FERIA JQUINT A.

; ub m

Efau unam turmam , falvábi-

, é&Qiofan&i Evangélii fe-

: dnim b

tur áltera. € Liberame Dó-

cundüm Lucam.

vt

mine , qui dixífti mihi :

Le&io i.

Cap. 16. d

! hvt p

$ Mulüplicábo femen tuum

N illo témpore:Uixit Jefus

fuirius , ll

ficut ftellas coeli, & ficut aré-

I

n w

Pharifzis: Homo quidam e-

W

tb

nam maris, quz pre multi- |rat dives,qui induebátur pür-

* m lo

!

tüdine numerári non poteft.

pura & byffo , & epülabátur

,:

ä

; pl

y. Dómine,qui dixífti rnihi ,

quotídie ipléndidé. Et réliq.

! tl dem

Revértere in terram nativi-

Homilía S. Gregórii Papa&.

Mul d

-

tátis tüe : Dómine , qui paf-

H

milíà 4o. in Ev

an

e].

T.

ratres chari

f

tl

cis meà juventüte mea, Lí-

em»,

imr,

FU dl

bera me.

A€ quem dives ifte , qui in-

G lóriaPatri.

Multiplicábo.

Q

- Ws d

uebátur pürpura & byffo,&

Vi

Ad Benedi&us , Antiphona

epulabátur quotídie fplendi-

B

Ecce afcéndimus Jerosóly-

de;nifi Judáicti pópulü fignat:

mam: & Fílius hóminis tra-

qui cultum vitz extérius há-

J

J

SDTM

UFR

détur ad crucifigéndum. -

buit,qui accépt legis delíciis

ad nitórem ufus eft , non ad

Deinde dieuntür Prcccsg 62.

utili-

db

"I

0r

| Infra Hebd.

185

n

I

li. Quadrag&fmæo

d-

D! f

utilitátem ? quem veró

eus autem omnípotens

ll; p

,!

M

zarus ulcéribus plenus , nifi

i

dícat tibi ,

N

W

Gentílem pópulum - figuráli-

plicet. Et donet.

atque multif

* qun

t

*

l!li'

l)

Y

TCInis «

lh

ter éxprimit? Qui dum con-

N

vérfus ad Deum peccáta con-

PETES

i&æï'fnäm Le-

n

WE viti

fitéri fua non erübuit, huic

gis non ad charitátem

I f

In cutis

)

C&f, Alm

vulnus in cute fuit.

hábuit.fed ad elatiónem, quafi

d

ii

quippe vülnere virus à vifcé-

de accéptis ópibus tümuit: &

lIt

ribus tráhitur & foras erüipit.

quia ei verba defluébant de

Jdändum»&üaa

i

lni

Ll

Ti

. Tolle arma tua , pháre-

Íciéntia, quafi micz cadé-

tram, & arcum & affer de

bant de menía.

At contra ,

il dicunngr Dl

venatióne tua, ut cómedam :

jacéntis páuperis vülnera lin-

VU

& Et benedícat tibi ánima

sébant canes. Nonnünquam

:

Ti w

imnca.

, Cümque venátu áli

folent in facro elóquio per

vt lt ;

quid attüleris ,.fac mihi inde

canes pr&dicatóres intélligi.

lr r fmine

pulméntum, ut cómedam.Et.

Canum étenim lingua,vulnus

tsf li g

Le&io ii

7À

dum lingit, curat

quia &

Pt ln ii

Uid eft

ergo peccato

r

Do£tóres fan&i ,, dum in con-

Bs iipre d

Q

conféífio , nifi quaedam

feffióne peccátinoftri nos in-

i Q

vülnerum rüptio ? Quia pec-

ftruunt , quafi vulnus mentis

t U t m uj

cáti virus falübriter aperítur

per linguam tangunt.

sem p f

eftíteré

Det tibi Deus de rore

in confeffióne , quod.

"

MA QUIN,

latébat in mente.

V

ülnera

cceli , & de pinguédine terree

Ro landi Evengd

étenim cutis in fuperficiem

abundántiam : sérviant tibi

cündum Lucan,

trahunt humórem putrédinis.

tribus & pópuli: & Efto dó-

&i

(

Et confiténdo peccáta , quid

minus fratrum tuórum.

ltempore

áliud ágimus , nifi. malum ,

, Et incurvéntur ante te

^

wiles: Homoquá

quodin nobis latébat , aperi-

lii matristuz. Efto.

(jesquiduebt

mus?Sed Lázarusvulnerátus

G lória Patri. Efto.

cup:ébat faturári de micis ,

Ad Benedi&tus , Àn

ü

h

sfb p

qua cadébant de menfa divi-

cce

P

il ib Bd

Fili,recordáre , quiar

vl $ Grgint b

tis, & nemoilli dabat : quia

bonain vita tua , & Lázarus

"d

"

Gentilid quemque ad cogni-

fimiliter mala.

n B

?r

tióné Legis admíttere fupér-

)

/

f

mírags C

?

h

X'IIE

Deinde dicuntur Preces, 6;.

ym d st

busille pópulus defpiciébat.

: l

&, Ecce odorfilii mei ficut

Refta g&'tsi?:quæf u"r;lus

jtur u

mua &b

odor agri pleni,cui benedíxit

P

bit

ür qu

ouidie

n

Dóminus : eréfcere te fáciat

Dómine , auxílium grá-

ti: tuz : utjejüniis ( oratió-

udic

pöpuly /

il

Deus meus ficut arénam ma-

nibus conveniénter inténti ,

jtum vite t

yzis. * Etdonet tibi de rore

liberémur ab hóftibus men-

ial

i.

j 4

!

€oeli benedictiónem. .

tis & córporis. Per Diíím..

j

"m

uffæ

l

5

Ad

yl

196 —

Infra Hebd. ii.

uadradcfims.

