P(sim. Beátus vir , qui non.

y um illo or0is

Afcháli nllggïo fonent

uare fremuérunt Gentes.

gtf

recónia

D ómine , quid multiplicáti.

, Ls us a

v mieéait 0

r

mórum Dómini,per que

ut in Feílo Ínventionis S.

victória

Crucis. 566.

Al , l

Venit Chriftícolis : fint in

. Tuam Lánceam adoráí-

j Ingretiümur

memória

mus Dómirte , allelüja.

Ms al

Crux, & Clavi, & Láncea.

s. Tuam gloriófám paffió-

De pf b

Crux apud ínferos fpóliat

nem recólimus , allelüja.

d at t

tártara ,

*

De libro fecàndo Parali-

Leüïü ïlïv

Láncea sü

pómenon.

Ndütevos m

*

peris tríbuit pre-

C

|

mia,

Le&io i

Ut polstis t

Clavi consóciant ceelos , &

Ecit igitur rex

a bn

ts dibos

Ínfima ,

F

ducéntas haftas áureas , de

ii od

Fletum mutant letítia.

fumma fexcentórum aureó-

r ( s

Efavus dum figitur in Dei

rum, qui in síngulis haftis ex-

UEANSTS

d mänibus $:

pendebántur. '"l'recénta quo-

t5 titls m

Et dum demérgitur in facris

que fcuta áurea,trecentórum

E6 timm

édibus ,

aureórum, quibus tegebántur

Hafta dum fódicat latus , ho-

* i s

singula fcuta.: pofuitque ea

VElcibus, Dv

mínibus

Rexin armamentário , quod

Tf at

m

erat. cónfitum némore.

Manat geátim 'fmviqs,.

X

| .sm;; Rslereind

Wm.

Of(ic. de Lancea & Clavis Domini:

Cexxxv

du n

l

in ómnibus perfé&i ftare.

$. Vidéte glori g

)roquem

vorung,,r*sa lat

D

State ergo füccín&ti lumbos

lite, -

^

i

cea perfo

mtum

rp alu e|véftros in veritáte , & in-

mundi»i 1

Palgä

n

videte; .düti lorícam juftítie , & cal-

M

;l

n

]lel-

quia.sgo ipf ,JS!M

/3

)Ufï

ceat1 pedes in preparatiónem

re., Japguóres 0 rós . Evangélii pacis: m ómmibus

(Ues s

1pfe tülit 7r& L

9&5

fumentes fcutum fidei., in

(15. tl

lpfe Bæiäavg*h

quo pofsítis ómnia tela ne-

a

iü

I

Jæ

*

ri

us

&

iffimi.ígnea extínguere :

lirify

'[i ïl*ä

gáleam talütis afsüámite; &

t ram

gládium fpíritus , quod eft

Ut elur f

,,3,3&5?:

Sxa

armablt

verbum Dei.

creaturam ad ultmnem inimi-

w. Inter Clavos Chriftus in

d Met,

córum.. Induet pro thoráce

Cruce feparátus eft, * Al-

hm ,

E3

]ufhtxam , & accípiet pro gá-

lélája, alleiüja , allelüja.

i j "m

lea judícium certum. bumet

y. Et in fanéia refurre&tióne

but J

ícutum inexpugnábile esqui-

mundus in ejus láudibus vi«

n bol?em;

tatem.

Acuet autem duram

gilávit.

Allelüja.

J

iram inlánceam , & pugnà.

Glória Patri,. Allelája..

bit cüm illo orbls terrárum

In fecundo No&Gturno, Afía.

QT

(

contra infensátos.

'Tuam Láànceam : adorámus

vlj

z. Latus ejus apéruit , allc-

Dómine: & tuam gloriófam

betns d

lüja: patefécit óftium vite ,

piffiónem recólimus , alle-

]üia.

* Allelüája , allelája,

m d

y- Ingredxamur illud. Al—

Pialmi Cuüm invocárem.

dj

Ielája , allelüja. :

Verba mea áuribus pércipe.

yifin p

De Epíftola beáti Pauli Apo—

"Dómine Dóminus nofter.-

ut in fecundo INoc&turno de

p ii

ftoli ad Epheüos.

clndo Pa

Le&tio iii;

Cap. 6. b

Invenuone S. Crucis. . 569.

Tenat

Ndüite vos a*rmaturamDex,

Y.

eré languóres noítros

l

ut pofsitis ftare. advérsüs

ipfe tulit, alletüja.

"

m

insídias diáboli ; quóniam non

z. Et dolóres noftros. 1pfc

(gduriss

eft nobis collu&atm advérsus

portávit , allelàja.

n QUW

carnem & sän«umem 4

ed

Sermo S.IttocéntiiPape Sexti,

In Decreto, de Fefto Lanceas

lii

advérsüs príncipes & pateftá-

T

"

lf

tes , advérsüs mundi re&ó.

n Clavorum Domint.

res tenebrárum harum , con-

Le&ho iV«

! g

M

"

tra fpirituália nequítie , in

"N Redemptóris noftri Dó.

stf

(

cceléftibus.

. mini Jefu Chrifti facratíffi-

ol

Proptéreà aceí- |

Yi

ite armatüram Dei , ut p()fæ

ma paffióne , fic nos lorià.

Qd Atl

ä

eítis resíftere in die malo ;«

b ogorfet , ut 1p51us paffió.

n

il

(

nis

|

ofie

u

p

.

ccxxxvi Officium de Lancea & Clavis Domint

Hü x

yi

jbu

nis cun&a myftéria dinu-|irrigàta , cmcitátis noftre

w

D am

j

merántes & mérita , síngulis

ténebras süftulit , & nos ip-

Pmem

4 ?

étiam ejus falutáribus inftru

síus divíng pietátis flüviis

us Y

(olét

méntis

gloriémur.

Inter

mundávit.

li eétiam dul-

i

u

!

