gélio, quae fermónem

f

ane vite, & intelléQtus, Et.

Ilvl

príftinum confequüntur , au-

dívimus.

$ll

| lória Patri. Et.

Hinc fermo debé-

ectio IXe

tur áuribus & méntibus. ve-

N

D

Icut , inquit,mifit me vi.

ftris , & hodiérna die non im-

i

Af

vens Pater, & ego vivo

portünus eft. Eft enim de

propter Patrem ; & qui man-

Córpore Dómini , quod dicé-

Mi

j

p

J

dücat me, & ipfe vivet prop-

bat fe dare ad manducándum

ter me. Acfi díceret: Ut eso

propter axtérnam vitam. Ex-

li

vivam propter Patrem,id eft,

pófuit autem' modum attri-

butiónis

Vr

adillum tanquam ad majorem

hujus , & doni

réferam vitam meam, exina-

fui, quómodo daret carnem

qeum

níio mea fecit, in qua me

fuam manducáre , dicens :

n

LU

mifit, Ut autem quisquam vi-

Qui mandücat carnem me-

vat propter me , participátio

am, & bibit sánguinem me-

a«

facit, qua mandücat me. Fso

i y

um ,inme manet, &ego in

ftaque humiliátus vivo prop-

illo: Signum , quia mandu-

iil

ter Patrem : ille eré&tus vivit

cávit, & bibit, hoc eft : fi

f t

propter me. Si autem ita di-

manet , & manétur : hábi-

yu

&um eft, vivo propter Patré,

tat , & inhabitátur , fi her

W

quia ipfe de illo , non ille de

ut non deferátur.

et '.,

"L

ipfo eft;fine gictrimc'nto &qua-

8* Qui mandücat. ccl.L

cclu

Ofücmm de SS Iiva.rchara Sacram.

:3 fed

out.voluérunt , itain.

cg

Le&h -Niils,

Rvolr

)pi

.ergo nos

"f

J«

dbeütt :

ufti teïlengmït, & more hómi-

VM

j

& ,admon

Luli

&151

*qüia páterat fefus , ati

hoc ïdï

onébat Je[us,carpem,

u

A

pE

1s«,ut; fimus in, ejus « cöf-

?U

fub. ipfocápite in mem-'

50

tüm' ci*at Verburtis

m

POI'C

VPlutr concrfam düï?mbuelïe

x u

]

bris ejus, edéntes carnem.

L

f

ehnqucntes unitá-

credentxbusm Fe" *Durus ePc

ejus ,non r

Tnquiunt j E Ermo. quS

j

:

tem ejus.

"Sed qui áderant ,

lures non. 1nl.ie

ligéndo fcan-

teft eum auch

t

",

e Deum laudamus.

ü,,numgt

a 1zat1 ulgt non enim cogi-

"MENSE:MARTI

d.

tabant, æc audlendo : mü

wm, Qu

Läïtlo fant&ti Evanaelu fe.

ferita CT

carnemygtiod :

Apf erant: Apó-

)

3

m d [

üohls a,utc du:lt ,

,x.,

& verum!

cundum loannem.

fecüngdum car- ,1

io vii -

"dps

At

dmt * Sap ere:

N 1110 témpore :

DlX],,t Je-

T

"t

nem-, mors elft. n

arnenm fuam

MU

.dat nabls ngxnus Tnani

ducä-

I

füs turbis Jüd&órum: Ca-

LJä" "m

fó mea, Vere ett ebus ":

&

DA

fef

sape;:e ec 1dum car-.

nem,m

eft.

de carne|

Sanrrms meus ; Vere ei't po-

] wni

RUT d

tus. Et réliqua."

fua dicat, quia

u cogul

tema ergo pecc

m deb

é

Homilía S. Auguftini Eþïfö.

raGtatu 27. /n Joarisem .

1mus sápere fecündüm carné,

"antepóft rühedium:;

ficutin his verbis. Mulu 1t33

H Ut

Iximus; ftatres;hoc.Dó-

qll

e audientes.,non ex inimi-

minum commendaiïö 4n

Burtine

cis;

fed ex difcipulis ejus , di-

At form

fthic fermo ,

manducatióne ' catnis fue ,

xerunt Duruse

üm fs

& quis poteft eum audire ?

& potatióne: Sánguinis fui ,

hn[h. N

utinillo mane&mus , & ipfe

Oïpme Ü

[ Nhüt Ine vivens.. cch.

in 1]0b1$.

Manemus autem

€ 10 IX.

TUn e;u;,

I d1fcipu11 dürüm. habue/

um 1110 ,cum fümus membra ;

Uþ, (

nï

S

runt Lftum fermónem *

,lejus ; tanet aütem ipfe in

"B

uid . inimíet : 29 I tamen

'nobis, cüm. fümus templum ,

001301213,

ejus. Utaütem fimus mem-

í

l

coportébat , t dicerétur.

alioef

quod non ab "ómnibus in-

braejus, ünitas nos compa—

i (

"Secrétum Dei

ginat : ut compág

inet ünitas ,

telho'eretur.

TA

oUf

mtentos debet fácere , non

quae facit, nifi cháritas * Et

cháritas Dei unde ? Apófto-

Wun V

advérfos:ifti autem cito defe-

lüm intérroga.

Cháritas ,

Al

cérunt, tália loquenteDorm-

t

inquit , Dei diffüfa eft in cór-

lt | Y

no Tefu Chrifto. Non cred1—

dibus noftris per Spíritum

Y

lt

dérunt àliquid magnum . di-

'tef

céntem , & Verb1s ilis àli-

fan&um , qui datus eft nobis

Mu

rl

quam g grátiam cooperientem :

& Qui mandücat, ccl.

L

| Iul]t. lm

-Officium de SS. Evchar. Sacram.

ecliiu

n

I4

|

I

lEs

liter? Etiam- fic-illa fpíritus

fS M

ngolf'plrltus Läï:

rl..

