Glória Patri. Elégit.

Domyi

à peccatórum: noftrórum né-

y. lu es Sacérdos in etér-

ET

xibus liberémur.

Qui vi-

num.

f2

Secündüm órd;

vis & regnas,

chi

fedech.

inem Mel-

Visplüt:

- J:Deirde- fit.commemore S.

df ul

51O.

Ád Nonam, Antiphona.

Pauli Apoft. ut fupra.

Serve bone.

ii i

' Poftea fan&tae Prifce, Afía,

A

Símile eft regnum coelórum

G

itulum. | Eccli.: 5.€

hómini negotiatóri , querén.

ngi facerdótio ,

' ha-

bére laudem in nómine

Fctre ,ü

ti bonas margarítas : invénta

una pretiófa , dedit. ómnia

ipsíius,& offérre illi incéntum

P

D

D

l, fUl

fua, & comparávit eam.

dignumin odórem fuavitátis.

y. Diffüfa eft grátiain lábiis

&ebr, lu esfacérdos, *In

tuis.

setérnum. Tu es.

j pote'iþ:

eusin aetérnum.

, Proptéreà benedi-

xitte

. Secündüm órdinem Mel-

Oratio. Da quafumus.510.

chífedech. In etérnum.

U. ape'f*

Glória Patri. Tu es facérdos.

Ad Tertiam , Antiphona.

INon eft invéntus.

; Juftum dedüxit Dóminus

tf gwïü'

per viasretias. g. Etoftén-

u

Capitulum, . E cce facérdos

imagnus. 514.

dit ilfi regnum Dei.

X* Dreve, Amävit eum Díis.

. Ad Vefperas , Antiphona.

gubml?

* Etornávit eum,. Amávit.

Ecce (acérdos magnus.. cum

re-

Kko

16.

Fefta Jantar. 7 2.

rehquls de Laudibus.

514.| beátum Canütum , Danorum

fumm

P(almus. D ixit Dóminus.

Regem, martyrii palma &

ead«

] [lOVe

cum reliquis de Dfiica. :128.

gloriófis miráculis decoráre

l

& loco ultimi , Pfalm. M €-

dignátus es: Concéde propí-

ID

iménto Dómine David.

138.

t1us ut,ficut ipfe Domínica

TOU

Mu

Capltnhm & Hymnus, ut

pafüoms imitátor fuit, ita nos

fupra ii i. V

509.

per ejus veftígia gradiéntes

fjpro

Flégit

te Dg)mm

us facer-

ad gáudia femplterna perve.

figbà

dotem fibi.

níre mereámur.

Per eüm-

fife

Ad facrificóndum e1 hó-

dem Dóminum.

ditàs

1am laudis.

Fit etiam commemoratio

lt

PU

Ad Ms

nificat ,

Antphona.

SS. Marii & fociorum MM.

Dum eff:

et fumm

us Pontifex,

Aíla.

Tftórum eft enim reg-

üvit

terréna non métuit , fed ad

num coelórum , qui contemp-

m ad

coeléftia regna gloriófus mi-

sérunt vitam mundi , & per-

(abjdd

grávit.

venérunt ad pramia regm ?

fub;cn

Oratio.

D eus, qui beáto

& lavérunt ftolas fuas in sán-

r

Petro. 509

guine Agni.

tur:

Pofteà fit commemoratio

v, Letàmini in Dómino, &

tlcus

exultáte jufti.

vt l

S. Pauli, ut fuprà in primis

Vefperis. 510*

z. Et gloriámini omnes re-

tIOffC

Deinde fit commemoratio

1 corde.

profü

& SS. Marii

ut int.

qus f

feguen

E XIX. JANU

Á

RII

Xaudl Domme pópulum

ll

E

tuum, cum Santtórum

fild d

Infefto S. Canuti quarti Re-

gis & M. Semid. ad lib

tuórum patrocínio lupph-

D H

$i veneritin Dfica, aut in

cántem: ut & temporális vi-

HHBUs

die infra OGav. omittitur ,

te nos tríbuas pace gaudére ,

m

cüm non fit transferendum

& stérne reperíre fubsi-

tutdy

A.

e

an&tus pro lege

dium. Per Dóminum.

lirit

Dei fui certávit usque ad

[

Inprimo Nocturno, Le&io-

mortem , &à verbis impió-

nes de Script. occurrente.

,

jz

rü non timu1t : fundátus enim

In fecundo Nocturno.

"Q

erat fupra firmam petram.

Le&io iv.

. Glória & honóre coronà-

Anütus quartus , Sue-.

i eum Dómine.

C

nónis Efthrítii Danórum

H&

, Et coriftituifti eum fuper

regis filius , fide , pietàáte

- qerf

opera manuum tuárum.

& morum honeftáte confpí-

Rex

Qratio.

cuus ,

exímie fan&itátis

Iem

Eus , qui ad illuftrán-

àténeris annis fpécimen de

WIH

D

dam Ecclcüam tuam ,

dit.

Patérnum . fceptrum

vc)fc

uni-

Fefta Januarii; 72 sv

D

fumma ómnium . accla

matió-

p

vaderétur : Anglisveró , Da-

neadéptus , Religióni pro-

nórum opem implorántibus ,

[

movéndae séduló incümbe-

cüm fuccürrere. Rex decre-

V D.

re , Eccléfias reddítibus au-

viffet , belli expeditiónem

um

gére , & pretiófa fuppellé-

Olào fratri commífit.

ui

b

t 12 n

&ili ornáre coepit. Tum ze-

regnàándi cupiditáte illé&tus ,

tléntes

1ó propagánda fidei fuccén-

arma vertit inRegis pernícié,

WWtYe,

fus,bárbara regna jufto certá-

milítibus & pópulo contra il-

V

lum concitàtis.

