vefte indütus , cui in péttore

Döfninum-

Crux rübei & esrülei coló*

Deinde fit commemoratio

ris afsüta erat , bráchiis can-

S. RomualdiAbbatis ; &

cellátis, & fuper duos cap-

")

k'er. in Quadrag:

tívos

làtera pófitos ; Chri-

In primo No&urno , in

ftià

d unurn, álterum IViau-

"

»

Quadragefima : ,^. LeCüiones

rum , exténfis appáruit. Qua

5

À

Beátus vir.

de

Coinmuni

vifióne in éxtafim raptus ;

QÀ

Conf. non Pontif. . €ciii.

intelléxit prótinus vir Dei, fe

E

cdnii NeGurno. Le&tioiv.

ad rediméndum . ab infidéli-

Y

j

! )*

F Oànnes de Matha , Ordinis

buis captívos deftinári.

Sanétíffimee "Trinitátis Re-

&« Honéftum fecitillum Dó-

demptiónis Captivórum In-

minus , & cuftodívit eüm ab

imimícis, & à feduttóribus

iätütor:-l,-- Falcóne in Pro-

f£u-

n

eGz23

,I

Fefta Februarii, $:

"T

feti

ym

i

tti'täxritillt1m ,* Et deditilli | bicolóri , fpécie rediméntis

$ l

elaritátem zetérnam.

captivosappáruit. Quo vi-

a

vili

j

t

. Juftum dedüxit Dóminus

fo Póntifex Inftitütum ap-

quE |

er vias rectas ,. & . ofténdit

robávit , & novum Ordi-

ptw

05 m

nem fan&Giffime Trinitátis

yidem t

1l

illi regnum Dei. Et dedit.

Der

Le&io v.

Redemptiónis

Captivórum

qu H

jj atf

Uo veró matüriüs 1n re

vocári juffit , ejüsque Profef-

(s !

sóribus albas veftes cumCru-

jgfllh'

Q

tanti moménti procéde-

o

ret , in folitàdinem fecéffit ,

ce rübei & cmrülei colóris

0 i

[ proxun

rsebuit.

D

aL exttt

ibíque divino nutu fa&tum

, Amávit eum Dóminus, &

ici

eít , ut Felíicem Valéfium in

Quaref

^ — ". jpfa erémo jam multis annis

ornávit eum : ftolam glóriz

Q Y M

índuiteum : 9

Et ad portas

u

mptm

us w

! degéntein repérerit,cum quo

! fnita focietáte,fe per triénniü

paradífi coronávit eum.

M

um

inoratióne,& contemplatióne

3-, Induit eum Dóminus lorí-

li ubdomivïtll

omniümque virtütum ftüdio

cam fidei , & ornávit eum.

(prodécmodut

. exercuit. Cóntigit autem , ut,

Et ad portas.

giamm lus

^dum fecum de rebus divínis

cenfäümoddgimq l

Ic iï:abi-leitoi ((,)ïicïine, fan&i

fprope fontem colloquerén-

Fundatóres in. Gálliam

ye ais d i

| tur, cervus ad eos accéfferit ,

iv fdr Tlome «

! crücem inter córnua gerens.,

rediérunt : primóque Coenó-

"; güber&carüleicolóris.Cüm-

bio Cervi frígidi n Diocecéfi

ss o n

fiumtt

que Felix ob rei novitátem

Meldénfi conftrü£&to , ad ejus

v lielmpet

mirarétur, narrávitei Joàn-

régimen Felix remánfit ; &

Joànnes Romam cum áliquot

qulicits dte L

nes vifiónem in prima Miffa

tutdeum: lg

hábitam , & exínde fervén-

sóciis revérfus eft , ubi Inno-

fpienqan :

tius oratióni incumbéntes ,

céntius domum ,. Eccléfiam ,

teriníomnis admóniti, Ro-

Ti um r

& Hofpitále fantti Thome

tibus Géntobus

mam proficífci decrevérunt ,

de Formisin monte Coelio eis

utà Summo .Pontífice novi

donávit ; cum multis redí-

Ttm mund , d

Ordinis pro rediméndis Cap-

tibus, & poffeffiónibus. Da-

df regm,

tívis inftitutiónem. impetrá-

tis quoque lítteris ad Mira-

rent. Eléétus füerat eo tém-

molínum regem Miarróchii ,

Val

)

A ttft N

pore Innocéntius. Tértius ;

opus Redemptiónis felíci

qui illis. benígne accéptis ,

aufpício inchoátum fuit. um

Vanc

Ti S Gter

dum fecum de re propófita

ad Hifpánias , fub jugo *ara-

Q Stfum

il

delíberat ; in fefto fanttae Ag-

cenórum magna 'ex parte op-

OUU Cf s

nétis fecündó, Lateráni intra

préffas , Joánnes proféttus

Oi Ltl

Mifsárum folémnia ad facrae

TU F'erie Qu

eft , Regümque , Principum,

[

Hoftie elevatiónem, Ange-

atque aliórum fidélium àni-

lusei cándida vefte , eruce

mos ad captivórum & páu-

Al

/ Pc.

[2

|

.. Fefts Febtuari. .^ 70*

469

D d

lIls |

perum corniferatiónem com-

DIE IX. FEBRUARII.

*

móvit, Monaftéria ædifipä—

San&g Apollonie Virginis

V

& Martyris.

| ïnüimmm q

vit, Hofpitália eréxit,magnó

u

que lucro animárum plures

Afía. Veni fponfa Chrifti ,

captivos redémit. Romam

áccipe corónam, quam tibi

E us

|

tandem revérfus , fanctísque

Dóminus preparávit in &-

— Ciplitm

i

térnum.

"

!

cjüsque.

