Conturbáte funt Gentes ,|Príncipes populórum con-

M (l

& inclináta funt regrla:*dedit | sregáti funt cum. Deo Abra;

!

Af

vocem fuam , mota eftterra.

ham: * quóniam dii fortes ter*

j

A

D óminus virtütum nobís-

rae veheménter eleváti funt.

cum

* fufcéptor nofter

Afia Adjütorin tribulatió-

L

nibus..

tü

Deus Jacob.

|

LT

V eníte, & vidéteópera Dó-

Afía Magnus Dóminus.

mini, que pófuit prodígia

9i

Pfalmus 47.

W

nus Dómifnus ,

&

Ul

fuper terram:*áuferens bella

/Elaudábilis nimis *

in

t

.usque adfinem terra.

IVb

A rcum cónteret , & confrín-

civitáte Dei noftri, in mon-

W

te fanéto ejus.

D

get arma:* & fcuta combüret

:i ni.

Fundátur exultatióne uni-

V acáte,& vidéte, quóniá ego

véríze terra mons Sion , * là-

)/D.R

fum Deus:* exaltábor inGén-

tera Aquilónis , cívitas Re-

T

tibus, & exaltábor in terra.

gis masni.

.-

"D óminus virtütum nobís-

D eusin d

ómibus ejus cognd-

)

cum : *fufcéptor nofter Deus

fcétur, * -cüm fufcípiet

CaIn.

Iacob.

u-

Feria tertia ad Matutinur-g.,

6

]

uóniam ecce Reges terre

tiam: * & meditátio cordis

L

Püuldïü

congregáti funt , * convené-

mei prudéntiam.

,Uj

ryuntin unum.

Inclinábo in parábolam au-

iU.

Ipfi vidéntes fic . admiráti

rem meam : * aperiam in

l

li u

|

funt , conturbáti funt , com-

Pfaltério propofittónem meá.

j

1nóti funt : * tremor appre-

C urtimébo in die mala? *

t

héndit eos.

iníquitas calcánei mei cir-

cümdabit me.

?

N*

Íbi dolóresüt parturiéntis , *

ml

in fpíritu veheménti cónteres

)ui confidunt in virtüte

Tédits

paves Tharfis.

ua:*&inmultitüdine divi-

dQ0)

Sicut audívimus , fic vídi-

tiárum fuárum gloriántur.

gus in eivitáte Dómini virtü-

F rater nonrédimit , rédi-

li,

tum, in civitáte Dei noftri : *

met homo: * non dabit De

E

tübg,

Deus fundávit eam in etérnü.

lacatiónem fuam.

miferi-

É

sl

S ufcépimus Deus

tprétium redemptiónis áni-

) psälh

'w

córdiam tuam , * in médi

maíue:* & laborábit in

4

setérnum , & vivet adhuc

'

templi tui.

*

——

I5 tero

Secáündüm .nomen tuü

Dcus;

infinem.

t

fic & laus tua in fines terra:*

iNon vidébit intéritum , cüm

per (

juftítia plena eft déxtera tua.

viderit fapiéntes moriéntes : *

lil

etétur mons Sion. & exul-

fimul insípiens , & ftultus

ríbunt.

l

tent filie Judz , * propter ju-

ff] (

dícia tua Dómine.

E

relínquent aliénis divítias

0 Abri

Circümdate Sion , & com-

fuas:* & fepülchra eórum

FSteP

ple&ímini eam : * narráte in

d

domusillórum in ztérnum.

t funl

türribus ejus.

T abernácula eórum in pro-

ftra in Virtü;-

bt

Pónite corda ve

zénie & progénie : * vocavé-

te ejus : * & diftribüite

runtnómina fuain terris fuis.

homo,cüm in honóre effet,

( j

domos ejus , ut enarrétis in

rogénie àáltera.

non intelléxit : * comparátus

uóniam hic eft Deus , Deus

eft juméntis infipiéntibus , &

t

'

V

nofter in etérnum,* & in fz-

similis factus eft illis.

culum fzculi:* ipfe reget nos

zc via illórum fcándalum

Bu

in fzcula.

Pfalmus 48.

ipfis : * & pófteà in ore fuo

Udíte hec omnes Gen-

complacébunt.

] un?' /0-

Sicut oves in inférno pófiti

N

tes: * áuribus percípite

a

omnes , qui habitátis orbem.

funt : * mors depáfcet eos.

Quique terrígene , & filii

Et dominabüntur

eórum

hóminum: * fimulin unum

juftiin matutíno : * & auxt-

p

dives, & pauper.

lium eórum veteráfcet inin-

jj

Os meum loquétur fapién-

férno à glória eórum.

E 3

Q^

QN'

Ó

Fenatertiaad Matutinum.

;.,:q

V erümtamen Deus. rédimet

Et annuntiábunt coeli jufti-

—

—

—

c-

ánimam meam de manu ínfe-

tiam ejus : * quóniam Deus

Y

——

i, * cium accéperit me.

judex eft.

— x

6

—

NUA

Ne timüeris, cüm dives fa-

A udi pópulus meus, & lo-

€&us füerif homo:* & cüm

quar;iírael , & teftificábor

j

multiplicáta füerit glória do-

tibi: * Deus Deus tuus ego

mus ejus.

fum.

uóniam cüm interíerit,non

Nonin facrificiis tuisárguam

— —— — —

W

l

li

5

met ómnia : * neque de-

te : * holocáufta autem tua in

uj

fcéndet cum glória ejus.

eonfpé&tu meo femper.

*

Quia ánima ejus in vita ip-

Non accípiam de domo tua

—€— —

sius benedicétur : * confitébi-

vítulos *neque de grégibus

M

tur tibi, cüm beneféceris ei.

tuis hircos.

