Capitulum. Eceli. 24. b

;B[þu

de Vírgine.

N platéis . ficut. cinnamó-

Ad Primarm; Antiphona;

mum , & bálfamum aro-

T

Dum effet Rex.

matízans odórem dedi: quafi

I

Capitul. R egi fzculórum.

myrrha elétta dedi

In x. bréyi , y.

ui natus!

temodóris.

: fLiavitä-

es de María V ír

in Pfalterio.

27«

gine. alià ut

&.br. Elégit eam Deus- ,

þ'nem,

* Kt preelégit eam.; Elégit.

fl

"Ad Abfolut. Capit. In platéis.

Y« Intabernáculo fuo habitá-

Ad Tertiam , Antiphona:

refacit eam. Et praelégit.

l

Lava ejus.

lória Patri. Elégit eam. -

Capitulum. Ab inítio.

r

tuis.

Y* Diffüfa eft grátia in lábiis

LA

&.breve. Spécie tua , * Ft

X* Proptéreà bene-

[f

pulchritüdine tua. Spécie.

díxit te Deus in &térnum. :

fuds

v Inténde , prófpere procé-

eipera ,' Antiphonz

de & regna.

Et.

& Píalmi feriales : Capiiti-

lum , &reliqua omnia , fi

Ut

G lória Patri. Spécie.

Md

y. Adjuvábit eam Deus vul-

non Occurtat Feftum Du-

pl

tufuo.

[

Deus in médio

plex,de Dominica. In fine

ejus , non commovébitur.

commeinorationes confuetae

A

t

Ad Sextam ; Antiphorid,

utin Pfalterio.

150.

"

Nigra fum.

Es

a

POST NATIVITATEM.

TP

apitulum. Eccli. 24. b

usque'ad 'Purificatioriem

ircddi

* 'T fic in Sion firmáta

Offhcium beatz IMarie di-

j

AL^4 fum, & in civitáte fancti-

citur ut fuprà , exceptis

fficáta fimíliter requiévi , & in

his , qu& fequuntur,

(erty

Ori

Jerüfalem potéftas mea. 'Et

Ad Magfificat , Antiphora.

u

J

radicáviin pópulo honorificá-

Magnum hereditátis my.

to , & in parte Dei mei hzré-

ftérrum : templum D

d

ej factus

.

Düel?,

ditas illíus , & in plenitüdine

eft üterus nefciéntis

Virum ,

;

or

Sané&tórum deténtio mea.

Ü

non eft -pollütus ex ea car-

j

dl

& breve. Adjuvábit eam ,

nem afsümens : omnes Gen-

16»7

r

* Deus vultu fuo. Adjuvábit. | tes vénient dicéntes , Glória

j

y. Deus in médio ejus , nonltibi Dómine.

i

O

[

'r

'X

- Officium B. Maris in Sabbato.

exliv

D

eFE;

edi&

)'

h

Un

Eus ,,-(c)läfïäütis e&tét-

Asb

emy

t aPdn

]ov

D

ne beáte Maríe vir-

tuf liódie : iinováritur natü-

j?

i

rz ; Deus homo fattus eft : id

t

!

(

giritáte foecünda, humáno gé-

j,m*] V-m

U;

neri premia preefüitífti:tríbue

quod fuit,permánfit , & quod

fs Y

udifumus s ut ipfani pro no-

nonerat ; afsumpfit ; non

bis intercédere feritiámus ,

commixtiónem paffus, neque

D

[ePitus

divifiónems

;P

m

jer quam merüimus auctó-

a u

u

rem vite fufcípere; Díím no-

Iectiones feque'nte; di-

ftrum Jefum Chriftum.

UL

cuntur fingulis menfibus ii

gl

AD LAUDES,

Officio B. Marie in Sabba«

rds 4 Afía,

to , ordine fubfcripto-

vl

AR

e

"com

mér-

g,l

ciumi! Creátür géneris

EuE RI A D

a

Ó

humini , animátum corpus

Epífcopi ad Siríeium Papam.

T

fumens , de Vírgine nmafci

g

dignátus eft : & proceédens

Epift, 81. al. 7. poft initiurif

Led

ml

TE via äer?eä*tätisï pro-

homo fine sémiine ; largítus

:eft nobis fuam Deitátem.

düntur dícere : Virgo

jpante lh

Píalmus, Dóminus regnávit.

coücépit ;fed non virgo gene-

aque uf

rávit. Pótuit ergo virgo con-

ais ]

culn

uis, 19

i.

ndo natus es

inef-

cípere ,non pótuit virgo ge-

ttis, d

abiliter ex Vírgine,tunc im-

neráre ,cüim fenmiper concép-

v dubl

tus prcédat ; partus fequá-

tht

pléte furit Scriptüre : ficut

lüviain vellus defcendífti;ut

tur ? Sed fi do&trínis non cré-

ERN

alvum fáceres génus humá-

ditur facerdótum ; credátur

at W

num:te laudámusDeus nofter.

oráculis Chrifti ; credátur

a ord

mónitis Angelórum dicéntiü:

Rubum, quem víderat

um

Móyfesiricombuüftum,confer-

Quia rion eft impofsíbile Deo

URU UL

vátam agnóvimus tuam. lau-

omne verbum.CredáturSym-

VENS )

dábilem virginitátem : Dei

bolo Apoftolórum ; quod Ec-

cléfia Komána intemerátum

T

d

Génitrix intercéde pro nobis.

N

?

T

, Germinávit radix Jef-

femper cuftódit & fervat.

