nini dixéritis, donec à mór-

lj

Abttm «

i

!

/

Yréfpice. atque ab eo flagella

tuis resürgat Fílius hóminis.

VW

[

t u

tuay . iracándim 'cleménter

Oratio.

m,

r

Lt

avérte,

Per Dóminum,

Eus , qui cónfpicis omni

D

It unn D

AdVefperas,Cap. r. Thefl.z.

nos virtüte deitítui : in-

|1

TR N

Ratres , Rogámus vos, &

térius exteriüsque cuftódi; ut

obfecrámus in Dómino

ab ómnibus

adverfitátibus

u

Ui

Ut

1

efu : ut , quemádmodum ac-

munimurin córpore , à

Ür

l)

eepífris à nobis, quomodo vos

pravis cogitatiónibus munde-

fi

murinmente. Per Díím.

2 Utf

epórteat ambulàre , & pla-

DO-

Quadr.

l

? li

Dorninica fecunda

uadragefima,

I

du

LT

l

NICA IL

DOMI

véfcitur: quas cüm intüleris ,

In Quadragefima.

& coméderit ; benedicat tibi ,

NI

Ad Matutinum , Invitator.

priüsquam moriátur.

Ms

he CDW

Dréce; hi,

Nen fit vobis vanum mane.

x. lolle arma tua , pháre-

DT

Hvmnus. EX more

do&u.

tram , &arcum, & affer de

venatióne tua , ut cémedam :

Xf ,

flnjp

& reliqua usque ad Le&tio-

$ Et benedicat tibi ánima

I"q

l

if

MP

nes , ur in Pfalterio. . 3*

Inprimo Nocturno.

mea.

RULUTUNM

:* De libro Génefis.

y. Cümque venátu áliquid

l (ii ( "i

fv

lt

Le&io 1.

Cap. 27.

attüleris, fac mihi inde pul-

MTM

Enuit autem Ifaac, & cali-

méntum , ut cómedam.

LÀ

LIJ

t

li r

S

gavérunt óculi ejus, & vi-

L

T. Qd reí

Ui e relpondit BI

)

dére non póterat: vocavitque

Eíau ilium fuum majórem ,

C

quód Eíau frater meus

VN N

& dixitei: Fili mi! Qui re-

homo pilófus fit, & ego lenis :

y&dxüxskaudemm

fi attrettáverit mé pater mc-

fpóndit: Adfum. Cui Pater :

ttdcan lg

Videsinquit,quód fenüerim,

us,& sénferit,tímeo, ne putet

cede li nf

& ignórem diem mortis mes:

me fibi voluiffe illàdere , &

Is er ntiam,

Sume arma tua , pháretram ,

indücá fuper me. maledi&tió-

P UE feinquant p

& arcum , & egrédere foras ,

nem pro benedi&tióne. Ad qué

COEEA crimimum.

cümque venátu áliquid ap-

mater :In me fit,aitjifta male-

ioeita Trinitas ,

dí&tiosfili mi: tantüm audi vo-

prehénderis, fac mihi inde

deftmplex Unia

pulméntum , ficut velle me

cem meam, & pergens affer ,

dbf fint tts

nofti, & affer,ut cómedam : &

qua dixi. Abiit,& áttulit, de-

yümmünera, At

benedícat tibi ánuma mea ,

dítque matri. Parávitilla ci-

gdis s Dous

ántequam moriar. Quod cüm

bos ,ficut velle nóverat patré

lte

audiffet Rebécca, ( 1ille ab-

illius. Et véftibus Efau valdé

bonis , quas apud fe habébat

,.cut't'ödianttc m o

iffetinagrum, ut juffiónem

5

atrisimpléret, dixit filio fuo

domi,índuit eum : pelliculás-

l

cob : Audívi patrem tuum

que hoedórum . circumdedit

f; t,ïiä;a:, At

mánibus, & colli nuda proté-

, quumvidsym

loquéntem cum Efau fratre

Affer

(fv donec'a.mp

tuo., & dicéntem . ei

xit. Dedítque pulméntum, &

mihi de venatióne tua , & fac

panes , quos cóxerat, trádidit.

ürga,tFt.iushömxms

cibos, ut cómedam,& bene-

Quibus illàtis , dixit : Pater

ts

, qui lia

dícam tib1 coram Dómino ,

mi ! At ille refpóndit: Audio.

l

1

ántequam móriar. Nunc ergo

Quis es tu fili mi ? Dixitque

qrite deit

j

'[.'

fili mi , acquiéfce consílus

Jacob:Ego fum primogénitus

qedüsque C

'.

ESES

—

l

— c

j

meis : & pergens ad gregem ,

tuus Efau: feci ,ficut prece-

s atrl

——

atffer miài duos haedos ópti-

pífti mihi:furge , fede , &

J

cin t

z

ES

E

-

mos, utfáciam ex eis eícas

cómede de venatióne mea,

jput

ggat

l

patri tuo , quibus libénter

ut benedícat mühi. ánüuna

gt H

* gLia

gl

l

[Bþcütï

jÀ .. Dominica fecunda Quadragefins.

!

j4U ,

jl

n

ti4.

Rursümque líaac ad.

etii,cui benedíxit Dóminus,

p

Q

"H

filium fum : Quómodo , in-

b

et tibi Deus de rore cceli,&

C

uit, tam cito inveníre potui-| de pinguédine terrs abun-

)mäte b

du

ï

M Af

jum

|

iti,fili mi? Qui refpóndit: Vo- | dántiam fruménti,& vini. Et

Iàntas Dei fuit, ut citó occür- | férviant tibi populi, & adó-

gtf as gri

àta

reret mihi , quod volébam.

| rent te "T'ribus : efto dóminus

d

,;,"

"

g, Ecce odor filii mei ficut! fratrüm tuórum,& incurvén-

|

a

[

j

J

gm ta'tlönf

odoragri pleni,cuibenedíxit|tur ante te.filii matris tuas,

.d'

M

/

g

d

Dómiuus : créfcere te fáciat| Qui maledíxerit tibi , fit ille

i

Deus meus ficut arénam ma- | maledí&tus:&

qui benedíxerit

|

[ HWI

Qriam

xis. 9*' Etdonet tibi de rore| tibi

ipils

benedictioibus repleátur.

ii

u

l

cali benedictiónem. -

, Dét tibi Deus de rore

"N

g i

[j

Deus autem. omnfpotens| cceli , & de pinguédine terrae

a, t

Ü

[9

nedícattibi , atque multí-l abundántiam : sérviant tibi

p

plicet. Et donet.

