emor fuióperum Dómini:*

p

præC

ribili apud Reges terrg.

quia memor ero ab inítio mi-

UiimS ! qUO

Af'aq

"Derra tremmt ;

&

rabilium tuórum.

11]3

Ij

(j j d

quwwt ;dum exürgeret in

Et meditábor in ómnibug

,j Primim

li

judício Deus.

opéribus tuis:* & in adinven-

Afía..

In die tnbulatwms

tiónibus tuis exercebc)r.

gitdis VO n

" MU

mex Deum exquisívi - mam-

eus in San&to via tua : quis

bus meis.

Deus magnus ficut Deus no-

NT

o ol &hæïe $

Pfalmus

16.

fter ? * tu es Deus ; qui facls

Oce mea ad Dommum

mirabília.

l qii prob i unt

Manrm YOl

- clamávi , * voce mea ad

Wotam fecífti in popuhs vir-

Deum , &inténdit mihi,

tütem tuam : * redemífti in

h ao m 15

Indie trlbulatloms mez De-

rm 1 mf

(f

bráchio tuo pópulum tuum ,

umexquisíivi, mánibus meis

ülios Jacob , & Jofeph.

mmmmnducare.

no&e contra eum : * & non

at itlum o

'idérunt te aque Deus, vi:

fum decéptus. '

déruntteaquae: * & timué-

gamst d mandüc

Rénuit confoláriánima mea;*

runt , & turbáte funt ab

yf, :

i Pa d

M 1t1tudo

memor fui Dei, & delectátus

-sónitus

: aquá-

sls tf us

fum: & exercitátus fum ; &

rum : * vocem dedérunt

u

NI hjb

nubes.

ienn, &

defécit fpíritus meus.

À nticipavérunt vigílias ócu-

Etenim fagítte tusm tránss

ia m D)

limei : * turbátus 1um -&

eunt::; * vox tonítrui tui. 1n

fmlms-& windit

non fum locütus.

'yota.

tl d Qui

Cogitávi dies antíquos : *

illuxérunt corufcatiónes tusa

tj WL iiv

& annos atérnos in mente

orbiterre : * commóta eft, &

Atl

hábui.

contremuit terra,

Et meditátus

fum no&e

J;m [l agmli m

Ín mari viatua, & sémite

IUs

UT tl i

cum corde meo ,* & exerci-

tug in aquis multis : * &

1'01

tábar , & fcopébani fpíritum

veftígia tua non conwfccn—

Vil t

t lUti m

meum.

tur.

Numquid in s&etérnum projí-

Beduxífü ficut oves pópu-

, mh o

s

LT um

eiet Deus: * aut non appónet

lum tuum , *in manu Móyfi

IT

"t complaciítior fit adhuc ?

& Aaron.

meJ"h&f

T

A utinfinem mifericórdiam

Aíla.

in die tribulatiónis

TM

mea

BLT

r

DDHJm.

Fezia quinta in Coena Damini.

26

h

Tifeteri

W

bus meis.

mez Deum exquisivi máni-, vérsüum me cogitábant mala

tbl

Ifedo

mihi : verbum infquum man-

hx

d

N

y, Exürge Dómine.

davéruntadvérsüm me.;, di-

ml Me

COnt

?A

céntes.

Veníte.

Türdia

l l

», Etjudica caufam meam.

pater nofter.

fecretó.

Leétio viij.

llj

TAT Cro

v

Go enim accépi

"tre E

De Epíftola prima beáti Pauli

| Dorm

Apóftoli 'ad Corínthios.

E

no , quod & trádidi vo-

rfuwp

m ])

Le&Qio vit

E

.Ind

bis, quóniam Dóminus Jefus,

Ti

1 abjn

Iuj

ET

AU

Oc autem precípio :

inqua no£te tradebátur , ac-

H

non laudans , quód non

cépit panem,& grátias agens,

TE "

!

in mélius , fed in detérius

fregit, & dixit: Accípite, &

TOU us* n d

convenitis. Primüm quidem

manducáte : Hoc eft corpus

Jl r

conveniéntibus vobis in Ec-

meum , quod pro vobis tra-

Worb u

cléfiam , àudio fcifsüras effe

détur : hoc fácite in meam

V uf i s

inter vos, & ex parte credo.

commemoratiónem.Simíliter

zi sls Q

Namopórtet & harefes effe ,

& cálicem , poftquam coena-

ia

ut & qui probáti funt , ma-

vit, dicens: Hic calix novum

teftaméntum eft in meo sán-

Vi p

niféftifiantin vobis. Conve-

Lem tuum: * redeni

niéntibus ergo

vobis

m

uine.

Hoc fácite , quoties-

unum , jam non eft Domíni-

cümque bibétis , in meam

ictintunpipulum t

ts i, p

cam coenam manducáre.

U:

commemoratiónem.Quuoties--

nusquísque enim fuam coe-

cümque enim manducábitis

iértte qque D

u ag ^ U

nam presümit ad manducán-

panem hunc , & cálicem bi-

dum. Etálius quidem éfu-

bétis, mortem Dómini an«

p tubite

rit,álius autem ébrius eft.

nuntiábitis , donec véniat.

ii situ.

Numquid domos non habé-

&. Una hora non potuiftis

m:*wen &

tis ad manducándum , & bi-

vigiláre mecum , qui exhor-

béndum ? aut Eccléfiam Dei

tabámini mori pro me ?

ätcnim fijta

contémnitis , & confünditis

* Vel Judam non vidétis.,

yt tvl totit'

eos ,qui non habent ? Quid

quómodo non dormit , fed fe-

l

I

;

dicam vobis? Laudo vos ? In

ftínat trádere me Judais ?

t)ltlï;ie'runtcorufca

hoc'non laudo.

i

j

J

, Quid dórmitis ? sürgite,

bitere : (

&. Eram quafi agnus ínno-

&

oráte , ne intrétis in tenta«

Wmult dU

cens : ductus fum ad immo-

tiónem. Vel Judam.

r a UE

l]

lándum, & nefciébam: con-

L.e&tio ix.

