comeffatiónibus , potatióni-

Lt

Coelóque apérto , sübditum

bus , & illícitis 1dolórum

i

j

Regem tepebrárum trahit.

cültibus. In quo admiràn-

j

lt tis perénne méntibus

tur , non concurréntibus vo-

uT

Wï

Pafchále Jefugàudium ,

bisin eámdem luxürie con-

Leqüilt

T

À morte dira críminum

fufiónem , blasphemántes.

Capït

,(

Vita renátos líbera.

Qui reddent ratiónem. ei ;

mCO

: ümï

B b 4

qui

e tl

ji

f

,5

Feria quatta Rogationum.

(

qm parátus eft judicáre vi-

doce me gufhücatmnes tua

]if

Propter

|

Nerepéllas.

in

j Vig

vos , & mórtuos.

m

hoc enim & mórtuis evange-

Glória Patri. Ne repellas.

lizátum eft :

ut judicéntur

Le&io ni.

&

nl

qfonur/

u

quidem fecündümhómines in

Harlfümx , nolíte pere-

carne , vivantauté fecündüm

ul

ff

Q

grman in fervóte ,

j

a

Deum in fpírita. Omnium

ad tentatiónem vobis fi

j;Join

autem finis appropmquavu

quafi novi áliquid vobis. con-

x In

Eccléfiüis

benedícite

tínsat :

fed communicántes

]9

ott

Deo ,allelàja: * Dómino de

)ï

N/ (UP

Chrifti paifxombus gaudéte ,

fóntibus Ifrael , allelàja;allel.

ut& in revelatióne - glórie

Jf!wtulb m M

D!

0l

Pfalmum diícite

nómini

ejus gaudeatls exultántes. Si

[n(

ef,vemt

i

"

ntuum. I

ejus, date glóriam laudi ejus.

exprobrámini

in

nómine

gifi n N

Domino.

Chrifü, beáti éritis : quóniam

ng w

Lc&io it.

quod eft honóris , glórige &

Stóte itaque prudéntes ,

virtütis Dei, &qui eft ejus

Trfh.10), m

& Vlollatü in oratióni-

Spíritus;fuper vos requiéfcit.

fub Tted

bus.

Ante ómnia autem mü-

Nemo autem veftrüm patià-

Orterat Dümi

U U('"ILU) &

tuam in Voblsmenpüs chari-

tur üt homicída , aut fur, aut

Ü

tàtem continuam habéntes :

malédicus, aut alienórum ap-

Patu, ormx 7

Si autem üt Chri-

mma eri

J lil

quia cháritas óperit multitü-

petitor.

dinem peccatórum. Hofpnta—

ftiànus ; non crubefcat : glo-

ï

»

aref i m,

nexhbere W

lesínvicem fine murmuratió-

r1ücet autem Deum in 10:0

ne. Unusquísque , ficüt ac-

nómine.

Quomam tempus

(Orery t Tem

cepit gratiam , in alterutrum

eft, ut incípiat judícium à

um feefe doi

illam adminiftràntes , ficut

domo Det.

iile m quaml

boni difpenfatóres multifór-

'T e Deum laudámus. 17.

ptondbis .

misgrátie Dei.

Si quis Ió-

Ad Benedi&tus , Antiphona.

'mbh, N

qmtur ; quafi fermónes Dei :

Oportébat pati Chriftum, &

gm me Qd

fi quis miníftrat , tanquam

resürgere à mórtuis , allel.

ocinito, fd

ex virtüte , quam admini-

Oratio.D eus;à quo bona 38*

d P& iem o

ftrat Deus

ut in ómnibus

Ad Magnificat , Antiphona,

Ortmelt ed

honorificéturDeus per Jefum

Exívi à Patre, & veni in

Omms W |

Chriftum

cui

eft glória

mundum : íteràm relínquo

ran WA IN

& impérium in fzccula fzecu-

mundum, & vado ad Pa-

uw,qw f*'m

lórum , Amen.

trem , allelüja.

&Clr],

UART A.

x. Intoto corde meo, alle-

FERIA

*c D Ub Cän

Iu,ja exquistvi te ,

alleluj a.

in Rogationibus ,

Vigilia Afcenfionis.

ltD tbi ;

* Ne repéllas me à mandátis

p he BO d(*ce

tms alleluja , allelüja.

Si hod1e occurrat Feftum

novem Le&ionum , fit de

Hlm d i

y- Benedíctus estü Dómine,

' ('Ugm

co

"

Ul

Feria quarta Rogationum.

n

st

eoó , cum nona Let&ione de

fitébor tibi: Deus meus es tu,

N

t

Homilia Vigilia , & com-

& exaltábote. In pfaltério.

memoratione ad Laudes , ut

Le&io ii.

.

infrà De Feftis autem trium

Uapröäte

r hocquod ait:

li s i

i

Le&ionum fit tantüm. com-

Q

Pater, venithora ; cla-

1 fenyi

T

|!

L

memoratio.

rífica Fflium tuum : ofténdit

T ol

pé&dio fan&i Evangeélii fe-

omne tempus,& quid , quan-

Qud volis.

cüidüm Joànuem.

do fáceret, vel fieri sínerét ,

ommunics

Le&io1.

C

l

9

ab illo effet difpófitum , qui

iDus gaudi,

N illo témpore : Sublevátis

témpori sübditus non eft:

üne gli

Jetus óculis in :coelum , di-

quóniam qu& futüra erant

xit: Pater,venit. hora,clarífica

gexultäntes. M

per síngula témpora , in Dei

|jn mómie

Fílium tuum. *Et réliqua.

fapiéntia cáufas efficiéntes

Vs quiniam

Homiliafan&i Auguttini

habent,in qua nulla funt tém-

Ws dne (

Epifcopi.

pora.Non ergo credátur hzc.

i d d

'Tra&. 104. in Joannem

hora fato urgénte venítfe,fed

ia

fub medium.

