allelüja, parávitfedem fuam, | álití Paráclitum dabit vobis ,

Attm nj

U[maä

,

j

allelàja.

*'Ut máneat vobifcum, ii

(

Ü

Yl

3- Afcéndo ad Patrem me-|:«térnum, Spíritum veritátis ;

"

(ri,

um; & Patrem veftrum, allel. lallelüja.

" Mp

?s

Ín Afcenäcme Douiini.

o5

g

l]

L

d)

, Sr enim non abíero , Pa-

LeGio ix.

M

àclitus non véniet ad vos:

Ncrepáta iígitur eórum

| vih

fiautem abíero , mittam eum

I

durítia , quid admonéndo

mpe

ad vos.

Ut máàneat.

dicat, audiámus: Eüntes im

'élies

)1 A

Bfío. Diviínum auxílium.

eov

mundum univérfum pradi-

Le&io v

*

! Vago

cáte Evangélium omni'crea-

1 Lücgn

D infinuándam quoque| tárze.

Numquid , fratres

C d

veritátem Domínicz re-

mei, fanttum Evangélium

ne

furreCtiónis , notàndum nobis

: A

vel infensátis rebus, vel bru-

ii dile

eft;quid Lucas réferat,dicens:

tis animálibus füerat

redi-

Convéfcens pracépit eis , ab

Ils Jefis :

cándum , ut de eo difcípulis

meedulitáten

Jerosólymis ne diícéderent.

dicátur

Predicáte omni

titam cordi ;

Et poft pauca : Vidéntibus

creatürz ? Sed omnis creatü«

illis elevátus eft,& nubes fuf-

i Wemt m

re nómine fignátur homo.

auvosttunt,

cépit eum ab óculis eórum.

Omnis autem creatürz áli-

NNotáte verba , fignáte myfté-

quid habethomo. Habet nam«

ria.

Convéfícens elevàtus

Vi

que commüne cffe cum lapí«

i

eft. Comédit , & afcéndit ;

dibus,vívere cum arbóribus,

j Dopir

ut vidélicet per effé&tum co-

lentíre cum animálibus , in-

eurredinem D

j

m dicpit tl

meftiónis , véritas patefceret

tellígere cum Angelis.Si ergo

carnis. Marcus veró , priüs-

commüne habet áliquid cum

hm tamirt

us Ui

quam coelum Dóminus af-

omni creatüra homo , juxta

céndit , eum de cordis atque

áliquid omnis creatüra eft

m ia

infidelitátis durítia increpaffe

homo. Omni ergo creatürze

ye rl

m

Ü

difcípulos mémorat.

Qua

pradicátur Evangélium,cüm

busper mll

i

Ill

in re quid confiderándum

foli hómini pradicátur.

nl

eft , nifi quód idcírcó Dómi-

1 e Deum laudámus. 17.

tes al

]

nus tunc difcípulos increpá-

AD LAUDZES.

m

lr

vit , cüm eos corporáliter re-

, & pet Horas , Afía,

fioamt

1l

N

ii

Yiquit, ut verba, qua& recé-

J Yri Galilzi , quid afpíci-

€

j at M

dens díceret,in corde audién-

| tis in coelum?Hic Jefus,

T cmus qu

tium ár&iüs impréffa rema-

qui afsümptus eft à vobis in

qux

nérent ?

IT Qd

u

coelum , fic véniet , a!lelája.

IT

tenim

$y. Ponis nubem afcénfum

Píalmus. Dóminus regnávit.

ia

tuum Dómine :

I8.

A

jui

Q

Quiámbu-

cum reliquis.

u*

las fuper pennas ventórum ,

Afia. Cümque intueréntur

allel.

*« Confeffiónem &

in coelum eüntem illum , di-

j nuS ampw

l

decórem induifti , amí&tus lu-

[

j puret

xérunt , allelüja.

g um

y»n

men ficut veftiméntum. Qui.

Áfia Elevátis mánibus be-

f

j

Jl

Glória Patri.

Qui.

nedíxit eis , & ferebatür im

I

T

j

1 Bf[Oo' Ad fOCietätenï'

coelum , alleluja.:

f g

Cs

Afís.

j

In Afcenfione Domini.

u

exam

. 'A4fäl. 'Exaltáte

Regem re- Patrem veftrum , Deum me-

j

citó

qunb

gum , & hymnu

1

um veftrum, allel.

(

jtoum.

alleluja-

m dícite ng, um, & De

'Qratio.

'Orrcéde ,quefumus; om-

f conit

j/

..)!/

éntibus illis ele-,'

D

' vátus eft, & nubes . fufcépit

C^ nipotens Deus :ut, qui

dosdetel

l

eum inccoelo , allelüja.

hodiérna die Unigénitum tu-

ID

[?'I

hit

- Capitulum.

ACtor. t:

r

um, Redemptórem noftrum

)pel

ad coelos afcendiffe crédimus:

afte

[)Rimüm quidem fermó-

d

net fecide ómnibus , Ó

ipfi quoque mente in coeléfti-

Per eum-

1l

j

s aute

"Theóphile, que coepit Jefus

bus habitémus.

binj

iufind

fácere, & docére , usque in

dem Dóminum noftrum ]Je-

diem , qua , precipiens Apó- |fum Chriftum Filium tuum

m

Qui tecum.

L

MT

ftolis per Spiritum fan&um ,

Ad Primam ,

3; breve.

ts * Mi

quos elégi

t , afsümptus eft.

Chrifte Fili Dei vivi , mife-

ts

tiymnus.

Alütís humánz Sator ,

rérenobis, * Allelüja, allel.

gv d

S

Jefu voluptas córdium ;

Chrifte.

Orbis redémpti Cónditor ,

3. Qui fcandis fuper sídera.

sprPatm. A

Allelüja , allelüja.

ifiad t

Et cafta lux amàántium :

G lória Patri.

