Manéndo quippe in Chriftó 4

tsl

Te,& ego in eo , hic fert fru-

quid velle poffunt , nifi quod

jum confortvit

&um multum , allel. allel.

cónvenit Chrifto ? Quid velle

Y^ Sicut diléxit me Pater , &

v tudnur, b

poffunt manéndo in Salvató-

y hi fe Id

€go diléxi vos. Qui manet.

re,nifi quod non eft aliénum à

s Indà

LOCUIO Vilie

falüte * Aliud quippe vólu-

Erüm quia ita fine ifta

mus ,quia fumusin Chrifto z

rio N

áj Bagdit i

grátia non poteft vivi ,

áliud vólumus , quia fumus

j Joinem.

ut & mors in poteftáte fit lHi-

adhuc in hoc fzculo.De man-

beriarbítri. Siquis in me,

fióne namq; hujus fzeculi no«

"; Cagol l;

pore : Distj

- inquit,non mánferit, mittétur

bis aliquándo fubrépit, ut ho

j (s E

foras ficut palmes,& aréfcet ,

petámus , quod nobis nosrax

& cólligent eum,& in ignem

pedíre nefcímus. Sed abfit, u

jnites: Q^

?- mittent,X ardent. . Ligna íta-

fiat nobis,fi manémus in Chri-

V j

g mult :f

que vitis tantó fünt contemp-

fto,qui non facit ; quando péti-

tibilióra, fiin vitenon mánfe-

mus , nifi quod éxpedit nobis.

rint, quantó gloriofióra , fi| $ e Deum laudámus. 17.

l potäfhs ff?* ;

IN

f

(uiti

n

xlviui

Commu

lurimorum Mai

L

"

GEN.-. COMM

U

JNÍ

Contemps

h

mt

uübus I&UU'

áffecla

-

ul nö;ninis

hy

Confefforum , Virginum &

Ponüfm

mmma ï

non Virginum , & Ded

1Ca-.

jefu Rex. bon

.ö: Coelitum.

NU

ium

.4ionis Ecclefie tempore

Pa-| Hi pro te fürias atque minas

truces

z

tü*ïïquc ; fu

qus

fchali , Offic. fit ut. inferiüs

Calcárunt hómi

ET

4 t

inalis temporib. fed 1n fine

fmesï i

ad Invitatorium, Antiphonas ,j

que vérbera:

«to veY

His ceffit láàcerans fórtiter

ur.ODg. tam breviaquam alia,

"-

Bott

f

additur, Allel & tres Pfalmi

üngula ,

;mnt

dicuntur in quolibet No&tur-

Nec carpfit penetrália.

(ritos

Cedüntur gládiis more bi-

j dY

noÍfuüub prima Antiphona il-

dentium :

jl

M'v

iliu; No&urn

i.

J

jl

mud

M

UNE.

Non murmur refonat, non

gt »

L.

N s

plurimorum Martyruni

querimónia :

i g

Sed corde. impavido mens

w[e'. üm

extra tempus Pafchale.

bené cónfcia

*

*ï;nlr.'ïtü&'me

i e'm*

AdVefpeyas , Antiphonae

j g

Qs r

: QmnesSanctr . cum reiiquis

Consérvat patiéntiam. .

Mu

us vox, quz póterit lin-

de Laud.. lix« P(a4j Dbxit

uaretéxere ,

;

fus, qunsdtn

Dóminus. : euügi reliquis ; de

nera

Lgun Mirru

" Dominica. | 127 &

C

0 ul«

Quse tu, Martyribus müà

at f

timi,PÍalm. L, audate

P

6m;-

praeparas ?

mum.omnes Gentes. 132«

Rubri nam flüido . sánguine

hass ao

1 gt u

$

fülgidis

$ wetonur a

P . Sïïäïää?mmæ isn. 1

lanu

Cingunt témpora láureis.

-- ÉB Dei funt, & non tànget il-

* efumma ó Déitas, ünaque

heDoninut.

" pófcimus,

Mi us

" " lostorméntum mortis. Vi-

T (unt óculis infipiéntium

Ut culpas ábigas , nóxia süb-

tenm. Mi

trahas ,

Vente ts

— Gmori:illiautem funt inpace.

21

tl V l

4 4

Despacem fámulis , ut tibi

5

Anórtud mucRs. incly-

glóriam

t

N

ta gaudia

;

Annórum in feriem

Hrfo m

Pangámus. só

[9!

canant. Amen..

It

fórtia :

u lgefïäqqe

4

. Lxtámini in Dómino , &

TOi vl

- Glifcens fert animus pr

;

óme-

exultáte jufti. g, Et gloriá-

r

cántibus

mini omnes re&ti corde.

E Equämumcü

J*

Vi&órum genus . ópti-

Ad Magnificat , Antiphona.

Crite vl

-

,

Iftórum eft enim regnum coe»

AEDISQUe lt

Q

funt quo

$ fátué mundus

lórum , qui cContempsérunt

!

Of fäCl'æ Q

abhórruit *

vitam mundi, & pervenérunt

D

hu

- Hunc fru&um vácuutn, flóri-

ad praemia regni ; & laverunt

dlm l !

1 M

e Agnio

Truni

buS ándum

p- ffola'.s fuas in sánguin

iv

ÉQ

: ?ro :

feyi

Bu

W

h

[

?

8rg

i

;

V ag

.

Commune

plurirorum Martyrum,

xlix

?

!

ribus

t lg

m

* Pro pluribus Marty

"Tortóris insáni manus,

I

Pontificibus.

Oraü()o

Nudáta

endent vífcerag

' füïlas a;

TM

!

Eatórum Mártyrum, pa-

H

crátus fünd'tur :

b

e

Sanguis

]

Óminum

ritérque Pontfficum

Sed pérmanent immóbil ss

Wm:

)

! færä,

& IN nos,quaefumus Dó-

Vitz perénnis grátia.

mine,;fefta tueánturi& eórüum

Te nunc Redémptor qua.