Deo pótiüs ordinánte. / Nec

Oterat Dóminus nofter ,

fidérea neceéffitas Chrifti con-

m velrin i

nicidn, autfut a

Unigénitus & costérnus

néxuit paffiónem : abfit enim,

Patri ,informa fervi , & ex

ytdiatrumo

ut. sídera mori cógerent sí-

SLanerm t C

forma fervi , fi hoc opus' ef-

derum conditórem.

fet ; oráre filéntio; fed ita fe

v Bonum eft confitéri Dó-

mebat: d

ies Deun 1

Patriexhibére vóluit preca-

mino;allelüja : *

tórem ,. ut meminíffet, no-

Ft psállere,

ninam tf

allelüja.

ftrum fe effe dottórem. .Pro-

, In decachórdo pfaltério ,

inpi j

d

índe éam , quam fecit oratió-

cum cántico & cíthara. Et

^

nempronobis , notam fecit

psállere.

m audgmu». ]

sedltn A

& nobis , quóniam tanti MMla-

G lória Patri. Et psállere.

q

gíftri non folüm ad ipfos fer-

Le&io ii

bt

pti (r

mocinátio, fed étiam pro ip-

Larificátum à Patre Ft-

tUJS

; all»ï

']3:3»

fis ad Patrem orátio , difcipu-

C

lium nonnülli accípiunt

[eusg

QUO b(]

lórumeft zdificátio: & fi il-

hr u

inhoc , quód ei non pepércit,

gmäæt

j va

lórum , qui hec di&ta áde-

fed pro nobis ómnibus trádi-

| Pitts

rantauditüri, proféttó & no-

g mlf

dit éurn, Sed fi paffióne clari-

m

l

ftra, qui fuerámus conferípta

ficátus dícitur,quantó magis

.U vado ?

ledtüri.

rcfurre&tióne ? Namin paf-

ld

um

"

. Deus cànticum novum

fióne magis ejus humilitas ,

UAR &I

cantábo tibi , allelüja, ** In

clàritas commenda.

RoriDi

quàm

li

píaltério decem chordárum

tur , Apóftolo tefte , qui

M

(

pfallam tibi, allelája , allel.

dicit :

Humiliáàvit

femet.

i

:

iil

g

fi

y. Deusmeus es tu , & con-

ípfum , fattus obédiens us.

Qu

Bbs

L

F

que

4

Feria quarta Rogationum.

ue ad mortem ,

mortem ab ejus refurre£tióne sümpfit

autem crucis.

Deinde sé- |exórdium.

e Deum laudámus. 17.

J

quitur , & de ejus clarifica-

Ad Benedi&us ,. Ant

ighona.

tióne jam dicit : Propter

quod & Deus illum exaltá- |Pater , venit hora , clarífica

vit , & donávit ei nomen , |Filium tuum claritáte , quam

l

P

quod eft fuper omne no-

hábui, priüsquam mundus

jgpho

men: ut in nómine Jefu om-

; állelüja.

[

ne genuflectátur,Coeleftium ,

effe-t ,mapud te

fAtiÓ.

)

li

p d

Eüs , à quobona cun&ia

i

terréftrium , & infernórum.

j

Et omnis lingua confiteá-

procédunt , largíre fup-

tur , quia Dóminus Jefus

plícibus tuis : ut cogitémus

Iiazï'd'fDEica. j

"

te infpiránte,qüs re&ta funt ;

coäriüü ! Mm'

Chriftus in glória eft Dei Pa-

Nnumunmesy

tris. Hzc eit clarificátio Dó-|& te gubernànte éadem fa-

mini noftri Jefu Chrifti , que | ciàámus. Per Dóminum.

Cmitim. .|

jmim QX

!

sem fecide (

Theiphle,que-

ZuS

HU

ftee, L dotte

DI

TT

—— M

,?-X/

C TE

ï

9Ó

el

f u r

X

7

E

—

hi persprtum

EU

E

IILAUL

f'

E

1

qus gt du

- C

»

SSN

—

——

á

JX

BAR

TAE

( s

E

—

-

3

j

Alttshomine

Jiw

E

E

um

cy

—

z w ER

S

J volpasa

Ezt/

z2

E

—

7Z

Z

BN

(

-4;(/

l AA

Ürbsredémpi C

77

N

A

a

— 4

—

o

N

T o amn

75

Vr

3.

4

[—j/

y'

^

Q viisesde

E

.l

i

tlf

(gïi

A

N

N a m

N EF

—

Af

.

Mortem fübirs

maadiN —

E

——

a

z

(

Tortenos ut t

——

ttrümpi ifn

—

C

NY

Is ts d

'äw'

Z )

It tümpho

Ütmm a

: "Of induls

AT nifto

Vigueviluse

16 Beitoltm

Mu d

IN

t Til

'

!rrcïüæmpüt

395

IN

d

RU

ASCENSIONE

lor j

DOMINI.

luitits

QUm mj

PT

AD V EVS PERAS ,JSis lacrymárum gáudium ,

AUA

.Antiphona.

Sis dulce vit& premium.

Viri Galilzi.

cum reliquis

Amen.-

abona cuni

PfaImus.

de Laudib. 405-

In alis Hymnis ejusdem

s lrgtrefüp

Dixit Dóminus.

cum re-

metri usque ad Pentecoften

1 oyntémus

liquis deDfiica. I27. & lo-

in fine dicatur :

emdafunt; -

co ultimi , Pfalm. L audáte

efu , tibi fit glória ,

deabn f -

Dóminum omnesGentes. 132.

Qui vi&tor in coelum redis ,

n

Capitulum.

U

.A &Oro Iä

Cum Patre & almo Spíritu ,

Rum

u

: quidem fermó-

Infempitérna fecula. Amen.

