N illo témpore :

homas ,

N

Ic quippe difcípulum Dó-

bon .

unus ex duódecim, qui dí-

minus poft refurreGtió-.

citur Dídymus, non erat cum

nem fuam dubitáre permífit ,

Y fu.

eis , quando.venit Jefus. Et

nec tamen in dubitatióne de-

Hic

.

Verbo

xéliqua.

séruit 5 ficut ante nativitá-

Homilía S. Gregórii Pape.

tem fuam habére Maríam

h nt -

Ex Homilia 26. n Evangelia

T

fponfum vóluit , qui tamen

jem q

Ít medium.

ad ejus nüptias non pervenit.

Uid,

fratres chariffimi ,

Nam ita fa&tus eft difcípulus:

Apilo,

quid inter hec animad-

dübitans , & palpans , teftis

(b T

vértitis ? Numquid cafu ge-

verge refurre&tionis , ficut

äta j Ie

ftum créditis , ut elé&us ille

fponfus matris füerat cuftos

ts dv

difcipulus tunc deéffet , poft

integérrime

Virginitátis.

tSpttu

autem véniens audíret , àu-

Palpávit autem , & exclamá-

«eorum

diens dubitáret, dübitans pal-

vit: Dóminus meus , &

w Spl l

áret, palpans créderet ? Non

Deus meus ! Dicit ei Jefus:

yia Ua

j

oc cafu , fed divína difpensá-

Quia vidífüi me , credidífti,

contrit

tióne geftum eft.Egit namque

Cüm Paulus Apóftolus dicat:

D

miro modo fupérna clemén-

Eft àutem fides fperandá-

iddo 10

tia,ut difcípulus ille dübitans;

rum fubftàntia rerum , ar-

xueu

dum in Magiíftro fuo vülnera

guméntum non apparéntium:

[ip n

palpáret carnis , in nobis vül-

profé&to liquet , quia fides

nera fanáretinfidelitátis. Plus

iusfit

J

!

illárum rerum argumeéntum

i od

eniim nobis Thomz infidéli-

eft, que apparére non pof-

Cort

orü li

tas ad fidem , quàm fides cre-

funt. Que étenim appárent,

Cs

déntium difcipulórum pró-

jam fidem non habent , fed

(f r

fuit : quia dum ille ad fidem

agnitiónem.

Pha

palpándo redücitur , noftra

$. Htifunt viri fandli , quos

J qu

omni

dubitatióne

elésit Dóminus in charitáte

Pum

1.

Juens ,

[

Hhs5

non

Fefta Januarii. 71 1«

y. Vox clamántis in deser-

3 ]

nön- ä&a ,&dedit i

lis gló-

. r

riam fempitérnam ; * Quo-

to , Paráte viam Dómini.

rum do&rína fulget Eccléfia,

y.ReQas fácite sémitas ejus. -

, n

Oratio üt in Adventu,

' cuüödfw

]

utíoleluna. Y* SanQi per

Sihoc Feftum transferatur,

|

fidem vicérunt regna, operáti

|

y.nl

funt juftítiam, Quorum.

tunc Antiph. Nolíte timére.

i

N

dicitur ad Benedittus in Do-

l.

G 1ória Patri. Quorum.

minica loco Antiphona. Ave

-

0. Adfocietátem.

& in Officio S. T ho-

ect10 1X«

María.

)0

m pro commemor, Adven-

T YUm ergo vidit Thomas,

tus ponitur. Antiphona ,. Fe-

dum palpáàvit ; cur ci

ïu Pefta

dícitur : Quia vidífti me , cre-

ris? fecünda,

Dicit Dómi-

nus : Poeniténtiam ágite : ap-

i AAd'

didífti ? Sed áliud vidit , áliud

!

]

crédidit.

A mortáli quippe

propinquávit enim regnum

hómine Divínitas vidéri non

coelórum , allelüja.

i

Ü

"^"Vox clamánti

$v

ut fupra.

4v

ij d

pótuit. Hóminem ergo vidit,

ESTÀA JAÀ

NUARII.

l

!

A

& Deum conféffus eft , di-

cens : Dóminus meus, & Deus

Prima die non impedita di-

| aim?

qmeus. Vidéndo ergo crédidit,

citur Officium Defunctorum.

:l

XL.

qui confiderándo verum hó-

RH

&

üd.

minem , hunc Deum , quem

ygini Papz

arty-

: At

risfit commemor. infra Octa-

MUU

vidére non póterat , exclamá-

vam Epiphanis.

vit. Letíficat valde , quod sé-

Q

quitur: Beáti, qui non vidé-

Ad. Vefperas , Antiphona.

li

runt , & credidérunt. In qua

Ifte San&us pro lege Dei fui

certávit usque ad mortem ,

fdd

nimirum fenténtia nos fpecia-

j

liter fignáti fumus ,qui eum,

& à verbis impiórum non

t

tímuit : fundátus enim erat

quem carne non vídimus,

i

fip/

j

mente retinémus. INos fignáti

fupra firmam petram. .

,

L]

náfti

fumus , fed fi fidem noftram

* Glória

& honóre coro

Mdj

'

eum Dómine.

(

:

opéribus séquimur. IIle é-

V« Et conftituifti eum .

füper

lHV&

enim veré credit, qui exércet

1

do , quod credit.

ópera m

ánuum tuárum.

gf)crlä)n

u

lau

us. I

9

, Oratio.

$3

K&a

y. vero hoc

m

um occur-

Nfirmitátem noftram réfp

d

&

IT

äx

ratin:Quatuor Temporibus

-Lce omnípotens Deus

. m

nona.Le&tio legitur de Homi-

quia pondus própriz a&iónis

lia illius Feriz.

t

gravat , beáti Hygíni , Már-

lum

Pro commem. Adv. Afía,

tyris tui atque Pontíficis in-

Quod

Nolite timére,quinta enim die

tercéffio gloriófa nos próte-

Per Dóminum.

