
E

Idolis adfcriberet ; tum illa non

fervitii, perfe&ionisque ftudio

jdgus

p

falfis diis, fed à Chrito id

15, QU

przxítari poffe , oftendit.

agrans »

ub obedientiz jugo

fngiutt ;

affiduis fe jejuniis ; vigiliis ; pre-

efgur

49 Dilexifti juftinam.

cibásque exercens ; coeleftem in

yatjrp

terris agebat vitam.

Uamöbrem i?aäor Judex fa-

gntaum

&us , ferreis unguibus illam

*

Honeftum fecit.

pslitod

ifaniari ; accenfis facibus aduri;

viri igni

Ané&us veró cognn;uni hac Mo-

atqu

e aliis graviffimis cruciati-

nachorum , licét graviore , di-

qrpus la

bus torqueri imperat.

E

Quibus

.

ffenut ,

tormentis a

ffe&ta Virgo »

demüm

iplina non contentus , in ere-

tam pro

abimpio ypatre fecuri percufla ,

mám , ut liberius foli Deo vaca-

ibiléma

re poflet ,

ecedens , feptem an-

multis virtutibus & miraculorum

nos ibi victu afperam ; fed me-

gonditm

gloria infignis ad duplicatum

p stj

Virginitatis & Martyrii przmium

ditationibus fuavem & jucundam

r tetN

duxit vitam. Verum hominum ;

a fnnge

migravit in coelum pridie Nonas

ob fan&itatis famam ad fe ve-

Decemoris.

nientium frequentiam fugiens ,

Muitt.

*

,

6

Afferentur Regl.

aliamque fibi

edem

Mrytis.

In terio Noàuro , Homilia

quarens ,

E

vlanitiem quandam inter montes

hfefto !

vangel, Simile erit regnum

utc

incultam , acceísüque difficilem

.

to

o

f

[^)

rum decem -Virginibus.

reperi

t, ubi parva fibi exftru&ta

ris Q

in

Communi

V

DIE V. D

glcr,ïiMBRIS.

cafa j quo

d reliquum effet zta-

- Omrii

tis, in pauper

tate & vitz afpe-

In feíto S. Franciíci Xaverii

ritate perageret divinis contem-

la. Ja

Confetl.

Duplex.

Quo qui-

MAgnetis,

Omnia ut in Brev. Rom. 3. De-

plationibus deditus.

TST4

eembris.

dem pietatis prafidio armatus

ANUARII.

facilé elufit graves impugnatio-

lj fgio :

FESTA J

nes dezmonum : quorum ea fuit

'Dominica ii.

B

po

ft Epiph. Feftum

Mariz Y

SS. Nominis

Jefu. Duplex. Ut

aliquando multitudine circumfu-

in Breviari

o

ante feíta Januarii.

fus, ut ipfum folis lumen infu-

Hïius. [

XX

fcarent ; fed mox . coelefti preci-

Ill. JANUÀARII.

bus impetrata ope adjutus ; adeo

In fefto $. Meinradi Marty-

eorum conatus infregit, ut num-

If

fto ]

Xl18.

uplex.

Qrin

Oxatio.

quam deinceps eum impugnare

fint aufi1.

Rzxfta quxfumus omnipoten:

rium animz.

ÀD-

/Deus

, ut qui beati Meinradi

* Defide

Le&io vi!

Ant, $g

artyris tui matalitia coiimus ;

u

interceffione ejus in tui nominis

Exto igitur & vigefimo anno

l

amore roboremur.

Per Domi-

S

in eremo fan&àe pera&o, homi-

rumb

nes quidam fcelefti d

iaboli im-

lIs de

num noftrum.

terficiendi

Ia primo No&urno, Lediones

pulfuü capiunt ejus in

fan&us

'L'M,Pg

ura occurrente.

confilium 5

e duo vir

éit-

J fnfes

de Script

coelitüs edo&us ,

uàm fan

Ü

Ij

In

ecundo No&urno.

fime ad martyrii

pil

mam fe pre-

Ws T

Euchariftiz epu-

Einradué && ^nobili Aleman-

parat, facreque

W

1

M

niz profapia oriundus ; pri-

lo paftus, fidei clypeo munitus ;

filt lj

mis annis fub Erlebaldo mona-

ardentiffimísque erga D

eum pre-

Ttlentes

i

cibus armatus , forti animo

ho-

ftjni

cho , fuo propinquo & magiítro

(tibus caput fuum . offert , quem

eximie fané&itatis viro ; in Mo-

nafterio Augie Majoris eum qua

etiam ii obviam fibi progreflum ,

ln Tj

in virtutibus ; quà in l

itteris

anno falutis oGingentefimo íc-

Qllte

xagefimo

Fefta Februaris,

u

Xagefimo tertio ; Nicolai Primi| Noxa re

gnabat fine lege aberrZhs,

]i

Pontificis fexto, fuftibus attro-

Inque peccantes fuperi tonabant

U

cifümé contufum maó&ant Deo

Vandice dextra :

il

pol

vidimam: quam quidem accep-

Q uando lugendis miferata fatis

tiffimam fuiffe miraculum repen-

Virgo feptenos Proceres corufcos

lm

tinum oftendit , cerei nimirum

Sanguine, & claros pietate multa

»

ad ejus caput divinitüs ardentis;

. Ceclitus accit.

ocique , in qüo jacebat ,

uavif-

A ccit affli&is populis piandis

A tot xzrumnis

[)

imo odore completi.

