choram fpei tranquílla jam

M

in plebem fuam.

in ftatióne compófuit, & ple-

Benedictiónem ómnium

nam coeléftibus divítiis, &

Jin

Ill

fiel

&

&

ntium deditilli, & tefta-

&térnis mércibus navem op-

tU

.

méntum fuum confirmávit

táto in littóre collocávit, qui

fuper caput ejus. Ideo.

contra omnes adversários fcu-

| Vitti

. [117

tum timóris Dei támdiu infa-

n pr

hoj

| Ed illi viri ä'afericördiæ

tigabíliter ténuit, donec ad

lunt, quorum pietátes

vidtóriam perveníret. .Quid

lrophf,

non defuérunt :. cum sémine

enim fuit totus vitae illíus

s

g )

eórum pérmanent bona , ha-

curfus, nifi unus cum vígi-

u

réditas fanCta nepótes eórum,

li hofte confif&tus ? .-

& in teftaméntis ftetit femen

, Invéni

David fervum

T

p h

mneum , ólco fanctó meo unxi

þö.rux-g : & filii eórum prop-

eura

f

!

ixiv

Commune Confefforis Pontificis.

[4

Jn

ul

eum :

* "Manus enim mea

can

do , Deo re

fufcitávit ; ut

eülecebJ

Z

Vihil

auxiliábitur ei.

e

Dóminifui admirándus imi-

j N

proficiet inimíaus in eo , &

tátor, jam mórtuas Deo;é

y

f

(

filius iniquitátis non nocébit

contrário mortíficet "vitáli

j

T

H

l

'el; Manus. . Lettio v.

morte peccáto ?

r

t

:

Uantis hic czcis à via

x. lfte eft, qui ante Deum

[

W

Q

veritátis errántibus, &

magnas virtütes operátus eft ,

lat

de fummajam in profündum

& omnis terra do&trína ejus

iiv

rupe pendéntibus , amíffum

repléta eft : *

Ipfe inter-

|

hparad

véddidit vifum; &illum ,. quo

cédat pro peccátis ómnium

d

Chriftus vidérétur, reparávit

populórum.

atf

l

intüitum ? Ouantórum àuri-

v. líte eft, qui contémpfit

bus furdis , & infidelitátis ob-

Iti

vitam mundi , & pervénit

ln

turatióne damnátis , ad perci-

adcoeléftiaregna. Ipfe.

[

piéndam vocem coeléftium

Glória Patri. Ipfe. -

Intertio NoGurno:

?

D

VPI

mandatórum, pretiófum infü-

du

ditaudítum , utvocánti Deo

L é&io fan&i Evangeélii fe-

j [nn

ad mifericórdiam refpondé-

cündüm Matthasum.

At

rent per obediéntiam ? Quan-

Le&io vii.

Cap. 24. d

EU

tos intrínfecüs vülnerátos ,

N illotémpore : Dixit efus

Angélici oris arte & oratió-

ldifcipulis fuis: Vigiláte ,

?ur;fþcci:

um

(j

1

num , ab infirmitáte curávit ?

quia nefcítis , qua hora Dó-

"

J

[

li

, Pófui adjutórium fuper

minus vefter ventürus fit.. Et

poténtem , & exaltávi ele-

réliqua. -

,

x ff

fenm.

ium de plebe mea: . * Ma-

Homilía S. Hilárii Epífe.

mus enim mea auxiliabitur ei.

Comment.in Matth, c

gepmu

.'Invéni David fervum

in finé.

aD, 26

tl l

gt

fneum , oleo fan&to meounxi

T ignorántiam illam diéi

eum. Manus. eGiovi.

U

ómnibus táciti, non fine

pl qui

ütilis filéntii ratióne effe fci-

-dits,

Uantos per longam in-

tll

Q

cüriam peccáti labe re-

rémus , vigiláre nos Dóminus

folütos , & quadam leprz

propter advéntum furis ad-

LA

contagióne perfüfos , cafti-

H

mónuit , & oratiónum affidui-

Vr

atiónibus , & exhortatióni-

táte deténtos , ómnibus pr&-

&t

3

.

b

^

us expiándo , Deo in fe

ceptórum fuórum opéribus

"w

inherére.

Furem enim efíe

t

operánte mundávit ? Quan-

Ts

tórum ánimas vivéntes in

ofténdit zábulum , ad detra-

[

córpore jam defün&tas , &

E

j

héndaex nobis fpólia pervtgi-

deliciórum molé óbrutas ,

lem, & córporum noftrórum

1

acfepültas , ad emendatió-

dómibus infidiántem:ut ea in-

!

S&VUL

'ncm *Eanquam ad lucem vó-

curiófis nobis , & fomno dé-

li

litis ;

Commute DoCtorum,

Y

;

mniä'"b*o

taVl l

ditis , confiliórum fuórum at- jquétur , & fuper ó

*dus hi

que illecebrárum jáculis per- | conftituétür : id eft ,. in De

"

Iuj

fódiat. Parátos ígitur effe nos |glória collocábitur; quia ni*

P

cónvenit : quia diéi ignorátio |hil fit ultrà, quod mélius fit.

inténtam folicitüdinem | fu- |s.. Sint lumbi véftri pre-

Dtus

fpefz expeétatiónis exágitet. |cíntti , & lucérn& ardéntes

z. Amávit eum Dóminus , |inmánibus veftris : *

Et

i

iW ;

,

!j Ejug

& ornávit eum , ftolam gló- |vos fimiles homfnibus expes

lts

rie índuiteum ,* Etadpor-|étántibus dóminum fuum ,

tas paradífi coronávit eum.

quando revertátur à nüptiis,

Dd

, Induit eum Dóminus lori- |7. Vigiláte ergo' , quia me-

Tl

tl

càm fidei , & ornávit eum.j/cítis ; qua hora Dóminus

t

;j vefter ventürus fit. Et vos.