D i

p

g

dM

a

nificat , Ànt

hona.

ultis tempóribusábfuit, ne

uN

Wü

b

1VES 1

f

e guttam aq

i

&

pé-|preprópera viderétur ex-

l

tiit , qui micas panis. Lázaro

áQio. Nam quo indulgéntior

Sutgeüs

quem

negávite

liberálitas, eo inexcufabilior

|

j n

Ü

j

,U

Deinde dicuntut Preces, 62-

pervicácia.

$l

josq

, Dum exíret Jacob de ter-

j

E

Défto gläxiäe fámulis

ra fua , vidit glóriam Dei , &

la'u

p

tuis, & perpétuam beni-

ait : Quàm terribilis eft locus

p

ifte ! & Non efthic áliud, nifi

p

j turr!

gnitátem largíre pofcéntibus:

,f

ut iis, qui te auctóre , & gu-

domus Dei , & porta cceli.

eita b

bernatóre gloriántur, & con-

, Vere Déus eft in loco

j

gregátareftáures, & reftau-

ifto, &e

U

gl

xáta consérves. Per Dfím.

eft hic.

go neíciébam. Non

»

low Udæls

j

F ERIA SEXT A.

|

us

ié&Qio fan&ti Evangeélii fe-

Nde !faene': üefecündäm—-

jg t

i

cündüm Matthzum.

- Matthaum habes , quia

fiton

vt

LeGioi.

Cap. 21. d

& fepe circümdedit : hoc eft,

qin

1ü

;

T e'xtiï

divíine cuftódi& munitióne

illo témpore : Dixit Je-

nifts vrez 10

I

sturbis Judeórum , &

vallávit, ne fácilé fpiritálium

as deapa o

rincípibus facerdótum pará-

patéret incürfibus beftiárum.

i utficeet

j

olam hanc

Homo erat pa-

Et foditinea torcülar. Quó-

! as T

terfamílias , qui plantávit vi-

modo intellígimus , quid fit

- Mil

neam , & fepem circümdedit

torcülar , nifi forté quia Pfal-

W t P

€j. Et réliqua.

mi pro torculáribus infcri-

teni ii

Homilía fan&ti Ambrófiüi

büntur ; eó quód in his my-

. Ü

ftéria.Dóminice Paffiónis ,

Epí(copi.

btl Din

Libo

9.

in eap. 20. Lucs

modo mufti fan&to fervéntis

[

|

h Uil

Lerique várias fignifica-

Spíritu, redundántius eftuá-

EoW

P

tiónes de vínes appella-

verint ? Unde ébrii putabán-

tióne derívant: fed evidénter

tur , quibus Spíritus fanQus

d r u

: guteismi

líaías víneam Dómini Sá-

inundábat. Ergo & hic fodit

ET

baoth , domum Ifrael effe

torcülar, in quod uv ratio-

nl

memorávit. Hanc víneam ,

nábilis fru&us intérior fpiri-

táli infufióne deflüeret.

Vtififin

quis àlius,nifi Deus cóndidit?

! f?üddomum i

Hic eft ergo, qui eam locávit

, Si Dóminus Deus meus

DX

colónis, & ipfe péregre fuit :

füerit mecum in via ifta , per

non quia ex loco ad locum

quam ego ámbulo , & cufto-

Dd

L

díerit me , & dédezit mihi

profé&us eft Dóminus , qui

Y fü&mmhn ä

ubíque femper przfens eft :

panem ad edéndum,. & ve-

ii

fed quia eft presséntior dili-

ftiméntum , quo opériar, &

l

: us

gént

revocáverit me cum fàlüte ,

em 'fw

[.

[j

:

i-bus,negligäntibps abeft.

9 Ent.

lnl Ütth

!

r

dcäu,

AC

Dori

187

"

- Infra Hebd. ii. Quadragefimz.

Tl

& Eritmihi Dóminus in refü-.

Oratio.

li

QUO

li

ium , & lapis ifte in fignum.

; quafumus , omnipo-

? 80 itey

b

[

, Surgens ergo mané [acob,

D«

ns Deus , ut facro nos

UV

i

i

AT

ulitlápidem , quem tuppo-

purificánte jejünio ; fincéris

fret

TetJaenh

süerat cápiti fuo, & eréxit in

méntibus ad fantta ventüra

Ui

g

Ofläm D&

títulum , fundénsque óleum

fácias perveníre. Per Dfím.

t ret

défuper,dixit. Erit mihi,

Hodie dicuntur Pfalmi

ills &f

? ed&

1

tlf

I(à

li

L

Q 11.

Poenitentiales.

] ,&port

4 ((

[

Dificávit turrim, vérti-| Ad Maenificat ,

Anti hdng.

cem fcílicet legis attól- | Quzréntes eum tenére , ti-

UT li

lens : atque ita hanc víneam j muérunt turbam , quia ficut

;iafgoucfciöbam, N

munítam , inftrüctam, ornà- | Prophétam eum habébant.

'

[

tam , locávit JUdæiS. Ettém-| Deinde dicuntur Preces. 62.

pore frü&tuum sérvulos mifit.

Oratio.

& t k&m&u

A, quefumus, Dómine ,

3*

J VEU QD i

Bene tempus fru&iuum pó-

tuo falütem

Atb h

fuit,non provéntuum. Nullus

pópulo

Vine cufiie minii

enim fru&us éxtititJudaeórü, | mentis & córporis : ut bonis

7

DI

nullus víneze hujus provén- |opéribus inheréndo tuz fem-

ln n f

f

Wdi

pii

A

éretInirbusbeltión

tus, de qua Dóminus ait : Ex- | per virtátis mereátur prote-

pe&távi, ut fáceret uvas, fecit | ctióne deféndi. Per Dfim.

