dóminum fig-

g

qui Quinr

L gttio fantü Evangelii fe-

aificatur Evangélium. Ideo in

stv

€

cündüm. Joánneim.,

101

illo monte tres apparuérunt ,

as dmd

[

aP. 50

ubi fe difcípulis ofténdit iu

tihs, ii

Nillo témpore : Erat dies

claritáte vultus,& veftis fua:

[

r

i

l

;

I

T

!

h

n

feftus Judzórum , & afcén-

appáruit enim médius inter

AOCR f

k:

I

dit Jefus Jerosólymam. Et

Moóyfen & Elíam , tanquam

WA

£éliqua.

1

T

l

"

v

Evangélium teftimónium ha-

[

M r

. Homilía fan&i: Auguftini

béret a Liege & Prophéüs.

Epifeopi,

9

Emendémus in mélius ,

T

tD

l

i

:*ï

l

i

"N

'

rf

tnft

Tra&. 1. in Joann. poft init. que& ignoránter peccávimus :

-

) mu»

Ü

Ideámus,quid volüerit

|ne sübito prsoceupáti die

0500

n

V

fignificáre im illo uno,

Hmu

mortis , quvrámus fpátium

el j fmn

quem eétiam ipfe fervans uni-

poeniténtia , & invenire non

Wftes !

&

tátis myftérium, de tot Jan-

pofsimus ? — Atténde Dómi.

hi

ne

a b

ld

i

N

Cs

:

"t

.Feria vi-Quatuor Te

m

O.

Q

uadt,

1 69.

r

llj

ve, & miferére ; quia peccá-|

düm

E

E

van

célium , quód ves

i:]]he

e

Tü

viinus tibi,

credo reminitci : neque enim

j

"ts

; Adjuva nos Deus falutáris

oómnia commemoránda - funt

H

T

Tun

Tf

l

nofter, & propter honórem

tanquam rüdibus & impert-

AU 1

Qomod

j

nóminis 'tuj Dómine líbera

üs. Denáriusergo , qu: aecé-

nos,

Atténde.

VT i

pit nomenà nümero decem ;

D

Lefio iis

rédditur , & conjünctus qua-

Hmlätf lj

M»päu

0d

l

ige'nä

m

[

-Intdnfosr

Iveergoin Lege, fiye in

dragenário fit quinquagená-

'

ER

N

Prophétis, fivein Evan-

rius : unde cum labóre cele-

!

1 ii j

'U;qu

"

gélio , quadragenárius nüme-

brámus Quadragéfimam an-

ij

rus nobis in jejünio commen-

te Pateha: cum Iztítia veró ,

15 Dtfrrenis

dàtur. Jejünium autem mag-

tanquam accépta mercéde ,

15 ts nobj j

num & generále eft, abítinére

Quinquagéfimam poítPafcha.

d TM

ab iniquitàátibus , & illícitis

9

Derelinquat ímpius viam

.;

D

TWf f bt

voluptátibus fzculi, quod etft

*

uam,& virinfquus cogitatió-

tanysüxæxkeümurff

erféttum jejünium:ut abne-

nes fuas,& revertátur ad Dó-

T ürita t

-

LÀ

gántes impietátem,& fzculá-

minum, & miferébitur ejus -

um hocnnero fs

res cupiditátes, temperánter ,

$

uia benígnus , &z miséri-

4fe, ln li,

& juíté , & pié vivámus in

cors eft, & praettábilis fuper

s quitigint:

hoc fzculo.

Huic jejünio

malíia Dóminus Deus no«

utvit, & lts

fter.

,

quam mercédem addit Apó-

ügfe Dmimass

itolus?Séquitur, & dicit : Ex-

» Non vult Dóminus mor-

irior Jefus Cj

pe&ántes illam beátam fpem,

tem peccatóris , fed ut. con-

elniimyrmerum

& manifeftatiónem

glóriz

vertátur & vivat.

