de lempore, quàm de San.

igno , Allelüja , allelüàja.

iptr Malim

G loria Patri. Surréxit.

itus ef um u

&is , nififit Duplex , autin-

£fra Ottavas,

Al Comme-

y, surréxit Dóminus veré ;

lol

mor«de S. j|Mlaria , de Apofto-]

allelüja.

ü

fehitin

mgoreP

lis, & de Pace,non dicuntur

». Etappáruit Simóni , allel.

.Pxe

j

p

tempore Paíchali.

Ad Sextam;Capit, 1. Cor.15.c

^

l

&l

Hrets

In Laudibus , Antiphona

riftus

refurréxit " à

lao 1f

de Cruce, Crucifixus furré-

C s

órtuis primítie . dor«

yis, tht

xit à mórtuis,& redémit nos ,

miéntium : quónjiam. quidem

allelüja , allelüja.

yius, Ditunt

erhóminem mors , & per

QW

M

Al

qxx'xs'N*:

y', Dícitein natiónibussallel.

hóminem refurré&tio mor-

Jl

». Quia Dóminus regnávit |

tuórum.

Et ficut in Adam

i o

!

Donina !

!

z

àligno, allelüja. Oratios

omnes moriüntur , Xta & in

1

VOT

|

l

Eus , qui pro nobis Fí-

Chritto omnes vivificabün-

TM

7 ]ium tuum crucis patí-

tur.

t fs !

j, j m

bulum fubíre voluífti , ut ini-

& Dreve,

Eurséxit.Dóne

mícià nobis expelleres pote-

nus veré , * Allelüja; alle-

ysill ultt'a,nöüFf

ftátem

concéde

nobis fà-

Surréxit.

:

[

, (uod n

1

làja.

mulis tuis : ut refurrectió-

, EtappáruitSimóni. AI-

eqcato, f

rtq&*ïf

nis grátiam confequámur.

lelüja , allelüja.

du

jn

Per eümdem Dóminum.

G lória Patri. Surréxit.

In Vefperis , Antiphona,

y. Gavífi funt. difcípuli , al-

, j P

Crucem fanCtam sübiit , qui

lelàja.

inférnum confrégit, accín&tus

w. Vifo Dómino, allelüja.

:futre'üiöüf-

j

Ad

yz;

N

À

"

j

b

j

337

Ínfra Hebd. i. pot O&. Pafcha.

j

r

M

]

Ad Nonam ; Capitulum. *

FERIA TERTIA.

luedl&

9)

n

-

De AGibus Apoftolórum.

L

C-

:

J

hu

Pki&ugcitäläälq pro pe

i i

Ti

jv

cátis noftris mórtuus

Ire&

cum

cïäfhää?änïür

ii

ia

eft, juftus pro injüftis , ut

.ILAdies Pentecóftes |, erant

E

nos offérret Deo , mortificá-

omnes páriter in eódem loco:

j

fabit

]udæl '

;erfl,

tusquidem carne, vivificá-

&fat&tus eft. repénte de coelo

n

fi

u

tus autem fpíritu.

*

fonus, tanquam adveniéntis

jbu.

m.br, Gavífifunt di

fcípuli ;

fpíritus veheméntis ; & re-

pl

Af

N

1

* Allelüja , allelüja." Gavifi.

plévittotam dom( , ubi erant

jcitt

[tmatis

. Vifo Dómino. Allelüja ,

fedéntes. Et apparuéruntillis

If Lum lt hom j

allelüja.

difpertíte lingus tanquam

K efh ux t

Glória Patri.

Gaviífi. -

ignis, fedítque lupra síngulos

j i

H

a a J

!

.Mane nobífcum Dómine ,

eórum : & repléti funt omnes

d

jtis u«

'a?l,

elája. g. Quóniam adve-

Spíritu fan&to, & coeperunt

fperáfcit , allelüja.

loqui váriis linguis , prout

s Dl ) &

w m Apd

Ad Vefperas,

Antiphonad | Spíritus fan&tus dabat éloqui

umen G proptea

Allelája.

Pfalmus. Diléxi.|illis. Erant autemin Jerüfalé

eum reliquisut in Píalterio] habitántes Judsi,viri religió-

eha t fl

I21.

eys vl vine

fub una Antiphona|fi exomni natióne , quz fub

vt endr vl

Állelüja.

|coelo eft. FaCta autem hac

* Capitulum.

Rom,.'6.b

VoC6 , convénit multitüdo , &

alimibur, Etq

riftus resürgens ex|mente confüfaeft , quóniam

ilv , d

C

aeus m n d

órtuis , jam non mo-

audiébat unusquísque lingua

ritur, mors illi ultrá non do-

fua illos loquéntes. Stupé-

tim d ttum

minábitur. Quod enim mór-

bant aütem omnes$ ,- & mira-

p : d

tuus eft peccáto , mórtuus eft

bántur , dicéntes

Nónne

p es fufuny

femel : quod autem vivit , vi-

ecce omnes ifti ,

ui lo-

at d ,

vit Deo.

quüntur , Galilei funt ? &

, tma., p

nos

U: f vt

Hymnus, Ad régias Agni

E

quómodo

audívimus,

dapes.

unusquísque linguam no-

st , ( lum g

Mane nobífc

um Dömine 1

ftram , in qua nati fumus ?

, ifequim v

allelüja. s. Quóniam adve:

,» Ecce, vicit leo de tribu

fperáfcit , allelüja..

A magols

juda, radix David, aperíre

& Mtent : n

Ad Magnifeat , Antiphonalibrum, & sólvere feptem

i

)

:l

AU* Id

Pax vobis , ego fum;allelüja , fignácula ejus :

nolíte timére , allelüja.

* Allelüja ,

"t lal r

Ü

allelàja , allelàja.

