Vagósque curfus síderum :

i

H

Acuftódia matutína usque

Ut nó&tibus ,yel Iàmini ,

ad no&tem , * fperet Ifrael in

Diremptiónis términum ,

Ehw

Dómino.

Primórdiüs & ménfium .

v

j |

ho

j

)uia apud Dóminum mife

Sisnum dares notíffimum.

ricórdia, * & copiófa apud

E xpélle no&tem córdium :

"

W

Dl

eum redémptio.

Abftérge fordes méntium :

Etipfe rédimet Ifrael , * ex

Resólve culpa vínculum ;

il

Evérte moles críminum.

un,**

ómnibus iniquitátibus ejus.

Afía. De profündis clamávi

Prafta , Pater piíffime ,

d

ad Dómine.

Patríque compar Unice ,

EUR

|

WPl

Afía. Speret.

Pfalmus 130.

Cum Spíritu Paráclito

|

mine, non eft exaltá-

Regnansper omne fzculum,

Ti

z

Amen.

E

|

tum cor meum:- * ne-

li

I

ue.eláti funt óculi mei.

y^ Dirigátur Dómine orátio

i

il

mea.

&« Sicut incénfum in

eque ambulávi in magnis:*

jini

Wi

neque in mirabílibus fuper

confpé&u tuo.

l

W

Wl

Ine.

Ad Magnificat , Antiphona.

u

$i nonhumtliter fentiébam:*

Refpéxit Dóminus humilitá-

EO

Ti

fed exaltávi ánimam meam.

tem meam , & fecit in me

at

magna ,

Sicut ablattátus eft fuper

qui potens eft.

TR

matre fua, *ita retribütio in

P

reces ,

quando dicende

Ti

ánima mea.

funt, habentur fupràin Ve-

bf

li

Speret Ifrael in Dífo;* ex hoc

fperis Feriz fecunda.

134-

Y

nunc , & usque in feculum.

FERIA QUINT A.

'Jll

Ad V efperas.

Afía. Speret Ifrael in Dfío.

T

Capitulum.

'2.« 01'- I'

Afía, EtomnisJfalmus 131.

(

U

Enedíttus Deus, & Pater

Eménto Dómine Da-

2

LJpDómini noftri Jefu Chri-

vid, * & omnis man-

l^

fti, Pater mifericordiárum

fuetüdinis ejus.

nwl

f

& Deus totíus confolatiónis ,

Sicut jurávit Dómino, * vo-

PT

qui eonfolátur nosin ommni

tum vovit Deo Jacob.

tribulatióne noftra.

$1 introíero intabernáculum

L^]

Id

"ICH»

do-

i

f.

Feria quintaad V efpervas..

1

;

dom-us mes :* fi

afcéndero in

Sacerdótes ejus induam fal

u

;.

T

leétum ftrati mei.

tári : *& SanGi ejus exulta-

Si dédero fomnum óculis

tióne exultábunt.

4

TM

meis, * & pàálpebris meis

Illuc prodácam cornu Da.

dormitatiónem.

vid, * parávi lucérnam Chri-

imeam

fto meo.

*

Et réquiem tempóribus meis:

i

donec invéniam locum Dó-

)

Inimícos ejus fínduam confü«

mino , * tabernáculum Deo

fióne : * fuper ipfum autem

d.

Jacob.

effiorébit fanctificátio mea.

ln

in

Ecce. audívimus eam

Affa. Etomnis manfuetüdi-

Um,

Ephrata: * invénimus eam

nis ejus.

in campis filvze.

Afía. Ecce.

Pfalmus 132.

I

Introibimusintabernáculum

^ Ccequàm bonum , &

m

ejus : *adorábimus in loco ,

E

quàm jucündum , * ha-

lr ;

ubi ftetérunt pedes cjus.

bitáre fratresin unum.

S urge Dómine in réquiem

Sicut unguéntum in cápi«

!

tuam , * tu & arca fanctifica-

te , * quod defcéndit in bar-

tiónis tuz. -

bam, barbam Aaron.

Ie,

S acerdótes tui induàntur ju-

uod defcénditin oram ves

ftítiam:*&San&i tui exültent.

ftiménti ejus:* ficut ros Her-

M

P ropter

David

fervum

mon , qui defcéndit in mon-

tem Sron.

"

tuum ,* non avértas fáciem

fIri]

Chrifti tui.

Q uóniam illic mandávit Dó-

[um

Jurávit Dóminus David ve-

minus benedictiónem , * &

ritátem , & non fruftrábitur

vitam usque in feculum.

)

eam : * De fructu ventris tui

Áfía. Ecce quàm bonum, &

Til

onam fuper fedem tuam.

quàm jucündum . habitàre

"

S

1 cuftodíerint filii tui tefta-

fratres in unuin

méntum meum , * & teftimó-

Afía. Omnia. . Pfalmus 134

(]tU

nia mea hec,qus docébo eos.

A

udáte , nomen

Dómi-

Jf

Et filii eórum usque in fzecu-

L

ni , *laudáte fervi Dó-

z

D

lum, * fedébunt fuper fedem

minum.

'A-

tuam.

ui ftatis in. domo Dómi-

Quóniam elégit Dóminus

n1,* in átriis domus Dei na-

J

Sion : * elégit eam in habita-

ftri.

]

tiónem.

L audáte Dóminum.quia bo-

T

Heec réquies mea infeculum

nus Dóminus : * psállite nó-

feculi: * hic habitábo , quó-

mini ejus , quóniam füive.

niam elégi eam.

Quóniam Jacob elégit fibi

V íduam ejus benedícens be-

Dóminus , * Ifrael in pofíct-

j "

nedícam ; * pàuperes ejus fa-

fiónem fibi.

turabo pánibus.

