caruíffent , beátus Marcéllus

Ravénnam ingréffus , cüm.

i

pxt

ifant&to Petro in fomnis ad:

vidíffet Urficínum médicum

)u

[

u

g

buhtl

mónitus , Presbyteris & Diá-

ob Chriftiáne fidei confeffió-

conis, hymnis ac lumínibus

nem du&tum ad fupplícium ,

W

m 5

pau-

)

2558

9

3

Fefta Aprilis. ?gj ;

12

fervis

áululüm in tormeéntis titu-

itruo hierético ín-

l lj

quándo à

pa

l Confol

ii

báre , exclamávit : Urficíne

térrogátus,quid tandém in

[

iis didiciffet , Chriftiánze fidei

, Jiicibt

médice , qui álios curáre sóli-

^

|

i füum,

tuses, cave, ne te mortis

Symbolum fe didicíffe re-

etérna jáculo conficias. Qua

fpóndit : neque ullis unquam.

Confoläbitä

voce confirmátus Urficínus ,

patris;patruive blanditiis , aut

I

martyrium fórtiter fubívit.

minis à fidei conftàntia di-

fijito

movéri pótuit. — Adoléfcens

Quare Paulínus incénfus,Vi-

Bonóniam ftudiórum caufa

mf

tálem comprehéndi jubet , &

iDeutüme

equüleo tortum,atque in pro-

venit ;ubi à Spíritu fanQto ad

fündam fóveam demérfum ,

fublimióris vite formam vo-

tj gt

D

quri pb d

lapídibus óbrui. Quo fa&to

cátus, Ordinis Predicatórum

«iniprediyen

quidam Apóllinis facérdos ,

Inftitátum fufcépit.

&. Lux perpétua lucébit

3 m m

qui Paulínum in Vitálem in-

fs us

citárat , oppréffus à daemone,

Santctis tuis Dómine , * Et

clamáre coepit: 'Tu me ními-

eetérnitastémporum , allelüà-

o Medid

3

tl

üm Vitális Chrifti martyr in-

ja , allelüa.

céndis : & illo zeftu ja&átus ,

y. Letítia fempitérna erit

que terim m

fuper cápita eórum: gáudium

vülteiitdg

fe preecipitávit in flumen.

'Y e Deum laudáàmus. 17.

& exultatiónem obtinébunt

v mbolun

DIE XXIX. APRILIS.

Et etérnitas.

fs odt fort

cCtio V.

distümini

Tn fefto fan&ti Petri Marty-

ri. Duplex.

" Agno virtütum fplen-

at

Oratio.

dóre in religióne elü-

qu Lfeto m

Refta , quzefumus,omni-

xit: corpus & ánimam ,ab

Vrf du

. potens Deus : ut beàti

omni impuritáte ita cuftodi-

ii

vit,ut nullíus mortíferi pec-

* Tl

Petri Martyris tui fidem cón-

gruà devotióne fet&témur;qui

cátilabe fe inquinátum un-

tmugdmot

ro ejüsdem fidei dilatatióne,

quam sénferit. Carnem jejü-

Altsiifrem

mnartyrii palmam méruit ob-

niis & vigiliis macerábat :

As um

tinére. Per Dóminum.

mentem divínis contemplatió-

Ín primo NoCumo, Lectio-

nibus exercébat.

In falüte

Íer

i

(

*es . de Scriptura occurr.

animárü procuránda afsídué

M

!

;

À

Ir fecundo. Nocturno.

ver(abátur : peculiáris grátiee

J

:N

tUt

Lc8io iv.

dono haréticos àcriter con-

Ij

'Tantam in concio-

QU

li q

Etrus , Verónz parénti-

futábat.

P

bus Manicheórumherefi

nándo vim hábuit, ut innu-

It

merábilis hóminum multitü-

li j

infé&isnatus , ab ipfía pené

uín

m

infántia contra haerefes pug-

do ad eum audiéndum cone

r

flheret , multíque ad poeni-

l

návit. Puer annórum feptem ,

li logi

tur.

iFnl

eüm fcïholas frequentärct,g?i—

t?ntiam cqnverterön

G. Iu

Valrl ]

Fefta Aprilis. 472*

[

hr

$v In fervis fuis

9

Atf n

» alleTája.

In i. NoCturno , Homilia

* Confolábitur Deus

» allel.]in Evangel. Ego fum vitis

VT

e

Judicábit Dóminu

spópu-|vera. utin Communi Mar-

(f .

f

um fuum , &in fervj

s fuis.

tyrumtempore Pafchali, ut

lum

Confolàbitur.

jnfrà. Xxlui.

dits at

LeGio vi.

n &

Vefperd à Capitulo de.S.

Anto fidei ardóre incén-

Catharina , cum commemor.

doleuss

fus erat , ut proea mor-

S. Petri Martyris.

T cai

inClo al

tem fuübíre optáret , eámque

DIE. XXX. APRILIS.

à Deo grátiam eníxé precaré-

In fefto S. Catharinz Vire

m voe

tür. Itaque herétici necem ,

Duplex.

]

Atórum

l

quamis pauló anté concio-

-Omnia de Communi Vir-

nándo praedíxerat, illi intulé-

ginisnon Maityris. Xcviii.

Jicdbit

runt. Nam cüm fanéte Inqui-

n

preter €ea, quz fequuntur.

fitiónis munus géreret , illum

Oratio.

1,idi-

Como Mleediolánum redeün-

. À , quefumus ,*omnfþo;

tem,impius ficárius femel at-

t t

tens Deus : ut , qui beá-

que íterüm in cápite gládio

t& Catharíne Vírginis tue&

güdiun

vülnerávit:jáàmque pené mór-

natalíia cólimus, & ànnua

budut s

tuus , Symbolum fidei, quam

folemnitáte laetémur , & tan-

infans viríli fortitüdine con-

ta virtütis proficiámus exém»

|

féffus füerat, in ipfo fuprémo

plo. Per Dóminum.