,qus m

sílium fecérunt inimíci mei

'Taque quicümque mian-

v

j

ira tui 102

advérsüm me , dicéntes

]

ducáverit panem hunc ,

* Veníte , mittámus lignum

vel bíberit cálicem Dórmi-

jonr 0^

Qu

fif

in panem ejus , & eradámus

ni. indígne , reus erit cór-

um y

eum de terra vivéntium.

peris, & sánguinis Dómi-

ni. Probet autem feípfum

y

y6. anes inimíci mei ad-

d n

j

homo.

$, M

:

y

j

j

270

Domini.

Feria quinta in: Coena

*

,ó w

homo: & fic de pane illo edat,

A mpli

üs lava me ab iniqui-

& de cálice bibat. Qui enim

tàte me

a:*&à peccátomeo

T NT

munda me.

,

g r

DA :

il üc

mandücat, & bibit indígne

judícium fibi mandücat &

uóniam iniquitàtem meam

lL

bibit , non dijüdicans Corpus

ego cognófco : * & peccátum

QUAS

[piritu

meurm contra me €

g

uf r contti

Dómini. Ideó inter vos multi

femper.

infirmi & imbecílle$ ,& dor-

'fibi foli peccávi , & malum

'lbu ii De

fK

coram te feci: * ut juftificéris

j hu

ziunt multi. Quoód fi nos-

o

metípfos judicarémus , non

in fermónibus tuis,& vínca: ,

ütique dijudicarémur. Dum

cum judicáris.

nf

n

qunit

f

judicámur autem , à Dómino

Ecce enim in iniquitátibus

Bs

ipr muri

t

corrípimur , ut non cumhoc

concéptus fum:* & in peccá-

ibis d

mundo damnémur.

Itaque

tis concépit me mater mea.

'Ct

wau

Yi

fratres mei , cüm convenítis

Eeceenim veritátem dilexí-

ad manducándum , ínvicem

ft: incérta & occülta fapién-

jh L tm(; xmüm

tiae tuze manifeftafti mihi.

«t Rs

expettáte.

Si quis efurit ,

domi mandücet, ut non in ju-

Afpérges me hytfsópo , &

g, ii Dim

dícium conveniátis.

Catera

mundábor : * Izvábis me, &

*

eminlbus a, & V

aidiins

autem,cüm vénero,difpónam.

fuper nivem dealbàbor.

; Senióres pópuli consi-

Audítui meo dabis gáudium,

f Düninastiquim

lium fecérunt.

& lztítiam : * & exultábunt

istum didus d

^Ut Jefum

dolo tenérent, & occíderent :

ofía humiliáta.

mm&xmsfuum.

cuin

gládiis

& . füftibus

Avérte fáciem tuamà pec-

h

cátis meis : * & omnes ini-

exiérunt tanquam ad latró-

( vigun

nem.

quitátes meas dele.

]

tss "ia

* Collegérunt Pontífices ,

Cor mundum crea in me

tf

Phariíai . concílium.

Ut

Deus , * & fpíritum re&tum

t s f

Jefum.

ínnova in vifcéribus meis.

n d (

Senióres pópuli.

INe projícias me à fácie tua: *

35l L

AD.LAUDIES,

& Spíritam fanttum. tuum

telunti s D

Antiphona.

ne áuferas à me.

d p

Jufüificéris Dómine in fer-

Redde mihi lztítiam falutá-

:Jrätem:*&dmïti:Cm

mónibustuls, & vincas cüm

ris tui : * & fpíritu principáli

confirma me.

UT

judicáris.

"i l u m

Pfalmus $o

Docébo iníquos vias tuas:*

Iferére mei Deus , * fe-

& impii ad te converténtur.

, "n

Ti

Ü

cündüm magnam mi-

líbera me de fanguínibus

AC

fericórdiam tuam.

Deus , Deus falütis mez:* &

d

b

K fecündüm multitüdinem

uj

e'ntur T.

exukábit lingua mea juftí-

"n

miferatiónum tuárum , * de-

tiam tuam.

!

" Ht

T

a

r

le i?iquitätem meam.

Dómine làbia mea aperies : *

.*'fhörear,

À

Utf

mCm

T

[h*mp

ll

lm N

Feria quinta in Coena Dormini.

i

134 h

«& os meum annüuntiábit lau-

véfpere décidat , mduret &

1

W&me, i

dem tuam.

aréícat.

uóniam fi Volufiïes facri-

uf

i tänq

Q uia. defécimus inira tua,*&

P Unjf

"t

"

ium,dedíffem ütique: * ho-

in furóre tuo turbáti fumus.

locáuttis non dele&táberis.

P ofuíftiiniquitátes noftras in

/'meu

Wlm Tiee 1

T gedv

Sacrificium Deo Ípíritus con-

confpé&u tuo:*fzculü noftrü

tribulàátus : * cor contrítum ,

in illuminatióne vultus tui.

Ut u

& humiliátum Deus non de-

femi

LUR

s

j

(QQuóniam ommes dies noftri

IQ ;ud

|.pícies.

defecérunt :

* & in iratua

B enigne fac Démine in bona

defécimus.

MO EOTT

voluntáte tua Sion :

* ut

Anni noftri ficut aränea me-

MRU i

s&dificéntur muri Jerufalem.

ditabüntur:* dies annórum

vOBCCPII ld mater Tij

'T unc acceptábis facrificium

noftrórum in ipfis,feptuagín-

A& Vet CRURN

juftítize , oblatiónes , & holo-

ta anni.

X l

cau&a : * tunc impónent. fu-

Si autem in potentátibus ,

P mll amm

per altáre tuum vítulos.

octogínta anni ; * & ámpliüs

Ms n l

Afía. Juftificéris Dómine in

eorum labor & dolor.

nundabor " d mt

fermónibus tuis, & vincas ,

uóniam fupervemt man-

d

ipcaivemdu

cüm judicáris.

etüdo : * & corrlplemur.

d m d g

Afía. Dóminustanquam ovis

Q uis novit poteftátem ire

lettiam :* & exuli

ad vit&timam duttus eft , &

tue: * pre timóre tuo

a hum

non apéruit os fuum.

iram tuam dinumeráre ?

almus 99.

Déxteram tuam fic notam

iverteactem tuiti

EM

Qmine refuglum fattus

fac : * & eruditos corde m

u.a tesmes d

es nobis ,

*à genera tió-

fapläntla.

ne 11] treneratmnem.

Jt mundum qui

Convértere Dómine usque.

B. *& (titi IH«

Pnusquam montes fierent ,

quó ? * & deprecábilis efto

autformarétur terrà, & or-

fuper fervos tuos.

moumv nérut

p ia m

, bis, * à feculo, & usque in

epléti fumus mané mife-

fzeculum tu es Deus.

ricórdia tua :

* & exultávi-

Kmrltum m

Tl eavértas hóminem in hu-

mus , & deleétáti fumus óm-

ifens d

m

!

1ætmam j

llitátem : * & dixifti: Con-

nibus diébus noftris.

sijemi

vertímini fili1 hóminum.

,státi fumus pro diébus ,

T *&fplmupü»

Quóniam mille ànni ante

quibus nos humiliáfti :* an-

sirma me

óculos tuos , * tanquam dies

nis , quibus vídimus mala.

( o mlqu05

J5

con

fl

heftérna , que prætdrut.

Aeiplce in fervos tuos , &

pi at

t cuftodïa in nocte

* que

in ópera tua ; * & dírige filios

ilid

d i

proníhilo habéntur , ; eórum

eórum.

anni erunt.

asll

Et fit fplendor Dómini Dei

jb fingl

It

Mane ficut herba tranfeat

noftri fupernos, & pera

mané flóreat , & tránfeat ,

münuum Rofirárum dírige.

qu

um

rmmc

1abx du

fuper

pl

PA

Feria quintain Coena. Domint,

IUO

I[Od

"

j;; t

fupernos: * & opus manu-

gregáte funt aque.

g

TR

um noftrárum dírige.

Stetit unda Huens,*ccmgregä.. 4

Jim

y^

Afía... Dóminus tanquam ovis

t& füntabyffiin médio mari.

l

,Domut

j opmt

um

por

ad ví&timam du&tus eft., &|D ixit inimícus : Pérfequar

gnüä

nonapéruit os fuum.

& .comprehéndam : * dívi-

um

And

u

4js g

Afía. Contrítum eft cor me-

dam fpólia ; implébitur àni«

3

umin médio mel , contre-

Ina mea.

jütrà

fauérunt ómnia offz mea.

E, vaginábo gládium meum;*

d

m

interficieteos manus mea.

nfdr' ]

Píalm. D'eus Deus meus. 18.

Tf "

g u

rib

Afía, Exhortátus es in vir-

Flavitfpíritus tuus , & opé-

ruit eos mare

* fubmérfi

iU

emn

tüte tua , & in refe&iönq fan-

gl

L

pf

r egs] uf

&a tua Dómine.

funt quafi, plumbum in aquis

Canticum Movfi Exod. r5.

veheméntibus.

u

. Antémus

sl

l

a

Vrnd ?mb&

ómino : gló-

[4

uis símilis tui in fórtibus

J

riósé enim magnificátus

»

Ó

mine ? * quissímilis tui ,

gt T

eft; * equum, &a

fzensörem

magníficus in. fantlitáte ,

ïa ob

dcjécit in mare.

terríbilis ; atque laudábilis

: ?

P ortitàdo mea, & laus mea

fáciens mirabília ?

æW;&mææ

Dóminus , * & fattus eft mihi

E xtendífti manum tuam , &

du Dorune

Ly

^ Olliusef, qui

in falütem.

devorávit eos terra

L

* dux

1fte Deus meus , & glorificà-

fuíftiin mifericérdia tua pó«

a a natri

gt

bo eum: * Deus patris mei ,

pulo , quem redemífti.

P lgde Dimun

& exaltábo eum.

;

Et portáfü eum in fortitüdi-

ne tua , * ad habitáculum fan-

ss

D óminus quafi vir pugnátor,

emnípotens nomen ejus. *

étum tuum.

( rctut

Currus Pharaónis, & exér-

À fcendérunt pópuli, & iráti

I

eitum ejus projécit in màre.

funt: * dolóres obtinuérunt

ao g

Eié&i príncipes ejus fub-

habitatóres Philifthiim.

.

mérfifuntin Mari rüubro: *

1 unc conturbáti funt prín-

|

ht ves a

,

[

Abvíli operuérunt eos, de-

cipes Edem, robüftos Moab

Wt e

fcendérunt

in profündum

obtínuit tremor : * obri

9 Ués

1

runt omnes habitatóres

uafi lapis.

Chá-

' EU

éxtera tua

Dómine maghi,

naan.

"t den d

ficáta eft in fortitüdine ; déx-

at

Írruatfuper eos formído &

W Q

tera tuà Dómine percüffit

pavor , * in magaitüdine brá-

d

inimicum. *.Et in. multitü-

chii tui.

j

-ïïf'ïem,ipfe

dine glórie& tux depofuífti

EFiantimmóbil

es quaü lapis ,

"UL

adversários tuos.

donec. pertránfeat pópulus

1Lgfe

N

tuus Dómine, * donec

ere

! Q

ülh i

Alju

iMisifü iram tuam , quz de-

E

]i

ts

vorávit eos ficut ftíipulam. .*

tránfeat pópulus tuus iíte ,

li

HBTU

&l

3

[

Etinfpíritu furóris tui con-

quem,poffed(&i.

mi qJæM»

AC

?

N

& D

mgl

Á [im

Feria quinta in Coena Domini.

2

M

U fu.

lutrodüces eos , & plantábis| f(ummitate candelabri

?

"beïim

"

in monte hereditátis tug, *| tinguuntur paulatim ex can-

lmje

A

firmíffimo .babitáculo tuo ,| dela pofitez à principio fuper

uod operátus es Dómine.

Altare, ita ut in ultimo ver-

rdipi *

lb j

an&uárium tuum Dómine ,

fu extingvatur ultima cande-

TUbl

quod firmavérunt

Tnanus

la

fimiliter extingüuntur

tum : * Dóminus regnábit in

Ltl

dium If

l

1

lampades, & luminatia per

Tf

s&térnum , & ultrà.

Ecclefiam. |Cüm" repetitur

Pff(äcietgos

Ingréffus eft enim eques

Afía.'Tráditot. accipitur fu-

Qu

$, t

Phárao cum cürribus , &

[ & g t

Íin

L

prema candela ex candelab:o;

equítibus ejus in mare

& abfconditur fub Altari in

I Qu g

ia

& redüxit fuper eosDóminus

cornu EFpiftola.

Repetita

UY

aquas maris,

Aiia.

Poít Biis 3

dieitur y'.

lbt t

Ffli autem lfrael ambula-

Chriftus fa&us eftpro nobis

ROb* sst n

vérunt per ficcum * in médio

obédiens usque ad mortem.

us . Cl

ejus.

Secunda notcte additur

$

ttrtis, g ld

.Affa. Exhortátus esin vir-

Mortemautem Crucis.

Ms n

tüte tuà ,

& in refeClióne

ertia noCte additur,

Atend um u

fan&ta tua Dómine.

Propterquod & Deus exalt&-

evorivt s ftm :*

iffa. Oblátus eft , quiaipfe

vit illum, & dedit illi nomen,

xf milrctdi t

vóluit , & peccáta noftraipfe |

quod eft fuper omne nomen.

)ortávit.

- Et fic

ip,quem edemit

Icitur .etiàám per

odf eum i f

Pfalm- Laudáte . Dóminum

omnes Horas diel.

«t dubl

de cielis. 20.

Cüm incipitur y.

dri-

Capitulum.& H

ftus fa&us eft. omnes. genu-

i tüur.

dicuntur.

ymmnus non

;

fexdnnt lp

fledunt ; & eo finito. dicituz

gt: "dolres u

yY:Homo

Pater nofte

totum fub filei.

Íperávi.

d

pacis mez , in quq

tio: pofteà

P

: Mferére. 270.

siatrs Pt

w od V

Me Q ul edé

bat panes meos :

aliquantulüm altiüs: quo fint--

ampliávit advérsüm me fup-

to fine Oremus , dicitur fimili

Á

Fhg, r

—

lantatiónem.

VOC6.

Oratio.

suit ts

Ad Benedi&tus , Antiphonal

Efpice , quefumus Dó-

; um hubisties

"Tráditor autem dedit eis

ine , fuper hanc famí-

fignum,dicens : Quem of-|liam tuam , pro qua Dóminus

u

1

culátus füero , ipfe eft , tené-

nofter Jefus Chriftus non du-

g, g

te eum.

bitávit mánibus tradi nocén-

(l

Interim dürmi dicitur Car

tium , & crucis fubíre tor-

piles qu*m"

ticum Benediétus , extiricti

um

fet ff

méntum ,

fed Qui tecum.

priüs oninibus cahdelis imj dicitur fub filentio

mv

:

candelabro triangulari , prze

Finita Oradone , fit fra

D

j

jedt

pin?

tez unam , qua pofita eít 1. Bor & firepitus ali

*

$

quantu

B

lum

fl

2

Feria quinta in Coena Daini.

j

ff

Cu D

ji

lum : mox profertur cande-

retiófa in confpé&u Dómini

f

a

la accenfa de fub Altari , &| mors Santtórum ejus.

i

9

i

har

omnes furgunt , & cum fi-

Dóinine , quia ego fervus

Ts

lentio difcedunt.

tuus : * ego fervus tuus, &

IT

Dus

o

Ab M

Á

HORAS

filius ancdlæ tu.

j

ana,'[ ertia, Sexta , & No-

irupifti víncula mea : *

ia D

u

1139

na dictis &ecreto ;Pater mo-

tibi facrificábo hoftlam ]au-

f

Domir

fter , ve, María

& ad Pri-

dis, & nomen Dómini invo-

N

r!m

j

mam $

redo

f)folute in-

cabo.

ehoanturá Pf'almls confi uet;s,

ota mea Dómino rcddam in

quoayf

faüt !)

d

i

qui ad Primam funt , ut in:

confpc&tu omnis pópuli ejus:*

Feítis : quibus finitis dicitur

inátrüs domus Dómini , in

j ^ ntadie d

bæl

(

Y- Chriftus fa&us eft pro

médio tui Jerüfalem.

Tobis

&c. flexis genibus :

fía.

Cálicem falutáris ac-

agv Xmgxxas

l mm * ii

& dicitur fercretoó Pater 10-

cípiam, & nomen Dómini in-

70

fter.

Píalmus.

M iferére.

"vocábo.

umiub&abmm

Qu m Dünin

Oratio. Kéfpice , quafu-

Affa. Cumhis, qui ódérunt

D

mus. utin Laudibus.

pacem , eram pacxhcus dum

eccatöns

Inhoc triduo non'annun-

loquébar illis ; impugnábant

yigi änpemt

tiatue' aliquid de Martyro-

me "ldtlS.

tertaretu ul

Pfalmus 119.