&

orta eft ftella ex jacob ,

Audivit María vocemAngeli,

l

ttrgl bq

& qua& ante díxerat

uó-

T S' wpc l j

Virgo péperit Salvatórem ;

AIQ Q

te laudámus Deus nofter.

modo fiet iftud ? non de fide

u

Vr

fía, Ecce María génuit no-

eneratiónis intérrogans , re-

j

1

W l

1s Salvatórem,quem Joánnes

Ípóndit pófteà : Ecce ancílla

N

RI

itr]

W

videris exclamávit ; dicens

Dómini, contíngat mihi fe-

TR

À

Ecce , Agnus Dei , ecce ; qui

cündüm verbum tuum.

l

u

T e Deum laudámus. 17.

l

J

tollit pgccä»ta mundi , gIleIi.

MEN-

1 ff!, Ubf

h

0' H,

*

*

Y

Officium parvum B. Marizs.

n

| .MENSE FE

BRUARIO:

té,& fedu&ióne illa folü

Ex libro S. Hieron. Presbyt.

fedüéta eft male illa,

ta;qua

!

qua jam

TUj d

advérsüs Joviniánum.

viro deftináta erat vi

rgo He-

Ex Apolog. ad Pamach. pro i.

Va, per veritátem evangelizá-

) qu'

ad verf. Jov.infine Lett. i.

ta eft benéab Angelo jam fub

'ta lfj

ater

m

Hriftus virgo,

viro virgo María. Quemád.

vírginis

noftri virgo

modum enim illa per angeéli-

erpétua, mater & virgo. Je-

cum fermónem fedü&ta eft, ut

!llfnl&i: &.:

fus enim. claufis ingréffus eft

effügeret Deum, pravaricáta

s

óftiis : & in fepülchro ejus ,

verbum ejus:ita& hec per

It d

uod novum,& in petra duríf-

ngélicum fermónem evan-

J

fima füerat excífum;nec ánteà

gelizáta eftjut portáretDeum,

quis , nec pófteà pófitus eft.

obédiens ejus verbo. Et ficut

.

Hortus conclüfus, fons figná-

illa fedü&ta eft , ut effügeret

lp

tus, de quo fonte ille flàvius

Deum; fic hec fuafa eft obe-

Af

manat, juxta Joel , qui írrigat

díre Deo , ut vírginis Hevz

D

torréntem vel füánium,vel fpi-

virgo María fieret advocáta.

| VIIL

lls

nárum: fünium, peccatórum ,

Et quemádmodum adftrí&tum

quibus anté alligabámur: fpi-

eft morte genus humánum

m

nárum,que füffocant feménté

per vírginem , folvátur per

Tigndt

patrisfamílias. Hzc eft porta

vírginem: &qua lance difpófi-

DT

Orientális ; ut ait Ezéchiel ,

ta virginális inobediéntia,per

Fa

femper claufa,& lücida, opé-

virginálem obediéntiam.

i f

riens in fe,vel ex fe próferens

Ym df

T eDeum laudámus, 17.

San&ta fan&tórum : per quam

Ad Laudes, & per Ho-

T

fol juftítie & Póntifex nofter [ras , omnia ut fupra,

CXliip

T

fecündüm órdinem Melchífe-

OFFICIUM PAR VU.M

nidt

dech ingréditur,& egréditur

. Marie non dicitur , quan-

(ilib

T e Deum laudámus. 17.

do fit Offic. ix. Lett. nec in

TM

MENSE MARTIO.

igil. Nat. D5i nec in- Sabb.

quiLe,

ante

uadragefimam.

uando fit Offic. de S. Maria.

getatut

Ex lib. S. renæiïïpffc. & M.

Juibus diebus omittitur à i.

advérsüs harefes -

fer

efp. &in Vig. Nativ. à Mat.

ü

N

Lib. 5.c

2

19. Le&io i.

Cüm dicitur in Choro , in

1

..

D

[

!

N fuap

r

g.

ria veniénteDó-

Aatutinis & in Vefp. pre-

on dCE

j

onitur Offic. diei, in aliis

mino , & fua própria eum

-(F

bajulánte conditióne, qua& ba-

us

oris poftponitur. Prima di-

quu

julátur ab ipfo, & recapitula-

citur poft. BenedicámusDfío,

tiónem ejus, que in ligno fuit

ntequam legatur Martyro-

'at g"

il

inobediéntie, per eam quz in

log. -Extra.Chorum poteft

W

;Av

ligno eft, obediéntiam facién-

dici pro temp. oppostunitate

i

P. H.

e

extvi

«Officium parvum B. Maris,

OFFICIUM B. MARLE:|, qudicábit in natiónibus , im-

extra Adventum.

plébit ruínas : * conquafsábit

Oll

f

Ad Vefperas : Ave Marfa. | cápita in terra multórum.

f

PU

fecreto ; quz dicitur femper] D* torrénte in via bibet: *

inprincipio omnium Horar.| proptéreà exaltábit caput.

C,:,etm

vt

d

B. Mariz , quando non con] Glória Patri.

.junguntur cum Offic; diei v.| Aía. Dum effet Rex in ac-

Mlm q

&f

Eus in adjutórium me-| cübitu fuo , nardus mea de-

UL

um inténde.

dit odórem fuavitátis.

J

)u J

5.Dómine ad adjuvándum] A$a. L&vaejus fub cápite

qmefeftína.

meo , & déxtera illíus am-

bus mbu! I»J

'"I

G lória Patri, & Fílio, & Spi- | plexábitur me. Pfalmus xr2.

ii *

xítul sáCto. Sicut erat.

&CJ

Audáte püeri

Dórmis :5

Jum:*]audáte nomen Dfíi,

j

In fine , Allelüja," ad om-

nes Horas preterquam à|Sit nomen Dómini bene-

o f

M

Septuageüma ufque ad -fi- díctum P * ex hoc nunc & '][)iïid.

nemh

g.ïs

Partis ; dicitur j usque in fzculum.

