sérrime in Purgatório exi-

j«ios tU0

Eccléfiz miniftrórum. -

fténtium.

7. Eteárum ómnium, pro

EU

3. Omnium mez curz

Qnes 0.

fübjettórum , tamquam fpi-

quibus fcis, & vis me debé-

rituálium filiórum, ac óm-

re óràáre.

nium fundatórum , patronó-

GRATIARUM ACTIO

tevenl»

V

uuee: U

rüm, benefattórumque fpi-

D

ft Miffam.

riuálium, & temporálium.

Afia. Tïl

um puerórum can-

vitio, &Lopa

témus hymnum , quem cantá-

erincpi

'4. Omnium Príncipum

fimatur.

Chriftianórum . Dominatió.

bant San&i in camino ignis ,

num, & Rerumpublicárum

benedicéntes Dóminum.

À nobis.

[j

Däminc !

temporálium.

Et temp. Pafch. additur. allel.

5. Omnium peccántium ,

Que Antiphonain Feftis

[iórom flamma

inimicorümque meórum ,

duplicibus tantü dupljcature.

quioeto lat

cite. I9.

tormenorum 1

atque converfiónis ómnium

Canticum, b €ne

haereticórum, & infidéliüm.

Píalg. [ audáte Dóminum in

(is fupete.

Sancis. 20.

Dóminum nf

. 6. Et ómnium, pro quibus

fcis, & vis me debére orà-

Et in fine dicitur G. lória

Orttonts j

VM

Deinde repetitur Antiph.

ttemS Commi

Poíte

Sacerdos d

OraioS. Tln

MORTUOQORUM.

rie eléifon.

Y. Nimárum Paréntum ,

Chrlifätc ï

Mitts d

Fratrum , Sorórum ,

fon.

yrie eléifon.

fardle, -

Cognatórum , atque Amicó-

Pater noiter. fecretoe.

tens, atéme

yum ómnium.

, Etne nosindücas m ten-

peccatórem jn

o. Animárum ómnium be-

atiónem.

, Sed líbera nos

lum um

à malo.

, Confiteántur tibi

nefa&órum, tam fpirituá-

fisfed fl di

lium, quam cerporálium,

Dómine ómnia ópera tua.

COl tue

j

Et Sanéti tui. benedícant

3. Animárum ómnium mi-

tibi

*

- Exultábunt Sanüi

€Spttttn fj

hi in génere,. & in fpécie

gum Fl i T

commifsárum.

in glória.

Latabüntur in

& Chrfi, |

cubílibus

m

?.

Non no-

4. Animárum Prazlatórum,

bis Dómine , nón no

bis,

Sacerdótum , atque ómnium

.lt mii Tedtusa

miniftrórum fan&ie Románze|z;, Sed nómini tuo da gló-

Mereddig f

* Domine exaudi

Ora-

Eccléfie Dei, & APO.R(')TII(;æ.' ria.x'n.v

mang Sit n

n

Gratiarum aCtio poft Miflam.

eclxxxv

Ut t

l

Ot])

U u

eratiónem meam. x.

Et

dei, & fcutum bonz voluh-

clamor meus ad te véniat.

tàátis.

Sit vitiórum meórum

3y. Dóminus vobí(cum.

us

evacuátio,concupifcéntis , &

!;- Et cu

m fpíritu tuo.

libídinis exterminátio, chari-

n quæygi

rémus

tátis, & patiéntiz, humilitá-

Fatórig .

Eus, quitribus püeris

tis , & obedientiz , omniüm-

TUOQIe r

A 7gmstigáfti flammas ígni-

que virtütum augrnentátio :

riQ ej.

contra insídias inimicórum

üm: concéde propítius ; ut

nos fámulos tuos non exürat

ómnium $

tam vifibilium ,

"m

I()

flamma vitiórum.

quam invifibilium, firma de-

i Tedod

)

Cüónes noftras, quafu-

fénfio: mótuum meórum, tam

A

mus Dómine , afpirándo

carnálium , quàm fpirituáli-

LACIQ

preveni, & adjuvándo pro-

um , perfé&ta quietátio: inte

j

séquere :

ut cun&ia noftra

uno, ac vero Deo firma adhz-

w

orátio, & operátio à te fem-

fio: atque finis mei felix cori-

s Nttcr.

fummátio.

perincípiat ; & per te coepta

Et*precorete ,

tb

finiátur.

ut ad illüd ineffábile convívi-

QT.

A nobis ,

quzefumus

un me peccatórem perdüce-

Aff

Dómine, vitiórum no-

re dignéris, ubi tu cum Fílio

u Paf

ftrórum flammas extínguere,

tuo, &Spíritu fantto, San-

'

4

l

)

(s

qui beáto Lauréntio tributfti

&is tuis es lux vera , fatíetas

1

i

Qit.)

tormentórum fuórum incén-

plena, gáudium fempitér-

Fer Chriftum

num , jucünditas confummá-

;Dömumiü

dia fuperáre.

Amen.

Dóminum noftrum.

ta, & felícitas perfé&ta. Per

" Orationes poft celebratio-

eümdem Chriftum Dóminum

A

nem, & Commun. dicendz.

jiur Antp

æ&r E&äüæ V HonaventacE-

s d

(

OraàiioS. Thom:ze de: Aquino.

ln

h

CU

Rátias tibiago Dórtüine

Rarisfige,dulciffime Dó.

d.

n

gl

fantte, Pater omnípo-

ine Jefu, medüllas,

tens, stérne Deus, qui mie

& vífcera ánimse meze fua-

f

It

viffimo:,.ac falubérrimo amó-

d!

peccatórem indígnum fámu-

ii fs

lum tuum nullis meis méri-

ris tui vülnere, vera ,ferena-

tis,(ed fola dignatióne miferi-

que & Apoftólica fan&tíffima

fcintri

córdige tuse

j

at h

atiáre dignátus

charitáte , ut lángueat, &

beneüicüPF

es pretiófo córpore, & sàán-

liquefiat àánima mea folo fem-

ume Fíliitui Dómini noftri

per amóre & defidério tui,

u i

ætabüntuf j

efu Chrifti.

