ut uxórem , & eos, qui nobis

yrum. Unt?

fum , ilic fic & minífter

y Ventas dici:r*;'

carnis cognatióne conjün&i

meus.

unt,& quos próximos nóvi-

Capitulum.

GLb

CM

mus,diligámus;& quos adver-

H

uffert ten-

Cuuftl

& matfffnwi

àtus virqui

x fibos

&t

sários in via Dei pátimur , o-

tatiónem : quóniam cüm

j

diendo & fugiéndo

probátus füerit , accíplet co-

ydhuc ?

fus.

I:xefciqäl-"-

m i

Potfü

rónam vitz quam repromifit

f'e Deum laudámus, 17.

Deus diligéntibus fe.

C

2

J

' Hïmm

9

r xxxvi

Commune urius Mlartyris.

L

jn

Í (

Hymnus.

Pro Martyre tantüm. Oratio.

m

j

T Nvï&

e Martyr , ünicum

Refta; quefumus, omní-

j

otth

Maphox

potens.Deus: ut;qui beáti

Patris fecütus Fílium ,

Qp p

Vi&is triümphas hóftibus ,

IN. Mártyris tui natalítia có-

A

"

Vi&or fruens coeléftibus ,

limus , interceffióne ejus in

T

j

*'umm&,

tui nóminis amóre roboré-

U

Wi

ii

T ui precátus münere

mur. Per Dóminum.

|

V

(j

fedtt

Noftrum reátum dilue ,

Dy^

Arcens mali eontágium

Alia Oratio,

j AIDU

Vitz repéllens tacdium.

T Rzfta, quefumus, omní-

LA

.potens Deus : ut interce-

prCi

tn

S olüta Íunt jam víncula

T

1ï«na di

"Tui facráti córporis :

dépte beáto TN, Mártyre tuo,

!d

i

«s Mj

'Nos folve vinclis fzeculi

& à cun&is adverfitátibus li-

eiornut

berémur in córpore,& à pra-

ii

Dono fupérni Nüminis.

m

D co Patri fit glória ,

vis cogitatiónibus mundémur

Ejásque foli Filio ,.

in mente. Per Dómimum.

(llrite

Ad Tertiam , Antiphona

us Mgd

Cum Spírita Paráclito ,

j

ui séquitur me.

[ U&usutpahm

Nunc, & per omne fzculum.

Amer.

e

anitutum, Beátus vir. xxxv.

W v cedns

Vs

Juftus ut p

älma florébit.

w.breve. Glória& honóre,

j

Y

Scut cedrus Líbani mul-

$ Coronáfti eum Dómine.

l

bä?f;þfü! ! AHU!

We

Glória & honóre.

ss U

tip

licábitur.

y. Et

Ad

Benediétus , Antiphona,

genftituífti eum fuper ópera

atvl t L

Tüánuum tuárum. Coronáfti.

Jms D oD

Qui oditánimam fuam in hoc

G lóriaPatri.Glória & honóre.

sned d D

amundo , in vitam atérnam

bl d

cuftódit eam.

, Pofuífti . Dómine fuper

caput ejus.

&., . Cerónam

&j p B.

Pro Martyr. & Pont. Oratio.

de lápide pretiófo.

fs as |

Nfrmitátem noftram ré-

t Y

I

fpice omnípotens Deus: &

. Ad Sextam, Antiphona.

riae atiónis

Qui mlhi miníftrat.

: Pufisttd

quia pondus pró

itulum.

Eccli. 185«

: Sien cedns Lj

gravat, beáti. IN.

Martyris

vb

a

,

ä

Licibitur

tui atque Pontíficis inter-

vitillumpane vitce

céffio. gloriófa nos protegat

intellé&tus , & aqua fa-

"ii

|

Per Dóminum.

P

piéntim falutáris potávit il-

d venteny

lum Dóminus Deus nofter.

Alia Oratio.

itlmetpfim .

Eus,quinosbeáti — ÓN.

m.breve, Pofuí(ti Dómine ,

stf

* Supercaput ejus. Pofuífti.

4æep

BY

:

Martyris tui atque Pon-

y. Corónam de lápide pre-

tificis ánnua folemnitáte Icetí-

| & tdh N

ficas: concéde propítius : ut

tiófo. Super.

M

* CXpoltine V

.E

cujus natalítia cólimus ,. de

G lória Patri. P

atuiftis

rote&tióne

. Magna. eft glória ejus in

Mp

ejüsdem étiam

alutàri tuo.

tC lIHum däCimL

gaudeámus. Per | öm'muïm-f,

E. Gló-

) ävgm,

-^

Yris,

UI

Commune unius Martvris.

xxxvü

n

As QUi

Ee Glóriam & magnum de-

Sermone 2I.

Le&ioiv. -

SDetg.us s

córem impónes fuper eum.

Ríncipes perfecüti funt

Ad Nonam , Antiphona,

p

me gratis: & à verbis tuis

ftis tj Md

,

.. Volo Pater.

u

trepidávitcor meum. Bené

Ca itlüum.

Eccli.

| hoc Martyr dicit, quód injá-

f"sl QUE

Ü

ü

U

scorfuum trádidit ad

flé perfecutiónum | torménta

vigilándum dilüculó ad

fuftíneat: qui nihil rapüerit ,

M'H fmb;

vafümus ;

Dóminumjqui fecit illuni ,

nullum violéntus oppréfferit,

&inconfpétdu Altiffimi de-

nullíus sánguinem füderit ,

3R : Ut (ntero.

precábitur.

| nullíus torum putáverit effe

1 Mrtyre f

adreftitius ].