LU

d3G lória Patri. Et vos.

p

t

- LeBio vii.

Can. 27.

Uisnam eft fidélis fer-:

LeGio ix.

Q

vus & prudens , quem'

Uod fi cóntuens longam

I

€onftítuit Dóminus fuper fa-'

Q

t

Dei patiéntiam , que in

MU

milian fuam ?. Quamquàm

profé&ttum humáne [alütis

L]

in commüne nos ad indefef-

exténditur,advérfum consér-

P

|

fam vigilánti& curam adhor-

ilxit

|

d

vos infoléfcet, & fzeculi malis

jund

-te'tur;iï)e'ciälcm tamen pópu--

vitifsquefe tradet., presén.

t D

Ii princípibus;id eftEpífcopis,

tium tanttim curam in cultü

n expettatióne ; adventüque

ventris exércens : defperáta

jf H

fuo folicitüdinem mandat.

die Dóminus advéniet , eü

Hunc enim fervug fidélem

queaàbonis , qua fpopón

d

dyft

atque prudéntem,prepófitum.

d

rat , dívidet , portionémque

familiz figníficat , cómmoda

ejus cum hypócritis in poenz

atque utilitátes commíffi fibi

eternitáte conftítuet : quiz

ii

pópuli curántem. Qui fi dicto

advéntum defperáverit, quia

T0

d

áudiens , & precéptis . obé-

mandátis non obtemperáve-

diens erit , id eft , fi doCtrínz

rit , quia preeséntibus ftudüe-

frmi

opportunitáte & veritáte ia-

rit , quia vita Géntium víxe-

fs 4

aiïïdui'

firma confirmet , disrüpta

fit , quia defperatióne judícii

consólidet , depraváta con-

commiíffam fibi famíliam fà4-

upre

vértat, & verbum vitz in

me , fiti , cede vexáverit.

)gäfxby

e Deum laudámus. 16.

!

u^

seternitátis cibum aléndze fa-

3mílie difpéndat , atque hac

PRO DOCTORIBUS. -

l

agens , hísque ímmorans de-

Ad Magnificatin utrisque

p

V efperis , Afía.

O Do&or

prehendátur , glóriam à. Dó-

us

1

mino tanquam diípensátor

óptime , Eccléfie fan&tz lu-

jl

fidélis & víllicus

K

divínz legis

|

i

uuhs cog[.'e-

men þg;'ttg .

€

amá-

i

P- l:

5

— *svl

«aenm"h

amátor ,

deprecärcpronobls

( vOr fuumtradet ad vigi-

u

Filium Dex.

V 7 lándum dilüculó ad Dó.

Wtüw

':Tf; Eus ,quï ji)öpulo tuo

minum. qui fecit illum , & irt

JMH[D

7 gtérn&e falütis beátum

conípéétu Altíffimi deprecá-

j

miníftrum tribuifti : pre-

bitur, Apériet os fuum in

ij CM

4l

g

fta , quefumus, ut, quem Do-

orátiórie , & pro delí&tis fuis

um

&órem vite habüimus in ter-

deprecábitur.

Si enim Díis

&is, intercefsórem habére me-

magnus volüerit ; fpíritu in-

p

g (

telligéntiz replébit illum : &

hi

ü

tc?mur in caelis.

ss

ipfe tanquam imbres mittet

elóquia fapiénti& fuz , & in

V

oratióne confitébitur Dómi»

p

il

no: & ipfe díriget consílium

i

ejus , & disciplinam, & in

/:'m:f;b!ümu

;

qu'it

Va Ws iT

ITR

K ^.

2 Dc hbm Ed

f*"'-

'Ecx:bc/e : | facördos ( xha nus :

um

du

xApxcntlam ómnium anti-

qüiiin diébus fuis plácuitDeo:

& quórüm éxquüíret sápiens,

"'Idéó jürejurándo fecit illum

1ïüxiaPa;;

& in Prophétis vacábit. Nar-

Dfís créfcerein plebemfuam.

]l

Y. Benedidiónem ómnium

1

v

zatiónem virórum nominató-

zum confervábit, & in versü-

Géntium dedit illi , & tefta-

(f

tias páarabolárum fimulintro-

méntum fuum confirmávit

dbit. Oeccülta proverbiórum

fuges eopated s E.

UET

exquiret.& in abfeónditis pa-

dumm

xabolárum conversábitur. In

& Juftus germimábit. ficnt

äx[ y

NG

Iílium :

Et florébit in

u* uí

1nédio mágnatórum miniftrá-

bit, & in confpé&u prasidis

gtérnum ante Dóminum.

As

apparébit. Intérram alieni-

Yy. Plantátus in domo Dfii; in

Wam ye

itütelo

«enárum Géntium pertràn-

átriis domus Deimoftri. Et.

fiet: bona enim & mala in

Spnltusfanäh grátia.

klitäds h('ej

homínibus tentábit.

Y

A

sT

T Pís palam ficiet disciplt-

&« Euge ferve bone, & fidc-

W

Ttr

lis, quia in páuca fuifüi fidé-

À. nam do&trínz fuz,& in Ie-

Q

m*g

lisfupra multa te conftítuam,

e teftaméntiDfti gloriábitur.

N

W

l

!

Collaudábunt multi fapiém-

* Intrain gáudium Dfífi tui.

Y* Dómine quinque talénta

tiam ejus , & usque in facu-

Ts

tradidifti mihi, ecce ália quin-

lum non delébitur. Non récé-

IT

|

det memóriaejus , & nomen

WL

fuperlucrátus fum. Intra.

ejus requirétur à geg;;atjön*e

EI

li

il

Unige'llitqs Dei Fílius.