Et precor te ,

te. concupífcat & deficiat in

ut hzecfan&ta Communio non

átria tiaj; cüpiat difsólvi,

NUA

j ,

!

fit mihi reátus ad poenam, fed

& effe tecum. 'Da, ut áni-

intercéffio . falutáris- ad vé-

ma mea te esüriat, panerm

|(u0 47

nian;z.g Sit mihi armatüra fi-

Angelórum, refe&iónem &ui-

Ina-

g ïï

|

ón

eclxxxvi

Gratiarum actio poft Miffam.

Áit

eus !

márum fandárum , panem

Oratio ad B. V. Mariam. .

[UALD

noftrum quotidiánum fuper-

: Sacratíffima , fereni(fi

il

(

j auditu

fubftantiálem, habéntem om-

ma , & ínclyta glorió-

(ied0. v qi

nem dulcédinem,& fapórem,

fa Virgo María , qua Crea-

& omne deleCtaméntum fua-

tórem

ómnium creaturá.

Filüss

uem desíde-

NI !

do Y

vitátis: te, in

rum., in

tuo facratíffimo

r

rant Angeli profpícere ,fem.

ütero fuífi digna portáre ,

(

tebat.

peresüriat, & cómedat cor

d

(

sólaque virgíneo übere. la-

jiet hm

meum , & dulcédine fapóris

Gáre: cujus veracíffimum ,

AE

li

à

tui repleáutur vífcera ánime

facrümque corpus & sán-

Mbb iamm a

mez: te femper sítiat fontem

guimem , ego indígnus pec-

je. confiets

vita , fontem fapiéntie &

cátor , modó sümere prze-

Íciéntie , fontem atérni lü-

sümpfi: tuam humíliter dé-

fioqud g

minis,ubertátem domus Dei :

itets s

precor mifericórdiam , ut

te femper ámbiat ,te qua&

apudipfum pro me peccató-

Higas, t j

rat,te invéniat , ad te ten-

re intercédere dignéris

e

$

'mtüeor !

Deum tomen m

dat,adte pervéniat, te me-

ut quidquid in hoc tam ineffá-

ditétur , te loquátur , & óm-

bili ac digníffimo facrificio

te0r,

nia operétur in. laudem &

Wi me dbi £t

per me indígnum , ignorán-

créderes

$lóriam nóminis tuj , cum

ter vel negligénter, aut acci-

humilitáte & difcretióne ,

dentáliter , feu irreverénter,

Intefpenbibet

cum dilectióne & deleéta-

fcílicet in tractándo , & fu-

( memorile mo

tióne , cum facilitáte & affé-

méndo, ac miniftrándo actum

Paris vimus, Vi

&u , cum perfeverántia us-

eft, commíffum, vel omíffüm:

domini

que in finem : & tu fis folus

Prefa mee m

tuis facratíffimis précibus in-

emper fpes. mea , tota fidü-

dülgere dignétur idem Dó-

. V8l

Ciamea,divítie mez , de.

minus nofter Jefus

Chri-

Ette l femper

le&tátio mea , jucünditas

ftus Fílius tuus , qui cum

Pie Pellicine Ó

mea,gáudium meum , qui-

Patre & Spíritu fantto vivit

Me immándun

es & tranquíllitas mea , pax

& regnat in fzcula feculó-

: Singtine :

mea , fuavitas mea , odor

rum.

Amen.

Cujusona (

meus , dulcédo mea , cibus

Rhythmus S. Thomz ad fs-

0U. mundi

meus , reféttio mea , refü

cram Evchanftiam.

.Oni (ctfere

gium meum , auxílium me-

óro te devóte ,-latens

"Ls Quem ye

um , fapiéntia mea , pórtio

AD

Déitas,

Aip,

mea , pofséffio mea , thesáu-

Quz fub his figüris veré lá-

.T ü&ïln l N

rus meus , in quo fixa ; & fir-

titas:

Fe ff

ma,d&.immobíiliter femper

Tibi fe cor meum totum

LOT

fit radicáta mens mea, & cor

Süb]iCit $

MM

meum,.

Quia te contémplans ; totum

i

lig Ora

Amen.

ÍN

déficit,

ls

MU

Vi

I

T

lMar'am'

Gratiarum a&tio poft iVüiffam. celxxxvii

Vifus, tactus,

guftus in te| Alia Oratio

oft Coinunion£.

M

u lm lel'em

fälh,tur 5

Nima

C

hrifti fan&iífica

mllong

Sed auditu folo tuto créditur.

me. Corpus Chrifti falva

MTM

Credo , quidquid dixit Dei|me, fanguis Chrifti inebria

m Qs

-Fíliüs ,

me, aqua láteris Chrifti mun-

) lt

Nilhoc verbo veritátis vé-

da me: ó bone Jefu exáudi

m Dütiy,

rius

me , &ne permíttas me fepa-

3 bere

n cruce latébat fola Déitas ;

rári à te, ab hofte maligno

Atlmun

At hic latet fimul & humá-

defénde me, inhora mortis

nitas :

9 & gj

me& voca me, & pone me

TUf p

AAmbo tamen credens,

at-

juxta te , ut cum Angelis tuis

tUtte JE2

. :que. cónfitens ,

'lJaudem te in fzcula fæculö-

tl d

Peto quod petívit latro poe-

rum. Amen.

nitens ,

t t

Alia Oratio.