M

gat.

Ad

LU

véniet ad vosDóminus 'ïïï)ü'e!.'.

Fefta Tanuarii. 7

H

glese'r,

49

l

Ad Eaudes, Antiphona.

e

Hymnus.-

Qui editánimam fuam in hoc

Efu dulcis mem(pria.,.?

$6

,

iurndo , in vitam atérnam

Dans vera cordis gáudia :

Tàtlt,

cuftódit eam.

Sed fuper mel & ómnia

fhéft,

* Juftus ut palma florébit,

us dulcis prazséntia.

.

& Sicut cedrus Líbani mul-

N

nDo.

itur.

il cánitur fuávius,

A

licàb

(dq4N

il auditür jucündius ,

.

p

rat

1€: infirmitátem. "

l

tfup|w

il cogitátur dülcius ,

uàm Jefus Dei Fílius.-

A

"MO

l

[

M æ&l Egighgï?m. LE

cfu , fpes poeniténtibus ,

Feftum SS. Nominis - Jefu

Quàm pius es peténtibus!

'mel |

Doplex ii. Claffis.

en)

Quàm bonuste quzréntibus*

Ad Vefperas , Antiphona.

N

d quid inveniéntibus ?

g

nis , qui invocáve-

ec lingua valet dícere ,

OY

^ rit nomen Dómini , fal-

füpti,

Nec líttera exprímere;'

ML

erit,

Expértus poteft crédere ,

X'M (l

o

Imus.

D;

6minu€.

uid fit Jefum dilígere.

eum reliquis

deliete

de

j

& loco ultimi, Pfalim;

is Jefu noftrum gáudium ,

s

Qui es futürus preemium :

W

didi. 122.

Sit noftra in te glória,

at -

AÁfa. Sanfgum & terribile

t

Per cun&ia femper facüla j

nomen ejus : inítium fapién-

Amen.

üztimor Dómini.

^ Sit nomen Dómini bene-

iphons

'

dí&um , allelüja.

pa

üu

li4* Egoautemin Dómino

gaudébo ,

ultàbo in Deo

* Ex hoc nunc,& usque in

UE

Tefu meo.

"at

* À folis ortu

y m

f Wg?nïggä?j,aäntiphon d

jm

usque ad oecáfum -laudábile

j

Iide

men Dómini,

Fecit mihi magna; qui patens

f

E

Sacrificabo hóftiam

eft, & fanttum

'coronifïi

üja.

Ug o

laudis , & nomen Dómini

invocábo.

D

4 JEus. qui unigénitum

p

apitul

um. Philipp.2.

*. Filium tuum conftituíi-

h

Ratres, Chriftus humi

fü humáni géneris Salvató-

H

Tiàvit femetípfum fa&tus

rem, & Jefum vocári jufsífti :

nu

N

abédiens usque ad mortem ,

concéde propítius ; ut ; cujus

Qu

mortem autem crucis, Prop-

fancdtum nomen venerámur

) aüiün

ter quod & Deus exaltávit il-

in terris, ejus quoque afpé-

(l W

lum, & donávit illi nomen.

G&u perfruámur in coelis. Per

!

qQuod eft (uper omne nomen :

eündem Dóminum noftrum

r

if in nómine

Q PW

Jefu omne ge-

gu fiectátur,

Teiga bt ?æhzmcmdratïa

[ Ad

pa

P

Fefta Tanuarii. 74 - /4

;

Domäïicæ -fecundae

poft E-4 Jefum ardénter querite ,

ä tempü»

Suscépit

uazréndo inardéfcite.

age

piphaniam , Aífa.

T

; n

Deus Ifrael püerum fuum:

3 enoftra Jefu vox fonet ,

ficut locütus eft ad Abraham,

Noftrite mores éxprimant ,

| a

& (emen ejus , exaltàáre hü-

'Te corda noftra díligant , '

j

gen i

Et nunc & in perpétuum.

-

li

miles usque in faculum.

1

Y^. Vefpertína oratio . afcén-

- Amen.

)ä

fmut.

dàt ad te Dómine. $. Etde-

In primo No&urno , Afía.

- m

Dómine Dóminus nofter :

n

fcéndat fuper nos mifericór-

dia tua.

ratio.

quam admirábile eft nomen

. Jjeint

tuum in univéría terra.

x deili

Mníipotens fempitérne

Pfalmus. Dómine Dóminus

Pettü

O

Deus , qui cceléftia fi-

mul & terréna moderáris:

nofter. cum reliq. ut in Offic.

um

parvo B. Marie. cl. Píalm,

(quii

fupplicatiónes pópuli tui cle-

ménter exáudi , & pacem tu-

veró ifte incipitur à fecundo

TU

am noftris concéde tempóri-

verfu, Quóniam eleváta eft.

at

Afía. In nómine Jefu omne

r

bus.

Per Dóminum.

Ad Completorium , & per

genu fle&tátur , Coeléftium ,

- (steT

Horas diei , in fine Hymn.

terréftrium , & infernórum.

n

Pfalm. C oeli enárrant. cli.

dicitur ; Jefu , tibi fit glória,

. Isej

Qui

natus es de Vírgine.

Aíía.

Confitémini Dómino ,

^diens|

Á

d Matutinum , Invitator.

& invocáte nomen ejus; me-

J intrj

Ambul

Admirábile Nomen Jefu,

mentóte , quóniam excélfum

uod eft fuper omne nomen ,

eft nomen ejus.

dudo

3

XVeníte , adorémus.

Pfalm. D ómini eft terra. clii.