Quibus

»maculis , ruinis;

prodigiis perterriticxdis aud&o-

Accit, & mag

no fibi fe

rvituros

a

xes ; quàm poffunt inde celerimé

Semper amore

:

i

ugiunt , nec tamen fupplicium

V efte lugubri induit , ut dolores

f

eftugiunt. Corvorum enim ; quos

Defleant ejus, magé dum ferali

Martyr paverat , eos ufque infe-

In trabe infanda periit cruente

quentium vocibus proditi meri-

1va Propago.

tas latrocinii fui dederunt pxnas

f ilios

rurfus vocitavit omnes ,

fo.

vivi ignibus combufti.

Porro

Ut velut Matrem ftudiosé aman-

(i

tem

d

corpus fan&ti Martyris ad Mona-

Íterium , in quo monafticam vi-

Crederent ipfam , paria ; & refer-

i

tam profeflus erat ,

elatum ,

ren

d

ibidémque honorifico fe

Pignora amoris.

J

conditum eft.

pulchrq

J unc quis exuffit charitatis ignis

$.. Stola jucunditatis.

Pectus ipforum ! Date

» quxío »

ly

n tértYo No&urno , Homilia

atres

in Evangel.

uis vult poft me

Filios veftros paribus beatis

n

yenire.

d

- ld

ommuni unius

gnibus uri.

Y

Martyris non Pontificis.

(5

Tu Pater przíta, tribue & Re-

DIE XXVIIL JANUARII.

demptor ,

^i

In fefto S. Raymundi Confeffo-

Tuque da nobis Paraclete fumme

h

ris Ordinis Predicatorum.

Virginem Matrem colere, ac áma-

i

Semiduplex.

IC 5

*

Omnia ut in Breviario Rom.

Ü

.Flere & in zvum.

"

die 23. Januarii,

.cum comnlcm.

li

$. Agnetis fecundo.

$. Orate I;x)lreo nobis feptem Beati

I

FESTA FEBRUARII.

atres.

«

IE XI. FEBRKUARII.

it

In feito Defponíationis beatz

X*. Utdigni gfïibiamur promifíio-

nibus Chrifi.

Mariz V. cum S. Jofeph. Dupl.

Ad Magniücat, Antibhona.

!

majus. ut in fine Brev. Roma-

Ifti funt Viri mifericordix , quo-

W.

ni.

rum pietates non defuerunt. Se-

A&W

DIE XXI. FEBRUARII.

men corum , & gloria eorum non

]

In fefto BB. Septem Fundatorum

derelinquetur.

[

Ordinis Servorum F. V, M.

ratio.

Du

X minus.

OmineJefu Chriíte , qui in

A

V

Päc

SPERAS,

AÀna. Sapientia zdificavit.

jugem memoriam dolorum

cum

SanQiffime tuz . Genitricis per

"m

de Laud,

feptem Beatos Patres nova S$ervo-

1

u

lm. Dixit Dominus

cum

rumejus familia Ecclefiam tuam

If

reliquis de Dominiga , &

loco

foecundafti , concede nobis famn-

nl

ultimi , P/alm. Laudate

Domui-

num omnes gentes,

lis tuis in hac lacrymariü valle,de-

du

gentibus , ita ejusdem moetfüffi-

1

Kak

itulum.

ad Hebr. 15

mz. Matris Socios cum ipfis effe

yt

r

es mementote Prc

r

m

dio:

paffionum in terris , vt perpetux

qu

rum veitro

rum , qui vobislo-

confolationis confortes fieri me-

cuti fu

nt verbum Dei , quorum

AU

intuen

tes exitui

reamurin olis. Qui vivis, &

r

imitamini fider

n converfationis,

re

nas.,

oht

D

äd Matutinum , Invitatoriun,

qll(["

Mirabilium

ominum in

Ser-

m nimiä—I ;älrlxnss'facinus per

vis Deiparz,

*

Venite adorc-

fur

ID

]'A

omne

Tngus.

ii

n

Fefta Februatii.,

extltabit l»tabunda , & laudans,

proutrff

äüläus. ïfnäääg?c'

Et florebit.

ynr

p

Rxcla

ia feptem lumina

&, ii Saliet ficut cervus clauduss

E

(

P

Tufci micantis xtheris »

& aperta erit lingua niutorum

*

j

Vos Virgo Mater excitat »

* Quiafciffz funt in deferto a-

105

uz ,& torrentes in folitudine.

ii

Ut luce mundus fplendeat.

m

3 oslabra lacte perlita

. In cubilibus ; in quibus prius

Servos Marix nominant 5

dracones habitabant , orietur vi-

qioch

*'[um Virgo vos Senarios

ror calami , & junci.

uia.

t

Du v

Adire colles imperat.

&.iii. Hxc eft vera fraternitag ,

N

*y os ipfa Mater inclyta

qu& regnum mundi ,& omnem

Funebri pàállio induit , *

ornatum ízeculi contempfit :

venim

Ut defleatis vulnera ,

* Propter amorem Domini Jefu

ayis

Chrifti.

utot

Quz pertulit fzviffima.

fret

Eíoc ipía caeli é culmine

j. Ecce quam. bonum ; ! & quam

Petro revelát Martyri »

jucundum habitare fratres iB u-

tique

jubétque cetum perpetem »

num. Propter.

m

Gloria Patri. Propter.

Hinc pofteris conftitui ,

trtist

ui famulentür jugiter ;

In

fecundo Nocturno Antiph;

induti

pfamque femper diligant 5

On dilisentes vanitatem, nec

m

Colant , propagent ; przdicent

N

requirentes mendacium om-

Artant

vitli

Ejus dolores flebiles.

nia fzculi bona abdicaverunt ; &

uzío , duces fortiffimi »

à Domino mirificati funt.

Jiltlty

3

h vos fequamur mafcule !

