Pafchále que& fers gáudium ,

O magnum pietátis opus.

Piis adáàuge grátiam ;

D

Y

cum reliquis de Laud. . 572.

Reísque dele crímina.

M

N

Píal. Dixit Dóminus.

cum

'T e,fons falàtis , Trínitas,

r

riti

Colláudet omnis fpíritus :

reliquis de Dominica. 127.

" Yelt

& loco ultimi Pfalm. L audá-

Quibus Crucis victóriam

E.

il

te Dóminum omnés Gen-

Largíris , adde preemium.

tes. I32.

Amen.

hr

ä

Capitulum.

Phili

E

2«

y Hoc fignum Crucis erit

IN

Ratres , Hoc enim

fen

títe

in coelo , allelája.

&» Cum Dóminus ad judi-

Ff

L

in vobis , quod & in

Dictriin

Chrifto Jefu: qui , cüm in

eándum vénerit , allelüja.

forma Dei effet,non rapínam

Ad Magnificat ; Antiphona

Quifiter

O Crux , fplendídior cun&is

Omordt

arbitrátus eft , effefe aquá-

tDuri

lem Deo ; fed femetíptum

aftris,mundo célebris , homí-

nibus

T

fj

Feftä Maji. ,

t

nibus multüm amábilis , sán- | Fraude Fa&tor cóndolens ,

Tf

? t r

i

Gior univérfis, quz fola fuífti

Quando pomi noxiális

digna portáre taléntum mun-

In necem morfu ruit :

—— ——

di : dulce lignum , dulces cla-

Ipfe ligmum tunc notávit,

D

vos , dülcia ferens póndera :

Damna ligni ut sólveret.

jf

falva preeséntem catérvam in

Hioc opus noftre (alátis

CTl

tuis hódie láudibus congregá-

Ordo depopófcerat ,

Itl

l

tam , allel.a

llel.

Multifórmis proditóris ,

(

ratioe.

Ars ut artem fálleret ,

Eus , qui in przclára fa-

Et medélam ferret inde ,

inum

ES

lutífere Crucis inven-

Hoftis unde laferat.

us,

Jüe,

tióne paffiónis tue mirácula

uando venit ergo facti

fufcitáfti : concéde ;5 ut vi-

:

enitüdo témporis ,

j

:öncinit,

Miffus eft ab arce Patris

!

tális ligni prétio &etérne vi-

te fuffrágia confequámur.

Natus , orbis Cónditor,

ïgüäx

Qui vivis & regnas.

Atque ventre Virgináli

s

einde fit commemor. S.

Ipü,

Carne amí&tus pródiit. -

iti

Athanafii , Afía.

O Do&or

V agit infans inter aréta

óptime , Eccléfiz fan&z lu-

Condítus prasépia :

fügert

men , beáte Athanáfi , divíne

Membra pannis involüta

j

legis amátor , deprecáre pro

Virgo Mater álligat :

nobis Fílium De:i , allel.

Et Dei manus , pedésque

iil

By

Y* Juftum dedüxit Dóminus

Striéta cingit fáfcia.

drtüt

per vias reGias , allelàja.

S empitérna fit beátee

Ee Et ofténdit illi re

Trinitáti glória ,

l,

z

gnum

Atf

Dei , allelüja.

/Equa Patri , Filióque ;

ratio. Exáudi, quzfumus

Pardecus Paráclito :

3

Dómine.

62.

Uníus Triníque nomen

"

Ad Matutinum , Insvitator.

Laudet univérfitas.

t

Amen.

Chrifti Regem crucifixum ,

T

* Veníte , adorémus, allel.

In primo No&urno , Afía.

(

Pfalm. V eníte, exultémus. 2.

Invénte Crucis fefta recóli-

uf

ymnus.

mus, cujus pracónium uni-

Ange lingua gloriófi

vérfum per orbem micanti

ds eti

P

Láüream certáminis ,

lümine fulget , allel.

Et fuper crucis trophaeo

Pfalmi. Beátus vir.

ql ]Ud!

Dictriumphum nóbilem :

Quare fremuérunt.

Ü

Quáliter Kedémptor orbis

Dómine quid multiplicati.

J

elI

:

It

Immolátus vícerit.

utin Communi uniu$

]

: Máar-

us

tyrns. xxvi.

, hOmi'

e Parä'ntis protopláfti

N n 4

y- Hoc

jbus

- s68

Féfta Maii, 5.

e[üS

UL

)

a

;. Hoc fignum Crucis erit

falütis sémitam Verbum Pa-

i

in coelo , allelüja.

tris invénit. In quo.

| aC(]l?

g. Cüm Dóminus ad judi-

De Epíftola ad Philippénfes.

T

J

cándum vénerit , allelüja.

W

Le&tio i,

Ca .2.»

b

j

P ater nofter.

Oc enim fentíte in. vo-

(*

ls

r L

Abfolutio, E xáudi Dómine. |

H

bis, quod & in Chrifto

It

gl

»mvns Ü

y. Jube dommne benedícere.

Jefu: qui cüm in forma Dei

imor

tl

Bíjoa Benedittióne perpetua.

effet , non rapínam arbitrátus

Jf

De Epíftola beáti Pauli Apó-

eft , effe fe &equálem Deo; fed

d

la

ftoli ad Gálatas.