0E tj

Plagas, ficut Thomas , non

Bfecro te, dulciffime

t dpas

intüeor,

O

Dómine Jefu .Chrifte ,

Voctmd

Deum tamen meum te confi-

i

ut paffio tua fit mihi virtus ,

fl fcrfh

..tear,

qua müniar, prótegar, at-

i , Id

Fac me tibi femper magis

que deféndar. Vülnera tua

nienut at

crédere ,

fimt mihi cibus, potüsque ,

drevertty

In te fpem habére,te dilígere.

quibus pafcar, inébrier, &

müü j &[ "

.O memoriále mortis Dómini,

delétter. Afpérfio Sánguinis

ifrinto du

Panis vivus, vitam praeftans

tuifit mihi ablütio ómnium

hómini !

aydunidu

peccátórum meórum. Mors

j

Prefta mez manti' de.te ví-

tua fit mihi glória fempitérna,

vere ,

& nunc,&in perpétuü. Amé,

duriltm D*

Ette illi femper dulcé sápere

ORATIO.

: Jl ür

j ,qu u

Pie Pellicáne JESU.Dómine,

A. Pa

t

a Urbano VIIL editaQ

iMe immündum munda. tuo

N

te óculos tuos , Dómts

"L

sánguine :

4ne; culpas noftras féri-

m

fah? um fàcere

Cujus una ftilla

mus ,& plagas,

quas accäpif

Ti

"I

Totum. mundum.:

qqit ab

mus, conférimus.

.omni fcélere.

9L pensámus malum , quod

gin

Jefu ,

ii R

f

quem velätpm nunc

fécimus , minus eft quod pá-

afpício ,

timur , majus eft quod mere-

Oro, fiat illudquod tam sítio:

imur.

d

Ut te reveláta cernens fácie,

G rávius eft quod cöxïxifimus;

(

Vitu fim beátus tuz glóris.

lévius eft quod toléramus.

poun !

Amen

L

P eccáti poenam fentímus ,

À

lise Orationes di

cendee poft

& peccándi pertináciam non

npbng,tfwu

celebrationem Miffz. ! |vitámus.

[

E

"eclxxxvüur Gratarum ao poft Miffam.

0

n flagellis tuis infirmitas no-

5« Ut digni efficiámur pro.

ftratéritur, &iníquitas

miffiónibus Chrifti.

»1101]

1

I8ilO.

mutátur.

ens egra torquétur t &

Refta quaefurnius , omnt-

P

cervix non flé&titur.

potens Deus,ut nullis nos

l ità in dolóre fufpírat , & in

permíttas - perturbatiónibus

5pere riort fe eméndat.

cóncuti, quosin Apoftólice

9

i expé&as,non éorrígimur :

confeffiónis petra folidáfti.

ítdicas non durámus.

Per Dóminum.

i&:v

onfitémur in correttióne

D El

l) u

quod égimus; oblivifcimür

. Mplóret , clemäntimme

poft vifitatióné quod flévimus.

Dómine, -noftris opportàü-

Die

i exténderis manum , fa-

nam neceffitátibus opém de-

vóté à nobis proláta meditá-

ciénda promittimus : fi fuf-

pénderis gládium , promíffa

tio,qua fanttus olim Joánnes

n sólvimus.

Chrysóftomus, in hac Basílica

5

.

conditus , te cum beatíffimis

1

férias ; clamámus ut par-

M

cas: fi pepérceris, íterum

Apóftolis Petro & Pauló re-

ovocámus ut férias.

£HTA )

prefentávit fic colloqüentem:

bes. Dómine confiténtes

Circümdate hanc novamSion;

reos: nóvimus quod nifi di-

& circumvalláte eam: hoc eft,

ü feüogärgä

Onnria de Cont

íttas, re&te nos périmas.

cuftodíte, munite , précibus

Tondf, vratet ld

*refta.Pater omnípotens fi-

firmáte; :ut quando irafcor

Wodburhi

Q

ne mérito quod rogámus, qui

intémpore, & orbem terre

^ f bello Doni

fecífti ex níhilo, quite rogà-

concutio:, afpíciens fepül-

bus toftns

rent. .Per Chriftum Dómi-

chrum veftrum nunquam de-

Tadolini Conf

nitate deferimi

num noftrum.

Amen.

fitàrum,& quas libénter pro-

J

jutitia fiducin

7*'Gregem tuum Paftor z-

pter 1me géritis ftígmata

tjis qui

]

tibj,

l

Ovl

Pumo s

:

)

!

térne non déferas.

iram mifericórdia vincam, &

9t*/Sed per beátos Apoftolos

ob hanc percípiam veftram

de Siphin oq

L WIO Yete

tuos perpétua defenfióne cu-

E

interceffiónem. Etenim quan-

ul

ódias.

do Sacerdótium & Regnum

vídeo lacrymári , ftatim qua-

! f:rundg)

D

7* Prótege " Dómine pó

pu-

]um tuum ad te' clamántem ,

fi compátiens ad. commifera-

h

N

& Apoftolórum tuórum pa-

tiónem fle&or, & illíüs mes

anotumpre

Afüote.

D ts f

!

gt

trocínio confidéntem.

vocis reminífícor: Prótegam

a

'

n anguine

*** Perpétua defenfióne cu-

urbem hanc propter David

'amm gmpka:

odias.

fervum meum, & Aaron fan-

Vicuat,

j

locorumy ac ib

j

7* Oráte pro nobis fan&i

&um meum : Dómine, - Fiat ,

Ti

Ti cepit ,

Apóftoli Dei.

