lis,laeta índoles, laudis & ho-

dicénte iplo : Non omnes cá-

irii

nóris opus fntegrum atque

piunt verbum:fed illi,quibus

i

i

quy

incorrüptum , Dei imágo re-

datumeft. Sunt enimfpadó-

M

fpóndens ad fanCtimóniam

nes , qui ex ütero matris fic

Dóminijillüftrior pórtio gre-

nati funt ; & funt fpadónes ,

gis Chrifti. Gaudet per illas,

qui coá&ti funt ab homíni-

tetam

atque in illis làárgiter floret

bus ; & funt fpadónes , qui

ut, d

Eccléfis matris gloriófa fce-

feípfos caftravérunt propter

[ od

cünditas ;; quantóque plus

regnum coelórum.

,

/

*

Dimt

copiófa virgínitas nümero

Dil

ex1

fti juft

1t

am,& odí-

fuo addit, tantó plus gáudium

t

niquitátem: * Proptéreà

j, l D

jettüi

matrisaugéfcit. Ad has ló-

unxit te Deus , Deus tuus

quimur , has adhortámur

óleoletítim. w. Propterve-

| ffmp(,m

ritátem , & manfuetüdinem ,

intito

atfeQtióne pótiüs quàm pote-

m

ftáte : non quód extrémi , &

&juftítiam. Proptérea.

lod 3

mínimi , & humilitátis noftre

e&tio vi.

ádmodüm cónfcii áliquid ad

Enuó quoque per hanc

xitat

D

a x

censüram licéntie vindicé-

Angeli vocem conti-

ul

mus ;5 fed quód ad folicitüdi-

néntia munus ofténditur ,

virgínitas predicátur. Hi

?roptörä

nem magiscauti , plus de dià-

i

boliinfeftatióne timeàmus.

funt, qui cum muliéribus fe

&. Propter veritátem , &

non coinquinavérunt

"vir-

1 |

manfuetüdinem,'& juftítiam :

ginesenim permansérunt : hi

* Et dedücet te mirabíliter

funtqui fequüntur Agnum ,

Pul&mïb

déxtera tua. Y5 Spécie tua,

84

quo-

M |.

CIV

n

Cammune V

n

LIWM

quocümque erit.

eque

elie videbátur , à ne-

enim tantüm máfculis conti-

ceffitátelegis de non folvén-

in

néntie grátiam Dóminus re-

do matrimónio, eos ad cupidi-

n

* at

prómiíttit, & féminas praeté-

tátem illíus trahere ftudet ,

j

rit : fed quóniàm fémina viri

Deínde ut eam effe poffibilem

g

ofténdat , fic inquit : Sunt

us

pórtio eft ,. & ex eo fumpta

[ ?l !35 m

ins!

atque formáta eft;in Scriptü-

eunüchi,qui ex ventre matris

ris feré ómnibus ad proto-

ita nati funt , & funt, quiab

i xa?attl

i

láftum Deus lóquitur , quia

homínibus eunüchi fa&i funt,

l

u

94

IIT

f

ntduoin carne unà , & in

& funt , qui feípfos caftravé-

máfculo fimulfignificátur &

runt propter. regnum cceló-

jj

fémina.

Quodfi Chriftum

rum. Quibus verbis latén-

j m

continéntia séquitür , & re-

ter eos ad eligéndam virgini-

ii

gno Dei virgínitas deftinátur:

tátem indücit , dum eam vir-

äde

DN

K HJ U.

quid eft illis cum terréno cul-

tütem effe pofsibilem áftruit.

m

f

tu , & cum ornaméntis , qui-

, Hzc eft virgo sápiens ;

MM

1l )un'

bus dum homínibus placére

uam Dóminus vigilàntem

s Q1

éftiunt , Deum offéndunt.

invénit, qu& accéptis lampá-

gt 1

g. Afferéntur Regi vírgines

dibus fumpfit fecum óleum :

o qu

oft eam , próxime ejus ,

€ Et veniénte Dómino , in-

tv V

* Afferéntur tibi in laetítia,

troívit cum eo ad nüptias.

VitellaN

& exultatióne.

, Méédia no&te clamor fattus

: n

y*, Spécie tua,& pulchritüdi-

eft,ecce , fponfus venit ,

exíte óbviàm ei.

Et.

hod

netua inténde, prófpere pro-

! fs.

céde , & regna. Afferéntur.

LecGio viit.

As

GlóriaPatri, Afferéntur.

D autem hoc feré modó

tiumy

In tertio NoGurno.

I

confirmat. Cógita tecum, fi

fcDeum|

L éGio fan&i Evangelii fe-

aut à natüra talis effes, aut ab

0 N

. eündüm Matthaeum.

homínibus eam injüriam paí-

|

ts )

Le&lo vii.

C

fusquid fáceres,cüm & ejüs-

nec J

TN illo témpore :

ag;cägfsöe

modi voluptáte caréres, &

AT

nullam .caréndo mercédem

dl

Arunt ad Je(um Pharifzi

tf

tentàntes eum , & dicéntes :

confequeréris? Gràtias igitur

t

ü

Si licet hómini dimíttere uxó-

nunc Deoagas , quod cum

MUU C

rem Íuam , quacümque éx

mercéde atque corónis idem

o

caufa ? Et réliqua.

süftines, quod illi fine corónis

W

Homilía S, Joàannis Chrysóft.

ac premio tólerant : imo

ht

veró non idem , fed multó1é-

4 A

Homilia 62.in Máatthzum 3

j

(ub medium.

vius , tum quia fpe erígeris ,

minus nofter ,quia ad

& confciéntia re&te fatti

2À

J

Dttm

yirginitätem hortári

tum quia non ita ingéntibus

GNHte"hay

C(')I'll-

m

mïaiag.

mune Virginum,

nia

D

DIM

concupifcéntiz. flugt?b

us ja-

adj

ütor , & pr.otgäor .

Gáris.

?

fattus es mihi, & liberáfti

lltgi

; Média no&te clamor fa&tus

li

corpus meum à perditióne.

X

i

: $ Ecce fponfus venit,

Pronec Virg. nec Martyre.

exíte óbviamei.

L du

,Prudéntes vírgines aptá-

apitulum. Prov.31. b

Vs

ierem fortemi quis

te veftras lámpades.

Ecce.

M

ünvéniet ? procul , & de

At

Glória Patri.

Ecce.

D

ültimis finibus prétium ejus.

Vi

LeGio ix.

Confidit in ea cor viri fui , &

47 Um ergo de illis eunüchis

( póliis non indigébit.

Um i

díxerit , qui nifi étiam

Ts

ipfi.mente fe contíneant ,

rtem Virir?i pesäore

i

fruftrà & inuttliter tàles funt,

p

Laudémus omnes fémin£,

&

1 alrni

ac de illis,qui ut regnum cce-

Quz fan&iitátis glória

lórum coníequántur , te cón-

Ubíque fulget ínclyta.

ij ,

tinent , fubjünxit rurfus , di-

Hiec fancto amóre sáucia

aten

ceens : Qui poteft cápere ,

Dum mundi amórem nóxium

J

cápiat: ut alacrióres etficiat

Horréíceit ad cceléftia

t dum

li,*

coipfo , quód grave effe opus

Iter perégit àrduum.

ofténdit, & ineffábili benig-

Carném domans jejüniis ,

Ms

nitáte fua nóluit eam rem in-

rf

Dulcíque mentem pábulo

T

tra neceffitàtem legis con-

Oratiónis nütriens ,

clüdere : ídque dicéndo , ad-

Coeli potítur gàáudiis.

i

huc magis. pofsibilem effe

Rex Chrifte virtus fórtium ,

demónítrat , ut 'voluntátis

Qui magna folus efficis ,

]

qi

ftüádium plus augeátur.

Hujus precátu , quefumus;

.e

(

ï

l

l

[

^"Te Deumlaudámus. 16..

(

d

!

Audi benígnus , süpplices.

j

) 4l

!

[

C OM M.UN E

Deo Patri fit glória ,

J

aj

San&cte WMart. tantüm , &

nidi

Ejüsque foli Fílio ,

nec Virg. nec Mart,

Cum Spíritu Paráclito ,

4tj,

Ad Vefperas, Antiphona.

Nunc, & per omne fzculum.

vcádent

Dum effet

ex.

cum reliq.

Amen.

qui

de Laud, cxii.

Pfal. Idxit

Spécie tua, & pulchriiü—

ij t

Dóminus.

cum reliquis de

äþ

1ne tua.

w. Inténde, pró-

u

Virginibus. Ixxxvi.

fpere procéde , & regna.

T

Pro Martyre 'tantüm. .

Ad Magnificat , Antiphona.

t

^ Capitulum.

Símile e

Eccli. 51«

regnum coelórum

guii

nfitebor tibi Dómine

hómininegotiatóri , querén-

Cl'lg"' l

?Rex , & collaudábo te

ti bonas margarítas: invénta

u

Deum Salvatórem meum.

una pretiófa , dedit ómnia

T

Confitébor nómini tuo : quó-

fua ; & comparávit cam.

J

d

0

[ þ

$

€vi

y

Commune non Virginum.

u o

Pro una Martyre tantüm4Et tibi compar utriüs

Vi

y

Oratio.

virtus.

L g

jf

5

Eus, qui inter cétera

Spíritus femper , Deus unus

;

?^

m

D

poténti& tug mirácula

omni

my

Témporisevo. Ámen

l

étiam in fexu frágili vi&tó-

x'bü

j UM

ziam martyrii contulífti: con-

In primo No&urno , Afís.

O quàm pulchra eft cafta

M

céde propiítius; ut , quibeá-

j t

te

» Mártyris tuz natalí-

generátio cum claritáte !

tiacólimus, per ejus ad te

Pfalmus 8.

')

j t

Omine Dóminus mno-

exémplagradiàmur. Per.

f h

Pro pluribus Marty ribus

fter, * quàm admirábi-

^

tantüum.

Oratio.

le eft xomen tuum in univér-

:

T

NT ,*,.Wï

um

A nebis,quafumus , Dó-

fa terra !

D

mine Deus nofter , fan-

i6niam eleváta eft magni-

|

utif

l

gt

S&árum Mártyrum N.& N

ficéntia tua * fuper coelos.

palmas incefsábili devotióne

Ex ore infántium , & lactén-

j vgrþa

tium perfecífti laudem prop-

4j gt

venerári; ut,quas digna men-

te non póffumus celebráre ,

ter inimícos tuos , * ut dé-

y' &:xQ(Q

humilibus faltem frequenté-

ftruas inimícum & ultórem.

.spmcädens

vidébo

coelos

sv

mus obséquiis. Per Diím.

Q.löniam

Pro nec

irg, nec Martyre,

tuos , ópera digitórum tuó-

mum'

)ratio.

rum : *Iunam & ftellas , qug

nl u

'"Xáudi nos Deus falutáris

tu fundáfti.

r

)uid eft homo , quód me-

1ofter : utficut de beátze

um

NN, fefüivitáte gaudémus : ita

mor es ejus ? *aut filius hó-

ainità

jm devotiónis : erudiámur

minis ,quóniam vífitas eum?

x Dunr

aitédtu, Per Dóminum.

Minuífü eum pauló minüs

mvenes

Ad Matutinum ,Invitator.

ab Angelis , glória & honóre

v D

laudémus Deum noftrum ,

coronáfti eum : .* & con-

Yinlm p

* fn confeifióne beátee — N.

fütuífti! eum fuper ópera

tf D

Píalm. Veníte, exultémus. 2.

mánuum tuárum.

'jänfes QO

Hymnus,

Omnia fubjecífi fub pédi-

intilicid

us oratu , Deus alme

bus eius : * . oves & boves

?

W

nobis

univérfas , ínfuper & péco-

ïimrþömjnj

Débitas poenas fcélerum re-

ra campl.

—.Mx 'ï(

miítte ,

Vólucres coedli , & pifces

D

Wm

Uttibipuro refonémus al-

maris , * qui perámbulant

Mi T

)

mum

sémitas maris.

?

"

rlder

L*M

Pé&tore carmen.

Dómine Dóminus nofte

T

es

il

quàm admirábile eft nomen

Sit decus Patri , geniteque

"dm«'&v

Pxoli,

tuum in univérfa terra 1

m

LU

P

N

Commune non Virginum.,

cvii

u

Affa, O quam pulchra e

Btenim fervus tuüs. cuftódit

cafta generátio cum claritáte!

ea: * in cuftodiéndis illis re-

'euslm

Afía Lmva ejus fub cápite

tribütio multa.

n

Ti

meo , & déxtera illius ample-

Delí&a quisintélligit? ab oc-

xábitur me.

Píalmus 18.

cültüs meis munda me: * &

:

Oeli enárrant glóriam

ab aliénis parce fervo tuo.

1

Dei,* & ópera mánuum

$1 mei non füerint domináti,

L

D

c?ftä:

ejus annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

Dies diéi eráü£tat verbum* &

emundábor à delítto máxi-

Il M

nox noGi fndicat fciéntiam.

E 0.

df

l

Non funt loquéle , neque

Et erunt , ut compláceant

Ll

ermónes , * quorum non au-

elóquia oris mei:* & medi-

diántur voces eórum.

tátio cordis mei in confpé&u

ÍInomnem terram exívit fo-

$

dfs

nus eórum : * & in fines or-

tuo eimper.

D ómine adjütor meus , * &

hi.

bis terra verba eórum.

redémptor meus.

p

nfole pófuit tabernáculüm

Afía, Lava ejus fub cápite

u d

fuum:* & ipfe tanquam fpon-

hure

meo , & déxtera illius ample-

Xxàbitur me.

Qd

fus procédens de thálamo i.

Exultávit ut gigas ad currén-

Afía. Revértere , revértere

i d

dam viam , * à fummo coelo

Sunamitis : revertére , revér-

400f

egréffio ejus.

tere, ut intueámur te.

t occürfus ejus usque ad

y m

almus. 23.

ummum ejus: * nec eft , qui

Omini eft terra,& pleni-

WU

fe abfcóndat à calóre ejus.-

tüdo ejus : * orbisterrá-

y Qu

ex Dómini immaculáta ,

rum , & univérfi,qui hábitant

T

convértens ánimas : * tefti-

in eo.

a

mónium Dómini fidéle , fa-

uia ipfe fuf;cr mária fun-

d

iéntiam praeftans párvulis.

dàávit eum: * & fuper flümi-

j

r p

á

uftítie Dómini re&tz , la;ti-

na preparávit eum.

ficántes corda , * praecéptum

uis afcéndet in montem

pl

Dómini lücidum , illàminans

Dómini ? * aut quis ftabit in

b

Óculos.

loco fanéto ejus ?

u

- 3mor Dómini fanttus , pér-

Ínnocens mánibus, & mun-

manens in fzeculum fzculi : *

do corde, * qui non accé-

Ll

judícia Dómini vera , juftifi-

pit in vano ánimam fuam ,

hij

cáta in femetípfa.

nec jurávit in dolo próximo

'efiderabília fuper aurum &

uo.

)RCII

làpidem — pretiofum — mul-

ic aceipiet benedittiónem

l W

tum : * & dulcióra fuper mel

à Dómino , * & mifericór-

« favum.

:

f

diam à Deco falutàári fuo.

&c

'

LA

cviuil

Communeé non Virgin

urrte

*

gï

um ómni

bus diébus vite

l

d

h

fizc eft generátio quirén-

[l

tium eum, * quaréntium fà-

fum. Qussívitlanam& li-

pl

ciem Dei Jacob.

num, &operáta eft consílio

g

?Uasö

mánuum fuárum. FaQaeft

qi

Attóllite portas , príncipes. ,

Pt

UM

B

veftras, & elevámini pórte

qu

afi navis inftitóris, de lon-

(

zeternáles : * & introíbit Rex

gé portans panem

fuum.

Et

cï

deno&te furréxit , deditque

p

i

Qm Ü

glöriæ.

9*

m

uis eftifte Rex glórie

$

redam doméfticis fuis , &

1]

B

U

J

minus fortis & potens ,

cibária ancíllis fuis. Confi-

a Ortti

nl

n

jl

Dóminus potens in przelio.

derávit agrum , & emit eum:

Attóllite portas ; príncipes ,

de fru&tu mánuum . fuárum

p

xit

yeritie

veftras , & elevámini porte

plantávit víneam. Accín

eeternáles : * & introibit Rex

fortitüdinelumbos fuos, &

ii

lória.

roborávit bráchium fuum.

gt

d

Ouis eftifte Rex glórie

s

x. Veni elé&ta mea , & po-

e

[

Dóminus virtütum ipfe

nam inte thronum meum

ia

Ü

Aeft

* Quia concupívit Rex fpé-

fgnprei

Rex glórie.

ciem tuam.

s t

.Afía, Revé

rtere , revértere

Sunamítis : revértere revér-

, Spécie tua , & pulchrità-

g

dine tua inténde , prófpere

g

tere , ut intueámur te.

uia.

Y Spécie tua , & pulchritu-

procéde , & regna.

durgrià

dine tua.

$ Inténde , pró-

Bffo. Unigénitus Dei Fílius.

;ritüdo:muþ

D

E

Le&io ii.

fperé procéde , & regna.

:

um , p

Yater nofter.

Uftàvit, & vidit, quia

vat f

Abfolutio, Exáudi Dómine.

ona eftnegotiátio ejus :

n n

y'.Jube domne benedícere.

non extinguétur in no&te lu-

fs

Bifo.BenediGióne perpétua. | cérna ejus.

Manáü fuam mifit

Ayctu

o&turni| ad fórtia,& dígiti ejus appre-

Leétiones primi N

g,

pro M

?

E

irtyre tantüm legun-4 hendérunt fufum. IVManum

UOUGI

fuam apéruit fnopi,& palmas

tur utfuprà. énfitébor tibi

Dl

Dómine. cii.

fuas exténdit ad pàuperem.

^ p

Pronec Virgine nec Mar.| Non timébit dómui fuz à fri-

omnes enim

At at

tyze , üt fequuntur,

góribus nivis

"t r

De Parábolis Salomonis.

dornéftici ejus veftiti funt du-

t

Lediol.

Cap.31.b |plícibus. Stragulátam veftem

f

Mth

x&p

Ulferem fortem quis

fecitfibi: by

fus & pürpura

tinfs

AN

/ Éinvéniet? procul & de

induméntum ejus. Nóbilis in

&

portis vir ejus,quando séderit

Y

l

il

*

ültimisfinibus prétium ejus.

cum fenatóribus terrzg. Sín-

äs.

Emï*,

Confidit in ea cor viri fui ,.&

donem fecit, & véndidit : &

ïüa. Adïm*ï

fpóliis non indigeb:t. «Red-

u "m

cingulum trádidit Chananao.

det 81 bonum , & non ma-

- Dii-

ommune non Virginum.

cix

M

l&-. Diffüfa eft grá

tia in lábiis

Pfalmus. D eus nofter refü-

D

tuis. *

ln

Proptéreà bene-

gium. xciv.

díxit te Deusin z:etérnum.

Afia, Aque multe non p

o-

F

y. Spécie tua,& pulchritüdi-

T

tuérunt extínguere charitá

tem.

P

É

Um. E[

ne tua inténde, prófperé pro-

céde ; & regna. Proptéreà.

Pfalmus. M agnus Dfís. xcv.

TT

y. Adjuvábit eam Deus vul-

s

Dío. Spíritus fan&ti grátia.

e&io ii

tu 1uo.

" (l

^ Ortit

üdo & decor indu-

&. Deusin médio

ER

méntum ejus , & ridébit

commoveébitur.

ejus , —nonk

. fünr

P ater nofter.

$

ht

in die novíffimo. . Osfuum

apéruit fapiéntie , & lex cle-

Abfolutio. E psíus pfetas,

[is. (

méntiz inlingua ejus. Confi-

y.. Jube domne.

[um.

derávit sémitas domus fuz ,

Bfio. Deus Pater omnípotens.

p

& panem otiósa non comédit.

Exlibro fanéti Ambrófii E-

UT ;

Surrexéruntfilii ejus,& bea-

pífcopi de Víduis.

al

tíffimam praedicavérunt 5 vir

Propé finem. Le&io iv,.

ejus , & laudávit eam.Multze

Grum hunc Eccléfie fér-

übhnl

filie congregavérunt divítias:

A

tilem cerno , nufc in-

p

Yi

tu füpergréfía es univérfas.

tegritátis flore vernántem ,

Fallax grátia, & vana eft pul-

nunc viduitátis gravitáte pol-

a TU

chritüdo : mülier timens Dó-.

léntem ,.nunc étiam con-

jügü frü&ibus

redundán-

QU

u

minum , ipfa laudibitur.

Date ei de frut&tu mánuum

tem.

Nam etfi divérfi;unfus

ij

fuárum: & laudent eam in

tamen agri fru&us funt : nec

Wi

N

portis ópera ejus.

m n

tanta hortórum 1ília , quantze

EK« Spécie tua, &

pulchrifü-

aríffe ségetum , méfífium

Iu

dine tua ,

Inténde , pró-

fpice , compluriümque fpá-

M

eré procéde , & regna.

tia campórum recipiéndis

&pzlm»

*

Diffüfa eft zrátia in lábiis

aptántur femínibus , quàm

Dafef

tuis , proptéreà benedíxit te

rédditis nováles frü&ibus

piltl

Deusin atérnum.

Inténde.

G

feriántur. Bona ergo vidüi-

Glória Patri. Inténde.

tas, qu& tóties Apoftólico

m

In fecündo Notturno, Àfía.

judício przedicátur.

Hac

veitd

[

Spécie tua , & pulchritüdine

enim imagíftra fidei , ma

um *

eft caftitátis.

giürg

T

pU!

tua inténde , prófperé procé-,

Ü

pb

de;& resna.

X« Propter veritátem , | &

Ü SEdF

Pfalmus. E ru&avit. xciii.

manfuetüdinem, & juftítiam :

m

"

Afi& Adjuvábit eam Deus

* Et dedücet te mirabiliter

j

vultu fuo : Deus in médio

déxtera tua.

,Thï il

ejus , non commoveébitur.

Y^ Spécie tua , & pulchritá-.

diné

u

|

(

T

[0.4

ne noä Virginum.

g

dine tua intende , p

Comæ

fpere

A

Ed DO Va arelut

j

f

u

procéde , & regna. — Et.

j

|»

Bfío, Chriftus perpétug.

S

eméritis veterána ftipén-

y/

diis cafüitátis , & fi conjügii

V

li

Jj

r T Nde kzeäo; ïfui- deórum

arma depónat ,domus tamen

d

teamD

J fuórum adultéria & pro-

totíus pacem gubérnat : & fi

bra venerántur,ccelibátus, &

vehendis onéribus otiófa ,

[. .Cam *

j

m

viduitátis ftatuére poenas, ut

maritándis tamen junióribus

gt

emuli críminum mulétárent

próvida, ubi cultus utilior ,

ii

ftüdia yirtütum , fpécie qui-

ubi fru&tus ubérior fit ,.qua-

j

dem,qua foecunditátem que&-

rum cópulam aptiórem fení-

fiug

rerent , fed ftádio , quo pro-

li gravitáte difpónit. Itaque fs

1

i

ü

"od

pófitum caftitátis. abolérent.

maturióribus quàm junióri-

c!,g;lïüühï

Nam conféQis & miles fti-

bus comittitur ager ,

cur

l

.,'.«J: cæ

éndiis arma depónit, & re-

putes utiliórem nuptam efíe

n

mpoge'X

lí&to officio , quod gerébat ,

quàm víduam ? *Quód fi per-

|

ad própria veteránus rura

fecutóres fidei perfecutóres

(s Ws

fuérunt étiam viduitátis : üti-

iil

dimíttituz , ut & ipfe exérci-

a esaumo

te labóribus vita. réquiem

que fidem fequéntibus vidüi-

confequátur, & álios fpes fu-

tasnon pro fupplício fugiénda

y Erdiq

nj (

türz quiétis fubeündis fáciat

eft, fed tenénda pro premio.

opéribus promptióres. Agrí-

, Fallax grátia , & vana eft

ii

* Nlüler ti:

(

colà quoque matürior tor-

pulchritüdo :

quéndam ális ftivam com-

mens Deum, ipía laudábitur.

t dl

míttit , & juvenili gravátus

, Dateel de fruttu mánu-

i us

ópere providéntiam curz fe-

um fuárum , & laudent eam

ts quei

nílis explórat : vitem facíliüs

in pórtis ópera ejus. Mülier.

H ad'mwgn

G lória Patri. Mülier.

tondere , quàm prémere , ut

Ts quim

juvenefcéntem luxüriam ré-

Intertio No&tüurno , Afía.

fium]e a

primat,& adolefcéntem lafci-

Nigra fum ,

ed formófa ,

t Upttg,

viam falce fuccídat:parcórum

filie Jerüfalem : ídeo diléxit

h QM CUnf

quamdam pártuum caftitá-

me Rex , &introdüxit mein

Vper ln

tem docens étiam in vítibusi

cubículum fuum.

"ll

expeténdam.

r

a

1m. C antáte Dfío cánti-

"i, ]

-

, Dilexífti juftítiam , & odí-

! cumnovum:: cantáte. xcvi. '

f

A t m

iiniquitátgm , * ProptéreàjAfía, ^Traheme poftte , ii

Y

W

unxit te Deüs,Deus tuus óleo ! odórem currémus unguentó-

V

Wl lm

"u

J

Fropter veritá- | rumtuórum: óleum effüfum

letítis. y,

j

?'4

tem, & manfuetüdinem , & | nomen tuum.

m

juftítiam. — Proptérea.

pfalm. D fis regnávit. xcvii.

itj

æ[dü

Bfio. ' Ignem fui amóris.

Afa. WVeni fponfa Chrifti ,

Oaf

[

áccipe

: Commune non. Vir

num.

exi

)

g

m

áccipe corónám,quam tibiDó-

tige,

lex cleméntis in lin-

N

(

minus praparávit in eetérníi.

gua ejus

confiderávit sé.

Da fs

Píalm. C antáte Dómino cán- |

mitas domus fue ,« . Et pa-

Quj

ticum novum: * quia mira«| nem otiófa non comédit.

3 [

bília. xcviii.

, Guftávit , & vidit, quia

l: (

y. Elégiteam Deus, & pre- | bona eft negotiátio ejus: non

elésgit eam.

Wf

LJ

In taberná-| extinguéturin no&te lucérna

Jj

eulo fuo habitáre facit eam.

ejus.

Et panem.

i

P ater nofter. s

Bfío. Cujusfeftum cölimus.

fltaü

Abfolutio. A vinculis.

Le&i

Vlile

*

tenig

$. ]ube domne benedícere.

Uainre

h

ocquoque no-

!

í

Bfío.

Evangélica Ié&tio.

tándum eft ; quód invén-

n

Juit

L é&io fantti Evangélii fe-

tus thesáurus abícónditur ,

)

cündüm Mattheeum.

ut fervétur

quia ftüdium

Leétio vii.

C

4 d

coeléftis defidérii à malígnis

lfj

N illo témpore

äxïä jgfus

fpirítibus cuftodíre non süffi-

UOE

I

difcípulis fuis parábolam

cit)qui hoc ab humánis láudi-

busnon abícóndit.

i

hanc : Símile eft regnum coe-

In pre-

T

lórum thesáuro abícóndito in

sénti étenim vita, quafi in via

a

ro.

Et réliqua.

ia

umus , quaad pátriam pér-

at

omilía S. Gregórii Papee.

gimus. Malígui autem fpí-

"At al

Homilia 11. 1n Evangel.

ritus iter ngftrum quafi qui-

ifer t

Oelórum regnum , fra-

dam latrünculi óbfident. De-

VA

C

tres charíffimi ,. idcírcó

pradári ergo desíderat , qui

m

terrénis rebus símile dícitur,

thesáurum püblicé portat in

ut ex his, qua ánimus novit ,

via.

Hoc autem dico , non

Vatet

. Mi

furgat ad incógnita, qua non

ut próximi opera noftra bona

]i

novit ; quátenus exémplo vi-

non vídeant , cüm fcriptum

fibílium fe ad invifibília rà-

nb

fit: Videantópera veftra bo-

Q

piat,&perea, queufu dí-

na, & gloríficent Patrem ve-

dicit ; quafi confricátus inca-

ftrum , qui in coelis eft : fed

silét

jmeit

léfcat : utper hoc , quod fcit

ut per hoc , quod ágimus ,

notur dilígere , difcat & in-

laudes. extériüs non quzrá-

cógnita amáre.

Ecce enim

mus. Si autem fit opus in

y d

' X(:V'l'v

coelórum regnum thesáuro

püblico , quátenus inténtio

il

abícóndito in agro compará-

máneat inoccülto : ut & de

tur; quem , qui invenit homo

n

Wt

bono ópere próximis pra-

ne&üfü

abfcóndit,& pre gáudio illíus

bcámus exémplum, & tamen

vadit,& vendit univérfa,quae

per intentiónem , qua Deo

habet , & emit agrum illum.

foli placére quarimus, fen.

s

& Os fuu.m apéruit fapién-

per optémus fecrétum.

Brs

e&-

H

E

—

yocmM——

(

cxi

n Virginum.

Commune no

I

ff

x. Regnum mundi , & om-,

lelà

ja» Afía," Ifta eft fpeciöfg

T

m

nem ornátum feculi- con-

inter filias Jerüfalem.

"Pro Martyre: taütüm.

|

BMA* T

témpfi propter amórém . Dó-

i

ii i

mini mei Jefu Chrifti ,

Capitulum.

Eccli 51.

j

i u

* Quem vidi , quem amávi ;

nfitébor tibi Dómine

a

Rex, & collaudábo te

J

1

An quem crédidi,quem diléxi.

y. Eructávit cor meum ver-

Deum Salvatórem / meum.

Q

-

Confitébor nómini tuo : quó-

bum bonum , dico ego ópera

niam , adjütore & protéttor

EUS ,qw"

mea Regi.

Quem.

G lória Patri.

Quem.

fatdtuses mihi , & liberáfti

p

Q

Ad focietátem.

corpus meumà perditióne.

dl

Bfioa

arttud

Jl

40€ 1O 1X»

Pro necVirgine necMart

i

i^

"gXFiesáurus autem coeléfte

Capitulum. Prov.31.

äl'(.'a '

|

|

A eftdefidérium:ager veró,

Ulterem fortem quisin-

j

À ^

u

,//77*43 a

(

]

inquo thesáurus abfcónditur,

véniet?procul, & de ül-

difciplína

ftüdii

coeléftis.

timis finibus prétid ejus.Con-

fidit in ea cor viri fui,& fpóli-

i s Y

Quem profé&to agrum véndi-

idüm Q

tis ómnibus cómparat;qui vo-

is non indigébit.

Hyrnnus,

luptátibus carnis renüntians,

Ortem viríli pé&tore

Ambis Qu

cuné&ta fua terréna defidéria

I

Laudémus omnes fémin&,

mute Dous

m mit

er difciplínz coeléftis cuftó.

uz fan&titátis glória

diam calcat:ut nihiJ jam, quod

Ubíque fulget ínelyta.

& Mi

caro blandítur , líbeat : nihil,

E zc fan&to amóre sáucia ,

QeYotine ven

Dum mundi amórem nóxium

quod carnálem vitam trucí-

g metie

dat , fpíritus perhorréfcat.

Horréfcit ,ad coeléftia

T

e Deum laudámus. 16.

Iter perégit árduum.

31 du

Z

AD LAUDES,

arnem domans jejüniis ,

EC

& per Horas, Afia.

Dulcíque mentem pàbulo

nmeYug

d. Um effet Rex in accü-

Oratiónis nütriehs ,

Ünt

bitu fuo , nardus mea

Coeli potítur gáudiis.

"Ti Ms ]

dedit odórem fuavitátis.

ex Chrifte virtus fórtium ,

Hs ofer:

Pfalmus. D óminus regnávit.

Qui magna folus éflicis ,

!.æl li

cum reliqui$» 1

Hujus precátu , quefumus ;

AU d

4-Afía 1n odórem unguentó-

Audi benígnus süpplices,

i ï,WU. )

ruüm tuórü cürrimus, ádolet-

eo Patrifit glória ,

Ut

i

céntula dilexéruit te nimis.

Ejüsque foli Fílio ;

)

pN

A

A

ïïäüïl]f

yP .30

am liüems tránfit

Cum Spíritu Paráclito ,

N

^

N

j

W

i

imber ábiit , & vecéffit : fur-

Nunc, & per omne fzeculurim

NT

t

eamíca mea , & veri.

Amen.

:

** Diftüfaeft

l

f

li hw

4

fi. . Ven elétta miea,& po-

.grätia in lábiis

Pïue ]

ln

"namin' .æ thmnum meug, al- | tuis.

Bite

Prop-

L

Tl

Commune non Virginum.

cxi

!eM,

;

m

X*. Proptéreà benedíxit te| y. Inténde, prófpere

procé.

Deus in etérnum.

de & regna. Et.

n

Ad Benedi&us ; Antiphona.]| G lória Patri.

Spécie.

'5[1

I Dinis

Date ei de. fru£&tu mánuum| y- Adjuvábit

eanr Deus vul«

-

fuárum , & laudent eam in| tu fuo.

R.

Déus in médio

portis ópera ejus.

ejus , non commové

bitur. -

! Tm

Pro una Martyre tantüm.

AdSextam, Aat

ii

Qratio.

1phonds :

W.

Jam hiems tránfiit.

r

-

Eus , qui inter céterà

Pro

artyre tantüm.

E f

D

p

oténtia tua mirácula

tulum.

Eccli, 51«

AUR

Caä;

étiáin fexu frágili victóriam

eráfti me feeündüm

Ü am

martyrii eontülífti : concéde

nultitüdinem mifericór-

a

opítius : ut qui beát&

| die nóminis tui à rugiéntibus,

Ill

M

f

artyris tuee natalítia cóli-

l&dfül

b

raparátis ad efceam,de máni-

mus , per ejus ad te exémpla

us quaréntiüi ánimam reá ,

jusCure

gradiámur. Per Dóminum.

& de multis tribulatiónibus ,

h& fpöü'

. Pro pluribus Martyribus

ju circ

m

Lïr

dedérunt

n'ïeïäffa

YiN

tantüm, Oratio.

tO fiéc

itgine fieé

d

A nobis, quaefumus Dó-

Capitulugd. Prov.31:6

a

4 7 mine Deus nofter , fan-

Anum, fuam apéruit

j

M

£.

&aárum mártyrum tuárum

é

t

nopi , & palmas fuas

J

&

» palmas incefsá-

exténdit ad páuperem. Non

i, '

bili devotióne vencrári: ut ,

tmébit dómuifusz àfrigóri-

ht

quas digna mente non póffu-

bus nivis.

I

j

mus celebráre , humílibus

w.breve. Adjuvàbit eam ,

n

faltem frequentémus obsé-

* Deus vültu füo. Adjuvábit,

j

uis. Per Dóminuns

Y^ Deusin médio ejus , non

eus.

n päbul;

ro nec Virg. nec Martyre J commoveébitur.

Oratio.

Y

lória Patri. Adjuvábit.

[

Y2 Xáudi nos Deus falutá-

Y^ Elégit eam Deus, & prm-

;!äfü'UMr*

ris nofter : ut , ficut de

elégit earti.

*- In tabernás

j

beátme — IN. feftivitáte gaudé-

culo fuo habitáre facit eam;

Jünits

mus ; ità pi& devotiónis eru-

d Nonam , Ántiphona.

IüCCSu

diámur affé&tu. Per Dfim.

Iftà eft fj

Clö f d»

Ad Tertiam, Áfíain odórem.

Pro

M

Le

artyre tantüm.

Y

Pro Martyre tantüm , Capit,

Capitulum,

Ecch. 515

WUP

C onfitébor tibi, ut fuprà.

Audábitiisque ad mor:

hJ

Pro nec Virg. nec Martyré 4 .

1fæ

tem ánima mea Díím ;

Capitul. Miilferém | fortem. | quói

'iam éruis fuftinéntes te ,

,12 w 1[)

&. breveSpécie tua , — *Et| &liberas eos de manu anguüs

pulchritüdinetua. Spécie,

P.

[]

?

ngeus nol'täfä

o»'?

f

Commune non Virginum.,

cxiil :

l] Y

]

Pro nec

Virgine necMartyre|tur. Quantó enim infirmius

j"

Capitulum. Prov.31.d

eft vas, tantó major eft' grá-

l obm

V /TUItz fifie congregave-

tia,tantó illáftrius eft tro-

s

- * X runt divítias : tufuper-

phzum , tantó insígnior eft

v

victória, non ob imbecillità-

réffa es univérfas. Fallax

s

I

grátia , & vana eft pulchritu-

tem fexus athletàrum , fed

p

do: mülier timens Dómi-

qnd

quód per ea, quibus vícerat

s

d

j

fa laudábitur.

inimícus , nunc étiá vincátur.

fntt

um

&« Propter veritàtem , &

4 hi^

* FElégit eam Deus ,

m

* Etpra&elégit eam. Elégit.

manfuetüdinem,& juftítiam :

M

AX [b

*« In tabernáculo fuo habi-

* Et dedüce

t

te mirabíliter

am

N

déxtera tua.

y

« Spécie tua,

anJ

táre facit eam, Et praeelégit.-

$

li

"3

1 d

j

lória Patri. Elégit.

& pulchritüdine tua inténde,

prófperé procéde , & regna.

j alb

: Diffüfa eft grátia in làbiis

Le&Qio v.

f

u

ii

u

u IN

tuis. &* Proptéreà benedixit

v'/:u ;""

f

'

atérnum.

Er mulíerem vicit , per

Mi

te gäæg

peras, Antiphona.

ïä.

mulíerem fuperátus eft.

fin gt

pum effet Rex.

& alià u | Bloc illíus ánteà télum erat ,

t Wi

uprá m prrmis

Vefp,

cxg& hoc illíus nunc caedis faétum

2, nl

Dieade f

Y- Diffüfa aft grátiain lábiis | eft inftruméntum, hoc vas ap-

tuis. &* Proptérea benedíxit

páruit infuperábile. Peccá-

fuum, U

ternum.

vit illa prior , & mórtuaeft :

ii s

ag

€

at , Antiphona

ifta mórtua eft , ne peccáret.

m Md

Illa tum fütilis promfíffi fpe

MM

Manum fuam apéruit fnopi ,

& palmas fuas exténdit ad

infláta Dei leges violávit: hzec

hts E

vitam przséntem contémpfit,

ï

páuperem , & panem otiófa

IVedyims,

om

édit.

nefidem in fuum benefactó-

T tum

no&

$

uerint plures non virgi-

rem ejuráret. Quam ígitur

ue de La

nes,dem fit Officium.

cv.

deínceps fperáre póterunt

tDf

LeG. pro Martyre tantüm.

excufatiónem viri, fi molles

: - In fecundo No&turno.

fint & ignávi ? quam veró

Wt D

"hlin],

Sermo,S. Toánnis Chr

ysóft.

véniam, cüm fórtiter ac vié

n nf

Serm. 67.' de diverfis: novi

rlter fe gerant mulíeres ,

" fTeftamenti locis.

N- 4

cüm ádcó fe generóse ad cer-

A rl

Lectio iv.

támina pietáuis accíngant ?

l

*. Dilexífti juftíiam , &

m m

qT7*Go máxime commemo-

fl

gf

ratiónes díligo Maárty-

odífti iniquitátem :

* Prop-

g

!

|

[]

téreà unxit te Deus , Dcus

L

!

rum ,diligo, & ampléGor ;

itämvimf& j

atque omnes quidem , fed

tuus óleo lztítiae. Y'» Propter

l

tum praecípué , cim mulíe-

veritátem , & manfuetüdiné ;

L]

[

J

Qu

!BC

rum certámina W, proponün-

| & juftítiam. Propt'e'rþ

4l Mi

li

In Dedicatione Ecclefisge,

|DCXV

LeGio vi.

uc celía de vivéntibus

t df

xl'l

1

j C*ftx

^ Uit illi corpus imbecil-| Saxis ad aftra tólleris ,

lum , & obnóxius fexus

Sponfeque ritu cíngeris

If

injürie ; verümtamen óm-

Decrn

nium horum imbecillitátem

Mille Angelorum millibus,

O forte nupta prófpera ,

j

T ,-ffl

advéniens grátia occultávit.

Dotáta Patris glória ,

]

]

Ym

Nihil enim eft , nihil plane

dtur

Refpérfa Sponfi grátia ,

;

poténtius efteo ; qui magno

Regína formofiffíma,

m

cum ftüdio Dei timórem hàá-

Jüllg:

beat in mente defixum : fed

Chrifto jugáta Principi ,

Ceeli corüfca Cívitas,

Wi

quamvis ignes ; quámvis fer-

IH ic margarítis émicant

r

rum , quamvis béftias, quam-

Patentque cunclis óftia :

1

vis áliud quidvis minéntur

Virtüte namque przvia

M

hoftes, ómnia nullo negótio

Mortális illuc dücitur;

contémnit ; quod ütique Beà-

Amóre Chrifti pércitus,

db

taifta étiam fecit.

| Torménta quisquis süftinet,

its of

&. Fallax grátia, & vanaeft|S calpri falübris íctibus ,

Wen,

pulchritüdo? Mlaülier timens

Et tunfióne plürimá ,

i adu

Deum, ipfalaudábitur.

Fabri pollíta málleo

u

$. Dateeide fruttu mánu-

Hanc faxa molem cónftruunt,

o

umfuárum , & laudent eam

ftid

Aptisque jun&ta néxibus:

H

in portis ópera ejus. Mülier.

Locántur in faftígio. '

peccäret.

6 lória Patri. Mülier.

D ecus Parénti débitum

C OM M U

N

E

nifi

Sit ufquequáque Altíffimo :

vtl

Dedicationis Ecclefíze,

Natóque Patris ünico ,

Ad Vefperas , Antiphona,

m

Et ínclyto Paráclito ,

hd

Domum

tuam

ómine

Cui laus ,potéftas , glória,

u

cum reliq. de Laud. cxxv.

/Etérnafit per fzcula. Amen.

QR

Pfalm. D ixit Dóminus. eum

y. Eiec eft domus .-Dómin

:

ml

teliquis de Dominica. 126.

firmiter zedificáta.

n t

& loco ultimi ,.Pfal, L: auda

x* Bené fundáta eft fupra

T

Jerüfalem. 146.

firmam petram.

Jfers i

Capitulum. - Apoc. 21,

vi-'

Ad Magnificat , Aatiphona

adct

Idi civitátem fantctam

SanQificávit Dóminus ta-

Y

LV

Jerüfalem |novam de-

bernáculum fuum: quiahee

m

fcendéntem de coelo à Deo ,

eftdomus Dei , inqua invo-

parátam ficut fponíam or-

cábitur nomenejus,de quo

nátam viro fuo.

i

fcriptum eft : Et erit nomen

UA

Hymus.

meum ibi , dicit Dóminus.

j

?

Oeléftis Urbs Jeráfalé ,

(l

[

C

In ipfo die Dedicationis

Í

:rf'

[

/

|

- Beáta paas vífio,

xdïn ,7

H

l

il

Ecclc;iæ ; & per O&a

&

l

A

€xvi

1n Dedicatione Ecclefiee.

Piaimus 22.

& quando varianda eft Ora:

i

tio , ob concurfum Dedica-

mini eft terrà , & ple-

»

D

nitüdo ejus : * orbis ter-

l51

tionis alterius Eg:clefxæ.

i

Qrati:

rárum, & univérfi, quihábi- j

YfUS

Eus ,. qui invifibiliter

tant in eo.

j

]i

m

D

ómnia cóntines , & ta-

uia ipfe fuper mária fun- !

TU

iif

men pro falüte géneris humá-

&

vit eum: * & fu

per Hümin ;

j

ni figna tue poténtiz vifibíli-

na preeparávit eum.

ter ofténdis : templum hoc

uis alcéndet in montem /5

ómini ? *aut quis ftabit in at

,&n

poténtia tue inhabitatiónis

ii

illüftra, & concéde; ut omnes,

loco fan&to ejus ?

pæeo'r

Innocens mánibus , & mun- gt

x-

qui huc deprecatüri convé-

niunt, ex quacümque tribu

do corde: * qui non accépit in i

vano ánimam fuam , nec ju- i

i

latióne ad te clamáverint,con-

folatiónis tuz beneficia con-

rávit in dolo próximo fuo.

gom

Hic accípiet benedi&tiónem ;5

fequántur. Per Dóminum.

In Anniverfario Dedicatio-

àDómino, * & mifericór- g

diam à Deo falutári fuo.

ia aR

nis Ecclefiz, & per OGavam.

^ Qratio.

Hizc eft generátio quaerén- ais l

tium eum , * queréntiüm f&« dnilut

Eus , quinobis per sín-

D

gulos annos hujus fan&ti

ciem Dei. Jacob.

amiun, n

A ttóllite portas ; príncipes , n r

templi tui. confecratiónis ré-