Nec defué-

mine aggréffus, deví&tas fub-

ditásque natiónes Chriftiánee

runt rebellióni foménta.Cüm

lefronim

legi fubjugávit.

ViGóriis

enim Rex ( éditis légibus, )

i N

autem plürmmis gloriófus , &

décimas Eccléfiis folvi , Dei

iil A

divítiis au&tus , regále diade-

& Eccléfis precépta fervári,

ontry.

maad Chrifti crucifixi pedes

transgrefsóres puníri fanxif-

T

abjécit , fe,& regnum illi

fet,pleríque pervérfi , ac fce-

| fefrj,

fubjíciens , qui Rex regum |leráti hómines exacerbáti ,

N

eft , & Dóminus dominán- |primüm quidem tumultuári,,

tium : corpus fuum jejüniis ,

tum plebem commovére , ac

jl

cilíciis , & flagéllis caftigà- tandem fanGiffimo Regi ne-

vit. Inoratióne & contempla-

cem molíri coepérunt.

Ommest

tióne afsíduus, erga páuperes

z. Defidérium ánime ejus

profüfus , erga omnes benéfi-

tribuíltiei Dómine , *

Et

cus femper fuit : nec unquam

voluntáte labiórum ejus non

àjuftítize divínequelegis sé-

fraudáfti eum.

eppuli

Suxlortt

mita defléxit.

, Quóniam prevenífti eum

jo füpy

&:;, Honéftum fecit illum Dó-

in benediQüónibus dulcédi-

mpm'alisw»

minus , & cuftodívit eum ab

nis , pofuífti in cápite ejus co-

gt

inimícis, & à feductóribus

rónam de lápide pretiófo. Et

tutávit illum * . Et dedit illi

voluntàte. T.e€tio vi.

yire fs

TUf

claritátem eetérnam.

,*Ciens fgitur. Réx,futuró-

Defcendítque cum illo in

rumpracius , mortem

y Lefit

5.

eam : &in vínculis non

rrentes

fibi propter juftítiam immi-

lt

derelíquit eum. Et dedit.

nére ; ea prenuntiáta, ad Ec-

Y.cGio v.

cléfiam fan&ti, Albáni Márty-

:IS ! Sif

Is aliísque

virtütibus

ris. Othónie ,. tanquam . ad

H

imbutus ,ad fuprémum

locum certáminis ., profé-

u

| u

perfe&tiónis ápicem fan&tus

&us eft, & Sacraméntis mu.

T

j

(

Rex properàbat. Accidit au-

nítus , agónem fuum Dómi-:

tem, ut Anglie regnum à

no

commendábat. . . Mox

d

Wilhélmo Normannórü du-

u

ibi advéniens conjuratórum

P

ce,formidábili exércitu in-

multitüdo , Eccléfie ignem

W

ad-

u

3

-

stB -

Fefta Januari& ^ 7 p

venire. ut in Communi ünius

j

admovére,fores confringere ,

(

& in eam irrümpere tentá-

Martyris.Xxxv.

j

runt.

Pro SS. Mario & fociis Mar-

íe?

Quod cüm perficere

5l

non poffent;ad fenéftras acce-

tvrbus. Le&ioix.

.rius Perfa , nóbili 1o-

s

déntes , faxa & fagíttas in fan-

M

l

&um Regem , flexis génibus

conatus , cum Martha

cónjugé pari nobilitáte , &

s

pro inimícis orántem , magno

duóbus filiis Audíface & Aba-

jetur

ímpetu jaculári non ceísá-

i5 m

runt, doneclápidum & teló-

chum , Romam venit Clàu-

,E

rum fétibus,ac tandem láncea

dio Imperatóre,ut Mártyrum

confóffus , gloriófo martvrio.

fepülchra venerarétur.

Ibi

1l

ante altare exténfis bráchiis

yla

Chriftiános in vincula conjé-

fits

procümbens , coronátus eft ,

:tos fovébant,:& ópera ac fa-

cultátibus fiis fuftentábant ,

Onti

fedénte in. Apoftólico throno

r

Gregório séptimo.

Multi:

& San&tórum eórpora Íepe-

ófteà miráculis Mártyrem

liebant.

Quamóbrem com-

frfafo

fiati

fuumillüftrávit Deus : nam

prehénfi omnés , cüm nec ime

piórum mini$ , nec terróre

N

gravi penüria , & divérfis ca-

lamitátibus oppréffa Dània ,

commoveréntur , ut diis fa-

fji

patráti facrilégii poenas luit.

crificárent ; primüm füftibus

l qu

debilitáti, defnde fünibus at-

Plures étiam váriis languóri-

n

bus affií&i ad ejus tàmulum

trátti , tam admótis candénti-

tum (

bus làáminis cómbüfti , & àn-

Md

Tl

remédium & incolumitatem

confecuti funt. Cámque Re-

zulis

férreis

excarnificàti

Q5]n

funt. Poftremoó pracífis má-

In

gina facrum ejus corpus noctu

clàm furrípere, & álio trans-

nibus , & ad collum alligátis ;

Gu

férre conarétur, emíffo coeli-

du&ti per médiam urbem, via

Qw

tüs ingénti fplendóre pertér-

Cornélia ad tértium décimum

Negt

ab Urbe milliárium , in eum

Wuce

rita , àpropófito cefsávit.