^

t, Ütrarg fir

comméndet orátio venerán-

umus ,

da. Per Dóminum.

| Ut Mártyrum consórtio

"Ut enetz

u

erint Pontifices.

Sinon f

Oratio.

| Jungas precántes sérvulos

r:g Al more |

11;'!

In fempitérna fecula.

Eus , qui nos eoncédis

Amen.

Hk!r

$

fancdtórum — Mártyrum

IU

"t n

tuórum

MA

in primo No&turro', Afía.

»' natalítia

Secus decürfus

aquárum

um

cólere : da nobis in. setérna

UM

beatitüdine de eórüm focie-

plantávit víneam juftórüm ,

& inlege Dómini fuit volun-

$

I f

táte gaudére. Per Dóminum.

tas eórum.

, Qu piten

/

lia Oratio.

Pfalmus r.

rrt,

Eus, qui nos$ àánnua fan-

Eátus vir,qui ton 4Biit in

Matyrus m

Q&órum Miártyrum tuó-

B

consílio impiórum , &in

Yi

rum ON. & N folemnitáte

| via peccatórum non ftetit , *

güüido Sinnuy

letíficas : concéde propítius ;

| & in cáthedra

peftilentie non

|

ut , quorum gaudémus méri-

fedit,

tis , accendàámur exémplis.

nt ml

Per Dóminum.

Sed in lege Dómini volüntas

o Detts, iil

ejus , * & inlege ejus medi-

l,

[

Ad Matutinum , lavitator,

tábitur die ac nocte.

ii ii

Regem Mártyrum Diim ,

terit tanquam lignum,quod

* Venite , adorémus.

plantátum eft fecüis decürfus

Pfalm. V enite, exultémus.s.

n fimis, t5

aquárum , * quod frü&ctum

fuum dabit in témpore fuo.

p h r

ifto profüfütn sángui-

. Etfólium ejus non déflüet: *

D

CHr

nem;

i

u Ant.

ómnia, quiecüm

que fáciet;

aj Dirao

Ft Mártyrurm victórias ,

ofperabüntur.

ignámque cocelo làuream

on ficímpii ,non fic : *fed

Latis fe

quàmur vócibus.

sf « |

T

]tanquampulvis, quem pró-

ag , At

erróre vi&to fzculi;

|icit ventus à facieterrz.,

Poenísque fpretis córporis ,

Jideó non resürgent impii in

simregnit

Mortis facre compéndio

; ntemit

'|judicio: * neque peccatóres

Vl

Vitam beatam póifident.

11 concílio juftórum.

m pef

d

T'radüntur igni Mártyres ,

e nis &W

Et beftiárum déntibus:

.Quóniam , novit Dóminus,

| viam juftórum ; * & iter im.

] sänguine J

Armáta fzvit üngulis

€

L]

'p'iö rüm períbit.

Atia.

CW

j

Commune plurimorum Martyrum,

f

Af - Secus decürfus

aquá- | servite Dómino in timóre : *

;palum mum

nim plantá

B

vit víneam juftó-| & exultáte ei cum tremóre.

]

ryum s

& n

lege Dómin fuit | Apprehéndite difciplínam;ne-

'

!

Jutto

3ffl [u

volüntas eórum.

quándo irafcátur Dóminus: *

gs

f

jl

mgle&öfü

;

mmet*

[]

Tanquam aurum in

& pereátis de via jufta. ,.

fornáce prob

ávit elé&tos Dó-

Cuüm exárferit in breVi ira

gt

m

minus : & quafi holocáufta

ejus , * beáti omnes, qui con-

l Lætïff;"l"

fidunt in eo.

nl

J

g !

accépit eos in etérnum.

Pfía

Afía 'Tanquam aurum.in

: Uare fr

emuör'unt Gen-

fornáce probávit elé&tos Dó-

!

".

tes, * & pópuli medità-

minus , & quafi holocáufta

|

b

Ü

yd D

tà funt inània ?

accépiteos in eetérnum. -

, i dorte

'1:

bcnedi;l

&

j

A füitérunt Reges terr& ,

e

Afía, Si coram homínibus

j':9:

xl t

principes convenérunt in

torménta paffi funt , fpes ele-

L,Ep

jl u NY

unum * advérsüs Dóminum ,

&órum eft immortális. in &-

a o

térnum.

)

& advérsüs Chriftum ejus..

1ebitl

D irumpámus víncula eó-|

Pfalh us

Y

ipr, ts

rum : * & projiciámus à no-

Omine ,. qui

ä' muitïpli;

F

untam , Rn

bis jugum ipsórum.

D

cátifunt,qui tríbulant

ithtm us

u1 hábitat 1n coe

.

me ? * mult insürgunt ad-

L]

lis, 'i:riää-

vérsüm me.

sindit m r

5

H

teos: * & Dóminus fub-

ii Lal

fannábit eos.

Multi dicunt ánime mez ? *

(s od

non eft falus ipfiin Deo ejus.

^T uncloquétur ad.eosin ira

i. Qu

fua,* &in furóre fuo con-

T uautem Dómine fufcéptor

oD at d

turbábit eos.

meus es , * glória mea; & ex-

TA Wt

Ego autem conftitàtus fum

áltans caput meum.

Vetur st

TR

"V oce mea ad Dóminum cla-

Rexabeo fuper Sion mon-

mávi: * & exaudívit me de

di tsl

tem fanétum ejus , *. preedi-

ipibus lum

cans preecéptum ejus.

monte fanCto fuo.

D ómünus dixit ad me : * .Fí-

Ego dormívi, & foporátus

zi N

fum: *

exurréxi , quia Dó-

gïe*exümSplrïmsm

lius meus es tu. , ego hódie

"t f nf

énui te. -

minus fu(cépit me.