[

cdle

quaz illud celébritef memo-

ces Clavi, quibus ipfe Sal-

*96013

yc lo

rándum eft :quód ipfe Sal-

vátor eidem Cruci fuit affi-

j gt

M

vátor emíffo in Cruce jam

xus , quique non folum im-

j Aiqu

maculáto refpérgi sángui-

(hrii

rlp

j

Ípíritu , fuftínuit perforári

(

, s eorurmi

Lancealatus füum , ut inde

ne , & molem ferre tanti

jl

sánguinis & aque profluén-

pónderis meruérunt: fed &

intis 0

ffici

tibus undis , formarétur üni-

nos étiam per ipsórum falu-

!

VT

peclällt

ca & immiaculáta Virgo fan-|tíferas plagas dulcédinem

jj

&a mater Eccléfiafponfa fuas| tantam ipstus divíne chari-

ï?*

o v

O beatíffima ipsíus facri là-| tátis accépimus,ut manus no-

yiperbus

teris apertüra, unde nobis tot | ftre à peccáti folütes néxibus,

M

me

&tanta divíng pietátis dona| pedésque noftri à mortis làá-

hus fols Clv

fluxérunt! O felix Láncea ,| queis füerint liberáti ; funt

ique édibus

u totbona nobis efficere ,| devotíffime recoléndi.

& adtanti triümphi glóriam|g« Hafta

nitet mar

rítis

Wiria a. Al

nimis corufcántibus ,

D

d

.Al«

drtéhto N

méruit fuperáddi !

fuChrifte noltt

M Surge virgo Eccléfia ,|lelüja , allelüja , allelája.

^

P

onfo redde mümia ; cui

y. Mucro gemmis infinítis

10 Laxelto.

clavi grata ímprimunt ve-

sánguine vernántibus. X Alle-

vynelti um

ipere, Iul

ftígia, per quz ruit inferná-

lüja.

H Cantitel

lis Sífata. * Namclavum Ja-

Le&io vi«

helraálleo fixit in ejus tém-

* Uid enim vülnere &

Jutinus gnai

lagis hujüsmodi sàn-

Cattàte Dümin

pora;, allelüja , allelàja.

teto Neuto

. Dulces clavi püngite cor-

Gius ? Quid eis falübrius , ex

a noftra.

Nam clavum Jahel.

quibus falus noftra procéffit ,

1 Virgoum

Le&io Vo

&inquibus afsídué: fe póf-

j. Ortrisferm

funt curáre ánimae devotórü?

Vnfillttibi a

* K£clatusipfum aperien-

. .K do

; facratíffimas jà-

Licetígitur Láncea, & Clavi

h lalmum dic

nuas nobis regni coeléftis

predi&ti, aliàqueipsíus paí-

iaj

apéruit.

Hsc vulnerándo

fiónis falutária inftruménta

&t fnfi f

fintà cun&tis fidélibus Chrifti

l

jam mórtuum , vulnéra no-

Qtdtm

W

ftra (anávit , vitàmque no-

ubílibet veneránda , & de

Ll

bis réddidit ,

& falütem.

ipfa étiam paffióne in eà-

l

10 m D

dem Ecciéfia folémnia an-

U

Hec innóxium transfigén-

cele-

til

t

1 ümn

do , illíus sángüine culpas

nis síngulis officia

3fum, W

poftras abftérfit ; & .demum

bréntur & fiant

dignum

|:

rSttiie

ejüsdem . facratiffimis undis

tamen & convénieus repu-

tAqus

tà-

Ti DOM

; Oüïd. deLancea& Ciaüis Domini €cxxxvii

i DAL

l

E

E

samus , fi de ipsíus paffiónis

Homilía $. Augufti

ultut

il

IÉ

'

:

H

——

fpeciáalibus. inftruméntis , &

. J Tyatd, 120. i

L2

* Diti

|

—

presértim in pártibus , in

' Nus militum

ncea la-

ll d

:

uibus inftruménta ipfa di-

.J. tus ejus apéruit ; & con-

L

cüntur habéri, folémne. ac

ii

tínuó exívit sánguis & aqua.

fpeciále. feftum celebrétur ,

Vigilánti verbo Evangelífta

37 [01111[] h

& fiat: Nosque illos fidéles

ufus eft , ut non díceret ,

ET

Chrifti , qui áliqua ex in-

Latus ejus percüffit, aut vul-

1 fetre ts

ftruméntis ipfis habére Ífe

nerávit , aut quid áliud , fed

t f j

gaudent,in eórum devotió-

apéruit ; ut illud quodám-

ónum f

ne, divínis officiis , atque

modó vite óftium panderé-

: Qieifem

"

tur , unde Sacraménta ma-

(s du

munéribus fpe;iäliter foveá-

Inus.

navérunt,fine quibus ad vi-

WU

&e jefu noftra fpes fuavis

tam , quie vera vita eft , non

Vltenk,

ab überibus, * Allelüja , al-

intrátur. - Ille fanguis , qui

n m l

lelája, allelàja.

L:j

Pro

fufus. eft , in remiffiónem

Yi ;

nobis foffus Clavis in: palmis

fufus eft peccatórum. . Aaua

tttlnd

atque pédibus. . Allelüja.

illa falutáris témperat pó-

[e! i

Itl

( lória Patri. Allelüja.

culum , hec & lavácrum

HübUS)

4

4

lt

In té?tio No&urno , Afía:

preftat & potum. Hoc pree-

TusChrifte noftrum gáudi-

nuntiábat , quod Noe in 1lá-

ii

«s i

um ,de Lanceàto làátere, da

tere arca óftium fácere juf-

atbus A

eris mellicídium, ardénti cor-

fuseft , quó intrárent ani-

de sügere , éjlelüja.

mália,quae non erant dilü-

Píalmi. Cantáte Dómino, i.

vio peritüra ,

sE

bátur Eccléfia.

quibus äg;gra,-

m ld

Dóminus regnávit , exültet.

