váriis defidériis : femper di-

qe audiftiin fide, & in dile-

fcéntes, &numquamad fcién-

(1

&ióne in Chrifto Jefu.

tiam veritátis perveniéntes.

Quemádmodü autem [oafíes

li

x Ego dixi , Dómine mife-

E

Sana ánimam

rére mei:

& NMlambres reftitérunt Móy-

meam , quia peccávi tibi.

fi, ita & hi resíftunt veritáti,

, Abómnibus iniquitátibus

hómines corrüpti mente, ré-

ï

l

meis éripe me Dómine. Sana

probicirca fidem, fed ultrà

ánimam.

non proficient : infipiéntia

ftn

Glória Patri.

Sana.

enim eórü maniféíta erit óm-

ll;

nibus, ficut & illórum fuit.

FERIA QUART A.

qu

. De Epíftola fecünda ad

à. Parátum cor meum Deus,

tf

- .. Timótheum.

paratum cor meum: * Can-

.

LeGio?.

9

Cap.

ä

tábo , & pfalmum dicam Dó-

mino.

| Dmg

Oc autem fcito, quódin

Ti

H

noviffimis diébus inftá-

/. Exürge slória mea, ex-

li

bunt tempora periculófa

ürge pfaltérium & cithara ,

| pw

d

erunt hómines feípfos amán-

exürgam dilüculo. Cantábo

tes , cüpidi , eláti, fupérbi ,

etio iiie

lu

blasphémi, paréntibus non

U autem affecütus es

l

obediéntes, ingráti, fceléfti ,

meam do&trínam , infti-

(r

fine affedtióne , fine pace, cri-

tutiónem, propófitum,fidem ,

minatóres , incontnéntes ,|longanimitátem;dileCtiónem ,

l

pas

Infra Hobd. v. poft

iphania

.

In.

d

patiéntiam , perfecutiónes , y..

S

eus in te

f

perávi, ï)dmï-

Tum,

il

lts

paíffiónes : quália mihi fa&a|ne non confündar in ztér-

funt Antiochíz , Icónii , & | num:in juftítiatualibera me.

Jl

Lyfttris:quales perfecutiónes

" Etéripe me.

» VIr

fuftínui, & ex ómnibus ert.

", Inclínaad me aurem tuam;

BA

puit me Dóminus. Etomnes,

& falva me. Et.

LCEüO üa

qui pié volunt vívere inChri-

g Ujus rei grátia relíqui

Mf

fto Jefü , perfecutiónem pa-

I

A& te Crete, ut ea,quz de-

^

j

tiéntur.

Mali autem hómi-

funt ,córrigas , & conftítuas

L

nes ; & feduttóres proficient

per civitátes Presbyteros ,

fcium

.

in pejus, errántes , & in erró-

ficut & ego difpófui tibi. Si

rem mitténtes.

quis fine crímine eft , uníus

&. Adjütor meus tibi píal-

uxóris vir ,filios habens fidé-

les , non in accufatióne luxü-

lam , quia Deus fuscéptor

! pe

meus es 5*

Deus meus, mi-

ri& , aut non sübditos. Opór-

ipt

fericórdia mea.

tet enim Epífcopum fine crí-

Jlee

t

y^, Letábor, & exultábo in

mine effe , ficut Dei difpen-

te , pfallam nómini tuo Altif-

fatórem ; non fupérbum, nen

10l

fime. Deus.

iracündum , non vinoléntumy,

[f«

G lória Patri. Deus.

[th

non percufsórem, non turpis

b

FERIA QUINTA.

lucri cüpidum : fed. hofpitá-

Vfl

Incipit Epíftola beáti Pauli

lem, benígnum , sóbrium ;

(f

Apóftoli ad Titum.

juftum,fanétum,continéntem,

ILAty

Let&o 1.

Cap. 1.

ample&ténté eum , qui fecün-

Bu

Aulus fervus Dei, Apó-

düm do&trínam eft , fidélem

ll

"

ftolus autem Jefu Chrifti ,

fermóné : ut potens fit exhor-

fecündüm fidem eleéctórum

ju^

táriin doétrína fana , & eos ,

L Off

Dei , & agnitiónem veritátis,

qui contradícunt , argüere.

Vfl

qua fecündüm pietátem eft

&. Repleátur os meumlaude

Je$

infpem vitae etérne , quam

tua,ut hymnum dicam glóriae

b

promífit , qui non méntítur ,

tug,tota die magnitüdinem

[o.

Deus,ante témpora fzeculària:

tuam: noli me projícere in

manifeftávit autem tempóri-

témpore feneétütis : * Dum

Dd

bus fuis verbum fuum in

defécerit in me virtus mea ,

t ,

predicatióne , qua crédita

nederelínquas me.

jibo

eft mihi fecündüm pracép-

y'Gaudébunt lábia mea,cüm

tum Salvatóris noftri Dei

cantávero tibi.

Dum.

y 4

Tito dilé&to filio fecündüm

,etlio iüo

^XUnt enim multi étiam

|

commünem fidem, grátia &

ax à Deo Patre , & Chrifto

inobediéntes , vaníloqui

i

& fedu&tóres, máxumé qui

) w..äcfgv salvatóre noftro.

de

"

4

Infra Hebd. v.. poft Epiphaniam.

de circumcifióne fünt : quos|honorificabo nomen tuuni i

qi

stérnüm: * Quia mifericór-

W

opórtet redárgui:qui univér-

u

fas domos fubvértunt, docén-

diatua Dómine magna eft fu-

tes , qu& non opórtet , turpis

perme.

Yy. Deusmeus es

poi

tu, & confitebor tibi : Deus

f

lucri grátia. Dixit quidam ex

fi

ilis, próprius ipsórum Pro.

meus-es tu., & exaltábo te.

phéta: Creténfesfemper men-

Quia.