LT

Pfalm. V eníte, exultémus. z.

y'- Propter nomen tuum Dó-

fs

FHivmnus.

mine propitiáberis peccáto

Ti

meo.

f

"Efu, Rex admirábilis ,

x. Multum eft eni

m.

. Et triumphátor nóbilis,

!àpt

Dulcédo ineffábilis ,

P

ter nofter.

4

A

b

fOIUtiOO E XäUdi Döminen

'Totus defiderábilis.

: Mis,

Quando cor noftrum vífitas ,

Bfo. Benedi&tióne perpétua.

g

[

'Tunclucet ei véritas ,

De A&ibus Apoftolórum.

tInd

ectlO f.

ap. 3

?

Mundi viléfcit vánitas ,

h

!

Et intus fervet cháritas.

Etrus autem , & Joánnes

afcendébat in templum

Tefu dulcédo córdium ,

ad horam oratiónis nonam.

Fons vivus , lumen méntium

E xcédens omne gàudium ;

Et quidam vir , qui erat

(e

claudus ex ütero matris fuae,

|

Et omne defidérium.

T efum omnes agnótcite ,

bajulabátur : quem poné-

b

bant quotídie ad portam

ii

Amögem ejus pófcite.

tein-

Fefta Januarii.

/ 4

/ 4j

49;

!

t

templi, que dicitur Speciófa,

tam templi : & impléti funt

It

ut péteret eleemófynam ab in-

ftupóre & éxtafiin eo , quod

troeüntibus in templum. Is

contígerat illi.

Cum tené-

"

l

cüm vidíffet Petrum & Joán-

ret autem Petrum & Joán-

I

nem incipiéntes introire in

nem, cucürrit ommis pópu-

" templum; rogábat,ut eleemó-

lus ad eos ad pórticum , quz

appellátur Salomónis , ftu-

l 558-

Íynamaccíperet. Intuens au-

il :

tem in eum Petrus cum Joàn-

pentes.

Videns autem Pe-

ne, dixit : Réfpice in nos. At

trus refpóndit ad pópulum:

'; TU

d

illeintendébat in eos, fperans

Viri Ifraelíte , quid mirámi-

DT

fe áliquid acceptürum ab eis.

ni in hoc , aut nos quid in-

-Petrüs autem dixit: Argén-

tuémini , quafi noftra virtü-

YOf

tum & aurum non eft mihi ,

te aut poteftáte fecérimus

Pin,

CUnd)

' quod autem hábeo , hoc tibi

hunc ambuláre ? Deus Ab-

do : In nómine Jefu Chrifti

raham , & Deus Ifaac , &

itaefl.

Nazaréni furge , & ámbula.

Deus Jacob , Deus patrum

Q

Et apprehénfa manu ejus

noftrórum glorificávit Fílium

Rl'mm )

'déxtera, allevávit eum, &

fuum Jefum, qué vos quidem

m

prótinus confolidáta funt ba-

tradidíftis , & negáftis ante

y.di

fes ejus , & plantae.

Et exí-

fáciem Piláti , judicánte illo

Döm'mm |

* fiens ftetit , & ambulábat : &

dimítti. Vos autem fanctum &

j

juftum negáftis , & petiíftis

ii

intrávit cum illis in templun

virum homicídam donári vo-

*Ambulans , & exíliens, &

Jaudans Deum.

bis: Auclórem veró vitz in-

s d

terfecíftis , quem Deus fuscí-

X« Ecce concípies , & pá-

uD

ries Fílium , & vocábis no-

távit à mórtuis, cujus nos te-

Qecc'ato

men ejusJefum: ^Ipfeénim

ftesfumus. Etinfide Nómi-

n

falvum fáciet pópulum fuum

nis ejus hunc , quem vos vi-

i

à peccátis eórum.

díftis, & noftis, confirmávit

$* Vocátum eft nomen ejus

nomen ejus : & fides, que

Dimi

"Jefus, quod vocátum eft ab

per eum eft, dedit íntegram

u

p

Angelo , priüsquam in ütero

fanitátem iftam in confpé&u

órum

conciperétur. Ipfe.

ómnium veftrüm.

u )

& Benedíttum eft nomen

Dno. Unigénitus Dei Fílius.

ectio dHv

[

tuum , Deus patrum noftró-

j

T vidit omnts pópulus

rum,qui cüm irátus füeris,

um ambulántem & lau-

mifericórdim fecordáberis :

T

dántem: Deum.

y p

Cognofcé-

* Etin témpore tribulatiónis

ytt

n

bant autem illum , quod ipfe

peccáta dimíttis.

]

erat , qui ad eleemófynam

Y Et benedí£ttumnomen ma-

/

w —'fe

l

m , qui

il

'de'baf ad Specióíam por-

jeftátis tuïe in etérnu

acis

E5

nuarii. 7/ - "jci*

fads mürabilia föluäe&ïïfïa

In fecundo Noéturno, Afía.

* fY

Bio, Spíritus fan&i grátia.

Mémores erunt nóminis tui

jl

Le&io ?iüu

Cap. 4«

Dómine , in omni generatió-

A€tum eft autem in crá-

ne , & generatiónem.

E

füinum , ut congregarén-

(almus. E, ru&távit, clii.

qwb

d

fit

tur Príncipes eórum,& fenió-

ía. Magnificáte Dóminum

í

;

res, & Scribe in Jerüfalem,

mecum , & exaltémus

& Anunas princeps Sacerdó-

ejus in idípfum.

nomen

ii

faimus. D) eus nofter. cliii.

(eim

tum , & Cáiphas ,& ]Joán-

nes, & Alexánder , & quot-

fia, Omnes Gentes , quas-

quot erant de génere facerdo-

cümque fecífti , vénient , &

uj

táli, & ftatuéntes eos in mé-

adorábunt coram te Dííe , &

tiaf

h

dio interrogábant: In qua vir-

glorificábunt nomen tuum.

tüte,aut in quo nómine fecí-

falmus. F undaménta. cliv.

