córem impónes fu

per eum.

«dos

?

1udícium.

In falutári tuo.

DM

'Ad Benedictus , Antiphona.

Glória Patri. Miagna eft.

st

d

Ypfe Jefus erat incípiens ,

y^. Juftus germinábit ficut

Ms

quáfi annórum trigínta , ut

lílium.

. Et florébit in

IN

putabátur ,filius Jofeph.

etérnum ante Dóminum.

Wï&?

u

Oratio.

x

Ad Nonam,; Antüphona.

N

0s Q

AnGíffime Genitrícis tuz

Defcéndit Jefus.

j1

beati

J Sponfi ; quefumus Dómi-

Capitulum.

Sap. 1O.

d

ne, méritis adjuvémur ; ut

iE

Rofugum juftum dedüxit

; 0Y

quod poffibílitas noftra non

Sapiéntia per vias re&tas ,

óbtinet J ejus nobis intercef-

& ofténdit illi regnum Dei ,

g udno al

fióne donétur. Qui vivis, &

& dedit illi fciéntiam Santtó-

fs R

regnas cum Deo Patre.

rum : honeftávit illum in la-

- n n NU

Deinde fit commem. Fe-

bóribus , & complévit labó-

rie,fi celebretur in Quadrag.

res illíus.

Deübo Ed

Lediod

Ad Tertiam , Antiphona. -

&.breve.Tuftus germinábit

Cüm redirent.

* Sicut lílium.

Juftus.

fudéms i

Capitulum. Vir fidelis. . 503.

Y^ Etflorébit in aetérnum

l

V

pzrc'ntesnofl

ante Dóminum. Sicut,

w fu. Mi

$&. breve, Conftítuet eudim ,

»

Dóminum domus. fuz.

G]1ória Patri. Juftus.

um fect Dormnus

Conftituit.

Y. Plantátus in domo Dó.

i f f

mini.

g.

Et Príncipem omnis pof-

In àtriis domus

As n p

&i

fi

iónis fus. Dóminum.

Dei noftri.

AU pl Yi

GlóriaPatri. Conftítuit.

ÍIn fecundis Vefperis, Afiía:

vdént f predi

Ibant Paréntes.

. Mágna eft

glória ejus in

cum reliq.

itts i Poplts

alutári tuo.

de Laudibus.

( aC Pfalmi 5

t rphetim,

x. Glóriam & magnum de-

Capitulum &

ymnus, utin

AftS It st

córem impónes fuper eum.

primis V efperisq97.

j

At pl

AdSextam, Antiphona.

Y. Glória, & divítiae in do

.q

Armz verby,

Non inveniéntes.

mo ejus. ,

Capitulum.

4 UR TéQuirént

Eccli. 45.

&. Et juftítia ejus manet in

nuücqs, (narráyy

Ilé&tus Deo , & homt-

feculum fzculi.

Vetlturirm,

nibus , cujus memória

Ad Magnificat , Antiphona.

in benedi&tióne eft. In fide ,

Ecce fidélis fervus, & pru-

* Eageferve bo

QUi ts

& lenitáte ipstus San&um fe-

dens , quem conftítuit Dómi-

cit illum , & elégit eum ex

nus fuper famíliam fuam.

MAT

T

oimni carne.

Oratio ut fupra.

ln

t

:

þö

Rn ij

5;. br. IMlagna eft glória ejus ,

Poftea fit. commemorati

* In falutàári tuo. Magna eft.

Feri& occurrentis , fi cele-

! ümire q

'bretur in Quadragefima.

':»'adidü?i Tl ecs

Y. Glóriam & magnum de-

" UPCI'Iucrägmf

Fefta Martit,. 27, »

305*

Ü

l,

DIE XXI. MARTII.

Letio n.

'D Magn

In fe&o S.

Benedi&i Abbatis,

* Omines divites in virtü-

ul

Duplex.

te, pulchritüdinis ftüdití

CPfni)

m

Omnia de Communi Con-

habéntes , pacificántes in dó-

* ELf

Lt

fefforis non Ponti£. Ixxxii.

mibus fuls- Omnes ifti in'ge-

" D'Omnyy.

neratiónibus s

græter ea,

qu& fequuntur,

entis fu& gló-

Fï: j

Qratio,

riam adépti f

u

nt, &in dié-

I

bus fuis habénturinláudibus.

Ntercéffio nos, quaefumus

j p

Dómine , beàti Benedíéti

Qui de illis nati funt, reliqué-

Vnftom dedi -

Abbátis comméndet; ut,quod

rünt nomen narrándi laudes

Vs redls,

noftris méritis non valémus ,

eórum : & funt , quorum

iepum Dej ,

ejus patrocínio affequámur.

non eft memória : periérunt ,

dintm fanfd.

Per Dóminum.

quafi qui non füerint : & nati

t jn fs.

In Quadrag. fit corhem, Fer|

funt , quafi non nati , & fll.lik

k hb

In primo No&turno.

ipsórum cum ipfis.

De libro Ecclefiáftici.

g. Juftus. germinábit ficut

LeGio i.

]s cenidit

Cap. 44*

lílium

* Ft florébit in

Qu Jufu

Audémus viros gloriófos

etérnum ante Dóminum.

&t 1 etdtmm

& paréntes noftros in ge-

y. Plantátus in domo Dómi-

mum. Art,

neratióne fua. Multam gló-

ni, in átriis domus Dei no-

ftri.

Et florébit.

1 ts

riam fecit Dóminus magnifi-

us m m D

céntia fua à fzeculo.

Domi-

Lce&io iii.