Witine torr. (

autem fpinas. Itaque non 1z-

SABBA T O.

b nelljmus, qii

títiee vino,non fpirit4li mufto, [I, é&io fan&ti Evangélii fe-

ilr, n foté quad

cándüm Lucam.

fed écruénto Prophetárum

p ercilribus 1

sánguine torculária redun-

Le&to 1.

CCap.1$4.€

t ; edqutintit

dárunt.

N illo témpore :

ixit ]Je-

« Diminicg Paf

, Erit mihi Dóminus in

fus Pharifeis , & Scribis

jp muft (ndo f

eum , &lapis ifte , quem |parábolam iftam : Homo qui-

riti, redund'angius ü

eréxi in títulum , vocábitur | dam hábuit duos fi]ios ; & di-

atl Ut ii

domus Dei, & de univérfis , |xitadolefcéntior ex illis pa-

,Quibus Spirits i

qu& déderis mihi , 9 - Déci- | tri: Pater,da mihi portiónem

yibut. g

mas & hóftias pacíficas óf-|fubítàntie , que me' contín-

ilar, inquo uvl

feram tibi.-

it.

Etréliqua.

j. Sirevér(us füero pró

Homilía fan&i Ambrófii

j frdus in,täriorlp

du :

Epíícopi.

pffine df

ré ad domum patris mei.

1

cimas. Glória Patri.Décimas. |Lib. 7. in Cortent. in cap. 15

il

Ad Benedi&us , Antiphona.

Luce pott init.

jimeumum V

Malos malé perdet,

vi-

Ides , quód divinum

Il

qi

mbulo»

V

De &d

c'de il

neam fuam locábit áliis agrí-

patrimónium . petenti-

&(

colis ; qui reddant ei fru-|bus datur : Nec putes cul-

,aj elétim

r !

&um tempóribus fuis.

am patris , quod adoles-

]

tU. qüO j

li

Nulla. Dei

Dginde dicuntur Preces, 62, "centióri dedit.

fregno

vl

At

m)

Wmt

188

Infra Hebd. ii, Quadragefimxe

;

1

i

"d

regno infirma ztas : nec fides

I

-

ongi

nqua , ficu

t Ifaías docet.

p

j

."

,

i

n

t

jf

gravátur annis. Ipfe certe fe

|Sic enim habes : Qui fede-

"

g^

o

j

judicávit idóneum , qui po-

bant in regióne umbre mor-

ófcit. Atque ütinam non re-

tis , lux orta eft illis.

Ré-

jf g

!

p

o

m

4

M

cefsíffet à patre ,impedimén-

gio ergolongínqua , umbra

M

;

tum neíciffet atàtis. Sed

eft mortis.

jemm

pofteáquam domum pátriam

, Vidi Dóminum fácie ad

, Vatif

j at

&

du

derelínquens, péregre profé-

aciem ; & Ft falva fatta eft

ul

jl

1g[ceïläïi11

&us eft, coepit egére. Méritó

ánima mea.

j

!

rP

ergo prodégit patrimónium

, Et dixit mihiz:Nequáquam

l"

- Qtito

*0 .

qui recéffit ab Eccléfia.

Vocáberis Jacob , fed lírael

y gafürts

3y. Pater, peccáviin coelum,

erit nomen tuum. Et falva.

& coram te , jam non fum

L

n

eso

4 ults du

|

ij

dignus vocári filius tuus.

sautem , quibus fpí-

$ Fac me ficut unum ex

itus ante faciem Chri-

idmodta

mercenáriis tuis.

r

useft Dóminus , in umbra

at

Qdo-

«m, N D

j« Quanti mercenárüin

vívimus Chrifti. Et ídeó dicit

To patris mei abündant pàáni-

Eccléfia : In umbra ejus con-

j Vefets s

!

Eptt

bus ,:ego.autem liicfame pe-

cupivi,& fedi. Ille ígitur vi-

1;

fures Pt

reo ! furgam, & ibo ad patrem

véndo luxuriósé, consümpfit

meum,& dicam ei. Fac mce.

ómnia ornaménta natürz.

|

]

]

TT

l

Le&ioii

hbl

Unde tu, qui accepífti imági-

Eregré profé&tus eft in

nem Dei , qui habes fimilità-

: agl Cs

regiónem longínquam.

dinem ejus , noli eam irra-

-t ntum

fionábili foeditáte consüme-

: r ob

Quid longínquius, quàm à fe

recédere ; nec regionibus;fed

re.

Opus Dei es noli ligno

» lrl

mioribus feparári: ftudiis di-

dícere : Pater meus es tu : ne

m

fcrétum effe , non terris ; &

accípias fimilitüdinem lig-

; Atrine (

quafi interfüso luxüriefecu-

ni,quia fcriptum eft: Símiles

' Mrayes,

làris s&ftu , divórtia habére

illis fiant , qui fáciuntea. -

)

San&tórum ? Etenim qui fe à

Cüm audíffet Jacob, quod

x i

Chrifto séparat , exul eft pà-

if

3

u veníret contra eum , di-

"UR

triascivis eft mundi. Sed nos

vífit filios fuos,& uxóres , di-

MUU

non fumus ádvenz atque pe-

cens : Si percüfferit. Efau

din ov

regríni, fed cives fumus San-

unam turmam , falvábitur ál-

tera. * Líberame Dómine,

| TU &

&órum,& doméftici Dei.Qui

Fal n

enim erámus longe , facti fu-

qui dixífti mihi: * Multipli-

ilb

cábo femen tuum ficut ftellas

Ts

,m m ]

fü. -Noninvideámus de lon-

mus propé in sánguine Chri-

cceli , & ficut arénam maris ,

Mu "g

gínqua regióne remeántibus : |quz pre multitüdine nume-

RP

1

qufa S?nos tGimus in regiön.e 'rári non poteft.

