,:af!mus d ficeumt

:n&ddifüfaccumme?

P

Usíllus ítaque Zacheus

in elàta cogitatiónum fuárum

At fefi i

fycómorum sübit , &

turba deprehénfi,adhuc fycó-

Dóminum vidit: quia, qui

mori àrboré non invenérunt.

DUTSCO]y

h

o Duted

tf

f

mundi ftultítiam . humiliter

e Deum laudámus. 17.,

QU g

éligunt, ipfi Dei fapiéntiam

QUINTA .DIE

ï?'modo Pi

Ti didg

fubtíliter

infra O&avam.

T5 Cnfiii

contemplántur.

:; .

:

Pufillitátem namque noftram

in.primo No&turno , Leà

^

r P

Gio-

'ïPïfgfrCit

j deïï;e

TEci

Id

m Dj

Pal

ln

L']

Infra O&. Dedicat-ioxnis Ecclefiz.;

e*äïv

um

!

&iones de Scriptura occurr,

ómhibus trádidit illum,

Fes

li

T

In fecundo No&urno..

l

cit enim per judzos nefcién-

WU t

j

De Sermóne S. Auguftini

tes, unde redimeréntur fciéns

1æ€ulanu

lj

Epífcopi.

tes& confunderéntur negán-

à SCdpï lden

lyx Serm. 256. de "Tempore,

tes. Néfciunt enimquid boni

maicendlmm |n

Letctio iv,

nobis operáti funt malo fuo.

füed

Odó, quando impléntur

Ti

M

Sufpénfus eft (accus , & quafi

AW

"Q tl

Eccléfize , putámus ju-

Izetátus eft ífmpius. ^ Confcís

cundári Judaos ? Eccléfize

Mttitin ln Tl

*edificántur , dedicántur , im-

dit faccum láncea perfecüs

h umamifr n

tor , & füdit prétium no.

Md p

pléntur: quómodo illi jucun-

ftrum Redémptor.

dántur ? Non folàm non ju-

TLT r af

z. O quàm. exxxiv.

mx)mm Wlee ,

cundántur, fed étiam confün-

eGtio

3

düntur,& implétur vox exul-

Anteét Chrift

äg Redéms

z

E

xxxäm'aïüsmemiam |

tántis: Exaltábo te Dómine ,

-^ tor, gemat [udas véns

quóniam fufcepílti me; & non

ditor, erubéfcat Judaius emp«

jüs pülami. |

jucunJáftü inimícos -meos fu-

tOT.

A i

per me.

Non jucundátti fu-

Ecce Judas vendidit ,

AL etm f

Judeus emit , malum negótiü

er me :fi mihi credant , ju-

egerunt, ambo damnáti funt ,

sicétee Df

cundábis in me. Ne multa di-

um d Qu

fetpfos perdidéruht: vénditor

cámus , adilla , quz& cantá-

& emptor. Dicat ergo caput

fint r d

Vimus , aliquándo veniámus.

x Sgistepolt

Juómodo dicit Chriftus

noftrum , dicat pro córpore

occífo , pro córpore dedicáto:

etum mailnga

confcidífti faceum meum , &

Dicat , audiámus. Confcidi-

ltran. Pa

accinxífti me latítia ? Saccus

fti faccum meum, & accinxís

& teinlen t

ejus erat fimilitüdo | carnis

fti me letítia : id eft, confcidis

x hanc gt

peccáti,

fti mortalitátem meam; & ac-

Afecdung d

& Orántibus.

" Lettio Vo

cinxíftime immortalitáte , &

m r

Ontibi viléfeat , quód

incorruptióne,

Ut cantet ti-

"ET

N

ait, Saccum meum: Ibi

bi glória mea; & mnon com-

s hi Vide'tur;

erat inclüfum prétium tuum.

püngar. Ouideft , Non eom-

( ,]('qurun! T

Confeidtfti

faccum "meum.

püngar ? Jam contra me non

j5 d vidéntuL-

Eváfimüs ad faceum iftum.

ferat lànceam perfecütor. Ut

dctndtut 11111 |

Confcidífti faccum meum. In

non compüngar.

Chriftus

gt

Sonutmudt

paffióne confeíffus eft./ Quó-

enim furgens à mórtuis jam

inodo ergo Deo Patri dícitur :

e haa hr

u

non móritur;& tnors illi ultrà

Confeidifti faceurn meum ?

noi dominábitur.

Quómodo Patri dicátur , vis

ie Mané furgers. exxxiv.

" 1audamu5-

/

audíre , Confcidífti f(accum

In tertio

V'o&urno.

Qflut

meum ? Quia próprio Fílio

L é&io fan&i, Evangelii fe-

non pepércit ,

Jon

W

Po' Vo

fed pro nobis

cündum Lucam.

LceGio

g

n

if

infra O&. Dedicationis Ecclefize;

j

, D

exlvi

Salvatórem vidére qu&rébat ;

j

ji

Lecuo Vvil.

j

4n0

N illo témpore

C:ïigäï'füs

fed prz turba non póterat :

j

o

qui grátiae fidei,quam mundo

j

TU

Jefus perambulàbat Jéri-

Salvátor áttulit , participare

dptati

cho.

Et ecce, vir nómine

hod ;

diing

"Zachaeus

& hic princeps

cupiébat : fed inólita vitió-

gt

gt

ermor

erat publicanórum , & ipfe

rüm confuetüdo , ne ad vo-

j

1j

f

p n

dives.

Et réliqua.

tum perveníret , obftíterat.

M i

(infe à

l

Homilía vener. Bedz

Preäb.

x Lápides pretiófi. cxxxyii.

I

[Ujv'dr,

in Luc.

