vína beneficia in áliis perfe-

ä;az,qumü?

ii

'

tus venter , qui te portávit,&

quümtur , mirácula fue pote-

m

d

überaqua fuxifti. At Jefus

ftátis avértit.Domínice quip-

pe carnis a€tus , divinitátis

iäe& deh glc'niü; (

ait illi : Quinfmó beáti , qui

qmderídus J

áudiunt verbum Dei, & cu-

exémplum eft: & invifibília

w fedrter

ftódiunt illud.

nobis ejus per ea , qu& funt

Oratio. Qusfumus omní-

vifibilia, demonftrántur.

, d du

&« Tóllite hinc vobíscum

xgrlttr

p

otens Deus. 195.

|

P

oft Vefperas diei dicuntur

münera, &ite ad Dóminum

Mu n d

Vefpere Defun&torum.

terre:& cüm invenériüs. ,

(b qui t

adoráte eum fuper terram :

|

xlnma, n

FERIA SECUND A.

tilantnt

!

^Ad Matutinum , Invitato-

Deus autem meus fàciat

rium de Píalterio. Hymnus.

eum vobis placábilem : & re-

j ts atem

|

]

míttat & hunc fratrem veftrü

( vt Denn

E.x more doGti. 3. Antipho-

t mj

n &.Pfalmi No&urnorum

vobíscum , & eum , quem

!

de Pfalterio.

LÀ

tenet in vínculis.

li

Ra t

y. Sümite de óptimis terre

Et fic dicitur etiam in aliis

Morngt,

fequentibus Feriis.

frügibus in vafis veftris, &

Mi

Le&io fan&i Evangélii fe-

deférte viro münera. Deus

Ti lr

' eüándum Lucam.

autem.

7

€Cuo M.

l

j [

Ut

LC&IO io

ap. 4. d

On otiósé ftaque Salvá-

n

t N «

"N illo témpore: Dixit Je-

tor excüfat , quód nul-

R df t N

IT

la in pátria fua mirácula vir-

Ífus Pharifeis : Utique di-

T& D te (

L RT

cétis mihi hanc fimilitüdi-

tütis operátus fit : ne fortáífis

YU fin s

nem. Médice, cura teipfum :

áliquis viliórem pátrie nobis

T

effe debére putázet afféctum.

quanta audívimus fada in

EUTTE MM

l hüm

.l

1 ,

Caphárnaum , fac & hic in

Neque enim cives póterat

üflanätus

1

L—

sT

pátria tua.

Et réliqua.

non amáre , qui amáret om-

a

i

nes 5

?Wmv

Cumæ

A

2

Infra Hebd. iii.

uadragefima.

Y

4

NI

j

nes ; fed ipfi fe charitáte pá-

f

0

lütüs , nifi qui religiófo of-

bl

ENW

ficio ftüduit fanitàáti.

tri& , dum fnvident , abdicá-

Non

^' Bd

Qity

Orhl

runt. In veritáte dico vobis

enim dormiéntibus divína

Ü

multae vídus fuérunt in dié-

beneficia ; fed obfervántibus

Atb

li, i.

T]

bus Elíz.Non quia Elie dies

deferüntur. Díximus in libro

$ nf

fuérunt , fedinquibus Elías

álio:in víduailla , ad quam

tll *mm

Jlo p

Pl

iU d

Tutitu

operátus eft: aut quia Elías

Elías diré&tus eft , typum Ec-

f

r)QUödä

dies faciébat illis , qui in ejus

cléfize preemíffum.

Pópulus

'50pem Ti

ititrdior

opéribus lucem videbant grá-

Eccléfiam congregávit,ut fe-

3 ff

tic fpiritális,& convertebán-

quátur pópulus ille ex alienf*

VTR iveas l

tur ad Dóminum.

Et ídeó

genis congregátus. . Pópulus

Tir t Diminysi

aperiebátur coelum videnti-

ille anté leprófus,pópulus ille

munef us qu d

bus zetérna , & divína my fté-

anté maculófus, priüsquam

ERE d f

XYla

laudabátur , & fames

myfítico baptizarétur in flü-

It dl

erat,quando nulla erat cogno-

mine : idem poft Sacraménta

15 r Dnntteg

'

Ícénde divinitátis ubértas.

baptísmatis máculis córporis

t aamis adus, (

I

Sed de hoc pléniüs diximus,

& mentis ablütus , jam non

témplum df & av

cüm de víduis fcriberémus.

lepra , fed immaculáta virgo

Jisctsptr t que;

&« Ifte eft frater vefter míni-

coepit effe fine ruga.

[oo, demonftràntu

mus , dequo dixerátis mihi ?

&» Dixit Jofeph

ündecini

Tüllie Mine vol

Deus mifereátur tibi, fili mi.

frátribusfuis : Ego fum Jo-

, Cite od D

* Feftinavítque in domum ,

feph , quem vendidifüis in

12 l etm iv

& plorávit : quia erumpé-

yptum: adhuc vivit pater

:

à

yiteeum füper t

bantlácrymz& , & non póte-

er Sénior , de quo dixe-

29

Deus autem mj

yat fe continére.

rátis mihi

Ite addücite

Y* Attóllens autem Jofeph

eum ad me ut poffit vívere.

ais phedblen

ib huncfrtrens

óculos vidit Bénjamin ftan-

y. Biénnium enim eft : quod

tem : & commóta funt ómnia

ccepit effe fames in terra: &

»bESCUW & leum ! C

vífcera ejusfuper tratre fuo.

adhuc reftant anni quinque ,

x

j viuds

ip p

Iïeftina'vitq

ue..

quibus nec arári póterit ,

ngc

Sümte

e&io i.

meti. Ite.