Ípíritu pronuntiávit : iterüm-

Deinde fit commemoratio:

i;um W

jgi t i

que látera mucróne transver-

fan&i Petri

Antighona.» .

berátus , ad martyrli palmam

'San&i & ju

f

in Dómino gau-

m

migrávit in coelum anno falá-

d uv

tis

déte;allelüja : vos elégit Deus

g

milléfimo — ducentéfimo

in hereditátem fibi , allelíija,

quinquagéfimo fecündo,quem

. Pretiófain

p U*

fconfpc'&u..Dö-ï

(

multis illüftrem miráculis In- | mini , allelüja.

r

mgccrü' ?t,:

nocéntius quartus anno Ífe-|w. Mors San&órum e

jus ,

quénti fan&tórum Mártyrum | allelüja.

€

M

rümero ádfcripfit.

: h

f

Oratio. P refta ,' quefumue

*. Filie Jerüfalem,veníte & | omnípotens. 554.

"T s

vidéte Mártyres cum coró-| In primo No&Gurno , Le..

yoit t

nis., quibus coronávit eos

Ctiones de Scriptura occurr.

T

Dóminus , * In die folemni-

Infecundo No&turno.

g"

tátis & leetítize , allelüja.

. Lettuo iv.

;mt !

d

j

Y-. Quóniam confortàávit fe-

Atharína , virgo Senén-

nmlm

ras portárum tuarum , bene-

r

fis,.plis orta paréntibus

mdïend

y

díxit filios tuosin te.

In die.

|beáti Domínici bábitum ,

jje

u

G lör?a Patri.. In die.

quem..Soróres de Poenitén-

M

u |

'fia

6!

Frcfta Apriligg Q 6

,

?

tia zeftant, impetrávit. Sum-

rem f:

a

nguineum rmutavé

rüht

ajfico f

in fpléndidum , & in formam

yornema

ma ejus füit. abftinéntia , &

igmum.

(

admirábilis vite& auftéritas.

pure lucis pervenérunt ad

Invénta eft aliquándo à die

manus , pedes, & cor ejus : ac

'

qum €

ul

Cínerum usque ad. Afcenfió-

tantus erat dolor , quem fenft-

nem Dómini jejünium perdu-

biíliter patiebátur, ut nifi De-

if Deo i

gonor

/

»

:f

xiffe , fola Euchariftí&e com-

-

us minuiffet , brevi fe créde-.

munióne conténta. Luctabà-

ret moritüram. Hanc ítaque

beï-av

j f

l)

fuag!f:?.:liij

Se'd

tur.quam frequentíffíime cum

grátiam amantíffimus Domi-

damónibus , multísque illó-

nus nova grátia cumulávit ,

mgnmper'ona ,

rum moléftiis vexabátur

T

i

ut fentíret dolórem illápfa . vi

eítuábat fébribus , nec alió-

wvülnerum , & cruénta figna

s t Urbin

rum morbórum cruciàtu ca-

Quod: ita

EE

non apparérent.

rébat. Magnum & fanttum

contigíffe , cüm D«ei fámula

i, lg

erat Catharínge nomen, & ün-

confeísário fuo Raymündo

ingerét. u

dique ad eam egróti & malí-

retuliffet , ut óculis étiam

nirmen Vi

reprafentarétur ,. rádios in

dtno propet

guis vexáti fpirítibus deduce-

bántur.

Languóribus & fé-

imagínibus beáte Catharína

clin mrdculi

bribus in Chrifti nómine im-

ad di&ta quinque loca pertin-

[ue této dl

. perábat , & daemones cogébat

géntes , pia fidélium cura pi-

lo at

ab obséffis abíre corpóribus.

ctis colóribus expreffit.

um Bs (en

*. Propter veritàtem , &

g^ Dilexifüi juftítiam , & odí-

x Ms

manfuetüdinem, & juftítiam :

füiniquitàtem: * Proptéreà

pllum nümero

unxit te Deus , Deus tuus

,* Et dedücet te mirabiliter

. Mertntur]

déxtera tua, allelüja.

óleo Izetítiae. alleluja.

y. Propter veritátem .&

|

V. em j prd

Y^. Spécie tua , & pulchritü-

Aferurth

dine tua inténde ,

rófpere

manfuetüdinem, & juftítiam.

enditine ,

Proptéreà.

procéde , G regna. Et.

e&io vi.

* Setu,

€cuO V.

I Q infd

Um Pifis immorarétur ,

O&rína ejus infüfa ,

D

PFOCC,dG, &I'Cg

^ die Domínico refé&ta ci-

non acquisíta fuit : fa-

li,

bo coeléfti, & in éxftafim rap-

;crárum litterárum Protef-

sóribus difficíllimas de Divi-

"M r 4

ta,viditDóminum crucifixum

magno cum lIümine advenién-

mitáte quaeftiónes proponen-

Dtttig N

|tibus refpóndit.

Nemo ad

U i

tem , & ex ejus vülnerum

,Cieatrícibus quinque rádios

jeam accéffit , qui non mé-

s ftil Q n

liorabierit : multa extínxit

AT d

ad quinque loca fui. córporis

defcendéntes : ideóque my-

ódia, & mortáles fedàvit 1ni-

ïvümmgni

Virg

ftérium advértens, Dóminum

micítias. Pro pace Florenti-

T

Y

li

precáta, ne cicatríces appa-

nórum, qui cum Eccléfia dit-

V 1

TL dj

Lo. Ea«

Uf

rérent; contínuo rádii coló-

fidébant, & iutcrdi&

c;ö-

mutave'rünt

[

Fefta Maji.//-

591

elefiáftüico fuppófiti erant ,

DIE l. MAJ

Io'

ii

AveniónemadGregórium un-i

Wt d

4

lo]

T

In fefto SS. Philippi & Jacobi

décimum Pontiíficem Màxi-'

Apoftolor.