T

Jos 1

L

tribus & pópuli: * Efto dó-

j ag

LeGio

Xute

minus fratrum tuórum.-

D

V

l

Ixitque Ifaac : Accéde y. Et incurvéntur :

D

huc , ut tangam te fili| filii matris tuz. Ffto.

ante , te

Qe fguicint

QQ

uiut I d

mi,& probem,utrüm tu fisfi-|G lóriaPatri. Efto.

vt tuem m

lius meus Efau , an non. Ac-

In fecundo No&Gurno, Afía

céffit ille ad patrem, & palpá-

Bonórum meórum.

giituaqent

to eo,dixit Ifaac: Vox quidem,

r a t

Pfaltm. C onsérva.

Cumi ze-

hia quida

vox Jacob eft: fed manus,ma-

liquis. 1r.

at

nusiunt Efau. Etnon cognó-

ExlibroS. Auguftíni Epifc.

vit eum,quia pilófze manus fi-

contra mendácium.

.l pus,

militüdinem majoris expref-

n i obf

Cap. 1o. tom. 4. poft init. "

1

.ferant. Benedícens ergo illi ,

- Let&to iv.

|

t d

ait: Tues filius meus Efau ?

Acob quod matre fecit au-

Md d

RefpónditEgo fum. Atille :

J

Góre,ut patrem fállere vi-

pitragurits

Atfer mihi, inquit, cibos de

upudimg: i

derétur,fi diligénter & fidé-.

venatióne tuajfili miut bene-

liter attendétur, non eft men-

&tf t

' dícat tibi ánima mea.

Quos

dácium,fed myftérium. Quae

t

cüm oblátos comediffet , ób-

fi mendácia dixérimus,onmes

"tulit ei é&iam vinum.

lg Mi

Quo

étiam parábola , ac figürae fi-

d d

haufto dixit ad eum : Accéde

gnificandárum quaárumcüm-

ovl

ad me, & da mihi ófculum fili

que rerum , quie non ad pro-

Füüy

mi. Accéffit ,& ofculátus eft

"UY.

r

prietàtem accipiéndas fünt ;

M

D

i

eum. Statímque ut fenfit ve-

fed in eis áliud ex àálio eft

*s QU t

à

fümentórum illíus fragrán-

intelligéndum , dicéntur effe

lw

tiambenedícens illijait: Ecce

mendácià: quod abfit omhíno,

Ho'

l

eder filii mei ficut edor' agri' Nam quihoc putat, trópicis

M

étiam

MI

Vj b

CIle

n

d

1

étiam tam rmnultis Iocutwm-

QU g Go d

d lDeU

!

&æ,

bus ómnibus poteft hanc im-

díerit me, & déderit mihi

lamf

Ó

ortáre calümmniam : ita ut

panem ad edéndum , & ve.

Tüénr:

,

"ET

Hbug

d&c ipfa, quaappellátur me-

ftiméntum , quo opériar , &

t

Dui,,

táphora ,hoc eft dere pró.

revocáverit me cum falüte: ,

U effo a.

ria ad rem non própriam

Erit mihi Dóminus in refü-

mAJUFU'n,&

vetbi alicüjus ufurpáta trans-

(

lts

gium., & lapis ifte in fignum.

hll

li Inat

Ilj

látio , poffitifta ratióne men-

Surgens ergo mané [acob,

Va ttb Í

i

dácium nuncupári.

tulit lápidem , quem fuppo-

Ulu ii

]st

4

'''''

bfncdfx

Dum exíret Jacob de ter-

süerát cápiti fuo,& eréxit in

AUQU 109

li

ra fua , viditglóriam Dei , &

títulum , fundénsque óleum

BIN

(e I

ait : Quam terríbilis eft locus

ifte!

dé(uper , dixit. Erit mihi.

gäe Wtgieters

Non eft hic àiud,nifi

,ax?m EW

domus Dei , & porta coeli.

7 Eraxergo :þügnificätio

,. Vere Deus eft in loco

nullo modo mendácium

Md od

ISttum tlrun,

ifto, & e

g0 nefc/ie'þ/a;r?., iNon

reCté dici poteft : ut. autem

J Iu ij

eft hic.

in facto , ita & in verbo.

T4:7 tüg, Pf

Ua fignific

;äntiir enim

Nam cüm ei pater dixíffet :

Cutique ipía dicüntur

uis es tu, fili ? Ille re-

d btn Efw |

putántur autem mendácia :

$

óndit:Ego fum Efau pri-

m mcör'u'iwh'.""

quóniam non ea;,quz veré fig-

mogenitus tuus. Hoc fi refe-

Ongdtyà,

l

nificántur, di&ta intelligün-

rátur ad duos illos géminos ,

II,

tür ; fed ea , quz falfa funt ,

mendácium vidébitur : fi au-

dicta effe credántur. Hoc ut

$ Augufti

temad illud, propter quod

exémplis fiat plánius , idíp-

fignificindum ifta gefta dictá-

Q m011dä;ägn].

fum , quod facob fecit;attén-

que confcrípta funt : ille

de.