1n

Ó

Commune Do&torum,

Izvii -

in £eneratiónem. Sapiéntiam

um , óleo fan&to meo

unxi eít*

d

ä

ejus enarrábunt Gentes , &

* Manus enim mea auxiliá-

lii

biturei.

laudé ejus enuntiábitE ccléfia.

, Nihil proficiet

l,

^ Pro Do&ore Pontifice.

inimícus in eo,& filius iniqui»

dbpre

x Jurávit Dóminus , & non

tátis non nocébit ei. Manus. ,

IUf

cenitébiteum : * Tues fa-

P:o DoGore rion Pontifice,

Hsf

cérdosin &etérnum fecándüm

E.

oneftum fecit illum Dó«

tDf

órdinem Melchí(edech.

minus , & cuftodíviteum ab

hd

, Dixit Dóminus Dómin^

inimícis, & à feduttóribus

tll

meo, fede à déxtris meis. Tu.

tatávitillum: * Et dedit illi

1 n

Glória Patri.

Tu.

claritátem etérnam.

U$0g

Pro D&tore non Pontifice.

h Doïïü-

y, Juftum dedàxit Döminüs

g. Ifte cognóvit juftítiam, &

pervias re&tas , & ofténdit

2008

vidit mirabília magna,& exo-

illi regnum Dei. . Et dedit.

lma&ill

rávit Altíffimum: * Etinvén-

Bífo. Chriftus perpétuem.

(b

tus eft in nümero Santtórum.

LeGiov

NI

, lfte eft , qui contémpfit

Ec imméritó Do&óreg

ag

vitam mundi ; & pervénit ad

N

fandi Hyadum nuncu-

ficute

coeléftia regná.

.

patióne fignántur.

Graeco

hat

G lória Patri.

Et.

quippe elóquio hyetos plávia

Dl

In fecundo No&turno.

vocátur: & Hyades nomen à

(imtüd

Ex libro Morálium fan&li

plüviis accepérunt , quia or«

lt

Gregórii Papa.

te& proculdübio imbres fe.

fimi

Lib.g. cap.6, Leto iv.

runt. Bené ergo Hyadum ap-

d

Ui po

Oríonas Hya-

pellatióne expréffi funt , qui

Tatfo

Q

dum nómine , nifi Doctó-

adítatum universális Ecclé.

l

h

i t

res fancte Eccléfie defignán-

fia quafi in coeli fáciem dedü-

fureit

. ]

tur? Qui fubdü&is Martyri-

Gi , fuper aréntem terram

YUnun.

bus,eo jam témpore ad mundi

humáni péctoris fan&te prze-

1l Mv l

notítiam venérunt , quo fides

dicatiónis imbres. fudérunt.

ji H

cláriüs elücet : & repréffa in-

Si enim przdicatiónis. ferme

fidelitátis híeme , áltiüs per

plüvia non effet , Móyfes mí-

grätia.

eorda fidélium fol veritátis

nime dixílfet : ExpeCtétur fi-

d'ïSCïplf'

calet. Qui remóta tempeftáte

cut plüvia elóquium meum :

g,&ïül!'

perfecutiónis, explétis longis

& nequáquam per I(aíam V é.

nó&ibus infidelitátis , tunc

ritas díceret : Mandábo nübi-

gbl

T

faucteEccléfit orti funt,cüm

bus meis , ne pluant fuper

n

[

ei jam per credulitátis ver-

eam imbrem ;5 atque hoc,

num lucídior annus aperitur.

quod , pauló ante protül-

Ng[] u

Pro DoGore Pontifice.

&qüfll

mus : Quamóbrem prohíbitae

em. 10

f

& Invéni David fervum me-

funt ftille pluviárum.

n

e3

* 1'9

Cr

Ixviri

.Commune Do&orum.

"

Pró Do&ore Pontifice.

giüs cum témpore exereé(cit;

J

$. Pófui adjutórium fuper

" Pro Do&ore. Pontifice.

J

oténtem , & exaltávi elé-

Wee

e eft, quiante Deuni

i

Wj*

étum de plebe mea: * Manus

magnas virtütes operátus eft,

enim mea auxiliáabitur ei.

& ominis terra dotlrína ejus

, Invéni

David fervum

repléta eft: 9 Ipfe intercédat

«t l

ii

j

gneum , óleo fan&to meo unxi

pro peccátis ómnium populós

o

ii

eum, Manus.

ruimn.

0i

Pro Do&Gore non Pontifice.

, lfte eft , qui contémpfit

Y

j

«

, Amávit eum Dóminus,

vitam mundi , & pervénit ad

Mij

ornávit eum : ftolam glóriz

caeléftia regtia, . Ipfe.

induiteum: 5 Etadportas

G lória Patri.

Ipíe.

u

il

Qtti

UP

aradífi coronávit eum.

Pro Do&ore non Pontifice;

.Induit eum Dóminus lorí-

5«. Ifte homo perfécit ómnia ;

m

€éamfidei , & ornáyit eum.

qui&e locutuseft ei Deus , &

gt

il U

Et ad portas.

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

&

nem fui amöris.

quiem meam

Quia te

i,

jBffo. lg

Le&io vi.

vidi juftum corám me ex

At

ómnibus Géntibus.

h n

Um ergo Hyades cum

D

plüviis véniunt , ad coeli

y. lfte eft , qui:contémpfit

Y el

vitam mundi , & pervénit

mj

fpátia altióra fol dücitur:quia

apparénteDo&tórum fciéntia,

ad coeléftia regna. Quia.

,felomm'co;

j

4dum mens noftra imbre pre-

Glória Patri. Quia.

dU

Intertio NoCturno.

MAV

dicatiónis infünditur , fidei

calor augetur. Et perfüfa ter-

].é&io fan&i Evangelii - fe.