Laus.ti

Dómine ;

Rex

folis ortu usque. ad- occá- vj*l

ztérne glórie.

um , * Jaudábile nomen Dó-

ja; Dum effet Rex in ac.

mini.

inthbus t

i o

cübitu fuo , nardus mea

Excélfus fuper omnes Gen- gj

deditodórem fuavitátis.

tes Dóminus , * & fuper

gerfttsn

, Pfalmus 109.

caelos glória ejus.

st *l

Ixit Dóminus

fí

o'meo?*

uis ficut Díis Deus nofter ,

"

4

j

1 7 Sede à dextris meis :

qui in altishábitat,*& humíliá

-4.,)

yet um

]ponec ponam inimícos tuos,*

réfpicit in coelo, & interra ?

£, qui

Ícabéllum pedum tuóruim. -

Süfcitans à terra ínopem:* &

hr P.

Virgam virtütistuz emíttet

de ftércore érigenspáuperé :

Dóminus ex Sion: * domináre

fs Nl

Ut cóllocet eum cum princí-

38 Jefiem

in médio inimicórum tuó-

pibus, * cum princípibus

rum.

pópuli fui.

du J

,Jiclüum fuu

'Cecum princfpium in die

^yuihabitáre facit ftérilem in

virtütis tue in. fplendóribus

domo , * matrem filiórum,

; lndy

Santtórum : * ex ütero ante

lgtántem.

"Ut ( t

G lória Patri

me & V

lucíferum génui te.

Àfía, Levaejus fub cápite

N

ä»,

urávit Dóminus , & non

meo , & déxtera' illíus am-

j g

poenitébit eum : * Tu es Sa-

lexábitur me. Afía, Nigra

|

mä"us

cérdos in setérnum f(fecün-

(um , fed formófa, fili& Jerá-

nxha í

düm órdinem Melchífedech.

falem , ídeó diléxit me Rex,

Ol 'WI*" N

Dóminusà dextris tuis

*

; ü DU'Q]HI

& introdüxit me in ;ubi'cu-

i

confrégitin dieirg fuereges.

lum fiium. ^

t

D

ïtüfbdl.

E

]

N

!

É

ET

lT

Officium parvum B. Mariz.

éx]

vu

X

j

sürgére: * sürgite , poftquam

Üf

- a& RUR a s jque

fedéritis , quiman

L

.« a2dittafunt mihi :

nei dolóris.

Qucäti;; pa-*

b] Q

2

mum Dómini fbimus.

-üm déderit diléQis .fuis

Stantes erant pedes noftri *

(a

ommnum: * ecce heréditas

in átriis tuis Jerüfalem.

VItc

Dómini ,Vü,li.i ;Inerces fruttus

Ws

erüfalem , qua edificatur

véntris.

l

üt cívitas : * cujus participá-

& icut fagíttee i manu potén-

tio ejus inidípfuri.

2

l j

li

'enim afcendérunt tri-

üs : *ita filii excufsórum.

jlluc

eátus vir , qui implévit de-

llj lj

bus , tribus Dómini: * tefti-

fidérium fuum ex ipfis: *non

(

imónium Iírael ad confitén-

Af

confundétur, cüm' lóquétur

nf

dum nómini Dómini.

inimíeis fuis in porta,

uiaillic fedérunt fedes in

Glória Patri.

]

ll

judício , * fedes fuper do-

lu d

iía, Jam hyems tránfiit,im-

inum David.

er ábiit, & recéffit : fürge

R.ogáte , que& ad pacem funt

amíca mea , & veni.

lod

erüfalem : * & .. abundántia

I

i

fía, Speciófa fafta es , &

diligéntibus te.'

.

.

uavis in delíciis tuis fan&a

[3at pax in vi

itüite-tua-r *

Dei Génitrix:

falmus

n (

1

& abundántiain türribus tuis.

A

à

lem D

f

i

Ij

uda Jerü

Propterfratres meos, & pró-

L

auda Deum tuum Sion. -

ximos meos , *

^

r

uóniam confortávit feras

r

cemde te.

loquébar pa-

portárum tuárum : *

j um

b/—enedi; ;

Propter domum Dómini Dei

xit filiis tuis in te.

Ttett

moftri , * queesívi bona tibi.

uipófuitfines tuospacem:* .

T

G lória Patri.

ádipe fruménti sátiat te.

,paupf*

Afía, Nigra fum,fed formófa,

ui emíttit elóquium fuum

i

filie Jerüfalem : ideó diléxit

terre :* velóciter currit fer-

jj

me Rex , &introdüxit mein

mo ejus.

LO

*

cubículum fuum.

$

(»5ulà dat n

jivem f:cüt Iän-äm,*'

j

Atfía, Jam hyems tránfiit,im-

nébul& ficut cínerem fpargit.

n

berábut, & recéffit : furge

iVittit eryftállum fuam ficut

VMU

amícamea , & veri.

buccéllas : * ante fáciem frí-

H

;

ho

Pfalmus 126.

goris ejus quis fuftinébit ?

Jius d

li Dóminus edificáv

e

Einíttet verbum füum, & li-

h:

N

rit domum , * in vanum

i

quefáciet ea : * flabit fp

irïtüä

ii

laboravérunt, qui zdíficát ed.

ejus , & fluent aqua.

t

Nifi Dóminus cuftodíerit ci-

Q ui annüntiat verbum fuum

j?

vitátem , * fruftra vígilat ,

Jàcob , * juftítias & judícia

1

[

qui cuftódit eam..

fua Ifrael.

I

"Vanum eft vobis ante lucem

k2

N en

!

[

[

6XIV1u

Officium parvum B. Marig.

«

N on fecit táliter omni' natió-

Oratio.

at

ni : * & judícia fuanon mani-

Rótege Dómine pópu-

j

feftávit eis.

G lória Patri.