Duplex.

QUl ae

mum profééta eft ; cuiétiam] Ad Ve

f

QU if

eras, A

ntiphona.

Utl U.

votum ejus de peténda Urbe,

LDómine

[0)

j

énde nobi$. cum

foli Deo notum,fefe divínitüs

reliq. de Laudib. 56r.

i fe vtb

Anc itaque

cognoviffe monftrávit: deli-

Pfalm. D ixit Dóminus. cum

beravítque Pontífex, ea étiam

reliq. de Dffica.

127- & l9-

us D

fuadénte,ad Sedem fuam Ro-

mulát ,

co ultimi , Pfalm. L audáte

mánam perfonáliter accédere;

Dóminum omnes Gentes.132.

ll |

quod & fecit. Fídem Gregó-

Capitulum,

.Sap. 8»

1tà fia

abunt jufti .

rio , & Urbáno fexto ejus

in magna

Qd d

fuccefsóri acceptiffima fuit :

o

conftántia advérsüs eos ,

m

ádeó, ut legatiónibus eórum

qui fe anguftiavérunt , & qui

TMM

abftulérunt labóres eórum.

jl &t

fungerétur. Dénique poft in-

L

numera'virtütum insígnia ,

Tr]n

, B m

Riftes eran

t Apóftoli

» Cathure

dono prophetía, & plüribus

clara miráculis, anno státis

À DeChriftiacér

fünere,

f pem'p- Éf

fua tértio círciter & trigé-

Quem morte crudelíffima

IT QUra p ;

fimo migrávit ad Sponfum.

Servi necárantímpii.

tdi.

Quam Pius fecündus Pónti-

S ermóne verax Angeltts

Amxk W

fex Máximus fanCtárum Vír-

Mluliéribüs pradíxerat :

gt

giflum nümero adfcrípfit.

Mox ore Chriftus sáudium .

)

]us

dU

5. , Afferéntur Regi vírgines

Gregi feret Fidélium.

clUj

PO

ft eam , próximze ejus ,

A dánxios Apóftolos

rett

m d

Afferénturtibi in letítia ,

Currunt ftatim dum nüntiz

l MQ(W !

lu

& exultatióne , allel.

IIlae micántis óbvia

X« Spécie tua , & pulchrità-

Chrifti tenent veftígia.

Y

dine tua inténde , prófpere

Q alilzec ad alta móntium

[üfd j

Se cónferunt Apóftoli ,

f)ü; j

procéde, & regna. Afferén-

I f

fi

tur.

Jesáque, voti cómpotes ,

IOf

G lória Patri. Afferéntur.

Almo beántur lümine.

iU

imsdt D)

Intertio No&urno legitur

U tfis perénne méntibus

Homilia in Evangelium.

Pafchále Jefu gàudium ,

y p

Vor

$ fmile erit regnum cceló-

A morte dira críminum

l

u

rum decem virgmibus.

de

| Vitze renátos líbera.

Communi Virgimum.

ex.

D eo Patri fit glória ,

J

ais

di'hl

FESTÀ MAJL

Ft Fílio, qui à mórtuis

Flgpcnü

Prima die non impedita di-

.S arréxit , ac Paráclito ,

citur Offieium Defun&torum |In fempitérnafzcula.

cuïüE

n

j ii

i

i

extra temPus Pafchale.:

Amen.

H

UP

y. San- i

Fefta Maji. Z

P Sangi & jufti in Dó

mino;

.. gl

'Si autém ea tunc legitur ,

" d

!

gaudéte , allelüja.

ponatur de ea , quod illo die

juat

. Vo6s elégit Deus in hare-

contigerit.

jl

ditátem fibi , allelüja.

li ætämïïï

[]

$.

In fecundq Np&urno. :

i

Ad Maeinfieat ; Ant

hona.

Le&

í

Non turbétur cor ve

fh

rum ,

Hilfppug äetllïs:äidæ na-

dv

!

neque formídet : créditis in

P

tus, unus ex duódecim

J

jl

Deum , & in me crédite : in

$8

"m

Apóftolisqui primüm à Chri-

j

v a

domo Patris mei manfiónes

fto Dómino vocáti funt:à quo

a

multe funt;allelüja, allelüja.

cüm accepíffet Nathánael,ve-

;

$

Oratie.

'

lj

«il

;!

niffe Mefsíam inlege promíf-

I

u

J

J

j n

.Eus , qui nos ánnua

fum , ad Dóminum dedüétus

heinm. d

D

Apoftolórum

tuórum

eft. Quàm veró Chriftus eum

PPhilíppi & Jacóbi folemnitá-

familiáriter adhibéret , illud

Bub

ijs od

te letíficas : prefta, quafu-

fácilé declárat, quód Genttíles

mus ; ut, quorum gaudémus

Salvatórem vidére cupiéntes,

us OU

méritis ,. inftruámur exém-

ad Philfppum accefsérunt: &

« p

plis. Per Dóminum.

Dóminus , cüm in folitüdine

b

Et fit commemoratio fan-

hóminum multitüdinem páf-

Apib

& Catharinge

Antiphona.

cere vellet ,fic Philíppum af-

fnpun t

Veni fponfa C

hr

iM , áccipe

fátuseft: Unde emémus pa-

tum p

nes , ut mandücent hi ? Is ac-

corónam, quam tibi Dóminus

a, qua

preparávit in &térnum, alle-

cépto Spíritu fantto , cürfi ei

diereab r

lüja.