P

nem feci de ómnibus , ó

. Afcéndit Deus in jubila-

"Theóphile, quze eoepit Jefus

tióne , allelüja.

—

fáCere , & docére , usque in

, Et Dóminus in voce tu-

IL——

diem , qua , precipiens Apó-

ba , allelüja.

1

[

A

|

C

3

v

ftolis per Spíritum fanttum ;| Ad Magnificat , Antiphong,

quos elégit , afsümptus eft.

Pater , manifeftávi nomen tu-

;i

um homínibus , quos dedífti

1

Alütis hümánz Sator ,

Hymnus.

mihi : nuncautem pro eis ro-

S

Jefu voluptas córdium ,

go , non pro mundo , quia ad

j

Orbis redémpti Cónditor ,

te vénio , allelO ratio,

Et cafta lux amántium :

Oncéde ,quafumus, om-

ua vittus es cleméntia ,

nipotens Deus:ut, qui

t noftra ferres crimina .?

hodiérna die Unigénitum tu»

V

Mortem fubíres ínnocens ,

um, Redemptórem noftrum

À morte nos ut tólleres?

ad coelos afcendí(fe crédimus:

Perrümpis inférnum chaos

ipfi quoque mente in coelefti-

"Vin&is caténas détrahis ;

bus habitémus.

Per eàm-

dem Dóminum noftrum Je-

Vi&or trinümpho nóbili

Addéxteram Patris fedes.

fum Chriftum Filium tuum.

T' e cogat indulgéntia ,

Ad Matutinum , Invitator.

Ut damna noftra sárcias ,

Allelája , Chriftum

Omlb

num afcendéntem in ccelum ,

'Tuíque vultus cómpotes

Dites beáto làniine.

* Veníte, adorémus, allelüja.

T u duxgd aftra , & sémita ,

P(sImus. V enite , -exultäf

inus. 2e

"

Sis meta noftris córdibus ,

*

Hym-

395

In Afcenfione Domini.

uóniam eleváta eft. magni-

n fagitteïlf

'T'érné ägää.lïifüme . (gc

éntia tua * fuper coelos.

33&03 coïde"

"

ledémptor & fidélium,

x ore infántuum , & Ia-

inam t

l

Cui mors perémpta détulit

cténtium . perfecífti. Ilaudem

ixerutt/

Summze triümphum glóriz , | propter inimícos tuos,* ut dé-

jl fech

j

QRl

t

A fcéndis orbessíderum ,

ítruas inimícum , & ultórem.

aelol

uóniam- vidébo

ccelos

g

Quo te vocábat coelitüs

]f .JJ] pa ï

Colláta , non humáànitüs

tuos, Ópera digitórum. tuó-

Rerum poteftas ómnium.

rum : * lunam & ftellas, quae

Tpilpeot

tu fundáfti.

igenn

U.ttrina rerum máchina ,.

Cocléftium , terréftrium ,

uidefthomo , quód me-

]s ntrof

jj 'qui a

Et inferórum cóndita ,

moresejus ?* aut filius hó-

Fle&tat genu jam sübdita.

minis , quóniam vífitas eum ?

þïiniqukätem,odir

:

T remunt vidéntes Angeli

Minuífii eum pauló minus

D

Veríam vicem mortálium :

ab Angelis,glória, & honó-

li p W

re coronáftieum : * & cón-

Peccat caro , mundat caro ,

l

g : Pt &"

Regnat Deus Dei caro.

fütuífi eum fuper ópera

yipiitspoelà

mànuum tuárum.

Sisipfe noftrum gáudium ,

shas eorurm:

Manens olympo praemium ,

O mnia fubjecífti fub pédi-

n ts

bus ejus : * oves & boves

Mundi regis qui fabricam ,

isdt: "ag

Mundána vincens gáudia.

univérfas, infuper & péco-

*

ivl eus

H incte precántes quefumus

ra.campl.

5 Dimims i

Ignófce culpis ómnibus,

V'ólucres coeli, & pifces

1fofto , Domimis

Etcorda furfum sübleva

FA

maris , * qui perámbulant

lMH

Ad te fupérna grátia.

sémitas maris.

Á A fommo cadn

D ómine Dóminus nofter , *

Ut cüm repénté coeperis

6s ( ovf

Clarére nube Jüdicis ,

quàm admirábile eft nomen

tuum in univéría terra! .

u«l frmmm tj

.

Poenas repéllas débitas ,

dR

Reddas corónas pérditas.

Afía. Elevata eft magnifi-

D

J etu , tibi fit glória ,

céntia tua fuper coclos Deus ,

ÓHl t

ui Vi&tor incoelum redis ,

allelàja.

|

J

'

Aíia. Dóminus in templo

D

t d pem

:S lg'

Cum Patre , & almo Spíritu,

In fempitärna fecula. Amen.

fan£&to fuo , Dóminus in coe-

V mntat fs

lo , allel. Pfafmus xo.

It dderitt Ver

In primo No&urnio ,. Áfía.

Eleváta eft magnificéntia tua

N. Dómino confido : quó-

TY i idies (

modo dícitis ánims mez: *

I dtnt

IQ

le

fuper coelos Deus , allelüja.

Pfalmus $.

'Tránsmigra in montem ficut

TU &

Quorum

Oiine Dóminus

30-

ldf]

Üü Y

DN &n

paffer ?

fter , * quàm admirábi-

Q uóniam

ecce. peccatóres

ORnem t

hm

Je eftnomen tuum in univér-

intendérunt arcum , paravé-

" eOrum .

er TO

! hi

fa terra !

runt fagittas fuas n pháre-

!

[ bä QUs

tra,*

i;

üfole U

Ll

.k,

"

In Afcentione Domini.

l

i

3

M

2

tra ,* utfagfttentin obfcüro

fuum:* &ipfetanquam

fpon-

il

h:

ü

D

reétos corde.

