ímpios pro fepultüra , & dí-

ftia um (

de nec reputávimus eum.V e-

vitem pro morte fua: eó quód

i

ré languóres noftos ipfe tulit,

iniquitátem non fécerit,neque

& dolóres noftros ipfe portá-

dolus füerit in ore ejus.

a m Und

Dtemih N

&« Manus ejus tornátiles ,

vit: & nos putávimus eum

t Qu

quiafi leprófum, & percüffum

clavórum cüfpide terebráte:

Humánz falütis prétio

vtl optn o

àDeo, & humiliátum. Ipfe

II

(

autem vulnerátus eft propter

uafi hvacínthis reférta.

[

« Córnua in mánibus ejus

e

Litsg

üntg]

ü

iniquitátes noftras,attrítus eft

]

tgénum NU

propter fcélera noftra : difci-

ibi abfcóndita eft fortitüdo

ejus: funtenim manus ejus.

t u beri

plína pacis noftr& fuper eum,

tht

& livóre ejus fanáti fuümus.

Humánse falütis. .

£4 Diléttus meus cándidus,

eCu0 1.

Qs comém

T Dóminus vóluit con-

TUORE eum id

& rubicündus , & totus de-

fiderábilis :

Omni$s enim

térere eum in infirmitá-

jiciat "U in terr

t Buminänm

figüra ejus amórem fpirat ,

te: fi posüerit pro peccáto

[

& ad redamándum próvocat

ánimam fuàm , vidébit (e-

m

Vs &

caput inclinátum , manus ex-

men iongevum , & volün-

nfe , pectus apértum.

tas Dómini in manu ejus d'-

*t lm ii

r

rigétur.

Pro eo quod labo-

liéium li

!

E

Piüs, 0 Virgo , fpectas

eum óculis , contémplans, in

rávit ánima ejus , vidébit

vtl

tätel

€eo non tam vülnerum livó-

& faturábitur

in fciéntia

N

Ix]

J

Ü

rein, quàm mundi falütem.

fua juftificábit ipfe juftus fer«

VT

4f 4nj

Omnuis enim.

vus meus multos, & iiiqui-

"t i

tàtes

l,

In fe

Se

P

rum B. V.

317

&i

tátes eórum ipfe

portábit.

tt,cäptDoIo.

mici mel dixérunt mala

O

Ideó difpértiam ei plürimos,

mihi:* Quando moriétur ,

$ .U

A

'uisque |

& tórtium dívidet fpólia, pro

& períbit nomen ejus ?

eo quód trádidit in mortem

fiingrediebátur,ut vidéret

dechgg:

N

ánimam fuam, X cüm fcelerá-

u$ o g.

vana loquebátur : * cor ejus

tis reputátus eft : & ipfe pec-

congregàvit iniquitátem fibi.

1 oftrin .

pté vilu,t

càta multórum tulit, & pro

pgrediebátur foras , * & lo-

üum : i

transgre(sóribus rogávit.

quebátur in idípfum.

t ducéturd

&. Diligébat Jefus Joánnem,

Advérfum me fufurrábant

mtondéntef

quóniam fpeciális preerogatí.

omnes inimíci mei : * advér-

va caftitátis amplióri dilectió-

süm me

Lhonapériets

cogitábant mala

e eum fécerat

dignum

mihi..

tifts d dejt

Verbum infquum conftituc-

bt

* Quia virgo elé&us ab ipfe,

virgo ingvum pdrmánfit.

runtadvérsuüm me: * Num-

istcortqut

,in Cruce dénique mori-

qui

1

qui dormit , non adjí-

Em

pter [ i

türus huic matrém Vírgi-

ciet , ut resürgat ?

nem vírgini commendávit.

Etenim homo pacis mez, in

viffeum at -

fentltur , &t

Quia virgo eléctus.

quo fperávi: * qui edébat

Glória Patri.

Quia virgo

nes meos , magnificávit

fu-

more(ueo qu

eléctus.

aon fs

per me fupplantatiónem.

In fecundo No&urno, Affa.

'Tu autem Dómine miferé-

iuede

l

Inimíci mei dixérunt mala

re mei, & resüfcita me:* &

; & TOTROR

mihi : Quando moriétur , &

retríbuam eis.

lr

períibit nomen ejus.

qn hoc cognóvi , quóniam

x lls p

Píalmus 40.

voluífti me: * quóniam non

sst

Eátus,qui intélligit fuper

gaudébit inimícus meus fu-,

u$

g mbl d

D

D

egénum & pàuperem : *

per me.

g-dn

in die mala liberábit eumDó-

Me autem propter innocéne

minus.

yan o5

tiam fufcepífti: * & confir-

Jn

a

»

Dóminus consérvet eum , &

máfti me in canfpéttu

(

vivíficet eum , & beátum

setérnum.

| tuo in

Juit

ut «

fáciat eum in terra: * & non

Benedíttus Dóminus Deus

hm

tradat eum in ánimam inimi-

eVi

Ifrael àfe&culo, &usque im

córum ejus.

feculum : * fiat , fiat.

Dóminus opem feratilli fu-

Afi3, Inimíci mei dixérunt

Af «

l W

*

æxrum !

per le&um dolóris ejus

mala mihi : Quando morié-

j

univérfum ftratum ejus ver-

tur& períbit nomen ejus ?

j m

j

Al

sáft in infirmitáte ejus.

Afía, Deusvitam meaman-

PT J

Ego dixi Dómine miferére

nuntiàvi tibi : pofuífti la-

ym UP

wenm

mei: *Íanaánimam meam ,

crymas meas in confpé&u

apitit *

usl

qui peccávi tibi.

tuo. &

jic

p

l

qdl

K k 3

Pat-

us mul o

j

Yi

18

In fefto Septem Dolorum B. M. V.