RO M

óftula à me, & dabo tibi

Non timébo míllia pópuli

Gentes hareditátem tuam: *

circumdántis me : * exürge

Ü

Lt

M

& poffcffiónem tuam térmi-

Dómine, falvum me fac Dcusv

|

l g

nos terra.

Ineus.

Bieges eos in virga férrea, *

Quóniam tuäpeyrcufsf&i om-

C

cm.

nes adversántes mihi. fine

qi

& tanquam vas figuli con-

caufa , * dent

a l

frínges eos.

d

es peccatörumk

Wt df

Etnunc R

eges,'intelligx-ite m

contrivífti. :

furimgl

Déómini eft falus ,

* & füper.

b**

teyg]

4

li

erudíminiqui judicátis terr&.

PO-.-

eXpe&gu

1 (

[

Dininy

[4

ile gj Q

d

Communi plurímorum Martyrutt,

*

tnf

pópulum

tuur beneditlio | revelatiónern

fliórum De

Xited;

g.

tua.

expéttat.

il

Catur ]j

Antïphona, Si eotam homí-

!üe vja tlt

i

; Abftérget Deus omnem

nibus torménta paffi funt ,

j

aAc

rymàm ab óculis Sango-

RUE n b

fpeselettórum eft inimortális

rum:& jam hon erit ám«

: UOmnes,

qu;

in aetérnum.

pliüs ne

y. Letáminiin Dómino, &

que lu&us , neque

clamor , fed nec ullus dolor :

i]quam AUF s

exultáte jufti.

, Etgloriá-

* Quóniàá prióra tranfiérunt.

"t ld

mini omnés ré&ti corde.

*« Non esürient ; neque s«

QU Roloci

P ater nofter.

$

AB(otut. Exáudi Dómine.

tieat ámpliüs , neque cadet

lL etmum,

fuper illos fol, neque üllus

At Tonfoifue

y; Jube domne benedícere.

eitus.

Quóniam.

d

d

ln fs d

Bío, Benedi&ióne

perpétua.

|

ftola B. Pauli Apóftoli

Bfío, Uni enitus Dei Fílius,

Ls n

De Epí

ad Romános.

;eCto ts

Cimus autem y quóniam

]

ia

: LeBiol.

"Cap. 8. 6

*

diligéntibus Deum ómnia

Ratres, debitóres fumus

Ie, Qu

ä'muhp*

;noncarni , ut fecündüm

coopérántur in bonum, iís ;

if qi trhiz

carnem vivámus.

quifecündüm propofitum vo-

Si enim

cáti funt fan&i.

Nam qüos

4

fldti Listgunt

fecündüm càrnem vix&ritis »

praefcivit ,

& pr&edéftinávit

moriémini :'fi àautem fptritü

X anime mee

fatta carnis mortificavéritis ,

confórmes fieri tmáginis Fílii

ispün Do ej

fui;ut fit ipfe primosénitus in

Dónine f

vivétis. Quieumqüe. enim

multis frátribus. Quos àutem

Ípíritu Dei agüntür , ii fünt

predeftinávit, Hos & vocá:

[ n

filii Dei. Non enim accepíftis

Jt eurm.

fpíritum fervitütis terüm ii

vit:& quos vocávit , hos &

al Donmumd

juftificávit:

quosáutem jufti-

titnóre.fed accepíftis fpíritum

ficá

vit , illos & 'elorificávit

exadit d

adoptiónis filiórum , in quo

Qo fu.

clamámus: Abba , (' Pater )

Quid érgo dicémusad hac ?

ipfe enim Spíritus teftimóniü

Si Deus pró nob

Is :

^

» quis cones

ii Lt

tra nos ? Qui étia

m.próprio

FUHC?WW á

reddit fpíritui noftro , quód

Fílió fuo

hon-pépércit , fed

MU

fumus filii Dei. Si autem filii,

míla p

il

& harédes : hirédes quidem

pro nobis ómnibus trádidit if-

p

Dei ; coh&rédés autem Chri-

lum:quómodo non étiam cum

& Du

illo'ómnia nobis donivit ?

jm mv

f : fi tamen^ compátimur ;

ut& conglorificémur. Exí-

&tis accusábit advérsus elé.

ftimo enim , quód non funt

os Dei? Deus qui juftificat ,

jl

üis éft, qui condémnet ?

iif

condígna paíliónes - hüjus

Chriftus Jefus ; qui mórtuug

tes pccä

témporis ad fütüram glóriam;,

eit ;imó , qui & fefürréxit

uz revelábitur in : nobis.

qui eft ad déxterari Dei ; qui

Namv hexpe&ätio ereatárgs ,

étiam interpéllat pro nobis,

u ' f)ï"

BeVi.

WP.

(

j

"

.2

Commune plurimorum Martyrum.

j

j

jdt

4l

: 'vViri fan

&i gloriófum sán-| | .. In fecundoNoGturno, Afía.

guinem fudérunt pro. Dómi-

Dabo San&tis meis locum no-.

j

g

minátum inregno Patris mex

u

um

/

ynu

no,amavérunt Chriftum in

uül*

vita fua , imitàti funteum in

dicit Dóminus. ; Píalmus 14«

PA

(

g

mortefua: * Etídeo coró-

Omine: ; quis habitábit

4007 qpd.

D

in tabernáculo , tuo ? *

as t

nas triumpháles meruérunt.

ia

. Unusípíritus , & una.fi-

aut quis re

guiöfcet in monte

JQDP" Á

uebaqw !

des eratin eis.

