magnorum,dicentlum Alle-

cum juftítia jüdicat, &pucr-

N WM- j

lüja: : quóniám regnávit Dó-

nat. Oculrautem - eJus ficut

'

C

minus. Deus: nofter omnípo-

flamfüa ignis;' & in cápite e-

: a qul v

tens. Gaudeamus &exulté-

jus diadémata multa, habens

firum mltatit

mus ,& demus. Glärlam el

nomérferiptum ; quod nemó

éntiun: Aleli

novit ; nifi ipfe; . Et veftítus

quia Venörunt nupnæ A$ni ,

fi, Eitus

& uxor ejts'préparávit fe.

erat vefte afpérfa sánguine ,

iiries &lL-

Etdatum eftilli;ut coopériat

& vocátur nomen ejus Ver-

e

bum . Dei.

s u j

bytfino ff lendenfl, «X cán-

Et exércitus , qui

$d

d ncemagnäsqï

i

ido. byffinum enitri juftifi-

funt in' coelo ,. fequebantur

;

'erram tn pl il

catiónes furít Santctórum.

Et

euim in equis albis,veftiti byf-

fino albo & mundo. Etde oré

d andim st

dixit mihiaScribe : Beáti, qui

vuinun ia

ad..coenam nuptiárum' Agni

ejus procédit gládius ex utrá-

vocáti funt

Etdixit mihi :

que parte acütus , ut in ipfo

s. Grt jeund

Hac verba Dei vera funt. Et

ol d

Frfum

percütiat Gentes. Et ipfe re-

iif

cécidi anté pedes ejus,ut ado-

get eas in virga férrea ; &ip-

rarem eume

Etdicit mibi ;

16 calcat torcülar vini lei'Ol'lS

D ctt derulï

Vide , ne féceris : conservus

ir& Dei ommipoténtis..

Et

tigitn

I

h,

adotaw

tuus fum & fratrum tuórum

habet 1 in veftiménto , & in fé-

f

habéntiumteftimónium Jefu.

more. ftió fcnptum

Rex

(edcntem

Deum adóra..

'l'eftimónium

régum , & Dóniinus domx-

d

(E

ij

j

enim. Jefu eft.fpiritus pro-

ünántium. ""

vt

tvox

df l

phetíg.

e Deum Jaudámus:: 17

cens

tlj

, Audivi vocem in ccelo An-/]

vftro 0f

&d Benedictod "s Anuphona.

Dómi

u

n

if

j

gelorum multóruni. 'dicén-

Gognovérunt

m C-;

ltl

m

tium : * "Fiméte Dommum $

fuin ; alleluJa * m

L

a&hone :

& date clantatem ub.,

j

" i

"& pams , alleluja.

u

g

Ad

yis!

6

Infra Hebd.iü. poft O&. Pafchee.-

15

[

i

T

-"Ad V.efpéras, nifroccurrat

poftquam audiffem & vidif-

]uaudlen

a

Feftumix. Tect. à Capitulo

fem,cécidi, ut adorárem ante

ii

clii.

pedes Angeli , qui mihi hec

a

WOH

O.

oftendébat; & dixit mihi: Viz

de,ne féceris: consérvus enimt

Pef mll

J

u

De libro Apocalypfis beáti

jlbrot?

j b

Joánnis Apóftoli. --

tuus fum, & fratrum tuórum

e

yent u

-5 Leio £^

Cap. 22

Prophetárum , & eórum,

u

jufer

"AT ofténdit mihi

üvium

fervant verba prophetíe li-

P J

[ibro

L4aque vite ,. fpléndidum

bri hujus : Deum adóra. . Et

W

1211&3 9&(

je a

tanquam cryftállum , proce-

dicit mihi: Ne fignáveris ver-

intin J

déntem de fede Dei & Agni.

ba prophetíe libri hujus ;

jtelmont

In médio platég ejus , &

tempus enimprope eft. Qui

vll

Y Fust

ex utráque parte fluminis

nocet, nóceat adhuc: & qui

lignum vite, áfferens fru-

insórdibus eft, fordéfcatad-

,j Val

, QuaDin

&us duódecim, per menfes

huc, & qui juftus eft, juftifi-

d Qu r

síngulos reddens fru&tum fu-

cétur adhuc: & fan&tus fan-

qubis. Antts

um, & fólia ligni ad fanitá-

&Gificétur adhuc. Ecce vénio

tem Géntium. Etomne ma-

cito, & merces mea mecum

Vapen Ol

ledíctum non erit ámpliüs

eft, reddere unicuíque fé-

^ Bf , Ut

cündum ópera fua.

vt dptnun,

fed fedes Dei & Agni in illa

ao dei

erunt , & fervi ejus sérvient

e&tio iii.

ili. Et

vidébunt faciem

Go fum alpha & oméga,

ii

dndensd u

:

ejus , & nomen ejus in frón-

E

primus & novíffimus ,

1, apid qu X

tibus eórum.

Et nox ultra

Beáti ,

tSoütdBo net

princípium & finis.

t

non erit: & non egébunt

qui lavant ftolas fuas in sán-

biminelucérne , neque lüá-

guine Agni : ut fit potéftas

lm

mine folis, quóniam Dómi-

eórum in ligno vit , & per

l

1686 du

gpnus Deus illuminábit illos, &

portas intrent in. civitátem.

ASes t d

k

regnábunt in fecula fzeculó-

Foris canes$ , & venéfici , &

rum.

Et dixit mihi: Haec

ioït.tränïuumMatïu

impudíci, & homicíde , &

irlbanims n

verba fideliffima funt , & ve-

idólis ferviéntes, & omnis ,

NB QU chiit

xa. Et Dóminus Deus fpirí.

qui amat,& facit mendácium.

