n eft cum|viam juftórum : * & iter im-

u Ts ü ulic

ímpiis , fed in lege Dó-

iórum períbit.

LY

1

À

ntiphona.

Ego fum, qui

mini volüntas mea eft, alle-

fum , & consílium meum

M

lája.

Pfalnr;us I

non eft cum ímpiis , fed in

h

Eátus vir,quinon ábiitin|lege Dómini volüntas mea

;-heb'ommi

lt

Dconsílio impiórum , & in

x*

eft, Allelüja.

Poftulávi Pa-

AU

via peccatórum non ftetit ,

|

Antiphona.

L N

trem

Dominica Refurrev&ior;üï;

2

trem meum , allelüja : de-j A pprehéndite difciplí

m ,

dit mihi Gentes , . allelüà-

nequándo

irafcátur Dómi-

TC:

ja , m hzreditátem , . alle-

nus : * & pereátis de via

lüja.-

jufta.

Pfalmus 2.

Q üm exárferit

'in brevi ira

4^w Uare fremuérunt Gen-

ejus , * beáti omnes, qui con-

fidunt in eo.

R

tes , * & pópuli meditá-

ti funt inánia ?

Antiphons,

Poftulávi . Pa-

A fütérunt Regesterre , &

trem meum

?

allelája

*

é

n

eonvenérunt

imn

príncipes

dedit mihi Gentes , alle-

unum * advérsüs Dóminum ,

lüja , in hareditátem , alle-

& advérsüs Chriftum ejus.

lüja.

D irumpámus víncula eó-

Antiphona,

Ego dormívi,

ibei t

rum:* & projiciámus à no-

& fomnum cepi, & exfur-

Mm

bis jugum ipsórum.

réxi $

quóniam Dóminus

g Donni w

ui hábitat in coelis , irridé.

.

fufcép

it me , allelüja , aff

r at

$

1

teos: * & Dóminus fub-

lelája.

r ieacdt

fannábit eos.

Pfalmus 9.

Ti um gt

T uncloquéturad eosin ira

Omine , quid multipli-

platitm d h

fua, *&infuróre fuo con-

D,

cáti funt , qui tríbulant

figicin "

turbábit eos.

me ? * multi in

/

vérsüm me.

sürgunt ad-

lum dibit

Eso autem conftitütus fum

Imy

Rex ab eo fuper. Sion mon-

IMulti dicunt ánimie mem : *

tem fan&tum ejus , * przdi-

non eft falus i

iumejs m d

ejus.

pfi in : Deo

j uml

cans pracéptum ejus,

oD

D óminus dixit ad me :*Fílius

T uautem Dómine fufcéptor

fneusestu, egohódie génui

meus es , * glóriamea , & ex-

ücimpü,non 800

te.

áltans caput meum,

n Puw

i

[

W

, eil

yentus

focttt

P óftulaà me , & dabo tibi

WV oce meaad Dóminum cl

f

!

Gentes hereditàtem tuam : *

mávi: * & exaudívit me de

ii

gürgcnt

& poffetfiónem tuam térmi-

monte fan&to fuo.

tggic p

nosterrga.

go dormívi , & foporátus

df jf

eges eos in virga férrea, *

fum:* & exfurréxi , quia Dó-

yn m

"n 5

tanquam vas figuli con-

minus fufcépit me.

yfroctm

ul

L

frínges eos.

UjN on timébo míllia pópuli

l Pefibl

E tnunc Reges intellígite : *| circumdántis me: * exüsge

(f

E fif

conSlhum :

erudímini qui judicätis' ter- | Dómine, falvum me fac Deus

ram.

,

meus.

TL

0p^',

$ ervíte Dómin

0 m timóre: «|

Q uóniam tu percufsífti-om-

p

L

& exultáte ei . cum tremó-|nes adversántes . inib fine

J

YC.

z

caufa

TLT

o

' u

mmlc

E

[o)

Dominica Refurre&ionis.

I

H

T

caufa, * dentes peccatórum

tis obfequüntur. Sed res

h

contrivifti.

gefta áliquid in fan&a Ec-

il

&F(llo s

mPam !

D ómini eft falus , * & fuper

cléfiafignat geréndum. Sic

4

pópulum tuum benedíttio

quippe necéffe eft, ut au-

ul

i y, Mg

tua.

diàmus ,

ug :faétta funt ,

jv

(a '*

&

quátenus cogitémus étiam ,

Afa. Ego dormívi ,

pe

,My

fomnumcepi : & exfürréxi :

qua nobis fint ex eórum

uóniam Dóminus fufcépit

imitatióne faciénda.

Et nos

"

JMW,

Divi

uf

ergo in eum , qui eft mor-

k

me , allelüja , allelája.

W l

g

y. Surréxit Dóminus de fe-

tuus , credéntes , fi odóre

pulchro , allelüja.

virtütum reférti , cum opi-

u

nióne bonórum óperum Do-

»» Qui pro nobis pepéndit

| AM'LC&'N üo .

inligno . allelüja.

minum quzrimus , ad mo-

«( W ^

P- ater nofter.

numéntum profétó illíus

Abfolutio. E& xáudi Dómine.

cum aromátibus venímus.

Sksq&m hs

1

N ]

Illa autem mulíeres Ange-

dxds 0

j

y. Jube domne benedíce-

inius, QuonaX

TC.

los vident , qui cum aro-

Bíio. Evangélica lé&io fit

mátibus . venérunt

quia

sf r J

vidélicet ille mentes fupér-

a v prr d

nobis falus, & prpte'&ioï.

at d d

À. Amen.

nos cives afpíciunt , quz

L é&io fanti Evangélii fe-

cum virtütum odóribus ad

: Unbin Canics

cündüm IMarcum.

Dóminum per fan&a de-

inm um d :

Le&io i.

fidéria proficifcüntur.

Tu

lib ipte n

Cap. 1c.

