vigilàbat jánitor; qui & illos

VX tu

f[df)

orántes, & Iuce circumfüfos ,

jaulisper süftine : ecce Chri-

tusad jánuam ftat ádjuvans

"w

m i

& quosdam é coelo defcen-

pb

!

déntes Angelos tanquam à

te. Cüm veró reliquórum

o2

Ij

Rege miffos , qui corónas tri-

corpora plauftris impóni cér-

(

1 X.J

1

"T

ínta novem milítibus diftri-

neret, utin roguminferren-

dem Catc

( j

f

b

üerent , fntuens ; itafecum

tur ,ac filium fuum relínqui ,

ol

vgilU

loquebátur : Quadragínta hi

quód fperáret ímpia turba

1P50r q

püe-

; Fefta Martii. 7 .

jl

4 O

Ü

püerum, fi vixíffet, ad idoló-

DIE.XH. MARTII

rum cultum revocári poffe :

In fefto $. Grezorii Pape ,

hrn

ipfo in hümeros fubláto, fan- |

Confefforis , & Ecclefie .

T

| ä

f

j

&ta mater vehícula Mlrty--

Do&oris Duplex.

n

)

rum corpóribus onüfta ftré-

Ad Magnificat ,in utrisque

j5 !

nué profequebátur , in cujus

Vefp, Afia. O Do&ton ópti-

Ti

h

qu

p

ampléxu Mlélithon fpíritum

me, Eccléfize fanctee Iümen ,

t

Deo réddidit, ejüsque cor.

beáte Gregóri divínze 1

egis

w "

T0

pusin eümdem illum ce

amátor, deprecáre pro no

b

ls

g

Fílium Dei.

Oratto.

]il

cidilet

terórum Mártyrum rogum

pia mater injécit : ut , qui fi-

q^ Fus, qui ánime fámuli

de & virtüte conjun&tíffimi

tui Gregórii

setérnae

| [

mulis pres

i Cotot, u

füerant , füneris étiam focic-

beatitüdinis preemia contulí-

táte copuláti, unà in coelum

fti : concéde propítius; ut ,

i as

pervenirent. Combüftis illis ,

qui peccatórum noftrórum

,inei Dd

póndere prémimur ,

ejus

um , d« d

eorum relíquie projécte in

profluéntem , cüm mirabíli-

apud te précibus fublevé-

m em: 54

ter in unum confluxíffent Io-

mur. Per.

m auxilbitur

In i. No&turno, Lectiones.

. Nilpofciti

cum, falve & integre re-

utin

pérte honorífico fepülchro

Sapiéntiam ómnium.

eflsiqutd

cóndite funt.

Communi Do£&torum.

A. .

dite Ms ]

Init. Notturno. Lc&o iv.

Onam vediens,

»-. Tanquamaurum in forná-

ce probávit elé&tos Dóminus,

Regórius Magnus , Ro-

l

pehinta ubl

&

uafi holocáufti hóftiam

G

mánus , Gordiàni Sena-

Tto Grtmr corstl

tóris filius , adoléfcens Philo-

accépit illos, & in tempo-

i diritr: quem

re erit. refpé&tus illórum

fophíze óperam dedit ; & pra-

t ACpert, quin

* Quóniam donum & pax eft

tório officio funttus , patre

tt, tsv

eléttis Dei.

mórtuo , fex monaftéria in

Romae

Waf

y Qui confidunt in illum ,

Sicília szdificávit.

101 deprehehfüs |

intélligent veritátem : & fi-

séptimum — fantdi André&e

nómine in fuis edibus , pro-

T Clumg, a

delesin dile&tióne acquiéfcent

TU confecri

illi.

Quóniam.

pe Basílicam fanctórum Joán-

Tf ml

Glória Patri. Quó

niam.

nis & Pauli ad clivim Scau-

ri : ubiHilarióne ac Maxi-

S r a

In ter&o No&urno , Ho-

RUTTN

milia $: Ambrofü Epifcopi

miáno magíftris , Monachi

in Evangel. D efténdens Je-

vitam proféffus , pofteà Ab-

3* ul m

fus de monte.

de Communt

bas 4£it.

Mox Diáconus

& TL ub

? UDinin

lurimor. Mart. .. Ixii.

Cardinális creátus , Conftan-

Ufm

LeGioix. de Homilia Fe-

tinópolim à Pelágio Pontífice

UM

Deterris

|

ad Tibérium Conftantínum

AUDCtGS

rig occurrentis ; &de ea fit

105

Qorm

Imperatórem legátus mítti-

(

commemor. in l:aqdibus.

*

tur

"Pt l

w*,Fef?:a Maxtii. 72

: Migmy

Greng v

L

tur: apud quem memoráàbi-

fuftentábat. " Cathólicam fi-

le étiam illud' effécit, quód

dem multis locis labefactás

X &Wæ !

tam reftítuit.

5 Ui

Eutychium — Patriárcham ,

Nam Donatí-

qui ferípferat contra veram

ftas in. Africa,

Ariános in

CT I

ac trattábilem córporum re-

Hifpánia repréffit: Agnoítas

00

j

:

furre&tiónem ,. ita convícit ,

Alexandría ejécit. Pàállium

finde ]

|

,

l divína l

'

ut ejus librum Ímperátor in

Syágrio Auguftodunénfi E-

lY

[

M

ignem injíceret . Quare Eu-

pífcopo dare nóluit ,

nift

Vire pro mj

hj

tychius pauló poft cüm in

ttto,

Neóphytos hzréticos expél-

morbum incidíffet , inftánte

leret ex . Gállia.