ü

y. Dé- -

l | mïe[ medöhm

Omdügcümh

g

v

Dominica tertia Quadragefimae.

18

lib

» Dómine;qui dixífti mihi ,| C oncéde noftrum cónteri

l

rcg;ön

u

evértere in terrá nativitá-

Corpus per abftinéntiam ,

HIXm e[t

tis tug:Dómine;qui pafcis me

Culps ut relínquant pabulü

j

à juventüte mea. Líbera me.

e

jüna corda críminum.

l

"It

hna

G'Iória Patri.. Multiplicábo.

P

raefta beáta T rínitas ,

Ad Benedi&tus , Antipho: &

Concéde fimplex Unitas ,

lcm,gE

m fj

Vadamad Patrem meum , &

Ut fru&tuófa fint tuis:

tlya fj

dicam ei: Pater, fac me ficut

Jejuniórum münera. Amen.

unum ex mercenáriis tuis.

: dl

Y. Angelis fuis Deus man-

&t5 fj

"

quäqug:

m Deinde d

icuntur Preces.62.

dávit dete.

& [in

Qratió.

*X» Utcuftódiantte in 6mn'i-

Vr g, Ef

LA quefumus Dómine ,

bus viis tuis.

Ltl

! hons.

:

-/moftris effétum - jejà-

AdMagnificat , Anti

, WM( f

niis falutárem : ut caftigátio

Dixit autem pater ad fervos

m&mïm'xe SSNM

carnis afsümpta,ad noftrárum

fuos : Citó proférte ftolam

VL ims n urhy

vegetatiónem tránfeatani

primam,& indüite. illum , &

u C Brds

rum. Per Dóminum.

mä-

date ánnulum in manu ejus ,

al [runbr st

Ad V eff

peras , Capitulum.

& calceaménta in pédibus

Vr d Deigitus

Ephef. 5.

ejus.

2ai10c

d uxurós enstm

Ratres, Eftóte imitatóres

Uzfumus , omnípotens

& Omaména nali

Q

. Deificut filii charíffimi

Deus , vota humílium

t qiaceplftn

& ambuláte in dilectióne , fi-

réfpice:zatque ad defenfiónem

I qitibe n

cut & Chriftus diléxit nos,&

noftram, déxteram tuz maje-

ftátis exténde. Per Dfím.

2 tjs , nl um

trádidit femetípfum pro no-

i feditte consfgm

bis oblatiónem , & hóftiam

DOMINICA 1II.

Deo in odórem fuavitátis.

In Quadragefima. -

(p s yii

fnnu$e.

Ad Matutinum , Invitator,

: Datermeuses

Non fit vobis vanum fnaneé.

s fimiltidinen :

Udi ben

ígne Cónditor ,

jsforpum l: t

INoftras preces cum flé-

Hymnus. E x more- do&ti,

tibus

cum reliquis .usque ad. Le.

TRTIUCE

In hoc facro jejünio

Giones ; ut in Pfalterio. 9.

m

De libro Génefis.

venretctra (s

Fufas quadragenário.

5 crutátor alme córdium ,

LG&iO [m

Cap. 31. d

jf u

Infirma tu fcis vírium,

Ofeph cüm sédecim effet

a

üfent.

Ad te revérfis éxhibe

tm-mam j [alV

äbituyä

annorum , pafcébat grc-

Remiffiónis grátiam.

gem cum frátribus fuis

i Lïbegame

-

Mi ultum quidem peccávi-

adhuc puer : & erat cum

j

'

mus,

filis Bale & Zelphze' uxó-

cmel'l tuu

"TO

accufavit-

a

!

qum o

Sed parce confiténtibus :

rum patris fui

&at

Ad nóminis laudem tui

que fratres fuos apud patrem

i

Confer medélam Jánguidis.

crímine péffimo. Hrael autem

dili-

a* 7 j

oca]

mus ]

Dominica tertia . Quadragefims.

e

eum , & videámus , fi

äheum, [ j d

(

dilizcbat Jof

ph fuper omnes

proünþ

»cmam W j

ev0

filios fuos , eó quód in. fene-

illi sómnia íua.

[

&üte genuíffet eum: fecítque

, Cümque vidíffent Jofeph

-;

hlc

f&bl

uf

j

u

ei tánicam polymítam. |Vi-

tratres tui:quód à patre cun-

déntes autem fratres ejus ,

Gis frátribus plus amaretur ,

J Pïloïmt;

jj

quód áPatre plus cunQis filiis

óderant eum , nec póterant

pi g tri

amarétur , óderant eum, nec

eiquidquam pacíficé loqui ,

i ^s

unde & dicébant. WVeníte

!

v

póterant ei quidquam pací-

.'

j

i

pollüä

ficé loqui. Accidit quoque,ut

occidámus eum.

.e

,?

vifum sómnium reférret frá-

x:uäzm,&frater

/v

&

tribusfuis ; qui caufa ma-

Nvidäbatïtþ ei ígitur fra-

iï

jjt

i rodeM

jóris odii feminárium fuit.

]

tresfui; pater veró rem

j

tácitus confiderábat.

Cüm-

[j

usfratremnofgrul

Dixítque ad eos: Audíte

! iims sUX

sómnium meum , quod vidi:

que fratres illíus in pafcéndis

um V

Putábam nos ligáre manipu-

grégibus

patris morarén-

losinagro , & quafi consür-

turin Sichem, dixit ad eum

g i. A

4 Udens dotem

gere manípulum meum , &

Hiael: Fratres tui pafcunt

, niebitü

ftare, veftrósque manípulos

oves in Síchimis : veni , mit--

circumítàntes adoráre maní-

tam tead eos.