490 MT V w

Invitatorium , Capitula, &]. y. Dignus eft Agnus, qui

TULOS *

& brevia füpraferipta dicundoccifus eft, accípere virtü-

ll

»&Cb()mgg,hl

tur in feriali Officio usque ad tem, & divinititem, & fa-

dmu|

fllm, j

T

Afcenfionem.

pientiam, & fertitüdinem ,

Pt dliis

l

Pt

|

|

Iníra Hebd. 1. poít Oét. Pafche.

il

:

Tl

A

&phonórem , &. glóriam ,

ego diléxi vos.

APW;

Qui manet

(b

[

benedictiónem. Allel. allel.|in.me.

ETO

M

allel.

LCEüO H

G lória Patri. Qui manet.

Pä*äu

. 'Tansautem Petrus cum

Hnte

Coffs

|

S

ündecim , levávit vocem

Q

NI o

InI raelï?a;, audíte Qer-

fuam, & locütus eft eis : Viri

bahec: Jefum Naza-

Wpente [ li

Judei , & qui habitátis Je-

rénum , virum. approbátum

W adye,

rüfalem univérfi, hoc vobis

à Deo in vobis, virtütibus 3

"lténtis &

notum fit,& aàuribus pérci-

&fprodigiis,&ügnisv » que

Tf u n

ite verba mea. INon enim ,

fecit Deus per illum in mé-

"itrüérünt i

ficut. vos aftimátis , hi ébrii

dio veftri,ficut & vos fci-

SLCNUIPI]

funt , cüm fit hora diéi tér-

tis : hunc definíto consílio ;

V las

tia : fed hoc eft, quod di&tum

& prefciéntia Dei tráditum ,

Ttntemmer

eft per Prophétam Joel: Et

per manus iniquórum affii-

h, & r

eritinnovíffimis diébus ( di-

génte» interemíftis :

uem

Vi Üf t

cit Dóminus ). effündam de

Deus fufcitávit , folütis do-

Aucsi d

Spíritu meo fuper omnem

lóribus inférni ,. juxta quod

at d

carnem : & prophetábunt filii

impofsibile erat tenéri illum

iaj r

veftri,& filize veftrae : & jà-

ab eo.

David enim dicit in

venes veftri vifiónes vidé-

eum :

Providébam Déómi-

Lrtfn, que 1

. ib antem

bunt , & fenióres veftri sóm-

numin confpéGu meo fem-

yéntmlttido l

nia fomniábunt.

Et quidem

per: quóniam à dextris eft

fuper fervos meos , & fuper

vf quiz

mihi , ne commóvear : Prop-

urusquigte n

ancílas meas in diébus illis

ter hoc latátum eft cor

etfündam de Spíritu meo, &

meum. , & exultàvit lingua

pyuétts. Supe

prophetàbunt.:: & dabo pro-

momme, A T

inea, infuper &. caro mea

dígia in coelo furfum,& figna

requiéfcet in fpe : Quóniam

(s : N

in terra deórfum , sángui-

non derelínques ánimam me-

ys . g p

nem, & ignem , & vapórem

am in inférno ,

nec dabis

ii n !

:

fumi: fol convertétur in té-

Santtum tuum vidére corrup-

"E.

nebras , & lunaà in sángui-

tiónem.

1

TU

pam ?

nem, ántequam véniat dies

Ti matt Lumus

Dómini magnus & manifé-

T e Deumlaudámus. 17.

t lo t

Ad Benedi&us ,. Antiphona.

U

ftus.

Eterit : Omnis , qui-

Precédam vos in Galileam ,

j Dl

:

cümque invocáverit nomen

ibi me vidébitis , ficut dixi

m

g st

l:

Dómmini , falvus erit.

vobis , allelüja , allelüja.

es

g. Ego fum vitis vera,& vos

Ad' Magnificat , Antiphona.

jlel

1]

pálmites : e

Qui manet in

Mitte manum tuam , & co-

As

j

me, & ego in eo, hic fert fru-

gnófce loca clavórum , alle-

( d

&um multum , allel. allel.

lüja : & noli effe incrédulus ,

Yatetn

Y^. Sicut diléxitme Pater, & |fed fidélis , alleluja.

jl

Mgmu

FE.

mm Hft

p

3

i11£ra Hebd. i. poft O&. Pafchz.

'

i negafü

FERIA

UA .

»

TA

bafes ejus , & plánte. Ft

Jlh

1ud1caü

ul

f

. De A&ibus Apoftolórum.

exiliens fterit , & ambulábat:

0s

b

Ledio 1.

Cap. 3.

&intrávit eum illis in tem-

(1À

Wf

Etrus autem , & Jo

ánnes

j

um

plum áàmbulans , & laudans

gt

P

afcendébant in templum

Deum. Et vidit omnis po-

q90lS

jrm vel

ad horam oratiónis nonam. Et

pulus eum ambulántem ,. &

Jl

ii

tuls

quidam vir , qui erat claudus

laudántem Deum. Cognofcé-

Vil

; t

ex ütero matrisfuz, bajula-

bant autem illum, quod ip-

qos t

41

bátur: quem ponébant quo-

fe erat , qui ad eleemófy-

huncs

tídie ad portam templi , que

nomu:tda D

TOU

nam fedébat ad Speciófam

T

dícitur ^peciófa , ut péteret

portam templi : & impléti

n'mm Homen J

eleemófynam ab introeünti-

tunt ftupóre & éxtafi, in eo ,

g p um

busin templum.

Is cüm vi-

quod contígerat ill.. Cüm

»'4.

g ii

díffet Petrum & Joánnem;in-

tenéret autem Petrum &

givimimy

cipiéntes introífre in tem

Joánnem ,

cücürrit .omnis

plum, rogábat , ut eleemó-

pópulus ad eos ad pórticum ,

jeneumkauüäm&ï

Intuens

a Deedus , Al

fynam accíperet.

qua appellátur Salomónis ,

autem in eum Petrus cum

ftupéntes.