& vita funt i fed tlbl non

. Víficat': fptri

énim f

d

unt.

t'uäw

ec, ViVÀ

b!?')

:

ört Vlva membra ;

5?«

s

"Te Deum Iaudamus.

':ï—./ -

7, jk)u

Wi

membfg,

lfiï 3

nä&

a&l

hs

LO

*

»

A D LA UDAE

9

111 cO

ore z

t

Fl

Xz

. per Horas

Ma.

li

m

f& ï;þïi»fm UK

Ó

inver gm

Aplent1a .eedi

cávit. f b1

Tan

r'itus q

üi-.

&

&1

iA

hon'fo üt

|Jdomum, mifcuit vinüm ,

ü;ä

U UE Ij;omo & pófuit menfam., alleluja. .

fis , numqu

Jnem- I P(aIm.,.

D ommu

ä regpawt,

|

[

brum, quöd fgþäf*a?um

Invé- I cum reliauis...

I . ä, l

2

nerità carne tua ? Spíritum | Aza, An

Gelorum lea. nutrh-

tuum, dico ánimam tuam.| vífti populum tuum,

pa-

W

ücat

]

Arlima tua ï]öf?

.Bifi | nem de coelo. præ,&m, 1 e1s^,

1nembDta2

Tuünt in car

nié alleh

* : unum fi tollas » jam non

P

ia

n

guis" eff paa

öhl a

:

vivificátur ex ánima tua,

(

15

r

æbc'blt eþcxas ré-

quia unitáti

COI'pOI'lS tui Ow1

eua.

N

non copulatur.

Aü,l.Sacerdotes fän&i in-

1fit ccli.

. Le&ioix. éenfum ,. &

"

VETG

panes offerunt

i

dlcuntur,u

unitáten PR' t

B

;nu Deo

P aIIeIUJa.

fma, Vn cénti. dabo manna

n

paratiónem. Nxhd enim flc àb

ond1tum & nomen no-

pO

lii

debet formidáre Chmfhanus, fv m

2 all,öhua-

quim feparári a córpore

1tulum. 1. Cor. ILC

:ïm !

Chrifti. Sienimfeparátur à

atres ,

ul

Fgo.enim accé-

aid

córpore Chrifti,non eft mem.

I"pl

à 'Dommo,quod & trá-

brum ejus fi non eft membm didr Vob1s, quóniam Dóminus

j

C'JuS ;n

!

'égetáfir Spiritu Téfus, in qua no£&te tradebá-

p

ejus." Omsquls aüteni, 1

qux

iccépit paném , & grá-

m

Apóftolus, Spíritün C t tlas ag

ens fregit, & dixit: Ac-

jj

non habet hie non eft' äfüs. 01p1te &manducate hoe eft-

mp

Spfritus er£o éft , qui vivífi- |Corpus meum , "qued pro vo-

tss

iK

cat, caro autem non prodeft

F

Dis fradétur ; hoc fácite im

qmdquam. Verba , que& ego

fneafn commemoratlonem.

xwüu

Iocütus fum vobis , 1p1r1tus 1

H imnus.

0

l

^

& vita funt. Quid eft , Spíri-

um fupernum pró-

k m Ü

tus & vita funt ?

1r1tahter

VE fbü

diéns

wpl l

mtel*hgendä*funt Intellcx1—

'*Nec Patris linquens déxterá,

eü y

fti Tpiritálifer ?. Spíritus &

Ad opus fuum éxiens ,

d

Vita 1unt. Intellexifh carná- | Venit ad vitz véfperam.

/

Ín

|

ccliv —— Ofüciufn de.SS. Evchar. Sacram.

In mortemà difcípulo

Ad 'Tertiam , Antiphona.

h E[ Vil

pj

Suis tradéndus zmulis ,

Angelórum efca.

ciroP

Prius in vite férculo

Capitulum. Fratres , Ego

; M

Se trádidit di(cípulis.

enim.

ut-fupràá.

,

'

uibus fub bina

J

fpécie

Y

»;. brPanem cceli. dedit eis ,

fs

C

arnem dedit

P

* Allelüja allelüja. Panem.

h

l

Ut düplicis fubftá

ntim

(,ï:—üx' [ i

y. Panem Angelórum man-

[

k

'l otum cibáret hóminem. .

ducávit homo. Allel. allel.

IH

gautn]

& e naícensdedit sócium ; " | Glória Patri.. Panem.

Convéfcensin edülium , -

Cibàvit illos ex ádipe

AdM&E

je

ménti , allelüja.

Ofirum

Se móriens in prétium ,

Chritus.

Seregnans dat in premium.| s. Et de petra, melle fatu-

O falutáris Hóftia ,

rávit eos , allelüja.

menürn

251

us coeli pandis óftium :

Ad Sextam , Antiphona.

Bella premunt hoftília ,

Pinguis eft panis.

fitirej

Da robur , fer auxílium.

Capitulum. 1. Cor. i 1. £

$

&tr,die

Uni Trinóque Dómino

otiescümque

enim

Qf

; manducábitis

l

frima

Sit fempitérna glória :

panenmt

ui vitam fine término

hunc, & cálicem bibétis :

.M

Nobis donet in pátria.Amen. | mortem Dómini annuntiàbi-

«t

Tiedi

lii

, Pófuit fines tuos pacem ; |tis ; donec véniat.

allelüja.

w.br, Cibávitillos ex ádi-

1tra tj

;äniis,:S. (

&« Et ádipe fruménti sátiat | pefruménti, * Allelüja, al-

te , allelüja.

lelüja. Cibávit.

ii

Ad Benedidus, Ántiphona.

, Et depetra, melle fatu-

In, et

ráviteos. Alleluja , alleluja.