Scythia ad predicándum E-

ff Cuma

y. Dr

ffüfa eft grátia in lábiis

vangélium obtigíffet, omnem

db ml

tuis , allelüja.

fereillan Gentem ad Chri-

duradeh

&.Proptéreà benedíxit te

ftiánam fidem convértit. Po-

i fb

Ü

Deusin etérnum , allelüja.

ftrémo cümHierápolimPhry-

lt fent

Oratio. Da ,. quefumus

gic veníffet,pro Chrifti nómi-

tibült covd

emnipoteris. 555»

ne cruci affixus, lapidibüsque

weitiónem (

Ad Matutinum , omnia

óbrutus eft Kaléndis Miaji.

Tt:frgribis

de Communi Apoftolorum

Ejus corpus ibídem à Chri-

tbinm e

temporePafchaliinfra. xxi.

ftiánis fepültum ,. pófteà Ro-

Gäntïbus]u l

exceptis his. ;

mam delátum , in Basílica

£ pf

propria.

qua hic fum&

duódecim Apoftolórum una

i g

In primo NoGurno , fi

cum córpore beáti Jacóbi

18: Al a

tunc temporis non legitur

Apóftoli cónditum eft.

QU d

de Epiftola B..Jacobi, po-

g. Lux perpétua lucébit San-

&istus Dómine :

* Etz-

"um fra

fe

nitur initium ejus Epiftolz ;

Ittle [

ut in Domi

térnitas témp

orum , allelüja ,

k

niea iv. poft | Pa-:

allelüja.

l

poll

l

fcha. .»37 ,

y.Le

TVfirr

!

!

^ Fefta

3-

"tf

na erit

Miaji. Z

xb.

1j

l

fu.

: A—Lætitia. fempitér

Chrifti Dóm

ini noftri,'aileäall.

J

lod

Á

uper cápita eórum, gáudium

-

. Repléü quidem Spíritu

& exultatiónem obtinébunt.

[

a

Et etérnitas.

n&to loquebántur eum fidá-

QNoïv

d

cia verbum Dei. Teftimóniü.

lQ jy,

Lecto v.

Le&io vi.

Jetlis "

Acóbus frater Dómini,cog-

X . düüji

Antaautem erat Jacóbi

oménto Iuüus ; ab ineün-

T

vite sántlitas, ut fim-

Imüm(s.

te stàáte vinum & síceram

briam veftiménti ejüs eertá-

ii (unti W

non bibit, carne abftínuit ;

tim hómines cüperent attín-

Wthánge]y.

nunquam tonfus eft , nec un-

gere. Nam.is nonagínta fex

Treproni.

guénto nec bálneo ufus.Huic

annos natus, cüm trigínta

um dedid

unilicébat íngredi in Santta

annis illi Eccléfize fanctíffime

Sanétórum.

Idem líneis vé-

Onfloseum. .

prafuíffet , Chriftum Dei Fi-

i, ildud

ftibus utebátur : cui étiam af-

li conftantíffime praidicans ,

fidüitas orándi ita callum gé-

lapídibus primüm appétitur ,

quiGetícs

lcaytts

nibus obdüxerat , ut durítie

mox in altíffimum templi lo-

s V

caméli pellem . imitarttur.

cum addü&tus , inde precipi-

)| f

Eum poftChrifti afcenfiónem

tátus eft. Qui confrá£tis cri-

ifi) 1011rudinp

m p*

Apóftoli JerofolymórumEpí-

ribus , jacens femivívus , ma-

Bu

copum creavérunt: ad quem

nus tendébat ad coelum , De-

étiam princeps Apoftolórum

ümque pro illórum faláte de-

emátus pie

N te

mifit , qui nuntiáret , fe e

precabátur his verbis: Ignóf-

jndn, d

cárcereab Angelo edüttum

ce eis Dómine;quia néfciunt ,

fuíffe. Cum autem in Concí-

quid fáciunt. Qua in oratió-

adicindit t

iglfräu

um

lio Jerosólymis controvérfia

ne,gráviter. ejus cápite fulló-

effet orta de lege & circum-

nis fufte percüffo , ánimam

gem al O.

cifióne;. Jacóbus Petri.fen-

Deo réddiditséptimo Nerónis

at

tiéntiam fecütus, ad fratres

g

anno , & juxta templum, ubi

hábuit conciónem , in qua

precipitátus füerat , fepültus

nü

s Qu

vocatiónem Géntium probá-

eft. Unam fcripfit Epífto-

j

J

il

AU Müjl'

Mil

vit : fratribüsque abséntibus

lam , qua de feptem Cathó-

"

fcribéndum effe dixit ,

ne

licis eft.

i à WP

Géntibus jugam Mosáice le-

5. Mti funtagni novélli , qui

,P

fl

Dasli

gis impónerent. De quo &

aununtiavérunt , allelája ,

)|

lóquitur Apóftolus ad Gála-

modó venérunt ad fontes ;

tolO

um !

li

tas: Alium autem. Apoftoló-

* Repléti funt claritáte, al-

bei j

lelüja , allelüja.

zum vidi néminem , nifi Ja-

um

cóbum fratrem Dómini.

y.Inconfpé&u Agni amícti

yid

&. Virtüte ma

ona

reddé.

funt ftolis albis , & palme in

3

Mul 4

bant Apóftoli,

'Teftimó-

mánibus eórum.. Repléti.

j

G. lória Patri. Repléti.

*

niqm refurre&tiónis « Jefu

in

«'Læ

f

d ?

66

Fefta Maji. 7-

yt)

- n tertio No&turno.

Ledio vii.

T

fey

Réditisin Deum , & in

"d

é&io (an&i Evangéliü fe-

ao

cündüm Joánnem.