"i

M

ï

!

opéribus incümbens , afsí-

duis labóribus attrítus , &

. Spécie tua , &

pulchritü-

Veffes cunt

morbo confé&tus , ardentíffi-

dine tua.

verüle] coli 4

mo Dei & próximi amóre

x. Inténde prófperé procé-

exaftuans , ad extrémum de-

de; & regufüratio.

inDónins t

Eus , qui inter cetera

xitm gliri

venit. Quare frátribus con-

D

VOCÁLIS ,

eisque ad opus

poténtiz tuze mirácula ,

! Btports

Redemptiónis coelitüs prz-

étiam in fexu frágili vi&tó-

at um

monftràtum efficáciter cohor-

ram Miartyrii -contulífti

um Dorims lr*

A ts um

l

tátis , obdormívit in Dómino

concéde propítius ; ut , qui

|' fextodécimo Kaléndas Januá-

beáte Apollóniz vírginis &

us

rii anno falütis milléfimo du-

mártyris tuz natalítia cóli-

Lal v

centéfimo décimo tértio;ejüs-

mus,perejus adte exémpla

Per Dóminum

o Ordine d

ue corpus in ipfa Ecclé-

gradiàmur.

totes Gälliarp

fia fan&di Thome de For.

noftrum.

imiqe Q

In Laudibus, Antiphona.

'mis condígno honóre tumu-

;

ii n Dd

làtum fuit.

Símileeft regznum coelórum

Q

g d

». Ifte homo perfécit ómnia

hómini negotiatóri , quxerénti

uzlocütus eft ei Deus , &

bonas margarítas : inventa

Fs renatt

ummumdU) — dixit adeum : Ingrédere in

E

una pretiófa , dedit ómnia

ng[t,ullmü'

réquiem meam : *

Quia te

fua , & comparávit cam.

y. Diffüfa eftgràtia in làbüs

pmum. wäüm !

vidi juftum coram me ex óm-

j d

] 1

nibus Géntibus.

tuls.

jsinmont

Cæiloeü

,

y. Ifte eft , qui contémpfit

x. Proptéreà benedixit te

s IU

Deus in &térnum.

um nl

vitam mundi , & pervénit

DiE X. FEERUARIL.

,fb 2

ad coeléftia regna. — Quia.

G]1ória Patri.

U

lia.

In fefto S. Scholaftice Virg.

1llfïm*a UE

Manen

- In tertio Notturno, Ho4

n

Duplex.

r

f

jomptn

ls

milia S. Gregorii Papee in E4

Omnia de Communi Vir-

L

vangel. Sint lumbi veftri. dc

ginum. Xcvil. pr&ter ea

scosum

CoinuniConf. non Pontifxc.| q

us hic habentur propria.

x

ERE f

Qrati9.

t

Nona Leétio dicitur de Ho-

ymap

j

dU

anilia Feri& occurrentis; &| Y^ Eus, qui ánimam beátee

!

0

um

Vifg,hais tüz Scho

l

iáfti-

!

ycp

"

de ea fit commemoratio in

ca , ad ofteadéndam inno-

gümque

j

j

; À

cén-

torum

k paü

I..aud'..,

G 83

caPUVoru

r

7

Fefta Februarit. 7/^

a 93

cent

i fuz viam in colümbze|queris forot. ? manére extra

[co !

fpécie.coelum penetráre fecí-

cellam . nullátenus poffum.

i u

ii f

|

ym

fti ; da noDbis ejus méritis &

Tanta veró erat coeli feréni-

i

(nem v

précibus ita innocénter víve-

tas : ut nulla in. áere nubes

j

/06

rye,ut ad stérna mereámur

apparéret.

Santtimoniális

nl[mmm Y

cæplt i

J

gáudia perveníre.

.Per Dó-

autem fémina , cüm verba

Ó

l)

minum noftrum.

fratris. negántis audiviffet . ,

Ü

( i^

usp

ij

i Jf

"Commem. Ferie.

insértas dípitis manus fuper

uJ

TO

In primo No&turno n

u.'w

menfam pófüit , & caput in

T

a

i f

rag. Le£&tiones. D € Virgin-

i

mánibus omnipoténtem Dó.

qt/

f !þmn D g

US- de Caiámuni Virg. C1V.

minum rogatüra declinivit.

jl

at 1f

.. In, fecundo, NoGurnpo.

Cümque leváret de menfa ca-

f

IX

libro

ecündo Dialosó-

put,tanta corufcatiónis, & to-

u

,flpüteïa ;!

«(f d f

rum $. Gregórii Papae.

o

nítrui virtus , tántaque inun-

lV.

dátio plüviz erüpit;ut neque

w D

C

| ;i'xpä].ääïca velgäfg)

n

s Pa-

venerábilis Benedi&us,nequc

MA

5

tris Denedí&ti foror, omni-

s p

Fratres, quicum eo áderant,

poténti Dómino ab ipfoinfán-

extra loci limen,quo conséde,

panftidus

tie témpore dedicáta, ad eum

elt, uttotamaA

rant , pedé movére potüerint,

femel perannum veníre con-

&. Propter veritátem , &

I dicrntaqu

DT

fuéverat ; ad quam. vir Dei

manfuetüdinem, & juftítiam :

fiits

vite coll

non longé extra jánuam;. in

* FEt dedücet te mirabiliter

vianoretlne

poffeffióneMonaftérii defcen-

dexteratua. y^, Spécietua,

w Dl

débat. Quadam veró die ve-

& pulchritüdine tua inténde,

fringutitm:

nit ex more , atque ad eam

umj te Day;|

prófperé procéde , & reg

nà,

cum difcípulis - venerábilis

Et -- dedücet te.

(l led,

ejus defcéndit frater , qui to-

LeGio y.

f Prptt. ver

tum diem in Dei láudibus ,

An&imoniális quippe fé.