:]

ya ad fru&tum próficit , cum

cündüm Matthaum. *

wiEcce ht

Le&io vii -

Ca».

b

tD

Iumen zxtheris igné(cit : quia

ubériüs frugem boni óperis

N illo témpore: Dixit Jefus

d omy

réddimus , dum per facre

A. difcípulis fuis : Vos eftis fal

h

THn ]

eruditiónis flammam in corde

terrg. Quod fi fal evanüerit;

eláriüs ardémus.

Dümque

inquo faliétur ? Et réliqua.

(

Homilía S. Auguftíni Epífc.

ls

pereos diébus síngulis magis

Lib. 1. de. Sermone Domini

l

magísque Ííciéntia coeléftis

[

h n

ofténditur,quafi intérni nobis

in monte , cáp. 6. tom. 4«

U

( wSténdit

óminus , fa-

Jüminis vernum tempus ape-

T i

ritur

ut novus fol noftris

X tuos effe judicándos ,

WW X

J

méntibus rütilet, & eórum

qui temporálium bonórum

i

u

vel cópiam feGántes , vel in-

verbis nobis cógnitus, fe ipfo

t P"I[f j

d

quotídie clárior micet. Ur-

ópiam metuéntes , amíttunt

"t

génte étenim mundi fine , fu-

&térna , qua nec dari poffunt

"UI Cak

pérna fciéntia próficit, & lár-

ab homínibus , nec auférri.

IT

lf

]ta-

*

Commune Confefforis non Pontificis.

lxiz

E

[

|

[taque, fi fal infatuátum fué-

non'eft, qui quamvis córpore

Qnf.

rit , in quo faliétur? id eft , fi

multa in terra fuftíneat , cor-

V0S , per quos condiéndi funt

de tamen fixus in coelo eft.

Mi

(

quodàmmodo pópuli , metu

g. In médio Eccléfi apéruit

AE j

perfecutiónum temporálium

osejus, * Fti

lévit eum

Tirtiy

amiséritis regna coelórum ,

Dóminus fpíritu fapiéntie ,

U

qui erunt hómines,per quos à

& intellé&tus.

*

vobis errorauferátur , cüm

y. Jucunditátem , & exul-

tf

vos elégerit Deus , per quos

tatiónem thefaurizávit fu

UT

errórem áuferat ceterórum.

per

eum, Etimplévit.

Pro Doftore Pontifice,

GlóriaPatri. Et implévit.

lä.

E. Amávit eum . Dóminus ,

d focietátem.

Bfio. A

Pt

& ornávit eum ; ftolam gló-

LeGioix.

[ ff

rie índuit eum , *Et ad por-

O

s eftis Iumen mun

&i

Xus, i

tas paradífi coronávit eum.

V

Quómodo dixit fupé-

Hein f

Y* Induit eum Dóminus lo-

riüs fal terrz , fic nunc dicit

i t

rícam fidei , & ornàvit eum.

]umen mundi.Nam neque fu-

T I

Et ad portas.

périüs ifta terra accipiénda

^

ro Do&ore non Pontifice.

eft , quam

édibus corpóreis

n

*. Iíte eft, qui ante Deum

calcámus:

k

dhómines, qui i

terrahábitant; vel étiam pec-

| pgrw'nilt magnas virtütes operátus eft,

& de omni corde fuo laudávit

Jui

catóres , quórum condiéndis

Dóminum: ?Ipfe intercédat

& extinguéndis putóribus

»mOI :

pro peceátis ómnium populó-

Apoftólicum falem Dóminus

rum,

mifit.

&il

Ethic mundum , non

AU .

Y Ecce homo fine querela ,

coclum & terram, fed hómi-

J

|

verus Dei cultor, ábftinens

nes,qui funt in mundo, vel

M

;

[' 1

fe ab omni

Ó

,

ere malo, &

:

L

díligunt mundum,opórtet in-

yel

érmanens in innocéntia fua.

télli

i, quibus illuntinándis

at

i

e.

Apóftoli miffi funt. Non po-

i

us feftum cólimus,

li

Büo. Cuj

teft cívitas abfcóndi fuper

Epi o

Le&io viü.

montem pófita, id eft, fundàá-

Jomit

Rgo ad níhilum valet fal

ta fuper insígnem magnám-

M

infatuátum , nifi ut mit-

que juftítiam , quam fignífi-

153('

tátur foras , & calcétur ab

cat étiam ipfe mons , in quo

ls

homínibus. - Non ftaque cal-

dífputat Dóminus.

at

cátur ab homínibus , qui pá-

T e Deum laudámus. 9f /2.

L

titur perfecutiónem : fed qui

COMMUNE

j

perfecutiónem tirgéndo infa-

Confefforis nen Pontificis.

j

tuátur. Calcári enim non po-

Ad V efperas , Antiphona.

zu*zfn'

teft , nifi inférior : fedinférior

Dómine , quinque talenta:

J

" 3

u;f,

(f

dxx :

Commun& Confefforis non Pontificis.

uN

N

- utinfrà ad Laudes, . Ixxw.| Córicinit laudem , celebrés-

Pfalmus: -Dixit Dómunus,| que palmas

cgeml /

If

(

f*h—'

cum reliquis: de Domini|Ut piis ejus précibus juvé-

mur

i

,

»

?

à

L)

4-6. & loco ultimi

7

K

kíalm. L audáte . Dóminum

Omne per zvum.

W

- qmnes Gentes. li /2 2« . | Sit falusilli, decus, atque

j

!

virtus ;

i

Capitulum. . Eceli. 2r.

tüs vir, qui invéntus

ui fuper cceli sólio corü-

h3

B

eft ine mácula : & qui

cans ,

lrmgneï

oft aurum .non ábiit , nec

'Totíus mundi sérié gubérnat

qi

j

perávit in pecünia , & the-

'Trinus, & unus Amen.