!

fi

um at f

- Pfalmus 55.

meam de morte, & pedes

ä

qm d

N

fs

Iferére mei Deus , quó-

meos delapfu ; * ut pláceam

hu

M

niam conculcávit me

coram Deo inlümine vivén-

i

m

t

tium.

P

at

homo : * tota die impügnans

nf

tribulávit me.

Afía,

Deus, vitam meam

g dii/

C onculcavérunt me inimíci

annuntiávi tibl: pofuifti là-

Vga

li 1

Confit

fim

mei tota die;* quóniam multi

crymas meas in confpé&u

m

bellántes advérsum me.

tuo.

1DUs.

A b altitàdine diéi timébo : *

|

t

Afia Fíliihóminum , dentes

n

m'fïg

ego vero in te fperábo.

eórum arma & fagíttee: & lin«

[*

,j ts TOl

ÉÍn Deo laudàbo fermónes

gua eórum gládius acütus.

:q[j

Qu

Fa ;

meos , in Deo fperávi : * non

Pfalmus 56.

^fb

timébo , quid fàciat mihi

j

i

feréremei Deus, mi-

Caro,

fs c

$

LY Éferérd'mei: * quóniam

(lperomen t

"T ota die verba mea exe-

inte confidit ànima mea.

crabántur: * advérsüm me

E tinumbfaalárum tuárum

f t0A.

M lt hómin

omnes co

gitatiönes eórum in

fperábo, * donec tránfeat iní-

rznalum.

uitas.

ejum m d

;lamábo ad Deum altíffi-

ligaejnum g

Enhabitábunt,& abfcóndent:*

ipfi calcáneum m

z

mum:* Deum , qui benefé-

j Ficis a i

eum obfexf-

cit mihi.

i

vábunt.,

B g

S icut. fuftinuérunt ánimam

Mhfit de coclo , & liberávit

me: * dedit in oppróbrium

g,

meam, pro níhilo falvos fá-

Q Dernrd

cies illos : * inira pópulos

conculcántes me.

confringes.

ivhfit

Deus mifericórdiam

Dríérm d

lod

D eus, vitam meam annun-

fuam, & veritátem fuam , *

tiáàvi tibi : * pofuífti lácry mas

& erípuit ánimam meam de

A

atv Vi

médio catulórum leónum

e

e

J

It Sindins

meas In conípét&tu tuo.

S icut & in promiffióne tua: *

dormívi conturbátus.

|

^

umit if Dyr

tunc converténtur

inimíci

" ílii hóminum, dentes eórum

1

As tirg cn

mei retrórfum.

arma & fagítte : * & lingua

Hs s

In quacümque die invocáve-

córum gládius acütus.

M de Pl'lerd A

fote: *ecce cognóvi , quó-

2 xaltáre fuper coelos Deus:*

TU i gt

niam Deusmeus es.

&in omnem terram glöria

m&m l

N n

YnDeolaudábo verbum , in

tua,

T u

O iedh

"

Dómino laudabo fermónem:*

áqueum paravérunt pédi-

Slþit j

il

ls V.

l

in Deofperávi , nontimébo ,

bus meis : * & incurvavé-

"908 M

quid fáciat mihi homo.

runt àánimam meam.

t] lYi

*n me funt Deus votatua , *

"odérunt ante fáciem me-

Wrtlanüens

am fóveam;: * & incidérunt

z reddam;laudatiónes tibi.

l "Cfräret'

u

in eam.

: Lgö;]fleam eripuífti ánimam

E

P arä-

ll

H

q' Vc

In fefto Septem Dolorum B. M. V.

Noth t

19

Paràtum cor meum Deus ,

ilfe Jefus , ipsius plané non

As

fs

arátum cor meum : * can-

áttigit ánimam crudeélis lán-

Is

t

li

d.

tàbo , & pfalmum dicam.

cea, qua ipsíus apéruit la-

E xürge glória mea , exürge

tus, fed tuam ütique áni-

» Vil

pfaltérium & cíthara:* exür-

mam pertransívit.

Ipstus

gam dilüculo.

J* piliny

nimírum ánima jam ibi non

D. cotji

C onfitébor tibi in pópulis

erat , fed tua plané inde ne-

Dómine: * & pfalmum dicam

quibat avélli.

Ainum, ders

tibi in Géntibus.

$& Tlénebre fa&te funt,cüm

ipite: dl

Q uóniam magnificáta eft us-

crucifixíffent Jefum Judzi,&

ilisacltus

que ad coelos mifericórdia

circa horam nonam exclamà-

E

tua , * & usque ad nübes

vit Jefus voce magna : Deus

WÜu, m

véritas tua.

meus, ut quid dereliquífti

E xaltáre fuper coelos Deus:*

me ? 9

hi* quiniam

'

Et inclináto cápite

Lümtn,

& fuper omnem terram gló-

emífit fpíritum.

ä

dlm imm

ria tua.

y. Quis tibi nunc . fenfus ,

Afia. Filii hóminum , dentes

lat

dum cernis tália , Virgo ? Et.

eórum arma &fíagítte : &

Le&io v.

al Dem al

lingua eórum gládius acütus.

Uam ergo pertransívit

« Fácies mea intümuit à

T

áànimam vis dolóris , ut

m qi bt

etu.

pfusquam Mártyrem non

&. Et pàlpebre mez cali.

imméritó predicémus , in

«io, E r

st n (gprod

gavérunt.

qua nimírum corpórez fen-

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

fum paffiónis excéfferit com-

165

]

Ex Serm. 12. de ftellis,

paffiónisaffé&tus. Annon tibi

W n en'co'rdlaïg

Le&tio iv.

vertiet AU.

plusquam gládius fuit ferme

Artyrium Vírginis tam

ille revéra pertránfiens áni-

um u *

M

in Simeónis prophetía ,

mam , & pertíngens usque ad

um j :.

hihus

quamin ipfa Domínicz Paf-

divifiónem ánimz & fpíritus:

contu

fiónis hiftória commendatur.