IP

lum tuum, & Apoftoló-

il

NI

Afía. Sptciófa fadla es , &

rum tuórum Petri & Pauli,&

F?*f

N

fuavis in delíclis tuis fan&ta

aliórum Apoftolórum patro-

1

pnusq*

iDei Génitrix.

cínio confidéntem , perpeétua

defenfióne consérva.

giüs

Capitulum A b initio..

gcquonom

Hymnus. A ve maris ftella.

Mnes San&i tui, quafu-

PA u

utfuprà. cxl.

mus Dómine , nos ubí-

TW

Qumj

7.

iffüfa eft grátia in lábiis

que ádjuvent: ut, dum eórum

Ea

tuis.

K

Proptéreà bene-

mérita recólimus , patrocínia

hu

díxit te Deus in atérnum.

fentiàámus : & pacem tuam

Ád Masnificat , Anüphona.

noftris concéde tempóribus ;

pef V

& ab Eccléfia tua cunctam

[

w

i

Beáta

M

ater , & intátta Vir-

f

J

!

l

j

h

go,gloriófa Regína mundi ,

repelle nequítiam: iter,a&tus,

jl

intercéde

ro nobis ad. Dfim.

& voluntàátes noftras ,

&

ómnium famulórum tuórum ,

]

; D

K yrie eléifonC hrifte eléifon.

[

I

a v

K yrie eléifon.

in falütis tuz

rofperitáte

vt aurest

y. Dóminus vobíscum.

difpóne : benefattóribus no-

«emd

*. Etcum fpíritu tuo.

bue

ftris fempitérna bona retrí-

iiqui

Qratio.

& ómnibus fidélibus

:mine:'J

Oncéde

nos

.fámulos

defünClis réquiem a:etérnam

V^ tuos , quefumus Dómi-

concéde. Per Dóminum.

ij !

AD COMPLETORIUM.

"m

ne Deus, perpétua mentis &

córporis fanitáte gaudére : &

A. ve María.

ut fuprà y.

MT

gloriófa beátze Maríe femper

Onvérte nos Deus falu-

diite

interceffióne , a

táris nofter.

g

Et

d

Vírginis

presénti liberári triftítia ; &

avérte iram tuam à nobis.

t :*

zetérna pérfrui laetítia.

Per

* Deusinadjutórium.

tein D

Dóminum.

&. Ámen.

G lória Patri. Allelüja.

lii

Pfalmus 128.

Sequens commemoratio pro

Mi

Santüs fit tantüm adVW efperas

JZEpé expugnavérunt me

yülno.

& Laudesin Otfic. S. Marig,

s

à juventüte mea ,

ügy

nunc Ifrael.

: * dicat

D

(

pr&terquam in Adv. cujus Ío-

t

co tuncalia dicitur ut infrà.

Sapé expugnavérunt me à

:.

N

D

"W

"n

Afia. San&i Dei ommes in-

juventüte mea : * étenim non

Ti

otuérunt mihi.

It

1

tercédere dignémini pro no-

l?

li l

ftra omniümque falüte.

Supra dorfum meum fabrica-

l ! 3&. :

Y. Letámin in Dómino &

vérunt peccatóres : *prolon-

mmeï |

exultáte. jufti. &-

Et glo-

avérunt iniquitátem fuam.

P

J

(f ty

riámini omnes recti corde.

óminus juftus concídit cer

"tl

ví-

: Officium parvum B. Maris.

exlix.

víces peccatórum : * confun-]N; eque ambulávi in magnis:*

ltm

dántur , & convertántur re-| neque in mirabílibus fuper

ii

trórfum omnes ,

In€C.

Sion.

qu; odérunt

€ i nonhumiliter fentiébam:*

Paj

! pity

Fiantficut faenum te&örum:*

fed exaltávi ánimam meam.

»Brpc

J

quod , priüsquam evellátur ,

Sicut ablaCtátus eft fuper

exáruit.

matre fua, * ita retribütio in

ánima mea.

]

w

D equo non implévit manum

hi

uam ,quimetit , * & finum

S peret Ifrael in Dfïo,* ex hoc

Is

uum, qui manípulos cólligit.

nunc , & usque in feculum,

i

E.t non dixérunt, qui prater-

G lória Patri.

T p

Íbant: Benedí&io Dómini fu-

. Mymnus.

(

per vos : * benedíximus vo-

/pEménto ; rerum Cón-

bis in nómine Dómini.

ditor,

TT

u

G lória Patri. P(2lmus 129.

Noftri quód olim córporis ,

U

E profündis clamávi ad

Sacráta ab alvo: Vírginis

D

te Dómine : * Dómine

Nafcéndo,formam suümpferis.

iom,

witii

exáudi vocem meam.

María mater grátie , .

s 0

Fiant aurestug intendéntes,*

Dulcis Parens cleméntie , -

]u f

in vocem deprecatiónis meae,

Tu nos ab hofte prótege ,

fidu

&i iniquitátes obferváveris

Et mortis hora süfcipe.

2

Dómine : * Dómine quis

Tefu , tibifitglória ,

lfl

fuftinébit ?

Qui natus es de Vírgine,

Cum Patre & almo Spíritu ,

NUM

uia apud te propitiátio

ij

jt

eft : * & propter legem tuam

d

In fempitérna fzcula. Amen..

s u

fuftínui te Dómine.

C

itulum. . Ecclt. 24. c

*uftínuit ánima mea in ver-

A

omater pulchre dile-

Ü ,

E

&

Ml

bo ejus

* fperávit ánima

44 Giónis , & timóris ,

If

inea in Dómino.

agnitiónis , & fanttee fpei.

À cuftódia. matutína usque

x*. Deo grátias.

;

ad noé&tem ,* fperet Ifrael in

y- Ora pro nobis fan&ta Dei

p

Dómino.