ï

ü mea

logio , nec dicitur.

Pretiófa.

AD - VESPERAS

D Dóminum,cüm tribu-

u ndi queum

El

CR enm

Vefpere , di&lis fecreto |--

:Járer , clamávi : * & ex-

Patér nofter .

Áve Mlaría,

audivit me.

hs

u

ómine líbera ánimam me-

inchoantur abfoluté à prima

|un pf fü rmh

Antiphona fine cantu. Aíía.

am à lábiis iníquis, * & à lin-

! D D D

1a dolófa.

Cálicem falutáris aecípiam ,

2 tt: d Dünine

& nomen Dómini invocábo.

Q

uid detur tibi , aut qmd

1 bt ,

Pfalmus 115.

apponátur tibi.* ad linguam

üne o

Rédidi, p ropter quod

olófam ?

: fomee:'tbugn

locütus fum :

* ego au-

atmtæ potcnm acütz,* cum

y Rn du

tem humiliátus fum mmïs.

tbónibus defolatóriis.

* ts m ]

go di

*

H

xiin exceffa 1neo

eu mihi , quia incolátus

d.ldero TR

Omms homo mendax.

meus prolongàátus eft ,

ha-

bitàvi cum h'tb1tfmt1bus Ce-

memm Q

Q uid retribuam Dómino , *

Wt r n

pro ómnibus , qua retribuit

dar

* multüm íncola fuit

Qu hr

mihi.

1ma mea.

^AU Gd Il«

C álicem falutáris accfpiam:* | *

umhis , qui odérunt pa-

& nomen Dómini invocábo.

j O*IbOIUml

N

cem , eram pacíficus : * cum

teo

ota mea Dómino rcddam

loqueoar illis , impugnábart

ime 9 ldtlb.

c, llerrOs

coramommni pópulo ejus

? 3 Bt?q

| t dejidn i

E Dj

P"üörä in Qf

J

M;[iü

Feria quinta in Coena Domini,

273

Tüth SHJ?C?

j

um

Af Cumhi

$, qui odérunt

misériis non fubsiftent.

pacem , eram pacíficus : dum

[

ne, Uii:*

r

V irlinguófus non dirigétur

^i

eml';.'

loquébar illis , imp

ugnábant

interra: * virum injüftum

N

me eratis.

lu

^

"etus,

mala cápient in intéritu.

"i

ii

"Lfenh

Aíía, Ab homínibus iniquiþs,

C ognóvi , quia fáciet Dómi-

Á

Hbera me Dómine.

fgl

ii i

nus judícium ínopis, * & vin:

Pfalmus 129.

díétam páuperum.

H

D

5 r D

]

.Ripe me Dómine ab ho-

V erümtamen jufti confites

mine malo : *à viro iní-

büntur nómini tuo:* & habi-

'o;:*a meadelnorcddA:

quo éripe me.

tábunt re&ti cum vultu tuo. -

TUX g

Qui cogitavérunt iniquitátes

Afa. Ab homínibus iní

111 (s Dj

in corde : * tota die conftitu&-

líibera me Dómine.

quis

1b t J

bant prelia.

Aiía, Cuftódi me à láqueo ,

À Cl r d

À cuérunt linguas fuas ficut

quem ftatuérunt mihi , & à

n t

erpéntis: * venénum áfpi-

Ícándalis o

"ïh;ï':'ü'öx

dum fub lábiis eórum.

tàtem.

perántium iniqui-

^. Qimhis, i

Cuttódi me Dómine de manu

Pfalmus r40.

pactmy ert d

eccatóris : * & ab homíni-

Omine clamávi ad te ,

ii p

us iníquis éripe me.

D

exáudi me : * inténde

T hd

)

ui cogitavérunt fupplantá-

voci meg ,

; cüm. clamäveljo

Pimis us

re grefíus meos : * abí(condé-

ad te.

*

D Djinumeit

runt fupérbi láqueum mihi.

a ficuf

j

Dirigátur orátio me

Vier , dami"

E t funes extendérunt in là

incénfum in confpé&u tuo , *

queum : * juxta iter fcánda-

elevátio . mánuum meárum

qudivt f

J ómne lbert ?nimf:

lum pofuérunt mihi. .

facrificium vefpertinum.

ixi Dómino: Deus ineus es

Pone Dómine cuftódiam ori

a libl imqus *

m dl

tu: * exáudi Dómine vocem

meo, * & óftium circumftán-

deprecatiónis meg.

tiz lábiis meis.

(

! detur Ii l 12

D ómine,Dómine virtus falá-

Non declines cor meum .in

1

Poï]:ïïllï g

tis meg: * obumbráfti fuper

]UW!

verba malítie , * ad excu-

cnasit

K

caput meum in dic belli.

sándas excufatiónes

S] if æPO

t

j

e: tradas..me

Dómine à

cátis,

jn pee-

bonlbüa

qdi

*

defidério meo. peccatóri

Cum homínibus op

.erä'ntibus

u m

hi, *

cogitavérunt contra me ,

olongiti^

iniquitätem: * & non com-

qeus p

ne derelínquas me, ne forte

municábo cum elé&tis eórum.

j

rnhblï U(

exaltentur.

C orrípiet me juítus in mife-

]s

j m

Caput circüitus eórum : *

ricórdia, & increpábit me : *

labor labiórum ipsórum opé-

jf agf

riet eos.

óleum autem peccatóris non

Utf hm )

jj

impínguet caput meum.

P ]

Cadent fuper eos carbónes ,

ïmaera

[is.!

"

Ouóniam adhuc . & orátio

xubï :

inignerm dejícies eos

* r

mea

Ht

]»

529

jnobcncpläci;is cór

ab-

müw

Fg[lüi

qi

6

'Eeria quinta in Coena Domini.

EW*

C lamávi ad te Dómine : * di-

«

abszö

rpti funt. jun&ü

| petra

1 ] l

jut

jüdices eórum.

xi: Tues fpes mea, pórtio

iM

mea in terra vivéntium.

W

Audient verba méa,quóniam

j pu

h

Tou

otueézunt : * ficut crafütüdo

Inténde ad deprecatiónem

It

&t

cnefllï

terrz erüpta eft fuper terrá.

meam : * quia humiliátus

fum nimis.

Y Domi

p iffipáta funt offa noftra fe-

m

(ritur

cus inférnum : * quia ad te

Liíbera me à perfequéntibus

E

Dómine , Dómine óculi mel :

me : * quia confortáti funt

fuper me.

v iemdtut

in te fperávi , non àuferas

Educ de cuftódia ánimam

ánimam meam.

ä,i&PopUIl f

C uftódi me à láqueo ,

uem

meam ad confiténdum nómini

ftiatuérunt mihi: * &à fcán-

tuo: * mc expétant juftido-

nec retríbuas mihi.

ss n

dalis operántium iniquitátem

t

s us

Cadent in retiáculo ejus pec-

Aia.-Confiderábam ad déx-

N

teram , & vidébam , & non

u d

catóres : * finguláriter Jum

ii Qs

ego ,donec tránfeam.

erat ; qui cognófceret me.

us Yi

Aia, Cuftódi me à láqueo ,

Capitulum, Hymnus & y.

pnon dicunturin hoc tziduo.

nin: n prOleläIT

uemítatuérunt mihi , & à

fs um p

Ícándalis operántium iniqui-

Ad Magnificat , Antiphona.

vibiace

tátem.

L

Coenántibus autem illis , ac-

(äi

n U Dorumi

Aíía. Confiderábam ad déx-

cépit Jefus panem , & bene-

(b

teram , & vidébam , & non

díxit ; ac fregit , dedítque di-

fcípulis fuis.

Tochgéar det

erat , qui cognófceret me.

fu, m r

Píalmus 141.

Y- Chriftus fa&tus eft pre

ii

dDian.

Oce mea ad Dóminum

nobis. cum re

liquis ut fuprà

V

clamávi.: * voce .mea

in Laudibus.

2

e

Pm atem umf

|

ldu i m

ad Dóminum deprecátus fum.

Ad Completorium non

nec

Effündo in confpé&u ejus

dicitur ,

ube domne ,

tittns,

oratiónem meam : * & tri-

Le&io brevis , nec Adju-

Va d

D'immsidtudoe

bulatiónem meam ante ipfum

i

tórium,

neque Oratio Do-

pronüntio.

minicà :

fed fatta Confef-

ET [

fione & Abíolutione inci-

f

i

ff

In deficiéndo ex me fpíritum

l

;

meum : * & tu cognovífti sé-

pitur à Pfalmis , Cüminyo-

tbi m

mitas meas.

cárem.

Di&tis Pfalmis dici-

|

emesþæxedïmtem

tur, Nuncdimittis. Dein-

Yitlinn r

1n via liac,qua ambulábam,*

ab(condérunt làqueum mihi.

de y. Chriftus fa&us eft.

Tos tette.

C onfiderábamad déxteram ,

cum reliquis ut.fuprà ad

Laudes. 2

L

V m Ti

& vidébam, * & non erat ,

C um w

)

qui cognófceret me.

Sic

términantur omnes

TIBes n

Horzein hoc triduo, usque

Ut R

Periit fugaà me: * & non eft,

eras Sabbat fani.

f

1

ad Velp

"Ul ';q

n

qui rgqtlirat ánimam meam.

-

QE.

CWDomW'

n

Feria fexta n Para(ceve,

2

E

ITUC

E eü

j

l

FERIA SEXTA. |servíte Dómino ii timóre : *

I N PARASCEVE.

& exultáte ej cum tremóre.

w

EH

Ad Matutinum.

31A pprehéndite difciplínam,ne-

!

T

o

In primo Nocturno, Afíía.

uándo irafcátur Döminus:l*

(Uig ]

Aftitérunt Reges terre , &

pereátis de via jufta.

"

in

Cüm exárferit in brevi ira

príncipes convenérunt

Ín "h rf

"

unum advérsus Dóminum ,

ejus , * beáti omnes,

qui conf

Faf

& advérsüus Chriftum ejus.

fidunt in eo.

]

Pfalmus 2 :

Afa, Aftitérunt Reges ter-

RI

/Uare fremuérunt Gen-

r£ ,& príncipes convenérunt

TCf níri

in unum , advérsüs Dómi-

tes, * & pópuli meditá-

Tesetat u

ti funt inánia ?

num , & advérsüs Chriftum

rbus m

A fütérunt Reges terre , &

ejus.

rl d d

in

príncipes convenérunt

Affa, Divisérunt fibi vefti-

Q ol w

unum* advérsüs Dóminum ,

ménta mea : & fuper veftem

N

& advérsüs Chriftum ejus.

meam misérunt fortem.

gl a.

p ml

d

'

D irumpámus víncula . eó-

Pfalmus 21.

þC

i

"

]

mb

rum: * & projiciámus à no-

Eus Deus meus , réfpi-

Ü

D

ce in me

quare me

Migiiats t

bis jugum ipsórum.

D

ui hábitat in coelt

$, irridä-

dereliquíftü ? * longe à falüte

bnintDus m ilüs;

$

l

teos: * & Dóminus fub-

mea verba deli

j ispaen, U:

fannábit eos.

run.

