On auferétu fceptrum

i

y* "Timébunt Gentes nomen

de Juda, & dux de fé-

tuum Dómine. 5 Etomnes| more ejus , donec véniat , qui

m

KRezes terre glóriam tuam.

mitténdus eft: & ipfe erit

ubl

einde Kyrie eléifon, 41.| expe&tátio Géntium.

la

llj

di

t

Ad Sextam, Antiphona. . ] Flymn, Creátor alme. 1$7.

1

j

Ecce apparébit.

] v. Roráte coeli défuper, &

Capitulum. — Jerem. 23. . | nubes pluant juftum.

us

|

]

'(JN diebus illis falvábitur| x Aperiátur terra , & gér-

j

uda , & Ifrael habitábitur| minet Salvatórem.

j

Ü

confidénter : & hoc eft no | Ad Maguificat , Antiphona,

Vi

men,quod vocábunt eum ,|Ecce véniet Rex Dóminus

&i

^

Bu

Dóminus juftus nofter.

terr& , & ipfe auferet

jugum

i

j

*.br. Ofténde nobis Dfíe , | captivitátis noftrz.

jit

.* Müfericórdiam tuam. O-

Deinde Kyrie eleifon.134.

Mi

fténde. y. Etfalutáretauum| FERIA TERTIA.

T

da nobis. Mifericórdiam.

De ifaía Prophéta.

Q

G]ória Patri. Ofténde.

AL.e€tio 1.

* Cap. 14-

(

,

Y«Meménto noftri Dómine

Ropé efl;ut véniattempus

, nj

in beneplácito pópuli tui.

. ejus,& dies ejus non elon-

m

*e. Vífita nos 1n [alutári tuo.| gabüntur. Miferébitur enim

u

Deinde Kyrie eléifon. 44.| Dfis Jacob , . & éliget adhuc

i (

Ad Nonam , Ántiphona. |de Ifrael , & requiéfcere eos

i

Ecce Dóminus nofter.

|fáciet fuper humum fuam :

l

Capitulum.

lfaie 14. jadjungétur ádvenaad eos , &

D

opé eft , ut véniat tem-ladherébit dómui Jacob. Et

Qün

Ps

us ejus , & dies ejus tenébunt eos pópuli,& addü-

(icl

non elongabüntur. Mliferé-;cent eosin locum fu(i: & pof-

lum

bitur enim Dóminus Jacob , |fidébit eos domusIfrael fuper

r

& lrael falvábitur.

terram Dómini in fervos ;

[

d

infra Hebdom. ii. Adventus.

181

m

& ancílfas, & erunt capién-

in latéribus Aquilónis. Afcen-

N

tes eos , qui fe céperant ,

dam fuper altitüdinem nü.

Tj

fübjícient exactóres fuos.

ceis

bium , símilis ero Altíffimo.

il

Montes ifrael ramos ve-

Verümtamen ad intérnum

ftro

s expándite, & floréte , &

detrahéris in profündum laci.

[ri

li

fru&tusfácite; * Prope eft,

x* Ecce ab Auftro, vénio

li

ut véniat dies Dómini.

ego Dóminus Deus vefter.

llf00.4

ts

?, Roráte coeli défuper , &

* Vifitáre vosin pace,

IT

ATl

nubes pluant juftum : aperiá-

y^ Afpíciam vos, & créfce-

eDi

tur terra, & gérminet Salva-

re fáciam : multiplicabímini ,

140

tórem. Propé eft. Lc&io ii

& firmábo pattum m

4

eum vo-.

eptrum

*Y^T erit in die illa, cüm

bifcum.

Vifitàáre.

de f

É ;réquiem — déderit tibi

Glória Patri. Vifitárc.

Deusà labore tuo, &à con-

Ad Benedi&us , Antiphonz..

il qu

^ eil

cuffióne tua , & à fervitüte

Super te Jerüfalem oriétur

dura, qua anté fervífti: fu-

Dóminus , & glória ejus in te.

lg

mes parábolam iftam contra

vidébitur.

E

Regem Babylónis , & dices :

Deinde K yrie eléifon. 134.

Quómodo cefsávit exá&tor ,

Ad Maguificat , Antiphona.

*

, &g&-

U

iüévit tribátum ? Contrívit

Vox clamántis in desérto

LA

b

óminus báculum impiórü,

paráte viam Dómini , re&tas

Iphe

virgam dominántium , c&.

fácite sémitas Dei noftri.

QT

déntem pópulos in indigna-

Demde K yrie eléifon. 6r.-

tióne , plaga infanábili , fub-

FERIA QUART A:

hu

jiciéntem in. füróre Gentes ,

De Ifaía Prophéta.

Le&ioi.

" -Cap. 16

m.ig4.

perfequéntem crudéliter.

]À

$&. Erümpant montes jucun-

Mitte Agnum Dfíe Do-

A

ditátem , & colles juftítiam ,

:

minatórem terra , de pe-

tra desérti ad montem filise

P' 14'

* Quialux mundi Dóminus

Sion.

lt

eum poténtia venit..

Et erit: Sicut avisfü-

d

y'. De Sion exíbit lex , &

giens,& pulli de nido avolánz

um

verbum Dómini de

erüfa-

tes, fic.erunt filie Moab ia

Le&io iu.

tranfcénfu Arnon. Ini consí-

]huc

lem. Quialux.

de

Og

227

Uómodo cecidifti

lium ,c

e concílium : pone

m

ccelo lücifer , qui mané

quafi no6

i

em umbram tuam

oriebáris?cerruifti in terram,

in meridie : abfcónde fugién-

)h&

M

qui vulnerábas Gentes ? qui

tes, & vagosne prodas. Ha-

sl

dicébas in corde tuo : In cce-

bitábunt apud te prófugi mei:

lum confcéndam , fuper aftra

Moab efto latibulum eórum

"

Dei exaltábo sólium meum ,

à fácie vaftatóris.

li

*;.Rex nofter advéniet Chri-

AOI]

fedébo in monte teftaménti ,

u3;

183

It;xffa Hebdoin. ii; Adventus.