Quia

140

F'eria quinta ad Vefperas.

S fmiles illis fiant, qui fáciunt

[ FJ"

uia ego cognóvi , quod

l

6154

niagnus eft Dfís : * & Deus

ea:*&omnesqui cófidüt in eis.

Tl im

Domus Ifrael benedícite Dó-

y

nofter pre ómnibus diis.

n

O mnia , quecumque vóluit ,

mino : * domus Aaron bene-

dícite Dómino.

N

Dóminus fecit incoelo , & in

Wif (

terra: * in mari , & in ómni-

Domus Levi benedícite Dó-

gt

bus abvffis.

mino: *qui timétis Dómi-

Edücens nubes ab extrémo

num , benedícite Dómino.

ml

r

terrae : * fülgura in plüviam

B enedí&us Dfís ex Sion : *

fecit.

qui hàbitat in Jerüfalern.

yii^

[«* umfl

jprodücit ventos de the-

Afia, Omnia , quaecümque

!

s

uris fuis:

* qui percüffit

vóluit, Dóminus fecit.

W

[

:g'(äg:s:*(

;amhæfïü

primogénita /Egypti ab hó-

Afía, Quóniam in zetérnum.

Pfalmus 12&.

b

mine usque ad pecus.

;

Et mifit figna,& prodígia in

Onfitémini

flo , quó-

em

C

niambonus: * quóniam

z

médio tui /Egypte; *in Pha-

raónem , & in omnes fervos

in zetérnum mifericórdia ejus.

i

C onfitémini Deo deórum : *

D

ejus.

ui percüffit Gentes mul-

quóniam in &térnum miferi-

quiun

córdia ejus.

: E

tas : * & occídit Reges fortes.

DT

Sehon regem Amorrhaórum,

C onfitémini Dómino domi-

Quitræ

& Og regem Bafan.: * & óm-

nórum: * quóniam in eetér-

pri

ia regna Chánaan.

num mifericórdia ejus.

ET

Etdedit terram eórum here-

)ui facit mirabília magna

UT

ditátem, * hereditátem Iírael

j

olus :

* quóniam in zetérnum

t*q

populo fuo.

mifericórdia ejus.

Ti

Dómine nomen tuum in z-

ui fecit celos in intellé-

gj

u

térnum : * Dómine memorià-

$

* quóniamin a&térnum

W

l

mifericórdia ejus.

Qorli

le tuumin generatiónem , &

generatiónem.

Qui firmávit terram fuper

dl

aquas : * quóniam in s&tér-

Q uia judicábit Dóminus pó-

Wm: ! q

n n

ulum fuum: * &in fervis

num. misericórdia ejus.

l

Af

f

u

is deprecábitur.

Q uifecit luminária magna: *

l

eä

S.imuláera géntium argen-

quóniam in etérnum miferi-

ET

tum &aurum, * ópera má-

córdia ejus.

.

(

j

nuum hóminum.

$ olem in poteftátem di

ü:*

li

Os habent, & nonloquén-

quóniam in eetérnum miferi-

"t

tur : * óculos habent, & non

córdia ejus.

u

hi

vidébunt.

F. unam & ftellas in poteftá-

&t

À ures habent, & non áu-

tem no&8s : * quóniam in -

1;*

dient; * heque enim eft fpí-

térnum mifericórdia ejus.

(trn

ui

ritus in oreipsórum.

U

Feria quinta ad Vefperas,

I41

a

Quiapercüffit/Egyptum cum

ui in humilitáte noftra

(j

li

primogénitis eórum ; * quó-

memorfuit noftri : * quóniam

lh

niam inz:térnum | mifericór-

n

s&térnum mifericórdia

W beng

dia ejus.

ejus.

Qui edüxit Ifrael de médio

Et redémit nos ab inimicis

D

eórum : * quóniam in ztér-

noftris:* quóniam in ztér-

Q

num mifericórdia ejus.

num mifericórdia ejus.

M

In manu poténti , & bráchio

Q ui dat efeam omni carni : *

d

excélfo: * quóniam in etér-

quóniam in aetérnum miferi-

d

num mifericórdia ejus.

córdia ejus.

»

lUtgy

Q ui divifit Mare rubrum in

Confitémini Deo. cceli :

3*

/

divifiónes: * quóniam in zetér-

quóniam in &térnum miferi-

T

num mifericórdia ejus.

córdia ejus.

Et edüxit Ifrael per médium

€ onfitémini Dómino. domi-

Qu

ejus : * quóniam in attérnum

nórum: * quóniam in etér-

Onia

mifericórdia ejus.

nummifericórdia ejus.

LCj

?t excuffit Pharaónem , &

Afía. Quóniam in. &etérnum

m

virtütem ejus inMari rubro,*

mifericórdia ejus.

nir

quóniam in aetérnum miferi-

Aíía, Hymnum cantáte.

córdia ejus.

Píalmus 136.

Qur

Q ui tradüxit pópulum fuum

Uper flümina

abylónis;,

&i

|

3

perdesértum , * quóniam in

ilic sédimus , & flévi-

&térnum mifericórdia ejus.

mus , * cüm recordarémur

T5

Qui percüffit Reges mag-

Sion.

IU

nos:* quóniam in &térnum

Infalícibusin médio ejus , *

mifericórdia ejus.

fufpéndimus órgana noftra..

V

il

i5toccídit Reges fortes : *

Q uia illie interrogavérunt

IU

quóniam in etérnum miferi-

nos , qui captívos duxérunt

córdia ejus.

nos , * verba cantiónum

.

L]

lt

ehon regem Amorrhzeó-

Etqui abduxérunt nos , *

d.

rum : * quóniam in attérnum

Hymnum cantáte nobis de

?

mifericórdia ejus.

cánticis Sion.