X» Stola jucunditátis índuit

locum , qui Nymphe dicebá-

y

]u

eum Dóminus :

Et coró-

tur, necántur : ac primum

NU

WWeib

nam pulchritüdinis pófuit

Martha, qua virum ac filios

fuper caput ejus.

ad fupplícia pro Jefü Chrifti

Ünni

345 Cibàvit illam Dóminus

fide

conftánter perferenda

I

ane vite , & intellé&tus ;

veheménter füerat cohortáta:

mox céteris in eàdem are-

;aqua fapiéntise falutáris po-

A

távit illum. Et corónam.

nària

cervices abífcindün-

h

A

Glória Patri. Et corónam.

tur , eorümque córpora con-

In tertio No&utno , Ho-

Heiüntur in ignem.

Que

Xi

milia S. Gregorii Pape in E-

femiüfta Felícitas matróna

l

PO

vang. S quis vult poft me| Romána nóbilis , colligén-

Dlacoj

À »

ïf

Fefta jafgu;arüa

?

SI9

Df

da,&in fuo pr&dio fe

pelién- qui pà

uperum curam habé-

da curávit.

rent. - Tótidem Subdiáco-

FI'I'S MQI:

,

'Te Deum laudámus. r7.

noscreávit, qui res geftas

In Laudibus fit commem.

Müártyrum, à feptem Notá-

übi[

SS. Marii & fociorum MM

riis fcriptas collígerent.Idem

Marth,

Afía, Veftri capilli cápitis

ftátuit , ut quotànnis Feria

u

ommes numeráti funt, no-

quinta in Coena Dómini ,

tlbs.

líte timére , multis pafséri-

vétere combüfto ,. Chrifma

Tit Cl.

bus melióres eftis vos.

renovarétur.

Dénique dé-

lirtyum

. Exultábunt Sanüi in gló-

cimo tértio Kaléndas Fe-

tur. D

TI2.

bruárii in períecutióne Décii

li cujé

s.Latabüntur in cubilibus

martyrio coronátus , in coe-

r atf

uis.

metério Callífti via Appia fe-

ntábant,

Oratio. E&áudi Dómine. 516.

pelítur , cüm fedíffet annos

2 ftpe

DIE XX. JANUARII.

quíndecim , dies quátuor.

1 Coft-

In fefto SS. Fabiant & Seba4

Hic fecit ordinatiónes quin-

Wtl

ftiani Mart. Dupl. Oratio,

que menfe Decémbri , qui-

& ia

"Nfirmitàtem noftram ré-

bus creávit Presbyteros vi-

u dis f

fpice omnípotens Deus :

sínti duos : Diáconos tep-

yfultbu

& quia pondus próprise a&tió-

tem, Epífcopos per divéría

flintbus:

nis gravat , beatórum márty-

loca ündecim.

seandént

rum tuórum Fabiáni & Se-

« San&ti tui Dómine mirá-

bile confecüti funt iter , fer-

t t

baftiáni intercéffio gloriófa

vmificit

nos prótegat. Per Dóminum.

viéntes precéptis tuis , ut

- .Pro commemoratione Sj

inveniréntur illefi in aqüis

sls m

viligi

Cdnuti Martyris ,. Antiph

válidis :

? 'Terra appáruit

,ut'oeühm

Qui vult veníre poft me , àb-

árida , &in Mari rubro Vig

fine impediménto.

micmit

neget femetípfum , & tollat

m df

crucem fuam,& fequátur me.

3* Quóniam percüffit / pe-

y. Juftus üt palma florebit.

tram , & fluxérunt aqug , &

j d

torréntesinundavérunt. Ter-

; primut

,Sicut cedrus Líbani mul-

picfilt

tiplicábitur.

ra appáruit.

e&io v.

à Chal

Orstio. D eus , qui ad illu-

fertd

ftrándam. 516.

Ebaftianus ex patre Nar-

In primo No&urno , Le-

N

bonénfi , matre Medio-

ohoïtätü

lanénfi natus , ob géneris no-

dem t

&iones deScriptura occurr.

bilitàtem & virtütem Dio-

iv

inii No&gurno, LeGio.

Abiánus Romáànus à Ma-

cletiàno charus fuit. Dux

IPO

j

am,

d

ximíno usque ad Décium

primze cohórtis , Chrifüiá-

j

regens Eccléfiam , feptem

nos , quorum fidem clàm co-

j j

Diáconis regiónes divifit ,

lébat , ópera & facultátibus

j

k 4

ad-

lh

20

Fefta Januari.. 2 /«

(

adjuvábat: & qui ex eis tor-

excandéfcens ,. eum támdiu

mentórum vim reformidàre

virgis czedi imperávit , do-

nec ànimam Deo rédderet,

I

videbántur , cohortatióne fic

confirmábat , ut pro Jefu

Fjus corpus in cloácam de-

pan

Chrifto multi fe ultró tortó.

jédum, Lucína à Sebaftiá-

Cf

fl

m

ribus offérrent. Inillis fuére

no in fomnis admónita , ubi

Marcus & Marcelliánus fra-

effet , & quo loco humári

Qus ts

tres, qui Romz in cuftódia

vellet,ad Catacümbas f2pe-

pus n

erant apud Nicoftrátum : cu-

líivit , ubi. fanQi Sebaftiáni

jus uxor Zoe vocem , quam

nómine célebris Eccléfia eft

H

amíferat , Sebaftiàni oratióne

xedificata.

Q

u

recuperávit. Quibus Diocle-

&. Tanquamaurum in forná-

tiáno delátis, Sebaftiánum ac

ze probávit elé&tos Dóminus,

Hec

cérfit , & veheméntiüs ob

V

P(

.X :quafi 'holocáufti hóftiam

jurgátum , ómnibus artificiis

accépit illos, & in témpo-

| Mp I)

à Chrifti fide conátur avérte

re erit refpé&tus illórum:

&port

uóniam donum &

Qs

re. Sed cüm nihil nec polli-

pax

j

céndo; nec terréndo profice-.

eft eléttis Dei.