*

autem Dómine miferére no-

N illo témpore

$

Mlaría

«t lts pl

Magdaléne ,

& María

bis.

x Qure Nedin

*. Deo grátias.

Àr t pradts

jfacóbi , & Salóme emé-

ómini defce'n-

runta rómata , ut venién-

X. Angelus D

t trasdt

tes üngerent Jefum. Etré-

dit de coelo ,

& accédens

d hs qum

liqua.

E

revólvit lápidem ,

& fu-

er eum

edit , & dixit

*pdanen us

Homilia

(;an&i Gregórii

*

Nolíte timé-

n m d l

Papz.

muliéribus :

1Lfül ii x

Homilaà 2r. in EÉvan-

re:ícioenim , quia Cruci-

gelia.

fixum quseritis: jam furréxit,

*apinit : qi &

omfrg TT

Udíftis , fratres charif-

veníte , & vidéte locum ,

* Wt ii

. fimi, quód fan&te. mu-

ubi pófitus erat Dóminus ,

allelüja.

r lr i

Heres , que Dóminum fue-

cum aro-

1 ülmïütäti& Y

rant

ecütae

$

y. Et introeüntes in mo-

TM i

mátibus ad monuméntum

numéntum , vidérunt jü-

venérunt , & ei , , quem

venem fedéntem

in

dex.

7l"üllr Väriüs) &[uæ

!

!

vivéntem diléxerant, étiam

E u

tris. , coopértum ftola càn-

mórtuo ,

ftádio hurmanitá-.

dida , & obftupuerunt. :

"t Mi

qui

Md N

"N

bt

Dominica Refurre&tionis;

:

RT

T

3

Qui

qui dixit illis

quia nos ad immortalitátem

!

i

j

]

tnére.

redüxit: & Angelórum fe-

( get

! Fülio, &

T df

ffl'!w:*

G lória Patri , &

ftívitas éxtitit ,. quia nos re-

fi

Spirítui fan&o..

vocándo ad coeléftia , eórum

MIqU.æ'

*;*.)

Et repet'tur g.

Angelus

nümerum implévit.

Oftémiy .

Dómini.

x». Cum transíffet

säbl;a-:

Il ey

usque ad y,

agio'ue A. D

-Deindeé dicitur y.

jube

tum, María Magdaléne , &

domne benedícere

María Jacóbi

& Salóme

L qui d

Beneditdio. Divínum auxí-

emérunt arómata.

U t cum

lium máneat femper nobís-

i

* Ut veniéntes üngerent Je-

cum.

fum , allelüja, alleluüja.

At iperum J

». Amen.

i

,. Etvaldé mané una Sab-

Queris , ad m

Le&io ii.

b

atórum véniunt ad monu-

u ol du

Otándum veró nobis

méntüm , orto jam fole. Ut

ORWW

.* eft, quidnam fit , quód

venientes,

ts muhes j

Glória Patri.

: Ut veziiänteS

ETE EREEMS

indextris fedére Angelus

lat , qu n t

cérnitur. Quid namque per

üngerent.

hs vt : g

finíítram, nifi vita prafens :

7.

ube

domne bcnedf&ere;

cet lp us u

quid veró. per déxteram ,

Bfio. Ad focietátem Civium

jts n , v

nifi. perpétua vita defigná-

fupernórum fperdücat nos

irttum ol

tur ? Undein Canticis can-

Rex Angelórum.

g p li (

ticórum fcriptum eft : Lz-

*X. Ámen.

*

e&io m

rofi(entut

vaejusfub cápite meo , &

Dinine t

déxtera illíus amplexábitur

N fua ergo ac noftra fe-

inc.

Quia ergo Redémptor

ftivitáte Ángelus in albis

véftibus appáruit: quiadum

nofter jam praséntis vite

x Donit

ii

corruptiónem transíerat ,

nos per refurre&tiónem Do-

Ed

recté. Angelus , qui nuntiá-

mínicam ad fupérna redü-

vgl)

reperénnem ejus vitam ve-

cimur

$

cceléftis pátrie

j lp

damna

Sed

Uf

nerat , in déxtera fedébat.

reparántur.

t Nliti

Qui ftola cándida coopér-

quid adveniéntes féminas

tus appáruit : quia feftivi-

affatur , audiámus :

Nolí-

yetifl

qii (i

m

tàtis noftre gáudia nuntià-

te expavéfcere. Ac ficapér-

' [l

qddz I

vit.

Candor étenim veftis

té dicat : Páveant illi , q:u

fplendórem noftre denun-

non amant advéntum .fu-

( erat

tiat folemnitátis.

Noftre

pernórum Cívium : perti-

dicámus ,anfuz ? Sed ut fa-

méfícapt , qui

carnàli»us

g

teámur vériüs ,. & fuz dicá-

defidérüs preffi , ad eórum

jm :

L

mus,& noftra.

Illa quippe

fe

focietátem.

pertíngere:

egdntet

"

tl

Redemptóris noftrirefurré-

poffe defpérant. Vos autem

oopä

nl

j

Qio, & noftra feftivitas fuit ,

cur pertiméfcitis , quie ve-

V?

jl

j

U 3

ftros

qlï

J

5

IO

Dominica Refurre&loms.

æz?*

ftros concives vidétis ? Un-

*

Antüphona.

Pia tem'

t

de & Mattheus Angelum|

JEÉc dies , quam fecit

mmc

apparuíffe defcríbens , ait :

-Dómiünüs :

exultémus ,

m

rehqms

Erat afpé&tus ejus ficut ful-

& letémurinea.-

i

J

ur, & veftiménta ejus ficut

AdBenedi&us , Anti

honz.

fsm ca ü

Et valdé mané una.

