abfcóndit fe , & exívit de

F ERIA SE

CU NDA.

h )

templo.

Invitatorium. Hédie ft vo-

s N*

apitulum. . Hebr. 9. d

geri.

ut fuprà.

o 2209

—VE ídeó novi Teftaménti

ymn. Pangelingua. 22

4-

s Erue ft"

Iu

« ediátor eft , ut morte

A fíze. & Pfalhujus Ferise49»

' n meam. ! r',.«

intercedénte , in redemptió-

y.Erue à frámea.

ut ibi-

t de manu gams Ü

nem eárum praevaricatión(i ,

dem Tempore Paffionis.

; Is immd

ié&Gio fanfti Evangelii fe-

quze erant fub prióri Tefta-

um

M

ménto , repromiffiónem accí-

cündüm Joánnem.

piant , qui vocáti funt , setér-

LeGio i.

Cap. 7. €

')C o lföms

i2

ne hzreditátis , in Chrifto

N

illo

témpore

Mi-

-l

T i

tT

Jefu Dómino noftro.

Asérunt Príncipes & Pha;j,-

l

jie i i

PA4

j

gt

u

j

(

La

4

e

2

Infra Hebdomdam Paáffionis.

p

!

4

j

ji

retif

fzi miniftros, ut apprehénde-

Dóminus refürrexit , &

ylf

A

!

. QUi

rent Jefum. Et réliqua. *

afcénditin coelum. Tunc per

/N

p!

1

9

, Ce

!l

h

yidet

Homilía S. Auguftíni Epifc.

difcípulos fa&ta funt magna

4

TraGatu 31. in Joannem cir-

fed ille per illos, qui& per

g ï j

jet qul

d

etbat

ca medium.

fefpfum. ]Ipfe quippe iilis

if

Uómodo . apprehénde-

díxerat: Sine me nihil poté.

L

rent adhuc noléntem ?

|

ftis fácere, Quando claudus

OU

Quia ergo non póterant ap-

ille ,

i fedébat ad portam ;

prehéndere noléntem , miffi

ad vo

(.ä

m Petri furréxit, &

, "L

H

g

íunt, utaudírent docéntem.

t'uis pédibus ambulávit , ita ,

Quid docéntem ? Dicitergo

ut hómines miraréntur , fic

ba'prurmiï

Jefus: Adhuc módicum tem-

eos allocütus eft Petrus, quia

mü (

us vobífcum fum.

Quod

nonin fua poteftáte ifta fecit ,

Lmhum lt

li Md

modó vultis fácere , factüri

ed in virtüte illíus , quem

eftis ; fed non modó;quia mo-

ipfi ocecidérunt. Multi com«

Pl n X

TO

40

dónolo. Quareadhuc modó

pün&ti dixérunt , Quid facié-

nolo? Quia adhuc. módicum

mus ?

vputen, o

vl indutum

tempus vobífcum fum , &

x. Quicuftodiébant ánimam

tunc vado ad eum, qui me mi-

meam , consilium fecérunt in

M

hundifun 2j

020 Vidlt

fit. Implére débeo difpen-

unum , dicéntes : Deus dere-

fatiónem meam , & fic perve-

líquit eum, * Perfequímini

ii n

níre ad paífiónem meam.,

hoy (

& comprehéndite eum : quia

lLs A

,. Deus meus éripe me de

non eft, qui líberet eum ;

J

qüf

"

:

E

i

"

Tmanu peccatóris, & de manu

Deus meus ne elongéris à

Vi $9

contra legem agéntis , & iní-

me : Deusin adjutórium me-

|

Jd

qui: * Quóniam tu espa-

um inténde.

n

müs

|

l

WT

tiéntla mea.

y. Omnesinimíci mei advére

[ ag t erad

, Deus meus ne elongéris à

süm me cogitábant mala mi-

fl ntium.

me : Deus meüs in auxílium

hi: verbum iníqu(i mandavé-

*Juomfg Wt temore.

meum réfpice, Quániam.

runt advérfum me, dicéntes.

tl

LeOio ii

.

Perfequímini.

LeCio iit.

';gg'Lüf.'fä [ 1X

^« Uerét

is me, & non in-

Idérunt enim fe ingénti

ubi

fum

T n m

C veniétis ,

crímine impletátis aftri-

TR

€go., vos non poteítis veníre.

&os, quando illum occidé-

Hic jam refurreCtióneim fuà

rf

runt,quem venerári & ado-

äh

redíxit : noluérunt enim

ráre debüerant : & hoc putá-

Ü

i

W

l

agnófcere preséntem , *&

bant effe inexpiábile. Mag-

UR

póftcà . quafiéruut , cüm vi-

num enim fácinus erat, cujus

s

-

:

^ t

T

dérentin eum multitüdinem

confiderátio illos fáceret de-

jam credéntem. Magna enini

fperáre: fed non debébant

TM

B

LA

vht

figna facta funt étiam , cüm

-Qefperärc,gro quibus in cru-

1

&

ce

i dicumurPsetea. V

lm *

f

ID,I

j

! efu:«

Infra Hemdomadam Paiïioms.

233

PL o

li

19-T

'Muï]

il

ce pendens Dóminus e

Wl

Qf

xF.

natus oráre.

Díxerat enim :

An&ffica, quæfumus Dó-

W

Pater ignófce illis , quia nef-

S

mine , noftra jejuma

&

J

þ»

f'P '

ciunt, quid fáciunt.. Vidébat

cunttárum mnobis indulgén-

N

]i

Ws

lf]

quosdam fuos. inter multos

tiam propítius largíre culpá-

MIPIDO p

At

: Cuando

aliénos : illis jam petébat vé-

rum, Per Dömmum.

l

U

i

niam , àquibus adhuc acci-

Hodie diciiur Officium

iL n

leu at mïurlarn.

