óculos virtütibus émicat, vi-

tátis devotiónem hnóminat :

J

J

tz méritis corüfcat: honorári

quia vidélicetEccléfiam fuam

Af

l &mmecumx

ràétuit ; défpici non réfugit :

quantálibét numerofitáté jari

ht

M

a d

w5 8

!

corpus continéntia áfficit/fola

dilatátam , tamen, usque ad

$n ánimo dile&ióne pingué-

finem mundi humilitáte vult

i o p

fcit : mentem femper ad pa-

éréfcere , & ad promiíffum

gt hr

tiéntiam preeparat, & eréttus

regnum humilitáte pérvení-

"tsb t

ro juftítia, de percéptis con-

rC.

Ideóque ejus labóres

f fedra 61

tuméliis exültat : afliíGtis ex

blandé confolátus , quam re«

s L

€orde compátitur, de bonórü

snum Dei tantüm querere

is ltb d

profperitátibus quafi de pró-

pr&cipit, eídem regnüm à

riis laetátur : facri verbi pá-

Patre dandumi cómiplácita bes

aDinipdun Q

vt g.

lain mente folícitus rümi«

nignitáte promíttit.

Vi g u

viat ; & iniquisítus quódlibet

& líté. eft, qui ante Deuim

3s,gu m Dias

éloqui duplíciter ignórat.

magnas virtütes operátus eft;

eatins w

, ifte homo perfécit ómnia ;

& de omni corde fuo laudávit

z locutuseftei Deus ; &

Dominum:- *Ipfe intercédat

fià P. s

n

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

pro peccátis ómnium popuse

ete vos od

uiem meam :

*: Quia te

lórum:

n veterifun

y. Ecte homo finé querela ;

vidi juftum coram me ex

BD

émnibus Géntibus.

verüs Dei cultor , ábftinehs

. Ifte eft. , qui contémpfit

fe ab omni ópere malo ; &

At Ts t g

vitm muhdi ; & pervénit

At Ubl

pérmanens in inuocéntia fua.

a yuidune

&d coeléftia regna. Quia

: Le8o viit.

Glória Patri.. Quia; -

JEndite qua& poffidétis ,

TO d

MM

. Tn tertio INoQurno,

& date eleemótynam.

im ifb

LéGiofan&üi Evangélii.fe-

Nolíte ; inquit , timére , ne

Hs a

cünduimn Matthaeum.

propter regnum Dei mili-

ife Dj

minqs, Ql

hat 4

QCap. 121 d

tántibus, hujus vitz necefsá-

DER, t

z

N illo témpore :

ixit Je-

ria defint; quin étiam poí-

TIn a F

i

séffa ,"propter eleemótynam

* hu

'fu? qifcipuliä fuis:: -INolíte

ven-

$

"o

Ó

| Pomlflth.

( ittaibéste a.

Püsiliy

,. Commuüne Abbatum.

Xcvii

lt Bs

t

l

M

i

véndite. Quod tunc dignéfit, & fuórum ^ meceffitátibus ;

J m

l

quando quis femel pro Dómi-

aliísque

indigéntibus ' trí-

l Venerdb s

Bq

no fuisómnibus fpretis,nihil-

buens;fed ne Deo propter

i

feSby ferj

óminüs poft hzeclabóre má-

ifta ferviátur , & ob inópiss

i

RUT

nuum,unde, & victum transí-

timórem juftítia deferátur.

n

Wregen g.

gere , & eleemófynam dare

e Deum laudámus.17.

LOTOM

PRO ABBATIBUS.

queat , operátur. Unde glo-

!5 üTlerj je

Lrv

tiátur Apóftolus , dicens: Ar-

In tertio No&urno.

(tls ob um

éntum & aurum, aut veftem

Lé&io fan&i Evangélii fe.

nullíus concupívi : ipfi fcitis ,

càndüm Matthaum.

Atm dómin.

Le&tio vii.

ttm m

quóniam ad eajque mihi opus

Cap.19.d.

erant, X his,qui mecum funt,

N illo témpore :- Dixit Pe-

R tfe m

miniftravérunt manus iftz.

trusad Jefum : Ecce nos

n üque d

d hii ul

Omnia ofténdi vobis , quó-

relíquimusómnia, & fecüti

V i offum

niam fic laborántes opórtet

fumus te ; quid

[*

*

rgo erit no-

füfcípere infirmos.

bis ? Et réliqua.

Ut vrvenj.

Homllfa Sb Hicrön miPr esþ.

que ejs hosg

Se» Sint lumbi veftri precín-

llts, quam v

&i, & lucérnae ardéntes in

ib. 3. in Matth. cap. 19.

mánibus veftris:

Et vos

Randis fidücia ! Petrus

Ra quem,

símiles homínibus expe&tán-

Pifcátor erat, dives non

d regnüri

hnconhnt

tibus Dóminum fuum , quan-

füerat, cibos manu & arte

do revertátur à nüptiis.

quarébat : & tamen lóquitur

ptomti

Y* Vigiláte ergo, quia nef-

confidénter: Relíquimus óm-

[ qu at D

ttesopedud,

citis , qua hora Dóminus ve-

nia. Etquia non süfficit tan-

fter ventárus fit. Et vos,

tüm relínquere , jungit quod

ieordefuol

G]ória Patri. Et vos.

perfé&tü eft: Et fecáti tumus

; tIpited

€CLIO 1Xe

yis ómniut

|

u

te.Fécimus quod jufsífti:quid

Ácite vobis sácculos , qui

ífgitur nobisdabis premi ?