Lectio ix;

"

beat » (

Lib. 5. cap. 77:

impo

ffibilia 'fuft

Adem namque turba nó-

j

I

riis f

(

apud hómines , poffibí-

E

, xie& confuetüdinis ,qua&

hm

s It

lia funt apud Deum. — Ecce

fupra ceecum clamántem , ne

t

Vf

Quo

lumen péteret , increpábat 5

enim camélus depófita gibbi

iäkotgaäaïxxg

! W

sárcina per forámé acüs tran-

étiam fufpiciéntem publicá-

;iho j

fit ;hoc eft, dives & publicá-

num , ne Jefum vídeat , tar-

sb : & Q

nus relí&to ónere divitiarum,

dat.

Sed ficut cecus turbà-

ifhum r )

contémpto cenfu fraudum ,

rum voces magis ac magis

i tpilrced

angüftam portam , arttámque

clamándo devícit: ita pusíllus

titür

necéffe eft turbae nocéntis ob-

f& Deipeta

viam, qua ad vitam ducit ,

dul

a(céndit. Qui mira devotióne

ftáculum altióra peténdo tran-

(ribus Cxt

fidei ad vidéndum Salvatóré ,

fcéndat,terréna relínquat, ár-

uod natüra minüs habüerat,

borem crucis afcéndat. Sycó-

Lt

morus namque (. que eft ar-

Maspitet g

afcénfu fupplet árboris:atque

ídeó jufté , quamvis ipfe ro-

bor fóliis moro símilis, fed al-

us Donio

titüdine praeftans , unde & à

x qiodt ome (

gáre non áudeat bernedi&tió-

Latínis celfa nuncupátur )

um , & m d

nem Domínice fufceptiónis ,

quam defiderábat , accépit.

ficus fátua dícitur. Et éadem

ts ls

Domínica crux , quz credén-

à ts tl

; Domus mea. cxxxvi.

m

tes alit ut ficus, ab incrédulis

15,Quntiul q

Le£&tio vii.

Y fticé autem Zacheus,

irridétur ut fátua.

af demm ]

lqui interpretátur ju-

'T e Deumlaudámus. 17.

dam fuórumii

SRPXAIA DIE

1 , exartdnt a

ftificátus, credéntem ex Gén.

tibus pópulum figníficat. Qui

Inífra OGavam.

"ufv atf

quantó curis fzculáribus oc-

In primo- Noéturno, Le-

ïlt Teodurt volén

cupátior , tantó flagítiis de-

&iones de Script. occurrente.

st lo

priméntibus erat fattus hu

In fecundo No&turno.

B0R uf

imílior.

Sed ablütus eft , fed

De Sermóne S. Auguftíni Ep.

TAX ts qu m

fan&tificátus , fed juftificátus

Ex Serm. 256. de 'Tempore.

HETE D

in nómine Dómini noftri Jefu

Lectio 1v,

1 Volur

üfe, l

Chrifti , & in Spíritu Dei no-

Rgo , dum novam con-

'zi

ii

L

[tru&tiónem fan&tz hujus

[

æpit; lpfc prí

ftri. Qui inttántem Jéricho

C-

Eccle[;

&

a OS., Dedica

m

li

tionis Ecelefise.

éxlvii

: Ul'ba l

lb

Eccléfiz libénter atténdimus,

L€&i0 Yh

(

quam divíno nómine hódie

I

N

T quia ópera bonà in

tUl

dedicámus,invenímus à nobis

L

confpé&tu fuo nunquam

t

debéri & Deo noftro máxi-

effe permittit inánia,fidélibus

* fed

Atj

Tam laudem,& fan&titáti ve-

li

ftudo, ni

Y

fuis,quibus operántibus pr:e-

üret

r& congruum de divínz do-

buit virtütis fue& favórem ,

] Obfhtm

mus adificatióne fermónem.

tríbuet condígnam pro tàn'a

uidesp

Fetóf

'Tunc autem fermo nofter

Operatióne mercédem. Adhuc

A0 1.

cóngruus erit , fi in fe áliquid

àmpliüs agénde funt grátism

TIqe tl

s&edificatiónis hábeat , quod

Deo noftro. Hancenim Ec-

tüüdtüdins,qu

utilitáti

animárum veftrá-

cléfiam , quam fecit nómini

AU bmántem, n

rum , Deo vos intériüs zdi-

fuo cónftrui , fecit étàm (an«

W trendat

'

!

ficánte, proficiat. Quod hic

Gorum Mlártyrum relíquiis

j

fa&tum corporáliter vidémus

ï

a gübc

amplius honoráti. -

Juniz , t

in pariétibus , fpiritáliter fiat

». Manéfurgens. cxxxiv.

ERN

in méntibus : & quod híc

In tertio No&turno,

(t6 Tft u mj

perféttum cérnimus in lapí-

L é&io fan&i Fvangéliüi fe«

db r u

dibus & lignis,hoc zdificánte

cundüm Lucam.

af turbenoctnts

grátia Dei,perficiátur in. cor-

- Le&io vii

C

-

I9,,

malünpetendn

póribus veftris.

! illo témipore :

Y^

réffus

trre relqu

g. Orántibus. cxxxiii.

À Jefusperambulábat]éricho.

od

Le&io v.

"tecce,vir nómineZachaeus &

i ( Q j

Rincipáliter ergo grátias

& hic princeps erat publica-

js morosiipt

p

agámus Dómino Deo no-

nórum,& ipfe dives. Et réliq.

ftro,à que eft omne datuüm

De Homilía venérábilisBeda

eprlin, zil

. Cf n

óptimum , & ommne donum

Presbyteri.