E

a

ibb

d-

AU

eonil

nix. Infülgure étenimterror

W

pl

. U

n

timóriseft,. : nive autem

tórum véniunt ad monu-

cf*

blandxmentum candóris. -

méntum , orto ]am fole i

El0^

Poft i, Le&tonem dxcx-

alleluja.

turn

"Oratig:

h

kl

wïïa

jc Deum laudämus. 17.

Eus ; qui hodlcrna dle

]

(ritly quæ P "

AD LAUDES,

[D

per Unigénitum tuum ,

r

ceternitátis nob1s áàditum de-

A?

ona.

A

j

Y

Ne æefïntl

tem Dömuu

vi&ta morte referáfti : 'vota

js UV

A

deicändlt de coelo ,. &

noftra , quie praveniéndo

adiqie

W

aecédens revólvitlápidem, &

afpíras, étiam adjuvándo pro«

Per euümdem

0-

?xam W

fedébat fuper eum , alleluja ;

séquere.

u9b d V

anelüla.

minum noftrum Jefum Chri-

Pf21mus. DQmmus regnavxt.

ftum Fílium tuum.

E f ditrisque

x&, Dóminus vobíscum.

cum reliquis. - 18

Et ecce ter-

vb AL

/

Antiphong, --

w. Et cum fpfritu tuo.

Poil Wghnn&-

yse motus fa&us eft magnus

. Benedicámus Dómino ;

:s,uammt i

. Angelus enim Dómini de-

alleluja allelüja.

fcéndit de coelo , alletüja.-

x. Deo grátias , allelüja ;

déms, b lt

Erat autem

3 Anti

)

J0nd». -

alleluja.

;i

b

z

Yi

afpé

ia

us ejus ficut. fülgur ,

Sic dicitur in Vefperis &

[

-eftiménta autem ejus fncut

Laudibus tantüm usque ad

xe p Qints vt

E

tüde

ix , allelàja, allüja.

Vefperas Sabbati in. Albis;

mgnmuïüe Es

A.

Antiphona.

Pre timóre

exclufive.

(ni

autem ejus . extérriti. funt

Ad Primam., Tertiam ;

cuftódes ; & fa&i funt velut

Sextam n Nonam , poft

Ls qi i

Deus in adjutórium

&

|

f Ungtita:

mórtui , alïelu]a.

mlausnubxs E

,. Antiphons, Refpóndens au-

G lória Patri ,

dicuntur

tem Angelus , dixit muliéri-

Pf2lmi : confueti E

ad Pri-

iamor terded

bus* Nolíte timére ;

fcio

mam tamen , t in Feftis ,

qUæ p

enim , quód Jefum quaritis,

fcilicet, Deus in nómine tuo,

ö»emmad]usw

allekiia.

Beáti immaculàát ,

&

r

Capitulum , Hvmnus- &

R etríbue.

quibus finitis di-

uüm Woftng,

y. non dicuntür, fed eorum

citur Antiphona.

e«c

Omplezc

loco.

1559

pofteà: Ora-

]U d

i aM

3

tio

ii

A

Infra OGavam Päfchæ.*

It

dni

n

iio. quze ad. Primam dicitür,[ Fratres , Sóbrii eftóte.

dj

,qmï

utin Pfalterio.

; , Adjutórium noftruim.

Qu

"

i

Ine,

Dómine

Deus

omnípo-|faternoftler. & fi8&a Con-

tens. 29.

feffione , & Abfo]utione,

poft

lls

35 , f

Pretiófa.

cum reliquis :

| y., Convérte nos Deus.

Ul

ETA

ad "Abfclutionem- Capituli ,| y., Deus in adjutórium.

Miünt j

Le&io brevis. Si confurre-| Glória Patri. Allelüja.

di-

l

o dam f

xiftis cum Chrifto. utin Pfal-] cuntur P(almi confueti

E

terio.. 30*

;

bus finitis dicitur. Alle

ïü?a .:

(it,

Ad.abas aute

m Horas poft

alleluja , alielüja , allelüja.

s

äiämä i

Antiphonam ,

Hec dies ,[

Deinde Canticum Simeo-

"

N unc dimittis. 150.

X Utrfum m

dicitur Oratio.,.qua ponitur nis.

L 005 ddftm d.

in Laudibus.

Pofteà- Antiphona.

.

'Hæc,,

fi

VOf vl v

Ad Velperas , Antiphona, [di

€s ,

&

atjo.

vifita .

1v QU& r

Angelus

autem . Dómini. |qua&fumus

D5

mir

n6 I5I.

r Cl

cum reliquis .de Laudibus :

Preditus modus. Hora-

r Der eimim )

& Pialm. Dixit Dóminus. | rum fervatur.usque àd Ve-

tumaufrun um (s

D Pm un.

cum.reliquis«de . Dominica/ gpärälsäbbasuäw D A :

[iminus viblcum:

mgt fic dicituriusque ad Ve-

Ad Máatutinum , Invitato-

fperas Sabbatiin.Albis.

rium, Antiphong ,- & Pfal-

Y cun u tu.

Pofteà Antiphona.

H»c

. mi ad Notcturnum «&. Lau-

jewdcimus Domt

lüjg,al!eïü;a.

dies , quam fecit Dóminus :

. des dicuntur utfuprà in. die

exultémus , & letémur in

Pafche , per totam - O&a-

)eogrws, M

€a.

Va

i

Ad Magnificat , Antiphona.

o

rg'm'rcä?:-(it Dóminus d

e

&

fe-

x dttrin W

Et refpiciéntes vidérunt re-

pülchro , allelüja.

Qbus tinküm t

j

,Qui pro nobis pep

i

à

volütum lápidem : erat quip-

endlt

p WE

pe magnus valde , allelüja.

n ligno , allelüja.

Juftté

ratio.

&

pater nofter.