Et ídeo.

fanéto tuo *

H

ui ingréditur fine mácula;*

u L. Mi

mmeam

Bfo. Spíritus fan&i grátia.

ste

"i

du

e&io

ii

&

& operátur juftítiam.

h"

'q

u

lr

Uis ergo nos

feparä'bif

Qui lóquitur veritátem in

à charitáte Chrifti ?. tri-

du

f

Q

corde fuo, *qui non egit do-

T

i v

bulátio , an angüftia, an fa-

lum inlingua fua.

mes ,annüditas, an perícu-

iNec fecit próximo fuo ma-

P ag

]um , an perfecütio , an glá-

Ium,* & oppróbrium non ac-

"IT LLA

dius? (Sicut fcriptum eft :

cépit advérsus próximos fuos.

g m

Á.d níhilum dedü&tus eft in

du LU

Quia propter te mortificá-

j

mur tota die : eeftimáti fumus

confpé&tu ejus malígnus: * ti-

*gnfþfä

Iu ha

j ;

ficut oves occifiónis. ) Sed

méntes autemDfim gloríficat.

n s d

in his ómnibus fuperámus

Qui juratpróximo fuo, &

vt

propter eum, qui diléxit nos.

non décipit: *qui pecüniam

PEUUE

Certusfum enim, quia. ne-

fuamnon dedit ad usüram ,

a, Lt

que mors , neque vita , ne-

& münera fuper innocéntem

äa-.*infuper& u

que Angeli , neque princi-

non accépit.

mut

átus , neque virtütes , ne-

Quifacithec, * non mové-

bitur in etérnum.

futit t t

ue inftántia , neque futüra ,

st m n

neque fortitüdo, neque alti-

Afía.DaboSan£lis meis locum

silis u n

tüdo , neque profündum ; ne-

nominátum.in.regno Patris

Ed

ue creatura álm póterit nos

mei , dicit Dóminus.

ts t end v

f

eparáre à charitáte Dei,quze

Afia. Sanétis ,. qui-in terra

funtejus ,. mirificávit omnes

ildis n la

eft in Chrifto Jefü Dómino

voluntátes meas inter illos.

thotuo:* Qd

noftro.

x Tradidérunt córpora fua

..Pfalmus: 15.

Ri

Wþj

Onsérva me- Dómine ;

Wi

5 RI

ær

opter Deum ad fupplícia :

It Eïus, ml[lfdu"lï[)

Et meruérunt habére co-

- quóniam fperávi in te : *

rónas perpétuas.

Dixi Dómino:: Deus meus e$

VOU sb

tu, quóniam. bonórum meó«

ib i,

!

qui fm

y. Ifti funt,qui venérunt ex

mj

l

Tnagnatribulatióne , & lavé-

rum non eges.

Qu

À

i

runt ftolas fuas in sánguine

San&is ; qui :

funt .in tefra

1, afsüment ,

ejus , * mirificàvit omnes vo--

Agni Etmeruérunt.

E

QU

-. jiluntátes incas 1n eis. -

G lö.riav Patri. Et.

&

L

Ianm

lii

Communi plurimorum Martyrum.

M ultiplicáte funt infirmitá-T

.. :Pfalmus 22*

*

E

;

lm

fs

Wl.

O

mr

[2

E

.terra

,& pleni-

I femy

tescórum * pófteà accelera-

li

Väfuntu

D.

tàdo ejus:*orbis terrár(i,

lus

Non congregábo conventi-

& univéríiqui hàábitant in eo.

A

* Quis h

cula eórum de fanguinibus: *

uiaipfe fuper mária fun-

"Tacu[o

sj

mec memor .ero. nóminum

ávit eum: * & fuper flümi-

napraeparávit eum.

eórum per lábia.mea.

B

D fs pars hzreditàtis mez ,

L

uis afcéndet in montem

dlr [ie mäcu],x

& cálici

s mei:*tu es,qui refti-

»

ómini ? * aut quis ftabit in

loco fan&to ejus ?

Am,

tues hereditátem meam mihi.

lr Vertátem j

Éunes cecidérunt. mihi in

innocens mánibus, & mundo

corde, * qui non accépit in

QUnerit dj

pracláris : * étenim harédi-

vano áànimam fuam , nec ju-

4

tas mea preclára eft mihi.

, enedícam. Dóminum , qui

rávitin dolo próximo fuo.

yxim füp rma.

*

HHic accípiet benedictiónem

Qrobrm n at«

tríbuit mihi intellétum

Sisprns us

ínfuper & usque ad no&em

à Dómino , * & mitericór-

increpuérunt me renes mei.

diamà Deo falutári fuo.

D dedicus eft

ju mdpus: *

Providébam Dóminum .in

*

Hiec eft generátio querén-

:

confpe&tu meo femper :

tium eum , *

uaréntium fá-

Tf gloríii

ciem Dei Jacob.

:

vim fuo,

quóniam à dextris eft. mihi ,

ne commóvear.

E

3

?

À ttóllite portas , príncipes ,

; olnm

Propter hoc 1

getà

tum eft cor

veftras, & elevámini pórtz

l d ustram,

smeum , & exultávit lingua

eeternáles : *&v'i'ntrqi-bit R;x

p ia

mea: *ínfuper & caro mea

loria.

jl

uis eftifte Rex glórie ?

i *

hec, t m

requie(cet in fpe.

B

[6)

,

Quóniam non derelinques

minus fortis & potens ,

térmuf

ánimam meam in inférno : *

Dóminus potens in praelio. -

yondismesioot

Attóllite portas , príncipes ,

pec dabis San&tum tuum vi-

n o M

dére corruptiónem.

veftras, & elevámini portz

TNotas mihi fecífti vias vite ,

gternáles : * & introíbit Rex

elóriz.

j quin n

adimplébis me letítia cum

aiticdit n

vultu tuo : * dele&tatiónes in

uis eft ifte Rex glórie ? *

T0 f ls

déxtera tua usque in finem.

Dóminus virtütum ipfe ef

m o

Ata. Santtis , qui in terra

Rex glóris.

funt ejus , mirificávit omnes

Afís. San&i , qui fperant in

ye Dimin

Dómino , habébunt fortitüdi«

f eniin t

voluntátes meas inter 1llos.