Gothos

litime fámul

morte pellem manus fuz te-

haerefim Ariánam relínque-

Wi etétne

nébat, multis preeséntibus ,

re coégit.Miffis inBritánniam

temia oontulí

dicens:Confiteor , quia omnes

doctis & fan&tis viris Augu-

VY t ,

in hac carne refurgémus.

ftíno , & àliis Mónachis, fnfu-

wn wirum

lam ad Jefu Chrifti fidem

m , dus

z.lnvéni David fervum

óleo fanQGto meo

meum ,

convértüt , veréà Beda Pres-

précbis ln

unxi eum :

*Manus enim

bytero, Anglie vocátus A-

i

mea auxiliàbitur ei:

póftolus. Joánnis Patriárchae

'.odumïo,Leäiones. |

;, Nihil proficiet inimícus in

Conüantinop(-)litäni audáciam

m ommus. w

€o,& filius iniquitátis non no-

fregit , qui fibi universális

Doflor. 8

cébit ei. Manus.

Le&ijo v.

Eccléfi& Epífcopi nomen ar-

adpurao Lb

Omam rediens, Pelágio

rogábat. Maurítium Impera-

us Mans

R

peftiléntia fubláto ,fum.

tórem;eos qui mílites fuíffent,

mo ómnium consénfu Pónti-

Moónachos fieri prohibéntem

g, Gorn t

; al tb

fex elígitur : quem honórem

à fenténtia detérruit.

snndeli; j

ne accíperet , quámdiu pó-

x, Pófui adjutórium fuper

tuit, recusávit. Nam aliéno

poténtem , & exaltávi elé-

jp fs , f*

(cx monaiit!

j

veftitu infpelünca dglítuit :

ctum de plebe mea : * Manus

difc

,j M

[

ubi deprehénfus indício íg-

enim mea auxiliábitur ei.

j At

neg columne , ad fanttum

Invéni David fervum me.

f

Petrum . confecrátur.

In

t edbus, P

um , óleo fantcto meo unxi

gl d

Pontificátu multa fuccefsóri-

eum. Manus.

Le&io v

bus doCGríne ac fan&itátis

Ccléfiam ornávit fanctif-

( dinm Y*

1

n «

exémpla relíquit.

Peregrí-

fimis inftitütis , & 1é-

Mone

J

Xos quotídie ad menfam ad-

gibus.Apud fan&tum Petrum

u$

fs 1

hibébat : in quibus & An-

coátta Synodo , multa con-

(us, ?

n

p

gelum , & Dóminum Ange-

ftítuit: in iis, Utin Miffa Ky-

)

lórum peregríni fácie accé-

rie eléifon nóvies repeteré-

j "utd

pit.

Páuperes & urbános &

tur

Ut extra id tempus ,

; i

Í inum

extérnos, quorum nümerum

quod continétur Septuagéfi-

n

^

,y p

defcríptum habébat, benígne

ma & Pafcha, Allelüja dice-

"n

:

Wt

re-

Fefta Martil. / ä C

[!

a

rétür: Ut adderétür in Cá-[y, — Ifte eft , qui contémpfit

il

ulis d

ataW"'

j

none. , Diésque. noftros in| vitam mundi ; & pervénit

dmu

tua pace difpónas. Litanías ,| ad coeléftia regna. . Ipfe.

j

gt

J

[

s ficenu

Statiónes , & Ecclefiáfticum |Q lória Patri. Ipfe.

(iis !^

officium

auxit.

Quátuor [

Intertio NoGurno;

re a

AUf

Conciliis , Niceno , Conftan-

g, éGio fant&i Evangeli fe.

u)

-«ium

Do

cündüm Matthasum.

À

tinopolitáno , Ephesíno , &

pra

Chalcedonénfi , tanquam quá-

Le£&io. vii.

tuor Evangéliis honórem ha-

N illo témpore: Dix

Cap.i?

6J!äfus

j

quiP ,

a

g

gnavit €

béri vóluit. Epí(copisSicilize,

difcípulis fuis: Vos efüs fal

st eum J

qui ex antíqua Ecclefiárum

terre. Quód fi fal evanüerit ,

j

jl

]B & om

confuetüdine Romam síngu-

in quo faliétur ? Etréliqua.

ti?

lis triénnüs conveniébant ,

J [I&S-

Homilía S. Gregórii Papae.

j & tette

quinto quoque anno femel

Ex Homilia 17.in Lucg c.

veníre indülfit.

Multos li-

1O. ante miedium.

!

ms r d

bros confécit, quos cüum di-

—«X Onfi

derándum nobis e

t,

g eandms : Qd

Gáret , teftátus eft. Petrus

C

ut ,qui una eadémque

d condumentum.

Diáconus;fe Spíritum fan&tü

eXhortatiónis voce non süffi-

(et prüm Jnpt

cit fimul cunttos admonére ,

vediedns Ven

colümbze fpécie in ejus cápi-

stl Sedunc Y

te fzpe vidíffe. Admirabilia

ftüdeat síngulos, in quantam.

funt,que dixit/fecit, fcripfit ,

valet , inftrüere , privátis lo-

16 preticmus

decrévit , prasértim infirma

cutiónibus adificáre. Debé-

ts , Keréngls

femper & sgra valetüdine.

musnamque pensàáre contí-

fs. N p

Qui dénique multis éditis

nuó , quod fan&is Apóftolis

darlim ab

iniráculis. Pontificátüs anno

dícitur, & per Apóftolos no-

julium, qumi (

bis: Voseftis fal terre. St

décimo tértio , menfe fexto ,

hus tilent Deus :

die décimo , quarto Idus

ergo fal fumus , condíre men-

ts us ad. alonu

Martiiqui dies Feftusà Gre-

tes fidélium debémus. Vos

üem yhit are

cis étiam propter insígnem

igitur, qüi paftóres efüis, pen-

pl at a

hujus Pontíficis fapiéntiam ac

sáte , quia Dei animália páf-

0 iBl peCcAmUS, Q

fan&itátem,pracípuo honóre

citis : de quibus profé&to ani-

fe peccitadebi

celebrátur, ad coeléftem bea-

málibus Deo per Pfalmiftam

hatimánm luc

titüdinem evocatus eft. Cujus

dícitur ; Animália tua habitá-

OL Quot(lie-

corpus fepultü eft in Basílica

bunt in ea. Et fzepe vidé-

AIDUS . r cc

fancti Petri prope Secretáriti.