996

QUiad

beàti Dei & Salvatóris noftri

. YLe8io

Ut

H

kc Miyfen ii

*

p lm fl

Jefu Chrifti, In hoc ergo fze-

-E

mentóte , quod pro

j

culo. quafi Quadragélimam

posüerim

nümerum

d. per Dominun

grEvangeumdi

abiítinéntis celebrámus , cüm

trigínta otto anüórum in illó

bené vívimus, cüm.ab iniqui-

lànguido. Volo expónere ,

yteire dppitt

difipuli afend

tátibus , &ab illícitis volup-

quare nümerus ille trigéfi,

tàtibus abftinémus : fed quia

mus & o&távus, languóris fit

t vu!tus,&vefüs'u

jt etm médius 1

hzec abítinéntia fine mercéde

ótiüsquàm fanitátis, -Ergo,

non erit , expettámus beátam

ut dicebam , cháritas implet

H& El , tanqüï

hum t

fiminiur

illam fpem , & revelatiónem 1égem : ad plenitüdinem legis

glórie magni D

el

Vi

& Salvató- |in ómnibus opéribus pertinet.

Lege X

Propht

ts T

m? l,

ris noftri Jefu Chriftii, In illa!quadragenárius nümerus, In

fpe , cüm füerit de fpe fatta jcharitáte autem duo praecép.

:

mïäntechc'c

äg'll.mf

res , aceeptüri fumus mercé-

!ta nobis comendáàntur

i

|

:«Diliges

j pum

;

dem, denárium, Ipfa cnim

4

Dóminum DUeumtuum ex tos

yeram

b

í

j

!

;,

&

[

merces rédditur operáriis in' to corde tuo,& ex tota qnima

';l'ïö' )

E—

J

jj

vinea labgrántibus , fecán- 'tua , & ex tota mente tua : x

!

yi)

—

Ó

J

dili-

)

&

WW"

170

Sabbato Quatuer Te

i

Quadr.

eM !

díligzes próximum tuum ficat

facis

elie

devótam. , benígno

d

if

réfove miferátus auxílio. Per

i

ad k

tefpfum. Inhis duóbus pre-

il g

Céptis tota lex pendet,& Pro-

Dóminum

hétae.

Mérito & illa vídua

. Hodie dicuntue. Pfzlmi

M

ais

1jfà

mi

omnes facultátes fuas, duo

Poenitentiales.

CCl.

59&0 I Ch'ü(

vt

minüta mifit in dona Dei

Ad IMa

gni

ificat , Anti

hona.

»b t,L

& !

méritó & pro illolánguido à

Qui me

T

anum fecit ,1

f

e mi-

n

Q

Nf

latrónibus fauciáto ítabulá-

i

m

hip

Lj

cépit: Tolle grabátum

jero nl

rius duos nummos accépit ,

tuum ; & ámbula in pace.

p

ji

Á

unde fanarétur* méritó apud

Deinde dicuntur Preces.62.

u

Qmi

j

Samaritános bíduum fecit Je-

ratio.

rl

m

fus, ut eos charitáte firmáret.

Xáudi nos

miséricors

| (

Binário ergo

ifto

nümero

E

Deus : & méntibus no-

! dl

g, a

cüm áliquid boni fignificátur,

ftris grátia tuze lümen oftén-

(s t

de. ïJer Dóminum.

máxime bipartíta cháritas

gt

commendátur.

Si ergo qua-

SABBA TO.

PIUE

dragenárius nümerus habet

!

Quatüor Temporum.

«'Dco W hum'amtgï

o

m v

períediónem Le

is, & Lex

Lé&io fan&i Evangélii fe-

non implétur ni

7

in gémino

cündüm Mattheum.

^ Gille en

C

à

at foifä

precépto charitátis : quid mi-

c

r?

^i dDomumi

ryáris , quia Ianguébat ,qui ad

N illo témpore: A

shmf:fnt

quadragínta, duo minus ha-

I

Jefus Petrum, & Jacóbum ,

ii*

ib

bébat ?

& Joànnem fratrem ejus , &

NI

W

|

duxit illosin montem excél-

We Paradífi portas |apéruit

- v eitiit

nobis jejünii tempus : fufci-

fum feórfum: & transfigurá-

lt buriqus

piámus illud orántes , &. de-

tuseft ante eos, Et réliqua.

! ss dreett

Ut in die refur-

precäntes :

Homilía S. Leónis Papz.