Non enim

^)

1h

t fürr

,

DefunGorum.

j p"dl

atie ndébat , quodab ipfis mo.

Pmma

, Antip

pna.

busambu]

E h

era me

mme ;

Ü irri |

riebitur , fed quia pro ipfis! L

pone

mO.L 1x Ddtur.

me juxta te: & cujusvis ma-

UCLUS D

Pacífice

loquebántur mihi

nus pugnet contra me,

m QU ueltelfo f

ï]lf]lul

mel,dzin ira molé-

ulum.P 8€em & veri-

mxme lts us

fti erantimihi: & Vidffti Dó-

DT

36

Lotliny M&x u

imune

L

)

ne sileas, ne diícé-

I* cum reliquis,

Ad Abfolution

mCa

tuli,

v t vQuti

das à me.

Lectio b1 svis. F

pÀ

c1em eam

U :

Egoautem, cüim mihi mo-

C culdhatins

e'fm Cllgnï induébam me cilí.

Hiam , Antiphona,

&t C fecéntt

Qio, & hum iliábam in jejünio

]Lfälcgl:tl

omime caut

um m-

i, dicétes : Dets

ánimam meam. Vidífti,

ma mez,defénfor vitae mese;

jtem, * Pertqi

p acíiice loquebántur.

Dómine Deus meus,

myrehete eum

u

Ad Laudes ^f

t

ulum.

efe

f

]

qil Tberet

P(3lmus

nf rghona &]| Cagi

cum j

[

mine , omnes ,

Iz]m te

9.

u megs ne hnj

rel quis de P.alterxo.

derelínquunt , confun-

«Desin djütonut

Capj tu)um.

dentur t recedéntes à te, in

nite, m

ittà

shgnüm

terra fcribénturiquóániam de-

ende.

Omncs ii

m

v5

in panem ejus, & eradá-

reliquérunt venam aquárum

mus eum de terra vivéntium, | vivéntium Dommum.

n a eont abant )

verbumin quum

& nomen ejusnon memoré-

r Erue à frámea , « De-

tur àmpliüs.

LlS ammam meam,

Erue. :

adverfumme,d

Et de manu canis ünicam

16 li mmb

Lcl

qus, T. uftra fex. 229.

H Exl'l

pe me de inimícis meis

meam, Deus. g rueà frámea.

' Jaégünt enm iL

Deus meus.

De ore leoms libera me

cnmmcmPW

Et ab infurgéntibus inme

Omlnep

uando Jllum 0-

pïlb

era me.

Et à córnibus unicórnium

n

umiitatem meam,

"

Ad Benedi&us

A

pti

I

e QU

T

n die magno

fcïh

Vità

h

H

ä(]&a -

Deinde dícuntur Preces. 4?-

(feinexpe

bit !

bat Jefus, & elamábat, di-

r

Ad Sextam,

n (unus*

"

cens : Si quls fitit; véniat ad

Popule meusq

Qätæcx Pbl ?

110) f

me , & bibat,

aut quid moléftus fui ? Rc-

dera £0

"

"ls

Demde dicuntur Preces. 02: fpünde mihi,

bds Ul'

P5

a-

)eraIC-Pw

:

j

eni

Infra Hebdomadam ?ämonis.

134

d ^

Ü 1'(011

Capitulum

]

erem..1

(C:

Ca ituïum»

erem. 11,

|

d

j noïtef n

» nfundán

tur ,qui' me

Ü

autem

Omïn'e Si—

—VF

ml

jjm h)

C

perfequüntur , & non

baoth,qui jádicas jufté,

(nt

confündar ego : páveant illi ,

& probasrenes & corda, vi-

jf Comm

deam ultiónem tuam ex eis

[1

$

u

E

érnonpáveam ego : induc

tibi enim revelávi causá me.

W fï

a i

f

fuper eos diem affii&tiónis , &

[ (icus i

düplici contritjióne contere

am , Dómine Deus meus.

A ereditf

I$

i

€05 , Dómine Deus nofter.

ilvmnus. V xilla Regis Pl'ö.w :

h)

qHO

g. br.De ore leónis, * Lí-

deunt. 223.

jic

bera me Dómine. Deore.

j ngll'es

y;. Eripe me Dómine ab hó«

x

agl

,Et à cornibus unicórnium

mine malo.

humilitátem meam. Líbera.

s. À viro iníquo éripe me.

jd tempOff'

f

gt QU

j

pe ore leónis.

Ad

asnificat , Antiphona.

ais

x.Ne perdas cum ímpiis

Si quis fitit.,

véniat ad me ,

eus ánimam.meam.

, Vetgnicmete

[

& bibat; & de ventre ejus

&.Etcum. viris sán

Ó

fluent aqua viv& , dicit Dó-

p ais l

vitam meame.

qinu,m

minus.

jedmitere j t

abininem fidurut

Deinde dicuntur Preces45-

Deinde dicuntur Preces. 624

Oratio.

iil Dcusef[:» Ma

Ad Nonam , Antiphona.

sptiit 6T (

Numquid rédditur pro bono

,

; quefumus Dómine ,

malum , quia fodérunt fó-

D

0

pulo

tuo

falütem

iUK

Wi t m

veam ánima mea.

mentis & córporis , ut bonis

*- Capitulum Jerem, 18. d

opéribus inhzréndo,tua fem-

suone: m Ye

1

-

per mereátur proteGtióne de«

at

1

n3]

cordáre , quód ftéterim

A'nconfpéctu tuo,ut 1ó-

[

féndi. Per Dóminum.

n t n

Capitula predi&ta dicuntur

a La i

querer pro eis bonum , &

avérterem indignatiönem tu-

1n feriali Officio usque adFe-

'hmmmdü Mbül ! & IC

amab eis.

riam iv. majoris Hebdoma-

guunda nite

&. briNe perdascum ímplis ;

da : Afig veroó per Horas,us-

1

li

*Deus ánimam meam. Ne

que ad Dfiicam in Palmis.

li

I t ul Q

Berdas.

ERIA TERTIA,

'l

Aff

)

!

"

1 pténga

y-.Et cum viris sánguinum

Lé&ioían&i Evangéli fc-

t j

!

iudy eüu k

vitam meam.

Deus.

cündüm Joánnem.

u

il m

Ne perdas.

Y.cdtio i.

Cap. 7.

;u

iln

|

F. Eripe me Dómine ab hó-

N illo témpore: Ambulábat

L

l

)

"t v

inine malo,

I

Jefusin Galilae2m:non enim

6d gj

*v. À viro iniquo éripe me.

volébat inJudaam ambuláre,

Quinia

At

g

Deinde dicuntur Preces48. |quia querébant eum Judzi

i

Winhih

Ad. Vefperas , Antiphondinterficere, Et réliqua.

1

"&b Pfalen Keria fecunde ,ut Homilía fan&ti. Auguftíni

.M

qua

23

in Pfalterio. 13l |

J

Wl

& w

Epi copi.

Tra

DRI,q

M

d

Vab

IDj

n

K,

i

.Infra Hebdomadam Paffionis.

i

m

]

ra&. 23. in Toannem, quamne occidgrötur,occultä-

4

i

QUi

m

ifto Evángélit capítulo , 'bat;hocindicábat fattüra effe

l um

Q

'

ratres,Dóminus nofter Jc-

membrafua , in quibus üti-

fus Chriftus fecándüm hómi-

que membris fuis ipfe erat.-

T gl

10

nemfíe plürimum commen-

3 Docébo iníquos vias tuas z

dávit fidei noítr&,

Etenim

& Ímpii ad te converténtur :

Ut DFUS T

T MJ& RCJ)»

femper hoc egit dictis & fa&tis

* L íbera me de fanguínibus

un rl

p

fuis , ut Deuseredátur , &

Deus, Deus falütis mez,

hmo : Deus ,

ul nos fecit ,

t i

.y.Dómine lábia , mea apé-

l,

homo;qui nos qu:esívit: Deus

ries: & os meum annuntiábit

cum Patre femper, liomo no-

lauderm tuam.

Líbera.

Tirtintpe m

Y

[

bífcoum ex témpore. NNon

NT

enim quareret , quem féce

n enim Chriftus

in

z

r

Y Wt

ri:,nlifieret ipfe , quod fé-

;

: -

ápite, & non in córpo-

ts m $

cerat. Verüm.hóc mementó.

re : fed Chriftus totus ih. cá-

m V, d)

te, & de córdibus velttris

pite,& in córpore,Quod ergo

IU

noiíte dimittere: fic effe Chri-

membra ejus , ipfe: quod au-

vonde umf reesd

ftum hóminem factum,ut nori

tem ipfe, non contínuó mem-

Qriio

deftíterit Deuseffe, Manens

braejus. Nam fi non ipfi ef-

[

«uems Dire

Deus accépit hóminem , qui

fent membra ejus,non díceret

)ä

J

p t d

fecit hóminem.

Saulo: Quid me perséqueris?

g. Adjütor & fufcéptor me-

'Non enim Saulus ipfum , fed

ts eior , t

us inherémdo ul

usestu Dómine: &in ver-

membra ejus , id eft fidéles

bum tuum fperávi.. 9. De

ejus, in terra perfequebátur.

irelturprotedit

Nóluit tamen dícere Sané&tos

ii DerDorunum

elináte àime maligni: & fcru-

tábor maadata Dei mei,

meos , (ervos meos, poftrémó

VE i

j, Iniquos ódio nàbui , & Ie-

honorabíliüs, fratres meos :

jexi Oa

'

gem tuam diléxi, Declináte.

fed me,hoc eft membra mea ,

m j ais 28

Le&8toii,

quibus ego fum caput,

;: Mfigven p

/^VUando ergo látuit ut

x. Ne perdas cum ímpiisDe-

at Dj

Q»

omo , non poténtiam

us ánimam meam, & cum vi-

perdidiffe putándus eft, fed

ris sánguinum vitam meam.

if f

Emf

exémplum infirmitáti prz-

*fRédime me Dfie. . * Eripe

qpiim 997

buíffe. Ille enim, quando vó-

meDfíe ab hómine malo, à vi-

t

h

A

luit , deténtus eft:quando vó-

ro iníquo libera me. Rédime

o t

mpote

j

luit,occífus eft. Sed quóniam

me. ^ Mé perdas cum ímpiis.

m Gal [æ&m

futüra erant membra ejus, id

Ad Benedi&us ; Antiphona.

ytit)

n qdaat

l

eít fideles ejus, qui non habé-

Tempus meum nondum ad-

iant &

rentillam poteftátem , quam

vénit,tempus autem veítrum.

j

C

lIl

habébat ip

Deus

nofter

femper eft parátum.,

]j

;mha

yili 4

gäm':)d latébat

5

ï

N

quód , fe tan-

Deindé dicuntur

Precesäz.v

Efpl.

(

Qra-

i

læï'figebd(

infra Hebdomadam Paffioris.

956

MWM mm

)habet hec verbum. — Si quis

eam

z Oftra tibi Dominea quz-

nova tünica induátur , enca-

" Quomam

niáré dícitur.

Illum enim

müp

j

fumus , fint s&ccépta je-

V

jünia : qu& nos & expiándo ,

diem , quo templum dedicá-

Jf d

gLW

pant

srátia tua dignos efficiant, &

tum eft;Judzi folémniter ce-

|

tii

|

w.f

ad remed1aperduca11t etér-

lebrábant: ipfe .dies feftus

nyt ?

na.

Per Dóminum.

agebátur, cüm eá,quz letta

1

cup tn

non PU

funt locütus.eft Dommuc.

fl

d

agnificat

Antiphona.