mus , quód petra falis brutis

tümitim g

5 líte eft, qui anté Deum

animálibus antepónitur , ut

1nagnas virtütes operátus eft ,

ex eádem falis petra lámbere

Ht gl

T1B00 Qu titen

& omnis terra docirína ejus

débeant , & meliorári. Quafi

'.Us,adae'n

repleta eit :« * Ipfe anter.

ergo inter bruta animália pe-

cédat pro peccátis Omnium

trafalis , debet effe facérdos

irem liéntim

0U Danedi

inpópulis; Curáre namque

popu?örum,.

aACGI-

Vert(m,us :

ï

« Fefta Martii. 7/7.

495

De£

; gui.wme'mm

j

j

1

facerdótem necéffe eft , qu:ejtiónis arguméntum

ll

síngulis dicat,umumquémque|caufam relínquimus , ad

'ni |

*

quáliter admóneat: ut quis-|terréna negótia vacámus

*

-

,;n Ipfe'

quis facerdóti jüngitur , qua- |locum fan&titátis accípimus ;

Nottun,

fíi ex falis ta£tu atérne vitae

& terrén

f

is áétibus impli-

i

1 Ea

fapóre condiátur.

càmur.

atthæum,

».. In medio Eccléfiz apéruit

2,, Amávit eum Dóminus , &

'CB.

ornávit eum :. ftolam glórie

]os ejus, * Etimplévit eum

i Disi

? ds

índuit eum , * . Et ad portas

Dóminus fp

íritu fapiéntig& ,

ii Vos efis fj

& intelléCtus.

paradifi coronávit eum.

Állevanteri

j

Induit eum Dóminus lo-

y. Jucunditátem , & exül-

r Brdiqu.

rícam fidei, & ornávit eum.

tatiónem thefaurizávit fuper

ag pe,

Le&Gio viii.| eum.

Etad portas.

G lór

nb

Alétenim terrz non 1u-

iaPatri, Et implévit. -

V us

ius ,fi corda audiéntium

Le&io nona dicitur de Ho-

tatundsef,

qTilia Feriz occurr. & Ccome-

non condímus : quod profé-

jl a il

€&tó condiméntum ille veráci-

Imemor. ejusdem in Laud.

Jus YOCe Don uf

ter próximo impéndit , qui

DIE XVII. MARTII.

ydos admonéte ,

Infefto S. Patritii. Epifcopi

pradicatiónis verbum non

st quintum

sübtrahit. Sed tunc vere àliis

& Confeff. Semid.

i, prrtsli

reda pradicámus , fi dicta

Omnia ut

in. Communi

rebus , &exémplis ofténdi-

Confefforis Ponti£. lxiii.

slüem, Dà-

t od ott

znus. Nullum puto , fratres

preter ca,quaefeg. :

:

i fidis Apilts

charíffimi, ab áliis majus prae-

Qratio.

judícium , quàmà facerdóti-

Eus , qui ad predicán-

- per Aptftltst

D

jis ll r 3

bus tólerat Deus: quàndo

dam Géntibus glóriam

€os,quos ad aliórum corre-

tuam beátum Patrítium Con-

mis, d-

&iónem pófuit,dare de fe ex-

fefsórem atque Pontíficem

j d "

d s o

émpla pravitátis cernit: quan-

miíttere dignàátus es : ejus mé-

do ipfipeccámus, qui compé-

ritis & interceffióne concéde;

D a P

fcere peccáta debüimus: nul-

ut, qu&nobis agénda prgci-

T

pm

&

almuitam.

j

la animárum lucra quzrimus,

pis, te miferánte adimplére .

IOPCIP

1 pb

adnoftra quotídie ftüdia va-

ofsímus.

Per Dóminum.

dl t

cámus ,. terréna concupííci-

| Deindefit commem. Ferig. —

N

?evle(

" ïahg

u

mus,humánam glóriam intén-

fi celebretur in Quadragef. "

i i^

ta mente captàmus. Etquia

In i. Noéturno , fi celebre-

mte?l)m

eoipfo ,quo céteris preláti

turin. Quadragefumd , Lé-.

ln

jis gt

C,Alt

fumus , ad agénda qualibet

&tiories deEpiftola prima bea- .

geloi

majórem licéntiam habémus ,

ti Pauli. APOROH ad Timothä, ;

(

fufcéptz beneditliónis mini-

F idélis fermo. de Comniuni .

ii

tifi

dee*

)

ftérium ve'rtilm,us ad ambi-

Copfeffo ris me

tificis. Ixv.

CC TAHa.

i

Qu

j

—

z

j

Fefta Marfii. 74

4

" ot i

u

Alias de Scriptura óccurr.

Le&io v.

fe f

u

* O in münere mirum ,

J

jf

Vs

In i. No&uzno. LeGto iv.

sf

gu

"

i

Atritius D

Hibérnie di-

4 quot vir

Apoftólicus

du

P

mala, quot erümnas & labó-

h CU

n

&us Apóftolus , Calphür-

et hora

riopatre, matre Concheéfía

res , quot pertülerit adversá-

sfe C?

jgn T

fanéti Martíni Turonénfis E-

rios. Verüm Dei afflánte be-

jpàtià

m t

ifcopi, ut pérhibent , con-

nignitáte, terra illa, idolórum

anguínea, majóri inBritànnia

ánteà cultrix, eum mox pra-

jicns y

(dürme

ndis,

dicánte Patrítio fruétum de-

Ym

p

natus, puer in Barbarórum

Til

fdetténdo ;

fepius íncidit captivitátem.

dit, ut San&tórum Infula de-

atl

inde füerit appelláta.

