
allelüja.

fempitérna.

imdi

Pro SS. Innocentibus, Afía. PA

.. Salutáre fuum , allelüja.

- Oratio,

Innocéntes pro Chrifto in-

J ,

Oncéde, quefumus, om-

fántes occífi funt, ab iníquo

Regela&téntésinterfé&i funt:

WY

nípotens Deus : ut nos

Md

Unigéniti tui nova per car-.

ipfum fequüntur Agnum fine

nem nativitas lberet, quos

mácula , & dicunt femper :

i

Glória tibi Dómine.

gt

(áb peccáti jugo vetüfta sér-

. Sub throno Dei omnes

s D

vitus tenet.

Pro S. Stephano,

-Ant'iph:

San&i clamant. x Víndica

uv

Sepeliérunt Stéphanum viri

sánguinem noftrum Deus no-

fter.

Oratio.

*

]

timoráti, & fecérunt plan-

&um magnum fuper eum.

Eus , cujus hodiérna die

us 0

. Stéphanus vidit coelos

-

recónium Innocéntes

p :

apértos;

Mártyres non loquéndo ,

?

fed

t

moriéndo conféffi funt : óm-

y. Vidit, &

introívit : beátus

UL«

homo , cui coeli patébant.

nia in nobis vitiórum mala

Oratio.

mortífica ; ut fidem tuam,

Tib

*y A nobis, quafumus Dó-

uam lingua noftra lóquitur ,

j vuli

J mine, imitári, quod cóli-

étiam móribus vita fateátur.

;etf-

mus ,ut difcámus & inimícos

Per Dóminum.

g

Ad Matutinum. omnia

di-

diligere : quia ejus natalitia

cuntur ficut in die Nativita-

celebrámus , qui novit étiam

iOWïl[«

pro perfecutóribus exoráre

tis. 220. pr&ter Antiphonas

m mU]'

Dóminum noftrum Jefum

ad Bfís & Miagnificat, Ora-

'Wo

Chriftum Fílium tuum, .

tionem , Le&t. .& Refpont-

pl

Pro S. foanne , Antiphona.

Hac no&te ponitur Epifto-

j

Exit fermo inter fratres,

1a beati Pauli ad Romanos ;

R 3

j [)CCU

)uït

/

£62. | Dominica infra Octavam Nativitatis.

& de ea, & aliis ejus Epifto-| bfs , quia fides veftra arinun-

u

tiátur in univérfo mundo.

güü

lis legitur usque ad Septuag,

D)

In primo Noéturno.

Teftis enim mihi eft Deus ,

Incipit Epíftola beáti Pauli

cui sérvio infpfritu meo , in

fi

Ü

Apoftoliad Romános.

Evangeélio Fílii ejus , quód

W

Lce£&io1,

C

ap. t

4

[]

fine intermiffióne memóriam

Aulus fervus Jefi

üu

Chri-

veftri fácio femper in oratió-

i

P

j

fli , vocátus Apóft

nibus meis : óbfecrans, fi quo

P

fegregátus in

Evang

modo tandem aliquándo pró-

Dei , quodganté promíferat

fperum iter hábeam in vo-

mjlh

luntáte Dei veniéndi ad vos.

nl

per Prophétas fuos in Serip-

ttil

türis fan&tis de Fílio füo ,

Desídero- enim vidére vos ;

H

qui fattus eft ei ex sémine

ut áliquid impértiar vobis

[

i

David fecündüm carnem ,

Ü

grátiee fpirituális ad . confir-

ä'adm

qui predeftiátus eft. Filius

màndos voS : id 'eft fimul

Dei in virtáte fecüándüm fpf-

confolári in vobis per eam ,

Va

ritum fanttificatjónis , ex re-

qua ínvicem eft ,. fidem ve-

p

11

Z

furre&tióne mortuórum Jefu

ftram,atque meam.

n

Chrifti Dómini noftri

per

. Quem vidiftis paftóres ?

uj

dícite ;annuntiáàte nobis , in

^

ft

quem accépimus grátiam , &

Apoftoláàtum ad obediéndum

terris quis appáruit ? * Na-

fidei in ómnibus Géntibus

tüm vídimus , & choros An-

(f

pro nómine ejus , in quibus

gelórum collaudántes Dfím.