[

t Og regem Bafan : * quó-

(O uómodo cantábimus cánti-

(2li

niam in atérnum mifericör-

cum Dómini* interra aliéna?

dia ejus.

i oblítus füero tuiJerüfale,*

oblivióni detur déxtera mea.

!

- tdedit terram

veörum hz-

il(Cü

reditátem:* quóniam in eetér-

À dhereat lingua mea [fáuci-

num mifericórdia ejus.

bus meis , *fi non memínere

u

'igreditátem [1fírael fervo

rtjui.

[

JJ

fuo: * quóniamin stérnum

?i non proposüeroJerüfalé,*-

)

in principio letítite meze.

nüferif:ördia ejus,

N

: emor

Feriafexta ad Vc*ï'geras;

. Y42

y

y

';J

mor eftoDóminus filiórum

egnans per orine feculum.

,

dom ,* in die Jerüfalem

Amen.

À

ui dicunt : Exinaníte, exi-

i

y. Dirigátur Dómine orátio

"

naníte * usque ad fundamén-

mea.

Re

Sicut incénfum

tum in ea.

in confpéé&tu tuo.

gnm

a

Fília Babylónis mífera ; * Ad Magnificat , Antiphona,

o

beátus, qui retríbuet tibi re-

Fac Deus poténtiam in brá-

lU

tributiónem tuam , quam re-

chio tuo : difpérde fupérbos ,

j

& exálta hümiles.

D)

tribuífti nobis.

[

B eátus , qui tenébit, * &al-

Preces , quando dicends

WL'IT

lídet párvulos tuos ad pe-

funt , habentur fupra in Ve«

M

jl

tram.

eris Feriz fecunda.

13

M

n

Afia. Hymnum cantáte no-

FERIA SEXT

Ao'

bisde cánticis Sion.

Ad Vefperas.

PAl

! K

f

Capitulum.

2. Cor. 1.

Afía, In confpé&u.

"t

din

nedít&tus Deus , .& Pa-

Pfalmus 127.

D.

Onfitébor tibi

ómine in

«

d

er Dómini noftri Jefu

Chrifti , Pater mifericordiá-

toto corde meo: * quó-

t

rum, & Deus totíus confola-

niam audifti verba oris mei.

hdu

femm

tiónis , qui confolátur nos in

In confpé&u Angelórum

Mi:il

omni tribulatióne noftra.

|pfallam tibi: * adorábo ad

.Hymnus.

templum fantctum tuum , &

du

confitébor nómini tüo.

tee]i

Af Agne

eus poténtie ,

l

z

"

DI

; Qui fértili natos aqua

$ uper mifericórdia tua, &

Partim relínquis gürgiti

veritáte tua : * quóniam mag-

;ü

TT

Partim levas in áera.

j

u

nificáfi fuper omne numen

Demérfa lymphis tmprimens,| fant&tum tuum.

A

Subvétia coelis érigens :

Iinquacümquedie invocáve-

o RLT

t ftirpeab una pródita.

ro te,exáudi me:* & multipli-

&nonp

b

ivéría répleant loca.

cábis in ánima mea virtütem.

Quj

Confiteántur tibi

Dómine

L argíre cun&tis sérvulis ,

w

Quos mundat unda sánguinis, omnes Reges terre : * quia

t

Nefcíre lapfus críminum,

audiérunt ómnia verba oris

g!

Tec ferre mortis teedium.

tui.

z

i,

U t culpa nullum déprimat :| É t cantent in viis Dómini: *

j

Nullum éfferat ja&tántia :

quóniam magna eft glória Dó-

d

lh

Elí(a mens ne cóncidat :

mini.

-

"r

Eláta mens ne corruat.

Q uóniam excélfus Dóminus,

'tiy

Prafta , Pater piíffime ,

& humilia réfpicit: * & alta'à

ttg

Patríque compar Unice ;

longé cognófcit. .

n

Siambulávero in médio tri-

Vi

Cum Splfrx-itu- Paráclito ,

bula-

L

2

Feriafextaad Vefperas.

I

T f

bulatiónis , vivificábis me: *

culcábunt me : * & nox illu-

T

& fuper iram inimicórum

minátio in delíciis meis.

meórum extendífti manum

uia ténebre non obfícüra.

4l mcönf

tuam , & falvum: me fecit

büntur à te , & nox ficut dies

déxteratua.

illuminábitur:*ficut ténebrae

Vi

m

D óminus retríbuet pro me:*

ejus ; ita & lumen ejus.

li

mbl

Dómine mifericórdia tuain

uia tu poffedífti renes

)

ij fuP b

NY

feculum : ópera mánuum

meos : * fufcep

tuárumne defpícias.

romatris mez.

ífti me de QtC-

?. (icnh

Afís, In confpé&tu Angeló-

C onfitébor tibi , quia terrí-

rum pfallam tibi Deus meus.

bíliter magnificátus es:* mi-

MU

Affa. Dómine. P(aImus 138.

rabília ópera tua , & ánima

Omine probáfti me, &

mea cognófcit- nimis.

h

D

cognovifti me: * tu cog-

Non eft occultátum os meum

novííti feffiónem meam , &

àte,quod fecifti in occülto : *

^

refurre&tiónem meam.

& fubftántia

7

VQUC n

Intellexífti cogitatiónes meas

ribusterrz.

mea in inferiöu-

0'.? qu

de longe: *$émitam meam,&

Imperfétum meum vidé-

AT

funículum meü inveftigáfti.

runtóculi tui,& in libro ttio

At

Etomnes vias meas przvi-

omnes fcribéntur : * dies for-

iorib d

dífti : * quia non eft fermo in

mabüntur, & nemo in eis.

fuum ;

lingua mea. '

Mihi autem nimis honorifi-

U.

