iniquitàte eórum.

* Etego

tüty!

Aa Matutinum , Invitator. |difpérdam eos cum terra.

K

Pr&occupémus fáciem Dó- «" Factibi arcam de lignis

dul

mini:* Etin Pfalmis jubi- 'levigátis, manfiünculas in ea

dini

lémus ei.

ifácies. Et ego.

! Ec:

Píal. V eníte , exultémus. 2.

Lettio ii

; (l

In'primo y. Pfalmi omitti-

Idens autem Deus, quód

R

tur, Preoccupémus fáciem

/ multa malítia hóminum

t

effet in terra , & cunttacogi-

6jus; &c. & ejuüsloco repeti-

m

tur à-Choro Invitatorium.

tátio cordis inténta effet ad

fa.

Hvyimhus. Rimo die.2.

malum omni témpore , poe-

)

Antiphong;P(almi; & Ver-

nítüiteum,quod hóminem fe.

ficuli No&Qurnorum 'üt. n

cíffetin terra. Et tattus do-

!

à

lóre cordis intrinfecüs : De-

Pfalterio.

3-

In

rimo No&turno.

lébo,inquit, hóminem , quem

ylum.

elibro Génefis.

creávi;à fácieterre, abhó-

Le&ioi. Cap. 5.d & 6.

mine usque ad animántia , à

Utet

e veró cüm quingen-

réptili usque ad vólucres cz-

li.

Poenitet enim me feciffe

Wt

tórum effet annorum ;

rfmm)

genuit Sem, Cham , & Ja-

|eos. ^INoe veró invénit grá-

116

heth. Cümque coepíffent tiam coram Dómino.

quis

ómines multiplicari fuper ;,. Noe vir juftus atque per-

terram , & filias

rocreáf- | fé&tus cum Deo ambulávit. :

ul

fent : vidéntes filii Dei filias|* Et fecit ómnia,queeciimque

nd

hóminum , quód effent pul- | pracépit ei Deus.

chre , accepérunt fibi uxó- ;; Fecit fibi arcam , ut falva-

Yon r

resex ómnibus , quas eléze- rétur univérfum femen. Et

"

N

rant. Dixítque Deus: Non fecit:

;

ermanébit fpíritus meusin|.

Le£lio iii

|jómine in satérnum , quia

Aj . funt generatiónes

jid

i.

A

' caro eft : erüntque dies illíus

H

Noe : INoe vir juftus at-

il

C5

q&lü

4410

"Dominica Sexagefima.

que perfé&tus fuit in genera-

terra vegióne

,carneim por-

tiónibus (uis,cum Deo ambu-

tans,fine peccáto effe nón pof-

vf"ag

[

il

lávit. Etgénuit tres filios,

fit ;( terraenim velut quidam

Sem,Cham,&Japhet.Corrüp-

tentatiónum lIocus €

» Caró-

quel

ta eft autem terra coram Deo,

que corruptélz illécebra) ta-

lu

li

Íl

& replétaeft iniquitáte. Cüm-

men cüm habérent mentem

que vidíffet Deus terram effe

ratiónis capácem , virtutém-

j

j

corrüptam ( omnis quippe

que ánimz infüfam córpori ,

caro corrüperat viam fuam

fine confideratióne áliqua in

u

lapfum ruérunt , ex quo re-

E

fuper terram ) dixit ad Noe :

vocáre fe nollent.

Neque

f

Finis univérfz carnis venit

coram me ; repléta eft terra

enim Deus cógitat ficut hó-

w

mines , ut áliqua ei nova fuc-

tíni

iniquitáte à fácie eórum , &

ego difpérdam eos cum terra.

cédat fenténtia : neque iráfci-

li

Fac tibi arcam de lignis Igvi-

tur quafi mutábilis : fed ídeó

H

du

gátis : manfiünculas in arca

heclegüntur,utexprimátur

fácies, & bitümine línies in-

peccatórum noftrórum acér-

1

trínfecus & extrínfecus. Et

bitas , quz divínam merüerit

)u

fic fácies eam : Trecentórum

offénfam : tanquam eoüsque

fs

cubitórum erit longitüdo ar-

incréverit culpa , ut étiam

; f

t«

c& , quinquagínta cubitórum

Deus , qui naturáliter non

latitüdo , & trigínta cubitó-

movétur aut ira,aut ódio, aut

ï!

rum.altitüdo illíus.

paffióne ulla , provocátus vi-

li

deátür ad iracündiam.

&« Quadragínta dies , & no-

Ti

Ges apérti funt coeli , & ex

&. /Edificávit Noe altáre Dó-

mino , ófferens fuper illud

omni carne habénte fpíritum

vite ingréffa funt in arcam:

holocáuftám , odoratüsque

D

* Etclaufit à forisóftiü Dfis.

cft Dóminus odórem fuavitá-

Ü

« In artículo diei illíus in-

tis , & benedíxit ei, dicens :

| [

eréffus eftNoe in arcam , &

* Cré(cite , & multiplicámi-

jl

ni , & repléte terram.

Wf

filii ejus , & uxor illius, &

uxores filiórum ejus. Et.

Y* Ecce ego ftátuam pattum

lj

G1ória Patri. Et claufit.

meum vobíscum , & cum sé-

: It

In fecundo No&urno.

mine veftro poft vos. Créfci-

j

Ex libro S. Ambrófii Epífco-

te.

Le&io v.

tl

i de Noe & Arca.

Initátus eft praetéreà,

I

Cap. 4« circa med, Leio iv.

M

quód deléret hóminem.

T;

W

[Abes , quia iràátus Dó-

Ab hómine ,inquit , usque ad

8

minus eft :

quóniam

pecus , & à reptilibus usque

Ü

.quamvis cogitáret , hoc eft,

ad volatília delébo. Quid le-

Ls

ferantirrationabília? Sed quia

fi

icïret, quia homo pöü';us jn

p

Dominica Sexagefima, -

II

!por.

Qf

propter hóminem illa facta

géneris nobilitàntur , animiá-

l)

erant, eo ütique deléto.prop-

m

rum autem clarificátur gratia

Qith.

ter quem fa&ta funt , . cónte-

Íplendóre virtütis.

quens erat , ut étiam illa de-

X. Per memetípfum jurávi ,

2)t |

m

leréntur;quia non erat, qui his

dicit Dóminus , non adjíciam

uterétur. Senfu autemaltióre

ultrà aquas dilávii fuper ter-

(

O0-

illud manifeftátur : quia

ram : pa&i mei recordábor ,

hri,

mo mens eft , qua eft ratiónis

* Ut non perdam aquis dilü-

At

vii omnem terram.

D

capax. Homo enim definítur,

ánimal vivum,mortále , ratio-

Y« Areum meum ponam n

QUE

nábile. Principáli ígitur ex-

I

mübibus, & eritífignum fce-

tínCto, étiam fenfus omnis ex-

deris inter me , & inter ter-

l-

tínguitur, eó quód nihil ré-

ramr

Ut non.

Íd

liqui ad falàtem fupérfit,cüm

G lória Patri. Ut.

(de

falátis fundaméntum virtus

n tertio INoSurno.

((f

defécerit.

. é&io fan&i Evangélii fe-

f

». Ponam arcum meum in

cündüm Lucam.

29

tit

Le£

1Q Vl

nübibus coeli , dixit Dómi-

,ap. 3. ;

Qu

nus ad Noe: *Etrecordábor

N illo témpore: Cüm turba

fcederis mei , quod pépigi

plürima convenírent, & de

Bu

tecum.

civitátibus properárent ad]e-

l

, Cümque obdüxero nübi-

fum, dixit per fimilitüdinem:

sl

bus coelum , apparébit arcus

Exiit qui séminat , feinináre

meusin nübibus. L.e&io vi.

Do

femen fuum. Etréliqua.

[Ol

D condemnatiónem au-

Homilía S. Gre

órii Papae.

1

ld

tem ceterórum , & ad

Homilia r5. in

i

vangeria.

lgque |

expreffiónem pietátis divine ,

Ecio fan&i Evangélii ,

Jj

dícitur: Noe apud Deum grà-

*—quam modo

?

fratres

W

tiam inveníffe. Simul oftén-

chariíffíimi audíftis ,

expo-

Alle

ditur, quód hóminem juftum

fitióne non fndiget , fed ad-

non obümbret aliórum offén-

monitióne.

Quam enim per

Luft

fio , quando ipfe ad totíus gé-

femetípfam* Veritas expó-

80

neris refervátur feminárium.

fuit ; hanc difcütere hamána

[

Qui non generatiónis nobili-

fragilitas non preesümat.. Sed

tate., fed juftítize & perfedió.

eft, quod folícité in hac ipfa

f

nis mérito laudátur. Probáti

expofitióne Domínica pen-

po

sáre debeámus : quia fi nos

enim viri genus,virtütis pro-

lue Ü

sápia eft: quia ficut hóminum

vobis femen Verbum,agrum

u)qW

genus hómines, ita animárum

Mundum ,. vólucres demó-

Tlà

genus virtütes funt. Etenim

nia , Ípinas divitias fignificáre

j

famílie hóminum fplendóre

dicerémus ,. ad credéndum

no-

412

Dominica Sexagefimz.

nübibus , & erit fignum foc-

9

nobis mens fórfitan veftra

dubitáret. Unde & idem Dó-

deris inter me & inter terrá.

[

minus per femetípfum digná-

Neque. -Le&io ix.

Alláces enim funt ,. qua&

tuse ftexpónere , quod dicé-

bat, ut fciátis rerum fignifi-

E

* mobífcum diu permanére

catiónes quarere in iis étiam,

non poffunt:falláces funt,qua

J

mentis noftre inópiam non

jil

quz per femetipfam nóluit

explanáre.

expéllunt. Sole autem diví-

fiir

Benedíxit Deus Noe

,,&

tse verz funt,quanos dívites

lfa.

v

ff

sejus, & dixit ad eos :

virtütibus faciunt. Siergo ,

& Créfcite, & multiplicámi-

fratres charíffimi,effe divítes

qi

cüpitis , veras divítias amáte.

Df

ni , & repléte terram.

, Ecce ego ftátuam pattum

Si culmen veri honóris quaz-

M

meum vobíícum, & cum sé-

ritis , ad coeléfte regnum tén-

Vl

dite. Siglóriam dignitátum

Tij

mine veftro poftvos. Crefci-

te.

Le&io viiie .

dilígitis,in illa fupérna Ange-

Df

Xponéndo ergo quod di-

lórum cüria adfcríbi feftiná-

Vf

te. Verba Dómini ,quz aure

E

xit , figuráte fe loqui in-

lii

nótuit : quátenus certos nos

percípitis,mente retinéte. Ci-

f

rédderet, cüm vobis noftra

bus enim mentis eft fermo

Uf

fragílitas verbórum illíus fi-

Dei : & quafi accéptus. cibus

n

güras aperíret. Quis enim

ftómacho languénte rejícitur,

' Dui

quando auditus

fermo in

mihi umquam créderet, fi

ventre memóriz non tenétur.

fpinas divítias interpretári

j

voluiffem ? maxime cüm ille

Sed quisquis aliménta non ré-

tinet , hujus profé&tà vita de-

pungantjfte deléclent. Et ta-

ä

men fpine funt , quia cogita-

fperátur.

QUs

tiónum fuárum pun&tiónibus

x. Cüm turba plürima con-

fit,

venirent ad Jefum , & de ci-

mentem lácerant : & cüm us-

[

que ad peccátum pértrahunt,

vitátibus

properárent . ad

A

quafi infl(£to vülnere. cruén-

eum;dixit per fimilitüdinem:

tant. Quas ber&hoc.in loco ,

* Exiit,quiséminat , femin

ä-

j

:

álio Evangelifta teftàánte , ne-

re femenfuum.

uüáquam Dóminus divitias ,

y. Et dum séminat , áliud

b

ed falláces divítias appellat.

céciditin terram bonam ,. &

Uy

& Eece ego ftátuam pattum

ortum fécit fructum céntu-

moum vobií(cum , & cum sé-

]um.

Exiit.

K

Al

S1ória Patri.

Exit.

mrne veftro poft vos : * Ne-

b

cae erit deínceps dilüvium

Íntra Hebdomadam Feria

quartà & Sabbato loco hu-

USI

-..,

díffipans terram.

turt «pri-

L

Vi

9. Arcüm meum pon-am in | us Refponforii dici

t

Donun,lca Sexageümæ.

413

lt

müm Refponfonum Fenæ

Oratlo.

us ; qui cónfpicis, qwa

Qu

fecunda fequexï?sp E s, D

ex. pulla noftra actióne

Antiphona.

confidimus

concéde propf.

dDete

tius; ut contra advérfaómnia

Yqua

Ecundum magnam mife-

Tig]

$

ricórdiam tuam miferére

Do&tórisGéntium protectióne

- mei Deus.

muniámur. Per Dóminum.

d

N

i

Pfalm. Miferére mei. 58.

Ad Primam , Anti phona.

Aiía

Si mihi Dóminus Sal-

Semen cécidit in terram bo-

D

vátor füerit, non timébo ,

nam , & áttulit fruttum in

lIls

Tf

quid fáciat mihi homo.

patiéntia.

'Pfaim. Confitémini Dfio. 23.

Ad Abfolütionem Ca 1tu-

Qu |

Afia. In velaménto clamávi

li, Lectio brevis. Dömmus

l;!

valdé diláculo : Deus Deus

Kün

autem dírigat. 29.

meus, ad te de luce vígilo.

Ad Tertiam

Anu;»hona.

nje

Pfalm. Deus Deus meus.

Qui verbum

el:

retinent

[[l

W

cum reliquis.

18.

corde. perfétto & óptimo ,

Afía.

ymnum dicámus Dó-

fru&um áfferunt in patiéntia.

v

(

mino Deo noftro.

Ca 1tu1. Fratres , L1benter

&tf0)

Afj Intympano & choro,

'ertis.

Cibus

inchordis & órgano laudáte

E. br.Inclma cor meumDeus,

Cltüf,

Deum.

* Inteftimónia tua.-

Inclína,

01[]

tulu

; 2, Cor, 11. d

y. Avérte óculos meos ,. ne

Uï-

atres,

1b enter fi uffertls

vídeant vanitàátem , in via tua-

Dfb

infipiéntes , cüm fitis ipfi

vivífica me. In te-fhmoma.

E

piéntes : fufhnetxs enim, fi

G lória Patri. Inclína.

TU t

quis vos in fervitütem rédi-

y, Ego dixi , Dómine mife-

DN

rére mel

git,fi quis dévorat , fi quis

(

aceipit, fiquis extóllitur , fi

g. Sanaánimam meam , qma

4l

quis in fáciem vos coedit.

peccávi tibi.

m

Hym. Jftérne rerum Condl-

Ad Sextam ,Anu hona.:

Iffd

tor.

2T1.

Semen. cécidit in terram bo-

Dómine refuwlum factus

nam,& áttulit fruttum, áliud.

jl

és nobis.

,U generatlone

centéfimum , & áliud fexagé-

& progénie.

fimum.

t

Ad Bet ech&us ; Aütiphong.

Capitulum. 2. Cor: z.f —

Cum turba plürima cofivent-

r virgis czfus fum ,

rent ad ]eium, & de civitáti-

$

emel lapldatus fum,ter

fet

bus properarent ad eum,dnut

naufrágium feci , no&e. &

ghü

periimilitüdinem: Exiit qui-

diei m profundo maris fui.

pü

séminat;femináre femen futi.

&

hr, In etérnum Df)mme :

ff

j

* Per-

|

414

ïnffaïHebd. Se agefimm.

gl

*&Pérmanet. verbum tuum..

*

ERIA SECUNDA.

In etérnum.

Delibro Génefis.

«

4, In feculum fzculivéritas

LG&iO l

Cáp. 9.

&qll!d

Ixit Dóminus ad

Yoe :

Fþ

x

tua.

Pérmanet.

[.

"

G lória Patri. In &etérnum.

y

Ingrédere tu , & omnis

y.Dóminus re

domus tua inarcam : te enim

j

hil mihi déerit.

git me-, & ni-

u

vidi juftum coram me in ge-

Ex ómnibus

i

». In loco páfcum ibi me

neratióne hac.

collocàvit.

animántibus mundis tolles

L

fepténa & fepténamáfculum

gdeur

Ad Nonam , Antiphona.

& féminam : de animánti-

Si veré ,fratres, díivites effc

n

K

cüpitis, veras divítias amáte.

bus veró immündis -duo &

Capitulum.

2. Cor. I2. €

duo máfculum & féminam.

Yi

p

énter fgitur gloriábor

Sed & de volatílibus coeli fep-

Cur,

l;

ininfirmitátibus meis, ut

téna & fepténa, máfculum &

inhábitet in me virtus Chrifti.

féminam , ut falvétur femen

ul

fuper fáciem univéríz terrz.

Áirum

&.br. Clamáviin toto corde

mceo, * Exáudi me Dóminc.

Adhüc enim,& poft dies fep-

,,'

j

jllo

Clamávi.

-

temego pluam fuper terram

fus

y. Jufüficatiónes tuas requí-

quadragínta diébus , & qua-

^

fiénta

ram.

Exáudi me.

dragínta nó&tibus: & delébo

Jqui

Glória Patri.

Clamávi.

omnem fubftántiam , quam

'in f

*. Ab occültis meis munda

feci , de fuperficie terra.

,uti

me Dómine.

x.Inartículo diéi illíus in-

-a

x;, Et ab alienis parce fervo

gréffus eft Noein arcam , &

Qul

tuo.

filüiejus: * Uxor illíus, &

UER

Ad Vefperas , Antiplioha.

uxóres filiórum ejus.

i,

d fubl

& Pfalmus. Dixit Dóminus.

Y* Deléta funt univérfa. de

*

€um réliquis de Dfíica. 128.

terra, remánfit autem folus

. Qu

Capitulum. F ratres. 413.

Noe, & quicum eo erantin

5p

i

arca. Uxor.

Le&io i.

At ed

Hymnus. LucisCreátor.131.

3 DirigáturDfie orátio mea.

Ecit ergo Noe ómnia ,

Ti ing

& Sicutincénfumin confpé-

E

qua mandáverat ei Dó-

hd

&u tuo.

$

minus. Cümque transiffent

TU

Ad Magnifi

cat , Anüphona

feptem dies,aque dilüvii in-

Jl g

Vobis datum eft noffe my-

undavérunt fuper terram.

P

f

ftérium regni Dei, céteris au-

Anno fexcentéfimo vitaeNoe,

a

* e

tem in parábolis, dixit Jefus

menfe fecündo , feptimodé-

IU

di(cípulis fuis.

cimo die menfis rupti funt

Tlóri

Oratio. Deus , qui cónfpicis.

omnes fontesabyífli magne ,

uN

utfuprà. 413.

& catarátte coeli apért&

Mcujm

ünt *

lnfra Hebdom. Sexagefirüse

I

4

f

[]

fqnt: & fa&a e

plüvia fuper

ritis ; ad illam coeléftem

: s

terram quadragínta diébus ,

triam quantócyüs properate.

& quadragínta nó&libus.

FERIA

ER TIA.

*K

0

Of

, RecordátusDóminusNoe,

De libro Génefis.

addüxit fptritum füper terra,

Leéctio 1

Cap, 8.

if

& imminüte funt aqug.

Ecordátus autem Deus

l (

WITS

* Et prohíbitze funt plüvie

de coelis.

Noe, cunétorümque ani-

Reverfeque

mántium, & ómnium jumen-

'ilbg

fünt aque

t

terra eüntes &

tórum , qui erant cum eo in

um

redeüntes,& coepérunt mínui

Dnti

arca , addüxit fpíritum fuper

pof centum quinquagínta

terram , & imminüte funt

00

dies. Et.L.etio. jii.

aqua. Et claufi funt fontes ab-

TAf

N artículo. diéi illíus in-

yff,& catarát&tz coeli: & pro-

lfep |

I

greffus eft Noe & Sem,&

híbite funt plüvie de coelo.

m

Cham , & Japhet, filii ejus ,

Reverfeque fünt aquze de

Ia

uxor illíus , & tres uxóres fi-

terra eüntes & redeüntes : &

TT

liórum ejus cum eis,in arcam:

ccepérunt mínui poft centum

I

ipfi & omne ánimal fecündüm

quinquagínta dies. — Requie-

T

genus fuum, universáque ju-

vitque arca menfe séptimo ,

QU

ménta in génere fuo,& omne,

vigéfimo séptimo die menfis

kld

quod movétur fuper terram

fuper montes Arméniz.

quim

in génere fuo , cuntctümque

3. /Edificávit Noe altáre Dó-

n

volátile fecündüm genus fu-

mino,ófferens fuper illud ho-

$1

um. Faétümque eft dilüvium

locáuftum : odoratüsque eft

,

quadragínta diébus fuper ter-

Dóminus- odórem fuavitátis ,

T

ram : & multiplicáte funt

& benedixit ei ,

dicens :

aqua , & elevavérunt arcam

* Créfcite, & multiplicámi-

f d

in fublíme à terra.

ni , & repléte terram.

(l

Quadragínta dies & no-

*». Ecce ego ftátuam pattum

AmL It

Eles

apérti funt coeli , & ex

meum vobíscum, & cum sé-

n

omni carne habénte fpíritum

te.

mine veftro poft vos. : Créfci-

ld

vita ingréfía funt in arcam.

ectio .

D

* Et claufit à foris óftium

T veró aqugibant,& de-

fet

Dóminus.

A.

crefcébant usque ad dé-

m

y4n artículo diei illíus in-

cimum menfem:décimo enim

fa.

gréffus eft Nóe in arcam , &

menfe,prima die menfis;appa-

N

0

filii ejus, & uxor illíus, &

ruérunt cacümina móntium.

y

uxóres filiórum ejus. Et.

Cümque transíffent : quadra-

fit

Glória Patri. Et claufit.

gínta dies, apériens Noe fené-

|E)

Ad Mlgnificat ;; Antiphona.

itrá arcae, quà fécerat, dimífit

AitÀ

Si culmen veri honóris quz-

corvum, qui egrediebátur, & :

non

416

Infra Hebdom. Sexagefimgm.

deris inter me ,

& int&r ter-

non revertebátur , donec fic-

|

J

caréntur aquz fuper terram.

ranm.

Ut non.

Glória Patri. Ut. ..

gatüs*

Emifit quoque colàmbam

fu

pofteum , ut vidéret , fi jam

Ad'Magnificat , Antiphona.

cefsáffent aquz fuper fáciem

Semen €!

verbum Deéi , fa-

|

u]mu

WOH

terra.

Quae cüm mon in-

torautem Chriftus : omnis ,

veniflet,ubi requié(ceret.pes

qui íÍnvenit eum , manébit ii

; qfid

atérnum.

gin

ejus , revérfa eft ad-eum in

qen

arcam.

u

FERIA .QU

AR T A.

;; Ponam arcum

. meum in

De libro Génefis.

Peïü

yid

nübibus coeli , dixit Dómi-

l.edio t

Cap.8.c

nus ad Noe : * Etrecordábor

- Ocütus eftautemDeus ad.

qidi

qul

foederis mei , quod pe'pigi

ANoe, dicens: Egrédere de

tecum.

arca tu, & uxor tua, filii tui,

&l

h

übi'-

& uxóres filiorum tuórum

qcfc

ll

. Cümque obdüxero n

bus coelum , apparébit arcus

tecum.

Cun&ta animántia ,

[] k

meus.in nübibus.

quzfunt apud te , ex omni

f

T

551 Lcüio n

carne , tam in volatílibus ,

X

Xpetctátis . autem -ultrà

quàm in béftiis , & univérfis

g i

ilfi

]

Vfeptem diébus áliis, rur-

reptílibusquz reptant fuper.

fum dimífit colàmbam ex ar-

terram,educ tecum, & ingre-

T

cá. At illáà venit ad eum ad vé-

1

hll

hi

dímini fuper terram:créfcite,

! dersi

fperam,portans ramurm olíve

& multiplicámini fuper eam.

viréntibus fólüs. in:ore- fuo.

Egréffus eft ergo Noe, & filii

N

li

l

Inteliéxit ergo Noe , quód

ejus , uxor illíus , & uxóres

cefsáffent aquz fuper terram.

filiórum ejus cumeo. Sed &

nihilóminus

«s

Expe&tavitque

ómnia animántia , juménta &

feptem álios dies:& emífit co-

reptília, qua reptant fuper

fl

l&t

lümbam, qua non eft revéría

terram fecündüm genus fu-

ultràad.eum. lgitur fexcen-

um , egréffa funt de arca.

TC

téfimo primo afio;primo men-

s. Benedíxit Deus Noe ; &

U f

L]

*

fe,prima die meníis, imminü-

filiis ejus , & dixit ad. eos

T.

te funtaquefuper terram.

* Créfcite , & multiplicámi-

Yi

M

&; Per memetípfum jurávi ,

ni, & repléte terram.:.-

w

dicit Dóminus , non adjíciam

s', Ecce ego ftátuam pa&tum

litey

meum vobí(cum, & cum sé-

ultrà aquas dilüvii fuper ter-

Qul

ram: padi mei recordàbor ,

mine veftro poft vos. Créfci-

VOb

* Ut.non perdam aquis di

té.

Le&io ii.

Viri

$

5

vii omner terram.

/ ificávit autem . Noe

CXCq

*;Arcum meum ponam in

F

-àaltáre Dómino , & tol-

Nngu

j

nübibus , & eritfignum foc-

Iens.de cun&is pecórib

us,.&

|

füne

YO-

]

Pl

Infra Hebd. Sexagefima.

I

L (et

volücribus muridis , óbtulit;ftrárum requíram de

3

ghahu

holocáufta fuper altáre. Odo-

cunctárum beftiárum : & de

ratüsque eft Dóminus odórem

;manuhóminis, de manu vi-

J

fuavitátis,& ait : Nequáquam

ri, & fratris ejus requíram

34

ultra maledícam terre prop- ànimam hóminis.

Quicün-

"

ter hómines: fenfus enim & |queetfüderit humá

num sán-

J i

cogitátio humáni cordis in|guinem, fundétur fanguis il-

malum prona funt ab adolef- |líus ; ad imàá

TA

céntia fua: non fgitur ultrà |Dei fa

&us eft homo.

ginem. quippe

percütiam omnem ánimam |&. n artículo diei illíus in-

t

vivéntem, fieut feci. Cun&tis |gréffus eft Noe in arcam, &

dmi

diébus terre , feméntis & |filiiejus: *. Uxor illíus , &

Ó

[

(

meffis , frigus & eeftus, seftas |juxóres filiórum ejus.

t

l |

& hiems ,nox & dies non re- .. Deléta funt univérfa de

)ul

quiéfcent.

terra , remánfit autem folus

I

I

&» Ecceego ftátuam pa&tum |Noe , & qui cum eo erant in

j

lória. Uxor.

meum vobíscum , & cum sé- |arca. Uxor.

P

mine veftro pof vos:* Ne-|Ad Magnificat , Antiphona.,

WUIS

que erit deínceps dilüvium |Quod autem cécidit.in ter-

ln

d

diffipans terram.

ram bonam , hi funt , qui in

Inge

Y* Arcum meum ponam in|corde bono & óptimo fru-

r

Ó

nübibus , & erit fignum fce- |&um áfferunt in patiéntia.

CA

.

deris inter me &inter terram.

Sipredicts Antiphonz ad.

X fi

Neque. Leéhio iu. Cap. 9 b |[Magnificat

non .. poterint.

X0ro

Enedixítque Deus Noe |dici in precedentibus Feriis;

d

d

LJ &filisejus. Et dixitad & in feq. Feria v. occurrat

nud

€os : Créfcite , & multiplicá- [fieri Officium de Feria , dica-

fipt

mini, & repléte terram. . Et [tur ultima ex, iis preetermiffa:

TO

terror vefter ac tremor fit fu- alioquin expletis omnibus fu-

,

per cun&a animália terre ,[mantur de Pfalterio

quod

;

& fuper omnes vólucres femper fit , quando proprisg

5

coeli cum univérfis, qu& mo- (non habentur,

Plh

véntur fuper terram : om-| FERIA QUINT A.

nes pifces maris mánui ve-

De libro Génefis.

ftra tráditi funt.

Et omne,

Le&io io

us

1 ape. 9. )

i*

quod movétur & vivit , erit

Ixítque Deus : Hoc fi-

f

;!

vobis in cibum : quafi ólera

D

guum foederis , quod do.

"u

viréntia trádidi vobis ómnia,

inter me & vos, & ad om-

N

excépto, quód carnem cum

nem ànimam vivéntem , qu:e

|

(j

sánguine non comedétis. Sán-

eft vobíscum in generatió-

h

guinem enim animárum ve-

Ties

empitérnas : Arcurmi

s

L]

ineum

Y

[nfra Hebdom. Sexagefims.

418

veum ponam in nübib

us,€

rétur univérfum fgmen. Et

&W

erit fignum foederis inter me,

fecit.

e&tio iii,

l

& inter terram. . Cümque

Vigilans autem Noe ex

ti

il

obdüxero nübibus coelum ,

4 vino, cüm didicíffet, quae

apparébit arcus meus in nü-

fécerat ei filius fuus minor ,

D

bibus, & recordábor faederis

ait : Maledíttus Chánaan ,

(

j

fervus fervórum erit frátri-

(

mei vobífcum , & cum omni

ánima vivénte , qu& carnem

bus fuis. Dixítque : Benedí-

jit

végetat : & non erunt ultra

&us Dóminus Deus Sem ,

Qu

fit Chánaan fervus ejus. Di-

&

aque dilüvii ad deléndum

univérfam carnem.

látet Deus Japhet , & hábitet

&. Dixit Dóminus ad Noc

in tabernáculis Sem , fitque

jl

Finis univérfa carnis venit

Chànaan fervus ejus. Vixit

i

W

autem Noe poft dilüvium tre-

Dur

coram me: repléta eft terra

iniquitáte eórum.

Et ego

céntis quinquagínta annis. Et

|

Ü

difpérdam eos cum terra.

impléti funt omnes dies ejus

! (f

nongentórum quinquagínta

j

y^ Factibi arcam de lignis

levigátis , manfiünculas in ea

annórum , & ainórtuus eft.

T

fácies. Et ego.

€CtIO lo

&* Quadragínta dies , & no-

T

Ges apértifunt coeli , & ex

Oepítque Noe vir agrí-

C

cola exercére terram ,

omni carne habénte fpíritum

LÀ

& plantávit víneam.

Bi-

vite ingréffa funt in arcam

e.

bénsque vinum inebriátus

9?Et claufit à foris óftium

Dóminus.

:

Ti

eft, X nudátusin taberná-

eIn artículo diéi illíus in-

culo fuo.

Quod cüm vidíf-

| Q

fet Cham pater Chánaan, ve-

gréffus eft Noe in arcam , &

Tun

filii ejus, & uxor illíus , &

T

rénda fcílicet patris fui effe

Et.

nudáta , nuntiávit duóbus

uxóres filiórum ejus.

ju

frátribus fuis foras.

At ve-

lória Patri.

Et claufit.

fnü

ró Sem & Japhet pállium im-

FERIA SEXTA.

It5(

D

& libro Génefis.

ofuérunt hàmeris fuis , &

Le

&

10 1e

:

AR

jncedéntes retrórfum , ope-

ape IOP

bi

ruérunt verénda patris fui

IÉ . funt

generatiónes

AL

filiórum Noe

Sem ,

faciésque eórum avéríz e-|

EUY

rant , & patris virilia non| Cham , & Japhet , natíque

Q

vidérunt.

unt eis filii poft dilàvium.

lm

Y« Noe vir juftus atque per-; Fílii Japhet : Gomer, &

h

fé&tus cum Deo ambulávit : Magog , & Madai , & Ja-

Ti

? E fecit ómnia, quicüm-! van, & Thubal, & Mofoch,

praecépit ei Deus.

( & Thiras. Porró filii Go-

L

tb

$

Fecit fibiarcam, ut fa-lva-*' mer : Afcenez & Riphaïth

lg.

bl

Infra Hebdom. Sexagefimse,

1

W& Thogórma. Fiílii autem

fóederis meiquod pepig'i;

tecti.

javan : Elífa & Tharfis , Cet-

VT.

« Cümque obdüxero nübi-

thim, & Dódànim. . Ab his|bus coelum, apparéb

divife funt ínfule Géntium | meus in nübibus. Et.

it ar-cu$

[

litr

in regiónibus fuis . unusquís-

Le&tio lii

Mp ,

j

rdlrl

que fecündüm linguam fuam,

Efcéndit autem Dórm-

xX famílias. fuas in natiónibus

D

nüs, ut vidéret cività-

Rtdf.

fuis.

Fílii-- autem: Cham

Wn,

tem & turrim, quam edificás

& D

"Chus, & Mésraim, & Ph

.

uth .'s

bant filii Adam , & dixit : Ec-

«& Chánaan.

Vbl

ce,unus eft pópulus , & unurá.

Se - /Edificávit Noe altáre Do-

lábium ómnibus : cceperünt-

ftqu.

mino, ófferens fuper illud ho-

que hoc fácere , nec desís

Vi .

Tocáuftum : odoratüsque eft

Ilj

ftent à cogitatiónibus íuis;

Is Bl

Dóminus odórem fuavitátis ,

donec eas ópere cómpleant.

« benedíxit ei , dicens :

Veníte ígitur, defcendàmus

(jüs

Créfcite , & multiplicámi-

& confundámus ibi linguam

ngnta

^

i, & repléte terram.

eórum, ut non áudiàt ünus-

y^ Ecce ego ftátuam pactum

quísque vocem próximi füi..

'&no-

31neum vobíscum, & cum sé-

Ua

Atque ita divifit eos Dóminus;

mine Veftrq .po&'vos.Cräfciteï

ex illo loco in univérfas tes.

Irtum

Le&io ii

Ap. ,

ras, & ceffavérunt aedificáre:

um

4 Rat autem terra làbii

civitátem.

(Eiumï

uníus , & fermónum eo- & Per memetípfum jurávi ,

zümdem.

Cümque proficif- |dicit Dóminus , non adjíciaiíi

I$ Ifl

ceréntur de Oriénte, invené- |ultrà aquas dilüvii fuper ter-.

,&

runt campum in terra Sen-

ram : pa&i mei recordábor .,

m

naar , & habitavérunt in eo.

P

Ut non perdam aquis dilüá:

li

Dixítque alter ad próximum |vii omnem terram.

It

fuum : Venite, faciámus láte- [f: Arcum meum ponam ii

h

res,& coquámns eosigni. Ha-

nübibus ,. & erit fignum fce-

buerüntque láteres pro faxis,

deris inter me , & inter tex-

)

& bitümen pro ceménto , &

ram. Ut non.

f

dixérunt: Venite , faciámus

lória Patri. Ut non.

s

nobis civitátem & turrim,cu

SABBATUO

qu

jus culmen pertíngat ad cz-

De libro Génelis..

um

lum : & celebrémus nomen

ect10 ig

ap. j $0

noftrum , ántequam dividá-

A& Íunt. generàátlónes

i

mur in univérías terras.

H

Sem: Sem erat eenturi

j

& Ponam arcum meum in

annórum & quando

geénuit

(j

nübibus coeli , dixit Dómi-

Arphaxad , biénnio poft di-

jl

lüvium. . Vixítque 5ein,

nu; adNoe:*- E,t recordábor

Dda

pott-

90

hnfraTebdom, Sexagelimas,

7

?

y

W

rug , poftquam ge

nuit . Nä;;

(

oftquam génuit Arphaxad ,

chor, ducéntis annis , & gé-

quingéntis annis

, & génuit

W

pl

filios , & filias.

Porró Ar-

nuit filios , & filias.

háxad vixit trigínta quin-

Ecce ego ftátuam pattum

j

ue annis , & génuit Sale.

meum vobíscum , & cum sé-

mine veftro poft vos: * Ne-

Vixítque Arpháxad , -poft-

(i

uam génuit Sale , trecéntis

ue erit deínceps dilàvium

V

tribus annis , & génuit filios ,

díffipans terram.

fi

& filias.

L

Arcum meum ponam in

Sale quoque vixit

nübibus , & erit fignum foe-

st

trigínta annis, & génuit He-

I

b

ber. Vixítque Sale , poft.

deris inter me , & inter ter«

fona

uam génuit Heber , qua-

ram. Neque.

Le&io lii

! Ht

"yIxit autem Nachor vi-

dringéntis tribus annis ; &

nV(

énuit filios , & filias.

sínti novem annis , &

i

lal

,, Benedíxit Deus Noe, &

génuit 'Thare. Vixítque Na-

p

filiis ejus , & dixit ad eos:

chor,poftquam génuit Thare;

& QCréfcite, & multiplicámi-

centum decem & novem ane-

RURT

A

ni, & repléte terram.

nis , & génuit filios , & filias;

et

; Ecce ego ftátuam pattum

Vixítque 'Thare feptuagínta

fumr

meum vobíscum , & cum sé-

annis , & génuit Abram , &

Nachor , & Aran. . Hafunt

füpa

mine veftro poft vos. Crefci-

te.

e&io i,

autem generatiónes Thare:

Ixit autem Heber tri-

Thare génuit Abram,Nachor,

]i

- gínta quátuor annis ; &

& Aran. Porró Aran génuit

Lot. Mortuüsque eft Aran

dd

énuit Phaleg. Et vixit He-

DN

[

er,poftquam génuit Phaleg ,

ante Thare patrem fuum , in

EU

uadringéntis trigínta annis :

terra nativitátis fue in Ur

& sgénuit filios , & filias. Vi-

Chaldaórum. Duxérunt au-

tem Abram & Nachor uxó-

xit quoque"

haleg trigínta an-

4!1(

nis, & génuit Reu.

Vixít-

res: nomen uxóris Abram ,

Pl'æOl

que Phaleg , poftquam génuit

Sárai: & nomen uxóris Na-

Reu ducéntis novem annis ,

chor , Melcha, filia Aran ,'pa-

m

tris Melche , & patris Je-

Eu

& génuit filios , & filias.

M

i

Vixit autem Reu trigínta

fchae.

Erat autem Sárai fté-

duóbus annis, & génuit 5a-

rilis , nec habebat líberos.

h

m4 In artículo diei illíus in-

fit,

rug.

Vixit quoque Reu ,

ï

j

I

poítquam génuit Sarug , du-

greffus eft Noe in arcam , &

tür;

céntis feptem annis: & génuit

filii ejus: * J Uxor illíus, &

filios , & filias.

Vixit veró

uxóres filiórum ejus.

Y

x^, Deléta funt univérfa de

M.

Sarug trigínta annis ; & g6-

B

terra, remánfit autem folus

nuit Nachor. Vixitguc Sa-

Noe

DBominica Quinquagefimm.

2E

t

NNoe , & qui cum eo erant in

rimo No&tutno,

n

arca.

Uxor.

p

€

libro Génefis.

Glória Patri. Uxor.

Le&ioi.

1 QCap.rs.

Ditlum

SABBA T O.

Ixit aute

m Dóminus ad

um sá

ante Quinquagefimart,

Abram:Egrédere de ter-

UNe

Ad Vefperas.

ra tua , & de cognatióne tua ,

lum

Capitulum. 1. Cor. 13.

& de domo patris tui , & veni

R

atres , Si linguis hómi-

interram , quam monftrábo

F

myn

num loquar & Angeló-

tibi. Faciamque te in Gentem

lif

f

rum, charitátem autem non

magnam , & benedícam tibi :

t

hábeam, fa&tus fum velut zs

& magnificábo nomen tuum,

D

) Lj

fonans, aut cymbalá tínniens.

erísque benedíttus. Benedí-

0f Vs

Hym. jam fol recépit. 149.

cam benedicéntibus tibi, &

50

y. Vefpertína orátio afcén-

maledícam . maledicéntibus

dat ad te Dómine.

eN

tibi, atque in te benedicén-

lare

W^ Et defcéndat fuper nos

tur univérfz cognatiónes ter-

W

suitericórdia tua.

re. . Egréffus eft ítaque A-

N

as

*Ad Magnificat ; Antiphona.| bram/ficut precéperat ei Dó-

Ifntt

Pater fidei noftre Abraham

minus , & ivit cum eo Lot..

am)&

fummus;óbtulit holocáuftum

Septuágínta quinque annó-

ro filio.

ldu

rum erat Abram, cüm egre-

Tare:

fpper altärfg

$

ratio.

derétur de Haran. Tulítque

icdofy

veces noftras, quaefumus

Sárai uxórem fuam, & Lot

P5

ómine, cleménter exáu-

filium fratris fui , universám-

dnüit

Argn

di: atque à peccatórum vín-

que fubftántiam, quam pofsé-

n

culis abfolütos, ab omni nos

derant, & ánimas , quas féce-

adverfitáte cuftódi. Per Dfím.

rant in Haran

1 U

& egréffi

D dl

DOMINICA:.

funt, ut irent in terram Chá-

D

in Quinquagefima.

naan. Cümque veníffent in

,

: Ad Matutinurm , Invitator) eam, pertransivit Abram ter-

M

Preocc

üp

émus fáciem Dó-|ram usque ad locum Si-

mini :

' Etin pfalmis jubi- | chem , usque ad convállem

ju

lémus ei.

la

illáftrem , Chananzus autem.

?

(é

Pfal. " Ventte , exultémus. 2. | tanc erat in terra.

In primo y- Pfalmi ornitti- s Locütus eft Dóminus-ad

$

$1

tur ; Preoccupémus fáciem.| Abram dicens : Egrédere de

h&

ejus, &c. & ejusloco repeti4 terra tua ,.& de'cognatióne

tur à Choro Invitátorium.

tua, & veniin terram , quam

IS;&

Hymnus. Primo .die. 2.

monftrávero tibi: * Etfáciam

[/

"Antiphonz , Pfalmi , & y^|tein Gentem magnam.

li

Noéturnor, utin Pfalt, 3-

v Benedicens

benedícam

Dds

tibi,

*

Dominica Quinqua

efim&.

cábo nomen, ejus

|aa C«

Tres vidit.

HbL, &t magnif

L) .j2o

tuum, erísque benedíctus.. Et

Lc&

!

fáciam.

m ítaque ingr

éffus ef;.

H

uit au

LeBio

[-

t Abram /Egyptum ,

yl

pár

t??n Dömi- Cä

nus Abram , & dixit ei :

vidérunt /EKgyptii mulferem ,

qllf

A

émini

tuo dabo terram[

quod effet pulchra mimis.

ä

Et nuntiavérunt príncipes

n

jl

hanc.

Qui adificávit ibial

j

táre Dómino, qui apparüe-

Pharaóni. , & laudavérunt

ratei. Etinde transgrédien:

eam apud illum : & fublá-

W

ta eft. mülierin domum Pha-

g

ad montem , qui erat contra

fides

Qriéntem Bethel , teténdit

raónis.

Abram. veró bene

ibitabernáculum fuum , ab.

4fi fünt propter illam : fue-

ia

ter

Occidénte habens Bethel, &

rüntque ei oves& boves , &

ab Oriénte Hai: sedificávit

áfini, & fervi, & fáamule ,&

j

afinae,& caméli.

Flagellà-

gund

quoque ibi altáre Dómino ,

vit- autem: Dóminus Pharaó-

r

& invocávit nomen ejus.

Perrexítque Abram vadens .

nem plagis máximis , & do-

uf

mum ejus , propter Sárai

: i

& ultra. progrédiens ad Me-

yídiem.

Factaeft autem fà-

uxórem ^Abram. |Vocavit-

| Ut

mcs in terra : de(cendítque|

que Phárao Abram , & dixit

Quts

ei : Quidnam eft hoc , quod.

|

l

u

Abram in JÉgyptum , u'

peregrinarétur ibi : prava

fecífti mihi ? quare non indi-

n

lüeíat enim fames in terra.

cáfti, quód uxor tua effet ?

d)

^uam ob caufam dixífti effe

Cümque propé effet , ut in-

u

grederétur /Egyptum , dixit

forórem tuam , ut tóllerem

)

Sárai uxóri fue : Novi, quód

eam mihi in uxórem ? Nunc

t

W

T

pulchra fis mülier ; & quód,