Ledio d

d

dáces , male-béftiz , ventres

Ràmus enim. aliquándo

[)IIC

E

pigri. Teftimónium hoc ve-

& nos infipiéntes , in-

h

rum eft. Quam ob caufam ín-

créduli , errántes , ferviéntes

n

defidériis,& voluptátibus vá-

| ff

crepaillos duré ; ut fani fint

infide, non intendéntes Ju-

riisiin malítia & invídia agén-

i

dàicis fábulis, & mandátis hó-

tes , odibiles , odiéntes ínvi-

; fKl

minum aversántium fe à ve-

cem. Cuüm autem benígni-

jl

Omnia munda mun-

(l

ritàáte.

tas & humánitas appáruitSal-

dis: coinquinátis autem & in-

vatóris noftri Dei : non ex

fidélibus nihil eft mundum.

opéribus juftítia , quze féci-

It

mus nos, fed fecàndüm fuam

$. Gaudébunt lábia mea ,

L À

eüm cantávero tibi :

Et

mifericórdiam falvos nos fecit

ánima mea, quam redemífti

per lavácrüm regeneratiónis;

LW

Dómine.

& renovatiónis Spíritus fan-

*'» Sed & lingua mea medita-

Gi, quem effüdit in nos abün-

Pi

bitur juftítiam tuam , tota

de per Jefum ChriftumSalva-

| t

die laudem tuam.

Et ánima.

tórem noftrum , ut juftificáti

EU

Glória Patri.

Et ánima.

grátiaipsíus , haerédes fimus

QU

FERIA SEXT A.

fecündüm fpem vita zetérnee,

dj

&« Mifericórdia tua Dómine

De Epíftola ad Titum.

Le8ior Cap.2.d & 3.

magnaeft fuper me. * Etli-

Qu

ZEclóquere , & exhortá-

beráfti ánimam meam ex in-

li

H

ferno inferióri.

9

In die

re, & árgue cum omni

j

império. NNemo te contém-

tribulatiónis mez clamávi ad

0

nat. Admoneillos , Princípi.

te,quia exaudífti me. Ft li-

VR

bus & Poteftátibus. sübditos

beráfli.

eoo

«busm

effe , di&to obedíre, ad omne

e&io

"u

& t

opus bonum parátos effe

Idélis fermo eft , & de

N

.his volo te confirmáre:

néminem blasphemáre, non

DN

litigiófoseffe , fed modéftos,

ut curent bonis

opéribus

TC

omnem oftendéntes manfue-

raéffe , quicredunt Deo.

tádinem ad omnes hómines.

Hzc funt bona & utília ho«

D :

llj

&« Confitébor- tibi Dómine

mínibus. Stultas autem quz-

J

Deus in teto corde meo , &

fiones, & gencalogías , &

h]

€071s

d

o

Infra Hebd. v. poft Epiphaniam.

385

U

contentiónes , & pugnas legis

i

devíta , funt enim inütiles, &

Le&io i.

&t

Audium enim. magnum

vanme. Haréticum hóminem

IG

hábui, & confolatiónem

UY

poft. unam & fecündam cor-

in charitáte tua : quia ví(cera.

CU

0l&

reptiónem devíta: fciensquia

Sanctórum requievérunt per

fubvérfus eft ; qui ejüsmodi

te , frater. Propter quod mul-

eft, & delínquit, cüm fit pró-

tam fidüciam habens in Chri-

ldo |

! 'm-

prio judício condemnátus.

o Jefu imperándi tibi ; quod

$, Fat&us eft mihi Dóminus

ad rem pértinet ; propter cha-

I g

in refügium ;

£

Et Deus

ritàtem magis óbfecro, cüm

US Vä* [

ieus in auxílium fpei mez.

fis talis,ut Paulus fenex,nunc

Af

y. Erípuit me de inimícis

autem & vinétus Jefu Chrifti.

lYi«

|

meis fortíffimis ; & fattus eft

Obfecro te pro meo filio;qué

Yi«

Dfis proté&tor meus. Et.

génui in vínculis , Onéfimo ,

(M.

l

G lória Patri. Et.

qui tibi aliquàndo inütilis

xc.x*

SABBA TO.

fuit , nunc autem & mihi &

(

Incipit. Epíftola. beáti Pauli

tibi ütilis, quem remifi tibi,

um

' Apóftoli ad Philé-

3. Parátum cor.. 382.

hd-

Tnoneie.

e&io iil -

tUn,

«Letio 1

U autem illum àt mea

$ fit

Aulus

| vin&uscaähf.—ïm

vífcera füscipe, quem

dbn

Jefu , & Timótheus fra-

ego voláeram mecum detiné-

ii«

ter , Philémoni dilé&to , &

re , ut pro te mihi miniftrá-

ficit -

adjutóri noftro , & Appie

ret in vínculis Evangelii :

(

foróri chariffime , & Ar-

fine consílio autem. tuo nihil

Tf

chíppo commilitóni noftro ,

vólui fácere , ut ne velut ex

m

& Eccléfie , que in domo

neceffitáte bonum tuum effet,

Ri

tua eft. . Grátia vobis & pax

fed voluntárium.