E cce Dómine , tu cognovffti

cátifunt amíci tui Deus : *

TM

ómnia novíffima,& antíqua, *

nimis confortátus eft

pátuseórum,

princþ

iumrm

tu formáfti me , & pofuffti

( fu.

fuper me manum tuam.

Dinumerábo eos, & fuper

Mirábilis fa&a eft fciéntia

arénam multiplicabuntur : *

1

m

tuaex me, * confortáta eft ,

exurréxi, & adhuc fum tec(i.

& non pótero ad eam.

Si occíderis Deus peccató-

Til

Q uà ibo à fpíritu tuo ? * &

res:* viri sán

Attlet

)

guinum .dedi.'

fimint

uó à fácie tua fügiam ?

náteà me.

:

i afcéndero in coelüm, tu

Q uia dícitis incogitatióne: *

* qii

illic es : * fi defcéndero inii

bt ornt

*;]-

L

accipient in vanitáte civitá-

férnum , ades.

tes tuas.

at

Si sümpfero pennas mea

IN ónne qui odérünt te Dómi-

TUf

,.i

r D

dilüculo ,* & habitávero in

ne,óderam : * & fuper inimi-

extrémis maris.

cos tuos tabefcébam ?

Etenim illuc manüs tua de-

P erféttoódio óderam illos : *

m

i

dücet me: * & tenébit me

& inimíci faCti funt mihi.

déxtera tua.

roba me Deus , & fcito cor

Etdixi:Fórfitan ténebrze con-

) l

meum: * intérroga me , &

"

l

cog-

ln

I

Feria fexta ad Vefperas.

l j

eognöfce sémitas meas.

inignem dejícies eos : * in

r

jf

j

misériis non fubsíftent.

E t vide, fi via iniquitátis in

j

me eft; * & deduc me in viaJ

ir linguófus non dirigétur

il

in terra

* virum injüftum

l,

eetérna.

i

Afia, Dómine probáftü me

mala cápientin intéritu.

!

Qu

-9

|

j

& cognovífti me.

C ognóvi , quia fáciet Dómi-

gl

Afía, AX viro iníquo.

nus judícium ínopis, * & vin-

díctam páuperum.

u

;Pfalmus 139.

N&mi

i jl

ipe me Dómine ab hó-

V erümtamen jufti confite-

mine malo : * a viro ini-

büntur nómini tuo: * & habi-

H

t

i

!

|

quo éripe me.

tábunt reeticum vultu tuo.

um

Afía, A viro iníquo líbera

Cd (

Pa

Q ui cogitavérunt iniquitátes

"u

in corde : * tota die conftitué-

me Dómine.

Afía.

Dómine.

m 4

bant prelia.

AUA

A cuérunt linguas fuas ficut

Pfalmus 140».

lii

Omine , clamáviad te ,

J

nel

erpéntis: * venénum àfpi-

* inténde

D]

Atb

dum fub lábiis eórum.

exáudi me :

C uftódi me Dómine de manu

voci meze , cüm clamávero

D

ad- te.

( 1

eccatóris : * & ab homínibus

D irigátur orátio mea ficut

Ü

P

j3níquis éripe me.

L

H

iDirmi

Q ui cogitavérunt

fupplahtä-

incénfum in confpéétu tuo , *

re greffus meos: * abícondé-

elevátio mánuum meárum

^fünh )

runt fupérbi láqueum mihi.

facrificium vefpertínum.

Bu

Et funes extendérunt in là-

P one Dómine. cuftódiam ori

Xoem

queum: * juxtaiter fcánda-

meo, * & óftium circumftán-

Ti

tize lábiis meis,

tUtl

^

]um pofuérunt mihi.

Dixi Dómino: Deus meus es

N on declínes cor meum in

EU.

'

tu:*exáudi Dómine vocem

verba malítie , * ad excu-

A

deprecatiónis mez.

sándas excufíatiónes in pec-

Wi

D ómine, Dómine virtus falà-

cátis.

fn

J

i

tis meg : * obumbráfti fuper

Cum homínibus operántibus

Al

b

iniquitátem : * & non com-

Ui

i

d

caput meum in die belli.

municábo cum elé&tis eórum.

Ne tradas me Dómine à

hifi

defidério meo peccatóri : *

C orrípiet me juftus in mife-

tfügaa

cogitavérunt contra me

?

ricórdia, & increpábit me :*

Pl

ne derelínquas me , ne forté

óleum autem peccatóris non

gl

exalténtur.

*

impinguet caput meum.

)uóniam adhuc & orátio

8 [pg

Caput circüitus eórum :

W

labor labiórum ipsórum opé-

mea in beneplàcitis eórum : *

Àl

;

tiet eos.

absórpti funt juntti petrg jü-

VRL

dices eórum.

C-adcntfupe.r-eos carbónes ,

N

-

PI

4 üdient

4

I

&t

Feriafexta ad ;Vefp&fas,

V,

A udient verba mea,quóniam

Libera me à perfequénti

m

otuérunt : * ficut craffitüdo

me :

*

(in

Bu

quia confortáti funt

terrg erüpta eft fuper terrá&.

fuper me.

.

ll Uth

D iffipáta funt offa noftra fe-

Fduc de cuftódia ánimam me-

It

ii

eus inférnum : * quia ad te

am ad confiténdum nómini

Af

Dómine , Dómine óculi mei :'

tuo :

"i

me expéctant jufti ,

in te fperávi , non áuferas

donec retríbuas mihi.

ánimam meam.

N

Aíia.

Pórtio mea Dómine

i

C uftódi me àláqueo , quem

fit in terra vivéntium.

[

|

"

ftatuérunt mihi : * & à fcán-

Capitulüm.