PA

Introfbit usque in progénies

Quóniam mese funt omnes

|

atrum fuórum:* & usque in

ferzfilvárum , * juménta in

"

settérnumnon vidébit lumen.

móntibus , & boves.

LO

omo, cüm in. honóre effet ,

C ognóvi ómn'a velatilia coes

V

non intelléxit: * comparátus

li : *& pulchritüdo ágri me-

eft juméntis infipientibus , &

cumeft. -

E

W

l

similis fa&tus eft illis.

$i efürfero,non dicàm tibi : *

!mq

Alía, Magnus Dóminus , &

1neüus eft enim orbis terra ,

N

À

j

ln

Jaudábilis nimis.

& plenitüdo ejus.

Aíia. Deus deórum.

N umquid mandücábo carnes

4

Pfalmus 49.

taurórum ? * aut sánguinem

Jl

TE

Eus deórum Dóminus

Rirceórum potábo ?

li

f:

acrificiü la,udis:'ü

locütus eft: * & vocá-

Y iola Deo

NL*

f

vit terram.

x

& redde Altiffimo vota tua.

l

E tínvoca mein die tribula-

A folis ortu usque ad . occá-

i

fum :* ex Sionfpécies decó-

tiónis : * éruam te, & hono-

t

T

ris ejus.

rificábis me.

E

J

Deüs maniféfté véniet : *

Peccatóri autem dixit De-

f

u

Deus nofter , & non filébit.

us : * quare tu. enárras juftí-

li

Égnis in. confpéctu ejus exar-

tias meas , & afsümis tefta-

Y

Y

défcet: *& in ciccüitu ejus

méntum meum per os tuum?

l

tempéttas válida.

"T u veró odífti difeiplíinam: *

k!

Advocábit coelum | desür-

retrórfum.

& projecífti fermónes meos

fum:" & terram di(cérnere

pópulum füum. -

$ i vidébàs furem , currébas

cum eo: * & cum adáülteris

Congregáte illi SanGos e-

jus : *qui órdinant teftamén-| portiónem tuam ponébas.

tum ejus fuper facrificia.

: x

[Os tuuim abundavit I.naus

:

tla

Feria tertiaad Laudes.

Cæh

N

Ij lm

I

tia: * & lingua tua concin. | vi in mifericórdiaDei in'exér-

nábat dolos.

num,&in feculüm feculi:

l,

Sedens

advérsüs fratrem

Conütebor tibi in feecülum , -

l

tuum loquebáris, & advér-|

e(h ftij

quia fecífti : * & expettàbo

sus filium matris tue poné-

nomen tuum. , quóniam bo-"

UY Qj

bas ícándalum : * hzc feciífti ,

num eft in confpe&u Sanctó-

&tácu.

rum tuórum.

Exiftimáfti infque , quód ero

Afía.Deus deórum Dommus

tuisimWis;*árguamte , &

locütus eft.

ftátuam cont:a tacwcm tuam.

d()mg Í

Per Annum ,. 'Immola

intelligite hzc,qui oblivifct-

Deo facrificium laudis.

BCAT

nini Deum

* nequándo ráà-

y,Et reddeAltíffimó vota tua.

a

t,&non fit, qui erfpiat

Emttte-

t omy

crificium laudis honorifi-

In Adventu , y.

P

Agnum Dómine Dominató-

lmenta i

càbit me : * & illiciter, quo

rem terre. g, De petra de-

ofténdam illi (alutáre Dei.

sérti ad montem filize Sion.

La Ihacæ VL

P&lmus xo

Pro uno Mart. y. Pofutfti

hamm

Uid 0'101'1&1'15 in malí-

Dómine fuper caput ejüs.

ha

qu1 potens es in

em.d

x;. Coróná de lápide pretiófo.

iniquitáte ?

Pro pluribus Martyribus ,

$ (IT3

"Tota die, injuftítiam cogità-

xultent jufti in confpe-

vit linguatua : * ficut nová-

às

Dei.

Docamt

cula acüta fecífti dolum.

&« Et deleentur in leetítia.

TEU

Dilexífti malítiam fuper be-

Pro Confeffore Pontifice ;

niguitátem:* iniquitátem ma-

y. Elégit eum Dóminus fa-

luudis

gis , quàm loqm &quitátem.

cerdótem fibi. . & Ad facri-

AA

Dilexífti ómnia verba pre-

ficándum ei hóftiam laudis.

abul

cipitatiónis , * lingua dolófa.

Pro Confeffore non Ponti-

& ln

fice, *

Proptéreà Deus déftruet te

s jufti medltabl-

infinem : * evéllet te , &

tur

faplcntla

yt D

emigrábit te de tabernáculo

g, Et lingua ejus loquetur

tuo: & radicem tuam deter-

; juft

judícium.

s tellà

raviventium.

P:o una San&a ;

Ad]u-

tium

Vidébunt jufti,& timébunt,

vábit eam Deus vult ufue.

ia

& fuper eum ridébunt, & di-

x;. Deus in medm ejus ; non

; Ti

cent : * Ecce homo , qui non

commovébitur. «

yfuit Deum adjutore füuum.

AD LAUDES.

:

d iperawt in multitüdine

o

Afía, Dele Dómine 1mqu1ta-

adilt

1V1t1arum fuárum, * & pra-

tem meam.

J

váluit in vanitáte fua.

P(.Miferére, ütfüp. 58.

Égo autem ficut olíva fru-| Ajj4, Salutáre,

v]fï*

Giteraim domo Dei, * fperá- E4

P(al--

72

Feria tertia ad Laudes. :

Pfalmus 42.

tabernáculum paftórum.