Fiat, Amen , Amene

bu

53 Cm jnf

[

am

l

(æthoücil

'Elr'ts.

'

imc'

t ]l

il

lh

OO FREICIA

[

;7Ut nlllïnms

'ürbatiüïüm

! Ápilli;

! Dl

SANCTORUM

qmma'riime

Pro Ufa Cleri Ecclefiz , &

opport

Mp de.

Jl

Diæceiïä-- -Conftantienfls. !

dim Jnis

nhzc bl

m beuifoni

mts VERNALIS,

Pab s

í

Í

—

à

ogietem

PESTA MARTII

tet ; innummefös:läfu Chrifto Qg'r

Evangelium filios genuit.

'Tan-

TOU

in fcüogäzyäöläf ägä'cfi'oziäa

dem PiGavium profe&us, Regis

en d

Duplex.

Gallorum Clodovei , cognomen-

Omnia de Communi Conf. nom

to Magni liberalitate ac ftudio a«

i p

Tontif. przte

.

t.Lcaiones fecundi

pud Belgas prope Mofellam , Ar-

vandotrut

SMo&urhni,

gentinz , Curix

etorum; atque

Oratic,

alibi etiam

orentene

propagarndz

del caufa , infli-

ollegia aliquot s

A

Deíto Domine fupplicationi-

bus noftus ,

uas in -

eati

j fl

Fridolini Confefforis tui folem-

plurima ad divinum cu

tuit, templaque ibidem quam-

m d

ui noftre

dinata erexit. .

;

[;

ltum qx-

nitate deferimus : ut

am nomn

abemus ,

£5 Hon

ibee p

juftitiz fiduci

t

23

i i

ejus qui

.placuit, precibus|

D

Um dein Regionem fupra Ba-

às gt

adjuyemur

8

"u

ffio

TR

C

fileam-ad Rhenum luftraffet

(

de Scriptura occurrente.

5 uä&iongs j

& fitus terrz placuiffet ; poft ef-

Si verO venerit in Quadragefi-

ym i

3na.

mort

fufas ad.Deum preces in loco

Benrn o

* muni

Utf

non

p

ontit,

ut in Come

quem nunc Seckingi nomine op-«

pidum tenet, fedem fíibi ac do-

i f

In fecundo No&urno;

àQ àY,

micilium figere in animum indu-

xit.

Ubi Ecclefiam , Numinis

fu.

Ridolinüs Kegio Scotorüm Hi-

du&u zdificavit quam Dei ho-

gumuem

L

bernorumque fanguifle, üt fer-

nori confecratam ipfe frequenta-

ia

tur, procteatus, ferventiffimo Dei

re , ut orationi » à nemine impe-

!

amore flagrans omnes-

omines

ditus, impenfiüs vacare polffet ,

, i

Chrifti fanguine redemptos Chri-

in eáque Íxzpiffimé perno&are

ftianam ampleóti religionem cü-

confuüeverat.

Verüm cüm loci

j

piebat. | Quamobrem multorum

illius incolz ; humanitatis pieta-

; hn

n

locorum, ac urbiutii peregrinatio-

tísque expertes , eum cultum di-

nem fufcepit , quibus in itineri-

vinum azgrius ferrent ,

barbaro

t f

bus , cüm infideles populos fan-

furore perciti fandum virum;

&am Catholicámque fidem doce-

qui gos* Clirifto lucrifacere

fities

"

L]

e

at

Kefa. Martil,

um[e ]

ntcnde

jom

bat , injuriis faceffere , virgisqué| re, , ;Per Domindm.

in 'ünitate

tteta

cxdere hoftilem inimodum coe*

ejuSd:

j

ent

( No&uino » Le&iones

f

,, il

j

perunt, donec eum omnino &

in v

11m0s

t

fuis finibus expellerent : qui ta-

&c Scrigtura occurrente.

& dem *m üU

men à Rege Francorum Clodoveo

In fecundo No&urno.

ueros

fecuritate impetrata , facrarum

LcGo ir.

Gu

(

ul

1

jis

Virginum .Collegium . inftituit ,

Amillus Bucclanici Theatinz

tj

uas crebris exhortationibus ad

C

Dicecefis Oppido ex nobili

QCIS 1

Yit )CC

dbenébeatéque viyendum. excita-

Lelliorum familia natus eft , Ma-

griom.

tre fexagenaria,s :cui

/(ravidz.vi-

ms Cl

girant

ibac,nihil pretermittens, quod

; conati

Allis prodeffe cogtiofceret.

umieft^per quiétem ; puerulum

n;

*

Amavit eurm.

Crucis figno in pe&dore munitum,

mf

aris hol

leóho vi,

& agmini puerorum idem fignum

jn

]s (

tIa

Ríum civem, Claronenfem à

rifle.

geftantium prxeuntem , fe pepe-

u

"

3

'fe jam primüm à mortuis ex-

Adolefcens rem militarem

I diran

do ]

xtatum , manu in pagum Ran-

fecutus, Íízculi vitiis aliquani-

f

iladduxit, qui coram Land-

diu indulfit ; donec vigefimum

P

.quu

tus, Uf

gravi

o Baldeberto de bonis Mo-

quintum.agens ztatis annum tan-

jpoftolic apptt

Ál

mnaífterio

Legatis; contia fratrem |

to:fugernz gratix lumine , divi-

gotalibus quit

Landulphum ea tradére detegan-

neque^offenfe dolore correptus

tem, teftimonium diceret.

Cu-

uit , ut uberrimo lacrymarum

yime arduo VOU

imbre illicó perfufus , antea&te

etiam *

fs m

ius miraculi admiratione defixus

i

u)

d nf

ile inducitur, ut przter fratris

vitz fordes indefinenter abfterge-

set Deo accqpt

legata, ultró etiam magni mo-

re ; novümque induere hominem

menti alia quamplurima fan&o

firniter decreverit.

Quare ipfo,

"foduti pronoud

us Nerius, qi

Fridolino dono daret.

.Ita ue

quo id contigit ; Purificationis

Confllionibus

beatus vir, cüm omnem vitz fuz

Beatiffüime Virginis fefto die a

D

curfum , in magnis pro Chrifto

Fratres Minores , quos Capucci-

vit; dum qis

nos vocant, convolans, ut eo-

tium 4g0n] 0pe

làboribus fuftinendis confump-'

rum numero adícriberetur , fum-

gdos függerent

ifer, virtute , prudentia , mi-'

f vitife telat

xaculísque clarus , fenio prope

mis precibus exoravit.

Voti fe-

confeQdus, circà annum . falutis.

mel ; atque iterum compos fa&us

. Amavit eur

eft; Sed foedo ulcere , quo ali-

"humanze quingentefimum deci-

R&ioxïbugt ï

mum quartüm , .Pridie Nonis;

quando laboraverat , in ejus tibia

Martii , obdormivit in Domino.

iterató recrudefcente ;

divinz

grotantinm

Ejus corpüs in oppido Seckingi

Providentix majora de eo difpo-

Cpatus y miru

tate nullis fra

fepultum eft.

LI

nentis confilio humiliter fe füb-

E

H

lfte homo

jeci

t. fuique vi&tor, illius Re-

lis dgte'rritus j

ligionis bis expetitum; & fufcep-

noduque a

infefto g yoanhi steRgeo Con

II -f

tum habitum bis dimifit.

firitum, eo

Semiduplex.

glwent Q

Omnia ut iR Breviarlio Rom.

E. Honeftum fecit.

[

D

L

us ,. vtf

hac die.

Omam proefeäigf , in Nofoco-

demifilimo

R

R

mium , quod Infanabilium di-

plermque ge

€

: LT:':Hi: ConE:

TETEAeSEET

citur, receptus eít; cujus etiam

lum ipfüm

upi: minus.

adminiftrationem ,. ob perfpectas

lu , prom

"Omhnia dé Communi Confelff.

ejus virtutes fibi demandatam ,

non Pontif. przter fequentia.

fumma integritate,ac folicitudine

pieut j utqu

In Hymn. Ifte

on

Omnium

ts pra(o el

effpr. Til

vere paterna peregit.

litis Profed

tatur tertius Verfus,

zgrorum fervum fe reputans , eo-

IC15y quibus

*

gatao.

tuni fternere lectulos , fordes ter-

W (s ff

D

Eüs, qui fand&um Camillum

,' *

gere , ulceribus. mederi , agoní-

Ti Daternu:

ad animarum in extremo ago-

que exttefno piis precibus, &

ts a t

me lóctantium fubfidium fingula-

cohortationibus opem ferre fo-

richaritatis prarogativa decora-.

lemne habuit; quibus in mune-

It um U

0 primim, d

fü: ejus , quafumus , meritis

ribus przclara prabuit admirabi-

Tiong hbonre

Spiritum nobis tuz dilectionis:

3

lis patientiz , invictx fortitudi-

11 Cunpapia

in

funde; utin hora exitus no-

nis, & heroicze charitatis , ex-

firi hoftem vincere , & ad coele-| empla.

Verüm . cüii animarum

Q Tants Q

V'osimm i

ftem mereamur coronam perveni- | in extremis periclitantium , quod

Atclis

unice

H

T

E

Maártils

D

A

unicé intendebat , levamini

Tib-

rum opem i

1

idium litterarum plurimüm con-

n vàtio itinerum 3di—

lts

fcrimine experiri promereretur,

M

lj

ferre intelligeret » triginta duos

Prophetiz dono , & gratia íani-

Vi

")

annos natus in primis grammati-

tatum praeditus , arcana quoque

i,

cx elementis

tirocinium inter

cordium inípexit; ejusque pré-

Iticj TW,

b

uit,

ueros iterüm fubire non eru-

cibus nunc cibaria multiplicata

l

'Sacerdotio pofteà rite ini-

funt, nunc aqua in vinum con-

tiatus, nonnullis fibi adjun&is

vería. Tandem vi

dtug (j y

E

OCclis , prima jecit Congregatio-

giliis, jej uniis,y

[ gltritry

& affiduis attritus laboribus,cüm

1 Dletin

nis Clericorum Regularium In-

pelle tantüm & oflibus conftare

fimis miniftrantium fundamen-

videretur , quinque moleftis zx-

j(4 Tlunity,

ta; irrito conatu obnitente hu-

qué ac diutinis morbis, quos Mi-

ldem /ignum

mani generis hofte: Nam Camil-

ls [e poyg

lus coelefti voce é Chriíti cruci-

sericordias Domini appellabat ,

fortiter 'toleratis ,

Sacramentis

Aumlifarem

xi , manus etiam de ligno avul-

munitus, Romz inter íuaviíli-

A dUdUani

fas admirando protendentis Si-

ma Jefu & Mariz nomina, ad ea

"ifeltmum

verba :

Mitis 5

Antum tor.

mulacro emiffa mirabiliter con-

firmatus ; Ordinem fuum à Sede

atque feftivus

Chrifti Jefu tibi afpe&us áppa-

NI

Apoftolica approbari obtinuit ,

reat, qua przdixerat hora , ob-

& Qu

Sodalibus quarto obftri&is ma-

ormivit in Domino pridie Idus

)

]

xime arduo voto , Infirmis ; quos

I

y ütle

Julii anno falutis millefimo fex-

etiam peftis infecerit , miniftran-

centefimo decimo quarto , ztatis

&tl

di.

Quod Inftitutum ; quàm fo-

uz,

exagefimo quinto , quem

ite n

ret Deo acceptum , & animarum

pluribus illuftrem miraculis Be-

; Qureni

faluti proficuum , fanétus Philip-

nedi&us XIV. SanGorum faftis

utfcns

pus Nerius, qui Camillo à facris

adícripfit.

3 fifo di al

Confeffionibus erat , comproba-

Iíte

omo.:

QOv Captct-

vit ;

um ejus alumnis deceden-

l, 0£ 60-

tium agoni opem ferentibus An-

,Im certío No&arno , Horilia

Papz in Evangelium.

TOU Lf

gelos fuggerentes verba fxpiüs

Sint fünibi.

e Communi Conf,

i nf

e vidiffe teftatus eft.

ympos hus

non PORHBOHYT, MARTIE.

&. Amavit eum.

i, qu d-

Ia fefto S. Gabrielis Archangeli,

, Injs u

R&ioribtxx':scäi?ccæyäïfinculis z-

Duplex majus;per cotam

w , n

grotantiuim minifterio man-

Dicecefin.

ü

Clpatus, mirum e

» qua alacri-

o

Qüzre hoc feítum in fine Prev,

nliist f

äw

tate, nullis fra&tus laboribus; nul-

V OIA.

yy lls

Jis detérritus vitz periculis , diu

DIE XXIH. MARTII.

no&Güque ad fíüpremüm usque

m lt

piritum ; eorum commedis vi-

In fcfto B. Nicolai de Flue,Conf.

mll

Omnibus omnia fa-

Duplex. ad libitum.

h

gilaverit.

Omnia de Communi Confeíf,

étus , viliffima quzque Offlicia

non Pontif. przter ea , quz mo-

demififfimo obfequio , flexísque

€antur, infrà.

ïxsfin&ofoc?

plerümque genibus , veluti Chri-

Vabilum t

j

In Vefperis & ad Matutinum

I; dl

Qs t

um ipíum cerneret in infirmis ;

d

hilari , promptóque, animo arri-

Crutator

ime fiderum

d

i

piebat ;; utque omnium indigen-

Adhucin Matris utero ;

d

hm

tiis prxfto effet , generalem Or-

P

tima cordis viícera ,

77

jidie

Tuere miti lumine. .

T

dinis Przfe&turam , coelíque de-

licias, quibus in contemplatio-

u.

ite domans jejuniis ,

i, 4

ne defixus afflluebat , fponté di-

A

gelorum tantüm efca .

oIdCS t

Quatuor cibans fere luftris ,

ORUA

mifit. Paternus vero illius erga

CunQis malis nos exime.

miferos amor tüm maxime -eftul-

Reibub»

f

fit, cüàm & Urbs contagiofo mor-

qru Trinitatis meritus

n (tt?

!'

bo primüm , deinde extrema an-

Oftentum in terris, nobis

g m

j

nonz laboraret inopia , & Nole

In coelis redde fecnndum

ii

ji

Jit

in Campania dira peftis graffare-

Tuo precatu fervulis.

t

f

tur.

Tanta denique in Deum &

ui cin&as zdes horridis

*

hat

At [

proximum charitate exarfit; ut

im eripuiíli flammis

*

j d

|

Angelus nuncupari, & Angelo-

Nos gehennæ ab incendiis

4s

ua

intu

t

?

en

Fefta Marti», .

'Mm. X

t

fuo'

'jlfn?a virtute libera.

üs ob

latant confanter refpuit ;

qc n

js

&itlaus Patri, fit Filio ;

E

przcipuée ,

um Luce Divina

g

j m

'ibique fan&e Spiritus ;

praventus , ex corrupto Judicum

exho[!.

Da Nicolai precibus 9

ore fulphureas erumpere flammas

Jict r

Amen.

videret.

sgdlä Àp

du N

Beata nobis gaudia.

qanmm b Mul

ue, Vefperis,

Nu

Honeftum fecit.

J cilàdi 3

mjne »

eryum tu-

f ? ( j

Nicolaum,

7 Um intäïäiï)güs non defi-

gmoti »

j

neret illius peótus altioris

fro

Q5?

ia

&, Pane vitz . & intelle&us.

ona

& o

porfP

vitz defideriis fuccendere ;

ii

at

u

db

us, quiggäägïn Nicolaüm

denique conjugis venia » relidtis

b

DIEE.

remjtam Angelorum

eica

omnibus, in vicinam Eremum

epe

j

Tr0p

murabiliter nutrire, & San&iffi-

feceffit : ubi prope viginti annos

prxdlf

fututà v

inufitata vitz aufteritate tradu-

m

me Trinitatis vifione illuftrare

m

( 101

$a

voluifti : concede quzfumus : ut

xit; Prifcorum Anachoretarum

[

ejus

interceffione

Dominicum

miracula , & virtutes ita ad vi-

jir

2$

uperiot

orpus , & Sanguinem digne fu-

vum exprimens , ut ejus fan&tita-

9 Contidl

mere in terrjs ; & gloriofum con-

tis fama longé, latéque exciti

(

fino ico tl

picere mereamur in coclis. Per

populi , ad eum , velut ad,natu-

1no 0

'

eumdem Dominum.

rz humanz portentum fzpé con-

simo f

i

j

XeB8iones i. Nodurmi, juftus

fluxerint.

Eisdem annis fine cor-

f

fi morte.

utin Communi Conf,

porali cibo ; potuque yitam egit,;

qui

drngde

folo San&iffimo Chrifti Corpore,

morbo g

»ilin

£on Pontif.

nidem Q

n íecundo No&urno,

quotquot menfibus faltem femel

n aflerems

10

refe&tus,

Cujus inediz nunquam

ul

V TIcolaus ec äoegälvetius,in

viíz , Conftantienfi Pro-Epiíco-

ore pro i

Sachslenfi Cantonis Subíylva-

po mirabile experimentum fuit ;

us fium proten

dum a

winas ludes Vi

ä

mix Pago, Conftantienfis Dic-

eodem virtute obedien-

hcidiflime dai

«efis, honeftis parentibus pro-

tie coa&us vir Dei, panis frag-

)

«reatus, quahta fan&titate , &c mi-

mentum , & vini guttam fumere ,

]oo f&l

ilidt, Y

raculis : orbem illuftraturus effet ,

tam zgre deglutiit, ut iis prz in-

Marit die 1910

adhuc in angufto Matris utero in-

genti dolore ítatim reje&tis , ani-

n , Nataliti

gelimo atitis a

dicavit ; dum latüm coelum fuis,

mam efflare videretur. Inter hec

luminibus diftin&um vidit ; ftel-

affiduo virtutum ftudio , & per-

gus in Schslen

ámque unam prz caeteris ita co-

peti Dominice Paflftonis medita-

tum , magio P

zxufcantem , ut radij per totum

tione damonum furorem in fe

Extetotum apcüt

mundum íe diffunderent.

Vix.

vehementiffimé concitavit : illos

etiam um and

natus , pari prodigio.matrem » at-

tamen fugatos à beatiffima Dei

meus invileret.

ue obítetricem, deinde patrinos;.

Matre , quam fine Labe Originali

mium Sandum

dc aliós , Baptismo fuo affiftentes

conceptam przcipue venerabatur,

d ejus fepulch

agnovit.

Pueritiam eximia mo-

non raro faffus eft.

Has inter

Compotellz. p

xum innocentia, & fine ulla men-

pugnas, & vic&orias multis coe-

tem a fando a

dacii labé exegit.

Adolefcens'

leftibus vifionibus recreatus eft.

potuit , recopit

terna fibi per hebdomadem jeju-

Illuftriorilla fuit, quando San-

à dormientibus

nia ad fanctorum Nicolai Myren-

Giffima Trinitas in Rotz fulgen-

1S ; & Tolentinatis imitationem

tis

ecie fefe ei objecit , & tan-

Tijtus füfocaty

E

vixit, Mitacul

indixit.

Rebus, porr

O divinis

ta

:

vinorum. radiorum , arca-

mortern clarum

contemplandis diü no&üque fic

nzque íapientiz copia in eum e

Offcio, & Mil

erat intentus , ut ad folitudinem

profufa , ut in vultu ipfius info-

ardentiffime afpiraret. Obftanti-

defit, ubi Cor

litus fplendor usque ad mortem

Qit: Clemens ve

us veró patentum , & cognato-

hzxeret: Oftentümque illud de-

Sutm aj tota

rum votis ceffit invitus , dum ad

lineari curatum pro Libro fuo ha-.

atqit Condantie

czlibem vitam San&orum exem-

beret, ex quo

ine alio littera-

Xtenqyt,

plo raptus ,. Matrimonio fe alli-

rum .adjumento cunéta perdiíce-

ret.

Ti homy,

gavit; é quo filios quinque ; to-

UL

"N

tidémque filias procreavit. Inde

$y; Amavit eum..

E

AT

militiam aliquamdiu . fecutus ,

GL

i,

Of v

innatam pietatem,'nunquam de-

i igitur magifterio feduló

h

vn(

feruit.

Cumque.ex.éa rediret ,

T0 ve] AR

ufus., .charitatem. proximi .

Íupremum Patrix magiftratum ía-

fummz contemplationi conjun-

Xit 5

Domlmcæn

M

TaRa3 Aprilis..

i

xit 5 nam accedentes ad fe popi-

In fefto feptem Dolotnm $. Ma

ET

Omlpto

ares maximé fuos , multis falu-

Virginls.

uplex.

lt

taribus monitis erudivit , potií-

TU

fimüm eos exhortans ad fan&ze

.Hoc feftum, habetur in .Brevia-

39 Rom. poft feftum Annuntia-

if

Sedis Apoftolicz , & Cleri obfer-

tionis B. V, M; & diem 25. Martit,

vantiam , Fidei Romanz integri-

tatem ,

conftantiamque mutui

"T5v Ajgnae *

&5 ty

W

amoris ,

ac demum ad dignos

l l^ AJUM

In fefto S. 16idori Epifcopi &

fru&us poenitentiz ; quam vultu,

Confetior.

Duplex.

hder lt

& corpore grorfus emaciato, rudi

41 I'Ch(ug

infuper tunica, & nudo femper

UUgESSE AWaLiS

T. Eremm

capite ,' & pedibus efficaciffime

dC anps

In fefto S. Georgii Martyris.

-

"e fradi

przdicabat.

Prophetiz dono e-

uplex.

l

minuit: futura, & occultas ho-

Omnia

fecundum : E.omanum

Ofetarm

1

minum cogitationes íxpenume-

Jreviarium dicuntur,prater quaf-

lt àd yj

1 perfpexit.

Sarnam , przcipu-

M

11f

tam Le&ionem;,.quz hic notatur.