Chrifte.

UPaem vedtur,

ua vi&us es cleméntia ,

Ut noftra ferres crimina ?

y. Exürge Chrifte ádj

lära

i Ditnmrün, (

Mortem fubíres £nnocens ,

nos , allel.

w. Etlíberanos

aftun, d

ter nomen tuum , allel.

AiNa, hi

morte nos ut tólleres ?

PT

c dicitur quotidie usque

Tientus s

P'errümpis inférnum chaos

Vin&is caténas détrahis 5

| ad Pentecoften.

pititm . K

Vi&or triumpho nóbili

Ad Abfolutionem 5 Capi-

lr Gdl q

Ad déxteram Patris fedes,

tuli, Le&io br. V iri Galilzi.

|

dicitts n

ut infra ad Nonam.

4 e cogat indulgéntia ,

5 lss qid

"Ut damna noftra sárcias ,

Ad Tertiam — Antiphonae

mb lum d

Tufque vultus cömpotcs

Cümque intuerentur.

tetddm i

tes beátolümine.

Capitulum, Primüm qui-

Atfen molum,

Ei

u dux ad aftra , & sémita , dem. ut fupra.

VR Afeindo.

Sis meta noftris córdibus ,

w.br. Afcéndit Deusin ju-

F'mms Pitem

Sis lacrymárum gáudium ,

bilatióne , * Allelüja;allelü-

CTTEM

Sis dulce vit& premium.

j& Afcéndit.

* RUL meum

Amen.

y. Et Dómintüs in voce tu-

Tif

/

*

Y.Dóminus in ecclo , allel.|bz. — Allelàja, allelàja.

1

^ lii

lória Patri.

Afcéndit.

O Mij f

X« Parávit fedem fuam , al- |G

! Düningin

y.

Afcéndens Chriftus in al

l

ääüjääncäi&us , Antiphona.

tumyallel. & Captívam du«

ääara'vit fedemün

Afcéndo ad Patrem meum; & xit captivitátem ; allel,üiaä

*

Infra O&avam Afcenfionis.

&mmwnfüm

T.

ID Vi

Ad Sextam, Antiphona.

Ad V efperas ;

Antiägna

Orji

13118]- !

Elevátis mánibus.

Viri

G

e&r

cum rcliquis

Capitulum, .AGor. r.

de Lau

»

405. Píalmi , Ca-

QUs

T convéfcens prscépit

pitulum, &-. innus ut fu-

5 Dett: i

E

eis, ab Jerosólymis ne

Unirtiy

priinprifnis Vefperis. 995

difcéderent , ted expettárent

Y. Dómijnus in, coelo , allel.

DUOrem ii

promiffiónem Patris , quam

Be Parávit fedem fuam, alle-

TÁfe erics

audíftis(inquit) per os meüm:

e

Tente im ctj

quia Joánnes quidem baptizá-

"

Magnificat ; Antjphona.

B Bu

vitaqua, vos autem baptiza-

O Rex glórie , Dóminus vir-

n Fum tuy

m vítrum

bímini Spíritu fan&to non poft

türum, qui triumphátor hó-

multos hos dies.

die fuper omnes coelos afcen-

v breve. Afcéndens Chriftus

dífti, ne derelínquas nos ór-

st v Dre

inaltum, * Allelüja, allel.

phanos , fed mitte promiftum

MARND

Afcéndens.

Yy. Captívam duüxit

| baptivi-

Patris innos , 5píritum veri-

TU

tátis ; allelüja.

tàtem. . Allelüja , allelüja.

ratio. C gneéde. 406.

funds p i

G lori2'Patri. Afcéndens.

Infra Octavam, Aíicenfionis

, dlli

y - Afcéndo ad Patrem meum,

usquead Pentecoften , quo-

, Orile.

& Patrem veftrum , allelája.

tidie fit Offic; de Afcenfione ,

. Déümmeum, & Deum

nifi occurrat Feftum1x. Leg.

ve Chrle i

veftrum , allelüja.

De Feftis veró trium Lce&.

j v Bb

fit tantüm

o Qu

Ad Nonam , Antiphona.

commemoratio

j quits

Vidéntibus illis.

cum ix. Letctione de eis.

; Capitulum.

AU. 1.b

FERIA SEXTX

yent

li Galilei , quid ftatis

n primo NoGurno.

At )

(

1

afpiciéntes in coelum ?

m

Incipit Epíftola fecünda beáti

"

Hic Jefus , qui afsümptus eft

Petri Apóftoli.

n

à vobisin coelum, fic véniet,

e&io i.

CRp« Ys

Tetit

quemádmodum vidíftis eum

Imon Petrus, fervus &

g

,ueräntu

eüntem in coelum.

3

Apóftolus Jefu Chrifti ,

ii

Pinin

x breve. Afcéndo ad Patrem

üs qui cozquálem nobís-

g

meum , & Patrem veftrum ,

pesst

cum fortít. funt fidem in

fcc'udlt

« Aoy"

* Allelüja, allel. Afcéndo.

juftítia Dei noftri , & Salva-

Y Deum meum , & Deum

tóris Jefu Chrifti. Grátia vo-

ii

UM

veftrüm. Allelüja , allelüja.

bis & pax adimpleátur in

Jor

Glória Patri.

Afcéndo. :

cognitione Dei, & Chrifüi Je-

ii

ul

y* Dóminusin coelo , alle-

fu Dómini nottri

jiye

N

u

Tàija.