Génitrix. x;. Ut digni efficiá-

* d

O uia apud Dóminum mife-

mur promiffiónibus Chrifti.

ricórdia, * & copiófa apud

Ad Nunc dimittis, Antiph.

m

eum redémptio.

Sub tuum przsídium confü-

m

E.t ipferédimet Ifrael, * ex

gimus , fandta Dci Génitrix :

efuf

ómvibusiniquitátibus ejus.

noftras deprecatiónes ne de-

J

1

G lória Patri,- P(almus 130.

fpícias in neceffitátibus : fed

Omine , non eft exaltá-

à perículis cunttis líbera nos

*p[[

tum cor meum : * pe-

femper, Virgo gloriófa, &

Im lu

benedi&ta,

n

que eláti funt óculi mei.

f

k 3

ü?

m

K yrie

N

,

Officium parvum B Maris.

"m

el'äïflöm-r

?

aTefu , tibi fit glória. ,

8

'"K;fie

uvelfä'

'Chrifte eléifon.

: [Qui natus es de Vírgine ,

T

K yrie eléifon.

: 1Cum Patre & almo Spíritu ,

(

t

342 Dóminus vobíscunt ^

' JIn fempitérna fezeula. Amen.-

m !

píritu tuo.

] :Quando ^fit/Officium ne-

fit

* Eteumf,

ratio.

Ivem. Lettionum S. Marie ,

sM

Dif

li

FKáte &"gloriófa"fermi- |dicuntur tres fequentes INo-

jj J

B

er Virginis Matíé , |&urnicumfuis Pfal. & Afis

quefümüs Déómine, inter-]üfi alie Afíe affignentur.

On [

ht

céffio gIóriófa- nos prótegat ; |Abfolutiones veró & Bene.

h

hi

&ad vitam perdücat stér-]di&tiones , ut in principio

IBreviarii ante Pfalterium.

Jj ,W*

nam. Per Dóminum.

t

-AD'"MATUTINUM

CCRES. PSALMI

de beata - Maria.

il

, if

/l

"

- Mfequentes dieüntur Feria ii.

ii

[

A veMarfa. ut fuprà. y.

& v. ad Nocturnum.:

yiies

Omine lábia mea apé-|Afià. Benmedí&a tuin mulié-

ribus, & benedí&tus fruétus

LA

ries.

*. Et os meum,

(j eni

annuntiábit laudem tuam.

ventris tui.

Pfalmus $.

Omine Dóminus

no-

MR

Y- Deusinadjutórium.

amntd

G lóriaPatri. Allelüja.

A fter , * quàm admirábi-

süderld

Invitatorium. À ve María ,

o

le'eftnomen tuum 1n univér-

fa terra!

.a d

rátia plena :

Díis tecum.

l:

al.

enite ; exultémus. 2.

C? uóniam eleváta eft. magni-

tlurt b

ymnus.

ficéntia tua *füper coelos.

Ts q

Qu

m terra , pontus, sí-

"x ore infantium , & la-

QUe

dera

Géntium - perfecífti! laüdem

TT QT

i*

Colunt , adórant , preedicant ,

propter inimícos tuos,* ut de-

m ver

"Trinam regéntem máchinam,

ftruas inimícum , & ultórem,

Clauftrum Maríge bájulat. -

uóniam

vidébo

coelos

Ti w

UMT

C ui Iuna, fol; & ómnia

tuos, ópera digitórum tuó-

Desérviunt per témpora :

rum : * lunam G ftellas, quae

WMOcdders

tu fundáfti.

x

dntut

Perfüfa caeli grátia ;

Geftant puélla vifcera. -

Q uid éft Homo , q

üöd me-«

.'.Wlïlm, f :

E eáta Mater münere ,

moresejus ?*.aut filius hó-

LEU

Cujus fupérnus Artifex

minis , quóniam vífitas eum ?

d e

Mundüm pugtllo cóntinens ,

inuífti eum — pauló minus

Tttey t

Ventris füb arca claufus . eft, |ab-Angelis,glória , & honó-

eàta exeli nüntio ,

re coronáftieum : * & con-

b Mm

Foecünda fan&to * píritu ,

füituífftüi/ eum ' fuper ópera

Quf

mánuum tuárum.

Defiderátus géntibus:

AU i

lüfläm Præü

Cujus per alvum fufus c&.-

mnia fubjecífti. fub.. ä;fdi-

Officium parvum-Ba Marie.

cli

bus ejus : * oves & boves

uftitie Dómini re&az ,

l

ati-

g,

univérfas, ínfuper & péco-ficántes corda , * precéptum

j

Itj

fa campi.

Dómini lücidu

,

d

m, illüminans

WV' ólucres coli, & . pifces |óculos.

um li

maris , * qui perámbulant [T imor Dómini fan&us , pér-

lure

sémitas maris.

manens in fzeculum fzculi : *

i A

D ómine Dóminus nofter, * |judícia Dómini vera , juftifi-

du ]1

Ij

quàm admirábile eft nomen | cáta in femetípfa.

r

tuum in univéría terra !

efiderabíliafuper aurum &

L

G ]lória Patri.

)

làpidem pretiófüm — mul-

ag

!

X

1

Aíía. Benedi&a tu in mulié- | tum : * & dulcióra (uper mel

mn

ribus ; & benedi&us fru&tus | & favum.

IN

ventris tuie

IE tenim fervus tuus . cuftódit

'et

Afis. Sicut myrrha elé&a|ea: * in cuftodiéndis illis re-

If

odórem dedífti (uavitàátis fan-

tribütio multa.

muté

&a Dei Génitrix. -

elí&ta quis intélligit? ab oc-

ts

Pfalmus 1$.

p

cültis meis munda me: * &

uf

(* Oeli enárrant . glóriam | ab aliénis parce fervo tuo.