Bof vt

D

joánne ; dixit : Réfpice in

5x., Expurgáte vetus fermén-

Qspuni

&tl f

nos.

At ille -intendébat in

i

armiftdt

Aüflg

tum , ut fitis nova confpérfio:

:

eos, fperans fe áliquid accep-

étenim Pafchanoftrumimmo-

Qul La

türum ab eis. Petrus autem

látus eft Chriftus. ?

&i ht qu t

I taque

qtt, od d

dixit : Argéntum ,& aurum

epulémur in Dómino, allel.

PEMA QUIV

mon eft mihi : quod autem

y. Moórtuus eft propter de-

thábeo , hoc tibi do : Innómi-

lí&a noftra ; & refurrexit

De Mdbus. pl

;ne Jetu Chrifti Nazaréni fur-

propter juftificatiónem no-

lii 4j

ge,« ámbula.

ftram.

Itaque.

Traltm quün.

We Surgens Jefus Dóminus

]

T Ntis, u

nofter,ítans in médio difci-

G lória Patri. . Itaque.

eCtio 1

r hvt

[]

BU

lórum fuórum , dixit

b

!l

.f Idens autem Petrus ,

&fraudävitde

n

Pax vobis, allel. gavífi funt

itlc uuóre

i

UET

refpóndit ad pópulum :

difcípuli , vifo Dómino, allel.

Viril(raelíte , quid mirámi-

"8 DAIET. Quamm,

y*» Una ergo fabbatórum ,

niin hoc , aut nos quid in-

F&5 Apofrlirus

cüm fores effent claufz , ubi

tuémini , quafi noftra vir-

"At attem Petm J

ere

erant difcípüli con

fe]

gäti $

tüte , aut poteftáte fecéri-

V letàvit d

venit Jefus , & ftetit in médio

mus hunc ambuláre ? Deus

1ymentiri e Vi

eórum,& dixit eis. Pax vobis.

Abraham , & Deus Ifac ,

€Ct10 ito

il

? & früdr d

:

& Deus Jacob,. Deus pa-

^ * M)

F T

T apprehénfa manu ejus

trum noftrórum gloriicás

at

i L

E

déxtera,allevávit eum ,

vit Fíium fuum ]efum ;

"UR era

L od

(

& prótinus. confolidatee funt

quem vos quidem tradidí-

uf

j

ftis,

"n

UE

Infra Hebd. i. poft O&. Pafcha.

5

AT.

ftis ; & negà

ftis ante. fáciem

rem ? Non es. mentítus homí

fhï'z

l

M

1

Piláti, judicánte illo dimít-

nibus ,fed Deo. Audiens au-

m i.

u

ti.

Vos autem fanttum &

tem Ananías hec verba, céci-

Huins.

i

juftum, negáftis , & petíftis

dit,& expirávit. Et fa&tus eft

Cridit v

virum homicídam donári

timor magnus fuper ommes ,

umbl

At j

vobis : auttórem vero vite

qui audiérunt. Surgéntes au-

Ur,

W

interfecífüs ,

quem Deus

tem jüvenes amovérunt eum:

tlim, q

li

fufcitávit à mortuis , cujus

& efferéntes fepeliérunt. ..

VU 0d tloem

f.

nos teftes fumus.

Etin fide

P. Chriftus

resürgens

&

"Id Specii

nóminis ejus , hunc., quem

mórtuis, jam non móritur-,

vos vidiíftis, & nóftis , con-

morsilli ultrà non dominábi-

*81: ( mj

tf p

firmávit nomen ejus : & fi-

tur : quód enim mórtuus eft

At lU. ln

des , qua per eum eft , dedit

peccáto , mórtuus eft femel :

Ínt

ram íanitátem iftam in

Wt n g

* Quódautem vivit , . vivit

Ly t um

confpéétu ómnium veftrüm.

Deo, allel.allel;ó;; MoOórtuus

'T e Deum laudámus. 17.

eft femel propter delíGa no-

NU bytm,

lr sls

Ad-Benedidtus , Ántiphona.

ftra, & refurréxit propter ju-

(j

Ego fum vitis vera , allel. &

ftiicatiónem noftram. Quód.

vos pàlmites veri , alleluja.

€&tio. 1is

At vtsfermk

Ad Mlasnificat

rsmpvcanfpt

Antiphona:

AGum . eft autem.: quafi

hcmumir)

Quia vidífti me

T

homa , cre-

L

horárum trium fpátium ,

didífti: beàti, qui non vidé-

& uxor ipsíus , néfciens quod

Qs* lg

gunt , & credidérunt , allel.

fattum füerat , introfvit.. Di-

r o d

UINT A.

.FERIA

xit autem ei Petrus

Dic

tuus d nytr o

De Adibus

Apoftolórum.

mihi mülier , fi tanti agrum

f ; d r

Le&io i.

vendidíftis ? At illa dixit :

jitiftiem 1

Cap. 5:

Etiam tanti.

]rautem quidam nómi-

Petrus autem

lu

ne Ananías, cum *aphí-

ad eam : Quid ütique con-

fu. V

12 uxóre fua véndidit agrum,

vénit vobis tentáre Spíritum

Vott 1

& fraudávit de

rétio agri ;

Dómini ? Ecce pedes. eórum

jes ub Bs

cónfcia uxóre

ua: & áffe-

qui fepeliéruntvirum tuum,

iyidtzd QU

if

'

rens partem quamquam , ad

ad óftium ,. & éfferent.te.

udie, qui

edes Apoftolórum pófuit.