Hoedínis certé péllibus

eft hic intelligéndus in cór-

membra contéxit. Si caufam

pore fuo , quod eft ejus Ec-

J qui mtefe

próximam requirárus , men-

cléfia,qui de hac re loquens ,

eutpater &t

títum putábimus : hoc enim

ait : Cüm vidéritis Abraham,

d dlréter

fecit , ut putarétur eff2 , qui

&1faac, & Jacob , & omnes

rendéhr, non d

non erat.Si autem hoc factum

Prophétas in regno Dei ,

VvoSs

At yfitim v

ad illud;propter quod figrsfi-

autem expélli foras.

äcia dixörimus,pmr;

cándum revérà fattum eft ,

Et : Vénient ab Oriénte ,

la,v gt

& Occidénte , & Aquiló-

referátur:per hoedínas pelles,

li quirurt

peccáta ; pet eum veró , qui

ne , & Auftro , & accámbent

at que d

eis fe opéruitjlle fignificátus

inregno Dei. Et: Eccefunt

g u

[

[

xm QCCxP

er ii

eft, qui non fua, fed aliéna

novíífimi , qui erant primi

el ähud

Ill

peccáta portávit.

& funt primi , qui erant no-

aduim i

CR

u

. Si Dóminus Deus meus

viffimi.

Sic enim quodám-

lt (rtti

üó Ü

füerit mecum in via ifta , per

pri-

du

1 t

moldö mninor majöris

má-

)

176

Dominica i. Quadragetimg.

j

l

"U

j

PU

mátum frater ábftulit ; atque j mortem , quàm vidérent Fí.

infe tránstulit fratris.

lium hóminis veniéntem in

3[laïü

W

4

,

j

&» Erit mihi Dó:minus in|regno fuo;id eft , in régia cla-

mnatus

Beum, & lapis ifte., quem ritàáte ; quam fpiritáliter ad

y4ifl f

eréxi in títülum , vocábitur

natüram . fufcépti hóminis

|

jeo "

dounusDei, d de univérís ;

pert:iéncem , bis tribus viris

quz.déderis mihi , * Déci-

vóluit effe confpícuam. Nam

sNeQ

as & hóítias pa

illam ipsíus Deitátis iueffábi-

'm?ä,

giüca; óf-

; þ

cwve

fevarh tibi.

lem «& inaccefsibilem . vifió-

l

g^ : Si vevérfus füero prófpe-

nem; que in ztérnam vitam

W

i

(foi

geé ad dornum patris mei. Dc-

mundis corde fervátur, nullo

AAs t

cimas. Glória Patri.Décimas.

modo mortáli adhuc carne

f

Ín tertio NoCtürno , Afía.

circümdati intuéri

l

P

X vidére.

póterant ,

jggo

QMF

Non funt Loquela.

: Pfalmus.

2oeli enárrant.

* Dixit Angelus ad. Jacob :

ia queh

eum reliquise

I5.

* Dimítte me , auróra eft.

PRRTUL

Lé&io fan&ti. Evangélii fe-

Refpónditei: Non dimíttam

qibütet n

:cündüm Matthzum.

te , nifi benedíxeris mihi. Et

wdifevéter en

Cap. 17.

( Pl ag (

. ILe&io vii.:

benedíxit e1 in eódemloco.

INillo témpore :: Aisümpfit

Y« Cümque furrexiffet..Ja-

w d

cob, eece vir luttabátur cum

qetgn p

Jefus Petrum, & Jacóbum ,

& Joánnem fratrem ejus , &

eousque mané: ( cüm vi-

du yasüng

duxit illosin montem excel-

déret , quód. eum fuperáre

fiestlrt n

fum feórfum : & transfigurá-

non poffet , dixit ad.eum. Di-

tralnpraun gt

tüs eftante eos. Et réliqua

mítte.

e&io viil.

Diuncuturo

De Homilía S. Leónis Papz.

[ 3lIcénte Patre : Hic eft

73

vrtsun, u

Ex Horilia de Transfigura-

Filius meus diléttus , in

n iv

tione Domini.

quo mihi bené complácui ;

! n

.

*

nonne evi-

A Ssümpfit. Jefus Petrum,

ipfum audíte

DL

2

& Jacóbum ; &fratrem

déater audítum eft : Hic eft

18 pl |

ejus joànnem , & concénto

Fílius meus , cui ex me, &

grgdiutio'ncmanifä(r»

cum eis feórfum monte prz-

mecum effe , fine témpore

DT

célfo , claritátem fuz glóriee

efít? quia nec génitor génito

mgzuaudue: l

N

demonftrávit : quia licet in-

prior , nec génitus eft geni-

XQ

Ti

tellexífíent in eo majeftátem

tóre poftérior. Hic eft Filius

(lyt

A

llk

Dei,ipsíus tamen córporis ,

meus,quemáàme non sépa-

h (

tüplenk

»»

i mc

quo divínitas tegebátur, po-

rat Déitas , non dívidit po-

iUW

IT

téntiam nefciébant.

Et ídeo

téftas, mnon difcérnit ztér-

f

T

hüafu N

Wj

próprie fignantérque promí-

*

nitas. LHic eft Fílius. meus ;

"

Sl h

ferat , quosdam de attántibus

hon adoptívus

3

ed pró-

TUf

Min

difcípulis non priüis guítáre! prius. : mon aliünde ereátus

?

tu*Lb

led

f-ul]

tiem

) QUamw" 'ïf

— Dominica ii. Quadragefime.

1

nj

l

fed.ex me génitus :. mee de

ália nátura mihi faétus com-

qui dixifti mihi : 9MIultipli-

Vlnijet

N

cábo femen tuum ficut ftellas

*»quam

parábilis, fed de mea efséntia

cceli , & ficut arénam maris,

g. (

Ti

i

mihi natus zequális.

qua pre multitüdine nume-

ilcé

A

&« Vidi Dóminum fácie ad

"um trih

rári non poteft.

fáciem ; * Et falva

fï&a eft

* Dómine , quidixifti mihi ,

Vunf

Qu

|

ánima mea.

PlaDuir

Revértere in terram nati-

! L

&R Y

?

y. Etdixit mihi:Nequáquam

vitátis tuz: Dómine , qui

vocáberis Jacob , fed Iírael

pafcis me à juventüte mes.

Ht m

Líbera.

i i

eritnomen tuum. .Et falva.

ectio 1X»

G lória Patri. Multiplicábo.

Idl afie r

Ic eftFílius meus, per

thuöripötermt

quem ómnia facta funt ,

AdLaudes, Antiphona,

L

.

1

Omine lábia mea apé-

& finequo fattum eft nihil :

rles &os meum annun-

3t du v

qui ómnia;qua fácio,fimíliter

tiábit laudem tuam.

mm W , uf

facit: & quidquid óperor, in-

Pfalmus. Miferére. $9.

.pfïpditei:Non diniy

feparabíliter mecum « atque

Antiphona. Déxtera Dómi-

5

nii Deneddr i

indifferénter operátur. Hic

ni fecit virtütem , déxtera

diiterimeltem j

eft Filius.meus , qui eam ,

Dómini exaltávit me.

inqe fumesile:

quam mecum habet s&quali-

Pfalmus, C onfitémini Dómi-

eoe vir ldabitur

tátem,non rapína appétiit,nec

JO. 24-

Y du : ( n

ufurpatióne presümpfit : fed

Antiph

ona. Fa&uä eft adjü-

; uid eum fupc

manens in forma glórie mezg

tor meus Deus meus.

utadreparándum genus hu-

Píalmus. Deus -Deus meus.

if ii d

"

b

edioti

mánum exequerétur commá-

cum reliquis : 49. :

hn Bne :

neconsílium , usque ad for-

Autiphona.

Trium pue,rö-

A.

mam fervilem inclinávit in-

[f mous us

rüum cantémus hymnum ,

j bené ompli

comutábilemDeitáté .Hunc

quem cantábant in camíno

ergo ,in quo mihi per ómnia

19*

nis, benedicéntes Díím.

| audite : nonnqä

l

Á

vaudiunel : Hf

bené compláceo , & cujus

ntiphona.

Státuit ea in

.

qgi , tl E

predicatióne maniféftor , cu-

etérnum , & in fezculum fg.

jus humilitáte claríficor, in-

m

culi: precéptum pófuit, &

i

cunéiánter audíte : quia ipfe

non preteríbit.

eft véritas & vita, ipfe vir-

Capitulum. 1. Theff. 4.

nec änltüs e. g,(

tus mea atque fapiéntia.

fjror B di j

Ratres , Rogámus vos ,

T0f

** Cüm audiffet Jacob, quod

À. & obfecrámus in Dómi-

gem m*

d

'Efau veníret contra eum, di-

no Jefu:ut , quemádmo:um

;

, m

vífit filios fuos,& uxóres , di-

dlcimt

cens: Si

accepíftis à nobis, quómodo

!

percüfferit Efau

vos oporteat ambuláre, &

H el fiii

] fi

unam turmam, falvábitur Àl

placére Deo; fic & ambulé-

jv 1

ff

terae

gt

j

Líbera me Dómine,

tis , ut abundétis magis.

gon

1l

(j

P.

9

»

ym-

"

j

[

178

Dominica fecunda Quadragefima.

lr

4j Y

—-Hyrmnus.

Móyfi unum , & Elíe unum.

^« Sol falütis , intimis

mnü ]C i m]dïb]

Capitulum. K egi feculó-

a

NU

Jefu refülge méntibus

rüm.cum reliquis. 28.

:

Dum noéte pulfa grátior

Ad Tertiam , Antiphona.

i

i

.'1

qm

Orbi dies renáfcitur.

Dómine, bonum eft.

ut fu.

Nm U gs giuS.

prà ad Prunam. Capitulum.

! m?,

Vuto«

D ans tempus acceptábile ,

!

Wil

,;

Da,lacrymárum rívulis

F ratres,Rogámus. ut fuprà.

peus:

Laváre cordis víctimam ,

i

Ye

Ipfe liberávit me ,

(

ï

Ual

uam leeta adürat cháritase

* Deláqueo venántium. Ipfe.

W

il

us tUl

E

De

W

j

j

uo fonte manávit nefas

7. Eta verbo áfpero.

|

hii

j

Fluent perénnes làcrymez ,

láqueo.

j o

Si virga poeniténtiz

Gj1ória Pat

T i- Iþfe-

Y* Scápulisfuis obumbrábit

t ) df ngmüu

Cordis rigórem cónterat.

tibi.

""ulum'e 055

D ies venit , dies tua ,

X Et fub pennis ejus

4

w

In qua reflórent ómnia :

fp

eräbiS-

m

Latémur, & nos in viam

k

Ad Sextam , Antipho

ng..

Qu

hi

'[ uà reducli déxtera.

Faciámushic tria tabernácu-

dngiili

e prona mundi máchina

la : tibiunum , Móyfi unum ,

jirit . M

Clemens adóret T rínitas ,

& Elíe unum.

itmmbus

Et nos novi per grátiam

Capitulum. 1. Theff. 4. b

!

Q d

Novum canámus cánticum

"ïüänemnï

ium d

JEc 'eft enim volüntas

ao du

Amen.

Dei, fanGtificátio veftra ,

Y^ Angelisfuis D

'eus mandäQ

ut abftineátis vos à fornicatió-

tssl hi

vit de te. €&» Ut cuftódiant

ne,utíciat unusquísque ve-

O s u

D u d

te in ómnibus viis tuis.

ftrüm vas fuum poffidére in

Ád Benedi&us , Antiphona.

iCtificatióne & honóre.

MpcaDkndnun

Afsümpfit. Jefus: difcípulos

:

T» Scápulis fuis ,

Ob-

l

|

]

(uos;& afcéndit in montem ,

umbrábittibi. Scápulis.

M o

q'

A

k

|

h

átus eft ante eos.

Y* Etíub pennis ejus fperá-

Tl

N

*

&. trausfigur

ratuo.

bis. Obumbrábit tibi.

A Al

Y

l

T ) Eus , qui cónfpicis omni |G lória Patri. Scápulis.

|

!

!

4

T

nos virtüte deftítul : in-

« Scuto circümdabit te vé-

a::gmo

| '.ucg'ici:u tilg

tériüs exteriüsque cuftódi ;

ritas ejus. X«

Non timébis

&WJ mh

N

ut ab ómnibus adverfitátibus

à timóre no€ctürno.

E.

i tng

muniámur in córpore , & à

Ad Nonam, Antiphona.

j

li

&

RE

pravis cogitatiónibus mundé-

Vifiónem, quam vidíftis , ne-

li

s

murin mente.

er Díim.

minidixéritis , donecà mór-

Niis

rmam ,

Antiphona.

tuis resürgat Fílius hóminis.

Dómine , bonum eft nos hic

Capitulum. z Theff 4. b

Ut ]

itin

Íí On enim vocávit nos

J

qwum

effe : fivis , faciàmus hic tria

:.

W

L

W

tabernäcgla; tibi unum ;

: Deus in immundffï:m EE

|

Quldr

afrity

j

U

Cap

m

T

Ehe.;4

Infra Hebd. ii. Quadragefimse,

1

fed in fan&ificatiónem , in| Llomilíafan&ti Auguftíni

V r

lus

És

Chrifto Jefu Dómino noftro.

Epífcopi.

&T

TT

UMmg

ll

m

u

5 br« Scuto circümdabit te ,|'Tra&. 59. in Joann.

* Véritasejus. Scuto. :

Ocutus eft Dó

poft init,

ul

l me[,

minus Ju.

Wi (

':

y. Nom timébis à timóre no-

dzis , dicens : Ego vado.

UM m

&türno. Véritas ejus.

Chrifto enim Dómino mors

l

G lória Patri. Scuto.

profé&tio fuit illó,unde véne-

lberjyi

Y. Angelisfuis Deus mandá- | rat , & unde non difcéfferat.

C

Vhántium j

[

vit de te. &. . Ut cuftódiant | Ego;inquit, vado, & quaretis

? Áfpe,

|

te in ómnibus viis tuis.

me, non defidério, íed ódio.

Et'a "t

i P ff

Ad Vefperas, Antiphona &

Nam illum , pofteáquam ab-

Pfalm. D ixit Dóminus.cum

fcéffit ab óculis hóminum,in-

D unfyd

reliquis de Dominica. 127.

quifiérunt,& qui óderant, &

!F' i fatis t

Capitilum. F ratres, Rogá-

qui amábant: illi perfequén-

IhUS. I

LJ

;

7

m hn

do, ifti habére cupiéndo. In

ml tra ts

Hymnus.. Audi benfgn

e;17z.

Pfalmis ait ipfe Dóminus per

y* Angelis fuis Deus mandá-

Prophétam: Périit fugaa me,

p'bi unam, Mu

vit dete. 9

Ut cuftódiant

& non eft , qui requírat áni-

li ünum,

te in ómnibus viis tuis.

mam meam. Et íterüm ait

pilim z Thel j

Ad Magnificat , Antiphona.

'álio loco in Pfalmo: Confun-

Ec l. enm vol

Idántur, & revereántur re-

Vifiónem , quam vidíftis, né-

Dei fantüficitio vt

mini dixéritis , donec à mór-

quiréntes ánimam meam.

Hneltis Vos formt

tuis resürgat Fílius hóminis.

5. Dumiret Jacob de Berfa.

[cat unasquqe

Oratio. D eus , qui. ut fuprà.

bée, & pérgeret Haran , lo-

- Deinde in Choro dicuntur

cütus eft ei Dóminus,dicens :

v faum pofíet

Vefperg Defunctorum.

Eatiüne & lonórt

* Terram, in qua dormis ,

Senuls fs

FERIA SECUND A.

tibi dabo, & sémini tuo.

jpici Sapils

Ad Matutinum , Invitato-

Y. /Edificávit ex lapídibus.

vfb penns usj

rium de Pfalterio. Hymnus.

altárein honórem Dómini ,

Exmore3. Aiíz& Pfalmi

fundens óleum défuper: &

Obunbrdit t

No&urnorum de Pfalt. 49.

benedíxit eum Deus, dicens.

; Pyri pl

Et fic dieitur etiam in alus

'Terram.

yp drolmmaoit

,eCtio i.

fequentibus Feriis.

Ipáàvit, qui non. requt-

ub Non t

Atno.

Lé

&io fan&i Evangéli fe.|

E

rerent : damnávit requi-

cündüm Joánnem.

réntes. Bonum eft enim quzse-

DAT ,

Antipus

llqiïäliiC) io

L

9. 6

um v

&

rere ánimam Chrifti, f2d quo

viriis , d

N illo témpore

ixit Je-

modo eam queefiérüt difcípu-

Aíusturbis Judeórum: Ego

Ii: & malum eft quzrere áni-

gt P

Ti

vado , & querétis me , & in

mam Chrifti,fed quo.modo eá

jm !

e

ccáto veítro moriémini.

Judzi quafiéruntiilli enim ut

j enim ,

i

3

t réliqua.

g in m

Wäm

habérent , .iiti ut pérderent.

e-

WHH

f !

180

Infra Heb4.ii. Quadragefimge.

l

j

!

Dénique iftis ; quia

fic qua- ifti autem numquam : quibus

:

"

[

rébant more malo,corde per-, preícius dixit , in peccáto

j

vérfo,quid fecütus adjünxit ?

veftro moriémini.

|

j

*» Det tibi Deus de rore

foi o

Quarétis me, &,ne putétis ,

Jj ster

quia bené me quzrétis , in

cceli , & de pinguédine terrze

eccáto veftro moriémini.

abundántiam:sérviant tibi tri-

p V ,

j ao

Hoc eft Chriftum malé que-

bus & pópuli: * Efto dómi-

rere, in peccáto fuo mori

nus fratrum tuórum. Y* Et

ia

benig?

incurvéntur ante te filii ma-

3 !

hoc eft illum odiffe,per quem

læf"

poffit folüm falvus effe.

tris tuae. Efto.

lória. Efto.

j

füs

[as

&. Appáruit Deus Jacob , &

AdLaudes , Antiphona &

"

té

benedíxit eum, & dixit : Ego

Pí31m: M Merére mei.

cum

J

i *1

l 4j

ss U*

fum Deus Bethel, ubi unxt-

reliquis de Pfalterio. 59.

ht

fti lápidem , & votum vovífü

Capitulum.

líaige 58.

L

if

DW

mihi : 9. Créfcere te fáciam ,

Lama, neceffes : quafi

qmom

tuba exálta vocem tu-

M g m

& multiplicábo te.

a gida lute

y. Veré Dóminus eftin loco

am, & annüntia pópulo meo

iMto, & ego nefciébam. Cref-

fcéleraeórum , & dómui Ja-

am:

cob peccáta eórum.-

Woieuntr?

eere te fàci

e&io i.

;

|

il

Hymnus. O fol falütis. 178.

j

!

nl

Um enim hómines , quo-

Y« Angelis fuis Deus man-

DIS

lt'

C

rum fpesin Deo eft, non

dávit de te.

ä AD?

jrs mpot

débeant mala réddere , nec

X Ut cuftódiant tein ómni-

sl Ht

bus viis tuis.

t

;

iiiig

pro malis , reddébant ifti ma-

1 hn ln

la pro bonis. Pranuntiávit

Ad Benedictus , Antiphona.

ergo illis Dóminus , dixítque

Ego Princípium, qui & le-

epodiu) P

fenténtiam praefcius , quódin

uor vobis,

( Mun

einde dicuntur Preces.62.

fuo peccáto moreréntur. De-

raiio.

! m n tuym.

índe adjünxit : Quó ego vado

: AUA TO

vos non potéftis veníre. Hoc

Rafta , quefumus omnt-

!ft]iü fint?l Eva if

P

potens Deus

ut. famt-

ttdin t

& difcípulis fuis álio loco di-

xit: nec tamen eis dixit : In

lia tuaque fe, affligéndo car-

ält

peccáto veftro moriémini.

nem, ab aliméntis ábflinet ,

A

At

[

ämwe:

1

Quidautem dixit ? quod &

fe&tándo juftítiam , à culpa

|

jejüncet. Per Dóminum.

i

ewwbäa&äd

iftis : Quó ego vado , vos non

lodie dicitur . Officium

j

li

$

otéftis veníre. Non ábftulit

|

l

k

pem, fed pradíxit dilatióné.

Defunét.utinfine Breviarid.

|

j

AU

Quando enim hoc difcípulis

Ad Vefperas , Antiphona.

—

Inclinávit.

Ptalm. Djléxi,

At

Dóminus loquebátur , tunc

E

non póterant veníre, quó ille

u

óniam;

cum zeliquis de

"AVOf t

ibat; fed pófteà ventüri crant

l Ef

faltenqo 13I.

rehq "

,Wrdgcf,

,

T Qu

T

:

inira Hebd. ii. Quadragefim

181

tf

l diy

oelis 2.d

emilta fa

n

ïäi .Hieró

nymi

t

Ü

Vter ve

ap.tul

füibul

m & altáre

J

Mriémi

Presbyteri.

(

bi Deug

lorábunt facerdótes mint-

Lib. 4. Comment. in cap. 23.

MT

1

,

tri Dómini, & dicent : Parce

Mattha

Jnd

"Plüruéts

Dómine,

arce pópulo tuo

Uid manfuetius , quid

J

T'SénVIaN

u

& ne des

h

ereditátem tuam

Q

benígnius Dómino?T en-

Vftmgpi

i

in oppróbrium , ut dominén-

tátur à Pharifzis,confringün-

lYen

du

tur eis natiónes.

tur insídize eórum , & fecün-

ldfe te f

liri

l

Hvmn. Audi , benfgne Cón-

düm Pfalmiftam:Sagitte par-

La

T

ditor. 172.

vulórum fa&te funt plage eó-

If

tiphor

, Angeli

s fuis Deus man-

rum : & nihilóminus propter

A C

ávit de te.

, Ut cuftódiant

facerdótii & nóminis dignitá-

U:ls

d Plter,

$ teinómnibus viis tuis.

Mu Q

;

tem hortátur pópulos, ut fub-

J

d Magnificat , Anti

h

on

jiciántur eis , non ópera , fed

, te fs :« Qu

1 me mifit, mecum e

1

?

&

do&tríná confiderántes. Quod

J lww non relíquit me folum : quia

autem ait: Super cáthedram

»amui: que plácita funt ei , fácio

Moóyfi fedérunt Scribe , &

innn, (iün femper.

Pharifzi:per cáthedram do&t-

pecedt eorum.

Deinde dicuntur Preces,62.

rínam legis ofténdit. Ergo &

10u5. U ff ts

Jratio,

illud quod dícitur in Pfalmo :

D

inrels füs Deus

éfto fupplicatiónibus

In cáthedra peftiléntie non

( d

n

Anoftris omnípotens De-

fedit : & , Cáthedras ven-

lefatten: us : & quibus fidüciam fpe-

déntium colümbas evértit ,

]i tU.

ránde pietátis indülges, con-

do&trínam debémus accípere.

BmedduAmy fuéte mifericórdim tríbue

g. Dum exíret Jacob de ter-

enígnus efféttum. Per Dó-

rafua , vidit glóriam Dei, &

Brndpium, qui

l

^

minum noftrum Jefum Chri-

ait: Quàm terríbilis eft locus

amur!ms ftum Fílium tuum.

ifte! * Nonefthic áliudanifi

d

Qriio

LA dERITIIA

domus Dei , & porta coeli.

$é&io fan&i Evangeélii fe-

. Veré Deus eft in loco

lts queumisot

cündüm Mlatthaum.. .

ifto, & ego nefciébam. Non

yens Ders ; t 8

Le&ioi

Le&io ii.

(ug ff; mige'ndo(

Cap. 23*

L

N illo témpore:Locütus eft

Jigant enim ónera grá-

] dimétis äbl inf

I

Jefus ad turbas , & ad difcí.

A Xvia & importabilia, &

A

pulos fuos ; dicens : Super cá-

impónunt in hümeros hó-

. JerDim

W

. dictur

0f

thedram Moóyfi fedéruntScri-

minum , dígito autem fuo

bz & Pharifzei. Omnia ergo ,

nolunt ea movére. Hoc ge--

Lutinfine 30

us&cümque díxerint vobis ,

neráliter advérsüs

omnes

fdpe

B. Annä

erváte & fácite, fecündüm

magíftros, qui grávia jubent ,.

*

[

(alti l'

& minóranon fáciunt. mNo-

eui i&'üqwji

ópera veró eórum nolite fa-

cere. Etréliqua.

tándumautem , quód & hà-

"M

3

mec-

-

y

l Htf

f

182

Infra Hebd. ii. Quadmgcfïmæ.

»[Hammn il [fml

meri , & dígitus, & ónera , & | meditéris in eis.Hoc Pharifzi

Jüm u [ J

n

víncula ; quibus alligántur ó-

malé interpretàntes , fcribé-

'EICCPt

UP

/]

JH

nera , fpiritáliter intelligénda

bantin membránis Decálogü

MTTA

funt. Omnia veró ópera fua

| Móyfi , id eft , decem verba

PA

fáciunt , ut videántur ab ho-

Legis complicántes ea , & li-

od

i

mínibus. Quicümque ígitur

gántes in fronte, & quafi coró-

i mf

ita facit quódlibet,ut videátur

jnam cápiti faciéntes , ut fem.-

ab homínibus , Scriba & Pha-

per ante óculos moveréntur.

atl

rifzus eft.

i, Erit mihi Dóminusin De-

w

)l

(i

j

&. Si Dóminus Deus mreus

um , & lapis ifte, quem eréxi

| f

Aff

g

füerit mecum in via ifta , per

intítulum, vocábitur domus

;

f()xüh fpun

[,

p [

quam ego àmbulo , & cufto-

Dei , & de univérfis, quce dé-

i

j

díerit me, & déderit mihi

deris mihi, * Décimas &

jic s

W

anem ad edéndum , & vefti-

hóftias pacíficas ófferam tibi.

sss

méntum , quo opériar , & re-

y. Si revérfus füero prófperé

|giis ii

vocáverit me cum falüte

ad domi patris mei. Décimas.

Agium,

$ Erit mihi Dóminusin refü-

GlóriaPatri. Décimas.

AdBenedidtus , Antiphona.

anecpdt d

gium , & lapisifte in fignum.

iodit

$^. Surgens ergo mane

acob,

Unus eft enim magífter ve-

ï:

fhadid

Ánbrdl

tulitlápidem , quem

:

uppo-

fter , qui in caelis eft,Chriftus

Dóminus.

TTE

süerat cápiti fno , & eréxit

us ii

intítulum , fundénsque óle-

Deinde dicuntur Preces, 62.

Q!

Oratio;

; (Notnt, du

um défüper, dixit. Erit.

! Uilimn d

€CU0 11

Erfice , quefumus Dómi-

j Tlátant enim phila&térià

P

ne, benígnus in nobis ob-

nl

fervántiz fan&te fubfidium :

I

ditt,

|

i

J fua , & magníficant fim-

|

vjl , m

Mrias. Amant quoque primos

ut,qua te auQóre faciénda

fecübitus in coenis, & primàás

cognóvimus , te operánte im-

ï'

ürgin, d r

leámus. Per Dóminum.

! t n v

cáthedras in fynagógis , & fa-

Tutatiónes in foro , & vocári

d Magnificat , Antiphona.

LE

ab homínibus Rabbi. Vze no-

Omnes autem vos

ratres

ufuirelgi

AU, qu t

bis míferis,ad quos Pharifzeó-

[eftis: & patrem nolíte vocá-

ï

r

ie

rum vítia tranfiérunt. Dómti-

re vobis fuper terram : unus

:

i

J

|

l w

nus cum dedíffet mandátaLe-

eft enim Pater vefter , quiin

VR d

|1

gis per Móyfen , ad extrémtí

coelis eft, nec vocémini ma-

.x;iho d ii

ntulit : Ligábis eain manu

gíftri , quia magífter vefter

|

i

,&VQIUPU

tua,& eruntimmóta ante ócu-

unus eft Chriftus.

q

n

AU

Et eft fenfus : Prze.

lostuos.

Deinde dicuntur Preces. 62.

cépta mea fintin manu tua,ut

Oratio.

Ropitiáre Doómine fup-

ópere compleántur: fint ante

1 (Ut Iögmï N

óculos tuos, ut die ac notte

P

. plicatiónibus noftris , &

-

áni-

R : Mjsg

'Q"Idra

"ff

Ib

; Infra Hebd. g. Quadregefimsg.

18:

"r p

animarum noftrárum medére

».. Dixit Angelus ad Tacob :

TReryre

ut remiffióne

* Dimítte me , auróra eft.

languóribus

bt

bwg

percépta , in tua femper be-

Refpóndit ei : Non dimíttam

[' eft d

!

nedi£tióne Iatémur.PerDfím.

te , nifi benedíxeris mihi. Et

Cgisæ

Toliint

FERIA QUART A.

benedíxit ei in eódemloco.

fs

wfronte, i

Y

|

TAT i

..Hodie dicuntur Pfíalmi

i

, Cümque furrexíffet Ja-

e'ntes,ä;?;

Graduales.

cob, ecce vir luGabátur cum

E

[

BIN mover&l

Lé&io fan&ti E

vangélii fe-

eo usque mané: & cüm vi-

Ti

Ti

cündüm Matthaum.

déret , quód eum fuüperáre

thönünusmi

F ] &Iäpi

51739 (Uemma

. eGtio i.

Cap. 20. b

non poffet , dixit ad eum. Di-

H

'

yWoditur d

N illo témpore : Afcéndens

mitte.

—

I

JefusJerosólymam,;afsümp-

Le&io i.

fs o

Acisitur ftüdio mater-

, * Démy

fit duodecim difcípulos fecré-

ïugsg

&t m

to,& ait illis: Ecce afcéndi-

z fedulitátis indulgén-

Msl il

mus Jerosólymam , & Filius

tior obfecrábat Salvatórem ,

hóminis tradétur Princípibus

dicens: Ut sédeant hiduo filii

nl ts m i

facerdótum , & Scribis , &

mei,unus ad déxteram tuam,

lüra a. Détig,

Bd , At

condemnábunt eum rnorte.

& alter ad finíftram in regno

:

Et réliqua.

tuo. Etfi error ,

letatis ta-

tus el. enim agl

Homilía S. Ambráfii Epífc.

men error eft. Né(ciunt enim

1,guincal (s

YOUDUS

-Lib. $. de Fide ad Gratia-

matérna vífcera patiéntiam :

imde dicontur Prt

num ; C 2. poft init.

etfi votiavára, tamen veniá-

^X Onfideráte , qu& mater

bilis cupíditas , qu& non pe-

Qrito.

filiórum Zebedai cum

cüniz eft ávida, fed grátis.

JEree,quefimsl

ne, benígmus n

filiis, & pro filiis petat: mater

Nec inverecünda petítio,quae

éft ütique , cui pro filiórum

non fibi , fed líberis confulé-

n fande Db

honóre folícite , immoderá-

bat.

Matrem confideráte ,

,qe t adire f

tiorquidem ; fed tamen ig-

matrem cogitáte. -

myrimus, t d

nofcénda mensüra votórum

,. Vidi Dóminum fácie ad

Ü

1

u

mus, Pa Donus

eft. Atque mater &táte lon-

áciem: * Etíalva facta eft

I Martit

gava , ftüdio religiófa , folá-

ánima mea.

ys at Y

;

,Et dixit mihi : Nequá-

srem nolie Y

tio deftitüta , quz tunc tém-

TT

poris,quando vel juvánda ,

quamvocáberis Jacob , fed

)li uperterramfïj

j

vel alénda foret válidae prolis

ifrael erit nomen tüum.

avl

auxílio , abéffe fibi liberos

falva.

909

Et.

Le&i

d r YO

patiebátur , & voluptáti fue

aOtLll

; Chriftus

:

: ayia maglit!

mercédem fequéntium Chri-

* Onfideráb

j

4 Qu

'

ftum pratülerat filiórum.

mattis

dile&tiónem

?

um

"u

Qui prrma voce vocáti à Dó-

quzfiliórum mercéde gran-

yt dic

davam folabátur fené&tam ;.

Qriüb

/

J

mino (ut légimus) relíétis ré-

gt

1

J

[

|& defidézis licét feffa ma-

—

!

1

l

übuä & patre, fecüti funt eü.

MA

tér-

jratonos

ü

y

f

1-84'

Infra Hebd. i. Quadragefime.

1

térnis , chariffimórum pigno- |

- Oratio;

r

xw

p

rum . tolerábat abséntiam,

Opulum tuum , qusfu-

P j

Confideráte étiam féminam ,

$

[j

yl

MT

mus Dómine, propítius

hoc eft , fexum fragiliórem , ' réfpice : & quosab efcis car-

«t

p

«

uem Dóminus própria non- . nálibus preecipis abftinére , à

st

" cru

b

ftetl

f

dum confirmàáverat paffióne. nóxiis quoque vítiis cefsáre

|

,

Confideráte, inquam, Hevz ;concéde. Per Dóminum.

A

"n

ilíus prima mulíeris heré-

AdM

0i

17

agnificat , Anti

hona,

UT

dem , transfüsa in omnes im- , Trad

€

tur enim Génti

$

us ad

ym d

moderáte cupiditátis fuccet- : illudéndum, & fla

fióne labéntem : quam Dó-

gellàndum,

qoum

& crucifigéndum.

?ï(e

,U

minus adhuc próprio sán-

: Deinde dieuntur Preces. 62,

,

guine non redémerat , non-

ratio.

ä

at 1

dum inólitam affé&tibus óm-

Eusinnocéntim reftitü.

, Ug

nium immódici contra fas ho-

tor, & amátor dírige ad

sls i

nóris appeténtiam fuo Chri-

tetuórum corda fervórum :

;ümönm» n

ftus cruóre dilüerat. Hre-

]

Lt

ut Spíritus tui fervóre con-

ditário fgitur mülier delin-

cépto, &in fide inveniántur

Qd el enf

'québat erróre.

ftábiles, & in ópere eflicáces.

!

af , n

; Cümaudíffet Jacob, quód | Per Dóminum.

Qui tecum

daranriptt?

au veniret contra eum ,

vivit & regnat I unitáte

^ ais lübrte

l

divífit filios fuos , & uxó-

ejüsdem Spíritus fan&li.

! gin qu

res, dicens: Si percüfferit