Q

femetípfum exinanfvit , for-

(

j

N

Le&ioi,

Cap. 3. b

mam fervi accípiens , in fimi-

dl

Uicümque ex opéribus

litàádinem hóminum factus,&

OVHFJ *t]

Q

hábitu

invéntus ut homo.

m

legis funt , fub maledí&o

l

j

funt. Scriptum eft enim : Ma-

Humiliavit femetípfum . fa-

iil

ledíétus omnis , qui non per-

Gus obédiens usque ad mor-

afum

inidi V

mánferit in. ómnibus , qu&

tem ,mortem autem crucis.

fcripta funt in. Libro legis ut

Propter quod & Deus exaltá-

R

vitillum, & donávitilli no-

(yitbis

fáciat ea.. Quóniam autemin

d p

lege nemo juftificátur apud

men, quod eft fuper omne no-

Deum , maniféftum eft : quia

men: ut innómine Jefu omne

ln

Lex

, edia

juftus ex fide vivit.

genufle&átur Coeléftium ,

autem non eft ex fide, fed, qui

terréftrium , &infernórum :

1 a

fécerit ea

5

vivet in illis.

& omnislingua confiteátur ,

Mil

Chriftus nos redémit de ma-

quia Dóminus Jefus Chriftus

d

lediítto legis , fattus pro no-

in glória eft Dei Patris.

lpl

bis maledíttum:quia fcriptum

& Crux fidélis , inter omnes

, Cugr

arbor una nóbilis: nulla fil-

F

eft: Maledíttus omnis , qui

) i

nà,q

pendet inligno : ut in Génti-

va talem profert, fronde, flo-

| at

bus benedí&tio Abrahze fieret

re,gérmine: 9 Dulcelignum,

A

in Chrifto Jefu , ut pollicita-

dulcesclavos , dulce pondus

| Glon;]

tiónem Spíritüs accipiámus

fuftínuit , allelüja.

Títeu

Fl ile

per fidem.

y» Superómnia ligna cedró-

&& Gloriófum diem facra

rum tu folaexcélfior. Dulce.

80fb Y

venerátur Eccléfia , dum tri-

De Epvíftola ad Colofsénfes.

tendun

Le&tio iit.

umphile exaltátur lignum

Cap. 2.b

P

* Inquo Redémptor nofter

N Chrifto inhábitat omnis

Vetig

mortis víncula rumpens ,

I

plenitüdo divinitátis cor-

| D ömine

cállidum. áfpidem fuperávit.

poráliter:& eftis in illo replé-

It Com

Allel. allel. allel.

ti; qui eft caput omnis princi-

y. Inligno pendens noftre

pátus & poteftátis ; in quo &

. Cir-

Id

Ver

-«« Fefta Majki,'.ö.

Ut D

circumcífi eftis circumcifióne

569

. Quia per Crucem tuam

ä

non manufát&ta in expoliatió-

Ts

redemífti mundum , allel. -

ne córporis carnis , fed incir-|p. ater nofter.

nf

Mi

cumcifióne Chrifti:confepülti | Abfolutio. Y psíus pfetas.

l)

T

ll

ei inbaptísmo , in quo & re-

ube domne benedícere.

furrexífts per fidem opera-

Bíio. Deus Pater omnípotens.

l IT Dgl

! arbjs

IN

tiónisDei,qui fufcitávit illum

LeGio iv.

à mórtuis. Et vos cüm mórtul

Oft insígnem victóriam ,

QUE

efsétis in delíttis , & prepü-

P

quam, Conftantínus Im-

nrm ) fOï

tio carnis veftre , convivifi-

perátor , divínitus accépto

$, j]] ll'Im..

cávit cuam illo, donans vobis

figno Domínice Crucis , ex

MaClusi

ómnia delítta : delens , quod

Nlaxéntio reportávit , Hé-

IU fomy,

advérsüs nos erat , chirógra-

um , &

-

19113 Conftantíni mater in

phum decréti, quod erat con-

fomnis admónita , conqui-

t mor.

trárium nobis , &ipfum tulit

rénde Crucis ftüdio Jero-

I Qd

de médio, affigens illud cru-

sólymam venit : ubi marmó-

D.

Ci: & expólians principátus

ream Véneris ftátuam

in

Xl m

& poteftates ; tradüxit confi-

Crucis loco à Géntibus col-

POT

dénter , palàm triümphans

locátam ad tolléndam Chri-

Jeluome

fü Dómini Paffiónis memó-

illos in femetípfo.

ddtum ,

s. Hec eft arbor digníffima,

riam , poft centum círciter

emorum «

in paradífi médio fituáta ,

otctogínta annos everténdam

nitedut ,

* In qua falütis au&tor pró-

curáàvit.

Quod item fecit ad

is Cools

pria morte mortem ómnium

Prasépe Salvatóris,& inloco

iL

fuperávit , allel. allel.

Refurrecliónis , inde Adóni-

TLeT QG

, Cruxpraecellénti decóre

Á

l

muláàcro.

dis , hinc Jovis fubláto fi-

: ul l-

lgida, quam Hélena Con-

t fte

ftantíni mater concupifcénti

»». Nosautem gloriàri opór-

Kelgnu

ánimo requisívit. In qua.

tet in Cruce Dóimini noftri

feeponds

G lória Patri. In qua.

Jefu Chrifti ,in quo eft falus ,

In fecundo NoGturno , Afia.

vita, & refurréttio noftra.

; cedti

Felix ille triaümphus fit falus

* Per quem falváti , & libe-

. Dulte.

&gris , vit&e lignum , mortis

ráti fumus , allelüja.

ofsenfs

remédium , allelüja.

, Tuam Crucem adorámus

Pfalm. C um invocárem. :

ómine, & recólimus tuam

| uZib'

tatOmtu

V erba me àuribus.

gloriófam paffiónem.

Per

D ómine Dóminus nofter. ut

quem.

ts d

lp

in Comm, unjus Mart. xxix.

LeGio v.

Adorámuste Chrifte, &

Taque loco Crucis pur-

j

j

I

i

nedícimus tibi , allelüja. .

gáto, alté defóffae tres Cru-

(f*

Nns

ces

579

Fefta Maji. ?