Wilcad

(Cantáte Dómino. — ii. ut in

x. Vibrans miles lánceam

tertio No&uro de Commu-

acutíffimam

apéruit

tem—

as bt

ni Virginum. cviii.

um fanttum glórie Dei .

gadtaed

gl

T

y. Urnis tezra adóret'te ,

-!

In quo- hábitat . plenitüdo

e ,.

& pfallat tibi , allelüja.

Divinitátis ;allelüja , allel.

&« Pfalmum dicat nómini tuo

y. Ibi abfcóndita eft fortitu-

j dU

Dómine , allelüja.

jniciits

IDOTS.

do ejus: ante fáciem ejus ibit

j ilmumd

Lé&io fandi Evangélii fe-

In quo.

cündum Joánnem.

Le&

io iypt 7.

&däïxhusChrlE

LeGio vii.

Cap. 19.f

Ropterhoc prima mülier

kef'mda ,l )h

Nillo témpore : Sciens Je-

P

fatta eft de látere. viri.

al V

l

; fitt

fus , quia ómnia confum-

dormiéntis, & appelláta eft:

máta funt ,

ut confumma-

vita, matérque vivórum ;

5 oädar:äü

rétur Scriptüra : dixit: Sitio.

magnümque

fignàvit. bo-

fa.

"

Et réliqua.

u i

'

j

num| ante magnum przya-

I1-

d

omcwmäeï'

qu

écxxxviii

Offic. de Lancea & Clavis Domini.

f

xicatiónis malum ; & fecün-;ad. occifiónem du&tus. eft.

jfbom

dus Adam inclináto cápite in

Ítem , quia fubjünxerat ; di-

du

""

cens : Sed unus rnílitüin Lán«

Cruee dormívit , ut inde for-

Wt m

j

or

marétur €j conjux, qua de

cea latus ejus apéruit : ad lioe

Cf

od

látere dormientis

effiàxit.

pértinet

álterum . teftimó-

nyapléth

nium : Vidébunt ; in quem

eà !

Q mors , unde mórtui revi-

) Glon^

u e

ví(cunt ! quid ifto sánguine

transfixérunt. 'Ubi promif-

n

Timt

mündius ? quid vülnere ifto

fus eft Chriftus, in ea , quà

leguP

;lidere

falübrius? Fa&ta funt enim

j

qs m*

rus.

crucifixus eft, yca*rne V'cntüf

N

um dtigm

hzc , inquit , ut Scriptüra

felii

implerétur : Os non commi-

'T e Deum laudámus. 17.-

rgjj um pI

nuétis ex eo.

Et íterüm alia

"AD LAUDES;

"u

js oO

Scriptüra dicit : Vidébunt ,

A

er Horas , Afia.

[

ss r

in quem transfixérunt.

"n

Regem glorie

r

Quf

,. laam Lánceam adorà-

.A Chrifum cruentávit ,

lcto e 18f

1nus Dómine, allei. tuam glo-

duüm crucis in árbore Dómi-

J Aorü fons eHOn

ziófam recólimus patfiónem ,

nus reguávit , allelàja.

háscuenele d

* Allelüja, allelàja, allelüja.

Píaim. Dóminus

regnávit.

aNatum Pater p

»,Hafta Regem glórie cru-

cum réliquis de Dominica;

Vüditiractdig

entávit Chriftum. . Allelüja,

utin Pfalterio, 18 .

mobis ctena f

alelüja , allelüja.

Afia, Hanc tremendam Lán-

ss u det n

Glória Patri.

Á

Ilelüjá , al-

ceam omnes adorémus , & in

ejus láudibus femper jubilé-

JChrleoltrur

leluja , allelàja.

j

jlnerato lter

Le8&io ix.

mus,allelàja. ^5.

dic, um (

T Uot

eftimónia de Scrip-

Afa,Unus mílitum Láncea

J Jtüris síngulis réddidit :

latus ejus apéruit;& contínuó

ltinte cordesüg

vàmur , Audo

quaáft fa£ta fuiffent 5 narrávit.

exívit languis & aqua allel. 4

Tuaolra (s rel

Nam quia díxerat * Ad Je-

Afa.Fui mórtuus j & ecce

fumautem cüm vetiíffent , ut

fum vivens in fzecula fæc*uulö-

r rqut

trmórun (s

vidérunt eum jam mórtuum;

rum;, allelüja. 4*

Àmen,

non fregérunt ejus crura : ad

Ailae

Sempitérna

gáudia

L d

hoc,pértinet teftimónium :

Chriftus tunc donávit , ctim

^Ferfatan]

As ofris, a

Os non comminuétis ex eo :

Clavis & Láncea mortem fu-

V r s Deg

quod przcéptum eft eis , qui

perávit , allelüja.

Rl

celebráre Pafcha juffi funt ,

c

itulumt.

Sa

od.

ovis immolatióne , iv véteri

läi)

I

et Dóminus.

d

utum

i

)

hs

5

(fel

lege , que Domínicz. paffió-

-inexpugnábile ; squitá-

LUg

nis umbra precéfferat. ' Un-

tem ;'ácuet autem - duram

Á lu

de Pafcha noftrum immolátus

iramin Lánceam , & pugná-

Titing |

atuse'u;

eft Chriftus

al

de quo Ifaías

bit cum illo orbis terrárum

AU n

Propheta díxerat : Sicut ovis

contra infensátos.

"IQ "

Hym-

i

Offbciun de Lancea & Clavis

»

Domini . eex&xix

ol

T

HJ IDnnuse

*

li

Qratio.

Ill I

m(!dn

rbum | füpérnum pró-

Eus,q

ui in afsümptes

VE

diens

P g

carni infirmitáte Cla-

S pf

i

lt

Salváre quod perferat ,

vis atfigi.& Láncea vulnerári

*rüm

tl

Haíta Clavísque móriens

l

QUET

omplévit , ad quod vénerat.

promundi falüte voluífti ,

concéde propítius 5 ut, 'qui

l

? f

Gloriófa Láncea. !

eorümdem Clayórum & Lán-

A

s, iH öa, n

imor tremórque daemonü ,

cec folémnia venerámur in

egna pandis fidérea ,

terris , de gloriófo victórim

l,came Ya

Per tancte necis méritum.

De Clavórum ftigmátibus

tug triümpho gratulémur in

fs n

ceelis. , Qui vivis & regnas

h

Emánat mundi prétium ,

cum Deo Patre in unitáte. ,

u j Mï&.

E cunétis aromátibus

Ad Primam , Antiphona.

t diig.

Spirans odórem coelicum,

Hafta Regem slóris.

n corde Chrifti mérgitur

l l ,

Mucro leóne fzvior :

Píalm. Deus in nómine tuo.

ii

cum reliquis de Pfaltg2.

De forti fons exóritur,

Capitul. R egi feculórum.

u g

ibüsque melle dülcior.

E. bxeve,

Chrifte Fili Dei

n Natum Pater phíalam

vivi, miferére nobis, * Al.

(], HCJ;

Effüditiracündiz,

lll 4

Utnobis coenam máàximam

lelüja , allelája. Chrifte.

médit -

y.Qui vulnerátus es

ro

hs , n

Gratis fuz det glóriz.

nobis. Allelüja, allelüja.

O Chriftejnoftrum gáudium,

G lória Patri. Chrifte.-

f j

De vulneráto látere

*

Da lac , & vinum défluum

Ad Abfolutionem /Capitu-

afftum Lt

li ; Lettiobrevis. E»go fuüm

ii

Ardénte corde sügere..

primus.

utinfrà ad.Nonam.

ecámur , Auttor ómnium,

— Ad. Terüam , . Antiphona.

'Tu noftra fis refé&tio :

Hanc treméndam Lánceam.

jrtus

Tuórum pérque méritum

Capit. Sumet Dífs. ut fupià.

1 feoir l

Armórum fis protéétio.

Amen.

- bxeve,Apprehénde arma,

n Jo

j

cutum,. ^ Allelüjajalle-

um p

Y* Per fandam Lánceam de

lüja. Apprehénde.

l dOHäVif yti

inimícis noftris , allelüja.

, Et exürge in adjutórium

quinnm

x Líberanos Deus nofter ,

allelüja.

mihi. Allelája, allelüja.

Glória Patri. Apprehénde.

"

f?

. Ad Benedi&tus , ;Antiphona.

y, Fodérunt manus meas &

fmims

^

O felix & omni laude digna

pedes meos , allelüja. .

iil i æq

Láncea Salvatóris , qug per-

"

tránfiens latusejus , chiró.

z.. Dinumeravérunt 6xlmïia-

gt ^

i

offa mea , allelája.

ceut ,

graphum peccáti affixit patí-

Ad Sextam ,. Antiphora,

m

Wm

bulo Crucis , allelàja.

Unus mílitum.

A0

C

[^ d

5

f

l

|

[

ofi

ecxl

Ofcium Pátrocinii S. Jofephi. -

Q?

m

a

italum.. .

Apo0c, f.

o

phoga.

f u

R

átia vobis, & pax ab| C

ollau

d

émus-

ui;fïc'at-—, Ceä

A

[9 12

qet

um

ü

éo, qui eft , & qui erat ,| méntiam , qui per gloriófos

tay

ürus eft , &à Jefu|

Clavos & 'Lánceam dat Ec-

yfim

"N

& qui vent

cléfize de inimícis vidóriam ;

p

T

Chrifto , qui eft teftis fidélis , |

& in edélo vitam & corónam

gipr

(rem

rimogénitus mortuórum, &

1

em !

Princeps Regumterrg& , «qui

perpétuám ; allelüja.

Q

t 1

Atl5

j

diléxit nos,& lavit nos$'à pec-

DOMINICA TER TIA

, fnet

cátisnoftrisin sánguine fuo.

! poft Pafcha, "

m

vist

Officiüm PatrociniiS.

W

É5. breve, Fodérunt . manus

]ofeplii

1

r eytrteffo

meas,& pedesmeos , * Al-

Confeff, Duplex.

lelijà,allelüja. Fodérunt.

Ad Vefperas , Antiphona.

um

at |

y. Dinumeraverünt

ómnia

Jacob autém.

cum reliquis

offa mea. Allelüája , allelüja.

de L.a3udibus. Pfalmus. D1Xit

gb u

G lória Patri. Fodérunt.

Dómmus. cum reliquis de

NU

. Quemtu percufsifti, per-

Diíüca. 127- & loco ultimi ;

ts nolt

hm i*

ecüti funt;allel. y., Et fuper| P(a1m. L audate Döminum;

ar:

yent gt Q

dolórem vülnerum meórum

omnes Gentes.

ii Velpens

addidérutit , allelüja.

LC

itulum,

Genef. 49.

Ad Nondam , Antiphona:

.wa

É

nedictiónes . Pa

tris tui

ipiao NU

Sempitérna gáuüdia.

b

confortáte funt benedi-

weehs D 4

Capitulum.

Giónibus patrum ejus : do-

i Jh i

Apoc. r. d

nec veníret defidérium cól-

« i p

o fum primus & no-

liremejus, &

E

" víffimus, & vivus, & fui

lium eternórum : fiant in cá-

Tüórtuüs : & ecce fum vi-

pite Jofeph ,& in vértice Nà-

um , & i

vens in fzecula feculórum.

záreiinter fratres fuos.

i diqm Qbl

x. breve.. Quem tu percuf-

Hymnus. T e; Jofeph, cele-

Vr n

ammu Qul

sifti;perfecüti funt , * Alle-

IVlartii.

rent. ut inejus Fefto 19,

, Confitot |

làja, allelüja. Quem tu.

y.Etfuper dolórem vülne-

. Conftiitut^ eum Dó-

ildij

ryum ^ meóruüm addidérunt.

minum domus fuz , alle-

h Quíniamadj

Allelüja , allelája.

üja.

t fs e

GlóriaPatri. Quem. -

Et Prx'ncip&m omnis pof-

? libro (f

feim

l

ónis fute , allelàja;

A b

P 4

y.ipfevulnerátus eft prop-

Ad

M

G

ter iniquitátes noftras , allel.

Cuüme

ff

nificat, Antiphona.

ater

m

x. Attrítus eft propter. fcé-

t defponsáta

h)

RUT em

Jera noftra , allelüja.

Jefu María Jofeph , àánte-

MDAUE rl

—1n i. Vefperis omnia tit in

quam convenírent , invénta

tis

r

primis , & loco ultimi ; Pfal-

eft in ütero habens de Spíri-

j

BL , dem

l

ius, Crédidi. f1.

tu fan&to , .allelüjg..

TUm )ä uibm

&

V Ff

Qut Dj

Ora-

,

!

a

n

Officium Pstrocinii $. Jofef

li. . ecxli

lU

Jph

O

!ratio.

e0 , & erát.vif^

in eunttis

UFz

quä'u.ä »

qui ineffábili pro-

AÁnto

(

Mif

D

vidéntia beátum. Jofeph

prófpere agens : habitavítque

fanGtiffims : Genitrícis

tua

in domo dómini füi ,'qui

TCfv

óptimé nóverat , Dóminum

Ti d

Sponfum elígere dignátus

efífe cum eo, & Ómnia, qua

dl

lf

es : prafta ,

uaefumus ; ut

geéreret , ab eo dírigi in manu

quem Protettórem venerá-

illíus:

Invenítque 'Jofeph

! TEMI

mur in terris , intércefísó-

grátiam coram dómirio fuo ,

d

rem habére mereámur in

colis. Qui vivis &c.

& miniftrábat ei, à quo prz-

Itj ]i

pófitus ómnibus , guberná-

U

minicz.

Et fit commerfioratio

De-

bat crédijam fibi domum ,

5y d

& univérfa, quie éi trádita

Q lus

Ad Matutinüm, Invitator,

füerant. : Benedixítque Dó.

m Ditt

L audémus Deum noftrum ,

minus dómui J/Egyptii pro«

n ts d

* |n veneratióne B. Jfofeph

* Uhyül,

Protectóris noftri, Allelüja.

pter Jofeph, & multiplicávit

J D

tamin edibus , quàm in a-

"

Hymnus. T e Jefeph cele-

gris cun&tam ejus fubitán-

brent àgmina coelitum. — Si-

tiam. Nec quidquám áliud

- mb

eutin

efperis,

nóverat , nifi panem , quo

n Pt t

'An primo NoGurno , Afía,

vefcebátur.

Erat autem To-

2 [unt buti-

Angelus Dómini appáruit in

feph pülchra fácíe,& decótus

f ejs: d

fomnis Jofeph , dicens : Sur-

afpéttu.

ddibntm dle

ge ,& áccipe püerum , & &« Clamávit pópulus ad Re-

yum. farnd

Matremejus, & fuge in.

-|gem , aliménta petens :

n

gyptum , & eftoibi , ufque |

Quibus ille refpó

ndit : Ite

frimslin

dum dicam tibi , allelüja.

ad [ofeph , allelüja.

Pfalmi primi Notturni de

« Salus nofira in manu tuaà

Tc,]ofeph,ülk'

ommuni Con£ non Pontif

eft : réfpice nos tantüm ,- &

d t

*« Confitébor nómini tuo ,|leti ferviémus Regi.. Qui«

g d n

allelája.

j ld

;

*0 QUöniam adjütor » & Pro.

usf,e&'tïo ii. Genef. c

3

i

0

téCtor faQtus es mihi , allel.

4

ls V-S

e

De libro Genefis.

Lácuit Pha

i

öhï : COhgnia

Le&io 1

Cap. 3

um ,& tun&is miníftrie

al

p

Gitur Jofeph du&us e

t

(f

Mp

!

in |ejus ,locutüsque eft ad:eos :

Qu

JEgyptum , emítque eum| Numiinveníre potérimus ta-

,

Pütiphar eunüchus Pharaó-

lem virum -

ui fi

i Ípífritu Dei

1 jofcph "

nis , princeps 'exércitüs, vir|plenus fit ?

p

ixit ergo- ad

eme

q

P"

JE£gyptius , demanu Ifmae-

Jofeph : Quia. ofténdit tibi

ts ^

litàrum , àquibus perdü&tus | Deus ómnia , qu& locütus es,

i

U

erat. Fuítque Dóminus cum numquid-'fapi'eatiö:em ; &

L

9

(n

g

&

€on-

ofte

ccxlii

fïïdi.L;m' Pátr

Ocinii

$

&ce Em

consímilem tui inVénire pó-

He

eliop

þ;gfc

[äïh,if Egréffus eft

*0

hi

ä

eris fuper domum

ftaque Jofeph: ad terram

g

tero ? Tu

N

meéam, & ad tui oris impé-

Agypti ( trigínta autem an-

odin

h

rium cun&tus pópulus obé-

nórum erat , quando ftetit

w

fnaulä

diet : uno tantàm Regni só-

in confpéttu Regis Pharaó-

lio te przcédam. Dixítque

nis ) & circuívit omnes re-

quii

h

cäUf

rurfus Phárao ad Jofeph :

giónes /Egypti.