(U t

2.CobL t5

dalis operántium iniquitáté.

nedíttus Deus , & Pa-

lib

Cadent in retiáculo ejus pec-

b:

er Dómini noftri Jefu

catóres : * fingulàriter fum

Chrifti , Pater mifericordiá-

ego , donec tránfeam.

rum,& Deus totíus confo-

Afia. Dómine clamávi ad te ,

latiónis , qui confolátur nos

d tt,

exáudi me.

in omni tribulatióne noftra.

l

l

(

Afia. Pórtio mea.

Hymnus.

PUR

PísImus 14r.

minis fu

pérne Cón-

Oce mea ad.

óminum

HO

ditor ,

à d

V

clamávi

* voce mea

Qui cun&a folus órdinans ,

Ut

adDóminum deprecátus fum.

Humum jubes prodücere

TAU

Effündo in confpéttu ejus

Keptántis & ferz genus :

TI,

oratiónem meam : * & tri-

Etmagna rerum córpora ,

U

bulatiónem meam ante ipfum

Di&tu jubéntis vívida ,

nfii

ronüntio.

Per témporum certas vices

n deficiéndo ex me fpíritum

Obtemperáre sérvulis.

üff d

imeum : * &tu cognovifti sé-

R epeélle , quód cupídinis

u

mitas meas.

Ciénte vi nos ímpetit ,

L

Ínvia hac,qua ambulábam, *

Aut móribus fe süggerit ,

abícondérunt láqueum mihi.

Aut a€tibus fe intérferit.

Vius

Confiderábam ad déxteram ,

Da gaudiórum pramia

Willg

& vidébam , * & non erat ,

Da gratiárum münera:

m

ui cognófceret me.

Difsólvelitis víncula ,

nil

É

ériit fuga a me:* & non eft,

Adftrínge pacis foedera.

j

Y

qui requírat ánimam meam.

Prafta , Pater piíffime ,

3

C lamávi ad te Dómine: * di.

Patríque compar Unice , :

xi: Tu es fpes mea , pórtio

Cum Spíritu Paráclito , *

QUc!

mea in terra vivéntium.

Regnans per omne fculum.

:um;'

i nténde ad deprecatiónem

Amen.

ij

ll

meam : * quia humiliátus

Y* Dirigátur Dómine orátio

fum nimis.

me

ra.

,;[mf

P. H.

K

9 Sicut

146

| Sabbato ad Vefpefas.

*-—

Sicut incénfum in con-|nitátem : * & déxtera eórum,

e—

x

Xbé

&ü tuo.

:

déxtera iniquitátis.

e——

e-

—

—

HBargnificat, Antiphona. [D eus cánticum novum can-

P—

b

ult poténtes ,

epi

an&tos tábo tibi: * in pfaltério deca-

r

À

perfequéntes:& exaltávit hü- | chórdo pfalíam tibi.

z

— .

miles , Chriftum confiténtes.

) uidas falütem Regibus : *

-

-

Preces , quando dicendz |qui redemífti David fervum

—— —— — c

*

2

funt,habentur fuprà in V efp. | tuum de gládio malígno: éri-

——

E c3

—

——

e me.

E

z

[—— ——

——

Feriaä fegugdä.A T 0.134-E

t érue me de manu filiórum

x

Ex

EEE

d Vefperas,

alienórum , quorum os locü-

--

—

Afia.

enedi

us.

tum eft vanitátem:* & déxte-

;uïä'füï

Pfalmus 143*

ra eórum, déxterainiquitátis.

g

uorum filii, ficut novéllas

i

: Enedf&us Dóminus Deus

plantatiónes* in juvétüte fua.

v

meus, qui docet manus|É* ílie eórum compófitae , *

r

meas ad prelium: * & dígitos

circumornáte uüt fimilitüdo

J

meos ad bellum.

templi.

dN

ifericórdia mea, & refü- Promptuária eórum plena , *

N

gium meum : * fufcéptor me-

eruétàntia ex hoc in illud.

us, &liberátor meus.

:Iuiavis

Q ves eórum foetófz , abun-

i

roté&tor meus , & in ipfo

dántes in egréffibus fuis: *

RU

j

P

erávi: * qui fuübdit pópu-

boves eórum craffze.

lum meum fub me.

H

I

on eft ruína macériz ; ne-

li

W

ib fie ! quid eft homo, quiain-

quetránfitus?, * neque . cla-

fl

notuiftiei? *aut filius hómi-

mor in platéis eórum.

:

ATR

nis , quia réputas eum ?

B eátum dixérunt pópulum ,

W

1

omo vanitáti símilis fattus

cui hec funt : * beátus pópu-

d

eft: * dies ejus ficut umbra

]us,cujus DóminusDeus ejus.

l

!tnn

pretéreunt.

Afía, Benedít&tus Dóminus

If

ómine inclína coelos tuos ,

Deus meus.

h

&

6ies.

il

4f

defcénde : * tange montes ,

Afia, Per síngulos

& fumigábunt.

aimus 144e

ülgura corufcatiónem , &

* Xaltábo te Deus meus

nf

diffipábis eos : * emítte fagit-

Rex :* & benedícam nó-

tastuas , & conturbábis eos.

mini tuo in f2culum , & in

:

R

mítte manum tuam de alto,

fzeculum fzeculi.

i

*j

E

r

ipe me; & líbera me de

Per síngulos dies benedícam

aquis multis: * de manu filió-

tibi:* & laudábo nomen tu-

ähsm

rum alienórum.

uminfzculum , & in fzcu-

Til

j

]um fzculi.

ambus

Quörum 0s locütum eft va-

Wa

t

M aglmä

"

Sabbato ad V&peras.