D p

sáuris. Quis eft hic , & lau-

y-. Amávit eum Dóminus, &

dábimus eum ? fecit enim

ornávit eum.

Bee

Stolam

j

ätmjfä

mirabilia in vita fua.

glóris índuit eum.

)

i

Fivmnus.

Ad Magnificat, Antiphona.

Wrüm

rSte.C

onféffor Dómini ,

Similábo eum viro fapiénti ,

;1 ii

v

coléntes

ui edificávit domum fuam

pié laudant pópuli per

dupra petram.

inign

' '.,'Queml

&

orDenm ,

Oratio.

A

N.

Hac die letus méruit beátas

Eus , qui nos beáti

qcded

. Scándere fedes.

Confeisóris tui ánnta

atl

- Si.noneft dies obitus ,

folemnitáte latíficas:concéde

adtund

1.

dicatur :

propítius ; ut , cujus natalítia

inr,'

Ts Häddie*l

atus méruit fupré-

cólimus,étiam a€tiónes imité«

2thiti

: mos

F

mur. Per Dóminum noftrum.

— ^. Laudis h

oräöres

-^Alia Oratió.

fun

D

Qui pius, pruden

Défto Dómine fupplica-

Tiperabi

Apudicus ,

;, hümilis,

A

tiónibus noftris , quas in

beáti

|-N.

ConfefSsóris tui

icim

- Sóbriam duxit fine labe vi-

um

- tam;

folemnitáte deférimus ; ut

Is

qui noftre juftítiae fidüciam

ti n

'*;Donec hümänos animávit au-

r

non habémus , ejus ; qui tibi

d fn

Spffittis artus.

plácuit , précibus adjuvé-

RUT

C ujus: ob preftans méritum

mur. Per Dóminum.

Si fuerit Abbas , Oratio.

UT

. frequénter ,

lrs

!

JEgra quze, paffim "ja-cue'r&,

i

Ntercéífio nos, quafumus

Way

.. IficmmDra ,

L

l

Dómine, beáti N. Abbáà-

l

l

V íribus morbi dómitis , falü

tis comméndet : ut , quod no-

-

i g

!

——

!

Vf

ti reftituüntur.

ftris méritis non. valémus ,

N ofter hinc illi Choru

ejus patrocínio afflequàmur.

fJ"Slpörmm

,

S obfe-v

Per Dóminum.

Txmg, l

GUomeren,

Ad

Wtpm

4

Commune Confefforis non Pontificis.

[

Txxi

1

- /Ad Maatu

m; Invxtator Aiía; Beátus ifteSan&us,qui

g.egem Con

ls

só

rum.

Omln'

confifus eft in Dómino, prz-.

lbus m

* Meníte adorémus.

num ,

dicávit preecéptum Dómini ,

p(j. V'eníte , exultémus. 2.

confhtutus eft m monte fan-

Il

o cjus.

us 2.

, g

H inn. IfteConfeiTOI'. ut fup

Uare fremu

ndr

unt Gen-

In primo No£turpo ;;

F.

Beátus vir; quim lege Do-

tcs,*&

Àqn

mini meditátur; volunt.is ejus

ti funt inánia ?

gopuh meditá-

A füitérunt Regcs terre , &

p

pérmanet die ac node ; &

ómnia , quæcumquc fáciet ,

prmclpes

convenérunt : in

l nj

femper profperabüntur,

unum * advérsüs Dóminum ,

ümmm& [

mug T.

& advérsüs Chriftum ejus.

NU

Eátus vir, qui non äbnt in

Dirumpámus víncula ,eó«

consílio impiórum , & i m

rum ;.* & projiciámus à no-

t

via pcccatorum non ftetit ,

* | bis jugum ipsórum.

d

ui hábitat in ccelis , irridé.

m n

& in eáthedra . peftiléntie

g

bi

non fedit.

teos: * & Dóminus fub-

S ed in lege Dómini volüntas

fannábit eos.

ejus,* & inlege ejus meditàá-

[ unc loquctur ad eosin ira

N

"M

Ini

bitur die ac nocte.

fua., * & in furóre fuo. con-

AU II

Ht erit tanquam hgnum,quod

turbablt eos.

T

plantátum eft fecus decürfus

Ego autem conftitütus fum

li

aquárum , * quod fruttum.

Rex ab eo fuper bxon mon-

isinité

funm dabit in témpore fuo.

tem fan&tum ejus ,

* predie

J

Et fohum ejus non défluet ; *

cans præccptum ejus,

Dóminus dixit ad me; **Fxhus

& omma,quæcumque fáciet ,

lgplt

profperabüntur,

meus es tu,ego hódie génui te.

50

N on fic ímpii , non fic: * fed

Póftulaà me , &.dabo ub:

Monj

tanquam pu1v1s : quem pró-

Gentes hereditàtem tuam : *

J i i

—

jicit ventus à fácie terra,

& poffetfiónem tuam térmi-

Álicm

[deó non resurgent impn n

nosterrg.

TT ghi

judício : * neque peecatóres

R.eges eos in virga ferrea,

in concílio juftórum.

"E

& tanquam - vàs figuh cen-

yuoniam. novit . Dóminus:

frínges eos.

WU

Vlam juftórum : *-& iter im-

Etnunc Reges mtelhglte i

ydi

piórum períbit.

erudímini,qui judicátis tcrra.