C

eum crédite , cui natüra

qia

j

Bo

- Le&i vii»

I

eft,non rapína , effe zequálem

ap

lhüï HL"

ap d

N illo témpore: Dixit

fäfus

Deo: femetípfum enim exie

Iugl j 2

* A difcipulis fuis : Non turbé-

nanivit, pon tamen formam

doroo

tur cor veftrum. Créditis in

Dei amíttens,fed formam fer-

qultd

Deum , &in me crédite. . In

vi accípiens. Mortem metüi-

J

d

domo Patris mei manfiónes

tis huic formz fervi?non tur-

4 pr

bétur cor veftrum: fufcitábit

multe funt. Et réliqua.

gugeit i

HomilíaS. Auguftíni Epífc.

illam forma Dei. Sed quid eft

fj

1f Ud(

l

quod séquitur: In domo Pà-

"Era&. 67. in Joannem,

p LÀ

- Rigénda eft nobis , fra-

tris rue1 manfiónes

multa

i

"b

tres , ad Deum major in-

funt : nifi quia & fibi metué-

bant? Unde audíre debuc-

f. Om'me 11

, téntio , ut verba fanQi Evan-

! U.

sélii , quee modó in noftris

runt : Non turbétur cor ve-

al

áuribus. fonuérunt ,

étiam

ftrum. Quis enim eórum non

] Bs

j

1 nin

J

tente cápere ut cümque pof-

metüeret , cüm Petro dictum

qunidigló

símus.

Ait enim Dóminus

effet, fidentióri atque promp-

VA p

Jefus : Non turbétur cor vce-

tióri: Non cantábit gallus' 5

1 m n

ftrum Créditis in Deum , &

donecter me nesges?

in me crédite.

Ne mortem

x. Cándidi fatti funt Naza-

| llj

Mib Ti

tanquam hómines timérent ,

reiejus, allelüja: fplendó-

amfun,d

"& ídeó turbaréntur , confo-

rem Deo dedérunt , allelüàja.

látureos : étiam fe Deum effe

* Et ficut lac coaguláti funt ,

1 meity

«contéftans. Créditis , inquit ,

allelája , allelüja.

| n

in Deum, &in me crédi-

x. Candidióres nive , niti-

Miy

ióres lat&te , rubicundióres. -

| Mp

te. " Cónfequens eft enim ,

A me

ut ,fiin Deum créditis , & in

ébore antíquo , fapphíro pul- -

J

me crédere debeátis: quod

chrióres. Et ficut.

viseis, d

t aum,

*on effet cónfequens, fi Chri-

G lória Patri. Et ficut.

ftus non effet Deus.

Le&tio ix.

P.

d al

^W

VA G di

». Egofum vitis vera , &

Anquam ergo effent ab' *

vospàlmites ; * Qui manet

$

illo peritüri ,

méritó

mf

- inme , & ego in eo , hic fert

turbabántur

L

e

fed cum àáu-

atl d

diunt : In. domo Patris mei

frut&tum multum , allelája ,

iptt

allelüja.

à

manfiónes

multa funt : fi

Tib

e Pafer 2

*

L]

Conf

Af

. Sicut diléxit m

quó minüs dixíffem vobis

; ego diléxi vos.

u

i manet.

Quia vado , paráre vobis 1o-

Q fe 4

Büo, Quorum feitum c

à

óli-

cum: à perturbatióne re-

|

d

)

mus.

creántur, certi ac fidentes ;

|

étiam

iT

-' Fefta Maji. 4

561

T

étiam poft perícula tentatió-

I? "8 r

Hymnus.

|

!

num , fe apud Deum cum

Afchále mundo gáudium

MM

Chrifto effe mansüros : quia

P

Sol nüntiat formófior ,

lftti

etfi álius eft álio fórtior , álius

Cum luce fulgéntem nova

UE TE

álio fapiéntior , áliusálio jü-

efum vident Apóftoli.

Teh m

ftüior, álius álio. sán&ior, in

i

n carne Chrifti vülnera

OUf |

domo Patris mei manfiónes

Mlicáre tanquam sídera

Fem mj

multae funt.: Nullus eórum

Mirántur,& quidquid vident,

Vicny.

alienábitur ab illa domo , ubi

T'eftes fidéles pradicant.

Hüfeiti

manfiónem pro fuo quisque

Rex Chrifte clementíffime ;

d quida

acceptürus eft mérito.

'Tu corda noftra póffide ,

domo Dy.

e Deum laudámus. 17.

Ut lingua grates débitas

5 multe

AD LAUDES,

T'uo repéndat nómini.

l metué

& per Horas , Aíia.

fis perénne méntibus

t dud.

/ Omine ,* ofténde nobis

t Q Ye

] Patrem, & süíficit no-

Pafchále Jefu gáudium :

:

A morte dira crímimum

TRU

Vita renátos lIíbera.

o du |-

alm.

óminus regnávit.

cum reliquis

18.'

eo Patri fit glória ,

lt pro-

Et Filio , qui à mórtuis

, Afía. Philippe ,*qui videt

Surréxit , ac Paráclito ,

]

,t. gili

me , videt & Patrem meum ,

In fempitérna fzcula. Amen.

uht N

allelüja.

Y^« Pretiófa in confpé&tu Dó.

: lt

, Afía;'Tanto témpore «vobif-

mini , allelüja.

cum fum , & non cognovíftis

yidiiis|

Se» IVlors SanCtórum e"þus, al2 - 4

iitiutts

me ? Philíppe ,qui videt me ,

Ad Benedictus, An

ü

iphonas

videt & Patrem meum , al-

Ego fum via , véritas, & vi- '

lelüja.

yt ; Ti

ta,nemo venit ad Patrem ,

jomduid

Afía. Si cognovifsétis me , «&

nifi per me

allelüja.

Patrem meum ütique cogno-

Yat10.

yiity ' 4

vifsétis , & ámodó cognofeé-

D

Eus, qui nosánnua Apo.

