generáti , qui in vitam cadü-

| :imus eft Apóftolus , ju-

[

cam mortáliter erámus géniti.

dicándi ^ forte -- privábitur ,

df

f

/ -We Sanüe Paule. Apóftole ,! cümnipfe dicat : Nefeitisiquó-

q mhl

opilatn

Fefta Tanuari. 4 P

.-miam Angelos judicábimus ;

Capitulun.

Actor. 9.

Jus |

ulus adhuc fpirans mi-

uantó magis feculária :

Sciéndum namque eft ; om-

nárum,X cadis ii difcí- -

' gt

nes , qui ad exémplum Apo-

pulos Dómini , accéffit ad

príncipem Sacerdótum , &

fir

ftolórum fua reliquérunt

m

-óámnia , & fecüti funt. Chri-

pétit ab eo epíftolasin Da-

ftum , jüdices cum eo ventü-

máfeum ad fvnagógas : ut, fi

[to

l

jl Qf

ros ,ficut étiam omne mortá-

quos inveníffet hujus vie vi.

lium genus effe judicándum.

ros ac mulíeres , vin&tos per-

ii ja

-Quia enim duodenário fzpe

düceretin Jerüfaleni.

"ufim

Hvymnus.

mümero- folet in Seriptüris

pla g

-univérfitas defignári , — per

E

xülitet orbis gáudiis ,

t tU

.duódecim. fedes Apoftoló-

Coelumresültct laudibus;

Tuap

rum , ómnium numerófitas

Apoftolórum glóriam

JAptt

judicántium , & per duóde-

'Tellus & aftra cóncinunt.

funttor

cim tribus Iífrael , univérfi-

V os faculórum Jüdices,

j Tüt

if

tas eórum , qui

judicándi

Et vera mundi làmina ,

nt , ofténditur.

Votis precàmur córdium ;

diich

?

*

e Deum laudámus. 17.

Audite voces süpplicum.

4AD LAUDES,

? ul templa coeli cláuditis ;

, & per Horas ; Aita.

Serásque verbo sólvitis ;

u

Nos à reátu nóxios

D

dvibu

Go plantávi , Apóllo ri-

x

L

E

g

Avit,Ueus autem incre-

354

Solvi jubéte, quafumus.

ul d

edit , allelája.

1

r&cépta quorum prótinus

quntt

s

óminus regnávit.| Languor . falüsque séntiunt ;

Terce

cum reliquis.

18.

Sanáte mentes lànguidas :

Ti

('1

Afía.-.. Libénter gloriábor in| Augéte nos virtütibus. . *

»

1 0U

infirmitátibus meis, ut inhá-|U t, cum . redíbit Arbiter

| M

itetin me virtus Chrifti.

In fine Chriftus fcult,

Libi

À

/

,

lia .-.Grátia Dei in me vá-| Nos . fempitérni gáudii

-

QUIII

:€ua non füit , fed grátia ejus| Concédat effe cómpotes.

*hlw

W

Íemper in me manet.

atri , fimülque Fílio ,

b

v

Afia. Damáfci , prepófitus| Tibique fan&te Spíritus ;

h. B

4

gentis Aréte Regis vóluit me| Sicut fuit , fit jügiter

TT

comprehéndere : à frátribus | Seclüí per omne

olória. Ame.

J

Qu

äiönis fancte

per murum demíffus fum .in [V- Tues vas ele

|

N

Íporta ,.& fic eváfi manus| Paule Apóftole.

pet

éjus in nómine Dómini.

E.. Preicátor veritátis in

Iqu

.).

à. .'Tet virgis ceefusfum , | univérfo mundo.

lD)

femuel Japidátus fum , ter

Ad Benedi&us, Amtiphona.

li

naufrágium pértuli pro Chri-| Vos quifecuti efüis me ; 1e«

t

e€D1-

r

fti nómine.

É

Fefta Januarii.

Rof

R

udicán-

C

IfAfs

débitis fuper fedes , j

apitult

» A&or. 95.553 '

!l d

tes duódecim tribus Ifrael ,

. Urréxit autem Saulus de

dicit Dóminus.

Ccef

:

terra, apertísque óculis

"V

li

Oratio.,

nihil vidébat. Ad manus au-

RUT

Eus, qui univérfum

tem illum trahéntes, introdu-

àit D

mundum beáti

Pauli

:gläiut, f

xérunt Damáfcum. Et erat

Apóftoli predieatióne docui-

ibi tribus diébus non vi-

fti : da nobis, quefumus ; ut,

dens,& non mandu

Vlb

4

Cäv.it -9

leri

qui ejus hódie Converfiónem

neque bibit.

í

cólimus,per ejus ad te exém. [»- Dreve.

Conftítues eos

1

la gradiámur. Per Dfim.

| príncipes ,*

Super omnem

piudi,

t fit cofhem. S. Petri , Atra, |terram. ! Conftítues.:

L Taudy

u espaftor óvium, princeps 7- Mémores erunt- nómihis

'm

Apoftolórum , tibi trádite|tui Dómine. Super.

ncinit

funt claves régni caelórum.

G ]ória Patri. Conftítues.

füdices,

y. Tues Petrus.

». Nimishonoráti funt amí-

m

&. Et fuper hance petram|ci tui Deus.

endum;

&dificábo Eccléfiam meam.

». Nimis. confortátus eft

p

Qratio.

princip

átus eórum, -

od Bul

Eus , qui beáto Petro

Ad

ionam ,

A

ritipliona. ;

) sls

Apóftolo tuo , collátis| Ter virgis caefus fum. -

(s

clàvibus regni coeléftis , li-

Capitulum. A&or. Qd

vf

gándi atque folvéndi Pontifi-

Aulus autem multo mágis

S

g prot

cium tradidífti : concéde ; ut

convalefcébat, & confun-

je sentut

interceffiónis ejus auxílio ,

| débat jud&os , qui habitábant

à peccatórum noftrórum né-

Damáfci , affirmans,

yrt:

quopdim

*

ss !

xibus liberémur. Qui vivis.

hic eft Chriftus.