/

non veteráfcunt : elee-

Jefus autem dixit illis:s Amem

mo n u

mófynas vidélicet operándo ,

dico vobis:quód vos;qui fecü-

aulr, 4

quarum meérces in a&térnum

ti eftis me , in regeneratióne ,

ipert i

máneat. Ubi non hoc precép.

cüm séderit Fílius hóminisin

vincétia la

tum effe putándum eft;ut nil

fede majeftátis fuz , fedébitis

Leoiow.

pecünie refervétur à Santüis,

& vos fuper fedes duódecim ,

ig p

j

e'tf:"

velíuisícilicet , vel páupe-

judicántes düódecim tribus

eleemt

J

rum üfibus fugzeréndz; cüm

Ifrael. Non dixit ; Qui reli-

j , U

&ipfe Dóminus , cui mini-

quíftis ómnia : hoc enim &

Á

ftrábant Angeli , tamen ad

Crates fecit Philófophus , &

ss VItE L

informándamEccléfiam fuam

multi álii divítias contemp-

yn «

lóculos habutffe legátur , &

sérunt:fed , qui fecüti eftis

g d

g

à fidélibus obláta congérvans,

me : quod próprié Ap

q

L

L

&

z

i

4

u

,..

Abbkadium .

u

/

Xeviul

LL A

Commune Virgzinug.

"

i «ll jf

lórum eft, atque credéntium.

recipient ,

vitam ezectérnam

jl

g, Iíteeft , qui ante Deum

poffidébunt.

m? li emi

* o

Sint lumbi veftri precine

gt .

magnas virtütes operátus eft,

& lucérn&é ardéntes. in

!

D

n

& de omni corde fuo laudávit

&i

';&cötum

Dóminum : 9 Ipfe intercédat

mánibus veftris :

9 Ftvos

gl

símiles homínibus expeciàn-

jl

an*

ro peceàtis ómnium popu-

ürum.

tibus dóminum fuum , quan.

m

j

, Ecce homo fine querela ,

do revertátur à nüptiis.

,jtt

. Vigiláte ergo , quia ne-

;urt* : üter Z*

erus Dei cultor , ábftinens

j

n

Qu

e€ ab omni ópere malo, &

j

cítis, qua hora Dóminus vee

LlS,&'On

érmanens in innocentia fua.

fter ventürus fit. - Et vos.

"

1 Tus

Glória Patri. Et vos.

g W

Ipíe intercedat.

*

mut ol

Le&io vii.

Le&io ix.

N regeneratióne,cüm séde-

X occafióne hujus fentére

ï&ä*eä

WWWQ

i ts *

rit Fílius hóminis in fede

-Ati:; quidam introdücunt

u

majeftátis fu

(quando &

mille ànnos poft refurreGtió-

d

iuærege

mórtui de corruptióne resür-

nem , dicéntes , tunc . nobis

a

;

j a, !

"

Bj g

ent incorrüpti ) fedébitis &

céntuplum ómnium: rerum

vos in sóliis judicántium,con-

quas dimífimus , & vitam

guinema Iro'rym.

'

eetérnam effíe reddéndam:non

a v

demnántes duódecim tribus

Yfrael:quia vobis credéptibus;

intelligéntes , quód , fiin.cé-

siriendi p

ilti crédere noluérunt. Et om-

teris digna fit répromíffio , in,

&, Bd ts

uxóribus àppáreat turpitüdo:

|tra de mutem p

nis,qui relíquerit domum,vel

fratres, aut foróres , aut pa-

ut , qui unam pro Dómino di-

n

trem , aut matrem , aut uxó-

míserit, centum recípiat in

1 H r p

futüro. Senfusergo iíte eft :

"N

l

xem,aut filios, aut agros prop-

m Drtum g

ter nomen meum,céntuplum

Qui carnália pro Salvatóre

[f

accipiet , & vitam &térnam

dimiferit;fpirituália recípiet :

Bdms ,

offidébit.Locus ifte cum illa

uz comparatióne & mérito

- Audte p ]

énténtia cóngruit,in qua Sal-

uiita erunt, quafi fi parvo

Jmum:* ldl t

vátor lóquitur : Non veni pa-

nümero centenárius nüme-

Aff

cem míttere , fed gládium.

rus comparétur.

u Mn Dimii )

Veni enim feparáre hóminem

T e Deum laudámus. 17.

COMMUNE

à.patre fuo,& matrem à filia,

Virginur.

BItedum.

& nurumá focru : & inimíci

iLl r s

hóminis domeftici ejus.

Qui

Ad Vefperas, Antiphona.

VPT

[

)

'

T * li

l

ergo propter fidem Chrifti,&

Hc eft virgo sápiens, & una

'/

pradicatiónem Evangéliüi ,

de nümero prudéntum.

tf

omnes aflétus contémpfe-

mus 109.

"

!

L

Ixit Dóminus Díío meo *

::v Ommug ) " 4

Wt Omnsrcm

|

zint, atque diyítias , & feecu-

T

Sedeá dextris meis :

ü»vpxluPtäteä, ifti céntuplum |

onec

nL

Ut

j

Commune ermnum.

XCIX

Vltd ætw

D oriec ponam inimícos ttios,*

nofler qui in altis hábitat ; *

ümbx Wlino.

cabéllum pedum tuórum.

& humília rcfpmt in coelo $

- Virgam virtütis tuz 'emít-

& in terra ?

p Hrdem

UUTIS À

tetDommus ex bxon Senidos

ufcitans à terra mopem P*

mináre in médio i 1n1m1c0rum

&.

WUs e

tuórum.

rem :

de ftércore érigens paupe-

Dm fuu

ll'àn

Tecum pr111c1punn in die

U t cóllocet eum cum prmcu.

Uptus

virtütis tuz in 1plendor1bus

Hfgo j

Quia ;

Santiórum: * ex ütero ante

pibus , * cum. PhnClplbüS

Qd OTf

popuh fui.

