à verbo áfpero.

ln

(

à

d5

Ó

X

: $g

1

P

atum eft fuper nos lu-

S cápulis fuis obumbrábit ti-

Tl

bi,* &fub

Af

men vultus tui. Dómine : *

pennis ej us fpe-

- dedíftiletitiam in corde meo.

räbiS-

j

fil tl

il

pl

S cuto circümdabit te véri-

A fru&u fruménti , vini , &

ïj*

6lei fui * multiplicáti funt.

tasejus:* nontimébis à ti-

NU

móre noé&türno,

n pace in idípfum * dór-

]i

miam , & requiéfcam.

A fagiítta volánte in die , à

1Di

.

Q uóniam tu Dómine fingu-

negótio perambulànte in té-

U

fpe* conftituífti me.

nébris : * ab incürfu, & da-

:S

Wil

yif

s làriter in

*

mónio meridiàno.

"imus 36.

^i

N te Dómine fperávi , non |,C adent à látere tuo mille, &

T

confündar in &etérnum : *| decem mfíllia à dextris tuis; *

&i

in juítítia tua líbera me.

ad te autem non appropin-

:

' d

E

. inelína ad meaurem tuam , *

uábit.

dN

accelera , ut éruas me.

erümtamen óculis tuis

jtta

| ^ Efto mihi in Deum prote-|confiderábis , * & retri-

l

ü

M

*&órem ; & in. domum refü- | butióné peccatórum vidébis,

! «lllle 4

gii ,.* ut falvum mefácias. *

Q uóniam tu es Dómine fpes

h

1

mea

^

-

LP

Ad Completorium.

153

mea : * altíffimum pofulfti

*Stu U

refügium.tuum.

E Iuclï ante termmum

VTIler

on accédet ad te malum :

d 11

Rerum Creátor pofc;l.

&

flazséllum non appropin-

mus,

i0 f

quablt tabernáculo tuo.

Ut pro tua cleméntia

l mil

uóniam AHUCIIS fuis man-

Sis praeful , & cuftódia.-

Dtujg

T

d

vitde te :* ut cuftódiant te

procul recédant fómnia ,

jn ómnibus viis tuis.

Et nó&tium phantásmata :

rOmm

i

*

[n màánibus portàbunt te :

Hoftémque noftrum cómpri«

T'éden]

ne forte offéndas ad lápidem

me ,

7A

J3i

l£

pedem tuum.

Ne polluantur córpora.

$ uper áfpidem , & bafilí-

prafta , Pater piíffime,

djut

Oni

cum ambulábis : * & concul-

0t

Patríque compar Unice ,

e

càbis leónem ,

& draco-

CumSpíritu Paráclito ,

T10t40)

nem.

Regnans per omne iæculum,

Q uóniamin me fperavxt *

Amen.

CtOt

liberábo eum :* prótegam

tulum. ïc, re

l.h

autem in no

n

es Dó-

Qu

um

eum , quóniam cognóvit no-

by

w

men meum,.

VI'!

mine, & nomen fan&ium

C lamábit ad me , & ego

tuum invocátum eft fuper

tU

exaudiam eum

* cum ipfo

nos , ne derelínquas nos Dö—-

n:*i

mine Deus nofter.

fumin tribulatióne: erípiam

eum , & glorificábo eum.

&. Deo grátias.

ibit !

In manus tuas Dö—-

driage

[, ongitüdine diérum reple-

W. brev.

jusln

boeum : * & ofténdam illi

mine, * ^ Comméndo fpm-

falutáre meum.

tum meutm.

In man us.

A

teva

j!

Püalmus.t

x*

Redemífü nos Domme

u i

ce

U

nunc

ïenedmlte

Deus veritátis. Comméndo.

Dóminum :* omnes fer-

( ; lória Patri. In manus.

vi Dómini.

Cuftódi nos Dómine ut

it ,i

z

m

j ul ftatis in domo Dómini, ?

pup:llam óculi.

& d&

m Atriis domus Dei noftri.

x». Subumbra alàrum tua«

1nnó&ibus extóllite manus

rum prótege nos.

lt

[l

veftrasin fantta : * & bene-

Afia.

Salva nos,

T

dícite Dóminum.

; LUUS

Canticum Simeonis.

B enedícat te Dóminus ex

ïu"E«.

»pïü

J

Sion ,

Unc dimittis

(ïrvum tü-

qui fecit coelum &

V

terram.

um Dómine , * fecün-

Aíía Miferére mihi Dó-

düm verbum tuum iri pace 5

li

D

mine &. exáudi oratiónem

C uià vidérunt óculi mei: 'F-

imneam.

alutàre tuum.

Jl

J

f

K 5

Quod

TAR

*154

Ad Completorium. .

E

Mi

»

tensl, & miséri-

U

uod paráfti * ante. fáciem

nos omnípo

M

: "

mnium populórum.

cors Dóminus.

Amen.

J

ad . revelatiónem

J

H ))

I;umen

y.Dignáre Dómine no&te

Y ul

Géntium , * & glóriam ple-

ifta.

* bis tuzIfrael.

j sSine peccáto nos cufto-

j

*

G lória Patri.

ire.:

lt

Afía Salvanos Dómine vi-

y. Miferére noftri Dómi-

ne.

gilántes,cuftódi nos dormién-

^tes : ut vigilémus cum Chri-

. Miferére noftri.

hts

. Fiat mifericórdia tua Dó-

* t

fto , & requiefcámus in pace.

NI

Y

"(

- Sequentes Preces femper

mine fuper nos.

, Quemádmodum fperávi-

[

. dieuntur , praeterquam in

mus in te.

Wt

Il

Offiio Duplici , & infra

,. Dómine exáudi oratió-

i

O:tavas: qua in feriali Offic.

nem meam.