7v Ed illi viri mifericórdie

| T ros m

nàntes in poteftátibus fuis ,

ómines magni virtüte , &

funt, quorum pietátes non

' Ü

prudentia fua prediti , nun-

defuérunt:cum sémine eórum

gl Vepent, A

vt

um fti

tiántes in Prophétis dignità-

pérmanent bona , haeréditas

tem Prophetàrum , & impe-

fan&ta nepótes eórum , & in

D

0

3' ( l.a

i t

|

rántes in praesénti pópulo ,

teftaméntis ftetit femen eórüi,

& virtüte prudéntiz& pópulis

& filii eórum propter illos

du

fan&tíffima verba. In peri-

usque in extérnum manent :

; Irdrte 1

tia fua. requiréntes . modos

femeneórum,& glória eórum

müficos, & narràntes cármi-

non derelinquétur. Córpora

us t

na fcripturárum.

ipsórum in pace fepülta funt,

I

CA

fæcull.

Antg

?. Eugeferve bone & fidé-

& nomen eórum vivit in ge-

lis , quaain pauca. fuífü fidé-

neratiónem & generatiónem.

j

qus, &

lis , fu

a multa te conftí-

confttu

i

gr

Sapiéntiam ipsórum narrent

tuam:

Intrain gáudium

pópuli ; & laudem. eórum

ammm J

Dómini tui.

nüntiet Eccléfia.

,

P

.

fugtà

l

vy. Dómine quinque talénta

E. líte cognóvit j

uftitiam ,

to

m i

tradidífti mihi, ecce ália quin-

& vidit mirabíilia magna , &

ents «"

cur

f^

que fupeducrätps fum. Intra.

exoràvit Altífimum: * Et

in.

j

Fefta Martii. 24.

506

li

eyn)

invéntus eft in nümero San-

tutávitillum : * Ftdedit illi

g

claritátem aetérnam.

j

fdeh

&rórum.

L

, Hte eft, qui contémpfit

y. Juftum dedüxit Dóminus

Ui

yj;'mel

l

vitam mundi , & pervénit ad

pervias re&tas , & ofténdit

t

*ïm I

coeléftia regna.. Etffinvéntus.

iliregnum Dei. Et dedit.

emo^

d

G lória Patri. Et invéntus.

Lettio v.

Ed cüm multi ad eum

du 0

In fecundo Nocturno.

drifi

qu

N

. Leüio iv.

quetídie difcípuli conve-

/J!

i

1f

Ü

nírent , duódecim monaftéria

l

Enedí&tus , Nürfiz nóbili

P gerret

cénere ortus , Romz l-

eedificávit , éaque fan&tíffimis

berálibus difciplínis erüdí-

légibus communivit. Pófteà

QUE C

z,,Lf:inEccle'üamg

tus , ut totum fe Jefu Chrifto

Cafsínum migrávit , ubi fi-

daret, ad eum locum , qui

mulácrum Apollinis , qui ad-

u:iEuchariïh'a", l

liuc jibi colebátur , commí-

n ücdisctts

Sublácus dícitur,in altíffimam

fpelüncam penetrávit, in qua

nuit , aram evértit, & lucos

gt

fuccéndit

ibíque fan&i

gn: qui di

fic per triénnium delítuit , üt

dinker n vl

unus idfcíret Románus mó-

Martíni facéllum , & fancti

Joánnis &dículam extrüxit :

pilloumdtmpr

nachus , quo ad vite neceffi-

dinoum umf

tàátem . miniftro — utebátur.

Oppidános autem & íncolas

Dumiígitur eiquodam die ar-

Chiiftiánis preecéptis (mbuit.

pilts, d dinif

Quare augebátur in dies ma-

Va pede virur

déntes ad libídinem faces à

diábolo fubjiceréntur , fe in

gis divínagrátia Benedí&tus ,

Ài put st

vépribus támdiu volutávit ,

ut étiam prophético. fpíritu

méob Bac ol

dum laceráto córpore,volup-

ventüra predíceret. Quod

(s Domni J

tátis fenfus dolóre opprime-

ubiaccépit Tótila Gothórum

teelumdfoadi

rétur. Sed jam erumpente

Rex,exploratürus , an re

v Delumoeti

ex illis làtebris fama ejus

ita effet , fpathárium fuum

Qu lodl

fan&itátis , quidam Móna-

régio ornátu , & comitátu

dixjtad & lr

chi fe illi inftituéndos tra-

premíttit ; qui fe Regem

quem m *

fimulàret.

Quem ut ille

didérunt : quorum vivéndi

Yi jufum ov

licéntia càm ejus objurga-

vidit , depóne , inquit , fili ,

qmm'bus Géntibus

tiónes ferre non poffet, venc-

depóne , quod geris ; nam

tuum non eft. 'lótile vero

^M eft, qi

num inpotióne ei dare con-

Vi mui . &

ftítuunt, Verum , póculum

predíxit advéntum ejus in

urbem , maris transmiffio-

ol

ei prebéntibus , Crucis fig-

Tit r

novas confrégit , ac relítto

nem , & poft novem annos

mortem.

, "t N

monaftério in iþlitüdinem fe

**« Amávit eum Dóminus ,

nE

"]g, à Q

recépit.

tinuig;

x Honeftum fecit illum Dó-

& ornávit eum , ftolam gló-

lYo

AT,

X

rie índuit eum ,*. Et ad por-

T& Ledi

minus , & cuftodívit eum ab

bl

& OCCüfreng

vit eum.

inimícis, & à fedu&tóribus ! tas paradifi coroná

. In-

u QUädrage]m

*

Fefta Martii. " »? 2

5o0

tém

"l

-,i Induiteum Dóminus Tori-

DIE XXV. MARTIL

Il

e

cam fidei,& ornávit eum. Et

l:

fefto Annuntiationis B. M.

x

düxizhmus

ad.

Lce&tio vi.

Virginis. Duplex.

D«

Ui áliquot ménfibus,àn-

Si hoc Feftum venerit in

. Rb

DN

) ]

tequam é vita migráret , Imaiori Hebdomada, vel intra

premónuit difcípulos,quo die

ttavam Pafcha, transfertur

Dulti al

4

0

frO&avam , juxta Rubri-

IGDUIT co.

effet moritürus : ac fepuül-

b

chrum, in quo fuum corpus [cam de Translatione Fefto-

A monalts

condi vellet, fex diébus,ante- |rum : & tunc in fine Antipho-

mefanCifiri

u Poffei

quàm eo inferrétur, aperíri|narum , y. & g. additur

jutfit, fextóque die deférri | Allelüja.

& tres Pfalmi di-

tilt , ubi f

vóluit in Eccléfiam: ubi fum- [cuntur per fingulos Noctur-

Vi quiad

pta Euchariftía , fublátis in |nos fub prima Antiphona l-

t , i.

ceelum óculis oransjinter ma- |lius Noéturni : quod etiam fit

xettt, & lueos

nus difeipulórum effiávitani- lin omnibus Fefüs , qua cele-

: s od

mam::quam duo Mónachi |brantur tempore Pafchali.

lm , at

eüntem in coelum vidérunt

Ad Vefperas , Antiphona.

Jculm extrüit

pállio ornátam pretiosíffimo , | Miffus eft Gábricl Aftgelus.

autem & ia

circum eam fulgéntibus lam- |cum reliquis de Laudib. 512.

præce'ptisfmbwt-

ádibus , & claríffima & grá- |Pfalmus D ixit Dóminus.

r des m

viffima fpécie virum ftàntem [cum reliquis , ut in Officio

3 Denetits

fupra caput ipsíus dicéntem |parvo B. Macig.

CIViio

yytéio t

audiérunt: Hac eft via , qua

Capitu]um. :

Ma. 7.c

diléctus Dómini Benedíéttus

redicere. Vr

E

'"Cce virgo concípiet, &

Til Gotrun

in coelum afcéndit.

páriet filium , & vocábi-

&. líte homo períécitómnia,|tur nomen ejus Emmánuel,

prtinus , dl T

l

alium lum

quz locütus eft ei Deus, & | Butyrum & mel cómedet , ut

i, tU

j

l

dixitad eum: Ingréderein ré-|íciat reprobáre malum ,'&

e N

quiem 1meam: * Quia te |elígere bonum.

L Md

77 li

vidi juftum coram me ex|Hymnus. Àve Mlaris. ftel-

i

l, fl

ómnibus Géntibus.

la. clix.

pUW INl

y. Mte eft , qui contémpfit| - Ave María, grátia plena.

410

Todie Y

n

vitam mundi , & pervénit|&: Dóminustecum.

ad coeléftia regna.

Quia.

Ad Magnificat ; Antiphona.

u

m tj57

G lória Patri.

uia.

Spíritus fan&tus in te defcén-

fs

m

In tert&o No&urno , Homi-| det María, & virtus Altíffimi

gl

( novem *

liain Evang. E cce nos relí-| obumbrábittibi.

:

Lenifl

!

uimus ómnia, Xcvli,

ratio.

i q

(oli

n

Nona Le&io de Homilia

Eus , qui de beáte Mae

eum

Ferie occurrentis, fi celebrc-

ríz Vírginis ütero, Ver-

«pir

r um

.gum

tur in Qqadrageüma.*""

bum tuum; Ángelo nuntiánte

j

]

Cal-

t

i

' 508

Fefta Martii.

/rt Mi

carnem fufcipere voluifti

ce virgo concipie

t, &;päi-iet

Wf g

prafta fupplícibus tuis , ut

filium , & vocábitur nomem

if

T upeïV

i

qui veré eam genitrícem Dei

ejus Emmáànucl.

Butyrum

ii

crédimus , ejus apud te inter-

& mel cómedet , ut fciat re-

T Amfümw

i

ceffiónibus adjuvémur. Per

probáre malum , & el

u

eündem Dóminum.

bonum.

ttumïvafi tlj

v. Miffus eft Gábriel Ange-

)

In Quadrag. commem. Fe-

rie ,ad Complet. & per Ho-

lusad Maríam V írginem de-

4 Àn

zas in fine Hymnor. J efu ,ti-

fponsátam Jofeph, nüntians

us fandi

ei verbum

& expavé(cit

07

bifit glória , Qui natus.

ii

- Ad Matutinum , Invitator.

Virgo delümine: Netimeas

Á ve María grátia plena :

María:invenífti grátiam apud

dbitur dese

* - Dóminus tecum.

Dóminum : * Ecce concí-

m,&CXUkä |

Pí3lm. Veníte,exultémus. 2.

ies , & páries , & vocábitur

a o qu

Hymn. Q uem terra.

Item

Altíffimi Filius.

iminaas p

Afs & Pfalmi No&urnor.

y*.Dabit ei DóminusDeus

dbl

ut in Officio parvo B. Ma-

fedem David patris ejus , &

dfria Liban d

rici clxi. excepta nona Afia,

regnábit in domo Jacob in

eor Cumd n

Ecce.

cujus loco dicitur Antiphona.

atérnum.

ddurt liam D

Anselus Dómini nuntiàvit

Le&io u.

Cap. xx.

bvirem Dei t

T egredietur virga de

Atemants dfolttas

Maríe , & concépit de Spí-

ID

tixdebltovoborits

ritu fantto.

radíce Jeffe , & flos de

In primo No&turno.

radíce ejus afcéndet.

Et re-

pilnimis: Corfor

& molletmde : eo

Y* Spécie tua , & pulchritü-

quiéfcet fuper eum Spíritus

dine tua.. »» Inténde, pró-

Dómini, fpíritus fapiéntize &

Teferultnem adi

fperé procéde ,&

regna.

-

intelléttus , fpíritus consilii

De Ifaía Prophéta.

tht Densif

& fortitüdinis, fpiritus fcién.

Lt w Ti

- Le80 L

ap. T. b

tig & pietátis , & replébit

fftur dl ceo)

T adjécit Dóminus loqui

eum fpíritus timóris Dómini.

lts fordünm

E

ad Achaz , dicens : Pete

Non fecüándüm vifiónem ocu-

Ut t fcüt t

tibi fignum à Dómino Deo

lórum judicábit , neque fe-

cündüm audítum áurium ár-

", egeg

tüuo in profündum inférni ,

mmþrum:quia [ci

fivein excélfum fuprà. Ft

guet : fed judicábit in juftítia

MOSUE

Ug ,

dixit Achaz: Nonpetam,. &

páuperes , & árguet in zequi-

nón tentàábo Dóminum.

Et

táte pro manfuétis terrz , &

:

ltding, -R

3/Iï ^ t n [

dixit , Audiíte ergo domus

percütiet terram virga oris

David: Numquid parum vo-

tui: & fpíritu labiórum fuó-

T

ruminterficiet íÍmpium. Et

|

- UE verbo

biseft, moléftos effe homíni-

ii

bus , quia moléfti eftis & Deo

erit juftítia cíngulum lumbó-

,

meo ? Propter hoc dabit Dó-

rum ejus : & fides cin&tórium

M Ange

l t

Ti

"Arpi

IY

Ditig)

:.N

.migu,s ipfe vobis fignum. Ec-.

renum ejus.

- €e Ave

Hter' n

lümumem

: j

|

£

t

Fefta Marti. "

Kl

Itj

"$09

Ocdbity

, Ave María , grátia plena;

nediCta dicáris inter omnes

D]

mulíeres.

uel j

A

Dfistecum: * Spiritus fan-

, Paries quidom

&tus fupervéniet in te, & vir-

filium, & virginitátis non pa-

", Utf .

tus Altíffimi obumbrábit tibi:

tiéris detriméntum : efficiéris

m,q Chgeïe

-quod enim ex te nafcéturSan-

grávida,& eris mater femper

»

.&um , vocábitur Fílius Dei.

intá&ta. Ut benedíCia.

Xibrie] l.

-*, Quómodo fiet iftud , quó-

GlóriaPatri. Utbenedi&a.

ireinemp.

niamvirum non cognófco ?

Infecundo NoGurmno. -

i]hy nüntis

. Adj

Et refpóndens Angelus dixit

uvábit eam Deus vuL

1 erpavéli

€l.

Spíritus fané&tus.

i

1 fuo.

: Netimes

LeG&io ii

Ca

. Deusin médio ejus ,non

j

x

r

gitam apud

A&tábitur desért

d5

commovébituür.

Tee eond-

: via, & exultábit folitü-

Sermo S. Leónis Pape.

webitur

:do, & florébit quafi Iílium.

Serm.2. de Nativitate Dfíi.

N

Gérminans germinábit,& ex-

Le&ioiv.

| o

ultábitlatabünda & laudans:

Eus omnfípotens &.cle-

D

d irs ,

:glória Libani dataeft ei: de-

mens

. cujus matüra

dom J

cor Carméli & Saron; ipfi vi-

bónitas , cujus volüntas po-

Ecte

débunt glóriam Dómini , &

téntia , cujus opus mifericór-

Clp. Il

decórem Dei noftri. Confor-

dia eft : ftatim ut nos diabó-

j p d

táte manus diffolütas , & gé-

lica malígnitas venéno Ífua

i ! iini

nua debília roboráte.

Dícite

mortificávit invídie , preede-

pufillánimis : Confortámini ,

ftináta renovándis mortálibus

j B

g eum ts

« nolíte timére : ecce Deus

fuz pietátis remédia inter

vefter ultiónem addücet re-

ipfa mundi primórdia prze-

ninsfipitted

fer-

;

fpirius ul

tributiónis;Deus ipfe véniet ,

fignávit : denüntians

& falvábit vos. Tunc ape-

pénti, futárum femen mulí-

p prts Gl?'nj

riéntur óculi. cecórum , &

eris ,

àjs , t

quod mnóxii cápitis

A4ures

furdórum patébunt.

elatiónem fua virtüte . conté-

sfinins DO

"'Tunc sáliet ficut cervus clau-

reret , Chriftum fcílicet in

j

Deum

]u 'e'

dus , & apérta erit lingua

carne ventürum ;

ellit ,'n

;

mutórum: quia fciffz funt in

hominémque fignans , qui

m

MO

nium at

AU

bt

(l

desérto aque , & torréntes

natus ex Vírgine , violató-

jj

in folitüdine.

Et qua erat

rem humánz propáginis in-

a[f)'uet j æqm'

corrüpta mnativitàte damnáe

)

( te[ïæw

árida, erit in ftagnum , &

1

sítiens in fontes aquárum.

ret.

m v !

&. Süfcipe verbum Virgo

w, Ecce virgo concípiet , &

ib

María,quod tibi à Dómino

páriet filium , dicit Dóminus:

yet d

mplum-

Jl

per Angelüí transmíffum eft :

* Et vocábitur nomen ejus

if

Admirábilis, Deus ,' Fortis.

»

9U

d

j

concípies & pàries Deum pà-

T

|y. Super sólium David ., &z

riter/& hóminem: *Utbe-

uper

à

W Me

5io

Fefta Martii. ;*jM&,

!t i

fuper regnum ejus fedébit in

Leéiiovi |

jen j

l.*

setérnum, ' Et vocábitur.

Dveniéntibus ergo te

m.

W

gns'mm y

jl 1

Le&iov.

A

póribus,dilettíffimique

m

fej

7,'

Am quia gloriabátur

redemptióni hóminü füerant

L;,;HS j

N

diábolus, hóminem fua

preftitüta, ingréditur hec ín-

l qomel J

fraude. decéptum divínis ca-

fima Jefus Chriftus Dóminus

EI

e'üqug- 4l

J

ruíffe muneribus , & im.

nofter,de coeléfti fede defcén-

|.J

upi

mortalitátis dote nudátum ,

!7![

dens, & à patérnaglória non

u

duram mortis fubiíffe fen-

recédens , novo órdine , nova

gidem

ténüam , séque in malis

nativitáte generátus : novo

H

q,nec fid

fuis quoddam de prevari-

órdine,quia invisíbilis in fuis,

um dd

catóris consórtio inveníffe fo-

visibilis fa&tus eft in noftris :

làtium ; Deum quoque ju.

g lii p

incomprehensibilis ,. vóluit

ln Dd

Ítx feveritátis exigénte ra-

comprehéndi: ante témpora

tióne , erga hóminem , quem

manens , effe coepit ex tém-

at ttsuqe

intanto honóre condíderat ,

J at

pore : univerfitátis Dóminus ,

antíquam mutáffe

fentén-

fervilem formam obumbráta

aeligure,

tiam : opus fuit , dile&tíffimi ,

majeftátis fuz dignitáte fu-

t fulfe comv

fecréti difpenfatióne con-

fcépit : impafsibilis Deus ,

milundiira

silii »

ut

incommutábilis

non dedignátus eft homo effe

AipUm pátert , (

Deus ( cujus volüntas non

& immortális

du (

ri-

pafsibilis

poteft fua benignitáte

mortis légibus fubjacére.

30 atqum d

vári) primam. pietátis fuze

x, sancta & immaculáta vir.

ttmpéadt? fo

facraménto

difpofitiónem

gínitas , quibus te láudibus

ferttr, quia

occultióre compléret : &

éfferam , néfcio :

* Quia

hr adutdn

homo diabólice

iniquitá-

y Cangstilminin

quem caelicápere non póte-

tis versütia atus in culpam ,

rant, tuo

j

'émio contulifti.

ïfg';qui digts Di

contra Dei propófitum non

, Benedí

d

a tu in muliéri-

t , m efem »

períret.

1

us, & benedíé&tus fruttus

dica Atl

&, Egredictur virga de ra-

ventris tui. Quia.

A5 Vicéns m

díce Jeffe, & flos de radíce

G lória Patri.

Quia.

Et erit

10 lminem,

*jus afcéndet : *

In tertio NoCturno.

juftítia cíngulum Iumbórum

y. Elégit eam Deus , &

ejus , & fides cinétórium re-

Pt

praeelégit cam.

N fb

num ejus.

$

Y.

w In tabernáculo fuo habi-

. Et requiéfcet fuper eum

táre facit eam.

üo."ujus leltim

:

V r

irtus Dómini, Spíritus

Lé&io fan&i Evangeélii fe-

fapiéntie , & intelléctus ,

cündüm Lucam.

l vut

Spíritus consilii , & fortità-

Le&io vii,

C

.« 1.,€

Tngref

53] t

EClUI,

Dife

dinis.. Et erit

^

juftíia cín-

Nillo témpore :

iffus eft

"t bu,

x

dlfce V

if

gulgm.

"] A Angelus Gábriel à. Deo in

.Cl-

i

Fefia Martii, 4*

IY

'&1031.

civitátem Galibez , c

ui no-

nlushr

Atl

myftério. "T repidáre virgintt

1d1f('

d

ll

men Názareth , ad vírginem

eft , & ad omnes virl ingréf-

"p

defponsátam viro, cui nomén

fus pavére, omnes viri affátus

OR lt

Téditun,

erat Jofeph , de domo David,

veréri. Difcant mulíeres pro-

t

jl

& nomen vírginis María. Et

pófitum pudóris imitári. Sola

tifis ]

l

reliqua.

in penetrálibus , quam. nemo

(

Homilía fan&i Ambrófi

Ti edeqis.

virórum víderit , folus Ange-

Dd rl W

Epifcopi.

lus repérerit : fola fine cómi-

Vódite, m

Lib. z. ur Lucam.

te, fola fine tefte , ne quo de-

wgra'tus ! dU

Atentquidem divína my-

génere depravaretur affátu ,

OT j tj

éri2 , nec fácilé , juxta

ab Angelo falutátur.

'

d moftris :

prophéticum di&tum , quis-

Gaude María Virgo, cun-

Ails . wl

quam hóminum poteft fcire

&las

harefes fola interemifti ,

consílium Dei. Sed tamen ex

quaz Gabriélis Archángeli di-

: it porà

a.

ca&teris fattis atque pricéptis

Gis credidífti: * Dum virgo

tss

Dónmini Salvatóris póffumus

Deum & hóminem genuffti ,

Qmam u

intellíigere , & hoc propenfió-

& poft partum virgo inviolà-

fie dpitis

ris.fuíffe consíli, quód *ea

ta permansífti.

potíffimum elcé&ta eft , ut Dó-

x Beáta es que credidífti ,

pbl Das,

tus eftlomoefe

minum páreret , qua erat

quia perfétta funt ea , quae

- & immrds

defponsáta viro. Curautem

dida funt tibi à Dómino.

Dum virgo.

u fbj

non , ántequam defponfaré-

ii

tur ,impléta eft ? Fortáffe ne

Glória Patri. Dum.

dicerétur, quód concéperat

Si hoc Feftum celebretur

ubus t Blb

ex adultério.

RAU

in Quadragefima, nona Le&t.

x. Congratulámini mihi om-

dicitur de Homilia Feriz oc-

jayeem po

s ul

nes,quidilígitis Dóminum ,

currentis, & de ea fit cofnem.

quia , cüm effem párvula ,

. Lectio ix.

i t u

plácui Altíffimo :

$ Et de

Anti namque rznandáti

benedi&us fj

meis vifcéribus génul De-

myftérium , non. hómi-

l, OUI[J:

um ,& hóminem.

nis fuit , fed Angeli ore pro-

W'

lf

, Beátam me dicent omnes

méndum.

Hódie

rimiüm

audítur

$

L

1

; Nf

generatiónes , quia ancíllam

Spíritus fan&us

ag D v

hümilem refpéxit Deus , Ft.

fupervéniet in te. Et audí-

Bfio, Cujus Feftum cólimus,

tur, & créditur. Dénique,

ff

alofio P

ipfa Virgo vírginum.

Ecce, inquit ,. ancílla Dó-.

Le&io viii.

mini : contíngat mihi fe-

TL

j Pa

"T ingréffus ad eam. An-

cündüm verbum tuum. Vi-

f Jua

gelus.

Difce vírginem

de humilitátem , vide devo.

(

v]'

móribus, difce vírginei ve-

tiónem. . Ancílam íe dicit'

J

j d

»

or

9 M

recündia:difce oräculo : di;'cc

Doómini , que& mater elígitur,.

'buel

T.

nec

g«

»

&

$

*

512

Fefta Martii.

li iporil

nec repentino exaltata pro-

Oratio.

iiffo eft.

Eus , qui de beáte Ma-

jiteam

À

dN

J

j

'T e Deum laudámus. 17.

D

ríe Vírginis ütero

ïfu

« d

I

AD LAUDES,

Verbum tuum , Angelo nun-

i

& per Horas , Atía.

tiánte , carnem fufcípere vo-

o

1l

((2

6r

d

Z

T& /ilffus eft Gábriel Ange-

luífti;prafta fupplícibus tuis:

;

J

Lfff 1108

' us ad Maríam Vírgi-

ut , qui veré eam Genitrícem

&

nem defponsátam Jofeph.

Dei crédimus : ejus apud te

qis i&

l,

itUs

Pfalmus. D óminus regnávit.

interceffiónibus adjuvémur.

g

Per eumdem Dóminum.

"

; figt euf

cumreliquis. 18.

« poatenm.

.

Aiía, Ave María , grátia ple-

Ad Primam in s. brevi

na : Dóminus tecum: Benedí-

dicitur y, . Quinatuses de

doticub 1

€&a tu in muliéribus.

Mlaría

siam. Erpre

1

irgine.

1l P. Ef

Afia, Netímeas María, in-

Ad Tertiam , Anti

phona.

venífü gràtiam apud Dómi-

Ave Mlaría.

i Dfb d

num:ecce concípies ; & pà-

Ecce virgo.

1N

Capitulum.

ries filium.

! Iu brev.

Spécie tua,s Et

, Brptri

Afía, Dabitei Dóminus fe-| pulchritüdine tua. Spécie.

Deusin elémur.

dem David Patris ejus , &|y. Inténde, prófpere procé-

frfemde lp

:t.

tjrins s

reg

näbit in etérnum.

de , & regna.

R

Aià.

Ecce ancílla Dómini|G lória Patri. Spécie tua.

1 agl t

Vrl Angdus

tuum.

fiat mihi fecündüm verbum|y, Adjuvábit eam Deus vul-

tu íuo.

duíe den: Av

Capitulum.

Iía. 7. c

. Deusin médio ejus , non

Á Dinimus tv

Cce virgo concípiet , &

commovébitur.

mh&a t ul

pariet filium , & vocábi-

FUA 6]

Ne tímeas María.

Ad Sextam, Autipliona.

tur nomen ejus Emmánuel

Wt D f

Butyrum & mel cómedet ,

' Capitulum.

Luc. r.d

hs Syten D

ut fciat reprobáre malum, &

^X Abit illi Dóminus Deus

fedem . David

patris

o Düpler m

elígere bonum.

rc felum

Hyinnus. O gloriófa Virgi-

ejus : & regnábit in domo Ja-

lo Dipl i v

num.clxix. '-

cob in stérnum , & regni

$. Ave María, grátia plena.

ejus non erit finis.

^ lfertur m

ms.Quoq letim

X&. Dóminustecum.

E. br.

Adjuvábit eam ,

[

Up lC.l i. Ve] ll

* Ad Benedi&tus , Antiphona.

* Deus vultu fuo. Adjuvá-

& t

'

Quómodo fiet iftud , Angele

bit eam.

fT

gam transfegatur ad,

Dei, quóniam virum non

y. Deusin médio ejus , non

éognófco ? Audi María Vir-

commovébitur. Deus.

Rinoys

ET

$0: Spíritus fanttus fuper-

G lória Patri. Adjuvábit.

vénietinte, & virtus Altíf-

"T Cedn

hij

y. Elegiteam Deus , & pre-

u

iirm obumbrábit tibi.

elégit eam., -

UP

Wi lj

Bo 111

J

Tnfen

Fefta Martii. ^

j g ^

*

I

)n

l

J d

1

g. In tabernáculo fuo

habitá-|cum reliquis de. Laudi

bus.

re faciteam.

524: Píalm. C rédidi.

cum

j lïgm

À n

At

T

AdNonam , Antiphona, . |reliquis ut in Vefperis Feria

Ecce ancílla Dórmini.

v. in Coena Domini.

274-.

: U CIWWO-

Capitulum.

1fai. 11.

Capitulum.

Ifai. 53.

uppliciygs.

Grediétur virga de radíce

) is crédidit

áudítui no-

AT. Getitism

E

Jeffe, & flos de radice

(2

ftro:? & bráchium Dó.

- (JUS api

ejüs afcéndet , Et requiéfcet

mini cui. revelátum eft ? Ft

3 adfuvény,

uper.eum Spíritus Dómini.

Ominum,

L

I5

afcéndet ficut virgültum co-

Elégit eam Deus ,

ram €0; & ficut radix de terra

L o Drey

* Etpraelégiteam. Elépit.

fitiénti.

H

N

jf

mmus.

Qunstüs es

y.Intabernáculo fuo habitá-

i

M

N

Tabat Matér dolotófa ;

tefacit eam. Et preelégit.

Juxta Crucem Iaery mófa,

i ltom.

G lória Patri Elégit.

Dum pendébat Fílius.

Y. Ditfáía eft grátia in lábiis

tuis.

C ujus ánimam seméntem ; -

y w

Contriftátam , & doléntem

us B

&. Proptéreà benedixit te

Pertransívit glàdius.

Inetus p

Deusin ztérnum.

d

O quàm trifts & afflícta

In fecundis V efperis omnia

yprüire pro

Fuit illa benedí&a -

1

l

utin primis.

O7.

Mater Unigéniti !

j t

Ad Magnificat ,. Antiphona.

Q u& moerébat , & dolébat

i em Deus l-

Gábriel Angelus locütus eft

Pia Mater , dum vidébat

Mariz dicens :

Ave grátia

Nati poenas ínelyti:

p nédo s. !

plena Dóminus tecum : be-

uis eft homo;qui nor fleret,

nedicia tu in muliéribus.

e

h

J

rifti Matrem fi vidéret.

ifl Andphüll .

FERIA SEXT A.

In tanto fupplício ?

á

poft Dominicam Paffionis.

) uis non poffet contri

ftári ,

Mu

1n fefto Septem Dolorum

m« bd

Piam Matrem contemplári -

:

D

n

B. M. V. Duplex majus.

Doléntem cum Fílio ?

&i hoc Feítum oceurrat

P ro peccátis fuze Gentis.

Ü D,?W.d pami

cum alio Dupl. i. vel ii. Clat-

eg)!äbi[

j dmo je

Vidit Jefum in torméntis;

dmut 1

p

fis, transfertur in Sabb. fc-

Et flagéllis sübditum.

quens.Quod fi etiam fit impe-

Vidit füuum dulcem Natum -

'itfinis'

jjvb

1( eat

ditum Duplici i. vel ii.Claffis,

Moriéntem , defolátum ;

iloanno omittatur, & nun-

Dumemrífit Spíritum.

ia f

Mj

quam transferatur ad tempus

E.ja Matér fons amóris ;

Mefentíre vim dolóris

so ^

Pafch. Duplicia autem ma-

pus.

jora,minora , & Semidupl.

Fac; ut tecum lugeam;

pitur.

T

j

femper cedunt huic Fefto.

I ac ; utárdeat cor meuni -

. À

j

]!I;æ'

In amándo Chriftum Deuni ;

Ad Vefperas , Antiphona.

at D?Uïr

Vadam ad miontem myrrhee

Utífibi cempláceam. Amen.

I

j

P.

L

K k

Ora

|

$4

In fefto Septem Dolorum B. M. V.

[

Ora pro nobis virgo do- | Tam dignáti pro me pati

teges &0f in

orosiffima.

Poenas mecum dívide.

; [raagoam

& Qs

Ut digni efficiámur pro-

pac me veré tecum flere ,

[ Itf

/

j

Tniffiónibus Chrifti.

Crucifixo condolére ,

!

tnunt.

jl

WH

d Magnuificat , Antiphona.

»

Donec ego víxero.

v

2

uam ipsius ànimam ( ait

u

xta Crucem tecum ftare ,

fim

ad Maríam Símeon) per-

t

t me tibi fociáre

ei

"

10

2q u

transibit gládius.

In plan&u desídero. Amen.

at

Oratio.

P

rimo No&urno, Afís,

L

Áie d

A(glte

runt Reges terre ,

Irac

; us ,in cujus paffióne ,

nj

fecündüm Simeónis pro-

príncipes

convenérunt

m

a r

phetíam , dulcíffimam áini-

unum advérsüs Dóminum ,

fiecent

mam gloriófe Vírginis &

& advérsüs Chriftum ejus.

«s "um

Matris María dolóris glàdius

Pfalmus 26

at t

, pertransivit :

concéde pro-

Uare fremuérunt Gen-

3 Mütémat]

pítius ; ut, qui transfixiónem

tes, * (

[priopas

ejus , & paffiónem venerándo

ti funt inánia

ï?öpuli meditá-

mym adrérus

recólimus , gloriófis méritis

K füitérunt Reges terre , &

dadréis Cu

& précibus ómnium Sanctó-

príncipes. convenérunt in

Af Vemeoad

rum Cruci fidéliter aftán-

unum * advérsüs Dóminum ,

ln dLegaud

tium intercedéntibus , paf-

& advérsüs Chriftum ejus.

tte ao o

fiónis tue efféttum felicem

Dirumpámus víncula eó-

confequàmur.. Qui vivis &

rum: * & projiciámus à no-

B

'

Tint, QU

:

regnas.

bis jugum ipsórum.

]

Deinde fit; commemoratio

ul hàbitat in coelis , irridé-

V fit,qu

. Feris.

bit eos: * & Dóminus fub-

! ''gjf jj

Atmmy,

AdCompletorium, & per

fannábit eos. :

Horas in fine. Hymnorum

'T unc loquétur ad eosin ira

AU t r

l lts s

dicitur : Jefu tibi fit glória ,

fua, *&in furóre fuo con-

. Qui natus es de Vírgine.

turbábit eos.

N

Aattem Dirin

ba,

El

Ad Matutinum ,Invitator.

Ego autem conftitütus fum

WT

[

D olóres$ gloriófz recoléntes

Rex ab eo fuper Sion mon-

lt

ADUt etin

Virginis , Dóminum . pro

tem fan&tum ejus , * pradi-

W Tegad )

V

nobis paffuüm ,

* WVenítte ,

cans precéptum ejus.