AUTTIODOE s

tuum Prophetárum mifitAn-

Ego ]Jefus mifi Angelum

!

elumfuum ofténdere fervis

meum,teftificári vobis hac

AUE rhembra

"9 Sitédos i

fuis , qu& opórtet fieri cito.

in Eccléftis. Ego fum radix,

A crojrm

Et ecce vénio velóciter. Bea-

& genus David , ftella fplen-

Vortnret h

tus, qui cuftódit verba pro-

dida, &matutina.

Et fpí-

phetía libri hujus.

ritus & fponía dicunt: Ve-

fue dv

Le&io 11

Aglüttut lfs

ni. Etqui audit , dicat: Ve-

L

Y T ego Joánnes , qui au-

l9

ni. Et qUi fitit $ véniat : &

4 Rrmito

aquam

ü

dívi, & vidi *þæc. Et

qui vujt ; accipiat

&

vite $3.

iïtï

l

'äfidem [

d

Infra Hebd. iii. poft O&. Pa.fc,hnæ. . 869

s

1

m

vite,gratis, Contéftor enim

Et pura puris méntibus

tity :

omni audiénti verba prophe-

Sinceritátis ázyma.

! mj

"

tíe libri hujus : Si quis appo-

O vera coeli Víctima ,

&

ditiy

süerit ad hzc , appónet Deus

SubjéGa cui funt tártara ,

* COT

fuper illum plagas feriptas

Solütá mortis víncula ,.

TCPU g

in libro iíto.

Et fi quis dimi-

Recépta vits&& pramia.

'V i&or fubáttis fnferis

!y & CO'ILM'X

nüerit de verbis hbri pro-

-

t proplele .

phetía hujus , áuferet Deu:

Trophaa Chriftus éxplicat ,

"um adórg, B

partem ejus delibro vite, &

Coelóque apérto , sübditum

"lPmdveris .

de civitáte fan&ta , & de his ,

Regem tenebrárum trahit.

:lbri hujus;

quz feripta funt in libfoifto.

U t fis perénne méntibus

woeet, Qu

Dicit , qui teftimónium pér-

Pafchále Jefugáudium ,

t &i

hibet iftórum : Etiam vénio

A morte.dira críminum - .

citó

Amen.

Veni Dómi-

d tdfatad-

Vitee renátos líbera.

i ftf

ne lefu.

Grátia Dómini no-

D eo Patri fit glória ,

RE

ftri Jefu Chrifti cum ómni-

Et Fílio , qui à mórtui$

bus vobis. Amen.

Surréxit, ac Paráclito ,

al o

TOtoeS d TR

Ad V efperas, Capit. fac. 1. c

In fempitérna fzcula. Amen.

dre uiaique

Harífimi , Omne da-

y; Mane nobíscum D ómine,

tum óptimum, & omne

allelája.

Jetd dUl

ï

tffo t

donum perfé&tum desürfum

À. Quón

lm advefpefäfcït ,

eft, defcéndens à Patre lümi-

allelüja.

mapa lm

num , apüd quem non eft

Ajd MMaguificat , Antiphona.

i M odf

transmütátio , nec viciffitü-

ynins Dd

Vado àd eum , qui mifit me :

y ob fuus n

dinis obumbrátio,

& nemo ex vobis intérrogat

lyminiuss

me , Quo vadis? allel. allel.

i u t u

Oratio.

nhm()vnæs [

D régias Agni dapes

Á

Stolis arüítti cándidis

Eus, qui fidélium men:

maent n qitit

Poft tránfitum Maris. rubri

D

tes unífus éfficis volun-

cs & VCHC'üCl.(

Chrifto cenámus Príncipi.

tátis : da póp

uis id amá&:

(( &hommdæ9

3

pl

id defide-

t5 & orti

D ivína cujus cháritas

re , quod

*

*

L

dl

D

Sacrum propínat sánguinem ,

ráre ; quod

promiíttis: utín-

mendaci

[

Aimique membra córporis

ter mundánas varietátes ibi

(l if

nuelu

noftrafixa fint corda ; ubi ve-

Amor Sacérdos ímmolat:

ficiri V00

$ parfum cruórem póftibus

ra funt gáudia Per Dómie

m:l Eg

Vaftátorhorret Angelus :

num noftrum.

L.]

fsl

Fugitque divífum mare:

Dende cogimem.

de Cruce.

Davtos

'r

Áfia , Crucem fan&am sü-

V

at

T

Mergüntur hoftes fláctibus.

f

onf dicu

le

Jam Pafcha noftrum Chriftus

biit, qui inférnum confrégit ,

eft

accínétus eft poténtia , fürré-

u u«

xit die tértia,allelüja. — .

qul

fs

Pafchális idem ViQtima ,

é

i-

j

PQ ^

Aa

q*

OR -

aäfa,

;Q faaaä

aEv

pf

Dominica quarta poft Pafcha,

L

J

! ;-ï?i&ite n nà

tiónibus allel.| tia , póftület àDeo , qui dat

$ Vlfsqw,

i

uia Dóminus regnávit| ómnibus affluénter , & non

L

p

j

n

L

à figno » allelàja.

impróperat , & dáàbitur ei.

-fabatusfm

d

Oratio.

Póftulet autem in fide , nihil

Eus , qui pro nobis Fí-

haeíitans.

g vitd

Wi

DUs

D

lium tum crucis patí-

Sioblítus füero

apetd

UT

a,oblivifcátur mei déxtera

! cwm

bulum fubíre voluífti, ut ini-

lj

u

li

míci ànobis expélleres pote-

mea: € Adhereat lingua mea

quomb

enta!

ftátem: concéde nobis fámu-

fáucibus meis , finon memt-

Dui

l

Av

lis tuis: ut refurrectióris grá-

nero tui , allelája , allelüja.

u

;Pfc aucem!