E

fus procédens de thálamo fuo.

tfeci

ll"t

óniam que& perfecífii, de.

E xultàvit ut gigas ad currén-

dam viam , * à fummo coelo

l'costuo&?fg,;w

ftruxérunt : * juftus autem

n, Q Uk!ï:?,

——

id fecit ?

egréffio ejus.

E

b

lo .

óminus i templo fan&to

Et occürfüs ejus usque ad

fuo: * Dfis in ccelo fedes ejus.

fummum ejus: * nec eft , qui

iritórum ;

tllelos qa

Ceuli ejus in páuperem re-

fe abfcóndat à calóre ejus.

fpíciunt ; * pálpebrae ejus in-

L ex Dómini immaculáta. ,

! quid "

»

térrogant filigs hóminum.

convértens ánimas : * tefti-

óminus intérrogat juftum

mónium Dómini fidéle ,.fa-

tut Gu Nv

n vts eum?

& ímpium: *qui autem dí-

piéntiam preftans párvulis.

hgitini

juttítie Dómini re&tz , Iegti-

b yuli m

quitátem,odit änimam

4

fuam.

ficántes corda , * precéptum

la, m

Fluet fuper: peccatór

es .1211-

Dómini lácidum , illáminans

w * & dre

queos:: *ignis ,. & fulphur ,

óculos.

m u

& fpíritus procellárum , pars

T imor Dómini fan&tus , pér-

ATU

cálicis eórum:

manens in Taecülum fzculi : *

jj p

uóniam juftus Dóminus, &

LEUb

judícia Dómini vera , jufüfi-

juftítias diléxit :: * eequitátem

cáta in femettpfa.

Bpefiderabiliafuper aurum &

lgt pe'co-;

vidit vultus ejus.

4. Dóminus in .templo

lápidem , pretiófum — mul-

T &pïfccsï'

fan&o fuo , Dóminus in coelo

cum : * & dulcióra fuper mel

* qi Per'ambuhnr

Allelüja.

X favum.

mnars

Éa« A fummo ccelo egref-

Etenim fervus tuus. cuftódit

é

: Don

nis n

fio ejus , & occürfus ejus

ea: * in cuftodiéndis illis re

u

tribütio multa.

:.

mf

i ( t

usque ad fummum ejus , al-

Wi

u

lelüja.

D elí&a quis intélligit? ab oc-

um

Jar

44

PfalmUS 18.

cültis meis munda me: * &

od

Oeli enárrant glóriam

ab aliénis parce fervo tuo.

Dei, * & ópera mánuum

$imei non füerint domiríáti,

ejus. annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

J

m

; il teny

us n w

ies diéi erüctat verbum* &

emundábor à delí&to máxime.

nox nocti índicat fciéntiam.

Et erunt , ut compláceant

pipmsTe

"

. on funt loquélze , neque

elóquia oris mei: * & medi-

m

y ii

qicios m

fermónes , * quorum non au-

tátio cordis mei in confpé&tu.

3

tem lu

diántur voces eórum.

tuo femper.

u qm

nomnem terram exívit fo-

D ómine adjütor meus , * &

*

n][h

nus eórum : * & in fines or-

redémptor meus.

« J

f

L*u

bis terre verba eórum.

n

Afía, À fummo ccelo egréffio

gt t

(

Infole pófuit tabernáculüm

cjus, &occürfus ejus u:que

;güïai g

g.d

8

In Afcenümi& Domini.

g

i

ad fümmum ejus , a

llelüja. | eis , ab Jerosólymis ne difcé-

,f fon

l

v« Afcéndit Deus in jubila-

derent , fed expe&àrent pro-

U

qu

tióne , allelüja.

miffiónem Patris. Et.

1

l

l

hqc

120

x. Et Dóminus in voce tu-

Biíío Unigénitus Dei Filius.

jiui

bz , aiielüja.

j

Le&Gio lle

qroff

Pater nofter.

Gitur qui conv

énerant ,

1

[cenit

Abfolutic, E xáudi Dómine

I

À interrogábant eum , dicén-

Petri

y. Jube domne benedicere.

tes: Dómine , fi in témpore

MOR

frü

Bíio. Beneditdtióne perpétua.

hoc reftítues regnumIfrael ?

^

; hirtholo

Ti

I/ncipit li

ber Attuüm — Apo-

Dixit autem eigsNon eft. ve-

Al

y, Jicübus

ftolórum.

ftrüm nóffe témpora vel mo-

( fotes,

Le&m h

Cap. x

ménta,qusa Pater pófuit in

ermó-

- Bomesdn

,

Rimüm quidem

fua poteítáte : fed accipiétis

«nis i

nem feci de ómnibus , ó

virtütem fuperveniéntis Spí-

g um m

ritus fanétiin vos , & éritis

"Theóphile , qua& coepit Jefus

Jigre io, &

fácere , & docére usque in

mihi teftesin. Jerüfalem , &

diem , qua , precípiens Apó-

in omni Judza , & Samaría ,

Eäxalm'rcDöuH'nf

& usque ad ültimum terra.

ftolis per Spiritum fan&um ,

Jrirtüetta, al

quos elégit, afsümptus eft :

Et cüm hac dixíffet, vidén-

Heviel magil

quibus & prebuit feípfum

tibus illis , elevátus eft: &

nubes fufcépit eum ab óculis

iper as D

vivum poft paffiónem fuam in

[

multis arguméntis , per dies

eórum.

D. hvt

quadraginta appárens eis, & |s,. Omnis pulchritüdo Dó-

u

mini exaltàáta eft fuper sídera:

Mf

l

j

loquens de regno Dei. Et

Xre D ; Y

convéfcens ,przcépiteis,ab|* Spécies ejus in . nübibus

Jerosólymis ne'difcéderent ,

cocli, & nomen ejus in &tére

vatiling d p

ial

fed expe&tárent promiffiónem

num pérmanet , allelüja.

