Glória Patri. Etapértis.

Donünice.ii. poft Epiphan.

f

A

Le&iü ix.

L & tres Le&üiones leguntur de

|

IPü fantti ( intelligite fra-

Homilia ejusdem Dominicz ,

JMtres) boni pertinéntes ad

ceum ejus Antiphona ad De-

H

tilia

colümbam , pertinéntes ad

I nedictus , & Oratione.

Fe-

i5

ftum veró femiduplex in ea

lub

Tl

fortem' civitátis ill(us vJe'rül-

QCcCcur-

"

Dominica prima pOd Epiphaniam.

E

fcläüa,

eceurrens transfertur in pri- n illo , in omni verbo , & in

J

mam diem fimiliter non im-

omni fciéntia : ficut teftimó-

US,dl

nium Chrifti confirmátum eft

Dibnon

DOMINICA PRIMA

in vobis, ita ut nihil vobis

abent,

poft Epiphaniam , qua eft

» fünt

defitin ulla grátia,expectánti-

infra Ottavam.

bus revelatiónem — Dómini

Ieer.

" In primo No&urno legitur

noftri Jefu Chriftüi , qui &. -

j fti-

Epiftola prima ad Corinthios

confirmábit vos usque in fi-

Lt

fecundüm fuperiorem Ru-

nem fine crímine , in die ad--

Ténti

bricam.

335-

véntus Dómini noftri Jefu

Tidi

Incipit Epíftola prima beáti

Chrifü. Fidélis Deus , per

u

Pauli Apóftoli ad Corínthios.

quem vocáti eftis in focietá-

1,4

. bicQio 1. :

- Cap. r.

tem Filii ejus

Jefu Chrifti

aQ

Aulus vocátus Apóftolus

Dómini noftri. -

P

,qui

Jefu Chrifti per voluntá-

f&« In colümbze fpécie Spíri-

tem Dei, & Sófthenes frater ,

tus fan&tus vifus eft, Patér«

Eccléfi&e Dei, quaz eft Corín-

na vox audíta eft: * Hic eft

thi, fan&ificátis in Chrifto

;&aü

|Filius meus dilé&us, in quo

wl

Jefu , vocátis San&is , cum

mihi bené complácui.

st

ómnibus, qui ínvocant nomen

. Coeli apérti funt. fuper

[)eli

Dómini noftri Jefu Chrifti,

eum , & vox Patris intónuit. "

!

in omni loco ipsórum , &

Hic eft Filius.

e&tio 1

i Y

noftro. Grátia vobis, & pax

Bfecro autem vos fra-

"undi

à Deo Patre noftro , & Dómi-

tres , per nomen Dómini

Jillg

no Jefu Chrifto.

noftri Jefu Chriftü, utidipfum

undg

& Hódie in Jordáne baptizá-

dicàtis omnes , & non fint in

vobis fchísmata : fitis autem

(do au"

to Dómino apérti funt coeli ,

inpt-

& ficut colàmba fuper eum

perfé&i in eódem fenfu , &

LP

Spíritus manfit, & vox Pa-

1n eádem fenténtia. Significá-

tris intónuit:

Hic eft Fí-

tum eft enim mihi de vobis ,

WOb

oFe

lius meus dilé&us , in quo

fratres mei, ab iis , qui funt

tT

mihi bené complácui.

Chloes , quia contentiónes

ffic«

funt inter vos.

Hoc autem

Y Defcéndit Spíritus fan&us

t

corporáli fpécie ficut colüm-

dico ,. quod unusquísque ve-

um

bain ipfum, & vox de coelo

ftrum dicit: Ego quidem fum

facta eft. Hic.

Le&to ii

I'

phan-

Pauli ; ego autem Apóllo :

N

Jl

( * Rátias ago Deo meo

ego veró Cepha: ego autem

jl (t

? femper pro vobis in

Chrifti. Divífus eft Chriftus ?

gràtia Dei , que data eft vo-

a

Numquid Paulus crucifixus :

U

bis in Chrifto Jefu: quód in

eft pro vobis ? aut in nómine

a

ómnibus dívites facti eftis

Pauli baptizáti eftis ?

Y4

&* Re-

j

344

Iäfra He;bd. bo'm-inidæ i. poft Epiph. |

,

gl

, Reges Tharfis , & Infülae

myftéri

0, quz abfcóndita eft,

munera offerent : €& Reges

quam predeftinávit Deusan-

!

—

Arabum, & Saba dona Dó-

te faeculain glóriam noftram,

——

mino.Deo addücent.

quam nemo Príncipum hujus

——

--

*

feeculi cognóvit : fi enim cog-

— -

. Omnes de Saba vénient ,

—

OM

aurum. & thus deferéntes.

.

novíffent , numquam Dómi-

Reges Arabum.

num. glórie crucifixiffent.

-

—

—

——

—

— x

L

G lória Patri. Reges,

sed ficut fcriptum eft: Quod

-

—

- In fecundo & tertio No-

óculus non vidit , nec auris

€

—

——

—

z

——

audívit , nec in cor hóminis

£

E

ca2

&urno leguntur Le&iones

—

Diíice infra Otctavam. 336

afcéndit , qua preparávit

o

Si veró dies O&tava vene-

Deus iis, qui díligunt illum.

— À

——

E

EX

ritin Dominica , dicuntur de

-LeGio iib .

(

die O&tava. 340o-

Obis autem reve

2

lääit

FERIA SECUNDA:

| Deus per Spíritum fu-

| m

!

aprima ad Corín-

am:Spíritus enim ómnia fcru-

De Epíftol

thios.

tátur, étiam profünda Dei.

ntr

Quisenim hóminum fcit,quae

— Ledioi.