:

Górum meæ

jt i gt d

"u

'T uncloquétur ad eosin ira

D eus meus clamábo per

muls lus

fua,* &in furóre fuo con-

diem, & non exáudies : * &

lts &i $

turbábit eos.

no&e, &

non ad iniïpie'ntiam

T riquit

E go autem conftitütus fum

mihi.

Luribus t

'fu autem in

: fan&o h;äbi--

Aj Compltonz

ex ab eo fuper Sion mon-

tem fanctum ejus, * predi-

tas ,* Laus Ifrael.

iur, i

i

cans precéptum ejus.

In te fperavérunt patres no--

i o

;

j

D óminusdixitad me: * Fí-

ftri:*íperavérunt, & libe-

riuf

'

n« 1'3;

lius meus estu , ego hódie

ráfti eos.

"d :

[ b

A dte clamavérunt , & falvi

génui te.

re g n

!

olutiorf

P óftula à me, & dabo tibi

fa&i funt : * in te fperavé-

u

:[ZPl

Gentes hereditátem tuam: *

runt , & non funt confüfi.

pids u

M]

& poffeífiónem tuam térmi-

Ego autem fum vermis, &

Nu qintit

nos terra.

non homo : * eppróbrium

a l

hóminum , & abjé&tio plc-

Chrits :

Keges eos in virga férrea, *

; ii

& tanquam -vas figuli con-

bis.

frínges eos.

*

Q mnes vidéntes me derisé-

j 91

i t

1

Jl

J

Etnunc Reges intellígite:

runt me : *locüti funt lábiis,

g

erudímini;qui judicàátis terr&. | & movérunt caput.

( ]

" «

hb

3

pe-

vüï xü?.)b

r'äff

K

NTUL

8

. Feriafexta in Parafcevä,

u[C

S perávit in. Dómino , erí-

me :* ad defenfiónem meam

J

jj

«ml

mft]

Á

plat eum : * falvum fáciat

cónfpice.

.nenme

jnno

eum , quóniam vult eum.

Erue à frámea Deus ànimam

J/

st

«:*

M

uóniam tu es , qui extraxí-

meam: * & de manu canis

:

f

i me de ventre : * fpes mea

unicam meam.

al V ag

ab ubéribus matris mes. In

Salva me ex ore leónis : * &

"

jyoit

OUU

CL(ng66tut ]

teprojéttus fum ex ütero.

à córnibus unicórnium humi-

f

D e ventre matris mez Deus

litátem meam.

?

ao

ii

ib

n

meusestu , * ne diícéfferis

N arrábo nomen taàum frát

ri;

j

m

füper

àme.

bus meis: * in médio Ecclé-

j

jb

fortet

fize laudábo te.

m L

ul

Q uóniam tribulátio próxima

TOU

L

eft : * quóniam non eft , qui

Qui timétis Dóminum , lau-

T

j

dàte eum: * univérfum fe-

[

qüls

ádjuvet.

«[ï

C ircumdedérunt me vijtuli

men Jacob glorificáte eum.

?iä

I imeat eum omne femen

(s

multi :* tauri pingues obfe-

dérunt me.

Ifrael :* quóniam non fpre-

m n

In

Aperuérunt fuper me os

vit , neque defpéxit depre-

QfQIRUS PIOTCC[OI

fuum ,* ficut leo rápi

ens &

catiónem páuperis.

yügiens.

Nec avértit fáciem fuam à

od qU p

S icut aquaeffüfus füm : * &

me : * & cum clamárem ad

pus gprpat

difpérfa funt ómnia offa mea.

eum ,exaudívit me.

MLA

hæ.

Fattum eft cor meum tan-

A pud te laus mea in Eccléfia

quam cera liquéfcens * in

magna : * vota mea reddam in

i lat n n

41nédio veugtris mel.

ss pinirt

canfpé&tu timéntium eum.

À ruit. tanquam teíta virtus

dent páuperes, & fatura-

]

tendtür.

büntur : & laudábunt Dómi-

ALondar ts

mea, &lingua mea adhafit

fáucibus meis : * & in pülve-

num ,qui requirunt eum : *

MÉ

rem mortis.deduxífti me.

vivent corda eórum in fz-

TY

uóniam

circumdedérunt

culum fzculi.

dentalesm

"

*hecanes multi: * concilium

Weminifcéntur , & conver-

i, hg

i

malignàntium obsédit me.

téntur ad Dóminum * uni-

Qumpáa Domim

*"odérunt manus meas, &

vérfi fines terrae,

ts f utinh

pedes meos: * dinumeravc-

Et adorábunt in confpé&tu

| df,znol Bo ümqib

runt ómniaoffa mea.

ejus *

univérfe familia

IN ,

;

pfi.veró confideravérunt ,

Géntium.

U tl Yi

& infpexérunt me: * divisé-

Quóniam Dómini eft reg-

mu v often

ID

runt fibi veftiménta mea, &

rnium: * & ipfe dominàbitur

fuper veftem meam misérunt

Géntium.

| ngm

fortem..

'ï

B

Manducavérunt , & adoravé-

m

Á n

[ u autem Dómine ne clon-

N

runt omnes pingucs terra : *

[

i, PUR

gávers auxílium . tuum

in confpé&u ejus cadent om-

, "ertiod

TI23,

D

r

i

f

2

u

nhb*n

Feriafexta in Para(ceve.

Wfp

Q

wfw

nes,qui defcénduntin terram.| ;n petta exaltávit me : * &

if

* MmaD

ptánima meailli vivet: * &|nunc exaltávit caput meum

a

k"ä

femen meum sérviet ipfi.

füperinimicos meos. -

«m:

n

RT

Annurtiábitur Dómino- ge-

ircuívi, & immolávi in ta-

Y

Wte

neraiio ventüra : * & annun-

ernáculo ejus hóftiam voci-

Tote

[4])

BU

nj

tiábunt coeli juftítiam ejus

leratiónis ,. * -cantabbo .

i

dl

UHiCdmju;nä

"

pópulo , qui nafcétur , quem

pfalmum dicam Dómino.