Conféfüm | cécidit ante - pe-

, at us Q

Dixit autem Petrus : Ananía ,

des ejus ,. & expirávit. In-

(; t

cur tentávit sátanas cor tu-

trántes autem jüvenes ányé-

qUEl

ffu

nérunt illam mórtuam,::-&

at p

tl

um , mentíri te Spirítui fan-

g ambut

l

&o , & fraudáre de prétio

extulérunt , & fepeliérunt

j

agri ? Nónne manens tibi

ad virum funum.

Et fa&tus

Mh&D

L

manébat , & venümdatum

l g

cft timor magnus in univéría

nm /

f

in tua erat poteftáte ?. Quare

Eceléfia, & in omnes , qui

qote

WI

pofuífti in eorde tuo hanc

audiérunt hac.

hum

v5

d [[ml

-lïf-"* Sur-.

15

[

6

Infra Hebd. i, poft OG. Pafchie.

j

W Surréxit Paftor. bonus,ras clavórum , & manum

i

meam in latus ejus , & dixi

*

.

at

i

1]

qui ánimam fuani pófuit pro

fi

óvibus fuis , & pro.grege

Dóminus meus , & Deus

41l

fuo mori dignàtus eft : -

meus , allelüja.

gt

qucn

FERFA"-S

EXTA.

* Allelája , allclàja, allelüja.

j jl fed

u

, Etenim Pafcha . noftrum

De .Adibus Apoftolórum.

tj ffant qm!

immolátus eft Chri(tus. A1lel.

' L*ö &io in'

& .Ca Ggob

t t

l

, Tux

A

Glória Patri. Alleluja.

Irautem quidam nómi-

b

p

HEC Le&iO üïe

V

ne Simon , qui ante füe-

ritum

Ermanusautem

Apo&öQ

ratin civitáte magus , fedü-

p

ii autem w

P

lórum fiebant figna , &

cens Gentem Samaríe , di.

ï;,gfim Htiönem f

prodígia multa in plebe. Et

cens;fe effe áliquem magnum:

erant . unanímiter omnes in

cui aufsultábant omnes à mí«

ï aälörumdare'tuyöp

Caeteró-

yjg , At

pórticu Salomónis.

nimo usque ad máximum ,

rum autem nemo audébat fe

dicéntes : Hic eft virtusDei ,

3 l: Dd

conjungereillis: fed magni-

qua&-vocátur magna.

Attén-

qyoetem

ficábateos pópulus.

Magis

débant autemeum , propter

jrimpstto T

áutem augebátur credéntium

|quod multo témpore magíis

gat ptitu d

in Dómino multitüdó viró-

tuis dementáffet eos.

Cum

, Dente pb

rum ac mulíerum ,ita , ut in

veró ' credidíffent Philíppo

iaijdilii: d

platéas ejíccrent infirmos , &

evangelizánti de regno Dei ,

sls E lub nf e

pónerent in léctulis ac grabá-

in nómine Jefu Chritti bapti-

Mp* Fs

tis ,'ut , veniénte Petro ,

zabántur viri ac mulíeres;

deusdep, t

faltem - umbra illíus obum-

'Tunc Simon & ipfe crédidit:

x Aptta. u

braret quemquam illórum ,

& cüm baptizátus effet , ad-

Arbcu, d pl

& liberaréntur ab infirmi-

herébat Philíppo.

Videns

emine Qdl f

tátibus fuis.

Concurrébat

|étiam figna , & virtütes máxi-

dilbns

autem & multitüdo viciná-

mas fieri , ftupens admirabá-

3

i, as

rum civitàtum Jerüfülem ,

tur.

Lt

afferéntes egros, & vexatos

$£. Virtüte magna reddébant

JEsatendg

à fpirítibus immündis , qui

Apóitoli, STeítimónium re-

L.fepüllia tU2 tety

curabántur omnes.

furrectiónis Jefu Chritti Dó-

Atf

T.e Deum laudámus. 17.

» Qu

mini noftri, allelája , allelüja.

TR eriftmitt

-Ad Benedi&tus , Antiphona.

|Y» Repléti quidem Spíritu

Ardens eft cor meum , desf-

fantto loquebántur cum fi-

ïldt'

i

dero vidére Dóminum meum:

if

9f t fern

dücia verbum De

*

quaro , & non invénio , ubi

nium,

e&tio

Ms

b füu W

pofuérunt eum , áll-dlüja ,

Um autem

audiíffent

1 t D

allelüja.

$

Apóftoli ; quierant Je-

J

Ad M

4gni

ficat , Antïphon'z;

rosólymis , quód recepíf-

m

Mifi dígitum meum in-fixü-|fet Samaría verbum Dei ,

IU

:

ll

n COI'dls

Iiusé-

ll

—

b

Vr

&Mum

Infra Hebd.i. poft OG. Pafche.

l IHTUS t

misérunt ad eos Petrum , à

enim amaritüdinis , & obfi.

'& l

Joánnem. Qui cüm venif-

gatióne iniqüitátis vídeo te

! Dxm

fent , oravérunt pro ipfis , ut

üuhj)a

effe. Refpóndens autem Si-

l4 $p

accíperent Spíritum fanttum.

mon, dixit.: precámini vos

Nondum enim in quemquam

pro me ad Dóminum , ut ni-

1lbus APOf[n

illórum vénerat, fed bapti-

hi véniat fi

u

"ii

* quid

.

Zàti tantum erantin nómine

us dixtftis.

per me horglrtï,v,

;;;.J

Dómini ]Jefu. "Tluncimpo-[T e Deum laudámus. 15,.

f;!gen, QUi anfel

mmgm,&m

nébant manus fuper illos, & |Aq Benedictüs ,

Antiphona :

accipiébant Spíritum fan&tü.

Venérunt ad monuméntum

"t urie , í

Cum vidíffet autem Simon ;| María Magdaléne, & áltera

t

Vmarmu

quia per impofitiónem manus | Mar

r m

íà, vidére fepülchrum ,

Apoltolórum darétur *píritus | allelüja.