Venítque

dnn/

As Y

Ecce conftítui te fuper uni-

fertílitas feptem annórum ,

Qocurf

vérfam terram /gypti. Tu-

& in manípulos redá&tze sége-

UOM

lítque àánnulum de manu fua ,

tes congregáte funt in hór-

jj d

4ntr m i

i

& dedit eum in manu ejus ,

rea /Égypti. Omtwüs étiam

"E

1qü€m

veftivítque eum

ola byffi-

frugum abundántia in sín-

na, & collo torquem àure-

gulis ürbibus. cóndita eft.

am circumpófuit. Fecítque

"Fántaque fuit abundántia trí-

" quæm

tici,utarénge maris co&qua-

TAE s

eum afcéndere fuper currum

vdara luY

fuüm (ecündum , .clamánte

rétur , & cópia mensüram

recóne , ut omnes coram

excéderet.

w U

co genuflétterent , & pr&-

:s;; Jam Iattus mória

mixime vertié

vidifáciem tuam , & fupér-

indo.oeph

pófitum effe fcirent univérfe

veDomini ao

terre /Egypti.

fitem te relinquo.

Non

g, Fecit me Deus quafi Pa-

fum fraudátus afpé&tu tuo :

fi, vero Jpot

trem Regis , & dóminum

*Infuper ofténdit mihi Dó-

uv cDomi

univéríze domus ejus

t

minus femen tuum , allelüja.

i, q 4 &

ddhuselt fidel

* Exaltàvit me, ut falvos

x-Qui pafcit me ab adolef-

fáceret multos pópulos, allel.

céntia mea , benedícat püeris

ique Cults: 4

«; Venite ad me, & ego da-

iftis: & invocétur fuper eos

lefiutérum f

yp-

nomen meum. , Infuper.

«t Fl us

bo vobis ómnia bona

ti , ut comedátis medüllam

Glória Patri. Infuper.

( : quut i

terre. Exaltávit..

In fecundo No&urno,Afia.

Áimi p

Le&ioui.

Genef cap.

Angelus Dómiri appáruit in.

propterei Dir

- 41I.VO 4 9

fomnis Jofeph , dicens : Sur-

Yebore , d í

a-

xit

quoque Rex

ad Jo-

ge, & áccipe püerum, &

iudium Dómi

D

Afephi: Ego fum Phárao

trem ejus , & vade in terram

;

Dediti: m

absque tuo império ton mo-

Ifrael : defüncti funt enim ,

*

qui Quzrebant ànimam pü

Wt s tüg

vébit quisquam manum , aut

eo

us ne:

pedem in omni terra /Egyp -

ri , allelüja.

UR l

ii. 'Vertítque nomen ejus ;

Pfalmi fecundi

No&turni dé

LO

& vocávit eum lingua A:gyp-

Communi Conf. non Ponti£

&ij

:

tíaca Salvatórem mundi. De-

y', Réfpice de coelo,& vide ,

,

& vífita víaeam

Ero Pt

dítque illi ixórem Afceneth

ütam , alle«

l

TIcre (

flliam Putíphare Saccrdötis

lüja.

titidor,

E

s Et

[

:

)

ïhi.

Officinm Patrocinit

UT

S. Jof eph :

Cexliü

i

'

Ut

&- Et pérfice éaró

; allelüja.| ^ Letüo v- -Art: 2« cap. $..

IH

Sermo S. Bernardíni Senénfis.

1 cómpares éum ad. totarn

g,

serm. primo de S. Jofeph.

S

Eccléfiam. Chrifti , nón.

! lg

Afb i

A.ctg iv. . Inproemig,

neifteeft homo elé&us. , &

Mnium fingulárum gra-

fpeciális, per quem , & fub

u"vi: Ü

; tiárum , alicui. rationá-

quo Chriftus eft ordináte. &

ili

creatürz? ^ communica-

h

M aA N

nné

EM

fté introdüttus in. mun-

tárum , generális régula eft ;

dum ? Si ergo Vírgini Ma-

Vi g

quod, quandocümque diví-

tri tota Eceléfia fancta debi-

nt j

na grátia €ligic áliquem ,ad

Vl i

trix eft, quiaper eam Chri-

D p sf

áliquam grátiam fingulàrem ,

ftum íufícíipere digna. fatta

eu ad áliquem Íublímem

eft : fic: proféttó poft eam

Q ef,

ftatum , ómnia' charísinata

huicdebet grátiam , & re-

u rl.

donet, quzeilli persóne fic

veréntiam fingulárem. .. Ipfe

mixs i.

eléctta , & ejus officio. ne:

enim eft clavis véteris Teíia-

ij üroun

cefsária funt , atque illam

ménti , in qua Patriarchá-

Copiósé

decórant.

Quod

máximé verificátum eít- in

lis, & Prophetális. dígnitas

Pfrat quiä

promíffum conséquitur fru-

a, pés

fantto. Jofeph , putatívo Pa-

ttum. Porró hic eft folus ,

lu u

treDómini noftri. Jefu Chri-

qui corporáliter pofsédit ,

CTAWU

fü , & vero fponfo Reging

quodeis divína dignátio re-

m r Dj

ln

mundi , & Dómine Angeló-

promífit. Méritó fgitur figu.

hum AU

rum ,

ui-ab setérno Patre

rátur per illum Patriárcham

m tll

eléctus eft fidélis JNutrícius. ,

Jofeph , qui pópulis frumén-

boedi ts

atque . Cuftos^ principálium

ta fervávit.

Sed & hic illum

ytur d

thefaurórum fuórum, .fcili-

precéllit, quia non folüm

s D

cet Fili ejus ,: & fponfz

/&gyptis panem ^ corporális

j D

fuzm : quod ofüciur fidelit-

vit&., fed ómnibus eléttis pa-

pX

fime profecütus eft.. Cui

nem de coelo , qui coeléftem

i

proptérea Dóminus ait : Ser-

vitam tríbuit , cam multa fo-

jl

ï*.

p d

vebone , & fidelis intra in

"

lértia enutrívit.

áudium Dómimni tul. ..

£. Státuit filios fuos fub tég-

q72) t

«

Dedífti . mihi- 'prote&tió-

mine illíus ,

& Íub.ramis

nem falüàtis tus , & déxteral

ii r «

— Proté-

ejus morábitur ; protegétur

i

'tua fufcépit me :

ub tégmine illius à fervóre,

&or meus ; & 'cornu. falütis

* Et in glória:

ieze , &fuícéptor meus ,

fcet , allelija.

ejus »requi^€f

LJ

e

elàja.

^ Speráte in eo oómnis c

on-

j

E

Ego Proté&tor

: tuus fum ,

g£regátio pópuli ,. effündite

(

qh

& merces tua ia

icoram ..Mle :cor

p

gna gimis.

t'

c

ha

(1

."P.xötä&or. :

Le.

:

q2

j

T

)

;

coxliv

O-Eïïc;ïum Patrocänii S. Jofephi.

ff

.5 Le10 vi.

Art. 5.

per, quóniam tuadjü

tor. forf

!

j

T q

timad

ofé&tó dubitándum non

tis. . S1exürgat.

/

J

Ó

ft

quód Chriftus fami-

Glória Patri. Si exürgat.

y

« p

4jtus

Intertio JNo&turno , Afía.

j

i

Jiaritátem , reveréntiam , at-

Consürgens Jofeph accépit

[

n*

ue. fublimíffimam dignitá-

unaf .

tem ,quam fibi exhíbuit ,

püerum , & Matrem ejus , &

ttaf

dum. ágeret in humánis ;

venit in terram lírael

&

p

j t fibi

tamquam filius Patri fuo ,

habitávit in civitáte , qua&

Pöpulo

;IOS n

in coelis ütique non negá-

vocátur Názareth,allel. —

certi

j

aPfalmi tertii No&turni. de

A

j

Unde 1

vit , quin pótiüs complévit ,

Unde non

Communi : Confefforis non

j

:

& confummávit.

2

QIUS

Jcofgp

imméritó in verbo propófito

. Pontificis.

[ (

W

à Dómino fubinfértur

in-

*.Invocávi Dóminum Pa.

, ts

tra in.gáudium Dómini tui.

trem Dómini mei ; allelüja.

igtin n O

Unde,licét gáudium ztérng

& Ut non derelínquat me

witivs r W

beatitüdinis in cor hóminis

in die tribulatiónis

ANICUE «

3 alle-

intret , máluit tamen Dómi-

lüja.

Dart

nusei dícere : Intra in gáu-

Lé&io fan&ti Evangeélii fe.

, Ri d

dium : ut myfticé innuátur ,

cündum Lucam.

iáe acpett

quod gáudium illud non fo-

Le&io Vüo

dijurem t4r : (

]ümin eo fit intra, fed ün-

N illo témpore :

"Fitfum

qe Datorm Cl

I

dique illum circümdans , &

eft autem , cüm bapti-

iiud ; p

absórbens., & ipfum velut

zarétur omnis pópulus , &

n* Etvodd

'abyffus infiníta fubmérgens.

Jefu baptizáto , & oránte ,

i Jefum, al

Meméntoígitur noftri, beáte

apértum eft coelum.

Et ré-

j pfeenim i

liqua.

ofeph , & tug oratiónis fuf-

um fuum

frágio apud tuum putatívum

Homilía fan&i Auguftíni

Epífcopi

i, Bowee

Filium intercéde .

fed &

I

beatíífimam Vírginem Spon-

Libo 2e de

ontenf. Evan

Self

^ Un erim

fam tuam nobis propítiam

Ca oxo& 49

redde, qua Mater eft ejus

2

/fAniféftum eft illd ,

utriqx E

uod ait

trumánte L

ui' cum Patre & Spíritu

ut putabá-

TE MT

anéto vivit , & regnat per

tur filius Jofeph : propteril*

ts Pa;ris qrjr

infiníta facula .fæculörum 3

los dixíffe , quieum ex Jo-

T QUeRme n

Amen..

hi

feph, ficut àlii hómines naí-

$o Si.. consíft

ant advérfüm

cüntur, natum arbitrántur.

U. ytimt

me caftr

on timébit cor

Quos autem movet , quód

Quér r

adn

TU st

eum

Si exürgat. ad-

álios Progenitóres. Matthaeus

RUE QUim en

vérsüm.me prelium,in hoc

enümerat , defcéndensa Da-

o-fperábo ; allelüja. ..

vidufque. ad Jofeph , álios

Ut n g

e&

autem Lueas afcéndens àJo»

eIn.te -camatio;mcag' ;?cm-

eph

Vr

v.

Jl

mtuzd,'

Officium Patrocinii S. Jofephi.

ecxiv

P

fühfof. ,

feph ufque ad David; ficile |tem di&ens: Abraham génuit

,

PT

W

eft ,ut advértant,duos Patres |Ifaac , Ifaac génuit Jacob ,

Yot

habére potuíffe Jofeph : u-

atque itain hoc verbo , quod

l

hr

num à quo génitus ,. álte-

eft zénuit perfevérans , do-

Ofcap

! 't

rum à quo füerit adoptátus.

Afrem

dl

nec in ü]timo díceret: Jacob

m Ifrael a

Antíiqua eft enim. confuetü-|autem génuit Jofeph ; fatis

do adoptándi étiam in illo

expréffit , ad eum Patrem

Hie

u

pópulo Dei, utfibifilios fa-

fe perduxíffe orí

nem gene-

:th ) 311010

cerent , quos non ipfi ge-

rántium , à quo

Nidum] à

j

ofeph non

muiffent. sUnde intellígitur

adoptátus ,

ed genitus erat. ,

Q5 i

ILucas Patrem Jofeph , nonà

Quamquam, fi étiam Lucas «

ii

quo génitus, fedà quo füe-

|génitum díceret Jofe

n D.

Heli , nec fic nos hoc ver-

ph sb (Sec

P

rat adoptátus , fufcepíffe in

s

il

Evansélio fuo , cujus pro-

bum perturbáre debéret , ut

"Rn m

genitóres fur(um verfus com-

áliud crederémus , quam ab

itüns T

mémorat , donec exíret ad

uno Evangelííta gignentem ,

David.

w

ab áltero adoptántem Pa-

Bd

$; Jofeph fili David , noli

trem fuíffe commemoarátum.

La

timére

accípere — Maríam

Neque enim absürde quis-

N

cónjugem tuam : quod enim

que dícitur non carne, fed

:

:

V

;:;

ss

l

inea natum eft , de Spíritu

charitáte genuíffe, quem fi-

i

en l-

l

;m

fan&to eft ; páriet autem fi-

lium fibi adoptáverit. At

iMü

Jus

1

lium : 9 Etvocábis nomen|vero étiam nos , quibus dedit

, U vt

ejus Jefum , allelüja.

Deus poteftátem filios ejus

elun, B

$. Ipfeenim falvum fáciet |fieri , de natüra , atque fub:

pópulum fuum

à pecátis |ftántia fua nonnos génuit ,

córum. Et vocábis.

ficut üànicum Fílium: fed üti-

X hg

j

-

Le&io viii,

|

; "

. |que dilé&ióne adoptávit.

,

,

f

j

! .EW*

v Um enim necéffe fit ,

Pc Su

rge, & áccipe püe-

ii

C

utróque Evangelífta ve-

rum ,

& Matrem ejus, &

[ä 'illud !

ra narránte, & Mattheeo fcili-

fuge in

gyptum :

Et

"L

cet, & Luca , ut unus eórum

TE

iil Á

efto ibi, usq

ue dum dicam

j pnpt

e

ejus Patris oríginem tené-

tibi , allelüjá:

-

ueum e&

ret , qui genüerat, alter ejus,

y. Ut adimpler

[*

tur /qubd

qui adoptáverat

iV ePh ,

didtum eft à Dómino per

ris ?

Ü aïbmüm'

uem probabíliüs intellígi-

Prophétam dicéntem : Ex

e

moVet !

(

mus 3doptàántis originem te-

o

ypto vocávi

filium mg;

nuíffe quàm eum, qui nó-

um. Et efto.

U M

l

luit Jofeph génitum dícere

Gória Patri. — Et cfto.

"l

e

ii

p

abillo , cujus eum filium| Nona Le&io dicitur de Ho:

-

|]

]

e(Te ,narräbat ? 'M.atthæus au-im

ilia Dominicæ tertion

j

al

h (

q $

AD

j

d

Y

eexlvi.

Iu

us

!l

Officiim Patrocinii S. Jofeph.

U

gt

fj

u

i

AD

?

x. Et déxtera tua . fufcepit

Nopatt

- &ner.Horas Affa,

me , allelüja.

£ r Aco

autem génuit - Jo-

Ad BenediGius ,. Antiphona,.

m

Aef

Pa

feph , virum Maríz , de

Jofeph fili David , noli timé-

N

(cens

ul

re accípere Maríam cónju-

hus j

«

. quanatus eft Jefus ,

j

J

t

vocátur Chriftus , allelüja.

gem tuam: quod enim in ea

"ii

fl

-Pfalmus, Dóminus regnávit.

natum eft, de Spíritu fantto

qus d

[murun"

cum religuiss

;

eft , alleluja.

jl r

Aíia.

iffus eft

*Axïglelhs Gá-

Oratio. D eus , qui. ccxli.

J [

s

"

z

bi

jl

Uf v

briel à Deo in civitátem Ga-

Et fit commemoratio Do-

J

- il , cui nomen Nazareth ,

gminica,.

h

t

qordoi.

ad .Vírginem defponsátam

.Ad lertiam ,

Antiphona.

viro, cui nomen erat Jofeph ,

Miffus eft.

g Domum

allelüja.

;

Capitu]um. B enedi&tiónes

Möm?au'x. )

i, plgttus 1

Afíá. Afcéndit autem-Jofeph

Patris tui.

ut fuprá.

« à Galilea de civitáte Nàza-

x. breve, Conftítuit eum Dó.

eisi,llij

reth , in Judeam , in civitá-

minum domus fuz ,

* Alle-

y [n tris

iem David , qua. vocátur

làja, allelàja. Conftítuit.

tri,ael

jj

Y

Béthlehem , allelüja.

y. Etpríncipem omnis pof-

fn fecinds

|

'

jj ütin pris

, Afi», Et venérunt feftinán-

feffiónisfuz. Allel.allel. -

(qie u

tes ; &invenérunt Maríam ,

G lória Patri. Conftítuit.

LOI

& Jofeph , & infántem pó.

y',. Confitébor nómini tuo ;

r

j. Siburbrt

fitum in presépio , allelüja,

allelàja.

ddideriveram ,

x, Quóniamadjütor, & Pro-

y. Erfrothust

allelüja.

(V Atía- Et

ipfe Tefus lerat in-

té&tor fa&tus es mihi , allel.

t neo, ll

éfpiens quafi annórum tri-

Ad Sextam

"

"

; .A-nftipïi'üna.

Atj

ínta , ut putabátur filius Jo-

Afcéndit autem.

Fii, qid f

í

Capitulum, | Gen. 49. $-

"exce Pater tüi

eph , allelàja.

. ,Capitulum.

Gen. 4g. v.36;

D

Eus patris tui erit adjà-

léntes quate

.Y5 Enedi&iónes Patris tui

| 2

3

tor tuus, & omnípotens

lj

confortátze funt benedi-

benedícet tibi benedictióni-

Oratio, D eti

"" Qiónibus patrum ejus : do-

bus coeli défuper.

W (HPF 1 (

nec veníret defidérium cál-

$ breve, Confitébor nomini

Mu

lium eternórum : fiantin cà-

tuo, *

Allelüja , allelàja.

r hum

pite Jofeph, & in vértice

Confitébor.

vt Mat,