:

qibus 1 vufis Veltt

G lória Patri. Ite..

dnerà

K

'T multi leprófi erant in

aterin m

J

Leunt

Judza témpóribus Eliséi

Ad Laudes, Ántiphona &

Prophéte: & nemo eórum

Píalmus. Miferére. cum re-

Fo'n qibs

ag

mundátus eft , nifi Nàaman

liquis de Pfalterio.

29*

cli

ï )t ?X

i, m

Svrus. Evidénter hic fermo

:Capitulum.

aig 58«

u mi QU

nos Dómini falutáris infor-

Lama , neceffes : quaft

ypità f

entu

i

mat, & ad ftadium venerán-

tuba exálta voceim tu-

j

t

,vill

m

jj

dze divinitátis hortátur , quód

am, & annüntia pópulo meo

nemo fanàtus ofténditur j &

fcélera eórum , & dómui Ja-

ii p

j enm

d

3naculófi xporbo córporis ab-

cob peccáta córum.

:lu

p

N3

ym-

y

Quadïaffcfimæ.

gnte!

9

4l

11 lï f alutlä3 ?nt

ïlïu&

i

ii

Hzxgmm

Ubvemg nc;'bls,Dömme ;

Mp

[ W

Angelis fuis Deus mandá-

miferjcórdia tua : ut ab

p

jdu

T

imminéntibus

gt

um

j

t de te.

peccatórum

W

me

iA

um

Ut cuftódiant te in ómni-

noftrórum perículis te me-

gfls viis tuis.

reámur protegénte éripi, te

j

ffe

liberánte falvàri. Per Dómi-

g vt

Ad

12edi

j

"4

Amen

1CO VO

& ,An agälona

num noftrum.

i f

Prophéta accéptus eR in pà-

FERIA

TERTIA.

tria fua.

étio fanti Evangeélü fe-

æt'* i D

62.

eándüm Miattheum.

Deinde dxcuntur Preces.

—

0,250 e,

ul

«

eri

Ordibus *nn&ns, queefu-

1&51?10 témpore: qg?mtä*e?us

!

j

l

L

a

i

mus Dómine , grátiam

difcípulis fuis : Si peccáve-

gt

tuam benígnus infünde : ut

ritin tefrater tuus, vade ,

l

h mes

ficut ab efcis carnálibus .ab-

& córripe eum interte , &

ftinémus , ita fenfus quoque

ipfum folum. Etréliqua.

mæ&ö

at

moítros à nóxiis retrahámus

Homilía fandi Auguftíhi .

slinluctael

exceéffibus. Per Dóminüm.

. Epifcopi.

!L p cras;qül

Hodie dicitur Officium

Serm. 16 de Vcrbls Domm.!

vtf N

DefuünQorum.

(id. quan d J

d. Vefperas , Antiphang.

RR COl'l.'lPlS

Inclinàvit.

Pfal.

puext

Q

quia tu doles, quód pec-

Mwäm

cáveritinte ? Abfit.. Si amo P

Jo As :

cum reliquis de Pfalt. 131

nl

re tui id facis , mhll facis :

s xf

Qag um&äulurïþ&z aftgre

amóre il1íüus facls , óptime fa-

térmn . nl

plorábunt facerdótes minf-

cis. Dénique inipfts verbis

ds: Mb qui.

I

1 Dómini , & dicent : Parce

atténde, cujus amóre id fáce-

Chxïnomnnau

Dómine , parce pópulo tuo ;

re débeas, utrum tui ,an il-

& ne des hzereditátem - tuam

ltus. Si te audíerit , inquit ,

(uimtnino

lucrátus es fratrem tuum.

A

T5

CCC&S |

inoppróbrium , ut dominén-

aConft

8

tur eis nationes.

Ergo propter illum fae,ut lu-

m Us.

A udi., benígne

éréris illum. Sic faciéndo lu-

1

i dut h

Cind

Cónditor. 1 89.

cráris : nifi fecíffes , perterat.

li

rg

!

m

, Angelis fuh Deus mandá-

Quid eft ergo; quód pleríque

quamuwem,æ

V1t de te.

Ut cuftódiant

liómines ifta peccäta contém-

T

TU

ts

té in ómnibüs viis tuis.

nunt, & dicunt: Quid. ma-

Victnt h

lr

Maenificat ; Anti

hona.

gnum feci ? in hóminem pec-

Ut p l

N

eius

a

j

item

tránfie

z.

pc.r

CaVl.

Noli contémnere :In

ïlpwnüam

médim illórum ibat.

hóminem peccáfti. -

Deinde dicuntur Preces. 62.

». Nuntiavérunt Jacob di.

M pcd

CLH-—

;

i Wdfägeüm&

nfra Hebd. ii

uadracefimam.

centes :

us , do-

i

i

ol'»

Á

ofeph filius tuus vi- j pertránfüt ánimam ej

Ttreded

xifm

Vit,& iU

e dominátur in tota| nec veníret verbumejus. Et

L

terra /Egypti: quo audíto re-|lingua- 1 enio

r

víxit fpfritus ejus , & dixit.

Emo ergo

"i petí

l.

& Süfficit mihi, vadam, & vi-

iiä*]cat » quia

:j

T0f

non peccávi in Deum ,

lr

d

egemfæ.

&cbo eum,ántequam móriar.

hi

d peccávi in fratrem: in hó-

lii D

[

Cumque audiffet Tacob ,

minern peccávi,leve, vel nul-

ü J

u

FTU

TERTI

j

od filius ejus víveret,quafi

lum peccátum eft. Forte inde

de gravi fomno cevígilans ,

dicis : leveeft, quia citó cu«

eth'/o fänä

1 Eygn

7

ait. Süfficit.

rátur. Peceáftiin fratrem :

,

CAf

Vatteum,

fac fatis, & fanátuses. Citó

'l

l

T

Is nöä'ee,äigaüi'n hóminem

fecífti mortíferam rem, fed

fl

Metwtre D

l

À

eccándo perífti ? Si te

remédium citó invenífti.Quis

IN tl

Y

e,in quem peccáfti , corri-

noftrüm fperet regnum coe--

» ii tus , vt

üerit inter te & ipfum fo-

lórum, fratres mei quando

ATV um r

t

um , & audíeris illum , 1Iu-

dicit Evangélium : qui díxe-

um

?