1 lm U nu

re&iónis cum Dómino glorié-

Homilia de Transfigura-

E

mur.

« In ómnibus exhi-

tione Domini.

IY

Beámus nosmetipfos ficut Dei

Vangélica lé&Hio , dile-

D antminte

miníftros , in multa patiéntia.

—4tiffimi ,

uda& per aures

Mfb

cérporis interiórem méntium

G lória Patri, Utin dic.

noftrárum pulsávit audítum,

AT Ym

N

m

»

]

]

luD

Ad Benedi&tus ,. Antiphona.

ad magni facraménti nos in-

N

;

i

Vs ii

Angelus Dámini defcendébat

telligéntiam vocat ; quam

a

lïül

TM

de coclo,& movebátur aqua ,

(piránte grátia Dei , faciliüs

T

& fanabátur unus.

aflequémur , fi confideratió-

d

J w

Deinde dicuntur Preces. 62.

nem noftram ad ea,quz pauló

h

MT

ratio.

Af l

N

N

fupériüs funt narráta, referà-

[?nï,'&' hü

J

li

n'k'i".Umïc,

1 Sto . Dómine propítius

Tüus.

Salvátor enim humáni

E

plebi tue : & quam tibi

| jt

Ti ml'üm

P :

géneris Jzius Chriftus , con-

dens

L COHMM "

Quädr.

Cd'u

'W&'Ht

Sabbate Quatuor femporum Quadr;

i7i

dens eam fidem, qu& & ím-| Deitátis :.quia. non-ad folam:

pios ad juftítiam , & mórtuos

refpéxit fubftántiam carnis &

révocat ad vitam , ad hoc di-

hi die h

y

lh

sánguinis. Tantümque in hac

TUtlec.

Vl

» WU

fcípulos fuos do&trins; móni-

fidei fublimitáte complácuit,

tis , & óperummiráculis im-

ut beatitüdinis felicitàte do-

Av

» Á

L dntm f

i

IN

buébat , ut idem Chrziftus &

nàtus, facram inviolábilis pe-

U Tolle

Unigénitus Dei & hóminis

tre acciperet firmitátem :fu-

gl'äb "

Filius crederétur, Nam unum

'I,una

l pqt

per quam . fundáta "Eecléfia

Vg

horum fine áltero non próde-

portis ínferi , & mortis Iegi-

! Preensl

rat ad falütem : & dquális

bus pravaléret ; nec in fol.

l,

!v

U| M m

férjen

erat perícu li,Dóminti Jefum

véndis , aut ligándis quorum-

Chriftum, aut Deum tantüm-

cümque caufis , àliud. ratum

U tU du n

modó fine hómine , aut fine

effetin coclis, quàm

Ab us ln r

itts]

Deo folum hóminem credi-

tri fedíffet arbítrio.

quod Pe»

vt o

dífíe;cüm utrümque effet pa-

x. Frange efuriénti panem.

MUDATO,

riter confiténdum : quia ficut

tuum, & egénos vagósque

Quatuox'ïempogum,

Deo vera humánitas , itahó-

induc in domum tuam.

i la gt

miniínerat vera Divinitas.

* 'lunc erümpet quafi mané

Andàm Jatiheum,

& Scíndite corda veftra; &

Iumen tuum , & anteíbit fà.

d

p

non veftiménta veftra:& con-

ciem tuam juftítia tua,

b tétporc: À

F

sU

vertimini adDóminumDeum

y'» Cüm víderis nudum, ópe«

sDtrum & faedhr

veftrum : * Quia benígnus

rieum ,& carnem tuam ne

mem fratrem oj

& miséricors eft,

defpéxeris. 'L'unc,

. 429

]losan montem. et

3- Derelínquat ímpius viam

-

dríum: & transt

fuam, & vir iníquus cogita-

Jc autem , dile&iffimi ,

utces Brrg

fiónes fuas, & revertátur ad

laudáte

intelligéntie

nila $. Leünis t

Dóminum , & miferébitur

celfitüdo inftruénda. erat de

ii d Traeigu

ejus. Quia.

inferióris- fubftántige | facra-

tione Domia

,eCtio 11«

ménto : ne Apoftólica fides ad

D

" confirmándam ergo

glóriam confiténdee in Chrifto

vidiat I i

Á

ji, at p

ujus fidei falubérrimam

Deitátis evécta ,. infirmitátis

«intenorem méntu

cognitlónem

interrogáverat

noftrz receptiónem indígnam

di

i

cipulos fuos Dóminus , in-

impafsíbili Deo, atque incán-

!

g nulsit quditu

j gcramc'nt

!