" ,ldo, p

r

0s

d

aícéndite a

d

diem feftum

To à die contriftátus ine

u

fe

ht

Uredxebar Dómine : quóniam

)Qu

[ur

hune : ego autem. non aícén-

4l

j

n

dam , quia tempus meum

ánima mea compléta eft illu-

(

ritn

nondum advénit.

fiónibus :

* Et vim facié-

Arifed

Ts

i

Deinde dicuntur Preces. 62.

bant , qui quarébant ánie

qin a

Or

atio.

mam meam.

dv

UM

A nobis, quæfumus Dó-

vy. Amíci mei, & prox1m1

Chritum |

s n

M E

mine, perfeverántem in

meiadvérsüm me appropi"-

tua voluntáte fanulátum : ut

quavérunt, & ítetérunt : &

j fungdo * f

indiébus noftris & mérito &

N,rrun quamo fs

qui juxta me erant, de lone

nümero,pópulus tibi sérviens

ge ftetérunt.

Et vim facié«

mdu Yl

augeátur. Per Dóminum.

bant.

ererun ?

iectio n.

-FERIA QUAR T A.

m wbt dpti 1

Hodie

dicuntur

I)fuïml

J Iems erat , & ambulábat

1

J

&mee

Jefus in templo in pór-*

rm

1

Graduales.

Quf &plorabo

é&tio fan&i

Evàngelii fe.

txcu balomoms. Circumdedé-

Meïq u fter p

cündüm Joannem.

runt ergo eum]udæl,& dicé«

tuppl uint me

Ledio i.

io. d

banteir Quoüsque ánimam

m atus fraud

N illo témpore :

" fs

Ga funt

noftram tollis ? Si tu es Chri-

tcoime

enceniain Jerosólymis, &

ftus , dic nobis palàm.

Non

fdnns du t

hiems erat.

Et. ambulábat

veritátem defiderábant, fed

bæ, Mi ngd

Jefüs in templo, in pórticu

calámniam præparabant. His

mnpdcqlm W ]

Salomónis, Et rehqua.

emserat , & frígidi erant : ad

t Bd

Homxha fan&i Aucrufhm

illum emm divínum 10'nem

(m nL

accédere pigri erant. Si accé-

hn»i[W] j

ll HIL

" Epifcopi.

WV m m d

'(Tract. 48. in Joannem

dere eft crédere: qui credit. ,

CH'U'* HMUUGL

accedit : qu1 negat , recedit,

UT

X

«fü

Neznia feftivitas erat de-

Non movétur ánima pédibus,

l:

4dicatiómis templi :

Grze-

fed aféCtibus.

Mn Drr t 6

cé enim coenon dícitur novü.

z. Ne avértas fáciem tuam

Ti

Ab

Quandocümque novum ili-

à püero tuo , Dómine.

X Pt

quid füerit dedicátum, encz-

* Quóniam tríbulor, veló-

ux, [)rum W

mia vocàántur.

citer exáudi me.

g

Jam & ufus

L

D

y: In-

j Wmï zïm

n)

(EOM,

bv

'lnn t

UM Tblm

a

Infra Hehdomadam Paffionis.

lUg ii

Inténde ánime mes , &

féftum , prebe fupplicánti-

T

:

era eam : propter inimícos

bus pium benígnus audiíturti.

" Qo fem

ll

Ineos éripe me. Quóniam.

Per Dóminum.

Vrne

D

li

dj

j

&It]

Le&tio u

Ad Miagnificat , Anüiphotia.

Multa bona ópera operátus

j

" Dle . dioy

* Riguerant diligéndi cha-

! 45:Cümeä, lp

I

ritáte,& ardebant nocén-

fum vobis * propter quod

di cupiditáte. Longeé áber-

opus vultis me occídere ?

Tvb D

ant, & ibierant : non accedé-

einde dicuntur Preces. 62.

lna mg ttrilitu

GOratio.

TP Ui u

bant credéndo , & premébant

erfequéndo. Quarébant au-

A Défto fupplicatióribus

AT Qpl E

noftris omnípotés Deus :

u * f rimfan

díre à Dómino:Ego fumChri-

ftus: & fortáffe de Chrifto fe-

& quibus fidüciam fperánda

l Wm-

v Q qurut d

cündüm hóminem fapiébant.

pietátis indülges , confuetae

Pradicavérunt enim Prophé-

mifericórdim tríbue benig-

mmäh A n

nus efféctum, Per Díim.

te Chriftüm: fed divinitátem

j s a

Chrifti & in Prophétis, & in

FERIA

UIN T A.

aénunt, G at

Lé&io fan&i Evangélii fe-

| uv teenat, d

ipfo Evangélio nec herétici

cüándum Lucam.

intélligunt:quantó minüs Ju-

fotmt, Em

dai,quámdiu velámen eft fu-

Letoo 1.

a

7'

i

r

Lefio i

per cor eórum ?

I

Nillo témpore : Rogábat

,

*. Quis dabit cápiti meo

Jefum quidam de Pharifeis,

fensent, ab

aquam, & óculis meis fontem

ut manducáret cum illo. Et

|

Ts templo j

lacrymárum , & plorábo die

incréffuüs domum Pharifze

difcübuit.

|dminis Circlumdï

acnocte ? quia frater pro-

Et réliqua.

,:ergoeum]udæhl :

nquus fupplantávit me

Homilía S. Gregórii Papa.

21'

j

Et omnis amícus fraudu-

Homilia 33. in Evangeha;

: Quoisque v

Ositánti mihi de Marís

um ol ! l ts

lénter incéffit in me.

spalam. |

Yy.Fiant vie eórum téne-

^ Magdaléns poeniténtia,

. dj n

brae, & lábricum:& Angelus

flere magislibet, quàm áli*

m deüderäþant:-

iam prepare

Dóiirni pérfequens eos. « Et

quid dícere. Cujus enim vel

omnis.

. uis dabit.

sáxeum pe&tus ill& hujus

"TL

g m d

Ad Benedittus , Antiphona.] peccatrícis lácryme ad exem-

Oves mezx vocem. meam àu-

lum poeniténdi non emólli-

g p t

diunt: & ego Dóminus ag-

ant ? Confiderávit namque ;

uidere U

nóíco eas.

ic Q

quid fecit , & nóluit moderá-

: Deinde dicuntur Preces62.

riquid fáceret. Super convi-

du

ytut inimf"

QOratio.

vàntes ing réffa eft , non juffa

en

venit , inter épulas lácry mas

EM

fiuif

An&ificáto hoc jejünio ,

Ti

Deus, tuórum corda fidé-

óbtulit. Dífcite , quo dolóre

(

lium miferátor illüftra: &

ardet, quz flere & inter épu-

tnbü[gr ] |

) jit)

quibus devotiónis preeftas af-

las non erqbäfcit.

J

xDe-

L

!lf

J

a

níra Hebdom. Paftionis.

D

«

w. Deus rheus éripe-me de

ergo mirámur , fratres ? Ma«

j

ómi-

j

gt

4rianu peccatóris : & de manu

ríam veniéntem , an

cünfïümf J

contralegem agéntis , &iní-

num fufcipiéntem ? fufci-

ui: ? Quóniamtues pa-

piéntem dicam,an tfahéntem?

jf

f

/

(

coleget

Vil

yarila t

tiéntia mea.

fed mélius trahéntem dicam ;

, Deus meus me elongéris à

& fufeipiéntem : quia nimí-

h Pm sfom:

me:Deus meus in auxilium

rum ipíe eam per mifericór-

MTR E

i

mieum réfpice. Quóniam.

diam traxit intus 4 qui per

e&io li.

manfuetüdiné fufcépit foris.

«* Anc veró , quam Lucas

!

Í

, Usquequoó exaltábiturini-

"

SH i*]

X

H

AL peccatrícem mulíerem, | mícus meus fuper me ?

J

Qu

Toánnes Maríam nóminat , il-

Réfpice : & exáudi me ,

[ei

j J

äl

du

lam effe Maríam crédimus,de | Dómine Deus rneus.

übo: Y

A

ua Marcus feptem deemónia y, Qui tríbulant me,exult&

C

€jétta fuíffe teftátur. Et quid | bunt, fi motus füero : ego au«

aW

( o

fs d

per (eptem demoniajnifi uni- | tem iri mifericórdia tua fperá-

pyxere

véría vítia defignáàntur? Quia| bo. Réfpice. Q squequo.

s,auimod

dritt , Q

qam quof

enim feptem diébus . omne|Ad Benedi&tus ,

f

1

ntiphons,

um penm.

tempus comprehénditur , re- | Magífter dicit :

empus me.

&e (eptenàrio nümero uni-

um propé eft , apud te fácio

qu tinéint, d (U

vérfitas figurátur.

Septem

Pafcha cum difcípulis meis.'

t Dicc'bznrgmm

ergo daemónia María hàábuit,

Deinde dicuntur Preces, 62.

iígms, u At

quie univérfis vítüs plena

rati

spig i?

fuit.

at o C

Reftaque

d , omní-

, Multplicáti funt , qui trí-

potens Deus: ut dígnitas

x : dvéent A0

ulant me , & dicunt : Non|conditiónis humári per im-

i wrum o

«eft falus illi in Deo ejus.

moderántiam fauciáta , medi-

ais T

* Exürge Dómine , falvum|cinális parfimónis ftüdio re«

M t ia

me fac, Deus meus.

formétur. Per Dóminum.

Ti x ojmdrunt.

3. Nequándo dicat inimícus

j

Ad Magnificat , Antiphona..

"UTR TU

meus , pr&válui advérsüs

Defidério defiderávi

oc P4&.

51

Exürze.

fcha manducáre vobí(cum ,

t (

[

cpm.

Letho

Mle

[117

d

]

[

(

!

Qim tri

;

intequam pátiar.

d

QOU

. Ed ecce quia turpitüdiris

b

einde dicuntur Preces,

62.

N

.fuze máculas a(péxit, la-

EU

: x

Oratio.

1 1 n n

yáànda ad fontem miferieódiz

.. Sto, quefumus D

6mïinc:j,

D

€ucürrit , convivántes non

propitius plebi tuz: ut ,

K

rübuit. Nam quia femetip- | qus tibi non placent;refpuén-

[am gráviter erubefcébatin-|tes, tuórum pótiüs repleán-

Nl

tus , nihil effe crédidit , quod | tur defectatiónibus mandatóe

.

hm&m l

d

verfcï:jundar?ötug foris. Quid ,rgm'z ;Per Dóminum.

E

FE-

A d

tm&m

1

Mi

]

"Wt

Infra Fiebdomadarmn Pafftónis.

—

€

l Yeni

li

!

I

Il

MFERIA SEXT A. jficatiónem tulérunt eis , & lo«

Em

L éGio fantti. Evangélii fe-

cum & Gentem,expugnánde,

"ttides

cündüm Joánnem.

& transferéndo

& illud eos

ii

Ti

i

e&ioi.

trilénte

Cap. 11.

séquitur , quod álibi dictum

Lj

lm

TNillo témpore:Collegérunt | eft: Filii antem regni hujus

j

Pontífices & Pharifzi con-

ibunt in ténebras exteriores.

I IP

40 per m

d

cílium advérsüs Jefum : & di-

Hoc autem timuérunt; ne , fí

Ut

1

ecbant : Quid fácimus , quia

omnes in Chriftumcréderent,

liícé

It

hic homo multafigna facit ?

nemo remanéret , qui advér-

NURU i

[

l

Trispgr o ?

Et réliqua.

süs Romános civitátem Dei ,

yÓ

- Homilía S. Auguftíni Epífc.

templümque defénderet;quó-

CH ii

ratt...49. in. Joann. fub fine.

niam contra ipfum templum,

LUE Ut fs

Ontífices & Pharifzi fibi

& contra fuas patérnas le-

Vütbls v

X..;confulébant : nec tamen

ges dot&trínam Chrifü etfe

:

t mïxm:a u

dicébant : Credámus.

Pius

entiébant.

z

TUb t u

enim pérditi hómines cogitá-

F

In te jactátus fum ex üte-

h At V u

bant , quómodo nocérent , ut

ro, de ventre matrís mea

Daelis , f

pérderent , quam quómodo

Deus meüs estu , ne difcédas

àme:

lr dct: p

fibi consülerent, ne perírent :

Quóniam tribulátio

pnpdi, ul t

& tamen timébant, & quaíi

próxima eft , & non eft , qui

ii um df

confulébant. Dicébant enim :

adjuvet.

* Salva meex ore leónis, &

moe dieuntor Dreet

Quid fácimus, quia hic ho-

Oütï i

rho multa figna facit ? Si di-

à córnibus unicórnium humi-

j

mittimus eum fic , omnes cre-

litátem meai

I

:

Mfaquetummi

dentin eum : & vénient Ro-

,CC8Q0 Mil.

" iS)l,u'mian'..

putns Deus: t

ditons humand p

máni , & tollent noftrum 1o-

Nusautem exi

fis Cár;

cum, & Gentem. Temporália

^ phas, cüm effet

P

óntifex,

jerntari ucitit

anni illíus,dixit eis: Vos nefcí-«

Áis a ul

pérdere timuérunt, & vitam

&térnam non cogitavérunt ,

tisquidquam, nec cogitátis ,

néur RD

ac fic utrümque amisérunt.

quiz éxpedit vobis , ut unu$

! Deus meus es tu , ne dis-

idéto dädärävi FT

moriáturhomo pro pópulo';

cédas à me:

Quóniam tri-

& nontota Gens péreat. Hoc

undicire Yi

bulátio próxima eft , & non

autemà femetípfo non dixit 2

fed cüm effet Póntifex anni

eft , qui ádjuvet.

lt dicuntut tl

»^'Tu autem Dómüne ne

illius ; prophetávit. Hiíc do.,

Qratio

elongáveris auxílium tuum

cémur, étiam hómines malos

u quæfu

m

BJA

prophetíe fpíritu futura prz-

Jb

àme: addefenfiónem meam

YO i5f

:

uóniam.

dícerc : quod tamen Evange-

db n p

lj

äfpice.

; CCl0 Mi«

lífta divíno tríbuit facramén-

Ii.

(j

j

to ,quia Póntifex fuit , id e

[)!

hus £P

.T Am & Románi poft Dó-

M

[ediat

Qti

fuinrnus facérdos. .

£

5

Pa D

inni-pafüöncm & glori-

F. n

f

hïra'Hfb f

Infra Hebdomadam Paífionis.

J

htän

240

yjab

'

j

x.. In próximo eft tribulátio

ómnibus , feéüra tibi tnente

il q

meà Dómine , & non eft , qui

ferviàmus.

.Per Dóminunm

ádjuvet , ut fódiant manus

noftrum.

L TS

jl

«approp

meas , & pedes meos : líbera

SABBATO

13(1

runt

1ne de oreleónis : * Ut enár-

Lé&io fan&ti Evangelii .fe&

rem nomen tuum frátribus

cündüm Joánnem.

j CTUHA " "

elo

Le&io 1.

Ca L] IZOb d

i

meis.

,

y. Erueàfrámea Deus áni-

N illo témpote :

ogitavés

j

(5

1üam meam, & de manu canis

|

runt príncipes facerdótum;

g atem d

ünicam meam. Ut enárrem.

ut & Lázarum interficerenti

|

um Vetets

[ 4

Ín próximo.

quia multi propter illum ab-

M

m audlit

Ad Benedi&us , Antiphona.

íbantex Judais.& credébant

T

ensil

qu TO

Appropinquábat autem dies

in Jefum. | Et réliqua;

EE

feftus Judeórum: & quzré-

Homilía fan&ti Augufttni

qin, Lj

bant príncipes facerdótum ,

E»píícopi.

ia a m

quómodo Jefum interfice-

Tra&. 50.1n Joann. in fine.

a baelil qu

zent, fed timébant plebem.

Ifo Lázaro refufcitáto ,

imine Dimni, A

Deinde dicuntur Preces. 62.

V

quia tantum miráculum

Oratio.

Dómini tanta erat evidéntia

ïu

foni pinétum d

s lnl T

Ordibus noftris , quefu-

diffamátum , tanta manifefta-

vyri Dünmusmt

C

mus Dómine, grátiam

tióne declarátum,ut non pof-

sjb fiprtins

tuam benígnus infünde , ut

fent vel occultáre , quod fa-

s u dedio

peccáta noftra caftigatióne

Gum eft, vel negáre 5 quid

voluntária cohibéntes, tem-

invenérunt , vidéte. Cogita-

5 p trünpla

s Voratm ol fecrin

poráliter pótiüs macerémur,

véruntautem príncipes facer«

a, feüt n

quam fupplíciis deputémur

dótum, ut & Lázarum intere

eetérnis.

Per Dóminum,

ficerent. O ftulta cogitátio $

1 i eDrean

odie

dicuntur Pfalmi

& ceca faevítia ! Dóminus

Rgtu,. ag

-Pacnitentiales.

Chriftus, qui fufcitáre pótuit

& lizugam rer

Ad Maguificat , Antiphona«

mórtuti, non poffet occífum ?

Tf

J

1

1

j

;

i

Príncipes facerdótum consti-|

Quando Lázaro inferebátis

j

!

w.y

1

j

Q nf

lium fecérunt , ut Jefum oc-

necem, numquid auferebátis

VP v

QT

cíderent : dicébant autem :

Dómino poteftátem ? Si áliud

A l

iL ve

iNonin die fefto , ne forte tu-

vobis vidétur mórtuus, áliud

m

VATmUs

multus fieret in pópulo.

occífus: ecce Dóminus ut-

Em

Deinde dicuntur Preces. 65.

rümquefecit, & Lázarum

QUMI

Oratio.

mórtuum , & feípfum fufcis

"t w

(

Oncéde, quefumus , om-

távit occífum.

B

E

nípotens Deus : ut , qui

X« 'lotadie contriftátus in-

tua

rátiam |

T

prote&tiónis

grediébar Dómine

quó-

AU

Tltiieo

pléta

:enpe T

qgærimgs ». libgräti à malis; niam ánima mea com

€

J

Wi

d

n Pr

: "jbüb

Qj

Infra Hebdomadam Paffionis.

241

Ts

h

eft illufiónibus

* *Et vim fa-

" lLeGio i.

h.

H

T

7Y As ei laudes turba dicé.

ciébant , qui querébant áni-

]

inam meam.

bat: Hosánna, benedí.

J

y. Amíci mei, & próximi

Gusqui venit in nómine Dó-

I Eys

AL

meiadvérsüm me appropin-

mini, Rex Iírael.

Quam

l

quavérunt , & ftetérunt * &

crucem mentis invidéntia

N

qui juxta me erant

N

Vil (tyufe

i

Ítetérunt.

Et vim.

,de Iongeï

príncipum Judeórum pérpe-

Dv

ti potüerat , quando

egem

là

Al

"08 ficer

!

.. Le&ioir

. Cap. si.-

fuum Chriftum tanta multi-

TTferfcon

N cráftinum autem turba

tüdo clamábat ? Sed quid fuit

d TUf

[

ll

lr m

r fudg

multa , qu& vénerat ad

Dómino , Regem effe Ifrae1 2

^

M ais

diem feftum , cüm audíffent ,

Quid. magnum fuit Regi fze.

h rf

quia venit. Jefus Jerosóly-

ramos

culórum , Regem fieri hómi-

il i

mam , .accepérunt

num? Non enim Rex Ifrael

Y

palmárum, & procefserunt

Chriftus ad exigéndum tri-.

Ts

u

Jvl

óbviàm ei,& clamábant : Ho-

bütum , velexércitum ferro:

To Lomo rf

sànna , benedí&tus , qui venit

armándum , hoftésque vifi-

|

qua attunmiric

innómine Dómini, Rex If-

bíliter debellándos : fed I

3

XX

ómym tf t v

rael. Rami palmárum laü-

lfrael., quód mentes regat ,

famátum , tntarani

des funt , fignificántes vittó-

quód in &térnum cónfulat ,

riam:quia erat Dóminus mor-

quod in regnum coelórum

nedecaritt m

tem moriéndo füperatürus ,

d cltire , qu

credéntes ,fperántes , aman-

mdt, v negatst

& trophao crucis de diábolo

tésque perdücat.

mortis príncipe triumpha-

".Quis dabit. cápiti meo

nétutt, vt (

türus. Vox autem obfecrán-

utatem pricpat

aquam, & óculis, meis fon-

tis eft , Hosánna , ficut non-

temlacrymátum ,. & plorába

m u , Lzanitt

nülli dicunt, qui Hebream

erey, O lt cogïa:

die ac no£te ? quia frater pro-

linguam novérunt , , magis

gx'

nquus fupplantávit me.

d feviti !u

afféttum índicans ,quàm rem

[

Et omnis amícus fraudu«

vilts i fufc'uäreg:

aliquam figníficans: ficut funt

Iénter incéffit in me. -

tf n o t

in lingua Latína , quas inter-

3* Fiant vie eórum ténebra

J

a Lizaro 155

je&iónes vocant: velut cüm

& lübricum: & Angelus Dó«

ceIf numqu

jd a

(ttemi

doléntes dícimus , heu : vel

mini pérfequens eos. . Etom«

gim pote

[

cüm dele&támur,vah dícimus.

nis.

z

j; ridtur mogtuq

,

&. Ne avértas fáciem tuam

Q Uis dab it»

à püero tuo , Dómine.

Ad Bened

j&us, þAntipho:na.

ju: «

US

0*4

fediti

u u

* Quoniam tríbulor , velóci-

Claríícame Pater àpud te-

nque

u

p

ter exàudi me.

metípfum claritáté, quam há«

uUf y

uá mundus fieret.

[

occum

y.Inténde ánime mes, &

bui,priüs

q

]j

líbera eam : propter inimícos

Deiride dicuntur Preces , ut

Totà die 00

in Pfalteri"o".

62.

j D

j

meos éripe me. Quóniam..

i]

[]

i

"L

Q

-Qfa—. "

n

rotUPI

24

Dominica Palmarum.

l

«s t

d

(O Crux ave

fpes üinica ;

"

tlor

du

jl

Roficiat ïä&?&fumus Dó-

'Hoc paffiónis témpore

jl

90

-7ine, plebstibi dicáta| Piis adàuge grátiam ,

4

u

vt

g

g

pie devotiónis affé&u :'ut fa- | Reísque dele crímina.

jl

jl

vetet

éris a&tiónibus erudita,quan- [ é , fons falütis, Trínitas;

1ilà

j falüüs

tó majeftáti tus fit grátior , | Colláudet omnis fpíritus :

j

ietat

tantó donis potióribus augeá- | Quibus Crucis vittóriam

ht

p

Qitoris

tur. Per Dóminum.

Largíris,adde preemiti, Amé.

"

[leteti

, Ad Vefperas , Capitulum.

imine malo.

y., Eripe me Dómine ab hó-

4

h/mf t

wret ind

-t

D

J

- .Ratreäägg'ezxïim fentite

o

À viroiníquo éripe me.

ais

* in vobis, quod & in Chri-

honae

|

s

epro 4

?

d Magnificat , Anti

:

e non

ia

o Jefu : qui ; cümin forma

ater jufte , mundus

Ll

dotämgmïh .

Dei effet , non rapínam arbi-

cognóvit : ego autem novi te;

adibate s

trátus eft, effe fe equaálem

:

quia tu me misífü.

s, Ul Cöp&x;o; :,

Deo ; fed femetípfum exina-

Oratio.

gv Va

nivit,formam fervi accípiens,

Minípotens ,

fempiiärne

ss d

in fimilitüdinemhóminum fa-

Q

Deus , qui humáno gé-

&iS ilier at

&us, & hábitu invéntus ut

13

neri ad imitándum humilitá-

dapregi

homo.

tis exémplum , Salvatórem

r ExillaR

noftrum carnem sümere , &

d p od

Ihäsmärläsäeunt j

aidigt:

y Fulget Crucis myfté-

crüucem fuübíre fecífti : con-

rium ,

céde propítius ; ut & patién-

Aaus u

ia

Qua vita mortem pértulit , |

tize ipstus habére documénta ,

gt

Et morte vitam prótulit.

& refurreéctiónis consórtia

uz vulneràta lancez

mereámur.

1 if

ucróne diro críminum .

Dóminum.

.Per eümdem--

gl gt

USdCATT

Ut nos laváret sórdibus,

| DOMINI

CA

Manávit unda & sánguine.

in Palmis.

A du

Ab u At

i mpléta funt,que cóncinit '

Ad Matutinum , Invitatote.

David fidéli cármine,

]H ódie fi vocem

ómini au-

i, u u

Dicéndo natiónibus :

M

l

diéritis: * Nolíte ob—duräre

J

M

Regnávit àligno Deus.

corda veftra.

fit TE

À rbor decóra & fülgida,

tity

(

Pfslm. Venite, gxunemus; 2.

n

'

r;PaaHnnis. |

Ornáta Regis pürpura,

[

,

J

j

ATUS,

Elé&ta digno ftípite

Ange Iinguaääriöü

" 1

!

[

:

4 C

TTam fantta membra tángere.

Láuream certáminis , .

ll

L

TT

B eáta , cujus brachiis

Et fuper Crucis trophzo

i Jülp fct

Prétium pepéndit feculi ,

Dic triümphum nóbilem :

AT

Statéra fatta córporis ,

Wsde

Quáliter Redémptor orbis

VWiinn

N

TW

T ulitguïtï, predam tártari.

-| Immolätqs Vicerit.

D

prUm.

2

t av Í

Dominica Palgsarum..

e Paréntis protopláfti

fecit pópulus meus: me de-

"Nf

E

aude Fa£&tor cóndolens;

reliquérunt fontem aquz vi-

m Af rtie

Quando pomi noxiális

v&&,& fodérunt fibi ciftérnas ,

"RE dl er

In necem morfu ruit :

ciftérnas diffipátas ; quae con«

l vf IUt T

b lii

Olüom

Ipfe lignum tunc notávit

tinére non valent . aquas.

Ts fpu'

Damna ligni ut sólveret.

| Numquid fervus eft Ifrael ,

Vl

j

Hoc opus noftrz falütis

aut vernáculus ? quare ergo

ATU

Ordo depopófcerat ,

fa&tus eft in predam ? Super

. Ht mie

Multifórmis proditóris

eum rugiérunt leónes, & de-

I* mj

Ars ut artem fálleret ,

| dérunt vocem fuam , pofué.

Aririuéspe,

Et medélam ferret inde ,

runt terram ejus in. folitüdi-

VUf Afl

Hoftis unde Izferat.

nem. : civitátes ejus exüftz

l (6 m

;

uando venit ergo facri

] funt ; & non eft , qui hábitet

TRUE d

ij

Bu

enitüdo témporis ,

ineis. Fílii quoque Mém-

AW

ul

Miffus eft ab arce Patris

pheos & Taphnes conftupra-

Natus , orbis Cónditor ;

vérunt te usque ad vérticem.

Qrit

Moprtes m

Atque ventre Virgináli

Numquid non iftud fattum eft

Carne amíttus pródiit.

tibi, quia dereliquífti. Dómi-

J Dew u hn

numDeum tuum eo témpo-

r ad imtndum hus

git infans inter ar&ta

exémplur, li

Ó

ónditus praessépia :

re , quo ducébat te per viam.

Membra pannis involüta

, In die , qua invocávi te

(rrim camem smer

ómine, dixífti: Noli timére:

vem fübtre fecft:

Virgo Mater álligat :

Et Dei manus , pedésque

& Judicáfti caufam meam , &

jewlus; t g

Striéta cingit fáfcia.

liberáfü me ; Dómine Deus

i hibéredonut

Ineus.

empitérna fit beàte

e

In die tribula-

vefurediüts "

:

rinitáti glória ,

tiónis me& elamávi ad te,quia

eremut.

"d

ZEqua Patri , Filióque ,

exaudífti me. Judicáft. '

jmum.

Par decus Paráclito :

Lc&io li.

DoMINlCE

Uníus Trinfque nomen

T.

unc quid

tibi vis in

mini.

Laudet univérfitas

Amen.

E

via /Egypti , ut bibas a-

k Matutnum

j

,T«

Ad No&urno , omnia ut|quam türbidam ? & quid tibi

alief v

in Pfalterio:

cum via Affyriórum, ut bibas

li

]aquam flüminis ? Arguet te

nf i i

,. Erueáfràmea — & alii y.

rdavefffa'

ibidem tempore Paffionis.

malítia tua , & avérfio tua in-

li

d enló

rimo Noécturnos.

crepábit te.Scito,& vide,quia

|

T

[