Udica me Deus , & di(-

P rzcífa eft velut à texénte ,-

w

cérne .caufam meam de

vita mea: dum adhuc ordírer

)

Iü

4

gente non fanQta:* ab hómi-

fuccídit me: * de mané uf-

te iníquo, & dolófo érue me.

ue ad véfperam finies me.

l

uia tues Deus fortitüdo

:

],m

perábam usque ad mane , *

'h |

mea: *quare me repulifti ?

quafi leofic contrívit ómnia

Ti

offa mea.

í

d

& quare triftis incédo, dum

afflígit me inimícus.

D e mané ufque ad véfpe-

4

Emuitte lucein tuam, & ve-

ram finies me : * ficut pullus

i

[

ritátem :tuam: * ipfa me

hiründinis fic clamábo , me-

)

deduxérunt, & adduxérunt

ditábor àt colámba.

(E«WH

1(3,

in montem fanétum tuum , &

À ttenuáti funt óculi mei, *

j

in tabernácula tua.

fufpiciéntes in excélfum.

*

EÉt introíbo ad altáre Dei : *

j

D ómine vim pátior , refpóne

adDeum, qui latíficat ju-

de pro me. *. Quid dicam ;

ventütem meam. :

E

aut quid . refj

]i

Jondcf.'äit mlhl »

|

l

C onfitébor. tibi in cíthara

cüm ipfe fécerit ?

Deus Deus meus : * quare

Recogitábo tibi omnes an-

MT

triftis es ánima mea ? &

qua-

nos meos * in amaritüdinc

re contürbas me ?

ánimea mes.

n

D ómine fific vivitur, & in

!hí

perain Deo, quóniam ad-

huc confitébor illi: * falutáre

tálibus vita fpiritus mei, cor-

im

yultus.mei , & Deus meus

rípies me ,

& vivificábis

; (

Ál

Affa. Salutáre vultus mei ,

me. * Ecce in pace amari-

Wi

&.Deus meus. Áfía.

Ad te

tüdo mea amariffima.

| f

de luce v

ígilo Deus.

Iu autem eruífti ánimam

hn

Pfalmus..

b

eus Deus meus.

meam , ut non períret, * pro-

hi

ut füpià

"

$.

f

jecífti poft tergum tuum

A fía:

Cun&tis diéb

us

ómniapeccáta mea.

u

Canticil Ezechiz, Ifaiz 359. b

uia non inférnus confité-

T'Jn

Go. dixi : In. dimidio

bitur tibi, neque mors laus

|

J

— diéram ; meórum. * . va-

dábit te : * non expe&tábunt ,

*.

dam ad portas ínferi.

qui' defcéndunt in lacum ;j

l

Q uesívi . résíduum . annó-

veritátem tuam:

]

rum meórum : * dixi » Non

ivens vivens ipfe confité-

vidébo Dóminum Deum in

z

bitur tibi , ficut & ego hó-

j

terra vivéntium.

&

die: * pater filiis notam fà-

ul;

ciet veritátem tuam.

N on afpíciam hóminem

tra, * & habitatórem quiétis

Dómine falvum me fac, *

|

G enerátio mea abláta eft , &

cantäbig.

convolüta eftà me , * quafi

& pfalmos noftros

inus

Á

)WFUMI

Feria quarta ad Matutinum;

mus cunftis diébus vite no-, Ad Benedi&tus, Antïphona;

fäffïe'nte

ftrae in domo Dómini.

TMM

Eréxit nobis Dfis cornu falüs

Afis. Cüntiis diébus vite

tis , in domo David püeri fui.

d

noftrz falvos nos facDómine.

Preces ,quando dicunturg

t

Afía, Omnes Angeli ejus

habentur (upra Feria ii.. 6r,

Jaudáte Dóminum de. ccelis.

FERIA QUART A.

ffVit dmm,'a

Píalmus. L, audáte Dóminum

3

Ad:. Matutünum.:

"

IÁnvitator. Í n manu tua Dó..

ad Uöf j

decoelis. ag 22*-

- Capitulum. Rom. x3. d

mine, * Omnes fines terrae.

^0 hu

x precéffit , dies au-

Pfalm. V enite,exultémus. 2.

10, m

N

tem

appropinquávit.

Hymnus.

Abijciámus ergoópera tene-

Erum Creátor óptime ,

ima,:

brárum, & induámur arma

R

Re&tórque nofter á

fam,

Jucis.

Sicut in die honéfte

Nos àquiete nóxia

fpice:»

Tefpi

ambulémus.

/

Merfos fopóre líbera.

dicam ,

. Hymnus.

ILes diéi nüntius

T 'e,fan&te Chrifte,pófcimus,

.tmihi,

Ignófce culpis ómnibus :

Lucem

propínquam

Ad confiténdum sürgimus ,

W W

precinit :

xntüd

L

Mlorásque no&tis rümpimus.

Nos excitátor méntium -

Mentes manüsque tóllimus

Jam Chriftus ad vitam vocat.

Prophéta ficut nóCtibus

n

À uférte , clamat , lé&tulos ,

Nobis geréndum precipit ;

l6 C0j

JEgro fopóre defides :

Paulüsque geftis cénfuit.

icdbi

Caftíque , re&ti , ac sóbrii-

V'ides malum ,

quod féci-

At

mus :.

Vigiláte : jam fum próximus.

Jetum ciámus vócibus ,

Occíülta noftra þänäimus :

m

Flentes , precántes, sóbrii

Preces geméntes fündimus ,.

, p

Inténta fupplicátio

Dimítte , quod peccávimus.

fj

Dormíre cor mundum vetat.

Preefta , Pater piíffime ,

'T u Chrifte fomnum díícute :

L!

Patríque compar Unice,

ofte

"Turumpe no&is víncula

Cum Spíritu Paráclito

s at

"Tu folve peccátum vetus ,

Regnans per omne tzeculum

Amen.