Tf

facrísque collóquiis ducéntes,

S

mina caput in mánibus

Propttd

incumbéntibus jam no&lis té-

declínans , lacrymárum flü-

«

nebris , fimul accepérunt ci-

vium in menfam füderat, per

Unguedied

bum, Cümque adhuc ad men-

quas ferenitátem áeris ad

7 Yenerdbls

fam fedérent , & inter facra

plüviam traxit.. Nec. pauló

VET prüpram:

collóquia tárdior fe hora pro-

tárdiüs poft oratiónem inun-

TT a m

tráheret, éadem Sanétimoniá-

dátio illa fecüta eft ,. fed tan-

lis fémina foror ejus eum ro-

ta fuit eonveniéntia oratiónis

d Cimere!

11 C p

gàvit,dicens: Quafo te,ut ifta

& inundatiónis, ut de menía

Inden Ocuüg, |

nocte me non déferas , ut us-

caput jam cum tonítruo le-

que maneé de coeléfüis vite

váret : quátenus unum idém-

Ws f

EUTC ij

rlim,

£áudiis loquámur. Cui ille

que effet moméntum , & le-

y

m de-

gie Coe[i ffctg'[.

refpóndit : Quid eft, quosl 10

váre eaput , & plüvia

$

pó-

Ulf?l]tæ Cj |

Fefta Februari. 7A

I

"Wne'r

De

o In.

lUätCmE

"Qty |

ónere. Tunc vir Dei . in-

caudens ,.omripotenti

D

E

ter corüfcos , & tonítruos ;

hymnis & laudibus grátias

MC IN

Tl

atque ingéntis plüvie inun-

réddidit,ejüsque óbitum Frá-

l s

f

M

datiónem , videns fe ad mo-

NT

[

tribus denuntiávit.. ; Quos:

u

naftérium non poffe remeáre,;

étiam prótinus mifit, ut ejus.

* , cin W

ccepit cónqueri contriftátus ,

corpus ad monaftérium defér-

üsaudys -

dicens : Parcat tibi omnípo-

rent , atque in fepülchro. ,.

15 manis n

tens Deus , Soror , quid eft ,

quod fibi ipfi paráverat , po-

5 6 Capy

quod fecifti ? Cui illa refpón-

nerent. . Quo fa&to cóntigit ,

lDoténtem D

l

dit : Ecce rogávi te,& audíre

ut quorum mens una. femper.

lt decTindy

me noluífti ; rogávi Deum

in Deo füerat ; eórum quo-

t monfies.

meum,& audívit me : modó

que córpora nec fe

pultüra fe-

As n

ergo ,fi potes, egrédere, &

aráret.

me dimíffa ad monaftérium

vüttmeimn..

5X Afferéntur Regi vírgines.

BU teque

recéde. Ipfe autem exíre ex-

po

fteam , próxime €6jus ,

tra te&tum non valens,qui re-

Afferéntur tibi in letítia ,.

3 meü&mmue

& exultatióne.

i

&

lum d.

manére fponte nóluitinloco ,

hg tl

manfit invítus. Sicque fattum

** Spécietua , & pulc

hritüc

Thorére potdert,

eft , ut totam noGtem pervígi-

dine tua inténde , prófperé.

venien, d

lem dücerent,atque per facra

procéde , & regi

ja. Ag'eränf

tem um

fpiritális vitee collóquia fefe

tur.

t te vybltter

vicária relatióne fatiárent.

G]ória Patri.

ff

äre'nt

In tertio . N

m

urno ,

W

, , dttu,

&« Dilexífü juftítiam, & odí-

donedoa vténd

füi iniquitátem: ". Proptéreà

milia fancti Gregorii Papiezin

unxit te Deus:, Deus tuus

Evangelium. Sfmile erit reg-

rocde, d n

numcoelórum decem

«t

óleo lecetítia.

de Communi

T

irgtc

L

Y.:Propter veritàtem &

nibus.

Irgie

manfuetüdinem, & juftítiam.

num.

CX

s i

Nona Le&io dicitur de Ho«

vt n 400

Proptéreà.

milia Ferig , & deea fit com-

duerymirüm

eciio vi.

Umque die áltera éadem

jnemorátio..

vl ii gt

E

DIE XIV. FEBRUARII.:.

vt n W

,

venerábilis fémina ad

SanQi Va

l

N

(ec pl

ä

cellam própriam recefsíffet :

entim. Presbyteri

jl

|

Vir Dei ad monaftérium ré-

& Martyris. Afia..

orationem u*

Ifte. San&us pro lege Dei

vitaelos lr

diit. Cum ecce ! poft triduum

in cella consiftens , elevátis

fui certávit usque ad mor-

enicnn otibiut

]i

ináera oculis , vidit ejüsdem

tem, & à verbis impiórum

(nis, U

t

foróris fuz ánimam de cór-

non. tímuit: fundátus enim

cur tor

pttll 1

pore egréffam , in colümbz

erat fupra firmam petram.

xenus ul

Ípécie coeli fecréta penetráre.

Y** Glória & honóre coroná-

fti eum Domine,

p*

Qui tante ejus glórig con-

b* Et

[1

ü Plüua

p(]

Gg4

Fefta F?brixarli*. 43 72. Q9.

( j

(

Ws E,tl conftituífti eu

m füper]

res eltis vos, * Exultábunt

ii

nuum tuárum.

Sanéti 1n. glória.

Üi

h

gpera má

: Oratio,

l Letabün

jl

mus,omhï-

fuis.

i

tur in chfIibus

D ) a mWE

j

Refta , quafu

( f

f

P

potens Deus:ut, qui beà-

DIE XVII. FEBRUARII.

Iu

J

ti Valentíni Mártyris tui na-

San&i Simeonis Epifcopi &

jis e

ii

talíia cólimus , à cunclis

Martyris.