D

Jucíferum eénui te.

ui habitáre facit üemlem m

df - Ptwg

urávit Dóminus , & non

d

[' LVO

mo , * matrei fiharum

poenitébit'eum : * Tu es Sa-

lz::ttántem«

AU

cérdos ià stérnum fecün-

Aíia, Hsec eft virgo saplens;

dmedu t entéh

dümórdinem Mlelchífedech:

quam Dóminus wö*ilantcm

ilm j iydücur

D óminusà dextris tuis: -

invénit.-

i

3 pacedi

&f x Q

confrégit in dieirz fue reges.

Afia, Hc eft , quæ nefcivit

udicábit in. natiónibus , im-

torum in deh&o

habeblt

| Ormim TRU

plébit ruínas : * conquafsábit

fruttum in refpeGióne ànis

fms , & vit

márum fanCtàrum.

)

cápita in terra multórum.

fe reddendam

D etorréntein via bibet: *

Pfalmus 12r.

&i o

proptéreà exaltábit caput.

£

tátus fumi in his , quas

Y ddpromddd ]

Afa. Heec eft virgo sápiens ,

p

i&a funt mihi :. *in.do-

apirettunt

& una de nümero prudén

mum Dómini íbimus.

e

tum.'

nunpo Dd

Stantes eraüt pedes noftri *

[

Centum r P

Afía, Haec eft virgo sápiens ,

in átriis tuis Jeràfalem.

Sen[' erd nile d

quam Dóminus vigilántem

erüfalem , quz edificátur

dniof

mvämt.

dj p

üut cívitas : * cujus part1c1pa-

(mtuada d 3

»

Pfalmus 112.

tio ejusin idípfum..

Dómi-

Illuc enim afcendärunt tris

antire d t

Audáte puüeri

j qui 1

num:* làudáte nomen

büs , tribus Dómini: * tefti-

Dómini.

mónium Ifrael ad confiten—

mm mus Ti

bene-

dumnómini Dómini.-

At

Sit nomen Dómini

g tT

dícdtum , * éx hoc nuné &

Q uia illie fedérunt fedes in

usquein fzculum.

judício , * fedes fuper do-

A folis ortu. usque ad occá-

mum David.

fum , * |audábile nomen Dó-

Rogáte , que ad pacem. funt

'iüa M kh

mini.

XX abundantla

) gapleïïïr

/

Jerüfalem

E. xcélfus fuper omnes Gen—-

diligéntibus te.

pf

oden

tes Dóminus , * & füper

F iat pax in virtüte quà; *

f

13 MP

jjrm

«celos glória ejus.-

& abundántia in turnbus

yminus

Q uis ficut Dömmus Deus

'tuis.

dexo

f

Pro-

)uf

g2

Aægmunc

T

j

€

Commune Virginum.

J

!

p ;pibis

P ropt

Er fratr

es meoS, & pró-

uóniam confortávit feras

]

IV

n ?a.w[fltmt !

Ü

*SX1mos meos ,

.

portárum tuárum : * benedí-

*

lt (

p

* loquébar p*

xit filiis tuis in te.

l

js

cem de te.

qq

j

P ropter domum Dómini Dei

ui pófuit finestuos pacem:*

DW'

fipghtts

tioftri, * quasívi bona tibi.

&

ádipe fruménti sátiat te,

a

"

e'uflbüs !

ífa, Hec eft ,

uz nefcivit

ui emíttit elóquium fuum

D

J5 s

terra : * velóciter curritfer-

u

1

l d ('3mn'13

torumin delí&to: habébit fru-

Wt

M

&um in refpe&tióne animá-

mo ejus.

qt

d

zumfan&tárum.

ui dat nivem ficut lanam, *

»

]au$,

nébulam ficut cínerem fpar-

100

Afa, WVenielé&ta mea,& po-

it:

J jqui

3&'.1011[0 !

mam in te thronum meum ,

ld

allel.

Pfalmus 126.

iMittit cryftállum fuam ficut

,Luloüm

1fi Dóminus zdificáve-

buccélias : * ante fáciem frí-

d

cWhü

yor

rit domum , *in vanum

goris ejus quis fuftinébit ?

r

E míttet verbum fuum , & li-

g Y

Jabotavérunt , qui | sedíficant

j

egmce

e,&tegua-

cam.

quefáciet ea : * flabit fpíritus

ii n

N ifi Dóminus cuftodíerit ci-

ejus , & fluent aquz.

N

TU

vitátem , * fruftra vígilat ;

ui annüntiat verbum fuum

T

ib

TOIPIUE

Qummt a

qui cuftódit eam.

h

cob , * juftítias & judícia

[æparävitmæle'mum-

Vanum eft vobis ante lucem

fua Irael.

tilh

sürgere : * sürgite, poftquam

N on fecit táliter omni natiós

ni :* & judícia fua non mani-

fis, i t d

fedéritis , quà manducátis pa-

a Qu mïr'ag

nem dolóris.

feftàvit eis.

C üm déderit dilé&tis fuis

Aiía. líta eft fpeciófa inter

i m gl

fomnum : * ecce haeréditas

filias Jerüfalem.

um um

deprpii t q

Dómini,filii ; merces, fru-

, Capituluüm. 2. Cor. iO. d .

t X, Virpis i

&us ventris.

atres, Qui gloriátur ,in

t lat mus

Sicut fagittee in manu potén-

Dómino gloriétur. Non

tis : *ita filii excufsórum.

enim, qui feípfum commén-

8 d tetritpa

ut. PerDomin,

B eátus vir ,qui implévit defi-

dat, ille probátus eft ; fed

dérium fuum ex ipfis : * non

quem Deus comméndat.

Alis Oaj

confundétur , cüm loquétur

Hymnus.

Nalrétam mb

inimícis fuis in

orta.