, ii

Aiía. Beátus vir,qui in lewe Servíte Dómino in timóre :

Qllü

Dómini meditàtur : voluntas | & exultáte ei.ccumtremóre.

alc[[]ül !

cjus pérmanet die ac noéte,& | A. pprehendxtc difciplínam ,

iráfcátur..-Dómi-

ómnià , quacümque fàciet , | nequándo

(emper profperab üntur.

nus;* & percátis de via jufta.

j

C A

Cum

(

x

£ojamupe (Confefforis non Pontificis.

m

ff

y

Cüm ex&rferit in brevi. iraj bxaudifti

i

"

ie de monte fan&to

lh

ejus , * beáti omnes,

;

qui con-

tuo,

jl

fidunt in eo.

. Lj

Amávit äun*i Dómi

l

ij

| 'nuägöä

P

Kit;, Beátus ifte Santtus ,

ornávit eum,

"I

qui confifus eft in Dómino ,

z;.Stolam glóris índuit eum,

q

predicávit precéptum Dó-

Pater nofter.

j

d

mini , conftitütus eft in mon-

tAbfolutio. E. xXàudi: Dómine,

W

i T

te fané&to ejus.

x Jube domne benedícere,

Afnaz. Tuesglória mea , tu

i

m

Biío; Benedictióne perpétua.

qyous

Qd

es fufcéptor meus Dámine ,

: De libro Sapiéntis.

tu exáltans caput meum , &

Iectio i.

(:370 4eb&50

st 0

M

exaudífti me de monte fan&to

p

Pl

tuo.

Uftus fi morte preoccupá-

o

Pfalmus 5.

J

tus füerit,in refrigérioerit,

sl

Omine , quid multipli-

^SenéCtus enim venerábilis

l)

]

"i

D

j

4j

cáti fünt , qui tríbulant |

eft,non diutürna ,neque an«

um

mé ? * multi insürgunt ád-

nórum nümero. computáta :

vérsüm me, -

cani auteri funt fenfus hómi-

'ä[,xGW'ü

um

iMulti dicunt ánims mez : *|

nis,& eetas fene£tütis vitam.

non eft falus ipfi in Deo eius. |

maeuláta. Placens Deo fattus

d

'Tu autem Dómine füfcéptor |

eft dilédtus, & 'vivens intet

am&te,ögin

eft.

jriuos n

meus es , * glória mea , & ex-

peccatóres translátus

li

áltans caput éneum.

:

Raptus eft, ne malitia mutá-

ymdlfi

» Voce meaad Dóminum cla-

ret intellé&tum ejus , aut ne

.

;

if

mávi;* & exaudívit me de

fi&io deeiperetánimam illfus.

monte fan&to füio,

Fafcinátio enim . nugacitátis

lp

Fgo dormiívi^, & foporátus|

obfcürat bona,& inconftántia

D] ]mm ï

fumi * & exurréxi , quia Dó-

concupifcéntis

transvértit

m , !

iminus fufcépit me,

fenfum fine malítia. Confum-

Aetmma

ht

Non timébo míllia pópuli

mátus in brevi explévit tém-

circumdántis me: * exürge

pora multa: plácita enim erat

8 d

Dómine, falvum me fac Deus

Deo ánima illíus: propter hoc

E&Ii, B

meus,

"

properávit edücere illum de

^ i

Cruóniam tu pereufsífti om. |

médio iniquitátum:

r

nes adversántes mihi fine

$; Eugeferve bone , & fidé-

Tty

caufa, * dentes

peccatörum

lis,quia in pauea fuifti fidélis,

i

contrivífti.

fupra multa te conftítuam :

|

—

] WW

Dómini-eft falus , * & fuper|

* Tntrain gáudium Domini

TV o

pópulü tuum benedí&tio tua. |

tüi. v«

Dómnie- quinque

Em

Afia. ^"Tu es glória mea; tu[

talénta tradidifti mihi , ecce ,

D

ïdvörfu inim

es fufcéptor meus Dómine ;

lia quinque fü

pcr;uqrätgls

i

tü exáltans caput meum , &|fum. 'Intra.

i (E-'mfllä |

Bü

4

Commune Conff:ffom non Potificis.

]xxjü

DnteLgü

Bfío. Unigömtus Dei Flhus. qui fe anguftiavérunt , & qui

Le

10 11

,abftulerunt labóres eórum.;

Tij

Opuli autem wdcntes,& 'Vidéntes turbabüntur timó..

non mtellwcntes,nec o-

re horríbili ; & mirabüntür.

T

nóntes in præcordns tália :

ii fubitatióne infperáte fa-

uónjam grátiaDei,& miféri-

lütis , dicéntes intra fe, poe-

Ug

córdiaeft in Sanctos ejus , &

mtcntvam agéhtes , &

r&

"Hier

refpéétus im elé&dos illíus,

angüftia fpmtus geméntes :

Pt

Condémnat

autem

juíftus

Hi funt;: quos hábuimus ali-

TU

quándo it derifum , & infi-

mórtuus vivos ímpiós , & ju-

[b&.dl

véntus celérius confummata

militüdinem i impropérii: Nos

æom

longam vitam injüfti. " Vidé-

'infensáti v1tam illórum æfh-,

&tb

bunt enim finem fapientis, & | mabámus insániám , & finem

Ver]s

non intélligent , quid cogitá- |illórum fine h011ore

;(£Cce s

QUi

verit dé 1110 Deus , & quarefquoiodo computáti funt inz

Ut

muníeritilli Dóminus. V.idé-

tér filios Dei; && inter ban&os

x hum

bunt, X contémnent euiniillos

'iors illórum 'eft ! .

B

IU

autem Dóminus irridébit. Et [

!X Ifte cognávit Juftxtlamm

TEU

erunt pofthaec decidéntes fine

"& vidit mirabilia magna ; &

[ jnt

honore,& in contumélia inter

exorávit Altliïimum

* bt

dl

mortuos in perpetuum quó-

invéntuseft in. nümero. San-

ii

niam difrümpet illos inflátos

Górum, .y. Ifte eftqui con--

at

fine voce , & commovebit

témpfit vitam mundi ; & per-

]

villos

vénit ad coeléftia- revna.

Et

1

d

illos à fundaméntis , & usque

" K

ad fuPremum defolabüntur.

Glória Patri, .Et.

Va s

ln

g Juitus vermmablt ficut

Ín fecundo No&urno,Ana.

íhum ;

Et florébit-in

Invocántem exaudivit Dómi-.

at J

Conün

zetérnum ante Dóminum,

nüs Santtum fuum, Dóminus

[f

xy,Plantátus in domo Dó-

anudlvxt eum,& confhttu&'

mini, in átriis domus . Dei

eum in pace.

imet

ir]ot

noftri,

Et florébit.

Pfalmus.4. :

nd

Uminvocárem , cxaudx-

Bfo. Spiíritus Sggrátia,

e&tio 11t.

vit -me:; Deus juftíta

rf

erunt geméntes , &

mea, * in tribulàátióiie dllata-

E

emória. illórum: perí-

ftüi mihi,

sudis

bit,

Vénient in coo'lïatm-

Mliferére.mei, * & exaudx

Iu

Dl

ne peccatórum fuórum. tí-

oratiónem meam.

midi ,

« traducent illos. ex

Filii

hóminum

usquequo

quw

gravi corde ?* ut quid dilt-

u fwc?

advelfo iniquitátes ipsórum,

"Tunc ftabunt jufti: in magna

crltis vamtatem & queritis

j gtu

conftántia.:: advérfüs eos

L]

mendäw un z

Et

j

€ 5

(

- ifxxiv Commune Confefforis non Pontificis.

l:

Etfcitóte, quóniam mirifi- |ho:* quóniam non. Deus ve.

"

;

;

cávit Dóminus San&tum fu-

lens iniquitátem tu es.

)

J

i

LU

* * Dómisus exáudiet

N eque habitábit juxtate mae

Mi

fne , cüim clamávero ad eum.

lígnus: * neque permanébunt

60

^

T

irafeímini , & nolíte peecá-

injüfti ante óculos tuos.

j

re : * qua& dícitis in córdibus

Odifti omnes , qui operàn.

veftris , in cubílibus veftris

tur iniquitátem :. * perdes

mgl()m

W

Qu

compungímini.

*

omnes, qui loquüntur men-

À

j «

$ acrificáte facr

ificium jufti-

dácium.

ä

Virum sánguinum , & doló-

um U

ti& , & fperáte in Dómino : *

Multi dicunt : Quis ofténdit

fumabominábitur Dóminus:*

(

nobisbona? . ..

ego autem in multitü

fericórdiz tuz.

dine mi-

i

qml 1

Signátum eft fuper nos lu-

ii

men vultus tui Dómine:* de-

Íntroíbo in domumtuam : *

dífti letítiam in corde meo.

ladorábo ad templum fantctum

j

s

tuumin timóre tuo.

igu'

|

A frutctufruménti,vini , &

élei fui * multiplicáti fünt.

Démine deduc me in ju

a.

m

]npace in idipfum * dór-

tiatua : * propter inimícos

s y

ypecti

miam , & requiefcam.,

meos dírige in con

$

fpé&u tuo

uóniam tu Dómine fingu-

viam meam.,

165 n

làriter in fpe * conftituífti

Q uóniam non eft in ore eó-

nl

me.

rum véritas: * core

ö'rum Va«

&

i, 0

Afía, Invocántem exaudívit

num eft,

1*l

Dóminus Sanétum fuum, Dó-

:

il

S epülchrum patens 'eft. gut-

üd

minus exaudívit eum, X con-

tur eórum,linguis fuis dolósé

ftítuit eum in pace.

agébant , * jüdica illos Deus.

LE

Afía, Laeténtur omnes, qui

[)écidant à cogitatiónibus

Aitisqu

fperant in te Dómine :

uó-

fuis , fecündüm : multitüdi-

if «

niam tu benedixífü juíto ,

nem impietátum eórum ex-

Vr

fcuto bonz voluntátis tuz

nf

pélle eos, * quóniam irrita-

coronáfti eum.

vérunt te Dómine.

Af um

:

: Pfalmus 5.-

Etleténtug omnes , qui fpe-

m t

tantinte: ^ in atérnum ex-

Erba meaáuribus pér-

u (ubje«

'

V

^V - cipe Dómine, * intéllige

ultábunt , & habitábis in eis,

Witg

elamórem meum.

Etgloriabüntur in te omnes,

Müx HIfU

I nténde voci oratiónis mesg,*

qui díligunt nomen tuum , *

ïm

Rex meus , & Deus meus.

quóniamtu benedíces jufto.

[

O'uóniam ad te/ orábo : *

D ómine , ut fcuto bonaz va-

'

i,

l

Dómine ,mané exáudies vo-

Iuntátis tuz * coronáfti nos,

Aj Ia

l

cem meam.

Aiía. Leténtur omnes , qui

D

i fperant in te. Dámine :. quó-

Mlanö aftábo tibi , & vidéc-

L.

niam

Commune Confefforis non Pontificis.

Ixxv..

niam tu benedixifii jufto ,| tuum in univérfaterra !

DN

fcuto bonz voluntátis - tuæ

Afia, Dómine. Dóminus- noe«

lf

Ed

coronáfti eum,.

er, quàm admirábile, eft

KM

Afia, Dómine Dóminus no-

nomen tuum in univérfa ter-

!

fter, quàm admirábile eft no-

rà ! quia glória & honór

Wi

mentuum in univérfa terra!

coronáfti San&tum tuum ; &

Wtes

quia glória & honóre coron&-

conftituífti eum fuper ópera

U.

mánuum tuarum,

fti banx.tum tüum , & confti-

tuífti eum fuper ópera mä—

y. Osjufü meditábitur fa-

t

nuum tuárumt

plcntlam.

T

Pfalmus8.

$. Et lingua ejus loquetut:

dj

Omine Dfis nofter, *

]udxcmm.

D

quàm. admirábile eft no-

Pater nofter.

:

men tuum in univéría terra !

Abfolutio, Xpstus pietas.

thm

Quomam eleváta eft magni-

y. Jube domne benedícere.

ficéntia tua * fuper coelos,

Bfo, Deus Pater omnípotense

Ex ore infántium , & la-

u

Sermo: fanEh Joánnis.

ry-ä

imot

Géntium . perfecífti. Jandem

Sóftomi.

du

propter inimícos tuos,* ut dé-

In Orat.de S. Phllogomo

Ítruas numlcum ,& ultórem.

tom.

.

Leioi lv

(tt

uomam - vidébo

eoelos

Eáti

N. dies , cujus fe-.

If f

tuos , ópera digitórum. tuó-

D

fhvxtätem celebrämus *

rum: * lunam & ftellas ; que

ad ipsíus re&té fattórum enar-

Lt

tu fundáfti.

ratiónem linguam noftram

*

las

Quid eft homo 2 quód me-

evocávit

?

síquidem hódie

iDeus

mor es ejus? *

aut filius

Beátus ifte ad tranquíllam. &

jbl

hóminis,quóniam vííitas eum*

omnísque perturbatiónis ex-

jntl

Minuífti eum pauló minus

pértem vitam tránfit : eóque.

. ab Angelis,

glória , & honó-

navígium appuht , ubi dcm—-

T?

lt

re coronafh eum : * & con-

ceps non póterit methere nau-

ftituífftüi eum iuper ópera

frágium. , nec üllam Animi

mánuum tuárum.

perturbatwnem , aut doló-

fe

Et quid mirum eft, fl

Q

Omnia fubjecífti fub pédi-

rem.

W d

busejus :

* oves & boves

locus ille purus eft ab omni

univérfas, ínfuper & pecora

moléftia ánimi ; cüm Paulus

m

m

homínibus adhuc in hac vita

jf

campl.

Volucres celi , & plfces

degéntibus:loquens dicat :

| U^

maris ;

* qui perámbulant sé-

Scmpex «audäte , fine inter-

j

tnitas mans.

muïï(me oráte.

"u

jd

D ómine Dóminus nofter ,

w. Honéftum. . fecit

illum

quàm admirábile eft nomen

Domums ; & cuftodívit eum

0 1u0

a

P

ä

(

ixkvis

Commune Confefforis non Pontificis.

ALH

ab inimici$ i & à fédu&tóri-

cafn fidei, & ornáv

:

it e,x,:ïm.' Ft

d

|

bus tütávit illum : * Et dedit

ad portas.

p

illi claritátem etérnam.

Bfïo. I

gnem füi amóris.

p

W

$. Juftum dedáxit Dóminus

" LeG&io vi.

full

J

per vias rectas , & ofténdit

Uamóbrem maximópe-

w»«

;

Q

p

TU

illi regnum Dei. Et dedit.

régrátulor hujus Sah-

"

iuty

ffo. Chriftus perpétusm. -

&i felicitáti, qnod quamquam

Le&io v.

translátus eft, atque hanc ,

J qu 1

£ XUod fi hic', übi morbi ,

que apud nos eft , civitátem

FAUT

at

X,ubiinfeGatiónes , ubi

relíquit,tamen in álteram ad-

proiatüra mortes, ubi ca-

fcríptus eft civitátem, nempe

of f

lümnig , ubi invídie, ubi

Dei: &digréffus àb hac Ec-

p'üp

i /

I)

perturbatiónes , ubi irz , ubi

cléfia ; ad 11lam pervénit ,

cupiditátes , ubi innumerábi-

quazeft primogenitórum de-

TL

les insídim , ubi quotidiána

fcriptórum in caelis : ac relí-

v

folicitüdines , ubi perpétua

Gtis hifce feftis, tránfiit ad ce«

m us

'!M.

fibique füccedéntia mala funt,

lebritátem Angelórum :* Et-

innümeros 'ex omni parte do-

enim quód & cívitas furfum

]jjumm

lóres afferéntia , Paulus di-

gt

fit,& Eccléfia , & celébritas ,

xit fieri poffe , ut femper

audi Paulum dicéntem : Ac«

m d

gaudeámus ,'fi quis páulu-

cefsiíftis ad civitátem Dei vi-

nínea j

Jum ex rerum mundanárum

véntis, Jerüfalem coeléftem ,

utedit

fiüttibus eréxerit caput, vi-

& Eccléfiam primitivórüm ,

tiot t

támque fuam reGe compo-

qui confcrípti funt-in' coelis ,

t at

& ad multórum míllium An-

i Döm

süerit: multó magis , poft-

quam hinc demigravérimus ,

gelórum frequéntiam.:

bt

fácilé cómpotes érimus ejus

:« Ifte homo perfécit ómnia

sd

boni,cüm h&c ómnia fub-

tümpnt

qua locütus eft ei Deus, &

láta füerint, advérfa vale-

dixit ad eum : Ingrédere in

& Vim

tüdo, morbi, peccándi ma-

réquiem meam :

* Oüia te

lia

téria , ubi non eft meum

vidi juftum coram me ex óm-

prur d

ac tuum ,'frígidum illud

nibus Géntibus,

Uiprri

verbum , & quidquid eft

y. Ifte eft , qui gontc'mpfït

t t

malórum in. vitam noftram

vitam mundi , & pervenit

D

Íínvehens: mnumeráque gig-

àd cceléftia regna,

uia.

: TT

*vens bella.

Glória Patri.

Quia.