Xw P[

-*empore Adventus, quando

P

* 1* didm funt Preces in. Vefpe-

g. Et clamor meus ad te

véniat.

L

. zis,dicuntur flexis genibus.

AOT

rie- eléifon.

, Dóminus vobíscum.

- AX . Chrifte eléifon.

x. Etcum fpíritu tuo.:

D

. Q rémus.

ATU

Kyrie eléifon. -

Oratio.

».Paternofter. fecretó.

Ifita , quefumus Dómi-

hi

V

ne, habitatiónem iftam,

|

I)

y« Etne nosindüc

*

as in lten-

*

tatiónem.-

J

& omnes insídias inimíci ab

f

UM

^

ibera nos à malo.

ealongérepélle , Angeli tui

i

li

|

T

n Deum. ' fecretoó.

fan&ti hábitent in ea, qui nos

y.

Carnis refürrettiónem.

in pace cuftódiant : & bene-

3

I

(

T

N

itam.setérnam , Amen.

díétio tuafit fuper nos fem-

*

; Beüedií&us es Dómine

ere

[

Per Dóminum noftrum

t

^

*

b

DDeus patrum noftrórum.

Jefum Chriftum.

x

"Etlaudábilis &

. Dóminus vobíscum.

t

Tl

:

fzecula.

gloriöfus

&

x. Etcum fpíritu tuo.

l

ATl

Benedicámus Patrem, &

. Benedicámus Dómino.

1l

— Fílium cum fan&o Spíritu.

x. Deo grátias.

d

Bfo, Benedícat,& cuftódiat

* Laudémus , & fuperex-

fU

- altémus eum in fecula.

nosomnípotens , & miséri-

W

" **, Benedittus es Dómine in

cors Dóminus Pater, & Fí-

A

- firmaménto coeli.

Z

lius , & Spíritus fan&tus.

cma

». Amen.

Et laudábilis, & glorió-

Kt nond

icitur , F idélium

üï

i

; & füperexaltátus in. fze-

!j

IN

:cula.

ánima.

Íed immediaté di-

E

eiur wuna ex infraícriptis

»';&f Benedícat , & euftódiat

Vle

/

/

Antü-

Ad Conipletorium.

,

'IS.&

! Ij

te foe

cun

da , humán

0 géne-

Antiphonis . pro tempore.

A primis Vefperis Sabba-

ri praemia preeftitifü : tríbue ,.

J

quaefumus ; ut ipfam pro no-

ti ante Dominicam primam

bis intercédere fentiámus ,

Adventus usque ad diem fe-

- CUf

cundam Februarii inclufive :

per quam merüimus auctó-

rem vitz fufcipereDóminum

Dj

Anti

p

hona.

.

!

Lma Redemptóris ma-

noftrum Jefum Chriftum Fí-

A

lium tuum.

ter , qua pérvia coeli

Porta manes , & ftella maris ,

. Amen.

u

fuccürre cadénti ,

Poft Pucificationem , id eft

*

*

Sürgere qui curat , pópulo

àfine Completorii illius diei

dj

tu que genuffti ,

fecunda Febr. inclufive : us-

Natüra miránte , tuum fan-

que ad Feriam quintam in

Orgt

&tum Genitórem.

Coena Domini exclufive,

Antiphona. -

I

Virgo priüs ac poftériüs :

AL

Gabrielis ab ore.

Ve Regina coelórum ,

A

Sumens illud Ave ,;peccató-

Ave Dómina Angel

*

j

rum miferére.

rum :

Salve radix ,falvep

'ofta; L.

"|

In Adventu y. . Angelus

A

T

Dómini nuntiávit Maríaz.

Ex qua mundo lux eft orta ,

1

Jl

Et concépit de Spíritu

Gaude Virgo gloriófa ,

if

fan

Qo.

Super omnes fpeciófa , -

I

Q rémus.

Oratio.

Valeo valde decóra ,

eli i

Rátiam tuam , quafu-

Et pronobis ..Chriüum,.:e;fögag

P

ii n

mus Dómine , méntibus

y. Dignáre me laudár

st

ben

|

noftris infünde;ut, qui Ange-

Virgo facráta.

g

lo nuntiánte , Chrifti Fílii tui

&. Damihi virtütem

hoftes tuos.

Mfrus

incarnatiónem cognóvimus ,

per paffiónem ejus, & crucem

, Oratio,-

x

Oncéde miséti

C

orsDeüs

w

l

ad refurreGtiónis glóriam per-

ducámur. Pereündem Chri-

-^ fragilitáti noftrze przesí-

ftum Dóminum noftrum.

dium : ut, qui fan&tz Dei.Ge-

li

x. Amen.

nitrícis memóriam ágimus ,

d

interceffiónis ejus auxílio à

À primis Vefperis Nativi-

[6

Wa

tatis, & deinceps , -

noftris iniquitátibus refurgá-

partum , Virgo invioláta

mus. Per eümdem Chriftum

x

.Dóminum noftrum.

$

permansifti.

w. Deigénitrixintercéde pro. &. Amen.

L

nobis.

Oratia.

lv. Dívinum aux

l

;

ílium má-

j

Eus, qui falátis etérnz , neat femper nobíscum.

yl

1

l

f

j

A 7 beáte Maríe virginità- «. Amen.

Dein-

l

156

Ad Comiletorium:

Deind

dicitur

ecretoj minata aliqua Hora difceden-

»

pater nofter ,

fa;| dumeftà Choro:& tunc poft

A Ve Wtar

j, Fidelium ánimse , & P a.

& C redo.

fecreto dicitur

Si poft Completorium im-

ernofter ,

yaediate

fequatur

Matu-

y. Dóminus det nobis 1uam

tnum , tunc bis dic

tur paceme »

p

pater noiter ,

AVe

aría

, Et

vitam setérnam

?

men.