1

bunt !

Novümque lumen íngere.

um

D eo Patri fit glória,

Afa. Avéstit-Dimnboto

Ejüsque foli Fílio ,

Píalmus 52.

corfitt

Y

Cum Spíritu Paráclito ,

Txit insfpiens in: corde

et ho

Nunc, & per omne fecu

"

D

(uo

* Non eft Deus.

gan?

lum. Amen.

L

Corrüpti funt , & abominá-

. Repléti fümus mané mi-

biles fatti funt in iniquitá-

;C fäf!'i

ericórda tua. $&

Exultá-

tbus: *non eft, qui táciat

vimus , & delectáti fumus.

bonum.

T

f

E 5

Tbus

Feriaquartaad Matutinum.

xl

d

neus de coelo-

profpéxit fu- |fuperme: :* & contexérunt

me ténebrze.

fi

|

per filios hóminum : * ut ví-

ii

deat, fi eft intélligens , aut

Et dixi : Quis

dabil- mibi

j

|

xequirens Deum.

pennas ficut colàmbze , * &

jl

(mnes declinavérunt , fi-

volábo , & requiéfcam ?

1 q

mulinátiles facti funt: * non

Ecce elongávi fügiens : * &

j

(

eï

e(t , qui fáciat bonum , non

manfi in folitüdine.

ii

j

eft usque ad unum.

Expeétábanteüm;qui falvum

q

J

Nónne fcient omnes , qui

me fecit ,. * à pufillanimitàáte

fpíritus , & tempeftáte.

0 ,

operántur iniquitátem : * qui

l N

dévorant plebem meam ut

Precípita. Dómine ,^ dívide

ll

linguas eórum : * quóniant

XF j

cibum panis ?

fif

Deumnon invocavérunt : *

vidi iniquitátem , & contra-

dictiónem in civitáte.

u

illic trepidavérunt timóre ,

D

ubi non erat timor.

Die ac noGe circümdabit

u

u

ióniam

Deus

diffipavit

eam fuper muros ejus inf-

of

ii

j

à eórum , qui homínibus

quitas : * & labor in médio

j

placent : * confüfi funt , quó-

ejus , & injuftítia.

i

Et non defécit de- platéis

IN

N

niam Deus fprevit eos.

uis dabit ex Sion falutáre

ejus * usüra ,& dolus.

LU

i rael ? * cüm convérterit

uóniam ft inimícus meus

mnd

Deus captivitátem — plebis

maledixíffet mihi, * fufti-

TOU

fuz ,exultábit

nuíffem ütique.

Tut

IH

facob & lætä-)

H

bitur Iífrael.

Etfiis,qui óderat me. , fu-

ii

Pfalmus 54«

perme magna locütus fuif-

lr

IN

é

fet : * ab(condiffíem me fórfi-

fUl

Xàudi Deus oratiónem

meam, & nedeípéxeris

tan ab eo.

L

*

*'Tu veró homo unánimis : *

deprecatiónem meam :

Mi

inténde mihi ,

& exáudi

duxmeus , & notus meus.

hii

ic.

»uifimul mecum dulces ca-

li

Contriftátus fum. in. exerci-

piébas cibos: * indomo Dei

tatióne mea: * & conturbátus

ambulávimus cum consénfu.

fum à voce inimíci ,& à tri-

Véniat mors fuperillos: * &

:

defcéndant in inférnum vi-

bulatióne peccatóris.

DN

Quóniam declinavérunt in

véntes.

Quóniam nequitiz in habita-

me iniquitátes: * & in ira

moléfti erant mihi.

culis eórü,* in médio eórum.

Cor meum conturbátum eft

oautem ad Deum clamá-

l

vi: * & Dóminus falvábit me.

inme: * & formído mortis

écidit fuper me.

Véfpere, & mané, & me-

j

T

D

'imor& tremor venérunt

ridie narrábo , & annuntiá-

j

bo:*

W

Feria quarta ad Matutinum.

COl

i

61* '&. 'e'xäudiet 'Yvocem

timebo,quid fáciat mihi caro,

I)

mearrm.

'[ota die verba. mea exe«

l nj

lg

a*&

Rédimet

in pace ánmam

crabántur: * advé;süm me

Efcam

j

meam ab his , qui appropín-

omnes cogitatiónes eórum in

inalum.

quant mihi : * quóniam intei

äiem Á &

multos erant mecum.

Inhabitábunt,& ab fcö-ndent-:*

^

j

M& li

Exáudiet Deüs, & humiliá

ipfi caleáneum meum obfer

:

I-

bit illos,* qui eft ante faecula.

vábunt..

ii

c/

Sicut fuftinuérunt ánimam

il

&

W on enim eft illis commutà-

tio ; & non timuérunt De-

meam, pro nfhilo falvosfá-

diride

um : *exténdit manum fua

cies illos : * inira

Utj

D

pöpulgs

in retribuéndo.

confringes.

C ontaminavérunt. teftamén-

Deus, vitam meam annun-

tum ejus , divífi funt ab ira

tiávitibi : * pofuífti lácrymas

imdgbi

vultus ejus: * & appropin-

meas in confpéctu tuo.

is jn.

quávit cor illtus.

Sicut & in promiffióne tua: *

| me'dio

Mpllíti funt fermónes ejus fu-

iunc converténtur inimi-.ci

er óleü: * & ipfi funt jácula.

mei retrórfum.

Vs

acta fuper Dóminum curam

.l

us

In quacámque die invocàve-

:

u

üm ,

&

ipfete enütriet : *

rote: *ecce cognóvi , quó-

I$ frptj

non dabitin eetérnum fluctua-

niam Deus meus es.