-- ftus, * Quem Joánnes przdi-

propágines ejus reli&e funt ,

u

cávit Agnum effe ventürum.,

tranfiérunt mare.

J

3 Superipfum continébunt

&» Ecce Dóminus vénict

p

Regesosfuum , ipfum Gen-

cum fplendóre defcéndens: &

M

tes depreca

büntur. . Quem..

€CLIO. Ls

virtus ejus cum eo, * Vifi-

táre pópulum fuum in pace ,

Inítus eft; enim pulvis ,

& conftitüere fu

F

confummátus eft mifer ;

tam fempitérnam.

,

per eum vi-

D

quïna

dcfécit , qui conculcábat ter-

Y« Ecce

Dóminus

: na;&er

pnabt

ram. Et preparábitur in mi-

cum virtüte véniet. Vifitáre.

m

fericórdia sólium , & fedébit

lóriaPatri. .. Vifitáre.

uper illud in veritáte in ta-

i

Ad Benedi&tus, Antiphona.

fit.

bernáculo David , jüdicans ;

Eece ego mitto Angelum

l

i)

& querens judícium , & ve-

meum , qui preparábit viam

L

lóciter reddens , quodjuftum

meam ante fáciem tuam,.

á

MA

us

eft. Audivimus fupérbiam

.:Demde

rie eléifon. 6r.

l wïl-

iMoab , fupérbus eft valde.

Ad Mag

gc

at , Antiphona.

fupérbiaejus,.& arrogántia

Sion renováberis , & vidébis

h

|

m

ejus , &indignátio ejus plus

juftum tuum , qui ventürus

lm

àm fortitüdo ejus.

eft in te.

ia

Ls

Ante multum tempus

.De

inde K yrie eleif. 124« ;

prophetávit Ezechiel: Vidi

^ FERIA.QUINT A.

»

Qf

portam claufam, ecce Deus

. De Ifaía Prophéta.

b

if

ante fecula ex ea procedébat

Alectio Ie

Aap. 19.

pro falüte mundi:

Et eràt

Nus ZEgypti, , Ecce Dfís

p

fterum claufa , demónftrans

D

"afcéndit fuper nubem

T

Vírginem, quia poft partum

levem, & ingrediétur /Egyp-

permánfit virga,

*.' Porta

tum, & comovebüntur fimu-

D

quam vidífti, Dóminus folus

Ti

làcra /Egypti à fácie ejus ,.&

4 f

ATH

tsb n

9

Et erat.

cor /Egyptitabéfcetin médio

^

ejus. .Et concürrere fáciam

1

Dcírco ululábit Moab ad

Zgyptios advérsus /Egyptios;

Tif

l

Moab , univérfus ululàá.

Ti

& pugnábit vir contra fratré

bit: his qui Igtántur. fuper

fuum , & vir contra amícum

D

1nuros co-ti láteris, loquímini

fuum,cívitas advérsüs cività-

!t

plagas fuas.. Quóniam fub-

D.

n

tem,regn(i advérsüs regnum,

TA

urbánaHéfebon desérta funt,

$. Jerüfalem , citoó véniet

& víneam Sábama dómini

falus tua:quare meeróre con-

fl

Géntium excidérunt : flagélla

sümeris ? numquid confilià-

T

1Nnr

ejus usqüe ad Jazer pervené-

rius non eft tibi , quia inno-

runt;errav

t

-

vávit te dolor e - Salvábo te»

érunt in. desärto 1

-

"m

]

Infra Hebdom. ii Adventus,

183

u

&liberábo fe , noli timére. f&&ti funt príncipes.

'Táneos,

lsïv'

7..Ego enim fum Dóminus | emarcuérunt príncipesMém-

Deus tuus , San&us Ifrael ,| pheos,decepérunt /Egyptum;

ans:&

M

Redémpt

or tuus. Salvábo.

ángulum populórum ejus.

D]

e&io 1t:!

w. Civitas Jerüfalem noli fle-

T dirumpetur fpíritus| re; quoniam dóluit Díis fu-

[ euq Vi'

JÉgypü ^ vifcéribus|perte, ^ Ft áuferetà te om-

j nbïm

ejus, & consílium ejus przci- | nem tribulatiónem.

d

*

pitábo: & interrogábunt fi-| Y.' Ecce Dóminus i

n fortïtü*Q

[

Il

mulácra fua, & divínos fuos ,|dine véniet : & bráchium

Uf

& pythones, & arfolos, Et

us dominábitur. Et áuferet.

tradam /Egyptum in manu

D

lória Patri. Et áuferet.

lEdun

I V

dominórum 'crüdélium ,' & |Ad-Benedi&tus , Antiphona:

!

Rex fortis dominábitur eó-| Tu es , qui ventürus es Dfie ,

rum;ait Dóminus Deus exer- | quem expeGámus, ut falvüm

1. f

cítuum.

Don,

Et aréfcet aqua de

fácias pópulum tuum.

Vs

mari, & flàvius defolàábitur ,

"Deinde K vrie eléifon. 6r.

atque ficcábitur. Et deficient

Aud Magnificat , Antiphors;

m&'xxmsv

flümina : attenuabüntur, &

ui poft me véniet , ante mé

1

ficcabüntur rivi ággerum. -

factus eft: cujus non fum dig-

&

NIA

$. EcceDóminus véniet , &

nus calceaménta sólvere.

omnes San&i ejus cum eo, &

Deinde K vrieel

€

x

j

ifon, 134-

;16

erit in die illa lux magna : &

FERIA SEXTA:

exibunt de' Jerüfalem ficut

De Ifaía Prophéta.:

ve Df

LeGtio i.

cCap 20

nubat

aqua munda: & regnábit Dó-

minusin etérnum, * Super

Cce Dóminüs diffipábit

lp

omnes Gentes. Y* Ecce Dó-

E

terram , & nudábit eam ,

r l)

minus cum virtüte véniet : &

& afflíget fáciem ejus', & di-

j

fyr

fegnim in manu ejus , & po-

|pérget habitatóres ejus.. Et

téftas,

érium. - Super|erit ficut pópulus, fic facér-

f

'

omnes.

$ R

9 lll

t

dos : & ficut fervus,fic dómi-

p

r

'Tulti principes Taneos, | nus ejus : ficut ancílla, fic dó-

S

fapiéntes confiliárii Pha ] mina ejus: ficut emens, fic ille

fclum

raónis dedérunt consilium in- | qui vendit : ficut foenerátor ,

yit-

sípiens. Quómodo dicétisPha-1 fic is,qui mutuum áccipit : fi-

;Wm&

raóni : Fílius fapiéntium ego, | cut qui répetit, fic qui debet.

V(m'leï :

filius regum antiquórum?Ubi | Diffipatióe diffipábitur terra ,

r a

nunc funt fapientes tui ? an- | & direptióe pradábitur. Díís

nüntient tibi,& índicent,quid | enim locütus eft verbum hoc,

Ü i]]*f?-,

cogitáverit Dóminus exercí [|W* Ecce veniet Díls pr

oté&tor

Väbï(fl

l

tuum fuper /Egyptum. Stulti! nofter, Santtus Hrael, *

» 'Cox-

ro-

4

i.ï/.nffa Hebdom.1i. Adventus;

184

E

yónam regni habens in cápite

vino jn plateis: desérta efe

fuo.

x Et dominàábitur à

omnis letítia: translátum eft

snari usque ad mare , & á flà-

gáudium terrg. Rcelítta eftin

3nine usque ad términos orbis

urbe folitüdo , & calàmitas

terrárum. Corónam regni.

ópprimet portas Quia hec

[

Le&io i,

f

erunt in médio terrz , in mé-

Uxit, & deflüxit terra, &

dio populórum : quómodo fi

ji

nfirmáta eft: deflüxit or-

pauce olíva , quas remansé-

1

runt , excutiántur ex ólea, &

ï |

bis, infirmata eft altitüdo pó-

uli terrgs.F t terra infecta eft

racémi: cum füerit finíta vin-

D]

*b habitatóribus fuis: quia

demia.

Hi levábunt vocem

nl

cmM

transgréffi fünt leges , muta-

fuam atque laudábunt: cüm

vérunt jus,diffipavérunt foe-

glorificátus füerit Dóminus ,

d

dus fempitérnum. Propter

hínnient.de mari. Propter hoc

i

!

hoc maledí&tio vorábit ter-

(&

;n doctrinis glorificáte Dómi-

ram, & peccabünt habitató-

num; in ínfulis maris no-

u

res ejus : ideóque insánient

men Dómini Dei lírael.

A

pAUPCI

gb

cultóres ejus , & relinquen-

finibus terre laudes audívi-

tur hómines pauci..

mus, glóriam jufti.

Qä

i

B& Sicut mater confolátur

& Jerüfalem plantábis ví«

filios fuos, ita confolábor vos,

neam in móntibus tuis : exul-

j

dicit Dóminus:& de Jerüfalé

tábis,

uóniam dies Dómini

n

civitáte ,quam elégi, véuiet

véniet : furge Sion, convérte-

V

]*

vobis auxilium : * Et vidébi-

re ad Dóminum Deum tuum:

lu

tis , & gaudébit cor veftrum.

ude , & letáre Jacob ,

fiti

* Dabo in Sion (alátem, &

Quia de médio Géntium

bt

in Jerüfalem glóriam meam.

Salvátor tuus véniet.

N

]

Et vidébitis.

Yy. Exülta fatis filia Sion :

M

Le£&io i.

jübila filia Jerüfalem. Quia.

T0

'T Uxit vindémia infirmáta

G lória Patri.

ula.

It i

4eit vitis ,

ingemuérunt

Ad Benedidtus , Antiphona.

Ti

omnes, qui laetabántur corde.

Dícite , Pufillánimes confor-

l

Ceísávit gàudium tympanó

támini: ecce Dóminus Deüs

Q

rum: quiévit sónitus lgtán

nofter véniet.

T

tium, contícuit dulcédo cí

Deinde Kyrie eléifon.6r.

Mi

thara.

Cum cántico non bi-

Ad Maguificat , Antiphona,

h

bent vinum : amára*erit pó-

Cantáte Dómino cánticum

ün

tio bibéntibus illam. Attríta

novum: laus ejus ab extré-

Ti

eít cívitas vanitátis , claufa

mis terra.

eft omnis domus nuüllo in-

Ü

Deinde K yrie eléifon.ut

lls

troeünte. Clamor erit fuper

fuprá.

134-

MVI

S AB-

i, AdYentus«

185

um

Infra Hebdom.

e

SABB

vium vindémie,. pínguium

De Ifaía Prophéta.

medullatórum, vindémiz de-

RT

alam][;

. Leftig 1.

Cap. 25.

fecátm. Et precipitábit in

li j

mine, Deus mmeus es

monté ifto fáciem vínculi col-

tu, exaltábo te , & con-

ligáti fuper omnes pópulos ,

ul

Idl

fitébor nómini tuo : quóniam

& telam, quam ordítus eft fu-

fecífti mirabilia , cogitatiónes

per omnes natiónes.

M

antíquas fidéles , amen.. Quia

,, Feftina,

ne tardáveris

Ll

ómine, * Et líbera pópu-

T Y

pofuífti civitátem in tümulü ,

urbem fortem in ruínam, do-

lum tuum.

Yong

mum alienórum: utnon fit

- Veni Dómine, & noli

h

(f

cívitas & in fempitérnum non

tardáre , reláxa facínora ple-

TUnu,

sedificétur. Super hoc laudá-

bi tua.

Et líbera.

Eerly

bit te populus fortis , civitas

Le&tio ii

Din.

Géntium robuftárum timébit

Recipitábit mortem in

"u

te. Quia fa&tus es fortitüdo

p

fempitérnum : & àuferet

N

áuperi, fortitüdo egéno in

Dóminus Deus lácrymam ab

N

Wi

tribulatióne fua: Ífpesàtür-

omni fácie : & oppróbrium

bine, umbráculumab zftu.

pópuli fui àuferet de univér-

]s

)

fa terra : quia Dominus locü-

TE

Egrediétur Dóminus de

$

maría ad portam ,

quae

tus eft. Et dicet in die illa:

Dins

réfpicit ad Oriéntem ;

Ecce Deus nofter ifte , expe-

Dd

veniet in. Béthlehem ,

ám

&ávimus eum ,

&. falvábit

£Uf

bulans fuper aquas redemp-

nos: ifte Dóminus, fuftinüi-

AV

tiónis Jude : * Tunc falvus.

mus eum , exultábimus , &

nf

letábimur in falutári ejus.

erit omnis homo : . quia ecce

véniet.

Quia requiéícet manus Dó-

N

4, Et preparábiturin mife-

miniin monte ifto: & tricuu-

rábitur Moab fub eo , sícuti

(

ricórdia sólium ejus , & fedé-

bit fuper illud in veritáte.

terüntur páleg in plauftro.

Jnni

Et exténdet manus 1uas fub

Tunc falvus. ,. £,e&tio ii

Yot

Píritus enim robuftórum

eo, ficut exténdit natans ad

Jelj

N

; quaáfi turbo impellens pa-

natándum :

& humiliábit

rietem. Sicut zeftusin fiti , tu-

glóriam ejus cum allifióne

00611 |

multum alienórum humilià-

mánuum ejus. Et muniménta

tUfA

bis: & quafi calóre fub nube

fublímium murórum tuórum

cóncident, & humiliabüntur ,

iUf

torrénte propáginem fórtium

Et fáciet

at

marcéícere fáciés.

| & detrahéntur in terram us-

Dóminus exercítüum ómni-

ue ad pülverem.

IT

bus pópulisin montehoccon-|s. Ecce . Dóminus véniet

víivium pinguium , convi-|cum fplendóre deícéndens ,

M 5

186

Dominica tertia Adventus -

H

& virtus ejus cumeo, * Vi

Et dmtur quoh idie nsque ad

[

fitáre pópulum fuum in pace, V igil: Nariv. Dffi. excfuftve.

& conftitüere fuper eum vi- P(ag'nm V enite exultemu&.

tam fempitérnam.

vl

nt fupra-

.Ecce Dóminus nofter cüm [H ymnus. V erbüm fupef*-

lr

Virtüte véniet.

Vlfltare.

Hum. Y 58.

G lória Patri. Vifitáre.'

Ín nmmo "No&turnoó , Aü'a.,

a

f

* Ad Benedidtus , Antxlahona. Véniet ecce Rex.

LU

Levábit Dóminus fignum n

Pfalmus. B eätus vir.

CUl

gmatiónibus ,

jmhk

& congregábit

reliquis ; utit Pfalterio. 3.

hii

difpérfos : Ifrael

De Ifaía Pro héta.

f(

beinde K yrie eléifon. 61.

ego 1.

àp. 26.

[í

N die illa cantäbrtur canu-

g

j

Ad Velj. Capit. Phifip

4.

M

»

Ratres Gaudeéte in

cum iftud in terra Juda:

(

l

F

mino femper , fterüm d1-

Urbs fortitüdinis nofhæ Sion

co gaudete. Modéftia veftra

Salvátor , ponétur iri eà.mu-

nl

nota fit ómnibus hommlbus

g

"

rus, &antemurale. Aperite

1

Dóminus enim propé eft.

portas, & ingrediátur Gens

jufta, cu&odmns veritátem.

Wi

Hymnüs. C reátor alme sí-

Jom

derum. I57. -

Vetus error ábiit : fervabl,s

r )

Rooráte cocli defuper &|pacem , pacem,

Lua in te

nubes pluant juftum. '

fperávimus. Speráftis in: Dó-

i

fümr

t Jl

gg. Aperiátur terra; &ger- mino in fzculis æterms, in

j

minet Salvatórem. :

Dómino Deo forti in perpe-

Ad Magüificat ; Antiphora, | tuum.

Quia incurvábit ha-

li

|

4

Ante me non eft formátus | bitántes in excélfo,civitátem

Deus, & poft me non erit ; | fublímem humiliábit, Humi-

quia m1h1 eurvábitür omne |liábit eari usque ad terram,,

j

)

j

genu , & confitébitur omnis|détrahet eam usque ad pül-

tT

!

lmgua.

Oratio.

]verem.

Conculcablt eam

Urem tuam, uæfumus pes, pedes paupens, greffus

,

(|

Dómine , precibus no- | egenórum.

üns accómmoda: & mentis|s. Ecce ap

a

rébit

'Dómi-

:

Toftre ténebras grátia tu& nus fuper nu

b

em cándidam ,

ï

W

v1fitat10nls lllu&ra.

Et cum eo Sanétórum mil-

qi

Qui vi-[*

Ws

vis & regnas.

lia, & habeblt in vefümän—

DO

N

INICA L:

|to , & in fémore fuo fcrip*

fit

Adventus.

|tum: Rex regum, & Dómi-

iptr

Wl

Ad Matutinum , Invitator. |nus dommanuum.

Propé eft jam Dóminus ;|f. Apparebit in finem, &

D

* Veníte adoremus.

non ientiétur :

fi moram

vt

fecé-

Domjnica tertia Adventus.

187

u "

fccent, exPä&a eum ,';quia | mur nóminis tui. : Moriéntes

2

vemens vemet. Et cum eo. -

. non vwant glü' ántes non res

e&io.1i;-

"

li

sürgant : proptereawütafh

Emlta]ufh reda eft , re. | & contrivífti cos,& perdldlfh

d

u

S

&us callis jufti ad arbbu- |omnem memóriam eórum. :

lándum.

Etinsémita judi-|z;, Qui ventürus eft,véniet ,

hM

ciórum. tuórum Dómine fu- | & non: tardablt

& jam non

ftinüimus te: nomen tuum ; |erit timór in finibus noftris

e

.

& memorlale tuumin defidé-

h Q

Quóniam ipfe eft . alvator

Tl j

rioánimza. Anima mea de-|nofter.

"

fiderávitte in. noGte : fed. & | 9- Depónet omnes 1n1qu1ta-

p

fpiritu imeo in pracórdiis | tes noftras:& projíciet in pro-

: CA

meis de mane vigilàbo ad te. | fündum maris ómnia peccata

Cum féceris judícia tua in

noftra , Quóniam.

]u

G lória Patri.:

uóniam.

NT

R

terra ; juftítiam difcent habi-

A I

tatóres orbis.

Mifereámur

In fecundo- No&urno; ;

impio,& non-difcet juftítiam :

Afía. .Gaude & lætare.

mettte

Y

Píalmus,: C; onserva.

t

in- terra- Sancttórum. iníqua

cum;:

UUR

geffit., & non videbit glomam

xeliquis ,. ütin Pfalteno. 10«

Dómini.

Serma $. Leónis Pap&. -;

f

1 10

&. Béthlehem: .cívitas

Del

Serm..2.;de jejuünio; decimi

s

ummi , ex te éxiet Dominá-

meniis , colle&xs.

g

tor Ifrael , & egréffus .ejus|

- Let1o iv.

Q

ficut à. prmclplo diérum a-

Uod témporis rátio ,. &&

n

termtatls ; & magnificábitur

Q

devotiónis noftrz; ádmo-

ib

1n médio umverfæ terrg :

JH

| net confuetüdo , paftorah vós

lus

P ER pax eritin terranoftra,

| bis , dilectítfimi , folicitadine

dum vénerit.

y» Loquétur |

præd1camus , décimi menfis

Vrl

(l

pacemin' Géntibus, & pote-

celebrándum effe jejünium ;

ftas ejusà mari usque ad. ma-

quo pro confummáta percep-

[ a

re. Etpax.

edio i

tióne ómnium früttuunt dig-

Tefi

Omine . exaltétur. ma-

níffimé largitóri eórum Deo

nus tu3, & non videant:

continéntiz hbamen offértur.

Jomi

vídeant , & confundantur Zze-

Quid enim poteft efficácius

am ,

ymi

lántes pópuli , & ignis hoftes

effe jejünio? cujus obielgvaa,

tuos dévoret.

Domme dabis

tia appropinquámus Deo , &

V

pacem nobis ; ómnuia enim

refifténtes diábolo,vítia blan-

(j

ópera noftra operátus es no-

da fupcrámus.

Dot:

bis.

Dómine Deus nofter *

&. /syptenoli flere , qu1a

poffedérunt nos dómini

ab:-

Dominátor tuus véniet .ti-

"

que te,tantum in te . recordé-

Li. ante cujus confpéttum

Ffih

O0«

i

]

158

|

snovebüntur aby

fiï, lee. eodem rcgm eceléftis prez-

[

i

záre pópulum fuum de manu

mium percípere mereátur.

oténtiz.

Eecce veniet

Quartg ígitur & fexta Féria

teti

óminus exercítuum : Deus

jejunémus

*

*

Sabbato autem

d

u

t£uus cum

pote&äte magna.

apud beátum Petrum Apófto-

-

Liberáre.]

3

lum páriter. vigilémus , cu-

(j

/vïiïtüti cibus

fL'wnE

«* Emperenim

jus fuffragántibus méritis ,

&.J jejünium fuit. De abíti-

qua pófcimus , impetràre

M

néntia dénique pródeunt cá-

pofsímus ,

per Dóminum

a

fte cogitatiónes , rationábiles

noftrum Jefum Chriftum ,

(

voluntátes , falubrióra consí-

qui cum Patre & fanéto Spi-

f

i

í

lia: & per voluntárias affli-

ritu vivit & regnatin facula

&iónes caro concupifcéntiis

fzeculórum , Amen.

j

móritur , virtütibus fpíritus

Defcéndet Dórminus ficut

|

Oriétur

innovátur. Sedquia non fo-

plávia in vellus :

]o jejünio animárum noftrá-

in diébus ejus . juftíia , &

ff i

rüm falus acquíritur, jejüniü

abundántia pacis.

(j

|

W

noftrum tnifericórdiis pàupe-

x*, Et adorábunt eum omnes

TR

xü fuppleàmus. Impendàmus

Reges , omnes Gentes sér-

V

vientei.

Oriétur.

A

virtüti , quod fubtráhimus

voluptáti. Fiat reféttio páu

bt

( Xlöri'a Pa.tri. Oriätur. *

fnrn

peris , abftinéntia jejunántis.

g. Propé eft , utvéniat tem-

(k?yzv'ibrie'

l Angeius.

h

puséjus , & dies ejus non

Coeli enárrant.

t

DAT

elongabüntur: *Miferébitur

Dóminus Jacob,& Ifrael fal-

Lédio fun& Evangéli fec

vábitur. y.Revértere virgo

D

'cüïndum Joäpncm.

Y(rael , revértere ad civitátes

l

N illo tempore : Misérunt

Eu

iil

/IF

tuas. Mlicrebltur

I

E

Jud&ei ab Jerosólymis Sa-

tlj

Q Tudeamuswduärum de-

:

cerdótes , & Levitas ad Joán-

T

.

L.

Es

z ,

fenfióni, pupillórum uti-

nem , utinterrogárent eum :

lil

litáti, lugéntium confolatió-

Tuquis es ? Et réliqua.

Wuq

li

ni, diffidéntium paci. Suf.

")

(

Homilía S. Gregórii Papes

eipiátur peregrínus , adjuvé-

Til

tur oppréffus , veftiátur nu-

L^X hujus. nobis leBiónit

ü()h W

dus, foveátur sgrótus , ut

—4verbis , fratres charíffi-

fteiy

quicumque noftrüm de ju-

mi , Joánnis humílitas com-

Tl

4tis labóribus auctóri bonó-

mendátur : qui cum tante

hr

rum ómniumDeo facrificium

virtütis effet , ut Chriftus

Vsii

hujus pietátis obtülerit , ab

W

credi potuíffet , elégit sgli-

. Dominica tertia Adventus.

1

h ;

Ti

dé fubsiftere in fe , ne lurnà- | fratres charíffimi, quia quod

na opiniöne raperétur ináni-

|Véritas affirmat , hoc Pro-

nm Ft

ter (uper fe.

'am conféffus

phéta veritátis negat ? Valde

( qu

mApolb

eft , & non negávit: & con-

namque inter fe divérfa funt,

féffus eft, quia non fum ego

Ipfeeft: & Non fum. Quó-

mUS, u

Chriftus. Sed qui dixit : Non

modo ergo Prophéta veritátis

Tlnt

eft , fi ejüsdem Veritátis fer-

]m [[ re

Pt

fum,negávit plané , quod non

erat , fed non negávit , quod

mónibus concors non eft ?

TU

erat , ut veritátern loquens ,

5 Ecce radix Jeffe deícén-

rilus

ejus membrum fieret, cujus

det in falütem populórum ,

(do

fibi nomen. falláciter non

Iu

ipfümGentes deprecabüntur:

ufurpáret.

Cüm ergo non

* Eterit nomen ejus glorió-

vult appétere nomen Chri.

fum.

z, Dabit eiDóminus

us (

fü ,

fattus eft. membrum

Deus

Juith

edem David patris

Chrifti: quia dum infirmitá-

ejus , & regnábit in domo Ja-

4

tem fuam ftüduit humíliter

cobin etérnum. Eterit.

agnófcere, illíus celfitüdinem

l

Ut

meéruit veráciter obtinére.

Ed f fübtilit

er véritas ip-

Qs g

z. Veni Dómine , & noli

S

fa requirátur , hoc , quod

tardáre : reláxa facínora ple.

inter fe contrárium fonat ,

h

bitueg, * Etrévocadifpér-

quómodo contrárium noh fit ,

1]

fos in terram fuam.

invenítur.

Ad Zacharíam

s. Excita Dómine poténtiam

namque de Joánne Angelus

^ q

tuam, & veni , ut falvos fà-

dicit: Ipfe precédet ante il-

NI

Cias nos.

Et révoca.

lum in fpíritu , & virtàte

ii

LeGio viii.

Elí&. Quiidcírcó ventürus

J

Ed cümex le&ióne àália

infpíritu & virtüte Elíz df-

9

M

Redemptóris noftri fen-

citur, quia ficut Elías fecüm-

j

MU

téntia ad mentem redücitür ,

düm Doómini advéntum prz-

]ij V

ex hujus leétiónis verbis no-

véniet , ita Joànnes pravénit

1f

bis quzftio valdé impléxa

primum. Sicutille precürfor

um

generátür. Alio quippe in lo-

ventürus eft Jüdicis, ica ifte

co inquisítusà difcípulis Dó-

pracürfor eft fattusRedemp-

minusde Elíe advéntu, re-

w

tóris. Joánnes ígitur in fpt-

d

Ípóndit : Elías jam venit, &

ritu Elías erat , in persóna

;

M

non cognovérunt eum , fed

Elías non erat.Quod ergoDó-

Nl

fecérunt in eum;quaecümque

rhinus fatétur defptritu, hoc

j

voluérunt':& , fi'vultis fcire,

Joànnes dénegat de persóna.

Joáunes ipfe eft Elías. "Re-

&. Docébit mnos

Dóminus

i

(yi

quisitus atitem Joániíes dicit :

vias fuás, & ambulábimus

wwh

Non fum Elías. Quid'eft hoc

insémitisejus:; ^* Quia dc

Ü

Sion

-x06

- Dominica tertia Adventus.

:Sion exibit le

x,& Vérbum

j

on'ámpliüs jaceri$ hüri «

p

|

Dómini de Jerüfalem.

. | Sidus refülget jam novum ,

y» Veníte , afcendámus. ad | Ut tollat omne nóxium.

t

montem Dómini4 & ad do-[5 n Agnus ad nos míttitut

!

"mum Dei Jacob: Quia.

Laxáre gratis débitum:

«5lória Patri.

Q ula.

Omnes fimul eum Iäcrymis

j

.AD LAUDES,

Precémur indulgéntiam.;

3151

ii

Aff

i

d

| X per

Eniet

OIas;

:

t ,. cüm fecündo fülserit ;

óminus ,

ä.l nbn M

tüque mundum cínxerit ,

p

.tardábit , & illuminábit

NNon pro reátu püniat

D

ab

(

dl

fcóndita tenebrárum , & |Sed nos pius tunc prótegat.

ül

M

3ganifeftàbit (e ad omnes Gen- 37 irtus ,

honor , laus , glória

tes , allelüja. -

E

à

,

Deo Patri cum Fílio;.

jl

lh

Pfalmus D6

minus regnläVit.;

Sancto fimul Paráclito ,

!

m

cum reliquis.

18.

*

In feculórum faécula, Amen.

us

N

Atía, .Jerüfalem gaude gáu-

,. Vox' clamántis in desérto,

H

* dio magno, quia véniet tibi

paráte viam Dóriini.

N

Salvátor, allel.A£3.: .. Dabo

j

u

,. KeGas fácite sémitas ejus.

àn Sion falütem , & ir Jerü-

Ad Benediétus

j Af

OTi2.

.. * falem glóriam meam , allel.

Super fóli

um David;

Ü

uper

?FXW

Aíia.. Mlontes & omnes .col-

regnum.ejus fedébit in eetér-

y

Z,

Jes humiliabüntur : & erunt

wfhd

j

nuim , allelüja. (ra56,

prava in diré&ia ,.& áfpera in|

, Urem tüam , quefümus

Wtl

[

f *

vias planas : Veni Dómine ,

£:X Dómine , précibus no-

hi

& noli tardáre , allelája.

ftris accómmoda : & mentis

Wi

,.-

2

"

»Afa Jufté, & pie vivámus ,

noftrz ténebras grátia tuzm

(

"

expeGántes beátam

:

fP€m ,

&

vifitatiónis illüft ra. :

j g

4

& advéntum Dómini.

"

vis & regnas,

! Q'L;ü vie

Al

.. Capitulum,

Philipp..

ii

.6-

Ad Tertiam Anfi

: atres , Gaudete in

Jerütalem gaude.

phdpaa» ,

Din

; mino femper: iterüm dico

Capitul, F ratres,

ut fup.

Wf

gaudéte. Modéftia veítra no-

J br. - Veni ad. liberánduin

bl

ta fit ómnibus homínibus :|

nos,*.. Dónmine Deus virtü-

M

Dóminus enim prope eft.-

tum. .V ehis --- Ofténde fá-

WD

us

ciem tuam . ,.& falvi érimus;

UN elara vox

D

redárguit .

Dómine Deus virtütum,

L]

ii

T

AL'4Obícüra queque. pérfo-

G lória Patri.. Veni.

m

.nàans

2 p]9 dimébunt Gentes.

Procul fugéntur sómnia*

ime

Diti

tuum Dómine

Ab alto Jefus prómicat.

, Et.ommes . Reges

: terrää.

lr

Mens jam.resürgat tórpida, [ glór

lam: tuam'..

Ad

p

4

^j

Dominica tertia Adventus.

,

^19gI

. Ád Sextam

X

. Aperiátur terra ,

"

li m)Vll

Dabo in Sion.

» Antiphona.

[minet Salvatóremi. -

& gér.

Capitulum. Phili

Pt

t

p

S

P:. ä:.ä) in.

Ad Magnificat , Antijliona,

LOUf

T Íhil folíciti fi

|Beàta es María , qu: credi-

N

omni oratióne ; & ob-

|dífti- Dómino , perficiéntur

Hacrynm

fecratióne , cum gratiárum

in te , quai diéta funt

du

adióne petitiónes velftra in-

tibi à

]"

Dómino, allelüja. .

i

notéícant apud Deum.

Oratio. . A urem tu

"

am,

L

D s

& br. . Ofténde nobis Dómi-

fupra. 199

t j

ne,.*. Mifericórdiam tuam.

" -'d'iieï dieuns

g

Ofténde. .. Et falütáretuum

"Poft' Vefperas

da nobis.

ifericórdiam.

tur Vefperz Defunétorum. *

';glir

Hc Afía pretermittitur j

[

G lória Patri.. Ofténde.

fi hodie ejus 1oeo ponenda fit

i,

. Nleménto noftri Dómine

, A

[unaex ^ntiphonis majoribus,

in beneplácito pópuli tui.

utinfra: quibris femper ce-

degdn

&. Vifita nos in faluátri tuo.

dunt Afí& propria aliis die-

Ad Non

.

am, Antiphona.

bus ad Magnificat affignatee..

I

Atj

Tufte

pié.

Sequentes Antiphonde mas

NTATY

Capitulum. Phili

PP

p?. 4. b,

jores ad Magnificat irchoan-

Üj

VUF

pax Dei , quae exü-

tur die xvii. Decemb. & fin-

WTA

E

perat omnem fenfum,

gulz ante & poft Magnificat

)

cuftódiat corda veftra, & in-

integre ; ficut in Duplicibus

U

telligéntias veftras , in Chri-

dicuntut per ordinem usqueé

]ust

Íto Jefu Dómino noftro.

ad diem ante Vigil. Nativ. Si

bmc

&.br. Super te Jerüfalem,

its d

* Oriétur Dóminus. Super.

veró Feftum fuerit ; dicuntut

poft Oratioiiem Fefti- j pró

^ Etglória ejus in.te vid

e'!..

commemoratione Adventus.

Q

itur. . Oriétur.

i

Antipbona. '

O7.

G lória Patri. Super.

O Sapiéntia , qu&& ex ore

j

x. Dómine Deus virtütum

convérte nos.

Et ofténde

Altíffimi prodiífti : attíngens

T

à fine -usque-ad fiiem , fórti-

jf

fáciem tuam &

Ta

vi érimus.

(ter , fuavitérque difpónens

viril

Ad Vefi

Óómnia : veni ad docéndum

Veniet Dó

P

eras , Antiphona.

Vefi

mninus. - "cum zeli-

'nos viam prudéntiz.

iinus

quis de-Lsudibus, . 190--

Antiphona.

I8.

d

Píalmus. Dixit: . Dóminus.

(Q

Adonai, & dux domus

cum reliquis. 128.

3

lfrael, qui Móyfi in igne

Capitulum. Fratres , Gaudé-

.

flamme rubi apparuífti , &

moniri

te.:

mnts. C reátor. 157. |'ei in Sina legem dedífti : veni

y

Ro

te:coeli défuper , & |ad rediméndum nos in brá-

"U

nubes pluant juftum; ..

; Lehie exténto.

l

]

1

XAnti-

I 2

Infra Hebdom. i. Adventus.

hi

Antiphona. -

. 9- 1queniti Feria g. quae erit dies

b

Q

E

Radix Teffe , qui ftasin

viil.

Quas autem dicende

Wf

fig

num populórum., fuper [eífent die ; in quo occurrit

W

"

quem continebunt Reges 0s Kcítum S.Thoms,dicuntur in

fuum,quem Gentes depre. [Sabbato.cum PfalmisSabbati

WU

cabüntur:veni ad liberándum fauarta Afía pretermiffa, cu

[

n0s, jam noli tardáre.

jus loco dicitur. Antiphona

i

9

ji

j(et

. Antiphona

20. | Expe&éturficut plüvia eló.

Clavis David;,&

Íceptrum

uium meum : & deícéndet

n

domus Ifrael , qui áperis ; & | fuper nos ficut ros Deus o«

il

nemo claudit ; claudis ,

fter. nifi Vigilia Nativ. ves

nemo áperit : veni, & educ|neritin Dfiica : tunc enim in

vinttum de domo cárceris ;|Sabbato dicuntur Afíe de

L

fedéntem in ténebris ;

ILaudib. Dominice , quarta

apfmr

umbra mortise

*Iprztermiffa , cujus loco dici«

Wff

hona.

21

Antip

tur , Affía.

Expe&Bétur.A -

-

O . Oriens;

fplendor lueis

tiphona ad Benedidus , &

int

setérna , & fol juitítise: veni ,.

QOratio dicitur ut in. Sabbato

/le Dom

&illümina fedéntes in téne-

n

Quatuor, Temporum poni-

P

bris , & umbra mortis.

22.

tur. 20& Antiphone veró

flig

Antiphona.

de Laudibus ,qua& occurrunt

(cin)

Q Rex Géntium,& defiderá-

indie S. 'Thomze , eo anno

tutm,

tus eárum , lapisque angu-

|

pratermittuntur : & in..Do-

(iiir

láris,qui facis ütraque unum:

Tinica tunc dicuntur Anti-

UM

J

veni , & falva hóminem ,

honz de Vigilia , ut infrà

!

ln

J

quem de limo formáfti.

dicetur in. Rubrica de Vivi-

[

|

Antiphona.

d3.

lia. 215. Similiter omittitur

"

O Emmánuel;Rex & légife

Antiphona.

Expe

Ur s

M

'nofter ; expectátio Géntium ;|auando illud Feftum in Sáb-

f

& Salvátor cárum : veni ad [bato venerit.

falvàndum nos Dàómine Deus|FERIA SECUNDA.

"

La

, nofter.

Ad Laudes , & . per. Horas

: Sequent. Afie ad Laud. &

Antiphona.

Cce véniet Dóminus ,

Rüph

per Horas dicuntur in fex

E

i

Feriis ante Vigil. Nativ. inci-

Princeps regum terrz :

ï

ln

piendo die xvii. Decemb. ab[beáti., qui paráti funt occür-

Afiis ,qui Feriz illius- dieil rere illi.

Ts

jl

À

affignantur, imiliter.& alice

Pfalmi ejusdem Feris&. 59*

1

me5 W

dicuntür in propriis Feriis.

|Aiía. ;Cüm vénerit Fiíliug

UT

,Quod. fi dies xvii. ; fueritl hórninis , putas ,. inveniet fi-

E

HOH taq

Dinea, Ata ,inchoantur. fe-

idemfuperterraj ? - -

iDle

ält

'd

Infra Hebdom.

i. Adventus.

I

3

Z

'

Afía, Ecce jam venit pleni-

Afía. Ecce véniet Dóminus

l dm?;(

»

4

OCQur

tüdo témporis, in quo mifit

ut sédeat cum princípibus ,

Deus Fílium fuum in terra:.

X sólium glóriae téneat.

,C

qmæ

Afía, Hauriétis aquas in gàu-

Aia, . Annuntiáte pópulis,&

V

d

dio de fóntibus Salvatóris.

dícite : Ecce , Deus Salvátor

f

Afía, Egrediétur

Dóminu

Yofter véniet.

o

deloco fan&to fuo: véniet, u

'FERIA QU IN T A.

Ti d

m (uum

n

falvet pópulu

Ad Laud. & per Horas, Affa.

FERLIA

T ER TIA.

E Sion véniet Dóminus

D

Ad Laudes ; & per-Horas ,

omnípotens , ut falvum

lä |/ )

&nimi

Antiphona.,

fáciat pópulum fuum.

Oráte coeli défuper , &

Pfalmi ejusdem Feriz. 97

if (

R

nubes pluant juftum

Afía.

onvértere Dómine

Qu

0i

aperiátur terra , & gérminet

aliquántulum , & ne tardes

Salvatórem.

veníre ad fervos tuos.

Ut

Pfalmi ejusdem Feriz. 71-|

Afía. De Sion véniet , qui

A

Emiítte Agnum Dómi-

dot

Afia.

regnatürus eft Dfís: F mmá-

pe Dominatórem terre , dc

nuel magnum nomen ejus.

1

petra desérti, ,.ad montem

Afia, Ecce Deus meus , &

J

filig Sion.. Afía,

Ut cogno-

honotábo eum: Deus Patris

tf

fcámus Dómine in terra viam

mel, & exaltábo eum: .

CID D

tuam,in ómnibus Géntibus

Aíía. Dóminus légifer no-

41

falutáre tuum.

fter ; Dóminus Rex noftet

n /jpï

Afía. Damercédem Dómine

ipfe véniet , & falvàábit nos.

Ut It

fuftinéntibus te , ut Prophé-

FERIA SEXTA. .

itY.