& Ctedo ; . quia Completo-

N

rium , quod eftfinis Officit ;

Deinde una ex predi&is

fic terminari debet : &

ante| Antiphonis :

j

& in fine , Div-

j

etitur| num auxi

lium máneat fem-

Matutinum iterum re

obífcum.,

i

pro principio Officii fequen-|perr

l

LJ

Inene

tis diex.

Extra Chorum

autem

I

Antipho*næ predicte dicun-

dicitur in fine Laudum , fi

p

tune terminandum fit Offi-

i

tur etiam in fine Laudum ;

l

uando difceden

dum eft à|cium , alioqüin in fine ulti-

Choro : fed fi immediate poft| m

*

Horse. Poft aliàs veró

Matutinum fubfequatur Pri

-|Horas , quando terminatur

ma,vel alia Hlora,dicuntur in

Offidum , dicitur tantüm

fne ultime Horzs , ita ut

Pater nofter ,

GGIC-

]

T

l

: dlcantm' (emper, quando ter- tó.

-

ub

:

ï

ÉRX

.N

l

*

L5 n

(

ls

(

axs;

R2

^

WT

/ P

74

Iu

[q. 774

a —

Y

Ü

0—

M

E vt

i

&

i

p

AX

P

"

kï

"

g

&

(

p

a

æ—'xf

3

i

h d

H

d

)v

N N

)

l*

?

-

(

ï

.

|

l

h

PRO

Af

h

QU

l

! &À

PROPRIUM

x

; .

0 dj

DE TEMPORE.

J fs

SanGo fimul Paräciitd

tTf

ante Dominicam primam . |In fzeculórum fzcula. Amen;

Adventus.

Bol

]* Koráte coeli défuper , &

— Ad Vefp. Cap. Rom. 13. d|nubes pluant juftum. -

[

23 Ul

atres , Horae

jam|g. Aperiátur terra ,

H

f

F

& gär;-

nos de fomno sürgere.|minet Salvatórem.

Nunc enim própior eft noftra| Ad Magnificat , Antiphona.

alus , quàm cüm credídi-|Ecce nomen Dómini venit

autt

mus.

|

de longínquo , & clàritas ejus

*s Deográtias.

replet orbem terrárum.

N

0f

Sic femper refpondetur in

Oratio.

: Ultl

J

Y W

fine omnium Capitulorum.

Xcita , quefumus Dóm

H

ymnus,

E

ne, poténtiam tuam ,& .

W

jl

R eàto

ralme síderum , jveni: ut ab imminéntibus

T

NI

t

f

JEtérnalux credéntium |peccatórum noftrórum pe-

Jefu Redémptor ómnium ,

rículis , te mereámur prote-

Inténde votis süápplicum.

génte éripi , te liberánte fal-

P

e

ui, daemonis ne fráudibus|vári. Qui vivis & regnas

ríret orbis, ímpetu

cum Deo Patre in unitáté.

Amóris actus , lánguidi

Spíritus fandi Deus , pet-.

Mundi medeéla fattus es.

ómnia f:ecula fzeculórum,

C ommune qui mundi nefasjy. Afnen.

Ut expiáres ad Crucem ,

Commemorationes . ,

feu -

E. V frginis facrário

Suffragia SS. non fiunt per ^

Intá&a prodis víctima.

]totum Adventum , etiam im

C ujus potéftas glóriz,

Officio de San&is : nec dé

Noménque

ruce in feriali Officio.

cüm ! primüm C

fonat.,

In Adventu non fit de Fe-.

Et Coclites & ínferi

o,nififuerit Duplex , vel*.

Treménte curvántur genu. jSemiduplex: quod fi occur-

T e deprecámur ültimz

ratin Dominica , transfer-

Magnum diéi Jüdicem ,

turin primam diem fimili

Armis füpérne grátia

F'efto non impeditam , fecun--

Defénde nosab hóftibus.

'Idüm Rubricam de transla-

--

V irtus,honor,laus,glória jtione Feftorum ; de Simplici:

vero fit tantüm conmemor.

i

Deo Patri cum Filio ;

*

DO.

Dominica prima Adventus.

h

MU.

i

INICA PRIMA;

AbelutiOQ

P

po

wh l l :

Adventus.

"T* Xàudi Dífe Jefu. Chrifte

ul

fj

Ad Matutinum , Invit

a:or.

L'4preces

fervórum tuó-

2

Regem venturum .

ómi-|rum, & miferére nobis, qui

jj I

»um: * WVeníte adorémus.

cum Patre , & Spíritu fanéto

i

j

l

— Kt dicitur etiam in Feriis

vivis , & regnas in fzcula

j

j

|fsculórum. &, Amen.

usque ad Dominicam. tertiam

. Jube domne benedícere.

j

T

Adventus.

]

Qu

Píil. V eníte, exultémus.2.| Biío, Benediétióne perpétua

asll

;

. Hymnus.

benedícat nós Fater ztérnus.

V

« ATSD.

Qu

rbum fupérnum pró-

TI

V^

diens

Incipit liber Ifaíe Prophéta.

Md

E Pattis eetérni fina ,

Le&io i.

Cap. 1.

ui natus orbi sübvenis ,

QMH

V

Ifio Ifafe filii Amos , qu&

&

á

j

Labénte curfu témporis,

viditfuper Judam & Je-

E llàmina nunc pé&ora ,

rüfalem,in diébus Ozta, Jóa-

j ln

f

'Tuóque amóre cóncremia :

than,; Achaz, & Ezechíze regü

Ut cor cadüca déferens

Juda. Audíte coeli, & áuribus

m

Coeli volüptas impleat :

pércipe terra, qduóniam Dfís

U t cüm tribünal Jüdicis

locütus eft:Fílios enutrívi, &

l

p

Damnábit igni nóxios ,

exaltáviipfi autem fprevérüt

Eu

Et vox amíca débitum

me.Cognóvit bospoffefsórem

Vocábit ad coelum pios.