5

]

. Magnus. Dóminus , & 1au-

córruunt;. * & érigit o

mncs

EO

N !

dábilisnimis : * & magnitü-

elífos.

dinis ejus non eft finis.

ET) d&»

G enerátio

Oculi ómnium .in te fperant

& generátio

Dómine:*& tu das efcamilló:

;gibus;

laudábit óperatua , * & po-

rum in témpore opportü-

no.

L

téntiam tuam — pronuntiá-

U: d

bunt.

A peris tu manum tuam, * &

iMagnificentiam glórie fan-

imples omne ánimal bene-

di&tióne.

füli&m

&itátistue loquéntur:* &

05li

mirabília tua narrábunt.

Juftus Dóminus in ómnibus

Et virtütem terribílium tuó-

?de'xü

viis fuis: * fanttus in óm-

Lt

rum dicent :* & magn'itüdiv

nibus opéribus fuis.

nem tuam narrábunt.

Erope eft Dóminus ómnibus

0d

iMemóriam abundántiae fua-

ite[n

invocántibus eum: * ómnibus

g,

vitátis tuz eructábunt : * &

invocántibus eum in veritá-

juftítia tua exultàabunt.

T.

N

ld

Vliferátor, & miséricorsDó-

Voluntátem timéntium fe

minus: * pátiens, & multum

fáciet , * & deprecatiónem

m

3niséricors.

lil

eórum exaudiet: & Íalvos

ii

uávis

Dóminus

univer-

fáciet eos.

fis : * & miferatiónes ejus fu-

Cuftódit Dóminus omnes di-

[

er ómnia ópera ejus.

ligéntes fe: * & omnes pecca- "

onfiteántur tibi

Dómine

tóres difpérdet.

J

ómniaóperatua: * & San-

?

Ü

Laudatiónem: Dómini loque--

&i tui benedícant tibi.

turos meum : * & benedícat

G lóriam regni tui dicent: *

omnis caro mómini fanclo

Vi

pnn

& poténtiam tuam loquén-

ejus in feculum , & in fzecu-

tur.

lum fzculi.

ii

U t notam fáciant filiis hómi-

Il

Afía. Per síngulos dies bene-

num poténtiam tuam: * &

dícam te Dómine.

glóriam magnificéntize regni

Atía. Laudábo.

tui.

Pfalmus 145.

egnum tuum , regnum

Auda ánima mea Dómi-

ii

ómnium fzeculórum : * &

um , laudábo Dóminum

!

M

dominátio tuain omni gene-

in vità mea: * pfallam Deo

yatióne

?

& generatió-

meo , quámdiu füero.

nem.

J

olíte confidere in princípi-

lidélis Dóminus in ómnibus

bus ; *in filiis hóminum , in

il

verbisfuis: * & fanctus in

jbus non eft falus.

(

!

ïï

ómnibus opéribus fuis.

Xíbit fpiritus ejus, & re-

^Mlevat Dóminus omnes, qui

vertéturin terram fuam

J

K 2

in

.: . :

Sabbato ad Vefperas.

[

148

[

j

in illa die peribunt omnes co-| & magna virtus ejus : * &

itatiónes eórurm.

fapiéntiz ejus non eft nà-

ïIvlqü

]

merus.

Beátus, cujus Deus Jacob

Q :M

j^

adjütor ejus , fpes ejus in

Sufcífpiens manfuétos Dó.

*

Dómino Deoipsíus : * qui fe-

minus

humílians

au-

cit coelum & terram , mare ,

ï

"l

tem peccatóres usque - ad

JS

& ómnia, quz in eis funt.

terram.

j

ui cuftódit veritátem in

P recínite Dómino in confef-

j uS

j

r

J

w

culum ,facit judícium in-

fióne :* psallite Deo noftro in

1

jüriam patiéntibus: * dat ef-

cíthara.

Vi

cam efuriéntibus.

)ui óperit coelum nübi-

qN

|

]

if

D óminus folvit . compedí-

*

bus:* & parat terre plü-

U

tos:

Dóminus illüminat

viam.

W

Caecos.

ui prodücit in móntibus

I

E d

?

o

N M

Dóminus érigit elífos :

num:* & herbam fervi-

li

Dóminus diligit juftos.

tüti hóminum. -

l

D óminus cuftodit ádvenas ,

TM

Q ui dat juméntis efcam ip-

l

pupíllun, & víduam fufci-

sórum : * & pullis.corvórum

]

iet : * & vias peccatórum

invocántibus eum.

A

&

difpérdet.

ÀN onin fortitüdine equi vo-

(l

K egnàb

it Dóminus in fe-

luntátem habébit : * nec in

h

cula, Deus tuus Sion * in ge-

K

tibiis viri beneplácitum erit

el.

N

,

neratiónem, & generatiónem.

N

Afía Laudábo Deum meum

B eneplácitum eft. Dómin

!

uj

in vitamea.

uper timéntes eum: * & in

H

V

Afía.

Deo noftro.

EC

eis, qui fperant fuper mife-

Pfalmus 146.

ricórdia ejus.

Audáte Dóminum , quó-

AÁfa. Deo noftro

i

L

Jaudátio.

jucfünda fit

niam bonus eft pfalmus:*

Nl

Deo noftro fit jucünda, deco-

Afia.

Lauda.

if

LTMT

ráque laudátio.

&j

Pfalmus 147.

*

4f, díficans Jerüfalem Dómi-

Auda Jerüfalem Dómi-

ii

nus: * difperfiones líraélis

! num :

li

um Sion.