Efu , coróna Vírginum ,

-ümsDinine, b

Afíia Venielétta mea,& po-

Quem mater illa cóncipit,

1 V as

)am in te thronum meum,all.

uz fola Virgo pàrturit

Q g m

Aíía, lfta eft fpeciófa inter | Hxec vota clemens áccipe.

HO of

filias Jerüfalem,

ui pergis inter lília ,

"fe(füne Vi

j

Pfalius 147.

E

eptus Choréis Vírginum ,

72 tl

Auda Jerüfalem Dómi- | Sponfus decórus glória ,

L

um SiOQQ

num : * lauda Deum tu- | Sponsísque

Ia.

rþddens pra-

Tud nää Scu; 'u

Q uó-

,

Commune Virginum.

| COftg

h tUäwmt

WL

uoetmque tendis, Vírsines| beátme N. Virginis tus feftí«

&

quüntur , atque láudibus

vitáte gaudémus: ita piz de-

QUj j

Poft te canéntes cürfitant ,

votiónis ernidiámur affé&tus

E Tegtoe

Per Dóminum.

i

Hymnósque [ dulces perfo-

l

Uncnti s

il

nant.

Si fuerint pluresjin utxisque

Cóquiim .

'T edeprecámur fi

üpplices 1

Veiperis ad Magnificat & in

Wl

ler u

WNoftris ut addas sénfibus ,

Laudib. ad Beneditius , Afía.

Nefcíre prorfus ómnia

Prudéntes Vírgines , aptáte

givem (cut fs

Corruptiönis vülnera.

veftras lámpades , ecce fpon-

AUE erem l

V irtus , honor , laus , glória,

fus venit , exíte óbviàm ei.

Deo Patri cum Filio ,

y. Adducéntur Regi vírgines

San£to fimul Paráclito ,

illumfuim lat

poft eam,

. Próxime ejus

Ante figem (el

In feculórum fecula. Amen.

afferéntur tibi.

Oratio;

xis fafünds

y. Spécie tua , & pulchrità-

A nobis, quefumus Dó-

dinetua, , Inténde, pró-

D

mine Deus nofter , San-

tum um ]

t abl

fperé procéde , & regna.

&árum Vírginum & Márty-

dentaque.

Ad Mag

nificat , Anti

hona.

rumtuárum . N.& N.pal.

Ytiat verbun (

Veni fponfa Chrifti ,

à

ccipe

mas incefsábili devotióne ve-

jtitas & j

corónam,quam tibi Dóminus

nerári : ut , quas digna mente

preparávitin etérnum.

non póffumus celebráre , hu-

ttlfer o t

Oratio.

mílibus faltem frequentémus

Eus , qui inter cétera

obséquiis. Per Dóminum.

idica fs

D

Ir

1]

poténtie tuz mirácula

Ad Matutinum

1vitator.

& t pl

étiam in fexu frágili vi&tó-

Regem Vírginum

b

óminume

riam martyrii contulífti: con-

r

eníte , adorémus.

Tibdetos

céde propítius ; ut , qui beà-

Pfalm.V enite, exultémus.2.

jlim a 1

ss Qu d

te N. Vírginis & Maártyris

Hymnus.

tue natalitia cólimus , per

s Proles , Opiféx-

j hod V

ejus ad te exémpla gradiá-

'—V Irgini

que Matris,

jfiplun unte

mur. Per Dóminum.

robitus &

Virgo quem geffit , peperit-

Alia Oratio.

ue virgo:

at

Ndulgéntiam nobis, qua-

Vírginis partos cánimus de-

fy Hus:

fumus Dómine, beáta N,

córa

im Virgnm

Virgo & Martyr implóret :

Morte triümphos.

latermacöncip/:;

quz tibi grata femper éxtitit

Hec enim palms düplicis

| Vi 89

& mérito caftitátis, & tuze

beáta

as 4

profeffióne virtütis.PerDiím.

Sorte, dum geítit frágilena

jnter D

domáre

Pro Virgine non Martyre,

yds Vi

ratio.

Córporis fexum , dómuit

Y^ Xáudi nos Deus falutà-

cruéntum ,

B

o quo

$4 tis nofter: ut ficut de

Cade tyránnum

£3

U nde

w

u

m

vl |

yt

y

E

Communc 'Vlrcrmum.

yie

j

jida

Jnde nec mortem , neta amí- Spfritus femper , Deus unug

«

d

.ea mortis

^ omnti

'"Mille poenárum génera ex-

Témporissvo. Arnen.

8 quri

In primo NoCurno , Afa.

pavéfcens ,

Woeh « 1 manum

Sánguine effüfo mermt fe-

O quàm pulchra eft' cafía

rénum.

generátio cum claritáte,

JÉ gt

'05 m n Y eïbum

Scándere coelum.

.Pfalmus g.

ag

HJ]BS erátu , Deus aline ,

mine Dommus

T04

De* dcatf

nobis.

U

d : m

fter, *

quàm admirábi-

M

L

Débitas poenas fcelerum re-

leeft nomen tuum in univér-

4

i aorumü

fa terra !

mitte ;

VIEH

us «

j

Ut tibi puro refonémus al-

óniam eleváta eft magni-

A

emn a

inum

ficéntia tua * fuper coclos.

IN

W

PéGore carmen.

Ex ore infántium , & lactén-

vda um

Sit decus Patn ; fremtæque

tium perfecifti laudem props

j

ter 1nnmcos tuos , * ut dé.

gj d

.Proli ,

u) etanqwm !

Et tibi . eompar . utriusque

ftruas inimícum & ultárem.

virtus

coelos

as proefd u d

Quóniam — vidébo

Spíritus femper 2 Deus»unus

tuos , ópera digitórum tuó-

omni

rum : *]unam & ftellas , qua

xul mtü W" du

tu fundáfti.

Wms * qnmo

Tempons &vo. AÁmen.