T5

perfét&tum: & ejusbónitátem

Lib.

ia d d

]

tota cordis alacritáte laudé-

T

5- C&P- 7?( Luc- I 93,

j us g

F

,

1

l

€um veníffet ad Io-

atfus D

"

mus , quóniam ad conftruén-

-4€um » fufpíciens Jefus

dam iftam domum oratiónis ,

vidit illum. Perámbulars Jé-

yritità

amudumus

fidélium fuórum vifitávitáni-

richo Salvátor, venit . ad ló-

mum , excitávit affédtum ,

cum;ubi precürrens Zach&-

]4

furrogávit auxílium , infpi-

ia Oa

us fycómorum conícéndes

rávit necdum voléntibus , ut

rat ; quia rmiffis pet munduia

; N

vellent , adjávit bonz volun-

fui verbi pracónibus ; iàqui«

i

tátis conátus , ut fáéerent :ac

bus ipfe nimírum & 1oquebá-

ao M

ul

gufw

per hoc Deus,qui operátur in

tur,& ibàt ; venit ad pópulum

M

M

fuis & velle & perficere pro

natiónum , qui Vpaffionis e-

[.96 qe

bona voluntáte ; haéc ómnia

jus fide jam fublímis exí-

(Vu

]D1 s

ipfecoepit , ipfe perfécit.

ftens , étiamt divinitátis ejus

du "

J

$. O quàm. cxxxiv,

ardébat &gnita fácie beárie

)

2

us

Qionef ]

l

J

WO

(

exlvit

Ínfra O&. Dedicationis Ecclefis.

æ?a

jient

g

s vidit illum , quia| Dóminus in domo príncipis

il

ii

if

(l

Sufpícien

Pharifa&órum , hoc eft , in

jl

per grátia

m fidei à terrénis

m

jj

»cupiditätibus e

levátum, tur-

Judaórum fynagoga docé-

p «

70

bus praemi-

bat : fed quia non baptizátum

fl mgæ

bísque infidéli

/

7 g,l.l(h'(W

néntem elégit. Vidére enim

ante prándium , sábbato cu-

,

qui

Jj fHet )

Dei, elígere vel amáre eft.

rántem , publicános , & pec-

Jil

Unde eft illud : Oculi Dómi-

catóres recipiéntem , contra

j

dem

nf& ! quam

nifuperjuftos. INNam &nos

varítiam difputántem , &

pï

qua amámus , vidére ; ab his

cétera digna Deo geréntem

j

As

yxxlll

lingua venenáta carpébant

que execrámur , intüitum

Leüïüv

il

feftinàmus avértere.

ertefus eórum facinora

J a m

difcéffit , & aufügit , dicens

eg v 599 s

i p

&

g. Domus mea. cxxxvi.

Relinquétur vobis domus ve-

Le&to viy»

Hódie autemin

,qolua m

ldit ergo

Jefus vidén-

ftra desérta.

. lo m T

d

temfe, quia elégit eli-

domo pusílli Zachsei opórtet '

|

illum manére: hoc eft , nova :

p

£

éntem fe, & amávit amán-

s lr pretlo

tem.

Hunc íané órdinem

lucis grátia corufcántejin hü- '

qelndir ,

mili credéntium natiónum

[

W

E

roficiéndi , hoc eft, per fi-

D

«muim at D

dem Domínica incarnatiónis

corde quiéfcere.

sileto atl

ad cognitiónem — divinitátis

'Fe Deum laudámus. 17.

fa. At

SEPTIMA DIE

perveniéndi ,quafi per. fycó-

Infra OGavam.

vnuto nént,

morum jJefu fáciem fpecu-

!

d. Noenm

làndi DoQtor egrégius oftén-

In primo Notturno, Le-

I)

&iones de Script. occurrente.

ia n

dit,cüm ait : Non enim judi-

t us p

cávi fcire me àliquid inter

In fecundo Nocturno,

vos , tifi Chriftum Jefum , &

Sermo S. Joánnis Chrysóft.

( m pl

s vl

hünc crucifxum, ltémque

Ex Homil. 33. in c. 9. Matth.

t iv e

álüséxprobrans: Fadieftüs,

L.eQio 1v.

Ommünis ómnium do-

firumtd q

inquit , quibus la&te opus fit ,

iior df

non sólido cibo. Lac infirma

mus eft Eccléfia, in quam

temporáriz difpenfatiónis,só-

vobis priüs ingréffis nos in-

Qquim L

lidum cibum árdua perpétuz

trámus , difcipulórum for-

T quiem f

mam retinéntes

p fervar

1najeftátis appellans.

ideóque

& Lápides pretiófi. cxxxvii.

commüniter ómnibus ftatim

i lm dfm

atque ingréffi fuérimus , ut

Tttaced

—— (Xeduo ixX,

'T dixit ad eum: Zachee,

illis datam legem fequámur ;

Wtl d.

E

feftínans defcénde , quia

pacem offérimus, Nemo ígi-

BULPRG R

turfocórdia tórpeat : nemo

hódie in domo tua opórtet

Tlil l, quinque,

1ne manére.

Et feftínans de-

feculáribus rebus fufpén-

AU. u

Ícéndit, & excépit illum gau-

fum ánimum hábeat , cüm

"d m I

jam ad preedicandum Sacer.

i Mujmw

dens. Manäbatï yaliquä,ndc;

dó-

y

It

J s m

Infra O&. Dedicationis Ecclefia.

exlix

VOfUm y

pfff..p

dotes intráverint, Non enim| credéntium , inquit , unum

J

parva huic rei ímminet poena.

erat cor, & ánima una. Sed

"] rlh

N

td

Equidem míllies pótiüs ma-

quialongeé ab illórum virtüte

Quig Ilj

b*ïzäru

I Um j Sä»

lim in. domum alicüjus ve-

ábfumus,& per domos disjün-

ftrüm ingréffus deftítui,quàm

&i fumus;faltem quando hue

]ul

1Cf0y

ïl"

hic preedicans non audíri.Hoc

convenímus ,id omnmi ftádio

FRDIentem

W

mihi moléftius effet , quàm

faciámus. . Nam etfi in áliis

2 dDutánta

fl

illud: quandóquidem magis

rebus páuperes & ínopes fu-

jl

mus , hoc loco faltem

n ^0 Gf

própria hec eft , quàm illa.

cum

rmfl?ata Carpgbam

$. Orántibus. cxxxiii.

huc ad vos intrámus , cüm

: QU faciton

e&io v.

charitáte nos fufcípite , cum-

liib dity.