* fl

tiónem jufto.

Yn Deolzudábo verbum, in

'T uveró Deus dedüces eos *

Dómino laudabo fermónem:*

T fi

in püteum intéritus.

in Deo fperávi ,. non timébo ,

s fuif

V'iri sánguinum,& dolófi non

quid fáciat mihi homo.

efirll

dimidiábunt dies fuos : * ego

In me funt Deus votatua , *

autem fperáboin te Dómine.

quz& reddam laudatiónes tibi.

li

ïst'

Affa. Avértit Dóminus cap-

Quóniam eripuifti ánimam

JCUS

tivitátem plebis fuz.

meam de morte, & pedes

(65 0

Afía, Quóniam.

meos de lapfu ;. * ut pláceam

D«

coram Deo inlümine vivén-

* Pfalmus

J;

Y2NUO

lferére me

isggus H quä

tium.

Pfalmus $6;

?,

SI*&

.v Àniam conculcávit me

lferére Dei

eus ,. mi'!

n Y

homo : * tota die impügnans

ferére mei: * quóniam

tribulàvit me.

inte confidit ànima mea.

yibiti

C onculcavérunt me inimíci

Etiumb;aaláàrum tuárum

Qu

mei tota die;* quóniam multi

('pea:äbo, * donec tránfeat iní-

4

chr

bellántes advérsüm me.

uitas.

À b altitüdine d/éi timébo: *

lamibo ad Deum altíffi.

b

J

& !

€go veró in te fperábo.

mum :* Deum , qui beneté-

li

in» Deo laudábo fermónes

c.t mihi.

y

y

«meos , in Deo fperàvi: * non

M iit

Feria quarta ad Matutinunt.

Ngfit de ccelo ,

& liberávit

Etenim in corde iniquitátes

p

qn

me:* dedit in oppróbrium

operámini: * in terra inju-

conculcántes me.

ftítias manus Veiï:ræ COHCfI?f

Miht

Deus mifericórdiam

nant.

HMV

fuam , & veritátem fuam , *

Alienàti funt peccatóres à

j

& erípuit ánimam meam de

vulva, erravérunt ab üte-

f

médio catulórum leónum

ro : * locüti funt. falfa.

Ilu

i

jit

dormívi conturbátus.

F uror illis fecàndum fimili-

Fílii hóminum;dentes eórum

tüdinem ferpéntis : * ficut

n

W

n

arma & fagítte : * & lingua

áfpidis furdz , & obturàántis

v

eórum gládius acütus.

àures fuas.

[

n

Exaltáre fuper coe

los Deus:*

us non exáudiet vocem

nl

& in omnem terr& glória tua,

incantántium : * & venéfici

Láqueum paravérunt pédi-

incantántis fapiénter.

,

bus meis : *

& incurvavé-

D eus conteret dentes eó

rum

]

uLU'D

runt ánimam meam.

in oreipsórum : * molas leó»

Fodéruntante fáciem meam

num confrínget Dóminus.

du

Á d níhilum devénient tan»

ihi

fóveam:*& incidérunt in eam,

Parátum cor meum Deus ,

quam aqua decürrens : * in-

Wï

téndit arcum fuum donec

tti

arátum cor meum : * can-

tábo, & pfalmum dicam.

infirméntur.

AL nl

Ü

0

ls

Exürge glória mea, exürge

Sicut cera , quz fluit, aufe-

faltérium & cíthara: * exür-

réntur : * fupercécidit ignis ;

W

D

[

& non vidérunt folem.

M

sam dilüculo.

l

C'onfitebor tibi in pópulis

Priüsquam intellígerent fpi-

N

Dómine: * & pfalmum dicam

ne veftre rhamnü : *ficut vi-

DA

li

tibiin Géntibus.

véntes,fic in ira absórbet eos.

D |

j

us-

uóniam magnificáta eft

L ectábisur juftus , cüm víde-

[

jue ad coelos mifericórdia

rit vindí&tam:* manus fuas a-

qi

tua, * & usque ad nubes

vábit in sánguine peccatóris.

ty

véritas tua.

Ét dicet homo:. Si ütique eft

j

Exaltáre fuper coelos Deus;*

fru&us . jüfto-: * àtique eft

1

i

Deus jüdicans eos in terra.

L

& fuper omnem terram gló-

6,

ria tua.

$

Pfalmus 58.

il

Afía, Quóniamin te con

Ripe me de inimícis meis

?i

UM

üdif

ánima mea.

ID

Deus meus , * & ab in-

| «J'

furgéntibus in me libera me.

Atíia, Jufta judicáte.

2EBi-

$s

J

Pal

-

à

ARA

u s.

Eripe me de operántibus ini-

|

(* Y veré ütique juftítiam

quitàátem : * & de viris sán-

J loquímini : * re&a judi-

guinum falva me.

eáte fil';:i hóminum.

Quia ecce cepe'vruntv á

ime-

nimari?

W

5

"l

!IHq

lm

Feria quarta ad Matutiriura.

Ti g

meam : ^ irrüérunt in me]|Et fcient, quia Deus domiriá-

fortes.

bitur Jacob,*& finium terr&.

COj

Neque iníquitas mea , ne-

Converténtur ad véfperam ,

ire

que peccátum meum Dómi-

& famem patiéntur ut ca-

ge : * fine ini

nes:*& circuíbunt civitátem,

ld

Ü

quitáte cucürri ,

]

l

& diréxi.

J pfi difpergéntur ad mandu:

M

xürge in occürfum meum,

cándum: * fi veró non füerint

n

Tl

l

&

vide: * & tu Dómine Deus

Iuj

E

fatüráti , & murmurábunt.

virtütum , Deus Ifrael. .