[

] Prima s 1

Eus, qui hodiérna di

; Abfolutio. EXa

udi Dómine:

m y

NI

"

D

per Unigénitum tuum,

Bifi

o, Evangélica léctio.

at

eeternitátis nobis àditum - de-

i;*

&io fan&ti Evangelii fe-.

yr m

cündüm Lucam.

du U

ví&ta morte.referáfü : vota

sj n

noftra , quze.. preeveniéndo

ectio 1.

| Cap,24.b

amet s

p

afpíras, étiam adjuvándo pro-

"Nillo témpore: Duo ex

T

séquere. Per eümdem Dó-

difcípulis Jefu ibantipfa

tl

peus!

minum. noftrum.

die in. caftéllum ,-quod erat

j m

m vll

jbue. qil

Ad Completorium , dicto

in fpátio ftadiórum — fexa-

H

gínta ab Jerafalem , nómi-

Aipto?

y. .Jube domne benedícere.

4

,ne€

TE

y't

$12

.Infra OGavam Pcefchae.

d

pne Emmaus.

coüetïm

Et réliqua.| erepávit , facre 'Seriptüre

Wv

( eïPOi

Homilía S, Gregórii Papa. | mytítéria,quae de feípfo erant,

i

;rznf,mi

Homilia 23. in Evangel.

'apéruit: & tamen,;quia adhuc

[um

Udifüs , fratres charíffi-

DI

(pta

iin eórum córdibus peregrí-

io C

X

IX mi,quia duóbus difcí-

, nus erat à fide, fe ire lóngiüis

igt, f

pulis ambulántibus in via ;

/finxit, Fingere namque com-

o

, qua

f

non quidem credéntibus , fed

pónere dícimus ; unde &

j

W

q

4Jtotes

tamen de fe loquéntibus ,

'compofitóres luti, figulos vo-

)

jJum

D

-

óminus appáruit ; fed eis

'cámus. Nihil ergo fimplex

f

.:.

a

fpéciem, quam recognófce-

véritas per duplicitátem fe-

m

jufüü

rent , non ofténdit. Hoec ergo

.cit: fed talem fe eis exhíbuit

yl

!

[U()VU] d

D

W a

tat

egit foris Dóminus in óculis

in córpore , qualis apud illos

[

córporis , quod apud ipfos

.erat

in mente,

Probándi

idi

utm*&?efe »

agebátur intus in óculis cor-

autem erant , fi hi, qui eum

"N

mus W

dis. Ipfi namque apud femet-

etfi necdum 'tit Deum dilíge-

; jns, Ug

ipfos intus & amábant , &

rent , faltem üt peregrínum

j d d v

dubitábant :eis autem Dómi-

. amáre potuíffent.

n

T enmluudmus

nus foris , & prae(ens àderat,

(&. Surréxit Paftor bonus ,

& quis effet , non oftendébat :

|qui ánimam fuam pófuit pro

i Bedius, At

De fe ergo loquéntibus pre-

Ovibus füis , & pro grege

iicumit feditg

séntiam exhíbuit: fed de fe

fuo mori dignátus eft :

vtü, ub um il

dubitántibus eognitiónis fue|* Allelája, allelüja, allelüja.

vem um n

fpéciem abfcóndit,

Yy. Etenim Pafcha noftrum

uf

Es IViaria Magdaléne , & ál-|immolátüs eft Chriftus. A

*

-

tens duars : U

tera María , ibant dilüculó

-Jelüja.

vll erdead redeod

ad monuméntum ; * fefum

G ]ória Patri.

Allelüja.

lx lnt B

uem quzritis , non eft híc :

Diffo, Adfocietátem.

urréxit, ficut locütus eft ,

&€tio 1.

zij

Orin.

re&cédet vos in Galileam ,

Ed quia effe extránei à

Tis, i lr

jbi eum vidébitis, allelüja ,

N

charitáte non póterant

allelàja.

Md , m

hi,cum quibus Véritasgra-

5802 contilft

Y^ Etvaldé mané una Sabba-

diebátur : eum ad hofpítium

tun, qtelümi,

tórum véniunt ad monumén-

quafi peregrinum vocant.

tum , orto jam fole : & intro-

Cur autem dícimus, vocant ,

i at

dm Übertdte l

eüntes vidérunt jüvenem fe-

cüm illic feriptum fit : Et

déntem in dextris, qui dixit

coegérunt eum ? Ex quo ni-

;greätur, V

lis.

eium.

| mírum-exémplo collígitur ,

Lemptie

g

Íio. Divínum auxílium. :

CCuo 11

quia peregríni ad hofpítium

m

nonfolüm invitándi funt ,

hi

Erba quidem cóntulit ,|fed étiam trahendi. Menfam

Wi Utl

Itj

V

durítiam intelléttus in.

"ts

tll

;

igitur ponunt, panes cibós.

s r

qie

lii

/

j

hi,

Ti

:

m

Infra Oïtävahi Pafchs.

TT

!t

FERIA TER

TTA.

Y

Wt

KW,

que ófferunt : & Deum, quem

l

in Scriptürez facre expofitió- | 9. Surréxit Dómin

j

us vve;:ö $

"0 f

ne non cognóverant ,in panis| allelüja.

rf fl'de,

f

frattióne cognófcunt.

Au-

x. Etappáruit Simoni , al-

Ü "fÉ

Y

t

Ti

l

diéndo ergo pracépta Dei il-

lelüja.

As

lümináti non funt, faciéndo

Pater nofter.

Msl

illumináti funt, quia fcriptü| Abfolutio. Y psfus pfetas.

N o

f

eft : Non auditóreslegis jufti|Bfio. EvangélicaléGio.

90

f !

Il

yotom

-'Mem u

funtapud Deum, fed fa&ó-|L, é&io fantti Evangélii fe-

[

j

TO

lbf

res

legis

juftificabüntur.|

cünduüm Lucam.

uisquis ergo vult audfta in-

LeCioi.

ca : 24. €

10 ls pud

tellígere.feftínet , eà qua jam

D Df

N illo témpore: Stetit Je-

W,l l uieam

audíre pótuit, ópere implére.

fus in médio difcipulórum ,

SEATTM

Eece

Dóminus

non

efti & dixit eis : Pax vobis :

cógnitus , dum loquerétur ,| Ego fum

A d gt

, nolíte tim&re. Et

pf

& dignátus eft cognófci ;|réliqua.

&i Pdbr .

dum páfcitur.

Homilía

fan&ti Ambröfxi

T eDeumaudámus. r7.

Epifcopi.

iam um l

Ad Benedi&us , Antiphona. [Lib. yo. Comment. in' Luc.

l, p g

ridimdts d

Jefus junxit fe difetpulis fuis

Cap. 24. ante finem.

in vja , & ibat cum illis: óculi

lrum , quo modo

e

lii d

autem eórum tenebántur , ne

natüra corpórea per

m Pa w

eum agnófcerent: & increpá- |impenetrábile corpus infü-

itose Cs

vit eos , dicens : O ftulü &|derit invisibili àditu. ,

vi-

fardi corde ad credéndum in|siíbili confpéQu ; tangi fá-

pui Md

hís,qualocüti funt Prophe-|cilis , difficilis e&ftimári.

Miogdten

ja.

Dénique conturbáti . difci-

Ldtod

t& , allelü

Oratio.

puli eftimábant , fefptritum

*

TUTIDU

Eus , qui folemnitáte| vidére. Etídeó Dóminus:

,

untig t

— Pafchál , mundo re-[|utfpéciem nobis refurre&tió-

meédia contulifti

pópulum|nis ofténderet

m aubus V

Palpáte .

yr: eumd |

tuum, qüzfümus , coeléfü|inquit , & vidéte , quia

19

;

dono proséquere: ut & per-|fpiritus carnem & offa non

egniüit

!

D

fédam libertátem cöniequi habet, ficut me vidétis ha-

utett i

h

f

;

[ fenj

t

mereátur, & ad vitam pro-|bére. Non ergo per incor-

t eum

!br

ücia; fempitérnam, Pcr Dó-|póream matüram , fed per

:

H: j

minum.

refurre&tiónis qualitátem ,

exenph d

l

Ad Magnificat, Antiphona. | impéryia ufu claufa penetrá-

eregrin

æjï

" 1

rdJ/

Qui fünthi fermónes , quos| vit, 'Nam quod tángitur ,

U

n

confértis ad invicem ambu- corpus eft : quod palpátur ,

i

titd

L—

lántes , & eftis triftes? allel.

Es

corpus cft.

s. Vir-

p ?

; Q

314

Infrä O€&tavam Pafchz.

yorufi

Virtüte magna reddébant

Glória Patri.

Favus.

0

J

Jd

"l'eftimónium

Bío, Ad focietátem.

i

Kp

0'3011 209

refurre&üiónis Jefu Chrifü

:m "

Doómini noftri , allel. allel.

12

'quoää*g iïzfsrrncæ huc

(amm

, Repléti quidem Spíritu

E

ofter eváfit , confideré-

fist

(fe

noVW

fan&o loquebàntur cum fidà-

mus, qua grátia. fecündüm

famuüs

cia verbum Dei. "eftimó-

Joánnem credíderint Apófto-

ph

u

v

nium.

li , qui gavífi funt : fecün-

M

d

L

W

de

ng*. Di

vfnum auxílium.

dàm Lucam quafi. incréduli

at

firminum

Le&io it.

redarguántur : ibi Spíritum

uf

córpore autem refurgé-

fan&um accéperint, hic fe-

cahm

dére in civitáte jubeántur ,

li

P

i med

I

us. Seminátur enim cor-

pusanimále , furgit corpus

quoadüsque induántur virtü-

US»qma egol :

fpiritále : fed illud fubtílius ,

te ex alto.

Et vidétur mihi

Em i

W

ille quafi Apóftolus majóra &

UM

hoc craffius , ütpote adhuc

terrénz labis qualitáte con-

altióra tetigíffe , hic fequén-

Q

n

( u

crétum. .Nam quómodo non

tia, & humáànis próxima :

[

hic hiftórico ufus circüitu ,

corpus , in quo manébantin-

, Vi Dinito,

sígnia vülnerum , veftígia ci-

ile compéndio : quia & de

vt

catrícum ,qua Dóminus pal-

illo. dubitári non

poteft ,

1.5(0]"60' A

,

(

qui teftimónium pérhibet de

i« ld

ánda óbtulit ? In quo non

f b 1

É

olüm fidem firmatfed étiam

iis, quibus ipfe intérfuit ,

dl D

devotiónem àcuit , quód vül-

&jb verum eft teftimónium

" ilin .

ejus: & .ab hoc quoque ,

nera fufcépta pro nobis coelo

sb

inférre máluit, abolére nó-

qui Evangelifta effe méruit ,

|

)

ilttot

[*

]uit, ut Deo Patri noftra: pre-

vel negligzéntie vel mendácii

|

tia libertátis ofténderet. 'T'a-

fufpiciónem aquum eft pro-

ilcigun pisdi

Et ídeó verum pu-

sdhmu Costhds

lem fibi Pater ad déxteram

pulsári.

dv um :|

locat, trophaeum noftrz falà-

támus utrümque , non fen-

tentiàrum váàrietàáte

L

nec

m m n d

tisampléttens:tales illic már-

t5, qi dehr

tvres nobis cicatrícis fucse co-

perfonárum diverfitáte di-

Atdiu,

róna monuftràvit.

ftínctum. Nam etíi, primó

&&Le ore prudéntis procé-

Lucas eos non credidíffe di-

LOT frcit

dulcédo

Ipe,

dit mel , allelàja

cat, pófteà tamen credidíffe

mellis eft fub Ilingua cjus ,

demónftrat

& Ífi prima

"h t

ub

allelája: * Favus diftillans

confiderémus,contrária funt :

of

h

i

QU& mi) i

labia ejus , alléluja , allelüja.

fi fequéntia, certum eft con-

y^.Sapiéntia ' requiéfcit in

venire.

pujo Ml

corde ejus, & ptudéntia in

'Te Deum laudámus. 17.