(Jutq

ret, ad palum alligátum fa

Y^ Qui confidunt in illum ,

;: T5

gíttis configi jubet.

intélligent veritátem : & fi-

Squ

$« Verbera carníficum non

déles in. dile&tióne acquié-

Pott t

timuérunt Sancli Dei , mo-

fcent illi.

Quóniam.

Hym

riéntes pro Chrifti nómine :

G lória Patri. Quóniam.

TA

* Utharédes fierent in domo

In tertio NoGurno , Ho-

Ti

Dómini.

lia S. Ambrofü Epifcopi

N

Y^ 'Tradidérunt córpora fua

in Evangel. D efcéndens TJe-

N

Vi

T

opter Deum ad fupplícia.

fus de mohte.

de Communi

Com

U

t

LeGQio vi

Vi

plurimor. Mart. . I.

Uem ómnium opinióne

In:. Vefp. à Capitulo fit

Tth

Q

mórtuum , no&tu fancta

de S. Agnete,

Do]

mülier Iréne fepeliéndi grá-

DIE XXI. JANUARII.

N

»30

tia juffit auférri : fed vivum

In fefto S. Agnetis Virg. &

hí

&

repértum, domi fux curávit.

Mart. Duplex.

m

h$

Itaque pauló poft confirmáta

Quando hocFeftum transfer-

d

valetüdine, Diccletiáno ób-

tur in aliam diem ; ad. Vefp.

L

viam fattus , ejus impietá-

Afía. Ingréffa Agnes. cum

i.

tem libérius accusávit.

Cu-

reliq. de Laud. 529. Pfalm.

At

jus afpéétu cüm ille primum

Dixit Dóminus. cum reliq.

3 Pelt

obítupuíffet , quód mórtuum

de Díüica. . 128. & loco ul-

n

créderet ; rel novitáte, &

timi , Pfalm. L audáte Dó-

Qdb

132.

acri Sebaftiáni reprehenfióne

minum qmnes Gentes.

a-.

Wten

Feftg Januarii. ,52 j |

32I

|:

li täm il

[5

Ui adO

Capitulum. : Eccli. 51.

Pater metuénde , quia per

qu

nfitébor tibi Dómine

fan&um Fílium tuum eváfi

Téddy

Rex , & collaudábo te

ACaTT (

minas facrílegi tyrrànni, &

Deum Salvatórem meum.

carnis fpurcítias 1mmaculáto

Sebafti

Confitébor nómini tuo: quó-

calle transívi : & ecce vé-

1

; li

niam adjütor, & proté&tor fa-

nio ad te ,. quem amávi ,

! Uaf

&us es mihi, & liberáfti cor-

quem quzsívi ,

lt g.

quem fem—

pus meumà perditióne.

per optàvi.

NT

Hymnus.

Oratio.

a d

Efu,coróna Vírginum , -

Mnípotens , fempitérne

Quem mater illa cóncipit,

O

Deus;qui infirma mundi

Jinfonp.

ug fola Virgo párturit ,

éligis, ut fórtia queque con-

Jóminis

Hzc vota clemens áccipe.

fündas : concéde propítius ;

hó(tm

ui pergis inter Iília ,

ut qui beáte Agnétis V írgi-.

$

témp

ptus choréis Vírginum ,

nis & Maàártyris tuz folémnia

lórum:

Sponfus decórus glória ,

cólimus , ejus apud te patro-

Ts

Sponsísque reddens pramia.

cínia fentiàamus, Per Dómi-

Q uocümquetendis , Vírgi-

num noftrum.

wilum,

nes

Deinde. fit commem., SS.

m t

Sequüntur, atque làudibus

MM. Fabiani & Sebaftiant,

Ye at

Poft te canéntes cürfitant ,

Aíia. Gaudent in coelis áni-

i

Hymnósque dulces pérfo-

m Santtórum , qui Chrifti

VAf

nant.

veftígia funtfecüti : & quia

10, H

'T e deprecámur süpplices,

pro ejus amóre sánguinem

fplcop

Noftris ut addas sénfibus ,

fuum fudérunt , ídeó cum

Nefcíre prorfus ómnia

Chrifto exültant fine fine.-

iens J

C

Corruptiónis vülnera.

xr, Exultábunt Sanéli in gló-

l

Virtus , honor:, laus , gló-

rid«

VL

tia,

. Letabüntur in. cubíli-

Deo Patri cum Fílio ,

bus fuis.

*

[

SanGo fimul Paráclito,

Oratio. Infirmitá

tem. s19.

UM

; Ving

fitf

In fzeculórum fzecula. Amen.

Ad Matutinum , Invitator.

Regem Vírginum Dómi-

aX.

Y^ Spécie tua, & pulchrità-

N

(ratise r

dine tua.

num ,

* Veníite , adorémus,

&. Inténde , prófperé pro-

Pfalm. V enite,exultémus. 2.

4 V

M

céde , & regna.

Hymn. Vírginis proles. ut

g, P

P

d

Ad Miagnificat ; Antiphona.

in Communt

irg.

Ixxxix.

um 1

Beàta Agnes in médio flam-

Inprimo No&urno, Afía.

j

márum expánfis

mánibus

Difcéde à me pábulum mor-

orábat: 'Te déprecor omní-

tis , quia jam ab àlio amatóre

udathU ]

potens , adoránde , colénde ,

prevénta fum.

at "

K k

d

)

Pfal-

522

Fefta Januaril.. X 7-

" Pfalmus r

Dirumpámus víncula eó-

Eátus vir.qui non ábiit in|rum : * & projiciàmus à no-

consílio impiórum , & in

ois jugum ipsórum.

via peccatórum non ftetit, *

ui hábitat in coelis , irridé-

Y

] VC

il

& in cáthedra peftiléntia non

biteos: * & Dóminus fub-

jl

edit.

,

(annábit eos.

Mil

; p

il

Sedin lege Dómini volüntas

"Func loquétur ad eos in ira

ejus,* & in lege ejus meditá-

fua, *&infuróre fuo con-

Tuad

bitur die ac nocte.

turbábit eos.

Jeus

Et erit tanquam lignum ,

Ego autem conftitütus fum

J

EUH

lantátum . eft fecus

[

quod

Rex ab eo fuper Sion mon-

decürfus aquárum , * quod

tem fanétum ejus , * predi-

i

frutctum fuum dabit in tém-

m |

cans praecéptum ejus.

ore fuo.

IDóminus dixit ad me :*Filius

L

:

9d

fin^

2 t fólium ejus non défluet: *

meusestu, egohódie génui

& ómnia, quaecümque fà-

te.

sini

Póftulaà me , & dab

ais

m t

ciet , profperabüntur.

N on fic ímpii , non fic : * fed

Gentes hereditàtem tuam : *

tiem

o

tanquam pulvis , quem pró-

& poffeffiónem tuam térmi-

ücit ventus à fácie terrae.

nosterra.

TUS

u

deó non resürgent ímpii in

F.eges eos in virga férrea, *

judício: * neque peccatóres

& tanquam vas figuli con-

o [

in concilio juítórum.

frínges eos.

L]

qui,

Q uóniam novit Dóminus

Et nunc Regesi

ntelh'gite u*

Conm

viam juftórum : * & iter im-

erudímini , qui judicátis ter-

/ Of

iórum peribit.

raml

yopu

A

Servite Dómino in timóre: *

fa. Difcédeà me pábulum

J

mortis , quia jam ab àlio ama-

& exultáte ei cum tremóre.

lN

à

tóre pravénta fum.

Apprehéndite difciplínam ,

, t

Afía. Déxteram meam, &

nequándo irafcátur Díis : *

tU

collum meum cinxit lapídi-

& pereátis de via jufta.

' Spl

bus pretiófis , trádidit áuri-

Cuümexárferitin brevi ira

dneti

lfl

bus meis inzftimábiles mar-

ejus, * beáti omnes, qui con-

j

u j

garítas.

Píalmus 2.

fidunt in eo.

(

Uare fremuérunt Gen-

Afía. Déxteram meam , &

E

tes, * & pópuli meditá-

collum meü cinxit lapídibus

ti funt inánia ?

pretiófis , trádidit áuribus

A ftitérunt Regesterre , &

meis inzeftimábiles margari-

eur

convenérunt

m

tas.

príncipes

Afia. Pófuit fignum in

Conf

unum * advérsüs Dóminum ,

fáciem meam;ut nullum prze-

nj

& advérsus Chriftum ejus.

ter eum amatöge

m admittam.

*

hr

Pfat-

anuarits ?J ,

Fefzg J

523

Cs "

Pfalmus 3.

ráfti corpus meum à perditió-

l$ j

'Omine , quid multipli-

ne , àláqueo lingug iniqu& ,

D

'cátifunt ,qui tríbulant

& àlábiis operántium men-

] iI'I'idE.

me ? * multi insürgunt ad-

dácium , & in confpé&u

l fub.

vérsüm me.

aftàntium fattus es mihi adjü-

*

tor. Etliberáfti me fecün-

IMulti dicunt ánimz mez :

i j

non eft falus ipfiin Deo ejus.

düm multitüdinem miferi-

i.

u autem Dómine fufcéptor

córdig& nóministui à rugién-

meus es, * glória mea, & ex-

tibus,preparátis ad efcam, de

T

áltans caput meum.

mánibus. qua&réntium . áni-

J ff

oce mea ad Dóminum cla-

mam meam , & de portis tri-

prii

màvi: * & exaüdívit me de

bulatiónum , qu& circumde-

monte fanéto fi1o.

dérunt me: à prefsüra flam-

"fl

2go dormívi, & foporátus

ms , qua circümdedit me, &

gémi

fum: * & exürréxi , quia Dó-

in médio ignis non fum aftuá-

"

ta.de altitüdine ventris fnferis

minus fu(cépit me.

b ii

on timébo míllia pópuli

& à lingua coinquináta , & à

w*

cireumdántis me : * exürge

verbo mendácii , à rege iní-

Wowll

quo , & linguainjüfta.

Dómine, falvum me fac Deqs

$» Diem feftum (acratíífimee

Tneus.

fea,'

uóniam tu percufsífti om-

virginis celebrémus, quáliter

Vl COf«

pes adversántes mihi fine

paffafit beáta Agnes , ad me-

móriam revocémus: tertiodé-

caufa,* dentes peccatórum

cimo zetáds fuse anno mortem

je:'

contrivifti.

xtts tet*

ómini eftfalus, * & fuper

érdidit, & vitam invénit :

pópulum tuum benedíüio

". Quia folum vitz diléxit

imre/'

Au£tórem. ?^ Infántia qui-

dem computabáturin annis ;

paemote

ällï Pófuit fignum in fáciem

meam , ut nullum preater

(ed erat fené&tus mentis im-

þip]inam 1

ménfa.

J :'

eum amatórem admittam.

uia folüm.

* Spécie tua , & pulehritü

&CUO 11

jl

yey| 104

dine tua.

&. Inténde,pró-

Audábit usque ad mor-

fpere procéde , & regna.

L

tem ánima mea Dómi-

qul coni

De libro Ecclefiáttici.

num, & vita mea appropín-

& CCIIO lo

Lap. 51

quans erat in inférno deór-

eam,&

fum.

Circumdederunt me

gb

NOnfitébor tibi Dómine

Di

Rex , & collaudábo te

ündique, & non erat , qui

gt

t

il

Deum Salvatórem meum.

adjuváret. Refpíciens eram

Confitébor

nómini

tuo

ad adjütórium. hóminum ;

& non erat.

Memoráta fum

li

j

quóniam adjütor, & proté-

&tor fattus es mihbi, & libe-

mifericórdie tue Dómine ,

m d

L.

Fefta Januarii, 2 /-

( 921

[]

& operat

l

ónis tuz, quz à fae-, Y« Annulo fidei fuz fübarr-

r

a',

hávit me, &imménfis monili-

q )

l

culo funt: quóniam éruis fu-

ftinénteste Dómine , & líbe-

busornávit me.

Quem.

"lüsmC

G lória Patri.

ras eos de mánibus Géntium.

Quem.

£. Déxteram meam , & col-

In fecundo No&turno, Affa.

1 b

lum meum cinxit lapídibus

Induit me Dóminus cyclade

| v

pretiófis , trádidit àuribus

auro texta , & imménfis mo-

nílibus ornàvit me.

meis ineftimábiles margarí-

tas

Et circümdedit me

Pfalmus 4.

dar

vernántibus atque. corufcán-

Um invocárem , 'exau-

tibus gemmis.

C

divit me Deus juftítize

ntél

i

9d

Y Pófuit fignum in fáciem

mez :* intribulatióne. dila-

L

1

meam,ut nullum praeter eum

táfti mihi.

|

u

amatórem admíttam. Et cir-

)

(

WMiferére mei, * & exáudi

S

cümdeditALectio iii,

oratiónem mearm.

! Cem

[

rild

Xaltáfti fuper terram

ilii hóminum üsquequó gra-

habitatiónem meam , &

vicorde ? *ut quid dilígitis

u

!

Jesit

pro morte defluénte deprecá-

vanitátem , &

ta fum.

Invocávi Dóminum

dácium ?

quzeritis men—

u

Patrem Dómini mei , ut non

« fcitóte , quóniam mirifi-

lm

derelínquat me in die tribu-

càvit Dóminus San&tum fu-

il

um : * Dóminus exàáàudiet

latiónis mez , &in témpore

If

fuperbórum fme adjutório.

me , cüm clamávero ad eum.

t

: Of

Laudábo nomen tuum afsí-

lrafcímini, & nolíte peccá-

dué , & collaudábo illud in

re : * quz dícitis in córdibus

: i

confeffióne , & exaudíta eft

veftris, in cubílibus veftris

!

Vitur

orátio mea.

Et liberáfti me

compungímini.

fümi

de perditióne , & eripuifti

Sacrificátefacrificium — juftí-

«01

me de témpore iníquo. Prop-

tig , & fperáte in Dómino. *

4] feric

téreà confitébor , & laudem

Multi dicunt : Quis ofténdit

[ ntr

dicam tibi , & benedícam nó-

nobis bona ?

Mdorà

mini Dómini.

Signátum eft fuper nos lu-

Qu

&« Amo Chriftum , in cujus

men vultus tui Dómine : *

m

thàálamum introíbo ,. cujus

dedíftiletítiam in corde meo.

1 ;

mater virgo eft ,.cujus pater

Á fruttu fruménti , vini , &

TO

féminam nefcit, cujus mihi

ólei fui * multiplicàáti funt.

! Vim

órgana modulàtis

vócibus

in pace in idipfum * dór-

cantant :

; Qu

Quem cüm ama.

miam , & requiéfcam.

. fümm

vero , cafta fum ;cüm tetíge-

Q uóniam tu. Dómine fingu-

m

|

l

ro,mundafum: cüm accé-

láriter in fpe * conftüituifti

!

Y epi

Inte

' füre

pero, virgo fum,

A

i

|

efta

.

tn.

Induit me Dóminus

anuariie 4f

Afïa.-

sé agebant ,

* jüldïca illos

m

cycladeauro texta,& immén-

Deus. .

i

,

fis monílibus ornávit me.

li

écidant à cogitatiönibus

Mel & lac ex ejus ore

uis, fecündüm multitüdi-

10 A

€

d

Á

pi ; & fanguis ejus orná-

nem impietátum eórum ex-

chde

vit genas meas.

pelle eos, * quóniam irritavé-

D

runt te Dómine. :

s

- Pfalmus

;'rba mea

au

iïï'bug pér-

g tletentur omnes ; qui fpe-

rantinte:* in etérnum ex-

V

cipe Dómine , * intéllige

» Q

clamórem meum.

ultábunt , & habitábis in. eis.

jultia

nténde voci oratiónis mez,*

Et gloriabünturin te omnes ,

lt dli

.ex meus , & Deus meus.

qui díligunt nomen tuum , *

uóniam ad te orábo :

*

quóniam tu benedíces jufto.

exaul

ómine, mané exáudies vo-

Dómine , ut fcuto bonz vo-

cem meam.

luntátis tue * coronáfti nos.

10 frt

ane aftábotibi, & vidé-

Afí, Mel&lacexejus ore

US

bo

[0]

: * quóniam non Deus vo-

fufcépi, & fanguis ejus or-

üs TM

jensiniquitátem tu es.

návit genas meas.

Neque habitábit juxta te ma-

Afa, lpfifoli fervo

fidem 3

1 m«

Iígnus: * neque permanebunt

ipfi me tota devotióne com-

lum f

injufti ante óculos tuos.

mítto.

exdudi

O dífti omnes, qui operàn-

Pfalmus 8;

d eurt.

tur

iniquitátem

* perdes

. mine Dóminus .no-

.J fter, * quàm admirábi-

t peccä-

omnes , qui lequuntur men.

vordibus

dácium.

le eft nomen tuum in

; velut

Virum sánguinum , & doló.

fa terra!

qnivär—:

fumabominábitur Dóminus:*

uóniam eleváta eft

k.magni-

ego autem in multitüdine mi-

fl

éntia tua * fuper ccelos.

um d

Dimm'

fericórdia tua.

Ex ore infantum , & la-

$ ntroíboin domum tuam: *

Géntium | perfecífti laudem

f al

adorábo ad templum fan-

propter inimícos tuos;* ut dé-

r ms ]i

Gum tuum in timóre tuo.

Ítruas inimícum , & ultórem.

uóniam

*.vidébo

coelos

ymne :

D ómine deduc-me in juftí-

tiatua : * propter inimícos

tuos, ópera digitórum - tuó-

ochimf[f

rum : * lunam & ftellas, que

,Vi*

meos dírige ín confpé&tu tuo

:

ll

viam meam.

tu fundáfti.

QU

uóniamnon eft in ore eó-

uód me-

m

Q uid eft homo ,

rum véritas : * coreórum va-

moresejus ?* aut filiushó-

cat

num eft.

minis , quóniam vífitas eum ?

Ti

/

S epülchrum patens eft gut-

Mjinuíftüi eum pauló minus

eoi^

tur córum , linguis fuis doló-

onóre

co-

ab Angelis , glória ,& h

23

9j

j

6

Ecita j4

e

.

j

uar

4'? rä)

H

coronáfti eum : * & confü

-

1X2

Iiu

dátio eft ; quas non

fl

gem

tuífti eum fuper opera má-

uzritur ; fed tenétur. Ne-

nuum tuárum.

mo eft laudabílior , quàm

NU

us

mnia fubjecífti fub pédi.

uj ab ómnibus laudári po-

1 p

us ejus : * oves & boves

teft. Quot hómines , tot prz-

cónes, qui mártyrem pradi-

i

univérfas, ínfuper & péco

^ | gifi*

ra campi.

cant, dum loquüntur.

. Induit. me Dóminus ve-

o

y/ólucres coeli , & pifces

It

1

mento falàtis , & indumén-

BD

maris , * qui perámbulant

sémitas maris.

to latítie circümdedit me :

^ lþMc

l fce'pi,

ómine Dóminus nofter ; *

& Ettanquam fponfam deco-

quàm admirábile.eft nomen

rávit me coróna.

"T rádi-

- nivit

tuum inunivérfa terra !

dit àuribus meis 1

n

ftimábi-

- ! Mcon]

|

A fía, Ipfi foli fervo fidemjpfi

les margarítas , circümdedit

ie tota devotióne committo.

me vernàntibus atque coru-

] at

«», Adjuvábit eam Deus vultu

fcántibus gemmis. Et.

j 0n

uo.

, Deusin médio ejus,

non cómmoveébitur.

JEc tgeþgää' anhörüm

Ti

Ex libro S. Ambrófii Epifco-

H

martyrium fecíffe trádi-

J pl

. pi de Virgínibus.

tur. Quo deteftabilior crudé-

f

edit.

Libro r. poft initium.

litas, qua nec minüfcule pe-

pércit eetáti

imó magna vis

J dfetu, ]

Leg

ua étiam ab illa tefti-

-t f

Odie naetallig ä virginis ,

fidei,

H

integritátem fequámur.

mónium invénit zetáte. Fuit-

quna

- qui p

NNatális eft mártyris , hóftias

ne in illo corpüfculo vülneri

immolémus. Natális eft fan-

locus?Et qua non hábuit,quo

- u

ferrum recíperet, hábuit,quo

€tz Agnétis , miréntur viri,

BF

non deípérent párvuli , ftá-

ferrum vínceret.

Hzcinter

peant nupte, imiténtur in-

cruéntas carníficumimpávida

effe n

nüpte.

Sed quid dignum ea

manus , hzc ftridéntium grà-

] türe [

loqui póffumus , cujus ne

vibus immóbilis trátibus ca-

tur?qi

ltet?

nomen quidem vácuum lau-

tenárum , nunc furéntis mu-

dis eft ? Devótio fupra s«tá-

cróni mílitis totum offérre

li

tem, virtus fupra natüram :

corpus,mori adhuc néfcia,fed

M:

ut mihi videátur non hómi.

paráta, velfi ad aras invíta

hi

nis habuíffe nomen , fed ora-

raperétur , téndere Chrifto

tünm.

culum mártyris , quod in-

inter ignes manus, atque in

g" N

dicávit , quid effet futüra.

ipfis facrílegiis focis trophe-

Torjr

Quod.

Nomen vírginis , títulus eft

um Déómini fignáre vi&tó-

pudóris.

Appellàbo Már-

rIS

nunc ferrátis colla ma-

DEU

tyrem : predicávi fatis. Pro

-nüsque ambas insérere néxi-

VYf

us

Fefta Jantzaiiia 2J.

L)

,

2

A

bus.

Sed nullus tam tenüia

trepid

a

re carníficem ,

:

uafa

?turi Ne,

membra póterat nexus inclü-

ipfe addittus fuiíffet : tre-

3 0

dere.

Novum martyrii ge-

mere percufsóris déxteram,

I

nus.;

Nondum idónea poe-

pallére ora aliéno timéntis

ot p

nzg,&;jam matüra victóriz :

perículo , cüm puélla non ti-

T Dred.

certáre difficilis, fácilis coro-

méretfuo. Habétis ígitur in

I

nári : magiftérium virtütis

una hóftia duplex marty-

m'mus Y

implévit, quze prajudícium

rium , pudóris & religiónis.

r

vehébat aetátis.

Ft virgo permánfit , & mar-

lt w«

&. Mel & lac ex ejus ore fu-

tyrium obtínuit.

i

| mdm,

fcépi, ?^ Et sánguis ejus or-

.

am corpus ejus c

'6rp9-1ïï

Trid.

návit genas meas.

meo fociatum eft , & fanguis

:

Idj

3. Ofténdit mihi thesauros

ejus ornávit genas meas

e

e

imdeti

àncomparábiles , quos mihi fe

* Cujus mater virgo eft, cu-

UC COTl

:datürum repromílit. Et.

jus pater féminam nefcit.

H

Le&io vi

* Ipfi fum defponsáta , cui

On fic ad thálamum

Angeli

sérviunt

?

cujus

anoum

' nupta properáret , ut ad

pulchritüdinem fol, & Iuna

Mil

fupplícii locum , lzta fuccef-

mirántur. Cujus.

lior crulé

fu ,gradu feftína virgo pro-

Glória Patri. Cujus.

céffit. Flere omnes , ipfa fine

In tertio No&turno, À

fia;

ii

mgn

fletu. Mirári pleríque , quód

Cujus pulchritüdinem fol &

illatell-

tam fácile vit& fuc pródiga ,

Iuna mirántur , ipfi foli fer-

vo fidem.

Pfalmus 14-

t Fult

quam nondum háuferat , jam

vülner

quafi perfüntta donáret. Stu-

Omine , quis habitábit

pére univérfi , quód jam divi-

D

in tabernáculo tuo? *

iutqu

nitátis teftis exífteret , qua

aut quis requiéfcet in monte

h'&hkfüaquo

fan&to tuo ?

Bo

adhuc árbitra fui per &tátem

efíe non poffet. Quanto ter-

uiingréditur fine mácula,

ninji

&

operátur juftítiam.

rimg

róre egit cárnifex , uttimere-

Albus C

tur ? quantis blandítiis ut fua-

Qui lóquitur veritátem in

déret ? quantórum vota , ut |

corde fuo., * qui non egit do-

éntis i

y offare

fibi ad nüptias proveníret ?

lum in lingua fua.

Atilla : Et hzc fponfi injüria

ec fecit próximo fuo ma-

odl

eft , inquit , expe&láre placi-

lum, *.& oppróbrium non ac-

^s 'mVita

j Chtmf

türam. Qui me fibi prior elé-

cépit advérsüs próximos fuos.

git ; accípiet : quid percüffor

Á.d níhilum dedü&ius eft in

| atque !

immoráris ? Péreat corpus ,

conípettu ejus malígnus : * ti-

; u

quod: amári poteft óculis ;

méntes autem Dóminum glo-

yrewüb

quibus nolo.

Stetit , orávit,

ríficat.

ul

cervícem infléxit. Cérneres

Owui jurat próximo fuo , &

U

l-e' ll

nen

b

1

Fefta Januarii. A

cüniam

nonïiäcipiti * qui pe

rrha, & gutta , & cáfia à

] j !

fuam non dedit ad usüram ,

veftiméntis tuis , à dómibus

qi M

ujcin

& münera fuper innocéntem

ebürneis:* ex quibus dele-

non accépit.

ctavérunt te filia regum in

i? ui facit hec ; * non mové-

honóre tuo.

mixränfl"

bitur in &etérnum.

ftitit Regína à dextris tuis

fi

in veftítu deauràáto,* circüm-

&

Afía, Cujus pulchritüdinem

fol & luna mirántur ,ipfi foli

data varietáte.

gt

fervo fidem.

A udi filia, & vide ; & inclína

gtumt

Afía, Chriftus circümdedit

aurem tuam : * & oblivií(cere

hroptt

me vernántibus atque coruf-

pópulum tuum , & domum

dom d

cántibus gemmis pretiófis.

patris tui.

transfe

Pfalmus A4:

Et concupífcet Rex . decó-

maris

»Rut&ávit cor meum ver-

rem tuum * quóniam ipfe

$ onutf

bum bonum: * dico ego

eft Dóminus Deus tuus , &

at

adorábunteum.

montsi

ópera mea Regi.

qTingua mea cálamus fcri-

Etfilie Tyriin munéribus, *

P ümin

Quntater

ba , * velóciter fcribéntis.

vultum tuum deprecabün-

S peciófus forma prz filiis hó-

tur , omnes dívites plebis.

tiherà

Q mnis glória ejus fili& Regis

ThUS.

wmunum , diffüfa eft grátia in

lábiis tuis: * proptéreà bene-

ab intus , * in fimbriis àu-

D «s :

dixitte Deusin attérnum.

reis circumamí&ta varietáti-

ET

-

À ccingere gládio tuo fuper

bus.

em De

femur tuum , * potentíffime.

Adducéntur Regi vírgines

Conton

S pécie tua, & pulchritüdine

poft eam ; * próxime ejus

Vin

tua * inténde, prófpere pro-

afferéntur tibi.

v

céde , & regna.

Afferéntur in Iztítia, & ex-

o

Propter veritátem , & man

ultatióne : * adducéntur in

Qm ;

*

fuetüdinem , & juftítiam :

templum Regis.

Teus

& dedücet te miürabíliter

pro pátribus tuis nati funt

Venf

déxtera tua.

tibi filii: * conftítues eos prín-

tg

Sagítteetug acüte, pópul

cipes fuper omnem terram.

Krterrs

iViémores erunt nóminis tui *

fub te cadent , *incordaini

lt

micórum regis.

inomni generatióne

£?

; & ge-

Tm.

S edes tua Deus. in fzculum

neratiónem.

d

f um