J excrtd

um Sylvz Superioris Pagum , gra-

vi incendio conflagrantem , Cru-

Eorgiuslflcä'æfïs"füilcs » Cap-

T

ES

cis figno illico exemit.

Demüm

padox genere , piis parenti-

hk t dH

anno poft Chriftum natum oc&to-

büs natus ; cüm Chriftum Dei Fi-

hii

gefimo feptimo fupra millefimum

lium Diocletiano Imperatore prx-

um g

caret ;

à Przfide comprehen-

quadringentefimum »: octiduano

QU

morbo graviffimé cruciatus , ut

fus , & ut Deos veneraretur , ad-

Tl n

pridem divinitüs edoéctus erat ,

monitus , ejus juffía contemnens ,

lz m

in afílerem ,

uo toto Eremi tem-

conjicitur in vincula , unde fe-

| hp

pore pro le

ulo utebatur , cor-

quenti die edu&us, & ante tribu-

tentm füt;

pus fuum protendit , & inter di-

nal Przfíidis conftitutus , perfti-.

It Obl

vinas

audes Vitam Angelicam

titinirifione inanium Deorum

patisfap

placidiffimeé : claudens , fpiritum

Jefum Chrittum Deum conftan-

II LUC

Deo reddidit, vigefimo primo

tiffine exclamans 5 quamobrem.

cüm nec blanditiis , nec minis

i pre

Martii die , ipfo Fefto fan&ti Be-

j st

nedi&i, Natalitio fuo ac feptua-

adduci poffet , ut Chrifto renun-

. Jnteclat

gefimo ztatis anno.

Sacrum cor-

tiaret , verberibus ceditur , igni-.

pus in Sachslenfi Parochia condi-

ta

artagine torretur , aliísque

li, K gt

tum »

magno Helvetiorum , &

cruciatibus ; &

is quidem gra--

hnismeQte

viílfimis

affligitur ,

proftremo

j n d

Exterorum accurfu colitur : quod

quvit: il

.:

etiam cüm fanétus Cdrolus Boro-

dempto capite , illuftre fidei te-

axifima D

mzus inviferet, Nicolaum exi-

ftimonium Chrifto Domino dedit.

mium Sanctum efle pronuntiavit.

Nono Kalendas Maii , Anno falu-.

j Qul

Ts

Ad ejus fepulchrum claudus ) qui

tis humanz ducentefimo nonage«

. Bs

Compoftellz pedis incolumita-

fimo. Ejus diem feftum hác ipsá

s mltis

tem à fan&o Jacobo exorare non

die fan&a Mater Ecclefia ubí

x

H

m

potuit, recepit.

D

Infans autem

celebrari przcepit. .

recedt

à dormi

ux perpetua.

-

uundo

fio

itibus oppreflus , & pe-

*y. L

DIE XXIV, APRILIS.

df

nitus fu

Ocatus , ejus meritis re-

f

vixit.

Miraculis in vita & poft

In fefto S. Fidelis à Sigmaringen »

i,

mortem clarum, Clemens Nonus

Gapuc, Mart. Duplex

imm, 4

Officio , & Miffa decoravit in Ec-

minus,

jl

Omnia . de Communi

jun

JJ

clefia, ubi Corpus ejus requie-

u"niui

N' mort tf

fcit: Clemens vero Decimus eam

Mart. temporis Pafchalis 9 pratez

gratiam ad totam Helvetiam ,

€2 » quz hic fequuntur,

;Uud e

atque Conftantienfem Dioecefim

[9)

ro o I

extendit,

üs , qui !Ba.tääelem , Sera-

D

lIfte homo.

p

hico Spiritüs ardore fuccen-

Yn tert3o No&ürno , Homilia in

fum , in verz Fidei propagatione

Evangel. Ecce .nos

reliquimus

Martyrii palma ;

gloriofis mi-

omnia.

raculis decorare dignatus es : ejus

ut in Communi Ápofto-

Abbatum,

fau

quafumus , meritis & interceffio-

tyo.

SW !

lorum ? Väl

SEXTA

TPTOS

ne ita nos per gratiam tuam in

p

Dpominicam Paffionis.

fide & charitate confirma , ut in

i

er-

yl

A 3.

e(ta Aprilis.

fe:vitio tuo fideles usque ad

fnor-

ione , & humilitatis laude , ma-

d

gos )

tem inveniri mereamur.

Per Do-

nus- fibi

demandatum exercuit.

peifil

Q

te At

minum.

Ar&iffimr paupertatis- Zelator

onfett

n primo No&urno , Le&iones

egregius, quidquid Yyel minus ne-

fm&üi

r

de Scriptura occurrente.

ceflarium videretur ; € Cocnobio

jïrnlä )

fertin

(

fU

'In fecundo No&urzno.

penitüs eliminavit. Inter auftera

kuchu ]

»

quq

Jejunia, vigilias, & flagella faluta-

Idelis inäc[)'rägciK ?ueviie » Sig-

ri feipfum profequens odio ,

in

jao

E

maringa ex honeftaReyorum fa-

alios amorem ,

quafi mater in

j0

j

jug

flos , oftendit. Cüm peftifera

$l

Ti

j

lïgae

at

milia natus,ab ineunte ztate fin-

!

ä

jti

j

gularibus naturz , & gratix do-

febris Auftriacas militares copias

nis ornatus prafulfit. Egregiam

dire affligeret ,

ipfe in extremis

gan

M

quippe fortitus indolem, morum-

infirmorum indigentiis ad aflidua

Conmu

IIl À

ue optima imbutus difciplina ,

charitatis officia toto fpiritu in-

d