L

|

fermóne oris illíus.

Fävu;

Ad Benedictus ,. Antipliora.

lii

diftltans.

Stetit Jefus in médio difci-

"Q ii

Q !

puló-

Wl' cur

Pmï-[qx

Pafcb&

l Pä

IFK

Infra OCtavam Pafcha,

315

zrol

tor ante converfiónem fuit ,.

pulárum fuórum, &. dixit

Lco

eis. : Pax vobDis

allelüja :

poft converfiónem ad pifca-

TUontam

allelüja.

tiónem rédiit :: & cüm V éri--

xfeïgft

tasdicat : Nemo mittens ma«

:quz

li

tOravtiOca EU

tit,[e

Eus;qui Eccléfiam tuam

num fuam ad arátrum ;

&

ts

I(k'm)

(

D

novo femper fcetu. mul-

afpíciens retró, aptus eft reg-

lj

H'[ Hm

]

/

n

típlicas:concéde famulis tuis:

no Det:eur repétiit , quod de«

"uf o

ut facraméntum vivéndo té-

rclíiquit ?. Sed ft virtus difere-

l: j Sptttz

neant , quod fide percepc-

tiónis infpícitur , cítius vidé-:

runt. Per Dóminum. :

"

&

AUE ho f

tur: quiá nimírum negótium ;

TR lii

Ad Magnificat , Anti

ofid.

quod ante eonverfiónem fine

TU Inturiir.

Vidéte manus meas ;

&

'pe-

peccáto éxtitit. , hoc étiam

) Q ld mj

es meos, quia ego ipfe fum ,

poft converfiónem | repétere

ix Nl

allelàja, allelüja.

culpa nonfuit.

ERIA

UAR

M

C ]

Ecce, vicit leo de tribu

Eu N

Ja

uda , radix. David , aperíre

L lus w

y. Gavífi funt difeípuli

?-

Ti s

allelàja. :

librum ,& sólvere fcptem.

s. Vifo Dómino , allel

üj a.

fignácula.ejus, 9 Alleluja

1

o : qi d

pater nofter.

;

allelàja ; allelàja.

Min um pl

l oc:-

aynum pértbt

Abfolutio.. À vínculis.

, Dignuseft Agnus, qu

Eío, Evangélica lé&io.

cífus eft , accípere virtütem ;

jb jf t

L édio fantti Evangélii fe-

& divinitáàtem , &. fapién-

um eft tefrim

. cündüm Joánnem.

tiam , & fortitüdinem; & ho:

p à h qu

e&tio i.

C

nórem , & glóriam ,. & bene.

arelfa df

illo témpore

[

.

anikeftá-

dictiónem.

Allelüja , alle-

I

jv m

vit fe itérüm Jefus difcípu-

lája , allelàja.

j

yem aquum d

lis ad mare Tiberíadis.

Ma-

Bfio. Divínum aux

ilum.

, Eroventt

nifeftávit. autem fic : Erant

Lc&iol .

*

fimul Simon Petrus , & Tho-

urümqk ,v

Am pifcatórem Petr

um,

un vt !

mas , qui dícitur Dídymus.

N

Mattheü veró teloneà-

jum üreddt

Et réliqua.

;

riumfcimus: & poft conver-

Homilía fan&ti Gregórii

fiónem füiam ad. pifcatiónem

s; 0 a

j

Papa.

Petrus rédiit, Matthaus veró

L

f

Homilia 24. in Evanr.

adtelónei negótium non re-

frei a

]

t

[

E&iofandi Evangéhi ,

sédit : quia àliud eft , victum

ml

trärial*f

uze modo in àuribus

er pifcatiónem quarere.,

veftris le&ta eft, fratres mei.,

áliud autem telónel lucris pe-

ntia, ccrtumö.

quafüóne ánimam pulfat ,

cünias augére.Sunt enim plé-

fed pulfatióne fua vim difcre-

Ya

q

U

h

1e negótia , qua fine pec-

d

tiónis índicat. Quaeri étenim

cátis exhibéri aut vix , aut

(

'

D

poteít , cur Petrus; qui p fcá-

nullaténus poffunt. Que er.

d g

$o

T

d g

316

Infra OCavam Pafche:

J

( q

j

0

) ad peccátum fmplicant, ad

Orgtio.

TO

ea

j lr

j

gec necéffe eft , ut poft con-

Eus , qui nos re

furre-

D

&iónis Domínicz ánnua

wtmodu

N

verfiónem ánimus non recür-

hi.

iUf v

j

zat.

folemnitáte lztíficas: concéde

:d

$& Ego fum vitis vera , & |propítius ; ut per temporália

if

puS

vos pálmites: * Qui manet | fefta , quge ágimus, perveníre

Cmt ! AulIS nuntll

inme,&egoineo, hic fert |ad gáudia zeetérna mereámur.

frut&tum multum , allelàja ;| Per eümdem Dóminum.

iW

ydeérur

allelüja.

Ad Magnificat , Antiphona.

UT, qilit

qr

Ll

j E

3. Sicut diléxit me Pater , & | Dixit Jefus difcípulis fuis :

l

FUU

m

ego diléxi vos.

Qui manet.| Afferte de pífcibus , quos

WUS[

G lória Patri. Qui manet.

prendidíftis nunc. . Afcéndit

i

uh ad fCI

Bfío.. Ad focietátem.

autem Simon Petrus , & tra-

g

Le£&o ii

j

"u

gj

xit rete in terram, plenum

ia

Useri étiam poteft, cur | magnis pí(cibus , allelája.

ginun i v

Q

difcípulis in mari labo-| FERIA QUINTA.