*.. br. Magna . eft glória ejus.

violándum : qui nihillégibus

* Iinfalutárituo. Magna.

débeat , & gravióra latrónum

It .

y. Glóriam & magnüm de-

fuftinére cogátur fupplícia :

Y ASmundémr

córem impónes íuper eum.

quiloquáturjufté , & nonau-

AN DOV

Àn falutári.

diátur; qui loquátur plena

f0 , A

G lória Patri. Magna.

falütis, & impugnétur

:ut

JUüt r

y. Juftus utpalma florébit,

poffit dícere: Cum loquébar

m Beitosrir

X* Sicut cedrus Líbani mul-

ilis , impugnábant me gra-

(lr & honit

tiplicábitur.

tis. Gratis ígitur perfecutió-

fi eun. Donix.

Ad Vefperas , Antiphona,

nem pátitur , quiimpugnátur

m y B

Qui meconféffus.. ut fuprà.

aud.

XXXV.

fine crímine : 1mpugnátur ut

,eun fipe o

cum reliq. de

nóxius , cum fit in tali con-

r Corondt

Pfalmus.

D ixit Dóminus

feffióne laudábilis : impugná-

t lona &hopöre.

cum reliq. de. Difiea. 127.

tur quafi venéficus., qui in

& locoultimi, Pfal. C védi-

t Dómie J

nómine Dómini gloriátur ,

j p r

di. 1

. Capit. B. eátus vir.

cum píetas virtütumómnium

retoio

Hymnus. D eus

tuórum

fundaméntum fit.

militum. xxv.

mm, Ant'lphonl-

.[9« Honéftum fecitillum Dó-

rl

y. Juftusütpalma florébit.

minus , & cuftodívit eum ab

K« Sicut cedrus Líbani mul-|inimícis, & à fedu&óribus

wn' E ccþ'415.

licábitur.

tutávit illum: 9 Ft dedit illi

illur pgnä Wi

h

claritátem atérnam.

j Ü

u 3

Magnificat , Antiphona,

yáns D

iv

Qui vult veníre poft me , áb-

Y* Defcendítquecum illo in

neget femetípfum , & tollat

fóveam, & in vínculis non.

; o

crucem fuam,& fequátur me.

of

j D

Artyre.

derelíquiteum. Et.

u Qs h

(ul

Alis Le&.pro uno

e&io v.

In fecundo Noéturno.

[ 7 Ere fruftrà impugná-

i lp P

De Expofitióne S. Ambrófü

;tur,quiapud ímpios &

fu.

i

. Epifcopi in Pfalmum cen-

infidos impietátis arcéffitur ,

h

i

téfimum décimum-

cum fidei fit magífter. Verüm

n glöria j

qui gratis impugnátur , fortis

octà vum.

T

93

de et

4

Cemmune unius Martyris.

(

f

Xxxviii

r[cere r

I[hcu)

debeteffe & conftans. Quó- fededat exiítiis : perturbári

/ms m

g

ánimo , dum futüri judícii

N

modo ergo fubtéxuit : Et à

verbis tuis trepidávit cor me-

rhompheam .illam terríbi-

g«

ao

um ? Trepidáre infirmitátis

lem quadam confpé&us fpé-

j

)

1

g

IS;'

jj d

cie contuetur.

TNónne ad

eft , timóris atque formídinis.

hanc trepidatiónem fidücize

:f'.d.lS !

f

1

; of

Sed eft étiam infirmitas ad fa-

m

lütem:eft étiam timor SanCtó-

viri conftántis , &quális in

4 melic

rum. Timéte Dóminum om-

eümdem concürrit efféctum

451 7 iprg

"

gicibus l

nes San&ti ejus : & , Beátus

confidéntia cupiéntis stér-

k

vir , qui timet Dóminum.

naà , & divína trepidántis ?

i^

l

quyli

*« Stola jucunditàtis fnduit

K

Qua ratióne beátus? Quia in

[j

J

':E;Iis yep

mandátis ejus cupit nimis.

eum Dóminus :

Et coró-

X Defidérium ánime, ejus

nam pulchritüdinis pófuit

;ïöïa'm

(uW

Et

l

(

tribuífti ei Dómme,

fuper caput ejus.

]

E*Qïww

voluntáte labiórum ejus non

$* Cibávit illum Dóminus

fraudáfti eum.

pane vite , & intelléttus: &

;äs,gïöfmwmms

yritt

[

3* Quóniam prevenífti eum

aqua fapiéntie falutáris po-

uininpret?

in benedi&iónibus dulcédi-

távit 1llum.

Et corónam.

7

ass d

ória Patri. Etcorónam.

t

nis: pofuífti in cápite ejus co-

In tertio. NoGturno,

s pf n

rónam de lápide pretiófo. Et.

aun d H p

Lectio 1.

L é&io fan&i Evangélii fe-

cünduüm, Mattheum.

y

r L

J) One ergo Mártyrem in-

LQ&ïO Vilo

E um

"

ter

erícula conftità-

Cap, 16. d

|

usv at

t!

tum:cüm inde immánitas be-

N

Villo témpore : Dixit Je-

ftiárum ad incutiéndum ter-

I

f

U

is difcípulis fuis : .Si quis

yt; i N

arert Ommbus

yórem ínfremat ,

aliünde

vult poft me veníre , abneget

ftridor candéntium laminà-

femetípfum , & tollat crucem

Til a

dts At

rum, &flamma fornácis ar-

fuam , & fequátur me. E

,

déntis exaftuet , ex parte ália

réliqua.

Quj n vt

érfonent tratdtus grávium

Homilía S. Gresórii Papz.

rA -

Atl v

lomilia 32. in Evángel.

nverlatións (

catenárum , hinc cárnifex

cruéntusafsíftat: pone , in-

C* Uia Dóminus ac Re-

halorinii. (

,*2* démptor nofter novus

ie n dizn

quam circumfpettántem óm-

homo venit in mundum,nova

nia plena fupplíciis , defn-

vityftmns

de cogitàntem mandáta di-

recépta dedit mundo. Vite

Y tmetpis

erpé-

étenim noftrz& véteri in vítiis

vína , illum ignem

TU r

tuum ,illud fine fine incén-

enutríte contrarietátem op-

Wt du

?

dium perfidórum, illam poe-

pófuit novitátis fuz. — Quid

1

Tf j

U

enim vetus,quid carnális ho-

l

ne recrudefcéntis erümnam:

;

L

l

TT

trepidáre corde , ne , dum

mo nóverat,nifi fua retinére,

!

l

* AOT d

!

aliénarápere ,fi poffet ; con-

1

:

"

praséntibus cedat , perpöþuis

cu-

" emcflþfum,

|

[]id

CXl .

l

Com

ne M

artyr, temþ. Pafch.