Quo refpon-

adniniu i

dénte,Praeftó fum ; ait ei: Va-

&t Nomh(eräcia'g

ulum meum. Refpondérunt

fratres ejus , Numquid Rex

de,& vide, fi cancta prófpera

P

nofter eris ? aut fubjiciémur

fint erga fratres tuos , & pé-

g pjten

cora:

diémum que e

ditiónituz ? Hac ergo caufa

renüntia mihi , quid

fomniórum atque fermónum,

agátur. Mliffus de valle He-

idre, gt v

invídie & ódii fómitem mini-

bron, venit in Sichem : in-

ss Hoc d

|

ftrávit. Aliud quoque vidit

venítque eum vir errántem

vt enttire

sómnium , quod narrans frá-

in agro , & interrogávit, quid

hais L

tribus, ait: Vidi per sóminum,

quareret. Atille refpóndit :

gt Gnin

quafi folem,& luná , & ftellas

Fratres meos qu&ro , índica

]'

t tsl

ündecim adoráre me. Quod

mihi,ubi pafcant greges. Di-

NT A0 t

cüm patri fuo & frátribus re-

xítque ei vir : Kecefsérunt

xkl:g

de loco ifto : audívi autem

imira.'mifcrümqm

tulíffet, increpávit eumpater

d ,

fuus, & dixit : Quid fibi vult

eos, dicéntes : Eàmusin Dó-

um F

hoc sómniuim , quod vidífti ?

thain. Perréxit autem Jofeph

| Ut

num ego , & matertua, &

poftfratres fuos , & invénit

| r:zjïmulsmahelitas Va

fratres tui adorábimus te fu-

eosin Dóthain. Qui cümvi-

| m : GM! [eiu

per terram ?

díffent eum proculántequam

MTM

*« Vidéntes Jofeph à longé ,

accéderet ad eos , cogitavé-

M ei

loquebántur mutuó fratres ,

runt illum occídere , & mu-

VU

dicéntes : Ecce fomniátor ve-

tuó loquebántur: Ecce fom-

J

nit

niátor venit , veníte , occidà-

Uly

Y p

Veníte , occidámus

ul

RTR [

Inus

O"'d"äeüma

. Dominica tertia Quadragefumae.

i

i

wmm,u

mus eum , & mittámus in ci-

ftrum , & celavérimus $án-

' ümque Vidfs

"i

ftérnam véterem : dicemüs-

guinem ipsíus?Mélius eft , ut

A li

W

que : Fera péffima devorávit

venumdétur Ismahelítis , &

:A-fx'

j

!Qj ;

^

UTR

eum: & tunc apparébit, quid

manus noftrz non polluántur:

'dfrïnt t

Ul, pec

N

illi profint sómnia fua.

frater enim,& caro noftra eft.

lqmdq

pgx

&« Dixit Judas frátribus fuis:

Acquievérunt fratres fermó-

'T)

l pgc

(äce!og

nibus illíus.

4 ïüt. mel

Ecce Ismahelíte tránfeuut,:

Et preetereün-

venite ,. venumdétur , & ma-

tibus Madianítis negotiatóri-

nusnoftre non polluántur

bus, extrahéntes eum de ci-

&Fa.u.

* Caro enim, & frater nofter

Ítérna vendidérunt eumIsma-

Jviqäþ

" G i f

eit. .

helítis vigínti argénteis : qui

UL Mfet verd ts

$. Quid cnimprode&,fx occi-

duxérunt eum ing/Egy ptum.

U d n

dérimus fratrem noftrum , &

3. Extrahéntes Jofeph de la-

RUT

cu,vendidérunt eum Ismahe-

celavérimus sánguinem ip-

QU Wt u

síus ? méliuseft, ut venum-

lítis vigínti argénteis: * Re-

DNSCNNTTS

détur. Caro.

Letio ui.

versüsqueRuben ad püteum,

R us tü wl

Udiens autem hoc Ru-

cüm non inveníffet eum , fci-

st nv

. & ben , nitebátur liberáre

dit veftiménta fua cum fletu ,

Dd s Quo t

eum de mánibus eórum , &

& dixit :

Puer non com-

Ya Preltfun at

dicébat: Non interficiátis àni-

ret, & ego quó ibo ?

*

Lrids f anda pj

mam ejus,nec effundátis sán-

Atilli intín&ia tünica Jo-

«g ntrs us ,

guinem : fed projícite eum in

fephin sánguine hoedi , misé-

tl renünta m t

ciftérnam hanc, quz eftin fo-

runt;qui fcrret eam ad patré ,

. Mifüs de vl

litüdine , manüsque veftras

& díceret: Vide, fi tünica filii

n, Veit in Sicet:

ferváte innóxias, Hoc autem

tui fit, an non. Reversüsque.

iye eum vir er;äm

dicébat , volens erípere eum

G]ória Patri. Puer.

f

de mánibus eorum, & réddee

In fecundo No&urno, Aff4.

j

v inermofértt

m

Al rept

re patrifuo. Conféftim ígitur

Bonorum meórum.

m moys quaz?, ?*

ut pervénit ad fratres fuos ,

alm. C onsérva me.

eurm

nudavérunt eum tünica talári

ICHQUiS. II.

M

ub lat

'

p |

Ex libro fan&i AmbrófilEpi-

NU

& polymíta ; miferüntque eü

CEDE

'

UP

audin [

in ciftérnam véterem , qua

i de fantto

ofeph.

nonhabébat aquam.

Et fe-

Led

j

0iY.

t

ap. I«

dicents

Fimosit

déntes ut coméderent panem,

An&órum vita cs&teris

Derrénic

utem

nl

l

vidérunt Ismahelítas viatóres

norma vivéndieft. Ideó-

RUE

veníre de Gàlaad , & camélos

que digéftam pléniüs accé-

eórum portàntes arómata , &

pimus

sériem . Scriptüra-

keum p

j

rum , ut dum Abraham ,

ii

resínam , & fta&ten in /Egyp-

prd ad 605:

tum. Dixit ergo Judas frátri-

lfaac & ]jacob , ceterós-

gcciderto

bus fuis: Quid nobis prodeft ,

que juíftos , legéndo cognó-

fi occidérimus fratrem no-

Icimus, velutquemdam no-

uebäntllï ;

i

bis

qenit» viih

[

P

W

"l I.m

f

M

192

Dminica tertia Quadrägeümæ.