Am hic magnz ilTze no-

ue , Pax vobis,dico: Et cum

AUt ts dom v

ftre opes pófitee funt ,

fpíritu tuo , non voce folüm,

1. Tiemtemr

hic fpes noftra omnis. . Quid | fed ánimo quoque refpondeéte.

AT Ti li

enim hoc loco non magnum|s. Miané furgens. cxxxiv.

Df dv

eft & admirándum?Nam hzc

In tertio NoGurno.

Ti nf

menfa longeé pretiófior eft,|I, é&io fan&i Exangélii fe-

eredéntnm v

atque jucündior , & lucérna

cündüm Lucam.

hac quàm illa,ut norunt , qui

Le&io vii.

Jidcers

ss Ca [ 199

m hum

cum fide óleo perün&ii,à mor-

N illo témpore : Íngreffus

PTIMA DI

bisliberáti funt. Arca étiam

I

Jefus perambulábat Jéri-

cho,

ARU

hacmultó mélior , magísque

Et ecce , vir nómine

m Nl

necefsária. Non enim veftes ,

Zacheus : & hic princeps

fed mifericórdiam inclüfam

erat publicanórum , & ipfe

T

od m |

cóntinet: quamvis pauci fint ,

dives.

Et reliqua.

ui eam pofsídeant. Hic &

De Homilía venerábilis Bedz

o o

Presbyteri.

Ié&tulus eft valdeillo przftán-

ii

tior : divinárum enim Scrip-

Pauló poft predicte

Lt

turárum réquies quovis le&to

T càm vidérent omnes ,

minins (

fuávior eft.

murmurábant, dicéntes :

Mi

*. O quàm.

Le&io vi.

quód ad hóminem peccató-

yrl

j W

/

"p* T quidem fi

concórdia

rem divertíffet. Maniféftum

:

perfécte fervarétur à no-

eft , Judzos femper Géntium

i

l

bis, nullam áliam domum

odífíe falatem. Seriptum eft

t órmnibus

prater hanc haberémus. Hoc

enim : Sequénti yeró sábba-

autem , quod dixi, non effe

to pene univérfa cívitas con-

al

durum , teftántur illa tria

vénit audíre verbum . Dei.

gudimis ^^

;X

míllia , & quinque míllia hó-

Vidéntes autem turbas Ju-

;fdia töme'æj

minum,, quibus & domus

dzi, repléti funt zelo,& con-

UI

i

'"una , & menía una , & ánima

jus *

i^

W

)

u

tradicébantiis, qua à Paulo

lïmum f M

undérat. Multitüdinis enim

dicebántur. Etálibi, fidéles

Ea

étiam

li

i

-

p

-uf

um

cl

In O&. Dedicationis Eccleï'iæg.

w

ul

vidélicet réddere,própria re«

4 iif n

4tiam fratres advérfus Apo-

qett

^ ftolórum principem disceptà-

línquere , vifibília contémne-

h P'ä

bant,dicéntes: Quare introífti

YC ,

ro invifibílibus étiam

«gumem !

p

ee

mori defideráre , fetpfum àb-

j

Sitor

ad viros prepütium habén-

«

tes , & manducáfti cum illis?

negáre , & ejus , qui necdum

a d

li

d

x. Domus mea. cxxxvi.

videátur , Dómini veftígia fe-

m

qui concuptífcere.

TL

*fPe Deum laudámus. 17.

';uod 4

asl

'Tans autem Zachazus, di-

d

plum

(

i

xit ad Dóminum :

Ecce

IN OCTA V A.

u

dimídium bonórum meórum

Dedicationis Ecclefize. Difpl.

[f rn'li" [

s

!

Omnia üt in die, przeteugmf

At

Dómine,do paupéribus ; & fi

Ü

At

quid áliquem defraudávi,

Le&iones fecundi. No&turni?

iVIlu Imw

[

reddo quadruplum.

Aliis

Ex Epiftola prima S. Felícis .j

u

o u

calumniàntibus hóminé pec-

Papz quarti.

PU

De confecr. dift. J. c. 2.

catórem, ipfe Zachaus ftans :

g, Lunri us

id eft , in eaquam coeperat

Leétio 1v.-

v ulb fa.

|

fidei veritáte persíftens , non

Abernáculum Móyfen ,

p

j

m Eu

Dómino precipiénte ,

folüm fe ex peccatóre con

feciffe, & facráffe, cum menfa

J ( t m

vérfum, fed étiam inter per-

dmlptndi

;

ls V.

fé&tos probat effe conversá-

& altári ejus , & céteris va-

sls dl u

tum.

Dicénte enim Dómi-

fis & utensílibus ad divínum

cultum expléndum, légimus :

:ælmdïehm, ndeo

l

no : Si vis perfé&ttus effe,

vindiguts

vade , vende ómnia , qua ha-

& non folüm divínis préci-

bes , & da paupéribus ; quis-

bus ea facráffe , fed étiam

t;: 0 qum CXXXiVu

fan&i ólei un&tióné , Dómino

quis ante converfiónem inno-

cénter vixit, Óómnia convér-

jubénte , perliníffe nóvimus.

fus poteft dare paupéribus.

Quáliter autem hzc fatta fint,

& quómodo ipía facra non

QXN

z Lápides pretiófi, cxxxvii.

;

(

.

Le&io ix.