Si Sancta fuerit Virgo tan-

uid eft homo , quód me-

"fäfïoegus.

tüm,

& non Martyr, d1c1tur

x ts emx mque

mor es e;us ? *aut filius hó-

m j

Hvmnus utfequitur.

minis , quóniam vífitas eum ?

Ménuifü eum pauló minüs

leabfconda acalore €]Us

ginis Proles., Opiféx-

Lex Donin womaoi

Vlr

que Matris :

ab Angelis , glória & honóre

Virgo quem geffit , peperit-

coronáfti eum :

* & con-

tmértens ams:'

fütuffti

T Donn id

-que Virgo 5

eum füper öpera

V1 rginis

fe&um cánimus

maànuum tuárum.

jtam pl n

eatæ :

|

ilctie Donim rede

Omnia fubjecífti fub pedig

Accipe votum.

bus ejus :

* oves & boves

fntts od* pre

Hujus orátu, Deus alme ,

Dnfidum,

univérfas , infuper & péco-

CU QU

nobis

ra campl.

Débitas poenas fcélerum re-

Volumes codli , & pifces

Ti ii nf

mítte.,

maris ,

* qui perámbulant

manensmïæ» unis

Ut tibi puro refonémus almu

sémitas maris.

)u ( ii w V,

. Pé&tore carmen.

D ómine Dóminus nofter , »

W& m feme(

;

QU

Sitdecus Patri , gemtæquc

quàm admirábile eft nomen

ldefäblha[upgm

Proli,

tuum in univéría terra !

'" e pretmfu'a

Et tibi compar utnusque

Aífs. O quam pulchra eft

Vll' [us,

c»afta venerátio cwnclarltate

axu

dUJ 101*3 W:

L ].] a.

[ d

,

eovo.

- Commune Virginum.

Cut

55 QMPer

fDWS h

Afta,- Ante tarum hujus vír-j ptenim fervus tuuis. cuftódit

ginis frequentáte nobis dülcia

ea: * in cuftodiéndis illis re-

tribütio multa..

P

100 od

DN la

qäntiea dràmatis.

Tf

'Pfalmus 18«

Delí&ta quis intelligit? a

b oc-

! Dulchns

d

Oeli enárrant glóriam

cültis meis munda me: * &

A clarii

Dei,* & ópera mánuum

ab aliénis parce fervo tuo.

PAU 9

ejus annüntiat firmaméntum.

$1 mei non füerint domináti,

At Düminn

Dies diéi erüttat verbum* &

tunc immaculátus ero : * &

? Mimadm

nox no& índicat fciéntiam.

emundàbor à delítlo máxi-

PUR p n

Non funt loquéla? , neque

mo.

fermónes , * quorum non au-

FEt erunt , ut compláceant

tieriaft m 1

diántur voces eórum,

elóquia oris mei: * & medi-

Inomnem terram exívit fo-

i rl

tátio cordis mei in confpé&u

iE bl

nus eórum : * & in fines or-

tuo femper.

tAt Dlem grpy,

bis terra verba eórum.

Dómine adjátor meus , * &

ts* at d

Infole pófuit tabernáculum

redémptor meus.

Iicom drtüres

füum:* &ipfe tanquam fpon-

Afía. Ante torum hujus vír-

| n i

fus proeédens de thálamo

ginis frequentáte nobis dül.

*t1 ditimum t

uo.

cia cántica drámatis.

Exultávit ut gigas ad currén-

Afia. Revértere , revértere

n)am&(tenas,qæ'

dam viam , * à fummo coelo

Sunamítis : revertére , revére

uD

hum il

réffio ejus.

tere , ut intueámur te.

Y

t occürfus ejus usque ad

almus. 23.

Xus ? F aut f

umv t

fummum ejus:* nec eft , qui

Omini eft terra,& pleni-

fe abfcóndat à calóre ejus.

tüdo ejus : * orbisterrá-

j eum puj r

Lex Dómini immaculáta ,

l, glöria&hmm're

rum , & univérfi;qui hábitant

?

jam : d

convértens ánimas: * tefti-

in eo.

mónium Dómini fidéle , fa-

uia ipfe füuper mária fun-

m ft d

l

Vdrum.

iéntiam ptaftans pàrvulis.

dàvit eum: *& fuper flümi-

]

Tuftítia Dómini rectz , lati-

na praeparávit eum,

iil Ib

ficántes corda , * precéptum

Quis afcéndet in montenmt

|Fu8

D)j

Dómini lücidum , illüminans

Dómini ? * aut quis ftabit in

lp Ut

óculos,

loco fané&to ejus ?

Innocens mánibus, & munde

od , E

Timor Dámini fan&tus , pér-

manens in fzculum fzculi : *

corde, * qui non accépit im

yi i

judícia Dómini vera , juftifi-

vano ánimam fuam , nec ju»

n

l

l]

*

cáta in femetípfa,

rávitin dolo próximo fuo.

jminusm

/

Defiderabiliafuper aurum &

Hic accípiet benedictiónem

ia

bile &

làpidem pretiófum mul-

i Dómino, * & mifericór-

p

tum : * & dulciórafuper mel

diamà Deo falutàri fuo.

& favum..

Hc eft generátio quzrén-

qllä

cuLïflü

u

fQO

J

W

64

Gum

-

(

eilüïune

T

eut

eiv

Commune Virginume

N

tium eum , *

aecéperis uxórem,non peccá.

J

; QU

J

iw

(g)xfagröntium fa-

.?o'

n

j

l,

4

pïf

ciera Dei Jaco

fti. Et fi nüpferit virzo, non

,:mtm '('use "]

|

A, ttóllite portas , príncipes , |peccávit.

ribulatiónem ta.

veftras, & elevámini pórtz | men carnis habébunt hujüs.

;;mïi)ïï* " i

jet lnüïïa'-nï (urt «

seternáles ; * & intraibit Rex | modi, Egoautem vobis par-

loriz.

co. Hoc ítaque dico;fratres 1

g g of

uis eft ifte Rei glórie ? *

'Tempus breve eft: réliquum

f t d

p

óminus fortis & potens ,|eft , ut & qui habent uxóres,

Ouæ, muüdi& UOW

Dóminus potens in praelio.

tanquam non habéntes fint :

u porr l

)

W

:'v

p

À ttóllite portas , príncipes , | & qui fleritStanquamnon flen-

[

p

xh f velftra

À

"m

veftras , & elevámini porte|tes : & qui gaudent, tanquam

a

j

eeternáles : * & introíbit Rex | non gaudéntes: & qui emunt,

-

J

i

)

j du

glórie,

.

tanquam non poffidéntes: &

. ik gY

uis €

ftifte Rex glórize ? *

qui utüntur hoc mundo , tan«

b

óminus virtütum ipfe eft|quam non utántur : preeterit

ii d

gb

Rex glóris.

enim figüra hujus mundi,

Afía. Revértere , revértere

&. Venifponfa Chrifti , ác.

Vi gt

Sunamítis : revértere revér-

i^ Bgitd X

tere , ut Intueámur te,

cipe corónam, quam tibi Dó-

vipteDain at

minus preparávit in etér-

1

y. Spécietua, & pulchrità-

]num

pro cujus amóre

qiietadt pl

dinetua, w Inténde, pró-

|sánguimem tuum fudífi ,

d

Íperé procéde , & regna,

* Etcum Angelis in paradíe

i ag

P aternofter.

fum introifti.

4, nl g

Abfolutio. E xáudi Dómine.

Le;ü ml

y. Veni elé&ta mea , & po.

3. Jube domne benedícere.

nam in te thronum meum ,

-

Qs at tuy

]*

Biio. Benedidióne perpétua.

quia concupívit Rex fpéciem

h

j

Pl

exltmtiye

tuam, Etcum.

telit,

De Epíftola prima B. Pauli

!

quatpe

l

Apóftoli ad Corínthios.

Si non fuerit Martyr , dicie

W

I p

E

Le&io 1.

Cap.

FE

tur fe

t V

lens g.

eni elé&ta

At ficut: n

W

n

l

w

E virgínibus precéptum

mea,

ponam in te thronum

& N quf

D

Dómini non hábeo , con-

meum :* Quia concupíivit

ile p firmus, n

sllium autem do , tanquam

Rex fpéciem tuam.

teltitm, stl

mifericórdiam confecütus à

y. Spécie tua , & pulchritü.

TUots fvf

Dómino ,ut fim fidélis. Exí-

dine tua inténde , prófperé

ftimo ergo hoc bonum effe

procéde , & regna,

Quia.

D '!uüc'avit It torj

VRR (

propter inftántem neceffitá-

Biío. Unigénitus Dei Filius,

UM

tem , quóniam bonum eft hó-

Le&tio i.

F Oloautem vos fine fo-

Jugiy

:

tf

M.

mini fic effe. Alligátus es uxó-

V

Aitd

Qum

ll

ri * noli quxrere folutiónem.

licitüdine effe.

ui fine

1

l

Solütus es ab uxóre ? noli

nxóre ePg , folícituse

?

; qua

Ia Mi

Si autem

5b Qtnt

quarere uxórem.

Dómini funt , quómodo plá-

i

ceat

W. Qu

( i

m

Tij

Ott

m

N

Commune Virginum,

cv

Í nj [e

Tl

céat Deo," Qui autem cum

rit vir ejus,liberáta eft: cui

,

Tibi

gyP"

dxóre eft, folícitus eft, que

vult, nubat, tantüim in Dómi-

lonem,l

funt mundi ,

uomodo

là-

m h báy

li

no. Beátior autem erit , fi fic

eeat uxóri , & divifus eft, Et

permánferkt fecündüm meü

dütemv, l

l

mülier innüpta, & virgo có-

consílium : puto autem , quód

JC "(ue (HCO,fm

j

We eü-

1j

itat , quze Dómini funt , ut

& ego Spíritum Dei hábeam.

Qu

ibent ü

ä

fit fancta córpore & fpíritu.

Spécie tua, & pulchritüe

1

A

Quie autem nupta eft, cógi-

din

etua, * [nténde , pró.

1libéntes

;

TMRU p f

l

tat , quee funt mundi, quómo-

fperé procéde , & regna.

do pláceat viro. Porró hoc

/, Diffüfa eft grátia in lábiis

?l

F tpqye

ad utilitátem veftram dico

tuis , proptéreà benedixit te

T EU empy

Deusin setérnum.

Inténde.

t lts

non ut láqueum vobis injíci-

am , fed ad id quod honéftum

Glória Patri, Inténde.

NT

eft, & quod facultátem prz.

In fecundo No&urno, Afíz.

AA t

U u m

beat fine impediménto Dómi-

Spécie tua , & pulchritüdine

num obfecrandi.

tua inténde , prófperé procé-

i C

w. Diffüfa eft grátia in lábiis

de,& regna.

Tna7, quim d

tuis, *

Proptéreà bene-

Pfalmus 44.

Ruélávit cor meum ver-

Yparivit n g

díxit te Deus in :&térnum.

bum bonum : * dico ego

DOo Cs ams

y. Spécie tua, & pulchritudi-

ópera mea Regi.

T. tpum füdift

ne tua inténde, prófperé pro-

cálamus 'Af'cri-

Lingua mea

Angls n pui

céde , & regna. Proptéreà.

ba, * velóciter fcribéntis.

il

| ]

Bio, Spfritus fan&i grátia.