Gfom

eftis & vos vocáti Jefu Chri-

y. Dieite , quidnam vidíftis ?

li

fti; ómnibus,qui funt Romz,

& annuntiàte Chrifti nativi-

m

diléttis Dei , vocátis fanGlis.

tàátem. Natum. '

m

Grátia vobis, & pax à'Deo

Patre noftro

; & Dómino je-

Olo autem . vos ignorá-

fu Chrifto.

N re , fratres, quia f&pé

I

x« Hódie nobis de coelo pax

propófui-veníre ad vos ( &

UX

vera defcéndit : * Hódie per

prohíbitus fum usque ad-

iil

totum mundum mellíflui fa-

huc ) ut áliquem fru&tum

J

i

éli funt coeli.

&

2

hábeam , & in vobis ,ficut &

itiy

Y* Hódie illáxit nobis dies

in caeteris Géntibus. Gracis

tl

redemptiónis nova , repara-

ac bárbaris , fapiéntibus &

li

tiónis antíque , felicitátis

infipiéntibus débitor fum :

Y

P

&teérnae. FHódie.

ita ( quod in me) promp-

Ui

:

Le&io ii.

tum eft & vobis, qui Roma

Non

U.

P

Rimüm quidem grátias

efüis , evangelizare.

;

ago Deo meo per Jefum

enim erubéfco Evangélium.

WTRf

Chriftum pro ómnibus ; vo-

Virtus enim Dei eft in falü-

ibf

tem

[

Dominicai

"m

Nativitatis,

263

t ,æm omni

credénti ,

fra O'Etn

udao

s

fi

í

[*

persónam, nifi fides cre-

nj

primüm , & Greco. Juftítia

dat, fermo non éxplicat. Et

"n

enim Dei in eo revelátur ex

ídeó numquam matéria défi-

CUT

fide infidem , ficut fcriptum

cit laudis,quià numquam süf-

? QUi -

eft:Juftus autem ex fide vivit.

ficit copia laudatóris.

VOT

Revelátur enim ira Dei de

Beáta Dei Génitrix Ma-

Qfati

coelo fuper omnem impietá-

Tía ,cujus vifcera intátta

ä[g

lqll

tem , & injuftítiam hóminum

pérmanent :

$

Hódie gé-

nuitSalvatórem fzculi.

dy

eórum , qui veritátem Dei in

Iny,

injuftítia détinent : quia quod

Beáta , que crédidit: quó-

id V

X

a

V

notum eft Dei,manitéftum eft

m perfétta funt ómnia ;

Voj,

in illis ; Deus enim illis mani-

qua di&afunt ei à Dómino.

YO

hi

feftàvit.

Hódie.

10

Of

,. O0 magnum myftérium ,

3

«. Audeamus

igïtur ,quód

fimi

j

admirábile facraméntum ,

ad eloquéndum tant&

mifericórdia facraméntum

a,

utanimália vidérent Dómi-

IY

num natum ;

jacéntém in

impares fumus : & cüm falá-

tisnoftre altitüdinem próme-

presépio !

& Beáta Virgo ,

1

cujus vífcera meruérunt por-

re non valeàmus , fentiá-

ll

mus nobis bonum effe , quód

Y

táre Dóminum Chriftum.

Nemo enim ad

"

Ave María , grátia plena:

víncimur.

: d

lóminus tecum. Beáta.

cognitiónem veritátis mapis

fím,

lória Patri.

Beáta.

propínquat , quàm qui intel-

lts

ligit , in rebus divinis , étiam

Ín fe

e

octurno.

Onis

AUA

L

Sermo

GT

aP'æc

fi multüm proficiat , fcmper

fibi fuperéffe, quod quazrat.

Serm. 9. de Nativit. Domini.

Nam qui fe ad id , in quo

TOUf

Xcédit äufäeiä', dile&iffi-

tendit , perveníffe preesumit,

non quafita réperit , fed in

fgg

mi , multümque fuper-

(&

éminet humáni élóquii facul-

inquifitióne déficit. -

4l

tátem divíni óperis magnitü-

; San&la, & immaculáta vir-

áudibus

lum

do : & inde óritur difficültas

gínitas, quibus te l

u

fandi,unde adeft rátio non ta-

éfferam , néfcio :

$ Quia

qUS

céndi. Quiain Chrifto Jefu

quem cceli cápere non póte-

sU

Filio Dei non folum ad diví-

rant , tuo grémio contulifti.

nam e(séntiam , fed étiam ad

; Benedída tu in muliéri-

L

um :

&b benedíttus frutius

n

humánam fpectat natüram ,

us »

ventris tui.

Quia.

Ut

quod dictum eft per Prophé-

Le8io vi

M

tam: Generátiónem ejus quis

firmitátis no-

enarrábit ? Utrámque enim | ?

- Eautem in

1

fubftàntiam in unam conve- .

| ftr perturbémur angà-

"

jl

Ü

*

4

264

Dominica infra O&ävam Nativitatis.

i/

ftiis , Evangélicz nos & pro-

cebántur deillo. Et réliqua,

phetica ádjuvant voces: qui-

Homilía S. Ambrófii Epifc.

þ;

i

bus ita accéndimur , & docé-

Lib. 2. in c. 2.Luc.

ope fir..

f

1 iul]

mür;ut nos nativitátemDómi-

Ides. überem in omnes

ni ,qua Verbum caro factum

V

rátiam Dómini genera-

j u

€ft, non tam pratéritam reco-

tióne diffüfam,& Prophetiam

L

lere, quam praséntem videá-

incrédulis negatam effe , non

mur infpícere. Quod enim

juftis.

Ecce & Símeon pro-

D

paftóribus pro gregum fuórü

]i

phétat , in ruínam,& refurre-

(l

cuftódia vigilántibus nuntiá-

ttiónem plurimórum veníffe

vit Angelüs, étiam noftrü im-

Dóminum Jefum Chriftum ,

ü

plévit audítum:& ídeoDómi-

ut juftórum. iniquorümque

e/? /W

(ü

(

nicis óvibus prefumus , quia

mérita difcérnat : & pro no«

verba divínitüs édita cordis

ftrórüm qualitáte fattórum ,.

aure fervämus:tanqua*n &in

judex verüs & juftus,aut fupe

(l

hodiérna feftivitáte dicátur

plícia decérnat, aut pramia. :

-

Evangelízo vobis gáudiii ma-

$. Verbum caro fattum eft ,

1

N

gnum.quod erit omni pópulo;

& habitávitinanobis: *Et ví-

quia natus eft vobis hódie Sal-

dimus glóriam ejus , glóriam

d

vátor ,qui eft Chriftus Dó-

quafi Unigénitià Patre, ple-

quj

minus , in civitáte David.

num grátiz , & veritátis.

du

& Beátavífcera María V ír-

y. Omnia per ipfum fa&a

femt] |

ginis , que portavérunt -

funt, & fine ipfo fattum eft. ,

.

I)

térni Patris Fílium : & beá-

nihil.

Et vídimus.

f

taübera, que laGavérunt

L caio viii.

]:I

A

Chriftum Dóminum :

T tuam ipsíus ánimam

T

" Qui hódie pro falüte

i-4 pertransibit

gládius,

R

mundi de Vírgine nafci di

g-

Nec lítera , nec Mhiftória

&

nátus eft.

docet , ex hac vita.Maríam

d&

^* Dies fanGificátus illüxit

corporális

necis

patfióne

lus ]

nobis : veníte Gentes AE

migráffe.

Nonenim ánima ,

QUE

adoráte Dómin

fed corpus materiáli glàádie

AU

die.

um, Qui hó-

transverberátur.

Et ldeoó

G lória Patri.

l

hódie.

I

In tertio N.