álii quàm Sacerdótes fácra

^;

T

qui áliqua fraude sü-

unétióne delibàti , Dominó-

1&

Aa

ulit , primó haec juxta

que cum véftibus fan&is fa-

.*1

cráti , & levíte tractábant ,

legem réddere , deínde quod

ï

f

fibi remánferit , debet dare

ferébant, & erigébant ,& de«

paupéribus. Acfic & ipfe,

ponébant : in ipfis inftitutió-

ula fibi nihil rétinet , ómnia

nibus , qua jubénte Dómino

:

í

ua difpérgit ,

dat paupéri-

confcriptae fünt per Móyfen,

bus , juftítia ejus manet in

inlege

ómini reperítur.

feculumfízeculi. Et hzec eft

z.. Orántibus. cxxxili.

Le&io v.'

sápiens ilIa ftultítia , quam de

fycómoro publicánus quafi

Uiliter ergo David Re-

frudüum vite légerat : rapta

Q

gum piiffimus amplifi-

eà-

A

p

Ecclef&

Ín O8. Dedicationis Fcclefiz.

V* l,

cli

cáverit cultum De1 , & tem-

De Confecrat.diftin&t, i. :

ere,,vifrbüïrgrm'

plum Dómino zdificáre vo-

. Cap. 17.

? Ivifiy,

!

lüerit , fed propter multum

Le&ia vi.

sánguinem , quem effüderat ,

Olemnitátes

; dedicatió

E »

NOUS, Quv

1 mj

prohíbitus eft , & ipfe collé-

num Ecclefiárum & fa

us

Uib

gerat expénfas

Sálomon

cerdótum , per síngulos an

T'leere,

quoque filius ejus , idípfum

nos folémniter funt celebrán-

4f L?Udämus. !

quod ipfefácere optáverat ,

de,ipfo Dómino exémplum

TAVKAI

jubénte & auxiliánte Deo

dante ,qui ad feftum Dedica-

perfécit , & templum cum

tiónistempli ómnibus id fa-

M Aefte D

ciéndi dans formam , cum ré-

TET AA

altári, & réliqua ad divínum

i. Nodumi

cultum peragéndum confe-

liquis. pópulis eándem fefti-

crávit , in libro-Regum légi-

vitátem celebratürus venit ;

hu Pf

tur.

hy u

Fécit ergo Sálomonin

ficut fcriptum eft: Faia funt

témpore illo fefüvitátem ce-

encznia in Jerosólymis , &

fs db t

lebrem, & omnis Ifrael cum

hiems erat , & ambulábat Je-

I

Dertdn V

€eo,multitüdo magna ab in-

fus in templo in pórticu Salo-

tróitu Emath usque ad rivum

mónis. Quódautem o€to dié-

I) precptt

bus encanla fint celebràán-

Vacrifs um m

JEgypti , coram Dómino Deo

|ejs, dedero

noftro feptem diebus, & fep-

da,inlibro Regum peráca

tem diébus , id eft , quatuór-

dedicatióne templi , repe-

tss af r

decimdiébus, & in die octá-

riétis.

exlintn

va dimifit pópulos.

&. Man

lum d r

* Q quàm. cxxxiv.

CXXXIV.

é furgen'g-. Jacob.

if

]e un&iöne,qum |

t r

erqutem Mi

SS

:r

NS

P.

N

E

67

y

ymy ipfa *Iaw :

WT

X

D

xR

7^ l)

m Q

:

N

:Q

(f

[j dfhbüü ! j

RU

»

y

-

E

( AU

d

&

J)

jzos s

b

-Jeríe t

ii fn',j

^W

:

2

(

j

ID A

(M

ä—.«I'

e

K

p

N

AM

[en

i

'

]

'

p

l

j

. jl

;

g ii

n

o iU

of

st

hs 97

Lefhü T Y

p

]it

;er

l

k 4

— OFFt.

, jl

c!

()WB *

Mfm

"

y t

( «

vutd^

j

(l

ÓFFICIUM B. MARLIE

;

a

i QU

(5 s ao

IN SABBATO.

gt ï;ïuftöïït

Q

'

EJ/TEMPORE PASCHALI .

IC[ï'la 'Lna'uüülbus*a

Mnibus Sabbatis à Do. | Tulit effe tuus.

' jgominus m

minica in Albis , nifi| Virgo finguláris ,

*ä'mdlelüja-

Feftum novem Le&t. occur-|Inter omnes mitis ,

f QUi 1'01]0

- (ntit

Ds

rat , fit Officium de fancta|Nos culpis folütos ,

Maria modo infra fcripto. -

Mlites fac & caftos.

m qua Ctugis |

In Vefp. Feriz vi. dicuntur| V itam prefta puram

o ib a

Pfalmi feriales in Pfalt. pofiti,|Iter paratutum ,

ii ts

nifi fuerit Feftum ix. Le&t.[Ut videntes Jefum ,

hp x odl s

quia tunc. de S. Maria fit| Semper colleteémur.

g, t lm

tantüm commem. in dicis|Sit laus Deo Patri ,

ritim nf quimun

Vefp. cum Afía , y. & Ora-|Summo Chrifto decus ,

?

Spirítui fanéto ,

"d Dd

tione ,utinfrà.

gam otrat

Capitulum. Eccli.24. b

ribushonor unus. Amem.

inítio , & ante fzecula

vybx, deenft i

A

y. Diffüfa eft grátiain läbns

tuis.

5

vt um

£ X. creáta fum , & usque ad

i Cnte

futürum fzculum mon défi-|z.. Proptéreà . bene

dixif te

nam , &in habitatióne fanCta

Deus in atérnum.

Coitmmm d

coram ipfo miniftrávi,

Ad Masnificat ; Ántiphona,

Tt lus te. m

m ha Hïu

Hymnus.

Beáta

ater , & intátta Vir-

Ve maris ftella,

f

j

NT

go,gloriófa Regína mundi ,

X Gs d V

:

A

Dei mater alma ,

intercéde pro nobis ad Dómi-

Atquefemper virgo ,

num. allel.

&i Vs

y. Dóminus vobíscum.

tl

Felix cceli porta.