Speciófus forma pre filiis hó-

dé m d

vl

1

Le&tio iii,

;

minum , diffüfa eft grátia in

s (hronum n

l

i

Iguis autem turpem fc

lábiis tuis : * proptéreà bene-

uphic o

i

I

S

vidéri exíftimat fuper vír-

díxit te Deus in atérnum.

i cuft

ginefua, quód fit fuperadül.

Á ccíngere gládio tuo fuper

t u

ta , & ita opórtet fieri : quod

femur tuum , * potentíffime.

?

ent a

vyult,fàáciat : non peccat , fi

$ pécie tua , & pulchritüdine

nubat.

Nam qui ftátuit in

vun ii d !

tua *inténde , prófperé pro-

Ow'g qoncupit

corde fuo firmus , nonhabens

céde D] & regna-

fl [v

neceffitátem , poteftátem au-

P repter veritátem , & man-

tem habens fuz voluntátis,&

fuetüdinem, & juftítiam : *

, G pidnti

lt , ?ïö M

hoc judicávit in corde fuo ,

& dedücet.te mirabíliter -

lu

erváre vírginem fuam, bené

déxtera tua,

ngau

4 |

facit. Igitur & qui matrimó-

S agíttee tuz acüte , pópuli

&fio 1

Q

nio jungit vírginem fuam ,

fub te cadent , * in corda ini-

.

bené facit : & qui non jungit,

micórum regis.

term V0 l

éliüs facit. Mülier alligáta

Sedestua Deus in feculum

n e.?

J

ol

citus

(

eftlegi, quanto témpore vir

feculi: * virg

a dir:&'iöni.s

j

j

ejusvivit, Quüd fi dormíe-

virga regni tui.

í,qU

)

i

D ile-

929

n

ls

4

cV'ï

Comrmune Virginum. —

5vm

p

m*m DCU

bAlextftijuftitíam , & odifti

Afa. Spécie tua; & pufchriz

vq

üww

iniquitátem:*proptéreà unxit

tüdine tua intende , prófperé:

te Deus, Deustuus , óleo 1e-

procéde , & regna.

M

f

"

i

j P

WMAM

aul

N

títiae pre consórtibus tuis.

Affa Adjuvábit eam Deus

l

Myrrha , & gutta, & cáfia à

vultufue : Deus in médio

j u?

yitpitun

ii o qt ]

veítiméntis tuis , à dómibus

ejus ,non commovébitur,

lfir

», Mi

d

J

ebürneis : * ex quibus dele-

Pfalmus 45;

myere du

Eusnofter refügium ,

TTotU

&avérunt te filie regum in

j

;

( P

fs 4f

honóre tuo.

D

& virtus : * adjütor . im

f

Ommus !

Aftitit Regína à dextris tuis

nérunt nos nimis.

tribulatiónibus , qua&e ïnve-j

]

lils 10f

f

jn veftítu deauráto,* circüm-

Il

Pa y

data varietáte.

Proptéreà non timébiímus ,

.....

dum turbábitur terra : * &

JiM

u

)5

Audi filia, & vide , & inclína

JRQt

i !

aurem tuam: * & oblivifcere

transferéntur montes in cor

maris,

':;iætetsæmons 'an,

pópulum tuum , & domum

MT diits

tris tui.

Spnuérunt, & turbátz funt

E

concupífcet Rex decó-

aquze eórum:;*conturbáti funt

n

montes in fortitüdine ejus.

Ton u

yem tuum : * quóniam ipfe

eft Dóminus Deustuus , &

Flüminis ímpetus letíficat

, nf

civitátem Dei : * fanctificávit

ia gt

adorábunt eum.

Et fili Tyri in munéribus,*

tabernáculü fuum Altíffimus,

sgitlu, um

vültum tuum deprecabün-

Deus in médio ejüs , non

ginum

tur ,omnes dívites plebis,

commovébitur : * adjuvábit

i lus p n

Omnis glória ejus fili& R.egis

eam Deus mané dilüculoó.

int, atb R

Cohturbátse funt Gentes ,

abintus , *in fimbriis àureis

niilnt ; t g

circumamí&ta varietátibus.

& incHnáta funt regna:* dedit

I»'

A ,

vocem fuam , mota eftterra;

|

j

idbores tl

Adducéntur Regi vírgines

oft eam ; * próxima ejus

Dóminus

virtütum nobís-

tpintuvetenat d

ï

afferéntur tibi. "

cum :

* . fufcéptor nofter

a& Thars

.

Afferéntur inletítia, & ex-

Deus Jacob.

itüt audiimis , |

ultatióne : * adducéntur in

Veníte , & vidéte ópera Dó-

tin crtte Dimi

templum Regis.

mini , quze pófuit prodígia fu»

zügum J rnte [

"ro pátribus tuis nati funt

per terram : * áuferens bella

It* Des fündis

tibi filii:* conftítues eos prín-

usque ad finem terrge,

DCR

e

s fuper omnem terram,

A rcum cónteret, & confrín-

lotins Dex

mores erunt nóminis tui *

getarma:* & fcuta combügcg

igni.

GR um

in omni generatió

ne ;« ge-

rl t

neratiónem.

..Vacáte , & vidéte , quóniam

Wüüdüm Yom.

"roptérei pópuli confitebün-.

ego fum Deus: * exaltábor

h

1

Átlgtys

tur tibiin. etérnum, * & in|in Géntibus,

j

& exaltábor in

J

:

terra,

fïïæ'*"

r

IN

!

tà f

fæculum faculi.

n

Lo)

,

T

Im,

EPCCIctu

rï

Commune Virginum.

chl

l j Jntend

Dömmus virtütum — nobís-[ 1, setétur mons Slon,& exül-

"

h

v Teom.

cuni: * füfeéptor noüer Deus

tent filie Jude, * propt-er ]w

Jacob. :

díciatua Dómine,

uvablt eamm

Afía, Adjuvábit eam Deus

C ircümdate Sion , & com-

H 8US jj i

l tmoydps

vultu fuo: : Deus in médio

ple&tímini eam : * narrátei in

I

€jus ,non commovébitur.

turnbus ejus.