L l enud

Y

adorémus.

Dóminus dixit ad me:*Fílius

TUtfefngy fi

meusestu, egohódie génui

) OUH'VI

- Pfalm. Veníte, exultémus. 2.

te.

Umc*

Ihnnuse

Y

T

Ant&ta lg/ïa

teriftud agas ,

Póftulaàme , & dabo tibi

u fif

Bitm,

Gentes hzereditátem tuam : *

71 timd

Crucifixi fige plagas

P ml

Cordi meo válidé.

& poffeffiónem tuam térmi-

'fümda i

jn

"T ui Nati vulneráti ,

nosterrg.

16 ]

V

"m

R eges

l,

UT

In fefto Septem Dolorum B. M. V.

915

um d

Reges eos in virga férrea, *

uóniam tu percufsífti om.

* LC

tanquam vas fi

"i

s adversàntes mihi fine

TOl

frínges eos.

guli con-

caufa :* dentes peccatórum

Xerp,

.:*

contrivifti.

Etnunc Reges intellígite

erudímini qui judicátis ter-

láre

D ecuni.

ram.

i ómini eft falus, * & fuper

pópulum tuum beneditiio

MÍCTO, Jgg

Servite Dómino in timóre : *

tua.

& exultáte ei cum tremóre.

Mourmo, M

Afía, Voce mea ad Dómi-

$5 Derté d

Apprehéndite difciplínam ,

num clamáàvi, & exaudívit

nequándo

irafcátur Dómi-

me de monte fan&to fuo.

üenérunt

is Diminim,

nus: * & percátis de via jufta.

Aíía. Fatctum eft cor meum

C üm exáàrferit in brevi ira

tanquam cera li

Anftun ejus

quéfcens in

N

ejus , * beáti omnes, qui con-

médio ventris mel.

fidunt in eo.

vt Cere

P(almus. 12.:

Afía, Aftitérunt Reges terrse,

Squequó Dómine obli-

at

l

príncipes convenérunt in

U

vifceris mein finem ? *

;nä

unum , advérfus Dóminum ,

üsquequó avértis fáciem tu-

;

t Agetert, t

& advérsüs Chriftum ejus.

ana me ?

convendrun: d

Afia, Voce mea ad Dóminum

vémis Domnut,

^uámdiu ponam éconsília in

clamávi, & exaudívit me de

ánima mea , * dolórem in

sCodhunus

monte fantto fuo.

ms v &

corde meo per diem ?

Pfalmus

Usquequó exaltábitur ini-

pj 19

Omine , qui

äe multipli-

ipsonum.

mícus meus fuper me ? * ré-

l

cáti funt , qui tríbulant

fpice, & éxáudi me Dómine

iatin ls r

me ? * multi insürgunt ad-

Deus meus.

: ( Dininus A.

Vérsüm me.

illümina óculos mieos , ne

fvjulti dicunt ánimze mes : *

unquam obdórmiam in mor-

| xïtur "E

non eft falus ipfi in Deo ejus.

te : * nequándo dicat inimícus

L

vinuire 10 9

"] u autem Dómine fufcéptor

Ineus

e

Preváàlui advérfus

eum.

meus es , * glória mea , & ex-

-

s if

"ALUS [ut

áltans caput meum.

ui tríbulant me , exultá-

&i d

Áipt

t

Voce meaad Dóminum cla

bunt , fi motüs füero : * ego

Jm e]lb j

máivi: * & exaudívit me de

autem id mifericórdia tua

monte fan&to fuo.

fperäVic

2 um

Ti

jpic Q

Ego dormívi , & foporátus

Exultábit cor meum in falu-

od d

il

fum:* & exfürréxi , quia Dó-

m

tàri tuo:cantábo Dómino, qui

minus fufcépit me.

bona tríbuit mihi:*& píallam

j

Non timébo míllia pópuli

nómini Dómini Altíffimi.

|

u

Circumdántis me : * exürge

1æ1ed1tate

Afia, Fattum eft cor meum

r

Dómine, falvum me fac Deus

tanquami cera liquéfcens in

j

u)

nem )

meus.

medio ventris mei«

Q

Tio]

Kk2a

y.

Pó-

In fefto Septem Dolorum B M. V.

PU

16

s. Pófuit me defolátam.

Letio ii;

s dipti

Mines nos quafi oves er-

jut d

Bte 'Tota die moeróre confé-

j

a

O

rávimus , unusquísque

| u

gX trà

:

mf)ie 1faía Prophéta.

in viam fuam declinávit : &

qumam.

u

Leüïo io

ap. 52«

pófuit Dóminus in €o iniqui-

j [epdïafb'

Uiscrédidit audítui no-

tátem ómnium noftrüm. Ob-

s m

AUsf

(ftro? & bráchium Dómi-

látus eft , quia ipfe voluit, &

Ts

gt

ni cui revelátum eft ? Et af-

nonapéruit os fuum : ficut

34 at

ovis ad occifiónem ducétur, &

l

ntih

«

li

céndet ficut virgültum co-

lLl,

"

ram eo , & ficut radix de ter

quafi agnus coram tondénte fe

!t

f

n

jj

li

obmuté(cet, & nonapériet os

ra fitiénti : non eft fpécies ei,

ia t

neque decor:& vídimus eum,

fuum. Deangüftia, & de ju-

(( u d

dício fublátus eft : generatió-

& non erat afpé&tus , & defi-

p

derávimus éum : Defpé&tum,

nem ejus quis enarrábit?quia

ïi, f Cnue d

& novíffimum virórum , virü

abíciffus eft de terra vivén-

s hu mai

dolórum, & fciéntem infirmi-

tium: propter fcelus pópu-

w Vigi o

tàtem : & quafi abfcónditus

li mei percüffieum. Et dàbit

iav

vultus ejus & defpé&us , un-