, "l D

rántibus,poft refurre&tiónem | . Surréxit Dóminus de fe-

m HCTClU;ubl p

fuam Dóminus in líttore fte- | pülchro , allelüja. :

um Dicunt A

tit, qui ante refurretiónem |x-. Qui pro nobis pependit

d

uam coram difcípulis in |inligno , allel. P ater nofter.

ief 1 qujd

!

atl

fracdd

flü&tibus maris ambulávit ? |Abfolutio. E. xáudi Dómine.

lm bieut.

Cujus rei rátio feftíné cognó- |Bíío. Evangélica lé&io.

fciturfi ipfa,que tunc ínerat,

é&tio fantti Evangélii fe-

ij diin, d

caufa pensétur. Quid enim

cündüm Joánnem.

Dimeg fett

Leüio i.

sife gt

smare , nifi prefens faculum

( Cap; 20. €

at : d

fignat,quod fe cáfuum tumül-

N illo témpored: María

tibus, & undis vite corruptí-

ftabat ad monuméntum

tpltndbs, a

bilis illídit?Quid per foliditá-

foris , plorans. . Dum ergo

3uiöm & m

1. Divim at

tem líttoris, nifi illa perpetüi-

fleret, inelinávit fe,; & pro-

tas quiétis etérna figurátur ?

fpéxit in monuméntum : &

CT

uia' ergo difcípuli adhuc

vidit duos Angelosin albis ,

Ui pl

flüdibus mortális. vit; íne-

fedéntes. . Et réliqua.

"

ü

ljus mulleria

rant , in mari laborábant.

Homilía S. Gregórii Papa.

Ttrsamirsg

Quia autem Redémptor no-

Homilia 25. in. Evang.

m

fter jamcorruptiónem carnis

/1 Aría IMagdaléne ; que

* Utl

excéfferat , poft refurre&tió-

füerat in civitáte pec-

od |

m fuam in líttore ftabat.

cátrix , amándo Veritátem.,

um n

fïþ

e Deum laudámus. 17.

lávit lácry mis máculas crími-

Ad Benediétus , Antiphona.

nis: & vox Veritátis implé-

COU

Ane fu.

Mittite in déxteram navísii

tur,qua dícitur ; Dimíffa funt

"m q

!

EUY

rete, & invenietis , allelüja.

ei peccáta multa, qui

a diléxit

UïïïO.Un

mul.-

d st

i

lufra Ottavam Pafcha.

Ol'iüa

riüs

31

multum.

Quae enim

fola tunc vidéret , qua re-

i

! QUh

frígida peccándo remánfterat,

mánferat ; ut quzereret : quia

du

TU

u

póftmodum amándo fórtiter

nimírum virtus boni óperis

Ateler

Upert

ardébat. Nam poftquam ve-

perfeverántia eft:& voceVe-

nitad monuméntum , ibíque

ritátis dícitur : Qui autem

Ririnus

corpus Domínicum non in-

perfeveráverit usque'in fi-

PAU w

nem , hic falvus erit.

]

VANTIRU,

vénit , fublátum crédidit ,

atque difcípulis nuntiávit :

x. Congratulámini mihi om-

Im j AHU' i

qui veniéntes vidérunt , at-

nes , qui dilígitis Dóminum ,

"I dul f

quia quem quarébam , appá-

que ita effe, àt mülier díxe-

Et de eis

ruit mihi ;:?

'/:

rat , credidérunt.

Et dum flerem

ts Ariy

prótinus fcriptum eft: Abié-

ad monuméntum , vidi Dó-

Wl Pttrus,& r

runt ergo diícípuli ad femet-

minum , allelüja , allelüja.

"At r

Ípfós : ac deínde fubjüngitur;

y. Recedéntibus difcípulis ,

MNibu d.

María autem ftabat ad mo-

non recedébam , & amóris

AU

numéntum foris , plorans.

ejusigne fuccénía , ardébam

intit m &

defidério.

Et dum.

*. Tulérunt Dóriinum me-

Yij

um , & néfcio,ubi pofuérunt

Glória Patri.

Et dum.

L pr sls p

eum. Dicunt ei Angeli: Mü-

Bfío. Adfocietátem.

lier , quid

ras ? furréxit

Le&lio iii.

ol Paermdi

glo

Precédet vos

t L. Dor

ficut dixit.

4

./f Aríaergo , cüm fleret ,

in Galileam : ibieum Vidö-:

inclinávit fe, & pro-

yardia I

bitis , allelüja , allelüja. .

fpéxit in monuméntum.

Cr-

o n Ea

indir iuet

y. Cümergo fleret , incli-

té jan monuméntum vácuum

p n

návit fe , & profpéxit in mo-

víderat , jam fublátumDómi-

numéntum : «& vidit duos

num nuntiáverat : quid eft ,

Irenpel: !

j ub m

Angelos in albis , fedéntes ,

Pracédet.

quód fe fteram inclínat, íte-

ui dicunt ei.

rum vidére desíderat ? Sed

, uns. D

Bfio.

Divínum auxiílium.

amánti femel afpexíffe non

,indinint d

e&tio 1i.

süfficit:quia vis amóris in-

tjp r

Ua in repensándum eft,

tentiónem multíplicat inqui-

jys Angdit?

Q

hujus mulíeris mentem

fitiónis. Quzesívit ergo priüus,

e, E

Il

quanta vis amóris accénderat,

& mínimé invénit: perfeve-

P«

qu& àmonuménto Dómini ,

rávit , ut quereret ; unde-&

nj 25 19

1

étiam difcipulis recedénti-

cóntigit,ut inveníret : actüm-

ia Mag

n

bus,non recedébat. Exqui-

que eft , ut. defidéria diláta

rébat ,quem non invénerat :

eréfcerent , & crefcéritia cá-

jefát

vl

ándo

Id

flebat inquire'ndo , &. amóris 'perent , quod inveníffent.

qismit

fuiigne fuccenfa, ejus, quem [

e Deum laudáinus. 1.

i

Venti

ablátum crédidit,ardébat de- JAd Benedidus , Antiphona,

V0X

j

d

fidério.Unde cóntigitut eum "IMaría ftabat ad monumén-

tum

ta 1 "1

y

918

Infra Octavam Paíchze.

