* In confpé&u Angelórum

&tj vl

i

uómodo miferétur pater

pfallam tibi Deus meus ,

m

filiórum , misértus eft Dómi-

allelüja.

nus timéntibus fe : * quóniam

V Adorábo ad templum

V t

TW

ipfe cognóvit figmämum no-

fanQum tuum , & confitéboe

dueum m

putn.

ómini tuo , allelüja.

ecordátus eft , quóniam

?

-

é&io fan&i Evangélü fe-

Tus,

düm. Matt

äe

Q

lgt

ulvis fumus : * homo ficut

r

10 VHe

gux.'n.

Q

QUs

fi

oenum dies ejus, tanquam

N illo témpore :. Accefsé-

j

ä

s agri fic efflorebit.

V

[

uóniam fpíritus pertransi-

runt difcipuli ad Jefum ,

Y

bit inillo , &nonsubsíftet : *

dicéntes: Quis, putas, mà-

ds, E

N]

' lj ln

[enti

& non cognófcet àámplius lo

jor eft in regno coelórum

fuum.

Etréliqua.

1 0C erim

Nf

e

ricórdia autem Dómini

Omlliä So

Ima detm

C5

ii

Theni. in

JiribEpife. -

qUOd [Ub (

ab ztérno,* & usque in setér-

m fuper timéntes eum.

"w

On nifi revérfos in na-

l ;

r

T

t juftítia illíus in filios filió-

türam puerórum intro-

:

Nonjluit

&

x

Íre

D

4l

Y

g

Fefta Maji. 8.

ire regnüm ccelórum Dómi-

uam non recepiffe

s(?äri-

nus docet; id eft, per fim-

]

um ?]Ideó veró necéffe effe

Jf

"nen

plicitáté puerílem vítia cór-

CCe]

ait veníre fcándala : quia' ad

f

J

porum noftrórum animaque

Ssacraméntli reddéndae nobig

T

revocánda. Pueros autem ,

eternitátis , omnis in eo paf-

umb

À

eredéntes omnes per audién-

fiónis humílitas effe

-

tie fidem nuncupávit.

da.

t explén-

lino Uf

Hi

X éntes v

enim patrem.

equüntur ,

a. Mfchael Archátiselus ve«

ferum 1

x

Tnatrem amant , próximo

nit in adjutóriti pópulo Dei :

l YO

—

velle malum néfciunt , cu-

* Stetitin auxíli

um pro ani«

ram opurm rmégligunt * non

mábus juftis , all

elüja

[mo DI

infoléfcunt , non odérunt ,

** Stetit Angelus juxta aram

non mentiüntur , diétis cre-

il ejus,

templi , habeéts thuribulum

m Qus.

dunt, & quod áudiunt , ve-

áureum in manu fiia, Stetit.

Ym ünri

rum habent.

Reverténdum

GloóriaPatri. Stetit,

it omr o

igitur eft ad

implicitátem

LeGio ix.

infántium : quia in ea collo-

ajus, bénelic

Idéte , ne cottemnátis

IIf

cáti , fpéciem humilitátis Do-

, unum de

pusíllis iftis ,

Arebnrdls

iüínicz circumferémus:

qui eredunt in

IHne.

?r« Inconfpé&u Géntium no-

Aptíffi-

nüntus pro

rum víneulum nmiütui

amóris

, iij

líte timére : vos.enim in cór-

impófüit , ad eos prcípue ,

dibus veftris adoráte, & ti-

qui veré in Dómino credidif

méte Dóminum : * Angelus

Íent. Pufillórum eni

u Angdtnm -

enim ejus vobífcum eft , al-

m Angeli

k m

quotídie Deum vid

erit ,

uia

|

lelája.

Filius hómitiis venit falváre ,

?^ Stetit Angelus juxtaaram

qu&.pérdita furit. Ergo & Fí«

iLtemn.

templi , habens thuríbulum

ionfidot "

Án-

lius hóminis falvat ,

Deum

dl

J

áureum in manu fua.

Angeli vident ; & An

eli pu.

"1

j

elus.

fillórum prafunt fidéliüi ora-

ge'lii )

500

Quorü? feftum cóli-

lii

lb

mus.

C H

tiónibus. Praséffe Angelos ab

"

Pl

CCUO Vllle

LL

folüta au&óritas eft. Salvató-

. ol -

rum fgitur per Chriftum ora-

] A& huic mundo ab fcán-

tiónes Angeli quotidie Deo

, m

P

dalis, Humitlitas paffió-

yas, n

fiüi$ Ícándalum mundo eft.

ófferunt. Érgo periculóse ille

conut

contérinitur , eujus defidéria

In hoc enim máximé igno-

ac poftulatiónes ad ztérnum

rántia detinétur humána ,

1

Vrl

)

quód fub deformitáte cru-

& invifibilem Deum ambi-

i

üófo Angelórum famulá-

cis , stérna glórie Dómi-

tu, ac miniítério pervehün-

[

rfos ] M !

num nóluit accípere. Et quid

,tur.

(

mundo tam periculófum ,

li

L

L

le Deum laudámus. 16.

P

AD

594

Fefta Maji; 8*

g

u

A

DLAUDES,

Coelitus noftras véniat , fe-

É

& per Horas , Afía,

renac

li

Q

"Tetit Angelusjuxta aram

Au&or ut pacis la

chrymófa

^R

h

in orcum.

Es Ü i

t

templi , habens thuríbu-

Bella reléget.

nf

Aureum in manu fua,all.

yinis

A

Pt

mus.D óminus regnávit

Angelus fortis Gábriel , ut

elept

Ü,

cum reliqui&e , 18.

hoftes

1tbu

. Afia. Dum preliarétur.Mf-

Pellat antiquos , & amíca

ii

r xillhtur

chael Archángelüs cum dra-

coelo ,

fuy

W

a nft

cóne; audíta eft vox dicéntiü :

Quaz triumphátor ftátuit per

bt

orbem ,

hu

Salus Deo noftro, Allelüja.