Il

tis eum, & vidíftiis eum ,

ftolórum tuórum Philíp-

À

allelàja, allelája , allelüja.

pi & Jacóbi folemnitáte Izetí-

Vi

ii

Aha» Si diligitis me ,* man-

ficas : praefta, queefumus; ut ,

nl

dáta mea ferváte , allelüja ,

quorü gaudémus méritis , in. :

allelája , allelüja.

s. PerDiim-

cur ?

apitulum,

ítruámur exém

Ad'Tertiam

pli

L

at ff

iil

Sap. 5.

Antiphona.

"

Tabunt jufü in magna

Philíppe.

$

conftàntia advérsüs eos ,

i (b

Capitulum. Stabunt jufti.

qui fe anguftiavérunt , &

* breve. San&i & juíti in

bes 10'

qui abftulérunt labóres eó-

ómino gaudéte ,

Alles

i

rum.

Iüja , alleluja. : SanGti.

lde'ntes ]

BV.

-

NU

* Vos

eu

Fefia Maji. £.

p

elégit Deus in Hm-

Ad Vefperas , Antiphona-

jl

W

eu

äsg;os

allel.

Dómine,ofténde nobis.

cum

»lu

;

reditátem fibi. Allelüja,

56t.

j 0

TW

Glória Patri. Sancti.

réliquis de Laudibus.

ac(',am'

.Lux perpétua lucébit

Pfalmus.

Dixit

Dóminus.

j

San&is tuis Dómine , allel.

cum reliquis ütin Communi

j

fiui

L

Apoftolorum. Xiv.

x;.Etetérnitas témporum ,

J

pïl j

allelüja.

Capitulum , & Hymnus ut

M

TU

Ád Sextam , Antiphona.

fuprà in primis Vefperis.

'Tanto témpore.

[n

;Säs..?þretiöfa in cönfpö&u D6-

«ulüs

Capitulum.

Sap. 5..

]

j

(

Cce quómodo computá-

mini, allelüja.

j u

E

ti funt inter filios Dei, &

&.Mors Sanüórum ejus ,

allelüja.

:

ïd

m

nü

inter Sanctos fors illórum eft.

d

! [

x.br. Lux perpetua luce-

Si manséritis in me ,

Ad Magnificat , Antiphona.

asl

bit San&tis turs Dómine.

Ver-:

dj

* Allelüja ,allelüja.

lx

ba mea in vobis mánferint ,

(j anta

, Et etérnitas témporum.

quodcümque petiéritis , fiet

Neant Qu

vobDis , allel. allel. allel.

Allelüja , allelüja.

jntimit

Glória Patri.

T us

Oratio. Deus , .qui nos

- wmur dH

y. Letítia fempitérna fuper

ánnua. 561.

; figt,u

Deinde fit commemor. S.

1 ass muln

cápita eórum , allelàja.

Athanafii.

1;. Gáudium & exultatiónem

r N

obtinébunt , allelüjas

DIE Il MA]JL

Conclüp

Ad Nonam , Antiphona.

Infefto S. Athanafüi. Epifcopr ^

« qinn Dj

& Confefforis. Dupl.

; Omirünl m

$i dilígitis me.

Capitulwum.

Rom. g.c

Ad Magnificat , Antiphona.

* us

Cimus , quóniam diligen-

O DoGor óptime, Eccléfiae

wf «

»J tibus Deum ómnia coope-

fanttze lumen , beáte Atha- .

náfi, divíne legis amátor ,

yun vt

rántur in bonum iis , qui fe-

- fnttodu

cüriddüm propófitum vocáti

deprecáre pro nobis Fílium

tifts, d

funt fan&ti.

,

Déi , allelüja.

Wa

& br. Lstítia fempitérna

y. Amávit eum Dóminus ,

r

AT-

& ornávit eum , allelüja.

müty(e

fuper cápita eórum,

i, |

lelüja , allelüja. Letítia.

x. Stolamglórieínduit eum,

quitel

y.Gáudium & exultatió-

alleluja.

nem obtinébunt.

Allelüja ,

Oratio.

te il

37 Xaàudi, quefumus Dómi-

linter T

allelüja.

»

fä.' quu(

G1ória Patri.

Letítia.

ne preces noftras , quas

Y Pretiófa in confpéttu Dó-

in beáti Athanáfii Confefsó-

ttts,

&£. Nlors

ris tui atque Pontíficis fo-

thifir,

mini , allelüja.

"ll

fan&tórum ejus , allel. :

lemnitáte deférimus:. & qui

tibi

u

T

thnm

Fefta Maji, 2

)!

NI

tibi disne méruit famulàári ,' fraude, rejé&ta eft mulieris

ld)

* 8

ejus intercedéntibus méritis

impudéntia.

ii

ab ómnibus

nos . absólve

lins

&. Invéni David fervum

iif

(

"QU

peccátis.

Per Dóminum

meum

,

óleo fanCto . meo

noftrum Jefum Chriftum.

unxi eum : * Manus enim

q Hymïou

In primo No&urno , Le.

mea auxiliábitur ei , allel.

ls Ve

&iones de Scriptura occurr,

z. Nihil proficiet inimícus

1125

In fecundo No&turno.

ineo,& filíus iniquitátis nofi

XpéCu

nocébit ei.

Manus.