XxXxix

"u

cuptfcere., fi non poffet

Ji:

?

r

Sed quippe eft , abnegáre quod

du

coeléftis

! fj

médicus síngulis|habet: valdé autem multum

uB

fttrf

quibüsque vítiis obviántia ad-

eft , abnegáre quod eft.

Opre&uä f

hibet medicaménta. Nam fi-

I

, Hic eft veré Martyr , qui

hatj

E N

cutarte medicína cálida frí-

pro Chrifti nómine sángui-

ATem i,

sidis,frígida cálidis curán-

nem fuum fudit: & Qui mi-

AU , g

tur , ita Dóminus nofter con-

nas jüdicum non tímuit , nec

Aitrrit eft

trária oppófuit medicamén-

terrénge dignitátis

lóriam

2 Qpiéntis o

ta peccátis, ut lübricis con-

quzsívit, fed ad coeléftia reg-

T trepidántis ?

tinéntiam , tenácibus largitá-

na pervénit.

, Juftum de-

Aetditits 4

L]

tem, iracündis manfuetüdi-

düxit Dóminus per vias re-

TU

EL qori.

nem, elátis

&as , & ofténdit illi regnum

militátem.

præCip.Fret hu-

iil i

Dei. Qui minas.

i eyus

, Coróna áurea fuper caput

G lória Patri. Qui. f ectio ix.

T lm D

ejus, 9 Expréffa figno fantii-

D fe autem nobis ve-

& nl (

tátis , glória lonóris , & opus

A.

niéntibus Dóminus pre-

ptta i v

fortitüdinis.

cépit , üt renuntiémus no-

I EL o

, Quóniam prevenifti eum

ftris : quia quicümque ad fi-

Atri Etcoróna.

in benedictiónibus dulcédi-

deiagónem venímus , lu&tá-

vüo Noduton,

nis : pofuífti in cápite ejus

men contra malígnos fpíritus

sümimus.

Nihil autem ma-

adi Bragdi

corónam de lápide pretiófo.

ym Matteur.

Expréffa. Le&iov

lígni fpíritus in hoc mundo

Erté. cüm fe

.yïïigquä»nti-

próprium póffident : nudi er-

- Qp

E

témye: D ?

bus nova mandáta pro-

s0 cum nudis lu&tári debé-

cinulis fs : i

póneret ; dixit: Nijfi quis re-

mus. Nam fi veftítus quisque

nuntiáverit ómnibus , que&

cum nudo lu&tátur , cítiüs ad

mevente, Qd

, ol cruet

póffidet, non poteft meus effe

terram dejícitur ,quia habet,

difcípulus. Ac fi apérté dicat:

unde teneátur. Quid enim

b feqitt d v

Qui per vitam véterem alié-

funt terréna ómnia, nifi qua-

4

naconcupifcitis , per nova

dam córporisinduménta?Qui

ag engiri?

?

converfatiónis ftüdium & ve-

ergo contra diabolum ad cer-

VTL

finius . w

ftra largímini. Quid veró in

támen próperat , veftiménta

hac lectióne dicat, audiámus :

bjíciat , ne fuccümbat.

i r 0U

Qui vult poft me veníre , áb-

T

e Deumlaudámus. 17-

m mundum

j

I!

COMMUN

neget femetípfum. Ibi díci-

ii

tur,ut abnegémus noftra : hic

Martyrum tempore Pafchali.

"

viterin

J

dícitur, ut abnegémus nos.

Ad Vefperas , Antiphona.

yontraniett

Et fortáffe laboriófum non

CuIn

"n f

San&i tui Dómine.

s 1Ud

eft hómini relínquere fua:fed

yeliquis de Laudibus, xliv.

cami

valdé laboriófum eft, relín-

Píalm. Dixit Dóminus. cum

qui

f

(in £

l

quere femetipfumf Minus

reliquis de Dominica,

127-

;ereaflPO i

e 4

-

*

3

-Commune Martyrum temp. Paíchali.

y

wl "

& ïoco ul

t

imi , Pfal. L at1dä;

Largitor indulgéntiee.

)

q

,j

te Driim omnes Gentes. 132.

D eo Patri fit glória ,

i

4

P

u

. Capitulum.

ap. 5.

Et Fílio, qui a mórtuis

'Tabunt.jufti in magna

Surréxit , ac Paráclito,

WSW

»

j A

.

d o

conftántiaadvérsüs eos ,

Iu fempitérna fzcula Amern.

M

y

qui feanguftiavérunt , & qui

y* San&i & jufti 1in Dómino

magna

abftulérunt labóres eárum.

gaudeéte , allelüja.

tU s. Q

,.

fott^

!f

1.t auelüj?'

Hymnus pro, uno. Martyre.

$. Vos elegit Deus in hzre-

mcuü'

j Eus tuórum mílitum

ditátem fib

1-a2Hel

üja.

fU

T

f!

— Sors , & coróna , prg-

Ad Magni

f

cat ,

À

ntiphona,

jl

Md

n

mium ,

Lux perpétua lucébit Sanctis

Pf 1P'01m0 j

Laudes canéntes Mártyris

tuis Dómine , & stérnitas

u

f

Absólvenexu críminis.

témporum , allelüja.

Qu ü

ratlo , fi nón adfit pro-

fgiitts

t

Iic nempe mundi gáudia ,

h

jj nitiid

Et blanda fraudum pábula

pria, fumitur de Communi

m

Imbüta felle députans

unius vel plurimorum Mar»

J Qmüï &ï

Pervénit ad cocléftia.

tyrum extra tempusPafchale,

qyide d -

y VaLl 1

oenas cucürrit fórtiter ,

Ad Matutinum, Invitator,

Et sáftulit viríliter ,

Exüftentin Dómino San&i.

*

qienlti dl

* Allelüja.

r

nerntlen

Fundénsque pro te sánguine ,

Pfa3lm.

ii Eu D

AEtérna dona póffidet.-

eníte exultémus. 2.

b hoc precátu süpplici

Hymnus pro uno Martyre

x Nbedme bt

D eus tuórum mílitum.

3 Jl

"T'e pófcimus piíffime., .

Llne m N

In hoc triàmplio Mártyris

Pro plurib. Martyrib.Hymn.

imítte noxam sérvulis.

rifto profüfum sám-

Is at

b

CH

guinem ,

dbf t Te

€o Patri fitglória,

Et Fílio , quia mórtuis

Et Mártyrum vi&tórias ,

xuo n at

"

r

Surréxit , ac Paráclito

Dignámque coelo làuream ,

fU ts v u

!

n

fzecu]

men LÀ

Latis fequámur vócibus.

Mif ts

p

fempit

li

BM

1

s.

ü

ro plür

artyr

ymni

T erróre vi&to fzculi ,-

kl Delst,

Ex gloriófe Mártyriim ,

Poenísque fpretis córporis ,

Dimimun, dl

ht

oróna.confiténtium ,

Mloortis facre compéndio

tunddtis eju i

Qui refpuéntes terrea

Vitam beátam póffident.

iltg, al d

"Perdücis ad cceléftia.

radüntur igni Mártyres ,

* lr & dnig

A yrem benígnam prótinus

Et beftiárum déntibus :

Inténde noftris vócibus :

o l f

Armata fevit üngulis

t fecilum fs

4

n

"Tropheza faera pàngimus

'T'ortóris insáni manus.

|

0. n

I

enófce

, quod delíquimus.

Wudáta pendent vífcera :

P

!:. lr rf

u vincis mter Mártyres ;

Sanguis facrátus fünditur :

At

Parcísque Confefsóribus ;

Sed pérmanent immóbiles

'Tu vince noftza erímina ,

Vite perénnis grátia.

Mu

e

T

V. Pa[ "

Ti

Commune Martyrum temp. iJafchalï.

n

*

*Te nunc

11it g

Qnj

Redémptor quz&-|vos veró contriftabímini , fed

Qu 4

umus ,

triftítia veftra. Convertétur.

i

Ut Mártyrum consórtio

fio.

Spíritus fantli grátia.

iC Pa

9 viii.

Thà fen

d

jungas precántes sérvulos.

Pretiófa in confpé&tu

- Jufti i

In fempitérna fzcula. Amen. | Dómini , allelüja. 9 - Mors

Tj

n primo No&urno , Affa. | Sanctórum ejus , allelüja.

Tij

?* Deus

If

lh

Stabunt jufti in magna con-[|y. Cuftódit Dóminus ómnia

Lal

lü

d

ftántia advérsüs eos , qui fe

offía eórum , unum ex his no

*

anguftiavérunt , alleluja.

"

conterétur.

Mlors.

$

"T

Dtpliy.

SD

u

b una tant'im Áfía dicün-

G lórià Patri. Mors.

Aa|ucdbit Santy

tur Pfal. cujuslibet No&urni,

In fecundo No&urno, Affa:

* & af

Pfalmiprouno , & plürie

Ecce , quómodo computáti

3^ eü]ü.

bus Martyribus. B eátus vir.

funt inter filios Dei; & inter

Wn t t

Q uare fremuérunt. Dómi-

San&tos fors illórum eft , al-

t d& Cemod

ne,quid multiplicáti. xxvi.

4

ptmons Yar,

y^ San&i & jufti in. Dómino

E

Pro uno Martyre , Pfalmi

At

audéte , allefája.

iDUOn92, D

l

üm invocárem. . V erba

|

&. Vos elégit Deus in hazré- | mea,

D ómine Dfis, xxix.

ditátem fibi , allelüja.

Pro pluribus. Mar

tyribus ,

Win Dünim SanüLl

" ater noiter.

al

mus. D ómine

E

*

1'Ill't€ exullémus 2

Abfolutio. E x&udi Dómine. | bitábit.

C onsérva.-

3

qro w Mu

70

ube domne benedícere.|ni eft terra. lii.. .

ml ^ |

Bio. Benedidtióne perpétua.|Y, Lux perpétua ucéb

it

Lettiones primi Nodt. de | Santtis tuis Dómin

b Martynb g.

. protum sar

Seript. qui occurrittempore |g Etztérnitás té

mporum :2

yen,

Pafch. in Offic. de Temp. vel ] allelàja.

P ater nofter.

quando non adfunt,de Com- |Abfofütio. E psíüispíetas. :

m viditat s

je o Dured

muni.unius vel plurimorum |v. .Jube domne benedícere,

Martyr, extratemp.Pafchale. [Bfío. Deus Pater omnípotens.

&. L. Beátusvir,quimétuit| Sermo S. Ambrófii E

ndo i.

Dóminum, allelája: *. In

Serm. 22.

fícopi,

&, CU0 1Vo

g unato

mandátis ejus cupit nimis ,

Ignum & cóngruum eft ,

allelája , allelàja , allelüja.