QU

]

ts

erátus eft te.. Quid eft, lu-

rit fratri fuo, fátue, reus erit

crátus eft te ? nifi quia

erie-

Huri a lus

gehénnzignis ? Magnus ter-

Dl

xas,fi non lucrarétur te ? Nam

ror: fed vide ibi remédium.

v 16 de Verbis )

fi non períeras, quómodo te

Siobtüleris munus tuum ad

Jucrátus eft. Nemo ergo con-

altáre , & ibirecordátus füe-

TET

u

a lm C

témnat , quando peccat in

ris , quia frater tuus habet

ii t dnles q.

fratrem.

Ait enim quodam

áliquid advérsüm te,relínque

loco Apóftolus : Sic autem

ibimunus tuum ante altárc.

veriinte? Abüg. M

iil ics, nl

peccántes in fratres, & per-

Non iráfcitur Deus, quia dif-

j

cutiéntes confciéntiam eórü

fers impónere munus tuum :

jreilfusfacs, o

|

]

infirmam in Chriftum pec-

tequarit Deus magis , quàm

. Déuque n

!

!l

':ï

cátis : ídeó , quia membra

munus tuum.

infe, us

hï

Chriti omnes facti fumus.

, Nleménto mei , dum bené

iées, um t

Quómodo non peccas inChri-

tibi füerit, 9 Ut süggeras

s Steardtttl

ftum , qui peccas in me

Pharaóni , ut edücat me de

ts ( frattit

brum Chrifti ?

BE

ifto cárcere : 9 Quia furtim

sp prop

erillumé

&s Jofeph, dum intráret in

fublátus fum, & hic innoceng

a.

Gf

terram /Egypti , linguam ,

in lacum miffus fum,

quam non nóverat , audívit :

g n

y. i res enim adhuc dies funt,

jde

[Lergo Q?

manus ejus in labóribus fer-

poftquos recordábiturPbárao

la o

(j:.

J

i

i

viérunt: * Et lingua ejus

miüniftérii tui , & reftítuet te

Qu

:V

inter príncipes loquebátur

ingradum prífinum: tunc

h

| «

g hat

fapiéntiam.

*

meménto m-ei. Ut sügge.

N

df Y

, Humi

liavérunt in com-

Yas.

il

G lória Patri. Quia.

qem pCCC

"

T

pédibus pedes ejus : fc;rum

N 4

Ad

Nuntiave

J

j

Ü

WH'bd'

.era Hebd. iii. Quadrageümæ.

Aä Benedi&

us , Antiphonaj Dei Filium árguunt , quare

r [Ve s

Siduo ex vobis consénferint

hts

hóminum traditiónes, & prz-

qnn

fuper terrá, de omni re,qua-

cépta nonfervet. Non enim

h

quan

cümque petierint, fietillisà

lavant manusfuas , cüm pa-

j d

;mun*

aleemor ,f HOF

Patre meo, dicit Dóminus.

nem mandücant. Manus,id

ht

jon

Deinde dicuntur Preces. 65.

eft ópera, non córporis üti-

5

yiduas

ratio.

i t Hl

que;fed ánimz lavándz funt ,

Xàudi nos omnípotens

utfiatin illis verbum Dei.

OAPT

miséricors Deus : &

Ipfe autem refpóndens , ait

MT

continéntim falutáris propí-

illis: Quare & vos transgre-

iil

tius nobis dona concéde. Per

dímini mandátum Dei prop-

ag n

: Dóminum.

ter traditiónem veftram ?

Ad Mignificat , Antiphona] Falfam calümniam vera re-

il

fl

r l

Ubi duo, vel tres ceongregá-

fponfióne confütat. Cuüm ,

ti füerint in nórnine meo , in

inquit , vospropter traditió-

od

fs

ce,

| médio eórum fum, dicit Dó-

nemhóminum pracépta Dó-

l

mini negligátis;quare difcí-

E in

D

3

et

ltlls(ie -dicuntur Preces, 65.

pulos meos arguéndos putá-

« Numgud n d

ratio,

tis, quód feniórum parvipén-

sl

"Ua nos , Dómine ,

TO-

dant , ut Dei fcita cuftódiant?

ais m« *

- te&ióne defénde :

&

ab

3* Mléritó hac pátimur,quia

a u

emni femper iniquitáte cu-

peccávimus in fratrem no-

Vriibec pimus

ftódi.

Per Dóminum.

íftrum , vidéntes angüftias

ss i fratrer

RIA

UART

ayittsanits

Ff

odic

di

ntur Pfíalmi

À.

ánime ejus , dum deprecaré-

Graduales.

uf nos, & nonaudívimus.

igs, dundprena

Idcírcó venit fuper nos tri-

ais |

L é&io : fan&i Evangelii fe-

bulátio.

4

9

Dixit

Ruben

d

I

üm Mattheum.

frátribus fuis : Numquid non

À

VA

hvt Dimmus

ran

oL

Cap. 15.

dixi vobis, nolíte peccáre in

|

Wl ,

-

r

Nillo témpore : Accefsé-

püerum : & non audíftis me?

At

.runt ad Jefumab Jerosóly-

Idcírco.

;nderlam, i ff lono

mis Scribae & Pharifzi , di-

eCtio 1.

céntes :

T Am Deusdixit : Honó-*

"at T l

uare difcipuli tui

Buugn.

transgrediüntur traditiónem

Ta

atrem — & ma-

feniórum ? Et réliqua.

trem: & Qoui maledíxerit

MM ROm

Homilía fanQi MHierónvmi

11 ts f

patri,velmatri, morte mo-

|

"t i

esbyteri.

riátur.