Jminicg

Ego fum panis vivus , qui de

coelo defcéndi : fi. quis. man-

Glória Patri. Cibávit.

apeditis.

ducáverit ex hoc pane , vivet

y.. Edücas panem de terra ,

ü, QU&

in &térnum , allelàja. O ratio.| allelüja.

. Et vinum latíficet cor

üot Tem]

Y Eus,qui nobisfub Sa-

m P'er

craménto mirábili , paf-

hóminis , allelàja.

d Ve

fiónis tuz& memóriam reliquí-

. Ad Nonam , Antiphonas

"ttptjo

Vincénti.

íti : tribue, quzfumus, ita nos

QUs de.

Córporis & Sánguinis tui fa-

Capitulum. 1. Cor. 1.f

cra myftéria venerári ; ut re-

^ Uicümque manducáve-

E

Q

/t o

demptiónis tuz fructü in no-|

rit panem hunc , vel bí-

PMIN N

3

bis jügiter fentiámus.Qui vi- |berit cálicem Dómini ind

Íg-

At

vis & regnas cum Deo Patre. |né : reus erit Córporis &

h

U] i li

Ad Primam in 5. brevi| Sánguinis Dómini.

U.

dicitur y.. Quinatus es de| . brEdücas panem de terra,

iM

BU

CaSe

itif

Maþia Írgine.

j l'*l'[*:llelüja-, allelüja, Ed

e

t

i

Officium de Immac. Concept. B.M. V. — ecly

li

y. Et vinum letíficet cor| Conce

hóminis. Allelà

ptiónem — digníffimam

! Efj

ja , allelája. | recolámus, quz & Genitrícis

G lória Patri.

Edücas.

dignitátem obtínuit , & vir-

Y^ Pófuit fines tuos pacem , |ginálem pudicítiam non amí-

*

allelüja.

h t

Oratio.

Tl

&R« Etádipe fruménti sátiat

Amulis tuis, quzefumus

"m

te , allelüja.

j

In fecundis Vefperis. om-

Dómine , coeléfüis gra-

tiz munus impertíre : ut,qui-

nia ut in primis.

bus beátz Vírginis partus

i

li

Ad Maguificat , Antiphona.

éxtitit falütis exórdium:Con-

n

O facrum convívium, in quo

ceptiónis ejus votíva comme-

Chriftus sümitüur : recolitur

morátio pacis tríbuat incre-

memória paffiónis

ejus

méntum. Per Dóminum.

IQ

mens implétur grátia : &

Ad Completorium,& alias

futüre glórie nobis( pignus

Horas in fine Hymnorum di-

n

datur , allelája.

citur : J efu , tibi fit glória ,

Vl

IN

OFFICIUM .

m

qui natus es de Vírgine.

De Tnimaculata Conceptione

. Ad Matutinum ,

2ïnvitator.

Wl

N

B. M. V. In Sabbato per

C onceptiónem Vírginis Ma-

t

annum.. Duplex.

ríe recolàmus: * Chriftum

Recitandum in :omnibus] ejus Fílium adorémus Dómi-

Q

extra Italiam Regnis «&&- Do-

num.

WI

miniis.S. C. M. fingulis. anni

Pfalm. V enfte,exultämus.þ 2.

Sabbatis;; Officio ix. Leétio-

Hymnus , Antiphonz ,

1

nüm, eüam translato , aut

| Pfalmi. Noéturnorum ut in

dj

Dominice& : anticipate -;non

Officio parvo beate Mariz ,

impeditis , & extra Adven-

cum Verficulis pro-Ofhicio

at

tus , Quadragefime , Qua-

ix..Lect. ibi fubjun&is.

tuor Temporum, ac Vigilia-

Inprimo Notturne , Le-

rum Ferlas.

t

€iones de Seriptura occurr. ;

; Ad Velperas , Antiphona.

x.l Concépta eft B. Virgo-

(s

Concéptio

I

oriófz.

reliqtis de

L

audib.

- cum| María ex progénie David :

cclvii.| * Per quam falus mundi cre-

jl

Pialimi. Capit. & H

ymn. ex [ déntibus appáruit ; cujus vita

a

Otüc. parvo.B. M.

cxlvi. ( glorjófalucem dedit fzeculo.

qiY

Y* Concéptio recólitu

r fan-| Y- Conceptiónem B. Maríz

l 'mdïF

&e Maríz Vírginis.

"Vírginiscum .gáudio reco-:

« ]

&.Cujus vita fnclyta cun-

"

PoIlS !

làmus. Pef quam.

LE

&asillüftrat Eccléfias.

A 1 Beatíffime Vírgi

nis

Ad Magnificat ,

Antiphona.| María . 'Conceptiónem . de-

Gloriófa Vírgin

is . María : votíffimé recolàmus :.. * Ut

!

ipfa

0

du

; Offic. de Immac. Concept. B. M.

P

i pro nobis intercedat-a

di

WelCoreepuaceft- bedit !N i. -

ipt:

|

,

:

s

Dóm

inümi Jefum -Chriftumi Eo Maríg'esoprógénie David. !

£Au0. ..

j

«Cum'jucunditáte. Con-| Cujusiisi 35 « 3832"

Qs

ceptiónem beátee

Miaríz Vir-

bv Cumjucunditáté

Go*

i

gimis" devotiffim

récolámus.

teptiónem beáte Marís re-

g

e']q

.L',"

;

*

ER

"

ibeb mg»]3

bolámus, * Ut ipfa pro nobis

jl m

Ut iþfa

;

v.

"'

^

E

.'.

gt

MC

lorióf:

intercédat ad Dóminum Je-

TU

rie

um Chriftum.

mai récolamiis :

Cujus

W. Corde & ánimo Chrifto

p Vüi.F t

E

tanámus glóriam in hac facra

Vi M

ninus 'Haiilit&tétbrefpe-

djillni

xit:j! qua- Angelolnün&ánte] commemoratióne precelfa

Qrüseic

concepit Salvatórépiemtltidi

enitrícis Dei Maríse. . Ut

. Beatiffimie Vireinis Ma-

ipfà pro nobis.

