huc pusíllus. Joànnes autem

us

m&qm,

miagnus ; quia & Chriftum vi-

dit ; & Spíritum ficut colüm-

igln.ä ä'cäæzoiäïüdeä,'fï ia

m

SMüM(

bam fuperChriftum manénté;

L,

fibi certo órdirie cohizré-

!

ficutipfe ait: Vidi Spíritüm

rent ; fi non fe pacífice inné-

|

j

defcendénté ficut colámbam ;

Gerent; fi noh fe invicem;co-

j

& manéntem fuper éum.

hieréndo fibi ; quodámmodó

e Deum laudámus. 17.

amárent ; nemo huc intráret.

n D

L

TERTIA DIE

Dénique quando vides in àli-

N

Ínfra Octavam.-

qua fabrica lápides ; & ligna

bené fibi coherére ; fecürus

. i

In primo No&urno , Le- ;

j

(b

&iones de Scriptura occurr.

intras;ruínamnon times. Vo-

p

do

QUIDO. .

lets ergo Dóminus Chriftus

ii

s gUA

iugu

d

p

jt

Copi.

intráre , & i nobis habitàre;

d

ldluq ) |

t:inguam 'Aæqi-fi-;äqd;o

d'gcö-

Seræggf. 256. ;.lc Tczþporc.

1

bat:

! t

f

Cxxx

Infra Octav. Dedicätionis Ecclefig.

gmm

bat: Mandátum novum do|chmus: & hicprinceps erat

"

T

vobis : ut vos ínvicem diligá-

publicanórum , & ipfe dives.

j

J

-

u*

D

tis. Mandátum , inquit, no-

Et réliqua.

l

[

hi

,

vum do vobis. V éteres enim

De Homilía S.Ambrófü Epif.

p

al

erátis , domum mihi nondum

Exlib.8.inLuc. prope fu.

ul

Uze autem turba , nifi

a

i

faciebáàtis , in veftra ruína

i

i

jacebátis. . Ergo ut eruámini

imperíte confüfio mul-

à veftrz ruíne vetuftáte , vos

titüdinis , quz vérticem ne-

jis «

Ínvicem amáte.

quit vidére fapiéntis& ? Ergo

yetum

N

& O quàm. cxxii..

Zacheus , quámdiu in turba

ibl

tl

/'C 10 Vi.

eftjnon videt Chriftum: fupra

nsíderet ergo cháritas

turbam afcéndit , & vidit ;

g, U^

C

|

]

;

eftra , a&dificári adhuc

hoc eft , plebis jam transgréf-

ii

i

u

iftam domum toto, ficut prz-

fusinfcítiam , méruit , quem

dí&tum eft & promiíffum, orbe

defiderábat,afpícere. Pulchré

IT

terrárum. Cüm enim zdificàá-

autem áddidit : quia ill4 par-

gt d

te erattranfitàrus Dóminus :

at

tur domus poft captivitátem',

ficut habet álius Pfalmus, dí:

vel ubi fycórnorus , vel ubi

al

citur: Cantáte Dómino cánti-

creditürus ; ut & myftérium

um

cum novum; cantáte Dómino

ferváret , & grátiam femi-

UAR

náret.

Sic enim vénerat , ut

lii

omnis terra. Quod ibi dixit ,

cánticum novum , hoc Dómi-

per Judaostransíret ad Gen-

t i X

nus dixit, mandátum novum.

tes.

t

&. Domus mea. cxxiv.

Id

Quid enim habet cánticum

e&tio viii

m5

novumy,nifi amórem novum ?

Cantáre amántis eft. Vox hu-

dit ítaque Zacheum

|

mf

jus cantóris , fervor eft fan&ti

furfum. Jamenim fub-

IN

limitáte fideiinter fru&tus no-

Tiidie

amóris. - Amémus , gratis

amémus : Dóminum enim

vórum óperum,velut fcecün-

[

Gf

amámus , quo nihil mélius

da altitüádine árboris eminé-

ATU5 6j 1

invenímus : ipfum amémus

bat.. Etquóniam de typo ad

Confe

morália defléximus, intertot

ü'.

1]

propter ipfum, & nos in ipfo,

Y

tamen propter ipfum.

credéntium voluptátes , Do-

l

Vil df

ané furgens, cxxii.

mínica die relaxáre ánimum,

Cs

*N

n

tertio-Notturno,

feftivitáàtem admifcére delé-

"i D

-Lé&io fan&i Évangeélii fe-

Gat. Zachaus in fycómoro ,

lüy,

k&no

ündüm Lu

In.

novum vidélicet novitémpo-

l

Q'ü'nk*æ

»

Lec

10 V.llo

[9

ap. Ig.

ris pomum, ut in hoc quoque

Y

-

Nillo témpore: Ingréffus

complerétur illud: Arbor fici

n

n t

Jefus perambulabat. Jéri-

prodüxit groffos fuos.

J

|

)

Cho. Et ecce, vir nómine Za-

: CXXV.

M

| ** Lápides pretiófi

2CCt10

"l

"

Ivnfrav-(';)ü. Dedieationis Ecclefis.

'imeuw

ch:ä:i

Le&io ix.

tis alloquéntem. Quis eft, qui

;

fe [

- A Dhoc enim Chriftus ad- i dícere pótuit:Eruífti Dómine

.venit , ut ex lignisnon

ab ínferis ànimam meam.

)rolhþ*

poma, fed hómines nafcerén-

*« Orántibus. cxxi.

II

tur. Légimus álibi:Cüm effes

z

e&io v.