Mülier, ecce filius tuus ? O

|

j (

(t5 efruf

Pófitus eft hic ( ait fan&us

commutatiónem ! ]Joánnes

a'æ:

* (cüngy

fenex de Püero Jefu ) in fig-

tibi proJefu tráditur , fer-

!dvl'us acütuS-

num , culi contradicétur ; &

vus pro Dómino , difcípulus

p

tuam ipsíus ánimam ( ad Ma-

gofll.

pro Magiftro, filius Zebedeei

J qram

ríam autem dicébat) pertran-

ro filio Dei, homo purus

síbit glàdius. Veré tuam, Ó

pro Deo vero. Quómodo non

AU

lillï.

tuam affectuosiffimam áni-

j

beáta Mater , ánimam per-

n"y!:ï

g

transívit:alióquin non nifi eam

mam pertransíret hzc audí-

4

f

pertránfiens, carnem filii tui

tio, quandoó & noftra licét

n'amme

j

l j

j

j

penetráret, Et quidem ypo-

sáxea, licét férrea péétora ,

"u

fola recordátiofcindit ?

"AU

iteäqqam em'eiüt Ípíritü tuus

K kaA4

N

Paf-

g

ji

. $20

In fefto Septem Doldr;am b. M. V.

MUU

fi

,Páffio Dómini, *

piam.

guinem meum tangat, & ter-

gt &

ejus Matrem , carnáli orbità-

gat:

* Utfons aquez tue de

te gráviter percüffam , vehe-

Ícaturígine re&li cordis , per

* inen

| a

;

tíffime contriftávit.

venas bonióperis , in finem

j

,/ F

.

errum láncee militáris ,

etérns felicitátis exíliat?

j 6p

qu

latus quidem Salvatóris, áni-

Fílii tui de longé vénient,

g

b][ it

(US|

mam veró transívit Vírginis

Es

lize tuse de látere furgent,

10

Ut fons:

tnr

matris, Ipfam.

fe

Lettio vi.

& lória Patri.

Ut fons.

WL »

l

4 j

dérunt

On mirémini , fratres ,

In tertio Nocurno, Atíae

]i

Vfl

üt

quód María martyr in

Intendérunt arcum,rem amá-

Itf

ánima fuiíffe dicátur.

Miré-

ii

ram , ut fagittent in occültis

tur,qui non memínerit, fe au-

immaculatum.

T« hus Ro d

divíífe Paulum inter máxima

[ at

, Pfalmus 635.

Géntium crímina memorán-

aA

àudi Deus Oratiónem

k Wi

m Ut

tem, quod fine affe&tióne fut(-

54 meam , cüm déprecor:*

fent. Longeéidfuità Maríe

àtimóre inimíci éripe áni-

J

a, d

mam meam.

dmdeemam t

viícéribus , longe fit à sérvu-

lisejus. Sed forté quis dicat :

protexífti me à convéntu

qpietn a

u :* adi

Numquid noneum przfcíe-

malignántium: * à multitüdi-

ratmoritürum ? Et indubi-

neoperántium iniquitátem.

unadoretem m

tánter, Numquid non fpe-

uia exacuérunt ut glàádium

[ ts l

rábat contínuó refurretCtüà-

linguas füas: * intendérunt

um

rum ? Et fiddliter.

l

90in

Super

arcum remamáram , ut fagí-

& q

QUi

hecdóluit crucifixum ? Et

tent in occültis immaculá-

1 fj

A UTO U

i

tum.

veheménter. Alióquin quis-

3UAT

nam tu frater , aut unde tibi

Sübitó fagiitäbunt eum , &

It m f

non timébunt , * firmavérunt

hzec fapiéntia ,^ ut miréris

! Ifet mortus

plus Maríam compatiéntem ,

i'bi fermónem nequam.

At Yulnerit

arravérunt , ut abícónde-

1

jl

1

quam Maríse filium patién-

Tibl . q

tem ? Ille étiam. mori cór-

rent láqueos : * dixérunt :

IOT dmpli:

pore pótuit ; ifta cómmori

Quis vidébit eos ?

TE E repi

corde non pótuit? Fecit il-

Scrutàáti funt iniquitátes : *

defecérunt fcrutántes fcru-

li g

At

lud cháritas, qua majárem

II tengbe

nemo bhábuit: fecit & hoc

tínio.

*'HHB

FTU

A ccédet homo ad cor al-

cháritas , cui poft illam sí-

ADXT p n

milis áltera non fuit.

tüm:* & exaltábitur Deus.

Wrt

i, *

5 Quis mihi det te fratrem

Sigittte parvulórum fatte

At

UO5 d

meum fugéntem ubera ma-

funt plage eórum: * & in-

tris mez , & inhzréndo láte-

firmáte funt contra eos lin-

TE feffi

rituo,ut fanguis tuus sán-

gua eórum.

POfue n

(ón

M

In fefto Septem Dolorum B. M. V..

521

&ter

C onturbáti funt omnes , qui

'T ráditus fum , & non egre-

fon qhæ

tl

Vldebal'lt eos: * & tímuit

Tl v

dicbar : * óculi mei la.ngue-

U)I n er

omnis homo.

runt pra inópia.