:

prudéntiam — Maríe — haud

]

urno.

ignáram myftéri — coeléftis

l

Lé&io fan&i Evangelii fe-

ofténdit. Vivum enim ver-,

cündüm Lucam.

(

LLECUO Vilt,

bum Dei , & válidum , &

Cap. 2.c

acütius omni gládio acutíf- -

15

ANillo témpore : Erat fo-

fimo , pénetrans usque ad

4l

X feph. & María mater Jefu

divifiónem áànime & fpíri-

8

(

mirantlcs fup,erhis , qua di-

tus , ártuum quoque &.!ïne-

DI

l

,

Demïhicä intra Ottavam lNativitatis.

]

.M

l ug

265

j

, dullárum , cogitatiónes cor-

Pfalm.. Dóminus

regnavit.

| li,

dis , & fecréta fcrutátur ani-

cum reliquis de Dfíica.

I8.

TO

mórum ; quianuda & apérta.

Atía. Génuit puérpera Re-

z.

L

L

funt omnia Dei Fílio , quem

gem, cui nomen atérnum ;

Benen.

confciéntig fecréta non fal-

|

& gáudia matris habens cum

t

l

]unt.

virginitátis honore : nec pri-

^ n

x. O.Regem coeli , cui tália

mamsímilem vifa eft , nec

4 u

famulántur obséquia! ftábulo

habére fequéntem , allel.

Telim,

pónitur, qui cóntinet mun-

ÁAíía. Angelus ad paftóres

Yaf

dum: * jacetin presépio ,

ait: Annüntio vobis gáudium

iltur,

& in coelis regnat. y.. Natus

magnum: quia natus eft vobis

Üngu

eft nobis hódie Salvátor , qui

hódie Salvátor mundi , allel.

TO fld«

eft Chriftus Dóminus , in ci-

Afía, Fa&ta eft cum Ange-

Z.

mum,

vitáte David. Jacet.

fo multitüdo coeléftis exér-

it(üp

citus audántium Deum , &

GlóriaPatri. ]Jacet.

ITUa

Lecio 1x.

dicéntium : Glória in excélfis

af |

ítaque Sí-

Deo,&in terra pax homí-

Rophetávit

E |

l. meon: prophetàverat vir-

nibus bonz voluntátis, alle-

tny

£0 , prophetáverat copuláta

làja.

Afa. Párvulus filius hodie

-j

wl

conjügio ; prophetáre deébuit

"-

étiam vídua , ne qua aut pro-

natus eft nobis, & vocábitur

1 fidi

féffio deéffet , aut fexus. Et

Deus , Fortis ,allelüja, alle-

ln e&.

ídeó Anna & ftipéndiis vi-

lüja.

duitátis , & móribus talis in-

Capitulum.

Galat:

9

tém-

dücitur, ut digna plane fuif-

Ratres , Quanto

ymarm

fe credátur , que Redemptó-

i. pore heres párvulus eft ,

!

Vidius

rem ómnium veníffe nuntiá-

nihil differt à fervo, cum fit

iftona

ret. Cujus mérita , cüm áli-

dóminus ómnium , fed fub

J

bi defcripsérimus , cüm vi-

tutóribus , & a&Góribus eft

al

duas hortarémur , hocloco ,

usque adprefiníitum tempus

nm]ä ,

quóniam ad ália properámus,

à patre.

non putámus iteranda.

;Iädi?

Q«

Hymnus.

|

'Te Deum laudámus. 17.

Solis ortus cárdine

hayd

CAD . LAUDIES:

: Ad usque terre límitem,

EM:

& per Horas , Afia.

Chriftum canámus Prínci-

?

AU

Uem vidífüs paftóres ?

)€Tn ,

ïh&

*Q

dicite , annuntiáte. . no-

Natum María Virgine- :

a

bis , in terris quis appáruit ?

B eátus au&tor feculi

e j

Natum vídimus , & choros

Servíle corpus índuit :

Yi

p

Ut carne carnem líberans ,

j

Angelórum collaudántes Dó-

T

minum , allelüja , allel,

Ne pérderet , quos cóndidit,

il

M $

; afte

266

Domin'cä infra Octavam Nativitatis.

