fa , * dentes peccatórum con-

teftíficans Judzis atque Gen-

ipit

"

trivífti.

tílibus inDeum poeniténtiam,

QU

'er

&fideminDóminum noftrum

It

Dómini eft falus , * & fu

pópulum tuum benedittio

Jefum Chriftum.

Et nunc

Wi

tua.

ecce alligátus ego fpiritu ,

Afía. Voce mea ad Dóminum

vadoin Jerüfalem , quz in ea

if

clamávi: & exaudívit me de

ventüra fint miht;, ignórans ,

Ka

monte fanéto fuo.

nifi quod Spíritus fanctus per

Glória & honóre coroná-

a.

W

9

omnes civitátes mihi prote-

r:

j eum Dómine.

ftátur , dicens : quóniam vín-

1N Mï

W

jjat

&t

, Et conftituifti eum fuper

cula , & tribulatiónes Jerosó-

ópera mánuum tuárum.

lymis me manent.

Sed nihil

Tiname

horum véreor : nec fácio àni-

pater nofter.

dema

Abfolutio. Éxá

udi Döäüne.

mam meá pretiofiórem quàm

u

!

TUfh

-- fube domne benedicere.

me ,dümmodó consümmem

iBfio. Benedi&tióne perpétua.

curfum meum , & minifté-

hs g

f

ff[

in3 W

' Le&iones fequentes primi

rium verbi, quod accépi à

TNotturn. legantür in .fefto

Dómino ]efu , teftificári

at

Evans

14

m

Martyris & Pontificis.

élium grátiz Dei.

In fefto-. autem ' Martyris

ut

e Sanctus pro lege Dei

s D

non Pontificis leguntur , quae

certávit usque ad.mortem,

^ ii

anferius pofitee funt in Com-

i

& à verbis impiórum non tí-

l

muit: * Fundátus enim eràát

muni plurim. Mart. xxxix.

T.

De A&ibus Apoftolórum.

fupra firmam petram.

LeGioi

T

Cap. 20.d.-

y^. Hfte eft qui contémpfit vi-

"y

Miléto Paulus -mittens

tam mundi , & pervénit ad

" r

]

' Ephefum , vocávit Ma-

coeléftia regna. Fundátus.

jóres natu Eccléfize. Qui cüm

Bfio. Unigsénitus Dei F ilius.

e&tio ii,

veníffent adeum , & fimul

"M

"m

effent, dixit eis: Vos fcitisà

T nunc ecce ego fcio,

E

xns N

lu

prima die , qua ingréffus fum

quia ámplius non vidé-

D.

1n Afiam , quáliter vobífcum

s on-

bitis fäf:iem meam vo

nes

"m funz,l

5 fl

Commune unius Martyris,

XXV

nes, per quos transivi pra-

CUmüï-'

ua-

manusiftz. |Omnia ofténdi

dicans regnum Dei.

vobis , quóniam fic laborán-

"r

própter contéftor vos hodiér-

HU

tes , opórtet füfcípere infir-

nadie , quia mundus fum à

mos, ac meminíffe verbi Dó:'

5 Juig, -

sánguine ómnium. Non enim

mini Jefu:quóniam ipfe dixit:

[U lrdye

fubterfügi,quó minus annun-

Beátius eft magis dare , quàm

i g -

tiárem omne consílium Dei

vobis.

accipere.Et cümhec dixíffet,

Vitm

Atténdite vobis , &

pófitis. génibus fuis orávit

X o

univérfo gr

egi , in quo vos

cum ómnibus illis.

ü

.Magnus

3t9ïläj;&.

Spiritus fan

us pófuit Epí-

autem fletus fa&us eft óm-

Mtiiia

fcopos,régere Eccléfiam Dei,

nium : & procumbéntes fü-

Ils

quam acquisívit . sànguine

per collüm Pauli , ofculabán-

El

fuo.

Ego fcio , quóniam in-

tur eum , doléntes máximé

o fpt

trábunt poft difceffiónem.me-

in verbo, quod díxerat , quó-

Qu i

am lupirapáces in vos , non

niam ámpliuss fáciem ejus non

19

parcéntes gregi. Et ex vobis

effent vi

E

guri, Etc dedugöbanþ

a.

ipfis exürgent viri loquéntes

eum ad navem.

il p

pervérfa , ut abdücant difcí-

» Ifte cognóvit juftítiam, &

ORU

pulos poftfe. Propter quod

vidit miyabília magna, & ex-

OD6S r

vigiláte, memória retinéntes,

orávit Altífimum : * Etin-

N

quóniam per triénnium notte

véntus eft in nümero San&tó-

a

"fb d- .

& die non cefsávi ,. cum l&-

rum. - w. Ifteeft, qui con-

"m qu

crymis monens unum

témpfit vitam mundi, & per-

vé

T

um

que veftrüm.

*

nit ad coeléftia regna. Et.

MAT

&.' jJuftus germinábit .flcvuf

& lória Patri. Et.

l l

lillium :* Etflorébit in etér-

In fecundo No&urno, Affa.

, Vi

num ante Dfím. y,, Plantátus

Fílii hóminum fcitóte ,. quia

oD

in domo Dómini , in átriis do-

Dóminus San&um fuum mi-

mus Deinoftri. . Et florébit.

rificávit.

Pfalmus 4.

lgl

at

Bfio. Spíritus fan&ti grátiac-

[2

"ae.

Um.invocárem , exaudí-

. AL CCLIO: Hl

1N

yit, me Deus juftítie

Tif f

'T nunc comméndo vos

mez , *intribulatióne

j enit:

dila-

m

Deo. ,. &.verbo gráti&

fti mihi.

Yif

em

ipsíus . .qui potens eft zedifi-

Miferére mei, * & exáudi

erwr l

cáre , & dare haereditátem in

oratiónem meam.