Dem ! M]

F üs &i

Et

annuntiavérunt opera

Clamaw ad te Dómine totæ

Dei:* & fa&ia ejus intellexe-

die:

"expándi ad te manus

e (mge n

j

runt.

mease

literelis

ürgm

L stábitur juftus in Dome,

Numquid mórtuis fac1es

& fperábitineo, * & lauda-

mirabilia : * aut médici fufci-

Utfons,

büntur omnes reQi corde.

tábunt,& confitebüntur tibi ?

arcum

5

uttumo, An

Afía, Intendérunt

Numquid marrábit àáliquis

"uyem a. )

remamáram, üt fagíttent in

i fepülchro ; mifericórdiam

at occums

occültis immaculátum.

tuomr ** Verltatem tuam

!

Afía, Fattus fum ficut homo

in per dmone

j Mx' '

fine adjutório inter mórtuos

Numquid cognofcéntur in

Vs tinem

lib er.

Pfaln

M

E

8T

ténebris mtrdblha tua, *

mme

D

eüs

falütis

n o

juftítia tuain terra obliviónis?

n a i

mea,

*1n die clamávi ,

E teoo ad te. Dómine clamá-

l

& no&e coram te.

X'

* & mané orátio mea

TE 4 Conventd

ptretin confpéttu tuo orá-

prævemet te.

tio mea

: *

inclína aurem

I amul tid-

Ut quid Dómine repelhs

If 1mqm m |

tuam ad precem meam.

oratiónem meam

» avertls

fáciem tuam à me ?

uemntutwlamum

Quia repléta eft malis àni-

j mtenderw

ma mea :

* & vita meain-

Fauper fum ego ; & in labó-

mmaram»üïm

férno appropinquávit.

ribus à juventüte mea : *

lus Ms

Aftimátus fum cum defcen-

Á

exaltátus autem , humiliátus

déntibus in lacum

* factus

ium,& conturbatus.

[

fum ficut homo fine adjutó-

Tn me tranfiérunt irze tuz:

iib M

rlo ,inter mórtuos liber.

& terróres tui conturbavé-

! un ; Pt

iif

Sicut vulneráti dormiéntes

runt me.

re li

Circumdedérunt me fxcut

y Mi

in fepülehris , quorum non

* dxerun

esmemor àmpliüs * : & ipfi

aqua tota die

x cn*cumde—

dérunt me fimul.

w

f

"

?

de manu tua repülfi funt.

Poiuerunt me in lacu infe-

Elongáfi à me amícum &

rióri :

*in tenebrófis, & in

pr0x1mum, * &notos meos

font antei i

umbra mortis

à miséria.

Afía, Fattus fum ficut homo

Super me -confirmátus eft

£uror tuus:

* & omnes flu-

fine adjutório , inter mórtuos

liber.

[

&us tuos induxífti fuper me.

Lon«e fecífti notos meos à

Afa. Replévit me amari-

immec:

tüdine , 1nebr1av1t me ab-

* pofuérunt me abomi-

n con"* ;

natiónem fibi.

Ífynthio.

Kks

Pf

fb

(

ml

522

Ínfefto Septem Dolorum B. V. M.

Pfslmus 108..—

tris ejus non deleátur.

| moväümt :

: Eus laudem meam ne

Eiant contra Dóminum fem-

D]

u m

T

u

tacüeris:* quia os pec-

per: & difpéreat de terra

eatóris, & os dolófi fuper

memória eórum: * pro eo

D

me apértum eft.

quod non eft recordátus fá-

a

u

INl

j

L ocüti funt advérfum me

cere mifericórdiam.

-

!

lingua dolófa , & fermónibus

Et perfecütus eft hóminem

«t

ódii circumdedérunt me: * &

"

ínopem , & mendícum , * &

ys

gür

expugnaverunt me gratis.

compün&um corde mortifi-

i?

P ro eout me dilígerent, de-

cáre.

f

i«ï;[llf :

]

trahébant mihi : * ego autem

E t diléxit malediSiónem ,

fdf

shitibi

orábam.

véniet ei: * & nóluit benedi-

qisunqi t

|

d

E tpofuérunt advérsüm me

Giónem,& elongábitur ab eo.

D

EE

"

mala probonis: * & ódium

Etínduit maledictiónem fi-

!

d':plm&e n

o dilectióne mea.

cut veftiméntum , * & intrá-

?

"efidbur D

äl'

onftítue fuper eum pecca-

vit ficut aqua in interióra

i m :*

tórem: * & diábolus ftet à

ejus, & ficut óleum in óffibus

aultbrom fuud

dextris ejus.

ejus.

Qu ilttà de

C üm judicátur, éxeat con-

Fiat ei ficut veftiméntum ,

ns uttlvam

demnátus:* & orátio ejus

quo operítur : * & ficut zona;

hudnidus sU

fiat in peccátum.

qua femper precíngitur.

, Nplentm

F'iantdiesejus pauci : * &

Hoc opus eórum , qui dé-

tj

Epifcopátum |ejus accípiat

trahunt mihi apud Dómi-

j. Deus vtam

alter.

num: * & quiloquüntur mala

advérsüs ánimam.

tunti Q

Fiant filii ejus órphani,* &

y Al lity

uxor ejus vídua.

Ettu Dómine, Dómine fac

N utántes transferántur filii

A u

mecum propter nomen tu-

l&t ln B

ejus,& mendícent : * & eji-

um :* quia fuávis eft miferi-

ciántur de

habitatiónibus

córdia tua.

viniüm g

fuis.

&iv (

» Íbera me, quia egénus , &

S crutétur fcenerátor omnem

pàáàuper ego fum

* ( cor

|

Y il tmpoy

meum conturbátum eft intra

)

jlit Cfücem

fubftántiam ejus: * & diri-

5 foror

antaliéni labóres ejus.

mie.

3

on fit illi adjàtor: * nec fit ,

$ icut umbra càm declínat ,

MUa Cf

ui mifereátur pupfllis ejus.

ablátusfum: * & excüffus

il Bs

iant nati ejus in intéritum:*

fum ficut locüfta.

W t

ingeneratióne una deleátur

énua mea infirmáta funt

T

nomen ejus.