'Templa revífat ,

Afrtom, a

& Aiíía. Archángele Míchael5

Dumpsæïxatäm:

conftítui te príncipem ífu-

Angelus noftre médicus fa-

Óütis

er omnes ánimas fuüfcipi

E

( W

das , allelüja.-

Adfit é coclo Ráphael ; ut

E

, Afia. AngellDomini;Dóminü

omnes

gio m n

benedícite in s&etérnum, allel.

Sanet sgrótos , dubiósque

lig, dl

Afla.

vita

* g Hs

Angeli , Archánge-

Dírigat a&tus.

feurm at J

li; Thron , & Dominatió-

m

nes , Principátus , & Poteftá-

Virgo Dux pacis, Geritrix-

a m S

tes, Virtütes coelórum lau-

que lucis ,

dàte Dóminum de coelis ,

Et facer npbis Chorus Ange-

j Md

[

allelüja.

lórum

Bu

Capitul

üm. Apoc. r

Semper afsíftat , fimul & mi-

w Denay.

cántis

à

Y

Aferim,

S

Ignificóvit Deus , qu&

Résia coeli.

opórtet fieri cito , lo-

Preftet hoc nobis Déitas

- Mp

4 hdu

quens

er Angelum fuum

J

fervo fuo Joánni; , qui tefti-

beáta

(Wl Y

mónium perhíbuit verbo

Patris , ac Nati , paritérque

-

1 1 miltin

À

Dei, & teftimónium Jefu

anci

* od ag

Chrifti quecümque vidit.

Spíritus , cujus réfonat. per

Ti n

mnuse

omnem.

z

Glóriamundum. Amen.

; Mi ii

Hrifte fan&tórum decus

Y** Stetit Angelus juxtá aram

: ettüm &

. Angelórum ,

Vr |

Gentis humáne Sator , &

templi, allelüja.

afömüu;n, :

Redémptor :

&. Habens thuribulum àu-

Ü Àl

Coelitum

nobis

tríbuas

reum in manu fua , alleluja.

Ls

beátas

Ad Benedidius , Antiphona.

Scándere sedes.

Fa&ctum eft filéntium in ccelo:

| o

dum draco commítteret bel-

*ïïl'u al

d

Ámgelus pacis Michael in

lum : & Míchael pugnávit

| il

Ditri

Iædcsl'

hxconrp&f

| cuimm

wh

l

|

Lj

Féfta Maji, ó»

uT

aum"e»o ,&fe

;it vi&ör

l

:

m ;! psalIam tibi Deus méus

]üja.

*

Im,

Vg

E

Oratio.

&« Ad

orábo ad templumfan-

ln

Eus, qui miro órdine | &tum

tuum , & co

nütöbog

y Gäbrieh W

Angelórum miniftéria

nómini tuo , allelüja.

x

hominümque difpénfas : con-

- AAd Nonam ; Antiphona. »

. &amica

céde propítius ; ut ; à quibus

Angeli, Archánseli,

tibi miniftrántibus in coelo

itulum.

femper afsíftitur, ab his in

Á

PQC- 1o.b

It fbjb

terra vita noftra muniátur.

Gum eft preliüm mag:

er Dóminum.

, num in ccelo , Míchae] ,

V,

&

Angeli ejus praliabántur

inAdcsf

Ad Tertiam; Antiphona.

cum dracóne ,

draco

Dum praliarétur.

pugnábat ; & ánpeli ejus : &

Capitulum. Significávit.594.

l, ut

BC. br'

Stetit

An

lus

)

non pr&valuérunt , neque lo-

juxta aram templi.

äe

Alle-

cus invéntus eft eórum ám-

t , d

lüja,allelüja. Stetit. s

pliüs in ccelo.

Y. Habens thurfbulum áu-

E.DrevIn confp

éQu Ange.

Tus

lótüm

F

fallam tibi Deus

ads, anl'fffx' '

reum in manu fua, allelüja ,

meus.

Allelüj

a, allelüja.

allelüja.

In confpétu.

G lória Patri. Stetit.

Y Adorábo ad templum fan-

Cs hag

Y. Afcéndit fumus aróma-

tum in confpé&tu Dfíi , allel.

nómini tuo. . Allelü

&um tuum , & confitébor

j Id

. De manu Angeli , allel.

]a 5 31164

lüja.

;

AdSextam , Antiphona.

G ]ória Patri.

In confpä&ui

Archángele Michael.

Y- Adoráte D

eum, allelüja;

vl D

Capitulum. — Apoc. 5. e

£. Omnes

H

dívi vocé Angelórum

]àja.

Angeli ejgs [ alle-

" pariräquP !

A.

L *X. multórum in circüitu

j

n fecundis V'efu'p.feris ,' Afia.

tlironi;& animálium,& fenió-

sdont pet

rum: &erat nümerus eórum

Stetit Angelus, cum reliquis

e

au

US. 594

Pfalm,

mília míllium voce magna

dicéntium : Salus Deo nofiro.

ixit Dó

Ini

inus,

cum relis

düüï- Ame

X?:- rer

quis de D

ominica.

I27. &

sj u

Aícéndit fumus

loco ultimi , Pfalmus. C opfz.

arómatum, * In confpé&u

tébor tibi Dómine i

yrbilut?

Dómini.

Allelüja, allelüja.

corde meo. i40.

n tOtQ

[ua,alle

j

Afcéndit.

Capitulum. Si

nificávit,

, i

*. Demanu Angeli. Alle-

Hymnus. Te

j

lendor.

j cæïo

lüja , allelája.

i

ut

ftur!

I

Glória Patri. Afcéndit.

in primis Ve p

CINe 384.

iil

Ti

Y. In confpé&

u Angelórum

]

?. In confpé&&u Angelórum|

pfallam tibi De

us meus, alie].

j

Pp2?

K« 'Ado-

P 4

Á

Fefta Majt..--

gt

1

N *

& Adorábo ad templum an-

"Theólogi cognómen confecu-

ii

u di

&um tuum , & confitébor

tus , Naziánzi in Cappadócia

qm

natus , Athénis ii omni difci-

ii

j n

nómini tuo , allel.

V

Ad Magnificat ,

Axltiþhona;

linàárum génere unà cum

l;&'an .

4

Princeps gloriosíffime , Mi-

an&to Basílio erudítus , ad

f

chael Árchángele , efto me-

ftüdia facrárum Litterárum

f

f

jil

fe convértit , in quibus fe in

i (p t

WH

mor noftri;hic , & ubíque

Q

A

femper precáre pro nobis Fí-

coenóbio per áliquot annos

« (f

lum Dei , allel. allel.

exercuérunt , illárum fentén-

tl

!l

Oratio. D eus, qui miro. 595.

tiam non ex próprio ingénio ,

(t]

Deinde fit commemoratio

fedex majórum ratióne ;

! FO'UI aüjlltOl

j

fequentis Fefti.

au&toritáte

interpretántes.

DIE IX. MAJI.

ui cum do&trína , & vit&

:

ii

)

In fefto S. Gregorii Naziau-

(an&titáte florérent, vocáti ad

! ganroas

munus pradicánde Evangé-

j ID

zeni Epifcopi & Confeff.

Duplex.

Jicz veritátis , plürimos Jefu

w O /

Ad Magnificat in utrisque

Chrifto filios peperérunt.

2

Vefperis, Antiphona. O

O0-

$. Invéni David fervum me-

um Maus

&

um, óleo fantcto meo unxi

i

(

1

[t du

&oróptime , Eccléfie fantte

$9

Manus enim mea

1

!

Tumen , beáte Gregóri , diví-

eum :

S

ETE

nelegisamátor , deprecàáre

auxiliábitur ei , allel.

[ xulxäïü '

ro nobis Fílium 'Det , allel.

x. Nihil proficiet inimícus

qitià: qi

Y. Amávit eum , Dóminus,

in eo , & filius iniquitátis non

Mrmmom u

& ornávit eum , allel.

nocébit ei. Manus.

dicdfec

3« Stolam glórie índuit eum,

€auo V.

Wil nf e

Regótius fgitur aliquán-

allelüja.

. dl

ratio.

do domum revérfus , pri-

feytti v

Eus , qui pópulo .tuo

müm Safimórum Epífcopus

jurter

D

etérne falütis beátum

creátus eft,deínde Nazianzé-

Confubltnt

nam Eccléfiam adminiftrávit.

Gregórium miníftrum tri-

; Métrimuspr

buífti : przfta , quefumus ;

Tum Conftantinópolim ad

, m vite

ut , quem Do&tórem vite ha-

eam regéndam Eccléfiam ac-

büimus in terris , intercefsó-

cersítus , cüm civitátem h-

, Brenfs

- at m

rem .habére mereámur in

refum purgátam erróribus ad

: Tiri ln d

coelis, " Per Dóminum.

cathólicam fidem reduxíffet ,

fadifhls

n primo Nocturno , Le-

quod ei fummum ómnium

stiones de Seriptura. occurr.

amórem conciliáre debébat ,

ll exdn

j

df

ini. No&Gurno Letuo. iv.

multórum parávit invídiam.

D confed

R

tegórius , nóbilis Cáp-

Itaque cüm intcr E

ífcopos

G

padox , ex fingulári di-

ma

o

gna

roptéreà effet fatta

i Meef,

,

s Epiíco-

JBtvirt

vinárum litterárum fciéntia

»

fedítio,

onþc ceden

A

L

pätu ,

. Fefta Maj-i. 7P.

d

lÀ

1

»

g"dmcgnfcc

pátu, ilfud Prophéte

CQum] & omnis terta do&t

;:ïna- ejus

71 l Cappad

hg

ufurpávit : Si propter me

repleta eft: * Ipfe intercédat

lgt

il

commóta eft ifta tempéftas :

dejícite me in mare , ut vos

pro peccátis ómnium popus

lórum, allelüja. .

) erdfhlj, !u

jactári definátis;. Quare Na-

Y^. Hfte eft, qui contémpfit

1. Lt

ziánzum revéríus, cüm illi

vitam mundi, & pervénit ad

EccléfieEulálium praeficién-

cceléftia regna. Ipfe.

,

I quibus t

dum euráffet , totum fe ad

MUOL ij

G lória Patri. Ipíe.

lirum fenta

contemplatiónem , & fcrip-

In tertio No&turno , Homi-

tiónem divinárum- rerum

lia S. Augufüni Epifcopiin

Jrio ingér,

cóntulit.

^

1 ntióne , (

Evang. V oseftis fal terrs.

Werpretántes

&. Pófui adjutórium fuper

de Communi DoG.

lxxx,

tu, & vitg

j)oténtem , & exaltávi elé-

In fecundis Vefperis- fit

um de plebe mea: * Manus [commem. fequentis , & SS,

t d

(ats bl

enim mea auxiliábitur ei, all.Gordiani & Epimachi Mar-

s s Vl

y. InvéniDavid fervum me- [tyrum.

um, óleo fancto meo unxi

DIE X. M

ATL

popatan.

eum. Manus.

In fefto S. Antonini Epifc. &

Vi [eryum m

Le&io vi

" Conf. Semid

].

Xlo meo unti

Cripfit autem multa &[Afia, Sacérdos &

F

"óntifex ,

gnusenim na

S

folütaoratióne , & vérfi-

virtütum óptifex , paftor

il

bus , mirábili pietáte & elo-

gt m

is Dóminum, allel. :

one in pópulo , ora pro no-

quéntia : quibus do&tórum

sigutont

hóminum , fanctorümque ju-

y^, Amávit eum Dóminus

&

[ani

dício id affecütus eft , ut nihil

ornávit eum , allel.

51'0 h

inillis, nifi ex verz pietátis

v. Stolam

Arturdiqu

glórie índuit egm,

& cathólice religiónis régula

allelàja.

grertis,pt

reperiátur : nemo quidquam

Oratio.

vt Eu

jure vocáre poffitin dübium.

AnGi Antoníni ,. Dómi-

jv Va

Confubftantialitátis Fílii fuit

ne , Confefsóris tui atque

| MmM/Z'MIVif-

Pontíficis

acérrimus propugnátor, Ut

méritis " adjuvé-

fu. *

autem vitz laude nemo ei

mur : ut , ficutte inillo mirá-

yaddiam

prapófitus eft, fic & oratiónis

bilem pradicámus , ita innos

t

'ravitáte omnes fácile fupe-

rávit. In iis fcribéndi ac le-

mur, Per Dóminum.

mifericórdem fuíffe glorié-

yenrir

p redix

l

! ',ct 1

géndi ftüádüs ruri vitam Mó-

Pro commemoratióne . SS.

g U

nachi exércens , Imperatóre

Gordiani & Epimachi MM.

dcbgï)ät !

"Theodófio ad coeléftem vitam

Antiphona.

ux perpétua

[Art

BU

l W(dläm

sénio conféttus migrávit.

lucébit San&is tuis Dómine ,

fid

fK

* Vfteeft, qui ante Deum| & etérnitas témporum , alle-

L

(rcj (

magnas virtütes operátus eft,' uja.

?0 San*

(

SEplfCG

P

3

nE

Fcfü Majïo' /i? :

Pl

NU

*& juftiin Dómino | fe'sffo fomno , tríox facras vi«

j

yuomi

£

audéte ,allelüja.

gílias avídiüs repetébat.

teft D

q

l

x

Vos:elégit Deus in here-

£. InvéniDavid fervum me-

bi , allelüja. -

um , óleo fan&to meo unxi

Plewt )

K

Ti

Qtätf;m fi

«Osatio.

eum.: * ^Manus enim mea

WUC

*

d

A , quefüumus omnípo-

auxiliábitur ei, allel. ..

gntum ^

tens Deus : ut ; qui Dea- | V. Nihil proficiet inimícusin

1

eo , & filius iniquitátis non

n

J 4

hi

tórum Miartyrum tuórüm

nocébit ei. '"Manus.

/ Gordiáni & Epímachi folém-

J [un

ff

- fija cólimus , eórum apud te.

íe&tio V.

$

Ifciplíne reguláris fui

rj p T

; &l

interceffiónibus: adjuvémur.

D

ipsfus |feveríffimus ex-

t JFHIU Qu

Per Dóminum.

jl

pontti

In Hymn. ad Matutinum ,

áCor,carnes , nifi in gravt

dul

1 fte Conféffor ,

dicatur z

egritüdine , nunquam edit.

;

Tumi, aut in nudo tabuláto

wj

, Uty!

Hac die laetus méruit fupré-

1nos Laudis honóres.

cubábat : cilício femper ufus,

qignem v

& intérdum . zona férrea ad

dpestdento

In prifro! No&turno., Le-:

vivam cutem incínctus , .vir-

- gonidm,

Kiones de Scriptura occurr.

d QuX

In fecundo No&turno.

ginitátem integérrimé fem-

c*- 07 LeGio iv.

per cófuit.In explicándis con-

, Mi v

síliis tantae dexteritàtis fuit ,

muriem (ud

^A WNtonfínus ;

Floréntiae

(itrum um

A

£ X. lionéftis:

aréntibus na-

ut commuüni elógio Antonínus

tus , ab ipía' jam puerítià

confiliórum dicerétur. Adeó

hb Nin

an&tità-

autem in eo humílitas enítuit,

- Donin ml

egrésium - futüra

tis fpécimen exhibuit.

An-

ut étiam Caenóbiis , ac Pro-

t vgd

mum 'agens. fextum déci-

vínciis praefé&tus abjectíffima

b Dieel,

Monaftérii officia demifsíffi-

! usv

.mum , Religiónem Predi-

. &t

catórum ampléxus , coepit

mé obíret. Ab Eugénio quar-

exíndé máximüs clarére vir-

to Florentínus Archiepífco-

* gpléud:

ütpropea

tütibus. Otio perpétuuni bel-

pus renuntiàtus dwgérrimé

Jum indíxit: poft nottürnum

tandem , nec nifi Apoftólicis

puirum,

brevem fomnum primus ma-

minis perterrefáttus , ut Epi-

! dedt

D

tutinis précibus àderat ; qui-

Ícopátü aecíperet , acquié-

í

bus perfolütis réliquum tem-

vit.

- Cs

pus noGis oratiónibus , aut

* Pófui adjutórium fuper

liraDuy

1 ltl

certé le&tióni , & fcriptióni

poténtem,& exaltávi eléttum

Manus

Jibrórum tribuébat ; & fi

de plebe mea :

ia f

duando 'importünior feffis

enim mea auxiliábitur ei,all.

?

d10C

l

y^ Invéni David fervum me-

Yl

fCEm

membris fomnus obréperet ,

ad paríetem páululüm decli-

um , óleo fantto meo unxi

At Dont

eurm.

Mlanus.

V1

al

nätou'c-—älpite j'a6 tantispgr di-

e-

^&£e F;»n*a Maji.70.

^

999

li

"Leüio Vi

LÀ

I Gordiano, & E

! fepet

'N eo tnünere vix dici po-

pimache. -

Yf

Le&io ix.

indln

Ptme

teft , quantàmprudéntia ,

Ordiánus judex , cüm ad

Ti

pietáte , charitáte , manfue-

IG

eum . Januárius Présby-

P

Mleg

tüdine , & facerdotáli zelo

» álle|

l

".

ter , ut condemnarétur , fub

excellüerit. IIlud mirándum,

Juliáno apóftata duétus effet ,

et nf

tantum . ingénio valufffe , ut

ab eódem in Chriftiána fide

JUICAR n

ommes fermé [ciéntias per

inftrü&tus ,. cum uxóre &

AUS,

Ó

fe nullo adhíbito przceptó-

quinquagínta tribus áliis ex

Te

abfolutíffíime ^ didícerit.

eádem famíliaRome baptizá-

erulfiris fj

"Tandem poft multos labó-

tur, Quare PreféGtus,relegá-

Tilmus ey.

res, multis étiam éditis insí-

to Januário , Gordiánum à

T ingni

nis doéctríne libris , facra

Clementiáno vicário inclüdt

um edit,

vchariftía & Un&tióne per-

jubet in cárcerem : qui pófteà

ml euldto

cepta, compléxus Crucifixi

eümdem Gordiánum vinttum

mortem lztus

jlemofüs

imásinem ,

caténis ad fe áccersítum, cüm

10 n d

afpéxit fexto Nonas Maji,an-

à fidei propófito deterrére

Idf , v

no milléfimo , quadringenté-

non poffet;,plumbátis diu cze-

vérmme fen

fimo quinquagéfimo nono.

fum , cápite ple&i fmperat.

Dlicadscot

Miráculis vivens

&

oft

Cujus corpus ante Apóllinis

teniabs fl

mortem confpícuus , San-

templum cánibus objé&tum,

&órum nümero adfcríptus

noétu à Chriftiánis via Lati-

MONUIS

yeretur, At

eftab Adriàno fexto , anno

na fepelíturin eádem crypta,

anilias n

Dómini milléfimo quingen-

inquam Relíquie beáti Epí-

(his , Dv

téfimo vigéfimo tértio.

mac

Mártyris transláta

msdjedt

&. lfte eít , qui ante Deum

füerant ab Alexandría : ubi

: dendl

magnas virtütes operátus eft ,

is diu propter Chrifti confef-

& omnis terra do£trína ejus

fiónem conftríGus in cárce-

agf qu

repléta eft :

L

Ipfe intercé-

; Archrpio

re , poftremó combüftus ,

us agf

dat pro peccátis ómnium po-

mártyrio coronátus eft,

ulórum , allelüja.

T e Deumlaudámus. 17.

j Apo(ldlicjs

y. lIfte eft, qui contémpfit

In Laud. pro commemorat.

(hs,t EPI,'

dm acqwe'

vitam mundi, & pervénit ad]SS. Gordiani & Epimachi

cceléftia regna.

I

e

MM. Afía, Filie Jerüfalem,

G lória Patri.

C

venite & . vidéte Mártyres

i f

In tertio N

oäu

rno , Ho-

iil

cum corónis , quibus coroná-

* as

milia fan&ti Gregorii Papze in

vit cosDóminus, in die folem-

Evangel.

Homo

éregré

nitátis & lztítiz , allel. allel.

ial

roficífcens. ut in Communi|y.. Pretiófa in confpé&tu Dó-

at

-onf. Pontif. . Ixxi. ,

mini,allelája. z.. Mors San-

80 I)

rum ejus , allelüja.

Pro ; fanQis Mlrtyribus] &ó

Pp4

Ora-

n

; Fefta Maji. 7 £.

msf

606

Oriio. Da , quefumus(eórum difeipulo ,

& Domi-

ipyfi

ii

emnip

otens. 598.

tíllee educatóre,Romam delá-

jbl

IE XIl, MAJL

ta,via Ardeatína fepülta funt,

j

i

ChiHCi $

L

/L,ux

fuurte

jn £efto SS. Nerei .

erpétua lucébit

& Domitille virginis jat-^ 1 San&is tuis Dómine.

Et

| Coünläbïfl";::w

ue Pancratii Mart,

etérnitas témporum , alle-

[

r U51m

Semiduplex,

1luja , allelója.

ti!

Oratio,

ylm

P. Leetítia fempitérna erit

Wi

j

Emper nos Dómine már- | fuper cápita eórum:gáudium

ty

rum tuórum Nérei ,| & exultatiónem obtinébunt.

|| g

n m

Achill

ls

ei , Domitilla , atque| Et etérrítas. LeCuo v.

st

fict

Pancrátii fóveat ; quaefumus ,

Lávia Domitilla , virgo

g

)

beáta folémnitas : & tuo

Romána, Titi & Domi-

dài

tiáni Imperatórum neptis ;

ntus « O u

|

gnos reddat obséquio, Per

i.

cüm facrum virginitátis velà^

P

!

o

Doóminun

?

l

enficue v

In prim

o No£turno , Le-

men à beáto Cleménte Papa

&iones de Scriptura occurr.

accepíffet,ab Aureliáno fpon-

(eï,vïtiüïqrt'gt

In fecundo No&urno.

fo, Titi Aurélii Gónfulis filiog

vidbus, 1l

Le&io iv.

sprdnim o

deláta , quód Chriftiána effet,

Q

u t

Éreus, & Achflfeus fra-

à Domiütiáno Imperatóre in

&

tres , eunüchi Flávie

infulam Póntiam eft deportà-

N

;

T

Domitílla, à beáto Petro,unà

ta, ubi in cárcere longum

cum ipfa , ejüsque matre

martyrium duxi. Demum

Plautílla baptizáti , cüm Do-

'Tarracínam dedü£ta , fterum

'. !Vfl-t file

snití[les perfuasiffent , ut vir-

Chriftum conféffa , cüim fem-

(dde M

e

r conftántior apparéret,fub

| ts qbu

ginitátem fuam Deo confe-

T

| Dirins,

1

cráret , ab ejus

onfo Aure-

rajáno Imperatóre , jüdicis

]iáno tanquam

à

h

riftiáni ac-

juffu incénfo ejus cubículo ,

gïtäfxs&ïæt

eusáti , ob precláram fidei

unà cum Theóodóra & Eu-

B

confef(ïö

nem in Póntiam ín-

hrofyna virgínibus & colla-

fts porán

iit fs

fulam relegántur.

Ubi ad

áneis fuis , gloriófi martyrii

quaftiónem íterum vocáti,&

curfum confécit, NonisMaji :

- jlemnitdt

verbéribus ezfí , mox Tarra-

uarum córpora íntegra in-

| lïþrïa?atri

vénta , à Caesário Diácono fe-

ts

cínam perdü&ti , à Minücio

li

Rufo equüleo & flarumis cru-

pülta funt. Hac veró die duó-

ciáti, ciim conftánter negárét

rum fratrum , ac Domitílle

&b f

fe à fan&o Petro Apóftolo

éórpora ex Diaconía fan&ti

Cünd]

Adriáni fimul transláta , in

lt

baptizátos , ullis torméntis

dlioyi

cogi poffe , utidólis immolàá-

ipsórum Miártyrum Basili-

l

]o

m

rent , fecüri percüffi funt :

cam, títuli Faícíole , refti-

|

AT

lg e

tüta funt,

quorum córtpora ab Aufpício

& In

"tCapl

[

h

. Fefts Maj/2. —

éor -

V Dtgt

». - In fervis fuis , alleluja.

Homilía S. Gregóril Papze.'

fed

u

dl

* Confolábitur Deus, allel, [Ex Homilia28. habitain Ba-

mafepv

Al

y. Judicábit Dóminus pópu-

filica horum SS. Mart. in

)

DC hu

Jum fuum , & in fervis fuis.

die natalis eorum.

e!

Te

Dorum 17

Confoläbitu

e&uo vi.

Q

Uid eft , quod Régulus

Dóminum rogat, utad

Ancrátiusjin Phrygia nó.

ejus filium véniat, & tamen

VWitérm,

i

bili génere natus , puer

ire corporáliter recüfat : ad

UTreóndn

ervum veró centuriónis nog

quatuórdecim annórum Ro-

nbtndbur,

mam venit , Dijocletiáno &

invitátur , & tamen fe cor-

W0 Y

Maximiáno Imperatóribus :

poráliter ire pollicétur ? Ré.

jtlïla, Ti

itï & Domiq

ubi à Pontífice Románo bap-

guli filio per corporálé pre-

tizátus, & in fide Chriftiána

séntiam non dignátur adéffe ,

n wytis ,

erudítus , ob eámdem pauló

centuriónis fervo non dedig-

tvl

2

oft cemprehénfus , cüm diis

nátur occürrere.

uid eft

acrificáre conftànter renuif-

t

hoc, nifi quod fupérbia noftra

ubl

fet,virili fortitüdine datis cer-

retünditur , quiin homínibus

Cs

vicibus , illáftrem martyrii

non natüram , qua ad imáginé

Drltina fl

Dei fa&ti funt , fed honóres &

corónam confecuütus eft:cujus

at i f

us

Ottavílla matróna

divítias venerámur?Redémp-

ag

not

u süftulit,& (iguéntis de-

tor veró nofter, utofténderet,

quia qua alta funt hóminum,

Rere fnput|

libütü , via Aurélia fepeli-

vit.

defi

, Demu |

iciénda funt : & quze de-

qido, fenm 4

** Pilie Jerüfalem , venite

ch'

à

a funt hóminum , defpi-

þmi timitt

& vidéte Mártyres cum co-

ciénda non funt;ad filium Ré-

pb |

rónis, quibus coronávit eos

guli ire nóluit, ad fervum

atre, J p

Dóminus ,

In die folem-

centuriónis ire parátus fuit.

nitátis & letitig , allelüja.

*» Egofum vitis vera , &

j cibicil,

Y^ . Quóniam confortávit fe-

vos pálmites : * — Qui ma-

idin Dl

jbus Ll

ràs portárum tuárum , bene-

netin me , & ego in eo; hic

nl murty -

'

díxit filios tuosin te.

In die

fert. fruttum multum , all

»

C-.'

folemnitátis.

lüja , allelàja.

N .

fiega !

G lória Patri. In die folemni-

s. Sicut diléxit me Pater.&'

Di&coms

tátis.

odiléxi vos, Qui.

In tertio No&turno.

[

u

orum feftum.

g d d

L é&io fanti Evangeélii fe-

O.ï

ectio viii

x Dorit

J

cn

ii

cündüm Joánnem.

Nerepáta eft ergo fupér-

LeGio vii.

Cap. 4. £

bia noftra, que nefcit pen-

f

g

]

TNillotémpore: Eratquidá|sáre hómines propter hómi-

mf ]

K

régulus,cujusfiliusinfirma-|nes. Sola, ut díximus, qua

j

a

bátur Caphárnaum. Et rcliq.

circümftant homínibus , pen-

Pp5

W ,

at »

65€

Fc;fia

( preh

infefpfo florérét ; jari if eó-

l

L

fat , natüram non áfpicit , ho-

(fb g

nórem Dei in homínibus non

rum córdibus mundus arüe-

o &

n/

agnó(cit. Ecce , ire non vult

rat. Ecce, jam mundus in fe-

(

"

qsu

Fílius Dei ad filium Réguli :

fpfo áruit , & adhuc in cór-

du

i

jf

& tamen veníre parátus eft

dibus noftris floret. Ubíque

Qu

"u

ad falütem fervi. Certefi nos

mors , ubíque luctus , ubíque

joe

defolàtio ; &ndique percüti-

fu.

Q 13

cujüspiam fervus rogáret , ut

p

PAU

ad eum ire deberémus :

fó-

mur , ündique amaritudíni-

m

fit

tinus nobis noftra fupérbia in

bus replémur: & tamen czeca

g

Chrii

cogitatióne tácita refpondé-

mente carnális concupifcén-

[r20 1

ret, dicens ; Non eas , quia te-

tig ipfas ejus amaritüdines

metípfum degéneras , honor

amámus , fugiéntem sequi-

Qin dl

mur , labénti inhzerémus.

J

j d

tuus defpíicitur , locus viléf-

cit.

Ecce de coelo venit ,

'Te Deum laudámus. r16.

ss t

DIE XIV. MAJI.-

ajlis x

qui fervo in terra occürrere

j der, 9

non défpicit: & tamen humi-

Santti . Bonifacü Martyris.

Járiin terra contémnimus ,

Oratio.

x j

ui de terra fumus.

1

A , quefumus , omnípo-

mgu t

D

, Cándidi fatti funt 'N

aza-

tens Deus : ut qui beáti

d icit mil

r&i ejus , allelàja : fplendó-

Bonifácii Mártyris tui folém-

« Onit Déna

nia cólimus, ejus apud te in-

verleremu.

xem Deo dedérunt , allelüja.

* Ftficut lac coagulátifunt,

terceffiónibus adjuvémur.Per

( quis

allelüja , allelüja.

Dóminum.

YeCio ii.

my d

Onifácius , civis Romá-

vife , qui

. Candidióres nive ,nitidió-

resla&te , rubicundióres ébo-

nus, quód cum Aglae nó-

€jus qupb t

xeantíquo , fap

bili matróna impudiíce versá-

tondtum Ug

phíro pulch-

tus effet, tanto illíus intem-

gióres. Et ficut.

3

du v

G lóriaPatri. Etficut.

perántiz dolóre captus eft,ut

^ portim d

L

io iX.

poeniténtiae caufa fe ad con-

fadum m :

Olíte ergo intra vos-

quirénda & fepeliénda Már-

: hemitrin,

metípfos pensáre , quod

tyrum córpora contülerit.Ita-

titns t i

cce

que relítis peregrinatiónis

Ytit, eonmo

habétis , fed quid eftis.

mundus , qui dil(gitur , fugit.

sócüs , ecüm 'Taríi multos

; Uviam f

San&i ifüi, ad quorum tum-

rópter Chriftianze fidei pro-

B

bam consíftimus , floréntem

feffiónem — váriis . tormiéntis

It qu t

mundum mentis defpé&u

crüciátos vidíffet ,-' illórum

Vons J

calcavérunt.

Erat tunc vi-

víncula ofculátus , eos vehe-

ménter hortabátur , ut con-

Wridelisy

ta longa,falus contínua , opu-

li rb

léntia in rebus , foecünditas

ftánter fupplícia perférrent ,

tn, j

in propágine , tranquillitas in

quod brevem labórem 1em-

türa

iáno I

diutürnapace : & tamen cüm

it

pitérna röquïeg confecu

| Detm g

(

25

Fefta

Majt. Z

äret,]lmm ,

8

l Tij

Yi

fit. Comprehénfus fgitur ,

Tl

férreis àngulis excarnificátus

In fefto S. Ubaldi Epitcopi &

tnfe

eft : cui étiam inter mánuum

Confefíoris. Semiduplex.

[ d

Vif

Ofel,

ungues & carnem acüti cála-

Omnia de Communi Con-

1qu5

mi funt infixi , plumibümque

fefforis Pontificis:Ixiii, prs

RULUM

liquefá&tum in os ejus infà-

ter ea , que fequuntur,

QUe p

rati9s

ADarjtus

t !

fum. Quibusin cruciátibus

eavox tantuüm Bonifácii au-

Uxifium tuum nobis ;

(tmen

diebátur:Grátias tibi ago Dó-

LA

Dómine

quafumus ;

"Oncupiíe

u

Taritudini

Chrifte, Fili Dei.

|placátus impénde : & inter-

mine Jefi

Le&Gio u

ceffióne beàti Ubáldi:.Con-

AT $egi

Ox in ollam fervéntis

fefsóris tui atque Pontífi-

ITUS,

N

cis contra omnes : diáboli

Is f

icis demífío cápite

conjé

á

us eft : unde cüm in-

nequítias déxteram fuper nos

'M-mt

violátus exiíffet , ira incén-

tug propitiatiónis exténde.

& N

Per Dónunum.

D

fus judex , eum fecüri pér-

A

cuti jubet.

Quo témpore

Ín primo No&urno , Le- ,

TI5, Oj

magnus terremótus factus

&iones de Scriptura occurr.

lt qu d

eft,ita ut multiinfidéles ad

In fecundo . Noéturno,

tistü fl

Chrifti Dómini fidem con-

Lecto iv.

vt ]

verteréntur, Eum fequénti

TBáldus, Eugübii in Um-

j

die qüeréntes sócii , cüm

-) bria nóbili génere ma-

m

martyrio affé&tum — cogno-

téis , à primis annis pietáte

es o«

viffent , quingéntis sólidis

& lítteris egrégie eft inftità-

um Arten-

tus : jamque adoléfcens , ut

Ü

ejus corpus redemérunt ; &

utcevets

condítum unguéntis ,

lin-

uxórem düceret, fzepétentá-

ilins nf

teísque involütum , Romam

tus, numquam tamenà pro-

ófito fervánda virginitátis

s d

portándum curárunt. Quod

""

fattum cüm ab Angelo. Ag-

recéffit. Sacérdos efféttus pa-

aj i

lae matróna , qui & ipfa poe-

trimónium fuum paupéribus

nitens fe piis opéribus addt-

& Eccléfüs diftríbuit ; &

gtl

1

rj

xerat , cognoviffet , pródiens

Canonicórum — Regulárium

;f m

óbviam fanéto córpori,Ecclé-

Ordinis fan&i Auguftíni In-

fiam ejus nómine adificávit :

ftitütum fufcípiens , illud in

ii pe

tormett

-

jn qua corpus fepültum eft

pátriam tránstulit , atque in

lw Yl

Nonis Jünii , cüm ejus ánima

eo aliquámdiu fan&tíffime vi-

rídieldusMá&ji apud Tarfum

xit.. Cujus fantitátis opinió-

N

ne evulgáta , ab Honório fe-

j

r

Cilicie urbem migráffet in

coelum , Diocletiáno & Ma-

cündoó

uiho Pontífice Ec-

| perfmentq

ximiáno Imperatóribus.

cléfíias —XEugubíng, invítus

i^

m

um

- e Deum laudámus. 17.

praeficitur , & Epifcopális

(t

eon-

y

604

Fefta Maji, 9-

y

eoníecra

tiónis münere deco-]y. . Invéni David fervum

j

V8

mll

J

rátur.

meum , óleo fan&to meo unxi

U

w

*

Bo

Invéni David fervum|eum. Mlanus.

madfm

qeum , óleo fan&o meo un-

Le&io vi.

"

Wi

xieum : *

Manus enim

lénnio ántequam ex hac

vita - m

eràret ,

cüm

bf n

zea auxiliábitur ei , allel.

ID

9

d

. Nihil proficiet inimícus|diütinis affüictaretur infir.

o

t

B

in eo , & filiusiniquitátis non| mitátibus , inter acerbíffi-

N

1405

.

Manus.

fthios

il

:Da w

no;:äbit ei

córporis cruciátus ,

j deas

eCio v

velut aurum in fornáce pur-

y

l

A D íuam ítaque revér-|gátum , Deo grátias indefz-

Tf

Adveniénte

rnrmüo&lüdl

tens. Eccléfiam , cüm]|nénter agébat.

de confucta vivéndi rátióne | autem facro Pentecóftes die ,

s t

Qm

nihil ádmodum immutáffet,| cüm multis annis Eccléfiam

i

omni tamen virtütum génere | fibi commíffam fumma cum

g

€ó magis eminére ccepit , quó | laude gubernáffet , fanctis

ss m

efficácius aliórum étiam falü- | opéribus ac miráculis clarus

Ciusditr lt

U

üévit in pace: quem Coele-

tem verbo & exémplo pro-

Selisimota

curáret, fattus forma gregis:

d

ínus Papa tértius in Sanctó-

Aycidnunurid

ex ánimo, Nam vi£tu par- |rum nümerum retulit. Ejus

co, veftítu moderáto , lectu- | virtus precípucin effugándis

lum

nb i

lo áfpero & paupérrimo , |fpirítibus immündis elücet ;

P

Crucis mortificatiónem jügie |corpus veró per tot fecula

Vurrefutüm 0

ter infuo córpore circum- |incorrüptum magna fidélium

Mosutringued

ferébat , dum inexplébili | veneratióne in pátria cólitur,

v mptsd

oratiónis

ftádio

uotídie recreáret.

fpíritum |quam non femel à præse'ntiï

Hinc | difcrímine liberávit.

Vs

Tl t

admirábilem illam manfue-|x. líte eft, qui ante Deum

tüdinem eft adéptus, qua |magnas virtütes operátus eft,

J

rayíffimas injürias , & con-|& omnis terra docirína ejus

Id s

1

tumélias non modó zqua-|repléta eft : " Ipfe inter-

nímiter tulit , verüm étiam |cédat pro peccátis ómnium

j

igih

mürífico dilectiónis affé&tu

ulórum , allel.

TL Venint

tRitpio tf

perfecutóres fuos omni be.

; WMteeft, qui contémpfit

nignitátis teftimónio com-|vitam mundi , & pervénit ad

Drétsyi

pleétebátur,

coeléftia regna. Ipfe.

r qu ejugn

'B/s

[.D1C.

1

t fl

Pófui adjutórium fuper |G lória Patri.

Ín. tertio No&turno Homi-

oténté , & vexaltïvi

eléctum

W. BD

'

de plebe mea :

Manus lia S. GregoriiPapse inEvang.

MUFT

il

éregte proficifcens.

Thie C

-enim mea auxiliábitur ei , |H omo

utin codem

ommunk Ixxi.

ä

alleluja.

.

Q d

DIE

Ueiq

I AT.

'r

|

|

Dhi

ll

FeftaMajis / A «

o5

aQj

Ut

DIE XVIII. MAJI.

Vit& pérícla défpicit.

S

ln fefto S. VenantiiMaartyris.

1 Y

L. oris revin&tus áfperis

Senfduplex.

E rupe prt&eceps vólvitur :

æquamïüuc

. Omniade Communi unius

Spinéta vultum láncinant :

l]6

r

Martyris tempore. Pafchali.

Per faxa corpus fcínditur.

XXXiX:

Dum membrara

Wélr g

preter ea qug fe-

ptant märf-

T Acerj

quuntur.

tyris ,

Crücidt

: Ad Ve

fperas , Hymus.

Languent fiti fatéllites :

Artyr Dei Venántius ,

Signo Crucis Venántius

Irnáce p

li indef.

M

Lux & decus Camér-

-

E rupe fontes élicit. .

dreniénie

tium,

!B ellátor ó fortíffime ,

"T'ortóre vi&o & jüdice

Qui pérfidis tortóribus

tilts die,