* [auda Deum tuf

Y

congregábit.

l^

ul fanat contrítos corde : *

() üóniam confortávit feras

dl

|

& álligat contritiónes

eó

portárum tuárum : * benedt-

|

?ä

rum.

xit filiis tuis inte.

l

W

Q ui nümerat multitüdinem

() ui pofuit finestuos pa-

u

ftellárum : * & ómnibus eis

cem

* & ádipe fruménti

nómina vocat.

sátiat te.

ln

Ye

m fuum

/

M agnus I?öminus nofter , ? uiemittit elóquiu

ter-

Sabbato ad Vefþeras.

z

I]us '

terrz : * velóciter currit fer-

$. Et defcéndat füper nos

nenn

10 ejus.

mifericórdia tua.

ui dat nivem ficut lanam, *

Ad Magnificat ; Antphong

C[ty

Al

nébulam ficut cínerem fpàr-

Sufcépit Deus Ifrael püerum

fuum: ficut locütus eft ad

NU

Dä

ällïttit cryftállum fuam ficut

Abraham, &. femen ejus :

buccéllas: * ante fáciem frí-

exaltáre hümiles, usque in

aculum.

Atl

goris ejus quis fuftinébit ?

E mittet verbum fuum, & li-

Capitufum , O. Altitüdo,

quefáciet ea : * flabit fpíritus

dicitur in Vefperis Sabbati ,

E

ejus , & fluent aqua.

ab Ot&tava. Epiph. usque ad

It P[r

uiannüntiat verbum fuüm

Septuagefimam; Hymnus ,&

Jacob, * juftítias & judícia

y'.etiam usque adQuadragef.

Wt

fua Ifrael.

Afía. ad Magnificat , ab O&.

J

d

N onfecit táliter omni natió-

Epiphanize usque ad. Septua-

ni : * & judícia fua non máni-

gc(imam tantum, Poft Aríam

AT] )

fe(tàvit eis.

dicitur Oratio propria.

Vütür

Afia, Lauda Jerüfalem Dó-

Dceinde fiunt

fequentes

minum.

/

Commemorationes commue

ii

Capitulum. . Rom., x1. d

nes,feu Suifragia Santtorum ,

'W

Altitüdo divitiárum fa-

& dicuntur etiam ad Laud,

m

:

piéntie , & fcientie

(ä:u

OMMEMORATIO

de Cruce in feriali tan-

Dei : quàm incomprehenfibí-

Jon

lia funt judícia ejus , & inve-

tüm Officio.

*

ftigábiles vige ejus.

AdVefperas, & Laudes

du

*

Hymnus.

Aiía, Per fignum Crucis de

inimícis noftris libera nos

$ Am fol recédit ígneus :

jnài

,J Tulux perénnis Unitas ,

Deus nofter.

Noftris , beáta Trínitas ,

y. Omnis terra adóret te Q&

Infünde lumen córdibus. .

pfallat tibi.

u

T e mané laudum cármine ,

x;. Plalmum dicat nómini tuo

?

hrti

'Te deprecámur véfperé ;

Dómine.

)

Dignéris , ut Te süpplices

O rémus.

Oratio.

Laudémus inter Coelites.

Erpétua nos , , qu&ju-

fer

P atri , fimülque Filio ,

mus Dómine , pace cu-

«

Tibiíquefantte Spíritus ,

ftódi; quos per lignum fan&te

Sicut fuit, fit jügiter

Crucis redímere dignätqs'

€S.

i

Saclum per omne glória.

Ui

Amen.

COMMEMORATIONES

v. Vefpertína orátio afcén-|Communes, five Suffragia

[f

Sanétorum.

"

dat ad t? Dómine.

De

ng

1

156

t

Sabbato ad chperas.

h

j

De S..Maria, quando non

num noft

rum ]'efurä : Chri-

[

ftum Fílium tuum.

dicitur ejus Offic. parvum.

'

audes , Afía.

De Apoftolis.

|

- Säääag'e!ggïaöf

uccurre muy-

Ad Vefperas Antiphona.

- feris;juva pufillánimes, réfo-

Petrus Apóftolus , & Pau-

've flebiles,ora pro pópulojin-

lus Do&Gor Géntium , ipfi

Ji

térveni pro Clero , intercéde

Dómine.

nos docuérunt legem tuam,

[

pro devóto | femíneo fexu:

séntiant omnes tuum juvá-

*, Conftítues eos príncipes

n

il

men, quicümque célebrant

uper omnem terram.

tuam fancttam . Commemora-

x. Mémores erunt nóminis

tiónem. :

tui Dómine.

]

g

ü

T

e

Ora pro nobis fantta Dei

Ad Laudes ; Antïphohä.'

ó

énitrix.

i

Gloriófi príncipes terre,

[

ib

:

s

, Ut digni efficiámur pro

quómodo 1n vita fua dilexé-

miffiónibus Chrifti.

runtfe, ita & in

Jzn

funt feparáti.

Kmorte non ;

1

AUR

., Qrémus.

Oratio,

)

4^w Oncéde

nos faàntulos

. In omnem terram exívit

X ^ tuos , quafumus Dó-

onuseórum. g, Et in fines

il

j

i

mine Deus, perpeétua mentis

orbis terra verba eórum.

. & córporis fanitate gaudére :

O rémus.

Oratio.

?, r

E

déxtera

ATl

& gloriófa beáte Maríse

Eus ,

cujus

femper vírginis interceffió-

beátum Petrum ambu-

li

Id

wln

".,X'

lántem in flüCtibus, ne mer-

&ïl

hi

,& presénti liberári tri-

I

;« setérna pérfrui Ie-

gerétur,eréxit : & Coapó-

]

títia.

ftolum ejus Paulum tértio

l

hii

| Ab Otlava. Epiph. usque

naufragántem , de profün-

Eu

ficationem dicitur :

do pélagi liberávit: exáu-

':v x

|

i

31 »

partum , Virgo , in-

dinos propítius , & concé-

; U lr

ioláta permansifti.