àjejünio : * & caro mea im-

Ti

Wj Y

n memóriam rédeat iníqui-

mutáta eft propter óleum.

Cfiminur

tas patrum ejus in confpé&tu

2t ego fattus fum oppró-

R, (

Qüaj

Dómini: * & peccátum ma-

brium illis: * vidérunt me,

"r

.1:

&

"C (

I dl

ln fefto Septem Dolorum B M. V.

52

D)

)

& movérunt cápita fua,

& tibi eft mülier ? nondum

T n

DO t

T.

Adjuva me Dómine Deus|venit hora mea. Hanc ita-

meus:* falvum me fac fecün-

que horam prazdixerat , qua

CM

dum mifericórdiam tuam.

tunc nondum vénerat , in

TeCQtns i

F'Garm,

Et fíciant, quia manustua

qua debéret agnófcere mo-

hec;*&tu Dómine fecifti

ritürus , de qua füerat mortá :

: 6E lrts

ecam.

liter natus.

dicum, t

'Tunc ergo di-

Maledícentilli , & tu bene-

|vína fattürus , non divini-

ttde morj

díces : * qui insürguntin me ,

tátis , fed infirmitátis ma-

confundántur :

fervus au-

trem , velut incógnitam ,

t iinem, t

tem tuus lIxtábitur.

repellébat, Nuncautem hu-

Toltit Dened-

Induántur,qui détrahunt mi-

mána jam pátiens , ex qua

ngbiurab «

hi, pudóre: * & operiántur

füerat faétus homo ,

aifé-

m f

ficut diplóide confufióne fua.

ctu commendábat humáno.

um n

Confitébor Dómino nimis

Morális igitur infinuátur Io-

qu m ao

in ore meo : * & in médio

cus.

Facit , quod facién-

udlenm nb

multórum laudábo eum.

dum ádmonet , & exémplo

Q uia àfttit à dextris páupe-

fuo fuos miníftros inftrüxit

j velimentum ,

ris,* ut lalvam fácereta per.

precéptor bonus, ut à filiis

* drlcatzott

fequéntibus árimam meam.

plis impendátur cura parénti-

ag

Afha. Keplévit me amaritü-

bus : tanquam lignum illud ,

m , qi d?

dine,inebriávit me absynthio.

ubi fixa erant membra mo-

j u D

y. Deus vitam meam an-

riéntis , étiam cáthedra £üeri

nuntiávi tibi.

Mlagíftri docéntis.

;

gilgiur

mf

& Pofuífti lácrymas meas in

E. Dóleofuperte , fili mi

je, Dime

confpéctu tuo.

Tefu, decórus nimis & amábi-

Lé&io fantti Evangélii fe-

lis fuper amórem mulíierum :

gt

Sicutenim mater ünicüm

u

cündüm Joànnem.

Le&tio vii.

Cap. 19.c

díligit filium, ita egote dili-

À

[l dlb 1

vzébam.

t quiä

[

N illo témpore : Stabant

REU

Éjuxtaà crucem Jefu Mater

ä'-' Defécit in dolóre vita

ejus , & foror matris . ejus

mea,& anni mel in gemfíti-

ïlrbätuh eltint

bus.

Sicut enim.

María Cléophe , & Miaría

g &

d

Magdaléne. Et réliqua.

ettio viiis

ja

Homilía fan&ti Auguftíni

X hac fana do&tríina di-

k o

Epí(copi.

dícerat Paulus Apófto-

owüæ l

j

"Tra&. r19. in Joannem.

lus , quod docébat , quando

I

JEc nimtrum eft illa ho-

qi?

dicébat: Siquis autem fuis ,

gi

li

rà, de qua Jefus aquam

& máximé doméíticis non

tonp

conversürus in vinum , dí-

róvidet , fidem negávit , &

T

facius

yi f

xerat Matii : Quid- mihi ,! eft infi—däliu deþör;or.

- Quid

a-u-

d

)

524

Ín fc&d Septem Dolorum B. M. V.

"n

i

autem tam cuíque domeéfti-

1éCtus meus mihi , inter übe-

ul

cum , quam parentes filiis ,

ra mea cómmorábitur.

*

«l

aut paréntibus filii ? Hujus

um

J ^

Aiís, Fulcíte me flóribus ,«

c,l

ítaque falubérrimi precépti

ftipáte mem

s

alis .!quia amóre

ipfe Magífter San&tórum de

làngueo.

pf

fetpío conftituébat

exém-

Capitufum.

fuj

1N

1fai. $9.

1

plum : quando non ut. fámu-

1$

crédidit

auditui

phenam ,

1z Deus , quam creáverat, &

Q

noftro ? & bráchium

f

Dómini cui revelátum eft ?

]) Mnæ

qo

regébat ; fed ut matrihomo,

dequa creátus füerat ,

&

Et afcéndet ficut virgáltum

ffb'lt ]

quam relinquébat , álterum

coram eo, & ficut radix de

/þi'v.llhqi*ü t

terra fitiénti.

pro fe quodámodo filium

;j (pllinen

providébat.

Hymnss.

sjnus , d

&. Ejamater fons amóris ,

o virginum praclá-

fac nos fentíre vim dolóris ,

Vlrg

T25

jgidbus m

g Cud Y

uttecum lugeàmus :

* Et

Mihi jam non fis amára ,

m iercet

Domínice paffiónis fru&tum

lF'ac me tecum plángere.

fóms tup. df

fentiámus.

Fac , ut portem Chrifti mor-

Ra

3 Etficut filius tuus Jefus

tem

l

h

pro nobis mórtuus eft , &

Paffiónis fac consórtem ,

fCä

Trde t 00

refurréxit ; ita & nos com-

Et plagas recólere.

fiti

mórtui cum eódem refurgá-

Fac me plagis vulnerári ,

A m

riaus.