Vos autem dícitis

Vg

Lib. ». ir?

;

orrient. m cap. 15.

TM

Mattha&i.

i

Quicümque diíxerit patri ,

Ht i

vel matri

Munus quod-

lr

Ira Pharifeórum Scti-

cümque eft ex me,tibi pró.

MOSMQ&' u

Ql

l

! derit : & non honorificábit

?

iib

!

barümque ftultitia

)

!

p

ROW

W

li

T.

lh

lf

dl

20I

! 'qu;

aut matrem fu-

Infra Hebd. iii. Quadragelimm.

T

(

patrem fuum,

verus eft Pater , oblátio Dó-

u f&rVet NÀ

am. Honor in Scriptüris non

mini praeponátur paréntum

fl

j

tantüm in falutatiónibus, &

N

munéribus : vel certé ipfi

Ti

Vant, N

officiis deferéndis, quantum

paréntes, qua Deo confecrá-

Tij

QU

j

in eleemófynis , ac münerum

ta cernébant , ne facrilégii

i )&dä

Ü

tg foy

Q

oblatióne fentítur. Honóra,

crimen incürrerent,declinán-

fatin

inquit Apóftolus,víduas, quze

tes, egeftáte conficiebántur.

L Yerfim

Ü

vereé víduz funt.

Hic honor

£ dUf Donders

t i

Atque ita fiebat , ut oblátio

donumintellígitur. Et in álio

liberórum . fub

occafióne

AU VO tra,

:

loco : Presbyteri düplici ho-

templi & Dei , in facerdótum

Ti De

Ti

lucera céderét.

Tridtinem Veftram.

nóre honorándi funt, máximé

qui labórant in verbo , & do-

». Lamentabátur Jacob de

1 Glimrim vera

&rína Dei. Etper hoc man-

duóbus filiis fuis

Heu me ,

M rfüt, (l

dátum jubémur bovi tritu-

dolens fum de Jofeph pérdi-

I Vr t

ránti os non clàudere : & dig-

to, & trifüis nimis de Bénja-

m yreein )

nus fit operárius mercéde fua.

min du£to pro alimóniis.

Ib woletsqur d

&.Dixit Ruben frátribus

9Precor coeléftem Regem ,

ts n ag

E.

fuis: Numquid non dixi vo-

utme doléntem nímiüm fà-

QUi fnirm

bis,nolíte peccáre in püerum,

ciat eos cérnere.

XtutDetfcl cufti

& non audíftis me ? 9 En

y'. Proftérnens fe Jacob ve-

Mért ec p

fanguis ejus exquíritur.

heménter cum lácrymis pro-

Gs o t

y., Mérito hec pátimur,quia

nusin terram , & adórans ;

, vidéntes ag

peccávimus in fratrem no-

ait. Precor.

netjus, dundere

Ítrum,vidéntes angüftias áni-

G loria Patri. Precor.

os, (onaudints

mea ejus, dum deprecaretur

Ad Benedi&us , Antiphona.

nos , & non audívimus.

En.

kirc) vent fglger []

LLX J

Audiíte, & intellígite tradi-

ii Y* Dit &

Le&io

L.

tiónes , quas Dóminus dedit

Recéperat Dóminus ,

n0DIS.

xibu is: Numg:

P

vel imbecillitátes , vel

ivobis, nolteped

Deinde dicuntur Preces; 62.

setátes,vel penürias paréntum

ratio.

um d non a

consíderans, ut filii honorá-

Rgg&a n

obis, quaefumus

jf

Ltion

rent, étiam in vitge necefsá-

Dómine : ut falutáribus

riis

miniftrándis

paréntes

jejüniis erudíti;à nóxiis quo-

Am ais

)

fuos. Hanc providentiffimam

que vítiis abfünéntes, propi-

g p

Ul

mii

Dei legem voléntes Scrib&e

tiatiónem tuam facíliüs impe-

t

& Pharifzei fübvértere , ut|trémus. Per Dóminum.

j vdmati, 7

i

impietátem fub nómine pie-| Ad Magnificat ; Antiphorna,

]-

g autem

tátis indücerent , docuérunt/Non lotis mánibus mandu-

Jmque

girett

péffimos filios , ut fi quisea , ' cáre

Munu( !

1

;non coínquinat lïþmi-

3f

quie paréntibus offerénda nem.

d

ml

funt;Deo vovére volüeritjqui : Deinde dicuntur Preces. 62-

que

i

Ji

i n

9

Ora-

i

y

407

202

dragefims.

iif

«

Infra Hebd. üi.n?tga

»

eníte , occidámus

j

j

"

ov

nd

Once'cg,räggc'fumus,om-

eum , & videámüs, fi profint

p

jet

nipotens Deus : ut , qui

illi sómnia fua.

M

n

roteCüónis

tue

rátiam

Cümque vidíffent Jofeph

qu 1, 4l

g

a i

usrimus , liberáti a malis

res fui:quód à patre cun-

jpiriQus !

ómnibus, fecüra tibi mente

Gis frátribus plus amareétur ,

4l

(

ferviámus. Per Dóminum.

óderant eum,, nec póterant

Ti

l

t

FERIA QUINT A.

eiquidquam pacíficé loqui ,

pe

l

,l

At

d

[

j

é&io fan&ti Evangélii fe-

unde & dicébant.

Venite.

"

f

wcï

jl

j

"

4

cündüm Lucam.

Yj

n

,indpitit

'

? !

J

ent

Abbatg' ïnggäänæ Domí-

l

rïfg

k Lib

f

Jïïgggfnpore:gla&eäsfje-

3

nica ópera coepta fignífi-

xh'mmfïv

i

popfut:

uf

I

fus de fynagógaj;introfvitin

cat, ut inde nova crestüra

domum Simónis. Socrus au-

coeperit , ubi vetus creatüra

fU

s m

ante desfvit:nec fub lege effe

a

Vs

Ü QQW

tem Simónis tenebátur mag-

nis fébribus. Et réliqua.