Fre-

equmnqu

D

d

Eo in ftatu pafcéndis grégi-

mü;äï

(

!

Aqus 1mmö

bus prapófitus,jam tum futü-

quentíffimi ab eo pópuli facro

nips, a U

rse Ían&itátis fpecimen prz-

funt regeneráti lavácro : Ept-

v ao

qodhum er i, 2DU0

buit. Fídci namque,diviníque

fcopi, Clericíque plürimi or-

«!x ifumeat: &gt(xuw

timóris & amóris fpíritu re-

dináti: vírgines ac víduze ad

continéntiz: leges inftitüte.

Áinet nudumïam m

plétus, antelucáno témpore

-a dabrt u

per nives , gelu ac plüvias ad

Armachánam Sedem, Romá-

ni Pontíficis auctoritáte, totíus

P s exiius ln

preces Deo fundéndas , ímpi-

3 more4 manoum duf

ger con(urgébat ,

sólitus

Infule príncipem Metrópo-

centies intérdiu , centiésque

lim conítítuit, San&torümque

! piremnabltut. As

A fer-

"agm cuis pro Ea

no&u Deum oráre.

Relíquiis ab urbe relátis de -

vitüte tértió exémptus, &

corávit. Supérnis$ vifiónibus,

um v

1* dims, m extremalee

inter Cléricos relátus , in

prophetiaze dono , ingentibus-

divínis le&tiónibus longo fe

que fignis & prodígiis à Deo

3 - dints ayferis 1

exornáatus àdeó refülfit, ut

Y - obdüminit in Domim

témpore exércuit. Galliis ,

ltália, Infulísque "Tyrrheni

longé latéque celébrior Patri-

pultueafpud Dun

maris labórefummo peragrá-

tii fe fama diffüderit.

n Cheiftna |

tis, divíno tandem mónitu

». Pófui adjutórium fuper

cilo unto,

ad Hibernórum falütem ad-

poténtem ,-& exaltávi elé-

x Tiedt, qi u

& fatia à beáto

$ Ma-

vocátur ;

ttum de plebe mea :

Ms Vil Q

Coeleftíno Papa ,Evangeélii

nus enim mea auxiliábitur ei.

t & omisterm q

y, Invéni

David fervum

dbpléae, * ]

nuntiándi poteftáte,confecra-

w

tusque Epifcopus , in Hibér-

meum , oleo fanéto meo unxi

TCl pecitis

niam perréxit.

eum. Manus.

LeGio vi

Apüorum,

& Invéni David fervum me-

Reter quotidiánam Ec-

'ilu me en: j

»

li cny

um , Óóleo fan&o meounxi

r

cléfiarum folicitüdinem ,

|

l

BAURT

eum :

*Manus enim mea

inví&um ab oratióne fpíri-

MA temo, Tf

[

auxiliábitur ei.

tum mnunquam

relaxábat.

Alra r i

[

* Nihil proficiet inimícus in

Ajunt enim , íntegrum quo-

nO»HOZ

eo, & filius iniquitátis non

tídie Píaltérium unà cum

Exfäng. H 0f

t

mocébit ei. Magus,

Cánticis, & Hymnis » du-

)

üni Con

E i

cen-

L

;

:.:c&io Y

Fefta Martii. Z£,

- 897

1 müpes

u

centísque oratiónibus con-

Le&ioix.dicitur de Ho,

t

!,| fuevífle recitáre ; tercénties|;

Vi Am'

lts

ilia Ferige occurrentis, &

t æl'l'mm

persíngulos dies flexis géni-

Hé'ea fit. commemoratio in

t

bus Deum adoráre;ac in quá-

. libethora diéi Canónica cén-

|-"BIESrx. MARTIL

At Dl affinis.

ties fe Crücis figno muníre.

Infefto S. Jofephi , Sponfi

ttuills ii

Noctem tria in. fpátia diftrí-

B. V. M. Confeff.

YT T0X

buens

primum in centum

Ati frufum i.

AD VESPERAS

Pfalmis percurréndis , & bis

wl cénties genufle&téndo ; álterá

ntiphonas

4

Ti P. in réliquis qüinquaginta Pfal-

Acob autem génuit Jo

f

eph

Ibewpuifim, mis , algidis aquis immérfus,

virum Marís& , de qua na-

tiüliim:Ep- - ac corde, óculis , manibüsque

j

tus eft Jefus , qui vocátur

WiyWumioe | ad coelum eré&tis, abfolvén- | Chriftus.

Pfalmus, D ixit Dóminus.

WiwuWeid — dis infumébat: tértium véroó

Welgsiüüm Xfüper nudumlápidem ftratus

cum reliquis de. Dominica.

linnim h. « ténui dabat quiéti. Humilitá-

I27. (&loco ultimi , Pfalm:

foudiets tis exíraius cultor,Apoftólico|]I, audáte Dóminum

' omnes

niipem Matopy

more à manuum fuárum 1a-

Gentes. 132

Wi ^ bóre nonabftínuit.

Afsíduis|A:a, Miffüs eft Angelus Gá-

jukmüe. tandem curis pro Eccléfia

briel à Deo ad. Vírginem de-

&iv

W consümptus, verbo, & ópere.

fponsátam viro , cui nomen

clarus , in extréma feneétüte

erat Jofeph , de domo David ,

n mgent'hüs-

Q

divinis myftériüs reféttus ,

& nomen Vírginis María.

j u prodigiis ibi

ts 4deo

relulit, u

; obdormívit in Dómino , fe-

Afia; Cüm effet defponsáta

i

iltüsque eft apud Dunum in

Mater Jefu María Jofeph.,

i d

FiorPatri- ï)l

itónia, à Chriftiána falüte

ántequam convenírent, in-

difdete

D

um

fipt

feeculo quinto.

vénta eft in ütero habens de

qytor

l

». lfteeft, qui ante Deum

Spíritu fan&to.

j eydtit

masgnas virtütes

operátus

Afia Jofeph

vir ejus cm

D

J

Ti

ii d

«( " eft , & omnis terra do&trína

effet juftus , & nollet eani

m

ejus replétaeft, * Ipfe in-

tradücere, vóluit occult

! D l

"B

j tercédat pro peccátisómnium

míttere eam.