Thanäïïlstigïä(andrinus

Le&to v,

A

Q] eu,

Cathólicz religiónis pro-

Rsénium quoque Egi-

pugnátor acérrimus

5

ab

A

fcopum ab Athanáfio in-

Alexándro Epífcopo Alexan-

hi

h()üa.

terféttum Ariáni pervulgá-

Y,

i

Vet

dríno Diáconus fa&us eft :

runt: quem dum occülte dé-

in cujus locii fuccéffit , quem

tinent, manum mórtui défe-

Vr ,

étiam antea fecütus füerat ad

Vi ,

runt in judícium,ab Athanáfio

dl

Nicaenü Concilium: ubi cum

ad ufum mágice artis Ar-

Aríiimpietátem reprefsíffet ,

j ( m

sénio amputátam criminántes.

tantum ódium Arianórum

Át Arsénius no&tu aufügiens

(

fufcépit , utex eo témpore ei

cüm fe in confpé&u totíus

QU

P

insídias molíri nunquam defti-

Conciliiftatuíffet , Athanáfii

terint. Nam coátto ad Tvrum

inimicórum : impudentiffimü

4]t

Concílio magna ex parteAria-

uli Epfa

-

fcelus apéruit. Quod illi nihi-

nórum Epifeopórum , fub-

lóminus

mágicis

ártibus

. Dupl

l

ornárunt muliérculam, qua

Athanáfii tribuéntes , vitae

At

!

À

J

s Fedti

accusáret Athanáfium , quód

ejus infidiári non defiftébant.

hofpítio aceéptus fibi ftu-

Quamóbrem

in

exílium

yeie At

prum per

vim

intulíffet.

EUR

attus , in Gállia apud "T'révi-

Introdü&tus ígitur eft Atha-

ros exulávit. Grávibus deín-

abi Fl

náfius, & una cum eo Ti-

ceps ac diutürnis fub Con-

mótheus Présbyter : qui sí-

ftántio Imperatóre , Arianó-

Udminus P

mulans fe effe Athanáfium ,

rum fautóre , tempeftátibus

lUj

Egóne , inquit , mülier ,

jattátus , & incredíbiles cala-

duit eut

apud te fum diversátus ? ego

mitátes perpéffus , magnam

te violávi ? Cui illa petu-

orbis terr& partem peragrá-

Jànter: Tu mihi vim attulí-

vit: ac fepé é fua Eccléfia

fü : ídque jurejürándo affir-

ejé&tus, fzepé étiam in eám-

s.

QUJS

mans , jüdicum fidem obte-

dem & Jülii Románi Pontifi-

Qu

y

ftabátur ,ut tantum flagítium

cis au&toritáte , & Conftántis

j j

vindicárent.

Qua cógnita

Imperatóris,Conftántii fratr s

,

Nn2a

(ii

p

Fefta Maji. 4*

,

j

i i

564

nen

tes curfum effügit , atque

f

atrocínio , decrétis quoque

Concílii Sardicénfis ac Jero-

Alexandríam rédiens, ibídem

Nlemïæ

usque ad Juliàni óbitum oc-

qni

folymitáni reftitütus- eft

cültus

D

æww

Ariànis intéreà illi femper

permánfit.

Qui

ao

inféfüis : quorum pertinácem

pauló póft Alexandríze ália

g

exórtatempeftáte , quátuor

M

entu

iram,& fummum vitee difcrí-

rm

men fügiens , in ficca ciftérna

menfes in patérno fepülchro

Q

delítuit. . Ac dénique ex tot

fl

JCU

quinque annis fe ábdidit, ejus

jVe

rei tantüm cónfcio quodam

tantísque perículis divínitus

i

Jl

Athanáfii amíco , qui eum

eréptus , Alexandríe moór-

J*

tuus eft in fuo lé&tulo fub

l

(s

elam fuftentábat.

Valénte.

ii

. Pófui adjutórium fuper

Cujus vita &

i n

oténtem , & exaltávi elé-

mors magnis

nobilitáta eft

«t v

miráculis. Multa pie , & ad

um de plebe mea: $ Manus

HM1 X

enim mea auxiliábitur ei, all.

illuftrándam Cathólicam fi-

M

dem przcláré fcripfit , séx-

. Invéni David fervum me-

( ii

àm , óleo fan&to. meo unxi

que & quadragínta annos in

qioner (

eum. MManus.

fumma témporum varietáte

Alexandrínam Eccléfiam fan-

T

*

Le&io vi.

p a

]

?

Onftántio mórtuo , cüm

&iffime gubernávit.

fundo

(

, líte eft , qui ante Deum

t

Juliánus Apóftata , qui

jgt) u

ei in Império fuccéffit , éxu-

magnas virtütes operátus eft,

fit ,T

les Epí(copos ad fuas Ecclé-

& ommis terra do&irína ejus

replétaeft: $* Ipfe inter-

quinte

fias redíre permisíffet , Atha-

tilere d

náfius Alexandríam revér-

cédat pro peccátis ómnium

fus, fummo honóre excép-

opulórum , allelüja.

dotini

tiat tl

tus eft. Sed non multo póft ,

, Ifte eft;qui contémpfit vi-

N

ifsdem — Ariánis impellénti-

tam mundi , & pervénit ad

coeléftia regna.

I

t

bus,à Juliáno exagitátus ,

ä'e.

fudute

rurfus difcédere cógitur.

G lória Patri. Ip

Cümque ab ejus fatellítibus

Ín teetio No&urno.

pirudí

L éQio fan&üi Evangeélii fe-

il

ad necem conquirerétur , qua

fugiébat navícula convérfain

cündüm Matthaeum.

Y hi

contráriam flüminis partem ,

Le&io vii.

Cap. ro. c.