300f

02

(

fixas demónítrat clavis. Ac-

T d

tum plorans, & vidit duos

gt

(m][n T

Angelosin albis , fedéntes ,

cédens Jefuslocütus eft eis ,

m

du

"

& fudárium , quod füerat

dicens: Data eft mihi omnis

pu

t Jefu , allelüja.

potéftas in coelo & in terra.

j'US (

Wmm() ,

fuper ca

?U

j

; ratio- ;

o

Illi potéftas data eft; qui pau-

Mi

jpptá

Eus, qui diverfitátem

Ió anté crucifixus , qui fepüle

l

reh

Géntium in confeffióne

tus in tümulo , qui mórtuus

i »

fitone

T.

tui nóminis adunáfti : da ,ut

jacuerat , qui pófteà refurré-

venátis fonte baptísmatis una

xit-. In coelo autem & in

u

Taque

fitfides méntium , & pfetas

terra potéftas data eft : ut;qui

"

aCtiónum. Per Dóminum.

Ei

jetite

anté regnábat in caelo , per

rf

Ad Magnificat , Ántiphona,

fidem credéntium regnet &

'Tulérunt Dóminum meum ,

in terris.

(ugs «5 ^

Jl *

quæuli

« néfcio,ubi pofuérunt eum: g. Surgens Jefus Dóminus

s o U

fí tu fuftulífti eum , dícito

nofter , ftans in médio difci-

mihi , allelája

ulórum fuórum ,

dixit :

gs: hll

& ego eum «

s du U

' tollam , allelüàja.

Pax vobis , allel. gavífi funt

fs d fil

.FERIA SEXTA.

difcípuli, vifo Dómino, allel.

y. Surréxit Díis vere , allel.

yY. Una ergo fabbatórum

wv firumt -

cüm fores effent claufze , ubi

dbmocbptómaque

X. Etappáruit Simónisallel.

P atér nofter.

erant difcípuli congregáti ,

Md , precp

Abfotutio. É psíus píetas.

venit Jefus, & ftetit in médio

vepuimus, t

Eífío. . Evangélica lé&tio.

eórum, & dixiteis. Pax.

wjulir u

L édio fantti Evangeélii fe-

Bilo.

Divínumauxtlium.

:Om quaod

cándüm Matthaeum.

Let&io ii.

t t qu

Lettio i.

Cap. 28.d

Untes autem docéte om-

eulitmt, qua

Nillotémpore : Undecim

nes Gentes , baptizántes

tht rl a

AX difcípuli abiérunt in Gali-

I

eos in nómine Patris,& Filii,

d nt u ye

1eam in montem , ubi confti-

& Spíritus fan&i. Primum

i. Etecceegwh

tüerat illis Tefus. Et réliqua.

docent omnes Gentes, deínde

oTP

Homilía S. HierónymiPresb.

do&tas intíngunt aqua. INon

UET MUT.

mment. in Matth.

enim poteft fieri, ut corpus

Lib.4.Co

infine,

;unlymfmtiönem fs

baptífmi recípiat Sacramén-

*l ff

Oft refurreGtiónem Jefus

tum , nifi ante ánima fidel

P

in monte Galiles con-

fufeéperit veritátem. . Bap-

"o rf

tzántur autem in

nómine

m ürOS, &'fgmf

Ípicitur , ibíque adorátur :

ttdéntibus Ts

Iicét quidam dübitent, & du-

Patris , & Fílii , & Spíritus

"Ut Iul

bitátio eórum noftram áugeat

fan&i:ut , quorum una eft

fim " [

fidem.

'Tunc maniféitius

hd

*j

u

divínitas , una fit largítio ,

heimdif

ofténditur Thome , & latus

noménque '"l'rinitátis , unus

"ts Dj

uT

Deus eft.

t

UM(

láncea vulnerátum, & 'man'us

"ll

W. Ex-

i

L)dme

Sabbato in AIbisL

1

319

ms]eülslo

x, Expurgáte vetus fermén-

Or aüOo

d ol

tumsutfitis nova confpérfio :

MInfpotens ; fempitérne

j

A

'étenimPafcha noftrum 1mmo-

O

&e]y

*

Deus , qui Pafchále fa-

Nl daf;

d.

Jàátus eft Chriftus :$ — Itaque

craméntum in reconciliatió-

-epulémur in Dómino , allel.

nis humánz foedere. contulí-

fu.

Ibl

. Mortuus eft propter de-

fti : da méntibus noftris , ut

0,017

ícta

noftra , & refurréxit

m,q

Vs

i

à

quod profeffióne celebrámus,

prop

ter juftficatiónem n

(0-

imitémur effé&tu. Per Dfím.

1 dUfem

ftram. Itaque.

Ad Magnificat , Antiphora.

Atdeft «

G lória Fatri.

Itaque.

Wiritgp, ,

Data eft mihi omnis potéftas

Bfío.- Ad focietátem.

incoelo , & in terra , allel.

ä'fedehäum fegj

IeGio i.

SABBATO IN AL BIS.

Océntes

€os

ferváre

y. Gaviífi funt difcípuli;allel.

m Vs Dnits

D

ómnia

. Qquaecümque

x*. Vifo Dómino , alle

$

h ts n tdn df

mandávi vobis. Ordo przci-

P ater nofter.

lu;a

itut t , d

puus : juffit Apóftolis, ut pri- | Abfolut. À vínculis.

Wi d r

müm docérent