X d um ,

fanttus , óbtulit eis pecá-

Ad. Vefperas, Difi 'oectir-

c.&an eüx?w.usüei,

ftüam,dicens: Date & mihi

atfeftum 1x. Lerstionuui ,^A

:

M. Mi

hanc poteftátem ; ut cuicüm-

i*

Capitulo fit de $. Maria.

"UAUR v

que imposüero manus , ac-

S ,

AT OL

ul p m

cipiat Spíritum fanctum.

enifit s (u

De AGibus Apoftolórum.

De ore prudéntis procé.

Le&io i.

Cap. 1o.

Teddfnt Dl

dit

mel; allelüja :

dulcédo

lr autem quidam erat

D deem D

mellis eft fub lingua ejus ,

in Czfaréa, nómine Cor«

Favus diftíllans

H Chnfi t

allelàja : *

nélius, Centürio, cohórtis ,

g w acmuler

labia ejus . alleluja , alletuja.

qu& dícitur Itáfica , religió-

y. Sapiéntia requiéfcit in

imn pf

fus ac timens Deum cum om-

od efet,

€orde ejus , & prudéntia in

ni domo füa , fáciens eleemó-

- Pl p Vi

fermóne oris illíus.-

Favu;

fynas multas plebi , & dé-

diftíllans.

precans

mh&wmmmä

Glória Patri.

Favus.

eum feémper : is

j lus d

vidit in vifu manifefte , qua-

Le&io fii.

fi hora diei nona., Angelum

Etrusauterm dixit ad eum:

Dei introeüntem ad

e ,&

dje m l

j, ^ elimünttt

Pecünia tua tecum fit in

dicéntem fibi :. Corneéli.

At

perditiónem , quóniam do-

ile íntuens eum , timóre

J

píü i

num Dei exiftimáfti pecünia

corréptus dixit : Quid eft ,

fr ii eï

P

9

poffidéri. Non efttibi pars,

Dómine ? Dixit. autem illi

jj quiem YP

neque fors i fermóne ifto.

Oratiónes tuz ,& eleemóa

lx

bintur (

i

Cor enim tuum non eft re-

fyne tus afcendérunt in

t£tum coram Deo.

Poenitén-

memóriam

in

rerbumpä'

confpé&u

LgEho li

,

tiam ítaque age ab hac nequí-

Dei.

Et nunc mitte viros

j a ?

Á

tia tua : & roga Deum , fi

in foppen , & aceérfi Si-

ls qUIf

poiïo

eplf

forté remittátur tibi haec co-

mónem quemdam , qui cogs

$

T$ s

gitátio cordis tui.

In felle

$

hi;!

yu W

j fa.

P'e

[]

nominätu;: : P?FrLls

"E

p

[

put

8

Inf.ra Hebd. i.poft O&. Pafchae.

(

TUS

hofpitàtur |apud Simónem, fet: ecce viri , qui mifli erant

An

quemdam coriárium , cujus|à Cornelio , inquiréntes do-

f[p[()lïü »

'eft domus juxta mare : hic di-| mum Simónis ,. aftitérunt ad

4

cettibi, quidte opórteat fà-| jánuam.

LÀ

[54.]

d

"cere. Et cüm difcefsiffet An-

k.laïm

ltup

"oD

gelus , qui loquebátur ii ;

. « Périens autem. Petrus os

?CCC

Ji

j 0l

'vocávit duos doméfticos fuos,

fuum , dixit : In veritáte

us

1

& mílitem metuéntem Dómi-

cómperi ; quia non eft perfo-

3j

num. ex his , qui illi paré-

nárum acceptor Deus : fed in

M- (i

h

;

ID

bant. Quibus cüm narráffet

omni gente , qui timet eum,

d Mars

ómnia , tnifit illos in Joppen.

& operaàtur juftítiam , accép-

j £

tus eft illi.

Verbum mifit

ftera auïerilodlae iter illis

Deus filiis ifrael , annüntians

ia d chär;tüs

À faciéntibus , & appropin-

pacem per Iefum Chriftum :

'&icmmpmg'mtsang

Isique menon V

quántibus civitáti , afcéndit

( hic eft ómnium Dóminus. )

Petrus in fuperióra , ut oráret

Vos fcitis, quod fattum eft

lr r 1

circa horamfextam. Et cum

verbum per univérfam Ju-

at uaorem

|

sitorforret A

efuríret , — vóluit

guftáre.

daam : incípiens enim á Gali-

Paránübus autemillis , céci-

le&a, poftbaptísmum , quod

Puiedrlun:

dit fuper eum mentis excef-

pradicávit Joànnes , Jefum à

Mestatur hls |

Ü

Názareth:

fus : & vidit coelum apér-

quomodo unxit

,a? nPafcha peírum

tum , & defcéndens vas quod-

eum Deus Spíritu fan&to, &

dam , velut línteum magnum,

virtüte, qui pertránfiit bene«

Ptl Vi

quátuor inítiis fubmitti de

faciéndo, & fanándo omnes

DL p p t

if

" €celo in terram , in quo erant

oppréffos à diábolo , quóniam

ómnia quadrupédia, & fer-

Deus erat .cum illo.

Et nos

Ticil Vg

!

péntiaterrz, & volatilia coe-

teftes fumus ómnium, quz fe-

|

Diacuflat

t

li.

Etfada eft voxad eum:

cit in regióne Judeórum , &

Mv

'Surge Petre , occíde , & man-

Jerüfalem , quem occidérunt

1

Vs r

düca.

Ait autem Petrus :

iufpendéntesin ligno. Hunc

tdorlubsii

Abfit Dómine, quia nun-

Deus fufcitávittértia die, &

!

has Corifts

quam manducávi omne com-

dedit eum . manifeftum fieri

At at *

Tuüune,

& immündum.

Et

non omni pópulo,fed téftibus

VRT fetbrdrus

"Vox

^ fterum fecündo ad

praordinátis à Dco: nobis ,

VUSPetnne h

eum: Quod Deus purificá-

qui manducávimus , & bibi-

Stle a

vit, tu commüne ne díxe-

mus cum illo , poftquam re-

"It ts g

ris.

Hoc autem factum: eft

furréxità mórtuis.

^ tendtos

les

g

eft vas in coelum.

per ter: & ftatim reccéptum

Et dum

. Ad Vefperas , Antiphona.

?,wfa"ï.üt, j

n

Allelüja.

Píalmus, Ebenedí-

l

!

intra fe haefitáretPetrus, quid-

Gus Díis Deus meus.

cum

W

Qs

D

gam effet vífio, quam vidi(-

Bnraneses

li

J acp

At

DI

B

T

reliquis de Pfalterio. :Iaä-.

)&I

M

p

Dominicafecunda ofc'Paf;:ha.

Te]Io

Nl

Capitulum. . z. Pet. 2.

"

^

. Mane nobiseum Dómine ,

ariffimuChriftus

pa

dfus

"n ET

(

eft pronobis, vobis re-

ï

*

Quóniam adve

fgeräfcit ;

&o

linquens exémplum , ut fe-

allelüja.

quámihni veftígia ejus : QuiJAg Masnificat ,. Antiphona.

lg

Vüüten

j

peccátum non fecit, ne

c in- | Ego fum páftor óvium * ego

vxit l

" pon f

"

Qräntus eft.dolus in ore ejus.

fum via , véritas, & vita: ego

ué

fum paftor bonus, & cognó-

Lntor D

D

ïägäz IRH

ni

'dapes

Íco oves meas, & cognó(cunt

: e,q

" QUI (Imet

Stólis amiíéti cándidis

me mez , allelüjà allelüja.

rhtüm , i

fà

oft tránfitam Maris rubri

- Orátio,.

! Vebun g

Chtifto canámus. Príncipi.

Eus, qui in Filii tui hu-

Id amüntis

ivína cujus cháritaàs

militáte, jacéntem mun-

ln ifur

B;

crum propínat sánguinem ,| dum erexífti : fidélibus tuis

n i )

Almíque membra córporis ]perpétuam concéde letítiams

»Xü l Wï :ft?m d

Anmor Sacérdos ímmolat:

utquos perpétuse mortis eri-

O yt untia

l

c parfum cruórem póftibus

puífti cáfibus, gáudiis fácias

: 1opsaini

aftátorhorret Angelus :

pérfrui fempitérnis Per eüm-

p

Fugitque divífum mare:

dem Dóminum noftrum.

jcnt um J

Mergüntur hoftes fiüQtibus.:

Deinde fit Commerhoratio

; qumoi t

j arenRPafcha noftrum Chriftus;

de Cruee , Antphona.

Des r od

Crücem fan&tam sübiit , qui

jt, p

Pafchális idem Víttima ,

inférnum contrégit, accinétus

Et purà puris méntibus

5o, & fnindn (

€ft poténtia » furréxit die tér-

dfosà diiboo, quis

z

Sinceritátis àzy ma.

tia , allelája.

ent eumilo. 4

verà coeli VíCGtima ,

, Dícitein natiónibusallcl

SSubjéta cui funt tártara ,

. Quia Dóminus regnávit

omus m qu

Merd n

Solüta mortis víncula ,

à ligno, allelüja.

*

Recépta vite preemia.

Oratio,.

(im, quemwdt;

i&or fubáttis fnferis

j^à Eus,qui pro nobis Ff:

ii g ?

X

rophaa Chriftus éxplieat ,

lium tuum crucis patís

usfufcitzvittg'ma':l

Coelóque apérto , sübditum

bufum fübíre voluífti ; ut int-

l

eum m

ïed [

Regem tenebrárum trahit.

míci à nobis expélleres pote-

Ü PU Ulou

t fis perénne méntibus

ftátem : concéde mobis fà-

j dinats à Dy

D

P

afchále Jefu gáudium ,

mulis tuis : ut refurré&iió-

mmdqumus. l

A morte dira éríminuni

his grátiam confequámur.

uffl i, F

Vit& renátos líberà,

Pér eámdem Dóminum.

Mj

eo Patri fit glória , -

DO MINICA

AT.

aj m

Aw

j

(geibv

*t Fílio , qui à mórtuis

poft Pafcha.

Ws ,

Surréxit , ac Paráélito ;

Ad

atuunum, ;fivitatof.

lj

P^

Ínfempitérna f&cula, Amen. | Surréxit D&is veré, * Allet,

Jf

Dasn

It n

il

* 3

u$ K

Ái

i

Hym-

$u

Dominicafigcunda eltPafcha. ——

uf

349

li

gt

j

ilymnus.

g ex fempitérne , furre&tiónis Jefu.Chrifti Dó-

j leutls

Ti

&aliausque ad LeGiones [

mini noftri , allel. allel.

j

utin Pfalterio.

3.

Repléti quidem. Spíritu

klle

jn

us

"d

']11&9

g

sP

e A&tibus Apoftolórum.

&o loquebántur cum fi-

]

ecuo d. -

€

dàcia verbum Dei.

:

mà Papho

jläa-i;iä ffent

nium.

qm,q

Vif

C

lmkb

j

7

Paulus, & qui cum eo

Le&io ii

Yo

l

sulla

erant , venérunt Pérgen Pam-

T exínde poftulavérunt

ymcnt

es1n

hyli&. - Joánnes autem di-

E

Regem , & dedit illis

l

t

f

inri

i, utif

cédens ab eis,revérfus eft Je-

Deus Saul filium Cis, virum

J

T

rosólymam. llli veró pertran

de tribu Bénjamin, annis qua-

CHW C q

feüntes Pergen , venéfunt

dragínta, Et amótoillo ,fuf-

f (fQUi « quæ

Antiochíam Pisídize , & 'in-

: ;z;rant,depone'ntes

citàvit illis David regem , cui

greffi (ynagógam die fabba-

teftimónium pérhibens,dixit :

If ! Qïuemm ]

tórum , fedérunt.

Poft Ie-

Invéni Davidfilium Jeffe , vi-

Snfmäum. Begwj

rum ífecündüm cor meum.,

j eum i monu

&iónem autem Legis & Pro-

phetárum misérunt prínci-

qui fáciet omnes voluntátes

g i nus & J

pesfíynagóge ad eos, dicén-

meas.

Hujus Deus ex sé-

alnst u ii

staum eode Ug

tes : Viri fratres , fi quis eft

mine fecündüm promiffió-

invobis fermo exhortatiónis

nem edüxit Ifrael Salvatórem

du ugie a

ad piebem , dícite. Surgens

Jefum , pradicánte Joánne

As peen

autem Paulus, & manuffi.

lmmhimos d.

ante fáciem advéntus ejus

léntium indícens , ait: Viri It-

baptísmum poeniténtie omni

ites ts j

raelítae, & qui timétis Deum ,

pópulolfrael. Cuüm imple-

Aael: qunam u

audíte : Deus pleb!s Ifrael

ret autem Joánnes curfum

dl fs r

elégit patres noftros, & ple-

.uumsdicébat: Quem me ar-

fs Vm, lt

bem exaltávit , cüm effent

bitrámini effe , non fum ego:

Íncolze interra /Egypti, &in

ted eéce venit poft me , cu-

Tbn btbl

bráchio excélfo edüxiteos ex

li man, «

jus non fum dignus calcea-

fitt

€ea , & per quadragínta an-

ménta pedum sólvere.

.Ete, vidt ln

fiórüm tempus mores eórum

fuftínuit in desérto.

Et dé-

; Deore prudéntis procé.

A ff Divid,

dit mel , allel. dulcédo mellis

!t ( sl

Íftruens Gentes feptem inter-

eft fub lingua ejus, allelüja,

ra Chánaan, forte diftribuit

Wübqu:, A

* Favus diftillans lábia ejus;

!

liil

,

eis terram eórum , quafi poft

allelàja , allelüja.

]

J

quadringéntos , & quinqua-

y» Sapiéntia requiéfeit in

!

l

zgnus « Am

gínta annos: & poft hac de-

W,awe

j

cordeejüs , & prudéntia in

" ii

dit jüdices, usque ad Sámuel

fermóne oris illíus. Favus.

99«

Prophétam.

Le&io

As

Wm, frii

l

Be V irtüte magna reddébant

"Irem, d

(ht

j ri fratres , filii géneris

hdl&l l

Apófítoli, *'Teftimóuium re-

V

Abraham, & quiin vo.

W

-el

1S

FP-'ifcha,

Dominica fecunda poft Pa(cha.

I

- bis timent Deum, vobis ver-|G lória Patri. Allelüja, al-

ái

di

|

bum falütis hujus miffum eftt.

lelája , allelja.

TM

hn

Qui enim habitábant Jerüfa-

In fecundo NoCturno, Aífía,

1

lem , & príncipes ejus , hunc

Allelüja, . Píalm. Conseérva.

rbUm Dej.

h

ignorántes , & voces Prophe-

cum reliquis , ntin Pfalt. II»

tárum , qua per omne sábba-

Sermo fan&li Leónis

ap a.

ldio j

£um legüntur, judicántes im.

Sermone r. de

Atcenfione

*WCPO Ul

1, g

plevérunt , & nullam caufam

Domini , poft iniGum.

I

dedit

mortis inveniéntes ineo , pe-

Lectio1iv.

Pïim Ci, v

tiérunt à Piláto , ut interficé-

|

"TU 4nnjs

l dies , dileGiffimi, qui

rent eum. Cumque confum-

H

inter refurrectiónem Dó-

um MA

máífent ómnia , qua de eo

mini, aícenfiónemque fluxé-

Unlegem, a

runt , non otiófo tranfiere de-

fcripta erant,deponéntes eum

tbesdijt

de ligno, pofuérunt eum in

cürfu , fed magna in eis con-

us f v

onumeénto.

Deus vero fu-

firmáta facraménta, magna

Bm d t

(citávit eum à mórtuis tértia

funt revelàta myftéria. In iis

it (s vt

die: qui vifus eft per dies

metus dire mortis aufértur,

Qs Dus v

snultos his, qui fimul afcénde-

& non folum ánime,

fed

feindn poná

rantcum eo de Galilea in Je-

étiam carnis immortálitas de-

xf at

üfalem: qui usque nunc funt

clarátur.

In iis per infuffla-

teftes ejus ad plebem. Ft nos

tiónem : Dómini

infünditur

predcie Vi

m as d

vobis annuntiámus eam , qua

Apoftolis ómnibus

Spíritus

pentétia t

ad patres noftros repromíffio

fanttus: & beàto Apóftolo

facta eft : quóniam hanc Deus

fad, Cun itj

Petro fupra cateros, poft

3 fnimes u

adimplévit filiis noftris, re-

regni claves ,ovílis Domínici

süfcitans Jefum , ficut &in

cura mandaàtur.

d Qunme

jdie n unsg

P(almo fecündo fcriptum eft:

&« Ego fum vitis vera, & vos

v l s

Filius meus es tu, ego hódie

pálmites: * Qui manet in

génui te.

me, & ego in eo , hic fert fru-

fig us d

dum s

$. Ecce, vicit Ieo de tribu

Gum multum, allelája , allel.

juda, radix David, aperíre

y. Sicut diléxit me Pater, &

re d r

librum, & sólvere

eptem

ego diléxi vos. Qui manet.