4

quómc-

pb

i

doémnia nobis divinse vir-

i

,'J,ïm Ü

i« Parávit fedem fuam , alle-

tütis fuz,qua ad vitam &

(

j

pietátem donáta funt , per

jd. V

j

C:64

cogni-

L.t'mü TM

408

Infra OGavam

Afccnüdnis,

cognitiónem ejus , qui vocá-

, Omnis pulchritüdoDómi-

f

J

»

e

&umo

vit nos própria glória &

ni exaltáta eftfuper sídera

virtüte , per quem máxima

* Spécies ejus in. nübibus

n»t

/

i

& pretiófa nobis promiffa

cceli , & nomen ejus in zetér-

emmia

donávit : ut per hzc efficiá

num pérmanet , allelüja.

mini divíne consórtes natuü-

|

mi ] fïW

*

x, A fummo coelo egréffio

d

rc,fugiéntes ejus , quze in

ejus , & occürfus ejus usque

TAE

(AUS

Criræ

mundo eft, concupifcéntie

ad fummum ejus. Spécies.

e90

t

corruptiónem.

Le&io

ille

du

T

U

6xituf',;

40nUS «

T

, Poft paffiónem fuam per

aprópter fratres ma-

humilt

dies quadragínta appárens

Q.

is fatágite , ut per bo-

fait

!

(

E [i

eis , & loquens de regno

na ópera certam veftram vo-

Dei , allel.

& Et vidéntibus

catiónem , & eléttiónem fa-

gj

clátis : hec enim faciéntés ,

ii ranïfave

illis elevátus eft, allelüja: &

nubes fufcépit eum ab óculis

non peccábitis

aliquàándo.

s tumen du

Sic enim abundánter mini-

d demond

eórum , allelàja.

,Et convéfcens precépit

ftrábitur vobis intróitus in

igihümms p

setérmum regnum JDómini

àem. P p

eis , ab Jerosólymis ne difcé-

derent , fed expectárent pro-

noftri , & Salvatóris Jefu

f r

miffiónem Patris, Et vidénti-

Chrifti.

Propter quod incí-

vim lum J eum

bus.

Le&10 ii.

piam vos femper commoné-

Antadels

$ autem curam om-

redehis: & quidem fcién-

dl if

s

em fubinferéntes , mi-

tes & confirmátos vosin pra-

novtdtas n

niftráte infide veftra virtü-

sénti veritáte.

juftum au-

tontumdna (gys

tem,in virtüte autem fcién-

tem árbitror , quámdiu fum

f , Q J

tiam , in fciéntia autem abfti-

in hoc tabernáculo , fufcitá-

Chnfusi ml

9

9

néntam , in abfüinéntia au-

re vos in communitióne

QU diumjnts

tem patiéntiam , in patiéntia

certus quód velox eft de-

hd

autem pietátem , in pietáte

pofitio tabernáculi mei , fe-

tmphun v

autemamórem fraternitàtis ,

cündüm

uod & Dóminus

fiporiratà mj

inamóre autem

raternitátis

nofter Jefus Chriftus figni-

t & as

cháritátem. Hsc enim.fi vo-

ficavit mihi.

Dabo autem

pTmpus i,

bífcum adfint, & süperent ;

óperam , & frequénter habé-

ad, QUs Qd me

non vácuos , necíime frué&tu

re vos poft óbitum meum , ut

TT t lt

vos confítíituent in Dómini

horum memóriam faciátis.

t üldte v

noftri JefuChrifti cognitióne.

w. Exaltáre Dómine , alle-

MO

Cui enim non praftó funt

]üja: * In virtüte tua ,allel.

haec , czecus eft , & manu ten-

y'. Eleváta eft magnificéntia

n

Tevosttiq

iNeg a

tans , obliviónem accipiens

tua fuper coelos Deus. lu

purgatiónis véterum fuórum

virtüte.

Alnnyepie,

VU mj

delictórum.

Glória Patri. In virtüte.

?

In

S.

put

Infra OGiavam Afcenfionis.

409

li

no.

d li

t

5

JUs 1

senió & Teste

a

pe.

Icut. er«rgglllilg Kïlemnitäie

]

Pafcháli refurrééttio Dó-

ln d

A.

Serm. 2. de Afcenfione Dfili

iV«.a

mini fuit nobis caufaletándi:

et alle*m

Acramenænilo , dile&tiffi-

ita afcénfio ejusin coelos pre-

RT

mi , falütis noftrae , quam

séntium nobis eft matéria

T1US fjlls u

prétio sánguinis fui univerfi-

gaudiórum, recoléntibus il-

jus. Spe

6$l

tátis Cónditor eftimávit , à

lum diem , & rité venerànti-

Afj

die corporális ortus usque ad

bus,quo natürz noftre hu-

t fritres n

éxitum paffiónis , per difpen-

militasin Chrifto fuper om-

s ut perh

fatiónem humilitátis implé-

nem coeli milítiam , fuper

m veltram v

tum eft. Et licet multa ,

omnes órdines Angelórum, &

: Ghnem f

étiam in forma fervi, divini-

ultra ómnium altitüdinem

« bodts ,

tátis figna radiáverint , pró-

Poteftátum , ad Dei Patris eft

s gl

rié tamen ilhus témporis

prové&ta conséffum. Quo ór-

d

á&cio ad demonftràndam fus.

dine óperum divinórum, nos

wbis atrots

cépti hóminis pertínuit veri-

fundáti, nos zedificáti fumus :

p mgun D

tàátem. Poft paffiónem veró

ut mirabílior fieret' grátia

d Sinurs f

ruptis mortis vínculis, que&

Dei , cüm remótis à confpé-

Prt ii

vim fuam in eum;qui peccát

&u hóminum , que méritó

(enyer um

erat né(cius , incedéndo per-

reveréntiam fui fentiebántur

díderat: infirmitas in virtüté,

. &qmdm i

indícere , fides non deficeret,

ssv

mortálitas in immortalitáté ,

fpes non flu&tuáret , cháritas

|

i, J

|

contumélia transívit in gló-

non tepéret.