, dj

fuum , & áfinus przsépe Dífi

lt

N on efca flammárum nigos

fui: Ifrael autem me non cog-

Xolvámur inter türbines ,

nóvit, &pópulus meus non

ag

Vultu Dei fed cómpotes

intelléxit. l'u autemDfííe mi-

Aï]]. Su

ln

Coeli fruámur gáudiis.

ferére nobis. s. Deo grátias.

t

P atri , fimülque Filio ,

Sic femper terminantur Le-

Tibíque fan&te Spíritus ,

Ctiones , nifi aliter fignetur.

in,|

-

Sicut fuit , fit jügiter

$. Afpíciens à longe , ecce

$planta]

Seclü per omne glória.

vídeo Dei poténtiam venién-

A Tij

Amen.

tem , & nébulam totam ter-

T

In primo Nocturno , Aifa.

ram tegéntem. * Ite óbviàm

a

-Vénietecce Rex.

Pfalmus.

ei, & dícite: |* Nüntia no-

wf&ü

Beátus vir.

cum reliquis

bisfitu esipfe, * Quireg-

MRU

ut in Pfalterio. 9.

l W

W

natürus esin pópulo Iírael.

Poft y. in. quolibet INo-|

*. Quique terrigene, & filii

Ccüml

&urno dicitur Pater nofter ,

hóminum ,

fimul in unum

Tun

Et ne

UET

Íecretó usque ad v

dives & pauper. Ite óbviam

1

nosinducas in tentatiónem.

ei, & dícite. Y: Quiregis

Oi

Ifrael,inténde, qui dedücis,

U

u

À. Sed lfbeya nos à malo.(

velut :

T

É

x

ominica prima Adventus.

P

velut ovem Jofeph

e

Nüntia-

, Potéfias ejus , potéftas

nobis , fi tuesipte. , Tólli-

&térna,qua: non auferétur:&

m

te portas , pl:l'ncipes veftras,

regnum ejus , quod non cor-

l

li

& elevámini porte sterná-

uf

l

rumpetur.

Et omnis.

ii

les , & introfbit Rex glórie.|&, Jube domne- benedícere.

ij

Qui regnatüruses in pópulo

f9«

Spíritus fan&i

&

YTírael.

e

Glória Patri, &

grátia

(

Iüminet fenfus,

& corda no-

t

Filio , &Spirítui fan&to.

G.ra.

Amen.

&i LIA 4

i PT

Deinder

epetiturm, Afpí-

PA

ciens

a veftra desérta , ci-

lm

ongé.

usque ad y.

l

vitátes veftr& fuccénfz

Quique terríge

ha.

igniiregióner veftram,coram

ld

Vobis aliéni dévorant,& defo-

Hoc w. non dicitur per

"

Hebdomadam , fed ejus loco

lábitur ficut in vaftitáte hofti-

m

dicitur x i. fe

quentis Fer. ii,

li. Et derelinquétur filia Sion

y. Jube dom

ne

enedícere.

i

ut umbráculum in vínea, &

Jà

Biio, Unigénitus Dei Fílius

ficut tugürium in cucumerá-

du

nosbenedícere , & adjuváre

rio,& ficut cívitas »quz vaftá-

thus

dignétur. s

Amen.

tur. Nifi Dóminus exercítuti

t bf

Le&io ii

reliquíffet nobis femen, quafi

l '11

ni

4€ genti peccatríci , pó-

*ódoma fuifsémus , & quafi

V

I

pulo gravi iniquitáte ,

Gomíórrha símiles efsémus.

M

1

sémini nequam , filiis fcelerá-

, Miffus eft Gábriel Ange-

]j

[i

tis: dereliquérunt Dóminum;

lusad Maríam Vírginem de-

blasphemavérunt

fanttum

l(

:

fpomsátam Jofeph , nüntians

$0

Itrael ,abalienáti funt retrór-

€i verbum : & expavéfcit

en

urn.

Super quo percütiam

Virgo de láàmine. NNe tímeas

Q

vos ultrà,addéntes praevarica-

aría , invenífi grátiam

n

tiónem ? Omne caput lángui-

apud Dóminum :

$

Ecce

dum, & omne cor moerens.

concíp

lJ

ies & páries , & vocá-

qu

À planta pedis usque ad vér-

bitur Altíffimi Fílius.

I

ticemnon eft in eo sánitas ,

Dabit ei Dóminus Deus

vulnus, & livor, & plaga

[e

(

em David Patris ejus , &

Pl

tumens non eft circumligáta ,

regnábit in domo Jacob in

T«

neccuráta medicámine , ne-

&térnum. Ecce concípies.

que fota óleo.

G lória Patri. Ecce concípies:

j

. Afpiciébam in vifü no&is,

Sic femper dicitur G lória

ecce in nübibus coeliFílius

Patri. infine ultimi . cujus-

l!

hóminis veniébat: & datum

mpm

libet No&. nifialiter notetur.

pni

eftei regnum , & honor :

Inii.No&t. Afía. Gaude &

" Etomni pópulus, tribus,|letáre. Píalmus. Consérva.

/

j

1

lingus sérvient ei. ;

eum reliquis,ut in Pfalt. 4

-

166

Dominica prima Adventus,

W

Abiolutio.

ilobis gáudia vite. . Ámene

U

Psius píetas & mifericór-

. Ae&tio v.

(

l

dia nos ádjuvet , qui cum

D cujus advéntum óm-

(

A

nem hóminem cónvenit

lrl li m

Patre & Spíritu. fan&o. vivit

& regnat in fzcula fzeculó-

praeparári: ne quem aut vens

Wl

fum

9

TDnen.^

tri déditum,;aut curis fzeculàá-

ju

41

)

. Tube domne benedícere.

ribus invéniat implicátum

(

Bfío, Deus Pater omnípo-

Quotidiáno enim,dile&íffimi,

l

;aemmï

tens fit nobis propítius &

experiménto probátur, potus

ld

clemens.