Fórfitan

x J

à Deo Patre noftro, & Dómi-

enim ídeó difcéffitad horam á

1die .

no Jefu Chrifto.. Grátias ago

te, ut aetérnumillum recípe-

j af! '

o meo , femper memó-

res : jam non ut fervum , ted

tl«

riam tui fáciens in oratióni-

pro fervo charíffimum fra-

bus meis , áudiens charità-

trem , máximie mihi : quantó

tem tuam , & fidem , quam

autem magis tibi, & in carne,

T

habes in Dómino Jefu , & in

& in Dómino ? Si ergo habes

omnes SanCtos: ut commu-

Qu

me sócium , süscipe illum fi-

tibut

nicátio fidei tuze évidens fiat

cut me. 'Si autém áliquid

o

in agnitióne omnis óperis bo-

nócuit tibi, aut debet, hóc

n

3ii , quod eft in vobis in Chri-

mihi ímputa. Ego Paultis

If«

fto Tefu.

fcripfi mea manu.

í $

&

xX. Ne perdíderis. 382.

|

l

Lj

LJ

g-co. Adjütor meus. 383.

wnc

D,omïhica fea-zta poft Epiphaniam;

j

Sæd Vefp

eras , Oratio,

Patrem, &ipfeerit mihi in

Rafta , queefumus omnt-

filium? Et cüm íterüm intro-

[u

dácit primogénitumin orbem

il

P

otensDeus,utfemper ra-

Ip

tionab

ilia meditántes, que ti-

terre ,dicit : Et adórent eum

mlm

bi funt plácita , & di&uis exe-

omnes Angeli Dei. Et ad An-

——

!]

r,& fattis. Per Dfím.

gelos quidem dicit : Qui facit

qüämu

Angelos fuosfpíritus , & mi-

qti

DOMINICA VI.

(

poft Epiphaniam,

níftros fuos flammam ignis.

"

In primo No&urno.

Ad Fílium autem : Thronus

tuus Deus in fzculum faecu-

$

Incipit Epíftola beáti Pauli

Apóftoli ad Hebreos.

li : virga eequitátis, virga re

Letto t.

Cap n

nitui. Dilexífü juftítiam ,

Ultifáriam , multisque

odífti íniquitátem.: proptéreà

modis olim Deus lo-

unxit te Deus ,

Deus tuus

;

uens pátribus in Prophétis

óleo exultatiónis prae particí»

novíffime diebus iftis locütus

pibus tuis.

!

eft nobis in Fílio , quem con-

$* Deus , qui fedes fupet

1

ftítuit haerédem universó-

thronum , & jüdicas equitá-

g

Tl

rum, per quem fecit & faecu-

tem : efto. refügium ,paupe-

la.

ui cüm fit fplendor gló-

rum in tribulatióne :

Quia

$.

rie,& figüra fubftántie ejus ,

tufolus labórem & dolórem

Liot

consíderas.

fat

portánsque ómnia verbo vir-

*

3,

/^« 'Tibi enim derelí&tus eft

(f

tütis (uz , purgatiónem pec:

—

catórum fáciens,fedet ad déx-

pauper , pupíllo

r

is adjüs

AU

teram Majeftátis in excélfis :

uia.

Es

10 ii

Atf

tor. ?

: Tuin princípio Dó-

Til

tantó mélior Angelis effé&tus,

mine terram fundáfti : &

(l

Q

quantó' differéntius pre illis

nomen hareditávit.

ópera mánuum tuárum funt

p

*« Dómine,ne in ira tua àr-

cceli. Ipfi períbunt, tu au»

did

: filli

guas me'

, neque,in furóre

tem permanébis , & omnes

tuo corrípias me:

Miferé-

ut veftiméntum veteráfcent :

N

re mei Dóniin

quóniam in-

& velut . amitctum mutábis

|!

Q

firmus fum.

T

2

'Timor &

eos , & mutabüntur : tuau-

lim|

tremor venérüunt fuper me :

tem idem ipfe es , & anni

ii

« contexérunt me t

6nebræ.

tui non deficient.. Ad: quem

lr

rére..

autem Angelórum dixit ali-

lU

ni:

1

2

L

e&iO lle :

Sede à dextris

l]

quárido

Uienim dixit aliquándo

méis , quoadüsque ponam

fti

C

Angelórum:Fílius meus

inimícos tuos fcabéllum pe-

lii

estu, ego hódie génui te. ?

dum tuórum ? INónne omneg

(0r

Et rurfum: Ego ero illi in

funt adininiftratórii fpir

in

itus ;

lil

4

Domirica fexta poft Epiphaniam.

t

in miniftérium miffi propter,facit. Quando autem nbbis

] tlrn,

DT

€os., qui hareditátem cápient

i

locütus eft in' Fílio,aut quan-

falütis ?

do purgátio peccatórü fa&ta,

E em

&s A dextris eft mihi Dó-

aut quando natus eft homo ,

d An

inus , .ne commóvear :

1 fici

-H

A

nifi poft Prophétas , fdque in

Propter hoc dilatátum eft

ültimis diébus?

Ill

cor meum , & exultávit lin-

JX* Notas mihi fecífti Dómis

l

fu.

u

a mea.

Is

ne vias vite: ^ Adimplébis

'Y» Dóminus pars hereditátis

;

meletitia cum vultu tuo; de-

ao

mez, & cálicis mei. Propter.

le&atiónes in déxtera tua us»

R

G lóri

Patri.

Propter.

ue in finem.

W

In

[

ecundo Notturno.

* Tu es, qui reftítues häere;

ptérs

e

rmo $. Athanáfii Epífcopi.

ditátem meam mihi.

: Lf

Ü

rat. 2. contrà Arianos po

plébis.

läldim,

ittic

.^2 medium.. Lettio. iv.