Dei Fílium , fed fupra legem

;

:

ifs n 30*

Homilía fancti Ambrófi

in ipfo princípio defignáret :

-

E

«s foit

Epífcopi.

necfolvi legem , fed impléri.

d

dp ritis C

Neque enim per legem , fed

at nl

LL

m

uc. &; 4. Citca fin»

entiam

omuini

verbo fatCtus eft mundus , fi-

iresrum p

. Salvatóris: nec indigna-

cutlégimus : Verbo Dómini

ais eltult 1

tióne commótus , nec fcélere

cceli firmáti funt. INon sólvi-

. Nenindrenoor

otffénfus , nec injüria violátus

tur ergo lex, fed implétur:ut

sdedcnquin

udaeam déferit: quin étiam

fiat renovátio hóminis jam la-

shqeidoinmum,

ifemorinjüriae , memor cle-

béntis. Unde & Apóftolusait:

ssitmy, r

méntia, nunc docéndo, nunc

Expoliántes vos véterem hó-

al ao

liberándo, nunc fanándo;infi-

minem, indüite novum , qui

n dbiodh: fb

fecündüm Deum creátus eft.

da plebis corda demülcet. Et

;zï'mm

r !

bene fanctus Lucas virum à

Dixit Judas frátribus fuis:

VOT

]

Ec

ce Ismahelíte tránfeunt :

J n

Ípíritu nequitiee liberátum

Ti d

anté preemílit, & fubdit fé-.

veníte, venumdétur , & ma-

ming fanitátem. Utrümque

nusnoftre non polluàntur :

Artdts m

& - Caro enim, & frater nofter

"R mj

enim fexum Dónriünus cura-

UE t *

türus advénerat: fed prior

e1t.

fanári débuit , qui prior creá-

, Quid enim prodeft,fi occi-

»xnsqu'eRubenad üdti

tüs eft ; nec pretermítti illa,

dérimus fratrem noftrum , &

Atinufg üm,

"

j

qua mobilitáte magis ánimi ,

celavérimus sánguinem ip-

l V m f

síus ? méliuseft, ut venum-

!

Ueï HF'] c[

quàm pravitáte peccáverat.

i

, Vidéntes Jofeph à longé ,

détur. Caro.

Lce&io1it.

B s?

loquebántur mutuó fratres ,

'T bené sábbato coepit :

Ml mum 1

BM

dicéntes : Ecce fomniátor ve-

JL4 ut ipfum fe ofténderet

sU

w

Crea-

VOU

d

$x

mftc li

Qüadra

cfimee.

20

m,&w

m

i

Infra Hebd. m

teem

diceret : Vide , fi

Uj,

I

Creatórem , qui ópera opé-

ribus intéxeret, & profeque-

tünica filii tui fit , an non.

IT

TU vidif

rétur opus,quod ipfe jam cce-

Reversüsque.

us

Ullq

od à

U BEU

Glória Patri. Puer.

it)

W

petat : ut fi domum faber re-

!5 lus av

nováre difpónat, non à funda-

d Benedidus , Antiphona

RUE N

1méntis, fed à culmínibus íncie

Xíbant autem . deemonia

(

ta-

multis clamántia, & dicén-

n Bicifce

li

pit sólvere vetuftátem.

U o Vas

que ibi priàüs manum ádmo-

tia,quia tu es Chriftus Ff-

vet,ubi ante desíerat ; deínde

lius Dei: & fncrepans non fi-

à minóribus íncipit,ut ad ma-

nébat ealoqui , quia fciébant

Wbbato ädutäfwæ D

p Qtpta n

jóra pervéniat. Liberáre à

ipfum effe Chriftum.

daemone & hómines, fed in

Deinde dicuntur Preces, 62.

L I 09 Crgtn

verbo Dei poffuünt : refurre-

Oratio.

TLb s ss

istae g d

&iónem mórtuis imperáre ,

Agníficet te Dómine ,

divíne folíus eít poteftátis.

anétórum tuórum Cof-

um tl

Fortáífis étiam in typo mu-

ma & Damiàni beáta folém-

Joprropio d

líieris ilkíus focrus Simónis &

nitas : qua & illis glóriam

Rn eren, f

Andrég, váriis crímirum fé-

fempitérnam , & opem mo-

üeenim er rem,

bribus caro noftralanguébat,

bis ine&'äbiïiïprovidöntia con-

ofidus ef mundis,

tuliíti.

Per Dóminum no-

& diversárum cupiditátum

fIus; Verbo Dit

immódicis efítuábat illéce-

ftrum.

ii funt, Nonsi

bris.

Nec minóremfebrem

Ad Magnificat ; Antiphona.

gl fedimpléz

amóris effe díixerim,quàm ca-

Omnes , qui habébant infir-

noritio hóminis t

lóris.Itaque illa ànimum, hac

mos, dücébant illes ad Jefum,

. Unde & Apitis

corpus inflàmmat. Febris e-

& fanabántur.

fantes vos Yetertt

Deinde dicuntur Preces. 65.

nim noftra , avarítia eft:febris

n, indüite fovuty

noftra, libído eft : febris no-

Qratio.

dim Deun ceit

ftra, Juxuüria eft : febris no-

Ubjc&um tibi póptlum,

ftra , ambítie.eft , febrisno-

N

xit ass fritrbut

quafumus Dómine , pro-

Tondditg iri:

ftra , iracündia eft.

pitiátio cceléftis amplíficet :

; Extrahéntes Jofeph de Ia-

& tuis femper fáciat fervíre

vundtr,

cu,vendidérunt eum Ismahe-

mandátis.

Per Dóminum.