1

fub árborefici, vidi te. Ergo

ii

ia

Nathánael fub . árbore, hoc

C

( * Ujusánima jam ab ínfe-.

n w

ris éruta eft, nifi de qua

eftfupra radícem,quia juftus.

di&tum eft álio loco : Non de-

i

l

Radix enim fantta, Sub ár-

relínques ánimam meam in

Ltty

bore tamen Nathánael , quia

inférno ? Propónitur dedicá-

Utl

fub lege : Zachzus fupra ár-

tio, & cantátur liberátio, cán-

WT

borem, quia füpra legem.

ticum dedicatiónis domus, &

m

]lle Dómini occultus defén-

dícitur: Exaltábo te Dómine,

hg

Íor, hic püblicus przdicátor.

quóniam fufcepífti me;& non

Bild

Ille adhuc Chriftum ex lege

jucundáftiinimícos meos. fu-

J p

quarébat : ifte jam fuprale-

per me.

Atténdite Judaos

|

)

Qs

gem relinquébat fua , & Dó-

inimícos, qui fe putábant oc-

wLü

minum fequebátur.

cidífíe Chriftum , viciífe tan-

qüöriuy

e Deumlaudámus. 16.

quam inimícum , perdidíffe

um n

QUARTA D

Infra O&ctavam.

I E |[quafi hóminem céteris sími-

At

I

em , atque mortálem.

El

In primo No&urno, Le-[s

* Oquam. cxxii.

e&t. vi

&iones de Seript. occurrente.

Efurréxit tértiadie , &

NI

-In fecundo No€turno.

ejus vox eft: Exaltábo te

De Serm. S. Auguftíni Epífc.

Dómine , quóniam fufcepífti

äachæu:

Sx Serm. 256. de

empore,

me.

Atténdite Apóftolum

aini

Le&tio iv.

dicéntem : Propter quod eum

tht

T téndite in Pfalmo dedi-

exaltávit. Etnonjucundáfti

jf

catiónis,quem modó can-

inimícos meos fuper me. Ipfi

jetine

távimus ex ruína zdifició-

quidem in Chrifti morte ju-

rum.

Conífcidífti

faccum

»Noa

cundabántur , fed in ejus re-

gert

meum : hoc pértinet ad ruí-

furre&tióne,afcenfióne,preedi-

:S, DO'

nam. Quid ergoad zdificiü ?

catióne áliqui compungeban-

Etaccinxífti me letítia. Vox

yimuti

tur. In ejus ergo pradicatió-

p ii

dedicatiónis: Ut cantet tibi

ne, & per Apoftolórum con-

imot

glória mea , & non compün-

ftántiee diffamatiónem áliqui

gar. Quiseft,qui lóquitur ?

compungebántur ; & conver-

nidty

Qu

Inverbis ejus agnófcite. Si

tebántur: áliqui obdurabán-

ol

expóno, obfcürum eft. Er-

tur , & confundebántur: nulli

go verba ejus dicam,contínuó

tamen jucundabántur.

(

n

agnofqgüs loquéntem;ut amé-

&* Mlané furgens. cx:;ii.

H

12

y

cixxiï

Ínfra O&. Dedicationis Ececlefig.

qui

M

In tertio No&turno,

ad vidéndum Dóminum tur-

.

baprepedit, quia infirmitá-

yis

Lé&

io fantti Evangelii fea

tem humánz mentis, ne lu-

s

)

éürduüm Lucafn.

i

Le&io vii-

Cap. 19.

p

9

cem veritátis inténdat , curá-

N illo témpore:Ingréffüs

rum Íízeculárium turmuültus

ls

remit. Sed prudénter fycó-

Is

fus perambulàába

t Jéric

0&01 Q

Et ecce;vir nómirie Zachzus:

morum afcéndimus , fi próvi-

t

d

& hic princeps erat publica-

dé eam, qua divínitüs prazcí-

pitur, ftultítiam mente tené-

" ]ud&

d

nórum, & ipfe dives;Et réliq.

ij

Homilía S. Gregórii Papss.

mus. Quid enim in hoc mun-

Lib. 27. Moralium , cap. 27.

do ftültius ; quàm amíffa non

j

[

Ine

quzrere;pofséffa rapiéntibus

r

H Vä'rg'

ft mediu

f:

s

[]

at

citer

ápl

éntes effe,

relaxáre, nullam pro accéptis

m

atque ipfami fapiéntiam

injirlis injüriam . réddere ,

contemplári appétimus, ftul-

imó adjün&tis áliis patiéntiam

gt

tos nos humfliter cognofcá-

prabére ?

)

sst

4

atl

mus. Relinquámus nóxiam

&L

ápides pretióft. cxxv.

fapiéntiam: ; difcámus laudá-

Le&io ix.

" Nqn

bilem fatuitátem. Hinc quip-

Uafi enim. fycómorum

ml

Q

db

pe fcriptum eft: Stulta mundi

nos afcéndere Díís prz-

elégit Deus , üt confündat

cipit ; cum dicit : Qui aufert,

q5, 4d]

fapiéntes. Hinc rürfum díci-

que tua funt ,ne répetas. Et

i5, d

rurfum: Si quis te percüfferit

200. (

tur: Si quis vidétur iüter vos

sápiens effe in hoc f&cülo ,

in déxteram maxillam,prebe

BRT

ftultus fiat ; ut fit sápiens.

illi & álteram. . Per fycómo-

D)

Hinc Evangélice hiftórie

rum Dífis tránfiens cérnitur ,

ent r

Dd

verba teftántur : quia Zache-

quia per hanc fapiéntem ftul-

us, cüm vidére pra turba ni-

títiam,etfi necdum ut eft,sóli-

Otintbu

hil poffet ; (ycómori àárborem

de,jam tamen per contempla-

UT

afcéndit ,ut tranfeüntem Dó-

tiónis Iumen . Dei fapiéntia

r

minum cérneret ; Sycómorus

quafi in tránfitu vidétur ,

Mclifum

quippe ficus fátua dícitur,

quam vidére néqueunt , qui

W f

i. Domus mea. cxxiv.

fibi fapiéntes effe vidéntur

Let&íio vin.

j|

1 ad

|

quia ad confpiciéndum Dfim ,

M

if

j

Ustllus ítaque Zachseus

incláta cogitatiónumfuárum

Atf

]

p

turba deprehénfi,adhuc fy có-

fy'cömorum sübiit , &

mori árboré non invenérunt.

Mw

d

Dómmum vidit: quia, qui

WM

1

mundi ftultítiam humíliter

"Y e Déum laudàámus. 1 7.

li

i

éligunt , ipfi Dei fapiéntiam

OUINTA DIE

fubtíliter

contemplántur.

infra O&avam.

A Co

m*

0 , Le

Aum

j

(

Pufillitátem namque noftram

| t dn primo- No&urn

B

&io-

m

Infra O&. Dedicationis Ecclefis.

Sexxxir

€liones de Scriptura occur.

ómnibus trádidit illum. Fe-

lnfrs

In fecundo No&turno.

TE

cit enim per jude&os nefcién-

llj

De Sermóne $. Auguftíni

tes, unde redimeréntur fcién-

Epifcopi.

tes,& confunderéntur negán-

ll;

rf

Ex Serm. 256. de Tempore

tes, Néfciunt enim;quid boni

LeGioiv.

nobis operáti funt ma]o fuo.

ü

Ilj

Odo, quando impléntur

Sufpénfus eft faccus , & quafi

ly

M

N

M

Eccléfize , putámus ju-

letátus eft ímpius,

Conící-

cundári Judaosw? Eeccléfize

dit faccum làncea perfecü-

It

eedificántur , dedicántur , im-

tor , & fudit prétium no-

"m

léntur : quómodo illi jucun-

ftrum Redémptor,

s

J

dántur ? Non folüm non ju-

X» Oquàm. cxxii.

Ts

cundántur, fed étiam confun-

e&o vi.

ln

düntur, & implétur vox exul-

Antet Chriftus Redémp-

tántis: Exaltàábo te Dómine ,

C

tor, gemat Judas vén-

d'e'nriam

quóniam fufcepífti me, & non

m

ditor, erubéfcat Judaus emp-

jucundátti inimícos meos fu-

tor. Ecce Judas véndidit ,

per me.

Non jucundáfti fu-

Judeus emit , malum negótiü

:'nmornf

per me :fi mihi credant , ju-

egérunt, ambo damnáti funt ,

Disys

cundábis in me. Ne multa di-

feipfos perdidérunt vénditor

Jl

cámus , adilla , qua cantá-

& emptor. Dicat ergo caput

d D

vimus , aliquándo veniámus,

noftrum , dicat pro córpore

vifen

uómodo . dicit Chriftus

occifo , pro córpore dedicáto.

grat

conícidífti faccum meum , &

Dicat , audiàmus.

Conífcidi-

accinxífti melatítia ? Saccus

fnin.

"m

!

fti faccum meum, & accinxí-

RR

ejus erat fimilitüdo carnis

fti me Iztítia : id eft, confcidí-

yent

peccáti.

fti mortalitátem meam, & ac-

&. Orántibus. cxxi. Le£tio v.

j

»

cinxífti me immortalitáte , &

n

Ontibi viléfcat , quód

incorruptióne.

Ut cantet ti-

il

ait , Saccum meum: Ibi

bi glória mea, & non com-

il

erat incláfum prétium tuum.

püngar. Quid eft , Non com-

, qu

Confcidífti

faccum meum.

püngar ? Jam contra me. non

t :

Eváfimus ad faccum iftum.

ferat lánceam perfecütor, Ut

Jf

Con(cidífti faccum meum. In

non compüngar.

Chriftus

Qubf

paífióne confeíffus eft. Quó-

enim furgens à mórtuis jam

uchï'

!

modo ergo Deo Patri dícitur:

non móritur,& mors illi ultrà

t

Conícidifti facceum meum ?

non dominàbitur. ,

Quómodo Patri dicátur , vis

. Mlané fur

gens. cxxii.

30

In tertio

"No&urno.

pIl

audire , Confcidífti faccum

1

meum ? Quia próprio Fília|L. é&tio fan&i Evangélii fe-

m..

Il?s"jLþ

non pepércit , fed pro nobis

cündüm Luca

,éo

il

i3

,

cexxxiv — Infra O&. Dedicationis Ecclcüæ,

J

z

Salvatórem vidére qu&reébat

f

Le Etio Vüo

Cap. 10

"

Ti

m1

'4'N illo témpore : Irgréffus

fed pr& turba non póterat :

du

X3]Jefus perambulábat Jéri-

qui grátie fidei,quam mundo

'cho.

Et ecce, vir nómine

u

At

Salvátor áttulit , participare

yr

ZLacheus : & hic princeps

cupiébat : fed inólita vitió-

u

Vr

rum confuetüdo , ne ad vo-

Zdl j

iiv

erat publicanórum , & ipfe

dives.

Et réliqua.

tum perveníret , obítíterat,

4 uml

Homilía vener. Beda Presb.

». Lápides pretiófi. cxxv.

in Luc. r9.

Y:c8io ix.

.3gtuu58ïll !

Lib. 5. cap. 77

&

dB

impo

ffibília funt

Adem namque turba nó-

j a

Q

pud hómines , poffibí-

E

xie confuetüdinis , qu

lia funt apud Deum. Ecce

fupra ceecum clamántem , ne

m

if

enim camélus depófita gibbi

lumen péteret , increpábat ;

jl

sárcina per forámé acüs tran-

étiam fufpiciéntem publicá-

fit ;hoc eft, dives & publicá-

num , ne Jefum vídeat , tar-

1 gayp

dat. Sed ficut ceecus turbá-

gou:

mus relí&to ónere divitiarum,

g um

contémpto cenfu fraudum ,

rum voces magis ac magis

clamándo devícit: ita pusíllus

sklms

angüftam portam , ar&támque

ipaged

viam, qua ad vitam ducit ,

neceéffe eft turbas nocéntis ob-

hus velt

afcéndit. Qui mira devotióne

ftáculum altióra peténdo tran-

fidei ad vidéndum Salvatóré ,

fcéndat,terréna relínquat, ár-

(rintbs

I

quod natüra minüs habüerat,

borem crucis afcéndat. Sycó-

afcénfu fupplet árboris:atque

morus namque (. qua eft ar-

tinnde

bor fóliis móro símilis, fed al-

g D

ídeó jufté, quamvis ipfe ro-

gáre non áudeat ,benedi£tió-

titüdine preftans , unde & à

TP

nem Domínice fufceptiónis ,

Latínis celfa nuncupátur )

a , u

ficus fátua dícitur. Et éadem

A

quam defiderábat , accépit.

à rds :

z. Domus mea. cxxiv.

Domínica crux , qug credén-

. Leüio viii,

tes alit ut ficus, ab inerédulis

I5 QU

irridétur ut fátua.

tifmdo

Y fticé autem Zachaus,

ui interpretátur ju-

T e Deumlaudámus. 16.

um n

ftificátus, credéntem ex Gén-

SEXTA DIE

1 Qdl

- Yrifra Oftavam.

tibus pópulum figníficat. Qui

"Ut qu

quantó curis feculáribus oc-

In primo No&urno , Le-

":ilüätium j

&iones de Scriptura occurr.

t

li

cupátior , tantó flagítiis de-

Infecundo Nocturno.

E

priméntibus erat fattus hu

i M

milior. Sedablütus eft , fed

De Sermóne S. Auguftíni Ep,

M

D

Ex Serm.256. de

empore;

fanGificátus , fed juftificátus

UM

in nómine Dómini noftri Jefu

LgGio iv.

E

Chrifti , & in Spíritu Dei no-

Rgo , dum novam con-

( V

ftri. qu intrántem Jéricho

ftru&tiónem fan&te h*üjAus

Cc-

Infra O&. Dedicationis Ecclefiz.

CXXXV

"(s

Éccléfiz libénter atténdimus,

i,

quam divíno nómine hódie

T qäïä&(;gä-ïä bona, in

Utn] mæ

dedicámus.;invenimus à nobis

confp&&u fuo nunquam

Dittcy

)

debéri & Deo noftro máxi-

l,

e permíttit inánia/fidélibus

Jl

lt v

mam laudem,& fan&itáti ve-

uis,quibus operántibus pra-

1?! !j n

ftre congruum de divínz do-

buit virtütis fuz fávórem ?

Al

mus zdificatióne fermónem.

tríbuet condígnam pro tant ?

'Tunc autem fermo

nofter

operatióne mercédem. AdhuC

Tl ,

iU

cóngruus erit , fi infe áliquid

Ainpliüs agéndz funt grátiae

P futyi

sdificatiónis hábeat , quod

Deo noftro.

Hancenim Ec-

utilitáti

animárum veftrá-

cléfiam , quam fecit nómini

lii

"i

rum, Deo vos intériüs adi-

fuo cónftrui , fecit étiam fan-

d

ficánte , proficiat.

Quod hic

&orum Màártyrum relíquiis

fattum corporáliter vidémus

ámplius honorári.

pilis

A u

in pariétibus , fpiritáliter fiat |., Miané furgens. cxxii.

Is bj

in méntibus : & quod híc

In tertio No&turno.

perfé&tum cérnimus in lapí- [1, é&io fantti. Evangelii fe-

t mj

cündüm Lucam.

uslly.

dibus & lignis)hoc edificánte

Yéntso

grátia Dei,perficiátur in cor-

cctio vit,

]

póribus veftris.

N

illo témpore

galtäglrghüs

dbl

Igujit

&. Orántibus. cxxi.

Jefus perambulábat]éricho.

t

LeGio Vs

Et ecce,vir nómineZachaus :

Rincipáliter ergo grátias

& hic princeps erat

ublica-

upelta

P

lïlïqïed i r

agàámus Dómino Deo no-

nórum;& ipfe dives. Et réliq.

d

ftro,à quo eft omne datum

De Homilía venerábilisBedz

óptimum , & omne donum

Presbyteri.

juptu)

W

erféttum: & ejus bonitátem

r

eap. 77.

Luc.

tota cordis alacritáte laudé-

üm ven

i

e

t ad

Y ?0-

gt

mus , quóniam ad conftruén-

E

cum , fufpíciens Jefus

j

dam iftam domum oratiónis ,

vidit illum. Perámbulans Jé-

u 161

fidélium fuórum vifitàvit àni-

richo Salvátor, venit ad lo-

mum , excitávit afféttum ,

cum;ubi precürrens Zachee-

IU

furrogávit auxílium , infpi-

us fycómorum confcénde-

Q yh

rávit necdum voléntibus , ut

rat ; quia miffis per mundum

vellent , adjüvit bona volun-

fui verbi precónibus , in qui-

ocat

tátis conátus , ut fácerent : ac

uD

bus ipfe nimírum & loquebá-

)!

|

er hoc Deusqui operátur in

tur,& ibat , venit ad pópulum

y

fuis & velle & perficere pro

natiónum , qui paífiónis e-

u

bona voluntáte , hec ómnia

jus fide .jam fublímis exí-

ipfe ccepit , ipfe perfécit.

ftens , étiam divinitátis ejus

TR

lj

. O quàm. cxxit.

ardébat ágnita fácie beári.

pii"

14

u-

j

Cxxxvi

infra OG. Dedicationis Ecclefise.

i

|Dóminus in domo príncipis

h

l

Sufpíciens vidit illum , quia

jf

pergrátam fidei à terrénis

Pharifeórum , hoc eft , in

udeórum fynagoga docé-

i

cupiditátibus elevátum, tur-

hmw L

bísque infidélibus praemi-

bat : fed quia non baptizátum

néntem elégit. Vidére enim

ante prándium , sábbato cu-

Dei, elígere vel amáre eft.

rántem, publicános, & pec-

j qyt

- Unde eft illud : Oculi Dómi-

catóres recipiéntem , contra

avarítam difputántem , &

lddt

qlw]f

nifuperjuftos. Nam &nos

j

r

j

quee amámus , vidére ; ab his

cétera digna Deó geréntem ,

qug execrámur , intüitum

lingua venenáta carpébant

2

(

Jj

. feftinámus avértere.

ertefus eórum facínora

3

e

ln

T.

&« Domus mea. cxxiv.

difcéffit , & aufügit , dicens

*

" Le8iovii.

"

Relinquétur vobis domus ve-

,/ Ydit ergo Jefus vidén-

ftra desérta. Hódie autemin

yp

J

V temfe, quia elégit eli-

domo pusilli Zachzi opórtet

aric

T

géntem fe, & amávit amán-

illum manére: hoc eft , novz

tem. Hunc fané órdinem

lucis grátia corufcánte,in hà-

d

proficiéndi , hoc eft, per fi-

mili credéntium natiónum

gjnid

dem Domínica incarnatiónis

corde quiéfcere.

rimil

e Deum laudàmus. 17.

südede

ad cognitiónem — diyinitátis

perveniéndi ,quafi per fycó-

SEPTIMA DIE

Aiberitl

morum Jefu fáciem fpecu-

infra OCtavam.

emilf) t

dirs N

làndiDottor egrégius oftén-

In primo No&urno , Le-

dit,cüm ait ; Non enim judi-

&liones de Scriptura occurr.

inferic

In fecundo NoCturno.

'cávi fcire me áliquid inter

dinetqu

vos , nifi Chriftum Jefum , &

SermoS. Joánnis Chrysóft.

(

D

|

hunc crucifixum. Itémque

Ex Homil. 33. in c. 9. Matth.

hls

«

:

Lettió iv.

aliséxprobrans: Fadieftüs,

DEU

inguit. , quibus la£te opus fit ,

/Ommünis ómnium

d'O"f

m

non sólido cibo. Lac infirma

mus eft Eccléfia, in quam

hnor f

temporária difpenfatiánis,só-

vobis priüs ingréffis nos in-

Ü qui,

lidum cibum árdua perpétue

trámus , difcipulórum for-

: Qude

jeftátis appéllans.

mam retinéntes

ideóque

r

L

et

iófi. cxxv.

commüniter ómnibus ftatim

fperfeäïä f

| LaPIdïegt

10 1X«

[

(V Whm [

atque ingréffi fuérimus , ut

,l

T4 T dixitad eum: Zachae,

illis datam legem fequámur ,

N

feftínans defcénde , quia

pacem offérimus, Nemo ígi-

Ufllm S vw

hódie in domo tua opórtet

turfocórdia tórpeat : nemo

l

memanére. Et feftínans de-

i hl

feculáribus rebus fufpén-

Wmm, M

fcéndit, & excépit illum gau-

fum ánimum hábeat , cüm

!&HW

dens. "Mal-ïe'b'a;tv äli(guä:.ïdo

jam ad prædigäudum Sa,c-er-

, Y

v

Infx;a O&. Dedicationis Ecclefia, - c;;xxViï

Tj

Dhy

dotes intráverint, Non enim

|

credéntium , inquit , unum

,

parva huic rei fmminet poena.

erat cor , & ánimauna. Sed

n

Equidem míllies pótiüs ma-

tptzd.

quialongé ab illórum virtüte

/

j

lim in. domum alicüjus ve-

ábfumus,& per domos disjün-

b WO (

ftrüm ingréffus deftítui,quàm

&i fumus,faltem quando huc

NS., &pfcg

hic pradicans non audíri. Hoc

convenímus ,id. omni ftádio

At

mihi moléftius effét , quàm

faciamus. Nametfi in áliis

li. i

illud : quandóquidem magis

rebus páuperes & ínopes fu-

0gerf'rm |

rópria hzc eft , quàm illa.

mus ,hoc loco faltem — cüm

C

&. Orántibus.cxxi.

huc ad vos intrámus , cüm

i,

[;e&iü VQ

cháritáte nos fufcípite , cum-

lLs

Am hic magnz ilIz no-

que , Pax vohis,dico; Et cum

dünyy,

N

ftre opes pófitze funt ,

ealltnt

fpíritu tuo , non voce folüm,

hic fpes noftra omnis. Quid

fed àánimo quoque refpondéte.

U

enim hoc loco non magnum

*. Mané furgens. cxxii.

ATT

eft & admirándum?Nam hec

Intertio Nocturno.

t W.

menía longeé pretiófior cft,

J é&io fan&üi Evangélii fe-

u

atque jucündior, & lucérna

cündum Lucam.

Le&io vii.

hec quàm illa;ut norunt , qui

Cap. 19.

Ij

cum fide óleo perüntii,à mor-

Nillo témpore : Ingréffus

Jit

bis liberáti funt, Arca étiam

l'

Jefus perzmbulábat Jéri-

il

hac multó mélior , magísque

cho, Et ecce , vir nómine

f . Le*

necefsária. Non enim veftes ,

Zachzaus

& hic princeps

AT,

fed mifericórdiam inclüfam

erat publicanórum , &

n

lum

cóntinet: quamvis pauci fint ,

$

dives.

Et réliquà.

-

(l

ul eam

ofsídeant. Hic &

q

De Homilía venerábilis Bed

« i

lé&uluse

i

valdeillopraftán-

: Presbvteri.-

tior : divinárum enim Scrip-

Pauló poft preeditta.

turárum ré

n d

quiequluovis le&to

T cüm vidérent omnes ,

j

IU

fuávior eft.

E

-4 murmuráibant, dicéntes :

J W

&. O quàm. cxxii. h. cedo vi.

quód ad hóminem peccató-

n f

Uj

'T quidem fi

concórdia

rem divertíflet. Maniféftum

AVU

E

perfécte fervarétur à no-

eft , Judaos femper Géntium

g t

bis, nullam áliam. domum

odíffe falütem. Scriptum eft

QUs L

prater hanc haberémus. Hoc

enim : Sequénti veró sábba-

qui

autem , quod dixi, non effe

to pene univérfa cívitas con-

N

Ver/

durum , teftántur illa tria

vénit audíre verbum . Dei.

míllia, & quinque míllia hó-

Vidéntes autem turbas Ju-

s

dzi, repléti funt zelo,& con-

[

J

minum , quibus & domus

a

una, & menfa una, & árima

tradicébant iis , qua à Paulo

Jjw

unaerat. Multitüdinis enim

dicebántur. Etálibi, fidéles

Tij

étam:

i5

L

l

exxxvii

In OG. Dedicationis Ecclefig.

x

j

étiam. fratres advérfus Apo-

videlicet réddere,própria re-

g

ftolórum príncipem disceptá-

línquere , vifibília contémne-

j

bant.dicéntes: Quare introífti

re , pro invifibílibus étiam

i w pï(

qui

ad viros prepütium habén-

mori defideráre , feípfum àb-

tes, & manducáfti cum illis.

negáre , & ejus , qui nécdum

4

st

Domus mea. cxxiv.

videátur ,.

ómini veftígia fe-

N

Res

ífcere.

qe fs

Le&io

"

qui conc

"Tans autem

ac

Bæus, di-

T e Deum laudámus. 16.

At

S

xit ad Dóminum : Ecce

3 "'IJ 'Nx

O. C1A V.AÀ«

n d d

dimídium bonórum meórum

Dedícatlonis Ecclefiz. Dupl.

vt

Dómine,do paupéribus ; & fi

"Omnia utin die , preter

jin l IEW'

quid àliquem defraudávi ,

Le&iones fecundi INo£turni.

qtun uf

Aliis

reddo quádruplum.

x Epiftola prima S. Felicis

sl

calumniántibus hóminé pec-

. Papz quarti.

ob

eatórem, ipfe Zachaus ftans :

De contecr. dift. x. c..2.

vtb te

L

cHio iv.

id eft , in ea quam coeperat

Aberr

d

i, m

fidei veritáte persíftens , non

jiàáculum Möyfen;

)

folüm fe ex peccatóre con

$5

Dómino precipiénte ,

vérfum , fed étiam inter per-

fecíffe, & facráffe, cum menfa

jauEmathu

D

qy,

fé&tos probat effe conversá-

& altàri ejus, & céteris va-

t fnten

tum.

Dicénte enim Dómi-

fis & utensilibus ad divínum

sis, 1

no: Si vis perfé&tus effe,

cultum expléndum, légimus:

du

vade , vende ómnia , qua ha-

& mnon folüm divínis préci-

t

bes , & da paupéribus ; quis-

bus ea facráffe , fed ctiam

fan&diólei unctióne , Dómino

)qina

quis ante converfiónem inno-

cénter vixit , ómnia conver-

jubénte , perlinífíe nóvimus.

*

0

teft dare paupéribus.

Quáliterautem hzc faCta fint,

ápides pretiófi. exxv.

& quómodo ipfa facra non

^i

Letiio ix.

áli$ quàm Sacerdótes facra

j

T qui áliqua fraude sü-

unétióne delibüti , Dominó-

[

)

A

ftulit, primó hzc juxta

que cum véftibus fantis fa-

!

j

legem réddere , deínde quod

cráti , & levíte trattábant ,

fibi remánferit , debet dare

ferébant, & erigébant , & de-

paupéribus.

Ac fic & ipfe,

ponébant ; in ipfis inftitutió-

l

uia fibi nihil rétinet , ómnia

nibus , que jubénte Dómino

í

u

a. difpérgit, dat paupéri-

confcrípte funt per Móyfen,

bus , juftíia ejus manet in

in lege Dómini reperítur.

faculum feculi, Et hzc eft

*. Oràántibus. cxxi.

/

sápiens illa ftultítia , quam de

Leédio v.

Íycómoro publicánus quafi

Uáliter ergo David Re-

fru&um vite légerat : rapta

gum piífimus amplifi-

ca-

I

Infra O&. BDedicationis Ecclefiae

Xix

I

cáverit cultum Dei , & tem-

De Cónfecrat. diftin&t, v.

r

i

A

plum Dómino zdificáre vo-

Cap. 17.

l4

lüerit , fed: propter multum

Lettio vi.

sánguinem , quém effüderat ,

iU

« Olemnitátes * dedicatió-

i

prohíbitus eft , & ipfe collé-

*2num Ecclefiárum & . fa.

gerat expénfas : Sálomon

cerdótum , Ber síngulos àn-

Í

quoque filius ejus , idípfum

nos folémniter funt celebrán-

quod ipfe fácere o

r

táverat ,

d& ,ipfo Dómino exémplum

jubénte. & — auxiliánte Deo

dante , qui ad feftum Dedica-

( D.v* |

p[æ*ï

perfécit, & templum cum

tiónistempli ómnibus id fa-

jj

altári, & réliquaad divínum

ciéndi dans formam , cum ré-

cultum peragéndum confe-

i

liquis pópulis eándem fefti-

crávit , inlibro Regum légi-

vitátem celebratürus venit X

tur. Fécit ergo Sálomonin

ficut fcriptum eft: Fa£ta funt

t

témpore illo feftivitátem cé-

encenia in Jerosólymis , &

(fen,

lebrem, &omnis Ifrael cum

hiems erat , & ambulábat Je-

N

€o,multitüdo magna ab in-

fus in templo in pórticu Salo-

eh

nl

tróitu Emath usque ad rivum

mónis. Quódautem o€to dié-

"

JÉgypti , coram Dómino Deo

bus encznia fint celebrán-

noftro feptem diebus, & fep-

da,inlibro Regum perá&ia

TU

,rimug:

tem diébus , id eft , quatuór-

dedicatióne templi , repe-

decimdiébus, & in die oGtá-

riétis.

J

n

va dimífit pópulos.

acob,

QU

** Mané furgcnä /

CXX

m

v. 0 quàm. cxxii,

T

us '

"a

A

vt

Ed

ii

),

Tij

1

P

"

s

(s

* gj

jl

z9

SS

€

e

at |

23

)

S

j

J.de' |

;

À

*

n

(s

z

!

'.utïlö- :

NS

—

yniti

if

iO

IH

OFBL

p

4p

l

r

OFFICIUMB MARUE.

N

9

p

IN SABBATO.

Mnibus

Profer lumen czcis ,

u

?m

Sabbatis per

:'utm

annum , préterquam in

Mlaala noftrapelle ,

w&Orat

Adventu, Quadragel. Quat.

Bona cun&ia pofce.

'Temp. & Vigilus , & nifi

Mionftra te effe matrem ,

autd d

151& dþ[

Offic. fieri debeat de Feria ,

Sumat per te preces ,

NH

M

zopter Offic. alicujus Domi-

ui pro nobis natus ,

nice infra Hebd. ponendum,

T

ulit effe tuus.

i i

üàt dicitur in Rubr. deDfíiicis,

iip atl

V irgo fmdulans Á

Qp

ac nifi Feftum novem Le&.

Inter omnes mitis ,

P

occurrat , fit Offic. de fancta

Nos culpis folütos ;

ä

1

Mana modo infra fcripto.

Mites fac & caftos.

n

at

h d

In Vefp. Feriz vi. dicuntur

V itam prefta puram

iB

j !

Pfalmi feriales in Pfalt. pofiti,

Iter paratutum ,

nifi fuent Feftü ix.Lect. quia

Ut vidéntes Jefum ,

t

n

tuncde $

. Maria fit tantüm

1 u

Semper colletémur.

commem. in dictis Vefp. cum

S it laus Deo Patri ,

LR

Afía , v.& Oratione,ut infrà:

Summo Chrifto decus ,

fen

Spirítui fan&to ,

rl

qui commemor. omittitur ,

"I ribus honor unus.

quando Feria vi. occurrit Fe-

frun

ftum Purificat. vel atiud ejus-

Amen.

NRN

lem B. Mariaz Officiam.

y* Ditffüfa eft grátia in lábiis

A

tuis.

Jmints

Capitulum. Eecli. 24. b

iníito , & ante fecula|&- Proptéreà benedíxit te

in YV

A

creáta fum , & usque ad|Deus in &térnum.

futurum fæculum non défi-|Ad Magmücat Antiphona.

Ui

nam, & in habitattone fan&ta| Beàta Mater , & intátta Vir-

r

,

coram 1pfo miniftrávi, .

go,gloriófa Regína mundi ,

""faador

mnus..

intereéde pro nobis ad Dómi-

num.

eregem

"Ve marts ftella,

Mæ

A

Dei mater alma;,

y.. Dóminus vobíscum.

il ll

Atque femper virgo

m. Etcum fpíritutuo.

*Wh Y

ratio.

Felix coeli porta.

"g

$ umensillud Ave ,

Oncéde

nos

fámulos

Wk

Gabriélis ore ,

tuos , quæiumus Dómi-

lts

Funda nos in pace,

ne Deus, perpétua mentis &

n

"JU Á

Mlutans Heva nomen.

córporis fanitáte gaudére : &

olve vincla reis ,

gloriófa beátee Manæ femper

-

"if

T

Vir-

Officium B. Mariæin'Sa't'Jbato.,

exli

Virginis . interceffióne , à

eáta cceli nüntio ,

i

przsénti liberári triftítia ; & | Foecünda fancto Spíritu ,

Defiderátus Géntibus

)l

Dóminum.

ztérna pérfrui letítia, — Per

»n

Cujus per alvum fufus eft,

Velalia pro temporis varie-

€

fu tibi fit glória ,

tate , ut infrà notatur.

ui natus esde. Vírgine,

:

Poft Orationem fiunt Com-

um Patre & almo Sptritu

i,

memorat. confuetz.de Apo-

In fempitérna fi&cula.

,

i

ftolis,& de Pace,fuprà. 1Y59

Amei.

8

Siautem occurrat Feftum

5

No&urn

]

im Sabbati , ut in

fimplex, de eo fit commemo-

Pfalterioó. iir.

,

ratio ante ipfa Suffragia.

ü

fa eft gr

átia in làbhis

Completorium ut in. P(al-

T n

. Proptéreà benedí.

terio.

Et in fine

mni ,| Xitte Deus in etérnum;

'Qqe lucis ante. térmiaum ,| pater nofter.

dicitur , J efu , tibi fit glória ,

Abfolutie. .

ui natus es de Vírgire.

Récibus & méritis beá-

À

etiamfi in Vefperis fatta. fit

r

te Maríz femper Vírgi-

W

l

ria,nifi Hymni illius Fefti|Perdücat nos Dóminus ad

1

quod Fer. vi. celebratum eft,| regria coelórum.

, Amen.

aliter concludendi fint , ut in] Y^ Jube domne. benedícere.

[

Transfiguratione Domini.

Pro primaLett. Benedi£t,

:Ad

atutinum, , Inv.