Cà

« o

gate Y

'T ego, cüm vení

f

em ad

funt hóminis, nifi fpíritus hó-

J

W

vos fratres, veni non u

minis , qui in ipfo eft ? ita &

iTym

frrir

fublimitáte fermónis , aut fa-

qua Dei funt,nemo cognóvit,

piéntize, annüntians vobis te-

nifi Spíritus Dei. Nos autem

Ti

TT

li

ftimónium Chrifti. Non enim.

non fpíritum hujus mundi ac-

judicávi me fcire áliquid'in-

cépimus, fed Spíritum,qui ex

Ti

10

ter vos, nifi Jefum Chriftum ,

Deo eft , ut (ciámus , que à

(4

(

j Vi

TR

& hunc crucifixum.

Etego

Deo donáta funt nobis:que &

ininfirmitáte, & timóre , &

lóquimur nonin doétis humá-

N

]

tremóre multo fui apud vos :

n& fapiéntig verbis; fedin

& (ermo meus, & pradicátio

do&rína Spíritus , fpirituáli-

TCf

mea non. in perfuafibílibus

bus fpirituália comparantes.

(l

FERIA TERTIA.

humáne fapiéntia verbis,fed

| "S, il

in oftenfióne fpiritus & vir-

De Epíftola prima ad Co-

W

Ui

tütis ; ut fides veftra non fit in

rínthios.

:

!d

AT

fapiéntia hóminum , fed in

Le&io 1.

Cap. 5.

if

virtüte Dci.

Le8to ij

Mníno auditur inter vos

li !

i

' fornicátio , & talis for-

Apiéntiam autem lóqui.

f

S

mur inter perfé&tos : fa.

nicátio, qualis nec inter Gen-

fmy

tés , ita ut uxórem patris fui

piéntiam veró non hujus fz-

| I

culi , neque Príncipum hujus

^iliquis hábeat. Et vos infláti

QUi

fzculi , qui deftruüntur ; fed

cítis: & non magis luüum

um

1j

lóquimur Dei fapiéntiam in

habuíftis , ut tollátur. de

T

Tüc-

Infra Hebd, Dominica 1.

TT

345

médio veftrüm , qui hoc opus

FER

PIO

iU.

RT A.

USQn.

fecit. Fgo quidem ábfens cór-

T

De Epíftola prima ad

pore , pr&fens autem fpíritu,

Corínthios.

lj

jam judicávi üt prefens, eum

LeGio 1.

Cap. 6.

|Cor.

qui fic operátus eft , in nómi-

det áliquis veftrüm,

mj

A:

lt

ne Dómini noftri Jefu Chri-

abens negótium advér-

fti , congregátis vobis & meo

süs álterum , judicári apud

od

píritu, cum virtüte Dómini

infquos, & non apud Santtos ?

lmis |

noftri Jefu, trádere hujüsmo-

Annefcítis ; quóniá San&i de

TUf

di sátane in intéritum carnis,

hoc mundo judicábunt ? Et fi

"n

ut fpíritus falvus fit in die

in vobis judicábitur mundus,

lum

Dómini noftri Jefu Chrifti.

indigni eftis , qui de mínimis

Le&io 1i.

judicétis. Nefcitis , quóniam

A

On eft bona gloriátio

Angelos judicábimus, quantó

kfu-

! veftra.

Nefeítis , quia

magis feculária? Saculária

Tl

módicum ferméntüm totam

ífgitur judícia fi habuéritis ,

dj

maffam corrümpit ? Expur

contemptíbiles , qui funt in

lg

E ccléfia , illos conftitüite ad

iM

gáte vetus ferméntum, ut fi-

tis nova confpérfio, ficut eftis

judicándum. Ad verecündiam

TM

ázymi. Etenim Pafcha no.

veftram dico. Sic non eft inter

Jj

ftrum immolátus eft Chriftus.

vos sápiens quisquam , qui

£tf

Itaque epulémur non in fér-

L

poffit judicáre inter fratrem

ménto véterl , neque in fer-

fuum? Sed frater cum fratre

judício conténdit : & hoc apud

T

ieg

ménto malítiae , & nequítia,

fed in ázymis finceritátis , &

evo

infidéles ?

LeGlo i1.

l

veritàtis.

Leiio

HO

i

'Am quideni omníno delí-

Cripfi vobis in Epíftola :

&üm eft in vobis , quód

i

S

Ne commifceámini for-

Judícia habétis inter

VOS.

il

nicáriis.

Non ütique forni-

Quare non magis injüriam

[o

cáriis hujus mundi , aut avá-

h

accípitis ? Quare non ma-

ris, aut rapácibus , aut idó-

gis fraudem patímini ? Sed

VoS

injiriam

fácitis ,

&

lis ferviéntibus : alióquin

debuerátis de hoc. mundo

fraudátis , & hoc frátribus.

exííffe.

ts

Nunc autem fcrip-

An nefcítis , quia iníqui reg-

fi vobis , non commifcéri : fi

num Dei non poffidébunt ?

m

is , qui frater nominátur , eft

Nolíte erráre : Neque for-

&f

fornicátor , aut avárus , aut

nicárii , neque idólis fer-

[i f

idólis sérviens , aut malédi-

viéntes , neque adülteri , ne-

il

cus, aut ebriófus, aut rapax ,

que molles , neque mafcu-

If

eum hujüsmodi nec cibum

lórum concubitóres , neque

W l

sümere.

fures , neque avári , neque

92

£

ebrió-

piph.

246

Infra Hebgi Dominicz i, poft F.

uum

virum. häbea't.

ebriófi , neque maledici , ne-, que

ri vir debitum reddat ;

t

ue rapác

es regnum Dei pof- |Uxó

fidébunt.

Et hecquidam fut- |fimiliter autem & uxor viro.

ftis : fed ablüti eftis,fed fan&ti- | Mülier fui córporis poteftá-

[

eü '[/m

ficàti eftis , fed juftificátl eftis tem non habet , fed. vir: fi-

innómine Dómini noftri Jefu | militer autem & vir fui cór-

Jvi mf

((mdh

Chrifti , & in Spíritu Dei no- | poris poteftátem non habet ,

ftri.

Le

10 Hl.

fed müliem e&io i.

jdef

licent , fed|:

Olíte fraudáre ínvicem,

gvl

Mnia mihi

9.

non ómnia expédiunt.

nifi forté ex consenfu

f

dtempus , ut vacétis ora-

j

Omnia mihi licent, fed ego|a

fub nullíus rédigar poteftáte. | tióni : & íterum revertímini

n

Efca ventri , & venter efcis: | in idípfum , ne tentet vos sá-

Deus autem & hunc & has |tanas propter incóntinéntiam

J

1

déftruet: corpus autem non | veftram.

Hoc autem dico

]

r non

[

fornicatióni , fed Dómino , & | fecündüm indulgéntia

Dóminus córpori.

"Deus ve- | fecündüm impérium.

V olo

l

a

os effe ficut me-

i

(s

ró & Dóminum fuscitávit: & | enim omnes v

nos fuscitábit per virtütem | fpfum.

Sed unusquisque

m

É

próprium. denum

habet ex

NU

fuam. Nefcítis,quóniant.eó

1&«

ora veftra membra fün

8-.

Deo : álius quidem fie , álius

1

sf

Chrifti ? Tollens ergo mem- | veró fic: Dico autem non nup-

bra Chrifti, fáciam membra |tis , & víduis: bonum eft il-

Qd

meretrícis ? Abfit.

An nef. |lis , fi fic permáneant ficut &

trise

cítis , quóniam qui adhzret | ego.

Quód fi non fe cónti-

v

meretríci , unum corpus effi- |nent , nubant. Mélius eft

((ttb

li

citur ? Erunt enim ( inquit ) | enim nà

bere , quàm uri.

j

duo in carne una.

urau-

Le&io iii.

tdi

tl

Is autem , qui matrimó-

tem adhaeret Dómino , unus

HUl

(4

fpíritus eft. — Fügite fornica-

nio jun&i funt, precípio

li

u

b

ed. Dóminus ,

tiónem.

non ego

FERIA QUINT A.

uxórem à viro non difcéde-

De Epfíítola

prima. ad Corín- | e: quód fi. difcéfferit ; ma-

Ti

thios.

Inére innüptam , aut viro

EV

W

um Le&kiü ïu

fuo reconciliári.

Et vir

4

Cap. 7.

uxórem non dimíttat : Nam

TA

E quibus autem fcrip-

Aj

D

síftis mihi : Bonum eft|ceteris ego dico , non Dó-

li l

hómini mulíerem non tánge- | minus.

$1 quis frater uxó-

CQ

[

re : propter fornicati

ónem | rem habet infidélem , & heec

fuam|conséntit. habitáre cum il-

üpa

autem

unusquisque

UI

len

uxörem hábeat, & unaqua-|lo, non dimíttat illam. QEt

"hrt,

&

Infra Hebd. Dominice 1. poftvE iph. 347

fi qua mülier fidelis habet vi-| fperat; ómnia süftinet. Chá-

ht

rum infidélem, & hic con-

ritas numquam éxcidit : five

h.

séntit habitáre cum illa , non

prophetía evacuabüntur , fi-

!

dimíttat virum : fan&tificátus

Í

ve linguze: cefsábunt , five

eft enim vir infidélis per mü-

fciéntia deftruétur. Ex par-

'OI'

lierem fidélem,& fanétificáta

ts

te enim cognófcimus , & ex

eft mülier infidélis per Virum

parte prophetámus. Cüim au-

M

fidélem: alióquin filii veftri

tem vénerit ,quod perféttum

immuündi effent, nünc autem

eft;cvacuábitur,quód ex par-

Tf

fan&i funt.

te eft.

Le&io ni.

J

FERIA SEXT A.

Um effem párvulus , lo-

llj

C

N

De Epíftola prima ad Co-

québar üt párvulus , fa-

rínthios.

piébam ut párvulus , cogitá-

m

((

Le&io 1.

Cap. 13.

bam ut párvulus.

Quando

I linguis hóminum loquar

autem factus fum vir, eva-

0n

N

lo

& Angelórum , charitá-

cuávi , quze erant pàrvuli.

tem autem non hábeam , fa-

Vidémus nunc per fpéculum

e-

in enígmate: tunc autem fá-

V

&us fum velut es fonans, aut

cymbalum tínniens. Et fi ha-

cie ad fáciem.

Nunc cognó-

x

TU

büero prophetíam , & nóve-

fco.ex parte :tuncautem cog-

rim myftéria ómnia, & om-

nófcam , ficut. & cógnitus

i

nem feiéntiam : & fi habüero

fum. - Nunc autem manent

l

omnem fidem , ita ut montes

fides., fpes, cháritas , tria

tránsferam,charitàtem autem

hac : major autem horum eft

l

non habüero ,nihil fum. Etfi

cháritas.

f

S.ADBBA TO

diftribüero in cibos páuperü

omnes facultátes meas , & fi

De Epíftola prima ad Co-

rinthios.

1

tradídero corpus meum,ita ut

árdeam,charitátem autem non

Leétio1.

Cap. 16

J

E collé&tis autem, que&

habüero , nihil mihi prodeft.

Y

Le&io i&

D

fiunt in SanGos , ficut

ordinàávi Eccléfüs Galátie ,

Háritas pátiens eft, be

C

nigna eít.: cháritas non

ita & vos fácite.

Per unam

smulátur, non agit pérpe-

sábbati

unusquísque

yve-

Y

ram, non inflátur, non eft

ftrum apud fe fepónat , re-

m

ambitiófa,non quarit quze

cóndens , quod ei bené pla-

J

fua funt , non irritátur , non

cüerit , ut non , cüm vé-

jl

nero , tunc collé&de fiant ..

j

cógitat malum , non gaudet

-fuper iniquitáte , congáudet

Cüm autem prefens füero ,

j

autem veritáti : ómnia fuf

quos probavéritis per epí-

L

fert, Ómnia clredit , Óómnia

ftolas , hos mittam perférre

2

yrá-

$48

^ Domünica ii. poft Epiphanianm.

)

ràtiam veftram in Jetu

faaSABBATO

PRIMO

eïhüï

g

lem. Quód fi dignum füerit,

poft O&avam Epiph.

fl

ut & ego eam, mecum ibunt

*

Ad Vefperas omnia, preter

Le&io ii

"IOrat. ut in Pfalt. 146. quod

fl

fuf

Eniam autem ad vos,|fervatur in aliis Sabb.; usque

f

cüm Macedóniam per-

ad Septuag.

Oratio. :

rü(

transíero ; nam .Macedó-

M

nipotens fempitérne

Deus , qui celéftia. fi-

J uguasf

niam pertransibo.

. Apud

(

vos autem fórfitan mianébo ,

mul & terréna moderaàris ;

vel étiam hiemábo: ut vós

fupplicatiónes pópuli tui cle-

"

ménter exáudi , & pacem tu-

fimi

me deducátis,quocümque fe-

h(

TO.

Nolo enim vos modo in

am, noftris concéde tempós

tránfitu vidére

fpero enim

ribus.

Per Dóminum.

(att

Deinde fiunt commemora-

Mi

ine aliquáàntulum témporis

J

manére apud vos,ít Dómi-

tiones ibidem pofitzein Pfal-

nus permíferit. Permanébo

terio.

149

S

p

DOMI

'NICA II

(

autem Ephefi usque ad Pente-

|

cóíten.

Oftium enim mihi

Poft Epiphaniam.

Jm a

j

apértum eft magnum , & évi-

Omnia ut in Pfalt. preter

athox

e; , qua hic funt propria.

|

&ubN

dens; & adversárii mul6.

ttor

Leaiou -

In primo NNotturno.

I autem vénerit 'Timó-

Incipit Epiftola fecünda beáti

pifin

& theus , vidéte , ut fine ti-

Pauli Apóftoli ad Corín-

T

thios.

móre fit apud vos ; opus

pl

enim Dómini operátur, fi-

Le&io 1.

Cap. 1.

dsi

Ne quis ergo il

Aulus

Apóftolus Jefu

Qs

cut & ego.

Y

a

]um fpernat : dedücite au-

Chrifti , per voluntátem

tem illum in pace , ut vé-

Dei , & 'Timótheus frater ,

i

ID

niat ad me

.expé&to enim

Eccléfize Dei , qu& eft Corín-

i,

De

illum cum

frátribus.

thi, cum ómnibus San&is, qui

nj

Apóllo autem fratre vobis

funt

in univérfía

Achája.

tll

notum fácio , quóniam mul-

Grátia vobis , & pax à Deo

sf

Ti

tüm rogávi eum, ut veniret

Patre noftro , & Dómino Jefu

ly,

li

ad vos cum frátribus : &

Chiifto. Benedí&tus Deus, &

j

Ut

Pater Dfíi noftri Jefu Chrifti,

dtique non fuit volüntas , ut

Pater mifericordiárum , . &

punc veníret : vénket au-

Ü

tem , cüm ei vácuum füe

Deus totíus confolatiónis,qui

I

rit. Vigiláte , ftate in fide.

confolátur nos in omni tribu-

ttibu

viríliter àgite , & confortá-

latióne noftra : ut pofsímus

hf

mini.

Omnia veftra in cha-

& ipfi confolàri eos , qui

du

ritàte fiant.

in omni prefsüra funt , per

Vutüt

|

ex-

Dominica ii poft Epiphaniamn.

49

[MO;

exhortationem , qua exhorta-

étiam vivere.. Sed ipfi in no-

LU

mur & ipfià Deo.. Quóniam

bismetípfis refponfum mortis

t

ficut abündant paffiónes Chri-

habüimus;ut non fimus fidén-

Qu

ftiin nobis ; ita & per Chri-

tes in nobis, fed in Deo , qui

IQ

ftum abünd

süfcitat mórtuos, qui de tan-

,

L

üra. ; FR 4

at cqnfolätio no-

tis mmmáculis nos erípuit, & petG-

-

(

u Dómine,; ne iniratua är?

éruit

in quem fperámus ,

[j 2sguasme , neque in furóre

quóniam & adhuc erípiet ,

i,

tuo corrípias me: » Miferé-

adjuvántibus & vobis in ora-

ld

re mci Dómine, quóniam in-

tióne pro nobis : ut ex multó-

nj

firmus fum.

, limor &

rum. persónis , ejus que& in

fipl |

tremor venérunt fuper me:

nobis eft donatiónis, per mul-

& contexérunt me ténebra.

tos grátize agántur pro nobis.

l0td

Miferére.

. A dextris eftmihi Dómi-

J

*

Ive . 'autem

Le&io .

tribulámur

)

nus,ne commóvear :'

T 'Prop-

S

:

*

pro veftra exhortatióne

ter hoc dilatàtum eft cor me-

&fíalüte , five confolámur

um , & exultávit lingua mea.

pro veftra confolatióne , five

y. Dóminus pars hereditá-

B

exhortàmur pro veftra exhor-

üs mez , & cálicis mei.

h

tatióne & falüte, que ope-

Propter.

rátur tolerántiam earümdem

GlóriaPatri. Propter.

i)eäti

paffiónum , quas & nos páti-

Ín fecundo NoGutne.

mur : ut fpes noftra firma fit

Sermo fan&i Joánnis Chry-

E

sóftomi.

.

pro - vobis , Íciéntes , quód fi-

L

€üt sócii paffiónum eftis , fic

E;& Prafa

t. in Epift. B. Pauli.

j

éritis & confolatiónis.

L.ce&io iv..

m r

,.Deus , qui fedes fuper

Eáti Pauli Epiftolárum

j

E

ronum , & jüdicas squità-

le&tiónem . dum .. afsídué

(f

tem, efto refügium pàáupe-

aufcülto, pérque hebdómades

(

rum intribulatióne; * Quia

síngulas bis fepé, & ter &

la]ao

tu folus labórem & dolórem

quater , quotiescümque fan-

Deo

consíderas.

Górum Mártyrum memórias

elii

y. 'Tibi enim derelíétus eft

celebrámus , gáudio exülto,

T

pauper , pupíllo tu eris adjà-

tuba illa fpiritàli pérfruens ,

Llüh

tor. Quia.

Letüo i.

& excitor, ac defidério inca-

léfco, vocem mihi amícam

On enim vólumus igno-

«(

N

ràre vos Ífratres , de

agnófcens , & feré presén-

ml

tribulatióne noftra , quz fa-

tem ipfum intuéri, & diffe-

j

réntem audíre vídeor.

Sed

j

&a eft in Afia, quóniam fupra

qül

modum graváti fumus fupra

tamen dóleo , & moléfté fero,

pCï

virtütem , ita ut t&aderet nos

quód virum hunc non om-

Knes ,

[o]

Dominica 1i, poft gþiphailïam;

jd

nes , ficut par. eft , cognó-

doeio vl

b

Y

fcunt : verüm ita illum non-

Uaprópter fi & :vos

TE

quoque le&ióni diligén-

Ti

nülli ignórant , ut ne Epifto

Á

J

lárum quidem ejus nümerum

ter atténdere voluéritis j ni-

vlané fciant.

Hoc veró non

|hil áliud vóbis erit requirén-

dum. Verax eft enim Chri-

imperítia facit , fed quód no-

ud

lint beáti hujus viri 'fcripta

| fti fermo dicéntis : Quierite

afsíduein mànibus habére.

& inveniétis: pulsáte; & ape-

f

1pf€ïf

3v Notas mihi fecífti Dómi-

riétur vobis. Caeterüm,quan-

etatt

nevias vite : * Adimplé-

dóquidem .complüres ex iis ;

bis me lIztítia cum vulu tuo :

qui huc nobíscum convéniüt,

fl

du

delectatiónes in déxtera tua

& liberórum edueatiónem, &

TUf

usque in finem.

uxóris curam , & famílie

providéntiam fuscepére., ob

ff

i

y* Tu esqui reftítues here-

Q

u

ditátem meam mihi. Adim-

ídque totos fefe hulc -labóri

p

Iébis.

Lettro v.

dare non süftinent : at certé

f

mitee

"AT Eque enim nos, que fci-

l ipfi vos excitáte ad ea faltem

a

N

À. N mus , fi quid fcimus , ab

capiénda ; qua álii collége-

rint , ftádii tantámdem iis;

,f

ingénii bonitáte atque acümi

|

]

W

"a

ne fcimus;fed quoód erga hunc

que di£ta füerint , aufcultán-

ä

virum impénse afféCti , ab il-

dis , quantum pecüniis col-

.äs,þo

]íus le&tióne numquam difcé-

ligéndis'impertiéntes. .:Nam

jint

Yl

dimus ; síquidem qui amant ,

etfi turpe fit, nonnífi tantüm.

Tf ff

ii plus quàm caeteri omnes eó-

ftàdii à vobis exígere ; optá-

rum fatta norunt ,

quos

bile tamen 'erit , fi^

tayi

U

(altem tribuátis.

tantàm

;

»ol

amant , ut qui de iisipfis fint

folíciti. Id quod Beátus hic

&« Dómini eft terra' j & p

le-

&

D

nitüdo ejus:

Orbis terrà-

veluti ofténdens , ad Philip

penfes ait : Sicut eft mihi ju-

rum , & univérfi qui hábi-

Íftum , ut hoc de vobis ómni-

tantin eo.- Y^* Ipfe füper má-

ria fundávit eam: & fuper flü-

J

bus séntiam, eó quódhábeam

l j

vos in corde , & in vínculis

mina przeparávit illam.Orbis.

meis, & in defenfióne & con-

G]lória Patri. Orbis. :

ln

In tertio NoCturno,

LT

firmatióne Evangeélii.

J

&:Dílisam te Dómine vir-

Lé&io fan&i Evangélii. fe-

fbrio

tus mea

Dóminus firma-

cuuuui Joànneme

T

ii

Le&io vii.

qméntum meum ,

Erig-

Cap. 5.

pron

fügiüm meum.

I TN illo témpore : Nüptis

jugi

"y.Liberátor meus , Deus

fatte funt in Cana Gali-

Vil

meus, adjüor meus.

Et re-

(2 ,& erat mater Jefu ibi.

Mif

Vocátus eft autem & Jefus,

DF

fügium.

.

/

hahiam.

Dominica ji. poft E

Pl

I

& . discfpuli ejus ad nüptias.| nór

1S,

&

fanGitátis.in Eccléfia

U

Et réliqua.

téneant/fine nüptiis funt: nam

di

f

Homilía $: Auguftini Epifc.

Tr

&ipfz pértinent ad nüptias

»in Joann. poft init,| cum tota Eccléfia , in quibus

Quiti

?]

ód Dóminus invitátus | nüptiis fponfus eft-Chriftus. -

Y Chr

Q

YO& venit ad nüptias ; étiam| s Duo'Séraphint; clamábant

Werite

excépta myftica fignificatió- | alter ad álterum : * Sanétus,

1&&!30.

ne , confirmáre vóluit, quód|San&us , San&tus Dóminus

m,quan-

ipfe fecit nüptias.Futüri enim | Deus Sábaoth: .. * sPlena eft

Dv

erant , de quibus dixit Àpó- Lomnis terra glória ejus.

Nénid,

ftolus, prohibéntes nüberé ,

» I res funt , qui.teftimónid

nemu

& dicéntes, quéd malíí effent | dantin coelo,Pater, Verbum,

Atl

nüptiz , & quód diábolus eas | & Spíritus fan&us ;-& hi tres

'e, 0

fecíffet : cüm idem. Dóminus | unüm funt.". - San&tus.

labór

dicat in Evángélio , interro-| GlóriasPàtri. Plena. .,

X

Certà

gátusutrum líceat hómini di-| || Hoc Refponforium fem-

ilteim

mittere uxórem fuam ex quá- [ per dicitur poft . viii. Le&tio-

li

libet caufa, non licére, ex-Pnem ab hac Dominica, usque

em'xïs,,»

cépta caufa fornicatiónis. Lif|'ad Septuagefi

n

vl

u

a refponfióne, fi memint-| nicis tantüm.

mam in Domi-

n h.

!

Le&Gio ix. -

is, hoc ait: Quod Deus con-T*

N

jünxit , homo non séparet. -7 C per hoc ergo Dómi-

U

&« Adte Dómine evávi áni-

"Anus invitátus venit ad

mam meam: * Deus meus in!

Aoptt

nüptias , ut conjugális cáfti-

intim

te confido , tion erubé(cam.

tas firmarétur ,XX oftende-

Y Cuftódi ánimam meam,

rétur facraméntum nuptiá-

& éripe me. Deus meus.

&tpï&- I

e&Qio vili.

rum: güia & illárum nup-

yterti

tiárum fponfus persónam Dó

j lib

T qui bené erudíti funt

mini figurábat , cui dittum

at m

;

.--

n fide Cathólica, nové-

eft: Serváfti vinum; bonum

orfll-

runt, quód Deus fécerit nüp- .

usque adhuc.

Bonum enim

Jrbis

tia$ ; & ficut conjünclio à

vinum Chriftus fervávit us-

Deo,ita divórtium à diábo-

que adhuc, id eft

*

Bmge

r

lofit. Sed proptéreà in Caufa

lium fuum. :

*

u[e

fornicatiónis licet uxórem di-

e Deum laudámus

1T.

míttere, quia ipía effe uxor

Ad Laudes, omnia. ut

u

Pfalterio.

I

f fi!l

p

prior nóluit, quz fidem con-

ii

jugálem maríto non fervá-

Ad Benedi

&us ; Antiphona.

g

vit.. Nec ille , quat;virgi- j Nüptie fatte funt in Cana

j GZIII

j

nitátem Deo vovent , quam-

Galiezs , & eratibi Jefus

cum MaríaMatre fua.

chus ]

quam ampliórem gradum ho-

I4-

352

. Xnfra Hebd, ii. poft Epiphaniam.

,

yil

Oratio.

h

omin

ibus: m

anifeftáti ,quód

Mníipotens fempitérne

Epíftola eftis Chrifti, mini-

w

ftrátaà nobis, & fcripta non

d

j

O

Deus, qui coeléftia fi-

ae

mul & terréna moderáris :

atraménto , fed Spfritu: Dei

eii

fupplicatiónes pópuli tui cle-

vivi , non in tábulis lapídeis,

menter exáudi , & pacem tu-

j

fed in tábulis cordis carnälif

bus.

T|

am noftris concéde tempóri-

hk

bus. Per Dóminum noftrum

üam magnä multitüdo

l

Jefum Chriftum.

]linis tuze Dómine:

ni

* Quam abfícondífti timen-

f

. Deinde fiunt commemota-

nl

tiones ut fuprà in. Vefperis

tibus te! , Et perfecífti eis,

ml

Sàbbati.

14

qui fperant in te Dómine , in

.—Ad Horas,

ä.Vc['p. omnia

confpé&u filiórum hóminum.

f

(

ut in Pfalterio de Dominica.

fe

[

Quam abfcondífti.

Unt

Ad Magnificat ,. Antip

hona.

Le&io i.

diti

Deficiénte vino , juffit Jefus

Idüciam autem talem ha-

iil

impléri hydrias aqua, quz in

bémus per Chriftum ad

(

IN

vinum convéría eft , allelüja.

Deum : non quód fufficiéntes

r

X

us

Oratio. Omnipotens.

fimus cogitáre áliquid à no-

Deinde fiunt commemora,

bis , quafi ex nobis : fed fuf-

i

ficiéntia noftra ex Deo eft,

at

tiones ut fuprà in Vefperis

4 luse

Sabbati.

149.

|qui & idóneos nos fecit miní-

jb

Poft OGavam Epiphanie

ftros novi teftaménti , non

usque ad Quadragefimam ,

líttera , fed fpíritu ; líttera

B

enim occídit , fpíritus autem

(zi

i

quando occurrit fieri de Fe-

vivificat.

Ut

ria ,fit Officium ut in Pfalte-

Quod fi miniftrá-

rio,exceptis iis,que funt pro-

tio mortis lítteris deforrmata

Re 3

ria: Oratio veró dicitur de

in lapídibus fuit in glória , ita

feris

b

ut non poffent inténdere filii

Ftris

ominica prs&cederti.

(

F

FERIA SECUND A.

Ifrael in fácié Móyfi propter

qDe

Epíftola fecünda ad

slóriam vultus ejus ; qu&

n

"Corínthios.

evacuátur : quórmnodo non ma-

b

Le&io i.

sis miniftrátio Spíri

Cap.3.

le)

í

tu; erit

Nceípimus íterum nosmet-

in glória ?

i Le&lw

Lípfos commendáre : aut

&. Adjütor meus efto Deus:

m

numquid egémus ( ficut qui-

* Ne derelínquas me.

t

As

dam ) commendatítiis epífto-

. Neque defpícias me Deus

lisad vos , aüt ex vobis? & pt-

alutáris meus. Ne. L;e&io iii

tlll', [

ftola noftra vos eftis , fcripta

T ATa fi miniftrátio dam«

I

in córdibus noftris , qua fci-

natiónis glória eft ; mul-

Wj

tgg ; & légitur ab ómnibus

tó magis abündat minifté-

Vl

rum

M

*

Infra Hebd. i.

P

e

(

riumjuftitis in. glória.

Nam

oft Epiphaniam.

T.

mitcimus habitatiónem

,O.

n

mec glorificátum eft , quod

ftram , quz de coelo eft i.

cláruit in hac parte , propter

períndui cupiéntes.: fi ta.

lt

excelléntem | glóriam.

Si

ls

men veftíti , non nudi inve-

i

enim,quod evacuátur , per

niámur. Nam & qui füumus

glóriam eft , multó magis

in hoc tabernáculo , ingemíe

quod manet , in glória eft.

üdo

Habéntes fgitur talem fpem ,

Ícimus graváti : eó quód nó-

lumus expoliári,

fed fuperve-

multa fidáücia ütimur : & non

ftíri , ut abforb

eátur

T.

ficut Móyfes ponébat velá.

mortále eft, à vita.

, qu,od

| eis,

men fuper fáciem fuam , ut

l,m

non inténderent filii lfrael in

»». Auribus pércipe Deuslá-

crymas meas

ne síleas à

üffi

fáciem ejus,quod evacuátur ,

me , remítte mihi :

9

uó-

fed obtáfi (unt fenfus eórum.

Usque in hodiérnam enim

niam íncola ego fum apud te,

l

& peregrínus.

diem idípfum velámen in le-

*» Compláceat tibi , ut erf.

4d

&ióne véteris Teftaménti ma-

las me: Dómine ad adjuván-

«

net non revelátum, quóniam

dum me feftína.

N

inChrifto-evacuátur.

'uóniam,

L.e&tio 11

tf.

£. Benedícam Dóminum in

. Udéntesigitur femper,,

d,

omni témpore :

*. Semper

IT

laus ejus in ore meo.

-fciéntes , quóniam . dum

fumusin corpore. peregriná-

10l

Y^In Dómino laudábitur áni-

mur à Dómino ( per fidem

e

mna mea , audiant manfuéti ,

em

enim ambulámus , & non per

& leténtur.. Semper.

G lória Patri.

fpéciem ) audémus autem ,

d

Semper.

& bonam voluntátem habé.

n

Refponf. in hac & fequent.

mus magis peregrinári à cór-

J

Ferus pofita repetuntur ij

: b9

C

riis fequentium Hebd. us-

pore , & preséntes effe ad

fl

Dóminum.

Etídeó contén-

(2

que ad Septuagefimam.

dimus/five abséntes,five prze-

Il2

FERIA

ERTIA.

M

De Epíítola fecünda ad Co-

séntes , placére illi. - Omnes

enim nos manifeftári opóre

rit

rínthios.

tet ante tribünal Chrifti , ut

,CCLiO 1«

-ap. Se

N

Cimus enim , quóniam fi

réferat unusquísque própria

córporis,prout geífit , five

terréftris . domus

noftra

bonum , five malum.

[

hujus habitatiónis di

ffolvá-

8« Státuit Dórninus fupra pee

J |

tur, quód edificatiónem ex

Deo habémus, domum non

tram pedes meos , & diréxit

e

f

greílus meos Deus :

Et

U11

manufáttam ,

etérnam in

nifitim os meum cánticum

l

cclis. Nam &nhoc inge-

nOVHID. -

YExau«

354

- infra HEbdl ii. poft Epiph

aniatp.

4, Exaudivit preces meas,

nem in t1

J

nóre Dei. Cápite

!

h

edüxit me de lacu miséria.

nos. -Néminem lefimus ,

ento

-Et mifit.

Letio i.

néminem corrüpimus , né-

if

Ciéntes. ergo timórem

minem circumvenimus. Non

Dómini, homínibus fua-

ad condemnatiónem veftram

l

0(

démus , Deo autem maniféfü

dico. Praedíximus enim,quód

fumus. Speroautem, & in

in córdibus noftris eftis ad

(e

commoriéndum, & ad convi-

-coníciéntiis veftris maniféftos

és

'mos effe. INon fterüm. com-

véndum.

2

i

hot

mendámus nos vobis , fed oc-

, Ne perdíderis me cum

fumd

B UNe

Wl

cafiónem damus vobis glo-

iniquitátibus meis.

'riándi pro nobis ; ut habeátis

que in finem irátus resé

I'VGS

E

eltit

mala mea.

;

vll

ad eos , qui in fácie. glorián-

ium

-tur,& non in corde. 'Sive

* Non intres in judíc

fat,

enim mente excédimus, Deo;

cum fervotuo Dómine. .Ne-

um

five sóbrii fumus,vobis. Chá-

que.

Ledio ii.

eiüi

' :

Ulta mihi fidácia eft

4itas enim Chrifti urget nos:

s

zítimántes hoc , quóniam fi

apudvos, multa miühi

i

gloriátio pró' vobis

replé-

ünus pro ómnibus mórtuus

m Wt

eft;ergo omnes mórtui funt :

tus fum confolatióne , fuper-

þd

vpro ómnibus mórtuus eft

abürido gáudioin omni tribu-

i,

latióne noftra. Nam & cüm

Chriftus: ut & qui vivunt ,

TRU5 C

'jam non fibi vivant , fed ei ,

venifsémusin Macedóniam ,

drn

nullam réquiém hábuit caro

qui pro ipfis mórtuus eft , &

noftra ; fed omnem tribula-

yls

efurréxit.

e,pfall

$. Ego dixi , Dómine

4"mife-

tióneim paffi fumus: foris pu-

lts ]

rére mei:* ^ Sana ánimam

nse , intus timóres.

Sed

1

-fheam , quia peccávi tibi.

qui confolátur hümiles , con-

FE

;, Ab ómnibus iniquitátibus

folátus eft nos Deus in ad-

véntu Titi.. INon folum au-

l D

"meis éripe me Dómine. Sana

-ánimam.

tem in'advéntu ejus, fed é.

li

€G lória Patri.

Sana.

tiam in confolatióne ,. quia

MT

confolátus eft in vobis , ré.

FERIA QUART A.

j

BU

De Epiíftola fecünda ad -

ferens nobis veftrum defidé.

il

Corínthios.

rium, veftrum fletum , ve-

| LC&:&Q lo

Cä e^ 79 -

ftram emulatiónem pro me ;

Adtq

'ï'eï'Vog

As ergo habéntes pro-

ita ut magis gaudérem.

H

miffiónes ,' chariffimi ; ,|[5:4 Parátum cor meum 'De-

wl

us,

arátum cor meum :

ld pr

mundémus nos ab omni in-

Qtfdi

quinaménto carnis & ípíri- $ Cantábo , & Pfalmum di-

-

Ulire

tus, peïüciöntes fan&iücatio*l'-x cam Dómino. -

*.

Val

3 Exürs

l

"

DI

Intra Hebd, ii. poft Epiphaniam.

xür-

Iny

y- Exürge olória mea,e

düm earnem ambulémus, Ín

sallü

ge pfaltérium & cíthara , ex-

carne enim ambulántes , non

N

üculo. Cantábo.

fecündüm càrnem militámus.

;äggam dil

Ledio ii

'eflna

&« Deusin tefperávi, Dómi-

MA

| Uóni

amyetfi contriftávi

ne non confündar in ztér-

[is 4

. vos in epiítola, non me

num: in juftítia tualíbera me.

poenitet: & fi peenitéret , vi-

Qny)

dens quód epíftola illa ( etfi

*. Inclóna ad me aurem tu-

€ If

ad horam ) vos contriftávit ;

am»& falvam

i.

Ro

"aW

nunc gáudeo: nonquia contri-

i

Kecto E.

Letu

ftáti eftis , fed quia contriftáti

À

IY

Con-

N

ID àrma militis no.

€ftis ad poeniténtiam.

3 ftrie non earnália funt ,

Kciur

triftáti enim eftis fecündüm

ed poténtia Deo ad deftru-

N

IDeum , ut in nullo detrimén-

Giónem munitiónum, consí-

tum patiáminiex nobis. Quze

lia deftruéntes, & omnem al-

if

enim fecundümDeum triftítia

titádinem extolléntem fe ad.

i

€ft ; poeniténtiam in falütem

vérsis fciéntiam Dei, & in

ftábilem operátur : fsculi au-

captivitátem redigéntes om-

pl

tem triftítia' morté operátur.

fipt^

nem intellé&tum 1n obséquii

t

7I

x* Adjütor meus tibi pfal-

Cheifti, & in promptu habén:

&

dam , quia Deus fuscéptor

tes,uleffci omnem rmobediéne«

; CUf

meuses; * Deusmeus, mi-

tiam, cüm impleéta fiüerit ve«

TIam ,

fericórdia mea.

Cat0

ftra obediéntia. Qua fecim-

bula

y Letábor , & exultábo in

düm fáciem fünf , videte,

te , pfallam nómini tuo Altif-

Si quis confidit fibi Chrifti fe

gt

fimne. Deus.

Y

Glória Patri. Deus.

effe , hoc cógitetíterüm apud

, 0

e : quia ficut

FERIA QUINTA.

ità & T1OS.

nE

De Epiftola fecünda ad Co-

E Repleátur os meumazude

ul

rínthios.

[ &

Le8 i

c& s iO»

tua,ut hymnum dicam glórie

tug , tota die magnitüdinem

qum

Pfe aütem ego Paulus óbfe-

tuam: noli mé projícere im

,K

I

Cro vos per manfuetüdinem

témpore fenettütis : ^ Dum

d

ide

j

& modéftiam Chrifti , qui in

defécérit in me virtus mea ,

fácie quidem hümilis fum in-

ne derelínquas me.

Ti

ter vos,abfens autem confido

$.Gaudébunt lábia imea ,

invobis. Rogoautem vos,

cüm cantávero tibi. Dum

j

L«eg o 3,'?.'*'

J

ne prefens áudeam per eam

confidéntiam , qua exífítimor

/

Am & fi ámpliüs àli-

j

audére in quosdarni , qui arbi-

uidgloriátus füero de

trántur , nos tanquam fecün-

"E

pgteä