(rg 10 allcinto

oenim,&fratemn&:

lítis vigínti argénteis: * Re-

FERIA^-SEXTA.

versüsqueRuben ad püteum,

Lé&io fan&i Evangélii fe-

cüun non inveníffet eum , fci-

icinped

cündüm Joánnem.

dit veftiménta fua cum fletu ,

Le&ioi

Cap. 4-

sf

& dixit :

9? Puer non com-

N illo témpore venit Jefus

U5 s

p

[us

páret, & ego quo ibo ?

in civitátem Samaría , qua

cülö'»

Atilliintíncta tünica Jo-

dicitur Sichar ; juxta pra-

(à

u

hs

hin sánguine hoedi , misé-

dium , quod dedit Jacob Jo-

bene sb

[' a

runt , quiferret eam ad. pa-

feph fiio fuo. Et réliqua.

p uf

(

Ho-

W

Hfbd' ii

)l

j

204

Infra Irlicbd. ni.

:

uadragefima.

V

i

ant

|

Q

u

jj

Homilía S. Auguftíni Epifc.

Vi

dére, quàm ifte Filius Dei

'gi(üims Mundlme's

"T ra&t. rs. in Toann. poft init.

fortis fit? Omnia per ipfum

Am

fa&ta funt, & fine ipfo fa&tum

Ws quot

U

incípiunt. myftéria.

jit$» ü

m u05 !

1

- ,BNon enim fruftrà fatigátur

eft nihil : & fine labóre facta

funt. Quid ergoillo fórtius ;

jgi us

. Jefus: non enim fruftrà fa-

md()liä ,a

tigátur virtus Dei :non enim

per quem fine labóre fatta

fruftrà fatigátur , per quem

funt ómnia ? Infirmum vis

4656 m

noffe ? Verbum caro fa-

4

jl

ff

fatigáti recreántur: non enim

j

fruftràfatigátur , quoó defe-

Gum eft, & habitávit in

jos Iu!

rénte fatigámur , quo prz-

nobis.

Fortitàdo Chrifti te

)

um

It

j

Ifà

Chrifti

d

sénte firmámur. Fatigátur ta-

creávit : infirmitas

Clad

1en Jefus,& fatigátur ab ití-

te recreávit. Fortitàdo Chri-

l

nere, &fedet, & juxta pü-

fti fecit , ut quod non erat ,

TM

" 4 L guWem

effet : infirmitas Chrifüi fecit ,

Ab

q i*

teum fedet, & hora fexta fa-

Vs ff

&t

tigátus fedet. Omnia ifta ín-

ut , quod erat , non períret.

P

Cóndidit nos fortitüdine fua,

insl

M

nuuntáliquid , indicáre vo-

sum m

]unt áliquid : inténtos nos fà-

quazsívit nos infirmitáte fua.

ü

ciunt: ut pulsémus , hortán-

*. Jofeph, dum intráret in

frsenim alhucdie

W rccordäbirU(Pba'j

tur. Ipfeergo apériat & no-

terram /Egypti , linguam ,

bis & vobis , qui dignátus eft

quam non nóverat , audívit :

s i, U reltte

manus ejus in labóribus fer-

yia pitnun: 0

, &ta hortári, ut díceret: Pulsá-

od Utigge

te , & aperiétur vobis.

viérunt: * Et lingua ejus

[

$. Videns , Jacob veftimén-

inter príncipes loquebátur

s Quis

Aeridh , Atghy

ta Tofeph, ícidit veftimén-

fapiéntiam.

ta fuacum fletu, & dixit :

y. Humiliavérunt in. com-

"

À

a unptdtn,

pédibus pedes ejus : ferrum

!

140 il

* Ferapéffma devorávit fi-

,:

:

!

lium meum Jofeph.

pertránfit ánimam ejus , do-

::

j

;nrit

y. 'Tulérunt autem fratres

nec veníret verbum ejus. Et

j

F

i

;ur.:u:chcesö;

ua. ..

eGio iii,

nt

ejus tünicam illius , mittén-

f

tes ad patrem : quam cüm

Utrit ergo ipfe infir-

qu

!

Ti

l

La qaln

'

'læ

mus infirmos , tanquam

- cognoviffet pater , ait. Fera.

"It j i

€

L.

gallína pullos fuos : huic

ts

"F* Ibi fatigátus eft ab ití-

enim fe símilem fecit. Quó-

ties vólui , inquit ad Jerüfa-

ASOTNIS t f

: nere Jefus. Invenímus

"L us

virtütem Jefum , & invent-

Iem , congregáre filios tuos

* Mrüjgg

mus infirmum Jefum: fortem

fub alas ,

tanquam gallína

:

AT Yi

& infirmum. Fortem,quia in

ullos fuos, & noluifti ? Vi-

TU

princípio erat Verbum , &

détis autem , fratres, quem-

ádmodum gallína infirmé-

ANNN a

lihn

Verbum erat apud Deum,&

d

l

Deus erat Verbum : hoc erat

turcum pullis fuis. Nulla

At

enim álià avis , quód fit mater

du

in princípio apud Deum. Vis

t

T

agnó-

'Wf

m

" Quim

Infra Hebd. iii. Quadragefims.

305

ts (t?

M

hl

d

agnófcitur. Videmus nidificà-] Deinde dicuntur Preces, 62

Qratio.

t

VIi£ j

NI

re páfferes quóslibet ante

me Iäb;*u

óculos noftros hiründines ,

Refta , quefumus, omni-

cicónias , colümbas quotídie

P

potens Deus : ut ; qui in

1

U erroiti

lm,

Q1 ffe |

1e [obj

l

vidémus nidificáre:quos , nifi

tua proteCtióne confidimus ,

quandoin nidis vidémus , pa-

cuncta nobis adversántia te

L üny ? Imïrmut.