LU

Dei,* & ópera mánuum |5 1 mei non füerint domináti,

ii

ejus annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

n

D ies dici erü&tat verbum* &

emundábor à delí&to máximo.

nox. no&ti índicat fciéntiam.

I t erunt , ut compláceant

N on funt loquele , neque

elóquia oris mei: * & medi-

fermónes , * quorum non au-

tátio cordis mei in confpé&u

lus

diántur voces eórum.

M

tuo femper.

L.nomnem terram, exívit fo-

D ómine adjütor meus , * &

du

U

nus eórum: * & in fines or-

redémptor meus.

bis terre verba eórum.

G lória Patri.

vulind

Infole pófuit tabernáculum

Afía.

Sicut myrrha elétcta

j t

1 d

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

odórem dedífti fuavitátis fan-

fus procédens de thálamo fuo.

GaDei Génitrix.Afia, Ante

jj

i

E. xultávit ut gigas ad currén-

torum hujus Vírginis fre-

u

dam viam , * à fummq coelo

quentáte nobis dülcia cántica

j m

drámatis. Pfalmus 23.

Bs t

egréffio ejus.

É t occürfus ejus dsque ad

Omini eff terra, & ple-

gt

n

' nitüdo ejus : * orbis ter-

Ü o

fummum ejus: * nec eft , qui

fe abfcóndat à calóre ejus..

rárum , & univérfi, qui hábi-

&

,.X Dómini immaculáta ,

tant in €o.

d

convértens ánimas : * tefti-

mária fun-

( 'uia ipfe fuper

r

móniam Dómini fidéle , fa-

dávit eum: * & fuper flumi-

piéntiam preftans pàrvulis.

na preparávit eum.

füb r'*l

4

ls

l

|

.

clii

Qfïi.cium parvum B. Marig

[]

vcfu'mw

Quis afcéndet in montem

RES

H ,

PSALMtU

p

j

ómini ?. * aut quis ftabit in

fequentes dicuntur Feria i.

lwd!

"

loco fan&o ejus ?

(

& vi. ad :Nocturnum.

Innocens mánibus , & mun-

Aiia, Spécie tua, & pulchri-

i

i

,U

do corde: * qui non accépit in

tüdine tua inténde , prófpe-

rfbt'

vano ánimam fuam , nec ju-

ré procéde , & regna.

[

rávit in dolo próximo fuo.

Pfalmus 44.

Ya

4 tüuft

Hic accípiet benedittiónem

Ru&ávit cor meum vert-

ii

à Dómino,

* & mifericór-

bum bonum:" dico ego

diam a Deo falutári fuo.

ópera mea R egi.

A

r

sfiglr

Hsc eft generátio querén-

Lingua mea cálamus fcri-

tiumeum, * queréntiüm fà-

ba ,* velóciter fcribéntis.

nlfut f

ciem Dei Jacob.

Speciófus forma prze filiis hó-

M Omn"ï:?.]:l

(5

Attóllite portas , príncipes ,

minum , diffüfa eft grátia in

veftras , & elevámini porte

lábiis tuis: * proptérea bene-

hit "

eternáles : * & introíbit Rex

dixitte Deusin a&térnum.

s

d

Ó

)ris.

À ccingere gládio tuo fuper

O

Quis eftifte Rex glórie ? *

femur tuum , * potentíffime:

lum ;'

S pécie tud , & pulchritüdine

vntor

Dóminus fortis & potens, Dó-

sréntur y

sminus potens in pralio.

tua* inténde , prófperé pre-

Attóllite

órtas, príncipes ,

céde , & regna.

üne :*

veftras ,

&

elevámini porta

P ropter veritátem , & man-

Pmfri

eeternáles

T & introíbit

fuetüdinem , & juftítiam : *

Vpdtius

Rex clóris.

& dedücet te mirabíliter

BI

déxtera tua.

Quis eft ifte Rex glórise ? *

st

Dóminus virtütum ipfe eft

Sagítte tuz acüte , pópuli

KOF N

Rex glóriz.

fub te cadent , *incordaini-

u g

( lória Patri.

micórum regis.

nünen,

Afia. Antetorum hujus Vír-

S edes tua Deus . in feculum

mptöreäpn

faculi

ginis frequentáte nobis dül-

* virga directiónis

tübine

cla cántica drámatis.

virga regni tui.

lum fs

* Ditfüfa eft grátia in lábiis

D ilexífti juftítiam , & odifti

iPitri

tuis.

jri

*X Proptéreà bene-

iniquitátem:*proptéreà unxit

S

Wie

díxit te Deus in &térnum.

te Deus , Deus tuus , óleo Iag-

i d

-Eater nofter. cum Let&tioni-

títize prae consórtibus tuis.-

bus,& reliquis utinfra.. c]vi.

EW

M

iij

d

9-

Miyrrha , & gutta , & cáfia à

[

D

Sed in Officio novem T.e-

veftiméntis tuis , à dómibus

Tülh)

Gionumdicitur y. :

Spécie

ebürneis: * ex quibus dele-

|

I

:

tua , & pulchritüdine tua.

Gavéruntte filia regum in

l

&. Inténde,prófpere procéde,

honóre tuo.

l

& regua.

A füitit Regína à dextris tuis

m

&Wrïus

Oiüczum

parvumB Mariz.

cl.'.

AL*']

m veftitu deauräto, c1rcum-

tribulatiónibus , que mve.

!T

data varietàte.

nérunt nos nimis.

TA

A udi filia, & vide , & inclína|p roptéreà non t1möb1mus 3

2Dul

aurem tuam : * & obhvi['cere

dum turbábitur terra :

"x

Qu

I

pópulum tuum N domum

transferäntur mentes m cot

patris tui.

maris.

Sonuérunt , & turbätæ funt

R

Bt concuplfcet Rex decó-

rem tuum :

* quóniam ipíe

aqua eórum:*conturbáti funt

l Eg(]

eft Dóminus Deus tuus , &

montes in fortitüdine ejus. :

adorábunteum.