Ego autem cantábo fortitü-

fürii

dinem tuam : * & exultábo

jnténde ad-vifitándas omnes

Gentes : * non mifereáris

mané mifericórdiam tuam.

Vocem

ómnibus , qui operántur ini-

juia fa&us es fufcéptor

Yenefc

quitátem.

eus , * & refügium meum ,

ohverténtur ad véfperam ,

in die tribulatiónis meze.

Cürtm

&

famem patiéntur ut canes:*

AÀ, djütor meus tibi pfallam ,

lis[ej

& circuibunt civitátem.

quia Deus fufcéptor meus

U.

es: * Deus meus mifericór-

t t

EU

cce loquéntur inore fuo..

E

l*

&

gládiusinlábiis eórum : *

dia mea.

TO

1 d

quóniam quis audívit ?

Afía Jufta judicátefilii hó

Tmninumt.

E. ttuDoómine deridébis eos;*

*

ad níhilum dedüces omnes

, Ab

Gentes.

£;

Pfalmus 59.

(

Fortitüdinem meam ad te cu-

Eus repulíf nos , &

D

deftruxífti nos ,*- irátug

l

ftódiam, quia Deus fufcéptor

f

meus es : * Deus meus, mife-

es , & misértus es nobis.

u Vle

Commovífü terram , & con-

Q OR

ricórdia ejus prevéniet me.'

Deus ofténdet mihi fuper

turbáfti eam:* fana contritió«

nv

el

inimícos meos, ne occídas

nes ejus , quia commóta eft.

fsl

l

eos : * nequándo oblivifcán-

Oftendífti pópulo tuo du-

dLOn

OUU

tur pópuli mei. -

ra : *potáiti nos vino co

je al

m':'

Difpérge illos in virtüte tua:*

pun&ióais.

T

& depóne eos

D edífti metuéntibus te fig-

TAT

Dómine.

protïö&or meus

nificatiónem : * ut fügiant-à

D elíttum oris eórum, fer-

fácie arcus.

Vreló

mónem labiórum ipsórum: *

tliberéntur dilé&ti tui : *

b

v

& comprehendántur in fu-

vum fac déxtera tua , &

4

pérbia fua.

exáudi me.

u1

eus locütus eft in fantto

Et de execratióne & mendij-

n

M

cio annuntiabüntur in con-

uo ; * Laetábor , & partíbor

ummatióne: * in ira confum-

Siehimam : & convállem ta-

*

)j

Aaatiónis , & non erunt.

bernaculórum metíbor.

fi

M eus

Feria quartaad Matutinum.

j

ch

uZäs eft. Gàl

and ,

meus| fpé&u Dcei : * mifericórdiam,

^

eft Manáffes: * & E

& veritàátem ejus

f

j

j

ph raim

: quis re«

"

fortitüdo capitis mei.

quíret ?

)

N

udaRex meus.: * Moab ol-

$ ic pfalmum dicam nómini

|

(

P

]

lafpei mez.

tuo in (zculii fazcul:;*ut red-

Inldumaeam exté

idam 'cal;-

dam vota mea de die in diem.

T

j

ceaméntum. meum.: * mihi

fa, Da nobis Dómine au-

d

alienígeng subditi funt.

xilium de tribulatióne.

Á

|

j

€) uis dedücet me.in civitá-

Afía. Nónne Deo. ,

(

tem munítam ? * quis dedü-

Píalmus.Ó1

ii

[5

€

eo

)ql

cet me usque in Idumaam

Onne

fubj'ä&a erit

1X ónne tu Deus , qui repul.

ánima mea ?. * ab ipfo

J

fünos?* & non egrediéris

enim falutáre meum.

41

Deus in virtütibus noftris ?

Nam&ipíe Deus meus, &

n

Ti

.a nobis auxilium de tribu-

falutáris meus

* fufcéptor

Af

latióne: *quiavana falus hó.

meus,non movébor ámpliüs.

J

W

al

qminis.

uoüsque irrüitis in hómi-

$ n Deo faciémus virtütem : *

nem

* interficitis univérft

ulgüm

N

&ipíe ad níhilum dedücet

vos : tanquam parfíeti incli-

Q

tribulántes nos.Pfalmus 60.

náto, & macérig depülfz ?

V

n

;

2!

Xàudi Deus deprecatió-

V erümtamcnprétium meum

Iu

4 nem meam ;

* inténde

cogitavérunt repéllere , cu-

TIm]

st

oratióni mea.

cürriin fiti: * ore fuo be-

A finibus terre ad te clamà-

nedicébant , & corde fuo ma-

i

u

ledicébant.

It

vi: * dum anxiarétur cor me-

i

i

1

um , in petra exaltáfti me.

YX erümtamen Deo fuübjé&Ga

lm

M

IÀ eduxífti me , quia fa:tus es

efto ánima mea. : * quóniam

fpes mea: * turris fortitüdinis

ab ipfo patiéntia mea.

)

*

à fácieinimíci.

uiaiple Deus meus , & Sal-

WW|

É nhabitábo

in tabernáculo

vátor meus : * adjütor meus ,

TU

a'

j

tuo in fecula: * prótegar 1n

non emigrábo.

ff

j

velaménto alárum tuárum.

in Deoíalutáre meum , &

uóniam tu.Deus meus ex-

*

glória^mea : * Dceus auxilii

r

audí&i oratiónem meam

mei , & fpes mea in Dco eft,

»'&

:«ledífti hereditátem. timénti-

S peráte in eo omnis congre-

SC

bus nomen tuum.

zátio pópuli, effündite coram

l

Dies füper dies regis adjí

.

illo corda veftra, * Deusad-

cies

.