Sumensillud Ave ,

x*. Etcum fpíritutuo.

i Moum,

Gabriélis ore ,

Oratio.

h RLT gl'äll.

Oncéde nos

fámulos

* Uonunis t&Cm.a

Funda nos in pace,

Mutans Heve nomen,

— tuos, quzfumus Dómi-

S olve vincla reis ,

ne Deus, perpétua mentis &

firtm

Uni

us

Profer lumen cecis ,

córporis fanitáte gaudere : &

Wt

Mala noftra pelle ,

gloriófa beátee Maríe femper

gl

Bona cun&ia pofce.

Viírginis

interceffione , à

Tl du

Jf

Mionttra te effe matrem ;

presénti liberári triftítia , &

DI Téfettem «

4

Sumat per te preces ,

etérna pérfrui latítüa. Per

AUrüm Ner

Dóminum.

Qui pro nobis natus ;

Dj f

lh

E

N

öfficium B. Mariz in Sabbato.

Cïïü "

Non -fiunt' commemora-

Desérviunt per témpora;

Mj

tiones contueta , fed tan-

Perfüfa coeli grátia ,

1T|

tum de, Cruce , Anti

hona,

Geftant puélle vifcera.

Crucem fan&tam sübii

: QUi ]B eáta Mater münere ,

inférnum confrégit :

accín-

Cujus , fupérnus Artifex -

Xl

&us eft poténtia , fürréxit die

L]

Nlundum pugíllo cóntinens ,.

tértia , allelüja.

Ventris fuüb arc

du

y. Dícite in natiónibus;allel. |'& eáta eceli nà

a claufus eQ.-

inlr

ntio ,

, Quia Dóminus regnávit

Foecünda fan&o Spíritu ,

g ,

aligno , allelàja.

Defiderátus Géntibus

Vllihy,

Oratio,

Cujus per alvum fufus eft.

Cs

Eus , qui pro nobis Fí-

efu tibi fit glória ,

hu

D

lium tuum crucis patí-

:

uinatusesde Vírgine,

m

bulum fubíre voluffti, ut ini-

Cum Patre & almo Spíritu

j Vin,

míci à nobis expélleres pote-

In fempitérna fzcula. Amen;

oletémo.

ftátem : concéde nobis fámu-

lis tuis , ut . refurre£tiónis

No&turnum Sabbati , ut in

sDeoPir,

Pfalterio.

III.

Et in fine.

Chrfodeos,

grátiam confequámur,

Per

.. Diffüfa eft grátia in lábiis

fmo,

eümdem Dóminum.

tuis. allel.

LJ

Proptéreà

p um A.

Si autem occurrat Féftum

benedíxit te

eus in zetérníi,

fimplex ; de eo fit commemo-

aállel. :

Pater nofter,

fb Iäb!f

ratio ante commemorationem

Abíolutio.

fs benedm'f ]

de Cruce.

Récibus & méritis beá.

t etétmur.

Completorium utin Pfal-

P

te Marím femper Vírgi-

terio:

nifat d

!

Et in fine Hymni ,

nis , & ómnium San&tórüm ,

hter Ut

i

7je lucis ante términum ,

perdücat mos Dómirnus. ad

I'gr- |

dicitur , Jefu , tibi fit giória ,

regna coelórum. ..

Amen.,

ia Rega

j od

Qui natus es de Virgine.

y. Jubedomne benedícere.

etiamfi in Vefperis fa&ta fit

- Pro prima Le&. Benedi&,

Iid.

tantuid commem.'"de:B. : M.

ninus Vobl'SCllm.

Nos cum prole pia benedícat

Ad Matutinum , Invitator,

Virgo María.

x*. Amen.

Tif rþlfi[u (

aría , grátia plena :

Prime due Lettiones de

(ato

* Dóminus tecum. allel.

jp m

fämgll! "

Scriptura libri currentis

yeums D

P(31. V eníte ,. exultémus. 2.

tertia, una ex inferius po-

Hymnus,

fitis per ordinern.

g m

anécta &

AU

TU

QU

em terra, pontus , sí-

U l,

immacuïvätä

It

dera,

'virgfnitas , quibus te láudi-

et

g Mu

Colunt , adórant, przedicant ,

bus éfferam ,néfcio * Quiq

ii

FU

t

!

j

"Trinam regéntem máchinam,

quem cceli cápere non; póte-

l

Clauftrum Maríz bájulat.

rant, tuo

rl L

C ui ]una ,fol , & ómnia

allelüja,

grémio cantuli&i ?

ff

N

k $5

?-, BQ!

um

!

g

"BU

Officium B. Marie in Sabbato.

cliv

amica mea , & veni. allel.

p

(Rgf

Y

. Benedi&a tu in muliéri-

2

j

gb

bus,

& benedí&us fru&us

Afía. Speciöfa faüa es, &

ventris tui.

ula.

fuávis in delíciis tuis, fancta

|

Præïem

"

i

Pro ii, Le&, Benedictio.

Dei Génitrix. allel.

Capitulum.

Eccli. 24; b

]

n

j

Ipfa Virgo vírginum intercé-

B inítio, & ante fzecula

W

dat pro nobis ad Dóminum.

i

& C

nü

g. Amen.

4. X.creáta fum , & usque ad

i

4)tLU5 v

x.ii. Felix namque es facra

futürum faeculum non défi-

lu

E J

Id

nam , & in habitatióne fan&ta

[/

j

yinib

Virgo María , & omni laude

coram ipfo miniftrávi.

l

M

j

dignífima: * Quiaex te or-

tus eftfol juftítie : * Chri-

ymnus.

It

TU

ins 1f

ftus Deus nofter.

Gloriófa Vírginum ,

y'. Ora pro pópulo , intérve-

O

Sublímis inter sídera ,

!

1]

d

W

nipro Clero , intercéde pro

Qui te creávit párvulum

|

rf

La&áànte nutris übere.