"n

ftis hoc vos ? Tunc replétus

T5

. Propter glóriam nóminis

fsl

Spiritu fan&to Petrus,dixit ad

tui Dómine líbera nos.

eos:Príncipes pópuli,& fenió.

. Et propítius efto peccátis

D

res , audíte : Si noshódie diju-

noftris propter nomen tuum.

dicámur in benefátto hóminis

ater nofter.-

infirmi, in quo ifte falvus fa-

biolutio, À psfus píetas.

H(

&us eft, notum fit ómnibus

eneditdtio. Deus Pater ome

ibu

.vebis , & omni plebi Iírael,

nípotens.

juli

uia.in nómine Dómini noftri

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

port

Jefu Chrifti Nazaréni , quem

erm. 15. fuper Cantica circa

um

vos crucifixíftis , quem Deus

medium,. Lectio iv.

(t4ft

fufcitávit à mórtuis , in hoc

On otiósé Spíritus fan-

N

ifte aftat coram vobis fanus.

N

&us nomen fponíi óleo

proy

Hic eft lapis, qui reprobátus

cómparat , cüm ita dóceat

&

eft à vobis zdificántibus , qui

fponfam ad fponfum clamá-

Md

fattus eft in caput ánguli : &

re : Oleum effüfum nomen

1

die h

tuum.

non eftin àlio áliquo falus.

Oleum enim lucet,

mj

Neceenim áliud nomen eft fub

pafcit, & ungit. Fovet ig-

UA

codlo datum homínibus , in

nem , nutrit. carnem , lenit

ATU

quo opórteat nos falvos fieri.

dolórem : lux , cibus , medi-

In,

&. Laudábo nomentuum af-

cína.

Vide idem nunc &

Af

sídué. *

Et collaudábo illud

de fponfi nómine

Lucet

dühg

in confeffióne.

predicátum , pafcit recogi-

ltue

$. Lztábor ,& exultábo in

tátum , invocàtum lenit , &

Qte P

te : pfallam nómini tuo Altif-

ungit. Et percurrámus sín«

gl' ed[«

fime.

Et collaudábo.

gula. . Unde putas in toto or-

tiles

G lória Patri.. Et collaudäbo.

be tanta . & tam sübita fides

E.

UX J

Fefta Januarii. - FM .

Allï.

'

"

lux ,rifi. de praedicáto nómi-

, C COS

illaminávit? Numquid

Ti

neJefu ? Nónne in hujus nó-

non ignem fparfit , cüm ait :

T

minis luce Deus nos vocàvit

In nómine Jefu Chrifti Naza-

in admirábile lumen fuum ,

réni furge , & ámbula.

"

quibus illuminátis , & in là-

m4 Confiteántur nómini tuo

NI

minéifto vidéntibus lumen,

magno,* Quóniam terríibile

OT

dicat méritó Paulus : Fuíftis

& fan&um eft, y., -Hi in cür-

aliquándo ténebrze , nunc au-

ribus , & hi in equis , nos au-

ü

lll

tem lux in Dómino.

tem in nómine Dfii Dei noftri

W

5 Sperent in te , qui nové-

&

invocábimus. Quóniam.

um

runt nomen tuum :

uo-

Bíio. lignem fui amóris.

li

!

niam non dereliquífti qua-

LeGio vi,

Uf

réntes te Dómine.

Ec tantüm lux eft no-

n

y. Exürge Dómine , ádjuva

men Jefu , fed eft & ci-

TU

bus. Annon tóties confortá-

nos , & líbera nos propter no-

anen tuum.. Quóniam.

ris, quóties recordáris ? Quid

eCaL

Bfio. .. Chriftus perpétuz.

equé mentem cogitántis im-

AT

Lefio v.

pínguat ? Quid ita exercitá-

Oc dénique nomen co-

tos réparat fenfus, virtütes

d

H

ram Régibus, & Gén-

róborat, végetat mores bo-

« 0

tibus , & filiis Ifrael portáre

nos atque honéftos , caftas

fovet affettiónes ? Aridus eft

n

juffus eft idem Apóftolus , &

D)

H

portábat nomen , tamquam

omnis ánimze cibus , fi non

tU

lumen , & illuminábat pá-

óleoifto infünditur. Insípidus

l

triam , & clamábat ubíque :

eft , fi non hoc fale condítur.

i t

Nox pracéffit, dies autem ap-

Si fcribas , non fapit mihi,

fi d

propinquávit.

Abjiciámus

nifi légero ibi Jefum.

Si dí-

d

ergo ópera tenebrárum , &

fputes, aut cónferas, non

fapit

induámur arma lucis , ficut in

ii

| t

d

mihi , nifi fonüerit ibi Jefus.

mf

die honéfté ambulémus.

Et

Jefus mel in ore, in aure me-

]

udi

mohítrábat ómnibus lucér.

los,in corde jübilus. . Sed

Vet

nam -fuper candelábrum ,

eft. & medicína.

'Triftátue

annüntians in omni loco Je-

áliquis noftrüm.? Véniat in

, Iei

fum , & hunc crucifixum.

med

cor ejus Jefus., & inde sá-

j

Quómodo lux ifta refplén-

liat in os.

Et ecce ad ex-

duit;ac perftrínxit cunttórum

L

órtum nóminis lumen , nü-

r

:

intuéntium óculos, quando de

bilum omne díffugit , redit

ore Petri, tanquam fulgur e-

ferénum. . Lábitur quis in

a

ij

)!rþ

grédiens , claudi uníus corpo-

crimen ? currit ínfuper ad

jl

ráles plantas folidávit & ba.

láqueum. mórtis defperán-

]j

jf

fes , mq;tösqtte fpirituáliter

do ? Nónne ; fi ínvocet

T

no-

49

Feíta Januari. 4I- fjf .

nomen vite , conféftim re-|vocátum eft nomen ejus Je-

fus. Et réliqua.

