& fanctum eft : * & honor

N illo témpore : Dixit. Pe-

trus ad Jefum : Ecce nos

Q

regis judícium diligit.

'T u paráfti dire&tiónes : * ju-

relíquimusómmnia, & fecüti

déurts.

dícium & juftítam in Jacob

fumus te :

uid ergo erit

QUs

tu fecífti. '

nobis ? Et réliqua.

Ws

Q

Exaltáte Dóminum Deum

Homilía fan&i Hierónymi

qu

noftrum, & adoráte fcabel-

Presbvteri.

deris us

lum pedumejus: * quóniam

Lib. g,in

atth. cap. 19.

w A

fanctum eft.

etrus

t d

^ Randis fidücia

Moyfes & Aaron in facerdó-

pifcátor erat ,' dives non

tibusejus : * & Sámuel inter

füerat, cibos manu & arte

Te o

€os,qui ínvocant nomen ejus.

quarébat : & tamen lóquitur

t Domn,

Ínvocábant Dóminum, &

confidénter : Relíquimus óm-

nus l-

ipfe exaudiébat eos : * in

nia. Et quia non süfficit tan-

démn:*

colümna nubis loquebátur

tüm relínquere, jungit, quod

[ 0

ad eos.

perféttum eft : Et fecüti fu-

X

C uftodiébant teftimónia c-

muste. Fécimus, quod jufsí-

um

jus , * & precéptum , quod

fti: quid ígitur nobis dabis

Q Dune

dedit illis.

premii? Jefus autem dixit il-

um D

D ómine Deus nofter tu ex-

lis : Amendico vobis , quod

audiébas eos : * Deus tu pro-

vos qui fecüti eftis me , in re-

peccaw'rish»

pítius fuífti eis; & ulcifcensin

generatióne , cum séderit Fí-

j ' &' l C'C?lli

omnes aginventiónes eórum.

lius hóminis in fede majeftá-

Exaltáte Dóminum Deum

tis fuzefedébitis & vos fuper

Dinino-

noftrum , & adoráte in. mon-

fedes duódecim , judicántes

yornia i

duódecimtribusIfrael, Non

te fancto ejus: * quóniam fan-

&us Dóminus Deus nofter.

dixit , Qui reliquíftis ómnia ;

Aiia. Cuftodiébant teftimó-

hoc enim & Crates fecit Phi-

t ]U&O !EI'

vt 131]5,;

niaejus, & pracépta ejus ,

lófophus, & multiálii diví-

ttel

allelàja.

tias contempsérunt : fed ,

'

Y. Nimis honoráti funt amíci

(

u

Qui fecüti eftis me : quod

!

!

l

tui Deus.

próprié Apoftolórum eft,

fl[:

E. Nimis

&ohfortäfus eft

g

tque credéntium,

Ji

V

principátus eórum.

:

: Hfü funt, qui viventes in

|

Gàr-

XHM

Commune Apoftolorum.

Kü' QU a

J

]

carne , plantaverunt Eccle-

. líti funt viri fan&ti , quos

**N*)' ,

.

.

* Cili-

j

fiam sánguine fuo

elégit Dóminws in charitáte

j

cem Dómini bibérunt : &

nonfidia, & dedit illis gló-

amíci Dei fa&ti funt.

A

riam fempitérnam : *. Quo-

TO

, In omnem terram exívit

rum do&trína fulget Eccléfia ,

N

ut fole Iuna.

onus eórum, & in fines orbis

y. Santiper

0

jl

terrz verba eórum.

fidem vicérunt regna, gperáti

; Cálicem

4

Ti

Dómint.

funt juftítiam. Quorui

dinat

Bfo, Cujus, vej Quorum

G lériaPatri. Quorum.

ii

feftum cólimus.

Bfío.

Ad focietátem.

Le&io viii.

e&tio ix.

o

NU

N regeneratióne , cüm sc-

X occafióne hujus fen-

;

1 derit Fílius hóminis in fede

-4téntia quidam introdü-

l iv575?3

ff

M

UUD

|

majeftátis fuz ( quando &

cuntmille annos poft refur-

mórtui de corruptióne resür-

rectiónem,dicéntes , tunc no-

J gfäm

nf

hj

gentincorrüpti ) fedébitis &

bis céntuplum ómhium re-

TP

vos in sóliis judicántium ,

rum;quas dimífimus, & vitam

ïh

condemnántes duádecim tri-

etérnam effe reddéndam:non

g

bus Ifrael: quia vobis credén-

intelligéntes , quod , fi in cé-

tibus , illi crédere noluérunt.

teris digna fit repromíffio , in

"Ri

m

Et omnis , qui relíquerit do-

uxóribus appáreat turpitü-

l

mum, vel fratres,aut foróres ,

do ; ut,qui unam pro Dómino

vtl

lial

aut patrem , aut matrem, aut

dimíferit, centum recípiat in

uxórem,aut filios , aut agros ,

futüro.

Senfus ergo ifte eft :

;i»fæculüru'

propter nomen meum,céntu-

Qui carnália pro' Salvatóre

"At

plum aecípiet , & vitam -

dimíferit, fpirituália fecípiet:

ab ptdn

dltewe

térnam poífidébit. Locus ifte

qua comparatióne & mérito

cum illa fenténtia cóngruit,in

fuiitaerunt, quafi fi parvo

'lhtempla

qua Salvátor lóquitur: Non

nümero centenárius nümerus

gra"sque [

hr

veni pacem míttere ; fed glà-

comparetur.

dium.

Veni enim feparáre

cinde dicitur Hymnus.

DTU

T e Deumlaudámus. 16.

hóminem à patre fuo , & ma-

EC?P[& q[m

trem à filia, & nurum à fo-

A-"D:L AU-DE.:s;

Sitll

cru : & inimíci hóminis , do-

:'m

"

D

7. & per Horas , Afía.