Et Domínica.

Fac me Cruce inebriári ,

Etcruóre Fílii.

) Qi yli

Glória Patri4. Et Domínica.

T.

Le&io ix. de Homilia Fe-

Flammis ne urar fuccénfus ,

Per te Virgo fim defénfus

MiTetin,.

rig occurrenüs.

Thermas,

AD

L AUDES,

In die judícii.

& per Horas , Áfía.

C hrifte , cüm fit hinc extre,

n (

um

AV

Adam ad montem myrr-

Da per Matrem me veníre

MU. Blb g

hz , & ad collem thuris.

Ad palmam victórice.

P(alm. D óminus regnávit.

Quando corpus morietur ,

l. D

cum reiiauis.

18.

lt de qe

Fac , ut àánimz donétur

Aíia. Dilé&ns meusscándi-

Paradífiglória. Amen.

!t il

dus, & rubicündus , come

"rihtr, B

y'» Ora pro nobis virgo do-

j

AT Tea

cápitis ejus ,. ficut pürpura

lorosíífima,

ul

Regis vincta canálibus.

&. Utdigni efficiámur pro-

UI F). Et a

Aís. Quo ábiit*dilé&us tu-

miffiónibus Chrifti.

RVerQnt

us, 6 pulchérrma muiíe-

Ad Benedi&us ,. Antiphona.

IUM

rum ? quó dilé&us tuus de-

Cüm vidíffet Jefus matrem

ll

l

clinávit ?

ftantem. juxta Crucem , &

t

ülüm.

[!

?

difcípulum , quem diligé-

1:

Tüerin

4.

Afxa. Fafcículus myrrhæ.di- ;

at ,

"N mr

LY

*25

Ptj

t

t

In fefto Septem Dolorum D. M. V

Tl073 A

bat , dicit matri fuze. Mülier.-

eft propter fcélera noftra.

eccé filius tuus. Deínde dicit .

Difciplína pacis noftre u-

t m lib

A Qlv

Tugj

fiifc'ipulo :

Eccé mater tua.

per eum , & livóre ejus faná-

Qzatio,

ti fumus.

*. br.

Fácies mea , *.

In-

!

lii

Eus,incujus paáffióne ,

tümuità fletu. Fácies.

li

É aj

fecündüm Simeónis pro-

phetíam , daulcíffimam áni-

y.Et pálpebre mee c

ali-g

tàdim

'gavérünt. Intümuit.

vdlitum dj

mam gloriófs& Vírginis &

ö lória Patri. Fácies.

Matris María dolóris gládius ;

iL Viteltun

pertransivit

concéde pro-

$. Deus vitam meam an-

Áut radiu d

nuntiávi tibi.

pítius; ut ,qui transfixiónem

ejus, & paffiónem venerándo

* Pofuífti lácrymas me

as in

WW

recólimus , gloriófis méritis

confpéttu tuo.

g yecde

AdNonam, À

ntiplioh—ä.

& précibus ómnium San£tó-

rum Cruci fidéliter aftán-

Fulcite me flóribus.

du

tium intercedéntibus , paf-

Capitulum.

fai. 53.€

um plge.

fiónis tuze efféttam felícem

neratiónem ejus quis

rtem Chrif m

confequámur. Qui vivis &

G

enarrábit ? quia abfciíf-

TC

la.

fus eft de terra vivéntium ,

Qutem ,

einde fit commemoratio

X'l

P

ropter fcelus .pfc').pulix ;ll!ci

enlete

Feria.

percüffi eum.

Ro br&

Deus vitam meam ,

js wlntrin,

Ad Primam in x. brévi ,

* Annuntiàávi tibi. Deus.

v inerin,

Y- Qui paffus es pro hó-

A

mine.

y. Pofuífti làcrymas measin

umv tl

Ad Tertiam , Antiphona.

confpé&tu tuo. Annuntiávi,

Deus.

) f defeuus

Diléttus meus.

Glória Patri.

: Capitulum. Q uis crédidit

y* Orapro nobis Virgo do-

lorosiffima.

smdtoeeti

,

audítut. 524.

l

gn t

&K. br.

Pófuit me , ^

De-

m. Utdignui efficiámur pro-

folátam.

Pó(uit.

miffiónibus Chrifti.

f VJIC? iiig

PU

y. Tota die moeróre confe-

In fecundis Vefperis omt-

&am. Defolátam.

niautinprimis. 512.

g t

G 1lória Patri. Pó(uit.

Ad Magnifieat , Antiphonae

.'al Amenv

'nob'ls Vïïgo "

y. Fácies mea intümuit à

Cüm vidiflet Jefus matrem

fletu. &

Et pálpebrz mez

ftantem juxta Crucem,& dif-

^

df

caligavérunt.

cípulum, quem diligébat, di-

- Ad Sextam , Antiphona.

cit matri fuze : Mülier , ecce

Quf à

Qnuóábiit.

filius tuus. Defnde dicit dif-

QU$

(iu

cípulo : Ecce mater tua.

n

Capitutum.

I(2i. 53. b

f« J

Ü

Pfe vulnerátus eft propter

"tfit commermor. ,'Fcriæ-l

leta Cf i

f

iniquitátes noftras, attrítus

oQecurrentis.

l?

FE-

W

l

526

Fefta Aprilis; £^

j

caebtea

prope Paulam . sdificávit ,-

&üa

ivl

Fj APmirs 7

ibíque. prima fui Ordinis

j

j

g

yll

li

In fefto S. Franicifci de Paula

fundáménta jecit.

g

Confefforis. Duplex.