*

aftz Paréntis vifcera

Et fit commemoratio dec

celéftis intrat grátia :

O&ava Nativitatis , & aliis

Venter Puéllz bájulat

O€avis, utfuprà poft ix. Le.

Secréta , queé non nóverat.

&ionem S.'Fhomz. 259:

omus pudíci pé&toris

Ad Prii

/

p*

3

emplum repénte fit Dei:

" Antiphons.

Quem vidí

.]

Intá£ta néfciens virum ,

Capit.

egi feculórum. 27.

j

Concépit alvo Fílium.

9. br.

hrifte Fili Dei vivi ,

l

Enítitur puérpera ,

* Miferére nobis.

ghi

lt

Jf

Quem Gábriel prasdíxerat ,

», Qui natus es de Miría

|/

l

Qué ventre Matris géftiens,

irgine.

Baptífta claufum sénterat ,

Ad Abfolutionem Capituli

|

ceno jacére pértulit :

J

P

dicitur Capitulum None , ut

Ü

J

reesépe non abhórruit :

mfra.

i

j

Et latte módico paftus eft,

Ad Tertiam

.

, Antiphona.

j

Per quem nec ales éfurit.

Génuit puérpera.

1

;

Gaudet chorus Coeléftium ,

itulum. Fratres,Quante

Ubh )3

"

hi

Et Angeli canunt Deo ;

P

ore 265.

Palámque fit paftóribus

.br. Verbum caro fa£ftum

n

Paftor , Creátor ómnium.

eft, * Allelàja,allel. Ver-

&H

€

fu,tibi fit glória,

bum.

Et habitávit in no-

!sj

bis.

Rile

b

ui natus eg'de Vírgine,

làja , allelüja.

yl

Cum Patre , & almo Spíritu,

& lória Patri. Verbum.

Tül

In fempiternafaecula. Amen.

, lpfeinvoeábit me , allel.

l l

lJa

. Verbum caro fattum eft,

». Pater meus estu ,allel. -

lj

allelüja.

Ad Sextam , Antiphona.

l

i)

Et habitávit in nobis ,

Angelus ad paftóres.

.qj

Wt

alle

1àja.

;

Galat. 4.

tl

: (Cagqit

ulume

(l

.A

Ad Benedittus , Antipho

112.0"

ubi venit plenitüdo

Dum médium filéntium tené-

témporis , mifit. Deus

| (

rent ómnia,& nox in fuocur-

Filium fuum factum ex mu-

[

Tl

fu miédium iter perágeret ,

líere , fa&tum fub lege,ut eos,

redíme-

N

l

omnípotens fermo tuus Dó-

qui fub lege erant

Jl

mine à regálibus sédibus ve-

ret, ut adoptiónem filiórum

gä

Á

nit, allel. Oratto.

reciperémus.

lt

Mnípotens fempitérne

x.br, Notum fecit Dóminus;

T

O

Deus, dírige attus no-

* Allelàja , allelàja. Notum.

j

CUb

ftrosin beneplácito tuo : ut

.Salutáre fuum. Allel.alel.

IN

1

in nómine dilé&ti Fílii tui me-

GlóriaPatri. Notum.

« Vidérunt omnes finester-

Wlicin

reámur bonis opéribus abun-

hiE |

,däge.. Qui tecum.

tc , alieluja.

j f0

E.

Sa-

r

^

I

Dominica infra Octavam Nativitatis.

267

. salutáre Dei noftri , al-

mz,deindeS. Stephani , &

,&ihh

lelüja.

aliarum O&tavarum , ut (u-

Ui ,

- Ad Nonam , Antiphona.

259,

Párvulus filius.

prà poft Orátionem Domi-

200

t

nica.

h,

Capitulum.

Ga! r to 4.

Ad Matutinum omnia di-

aque jam non eft fervus , cuntür ficut in die Nativita-

W

I«

dfilius: quód fi filius , |tis.

220- prater Lettiones

&t

& hares per Deum.

j. & ii. No&turni , & Refpon-

.br. Vidérunt omnes fines

foria , que dicuntur ut' fupra

Mu

i

terre , * Allelüàja , allelüja.

Vidérunt.

in Díüica. 202. & LeCtiones

ii.No&Gurni, qua dieuntur

Apidul

. Salutáre Dei noftri. AI-

ut infrà.

É

1àja , allelüja.

j,€&io fan&ti Evangéliü fe.

næ,utï

Glória Patri.. Vidérunt.

cündüm Lucam.

M

, Merbum caro factum eft,

CHo Vif

allelüja.

, Et habitávitin

N

illo témpore

gagäïïäï'es

i

nobis , allelüja.

]

loquebántur ad. ínvicem

.

$

In fecundis Véfperis, Anti-| Tranfeámus usque Béthle-

um

phonz , Pfalmi , Capitulum ,|hem , & videámus hoc Ver-

As

& Hymnus ,ut füprà in pri- bum,quodfattum eft , quod

Dóminus ofténdit nobis.

Et

| n

mis Vefperis. 260.

|

d

. Verbum caro fattum eft , |venérunt feftinántes. — Et ré-

l

allelüja.

liqua.

al

. Et habitávit in. nobis ,

Homilía fan&igAuguül'ni

Id

allelája.

Epífcopi.-

Jf

Ad Mgaenificat

Ant

i

hona.

Puer Jefus pro

fie

iéba

P

eeta-

Lib. 3.in cap.'g. Luce, circa

ltc J

te , & fapiéntia coram Deo ,

Yues lcitane paftóres.

J

& homínibus.

4

X

-Nemo enim cum desíf-

[*

Oratio, Omnípotens,fem-

dia Chriftum requírit.: Vides

(l

pitérne Deus. 266.

Paftóres Angelo credidíffe :

005

Si die poft Feftum fanGi

& tu Patri , Fílio, Spirítui

frte

Thome fuerit Sabbatum ,

fan&to , Angelis , Prophétis ,

Officium fit de Océtava Nati-

um

& Apóftolis crédere non vis?

Yit.hoc modo. Tn ii." Vefp.

|Vide , quàm fignàánter Scrip-

tU

S. Thome omnia dicuntür

türa fingulórum libret mo-

n

ménta verbórum. Feftínant ,

ficutinit. Vefperis diei Na«

Verbum vidére,

34f

tivitatis. 234« (fed non du-

inquit

?

h

licantur Antiphon& ; ) &

Etenin eüm caro Dómini vi-

p

poft Orationem Nativitatis |détur, Verbum vidétu

j

: rä(lfqu

fit commemoratio $. 'Tho. * eft Fílius

& *

QX

*

968 .

In fefto S. Sylveftri.

, Verbüm caro fa&tum eft,|bat ómnia verba hac , cón-

habitávit in nobis:

* Ft

ferensin corde fuo. Difcámus

i

vídimus

óriam ejus , gló

fanttze Vírgimis in ómnibus

ii

äl

riam qua

unigéniti à Patre ,

caftitátem , quae non minus

plenum grátiz , & veritátis.

ore pudíca,quam córpore ,

|(

$

Omnia per ipfum fa&ia

arguménta fidei conferébat

Ü

)f

nt, & fine ipfo fattum eft

in corde.

| 0

Et vídimus.

nihil.

'Te Deum laudámus. 17.

Lc&io viii.

Ad Laudes omnia dicuntur

Y On medíocre fidel tibi

ficutin Nativitate.

:

hocvideáturexémplum,

Et poft Orationem

äsc.om-'

uód vilis fit persóna paftó-

wiemoratio de S. Stephano ;

l

rum.

Certé quó vílior ad

& reliquis O&tavis , ut fupra

1ud1u

prudéntiam, eó pretiófior ad

poft ix. Le&. 3. Thomae. 259.

ul

Ad Horas omnia dicuntur

fidem. Non gymnáfia choris

[

reférta fapiéntium, fed ple-

ficut in Nativitate Dfii. 234«

ii

bem Dóminus símplicem re-

Ad Vefperas , Antiphona.

q

QU

Tecum princípium. cum re-

d

quisfvit, qua phaleráre au-

díta, & fucáre nefcíret. Sim-

liquis Antiph. & Pfalmis de

.

lícitas enim quaritur, non

Nativitate. 224. & Affedu-

ülit

ambítio defideraátur.

plicantur. Capitulum , & re-

Q

v. O Regem coeli , cui tália

liqua de S. Silveftro.

Si FeftumS. Silveftri vene-

a

famulàántur obsequia! ftábu.

Qf

lo pónitur, qui cóntinet mun-

ritin Dfíica ; agitur de Fefto

1

1

dum: * Jacetin prasépio,&

cum commem,. Dfiücz in pri-

mis Vefp, & Laudibus , ante

frn

in coelis regnat.

commem. omnium QOtlava-

fl q

y. Natus eft nobis hódie Sal-

dy

vátor , qui eft Chriftus Dómi-

rum, & ix. Ledio erit de

nus in civitáte David. Jacet.

Homilia Dominicz,

y!

IN FESTO S. SILVESTRI

li

GlóriaPatri. Jacet.

lpr

Le&io ix.

Pape & Cont. Duplex.

! lit

Ec contemnénda putes

A Capitulo omnia de Com-

N

muni Confeff. Pontificis.

i

quafi vília verba paftó-

Oratio.

h

rum. A paftóribus enim Ma-

ríafidem cólligit. A paftóri-

q

uzefumus , omnípo-

füä qu

bus pópulus ad Dei reve-

D £ns

Deus : ut beáti Sil-

l

réntiam congregátur.

Mi-

véftri Confefsóris tui atque

Pontíficis veneránda folémni-

l

ráti étiam fünt omnes , qui

l

audiérunt , de iis qua dice-

tas , & devotiónem nobis

bántur à paftóribus ad ip-

áugeat & falütem. Per Dó-

MM

"j

— fes, Maríaautem confervá-

minurm noftrum.

Dein-

m

]

f

Ín fefto S Siiveüri.

æC,wn,

269

DifCämm

!

Deinde fit commemoratio

reddet unicuique fecündüm

[

de Ottavisut fupra poft Ora-

ópera ejus ; iisquidem , qui

Oi

tionem Dominicz.

261.

1 f

fecündüm patiéntiain . boni

Arpore,

Ad Matutinum omnia de

óperis , glóriam & honórem

Communi Confeff. . Pontifi-

& incorruptiónem qu&runt ,

fs

i

vitam etérnam : iis autem »

cis. hi. prater LeGiones &

Orationem,

quifunt ex contentióne , &

(

t

Inprimo No&urno.

qui non acquiéfcunt veritáti ,

&ï

hr

230

De Epiftola ad Románós.

creduntautem iniquitáti ; irà

Le&io i.

Cap. 2.

& indignátio.

tenm,

*. Ecce facérdos magnus ,

Jf

Ropter quod inexcusábi-

lises , ó homo omnis , qui

quiin diébus fuis plácuitDeo:

ipyg

jüdicas. In quo enim jüdi-

$ ]ldeó jurejurándo fecit il-

A

lum Dóminus créfcere in

JULU

cas álterum , tefpfum con-

démnas : éadem enim agis ,

plebem fuam. '

i

qu& jüdicas. Scimus enim ,

*» Benedictiónem

ómnium

Xonà,

Géntium dedit illi , & tefta-

If fC«

quóniam judícium Dei eft fe-

cündüm veritátem in eos ,

méntum fuum confirmávit

misd

qui tália agunt.