Ípirábit ad vitam ?

Pw

& Leténtur omnes, qui fpe-

Homilía fan&i Bernardi

rantin te Dómine,in zstér-

Abbátis.

g

num exultábunt ; & habitá-

Serm. z. de Circumcifionc,

Wm

oriabüntur in

yill

bis in eis ,

&51

Agnum & mirábile Sa-

[2)

te omnes ,

Qui díligunt

i

craméntum.

Circüm-

nomen tuum.

cíditur puer, & vocátur Je-

yu

fus.

T

y', Dómine; in lümine vultus

Quid fibi vult ifta con-

u

tui ambulábunt, & in nómine

néxio ? Circumcífio nempe

tuo exultábunt tota die. Qui.

magis falvándi, quám Salva-

1etu

Glria Patri.

ul.

tóris effe vidétur: & Salva-

fünd

Ín tertio No&cturno , Aftz.

tórem circumcídere pótius

dt]

Cantáte Dómino , & benedí-

decét. ,

quàm circumcídi.

dom

annun-

h

Ü

]j

cite nómini ejus

Sed agnófce mediatórem Dei

tiáte de die in diem falutáre

& hóminum , qui ab ipfo

] umd

ejus.

nativitátis fuze exórdio diví-

Angeli

Pfalmus. Cantáte.

iä CliV.

nis humána sóciat , ima fum-

| i

Q

,1

Afía. Secündüm nomen tu-

mis. Náfcitur ex mulíere,

Ange

um Deus, fic & laus tuain

fed cui foecunditátis fruttus

1 o

fic accédat , ut non décidat

! f

fines terre : juftítia plena eft

déxtera tua.

flos virginitátis.

Pannis in-

gdo

Pfalmus. Dóminus regnávit ,

vólvitur: fed panni ipfi An-

TT

exültet terra. clv.

zélicis láudibus honorántur.

N

t

Afía. Cantáte Deo, pfalmum

Abfeónditur in prasépio;

dícite nómini ejus : iter fácite

fed próditur radiánte ftella de

fiy

coelo.

Sic & circumcífio ve-

ht

ei, qui afcéndit fuper occá-

Dim

fum , Dóminus nomen illi.

ritátem fufcépte probat hu-

.Pfalmus. Cantáte. ii« clv.

manitátis : & nomen,quod eft

Dum

fuper omne nomen , glóriam

Tf

Afférte Dómino glóriam

J

&h

onórem.

9. Afférte Dó-

índicat majeftàtis.

Circum-

mino glóriam nórmini ejus.

cíditur tanquam verus Ab-

!l

nd

Pater nofter.

rahze filius : Jefus vocátur

dul

&l

Abfíolutio. À. vínculis.

tanquam verus Fílius Dei.

| ln

N

híio. Evangelica lé&tio.

8 'Tribulatiónem , & doló-

rem invéni,

Et nomen

-

CLéüio fantti Evangeélii fe-

D

cündum Lucam.

Dómini invocávi.

LeGio vii.

Cap. 2.c

y.Turris fortííffima nomen

Fefh

N illo témpore : Poftquam

Tong

Dómini , in ipfo fperávi, &

. confummáti funt dies octo,

adjütus fum. Et nomen.

ne. Divínum auxilium,

i

ut circumcidcrätu? puer :

[19 T0

!

"1

2

r

"

J

999

. Fefta]

anuarii; "7/.

"d

i»

*-.ff' Y

J

Le&io v

Ill

natus eft nobis, Salvát

orVd»- ;

que

enim

adinftar

cátur: quód vidélicet ex hoc

iLl

N

riórum meus ifte Jefus

jam coeperit operári falatem

nomen vácuum , aut ináne

noftram , immaculátum il-

0ij

portat.

Non eft-in eo magn:

(um pro nobis sánguinern

le .

nóminis umbra , fed. véritas.

fundens.

Neque enim jam

llf«

Coelitus fiquidem índitum

quarere eft Chriftiánis, cur

tJe

nomen Evangelífta teftátur ,

volüerit Dóminus Chriftus

AUf«

quod vocátum eft ab Angelo,

circeumcídi.

Propter hoc sí-

WU

priüsquamin ütero concipe

NUS

quidem cireumcífus eft;prop-

rétur. Et atténde verbi pro-

ter quod natus,propter quod

Sin.

funditátem. Poftquam natus

paffus. . Nihil horum prop«

pitu

eft Jefus.

Jefus vocátur ab

ter fe,fed ómnia propter elé-

meid

homínibus, qui vocátus eft ab

&tos.

Nec in peecáto gcni-

nDi.

Angelo, priüsquam in ütero

tus,necà peccáto eircumcí-

o

conciperétur. Idem quippe &

fus , nec mórtuus eft pro

dv

Angeli Salvátor, & hómimnis ;

peecáto fuo , magis autem

T.

fed hóminis ab incarnatióne., | propter delí&a noftra. Quod

iitte

Angeli ab iítio creatürz.

| vocátum eft , inquit,ab àn-

frodus

ocátum efbait , riomen ejus | gelo;prit: quam in ütero cons

ol

Jetus, quod vocátü eftab An- | ciperétur. Vocátum plane ,

1is 1

gelo. In ore ergo duórumn vel nonimpófitum. I Nempe hoc

trium téftiü ítat omne verbü :

pf A

|ei nomen eft ab aetérno.

A

pintut

& ipfum;quod inProphéta ab- ; natüra própria habet, ut fit

breviátum, maniféftius in E- |

Salvátor: innátum eft ei no-

sios

du

vangélio légitur,caro fadtum. -

men hoc,non índitum ab hu-

Yi v

&. Expetdábo nomen tuum

máàna, vel Angélica creatüra;

ul

Dómine;,

— Quóniam bo-

e Deumlaudámus. 17.

num eft in confpéttu San

AD LAUDES,

quodd

rum tuórum.

36

7

glöriam

& per Horas , Aiía,

jrcut

ye. Ut confiteámur . nómini

Leum effüfum* nomen

£.

j A

fancto tuo , & gloriémur in

tuum , fdeó adolefcén-

(ocàti

laude tua.

Quóniam.

tuls dilexérunt te.

G lória Patri.

Quóniam.

Pfalm.

D óminus regnávit,

Dd,

y d

Mena Le&io de Homilia

cum reliquis: de Dominica;

Dominicie.

[e

ut in Pfalterio,

18.

ii

Pro Ecclefitsyn quibus hoc

Áífla, Sceitóte;quia Dóminus

?O

Feftum eft Titulare , dicitur

ipfe eft Deus , c

Mu

nóna LieQuo-qua fequitur,

in &etérnum.

ujus nfomgg

t

i

Eritó fané , dum cir-

Afía. Sitívit ànima mea ad no-

g.

[

cumcíditur puer , qui

*

H,

imen fanttumfumn Dómine.

n. q L À

j

H

Fefta ]anuarïïe j7Í- / Aïæz

f

fri

| Aääg Benedi&tum

L]

nomen

^ Ad Benedi&us , Antiphona.

lóris tuse fanctum , & lau-

Dedit fe , ut liberáret pópu-

ommc

Y

$

lum , & acquíreret fibi no-

qi

dáb

ile, & fuperexaltátum in

j gl(

fzcula.

men &térnum , allelüja.

* Afía

üvenes & virgines*

ratio.

y;.bfi

" fenes cum junióribus laudáte

Eus , qui Unigénitum

J

D

Fílium tuum conftitui-

H

l

nomen Dómini , quia exaltà

füi humáni

éneris Salvató-

eft,

nomen €j

us Íolíus.

i

ä

T

tur&

apit

ulum.

Philipp. 2«

rem , & Je

um vocári jufsí-

jmit

* Ratres , Chriftus humi-

fti

concéde propítius : ut ,

: 6l

o

cujus fanéttum INomen vene-

liávit femetípfum , fa-

mreti

&us obédiens usque ad mor

ràmur in terris , ejus quoque

tem , inortem autem crucis

afpédtu perfruámur in coelis,

iPþ Ei

uod & Deus exaltá

Per eümdem Dóminum no-

d

propter q

ftrum Jefum Chriftum Fí-

vit illum ,

& donávit illi no

[

Mij

men,quod eft fuper omne no-

lium tuum

oitea

fit comme

men: ut in nómine Jefíu omne

: moratid

n

€

ymnusi

Dominice.

mu fledtátur.

Ad Primam z. breve,.

!l

Efu , decus Angélicum,

4

j

J In aure dulce cánticum ,

Chrifte Fili.

T0

Inore mel miríficum ,

* Qui natus es de María

faci

Víregine.

sJ

corde ne&tar coelicum.

d Tertiam, Antiphona»

[

Qui te guftant , esüriunt.

yln

u

. Qui bibunt, adhuc sítiunt

Scitóte.

BU

d

Defideráre néfciunt ,

apitulum. Epatres. , Chri-

dl

humiliávit.

j

Jefum ; quem díligunt.

-

T Sit

Dóminz

W

efu mi dulcíffime ,

DOIPCH

Ti

Spes fufpirántis ánime!

benedíétum ,

Allelüja s

]

Q

allelája. Sitnomen.

A

Tequazrunt piz lácryma ,

$ Ex hoc nunc , & usque in

TOm

clamor mentis íntimz.

M,

ne nobíícum Dómine ,

feculum. Allelüja , allelüjae

hQ

Et nosillüftra làümine;

lória Patri. Sit nomen.

M

Pulía mentis calígine ,

Y* Afférte Dómino glóriam

hi

& honórem , allelàja.

n

(

undum reple dulcédine.

Y

e

fu flos Matris Virginis,

& Afférte Dómino glótiam

d)

Amor noitra dulcédinis ,

us , allelüja.

L V(M*

"Tibilaus , honor nóminis ,

"p

(

tam ,

ntiphona,

j lpfe

N

Sitlvit.

.Resenum beatitüdinis. Amen.

! püli

* Adjutórium noftrum ir

Capitulum. Philip.24 b .

! um

nómine Dómini. ** Qui fc-

N nómine Jefu;omne genu

(rit

cit coelum & terram.

fle&tátur , Coeléftium , ter-

ré.

j )

ä

Fefta Januarii. /Z/

m

n

réftrium , & infernórum : &| — Deinde £

t commemoratio

ommnis lingua confiteátur,

Dominicz, & fequentis.

lim.

uia Dóminus Jefus Chriftus

l

DIE XIV. JANUARII.

in glórià eft Dei Patris.

1n fefto S. Hilarii Epifcopi

nitüm

B. brCV-

Afférte Dómino

& Confeff, Semmidupl.

47

14

óriam & honórem.

j!

[ituf

äl

Allelüja, allelüja, Afférte.

Afía, Sacérdos & Póntifex; &

ll

virtütum ópifex , paftor bone

y. Afférte Dómino glóriam

in pópulosora pro nobis Dfim.

lst

nómini ejus. |Allelüja , allel.

* Amávit eum Dóminus, &

Glória Patri. Afférte.

ornávit eum.

H

BIN

Dóminum

y. Magnificáte

$ Stolam glóris? índuiteum

à

z

zi

.

'.

i

mecum , allelüàja.

ratio.

x

Qs

5&. Etexaltémus nomen ejus

Eus ,qu

i pópulo tuo z-

WE

in idípfum.

D

M

térne falütis beàtum

Ad Nonam ; Ahtiphona. :

Hilárium. miníftrum tribut-

Jüvenes , & vírgines.

fti : prefta , quefumus ; ut,

n

Capitulum. . Coloff. 3. c

quem Do&tórem vite habüi-

Mne , quodcümque fà-

mus in terris : interce(sórem

n ,

X citis in verbo,aut in ópe-

habére mereámur in

| cælis.

re ,ómnia in nómine Dífíi Je-

Per Dóminum.

c Man'a,

fu Chrifti fácite, grátias agén-

1 hoc Feftum venefït in

tes Deo,& Patri per ipfum.

Dominica, transfertur in pri-

Ws bfo

Mlagnificáte Dómi-

mam diem non:impeditam:

tiphona.? |

num mecum,

* Allelüja,

& commem. cum ix. L.etlio-

allelüja.

Mlagnificáte.

ne S. Felicis fit in Dominica,

v Et exaltémus nomen ejus

quód & in fimilibus fe

Doni

inidípfum. Allelüja, allel.

tur.

rva-

j elü]h

G lória Patri. Magnificáte.

Commemoratio fan&i Feü. [

Y« Adjutórium noftrum in

cis Presbyteri & Martyriss :

i

nómine Dómini , allelàja

Aíia lfte San&us pro lege

|jtlj

&» Quifecit coelum & ter-

Dei fui certávit usq; ad mor-

Yif

ram , allelüja.

tem, & à verbis impiórum

Jirar

-:In fecundis Vefperis omnia

non tímuit : fundátus enim

dicuntur ut in primis.

erat fupra firmàm petram.

Ad iMagnificat ; Antiphona.

Ys Glória & honóre coronàá-

Vocábis nomen ejus Jefum,

fti eum Dómine.

J

ipfe enim falvum fáciet pó-

& Et conftituífti eum fuper

pulum fuüum à peccátis eó-

ópera mánuum tuárum.

p

rum , allelüja.

£atio.;

ratio.. D eus ,

'Oncäde*, quafumus, orn- :

tum, ut fupra.

qui Unigéni- C

jf W

,ípotens Deus; ut ad me-

N

fr

lia

iÓ-

E

Fefta Januariis 74 :

:

proficiet inimícus in eo , &

n

Tiórem vitatn Sanctórum tuó-

]

at

rum exémpla nos próvocent:

filius iniquitátis non nocébit

iem

ei. Manus.

Le&io v.

quátenus quórum folémnia

Uadriénnio póft coátto

[brt

ágimus, étam attus imité-

Concílio ad

Seleuciam

* QJI

mur. Per Dóminum.

-TnTiymno: Hfte Confeffor.

Isáuriz urbem , Hilárius ad-

Til

p

éffe compülfus eft : ac defnde

j

Hrüfïs

gnutatuir tertius verfus,

ii

'Conftantinópolim profé&tus ,

-]n primo No&urno , Le&lio-

ubi extrémum fidei perícu-

hr

0s

nes de Script. occurrent.

lum animadvertit , tribus li-

i

Inii.No&Gurno. LeGioiv.

llárusín Aquitánia nó-

béllispüblicé datis , audien-

: us ]

tiam Imperatóris popófcit, ut

T

bili génere natus, doctrí-

st)

na & eloquéntia excélluit.

de Fide cum adversáriis co-

ram difputáret. Verüm cüm

trecit

Qui primüm in matrimónio

Ursácius & Valens Ariàni

i

quali Mónachi vitam egit :

deínde propter finguláres vir-

Epífcopi,quosHilárius fcrip-

T

tis confutàrat, preeséntis eru-

! i

tütes Pictavórum Epífcopus

creátur: quod munus Epiíco-

ditiónem — pertimelcerent ,

o

vpále fic geffit, utà fidélibus

Conftántio perfuasérunt , ut

T

Al

jummam laudem confequeré-

fpécie honóris eum in fu-

tür. Quo témpore, cüm ter-

um Epifcopátum reftitüeret.

131

róribus , bonórum fpoliatió-

Tunc Hilàriumépralio ha-

^nitam

reticórum reverténtem,üt in-

ne, exílio, omni crudelitáte

^ teli

Conftántius ImperátorCathó-

quit fanüus Hierónymus ,

; lum

Galliárum Eccléfia compléxa

[

]i

licos vexáret , nifi ad Ariá-

nas partes transírent, Hilàrius

eft, quem ad Epifcopátum

(

fecütus eft Martínus , qui

i

tanquam firmíffimum murum

I

Ífe Ariánis oppónens, illórum

ófteà Turonénfi prefuit Ec-

furórem in fe concitávit. Ita-

cléfia : tantümque illo doGtó-

Nil

re profécitquantum ejus pó-

disc

que multis petítus insidiis ,

tandem dolo Saturníni Arela-

[tea sánétitas declarávit.

MIR,

&« Pófui adjutórium fuper

wuí

ténfis Epífcopi , de Synodo

oténtem , & exaltávi elé-

E H()mlha

Biterrénfiin Phrygiam rele-

"

gátus eft: ubi & mórtuum

&um de plebe mea :

Ma-

Ü

M

fufcitávit , & libros duóde-

nus enim mea auxiliábitur ei.

W

cim fcripfit de Trinitáte con-

Y^. Invéni Davidfervum me-

tra Ariános.

:

um , óleo fant&to mco unxi

Í

eum.. Manus.

Le&io vi.

Mnjh

ge. Invéai Dàvid fervum me-

um,óleo fan&to meo unxi

Agna deínceps tran.

x Ht

eum :

* Mlnus enim mea

M

quillitáte . Pictavórum

I

L

auxiliábitur ei

Y

:Nihil Eccléfiam — adminiftrávit

Mp

Ín fine lect. VI. post verba...sexagesimo nono ad-

*i N

dendnm est:, ,,Eum a multis Patribus et Conciliis in-

signem Eccles. Doctorem nuncupatum, atque uti ta-

2

Jem in aliquot Dioecesibus cultum, tandem instante

| t

. Synodo Burdigalensi Pius Nonus Pontifex Maximus ex

Fefta Januarii /7/

1

Lj

Md

Galïiämque univerfa

m ad-

n

d

cupávit ? Sed proprietas eft

düxit,ut Arianórum impie-

quarénda dictórum , quam

&v

tátem condemnáret. IMultos

& Apoftolórum officium , &

d

W

libros fcripfit mira eruditió-

ipsíus falis natüra monftr4-

elicjm

ne : quos omnes fan&tus Hie-

bit.

Sal eft in fe uno cónti-

1US a

rónymus ad L«tam , fine ulla

nensaque & ignis elemén-

defde

erróris fufpicióne legi pofíe

tum , & hoc ex duóbus eft

idus,

teftáturillis verbis : Hilárii

unum. Hic ígiturin omnem

j

D.

libros inoffénfo decürrat pe-

ufum humáni géneris effé-lus

de. Migrávitin coelum Idi-

incorruptiónem corpóribus ,

dl

]s

bus Januárii , Valentiniáno

quibus füerit afperfus, im-

t

& Valénte Imperatóribus ,

pértit, & ad omnem fenfum

r

anho poft Chriftum. natum

condíti fapóris aptíffimus eft.

ümqa

Apó(toli autem funt rerum

trecétéfimo fexagéfimo nono.

A

g. Ifte eft, qui ante Deum

coeléftium praedicatóres , &

ls fj

sagnas virtütes operátus eft,

eeternitàtis velut fatóres , im-

Wa

& omnis terra doclrína ejus

mortalitátem ómnibus corpó-

el.

repléta eft:

$ [pfeintercé-

ribus , quibus eórum fermo

vurt, d

dat pro. peccátis ómnium

alpérfus füerit, conferéntes.

n d

populórum.

g, Amávit eum Dóminus ,

drtter

,lfíte eft , qui contémpfit

ornávit eum , ftolam gló-

zlio

vitam mundi , & pervénit ad

riz índuit eum , * Et ad por-

3m,üf iH'

coeléftia regna. Ipíe.

tas paradífi coronávit eum.

Glória Patri. Ipfe.

, Induit eum Dóminus 1o-

JImus —

ympló

In tertio

oCturno.

rícam fidei, & ornávit eum..

topitu

Lé&io fan&i Evangelii fe-

B.

LeQio viii,

cündüm Mltthaum.

s. Q

Eritó ígitur fal terre

htl

Le&io vii.

Cap. 5. b

nuncupáti funt , per

Nillo témpore: Dixit Jefus

doctríng virtütem - faliéndi

"m

1 p

k discípulis fuis : Vos eftis fal

modo sternitáti. córpora re-

rl

terre, Quod fi fal evanüerit,

fervántes.

Sed natüra falis

femper éadem eft , nec im-

y füpe

inquo faliétur ? Et réliqua.

ij dé

Homilía fantti Hilárii Epífc.

mutári unquam poteft. Ve-

*5 M

Commert.in Mattheut

rüm quia converfióni homo

biut

can. 4. poft initium.

sübjacet , & folus beàátus,

um*

Os eftisfalterre: quód

qui usque ad finem in ómni-

V

fi fal infatuátum füerit

bus Det opéribus permánfe-

y U

ad nihilum valet id , quod fa-

rit: ídeó eos fal terra nuncu-

liétur. Sal, ut árbitror , ter-

pátos monet in trádite fibi

rs nullum eft. Quómodo er-

j

poteftàtis virtüte persiftere ,

go. Apóftolos fal terre nun-

ne infatuáti nihil sáliant ,

Wir 1

E13

A

L

TL

Sacrorum Rituum Congregati

onis consulto universae

jj

i

Ecclesiae Doctorem declaravit et confirmavit, ac ipsius

festo die Missam et Officium de Doctorib. ab omnibus

j

recitari jussit, (Decr, U. et O. 10. Jan. 1852.) ——

Feft

anuar. / 3 «

ia]

: Inde

l

&?;ä , fenfu accépti

fapóris

füfpiciónem reliíquit.-

M

amiífo , vivificáre corrüpta

ígitur evádens Felix , in edi-

u

non poffint, & projé&ti de Ec-

bus pi& mulíeris tres menfes

ii

cléfia promptuáriis , cum his

látuit. Cüm veró Dei Ecclé-

tü

quos falierint , pédibus ince-

fia requiéfcere coepíffet, INo-

déntium proteràntur. -

lam rédiens, multísque ibi vi-

j

,, In médio Eccléfi apéruit

ts exémplis,& do&tríne pre-

|

osejus, 9 Etimplévit eum

céptis , miraculísque ad Chri-

f

fti fidem convérfis, conftánter

(rit

-

Dóminus fpíritu fapiéntize ,

& intelléCtus.

étiam recusáto ejus urbisE pi-

il

fcopátu, obdormívit in Dómi-

p

; Jucunditátem , & exulta-

3

iónem thefaurizávit fuper

no : fepultüsque eft propé

eurn.

Et implévit.

Nolam in loco , quem in Pin-

cis appellábant.

| quà

Glória Patri. Etimplévit.

fupt

'T e Deum laudámus. 17.

TE

.Pro S. Felice Pregb. & Mart.

In Laud. fit com. S.Felicis M.

Aia.