,

fecit Dóm/nus.

xáudi Dómine.vocem me-

um ( f

Aja, Divisérunt fibi vefti-

am, qua clamávi ad te: *

g.

tnél p«

huidy

[

ménta mea: & füper veftem

miferére mei , & exáudi me.

meam misérunt fortem.

Tqibi dixit cor meum, ex-

Infurrexérunt in. me

nb Drinm,

Afís.

quisivitte fácies mea :* fá-

RUT: tl

W f

teltes infqui, & mentíta eft

ciem tuam Dómine requí-

xþcnh

oten.

iníquitas fibi.

Pfalmus 26.

ram.

TA t

ts n

minus

i

ä

uminatio

N €. avértas fáciem tuam à

C

D

ea, & falus mea , *

me: * ne declínes in ira à

iL L

quem timébo ?

fervo tuo.

MO p

] óminus

proté&or vite

djütor meus efto : ne dere-

e trétüticom. f

mez ,* à quo trepidábo ?

inquas me, * neque defpícias

BM

Dum apprópiant fuper. me

me Deus falutáris meus.

Yexudnt m

nocéntes , * utedant carnes

uóniam pater meus , & ma-.

meas.

e

r

u te hs me i

mea dereliquérunt me *,

ui tribulant me inimíci

u vt rl

me.

Dóminus autem afsümp'fit:

4

?

du um t

riei , * ipfi infirmáti funt , &

f

"

l

1

:

"

cecidérunt.

3

Legem pone mihi Dómine in

ent AOCT

;

yur t audibut

f consiftant advérsüm me

via tua : * & dírige me in sé-

caftra ,* non. timébit cor

mitam rectam propter inim*-

n ii regirur t

meum.

COS mYeoS.

ent orda CO !

S exürgat advérsüm me prge-

Nc tradíderis me in

: ánimas

ym (l

Tfium ,* in hoc ego fperábo.

tribulántium me : * quóniam

ainíctur U

Unam pétiià Dómino , hanc

infurrexérunt in me teftes

TE Dómnut !

tcquíram ,. * ut inhábitem in

iníqui , & mentíta eft iníq&i-

[ festttre

domo Dómini ómnibus dié-

tas fibi.

spciburt i

bus vitae meaz..

!

Credo vidérebona Dómini *

.* at

Ut videam voluptátem Dó-

in terra vivéntium.

r

iiut.

[:v

mini , * & vífitem templum

Expétta Dóminum , viríliter

jnam

Domu *

[

ejus.

age:*& confortétur cor tuum,

[c tj

uóniam abícóndit me in

& süftine Dóminum.

lg*&ip

tabernáculo fuo: * in die ma-

Afía, lufurrexérunt in. me

—

lóram protéxit me in ab(cón-

teítes iníqui, & mentíta eft

iníquitas fib1.

n p

dito tabcrnäguli füi.

NT

L1

Di-

QR(PC'&M]"S ,

gn!(

e€

i

[6)

Feria fexta in Parafceve.

d

,- Divisérunt fibi veftimén- |dit me, quem diligébam :

UE

[:

i

[a mea.,

s

y if

* Etterribíilibus oculis pla-

, Et fuper veftem meam

ga crudéli percutiéntes,acéto

gnum

fefu 2

f

misérunt fortem.

potabant me.

J

petre

[un*, &

ater nofter.

j

n

ii

fecretó.

y. Inter iníquos projecérunt

k"

Wa

orum

e Lamentatióne

eremíae

me , & non pepercérunt áni-

d

jrrexet

Prophéte.

ma meza.

Et terribílibus

ii

r

óculis.

N

gmnis.

Lectioi..

P. g.

c Heth-

r;,!,*]'

a.:A]

Ogitàvit

5

óminu

s diffi

Te&io ii, Ca

2, L amed.

J

m

P

páre murum filie Sion

Atribus

f

is dixérunt:

ml

d .an

«

tetendit funículum fuum , &

g

Ubi eft tríticum, & vi-

pon avértit manum fuam à

num ? cüm deficerent quafi

g

:

perditióne, luxítque antemu-

vulneráti in platéis civitàátis :

m UE

rále, & murus páriter diffi-

cuüm exhalàrent ànimas fuas

ii V

pátus eft.

in finu matrum fuárum.

jem.

* eth.

Defixe funt in terra

Mfem.

Cui comparábo te ?

Is

atb

porte ejus : pérdidit, & con-

vel cui affimilàábo te filia Te-

d t

trivit vettes ejus : Regem

rüfalem ? cui exequábo te ,

ii de

ejus , & principes ejus in

Pro-

& confolábor te virgo filia

yet fetlum fet

Géntibus: non eft lex,

Sion ? magna eft enim velut

pem, d m 1

phéte ejus non invenérunt

mare contrítio tua :quis me-

tf m

vifiónem à Dómino.

débitur tui ?

yh Pidiücävi,t j

od.

Sedérunt in terra,con-

N un. Prophéte tui vidérunt

1 , od

icuérunt fenes filie Sion

tibi falfa & ftulta,nec aperié-

ke, drbbir

confpersérunt cínere cápita

bant iniquitátem tuam , ut te

M r m

fua , accín&ti funt cilíciis: ab-

ad poeniténtiam provocárent:

Q qi m

jecérunt in terram cápita fua

vidérunt autem ftibi affum

lais

vírgines Jerüfalem.

tiónes falsas & cjettiónes.

|

Qund., Crtmed

C aph. Defecérunt pre là-

$ amech. Plausérunt fuper te

ii um

erymis óculi mei: conturbáta