T

riam , quam Dóminus Jefus

, Nonturbétur cor veftrií ,

t ,(

Chriftus in multis manifeftis-

nlb

fii

"

ego vadoad Patrem , & cüm

ue documéntis , multórum

aísümptus füero à vobis ,

j od

T vii

g

declarávit afpéttibus , donec

mittam vobis , allelüja ,

triumphum victórie , quem

* Spíritum veritátis, & gau-

"T

J L05

reportárat à mórtuis , infér-

débit cor veftrum , allelüja.

r

yilus 4

ret & coelis.

, Ego rogábo Patrem , &

álium ParáclhÀtum dabit vo-

li D.lb

( aUI«

&. lempus eft, ut revértar

?

y

ad eum , qui me mifit , dicit

bis.

Spíritum.

rfrquttt

Dóminus : nolíte contriftári ,

C&io Vl

)ft Iblt

facio

nec turbétur cor veftrum

gnárum hic vigor eft:

m

M

ii

$ Rogo pro vobis Patrem,ut

éntium , & valde fidé-

L

ipfe vos cuftódiat , allel. allel.

lium lumen eft animárum ,

j vt

j i

, Nifi ego abíero, Parácli-

j W

incun&tánter crédere , qua

r

j eW

T

tus non véniet : cüm afsümp-

corpóreo non vidéntur in-

o

tus füero, mittam vobis eum.

tüitu,& ibi figere defidérium,

e

0g0,

f

quó nequeas inférre con-

Ó

r h

C 65

Pt

p

pe

IO

Infra OGavam Afcenfionis.

nusquisque apud femetipfum

yputs D

fpét&tum. FHiec autem píetas

unde in noftris córdibus na-

dicat: Ego jdm crédidi , fal-

;Sf

upet

fcerétur , aut quómodo quis-

vus ero. Verum dicit , fi

[ (

quam juílificaretur per fi-

fidem opéribus tenet. Vera

li

[

eeml

dem , fi in iis tantüm (alus

étenim fides eft , qua& in hoc,

« geniid

j

noftra consífteret , quz obtü-

quod verbis dicit , móribus

p

tibus fubjacérent ? Unde &

non contradícit.

Hine eft

Gpori

i

illi viro, qui de refurrectió.

enim , 'quod de quibüsdam

;/ü(

f

ne Chrifti videbátur ambíge-

falfis fidélibus Paulus dicit :

pl

re,nifiin ipsíus carne vetti-

Qui confiténtur , fe noffe

jf

Deum ,fattis autem negant.

i

ii

A

4

affiónis, & vifu explo-

Jl (

lt

ife

t& ta&tu : Quia vidífti

Hinc Joánnes ait: Qui dicit fe

1e , inquit Dóminus , credi-

noffe Deum , & mandáta.ejus

T l)dïlap Is

l

dífti : beáti , qui non vidé-

non cuftódit , mendax eft.

Ifïhf

Lj a

ul errivie

runt , & credidérunt.

&. Ego rogábo Patrem , &

w. Afcéndens Chriftus iii al-

álium Paráclitum dàbit vobis,

jdem um

tum, captívam duxit -capti-

*- Ut màneat vobíscum in

Tefito b

gidtem 1eyel

vitátem,

* Dedit dona ho-

etérnum , Spíritum veritàátis,

mínibus , allel. allel. allel.

allelüja:

y-. Si enim non

ifam m

y. Afcéndit Deus in jubila-

abíero , Paráclitus non véniet

nptems ,

ad vos : fiautem-abiero , mit-

tióne, & Dóminus in voce

F

n pent

tubz.

Deuit.

tam eum ad vos. Ut màneat.

pacn d

GlóriaPatri. Dedit.

'Eeetio viil.

'emis, d

tertio No&turmo.

Uod. cüm ita fit, fidel

Te ml

L é&io fantti Evangeéli fe-

noftre& veritátem in vi-

TOHE,

cündüm Marcum.

te noftrae confideratióne de-

"- deptit

Le&t0 vii«

Cap. 16. c

bémus agnófcere. 'Tunc enim

Te n f

N illo témpore : Recum-

veráciter fidéles fumus , fi

h

béntibus ündecim difcípu-

quod verbis promíttimus ,

U

&

In die

lis , appáruit illis Jefus

opéribus complémus.

Ant ente

exprobrávit incredulitátem

quippe b£aptísmatis, ómnibus

tílini , f

eórum , & durítiam cotdis ;

nos antíqui hoftis opéribus ,

atque ómnibus

ompis ab-

? Bof

quid'fis , qui víderant eum

!

Inus.

lta-

t Grcito

refurrexíffe,non credidérunt.

renuntiáre prom

fitine fitm

Et réliqua.

que unusquísque veftrüm ad

Homilía S. Gregórii Papa.

confideratiónem fuam men-

. fs (

tis óculos redücat : &fi fer-

QUs ol

. Ex eadem Homilia 29.

al

Ui eredíderit, & bapti-

vat poft baptísmum , quod

)l

4 Pj

zátus füerit , falvus e-

ante baptísmum fpopóndit ;

Of Ve(h,['

tUrtm Dj

rit ; qui veró non credíderit ,

certus jam , quia fidelis eft ,

gàudeat.

Tif lo |

c"o,nf;lemnäbitur.* Fortáffé u-

». pe.

5 QU v

l

ls

. Infra OGavam . Afcenfionis.