Ti

lis , qui fe infequebántur ,

N illo témpore: Dixit Jefus

li idy

ex indüftria

Ooccürrit :

&

|

difcípulis fuis: Cüm perfe-

quéntur vos in civitáte ifta ,

l

uaréntibus , quantum inde

abéffet Athanáfius , refpón-

fügite in áliam. Et réliqua.

dit, eum non longé abéffe

Homilía fan&ti Athanáfü

üverí

ítaque illos contrárium te-

Epífcopi.

l$ g

Ia

. Fefta Maji. 2.

eï"ä"a Dj

565

Ts

(

In Apolog. de fuga fua , ante, Dóminus , éadem quoque an-

! lbld('

medium.

tefuum in carne advéntaàm

lam Lblku

üw

Tanl

Nlegeprecéptum erat, üt

locütus eft in San&is :

&

l

conftitueréntur civitátes

hoc inftitàtum hómines ad

CXan T

i ii

i[e

refugiórum , üt , qui quomo-

perfe&iónem ducit : Nam

j qh TA

]

docümque ad necem qua-

quod Deus jüfferit ,

id

10 g

W

omníno faciéndum eft. Ideó-

In

reréntur , fervári poffent.

TiQue x

confummatióne porró

que & ipfum Verbum prop-

lj dirfijs

feculórum cüm adveníffet

ter nos homo fattum , non

IU mj

cüm

illud ipfum Verbum Patris ,

indígnum putávit ,

ldul f

quod Móyfi ánteà locütum

quarerétur , quemádmodum

5 v d

füerat,rurfus hoc prcéptum

& nos , abfcóndere fe , &

Bll df

dedit: Cüm vos , ínquiens ,

cüm perfecutiónem pateré-

t al

perfecüti füerint in civitá-

tur , fügere , & insídias

lum f

te ifta ,

áliam.

declináre ; cüm autem à fe

fügite in

t s

Paulóque. poft sübjicit

definitum tempus ipfe ad-

TO as i

Cüm vidéritis illam abomi-

duxíffet , in quo corporáli-

um vonete

natiónem defolatiónis , que

ter pro ómnibus pati volé-

Fréfamfn

di&ta eft per Daniélem Pro-

bat, ultró fe ipfum trádidit

Ti

2

phétam , confifténtem inloco

infidiántibus.

at Deum

fan&do , (qui legit, intel-

& In médio Eccléfize apäruif

ligat ) tunc qui in Judea

0s ejus,

Etimplévit eum

ts d

qpdrir

funt , fügiant ad montes ; &

Dóminusfp

iritu fapi*äntiæ,;&

qui in tecto eft , ne defcéndat

intelléétus , allel.

I int-

tóllere áliquid de domo fua

sls Ormmul

* Jueunditátem & exulta-

li

& qui in agro eft;non rever-

tiónem thefaurizávit fuper

tátur tóllere tünicam fuam.

eum. Etimplévit.

yénpftv-

emint

Be. Amáàvit eum Dóminus, &

GlóriaPatri. .E

t implc'vit.

fl

ornávit eum : ftolam glóriz

€O0 1X

índuiteum , * Etadportas

4

veró fancti hómines ,

j

L

A

paradífi coronávit eum ,

cüm hanc quoque for-

fum.

f

allelüja.

mama Salvatóre didicíffent

fiis

$. Induit eum Dóminus Io-

hu

C ab ipfo enim & ánteà &

rícam fidei, & ornávit eum.

femper omnes docebántur )

[ IO' c'

Et ad portas.

advérsüs perfecutóres ut le-

|

t ]Efu»

e&io viir

gitimé certárent , fugiébant,

"um p,e.rlc-

A&c cüm fcirent San&i,

& ab illis quesíti fe ab(con-

vititetia

ejüsmodi tenuérunt fuze

d

débant. Cüm enimpreftitü-

*

converfatiónis

inftitütum.

ti fibi

a

divina providéntia

! As

témporis finem ignorárent ,

l

Quae elniml nunc praecépit

Nn3g

-noj.e'-

Inj

t

566

Fefta Nlajt, ^2 .

P

J

lj

u)

nolébant infidiántibus fe t

€-| exinaniv

it5, formamx fervi

j

u

]

meré trádere:fed contrà, cüm

acdipiens , in fimilitüdinem

J

hóminum faétus , & hábitu

f

1 at

J

fcirent,quod fcriptum eft , in

ul

vlf

l

mánibus Dei effe hóminum

invéntus ut homo.

fortes, & Dóminum mortifi-

Hymnus;

(l

Exilla

egis pródeunt :

N

cáre , & vivificáre , pótiüs in

" h'lbl

finemusque perfeverábant ,

hÀ

Fulget Crucis myftériü ,

as d

D

circumeüntes , ut ait Apófto-

ua vita mortem pértulit ,

wmaïo

j

t morte vitam prótulit.

lus, in melótis & peéllibus

j quu

caprínis , egéntes, anguftiáti ,

Q uz vulneráta làncez

m U

in folitudinibus errántes ,

Maucróne diro , críminum

Utnos laváret sórdibus ,

Mil

»h

& in fpelüneis, & cavérnis

lii [I]t CO Cl

terre laténtes ,

quoad vel

Manávit unda & sánguine.

definítum mortis tempus ve-

i mpléta funt, quz cóncinit ,

^

g

níret , vel qui tempus ipfum

David fidéli cármine,

11

U

Qd

Dicéndo natiónibus :

D

definierat Deus , cum eis lo-

|

i

Ws

querétur , & infidiántes co-

Regnávità ligno Deus.

onit

hibéret , aut certé perfecutó-

À rbor decóra & fülgida ,

Mdl

ribus eos tràderet , utcüm-

Ornáta Regis pürpura ,

igins D

ue illi placutffet.

El1é&ta digno ftípite

f b

e Deum laudámus. 17.

Tam fan&ta membra tángere.

Vgratit

Vefp. de feq.,commem.

B eáta cujus bráchiis

vios lt

praced.

Prétium pepéndit fzculi ,

j yant

DIE III. MAJI.

Statéra fatta córporis ,

erasted

In fefto Inventionis

anctee

'Tulítque pradam tártari.

B d

C:ucis. Duplex.

OCrux avefpes ünica ,

od

Ad Vefperas , Antiphona.

