miam, & requiéfcam.

w me hUl )d

Quóniamtu Dómine fingu-

nebm hp

.,. 'Ét avérte . 1ram tuam à

e* conftituífti me.

mo

b1$,'

F st

, Deus

ad;utorxum me-

lanter mff

Pfalinus 49.

quacillt t

N te Dómine fperaw Ton

Pal mülll d Xm)

:ummlende.

DO

ine ad ad]uvandum

!l

confündar in seetérnum :

TOb p

in juftítia tua líbera me.

n

li

3ne fe na.-

G1

01'

itri , , & Filio,

Inclína ad meaurem tuam ,

:

TU

Nl

'S icut erat in princípio. -

accélera , ut éruas me.

us* Q

E

Afïa. "Miferére.

Efto:mihi in Deum : prote-

-

VVVV P X TT Y

"T empore Pafchali ,'Afi. ..

Górem ; & in domum reiu—

*mfuchm

v UPs ut falvum me fácias. '

Allelu3 d

W. '1mump

Pfalmus 4«

óniam fortitüdo mea &

lt

vl&l ]

Um mvocärem , exau-

refucnum meum. es tu

" L

lag

m

.díivit me Deus juftítiae

propter nomen tuum dedu-

& &m

R n

meæ .*'intribulatióne dlla-

ces me , & enütries me.

l

ab

dl 4h T

táfti mihi.

Educcs me de láquec hoc 2

"

UU Häm l,g [*

Miferére

el,

N C exauch

quem abicondörunt mihi :

21l

HJef j

oratxmem meam.

quóniam tu

E prote&o;

mmlll UHx

Hl hömmum üsquequó gra-

Ineus.

Ín

Li

m

Ad. Complctonum.

14

IN2 *

n manus : tuas comméndo

]nmánibus portabunt FA a

(dfem !

'hblt

[piritum meum :

:* redemífti

ne fórté offéndas ad läpldem

un?

&q

* me. Dómine Deus veritátis.

pedem tuum.

Mfe

qUOmam

aln

S uper áfpidem , & baflhf-

d

1n

um ambulàábis : * & concul..

w Ui hábitat in- adgutorw

Altíffimi , *in protectió-

cábis leónem ,

& dracqg

Ttünug eyj d

* sge Dei

coeli

commorábi-

nem.

cama 110 d etm.

10 l m

tur.

uóniamin me fperav1t "

* fyicet Dómino

Sufcéptor

f

erábo eum :* prótegam.

quæ As 1 j

l

ll cub

fmeus es tu ,

& refügium

eum , quomam cognóvit no-

Alb v

meum: * Deus meus fpeta-

men meum,.

I9j

bo in eum.

€'lamábit ad-me , & egg

cat facmficlu'n ul

uóniam ipfe liberávit me

exáudiam eum :* cum, 1pfo

AYrie i D

"

láqueo venántium : *. &

fumin tribulatióne: erfpläm

A: :Qis tm,

à verbo áfpero.

eum,& g slorificábo euni.

) W

$ cápulisfuis obumbrábit ti-

Loncttudme diérum ; reple-

itun d t

bi , * & fub pennis C]Ub fpe

boeum : * & oftendam 1111

Vülrus tl Domi:

IablS.

tilptitamincondeg

S cuto c1rcumdab1t te véri-

fal

Éu fruméti , vin

tasejus:* non ttmebls à. t1-

"müliplicat f

móre noCtürno,.

x

rées fer-

t i iipfum *

À fagítta volánte in die ,

1.

ftatis

do

Dóm

Vcregadfam.

negótio. perambulante in te-

um u Donine t

neb ris:

* ab imeuriu, « dæ—

.atri

r

extóllit

l

infpe* cont uth

mónio merldtano.

Yn no&lbus

A

l

;

il g

C adent à látere tuo mille, &

veftrasin fan&ta : * &

decem míllia à dextris tuisz

7 dicite D

ommum.

Dimne fperaw;

Judar n etérmt.

ad te autem non appropm—

B enedlcat te Dommus ex

uablt.

;Sion ,

ja toa Lera mb

qu1 featþ cbelum &

; ad meatrem t

erümtamen ocuhs

tuts

terra*m

confiderábis , * & retri-

AH:.

Miferére : m1h1 Do.-

j üt r

mhx j Deun.

butióné peccatórum vidébis,.

mine & exaud1 oxattonem

meam.

; p dormum Y

Q uóniam tu es Dómine fpes

f'ahrllm TE fici

mea

* altiffinum potux(h

"Tempore Pafchah

— Affi

rettmum tuum.

Allelája , allelüja , alleïuja.

m fort

tdo m

Hymrus.

N on Yaccédet ad te malum : *

3 meum 6s :

& flagcéllum non.appropin-

E lucis ante termmum

nofncn tUt

lebit tabernáculo tuo,

[

el

Rerum Creátor pofex-

*

&enütrism

o

uóniam Anwehs fuis man-

mus,

e de 1aqUCF

d'mt de te:* ut cuftódiant te

:J;

Ut pro tua cleméntia

bic

ondöfllm f

[

m omnlbus Viis tuis.

Sis praful , & cuftódia.

A

u

P ro-

K 3

li

NT

1

350

Ad Completonum.

us y

Procul recédant fómnia ,

Aíía. Salva nos Dömme Vis.

gme f

'Étnó&tium phantásmata :

gilántes,cuftódi nos dormién-

yi

,,ï;

f

Hoftémque noftrum cómpri-|tes : ut vi

igilémus cum Chri-

r m

me .

1fto, & re uxefcamus in pace.

il

:

llel..

jl

r

f

Ne polluántur córpora.-

Temp Palch. additur.

QuemJ

Przftà , Pater piíffime,

Sequentes Preces femper

Patríque compar Unice ,

Fl

qau

d

dicuntur , praterquam in

,D

CumSpíritu Paráclito ,

Officio Duplici. ,

& infra

]

nans per omne fæculum, Otclavas: quain feriali Offic:

e

l uemïfu f meul

Ff

men.