üno

ndio

fanttificátis ómnibus. Argéns

Filii hóminum üsquequó gra-

tum & aurum, aut veftem

vicorde ? * ut quid diligitis

n

pa

ll

nullíus coneupívi, ficut ipfi

vanitàtem , .&

»

quaritis men-

fcitis : quóniam ad ea, qu&

dácium ?

e(m 'L J

mihi opus erant ; & his ,

ui

UM

Etfcitóte, quóniam mirifi-

[

càvit Dóminus San&um .fu-

wm h

mecm?l funt , miniftravérunt

um: *

P

2

xxvi

Commune uriius Martyris.

um : * Dóminus exáudiet

Odift omnes , qui operántur

me , cüm clamávero ad eum.

iniquitátem : * perdes omnes,

T

rafcimini , & nolíte peccá-

qui loquuntur mendácium.

a

re : * quz dícitis in córdibus

CV irum sánguinum , & doló-

mf?j"

,.)

d

veftris., in cubílibus veftris

fum abominàbiturDóminus:* '

40

H

ego autem in multitüdine mi-

?

compungimini.

fericórdiz tua.

T

S acrificáte facrificium jufti-

m

n

j p

tiz , & fperáte in Dómino : *

Yntroíbo in domum tuam : *

g

Multi dicunt : Quis ofténdit

adorábo ad templum fanctum

451

nobis bona ?

tuum in timóre tuo.

Dómine deduc me in juftí-

)nölüm |

S ignátum eft fuper nos lu.

!)

u

(fi

men vultüs tui Dómine:* de-

tia tua: * propter inimícos

dífti lzetítiam in corde meo.

meos dírige in. confpé&tu tuo

viam meam.

us

À fru&u fruménti, vini, &

ólei fui * multiplicáti funt.

uóniam nom eftin ore eó-:

^il dm

rum véritas: * cor eórum va«

jm;ejus".*

Yn paee in idipfum * dór-

miam , & requiéfcam :

num eft.

s5, QR

^j uóniam tu Dómine fingulá-

Sepülchrum patens eft gut-

Al eu

tur eórum , lin

u

is fuis doló-

riter in fpe * conftituífti me.

i

ngdy

Afíia. Filii hóminum fcitóte ,

sé agébant ,

- jüdica illos

od

Deus.

Vulfteum,

uia Dóminus Santctum fuum

X

mirificávit.

D écidant à cogitatiónibus

AIfD UAUR

Afía.

Scuto bonze voluntá-

fuis , fecündàm multitüdi.

t [ij

tis tuz coronáfti eum Dó-

nem impietátum eórum ex-

st

pélle eos , * quóniam irrita-

4 f

;nine.,

'vérunt te Dómine.

Pfalmus 5.

gj

T Erba mea ?uribus pér-

'E t leténtur omnes , qui fpe-

d Q

rantinte: *in aetérnum ex-

n !

;eipe Dómine , * intelli-

ge elamórem meum.

ultábunt , & habitàbis in eis.

BI

Snténde

VOCl

oratiónis

€ t gloriabüntur in te omnes,

bl

qmezs,*Rex meus, & Deus

ui díligunt nomen tuum , *

uF

meus.

u

L

1óniam tu benedíces jufto.

*

b

ómine , ut fcuto bonz vo-

Ui lu

,

uóniam ad te orábo :

TU

Jf

»

U

mine,mané exáudies vo-

luntátis tue ^* coronáfti

j

l

TO C

(

cem meam.

nos.

].

& vidä'-

Aüi, Sceuto bonme volunti-

H

1)

"f

Miane aftábo tibi ,

M

i

bo : * quóniam non Deus vo-

tis tuxe coronáfti eum Dó-

D

mine.

Al

lens iniquitátem tu es.

1

g

N eque habitábit juxta te ma-

Afa. Inunivérfa terra gló-

dl

:

j

ria, & honóre coronáfti

lignus: * neque permanébunt

cum,

Jl

j

!

injgüi ante óculos tuasT

Pf

1-

Tj

Htj

Commüne unius Martyrir.

xxvil

TÜbS Qmy,

almus 8.

Sermo fantti Auguftíni

Omine Dffs nofter , *

s-

?nda'cmm(

Epifcopi.

D

quam admirábile eft no-

Sermone 44. de SanGtis.

"!I& (l

mentuum in univéría terra !

ectio

UMT

a

"en.

uóniam eleváta eft magni-

Riumphális

beàtt Már-

"

céntia tua * fuper coelos.

tyris'N., dies hódie nobis

Ex ore infántium ,

& la-

anniversária celebritáte re-

ml'h"m : L:

&éntium perfecífti laudem

cürrit : cujus glorificatióni

propter inimícos tuos,* ut dé-

I)

ficut congáudet Eccléfia , fic

ítruas inimícum, & ultórem.

ejus propónit fequénda ve-

n m lUiïh

Q uóniam

vidébo

caelos

ígia. Sienim compátimur ,

r g

tuos, ópera digitórum tuó-

& cenglorificábimur. In cu-

nf

rum: * lunam & ftellas , quze

jus gloriófo agóne . duo nobis

tu fundáfti.

precípue confideránda funt ;

n orti

'uid eft homo ,

uód me-

induráta vidélicét tortóris fze-

edtum

mor es ejus ? * aut filius hó-

vítia , & Mártyrisinviítta pa-

minis , quóniam vífitas eum ?

tiéntia. Saevitia tortóris , ut

mdg

M inuiífti eum pauló minus

eam deteftémur : patiéntia

us st

ab Angelis , glória , & honó-

Maártyris , ut eam imitémur,

j

re coronáfti eum : * & con-

Audi Pfalmíftam advérsüs

ftituifti eum fuper ópera má-

malítiam increpántem : INo-

Tetinus

nuum tuárum.

li &mulári in malignántibus :

multd

O mnia fubjecifti fub pédi-

quóniam tanquam foenum ve-

um et

lóciter aréfcent.,

uód au-

bus ejus: * oves & bovesuni-

gt

vérfas , ínfuper & pécora

tem advérsüs malignántes pa-

tl

campi.

tiéntia exhibénda fit. ,

audi

.Wiïaqlüf.