Ad Tertiam ; Anti

zc. Dr.: Nimis honoráti fu

nt,

jj r

phg'n,af-

* ^Amíici tui Deus. Nimis.

; fecil

Libénter gloriábor.

j ga'udil

Capitul. S aulus adhuc.'542.

v. Nimis

confortátus eft

X.brevc. In omnem terram ,

dinpotes

*. Exivit fonus eórum.

är

incipátus eórum. " Amici.

FIHO !

In.

p(titus

y. Etin fines orbis terre

** Aiiuntiavérunt ópera Dei.

verba eórum.

Exívit.

* BEt' fa&t

mitet

r

ej us : intellggf-

g|ona 4

G lória Patri.

In omnem.

r unt-

.

y'. Conftítues eos príneipes

Ad

V

3'efpcras,' Ahtiphond,

ROons»

fuper omnem terram.

Fgo plantávi. 'cum reliquis

.

*&. Mémores erun

de Laudib.

542.

P(almi de

vl

tui Dómine.

t n'(i')'vminis

Commumi Apoltolor.- xiv.

lü' Nl

Uäm !

* AdSéxtam, Au

Capitulum. S aulus adhue.

i

t. ghoüa».»

Grä.tig Dei.

Hymnus^ £ grégie Do&or.

Y*

u

L

44

Fefta Januatii. ?7.

. quätül

$- Tues vas.

ut fupràin.

fióne decéptos , redüxit ad fi-

ür: (

primis V efperis.

denr. Cumque ei fortüitó ób-

Ad Magnificat ;

Släg;iphona.

viam fuíffíet Maàrcion,& díce-

'.UIS')

! icat

Santte Paule Apóftole ; prz-

ret: Cognófcis nos?refpóndit :

. inpij

dicátor veritàátis , & Do&or

Cognótco primogénitum dià-

Géntium , intercéde pro no-

boli.

Pófteà veró regnánte

ii

Marco Antonino &. Lücio

tur;qd

bis adDeum , qui te elégit.

nine:à

ratio. D eus , qui univér-

Aurélio Cómmodo , quarta

üm f

fum mundum. 537-

$4

poft Nerónem perfecutióne ,

einde- fit commemoratio

Smvrna fedénte Procónfule ,

liil

nf

fan&i Petri.. 537.

& univérfo pópulo in amphi-

Et S. Polycarpi, ut infrá.

theátro advérsüs eum perfo-

;gloriäl

..DIE XXVI. JANUARII.

nánte,igni tráditus eft. Scrip-

m r

fit ad Philippénfes valdé üti-

, Dt

Ín fefto S.. Polycarpi !Epifc.

tribü

jl

& IVlart. Semidu

;

pl«;

lemepiftolam,qua usque hó-

Yf

Afía. Ifte San&tus.

die in Afize convéntu légitur.

VOUUI

x. Glória & honóre.

W* Honéftum fecit illum Dó-

A

il

de

Qu

Oraüio; .D'eus , qui nos.

minus , & cuftodívit eum ab

i bene

Communi unius Mart. xxii.

inimicis , & à isd

uctóribus

In primo Noéturno , Lett.

tutávit illum

Et: dedit

p

f0nai

de Scriptura occurrente.

illi claritátem etérnam.

Ín fecundo No&urno.

^^ Defcendítque cum illo in

Ex libro.fan&i Hierónymi

fóveam, & in vínculis non

ii

derclíquit eum. . Et.

N

tür

.. Presbyteri de Scriptóri-

mbföfii

uj

05]

- : bus Ecclefiáfticis.

De Expofitióne S. À

RUT Y

Epífcopi in Pfalmum centéfi-

qm f

Olvcárpus.;,.]oánnis A-

um décimum

&

àvum.

f q

E

ermone 21.

L

ectio v.

OY

"

P

L. poítoli.difcípulus , & ab

'€o Smyrnge Epífcopus. ordi-

Ríncipes perfecüti funt

Quin

^

3pátus, totíus Afis princeps

P

me.gratis : & à verbis

lt y

tuis trepidávit cor meum.

WP

fuit, quippe qui nonnüllos

Apoftolórum;, & eórum qui

Bené hoc Martyr dicit , quód

fitis

víderant.Dóminum ,. rnagí-

injüfte. perfecutiónum:: tor-

r

ftros habüerit. ,. & . víderit.

ménta . fuftíncat : qui. nihil

tfmi

Hic propter quasdam fuper

rapüerit , nullum violentus

Wi

die Pafche quzftiónes, fub

oppréfferit , null(us sángui-

R&l

'

Imperatóre Antoníno. Pio ,

nem füderit , nullíus.torum

"us

.

e

Eccléfiam in. Urbe regénte

putáverit .effe violàndum

met [

Anicéto , Romam venit : ubi

qui nihillégibus débeat, &

Ll

plürimoscredéntium , Mar- |

gravióra latrónum fuftinére

Ws

£xmis; & Valcntfni ?erfua-x

cogátur fupplíeia :. qui lo«

!N

&

quá-

h

- . Fefta Januarii. 26,

4

"bt

quátur jufté , & non audiá-| eum Dóminus: * Etcoróna

Ortiyj

tür: qui loquátur plena falü- | pulchritüdinis

pófuit fuper

TM

tis , & impugnetur , ut poffit| caput ejus.

dícere: Cuüm loquebar illis ;|i, Cibávit illum . Dóminus

ttum d

impugnábant me grátis. Gra-| pane vite , & intellé&tus: &

Ui

ll

int

tis ígitur perfecutiónem páti-

aqua fapiéntize falutáris po-

l

l

lii

tur ,qui impugnátur fine crí- | távit illum. .Et corónam..

lu

mine : impugnátur üt nóxius; G lória Patri. Et corónam..

Vlittno,

ceüm fit intali confeffióne lau-

In tertio INNoCturno;

Ph,

dábilis: impugnátur quafi ve- [I. é&tio fan&ti

Evangeélii fe-

lo inay

néficus,qui in nómine Dómini

,cündüm Mattheum.

um x

gloriátur , cum píetas virtü-

LeGQio Vli:

Ca ; 10

sel. s

tum ómnium fundaméntá fit.

illo témpore :

ixit Te-

$ valié i

T

&. Defidérium |ánimg ejus

Et

s difcípulis fuis : Nihil eft

? usqueli

tribuíftiei Dómine, *

opértum, quodinon revelá-

TX lértt

voluntàáte labiórum ejus non

bitur ; & occültum,quod non

X illum D

fraudáfti eum.

fciétur. Et réliqua.

üvit eum

« Quóniam pravenífti eum

Homilía S. Hilárii Epífcopi.

r

NDI

in benediéliónibus . dulcédi-

Commnient: n-Matths Can. 10s

Et i

nis: pofuifti in cápite ejus co-

^ póft medium.

X

rónam de lápide pretiófo. Et.

Ominus .diem judícii

ecum il

: . Letio vi.

D

ofténdit , qua abftrüfam

vípculis t

Eré fruftrà impugná-

voluntátis noftre confeiéne-

V

tur,qui apud ímpios &

hi

tiam prodet : & ea, qua: nunc

N

iab

infidos impietátis arceffitur ,

occülta exiftimántur , luce

um n

cüm fidei fit magífter. Ve-

cognitiónis püblice déteget.

rüm qui gratis impugnátur ,

Igitur non minas , non consí«

m

j 1

fortis debet effe , & conftans.

lia, non poteftátes infe&tán-

aftci

Quomodo ergo fubtéxuit :

tium monet effe metuéndas ,

Età verbis tuis' trepidávit

quia dies judícii nulla hzec

i

. gr me

cor meum ? 'Trepidáre infir-

fuíffe , atque inánia revelá-

ii diCit ) qE

mütátis eft , timóris atque

bit.

Et quod dico vobis in

formídinis.

Sed eít étiam

ténebris, dícite in láàmine : &

tinum !

infirmitas ad falütem ,. eft

p qu

quod in aure audítis , preedi-

m W

étiam timor San&tórum. Ti-

cáte fuper tecta. Non lézimus

d

méte Dóminum omnes San&ti

Dóminti sólitum fuíffe nócti-

jl

ejus: & Beátus vir , qui ti-

bus fermocinári,& doCtrínam

vllius

vigla

met Dóminum. Qua ratió-

inténebris tradidíffe;(ed quia

ne beátus ? Quiain mandátis

omnis fermo ejus carnálibus

" qee

ejüs cupit nimis.

ténebre funt ,. & verbum

gf

W

"

&e Stola jucunditátis índuit

ejusinfidelibus nox eft.

(( *

P. H.

M m

Q«

|

6

Fefta Januarit 27.

t

:

p

"um nofïrörüm-q

tss

/

s;. Coróna áurea fuper caput:

igit

ur córpor

uf

ejus, * Expréffa figno fan&i-

eafus eft pertimefcéndus, ne-

tátis , glória honóris ;

que ullus interiméndz carnis

|meri

& PEUS

*l

admitténdus eft dolorsquando

Dj

fortitüdinis.

y.. Quóniam preevenifti eum

pro natürz fue,atque oríginis

j Dun

in benedidiónibus dulcédi-

conditióne refolàta , in fub-

& fgnï'li P

ftàntiam fpirituális ánime re-

Qul WV

nis : pofuífü in cápite ejus co-

n |

rónam de lápide pretiófo. Ex-

fundátur.

Et quia do&trínis

préfía.

Le&uo vii

tálibus confirmàtos opórtet Ií-

qua

"K Itaque id, quod à fe dictum

beram confiténdi Dei habére

j

conftántiam , étiam conditiós

j 3

eft, cum libertáte fidei, &

confeffiónis vult effe loquen-

nerm, qua tenerémur, adjécit :

tipli

dutn. Idcírcó,qua in ténebris

negatürum fe eum Patri in

Orati

coelisqui fe homínibus in ter-

Nj

i

di&ta funt , przedicári juffit in

lümine ; ut ; qua fecretó àu-

ra negáffet : eum porró , qui

Tnpi

rium commífía funt, fuper te-

conféffus coram homínibus fe

t dex

&a,id eft, excélfo loquéntium

fuíffet ,à fe in coelis confitén-

i

(Ànn

pracónio audiántur. . Con-

dum : qualésque nos nóminis

q

íftànter enim Dei ingerénda

|fui teftes homínibus fuifsé-

sJ

cognítio eft,& profündum do-

mus , tali nos apud Deum Pa-

T

'trem teftimónio cjus usüros.

lomus

&ríng Evangélicz fecrétum

inlámine praedicatiónis Apo-

^T e Deum laudámus. 17.

,lb

ftólic&a revelándum : non ti-

Vefpera dé S.JToanne,cum

Alteras

comimem. $. Polvc

A& idi

méntes eosquibus cüm fit li-

N

Ü ARII:

céntiain córpora , tamen in

DIE XXVII. JA

TU

Animam jus nullum eft ; fed

In fefto S. Joannis Chryfofto:

jac?m'sï

timéntes pótius Deum , cui

ini Epifcopi & Confetf.