. P.

de , ut ambórum méritis ,

1

Dei-Génitrix intefcéde

eternitátis glóriam confe-

:?a,tem

. pro nobis.

uámur.

l

l

Oratio. -

De Patrono :: vel 'Fítüfari

"DT

^

m ^0 rémus.

T Eus, qui falütis. &etér-

Ecclefiz fiat commemoratio

V

" ng beàtz Maríe virgi-

conífueta ante vel poft com-

41

*

. nitáte foecünda;hümano géne-

memorationes predi&tas, pro

K

ri preemia preeftitífti : tríbue

dignitate illius : & ultimo

N

N

. . yquafumus , ütipfam pro no-

loco de Pace.

5

'3)0( j

N

.. -bis intercédere fentiáàmus ,

Ad Vefperas,: & Laudes.

A

.per quami merüimus auctó-

Afía, Da pacem Dómine in

T

Xem yitaþ:fufcfpere , Dómi-

dicbus noftris , quia rión eft

du

álius :

Ad Completorium.

'RSI

n

álius , qui pugnet pro nobis ; B. Mariz , non fit alid com-

nifi tu Deus no&er.

memor,de ea ,nifi B. Virg.

, Fiat pax in virtüte tua.

vel Titularis.

bom

g, Et abundäntxa intürribus| À

fit Patronïvl

PLETORIUM.

tD

tlll.S-

LeGor incipit, **

Jube

"91[

Gxemus.

Orauo.

domne benedlcere.

! tüi

Eus, à quo fan&a de-

Bfío,

No&em quiétam , &

[

fidéria, re&ta consília ,

finem . perfé&um concédat

u

nobis

Dóminus

T

& jufta funt. ópera : da fervis

omm D O-

tuis illam ,

quam mundus

tens.

Vi

dare non poteft, pacem : ut s.

, Amen.

& corda noftra mandátis tuis

Lc&ho brevis. 1. Pet. 5 c

li

dédita , & hóftium fubláta

atres , Sóbril e ftóte ,

fa.

formídine , témpora fint tua

& vigilàte :

quia adver-

leji

sárius vefter diàábolus tan-

prote&mne tranquílla. Per

Ti

Dóminum -noftrum Jefum

quam leo rügiens círcuit ,.

Chriftum Fílium tuum : Qui

quarens, quem dévoret : cui.

AU

tecum vivit & regnat in uni-

resiftite fortes in fide. Tuau-

tem Dómine, miferére nobls.

ii

táte Spíritus fan&ti Deus, per

I

ómnia fzecula faeculorum.

w. Deográtias.

)

g. . AÁmen.

, Adjutórium noftrum m

nomme Dómini.

E

Yitt

y. Dóminus vobíscum.

10

x« Et.cum fpíritu tuo.

&. Quifecit coelum,& terra.

Ilf

y.. Benedicámus Dómino.

p ater nofter.-

dxcxtur. tot

&« Deo grätlas.

fecretó.

J

jl

Fidélium ànimz per mi-

Demde fit Confeü' io cotm

(

"

ricórdiam Dei requiéfcant |munis alternatim , ut lupra

(l

in pace.

ad Primam.

20«

.

Et faéta Abfolutonc

Il

g Amen.

j

Deinde dicitur fecretö à

-

dzcxtur

4

fcl

Pater nofter.

nvérte nos Deus falu-

.Sic terminatur Officium ,

táris nofter.

N

ubialianonfequatur Hora ,h. Et avérte irami tuam 7

10

ut,dicitur in Rubrica deOra- [ nobis.

t)one iominica.

. Deusin ad,utonum n'le-

Dictz Commemorationes , um inténde.

u

f

feu Suffragia , dicuntur ab |g. Dómine ad ad;uvändum

Ottava Ep]pham'e usque ad | me feftína.

l

Dficam Paffionis , exceptis |G lória Patrl, & Filio,

J

Duplicibus, & infra Octav.. |S icnt eratin princfpio.

]

Quamdo dicitur Officiurmn ' Afía, Miferére.

4

Pfal-

Hi

pA

Ad Completorium.

( uóniam fortitàdo mea &

" Pfalmus 4.

L

^« Um invocárem , exau-

refügium meum es tu

.

*&

$ j j

i:e

C

» divit me Deus juttitie

propter nomentuum dedü-

)ul

. fnez:* intribulatióne, dila-

ces me , & enütries mer:

vlmse

táfti mihi.

E düces me de láqueo hoc ,

j

iM

M iferére mei

,* & exáudi

quem abícondérunt mihi: *

!t

oratiónem meam.

quóniam tü es protéttor

meus.

AL

i

À

)

Fílii hóminum üsquequó gra

p

vicorde ? * ut quid dilígitis

In manus tuas. comméndo

n

píritum meum : * redemífti

j

vanitátem , & quzritis men-

ï

dácium ?

me Doómine Deus veritátis,

Pfalmus 9o.

u

l

Etícitóte, quóniam mirifi-

jl

cávit Dóminus. Santctum fu-

Ui hábitat in adjutório

U

du

um: * Dóminus exáudiet'me,

Altiffimi , *in protectió-

cüim clamávero ad eum.

tur.

ne Dei coe,lii commorábi-

Af

lrafcímin!, & nolíte peccá-

7

re : * qua dícitis in córdibus

D icet Dómino : Sufcéptor

h

veftris , in cubílibus veftris

meus estu , & refügium

i

, compungímini.

meum: * Deus meus fperá-

J

W

t

- Sacrificáte facrificium Juftt-

bo in eum.

Yv

tie , & fperáte in Dómino. *

uóniam ipfe liberávit me

d

igxa'qdi.*

l

.Multi dicunt : Quis ofténdit

làqueo venántium : *

&

1f

D

nobis bona ?