: Deure

Afia. San&i,qui fperant in

nem , afsüment peíías ut áqui-

1g, volábunt & non deficient.,

bonorun

Dómino , habébunt fortitüdi-

nem , afsüment pennas üt

. Exültent jufti in confpé-

[

áquile , volábunt , & non

.' ü Deio æö

à

Et dele&téntur

| funt

deficient.

in letítia.

at

on

P ater noüeï.-

*

;dS

: s

liv

l

j

9

gpü

j

'þgfils píetas; — potüerit, imïtäfï niohterit, ad

(

Y

:

&

ü

s. Jube domne benedícere.

eórum beatitüdinem non pó-

T T

p

[

" &ao. Deus Pater omnípotens.

terit perveníre. Sed & Pau-

TU

lus Apóftolus predicat , di-

QiTaem:

:

Sermo 5 Augpihm Epffcopl

R

cens : Si fuérimus sócii

af-

fiónum , érimus & coníola-

Hf iee 11

äeSllP jj

Q

Uoti'eäcürhqu-e » fratres

tiónum. Et Dóminus inEvan-

charíffmi ,. fan&tórum

gélio: Si mundus vos odit ,

^; Quipit

/

Mártyrum folémnia celebrá-

Ícitóte , quia me priórem vo-

miä

inus ,ita ,ipfis intercedénti-

bis ódio hábuit. Recüfat effe

g

rpe'tuw

bus, expe&témus à Dómino

in córpore , qui ódium non

j

iagudg)fl

ndf

cónfequi temporália benefi-

vult fuftinére cum cápite.

!

[

jj

cia ,utipfos Martyres imi-

Vérbera carníficum non

L

tàndo , accípere mereámur

timuérunt San&i Dei ; imo-

€térna. Abipíis enim fanttó-

riéntes pro Chrifti nómine :

ïuXt*atälX&WDhï

rum Mártyrum in veritáte

* Ut heredes fierent in domo

! g 08 q

feflivitátum gáudia celebrán-

Dómini.

A u ii

tur , quiipsórum Mártyrum

. Tradidérunt córpora fua

n l

p

exempla fequüntur. . Solem-

propter Deum ad fupplícia.

inm p

Alelli

nitátes enim Mártyrum , ex4

Ut herédés.

hortatiónes. funt ' martyrió-

f

ij

eif

ipituma

rum : ut imitárinonpígeat ,

Ignem fui gmör—is.,

t;ïf

l

f s w

quod celebráre delcttat.

Ed dicit Áliquis : Et qluïs

$; sanGitui Dómine mirá-

eft, qui poffit beatórum

od u

1

bile confecüti funtiter, fer-

miüjy

,

i t

Máírtyrum veftígia fequi: ?

ul

viéntes pricéptis tuis , ut in-

Huic ego refpóndeo,quia non

veniréntur illafi in aquis vá-

folüm Mártvres , fed étiam

Jj ia

lidis: * Térra appáruit ári-

OM

ipfum. Dóminum cum ipsíus

da , & in Mari rubro via fine

adjutório , fi vólumus, póffu-

H

j r

impediménto.

musimitári. Audi non me;fed

ttoDomim v

;

Quöniam percuffit pe-

ipfüm Dóminum géneri lu-

ht , df

tram , & fluxérunt aque, &

máno clamántem : Dífcite à

ts vetus 4fum,

torréntes inundavérunt. Ter-

me , quia mitis fum,& hümr-

Lricen T

lis corde.

Audi & Petrum

a appáruit,

o

e

Q turs: * s

Apóftolum . admonénterü

sf

Biio. Chrif;tluvs/pcjerpe'tuæq

Chriftus paffus eft pro nobis

i ii

C* Ed nos vólumus gaudere

relínquens nobis exémplum,

DX M

*2 cum Santlis , & tribula-

ut fequámur veftígia ejus.

UER

tiónem mundi nólumus fu-

$, Tanquam aurum in forná-

flinére cum ipfis.

ui enim

ce probávit elé&tos Dóminus,

NUILAT pf

"Mi f

Qd

(an&tos Mártyres,in quantum

& quafi holocáufti hóftiam

Vaf

ac-

4

lv

M

H

J

b

Q]

en"! i

accépit illos; & hxiytähiþofe

ommus dfiï'lpat COr

jsília

nnm

N

erit refpé&tus illórum :

Géntium: * réprobat autem

PVenre.

Wpp

4

OIUS J

*

uóniam donum , & pax

cogitatiónes populórum , &

Á

i

eft elé&tis Dei.

réprobat consília príncipum.

"Tmus

N]

ui confidunt in illum ;

C onsílium autem Dómimni in

&m

u t

FGF

3

inteélligent veritátem : & fi-

etérnum manet : * cogitatió-

TIUQUSi,

déles in. dile&ióne acquiés-

nes cordis ejus in generatió-

AUs yos

centilli.. Quóniam.

nem, & generatiónem.

i

l4 fne pri

Órem

J lö;ia Patri. : Quögäam.

Jeàta gens , cujus eft Dó-

iOUt uf

minus Deus ejus : * pópulus ;

P', qw. üdium li

ufti autem in pärpäfüum vi;

uem elégit in hereditátem

W6 CUT CÁpite.

vent ,& apud Dfimeft mer-

ibi.

LGrtCUT f

ces eérum.

De ccelo refpéxit Dóminus:*

vidit omries filios hóminum,

bt imfre:

Y -Xultäte*jiïl'&i ihbömino:*

De preparáto habitáculo

«s ferer dom

fuo * retpéxit fuper omnes

rectos decet collaudä—

E

tio.

qui hábitant terram.

tf

orfitémini Dómino 1n ci-

Qui finxit fingillátim corda

thara:* in pfaltério decem

eórum : * qui intélligit ómnia

um d fuyrl

ópera eórum.