I j

F'lIüminis: ímpetus letíficat

Etfilie Tyriin munéribus,*

civitátem Dei: * fan&ificávit

If

vultum tuum deprecabün-

tabernáculum fuum Altíffi-

li

mus.

tur , omnes dívites plebis.

grilis

Omnis glória ejus filise Regis

D eus in médio ejus , nom

2l

ab intus , * in fimbriis àureis

commovebitur : * adjuvábit

QU

eam Deus mané dilüculoó.

circumamtí&a varietátibus.

ln

À dducéntur Reg1 vírgines

C onturbátze funt Gentes ;

vtm:

* próximg eJuc

&inclináta funt regna:*dedit

t

poft eam ;

afferéntur tibi.

vocem fuam , mota eft ter-

[

Afferéntur in lztítia, & ex

ra.

ultatióne

- adducentur in|D óminus wrtutum nobís-

La

templum Regis.

cum

* .fufcéptor noïïer

um "

Pro pátribus tuis nati 'funt

Deus Jacob.

yrbidie

tibi filii: * conftítues eos prín- [V eníte , & vidéte 6pera Dd-

cipes fuper omnem terram.

mini, quz :pófuit prodígia

n

N

mores erunt nóminis tui *

fuper terram:*áuferens bella

W

j

in omni generatxone & ge-

usque ad finem terrg.

neratlonem.

À rcum cónteret , & confríri-

st

P roptéreà popuh confitebün-

get arma:* & fcuta comburet

10'1'11.

Qj

J

tur tibiin etérnum , * & in

fzculüm fzculi.

V acáte, &Vldete, quóniam

G lória Patri.

ego' fum Deus :

* e).altabor

(j oUf

g

Afía..Spécie tua , & pul-

m Géntibus ; & exaltabo*r

l

chmtudme tua intende , pró- ,

in terra.

O

D óminus virtütum nobis-

us

ere procéde , & regna.

d

s

a. Adjuvablt eam Deus

cum : *fufcéptor nofter Deus

.?

vultu fuo :

Deus in médio

acob.

AU

(s lona Patri.

jis^

ejus , non commovébitur.-

Pfalmus. 45.

Afia.*

Adjuvábit eam Deus

u

Eus nofter refügium ,

vultu fuo: Deus .

in médie

jb

& virtus: * adjutor iniejus non commovebitur.

n

N

Arna.

l

cliv

4

Officium parvum B. Marie.

d

j

AH&! : S

iceut letántium óm-| T R ES PSALMI

ul

^

n

*ium nóftrü

m habitátio eft in fequentes dicuntur Feria iv

m')

&a Dei Génitrix.

.. &Sabbato: ad., INo&ur-

u"o n

:gg 4 fan

"

H

nums

h

yth

d

"ó* Undaménta ejus.in mó

n-|Aia. . Gau

de Marla Virgo ,

D yl,th

. tibus fan&is : * díligit

cuné&tas herefes fola intere-

miftüiin univérfo mundo.

gl

Dóminus portas Sion fuper

jciti

ómnia tabernácula Jacob.

Píalmus 95.

G loriófa diGa funt .de

( ^ntite Dómino cánti-

j

;te fghs

jcrctm

eivitas Dei.

-2cum novum ; * cantáte

M emor ero

Rahab , & Ba-

Dómino omnis terra.

s

Cantáte Dómino , & bene-

äUitä[E ] :

bylónis *fciéntium me.

cce alien

l

ceng,& lyrus,

dícite nómini ejus : * annun-

qitid

& pópulus

X

tiàte de die in diem falutáre

du

thliqpum 2 m D

& iM

fuérunt illic.

ejus.

N umquid Sion dicet: Homo,

À nnunt

láte inter Gentes glö;

fiintis

& homo natus eft in ea : * &

riam ejus , *in ómnibus pó-

fpvét

u

ipfe fundávit eam Altíffi-

lis mirabilia ejus.

i

1qmus ?

uóniam magnus Dóminus ,

frgp

D óminus narrábit in fcriptü-

n

L Jaudábilis nimis: * terríbi-

m t

xis populórum:, &. prínci-

lis eft (üper omnes deos.

purh , *horum ; qui fuérunt

() uóniam omnes. dii Gén-

«Dün

ti

u

inea.

:

m damónia : * D»ömi:iikls

(rtinis

Sicut letántium

| 6mhiüm *

autem coelos fecit.

tim,

habitátio eft in te.

C onféffio , & pulchritüdo in

imile,

G lória Patri.

confpé&u ejus

* fanttimó-

ii

Aíía. Sicut letántium óm-

nia, & magnificéntiain fan-

Gificatióne ejus.

é

DEU

nium noftrüm habitátio eft in

L

ho f

te fan&ta Dei Génitrix.

A fférte Dómino pátri

æ-» Gäm

y. Diffüfaeft grátia in lábiis

tüum , afférte Dómino | gló-

isatte p

tf

tuis..

riam & honórem: * afférte

'ostjus

X Proptéreà benedixit te

Dómino glóriam nómini ejus.

iärunlrfüg

Deus in eternum.

i

T óllite hóftias , & introíte in

vt

P ater nofter.

cum

: Legio-

átria ejus: * adoráte. Dómi-

"n

num inátrio fan&to ejus.

pibus, &

neliquisi ,ut. infra.

MT

s-

€elvi-

C ommoveátur à fàcie ejus

lg

Sed

in Officio 1503)&?:1 Le-

univéría. terra : * dícite in

&ionum dicitur y.. -Adjuvá-

Géntüb

miuæ:us;m

LO diid

us, quia Dóniinus reg

Ti

bit eam Deus vultu fuo.

gz'wlt.

w« Deusin médio ejus , non |F. tenim corréxit orbem ter-

quQö

ïp0puï i

tommovébitur.

r& quinon commoyebi

T'-t-ur:*c

ju

"Ui

MT

Officium parvum P. Maria;

judicábit pópulos in equitáte.