Vr

devóto femíneo fexu:séntiant

M Bo

omnes tuum juvámen , qui

od Heva triftisábftulit ,

cümque célebrant tuam ían-

Tu reddis almo gérmine :

qui Pfaltelri'o:ie»

&am cofiemorátiónem. Quia.

Intrent ut aftra flébiles ,

Fymmorun dul

G 1ória Patri.

Chriftus.

Coeli reclüdis cárdines.

jb ts Qu

Pro iii. Lectione , Benedi&t.

u Regis alti jànua ;

h Wf in.-

Per Vírginem matrem concé-

Etaula lucis fülgida :

Affrmum, ij

dat nobis Dóminus falütem

Vitam datam per Vírginem ,

hat

& pacem.

X

Amer.

Gentes redémptz plàudite.

(

Megend

oftiü. LeCionem dicitut.

J efu , tibi fit glória ,

|

LM,: üfl, ?l Qm

'Te Deum laudámus. r7.

Qui patus es de Vírgine, -

edeMa i :

AD LAUDES,

Cum Patre , & almo Spiritu,

m d

& per Horaás , Afía.

In fempitérna fecula. Amen.

AL C Y

Um effet Rex in accü-

Y Benedi&a tuin muliéribus.

: 'bitu fuo , nardus mea

allel.

$. Et benedittus

AV letm , N

aQ

dedit odórem fuavitátis.

fru&tus ventris tui. allel.

Cl M

P(atmus. Dóminus regnávit.

Ad Benedi&us , Antiphong

wl n

cum retiquis.

18.

Regiína cogli lzetáre , alletüja:

ritüdne , *

Aíia, Leva ejus fub cápite

quia quem meruífti pertàre ,

d. Sydge,

meo, & déxtera illíus ample-

allelüja : refurréxit, ficut di-

Jdtite , gf

xábitur me. allel.

xit,allelüja: ora pra nobis

"Afia. Nigra fum, fed formó-

Deum , allelüja.

* MM ]

fajfilie Jerüfalem : ídeó dilé-

ratio.

il

xitme Rex , & introdüxit

Oncéde mos

fámutos

Glirà B v É

D

NUUMI

mein cubículum fuum. allel.

' tuos , quefumus Dómi-

A fa.

am hiems tránfüt ,

ne Deus , perpétua mentis &

WUUn sf

córporis fanitáte gaudere : &

IT

imb;r. ábiit ; & recéffit: furge

glorió. . "ii

mf&,&,l. J

Officium B. Marie ï;ï Sabbato.

D

"

d

elv-

Sper

(f

bj

l

gloriöfä» beáte Mríie fem-

A

7

d Sextam , Antiphona,

1 deici

M

[

per vírginis interceffióne ,

ra fum.

ii a

d

àpresénti liberári triftítia ,

apitulum, — Eccli, 24. b

À

4

"

4 'T fic in Sion firmáta

Q

& stérna pérfrui lztítia. Per

wlm'äü, & amc ""

Dóminum.

1—4fum, & in civitáte fan&ti-

[m um! &USH

Deinde fit commemorätia

ficáta fimíliter requiévi , & in

itlum noy

de Cruce, Afia. Crucifixus| Jerüfalem potéftas mea. Et

furréxit á mórtuis , & redé- | radicáviin pópulohonorificá-

?m At f

D zalrdyi

l

mit nos ,allelüja , allelüja.

to , & in parte Dei mei heré-

JULUS

»'. Dícite in natiónibus , al-| ditas illíus , & in plenitüdine

|

lelüja.

San&tórum deténtio mea.

i V,

*. Quia Dóminus regnávit| &«breve. Adjuvábit eam ,

tisite r

à ligno , allelüja.

t m

Ó

Deus vultufuo, ^ Allelája,

ts Qs

ratio; Deus ,

qui prono-|allelüja. Adjuvábit.

W cilsihit,

bis Filium. cliii,

Y. Deus in médio ejus , non

Ad Horas.Hymni , & Pfal4 commovébitur.

X o p

gni utin Pfalterio : fed in fine] allelüja.

Allfstüja ;

dtadees,

clidiseidins

Hyimnorum dicitur: Jefu ,| Glória Patri. Adjuvábit.

tibi fit glória, qui natus es| Y-Elégit eam Deus, & prae-

t j

de Virgine,

elégit eam.. Allelüja.

us fugia:

Ad Primam, Antiph.

X* [n tabernáculo fao habi.

hm p Vipte

Dum effet Rex.

t eam , allelüja.

rcdömptæpl'audizs

táre faciT

onam , Ántiphona,

Cayitul.

K egi faculórum.

tlbl lt glöna !

In w.brevi, y«. Qui natus| Speciófa.

ts egde Vi

es de María Vírgine. alia uf

Capitu

z

]um. Eccli. 24. b

qre Dd

in P(alterio. 28.

N platéis ficut cinnamó-

iér ao

Ad Abfol. Capit. In platéis.

*mum , & bálfamum aro-

!

i uin gt

li

Ad Tertiam , Antiphona- matizans odórem dedi : quafi

' )zaEt.

Lava ejus.

myrrha elé&ta dedi fuavitá-

:

vt

«tj

f

Capitulum. Ab inítio.

tem odóris.

If hii

]

hu

V br.

Spécie tua , & pul-

Re« breves Ele*gif eam Deus,

ff

)n

li i

chritüdine tua. * Allelüja;|& preelégit eam. " Alle-

gl n

allelüja. Spécie.

làja, allelüja.

Elégit.

durtit t

x.Inténde , prófpere pro-

* Intabernáculo fuo habitá-

de & regna.

Allelája ,

táre facit eam. — Allel. allel.

j Oïwü

alleluja.

lória Patri. Elégit eam.

uf

Glória Patri. Spécie.

Y Diffüfa eft

^

grátia in lábiis

e w l

Y Adjuvábit eam Deus vul- | tuis , allelája.

