afsidué corpus fuum exercé-

runt: Benedí&tus veró déci-

Jl

bat,nihil remífit ;neque à ftà-

mus tértius in fefto Pentecó-

Vf

dio coeléftia . meditándi fe

M

"i HM 1flt

ftes die fextadécima Maji an-

avélli paífa eft, in utróque vi-

ni milléfimi feptingentéfimi

& V ig;xïxa

te génere plané admiránda ,

vigéfimi

oCávi folémnem

li

t

ym

utramque forórem Magdalé-

ejus Canonizatiónem religio-

£

nam & Miartham réferens.

síffime celebrávit.

fe

'(Tandem pro ie Dóminum

X Fal

M

U

In ut.

&äärï,tg&c de Homi-

finedim

orans , utex hacvalle laery-

márum furfum in. coeléftem

liaS. Gregorii Pape in Ev.

f A

pátriam revocarétur; exaudí-

9 fmile eft regnum ceelórum

E

r

ta eft orátio ejus , die , atque

0 abfcöndi,æ ;

ina

gr?b

um

hora dormitiónis ei patefà-

ääeäämmum non

$

CXl«

fimpm

is. Méritis ftaque, & labó-

Inanno non Biffextili , àre

at

te Quadrageflimam , ix. Le-

ribus plena , ac coeléftibus

liNor

donis cumuláta coepit córpo-

&io lekitur .de. Homilia. Vi-

sdld

gilie 3. Mathie Apeftoli in

mvérfo

ris víribus deftítui , perque

dies decem & feptem nullo

Evangclium. H oe eft prge.

drit d

cibo , fed divínis tantüm col-

cept

u

utin

1gl-

UL

lóquiis refécta eft

tum

lià Apo

þmdgïutæ'CO

inmuni.

1

e

ttt6. D

fan&tíffimis Eccléfie Sacra-

Quando autem hoc Fe-

Kinief

méntisrité fufcéptis , vultu

ftum inciderit in ( uadragee

tenit lnl

fimam ,.Lédie ix. erit de

hilari , atque óculis in coe-

Homilia Ferie occurrentis.

0FI

Jumconvérfis OCtávo Kalén-

Ff

das Martiasanno eetátis quin-

In Laudibus ad Bs , Afíae

uagéfimo , fue converfiónis

Ut cognóvit , resipuit Será-

t j

vigéfimo tértio , humáne ve-

phici Ordinis Magdaléna ,

vófalütis milléfimo ducenté-

dimíffa funt ei peccáta mul-

Mecitay

fimo

nonagéfimo

séptimo

uia diléxit multüm.

Aüti d

felix migrávit ad. fponfum.

à

4

10«

eus, qui fámulam.

ut fuprà.

n

Corpusinhanc ufque diem

IU vt

végetum , incorrüptum ,

Ante Quadragefimam , fit

illefum, & fuáviter olens ,

commem. Vigilieg , cum An-

i

Tle

tiph. & y..de. Feria occurre

T

fumma religióne cólitur in

utim Pfalt. OQratio.

f&nsïam W

Eccléfia Fratrum Minórum ,

ugejamab eàdem , Marga-

A;, quaefumus , omní-

lD

Miráculis

D

A

h

rítà appellátur.

.

potens Deus,ut beáti

Afl

J

contfnuö flóruit

?

quibus

Mathíz Apóftoli tui , quám

lj

"IN

prae-

Officium de SS. Evchar. Sacram. eexxxie-

prevenimus , veneránda fo-

lémnitas

dinem Melchífedech , panem

3

& devotiónem

& vinum óbtulit ; allel.

:äfä

nobis áugeat , & falütem.

Pfalmus: !

d

Per Dóminum.

1289.

Y

Dnnt Do

g

Pus

160)

" Sivero fuerit in Quadra-

Afia,

Mïferäf*öff"bar&iiäüs

Jdt

ssefima ,fit commem. Férie :

ii

de Vigilia autem . S. Mathiz

efcam dedit timéhtibüs . fe in

"m

memóriam fuóru

mn

nihitfit , nifi in Miffa,

Iium , allelüja. . -

l W

In Anno: Communi. ,. Ve-

laimus, €

onfitébor.

fpere integri erunt de S.

Afia.' Cdálice

C I 2 *;8.

m falutáris ac.

D

MMathia. -Apoft. üt in Brev.

cípiam, & facrificábo hóftiam

fine commem. prezcedentis.

laudis , allelüja.

W

In Anno veró Biffextili ,

/

At

alm. C rédidi. 125

tunc im Vefperis S.. Mar-

|Afla« Sicut novéllge olivá.

h

sarite. omnia fumuntur ex

rum;Eccléfim filii fintin cir.

Q

€ommuni non Wirginum ,

m

cuitu menfz Dómini , allel,

Y

prater hie pofita.

Vfalm. E eáti omnes.

137.

Ad Magnificat , Antiphona.

A.

Qui pacem ponit fines

i Vi

Ego diléfto meo, & ad me

UI

ll

Eccléfiz , fruménti ádipe sá-

convérfio ejus : invéni, quem

tiat nos Dóminus.

díligit ánima mea

ténui

Pfalmus. ,

gauda Jerüfa,

L

eum , nec dimíttam.

lem. 148.

jf

Is l

U

Oratio. Deus, qui. ccxxxvi.

Capitulumz1, Cor. 1x. e

Deinde fit commem. Feriz,

Ratres , Ego enim accépi

lp

PU

frfuerit in Quadragef.

F

A d

l

à Dómino , quod & trá.

5

Q

QU

OFFICIUM

didi vobis , quóniam. Dómi.

De San&iffimo Evchariftia

nusJefus, inqua noGe tra.

H)IA'

Sacramento.

M

debátur , accépit panem , &

uN

Feria v. pet - anium, Semi-

grátias agens fregit , & dixit*

J

duplex.

Accipite, & manducáte:Hoc

;

"Recitandum in - omnibus

l

Dominiis & Statibus heredi-

eft Corpus menm , quod pro

vobis tradétur: hoc fácite in

TM

fitris'Augufüff, Domus Au-

meam commemoratiónem.

firiace , extra Adv. & Qua-

Hymnus,

*

m f

m H

drás. qualibet Férià v. non

Ange linguagloriófi .

impeditaFefto ix.Le&t. etiam

P

Córporis myftérium,

Wi

translato, vel officio Vigiliz,

Sanguinísque pretiófi ,

aut-Dominmcz dnticipatae.

uem in mundi prétium ,

Y

Ad Vefperas ;

Antüphonae

Fru&tus ventris generófi

u

Sacérdos in sté

rnum Chri-

Rex effádit géntium.

l

&ufs, ngill«us fecündüm or-l

IN obis datus , nobis natus -

|

j

X

3

eckl

Officium de S5. Evchar. Sacrae ,

o efuriéntes te«

ynd

i

j

« €x intá&ta Virgine ,

écefo preeftit

g

j

Et in mundo conversátus

ples bonis , faftidiófos divi«

li

Spar(o verbi sémine ;

tes dimíttens inànes ; allel.

Jl

J

f

]

D

Sui moras incolátus

Oratio.

l

li

Miro claufit órdine.

Eus , qui nobis fub Sa-

(üpréma no&te coenss

D

craménto mirábili Paf-

Sh []um(

e

cümberis cum frátribus

fiónis tuzé mernóriam reliqui-

t

Ty

Obferváta lege plené

fti : tríibue, quafumus , ita

^

Cibisin legálibus ;

rnos Córporis & Sánguinis tui

D

Cibum turbez duodéng

facra myftéria venerári; ut

fd

viih

redemptiónis tuz fru&tum iri

(

*

Se dat fuis mánibus,

erbum caro, panem verum

nobis jügiter fentiàmus. Qui

Deäät

qlüm

M

€

rbo carnem efficit ;

vivis & regnas

]

i

d!

Ad Completorium & per

B) V,?Wä

Fiítque Sanguis Chrifti me-

Horas in

ne .

Innoruim

2 (f

b

y

Etrilïl æäfus déficit ;

. dicitur :

efu , ti

fitglória,

ii

Ad firmándum cor

fmce'rufn

Qui tiatus es de Vírgine,

3

ii

Sola fides süfficit.

Si occurrat aliquod feftum

; Pres

"pantum ergo Sacraméntum

fimplex , fit de co commem.

Venerémur cérnui :

item Suffrag. cum Precibus

i eong

Et antíquum documéntum

Dominica fi faciendz fint.

st

TNovo cedat rítui :

Ad Matutinum ,

I

1

vitatorg

dU

d

orémiüs

Praftet fides fuppleméntum

Chriftum Regem a

n

Sénfuum defe&ui.

dominántem Géntibus ,

t if

.Genitóri , Genitóque

* Qui fe manducántibus da£

r

fpiritus pinguédinem.

Laus & jubilátio ,

ts

Salus , honor , virtus quo-

P(31m. Veníte, exultérmius. 2

Doii

qll6 P

/

m

U$S.

ii

Sit & benedí&lio :

Acris Hiïl

emnis junt&ta

N

etrigp

Procedénti ab utróque

fint gáudia ;

i,

Compar fit laudátio.

Et ex praescórdiis forent pres

5(0'05 (üy

Amen.

cónia ,

u

D

, Panem de coelo preeftitifti

Recédant vétera ; nova fint

IT

[

e&is ; allelüja.

ómnia ,

IT

6

Omne delectaméntum in

Corda , voces,& ópera;

ltm.

r

labéntem , allelüja:

TNo&is recólitur coeria novífs

fima $

'&a&x

h

: Ad Magnificat , Antiphona

uavis eft. Dórmine

*

O quàám

Y

Qua Chriftus créditur üuge

" 'nä

m'

fpiritus tuus! qui ut dulcéd

"

num & ázyma

:

!

Qeni tuam in filios. demon- | Dedíffe. frátribus

; juxta. l1ds

;

Eämsv;

|

lncgusm'

,fträres:,- pane fuaviffimo de| - .gitima-

Ls

l

j

Officium de SS, Evchar. Sacram.

M

: Prifeis mdffta Pátr 1bu9ä

ecxti

T

in vla eccatorum nom fte-

E' oft agnumrt

icum ; explé- |'tie, HU cathedra

peihlen-

I

tis épulis

"

PUA R1 d

R2l

tienon fedit. "

)N

Corpus Dommlcum da;um S edi in lege Donum voluntas

dif&fpialis ?

ejüs4.* & imlése ejus med1-

li

Sic totum. ommbus

dd)x Xábitur die ai; no&ïf

j

il

temm»änä gulis-

s

RZ t eré 'tandüsm:

g

i

5

L

5

Ejus fatémür" fnänxf)us. ;duod Plantatu

e

dus

lu

D ei

E **Ex*aglhbus "Córporis| decürfus aquár

d*m***

Ql

fércilum' ,

üb

fructum: fuum daï:ut m

li

jóre fuo.

hH

Dedn; & tmfhbus sangunns

1

buïum 9d

; tfülium. elus mon déllüet: **

chenä*ïAccfpüe, quod tra- & ómnid ;

- qus&ectirnque fá-

3 do váfculum ;

t

Giet , profperabuntur.

fT

? Q9mnes ex eo bíbite. ^

on fic fmpii , non fic : * fed

1

[

S ic facnficmm iftad 1n&(tu1t,

tanqnam puvas E 'quem ró-

u

Cujüs officium

jicit ventus à fáeieiterra:

Óuit

: Com?ïlm vÓ-

fehur

,deó- non: resurgent ïmpn if

n

Solis Presbyterls , quibus ]udicm- *^neque: peccatores

u

fic cóngruit,

in conetlio ]uftoruth rig

fl

Ut fumdrit t& dent-é&teris. Q

uóniam "^novit!: 'D'oxmnus

J

'difi Häge*hüus fit pamä hó- | viam juftórüg « * & 1ter üm-

jpud

mmum

rum períbit.:^

N

Dat pääu*s | coelicus: ügurls

älö

fa. Frütum- falut"lferun':

törrr?ähum

bis d

'guftindum *dédit^ Dóminus

J

O tes^ aiirábilis !

mandücat | mortis fuz' témpore. c-

[

" Déminüim ,

ü frumentx.

Afia, A fä&

Paupér j férvus ; & hümilis.]

fmus4.-

)

Ue trma»Deltas , ónaque póf-

Um anvocárem', exau-

céimu$;

/dívit me" Deus ]uümæ

Si€ iios tu vífita, iicut te-có- meæ SM m tnbulatxone dlla-

r

limus :

Afti/mihi. -

j t

Peftuas isémitas duc nos- .

:feräre*fmel j

& -exäud!

^Quó- téndimus;

ratlonem» qheam.

Ls

-Ad3ucem ,: quam mha-

: 1lii liótimnum: üsquequogra.

$a 0

bitas.

Amen.

Yi cofde? * áüt «quid : cüh itis.

n primg Ro&ïurlm

vamtätefa öt"quænus inen-

Acium ? :

P d

jj !

Atia, FruQum falutlferum.

;a Inus Eu

" feitótés quomam mm&-

Eátus vit^, ;quimon- äbnt cávit Dóminus San&um fu-

pü

9

in consflioimpiórum, &lum : * Dóminus exáudiet

d

?!P'

q

ine

ccxTii

- Officium de SS, Evchar. pacram.

:

me , cüm clamávero ad eum.

qui reítítues :

hereditátem

gl

'

meam mihi.

n

ii

jrafcímini, & nolíte peccá-

li11

j?'l :ü' Cüml

re : * que dícitisin córdibus

punes cecidérunt mihi

veftris, in cubilibus veftris

pracláris: * étenim herédi-

m

tas mea przeclara eft mihi.

d

compungímini.

fs

Sacrificátefacrificium jufti-

p enedícam Dóminum ,. qui

tim , & fperáte in Dómino. *

tríbuit mihi. intellé&um ; *

iW

um d

Multi dicunt : Quis ofténdit

ínfuper & usque ad nottem

nobis bona ?

increpuérunt me renes mei.

gas (

u-

p rovidébam Dóminum in

vb vt

Signátum eft fuper nos 1

*

fnen vultus tui. Dómine :

confpé&tu .meo femper: *

y iM

dedíftilatítiam in corde meo.

quóniam à dextris eft mihi ,

:

fiuniib

ne commóvear.

.

il

fru&tu fruménti , vini , &

9

ólei fui * multiplicáti funt.

p ropter hoc lgtátum eft

cbi'

Fium

meum, & exultávit lingua

li

jn pace in idípfum " dór-

f

miam, & requiéfcam.

mea: * ínfuper & caro mea

uóniam tu. Dómine fingu-

requiéfcet in fpe.

j Si anS

) uóniam non derelínques

UT

Járiter in fpe * conftituifti

animam meam in inférno : *

fambul

Iäïïa-. À fru&u fruménti , &

nec dabis Sanétum tuum vi-

Abf

lnl«

vini multiplicáti fidéles in

dére corruptiónem.

pace Chrifti requiéfcunt.

IN otas mihi fecífti vias vita ,

adimplébis me laetitia cum

"

Aiia, Communióne cálicis.

Pfalmus 1

vultutuo: *deleétatiónes in

"Ed

Onsérva. me

?Jömine ;

déxtera tua usque in finem.

ulie t

Atía, Communióne cálicis ;

C

quóniam fperávi in te. *

TC

Dixi Dómino : Deus meus es

quo Deus ipfe sümitur , non

«iatattib

vitulórum sánguine , congre-

OM

tu,quóniam bonórum meó-

yum non eges.

gàvit nos Dóminus.

l

lm

San&tis , qui funt in terra

3. Panem coeli dedit eis, alle-

Hl

'4

ejus ,* mirificávit omnes vo-

Iüja.

true f

Juntátes meas in eis.

&ge» Panem Ange

lórum man-

usl

Miultiplicáte funt infirmitá-

ducávit homo , allelüja.

;

0-

MAT

tes eórum : * pófteà accele-

Tn primo Nocturno Letti

nf

ravérunt.

nes de Scri

P

tura occurrente.

u

Til

Ton congregábo conventí-

5-. i4mmolábit hoedum mul-

MT

cula eórum .de fanguíni-

titüdo filiórum Ifrael ad vé-

hjütäm

W bus: *nec memor ero nómi-

fperam Pafche : *Et edent

Dj

j

num eórum per lábia mea.

carnes, & ázymos panes.

t

TU

Dóminus. pars hereditátis

y'» Pafcha noftrum immolá-

Q

meæg.,j& cálicis mei : *tu es,

tus eft Chriftus : ftaque epu«

u

-

lémur

tv o

(

Officium dä S5. Evchar. Saeram.

cex]

H

lémurin azymis finceritátis ,

E sátidietillum de coeto fan-

& veritátis,

Et edent.

l

Co fuo : * in potentátibus fa«

2

5«« l- Comedétis carnes , &

lus déxterz ejus.

faturabímini pánibus: * 1fte.

j

eft panis , quem dedit, vobis|

Hiin cürribus, & hi in e.

(

quis : * nos autem in nómine

Dóminusad vefcéndum.

Dómini Dei noftri invocábi«

$

Y* Non Móyfes dedit vobis

inus.

!em

panem de coelo , fed Pater]E

pfi obligáti funt, & cecidé.

meus dat vobis panem de

runt: * nos autem furréxi-

ny

coelo verum. lfte eft.

mus ; & eré&i fumus.

urj

nil

g ii« Refpéxit Elías ad caput.

D ómine falvum fac Regem:*

fuum fubcinérícium panem:

& exáudi nosin die, qua in-

qui furgens comédit & bibit:

vocavérimus te.

du

Et ambulávit in fortitádine

lm

Afía. Memor fit Dóminus fa--

cibiillius usque ad montem

erificii noftri, & holocáuftum.-

Id

Dei , allelája.

noftrum pingue fiat.

Y* Siquis manducáverit ex

Aiia, Parátur nobis,

X

hoc pane , vivet in atérnum.

Pfalmus 22.

p:'

Et ambulávit.

Ominus regit me ;

nv

i

[

lória Patri.

Et.

In fecundo Noécturno.

-7 nihil mihi déerit : * i&

loco páfcusm ibi me collocá«

TE

Aiia. Memor fit Dóminus.

vit.

QUf

Píalmus 19.

Super aquam refe&tiónis e.«

E

Xáàudiat te Dóminus in

ducávit me : * ánimam meam

Inen.

A-die tribulatiónis : * pró-

convértit.

JNS 1

te

sat te nomen Dei Jacob.

m

Mi

ttattibi auxílium de fan-

Dedüxit me fuper sémitas ju- -

ftítiz : * propter nomen fu-

.

€to : * & de Sion tueátur te.

um.

IMemor fit omnis facrificii

Nam, & fi ambulávero in

d

tui: *& holocáuftum tuum

médio umbre mortis , hon

l

ingue fiat.

timébo mala :

f

j

. ríbuat tibi-fecündüm cor

mecum es.

* quöniaml tu

tuum: * & omne consilium

V irga tua& báculus tuus **

l:eü'm-

£uum confirmet.

ipfa me confoláta funt,

Ya

Letábimurin falutári tuo: *

aráfi in confpé&u ineo

u

"ificabimur.

& in nómine Dei noftri mag-

menfam , * advérsüs eos, qui -

| ad V

tríbulant me.

j

) mpleat Dóminus omnes pe-

$ mpinguáfi in óleo caput €9

i

titiónes tuas: * nunc cognóvi,

meum: * & calix meus inébs

yt

quóniam falvum fecit Dómi-

rians quàm przclárus eft !

aus Chriftum. fuum,

Et mifericórdia . tua fubfe« .

qUC

li

Q2

Qué-

ecxliv

W

jum de SS Evchar. Sacram.

f

[

uétür me * Omm

i

üsidiébus [C) rtima excélfa'teia ; & 'flu-

A

;

Iw

Vl tae meae -

N

A,Ja.ä

:1 |&usctüsfügerte "tratifiécan&

J *tuä 1ql

J

tut mhäbltemmdofnöfüd- In die - áudavit? Dórminus

i

A:

j

»

|

mini » *in lone*nuämem 'dié- | nf éicirdiane ï'uäm 3 * öz

d

MC

rurn..

;

4 X

|no&te cásticinmegus: ^

(s

)l

Paratur meb*xs" mieHfá|]A pud me orátio Deo vitae

co;f- ]

R

Bb?m

ni adVersus*ïïïnnes q'c'll meémis ercom p

Gfcep-

6 lïäeuäies»' 15 g

13

"d 39

hgw

änbhälant nosifi

RY

In Voce exultatwms.

|

Qäre Hg

siääïfhäæ *«

s

ïfïsf"

N

X 5 5

*av

Pnatus v heldg s

$

| quafe^ il'&ontt

amque

"u €maäm;adwh *ndemde- dum«afl*lwït mé PA dR us ?19-

TA

il 4110

at cäi:fx?äfsï* d. fontes ID &R -

"otifriffonidtur ueffa

tham j

a uamm* £

htai f*deSLderat mea,*ä»x yedrd erud rbl

15'HP€J

ammä ThéR ad tel Deus.

|qui" tribt üänïïpf gael fnmiku

[

ä

$:

uipoe

J

yrettti

itivit ä*ïüma 1Tied'ad Deum |mei.

221

Tl

h

ftem ' v1vu'm 2

(jáándo | D) ünt d1cunf m pes-smc

Ubr B- Däuä

lle; M

vétüiam- V. & äpparebo ante | gulos''dies

"

mndaïem

fáciem Dei? ^

|ctiís? * " quate'triftis:

mma

ll€ cn

quaxäe conmrbas

fuérunt m1h1 lacrymæ meæ$ meaï«'«9 &

me ?.5 ^

Et men

anes die:aé no&e"-* * dum

db m]

j

ícitüur - mihi^ quotldle ? Ub1

S'peta in Deor,'quomam zcd-

.«J

:

i

; Jhuc. confitebor Mli :* **faluta-

Mitg

D: 'Deus tuus ?

Til

yeec recordams:fum a at ef-

| reidtüs fnei

& Déus' meus.

udiin me 'ánittíám meám :

* ]Ab 1n?^vóoce"

exfïfa'äwms

whql LLI

M

uoniam - kyalisibo in locum |

réfonédt:é

guïantes

L.

u nietfa

tabemacuh admlräblhs $-

Eamuïæ.

g2o IT

ils p

freoxt

«que ad domum pe

j ibivit lfos: "x adfpe

4—4&3

3*4(

Mw& Pin

voce exultatfomä

*

& eön—

ümenï*l / alleltj

äe.

eïïe fdtdrá- !

Yédite

feffióris; * fonusepulántis..

, E£depeétrà m

'öllm.

uare trlfïis 'ésamma feéa?*

v1t eos ,allelüàja.

' DIXGI'U

quare contürbas me ?

MENSE JANUARIO.

pera'in Déóyquóhiam!ad.' Sermo S. Thome Aquinátis.

Ü OU

À

uc conütebc»r iM* iïäïma»re

;*In Opufculo 57.

tUt at

l

Vllltus 1fei) aeoDeus lus

L.eétio iv.

d mel'pfu*iï*leg &nimiar eea |

TMmeénfía divíni- lárgitátis

s Ql

conturbatæ ef*c 21

lt

& pióptéreà |*

beneficia ; exhibita **popu—

Í

memor ero tüi/dé terra Jor-|16/ Chriftiáno" , mæfhmabl-

i U W

ml

dánis, & Hermóniim à mon-|lem' ei cónferünt "dignità- ^*

Irum*

te módico.

tem.

Neque enim eft , aut

lo r

Ab 'ffüs abyiï'um mvocat,* fuit aliquándo tam grandls

Q non (

mvoce «catara&arumtuärum. nátio , qug hábeat deosap.

pro-

Officium de SS. Evchar. Sacram.

cexIv

£

propinquantes fibi , ficut.ad- | & hircórum , üt olim in Iege,

fed nobis Chriftus fuméndus

:æä

eftnobis Deüs'nofter. . Uni-

lh

génitus stqüidem Dei F'ilius,

propónitur verus Deus.G uid

..«

i

tátis

hoc;Sacramérto mirabílius ?

fuüa divin

.

&

L28

l

Y

. volens, 0s

cipes

^

» Dnatura

110-

inipfo namque.panis & vi-

h

órmines

Tt

firam

sümpfi

fs Biba

num in.Chriftü Corpus &

j

|

deos- fáceret , fa&tus homo.

Sánguimem . fubftantiáliter

]

Ethog fnfuper , quod de no-

convertüntur : ideóque Chri-

ftro.afsümpfit , totum nobis

ftus Deus , & homo perfé&tus

æï

cóntulitad falütem. Corpus

fub módici panis,& vini fpé-

namque;fuum pro noftra re-

cie continétur. IManducátur

N

coneiliatióne in. ara crucis

ftaque à fidélibus , fed míni-

mélacerátur ; quinímo, di-

"

hóftiam. óbtulit Deo Patri-

Sànguinmem [fuum fudit in

vífo Sacraménto ,. fub quáli-

!J

;

bet divifiónis. pàrtícula, ínte-

prétium fimul, & lavácrum

ut redémpti à miferábili fer-

ger perfevérat. Accidéntia

autem fine fubjetto in.eó-

W

vitüte ,. à peccátis ómnibus

mundarémur. Utautem tan-

dem fubsíftuntüt fideslocum

illl

hábeat , düm visibile invi-

Ü

b

ti benefici jugis 1n nobis ma-

nérét memória, corpus fuum

fibíliter sümitur aliéna fpécie

L-

occultátum : & fenfus à de-

a

in cibum,& Sánguinem fuum

in potum , fub.tpecie

a

iniis ,

ceptióne reddántur immü-

li

&

é

Itibus |

TRIS

& vini füiméndam , R

nes , qui de accidéntibus jü-

Ei

derelíquit.

dicant fibi notis.

QD

3nj

&e Coenanti

& Accépit Jefus cálicem ,

poftquam coenávit , dicens :

Jefüs panem , & Derédíxit ,

ac fregit , dedítque difcípulis

Hiccalix novum teftamén-

d

fuis,& ait:

ul

"A cefpite» A Co-

tum eft in meo sánguine.:

* Hoc fácite in meam com-

ii

meumnt

médite :. Hoc eft^ .Corpus

memoratiónem.

Y^ Dixérunt viri tabernáculi

Y Memória memor ero , &

Wo

mei: Quis det de cárnibus

tabéfcet in me ánima mea..

ejus, ut faturémur? Accípite.

Hoc fácite.

ectio. V.

e&to vi,

Pretiófum , & admirán-

Ulium étiam Sacramén-

m[?&q

u

. dum convívium , falutí-

tum eft ifto falübrius ,

ferum ,. & omni fuavitàte re-

quo purgàántur peccáta, vir-

jur

j

plétum ! Quid enim hoc con-

tütes .augéntur , & mens g.

W

vivio pretiófius effe poteft ?

ómnium fpirituálium. charís-

n&

in quo non carnes yituïörum

matum aburndántia impinguá-

nf

. tu£ ,

x 3

j

ecxlvi

Officium de SS, Evchar. Sacrám.

hm

Ndldia

tur.

Offértur in Eccléfia

Le&io iv.

jl ;

Ecefsárium eft, dileGtif-

pro vivis & mórtuis : ut óm-

rafm

nibus profit , quod eft pro

fimi , myfteriórum dif-

KM

'

äl

falüte ómnium inftitütum.

cere miràáculum : quodnam

"m

Suavitátem dénique hujus

fit; & quare fit datum, &

li

E

Sacraménti nullus exprímere

quaejusrei utílitas. Unum

qRLUSV

süfficit, per quod fpirituális

corpus efficimur : membra ,

4b

dulcédo infuo fonte guftá-

inquit, ex carne cjus , & ex

tur

& recólitur memória

óffibus ejus : fequámur autem

l Acce&

illíus , quam in fua paffióne

initiáti , qua dicüntur. Ut

Ti

al

Chriftus monftrávit , excel-

itaque non tantüm per chari-

j

Ui

lentíffima charitátis. Unde ut

tátem hoc fiámus, verüm

usf

árttiüs hujus charitátis im-

étiam ipfa re in illam mifceá-

lii

menfitas fidélium córdibus

mur carnem:hoc namque per

infigerétur, in ültima coena ,

efcam efficitur , quam lar-

musytl

VU 1

quàndo Pafcha cum difcípulis

gítus eft nobis , volens oftén-

celebráto , tranfitürus erat

dere defidériii , quod erga nos

alymudi

hoc mundo ad Patrem , hoc

E

habet. Proptéreà femetípfum

trtalisq

Sacraméntum inftítuit, tan-

nobis immífcuit , & corpus

quam paffiónis fue memorià-

fuumin nos contemperávit ,

nitionab

vrétto.

le perénne, figurárum véterti

ut unum quid fimus tanquam

impletívum, miraculórum ab

corpus capiti coaptátum : ar-

duspart

dénter enim amántium hoc

AUf, QU

ipfo fattórum máximum : &

de fua contriftátis abséntia

eft.

gulimus

folàtium üngulär—e

velt-

illis. cexlv.

um lt

uit.

T Cs

0 V.

! Angdl

9 Egofum panis vitz : pa-

Amquam leónes ígitue

qbily

tres veftri manducavérunt

ignem fpirántes ab illa

um

QHalüfem

mannain desérto, & mórtul

menfía recedámus , facti dià-

funt: ^ Hic eft panis de coelo

bolo terríbiles , & caput no-

ompus 1

ftrum merite revolvéntes , &

AU COR

defcéndens ,ut fi quis ex ipfo

mandüeet , non moriátur.

charitátem , quàm ergo nos

-orüm

7* Egofüm panis vivus, qui

ofténdit.

Nam paténtes

Ntüt

de coelo defcéndi,fi quis man-

quidem áliis fape filios tra-

: I m

ducáverit ex hoc pane, vivet

dunt aléndos : ego autem ,

NE

in etérnum. Hic eft.

inquit , non ita, fed cárnibus

Wa n

meisalo, & meípfum vobis

ïQ

« PERBII MR Bf o

appóno , vosomnes generófos

AT

li

-

0

0 $.

mili

C

hrysóft.

effe volens, & fpem bonam

HUOChem

! 4

Scrlx&:

d

oputum

de futüris vobis prebens :

Onjqn

Antiochenum.

QU

quippe qui vobis hic me ip«

( g

|

n

Officium de SS. Évehar. Saeram.,

ecx]vii

& affentiámur, & credámus,

fumtrádidi;multó magis id in

l

futüro faciam.

V ólui frater

& intellettuálibus ipfum ó-

1 d

vefler fieri , carni propter

culisintueámur. Nihil enim

(l

vos & sánguini communicá-

fensíbile nobis. Chriítus trá-

n

vi : vobis viciffim ipfam car-

didit : fed fenfibílibus qui-

TUm]

nem & sánguinem , per qu&

dem rebus, at omnia intel-

m

ligibília, Itidem & in bap-

trado.

cognátus vefter fattus fqm j

|

tísmate : per rem , nempe

AR

qfus. ccxl]v.

fensibilem aquam , donum

gc, Acce';ïte g

i

io vi.

.|

confértur : intelligibile ve-

i

"Itendámus. ítaque no-

ró quod perficitur , generá-

A.

tio & renovátio.

$i enim in-

RUT

bis ipfis,dile&tíffimi , tà-

It

libus fruéntes bonis: & cüm

corpóreus effes , nuda & in-

corpórea tibi dedíffet ipfedo-

t

áliquid turpe dícere voluéri-

li

mus,velnos ab ira córripi vi-

na;fedquóniam àánima cór-

dérimus , vel álio quópiam

pori consérta eft, in fenfibili-

f

(f

JUS

hujüsmodi vítio , confideré-

bus intelligibília tibi praebet.

mus , quibus faéti fumus di-

Quot nune dicunt : Vellem

um

i

gni : talísque cogitátio nobis

ipsíus formam afpícere , £-

irrationabílium mótuum fit

güram , veftiménta , calcea-

l;

ménta ?

Ecce eum vides

T

corréttio. Quotquot ígitur

L

ITAU

hujus partícipes córporis effi-

ipfum tangis , ipfum, mandü-

iW

cimur , quotquot Sánguinem

eas. Ettu quidem veftimén-

deguftamus,cogitémus , quód

ta cupis vidére, ipfe veró

tibi concédit non tantüm vi-

d

illum furfuüm fedéntem , qui

ab Angelis adorátur incor-

dére , verüm & . manducáre,

& tángere , & intra te süme-

st

ruptibili vicínus virtüti, hunc

D

i

deguftámus. Heimihi , quot

re.

adíalütemnobis viz !

INos

x« Coenántibu

s illis. 'ccxiv. |

ka

N

ect0 Ve

corpus fuum effécit : nobis

apufllü'

fuum communicávit Corpus:

Gitur accédat nemo cum

jl

& horum nos nihil à malis.

nàufea , nemo refolütus ,

a vértit.

omnes accénfi, omnes fervén-

iïe'ntö

Esgo fum

y (

See

tes , & excitàti. - Nam fi Ju-

MENSE

PARCETO.

dai ítantes, & calceaménta

WE

;b

Sermo fanti Joánnis Chry-

inpédibus habéntes , & bá-

culos mánibus geftántes, ag-

Ex Homïliä 60(?;1&. popuium

num cum feftinatióne come-

ap?

s

Antiochenum.

Leétioiv.

débant ; te multó magis o-

p

] Uóniam Verbum. dicit :

pórtet effe folértem. Nam il-

præbf

li quidem in Palaftínam erant

mc mf

ch eft Corpus meum :

q 4

pro-

Evchar. Sacram.

cexlviii b&ïeïum dc SsS,

?

téntias. Dó-

a,l

profe&üri , &

proptérea via-

Quis1

oquetur pe

D

tórum figüram habébant : tu

mini ,,2udítas.fáciet omnes

D

N

t

veró debes in coelum migra-

laudes ejus? Quis paftor.oves

re.

Quapropter in ómnibus

próprio pafcit;;cruóre ;2-Et

uU

zcnb.

opórtet yigilàre., nec -,.enim

quid;.dice paftor .? . Matres

parva poena. propónitur. in-

multa funts quc poftipartüs

mlte 1

X

dolóress .filios,-àlis tradunt

!

dígne fuméntübus..* Cógita »|

mgamm

quantüm advérsüs proditó-

nutríieiDus.:; Hog; autem ipfe

indum

rem indignáris ; & contra eos

non-eft paffus : fed. ipfe nos

mccmate

qui illum erucifixérunt : fta-

próprio;;Sánguine..pafcit, &

a, n

que considera , ne tu quoque

per ómniainos fibi;coagmetat.

ts VC

elt

w

fisreus Córporis & Sángui-

g. Ego fum panis. ccxlvy

A.

..

ii

nis Chrifti- Illi fan&íffimum

In tertio Nofturno,

i

"v

Bt

j

corpus occidérunt , tu veró

Aitia, Introfbo ad altáre Dei.

"

pollüta füfcipis ánima , poft

Pfalmus 42.

fiiia

tot beneficia.

Neque eniin

Udica me Deus :

; dif-

illi fatis fuit , hóminem fieri ,

cérne caufam-meam,.de

simvet

cólaphis cedi , & crucifigi :

gente.non fanta:fab hómi-

J

[

verum & femetíp(um nobis

ne iníquo,& dolófo érue me.

d

commífcet ; & non fide tan-

!1

Quia tu esDeus. fortitüdo

o

tüm , verüm & ipfa re nos

mea :

* quare me repu-

t ttibul

fuum éfficit corpus.

Iifti ? & quare triftis incédo ;

diberári

X» Accépit Jefus. cexlv.. *

dum affiígit me inimígus 2,,-

1afetnd

Lefitio v;.

Emitte lucem. tuam , & ve-

ritátem. tuam

n te

Uó non opórtet fgitur

* ipfavme

d

eff? puriórem , tali fru.

deduxérunt

5

& adduxé-

runt

in montem fandum

lutigty

éntem Sacrificio ? quo folàri

eibort

rádio non fplendidiórem ma-

tuum,, &in tabernácula tua.

num, carnem hanc dividén-

Trintroíbo ad altáre Dei : *

i

IeCtfs)

tem * os , qued igne fpiritáli

ad Deum , qui letíficat ju-

replétur , linguam ; que tre-

ventütem meam.

m alicn

J0 eng

méndonimis sánguine rubé-

Confitébor tibi

in cíthara

fcit ? Cógita, quali fis infig-

Deus Deus meus

*-quare

A fl

nítus honóre ,

quali menía

triftis esánimamea ? & qua-

m j

fruáris. Quod Angeli vidén-

re contürbas me ?

üns d

-mnmd[»

tes horréfeunt , neque líbere

Sperain Deo , quóniam ad-

audentintuéri propter emi-

huc confitébor ilii: * falutáre

PO gj

vultus mei , & Deus meus.

DN

cántem inde fplendórem: hoc

nos páfcimur , huic nos uní-

Atia, Introíbo ad altáre Dei :

mf

mur; & fatü fumus unum

*

Vittor

fumam Chriftum , qui réno«

vat juventütem meam.

Tanrin

ï

Chriftüi corpus, & unà caro.

A üvä ?

? Bobl

lciu

€

. Evchar, Sacram. "vecxiix

08...

»4

Í

äc

ipfhe :zTfrael-fi in

L

As

Pfalmus 8o.

.

|.ambtiláffet. .

j

Xultáte Deo adjutór

l

f

j

Pro nihilo fórfi

4

tan 1mm1cos

Ilj

E

noftro; * jubilàte Ded| eórum humiliá

ffem:-* & fu-

acob,

i| per tribulántes eos misíffem

(j

Il

Sümite pfalmum , &, daté| manum meam.

tympanum , * pfaltérium ju-| $nimici Dómini-mentiti: funt

t

cündum cum cithara.

|[ei.:.* & erit tempus eórum

Buccináte in Neoménia tu-| in fzecula.

n

ba ,* ininsígni die folemni3|-r.eibávit.eos ex ägjpg fru-

&öte'..

tátis veftra.

i Hméntti

j

!]

: *-&..de' :petza-melle

uia precéptum in Ifraelkfatürá

Vit: e08. 54

]i

eft: * & judícium Deo Jacobi| Aga;;.Cibávit:nos.

D -ifxinus

'eftmióniumrin Jofeph pó-|ex ádipe fruménti

w

& de

ij

füit illud, cim exiret:de ter4| petra ; melle faturávit nos.

t2 /Egypti

*imguam ;quam | .A fí,- Ex altári tuo....-

i

nonTióverat sautdivit. |c!

:

f

s uPfalmusga2wsc 52

T

" Diyeértit: ab/i:onéribus: dor-

m dilé&a fabernácu

" fumrejus : 5 -manus:./ejus in

ii

tua : Dómine ;31Qi;:5g'.1-

cóphino'fervidrunt: :::-

tum ! *concupifcit,: d&

t

!

,

In tribulatióneünvocáftt me, | ànima mea in átria-Dómini.

& liberávi te : * exaudívi te|.Gor meum , & cazo. mea:*

?AI

in abfcónmdito tempeftátis

exultavéru

j

x

nt.in;, Deum. yi-

11

probáviteapud aquam con-| vum.

Ti

tradictiónis.

t

Erenim;-paffer. inv

énit fibi

Audipópulus meus , & con- | domum:-*. & turtuc nidum

j

N

V

teftábor te : * Ifrael fi audíe- | ibi ; ubi ponat pullos fuos.

ris me , nonerit in te deus| Altáriatua Dfe virtüitum ;*

|

Xeceris:5^neque;dd

u

J

|- |Kex;meus, , &.Deus meus,

um aliénum.

;

I

| qiBicáti , qui haábitant.in domo

Ego enin fum;;D

ömï;n

Sttua-Dómine:s

(htrà

ceoula,

4

,æj

Deus tuus qui edüxi f& ;

€ | calórum Iaudábuntter. ;

yme

terfa. JEgyptir: .

qui

diláta10s | Beátus vir, cujus eít auxtliti

tuum5. & implébo illud. ;

abs te:. * aícenfiónes in corde

Et nonaudivitpópulus

m

m )

yeus. fuo:difpófuit ,in valle lacry-

vocem.meam: * & Ifrael| márum, inloco quem pófuit.

L-Mär

non inténdit mihi.

?"tenim benedittiónem dabit

mmel

P d

E t dimifi eos fecündüm defi- ! Legislátor , ibunt de virtüte

"3

déria cordis eórum , * ibunt!in virtütem :* vidébitur De-

Wi f

in adinventiónibus fuis.

us deórum in Sion.

am.h

$i pópulus meus audíffet! Dómine Deus virtütum -ex-

g o

audi

ccl

Officium

de SS. Evchar. Sacram.

:* Au.| hoc veráciter non przftat ,

;ecmqndüæ

&udi oratiónem meam

ribus pércipe Deus Jacob.

nifiifte cibus & potus , qui

a

eos,à quibus sümitur , im-

g

P roté&or nofter áfpice De-

vt f

us: * & réfpice in fácie

t!mor

táles' & incorruptibiles

J

Chrifti tui.

facit ; id eftfocíetas ipfa San-

gt

*

(s

*

Q uia mélio

r eft dies una in| &órum: ubi pax erit , & üni-

48 Yi

átriis tuis *

fuper míllia.

tas plena , atque perfétta.

in domo | Proptéreà quippe;

ficut étiam

slícium :

E 1égi abjé&us effe

ante nos hoc intellexérunt

ibit, Qu

Dei mei , * magis quàm habi-

táre in tabernáculis peccató-

hómines Dei, Dóminus nofter

(mplt

Jefus Chriftus corpus & sán-

terament

rum.

Q uia mifericórdiam , & ve-

guinem fuüum in eis rebus

int fum

commendávit, qua ad unum

j dtgi

ritàtem díligit Deus : * grà-

myndoot

tiam , &

5

clóriam dabit Dfiís.

áliquid redigüntur ex mul-

P

uilti

s. Namqueáliud in unum ex

Jeumié

N on privábit bonis eos , q

* | multis granis conficitur,aliud

; Mi

ámbulant in innocéntla :

Dómine virtütum , beátu

s| in uná ex multis ácinis cón-

f It Y

fluit.Déniquejá expónit, quó-

dqum

homo , qui fperat in te.

modo id fiatquod lóquititr; &

Afiae Ex altári tuo, Dómine,

iptet m

Chriftum sümimus ,in quem

quid fit manducáre corpus

: Qw

ejus, & sánguinem bíbere.

( Vitg

cor, & caro noftra exültant.

mandücat meam car-

- Edücaspanem de terra ,

X« Qui

fira Pa

nem , & bibit meunr sàn-

(

allelüja.

.

In me manet ;

EK. Et vi

num letíficet cor|guinem ,

)

'Toit i

all

& ego in eo.

vens Pa

ARIER

SE

ARU ARIO-

Y« Non eft 4lia natio. tam

tpter Pa

L é&io fan&i Evangelii fe-

grandis ,

qua& hábeat deos ap-

Iatme d

cündum Joànne

Inle

propinquánt

es fibi ,ficut De-

TR À

LeGro vit.

ape

6. f

de

L nobis. 1n.

us nofter f.

€CUO Vlile

ig*am ptoy

N illo témpore: Dixit Jefus

lllumty

Ui mandücat meam car-

VMturbis Judaórum : Caro

an-

Q

nem ,

& bibit meum

mea vereé eft. cibus : & f

:'lü T2 f

Etisánguinem , in me manet »

V Ut

guis meus vere eft potus.

& ego in illo.

Hoc eft er-

réliqua.

llam efcam ,

Homilía S. Auguftini

go manducáre i

Nl Rn

Epí

&rillum bíbere potum, in

Chrifto manére , & illum

h

-

—"'Tra&atu 2

6. i Joannem

Ac

i Paff,em:ïg

füb finem.

manéntem infe habére.

per hoc , qui non manect in

"t m

Um cibo & potu id áp-

Chrifto, & in quo non ma-

U;m GH', Vh'(

:

i

etant hómines , ut ne-

.

üriant , neque sítiant

[]

net Chriftus , procul dübio

Hlden

que es

nec

TT

Iu

Officium de SS. Evchar. Sacräm.

ccli

néc mandücat fpiritáliter car- Iitátis d

i&um eft. Nectamen

(

riem ejus , nec bibit ejus sán-

If

dicéndo : Ft qui mandücat

lb $

l

guimmem , licet carnáliter &

me;& ipfe vivet propter me ;

vifibíliter premat déntibus

eámdem fuam & noftram g.

MT

i

Sacraméntum — Córporis &

qualitátem fignificávit , fed

i

Sánguinis Chrifti : fed magis

prátiam mediatóris ofténdit,

tant:e rel Sacraméntum ad

e Deum laudámus. 1

Wn

judícium fibi mandücat &

b

MENSE FEBRUA

R

ï.

VW

bibit, quia immündus pre-

L é&io fan&i Evangelii fe-

sümpfit accédere ad Chrifti

cün

18

e&

10 Vil.

*

düm Joànnem.

ts

Sacraménta , quz áliquis non

ap. 6.

digne fumit , nifi qui mundus

m

eft ; dequibus dícitur : Beáti

li

illo témpore : Dixit Je-

T

s turbis Judaeórum: Ca.

ITX

mundo corde , quóniam ipfi

ro mea, veré eft cibus:: &

Deum vidébunt.

|id

&« Mlifit me vivens Pater,&

Sanguis meus , vere eft. po.

(

tus. Ftréliqua.

ii

ego vivo propter Patrem

HomilíaS. Auguftíni Epifc.

* Et qui mandücat me, vivet

ratt. 27. in Joamnerni

m1&

uU

própter me.

Erba Dómini ex Evan-

y^- Cibavitillum Dóminus,

M.