, Honéftum tecitillum Dó-

f P

A

i

minus, & cuftodívit eum ab

Eus glää?üm celfitü-

inimícis, & à feductóribus

rælmt' j

um

dicim

?

do, qui beátum Fran-

tutàvitillum: » Et deditilli

Fililo

(qu

[o

"

cum Confefsórem Sanctó-

claritátem aetérnam.

rumtuórum glória fublimá-

du

», Juftum dedüxit Dóminus

»n

»1

( n

fti:tribue , quafumus;ut ejus

pervias retdtas , & ofténdit

f( l

vOru$ Tf

Téritis &imitatióne;promiffa

illi regnum Dei. . Et dedit.

humílibus pramia felíciter

pjm,anno il

:

ïO Vs

j

confequámur. Per Díím.

R

at in eo mirífica lo-

Deinde fit commemoratió

I

uéndi grátia: perpétu-

g o 8

s a

Feriz ,fi.celebréturin Qua-

am virginitátem . fervávit :

eminfit, utLUà

dragefima.

*

humilitátem fic cóluit , utfe

; in primo

No&um"'of'ï,- Le-

ómnium mínimum. díceret ,

il dir

Bga dinus n

,'

&tiones de Scriptura occurr.

fuósque alümnos Mlnimos

mimerum ul

fi celebretur poft Pafcha.

appellári volüerit. Rudi amí-

veró in Qmadr

a Cfl"'a*

&tu , nudis pédibus incéderis ,

y Hedomoper

-

us vir ,q

inven

fü

as eít,

humi cubábat. Cibi abftinén-

qelxit Lal

at : hr

de Communi Confefforis non

tia fuit admirabili

femel in

VPontificis, XClI»

diepoft folis occáfum reficie-

&qiem m ; '

ï?

urn

Le&io iv.

Ti uf m

lag NU

us

[

d

bátur , & ad panem, & aqua

tibus Gdb

I2 , quo

potum , vix áliquid ejüsmo-

u

eft Calábri& óppidum ,

di obsónii adhibébat , quo

j ld qw (ü

locohümili natuseít: quem

vefciin Quadragé(ima licet :

Wim m , &

paréntes , cüm diu prole ca-

quam confuetüdinem,ut Fra-

Vsl

ruíffent , voto.facto , beáti

tres fui toto anni témpore re-

Clüra Pa

|

Francifei précibus (futcepé-

tinérent , quarto eos voto

Irttrio N

i

xunt.

Ís adoléfcens divino

adítrínxit.

ATl Venergh

ardóre fuccénfus , in eré-

g, Amávi

t eum Dóminus ;

f n p

mum fecéífit , ubiannms fex

& ornáviteum : ftolam gló-

It ürite,

vié&tu áfperam ,. fed medita-

ric índuit eum , * Et ad por-

W Bontt

tiónibus coeleitibus ífuavem

tas paradífi coronávit eum.

LW

b

vitanduxit. sSed cüm vir-

3.lInduit eum Dóminus Io-

[Il fcüo

Ml

i

tütum — ejus

fama lóngiüs

rícam fidei , & ornàvit eum.

nf Du

manáret , multíque ad eum

Et ad portas. Letiovi.

VInig

MU

pietátis ftüdio concürrerent ,

* rUltis miráeulis fervi

AUj

fratérna charitátis cauía é

Àlv BEfui- fan&titàtem Deus

"Wi ]

L.

p

folitadine cgréffus, Eccléliam

teftäqri vóluit:quorum illugi in

j

prio

Mi

l;

D gt

. Fefta Aprilis.

rA

r

primis celebre, quod à nautis

Vefperi

L0) Iäääor

l

Ürüris

rejéctus, Sicilize fretum ftra-

óptifne ,

slää:?güæ

fan&iz lu-

bGit

to fuper flü&ibus pállio cum

men,beáte Ifidóre , divínze

sócio transmífit. Multa étiam

Mecitle i

legis amátor, de

L

precärc pre

OC

futüra. prophético

fpiritu

nobis Fílium De

le

UM

pradíxit.

A Ludovíco ün-

Oratios

' Et d

décimo Francórum Rege ex-

us , qui pópulo tuo

Darm,

petítus , magnóque in honóre

Dz

térne falütis beátum.

eft hábitus. Dénique ánnum

Ifidórum miníftrum tribui-

lr Dónins

T o[téndi

primum , & nonagéfimum

fü : praefta , quefumus , ut,

' t dedjto

agens, Turónis migrávit ad

quem Do&tórem vitz habüi-

Dóminum,anno falütis millé-

müs in terris, intercefsórem

D.

habére mereámur in coelis;

muíica ln«

fimo quingentéfimo séptimo :

Q vrpdtu-

ejus corpus dies ündecim

Per Dóminum.

v m

p

.

infepültum , ita incorrüptum

In Quadrag. commem. Fer;

i, ut(e

permánfit, ut fuavem étiam

In primo . Noéturno

Le-

Vmum j

odórem efflaret. Eum Leo

£iones.

Sapiéntiam ómni-

mnos. Minims

Papa décimus in. SanGórum

um antiquórum.

nümerum rétulit.

de Com-

ert, Budiam

znuni Do&orum,: 1

XXVIil.

ibusicédets,

x. lfte homo perfécit ómnia

In i. No&urno. Lettio iv

qua locütus eft e Deus, &

Sidórus natióne Hifpánus ,

Cibublonge-

dixit adeum : Ingrédere in

!

jb : ln

'

Dotter egrégius , ex no-

réquiem meam : * Quiate

va Carthágine

Severiáno

lum vt

vidi juftum coram me ex óm-

patre

5

Províncdie Duce

aem, g

nibus Géntibus.

iliqud £j

natus , à fanétis Epífcopis

y. Ifte eft , qui contémpfit

Leándro Hifpalénfi , & Ful-

dbdit , QD -

vitam mundi , & pervénit

géntio Carthaginénfi frátri-

gl

bus fuis pié , & liberáliter

grnprut £P

ad coeléftia regna. ^ Quia.