* annos ejus usque in

jütor nofter inaetérnum.

i

diem generatiónis, & genera. |Verümtamen vani filii hó-

tiónis.

minum , mendáces filii hó-

Ji

I

Pérmanetin &térnum in con-

minum in ftatéris : * ut de-

[

1l

cipiant

feucmd

j!

Feria quarta ad Matutinum,

IN qu

cipiant ipfi de.

vanitátein id-|Et — annuntiavérunt 6þera

Ípfum.

.

Dei : * & fa&a ejus intellexé-

Nolíte fperáre in iniquitáte

runt.

T pj

!

T

j

& rapínas nolíte concupifce-

L setábiturj uftus in Dómino,

re: * divitie fi áffluant nolí-

& fperábitineo, * & lauda.

VAm

te cor appónere.

büntur omnes re&ti corde.

Ti H

T

Semel locütus eft Deus,

Afia, Nónne Deo fub

duo haec audívi , quia poté-

erit ánima mea.

jö&?

ftas Dei eft, & tibi Dómine

Afía.

Benedícite.

,

mifericórdia ; * quia tu red-

.Pfalmus 6.

4/

C w

des unicuíque juxta' "Ópera

Ubiláte Deo omnis terra ,

) ij

fua- j

* Xàudi Deus oratiónem

Pí21mus 65.

pfalmü dícite nómini ejus:*

Ü,

date glóriam laudi ejus.

KU, (

meam , cüm déprecor:*

íicite Deo , quàm terribília

.

It

àtimóre inimíci éripe áni-

f

nt ópera tua Dómine! *

m

pl

inam meam.

;

multitüdine — virtütis

tuda

1 hnj

Protexífti ; me à convéntu

mentiéntur tibi inimíci tui. .

uvéri

malignántium: * à multitüdi-

Qmnis terra adóret te, &

i indt

neoperántium iniquitátem.

pfallattibi : * pfalmum di-

tpillg!

uia exacuérunt ut gládium

cat nómini tuo.

Af

Ez4

j

linguas füas: * intendérunt

TU

Weníte , & vidéte ópera

arcum remamáram , ut fagí-

Dei : * terríbilis in consíliis

füp

tentin occültis immaculáttüi.

fuper filios hóminum.

[(u0 m

& übitó fagittábunt eum ,. &

ui convértit mare in ári-

non timébunt , * firmavérunt

&

m ,in flümine pertransí-

ib

fibi fermónem nequam.

bunt p

n

N arravérunt , ut abfcónde-

in ipfo.

ede : *ibi lætäbimqg

a

ui . dom

inktotidm vitoite

rent làqueos : * dixérunt :

,a

Quis vidébit eos ?

n

a in &térnum, óculi ejus

d

$ crutáti funtiniquitátes : *

fuper Gentes refpíciunt : *

defecérunt fcrutántes fcru-

qui exáfperant , non exal.

18

tínio.

téntur in femetípfis.

UX

li

A ccédet homo ad cor al-[B enedícite Gentes Deum

( Cüu

tüm: * & exaltábitur Deus.

noftrum: * & audítam fáci-

üngre

$agítte parvulórum fa&tze

te vocem laudis ejus.

cotat

unt plage eórum : * & in-

ui pófuit ánimam meam

ad vitam: * & non dedit in

st

firmátze funt.-contra,cos lin-

uz eórum.

um

commotiónem pedes meos.

fl

J

é

onturbáti funt omnes , qui |O uóniam probáfti nos De-

vidébant eos: * & tíüm

us:" igne nos examináfti ,

tb

omnis homo.:

À«

i

L wdfc

ficut examin&tur argéntum.

cr

"

1 ndu--

$o

Feriaquarta ad Matuti

[4

iM

tenorn

ini ejus : * áter fácite

nduxífti nos-in láqueum ,

i,

pofuífti tribulatiónes in dorfo

ei , qui afcéndit fuper.; occá-

fum : Dóminus nonien 1illi.

/Sü

noftro ; * impofuífti hómines

!

i.

j

fuper cápita noftra.

xultáte in confpé&u ejus*

turbabuntur à fácie ejus, pa-

j

"T ransívimus perignem ,

i

aquam :* & eduxifli nos in

»

trisorphanórum, & j

^

üdicis

ä

refrigérium.

viduárum.

i

i J

eus inloco fan&o- fuo ,'*

M

Introibo in domum tuam in

holocáuftis : * reddam tibi

eus , qui. inhabitáre facit

Mi

uníus moris in domo.

wl

vota mea., qua diftinxérunt

lábia mea.

j

uiedücit vinétos in. forti-

l

Vil

|

M

Etlocütum eft os meum ; *

tüdine , * fimíliter eos , qui

in tribulatióne mea.

exà

f

P

;

&i

perant , .qui h'äbitant-*-iïn

tet

»

H olocáufta medulláta ófferd

*

fepülchris. -

tibi cum incénfo aríetum :

eus. cüm

egrederis dn

vill

ófferam tibi boves cüm hircis.

confpé&u pópulitui , * cüm

du

V.eníte , audite;; & narrábo ,

*

pertransíres in desérto.

i

omnes,qui timétis Deum ,

"|'erra inota eft ; étenim coe-

j n

quanta fecit ánima megz.

li .diftillavérunt.à fácie. Dei

IU

— Àd ipfum ore meo clamávi,*

Sínai,* à fácie Deil(írael. ;

b

y

& exaltavi fub lingua mea. -

plüviam voluntáriam fegre-

iij

Eniquitátem fi a(péxi in cor

gábis Deus hareditáti tua : *

1

jl

de meo, * non exáudiet Dífis.

&àinfirmáta eft ; tu veró per-

"

D

(

fl

"P roptéreà exaudivit Deus, *

fecífti eam.

T.

