cubuit.

,5 Trüdt

H

um KFriburgi Philofophix ; & Ju-

In componendis etiam

I1S u

triüsque lauream emeruit ,

animorum diffidiis ,

aliísque

[e"

i Schola etiam Chrifli ad per-

proximi necetfitatibus fublevan-

j o i

fe&ionis apicem fedulo virtutum

J n

Ie

?

dis confilio , & opere , adeo prz-

Qrt

:fcj

exeicitio contendere coepit. No-

clare fe geífit , üt Pater Patriz me-

bilium exinde Virorum ,

varias

ruerit appellari.

s us

Europz Provincias

luftrantium

D ; Wt

x Infervis fuis.

cómes adícitus , eos ad Chriftia-

Trüdpetto Marty

nam pietatem fectandam tam ver-

Eiparæ"F 1r!gïnïä, & Röfarii

can s aderta

lbis, quàm operibus excitare non

Cultor eximius , illius praz-

i corport , & 2 ]

deftitit. Quinimo in eodem itine-

cipué , aliorámque San&orum Pa-

vibus munoemur

re crebris aufteritatibus defideria

trociniis à Deo poftulavit , ut in

Dominum,

D

fit

carnis mortificare,ac ita fe ipfum

Catholicz Fidei

obfequium vi-

dapmo 0

regere ftuduit ; ut in tanta rerum

tam fibi , & fanguinem

undere

de fetiptura octur

viciffitudine nullo unquam vifus

licetet.

Cümque ardens hoc de-

T

ij |

fuerit irz motu perturbari. Juris

& juftitiz ftrenuus

fiderium in quotidiana Sacri de-

luf:.riwd

pratereà ,

vota celebratione magis accende-

udpertts t

Propugnator po

reditum in Ger-

retur , mira Dei Providentia fa-

T

gaqu lirpe p

maniam celebre fibi nomen acqui-

étum eft , ut fortis Chrifli Athle-

ta Prefes eligeretur illarum Mif-

gionis us , Th

fivit in Advocati munere , in quo

annem fioc nomin

tamen cüm fori pericula eflet ex-

fionum

?

quas Congregatio de

tifice Maximo ,

pertus ,

tutiorem zternz falutis

propaganda Fide pro Rhztia tunc

viam ingredi deliberavit , & fu-

temporis inftituerat.

u

od ar-

amore incenfus fe

o,

ilaríque

omnia Urbis lo

perna vocatione illuftratus , pau-

duum Munus prompt

fpicua circumien

io po

Ordini Seraphico inter

animo fufícipiens , tanto fervo-

Patres Minores Capuccinos ad-

re executus eft, ut pluribus Hzre-

pietatis affed v

ícribi petiit.

ticis ad Orthodoxam Fidem con-

de in patriam r

tz fog rationem,

. Lux perpetua.

verfis , fpes non modica effulfe-

tit , totius illius gentis Ecclefiz »

An itinere ferio

Ix Petitiä*nglgsäi&zc?&pos reddi-

& Chrifto reconciliandz.

Pro-

Et vero magni.

phetiz dono przditus ,, futuras

Ahrahz. exemyl

tus ; mundi , fuíque concemp-

Tths , omnibus|

s.

infignis , in ipfo ftatim tiro-

Rhztie calamitates , fuique ne-

cinio ; magísque cüm folemnis

cem ab Hzreticis inferendam íx-

ts ropinqui

Profeffionis vota in gaudio fpiri-

piüs przdixit, Poftquam vero in-

00 Cárilt amore

tüs Dofnino nuncupiffet , in Re-

n-

lituium quami;

fidiarum probé confcius ; impe

Je

gulari obfervantia omnibus ad-

denti agoni fe przparaflet ;

Qu contemplati

mirationi fuit, ac exemplo. Ora-

vigefimo quarto Aprilis Anno

Tntuta ap rj

tioni niaximé ,

& facris litteris

millefimo fexcentefimo vigefimo

geus t

iliz Dor

fecundo ad Ecclefiam Loci » Sevi-

Cont

vacans , in verbi quoque minifte-

ibiudi

rio fingulari gratia excellens ne-

fium nuncupati , fe contulit ; ubi

J u g

dum Catholicos ad meliorem fru-

ab Hereticis, qui pridie conver-

£05 ho n

gem, vérüm etiam Heterodoxos

fionem fimulantes eum doloseé ad

ad veritatis cognitionem attraxit.

V Deroey,

predicandum invitaverant , con-

Pluribus in locis Coenobii Pra-

cione tumultuarie interrupta , per

Tlbety

D

fe&us conftitutus , prudentia ,

verbera, & vulnera , eidem cru-

cim d

deliter inflidia , glorioíam mor-

juftida ; maníuetudine ; diícre-

VIS itetfras

i lil

e,mæ

Fefla Agrilis.

7..

Ut

oj

tem magno , & alacri corde per-

auxiliis opibüsque ejüs adjatus ,

3 Hb

peffus, Primitias Martyrum me-

Monafterium ibidemi conítrüxit.

Qüid j

w

Ti

moràtz Congregationis

proprio

Tanta autem humilitate przdi-

efür

N

li

fanguine confecravit ,

pluribus

tus dicitur, ut iis,

qui.in x-

VIt, - ]y

fignis , & miraculis exindé cla-

&f

t

dificio conflrruendo operam .da-

rus, prefertim Curiz , & Veld-

bant miniftrare mon erubuerit.

|Uéfts o

ij

T NRCNSFNES

chii, ubi fumma Populi vene-

Orationi inítanter vacabat » cafti-

qualimy

«]m

xatione illius Reliquiz affervan-

tatem perpetuo coluit, jejuniis

vigilifsque corpus macerare non

AO

1.'Filiæ Je

em

VU N

gl

n tertio

m

defiftebat , mentem divinis con-

6 10 Crtrqy

ütfno Homllja in

templationibus afífidué exercnuit.

As ad afil

Evangcl:; Ego fum vitis vera

de

Hoc przter cztera . habuit, ut Dei

ttt [birity .

ommuri

rt, Temp., Paíchal.

amore repleri vehementiffime fi-

XXVIII. APRILIS.

tiret.

NNdS etim

1s of

Ecclefiam ypraxtereà ífuis

!y alifsqie

S. Trudperti Martysis.

manibus ac laboribus mazgnis x-

Dus fbleya.

uplex.

dificare aggreffus , opere ; formá-

Omnia ut in Commubni unius

qué notabili

erfecit , quam fans

Kttyadeo prz-

Mait. Tempor

e Pafchali,

[

olorum Petri

&

st Pt t

)tatio,

&orum Apo

Pauli nomine Martinus Conftan-

Rzfta quefumus omnipotens

tienfis Epifcopus íolemni ritu

p

Deus; utintercedente beató

confecravit.

ÜTruüdperto Martyre tuo ,

a

ä&','& Mi

*. In fervii gäiäsd yü

nis us ye-

in corpore ,

cun&is adverfitatibus liberemur

y d

à pravis cogitatio-

|

Uibus rebus feliciter confe-

nibus mundemur in mente.

Per

umani generis hoftis

goltnit, i

Dominum.

fan&iffimum virum Trudpertum ,

| oeguium v

In primo NoGsrno, LéGiones

punem fuxe

de $criptura Occurrente.

infignem Chrifti militem frequen-

: qdens oc d

tius more fuo ex infidiis aggreí-

Iníecundo Noáurno.

us, variis tentationibus oppug-

ii ci de

£Gig ir,.

nabat , quas ille jejunio & oratio-

agls 4

Rüdpertus genere Scotus, re-

ne fuperabat ; hiíce pietatis armis

Prowdent.

1

giáque ftirpe profe&us , Reli-

y Qri d

invi&us. Advertens veró demon

m iluumM

gionis causa , Theodoro poít Jo-

e€in eo vincendo operam perde-

annem hoc nomine

quartum Pon-

re ,timuit, ne fi diü viveret hic

Ogb

tifice Maximo ,

Romam divino

Chrifti Athleta . majores de ipfo

O ia u

amore incenfus fe contnlit , ubi

t

I

d u

ä

quotidie reportaret triumphos ,

ï

omnia Urbisloca ían&itate con-

ideo immifit in quorumdam ho-

IOme j ilm q'llf

picua circumiens , flagrantiflimo

minum íceleftorum. animos ejus

p tll (uld

pietatis affe&u venerabatur.

In-

interimendi confilium ;

quo in-

ts t

.ï

de in patriam rediens , quam yi-

duó&ti innocentiíiimum virum per

um Ri

tx fuz rationem inftitueret ,

eo

infidias interfecerunt íexto Ka-

müdm( ls

(lity

jn itinere ferió cogitare caepit.

lendas.Maji , Anno poft Chriftum

, gtb

Et vero , magni illius Patriarchz

natum fexcentefimo quadragefi-

dul

Ahrahz exemplum fíequi decer-

mo tertio.

Ejus corpus Ot

er-

rodits

fu[u!ls

nens ; omnibus hujus fzculi divi-

tus honorificé

ntíanQdum Mar-

Q l

T

um

tiis ; propinquis ; patrióque folo

tyrem decebat

S

fepeliendum cu-

u

ob Chriíti amorem reli&tis ; in fo-

ravit. Anno autem feptingente-

f

" j J

litarium quemdam, Brisgoje lo-

fimo feptuagefimo cüm ejus fams

u

jl ]

j

cum contemplationi aptiffimum

&Giffimam vitam ac miracula , quze

(

impetrata -ab' Othberto Habípur-

cooperante Domino , & ante &

j

jj A9

A

1gtmü

genfis familiz Domino loci.,. li-

poft martyrium multa edidit , di-

lm*

centia habitandi ;;fe recipit ; ubi

ligenter Stephanus tertius Ponti-

m*

i*

in hunc ufque diem Monafterium

fex Maximus cognoviflet ;'folem-

u

hhu)l

ejus nomine infignitum invifitur.

j n

g

niritu illum in beatorum Marty-

xüm numerum retulit,

; j

insa

g. Lux perpetua.

, Kilig Jerufalem.

Jj u

ais

, Thberto , a.cquf):(prædi&um:

In tertio NoGurno,s Homilia In

Iupfl

locum dono acceperat , ob

£vangel. E go lum vitis vera;

üt

j

ejus fingulares virtutes charus mi-

li

260 Ü

[

r

.

án.Communi

g

j

[

zum in modum.fuit

BáifchalLh -

Maztyram temp'ox.e"

quin,im??

FE«

^

Teda Maj.

$FESTA MAJ

I.

ore fatuorum cor illorüm ; & in

vt

pl

fanis

vtiinïz Sïmnn-u Fon-

cgrde fapicxü)i'um ä)ss- illorum.

L g

Infeflo S. 1 Q

tificis.

Semidupl.

forüs

Nvi&us Heros Nurminis ,

yinca

as

sUt in Brev. Rom. hac die,

Mergendus unda fluminis

!

f

hT

Stat fortis in filentio ,

yin

cam

[

'Tro Commemoratione S. Bcati

Dum fit figilli mentio.,

Nlm

filud

91

Confefloris,. . Oratig.

inc Rex minatut funera s

mlüf

'Eus , qui nos fan&i Beati

Hinc tortor infert vulnera 5

j1à red

Confefforis tui annua folem-

Manus ligantur funibus ,

li

Artus cremantu*r ignibus.

fitate lxtificas : concede propi-

pup

pe

TT

tius : ut cujus natalitia colimus ,

Per

5 ed hzc Joannes defpicit ,

Nm f(fllt

etiam a&iones imitemur.

| .Nec Régis iram refpicit »

Dominum.

Secreta non vult pandere ,

nis fin&

LeGiois.

.* Horret figillum frangere.

Eàátus , fan&ritate infignis ; mií-

tat mutus Agnus inhocens 9

l,bem Tnnlfa

us €

Romano Pontifice in

Nilde tegendis proferens :

entibus dà

d

Galliam diffeminandi Evangelii

Stat ; dümque Rex nil elicit;

Qorege

causa, ubi verbo przedicationis

E porite. Juftum dejicit.

totis viribus infiftens ; multos

T* rxceps ab alto fternitur ,

ynt

ntus q ?

ad Chriftian

am Religionem maxi-

Undis profundis mergitur z

a animai

ui dele&tatione con-

Merfum fed applaudentibüs

vf orte

vertit.

Humilitati & charitati

Undz falutant jgnibus.

umus Müh

]

ftudebat ,

in oratione affiduus

D tellz natant in flumine j

t $

AYt

erat.

Vi&um fibi ; ne cuiquam

Illi parentant lumine :

& rdtidit

illun

gravis effet , propriis manibus

Docétque Coeli claritas ;

puer aut

parare cura

at.

Càm veró jam

". Quz fit Joannis charitas.

E

n cbn[þ'e&u ]o

imultos Chri

fto filios fe peperiffe

a , fem

iterna Trinitas

Sacerdots,

& de his Deo , ut

Utin

oito fit firmitas 5

cognofceret ,

, Sucamentim

par erat, grates égiffet, afperioris

Aut lacrymarum flumina

j

t bonum &t

vitz defiderio teneri coepit. Itaq;

' Mergant cadentum crimina.

;; p at

in folitudinem fe contulit , ubi

WO

Sacramentum Regis abíconde-

fioricun.

gb hominum confuetudine pené

fe bonum eft.

D üb.ro E

disjun&us , quotidie quoad vixit,

*5 Opera autem Dei revelare ho-

optima parte contemplandz coe-

Täïcn?sl Qih fe

leftis, beatitudinis ; quam elege-

| nääigïæhiücat ,' Antiphona.

domum * Vi

rat, abundé fruebatur. Demum

Dedit mihi Dominüs linguam

]

n db 3

méercedem meam : & in ipía lau-

fingulis quibásque ornatus virtu-

aufcultate yet |

tibus ; ad coenam nuptiarum Ag-

dabo eum.

Oratio.

dens grvabitur

nievocatus migravit in. coelum.

ia amprudent

Ejus corpus pofteà in Caftro Vin-

Eus,qui ob invi&tum P. Joan-

buxt* veboa

D

nis facramentale filentiü no-

Tlaters gondet

decino fepultu;æ traditum legi-

va Ecclefiam- tuam martyrii coro-

fatuorum eot 1

ä' ä.Deum laudamus.

na decorafti; da ut ejus exemplo ;

de fpientim

& interceffione ori roftro cufto-

1n f& äïïo]ää;üs b&'*e*pgääï;ceni

diam ponentes , beàátis qui lingua

maledicititpi

Maxtyris. Dupl..2. Claffis.

non

ledicit iple a

unt lapfi annumeremur.

fürrocoinquin

n

P

2

. Tempore Pafch. adduntur fo-

& Píalm

s popin duf D coriun.

IIl Ohibug

: Aläl,äl

]

l

i N o&.,

«m eo manfer

dicuntur

una Antiph.

l'emp. Pafch.

Exültent in Domi-

Tuius, & fen

Ad Vefperas, Antiphona,

iofan&i, * Alleluja.

a

teum, .€um reliquis:

erAnnum.

Regem ' Martyróra

J Netybit

detegtong

S.

o

(r

minum. *

Venite adoremus.

|

t m |

Pfalm. D ixit Do

$, Cüntré-

"

AG

a,

uis de

ominca,

3

0co ulcimi,

T — Veni e-exul;gmusf

3. Eal

i

&

&

date.

inunm,

0 mylt fice

Im. L

l

?

» 21; 225

N profunda. no&i; pE

euUm audidy,

"

Capatu

p

Et gravi caligine:

&U ,

Abia imprudentium ftulta nar-

.Luítrat edem flamma munda ;

lag

L

rabunt; verba autem pruden-|. .Sic jubente Numine.

Dl

tium ftatera ponderabuntur

.

9

in [* o&e nafcitur Joannes 5

g. aite

!5 Yv

Af

Tefla Maji,

u

- Aftra coeio devolant ^

nuet o

fI'a.J Malti ceciderunt. in

10

ln

li

ore gladii : fed non fic quafi qui

Noécte mergitur Joannes 5

1

*

uam [uarti.

. Aftra funus apparant.

-

interierunt per

Nj

?i inc cor»ejus igne flagrans

Beatus , qui te&us eft à lingua ne-

if

Fortis urit charitas $

uam s

qui in iracundiam illius

lLt

Hihcab ejus ore manans

non tranfivit ; & qui non attraxit

llentn

Mira prodit fuavitas. -

jugum illius ; & in vinculis ejus

Uf

N unc amore cor bonorum,.

non eft ligatus.

jJugum enim il-

Ad falutem pertrahit :

lius jugum ferreum eít 5 & vincu-

T Vüly

Nunc timore cor malorum

lum illus vinculum zreum eft.

DO

Mors illius mors hequiífima : &

IEniis,

A gehenna retralit,

lcit ,

*

pauperes folatur zre ,

utilis potius infernus quàm illa.

Wat,

Dereli&is fubvenit :

Lex veritatis fuitinore ejus y

Noh finit Juftos jacere 5

&i

niquitas non eft inventa in 1a-

iMdere,

Damna famz pra&pedit.

biis ejus ; in pace ; & in zquitate

liefe,

ambulavit mecum.

l

Et multos

Drtj,

per Joannis fan&titatem 5

LIelf

O beata Trinitas »

avertit ab iniquitate.

Mentibus da puritatem 5

; Labia enim Sacerdotis cufto-

Vi

lt

Corde regnet charitas.

ient fcientiam , & legem requi-

l

Y

]

t

[no

rentex ore ejus. Et multosa

It

B

BC

$ Alla,

&

tit.

i

ver-

ag

iarilin lgmgx? är

aelin 3igne ,

»

1Ll,

L

]

fan&uüus ejus in flamma,

*

Pfalmi omnes. utin Conununi

Etfevetantia illus mom pete

nbu,

tnius Mart,

manebit 4

ed obtinebit vias

ii

injuftorum : & in flamma '(ua ttor

L 1

Afa.

Sanavit Dominus ptterum »

& reddidit illum patri ejus.,

combutret juftos. Qui relinquunt

ex-

luiti,

fia.

Puer autem erat minifter

Deum , incident in illam ,

luit

in confpe&u Domini an

ardebit in illis , & non extingue-

QU

Sacerdotis.

Fe faciem

tur * & immittetur injillos quaft

Ti

Sacramentum :

leo , & quafi patduslIedet illos.

Iu

e

Regis abícon-

Sepi aures tuas fpinis- ;

inguam

ere bonum eít.

iM

; Opera autem Dei revelare ho-

nequam noli audire : & orituo

iE

qui

norificum.

facito oília ,

& ferás.

Aurung

De libro Ecclefiaftici-

tuum » & argentum tuum confla s

jl

& verbis tuis facito ftateram , &

LeGioi.

frenos ori tuo re&tos. Et attende s

'Yultus

fenegrïpr'ääiäït in

piphtt

V

domum : vir autem eruditus

ne forté labaris in lingua , & ca-

pis um

oris ftabit.

Stultitia hominis

das ii confpe&u inimicorum inft-

pru-

diantium tibi ,

& fit cafus tuus

p n

aufcultare per oflium :

melia. La-

infanabilis in mortem.

dens gravabitur contu

bia imprudentium ftu

]ta natra-

9.

Sepivi aures meas fpinis : ** Et

n Jor

unt ;

verba autem pr

udentium

orimeo

feci oflia , & feras.

ftatera ponder

-

abuntur.

In ore

Beatus , qui lingua fua non eft

vll

fatuorum cor i

llorum : & in cor-

s

fus ; & qui non fervivit indig-

quryi u

$

Dum

nis fe.

Et ori meo..

Q

s ermo)

de f:

a

ientium os illorum.

Gloria Patri.

t ori reo.

Ti

( al

male

d

icit impius diabolum , mà-

Jedicit ipfe animam íuam.

H

Su-

In fecundo NoGurno.

jj

fürro coinquina

bit animam füam ;

Afha, Non quafivit à Domino

um

& in omnibus odietur

.

e

qui

ducatum ; neque à Rege cathe«

dram honoris.

j

cuüm eo manferit ; odiofus erit.

at de teftimoniis

:g Dotte

Tacitus, & fenfatus honorabitur.

Ana2,

Loqueb

,. Metuebat Rex Joannem :

tuis in con

fi

pe&u Regum , & not

!

Íciens eum virum juftums &

confundebar.

yan

:

é&tum

A.

Amp

liüs non videbitis fa-

| adolemuï'

us

e

Et cuftodiebat eum ; & audito

ciem meam vos , péer quos tranfi-

€o multa faciebat , & libenter

vi przdicans regnum Dei.

eum audiebat. Sciens eum virum.

. Pone Domine cufítodiam or&

m

Le&io ii

CSP. 28. 8!

me

9

,oiït oftium circumftantiz » la«

*

Lagell plaga livorem facit :

biis meis,

z

"d

plaga autem lingug commi-

P«

(

L

e

B

|

nl A[m

!'/

b

190

Fefta Maji,

P

—Led&io iy.

tia preceps abriperetur : pie vero

p ?

Oannes Nepomuci

i Bohemiz op-

conjugis obteftationes , & moni-

qe

i

u

ecant

J

ta gtavaté ferret , contendere au-

y

pido , unde Népomuceni cog-

Ifto?amn

n e (l

nomen

duxit, à parentibus zta-

us eft, ut in facramentali judi-

du J

te

rove&is , non fine futurx

cio credita Reginz arcana fibi à

p

fan&itatis przfagio , flammis fu-

Joanne panderentur. AtDei Mi-

jj

I mcoü

ff

ij

pra nafcentis domum mirabiliter

nifter. blanditiis primüm , tor-

tie

collucentibus ,

ortus eft. Cüm

a

ise

d

mentis deinde , & carceris fqua-

bitty

J

AU

infans in gravem morbum inci-

lore tentatus , nefarie Regis cü-

diffet , Béatz Virginis ope 9. cui

piditati foxtiter obfítitit.

Fu-

yntormit

üreu

rentem, tamen W/enceslai ani-

p 1

natum parentes referebant aecep-

rIQqum cum a

Hs jl

!] thst

tum , é vitz periculo evafit inco-

execrando propo-

hat

jencd

lumis. Egregia indole ,. piaque

fito nec humana , nec divina jura

pn

mlmus [

infütutione coeleftibus

indiciis

deterrerent ; fupremum ag

one

tift

s religio-

quem inftare fibi Athleta C

hrifïi1

;Marba af

obfequente , inter fancta

ueritiam

noverat, :

eptité

a

Sásque exercitationes

opulo in concione,

js !

egit.

Nam Ecclefiam

requenter

de impendentibus etiam Regni

-—

p p

.adire ,

ac Sacerdotibus ad aras

calamitatibus admonito non ob-

jrigll

Afeto

curé prenuntiavit,

Mox Ro-

figue

operantibus miniítrare in deliciis

N

.habebat. Zatecii politioribus lit-

leslaviam profe&us ad beatifüi-

ar m

teris ad humanitatem informa-

mam Virginis Imaginem antiquo

feo Q9

tus , Prage vero gravioribus di-

cultu celebrem , coelefte przfi-

of üifcelioYe

.dium ad certandum bonum certa-

aces I 09

Íciplinis excultus ; Philofophiz ;

'Theologiz. , facrorümque Cano-

men effüfis precibus imploravit,

& Poptet quO

num magifterium , &

auream

Inde vefperi revertentem in per-

j

t er vo

emeruit.

Sacerdotio initiatus ,

vigilio Dominice Afcenfionis

V

jri loqiente

atqueà fcientia fan&orum ad lu-

Kex € feneftra confpicatus arcef-

ducunt dilcip

€ra animafufü rite Comparatus ,

$22

fit cimque vehementiüs urgétet ,

ter quod,

3ninifterio verbi

Deiíe penitus

|& proximam in aquis, fi oblu-

clori Patr, ]

addixit.

Cüm igitur in yvitiis

&ari pergeret ; fubmerfionem in-

Ir tuto

in

extirpandis , & revocandis

tentaret ; Joannes invi&a con-

Min, Tgneme

viam fàalutis errantibus eloquen-

ftantia terrores ; minasque refu-

einvena

tia , & pietate uberes ederet fru-

tavit.

Itaque Regis imperio im

Aj, Aqizm

€tus, inter Canonicos Metropo:

Moidavam, flumen Pragz inter-

extingite d

litanz Ecclefie Pragenfis coopta-

fluens no&u deje&us , illuftrem

m Obuent

tus , mox fibi demandatam Evan-

Martyrii coxonam eft confecu-

Mi Tronty

gelii coram Rege W/ enceslao IV.

pradicandi provinciam fufcepit ,

äs.DifperHt' ; dedit paüperibus *

quam,&e»

Tiom.

€o fucceffu. , ut Joannis fuafu

Juftitia ejus manet in fzculum

y. Dixi: Q

multa Rex faceret , magnóque in

'culi.

w Ut non,

onore, 'ejus

virtutes haberet:

;

Beatus qui .intelligi

t fuper

Confpicuas tamen , quas ille ob-

egenum » &

paupercmj Juftitia

Lb nf

tulit ; dignitates., Dei fervus , ne.

ejus.

a

ivini verbi vreconio avocare-

Le&io v

tur , conftantiffime recufavit.

Acrilegum facinus

tlam. patra-

Ledio vi,

. Inftans orationi, . & miniftéo

S

N illo t

tum , & Martyris gloriam in-

Jounes in

rio Verbi, hortabatur: omnes in

figne prodigium divinitüs pate-

1, mittefs

propofito ' cordis

*

permanere in.

fecit.

Ubi enim exanime corpus

Domino.

ecundo flumine vehi coepit ; ar-

iis » ait il

$ Quia erat vir bonus

I$ 6$, af

» & plenus

dentes faces aquis fupernatantes;

Wt rlious,

Spiritu San&o.

& — diícurrentes

apparuerunt.

. Et apponebatur multa turba

Quamobrem ex arena poftridie-

Romis fon

u

3a erat.

mane Corpus elatum , Canonici

n

Domino. QL

£010 T.

i

iv

deinde, Kegis iram nihil timen-.

D

quitdee

Egiis illum eleemofynis in

tes; in Metropolitanam Eccle-,

*

R

pauperes erogandis przfedtum

fiam folemni pompa intulerunt ,

1Qts aytür

joanna Regina confcientig fibi

& Íepulturz mandarunt.

Cüm

Yidere n Q

moderatorem adícivit.

Cüm au-

Vento. agity

autem:in dies invicti Sacerdotis

tem W/enceslaus ab officio , in-

memoria Miraculis, & maxima

&t nog af

fidelium ; eorum pracipue , qui.

intulit, A

üifgtfique decefliffet ; atque m yi-

aimna

Wt aürà cont

Á

k

4

tth

Ti y

i

Feita Majt;

Ls

tiotie| ceráma infle&it. -

fama periclitantur ,// venera

emum

. Et quid p;r! a-'

V qU

creíceret 5 poít annos

rundinem , nifi carnalis animus

Ls

ampliüs trecentos , in, juridica

defignatur? qui mox ut favore ,

H amm

Ál

recognitione corporis , ^quod fub

vel detra&ione tangitur , in par-

(l Ài)

Si e-

AU

umo tamdiu jacuerat , lingua

tem quamlibet inclinatur.

» umul[

ejus incorrupta , & vivida reper-

nim ab humano ore auxa favoris

, Cutut

tae

: qua fexto poft anno Judi-

flaverit , hilarefcit ; & éxtolli-

Lg

du

cibus à Sede Apoftolica delegatis

tür : fed fi inde ventus detractio-

bij

Nj

l

l w

exhibita , novo prodigio repente

nis eruperit ; unde aura laudis

"Liceghy Àl

intumuit, & fub obfcurum rubo-

veniebat ,

mox

unc quafi in:

ifido p

rem in purpureum commutavit.

partem alteram ad vim furoris.

p

His itaque aliísque fignis rité

inclinat.

* CIVIIR

Cüm corriperetur ab illo de

Afong

probaus , Benedictus XII. Pon-

lt

Chiii

tifex Maximus die decima nona

ts

nibus malis quz fecit Rex ,

menfíis Martii anno falutis mille-

adjecit & hoc: * Et inclufit:

(ucjore ,

fimo feptingentefimo vigefimo

jJoannem in carcere.

um Negnj

000f ol

nono primum hunc facramenta-

[J

Laboro usque ad vincula ,.

Mor .

lis figilli Affertorem arcani fidem

quafi malé operans ; fed verbunr

;

fanguine obfignantem Sanétorum

d atf

Martyrum Catalogo adífcripfit.

Dei non eft alligatum. .Et inclu-

1C.

Iaf

Ed vl

. Ego fcio , quoniam intrabunt

poft difceffionem meam lupi ra-

Ed arun&ä&gxgqigä' vento Jo-

n qn.

paces in vos,non parcentes gregi.

-

annes non erat ;

quia hunc

V Iu

nec blandum gratia, nec cujusli-.

At

* Propter quod vigilate.

bet detraé(tionis ira afperum fa-

]

Afcentoi

e

Et ex vobis ipfis exurgent

viri loquentes pervería ; ut ab-

[o

at; nec profpera

unc eri-

DI df

ducant difcipulos poft fe. Prop-

ger

*

; nec advería noverant in-

Ü tgétts

ter quod.

clinare.

Arundo ergo vento agi-

l, [l

TUORGT f

Gloria Patri.

Propter.

tata non erat, quem ab ftiátus

In tertio NoGurno.,

fui re&itudine nulla rerum va-

yida qte

Aüna, Igne me examinafti , & non

rietas inflectebat.

Difcamus er-

t vt

89 »

ratres chariffimi , arundo

yper j

eft inventa in me iniquitas.

Afa, Aquz multz non potuerunt

vento agitata non efle: folide-

fugt ite

extinguere charitatem , nec flu-

mus animum ínter auras lingua-

s, It

mina obruent illam.

rum pofitum ; ítet inflexibilis

jt n

Ahüa, Tranfivi per ignem , & a-

ftatus mentis.

Nulla nos detra-

quam , & eduxifti me in refrige-

[

&io ad iram provocet , atque ad

p

rium.

remiflionem inutilis gratie nul-

tin lod

y. Dixi: Cuftodiam vias meas.

lus favor inclinet.

Non nos pro-

);

fpera elevent ; non advería per-

. Ut non delinquam in lingua

du f

turbent : ut quiin foliditate fi-

ïl gäio fan&i Evangelii fecundüm

dei figimur , nequaquam rerum

: p

g

atthaum.

tranfeuntium mobilitate movea-

Le&io vll

Cap, 11. a V.

*

:i'dam, M

N illo tempore :

üm audi

ffet

ur.Reddidit Deus Jufto. merce-

fimpa

I

Joannes in vinculis opera Chri-

em laborum fuorum;.

dedu-

fi, mittens duos ex difcipulis

xit illum in via mirabili.,

jj I*

& Et fuit illi in velamento diei ,

j 405

fuis, aitilli : Tu es qui ventu-

m*/)l'(f d

rus es, an alium expecamus ?

| & in lucé ftellarum per noctem.

qutil

Et reliqua.

h.

Transvexit illum per aquam

arietuNe

Hor

ia fan&i Gregorii Papz.

nimiam , inimicos autem illius

demerfit, Et fuit.

od

ang. Ho

$

('M'unkl

Imïf?isEä

oannais

?i&ipulis ,

Gloria Patri. Et fpit.

gind

D

quid de eodem Joanne turbis

LeGio àX.

dicat j audiamus.

ul

exiftis

Dhuc autem de ejus expreffio-

| p

videre in deferto ?

Arundinem

ne fubjungitur : fed qvid exi-

griletnt

r

s videre in deferto ? hominem

n

vento agitatam? Quod videli-

cet , non afferendo , fed negando | mollibus veftitum? Ecce qui mol-

gt

intulit, Arundinem quippe mox; | libus veftiuntur, in domibus Re-

p

Camelorum enim pi-

j

qlll

utaura Fontiggrit ? in partem al- gun; funt.

l?g

9

m

TIEAITSGPM

ÉEefta Maji,

19

cl*

lb[

pi

"

lis, ut fcitis, veftitüs Joannes

| Uhiüs Ó da Trinitas .

p

qd

fuiffe defcribitur. Et quid eft di-

Triómque fimplex Unitas

non

cere ; Ecce qui mollibus veftiun-

Ut qui Joanni fupplicant ,

j^

wto

du

tur, in domibus Regum funt,

a?im'

Id impetrent quod flagitant,

». Pofui ori meo cuftodiam.

-

(Uot

ori f

nifi aperta fententia demonfítrare

h

ofti

quia non colefti , fed terreno

| &- Cüm confifteret peccator

ad-

m o

RKegi militant ii, qui pro Deo

verium me.

Ls

sum.

perpeti afpera fugiunt 9. & folis

Ad Benedi&us ) Antiphona

v

exterioribus

editi ,

przfenti

uicünque glorificaverit me, glo-

)u

vitz mollitiem, & dele&ationem|rificabo eum :. qui autem con-

vdp £^

D

uzrunt ?

J

temnunt me » erunt ignobiles.

In

[ i

e Deum laudamus.

Oratio.

g v

A

LAUDES,

Eus, quio

invi&um . Beati

f

& per Horas, Antiph.

jJoannis facramentale. filen-

tüt

interrogabat eum Rex multis

tium nova Ecclefiam. tuam mar-

ferrül

^

Yincs

ermonibus ; at ipfe nihil illi

tyrii corona decorafti ; da ut ejus

1

ondebat,

exemplo ,. & interceffione ori

Abdita

A

, D ominus regnavit,

cuna3] noftro cuftodiam ponentes,)beatis

g a vt

zeliquis de Dominica,

qui lingua non funt lapfi ; annu-

Drodgum *

V

ha, Rex dixit : Ne a

bfcondas à

meremur. Per Dominum.

yaac

|

49

Ad Tertiam.4 Antiphona.

Non

i

Dixi: Secretum meum mi

me verbum , quod te interrogo.

Rex dixit.

Y

a

5

.,' e-

*

gnmit p

«€retum meum mihi.

C

*

apitulum. Eccl. 21. 22.

u

n t

Aüa, Affirmabat Rex , fe divi-

Abia imprudentium flulta nar-

Naufragus il

i

43

[

.

tem , & beatum fa&turum,

Non

L

rabunt; verba autem pruden-

Seryat 1

Obedio przcepto Regis , fed pxa-

tium ftatera ponderabuntur:in ore

fatuorum cor illorum ; & in cor-

Acfipereta

cepto Legis , quz data eft nobis.

Àmne dilcht

r2

Ana, Tunc Rex accenfus ira , in

de fapientium os illorum.

a

?

hunc fup

er omnes cx.ud'cliüs. de-

b

t, Sacramentum Kegis :« Ab-

zvit.

g

fto

ndere bonum eft.

Sacramen-

Jasyrem fs

Ana. Beatus, qui lingua fua non

tum.

landens

"OR

1 :

eft lapfus, & qui non fervivit in-

y. Opera autem Dei revelare ho-

Qrt

ignis fe.

norificum.

Abfcondere.

Qmt; k

Ca

ighis

p

33tulüm.

Eccl. 21. 23.

(1Gloria Patri. Sacramentum.

22

Vivióam fet

Abia imprüdentium ftulta nar-

y. Pone, Domine, cuftodiam ori

r

rabunt ; verba autem pruden-

meo,

tem»

tium ftatera ponderabuntur: in

x Et oftium circumftantiz labiis

Indat, qu

ere fatuorum cor illorum ; & in

me1s.

Gratià

corde fapientium os illorum,

Sitdeas T

Ad Sextam ,

Antiphona.

Affirmabat Rex.

$piritum l

Ix in fcpläfchrouäbnditur ;

Capitulum.

V

Signis Joannes proditur ,

Epiaures tuas

f

B

iili:fsc : läïïgïäa"m

Qïäa 1

Per cratium repagula

iS

nequaàm noli au

d

l

Ie 5 & orituo

(5

Intermicant miracula,

facito oftia , & feras.

Qnbis

Hic ejus hoftes illico

£$;,br. Pone, Domine,:. Cufto-

y, Pofu r

Pudore moefti pu lico,

diam ori meo. Pone.

, Cüm co

Ultrice dextra Numinis ,

y. Etoftium circumftantiz labiis

eTS0m me,

Poenas rependunt criminis,

meis.

Cuftodiam.

AU

4

Hic damna rerum flentibus ,

Gloria Patri. Pone.

i

Famzye conquerentibus ,

Tn confpe

xy. Dixi: Cuftodiam vias meas,

ilis eroy fa

dué&a res revertitur ,

*, Utnon delinquam in lingua

Nntur me : £

Ablata fama redditur.

mea.

ts & lp

Hic corpus «earitudines ,

Ad Nona

v

1. Antiphona,

UM

'Tempus viciffitudines ,

Beatus , qui

]

1l

hg

Periculum fecuritas ,

Capitulum.

bs

Ontiby

Urum tuum ,

ggl, ïsr'g:'gütum

Deinde f

Mortem fugit mortalitas.

A

Tpifc & Q

Mie viva Lingua Martyris ;

tuum confla, & verbis tuis

In Ecd

Sed muta , voce fanguinis

/

facito ftateram , & frenos orj tuo

Confraterm

Clamans, ut Abel , improbat «

reétos : & attende ne forté, laba-

Regíque crimen exprobrat.

ris in ,ling)ua.

t'd:'bratur |

1

h bf

d

Fefta Maji.

i3

.br, Dixi: ** Cuftodiam vias,

DIE kvxi. MAJI.

T

«meas.

Dixi.

Secunda Infra Octavam,

m

De. S. Ubaldo.Epifc. & Conf.

li

y.Ut non delinquam in lingua

imea. Cuftodiam.

Semidupl.' in Laudib. commem.

Gloria Patri. Dixi.

O&.In Vefp. à Capit. de S. Ve-

Myi

x . Pofui ori meo cuftodiam.

nantffo Mart. cum commem. $.

&. Cüm confifteret peccator ad-

Ubaldi & O&av.

ia

Yersüm me.

DIE XVIII. MAJI..

Ef

Jj

À

In ii. Vefperis omnia ut in L

Tertia infra Oc&avam.

T

Vefp. & loco ultim. Pf. . Credidi.

De S. Venantio Mart. Semidupl.

olb

cum commem. O

in Laudibus.

Am faces Lälötng;!?emt ; & mi-

Uft D

Vefperz de S. Petro Coeleft. cum

€. fl

nantem s

commem. $. Venantii ; OQavx $

Jam ferox en

fem ,' xabidumque

du

tortis

2c $. Pudentiarjläz l&yiïïl

!uf us

Vincu

i

Quarta infra OGavam.

0l orj

[o)

lis ferrum , facra ni' Sacer-

De $. Petro Coeleftino Con£

t

J Abdita pandat.

Pontif. Dupl, cum conmem. O&.

r

S entiet vires ; animxque magnz

acS. Pudentianze Virg. in Laud.

hi

Trodigum peétus: violentus ira

& S. Bernardini at

D

Velp.

que Oötavaj. in

Non quatit recti folida tenacem

Mente Satelles.

DIE XX. MAJI.

p

Enruit przceps tumulatus unda

Quinta infra O&avam.

T

Martyr, & flu&u placido filentem

De S. Bernardino Conf. Semid.

1 d

Naufragus linguam melioris xvi

In Laudib. commem. Octavx. In

TLT Of

eryat in ufum.

Vefp. à Capitulo de O&ava.cum

ID at

At fuperje&z facili natantes

ini.

Amne difcurrunt , rutilántque

commem. $; Bem.ard

A

[

ii d

circa

Sexta infra Octavam.

Til

e

.

bene gefta

In primo No&urno, Le&iones

Martyrem. flammz

plaudens

€ Scriptura occurrente.

&

RE

Ornat Olympus.

In fecundo,No

Ornat; & Linguam , rofei inftar

Sermo $. Gregorii Ny

Híóni Epife,

(

ignis »

Qrat. de S. Bafil.

L

&

iO iV,

ao

Yividam fervans,& adhuc ruben-

etiam

oannem

3

aptiftam

tem »

Á5

m Joanne noftro confere-

qiz

JIndicat, quxnam

fuerit tacentis

mus? At cum divina vox tefte-

Gratia Lingux.

tur , quod ille principatum te-

S it decus Patri, genitxque Proli,

neat, propterea quod inter natos

Jutt

muljierum etiam amplius , & ex-

Spiritum laudent, ab utroque

cellentius quid habeat , quàm

yl.äz. "

gi Icla,slet flammis fine fine pfal-

Propheta : infania fimul, & im-

UO

s

ens

pietas fuerit alium ex adverfo

Orbis uterque..

comparando opponére ejusmo

y. Pofui ori meo cuftodiam.

yitz.

Sed tanti ac talis Viri v

]

, h

.Cüm confifteret peccator ad-

à tergo veniffe , fupremx beatie

Versum me.

tudinis continet demonfiratio-

tiol

lii

Ad Ma

n

ificat , Antiphona.

nem. Atque hoc modo rationem

In confpe

à

u potentium a

ira-

ineundo , rem confideremus at-

E

que perpendamus.

"

; müs-

bilis ero, facies principum mira-

fongih

untur me : tacentem me fuftine-

», Inftans orationi.

bunt, & loquentem me reípi-

)

cient.

Eque mäfgäg zr'ef'cibus ]oän.

onà

Oratio , ut fupra.

nes erat ami&us, neque arun-

.

jf

j

Deinde fit commem. S.. Ubaldi

5

o erat, quaz ventis agitaretur

-

!

Epifc. &

Con

praferebat item folitudinem locis

J

Zntum

In Ecc

lefia Cathedrali , & à

cultis , & habjtatis ; & contrà

jjs UP

Confraternitate in eadem erecta

in habitatis ; & cultis locis ver-

0

Jl tit

fabatur. Nummquis igitur refellet

[(

RI

celebratur cum Odtava ut fequi-

orationem , fi veritas etiam hoc

tur,

Qan-.

B 3

)

;ä

Y:

Xcka Maii.

p p

oa

nninoftro atteftatur , ut in

gt

m

I

flimuli, & quaficlavi in altümi

is magno Joanne non inferior

defixi. Clavis quippe ,

atque

h!

otcur

fit ? Quis enim ignorat ; quemad-

flimulis fapientium verba com-

qi

modum mollem ;

& delicatum

parantur ; quia culpas delinquen-

pf

um

vitz cultum noxium, & infeftum

tium nefciunt palpare fed pun-

pe Sermo

judicaret , in omnire fortitudi-

gere.

nem»atque laborum , & moleftia-

, Cum corriperetur.

yil 07

rum tolerántiam magis quàm res

Leàio viit.

:

jucundas fectans : ad folis xftum

d

Ed quid exiftis videre in de-

Qrto,

duratus , frigorife exponens , &

».

ferto ? Prophetam ? Etiam di-

uz J

jan

temperantia

corpus

exercendo

co vobis, & plus quàm Prophe-

eont

J

Ífubigens: in urbibus quafi inu

tam. Prophetz quippe minifíte-

ofto

lu

folitudinibus verfans

rium eft ventura przdicere , non

folus

|

quod ho-

r

minum congreffus il

]us virtu-

etiam demonftrare. Joannes ergo

ypiutà quo

tem nihil lzderet ) & ex folitu-

plus quàm Propheta eft,qui eum,

uf[f]O[S? Jes

&inibüs urbes efficiens ?

quem przcurrendo prophetave-

I M