Fee

Amen.

fatietáte áciem mentis obtüne

Sermo S. Leónis Papa.

di , & cibórum nimietáte vI»

Vf

ts

Serm.8. dejejunio x. menfis

górem cordis hebetàri : ita

& eleemofynis. LeGio iv.

ut dele&tàtio édéndi étiam

1

!

—7XUm de 'adventu regni

córporum contrària fit falütis

u

[

ln

j

—^Dei , & de mundi fine

nifi rátio temperántia obsíftat

h

actémporum, difcipulos fuos

illécebrze , & quod futüruni

b

Salvátor inftrüeret,totàmque

eft óneri,sübtrahat voluptáti.

du

Lt

Eccléfiam fuam in. Apóftolis

&. Salvatórem expettàámus

erudiret : Cavéte , inquit , ne

Dóminum Jefum Cliriftum ,

ii

35

Qui reformábit corpus

lt

forté gravéntur corda veftra

.-Df

in crápula , & ebrietáte , &

humilitátis noftre , configu-

;f

cogitatiónibus feculáribus.

rátum córpori claritátis fuz.

Y» Sóbrie, & jufte , & pié

i

Quod ütique praecéptum ,

dile&tíffimi , ad nos fpeciálius

vivámus in hoc fzculo;expe-

UMPD

f

ertinére cognófcimus , qui-

Gántes beátam fpem , & ad-

lts

us denuntiátus dies , étiam

véntum glórie magni Dei.

M

j

fi eft occültus , non dubitatur

ui reformábit.

i.

effe vicínus.

y.Jube domne benedícere.

u

hAT

x. Ave Mlaria, grátia plena:

bífio. Ignem fui amóris ac-

Dóminus tecum; * Spíritus

céndat Deus in córdibus no-

n

fan&us fupervénietin te , &

Re

Amen.

(l

ftris.

Le&Gio vi.

l

virtus: Altíffimi obumbrábit

J

tibi :quod enim ex te naícé-

Uamvis enim fire áni-

]

tur San&tum , vocábitur Fi-

ma nihil caro desíderet

WJM

lius Dei. $« Quómodofiet

& inde accípiatfenfus , unde

l

iftud , quóniam virum non

fumit & motus : ejüsdem ta-

!l

men eftánimae , quedam fi-

cognófco ? & refpóndens An-

d ]

(]

gelus dixit ei: Spíritus fan-

bi sübdite negáre fubftán-

[]S

ttus fupervéniet in te.

tia ,& interióri - judício ab

f

Y* Tube. domne benedícere.

inconveniéntibus

exterióra

d

Bfd: Chriftus perp—ötuæ det frenáre : ut á corpóre

1s cupi-

Qf

ditá-

1]

!

Dominica prima Adventus.

161

*u Amg

ditátibus -fæpiü

s libera , in

Homilia 1. in

0

vanselia.

uT

aula mentis poffit divíng va-

minus ac Redémptor

cáre fapiéntize: ubi omni ftre-

D

! 7 nofter parátos nos in-

!j

pitu terrenárum filéntia curá-

veníre desíderans, fenefcén-

Ht y

rum,in meditatiónibus fan-

tem mundum , qua mala fe-

li fæcu];

&is , & in delícis letétur

quantur denüntiat , ut nos

Ui

eetérnis.

a

ejus amóre compéfcat.

lf

, Obfecro Dómine , mitte

Appropinquántem ejus ter-

li

quem mifsürus es : vide affli-

minum quante percuffiónes

j

( Qu

&iónem pópuli tui: * Sicut

prevéniant , innotéfcit : ut fi

etdte v

locütüses, veni, * Etlíbe-

in:j

d

Deum metüere in tranquilli-

Ya nos.

tátenólumus,faltem vicínum

| di

y-, Qui regis Ifrael, inténde ,

ejus judícium vel percuffió-

i ii

qui dedücis velut ovem Jo-

nibus attríti timeámus.

obsls

feph, qui fedes fuper Chéru-

&, Ecce virgo concípiet , &

1trur

bim. Sicut.

pàriet filium, dicit Dóminus:

iptit

GlóriaPatri. Et líbera.

* Et vocábitur nomen ejus

AU

In tertio No&turno , Afía] Admirábilis , Deus, Fortis.

i,

Gábriel Angelus.

Pfalmusj

. Super sólium David , &

L m

Cucli enárrant. cum reliq. uj fuper regnum ejus fedébit in

t

f

in Pfalt. 14- Abfolutio.

&térnum. Et vocábitur.

ALl

lr

Vínculis

peccatórum| y. Jube domne benedícere.

!&P

oftrórum absólvas nos|Biío. Divínüi auxíliti máneat

lo

omnípotens , & miséricors | femper nobífcum. s. Amen.

,

Dóminus.

Amen.

o

Quando fit Offic. de San&is,

u

y.Jube domne benedícere.| dicitur Cujus vel Quorum,

Bíío, Evangélica léctio fit | vel Quarum feftum cólimus,

liC

nobis falus & proté&tio.

ipfe, vel ipfa, ipfi, velipfz

qin d

R. Amen.

intercédat , vel intercédant

us J

LéGio fan&üi Evangélii fe-| pro nobis ad Dfim. z.. Amen.

cündüm Lucam.

Quando fit Offic. de fanta

Sic femper preponitur.

MariaCujus feftum cólimus,

k hi.

Lé&io fan&tti Evangélii. antdipfa Virgo vírginum intercé-

sderd

primam Le&. de Homilia.

dat pro nobis ad Dóminum.

l.ectio vii.

Cap. 21.€

,U

* 'xg. Amen.

À

km d

N illo témpore: Dixit Jefus

L

eCtio vz.u

dam

difcípulis fuis: Erunt figna

, Uic étenim le&ióti fan-

&i Evangéli ,

uam

Qubl

in fole, & luna , & ftellis , &

N] i

in terris prefsüra Géntium.

| modó veftra fratérnitas audí-

[E

Et réliqua:

vit, paulo fupérius Dómi:

egtfffö

—

! nus pramífit , dicens

Ex-

r

L]

Homilía S Gregórii Papa.

e

.

L

i

L'rïrget

165

| -Dominica prima Adventus. .

ürget Gens contra gentem,

omiffa Benedi&tione ante"E.

y

,

cit

yl

Regnum advérsüsregnum:&

l

fl os Denedi

us loco,

1

ne 1l*

nþ.t

erunt terremótus magni per

cat, qui

W

loca,peftiléntie , & fames.

ne vivit & regnat. ,,, Amen.

n

Q»

LUf

Et quibüsdam interpófitis ,

Si autem finguletres Le&t.

thllh

hoc , quod modó audíftis, ad-

ton fint de Seript. Abfol. di-

]

junxit : Erunt. figna in fole ,

cuntur eodem ordine: Bened.

& luna, & ftellis, & interris

veró ut in iij. NoGurno.

N

preísára géntium pra confu-

Si

b

I

de

e€nos

senog

ln

fióne sónitus maris , & flüctu-

erit »

p

um. Exquibus profé&tó óm-

cunda.c

ujus feftum cólimus.

üuf h

Ad focietátem.

FIIMM

nibus ália jam fa&ta cérnimus,

'Terüa.

áliain próximo ventüra for-

l N

qmidámus.

AmLäleigteä confi*a

u

, Audíte verbum Dómini

gentem exürgere , ea-

]

entes, & annuntiáte illud

rumque prefsüram terris in-

in finibusterre: *Et ínfulis,

síftere , plus jam in noftris

P

qua procul funt , dícite

tempóribus-cérnimus ., quàm

u

j

Salvátor nofter advéniet.

in codícibus légimus.

Quod

EM

Annuntiáte , & audítum

terraemótus urbes innümeras

dj

m

te : loquímini, & clamáte.

Óbruat», ex áliis mundi párti-

Wfn,

Et ínfulis.

busfcitis , quàm frequénter

R

cerb.

audívimus. Peftiléntias fine

;. Tube domne benedí

ln

if

bfío. Ad focietátem cívium

ceffatióne pátimur.

Signa

ET

fupernórum perdücat nos

veró in fole,& Iuna,& ftellis,

l

M

adhuc apérté mínime vídi-

'"Rex Angelórum. s;, Amen.

s

uando lepitur aliud Evaa-

mus: fed quia & hec non

EUN

eelium cum Honilig, dicitur

longé fint , ex ipfa jam aeris

jni

Rj

j

uens Benedictio,

immutatióne collígimus.

l

il

Per Evangélicadi&ta deleàán-

, Ecce dies véniunt , dicit

(

tur noftra delií&ia. 5.. Amen.

óminus, & fufcitábo David

C

— Pradi&to ordine dicuntur

germen juftum., &. regnábit

KRex,& sápiens erit, & fáciet

tl

Abfol. &Bened. quandocuin.

p

que fit Offic. novem Le&.

judícium, & juftítiam in ter-

Ri

Quando veró fit triumLe£t.

ra:

.& REthoc eft nomer,

quod vocábunt eum: .. * Dó-

wm

fi fingulz tres Le&. fint. de

Mf

Scripte AbfoI. & Benediétio-

minus juftus nofter.

Y

ines proii. & v. Feria dicun-

. In diébus illis falvábitur

Yi

turexi.Noédt. Dfücse : pro

uda, & Ifrael habitábit con-

fidénter.

Et hoc.

od

jii. & vi.Feriaex ii NoCt. pro

od

G lória Patri. Dóminus.

iv. F?r. & $4b. ex iu. Nott.

A:X ï!)

1lens

Dominiea prima Adventus.

16

lp

Abhac Dominica usque ad

| Non ámpliüs jacens humi :

Nativ. Domini & à Dominica

Sidus refülget jam novum, :

Septuag. usque adPafcha,Do-

| Ut tollatomne nóxium.

y a

minicis diebus,dicitur nonum

- n Agnus ad nos míttitur

Q]

hbj

x quia , T e Deum, non di-

Laxáre gratis débitum :

Feftis.

Omnes fimul cumlácrymis

[j BCHE

citu;' nifi in

AUDES,

P

recémur indulgéntiam.

um

$

Afía. 7.

& per Hora

ila die*ftill

À

E

J t , cüm fecündó fülserit ,

n

bunt mon- | Metüque mundum cínxerit,

tesdulcédinem , & colles | Non pro reátu püniat ,

fUf

Ml

fluent lac & mel , allelüája. 2»|Sed nos pius tunc prótegat.

Pfalm. Dóminus regnávit. 18. |V irtus , honor, laus , glória

Aífia. Jucundáre filia Sion, & | Deo Patri cum Filio ,

COf

exülta fatis filia Jerüfalem ,|San&to fimul Paráclito ,

, t

"U.

In feculórum fzcula. Amen.

Tris j

allelüja.

Pfalm.

ubiláte Deo. rg.

Y« Vox clamántisin desérto,

At

Aiía.

i

cce Dóminus véniet,

paráte viam Dómini.

l 1(3131'

& omnes San&ti ejus cum eo :

Q

&y. Riettas facite sémitasejus.

TIUT

& erit in dieilla lux magna ,

AdBenedi&ttus 4 Antiphona.

allelàja.

e

Spíritus fan&tus in te defcén-

ll

p

l

Pfalm. D eus Deus meus. 19.

det María : ne tímeas , habe-

It

Ts

Afía. Omnes fitiéntes veníte

| bis in ütero Fílium Deisallel.

adaquas : querite Dóminum,

ratio.

Mi

r

dum inveníri poteft, allel.

FTA Xcita , quefümus Dómi-

Mi

j v

Canticum, B enedícite. 19.

—-4ne , poténtiam tuam ,. &

« Afía,. Ecce véniete Prophéta

|veni , ut ab imminéntibus

CM

zmuagnus : & ipfe renovábit

peccatórum noftrórum perí-

m d

Jerüfalem, alleluüja. : -

fLU

culis, te mereámur protegén-

P(31. , audáte Dóminum. 20.

| te éripi,te liberánte falvári.

f , d

Capitulum. fom. 13.

Qui vivis & reg

nas cum Deo

"

. atres, Hora eft jam nos

Patre. -

us

ernibi

— AdPrimamT

eftiam, Sextá,

jL'- de fomno sürgere. Nunc

; ii

enim própior eft noftra falus,

& Nonam Afíe de Laud. di-

qnte

j

quàm cüm credídimus.

cuntur per ordinem , quarta

x. Deográtias.

Hymnus.

pretermifíà. Quod etiam fer-

E

N clara vox redàrguit

-yaturin aliis Dílicis Advent.

Obfcüra quaque pérfo-

Ad Primam , Hymnus.

p

nans

E

J am Iueis orto sídere. 22.

ii

Procul fugéntur sómnia :

Afía. In illa die.

Ab alto Jefus prómicat.

Píal. Deus in nómine tuo.

j

J

?

gat tórpida ,| cum reliq. de Pfalt.

j

NI ens jgm resuür

1 3

, *

LE.

;

. Dominica prima Adþventus.

N

Capit. R egi faeculórum. 27.|virtütum. & Glória Patri.

xw. br. Chrifte Fili Deivivi,|Veni ad liberándum nos ,

u

* Miferére nobis.

Dómine Deus virtütum.

j

li

Repetitur. Chrifte Fili Dei

y. limébunt Gentes nomen

lj

vivi,miferére nobis. Y^ Qui

tuum Dómine. &. Etomnes

l f

ventürus esin mundum. Mi-

Reges terrz glóriam tuam. -

n

ferérenobis. $** Glória Pa-

ic repetuntur Verfus in

ü h

tri , & Fílio, & Spirítui fan-

omnibus g. brevib. Horar.

hi

&o. Chrifte Fih Dei vivi ,

Ad Sextam , Antipliona.

C

miferére nobis, Y* Exürge

Ecce Dóminus.'

Áint

iyril

Capitulum. Rom.r3.d

j

Chrifte ádjuva nos.

[/

R« Etlíbera nos propter no-

Ox precéffit , dies auté

"v[h

men tuuim

N

appropinquávit.

Abji-

]

M

jl

Sic dic

itur quotidie usque

ciámusergo ópera tenebrá-

g

ad Nativitatem Dominietiam

rum,& induámur arma lucis.

D

QU

y

s

in Officio de San&is, prarter-

&. breve. Ofténdenobis Dó-

|

quam in die Conceptionis B.

mine, ^ Mifericórdiam tu-

t"l;

f

Marie , & per OGavam.

amn.

Ofténde.

T

nsü ]

li

. Deinde K yrie eléifon.

y. Etfalutáre tuum da no-

C hrifte eléifon. .K yrie eléi-

bis. Mifericórdiam.

If

fon.

ater nofter.

TE-

G 1ória Patri.

Ofténde.

J

do.

» Et egoad te Dómine

Y Meménto noftri Dómine |

| tim

clamávi. cum reliquis ut in|in beneplácito pópuli tui.

ll

alterio. ^.

&. Vifita nos in falutári tuo.

*

ij

Ad Abfolüt. Capit. Le&io

Ad Nonam , Antiphona.

O" *

1 PUW!

Ecce véniet.

*

brev. D ómine,miferére. 29.

L

1

quaedicitur in

Ominicis ,

Capitulum. Rom. 13. d

'N

Feriis usque ad Vigiliam Na-| Q* Icut in die honéfte ambu-

tivitatis Domini exclufive,

2 lémus : nonin comeffatió-

N

Ad Tertiam,Hymn.N unc

nibus. & ebrietátibus , non in

Lun

. Afía. Jucundáre.

cubílibus & impudicitiis)non

j

BPl

egem pone.

cum

in contentióne & smulatiós Wzkïïnus.

reliq.

e Caplt' : ratres ,

ne ; fed induímini Dóminum

|

efum Chriftum, :

j

l'

Horaeft. üutfuüprà. 163. -

Di

&k. breve.

Veni ad liberán-

& brev.Super te Jerüfalem ,

&

dum nos ,

Dómine Deus

^ Oriétur Dóminus. Super.

: "RW

virtütum. Et repetitur Ve-

Y.Etglória ejus in te vidé-

bitur. Oriétur.

M

ni ad liberándum nos , Dómi-

Al

ne Deus virtütum.

Glória Patri. Super.

^ton

v. Ofténde fáciem tuam, &

^. Dómine Deus virtütum

convérte nos. -

j

falvi "örimus. Dómine Deus

A

Et

L

ä

Infra Hebdom. i. Adventus;

6

T "

x. Etofténdefáciem tuam,

De Ifata

Prophefta.I

& falvi érimus.-

i,

Letiio i,

[]

C

)

Ad Vefperas , Antiphona.

Vvamuni, mun

d dttire ;

S10n.

In illa die.

cum reliquis de

L

T

auférte malum cogitatió-

Efümn!

n

Laud.163. Pfal. Dixi

Dó-|num veftrárum ab óculis

lf

minus.cum reliq. de Domini- | meis: quiéfcite ágerepervér-

J

Ca.

128. Capitul. F. fatres ,|sé;dífeite benefácere,querite

d

Hymnus.

W

UIj

Hora eft. 163..—

judíeium;fubveníte oppréffo,

C reátor alme síderum.

ut

judicáte puptllo,deféndite ví-

fuprà in i. Vefp.

15T.

duam. Et veníte,& argüite

"

134

me, dicit Dóminus : fi füáerint

I65 41

y. Roráte coeli défuper , &

nubes pluant juftàm.

peccáta veftra ut cóccinumi ,

hbj

x. Aperiáturterra , & gér-

quafi nix dealbabüntur: & fi

Ti

b

minet Salvatórem.

füerint rubra quafi vermicu-

à ld

AdMiagnificat , Antiphona.

Ius , velut lana alba erunt. *

9s D

Ne tímeas María ; invenífti

. Süfcipe verbum Virgo

A

(l

aría , quod tibi à Dómino

enim gràátiam apud Dómi-

num:ecceconcípies & pá-

per Angelum transmíffum

T

ries filium , allelüja.

eft : concípies ,

& páries

i

Oratio. Excita , quafumus

Deurma páriter. & hóminem.

Id

* UtbenedíGta dicáris inter

Dómine, ut fupra.

163. .

Dony

Hymni, y. & w. brevia

'omnes muliíeres.

;, Páries

(l

hujus Dominice dicuntur in

quidemfilium, & virginitátis

"n

alus Dominicis,& FeriisAdv.

non patiéris detriméntum :

lini.

Poft Vefperas diei dicun-

efficiéris grávida , & eris ma-

tur Vefperz Defunttorum.

ter femper intádia. Ut bene-

FERIA SECUNDA.

dí&ta.

Ill

Le8io ii

TuW

Ad Matutinum.

Ivoluéritis , & audiéri-

Yi

Invitator. Regem ventürum

tis me, bona terrze comé-

,a

Dóminum, * Veníte,adoré-

détis. Quod fi noluéritis , &

201

mus.

Píalm, V eníite, 2.

me adiracündiam provoca-

ulsti

Hymnus. Verbum fupérnum

véritis, , gládius devorábit

tnum

pródiens. 158.

vos , quia os Dómini locütum

Afia. Dóminus defénfor.

eft. Quómodo fatta eft me-

,'alem'»

Pfalm. Dóminus illuminátio.

retrix civitas fidélis,plena ju-

NU

cum reliq. de Pfalterio48.

dícii?jüftítia habitàvit in ea ,

vil

Poft y. & Pater nofter.

nunc autem homicídz.

Ar-

Abfolutiones ,. & Bene-

eéntum tuum verfum eft in

di&tiones in hac & fequenti-| fcóriam:vinum tuum miftum

j

bus Feriis habentur in prin-jeftaqua.

Príndpés tui in-

cipio ante Pfalterium.

fidéles, sócii furum : omnes

dili-

tEï

L 3

fi

16-6

-Tntra Hebd. i. Adventus,

diligunt münera , fequüntur

Capitulum,

ifuüses.

l

retributiónes.

Pupíllo non

: y Enite, & afcendámiis ad

montem Dómini , & ad

1

jüdicant : & caufa vídusg non

j

ingréditur ad illos.

domüm Dei Jacob : & docé-

)

. Leténtur coeli , & exül-

bit nos vias fuas , & ambulá-

p

bimus in sémitis ejus

tét terra, jubilàte montes lau-

quia

[i]!

dem ; quia Dóminus nofter

de Sion exibit lex , & ver-

!

véniet, $ Et páuperum fuó-

bum Dómini in Jerüfalem.

rum miferébitur.

Fivmnus. En clara. 1635.

[

, Oriétur in diébus ejus

xy. Vox clamántisin desérto,

juftítia, & abundàntia pacis.

jaráte viam Dómini. s. Re-

(

Et.

ttas fácite sémitas ejus.

|

e&io

vopter

0C, d

ä:jï)äs Deus

Ád Benedi&tus , Antiphora.

K exerciítuum fortis Ifrael ;

:

Angelus Dómini . nüntiávit

Heu; confolàábor fuper hó-

Maríeg , & concépit de Spíri-

gü

n

ftibus meis, & vindicábor de

tu fan&to , allelüja.

AU

inimícis meis. Et convértam

Deinde dicuntur Preces ,

»y

manum meam ad te : & éxco-

X yrie eléifon.

Pater no-

1053

quam ad purum fcóriam tu& ,

fter. y, Ego dixi, Dómine,

um

& áuferam omne ftannum

ut in Pfalterio, Ó1.

a

tuum.

Et reftítuam jüdices

Oratio. EXcita , quafumus

[ony

tuos,ut fuérunt priüs, & con-

Dómine, utfuprà.

163.

lt

filiários tuos ficut antíquitüs :

Oratio Dommice prete- -

i

yitz femperdicitur per Heb-

poft hec vocáberis cívitas

ii

jufti,urbs fidélis. Sion in ju-

dom. inferiali |Offic. quando

lts

dício redimétur , & redücent

propria nonaffignatur. Et ad

r

eam in juftítia, & cónteret

HorasAífz fumuntur lleLau-

ul

l

fceléftos,& peccatóres fimul :

dib. Dffice preced. quando

Bm

& qui dereliquérunt Dómi-

ad Laud. Fer. nonaffig. prop.

num , confuméntur.

Hodie dicitur Officium

i]

[

)!

u» Aliéni non transibunt per

Defunttorum.

ij

ferüfalem ámpliüus: ? Nam

Ad Primam , Antiphona.

in illa die ftillábunt montes

In illadie.

r

MD(

dulcédinem , & colles fluent

Capitulum. Pacem & veri-

J

N

lac & mel,dicit Díís. ' $ Deus

tätemo ut fu räp 35'

à Líbano véniet,& Sanétus de

w.br, Chrifte Fili Dei vivi ,

D

monte umbrófo, & condénfo.

* Miferére nobis.

C