W ólucres coeli ,. & pifces

Apóftolum fuadéntem ; Pa-

giemutt

tiéntia vobis necefsária eft ,

sémitas maris.

maris , * qui perámbulant

*

Bs

ut reportétis promiffiónes.

T

D ómine "Dóminus nofter ,i *

$; Honéftum fecit illum Dó-

minus, & cuftodívit eum ab

um

quàm admirábile. eft nomen

ices )

tuum in univérfa terra !

inimícis : & à fedu&tóribus

Aifa, Inunivérfa terra gló-

tutávitillum : * — Et dedit

yobott

^ qu

ria & honóre coronáfti eum.

illi claritátem eetérnam.,

y. Pofuífti Dómine fuper ca-

; Defcendítque cum illo in

u VU)

E'

put ejus. .

Corónam de

Óóveam : &in vínculis

Anp

T

làpide pretiófo.

4

derelíquit eum. Et.

Pater nofter.

Bfo. Chriftus perpétua.

[ r

Abfolutio. Ipstus píetas. .

I.-C iO Yo

y.

ube domne benedícere.

Oronáta ítaque eft beà-

' ti Mártyris patiéntia.,

!

Bfiof ?eus Pater omnípotens.

man-

A

xxviii

-Commune unius Martvris.

Le&io vi

ä

mancipáta eft etérnis cruciá-

l

W

tibus tortóris incorrécta ma-

(X Ontemplabátur e€im j

j

litia. Hoc atténdens in agó-

quantum in «znígmate

m:v

infirmitas humána óculum

j

ne fuo gloriófus Chrifti ath-

Iéta,non exhórruit cárcerem.

mentis in sternitáte figeré

poteft , quanta fint fupérnas

Alqlm ec

Ad imitatióné cápitis fui to-

|

lerávit probra , fuftinuit ir-

civitátis gáudia: & ea enarrá-

jum a

re non fufficiens , admirándo.

rifiónes, flagélla non tímuit :

*l

& quot ante mortem pro

clamábat : Quid mihi eft in

M

Chrifo pértulit fupplícia ;

coelo ? Quaü díceret:Excédit

;;&oswr

vires meas , excédit facultà-

Ti

|

tot ei de fe óbtulit facrifi-

CH

Quod enim propinàn-

tem eloquéhitize mea , tranfz

d

céndit. capacitátem — intelli-

at

te Apóftolo bíberat , alté

éntiae me« illud decus , illa

retinébat :

uia non tunt

gl

glória, illa celfitüdo , qua no-

'L» *([j!in q

condígne ^ paffiónes hujus

bis , à conturbatióne hómi-

témporis ad futüram gló-

yíqs

riam , quzs revelábitur in

nüm remótis , in abícóndito

siti'

fáciei fus Jefus Chriftus D6-

nobis. Et quia momentá-

a

neum hoc & leve noftra tri-

minus nofter reformábit cor-

lrmims

bulatiónis , zetérnum glórie

us humilitátis noftrz , con-

;

qmpiur :

DuD

ondus operátur in coelis.

gurátum córpori claritátis

TL

qwrm

Hujus promiffiónis amóre à

fuz. Hujus perféGe liber-

ä

fl

]

tátis contemplatióne nullum

terrénis fufpénfus, & praegu-

r

ftáta fupérnze fuavitátis dul-

vitábat perículum , nullufm

M

cédine ineffabiliter afféttus ,

horrébat fupplicium : & fi

j

dicébat cum Pfalmífta : Quid

millies poffet mori, non pu-

ts r

mihi eft in coelo , & à te quid

tábat fe hanc digne poffe àli-

e-

Mi y

vólui fuper terram ?

qua ratióne promereri.

dtas dé

fécit caro mea, & cor meum :

&» Stola jucunditátis fnduit

Ti vultus

eum Dóminus :

Et có-

Deus cordis mei, & pars meá

& fs

Deus in etérnum.

rónam pulchritüdinis pófuit

fuper caput ejus.

;ï[iäm tl

*. Defidérium ánima ejus

Wltse

[

|

tribuffti ci Dómine ,

Et

Yy. Cibàvit illum Dóminus

h

b

voluntáte labiórum ejus non

pane vite , & intellé&us: &

TOR

li

fraudáfti eum.

aqua fapiéntie falutáris po-

N

M

y« Quóniam prazventíti eum

távit illum.

Et corónam.

in benedi&iónibus dulcedi-

G lória Patri.

Et corónam.

hi

d

nis, pofutfti in cápite eju$ €o-

Ín tertio Nottutno , Áíía.

Juftus Dóminus ; & juftítiam

[

hi

b

:

rónam de lápide pretiöfo. Et

il

:

i

volàntáte.

diléxit : equitátem vidit vul-

l

ATR

tus ejus.

l ',h"l

N

Bfío. lgnem fui amóris.

Píal- ,

Wil

UU

X

T

Commune unius IVlartyris.

Xxxix

'Pfalmus io.

*ämï- enfül.

ui lóquitur veritátem in

E

N Dómino confido

quó-

Ccorde fuo , * qui non e

modo dícitis ànimae mes : *

lumin lingua fua.

git dyo-

IT

t f

f

tránsmigra in montem ficut

WNec fecit próximo fuo ma.