3

méftici ejus.. Qui ergo prop-

Oc eft pracéptum me-

H

ter fidem Chrifti, & pradica-

um , ut diligátis ínvi-

W

tiónem Evangelii omnes affé-

cem , ficut diléxi vos.

i

TN WH

&us contémpterint, atque di-

Pfalmus. D ómijnus regnávit

Mity

vítias , & fzculi voluptàátes :

cum reliquis.

e

*

[ ]

Wädäï Ü

ifti céntuplum recípient , &

Antiphona: Majórem chari-

1l

vitam etérnam poffidcbunt.

tàátem nemo habet , ut àni-

|

!

Q

E

l

InaIR

*

LE

[

Commune Apoftolorurr.

xui

fanï

l

u

mam fuam ponat quis pro

Sieut fuit , fit jügiter

1 d

j

j

amícisfuis. 4

z

Seclüí per omne glória. Am£,

;

b.t

il

l:

]

Afía, Vos amíci mei eftis , fi

y', Annuntiavérunt óperaDei.

;

I

fecéritis,qua preecipio vobis,

».. Et fatta ejus intellexérunt.

oj

m

dicit Dóminus. |Afía, 4 Beáti

Ad Benedittus, Antiphona.

pacífici ,'bedti mundo.corde :

iil

0s, qui rcliquíftis ómnia ,

Superit

quóniam ipfi Deum vidébunt.

& fecüti eftis me , céntuplum

h

Afía s In patiéntia veftra pof-

accipiétis , & vitam etérnam

fidébitisánimas veftras.

URU

poffidébitis.

(eI

Capitulum. Ephef. 2. d

Ad Tertiam

Anti

[

Ratres , Jam non eftis hó-

Mlajórem charit

À

tem.

phon?.

hUjllS fr

.fpites, & . ádvenze ; fed

Capitul, P ratres , Jam nom.

1 Inini.

efttives San&órum , & do-

&.br. ln omnem terram ,

oft rd.

meftici Dei : fuperzdificáti

* Exivit fonus eórum.

In

s*

fuper fundaméntum Apofto-

omnem. y, Etinfines orbis

lm r

lórum & Prophetárum , ipfo

terra verba eórum.

Exívit,

fummo angulàri lápide Chri-

G lória Patri. In omnem.

sv

Va

fto Jefu.

, Conftítues eos príncipes

&. Deográtias. Hymnus,

n

uper omnem terrá. g, Mé-

od

T? Xültet orbis gáudiis ,

mores erunt nóminis tui Díie,

oe]um resültet làudibus:

4 fl

AdSextam ,- Antiphona; *

vo D.

Apoftolórum glóriam

V'os amíci mei eftis.

*"[ ellus & aftra cóncinunt.

Ca itu.lump "UAGE

fepiüti -

l

r mants autem

ïgoï&e d

V osfaculórum Jüdices ,

"Bous

- at

Et vera mundi lümina,

lórum fiébant figna , &

[a fj

.VQtis precámur córdium ;

prodígia-multa in plebe.

y n

Audite voces süpplicum.

&.br. Conftítues eos prín-

ui templa cceli cláuditis ,

TU

cipes, * Super omnem ter-

Ti

&

rásque verbo sólvitis ,

ram. Conftítues.

. Mé-

Nosàreátu nóxios

mores erunt nóminis tüi Dó.

!|

i

',

Hrtrus

Solvi jubéte , queefumus.

mine.

Super.

r&cépta quorum prótinus

G lória Patri. Conftítues.

U)- 116'

Es

Languor falüsque séntiunt ;

y. Nimishonoráti funt amí-

Sanáte mentes lánguidas :

citui Deus.

Af

tüm f

Augétenos virtütibus.

g. Nimis

confortátus

eít

] t,cum redibit Arbiter

principátus eórum.

es !

(üh

In fine Chriftus fzculi ;

Ad Nonam , Antiphona,

Nos fempitérni gáudii

In patiéntia veftra.

D

51

"

Congédat effe cómpotes

Capitulum.

A€t. 5. b

,

P atri', fimülque Filio ,

Bant Apóftoli gaudéntes à

r

"i

J

d

Ti«bfque. fancte Spíritus

confpéttu concilii , quó-

t:j

nianm

Xlv

Commune Aþo&oïorllm.

Nr

"

j

J

il

niam dignihábiti funt , profAsa. Jurávit Dóminus , &

m« 2!

nomine Jeífu

contuméliam | non poenitébit eum : 'Tu es

. pati.

facérdos in etérnum.

s4iii

&. br,Nimis honoráti funt ;|Ara. Cóllocet eum Dóminus

HD(N

* Amici tui Deus. Nimis.

cum princípibus pópuli fui.

|

r

. Nimis

confortátus

eft| 2. Pfalmus$"ris.

um

Pprincipátus eórum. Amíci.

Audáte püeriDóminum:*

E

laudáte nomen Dómini.

«fb

&5 lória Patri.. INimis.

[

a

. Annuntiavérunt

ópera

x

;1t nomen Déómini bene-

sl

If

ei.

dítum,*ex hoc nunc &

J Doni

M:

3

g. Et fatla ejus intellexc-

usque infaculum.

fumnt.

j

Wf

A folis ortu usque ad . occá-

IN II. VESPERIS.

fum , * laudábile nomen Dó-

j!Uy

Afía.

Jurávit Dóminus , & | mini.

l

((]W

m

mon poenitébit eum : 'Tu es|E xcélfus fuper omnes Gen-

facérdos in &etérnum.

]tes Dóminus , * & fuper

A;U

(l

ii

P(alinus 109. ..

coelos glória ejus.