€u fuo , allelüja.

& Proptéreà benedixit te

quæfu

mUFX&

$; Deus in médio ejus , non

Deus in &térnum , allelà-

epa

Ó

cih

commovébitur , allelüja.

Aj

j

df

T

Ad

(

Officium P. Maris in Sabbato.

pj

civi

y

; Ad Vefp. Afiz &. Píalmi

Lib. 3. cap- 4. in fine, tom. 9.

a

u

M

feriales, Cap. & reliq. omnia;

Le&io ui.

u

Er féminam mors , per

j

,l

ag

fi non occurrat Feftum Dupl.

p

féminam vita: per He-

| [etO !

,uumV

de Dominica.

Le8. feq. dicuntur fingulis

vam intéritus , per Maríam

n

pïm )

T

p 00

menfibusin Officio B. M. in

falus.

Illa corrüpta fecüta

u

o

eft feductórem

hsac inte-

Sabbato Ordine fubferipto.

v aatri

!

MENSE APRILI.

*

gra péperit Salvatórem. llla

De Expofitióne S.Hierónymi

póculum à ferpénté propi-

nátum libénter accépit ,

/

W.

Presbyteri in Ezechiclem

virotrádidit , ex quo fimuf

1

Prophétam.

)

amï,& Ffid

.U Lib. 13.in cap- 44

mereréntur occídi : haec, grá-

?

LeGio ii

tia caeléfti défuper infüsa, vi-

m

I O0rta hzc claufa erit , &

tam prótulit, per quam caro

W q

U

Mil

non aperiétur. Pulchré

mórtua poffit refufcitári.

f ao

quidam portam claufam , per

Quis eft, qui hec operátus

ss r r

uam folus Dóminus Deus

eft, nifi Vírginis Fílius , &

enman? 8

Ifrael ingréditur, & dux , cui

vírginum fponfus; qui áttulit

uaiead DT z;

0

rta claufa eft ,

Maríam

matri feecunditàtem , fed non

u d

j uj (

V

irginem intélligunt : que&

ábftulit integritátem ?

Lay t DOfUE s

"T e Deum laudámus.

& ante partum , & poft par-

gins (b

tum virgo permánfit. Et-

Ad Laudes , & per

ä:)ïäï;

j odl

enim témpore quo Angelus

omnia ut fuprá.

qiis f , r

OFFICIUM PARVUM

Velicdaen at

loquebátur : Spíritus fanttus

véniet fuper te , & virtus

. Marig non diciturs quan-

N

u

Altíffimi obumbrábit te;quod

o fit Officium ix. Lecio-

TrtDimims n

j

autem naífcétur ex te San-

um,nec in Feriis majoris -

EW

ebdomadae , nec infra O- -

&um , vocábitur Fílius Dei :

p um r

& quando natus eft , virgo

&avas Pafche & Pentecoftes,

Áodlun ydint

permanfit etérna: ad confun-

necin Sabbatis , quando fit

Virg vetüst

déndos eos , qui arbitrántur ,

ffigium de.fantta Mlaria.

Dimmiger $p

eam poft nativitátem Salva-

uibus diebus, omittitur à

1 médo jmic

tóris habuíffe de jJofeph h-

primis Vefp, Cüm dicitur in

Tüm,

lios, ex occafióne fratrum [Choro , in Matutinis & in

T yirdi

ejus ,qui vocántur in Evan-

V efperis preeponitur Officio

Vif t

€'l»i0$

diei, inaliis Horis poftpo-

'T e Deum laudámus. 17.

itur.

Prima dicitur poft.

S n *«

Trftm nj

MENSE.MAJ]O.

enedicamusDffo,antequam

Urirt Dimine

Ex Tractátu fan&i Auguftini Hegatur . Martyrolg. Extra

e

—

Epífcopi de Symbolo ad

horum poteft dici pro t

w

m?-

Metitdit n

Catechüménos,

UET

m

pportunitate.

OF-

| LOm

Mi

gäbbato.-

D. Lint

n

!

Officium parvum B. Maxia.

cvili

me.;,

O.F E 1:£ 1

J 0 j

M| Dóminusà dextris tuis : *

MUf ]

extra Adventiumm.

confrégitin dieirs fuz reses,

[

"ER

udicábit in natiónübus , im-

j

n vj

u

——

J

Ad Vefperas : Ave María.

,tus, Perï

b

.'xv

[

fecreto, que dicitur femper

plébit ruínas : * conquafsábit

!

in principio omaium Hozrar.

cápita in terra multórurm.

4 Qrni tai:;

De torrénte in via bibet : *

B. Marie , quando non cons

junguntur cum Oifc. diei y.

proptéreà exaltábit caput.

Vtírem, )

* Eus in adjutórium me-

G lória Patri.

L látté pry.

um inténde.

D

Aíía, Dum effet Rex in ac-

At qépit

. Dómine ad adjuvándum

cübitu fuo , nardus mea de-

18 quo fmj |

]

3ne feftína.

1

dit odórem fuavitátis.

LAU: , zi

G lória Patri, & Fílio, & Spi-

Afía. Leva ejus^fub cäþite.

Mif v

rítui fancto.

meo , & déxtera illius am-

ht qro

Sicut erat.

&c,

plexábitur me.

Wi ii

Infine, Allelüja, d om-

Pfalmus ri2z.

v Tgt s

Audàáte püeri

Dómi-

Vigas Fl

nes Horas per totum annum ,

precerquam à. Septuagefima

um: * Jaudáte

fpnlsqu t

Dómini.

; n'pmen

udtitem, f

usque ad Sabbatum fanctum,

9

*

Sit nomen Dómini bene-

cujus loco tung dicitur

teritn ?

Laus tibi Dómimne , Rex

díttum , * ex hoc nunc &

Vi 1.

setérnae glórig.