)l

ffli

quæ

N

ces érutz funt, repertüsque

acludíbrio füerat ,'" venera-

(

feórfum ab illis Crucis Do-

tióni & glóriz effe coepit.

jl

if

diit

g; Hocfignum Crucis erit in

i

j Ü

mínicstítulus: qui cüm ex

i

tribus,cui affixus fuíffet , non

coelo , cuüm Dóminus ad judi-

6*

4j

apparéret , eam dubitatiónem

cándum vénerit :

'Tunc

m qu

j

Nam

maniféfta erunt abfcóndita

[

N

süftulit miráculum.

659

u

Macárius

Jerofolymórum

cordis noftri , allel. allel.

ntesfl

y. Cumséderit Fílius hómi-

j

Ne

Epí(copus , fa&tis Deo préci-

l

il

bus , síngulas cruces cuídam

nis in fede majeftátis fuze, &

ddt

i

féminse , gravi morbo labo-

coeperit judicáre faculum

nl

itif

rignem. Tunc.

j t

i

ránti,admóvit: cui cüm ré-

j

liqua nihil profuíffent, adhí-

ge

lória Patri.

'Tunc.

l M&b

ii

bita tértia

rux ftatim eam

Ín tertio No&Curno , Afi;:

Adorámus te Chrifte , & be-

PT.

fanávit.

TO

. Dum facrum pignus coe-

nedícimus tibi

, qQquia per

a, B

litis revelàátur , Chrifüi fi-

Crucem tuam redemí(ti mun-

g

, i

des roborátur :

Adfunt

dum ,allelüja.

odígia divína in virga

Pfíalm. C antáte.

le

quctet [

m fs d

M

óyfi prímitüs diguráta ,

D óminus regnàvit , exültet.

Qu e

allelàja ,allelüja.

Cantáte. i4utin Commumi

Virg. cviii.

, Dtt l

X Ad Crucis contátdtum

iv , i

du

resürgunt mórtui, & Dei

Y Omnisterra adóret te, &

! Qu

magnália referántur. Adfunt

pfallat tibi , allelüja.

Le&io vi,

&. Pfaimum dicat

nómini

r p

prodígia.

j ,ditiin

Elena falutári

Cruce

tuo Dómine , allelüja.

invénta , magnificentfffi-

L éQio fan&ti Evangélii fe-

j Bicdm

ia . d

mamibi extrüxit Eccléfiam ,

cündüm Joànnem.

Viüindtt

inqua partem Crucis relíquit

LeGio vii.

Cap. 3

N illotémpore

L

.

Erat ho-

1

]

1. Dv

thecis argénteis inclüfam ,

l

partem Conftantíno filio de-

moex Pharifeis , Nicodé-

tulit: que Roms repófita fuit

mus nómine , princeps Ju-

leg]

in Eccléfia fanQie Crucis in

daeórum.

j

[mil

Hic venit ad Je-

3 Adenntin

Jerüfalem , zdificáta in zedi-

fumnoGe, &dixit ei : Rab-

bus Sefforiánis. Clavos étiam

bi, fcimus, quia à Deo ventfti

it dN

áttulitfilio , quibus fan&íffi-

magífter. Et réliqua.

; TUb Qu

mum ]Jefu. Chrifti corpus

Homilía S. Auguftíni Epifc.

| at

*

Tra&datu rr. in Joannem ,

| Kdiite

|

fixum füerat. Quo ex témpo-

re Conftantínus 1

egem fancí-

poft inüium.

| Ubl j mü (

vit,nes crux ad

f

upplícium

Icodémus ex his erat ,

| äüüö, j

uj credíderant in. nó-

cuíquam adhiberétur : ita res

| um ]

mincä

efu , vidéntes figna &

L:

qua änteähogn(nibus probro

pro-

1

ln

. Fefta Map x

[

"ts

prodígia, quze facieb

at.

Su-

credit Jefus , qui nati füerint

' fffmg

n

érius enim hoc díxit : Cum

dénuo. Ecceilli credíderant

'HCm

if

"t

autem effet Jerofólymis in

ineum , & Jefus non fe cre.

DN

Pafcha in die fefto , multi

débateis. "lales funt omnes

catechümeni

i

credidérunt in nómine ejus.

ipfi jam cre-

Id

-

Quare credidérunt in nómi-

duntin nómine Chrifti , fed

6] al

ne ejus?Séquitur & dicit: Vi

Jefus non íe credit

eis.

Il l

déntes figna ejus, que facié-

)€ Inténdat & intélligat chá-

l

i füp.

bat.

Etde Nicodémo quid

ritas veftra.

Si dixérimus

&ulim

dicit ? Erat princeps Judaó-

catechümeno: Credis in Chri-

rum , nómine Nicodémus.

ftum ? Refpóndet : Credo, &

l

Hic venit ad eum noGe , &

fignat fe Cruce Chrifti : por-

"p AHZ&

ait illi:Rabbi , fcimus, quia a

tat infronte, & non erubéfcit

T

1b€

Deo venifti magífter. Et ifte

de Cruce Dómini fui.

Ecce

ergo credíderat in nómine

QUi per

creditinnómine ejus. Inter-

u-

ejus. Etipfe unde credíde-

rogémus eum :

Mandücas

rat? Séquitur : Nemo enim

carnem Fílii hóminis , & bi-

L]

l

poteft hac figna fácere , quze

bis sánguinem Fílii hóminis ?

» Gxille;

tu facis , nifi. füerit Deus

Nefcit, quid dícimus , quia

cum eo.

*

Q

Jefus non fe crédiditei.

&» Dulce lignum , dulces

&& Sicut Móyfes exaltávit

clavos , dulce pondus fuftí-

ferpéntem in desérto , ita

t

1

nuit: * Qu fola digna fuit

exaltári opórtet Fílium hó-

n

portáre prétium hujus fzcu-

minis :

Ut omnis;qui credit

li , allelüja.

I

"

inipfum , non péreat , fed

n f

*» Hoc fignum Crucis erit

hábeat vitam atérnam , alle-

incoedlo , cüm Dóminus ad

lüja.

[

5

judicándum vénerit. Quze.

Y. Non mifit Deus Ffliuin

Eu

fio.

Divínum auxílium.

fuum in mundum , ut jüdicet

Le&io vii.

mundum', fed ut íalvétur

3

lergo Nicodémus de il-

mundus per ipfum. Ut omnis.

g J

N

lis multis erat , qui cre- |G lória Patri. Ut omnis.

ral J

díderantin nómine ejus , jam |Pro SS Alexandro, Fventio,

M

vtl

—

in ifto Nicodémo attendà-

& Theodulo Mart. ac . Ju-

mus , quare Jefus non fecre-

venale Epifcopo: & Con£,

ectio iX.

j

débateis. Refpóndit Jefus ,

& dixit ei: Amen, anien dico

Lexánder Románus , A-

d

tibi , nifi quis renátus füerit

A

driáno Imperatóre rc-

dénuó , non poteft vidére

gens Eccléfiam ,

magnam

;is tily

regnum Dei. Ipfis ergo fe

partem. Románe nobilitátis

u m

ad

jgn

Qï()'

Füfta Majio (þ'

2ad Czhriftum convértit

.

Is

Si hoc Feftum inciderit in

(frt

conftítuit , ut tantümmodo Feriam ij. vel iv. Rogatio-

U

panis & vinum in myftério|num ,. omittitur Le&tio de

T

j

offe rrétur

vinum autem|SS. Martyribus Alexandro

ï

o

ytel

aqua mifcéri juffit , propter[& fociis,& legitur de Homil.

J

UA

sánguinem & aquam , que|Rogationum ; & de ea fit

(9

ex Jefu Chrifti látere proftu-

commemoratio in Laudibus ,

:

us

xérunt: & in Cànone Miffe

ac SS. Martvrum Alexan-

j

i

m

I

;

áddidit : Qui prídie quàm

dri &c. quod & in fimilibus

J :

paterétur. Idem decrévit , ut

ä

J

Qbfervetur.

AUDES,

] y

aqua benedí&a fsle admíx-

|

j

h

to , perpetuó

in Eccléfia

& per Horas , Aíía, ?

.

n

affervarétur , &in cubícu-

Magnum pi

etàtis opus !

Ti

a»P |

lis adhiberétur ad fugándos

Ó

mors mórtua tunc eft ,

Y

Sedit annos de-

- gt

Q

[

deemones.

inlisno quando mórtua vita

cem , menfes quinque , &

fuit , alle[àja.

V

í tX fdis

dies vigínti , vite fanttitàá-

Pfalmus. Dóminus regnávit.

1

r n

TO9.

wivctdemm

te & 1alutáribus inftitütis

cum reliquis.

4 L]

illüftris.

Miartyrio coronà-

Afia Salvanos Chrifte Sal-

Frndr t

tus eft unà cum Evéntio &

vátorper virtütem Crucis ,

Duiteterum

"Theodülo Presbyteris ,. fe-

qui falváfti Petrum in mari ,

f

4

Dicepondi

pultüsqueeft via Nomentá-

miferére nobis , allel.

IU

na, tértio ab Urbe lápide ,

Afia.Ecce CrucemDffi:fügite

Tefalyo

eódem in loco , ubi fecüri

partes advérfz , vieit leo de

l

Bmgorin

percüffus fuerat, creátis di-

tribu Juda, radix David;allel.

E

(uen üedit

vérfo témpore menfe De-

Aía.Nos 4autem / gloriári

4]

Brlpémit

cémbri Presbyteris fex ,

opórtet in. Cruce Dómini

1

Tevfe i

Á

Diàáconis duóbus , & Ept-

noftri Jefu Chrifti , allel. $-

d m

fÍcopis per divérfa loca quin-

Aiíía. Per^fignum Crucis de

m

inimicis

noftris libera nos

que. Eórum córpora pófteà

Atguepo

in Urbem transláta , in Ec-

Deus nofter , allel.

ï

| Arcumun

cléfia fanttee Sabíng cóndita

Capitulum. . Philipp. $.

funt. In eümdem diem íncidit

Ratres , Hoc enim fentíte

! Quf

; Difüs n

beáta mors fan&ii Juvenális

in vobis , quod & in Chri-

j Suntin

Narniénfis Epífcopi:qui cum

fto Jefu : quicüm in forma

i Trnt

plürimosin ea urbe fan&tità-

Dei effct , non rapínam arbi-

| Equhy

te & do&trína Chrifto pepe-

trátus eft,effe fe aequálé Deo:

| At dau

ríffet , clarus miráculis n pa-

led femetípfum exinanívit ,

| Uniü ]

ce quiévit ; ibíque honorífice

formam fervi accípiens, in fi-

Aüde

tü

fepültus eft.

militádinem hóminum factus,

m

'Te Deum laudámus 17.

& hábitu invéntus ut homo.

i

MT

ym

ï

N t

Mlaji. 2,

Is

UET

d

" Hymnus.

x. Quia per Crucem tuam

At l

I

Uftra fex, qui jam per-

redemífti mundum , allelüja.

ti t

L

git

Ad Benedi&tus , Antiphona.

J fïlfïan 1j

((

deH

ij

'Tempus implens córporis ,

Super ómnia ligna cedrórum

Sponte líbera Redémptor

tu fola excélfior , in qua vita

i ü

)

Paffióni déditus ,

I Laj

!

|

mundi pepéndit, in qua Chri-

Agnus in Crucis levátur

ftus triumphávit , & mors

Um us

Immolándus ftípite.

mortem fuperávit in . etér--

1 fniy

num. allel. Oratio.

p elle potus ecce lànguet ,

Spina , clavi , láncea

Eus , qui in. preclára

DES,

Mlite corpus perforárunt :

falutíferge Crucis inven-

rf 1

Unda manat , & cruor:

A05 Qpus|

tióne , paffiónis tuz mirácula

Terra , pontus , aftra , mun-

fufeitáfti : concéde ; ut vitá-

t q,

dus ,

lisligni prétio etérna vites

Qu vit

Quolavántur flümine.

fuffrágia confequámur. Qui

C rux fidélisinter omnes .

vivis & regnas.

i r

Arbor una nóbilis :

Commemoratio SS Alexan-

b )

ol M.

Silvatalem nulla profert

dri, Eventii ; &. Theoduli

Fronde , flore , zérmine :

MIM. ac Juvenalis Epifcopi

1 Ctüd ,

Dulce ferrum, dulce lignum ,

&& Conf. hoc loco tantüm.

VL ,

!

Dulce pondus süftinent.

Atía, Fílie Jerüfalem , vent-

j )

le&te ramos arbor alta ,

te, & vidéte Mártyres cum

Dtiftnte

T

enfa laxa vífcera ,

qit ln de

corónis , quibus coronávit

Et rigor lentéfcat ille ,

eos Dóminus , in die folem-

Jandald. —

Quem dedit natívitas ;

nitátis & latítim , allelüja ,

l

rloriri ^

allelàja.

Et fupérni membra Regis ,

B

!

"Tende miti ftípite.

y". Pretiófa in confpét&tu Dó-

! au L 5.

S ola digra tu fuífti.

mini , allelüja.

(s &

Ferre mundi Víttimam ;

x. Mors San&tórum ejus, alí.

Jleri 1

Atque portum preeparáre

Iatio.

Arca mundo nàufrago ,

Rafta, quefumus , omní-

n

[]

.'J

Quam facer cruor perünxit ,

potens Deus : ut , qui fan-

ii

i

e

ilte

Fufus Agni córpore.

órum tuórum Alexàndri ,

n C

Sempitérna fit beáta

Evéntiüi., Theodüli , atque

j font

"'Trinitáti glória.

Juvenális natalítia cólimus, &

um ati*

AZEqua Patri , Filióque ;

cunctis malis imminéntibus ,

Par decus Paráclyto:

eórum interceffiónibus libe.

uldd

rémur. -Per Dóminum.

jiulh v

Uníus Trinfque nomen

u

Laudet univérfitas. Amen.

Ad Tertiam , Anti

phona,

Adorámus te Chrifte, &

Salva nos.

j

M

|horiüo.

nedícimus tibi, allelüja.

Cap. Fïatreg, Hoc en

imo 5720'

R. brev.

p o

Fefta Maii. Z«

Üt

Q

z5

214

]j

g.

.

breve, Hoc fignum Crucis

L]

. brev. Omnis terra adóret

n U

.erit 1n coe

lo, * Allel. allel.

te, & pfallat tibi.

& Allel.

fitot *

M

l

Hoc fignum.

allelüja. Omnis.

fghlS !

"

,Cüm Dóminus ad judi-

y. Píalmum dicat nómini

1]

Jl

cándum vénerit.

Allelüja ,

tuo Dómine. Allelüja, alle-

x;üone

allel.

làja.

jl

Á

G lória Patri. Omnis.

feri

& lóriaPatri. Hoc fignum.

qis

9

Adorámus te Chrifte, &

. Hoc fignum Crucis erit

wnati

i

d

dc

nedícimus tibi , allel.

in coelo, allelüja.

M

fo»

n

*.Cuüm Dóminus ad judi-

port

g, Quia per Crucem tuam

«i^

redemífti mundum , allelüja.

cándum vénerit , allelüja.

I«

f

v

Ad Sextam, Antiphona.

AdVefperas, Antiphorts.

f:ia*'lïäs

r p

Ecce Crucem Dómini.

O magnum pietátis opus.

Capitulum.

Gal.6.d

iib

cum reliquis de L audib. 572.

M

i

hi autem abfit. glorià-

Píalmi , Capit. Hymnus &

(j

M

fi, nifi in. cruce Dó.

y.utinprimis Vefp.

566.

J

E

mini noftri Jefu Chrifti : per

Ad Magnificat ; Antiphona.

quem mihi mundus crucifi-

as p uX

Crucem fan&tam sübiit, qui

ert,

xus eft , & ego mundo.

inférnum confrégit, accín&tus

Wt d

br. Adorámus te Chrifte,

eft poténtia , furréxit die tér-

Qhifo conc.

ä.

benedícimus tibi , * Allel.

tia , allelüja.

allel. Adorámus.

j qpitbus

Oratio. Deus qui in prz-

BUA

y. Quiaper Crucem tuam

clára. 573-

q: m alsi

redemífti mundum. Allelüja,

Et fit commem. S. Monies.

allelüja..

DIE IV. MAJI.

Pamordtn

G lória Patri. Adorámus.

In fefto S. Monicze

idüs ;

g M

l

l

LA

nE , N

, Omnis terra adórette , &

Duplex.

píallat tibi, allelüja.

Omnia de Communi nec

ts qui

s. Pfalmum dicat nómini

Virg. nec Martyris.

Cxvil.

iüum f

lum fre

tuo Dómine , allelüja.

preteréa, que fequuntur.

i, utal |

Ad Nonam , Antiphona.

Aüna. Símlle eft

regnum

Per fignum Crucis.

coelórum hómini negotiatóri ,

hum (eo

Capitulum.

Philip. 2.

qu&rénti bonas margarítas :

t fec

fs i

miliávit femetípfum

invéntauna pretióía , dedit

Hfa

&us obédiens ufque

ómnía fua , & ecomparàvit

Vs vll

admortem , mortem autem

eam , allelüja.

Mei verà

crucis. Propter quod & Deus

y.Spécie tua , & pulchri-

ddembyy

exaltávit illum , & donávit

tüdine tua , allel.

. Proyt

illi nomen , quod eft fuper

X lüténde , prófperé pto-

ttfüeti

céde, & regna , allelüja.

t dedi

o?nne nomene

ac

"t t

1

*

*

3

l

n d

l

Oratio.

k'eífa Maji- f

cietua,. & pulchritá-

!

I-S'L .Allel.

, Eus moeréntium Confo-| dine tua inténde , prófperé

$

(

látor , & in te fperán-

procéde , & regna. .Et.

tii

tium falus , qui beáte Mó-

li

ääï*» i.

nica pias lácrymas in con-

Ox!ïïeäääm redeün-

!

verfióne filii fui Auguftíni

tes, cüm ad Oftia Ti-

"Tnj

mifericórditer fufcepifti: da

2

rífna conftitíffent , íncidit

C

nobis utriüsque intervéntu

infebrem. Quo in morbo

,

peccáta noftra deploráre , &

cüm eam quodam die áni-

S ddj d

grátie tuzg indulgéntiam in-

ma defecíffet , üt fe collé-

Mdüg |

veníre. Per Dóminum.

git,ubi,inquit , eram ? Et

i

aftántes íntuens : Pónite hic

nplog,

In primo No&urno , 'Le-

10pus

&iones de Scriptura occurr.

matrem veftram

tantüm

AU. n

In fecundo NoGurne.

VoS rogo, ut ad altáre Dómini

'(9'

meminéritis mei.Nonoautem

þ'gmnus &

V m us

Ü

ancti

io,;it

(N

H

? K

omäf

Augultíni

die beáta mülier ánimam Deo

vt

: duplíciter mater , quia

réddidit. Ejus corpus ibi in

eum & mundo & coefo pé-

t qi

Eccléfia fan&tze Aures fepül-

T accis

perit , maríto mórtuo , quem

tum eft: quod pófteà Martíno

AUE detd-

feneétüte

conféttum Jefu

quinto Summo Pontífice Ro-

Chrifto conciliàvit , cattam

mam translátum , in Eccléfia

&

ühpt

opéribus mifericórdize

fantti Auguftíni honoríficé

exércitam viduitátem — agé-

cónditum eft.

bat :

in afsíduis veró ad

Dilexífti juftítiam, & odí-

S M.

f

l

l

l

Deum oratiónibus pro filio ,

niquitátem : * Proptéreà

e Vidie

!

—

qui in Manicheórum fectam

unxit te Deus , Deus tuus

incíderat , lácrymas effun-

óleo Igtítiz , allelüja.

M

débat

m t«

—

quem étian' Me-

v. Propter veritátem , &

u

diolànum fecüta eft ; ubi

manfuetüdinem , &

ipfum frequénter hortabá

Proptéreà.

ju&itiamf

figuitt

Bu

!

tur,utad Epífcopum Am-

Ex lib. 9. Confeff. cap. 12,

s

brófium fe conférret. Quod

Á.cClio vi.

egotiatöri ;

cüm ille fecíffet, ejus & püb-

Ubdit veró Auguftínus

rgatits :

$

i, tll

—

licis conciónibus , & pri-

rens

de matris morte díffe-

vátis

collóquiis

cathólice

Neque enim decére

ympari

fidei veritátem edóctus , ab

arbitrabámur , funus- illud

eótiem baptizátus eft.

quéftubus Iacry mófis, gemiti-

Y pulcbri-

&. Propter veritátem , &

büsque celebráre , quia illa

manfuetüdinem,& juftítiam :

nec mifere,nec omníno morie-

fj [f

* Et dedücet te mirabiliter

batur

hoc & documéntis

l]elüji»w

déxtera tua , alleluja.

morum ejus , & fide non

a

6

Fefta IMaji. Z »-

j

g

fidia , rationibüsque certis

dua : de homínibus in fpíritu

g

tenebámus. Atque inde pau-

quotídie fufcitàtis gaudet ma-

|

T

rI

que

enum

làtim reducébam in prífü-

ter Eccléfia.Ille quidem mór-

qu

!l

num fenfum ancíllam tuam: ,

tuus erat córpore , illi au-

1l

tem mente.

Iliíus mors vi-

l

dl

conver(ationémque ejus piam

I

It

in te & fan&am , in nos blan-

sibilis. vifibíliter plangebá-

j

l

tur : illórum mors invisibi-

tta

ü'gg f

damatque mor

ígeri , quasü-

1

"M

ml

bitó deftitütus fum , & Iíbuit

i

lis nec quazrebátur , nec v

l-

od

4f

flere deilla , & pro illa: &

debátur. Queesivit ille , qui

nóverat mórtuos.

Ille folus

iU

"

j

j2

fiquis peccátum invénerit ,

fleviffe me matrem

meam

nóverat mórtuos ,qui póterat

F

j

[

fácere vivos.

Nifi enim ad

Ti Vïdia q]

exigua parte horee, matrem

óculis meis mórtuam , que

mórtuos fufcitándos veníffet ,

,gnudi

me multos annos fléverat .

Apóftolus non díceret:Surge ,

-f i

I

AR

utóculis fuis víverem , non

qui dormis, & exürge à mór-

irrideat,fed pótius,fi eft zran-

tuis,&illuminábit teChriftus.

hp bonum:

Qa?&egï- |

di charitáte;pro peccátis mieis

g. Os fuum apéruit fapiéntize,

fleat ipfe ad te Patrem. óm

X lex cleméntizein lingua e-

bm ] ïfga

jus : confiderávit sémitas do-

nium fratrum Chrifti tui.

* Fallax grátia, & vana eft

musfux, * Etpanem otióía

[madin

Muülier

non comédit , allel.

e Gu*'

!

(ierii

pulchritüdo :

timens Deum , ipfa laudábi-

ftávit, & vidit , quia bona

go, um

tur , allelája.

eft negotiátio ejus: non extin-

ldu

y- Date ei de fru&u mánu-

cuétur in noCte lucérna ejus.

r d

um fnárum , & laudent eam

Et panem.

vuntüdinen,

Le&tio viii.

in portis ópera ejus. Mülier.

irtqudi

Glóna Patri. Müler.

es autem mórtuos in-

MR

In tertio No&turno.

TE

-venimus à Dómino re-

T t

(:Lé&io fan&i Evargélii fe-

fufcitátos vifibíliter,millia in-

autem

cündüm L ucam.

vifibíliter. Quot autem mór-

| apitine]

: «:!Le&to vi.

tuos vifibiliter fufcitáverit ,

Cap'. 7:

Q mf

N illo témpore : Ibat Jefus

quis novit ? Non enim ómnia

Qrmüne

que fecit,fcripta funt. Joáfíes

incivitátem , qu& vocátur

tl i

Naim,&ibant cum eo difcí-

hoc dixit: Multa àlia fecit Jc-

* quydi

fus ,qua fi fcripta effent , árs

puliejus, & turba copiófa.

bitror totum mundum non

( quy

Et réliqua.

1 ficil d

Homilía S. Auguftíni Epífc.

poffe libros cápere. Multi er-

! ud lj

Serm. 44. de Verbis Domini ,

v0 funt álii fine dübio fufcitá-

BI

circa initium.

tífed non tres fruftrà com-

memoráti.

Dóminus enim

"lerent

E jüvene illo refufcitá-

d qüiä

l

D

to gavífa eft mater ví-

nofter Jefus Chriftus ea, qua

facié-

LY

r

J Fefia Maj.^

Anyr

Lt

faciébat corporáliter , étiam

i n

ró & factà nïïräti,& -infgllä&

li

lm

fpiritáliter volébat intélligi.

affecüti. "Tales nosin fchola

Neque enim tantüm mirá-

hrifti effe debémus,

? pore!üh Pl |

cula propter mirácula facié-

Un

!l

Vk

t

Mbg

bat, fed' , ut illa , qua facié-

tDsundandámus qo (

bat , mira effent vidéntibus ,

commernoratio fequentis.

I lmul

Vür HU

"OP

A

vera effent intelligéntibus.

TIC ]

lo Regnum mundi , & om-

In fefE, gïiwjlläpæ &

$

iil

nem ornátum [Ízculi con-

Confeff. imeic.

TIle [j

ïll

|

Omnia de Communi Con£

QU pótent-

témpfíi propter amórem Dó-

Pontifieis. 4. .

ini mei Jefu Chrifti :

preter ea,

1l enim ad |

Quem vidi , quem amávi ,

quz fequufitür

Avf

Afía.

in quem crédidi, quem di-

:

Sacérdos , & Póntifex ,

rtSunre,|

léxi , allel.

li mr, |

* Eructávit cor meum ver-

& virtütum ópifex , paftor

one in

nf

pópulo, ora pro nobis

bum bonum: dico ego ópera

óminum , allelüja.

lt

a Regi.

Quem.

y

IeJn Liytoc.

*

eme

" Amávit eum Dóminus ,

1t sémitado. |

ia P Qu

9

& ornàávit eum , allelüja.

- Stolam glóri índuit euimy

puem od

Uemádmodü , qui videt

allelüja.

.leL [ GU' l

Q

Oratio.

lítterasin códice óptimé

y Qui b

cripto , & non novit légere ,

Eus , qui ad conterén-

j 00 &X

laudat quidem antiquárii ma-

eucém u

dos Eccléfiae tuze hoftes,

num , admírans ápicum pul-

& àad divínum cultum re-

chritüdinem; fed quid fibi ve-

Ws

I

lint , quid índicentilli ápices ,

parándum , Pium quintum

ts i l

Pontíficem máximum elige-

nefcit : & eft óculis laudátor ,

re dignátus es: fac nos ipsíus

j Dimmo v |

mente non cógnitor. Alius

deféndi prafidiis , & ita tuis

ierynlli

autem & laudat artificium, &

V altem ao

inhzerére obséquiis : ütóm-

eapit intellé&tum: ille ütique,

nium hóftium fuperátis insí-

hicirent

qui non folüm vidére , quod

anim Omm

diis , perpétua pace lzetémur.

"

commüne eft ómnibus , po-

i

J

n s

teít , fed étiam légere : quod

dicatur :

'X.L.'olniü

.

e Conféffor.

jfa t

quinon dídicit , non poteft.

^

aeffent, ii )

Ita qui vidérunt Chriíti mi-

In prir

À.