Qs

h

perdénde in ;igehénna & áni-

ina & córporis fit potéftas.

In Hymn. «Pllfete Confäffor:

pera

x»» Hic eft veré Martyr , qui

dicatur:

Méruit fuprémos,

politi

eris ad

pro Chrifti nómine sángui-

In utrisque : V

à

Do&tor

Quo(i

nem fuumfudit: * Qui mi-

d:Magnifica

t, Afía.

Y dep

nas jüdicum non tímuit , nec

óptime, E

ccléfize fanttae. Iu-

Qióra

iif

terréng. : dignitátis .glóriam

men , beáte Joánnes Chrysó-

qusesívit;fed. ad coeléftia reg-

ftome , divínze legis amátor ;

futu

na pervénit. , Juftum de-

deprecáre pro nobis Fílium

$

Tmy

düxit Dóminus per vias. re-

Dei.

Qratio.

Vij

Ícían

&as, & ofténdit illi regnum

Ccléfiam tuam , qu

lm

Dei. Qui minas.

E

mus Dómine , grátia cae-:

litrop

G lória Patri. Qui.: LeGio ix.

Iéftis amplíficet, quam beá-

dicri

mi Con-

[ Olíte timére eos, qui oc-

t Joännis' Chrysófto

. ACl-

".

tendi

cídunt corpus, N ullqs

FeftaJanuari. 4 ?

Tif

I

nvent

[4

.

M

fefsóris. tui; atque. Pontíficis

[j

David fervum hie..

iluftráre - voluífti gloriófis

üm,óleo fantto meo unxi

I g

méritis &- dotirínis.

Per

eum: $& Manus enim mea

OLQuip

Dóminum.

auxiliábitur ei.

Nihil

leorígin

Deinde fit commemorat.

proficiet inimícus in eo , &

au'infllb-

uU re.

fancti Polycarpi , Antiphona.

filius iniquitátis non nocébit

Qui vult venírepoft me , áb-

el. Manus

ütris

neget femetípfum , & tollat

Ob

crucem fuam,& fequàátur me.

i

AR ää?m?lïpifcbpö-

s Juftus ut palma florébit.

Q

rum acto

Chalcédone

IT COR

$. Sicut cedrus Líbani mul-

convéntu, quo ipfe vocátus

lut af

tiplicábitur.

ire nóluit , quod nec legíti-

m Pa

Oratio. D'eus; qui nos beàti

mum conciílium , nec pübli-

ibusitig

Polycárpi. xxii.

cum efle díceret ; niténte in

DO

In primo Nócturno,, L.e&to-

primis ipfa contra Chrysó-

yminibus)

nes de Seript. occurrent.

ftomum Eudóxia , ejícitur in

J contté

Ini.NeGurno, Le&tioiv.

exílium: fed paulàpoft prop-

s URU

^ [ Oánnes Antiochénus prop-

ter ejus defidérium feditióne

yiu fufi

ter áureum eloquéntie flu-

pópuli fa&ta , admirábili ci-

u Deun

vitátis plaufu ab exílio revo-

.iTnen cognoménto Chrysó-

tjus us

ftomus ,. à forénfibus & fz-

cátur. Verüm cüm pérdi-

Tif

culáribus ftüdiis ad divínas

tos mores increpáre non des

( p

litteras fumma cum ingénii

sífteret, & ad argénteam Eu

(ITDle

& indüftrie laude fe cón-

dóxiz ftátuam in foro fancdtas

N

tulit. Itaque facris initiátus ,

Sophícze Iudosfieri prohibéret:

i u

ac Présbyter Antiochéne Ec-

confpiratióne inimicórum E-

d Cotit

cléfie fattus , mórtuo Ne€tá-

pifcopórum 4terum' exuláre

fio ,: Arcádii

Imperatóris

cógitur s. víduis & egéntibus

od

ópera , invítus Conftantino-

ómnibus commünis: paréntis

politáng Eecléfiz praeficitur.

ejectiónem lugéntibus. In exf«

vjclipid

lio Chrysóftomus incredíbile

V

UR

Quo fuscépto paftoráli müne-

Doti

re , depravátos mores , & no-

eft , & quanta mala perpéffus

biliórum hóminum vivéndi

fit, &:quàm multos ad Jefu

; lii

licéntiam veheméntius objur-

Chrifti fidem convérterit.

Y Chïïi

gáre coepit. Qua ex libertáte

&, Pófui adjutórium - fuper

fs amätu'

magnam multórum sübiit in-

oténtem , & exaltàvi elé-

10515 .L

vídiam.

Apud Eudóxiam €-

Gum de plebe mea ::.* - . Ma-

Qr

yi

tiam , quód eam propter Cal-

nus enim mea auxiliábitur ei.

h

m

lítropz vídus pecüniam , &

y, Invéni David fervum me-

E gf

ämï

altérius vídue agrum repre-

um , ó

1

UM

eum.. Manus.

leo fanéto meo mxi

henc?iiï'et, gráviter offéndit.

M m a

Le-

(;öftonï*l;ï(

E

548

Fefta Januarii 4 7^

L?&io Vïs

- dus , quem ille miríficé có-

r

Erüm dum Concilio Ro-

luit, fcribénti & predicánti :

| i ld

: otts]

V m hábito , decréto In-

multa di&táffe videatur.

nocéntii Primi Pontíficis re-

s; Ifte eft, qui ante Deum.

ftitüitur, à milítibus, qui eum

magnas virtütes operátus eft,

i

cuftodiébant , miris initínere

& omnis terra dotirína ejus

K

E

malis , & calamitátibus affici-

repléta eft: : * Tpfe intercédat

iUl

tur. Cümque per Arméniam

pro peccátis ómnium populó-

ducerétur , (an&tus Bafilifcus

ruim.

P

qam

( a

Martyr , n cujus templo àn-

yMte eft , qui contémpfit

i eot

tea oráverat,no&tu fic eum af-

vitam mundi , & pervénit ad

d!

fátus eft: Joánnes frater, crá-

coeléftia regna. Ipífe.

ftinus dies nos loco conjün-

lória Patri. Ipfe.

-máxim

Ín tertio

oCturtio.

procurz'

get. Quare poftrídie fump-

|

[

kquelt

to Euchariftía Sacraménto ,

fjéüio fan&üi Evangéliü fe-

(s &

séque crucisfigno müniens,

cündüm Mlatthaum.

ánimam Deo réddidit décimo

Le&io vii.

Cap. 5. b

m

oCávo Kaléndas Ottóbris.

tf t

N illo témpore: Dixit Tefüs

[

fid et

uo mórtuo , horríbilis gran-

difcípulis fuis : Vos eftis fal

1

do Conftantinópoli cécidit ,

terr&e. Quod fi fal evanüerit,

r qu

& quatríduo Augüfta ceffit é

in quo faliétur ? Et réliqua.

'clis]

vita.

«s D

Ejus corpus insígni

Homilía fan&i Joánnis

pompa, & hóminum niultità-

Chrysóftomi.

Md

dine celebrátum , Theodófius

&iomilia 15. in Matthz

um '?

(eutin

fub medium,

turniti

Arcádii filius Conftantinópo-

doimn

lim portándum , & honort-

"[ téndite , quid díxerit ;

ficéfepeliéndum curávit;fex-

Vos eftis fal terre: per

, ln

to Kaléndas Februárii : cujus

quod ofténdit quàm necef-

tss

sárió ifta pre&cípiat.

Non

iDmir

étiam Relíquias venerátus,

(int

paréntum fuórum véniam pé-

enim de veftra , inquit , tan-

tiit: quod deínde Romá trans-

tüffiodó vita, fed de univérfo

?'I JUCL

làtum ;in Basílica Vaticána

orbe vobis ratio reddénda eft.

tihem

TU

cónditum eft. Multitüdinem,

Non ad duas quippe urbes,

pietátem ac fplendórem con-

l

aut decem , aut vigínti , ne-

f dita]

ciónum , ceterorümque ejus

que ad unam Gentem vos miit-

Ícriptórum , interpretándi

f

to , ficut mittébamPropheétas;

étiam ratiónem , & inhsrén-

fed ad omnem terram pror-

tem fenténtis facrórti libró-

]

|

fus , ac mare,totümque mun-

B

o 0

rüm explanatiónem , omnes |

dam, & hunc váriis crimíni-

j um

àme|

admirántur ; dignümque exf. | bus oppréffum.

&imant, cui Paulus Ap;öf'to. .W. Amávit eum .Dóminus ,

: ilter

. Fefla Januaiti 35'-

ii

& ornàvit eum , ftolam gló-

ne pu

trefátta medicáti fuh-t ?

Tædicinti;

* Etad

itur,

Yi índuit eum :

Nequáquam

neque enim

portas paradífi coronávit eü.

fieri poteft,utea,qua jam cor-

nte Deum

, Induit eum. Dóminus lo-

rüpta funt , falis perfricatióne

tttusel.

Yícàm fidei , & ornávit ceum.

reparéntur.

Non ergo hoc

li 6jus

Et.

Le&io viii,

fecérunt , fed anté renováta ,

i

Ycéndo enim ,

Vos eftis

fibíque trádita, atque ab il-

fal terra ; ofténdit , uni-

la jam putrédine liberáta,

lmwlö,

véríam hóminum infatuátam

afpergébant fale , & in ea no-

conmxx

eífe natáram , & peccatórum

vitáte confervábant , quàm à

pervinid

vi corrüptam : & idcírcó illas

Dómino fufcéperant.

Libe-

i.

ab eis virtütes requirit , que

ráre quippeà putrédine pec-

máxime ad multórum falüté

catórum , Chrifti virtàtis eft:

m

procurándam necefsáriz funt

ut autem ad illa íterüm non

tngdli j

atque ütiles.. INam qui man-

revertántur , Apoftolórum

um

fuétus eft , ac modéftus , &

curz eft , ac labóris.

3.b

miséricors , & juftus , non in-

'T e.Deum laudámus. 17.

tra fe tantümmodo hzc recté

Juit Vi

In fecnndis Vefp. fit com-

NG

faCta conclüdit,verüm in alió-

Tmemor.S. A

etisut infra,

A evanir

rum quoque utilitátem pre-

DIE XXVI

ii

JANUARII.

cláros hos fáciet efflüere fon-

S. Agnetis fecundo.

Ftrdiqu,

j

tes. Igitur qui corde mundo

.Ad Ma

*

gnificat , Antiphona,

gnus

J

eft, atque pacíficus , & per-

Stans à

d

éxtris ejus

o

Vi

fecutiónem pro veritáte páti-

nive candídior , Chriftus fibi

|

tur nihilóminus in commune

fponfam , & Mártyrem con-

a dixert

cómmodum vitam inftítuit.

fecrávit.

x;. In médio Eccléfiz apéruit

w. Spécietua, & pulchrità-

j ete:

dine tua.

um Dd

osejus, * Etimplévit eum

m M

Dóminus fpíritu fapiéntiz ,

x;. Inténde , prófperé pro-

& intelléttus.

céde , & regna..

| janif ,u

y. Jucunditátem , & exulta-

Oratio.

deunirét

iéniat

tiónem thefaurizávit fuper

Eus , qui nos ánnuá beá-

ppe uroa

eum. Etimplévit.

1 7 te Agnétis Vírginis &

G lória Patri. Etimplévit.

Mártyris tuz folemnitáte Ig-

jgit ,*

Le &iO iX»

m vosfi

tíficas:da quaefumus; üt,quam

E ígitur putétis, inquit ,

venerámur officio , étiam pie

propté?

N

* ad levia vos ducéndos

converfatiónis fequämur exe

nan p*

eífe certàmina , neque exi-

émplo. Per Dóminum.

gem

d Matutinum , Invitator.

guárum £gerum vobis ineün-

j u

dam effe ratiónem. . Vos'eftis

& Hymnus de Communi

inum. IxxXix.

falterre, Quid ígitur ?.Ipäi- 'Virgi

No-

z

d

m3a

PA

[e]

Fefta Januarii.

ä!'w ?

*

oÉturnum Feriz curren-4 dicitur üt fupra: & deineeps

|'!

Wu

j st

tis, Y. & duo Refponforia ex[ poft Nonam nihil fit de ca.

j ij QU

Nocturnis Fefti , eo ordine] DIE XXIX, JANUARI. :

j

quo fumuntur Refp. ex Com-

In fefto S. Francifci Salefii

W

munibus San&Qorum in aliis

Epifc. & Cont. Du

meUM

Fäïof;;

el

Feftis Simplicibus ,ut dicitur

In Hymn: 1fte Con

qui

hi

in Rubricis de Refponforiis.

dicatur: Mruit fuprémos.

il

N

Le&tio i.

Oratio,

Eáta Agnes paréntibus

Éus, qui ad animárum

mCOs&

b

D

falütem beátum Fran-

guebit

ad ejus fepülchrum atst-

dué vigilàntibus , quadam

cifcumConfefsórem tuum at-

Ea

no&e choro vírginum .comi-

que Pontíficem, ómnibus óm-

nia fattum effe voluifti : con-

ni

táta cüm apparuiffet , fic ad

Ne me

i, C

€os locüta dícitur

céde propítius ; ut charitátis

qeii

r:ll

paréntes mórtuam lugeátis ,

tuse dulcédine perfüfi, ejus

nam uni cum his virgínibus

dirigéntibus mónitis , ac fuf-

u;, d

[

|fragantibus miéritis, aetérna:

yrap li

J

vivo apud illum in coelis ,

ais

quem in terris tota mente

gáudia confequámur. 'Per

diléxi. Cuüm àliquot poft an-

Dóminum.

pl

nos Conftántia , Conftantíni

In primo No&utno , Le-

pf

re Cal

Imperatóris filia , infanábili

&tiones de Seripturaoccurr.

ülceri medicínam qusrens ,

Ini.NoGurno. Leédioiv/

lus, al

nondum Chriftiána ; ad idem

Rancífcus in óppido Sa-

Ti pj

fepülchrum accefsiffet , ob-

EF

léfi , unde famílie cog-

preotne

dormiífcens fibi audire viía

epedi

nómen,piis & nobílibus pa-

eft vocem hanc Agnétis: Con-

réntibus natus , à téneris an-

ii

ftánter age Conftántia : crede

nis futürz fanctitátis indícia

x w

in Jefum. Chriftum Fílium

prabuit , morum innocéns

hn

[

Dei;qui te fanam fáciet. Quze

tia & gravitáte. Adoléfcens

Tsidij

fanáta, pauló póft unà cüm

liberálibus difciplínis erudi-

multis ex família Imperatóris

tus , mox Philofophíg, ac

dfcrim

baptífmum fufcípiens , ibi

Theologíze Parífis óperam

pril

Wtenit

Eccléfiam nómine beáte Ag-

dedit: & ne quid fibi deéffet

nétis adificávit.

ad ánimi cultüram , Juris

(s f

4 e Deum laudámus. 17.

utriüsque làuream fumma

lhtneio

cum laude Patávii obtínuit.

fs

— Ad Laudes, Antiphona.

Yngréffa Agnes,

cum relf-

In facra zde Lauretàna per-

Qos

quis utindie Fefli. 529. Si-

pétuse virginitátis. votum »

Qrím

militer & ad: Horas omnia

quo pridem Parffiis fe obftrín-

d

dicuntur , ut ahnotatur in Fe-

poten

Xerat , innovávit : à cujus

i

]

fto, prater orationem , qua

virtütis- propöüto nullis um.

m

quam

PSI

JFefta

lanuatik. 4 P^

t

quam daemonum fráudibus

;

enim mea auxiliabitur ei.

ütdeea

nullis sénfuum illécebris pó-|.,. Invéni David fervum me-

tuit dimovéri.

m, óleo fantto meo unxi

eum. Manus. -

li &i

w., invéni David fervum

l

meum,óleo fantto meo unxi

COH 6ffor.

eum: *

Manus enim mea

Ort&g &.öorgäärio : qui.

du

00

auxiliábitur ei.

eum fibi coadjutórem

l

x Nihil proficiet. inimícus

M

decérni curáverat , Epííco- .

0 t

in eo , & filius iniquitátis nonj

pus confecrátus , fanétitátis.

PUTN

nocébit ei.

Mlanus.

fuc rádios circumquáque dif- .

A CUU d

&

füdit, zelo Ecclefiafticze dif- .

Tnibuí.

Ecusátai

n1 ouSZEäudiæ'Se-

ciplíng. , pacis ftüdio , mife- -

duift

nátu ampliíffima dignitá-

ricórdia in páuperes , omnt-

Ad

F charii

te, Clericáli milítie nomen

que virtüte conípícuus.

tfüfi, &

dedit : tüum Sacerdótio initiá-

divíni

cultus

augmcentum

novum Ordinem Santlimo-

tis, ac f

tus, & Genevénfis Eccléfie

às, ettty

prepofitüram adéptus , ejus

niálhum inftítuit , à Vifita-

tióne beáte Vírginis nuncu-

i P

1nüneris partes ádeó perfécié|

explévit , ut eum Granérius

pátum , fub Régula fantü

Epífcopus vindicándis ab he-

Auguftíni , cui addidit Con-

Qmp, li

if OCC

xefi Calviniána Chaballicénfi-

ftitutiónes , fapiéntia , difcre-

bus , aliísque. Genéva finíti-

tióne:, fuavitáte, mirábiles.

Tecion

Suis étiam fcripüs coeléfti

ipri $

Tis;pópulis , divíni verbi

M

precónem deftinárit. Quam

do&rína refértis Eccléfiam il-

qflie tf

luftrávit, quibusiter ad Chri-

jolibus

expeditiónem .álacri ánimo

fuscipiens , afpérrima quz-

füiánam perfe&tiónem tutum

ts

& planum demonftrat. Afium

yis ind

que perpéffus eft , fzpe ab

y m

haeréticis conquisítus ad ne-

dénique agens: quinquagéfi-

cem , variísque: calümniis &

mum quintum, dum 6é Gállia

Jdndet

insídiis vexátus. Sed inter tot

Annéfium regréditur , poft

j

|fjs i

difcrímina & agónes , infu-

| Sacrum in die fan&ti Joànnis

ofbph&æ í

Evangelíftse . Lugdüni . cele-

perábilis ejus conftántia fem-

per enítuit;Deíque ope proté-

brátum, gravi morbo corrép-

(bi de

étus , feptuagínta duo míllia

tus , fequénti die migrávitin

A s JUP

haereticórum .ad. Cathólicam

coelum , anno Dómini millé-

f futt

fidem reduxíífe dícitur, inter

fimo. fexcentéfimo vigéfimo

j 000

fecündo. . Ejüs corpus An-

uf

quos. multi nobilitáte. & do-

yeti

&rípa insígnes pumerántur. |néfium delátum , in Eccléfia

i v

w 'Pófui adjutórium . fuper| Moniàlium .dí&ti Ordinis ho-

/

lsfoob?

oténtem ,. & exaltávi elé-i| norífice cónditum fuit; coe-

] u

t&um de plebe mea* . Manus pitque ftatim. miráe

ulis cla-

j

reice-

)

M m 4

VSSZ

Fefta. Januarii. 5 0.

( V

réfcere. Quibus rité

probá- ] tunc enim in primis Vefper.

if

tis , ab Alexándro Séptimo|(fià Capitulo-fiat de eodem

Pontífice Máximo in Sanctó-

Fefto, ) & in fecundis- (fi

g

! buj/

grum nümerum relátus eft, at-

non fequatur Feftum Semi-

fignáta ejus fefüvitáti die vi-

duplex ) dicitur Hymnus :

m

gefima nona Januárii.

Marting célebri.

;

usque a4d

, lfte eft , qui ante Deum

)usrit praemja. & in fine,

v r

pede

magnas virtütes operátus eft,

À

, robis ábigas.

& ad Ma-

d

& omnis terra doGtrína ejus

tutinum — dicitur

Hymnus

repléta eft : * Ipfe intercédat

Nonillam. usque in finem.

! QUs

pro peccátis ómnium populó-

$i veró non transferatur ,

rum.

Te,ïh

Y^ l1fte eft , qui con-

ad Matutinum erit Hymnus

ii

témpfit vitam mundi , & per-

ut inífra.

vénit ad coeléftia regna: Ipfe

' Ad Matutinum

I

Invitatof

Que/

b

óminum,

Bul

G lória Patri. Ipfe.

R egemVirginum

P d

Á

In i, NoGurno, Homilia

* WVeníte , adorémus.

in Evangel. H omo péregré.

Pfaïm. V'eníte,exultémus. 2.

QUf

utin Communi Confefforis

D

Pontificis, lix.

s

Hy

linobis

ia celebri pláugíte

In fecundis Vefp. fit com-

MAr

nómini

Tll,qu

memoratio fequentis.

Cives Romülei ,

àls;.

DIE XXX. JANUARII.

glória.

] pläudit:

JUHC&

Infefto fan&se MartinzeVirg.

Insígnem méritis dícite Vir-

[j

& Mart. Semidupl.

inem:

Qt

Omnia de Communi Virg.

Chrifti dícite Mártyrem.

Preter ea, qua affiznantur

Hsc dum confpícuis orta

hy

propria;

paréntibus

Atong

Aíia, WVeni Sponfa Chrifti.

Inter delícias, inter amábiles

|

l

| /

Y* Spécie tua. Ixxxix.

Luxuüs illécebras dítibus áf-

znl

ratio.

fluit

M!

Eus , qui inter cétera

Faufte munéribus do-

fhere

D

poténti& tuge mirácula

Tüus.

AAnigor

étiam in fexu frágili vi&óri-

Vite defpíciens cómmoda

;

i liäüæ |

am martyrii contulífti: concé-

dédicat

Aj

de propítius ; ut , qui beáte

Sererum Dómino , & munf-

L m'u

Martíng Vírginis & Márty-

fica manu,

T

ris tuz natalítia cólimus , per

Chriftüi paupéribus

diftrí-

dto ]

ejus ad te exémpla gradiàá-

buens opes ,

.

Ts i

imnur,

Per 'Dóminum.

Querit pram

I

a Coelitii.

b ff

Nifi Feftüm fantte Mar.

On illam crücians ün-

detefh

tine transferri contingat. |

« gula , non fere ,

nj

l

on

efta Januarit, £.

55..—

Non virgee horribili v

Inere| béribus, uncis, üngu

lis fér-

cómmovent :

Y

Ands

reis , teftárum frsgméntis la-

I

í

Hinclapfi é Süperum sédi-|ceráta ,

acutíffimis gládiis

um $&

bus Angeli

membrátim concíía , ádipe

Jrnm.

Caléfti dape récreant. | fervénti perün&tademüm in

Iu

in & depófitafzvítie leo | amphitheátro dammnátur ad

i f

. Se ri&u placido projicit ad |béftias; à quibus illefa diví-

edes :

WMQ:

nitüs evádens in ardéntem

- Üfv

Te Martína tamen dans glá- | rogum injé&tajincólumis

üe mï

dius neci

pa;*i

beneficio fervátur.

Ui

* Coeli coetibus ínferit.

, Propter veritàtem , &

1t Hymy

Te ,thuris rédolens ara va- | manfuetüdinem,& juftítiam :

póribus

* Et dedücet te mirabíliter

l

Vib

Qu fumat, précibus jügiter | déxtera tua.

!

Oftihut

ínvocat ,

u$

, Specietua., & pu

lchisti

Et falsum périmens aufpí. |dine tua inténde , prófpere

léms.t

cium , tui

]

Delet nóminis ómine.

procéde , & regna. Et.

. Le&io v.

C

,

.

ll

l

|. AAnobisábigas lübrica gáudia

Xe

jus. tortóri

bus noh-

u ,qui Martyribus dexter

E

nulli, miráculi novitáte

, pi

ades , Deus

corrépti , Dei afpiránte. grá-

Jite Vit

Une & Trine : tuis da fámu- | tia,Chrifti idem ampléxi;poft

lis jubar,

cruciátus gloriófam martyrii

Quo clemens ánimos

palmam cápitis

abíciffióne

beas.

Amen.

Vietyrtt

promerüere. Ad ejüsdem pre-

gieuïs Q

In primo No&turno , Le-|ces nunc terremótibus exór-

&iones de Scriptura occurr.|tis , nunc ígnibus é ccelo to-

hr

Inii.No&urno. '- Lettioiv.| nànte delápfis , deórum tem-

diibis d

:f Artína vir$o Romana , |pla proftrata funt , & fimulà-

patre confulári , illáftri | cra consimpta. Intérdum .ex

d 4

génere nata , téneris adhuc | vulnéribus lac cum sánguine

annis orbáta paréntibus,Chri- | erüpit, fplendórque nitidítfi-

l$

.ae fuavíffimus odor e€

oj

ftiáng — pietátis ardóre fuc- | m

cénfa,divítias , quibus afflué- | cór

re emanávit : interdum

*

T

bat, mira in páuperes libera- | fublimis régia in fede divínis

litàte diftríbuit. Sub Alexán- | láudibus unà cam Coelítibus

dro Príncipe , cüm deos inà- | interéffe vifa eft.

T

nes cólere juberétur , immá-

Dilexífti juftítiam, & ódi-

i

ne fácinus fumma libertáte

f

niquitátem: - *Proptéreà

deteftátur. Quaprópteríte-|unxit te Deus , Deus tuus

n

"D

rüm atque ítezüm affétta vers 1 óleo lzetítia -

Propter

If

M m 5

veri-

L

554

Fefta Januiari'i. ye rA

veritátem , & manfuetüdi-

Ad Landes

Yivmnus.:

J.

jj n

« U natále

f

h

uml

nem, & juftítiam. Proptéreà.

tü bons

jXuri prótege; :

qam X

|

Ifcelþfä&äg" , ejusque

Da pacis réquiem Chriftía--

iv

dum plagis ;

j d

r

H

in primis conftántia ,

gtl

ácriter permótus judex , ca-

Armórum ftrépitus & fera

Ü

put vírgini amputári pracé-

relia

gæle'(ü :

In fines age Thr

äcio's.

yrüte

pit;qua peréipta , audità-

que de coelo voce,qua ad Sü-

Eu regum socians ágmina

ing

peros evocabátur , urbs tota

fub Crucis

. peit

coóntrémuit: ac multi idoló-| Vexíllo , Sólymas néxibus

Mf

éxime ,

fen i

rum cultóres adChrifti fidem

convérfi funt. Sacrum Mar- [ Vindéxque innócui sángui-

troma

J

tínee corpus fedénte fancto

nis hófticum

preu

Roburfünditüs érue.

Urbánó primo , martyrio af-

Y D

fé&tum , Urbáno oétávo Pon-

"Iu noftrum cólumen , tu

l$. R

tífice Máximo , in perverüfta

decus ínclytum,

tl

Noftrárum obséquium ré-

(«

il

ejüsdem Eccléfia;ad Mamer-

[

tínum cárcerem , in Capito-

fpice méntium ,

[

4 5

líniclivi radícibus , cum fan-

Romes vota

libens éxcipe ;

gt

&órum mártyrumConcórdii,

qua pio

A

Epiphánii , & fociórum cor-

Te ri

tu catit, & colit.-

i

póribus repértum, eódem lo-

A nobis abigas lübrica gàu-

lts

coinmeliórem formam redáà

dia

D

&o, atque decéritiüs ornáto ,

Tu , qui Martyribus dexter

P

magno pópuli concürfu , to-

ades , Deus

Ri

at

Une & Trine : tuis dafámu-

TC CX

tíus Urbis lztítia , folémni

rituacponipa repófitum eft.

lis jubar ;

t a

w; Afferentur Regi vírgines

Quo c

lemens ánimos.«

CUf j

beas.

.Amens

f

oft eam , próxime €jus ;;

firet

Ifet ]

Afferéntur tibi in lgtítia ,

V'efpetee de fequenti, cut

dum

& exultatióne.

commemor. pracedentis.

t&li j

itü-

DIE XXXÍ. JANUARII.

y. Spécie tua, & pul

TU

TW

dine tua inténde , p

eré [In fefto fan&i Petri INolafci

ÀT

o

océde,& regna. Afferéntur.

Confeff, Duplex.

f

lt

E

