cro máxima fpíritus exulta-

m enm d |

deférret , in fóveam lapftüs ,

tióne perátto , czterísque

jemoire C

inde páriter ab Angelo in-

fun&tiónibus explétis , poft

hs ex ob

eólumis eriperétur. Humili-

médiam no&tem , qua przedí-

táti addí&tus, ab honóribus

xerat hora, octogenárius ob-

ximium fahïe ;

qus hi i

J

femper abhórruit , atque Ec-

dormívit in Dómino. Quem

I [

clefiáfticas dignitátes , étiam

Gregórius Décimusquintus

y axiti d

primárias non femel ultró de-

miráculis clarum in Sant&ió-

a en p

látas,conftantíffime recusávit.

rum nümerum rétulit:

, pl

- quos vt

*. Amávit eum Dóminus ,

& Ifte homo perfécit ómnia;

& ornàvit eum ; ftolam gló:

qua locütus eft ei Deus , &

xibuloSictt

rizg induit eum, * Et ad por-

dixitad eum : Ingrédere in

qenta , 0* |

réquiem meam : * Quia te

n

tas paradifi coronávit eum;all.

y. Induit eum Dóminus lo«

vidi juftum coram me ex óm-

genutt

Yícam fidei , & ornàvit eum.

nibus Géntibus , allel.

Qu

Et ad portas.

Le&tio vi.

Y^. 1fte eft, qui. contémpfit

r

li

9D*

Rophetíe dono fuit illà-

vitam mundi , & pervénit ad

fetit

. dtris,& in animórum sén-

cocléftia regna.: , Quias; 7

f

j

1

um a

tl

G lória Patri. : Quiae.—

&öïiblli ,

fiþllls ,peneträndis mirífice

Qqs

Ya

Iu

]

| Fefta

Majïo ?7'

ioem

YU

'Yn tertio Nocturmo, Ho-

fanti Eleutheri

z

T

[

m 1 CUN

snilia in Evan

Sint Iumbi

Filie Jerüfalem.

$ Anüph! :

I)

veítri precin

B

. ut in Com-

y-. Pretiófa. xliv.

n

i

»

616,.-

QU

j

gnuni

onfefforis non Ponti-

Oratio I nfirmitátem.

od

Qu

ficis.

xc.

In ii. Vefp. fit commemor,

j

Pro fan&oEleutherioPapa &

fequentis, . & S. Joannis Pa-

(hol

Wj

Martyre

Le&io 1x.

& Mart,

)

Nuti

Leuthérius, Nicópoli in

"

E XXVII. MA

n

tti

E

In fefto S. Marie Magdale-

ol

p

Grecia natus, AÁnicéti

Pontíficis Diáconus, Cóm-

na de Pazzis Virginis.

modo Imperatóre przfuit

Semiduplex.

p

Eccléfis. Huic inítio Pon-

Omniade Communi Virg.

]

n

tificátüs

süpplices litterz

xcvii.

preter ea,

qua hi;

lii Pa2

venérunt à -Lcio Britannó-

habentur propria.

A

)

|

Af Veni fponfa Chrifti ,

1steFXmümW

rum Rege, ut fe ac fuos in

Chriftianórum nümerum re-

áccipe corónam , quam tibi

inmnäbnïxs w

eiperet. . Quamóbrem Fu-

Dóminus preparávit in zetér-

at

l

num , allel.

u gt

I

D

átium & Damiánum , do-

Xos & pios viros , mifit in

y^. Spécie tua , & pulchritüe

ffteriuot

ï

^

Britànniam, per quos Rex &

dine tua , allel.

v J a

srn Oi

réliqui fidem fufcíperent.

. Inténde , prófpere procé-

Hoc Pontífice Ireneus Po-

de, & regna, allel.

b imgum v

Oratio.

j dul

lycárpi difcípulus Romam

véniens ab eo benígné ac-

Eus virginitátis . amá-

jit, t qitg

céptus eft. — Quo témpore

tor, qui beatam Ma-

Jejecpiti

ríam Magdalénam vírginem

t Qu

fumma pace & quicte fruebá-

tuo amóre fuccénfam, coelé-

tur Eccléfia Dei : àc per to-

ii , T

tum orbem terrárum , máxi-

ftibus donis decoráfti : da , ut

trasint , t

quam feftiva celebritáte ve-

Domincs ,

me Romza , fides propagabá-

tur.

Vixit Eleuthérius in

neràmur, puritáte , & chari-

Quadrarim:

Pontificátu annos quíndecim,

táte imitémur.

Per Díím.

t Cs

Fecit Or-

Fit commem, S. JoannisPa-

dies viginti, tres.

iil r

dinatiónes tres menfeDecém-

& &M.Afa. Luxperpé.

flis, m

bri, quiBus creávit Presby-

tua Iucébit fan&tis tuisDómi-

Diáconos

ne,& eetérnitas témporti, all..

qusimgt

teros duódecim ,

LUR

oGo, Epífcopos per divérfa

y' Santti & jufü in Dómino

Phanfteridin

loca quíndecim., fepultüsque

gaudéte , allelüja.

*:. Vos clégit Deus in here-

Etdelis

eftin Váticáno propé corpus

"er t

Íantu Petri.

ditátem fibi, allel. Oratio..

ii

'X eDeum laudámus. 16.

Eus, qui nos beàti Jo-

( 0R j

In Laudibus fit commerm.

ánnis Martyris tui at-

que

|L]

|

u

l

Fefta

7!

zm

D

Maji g

619

J

^

quePontificis ánnua folemni-

: LG&HO VO E

Xly,

táte Ixtíficas : concéde pro-

Anto igne divíni .amo«

píiüus; ut, cujus natalítia

ris eftuábat, ut ei fe-

lii

cólimus, de ejüsdem étiam

!

tj

réndo impar , ingéíta aqua

jn

oteCtióne gaudeamus. Per

pe&us refrigeráre" cogeré-

* Jb

b

óminum noftrum . Jefum

tur.

Extra

f

enfus frequén-

. MA

Chriftum Filium tuum.

ter rapta, diutürnas & ad-

: Yn primo No&Gurno , Le-

mirábiles éxtafes paffa eft ,

l Magdajl,

ciones de Scriptura o

.CCU'L'Q

in quibus & arcána coeléítia

Vari,

rente.

penetrávit ,

& exímiis à

l,

In fecundo No£&turnb.

Deo grátiis illuftráta fuit.

inur Vi

Le&io iv.

His autem . muníta longum

Ed

h

Aría Mlagdaléna illu-

certàmenà princípibus tene-

M

ftrióri Pazziórum gé-

brárum fuftínuit , árida , de-

Mh W&i j

nere Floréntie nata, fereé ab

foláta, ab ómnibus derelí&ta,

1. qua i

incunábulis iter perfe&iónis

varifsque tentatiónibus ve-

Z

arrípuit. ^ Decénnis perpé-

xáta, Deo fic permitténte

tuaim virginitàtem vovit ,

ut invíCtze patiéntige , ac pro-

dithi

fufceptóque hábitu in mona-

fundíffime humilitátis exe

ftério fan&tee Maríe Ange-

émplar preberet.

.'

i

lórum OrdinisCarmelitárum

&« Dilexifüi juftíti

am,& odi'-

l

z

z.

'

fe . ómnium virtütum exém-

|

fti iniquitátem:

Proptéreà

li

n

'

—

plar exhíbuit. . Adeó cafta

unxit teDeus, Deus tuus óleo

J

lls m

fuit , ut, quidquid puritàátem

laetítize , allel.

)x

betim M

Iedere poteft , pénitüs igno-

*Propter veritàátem. ,. &

um vigen

ráverit. Quinquénnium, Deo

manfuetüdinem

& juftítiam.

L

,eCLUQ Vi«

afin, u

M

-jubénte , folo pane & aqua

Proptérea.

yil: t

transégit , excéptis diébus

Haritáte erga próximum

O Domínicis ,

cibis

db

quibus

finguláriter enítuit: nam

jl li Cläf'

Quadragefimálibus vefcebá-

fapé no&Ges ducébat insóm-

tur.

Corpus fuum cilício ,

fl

nes, vel obeündis Sorórum

ia

flagéllis , frígore, inédia, vi-

miniftérüs , vel inferviéndo

gílüs,nuditáte , atque omni

J um

infirmis. occupáta, quarum

| tdxsïäömï'

poenárum génere cruciábat.

aliquándo ülcera lambens fa-

&e Propter veritátem ,. &

návit. . Infidélium & pecca-

meOTuaa !

m u

manfuetüdinem;& juftítiam :

tórum perditiónem amáre de-

* Et dedücet te mirabíliter

flensjfe ad quzlibet pro illó-

déxtera tua, allel.

í

Vs j

rum falüte torménta parátam

y^ Spécie tua , & pulehritü-

offerébat.

Mlultis ante óbi-

j 0

Ti

ia

dine tua inténde , prófpere

tum annis, univérfis coeli de:

t d

líciis , quibus copióse affiué-

pf

ggoufdþ' ; & regna. Et

bat

qUC

620^

Fcfta'f Mj 2

q

a

u

bat, herói&a virtüte fenün-

ejus üxor mahfücto utebá.

Til |

tur, itíneris caufa commo-

gt

Wï

tians , illud frequénter'in ore

j

deas

habébat

Pati, non mori.

dáffet , factum eft , ut. dómi-

l

t qü

e M

«t

*landem longa & gravíffima

no pófteà remíffus equus ita

infirmitáte exháufta, transí-

ferox eváàderet , ut frémitu

AUXO PDK

TU

1Lus

j UEG

vit ad Sponfum die vigéfima

& totíus córporis agitatió-

quinta Maji, anno milléfi-

ne femper deínceps dómi-

A

| "l

tanquam

m

xo fexcentéfimo séptimo ,

naii expülerit ,

m

expléto anno quadragéfimo

indignarétur mulíerem re-

een

(em (

(

jf

primo etátis fuze. Eam mul-

cípere , ex quo fediffet in eo

tis invita, & poft mortem

JefuChriftiVicárius. Quam-

il

1d6ïïceti

miráculis claram , Clemens

óbrem illi equum Pontfífici

nonus fancárum Vírginum

donávérunt. Sed illud majus

t 8

miráculum , quod Conftanti-

ädices dfeat t

nümero adferípfit : cujus cor-

pus in preséntem. diem in-

nó

oli in àditu portz àurez,

inns g*

in

t

pectánte

frequentítfimo

)

gn prtum

corrüptum confervátur.

s. - Afteréntur Regi vírgines

pópulo,qui unà cum Impera-

a

tóre Pontífici honóris. caufa

s'lrca

paniud

ft eam, próxime cjus ,

fl

r

Afferéntur tibi in latítia ,

Occürrerat, czco lumen re-

ftítuit. Ad cujus pedes pro-

[mudo

& exultatióne , allel.

äl

1

l

, Spécie tua; & pulchritiz

ftrátus étiam Imperátor, eum

N

i fl ]

venerátus eft. Rebus cum

V r

dine tua inténde , prófpere

rocéde, & regna. Afferéntur,

Imperatóre compófitis, inltá-

(rio. Deus,

lória Patri. Afféréntur.

liam rédiit : ftatímque epifto-

DIX

- In.tertio No&tturno , Hd&

lam fcripfit ad omnes Itálize

o

Epífcopos,jubens;eos Arianó-

Q

miülia - fagdi Gregorii Pape

in Evaugel.-S fmile erit reg-

rum Eccléfias adCathólicum

Movitem

ritum confecráre , illud fub-

|

fiüm coelórum decem Virgis

NOEN

fübus

ut in Cói Virg. x

jüngens : Quia & nos,quando

C qui p

füimus Conftantinópoli , tam

-:Pro fantto Joanne Papa &

Quinsgm

'":N:artyre.

Le&io 1x.

pro religióneCathólicaquàm

Matyrs t

TOànnes Etrüfcus, Juftino

pro regis Theodoríci caufa ,

t5 inercdf

jj£fenióre Imperatóre rexit

quascümque illis in pártibus

eórum Eccléfias reperíre po-

qgt, p

Eccléfiam : ad quem profé-

K

&Gus eft Conftantinópolim au-

tüimus , Cathólicas eas cons

lx

fecrávimus.Quodiniquíffimo

xílit caufa , quód "l heodorí-

* Cinfn

cus Rex hzréticus divexá-

áànimo ferens Theodorícus 5

dolo accersítum Pontíficem

Tperatie

batitáliam : eujus étiam iter

Wtj

Deus miráeulis iluftrávit.

Ravénnam in cárcerem con-

Nam etm einóbilis vir ad

jécit : ubi fqualóre inediáque

EUAT

W ce

Corfnhum equum ,. quo

affif&tus , paucis diébus ceffit

à

é vita ?

l

»;451 enfe-

.

"66

$0

50[)

j

n

8 vita; cüim fediffet aninos du-

buiffet Ordinatiónes- duas 5

nel

j

os,menfes novem , dies qua-

T

& creàffet Presbyteros nó-

Tl q

d

tuórdecim, ordinátis eo tém-

vem , Diàácones quinque ,

)

re Epífcopis quíndecim.

Epífcopos per divérfa loca

w th

P

OL Pj

aulo poft móritur "T'heodo-

quinque, martyrio coroná-

fícus : quem quidam eremíta,

tus ; via Aurelia fepelítur in

lts i.

ut fcribit fanctus Gregórius,

Basílicaquam à fe edificátam

2030

H

Uferem

vidit inter Joànnem Ponttífi-

dedicárat.

Vixit in Pontifi-

cem, & Symmachum Patrí-

cátu annos duos, menfes quá-

t i

)

lu Ü

cium, quem idem occíderat ,

tuoór , dies vigínti novem.

demérgiin ignem Liparitá-

e Deum laudámus. 17.

I Pontf

DIE XXXI. MAJI. -

At mj

num .:ut vidélicet illi,quibus

Wonfrnt.

Tórtémi attülerat , tanquam

iS—;un'&æ Petr

d

onille Virginiss

jüdices effent ejus intéritus.

Fatio.

-

NI ten,

A

jJoànnis corpus Ravénna Ro-

: Xäudi nos Deus falutáz

T

mam portátum eft, &in Bast-

L

risnofter : ut ficut de

itun g.

s of

E

ca fanéti Petri fepültum,

DcáteePetroníIlaVírginis tuas ,

e Deum laudámus. 16.

feftivitáte gaudémus.5 ita piá

um -

In Laudibus fit commemj

devotiónis erudiámur atf

at p

féCUe

S: Joannis Pape & Martyris.

Per Dóminum.

[

RTOEOT QU

Afa. Filie ferüfalem,

Ex libro fan&ti Cypriáni Épt.

T m

-

Y^ Pretiófa. xliv.

fcopi & Martyris de difcis

yilis i

Oratio.

eus , qui nos. 619.

plina,; & hábitu Vírgi-

inpegib

DIE XXX. M

nuim.

ümesde

$. Felicis Pape &

ä:zllttfri;a

Leïtio il

Gap. 2.

-

senndri-

Qratig.

Jcudoum

E Nfirmitátem noftram ré-

'Unc nobis ad Vírgines

fermo eft, quarum quó

v lhili

Mfpice omnípotens Deus:

fublímior slória eft, major

kogad v

& cura eft. Flos eft ille Ec-

& quia

pondus próprice

jj a

a&tiónis gravat , beáti Felícis

clefiáfüci gérminis , decus

(licu um

atque

Mlaártyris tui atque Pontífi-

ornaméntum grátiae

d GU ,

eis intercéffio gloriófa nos

fpiritális, leta fndoles,laudis

p

prótegat. Per

Dóminum.

e»0

& honóris opus integrum at-

CCUQ i.

w -

que incorrüptum, Dei imágo

q oU

Elix Románus ;

patre

refpóndens ad fanttimóniam

Conftántio ,

Aureliáno

*l'mïqufmïf

Dómini, illüftrior pórtio gce-

gt

Imperatóre praefuit Eccléfias.

gis Chrifti. Gaudet per illas ,

Conftítuit , ut Miffa fupra

atque in illis làrgiter floret

g

memórias & fepülchra Már-

Eccléfize matris gloriófa foe-

i

tyrum celebrarétur.

Qui

cünditas: quantóque plus co-

t inæaq

l

cuüum menfe Decémbrn ha-

j

d

h

piófa virgínitas nümero fuo

e

ad-

l'm'f

625

XP*eRa ]unii. M.

4utll!1 !

j

addit,tantó plus gáudium ma-

Presbyterum — addüxit , &

j U. g

tris augéfcit. Adhas lóqui-

quo omnes baptizáti. funt.

d

uque ?m

QUs

mur;has adhortámur affectió-

Quod . ubi refcívit Serénus ,

j

m

Óf

ne pótius quàm poteftáte: non

Petrum , & Marcellínum

nveïï&Sæ ;

uód extrémi, & mínimi ,

ad fe vocátos afpérius ob-

noftre | ádmo-

& ad verbórum

j

jns

humilitátis

jürgat ,

Ju

dum cónfcii áliquid 'ad cen-

acerbitátem minas ac terró-

,

í UN

süram licéntie vindicémus ,

res adjüngit, nifi Chrifto re-

W

nert

nüntient.

Cui cüm Marcel-

9 Y

íed quod ad folicitüdinem

w

n

magis cauti, plus de diáboli

línus Chriftiána libertàáte re-

l

belt

infeftatióne timeàmus.

fpondéret ; pugnis contüfum,

lts 1

e Deum laudámus. 17.

& à Petrofejanctum, nudum

i

que?(mm

FESTA JUNII.

inclüdit in cárcerem ftratum

Prima die non 1mpedita di-

vitri fragméntis , fine cibo ac

MP;WQW

fine làmine.

A &W

jp UR

eitur Offic.Defun&or.: cIxvi.

Petrum item

s p

DIE II. JUNII..

conftríngi fmperat ar&tíffimis

SS. Marcellini, Petri , atque

yedo, um

vínculis. Sed cüm utríque ex

vt

Erafmi Marto

torméntis fides & ánimus

Qratio.

créfceret, conftánti confeffió-

veliui t

ii

X€IIC€J

Eus ; qui nos ánnua

ne, & abfciffo cápite, illüftre

a o

|

beatórum Mártyrum

| teftimónium

tuórum Marcellíni , Petri ,

dérunt.

Jefu ChriPcol de-

hi N

CGio lib

lisie Y

m

atque Eráfmi folemnitáte I2]-

Mi

j

tíficas : prefta, queefumus :

Ráfmus Epífcopus , Im-

ut, quorum gaudémus méri-

E

peratóribus Diocletiáno

Lb

Oiet ,

tis, accendámur exémplis.| &Maximiáno , in Campánia

Per Dóminum.

plumbátis & füftibus csefus ,

Ab

,CCH0 lls

|resína quoque , sülphure ,

H

Etrus exorcífta, Diocle-

plumbo liquefátto, & fervén-

tl

tiàno Imperatóre , Ro-

ti pice , cera, oleóque perfü-

FURT

fus, inde tamen ínteger, &

litebrs, En

mgà Seréno jüdice propter

Chrftüàne fidei

confeffió-

inviolàtus eváfit.

Quo mi-

tie f

nem miffus in cárcerem ,

ráculo multi fe ad Chrifti fi-

Qf d

dem convertérunt.

Verum

iv

Paulnam Artémii , qui cár-

€eri praerat, filiam, à daemo-

is fterum detrüfus in cárce-

lfs

neagitátam , liberávit. Quo

rem , conftríctus férreis gra-

Vi Defehn

fatto, & paréntes puelte

viffimísque vínculis, inde ab

1G Begt

cum tota. família , & vicí-

Angelo mirabíliter eréptus

P5 figm

nos, qui ad rei novitátem

cít. Deínde Fórmiisà Maxi-

"u qm pälï

concürrerant, Jefu Chrifto

miáno váriis afféCtus fupplt-

" [emel It

eonciliàtos ad Mareellínum ! ciis, tunicáque eerea candenti

in-.

Sár

|

|

Fefta Junib ó.

62

1 g

4

t

"Q

Jj

indátus, illa étiam tormén-.

Ii utens, nudísque pédibus, &

Ti

fi

ta , divína virtüte fuperávit.

lácera vefte fub brumádli ri-

Cly Qn

Dénique plürimis , & in fide

góre incédens , mirz aufteri-

E

l

confirmátis ,

& ad fidem

Tim

tátis vitam eft ageréffus.: Po-

tb

convérfis , insfænem martyrii

tens fgitur ópere & fermóne,

4d vel

l

]mam adéptus e

innümeros heréticos ad fi-

!'Häs 4tt

:

T.

e Deum laudámus. 1^.

(

dem , peccatóres ad poenitén-

Il Chri h

DIE VI. JUNII.

tiam , diffidéntes ad pacem &

m Mar

In fefto S. Norberti Epifc. &

concórdiam revocávit.

"ertáte re

Conf. Duplex. Oratio.

&» Invéni David. lxix.

BContiu,

Eus, qui beátum Nor-

ettio v

: H

Ur, nudum

-

D

bértum , Confefsórem

Um Laudüni efet, af

tem frratum

tuum atque Pontíficem ; ver-

Epifcopo rogátus , ne à

vt ioac

—

bi tui precónem exímium ef-

fua dicecéfi difcéderet ,. de-

Yi m

fecífti, & per eum Ecclefiam

sértum in ea locum, qut

o TS

tuam nova prole foecundátti:

Premonftràtus dicebátur ,

ünuriqeu

refta, queefumus; ut ejüsdé

fibi delégit ; ibíque tréde-

5 ( dnimis

uffragántibus méritis , quod

cim sócns aggregátis, Pra-

intconfet-

ore fimul & ópere dócuit , te

monftraténfem Ordinem in-

adjuvánte ,exercére valea-

ftítut , divínitüs

accépta

nitsire

o

Iinus.

Per Dóminum.

per vifum régula à fancto

luChti&uïde-

In primó No&urno , Le«

Auguftíno. Cüm veró ejus

h

ut

&iones de Scriptura occurr,

fama fan&titátis indies magis

In fecundo NoQurno,

fpii, I

augerétur , ac plürimi ad

; Diodito

L.e&tio iv.

eum quotídie difcípuli con-

Orbértus , nobilíffimis

venírent , idem Ordo ab

i Canptia

fübscsy

E

paréntibus natus, ado-

Honório Secóndo , aliísque

—

léfcens liberálibus difciplínis

Summis Pontificibus

€orn-

m

erudítus, in ipfa pófteà Impe-

firmátus, ac plüribus ab ea

d &fmyä,]'

ratóris aula, fpretis mundi

monaftériis sedificátis , mirí-

at

illécebris, Ecclefiáfticee mi-

ficé propagátus eft.

ftfety s

líasz adfcribi vóluit.

Sacris

A. Pófuiadjutórium. Ixix.

u m

j Chrift f

initiátus, rejé&tis móllibus ac

e&tio vi.

fpléndidis véftibus , pellícea

Ntvérpiam accersítus ,

i Verim

A

i& ea urbe Tanchelíni.

y n at*

melóte indütus, przdicatióni

verbi Deife totum dedit. Ab-

nefáriam herefim profügá-

as

dicátis Ecclefiáfticis provén-

vit.

Prophético fpíritu , &

ul 1

I

miráculis claruiM.

Archie-

EU

tibus fatis amplis , & patri-

y

N

mónio in páuperes erogái-

pífcopus tandem (licet re-

qmuls

to, femel in die fub véfpe-

lü&ans )

Mlagdeburgénfis

N

dul

creátus, Ecclefiáfticam di-

2

ram fo1o cibo quadragefimá-

cipli-

f

:

KFeftà

.jmüi.. 0.

)u

ï.

b

il

: özä

M t

cplínam , $

rsesértim coeli-

'defpérárent , affixis ftipiti

fcr[o Su

j

bátum, conftánter propugná-

mánibus ejus & pédibus , ip-

2

U À

fum fine cibo & potu inde

Ü

Ll

vit, Rhemisin Concílio Inno-

i

céntium Secündum -egrésie

tríduum pendéntem reliqué-

I

qFC

of

runt. Poftríd.

-«.

ejus diéi Prz-

"

5cpt

adjüvit, & Romam cum áliis

tor vocátunt ad fe Primum

Lj

!

Epifcopis profé&tus ; fchisma

",

Petri Leónis compréffit. Po-

fic affátur : Vides , quantó

|

Yi

!J '

Mi

giblle

ia

)

ftrémo vir Dei, méritis &

fit prudéntior quàm tu , fra-

V L AIJ;

j m

Spíritu fan&to plenus , Mag-

ter tuus , qut obfecütus

,:7!0, ma

Imperatóribus , apud ipfos

I

yu

gt

debürgi obdormívit in Dó-

(l

mino , anno falütismilléfimo

eft honorátus ? Quem fi tu

i

Centéfimo trigéfimo quar

quoque imitári volüeris, pár-

Nur

1 nftt

die fexta Jünit.

|ticeps eris ejus honóris &

gl

& 1fte eft

ul ante, Ix

iXa |

grátig.

Ín iu. INo

à.

omilia in Ev.

Le&io ii

N

j

g&füü» M

komo péregré.

ut in Com-

3 UiPrimus: Quid factum

]

Y

j

znuni

onf.

Pont.

Ixxi.

fit fratri meo , cognó:-

:

) d

ä

sf ,nitti

DIE IX. JUNH.-

viex Angelo. Utinam,quem-

& Feliciani MM.

i ádmodum fum cum eo volun-

siaruve r

S'S. Prümi

Iatlos

v Ql

táte conjun&tíffimus , fic. àb

Cs Bu

3 Acnos, quefumus Dómi-

eódem.ne martyrio.disjüns

gar.

-Quó di&o excánduit

À

n u t

me, fan&tórum Mártyrum

j

at

tuórum Primi & Feliciàni

Prator, & ad casteros cru-

femper fefta fe&tári ; quorum

ciátus , .quibus Primum affé-

Qu p

tnotutretdr

fuffrágiis, proteCüónis tuz

cit, presénte jam Eeliciáno ,

donà fentiàmus. Per Dfim.

liquàtum igne plumbum in

Ed p

e&io ii

hr t

os ejus juífit infündi. Mox

Rimus & Feliciánus fra-

utrümque perdüci ímperat

uv

in theátrum;in eósque immít-

Ventsioxad

tres, in perfecutióne Dio-

cletiàni, & Maximiáni accu-

ti duosleónes: qui proftráti

tum ortüng

sáti Chrifiáne religiónis, in

ad eórum génua, cápite &

ttlreis vj

víncula conjiciüntur : quibus

cauda. ipfis blandiebántur.

Nf n véri

'

folüti, inde eripiántur ab

Ad id fpe&áculum cüm ám-

T s

Angelo. Mox ad Pretórém

z

-

-

plius. duódecim «míllia hó-

T tf ul

addücti, cum Chriftiániam fi

mimüm conveníffent, quin-

! ünm r

dem acérrime tueréntur , al-

zénti cum fuis familiis Chri-

Mil

ter ab áàltero diftrátti funt :

ítiánam religiónem fufcepé-

&f d

aé primüm várie tentáta eft

runt. Quibus rebus permó:

Bu

conftàntia Feliciáni. Sed cüm

tus Praetor ; eos fecüri pér-

ts

fuasóres impietátis fe poffe

cuti juffit.

$. 17.

| FU Ti

1eDeum laugämu

2IE

quid-qL-lam vérbis proficere

: mg.mi(lfäcä |

u

ta aäx

l

6 f

Fefta Junii. 7Z

65

Bd

fii

*

DIE X. JUNIL -

4. Proptet veritátem ,' &

i

In fefto S. Margaritze Regi-

0 d

Tl inde

na Scotiz.

manfuetüdinem,& juftítiam -

dén

[e IT

semidupl.

*

* Etdedücet te mirabíliter

QOratio.

déxtera tua , allelüja.

e Cjuö

Lhü? 3

Eus , qui beátam Mar-

4618 m

Y* Spécie tua, & pulchritá-

garítam , Scotórum Re-

dine tua. inténde , prófperé

Jdes,q i

EH

glnam , exímia in páuperes

procéde ,

& regna.

Et de-

Quim

tU )

charitáte mirábilem effecí-

düccte

Le£tio v.

i obfeeis |

[

fti : da , ut ejus interceffióne

Nter re

'áles delícias cog-

4pud g

& exémplo , tua in córdibus

1

pus affiid

atiónibus, ac vi-

üem f y

noftris cháritas jügiter augeá-

Volleris pj

tur

Per Dóminum.

gílis mácerans , magnam

no&is partem piis precatió-

5 us qt

In primo Notturno , Le-

nibus extrahébat. Prieter àlia

&iones de Scriptura occurr.

"n

Ini.NoGurno. LeGio iv.

jejünia qua idéntidem ufur-

pábat,íntegros quadrag/nta

tQltthug

Argarita,Seotórum Re-

dies anté Natalítia fefta tanta

1 TU); t

M

gína, patérno Anglie

- Dtnmgun:

cum feveritáte jejundre con-

Regum , matér&o Cefarum

fuévit, ut ne in gravíffimis

Tucmeo voltt-

sánguine claríffima, illüftrior

quidem dolóribus intermífe-

idgus, ft d

adhuc fuit Chriftiána virtüte.

rit. Divíno cültui addictífft

urtyro du

Hec in Hungária nata, ubi

ma , templa plürima , & coe-

dyexdt

ater tunc témporis exulá-

nóbia partim ex íntegro exci-

1 Caletos CU

b

at,poft exáttam fumma cum

j Primum d

pietáte puerílem státem ,

távit , partim refarcívit , &

faera fuppelié&ili , ac largo

i Pal

[ 9R

tina cum genitóre,qui à fan&to

cenfu ditàvit. Regerm con-

fumbum d.

Eduárdo pátruo . Anglórum

fu. MiX

Rege ad patérni regni fafti-

jugem ad meliórem frugem ,

& ad fimília füisexercitatió-

ii inpet.

gium vocabátur , in Angliam

nibus ópera falubérrimo ex-

al

venit 5 inox alternánte parén-

émplo tradüxit, liberósque

tum fortüna, ex Anglie lítto-

u p

omnes tàm fanGé & felícitee

" c*quæ ,

[

te folvens , vi tempeftátis ex-

educávit,

ut eórum pleríque ,

mdiebämruï-

pülía, feu vérius divíne pro-

quemádmodum & A

vidéntia consilio, dedücta eft

gatha

m cumatt

in eoram marítimam . Scótie.

mater , & Chriftína fi

OTOr $

j müüa hU

fanciíffimum vite genus

ame

!l

bi cüm ex matris império

pléxi fint.. Univerfi demum

f

Malchólmo tértio Scotórum

ynilis t

regni felicitáti cónfulens , à

£

m D

RWegi egrégiis ejus dótibus

vítlis ómnibus , quz furti

m

ag

capto nupsiffet , fan&imónise

irrépferant , pópulos expur.

ac pietátis opéribus trigínta ,

; ffcurïP?T'

quibus regnávit annis , toti

gávit , efsque mores Chriftiá-

nà pietáte dignos reftítuit.

zegno miríficé prófuite

n.,d.

gT.

LJ

L.

s. ïï!exüti juftítia

edífa

vt

626

Fefta ]'Lmïj« //ä

3

* Prop-

pulehritüdo :

* -Mt'xlid Hs

m

h

Wi

|

odifti iniquitátem :

Deus

mens Deum , ipfalaudábitur.

M

téreà unxit te

eus ,

f

LU

tuus óleo letítiz , allelüja.

allelüja.

.

«m

TC

Propter veritátem ,

[

Date ei

de fru&u mánu-

gc t

um fuárum , & laudent eam

u

j Jg u

manfuctüdiné , & juftítiam.

I

Froptéreà. — Le&io vt

in portis óperaejus. Mülier.

jis

ä

j

Íhil tamen eque in illa

G lória Patri. Muülier.

fint

N

mürábile fuit, ac fla-

In tertio No&turno , Homi-

Vobis.

Iiain Evangelium. S fmile eft

qXe

(l LIIV

1

grantíffima

cháritas

erga

n

próximos , presértim egé-

regnum coelórum thesáuro.

demgmr

cpelh

de Comuni non Virg. exxiii.

(os u

nos , quorum numerófis gré-

Vefpere de fequenti, com»

&[r' 105 Y

ibus non modo füipem áf-

*

N

i

fatim fuppeditàáre , verüm

memoratio precedentis.

tu

d Gs

étiam

trecéntis

quotídie

D

I. JUNII.

aj s

In fefto S. Barnabe? Apoftoli

matérna benignitáte dapes

Duplex.

t d

vrebére , flexis genibus in

uf m

morem ancílle miniftráre ,

Omnia de.Cói Apoftolor.

eemm m

emp. Pafch. xxi. praeter ea ,

régiis manibus pedes ablüe-

quz fequuntur, QOratio.

as

;

re,& preffis étiam ófculis uül-

myput, d

cera fovére folémne hábuit.

Eus, qui nos beáti Bar-

i p

nabe Apóftoli tui mé-

His porró aliísque piis sümp-

ritis , & interceffióne latífi-

l»'qa,alkküya,uklg

tibus non régias tantüm ve-

. Gl d

ftes , & pretiófa monília di-

cas: concéde propítius , ut ;

m Uj

ftráxit , fed ipfum non femel

qui tua per eum beneficia

exháufit zerárium. "Tolerá-

pófctmus , dono tuz grátice

PT

confe

uámur.Per Dóminum.

Lf

tis demum ad patiéntige mi-

einde fit commemoratio

q

Ü

iif

ráculum acerbíffimis dolóri-

bus'ánimam feméftri córpo-

S. Margaritg , Antiphona.

À

g ts

Manum fuam. Y Diffüfa.

Clb v

ris sgrotatióne purgátam ,

de Comuni non Virg. cxxvi.

vredidenn

-Au&óri fuo quarto Idus Jà-

nii réddidit.

Quo témporis

Oratio. Deus , qui beátam

Wreordinit

Miargarítam. 625.

t Differ

moménto fácies ejus diutürni

n primo Nocturno,

fb Dimi

morbi macie ac pallóre foedá-

ta , insólita quadam venuftá-

De A&ibus Apoftolórum.

A.

te reflóruit.

Miris étiam

,eCtig 1.

àp. 12.

ITR

Um dimíffa effet fynagó-

Qsl d

poft mortem prodígiis clara

& Cleméntis

écimi auétori-

ga , fecáti funt multi Ju-

UTR n

tàte in Scótize Patrónam ac-

daeórum , & coléntium adve-

AU Cnem i

nárum,Paulum & Bárnabam :

UET

cépta , ubíque terrárurm reli-

iosiffime cólitur.

qui loquéntes fuadébant eis ,

[ was flug,

lr

. Fallax gratia, & vana cft

ut permanérent inxg'rätia läci,

Fefta Tunii. 7

N

lirt :

Sequénti veró säbf:äte

J

]m

pene [nérun

( ?icänïum. Diïgfzpulï

li

univéría cívitas convénit au-

quoque replebántur

gáudio,

E

*

díre verbum Dei.

Vidéntes

& Spíritu fan&to.

k fm&"m'anu.

autem turbas Judai , repléti

^ T riftítia veftra , allelüja ,

litits

funt zelo , & contradicébant

* Convertétur in gáudium ,

| ej US.. Mmieru

his , quz à Paulo dicebántur,

allelája , allelüja.

li,

blasphemántes.

'Tunc con-

ln F.

3. Mundus autem gaudeébit ,

ftánter Paulus , & Barnabas

Vos veró eontriftabímini , fed

T Sfmiled

dixérunt : Vobis oportébat

triftítia veftra. Convertétur.

rimüm loqui verbum Dei ,

li;! esáum),

f

Le&io ii

Cap. 1

119 eqi

ed quóniam repéllitis illud ,

um eft

autem

t

QUi o

& indígnos vos judicátis &-

I

nii , ut fimulintroírent

Ms

térng vite& , eece conveérti-

mur ad Gentes,

in fynagógam Judeórum ,

TNL

Sic enim

& loqueréntur , ita ut cré-

Vb hf

li

recépit nobis Dóminus

deret Judeórum & Grecó-

li

b

ófui te in lucem Géntium ,

rum copiófa multitüdo.

ui

Ü

.Apoïwmr.

ut fis in falütem usque ad ex-

veró incréduli fuérunt lu-

s preter a,

trémum terra.

dei , fufcitavérunt , & ad

. Oritio

, Beátus vir,qui métuit Dó-

iracündiam

concitavérunt

s belti t

fninum , allelàja, * In man-

animasGéntium advérsus fra-

fl t mé-

dátis ejus cupit nimis , alle-

tres.. Multo ígitur témpore

efhtne tf«

lüja , allelüja , allelüja.

demoráti funt , fiduciáliter

Glória, & divítte in do-

yopls, u

$p

agéntes in Dómino , teftimó-

um Dd

yno ejus, & juftítia ejus ma-

nium perhibénte verbo grá-

y tue gria

Vet in feculum fzcult, In.

tiee fuee , dante figna & prodí..

v Dimutun

e&tio i.

2ia fieri per manus eórum.

yrremotio

Udie'ä

es autem Gentes

&. Pretiófa in confpé&u Dó-

A

gavífz funt ; & glorifi-

mini, allelája , *

Mors

Anighutà , |

Ccábant verbüm Dómini : &

j D

fanctórum ejus , allelüja.

fig emm

credidérunt ,

-uotquot erant

. Cftódit Dóminus ómnia

preordináti

ii

vitam setér-

offa eórum , unum ex his non

:qw' hum

nam. Diffeminabátur autem

H

conterétur. Mors,

durmo

verbum Dómini per univér-

G lória Patri. Mors.

fam regiónem. Judai autem

[n fecundo No&urno.

Ytolorum.

concitavérunt mulíeres reli-

À

D 13'

Le&io iv.

ff«

yW

giófas & honéftas , & primos

Arnabas Levítes , Cy.

civitátis, & excitavérunt per-

prius génere, qui & Jo-

u mut )

fecutiónem inPaulum & Bár-

j

qundt

i

feph , cum Paulo Géntium

Bini

f

nabam : & ejecérunt eos de

Apóftolus ordinátus eft ad

finibus fuis.

At illi , excüf-

r

&édicándum Jefu Chrifti

adfbïm 08j

E

" o

fo pülvere pedumin eos, ve-

!vangélium.

ls agro vén-

rza

dito,

628

Fcfta Junii. Z7.

9

,

; v

dito , quem .habébat , redá-

V

irtute mag

ha reddébant

"

W

j

óftoli ,

& 'CTeftimónium

Reple

iáam ex eo pecüniam áttu-

EU

Mif

jf

n,i

4

Yt Apóftolis, Miffüs autem

refurre&tiónis ]Jefu Chrifüi

cur

Antiochiam

raedicatiónis

.Dómini noftri , allel. allel.

/

;»

n,

i

f

j d

l 'dül'

caufa , cüm ibi multos ad

Repléti quidem Spírita

"

M

Chrifti Dómini fidem con-

&1&

o loquebántur cum fi-

jnte

; Mp

vérfos effe comperiffet , in-

dücia verbum Dei — Tefu-

*

credibiliter Izetátus , eos hor-

mónium.

Le&io v

l

GW

j NY

;ta:bätur,ut in Chrifti fide per-

« Umautem Antio

chíae igi

j

j

,

fol

manérent. Qua cohortatióne

.Eccléfia , cum caeteris

if tt

N

multim profieiébat , quód ab|

Prophétis , & Do&tóribus ;

ómnibus vir bonus,& Spíritu

Paulus & Bárnabas in jejü-

,

l

1'.';»3 rü' C

V

|

M

j tényyt

1

1

fan&to plenus habebátur.

niao ,

& oratióne Dómino

, LaX perpétua lucébitSan-

defervírent , dixit Spíritus

|

(sf

à

Is tuis Dómine. . « Et ze-

iav u

fanctus : Segregáte mihi Sau-

térnitas témporum , allelája ,

lum & Bárnabam in opüs ,

w Zf

allelüja.

adquodafsümpfi eos,. "l'unc

finia J

l

$

i

j

!

^

Latítia fempitérna erit

jejunántes , & orántes , im-

Ym

jj

f

u

per cápita eórum:gáudium

ponentésque eis manus ; di-

QTL

X exultatiónem obtinébunt.

misérunt illos.

Kaque Se-

[ Dina

(irctüdinem

Et &térnitas,

leucíam venérunt , inde in

(

e&io: v.

Cyprum : ae multas pratée

f us

tiins gb

Rofé&us inde Tarfum,

reà urbes regionésque , prz-

P

ut quareret Paulum ,

dicántes Evangélium

Uf

wit um

cum eo Antiochíam venit.

ma ceum audiéntium utilitá-

gits f

Poftrémó

In ejus urbis Eccléfia an-

te, peragrárunt.

( ump t

E

num commoráti , Chriftiá-

Bárnabas digréffus à Paulo,

hm r lr

na fidei, & vite illis homti-

unà cum Joànne , qui cogno-

Qul

nibus pracépta dedérunt :

minátus eft IMarcus , navigá-

. montoos féet

ubi étiam. Jefu Chrifti cul-

vit in Cyprum : ibíque cír-

Tiut eveir

tóres

rmüm Chrftiáni

citer séptimum Nerónis an-

ipredtr, )

funt appelliti. Difcípuli au-

num tértio Idus Jünii ad A-

1 Dradtin

tem Paali & Bárnaba fuis

poftólici müneris laudem ,

MU eomma

facultátibus Chriftiános , qui

martyriü corónam adjünxit.

quömlayüu.?rimü

in Jud&a erant , fuftentá-

Ejus corpus Zenóne Impera-

D'rta m

barrt , eó mitténtes pecüniam

tóre repértum eft in Infula

4emde IT

per Paulum & Bárnabam.

Cypro ; ad cujus pe&tus erat

Qui perfün&i illo charitátis

Zvangélium Matthai , Dár-

T g

officio, adh/bito Joánne, cui

nabae manu confcríptum.

Ts Dregs

cognómen erat Marcus ,. re-

x. ifüfunt Agni novelli ,

um

diérunt Anltiochïam.

qui annungiavéruntallelüja :

MURU

mo

efta funii. ;

NU

,

629

1Ij

TU

smodó venérunt ad fontes ,|turbafé

ntur.

Dénique ,

ne

l M

* Repléti funt claritáte ; al-

cüm iftafub ipfum paffiónis

lelója , allel.

1, allel. aud

fue tempus audirent, ní.

Quidem

lil

In confpé&u Agni ami&ti

mium commoveréntur.

IU

fs

tftolis albis , & palme

. Egofum vitis vera, &

1 U. T

in mánibus eórum. Repléti

vos pálmites : * Qui manet

unt.

in me , & ego in eo, hic fert

"ll yj

Glória Patri. Repléti.

l Antigeiga

e

fru&tum multum, aHel, allel.

CUT Cefers

jo NoCturne.

y. Sicut diléxit me Pater , &

u

ü

1 Evangeélit fe-

ego diléxi vos, Qui.

- Uottribs

eündüm Matthaum.

ts i fej.

1o vii.

V

10 vii.

1c. b

Am veró ^

ut intélligant,

Jnt Diminy

o témpore

Cb

xit Je-

,J novum hoc effe belli ge-

iit lts

]

)

uï i

s difcipulis fuis: Ecceego

Vi San. |

nus , &insólitum praziiándi

mitto vos , ficutovesin médio

morem

,

eüm illos nudos

a ,

Jupórum. Et réliqua,

mitteret

una indütos tünica ,

wl Tuy

(Loráts, n

Homilía S. Joánnis Chrysóft. | fine cálc

eis , absque virga, &

Homil. 34. in Matthzum j absque zona , & pera, & ab

Qis mant; d

oft mitium.

'excipiéntibus ali jubéret :

- fage & 5

UmP

ómintüs omnem

u , mde a

non fecit hic dicéndi finem ,

(

folicitüdinem à difcipu-

fed inexplicábilem virtütem

us pret

Jórum córdibus ejécerit , &

fuam próferens : Etiam fió

Q

]

oftenfióne fignórum armàá-

|

if

eüntes , inquit , manfuetüdi-

ngaun

verit , atque ab ómnibus ne-

nem tamen óvium ofténdite ,

éntum t

gótiis fazculáribus afienátos ,

uamvis ad lupos itüri, nec

v Dofrem

& ab omni temporálium re-

fimplíciter ad lupos , fed

Ális à ulb

fum cura liberátos , férreos

étiam in médio lupórum ;

m qlü um ,

quodámmodo

atque

ada-

( neque veró óvium tan-

1arcus,naï'ïgä' *

mántinos fécerit , tum dé.

tüm manfuetüdinem habére

1: Mgiect

nique eventüra illis advér-

jubet, fed étiam colümba

) Nariti d

(a preedícit, Multaenim ex

fimplicitátem : )fic enim vir-

stülüäd .

hac pradictióne futurárum

tütem meam máxime oftén-

$s fudem

rerum

cómmoda

confe-

dam, cüm ab óvibus lupi

quebántur. Primüm, ut ejus

fuperabüntur : & quamvis

üne Inye? |