4II

Dv

AU

X Ponis nübem afcénfum

fimis diébus in deceptióne

* d

CrUmn-

N

l

tuum Dómine: *Quiámbu-

ilusóres ,

juxta próprias

Dl t

(

lastuper pennas ventórum ,

concupifcéntias ambulántes ,

Vi

allel.

e

Confeffiónem &

dicéntes

o

Ubi eft. promif-

decórem induífti , amí&tus Iu-

fio , aut advéntus ejus ? ex

u

inen ficut veftiméntum. Qui.

quo

enim patres dormié-

l

t quibi

G]ória Patri. Qui.

runt , ómnia fic perfevé-

rant ab inítio creatürge. La-

xPulus d. -

Zd ecce! fi quod promi-

tet enim €os hoc voléntes ,

t fe n

fit , minimé fervávit, fi

quód cceli erant priüs, & ter-

ID Dep,

ad exercénda prava . ópera ,

ra , de aqua ,

per aquam

vüt Qu dict

ad concupifcéndas. mundi

consíftens Dei verbo

per

Ainaditaeu

pompas dilàápfus eft ; videá-

quz ille tunc mundus aqua

at d

mus , fi jam fcit plangere ,

inundátus périit.

Coeli áu-

E;M W&m ! &.

quod errávit. Apud miferi-

ter , qui nunc funt,& terra,

APU

córdem namque jüdicem nec

eódem verbo repófiti funt. ,

m WORUR L"

ille fallax babétur ,quiad ve-

igni referváti in diem judí-

t vgitä&s

'

ritáàtem revértitur , étiam

cii , & perditiónis impiórum

y. ia

poftquam mentítur: quia om-

hóminum:

d V

nípotens Deus , dum libénter

&e Poft paffiónem fuam per

a, t

noftram. poeniténtiam süfci-

dies quadragínta appárens

pitipfe fuo judício, hoc quod

eis , & loquens de regno

dv Ui «

üiïm Vül |

u

errávimus , abfcóndit.

Dei , aliel.

* Et vidéntibus

TL

Te Deum laudámus. 17.

illis elevátus eft , allelüja : &

l

SABBATO,

nubes fufcépit eum ab óculis

ia vt d

t

gnüdeüddnf Ü

* «-Inprimo-No&urno.

eórum, allelüja.

1

'De 'Epiftela fecünda beàti

» Et convéfcens precépi

jv ul

i

^

Petri-Apóftoli.

eis yab Jerosálymis ne difcé-

e&iO iq

Cap. 3*

derent , fed expectárent pro-

rens

Pmmm

[Anc - ecce vobis , cha-

miffiónem Patris. Et vidénti-

l wmplcmllö-

E

ríífimi , fecündam fcri-

bus.

A,€CLIO 10

b ts

li

bo Epiftolan , in quibus

Num veró hoc non là-

y!

ufis j

veftram éxcito in commo-

JDUS Pomvh

* teat vos,charítfimi , quia

Jimus.

nitióne fincéram mentem

unus dies apud Dóminum fi-

(j 10f

ut. mémores fitis eórum ,

cut mille anni , & mille anüi

j mïque

veli

ficut dies unus.

n

qua pradíxi , verbórum à

Non tardat

ronem

jl

íantüs Prophétis , & Apo-

Déminus promiffiónem fu.

ged

(

ftolórüm veítrórum ,

ra-

am, ficut quidam exíftimant :

WUU

bagtlsm

4

eeptórum Dómini & Salva-

fed. patiénter agit propter

m J

tóris.

Hoc primüm fcién-

vos, nolens áliquos períre,(ed

Ptlum

Ü

Jc[h

ïam ! j

tes , quód vénient . in novíf-

omnes ad. poeniténtiam . re-

Ü

2

Vér. -

412

Infra Octavam A

fcenfionis

$

vérti.

Advéniet autem dies

XCriptutras ,

ad fuam ipsórum

(l Vi

jj

L ne

Dómini üt fur : in quo cceli

perditiónem.

Vos igitur

f

magno ímpetu tránfient , ele-

fratres prefciéntes , cufto-

h uetl»

ménta veró calóre folvéntur ,

if

fiües li

J

dite , ne infipiéntium erró-

i

terraautem , & que in ipfa

re tradü&ti excidátis à pró-

g s

funt ópera , exuréntur. Cüm

pria firmitáte.

Créfcite ve-

^jg, f

í pll

igitur heec ómnia diffolvénda

róingrátia, & in cognitió-

PU

fint, quales opórtet vos effe

ne Dómini noftri & Salvató-

ii

at

in fan&is converfatiónibus ,

ris Jefu Chrifü. lpfiglória ,

Ü

fü,

« pietátibus , expeGtàntes,&

& nunc, &in diem &terni-

gj i

properántes in advéntum diéi

tátis.

Amen.

pics: lt

yg t C0f

Dómini , per quem coeli ar-

, Exaltáre Dómine , allel.

déntes folvéntur , & elemén-

— In virtüte tua , allel.

' lp WUs

ta ignis ardóre tabéfcent ?

3. Eleváta eft magnificéntia

.uife vis ul

In

TNovos veró coelos , & novam

fua fuper coelos Deus.

i Y Mu

terram fecündüm promíffa

virtüte.

iricttus n V

GlóriaPatri. Invirtüte.

ipsíus expectámus , in quibus

fmptisilen.

juftítia hábitat.

Ín fecundo

ls. Mp

, Omnis pulchritüdo Dfii

De Sermóne

ägg?rfeïänis

Ledoi

Pape.

exaltáta eft fuper sídera

Ne b a

& Spécies ejus in nübibus

Ex Serm. $. de Afcenf. Do-

Rüli j qw (0t

coeli , & nomen ejus in aetér-

ini.

od

at t f

num pérmanet , allelüja.

ftaäi'iïmgiigäemp-

tl , drodtd

, Afummo coelo egréffio

Q

tóris noítri

confpícu-

éjus , & occürfus ejus. usque

um fuit ,

in facraménta

At p

transívit: & ut fides excel-

Ri d vt

ad fummum ejus. Spécies.