E

tempore Quadragef. & in

. Capitulum. .Terem. 14. b.:

Quatuor T emporib. quando

Jtsvoblscuü

autem in nobis es Do-

dicte funt Preces in V'efpe-

"T

me, & nomen íantctum

[

ris.dicuntur flexis genibus.-

füu--

tuum invocátum eft fuper

yne eléifon,

1jn, gt

nos , ne derelínquas nos' Dó-.

Chrifte eléi(on.

Y

1

mine Deus nofter.

ye, hi atme

Kyne eléifon.

ss sl |

. Deo grátias,

Pater nofter.

fecretó.

Onaerepellc,

w.brev. In manus tuas Do-

y^. Et ne nos indücas in ten-,

mine, * Commön 0

tatiónem.

ma, TE

fpm-A

g uf

tum meum. .

Inmanus.

$. Sed lbera nos à malo.

,. Redemífti nos Dómine:

'Credo in Deum.

fecretó. ,

ituft (uper [

eus veritátis. Commendo.

m ? ïmmumm

y-. Carnis refurre&tiónem.

du Ontut

G lórii Patri, In manus.

x*. Vitam setérnam , Amen.

, Cuftódi nos Dómine ut

. Benedíétus es

Dómine

M

Bw

pupfllam Óculi.

eüs patrum noftrórum.

T dedeims D

$. Sub umbra alárum tuàá-|w. Ftlaudábilis & glonofus

in fzecula.

MJants

- tHm prótege nos.

I^l

M t

- Affa.

V2 nos,

Benedicámus Patrem, &

Canticum Simeonis.

LT

[lium cum fan&to Spmtu.

wm*nm: &l

Lucae23.e

wr»me P

n

f Laudemus , & füperex-

ne dimtttis fervum tu-

altémus eum in fzcula.

J& musfä

um Dómine , * fecün-

Benedí&us es Dómine i in

j

f

mamento coeli.

"'dM"J! ! f ]

verbum tuum in pace. ;

*

$-

uia vidérunt óculi mei:

Et laudábilis , & Glono-

i, B nj

E! táre tuum.

fs ,

& fuperexaltatus in fa-,

Cnll

M

i

cula

| hh

li

iuod paráfti * ante. fáciem

W

j y t

T

ómnium populórum.

y. Benedícat , & cuftódiat

"NUem

Lumen

ad revelatiónem|

nos omnípotens , & miséri-

tne(

s

"Ug

T

Géntium, * & glóriam ple-

cors Dóminus

Y

Amen.

N

ul

bls tuz Ifrael.

y Dignáre Dómine no&eifta.

«,ch

LQH

G lória Patri.

M DW

x;Sine peccáto nos cuftodíre.

m

:

3Nlifc-

Ut

Ad Completonum.

ISI

mtcs,cu

mme y. Miferére noftri. Dómi-

Antiphona.

Uf[]þ ne.

Ve Regínz- coclórum ,.

U V

j 116

A.

Vtyis

ltw. & Miferére noftri.

Ave Domma Ange;o-

e(rit.

M Y^. Fiat mlfencordla tua Dó-

rTum:

,

Salve radix , falve porta ,.

'thr

"Ilf mine fuper nos.

"ii 3v Quemádmodum fperávi- | Ex qua mundo lux eft orta ,

Pfæterqup, mus in te.

| Gaude Virgo gloriófa ,

Cl ? Dipi

Dl

( y* Dómine exaudl oratió-

Super omnes fpeciófa ,

Vale Ó valde decóra,

qüæmfemah(y nem meam.

Juadac(& * Et clamor meus ad te

Et pronobis Chriftum exöra.

Dignáre me laudáre te ,

A li. que V'eniat.

4qu

rgo facráta.

It Precemhf y. Dóminus vobíssum.

Trut g [

mb K* .Et cum fplmtu tuo.

'&., Da mihi virtütem- cnntra

TM

O rémus,

ratio.

"] hoftes tuos.

Oratx-a—

f

Qm&m

láta, quæfumus Dómi- ,

Oncede miséricors Deus

CM

MW

ne, hab1tat1onem 1ftam,

tbf foe

& omnes insídias inimíci ab

" fragilitáti- noftree præsi-

" ne m ii

ea longé repelle , Angeli tui| dium : ut, qui fan&ee Dei Ge-

ITl

anci hab1tent in ea,q

ui nos| nitrícis memóriam aglmus ,

in pace cuftodxant & bene. | interceffiónis ejus auxilio à

iDerms à mglt

mDem, feerei

díétio tua fit fuper nos fem. noftris mlqmtaubu*s refurg z

mois relurretyont

er Per Dóminum noftrum| mus. Per eümdem Chn&um

Jefum Chriftum.

Dominum noitrum.

1m etgrnam , At

Y« Dóminus vobíseum.

Amcn.

mdeus es Dic

*« Etcum fpiritu tuo.

parum noftrórus

y* Benedicámus Dommo.

A Completor:o Qghba&

tdtlbil & u

X« Deo grátias.

fanäh üsque ad Nóndm S3b-

"ia

Bfo. Benedícat,& cu&odlat bati^ poft : Pentecoüen

ip-

epedicimus Patrit

nosomnípotens , & miséri-| clufive.-

m um f o

cors Dóminus Pater, & F1-

Anti hona.

audemus T

lius, & Spíritus fan&us. -

'eceli Iætäre r

al!eæ

ln eumin iav

g.

InCn.

REgma

lüja-

nedíttus & Dintt

Et nondicitur , F 1dehum Quia quem meruífti por

fed immediate di-

vénto ciel

ánime.

allelüja.

Tndibills d i

eitur. una ex infraícriptis| Refurréxit , ficut dixit, allel.

Antiphonis' ,

pro temporc.| Ora pro nobis Deum, alle-

(uperexalta lhl

Poft Pumücatwnem id eft

lüja.

edícd

P

& d

l

àfine Completorii illius dieil : Gaude & letàáre Vlrgo

]

fecunde Febr. inclufive : us-1 María , allelüja.

mp()[fns ,

u

mnus

j

e ad Feriam quintam in & Quia furréxit Dommus

ye Dómi "

l

P

ana Domini exclufivé.

vere., allelüja.

l

K 4

Ora-

,eccato

pos a

yli

Ad Completorxum.

152

P

Oratme

e f

d

pro principio Officii fequcna

J

tls diet.

V

Eus » qui per refhrre—

-&iónem Fiílii tui Dó-[:

Anti honæ rediaze dicunis

tur eüam in fine Laudum ;

j

mini noftri Tefu. Chrifti mun-

dum letificáre dignátus .es :

uando . difcedetidüni ' eft 4

p

X

Ó

horo : fed'fi irimediate poft

il

orefta , quæfumus ; jut.pen

Wi

/Jj

«efu

ejus Gcmtrt;em Mírginem

Matutinum fubfequatur Prí

in

den

|

ma,vel alia Hora,dxcuntur in

Maríam, perpétus capiamus

Ul

i

|cunt

W

áudia Vltæ.

'Per.'eümdem

fine, ultlmæ Hors ;j

ita ut

I

lj

tt0fid

:

hrlüum Dommum . mo-

dicantur fetfiper; quando ter-

t^

TA

"»

ul D)

rum.

iminata aliqua, Hora difcédens

X..Amen.

dumeftà Choro:& tunc poft

Dcmmm: !

v

W

h t

y- Divínum auxilium. ma-

'7 Fidéliàm à

me, Pa

;[

neat fempernoblscum.

ternofter ,

j

créto dicitur

m »Q Rs

w W- ^

y'. Dommus det nobis fuam

Däxnde dmmr fcoreto

acem,.

QSs Oæ

X. Et

í

seiium g

? ater nofter , - 134 ve María,

vxtam eteérnam

3

redo..

Amen.

a

CJ WS

[ emx

. Sic dicitur. Completorium

JDeinde uná ex prædz&xs

ia

pertotum Annum ,

ræter-

Antphonis : & in fine ; Diví-

D)

i luus ad]m

quam in tridug majotis Heb-

num auxílium máneat fem-

domadæ, & per Ost. Pafchæ,

per noblfcum.

;

j Cül

At fuo loco dicetur.

k' Ame o

w

d

Extra

Chorüm

Nuf"ww»eä (

hh

- Sipoft Completorium 'im-

autem

W

Ü

x

medlate

.fequatur .

. Matu:

dlcunturm fine Laundüm, fi

I

IU

j

TU

i.mum » tunc . bis - dicatur

tunc ter mmandum fit

OF&-

!

M

;

n

Hy

LU

Pater noü:er *

Ave Miría

cium , alioguin im fine ült-

i

ma Horæ Poft aliss veró

,gedo ,

quia Completa-"

BRT

num,quod eftfinis Ofhicii , Horas , quando terminatur

N

K,

i f alb

.. fic rn;unau debet :

&,ante]Officium , dicitur tantüm

DM

Wil

l

li

L

w

'Iäü

tmum iterum repeutur Pater noftcr ;

fecre-

il

VW

e

|

j

b

LU

m».

F

"

ES

ELAT

(

(f

S

7A

A

ZARCSSN

-

3y

N

7

« o

A

N

N

N

N

d

,

SSS

7

l

Ti O

äf

J

/

p

122

COF ka

il

x

[5

)

7)

A

A

/?

QUi

lt

*

,

&

gll

VUDg Q

Il

i.

7*

Y

Tf ag

2

".

E

a'x(

AU

N C

Jncede fm *FL

PRO-

ru&uof

fï

at

:

)tmm

l

SUcn Q

133

fl

c'r'qüfn

lüpho

s Dtid

!

PROPRIU

j

1

w l!c

l

Ti

i d

C

WP

DE TEMPORE.

h fedfl

Trmet

mf

üb(e

QU

h

SHABBATO PRIMO

]eJumorummunera. Amen

"Bs

L]

uadragefima.

3?/ ^ngelis fuis Deus mandaá- :

admunm

usque wt iqe^ te.

T Horæ

Hodle & deinceps

ad Pafcha, dicuntur Vefpe-]*

Ut cui'todlant tein omm-

;; ffmpey, 9'(30(10 l

r& ante comefhonem , tam bus viis tuis.

qve hrzdfesg

1 WORO üne

in Feltis,. quàm in Fculs ,

Ad Magriifieat ", Antyphona.

exceptis Dominicis ; in qui-

'Fune invocábis, & Dommus

uma

ne, P.

diet: clamabü & dlcet

ex, t

-

AY lf

bus dicuntur hora' confaetaj exáu

Xiæ

- Ad V efperas.

Lcce adfum.

X

ub b r

"Capitulum.

2.— COI.'-

Orat 10.

,

Rätres Hortämur 'vos.

Eus: ; qui Eceléfiam tu-*

Vi li

.neinváacuum Grauam Dex

dD

am ánnua Quadraæefx-

i

AIt emm 'Tém- | máli obfervatióne purtficas .z

E;

recxplatls.

M ttd t pred

ore accepto exaudíivite, & præüa familig tu : ut; quod

RRU )

in die falátis adjüvi te.

Jà teobtinére abfhnendo ts

txum mánejt /

Hymnus.

tür , hoc bonis opéribus exe-

J cum,

. Udi benfgne Cónditor , quatur. Per Dommum To

Nofï:ras prcces cum fié- ftrum.-

n m w

tibus

Ed

DOM

INICA PRIMAä

urinfne Lt

In hoc 1acro ]ejumo

Lh*a-,* kï*i

$

m Quadregefnmæ. 4 -

ermmandum li

Fufas quadravenarlo.

wqum v finei

S crutàtor alme córdium ,

Sl hac'/die ; & in^ahiis

we DW ahac

Infirma tu fcis vírium,

m1mc1s Ouadra«reflm'æ

Y

, Qudndb t

fliha

Adte reverhs éxhibe

icurrat Feftüm D upIex; iffdfss

Remiffiónis grátiam.

fertur in fequentem dietifi-

Jm, dgir fa.

«

|militer non impeditam 4 üt:

oftt,

Multü : u1dempec»awmus ;

Sed. parce confiténtibus :

'dicitur in/Rübrica de "Trans-*

Ad nommis laudem tui

'Yattone Feftorum. Alns* diez-

Confer medélam Idnc'uldxs.

;Dus Ouadra«eflmæ usque- ;ad

C oncede noftrüm cónteri

"majorém" Hebdomadam 5 fi

M

hA

li

occurrat feftum Düplex-vel

COers per abftinéntiam ,

T

Culpæ ut relínquant pabulü!Semidüplex , fit dé!eo' cum

e

jüna corda críminum.

corimemoratione ,' &ix; Le-

Q;w

£tione de Homilia Feric. pe

Ü

b

raeftabeàta Trínitas ,

j

Concéde fimplex Unitas ,.

Simplicibus fit 'cantum com-

Y

Ut fru&tuófa fint tuis

memoratio.

Per

N

k5

p

Dominica prima

Quadragefimz.

w

354

u

Per totam Quadragefimam

in plagis , in carcéribusjin fe-

!

y

I

in Feriali Officio, Feria ii.

ditiónibus , in labóribus , in

fquæ

(fü

jem

[

dicitur Offic. Defun&. Feria

vigíliis, in jejüniis,1n caftitá-

!

D

Md

iv. Dicuntur Pfal. Graduales

te, in feiéntia,in longanimitá-

g

Q Chï

g lm

Feria vi. Septem Pfal. Poeni-

te, in fuavitáte,inSpíritu fan-

gp

(us

tentialescum Litaniis , pre-

Go, in charitáte non ficta , in,

3

a

!

terquam in Feriis majoris.

verbo veritátis, in virtute

[

j

Dei ; per àrma juftítieà dex-

Pin

,Davi

Hebdomade.: quam. omnia

("gofttd

habentur in fine Breviaril.

tris & à finiftris : per glóriam

ij

Ad Matutinum, Invitator,

& ignobilitátem , per infá-

i at

Nen fit vobis vanum rmane

miam , & bonam famam: ut

i

tero 1

sürgere ante lucem : * Quia

fedu&Góres , & veráces : ficut

j

l

(enut ni

ii l

romiífit Dóminus corónam

qui ignóti , & cógniti : quafi

T

gin t

moriéntes , & ecce vívimus :

j i De

vigilántibus.

!yaübkiþ

Quod dicitur .in Dominicis

ut caftigáti , &non mortificá-

;*üS 1'm mm W

tantum us

ti: quafi triftes, femper aütem

Q o v

que ad Dominig;m

LA

Paffionis.

gaudéntes ; ficut egéntes ;

Ixïü.eïïum nUttUD.

P(í4l. Ven

Íte , exultémus. 2.

multos autem locupletántes :

f t tgm

Hymnus. Ex more doGi. 3.

tanquam nihil habéntes, &

H

iij o n d

]nprimo Noéturno ,. Afía,

ómnia poffidéntes.

i trnendem

Servite Dómino.

Z&. Ecce nunc tempus accep-

Palmus. Beátus vir.

cum

tabile , ecce nunc dies falütis:

f pgde'ud;

yetiquis , ut in Pfalterio4.

commendémus nosmetípfos

| mieïw Qi«

|

De E píftola fecünda B. Pauli

in multa patiéntia , in jejüniis

.'

ift (Oni

|

multis, * Per arma juftítie

Bsl

Apóftoli ad Corínthios.

l

1 lg

Le&io 1.

Cap. 6.

virtütis Dei, Y- In ómnibus

t ii 1

|Djuvántes autem exhor-

exhibeámus nosmetípfos ficut

támur , ne in vácuum

Dei miníftros , in multa pa-

o t m vll

J , l

D

grátiam Dei recipiátis. . Ait

tiéntia; in

x

jejüniis multis. Per

enim: Tempóre accépto ex-

arma.

eCtio ii.

stb umf

audívi te,& in die falütis ad-

Snoftrum patet ad VOS ,

ftti .m'bulatibnm

í

Ecce nunc tempus.

6 Corínthii, cor no.

Eu pute ,

aeceptábile , ecce nunc dies

ftrum dilatátum eft. Non

H du nf

Némini dantes ul-

t

falütlS-

anguftiámini in nobis : an-

.QW

lam offenfiónem : ut non vi-

uftiámini autem in vifcéri-

[

iif

tuperétur miniftérium — no-

b

us veftris:;

eamdem au-

]

NI

)

ütdrin

"

ftrum; fed in ómnibus exhi-

tem habéntes remuneratió-

ll

U

beámus ; nosmetípfos

ficut

nem , tanquam filis diqo ,

R5

[

W

l

Dei miniftros , in multa pa-

dilatámini & . vos.

Nolíte

A

rmm ! W] n

x!btmm

tiéntia, in tribulatiónibus , in

jugum dücere cum infidé-

N

l

libus. Qüuze enim participá-

m

lu

ne?gffxtätibUS , i. angüftüs,

tlo

| AUE

macn. ,

]

r

Iu

l"

lls

Wj

Dormmca pnma Quadragefimie.

)!

» In]ij

tio juftitiz cum iniquitàte ? Qtióniam etfi contriftávi vos:

f

n T

d

aut quz focíetas luci ad té-

me íftola , non me poenitet :.

Í

nebras ?.Quae autem' con-| &

i poenitéret, videns quod

AYdfe

] HSpln

véntio Chrifti ad Belial ? aut

thm l

ünl

u

epiftolailla ( etfi ad horam )

Tior l

& pars fidéli eum infideli ?

vos comtriftávit , nunc gáu-

Ht

li T

O

uiautem consénfus templo

deo', non quia contriftáti

Dei cum idális ? Vos enim

t ] Ufhüæa d

LU

eftis, fed quia contriftáti eihs

Det gl

eftis templum Dei vivi , ficut

ad poemtentlam.

QUl

lr

dicit Deus: Quóniam inhabi-

y. Injejünio , & üetu Orá-

täbq inillis, & inambulábo

bunt facerdótes , dicéntes :

Wa fimgm

"UT i

inter eos, & ero illórum De-

* Parce Dómine, parce pó»

us,& ipfi erunt mihi pópulus'

pulo tuo; & ne de& heredi-.

t Coif: uj

SNUSS Vitinus

&. In ómnibus exhibeámus

tátem tuam in perditiónem.

f &mmx&xü

l'lOSl'HCtlpfOb ficut Dei miní-

y^ Inter veftíibulum, & altá-

ftros , in multa patlentla

re plorábunt facerdotes , dh

As m um

céntes.

Ti ; lt E

* Ut non vituperétur m1-

Parce,

mfteuum noftrum.

Glória Patri. Parce.

j dutm locup]e iU

Infecundo No&turno ,. Afía.

i D] hts

Y. Eece nunc tempus accep-

pulides,

tábile , ecce nunc dies falà-

Bonórüm meórum.

: iPfalme

tis : commendemus nosmet-

C onsérva.

cum rchq

Il,.

n tempusatt

Sermo fan&i Leódis Papa.

«t uv des fl

ipfos in multa patlentxa. Ut

-

1'1011-

; Sermo 4. de Ouadrage

demus mosthd

LeGo iii.

Ca

T

e&1o iv.

-

1 pientg. H1]e]1b

R&

, Per a ]u j

Eplétus füm confolatió-

Radicatürus vobis , dx—;

R

ne, fuperabündo gáudio

E

le&nfïmt

3

facratlffl-

xSDe ? IH omn

m omni trxbulatwne noftra.

jejü-

imusmrstet p0n

Vàm & cirm venifsémus in

mum mammumque

mum * qUO apuua utar' ex-

umftms, i milty

Macgdomam ; nüllam : ré-

órdio, quàm ut verbis A-

quiem hábuit caro noftra, fed

pof*toh ; in quo Chriftus

, leunnS m US-

omnem tribulatiónem paffi

loquebátur , incípiam ; di-

noftrumpateta

fumus: foris pugnae , intus

cámque , quod lectum eft :

Cqun 1

timóres, Sed qui confolátur

h

Ecce nunc tempus. acceptá-

dijtitum

hümiles , confolatus eft nos

bile , ecce nunc dies falü-

]

m nO j [

Deusin advéntu Titi.

Non

ts*

Quamvis enim nulla

n in ;

üni 4l

folüm autem in advéntu ejus,

fint tempora , quz. divínis

(; &

jmdet *

fed étiam in confolatióne, qua

noníint plena munéribus ,

neri"

confolátus eft in vobis , r€-

& femper nobis ad miferi-

péntes Temu

ferens nobis veftrum defi-

a jl j

córdiam Dei per ipsíus grá-

j

& V0S.

dérium , veftrum fletum ,

tiam praftétur acceffus j

j

veftram cmulatiónem pro

nunc tamen ómnium men-

dce

f cui !

d

li

me,itaut magis «audcrem

tes majóri qudm ad fpirita.

O enil

les

j

156:

Doniünicá pfimg Quadragefims.

Wb

l

&us movéri 4 & am-

tur , in quibus aliórum,tém.

les profé

j i þy,ma]

)l

pliór

z

i fidüciaopórtet animári,

porumculpas, &pia ópera

A

p

do -ad univérfa. pietátis

redimerent , & jejünia cafta

quam

j

j R ret

officia illfus nos.diéi ,. quo

decóquerent..

,

lt

y

4l

v Derelínqua

t impius viam

|

um

redémpti fumus, recüxfus in-

ortas

vitat; ut excéllens fuper óm-

uam,& vir infquus cogitatió-.

w 4

nia Paffiónis Domínicze facra-

nes fuas, & revertátur ad Dó-

i

«mpu

minüim, & miferébitur ejus :

Qranes

méntum purificátis & corpó-

j Plï

j

Uti

ribus & ánimis celebrémus.

* Quisbenígnus & miséri-

cors eft , & praftábilis fuper

w, Emendémus in mélius ;

FH JI;IS um

qua& ignoránter peccávimus :

malítia.Dóminus Deus nofter,

rl

y. Nonyvult Dóminus mor-

an

ii eil

ne-sübitó preoccupáti die

|

mortis , qusrámus fpátium

tem peccatóris , fed ut con-

[

sst

vertátur & vivat. Quia..

ceniténtiz , & inveníre non

eCtio vi.

ml yu

poísimus: *. Atténde Dómi-

Jpra u v

j

ne , & miferére ; quia peccá-

| Ngrefsuüri igitur ,. dileQgf--.

fniro NU

vimus tibi,. :** . Adjuvanos

fimi, dies myfticos,., -&

Novfntiide

Deus falutárls nofter, & prop-

purificandis, . ánimis , atque

píln ] en

tcr honórem nóminis tui Dó-

corpóribus |facrátius — infli-

vb 1f

mine líbera nos;

Atténde. ;

tütos. ,..precéptis Apoftóli-

i d Era

CpP WLeüo v.

cis.obédire curémus , emun-

* gl at

dántes nos ab omni ilïquina;

[

Ebebátur. quidem. tan-

ménto-carnis , ac Ípíritüs ;

B

D

tis myftériis. ita ince[sá-

.

u :

bilis devótio ; & continuáta

ut: cafügáti

s. collu&tat

i('plii

bus, qua.funt inter utrám-

|

Hispdsitma.

reveréntia, ut tales permane-

vistndtr 1 dX

rémus in confpé&tu Dei, qua-

que fubftántiam ,. ánimus ,

quem fub Dei gubernácu-

i jl qu

Jesnos: in ipfo Pafcháli fefto

& Mul

dignuir eft inveníri, Sed quia

lis. conftitütum ,

cörpdfis

hac fortitüdo paucórum eft ;

fui. decet effe reQórem ,

ls. F

1

& dum càárnis tragilitáte au-

dominatiónis. fuzm . obtíneat

m;f S- ( ii

ftérior obfervàntia relaxaátur,

dignitátem : ut némini dan-

"

ATU

l*l"l-inEï.'

J

offenfiónem ,. vi-,

l

l

44 (

!

]

l

dümque. per várias adiónes

tes. ullam

l

vite hujus folicitüdo. diftén-

tuperatiónibus

obloquén-

l]lt !a

qUipr

A

|

ditur, necéffe eft, .de mun-

tium- non - fimus , obnóxii,

dáno pülverc ctiam. religió-

Digna enim ab infidélibus

j

h[l )quo

N

U

:

,x[

AT

fa corda. fordéícere

Inag-

reprehenfióne | carpémur. ,

.:

!

i

na divins- inftitutiónis falu-

& noftro. vitio linguae ím-

I

WT

(:

tj

britáte provífum eft , ut .ad

pieininjüriam fe religiónis

Xm"q

l

.Aw

reparándam . méntium pu-

armábunt , fi . jejunántium

dU

iE

A

mores à puritàte perfétte

l

ritátem. quadragínta | nobis

T

V "

continéntios

difcrepárint.

Tlit v

'hx

diérum exercitátio .m-eclþrä-

iNon

ld

h

! d

T

Vrf

Ti ul

IT CUl

t

. Dominica prima Quadragefimg.

'.157

du&tüscredátur : ütillüc eum

Vtent &

i

A ïNOD'Jchim in fola abftinéntia

Wt

Fsf

'cibi flat noftri fümma jejünii:

fuus Spíritus. düceret , ubi

hunc ad tentándum malígnus

weh

fcnua

'aut.fra&tuóse córpori eíca

W

du

xäm

fubtráhitur , nifi mens ab ini-

fpiritusinvenfret. Sed ecce,

TIUUUS eg

cüm dícitur Deus homo vel

(àt

d

quitáte revocétur.

inexcélfum montem ; vel in

"Bo Paradífi portas apéruit

h nferebit

r c*jüg

nebis jejünii tempus: fufci-

fanttam- civitátem à-diábolo

MUa

& nisi

afsümptüs ;

mens » réfugit

piamusillud-orántes , & de-

vlbl i

'precántes :^

Utin die re-

crédere, humánae hoc audí-

VimsDetgmof.

furrectiónis

reaures expavéfceunt. - "Qui

"

cum . Dömiæï?

tamen -non. effe incredibiliz

WYül: Diminus m

gloriémur.

fa.

1

D

X f ut cor

»1

n ónmmn

ibus ,Gthb;CJämLIS

ifta cognófcimus , fi in illo

& áliafatta pensámüs, ^ *

t &vïx:at. 'Qu'm,l "

nosmetípfos ficut Dei miní-

E

ftros in multa patiéntia, Ut.

X Scíndite corda veftra ; &

non veftiménta. veftra : &

migor, dj

Glória Patri. . Ut.

convertímini: ad Dóminum

1, Oi fs |

In tertio Nottürrio , Aüa

^

Deum veftrum: * Quia be-

Id m d

. Non funt loquéla.

us Dedts u

"Pfalm. Geli enárra

n

t Cum

nígnus , & miséricors eft.

reliquis.-

15.

*. Derelínquat ímpius viam

, pracpts Apol

fuam , & vir infquus' cogita-

dire cürémus , etn

dé&io fan&i Evangélii fe-

cüándüm Matthaum.

tiónes fuas , & revertátür ad

g 40 omni inqu

Dóminum , & miferébitur

emis , àc fpat

'Le&io vii.

Cap. 4.

N illó témpore : Du&tus eft

ejus. Quia.

Leütio vihie

figts: elhda

. Jefusin desértümà Spíritu,

Erté iniquórum ómnium

ue fünt inter t

ut tentarétur à diábolo

&

^ caput diábolus eft : &

wintim , Animi

cüm -jejunáiffet quadragínta

hüjus cápitis membra funt

nb De gubent

hl

!

diébus , & quadraginta nó&li-

omnesiníqui. An non diáboli

Yfohdtam , d

" bus, pófteà esüriit. Et réliq.

membrum fuit Pilátus ? an

s; d n

"

non diáboli membraà Judei

— Homilía S. Gregórii Papa.

tiüns fue (s

omilia 16.1n Evang.

erfequéntes , & milites cru-

teii :

Jl

peénu ä

cifigéntes Chriftum füérunt *

Ubitári à ^ quibüsdam

p ofetlonem o

folet ,à quo fpiritu. du-

Quidergo mirum;fi te ab ille

(TIQUS

0

&üs fit Jefus in desértum ,

permiífit in montem duci ,

ims. ?

pt

fi

l

propter hoc , quod sübditur ,

qui fe pértulit étíiam à mem-

:l

Q m

afsümpfit , eum. diábolus in

bris illius crucifigi ? Non eft

ergo indígnum Redemptóri

j um

Qu

fanttam civitàátem: & rurfum:

vito D

Afsümpfit eum in montem

noftro, quód tentári vóluit ,

Mïf

eu

J

excélfum valde. .Sed vere

qui vénerat occídi. ]uftum

u

L 1

J il

& absque ullà qu&ftióne con-

uippe erat , ut fié : tenta-

pmf*

veniénter accípitur , ut à

dónes moftras fuis- tenta-

d

Pu 1tat€

C[f j

tiónibus vínceret " ,

ficat

il

Id

)

fantto ,Spíritu in. desértum

inor-

E

? "63

D

aminica prima Quadragefima.

j

ymortem noftram vénerat . fü

Per Hebdomadam ejus 103

*Slmnüü ,

n

J

:

. morte fuperáre.

co dicitur s. Abfcóndite elee-

jl

n

, Frange efuriénti panem

mófynam in finu páuperum ,

gt

" gnVBh

,tuum, & egénos vagósque in-

& ipfa orábit pro vobis ad

h M

jm

i

'ducin domum tuam : ? Tunc

óminum : *Quia ficut aqua

|

!

j

fit di

.erümipet quafi mané lumen

extínguitignem : ita eleemó.

.tuum . & anteíbit fáciem

fyna extíriguit peccátum.

Q^ iet

Of

8

if

.tuamjuftíiatua. 4, Cuüm

y. Daté eleemófynam , &

ue,ræmtentlæ

. víderis nudum , óperi eum,&

eccé ómnia munda funt vobis,

carnem tuam ne defpéxeris.

Uiao

V m t

'Turic.

at

(ies t

lls

. LeGioix.

GlóriaPatri. Qüia.

Ed fciéndum nobis eft ,

Ad Laudes , Antiphona, 7:

eüören( m

9

quia ttibus modis tentá-

Ó

r mundufn creain me

i ut&ms'mviat

C»

tio àgitur , fuggeftióne , dele-

eus;& fpiritum retctum

ï;&äü'u&ïxü&tetg.

atióne , & consénfu. Et nos

ínnova in vifcéribus meis.

ipigo i

. cüm tentámur ; plerümquein

Pfalmus. M. iférére mei..59.

agl

deleétatiónem , aut étiam in

Aiia. 2O Dómine falvum me

;gsmn tl

consénfum lábimur : quia de

fac:0 Diíe bené profperáre.

AU ammus (

»carnis peccato propagáti , in

Pfalm. Confitémini. 24. :

f

.mobis ipfis étiam gérimus,uri-

AfíaXSié benedícam te in vi-

]

[

j

miisfüis fs

;de certámina tolerámus.Deus

tamea Dómine : & in nómi-

[

j

ä*'

:

Utcil

]

'

[

!

veró,qui in ütero Vírginis in«

ne tuo levábo manus meas.

l

ä

y

J

ii

viistuig

&arnátus ,; in mundum fine

Píalmus. Deus Deus meus.

l

:A

:

|

müüus,m

l

peccáto vénerat , nihil gon-

cum reliquis,

18.

s n des

tradiétiónis in femetípfo to«

Afía/^Ín fpirita humilitátis ,

Aftyttdur.

lerábat. Tentári ergo per

&in ánimo contríto fufcipiá-

fuggeftiónem pótuit: fed ejus

mur Dómine àte : & fic fiat

ii jimide

tgerlétuad

mentem peccáti delectátio

facrificium noftrum, ut à te

ii ia

non momórdit,

Atque ídeó

fufcipiátur hódie , & pláceat

omnis diabólica illa tentátio

tibi Dómine Deus.

hi

ligloddun

foris , non intus fuit.

AtiaLaudáte Deum . coeli

]

l

w Angelis fuisDeus mandá-

coelórum , & aqua omnes.

1

itu Qu

r

d

2' Coro 60.'

wä'm'z*mepu

[l

fts:

;

vitdete , ut cuftódiant te in

Capitulum.

ómnibus viistuis: * In má-

^ Ratres, Hortámur vos

trtew

nibus portábunt te , ne ur-

I

ne in vácuum grátiam

| omþïüme*ndomti[

quam offéndas ad lápidem pe-

Dei recipiátis.

Ait enim :

| Ul'.

, AT r

It

'

demtuum.

Tempore accépto exaudivi

URU

, Super áfpidem , & bafilí-

TW

te, & in die falütis adjüvi te.

fiay

M

T

P.

cum ambulábis , & concul-

IHymnus.

t g

cábis leónem & dracónem.In.

Sol falütis , íntimis

[

W

|

Glória Patri. In mánibus.

[O,

"

];fu refülge m

!

éntibus -

.: g,;anö&ibusïp-g'

|

Dumni

IT

n

nïf q-Uf 1

h)

EN

&dragegmæ.

" Heba

- Dominica prima Quadragefimaz.

139 :

lr

U Abf

n

J

"

L

Dum no&e pulfa grátior

Capit.. R. egi feeculórum. 28.

f

T p

Orbi dies retiafcitur.

Ad AbtolutionemCapituli,

Qrábit

) ans tempus acceptábile ;

Le&i'o bl"-

Quazrite Dómi-

num. .utin Pfalt.

30.

gj 'Q

if

vujm

Da,laérymárum rívulis .

umgnem it

IM

Laváre cordis vít&timam ,

Et dicitur in Dfiicis & Fer.

"Htorgt

BeCedtun

*

Quam lseta adürat cháritas.

usque ad Dom. * Paff. exeluf.

TE

^uofonte manávit nefas ,

- Ad Tertiam , Antiphoria.

Tf

É

Tunc affümpfit eum diábolus

T f

4

uent perénnes lácryma ,

Si virga poeniténti& "

in faictam civitátem ,. & ftá-

i (

dU

Cordis qgórem cónterdt.

tuit euni fupra pinnáculum

templi; & dixit e1: Si Fílius

As 4n

U

liona,

D ies venit, dies tua -

Dei es, mitte te deórfum;

Tung

MIDCTTE A

AA

In quà reflórent ómnia :

Latémür& nosin viam

Capitulur F ratres. 158-. .

I t

'Tua réedá&i déxtera.

x.br. lpfe liberávit mé ,

Qs m

* De láqueo venántium. Ipfe.

m.*.ü"x&xüemeï.

T e prona mundi máchina

^) Dorire Gub

Clemeris adóret T rínitas ,

y. Etàverboafpero. De là-

ueo.

Et nos novi.per grátiam

Glória Patri. Ipfe

Dfe ld fs

Novum eanämus cánticum.

liberávit. y. — Scápulisfuis

Conftétin 4

Amen«

»

obumbrábittibi. &; Etfub

Jc benedam te i

Dómne : & i w

-J. Arigelis fuis Deus mandá-

pennis ejus fperábis.

vitdete, w. Utcüftódiant

Ad Sextam , Antiphona..

evibo fnanus ts

te in ómnibus viis tuis.

Non inf: olo.pane vivit homo;,

s Deus Deus m

fed inomni verbó

j

us

It

Ad Benedi&tus , Antiphona.

; quod pro-

Du&us eft Jefus in desértum

cédit de. ore Dei.

aipirit humilt

|

à Spíritu,ut tentaretur à diá-

« Capitulum. - 2. Cor. g.

montrito fültg

bolo : & cüm jejunáffet qua-

unc tempus accep

minàte: & f

E

, ecce nunc dies fa-

d

ínta diébus, & quadragín-

uf aoftrum, t

ta nóGtibus , póftea esüriit.

Iütis.

Némini dantes ullam

EU

iurhodie, & p

ratio.

offenfiónem,ut non vituperé-

nine Daus

tur miniftérium noftrum.

D

Eus,qui Eccléfiam tuam

audíe Deur o

ánnua — Quadragefimáli

2.. bz. Scápulis fuis , .* Ob-

p, dapue ommes

obfervatióne puríficas : prz-

umbrábit tibi. Scápulis.

JIUIHI 2 VOb

fta familie tuz; ut, quod à te

Et fub pennis ejus fper

-

s.

Obumbrábit.

/T

e Hortamut 'thïïl

obtinére abftinéndo-nítitur ,

yvimum gU

hoc bonis opéribus exequá-

Glória Patri. Scápulis..

dn, At«

tur.

Per Dóminum.

y. Scuto eircümdabit te'vé-

g u

Ad pumam , Antiphona.

ritas ejus.

m« Nontimeébis

| p

à timóre noctürno.

«hiüts &j

Wl

Tefusautem , cüm jejunáffet

rmüuSI í

quadragínta diébus,&quadra-

Ad Nonam, Antiphona.

nta nó&tibus , pófteà esüriit.

Dóminum Deum tuum add;

3LUS (ntin]li

Ji

P

faliu D* eusin nómine tuo.

$5

qeilg

nl

räbi-s ,& illi foli sérvie

'aApi-

.Jut

cum reliq. ut in Pfalt. 23.

i

y/

160

uadxaoeümæ.

v

H

Infra Hebdom. primam 6

þtub L TE

tulum. 2. Cor. 6. b -

F

IA SECUNDA.

JmUs

ca igáti , & non mor-

Ad Matutinurn , Invxtator.

4f

dol* []d

d o

U ü

ükatl qu&h trlaes,(em* de P(alterlOb 49.

n ;qi i

per autem gaudéntes :

flcut I-iymnus, E X more. 3.

egéntes, myltos autem locu-

Antiphone & Pfalmi No-

gtl o

;|

gl Cf",mn t

pletántes : tanquam nihil ha- [&urnorum , de Pfalter. -

49«

IX

uml j

ad

béntes ;.& ómnia poffidéntes.

Etfic d:cxtur etiam in aliis

*s brev. Scuto 'circümdabit feque

itibus F

erus.

te, * Véritas ejus. . Seuto.

Le

&

o fanéii Evangélii fe-

pe

tcmpub n

Non timébis àtimóre no-

.éündüm. Matt

Uunb.

&ürno. Véritas ejus.

IcQio vii

apeo25.e6C

E

J Q I]O)mfl

Glória Patri. Scuto. .

N illo tém ore

ixit jcfus

pmemlä ! ]E]

Angelis fuis. Deus man-

difcípulis fuis : Cüm véne-

ECC

dav1t de tei

rit Filius hóminis in majettá-

; Ut cuftódiantte m omm-

te fud,& omnes Angeli curm

*umBe

US VllS tuis.

|n nb a

eo, turic fedébit fuper fedem

- 'Ad Vefperas'y Antlphom.

majeftátis . fuae , & congre-

smenpios o J

& Pfalm.

b

1x1t

Dóminus.

gabüntur ante eum omnes

y ia p

um lt

cum reliduis de Dfica, 127.

Géntes. Et réliqua.

(

0.

Ca 1t. E ratres , Hortámur.

Horiiilía S; Auguftíni Epífc.

L:!b

Hyi

nu£.-

A udiis: b.emt,ne

HUHHJ

Lib.deFide', &. opeubus "

Aü Mal,

qipir

"Cónditor. At fuprá. -

d53-

C. 15 tOIm 4. circa méd. -

y. 'Angelis fuis Deusmanda-

lmandatis.non fervátis ,

gt etrunt

vit de te.

[

Ut cui"todlant

hI

ad.vitam veníri. poteft

*WIH iIJH, TT f

teifi ómaibus viis.tuis« -

per folam.fidem , qua fine

w cormmpcndc

Ad Magfificat ; Antrphona,

opéribus mórtua eít : illud

ia f

Ecce nunc tempus acceptá-

deínde

quómodo

verum

micnwrdesïuerum

bile ; ecce nunc dies falütis

erit,quoód eis ; quos ad fini-

p ïncmdxæ l

in hs ergo diébus exhibeá-

ftram Poüturus eft , dicet :

lll ii

mus' nosmeptiífos ! ficuv Dei

lte 1n ighem . &térnuiii ; qLu

h: d

miníftros, in multa. patiéntia,

paxauus eft diábolo; & án-

CM

in jejüniis,in vigiliis; & in

gelis. ejus :

nec 1nerepat $

ü cm W0 n

charitáte non fitta.

quia:in; eum. nofi. credidé-

rodc(n

Oratic. D 'eus , qul Eccle-

runt ; fed quia'bona ópera

E*Wm n

nmum

üam. I59.

nonfecérunt ? Nam , profé-

( [WW

ymnt5 Y y. & gy: brewz

Go,ne fibi quisquam de fi-

M

h

Naor di

tin d

l

fupradläa dicurtur.in DBomi-

de; qua fine-opéribus mór-

hi

Ui

& ii

nicis & F'eriis: usque- ad: Do-

tua eft., ; promiíttat. eetérnam

Tl

minicam Paffionis exclufive.

vitam

proptéreaà

omne$

r

[

Gentes fe(rle«raturum fe. dis

Tl

-Peft. Vefperas diei:dicuri:

MU

tur Vcipcra. Defunctorum.

Xit , qua. pemuxtæ* eísdem

"It m

p

l

:

l4

I

SEf'v

