át enofira , quam dedit.

nobis

-

l

p

256

Infga Hebd. i p

oft Epiphaniam.:

nobis Dóminus in zdificatió-

àn eórpore , five extra corpus

ml

néfcio , Deus fcit ) quóniam

g

nem , & non deftruebiónem

veftràm, non erubéfcam. Ut

raptus eft in paradífum :. &

Ji u

aütem non exiftimer,tanquam

'audivit arcána verba , qug

t

)'J] |

terrére vos per epíftolas

'non licet hómini loqui.

W)

quóniam quidem epíftolz, ín-

, Confitébor*tibi Dómine

u

jf

|Deusintotocorde meo , &

j

Vil

juiunt, graves funt & fortes,

rzséntia autem córporis ini-

'thonorificabo nomen tuum in

r

firma , & fermo contemptibi

atérnum: *...Quia mifericór-

vobb

lis : hoc cógitet, qui ejüsmodi

'dia tua Dómine magna eft fu-

gl u

eft, quia quàles fümus ver-

4 cr me- EE "?79

Deus meus.es

ul

ttu, & confitéebor tibi : Deus.

bo per epíítolas abséntes , ta-

j

les & prasentes in fatto. Non

meus es tu , & exaltábo t

h

u

Quia.

Letto ii.

cf-,'-j

fif

enim audémus insérere , aut

l

comparàre nos quibüsdam ;

. Ro hujásmodi gloriáborg

g

pro meautem nihil: glo-.

J

H

qui feipfos commendant : fed

ipfi in nobis nosmetípfos me-

riábor , nifi in infirmitátibu$

:

ii

tiéntes, & comparántes nos-

meis. Nam & fi. volüero;glo-

(

metípfos nobis.

riári ,non ero insípiens : ve-

1 AUR

$.. Gaudébunt.

QD DN

ritátem enim dicam:parco au«

cüm cantávero tibi :* - Et

tem,ne quis me exíftimet fu-

j

127

ánima mea, quam redemifti

|pra id , quod videt in me,aut

Dómine.

*

áliquid audit ex me.

Et ne

1«

. Sed & lingua mea meditá- | magnitudo revelatiónum 'ex-

(t,

b

bitur juftítiam ; tuam , tota

tóllat me,datus eft mihi ftímu-

Tüs

die laudem tuam. .Et ánima.

|lus carnis me& ángelus sáta-

qun i

G lória Patri. |Et ánima. .

nz,quime colaphizet. Prop:

Tetun

'FERIA SEXT A.

ter quod ter Dóminum rogá-

1pr

De Epíítola fecünda ad Co:

vi , ut difcéderet à me :.&

h? qw.

rínthios..

dixit mihi : Süfficit tibi grátia

Ih

zi

Leaio i.

Cap. 12,

mea»na

n virtus in;i;qfirnljdþä-,

At jl

I gloriári opórtet ( non

te perficitur.

.

,

S

Mifer

1CO

rdi

atua Däfninef

i W

éxpedit quidem ) véniam

fju&qui i

autem ad vifiónes , & revela-

[ma

gnaeftfuper me. * Etli-

tiónes Dómini. Scio hóminem

beráfti àánimam meam ex in-

d

ii

inChrifto ante annos quatuór-

fernoinferióri. y/.

In die

T

decim(fivein córpore néfcio,

tribulatiónis mes clamávi ad-

"Y If

AL

five extracorpusnéfcio,Deus

te,quia exaudífti me. Ft li-

tutdié

fcit ) raptum hujüsmodi-us-

beráft. Lettio ui.

i

que ad tértium coelum. . Et

L

:

ininfirmitátibus meis , u&

L

€io hujüsmodi höminþm(fwe

i

Infra Hebd.; u po&lEpip—hanfiama

imhábitet in me virtus Chri-

1'€0rpmï

5:Ne perdíderis. me cum

fti.

Propter quod pláceo

iniquitátibus meis.

* Ne-

'llöniam

mihi in infirmitátibus -meis ,

que in finem irátus resérves

: (

jn contuméliis, in neceffitá

malamea. Y^ Nonintresin

? (]'lei

tibus, in perfecutiónibus , in

judícium cum fer

0

tuo Dííe.

angüítis pro Chrifto. Cum

Neque in finem.

L

ectio d.

'O'Im'np;

|

enim infirmor , tunc potens

4

V9

smetípfos tentáte:, fi

fum. Fatctus fum insípiens ,

? efüs in fide : ipfi vos

m j

j

|

vos me coegíftis.

Ego enim

D.

probáte. An non cognófcitis

àvobis débui commendári :

vosmetípfos , quia Chriftus

Bu

nihil enim, minusfui ab iis ,

Jefus invobis eft ? nifi forté

CU t

qui funt fupra modum . Apó-

réprobi eftis.

Spero autem ,

Deis

ftoli : tametfi nihil fum.

/tt.

quód cognofcétis. , quia nos

3* Fattuseft mihi Díís in re-

non fumus réprobi.

Orá-

Et Deus meus in

mus autem Deum , ut nihil

äb,or; |

fügium :

auxílium fpei meg.

nEri—

mali faciátis : non ut fios pros

f

uitme de inimícis. mels for-

bátiappareámus , fed ut vos ,

r

D7 — tiffimis, & fattuseft Dóminus

quod bonum eft , faciátis

*

téttor meus. Et Deus.

1

P

nosauter ut. réprobi fimus.

ória Patri. Et Deus.

Nonenim póffumus áliquid

Y

T

S' A-B3B.A-T O.

àadvérsüs veritátem ; fed pro'

&tf

De Epíítola fecünda ad.Co-

veritáte. ; Gaudémus enini ,

o dil

;

rínthios

tb

Le&io

lo

,

C

quóniam nos infirmi-fumus ,

: 12

vos autem poténtes eftis.Hoc

hié-de tértiohoc vénio ad

& orámus v

]u

"

s

efiram copfum-

vos : Inore duórum, vel

Inatiónem.

d

trium téftium ftabit omne

BParátum cor meum Deus,*

tj

verbum. Pradixi,& praedíco,

parátum cor meum :

: Can-

Vf

T.

ut przfens ,& nunc abfens ,

tábo , & pfalmum dicam Dó-

É .

lis , qui ante peccavérunt ,

Inino.

P

Átià

$]

c&teris ómnibus , quóniam fi

F*Exürgeglória mea, exür-

ità

venero iterüm, non parcam.

ge píaltérium & cíthara , ex-

Illé

Án experiméntum quseritis

ejus,qui in me lóquitur Chri-

prgam n v5 ntab :

V

]

eó hac abfens fcribo ,ut

itus , quiin vobis non infir-

lk

üátur , fed potens eft in vo-

E

on prefens dürius agam

dt

bis ? Nameetfi crucifixus eft

fecündüm poteftátem , quam

j

exinfirmitàte: fed vivit ex

Dóminus d:dit mihi in adifi-

[

virtüte Dei. Nam & nos infir-

[

catiónem , & non in de-

mi (umus inillo: fed vivémus

ftruttiónem. De catero

?

t

cüi eo ex virtüteDeiin vobis.

fratres » gaudéte

, perfé&t

u

à

cító-

[

?

;

Dominica iii. poft Epiphaniam.

f

eftót

e , exhortàmini , idem| Dffo noftro Jefu Chrifto , qui

sápite , pacem habéte , &

dedit femetípfum pro peccá-

pauge

li

Deus pacis & dile&tiónis erit

tis noftris , ut eríperet nos de.

vobiíscum. Salutáte ínvicem

prasénti seculo nequam, fe--

in ófculo fan&to. Salütant vos

cüándüm voluntátem Dei , &

omnes Sancli. Grátia Dómini

Patris noftri , cui eft glóriain

fecula fzculórum. Amen.

W

T

noftri Jefu Chrifti , & chári-

tas Dei , & communicátio

$, Dómine,ne in ira tua ár-

g

fanctti Spíritus fit cum ómni-

guas me , neque in furóre

geque

bus vobis.

Amen.

iij

tuo corrípias me: * IVliferé-

g

w;. Adjütor meus tibi pfallam,

re mei Dómine , quóniam in-

quia Deus fusceptor meus es:

firmus fum.

?'0

imor &

f

*.Deus meus mifericórdia

tremor venérunt fuper me :

f

& contexérunt me ténebra.

"h

mea.

x Letábor, & exultábo in

Miferére.

TLéO10 ,

Qur j

te, pfallam nómini tuo Al-

Íror , quód fic tam cità

I

l

Yi

tíffime. Deus meus.

transferímini ab eo,qui

G lória Patri.. Deus meus.

vos vocávit in grátiam Chri-

fi f

1

Ad Vefpetas, Oratio.

fti,in aliudEvangelium : quod.

dN

non eft áliud , niíi funt áliqui ;

i

Mnípotens, fempitérne

m

O

Deus, infirmitátem no-

qui vos contürbant,& volunt

ftram propítius refpice : at-

convértere EvangéliumChri-

hd

que ad protegéndum nos déx-

fti. Sed licet nos,aut Angelus

lUt

i

teramtucz majeftàtis exte'nd;.

de coelo evangelízet vobis ,

Per Dóminum.

pratérquam quod evangeli-

u

DOMINICA 1l

závimus vobis , anáthema fit.

D

IU

oft. Epiphaniam.

Sicut predíximus ; & nunc

Ad Matutinum, omnia üt

iterum dico : $i quis vobis

g

in Pfalterio.

evangelizáverit prater id ,

IÍn

imo No&turno.

uod accepíftis , anáthema

J]ïä

fit.

Incipit

:

E

P

íftola. beáti Pauli

Modoó enim homínibus

hr

-- Apáftoli ad Gálatas.

fuádeo , an Deo ? An quero

lii

Le&tio 1.

. Cap. r.

homínibus placére ? Si adhuc

T

P

Aulus Apóftolus non ab

homínibus placérem , Chrifti

homínibus, neque per hó-

fervus non effem.

minem, fed per Jefum Chri-

*. Deus, qui fedes fuper

A

h

ftum , & Deum Patrem , qui

thronum , & jüdicas szquitá-

fuscitávit eum à mórtuis , &

tem , efto refügium

aupe-

lr

quimecum funt omnes fta-

rum intribulatióne ;; ,* Quia

m

tres,Eccléfiis Galátiz. Grátia

tu folus labórem & dolórem

r

vobis & pax à Dco Patre , &

consíderas.

m

y. Ti-

Dominica iit. poft Egiphgiïiazns:

ïü,qulï

m

Y^Tibi enim derelí&us eft, vangélii grátiasnon defuérunt

pauper , pupíllo tu eris adjü-

quidam ex circumcifióne ,

Tosde

tor. Quia.

LU

quamvis Chriftiáni nómine ,

I[] fe

eCtio

Ms

] nondum tamen tenéntes ipsü

kl

Otum enim vobis fácio

grátiz beneficium , & adhuc

J

li

4- *.fratres,Evangéliii, quod

dl

voléntes effe fub onéribus le-

evangelizátum eft à me , quia

gis, quz Dóminus Deus im-

"n

non eitfecündüm hóminem :

posuüerat non juftítia fervién-

Ate

l

neque enim ego ab hómine

tibus , fed péccáto , juftam

a

accépi illud, neque dídici, fed

fcílicet legem injüftis homí-

I u

per revelatiónem Jefu Chri-

nibus dando,ad demonftránda

vrd

üil

Audiftis enim conver-

peecáta eórum , non auferén-

[e:

fatiónem meam aliquándo in

da, Non enim aufert peccá-

i& Tudaifmo:quóniam tupra mo-

LL)

ta nifi grátia fidei , que per

ll

dum. perfequébar Eccléfiam| dile&tiónem operátur.

ü

li

Dei, & expugnábam illam &

5 Notas mihi fecífti Dómi-

ul

proficiebam in Judaifmo fu-

neviasvite: ^ Adimplébis

li«

pra multos coztáneos meos

me lstítia cum vultu tuo:de-

lectatiónes in déxtera tua us-

m

ingénere meo , abundántius

ib

samulátor exiftens paternà-

uein finem.

Qlünt

rum meárum traditionum.

^ 'Tu es, quireftíitues here-

Chr

?^ A dextris eft mihiaDömi-

ditátem meam mihi. Adim-

TCLUS

nus,necommóvear: . Prop-

Iébis,

e&tio v.

biss !

ter. hoc dilatátum eft cor me-

Ub.hac ergo grátia jam

i

um , & exultávit lingua mea.

Gálatas con

it

itütos illi vo-

j

Jf

7* Dóminus pars hezeditá-

]ébant conftitüere fub onéri-

juno

tis meg , & cálicis mei.

bus legis , affeyerántes , nihil

iQui

opter.

P

eis prodéffe E vangélium , nifi

'ld,

P atri.-

ter.

cireumcideréntur ,& céteras

t

e

cund

oNG

urmnoe.

Jera

carnáles Judáici ritus obfer-

jbus

De Expofitióne fan&i Augu-

vatiónes fubírent. . Et ídeó

&O

ftíni Epífcopi in Epífto-

Paulum Apóftolum . fufpe-

huc

a

m ad. Galatas.

&um habére coeperant, à quo

illi

1n þ

refatione tom.4. -

illis Evangélium praedicatum

Lecdio iv.

erat, tanquam non . tenéntem

JPE?

Aufa , propter quam fcri-

difeiplínam ceterórum, Apo-

WUU

C

ftolórum, qui Gentes co

bit Apóftolus ad Gálatas;

—

ge-

U

hac eft; utintélligant , grà-

bant judaizáre.

:

tiam Dei id fecum ágere , ut

&» Diligam teDfíe vir

tus me'ag

Qwa !

Jit

1l

fub legem jam nonfint. Cum

Díis firmaméntum . meum ;.

t refügium meum.

enim grædic:ä.ta eis eflet E-

Z4

**

Li-

260

Dominica iii; poft priphaniam.—:

y. Liberátor meus ,

us

niens , adorábat eum. Ft ré-

1

gt

liqua.

müe

»neus ,adjütor meus. Etre-

fügium.

Le&io vi.

Homilía S. Hieróny miPresb.

fitf

Alis quidem quzftio eft.

Lib. r. Comment. in cap. 8.

di

E

Mlatthai.

f

& in Epíftola ad Romá-

pos: verümtamen vidétur

monte 'Dómino de-

Ü

áliquid interéffe, quod ibi

fcendénte , occürrunt

J Jjït

f ?

.contentióncm ipfam diri-

turbz , quia ad altióra afcén-

mit , litémque compónit ,

dere non valuérunt. Etpri-

(int

i inter eos, qui ex Judais,

mus ei occürrit leprótus :

fire

&

eos , qui ex Géntibus cre-

necdum enim póterat cum

IPii

diderant, orta erat: cümilli

lepra tam multíphicem in

dui'

monte Salvatóris audire fer-

n

tanquam ex méritis ópe-

rum legis

fibi

rédditum

mónem. Et notándum , quód

pnmu

Evangélii premium arbitra-

hic primus fpeciáliter curá-

f

b

réntur ; quod premium in-

tus fit : fecándó , puer Centu-

V

circumcífis. tanquam immé-

riónis : tértió , focrus Petri

-

Jj

A

ritis nolébant dari: illi con-

fébriens in Caphárnaum

L

E

JRJU

tra Judzis fe preférre ge-

quarto loco , qui obláti funt

| ais

ftírent, tanquam interfectó-

ei à demónio vexáti,quorum

(f

ribus Dómini.

In hac veró

fpíritus verbo ejiciébat ,

*

E píftola ad eos fcribit , qui

quando & omnes malé habén-

Ti

li

tes curávit.

Uf

W

jam commóti erant au&oritá-

te illórum , qui ex Judzis

$. Adte Dóminelevávi áni-

u

erant , & ad obfervaátiónes 1

mam meam: *Deus meus in

(

?';

te conftdo , non erubéfcam,

gis cogébant.

z.. Dómini eft terra , & ple-

y'; Cuftódi ánimam meam ,

nitüdo ejus: * Otrbis terrá-

& éripe me. Deus meus.

]

rum, & univérfi qui hábi-

Le&io vil, -

|fif

tàntin eo. Y-Ipfe fuper má-

T ecce leprófus véniens

Wt

dorábat eum , dicens:

xia fündávit eam:& fuper flá-

: yle

mina praeparávit illam.Orbis.

Re&é poft predicatiónem

at

Glória Patri.

Orbis.

atque do&trínam figni offér-

Intertio Nocturno.

;j

f

turoccáfio, utper virtütem

I

écio fan&i Evangélii fe-

miráculi

pratéritus

apud

l

Is

cündüm Lucam.

audiéntes férmo firmétur ;

"t LeGio vit.

f

Cap. 8.

Dómine , fi vis , potes me

BI

Nillo témpore : Cum de-

mundiàre.

Qui voluntátem

]

Tür

fcendiffet J-(us de monte ,

rogat,de virtüte non dübi-

F J

[

f-cüte funt eumturba mul-

tat.

Et exténdens Jefus

ta

L]

*

Dejr

,& eec l:prófus vé-

manum , tétisit eum , di-

[slr

cens :

DL

:

L]

n

Infra Hebd. iii. poft Ep

134

.

haniam.

26r

ccnä : Volo ,

mundáre. Ex.,Salvatór

1, aut mnon'créde-

tendénte manum Dómino ,

rent:ficréderent , falvarén-

"n

ftatim lepra fugit. Simülque

tur : fi non ceréderent , inex-

?

consídera , quam hümilis &

cusábiles forent.

Et fimul ,

fine jaGtántia refpónfio. Ille

d.

ne, quod in eo fepíffime cri-

TUn( -

díxerat, Sivis: Dóminus re-

minabántur, legem viderétur

fetn.

fpóndit, Volo. Ille premífe-

infríngere.

gat: Potes me mundáre : Dó-

u

e Deum laudámus. 17.

JU s.

minus jungit, & dicit : Mun-

Ad Benedi&us;Ant

iphornas.

Q

dáre. Non ergo , ut pleríque

Cüm defcendiffet Jefus de

Latinórum putant, jungén-

h d

monte,ecce leprófus véniens

fet

dum eft , & legéndum , Volo

adorabat eum dicens : Dómi-

mundáre ; fed feparátim, ut

ne,fi vis, potes me mundáre :

Qu

primüm dicat , Volo: deínde

Uf |

& exténdens manum , tétigit

TU

Ímperet, Mundáre.

eum , dicens: Volo,mundár

E

x. Duo Séraphim clamábant

ratio.

C.

etri

alter ad álterum : *San&tus;

m [

Santtus , Santtius Dóminus

O

Mnípotens , fempitérne

Qutt

Deus , infirmitátem no-

Jeus Sábaoth:

* Plena eft

ftram propítius réfpice : at-

J

omnis terraglória ejus.

que ad protegéndum nos déx-

"-

Md

9. Tres funt , qui teftimó-

teramtue majeftátis exténde.

:

nium dantin coclo , Pater ,

Fer Dóminum.

D

Verbum , & Spíritus fan&us:

Ad Magnificat ; An

tiphona.-

án- |

|

& hi tres unum funt.Santtus.

Dfíe,fi vis;potes me mundáre:

B in

Glória Patri.

Plena.

& ait Jefus : Volo , mundáre.

Ify

'"Le8io ix.

FERIA SECUND A.

n

'

3

T ait illi Jefus: Vide ,

De Epíftola ad: Gálatas.

émini díxeris. Et revé-

€

Oio

: ap.'sü

rà quid erat necéffe, ut fer-

yInfensáti Gálate* , quis

j

vos fafcinávit non obe-

J

móne jactáret , quod córpore

preeferébat? Sed vade,ofténde

díre veritáti , ante quorum"

em

te facerdóti. Várias ob cau-

óculos Jefus Chriftus pre-

r

fas mittit eum ad facerdó

(

fcríptus eft, in vobis crucifi-

tem. Primüm, propter humi.

xus ? Hoc folum à vobis«volo

ï?üd

litátem , ut facerdótibus de-

díf(cere: Ex opéribus legis

(

férre honórem videátur. Erat

3j

Spíritum

accepíflis ,

an

enim Iege precéptum, ut qui

ex auditu fidei ? Sic ftulti

i

muündáti füerart à lepra , of-

eftis, utcum fpíritu ccepéri-

ii

férrent münera facerdótibus.

tisjnunc carne confuiémini ?

Jeftgs l

Deinde, ut mundátum vidén-

"Tanta paffi eftis fine cau(a ?

ll

tcs]epzófum , aut créderent

fi tamen fine caufa. Qui ergo

Ó

tri-

N

:

65

Infra Hebd. ii. poft Epiphaniam,

Chriftus nos re

démit de. ma-

tribuit vobis Spíritum E

operátur virtütes in vobils

ledícto legis , fattus pro no-

ex opéribus legis, an ex audi-

bis maledictum ; quia fcrip-

tum eft : Maledíctus omnis ,

!

tu fidei ? Sicut fcriptuin eít :

ut in

li

Abraham crédidit Deo, & ré-

qui pendet in ligno

/

Géntibus benedictio Abrahz

putátum eft illi ad juftítiam.

fieretin Chrifto Jefu , ut pol-

9

E

uam magna multitüdo

Nl

dulcédinis tue Dómine:

licitatiónem Spíritus accipiá-

)uam abfícondíiti timén-

mus per fidem.

: n

&. Benedicam Dóminum in

J

tibus te ! Y* Et perfecífti eis;

*

nul

ui fperant in te Dómine , in

omni témpore :

Semper

laus ejus 1n ore meo.

fi

confpéctu filiórum hóminum.

y In Dómino laudábitur áni-

l

Quàm abícondiífti.

CCLIO 1l

ma mea, áudiant manfuéü ,

m

& laténtur.

Semper.

)

j

Osgnófcite ergo , quia

2

G 1ória Patri. Semper.

C

qui ex fidefunt, ii funt

p

filii Abraha.

Próvidens au-

FERILIA

TERLIA.,

fati

De Epíftola ad Gálatas.

r

tem Scriptüra, quia ex fide

e lü'ic.

Cáp.. 5.

Til

quftíficat Gentes Deus-, pra-

nuntiávit Abrahe

Quia

^'Tate , & nolíte íterüm

n

jugo fervitütis continéri.

Q

benedicéntur in te. omnes

Gentes. lgitur qui ex fide

Ecce, ego Paulus dico vobis ;

]i

funt, benedicéntur cum fi-

quóniam fi circumcidàmini ;

Chriftus vobis nihil próde-

déli Abraham.

Quicümque

hit.

'Teftífcor autem rur-

enim ex opéribus legis funt ,

fub maledí&to funt. Scriptum

(fus omni hómini circumci-

ii

dénti fe , quóniam débitor

MO

eít enim : Maledí&tus omnis ,

ui non permánferit in órni-

elt univér(z legis faciénda.

t

Evacuáti eftis a Chrifto, qui

i

bus,que fcripta funt in libro

grá-

legis , ut fáciat ea.

in lege juftincámini

fit

Sv» Adjütor meus e

fto Deüs :

tia excidíftis. . Nos enim fpí-

]

T2l

rituex fide , fpem juftíüa

Eul

* .Ne derelínquas me.

*

Y* Neque deípícias me Deus

e4pedtámus.

tl

s. INe

x Auribus pércipe Deus là-

n

falutáris lï(z

CLIO . IlHf»

crymas meas

ne síleas à

ie

Uóniam autem in lege

me , remítte mihi :

* Quó-

W

F

* nemo juftificátur apud

niam íncola ego fum apud te;

Dii

Deum , maniféftum eft ; quia

& peregrinus.

)

Kti

juftus ex fide vivit. Lex au-

$« Comp

láàceat

tibi , ut erí-

o

tem non eftex fide, fed , (oui

ias me : Dóminead adjuván-

Ti

€ feih'na.y Quö,nizfä.

W

fc'cegj;t ea , vivet -in illis.|dum m

d

Infra Hebd. i. poft lEpïphaniamu

6

,

-

e&io 1is

—i

!0 no/.'

ambuláte, & defid.fä..l'.ifaTc

a

$.

1.

AT Àm in Chrifto!jefu ne-

nis non perficiétis. Caro eni

m

que circumcífio áliquid

concupífcit advérsüs fpíritü ;

lls ,

valet , neque praepütium, fed

t

piritus autem advérsüs car-

g

fides , que per charitátem

nem : hec enim fibi ínvicem

operátur. Currebátis bene

pl

quis vos impedívit , veritáti

adversántur , ut. non quae-

j

non obedíre ? Perfuáfio hazc

cümque vultis , illa faciátis.

* Egodixi, Dómine mife-

non eft ex eo , qui vocat vos.

rére mei e

Sana ánimam

n

Módicum ferméntum totam

"a

meam , quia peccávi tibi.

maffam corrümpit. Ego con-

» Ab ómnibus iniquitátibus

fido in vobis in Dómine,quód

Hj

meis éripe me Dómine. Sana.

TW

nihil áliud fapiétis

qui au-

G lória Patri.

Sana.

tem contürbat vos , portábit

FERIA QUART A.

judícium , quicümque eft ille.

Incipit Epíftola beáti Paulí

"

$, StátuitDóminus fupra pe-

óftoli ad Ephéfios.

trampedes meos, & diréxit

r*

b

10 fs

;ADs Iv' :

gréffus meos , Deus

L

[

* Et

»

mifit in os meum cánticum

r

Aulus Apóftolus . Jefu

tm

Chrifüi per voluntátem

novum. y* Exaudívitpre-

Deiómnibus Santis,qui funt

It

ces meas, & edüxit me de

li$;

Ephefi, & fidélibus in Chrifto

lacu miséria.

Et mifit.

Jefu. Grátia vobis , & pax

fl ,

e&io iif,

à Deo Patre noftro, & Dó-

de

Go autem, fratres, fi cir-

ür

mino Jefu Chrifto. Benedié£tus

cumcifiónem adhuc pre&-

Deus , & Pater Dómini noftri

(

dico , quid adhuc perfecutió-

Jefu Chrifti , qui benedíxit

iO

nem pátior?Ergo evacuátum

nos in omni benedittióne fpi-

ldæo

eft (cándalum crucis. Utinam

rituáli in coeléftibus in Chri-

]i

& abfeindántur, qui vos con-

'[4

türbant.

Vosenim in liber-

fto , ficutelégit nos in ipfo

ante mundi conftitutiónem ,

j

tátem . vocáti eftis fratres :

ut efsémus fan&ti & immacu-

19

tantüm ne libertátem in oc-

látiin confpéttu ejus in chari-

cafiónem detis carnis , fed

táte.

[

per charitátem fpíritus fervi- |&

$1

teínvicem. Omnis enim lex

Ne perdíderis me cumini-

j

quitátibus meis :

Neque in

in uno' fermóne implétur

finé irátus resérves mala mea.

t

Díliges próximum tuumficnt

Y- Non intres in. judícium

cum fervo tuo D

teíplum. . Quód fi ínvicem

Dómine. Ne-

mordétis , & coméditis , vi-

'que.

L

1Q ii«

f

ä

déte,ne ab invicem confumá-

Ui predeftinávit. nos

fi

mini. ,Dico autem : Spíritu

"—* in adoptiónem filiórum

per

Infra Hebd. tii. poft Epiphaniam.

6

[

er Jefum Chriftum in i

p-|jin laudem glórie i

psfus.i

W

5X Adjütor meus tibi pfal-

ji

um;, fecündüm propófitum

voluntàtis fuzjin laudem gló-

lam , quia Deus fufcéptor

J

fus , inqua grati-

meuses ;

Deus meus , mi-

j

rie grátie

fericórdia mea.

:

ficávit nos

in dilé&tor ílio fuo.

p

In quo habémus redemptió-

YLetábor; & exultáboin

ul

te , pfallam nómini tuo Altuf-

nem per sánguinem ejus , re-

'fime.

Deus.

u

miffiónem peccatórum fecün-

A

düm divitias grátit ejus, qua

Jlória Patri.

Deus.

Va

FERIA QUINTA.

fuperabundávit in nobis in

tug.

omni fapiéntia & prudéntia :

Q1s

íftola ad Ephé

I;O€.

*

u

ut notum fáceret nobis facra-

Heth

|( XBfecro ítaque vos ego

t

méntum voluntátis fuz , fe-

n

cündüm beneplácitum ejus ;

vindus in Dómino , ut

g

digné ambulétis vocatióne ,

üod propófuit in eo , in di-

fpenfati

i

óne plenigüdinis tém-

*

qua vocáti eftis , cum omni

»

(

orum ,1

nftauráre ómnià in

humilitáte & manfuetüdine ,

cum patiéntia , fupportàántes

Chrifto , que in coelis, ( qu&

in terra funt , in iplo.

invicemin charitáte , foliciti

L

ferváre unitátem .Spíritus in

3sParátum cor meum Deus:

Can-

m

p

arátum cor meum: -

vínculo pacis. Unum corpus ,

Yeno

tl

o , & pfalmum dicam Díío.

& unus Spíritus , ficut vocáti

ttn ]

tll

eftis in una fpe vocatiónis ve-

«Exürge glória mea,exür-

ftra.

Unus Dóminus , . una

(

e pfaltérium &

cíthara , ex-

Cantabo.

fides ,unum baptísma. Unus

dl

ürgam dilfflelæïo

Mut.

Deus , & Pater ómnium , qui

PU

ii

i quo étiam & nos. forte

eftfuper omnes,& per ómnia;

üntà

& in ómnibus nobis.

E

Nrocáti fumus, praedeftináti

by

fecündüm propófitum ejus ;

5 Deus in te fperávi, Dómi-

f

ui operátur ómnia fecün-

ne non confündar in atér-

num:in juftítia tua líbera

D

^Vjl

düm conslium voluntátis

.ITI?:

u

fuz , utfimus in landem gló-

Et éripe me.

*Inclína ad me aurem tu-

[

rig ejus nos , qui anté fperá-

Bt.

JWüV

vimus in Chrifto. . Inquo &

lam;& falvigäia

i,

a

vos , cüm audi(setis verbum

Nicuíque

autem:

;no-

r

veritáis ) Evangélium falü-

Tes

tis veftrae ) in quo & credén-

ftrüm data eft grátia fc-

cündüm mensuram donatió-

haj

tes fignáti eftis Spíritu pro-

kr d

miffiónis fán&o , qui. eft pig-

nis Chrifti. Propter quod di-

mus haereditátis noftre, in re«

cit: Afcéndens in altum cap-

Vrf

tàtem ,

: 6

fitiónls , | tivam duxit ;captivi

dedit

demptiönem acqu:

U

..

Dl

tifra Hebd. iii.

oft E piphaniam.

[4

P

j

"

| pf'd!

dedit dona hominibus.. Quo

:

ánima mea , quam

rédemifti

autem aícéndit , quid eft, nifi

Dómine.

É

Xf

I

quia & defcéndit primüm in

y. Sed& lingua mea medi-

inferióres partes terre ? Qui

tábitur juftítiam tuam , tota

die laudem tuam.

Etánima,

01

deicéndit , ipfe eft ; & qui af-

Ilf

céndit fuper omnes coelos, ut

G lória Patri. Etánima.-

impléret. ómnia.

FERIA SEXTA..

, Repleátur osmeum1aude

De Epíftola ad Ephéfios.

[A

tua,ut hymnum dicam glóriz

Legio :

tuz,tota die rnagnitüdinem

Stóte ergoimitató

Cgil?ässbeïa

(

Pl 41

tuam: noli me projícere in

Lficut fili charíffimi , &

témpore fene&tütis & .. Dum

ambuláte in dile&ióne , ficut

q

defécerit in me virtus mea ,

& Chriftus diléxit nos,& trà-

,W

£ ,

ne derelínquas me.

didit femetípfüm ypro.nobis

Inj

, .Gaudébunt lábia mea ,

oblatiónem , & hóftiam Deoe

cüm cantávero tibi. Dum.

ts

in odórem fuavitátis. 'Forni-

I$

LeGio3i

cátio autem , & omnis im-

li

T ipfe dedit quosdam

mundítia, aut avarítia ; nec

i

quidem Apóftolos, quos.

nominétur in vobis , ficut de-

dam'autem Prophétas , álios

cet San&tos:aut turpitüdo;aut

us,

veró Evangelíftas .,. Álios au-

ftultilóquium,aut fcurrflitas ,

Qcàt

jv

tem Paftóres & Dottóres , ad

qua& ad rem non pértinet ; fed

u

confummatiónem San&tórum

magis gratiárum attio..

inopus miniftérii , in zdifi-

w. Confitébor tibi. Dómine

Jnüs

qu

catiónem . córporis Chrifti

Deusin toto corde meo 4 &

donec occürrámus ommes in

honorificábo nomen tuum in

Jf

unitàtem. fidei , & agnitió-

atérnum: * Quia mifericór-

Jin

nis Fílii Dei , in virum per-

dia tua Dómine magna eft fu-

féttum , in mensüram setá-

per me. ? Deus meus es tu,

'cf-

& confitébor tibi: Deus meus

f

tis. plenitüdinis. Chrifti : ut

jam non fimus párvuli flu-

es tu, & exaltábo te.

0 uia.

Guántes, & circumferámur

j

Letlic ii

:

(

omni vento. do£trínz in ne-

^K Oc enim fcitóte intelli-

quítia hóminum , in aftátia

-L.I géntes , quód omnis

E

ad circumventiónem erróris.

fornicátor, aut 1mmündus ,

W

;l

u

Veritátem autem faciéntes in

aut avárus , quod eft. idoló-

charitáte , crefcámus in illo

rum sérvitus , non babet he-

t

yl |

per ómmia , qui eft caput

reditátem in regno Chrift

r

Chriftus.

& Dei.

Nemo vos. fedücat

|. Gaudébunt lábia imea ;

inánibus verbis : propter

4

hec enim venit ira Dei in

E

cüm þcq:an«tävcro tibi:* . Et

filios

&

366

* [ufra

Hebd. iii. poft Epiphaniam,

in 11

[)

diffid

éntize.

Nolíte'er-

patrem tütim , & matrem

£o éffci partícipes: eórum.

tuam. : Quod eft mandátum

|

-Erátis enim aliquándo tene-

rimum.in promiffióne : ut

i

j

i:bra : nunc autem lux inDfío.

bené fit tibi , & fis longeevus

Ut filiiIucis ambuláte.

fuper terram.

Et vos Paátres

j

. Miüfericórdia tua Dómine

gt

nolíte ad iracündiam provo.

yt

magnáà eft fuper me:

"Et

cáre filios veftros , fed educá-

liberáfti àánimam meam ex in-

te illos in discig

gus

férno inferióri. ;», In die tri-

lína, & eor-

!

reptióne Dóimini.

À

bulatiónis mez clamávi ad te,

$.. Ne perdíderis.

e

863 —

l

à exaudífti me, Et.

eQio Hs

25

| 500 LeG80 0L

'Ervi obedíte dóminis car«

Ru&Gus enim Iucis eft in

y ]

álibus cum timóre &

-ommi bonitáte ; & juftí-

tremóre , in fimplicitáte cors

U

tiä-ä & veritáte : probántes ,

dis veftri ficut Chrifto : nori

fiit

Id

quid fit beneplácitum . Deo :

ad.óculum ferviéntes, quafi

lr

€l

X& nolíte communicáre opéri-

homínibus placéntes , fed ut

bus infru£&tuófis tenebrárum,

fervi Chrifti, faciéntes volun-

[

magis auté redargüite. Quz

tátem Dei ex ánimo, cum bo.

p

|

enim in occülto fiunt ab ipfis,

na voluntàte ferviéntes ficut

turpe eft & dicere. ; Omnia

Dómino ,. & non homínibus:

autem , que arguüntur , à

fciéntes , quóniam unusqufs.

f

lümine manifeftántur: omne

que, quodcümque fécerit bo-

li

enim, quod manifeftátur , lu-

num , hoc recipiet à Dómi-

r

inen eft. Propter quod di-

no ^ five fervus, five liber.

li

Et vos Dómini éadem fácite

Y

cit : Surge , qui dormis, &

exürge à mórtuis , & illu-

illis,remitténtes minas : fcién-

nf

minábit te Chriftus.

tes , quia & illórum & vefter

fur]

g Fattus eft mihi Dóminus

Dj

Dóminus eft in ccelis : & per-

inrefügnim; * -Et Deus

fonárum accéptio non eft

:

p

meus in auxilium fpei mez.

apud eum.,

linfn

y» Erífpuit me de inimícis

!y

n

D

&. Parátum. 364.

OCO i

Iw

meis fortíffimis ; & fa&tus eft

l

Díís proté&tor meus. Et.

E cetero fratres, con.

(

AROn

íz]lóriaPatri Et.

fortáminiin Dómino , &

LUN

N

SABBA T O.

hf

in potentia virtütis ejus. In-

De Epíítola ad Ephéfios.

düitevos armatüram Dei , ut

tica

Lc&o b

ap. 6.

pofsttis ftare advérsüs insídias

- r

Tl

obedíte paréntibus

diáboli. Quóniam non eft no.

E

veftrisin Dómino : Hoc

bis colluétátio advérsüs car«

qia

enim juítum eft.

Honóra

nem , & sánguinem ; fed ad-

Vér«

»

Dominica iv.

,

poft Epiphanis,

.

At

vérsüs principes & pote

d-

que in diem

Chriiï;ngfu.

Ü

tes, adversüs mundi re&ctóres

Sicut eftmihi juftum;hoc fen-

ew

tenebrárum harum , contra

tfre pro ómnibus vobis$ , eó

i

irituália néquítiz, in coelé-

quód hábeam vosin corde ,

a

D.

ftibus.

Proptéreà accípite

& in vínculis meis ; & in de-

0T.

armatüram Dei,ut pofsítis re-

fenfióne, & confirmatióne E-

lci

síftere in die malo , & in óm-

! Wt

vangélii, sócios

:

gäüöii- m?i

Tübus perfeé&ti ftáre. —

omnes vos effe. :

5. Adjütor meus. 364.

x., Dómine, ne in ira tua ár-

- Ad' Vefptras ; Otatio.

guasme , neque in furóre

;Eus,' qui nos in tantis

tuo corripias me: **

/liferé-

Joid

47 perícülis

conftitütos ,

re mei Dó

m

firmus fum.

üne, quóniam in-

i

pro humána fcis fragilitáte

00f

non poffe fubsíftere: da nobis

X4. Timor & tremor vené-

Tior]

falütem mentis & córporis ;

me ténebre. Miferéré.

runt fuper me:& contexérunt

uf

utéa, que pro peccátis no-

d ut

dtris pátimur , te adjuvánte

Ledtio . ^

JUt

vincámus. Per Dóminum:

Eftis

enim mihi eft

1.

DOMINICA IV.

1. Deus , quómodo cü-

]

^'poft Epiphaniam.:

piam" omnes vos in vifcéri-

ID

n

ruimo NoGurno;

bus.Jefü Chrifti. " Et hoc

píftola beáti Pauli

qu

Incipit

oro , ut cháritas Veftra ma-

. o

"^ Apóftoli ad Philippénfes.

[

is ac magis abündet in

T

Jl«

Le&io &

Cap, r

f

C

iéntia, & in omni fenfu :

Defe

T) Aulus , & Timótheus fer-

ut probétis potióra , ut fitis

M

t

P

1 viJefu Chrifti ; ómnibus

fincéri , & fine offénfa in

Udy

San&is in Chrifto Jefu , qui

diem Chrifti , repléti fru-

dft

unt Philfppis, cum Epífcopis

Qu juftíitie per Jefum Chri-

& Diacónibus.

Grátia vobis

p

um,in glóriam & laudem

d

& pax à Deo Patre noftro, &

Deti. 'Sceire autem vos yólo

Doómino Jefu Chrifto. Grátias

fratres ; quia quie circa me

ago Deo meo in omni - memó-

funt , magis ad profé&ium

ria veftri , femper in cun&is

venerunt Evangéli : ita u£

o

oratiónibus meis pro ómnibus

víncula mea maniféfta fie-

vobiscum gáudio deprecatió-

T

rent in Chrifto in omni

y

nem fáciens, fuper commu-

pr&tório , & in cetéris ómnie«

"

nicatióne veftra in Evangelio

bus: & plures é frátribus

uldlïs

Chrifi à prima die usque

in Dómino. confidéntes vín-

!t

munc: confidens hoc ipfum ,/culis meis, abundántiüs au-

í

(4f9

quia qui ceepit in vobis dérent fin

e timóre verbg'm'

*

il

opus þ;onum' » perficiet. us- | Dei loqui.

]

E^ De.

Dominica iv. poft Epiphaniam.

x. Deus ; qui fedes-fuper:

néntia, ne nos replétum pre-

ii

d

thronum , & jüdicas squità-

mat : vegetámus hoc móti-

tem : efto refügium pàupe-

bus, ne fitu immobilitátis

1

intéreat :. fed cítius hoc col-

W

rumintribulatióne : "^ Quia

locándo síftimus , ne ipfa fua

mei'l

.£u folus labórem & dol

:

Qrem

p

€onsíderas.

vegetatióne fuccümbat : ad-

3. Tibi enim dere

^

lí&us eft

juméntis hoc véftium tégi-

70le4

mus , ne frigus intérimat: &

ffü$»

pauper , pupíllo tu eris adjü-

TUf

tor.

uiajecuo i.

.

quafita .adjuménta. Prpjici-

i

Jidam quidem & prop-

mus;ne calor exuürat. 'Tót ígi-

Q

tur diverfitátibus occurrén-

]

ter invídiam & conten-

j

tiónem , quidam autem &

tesquid ágimus;nifi corrupti-

jropter bonam voluntátem

bilitáti fervímus , ut faltem

Qj

QU

multiplícitas impénfi obséquii

li

il

Chriftum przdicant , quidam

]

ex charitáte , fciéntes , quó-

corpus fuftíneat,quod anxíetas

tj

niam in defenfiónem Evangé-

infirm: mutabilitátis gravat?

[À

$. Notas mihi fecífti Dómi«

(ril

lii pófitus fum. Quidam au-

i

AT

tem ex contentióne Chriftum

ne vias vite: * Adimplébis

annüptiant non fincéré, exi-

me lzetítia cum vultu tuo: de-

W

)

ftimántes,prefsüram fe fufci-

le&tatiónes in déxtera tua us-

il

ht

*

AEIOF

táre vínculis meis, - 'Quid

que in finem.

enim? Dum omni modo , five

Y. Tu es, qui reftítues lizree

a

er occafiónem , five per ve-

ditátemmeam mihi. Adim-

lUt

Le&o v.

h

ritátem , (Chriftus annuntié-

plébis.

'tur ; & in hoc gáu

de bené per Paulum

- fl

audébo.

deo , fed &

J dicitur: Vanitáti enim

T

.

DP

$. À dextri

s eft; mihi- Dómi-

fubjé&ta . efít creatüra nom

nus,ne commóvear : ^ .Prop-

volens, fed propter eum, ,

gitn

ter hoc dilatátum eft cor me-

qui fubjécit eam in fpe

e

o

m

d a

um , & exultávit lingua mea,

quia & ipía creatüra liberá-

",. Dóminus pars haredità-

bitur à fervitüte. corrup-

p

tis meg , & cálicis mei.

tiónis ,. in libertátem gló-

pl

Propter.

riem filiórum Dei.

Vanitáti

t

Glória Patri. — Propter.

quippe. creatüra non. volens.

!l Di

. An fecundo INocturno,

sübditur., quia homo , qui.

At

Ex libro Morálium fan&i

ingénite con(tántie ftatum

ln

..Gregórii Pap&.

volens deséruit , preffus ju-

fanty

Lib. 4. cap- 3o-

i

Le&io iv.

fte mortalitátis póndere ;.

fia f

refectiónibus

Eplemus

nolens .. mutabilitátis . fuze

lm

corpus, ne extenuátum

corruptiónifervit. Sed crea»

(rbj

türa hec tunc à.fervitüte

lii

defxciäg: extenuámus. abíti-

COI-

J

. Dominiea iv. poft Epiphaniam.

Tpr,

Ht

corruptiónis

erfpitur , cüm

T

. In tertio No&u.mö..-

ll

adfiliórumDei glóriam incor-

L é&io fan&i Évangeélii fe-

rüpta refurgéndo fublevátur.

cündüm Matthaeum,

X 0.

&« Díligam te Dómine virtus

Le&io viie

fa i

mea : Dóminus firmaméntum

Cap.8.c

illo témpore : Afcendén-

m

meum,

t refügium meum.

I:

efü in navículam, fe-

ii