LeGio ii

Iéntior effet ac firmior , vi-

d n f

fióni doctrína fuccéffit , cu-

t iltierq.

opter quod , charíffimi,

At D

p

&

c expe&tántes, fatágite,

jus au&oritátem

fupérnis

ímmaculáti, & invioláti ei in-

illumináta

rádiis

credéri-

RUDL CT

tium

corda

Tüeritmgtum

veníri in pace. Et Dómini

fequeréntur.

noftri longanimitátem , falü-

Hanc fidem Afcenfióne Dó-

1|uüm, T.

tem arbitrémini: ficut & cha-

mini au&tam , & Spíritus

"pb

n

ríffimus frater nofter Paulus

fan&i münere roborátam ,

Tüftem ad h

fecündüm datam fibi fapién-

non víncula , non cárceres ;

Ti

nonexília, nonfames , non

Ti vt

(

r

tiam fcripfit vobis , ficut &

in ómnibus epfftolis , loquens

ignis , nonlaniátus ferárum,

i 'llr 0

nec exquisíta

perfequén-

Qf:lfm

Ditntisin

in eisde his , in quibus funt

M

qu&dam difficília intellédu ,

tium crudelitátibus fupplí-

M

AC Ditro

queindóüi & inftábiles de-

cia terruérunt.

Pro hac fi-

ïaf,neca

"n

do

prävant ; ficut & ceteras

de per univérfum mundum

uj

non

lm

f

Infra Octavam Afeenüonis.

äd["?ïïpädmm

)f

non folüm viri , fed étiam

nis, Dei Filius excelléntiüs

äiöntä.

f

!

fémine: nec tantüm impü-

facratiüásque innótuit , cüm

]«

bes püeri ,fed étiam ténerz

in Patérne majeftátis gló-

riamfe recépit: & ineffábili

QUUM

vírgines usque ad effufiónem

Cf C,ft';vk t

fui sánguinis decertarunt.

modo coepit effe divinitáte

LHec fides demónia ejécit,

preséntior ; qui fa&tus eft hu-

Ls

manitáte longínquior.

| & j

egritüdines dépulit, mórtuos

Mpf gli

fufcitávit.

X« INon turbétur cor veftrü:

3 'empus eft , ut revértar

ezo vado ad Patrem: & cum

ltm elen.

ad eum , qui me mifit , dicit

afsümptus füero à vobis, mit-

mit , al

Dóminus: nolíte contriftári ,

tam vobis , allelüja.

nec turbétur cor veftrum:

Spíritum veritátis , & gau-

xl

Ri n

Rogo pro vobis Patrem ;

débit cor veftrum , allel.

ut ipfe vos cuftódiat , allel.

: Ego rogábo Patrem , &

TAR

alel. Y* Nifiego abíero ,

álium Paráclitum dabit vobise.

CCEIO Vl»

. D

Paráclitus non véniet , cüm

Spiritum.

afsümptus füero , mittam vo-

Unc ad zquálem Patri

Fílium erudítior fides

ägo Paäm&um

biseum. Rogo pro vobis.

Le&t1o v.

greffu mentis coepit accéde-

hp

Nde & ipfi beáti Apó-

re , & contrettatióne in Chri-

A Mf D

ftoli , qui tot miráculis

fto corpórez fubftántiz, quae

j

j

^

confirmáti , tot fermónibus

Patre minor eft ; non egére ,

Y

]

j

n

erudíti , atrocitátem tamen

quóniam glorificáti córporis

wl ont

Domínieg paffiónis expáve-

manénte natura, eó fides cre-

j fs

rant , & veritátem refurre-

déntium vocabátur , ubi non

IT

&iónisejus non fine hzfita-

carnáli manu, fed fpiritáli in-

fcxinin

tióne fufcéperant , tantüm de

telléttu par Genitóri Unigé-

hd

Afcenfióne Dómini profeeé-

nitus tangerétur. Hinc illud

p

runt ,ut , quidquid illis prius

eft, quod poft refurreétiónem

ii (

intülerat metum , verterétur

fuam Dóminus Maríe Mag-

'"Totam enim

f

in gáudium.

dalénz persónam Eccléfias

" 4[cenf10n€

contemplatiónem ánimü in

gerénti, cüm ad contátctum

divinitátem ad Patris déxte-

ipsíus properáret accédere . ,

AE

i

ag 1000

ram confidéntis eréxerant;nec

dicit: Noli me tángere , non-

yed

jam corpórezm vifiónis tarda-

dum enim afcéndi ad Pa.

g &

fame P

bántur objétu, quó minüs iif;trem meum : hoc eft, Nolo ,

iys f

id áciem mentisinténderent ,|ut ad me corporáliter vé.

quód necà Patre deícénden- |nias ,nec ut me fenfucarnis

u

: per[fä

n

i

do abfüerat , necà difcípulis

agnófcas : ad fublimióra te

ldehtaü

[

afcendéndo difceéfferat. Tunc

| díffero, majóra tibi praeparo :

runtu

p

3gitur dile&tíffimi, filius hómi-

ndero ,

cu,m ad Patrem aícé

QV

M

tunc ;

414

Ihfxa O&avam Afc enfionis.

ii

éredéntium y miraculis füérat

«;;iunt )

tunc me perfédius veriüs-

quintot.

M

que palpábis , apprehensüra ,

nutriénda: quia & nos, cám

'&'sexhoïta,ü??f

arbüfta plantámus , tàmdiu

quod non tangis, & creditüra

ais i

uod non cernis.

eis aquam infündimus,quoüs-

dpins t

Afceéndens Chriftus in al-

que ea in terra jam) coalufffe

15

videámus : & fi femel radí-

! Pon

'AJH

tum, captivam duxit capti-

qm D

vitátem , s Dedit dona ho-

cem fixerint , irrigátio cefsá-

I

j

ud]as |

mínibus , allelüja , allel. allel.

bit.. Hinc eft enim , quod

Paulus dicit

é

-

Linguge in

ildii

M

». Afcéndit Deus in jubila-

dentii

i0ne, & Dóminus in voce

fisitum funt non fidélibus ;

m'en;?zfveftlme'n

tiubz.