& di-(

)I ( fanao

,. populórum.

Aífa. Angelus Dómini appá-

AUR

s

, v, lfte eft , qui contémpfit

ruit Jofeph,dicens: Jofeph fili

oRuta

vitam mundi , & pervénit ad

David.. noli timére accípere

tq

(j

e

m

coeléftia regna. Ipfe.

Maríam cónjugem tuam

?

b oraote

" Glória Patri. Ipfe.

quod enim in ea natum eft ,

n f

-In üi. No&turno,Homilia in

de Spíritufan&o eft, páriet

mqua

pQ

[ä

autem filium ,

jm

ioteg

,

j qum

Evang. H omo péregre. utin

& vocábis

ni Con£ Pontif, Ixxi-

nomen ejus Jefum.

fT g

.Coæmu

[.]

À

Ca-

!

qi

498

Fefta Martu. /f

a odf

Conftituit eum Dóminum

Capi

itulum, Proy., 28. &z

uF

mus fuzx.

acentem !

Ir hdelis multüm Iauda-

bitur. Et qui Cuftos eft

Et Príncipem omnis pof-

füt

utumy

Dómini fui glonücabltur.

fs

ffiónis fuz.

cat ,

pl

j g

Én

X

d. Magnifi

UI'G' ens O

onino fe-

tiphona.

p

,]oiH pX] , cälebrent ág-

feph à

u

T

mina Coelitum ,

c1t,hcut precépit ei Angelus

ag

e cunéti réfonent Chriftía-

Q

Dómini, & accépit ccguugem

uarae

li

dum Chori ,

(i dpntum

uiclarus méritis , jun&tus

fl

es ínclyta

An&ffümæ GCDItïlClS tue

s

Sponfi quafumus Dómi-

f t r

Cafto fcedere Vírgini.

ts

Almno cüm tümidam gérmine

ne , méritis adjuvémur : ut ,

Ca bxïubüx

cónjugem

quod poffibílitas noftra non

Admírans , dübio tángeris

óbliinet , ejus nobis intercef-

Mu exdia

&U

ánxius,

fióne donétur. Qui vivis, &

Afflátu süperi Flàminis An-

regnas cum Deo Patre.

Qu i pra

elus

Si celebretur in. Quadra-

lenires,

WMMM

Concéptumpüerum docet.

geüma , fit commemoratio

Gdv

Tu natum Dóminum ftrin-

Feria.

gis , ad éxteras

Ad Matutinum , Invitator.

fpim Nidu

Chriftum Dei Filium,qui pu-

(cenü Mu

]E«ryptl prófugum tu séque-

ciite Noaeh

ris plagas ;

tári dignátus eftfilius Jofeph:

Amíffum Solymxs quzris , &

$ Veníte , adorémus.

mcw m D

Ínvenis ,

Pfalmus.

Veníte, exulté-

Atr Bédemy

Inus. 2.

li um Marta

:»Mifcens gáudia fiétibus

Poit mortem réliquos mors

mlmm.Beausv

pia cónfecrat ,

Oelitum ]ofeph decus ,

qms TE

C

atque noftra

Palmamque eméritos glona

Cont non Ponf

s 01p1t

Certa fpes vite , columén-

a. T

'Tu vivens Süperis par ,

ue mundi ,

Mininte: UT

früeris Deo,

Quas tibi laticánimus , be-

nígnus

din &Jofeph

Mlira forte beátior.

NNobis ,fumma Trias , parce

Süfcipe laudes.

1 Quarefremug

precanüb us,

"pe Sator rerum ftátuit pu..

dica

[ B Àng

Da ]jJofeph méritis sídera

aPParm tin fom,

fcándere

Virginis. fponfum , voluf&-

ICf] : r

Ut tandem líceat nos tibi

que Verbi

Wfum d

Te patrem dici , dedit &

M

perpetim

fem !Egs'pt

UH

Gratum prómere cánti-

miníftrum ,

I mus.

O

cum. Amen.

Effe (alütis.

lphca; Ixx

i

!

- Fefta Martii. 7£.

;mt "ii

Tu R&demptö"rem

ftábulo ry. Conftítuiteum Dó

niimim

jacéntem ,

domus fuz.

[

g

ncipem Wk

pf

Quem Chorus Vatum cécinit

feff

Et Príncipem omnis pof-

ónis fuze.

futürum ,

gt

ln

Afpicis gaudens , humilísque;

Delibro Génefis,

;

ofep

lii

.Qatum

Le&tio io

e6pIE ei h

TNumen adóras.

pf Ofeph íg

itur duäug -eld m

dpit ais

R. ex Deus re

/Egyptü, emítque eum Pü-

tor orbis ,

gum , Dominá-

, tiphareunüchus Phavaónis

(nto,

Cujus ad nnutum tremit in-

princeps exércitüsvir syp-

mmæGenitricistuz

, ferórum

tius, de manuIfraelitárum. ,

xüefirmus Diri

lurba, cui pronus famulá-

à quibus perdüCtus erat. Fuit«

ivl hwemur : ut.

tur /Ether ,

queDfiscum eo , & erat vir

as tra nor

Se tibi fubdit.

in cun&tis prófperé agens:ha-

vj s ntercel

L, aus fit excélfze "T'ríadi per-

bitavítque in dome dómini

i Quvs, &

énnis ,

fui ,quióptime nóverat , Dó.

eum Deo ss

Quz tibi prebens süperos

minum effecum eo,& ómnia,

honóres ,

drer n Qui

€

qua& géreret, ab eo dírigi in

, fit Commemon

Dettuis nobis méritis b

i

manu illíus. Invenítque jo-

Gáudia vitz.

Amen.

feph grátiam coram dómino

fotoum Dir

In primo Noéturno , Afía.

fuo , & miniftrábat ei, à quo

a tumqu d

Afcéndit Jofeph à :Galilea de

prepófitus ómnibus guber-

civitáte Názareth in Judzam,

nàbat créditam fibi domum .,

sss u*

j , tdoremis

incivitátem David , quz vo-

& univéría, quae ei trádita

cátur Béthlehem , ut

füerant:benedixítqueDfis dó-

qait, qu

tétur cum María.

proütew-

mui ZEgyptii propter Jofeph.

Bíalmus, B eátus vir:. |cum

g. Fuit Dóminus cum joe-

rceliqus , ut in Communi

feph , & dedit ei grátiam in

yit

n

Y

g i

Conu£. non Pontificis. Ixxxiii.

uem.

confpé&tu príncipis cárceris:

ii

aol

Aiía, Venérunt paftóres fe-

* Ouitrádiditin manuillíu

:

f VU

ftinántes: &invenérunt Ma-

univérfos vin&tos.

mund !

ii

mumus

ríam , & Jofeph , & infántem

y^ Quidquid ficbat , fub ipfo

il

pófitum in przsépio.

erat : Dóminus enim erat

Pf.

uare £remuérüt.Ixxxlii.

cum illo, & ómnia ó

quies

pera e-

lfClPel

fcuit P

Aíía, Ecce Angelus Dómini

jusdirigébat. Qui.

r m

appáruit in fomnis Jofeph ,

Le&ioir

Cap. 41.

v

dicens : Surge , & áccipe

j Lácuit Pharaóni consíli-

, f

Püerum , & Matrem ejus, &

. um Jofeph, & cun&is

Y

J

fugein Agvptum.

miníftris ejus : locutüsque

"T

Pfalmus. Dómine

E)

uid

; M 1

eft-ad eos : Num inveníre po-

eurm

gultiplicáti. lxxxïv.

térim us talem virum

L

,qui..rSpi;-

113

ritu

» ii

IQ Tu

oO

Fefta Martii- / .5? ,

(it

j ü

ritu Dei plenus fit? Dixiter-; Patrem Regis, & dóminum

i

l

gorati

aDCDul

goadjJofeph: Quia ofténdit

univérfz domus ejus : nolíte

(

us

u

tibi Deus ómnia, quz locütus

pavére, * Profalüte enim

j

veftra mifit me Deus

gU

gt

es , numquid fapientiórem &

ante VPS

qund Qu

consímilem tui inveníre póte-

in /Egyptum.

ii

fïöm

ro? Tu eris fuper domum

[L]

Veníte ad me ,

&e odä—

nto

liU

meam , &adtul oris impé-

0. vobis ómnia bona

SYp-

]l

/ryn

(Itl

ti;; & comedétis medüllam

Pt

Yi

üs

rium cun&us pópulus obé-

h&

ii

diet: uno tantum regni sólio

terre. Profalüte.

hr

julum

te preecédam.

Glória Patri. Pro falüte.

ij

& al

Efuriénte terra /Egypti

ff

In fecundo

irno, Afíg.

accepit

j umocenth

d

mávit pópulus ad Regem ,

Consürgens

jote

j g

m

aliménta petens. Quibus ille

Püerum, & Matrem ejus no-

y n J

refpóndit: * 1tead Jofeph,

Ge , & fecéffit in /Egyptum ;

& erat ibi usque ad óbitum

i d N

& quidquid vobis díxerit ;

fácite.

Heródis.

ii n vt

g wdtr Dd

y'. Crefcébat quotídie fames

Pf31. Qim invocárem. Ixxxv.

in omni terra ; aperuítque

Afia, Defüntto Heróde An-

| Bbqui efetde.

elus Dómini. appáruit in

m Dd

Jofeph univérfa horrea , &

AUgnfterdar

vendébat /Egyptiis. Ite.

E2

fomnis Jofeph in /Egypto ,

Le

t

dicens: Surge, & áccipe Püe-

p d

Ixítque rurfus Phárao

rum , & Matrem ejus , &

lgl

D

vade in terram Ifrael : defün-

QY

ad Jofeph: Ecce conftí-

Titemilt

tuité fuper univérfam ter-

&i funt enün , qui quzré-

j

ram /Egypti. Tulítque àn-

bant ánimam Puüeri.

fétmeximdn v

nulum de manu fua , & dedit

Píalm. Verba mea.Ixxxvi.

Ts grytu

TeNifüntm. pr

eumin manu ejus : veftivít-

Afía. Accépit Jofeph Puüe-

que eum ftola byffina , & col-

rum , & Matrem ejus , &

At g,T

lotorquem àuream circum-

venitin terram Ifrael.

mimiüon ij

pófuit. Fecítque'eum afcén-

Qm j Egythm

nofter. Ixxxvii.

Píalmus Dómine Döminus

dere fuper currum fuum fe-

Itf i fidem

ä

cündüm , clamánte przecóne,

, Magna eft. glória ejus in

fgmmge .nöluit COmr

utomnes coram eo genu flé-

ü

l

utári tuo.

2054

TURUQ fim

Gerent ,& prepófitum effe

AL Tutte

x.. Glóriam , & magnum de-

Á

T. vf

fcirent univérfe terrz /Egy-

córem impónes fuper eum.

Qu &

pti. Dixítque Rex ad Jofeph:

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

55 , f

Qufr

Ego fum Phárao: absque tuo

Homilia 2. fuper Miffus eft ;

il

id

LT

J

li

império non movébit quis-

orope fipem. L.ectio 1vs

Üf

quam manum , aut pedem in

Uis & qualis homo füe-

l

meftc

W

omni Terra /Egypti.

ritbeátus Jofeph, cón-

(

X;m

AU

Ti

&« Fecitme Dömin'us' c!uafx

jice ex appellatióne ,;c(äua:ä

&Bs,

| sFefta Martii. 7

S6I

li

lU

licet difpenfatória , méruit

&e Surge, & áccipe Püerum,

Omtes n

|:

honorárià Deo , ut pater Dei

Matrem e

- Proi

Bu

js

, & fuge n

& di&tus & créditus fit:cónji-

Agyptum:

Et 6&0 lbi P

* Utl

YO

ce & ex próprio vocábulo ,

usque dum dicam tibi.

quodaugméntum non dübi-

y. Utadimplerétur,quod di-

dme, (

u3 bora 7

tas interpretári. Simul & me-

&um eft à Dómino per Pro-

ïh

ménto magni illius quondam

phétam dicéntem : Ex /Egyp-

ts medijs

Patriárche venditi in /Egyp-

to vocàvi Filium meum.

Et.

QU

6

to , & fcito , ipsíus iftum non

ettio vi.

folüm vocábulum fuíffe for-

1. ho filüte,

l

Lle fruménta fervávit non

l

i

1000l

títum , fed & caftimóniam

I

fibi, fed omni pópulo : ifte

J

)

i

(

D aCCept

E

adéptum , innocéntiam aííe-

panem vivum é coelo ferván-

Mitrem cjuso-

cütum & grátiam.

dum accépit tam fibi , quàm

A Bytum;

we Afcendit Jofeph à Gali-

toti mundo. Non eftdübium ,

i t ib um

1»a de civitáte Názareth in

quin bonus, & fidélis homo

Judzam;in civitátem David,

füerit ifte Jofeph , cui mater

;ninvoc'arem.mw.

d

uze vocátur Béthlehem ,

defponsáta eft Salvatóris. Fi-

euntlo Herüde h

Eó quod effet de Domo &

délis, inquam, fervus & pru-

Família David.

dens , quem conftítuit Dómi-

mj qppiut

feph in gt

y'» Ut profiterétur cum Ma-

nus fuz matris folátium , füze

yre iv

ria defponsáta fibi uxóre.

carnis nutrítium,folum déni-

E6 quod effet..

quein terris magni consílii

Matem $i s

CCü0 Ve

omm Hnid: de'iüq-

coadjutórem fidiffimum.

«etin , qu qut

Iquidemille Jofeph, fra-

X*» Cüm indücerent Páerum

S

térna ex invídia vénditus,

Jefum Paréntes ejus , utfá-

pum Pleri

& du&us in /Egyptum, Chri-

era mea n

cerent fecündüm cgnfuetüdi;

füi venditiónem prefigurá-

nem legis pro eo :

Accépit

m p Püe;

vit : ifte Jofeph , Herodiá-

eum Símeon in ulnas fuas ,

x Naren d5

nam invídiam fügiens , Chri-

& benedíxit Deum.

ml

n

ho

ftum in /Egyptum portávit.

Y- Eterat Pater ejus , & ma-

| pä;gine

lile díío fuo. fidem fervans ,

ter mirántes fuper his , qua

dómina nóluit commifcéri :

dicebántur de illo. Accé

ifte Dóminam fuam , Dómi-

eurm.

pit

Wg]öria qi m

l)

ammum Ü

ni fui matrem , vírginem

? lória Patr

ccépit

agnófcens , & ipfe cónti-

Intertio

kl

urnó ,

A

)gmes

foye

; eut)

nens ,

fidéliter cuftodívit.

Audiens Jofeph,quod Arche-

Ms

r

(f

Illi data eft intelligéntia in

làus regnáretin Judea pro

;, p

myftériis fomniórum : ifti da-

Heróde patre fuo , timuit il-

t

aui

tumeft cónfcium fieri atque

Ió ire.

p

j

j li

&q

j

partícipem cocléftium Sacra- |Plalmus. D ómine ,

quis hat

jof ?

mentórum.

bitábit. Ixxxix.

qua j

p gt

i123.

AH?

C2

Feíta Marïü; 7 9.

"Iu

Aiía, Admónitus in fomnis| dum eum putat non de virgi-

" wmm

"

f;

Jofeph fecéffit in partes Gali-

nefed de uxóre generátum.

ä

(eü.mt

U

Jl

Dicit Mater Jefu ad il-

lese:& véniens habitàvitin | g.

jl

civitáte , qu& vocátur Náza- |lum : Fili quid fecífti nobis

h

j f)'l[[]ml

i

reth ; ut adimplerétur , quod|fic ? * Ecce Pater tuus , &

jiltf x

di&tum eft per Prophétas :|ego doléntes querebámus te.

H

Pjhls &

Quóni& Nazargeus vocábitur.| y. Etaitadillos : Quid eft ,

j

(

Pfalmus.Dómine in virtute| quód me quzrebátis * ne(-

4niniu

tua. Ixxxix.

E

ciebátis, quia in his , qu& Pa-

y

j

i

, feph ï

Afía, Exat Pater Jefu,& Ma-| tris mei funt , opórtet me ef-

l

À

«em, «

ter mirántes fuper his ,

uzlfe? Ecce.

.l venera

dicebántur de illo, & benedí-

Si hoc Feftum celebretur

xit illis Símeon.

n y(tt

inQuadrag. tünc ex o€tava

3

Píalmus. Dómini eft terra , |& nona L.eG. fit una.

& plenitüdo ejus. xc.

Le&tio viii.

iïähmmms

iD LA

Juftus germinábit ficut

Ntequam convenírent ,

&T

uim.

x

Et florébit in

A.

invénta eft ii ütero ha-

gtérnum ante Dóminum.

bens de Spíritufancto. Non

at Padts

asss Je

L é&io fantüi Evangelii fe- [ ab àlio invénta eft , nifi à Jo-

vtl P

cündüm Matthaeum.

feph , qui pené licéntia mari:

Letlio vil.

Cap. r.c

tàlifutüre uxóris ómnia nó-

AIms Dünunus 1

Quod autém dícitur:

avvqisdeDotu

Um.effet defponsáta ma- | verat.

xl A

C

ter Jefu María Jofeph ,| Antequam convenírent : non

ántequam convenírent , in-| séquitur, ut póftea convéne-

f Cimredtgt,

LPutr J n r

véntaeftin ütero habens de |rint ; fed Scriptüra , quod fa-

"i

Spíritufantto. Et réliqua.

&Gum non fit , ofténdit.

La ROOR CUX

Homilía S. HierónymiPresb. | y. Defcéndit Jefus cum eis ,

EY

1

Lib.r.Cornent. in c. 1. Matth.| & venit Názareth : * Et erat

À Nn ii

Uare non de símplici | sübditus illis.

rf n

Q

vírgine, fed de defpon-] Y. Proficiébat fapiéntia , &

Af equrtnteseum

sáta concípitur ? Primüm, ut | etáte , & grátia apud Deum ;

AU nyenérunt

per generatiónem Jofeph ori- | &hómines. Et erat.

]

509b fedintem.

vo Maríze monftrarétur : fe-| G lória Patri.. Et erat.

AT. , u

eündó , ne lapidarétur à Ju-| Nona Lectio dicitur de

T nfem

dais ut adültera : tértió. , -ut | Homilia Ferig occurrentis ,

( D Mate

in /Es

o

yptum fügiens habéret |fi celebreturin Quadrag. &

MU g

! qii

folátium. Miartyr Ignátius |de ea fit comm.in Laudib.

i2 En

iDitert

NI

étiam quartam áddidit cau-|

Le&io ix.

TR

fam, cur à defponsáta con-

;

Ofeph autem vir ejus cüm

j

GG QUerbim.

effet juftus , & nolleteam

lo K

céptus fit: Ut partus , ínqui-

"A. Venit N

1

tradücere,vóluit occülté di«

l

NDdfus

€ns , ejus celarétur d,iäb.bl?';

mit-

fs

!

Fefta Martii. 7£,

503

putatmnd"

Itrj

LiXóje

Pt

míttere eam. - Si quis forni-|Capitulum. Prov. 28. & ?7.

Ir fidélis multum laudi-

cárie conjüngitur,unum Cor-

Mgter

LT

pus efficitur : & in lege pra-

V

bitur. Et qui Cuftos eft

TU fejo

céptum eft , non folüm reos ,| Dómini fui , glorificábitur.

€ Ff

fed & cónfcios críminum ob-

Hymnus.

QU&Tl

nóxios effe peccáti : quómo-

Ste , quem leti cólimus

MO5 : Oi

do Jofeph , cüm crimen celá-

I

fidéles :

iBrebátig ii

MR

xet uxóris , juftus fcríbitur ?

Cujus excélfos cánimus tri-

1

in ls » queh.

Sed hoc teftimónium Maríz

ümphos ,

r UPdItCt I

eíft, quód Jofeph fcíens il-

Hac die Jofeph méruit per-

lus caftütàtem , & — admíi-

énnis

fum ceebretr

rans,quod evénerat, celat

Gàudia vita.

Quc ex ofhra

filéntio, cujus myftérium ne- O nimis felix , nimis beá-

j fu.

Íciébat.

fus ,

L

'T eDeum laudámus. 17.

|Cujus extrémam vígiles ad

yar t

AD LAUDES,

horam

nl m hne

Chriftus , & Vir

& per Horas , Afía.

go fimul a&if

p fado, Y

Bant Paréntes Jefu per|

térunt

ntzel, nlià Je

I

omnes annos in Jerüfalem,

Ore feréno!

in die folémni Pafchz.

IHinc ft

MÉ ficétta r

ygis vi&tor , läqgäo

rdrisQmmia -

Pfíalmus. D óminus regnávit.

folütus

cum reliquis de Dominica, ut|Carnis , ad fedes plácido

nltem dctu

in Pfalterio. 18. * -

"

j iventent: t

opóre

la t

Afía. Cümredírent, remán-| Vigrat &etérnas, rutilís

fit Puer Jefus in Jerüfalem ,

cingit.

que

Scriptüra»qmü'

jt, n

& non cognovérunt Parén-

L

] émporafertis.

air.[euscutes

tes ejus.

Ergo regnántem flagitémus

Afía. Non inveniéntes Je-

omnes ,

&'a;areth: Vi

fum , regréffi funt in Jerüfa- | Adfit.ut nobis , veniàámque

]s

noftris

'

H i,

lem,requiréntes eum ; & poft

gdtlpe

tríduum invenérunt illum in| Óbtinens cul

eriti p

templo , fedéntem in médio

pérne

pis tríbuat fu-

f

Dottórum , audiéntem ,. &|

Muünera pacis.

g Eu

interrogántem eos.

.

Sinttibiplaufus , tibi fint

a(f d

ina. Dixit Mlater ejus ad

honóres ,

arig ocum

qu

ij

illum: Fili ! quid fecífti nobis| Trine , qui regnas, Deus ; &

g Qué

i

fic ? Ecce Patertuus , & ego

corónas

Ym n ,

doléntes querebámus te. w*f | Aureas fervo tríbuis fidéli ,

Lc'ü'm 1?' 'u;tüm

Afiza. Defcéndit Jefus cam| Omne perevum. Amen.

i

eis , & venit Nàzareth

&|Y-. Os jufti medità

3

U

]

erat sübditus illis.

piéntiam.

biturk fa-

((tus )

u

st

Ws

Et

t«

f

I 14

/

$04

Fefta 'Martii. / V

j

)

&. Et lingua ejus loquétur