[us Deu

rísi ! Conceptiófiem dévotiffi-

: Vi-Concéptio tua Dei Gé-

y o

j

proc/fm,i

mé^récólámus, Cujüs) ^.mm

hitrix virgo.gáudium annun-

viofemine

G1ólia Patii; ^ Cugjus.": U:5 Hávit univérío mundo.

Ti feoiado I:Ngéturno.

* Ex teenim ortus eftSol ju-

Eu

:MEBNSIBUS * TANUARIO| ftitie , Chriftus Deus nofter :

üue

Z RÜÉSEEBRUARIO. 2?»-] *Oui folvensanaledictiónenis

im Cor

Kte.

Ex libro S. Adtibrófit Epífco:| dedit benedi&tiónem; & con- -

«t"gi déMisginibus.

füridens mortem, donávit no- "

loD

Sit vobis tamquam dh "infá?.

is vitam feftipitérnami « ^

ADI

p

ine...utin Fefto Conce ;t1o-| wisBenedicta 'tu i? muliéri-

s bedt "NTP

nis| bus , & benedíttus fruc&tus

neiy

die 9:2De&mbfis

*v

ventris tui. Exte.

Vginis |

MENSESNDATE

[.

e

5id 1G 16ria Patri. 2Qu

ïbï &

Epife

0

piut

]

;

Intertio Nocturno.

lt ex

l

Sermo-S.Auéuftiül

j/;MENSIBUS JANUARIO

?

[

tl |

"Exultát Matíd. : utinfe

ET FEBRUARIO.

eundo : dié- jütrá i Octavam] -

A reliqg

Conceptiónis B

Mo : V- die d

Homilia fan&i Auguflini

M (

aSedititüs n Evange

l. Liber

enerde

tle Ms

9. D&

M

utin Fefto Conce-

lus Le&h

lüd: effezcar| tiónis.

in re&to-, *diéendo :

]

m

fanfti Auguftíni

:

cembris.

6r.

d

de Sermóne. :

m

33

MENSE MARTIO.

j

i

| Regäl

toCxo V ir-

! Homilia S. Hieronymi in

A Rpt

, iXCóncéptio glor

iber

T

DN WMS

mnis Marí& ex sémine'Abra-

] Evangel.

ut in

ecunda die .in-

eneratió»

l

W

Ra ,orte detribu Jüda, clargi

L

J s.

Yemys

ex ftirpe David.' -

4»

| fra O&dlavam Conceptionis

EXEE

B:Marig V..die g. D

;

^ Cord

* Cujus vita inclyta cundtas

ec-emf

?"ümus gk

illüftrat Eccléfias.

L

g« Vil

iCI'?

l

W.mmc

r VQI

Otfic. jdc immac. Concept. B. M. V..

eclvii

)

&.vii, Beátam me dicent|célfe Genitrícis

omnes generatiónes: * Quia

rís.

L]

Dei Ma.

M

fecit mihi Dóminus magnz ,

(

Aifa, Cum j"ucunditäte Con-

J

qui potens eft, & íancttum

ceptiónem beáte Marízm re.

nomen ejus.

colámus,. ut ipfa

pro nobis

(b

y.Et mifericórdia ejus à

intercédat ad . Dó

[

minumr Je-

progénie in progénies ,. ti-

méntibus eum.

füm Chriftum.

Quia.

itulum. Eccli. 24. b.

hij

z. Vili.Felix namque es facra

| Cag

inítio ,' & ante fzecula

f

Virgo María , & omnilaude

A

d

L

creáta fum , & usque

digníffima :

uia ex te

ad futürum fzculum non dé.

Ü

ortus eft fol juftítie ; * Chri-

ftus Deus nofter.

finam , & in habitatióne fan-

10

fo miniftrávi.

Y^ Orapro pópulo;intérveni

&a córam I—f

i.

mn

IT

pro clero , intercéde pro de-

Gloriöiä

;'aXPVIEi"g,inum $

vótofemíneo fexu, séntiant

l]

Sublímis inter sídera,

frer

omnestuum juváàmen , qui-

| Qui te creávit párvulum

cümque célebrant tuam ían-

] La&ánte nutris übere.

M

&am Conceptiónem. Quia

ii

€x te.

Q uod Heva triftis ábftulit ,

Jl

Ój

Tu reddis almo gérmine :

G]ória Patri. Chrifti.

Intrent utaftra flébiles,

ADLAUDES,

Coeli reclüdis cárdines,

[l

& per Horas, Afía.

ilus

^C

| 4 u Regis altijánua,

F

ncéptio gloriófe Vír-

Et aula lucis fülgida :

ginis Maríz ex sémine | Vitam datam

per Vírginem,

Abrahz, orte de tribu Juda,

)

claraex ftirpe David.

Gentes redémptz pláudite.

A

efu , tibi fit glória ,

Píalmus D óminus regnávit.

Qui natus esde Vírgine ,

Ui

cum reliquis. xg.

,

T

l

Afia.

Concéptio recólitur

Cum Patre, & almo Spíritü,

J

In fempitérna fzcula.

I

fan&e Maríe V írginis,cujus

Inen.

vita ínclyta cun&as illüftrat

Y« Concéptio recöliturfah-

J

Eccléfias.

05

,

Ge Máríe Vírginis.

)

Afia, Regáli ex progénie

&« Cujus vita ínclyta cun&tas

María exórta refülget,' cu-

illàftrat Eccléfias.

f

jus précibus nos adjuvari

Ad Benedi&tus, Afía,

|

mente &ípíritu devotítfime

u

li

póícimus.

-

Conceptiónem perpétueVír-

ginis Genitrícis Dei María

9

Afí2, Corde & ánimoChriíto

devotíffime recolámus , qua

pr

canámus glóriam , in hac

celfitüdo: throni

procéffit ,

facra commeroratióne pre-

L

v

allelàja.

!Fa

Eu

Qra-

*

Offic. de Immac. Concept. B.M. V.

: c;lviiï

' Oratio.

ex Officio B. Marie in Sab-

n

ato.

i

Amulistuis , quefumus| b

:

Fï

Dómine , coeléftis grátice

I fecündis Vefperis omnia

ütin primis.

N

munus impertíre : ut , qui-

[ tel

bus beáte Vírginis partus

Ad Magnificat ; Antiphona:

?

Concéptio tua Dei Gé-

]

m

éxtitit falütis exórdium

Conceptionis

,

ejus votív

a|nitrix virgo.gáudium annun-

entum

commemorat

io pacis tríbuat |tiávit u

nivérío mundo , ex te

v

1UAff

enim or

tus eft Sol juftitie ,

increméntum. Per Dóminum

tf

noftrum.

*

Chriftus Deus, nofter : qui

Que hn

Ad Primriamt

ii &. br. dieiture |folvens maledi&tiónem , dedit

JriQU

y

iib

Yy. Qui natus es de Mar!

albenedi&tiónem ; & confün-

At

Virgine,

]

dens mortem , donávit nobis

Dd

vitam fempitérnam.

Antiphonz

per Horas fu-

Quitde

muntür ex Eaudibus , Ca-

Et fit

omqmemorátio fe«

BN

^

r

pitula veró , & m .brevia quentis Dominicg.

VDfe, YO

jtprofün

[ede 1

Mi Sne

Vf C

Y

n

Cs

ENS

N

///

MP at

C

d

. Etnem

i

N

!

»

N

Anem.

-

*

9/&

N

aT

f

aulo. y,

/*

QX

fifentn

—

v

V*x

; wadn

C

Iv&,&v

J

N

J

li

T

l

','.

j

j

Jtvi t

p

ä

r")

[28

i^

(

te Dómine

]

A

n

;F

/A

Uj

N

"

(

i

I 7

;! Hde

fïïx/'

N

!

DN

]

m

SSNSS

A

/

$

«

—

ï

"tf t

U ,

A

77

! Qufmä'i

UR g

t

N

M

'

i Man

|

l

N

T ii

ij

fabali

1.

' DdFHine

PR

l-

'.'fm meam'

DN

j

Vün

PRJEPARATIO AD MISSA

Rïix

Pro opportunitate Sacerdotis facienda,

li.

Antiphona.

m. Etclamor meus. &c. -

1

E reminifcáris Dómi-

N

. Dóminus vobiscum.

QU

ne delíttia noftra , vel

x. Et cumfptritu tuo.

hV

paréntum noftrórum : neque

Q rémus.

vindídam.fumas de peccá-

lii

Ures tuz pietátis , mi.

W

üs noftris.

A.

tíffíime Deus

inclína pré-

ydedi

- Qus Antiphona Feftis du.

cibus noftris,

plicibus

& grátia S.

Spí-

Ti

tur.

tantüm — duplica-

ritüs illámina cor noftr

umsz

T

ut tuis myftériis digné mini-

Deinde dicuntur

1

feqo P fal.

Q uàm diléta. ror.

B ene-

ftráre , téque ctérna charitá-

) f

te dilígere mereámur.

dixifti Dómine. 102. I nclí-

Eus, cui omne cor patet,

na Dfíe. ro2. C. rédidi.- 132.

& omnis volüntas lóqui-

D e profündis. 137-.

tuf , & quem nullum latet fe-

Deinde repetifur — Afía.

crétum : purífica per infufió-

Poftea'Sacerdos dicit: K vrie

eléifon. C hrifte eléif.

nem S. Spíritus cogitatiónes

K yrie

cordis noftri , ut te perfétté

eléif.P ater nofter. f.

[2

cretó,

dilígere , & di

Yy. Etnenosindücas in ten-

mereámur.

gn laudáre

E

tationem. , Sed líbera nos

Re igne fan&i

piritus

àmalo. y. Egg dixi, Domi-

renes noftros , & corno-

ne miferére mei.

ftrum Dómine : ut tibi caító

&. Sanaánimam meam, quia

córpore ferviámus, & mun-

peccávi tibi. y.. - Convérte-

do corde placeámus.

re Dómine aliquántulum.

Entes noftras , quafu-

&. Et deprecáre fuper fer-

M

mus Dómine , Parácli-

VOS tuOs. y,

Fiat miferi-

tus , qui à te procédit , illá.

córdia tua Dómine fuper nos.

minet : & indücat in omnem,

$. Quemádmodum Íperávi-

ficut tuus

mus in te. y.

Sacerdótes

promífit Filius ,

veritátem.

tui induántur juftítiam.

Dfit nobis , quefumus

Bo

Et fan&ti tui exültent.

A.

Dómine, virtus Spíritüs

Y« Ab occültis meis munda|

me Dómine.

fan&i: que, & corda noftra

cleménter expürget , & ab

&. Etab aliénis parce fervo

tuo.

ömnib us tueátur advérfis.

; Eus , qui corda fidé-

Y. Dómine exáudi oratió.

lium fanéti Spíritus il-

nem meam,.

luftratióne docuifti: da no-

r2

bis -

Orationes ante Miffarg.

43

gt

:cclx

Pal

If (

bis in eódein Spíritu reda|ét

jam ad officium facerdotàle

voc

áre dignátus es , nullis

P

sápere , & de.ejus femper

f

confolatióne gaudére.

meis méritis , fed fola digna-

quxïwSP

Onfciéntias

noftras ,

tióne mifericórdis tuze: doce

I

j v

» quafumus Démine , vi-

me,qua&fo , per Spíritum fan-

Gum tuum , tantum tractáre

«f

fitándo purífica: ut véniens

Mvftérium ea reveréntia , &

d vt

Dóminus nofter Jefus Chri-

ftus Fílius tuus,parátam fibi

honóre.ea devotióne, & timó-

gtl

(miemd

in nobis invéniat manfió-

re , quibus opórtet , & decet.

nem. Qui tecum vivit &

Fac me per grádam tuam

nl

c 3

femper illud de tanto my-

co'rporis

regnat

O

RATIONES:

ftério crédere , & intellige-

n m

re, fentíre , & firmiter te-

iil

Pro opportunitate facerdotis

ante . celebrationem ,

nére, dícere, & cogitáre ,

vfiscont

Communionem dicenda.

quod tibi placet, & expedit

af uf

M

ditem

Oratio S. Ambrófii

E

ánime. mez. Intret Spíri-

DIE DOMINIC

gf.fc.

tus tuus bonus in cor meum ,

j

t t

Q'Umme Sacérdos, & ve-

qui fonet ibi fine fono, &

re Póntifex Jefu Chr-

fine ftrépitu verbórum lo-

dto cir

ade và

íte, quite obtulifi Deo Pa-

quátur: omnem — veritàtem.

tri hóftiam puram, &imma-

Profünda quippe funt nimis ,

luanta a

& facro

teéta . velàmine.

j C

culátam in ara crucis pro no-

bis miíferis & peccatóribus,

Propter

magnam clemén-

&t 6v

I

tian tuam concéde mihi

& qui dedífti nobis carne

t u

tuam ad manducándum , &

Mifsárum folémnia mundo

! &'ani*

corde , & pura mente cele-

m

sánguinem .tuum ad bibén-

Líbera cor meum

dum, & pofuífti myfterium

bráre.

m efte

ab immundis: & nefàándis,

Atotutin

iftud in virtüte Spíritus fan-

&i tui, dicens : Hec quo-

vanis, & nóxiis cogitatióni-

bi lag

bus.

Muni me beatórum

Bitur ,

tiescámque fecéritis , in mei

memoriam faciétis.

Rogo

Angelórum pia & fida cu-

t d

er eümdem sánguinem tu-

ftódia, ac tutéla fortíffima ,

tbl f

ut hoftes ómnium bonó-

üm, magnum falütis noftra

"as

, L

prétium, rogo per hanc mi-

rum confüfi difcédant.

Per

virtütem tanti myftérii, &

"i. d

ram & ineffábilem charitá-

NT

tem, qua nos míferos, &

per manum fanéti Angeli tui

Ti

repélle à me,

& à cun&tis

indígnos fic amáre dignátus

"n

es, t laváresnos à peccátis

fervis tuis durífimum fpíri-

tum fupérbize, ( coenodo-

,OUI'S (

noftris in sánguine tuo : doce

fier

ta Ti

me fervum tuum indígnum ,

xím , invídis, & blasphé-

mie , fornicatiónis, & im-

As u

queminter caetera dona tua

inurn-

Ozstiones ante Miffam.

cclxi

]

ATU

munditis , dübietátis,& diffi-

dignum?Scio Dómine,& veré -

E

déntiz, confundántur,qui nos

feio , & idipfum pietáti tuze

's ]j

ll

perfequüntur : péreant illi ,

confiteor , quia non fum dig-

qui nos pérdere feftínant.

nusaccéderead tantum my-

l: dpy

l

m

FE

IA TIL-«

ftérium , propter nímia pec-

Rex vírginum ,

amator

cáta mca , & infinitas neg

-

Wi

d

iM

cafüitátis & integritátis , coe-

géntias meas.

Sed fcio , &

léfti rore benedi&tiónis tuze

veráciterex toto corde meo

E! llj

TW

| &AM

extíngue in córpore meo

credo , & ore confiteor, quia

fómitem ardéntis libídinis: ut

tu potes me fácere dignum ,

T. d

il

máàneat in me tenor caftitátis

quifolus potes fácere mun-

i(] 1j

córporis & ànimz. Mortiífi-

dum de immundo concéptum

i

cain membris meis carnis

Titt

sémine , & de peccatóribus

ftímulos , omnésque libidi-

juftos, & fan&tos, Per hanc

fitir,

nófás commotiónes ,

& da

omnipotentiam tuam te rogo

rpet

mihi veram , & perpétuam

Deus meus, ut concédas mihi

Wt

caftitátem cum cateris donis

peccatóri hoc Sacrificium ce-

TU

tuis,quz tibi placent in ve-

lebráre cum timóre & tremó-

", d

ritáte: ut Sacrificium laudis

i [

re,cum cordis puritáte , &

cafto córpore , & mundo

lacrymárum fonte , cum 1g-

triiet

corde váleam tibi

offérre.

títia fpiritáli , & coeléfti gáu-

HU

Quanta enim cordis contri-

dio.

Séntiat mens mea dul:

limne

tióne , & lacrymárum fonte,

cédinem beatíffimz prssén-

Jendte

quanta reveréntia , & tremó.

tie tue , & excübias fanctó.

j mihi

re , quanta eórporis caftitá-

rum Angelórum tuórum in

turd)

te , & ánime puritáte iftud

circüitu meo.

j al

divínum , & coeléfte Sacrífi-

FERIA IV.

p mui

l

cium eft celebrándum , ubi

Ego enim Dómine , rme.

i

f

caro tuain veritáte sümitur ,

mor

veneránde Paífiónis

| lïäüm

ubi. fanguis tuus in veritáte

tug accédo ad altáre tuum ;

vf

bibitur , ubi ima fummis ,

licét peccátor , ut ófferam

[j a

terréna divínis jungüntur ,

tibi Sacrificlum ,

quod tu

Álimà ,

ubi adeft (an&órum Angeló-

infütuífüi , & offérri prece-

bon

rum prasentia , ubitu es Sà

pífti in commemoratiónem

T

crificium , & Sacérdos mira-

Suf-

tui , pro falüte noftra.

^ )

i. u

biliter , & ineffabiliter con-

cipeillud , qu&fo , fumme

ftitütus.

yat

Deus , pro Eccléfia fan&a

j a

FERTIA II

tua, & pro pópulo , quem

Quisdigné hoc celebráre

y l

acquisífüi sánguine tuo. Et

qeti

póterit, nifi ta Deus omní-

quóniam, me

peceatórem

potens

offeréntem . féceris

pl

interte , & cüimdem pópu-

Ji

3

lum

j

| ceIxii

Orationes ante Miffam.

L

m

Jum tuum médium effe vo-

Orámus Dómine clemén.

[

VijlbmS.[

luffti/licet in me áliquod boni

tiam tuam, ut feréno vultu

J

Jqr nj

óperis teftimónium non ag-

famíliam tuam, facri tui nó-

nófcas , officium faltem di-

minis officia przftolàntem ,

àn ^

fl

fpenfatiónis crédite nonrce-

afpícere dignéris: & ut nul-

cüfes: nec per me indígnum

líus fit frritum votum, nul-

gf

t d

eórum falütis péreat prétium,

líus vàcua poftulátio,

tu no-

t

pro quibus víctima falutáris

bispreces süggere ,

quas

dignátus es effe redémiptio.

ipfe propítius audíre,

& ex-

d

audíre deleCtéris.

fs purá

Prófero étiam Dómine ( fi

dignéris propítius intuéri )

FERIA VI.

dernit

n

tribulatiónes plébium , perí-

Rogámus étiam te , Dómi-

cula populórum, captivórum

nefantte Pater, & pro fpi-

lengneal

rítibus fidélium — defunétó-

l mino

gémitus, misérias orphanó-

rum, neceffitates peregrinó-

rum ; ut fitillis falus,sánitas ,

(fmpur

rum , inópiam debilium , de-

gaudium , & refrigérium ,

ul du

fperatiónes

languéntium ,

hoc magnum pictátis Sacra-

9 U

Toro «t

defé&tus fenum , fufpíria jà-

méntum. Dómine Deus me-

venum, vota vírginum, la-

us, fitillis hódie magnum ,

ER

ménta viduárum.

& plénum convívium de te

inomC

4

FERIA V.

isttl, Q

pane vivo , qui de coelo de-

"'Tu enim miferétris ómnium ,

fcendífti , & das vitam mun-

[

Mfa tj

Dómine: & nihil odífti eórum

do, detuacarne fancla , &

tir, abl

quz fecífti. Memoráre, que&

benedíCta, Agni vidélicet im-

lt du

fit noftra fubftántia: quia tu

maculáti, qui tollis peccáta

titits m

Pater nofter es , quia tu Deus

mundi, quede íantto, &

um w

nofter es, neiraífcáris fatis,

gloriófo beàte Vírginis Ma-

;uib

U 1

j

neque multitüdinem vífcerü

ría ütero eft afsümpta, & de

MC TUM

)

tuórum fuper nos contíneas.

Spíritu fan&to concépta:ac de

àm, *i(at

Ton enimin juftificatiónibus

illo pietátis fonte , qui per

Va

noftris proftérnimus preces

lánceam mílitis ex tuo facra-

Isvin,

antefáciem tuam , fed in mi-

tíffimo làátere emanávit: ut

ffe;fUO f

feratiónibus

tuis

multis.

exínde refé&i , & fatiáti , re-

Mms j (]Ufä

Aufer à nobis iniquitátes

frigeráti, & confoláti, exül-

L pro

-

N^

noftras: &ignem fantti Spt-

tentinlaude, & glória tua.

Peto cleméntiam tuam Dómi-

Ug v

ritus in nobis clementer ac-

BU

cende.

Aufercor lapídeum

ne, ut defcéndat fuper pa-

de carne noftra :

& da nobis

Va mW

nem tibi facrificandum ple-

ætCï [ ï

T

cor cárneum ,quod teamat,

nitüdo tuze benedictiónis ,

& fan&ificátio tus divinità-

V

Häp 1t

il

te díligat , tedele&tétur , te

m (

fequátur , te perfruàtur.

tis.

Defcéndat étiam — Dó-

l

u

mine

RT

t

Q

tation

e Miffam.

ecliii.

(j

'mine illä fan&i

N

es ant

piritus

guore, ut nullam prater te

w

invisíbilis , incomprehenfibi

séntiam dulcédinem.

Panis

g

liT

lísque majéftas , ficut. quon-

candidíffime habens

omne

Atm

dam in Patrum hoftias de-

déle&taméntum, & omnem

TT

J

Ícendébat , qui & oblatiónes

apórem,qui nosfemper réfi-

» Il

noftras corpus & sánguinem

cis , & nunquam in te déficis:

g.

tuum efficiat, & me indignum

cómedat te cor meum, &

y Ws

facerdótem dóceat tantum

dulcédine fapóris tui repleán-

t

trattáre myftérium cum cor-

tur vifcera àánima mez.Mlan-

dis puritáte, & lacrymárum

dücat te Angelus ore pleno,

devotióne , cum reveréntia ,

mandücet te peregrínus ho-

| Dom

& tremóre , itaut plácide, ac

mo pro módulofuo, nede-

Y l

I

benígne fufcípias facrificium

ficere poffitin via, tali re-

Ti

ii

de mánibus meis ad falütem

creátus viático. Panis fan&te,

Atlt,

ómnium. ,

tam vivórum ,

panis vive , panis munde, qui

]

u ,

quàm defunttórüm.

defcendífti de coelo, & das

AC

[

^

: ) À

vitam mundo,

veni in cor

i m

Rogo étiam te,

TDL(C'))mine ;

meum ,

& munda me ab

AUR

per ipfum faerosánttum my-

omni inquinaménto carnis , &

Wi

ftérium Córporis , & Sángui-

fpíritus.

Intra in ánimam

(s

nistui, quo quotídie in Ec-

meam, fana, & munda me

Jf

clefia tua.páfcimt,, & potá-

intérius , & extérius. Efto tu-

d

mur , abiüimur , & fan&ificá-

támen , & contínua falus áni-

VL

mur , atque unfus fummee di-

mae,«& córporis mei. Re-

geccäta

vinitátis partícipes efficimur:

pelle à me infidiántes mihi

|

j

j

da mihi virtütes tuas fan&tas "

hoftes :

recédant procul à

jl

quibus; replétus , bona con-

preséntia poténtie tüz , ut

h u

fciääi * ad altáre tuum accé-

foris & intus per te munitus,

pm:aæüe

dam, itaut liec coeléftia Sa.

recto trámite ad tuum regnü

craménta efficiántur mihi fa.

ervéniam :

ubinon in my-

qui D

p n

lus & vita. .Tu enim dixífti

j

éris, ficut in hoc témpo-

j u

oretuo fantto , & benedí&o :

re àgitur ,

fed fácie ad fá-

i, Y

Panis , quem ego dabo, caro

ciem te vidébimus ,

cum

exil

tradíderis regnum Deo, &

mea eft pro mundi vita. Ego

CNULO

fum panis vivus,qui de coelo

Patrr,

& eris Deus ómnia

[.J

detcéndi.

in ómnibus.

"Func enim me

&DW

$i quis manducá

veritex hoc pane, vivet in

dete fatiábis fatietàte mirtí-

Qeï pf

etérnum.

Panis dulciffime,

fica,ita ut nec esüriam , nec

n r

ul

fana palàtum cordis mei, ut

sítiam

in stérnum.

Qui

séntiam . fuavitátem | amóris

cum eódem Deo Patre,

&

(f

Spíritu fan&to vivis, & re-

n "

u — Sanaillud ;b omni lan-

J

r4

/

glrï as

cclxiv

Orationes ante Miffam.

vulnéribus crücifixi Dómini

g i

gnas per ómnia fzecula faicu-

bt lavar

lorum.

Amen.

mei Jefu Chrifti prófluens,&

peccáta totíus

mundi áb-

AI

Ora

m

iffam. .

d

b

men

i dufc

1con-

]uens.

Recordàre : Dómine

uM

vívii tui pie Dóminc Jefu

creatürz tue,quam tuo Sán-

)

"H

IV

j M

ó

hrifte , ego peccátor de pró-

guine redemífti. Poenitet me

priis méritis nihil praesümens,

peccáffe , cüpio emendáre

qnm t

jfcipar

1ed de tua confidens miferi-

quod feci. Auferergoà me ,

córdia & bonitàte , accédere

clementíffime Pater , omnes

mylitit

H

i r

vércor, & contremífco. Nam

iniquitátes & peccáta mea:

cor & corpus hàbeo multis

ut purificátus mente & cór-

täffa&fld

crimínibus maculátum, men-

drnten

pore digne deguftáre mérear

tem & linguam non cauté cu-

Sanéta SanGiórum : & concé-

f ài

de,uthac fan&a prelibátio

h:l 1 quæxüj

ftodítam. Ergo, ó pia Deitas,ó

treménda Majéftas,ego mifer

Córporis & Sánguinis tui ,

154

inter angüftias deprehénfus ,

quam egó indígnus sümere

T

adte fontem mifericórdie re-

inténdo ,

fit

peccatórum

um rem

cürro, ad te feftíno fanándus ,

meórum remíífio , fit deli-

v

fub tuam proteCtiónem fügio;

Górum perfé&ta purgátio ;

hm o

& quem jüdicem fuftinére

fit tàrpium cogitatiónum ef-

j D

méqueo , Salvatórem habére

fugátio ; ac bonórum sénfu-

dlb (

fuípíro. 'Tibi Dómine plagas

um regenerátio , operüm-

fre Mari

3neas ofténdo , tibi verecün-

que tibi placéntium falübris

ipor f

diam meam détego. Scio pec-

efficácia, ánime quoque &

Aürpotár

mbr

cáta mea multa, & magra ,

córporis contra inimicórum

- pro quibus tímeo. Speroin

meórum insídias firmíffima

mantiftm

mifericórdias tuas , quarum

tuítio.

Amen.

pubi

non eft nümerus.

Réfpice

Oratio S, Thome Aquinat.

quem n

nipotens, fempitérne

ergo in rme óculis mifericór-

A Cere

dietuz ,Dómine Je(u Chri-

Deus , ecce aecédo ad

ADdem fi

fte, Rex etérne , Deus &

Sacraméntum unigéniti Fílii

TTplári

homo , crucifixus propter hó-

tui Dómini noftri Jefu Chri-

du

minem. Exáudi me fperàán-

füi : accédo tamquam infir-

mus ad médicum vite , im-

100 Deus

temin te : miferére mei pleni

"f

misériis & peccátis, tu qui

mündus ad fontem miferi-

0R

fontem miferatiónis numquá

córdizm , caecus ad lumen cla-

t

!3

manáre cefsábis. Salve falu-

ritátis atérne , pauper &

tl

iU

A

táris ví&tima, pro me & omni

egénus ad Dóminum coeli

lt

humáno génere in patíbulo

& terra.

Rogo ergo im-

n ]

" crucis oblàáta.

Salve nobi-

UI

ménfe largitátis tua abun-

0 Wi

lis & pretiófe Sanguis , de

dántiam ,

quátenus meam

Ccuràá-

T 6

Jj

Oratïoncs ante Miffam.

ecixv

curáre dignéris infirmitá-

!en

M

pus , & sánguinem Dómini

l

tem , laváre foeditátem , 1l-