P

1, acténtur caeli , & exuültet

adórant. fculptília :* & qw

V

gloriántür in fimulácris fuis.

terra, commoveàtur mare . ,

A doráte eum . .omnes Anweh

ejus: * audívit;, &lætata eft

"i

& plenitüdo ejus : * gaudé-

Wiens.

buntcampi, & ómnia , que

ion.

in eis funt.

Et exultavéruntfilige Judæ,

müO- ,

' unc exultábunt ómnia lig-

propter judícia tàa.Dómine...

na fylvarum à fácie Dómini ,

; uóniam tu -Dóminus. aluff :

O W.

quia venit: * quóniam Vemt

mus fuper omnem:terram ; *

Qp

!

judicáre terram.

nimis exaltátus .es

fuper

J

udicábit orbem terrae- in

omnes deos;

U

"

II

equitáte , * & pöpulos in

Cb dilígitis Dommum,qdlte

veritáte fua. :

malum QR cuftódit. Dóminus

ii

il

(5 lória Patri.

animas Sanétórum fuorum a

li

Afía. Gaude María Vlrgo ;

de manu peccatons hberably;

i&

cun&tas herefes fola mterc-

COS.

J

P

míftiin univérfo mundo. :

T. ux orta;eft Juüo. *& re&m

Affa. Dignáre me laudare

corde lztítia.-

Af

te, Virgo facráta; da mihi

. eetámini jufti in: Dömmo :

Mu

contra

hOftes

Vlrtutem

& confitémini memonæ iäu?

K

tuos,

Gificatiónis ejuss

*

i

dt (

« Pfalinus 96.

G Jória Patri. :

s.

ATU

Ommus regnávit , exül-

Afía. . Dignáre . me. Iaudare

D

tetterra, *leténturín-

te , Vlrgo facráta : da mihi

QD 1

virtütem . .

contra

ho&es

fulæ multz.

iM

IU

ubes & calígo in cn'cmtu

tuos.

j

t

]ufï:itla & ]udicmm

ejus :

Aiía. . Poft.partum.- Vlru'o ;

corré&tio fedis ejus.

inviolàta permansífti , Dex

n

gnis ante ipfum preecédet, *

Gemtnx intercéde pro nobis.

y! ?

& inflammábit. in . circüitu

almus 97.

Hf

inimícos ej us.

'^ Antáte Dommo cánti-

jtjs

lluxerunt fülgura ejus orb1

.cum novum: *

quia mi-

Vi i

terrae:;

* vidit , &. commóta rablha fecit.

poo:

eft terra.

alvávit fibi déxtera e]us ;

us

Montes ficut cera -flaxérunt| & bráchium fan&ume]us.

Qu u

)

à facxe Dómini:* à fácie Dó- [N otum fecit Dóminus falu-

du

mini omms terra.

táre fuum:*in confpé&tu Gén-

ii

ul

nnuntiavérunt coeli. jufti- tlumrevelawt]uftmam fuam.

tiam ejus: * & vidérunt om-

ecordátus eft mifericórdiae

fuæ, * & veritàtis fue domm

i

u

l

,

nes pópuli glóriam ejus.

j

; onfundántur ommes ; qui Ifrael.

f!

M

c-

elvi

um D. Marie.

Officium parv

,

idérunt.omnes térnini ter-

pperdücat nos Dóminiüs ad

u

re * falutáre Dei noftri. ,

regna coelórum.

n

ubiláte Deo omnis terra: *|;. Amen.

,U

ube domne belïeciicere.

Cantáte , & exultáte , & psàl. |. J

lite.

Bfio.

Nos cum prole pia be-

(j

p sállite Dómino in cíthara ,|nedícat Virgo María.

;g,qm d

m

an cíthara , & voce pfalmi: *|»;. Amen.

Ml

intubis du&ílibus , & voce

i

" LeGiol

Eccli,24. b

W

tubecórneg. ^"

| Y N ómnibus réquiem quzsí-

Ummus

ubilàátein confpé&tu Regis

|Avi , & in hereditate Dó-

, n

j

hr

ómini: * moveátur mare,&

mini morábor. ^Tunc prze-

plenitüdo ejus : orbis terrá-

[cépit, & dixit mihi Creátor

v n

gum , & qui hàábitant in eo.

'ómnium : & qui creávit me ;

[

j

|requiévit in tabernáculo meo,

h

p làmina plaudent manu , fi-

|di

qmul montes exultábunt à

& dixit mihi: im Jacob inhà-

confpé&u Dómini: * quóniam

bita , & in Ifrael hereditàre ,

( s

&in elé&tis meis mitte radí-

fim

venit judicáre terram. :

ces. 'Tu autem Dómine mife-

udicábit orbemterrárum in

slüsint

juftítia, * &

rére nobis.

3.xli

táte.

-pvöïiyu.lq-s in equi-

»4, Deo grátias.

dul

x. Sanda

&

immaculáta

G ]lória Patri.

1 (

Afía Poftpartum, Virgo

virgínitas , quibus te láudi-

i, d

invioláta permansífti ,

el

bus éfferam , néfcio : * Quia

aifinj

quem coeli cápere non póte-

& nl

Génitrix intercéde pro nobis.

y. Diffüfaeft grà

tia in lábiis | rant , tuo grémio contulífti.

tf

tuis.

vy. Benedítta tu in muliéri-

itm d

& benedí&tus fruétus

dl

w. Proptéreà benedíxit te|bus,

ventris tui.

Quia.

Deusin etérnum.

1atem]

Sedin Officio novem Le- |v. Jube domne.

— Fü