4UC

malisimminéntibus , ejus in-

Afía, Ifte San&tus pro lege

terceffióne liberémur.-

jjtevitt

Per

Dei fuicertávit usque ad

En((*ü»wm! ,

Dóminum noftrum,

mortem, & à verbis impiórü

,if

m

]

In Laudibus , Antiphosa.

non tímuit : fundátus enim

f

i

Qui odit ánimam fuam in hoc

erat fupra firmam petram,

p

mundo, in vitam &etérnam

y- Glória & honóre coroná-

j

Itl

cuftódit eam.

i eum Dómine,

j lu u*

. Juftus ut palma florébit.

&. Etconftituífti eum fuper

TAE

&. Sicut cedrus Líbani mul-

ópera mánuum tuárum,

tine ul

tiplicábitur.

ratio.

[

DIE XV,. F

EBRUARII.

Nfirmitátem noftram ré-

hui petnt l

San&orum Fauftini & Jovitse

.. fpice omnfpotens Deus : &

liti

: Martyrum.

quia pondus prápriz a&tiónis

Tibiue 1ud6

Afía, Iftórum eft enim reg-

gravat, beáti Simeónis Már-

feyts,

num ccelórum , qui contemp-

tyris tui atque Pontíficis in-

Ri W ; d

sérunt vitam mund1, & per-

tercéffio gloriófa nos próte.

Per Dóminum.

Bu

venérunt ad prasmia regni, &

gat.

Tonor t decüsql

lavérunt ftolas fuasin sángui-

In Laudibus , Antiphona.

jigte

ne Azsni,

*

E

Qui oditánimam fuam in hoc

Lauttirome T*

y» Latámini in Dómino , &

E

mundo , in vitam satérnam

fevlu, Ame

cuftódit eam,

exultáte jufti,

Tus n

X« Ét gloriámini omnes reti

9

[

* Juftusüt palma florébit,

h Etfüperluy

€orde,

ratio.

&« Sicut cedrus Líbani mul.

QciDo Eccldf

Eus,qui nos ánnua fan-

tiplicábitur.

D

&órum. Mártyrum tuó-

DIE XXII. FEBRUARII.

ALf

V& pftr (y

rum Fauftíni & Jovít&e folem-

In Cathedra fan&i Petri. Án-

tiochie. Duplex.

C& Al

nitáte [ztíficas: concéde pro-

L t hw

pítius ; ut quorüm gaudémus

Ad Vefperas , Antiphona,

Tl,

méritis , 3ccendámur exém-

Ecce facérdos, cum reliquis.

ls.

Per Dóminum.

Onti

pl

de Laudibüs.: 477, Pífalmus.

"Saml

In Laudibus, Antiphona

ixit Dóminus. cum rceliq.

Apifrn

Veftri capílli cápitis omnes

de Dorninica. . 127.

loco

numeráti funt

nolíte timé-

ultimi , Pfalm. Laudáte Dó-

Vnbus s

PU atque lil

r6: multis pafséribus melid-

minum omnes Gentes. 132.. «

d.

V t c

i

H f

NI

^ Fefta Februarii.

L4

ffi

-Capitülum. 'Eceli 44- 6 ^

interce

Wi eui ais

ce faàcerdos magnus ,

eccatorum rioftrórum néxi-

I Mi

us liberémur.. Qui vivis &

E«

ui-in diébus fuis-»pläcuit

FEBRM

Deo, &invéntuseft juftus ; regnas cum Deo Patre.

l,

&in témpore iracündige fa-

Deinde fit commernoratió

SEP

inih

&us eft reconciliátio.

fanti Pauli ante alias quas-

'I$,

cumque commemorationes ,

Hymnus.

in orbe|

U DO

Uodcümque

etiam Fefti ^ Düplicis ,'aut

t diSQUP d

i

Q

nexibus revínxeris,

Dominicz. Quod etiam fer-

Al imyiii

Erit revínctum, Petre ; in ar-

vatur in commemorationé

Wltus enjm

cesiderüm :

fancti Petri , que fit in Fe»

W petram,

Etquod resólvithic potéftas

i

ftis fancti Pauli , Antiphona.

Nrt Corpné

trádita ,

San&te Paufe Apóftole , pre-

t

Erit tolütum |eceli in alto

dicátor veritátis , & Doctor

vértice :

Géntium , intercéde pro no-

ln i

I t

Infine mundi judicábis fzcu-

Á

bis ad Deum , qui te elégit. :

t

lum.

. Tu es vas electiónis fan-

m lum w

Patri perénne fit per evum

à

e Paule Apóftole.

poters Dus:

lória ,

w. Predicátor veritátis

mundo.

i

iprieatdns

Tibíque laudes concinámus

ginivc'rfo

imeons Mit«

inelytas

Oratio.

ie tf e

AKtérne Nate ; fit. fupérne

Eus, qui multitàdinem

Géntium beàti Pauli A-

Ri v p

" Spíritus.

Üntimum.

Honor tibi decüsque : fan&ta

póftoli prsedicatióne docuffti:

yr , Antptot

- jügiter

da nobis , quefumus ; ut cu-

Laudétur omne T rínitas per

jus commemoratiónem cóli-.

mnfiamin ,

vitoi ln

: feculum.

Amen.

mus , ejus apud te pátrocínia

li

y 'Tues Petrus.

fentiámus. Per Dóminum.

&e Etfuperhane petram &-

Deinde de Feria. o

j

iaf

dificábo Eccléfiam meam.

rente.

CFUI'-

ips Lb m

Ad Magriüficat , Antiphona.

Ad Matutinum ;Invitator.

NI

'Tu es paftor óvium , prin-

T ues Paftor óvium,Princ

eps

E

ii M

ceps Apoftolórum , tibi tr&-

Apoftolórum:* Tibi trádi it

&

l'mai' lu

Deusclaves regni coelórum.

, D

Y

D

dite funt claves r;gni cceló-

g, ÀX

n

ruim.,

Pfalm. V eníte, exultémus. 2.

m d

Oratio.

Hymnus. Quodqü;hque. Wt

Eus , qui beáto Petr

o

fuprà.

m

PAU

No&urno , Àna.

eut fdlq

4 Apóftolo tuo ,' collátis

n primo

cum aliis Áffíis,

jnus

il [040

clávibus regrni coeléflis , Ti-

B eátus vire

A Y

gándi atque folvéndi Pontifi-

P(almis & Yy. de Communi

1 1

"

Confefforis Pontificis. 'Ixiv.

cium tradidifti : concéde , ut

:

Ggs

In-

2

Fefta Februarii. 4 :

T

Iþglïnt Epiftola prim

a. beáti

dei multó pretiófior auro

Petri Apóltoli.

( quod per ignem probátur )

!

p terrat

[

l

^Le&io i.

inyeniátur in laudem, & gló-

Etrus

| Apg')&olggp' ïefu

riam: & honórem , in revela-

l

(olitut

- Chrifti ,. elé&tis àdvenis

tióne Tefu Chrifti: quem cüm

eriþ.

non vidéritis,dilígitis,in quem

übl (labo

li

difperfiónis Ponti , Galátiz ,

$l

Qri

p

Cappadócie , Afig,& Bithy-

nunc quoque non vidétes cré-

Yl

N

niz , fecündüm prafciéntiam

ditis:credéntes auté exultábi-

Dei Patris , in fan&ificatió-

tis leetítia inenarrábili & glo-

Scf

([copi

nem Spíritus , in obedién-

rificáta ,reportàntes finem fi-

fs

de

tiam & afperfiónem sánguinis

dei veftrz , falütem animárü.

Jefu Chrifi : Grátia vobis ,

$: 9l díligis fhe Simon Petre,

- Jioin

paíce oves meas.

Dómine ,

iigtn femt

& pax multiplicétur, ' Bene-

di.'

mæägem'üü |

dí&tus Deus , & Pater Dómi-

tunofti, quiaamote , * Et

ni noftri Jefu Chrifti , qui fe-

ánimam meam pono pro te.

CM

cürdüm mifericórdiam fuam

y', Sioportüerit me mori te-

ijo p

s Petrus od

magnam regenerávit nos in

cum , non te negábo.

Et. .

em vivam , per refurre-

.

Leé&ioii.

tis Cibedram u

ó

i1

ógem Jefu Chrifti ex mór-

.E qua faláte exquifié-

fitr; Mdta

f natdem Jedi.

tuis ;in hzreditáté incorrup-

runt, atque fcrutáti funt

tíbilem , & incontaminátam,

Prophéte , qui de futüra in

hr um p

& immarcefcibilem , confer-

vobis grátia prophetavérunt:

defáromite ff

vátam incoelis in vobis, qui

fcrutántes, in quod vel quale

ais DT

invirtüteDei cuftodímini per

tempus fignificáret in eis Spí-

d pertangta

fidem in falütem, parátam re-

ritus Chrifti

pranüntians

ho Eedammenn,

veláriin témpore. novíífimo,

eas., quz in Chrifto funt;paf-

* Tuspuftrdr

&« Simon Petre,àntequam de

fiónes, & pofterióres glórias ,

nbl :

naviyocárem te , novite, &

quibus revelàtum eft , quia

Á Dasüm, e

fuperplebem meam Princi-

non fibimetípfis, vobis autem

ü;* Bo

pem te conftítui , * Et claves

miniftiàábant ea, quae nunc

I GHf

regni coelórum trádidi tibi.

nuntiáta funt vobis per eos ,

-Ouodcümque |

X Quodcümque . ligáveris

qui evangelizavérunt vobis ;

füper terram , erit ligátum

Spíritu fan&to miffo de coelo ,

It m eri

r

&in ccelis : & quodeümque

in quem. desíderant. Angeli

VÜl r r

sólveris fuper terram,erit fo-

proípícere.

lütum & in.coelis. Et claves,

3. Tu es Petrus, & fuper

à umm &'mþcæus

edio i.

n v

hanc petramedificábo Ecclé-

Y N quo exultábitis , módi-

fiam meam , & porte inferi

?

T n

cum nunc fi opórtet con-

non prevalebunt advérsus

fum F—Cdc'flæ

triftári in váriis tentatióni«

Wáyi « a

eam,.*. Et tibi dabo claves

"améntom "

regni coelórum.,

Ml

bus-;: ut probátio Vq:ü;r;zs fi-

N

" Y Quod-

"IUpra i

P.

Fefta Februarii.

^4*t

2

d

j

MP

"m

.QQuodeümque -ligáveris | ci edificii altittida consü

xï-g?it.a

f

U|

P

er terram , erit ligátum

Unde conveniénter Pfalmus;:

Ófem

l lalldeu)1

lul

& in.coelis : & quodeüm-

qui le&tus eft , dicit : Exál-

ls.

que sólveris fuper terram ,

tent eum in Eccléfia plebis ,

brit

m

erit folàtum &n coelis, .F.t

& in cáthedrafeniórum lau-

B

tibi dabo.

denteum. Benedí&us Deus,

T0 Vi

Glória Patri.

EcSbE dübo,

qui beátum Petrum: Apófto-

UL exiliü.

Ín fecundo Nocturno,

lum in Eccléfia exaltári pree-

Turábili (j

. Sermo fan&ti Auguftíni

cépit : quia: dignum eft , -ü£

Vtesfinenj

Epítcopi.

fundaméntum hoc in Ecclé-

&UP anrmár(

Serm. 15. de San&lis.

fia honorétur , per quod ad

k m Pet,

liectio ive

coelum confcénditur,

t Dümine ,

pNfitütio folemnitátis .ho-

x. Egoprote rogavi Petre ,

ia* Ro

diérna à Senióribus noftris

ut non deficiat fides tua.

m wwte,

Cathedr&

nomen

accé

jit

* Et tu aliquándo convérfus

Wüent m m t

[

confirma fratres tuos.

ídeó , quód primus Apoftoló-

o

rum Petrus hódie Epifcopá-

» Caro & fanguis.non reve-

Lenii

tüs Cáthedram fufcepíffe re-

ávittibi, fed Pater meus ,

a flte exqul

ferátur.. Re&e ergo Ecclé-

coelis. Et.

fi& natálem fedis illíus co-

qui. eftin

LeOio vi.

atgefenidtiunt

, Qu de n i

lunt,quam Apóftolus pro Ec-

Uód natális ergo C«

j rorurt

clefiárum falüte fufcepit , di-

Q

thedre hódie cólitur ,

cénte Dómino : Tu es Petrus,

facerdotále honorátur offi-

ynquivi qit

cium, Sibi hoc Eccléfiz ín-

milirtin sj*

& fuper hanc getram edificá-

nf : praninas

bo Eccléfiam meam.

vicem preftant , quia tantó

n Chrilo Juntpae

&« Tu es paffor óvium prin-

necéffe plus 'habet Eccléfia

ceps Apoftolórum ; tibi trá-

dignitátis, quantó facerdotá-

yofirins r

sdin d q

didit Deus ómnia regna mun-

le officium plus honóris.Cum

di:

Etídeo tibi tráditz

folemnitátem hanc: Eccléfiis

gefs at

funt claves regni coelórum,

méritó religiófa obfervátio

ligáveris

introdüxerit,miror, cur apud

[im o t

« Quodcuümque

zijaréni

jnt YO0

fuper terram, erit ligátum

quosdam infidéles hódie tam

jf

de i

&in coelis : & quodcümque

perniciófus error incréverit ;

äläom

sólveris fuper terram , erit

ut fuper tumulos defunttó-

(csidet

qx. Af

rum cibos & vina cánferant ,

o

felütum &

incoelis. Et,

CCLIO Ve

[ 9&[

p

quafi egréffz de corpóribus

;Pe

W I

Etrum ítaque fundamén-

ánima carnáles cibos rcqui-j

1 ædl :

P

tum Eccléfie Dóminus

rant.

W

gt

nominávit

X. Petre amas me ? tu

| 'fCis

jl

TISUS

& ídeoó digné

gvl

j

fundaméntum hoc Eeccléfia

Dómine , quia amo te.

gt

* Pafce oves meas.

colit , fupra quod Ecgleüäfti,

Y-Si-

glonm W

u

Fefta Februaril. 04

* þSirhon óánnis dili

gis mer a, Quem dicunt. hómines

li

ygrolà p

plus his? tu fcis Dómine;quia

effe Fílium hóminis ? dixit

us

amote. Paíice.

J

Jefus difcipulis fuis. Refpón-

ii

, li

GlóriaPatri, Pafce,

dens Petrus , dixit: Tu es

qira?

In tertio No&urno,

Chriftus Fílius Dei vivi.

Veto!

"

éli fe-

lh

L é&io fan&ti Evang

* Et ego dico tibi , quiatues

n o

d

. eànduüm Matthasum.

:

Petrus, & füper hanc petram

memüf

AU

- Le&io vii.

C

16. b

edificábo Eccléfiam meam.

í

-

N

N illo témpore

D

enit Je-

y'. Beátus es Simon Bar-Jó-

[

«Thora

I

(dos1

fusin partes Cefaréc Phi-

na,quia caro & fanguisnon

(

lippi, & interrogábat difcí-

revelávit tibi,fed Pater meus,

ibus IU

pulosífuos , dicens: Quem

quieftincoelis. Etego dico

j ivatus :

dicunt hómines eífe Fílium

tibi.

|

j m*

hóminis ?. Et réliqua.

Le&io viii.

"N

Homilía fan&i LLeónis Papee.

"T ego;inquit , dico tibi ,

, N

E

hoc eft , ficut Pater meus

Serfn. 3. inAnniverf. Affump-

tibi manifeftávit divinitàátem

f(s üü ! Qm m

stionis fug poft initium.

nEl

Póftolos Dóminus , quid

meam ,ita & ego tibi notam

f I) jüffjt

X. de fe hómines opinéntur,

fácio excelléntiam tuam,quia

jlum Jimmis &

intérrogat : & támdiu fermo

tu es Petrus , id eft, cüm ego

Tebenfutm

refpondéntium commüniseft,

fim inviolábilis petra , ego

jf Sedts

quàmdiu humánz intelligén-

lapis angulàris , qui fácio üt«-

welicie Dommt

raque unum , egofundamén-

tig ambigüitas explicátur.

ia , m

At ubi, quid hábeat fenfus

tum,prater quod nemo poteft

Du

difcipulórum , exigitur, pri-

aliud pónere: tamen tu quo-

mus eftin Dómini confeffió-

quepetraes , quia mea vir«

M, lg,

Qtngdun )

ne , quiprimus eft in Apoftó-

tüte folidáris , ut, quz mi-

Cl E

lica dignitáte. .Qui cüm di-

hi poteftáte funt própria, fint

8

xíffet : Tu esChriftus Fílius

tibi mecum participatióne

t s

)

quin dibus

Dei vivi : refpónditei Jefus.

commünia. Et fuper hanc pe-

Beátus es Simon Bar-Jona ,

tram zedificábo Eccléfiam me-

t6, m

quia caro & fanguis non re-

am ,& portz ínferi non prz-

1 témpore j

velávit tibi ; fed Pater meus ,

valébunt advérsüs eam.

Su-

Ib ol

quiincoelis eft. . 1d eft , ídeo

perhane, inquit , fortitüdi-

beátus es, quia Pater meus te

nem atérnum éxtruam. tem-

a

dócuit : nec terréna opínio te

plum : & Eccléfig mez coe-

BE'&

Ts t

feféllitfed infpirátio coeléftis

lo inferénda fublímitas;in hu-

VOCFS prentu

inftrüxit ; & non caro & fan-

jus fidei firmitàte consürget.