^

chordárum pfállite illi. '

2antáte ei cánticum novum:*

Non falvátur.Rex per mul-

emfuïamörïs.

tam virtütem : * &

igas

bené psállite ei in vocifera-

i äïqufis: I

tióne.

non falvábiturin multitüdine

Q uia redtum eft verbumDó-

virtütis fu.

qu polt bedie

m veipa g

mini,* & ómnia ópera ejus in

Pallax equus ad falütem : *

epindoquin

fide.

in abundántia autem virtütis

D1ligit mifericórdiam & ju-

fuz non falvábitur.

jcyre Iu t

dícium : * mifericórdia Dó-

üminu um

Écce óculiDfii fuper metuén-

3nini plena eft terra.

teseum : * & in eis qui fpe-

nlb

V erbo Dómini coeli firmáti

rant fuper mifericórdia ejus.

p A f

Ut éruat à morte ánimas

m generd D

Yunt , * & fpíritu oris ejus

omnis virtus eórum.

eórum : * & alat eos infame.

dnier ; Df'fcife z

Ánima noftra süftinet Dó-

j um -

; óÜngregans ficut in utre a-

ii & Pt

quas maris:* ponensin the-

minum : * quóniam adjütor ;

sáuris abyfíos :

& proté&or nofter eft.

admonettet

l ímeat Dóminum omnis ter-

Quia in eo letàábitur cor

g o

!

ya:*ab eo auté commoveántür

noftrum : * & in nómine fan-

ybistxe

m,pïllmy

I

omnes inhabitántes orbem.

Go ejus fperávimus.

We(h'gnae

Piat mifericórdiatua Dómine

Ill

Q uóniam ipfe dixit, & fatta

funt: * ipfe mandávit , &

fuper nos : * quemádmodum

l:

fl

; D

fperávimus in te.

-

fpca

yts

-ereáta fun;.

V

d 4

puri

p

um

Ivi

Commune plunmorum Martyrum,

ul

j

j

gï

Afía, Jufti autem in perpé.| timórem Dómini docébo vos;

[!

10 mæmw

tuum vivent , & apud Dó-|(Q) uis

eft homo , qui vult vi-

minum eft merces eórum,

tam :

* díligit dies vidére bo-

r

»

"I radidérunt córpora| nos ?

i

d

efli

uf

fía,

ua in mortem , ne fervirent|P róhibe- lmwuam tuam à

EUS , 3 ad] tüf

idólis :

ídeó coronáti póffi.| malo : * & Tàbia tua ne. lo-

bu

daq 111

dent palmam.

us.

; |quántur dolum.

Enedícam

óminum 11'1

D iverteà malo, & fac bo—-

i

"h

tunebmlü

T

D

omni témpore : * femper

num : * inquíre pacem , &

«

r terr

faus ejus in ore meo.

persequere eam.

duq A

&l

n Dommo laudábitur ánima

O culi Dómini fuper ]u&os- "

(rä"

at o

mea:

* áudiant manfuéti , &

& aures ejus 'in preges €Ó»

lætentur.

j rum.

a--(.

?

'"'lm üüba (

gt N

M agnificáte Dóminum me-

€' ultus autem Dmmm f uper

cum:* & exaltémus nomen

faciéntes mala :

* ut perdat

esmïm ipdnet

ejus in idíipfum.

deterra memóriam eórum.

lii D

eus 18

Dóminum

n

fdi

E xquisivi

,

&

C lamavérunt jufti , &..Dó.

exaudívit me: * & ex ómni-

minus exaudívit eos : * & ex

gbemzcul (ium

bus tribulatiónibus meis erí-

ómnibus tribulatiónibus eó«

jas i mrdu fUH

-

uit me.

rum liberávit eos.

amiditr: ^ à dJUW

À ccédite ad eum , & illu-

uxta eft: Dóminus iis ,

qm

'RDfllsm&HC diieub.

yJhunamini :

* & fácies veftrae

tribülato funt corde: * & hu-

Nghbis Bnt Gérte

non confundéntur.

miles fpíritu falvàbit.

ml r d

[ n ts t

[fte pauper clamávit , & Dó- |Miulte tribulatiónes ]ufcö-

minus exaudivit. eum : * &

rum : * & de ómnibus his

m nrüum

de ómnibus tribulatiónibus

liberábit eos Dóminus.

Dóminus ómhnia

ffcey u

ejus falvávit eum.

C uftódit

-—..

coh

I mmíttet Angelus Dómini in

offa eórum : * unum . ex his

circüitu timéntium eum : *

non conterétur,

tit ld m

l quæwïmtmï

& erípiet eos.

Mors peccatorum pefüma"**

tlerram. * duf

G uftáte , & vidéte, quóniam

& qui odérunt juftum , delín-

fuavis ef'c Dóminus : * beátus

uent.

al fnem tng,

Irumol

eti du

vir , qui fperatin eo,

édimet

Dóminus

ämmas

E und

li

'3méte Dommum omnes

fervórum fuórum : * &non

fttm

l

Sanüiejus: * quóniam non

delínquent omnes , qui. fpe-

&t ul

eft inópia timéntibus eum.

rantin e0.

D ívites eguérunt, & efurié-

Afía, Tradidérunt

30'0 fllm DeuS i

córpora

ryunt :

* 1nqulrentes autem

fuain mortem, ne fervírent

! n bus, Cïä

nlca

übo

Dommum non minuéntur

idólis; ídeà. coronáti pof -

omni bono.

l

^i T v

L]

dent palmam.

V'eníte filii , audíte. me

?

A]jAfÉ:z. Ecce merces San&a-

rum

i ü*MCCP Dfüoüwu

/h u

t

aN

Oldo

Commune pluri:fmrum Martyrum.

lvii

!

0my

rum copiófa eft apud Deum :

Afía. Ecce merces San&órum

di

"um

T

ipfi veró mórtui funt

181t iv

m

pro

copiófa eft apud Deum : ipfi

hrifto ; & vivent in etérnü.

veró mórtui funt pro Chri-

li

Pfalmus 45.:

fto , & vivent in saetérnum.

lm d

Eus nofter refügium '

y^. Jufii autem

D

& virtus : * adjütor in

vivent.:

i:n gerpätqum

'itip,

G f

tribulatiónibus , qua inve-

x. Et apud Dóminüm. eft

*

nérunt nos nimis.

merces eórum. .

;v

T

A

Proptéreà non timébimus ,

P ater nofter.

dum turbábitur terra: * &

Wwerju/tosr

Abfolutio. Á Vl'nculis;-

transferéntur montes in cor

yJube domne benedícere.

maris.

Biio.

Evansélica lé&io.

J y prggs 60-

Sonuérunt, & turbá

fæ funt

L é&io fancti Evangéli fe.

i D(Wm

aqua eórum:*conturbáti funt

cündüm I ucam.

IN

raontes in fortitüdine ejus.

LeGio vii.

C

i m

.21.8

vj d D

Flüminis: ímpetus letíficat

N illo témpore:

Di

lixit Jefus

civitátem Dei : * fan&tificávit

difcípulis fuis : Cüm audié-

udfnt s a

tabernáculü fuumAltíffimus.

trihilriotibus d

ritis prelia & feditiónes ,

äVIf (09

D eus in médio ejüs:, non

nolíte terréri : 'opórtet pri-

commovebitur : * adjuvábit

müm hac fieri , fed nondum

Dirimus s ,

eam Deus mané dilüculó.

ftatim finis.

j eode* i

Etréliqua.

C onturbáte funt Gentes ,

Homilía S. Gregórii Pape.

ltvb

& inclináta funt regna:* dedit

ribulüns ul

vocem fuam , mota eftterra.

Homilia 35. in Evang.

[

Ominus ac Redémptor *

lt de ómnbus

^óminus virtütum . nobís-

D

nofter peritüri. mundi

s DÜnmmas

cum

* fufcéptor: nofter

precurréntia mala denün-

Dimns df

Deus Jacob.

tiat, uteó minüs pertürbent

p'uum erd

V'eniíte, & vidéte ópera Dó.

veniéntia, quó füerint prae-

muru

mini, qug pófuit prodígia fu-

feíta. Minüs enim jácula fé-

eptirum pl

perterram ; * áuferens bella

runt;quas pravidéntur: &

g jln, Ík

usque ad finem terre.

nos tolerabílius mundi. ma.

À rcum cónteret, & confrín-

la fufcípimus , fi contra hec

jrmimus Anii

getarma:*

! fcuta combüret

per preíciéntise

clypeum

m

* M

D

igni.

munímur. Ecce enim dicit-:

mes, qi

f

Wfacäte ; & vidéte ; quóniam

Cümaudiéritis prelia & . fe.

ego fum Deus : * exaltábor

ditiónes , nolíte terréri :

ggrpm

in Géntibus , exaltábor in

opórtet enim primüm hag

eni

terra.

bm ne

i

fieri , fed nondum ftatim fi.'

T0

"

D óminus virtütum

hobfs-

nis. Pensánda funt verba R e.

cum: * fufcé

n

ptoF noff;r .De'us

demptóris noftri , per qua

m

&i

Jacob.

nos áliud intériüs , áliud ex-

d 5

té-

LLTÀ

:

M

lvii

«nüm*& j um

tériüs pafsür

oS effe. denün-

num.: M&cädbru labóris.

yr

tiat. Bella quippe ad hoftes

G lória Patri.. Mercédem.

«qeftti

f

li

m

pértinent, feditiónes ad cives.

Ad focietátem.

üm : "

pES

tergo nosíndicet intériüs

P

exteriüsque turbári , áliud

Ed cüm tot figna pertur-

nos fatétur ab hóftibus, áliud

J batiónis di£ta fint, opór-

*inahq

y

à frátribus pérpeti.

tet,ut eórum confideratiónem

4 t

grmen

Propter teftaméntum Dó-

bréviter per síngula perftrin-

l ïenkent d

gámus : quia necéffe eft , ut

u !]

mini , & leges patérnas ,

9/^;

n

San&i-Dei perfütérunt in

áliae coelo , áliaéterra , ália

qu m

amóre fraternitátis :

Quia

ab eleméntis, áliaab homf-

unusfuit femper fpíritus in

nibus patiámur. Aitenim :

! 'ämlaa;iregm

€is , & una fides.

Surget gens contra gentem ,

r:ärunt&m&'xm&äm

Ecce quàm bonum , &

ecce perturbátio hóminum :

erunt terrzemótus magni per

igenindt d

quàm jucündum habitáre fra-

tres inunum, Quia.

loca;ecce refpéttusire défu-

per: erunt peftiléntie , ecce

yelgdl d

Biío. Quorü feftum cólimus.

imaequalitas córporum : erit

ninisemn t

fames ,ecce fterílitas terree

.

o

| f

Marmes i

t

* Ed his mahs ii;äveniön-

&J tibus , quia non ftatim fi-

terrorésque de coelo, & tem-

dusirdttia

peftátes, ecce inequálitas áe-

J Mityrunduna

nis fequátur,adjüngit: Surget

gens contra gentem , & reg-

ris. Quia ergo ómnia. con-

atemccælis,züc

l

num advérsüs regnum : &

fummánda funt,ante confum-

J

terraemótus magni erunt per

matiónem ómnia

erturbán-

l

6Wrïumïla'nimæ i

à

doca, & peftiléntie , & fa-

tur: & qui in cun

is delíqui-

Dile n n

mes , terrorésque de coelo,&

mus , in cun&is ferímur : ut

Ti ts

Ultima

impleátur , quod dícitur : &

At s ii

figna magna erunt.

tribulátio multis tribulatió-

pugnábit pro eo arbis terrá-

tb d

nibus pravenitur:& per cre-

rurn contra infensátos.

bra mala, qu& prevéniunt ,

- DCngl&UdäIBPSQIGo

JEr r

indicántur mala perpétua ,

VUDTOM tf

quze fubfequéntur, . Et ídeó

9

Ut Pue'ntes ftro

poftbella & feditiónes non

TRU d o

ftatim finis:quia multa debent

W n

ng l'l':

malaà pracürrere , ut malum

! Hæc Vefï: vef)äk frätämïtas ,

TU ol

váleant fine fine nuntiáre.

quis nunquàm -pótuit violári

Ti

certámine :

ui effüfo sán-

UC

San&dimei, qui in carne

gHOfce, Quj

i

pófiti , certámen habuíftis

guine fecüti funt Dóminum :

MU

m

"Mercédem labóris ego red-

Contemnéntes aulam re-

li

*. Veníte bene-

TR C

dam vobis.

giam , pervenérunt ad regna

l

TMco s.

gi&i Patris mei , percípite re-

coeléftia.

Ecce.quàm

u

Q«

Wradir

] l

i

"

N

Tix

Piri

Mboh';.

bonum , &.q.üäm jud'ühdum

N

eoPatri fit glória ;

(ocieie "

habitáre fratres in unum.

Ejüsque foli Fílio,

Contemnéntes.

Cum Spíritu Paráclito ,

Glória Patri. Contemnéntes.

T (ot ügna

hh

Nunc;, & per omne feculum.

ii 4 nf

,.

"AD LAUDES,

Tmen.

Exultábunt fan&i in z1ó-

1 onderti

ria.

Priorufa r

Pa d Mneä -San&i'; 'quama-

aïtabüntur in

J paffi funt torménta , ut

l 'nece'ffe c&,:

ecüri pervenírent ad pal-

cubfliþus fuis.

! aéterg jl

mam martyrii.

1* d2b hori

Ve&n .capflli cäþitis omncs

Dóminus

regnávit.

numeráti funt;nolíte timére ,

D. Ajf enim.:

1'7.

3 CUT Ehter,

multis pafséribus melióreg

t0400 bjnimm :

Cum palma ad regna per-

venéruntSanCii,corónas decó-

eRis» yos.

t um per

xis meruérunt de manu Dei.

tibéhste dl

1, Córpora Santtórum in

Eatórüm Märtg?iiiih | ri-

Y petéta, ec

'pace fepülta fünt: & vivent

Z riterque Pontíficum: IN

j Citum « et

-Hómina eórum in &térnum.

vederilis terme :

Ave'nos , quzfumus: Dó.

t^ Martyres Dómini Dó-

mine,fefta tueántur:& eórum

edeeel, & ten

"*minum benedícite in etérnü.

commeéndet orátio veneránda.

ceimequliis d

t

Mártyrum chorus lau-

)

ii

ag ünma d

*gdáte Dfim dc ccelis , arllel.

i Contae vt

um

SUNUO

JTUÜftórum ánims in "rhänu

Fs /-daladiennncdis

fanctórum Mártyrum

um ais

;

Déi fünt, & non tànget il-

tuórum

& . IN» natalítia

eundls ferimut

lostormérnitum mortis.: Vi-

cólere :- da nobis in &térna

r quidiitz:d

fi fünt.óculis infipiéntium

beatitüdine de. eórüm' focie-

TT

mori : illi autem funtin pace.

tätþ gaudére. Per Dóminum.

ii

! laudzmw

Ex gloriófe Märtyrum ;

Euä, qui nos äähua fan-

Coróna confiténtium,

* &órum Mártyrum tuó-

Qui refpuéntes terrea

&

rum

iNs Íolemnitáte

Perdücis ad cceléftia.

letíficas : concéde propítius ;

urem benígnam prótinus

Inténde noftris vócibus :

ut ,quorum gaudémus méri.

venftii

tis,' accendámur exémplis,

at v

"Fropha&a facra pángimüs :

In,

m ?

du ^

Jgnófce , quod delíquimus.

Per Dóminu

4. Cum palma.

i

u o

Ü vineis inter Mártyres ,

[^] ahl

P

,

arcisque Confefsóribus ;

Inae

:

ufþörum áni-

ia

L

"'Tu vince noftra crímina ,

gun

ætämini in Dómino,

EC C q'J»

Lgrgitor indulge'ntiæ,

mini,

Et exultáte Jufh.Lætä

t

(

p

ommune plurimorum Martyrume»

iro

o

** Et gloriámini omnes reGti

AD-VESPERAS,

É Mattm

o

corde.

Et exultáte. -

. Antiphonae ;

ii

G 1óriaPatri. Leetámini.

..

Sti funt San&ti , qui pro te-

gl

p

l

ftaménto- Dei fua. córpora

Y* Exültent jufti in confpé-

W-

of

&u Dei.

tradidérunt , & in sánguine

AT

-* Etdele

&éntur in läetftiai

Agni lavérunt ftolas-fuas.

m

; Ad.Sextam , Antiphona.

Pialm.

ixit Dóminüs. . 127».

i

[r

fdme. .

Afía. .. San&i per fidem vict

p

ora San&tó

if

gloms

pitulum.

; Sap. 1o. €

runt regna ; operáti funt ju-

atlo d

x

Eddidit Deus:metcédem

ftítiam , adépti funt repro-

M

"m

Ü

labórum San&tórum fuó-

miffiones.

H

W/

(cetuf 1

Pfalm. C onfit

[*

'blof.' äää

j« ipnot

)

rum.;:& dedüxitillos in via

Aiia.SanCtórum velut áquilaees

ijriis t

]

mirábili : & fuit illis in vela-

«