í

nusqu

tiam confequámur. Per eüm-

, super flumina Babylónis

dem Dóminum.

illic sédimus , & flévirnus ,

« riomupl

DOMINICA IV.

dum recordarémur tui Sion.

if ;llödm.

Adhareat.

pf t

.poft Pafcha.

Ad Matutinum Invitatot.

10 X«

sgiri um

Hymnus , & alia usque ad

Ui enim

a we, Q O

Le&lienes ut in Pfalterio.

lis eft flü&tui maris , qui

m füent, fient

Tlte aque erá

Si Le&iones primi No&tur-[à vento movétur , & circum-

nilettz funt pridie , quando

fértur. Non ergo eítimet

sidleciim.

fcilicet inSabbato pracedenti

homo ille, quód accípiat áli-

Maribo am4t

occurrit feftum SS. A poftolo-

quid à Dómino.

Vir duplex

Arbus ts , l

ánimo incónftans eft in ómni-

rum Philippi & Jacobi , in

h n Eccte

Díiica leguntur Le&tionesFe-

bus viis fuis.Gloriétur autem

tttdiig, dl

rie fecunda fequentis.

frater hümilis in exaltatióne

. Unltdot tj

rimo NoCturno;

fua: dives autem in humilitá-

Jaie: & pülmun

Incigi]t

Epiftola — Cathólica

te fua ,quóniam ficut flos foe-

du Centbus [nmy

beáti Jacóbi Apóftoli.

ni transíbit. Exórtus eft enim

;lb ee

LeGiol,

Cap. z.

fol cumardóre , & arefécit

s N

Acóbus Dei & Dómini no-

foenum , & flos ejus décidit ,

lls Puns,

ftri JefuChrifti fervus,duó-

& decor vultus ejus depériit ;

Vr t Dünie

decim tríbubus, que& funt in

ita & dives in itinéribus fuis

15 Ut Dfn

difperfióne , falàtem. Omne

marcé(cet.

A Ti fs

gáudium exiftimáte fratres

&. Vidéruntte aque, Deus,

mei , cüm in tentatiónes va.

vidérunt teaqua , & timué-

Mp M

rias incidéritis;fcientes, quód

runt: * Mlultitüádo sónitus

Q10 pitin

probátio fidei veftre patién-

aquárum , vocem dedérunt

"It |

Pïfläntïa l

tiam operátur. Patiéntiaau-

nubes;, allelàja , allelüja , al-

3

ä

tem opus perfé&um habet :

lelüja.

La

RU lg

ut fitis perfé&ti & íntegri , in

x';Illuxérunt corufeatiónes

8 QUs T

nullo deficiéntes. Si quis au-

tug orbi terra : vidit,'X com-

Adie

MT

AU üdm

tem veftrüm fgdiget fapién-

móta eft terra. Multitádo,

3.

W

n

de'.

audxenuw

j

l

i

Domxmca quarta poft Pafcha.

Q

lii

f

$. | patiéntiam vídeà effe necefï

Eätus vn',qm ui fuffert ten-

sáriam:ut nec hoc ipfum ,

i

B

tatiónem : quóniam. cüm

quod audítis ; & dífcitis , fine

Tu 1th1]

d

probátus füerit , accípiet co-

patiéntia facere poísítis ?

rónam vite , quam repromí-

'Tune enim demum fermo &

lero li, d

fit Deus diligéntibus fe. INe-

rátio falutáris efficáciter dlf-

r me

dü&

j

Tno , cum tentatur , dicat ,

at Dngus

citurjfi patiénter , quod díci-

quóniam à Deo tentátur :

tur , audiátur. kec invénio ,

1 Hon o

Deus enim intentátor malo-

fratres dileciíffimi , intec ce-

li, aHtha,

rum eft: ipfe autemnéminem

teras cceléftis difciplíne vias,

m Babyit

tentat.

Unusquísque veró

quibus ad confequénda diví-

, MVHHUS ]

tentátur à concupifcentia fua

nitüs praemia fpei ac fideino-

r tui ,

abíftráctus, & illéctus. Deínde

ftree fe&ta dirígitur, quid ma-

concupiícéntia cüm concépe-

gisfit vel utílius ad vitam ,

NY

nt,pamt peccatum peccá-

vel ma]ua ad glóriam , quàm

1 hely i.

tum veró, cüm confummá-

ut qui præceptls Domínicis

hia i

tum füerit , génerat imortem.

obséquio timóris ac devotió-

)vö i m

Nolíte ítaque erráre fratres

nisinnítimur, patiéntiam ma-

DIbOE

mei dileétíffimi.

ximé tota obfervatióne tueá-

quxacipat à

.

Narrábo

nomen tuum

mur.

Hanc fe fedári Phi-

o Virduj

.frátribus meis , allelüja

lófophi quoque

profitén-

as l in at

$ ]In médio.Eccléfi;& laudá-

tur b

fed tam illic . pa-

s lonéturaut

.bote , alielàja , allelája.

tiéntia falsa eft , quàm &

ls n exalatt

Confitébor tibi in pópulis

falsa fapiénia eft. Unde

utem i hur

Domme & pfalmum dicam

enim vel sápiens effe , vel

xam(icut fs f

tibiin Géntibus. In médio.

pátens poffit, qui nec fa-

F.xortuseüenm

G lória Patri.

In médio.

piéntiam , nec

patiéntiam

- Ínfecundo No&turno, Affa.-

Dei novit ?

d at

Ls decxö

Allelu;ab Pfalmus.

C on-

in Eccléfiis benedwlte

iseis d

11»

sérvà ine omme.

CLm re«

FDe

o , allelája : *.

Dómino

fi

uis , ut in Pfalterio.

11. | de fóntibus Iírael , alïcluja ;

j wmum us i

F

x Trattátu fan&i Cypriáni | allelája.

Epífcopi & Mártyris,de

$

Pífalmum dicite nömmi

IT

Bono patiéntis

qQBs &tmt

ejus, date glóriam laudi €J us.

v[ l nudo soml

Serm. 3- ininitioe

Le&Gioiv.