! lub

réntes effe non agnófcimus.

minum noftrum.

adjuvánte vincámus. Per Dó-

LT

Gallína veró fic infirmátur in

ufïlr;biäiï

pullis fuis,ut étiam fi ipfi pulli

SJBBATO -

: prtitüdo Choíi

Léüio fan&i Evangelii fe-

I Mf lg

non fequántur , filios non ví-

deas , matré tamen intélligas.

cündüm Joánnem..

1. Pt C

2. Meménto mei , dum bene

Le&o i.

: c2 080

LUE QU g erg

N il témpore Perréxit

tibi füerit, * Ut süggeras

mïum'xtasüfxwm

Pharaóni , ut edücat me de

Jefus in montem Olivéti ,

t g

ifto cárcere : * Quia furtim

& dilüculó fterum venit ix

t v tttdnl

fublátus fum, & hic ínnocens

templum. Et réliqua.

vt oos fl

inlacum miffus fum,

Homilía S. Auguftíni E

A

ifc.f

Jitph,dun ;

y-Tres enim adhuc dies funt,

"Traét. 35. in Joann. poft init.

m d lg

poftquos recordábiturPhárao

fus perréxit in montem

1 non o verat , d

miniitérii tur , & reftítuet te

.JOlivéti, in montem fru-

&uófum, in montem urt-

sejus n libonibu:

ingradum priftünum: tunc

nt: * Brngui

meménto mei. Utsüggeras.

cuénti , in montem charísma-

prnips lgt

G lória Patri.

uia.

tis. Ubi enim decébat docére

Chriftum , nifi in monte Oli-

Ytam.

Ad Benedidtüs , Antiphona.

Turmifovérünt à t

Aquam, quam ego dédero , fi

véti? Chrifti. enim nomen à

quis bíberit ex ea , non sítiet

chrísmate dittum eft:chrísma

yspedes us : i

in aetérnum.

autem Grzcé , Latíné ün&io

infitánimam u

Dceinde dicuntur Preces.62.

nominátur. Ideó autem nos

eüretverbunds

Oratio.

unxit , quia lu&tatóres con-

li.

eu10 l

tra diábolum fecit.

Et dilà-

Ut ag **

Ejünia noftra , queefumus

$, uf

Dómine , benígno favóre

culó iterüm venitin tem-

mus infrmo

proséquere, ut ficut ab ali-

plum , & omnis pópulus ve-

; pulos 10

fedi

méntis abftinémus in córpo-

nit adeum : & fedens docé-

esimilem d

re,itaà vítiis jejunémus in

bateos, & non tenebàtur ,

lyi, inquit 4

Inente.

Per Dóminum.

qui nondum pati dignabátur.

I

Hodie dicuntur .Pfalmi

Nunc jam atténdite , ubi ab

( 1

tanqoin

Peenitentiales.

inimícis tentáta fit. Dómini

uoss

ld

Ad Magnuificat , Antiphona.

manfuetüdo.

$

i

yem fri

n*l

Dómine , ut video , Prophéta

X*. Méritó hec pátimur ,

jum gall

Jf

J

es tu : patresnoftri in monte

quia peccávimus 1n fratrem

, M

hocadoravérunt.

noftrum , vidéntes angüftias

| j

[

2ni-

j 4

"

qua

DOM*"

n

205

Infra Hebd. ii3. Quadragefimse.

i

l d

ánimz ejus , dum deprecaré-

in Dómino fuíffe. Animadver-

n

Ü WP

f

tur nos : & non audívimus

térunt eum nímium effe mi-

tem,nímium effe manfuétum.

* [dcírcó venit füper nos tri-

gjifumusï

bulátio.

De illo quippe füerat anté

Jeli

äus'ut,

3. Dixit Ruben . frátribus

predíttum: Aecingere gladio

fuis: Numquid non dixi vo-

)PQ

em. Ü

tuo circa femur tuum poten-

:aml

gf'

v(tind

bis : nolíte peccáre in püe-

tíffime. Spécie tua, & pulchri-

s

rum: &non audíitis me ?

tüdine tua inténde , prófpere

n

p

j

Ideírcó.

Le&io 1.

procéde , & regna , propter

veritàtem, & manfuetüdiné ,

Macgi

Ddücunt autémilli Scri-

& juftítiam. Ergo áttulit ve-

je, gU

^ be», & Pharifzi mulíe-

ritátem ut doctor , manfuetü-

!

1

ii AT *

rem in adultério deprehéns&,

diné ut liberátor,juftítiam ut

i um

:

&ftatuérunt eam in médio ,

cógnitor.

Propter hec eum

C

jj

,&ummwhexa&e

& dixérunt ei : Magifter

e regnatürum in Spiritu

g i

hzec mulier modó deprehénfa

fantto Prophéta predixerat.

g di ia

eftin adultério : in lege au-

Cüm loquerétur , véritas ag-

« orgronidien:

tem Móyfes mandávit nobis

nofcebátur : cüm advérsüs

leand

hujüsmodilapidáre:: tu ergo

inimícos non moverétur, má-

pff

ïud] benfz

quid dicis ? Hzc autem dicé-

fuetüdo laudabátur. Cüm er-

af

bant tentántes eum , ut pof-

go de duóbus iftis , id eft , de

fent accusáre eutm.

Unde

veritáte , & manfuetüdine e-

Aug s Dermun

i P Ut

TET

accusáre ? Numquid ipfum

jus ,inimícilivóre & invídia

h]

IY

ll

in áliquo facínore deprehén-

torqueréntur, in tértio, id eft

E

»

Qd ,

]

1tnh

detant, aut illa mülier ad

itiajfcándalum pofuérunt.