- Tütfque vipo,

guis , íedille me tibi , cujus

X Elégit te Dóminus facer-

FTOO f

dótem fibi ad facrificáindum

triditg.

fum unigénitus Fílius ; 'in-

dicáàvit.

ci, *. Hóftiam laudis.

WCrire tärris (

y*. Im-

TU d

]

m

It

FéftaFebruarii. 245

PL

Uf

UT

Itüt

Immola Deo facrificium $ it Trinitáti femp:tärna «rlo.

ulis fi)

f

udis ; & redde. Altíffimo:

ria,

!

vota tua.

Hóftiam.

onor , potéftas ; atque Ju.

Us DCl W

GlóriaPatri, Hoóftiam.

bilátio ,

Le&ioix..de:. Homilia Fe-:

In unitáte qua- gubcmat

bi g

ómnia E

| f ch pmm

rie occurrentis , cum: com-

inémoratione. de ea.

Per univéría. seternitátis fæ-

DES,

cula.

. JAmen.

Sxmon Bar "

$. Exáltent eumin Eccleüa

A fanruis n

er Horas , Afia.

& Pitermens

Cce acérdos magrus,qui

plebis.. .

in diébus fuis pláeuit

x Et in Cáthedra femorum

» Btego dio

Deo, & invéntus eft juftus.

laudent eum.

Q NUb

Pfalm. D óminus

regnavit.

Ad Benedi&lus , Anuphcma.

cum.reliquis. 18

Quodcümque ligáveris fuper

t dn dbi,

Afía. Non eftinvéntus sími-

terram., erit hgatum & in

t us

ov il

lis illi , qui conferváret le-

ccelis : & quodcümque - sól-

gem Excélfi.

veris fuperterram, erit folü-

Y efo t m

Afía Ideó. jurejurándo fecit

tum & incoelis: dicit Dómi-

éntm t qui

nus Snnom Petro.

illum. Dóminus crefcere in

"

, Idefs cümego

pleberi fuam.

rauo.

lls p pera, qu

Afía. Sacerdótes Dei , be-

Eus

- qui beáto Petro

fs, qi o

nedícite Dóminum

ervi

A oftolo tuo:, €ollàtis

h, egfüntiné

Dóminmi , hymnum dícite

clávibus regni coeléfüs. , li-

rauyd nemputs

Deo.

/

gándi atque folvéndi Pontifi-

r famen tü que

Serve b

cium tradidífti : concéde ; ut

Afía.

e, & fidélis,

j, um

mtra,m «raudmm Dónüni tüi.

interceffiónis .cjus auxfho

nS ! m! Quæ mþ

à peccatórum noftrórum. nä.

Czän

tulum. Eceli: 44. €

xibus lhberémur.

n ia i

ce facérdos magnus ,

Qui.. V1-

g p

quiin diébus fuis placmt

vis & regnas.

Brlprige

Deo , & invéntus eft juftus ,

Deinde fit commemor. fm.

bg ECC Cf m (l«

& in témpore iracündia fa-

&i Pauli Apoft, ut fup.. 478s

sf pree

&us eft reconciliátio.

Et Feria occurrentis.

'erls em

Hymnus.

Ad Tertiam , Antiphona.

ortitid

Fáte Paftor Petre , cle-

Non eftinvéntus.

li

t !

i

simaum t

mens áccipe

Capitulum. E cce facérdos,

d

il m u

Voces precántum , crimi-

Bf- br.Amávit eum Dóminus,

?ll

*. Et ornávit eum.

Amav1t

fbl

"fl

M

nümque víncula

eum.

9

Verbo resólve ; cui potéftas

rV

trádita;

Y*. Stolam frlorlæ índuit eum.

; Domito

j

Et 0rmv1t.

df äbi

a

Apcnre terris coelum ; apär-

Amávit eum.

tium Ws

'tum claudere.

Q 1lória Patri.

3, Ele-

/

Fefta Februariü. ?2»7'* 44f.

Jren.

U

n

git eüm Dóminus fa- (& loco ultimi , P(alm. -MI .é.

T

cerdótem fibi.

ménto Dómine David. 136.

« u

$ Ad facrificándum

)ei' hó-

Capitulum & Hymnus ,ut

if

ftiam laudis.

Jfuprain i Vefp. - 4736

( bUs

is'Ad Sextam; Antiphona.

|y« Elégit te Dóminus facer-

qus n

p

if

i1deó jurejurándo,

|dótem fibi.

(etat

m

-:Capituluny * Eecli/ 44. c

Beo

;

d. faeri

ificándum ex, hó-

1

vt

On eft invéntus - símilis | ftidimi laudis.

X

n

p qu

À. 4 -illi, qui eonferváret le-| Ad. Magnificat , Anti

i)hbna.

dusp

ern Excélfi , ídeó jurejurán- | Dum effet fumus' Póntifex ,

Spmmm

üit di

'do fecit illum Dóminus cré-|terréna non métuit, fed ad

fcere in plebem fuám.

cceléftia re

$

(u

st

Aius

*.bf. Elégit eum Dóminus , | grávit.

gna gloriófus mi-

at

* . Sacerdótem fibi. €Flégit.

h]& ! &Mm |

Oratio. D eus , qui beáto

giititi n

$. -Ad facrificándum :ei hó- | Petro. 477

ftiam laudis. Sacerdótem.

- Pofteà .fit commemoratio

ia

G ]lória Patri. Elégit.

IS. Pauli, utfupra in primüis

cäe'mïquitäüs ,

efpetis.

.

ctiput mll :

y* 'Tu es Sacérdos in etér- V

num.

;

Deinde de Feria

vocdur.r;

fitiniie

$&« Secündüm

DIE XXIII. vel

XIV.

p feegomitoi

chífedech.