-nl

Y

Wdodfl

"u

bis ínnocéntie trámitem vir-

ut cognofcámus , perfé&tum

Ab at

tüte eorum referátum imi-

virüm non movéri ulcifcéndi

l

tántibus veftígis perfequá-

dolórisinvidia , nec malórum

l

j

P

As

[rsi

mur.

De quibus mihi cüm

repéndere vicem. . Unde &

frequens trattátus füerit , hó-

David ait : Si réddidi retri-

|]

jj gt

buéntibus mihi malae

j

j

u

ayont W,; Uïa |

die fan&i Jofeph hiftória oc-

'm Cäfc'ï'l' hlc

eürrit: in quo cüm plürima

*» Jofeph, dum intráret in

i mï(fusf

füerint génera virtàtum;prz-

terram /Egypti , linguam ,

"

cípué tamen insígne effülfit

quam non nóverat , audívit :

CCHS;

m

adhu

caftimóniz.Juftum eft ígitur,

manus ejus in labóribus fer-

j

"

4

jf;f i reatn

utcüum in Abraham didicéri

|

viérunt: * Et lingua ejus

"gt

tis Ímpigrám fidei devotió-

inter príncipes loquebátur

g

hem , in lfaac fincére mentis

fapiéntiam.

g*, il

t m

puritátem , in Jacob fingulá-

$*. Humiliavérunt in com-

ij dit. NUA

rem ánimi laborümque pa-

pédibus pedes ejus : ferrum

getio NU

tiéntiam : ex illa genercalitáte

pertránfut ánimam ejus , do-

Rafintliqu

virtütüin ipías fpécies difci-

necveníret verbumejus. Et

H

linárum intendátis ànimum.

lingua.

iümus C ( 4

Le&io ví.

n

ü Uis: 15'

& Videns , Jacob veftimén-

Wopouprr

?

ta Jofeph, ícidit veftimén-

Uid autem effet , quód

ta fuacum fletu, & dixit :

vindirt LUG4T

preférri Jofeph mere-

I

(

AT

* Fera péffima devorávit fi-

rétur czeteris , fi aut Idedéntes

[

PE

l

lium meum Jofeph.

lzesiffet;aut diligéntes dilexif-

tht

l

xins erinum.

y*» 'Tulérunt autem fratres

fet?tloc enim pleríque fáciüt.

ldentmütum E d

ejus tünicam illius , mittén-

Sed illud mirábile , fi díligas

inimícum tuum : quod Sal-

vfedenpmun, od

i

tes ad patrem : quam cüm

Es

j

j , i alnnd

cognoviffet pater , ait. Fera.

vátor docet.Jure ergo mirán-

€cuo v.

dus , qui hoc fecitante Evan-

t du

It í

o..

A

itur nobis propófitus

gélium,ut lzfus párceret,ap-

N

fan&t

us Jofeph tanquam

petítus ignófceret, vénditus

Drebre

!

non retérret injüriam , fed

lelþ M 48]

füæp* H.

fpéculum cafüitátis. In ejus

In

enim móribus, in ejus áiti-

grátiam pro contumélia sól-

lls f

bus lucet pudicítia , & qui-

veret: quod poft Evangélium

xl'&.:JïæUm f0n

omnes didícimus, & ferváre

l

1

)

dam fplendet caítimóniz co-

t teny

mes,nitor grátie. Unde é-

non póffumus. Difcámus er-

Mintp

MT

tiam à paréntibus plus quàm

go & San&órum invídiam ,

TIth t

Sed

il

T

cxteri filii diligebátur.

ut imitémur patiéntiam : &

TA t

ea resinvídid fuit:quod filén-

cognofcámus , illos non natü-

j

TUl

ï

tio pretereündum non fuit :

re preftantióris fuíffe , fed

a fum Mæxw

N ldït

hinc enim arguméntum to-

obíervantióris

: pec . vitia

TU

JXAJ

"

tius hiftórie procéffit : fimul

nefcíffe

?

fed

emendáffz,

!

Quód

l;]

Vi

ümæ

"gt

D.om.inica tertia

1

Quadra

P

efimm.

Vil'uln 0

Cägl

M5 Quod fi invídia étiam San&tos

uidem carnáliter fattum eft,

d"Jlöfïiim»'id

D

"l adüfüt,quantó magis cavéndü

ed& quotídie complétur in

Wd

l

'

DO

W eftne inflàmmet peccatóres ?

»

converfióne .credéntium : ut

i

'

VIFem.

l.

,. Meménto mei , dum bené

expülfo primüm damone ,

Q

:

NI re'ddidiE

tibi füerit: *

Ut süggeras

fidei lumen afpíciant ; deinde

TU of

Pharaóni ,.ut edücat me de

äïï

ad laudes Dei tacéntia priüs

r

1

D

ä

um i ifto cárcere:* Quia furtim

ora laxéntur.

Quidam au-

|

3 , lm fublátus fum , & hic ínno-

tem ex eis dixérunt: In Beel-

"Utwa cens inlacum miffus fum.

zebub príncipe dasmoniórum

:

"rb x 'Tres. enim adhuc dies

éjicit daemória. Non hzc áli-

" g, funt, poft quos recordábitur

qui de turba, fed Pharifzi ca-

Phárao miniftérii tui, & reftí-

lumniabántur & Scribz,ficut

;g ä:blcipes Iu

tuet te n gradum príftinum :| álii Evangelíftz teftántur.

Tninbwt « tenc meménto mei. Ut.