1

fratres , ut poft. letitiam

m polidente

V. Glória & divítizee in domo

i«ni Marty $,

Pafchaé , quam in Eccléfia ce-

Vdéntibus :

ejus, & juftítia ejus manet

lebrávimus , gáudia noftra

infzeculum fzeculi. In.

cum fan&is Mártyribus-con-

tingls

ffo. Unigénitus Dei Filius.

ferámus ; & iis annuntiémus

A as

*. d. "Criftítia veftra, allel.

ent Vifcem ) l

Domínicz refurrceétiónis gló-

*. Convertétur in gáudium

PU

ridm 5

qui consórtes funt

atusfün:ligur:

allelàja , allelàja.

Domínice paffiónis. . .Qui

etin ,

Y. Muridus autem gaudebit ,

enim sócii funt contumcdliz ,

159 ,

c 5

de-

mger

(f

"S

xlii

Commune Martyrum temp. Pafchali;

L |

il

[

i

i

J

j

debent & partícipes €

ffe 1&- j habéreviam vite, quze anté

"n

D

j2

i5

tíüm. Itaenim dicit beátus

habebátur ignóta.

Apóftolus :

Sicut sócii paffió-

x», In fervis fuis , allelüja ;

u

Á

& refurrectiónis

** Confolábitur Deus, allel.

P

mgot

f

Matj

num eftis ,

éritis : fi tolerábimus, inquit,

. Judicábit Dóminus pópu-

& conregnábimus. Quiergo

l

u

m fuum, & in fervis fuis.

pon?

br

blt-

toleravérunt mala propter

Confolábitur.

i

Rn e Yl

)

lmme

j

Chriftum , debent & glóriam

Bfío, Ignem fui amóris.

4us

Martqn

habére cum Chrifto.

Le&io vi.

eue

* Lux perpétua lucebit

Gnóta enim erat ante Chri-

ol

fti advéntum via vitz, quae

m Dorm

l

San&istuisDómine: * Et

d

"uf

eetérnitas tempórum , allel.

nullíus adhuc refurgéntis füe«

1

(l [U

allel. $. Letítiafempiterna

rat teméráta veftígio. At ubi

giil

du

Dóminus refurréxit, nota fae

TRUE

eritfuper cápita eórum,gáu-

Gta, folo attríta eft plurimóe

lum & 7

dium & exultatiónem obti-

nébunt.

Et zetérnitas.

rum.De quibus fanttusEvan-

at

gelífta ait: Multórum córpora

)ger o

'VBiïo.' AChr

iftus perpétue.

ecuo ve

SanCtórum furrexérunt cum

ii d v

1

"NInuntiémus , inquam ,

eo, &introiérunt infanttam

; Md n

E . fan&is Martyribus Do-

A

civitátem.

Unde cüm Díís

if Bdl

in refurre&tióne fua díxerit ,

sb b

gnínicz Pafcha grátiam : ut

di-

Notas mihi fecífti vias vita :

dum fepultürz illíus pra

qniün n

cámus referáta clauftra , &

póffümus & nos jam dícere

L - p

Dómino: Notas fecifti nobis

ibisyit: D

horum fepülchra referéntur:

l

dum corpus illius mórtuum

vias vitze. Ipfe enim nobis no-

stf

dicimus tepéntibus venis sü-

tas fecit vias vite , qui nobis

vlv , & Puer

sémitam manifeftávit ad vi-

tridh d Dd

bitó viguíffe , horum quoque

tam. Notas enim mihi fecit

fiom

l

l

nembra jam frígida immor-

ii hupttn

talitátis

calóre foveántur.

vias vitee , cüum me dócuit fi-

Tb o

-Eadem enim rátio Márty-

dem,mifericórdiam,juftítiam,

Skeloos Eyngd

caftitátem.His enim perveni-

|

res$süfcitat , que & Dómi-

tres,ubi fe dl

num fufícitávit.

Nam ficut

tur itinéribus ad falütem.

tien t dicpus

viam paífiónis ejus expérti

*« Filiee Jerüfalem , venite ,

fs d b

& vidéte Mártyres cum co-

funt,ita experiéntur & vitz.

qui dl puget

Scriptum eft enim in Pfal-

rónis , quibus coronávit eos

que. N r.a ejm u

mo: Notas mihi fecífti vias

Dóminus ,

In die folemni-

vite. Loc ütique in refur-

tátis & leetiítise , allelüja.

4 ömmllm iwmo

T5 RU Umlüülin

re&tióne ex persóna dícitur

Y^ Quóniam confortávit fe-

lg nl Vitig &* 'Jiï

Salvatóris : ut , qui dum

res portárum tuárum , bene-

oft mortem ab Íínteris redit

díxitfilios tuos inte. Indie.

TIPteuree,

€

sritürgny

.

ad süperos , incípiat notam

G 16ria Patri. In die.

Wl

R

g.

It ls

Co,&ïmuxïe,wïarfyrum temp. Pafcgaüe

xI

LL

nt

W

r ii

intertio JNo&turiio , ; Afías

vitis humána natüra , cujus

VIs fuig iil

Lux. perpétua. lucébit San-

& nos hómines

ibimf Deus

Al

&is tuis Dómine, & stérni-

pofsémus.

pálmites -eiï'c

il

it Dómj

lhy

ls

[

tastémporum , allelüja.

X&» Egofumvitis vera , &

F

ii

almipro uno- Martyre ,

vos palmites : 9 Qui manet.

,llr& lt feri

I n Dómino confido.

in me , & ego in eo , hic fert

ómine , quis habitábit.

fru&tum.multum , allel.allel. -

Vi smjri,

LU

Ómine in virtüte. xxxli.

40 Vj

y^ Sicut diléxit me Pater, &

Thrt anfe (

Propturibus Martyribus ;

ego diléxi vos. Qui.

P(alm. E xultáte jufüi.

Bffo. Cujus, vel

uorum |

TY Yitg, qu

Benedícam Dóminum.

treoréntitio,

feftum cólimus. : Léétio viit

eus nofter refügium. Iv.

Uidergo eft, Ego fum

ieltpo, Atb

Y» Latítia fempitérna fuper

vitis vera? Numquid ut

lurtéstsmta fa.

cápita eórum, allelüja.

ádderet , vera, hoc ad eam vi-

ia elLyummo

7- Gáàudium & exultatió-

tem reétulit,unde ifta fimilitü-

ib

nem obtinébunt , allelüja.

do transláta eft?Sic enim díci-

Mul

]

ater nofter.

*

tilrrexetut u

Abfolutios À vínculis.

tur vitis per fimilitüdinem ,

rolérunimfantn

non per proprietátem: quem-

y- Jubedomne benedícere.

ádmodum dícitur ovis, agnus,

Unde cim Di

ifo. Evangélicalé&tio.

leo, petra, lapis angulàris , &

Nóne f diert

L éGio fan

C

d Evangélii fe-

eclft vis vt

céterahujüsmodi, qua magis

|

cündüm Joánnem.

ipfa funt vera , ex quibusdu-

o j d

Lettio vii,

CQ*P- 15,

cünturiftesfimilitüdines, non

Notas fecit ol

N illo témpore : Dixit Je-

proprietátes. Sed cüm dicit,

]rfe enimnobisngr

X.fus difcfpulis füis: Ego fum

Esgo fum vitis vera : ab illa fe

g, qu

vitis vera , & Pater. meus

ütique difcérnit , cui dícitui :

vanfeftnt d Y

agrícola eft. Et réliqua.

Qüuómodo convéría es in

, m nl

HomilíaS. Auguftíni Epífc.

amaritüdinem vitis aliéna ?

eim at (j

"T ract, go. in Joanneni,

nam quo pa£to eft vitis vera ,

ii

Stelocus Evangélicus, fra-

qu& expectáta eft , utfáceret

I

tres , ubi fe dicit Dóminus

gjgenim p

I..

uvam , fecit autem fpinas ?

]j r faliem

vitem, & difcípulos fuos pál-

Hv Cáàndidi fatti funt Nazae

(filett veniie

!

l

mites , fecündüm hoc dicit ,

r&iejus, allelüja , fplendó-

quod eft caput Eccléfize, nós-

riris Qu &

äe

m Deo dedérunt , allelüja :,

; coronavtt

que membra ejus , mediátor

Et ficut lac coaguláti funt,

dl

«

Dei & hóminum homo Chri-

allel. allel. 7» * Candidióres

al

ftus Jefus. Uníus quippe na-

nive,nitidióres lacte,rubicun-

j

türa funt vitis & pàlmites.

eynforit

fott

dióres ébore antíquo, fapphís :

tuarUIH;

Propter quod cüum effet Deus,

ro pulchrióres. Et ficut.

J

cujus natüre non fumus , fa-

7 lóriaPatri. Et ficut.

&us eft homo , ut inillo effet

Afo:

Ad focietátem.

Mu f

L.j

a

Cümm ler

;l

xlv

'Commung.M

artyrum temp. Pafch.

!

056180

J

jj

Le&io ix.

'. 4 Ficüt fol in confpé&tu Deisall.

fiemf

lh

d

"A Go fum , inquit,vitis ve-

apitulum.-^

Sap. . :

yil

AT * j loce

-4 ya,& Pater meus agrícola

[abunt jufti in magna

h , lha

jl

eft. Numquid unum funt

SC

conftántia advérsüs eos ,

j o

agrícola & vitis ? Secündüm| qui feanguftiavérunt , & qui

l

g

A

hoc ergo vitis Chriftus , fe-| abítulérunt labóres eórum.

!

cündüm quod ait : Pater ma- |Hymnus.

ro uno Martyre.

vdi

D

x

[

jor me eft. Secündüm autem

ivíéete

M

artyr, ünicum

j

l

id quodait:Ego&Pater unum

Patris fecátus Fílium ,

Capf

)

"m

Vr

fiio

fumus ; & ipfe agrícola.eft :| Victis triümphas hóftibus ,

E |

ssilirt

nec talis,quales funt , qui ex- ViGor fruens coeléftibus.

'vml,"ln

d

trínfecüs operándo éxhibent|'T ui precátus münere

| LMEQCW

ld

qniniftérium : fed talis, ut det] Noftrum reátum dí[ue ,

ts ts

étiam intrínfecüs incremén- | Areens mali contágium ;

;

,l

NG

tum. Nam neque qui plantat, | Vitz repéllens taedium.

l

5 eris

eft áliquid , neque qui rigat , [ olàta funt jam víncula

ui increméntum dat- , | Tuidacráti córporis :

(f lcune

X,fed,q

ol m LUR

Deus. Sedütique De

eft| Nos folve vinclis fzculi

Latia ia

. Chriftus,quia Dcus erat Ver-| Dono fupérni Nüminis.

a anum, al

j

bun:unde ipfe &Pat

j

um|D co Patri fit glória ,

-- funt: & , fj Verbu

i

*

.

""jg:.aro'fa- Et Fílio , qui à mórtuis

;.Ga'udium&cxukaddx

stl

.. &um eft, quod non erát ,| Surréxit , ac Paráclito ,

A At

gnanet,quodemeeerat. ..

In fempitérna facula. Amen.

-.4 e Deum laudámus. 17.

ro pluribus Martyribus

Wt gmmt Mlu

»—C'AD LAUDES, |* exgloriófe Mártyrüm. ut

[

ia ho

Y

i

CCmi,

qurim dl

. &perkloras, Antiph. jfuprà. xl.

à

)

H

Ts Deum o

Z Q* An&i tui Dómine -florc-|Y» Pretiófa in confp

é&u Dó-

.M bunt ficut lílium , allelü-| mini , allelüja. $& Mors

ROTWEN

Sanétórum ejus , alleluja.

od v

. $ja:& ficut odor bál(ami erunt

At ao

.. ante te , allelüja.

Ad Benedictus , Antiphona,

Pfalmus.

óminus regnávit. | Fíliee Jerüfalem,veníte & vi-

Wor Lertfeq

,cuim reliquise

18.

déte Mártyres cum corónis ,

i

1 t r

? Afia.

"i tll L

|

In coeléftibus tegnis|quibus coronávit eos Dómi-

San&tórum habitátio eftallel.|nus. in die folemnitátis, &

M Qu

, & in &etérnum réquies córti , |Ietíti

& , allelàja , allelüja.

W. Jl

2). allelüja.

i$.In velaméntoj

Ad

T:

eftiam 9

Antiphona.

, [us

. clamábant San&ti tni Dómine, | In coeléfübus regnis.

Telif t

4f, allel. allel. allel.

de Spiri-

Capitulum. S. tabunt jufti.

i, dj

tus & ánime juftórum hym-

*. )f'

San&i & jufti in Dó-

AC nQm e

uä,äL

.mum dícite Deo noftro, allel.

|

mino gaudete ,

Allelüja ,

A Vaf

l

i

[]

il l,

i

Wa

j 311&1. fia. F ulgöbuntjyufïi* allel. SanQi & juftüi.

D hia

T eny

Coinmune IMartyrum temp. Pafchali. xlv

Ms

üll;

j. Vos elégit Deus in here-

Laudibus.

xliv. Pfalmus,

int

?5

ditátem fibi. Allelája, allel.|

pixit Dóminus.

cum reli«

Glória Patri. San&i & jufti.

quis de Dfiica. . 127.

& loco

ia ais

y. Lux- perpétua lucébit

ultimi , P(alm. C rédidi.138.

| ülaverum,&

q l

Sancis tuis Dómine ; allel..

Capitulum. Stábunt jufti.

dQ0T6 &tni

s. Et eetérnitas témpozti;all.

ymnus pro-uno : Mart

yre.

. . Ad Sextamy, Antipho

Deus tuorum militum. x1T.

11&

wxo,wm

!

In velaménto.

s*

:

a

Pro

f

0

lurbus Mar

tyribuge

ts Ff

m,A

Capitulums «.«

Sap. $«

Rex g

;

riófe Márty

!"]Phashöfäbus, |

Cce , quómodo .compnu-

y'; Pretiófain confpé&tu.Dó-

Megldtibus. |

E

táti funtinter filios Dei,

mini , allelüja.

Is münere

& interSanttos fors illórü eft.

Mors San

alle

órum ejus ;

:

ium i,

&« Dre Lux perpétua lucébit

g,

San&üis tuis Dómine ,

AI-

Ad. Magnificat , À

nti hona-

l teüum,

lelüjz , allel.: Lux perpétua.

San&ti & juftiin

óminó gaue

m v

D

$^ Et stérnitas témporum.

déte;allelüja : vos elégit Deus

NU

Allelàja , allelüja.

in hereditátem fibi

,fauel;.;æ.

^ mncl fecli

Glória Patri. Lux perpétua.

Alie Le&iones pro

Tle

ml Nirinis

Y* Letítia fempitérna fuper

;; bust

l.

cápita eórum , allelüja.

Aníecundo N9tturn

empore L

itrüri,

;E

u

É

i 4 mrtui

E

&« Gáudium & exultatiónem

De Epift

Cypriáni

j Paradito,

obtinébunt , allelüja.

fcopi & . Maártyris, a

m feoih At

dNonam, Antiphonae

Mártyres & Confefsóres,

Fulgébunt jufti.

*

ribs Maeyrtur

Rom. 8.c.

Lib. 2. Epift. 6.

Leüio iv

ife Mrtgrund

apitulum,

Q

Uibus.ego vos láudibus

'

; Cunus , quóniam diligén-

p

redicem , fortiffimi

& tibus Deum ómnia coope-

Mártyres ? robur péüo.

aol

nfp'e'&ü M

ràntur in bonum ,. .iis qui fe-

ris veftri , & perfeverántiam

qi, b Mi

cündum,

n

P

ropófitum yocäti

fidei , quo precónio voci$

ä

ä

[

f

untSanctt.

P

exórnem ? "l'oleráftis usqueé

i

W. br. Letítia fempit

érma f u-

ad confummatiónem glóris

:

ienyenie o

er cápita eórum ,

9 . Alle-

duríffimam quaftiónem : nec

ejtum ais

üja , allelüja. Letítia.

Á d D

'

Q

ä

cefsíftis fupplíciis ,fed vobis

Y^ Gáudium & exultatiónem

pótius. fupplícia cefsérunt.

tennitss

obtinébunt... Allelüja; allel.

Finem dolóribus , quem tor-

J

,. dl

G lória Patri.

Letítia.

;

méntanon dábant , corónze

Ihmm

phom- |

y'» Pretiófa inconfpéttu Dó-

dedérunt. Laniéna grávior

ji

0TUS

mini , allelüja.

* Mors

ad hoc diu perfeverávit ; non

| abunt J

n5

Sanctórum ejus , alleluja.

ut ftantem fidem dejíceret .

l j

Ad Vefperas , -Antiphons.

fed ut hómines Dei ad Deum

& Jl

duj

ul

Santitui. cum reliquis de

v'el(;ciüsï mitteret.

J

x. ";ux

j Vo

UA

l

Q

fyl

xlvi

Commune Martyrum temp. Pafchali.

"

"

fl

céptum ! ficut. feriptum eft

W

rn

$.Lux perpétua lucebit

'i[L lh V

Putäfe

San&is tuis Díie, * Et stér-

in Pfalmis , Spíritu fantto 1o-

05

qtüm

14

Ij

nitas témporum , allel. allel.

quénte ad nos páriter & mo-

Y

W

Letítia fempitérna erit

nénte : Pretiófa eft i con-

;; [eme

:uüum

vinds

fuper cápita eórum,, áudium

pé&u. Dómini mors juftó-

jjit

W

& exultatiónem obtinebunt.

rum ejus. Pretiófa mors hzec

Et etérnitas.

Le&to v,

eftquie emit immortalitátem

DO

Idit admírags presen-

prétio fui sánguinis , que ac-

f(

tium multitüdo cceléfte

cépitcorónam de confüimma-

R, Give tf

€ertàmen , certàmen Dei ,

tióne virtütis.. Quàm lztus

« '/I multunh Ill*

illic Chriftus fuit , quàm li-

neqi

certàmen fpiritále, preelium

bens iii tálibus fervis fuis &

fer j

pnteft ! Í

Chrifü : ftetíffe fervos ejus

ia

u al

voce líbera , mente incorrüp-

pugnávit, & vicit proté&tor

ta, virtüte divína , telis qui-

fidei,dans credéntibus tantü ,

, ii

"

dem fzculáribus nudos , fed

quantum fe credit cápere, qui

"

Tmmnme

armis fidei ardéntis armátos.

fumit : certámini fuo ádfuit ,

Stetérunt tortt torquéntibus

reliatóres , atque affertóres

1'1&,&wim'u dedi

i

üu

i nóminis eréxit , corrobo-

æünülbetfru&umä t

fortióreg : & pulsántes ac la-

n u

niántes üingulas , pulsáta ac

rávit, animávit. Et qui pro

Janiáta membra vicérunt. In-

nobis mortem femel vicit ;

w Onluntinm

femper vincit in nobis.

Xl dfet: um

éxpugnábilem fidem fuperà-

dininitbts v

re non pótuit feviens diu pla-

& Filie Jerüfalem , veníte ,

ga repetíta , quamvis rüpta

&vidéte Mártyres cum co-

, f um Dl

rónis, quibus coronávit eos

, Bfunvtaer

compáge viífcerum ' torque-

Dóminus, ? Indie folemni-

i, Qum

réntur in fervis Dei jam non

membra, fed vülnera. Flué-

tátis & latítiae , allelüja.

miceginen,

bat fanguis , qui incéndium

i Quön'iam confortávit fe-

fmdtum dl

ras portárum tuárum , bene-

f ntülistoed

perfecutiónis extíngueret ,

qui flammas & ignes gehénne

díxit filios tuos in te. In die.

t Q

riófo cruóre fopíret.

G lória Patri. Indie.

A Wl

äq

In fervis fuis , allelüja.

Ín tertio No&turno,

r qii j

*. Confolábitur Deus , allel.

Lé&iofan&i Evangélii fe-

Mpcempr

Y^ Judicábit Dóminus p

.

u-

cündüm Joánnem.

Umus n pj

lum fuüm , & in fervis

ü

l

$.

Le&io V.üa

Cap. 15.-

r

Ierï li. d

Copfoläbiïxe

&io vi.

N illo témpore : Dixit Je-

URU m

fus difcípulis fuis : Ego fum

Ira t gl

Quale illud fuit '

Ípectá-

vitis, vos pálmites : qui ma-

O

culum Dómino ,

P

uàm

netin me, & ego in eo, Hic

G o

Wentlrarin v

"

fublíme , quàm magnum ,

fert fructum multum : quia

TETl

r

quàm Dei óculis facraménto

fine me nihil potéftis fácere,

MUEM

]

[

acxdevotiöne mílitis ejus ac-

|Bt rfliqua.

H

"at r

l

mpl

Ms

Int f

Commune Martyrum temp. Pafchali.

xlvii

li,

"i

Homilía S. Augufttni Epífc.

mánferint.

Dénique - ficut

idn

Sp h

ij |

15 páji

*Fra&t. 1. in Joann. fub. med.

de his étiam per Ezechiélem

F'etiofo «

'U n

«T E quisquam putáret ,

Prophétam Dóminus dicit ,

i.

À. N faltem parvum áliquem

preecísa nullis agricolárüi üfi-

TU

h

fru&tum poffe à femetípfo

bus profunt , nullis fabrílibus

pálmitem ferre: cürm dixíffet,

opéribusdeputántur. Unum

Wimortj

m

Hic fert frudtum multum ;

de duóbus pálmiti cóngruit ,

sulf$

I de coni

ür,

. nonait : Quia fine me parum

aut vitis , autignis : fiin vite.

otéftis fácere ; fed , nihil po-

non eft , inigne erit: utergg

i

1 Otdm f

téftis fácere. Sive ergo pa-

in igne non fit , in vite fit.

i5 f

, Quàm]

rüm ,five multüm, fine illo

z. Càándidi fa&i funt Naza-

ïb'buslfcr

Ti fs

fieri non poteft , fine quo ni-

riei ejus,alle!üja: fplendórem

UOE bt

hil fieri poteft: quia etfi pa- | Deo dedérunt,allel. 9 Et ficut

teliths ii

rum attülerit palmes, eurfi

lac coaguláti funt , allel.allel,

Ut gl

purgat agrícola,ut plus áffe- | .. Candidióres nive, nitidió-

etrig d r

rat. lTamen nifi in vite mánfe-

res laéte , rubicundióres ébo-

8 tguden

rit,& vixerit de radíce; quan-

re antíquo , « fa

I erétit, com

chrióres. Etficut.

pphíro pul:

tümlibet fruttum à femetífpfo

DI E

non poteft ferre.Ouamvis au-

G lória Patri. . Et ficut.

ürtem fenel ij

tem Chriftusvitis non effet ,

/L,eQio 1*;

Qcitinmois

nifi homo effet : tamen iftam

S

Imanséritis in me, inquit",

kfden, vt

grátiam palmitibus non prze-

& verba mea in vobis

Mityrs u o

béret , nifi étiam Deus effet.

mánferint , quodeümque vo-

ubus corontvi

5« Egofum vitis vera,& vos

luéritis, petétis, & fiet vobis.

e

. * Inde r

pálmites

Qui manetin