ördinem' Mel—

P

ébruatii Anno- Biffextili.

uestdo lu

* "Ad Nonam, Antiphona. -

In Vi

af d

gilia fan&ti Mathi

'"Serve bone.

El2 APO&OI]-

dints f

-"Capitulum.:

Ecdii. 45.€

In Qua

dragefimä hihil fit

vinplsfett l

( Ungi facerdótio ,& ha- e Vigilia j gjft in.Miffa.

V Durdicem

3 bére laudem in nómiüne

teitlite

T. U

ipsíus,G& offerre illiincénfum

Februdrià Anno Biffextili.

l Ff

[

nfefto fan&ti Mathias Apo-

T od

N

dignum in odórem fuavitátis.

ffOli.'

$*.Or. Tu esfacérdos, ^ In

Omnia dicuntur de Corni

Duplex.

tibus hts

*etérnum. "Tu es.

lm i lt g

* ^Secündüm órdinem Mel- [muni Apoftolorum, i, prae-

&t il «

€hífedech.

In etérnum.

[ter ca , quee fequuntur;

tlàm, lo f

lória Patri. Tu es facérdos. Í

.Oratie; :

Rs um

3* Juftum dedüxit Dóminus

Eus,qui beátüm Ma-

per vias reCtas. &* Et ofténdit

D

AO Pirum,

illi regn

D eic

r

;

thíam Apoftolórum tuó-

Tority ünm d

Ad Velperas ,. Anti

runt collégio fociáfti: tríbue

10 fi

^ Q hd

þhona'-

quafumus ; ut éjus interven-

|

(E

Pning

Eccefacérdos m

us.

cum | tióne

, tua& circa fios pietátis

[

Ürtg

reliquisde Lau

d

h

üt fuprà. femp

er. vífcera fentiámus.

Píalmus: D jxie

Dórminus.

Per Dóriinum.

*

'

'.1ris,/q'm: f

ODfcon

Jeinde fit commenm F.

.erï-,æ;

"U T ony

cum r,eläq;.'de filca. - 127. —

]

In

ä"üli.nträvir, la

)4l

TRU D

F;(—ïa Februarü. 24f.

470

Une )

V

tnó No&turnó.:

4nos Dóminus

efus, incípiens

31&136

pe A

bus Apoftolórüm.|à baptísmate

Joánnis , usque

j

A

-2 Le&ió ic

3 Ca -Ioc

it diem , qua afsámptus:eft à

hfj

D

h

'N.diébus illis exürgens Pe-

nobis, teftem refurre&liónis

lw

Ltrus in médio fratrum dixit:

ejus nob

( erat autem turba hóminum

iftis.

íscum üeri,unum.n ex,

idndum

Q

firnul feré centumi. vigínti : )

&jti'g-um meum fu-

Xiri fratres , opórtet impléri

er vos, dicit Dóminus , &

3 v Antiphor

Scriptáram , quam predíxit

diífciteà me ; quidmitis füm

U Pigtifs

Spiritus fanttus per os David

& hümilis corde: * Jugum

enim meum fuave eft , &

mötult, fed i

de Jüdà;qui fuit dux eórum ,

H gmïiöfus mia

qui comprehendérunt Jefum:

onus meümleve. y; Etin:

qui connumeraátus erat irr no-

veniétis réquiem animábis

,

ï"

bis., &fíortítus eft fortem

ugum. -

j V QU Delto

J

! veftris. i

Y

ectio ii

miniftérii hujus. . Et hic qui-

t m

déim pofsédit agrum de mer-

T fatuérünt: duos , Jo-

1 p n s

céde iniquitátis , & fufpénfus

E

feph, qui vocabátur Bar-

fabas , qui cognominátus eft

crépuit médius : & diffüfa

] Fma'occur'n

funt ómnia vífcera ejus.

uftus , & Mathíam. Et orán-

[ - Y

Y. Ecceego mitto vos , ficut

tes dixérunt : Tu Dómine ;

Meno Bifert

ovesin médio lupórum, di-

qui corda nofti ómnium ;

& Go as

cit Diís: * Eftóte ergo pru-

ofténde , quem elégeris ex

déntes . ficut ferpéntes , &

his duóbus unum , accípere

símplices ficut colümbz.

locum miniftérii hujus ,. &

pnreíra nihil

y* Dum lucem habétis , cré-

Apoftolátus; de quo pravari-

il

i vl XW'.W

dite in lucem: , ut filii lucis

cátus eft Judas , ut abíret ir

j o Bl

fitis. -Eftóte. Liectioan.

locum fuum. Ef dedérumt

'T notum fa&tum eft óni-

forteseis: & cécidit fors fu-

j Mi A

per Mathíam,& annumerátus

; Dl*

nibus habitántibus Jerà

diunur d Cori

falem , ita üt: appellarétur

eft cum ündecim Apóftolis.

ager ille lingua eórum , Ha-

8 Dum ftetéritis ante Reges

yfom. t*

céldama , hoc eft , ager sán-

& Przfides , nolíte cogitáre ;

[aguuntut

guinis. Scriptum eft enim in

quómodo , aut quid loqaá-

)miOi

mini :

beitüft

il

libro Pfalmórum : Fiat com-

Dábitur enim vo-

morátio eórum desérta , &

bis in illa hora ;

eftolorum

non fit , qui .inhábitet in ea :

mini.

quid loquä—

edi

aft tïlbllf

io

& Epifcopátum ejus accipiat

** Nonenim vos eftis , qui

piert

jqui

L

alter. Opórtet ergo ex his

loquimini : fed Spíritus Pa-

i 67

viris,qui nobíscum funt con-

tris veftri , qui 1ó

f F

f

gregáti in ommi témpore ,

vobis. Dábitur.

quiturll iftïf

-Dábituz., -

u

mCMIF

u

quo intrávit ; & exívit inter-

*

; ;6ria Patri.