Dómino.

patiéntia locutürus ,

Le&:tiov Cr!p. d-v 3 & 86

Dfla

tres dile&tíffimi , &

Os autem ;

fratres di.

1&13 ' amhl

Philó-

utilitátes ejus, & cómmoda

leétíffimi 5 qui

Uffug

J

prædicaturus,unde pótiüs in- fophl non vérbis 4 fed fa.

cfpiam,quàm quód nune quo- | &is fumus , nec veititu [a^

r

y

N

li

que ad audiéntiam , veftram ] piéntiam , íed veritáte. pre-

cm.

lh

Aaa

$ri-

D

yn

Domigica quarta poft Pafcha.

h

férimus , qui virtütum cori-, dávitum , inópiam páuperum

räü-öfi'

fciéntiam magis quam ja&tàn-| réfovet , tuctur in virgíni-

ft

dic

j

tiam nóvimus :qui nonloqui- bus beátam. integritátem ,

)

Qs

qu

mur magna, fed vivimus|in víduis laboriófam caftitá-

gisi

j

quafi fervi , & cultóres Dei :| tem , in conjánttis & maritá-

a!

TOE

l

^tis indivíduam charitátem :

aqu

"[

patiéntiam , quam magiftériis

I ib1'

coeléftibus difcimus , obsé-,facit hámiles in prófperis ,

jl

qut

i ul

quiis fpirituàlibus prebeá-| in advérfis fortes , contra in-

2 qu

1nus.

Eít enim nobis cum

jürias & 'contumélias mites :

v

nj

7 vid

3Deo virtus ifta commünis :

docet delinquéntibus citó ig-

,tehtis 0

3nde patiéntia íncipit , inde

nófcere; fi ipfe delínquas ;

"cláritas ejüs,& dígnitas caput

diu & multüm rogáre , ten-

g pl

sfmgtlie i

fumit.

Origo & magnitüdo

tatiónes expugnat , perfecu-

- aifa d

atiénti:ee Deo au&tóre proce-

tiónes tólerat , paífiónes &

um vetun. €

dit. Diligénda res hómini.quas

martyria consümmat.

Ipfa

s quàpmà

Deo chara eft. Bonum , quod

eft , qug fidei noftra funda-

a Toimer ia

amat, Majéftas divína com-

ménta firmiter munit.

3néndat. $i Dóminusnobis &

Hymnum cantáte nobis ,

yizir:Hæcaureuu

alle

p d , qui

Pater Deus eft , fe&témur pa-

làja: * Quómodo cantá-

104

tiéntiam Dómini páriter &

bimus cánticum Dómini in

Patris : quia & fervos opórtet

terra aliéna? all

us cinieum a

lüja.

:

f:lüja , àlle-

srtbialg ,

-effe obfequéntes,& filios non

i deem chor

-decet effe degéneres.

$, Illic interrogavérunt nos,

8 In toto corde meo , allelà.

qui captívos duxérunt nos ,

ündi ij

verba cantiónum.

Jusmasestu, d

a, exquisivi te ,. allelüja.

Quömg.

-* 'Ne repéllas me à rnandátis

do,

tb Degmanse

tuis , allelüja , allelüja.

Glória Patri.

Quómodo.

i te.vlnxgïaher

$*. Benedí&tus es tu Dómine,

Íntertio No&8urno , Afía,

doce me juftificatiónes tuas.

j

Allelüja.

falmus.

Cceli

nb ia

INe repellas.

enárrant.

cum reliquis, üt

|

Vtrgafo. v

e&tio vi.

inPfíalterio. 1I5.

T fütrat pf v

: Atiéntia eft , quae nos

l.é&io fan&i Evangélii fe.

Deo & comméndat , &

cündüm Joánnem.

1

fervat : ipfa eft, que&e iram

Cap. 16.

D fibmtm,m

Le&io vil

V Qs em

témperat, qua&linguam fra-

N illo témpore : Dixit Te-

Slmh j ]am li "

nat,quas mentem gubérnat ,

|

fus difcípulis fuis: Vado ad

Pettems

pacem cuftódit , difciplínam

hæc [

eum, qui mifit me ; & nemo

« Cam N

regit, libídinis ímpetum fran-

€x vobisintérrogat me , quó

git,timóris violentiam cóm-

vadis ? Et réliqua.

ii

IURT

geh&as Y

prímit , incéndium fimultátis

[5*

Homilía fantti Auguftíni

ttbis ab

R

extínguit , coércet potänFiam

Epífcopi.

] I'&&i-. ;

i

l

1

«!

Dominica quarta poft Pafcha.

z

löpm?ällperu

l

|

[

1

T

3

£

. in [oannems

vangelii. fecándüm Mat

"us

'tf"ü lh

r-"

Ün B

ns

jefus preedixif-

um , qui hac eis à: Dóminó

B N

C :

fet ditcípulis fuis , perfe-

non folüm , cüm jam Pafcha

)Oüöfm "i :

cutiónes , quas pafsüri erant

effet cum difcípulis coenatü-

Id lg,

poft ejus abícéffum , fubjün-

rus , imminénte paffióne , ve-

1 Cnfis.

Xit,atque ait : Hac autem vo-

rüm & ab inítio denuntiáta

11 práj,

bisab inítio non dixiquia vo-

effe commémorat : ubi pri-

155 COnlR.

bífcum eram : nunc autem

müm nominátim duódecim

1]G m

vado ad eum ,. qui me mifit.

exprimüntur Apóftoli , & ad

Atibus Qj

Ubi primüm vidéndum eft ,

ópera divina mittüntur ?