ä&

Y t n

4

eum áliquo modo pertinuíffe

Lamentabátur Jacob de

tiNm m n

dicebátur ?

duóbus filiisfuiss: Heu me :

Xe Dixit. Ruben frátribus

doléns fum de Jofeph pérdi-

um n

lii

(

"d

fuis : Numquid. non dixi vo-

to , & triftis nimis de Bénja-

|

[

!

il

bis, nolíte peccáre iu püe-

4nin ducto pro alimóniis !

|

um : & non audífts me ?

| M fs

Precor coeléftem Regem ,

j

|

VU TT

Enfanguis ejus exquíritur.

ut me doléntem nímium fà-

l

,

y

í

l

H

;

hr

* Méritó hec pátimur ,

jat eos cérnere,

i

DT

j

* n

J

h

quia peccávimus in fratrem

* Proftérnensfe Jacob ve-

x:;,

;

[

Fr rf

nofirum , vidéntes angüftias

heménter cum lácry mis pro-

T0 D

Dfr

ánimz ejus , dum deprecaré-

nusin terram , & adórans ait.

|

tur nos , & non audívimus.

Precor.

[!

L/

Iäugeä—g'l

la P.

;*ïam"umm, 1

ii

knfngi ii

Ad U

ene

d

äïüsþf ex&?ä.'iþhoäa.

Ó Iïhq

W

T

Ntelligàmus , fratres, ad-

Inclinávit fe fefus, & feri-

d WLA

mirábilem manfuetüdinem

bébat in terra : $i quis finc

| h,ukmy

NU

pec-

[

Mdügeüm.

20

el du

Dominica quarta Quadragefimse.,

peccáto eft , inittat in eam là-

De libro Exodi.

"Infetm "

N

idem.

! Le&io i

C!p. $

Imum eæ

'"ml

Deinde dicuntur Preces.62.

Oyfes autem pafcébat

lz

tUt

7 Qp

JDe. f i

Oratio.

M

oves Jethro sóceri fui

l

Refta, quefumus, omní-

facerdótis Mádian: cümque

f

TIür t

P

(

Wt

potens Deus : ut , qui

mináflet gregem ad interióra

UA nj

fe affligéndo carnem, ab ali-

desérti: venit ad montem Dei

TPl m pri

méntis ábftinent/fe&£tándo ju-

Horeb. Apparuítque ei Dó-

ftítiam ,áculpa jejünent. Per

minus in flamma ignis de mé-

Al

Dómi

n

Tv

Ctüdi)

Ad Ve

dio rubi:& vidébat , quód ru-

^. F

(ï)lgr'as Ca&git. Galat.4.c

busardéret, & non combure-

Ratres , Scriptum eft ,

rétur. Dixit ergoMoóyfes:Va-

TU pf

uóniam Abraham duos

dam, & vidébo vifiónem hanc

Em

W Prüytr t

filios hábuit: unum de ancíl-

magnam;quare non comburá-

Rov n gt

la, & unum de líbera. Sed qui

tur rubus.

Cernens autem

de ancílla, fecándüm carnem

Dóminus , quód pérgeret ad

20 Pa yelr

TL UQUtéU vt

. atus eft : qui autem de líbe-

vidéndum , vocávit eum de

ra, per repromiffiónem : que

médio rubi , & ait : Móyfes ,

d : qim d

egorfam dicta.

Moyfes, Quirefpóndit : Ad-

[cos n0n mrertu;

[ p

ido Jadabitur. Cl

udi , benígne

fum. At ille:Ne apprópies,in-

Quobus Hs , d

ónditor. 189.

uit , huc:folve calceaméntüi

* Angelis fuis Deus mandá-

de pedibus tuis : Iocus enim ,

, & manfueti

vit de te. 5*

Ut cuftódiant

iniíc Dvore & i.

in quo ftas,terra fanGia eft. Et

yeréntur, i tert.

TM

mnibus

uis,

ait : Ego fum Deus patris tuig

agnifica

13

ntiphona,

Deus Abraham:Deus Ifaac,&c

j fcindilum potz

Nemo te condemnávit mü-

Deus Jacob. Abfcóndit Móy-

Amenabltur J

fes fáciem fuam:non enim au«

lier ? Nemo Dómine : nec

us flis us : Dd

€go te condemnábo : jam àm-

débat afpícere contra Dcum.

wfum de Juph

pliüs noli peccáre.

5X TL ocütus eft Dóminus ad

; trilis m d

ratio.

n

alfrmoni

Móyfen, dicens: Defcén-

dudo p'

J

C

Oncéde, quefumus, om-

dein /Egy

ptum , & dic Pha-

cor al

fen gt

nípotens Deus:ut, qui ex

raóni :

Ut dimíttat pópu-

dolentem nfcuut.

mérito noftrze zCüiónis afflígi-

lum meum , indurátum cft

os cértets

mnur, tüc grátig confolatió-

cor Pharaónis , non vult di-

fémensfe J

ner

e

irémus. Per Dfim.

míttere pópulum meum , nifi

D

in manu forti.

yer qum läcry,mls;;:'

LL LV.

« Clamor filiórum

Ifraef

um C

AÀd Matutinum , Ínvitato-

venit ad me , vidíque af-

"

o

rum.Nonfit vobis v

füctiónem eórum : fed ve.

À

i

u1

ä

nï

cum rceliquis usque

a

d

Te

ni , mittam te ad Pharaó-

anc

Ut.

& j

Giones ; ut in Pialterio. s.

*.

nem.

Le.

jit f Jrs

1

|

n

NU

W

T

J

"

,Pl

208

Dominica quarta Quadragefimz.

m

;

hi

ql

f

"

Á

Le&io i.

Deum : Ecce ego vadamad fi-

ïï Il

äï

v Ui ait Dóminus : Vidi

lios Ifrael , & dicam eis :

j )

:

i

gj

:1f0?wm,

afflictiónem pópuli mei

Deus patrum veftrórum mi-

)

l

fit me ad vos. Si díxerint mi-

jl v

T. J

l

án ZEgypto , clamórem ejus

45 Y

audívi propter duriítiam eó-

hi :Quod eft nomen . ejus ?

v

jdüsit:

