feculi : * virga diretiiónis

Proptéreà pópuli con

üfäbün;

Iw

virga regni tui.

turtibiin etérnum , * & in

EU

i

*

"D ilexífüi juftítiam , & odifti

fieculum fzculi.

EURT

iniquitátem:*proptéreà unxi:

Afia.

Chriftus circámdedit

uG

en

te Deus , Deus tuus , óleolz

me vernántibus atque coruf-

ltrà

títige pre consórtibus tuis;

cántibus gemmis pretiófis.

fa.

Omim

ha

E

»&c

"m

Fefta Januarii.

i

1(

Affa; ipfifum .defponsáta , | cum: * fufcéptor nofter.

zgcäus

DT

acob.

bu j

j

cui Ángeli sérviunt ,. cujus

egum

pulehritüdinem fol & luna

fía. Ypfi fum.defponsáta ,

mirántur.

cui Angeli sérviunt, cujus

j

TIS (L)s

Pfalmus 45.

pulehritüdinem. fol & luna

Eus nofter refügium , |miràántur.

CUT

I)

& virtus : * adjütor in|v. Elégit eam Deus, & prz-

tribulatiónibus , qua inve-|elégiteam. ge n taberná-

! &Müä

nérunt nos nimis.

culo fuo habitáre facit eam.

Jolvfere

V donm

Proptéreà non timébimus

, &e&tiones de Homilia fan-

dum türbábitur terra: * & |éliGregorii Pape in Evang.

X (ij.

transferéntur montes in cor|S Ímile erit regnum cocló-

maris.

[rum decem virgínibus. ut

m jl

S onuérunt , & turbáte funt

in Communi Virg. xcviii.

us , &

aqua eórum:;*conturbáti funt

E Vil

Ipfi fum defponsáta ,

montes in fortitüdine ejus.

cui Angeli sérviunt , cujus

vabuy*

F làminis ímpetus lztíficat

pulchritüdinem ífol & luna

at

civitátem Dei; * fan&ificávit

mirántur : * Ipfifoli fervo

o

j

mus.

tabernáculum fuum Altim-

fidem , ipfi me tota devotióne

commiítto.

j ,

fmmbris 3

D eus in médio ejas , non

I*« Déxteram meam , &

coli

M

commovébitur : :* adjuvàbit

|lum meum cinxit lapídibus

eam Deus mane dilüculoó.

| pretiófis

trádidit áuribus

j vitg

C onturbáte funt: Gentes ,

|meis inzílimábiles margart-

yime i

|tas.

& inclináta funt regna:*dedit

Ipfi foli fervo.

vocem fuam , mota eft terra.

]5 Vij Omnípotens , ado-

ts i d

óminus virtütum nobís-

ránde ,colénde, & tremén-

Joncatrt

cum : * fufcéptor nofter

de ,benedícote: * Quiaper

Deus Jacob.

:

|Eíhum |tuum unigénitum

V. enite , & vidéte ópera Dó

j ni

|eváfi minas. hóminum impió-

jes aos prt

mini, quz pófuit prodígia fu-

|rum , & fpurcítias diáboli

mierram.

perterram : * áuferens bella|impollüto calle transívi.

óminis (

usque ad finem terrg.

|X». Te confiteor lábiis. , te

rcum.cónteret , &.confrin- | corde;te totis vifcéribus con-

meï,& ge

.

get arma: * & fcuta combüret| cupí(co. Quia.

igni.

-

J&* lória Patri.

Quia.

conüteä*ï;

!]

acà

te, &Vldete n qü(jniam

AD LADDES,

ff

l

ego fum Deus

* exaltábor| .. &per Horas, Afís.

'

in Géntibus , & exaltábor in!

ï

Ngréffa Agnes turpitüdi-

Ic'xfcümlj"

í

terra.

i

nis locum ,. Angelum Dó-

«

óminus virtütum | nobís- ';n'xin.i praparátum invén

i.

if

[J

LI

L.

"

If

Ó

Fefta Januari. 4 /-

/

P(ilm. D éóminus regnàvi

üt qui beátee Agnétis vírginis

i

18.

t,.

cum reliquis.

& mártyris tuc folémnia có-

L

Afia. Mecum enim

e

' hábéo

limus , ejus apudte patrocí-

on

4.

nia fentiámus.

Per Díím.

cuftódem córporis mei ; An-

:xelum Dómini

*

&l

Mecum enim hábeo.

Ad Tetrtiam , Antiphqna.

ftpi

Áfna. Annulo

fuo fub'arrhä.-'

tibi.

g:b*

7

vit me Dóminus meus Jefus

Capitulum. C onfitébor

s

(RO

Chriftus ; & tánquam fpon-

ut fuprá. '

5y. breve. Spéc

ietua , * Et

j J

fam decorávit me coróna.

jele

7

Aiía. Benedícote Pater- Dó-

ulchritüdine tua. Spécie.

61

mini mei Jefu Chrifti , quia

» Inténde , prófperé procé-

er Fílium tuum ignis extín-

de, & regna. — Et pulchrità-

j

dine.

lus

étus eft àlátere meo.

Pg

tf(.

Afiaà Congaudéte mecum,&

G-lória Patri. Spécie tua.

a

consratulámini, quia cum his

2

Y* Adjuvábit eam Deus vul-

Á

ómnib

us lácidas fedes accépi.

tu iuo.

u

hg

l

Capitulum:

Eccli 51.€

& Deusin médio ejus,nori

d

T

Onfitebor tibi Dómine

commovébitur. -

Q

Cx

Rex,; & collaudábo te

Ad Sextam , Antiph

ona.

"Annulo fuo.

dT

Deum Salvatórem meum.

Capitulum. Eccli; $1. 6 -

ultim

Al

Conftébor nómini tuo ; quó-

gl

niam adjütor , & protéctor

fberáftüi me fecündüm

fadus es mihi ; & liberáfti

J 4multitüdinem mifericór-

i

die nóminis tui à rugiénti-

:

N

corpus meum

à perditióne.

»D

Hymnus:

efu,coróna Vir:

bus , praparátis ad efcam, de

fu.

num. 521.

mánibus qu&eréntium ànimá

$

meam , & de multis tribula-

y ?

. Difüfa e

i r in lábiis

tiónibus , qu& circumde-

lu

—

tuis.

*

Ad]

&» Proptéreà benedixit te

dérunt me.

$tan

Deus in &térnum.

&. brcve.- Adjuvábit eam

'l',

Ad Benedidtus ; Antiphona.

* Deus vultu

fatmr

bit eam.

"fu.o. Adj UVä*

AO

Ecce.! quod concupivi , jam

Q

vídeo: quod fperávi , jam

y. Deusin médio ejus, non

téneo : ipfi fum jun&ta in coe-

commoveébitur.

Deus.

TN

G lória Patri. Adjuvábit.

t

lis, quem in terris pófita , tg;

On

ta devotióne diléxi.

x. Elégiteam Deus, & pr&-

x

QOrauo.

elégit eam.

Mnípotens ; fempitérne

&« Ín tabernáculo fuo habi-

F efh

O

táre facit eam. :

!

Deus , qui infirma mun-

lü fe

di éligis , ut fórtia queque

Ad Nonam ,. Antipliona, *

Congaudéte mecum.

confündas:concede propítius:

d-

l

Fefta Januarii. ,? )

53t

m Tij

Eccli 51. ..4Afí. lítórum eft enim

um

Capitulum.

reg-

udábit usque ad mor-|num c

celórum, qui contemp-

Fte patn;

tem ánima mea Dóminü:

sérunt vitam mundi , & per-

" Uf

uóniam éruis fuftinéntes te ,

Amiphom

venérunt ad premia regni ,

W

& líberas eos de manu angü-

& lavérunt ftolas fuas in sán-

fti2 , Dómine Deus nofter.

guine Agni.

Bhnr bt

$.br. Elégit eam Deus ,|y. Latámini in Dómino, &

* Etpreelégit eam. Flégit.| exultáte jufti.

lu Ef

y* In tabernáculo fuo habitá-|g-. Et gloriámini omnes re«

N

tefacit eam. Et prixelégit.

&i corde.

perépm).

G 1lória Patri. Elégit.

t pulchii

y. Di&ü(a eft grátia in lábiis

Défto Dï)?n;ine fupplica-

tuis.

A

tiónibus noftris : ut , qui

de ub

EK. Proptéreà benedíxit te|

éex iniquitáte noftra reos nos

Deus in &térnum.

effe cognófcimus, beatórum

Deus vgl-

Ad Vefperas , Antiphona.:

Mártyrum tuórum Vincéntit

h tj m

Ingréfía Agnes. cum reliquis.

& Anaftáfii interceffióne li-

de Laudibus. Pfalmus. Di-

berémur.

Per Dóminum.

Mi

-Xxit Dóminus.

cum reTiquis |

Iu primo No&urno , 1.e8t.

de Dominica.. 128. & loco |de Scriptura occurrente.

ultimi , Pfalmus

^

Inii. No&urno. Le&ioiv,

Bol gt

e feeünit

-xXüfalem. 148.

Incéntius , Ofcein Hi-

m milerii

.. Capitulum & Hymnus, üt

- fpánia citerióre natus ,

fupràini. Vefp. :52t.

àprima etáte ílüdiis dédi-

| i gt

AL efeam

y. Diffüfaeft grátia in lábiis

tus , facras lítteras à Valé-

um 3

tuis.

rio Ca(arauguftáno Epifcopo

"

&. Proptéreà benedíxit te

dídicit : cujus étiam partes

nili ii

Deus in etérnum.

g Qut

ufcépit predicándi |Evan-

Ad Masuificat , Antiphona.

gélium, quod . Epífcopus ,

Stans beáta Agnes in médio

propter lingue impedimén-

imrälbif P

flammae , expánfis mánibus

tum ; predicatónis officio

y Al

orábat ad Dóminum : Omuí-

fungi non póterat. :Eare ad

potens,adoránde,colénde,tre-

Daciánum , Provínci&e à

oj D

ménde,benedíco te, & glorí-

Diocletiáno &

Maximiáno

[

fico nomen tuum in a&térnum.

ljuvä

i

prepófitum , deláta , Vin-

Orstio. O mnípotens. 530.

céntius Cefaraugü(íte com-

as p

Deinde fit commemortat.

prehénditur , & vin&tus ad

Fefti fequentis.

Daciánum Valéntiam addü-

jpfin!

DIE

Ubi verbéribus &

XII. JANUARIIL.

citur.

Ànfefto SS. Vincentii & An-

equüleo tortus, multis pr&-

y

ftafii Mart. Semid.

séntibus , cum nulla aut tor-

l

*

e

db

njlell-

33

Fefta Januari, 4 $.

"

aut acerbità-:

peráta , vi&tor ad coeléftem

u

mentórum Vi;

)d

te , vel lenitáte verbórum à

martyrii corónam advolavit ,

ropófito deterréri poffet,

undécimo Kaléndas Februá-

[ eti

jj

in eratícula impófitus , prunis

ri. Cujus corpus, cüm pro-

j

j

Jl

ardéntibus fuppófitis , ac fér-

jédum effet/ inhumátum ,

corvus & à volücribus, &

reis anguibus excarnificátus,

ytic

candentibüsque láminis exu-

a lupo , üngüibus , roftro,

jgsin

ftus, iterum dücitur in cár-

alis mirabíliter deféndit. (oua

j.Q

cerem ftratum teftáceis frag-

re cógnità , Daciánus illud

(lona

méntis , ut ejus nudum cor-

in altum. mare demérgi ju-

us , fomno oppréffum , à

bet : fed inde étiam divíni-

ln te

nEv

fubje&tis étiam teftárum acü-

tü$ ejéttum ad littüs , Chri-

leis torqueretur.

ftiáni fepéliunt.

prælia.

&. Vérbera carníficum non

fnot U

&« San&i tui Dómine mirábi-

Ia

le confecüti funt iter , fer-

timuérunt. Sanéti Dei , mo-

vientes pracéptis tuis , ut in-

riénes pro Chrifti nómine :

ylulpt

*? Ut herédes fierent in do-

YX

venireéntur illzfi in aquis và-

í

TTION

lidis :

* "'erra appáruit ári

mo Dómini.

da : & in Mari rubro via fine

3. Tradidérunt córpora fua

mafort

| I

impediménto.

propter Deum ad fupplícia.

Y., Quóniam percüffit pe-

Ut.

e&io vi.

l

]

datur:

A Naftáfius Perfa , móna-

|

tram , & fluxérunt aqu& ,*

't.orre'nt,es'in

undavérunteT'er-

hus , Heráclio Impera-

TWMus.

Ya.

ectio Vs

tóre ,cüm fanttam Jerofoly-

n

Va

Erüim , illo in tenebri-

mórum terram vifitáffet, ad

cófa inclüfo cuftódia,

Cafaréam Paléfüine - pro

lm el

ld m

claríffimus fplendor óbórtus

Chrifti religióne víncula &

toncde

totum 'cárcerem: illuftrávit :

vérbera conftánter perpéffus

us lux eüm fumma admira-

eft. Mox à Perfis ob eám-

ligos]

|dem caufam váriis cruciáti-

tte, (

fióne omnes , qui áderant,

affecíffet , res à cuftóde càr-

bus affé&tus, à rege Chófroa,

omtüm.

ceris ad Daciánum defértur.

ttDom

una cum feptuagínta áliis

Dd

Qui edü&tum in molli cülci-

Chriftiánis, fecüri percütitur.

tra cóllocat : & quem cru-

Cujus relíquie primüm Jero-

"o

i G

ciàtibus in fuam fenténtiam

sólymam ad monaftérium , in

tráhere non póterat , delíciis

uo monáfticam vitam pro-

Y

féffus erat , deínde Romam

At plur

perdücere conátur. Sed invi-

Tatin

étus Vincéntii ánimus Jefu

deláte, collocáta funt in mo-

Chrifti fide , fpéque munítus

naftério ad Aquas Sálvias

Pf

M.

vicit ómnia : & ignis , fer-

&vTanquam aurum in forná.

ri,tortórum immanitáte fu-

ce probávit eléttos Dóminug

Mp

!

Fefta Januarii. 22 ,

d C

& quafi holocàufti hóftiam

Oratio. I ndulgéntiam.

üut

ii

accépit illos , & in témpo-

5 F

inCommuni Virg. Ixxxix.

re erit refpé&tus illórum :

LA

In primo Noéturno , Le-

m g

uóniam donum & pax eft

lones de Scriptura occurr,

Vrtün.

elé

a

tis Dei.

In fecundo INo&turno.

tbus, (

y^ Qui confidunt in illum,

Le&tio iv,

IN

intélligent veritátem : & fi-

Eátus Raymündus Barci-

Wkï. (s

déles in dile&tióne acquiéfcent

nonénfis ex nóbili fami-

illi.

dlv d

Quóniam.

lia de Pénnafort, Chriftiánze

ieme'tg'x )

Glória Patri.. Quóniam.

Religiónis rudiméntis imbü-

jtm d

In tertioNo&turno;Homilia| tus , adhuc párvulus exímia

ttàs, (

inEvangel. Cüm audíeritis | ánimi & córporis índole mag-

prelia, utin Comunipluri-| num áliquid porténdere vi-

ficum w

mor. Mart. xlv.

fuseft. Nam adoléfcens hu-

De ,m

- In fecundis Vefperis à Ca-| manióres lítteras in pátria

| tmime

itulo de S. Rkaymundo.

proféffus , Bonóniam fe cón-

tert i di

DIE XXIIL JANUARII.

tulit, ubi pietátis officiis ac

In fefto S. Raymundi de Pen- Pontificio , Civilíque juri sé-

d f

nafort Conf. Semidupl.

dulóincümbens, & Dotióris

P

In Hymn. lfte. Conféffor. |làurea infignítus , ibídem fa-

4l

nia

h

dicatur: Méruitfuprémos.|cros Cánones magna cum

vf 0f

ratio,

hóminum admiratióne eft in-

Eus, quibeátum Ray-|terpretátus. Ejus virtütum

[j [npeti

D

mündum . poeniténtiz |fama percrebefcénte , Beren-

2 Jevtt

Vïütäffeta 1

Sacraménti insígnem miní- |gárius Barcinonénfis Epífco-.

ftrum elegífti , & per maris|pus , cüm Roma fuam ad

due !

undas mirabiliter traduxifti:| Eccléfiam redíret, eum con-

gl

concéde : ut ejus interceffióne | veniéndi caufa Bonóniam iter

i d

f

dignos poeniténtize fru&us fá |inftítuit, & .tandem fummis

fs 0

vj

cere, & ad setérne falütis | precibus;utfecum in pátriam

ii t

portum perveníre valeàmus: | reverterétur , obtínuit. Mox

W Cbäfmï

Per Dóminum.

ejüsdem Eccléfize Canonicátu

w d

D

Deinde fit commem. SS, &Præpoütura ornátus, uni-

perctt

Vincentii & Anaftafii MM vérfo Clero & Pópulo , inte-

jmin t

Aiia. Gaudent in coelis.

gritáte , modéftia , do&trína ,

Lftelf'lum, I

Y Exultábunt, de Commu-4 & morum fuavitáte przefül-

vim p

ni plurimor. Mart.

xlvii.|fit , ac Deíparse Vírginis ,

k h

Oratio. Adéfto Dómine. 531.| quam fingulàri pietátis af-

3

auit

Pofteà S. Emerentiang V.| fé&tu venerabátur , honórem

U

N

ff

& M. Afía.. Veni fponfa.

& cultum femper pro víribus

um

Y« Specie tua.

auxit.

" Wmui

Li13

Qa HO-

L]

Fefta Januarii. 29

[j

i

m fecitillum Dó-

annos à Gregório nono im-

jlise

LO Ho1ac'f'tu

minus , & cuftodívit eum ab

petrávit, & di&um fanttum

UO

inimícis, & à. fedu&tóribus

Petrum primum Generálem

|

jmo!

Ordinis Magíftrum fuis ipfe

tuitávit illum : " Et dedit illi

m

claritátem eetérnam.

mánibus hábitu eódem indü-

(d

tum , creávit.

rf

Y Tuftum dedàxit Dóminus

jer vias re&tas , & ofténdit

s. Amávit eum Dóminus ,

,l

illi regnum Dei. Et dedit.

&ornávit eum , ftolam gló-

al

€cuo v.

riz índuit eum , * Et ad por-

(Xit

. À. 'Nnum círciter quintum

tas paradífi coronávit eum. .

Kqu

4 A-füprá

3 Induit eum Dóminus 1o-

vid]

quadragéfimum

agens , in Ordine Fratrum

rícam fidei , & ornávit eum.

Tib

Predicatórum, folémni emíf-

Et.

€Cu0 Víe

"

B eódem Gregório Ro«

vitan

fà profeifjóne , ut novus mi-

$

mam accersítus , & Ca-

les , in omni virtütum géne-

s

d at

D

xe , fed precípue in charitáte

pelláni , ac Poenitentiárii , &

6ltni

Confefsárii fui münere deco-

erga egénos , & máximé cap-

ht

tívos abinfidéelibus deténtos ,

rátus , ejásdem juffu Roma-

N

6u

fe exércuit.

Unde cüm ejus

nórum Pontíficum decréta,in

t

W

divérfis Concíliis & Epíftolis

hortátu fan&tus PetrusNolát-

(

cus ( cujus ipfe confeffiónes

fparfa, in unum Decretàálium

D

volümen redégit. Archiepif-

audiébat ) füas opes piíffimo

huic óperi conférret , tum et-

copátum Taraconénfem. ab

dem , tum beáto Raymündo

ipio Pontífice fibi oblátum

conftantífime recusávit. Et

& Jacóbo primó Aragónice

Rezi appárens beatíffima Vir-

totíus Ordinis Predicatórum

generále Magiitérium

, quod

h

o, gratíffimum fibi & unigé-

fide

nito Fíilto fuo fore dixit , fiin

per biénnium fan&tiffimé ad-

jur

fuum honórem inftituerétur

miniftráverat, fpónte dimífit.

Tüm

acóbo Aragónice Regi facre

Ordo Religiosórum ,. quibus

(l

captívos ex infidélium tyrán-

Inquifitiónis officii fuis in re-

Qul

nide liberándi cura incámbe-

"us inftituéndi auétor. fuit.

&

ret.

Quare collátis inter fe

Multa patrávit mirácula; in-

if

consilitis;Ordinem beáta Ma-

ter quz illud claríffimum ,

d

ríe de Mercéde R edemptid-

quod ex Infula Baleári maj óri

o

nisCaptivórum fundavérunt,

Barcinónem reversürus,ftra-

dit

cui beátus Raymündus certas

to fuper aquas pállio, centum

"&

vivéndi leges prafcrípfit ad

fexagínta milliária fex horis

cjüsdem Ordinis vocatiónem

confécerit , & fuum coenó-

accomodatíffimas

^ quarum

bium jánuis claufis füerit in*

Ccens

m

E

approbatiónem äliquo'tf poft gtölïug. Tapdem prope

| -Fcü:a.

J

anuarii,. 24 «

ISSS

T0

tonicios -- at

& m

é-|eftregnum. . Diffüfa eft.

ftin

ritis cumulátus , obdormívit|O ratio. indulgéntiam. c.

in Dómino anno falütis millé-

Vefperaeà

apitulo de S.

Cherin

Ui ij

fimo ducentéfimo feptuagéfi- |'Uimotheo Epifcopo,& Miart.

0 ind

mo quinto , quem Clemens|cum commem. S. Raymundi,

O&4ávus in Sanctórum nüme-| DIE XXIV. JANUARII. .

rum rétulit.

hi ,

]

Ín fefto S. 'Timothei Epifcopi

^

m Ü

(-

. Xíte homo perfécit ómnia

G Moart.. éesmisk l:

:

)

L

|

uzmlocütus eftei Deus, &| — Oratio.T nfirmitátem n

:

-

Emwr.

dixit adeum : In

édere in

|itram. .dc Comrmiuni unius

Vi um

äl'

Mart.

Xxil.

Tmons

réquiem meam :

Quia te

vidi juftum coram me ex óm-

Pro commemor. S. R

a

:

PU

nibus Géntibus.

mundi,Afa. Hicvir defpí-

j

ciens mundum , & terréna

sirio l

y^ lfte eft , qui contémpfit

NU

vitam mundi , & pervénit

triümphans , divitias ccelo

ad coeléftia regna. — Quia.

cóndidit ore , manu,

J

yiànn, &

Glória Patri.

uia.

y» Juftum dedüxit Dóminus

vt dst-

i

( Nort

Intertio No&Cturno,Homil.

per vias re&tas.

S.Gregoriü Papse in Evang.|m. Et ofténdit illi regnum

Vrl

Siánt Iumbi veftri. ut infrà in| Dei.

i Bll

Ixxviil.

Jecrett

Communi.

.Oratio. D eus , qui..53

Pro fancta Emerentiana

In primo No&urno ,

l-

Ardiph -

Virgine & Martyre.

&iones de Scriptura occure.

m d

Le&ioix.

Ínin No&turno. Le&ioiv,

j oblur

Merentiána Virgo Ro-

Imótheus, Lyftris in Ly-

i. P

4 mána ,colla&tánea beátae

caónia natus ex patre

alictirU

Gentíli,& matre Judza;Chri-

t U

Agnétis,adhuc catecbümena ,

fide & charitáte flagràns ,

ftiánam colébat religiónem ,

al

furéntes in Chriftiános idoló-

cümin ealoca venit Paulus

xlnte db

rum cultóres cüm vehemén-

Apóftolus. Qui fama commó-

; ld

tiüs accusáret , à concitáta

tus , que de Timóthei fan&i-

4iliusint

multitüdine lapídibus óbruta

táte percrebuüerat , ipfum ad-

t B«

eft. Quain cruciátibus orans

híbuit sócium fuz peregrina-

jriculs !

tiónis : fed propter Jud&os ,

murt

ad fepülchrum fan&tee Agné-

j

tis , própriosánguine , quem

ui fe ad Chriftum convérte-

eirimil

vro Chrifto conftánter effü-

rantfciéntes, Timóthei patré

tSut

us

dit , baptizáta, ánimam Deo | effe Gentílem,eum circumeí-

réddidit.

il i

dit. Cüm Íígitur ambo Ephe-

j fex y

dleDeum laudámus. x

(um veniffent, ibi ordinátus

u

Ín Laudibus pro

7fan&a

eft Epífcopus ab Apóftolo, ut

ernáret.

yfsl

:

Emerentiana , .Afía. Stmile| eam Eccléfiam gub

8 Fo-

"p

"d l4

V

.536

Fefta Januarit. 4 9

&. Hone(tum fecit illum Dó-

ejus propónit fequenda veftt-

:

jitl

mimnus , & cuftodívit eum ab

gia. Si enim compátimur, &

g Df

inimícis

& à feductóribus

conglorificábimur. In cujus

if

tutávit illum: *' Ét dedit

gloriófo agóne duo nobis pre-

illi claritátem zetérnam.

g

cípué confideránda fünt : in-

ii

s. Delcendítque cum illo in

duráta vidélicet tortóris fevi-

Aulü

fóveam: & in vínculis non

tia, & Martyris inví&a pa-

tU

tiéntia.

,

derelíquit eum. Et.

Savitia tortóris, ut

us |

LeGio v.

eam deteftémur : patiéntia

(tid

quem Apóftolus duas

Martyris , ut eam imitémur.

vtüt

A

píftolas feripfit;álteram

Audi Pfalmíftam advérsüs

nfcur

Eaodicéa , álteram Roma

malítiam increpántem : NNoli

Qu

quibus in paftoràli$ officii

emulàári in. malignàntibus ,

J5 acT

cura confirmátus , cüm facri-

quóniam tanquam foenum

Jcerdl

ficium , quod uni Deo debe-

velóciter aréfcent. Quód au-

tur,fieri demonum fimulá-

tem advérsüs

malignántes

cris ferre non poffet ; pópu-

patiéntia exhibénda fit , audi

EGre'g

lum Ephesínum , Diánzin

Apáftolum fuadéntem : Pa-

f odf

ejus celebritáte immolàántem,

tiéntia vobis necefsária eft,

cteha

ab illa impietáte removére

ut reportétis promiffiónes.

Telàta

conátus , lapídibus óbrutus

X Stola jucunditátis índuit

Dit]

cft: ac pené mórtuus, à Chri-

eum Dóminus: ?* Et corónam

Tt fo]i

ftiánis eréptus , & in montem

pulchritüdinis pófuit fuper

Ckir

óppido vicínum delátus , no-

caput ejus.

X T

no KaléndasFebruárii obdor-

y^. Cibávit illum Dóminus

glona

mívit in Dómino.

pane vitze , & intelléttus : &

& Defidérium ánime ejus

Qt

9 p

aquai fapiéntie falutáris po-

b

tribuífti ei Dómine,

távit illum. Et corónam.

voluntáte labiórum ejus non

Glória Patri. Etcorónam.

ln ,unï

fraudáfti eum.

DI

Intertio Nocturno,Homilf.

hr ll

SQuóniam pravenifti eum

S.Gregorii Pape in Evang.

Quj

in benedi&iónibus dulcédinis:

Si quis venit ad me.

de

ommuni unius Mart. xxx.

uTU t

pofuífti in cápite ejus coró-

|

1

nam de lápide pretiófo. Et.

Vefp. de feq. cum coriem,

ile i

Sermo fan&i AusuftíniEpí(c.

affigznatis

u

tinfra.

) Ire

uv

w etfiü. 4-.40 dGSQnäiS- Lc . Vl«

. DIEX

X

V. JANUARII.

NY

iumphális beáti Már-

li Converfione S. Pauli Apo.

4 tyrisTimóthei dies hódie

ftoli.

Duplex.

Vij

nobis anniversária celebritá-

lllm, &

Ad Vefperas , Antiphona.

Wt

te recürrit: cujus glorificatió-

Ego plantàvi,

cum reliquig

AImen

ni ficut congáudet Ecclöüa,l?c

deLaudibus. 542. Pf

*

JAXl

äm'

d

Mif

|

)

"Feffa Januarii, 4*

937

itimu;,&

Dixit Dóminus. cum reliq.

"Oratio,

Ts

de Diüica. 128. & loco ul-

Eus , qui univérfum

2 ist.

timi , Pfalm. Laudáte D6-

mundum beiti

Pauli

lint n

:minum omnes Gentes. 132.

Apóftoli predicatióne docuí-

ts f

Capitulum,

A&or. 9.

ft : da nobis , quefumus ; ut,

T p

Aulus adhuc fpirans mi-

qui ejus hódie Converfiónem

N

nàárum , & cadis in di(ci-

ts t

cólimus , per ejus ad te exém-

jusv]

pulos Dómini , accéffit ad

pla gradiámur. Per Dífm.

Qutou,

principem Sacerdótum , &

Pro coiem. S. Petri , Afía,

péüit ab eo epíftolas in Da-

d

Tu es paftor óvium,

princeps

m: Nl

máícum ad fynagógas : ut , fi

Apoftolórum

» tibi trádite

quos inveníffet hujus viz vi-

funt claves regni coelór

j

Wntlb,

r0s ac mulíeres , vin&tos per-

y-. Tu es Petrus.

um,

frenm

düceret in

E

erüfalem.

x Etfüper hanc petram z-

ymnus.

dificábo Eccléfiam meam.

Irnátts

fatig.

fit, audi

EGr

égie DoGor Paule

n: D.

mores ínftrue ,

Eus , qui beáto Petro

Et noítra tecum pé&ora in

D

Apóftolo tuo , collátis

a d.

coelum trahe :

il

clávibus regni cceléftis , li-

1ti Id

Veláta dum merídiem cer-

gándi atque folvéndi Pontifi-

nat Fides ,

cium tradidífti : concéde ; ut

IU

Et folis inftaf fola' regnet

jt füpt

Cháritas.

interceffiónis ejus auxilio ,

à peccatórum noftrórum né-

Sit

Trinitáti

fempitérna

xibus liberémur.

Dimni

glória,

Deinde fit commemioratio

s: d

Honor ,

potéftas , atque ju-

lanti Timothei , Antiphonz,

hrars p*

- bilátio,

Qui vult veníre poft me, áb-

Ym

In unitáte , que gubérnat

t

ómnia ,

neget femetípfum , & tollat

crucem fuam » & fequátur

m

Per univérfa aternitátis

2

me.

j It

cula.

Amen.

T

:

, lu es vas ele£tiónis fan&te

y» Juftus üt palma florébit.

& Sicut cedrus Líbani mul-

2

li. X5

aule Apóftole.

tiplicábitur.

n

g. Predicátor veritátis in

ratio. Infirmitátem. xxii.

univérfo mundo.

Ad Matutinum , Tnvitator.

UAN.

Ad Magnificat , Antiphona.

udémus Deum noftrum ,

TL

Vade Ananía , & quere Sau-

* In Converfióne Do&óris

Iu

)

lum, ecce enim orat ; quia vas

Géntium.

A

eleciiónis eft mihi , ut portet

Pfalm. V' enite exultémus. 2,

w! j

gl

:

nomen meüi coram Géntibus,

Hymnus. É

«

gré

tiP

J

gie Uo&'qr

:

.?:L

& Régibus; & filiis Ifrael.

Paule. ut fupra,

J

J

N

in

Fefta Januar

iicdio

no;, Affal

.séqu

eris. Durum eft tibi cons

li

Ín primo NoSur

ftímulum calcitráre.

ui operátus €

etto in|tra.

lh

Apoftolátum , operátus eftt &

[)

o

Qui operátus eft Petro

E

mihi inter Gentes :

& cogno-

H

n Apoftolàtum , operátus

[

odl

data eft| eft & mihi inter Gentes.

.

vérunt grátiam, qu&

(omo

thihi a Chrifto Dómino.

* Et cognovérunt 'grátiam

t

Píalmus. Ceeli enárrant.

Dei , quz data eft mihi.

f

3. Grátia Dei in me vácua

cum reliquis de. Communi

non

J

| nöm.lï*

Appft

olorum, t

fuit , fed grátia ejus fem-

t.

fs

Afia.

Scio , cui crédidi, &]|perinm

e manet.

.Jum

certus

Le&o i.

fum, quia potens eft

T tremens , ac ftupens

tem.

depófitum meum ferváre in

vl

illum diem , juftus judex.

',dixit : Dómine , quid me

t

vis facere ? Et Dóminus ad

Píalmus Benediícam. iii.

vivere Chriftus

eum: Surge , &.ingrédere

4]erü£

Afía, Mihi

fiter

eft , & mori

Jucrum : glorià-

civitátem, & ibi dicétur tibi ,

tuma

ri me opórtet in cruce Dómi-

quid te opórteat fácere. Viri

autemilli , qui comitabántur

dv

ni noftri Jefu Chrifti.

- qutem

P(atmus. E ruétávit. iv.

cum eo,ftabant ftupefát&ti, au-

TU

;,.Yn omnem

terram exívit

diéntes quidem vocem, nérmi-

nemautem vidéntes.Surréxit

.eui

onus eórum. ; Etin fines

Tl

orbis terrg verba eórum.

autemSaulus de terra,apertís-

; Aegi

De A&ibus Apoftolórum.

que óculis nihil vidébat. Ad

manusautem illum trahéntes,

MU

. Leio i.

Cap. 9.

introduxérunt ^ Damáícuni.

qui

2

Aulus . ad

huc fpirans mi-

Iiilid

h

S

nárum.

& caedis in difcípu-

Et erat ibi tribus diébus non

&

videns , & non manducávit ;

&

1

v

os Dóminiaccéffit ad Prínci-

neque bibit.

qti

em Sacerdótum, & pétiit ab

hl Dl

eo epíftolas in Damáfcum ad

$;. Bonum certámen certávi,

curfum confummávi, fidem

fus;

fynagógas:ut ,fi quos invenif-

fervávi: * Ideóque repófita

did,

fet hujus vize viros ac mulíe-

Itre

res, vinétos perdüceret in Je-

eft mihi coróna jultítie.

vüfalem. Etcum iter fáceret,

y'. Scio , cui crédidi ,

& cet-

Wite]

14

de-

Vl

cóntigit , ut appropinquáret

tus fum , quia potens €

ferváre in il-

h

Damáfco : & sübitó circum-

ófitum meum

£ülfit eum lux de coelo.

Et

lum diem. Ideóque

Tü:

Le8o il

Pal

' eadens in terram audívit vo-

Veri

cem,dicéntem fibi

Saule ,

Rat autem. quidam dif-

al

cípulus Damáfci ; nómi-

uid me perséqueris ? Qui

ne Ananías : & dixitad illum

Aff

dixit:Quis es Dómine? Etille:

lUs j

in vifu Dóminus :. Ananía.

t

Ego fum Jefus, qq'em tu per-

U

[

i

&

Y

Itf

Fefia Januarii.

iU

At ille ait : Ecce ego,

Dómi- j méruit . thronum

t Pemj

ne.

Et Dóminus ad eum :

mum poffidére.

dufo'de'&i- :

Derils

Surge , & vadein vicum, qui

Pfalmus. Exáudi De

us dg;

DteS :

vocátur Re&us , & quare in

precatiónem. vii.

TART

domo Jude Saulum nómine

'Tarsénfem: ecce enim orat.

Afia, Bonum certámen. cer-

^

távi , curfum

*

VAUR

( Et vidit virum . Ananíam

fidem fervávi.

confummävi ;

BN

nómine introeüntem , & im-

Y

Plalmus, Exáudi D.eusjqrg,.'

j

onéntem fibi manus , ut vi-

tiónem meam. viii. -

fum recípiat. ) Refpóndit au-

tem Ananías : Dómine, audí-

uperomnem terram.

. Conftítues. eos príncipes

;

Qu

(

vi à multis de viro hoc, quan-

$;, Mémores erunt n

óminis

TUIUS d

ta mala fécerit San&is tuis in

tui Dómine.

r

Jerüfalem : & hic habet pote-

Sermo S. Auguftíni Epífc,

tur t

ftátem à pyincipibus Sacerdó-

e 14- de San is:

re. Vin

tum alligàndi omnes , qui ín-

| Sermon

Le&io iv.

Dixit

pamtu

vocant nomen tuum.

Odie de A&ibus Apofto-

autemadeum Dóminus : Va-

H

lórum lé&tio hec

TO«

vt

de , quóniam vas electiónis

nuntiáta eft, ubi Paulus Apó-

um

es du

eft mihiifte, ut portet nomen

ftolus ex perfecutóre Chri-

meum coram Géntibus , &

ftianórum annuntiátor factus

Ti4ptti

eft Chrifti.

Proftrávit enim

i, À

Régibus , & filiis Ifrael.

trhetes

Ego enim ofténdam illi ,

Chriftus perfecutórem, ut fá-

quanta opórteat eum pro nó-

ceret Eccléfie Dottórem :

amiaut

percütiens , & fanans : occí-

jebus YX

mine meo pati.

mdutm

&* Repófita eft mihi coróna

dens , & vivíficans : occifus

guítitig, ^ Quam reddet mi-

agnus à lupis , & fáciens ag-

"

hi Dóminus inillum diem,ju-

nos de lupis. Ita enim in.

B-

ftus judex. Y^ Scio,cui cré-

clára prophetía, cüm Jacob

mäViæ hd

didi , & certus fum; quia po-

Patriárcha benedíceret filiis

i q ue' I'ePM

JLis

tens eft depófitum meum fer-

(uis ( praséntes tangens , fu-

várein illum diem.

Quam.

türa profpíciens ) predí&tum

ldl;&g£

lória Patri.

uatm.

erat , quod in Paulo cónügit.

agel !

In fecundo Notturno , Afía,

Erat autem Paulus, ficut ipte

m

'Tu es vas ele&tiónis fan&te

teftátur, de tribu Benjamin.

X

Paule Apóftole,

raedicator

Cüm autem ]Jacob benedí-

lil

veritátis in univérfo mundo.

cens filios fuos,veníffet ad be-

m

aim.

mnes Gentes. vil.

nedicéndum Bénjamin, ait de

M

[u

Afia. Magnus fan&us Pau-

j

illo: Bénjamin lupus rapax.

]st

yl

jus vas elettiónis , veré di-

V. Tues vas electiónis lantte

j

icátor

M

gn&ä eftglorificándus , qui & | Paule Apóftole, prdi

veZ

s4o

Fefta Januarii. Q*

g

veritàt

is in univérfo mundo :

ej fufficeret , fi

tantüm fuis

mánibus lapidàret. Ut enim

fs )d

* Per quem omnes Gentes

n

fdi

cog

novérunt grátiam Dei.

effet in ómnium lapidántium

Intercéde pro nobis ad

mánibus , ipfe ómnium vefti-

il

y.

ménta fervábat : magis fz-

j

Deum , qu

iteelégit. Per.

r wD

L

edio V.

viens omnesadjuvándo,quàm

o? lupus rapax

fuis mánibuslapidándo. Au-

firdt

p

Uid erg

;j

dívimus, mané rápiet : videá-

A

femper

? Abfit ; fed qui

Q

mané rapit pradam ,

ad vé-

mus, ad véfperam quáliter dí-

H

idit efcas. Hoc in

vidat eícas.

Voce Chrifti

I

fperam dív

Nil

ll

Apó

ftolo Paulo implétum eft,

proftrátus de coelo , & acci-

ttüs

& de illo di&tum erat.

piens défuper interdíttum

quia

Inus

jam feviéndi , cécidit in fà-

riiqu

am ,

fi placet ,. audià

ciem fuam,priüs profternén-

Jurnu:

illum mané rapiéntem

, ad

ve

,

eram efcas dividéntem ,

dus , pófteà erigén

$: priüs

ts

fp

percutiéndus, póftea fanádus.

fl

Maneé

& véfpere pófita funt

pro €0 »

ac fi dicerétur, priüs

&« Saulus , qui & Paulus,

&

Q

^fteà. 'Sic ergo accipiá-

magnus preedicátor, *A Deo

j

confortátus convalefcébat, &

ä

h

mus : Priüs rápiet ; pófteà

!

bie

dívidet efícas. Atténdite rap-

confundébat Judaos.

ä

tórem : Saulusinquit;accéptis

y'. Ofténdens , quia hic eft

Chriftus Fílius Dei. A Deo.

Tinjens

epíftolis à princípibus 1acer-

dótum , ibat, ut, ubicàmque

G]ória Patri. A Deo.

adbit

Intertio NoGurno , Aiía.

(f

inveníret Chriftiános, ad fa-

Saulus , qui & Paulus , ma-

ml

cerdótes attráheret, & addü-

on-

ceret , ütique puniéndos.

gnus predicátor , à Deoc

^Tl

tl

)

J

|

fortátus convalefcébat , &

1Wbis,

|

W Grátia Dei fum id , quod

confundébat Judaos.

s 1

fum: * Etgrátia ejus in me

vàcua non fuit, fed femper

Píalm. Confitébimur. ix.

m

Aíía. Neinagnitüdo revela-

edey

in me manet.

* Qui ope-

tiónum extóllat me , datus eft

rátus eft Petro in Apoftolá-

Asf

tum , operátus eft & mihi

mihi ftíémulus carnis mez,

jticin

ángelussátang , qui me cola-

€

Et grätia.

i

inter Gerieää

iO Vi

phízet: propter quod ter Dó-

u

minü rogávi, ut auferrétur à

iltyre

Batfpirans,& anhelans ce-

me ; & dixit mihi Dóminus :

i

i

des, hoc eft , mane rápiens.

Nam & quando lapidátus eft

S

ff

fficit

tibi Paule grätia mea.

Videli

P

j

alm.

Dóminus regnávit ;

m fü

Stéphanus primus martyr

exuültet terra. X.

ro nómine Chrifi, evidén-

n

L d

rj

tiüs áderat & Saulus, & fic

4. Repófita eft mihi co-

AT

róna juftítig , quam

rqddet

aderat lapidántibus , ut non

mihi

iï

j S&H»

"

R

Fefta Januarii. A^

I

mihi Dóminus in illa die , ju-| praedicátor veritátis ,

&

Do-

Uttis

ftus judex.

Gor Géntium: - * Intercéde

ldäntnm

D vel

Plalm. Dóminus regnávit ,| pro nobis ad Deum , qui te

irafcántur. x

elégit , ut digni efficiámur

itis fn.

ïü,quam

X Nimis honoráti funt ami-| grátia Dei.

.

E

"W

€i tui Deus. g.

Nim

is con-] Y^ 'Tu es vas ele&tiónis

fän—

fortátus eft principátus eoríi.

Ge Paule Apóftole , pradicá-

ibl

V

Lé&8io fan&i Evangélii fe-

tor veritátis. Intercéde.

cündüm Matthaeum.

e&yo viit.

c Ql

e&tio viie

Cap. 19. b

T jufta prorfus retribü-

; Qu

It

terdidhn

N illo témpore : Dixit Pe-

tio, ut , quihic pro Chri-

trus ad Jefum : Ecce nos | fto humánz glóriam celfitüdi-

(dit i

relíquimus ómnia , & fecüti | nisneglexérunt , illic à Chri-

oflemi

fumus te : quid ergo erit no- | fto jdices glorificáti (ingulá-

$: p

bis ? Et réliqua.

riter cum eo afsideant , qui

fanádis

Homilía venerábilis Bedz

, Duulus,

à fequéndis ejus veftígiis nul-

Presbvteri.

la ratióne póterant avélli. Ne-

MA

Homil. in natali $. Benedi&ti.

mo autem putet , duódecim

Val

P

Erféttus ille eft, qui à-| tantüm Apóftolos , quia:pro

M

biens vendit ómnia , qua] Juda prevaricánte Maathías

ua hk d.

habet , & dat paupéribus , ac| eléttus eft , tunc effe judi-

L ADus

véniens séquitur Chriftum ;| catüros: ficut nec duódecim

.

habébit enim thesáurum non| folze funt tribus Ifrael-judi-

D m;

deficiéntem in coelis.

Unde| cándsz ; alióquin tribus L/evi,

qlus ,

bené interrogánte Petro , di- | quz tertiadécima eft , injudi-

ia

xit tálibus Jefus : Amen dico | cáta recédet.

vóbis , quód vos., qui fecüti| &» Damáfci, prepófitus Gen-

hii

s

eftis me, in regeneratióne ,|tis, Aréte Regis vóluit me

bimu[l lX'

cüm.séderit Fílius hóminis in | comprehéndere :: ^. Et à frá-

fede Majeftátis fuz, fedébitis | tribus

er murum demíffus

iido r

fl (tus i

& vos fuper fedes duódecim, | fum in fporta, ? Rtfic eváfi

s ID*

judicántes duódecim tribus| manus ejusin nómineDómini.

|

j l

Itrael. In hac quippe vita pro| Y^ Deus & Pater Dómini no-

J

g

ejus nómine laborántes , in | ftri Jefu Chrifti fcit, quianon

f'iliapræmium fperáre dócuit:| méntior. Et à frátribus. :

'.ufeüe.wr, j

; Do

id eft : in regeneratióne , cüm|

-**w;-ia Patr

i. Etficeváfi.—

Ti

m

vidélicet in vitam immortá-

€CLh0 1Xe .

lem fuérimus refurgéndo re-

T Paulüs , qui'tertiusdä-

, 9^