!t delinqus,

utrüm eis futüras non przdí-

Bonum eft confitéri Dó-

fire , en

xeritante paffiónes. Sed álii

mino,allelüja : $.. Et psállere

Ín decachórdo

fs perfei

tres Evangelifte fatis cum

allelàja.

LÀ

Ws &

predixiffe 1fta demónftrant ,

pfaltério ; cum cántico &

nsnns, If

antequam ventum effet ad

cíthara.

Et psállere.

i n n.

coenam : quia perácta, fecün-

G lória Patri.. Et psállere.

iter m

düm Joánnem ifta locütus eft,

Le&ioix.

um cantfe nobs

!ubi aít: Hzc autem vobis ab

Uid fibi ergo vult , quod.

- (uimdo cai

inítionon dixi , quia

| vob;'s-

Q

hicait : hzc autem vo«s

um Dimmi t

eum erain.

bisab inítio non dixi , quia

,. Deus cánticum novum

vobifcum eram : nifi quia ea ,

cantábo tib1,allelüja , * In

?all:lüja, i

quz hic dicit de Spíritu fan-

píaltério decem chordárum

&o, quód fit ventürus ad eos ,

tyggvénum

píallam tibi , allelüja, allel.

& teftimónium perhibitürus ,

y duxérant Ws

Deus meuses tu , & con-

quando mala illa pafsüri funt,

jfnum. Ouöm ;

fs

bor tibi: Deus meus es tu,

hzc ab inítio eis non. dixit ,

& exaltábo te. In.

*

gfaltärio.

quiacum. ipfis erat ? Confo-

j Qum.

L

io VIlle

yNum ,

látor ergo 1lle , vel advocá-

A Nforte hinc ifta sólvi-

tus (utrümque enim inter-

Wüns W

tur quaftio , quia & illi

retátur , quod eft . Grzecé

gsumrelqus

Paráclitus ) Chrifto abfce-

eum narrant paffióni próxi-

mum.fuüíffe, cüm hec dicé-

dénte füerat necefsárius : . &

Erin

gf l

ret?Non ergo ab inítio, quan-

ídeó de illo non dixerat ab

jl Oamem'

docum illis erat : quia jam

inítio , quando cum illis erat,

j

Q

,

difcefsürus , jamque ad Pa

quiaejus praséntia confola-.

jl

trem perre&türus hac dixit.

bántur.

jj lus h

Et ídeó étiam fecándüm il-

T e Deum laudámus. 17..

il

j :

los Evangelíftas verum eft ,

Ad Laüdes, Afía, Allelüja.

g

; q'dü

quod hic dittum eft: Hec au-

Píalm. Dóminus-

regnávit.-

tem vobis ab inítio non dixi.

cum reliquis Afíis & Pfalmis

rdiq

j

(anidl

Sed quid ágimus de fide E-

dePfalterio. zg. . —

api-

f,pifcoPi' f

.alg

Ef

j

Dominica quarta poft Pafcha.

D

"U

Capitulum.

dJae. p6

Qratig. -

p

j

ariffimi ,

mne da-

us , qui fidélium men-

j juiïitïam

C

IX

es unfus éfficis volun--

l,

tum óptimum , & omne

t

donum perfé:tum desürfum

tátis : da pópulis tuis id amá-

nreit ;ijlell

eft , defcéndens à Patre lümi-

re,quod precipis , id defide-

]usvet U

num , apud quem mon eft

ráre,quod promittis : ut in-

transmutátio, nec viciffitü-

ter mundánas varietátes ibi

n tsäït Si

dinis obumbrátio.

noftra fixa fint corda, ubi ve-

"

/

lj

j

M

j QUEf

"mniüse

ra funt gáudia.

Per Dömi-l

Gl

/il

róra coelum pürpurat, | num noftrum.

(

j

j

intdilc

'

AE

therresültatláudibus,] | Deinde de Cruce, Afía.

]i

Mundus triümphans jübilat ,| Crucifixus furréxit à mór-

jl

Horrens avérnus fnfreniüt :

tuis,& redémit nos , allel. all.-

iM

p queo

Tex ille dum fortíffimus

Xy',Dícitein natiónibus, all.

npemimux

De mortis inférno fpecu

r.Quia Dóminus regnávit

anfar m

Patrum Senátum lífberum

à ligno, allelüja.

Edücit ad vite jubar.

Orätïüe

etütine f

ebun, qund o

Cujus fepülchrum plürimo

us,qui pro nobis Fí-

gj at

/?

Cuftóde fignábat lapis ,

D

um tuum crucis patí-

o Canti

Vi&or triümphat , & fuo

bulum fubíre voluífti , utini-:

d al

i

Mortem fepülchro fünerat.

míci à nobis expélleres pote-

r

l

&t füneri , fat láery mis ,

ftáàtem : concéde nobis fà-

E

Vif Dirino. Al

Sat eftdatum dolóribus :

mulis tuis :

ut refurre&tió-

As Gor

x Mine moblcum|

Surréxit extínCtor necis ,

nis grátiam confequàámur.

Clamat corüfcans Angelus.

Per eümdem Dóminum.

ln

-t fis perénne méntibus

Ad Tertiam , Capitufum.

v u d

Pafchále Jefu gáudium ;

Charíffimi , Omne datum.: - -

ii

AAs N

À morte dira críminum ;

&. br,Surréxit Dóminus de

Vita renátos libera.

fepülchro, * Altelüja , alle-

:

Mi Ts

/

Deo Patri fit glória',

lüja.

Surréxit.

fs m

Et Fílio , qui à mórtuis

Y/,Qui pro nobis pepéndit in

Mi v (

Surtéxit , ac Paráclito ,

Chirffflmi,Omncd

ligno, Alletàja , alletája.

In fempitérna fecula. Amen.

Glória Patrt. Surréxit.

Ej Adrg

Y« In refurre&tióne tua Chri-| »Surréxit Dóminus veré

3

; L2

!

l

LU

At tobfsqu

alleluja.

v üja.

&« Coeli & terra. leténtur

|

'l

allelüja.

:

»| s Et appáruit Simóni , alle-

: Vuiriam sjv

tj

Ad DenediQtus

', Antiphonaa : ï&d Sei&tam,Capit.* àc, Y, 6

iM

fct,|

Vado ad eum, qui mifit me

itis ,fratres met

Je&if-

V

d

:

& nemo ex vobis intérrogat

mi.

Sit autem emnis-

Qu j

dum 5

t fed Q

Ui lp

L Tqne 7 'g)uo vadis ? alle]. 4allel.-^ homo velox ad audién

tar-

A nl a

An£ra Hebd.iv. poft O€&t. Pa(chee.

375

)

tardus autem ad loquendum , | plévit cor veftrum, allelája.

lüdamm "

& tardusad iram. Ira enim| «Oratio. D eus, qui fidélium.

* emUMnl

viri juftítiam Dei non ope-

vt fuprà. - 374-

I m

rátur.

Deinde:de Cruce , Aífa.

DIs , x

C rucem fan&tam sübiit , qui

h

gebreve, Surréxit Dómi-

Tittüs v

nus veré, * Allelüja, alle-

inférnum confrégit , accín-

Vatietihy

lája.

Surréxit.

Gus eft poténtia , turréxit die

(0ta, Ub

. Et appáruit Simóni. Al-

tértia, allelüja.

Per Disi

i

lüja , allelàja.

y. Dícite in natiónibus,allel.

Gória Patri. Surréxit.

&. Quia Dóminus regnávit

s

ligno, allelüja.

Cnices A

y'. Gavífi funt difcípuli;allel.

Oratio. D eus , qui pro no-

eu d mit.

s. Vi(o Dómino , allelüja.

bis.

v ael al

Ad Nonam , Cap. Jac. x d

ais l-

: opter quod abjiciént

es

FE

KÍA SECUNDA.

omnem immundiítiam , &

Ad Miatutinum ,Invitator,

i tgit

abundántiam malítie,in man-

A Welüja, allelàja, * Allel.

D

fuetüdine fufcípite ínficum

P(alm. V eníte,exultémus. 2.

lr

Hymuns. Rex fempitérne. 3

u po st

verbum ,

uod poteft falvär?

um crics p

ánimas veftras.

Antiphona & Pfalmi de Pfat-

vollfi, t

y. breve.

Gaviífi funt difcí-

terio.

uli: *-- Allel. allel. Gavífi.

De Epí

ffola beiti Jacóbi.

dl put

» "Vifo Dómino. Allel. all.

Apóttoli.

eide s d

Glória Patri. Gavífi funt.

Lce&1o i

Cap. 1. 6

v um

Mne datum óptimum, &

y enfegi

y. Mane nobí(cum Dómine,

Ó

omne donui

eifé:xtum

Déminum,

allelàja.

x;. Quóniam advefperáfcit ,

desürfum eft , defcéndens à

m Cpiultt

allelüja.

Patre làminum , apud quem

()mye um

Ad Vefperas , Antiphona.

non eft transmutátio , nec vi-

g Dons d

ilelüja.

Pfalmus.

D ixit

ciffitàdinis obumbrátio. Vo-

li d

cum reliquis de

luntárié enim génuit nos ver-

órminus.

bo veritátis , ut fimus inítium

&t

Dominica, r27. Capitulum.

| nobl's yp

1

a;ditin

Charíffimi,Omne datum.374-

áliquod creatürz ejus. Scitis

Sit

ü'a,älk i

Hyrmnus. À d régias. 369.

fratres mei dileGtíffimie

-7

'r. Qyrrét

. Mane nobíscum Dómine;

autem omnis homo velox ad

allelàja.

lóquéndum , & tardus-ad

Döm'æus vt

aüdiéndum , tardus autem ad

». Quóniam adveíperáfcit ,

iram. lraenim viri juftítiam

;mtS'xmoW"f

alleluja.

Ad Magnificat ; Antiphona.

Dei non operátur.

wmca?c-

Ál

WVado ad eum; qui mifit

z.. Dicant nunc,qui redempti

Ed

f o

me: fed quia hec locütus

funt , allelüja.

A Dómt-

j

fum. vobis , triftiia im

E

20 , alleluja , allelüja.

E

PU

Aa4

«" 4 )uOS

1 :

ii

vb MQMDWW |

Vi

6

Ixifra Hebd. iv. poft O&. Fafche.

m

fal

-X, Quos redémit de manu,bulatióne eórum , & imma:

10

adwl;elä"t

m

inimíci , & de regiónibus

culátum fe cu&odire ab hoc

viteos A Dómino.

zculo.

g*dlïvo Di j

gongregä

lmona W

Jih

Le&io ii

'f'e Deum laudámus. r7.

qem

t

-

opter quod abjiciéntes

— Ad Laudes, Antiphona;

(f

omnem immundítiam , &

Allelüja. - P(almus.Dóminus

jER

jiit

ábundántiam malítie , in

DeE

ii

fl

regnávit. cumreliquis Antí.

manfuetüdine fufcipite ínfi-

phonis , & Pfalmis de Pfalte-

tum verbum,

u

od. poteft

rio,utin Dominicg. -- 18«

H»« i

nol

falváre ánimas ve

1

;

ras. Eftó-

4f

te autem fa&tores verbi , &

Capitulum. - :Rom. 6 b

ggaucepó

Hriftus . resürgens.- ex

non auditóres tantüm , fallén-

C

mórtuis jam non móri-

tes. vosmetípfos.

Quia fi

tur,mors illi ultrà non do-

y g

quis audítor eft verbi , &

minábitur, Quód enim tnór-

ii n m

a at

non faftor: hic comparábi-

tuus eft peccáto , mórtuus

tur viro :confideránti vul-

eftfernel : quód autem vis

g vl i

tum nativitátis fuz in fpé-

vit, vivit Deo.

:

"

seritanterm 0. )

culo: confiderávit enim fe ,

Hymnus, À uróra coelum.

viiio ii Y

& àábiit

& fítatim oblítus

y'. In refurre&ióne tua. 374

if um , qw D

eft ,qualis füerit.

Ad Benedi&us , Antiphona,

depecin d

* Cantáte Dómino , allel,

Nónne cor noftrum ardens

ii ere*

* P(almum dícite ei, allelüja.

eratin nobis de Jefu , .dum

st To f

Afférte Dómino. glóriam

loquerétur nobis.in via ? alle-

kefib febeli

&

onórem , afférte Dómino

lüja.

«

fim : me j

lóriam nómini ejus. Pfalmü.

Oratio, Deus,qui fidélium

gl vmef,

Glória Patri. Pfalmum.

mentes. 374.

"

-

5 jles uj

Le&io iii,

Ad Velperas ,. Antiphoria.

aE

n

4 VUi autem perfpéxerit

Allelüja. Píal. Diléxi cum

'

h ss

*Ow.n legem perféétam li-

reliquis de Pfalterio; 131.^

j

Ayilg: 4

bertátis, & permánferit in

fub una Antiphona. '- Allek

É

€a,. non audítor obliviófus

C

itulum.

"'Rom: 6; b

*fitios g

Hr

VAm díje

fa&tus , fed fattor óperis , hic

iftus resürgens ex

beátus in fatto fuo erit. Si

.^Thórtuis jam non móri-

A tglram)

quisautem putat fe Religió-

tur, mors illi ultrà non do-

TU Leül

ii

fum effe , non refranans lin-

Udle fs

Ts 1

minábitur. .. Quód enim mór-

|

"Y

| ii ! nöm

guam fuam , fed fedücens

tuus eft peccáto , mórtuus

i

cor füum , hujus vana eft

eft femel : quód autem vi-

l

Püpesigt

religio.

! Wlteölnüde d

Relígio munda &

vit , vivit Deo.

xregm j

immaculáta apud Deum &

Hymnus. Ad régias ^Agnui

Qu

atrem , hec eft : Vifitáre

dapes.

*Mlhge

Ttby (

eXhOno

pupílos , & vidglas in tri-

x IMane nobífcum..369.

7*1N

Ad

Onne d Yi

z

It

Infra Hebd:iv. poft O& Pafchae.

377

'

TA

'

""A

lod

b i

Mggnificat Z.Antjphgmg, tentiam 6pprïmunt vos, &

Ego veritàtem dico vobis

ipfi trahunt vos ad' judícia ?

éxpedit vobis , ut ego vadam: | Nónne ipfi blasphémant bo:

Udä'mm,l '

fi enim non abíero, Paráclitus | num nomen , quod invocá-

Ti

non véniet ad vos , allelüja.

tum eftfuper vos $? Si tamen

!ImUSJDMg

,

FERIA-TER' E1A.

legem perficitis regálem fe-

- De Epíftola beáti Jacóbi

'eündüm Scriptüras : Diliges

lnis d g

i.

Apáóftoli. ^

próximum tuum ficut teíp-

Intoj, . 3

Y ettiot,

e é»

[

fum : bené fácitis : fi autem

Vn 6 |

'Ratres mei, nolítein per-

l

"

|persónasaccípitis, peccátum

türem.

fonárum aeceptióne habé-

operámini , redarguti à lege

D nor mirj.

refidem Dómin noftri Jefu

quafi transgrefsóres.

u mon d.

Chrifti glórie. |Etenim fi

iienm a.

introíferit. Àn convéntum ve-

&., Intoto corde meo , alle-

lüja ; exquisívite , allelüja.

3 , tints

ftrum vir, áureum ánnulum

*. Ne repellas me à mandátis

qui ao v

habens in vefte cándida, in-

:

tuis , allelüja , allelüja.

troierit autem & pauper in

x* Benedíttus es tu Dómine

, urtcodn,.

sórdido hábitu, &- intendá-

doce me juftificatiónes tuas.

TEdine t n

tisin eum , qui indütus eft

Né repéllas.

j Aniph

vefte przeclára, & dixéritis ei:

Glória Patri. INe repéllas.

porum ardas

"Tufede hic , bené: páuperi

Le&Gio ii

autem dicátis: Tu fta illic ,

Uicümque autem to-

d ]u , du

o vt d

aut fedefuüb fcabéllo pedum

Q

tam legem ferváverit ,

meórum

nónne - judicátis

offéndat autem in uno , fa-

apud vosmetípfos , & fa&i

&us eft ómnium reus.

ui

yusqu du

eítis

enim dixit : INon moech

Y

jüdices cogitatiónum

àbe-

;ras, Aotghr

jiniquàrum ?

ris;dixit & , Non occídes.

, h

Eccléfiüis benedícite

Qüoód fi non moeecháberis ,

Ya D. u

$? Dómino

ieno

l

eo ,alleiüja :

occídes autem , fattus es

hont

(13

Id

de fóntibus Ifrael , allel. allel.

transgréffor legis. 'Sic loquí-

j

,Pialmum dicite nómini

mini , & fic fácite , ficut per

If Kümf ]

ss d

ejus , date glóriam laudi ejus.

legem libertátis incipiéntes

Dómino.

LC&iO ïïa' j

judicári. Judícium enim fi-

n n TU

. Udtte fratres mei dile-

ne mifericórdiailli , qui non

ul

n o

um

s L^

Giffimi., nónne Deus

fecit mifericórdiam : fuper-

rb

elegit páuperes in hoc müun-

exáltat autem i

Qu

do , dívites in fide, & hzeré-

judícium.

fericöi:d.i)a

W

u

des regni , quod repromiífit

'l'e Deum laudámus. 17.-

ko.

n

Deus diligéntibus fe ? Vos

AdBenediGüs, Anti

lio

gja

hd geglas

autem exhonoráftis páupe-

Pax vobis, ego fum ,

a

l

Tlel

üs

ja,nolíte timére; allelàja, -

M

rem, Nónne dívites gþrpo-

Aas

Ad

P

yi

278

Infra Hebd. iv. poft Oct. Pafche.

0l

d Maenificat , Antiphona,

fides fine opéribus mortua

f

M

l

lüm V

e

5

erit Paráclitus Spi-

eft ?

raham pater nofter

j

((l

-

MP

ritus veritátis , ille árguet

nónne

opéribus juftificá-

l

mundum de peccáto , & de

tus eft , offerens Ifaac filium

juftítia,& de jüdício, allelüja.

fuum fuper altà$e ? Vides ,

r

FERIA

UARTA.

fieri

h

uóniam fides cooperabátue

j

IUS

De Epíi

tola beáti Jacóbi

opéribus illíus , & ex opéri-

sSQ)

] multb

A póftoli.

bus fides confummáta eft.

NU

LeGio1.

ap.2.€

. Bonum eft , confitéri Dó-

find

J

:,;güüf :

wet)

,

r;?üffändit !

D

Uid próderit , fratres

mino;allclüja : * Et psállere ,

4

Dot

Q

mei,fi fidem quis dicat

allelüja.

y. n decachórdó

[

(lücer

fe habére , ópera autem non

pfaltério, cum cántico & cí-

jc

hábeat? Numquid póterit -

thara.

Et psállere.

"EC

des falváre eum ? Si autem

a on i

Glória Patri. Et p:állere.

frater & foror nudi fint ; &

Le&io t

ibl n

indígeant victu quotidiáno ,

T fuppléta eft Seriptára,

uyus n

dicatautem áliquis ex. vobis

dicens -

Crédidit Abra.

m

robltos flero

illis:Ite in pace, calefacímini,

ham Deo,& reputátum eftilli

l

& faturámini : non dedéritis

adjuftítiam , & amícus Det

)

Niedturimel a

autem eis , qua necefsária

appellátus eft. Vidétis , quó-

iMbareat u

niam ex opéribus juftificátur

d a, f

funt córpori , quid próderit ?

Sic & fides,fi non hábeat ópe-

homo, & non ex fide tantüm ?

iy diig, d

ra, mórtuaeft in femetípía.

similiter & Rahab méretrix ,

Npec nl

. Deus cánticum novum

nonne ex opéribus juftificáta

f

ial

imus, V üäl

In

cantábo tibi,allelüja : *

eft , fufcípiens nünties , &

A ecordamur

vfíaltério decem . chordárum

ália via ejíciens ? Sicut enirá

Aterstüngu m

pfallam tibi , allelüja , allel.

corpus fine fpíritu mórtuum

[

, Deus meus estu, & con-

A

NU

tébor tibi : Deus meus es

eft , ita & fides fineopéribus

mórtua eft.

Ms

It lw

tu, &exaltábo te. In pfal-

'Te Deum laudámus. r7.

:

d mmmfs Qto

tério.

Le&io ii.

Ad BenediQius , Antiphona.

Ed dicet quis: Tu fidem

Spiritus carnem, & offa non

tti ts ib

AUTDCLUs dirigd

Y

habes , & ego ópera há-

habet ,ficut me vidétis habé.

aT

beo.

Ofténde mihi fidem

re : jamcrédite ,allelüja.

tuam fine opéribus : & ego

Ad Magnificat , Antiphona.

&

iümqui

db meri

ofténdam tibi ex opéribus

Adhuc multa hábeo vobis

DIagna eXältat. Eq

j lgllls quäm

fidem meam. Tu credis,quó-

dícere,fed non potéftis por-

v

niam unus eft. Deus : bené

táre modó : cüm aütem véne-

11 ii

:

facis : & daemones credunt ,

rit ille Spíritus veritátis, dó-

r

cébit vos omnem veritátem ,

& contremífcunt, Vis autem

3

fcire ó homo inánis, quóniam

allelüja..

! Vide'fünt t

p

]

FE.

T.

i

Qu

i M

Infra Hebd. iv. poft OG,, Bafchee,

AT t

FERIA QU

v

runt: * Mlultitüdo sónitus

De Epífola beáti Jacóbi

aquárum , vocem dedérunt

ac'ribmj

Wi

j

f

PIS i

"

APöROh-

nubes,allel. allel. allcl.

Itáje t

10 i

y.Iluxérunt corufcatiónes

'ó

f

t

e plures

?haaïgät'ri

tue orbi terra

vidit , &

$ CObftdis

N

fieri,fratres mei , fcién-

commóta eft terra.

TEU W.

: Multitü-

immáta d

tes , quóniam majus judícium

do sónitus.

|

sümitis. In maültis enim of-

Glória Patri. Multitüdo.

onfitéri )

|

féndimus omnes.

Si quisin

Le&io iii.

* Etpsdlier,

:

decaclirii

verbonon offéndit , hic per-

Ingua. 'conftitüitur

m

fé&tus eft vir.

Potef*t/ enim

ID

embris noftris , quae

[

freno circumdücere totum

máculat totum corpus , & in-

lr

corpus.

fláàmmat rotàm nativitátis no-

Doders

Si autem equis

frena in ora míttimus. ad

íftre , inflanmáta à gehén-

NT

confentiéndum nobis , & om-

a.

Omnis enim natüra be-

g,

ne cor

ftiárum, & vólucrum , & fer-

x r f

yimus.

pus illórum ï;cir.cunvlfe'-

éntium , & ceterórum do-

reptundi

Si oblitus;füerd tui, allel.

mántur , & dómita funt à

, las

oblivifcátur mei déxtera mea:

