tz tui fidélesinveniántur.

Ad Laudes , & per. Horas ;

miti

Aíía. Lex per Móyfen data

Antiphona.

t

eft , grátia & véritas per Je.

Onftintes eftóte , vidé.

n

fum Chriftum fata ett.

C

bitis auxilium Dómini

FERIA QU ARTA. .

fuper vos.

NÀ

Ad Laudes , & per Horas ,

Pfalmi ejusdem Feriz. 109

Bo

Aíía, Ad te Dómine levávi

Antiphona.

Rophéte predicavérunt

ánimam meam : veni, & éripe

imus

'B

naíci »alvatórem de vír

me Dómine , ad te confügi.

t

gine María.

Aüa, Veni Dómine, & noli

u

Pfalmi ejusdem Ferig, 82.

tardáre : reláxa facínora ple-

Aiíía. Spfritus Dómini fupe:|

bi tuze Iírael. Afía. Deus à

enf

D

S

!

me, evangelizáre paupéribu.

Líbano véniet ; & fplendor

T

, mifit me. Afía Propter Sior

cjus Jicut lumen erit.

yil

'mon tacébo, donec egrediátur

ÁAüa, Ego autem ad Dómi-

& expe-

|

üt fplendoz juftus ejus.

.

*

pum gipiciam "

eta-.

l

1

Infra Hebd. ui. Adventus.

1

&àboDeum Salvatórem meti,| multárum inundántium , &

B B.A T O.

emifsárum fuper terram Ípa-

J

ARapi

one fecundüm fu-

tiófam. Pédibus conculcábi-

pl

"a

eriórem Rubricam. rgr.

tur coróna fupérbim ebrió-

"l

Ad Canticum vero , Afia.

rum Ephraim.

&

ExpeGétur ficut plüvia eló-|&* Ecce apparébit Dóminus

j

uiüi meum : & defcéndet fu-

fuper nubem cándidam ,

[

s ficut ros

Deus nofter.

Et cug eo San&tórum míl-

I

P5bet

m u

t

in

Laudibus

lia ; & habébit in veftiménto,

f

Sabbati.

& in fémore fuo fcriptum :

In fefto

1g4 "Thomz , pro

l

Rex regum , & Dóminus

]u

[]

commemoratione Adventus.

dominántium.:

i

Ad Benedi&us , Antiphona.|Y- Apparébit in finem , &

non mentiétur : fi moram

N

ld

Nolíte timére ; quinta enim

die véniet ad vos Dfi

nofter.

fécerit , expé&ia eum , quia

p

*)

Si vero contingat ,

eftum

t, Et cum.

S. Thome transferri in fe-

véniens Vïlel.

10 1.

f

"u

cundam Feriam , Antiphona

T erit flos décidens glöþ

N

rediéta dicitur ad Benedi-

E

rie exultatiónis ejus ,

à

m

usinDfficaloco Antiphong, | qui eft fuper vérticem vallis

|

frm

e

Yide

pínguium , quafi temporáneti

As

Itmo die ante Vigiliam |ante maturitátem autümni :

(i

i

T.

Nativitatis ; ad Benedittus| quod cüm afpéxerit videns ,

bt

Aíia. Ecce compléta funt|ítatim ut manu tenüerit , de-

ómnia, que di&ta funt per|vorábit illud.In die illa erit

"(

«l'm :

Angelum

uibus

de Vi

i

gine María. | Dóminus exercítuum coróna

Onis cedunt

ii

Antip

lórize,& fertum exultatiónis

l)

alim Afiz in propriis locis ad | resíduo pópuli fui, & fpíritus

mpi

Benedi&us affignata.

ts

judíci fedénti fuper judí-

U]

]

FERIA SECUND A.|cium, & fortitüdo reverténti-

éta.

busde belloadportam. Ve-

i

| Legiä ä'al'a Prop&

ap. 28-

li.

rüm hi quoque prz vino ne-

l

)

E coróng fupérbis : |fciérunt, & pre ebrietáte er-

ébriis Ephraim, & flori | ravérunt, facérdos & Prophé-

"

j

ta nefciérunt pre ebrietáte ,

i

decidénti, glórize exultatió-

nis ejus , qui erant in vértice

absórpti funt à vino.

vallis pinguíffimze , errántes |*

: Béthlehem cívitas Dei

«*

à

*(

à vino.

Ecce válidus & for- | fummi , ex te éxiet Dominá-

:

j

LddOm

tis Dóminus ficut ímpetus|tor lfrael , & egréffus ejus

grándinis : turbo confrín-|ficnt à princfpio diérum &-

If]]o

"Iftts

gens , ficut mpetus aquárum terlïität;s )«& magnijcä

þitur-

in

"f

IN

Anfra Hebdom. iii. Adventus,

1

in médio uni

T

ul,

|

j

vérfe terre : Dómini de Jerüfalem.

E

DC

l

* Etpax eritinterra noftra,|H

ymnus. E n clara. 19o.

& d

,:.

dum vénerit.

. Loqueétur |,;

L

a

cem in Gént

ii

ox clamántis in desérto,

us , & poté-

paráte viam Dómini. g. Re-

Dümmu

j

as ejus à mari usque ad ma-

Ctas fácite sémitas ejus.

re. Et pax.

Le&tio üi.

lln.

Dcírcó hec dicit Dóminus

Ad Benedi&tus ; Antiphona.

TUj

grediétur virga de radíce

Ti

]

Deus : Ecce ego mittamin

Jeffe, & replébitur omnis

fundaméntis Sion lápidem ,

terra glória Dómini : & vidé-

fi;)flgm:

lápidem probátum , angulá-

bit omnis carofalutáre Dei.

OUn;

rem,pretiófum, in fundamén-

Deinde K yrie eléifon. 61.

nl

to fundátum. Qui credíderit,|Oratjo. A urem tuam. 190.

non feftinet. Et ponam in pón-

TDordn

Hodie dicitur Offic. Defun&,

» Qu

dere judícium , & juftítiam in

Ad Tertiam, Capitulum.

l

mensüra: & fubvértet grando

ereim. 23.

Ípem mendácii : & prote&tió-

Cce dies véniunt, dicit

nem aquz inundábunt.

Et

msgl&

delébitur

foedus veftrum

Dóminus : & fuscitábo

Y

David germen juftum , &

mwli

cum. morte, & pattum ve-

regnábit Rex,& sápiens erit:

at

ftrum cum inférno non Rabitf

tiam in terra.

& fáciet judícium & jufti-

Ut

&. Qui ventürus eft, véaiet,

Viden,

& non tardábit ; & jam non

&.br. Veniadliberándum

erit timor in finibus noftris:/nos, * Dóm

Ti

* Quóniam ipfe eft Salvátor|tum. Veni.

ine Deus vi;ft'ü-—

il «t

oorit

nofter. y. — Depónetomnes

y. Ofténde fáciem tuam ,

&

iniquitátes noftras:& projíciet|falvi érimus. Dómine.

lat

in profündum maris ómnia|G lóriaPatri. WVeni.

It

peccáta noftra. Quóniam.

. "Timébunt Gentes nomen

r jii

.lóriaPatri. Quóniam.

tuum Dómine.

entti

- Ad Laudes , Antiphona.

. Ve

. Et omnes Reges terre

lóriam tuam.

f0 1

Píalmus. M Merére.cum re-

liquis de Pfalt. 58«nifi dicen-

einde K yrie eléifon, 41,

ife et

dz fint Afíee fecundüm fupe-

dSextam. Capit,

er.

22.

1op

rlorem Rubricam.

N diébus illis falvábitur

jetit

I9I.

Capituluim.

Iíaie 2.d

jJuda , & lfrael habitábit

níte , & afcendámus confidénter

& hoc eft no-

1 D' V

ad montem Dómini , & |men , quód vocábunt eum ,

o

ad domum Dei Tacob : & do- | Dóminus juftus nofter.

Qs d

Cébit nos vias fuas, & ambu-

Dn -

Ofténde nobis Dífte

u

lábimus in sémitis ejus : quia

Mifericórdiam tuam

j

ficäþzfur

fténde,

; O

|

f

D

de Sion exíibit lex,& verbum

N2

2 ft

909

InfraHebdom. ui.

Adventus.

196

A TERTIA.

u

$

Et

falutáre tuum da no-

is. Mifericórdiar.

De 1faía Prophéta.

f

G 1lória Patri. Ofténde.

i. Cap23ob

l

'odh

at Dómi

$,ut mi-

. Meménto noftri Dómine

E

fereátur véftri , & ídeó

(

in beneplácito populi tui.

[]

w. Vífita nosin falutári tuo.

exaltábitur parcens vobis ;

e

Fö

Deinde K yrie eléifon. 44.

quia Deus judícii Dóminus

.

u

beáti omnes , qui expéttant

Ad Nonam

apit. 312 14-

B

Ropée

i

ut veniat tem-

eum. Pópulus enim Sion ha-

f

P

pus ejus »

& dies ejus

bitábit in Jerüfalem : plorans

r

Miferé-

nequáquam plorábis, mífe-

non elongabüntur.

rans miferébiturtui: ad vo-

(

bitur enim Dóminus Jacob ,

cem clamóris tui ftatim ut

& lrael falvábitur.

w.br. Super te Jerüfalem ,

audíerit , refpomdébit tibi.

* Orietur Dóminus. Super.

Et dabit vobis Dóminus pa-

nem ar&um , & aquam bre-

[

j, Etglóriaejusin te vide-

E

bitur.

Oriétur.

vem : & non fáciet avoláre à

ii

G lória Patri. Super.

te ultra do&tórem tuum: &

. Veni Dfie, & noli tardáre.

erunt óculi tui vidéntes prg-

Il

DI

.Reláxa facínora plebi tuae.

ceptórem tuum.

Din

Deinde K yrie eléifon. 47.

, ZEgypte no

li flere , quiä

Hj

Ad Vefperas , Antiphona,

|

ominátortuus véniet tibls

ante cujus confpéttum move-

A

Inclinávit. Píalm. D iléxi.

bünturabyffi, *

Liberáre

]

jj

cum reliq. de Pfalt.

132.

lt

Capitulum.

Gen. 49. b

pópulum fuum de manu po-

I

nauferétur fceptrum

téntia. Y. Ecce véniet Dó-

minus exercítuum;Deustuus

W

IN à

eJuda, & dux de fé-

dur

more ejus , donec véniat » qui

cum poteftáte magna. Libe-

^

(en

mitténdus eft: & ipfe erit

ráre.

Le&io .

^* Grédere,dices ei : Et d

"

iO

expeétátio Géntium.

'4 bitur plüvia sémini tuo,

LT

iivmnus, Creátor almc. 157.

l;

. Roráte coeli défuper , &

ubicümque femináveris in

nubes pluant juftum.

terra ; & panis frugum terra

M

. Aperiáturterra , & gér-

eritubérrimus , & pinguis.

3

lg

E

minet Salvatórem.

Pafcéturin poffeffióne tua in

Q

Ad Magnificat , Ántiphona.

die illa agnus fpatiósé : &

Beátam me dicent omnes ge-

tauritui , pulli afinórum ;

(

neratiónes , quia ancíllam

qui operántur terram , com-

J

li

hümiler refpéxit Deus.

míftum migma cómedent , ii-

Tü

Nifi dicenda fit Afíae

O.

cut in área ventilátum eft. Et

Deinde K yrie eléifon. 134.

eruntfuper omnem montem

TT

ex-

Inffa Hoebdom. ui.. Adventus,

I

a

excélfum, & fuper omnem

éxiet Dux , qui regat pópu-

m

collem elevátum , rivi cur-

lum meum Ifrael.

! O.b

réntium aquárum , in die in-

Deinde K yrie eléifon. 6r.

terfe&tiónis multórum , cum

fT

Ad Magnificat , Antiphona,

[

cecíderint turres.

leváre, eleváre , consürge

Nl

!

8&» Prope eft, ut véniat tem-

Jerüfalem : folve víncula col-

li tui , captíva filia Sion.

ömmus :

pus ejus , & dies ejus non

* Miferé-

t

elongabüntur

Nifi dicenda fit Afía.

O.

m

bitur Dóminus Jacob , & If-

Deinde Kyric cléifon. 134.

raelfalvábitur. 3/. Revérte-

FERIA QUAR TA.

lo

; I

re virgo Ifrael, revertere ad

uatuor Temporum.

4 w.

civitátes tuas.

Miferébitur.

Téio fan&ti Evangélii fe-

LeGio i

cündüm Lucam.

;tim i

""T eritIux Iunz ficut lux

Le&ioi.

Cap. 1r.c

[ i

iffus eft

l p

olis,& lux folis erit fep-

N illo témpore :

1 Dre

templíciter ficut lux feptem

I

Angelus Gábriel à Deo in

diérum , in die,qua alligáve-

civitátem Galiles , cui no-

(lited

M

rit Dóminus vulnus pópuli

men Názareth, ad Vírginem

fui, & percufsüram plage

defponsátam viro , cui nomen

Q

ejus fanaverit.

Ecce nomen

erat Jofeph de domo David:

"0

Dómini venit de longínquo ,

& nomen V írginis María. Et.

jt j

ardens furor ejus , & gravis

réliqua.

ad portándum : làábia ejus re-

Homilía S. Ambrófii Epifc.

(rUfaU

Lib. 2,in Lucam.

berit

pléta funt indignatióne , &

ent

Nnopl

lingua ejus quaft ignis dévo-

quidem divína

rans. Spíritus ejus velut tor-

ut

fteria ,

nec fácilé ,

tietl

fens inündans usque ad mé-

juxta prophéticum dictum ,

Jetsti

äl Libf'

dium colli , ad perdéndas

uisquam hóminum poteft

Gentes in níhilum,& freenum

cire consiílium Dei.

Sed ta-

erróris : quod erat in maxillis

men ex cateris fattis atque

m

precéptis Dómini Salvatótis

[l

populórum.

s M

?« Defcéndet Díís ficut plü-

póffumus intelligere , & hoc

viain vellus:

5 Opiétur in

propenfióris fuiffe consilii ,

yterme

diébus ejus juftítia , & abun-

quód ea potíffimum eleCta eft,

ingu

u

dántiapacis. Y* Et adorábunt

ut Dóminum páreret , qua

eum omnes Reges , omnes

erat defponsáta viro.

Cur

i

Gentes sérvient ei. Oriétur.

autem nonjántequam defpon-

morut

5 lória Patri. Oriétur.

farétur , impléta eft ? For-

m WW'

Ad Benedi&tus , Antiphons,

táffe ne dicerétur , quód con-

xedCQfll"

'Ta Béthlehem terra Juda,

céperat ex adultério.

um f"' li

non eris mínima : ex teenim

&. Clamainjortitüdine. qui

an-

n mw]ülcm

N3

D

198

Infra äebdom. ii Adventus.

annüntias pacem in Jerüfa-

tíngat tihi fecündüm ver-

lem, * Diccivitátibus Ju-

büm tuum.

Vide humilità-

Y

tem , vide devotiónem: An-

|

da , & habitatóribus Sion:

Ecce Deus nofter , quem ex-

cíllam fe dicit Dómini, qua

Ü

mater elígitur: nec repentí-

|

pe&tabámus , advéniet,

y. Supra montem excélfum

no exaltáta promíffo eft.

afcénde tu , qui evangelizas

, Modo véniet Dominátor

rv

Sion , exálta in fortitüdine

óminus: 9 Etnomen ejus

Emmánuel vocábitur.

Vocem tuam. Dic.

Lecio ii

, Oriétur in diébus ejus

j

'T ingréffüs ad eam An-

juftítia , & abundántia pacis.

2

gelus.

Difce vírginem

Et nomen.

móribus , difce vírginem ve-

Glória Patri. Et nomen.

recündia , difce oráculo , dif-

Ad Benedictus , Antiphona.

|

ce myítério. Trepidáre vír-

Miffus eft Gábriel Angelus

ginum eft, & ad omnes viri

ad MaríamVírginem defpon-

f

ingréffus pavére , omnes viri

sátam Jofeph.

t

affátus veréri.

Difcant mu-

Deinde Kyrie eléifon. 61.

lferes propófitum pudóris

[

Oratio.

X

imitári. Sola in penetrálibus,

&fta , queefumus , omní-

uam nemo virórum víderit,

P.

potens Deus: ut redem-

t

f

0

lus Angelus repérerit : fo-

ptiónis noftre ventüra folém-

Bit

la fine cómite , fola fine tefte :

Bitas, & preséntis nobis vi-

Tj

ne quo degénere depravaré-

tee fubsídia cónferat, & cetér-

W

Mi

na beatitüdinis przmia lar-

tur affátu,ab Angelofalutátur.

Mil

z. Oriétur ftella ex Jacob ,

giátur. Per Dóminum.

]i

& exürgethomo de Ifrael, &

Et dicitur ad omnes Horas,

N

Y

confrínget omnes duces alie-

praeterquam in V'efperis.

(

nigenárum,

9? Eteritom-

, Ad Magnificat , Antiphona.

fl

nis terra pofséffio ejus.

Ecce ancilla Dómini : fiat mi-

hi fecándüm verbum tuum.

püæ

, Adorábunt eum omnes

fjj

eges terre , omnes Gentes

Nifi dicenda fit Affa.

O.

fjj

sérvient ei. Et.

Le&io ii

Poft Preces dicitur Oratio

l l

nti namque mandáti

Dominice pracedentis

Pa

Ts

yftérium non hóminis

Auremtuam,quatumus.t90O.

l QM

fuit , fed Angeli ore pro-

FERIA QUINTA.

W

Alsl

méndum.

Hódie primüm

De lfaía Prophéta.

&t

audítur : Spíritus fanctus fu-

LeGio i.

Cap.

e

QU

AE quipredáris, nonne

pervénietinte. Etaudftur,

V

il

& créditur. Dénique, Ecce;

& ipfe predáberis? &

055

inquit, ancílla Dómini : con-

qui fpernis, nonne & ipfe

bx

fper-

Xj

QU

H

bdom. iii. Adventus.

199

fpernéris ? cüm Icofrfïu

m

m

d-

Um;hü

Onteérri (fufuää' in Siön

d

veris depredatiónem , de-

predáberis : cüm fatigátus

peccatóres , pofsédit tre-

m j qüj

desíeris cpontémnere , con-

mor hypócritas.

Quis póte-

l'epenü

temnéris.

Dómine miferére

rit habitáre de vobis cum ig-

ls

noftri ; te enim - expe&távi-

ne devoránte ?quis habitábit

TU

mus : efto bráchium noftrum

ex vobis cum ardóribus fem-

tj

l

in mané , & falus noftra in

pitérnis ? Qui àmbulat in

témpore tribulatiónis.

juftítiis , & lóquitur veritáté,

ls u

7j

Egrediétur Dóminus , &

qui prójicit avarítiam ex ca-

d li

(

lümnia,& éxcutit manus fuas

reliábitur contra Gentes :

« Et ftabunt pedes ejus fu-

ab omni münere , qui obtürat

d

aures fuas , ne áudiat sángui-

pra montes olivárum ad O-

]

riéntem.

nem , & claudit óculos fuos ,

*l

Et elevábitur fupra om-

ne vídeat malum. Iíteinex-

Ut

J5

colles, & fluent ad eum

célfis habitábit , muniménta

omnes Gentes. Et ftabunt.

faxórum fublimitas ejus: pa-

,

nis ei datus eft , aquz ejus fi-

déles funt. Regem in decóre

Vocgd ïäägeif,ï fu»ge'runt

] LU

A

pópuli , & ab exaltatió-

fuo vidébunt óculi ejus , cer-

n

ne tua difpérfz funt Gentes.

nent terram de longe.

1l

(l

Et congregabuüntur fpólia ve-

9

Vidébunt Gentes juftum

UT

ftra, ficut collígitur bruchus,

ü

um, & cundi Reges incly-

Lal

velut cum foffz plene füe-

tum tuum :

$» Et vocábitur

a l

tibi nomen novum ,

xint de eo. Magnificátus eft

quod ?s

à

Dóminus , quóniam habitávit

Dómini nominávit.

Hlons

in excélfo , 1mplévit Sion ju-

Et eris coróna glórizin

Et erit

P

m

dício , & juftítia.

nu Dómini, & diadéma

J

p

fides in tempóribus tuis : di-

regniin manu Dei tui.

Et

fi

Ti

vocábitur.

vitie falütis , fapiéntia, &

1f

Íciéntia: timor Dómini ipfe

GlóriaPatri. Et vocabitur.

e(t thesáurus ejus.

d

.Benedi&us ,, Anti

hona.

$

5

X1mo.,

)riti

, Pracürfor pro nobis in-

igiláte ànimo, in pr

eréditur, Agnus fine mácula :

eft Dóminus Deus nofter.

)Iïgo'

$& Secündüm órdinem Mel-

Nifi occurrat Feftum fanti

ehífedech Póntifex fa&ius in

A

'Thomz , quia tunc , ea pra-

?

zetérnum , & in fzeculum fee-

termifía, d

icitur Antiphopa.

culi.

olíite timere ; quinta enim

P

| 9t

x, Ipfe eft Rex juftítiz , cu-

die véniet ad vos Dóminus

jus generatio non habet finem.

nofter.

Quod etiam ferva-

55

ä

Ü

Se-cündüm.

tur in. fequentibus diebus ,

j

quan-

Infra Hebd. ni. Adventüs.

quando illud feftum occurrit.

ne conténderet ? Nefcit tar-

rleeléifon. cum Preci-

buïää

:

da molímina fan&i Spíritus

t fupra.

6r.

rátia.

Ad Magnificat ; Antiphona.

&. Emítte Agnum Dómine

Dominatórem terre ,

De

Lstámini cum Jerüfalem, &

exultáte in ea omnes , qui di-

petra desérti ad montem filize

5

lígitis eam , in &térnum.

Sion. Y. Ofténde nobis Dó-

(

NHf dicenda fit Af. O.

il

lf

mine mifericórdiam tuiaam , &

Deinde K yrie eléif.. 134.

falutáre tuum da nobis.

De

h

FERIA SEXT A.

Y

p?tra.

H

Quatuor Temp.

LeGioii.

L

€

&io fantti Evangélii fe-

Iscite & vos fande

Ü

cündüm Lucam.

mulferes fedulitátem ,

Le&io 1.

Cap. r.

quam przgnántibus debeátis

N illo témpore : Exürgens

exhibére cognátis. Maríam ,

I

.María ábiit in montána

qu& anté fola in íntimis pe-

cum feftinatióne in civitátem

netrálibus verfabátur , non à

n

li

jJuda,& intrávit in domum

püblico virginitátis pudor ,

Zacharía , & falutávit Elífa-

non à ftüdio afpéritas mon-

P'u '

beth. Etréliqua.

U

tium, non ab officio prolíxitas

Homilíia S. ^mbrófii Epífc.

itíneris retardávit.

Ín mon-

qu

1b. 2. n Luc. e. 1. po

init.

tána Virgo cum feftinatióne ,

!

Oràále eft ómnibus , ut

d

Virgo officii memor, injüriz

k

à fidem éxigunt , fi-

ímmemor , affé&tu urgénte,

J

dem àftruant. Etídeó Ange-

Ü

non fexu , relícta perréxit do-

Irio.

D)

A

lus,cüm abícóniita nuntiá-

Diíscite vírgines non

Jl

ret,ut fidem aftrüeret , ex-

circumcursáre per aliénas &-

;

!

émplo fenióris féminz fteri-

l

des , non demorári in platéis,

lisque , concéptum Vírgini

non áliquos in püblico mis-

ä

Maríse nuntiávit : ut pofsi-

cére fermónes.Maríain domo

Wif

bile Deo omine , quod ei pla-

fera , feftína in püblico, man-

j "tl

cüerit , afséreret.

Ubi audí-

fit apud cognátam fuam tri-

g

D)

vit hoc María , non quafi in-

bus ménfibus.

l

crédula de oráculo,nec quafl

3 Roráte coeli défuper , &

l

N

ll

j

incérta de nüntio, nec quafi

nubes pluantjuftum: * Ape-

j

dübirans de exémplo;fed qua-

riátur terra , & gérminet

fi lata pro voto, religiófa pro

*alvatórem.

officio , feftina pra . gáudio

y* Emiítte Agnum Dómine

in montàna perréxit.

()uó

Dominatórem terra,de pe-

Wt

enim jam. Deo plena , nifi

ira desért] ad montem filie

Sion.

lun

ad füperióra cum fefünadió-

Aperiátur.

crE/

tll

Intra Hebdom. i. Adventus.

u

| h

2O0t

Le&fto iii.

Et dicitur ad omnes Horas,

Wi

Idiciftis virgines pudó

preterquamin Vefperis.

[

]

D

rem Maríz , dífcite hu-

Ad Ma

nificat , Antiphona,

UI

iilitátem. Venit propínqua

Hoc eft

1

eftimónium , quod

)D[

ad próximam , jünior adte

p?rhíbuit Joánnes : Qui poft

"T ff

niórem : nec folum venit , fed

ine venit , ante me factus eft.

l

)

Nifi dicenda fit Afía.

O.

tl l

Wl

étiam prior falutávit. Decet

enim , ut quanto cáftior vir-

Deinde K yrieeléifon. 134.

l he

go ,tanto humílior fit. NÓ

Oratio Dominicae prece-

verit déferre fenióribus. Sit

dentis. I90.

magíftra humilitátis , in qua

A'r 0.'

fid

dl

eft proféffio caftitátis. Eft &

Quatuor Temporum.

Y

fe-

bb

caufa pietátis , eft étiam nor-

Le&

io fandi Evangéli

eDedi

ma doGrínas.

Contuéndum

cündüm Lucam.

rm,

Cap. 3.

eft enim , quia fupérior veni:

Leatio 1.

US pc-

ad inferiórem, ut inférior ad.

Nno quintodécimo im-

Wa

pérüi Tibérü Cafaris,

juvétur ; María ad Elítabeth,

Wt ,

Chriftus ad Joánnem.

»rocuránte Póntio Piláto Ju-

NU

Y Germinavérunt

camp:

leam. Etréliqua.

Homilía $. Gregórii Papze.

w

erémi germen odóris !frael :

lm

quia ecce Deus nofter cum

Hornmilia 20. in Evansgelia.

fa.

virtüte véniet ,

Et fplen

Edemptóris noftri Pre-

m

R

cürfor,

1rjün

dor ejus cum eo.

uo témpore pra&-

1f

Y^. Ex Sion fpéc

ies decóri-

licatiónis o

[:

cium accéperit,

éxtd

remorátoRománah eipübli-

ejus : Deus nofter maniféíte

AU

véniet. Et fplendor.

ca príncipe, & Judee Régi-

(

lória Patri. Et fplendor.

ous , defignátur. Quia enim

p

Ad Benedi&tus ; Antiphona.

;llum pradicáre veniébat,qui

T

Ex quo fa&a eft vox faluta-

X ex Judea quosdam , &

tiónis tuz in áuribus meis,

multos ex Géntibus redemp-

j dun

,l

exultávit in gáudio infans in

rürus erat:per Regzem Géntiü

T (

ütero meo , allelüja.

v príncipes Judasórum pra-

Nifi dicenda fit Antiphong.

dicatiónis ejus témpora defig-

n

Nolíte timére.

nántur. Quia autem Gentí-

le

Deinde K vrie eléifon. 61.

litas colligénda erat, & Ju-

i

N

ratio.

dea pro culpa perfidiz di-

Xcita, quefumus Dfie ,

fpergénda , ipfa quoque de-

E

Din

poténtiam tuam , & vem :

fcríptio terréni principátus

jj

P

ut hi, qui in tua pietáte confi-

ofténdit:quóniá & in Romána

,J

:&

dunt,ab omni cítiüs adverfità-

repüblica unus prafuíffe de-

«

te liberéntur. Qui vivis.

fcríibitur ,& in Judese reg-

3

|

D

N5

no

202

nfra Hebdom. iil

dyentus.

no per quartam partem plu-

quia Joannes m

on fcglüm bap-

.J&?M

tísmum poeniténtid predicá-

[

rimi principabàntur.

Egrediétur virga de radí-

vit, verüm étiam quibüsdam

ææ

Jeffe , & flos de radíce

dedit: fed tamen baptismum

l

fuum in remiffiónem peccató-

ejusafcéndet: « Eteritju-

ftítia cíngulum Iumbórum e-

rum dare non pótuit. Remíf-

jus.& fides cinttórium renum

fio étepim peccatorum in fo-

ejus.

Et requiéfcet fuper

lo nobis baptísmo Chrifti tri-

eum fpíritus Dómini : fpiritus

büitur.

Notàndum itaque ,.

glm

fapiéntize & intelléttus: fpíri-

quod dícitur, praedícans bap-

*

tus consílii,& fortitüdinis.Et.

tísmum poeniténtia in remif-

erit.

fiónem peccatórum : quóniam

'cc; g'fgää ilä'o&ri Re-

baptísmum , quod peccáta

1 ü VV

Vs

demptóris dícitur : om-

:Ólveret , quia dare non póte-

ne regnum in feípfum diví-

rat , przedicábat , ut ficut in-

fum defolábitur.Liquet ergo,

carnátum V erbü Patris pra-

quod ad finem regni Judzea

currébat verbo pradicatió-

jl

pervénerat , qu& tot Regibus

nis , ita baptísmum poenitén-

M

ti& , quo peccáta folvüntur ,

W

N

divífa fubjacébat. Apté quo-

que non folüm quibus R égi-

precürreret fuo baptísmate ,

bus , fed étiam quibus íacer-

quo peccáta folvinon poffunt.

dótibus attum fit, demonftrá-

, Veni Dfíe ; & noli tardá-

CI

tur: & quia illum Joánnes

re : relàxa facínora plebitus.

Wi

Baptífta predicáret,qui fimul

& Etrévoca difpérfosin ter-

]i

jl

:

Rex « Sacérdos exífteret ,

ram fuam. .j Excita Dómine

Lücas Evangelífta pradica-

poténtiam tüam , & veni , ut

tionisejustémpora per regntü,

falvos fácias nos.

Et révoca.

At

ä

& facerdótium defignávit.

GlóriaPatri. Et révoca.

Y

l

, Radix Jeffe , qui exürget

- Ad Be

1

hona.

(

judicáre Gentes, in eum Gen-

Quómodo fiet i

.*1edi€tu& 2 C.fïnti

ngele

la

tesfperábunt: * Eteritno-

Dei : quóniam virum non

J

men ejus benedíttum in fz-

cognófco ? Audi María Vir-

1

l

cula.

go: Spíritus fandus fuper-

Superipfum conti-

W

nébun

P'à

eges os fuum;ipfum

véniet in te, & virtus Alti(-

! i

Gentes deprecabüntur. Et.

fimi obumbrábit tibi.

tl

Letio ii.

Nifi dicenda fit Antiphoua.

u

venit in omnem re-

Nolíte timére.

E4£ nifi hec

T

L0

iónem Jordánis, praedi-

fuerit dies ante Vigil. Nati-

[

cans baptísmum poeniténtie

vitatis : quia tunc , ea prgeter-

cce

Tf

in remiffiónem . peccatórum.

mifía , dicitur Antiph.

ia

Cun&is legéntibus liquet ,

compléta funt ómnia, qu&

diéta

Atl

x

'lümba

Dominicà iv. Adventus,

20

!

di&a funt per Angelum de, Deo Patri cum Filio ,

Dra

:

llbüsm

Vírgine María (juod etiam| Sancto fimul Paráclito

in fequentibus diebus ferva-

eculórum fzecula. Amen.

perMUm

, Roráte coeli défuper, &

CC

tur , fi idem conting

a

fc'm. 61.

&mj

"Deinde Kytie eie

nubes pluant juftum. -

Orati

, Aperiátur terra , &

ge'r-

nf

Eus . qui cón

fpicis, quia

minet Salvatórem.

1

D

ex noftra pravitáte affif-

Afnaad M

at una ex

I

gimur , concéde propítius ,

ibus.

änifïc

ilb bap.

utex tua vifitatióne confolé-

majgf

C

Ita ,

qu:aefuomräst iïjöe,

1 fem.

mur. Qui vivis.

mine , poténtiam tuam,

ln

veni, & magna nobis vir-

Eem

Et dicitur per omnes Horas

Ad Vefp.

J

apit. I.

C

tüte fuccürre : ut per auxili-

0 pot

Ratres ,

&

1C nosS €xi

fach

um grátie tuz , quod noftra

NUEI

homo , ut miníftros Chri-

peccáta prepédiunt, indul-

pre.

fti, & difpenfatóres myfte-

géntia tuc propitiatiónis ac-

tf

'

J

riórum Dei. Hicjamquazri

céleret.

Qui vivis.

N

tur inter difpenfatóres ; ut

DOMINICA IV.

hu

fidélis quis inveniátur.

Adventus.

BWj

Ad Matutinu

Invitator.

wl

eátor alf]rllï]e SQsiderum :

propé e

jam

"D

óminus ,

I t

Atérna lux credéritium

x Ventíte , adorémus.

tUt

Jefu Redémptor ómnium,

Píal Venite, exultémus. 2.

Vn t

Inténde votis süpplicum.

Xomy

ui, damonis ne fráudibus

,Erburlg yægäïhum pró-

&l

E

ríret orbis , ímpetu ,

diens

oU

Amóris a&tus lànguidi

E Patris zetérni finu ,

d

Mundi medeéla fa

äUS es.

Qui natus orbi sübvenis,

iT

Commüne qui mundi nefas

Labénte curfu témporis,

l

m

Ut expiàres ad Crucem ,

lümina nunc pétora ,

n

E Vírginis facrário

T

uóque amóre cóncrema :

fir

Intátla prodis víctima.

Ut cor cadüca déferens

jJ3!

C üjus petéftas glóriz ,

Coeli volüptas ímpleat :

!

jl

Noménque cüm primü fonat,

Qtcum tribünal Jádicis

Et coelites & ínferi

Damnábit igni nóxios ,

Et vox amíca débitum

PWA.

"I reménte curvántur genu.

j

'Je deprecámur ültima&

Vocábit ad coelum pios.

2

on efca flammárum nigros

M

Magnum diéi jádicem ;

V

[0]

lvámur inter türbines ,

Armis fupérna grátize,

"

Defénde nos ab hóftibus.

Vultu Dei fed cómpotes

i^

Coeli fruámur gáudiis.

h

Virtus ; honor , laus , glória

[J l

patri

Li

204

Dorminica quarta Adventus.

Le&io u.

:

Patri , fimülque Filio ;

"Tibíque fan&e Spíritus ,

cubilibus , in quibus

L

iüs dracónes habitábant,

p— 1228 ——u ——

Sicut fuit , fit jügiter

p2

Saclii per omne glória. Amé.

orietur viror calami, & junci.

- Ín primo No&urno , Afía.

Et eritibisémita, & via, &

€— £

Véniet ecce Rex.

Pfalmus.

via fancta vocábitur

non

Deátus vir.

cumreliq. 3.

transibit per eam pollàtus, &

L -

De Ifaía Prophéta.

hac erit vobis dirécla via,

L—

IÍ—

IÍ—

— Le&io 5

Cap. 35.

ita & ftulti non errent per

JZEtábitur desérta, & ín-

eam. Non erit ibi leo, & ma-

l

via, & exultábit folità-

la béftia non afcéndet per

sj

li

eam , nec inveniétur ibi : &

do, & florébit quafi lílium.

I) ZqL

Gérminans germinábit,& ex-

ambulábunt, qui liberáti füe-

W

D

vint. Et redémpti à Dómino

ultábit letabünda , & lau-

( [

dans : glória Líbani data eft

converténtur , & vénient in

i

ei,decor Carméli,& Saronjip-

Sion cü laude: & letítia fem-

[

pitérna fuper caput eómíi:gáu-

fi vidébunt glóriam Dómini ,

(anaöl

& decórem Dei noftri. Con-

dium & latítiam obtinébunt,

|

fortáte manus diffolütas , &

& fügiet dolor , & gémitus.

j

$. Nonauferétur fceptrum

sénua debiília roboráte.. Di-

v

fem

cite pufillónimis

Confortà

de Juda, & dux de femóre

mini , & nolíte timére : ecce

ejus , donec véniat , qui mit-

Deus vefter ultiónem addü-

téndus eft. * Etipfeeritex-

!

cet retributiónis : Deus ipfe

pedQátio Géntium.

1

véniet, & falvábit vos. 'Tunc

Y^ Pulchrióres

funt óculi

1

(

aperiéntur óculi caecórum, &

ejus vino,& dentes ejus latte

fl,|

aures ,furdórum patébunt

candidióres. Et ipfe.

n

'Tunc sáliet ficut cervus clau-

e&io iii.

aP' 4II

Aceant ad me ínfulee, &

,

dus , & apérta erit lingua

tij

J

mutórum : quia fciffa funt in

Gentes mutent fortitü-

uB

dinem : accédant , & tunc lo-

desérto aqua& , & torréntes

1j

in folitüdine.

Et qu& erat

quántur, fimul ad judícjum

n

árida, erit in ftagnum , &

propinquémus. Quis fuscitá-

vit ab Oriénte juftum, vocá-

a

d

sítiens in fontes aquárum

[; uam

[

X QCàánite tuba in Sion , vo-

vit eum,utfequerétnr fe ? da-

Wt

-cáte Gentes , annuntiáàte pó-

bit in confpéttu ejus Gentes,

uuw

"pulis,& dícite* ^ EcceDeus

&Reges obtinébit:dabit quafi

Dttmy

Salvátor nofter advéniet.

pülverem gládio ejus , ficut

N

y- Annuntiáte , & audítum

ftipulam vento raptam árcui

&a

Vi

fácite : loquímini; & clamáte.

ejus. Fertequetur eos , trans-

l ;Ipfe

Ecce Deus.

Íbitin pace;sémita in pédibus

63 us

)lVld |

]

cmc

q

uarta Adventus, ,

ejus non appa?

x

i

üis |bit : cujus pot

! Q

teftas fupäJ Shüf

| itäbag

hacoperátus eft , & fecit ,|merum ejus.

'

vocans generatiónes ab exór-

, 3In ipfo benedicéntur om-

Jiti

dio ? Ego Dóminus , primus

Á

es

tribus terre, omnes Gen-

Wal

B

& novíifimus ego fum.

tessérvientei. Ipfe.

L]

Me opórtet mínui , illum

ltsl

E

u

em créfcere

qui autem

Aufk- ääigmv'reparatiö-

A

nis noftrze non eft nifi

poft me venit , ante ine fattus

eft:s Cujus non fum dignus

(

ifericórdia Dei: quem non

7!&1112,

corrigiam calceamentórum

diligerémus , nifi priüs nos

(ot lj

solvere.

Ili:|

Ego baptizávi

ipfe diligeret ; & ténebras

vos aqua :ille autem baptizá-

ignorántiz noftra , fuz veri-

st fl

bit vos Spíritu fantto. Cujus.

tátis luce difcüteret.

Quod

Jomin

per fanttum Ifaíam Dóminus

t j

G lória Patri, Cujus.

Vo&turno, Afia.

denüntians,ait : Addücam ca-

1en.

clofespuso

TEC.

Pfalmus.

cos in viam,quam ignorábant,

dl

C Onsérvà. cumreliguis , ut

& sémitas , quas nefciébant ,

n

[

alteri

IO.

fáciamillos calcáre : fáciam

m&ü l

in lg'

ermo

$

Leónis Papz.

illis tenébras in Iucem , &

t

pravain dirétta. Hec ver-

Serm. z. de jejünio decim

tf

menfis , & colle&tis.

ba fáciam illis , & non relín-

qui

quam eos. Et íterüm :Invén-

erlt

1 naede ^ eaitfimi ,

tus fum;inquit,à non querén-

atque fapiénter creatiónis

tibus me,& palam appáruiiis;

-

noftrz intelligámus exórdi-

qui me non interrogábant.

um , inveniémus hóminem

Ecce jam venit plenitüdo

j

(

ídeó ad imáginem Dei cóndi

mporis , in quo mifit Deüus

M

tum , ut imitátor fui effet

Fílium fuum in terras,natum

fUIæ ] ä

auCtóris : & hanc effe naturá-

de Vírgine , fattum fub lege.

ftri

lem noftri géneris - dignitá-

« Uteosqui füb legeerant ,

ul

tem , fi in nobis , quafi in

redímeret.

Jcium

. Propter nímiam charitá-

quodam fpéculo, divínz be-

gt

J

nignitátis fórma refpléndeat.

em fuam , qua diléxit nos

Y

Ad quam quotídie nos ütique

Deus , Fílium fuum mifit in

a

fimilitádinem carnis peccáti.

réparat grátia Salvatóris ,

Ut eos.

Qen

J

dum,;quod cécidit in Adam

Le&jo vi

j

WP

H

primo , erígitur in fecündo.

od

quómo

do implé-

-—

sf tum fit , Joánnes Apó-

) HCI

Imi

,, Nafcétur nobis párvulus,

Sci-

n

&

vocábitur Deus , fortis :

ftolus docet , dicens:

D]

sYpfe fedébit fuper thronum

mus , quóniam Ftlius Dei ve-

fum »

nfkbl

David patris fui, & imperá-

nit , & dedit nobis fen

ut

"IN

,

7-

206

-- Dominica quarta Adventus,

f

tizaréntur ab eo: Genímina

ut cognofcámus verum, & fi-

f

musin vero Fílio ejus. Et íte.

viperárum , quis ofténdit vo-

yüm: Nos ergo diligàmus De-

bis fügere à ventüra ira?V en-

PU

um , quóniam ipfe prior dilé-

türa enim ira eft animadvér-

xit nos. Diligéndo ftaque nos

fio ultiónis extréms : quam

j

Deus, ad imáginem fuam nos

tunc fügere peccátor non va-

p

réparat: & ut in nobis for-

let, qui nunc ad laménta poe-

mam fuz bonitátis invéniat ,

niténtie non recürrit. Et no-

dat unde ipfi quoque , quod

tándum , quód malz sóboles,

(

operátur , operémur , accén-

malórum paréntum aGiónem

J

j

dens fcílicet méntium noftrá-

imitántes , gentmina viperá-

Il

f

rum Iucérnas,& igne nos fue

rum vocántur : quia per hoc

charitátis inflammans , ut non

M

quód bonis ínvident , eósque

l ):

folüm ipfum , fed étiam quid-

perfequüntur , quod quibüs-

i

J T

quid díligit, diligámus.

revértere ad

dam mala retríbuunt , quód

fl

X« Virgolfrae

j

Iefiónes próximis exquírunt :

l

l

civitátes tuas :

Usquequó

quóniam in his ómnibus pa-

14

dolens avertéris ? generábis

trum fuórum carnálium vias

Y

Dfüm Salvatórem, oblatiónem

fequüntur; quafi venenáti filii

novamin terra: " Ambulàá.

nl

de venenátis paréntibus nati

J

fi

bunt hómines infalvatiónem.

funt.

Y* In charitáte perpétua di-

&.. Jurávi, dicit Dífs.ut ultrà

l

M

léxi te: ídeó attráxi te mífe-

jam non iráfcar fuper terram:

l

[

yanstui. Usquequo.

montes enim , & colles fuscí-

G lória Patri. Ambulábunt.

4

!

li

pientjuftítiam me&, * Et te-

j

A

|

tertio No&turno , Átia.

ftaméntum pacis erit in Jerü-

h

e

ábriel Angelus. Píalmus.

falem.y.. Juxta eft falus mea,

D

celi enárrant.

cum reliq.

ut véniat: & juftítia mea , ut

ut in Píalterio.

IA.

revelétur. Et tef.tameintum.

tU

L é&io fan&i Evangelii fe-

eCtlo Ville

D]

cundüm Lucam.

Ed quia jam peccávimus,

jl

Le€&io vii.

S

ii

* Cap, $. -

quia ufu malz confuctü-

Nno quintodécimo im-

dinis involüti fumus ; dicat ,

t

ï

A

péri Tibéri Cefaris ,

dq

quid nobis faciéndum fit , ut

Njb

procuránte Pontio Piláto Ju-

fügere à ventüra ira valeá-

deam,: Et réliqua.

mus. Séquitur : Fácite er.

i

"At

P

omilía S. Gregórii Pape.

co fruttus dignos poenitén-

omilia 20. i Evangel,

tz. Inquibus verbis niotán-

"g

ante mediuim.

lentl

dum eft , quód amícus fponfi

Icébat Joánnes ad tur-

non folüm frué&tus poenitén-

[

i

bas,qu& exíbant;ut bap-

tie;fed dignos poeniténtiae ád-

R10-

Dominica quarta Adventus,

o

Genim

monet effe faciéndos.

Aliud , ti

&i

am , quantó gravióra fibi ín-