ü

Vr

paffer ?

lum , * & oppróbrium non

TM

uóniam ecce peccatóresin-

àccépit advérsus

urt

üos.

pröximgs

B

tendérunt arcum , paravé-

Ib

runt fagíttas fuas in. phárc-

Ad nfhilum dedü&us eftin

tra , * ut fagittent in obícüro

confpé&u ejus malígnus: * ti-

cerct:mt

C2f

reétos corde.

méntes autem Dóminum glo-

Ieg , t

uóniam qua perfectfti

4, de-

ríficat.

Ü

Tuxérunt,;:

* juftus autem

Qui jurat próximo fuo , &

em i

decis

quid fecit 4

»

non décipit : * qui pecüniam

Dóminus i

n templo fan&o

fuam non dedit ad usüram ,

00 qui

fuo:* Dfis in ccelo fedes ejus.

ione hr

& münera fuper innocéntem

vibfené

Qculi ejus in pàuperem re-

non accépit.

fpíciunt ; * pálpebrze ejus in-

uifacit hzec , * non mové-

Cs

bitur in zttérpum.

m

térrogant filios hóminum.

Dóminus intérrogat juftum

Afia Habitábit in taberná-

Vilre, t

& íimpium

* qui autem dí-

culo tuo : requiéfcet in mon-

Yi chriin

te fan&to tuo.

dle ]l

ligit iniquitátem;odit áni

mam

fuam.

Afia, Pofuífti Dómine fuper

ve ul

Pluet fuper peccatóres 1là-

cap

i,l

ut ejus corónam de läplde

iueos : * ignis, & fulphur,

pretiófo.

w

& fpíritus procellárum , pars

Pfalmus 20.

aL

cálicis eórum.

Omine in virtüte tua

lz2tábitur Rex : * & fu-

gmpo H

óniam juftus Dóminus, &

r

hu

juftitias diléxit : * equitátem

per falutáre tuum exultábit

vidit vultus ejus.

vehéménter.

2

diit Mi

j

Afia ]jJuftus Dóminus , &

Defidérium cordis ejus

.tri-

]

Qinis

juftitiam diléxit: equitátem

buífti ei: * & voluntáte labió-

vidit vultus ejus.

rum ejus non fraudáfti eum.

3 Df

Afía Habitábit in taberná-

Quóniam prevenífti eum. in

TU

culo tuo : requiéfcet in mon-

benedi&tiónibüs dulcédinis: *

te fantto tuo.

Pfalmus 14»

lus

pofuífti in cápite ejus coró-

Qu

Omine , quis habitàbit

nain de lápide pretiófo.

Lcti

3X Z1in tabernáculo tuo? *

Vitampétiità te : * & tribut-

m

aut quis requiéfcet in monte |

fti ei longitüdinem diérum in

[j

uf*u

fancto tuo ?

eculum,& in fzculti faeculi.

IMagna eft glória ejus in falu-

n

Qui ingréditur fine mácula;*

FJ,

& Qperätur? juftítiam.

tári tuo : *:glóriam & mag-

i^

nuim

z

OXXX

Commuüne unius Martyris,

yi

5

$um decórem impónes fuper| Lé&io fanti Evangélii fe-

"

Wdu

eum.

«

cündüm Lucam.

,

)

Le&tio vii,

Cap. 14. f

[IO

'j» 6U

Quóniam dabis eum in bene-

j

di&tiónem in fzeculum f&ecu-

Nillo témpore :

ixit Te-

ä

j

li:*letificábis eum in gáu-

fus turbis : Siquis venit

,

dl

dio cum vultu tuo.

ad me, & normrodit patrem fu-

Quóniam Rex fperat in Dó-

um, & matrem , & uxórem ,

4mino : * &in mifericórdia

& filios,& fratres, & foróres,

M

, Oij

l

Ailtíffiminon commovébitur.

adhucautem & ánimam fu-

D

ii

Ínveniátur manus tua ómni-

am , non poteft meus effe. di-

S

(s

bus inimícis tuis : * déxtera

fcipulus. Etréliqua.

l

tua invéniat omnes , quite

Homilía S. Gregórii Papae.

j

odérunt.

I MM

d

Hormilia 3

T.dn Eva

j

;]

Pones eos ut. clíibanum ignis

I confiderémus ,

ia

uj

N

Ccharíffimi , quie & quan-

i

l

T

3n témpore vultus tui : * Dó-

« i

minus in ira fua conturbábit

tafunt , qua nobis promit-

'eos , & devorábit eos ignis. :

tüntur in ccelis,viléfcunt áni-

jgeli

nut

Fru&um eórum de terra

mo ómnia, qus& habéntur in

OUU

jerdes : * & femen eórum à

terris. 'erréna namque fub-:

filiis hómmum. :

ftántia fupérnz felicitáti cG-

IU

gf ,

Quóniam declinavérunt in

paráta , pondus eft , non fub-

te mala: * cogitavérunt.con-

sídium. "Temporális vita z-

tl

AO

$flia , qui& non potuérunt

térna vitze comparáta , mors

ftabilire.

eft pótiüs dicénda , quam vi-

d vt

quni

Quóniam pones eos dor-

ta. Ipfe enim quotidiánus

fum: * in relíquiis tuis pra-

defé&tus corruptiónis quid eft

BIN

arábis vultum eórum.

àliud , quàm quasdam prolí-

irbrs

xaltáre Dómine in virtüte

xitas mortis ? Qu autem

m (

lingua dícere , vel quis in-

tirefed

tua : * cantábimus, & pfalle'f

d

mus virtütes tuas.

telléttus cápere süfficit ,. illa

Aíia.. Pofuifti Dómine fuper

fupérne civitátis quanta fint

Chmä j

gaudia

Angelórum choris

caput ejus , corónam de lápi-

tüum f

de pretiófo.

iteréffe,cüm beatíffimis Spi-

tüttny

Y. Miagnaeftglória ejus in

rítibus glórie Conditóris af-

E

falutàri tuo.

síftere, prieséntem Dei vul-

A

3» Glóriam & magnum de-

tum cérnere , incircumferip-

gm?» E'V

1l

córem impónes fuper eum.

tum lIumen vidére,nullo mor-

ll

aternofter. *

tis metu áffici, incorruptiónis

r

!s

Abfolutio. Avínculis.

perpétue münere lztàári ?

Yv.

L] Hlm[

ube domne benedícere.

V*; Coróna $urea fuper ca-

s

$-

u

put ejus ,

Expréfía figno

d

Bfio. Evangeca lf:rftioy

al«

!U;

;

L

r

Comsmune urüus Martyris.

XXXI

E

fantütátis , glória honóris , &

Le&io ix.

epus fortitüdinis,

Ed percontári libet, quó-

8.;5

y., Quóniam praevenífti eum

N

lxl )

in benedi&tiónibus dulcédinis

tnodo paréntes , & carná-

liter propínquos precípimur

J5 en

pofuífti in cápite ejus coró-

odíffe , qui jubémur & ini-

m [u

g

T

nam de läpide pretiófo. Ex-

r

a

mícos dilígere?Et certéVeri-

|

tas de uxore dicit:QuodDeus

T 'nreg]

Efío.

"Cujus feftum cólimus.

conjünxit, homo non séparet.

EAVR

li

,e&io vui.

Et Paulus ait : Viri , dilí

zite

Qd

(* Ed ad hzé audíta inardé-

uxóres veftras, ficut & Chri-

J

fcit ánimus : jámque illic

ftus Eccléfiam. Ecce difctpu-

Ofi

il

€upit afsíftere , ubi fe fperat

J

lus uxórem diligéndam prz-

fine finegaudére.Sed ad mag-

dicat, cüm Magiífter dicat :

) f?&"t'

ll

na pr&mia perveníri non

Qui uxórem non odit , non

T

poteft , nifi per magnos labó-

$

oteft meus effe difcípulus :

p

res. Unde & Paulus egré-

'umquid áliud judex nün-

jeuti

CU

gius pradicátor dicit : Non

tiat,áliud przco . clamat ? An

dntur

l

coronábitur , nifi qui legíti-

fimul & odíffe póffumus , &

mé certáverit.

Delétet er-

ATT

dilígere ? Sed fi vim preecép-

Til d

ä

gomentem magnitüdo pra

ti perpéndimus:utrümq; áge-

It

,4

miórum ,

ed non detérreat

re per difcretiónem valémus:

j

certámen labórum. Unde ad

ut uxórem , & €os, qui nobis

f my

fe veniéntibus V éritas dicit :

carnis cognatióne conjün&i

quamvi

Siquis venit ad me , & non

funt,& quos próximos nóvi-

odit patrem fuum,& matrem,

vt

mus;dilisámus;& quos adver-

js qui

& uxórem,«& filios,& fratres,

sários in via Dei pátimur , o-

um

& foróres , adhuc autem &

édo & fugiéndo nefciámus.

ánimam fuam , non poteft

i

x

Quæ augf

$

Deum laudárus.

u

w gl

1neus effe difcípulus.

equens g. dicitur

Ilzfmo

» Hic eft veré Martyr , qui

locoin Feftis quinque . SS:

u,'HChU

ro Chrifti nómine sángui-

Martyrum Pontificum Mar-

quanüï

nem fuum fudit: *

um d

ul mi-

celli, Joannis , Silverii

; Mar-

nas jüdicum non tímuit , nec

tini & Pontiani.

tfümïï;ï

terréne dignitátis glóriam

Vitir

é

*- Dómine preventíti eurä

| Deli(i

quzsívit , fed ad ccel

in benedi&tióibus dulcédinis :

qui

regna pervénit.

?o Ju&

e

- Pofuífti in cápite ejus con-

dedàxitDóminus per vias re-

Sullf

rónam de lápide pretiófo.

m

f

Gas , & ofténdit illi regnam

* Vitam pétiità te,& tribut-

Dei. Qui minas jüdicum.

fti ei longitüdinem diérum

lgt

G lória Patri.

Quiminas.-

in feculum fzculi. Pofuífti.

Efio. Ad focietàtem.

[

;

lória Patri. Pofuifti.

AD

xXXH

Commune umus Martyris,.

]

s

j

AD LAUDES,

Cum Spírità Paráclito ,

i

V

,

ne, & per óirne faeculum.

|

& per Horas

fi

Nu

' Ameh.

j

Á

Ui me confé

fu;'l afüeriþ

l

Q

coram homínibus , coti-

y. Juftüs ut pafma florébit.

j

& Sicus cedrus Líbani mul-

fitébor & ego eum ;ä-orgm.' Pa'-

1;

|

ho

tre meo.

I

tiplicábitur.

iM

if «

Pfalmus. D.ö.minus regnäy-ijtv-.

Ad Benedi&tus , Antiphona,

TW

cum reliquis.

e

Quii odit àánimarm fuam in hoc

p

uise

mundo , in vitam stérnam

^

2

Ana Q

'quitur me , non

wfulf

ámbulat in ténebris , fed ha-

cuftódit eam.

bébit Iumen vite , dicit Dfís.

Pro Martvr. & Pont. Oratioe

pllt (

Nfirmifatem noftram ré-

Af

j (l

Afíg, Qui mihi miníftrat , me

g

.

& ubi ego fum ,

I

fpice omnfpotens Deus: &

:

fequátur

j

ilicfit & minifter meus.

quia pondus própriz actiónis

|

i

/.Afis, Si quis mihi miniftrà-

gravat, beáti 'N. Martyris

inter-

SE

verit , honorificábit' eum Pa-

tui atque Pontíficis

[

Ie&ux

. ter meus , qui eft in cælis* ;

céffio gloriófa nos protegat.

Per Dóminum.

[

i

l

dicit Dóminus.

d'oms

Q^ Afía, Volo Pater, ut ubi ego

Alia Oratio.

Eus , quinos beáti

N.

o X

- fumjillic fit & minífter meus.

Aptrtgi

itufum

Tac. 1.b

D

|

Martyris tui atque Pon-

; 'Ca€

átus vir,qui fuffertten-

tíficis àumua folemnitàte lzetí-

Corinr

tatiónem : quóniam cüm

ficas: concéde propítius: ut

ii

n

cujus. natálítia cólimus , de

I

Pin. ]

probátus füerit , accípiet co-

j

ii d

-

rónam vite, quam repromifit

ejüsdem étiam proteCtióne

(

D

Deus diligéntibus fe.

audeàmus. Per Dóminum.

at

Clonant

minus.

ro Mártyre taptum. Oratio,

J

OC EM

&

rtyr , ünicum

Refta; quefumus; omní-

"h

D

z

N

. Patris fecütus Fílium ,

potens Deus: ut,qui beáti

Vi&is triümphas hóftibus ,

IN. Mártyris tui natalítia có-

]U

limus , tnterceffióne cjus im

Wl

ViGor fruens cocléftibus ,

-

*Tui precátus münere

tui nóminis: amóre roboré-

"Itf

mur. Per Dóminum.

u

Noftrum reátum dilue ,

!

Afcens mali contágium

Alia Oratio.-

Vitze repéllenstadium.

yR&fta, quiefumus, omní-

Solüta funt jam víncula

potens Deus : ut interce-

'Tui facráti córporis :

dénte beáto TN,Mártyre tuó,

5

& à cunétis adverfitátibus li-

f

'Nos folve vinclis fecüli

Dono fupérni Nüminis,

berémur in córpore,& à pra-

(

Al d

1]&!)

3jeo Patri fit.glória ,

vis éCogitatiónibus mundémur

A

urmente. Per Dóminum.

li JK[ D

Ej EïSqu-e foli Filio;

HIH

Commune unius Martvris.

XxYxili

li

. "Ád Tertiam

, Antiphona.] g. 'Sicut cédrus I.

J fæcu[u

uj séquitur me.

ibani muæ*.

tiplieábitur -

e

Ei

pitulum. Beátus vir. X&xii.-

Ad Vefperas ,

Anfiphon,ä.

i äoreïæi

X.breve, Glória & honóre,

Qui me conféffus,

* . Coronátti

"àt fuü

pra.

AA

eum Dómine.

cum re::q. de Laud.

XXXih

Glóriáà & honóre.

$

Et

Plmus.

Dixit Dóminus

Mi

conftitiífti eum fuper ópera

cum reliq. de Dfíica.. 129, -

t

inánuum tuárum. Coronáfü.

& loco ultimi,

G lóriaPatri.Glória & lionóre.

Pi(.dl- C re'dl-—

t&m]æ*&mg

*

di. 132.' Capit.

D eátus. vir.

[

y. Pofuíftüü ! Dómine fuper

Hymnus.

Prrt (v

Caput. ejus.

&» Corónam

Q €us tuórum. xxii,

y. Juftusütpalma florebit, :

AUH fi

de lápide pretiófo.

N

icut cedru

:

S Líbani mul-

15 D!

Ad Sextam, Antiphona,

tiplicábitur.

EO

V

Qui mihi miniftrat.

Ad Ma

nifieat , Ant:

;-:hoii;).

. Mi

Ca itulum'.'

EC'Clïh IVSQ

Qui vult ventre

KS Mi

poft me ; àb:

Ibivitillumpane vitze &

neget femetí

pfum , & tollat

à i

intellé&tus , & aqua fa-

érücem fuam

& fequátur me,

ienti& falutáris potávit il-

l

[

im Dóminus Deus nofter.

Alize Le&. p

ró uno Mai'tyre.

(l

in íecundo Nocturno.

n |

&. breve, Pofuífti Dómine ,

De Expofitióne S;. Ambráfi

As

* Supercaputejus. Pofuifti.

Epífcopi in Pfalmum centé-

nide t

Y* Corónami de lápide pre-

imum décimum octávum, -

tiofo. Super.

Sermont 21.

pfüs: t

Letio iv.

jms , |

GlóriaPatri. Pofutfti.

Ríncipes perfecüti funt

y»Magna eft glória ejus in

P

the'&iüf

me gratis! & à verbis tuis

Jornts

alutári tuo.

trépidávitéor meum. Bené

EK.« Glóriam & magnum de-

hoc Mart

yut. t

Yr dicit, quód injá-

[umus t

eorem impóries füper eum.;

fté perfecuti

v

ónum

tormiénta

!

"u

-^ Ad Nonam , Antiphona,

fuftíneat: qui nihil r

g

V^olo Pater;

apüerit j

i ütal

nullumt violéntus op

préfferit,

( &

- Capitulum,

E€cli. 39.

nullíus sánguinem füderit ,

Uftus cor fuum trádidit ad

óre m

nullíus torum putáverit effe-

[HO

J vigiláindum dilüculó ad

violándum : qui riihil Iézibus

.Ditmqui fecit illti, & in con-

li

débeat ; & gravió ra latrónum

.llïïll?:':T

ÍpéztuAltíffimi deprecábitur.

fuftinére cogátur fupplícia

&. Dr.IVlagna . eft glória ejus.

qui loquátur jufte , & nonauz

T

* Infalutárituo. Magna;

r

diátur ; qui loquátur

lena

ysGlóriam & magnüm de-

falütis, & impugneétur

ut

d

córé impónes fuper eum. In.

z

*OT&N;' |

poffit dícere: Cum loquébar

Glória Patr IMfagna

illis , impug

nàbant me gra-

m

Y. Juftus utpalma florébit. |tis.

1)

A9

[u

Gratisigitur perfecütió ——

X

s

& XXIV

: KCCommune unius Martvris.

Y

[

nem pátitur , qui impugnátur

rónam de lápide pretiófo. Et.

m

fine crímine : impugnátur ut

Le&io vi..

g

nóxius ,cum fit in tali con-

One ergo Mártyrem in-

f

feffióne laudábilis : impugna-

p

ter perícula -conftitü-

tum:cüm inde immánitas be-

n'?ïte'mPP'

tur quafi venéficus , qui in

nómine Dómini gloriátur ,

ftiárum ad incutiéndum ter-

iil

rórem ínfremat ,

aliünde

' IN

cum píetas virtütumómnium

fundaméntum fit.

;

ftridor candéntium laminá-

sl

a &lf;

* Honéftum fecit illum Dó-

rum, &flamma fornàcis at-

minus , & cuftodívit eum ab

déntis exaftuet , ex parteália

ii

fh

n

inimícis, & à fedu&tóribus

pérfonent trattus grávium

596

tutávitilluni: * Etdedit illi

catenárum , hinc cárnifex

h

)

claritátem zetérnam.

cruéntus afsíftat: pone , in-

y. Defcendítque cum illo in

quam circumfpectántem óm-

ä

j

M

fóveam, & in vínculis non

nia plena fupplíciis , deín-

derelíquiteum. Et.

de cogitántem mandáta di-

agl

ao

Le&Gio v.

vína , illum ignem perpéc-

( 7Eré fruftrà impugná-

tuum , illud fine fine incén-

Dd

t a

. tur,qui apud ímpios &

dium perfidórum, illam poe-

infidos impictátis arcéffitur ,

na recrudefcéntis erümnam:

ïmetus,qy

VnOYeR

cum fideifit magífter. Verüm

trepidáre corde , ne , dum

preeséntibus cedat , perpétuis

u

qui gratis impugnátur , fortis

debeteffe & conftàáns. Quó-

fededat exítiis : perturbàri

r n

modo ergo fubtéxuit : Et à

ánimo , dum futüri judícii

&l mdi

verbis tuis trepidávit cor me-

rhompheam illam terríbi-

dhquvit

um ? 'l'repidàre infirmitátis

lem quadam confpéttus fpé-

tmelum

cle contuétur.

Nónne ad

eft, timóris atque formídinis.

Atie medi

Sed eft étiam infirmitasad fa-

hanc trepidatiónem — fidücie

* frpl

lütem:eft étiam timor Sanctó-

viri conftántis , &quàlis.in

rum. Timcéte Dóminumom-

eümdem concürrit efféctum

ol

nesSan&i ejus : & , Beátus

confidéntia cupiéntis stér-

vir , qui timet Dóminum.

na , & divína trepidántis ?

"10 tenj

Qua ratióne beátus ? Quia in

* Stola jucunditátis índuit

m 'gndis |

mandaátis ejus cupit nimis.'

eum Dóminus :

* Et coró-

m

5X. Defidérium ánima . ejus

nam pulchritüdinis pófuit

"N

"

tribuííti ei Dómine,

Et

fuper caput ejus.

uigy

voluntáte labiórum ejus non

y. Cibávit illum Dóminus

15) l Ew

fraudáfti eum.

pane vite , & intellé&tus : «&

»

Y* Quóniam prevenífti eum

aqua fapiéntim falutáris po-

*

(

in benedictiónibus dulcédi-

tàvit illum.

Et corónam.

Glória Patri. Etcorónam.

h

nis: pofuífti in,c,äätc ejus co-

;cnedicliur;jä

[

ltb

0!

Cómmune unius Martvris,

Xxxv

Intertio Notturio.

0

nis : pofuifti in cápite ejus

M

J

L éQio fan&i Evangélii fe-

corónam de

cündüm Mlatthaum.

lápide pretiófo.

À Cf

Expréffa.] «

CLio viii,

Bu

H

Le&io vii.

Cap. 16. d

Erté cüm

e fequénti-

N illo témpore :

ixit Je-

C

Wmd

A

I

bus nova mandáta pro-

n ] Zhlm

fus difcipulis fuis : Si quis

póneret ; dixit: Nifi quis re-

vult poft me veníre , ábneget

ua&

'emm.ï:m

nuntiáverit ómnibus j

T fj

femetípfum , & tollat crucem

póffidet, non poteft meus effe

fuam , & fequátur me. Et

"t C

difcípulus. Ac fi apérté dicat:

réliqua.

Qui per vitam véterem alic-

*aQus Ü

Homilía S. Gregórii Papse.

naconcupífcitis , per novze

K d

: port

Homilia 52. in Evangel,

converfatiónis ftádium & ve-

^w Uia

óminus ac Re-

ftra largímini. Quid veró in

Xntt

démptor nofter novus

licis .

hac le&tióne dicat, audiámus :

homo venit in mundum, nova

Qui vult poft me veníre , áb-

: fandiy

pracépta dedit mundo. Vitee

m p

neget femetípfum. Ibi díci-

étenim noftre véteri in vítiis

tur,ut abnegémus noftra : hic

m f i

enutríte contrarietátem op-

n, ldy

dícitur, ut abnegémus nos.

771]

pófuit novitátis fuz. — Quid

Et fortáffe laboriófum non

OUU

enim vetus,quid carnális ho-

b ml

eft hómini relínquere fua:fed

mo nóverat,nifi f(ua retinére,,

valde laboriófum eft, relín-

if p

aliéna rápere , fi poffet ; con-

quere femetípfum. Minus

: perturbä

cupífcere , fi non poffet ? Sed

quippe e

; abnegáre quod

itn d

coceléftis

médicus síngulis

habet ::valdé autem. multum

um r

quibüsque vítiis obviántia ad-

eft , abnegáre quod eft.

vtl

hibet medicaménta. Nam fi-

y. Hic eft veré Martyr , qui

, N

cut arte medicínze cálida frí-

pro Chrifti nómine sá

1gui-

jinen üdvtï

gidis ,frígida cálidis curán-

nem fuum fudit : *

ui mi-,

tur , ita Dóminus nofter con-

, Q

D

nas jüdicum non tímuit , nec

dirt &

trária oppófuit medicamén-

terréng dignitátis

glóriam

ta peccátis , ut lübricis con-

;upie'nUSE

quzsívit, fed ad coeléftia reg-.

vt

tinéntiam , tenácibus largitá-

napervénit. y., Juftum. de£

tem , iracündis manfuetüdi-

düxit Dóminus per vias rc-

ndigäüsqif

'

J

nem, elátis preciperet hu-

&as , & ofténdit illi

regnum.

Mmä

militátem.

Dei. Qui minas.

$

X Coróna àurea fuper caput

G lória Patri. Qui.

|

n J

x

ejus, * Expréffa figno fancti-

LeGio ix.

tátis , slória honóris , & opus

ntellæ*'*f

fortitüdinis.

D fe autem nobís ve-

: fit

niéntibus Dóminus prae-

Y. Quóniam pravenífti eum

cépit , ut renuntiémus no-

T

in bcnedi&iönibus dulcécdi-

D

ftris : quia quicümque a1 fi-

WW

C2

dei

?

(

y

€xxvi., Communc

luruimorum Martyvrunm,

Af

u

^DTu8d-HHune fruttu vácuu

E

ff

deiagónem venimus ,

busáridum

Ws ,ngi-,

179

men contra malígnos fpíritus

(s

sümimus.

Nihil autem nia-

| Contempsére

tui

fióminis

u

áffeclas

lígüifpíritus in hoc mundo

j

D

póffident : nudi er-

Jefu Rex bone Coelitum.

Jl

(

próprium

dsï

o cum nudis lu&tári: debe-

E pro te fürias atque minas

Jj

erque

- truces

inus. Nam fi veftítus quisque

K

cum nudo lu&tátur , cítiüis ad

Calcárunt hóminum , fzevá-

TW M»

terram dejícitur ,quia habet ,

que vérbera:

His ceffit lácerans fórtit

m

unde teneátur. Quid enim

?E

BI

funt terréna ómnia, nifi que-

"üngula,

fnoti

dam córporisinduméntatQui

Nec carp

fit peneträlïgu

Cxdüntur gládiis more bi-

ergo contra diábolum ad cer-

dentium :

ll'n

támen próperat » veftiménta

J

abjíciat , ne fuccümbat.

Non murmur refonat, noïff

! W

'Te Deumlaudámus. 17.

querimónia

ylne d

COMMUNE

Sed corde

impávido mens

bené cónfcia

alb

plurimorum Martyrum.

Ad Vefperas , Antiphona.

Consérvat patiéntiam.

Mi

DT

"

Omnes SanGi. * cum reliquis

Quz vox, quge póterit lin-

de Laud. xlvii. Pfal. Dixit

guaretéxere ,

&Ofmbj

Dóminus.

cum reliquis de

Quse tu Mart

yribus müneþg ;

M: 6]

Dominica. 128. &locoul-

praparas ?

d05: C0

timi,Pfalm. L audáte *Dómi-

Rubri nam flüido sàángui

!

ïeh

um g

num omnes Gentes. 132

fülgidis

n

tDonnr

*- Capitulum.

Sap. 3.

Cingunt témpora láureis.

"Uftórum ánime,in manu

T efumma ó Déitas, ünaque

EUR

J Dei funt, & non tanget il-

pófeimus,

n M

lostorméntum mortis. Vi-

Ut culpas ábigas , nóxia süb-

Ti

fi funt óculis infipiéntium

trahas ,

1 Ti

nori : illiautem funt in pace.

Des pacem fámulis , ut tibi

J

Hvmnus.

glóriam

N

n&órum méritis incly-

Annórum in fcriem

! rumem

N

canant. Amen.

"

: ta gáudia

rn-]U

Pangámus sócii , geftáque

y. Letáminiin Dómino , &

fórtia :

j

exultáte jufti.

Glifcens fert animus próme-

3. Et gloriamini onines re-

-3re cántibus

Tl

&i corde.

ul

— ..Mi&órüm genus ópti-

Ad Magnifict , Antiphona.

n

muium.

1ftórum eft enim regnum cce-

li

bï n

H funt quos fátué mundus

lórum ; qui contempsérunt

.

-

vitam

Ulw n

.abhörruit :

- Commune plurimorum Martyrum.

mb

*xxvi

sitam.mundi, & pervenérunt

Etbeftiárum dénti

bus:

ad premiaregni , & lavérunt

n

Armáta faevit üngulis

Átolas fuas in sánguine- Agni.

L'ortóris insáni manus.

: , Pro pluribus Martyribus

'udáta pendent vífcera :

fel

1n

Pontificibus. Oratio.

Sanguis facrátus fünditur :

ul

39 Eatórum Mártyrum, pa-

Sed pérmanent immóbiles

b

, 7

ritérque Pontíicum .:N.

v!;,,

I

.Vit& perénnis grátia.

& N, nos, quaefumus Dó-

€ nunc Redémptor queg-

gnine , fefta tueántur: & eó-

umus,

as

rum comméndet orátio ve-

Ut Mártyrum consórtio

neránda. Per Dóminum.

Cf

Jungas precántes sérvulos.

$1 nonfuerint Pontif. Oratio,

In fempitérna fzcula. Amens

T0f