Mérgit fiprémes.

nes de Scriptura occurr.

gndum 9 j

rácula , & non intellexérunt,

e Mi T

quid fibi vellent , & quid in-

in fecundo No&urno.

telligéntibus

Leéiio iv

ib

quodámmodo

:

miri n

ánnuerent , miráti funt tan-

g (

tüm , quia faCta funt : álii ve-

lus in óppido Tnfübrise ,

[

L

.quod Bofchum vocant,

jytà Q

O o

fici

1'.1-?!*

/

4

519

Fefta

!

jl

fed é Bonónia oriun-

Wfää'üä&egälis in Subalpínis

j 0

matus ,

VCW

düs ex nóbili Ghisleriórum

à Pio quarto translátus , cüm

ial

qius

família , cüm quatuördecim

plures in eam abüfus irrep-

gv

síffe cognovíffet , totam Dice-

u

effet annóram,OrdinemPrz-

Qu

dicatórum ingréffus eft. Erat

céfim luftrávit ,

rebüsque

fxpelhtl

rrlllf

compófitis Romam revérfus

TC

in eo admirábilis patiéntia ;

[

)

ma do

profünda humilitas , fumma

ceraviffimis expediéndis negó-

jl

tiisapplicátus , qued juftum

Yl

vite aüftéritas , contínuum

u

' jjlla

oratiónis feàdium , & regu-

erat , Apoftólica libertáte &

( f

conftántia decernébat. Mór-

u

láris obfervántize , ac divínii

fff* gmm

honóris ardentíffunus zelus.

tuo autem Pio , prater óm-

,giit "

nium expectatiónem eléttus

Philofophíe veró ac Theo-

Póntifex , nihil in vitz ratió-

m

losíe incümbens , ádeó in

jis excélluit, ut illas docéndi

ne, excépto exterióri hábitu,

sjb

immutàávit.

Fuit in eo reli-

g

munus magna cum laude per

anultos annos exercüerit. Sa-

giónis,propagàndze perpetu-

g lat

um ftüdium , in Ecclefiáftica

vïgmfï qui

cràs conciónes plüribus in

locis cum ingénti auditórum

difciplína reftituénda inde-

PASSIEN

féffus labor ,.in; extirpándis

pl

fru&tu hábuit.

Inquifitóris

qine r

officiüi inviolábili - ánimi for-

erróribus afsídua vigilàántia ;

in fublevándis egéntium ne-

vuitrel

titüdine diu fuftínuit : mul-

ceffitátibus indeficiens bene-

tásque civitátes , non fine vi-

ml Qu

tze difcrímine, ab hzerefi tunc

ficéntia , in Sedis Apoftóli-

t AC

ca& jüribus vindicándis robur

Bof m

gra

fsànte immünes fervavit.

Invéni David fervum me-

invíctum.

xinero d

Pófui adjutórium fuper

um , Óleo fantto meo unxi

; Iltd,

eum : & Mlanus enim mea

pót

éntem,& exaltávi elétctum

fonds vt

de plebe mea:

& Manus

IG

auxiliàbitur ei , allel.

Nihil proficiet inimícus

enim mea auxiliábitur ei, all;

teliudt

$

Invéni David fervum me-

in eo , & filiusiniquitátis non

i

tAt o

nocébit ei.

IVIanus.

im : óleo fan&to meo unxi

ppulinum

eum. Manus.

, Mu

Lecüo v.

Paulo quarto , cui ob

Vitut muy

exímias virtütes charíf-

^« Elimurr; 'i uïrgäæüm Ty-

Qd e

A.

ránnum multis elátum

fimus erat , ad Nepesínum

G lg

& Sutrínum Epifcopátum

victóriis , ingénte comparáta

claffe, ad Echínadas ínfulas

Ti N

promótus , & pott biénmnium

Prerot

inter Románzs EccléfizPres-

non tam armis , quam fufis

ad Deum précibus devícit.

[ Q

byt

eros. Cardináles adfcríp-

fa ho-

tut Coyf

Quam viétóriam ea ip

tusfut. Tum ad Eciclöüam

Ka »

TMpers

WUIO pm

14

Fefta Map (5?

Tingb

fà, quà obténtà fuit, D

eo re-

DIE

d

ol

VI. MA 1.5 .79

U i

velánte , cognóvit , fuisque []n fefto S.

Joannis ante Por-

QU

familiáribus indiceávit. Dum

tam Latinam. ^ Duplex.

veró novam in ipfa Turcas

! lf

lg

Omnia de Co

mmuri Apo-

TLT d

Ws

expeditiónem molirétur ; in|ftolorum temp.

Pafch. xl

UCrd

gravem morbum íncidit , & préeter illa ,

acerbííffimis dolóribus pa-

qua hic ponun.

f

QUed ts

tientíffimé tolerátis , ad ex-

tur propria.

TDertitel

* Ad Magnificat in utr

iäqud

IDat, Mi

tréma devéniens , cüm Sa-

Vefp. Afía, In fervéntis ólei

craménta de more fufcepif-

Dreter dm.

dólium miffus beátus Joánnes

m eléctuy

fet , ánimam Doeo placidiffi-

Apóftolus , divína 'fe prote-

mé réddidit anno milléfimo

génte grátia illefus

Vite rij.

quingentéfimo ,. feptuagéli-

c;;;ivit ;

irdbiu,

mo fecündo, aetátis fuze fexa-

allelüja.

i refr

Oratio.

géfimo oCtávo , cüm fedíffet

Eus, qui cónfpicis, quia

U Xoetu-

annos fex , menfes tres, dies

D

El

nos ündique rala no.

t -

vigínti quátuor. Corpus ejus

ftra pertürbant : prefta ,

in Basilica S. Maríe ad Pre-

queefumus ; ut beáti foánnis;

»Ttrpids

sépe fumma fidélium venera-

Il

tióne cólitur , - multis à Deo

Apóftoli tui & Evangeliftze

Vaftum m«

intercéffio sloriófa nos pró-

|dens bere«

ejus interceffióne patrátis mi-

tegat. Per Dóminum.

ráculis.

Quibus rité probá-

cinde- fit; commemora-

is Afl

tis , à Cleménte undécimo

vandismbut

Pontífice máximo/Santtórum

tio S. Pii Quinti, Antiphona.

Dum effet fummus Póntifex,

nümero adfcríptus eft.

terréna non métuit , fedad

if fdpcr

;, lfte eft, qui ante Deum

duelddum.

cceléftia regna

gleriófus mif