]

tator,| Nos cum prole pia benedícat

i,

u

k Y

A ve

atía , grat

ia p

ena :| Virgo María.

e

Amen.-

* Dóminus tecum.

;, Prime dug Le&tiones dé

ii i

Lj

e

m

Pfalm. V eníte, exultémus.2.| Scriptura libri currentis

[i

'tertia , una ex inferius pg» , -

ht

j

Uem I'ci,[e);'ra ,ugönms 4:SÍ-

fitis per ordinem., CXliv.-

dera,

Ed

an

a

& immaculáta .

j Vlf

j ][]U]ldl !

Colunt , adórant , predicant , virgínitas , quibus te láudi- :

j r

Trinam regéntem máchinam; | bus éfférár ,néfcio : * Quia

Clauftrum Maríz& bájulat.

quemicoeli cápere non póte«-

C ui luna ;fol , &

hnia

rant , tuo grémio contulífti. -

I

W

Desérviuht per té

Ora;

. BenedíCia tu in muliéri-

Perfüfa coeli grátia ,

us; & benedíttus früttu$ ^ -

Geftant puélla vífcera.

ventris tui.

Quia.

u

B eáta Mater münere ,

u

Pro ii. Le&t. Benedittio,

Cujus , fupérnus Artifex

Ipfa Virgo vírginum intercé-

m

Mundum

U

igíllo cóntinens , | dat pro.mobis ad Dóminum.

u*

Ventris fu

b

01

arca claufus eft.

u

&, Amen.

li

g. H

f

(

Offiéuim B. Marie in Sabbato.

-eiti

[

ii Felix namque es facra

futürum faeculum non défi-

jl

if

Y

irgo María , & omni laude

nam , & in habitatióne fantta

y li

digniffima: * Quiaex te or-

coram ipfo miniftrávi.

)

iyimnuse

1 U[

tus eft fol juftítie : * Chri-

QUy

ftus Deus nofter.

Gloriófa Vírginum ,

a

Y

y'. Ora pro pópulo , intérve-

Sublímis inter sídera ,

(qum

nipro Clero , intercéde pro

Qui te creávit párvulum

L

devóto femíneo fexu:séntiant

La&Gánte nutris übere.

omnes tuum juvámen ,

ui

uod Heva triftisábftulit ,

Vi

Aoboat

cümque célebrant tuam 1an-

Tu reddis almo gérmine :

T Rf

d.

&am cofhemoratiónem. Quia.

Intrent ut aftra flébiles ,

Wl

i M

G lória Patri.

Chriftus.

celi reclüdis cárdines.

Wil

Pro i, Lettione , Benedi&t.

u Regis alti jánua ,

i

Per Vírginem matrem concé-

Etaula lucis fülgida :

s

yr

]i V

dat nobis Dóminus falütem

Amen.

Vitàm datam per Vírginem,

Jwb'utc

;

& pacem.

Xee

Gentes redémptz pláudite.

A Tertar

. Poft ij. Leétionem dicitur.|J efu , tibi fit glória ,

"Te Deum laudámus. 16.

Qui natus es de Vírgine,

n

.AD LAUDES,

Cum Patre , & almo Spíritu,

at

&per Horas , Afia.

In fempitérna fzecula. Amen.

x Gd

Um-.effet Rex in accü-

Y'Benedí&a tu in muliéribus.

eitüdine

; bitu fuo , nardus mea

EK Et benedittus

fru&us

[llfändf ! PU

dedit odórem fuavitátis.

ventris tui.

Umm

Pfalmus. Dóminus regnávit.

Ad Benedidus , Antiphona,

mb d

.cum reliquise

Beáta Dei Génitrix María ,

Ajv

Afia, L:»va ejus fub . cápite

l.V

Virgo perpétua , templum

meo, & déxtera illíus ample-

N

Dómini : facrárium Spíritus

NT

xábitur me.

fan&li , fola-fine exémplo pla-

[

"

NU

Afía. Nigrafum, fed formó-

cuífti Dómino noftro Jefa

trifum,

fajfiliz Jerüfalem : ídeo dilé-

Chrifto : orapro pópulo, in-

]

Apitm,

xitme Rex , & introdüxit

térveni pro Clero , intercéde

smnein cubículum fuum.

Tíe g

P

€

devóto femíneo fexu.

qum, & i!) [

"Afia, Tam hiems tránfüt ,

lalia pro varietate tempe

f?ümm'tem

imberábiit , & recéffit: fur

ut infrae

cxliv.. . Oratio.

g

4

amíca mea , & veni.

-

Oncéde nos

fámulos

AAfía; Speciófa fa&a es,' &

tuos,quzfumus DiíeDe-

WW J

N

fuávis in delíciis tuis,

[

IY

DeiGénitrix.

R

fan&a

us,perpétua mentis & córpo-

ll

ris fanitáte gaudére : & gló-

ïl]äümmkï

Capitulum. Eccli, 24. b

riófa beáte Miaríse femper

T. l

B inítio, & ante fzcula

vírginis interceffióne , à pre-

l

sénti liberári triftítia, & setér-

cxfeäta fug , & usque ad

na4

"ll

. Officium B. Maris in Sábbato.

j

exliit

érfruiletitia. Per Diím.| commovébitur. Deu

S.

?Dle N

T

alia utinfrá. cxliv.

lória Patri.

Adjuvábit..

ii

Deinde fiunt commemor&-

Y«Elégit eam Deus, & prg-

tiones , utfuprá. 1so.

elégit eam. $. Intaberná-

in,

Ad Horas, Hymni,& Pfal-

culo fao habitáre facit eam.

(l ,

mi ut in Pfalterjio : fed in fine

Vonam , Antiphona. -

n

Hymnorumdicitur: J efu ,

' Speciófa.

tibi.fit glória, qui natus es