éritó hec pátimur ,

i Byis$utm G lória Patri. Quia.

quia peccávimus in fratrem

ii imam s "

In tertio. No&urno , Afía. | noftrum : vidéntes angüftias

ts INenfunt loquéla.

.]ánime ejus, dum depreca-

I

Tíalmus. C oli enàrrant.

rétur nos , & non audívimus.

Lt

cum reliquis,

I5.

Idcírcó venit fuper nos

Ülumstr, L. é&ie Tantti Evangeélii fe- | tribulátio.

|

prefer Joegh t

cündüm Lucam.

Dixit Ruben . frátribus

türegterts ,l aut ll

Le&io

Cap. 1. b

fuis: Numquid nondixi vo-

slfeaut dgents d

N illo témpore : Erat Jefus | bis:nolíte peccáre in püerum;

u

ejíciens demónium , &il-| & non audíftis me ? Idcírco.

beenm pleri

lud erat mutum. Et cüm eje-

d ilud mmáblle ,

Í

T

Le&tio viii.

um tuum : qui

cíffet daemónium , locütus eft |r-

Ur

bis quippe, que mi-

or

mutus ,

& admiráte funt

nüs erudíta videbán..

ipcdceJureetg

, turba.

Et réliqua.

g, utoc fetané

tur, Dómini femper fa&ta mi-

Homilía venerábilis Beda.

rántibus, illi contrà vel negá«

iuayi lus i

Presbyteri.

re hec,velqua negáre ne-

"us igno'l'c;r

'

j

j ij Lib. 4. c.

48. in cap. 11. Luc.

quíverant, finíftra interpreta-

; reléttt fT

j

moníacus ifte apud

tióne pervértere laborábant :

um

r Corume

Mattheum . non folàüm

quafi non hec . divinitátis ,

t quo

d po& Evangfï

mutus, fed. & cecus fuíffe

fed immuündi fpíritus

ópera

nö didicimus,, ln

!

"

narrátur : curatüsque dícitur

futffet:

Et álhi tentántes ,

aifums V

J

àDómino , ita ut loquerétur

figsnum de coelo quamrébant

1

j

ab éo.

i Sndonum.

i/nvla

"i

& vidéret. 'Tria ergo figna

Velin morem Elíae

miémur p

at

fimul in uno hómine perpe-

ignem de fublími veníre

Jos

l

tráta funt : ezcus videt , mu-

cupiébant, vel in fimilitá-

TM

elntirs !

tus lóquitur, pofséffus à dae-

dinem — Samuelis

témpore

mone liberátuz.Quod & tunc

aítívo mugíire tonítura , co-

»ryamuort

"

P. V.

IN

EOE

TU

'cxfle ]"

u

o

1

Dominica tertia Quadragefimg.

p

T

id

1,l

l

guscáre fülgüra': imbres rüe- j tem sátanas in feípfum divi-

Ea

re: quafi non poffent & illa|fus eft: quómodo ftabit reg-

i

at.mu

j

du

calumniári, & dícere , ex oc-

num ipsíus, quia dícitis, in

|

pau

Mc&lo

cültis & váriis áeris paífióni-

Beélzebub ejícere me damó-

nia ? Hoc dicens, ex ipsórum

u

"u

jlcnt

bus accidíffe. At tu , qui ca-

pium !

lumniáris ea , quz óculis

confeffióne volébat intélligi ,

ji

Mi

vides, manu tenes, utilitáte

quód in eum non credéndo ,

ii d

"i

in regno diáboli effe elegif-

fuevi

fentis; quid féceris de iis ;

VAE

quae de coelo vénerint ? Uti-

fent,quod ütique advérfum fe

que refpondébis , & IMlagos

divifum ftare non poffet.

j gl pi

jn /Egypto multa figna fecíffe

X« Lamentabátur Jacob de

de ccelo.

duóbus filiis fuis ; Heu me;

; F';läftödiaut lt

* Dixit Ruben frátribus|

dolens fum de Jofeph pérdi.

j

a

PU

;

IN

fuis: Numquid non dixi vo-

to , & triftis^nimis de Bénja-

D

j

bis: Nolíte peccáre in püe-

min du&to pro alimóniis,

as vt

Precor coeléftem Regem ,

rum , & non audíftis me ?

if um

* En fanguis ejus exquíritur.

ut me doléntem nímium fá-

Y* Mérito hgc pátimur;quia

ciat €os cérnere.

as

Y* Proftérnens fe Jacob ve-

| Unlms 0f

peccávimus in fratrem no-

ftrum , vidéntes angüftias

heménter cum lácrymis pro-

Dus, o

ánimz ejus, dum deprecaré-

nus in terram, & adórans ait.

Mi

tur nos, & non audívimus.

Precor.

'llória. Precor.

nolumdistenom (

S.

Ad Laudes , Antiphona.

h

En fangui

L

e&tio ix.

p

|

)

E

Acbenígné in bona vo-

u

fe autem utvidit cogita-

luntáte tua , ut &

dificén-

m

tiónes eórum , dixit eis :

Dómine muri Jerüfalem.

W.

im. Msferére mei. 59.

aïum,loctgms dm

Omne regnum in feípfum

i

[

IN

divifum defolábitur, & do-

Aíía. Dóminus mihi adjütor

b

'

n

!

mus fupra domum cadet.Non

eft , non timebo, quid fàciat

ad diCta, fed ad cogitáta re-

mihi homo.

Vij Dd

alm.

nfitémini. 24.

t m

fpóndit: ut vel fic compelle-

Afia. Deus mifereátur no.

j

x

réntur crédere poténtize ejus,

|

!

!

l

AT,

qui cordis vidébat occülta.

& benedícat nobis.

i

T

$i autem omne regnum in

bt

altDe

eus Deus meus.

lpfe I

cum reliq. 19.

UY

feipfum divífum defolátur :

j AT

ergo Patris , & Fílii, & Spí-

fía. Vim virtütis fuse oblí-

|

W d

ritus fan&ti regnum non eft di-

tus eft ignis: ut püeri tui

!

(

t

Mp

vífum , quod fine ulla contra- ! liberaréntur illefi.

*« Sol

&

luna

Iaudätcv

! Scäp

R

dictióne , non áliquo impülfu :

l

defolàndum, fed ztérna eft Deum : quia exaltátum eft

: ]

j

ftabilitáte nxangürum. $1 au- nomenþcit felíus.

C-

Q"*d"feü

u

T

as ii

T

QU ómoi

Ü

Dominica tertia Quadragefima.

9

Capitulum.

Epheff. 5.

Ad Sextam , Antipho

E

i,

Ratres, Eftóte imitatóres | Oui non célligit mecum .dt

M

lD

fCC t

E

PU

Deijficut filii charíffimi : fpérgit ; & qui non eft me-

nidy

Wns, exw

& ambuláte in dileGtióne , fi-

» contra me eft.

TeYoldpat

l

cut & Chriftus diléxit nos,&

o

pitulum. /' Ephef. 5. b :

Eu

trádidit femetfpfum pro no-

Oc enim fcitóte intelli-

7850 gl

bis oblatiónem , & hóftiam

H

| ef eg

géntes , quód omnis for-

od

Veadyérls

H

eo in odórem fuavitátis.

nicátor, aut immündus ,aut

1trt of

ymnuse

fol falütis. 2x.

avárus , quod eft idolórum

[

Y« Angelis fuis Deus mandá-

sérvitus;non habet hzreaitá-

| meg

itr f

vit de te.

Aff n

in regno Chrifti , & Dei.

Bee Ug cuftódiant te in ómni-

E.

T« Scápulis fuis, * Ob

; fgmäfjofeph ii

tiris ts

umbrábit tibi.

Scápulis.

Räïäseääïus » Antiphona.

d

Y- EtfuB penn

is ejus fperá-

tor vll m

Cüm fortis armátus cuftódit

3i

$. Obumbrábit tibi.

T dolnfem vl

átrium fuum , in pace funt

lória Patri. Scápulis.

iL 605 Crmtt

* Scuto circümdabit te vé-

ómnia , quö?fäg?et'

Bu f h

ritas ejus.

nter cum lcry

Uzfumus

omnípotens|&** Nontimébis à timóre no-

Deus, vota humilium| &

i errim, & adir

téfpice:atque ad defenfiónem

A d Nonam , Antiphona.

q Vr P

kilndes , ts

noftram,déxteram tuze iVIaje-

Cüm immündus fpíritus ex-

énde. P

K

ferit ab hómine , ámbulat per

Acbeigy i b

imam ,

EOR -

loca inaquófa, quzrens ré-

hnctetua , ut eti

Et cüm ejecíffet Jefus daemó-

c non

Dimine muri Jeri

qk*igääfu

um.

nium , locütus eft mutus, &

ävggl.t 5.c

n Miriemi t

RPE

E

& funt türbz.,

4 Rátisenim aliquándo té-

, Dimins ml

Ttlam,

ntiphona.

nebra:nune autem lux

amdindo, du

Si in dígito Dei ejício deemó-| in Dómino. Ut filii lucis am-

]

' om.

nia, profécto perveénit in vos | buláte: fru&tus enim lucis cft

,

|

ml.] Corftéiti 14

in omni bonitáte

; [us nfeetr

F&?äæugfiï*

ratres , Eftóte. | & veritáte.

Y jumüaj

ä(.'o T.

?,C.

b

T^

Arbeedt obl

Ipfe liberávit me

Scuto circümdabit te ,

j, UeUS [eus D

., Deláqueo venántium. Ipfe.

L

Véritas ejus. Scuto.

tig .

Età verbo áfpero. De

* Non timébis à timóre no-

sitisfuti

uco.

ov

Jl

ürno. Véritas ejus.

j g

lória Patri. Ipfe.

lória Patri. Scuto.

mur il

* Scáp

ulis fuis obumbrábit L Angelis fuis Deus mandá-

j

u

[

tibi.

vit de tc.

-.l

u.la exgltimm;

*: Et fub p»ennisv ejus fperä- "* Ut cuítódiant teinómui-

*

lg.

bus viis tuis.

Ad

, i

N2

yl

"

j

6 Infra Hebd. li. Quadrageámae.

H,fed ]

1

1;

T

"Vefperas;

Antiphona & |Homilía S. Ambrófüi Epiic.

Qu

i de[ !

Lib. 4. inc. 4 Luc. poft med.

if

j

Palm. D ixit Dóminus. cum

" Be

On medíocris invídia

i n

ffunt ]

reliquis.de Dominica. 127.

Capitulum. F. ratres , Eftóte

j

róditur , qu& cívicae

gl

charitátis oblíta , in acérba ó-

D

iæ'äm* ijbu

imitatóres. 195.

dia caufas amóris inflé&tit. Si-

Hymnus ÁAudi , benígne

iif ocqi

Cónditor. 189.

mulhoc exémplo páriter &

qui s; qui

oráculo declarátur,quód fru-

y- Angelis fuis Deus man.

&ää;mvidebï

[

dàvit dete.

?Z

ftra opem mifericórdia coe-

li

jl

& cotve

$. Utcuftódianttein Ó

mni-

léftis expéttes , fi aliéne frü-

fyninum.

V9

bus viis tuis.

&Gibus virtütis invídeas.

Á-

fil/

i

j

T qelur T

Ad Magnificat ; Antiphonae

fpernátor enim. Dóminus in-

j

ff m

Extóllens vocem quzdam

vidórum eft, & ab iis , qui di-

muülierde turba dixit : Beà-