ünm

Pomte corda veftra in virtü-

M refuvzun

Afía. Aquae multe non. po-

tuérunt extínguere charitá-

teejus: * & diftribüite do-

l; a ütr

tem,

anlmus 4T.

mos ejus ,

ut enarrétis in

Ü , qug im|

Ji Hma,

Agnus Dóminus , &

progenie altera,'

laudablhs nimis * in

Quóniam hic eft Deus

Deus

Wt ümimyg,

eivitáte Dei noftri , in mon-

nofter in etérnum ,

in fz-

U t&

te fanclo'ejus.

culum fseculi :

g 1pfe rcget

Wt m in r

Pundátur.exultatióne. uni-

nos in fzecula.

véri»terra mons Sion , * lá-

duf fon

Afia, Aqua multz non po4

tera Aquilónis , cívitas Re-

tuérunt extinguere charitá-

U tntbat u

gï* mw*m.

tem,

frttüe us

|

: Deusin dormbus ejus cogno-

y. Adjuvábit eam Deus vul-

Jmpetus

ltl

Ícétur ,

cüm fufcípiet eam.

tu fuo,

Dety Cf

jf fom Atfes

Quo*uam ecce Retres terre

5 Deus in médio ejus; non

congregáti funt,

COHVGHC-

commovébitur,

| meto eji e3 i

runtin unum.

Pater nofter,

u&nur'

le'

lpfi vidéntes fic admiráti

Abfotutio. I psíus pfetas,

as mane d. |

funt , conturbáti funt , com-

v. Jube domne benedícere.

bite ( t5

Bfio. Deus Pater omnípotens.

mót funt ; * tremor appre-

itfunt g y' li

héndit eos,

Sermo $, Ambrófii Epifcopi.

iun, od

Ib1 dolóres àt parturlentls ;

Lib. 1. de Virg. circa init.

.LC'J;IO 1Ve

g vtl

in fpíritu veheménti cónteres

* fifiptr

naves lharfis.

Uóniam hódie . natális

Sicut audívimus , fic. vfdx-

eft Vírginis , invítat

mus in civitáte Dómini . vir-

&, Idgc g ]

nunc 1ntegr1tatls amor, ut

nilt prad'(flü ]

tütum , in civitáte De1 no-

àliquid de virginitáte dicá-

ftri: * Deus fundávit eam

, dnferets Ü

i

mus : ne veluti tránfitu quo-

1em fette

in ceeternum.,

dam

reftrída videátur ,

S ufcépimus

Deus miferi-

quée principális eft virtus.

yetths W*

córdiam tuam , * in medlo

Non enim

ídeó . laudábilis

& (eutà u

templi tui,

virgínitas, quia in Martyn-

Secündüm nomen-

tuum

bus reperítur :

fed quiaipfa

k Videte 1 q

Deus, üc & laus tua in fines| M

Maxtyres fáciat. Quis autem

p

m

terra :

* juftítia plena eft

humáàno eam Ppoffit ; ingé-

n & o

Q dextera tua.

nie comprehéndere , quam

ll

y

nec

[fg'mü

L nus

eviii

Commune Virginum.

I:eGtio vi.

:mïfu

mec natüra fuis inclüfit Iégis] :

,Ulb lo

bus ? aut quis naturáli voce

"Uis igitur neget , hanc

compleé&i , quod fupra ufum

Q

vitam fluxíffe de caelo ,

d

g Ü 6

natüre fit ? E ccelo accersí-

quam non fácilé invenímus in

g P, pormi

g

A

vit, quod imitarétur in terris.

terris , nifi poftquam Deus in

Nec imméritó. vivéndi fibi

heec terréni córpóris mrembra

j

þarfc:ichfltüd'

ufum quesívit é coelo, qua&

defcéndit ?tuncin ütero vir-

D

. find

fponfum fibi invénit in coelo.

go concépit, & Verbum caro

FPU'ï',fgnmce'ntïïïü |

Bre

Propter veritátem , &

fattum eft,ut caro fieretDeus.

manfuetüdinem, & juftítiam :

Dicet áliquis: Sed étiam Elías

Ü

ii

nullfus corpórei cóitus fuiffe

D

Aj ?

1

* Et dgdücet te mirabiliter

yf

d Donu [

déxtera tua.

permíxtus cupiditátibus in»

wixt: **

y. Spécie tua , & pulchrità-

venitur.

Ideó ergo curru

gt

dine tuainténde , prófpere

raptusad ceelum , ídeó cum

g gorit

s

t.

yfte s

&"md

rocéde , & regna.

Dómino appáret in glória ,

ífo.

Chriftus perpétug.

ídeó Domiínici ventürus eft

s g. r

Lc&io v.

precürfor advéntus,

asl D

T Y JEc nubes , áera, Ange-

vamielrd t

w, Afferéntur Regi vírgines

los, fideráque transgré-

po

eam , próxima ejus ,

gl rem':' fc:g

diens, Verbum Dei in ipfo

* Afferéntur tibi in leetítia,

if , qui J

finu Patris invénit , & toto

& exultatióne.

ii

haufit pétore. Nam quis tan-

. Spécie tua, & pulchritüdi-

ii d i

tum,cüm invénerit, relínquat

nétua inténde, prófperé pro»

nl m

boni ? Unguéntum enim exi-

céde , & regna Afferén.

uiciitan

tur.

nanítum eft nomen tuum :

Rn cdi o

proptéreà adoleícéntule di-

G lóriaPatri. Afferéntur.