4l d

e&o T.

g t * e,üj

fignácula ejus : .

Allelüja ,

allelüja , allelája.

ls diébus, duóbus di-

ii b

y». Dignus eft Agnus, qui

Eci

Jld

Jj

pulis tértius in via Dó-

ud

occífus eft, accípere virtü-

minus comes jungitur , &

n f&

j

tem , & divinitátem, & fa-

ad omnem

noftre ambi-

$:

y p

pientiam, & fortitüdinem ,

caliginem — deter-

1]

guitàátis

ors

lus j

honórem , &glóriam , &

geéndam , pavéntium ac tre-

Lcüm

benedittiónem.

Allel. allel.

pidántium — tárditas

incre-

(

. . allel.

n6

W

TMl

|pátur. Flammam fidei illu-

AA

l

3

miná

L

pu

«l

j

1

34*.

Dominica fecunda poft Pafcha.

M

minátacorda conclpiunt ; & |

fidélium córdium vüfnera .

ii

v fU !

j

qua erant tépida , referán-

clavórum , & láncez erant

dicett

7l

te Scriptüras Dómino effi-

ferváta veftigia, ut non dü-

qum

w

ciüntur ardéntia. In fractióne

bia fide ,

fed conftantíffima.

M

qu

fciéntia tenerétur, eam na-

g lus

, quo

quoque panis convefcéntium

j ; UP

V

]

aperiüntur obtütus: multó

türam in Dei Patris confefsá-

felíciüs eórum óculis patefá-

ul

ram throno , que jacüerat in

ii

&is , quibus natürz fuse ma-

fepülchro.

f

4gihmo C

nifeftáta eft glorificátio.quam

w. Expurgáte vetus fermén-

m ig

en

illórum géneris noftri prínci-

tum , ut fitis nova confpérfio:

edeme

[ qü&i l

purm , quibus pravaricatiónis

étenim Pafcha noftrumimmo-

jjmito 1

us eft ingéfta confüflo.

látus eft Chriftus. * Ítaque

l

nls fUf

* Surgens Jefus Dóminus

epulémur in Dómino , allel.

]

nofter,ftans in médio difci-

?. Mórtuus eft propter de-

"MU

«sl uml

pulórum fuórum , dixit

lí&a noftra ; & refurrexit

)

i Uöd em m

* Pax vobis, allel. gavífi fünt

propter juftifi

ftram. . Itaque.

catiónem 'lilo-x

jto ortus

difcípuli , vifo Dómino , alle-

|

(

um 1

lüja.

GlóriaPatri. .itaque.

,al

1

y., Una ergo fabbatórum

| ?

In tertio No&turno , Afia.

cum fores effent claufz , ubi

Allelüja.:

Pfalmus. C celi

|

;

Yl propt di

;D

n alürett p

fï

erant difcípuli congregáti ,

enàrrant.

cum reliquis de

venit Jefus , & ftetit in médio

Pfalterio.

15.

Ri n

eórum , ( dixit eis.

Pax

Lé&io fan&i Evangéli fe-

EULU

cündum Toánnem.

gtf m dl

vVobis.

Le&io *i.

J Nter hec autem , aliáque

LeQiovii, -

Cap. 1o. b

npt] ts

.Kmiraàcula , cüm difcípuli

N illo témpore: Dixit Jefus

qun f : à

I

« hm , a

trépidis cogitatiónibus zftuá-

Pharifais: Ego fum paftor

rent, &apparuíffet in mé-

bonus. Bonus paftor ànimam

h. D wj

dio eórum Dóminus , dixif-

fuam dat pro óvibus fuis. Et

extenm nl

sétque , Paxvobis: me hoc

réliqua.

tt drls j

remanéret in eórum opinió-

Homilía fanfti Gregórii .

;

h Wirémum ve

nibus, quoed volvebátur in

Pape.

Al

f

Ít, m m

)

córdibus ( putábant enim fe

Homilia 14. in Evang.

l

[

0900 elsdem 0

l

fpíritum vidére , non car-

Udífüs fratres charfíffr-

w'

Wt ht

pmem )redárguit cogitatiónes

LXX.mi, ex let&tióne Evan-

:

& VCII

]

-

Tifim pery

táte difcórdes , ínge-

gélica eruditiónem veftram :

Témam mj

rt dubitántium óculis ma-

audífüis & perículum no-

"inparible

néntia in máànibus fuis, &

ftrum. Ecce enim is, qui non

WI* änimav l

édibus crucis figna: & ut

ex accidénti dono ; fed effen-

. ferrt fi

diligéntius pertrattétur, in-

tiáliter bonus eft , dicit: Ego

* extéri

Atqug

'0'

. |

Vi.ta.t. : Quia. ad fanändg in-

fum paftor bonus.

NU dat n

W

ejus-

l

P

Dominica fecunda poft Pafcha.

! Gl

343 -

d

Qu

]

ejüsdem bonit

átis formam ]

ftántiam fuam , quando pro

At

i

quamnosimitémur , adjün-|

his

datürus eft

ve!Hg

ü;ïw

i

fuam? :

| ánimam

fed

git , dicens : . Bonus paftor

ceülïtïüm

j

ánimam fuam ponit pro óvi-

*.' Surréxit Páftor bonus ,

"Ierétur, v

T

bus fuis.

Fecit , quod mó-

qui ánimam fuam pófuit pro

D Pitrise

l.

nuit : ofténdit , quod juffit.

óvibus fuis , & pro grege fuo

n.a, QU s

Bonus paftor pro óvibus fuis

moridignátus eft: & Alle-

ánimam fuam pófuit , ut in

luja , allelüja , allelüja.

;rgäte Vetus f

Sacraménto noftro corpus fu-

3. Etenim Pafcha noftrum

immolátus eft Chriftus.

Al-

Xmconfpg

um & sánguinem vérteret ,

tunfrumimi,