D

& atténdit voci deprecatiónis

ii

Animália tua habitábunt in

M

mea.

ea : * pacáfti in dulcédine tua

N

D

B enedí&us Deus , * qui non

páuperi , Deus.

i

amóvit oratiónem meam , &

Dóminus dabit. ver

bü evaiiä

rR

mifericórdiam fuam à me.

gelizántibus,* virtüte multa.

z

at

Píalmusó7.-

ex virtátum dilécti dilé-

--

/3.3* Xürgat Deus , & diffi-

&

5* & fpeciéi domus diví-

Qu

*up

péntur inimíci ejus : *

dere fpólia.

Md

li

Si dormiát

is inter rrie'diqs,

fin

& fügiant , qui odérunt eum;

Y

a

Uil

à fácie ejus.

cleros , pennz colümbz de-

I

u

Sicut déficit fumus , de-

argentàátze

?

* & pofterióra

ficiant : * ficut fluit cera à fá-

dorfi ejus in pallóre auri.

l

|

cie ignis, fic péreant pecca-

um difcérnit coeléftis re-

iT

tó res àáfácie Dei.

ges fuper eam , nive dealba-

ä

0Y

tjufti epuléntur , & exüL

büntur in Selmon : * mori$

lii

&

tentin confpé&tu Dei :

Dei , mons pinguis.

|

j

dele&téntur inletítia.

IMens coagulátus , mons

i

c antáte Deo; píalmum díci-

pur

i

ä

Feria

t

füi

rtaad Matutinum.

á

,

*

.

:r"Pffuo

M

piunguis : * ut quid

pic

- bi B

énjami

n Adolefcäh:u-

UT

mini montes coagulátos ?

lus , * inmentis excéffu.

Ó

RTM

i

n$, in quo beneplácitum P ríncipes.Jüda , duces eó.

Vs

h

Deo habitáre in eo : * éte- | rum : * prínci

pes Zábulon ,

ET

ld

nim Dóminus habitábit in|príncipes N

éphthali.

finem.

]M anda Deus virtüti tuze : *

QO ïuo [

J

.Currus Dei decem . mílli-

confirma hoc Deus

» quod

bus mültiplex , míllia Iatán- | operátus esin nobis.

fta're hd

0,

tium : * Dóminus in .eis in

Sina in fancto.

AA, templo tuoin Jerüfalem, *

in fyr

tibi ófterent

eges münera,.

A fcendífti in altum, cepífti [ ncrepa feras a

ründinis, con-

08 , Ui

eaptivitátem : * accepífti do-

Yint g

gregátio taürórum in vaccis

na in hominíbus.

populórum: * ut exclüdant

É tenim non credéntes , * in-

ïeris d

habitáre Dóminum Deum.

eos,qui probáti funt argénto.

P

D ífüpa Gentes , qua bella

L

,

)

B enedí&us Dóminus die quo-| volunt : vén

iC

nt legáti ex

tídie : * prófperum iter fáciet | «EÉgypto : * &t

hi

him (

ópia prevé-

Q Dj

nobis Deus falutárium no-| niet manus ejus

Deo.

iag,

ftrórum.

R.egua terrg,cantáte Deo :*

D eus nofter , Deus falvos fa.

psállite Dómino.

m fent

h)

[j tug:'

ciéndi :* & Dómini Dómini P sállite Deo

» qui afcéndit

éxitus mortis.

fuper coelum coe

€Ipte

V erümtamen Deus confrín-

Oriéntem.

li, * ad

Yunt i

get cápita inimicórum fuó-|E cce dabit voci fu; vocem

rum : * vérticem capilli per-

virtütis : date glóriam Deo

ambulántium in delittis fuis

[Je tuf

fuper Ifrael , * magnificentia

D ixit Dóminus

Ex Bafan

ejus, & virtus e

fienn

convértam , * convértam in

bus.

jus in nübi-

mll

rofündum maris.

d die

Mirábilis Deus in San&is

tintingátur pes tuus in sán-

fuis , Deus Ifrael ipfe dabit

j diit

guine; * lingua canum tuó-

virtütem,& fortitüdinem ple-

rum ex inimícis, ab ipfo.

bi fuz : * benedítCtus Deus.

ie'dios,

V idérunt ingréffus tuos De-

Afíà, Benedícite Gentes De-

* de

us , * ingréffus Dei mei , Re-

um noit£ruür

tertd

gis mei , qui eft in fantto.

Per ÀÁnnum,; Y. Deus vi-

i

r&venérunt príncipes con- | tam meam annuntiávi tibi.

jf 1

jün&i pfalléntibus , *1n mé-

dl

s. Pofuiífti làcrymas meas

dio juvenculárum tympani-

in confpé&u tuo.

| *nj

ftriárum.

In Adventü ; y Egredié-

Í n Eccléfüs benedícite Deo

f

J

tur Dóminus de loco ían&te

uo

-l

u

Dómino , * de fóntibus Ifrael.q

Lj

$

F

g("b .Väd |

Feria quarta ad Laudes.

v

1

àbile n &quità-

K

: ä/'e'niet ut fa

vet popu-|tutm, mir

1

1um fuum.

te.

j

tyre

Exáudi nos Deus falutáris

h

'Prouno Mar

,^

:

falutári tuo

yMagna

eft

glóriaejus in

nofter, * fp

es ómnium finium :

(J

j

. Glóriam & magnum de-|terra& , & in mari longe.

!

y

preparans montes in virtüte

j

córem impónes fuper eum. -

u

yitM

uribus Martyribus ,

tua , accín&tus poténtia: * qui

ag

autem in perpetu-

contürbas profündum maris ,

p

D

NU W

umVvivent. &, Et apud Dó- | fonum flüttuum ejus.

g i

minum eft merces eórum.