Patris, quam audíftis (inquit)

*. Afummo ccelo egréffio

Mu

peros meum: quia Joánnes

ejus, & occürfus ejus usque

l

TU 1 vtte

)

quidem baptizávit aqua , vos

ad fummum ejus. *pécies.

fl r*

autem baptizabímini Spíritu

Bío. 'Spíritus fan& grátia.

"lre (qum &j

Le&io iii.

*

fan&to non poft multos hos

dies.

Umque intueréntur in

n

'

Q

&« Poft paffiónem fuam per

C

caelum eüntem illum ,

Wlunt

ecce duo viri aftitérunt juxta

dies quadragínta appárens

]:ämm f m

fj

eis , & loquens de regno

illosin véftibus albis , qui &

Dei,allelüja: * Et vidénti-

dixérunt : Viri Galilai ; quid

IUöniam

n

b

!

l

n

bus illis elevátus eft, allelà-

ftatis afpiciéntes in coelum ?

L

Iædl&lün*bm

dl»llthmä

ja : & nubes fufcépit eum ab

Hic Jefusqui afsümptus eft à

iif

NT

óculis eórum, alleluja.

vobis in coelum , fic veniet ,

We]

pide

ET

[

J

Pa

. *0.,Et convéfcens pr&cépit

quemádmodum vidíftis eum

HIpe

tüfà

eün-

li '&&M

'Sölïm'üï li

euntem in colu

Im.

In Afcenfion JJothini,

unc, fti ei longitüdinem diérum in

O fu.

revérfi funt Jerosólymam àjfeculum, & in feculum

iris, ]

';

monte , qui vocátur Olivé- | fzculi.

Titis Dj

r

ti , qui eft juxta Jerüfalem, | 1agna eftglória ejus in falu-

EHO ül

sábbati habens iter.

Et cüm

àrituo

*glóriam & mag-

introíffent in coenáculum ,

COn Y

num decórem impónes fu-

I eUm, ts

afcendérunt , ubi manébant

per eum.

[ in témy.

Petrus & Joápnes , Jacóbus

uóniam dabis eum in bene-

d

tgmum rj

& Andréas 5"Philippus &

Giónemin fzeculum fecu-

|bYon elt v

'Thomas , Bartholomaeus &

i: * Ixtificábis eum in gáu-

Mattheus, Jacóbus Alphzei,

dio cum vultu tuo.

Tpa vl m

x lt

& Simon Zélotes, & Judas

& uóniam Rex fperat in Dó-

]

i

Jacóbi. Hi omnes erant per-

mino: * & in mifericórdia

J acipidis

feveràntes unanímiterin ora-

Altíffimi non commovebitur.

t

Qs . LU

tióne cum muliéribus,& Ma-

nveniátur manustua ómni-

n din, &

ría Matre Jefu , & frátribus

us Ihimícis tuls : * déxtera

ejus.

i, U

tua invéniat omnes, qui te

j dmum tera

, Exaltáre Dómine., allel.

odérunt.

* Invirtüte tua , allelüja.

x df i

pones eos ut clíbanum ignis

, derits : d

»

Elevàta eft magnificéntia

n témpore vultustui : * Dó-

H

ua fuper coelos Deus. In

minus in ira fua conturbábit

EU ) öcuh*!

virtüte.

eos , & devorábit eos ignis.

glóriaPatri. In virtüte.

pru&um eórum de terra

, iib

Infe

do

perdes: * & femen eórum à

a diliptd

1

CI':'l

Exaltà

re

CLIB

Ó

mine in virtute

No£turno; Afía

filiis hóminum.

, ejs j 1000

lt

tua: cantábimus , & pfallé-

uóniam declinavéruntin te

at

mus , alleluja.

*

a

ü-!

la ; * cogitavérunt con-

" T

[

Pfalmus 2

sília , que& non potuérunt fta-

m u «s 1

Omine m v

1

äüte tua

bilíre.

"

u

latábitur Rex : * & fu-

Qu [is £

uóniam pones eos dor-

uf

" KPeCICS

/m

perfalutáre tuum exultábit

füm :*inrelíquiis tuis pra-

veheménter.

Vrl l$

parábis vultum eórum.

[au P

lmm

efidérium cordis ejus tri-| Exaltáre Dómine in virtüte

ge I*

uífài ei : * & voluntáte|tua: * cantábimus & pfallé-.

pem i

J

i

a

]UX

labiórum ejus non fraudáfti| mus virtütes tuas.

r

u

€umi.

Afíia, Exaltáre Dómine in

jpis, d

uóniam prevenífti eum in| virtüte tua , cantábimus, &

(ibus

j

vj

|

benediétiónibus dulcédinis: * pfallémus, allelüja.

d

pofuíftii in cápite ejus coró-| Aga, Exaltábo te Dómine ,

D P[)

t

nam de lápide pretiófo.

b 7qm ?

U

quóniam fufc

*

epífti me, alle-

«

Vitam petiit à te: * & tribut- | lüja.

| Ffai»

u VIW

ii

oÓ

Ln Aicenhone Domini-

À

fcendens J

Piaïmus 29.

füfaccum meum, & cu*cum—»

f andu]a'

".

|

Xaltábo te

.Dó mine ;

dedífti me læütla.

P caPthW

quomam fufcepífti me :

*[Utcantet tibi glória mea ;

g j

pec delectà(ti municos méos

& non compüngar : *. Dómi-

:

ne Deus meüs- in ztérnum

rl

h

2X

fu er me.

bedi

D ómine Deus meus clamávi

confitébor tibi.

]

t

b

ad te , * & fanáfti me.

Aila.