Glória Patri.

uia.

educátus , Latínis , Gracis ,

a p

In tertio No&turno legitur

& Hebráicis lítteris, divi-

yuri) 0 yot)

Homilia: venerabilis Bedse

nísque, & humánis légibus

Piesbyteri in. Evangelium.

inftrü&tus , omni fcientiá-

EE

INolíte timérte.

de Comuni

rum , atque . Chriftianárum

1: ü()hm gk)'

Conf. non Ponti£, xcvi.

virtütum génere

reítan-

i L Eï ad püï'

[

DIE IV. APRILIS.

tiffimus eváfit.

Adhuc ado-

yonirite

In fefto S. Ifidori Epifcopi &

léfcens hzrefim Ariánam ,

d ponini^

Conf. Duplex.

que gentem Gothórum ,

latíffíime domi-

yoni

1

Omnia de Communi Conf,

Hifpánize

! Le&

Ponti£. lxiii.

preter ea ,

nántem , jam . pridem invá-

ia

qua fequuntur.

ferat , tanta conflantia pa-

pas

u

um

ll

ul

lam oppugnávit , ut parüm

Ad Mlagnificat in utr?sque

aD-

j

pri-

Fefta Apuilis; Zf «

)j

g j

übfüerit ; quin ab Hzréticis

inter San&ti Tidephónfus To-

j

il

ye

(

pecareétur. Leándro vita fun-

letàánus & Brägulio Cafar-Au-

j

Mf f

u

&oadHifpalénfem cáthedram

uftánus Epíícopi emicuértüt.

,q[hm, ,

Coà&to Hifpali Concilio Ace-

]

")

invitus quidem , fed urgente

inprimis Reccarédo Rege ,

phalórum hzrefim Hifpániz

xl[

"

jàm minitántem , aeri & elo-

jnut

j

magnóque étiam Cleri , po-

pülíque consénfu afsümitur

quénti difputadóne fregit ,

atque

contrívit.

'Tantam

Umx ,a

éjüsque elettiónem fanctus

M

i 1nte

Gregórius Magnus nedum

apud omnes Ífan&itátis &

4f

w

;lf

do&trínz famam adéptus eft ,

authoritáte Apoftólica confir-

p iaüntat

máffe , fed & eléttum trans-

ut elápfo vix ab ejus . óbitu

iníffo de' more pállio deco-

fextodécimo anno univérfía

(s Tretino

«in Hj

ráfle , quin étiam fuum &

Toletána Synodo duórum

fupra quinquagínta Epifcos

; Dénique u

Apoftólice Sedis in univérfa

ue

;j Aninam T

Hifpánia Vicárium confti-

pórum plaudénte , ipsó

étiam fanéto Ildephónfo

í

uf-

«t morte

tuí(íe perhibétur.

dlaoneà Sara

Ws

Invéni David fervum

fragánte Doé&tor egrégius ;

meum , óleo fantto meo unxi

Cathólice Eccléfie novítfi-

ais püblce pr

eum : *

IManus enim mea

mum decus , in fc&culórum

wl quidrag

finedo&tíffimus , & cum re-

eramoslaom rey

auxiliábitur el. y, Nihil

proficiet inimícus ineo , &

veréntia nominándus appel-

FUR

lári merüerit ; eümque fan-

lm m fezeant

filius iniquitátis non nocébit

ei.

Manus.

Lesio v.

&us Bràulio non. modo Gre-

imi. B.

gório Magno comparáverit ,

f Leimdrumfnit

N Epifcopátu quantüm

l

füerit conftans , hümilis ,

fed & erudiénd&é Hifpánise

Tenttum firirem

loco Jacóbi Apóftoli coelitus

Ratitrrimi

ypátiens , miséricors, in Chri-

ftiána, & Ecclefiáftica difci-

datum effe censüerit. -

db m

m. Pófui adjutórium fuper

Lagits Nena

plína inftauránda folícitus ,

eáque verbo, & feriptis ftabi-

poténtem , & exaltávi elé-

X dom

lienda indefeffus, atque omni

ctum de plebe mea* Manus

10 DI edém

demum virtütum ornaménto

enim mea auxiliábitur ei.

gw'nyem troful,

|v. Invéni David fervum me-

infignitus,nullíus lingua enar-

AH tf

ráre fufficeret.

Monáftici

um, óleo fantto meo unxi

MIEM

eum. Manus.

quoque Inftitüti per Hifpàá-

B

niam promótor , & amplificá-

Letio vi.

TE G.

* Cripfit Ifidórus libros

tor exíimius plura conftrüxit |

S

Vg

ER

Monaftéria , Collégia ítidem &2 Etymologiárum , & de

UT

zedificávit, ubi ftüdiis facris ,| Ecclefiáfticis Officiis, aliós-

AOT

" i

& lectiónibus vacans , plüri-

que quamplürimos Cariítiá-

"l al

|

na, & Ecclefiáfticee difciplinae

M.

r

mos difcípulos, qui ad eum

"t

I

T

confluébant, erudívit, quos|ádeo ütiles , ut fanttus Leo

!-J"Pn

Papa

W.

[

[

Fefta Aprilis. ,

| ll

2

?P*äinlus .

Papa Ouartus ad, Epifcopos

y.fte eft , qui contém

pfit

UL UM

Britànnie fcríbere non dubi-

vitam mundi ,

MTM

& pervénit ad

U VOTA

táverit , ficut Hierónymi , &

coeléftia regna. Ipfe.

. Auguftíni, ita Ifidóri Dida

G lória Patri. Ipfe.

'éfim Hiiio

i,

retinénda effe , ubi contígerit

Wm' ) QCfllölelü-