107

ter divérfas aliórum opinió-

gruam judicáret:& ita jam in

;

nes quid ipfi de eo créderent,

Chrifto humánam . créderet

tiam V()cat l q

quidve fentírent, Ubi Petrus

glorificátam effe natüram , ut

Ti pa,tio

Apóftolus per revelatiónem

nec fupplício poffet àffiernec

yir 1 eonidt?

fummi Patris corpórea süpc-

morte difsólvi, Etídeo di.

vanad ul

rans, X humána trantcéndens,

cénte Dómino , quód opor.

S

fut narr'äta,m

vidit mentis óculisFiliumDei

téret eum ire Jerosülymam ,

v vitot

j

!

vivi, & conféffus eft glóriam

& multa pati à Senióribus &

C

j (

j

) ":

n

)

Wi

All

172 .

Sabbato Quatu:rTcm Qu

adr.

Scribis, ac Prineipibus facer- ] cére Deo ,

fic & ambulétis ,

if

ut abundétis magis.

$u

u

dótum,& occídi , & tértia die

MW

J

umm

resürgere : cüm beátus Pe-

Yi

brm

trus , qui fuperno illuftrátus

Ua oD Conditor ,

|

u j

g

Tümine , de ardentíffima Fílii

"*à Noftras

us

i g

preces cum fiö-ï

i

dl

»

f

Dei confeffióne fervébat,con-

tibus

Jl

',[gfw- :

tumélias illufiónum , & cru-

In hoc facro jejünio

i

" *uäNoïtu

dclíffime mortis oppróbrium

E'ufas quadragenário. '

n i

religiófo , ut putábat , & lí-

S crutátor alme córdium ,

bero faftídio refpuíffet ; be-

Infirma tu fcis vírium,

[/]]

Ad te revérfis éxhibe

il

"IT

nízna à Jefu increpatióne cor-

t

gili u

réptus , & ad cupiditátem

Remiffiónis grátiam.

A

n VO

M ultum quidem peccávi-

i

participándz cum eo paffió-

] ,,J,,

Q

Qu f

nis animátus eft.

mus,

x. Abfcóndite eleemófynam

Sed parce confiténtibus :

l

j g m

in finu páuperum; & ip(a ozá-

Ad nóminis laudem tui

, ml

u Wi

bit pro vobis ad Dóminum

Confer medélam lánguidis.

ag

* Quiaficut aqua extínguit

C oncéde noftrum cónteri

Ajgm diemao

Corpus per abftinéntiam ,

ii pH

ignem , ita eleemófyna extín-

]

suit peccátum.

Culpa ut relínquant pabultü

u ,'&egrdd€r€

]

$. Date eleemófynam, & ec-

ejüna corda críminum.

ag vl d

ce ómnia munda funt vobis.

:

veefta beáta T rínitas ,

ss c TO

!

)ula.

Concéde fiplex Unitas ,

puï

a, t Ye

lóriaPatri. Quia.

| Ut fruttuófafint tuis

il dentuoned

Y

1

)

:l

d;

ii 0 t

* AdBenedi&tus , Antiphona. | Jcjuniórum münera, ' Amen.

Afsümpfit Jefus difcípulos|y. Angelis fuis Deus mane

;j

J

j

jnà .Quo:

fuos, & a(cénditin montem ,| dávitdete,

j

l

A

l

d tl

ji

j

D

& trans

5

surátus eft ante cos.

£. Utculttódianttein ómni

á

D

ï

[

'

i y

^Deinde

di

cuntur Preces. 62.

bus viis tnis.

A

STSRNN

j

uj

. Orátio.

Ad Mlagnificat , Antiphona.

|

PU

) Op

ulum tuum , quefu-

Vifiónem , quam vidíftis , ne-

At um El

. mus Dómine , prop'tius