P(amus, Cum invocarem exau-

ficut

Axdor , dolorque fervidus

divit me

)eus.

Yatit,

Afna, In multitu

dine mifericor-

In Virginem nos occupent.

die . Dominz fuz fperantes in-

y 0mr

$£ ttu fuperna Trinitas

WtUl

Perfunde fan&to robore ,

troierunt in domum- ejus » &

Qfto

Vitamque fac non imparem

adoraverunt ad templum fan&um

füeris,

Noftris Beatis ducere.

, Ett

Amen.

;läï;pus. V erba mea auribus

pon

li

in primo No&utao , Antiph,

percipe.

N vertice montium planavit

Ba.

Ex ore infantium

?

&

H

"

Ife

actentium Servos tuos illos

1-

!

Regina Martyrum vineam jufto-

tdt

rum . qui dolores ejus medita-

centium perfeciíti ; Dominajlau-

T0l

bantur die , ac nocte.

em eorum. Quam admirabile eft

W6

TGimus. B catus vir, qui non

nomen tuum.

pPfalmu

D omine Dhs nofter.

difpont

abgyt.

uti& Commusi Con-

ii

tiles v

fefloris non Popntificis,

ent jufli in conípe&u

06 ,a

.Ana,

omina dixit ad

eos: Filiü

Ya

tum p

mei eftis vos :'exultaæ ; quia ego

,. Et dele&entur in latitia.

Yeitn

genui.

Ecimo teret*.löll oCllxïïfciani nomi-

Bteliug

Píalmus.

Quare fremuerunt gen-

infpen

tes.

nis

zculo inter alios Floren-

U&

Ana,

Voce fua ad Dominam

D

nos Patritios feptem erant avo-

clamaverunt ,

& exaudivit eos

rum Ííanguine , opibusque illu-

Donis

IP/iS)(

de monte fanéto fuo.

ftres 5 at virtutibus fpcétatis fuis

litis [ln

5us. D omine, quid multi-

longe illufiriores ; nuncu

pati , ut

piicati funt.

Religioni nomen dedere : Bonfi-

d enyfj

Lztamini in ,Domino ,

&

lius Monáldius , bonajunáàa Ma«-

Qd ff

Nütj y

exultate jufti.

H

neti , Manetus Antelleníis ; Amie

&t gloriami

ni omneks Wrc&i

deus de Amideis, Uguccio Uguc-

mäximqu

orde,.

cionius , Soitcneus de Softcneis ,

Tottm ü

Laudemus viros . glo-

démum Alexius de Faiconeriis.

VY

t

LeQio i.

h

'

Ti

rioíos ,

utin Communi Con-

Cum hi trigefimo tertio íupra

£ificis

f

cundo loco.

millefimum, ac bis centefunum

Tm i

feiä(.u'ïs; gog.

itur de

f

ferta ,

& in-

annum auípicatil!mo Afíiumptze

li , i

135 & exultabit folittdo 5 x« Et

; Virginis feito ; in fodaliiio, quo-

Pa

:

n

UET

florebit quafi lilium.

dam, cui titulus Laudenfium erat,

y. Germinans germinabit , & Augufüfüme Dei Genicicdi ,

der

D

prout

I,m

[

j

Fefta. Februarii.

hl

proutpar erat , laudes e

xfolve-

|dolentes affidue recolerent ,

$ x

d

xent ; ab eadem dulciffime iis

| paruit illa eis, habitüque lug

ubri

apparente , inopine moneri fe

U ,

affignato in memoriam Dolorum

Hn

fentunt ad fublimioris vitz ge-

uorum, ut compaterentur iítis ,

(

nus , pofthabito mundo ample-

eos confecravit.

]u

&endum ; abfolutisque idcirco ,

Vocabo íervos meos, & in-

ä.

It

quibus dabant operam , laudibus,

m illos tunica mea , & cingu-

confeftim perciti in unum , colla-

lomeo confortabo eos : :« Et po-

tisque mutuo confiliis ; fupernis

teftatem meam dabo jin manibus

m

H )

,

A

Dei vocantis, vocantisque Dei-

eorum.

n

pàrz oraculis parere mox decte-

Et erunt quafíi Pa

tres habi—

|]

É]

'verunt : quod & fedulo fa&um eft

Én:

ibus Jerufalem. Et.

ab iisdem , nam coníulto ftatim

Qu

3naturé Urbis Epiícopo , poft

"a cin&ricll'ls æ&&ïïas » indul-

li

fortunz abdicatis bonis , eroga-

I

gente etiam Epifcopo , in ni-

tísque amplé in egénos , ciliciis

$ras mutatis ; poít nonnullos an-

carni obítri&tis , vilioribus , de-

nos , fortunatis quidem aufpi-

j

tritisque veftibus cinerci coloris

ciis,'clariffimum illud Przdica-

induti, in ruralem parvam azdi-

torum Ordinis Decus fané&tus Pe-

lt

€ulam fecefferunt natalitio die

- 0f«

trus Martyr Florentiam acceffit ,

m

amantiffimz ipforum Parentis, ut

& audita infpectáque fimul non

vitz fanétioris primordia optime

fucata San&imonia ipforum , ita

inirent , qua die mortalibus orta

Dei amici íe cxperunt mutuo

Nille

facratifmam ' vita

*

m j;)fa inchoa-

diligere, ut familiariffime ver-

(Qfe

vetat.

L

5

farentur invicem fecum , feséque

&, Omnes1i

f con

gregati fqnt 2

alterne foverent.

Inter. cxtera

In

y&

venerunt , Domina , tibi ; : Et

porro illud accidit , quod ípe-

M

B

omnibus his velut ornamento ve-

rante inclyto Martyre honorem

1€ris.

Deo non modicum , magnum ter-

, Et circumdabistibi éos quafi

Is

Et omnibus.

ris commodum proditum iri ;

ponfa.

propitia Virgine longe » latéque

€ io 14

propagarentur, unà . cüm ipfis

Ic feptem Beati Viri charitatis

impenfe eam exorante , ut ar-

[

v

federe devincti eadem in do-

Al«

gumento aliquo voluntatem fíü-

d

mo femet unierant ; cum ecce per

am patefaceret invocata Virgo

urbem vifos , ftatim Domino fic

amans in vifione ei revelavit , fe

difponente, moventeque infan-

il

Viros illos feptem ; & qui ventu-

tiles voces Deipara ex infantium

rierant poft eos», inter mundi

ü

Ore ,ac la&dentium , inter quos

homines omnes ad fingulare fer-

tum puererát fan&tus Philippus

vitium fuum felegiffe , & commi-

Benitius vix quintum menfem in-

erandis poenis jam latis fuis a-

71

greffus , fe Marix clamari Servos

mariflimis conítrhendum Ordi-

nümi:

infperato eft auditum ;:Quanta

I)

riam.

nem effe ad fui honorem , & glo-

"

tunc & exinde amoris flamma in

Hoc prodigioío Vir

gmeo

Dominam fuam , cu

jus ( ignaris

decreto animati humillimi Pa-

ipfis

declarati Servi erant, exci-

tres , non quia fue mentis fuií-

tatis ftudiis exarferint,non facile

t

fet fucceffores pofteros gignere ,

nie

eít explicatu. Illud folum fcitur,

ed ut juffa referata facerent fu-

quod fic ei fe dediderunt , ut

m(l'

veluti Matrem fuam. venerati ,

mine fuo duraturam fibi familiam

premz eorum Reginz , quz no-

Wi

gie

maximóque in honore habere,

fundari voluerat, inftituere dein-

morem ei gerere in omnibus, &

ceps facrum Servorume&Ordinem

ltiä 3

Obtemperare propter eam cunéctis

decreverunt , non tam ut primi

QUs

Hinc e-

lt

ummopere ftuduerint.

ejus Fundatores, quam ut coele-

tiam adeo jucundi , gratíque ei

ftis fux Fundatricis Miniftri ob-

fimyt

fuere , ut, cum vitaturi populi

fequentes 5 quos proinde Domi-

mj

plaufum irf Senarium Montem ab

e-

qu'

ip

z

nus, ut Servos bonos, &

3 lis przoítenfum habitaturi

les

uos »

ac Matris, in vita

u

tetenderint , ibíque crucifixum

multis virtutibus , in morte mul-

j

Jeíum , mocftitlimamque Matrem

tis prodigiis ,

)[Ou[

D

r

poft tranfitum

mut-

Ycüa EebruaiH,

qftt

ceré4 & ad promiffum regnum

bt

mälzis m

itaculis adornavit ; fio-

humilitate pervenire.

Ideoque

viffime vero Bene

di&us decimus

jl

tertius, ejus inft

ituti Profeffor ,

ejus labores blande confolatus ,

gorat

an

us Petrus erat, ejus

quam regnum Dei tantum quzre-

[2u:

cujus

"

os lxres amoris,

re przcipit ; eidem regnum

!)

quoque

ii €

Patre dandum complacita benig-

&

Pontife

X 'rcnpnti

atus eorum immai-

nitate

romittit.

Tfam inftitutior

W

em »

ut inclare-

jjit

&ionibus his re-

;», Dabitur lugentibus Sion co-

)

uf

fceret Orbi, le

fuluit , ac

fona pro cinere , oleum gaudii

R.

cenferi peramanter con

pro lu&u , pallium laudis pro

r

gjnandavit.

v^

Et voca-

vidi conju

n&os viros haben-

fpiritu moeroris;

em r

n

es, & Angclus

buntur fortes juftitiz , plantatio

ia

tes

lugubres vé

Domini ad glorificandum.

Dpomini locutus e

ft ad me dicens ?

D

Sacerdotes Domini vocabun-

[ i !

* Ifü

funt viri fan&i

fa&i ami-

bá

t

ür: miniftri Dei nofiri, Et.

^ edim.

ci Dei.

& n

*

vidi

*

Angelum Dei fortem

$ao, Quorum feüun.x.

Áin )

oeium vo-

volantem per medium c

fodre PAP Wibqeds , &

, gthrin

ce magna ciamantem 9

& dicen-

NOlitC $9

DT

tem.

]fti funt.

date eleemofynam.

füm

Ifti funt.

inquit , timere ; ne propter reg-

Gloria Patri.

num Dei militantibus; hujus vi-

'

j Hi]

In tertio No&

ürio, Antiph.

txz neceffaria defint ; quin etiam

fiim; .

Ngredientes

1ne macula 5

( C

operant

es jufti

tiam habitave-

poffeffa, propter eleemofynam

t

Vi D

re-

vendite.

uod tunc digne

"tmyes $

runt in ta

begnaculo tuo s

uando quis femel pro Domino

:

quieverun

t in monte fancto tuo.

.

Á

U

1l

s omnibus fpretis, nihilomi-

a puf

falm. D omine qu

1l

habitabit.

(l

A a.

Gloriam , &

magnum de-

nus poft hec labore manuum; un-

icayt

fuiftifífuper eos Ke-

de & vi&um tranfigere ; & elee-

corem. impo

mofynam dare queat, operatur.

gina Martyrum

; cum in memo-

Unde gloriatur Apoftolus,

-

riam dolorum .

tuorum lugubrem

"

veftem eos induilt.

cens: Argentum & Aurum, &

Inpigti

us, Do

mu

ine in virtute tua.

veftem nullius concupivi : i1pít

Tfalm

fcitis , quoniam ad ea , que mi-

Difjffy

Ana, H

cc fuit generatio qüz-

hi opus erant , & his qui mecum

Yor

rentium Domi

nams quarentium

b. Te laudamus

funt , miniitraverunt manus iítz.

(mnium

AMfis u

Stellam ex Jaco

Omnia ofítendi vobis, quoniam

Rex gloriz.

fic laborantes oportet sufcipere

D&kk [

Pfíalmus.

D

omini eít terra.

infirmos.

(Quem f

jufti

autem in perpetuum

t

viyent.

E

go quafi vitis fru&tificavi

d Dominum eft mer-

?ffavi

tatem odoris :

* Et

ores

Du

B Etapu

mei fru&us honoris, & honeíta-

Te

€es eorum

r

tis.

hx [

j,e&tio fan

&izvangelii fecundüm

ucam.

Ys

Ego Mater pulchrxz diledio-

Qui De

LeGio vi.

Cap. 12»

ni$S »

& timoris, & agnitionis

Firiu|

& fan&z fpei. Et flores.

Dum r

illo tempore

: Dixit fefus Di-

lat

It

ipulis fui

s : Nolite timere pu-

Gloria Patri. Et flores.

fillus

rex 5

quia complacuit Pa-

tila ,

Acite vo fs,& igzc'ul:)s »qui non

Ugucc

tri veliro dare vobis regnum, Et

veterafcunt : eleemofynas vi-

0 u

reliquá.

r

li

Homi

lia venerabilis Bedx

licet operando , quarum mer-

res

teri.

*

ces in zternum maneat. Ubi non

lMs in

.

hoc przceptum effe putandum

Vpit

bl

$. Cap, $

4. in Lüc. i2.

eft, ut ni

pecuniz refervetur à

IT

vy

Ü

f

ilum greg

em ele&orum ,

San&is ; vel fuis fcilicet,

vel pau-

vel ob comparationem . majoris

Wt

|e

numeri reproborum vel potius

perum ufibus

uggerenda ; cum

FOLT

devotionem no-

GT

víe Dominus, cui mi

Ia-

BU

ob humilitatis

-

.

bant Angeli ,

tamen ad infor-

iinat: quia vi

delicet Ecclefiam

oculos

Ütcitens|

fuam quanta

libet numerofitate

mandam Ecclefiam fuam ]

elibus

m

jam dil

atatam , tamen usque

ad

habuiffe legatur, & à

D Amid

fnem mundi humilitate

vult cre-

oblata confervans ; & fuorum ne«

ccífi-

U

Yefta Febirüaarii.

Tl

u

eéffitatibus , alifsque indigenti-|C

us ardotermi morientis , ig;!is

A

bus tribuens ; fed ne Deo propter | Vi

1

us effervens apice in Senari

ity

3íta ferviatur ,

&

inopiz ti-

Prodidit alto.

Ut

inorem juftitia deferatur.

11

"fe Deum laudamus.

nc tibi feftis modulis Alexi ,

AD LA

Plaudimus gnari propé vitz ago-

"nem

DAä'a.s ,

(0«

& pe

Horas 4

Virginis .natum - tibi; blandien-

Apientia zdificavit fibi do-

tem

lj

mum , excidit columnas fep-

Serta dediffe.

J

/-ts

t decus Patri ,

at s: D ominüs. re

Parilique Proli ,

]

navit. | Flamini ,

omie

& San&q'»*,vt.r;þn'äntquc

nica.

cum reliquis de

-Laudib'us

nobis

)

Amulos horum fieri"in colenda

n

*

, Aüa, Ifti funt viri feptem boni

n d

teftimonii ; pleni Spiritu fan&o ,

Virgine Diva. ^

Y

& fapientia.

. I-unltabä?t1 ega.nt?;i :

in

AÁna. Apparuit eis Domina An-

' gloxia.

4

*. gelorum., & dilexit eos in vifio-

tur in €

ubilibus fuis.

"g

iétus

; Antiphona.

lt

ne, & in agnitione magnalium] Fecit |mifericord

iáam. Dominus

li

fuorum.

cuim Patribus noflris ; erexit no-

li

, Aüa, Beati viri tui ; Regina om-

bis cornu falutis in domo fuz

lfl

Genitricis.

Serviamus illi.

4

coram te iemper.

nium ; beati Servi tui ;, qui ftant

ft

Oratio.

Domine Jefu Chrifte.

. A^f3. Laudem dicite Deo noftro | ut fupr3.

19

omnes Servi ejus , & qui timetis

Ad "Terti

am . Antipliona.

flls

eum pufilli , & magni.

Ifti funt v

ri feptem.

Il

Capjtulum.

Fratres mementote.

Capitu

i

i

ut

uprà.

tote.

um. lratres, memen-

r

Hymnus,

ut fuprà

Ri.

reve,. Latamini in Domino :

lyti

Patres ,

Dominzque | : E

t exultate jufti. Lztamini.

j

INc

mundi

^ Et gloriamini omnes reá&i

fl

Impigri Servi, Famulatus ifte

cotde.

Et exultate jufti.

iCltC » 0

uali rutila coron

Gloria Patri.

Lztamini.

If

Vos redemivit !

s

/. Exultent jufti in confpe&u.

lz.

Nofcis ad coelos fubito evocatus

ei.

Omnium Princeps celebris Mo-| z.

Et dele&entur in lztitia,

d

nalde ,

AdSextam , Antiphona.

Quem fibi ut charum. Ge

aruit eis Domina.

M

uprema

;Iitrix App

Eccl. 44.

M

Capitulum.,

oj

Duxit ad Athra.

nes ifli in

enerationibas

d

Tuque dic nobis Bonajunéta fe-

O:

entis fuz gloriam adepti

IX $

funt ,

& in diebus fuis habentur

Qui Dei funus meémorans ad]|i

n laudibus.

i

J

aram ,

Yv

br, Exultent jufti * In con-

&u Dei. Exultent.

Dum recenfebas obiiffe Jefum ,

Lztus obiifti.

Ípe

X. Et dele&entur in ]ztitia, In

indica , & tu Softenee ,

ac|confpe&u Dei.

n

U

u

CCl ,

orja Patri.

Exultent.

LU

d

qui é terris fimul emigra-

Y. Jufti autem in p.rpetuum vi-

u

Amli)

S

vent.

non

Angelos inter

Virgine

"

utrumque.

» revehente fecum | &. Et apud Dominum eft mer-

junt

ces corum.

MA

e modo cuné&i réfonent Ma-

Ad Nonam , Antiphonä.

w

nette ,

Laudem dicite Deo.,

a

Qui velut Cycnus cineri propin-

apitulum.

Eccl. 44.

uus

j

F

1l

.

lii eorum propter illos usque

if

Occinens hymnos alacer. Marix

Fata fübi

.

n azternum manent.

Semen

yuli

eorum ,. & gloria corum non de-

d

8íc ,

Amidec', & tibi gratula-

relinquetur,

yni

Uur s

*. br.Juftüi autem

* In per-

pe-

Jl

P

feílx Mavrtii-,

m

cczuum vivent,

jufti autem.

to Magni liberalitate ac ftadio a-

Tuno!t

;

. Et apud Dornünum eít met-

pud Eelg

as prope Moleliam ; Ar-

s A

ces eorum. In perpetuum.

gentinz ,

Curixz Rhetorum, atque

yat

j

alibi etiam

Collegia aliquot »

P

T

Gloria Patri. jufti.

ei caufa , initr-

xlb

y. Exultabunt $an

&i in gloria.

propagandz

f

(4

&* Lztabuntur in cu

bilibus fuis.

tuit, temp

laque ibidem quam-

D

SPER A $.

lurima ad divinum cultum or-

M li

inata erexit.

.Omnia ut in primis Vefpe-

, Honeftum fecit.

j! 1(*

i

[166 10

lS'J"Ld Mag;niiicai » Antiphona,

1

ionem fupra Ba-

O magnum'charitatis opus! Re-

Um dein Reg

]uf

1

ina generis humani primis no-

fileam ad Rhenum luftraflet

[

& fitus terrz p

lacuiffet ; poft ef-

Qu

ris Patribus-mire apparens e

fingulariter

fufas ad Deum preces in loco,

mundo eos, evosate »

unc Seckingi nomine Oop-

h dlö

fibi feligere ; lugubrem veftem

quem n

induere , uünaque cum pofteris in

pidum

tenet , fedem . fibi ac do-

.

H

]Av

eculiares férvos ; ac filios con-

micilium figere in ani

mum indu-

ecrare dignata eft.

Te Mater

X1t.

Ubi Ecc

lefiam , Numinis

$

du&u zdificavit , quam Dei

Q-

dulcifüma , & Domina , lauda-

mus , benedicimus , glorifica-

nori confecratam ipfe frequenta-

fgut

Tif

Tüus.

re:, ut orationi » à nemine impe-

r

$t

D omine Jefu Chiifte.

ditus ,. imp

.

enfius Vacare poflet »

Oratio.

in eáàque

íxpiffime perno&are

t

ut fuprà.

TA MARTIL

confuevetat.

Verüm cum loci

F

$

illius incolz , humanitatis pieta-

VI

M

TII.

tum di-

ford. 4

In fefto S. Fridolini Con

feffoiis.

tísque expertes ; eum cul

upiex.

vinum zxgriüs ferrent»

barbaro

Edf

Omnia de Communi Conf. non

furore perciti fandum virum;

qui eos Chriífto lucrifacere fitie-

nyl

Pontif. p

txter Le&iones fecuxjd.ï

|m,

No&urni.--

bat , ininriis laceffere , virgisque

Oratio.-

cxdere hoftilem in modum coe-

Vnnm.

fupplicationi-

perunt, donec eum omnino é

Defto Domine

fuis finibus

expellerent : qui ta-

It ,

A

bus noftris ,

quas in. beati

men à Rege

Francorum Clodoveo

ofibus «

fridolini Confefforis tui folem-

facrarum

mi[iïfi,

nitate deferimus : ut

ui noftrx

fecuritate impetrata ,

inftituit 5

Qu non

juftitie fid

uciam non

abemus ,

Virginum Collegium

ln Bamr

bi placuit, precibus.

uas crebris exhortation

ijbus ad

ejus qui ti

Per Dominum.

bené beatéque vivendum excita-

jnilim

uvemur.

tens, quod

RQque

adf'

n primo

No&urno , Leétiones

bat ,nihil pratermit

quim lu

de Scriptura occurren

te.

illis prodeffe cognofceret.

olender

Sji vero venerit in

Quadragefi-

xX». Amavit eum.

H

uftus fi

orte.

ut in Com-

€ot10

V

& Q05]

ma. T

Confeff. non Pontf.

Ríum civem C

laronenfem à

ipim n

muni

pusfuum

In fecundo Noc&urno,

u

ífe jam primüm à mortuis ex-

Wt ünur

Leàio iv.

citatum »

manu in:pagum Ran-

Ridolinüs Kegio Scotorum Hi-

quuil a

dduxit , qui cor

am Land-

Cs

gravio

Baldeberto de bonis Mo-

frenm

F

bernorumque fanguine , ut fer-

nafterio

Legatis, contra fratrem

y, C

tur, procreatus, ferventiffimo Dei

gan-

amore flagrans , omnes

omines

Landulphum ea txadere dene

Cu-

Chrifti fanguine redemptos Chri-

tem , teftimo

nium dicerct.

Áf

'

QU

ftianam. ample&i religionem cu-

jus miracu

JEE

dmiratione.defixus

j

ACf

ille inducitu,

X

r, ut przter fratris

!

u f

yiebat.

Quamobrem multorum

ultro e

tiam magni mo-

k

locorum, ac urbium peregrinatio-

legata

nem íuícepit ; quibus in itineri-

E

N

menti

alia quamplurima fan&to

Vemes, k

bus, cüm i

nfideles populos

an-

Fridolino d

ono daret.

Itaque

UT

&am Catholicámque fidem doce-

beatus vit;»

cüm omnem vitz fuz

RUE

curfum , in, mag

nis pro Chrifto

( j

ret, innummeros Jefu Chrifto per

laboribus fuftinendis coníump-

(

Evangelium filios genuit.

Tan-

"3., fed

dem Pi&davium profectus ; Regis

fiffet , vittute , prudentia ; mi-

Mapfum

raculísque clarus ; fenio prope

Gallorum Clodovei ; cognomen-

con-

Officium de SS. Sacramento,

m

nnuüm . falutis

confe&üs , .cirea a

pem bohnam de

futuris vobis

umanz quingentefimum deci-

prebens : quippe:

qui vobis hic

(ie

mum quartum ,

Pridie Nonas

meipfum tradidi

m

"

Martii, obdormivit in Domino.

in futuro faciam.

ulto magis id

li

Ejus corpus

Volui frater

.in oppido Seckif;gi

vefter fieri , carni pr

Optér vos &

T.

fepultum eft.

fanguini communica

V1: vobis vi-

*y, lite

omo.

ciffim ipfíam, earne

m & fangui-:

In iii, NoGturno,, Homilia

nem, per

quz .c

9.

Homo quidam peregré

actus fum , trado

D

BR

fcens. d

€

ognatïus vcügr

^

$&; Accepit Jefus.

DIE VIII.

SHEN Fon

ox

In fefto S. Joannis de Deo Conf.

T

tendamus 1.131

q

Semiduplex.

*

dilec&tiflimi.,

talibus

lïe'nobi $ Ipfiss

Qj

á

fruente:ls

?

Omnia, ut in Breviario Rom.

nis: &. cum ali

quid turpe di-.

cere voluerimus

».yél nos ab ira

l

h"d*SFFICIUM

corripi viderimu.

$5 vel alio

uo-

De SS. Sacramento , Semid. .

^

iam

ujusmodi vitio , con

1de-

N

Breviarii

remus quibus

T "RE

E MARTI

óvyp

fadi fumus digni:

AP

L

talísque cogit

atio nobis irratio-

(

nabilium motuum fit correctio,

In primo No&urno , Le&iones

Quotqu

.

ot igitür hujus participes

de Scriptura occurrente.

corporis efhicimur ,

[j

o No&

quotquot

anguinem deguítamus

3. COglte-

sæïääeäï:ä

oannis

mi.

-

mus , quod illum furfu

m feden-

tem , qui a

Angelis adoratur

$iomil. é1. ad

ulam Antioch.

incorruptibili vicinus virtuti ,

Leó

ho

b

unc deguftamus.

Eceffari

um ef

s dlecuis

Hei mihi,

N

myfteriorum difcer

miracu-

quot ad falutem nobis viz ! Nos

]um ,

corpus fuum effecit , nobis fuum

dnam fit , quare fit da-

communicavit corpus: & horum

tum ,

(älclo

quz ejus rei utilitas.

nos nihil à malis avertit.

i

Unum co

rpus etHicinnur : mem-

* Ego fum panis vitz.

ra,in

quit, ex carne ejus ,. & ex

offibus

ejus :

o NoGurmo.

equamur autem

Leóio Iäaää?

Evangelii . fecun-

initiati , quz di

cuntur.

Ut ita-

um oannem.

que non tantüm per charitatem

E)

hoc fiamus, verüm etiàm ipfà re,

N &lg&ägxägörel: «Diaxgltaïefus

namque

in illam mifceamur carnem : hoc

per

Jturbis . Judxorum: 'Caro meay

eicam efficitur ,

vere eft cibus ;

& fíanguis meus;

quam largitus

eft nobis, volens

veré eft potus.

Et-reliqua.

oftendere defid

erium ,.quod .er-

ga nos habet.

Proptereà femet-

De Homilia fan&i Auguftini

u o

-——

ipfum nobis im

Epiícopi,

T

-

pus fuum in no

mifcuit, & cor-

S contempezavit,

ab Bond A OPRR EM

k-——

E

ut unum quid fimus tamquam

^W quz fermonem priftinum con-

—

x$—

corpus capiti coaptatum : arden-

ter enim amantium hoc eft,

fequuntut, audivimus. Hinc fer-

mo debetur auribus & mentibus

x. Conantibus illis.

veftris, & hodierna die non im-

portunus eft. Eft enim de corpo-

j T a YR — il d

Am-quamele(i)nes igitur ignem

re Domini , quod dicebat fe da-

-

pirantes ab illa menía recc-

——

1.

mus ,

re ad manducandum propter z-

& caput

fa&i diabolo terribiles,

ternam vitam.

Expofuit autem

noftrum mente revol-

modum attributionis hujus, &

ventes, & ch

aritatem quam erga

doni füi, quomodo daret car-

K

nos oftendit.

Nam parentes qui-

nem ífuam manducare, dicens;

u

dem aliis fzpe

l

OS ;

€

filios tradunt alen-

ui manducat carnem meam , &

d

£0 autem, inquit, non

carnibus m

bibit fanguinem meum, in me

I

ita 2 fe

eis alo , &

manet, & ego in illo.

Signum

)

meipfum

vobis

appono ,

vos

uia'manducavit & bibit, hoc

jl

cffe volens , &

omnes —;.sh'efncx?fos

&

?

:fimanet , & manetur : fi ha-

3

1tats

Officium de SS. Sacramento,

-

ii x iühibifita

t; fi hetet,

Durus eft hic fermo ;

& quis po-

ut no& deferatur.

teft eum audire ?

*. Qui ma

nducat.

ivens Pater.

Ye&sio vii.

*. Mifit mfcä

19 1X,

Y difcipuli durum habuerunt

Oc ergo nos docuit & admo-

S

nuit myfticis verbis , ut fimus

iftum fermonem , quid inimi-

Pj

$n ejus corpore fub ipío capite

ci? Et tamen fic opportebat ; ut

i& membris ejus, edentes car-

diceretur ; quod non ab omnibus

nem ejus , non telinquentes uni-

intelligéretur.

Secretum Dei in-

T:m':x

tatem ejus.

Sed qui aderant,

tentos debet facere ; non adver-

De0

lures non intelligendo ícanda-

fos : ifti autem citó defecerunt ,

x

talia loquente Domino Jefu Chri-

izati funt: non enim cogita-

bant, hxc audiendo , nifi car-

fto.

on crediderunt aliquid

nem , quod ipfi erant.

Apofto-

magnum dicentem : & verbis il-

jus autem dicit ; & verum dicit:

lis aliquam gratiam cooperien-

De0f

tem ;

prout voluerunt, ita

$1b

Sapete íecundüm carnem mors

Carnem íuam dat nobis

intellexerunt , & more hominum;

Qu

et.

uia

Dominus manducare : & fapere

.

one

b

oterat Jefus, aut hoc di-

$dub

fecundum carnem , mors e

f

b

at Jefus , carnem qua in-

$T

Cüm de carne fuá dicat ; quia i

bi

dutum erat Verbum , veluti con-

eít vita xterna , ergo nec carnem

cifam , diftribuere credentibus

debemus

apere fecundum car-

in fe. Durus eft, inquiunt, hic

fermo :

quis potefít . eum audi-

nem, in his verbis : Multi ita-

Mitn

u€ audientes , non ex inimicis,

$)

Ym

ed ex difcipulis ejus» dixerunt:

Iï';: Deum laudamus,

M

r

Dfpor

Ws

A

f

Q

)

,»B* CU

L

j

ä

(s

*

L25)

—— —

——

$, Fl

E

(

u

M

Qn

MIELIT r

E

i

s

g

£

34

v-.;un.m'nïim-n:l' m

-

—

EE --

I

EL

E13—1

—

v

C

[

TX s

4

J

WE/.

A

A

EE

7

(Z

L .

[

W

j

Ts

nuj

7

(

£

2

[3^

19

RL

NU (

A

o

L

JNDEX

!N

INDEX.

i

li

t

FESTA NOVEMBRAIS

4

-

lg

Tertia die infra Octav

am $, Conradi Epifc.

xxviii. Novembr

is,

& Confeff, g;emggupr

;

J

De O&ava.

xxix. Novembris,

&

ll

De O&tava.

xxx. Novembris,

ül

»n

(

FESTA DECEMERIS

It

De Ottava.

S. Bibianz Virg. & Mart.

i. Decembris.

LEj

O&ava S. Conradi Epiíc.

& CORRRU

x, M

: Dggen;bris.

S. Barbarz Virg. & Mart.

iv,

ii. D

ecmb.

ll

$. Franciíci Xaveri

1 Conf.

L

Dupl.

qf&!&m

bris.

t

Duplex.

v, Decembris,

&v as

Jj

lr

FESTA JANUARII

Feftum S5. Nominis Jefu,

Duplex.

S. Meinradi Mart.

Duplex.

xxi. Januarii.

[

$. Raymundi Conf.

Semidupl.

xxvlii Januarii,

k

4

y7

FEBRUARARAIIZ

S.T A.

Defponfatio B. M. V.

D

»

Íaius,

xi. Februarii,

BB. Septem Fundatorum

ö;äinï

g

ervorum B. V. M.

Xaxi, Februarii.

Dupl.

Thin,

FERST.A MGARTII.

$. Fridolini Confefforis.

vi, Martii.

$. Joannis de Deo Confell.

uplex.

viii. Martii.

12

Ofhcium de SS. Sacramento.

Semidupl.

13

Semiduplex,

13

KFINIS

vt

w

n

E

Wg

;'ü

MESUN

t

,(»';d

k

C x

d

e

zio A

i

G

a

KC

K

À

t

As

A

EW

j

Qï'z "

SN

NY

Auit

il

li

——

lm

EX

i

p

Wi

v

S

I

Benunm

h

fiten

1l

77

Taudi

(entes

Caþ'tu?

Ab

[

f

bont

(ert o

fe fitü

inco

lhrum,

Y

Vi&u;

|

M

li

lt "

Hinc R(

h ä

OFFICIUM

SANCTO

'JOANNE

NEPO

MUCENO

Sub Ritu Semiduplici,

Pro Ecclefia Cathedr

ali Conftan-

tienfi , & Confraternitate h

ujus San&tiin.

eadem erecta , femel fingulis m

eufibus , die