Exaltábo te Domme "

(Loonus

D ómine edumfü ab inférno

quóniam fufceifti : me, alle-

Nl

K

eenil

* falva&x me

lüja.

M

u

aánimam meam:

*hO n

à defcendéntibus in lacum.

Ancn

*Xfcändlt Deu; in ju-

Dómino

Sancti

bllat'one ,& Dóminüs infvo-

(iim & t

P sallite

nf xflOHCm

€] us :

* & confitémini memó-

ce tube , allétüja.

6.

yu

/

j if

r ic fanttitátis ejus.

Píslmus:

m

M

Quomam ira in indignatió-

Ines. Gentes : pláudite

vmylun j

* & vitàin volunta-

maznb us

*

jubilàáte

»ralütum i

ne ejus, "

tee1us.

Deo in voce exultatiónis

p fut

(

uoniant

Dóminus excéli

ts hod

Ad véfperim.- demorábitur

fletus ; * & ad matutínum Iz-

us, terríbilis: * Rex mag

,mnäorum üin

títia.

nus fupm omnem terram.

st nimenus, f

E. goautem dixi in abundan-

S ubiécit pópulos nobis : * &

x dipdlts

na mea:* Non movébor in

Géntes fub pédibus noftris.

o motre. eru

æternum.

Elégit nobis

hareditátem

saliszut du à

D órnine in Voluntate QuX

* füam , * fpéciem Jacob ,

atecfitoon

preeftitífti decóri meo virtü-

quam diléxit.

: ogorils gt

tem.

À fcéndit Deus in jübilo , *

À relürre n

À vertifti fáciem tuam à me:*

& Dóminus in voce tubz.

A necfiris m

& . fattus fum conturbátus.

P sállite Deo noftro psállite:*

1. Norsenim Con

A: d te Dómine clamàbo: * &

psállite Reg1 noftro ; psálli-

a rum ey

te.

ad Deum meum deprecá-

Ti lg

bor.

uóniam Rex omnis terrze

l eemiff (0ne ]i

D

e

us : * psállite fapiénter.

Quse utilitas in sánguine

At cigrs

meo , * dum defcéndo in cor-

Rkegnábit Deus fuper Gen-

-

tes: * Deus fedet fuper fe.-

at m td

fup tiónem ?

3l quldam (itdin

N umquid confitébitur tibi

dem fanétam fuam.

Príncipes populórum con-

At tifen.

pulvis , * aut annuntlablt ve-

MLLTT

ritátem tuam ?

Grewatl funt cum Deo Abra-

Audivit Dóminus , & mi-

ham quóniam dii fortes ter-

j

UT li

sértus eft:mei ; * Dóminus

rz veheménter eleváti funt.

^ furl

MU

fattus eft adjütor meus.

Aff

. Afcéndit Deus in jubi-

ïllf (g lt

l

MUET

bh

Convertífti planttum meum

latióne ,. & Dóminus in voce

r

in Gaudzum iihi : * confcidi-

tuba , alleluja.

Ws e iO

f*

i

l

[j

; in Afcenüone Domini.

I

lell nïbclfw mi

y. Afcéndens Chnftus in al-y. Nifi ego ablerO,Paraf'htuS

tum,allelüja. &« Captívam|non véniet :

cüm afsümptus

bl glu m

i )?F

duxit captivitátem , allelüja. | füero,mittam vobiseü. Rogo..

Pater nofter. -

[Bfio. Chrlftus perpétua. -

]5 lll Qdm

'4

Abfolutio. Y psíus pfetas.

Le&tio Va

L

y. Jube domne benedícere.

Ndebeatíffimi Apóftoli ,

0te D.

Bfío.

|U

p

Deus Dpatet.

omnésque difeípuli , qui

glzme,k

a

Sermo $

. Leónis Papg.

& de éxitu crucis füerant tré-

Serm. 1. de Afcenüone Dfii.

pidi , & de fide refurre£tiónis

t Deus j ml

Lectioiv.

ambígui , ita funt veritáte

Jminlg mw

Oft beátam & gloriófam perfplcua roboráti , ut. Dó-

113

E

refurrectiónem — Dómini

mino in coelórum eünpte fub-

if

nottri Jefu Chrifti,qua verum

límia , non folum nulla affi-

Ra W

Dei templum Judáica i impie-

cerentur triftítia, fed étiam

wbl

táte refolütum , divína in trí-

magno gàudio replerentur.

xl

duo poténtia fufcitàvit , qua-

Et revéramagna & ineffábi-

Vininis d.

dragenárius hódie , dlleähfü«

lis erat caufa cïaudelndyL . cüm

l * r

mi, 1an&orum diérum explé-

in confpettu danitee multitu-

Qrtnem m

tus eft nüámerus , facratítfima

dinis fuper ómnium creaturá-

ópuli mb :*l

ordinatióne difpófitus, & ad| rum coeléftium dignitáteni

?

utilitátem noftra eruditiónis

yrélibusmt.

humáni géneris natüra con-

qos r

impénfüs : ut , dum à Dómi-

icenderet fupergreffüta An-

o t

no in hoc fpátio mora presén-

geélieos ordmes » "& ultra Ar-

&lb

ti& corporális exténditur ,

changelórum altitüdines eje--

fides

refurre&tiónis

docu-

Vanda : nec. ullis fublimitá.

i Deu m ]

mentis

necefsárüs muniré-

tibus modum fus provectió-

m nv t

tur. Morsenim Chrifti mul-

nis habitüra , nifi zetérni Pa

TDeom TOP*"*

tüm difcipulórum corda tur-

tris recépta conséffu , illius

Mi yiit

báverat : & de fupplício cru- | glóriz fociarétur in throno ,

cis, de emiffióne fpíritus , de

cujus natüra copulabáturin

a as t

Filio.

il

vlipit

fdh

exanimáti córporis fepultu-

Ü 4l

ra gravátis moeftitüdine mén-.

« Non turbétur cor ve«

us 1upel j

fï:rum,e(ïo vado ad Pmem

L

*

st lp

tibus, quidam diffidéntie tor-

yis

por obrépferat.

& cüm atsumptus füerc

& VO^

lamr

Va

j

&* "Tempus eft, ut revértar

:

bis: mittam VOb]S " allciu idw-

:P?u

lll

ad eum,qui me mifit ,. dicit

Spíritum veritátis , ef qam-

I

D

t

Dóminus , nolíte contriftári, debzt cor veftrum , allefüja.

w (

! Mi'

nec turbétur cor veftrum

* Ego rogábo Patrem , & .

jua

n

j

J

Rogo pro vobis Patrem , fahum Paráclitum dabit vo-

Y

,git

ut 1pfe vos cuftódiat , allelá- bis.

Spíritum.

ja» allelüja.

flo,

20 nein (ui amóris.

e-

f

Lj

*

"C

auelula' ï l

402

in Afcenfione Domini.

h

AUs

ejus : * juftíia. ; & judicium

j

y f

ia r hi af

corre&tio fedis ejus.

p

Q

zcénfio , noftra prové&tio

1gnis ante ipfum preecédet , *

J eintat

&

inflammábit in circüitu

g foptt

eft; & quó precéffit glória cá-

at t

yr tett

pitiss eó fpes vocátuf & cor-

inimícos ejus.

fw

poris : dignis,dile&tíffimi , ex-

jlluxérunt fülgura ejus orbi

omumus

La

,pü'

ultémus gáudiis, & pia gra-

terre: * vidit , & commóta

ilos

tiárum aetióne Ietémur. Hó-

eft terra..

j W.

die enim non folüm paradifi

wWjontes ficut cera fluxérunt

( o

a

[

4

fuam

poffefsóres firmáti fumus;fed

ácie Dómini : * à fácie Dó-

od

étiam coclórum in Chrifto fu-

mini omnis terra.

pérna penetrávimus , amplió-

Annuntiavérunt coeli juftí-

Jj

alurt düigj

tiam'ejus: * & vidérunt om-

suifi d

ra adépti per ineffábilem

Chrifti grátiam , quam per

nes pópuli glóriam ejus.

us

diáboli amiferámusinvídiam,

C onfundántur ommes ; qui

gf

INam quos viruléntus inimíi-

adórantículptilia : * & qui

ii Donm

ilum, ao

cus primi habitáculi felicitáte

gloriántur in fimulácris fuis.

dejécit, eos fibi concorporà-

Adoráte eum omnes Angeli

anpeliri g ;

tos Dei Fílius ad. déxteram

ejus : * audívit , & leetáta eft

um ef

Sion.

Patris collocávit : cum quo

g r

vivit & regnat in unitáte

Etexultavéru:

f

RI

j

filie Judæ,*

iugs: Ls

Spíritus fantti Deus , per

propter judícià tua Dómine.

i, qi üvott

uóniam tu Dóminus altíffi-

ómnia facula feculórum ,

Ws

Amen.

musfuper omnem terram : *

ticibat Dómm

X« Afcéndens Chriftus in al-

nimis exaltátus es fuper

We ulb «

omnes deos.

tum,ca

gtl'

vam duxit captivi-

ag ul ln

tatem:

Dedit dona homít-

ui dilígitis Dóminum,odíte

A

nibus , allel. allel. allel.

malum: * cuftódit Dóminus

ánimas SanGtórum fuórum ,

rl i

y. Afcéndit Deus in jubila-

u

Dresqtum

tióne , & Dóminus in voce

de manu peccatóris liberábit

kdtil

ij

tuba.

Dedit.

€os.

G lória Patri. . Dedit.

J t Des of

TL ux orta eft jufto, *& rét&tis

Mdbsty: * D

:

- In tertio No&urno, Afía.

corde letítia.

Nimis exaltátus eft , alle-

L stámini jufti in Dómino : *

tsf tistcut

& confitémini memóriz fan-

LT |

RD

lüja,fuper omnes deos , al-

Xj

t

VU

lelája.

Gificatiónis ejus.

Ditüm,

Pfalmus 06,

Afía, Nimis exaltátus eft ,

Ulyr

m

5r3I]&0 B

Qu

p

dl

D

Ominus regnávit, exul-

allelüja , fuper oinnes de

^

uj

US m* m

tetterra, * laténtur ín-

allelüja.

e

ll

|

fulze mults.

Afia. Dóminus 1

n Sion, äIIeI.

ll

Ill li Slh

Til

iNubes, & calígoin circüitu

maguus & excélfus; alleluja.

Mqa

Y

Pfal-

um

Iu Afcenüone Domuu

oj

U

óminus in coelo , ailef.

i l

N

Pfalm

p(um

mmus re

gnawt iraf-

parawt fedem fuam, allel.

o

qlll

AURU

D

cántur pópuli

5

fedet fuper Chérubim , mo-

Ene (fa C amma mea Dómi-

Veatur terra.

no,* & ( ómnia,

igintra

*

óminus in Sion ma«rnus ,

me funt', nomnu fa

n

o ejus.

Q

fnedic ánima mea Dómi-

& excélfus fuper omnes pó- B é

pulos.

no ,* & noli oblivísci omnes

72 f

C onfiteántur

nómini tuo retributiónes ejus.

l: * dfici].

magno: quóniam terríbile ,

Q ui propitiátur ómnibus i ini-

Tf

|

& ian&um eft: * & honor|q

uitátibus tuis: * qui fanat

p ff jufl

omnes infirmitátes tuas.

Y

regis judícium diligit.

&vxderun Lan.

T uparaih dlre&lones * ju-

ul redumt de intéritu vie

fs

&

dícium & juftítiam in Jacob

m tuam: * qui corónat tein

Wt Ut , qui

tu fecífti.

mifericórdia , & nuferatmm-

s; t d

E xaltáte Dóminum Deum. bus.

r us

noftrum ; & adorate fcabél-:

üireplet in bonis defidé-

eum o hnv

lum pedum ejus :

quomam rium tuum: * renovàábitur ut

yl, &lætaat

fanctum eft.

LE ullæ]uventus tua. ,

M óyfes & Aaron in facerdó- [j* áciens mifericórdias Dómi-

jj

iil b'

t1bus ejus: * & Sámuel inter|nus, * & judícium ómnibus

T

i

t Dom

eos , qui fnvocant nomen|injüriam patiéntibus.

u orins dt

ejus.

IN otas feeit vias fuas Moyfi,*

um

j nvocábant Dóminum , &)]filis Ifrael voluntátes fuas.

SOUE

P

apie exaudiébat eos

* in |M] iferátor & miséricors Dó-

colümna nubis loquebátur| minus : *Ionffämnus,&mul-

l

ad eos.

tàm miséricors.

i cuüo UW

C uftodiébant teftimónia e-[N on in perpétuum irafcé-

jus,* & pr&eéptum , quod | tur

* neque in æternum

n&orum

dedit 1ll!is.

comminábitur.

PC

vt hber

D ómine Deus nofter tü ex-'

N on fecándàm peccäta f)0-

audiébas eos :

* Deustu pro-

ftra fecit nobis :

* neque fe:

idi gt

pítius fuífti eis;& ulcífcensin

cündüm iniquitátes noftras

ma.

emnes adinventiónes eórum.

retnbmt nobis.

, mDOIm

i

Exaltàte Dóminum Deum

uóniam fecánduim altltuch«

" mem(mæ

noftrum ,. & adoráte in mon-

nem coaeli à terra :

* corrobos

st

te fantto ejus: * quóniam fan-:

rávit mifericórdiam fuam fu-

uämg M

&us Dóminus Deus nofter.

g

per timéntes fe.

f 9

Afía, Dóminusin Sion, al-

uantüm diftat

Ortus ab

lelüja,magnus & éxcélfus ,

6:

Pa

cidénte :

* longé fecit à

SWh äl

ymn

us

j j

j

j

allelája,

nobis iniquitátes noftcas.

flln

C og

ch

hi

Quþ

—

In Aiccnfwne Domini.

at Q

uomodo miferétur Pater

. Deum meum , & Deum

Ó

jus 00 V

ett

jórum , misértus eft Dómi-| veftrum,;allel. P ater nofter.

lo qbi

pus timéntibus fe

* quó-| Abfolutio, À vínculis.

m

pirur

il

[

niam ipfe coguóvit figmén-|y. Jube domne benedícere,

4

j

tum noitrurm. |

Bfo. Evangélica 1éttio.

(

ecordàátus eft , quóniam|I, é&io fancti Evangelii fe-

)

cündüm Lucam

vel

J

s4Don

pulvis fumus: * homo ficut

foenum dies ejus , tanquam

Le&io vii.

Cap. 16.c

fun

p n

!

flos agri fic efflorebit.

N illo témpore :

ecurmes

st

d

]

béntibus ündecim difcípu-

óniam fpíritus pertransí-

Conrzi'?inæc?p

bitin illo, & non fubsíftet : *

lis , appáruit illis Jefus : &

gt D

& non cognófcet ámpliüs Io-

exprobrávit incredulitátem

ff :

cum iuume

:

eórum , & durítiam cordis ;

'L-'fr!evätuseü,&n)

Mericórdia autem Dómini

quia jis , qui víderant eum

dam d d

ab eetérno,* & usque in zetér-

refurrexiffe,non credidérunt,

Et réliqua.

ii velbi g

num fuper timéntes eum.

, Condioen

Et juftítia illíus in filios filió-

Homilía S. Gregórii Papss.

Ef[u COIHCHR! &

rum, * his qui fervant tefta-

Homilia 2

in Evangelia.

Uod re

j*

rre&tiónem Do-

tlietpe d

méntum ejus.

sfiin, rérs n

gt memores

funt manciätö-

mínicam difcípuli tardé

at Marusret.

gum ipsíus;,* ad faciéndum ea.

credidérunt, non tam illórum

at celum Dimi

óminus in ccelo parávit

infirmitas,quam noftra, ut ita

slt,eum d cord

E

dem fuam ; * & régnum ip-|dicam , futüra firmitas fuit.

du

síus ómnibus dominábitur.

Ipfa namque refurré&tio illis

Bu nénm,

Benedícite Dómino ommnes

dubitántibus per multa argu-

Angeliejus: * poténtes vir-

ménta monftráta eft:que dum

!t qui nf

tüte , faciéntes verbum il- | nos legéntes agnófcimus;quid

itlqot idc

itufediy

líus, ad audiéndam vocem |áliud quàmde illórum dubi-

fermónum ejus.

tatióne folidàmur ? Minuüs

, Qimqy n

Benedícite Dómino omnes|enim mihi IMaría Magdaléne

As ub q

virtütes ejus: * miníftri ejus ;| preftüitit , que cítiüs crédi-

msqrceret,in Qde

.qui fácitis voluntátem ejus.

dit , quàm Thomas , qui diu

Benedicite Dómino ómnia|dubitávit. Ille étenim dubi-.

lmar' li Inprd

Ópera ejus

* in omni loco| tándo, vülneríi cicatríces té--

!t mlen 4

dominatiónis ejus , benedic|tigit, & de noftro péctore du-

ID f0

ánima mea Dómino.

bitatiónis vulnus amputávit.

i UX

BU f

CUA V

Afia, Dóminus in cclo ,|s Ego rogábo Patrem , &

?

C(mfemdï