Le&io v«

I persónam,rem , tempus ;

Efnde cüm nàárrátio in-

uptt

S

Apoftólici di&i cognófce-

ftitüta effet de humána

qità

rent herétici , numquam hu-

Verbi difpenfatióne , déque

x

mánain Deitátem transferén-

ültimis tempóribus ; confe-

Qu

tes , tam ímpié & ftulté ad-

quénter commemoráàvit , De-

Yorert

vérsüs Chriftam fefe hàbuif-

um neque fuperióribus s&tá-

fent. Id intuéri licébit, fi iní-

tibus tacuifífe , fed locütum

i d

tium lectiónis denuó repetí-

eífe per Prophétas: & poft-

gj

tum probé excípias. Dicit

quam Prophétz fuo. otficio

llh

enim Apóftolus:Multifariam,

perfünd&i funt,& lex per An-

oDe

multísque modis olim Deus

gelos pronuntiáta eft , & Fí-

(v

locutus eft pátribus noftris

lius étiam ad nos defcéndit ,

y f

per Prophétas: ültimis autem

& ad miniftrándum accéffit. ;

p

diébus locütus eft nobis in

tunc demum necefsárió fub-

(nnes

Fílio. Atque ita pauló póft di-

intulit:'l'antó mélior Ange-

(

cit: Perfétta ab eo noftrórum

lis fattus : ofténdere volens ,

l

jbi

peccatórum purificatióne, ip-

quantó Fílius pre íervo ex-

u

fum fedére ad déxteram Ma-

, céllit, tantó fun&tióne,offició-

Eu

jeftàtis in excélüis , tantó me-

que fervórum , Fílii, admini-

liórem Angelis fa&tum, quan-

ftratiónem meliórem fuiffe. ;

quem

j d

:tó praftántius nomen przil-

&* Dilisamte Dótuine virtus

u

lis fortítus eft... De eo ígitur

mea: Dögfmus firmaméntum

témpore , quo nobis.per Fí

eum ;; - Et refügium meti.

ponam

* làberátor meus , Deus

yr

Jium locüátus eft , càm pecca-

uid

tórum purgátio fieret ,. Apo-

meus, adjütor meus. . Et re-

jihy

fügium.

ftöilicum. didum mentiónem

Bba

Le-

)

88

Dominica fexta poft Epiphaniam.-

1

Le&io

dícitur ad Judaos : Auferé-

Un&iónem

1 giïür- difcér-

turà vobis regnum Dcei , &

i

r

nens Apóftolus , tum vé- dábitur Genti faciénti fru-

N

)

terem , tum novam , magna &tus ejus. Símile eft ergo

dicéndi libertáte ütitur , ad/hujuscémodi regnum grano

(f

i

Yi

Judaos fcribens, & loquens.|finápis ; quod accípiens ho-

i

Propter hoc, ígitur non im mo feminávit in' agro fuo.

univérfum ex própria com-| Homo , qui séminatin agro

u

ód, fuo , à plerísque Salvátor in-

V

paratiónis ratióne dixit :

majór aut honorátior e

lr

et ,

telligitur , quód in ánimis

ne quis quafi de ejüsdem gé-

credéntium séminet , ab áliis

neris, & cum eo commüni-

ipfe homo séminans in agro

bus rebus hec verba intellí-

uo,hoc eft in femetípfo , &

*j

d

geret: fed ídeó meliórem il-

in corde fuo.

t

]um dixit ; ut- difcrímen na-

z. Adte Dómine levávi àáni-

ture Fílii ad res creátas in-

mam meam; 9 Deus meus in

(

dicáret.

te confido , non erubéfcam.

(

N

z. Dómini eft terra, & ple-

$

. Cuftódi ánimam meam;,

pitüdo ejus :

Orbis terrá-

éripe me. Deus meus.

J

rum , & univérfi qui habi-

Le&iü Viils

d

tantin eo, Y. Ipfe fuper mà-

Uis eft ifte , qui séminat,

! QU

ria fundávit eam,& fuper flà-

nifi fenfus nofter , &

! T

mina preeparávit illam.Orbis.

ánimus , qui fuscípiens gra-

tiü

G lória Patri.

Orbis.

num pradicatiónis, & fovens

! W

N

In tertio No&turno.

feméntem , humóre fidei fa-

(à

W

!

L é&io fan&i Evangelii fe-

cit in agro fui pé&oris pullu-

eündüm Mattheum

làre ? Pradicátio Evangelii

Tn

Le&Gio vii

Cap. 15. d

mínima eft ómnibus disciplí-

Vel

nis.

N illo ténpore : Dixit Jefus

Ad primam quippe do-

j

[

I

turbis parábolam hanc

&rínam fidem

non habet

lg

Simile eft regnum coelórum.

veritátis , hóminem Deum;

[

Jl

grano finápis , quod accípiens.

Chriftum mórtuum , & fcán-

L

homo feminávitin agro fuo.:

dalum

crucis

praedícans.

ln

T

Et réliqua.

Confer hujuscémodi do&lrí-

4

Homilía S.

.

Hierón mi Presb.

nam dogmátibus Philofophó-

l

t

ib. 2. Comment: in cap. 13.

rum , & libris eórum , &

i

Mlatthaei, : /

fplendóri eloquéntie , &

NI

/

/

Egnum coelórum , prg-

compofitióni fermónum , &

hi

dicátio Evangeélii eft ; &

vidébis , quantó minor fit cé-

T

lf

notítia Scripturárum , qua&

teris femínibus feméntis E-

qm

vangelii.

t

dugitj ad vitam , & .de qua .

g. Due

lt

Infra Hebd. vi« poft Epiphaniam; ,

399

]l,&

s; Duo Séraphim clamábant

Oratiós - ;i65

alter ad álcerum : * Sanétus,

Refta,quefumus, omr

i.

f

San&dus , San&us Dóminus

Crgo

* Plena eft

. potens Deus , at femper

N

Deus Sábaoth :

rationabília meditántes , quae

omnis terra glória ejus.

tibi funt; plácita , & didis

lo

, Tres funt , qui teftimóniü

exequàmur , & fa&is.

[üo,

dantin coelo;Pater, Verbum ;

Dóminum noftrum.

Pe;'

fro

& Spíritus fan&tus;; & hi tres

Ad Mlasnificat ,; Antiphona.

t

unum funt.

San&tus.

Símile e

ft

regnum coélórum

Is

G lória Patri. ; Plena.

Hj

ferménto , quod accépturn

Lectio ix.

mülier abfcóndit in . farínae

AO

CV Edill

a,cüm créverint , ni-

fatis tribus , donec fermen-

u

2 hil mordax;nihil vívidum,

tátum eft totum.

nihil vitále demónftrant : fed

AT

FERIA SECUNDA.

totü fláccidum,marcidümque

De Epíftola ad Hebraos.

jii

& mollítum ebüllit in ólera,

|"Le&iot,

i

& in herbas ; que citó aréf.

Nde fratres fan&ti ,

VOCa»

n

cunt,& córruunt. Haxc autem

- tiónis coeléftis 'partíci-

predicátio , qug parva vide-

pes confideráte Apoftolum

báturin princípio,cüm vel in

Pontificem confeffiónisnoftras

If

ánima credéntis, velin toto

Jefum: qui fidelis eft ei;qui fe-

T

mundo fatafüerit , non exür;

citillum , ficut & Móyfes in

fr

gitin ólera, fed crefcit in ár-

omni domo ejus,

Amplióris

f2

borem; ita ut vólucres coeli

enim glórige ifte.pre Moóyfe

f

(quas velánimas credéntium,

dignus eft hábitus , quantó

N

vel fortitüdines, Dei fervítio

ampliórem honórem habet

Ti

miancipátas.fentíre debémus)

domus , qui fabricávit illam;

il

véniant, & hábitent in ramis

Omnis namque domus fabri-

T

ejus. "Ramos puto Evangé

cátur ab áliquo : qui autem

bet

lice árboris , quee de grano

ómnia creávit, Deus eft.

ffly

finápis créverit', dógmatum

$. Quam magna. multitüdo

il]e

effe diverfitàtes , in quibu:

dulcédinis tue Dómine :

I$

fupradittárü vólucrum una-

* Quam abícondífti timénti-

u

izeque requiéfcit.

buste! y^ Etperfecífti eis,

I«

.e Deumlaudámus. r7.

qui fperant in te Dómine, in

Ij

Ad Benedi&us , Antiphona,

confpé&tu filiórum hóminum.

[

Síimile eft regnum coelórum

Quam abícondítti.

T

grano finápis , quod míni

eQio ii

-

r

mum eft ómnibus femínibus:

T Móyfes quidem fid

à

cüm autem créverit , majus

E

lis etat in tota domo

eft ómnibus oléribus.

ejus tamquam fármulus , in

3

tf:-

490

ebd.

ania

Infra H

vi. poft

Eu

, aud

[j

iaI;t manfuéti

te!ïimömum

eorum,

qua di-, ma

ün

cénda erant : Chriftus veró & leténtur. Semper.

Patri, .Semper.

tamquam filius in domo fua : |

G lória

DO FERIA

TERLTIA :

i

qui domus fumus nos ; fi fi-

y

düciam & glóriam fpei usque

De Epíftola ad Hebraos. .

ad finem firmam retineámus.

C

d

Ü

m

e&io i.

ä&ortä

h

Quaprópter ficut dicit Spíri-

eamus ergo ,

t

tus fanttus : Hódie fi vocem

T

. relí&ta pollicitatióne in-

troeündi in: réquiem ejus ,

(

ejus audiéritis , nolíte obdu-

&|

ráre corda veftra, ficut in ex-

exiftimétur aliquis ex vobis

acerbatióne fecüándüm diem

deéffe. Etenim & nobis nun-

li

tentatiónis in desérto.

tiátum eft, quemádmodum &

Ü

Adjütor .meus efto Deus:

illis. Sed non prófuitillisfer-

"

"Ne derelínduas me. :

mo auditus , non admíxtus fi-

lj

Neque defpícias me Deus

dei ex iis,qua audiérunt. ; In-

ü

utáris meus. Ne d,erelin-

grediémur enim in réquiemt,

)

L d

qui credídimus : quemádmo-

T

quas.

&io 1j

L

Ü

» Idéte

ratres

: ne fOrfä

dum dixit: Sicut juráviinira

bit

A

M. fit ináliquo veftrüm cor

mea: Si introfbuntin réquiem

«alum incredulitátis difce-

meam: & quidem opéribus ab

«

gi

déndi à Deo vivo : fed adhor-

inftitutióne . mundi perfétis,

támini vosmetípfos per sín-

A uribus pércipe Deus là-

qi

crymas meas :

ne síleas à

j

[

gulos dies , donec Hódie cog-

—

nominátur, ut non obdurétur

me,remítte mihi: *$ Quó-

b

niam íncola ego fum apud te;

Tl

quis ex vobis fallácia peccáti.

ii

Partícipes enim Chrifti effé&i

& peregrínus.

d

fumus : fi tamen inítium fub-

, Compláceat tibi , ut etí-

pias me : Dómine ad adjuván-

qu

ftántie& ejus usque ad finem

h

firnum retineámus.

Dum

dum me feftína. Quóniam.

dícitur : Hódie fi vocem ejus

Lettioii.

iif

audiéritis , nolíte obduràáre

Ixit enim in quodam

vl

:

corda veftra, quemádmodum

J loco de die séptima fic:

W

in illà exacerbatióne. Qui-

Et requiévit Deus die sép-

Wt

dam enim audiéntes exacer-

tima ab ómnibus opéribus

D

W 1

bavérunt ,fed non univérfi ,

fuis.

