Intertio Nocturno

inufitátum negötigm , quod

Lé&io fan&i Evansélii fe.

it10ne freg'

^

|

per Cánones mínimé deíiníri

cündüm Matthaum.

VTa

poffit. Plures étiam ex ejüs-

Letciio vii.

Cap.

5.

ancutáts d

dem fcriptis fententis inter

N lo témpore: Dixi

t Jefus

Aadéptusell ,

Canónicas Eccléfiz leges re-

difefpulis fuis : Vos

eftis

10 6jus- ibit

"

láte confpiciüntur. Prefuit

fal terree. Quód fi fal evanüe-

o univéta

Concílio Toletáno quarto ,

rit, in quo faliétur ? Ad níhi-

0. düórum

ómnium Hifpánie celebér-

luin valet ultra , nifi ut mit-

if Bpilts

rimo. Dénique cüm ab Hi-

tátur foras, & cenculcétur ab

ditit d

lll

Ípinia Ariánam hzrefim eli-

homínibus. Et réliqua.

|

lgt ff-

mináffet , morte fua & Regni

Homilía fan&i Ifidóri

hr egots ;

vaftatióne à Saracenórum ar-

Epífcopi.

Eeddie a

mis püblicé pranuntiáta ,

Ex lib. ?. Offic.:ad fanctum

» p fenulónm

poftquam" quadragínta círci-

Fulgentium , cap. 5.

g, ( f

ter annos fuam rexiffetEcclé-

fiam, Hiífpali migrávit in coe-

Q

i in erudiéndis , atque

qnindis a

inftruéndis ad virtütem

, u

. lum anno fexcentéfimo trigé-

pópulis preerit , necéffe eft,

fimofexto. Ejus corpus 'in-

j ub Gre

utin ómnibus fant&tus fit, &

g tonpititt

ter Leándrum fratrem, &Flo-

in nullo reprehensibilis ha-

rentínam forórem , ut ipfe

beátur. Qui enim álium de

ii lp

. mandáverat,primó cónditum,

agl us

peccátis árguit, ipfe à pec-

cenlt

Fezdinándus primus Caftélle

cáto debet effe aliénus. Nam

& Legiónis Rex ab EnetoSa-

sf

qua fronte fubjé&tos argüere

eiltin t*

racénotlifpali dominánte ma-

póterit ; cüm illi ftatim pof-

gno prétio redémptum Le-

üit corrétus ingérere: Anté

febg g Ms

giónem tránftulit, & in ejus

gl

doce te , qua& re&la funt ?

honórem templum zedificá-

Prímitüs quippe femetípfum

jl fuyum ,

tum eft, ubi miráculis cla-

corrígere debet , qui álios

;ido ao U

H

rus , magna pópuli devotió-

ne cólitur.

ad bené vivéndum admoné-

re ftudet , ita ut in' ómni-

mo V.ll

& Ifte eft, qui ante Deum

bus femetípfum formam vi-

Tfidonus

j

:

!

1

magnas virtütes operátus eft,

véndi pra&beat, cunétósque

Ogïäïum ) ;

[*

[

1*' h

& omnis terra dotlrína ejus

ad bonum opus, & dotirí-

s

"

t

repléta eft: * Ipfe intércédat

()iïïc'ljïgq

j

à

nà,& ópere próvocet. Cui

yor

D

pro peccátis ómnium populó-

étiam fciéntia Scripturárum

difcipl*inæ

rum.

dj

;

j 1f

PO XTQ

necefsáriaeft, — Quia fi Epí-

l

5,ut1

hp

fcogi

Fefta Aprilis. :

d U

u

ntum fan&tafit vita,tàte páriter ,

& authdritäte

"T

fc'op'iota

vivens.

praeffe debet , ut neque per

" Q I'lk

fibi foli

Prodeü*. 1

i

Porró fi & do&rína ,

& fer-

nímiam humilitátem (uam

yhqu?

dítus, poteft

fuübditórum vítia conyalefce-

mónefüerit eru

y ent ]

caeteros quoque inftzüere ; &

re fáciat ;'neque pertimmode-

umbe

docére fuos , & adversários

rántiam feveritàtis poteftá-

(cpii/

p

1l

tem exérceat , fedtantó cáu-

,l

IZUD

repercütere , qui nifi refutáti

ü

.

H

füerint , atque convitti,facile

titis erga commíffos fibi,quan-

yir

tó düárius à Chrifto indagári

poffunt fimplícium corda per-

formídat.

MI 'mc, q

vértere.

st

$&« In médio Eccléfize apéruit

(l ii

du

x. Amáviteum Dóminus , &

Et implévit eum

ornávit eum : ftolam glórie

0s ejus,

fa.

Índuit eum ,*

Et ad portas

Dóminus fpíritu fapiéntie ,

F;Deumm'ax

& intelléctus.

aradífi coronávit eum.

kfesuis

s. Induit eum Dóminus lo-

y^ Jucunditátem , & exulta-

tiónem thefaurizávit fuper

| jielqu

rícam fidei , & ornávit eum.

; gmoratoe

Le&io viuie

eum. Etimplévit.

Perie occtrrel

Ujus fermo debet effe

G lória Patri. Etimplévit.

Quadt

Ifi

Si venerit in

uadragef.

J rtri

purusfimplex,

apértus ,

l c&io ix. dicitur de Homilia

Jl

ä

[L]

b

lenus gravit&tis , & honeftá-

hfsdo nb V

J

t

lenus fuavitátis , & grà-

Ferie occurrentis , cum ejus

d.

ter Con

ti&, tractans de myftério le-

cogimemoratione in Laudib.

ï

rE

de doétrína fidei, de virtü-

Le&io ix«

Diy

D]

E

"nébit quoque illam fu-

Ommide (

te continéntiz ,

de difciplína

T

ftrs n Pon

i& : unumquémque ad-

pereminénterh donis óm-

juftit

divéría exhortatióne,

nibus charitátem , fine quà

patri, que

anonens

omnis virtus nihil: eft. QCu-

uj

juxta profeffiónem , morüm-

ftos enim caftitátis cháritas ,

P-usaqm

ue qualitátem ; fcílicet, " ut

locus autem hujus cuftódis

Vb De

reenófcat, quid,cui, quando ,

humfílitas.

Habébit étiam

Ws t

vel quómodo próferat. Cujus

inter hzec ómnia caftitátis

Lcrdine

p

ra ceteris fpeciále officium

€

ft,Scriptüras légere;percür-

eminéntiá ;ita ut mens Chri-

8 Qcéde

fto dédita , ab omni inqui-

s. d 1

rere Cánones , exémpla San-

naménto carnis fit munda ,

&órum imitári, vigílüs , jejü-

It i.

& líbera.

Inter hec oporté-

C p

niis , oratiónibus incümbere ,

bitcum folícita defpenfatió-

cum frátribus pacem habére,

Titl g

nec quemquam de membris

ne curam páàuperum geére-

fit d ft

re , efuriéntes páfcere , ve-

fuis difcérpere,nullum dam-

U

dOri, Aäa,

nàre, nifi comprobätum,nul-

ftíre nudos , fufcípere pere-

^ U d

Ium excommunicáre, nifi dit-

grínos , captivos redímere ,

]

At Dins

cüffum. Quique ita humili-

víduàs, ac pupíllos tuéri ,

4 5270

PGI'-'

|

Fefta Aprilis. sJ*

L

TM

ervig'lem in eun&lis exhi-

b

Pofteà Feriz occ.urr'en

fis ,

It

N t

ére curam , providéntiam

ficelebretur in

- Quadrage-

l finm

habére diftributióne difcreé-

4 odf

ta. Inquo étiam hofpitálitas

n primo No&urno , ro

perimjp.

ita.erit praecípua , ut omnes

j &iones de Seriptura occurr.

$ Wil

cum benignitáte , & charitáte

In Quadragefima , de li.

danti .

fuícípiat. Sienim omnes fi-

br

o Eecclefiaft. Beátus vir.

déles illudEvangélicum audi-

fb qus.

de Communi Confefforis non

0 indori

re desíderant : Hofpes fui, & B Pontificis. xclii.

fufcepíftisme , quantó magis

In fecundo No&urno,

Ti apérui

Epiífcopus,cujus diversórium

LeGio iv.

lérit eum

cunétórum debet effe recep-

Incéntius honélta ftirpe

lpidtg ,

tàculum.

V

Valéntie in Hifpánia

'Te Deum laudámus r7.

nàtus , ab ineünte :etáte cor

WU

In fecundis Vefperis à Ca4 geffit fenile. Qui dum cali-

V 'et

!

pitulo de fequenti, cum com4

ginófi hujus fzculi líbilem

7

]

—

j

—

Ü

zemoratione precedentis &

curíum pro ingénii fui módu-

Feri& occurrentis , fi. cele;

Aimplent

breturin

uadrasefima.

lo confideráret, R eligiónis h4-

Qudant

bitum in Ordine Praedicató.

de Fomil

DIE

. APRILIS.

rum décimo o€távo etátis f'uge

g, Qun s

In fefto fanQi Vincentii Fer4

anno fufcépit:& emíffa folém-

rerii Confefforis.

: 3 Lab

ni profeffióne , facris lítteris

Duplex.

séduló incümbens, Theologisg

Omnia de Communi Con-

làuream füumma cum laude

)Xl'le lr

fefforis non Pontificislxxxli.

confecütuseft. Mox obténta

ais

n,Iir d

preter ea , que fequuntur.

à Superióribus licéntia , ver-

ratio.

bum Dei przdicáre, Judseórá

j d. O

Eus , qui Eccléfiam tu-

perfidiam argüere, Saracenó-

ijg i

D

am beáti

Vincéntii

luj

y uf

rum erróres éonfütáre ,tanta

If

Confefsóris tui méritis , &

virtüte & efficácia coepit , ut

!

j m

pradicatióne illuftráre digná-

ingéntem ipsórum infidelium

j; at

tus es:concéde nobis famu-

multitüdinem ad Chrifti fidé

d

gooi U

listuis ; ut & ipsíus inftruá-

perdüxerit,& multa Chriftia-

mur exémplis, & ab ómnibus

nórum millia à peccátis ad

i munä«

ejus patrocínio liberémur ad-

poeniténtiam , à vítiis ad vir-

æc 0?0[»5

vérfis. Per Dóminum.

tütem revocárit.

Id

Eléctus

àdpal

T

Deinde fit commemoratio

enim à Deo; ut mónita falütis

erul 5

S.lfidori, Afía.

O DoGor

inomnes Gentes, tribus &

af

y.. Juftum dedüxitDóminus.

linguas diffünderet; & extré.

"du

ao

(f t

Oratio. Déus , qui pópulo

mitremendíque judícii diem

v0n

tüo. 527.

appropinquare ofténderet ,

yi

qau i

P

Ont-

Pev

Feita Aprilis ó.

y

2

Dóminus lo-

ómmium auditórum ànimos

.Y Induit eum

f

i*

rícam fidei , & ornàávit eum.

(f

terróre

concüífos , atque à

terrénis atfé

Gibus avülfos, ad

Et ad portas.

(

n

e&io Vi.

Dei amórem excitàbat.

Ts

f

&.. Hon

éftum fecit illum Dó-

Er ipfum divína virtus ,

il

P

in confirmatiónem vita

g

Tinus ,

& cuftodívit eum ab

t

iM

inimícis: & à

fedu&tóribus

& preedicatiónis ejus, multa

/ lmll

x

Et dedit illi

fizna & mirácula fecit. INNam

il

tutávit illum :

Al L

claritátem setérnam.

frequentíffimé fuper s&gros

R a

i

manus impófuit, & fanitátem

agbus

uftum dedàxit Dóminus

j L

ff

er vias re

Gas , & ofténdit

adépti funt : fpíritus immün-

te

dosé corpóribus éxpulitfur-

-

f

hr Doni

illi regnum

Dei.

e&u0 V.

L

dis audítum , mutis loquélam

qgiret

czecis vifum reftítuit : lepró-

f m.

N hoc autem Apoftólico

fos mundávit , mórtuos fufci»

l

münere hic vite ejus tenor

( g Vi

tàvit. Sénio tandem & morbo

erpétuus fuit. QuotidieMlif-

r

m fummo mané cum cantu

conféQus infatigábilis Evan-

gélii preco;plürimis Európz

L

j

celebrávit, quotídie ad pó-

ulum conciónem liábuit, 1n-

provínciis cum ingénti ani-

márum fru&u peragrátis, V e-

KU

j

violàbile femper jejünium ,

nétie in

Británnia minóri

i

nifi urgens adéffet necéffitas ,

T

hEL;IOI

nf d

pradicatiónis,& vite curfum

|

Titris Por

fervàvit : (an&a & re&ta con-

felíciter confummávit , anno

silianulli denegávit : carnes

pb

ge

it,

falàtis milléfimo quadringen-

nunquam comédit , nec ve-

téfimo décimo nono , quem

1

dindnprel

ftem líneam índuit , populó-

Tif

Affg

Callítus tértius San&tórum

3

,

liä

]

ts od

rum jürgia fedávit , diífidén-

nümero adfcrípfit.

tiaregna pace compófuit: &

f snpit

cüm veftis inconsütilis Ecclc-

$&« Ifte homo perfécit ómnia,

Qrit ob

fig diro fchísmate fcinderé-

qua locütus eft ei Deus , &

tetor, Benedi

dixitad eum: Ingg

édere in re-

tur, ut unirétur , & unita

Quia te vi-

tttDomini

fervarétur , plürimüm labo-

quiem meam:

fl i feln

rávit.

Virtütibus ómnibus

di juftum coram me ex ómni-

bus Géntibus.

: n

cláruit, fuósque detrattóres

iritsinf

& perfecutóres , in fimplici-

Y^ Ifte eft,qui contémpfit vi-

, Ts

táte & humilitáte àmbulans ,

tam mundi , & pervénit ad

( itts

cum manfuetüdine recépit ;

coeléftia regna. — Quia. -

7 lória Da

Ilormupii

& ampléxus eft.

In tertio

tä.o &(gää., Homi-

£. Amávit eum Dóminus, &

, Writm, i

lia in Evangel.

5 int lumbi.

B

ornávit eum : ftolam glórie

induit eum ,

Et ad portas

utin Commüuni Confefforis

ï.ï[)blzs » QU

non Pontificis.

xC

paradífi coronàvit eum.

"Anin ]

DIE

j

Fefta A rnis, A

DIE XI. APRILIS.

tem , parátam reve

làri in

ii ]

Utf n

In fefto S. Leonis Pape

&j| témpore novíffimo.

E

uge ferve bone

& fidé-

Confefforis Duplex.

Wi

lis,q

uiain pauca fuífti fide-

Xäudi,(q)uäigïnus Dómi-

lis, fupra multa te conftí-

Tnt

DO i

ne, preces noftras , quas

tuam: s* Intra in gàudium

h

n beáti Leónis Confefsóris

Dómini tui.

ajus) hii

eci N

tuiatque Pontíficis folemni-

;. Dómine quinque talénta

táte deférimus : & qui tibi

tradidífti mihi,ecce ália quin-

XT n

que fuperlucrátusfum. In-

fanitáten

digné méruit famulári , ejus

Is Immin.

intercedéntibus méritis ab

tra.

ómnibus nos absólve peccá-

N quo exul

üplás , módi-

qulit/lue

tis.

Per Dóminum.

I

cum nunc fi opórtet contri-

ld

ftári in váriis tentatiónibus :,

it: lpri«

Si celebretur in Quadragef.

sufeie

fitcommem. Ferize in . utris-

ut probátio veftrz fidei mul-

tó pretiófior auro ( quod per

emimo

que Vefperis & Laudibus.

o. No&jur

ignem probátur ) inveniátur

db b

Inciät ]ïäïl)l

ola prim

a

h:

eáti

in laudem , & glóriam & ho-

Ti Furpe

nórem,in revelatióne Jefu

Petri Apóftoli.

ngett dl

ectio 1.

Chrifti: quem, cüm non vidé-

n

trus

A

pö&ääg. Ijefü

ritis , dilígitis:in quem nunc

m m

P

Chrifti, eléctis àdvenis di-

quoq; non vidéntes créditis :

at um

fperfiónis Ponti;Galátiae, Cap-

credéntes autem exultábitis

ii o

adóciz, Afize, & Bithyniaefe-

lztítia inenarrábili , & glori-

quine

cündüm preefciéntiamDeiPa-

ficáta:reportàntes finem fidei

a, qua

tris, in fanctificatiónem*prri-

veftre , falütem animárum.

- Sudorum

tus,in obediéntiam , & aíper-

De qua faláte exquifiérunt

[ü-

fiónem sánguinis JefuChrifti:

atque fcrutáti funtProphétz,

xf m

Grátia vobis,& pax multipli-

qui de futüra in vobis grátia

cétur. Benedíttus Deus, &Pa-

&i D

prophetavérunt : fcrutántes

gpreiure

ter Dómini noftri Jefu Chri-

inquod , vel quale tempus fi-

l

i;e'

uia tevt

gnificáret in eisSpíritusC

i

TU

fti , qui fecündüm mifericór-

g ex -

diam fuam magnam regene-

iti : preenüntians eas, quze in

rávit nos in fpem vivam, per

Chrifto funt , paffiones , &

st

*y

refurre&tiónem Jefu Chrifti

pofterióres glórias , quibus

eveti'

ex mórtuis, in hareditátem

revelátumeft, quia non fibi-

Quïa.

incorruptibilem , & inconta-

metípfis , vobis autem mini-

minátam , & immarcefcibi-

ftrábantea , qu& nunc nun-

Y

fit«

k t

[

lem, confervátam in coelis

tiáta funt vobis per eos , qui

$

/

J

Q

D

invobis, quiin virtüte Dei

evangelizavérunt vobis, Spí-

4 s

u

g

cuftodímini per fidemin fal

ritu fantto miffo de coelo ;

*

Ls

in

)

9

Fefta A

P

lis, 47

fj

€

sinD

in

uem desíderant Angeli

eo , qui fufcitávit

ggufi *

proípícere.

eum à mórtuis, & dedit ei

yriem

Ecce facérdos magnus,qui

lóriam , ut fides veftra , &

T

i

j

es effet in Deo.

2

'diébus fuis plácuit Deo ;

P

, N]

aldeoó jurejurándo fecit ilum

, Jurávit Dóminus , & non

V-&

i

Dóminus créfcere in plebem

cenitébiteum ; €& Tues fa-

i

|

Benedi&tiónem

cérdosin a:térnum fecándüm

Qu

fuam.

X

u(

ómnium

Géntium dedit illi,&

órdinem Melchifedech.

teftaméntum fuum confirmá-

. Dixit: Dóminus Dómino

4im

!

vit fuper caput ejus. Ideó.

eo, Sedeà dextris meis.

th

! po&

'Tu es.

Ü

anft

ii

:R..o.pte:'f"egcäigaäia fuccin&i

& lóriaPatri. Tu es.

[

T Vl 5]&

lumbos mentis veftre ,

In fecundo NoCturno.

i

Á

Óbrii perfé&te fperátein eam,

e&io i

quz offértur vobis , grátiam ,

Eo anuä, ijr.üfcus ,€0

gipoum

jinereh :

'

in revelatiónem Jefu Chrifti:

témpore prafuit Ecelé-

j iil

quafi filii obediéntie , non

fie, cüim Rex Hunnórum At-

miri, f

configuráti prióribus igno-

tila, cognoménto Flagéllum

ninsiPuf

rántiz veftra defidériis : fed

Dei inltáliam invádens , A-

r s d

fecàándüm eum , qui vocávit

quiléjam triénnü obfidióne

n ide

vos , San&tum : & ipfi in

captam dirípuit, & incéndit :

i. C

omni converfatióne fan&i fi-

unde cióm Romam ardénti

tis : quóniam fcriptum eft :

furóre raperétur , jámque có-

lod i

vntstngma

SanGi ériis , quóniam- ego

pias, ubi Míncius in Padum

psEurcs

fanctus fum.. Et fi Patrem in-

influit , trajícere paráret , oc-

vocátis eum , qui fine accep-

cürrit ei Leo malórum Itálize

jetum Neltn

irt; quii

tióne perfonárum jüdicat fe-

impendéntium — mifericórdia

UE

cündüm uniuscujüsque opus ,

permótus:cujus divína elo-

in timóre incolátus veftri

uéntia perfuáfum eft Attilze,

frmivit

y, P ad

témpore conversámini. Scién-

ut regrederétur.

Qui inter-

tes , quód non corruptibílibus

rogátus à fuis quid effet ,

piéntem r

auro vel argénto redémpti

uód preter confuetüdinem

t l m

ttimeam

eftis:de vana veftra conver-

tamhumíliter Románi Pon-

fatióne patérne traditiónis ,

tíficis imperáta fáceret ? re-

v Iin |

fpóndit , fe adftántem quem-

Ti ideo

fed pretiófo sánguine quafi

agni immaculáti Chrifti , &

dam álium, illo loquénte , fa-

um hn

incontamináti ; precógniti

cerdotáli hábitu véritum effe,

ld

quidem ante mundi. confti-

fibi ftri&to gládio minitántem

tutiónem , manifeftáti autem

mortem , nifi Leóni obtem-

i fexfea(

noviffimis tempóribus prop-

peráret. Ouarein Pannóniam

"cindas

revérfus eft.

* Cs

| ter Vos, qui per ipfum fidéles

lo In-

LU

Fefta Aprilis. 77«

Qu ffe

r

d. lInväni

- David fervum

pia femina ,

fan?i Stéphani

J, de(ü[ 8

meum ,

óleo fant&to meo

Eccléfiam conftrüxit in fuo

unxieum.: « Manus enim

fundo via Latína , tertio ab

.

3 g

mea auxiliábitur ei.

Urbe milliàrio : ipfe via Ap-

x Nihil proficiet inimícus in

pia fub nómine fanttiCornélii

wïuss&non

álteram

cóndidit,

Multas

$ j

fu(

eo., & filius iniquitátis non

1 LC

nocébit ei. Manus.

pratéreà & facras sedes , &

decl

facra eárum vafa reftítuit. In

E

$ Dinim

Jv au'ärïïa.æ)äæ üägulä-

tribus Basilicis Petri , Pauli ,

ls meis

L:

i ómnium latítia excép-

& Conftantiniána , cámeras

tus , paulà poft invadénti ur-

extrüxit : sedificávit monafté-

rium vicínum Basílice fan-

**

bem Genferíco , eàdem elo-

quéntia vi , & fanGitátis opi-

&i Petri : fepülchris Apofto-

.e

hw

lórum cuftódes adhíbuit, quos

|

u

L]

nióne perfuáfit , ut ab incén-

Iu en

dio,ignomíniis, ac c&dibus

Cubiculários appellivit. Stá-

abítinéret.

Sed cüm Ecclé-

tuit , ut in attióne myftérüi

at Edl

fiam à multis herefibus oppu-

dicerétur , San&um facrifi-

o At«

nári, maximéque à Nefto-

cium , immaculátam hóftiam.

) Plgdlum

riánis & Eutychiánis exagita-

Sanxit,ne Moónacha benedí-

Ifädfnï j A'

rividéret ; ad eam purgán-

G&um cápitis velámen recí-

- Qbfitone

Lv :

dam, &, in fide Cathólica con-

peret , nifi quadragínta an-

firmándam , Concílium Chal-

nórum virginitátem probáf-

ym at

Ubi fex-

fet.

His & àliis precláré

J

cedonénfe indíxit.

céntis trigínta &oá&tis Epífco-

geftis , cüm multa fantte &

s n Daut

pis Eutyches & Diófcorus, &

luculénter fcripsíffet , tértio

mriret ,

jirm Itf

íterum Neftórius condemnáti

Idus Aprílis obdormívit in

unt ; ejusdémque Concilii

Dómino.

Seditin Pontificá-

vlf

decréta fua auttoritáte con-

tu annos vigínti , menfes de-

, dns d

firmávit.

cem , dies vigínti octo.

dl

&. Pófui adjutórium fuper

&. lfte eft , qui ate Deum.

, Qu

poténtem,& exaltávi eléttum

magnas virtütes operátus eft ,

yid lts

* Mlanus

& omnis terra doctrína ejus

de plebe mea

juetüdinem

enim mea auxiliábitur el,

repléta eft :

* Ipfe inter-

omäni lu

y. Invéni

David fervum

cédat pro peccátis ómnium

at ! f

meum , óleo fantto meo unxi

opulórum.

gem Qu

eum. Manus.

y. Hte eft, qui contémpfit

] ue'nte;f

]

LeGtio vi.

vitam mundi , & pervénit

(l

Näf.ï'nl]æ

y rlisaQis , fan&tus Pónti-

ad coeléftia regna. Ipfe in-

' mmjw

f

fex fe ad reficiéndas, &

tercédat.

s&dificàndas Eccléfias convér-

Glória Patri. Ipfe intercé-

h)

p

dat.

a

tit. Cujus fuafu Demétria ,|

LL

In

w-

. $86

Fefta Aprilis. 7/.

*

ln tertio No&urno.

induit eum: * Ft ad portas

Ün et

L é&io fanttüi Evangelii fe-

paradífi coronàvit eum.

n()fms

cündüm Mattheeum.

, Induit eum Dóminus lorí-

Le&io vii.

C

a

cam fidei,& ornáviteum. Et.

«t

d

, 16.b

W

N illo témpore :

V

enit Je-

I,

]o viit.

vobï? ! cUï

fus in partes Caefaréze Phi-

N univér

:

namque Ecclé-

B

"

j

s d

lfppi, & interrogábat difci-

fia ;'Tues Chriftus Fílius

ul P

pulos fuos , dicens : Quem

Dei vivi, quotídie Petrus di-

"r

dicunt hómines effe Fílium

Qii

cit:& omnis lingua, qua& con-

[ Lvln

hóminis ? Et réliqua.

fitétur Dóminum , magiftério

/ caüam

Homilía S. I:eónis Papae.

hujus vocis imbüitur.

Haec

ij

M

y;i i

Ser. 2. in Anniverf. Affumpt.

fides diábolum vincit, & cap-

fuze

ante medium.

tivórum ejus víncula difsól-

; (gumen d

Um,f

vit. Hzc érutos mundo ínfe-

j

] j od

cut E vangélica le-

Gióne referátum eft , in-

ritcoelo, & porte ínferi ad-

isveltt s

terrogáffet Dóminus difcípu-

vérsüs eam pravalére non

gl i u

rediata t

los,qué ipfum ( multis divér-

poffunt. TTanta enim divínitüs

fa opinàántibus) créderent:re-

foliditáte muníta eft, utean

& Bdütite

fpondifsétque beátus Petrus ,

neque harética unquam cor-

Nf

dicens: Tu es Chriftus Fíbus

rümpere právitas,nec pagána

"muitntodo

Dei vivi;SDóminus ait : beátus

potüerit fuperáre perfidia.

,uris p

es Simon Bar-]Jóna , quia caro

His ítaque modis,dilectíffimi ,

As vt

& (anguis non revelavit tibi ,

rationábili obséquio celebrá-

iet ts

tur hodiérna feftivitas : ut in

fed Pater meus , qui in coelis

l

nertis pitn

eft ; & ego dico tibi : quia tu

persónahumilitátis mez ille

j

qus n A

es Petrus , & fuper hanc pe-

ttearcefundi

intelligáturjlle honorétur, in

tram aedificaboEccléfiam me-

quo & ómnium paftórum fo-

a5 wftr.

am, & porte ínferi non pra-

licitüdo, cum commendatár&

t ümnibus

valébunt advérsüs eam,& tibi

fibióvium cuftódia perfevé-

ts Apifn

dabo claves regni coelórum &

rat, & cujus étiam dígnitas in

ao enud

quodcümque fligáveris fuper

indigno hzréde non déficit.

|LeDeum lan

terram,erit ligátum & in coe-

x». Inmédio Eccléfiz apéruit

IÉ II

lis: & quodcümque sólveris

osejus, * Etimplévit eum

ib f nf

fuper terram,erit folütum &

Dóminus fpíritu fapiéntiz, &

Mart

in ccelis. Manet ergo difposí-

intelléétus.

Jucunditátem,

l

& exultatiónem thefaurizávit

. Ontit din

tio veritátis, & beátus Petrus

1n accépta fortitüdine petre

fuper eum. Et implévit.

aTni ais y

G lória Patri.

;c pofi,

erfevérans , fufcépta Ecclé-

Et implévit.

! Quodfri

j

& gubernáeula non relíquit.

In Quadrag. Lettio ix. de

&. Amávit eum Dóminus, &

Homil. Fer. occurr. & com-

ml CommEm

TO

j

ornávit eum : ftolam glóri&mem. ejusderm.

L

ü &c. pon

lï

i

m

Fefta Aptilis. / ,

931

? lu

Dttig

Le&io i

Ut

| MT

Um

€ergzo co

h

ortatiónes

& Hymn. Matut. fubftituer-

dus eft m Laud. aliasin utris-

Ui

C

noftras áuribus veftre

ue Vefperis & Laudib.

TAVIttn l

fan&itátis adhibémus , ipfum

"ü

vobis , cujus vice füngimur,

Feóli aihulbtts Ibéie

IQ

loquicrédite: quia & illíus

R

Hermenegilde jubar 5

Tillis Fl

vos afféttu monémus, & non

glória Mártyrum ,.

[e Petnsi

áliud vobis, quam quod dó-

Chrifti quos amor almis

, Que .

cuit , preedicámus , obfecrán-

Coeli coetibus fnferit. -

) magifle'rio

tes, ut fuccintti lumbos men-

K, H

U tperftas pátiens pollícitum

Deo

tis veftrae,caftam & sóbriam

xit, .

vitam in Dei timóre ducátis.

Servans obsé

u dj -

tius tibi

quium ! qu? pó-

Coróna mea , ficut Apóftolus

mdo infe-

ait, & gáudium vos efüis, fi

Nil propónis & arces

2 Wi ad-

fides veftra , que ab inítio E-

Cautus nóxia , qua pla-

ss non

cent.

lä

vangeli in univérfo mundo

m Qs E

|

praedicáta eft ,in dileGüióne

U t motus cóhibes , pábula

f um

& fanQitáte

permánferit.

qui parant

H

is viti , non dübioä

inguam d-

Nam licetoomnem Eccléfiam,

Surgént

MC

..

quz intoto eftorbe terrárum,

agens

cun&is opórteat florére vir-

Per veftígia greffus ,

t at

um

tütibus ; vos tamen pracípue

Quó veri via dírigit.

qin cäebr:a-

inter céteros pópulos decet

S it rerum Dómino jugis ho«

Ab L it

méritis pietátis excéllere ,

nor Patri,

lts mez i

quos in 1pfa Apoftólice pe-

Et Natum célebrent ora pre»

donoréus

irearcefundátos , & Dómi-

cántium ,

Divinümque fuprémis

qulimum 1

nus nofter. Jefus — Chriftus

st

cum ómnibus redémit , &

Flamen láudibus éffe-

beátus Apóftolus Petrus pre

rant. Amen.

njda u |

ómnibus erudívit.

m djnasd

] defüb

'T eDeum laudámus. 17.

Eus, gui tïïeätum Her—

DIE XIII. APRILIS.

D

menegíldum Mártyrem

dj iptnit

qplit &

In fefto fan&ti Hermenegildi [tuum cceléfti regnoterrénum

n

Mart. Semid.

poftpónere docuífti: da , que-

f

Omnia dicuntur de Com-

fumus, nobis , ejus exémplo

h

u

i

1d'üät€mv

ue

ia

muni unius Martyris,preeter

| cadücadefpícere, atque eetér-

hic pofita.

na fectári. Per Dóminum.

;

vl

Si celebretur in. Quadra-

i

mpmqta

Quod fi in i. Vefp. fiat tan-

tüm commem. hujus Fefti

sefima.fit commemor. Ferige

i*

tunc fequens Hymn. Regàáli

i utrisque Vefperis & Lau-

yourl

dibus.

sólio &C. ponatur ad Matut.

jl

n

$

Ad

£ ä)&?

$)*

538

Fefta Aprilis. "f

u

t

Ad

[atutinutm .

H

verendíffimo Leándro Hifpa-

is te genitot

lénfi Epífcopo , dudum mihi

l

tiis trahit ,

äïä*ää?;

in amicítus familiáriter jun-

? g p

It

M

n vite cáperis dívitis ótio,

Go , predicánte , convérfus

ä"

Gemmarümve nitóre ,

eft. Quem pater Ariánus, ut

exult

Regnandive cupídine.

ad eàmdem hzrefim redíret ,

j

mllf

li

iris non ácies te gládii

& pramiis fuadére, & minis

A

minis,

terrére conátus eft. Cümque

vih

jj

Necterret périmens carnifi-

ille conftantíffimé refpondé-

eis furor :

,l

u

/ ]][]&l(

ret, nunquam fe veram fidem

Nam mansüra cadücis

poffe relínquere, quam femet

euT' li

jf

lls pä

Prafers

gáudia

Coeli-

agnovíffet : irátus Pater eum

um ml

tum.

T. &erdere

privávit regno, rebüsque ex-

Wwunc nos é Süperum prótege

poliávit ómnibus.

Cümque

^ p

sédibus

nec fic virtátem mentis illíus

gt

emollíre valuíffet , in arcia

um teli

Clemens , atque preces, dum

«

cánimus tua

illum cuftódia conclüdens ,

ww Dot

juesítam nece palmam ,

collum manüsque illíus ferro

Byfopore

Pronis áuribus éxcipe.

ligávit.

Coepit íftaque Her-

vit, dul

Sitrerum Dómino jugis ho-

menegíldus Rex jüvenis ter-

um d

J

nor Patri ,

rénum regnum defpícere, &

at

yili:(

EtNatum célebrent ora pre-

forti defidério coeléfte qua-

f g

cántium ,

rens, in cilíciis vinculátus ja-

trmenm maox

Divinümque fuprémis

cens , omnipoténti Deo ad

nine bt ?ec

Flamen láudibus éffe-

confortándum fe preces et-

Amen.

Aererefor

. fant.

fündere : tantóque fublímius

ts prer mfra

Ín primo NoGurno , fi ce-

glóriam transeüntis mundi

t* fis app

lebretur in

defpícere,quanto & religátus

)uadragefima.

umus.

qt confonti

pratres , debitóres

agnóverat nihil fuíffe , quod

irem D

de Communi plur. Mart. li.

potüerit auférri.

«. Honeéftum fecit iffum Dó-

Ktierent, q

Si vero poft Pa(cha , Le-

minus , & cuftodívit eum ab

d m m

&iones de Scriptura occurr.

intfecürim «

]n fecundo NoGturno.

inimícis , & à feductóribus

ipttesyitm

Ex lbro Dialogórum fàn&ti

tutávit illum , * Et dedit illi

claritátem eetérnam.

&t Tong

Gregórü Papz.

"Tünt yerimer

Libró 3. Cap. 31.

Defcendítque cumillo in

Lettio iv.

5

eam: & in vínculis non

qUOQUf»qu'l )

T Ermenegíldus Rex, Leo-

£ COf

dereliquit eum. — Et.

Y ofendn

vigíldi

R

Aegis Vifigothó-

Tempore Pafchali.

rum filius , ab Ariána heerefi

x,.Lux perpetua Iucébit San-

E'3,7 fupäfna

,E mirie

aq. fidem Cathólicam viro Rc-

Cistuis Dómine. * gE,t &-

ter

AUctünmo |

[

l

5

n

dim

: Fefta Aprilis, /2,

«l

?

térnitas témporum , alleItja ,jd

L

& cantusa

d corpus ejüsdem

allelüja.

Regis , & mártyris audíri :

nj

[ 'Uü-

atque ídeó veráciter Re

U t

, Letítia fempitérna erit

gis- 5

i

u

per cápita eórum: gáudium

quià & Martyris.

(7i m

& exultatiónem obtinébunt.

, Defidérium ánime ejus

Telinris

Et etérnitas.

tribuífü ei Dómine j* Et vo-

(T6, ii

luntáte labiórum ejus non

&l Cüs

Upcrvcme'igtg. autem Pa-

fraudáfti eum.

É re[pus

fchális feftivitátis die , in-

[

Veram fidy

uóniam præ*veniüi eum

tempéfte notlis filéntio ad

in benedi&tiónibus dulcédinis:

quam feng

eum pérfidus pater Ariánum

pofuíftiin cápite ejus coró-

i Pater eum

Epífcopum mifit, utex ejus

nam de lápide

Olque r«

voluntáte.

pretiófo. Et

manu facrílege confecratió-

. Cümque

nis communiónem percípe-

"Tempore Pafchali.

vt us

ret,atque per hoc ad patris

m. In fervis fuis ,. allelüja.

f at

* Confolábitur Deus , allel.

grátiam redíre mererétur.

1 Qu ,

Sed vir Deo déditus , Ariáno

. Judicábit . Dóminus pó-

Ql f

Epífcopo veniénti exprobrà-

ulum fuum , & in . fervis

itigue Ra

vit, nt débuit, ejüsque à fe

fuis. . Confolábitur.

[

t jürns r

perfidiam dignis increpatió-

Le&io vi.

édycr,

nibus répulit : quia etfi exté-

Uidam étiam ferunt

: ?

veds que

riüsjacébat ligátus , apud fe

quód illic no&ürno tém-

xb

tamenin masno mentis cul-

poreaccénfe làámpades appa -

y D d

mine ftabat fecürus. . Ad fe

rébant, Unde & fattum eft,

fepretis 6

ítaque revérfoEpifcopo, Ariá-

quátenus corpus illíus , ut vi-

gfb

nus pater infrémuit , ftatím-

délicet mártyris, jureà cun-

us d

que fuos apparitóres mifit. ,

Gis fidélibus venerári debuif-

fet, Pater vero pérfidus , &

od

qui conftantíffimum Confef-

ceni-

hl.fuiffe ,U

sórem Deiillic , ubi jacébat,

parricída commótus

i

occíderent, quod & fattum

téntiajhoc fecíffe fe dóluit,)nec

uifimD

eft. Nam mox , ut ingréffi

tamen usque ad obtinéndam

fut

f

ib a

funt,fecürim cérebro ejus in-

falutem poenítuit. INam quia

feindorbi

figéntes,vitàm córporis abftu-

vera effet Cathólica fides , ag-

lérunt: hocque in eo valué-

nóvit : fed Gentis fuze timóre

«prded

g

runt perímere, quod ipfum

pertérritus;ad hanc perveníre

1

quoque,qui perémptus eft .in

non méruit. Qui,obórta zgri-

lue cui

;

fe conftíterat defpexiffe. Sed

tüdine, ad extréma perdüttus

j

j E

pro oftendénda vera ejus gló-

eft , & Leándro Epífcopo: ,

jl

ria , fupérna quoque non de-

quem prius vceheménter af-

t ?af

jl

S d

fuére mirácula. Nam coepit

flíizerat, Reccarédum Regem

i

in noGtürno filéntio pfalmo-

filium fuum , quem in fua

J

i

&reit

Ó

Fefta Aprifiz 7 4 :

fbi]

herefi refinquebat , commen-1^ Tntertio NoGutno etiamfi

4

i

dáre curávit , ut in ipfo quo-

lg(][CIü d

f

celebretur tempore Pafcna]i

(iroo

1

1

que tália fáceret, quália & in

Homiliain Evangel. S! quis

r

fratre. fuis exhortatiónibus

venit.

de Communi unius

j

hp

i

j

j

hg

fecíffet. Qua commendatióne

Miartyris. XXXIV« & fi cele-

«

j

jj

expléta ; defün&tus eft. — Poft

bretur in Quadragefima , no-

; d

J

cujus mortem Reccarédus

nalLecio de Homilia Feriz

j

r

J

; Qj

01

Rex non patrem pérfidum ,

Occurrentis , & commhimor.

fed fratrem mártyrem fe-

ejusdem in Laud. Si autém

g

gt

quens , ab Ariáng hzréfeos

celebretur tempore Pafchali,

ravitáte convérfus eft, to-

omnia dicuntur ut in Com-

l

m

tàmque Vifigothórii Gentem

u

anfténts

muni uniusMarty ris tempore

«l

itaad veram perdüxit fidem,

Pafchali, preter Orationem

ut nullum in fuo regno mili-

propriam , cum Hymnis &

nm'crapgæäxmw

táre permítteret, qui regni

igali

Evangelio ut fupra.

|

Dei hoftis exíftere per hzré-

ticam pravitátem nó timéret.

In xögïggüoumæcgï feq.

( Eadme

TNec mirum,

uód verz fidei

nopulin

SS. Martyrum tempore Pa-

preedicátor fa&tus eft;qui fra-

fchali habetur cum aliis Com-

sulicrum Veftt

ter eft mártyris: cujus hunc

inur

XXXIX.

j a v

D

l

EVA p

RILIS.

quoque mérita àádjuvant , ut

st du

ad omnipoténtis Dei grémi-

$s. Martyrum Tibürtii, Va-

jiem fci

um tam multos redücat.

leriapi, & Maximi.

lítórum eft.

furumitte

e

Stola jucunditátis índuit

Ym Pral

eum Dfis: * Et corónam pul-

a

eetámini. xlviit.

fs um al

chritüdinis pófuitfuper caput

pore Pafchali.

ent , (

ejus.

Cibávit illum Dfís

Afia. ']ï

uX perpetua.

dpolusel

ane vite , & intellé&tus : &

y. sanii & jufti. xl.

st Prefi

aqua fapiéntize falutáris po-

Oratig.

qäpaulöpoüpl

távit illum.

Et corónam.

Refta, quefumus, omnt-

Ls ORIeS x

E

potens Deus:ut , qui fan-

Glória Patri.. Et corónam.

* Cf

'Tempore Pafchali.

&órum Mártyrum tuórum

Fa vesetnt,

, Filiz Jerüfalem , venite ,

'Tibürtiü , Valeriáni , & Má-

ximifolémnia cólimus ; eó-

t Dom lu

vidéte Mártyres cum co-

DE WL

rónis , quibus coronávit eos

rum étiam virtütes imitémur.

/

Dóminus , * Indie folem-

Per Dóminum.

* AR Paï

n

ritátis & latítice , allelüja.

-

Le&io ii

y. Quóniam confortàvit fe-

Aleriànus Románus nó-

US, It

ortárum tuarum , bene-

* bili génere ortus, Ale-

CC Mi

ras P

mnflü(ns amm

díx

itfilios tuos in te. In die.

xándro Sevéro Imperatóre ,

GlóriaPatri. In die.

hortátu beáte Czciliz vírgi-

Mca COHC(

»I

i

3 Qata]

nis ,

kl

VMv

Fella Aprili. Z7. 9.

541

Atf

nis , quam fibi pari nobilitàte,ejüsdem étiam proteétióne

Dd

li

V

uxórem defpónderat,unà cum

gaudeàmus. Per Dóminum.

TRU V g

'libürtio fratre à fantto Ur-

Le&io iu.

^OTf

Is

AU

hM

Atle.

báno Papa baptizátur. Quos

Nicétus Syrus , Impera-

übi Prefétus urbis Almà-

tóre Marco Aurélio An-

drag.efrmakng.

chius Chriftiános effe cognó-

toníno,prafuit Ecclefiz. De-

'OHHIII& hne

crévit,ne Clérici comam nu-

vit, & património paupéri-

: COmminy,

bus diftribüto , Chriftianó-

trírent. Quínquies menfe De-

U. Si as

rum córpora fepelíre , accer-

cémbri ordinávit Presbyte-

Xore Pafeh

sítos gráviter reprehéndit: at-

ros decem & feptem , Diáco-

Ut Co.

que ubi Chriftum Deum con-

nos quátuor , Epífcopos per

Jristempor

ftánter confiténtes , deos au-

divéríaloca novem. Vixitin

t Ürationem

tem demoniórum inánià fi-

Pontificátuannos otto, men-

Y m &

mulácra preedicántes videt ,

fes o€to, dies vigínti quátuor.

lp

yirgis ca

di jubet.

Propter Chrifti fidem marty-

Le&io i.

rio coronátus , fepültus eft

. WW f

Ed cim verbéribus cogi

via Appiain coemetério,quod

Vimpore

non poffent , ut Jovis fi-

pófteà

Callíli appellátum

eumatus Con-

mulàcrum veneraréntur, imó

eft , décimo quinto K

YX

Mlajas.

a?e'ndas

fortes in fidei veritáte perma-

LRILLIS

nérent , ad quartüm ab Urbe

'T e Deum laudámus. 1.