Dedit.

fed infidélibus..

hi. Qu

Patrem P &

f]fï i

Glória Patri. Dedit.

&. Ego rogábo

Lediit

n tertio Nofturno:

álium Paráclitum dabit vo-

M

" é&io fan&i Evangéliü fe-

bis, * Ut máneat vobífcum

cündüm IMarcum.

in eetérnum , Spíritum veri-

E

fines audy

& a n

Le&1o vit.

Cap; 16:6

tátis , allelüja.

N illo témpore : Recum-

. Si enim non abíero, Pa-

od

ráclitus non véniet ad vos : fi

nortfemqud

AÁbéntibus ündecim difcípu-

hibur, fedmmn t

lis , appáruit illis Jefus : &

autems abíero , mittam eum

exprobrávit incredulitátem

ad vos.

Utmaneat.

Tu quites i

tleoipre a

eórum , & durítiam cordis ;

Lä&ïo Viüe i

Tunt, lum i t

quia iis , qui víderant eum

- Abémus de his fignis at-

efurrexíífe,non credidérunt.

H

ue virtütibus , quz ad-

Nntümmt v

hucíubtílius eonfideráre de-

1 Qerzn i

Et réliqua.

"

De Homilía S.GregóriiPape.

beámus. Santta quippe Ec-

t rl qui

Ex eadem Homilia 29-

cléfia quotídie fpiritáliter fa-

CTNTMIT

gna autem eos, qui Cre-

cit ; quod tunc per Apóftolos

Atl

Jditüri funt, hec fequén-

corporáliter faciébat.

Nam

UOT

[^

'

tur. innómine meo, damnó-

facerdótes ejus,cüm per exor-

Q

V um

nia ejícient ,linguis loquén-

cífmi grátiam manum cre-

!

h fitl j fu

D

tur novis , ferpéntes tol-

déntibus impónunt;& habitá-

;;ï.

lent: & Ííi mortíterum quid

re malígnos fpíritusin eórum

[

r

! Quj

[

I

bíberint ; non eis nocébit :

mente contradícunt , q 1d

Tl

Qm ! fed

AL

fuper.zgros manus . impó-

Aliud fáciunt , nifi demoó-

nent, & bené habébunt.

It DeUm

nia ejíciunt ? Et fidéles qui-

hi

AT

Numquídnam , fratres mei ,

que ; qui jam vite véteris

4l T

t

hs C

quia ifta figna mnon fàci-

(zeculária verba derelínqutit;

ts , mínime créditis ? Sed

fan&ta autem myftéria ínto-

HHar

l 4.b

ln

hzec necefsária in exórdio

üiant, conditóris fui laudes,&

(Ilfeg

Eccléfiz fuérunt.

Ut enim

poténtiam , quantüm prze-

4j

ts

,&Hg

ad fidem créfceret multitüdo

áliud

hi

Vglelït , narrant ; quid

ACI-

n '

URU

(l

Infra O&avam Afcentionis.

I

D

^

fáciunt ,. nifi

Quàls

novis linguis|ipfis charitátem | contfnuam

1

m

loquüntur ? Oui dum bonis|habéntes:

quia cháritas óperit

tamug;m ' |

fuis exhortatiónibus inalí

tiam | multitüdinem peccatórum.

Id |

de aliénis córdibus áuferunt,| Hvmnus. Salütis

humänæ

T n

ferpéntes tollunt.

Sator. 406.

LE nj

z; Ponis nubem afcénfum| y.. Dóminus in ccelo , allel;

hitrigitos

tuum Dómine: * Qui ámbü- | . Parávigfedem fuam,allel.

A enim ,

lasfuper pennas ventórum ,| Ad Maenificat

Antiphona.

1t Linng:

allelüja.. y, Confeffiónem, & | Cüm vénerit

aráchtus ,

t m fidélby

decóreminduífti , amíttus lu-

quemego mittam vobis Spí-

IY

men ficut veftiméntum. Qui.

ritum veritátis , qui 4 Patre

d Dinm, (

procédit , ille teftimónium

af5 lória Patri. Qui.

k dit vt

ectioix.

perhibébit de me , allelüja.

svl

T dum peftíferas fuà-

Oratio.

L

fiónes áudiunt , fed ta-

, i w

Mnípotens fempitérne

UY

'"jnen ad operatiónem pra-

O

Deus , fac nos tibi fem-

n t ab*(em,PL;,

vam mínimé pertrahüntur ,|per & devótam gérere vo-

od w

mortíferim quidem eft, quod |luntátem , & majeftáti tuz

jn, ntan

bibunt, fed non eis nocébit.|fincéro corde fervíre, Per

Utmats

Qui quóties próximos fuos| Dóminum noftrum.

in bono ópere infirmári con-

Lsb

Deinde fit Commemoratio

Ípíciunt, dum eis tota virtü

de Afcenfione , Afía, ORex

j tl

te concürrunt , & exémplo |glórie Dómine virtütum,qui

vt QU

&fius &t ldgrare i

fuse operatiöni., illórum vi- triumphätor hódie fuper omes

tam róborant, quiin própria |nes coelos afcendífti , ne de-

]

&f u^

j

attióne títubant , quid álind| relínquas nos órphanos : fed

ii

V

f

fáciunt , nifi fuper eegros ma- | mitte .promíffum Patris in

u

j

nusimpónunt, ut bené há- nos,Spíritum veritátis , allel.

t

Ü

(

t

QX?, üv

beant ? Qu nimírum mirá-| *. Afcéndit Deusin jubila-

j

j

cula tanto majóra funt , quan- | tióne , allelüja.

gfamm

u

tó fpiritália

tantó majóra| .. Et Dóminu

Isin voce tu-

I pOH

unt , quantó per haecnon [be , allelüja.

yite

0:[ 1

córpora , fed ánima fufci-

Oratio.

gtl

fántur.

Oncéde, quefumus,om-

j

'Te Deum laudámus, 17.

C

j f

J

nípotens Deus : ut , qui

j

$g

Ad Vefperas. Capitulums |hodiérna die Unigénitum tu«

1. Pet.

.b

um , Redemptórem noftrum

qu )

y

y

^wHartíffimi

Eftóte pru-]ad coelos afcendíffe crédi-

ga

j

l

que

déntes , & vigiláte in

mus , ipfi quoque mente in -

( !h

oratiónibus.

Ante ómnia

coeléftibus habitémus.

Per

comi

r "m

autem mütuam in vobismet.

eümdem Dóminum..

gt

j"

D

p

DO-

l nm

Qu

Domþinicaxinfra O€tavam Afcenüoniä. x

lil

416

DOMINICA

eis, & loquens de regno

jj t

-- 1nfra O&tavam Afcenfionis.

Dei,, allelüja: * Et vidénti-

jj lt Qu

bus illis elevátus eft, allelà-

*"Fotum Officium fit de At-

j qispee

cenfione ; exceptis his, qua

ja: &nubes fufcépit eu

täab

s habeni

hic habentur propria.

óculis eórum, alleluja.

!R

un Q^

Si Le&iones primi No&ur-

y. Et convéfcens prs&cépit

:

T

ni le&te funt pridie, quando

eis , ab Jerosólymis ne difcé-

us 07

g T

fcilicetin Sabbato preceden-

derent , fed expe&tárent pro-

f

anndd

tioccurrit Feftum S. Joannis

miffiónem Patgis. Et.

totlud

ante portam Latinam , in Do-

e&io ii.

p; i

|

minica legantur LeGiones

I dixérimus , quóniam fo-

g;inoll £

Ferie fecunde fequentis.

cietátem habémus curmy

E üicit

In primo Notcturno.

eo, & in ténebris ambula-

Incipit Epiíftola prima beàti

mus,mentímur , & verità-

i meu

0

tem non fácimus.

Si au«

ánnis Apóftoli.

gontasnot

L€ : -io ia

:

Cap. r:

tem in luce ambulámus ;

a fervat verbur

Uod fuit ab inítio ,

ficut & ipfe eft in luce , fo-

Bo chirias J

uod audívimus , quod

cietátem habémus ad ínvi-

dl m

vídimus óculis noftris , quod

cem , & Sanguis Jefu Chrifti

t po Juus

erfpéximus , & manus no-

Fílii ejus emündat nos ab om-

ftrz contre&tavérunt de ver-

üinpfomdt

ni peccáto. Si dixérimus,quó-

dul

bo vite: & vita manifeüätg

niam peccátum non habémus,

ii

eft , & víidimus, & teftá-

ipfi nos fedücimus , & véritas

mur, & annuntiàmus vobis

in nobis non eft. Si confiteá-

. Brulre Doni

l: "Iu vitiet

vitam etérnam , qusa erat

mur peccáta noftra, fidélis eft

T Eltri d mum

apud Patrem , & appáruit no-

& juftus , ut remiíttat nobis

peccáta noftrà, & emuündet

t üpet al D

bis :quod vídimus , & audí.

Si

D

vimus, annuntiámus vobis, ut

nos ab omni iniquitáte.

& vos focietátem habeátis no-

dixérimus , quóniam non pec-

Mu u

bí(cum , & focíetas noftra fit

cávimus , mendácem fácimus

&tüfdo N

Vr 5 Augufn

cum Patre , & cum Ffílio ejus

eum , & verbum ejus non eft

D

!

Jefu Chrifto. Et hac fcribi-

in nobis.

Qerrg.d

& Alcenf.

1nus vobis , utgaudeátis , &

X« Omnis pulchritüdo Dó-

dl de^

Ro iVo

gáudium veftrum fit plenum.

ini exaltáta eft fuper sídera:

Et hec eft annuntiátio , quam

Spécies ejus in nübibus

J

A!ütor

Wt

aüdívimus ab eo , & annun-

coeli, & nomen ejus in eetér-

n mma &fCön

T1: f

tiámus vobis : Quóniam Deus

num pérmanet , alleluja.

)

[*

UET

]ux eft, & ténebra in eo non

** Afummo colo egréffio

T& ]b

!l

Tlety

funt ulla.

ejus, & occürfus ejus usque

Is

Spécies

j

! Chrifs

M

sv Poft paífiónem fuam per

ad fummum ejus.

ecu

ültcn

Le

dies 'quadragintg appárens

e)jus,

l,

[

I

Tl

Dominica infra O&avam Afcenfiouie,

417

F?.Q"W l

!

»

níffus advénerit , feq

uémutez

l4: "l

1

n

V

M.

; II.Ehoi.u

fioii mei , hiec 1(521 '*ä YO-

&córpore. Scire tamen de-

PVU .

bis,ut non peccétis. Sed

*

émus ;fratres , quia cum

N fufce'pä.r

Wh

& fi quis peccáverit , advocá

Chrifto non afcéndit fuper.

1, alldy

tum habémus apud Patrem ,

bia ,non avarítia, non luxü-

efum Chriftum juftum : &

dcens w

ria, nullum vítium noftri.m

Vlymris n

ipfe eft propitiátio pro pec.