Et in ifto rurfum : Si

introfbunt in réquiem meam.

t

qui profétti funt ex /Egypto

TR

per Móyfen.

Quóniam ergo süpereft in-

g. Benedícam Dóminum in

troífre quosdam in illam , &

v

omni témpore: *

i, quibus prióribus annun-

Ti

Sempe;:

tiátum eft , non introiérunt

T

Jaus ejus in ore meb.

3^1n Dómino laudábitur àni-

propter incredulitátem : íte-

9]

rüm

Infra FIebd. vi. p

ludi

tüm términat diem quem*

PERT äanïag-v A ROT. A.

dam,Hódie,in David dicéndo,

De Epíftola ad Hebraos.-

oft tantum témporis , ficut

l

j

u

pràdi&um eft : Hódie fi

(5

Lïgi&iäpter inirbitzn:

vocem ejus. audiéritis nolíte

"NOKtes. inchoatiónis: Chri(ti

obduráre corda veftra.

fermónem , ad perfethióra fe-

ori

$. StátuitDóminus fupra pe-

rámur , non rurfum jaciéntes

d

tram pedes meos , & diréxit

fundaméntum poeniténtie ab

m

'reffus meos Deus :

opéribus mórtuis ,. & fidei

Is

& Etmifit in os meum cár

'1-

ad Deum , baptísmatum do-

Wnun-

ticum novum.

Grínge , impofitiónis. quoque

nd

L

j, Exaudivit preces meas ,

mánuwum, ac refurre&tiónis

&

edàxit me de lacu miséria.

'(Cf's

mortuórum , & judícii s&tér-

3"

Et miüto Le io "D.

ni.. Et hoc faciémus , fi qui-'

I

- Am fi eis Jefus réquiem

dem permiferit Deus.

2

N

prefüitiffet , numquam

, Ne perdíderis me cum ini-

0«

de ália loquerétur pofthac

quitátibus meis :

*

Ne-

n

que in finé irátus resérves

die. Itaque relínquitur fab-

K

batísmus pópulo Dei.

Qui

mala mea.

NI

enim ingréffus eft in réquiem

. TNon intres in

ï judícium

cum fervo tuo Dómine. Ne-

i

ejus, étiam ipfe requiévit ab

j Hl'-

opéribus fuis , ficut à fuis

queinfinem: : f.eCtio ii.

54

Deus. Feftinémus ergo ín-

Mpofsibile eft. enim , eos;

1

u-

sredi in illam réquiem, ut ne

qui femel funt illumináti ,

|tty

in idípfum quis fncidat inere-

guítavérunt étiam 'donum

ddlitátis exémplum. — Vivus

coeléfte , & partícipes fat&ti

a

eft enim fermo Dei , & éffi-

funt Spíritus fan&ti, gufta-

Vi

cax , & penetrabílior omni

vérunt nihilóminus. bonum

11

Dei -.verbum , virtutésque

glàdio ancípiti ; & pertíngens

usqüe ad divifióném ànime

fzcculi ventüri , .& prolàpfi

am

ac fpíritus , cómpagum quo-

funt'; rurfus renovári ad poe-

niténtiam,rurfum crucifigén-

iC

que ac medullárum,& ditcré-

p

tor cogitatiónum & intentió-

tes fibimetípfis Filium Dei ,

JuS

num cordisi

& ofténtui habéntes.

481

"; Egodixi, Dómine mife-|;. Parátum cor meum De-

a

féremei: :5 Sana ánimam|us, parátum cor meum :.

?imeam , quia peccávi tibi.

* Cantábo, & pfalmum di-

li

v-. .Ab ómnibus iniquitátibus | cam Dómino.

Jl

*;ïhäis'f*&ipe- m; Dómine. Sa-

W. Exürgeg

lória mea,eiütï

IK

ge pfaltérium & cíthara., ex-

(v

G ;;öria Patri.. . Sana.

ürgam dilüculo. vCan'tajbo.' :

Bb4

e-

:94^.

Infra Hebd vi. po& ng haniam.

Le' 10 16

TM TI

ue initium diérum , neque

W

"

Erra enim feepé venién-

finem. vite habens ; affimilá.

T

tem fuper fe bibens im-

tus autem Fílio Dei , manet

quf

brem ; & Generans herbam

facérdos in perpétuum.

d

opportunam illis ;

à quibus

, Deus in te fperávi, Dómi.

us

cólitur , accipit benedlc"ho-

ne non confündar in aetér.

yi

nemá Deo.. Próferens autem

num:injuftítiatua líbera me.

(umt

fpinas ac tríbulos , réproba

*« EtEripe me.

p

eft., & maledítto próxima ,

, Inclinaad me aurem tuam,

&t

ialva me. Et.

Le&io i

O

cajus:eonfummátio in com-

qi

büftiónem.Confidimus autem

Ntuémini autem , quantus

[

dé Vobls, dilectíffimi, melióra

fit hic 4 cui & décimas de-

fei

& vicinióra falüti

tamétfi

qite

dit de pracípuis Abraham

ita lóquimur.-

Non enium 1n-

Patriárcha. . Et quidem de fi-

dni

liis Levi..facerdótium aeci-

dtit

]uftus Deus , ut oblivifcátur

óperis:veftri , & dile&tiónis ,

plentes , mandátum habent

vll

quam oftendíftis in: nómine

décimas sümere à. pópulo fe-

! (

cündüm legem,id eft;à frátri-

at

ipsíus;;qui miniftráftis San-

bus fuis:

&is , & miniftrátis.

quamquam & ipft

lm

* Adjutor meus tibi pfal-

exíerint de lumbis Abraha.

Dor

Cujus autem. generátio non

Jam ..quia . Deus fmceptor

T

meus 655

* Deus méus; mi-

annumerátur in eis decxmas

!

VUf

fericórdia.mea.

. |fumpfit ab Ablaham ;«€

fide

ia

y. Letábor, & exultábo in

hunc , qui habébat repromif-

(l

te,pfallam nómini tuo Altif-

fiónes , benedíxit.

h

flme.

Deus.

g, epleátur os meum lawde

]

Glória Patri. Deus.

tua,ut hymnum dicam glóriz

IT

FERIA QUINT A.

tuz , tota die ma«rmtudmem

Sw

De Epíítola ad Hebraos.

tuam : noli me projícere in

Letüioi j

Cap.

témpore fenectütis: * Dum

Mj

Ic enim Melchlfedech,

defécerit in me virtus mea.,

A

Rex Salem,facerdos Dei

ne derelínquas me.

MU

fummi ,qui obviavit Abrahe

Gaudébunt lábia mea,cüm

li

VIf

regréffo.à cede regum , &

cantáverotibi. Dum.

E

l

benedxxxt ei:

cui & dec1mas

Letuo iil

fb

N

ómnium 'divífit Abraham :

Ine ulla autem contra

DN

rimmüm. quidem ;qui iüter-

dictióne

uod minus

[v

eft , à melióre benedícitur.

pretátur Kex juftítis : deínde

j

&l

autem & Rex Salem;quod eft

Et hic

uidem. décimas mo-

Rex pacis , fine patre , fine

riéntes

ómines acc1p1unt *

dj

libd

matre,Ííime senealogía , ne-

ibiautem conteftátur , qula

| G

vivit

qu

Mil

: Infra Hebd. vi.po

iphaniam.,

T

vivit. Et ( utita dictum fit ),

G

: "

on

fitebor t

hij

RE

à

iy-

ibi Dómine

Ti

per Abraham & Levi , qui

Deus in toto corde meo , &

décimas accépit ;; decimátus

honorificábo nomen tuum in

u

eft : adhuc enim in Juinbis pa- | etérnum ; s Quia mifericór-

tris erat , quando obviávit ei

dia tua Dómine magna eft fu-

&t

Melchífedech. . .Si ergo con-

|per me.

»

Deus meus es

LT

iFtü 5 & cn

fummátio. per faeerdótium

ïäte'-

bor tibi: Deus

Levíticum : erat- (; pópulus

meus es tu

» & exaltábo te.

u

enim fub ipfo legem accépit)

Quia.

d

e&io iiæ ;

quüidadhuc necefsárium fuit ,

Ide Henoch t

ïansïätäs

inty

fecündüm órdinem . Melchí-

F

eft , ne vidéret mortem ,

I5 de

fedech:álium sürgere facer-

lum

& 'nonginveniebätu; ; quia

dótem , & non. fecündüm ór-

tránstulit illum Deus ; ante

d

diném Aaron dici? (Transláto

translatiónem: enim: teítimó-

3eci-

enim facerdótio» necéffe eft ,

Jent

nium ;hábuit placuíffe. Deo.

ut & legis translátio fiat.

sine. fide autem impofsíbile

| f?-

$v, Gaudébunt lábia mea ,

eft placére Deo.

Crédere

At

cüm cantávero tibi :

* .Rt

enim opórtet accedéntem ad

yi

ánima mea ,

quam'rgdemffti

Deum ,-quia eft, & inqui-

:

i

Dómine.

réntibus fe remunerátor fit.

Tf

Dà

; Sed & lingua mea meditá-

Fide Noe. refpónfo accépto

fi

B

itur juftítiam tuam, tota die

de iis , qua adhuc non vi-

r

Jaudem tuam. . Et ánima.

Ti

debántur , métuens aptávit

G lória Patri. Et ánima.

arcam in falütem domus fuz,

FERIA SEXT A.

per quam damranávit mundum;

ii

De Epíftola ad Hebrzos.

a

& juftítite , qua. per fidem

LeGio 1.

C

II

eft , heres eft inftitütus..

Tf

St autem fides

ïp

erandá- |y.,. Mifericórdia tua Dómine

(

if

(/rum. fubftántia rerum ,| magna eftfuper me: * Et

arguméntüm:-non apparén-|liberáfti ánimam, meam ex

1j

tium.::: In. hac-enim teftimó- | inférno inferióri.

nium confecüti funt fenes.|-). In die tribulatiónis meze

iTl

Fide'intellíginius; aptáta effe

clamávi ad te , q

ula cxaudi&i

fzcula verbo Dei, ut ex invi-

me. "Etliberáfti.

:

fibilibus vifibília fierent. Fide

Le&io iii..

Ti

plürimam hóftiam Abel,quàm

Ide qui. vocátur Abra-

Qu

Cain; óbtulit Deo :per quam

IE

* ham. obedívit in.locum

T

teftimónium |.confecütus eft

]exire ,, quem . aecepturus

J

effe juftus , teftimónium per-

erat inhzreditátem: & éxiit,

l

hibénte munéribus ejus Deo,

Fide

il

-néfeiens;-, . quà. iret.

& per illam defün&tus adhuc

demorátus eft.in /Terra re-

lóquitur.

Bbs

pro-

Epiphaniam.

394

nfra Hebd. vi. poft

r

r

bum Dei: quorumintuén-

pro

miffiónis, tanq

uam in alié- ;

ve

*

f

TA;

in cáfulis habitándo eum |t

es éxitum converfatiónis ;

!

i(aac & Jacob coherédibus

imitámini fidem. : Jefus Chri-

N

ftusheri & hódie : ipfe & in

I)

repromiffiónis ejüsdem. Ex-

fzcula.

e&ábatenim fündaménta ha-

ln

*

entem civitátem., cüjusár- , Parátum cor. 391«

il

Ledio i.

n

tifex , & cónditor Deus.:

Ottrínis várus & pere-

Fa&us eft mihi Dífís in re-

nolíte « abdüci.

füg

ium:€& EtDeus meus in

grinis

Optimum eft enim grátia fta-

auxílium fpei meg.

c Erí-

bilire cor,non efcis; qua non

fe

puitme de inimícis mieis for-

tíffimis, & fa&tus eft Dóminus

profüerunt ambulántibus in

ptä

roté&tor meus. Et Deus.-

eis. Habémiüsaltáre , deqiuo

p

édere non habent poteftátem,

ii

( lória Patri. Et Deus.

fir

'ISABBATO-

qui tabernáculo desérviunt.

' De Epíftola ad Hebraeos.

Quorum enim animáliàm in-

31

fértur fánguüis pro peccáto in

]

Mi

"Le&io i.

Santta per pontíficem,horum

« XHáritas

fratefggäïä ä*ltlä-i

g

A 2 neat in vobis. Et Hofpi-

córpora cremantur extra: ca-

talitátem nolite oblivífei:per

ftra. Propter quod & Jefus ,

M

hanc ^ enim latuérunt qui-

ut fan&tificáret per fuum sán-

tur

dà, Angelishofpítio recéptis.

guinem p

ópulum, extra pdrf-

j^

"Mernentóte vinttórum ; tàn-

tam paffus. eft.

d

z. Adjütor meus. 392.

lus

'quam fimul vin&ti : & labo-

Trántiüm , tanquam & ipfi in

Si dliquod Feftum Duplex

n

córpore rorántes. Honoràá-

celebretur. in Sabbato-ante

M

bileconnübium in ómnibus ,

Septuagefiimam , in ii. Vefpe-

gur

& thorus immaculátus. : For-

yis poft Orationem. Fefti fit

li

Aieatores enim & adultóre

&

commem de'Dominica:: & 1n

D

judicábit Deus.

fine dicitur B enedicámusDó-

(ring

mino , allelüja , allelüja« &c:

. Ne perdíderis. 39r-

ümlhw

" ToeC3dot.-

ut infrà:

(

^ Int mores fine avarítia,

SA

BA T O.

l

il

]

conténti pr&séntibus ;

ante: Septuagefimam.

ipfe enim dixit : Non te defe-

Ad Vefperas , Capitulüm,

ram , neque derelínquam. Ita

i« Cor.

.

d.

ut confidénter dicámus : Díís:

Ratres, Nefcitis, q

uoddi.

P

m

-

qui in ftàdio currunt,

mihi adjtitormnon timébo,quid

Tij

fáciat mihi homo. Memen-| omnes quidem currunt ,. ie

oj

tóte prepofitórum veftró- unus accipit brávium. ?. Sic

itl

ut comprehendátis.

rum, qui VVQbiSLloäüti fuat | cürrite ,

ln

Hym-

$

Dommlca Se

395

tue j

jam fol recédit.

ptuagefime.

Itj

In 'primo " Verfü Pfalmi

N

Hy v"'äï,em

na3. 149.

ltutur ; pfdoccupémus

ágnificat , Ant1

fic

lem €Ju$ ; Gic, & ejus loco

u&m

D1x1æ

óminus ad Ada

gïona.

repetxtur à Choro Inyitator,

ligno , quod eft in médio para-

ymnus, P nmo die, quo

difi ; ne cómedas : in qua hora

"Tríritas.- 2.

comedems morte morlerls.

Afíe , Pfalmi, &Ver!ïcuh

t

lic

Oratio,

Zxo&ïurnorum de Pfalterio.

Reccs pópuli tui ; quz-

rimg Notturno.

i

P

fumus Dómine, clemén-

ncipit liber Genefls.

V10]

ter exáudi : ut , qui jufté pro

e&io i,

usm;

pcccatls no('trls affifgimur ,

N

principio creavxt

beus

qio

pro tui nóminis o*lona mife-

coelum & terram. :

"Terra

t

ricórditer hberemur.

Per

autem eratinánis & vácua, &

Unts

Dommum

J

ténebr& erant fuper fáciem

^Bénedicámus Dómino ,

abyffi : & Spíritus Deiferebá-

I

allelu]a allelüja.

Deo

tur fuper-aquas.

' Dixítque

um

i

Deus :Fiatlux. FEtfaéta eft

W

grátias , allelüja , a

elàja.

Et deinceps non - dicitur

]ux:

"Et vidit Deus lucem,

g

Allelüja.

usque ad Sabbà-

quod effet bona : & divífit lu-

80

tum ^ fan&tum.

Sed

poft

cem à ténebris.

Appellavít-

pit

D eus in adjutórium , ubu

que lucem Diem, & ténebras

dicebatue Allelüja, dicitur:

No&tem;fattümque eft véfpe-

Laus tibi Dómine , Rex

re & mané, dies unus. . Dixit

o

eterne slória.

quoque Deus: Fiat firmamén-

[

Si in Dominicis à Septua-

tum in médio aquárum , &

D

gefxma usque ad Dominicam

dívidat aquas ab aquis. . Et

i

in Albis occurrat

Feftum

fecit Deus firmaméntum , di-

Su

Duptex ; Vcl Semlduplex,

visítque aquas , qua& erant

p

transfertur in primam diem

fub firmaménto , ab his , quee

iM

fimiliter non impeditam , ut

erant fuper firmaméntum. Et

dicitur in Rubrica de Trans-

fattum eft ita.

Vocavítque

latione Feftorum.

Deus firmaméntum,; Coelum:

DOMINICA

& fattum eft véfpere , & ma-

ff