", Ixit Dóminus Dómino Quis ficut Dóminus Deus

UI

rimis d

7Jmeo : * Sede à dextris |nofter ,quiin altis hábitat , *

meis :

& humília réfpicit in coelo ,

nj

Donec ponam inimícos tuos,* | & interra ?

n Dirl!pl

Ícabéllum pedum tuórum.

S üfcitans à terra ínopem : *

d. d

31 lts

WVirgam virtütis tug emit- | & de ftércore érigens páupe-

tet Dóminus ex Sion : * do-

rem :

A. Bs

minárein médio inimicórum

U t cóllocet eum eum princí-

Vs

tuórum.

ibus ,

* cum principibüs

n

'Tecum principium in-die

ópuli fui.

rä

N

ui habit

virtütis tuzein fplendóribus

|o

áre faeit ftérilem

LGyini

SanGórum: *ex ütero ante

indomo, * matrem filiórum

timis t

lz:etántem.

lucíferum génui te.

A 1j

urávit Dóminus , . & non

Afia. Cóllocet eum Dóminus

*am(frufn,-

poenitébit eum: * 'Tu es Sa-

cum princípibus pópuli fui.

ul

cérdos in. setérnum fecün-

Aia. Dirupífti Dómine vín-

düm órdinem Melchífedech.

cula mea, tibi facrificábo hó-

;*:?cdicem |

D óminus à dextris tuis : *

ftiam laudis.

NI

confrégit in die irze fuze reges.

Píalmus 115;

lg

Judicäbit innatiónibus, im-

Rédidi ,

er quod

"s,

plébit ruínas : * conquafsábit

locütus fu

propt

D

ego aàu«

D

5

tem humiliátus fum niimis.

ATf

cápita in terra multórum.

fl

D. e torrénte in via bibet : *[Ego dixi in excéffu meo: *

Omnis homo mendax.

1 nüiifarn

i 4

A

prOptöreä exaltábit caput.

€

Jitin

Cämtqüne Apoftolorugi.

XV

^; uid retribuam Dómino , *

ui sémtpantin lácrymis ,*

lum

'lig

h

exultatióne metent.

lum

pro ómnibus ,

.que retríbuit

[

mihi.

g untes ibant & flebant , *

1t D

mitténtes sémina fua.

álicem falutáris accípiam: *

Npul f

&

nomen Dómini invocábo.

'W eniéntes

autem. vénient

T

&l

" ota mea Dómino reddam

cum exultatióne , * portántes

*

n

coramomni pópulo ejus

»

»

,

.

manípulos fuos.

Ti

pretió

fam confpéttu D

omuzi

ni|Afa, Eüntesibant, & fle-

UI n

mors Sanctórum ejus.

bant , mitténtessémina fua.

K TU

O Dómine, quia ego fervus

4,. Confortátus eft princi-

h

l

tuus: *egofervus tuus , &

atu$. eórum , & honoráti

Jue a i

^

filius ancilla tuze.

j

u

nt amíci tui Deus,

? HOl

af

Dirupíftü víncula mea : *

4

Pfalmus 138.

tibi facrificábo hóftiam lau-

Omine probáfti me , &

Ontmeg (s

dis, & nomen Dómini invo-

cognovífti me : * tu cog-

cábo.

novífüi feffionem meam;, &

ï & fiy

à

V ota mea Dómino reddam in

refurreCtiónem meam.

i D

confpé&tu omnis pópuli ejus:*

j ntellexífti cogitatiónes meas

NY

in átriis domus

delonge:* sémitam meam, &

ómini » in

TT

médio tui Jerüfalem.

funículum meuminveftigáfti.

Afía, Dirupif: Dómine vin-

Et omnes.vias meas

ravidí-

1

n

at :

cula mea , tibi facrificábo hó-

fti:*quia non eft

rmoE in

ftiam laudis.

lingua mea.

(ts pity

Afía, Eüntes ibant, & flebant ,

E cce Dómine , tu cognovifïï

ómnia,novíffima,& antíqua , *

at

miþtäntes sémina fua.

i

. 'Plalmus 123.

tu formáfti me , & pofuifti

converténdo Dómiünus

fupermanum tuam.

tivitátem Sion, * fa&i

Miráb

iis fa&ta eft fcie'ntia

i ld

] p

num Alnt

fumus ficut confolàáti.

tuaex me ,* confortáta eft,

& non pótero ad eam.

T unc repletum eft gáudio

os noftrum ; * & lingua no-

uó ibo àfpíritu tuo? * &

gt

ftra exultatióne.

quó à fácietua fügiam ?

j vl

'| unc dicent inter Gentes ; *

Siafcéndero in coelum, tu

Magnificávit Dóminus fácere

illic es : *fi defcéndero in in-

*

i

i

cum eis.

férnum , ades.

Magnificavit Dóminus fáce-

Si sümpfero pennas meas

1

Ji

dilüculó , * & habitávero in

K

T.

re nobífcum . * facti fumus

"

letántes..

extrémis maris.

i^

Etenim illuc manus tua * de-

um

C onvérte Dómine captivitá-

tem noítram , * ficut torrens

dücetme: * & ten

dfi

in Auftro.

;'bit me

TU

deïxte:a tuas

l

]i

Et

d

U*&vi

Ccmmune Apoftoforum.

h

E tdixi:Fórfitan ténebre con- [P roba me Deus, & fcito cor

T

meum :* intérroga me , &

I

J

uï

€ulcábunt me : * &nox illu-

n

"minàtio meain delíciis meis.

cognófce sémitas meas.

fj

E t vide , fi via iniquitátis in

4

Q uia ténebre non obícura-

! ';flmw

büntur à te , & nox ficut dies

me eft ; * & deduc me in via

4l

illuminábitur:* ficut ténebrze

aetérna.

qinl ü

ejus , ita & Iumen ejus.

Aíía. Confortátus eft prin-

g

Q uia tu Ppoffedífi renes

cipátus eórum. ; & honoráti

Wil

meos : * fufcepífti me de üte-

funt amíci tui Deus.

ro matris meag.

Capitulum. Ephef, 2. d

J

'C onfitébor tibi , quia

"terri-

atres , Jam non eftis hó-

[

Tifb

biliter magnificátus es : * mi-

Ffp

jtes , & ádveng , fed

rabília óperatua , & ánima

eftis cives Sanctórum , & do-

y u

mea cognófcit nimis.'

H

méfüci Dei , fuperedificáti

luipj D

IN omeft occultátum os meum

fuper fundaméntum Apofto-

í [;/11 N&

pl

à te,quod fecífti inoccülto : *

lórum & Prophetárum , ipfo

fummo angulári lápide Chri-

estudec

& (ubftántia mea in inferió-

.ribus terra.

fto Jefu. s.

Deo grátias.

TCN

Imperfé&um meum vidé-

Hymn. E xültet orbis. xiii.

s a

runt óculi tui , & inlibro tuo

y. Annuntiavérunt óperaDei.

gdis u

. omnes fcribéntur : * dies for-

&. Et fadia ejus intellex

?'-

T t

mabüntur , & nemoin eis.

runt.

tlf i

Miihi autem nimis honorifi-

Ad Magnificat., Antiphona,

[

cátifunt amíci tui Deus: *

Eftóte fortes in bello., & pu-

t Yilnte

*

L]

nimis confortátus eft princi-

gnáte cum antíquo ferpénte

FT

átus eórum.

& accipiétis regnum atér-

GT

b

inumerábo eos , & fuper

num , allelüàja.

l

'arénam multiplicabüntur : *

*'Alie Lectiones pro

Ttdien

.exurréxi, & adhuc fum te-

Apoftolis.

Wi

cumt.

In fecundo INocturno:

* litiny ]

S i occíderis Deus peccató-

De Expofitióne S. Auguftíni

xïnqnm'r, :

yes:* viri sánguinum decli-

Epifcopi fuper Pfalmum

]

tf

"

máte à me.

oCtogéfimum fextum.

!

i

lm

"Quia dícitis in cogitatióne : *

Ante medium;

I

8

W

Accípientin vanitáte civitàá-

1.ectio iv.

tes tuas.

Undaménta ejus in. món-

JNónnequi odérunt te Dómi-

F

tibus fanttis : díligit Dó-

ne,óderam :* & füper inimí-

minus-portas Sion.

Quare

A

Wi

j

€os tuos tabefcébam ?

funt

fundaménta — Apófto-

k-w

-PerféCto ódio óderam illos : *

ZM

li , & Prophéte ? Quia eó-

rum auctóritas portat infir-

&decim l

h

& ini-mfci fa&i funt mihi.

TD1-

U

Comtmme Apoftolorum.

'Sivii

tf

wloc

f52

Lt

nt

1

mitátem noftram: Quare

unus cécidit Judas , in locum

^

ä

porte ? Quia per ipfos intràá-

ipsíus fanttusMathías ordiná-

&

Hilpls

mus ad regnum Dei. Pradi-

tus eft ; implétus eft duodená-

cant enim nobis : & cüm per

rius nümerus sédium. Primó

IT

ipfosintrámus, per Chriftum

locum ínveni , ubi sédeas , &

D

intrámus;ipfe eft enim jánua.

fic te mináre judicatürum.

j J

l

TE

Et cüàm dicüntur duódecim

"tl

Duódecim ergo fedes quid

portz Jerüfalem, & una por-

fibi velint , videàmus. Sacra-

W

ta Chriftus, & duódecim por-

méntum eft cujüsdam univer-

hefl .Ml

t& Chriftus,quia in duódecim

fitátis, quia per totum orbem

Yl

portis Chriftus , & ídeo duo-

terrárum futüra erat Eccle-

Ti f?d

denàrius nümerus Apoftoló-

fia: unde vocátur hoc zdifi-

1 l

rum. Sacraméntum magnum

cium ad Chrifti compágem.

CA

hujus duodenárii fignificátio

&» Beàáti eftis;cüm maledíxe-

: Ap(l]fïq.

eft nümeri. Sedébitis, inquit,

rint vobis hómines , & perfe-

Uil

fuper duódecim fedes, judi-

cüti vos füerint , & díxerint

vie C

cántes duódecim tribuslfrael.

omne malum advérsüm vos ,

ht

. Vidi conjünttos viros ha-

e

e

mentiéntes , propter me

T

béntes fpléndidas veftes , &

* Gaudéte & exultáte , quó-

Lt

Angelus Dómini locütus eft

niam merces veftra copiófa

inttlbi

ad me, dicens ;

* Tfti funt

eft in coelis.

viri fan&i , factiamíci Dei.

y» Cüm vos óderint hómi-

Yiphut

. Vidi Angelum Dei for-

nes , & cuüm feparáverint

0

]

l

tem , volántem per médium

v0s, & exprobráverint , &

at

coelum , voce magna clamán-

ejécerintnomen veftrum tan-

yum at

tem , & dicéntem. Ifti.

quam malum propter'Filium

Le&io ve

hóminis. Gaudéte.

)

p

I duódecim felle ibi funt,

€000 Vl

J

non eft, ubi sédeat ter-

T ídeó quia . ündique

tilfi]

tiusdécimus Paulus Apófto-

veniítur ad judicándum ,

lg li

Ius,& non erit,quómodo jüdi-

duódecim fedes funt : ficut

jlmam

cet: & ipfe fe judicatürum

quia ándique intrátur in ile

CUR

dixit , non hómines tantüm ,

lam civitátem , duódecim

Q

fed & ángelos.

2uos ánge-

porte funt. Non folüm er-

*

los, nifi apóftatas ángelos ?

go illi duódécim , & Apófto-

v

, Nefcítis , inquit, quia ánge-

lus Paulus , fed quotquot

lh

los judicábimus ? Refpondé-

judicatüri funt , propter fig-

lg

/

h

D

/

retergo turba: Quid te jattas

nificatiónem univerfitátis ad

T

j !

r judicatürum ? Ubi fedébis ?

fedes duódecim pértinent ;

Qu

. Duódecim fedes dixit Dómi-

uemádmodum

quotquot

J

nus

intrábuiát , ad duódecim

"

fi

P.

dugdecim Apóitolós :

D

por-

LTA

xviul

Commune Evangeliftarum.

1

j

portas pértinent. — Partes

tus transmigratiónis regis

T

j^

Jóachim , faétum eft verbum

j

i

enim mundi quátuor funt ,

Dómini adEzechiélem filium

j

|

Oriens , Occidens , Aquilo ,

a ,Cüï'

é& Merídies. M& quátuor

Buzi facerdótem in terra

gt

artes afsídué nominàntur

Chaldeórum, fecus flumen

Q

n

«

in Scriptüris. .Ab iftis quá-

Chobar ; & fa&a eft fuper

T2

ul

tuor ventis , ficut dicit Dó-

eum ibi manus Dómini.

Et

vidi , & ecce ventus türbinis

j

J

"

minus in Evangélio ; à quá-

tuor ventis fe collet&tàrum

veniébat ab Aquilóne, & nu-

U

eléttos fuos

.

LÀ

ab ómnibus

bes magna, & ignisinvólvens,

"n

)

QU

ergoiftis quátuor ventis vo-

& fplendor in circüitu ejus ,

fit

pl

cátur Eeccléfia.

Quómodo

& de médio ejus quafi fpécies

elé&tri , id efb;de médio ignis.

u

vocátür ? Undique 1n Trini-

yl

) Jubu

táte vocátur.

INon vocátur

& Ecceego mitto vos ficut

nifi per baptísmum innómine

óVes in médio lupórum, dicit

i

Dóminus

»

*

* Eftóte ergo

PA

Patris,& Filii, & Spíritus fan-

&i. Quátuor ergo ter duéta

prudéntes ficut ferpéntes; &

Aj na

^

duódecim inveniüntur.

símplices ficut colümbze.

gt

». Dum lucem habétis , cré-

$. Mti funt triumphatóres,&

ij

amíci Dei , qui contemnéntes

dite in lucem , ut filiilucis fi-

fat o

tis.

Eftóte.

TT

juffa príncipum , meruérunt

E

,

premia etérna : '

Modo co-

Letio ii.

elinand

ronántur , & accípiunt pal-

T in médio ejus fimilitü-

ttt t

E

mam. * lfifunt, qui ve-

do quátuor ánimálium :

At , 0

nérunt ex míagna tribulatió-

& hic afpé&tus eórum, fimili-

m

tüdo .hóminis in eis.

Quá-

lt

ne ; & lavérunt ftolas fuas in

sánguine .Agni. IModo.

tuorfácies uni ,.& quátuor

Yliis ;

& lória Patri.

Modo.

penn& uni, Pedes eórum pe-

od

EV ANGELISTIS.

des reGi, & planta pedis

LOf

1 PRO

Le&tiones.

eórum quafi planta pedis vi-

QUi ]l)qu

- In primo Noéturno.

tuli, X feintíllae quafi afpéctus

aeris candéntis. Et manus hó-

linajn ;

Ingi.pit liber

Ezechiélis Pro-

tttj:

[

héta.

minis fub pennis eórum in

Le&io1.

ä;eftri ,

"

D

l

Cap. 1.

quátuor pártibus : & fácies ,

Y

[

|

At

T fa&um eft in trigéfimo

& pennas per quátuor par-

|

)

À

'f.'A

l

!

[

E

anno, in quarto; in quinta

tes habébant ,

juncttzque

l

n

:

N

i

'.

l

h

3

l

!

l

vl;' IVVXI

menfis , cüm effem in médio

erant pentie eorum altérius

'

^

T

li

N

captivórum juxta flüvium

ad àlterum.

NNon reverte-

!

j

bántur , cüm incéderent : fed

.,

il

!

"ag

Chobar , apérti funt cceli ; &

il

vidi vifiónes Dei. In quinta

unumquódque ante fáciem

menfis , ipfe eft annus quin-

fuam gradiebátur.

h

&3 l

3!*101

V. ol-

I

prophmæ

IN

Commune Evangeliftarum,

Ws

&« 'loóllite jugum meurm fu-

türa prévidéntur,fubtili nar-

l

T

per vos, dicit Dóminus , &

dul

flig

ratióne defcribüntur , cüm

dífcite à me , quia mitis fum,

díeitur : Quátuor fácies uni ,

u

& hümilis corde: * Jugum

flut

& quátuor pennz uni. Quid

E

enim meum fuáve eft , &

per fáciem;nifi notítia:& quid

ii

onus meum leve.

per pennas , nifi volàtus ex-

ü n

. Et inveniétis réquiem

prímitur ? Perfáciem

W

V

quippe

animábus veftris. . Jugum.

unusquísque

cognófcitur

.

e

U

l

per pennas veró in altum

hi

)

l

Q*Imilitido autem vultus

Q

ávium córpora fublevántur.

l

eórum: fácies hóminis ,

Fácies ítaque ad fidem pér-

n

fri

& fácies leónis à dextrisipsó-

tinet , penna ad contempla-

lg

rum quátuor: fácies autem

tiónem. Per fidem nam ue

YOs l

bovis à finíftris ipsórum quá-

ab omnipoténti Deo cognóíci-

um d

tuor,& fácies áquila défuper

mur , ficut ipfe de fuis óvibus

li «y

ipsórum quátuor. Fácies eó-

dicit : Ego fum Paftor bo-

t

rum, & pennz eórum extén-

um

nus , & cognófco oves meas ,

te défuper: dug pennz fin-

& cognófcunt me mez. Qui

n

gulórum jungebàntur,& duz

rurfusait: Ego ício ,

Luos

T

tegébant córpora eórum : &

elégerim. Per contemplatió-

unumquódque eórum coram

nem veró ,qua fuper nosmet-

fácie fua ambulábat : ubi erat

fpfos tóllimur , quafi in àera

ff

levàmur.

ímpetus fpíritus , illuc gra-

mitm:

diebàntur , nec revertebán-

$*. Vidi conjün&tos viros ha-

ml

tur , cüm ambulárent.

béntes fpléndidas veftes , &

h Qlüv

&« Dum ftetéritis ante Reges

Angelus Dómini locütus eft

p quu

& praffides ; nolíte cogitáre

ad me,dicéens : ^* Iftifunt

lm

1

uómodo,aut quid loquámini:

viri fan&ti , fa&i amici Dei.

i p

Débitur enim vobis in i;la

*^, Vidi Angelü Dei fortem ,

hora , quid loquámini.

volánté per médium coelum

p

j

: Nonenim vos eftis , qui

voce magna clamántem , &

vnus

loquímini : fed Spíritus Pa-

dicéntem. Ifti.

Le&io v.

ürum d

Vobis.

tris veftri , quilóquitur in

Uátuor ergo fácies uni

L f

Dábitur.

Q

funt : quia fi requíras ,

uo p

G lória Patri.

Dábitur.

In fecundo No&turno.

quid Mlatthaeus de 'in'cama-

a

a

tióne Dómini séntiat - hoc

j d

De ExpofitióneS.GregóriiPa-

nimírum fentit , quod Mar-

zfu

erEzechiéléPr

n

H

omu

i

eCio iv

opheéta.

cus , Lucas, & Joánnes.

Si

2

"3«Hb. r

quaéras , quid Joánnes sén-

[j

n

Antta quätuor animália ,

N

tiat ; hoc proeul dübio, quod

qua& prophetíg fpíritu fu-

Lucas , Marcus , & Mat-

/il

2

thaeus.

duu fïï* 1

XX

Commune Evangeliftarum.

J

i

(

1efl

iheus. Sique

ra$ quid Mar-|divinitáte annüntiant , qer

VC

contemplatiónis pennam qua-

!u

cus ; hoc quod Mattheus, Jo-

y

".

ánnes , & Lucas.

Si qua&ras

fi in áera levántur. Quia íta-

r

N!

uid Lucas ;

hoc quod Joàn-

ue unaeít fides incarnatió-

M

q

i

f

nes ,

Matthaeus , & Marcus

nis ejus in ómnibus , & par

contemplátio divinitátis ejus

/

jj

fentit. Quátuor ergo fácies

yiltt

uni funt : quia notítia fidei ,

insingulis , re&té nunc díci-

l

tur : Quátuor fácies uni , &

! d

"

qua cognofeuntur à Deo, ipía

f

;

l

eft in uno, qua eft fimul in

quátuor penng unt.

äïlï? ! EW"

quàtuar. Quidquid enim in

.

s. Iti funt triumphatóres, &

]

uno 1

nvéneris , hoc in ómni-

amíci Dei , qui contemnentés

m

juffa príncipum , meruérunt

j

bus fimul quátuor cognófces.

. Beàtieftis, cüm maledt-

premia etérna : * Modo

gt

coronántur , & aceípiunt pal-

! j

xerint vobis hómines, & per-

fechiti vos füerint,& díxerint

mam. * lfti funt, qui ve-

.'L"'f«/'fümw&

nérunt ex magna tribulatió-

ss

omne malum advérfum vos ,

mentiéntes , propter me :

ne , & lavérunt ftolas füas in

l

(eeoti

* Gaudéte , & exultáte ; quó-

sánguine Agni. Modo.

niam merces veftra copiófa

Glória Patri. Modo.

j

In tertio No&turno.

eft in coelis.

y. Cüm vos

Tus at

L é&io fan&i Evangeélii fe-

o tdotu

óderint hómines: & cüm fe-

cünduüm Lucam.

paráverint vos , & exprobrá-

dimar

Le&io vii.

Cap. 18.

verint, & ejécerint nomen

;;,prædica

veftrum tamquam . malü

N illo témpore: Defignávit

ym

J

N

Dóminus & álios feptuagín-

PA

j

propter Filium hótinis.Gau-

f

déte.

"Le&io vi

ta duos , & mifit illos binós

5 af

r

(i

ante fáciem fuam in omnem

l

(.li

'Y quàátuor pennz umni:

Q a

i

uia Dei ommipoténtis

civitátem & locum , quó erat

Qttpt

Tihum Dóminum noftrum

ipfe ventürus. Et réliqua.

Jgo'res &tf

HomilíaS. Gregórii Pape.

Jefum Chiriftum fimul omnes

WU : quj,

'

concórditer predicant : & ad

Homilia 17. in Evang.

RUs (f

Ominus

Salvátor no-

divinitátem ejus mentis ócu-

j»hbizäcuh

los levántes , penna contem-

fter, fratres charíiffimi,

MT

aliquándo nos fermónibus ;

"

»platiónis volant. Evangeliftà-

Q

rum ergo fácies ad humanità-

aliquándo

vero

opéribus

àdmonet. Tpfa étenim fatta

HMMm

tem Dómini pértinet , penna

lplmll

ad divinitátem : quiain eum ,

ejus pracépta funt: quia dum

UW "

quem corpóreum afptciunt ,

áliquid tácitus facit ; quid

quafi fácies inténdunt : fed

àgere debeamus , inpotéfcit.

M

Ecce enim binos in pradica-

p

dum hunc effe incircumferíp-

tónem difeípulos mittit j "W

.tïlïn atque incio,rpöreu'm ex

2

quia

Commune unius Mar

i

riSs

*X

t,

4uia duo funt precépta cha-| rüm do&trina fulget Eccléfia,

d

ritátis, Dei vidélicet amor ,

um

ut foleluna. y^. San&i per.

& próximi : & minüs quàm

fidem vicérunt regnaoperáti

Qu

inter duos cháritas habéri

Ial

funt juftítiam. Quorum.

non poteft. Nemo enim pro-

G lóriaPatri. Quorum

n

prié ad femetípfum habére

Le&io, ix.

li

* w

V dl

charitátem dícitur : fed dilé-

Inc namque eísde

étio in álterumtendit, ut chá-

H

dicatóribus Ifafas dicit ;

t

vitas effc

[*

offit.

Paráte viamDómini,rectas fá-

w. líti funt, qui vivéntes in

fü

cite sémitas Dei noftri. Hinc

iatöm&'

filiis P(almífta ait : Iter fáci-

Em

carne., plantavérunt. Ecclé-

fiamsánguinefuo: $* Cáli-

te ei , qui afcéndit fuper oc-

eruem

cem . Dómini bibérunt ; &

! Mi

cáfum. Super occáfum nam--

ámíci Dei fa&ti funt.

que Dóminus aícéndit : quia

Tüntpi

"

. Inomnem terram exívit

4l

unde in paffióne occübuit, in-

Qu -

ionus eórum, &in fines orbis

de majórem fuam glóriam re-

bulatl

terra verba eórum. Càlicem.

furgéndo manifeftàvit. Super.

süngi

Le&io viii. :

occáfum vidélicet afcéndit ,

N

Cce enim binos ad pre-

quia mortem, quam pértulit ,

li

dicándum difcípulos Dó-

refurgéndo calcávit. Ei ergoy

Juri

wninus mittit : quátenus hoc

qui afeéndit fuper occáfum ,.

jillis

ll;

nobis tácitus fnnuat, quia qui

iter fácimus ,. cüm nos ejus.

al

charitátem erga àlterum non

glóriam. ; veftris

méntibus

d

!

" Im

habet, przedicatiónis officium

predicámus , ut eas & ipfe

fufcipere nullátenus .. debet.

poft véniens , per amóris fui,

vt

juf

Bené autem dícitur ; quia mi-

'deséntiam illüftret..

(

i

fit eos arite fáciem fuam- in

T

e Deum laudámus. 16.

m j

omném civitàtem & locum ;

COMMUN

Unius Martyris

um,g*

quóà erat ipfe ventürus. Pre-

MUU EL of

LO

dicatóres enim fuos Dóminus

.Ad Vefperas, Antiphona. :

JOTILLR

séquitur

quia pradicátio

Qui me confeffus.

cum re«

j|E

i

pravenit , &tunc ad mentis

liquis de Laudibus. xxxii.

»aIW

noftrz habitáculum Dóminus

Píal. Dixit Dóminus. cum

Qu

venit,quando verba exhor-

reliquis de Dominica.

126.

J

xrmo

tatiónis precürrunt , atque

& loco ulümi , Pfal. L am-

g

er hoc véritas in mente fu-

^

dáte Dóminum oómnes Gen-

f

C

fpitur.

tes. 130

ET

AE

tefif

3

u

& lf& funt viri fan&i , quos

C

"

apitulum.

Jace. r. b

elégit Dóminus in. eharitáte

Eátus vir,qui fuffert ten-

ta?

nonfida, & dedit illis gló-

B

tatiónerit : quóniam cüm

.Quo-

PA

ü?m? fempitérnam :

probátus füerit , accípiet ,cc;ï-

fO-

)

D

W

xxii

Coriniune üniüs Martytis.

j

[

j

Ww

rónam vite , quam repromi- |fio glori

ófa nos prótegat. Perïk

fit Deus diligéntibus fe.

Dóminum.

^

( A(

Bymnus. -

Alia Oratio.

Pqu

Eus tuórum mílitum

Aeq

Eus,quinosbeáti N.

l

"

f'

Sors , & coróna , pre-

Martyris.

tul

atque

m!

miüm L

l

1

Pontíficis ànnua folemnitáte

p

7 dm

Laudés canéntes Mártyris

-

lztíficas : concéde propítius ;

rfOï

um

Absólvenexu €ríminis.

lut cujus natalítia cólimus , de

,

H ic nempe mundi gàáudia ,

ejusdem étiam protectióne

lh j

Et blanda fraudum pábula

gaudeáàmus. Per Dóminum:

w

Ymbüta felle députans

Pro Martyre tantüm.

ä

Pervénit ad coeléftia.

mqua

Tj

ll

Oratio.

iivl

P. cenas cucürrit fórtiter ,

Rfta, quaefumus , omní-

Et süftulit viriliter ,

P

potens Deus : ut,qui beáti

$ -

ub "*

u

Fundénsque pro te sánguiné, [ N. Mártyris tui natalítia có«

JEtérna dona póffidet.

limus , interceffióne ejus in

jl

Itui nóminis amóre roboré-

j !

O b hoc precátu süpplici

'Te pófcimus piíffime ,

mur.

Per Dóminum.

sjtn

In hoc tritmpho Méártyris-

Alia Oratio.

any

s

Dimítte noxam sérvulis.

u

&

Rafta,

efumus , omní-

L aus & perénnis glória

potens

b

eus , utinter«

ln

cedénte beàto N.

Mártyre

& Pal

Patri fit atque Filio ,

i, d

- San&to fimul Paráclito ,

tuo,& à cunt&lis adverfitáti-

YIn fempite'rna fa:cula. Amen. bus liberémur in c('),rpore - &

welndn

Uue (

. Y^ Glória & honóre coroná- [ à pravis cogitatiónibus mun-

eum Dómine.

.[démur in mente.

Per Díím.

[

int t

»^ Etconftituífti eumfuper| Ad Máatutinum, Invitator,

Ri

era mánuum tuárum.

Regem Mirtyrum Dómi-

g(

*

d

Ma

fi

cat , An

ü

hona. |num, * — Veníte , adorémus.

ii

p

u*

Ifte Sz

s prolege Dei fui |p(31. V eníte , exultémus. 2.

: certávit usque ad mortem ,|Hiymnus. D eus tuorum mí-

tss

& à verbis impiórum non|litum. ut fupra.

1

ATU

tímuit : fundatus enüm erat

In primo NoGurno , Afia.

MU

fupra firmam petram.

In lege Dómini fuit volüntas

v

. Pro Martyre & Pontifice, - |ejus die ac no&te.

n

: Iatio-

Pfalmus x.

uT

Nfirmitátem noftram. re-

)

Eátus vir , qui non àbiit

BU

ls

I

B

fpice omnípotens Deus : &

in consílio impiórum , &

unctq

W! !

iquia pondus própri& aQiónis|in via peccatórum non fte-

æ) &M

grávat,beáti N, Maártyris |tit , * & in cáthedra peftilén-

ablï (l

tui atque Pontíficis intercef- |tie non fedit.

i

|Sed

]

Sec

Coinmurie uniüs Martvris.

XXHV

[

Rex ab €o fuper. Sion. mon«

sed inlege Dómini volüntas

ejus , * & inlege ejus medi-

tem fanétum ejus , * predi-

tábitur die ac noCte.

cans praecéptum ejus.

a

d

i

1

Eterit tanquam lignum;quod [1) óminus dixit ad me: * Fí-

i ['qu

j

plantátum eft fecus decürfus

lius meus es tu ,

SUT

génui te.

"

ego hödie;

aquárum , * quodfructum

W)PIUUS "

fuum dabit in témpore fuo.

Póftulaàme , &

dabo tibi.

]

h»de

E t fólium ejus non défluet: *

Gentes hzereditátem tuá&m :.*

n

ühnt)ne

& poffeffiónem tuam térmi-

& ómnia , quacümque fá-

g,

ciet , profperabüntur.

nos terra.,

H

dU

Q

N on fic fmpii , non fic : * fed

T& eges eos in virga férrea , *

tanquam pulvis , quem pró-

& tanquam vas figuli con-

QUS n

jicit ventus à fácie terre.

frínges eos.

Et nunc Reges intellígite : *

mQUIh«ü

Xdeà non resürgent ímpii in

Val

judício : * neque peceatóres

erudímini,qui judicátis terra.

Y us

1n concílio juftórum.

Servíte Dómino in timóre ; *

& exultáte ei cum tremóre,

t ny

uóniam novit Dóminus

AW

viam juftórum : * & iter im-

A pprehéndite difciplín&, ne-

i

viórum períbit.

uándo irafcátur Dóminus: *

TIs, t

Afía.

In lege Dómini fuit

& pereátis de via jufta.

u

volüntas ejus die ac no&te.

Cüm exárferit. in brevi ira.

Mirr

Afía. Predicans precéptum

ejus, * beáti omnes , qui

Nerítan

Dómini , conftitütus eft in

confidunt in eo.

monte fancto ejus.P(almus 2.

Aifa, Predicans præ,c;e'ptum

t

j m

Uare fremuérunt Gen-

Domini , conftitütus €

ft in

Ia

tes, * & pápuli meditá-

monte fan&to ejus.

*

ti funt inània ?

Afia, Voce mea adDómi

num-

yurit

"um u

A ftitérunt Reges terre, &

clamàvi, & exaudívit me de

príncipes

convenérunt

n

monte fan&to fuo. Píalmus

ii

unum * advérsüs Dóminum ,

&

(

Omine , quid multi

:

l-

QOU

& advérsus Chriftum ejus,

D

cáti funt , qui trí

D irumpàmus

víncula eó-

lant me ? * multi1

à

nsürgunt

mo;ï

vum: * & projieiámus a no-

.

advérsüm me.

bis jugum ipsórum.

Mtulti dicunt àánimz mez

m

t Vi

Jv

ui hàbitatin ccelis , irridé-

non eft falus ipfi in Deo ejus.

biteos: * & Dóminus fub-

'Tu autem Dómine fufcép-

n

fannábit eos.

tor meus es, * glória mea , &

j

jl

T unc loquétur ad eos in ira

exáltans caput meum,

lplO

fu4, * &infuróre fuo con-

V oce mea ad Dóminum cla-

i f

turbàbit eos.

mávi: * & exaudivit me de

n

Ego autem conftitàtus fum

monte fan&to fuo.

b 4

go

j

XxÜIV .

Commue.unius Mattytis.

!

Ws

*co dormivi , & foporátus

per omme tempus füerim ,

Vau

L

um: * & exurréxi, quia Dó-

sérviens Dómino cum omni

minus fufcépit me.

Humilitáte, & lácrymis , &

jl

sU

WNon timébo míllia pópuli.

tentatiónibus , quz mihi ac-

2

circumdántis me : * exürge

cidérunt. ex insídiis Judaó-

j

ij

Dómine, falvum me fac Deus

rü : quómodo nihil fubtráxe-

|

4 Q

1n€cis.

rim utílium , quó minüs an-

N

l Al

uóniam -tu percufsifti om-

nuntiàrem vobis, & docérem

nes adversàántes mihi fine cau-

vos püblicé, & per domos,

jd f

'

|

TU