Exíftimas

fuper caput ejus. ldeó ju

fied|

d

autem hocó homo , qui jüdi-

juränd()o

*

?*6 "

hus

cas eos, qui tália agunt, & fa-

19 it

&

Rib uläeti

LVf

cis ea , quia tu effügies judí

o , & angüftia

Fefto

cium Dei? An divítias boni-

in omnem ánimam hó-

tátis ejus,& patiéntia, & lon-

minis operántis malum , Ju-

fDf

T

ganimitátis contémnis ? ignó-

dei primum , & Greci:glória

ràs, quóniam benígnitas Dei

autem & honor, & pax omni

du

ad poeniténtiam teaddücit ?

operánti bonum , Judzo pri-

d d

&» Euge ferve bone & fidé-

müm,& Greco: non enim

lis, quia in pauca fuífti fidélis,

eft accéptio perfonárumi apud

VN

Deum.

Quicümque enim

d

fupra multa te conftítuam :

Af

* [ntra in gáudium Dómini

fine lege peccavérunt, fine

tui. $. Dómine quinque

lege períbunt: & quicümque

talénta tradidííti mihi , ecee

in lege peccavérunt , per

ália quinque füperlucrátus

legem judicabüntur.

Non

Y ]

Intra.

enimauditóres legis jufti funt

ü

j fum.

apud Deum,fed factóres legis

a

D

Ecündüm autem durí-

juftificabüntur.

Va

D

:'4

g

tens

tiam tuam , & impoeni-

&« Jurávit Dóminus, & non

cor thefaurízas

tibi

peenitébit eum : * Tu es

"l

jram in die ire , & revela-

íacérdos in atérnum fecün-

düm órdinem Melchifedech.

hr

tiónis jufti judicii Dei, qui

y . Dixit

X

240

In fefta S. Silveftri.

$4« Dixit Dóminus Dfío meo ,j tísmo fanátur , & ad tuén-

fede à dextris meis. Tu es.

dam propagandáàmque Chri-

G lóriaPatri. Tu es.

fti religiónem inflammátur.

li

Ín fecundo No&urno.

, Invén David ^ fervum

Í.ectio iv.

meum , óleo fanGto meo unxi

Qu

pi

Ilvéfter Románus , patre

eum : *

Manus enim mea

N

Rufino , à prima státe

auxiliábitur e1.

e

Nihil

[

(

óperam dedit Cyríno Pres-

proficiet inimícus im eo , &

bytero: cujus dotirínam &

dl

filius iniquitátis non nocebit

nil

mores egrégie imitátus , tri-

C1.

Mlanus.

E

éftmium annum agens , Pres-

Let&io v.

-

utin

a

byter fant&te RománsEcclé:

Taque au&óre Silv

e'fhfb

fia à Mlarcellíno Pontífice

1

multas Basílicas eedificávit,

ho

i

creátur. Quoin münere cüm

quas facris imagínibus: donís-

omni laudeCléricis áliis ante-

idi

que ac munéribus magnifi-

i t

célleret,in Melchíadis póftea

centíffimis exornávit ,. facil-

locum fuecétfit , Imperatóre

táte étiam data Chriftiánis ,

1

lr

Conftantíno. Cui Imperatóri ,

quod ánteà negátum erat ,

M

cüm leprz. curánde caufa ,

püblicé templa extruéndi.

P

VU

fibi ex infántium sánguine ,

HocPontífice hábita funt duo

nedicórum consílio , bál-

Coneília : Nicenum ,

ubi

nf

[

[cere

neum parári. jufsíffet , fan-

praefidéntibus ejus Legátis

&i Apóftoli Petrus & Pau-

prafentéque Conftantíno , &

d

(j

lus in quiéte apparuérunt ,

trecéntis decem & o£to Epí-

)

pracipientes ei , ut fi ex le-

fcopis ; fan&ta & Cathólica Fi-

H

Aff

praliberári vellet , omíffa

des explicáta eft , Arío , ejüs-

-tj

ímpii bálnei immanitáte ,

que. fectatóribus condemná-

nv

Silvéftrum in Sorátte mon-

tis:quam etiamSynodum con-

li q

te latitántem accéríeret : à

firmávit , peténtibus Concilii

tile (

quo falutári lavácro recreá-

Pátribus univérfis : & Ro-

ATUl

tus,in omni ditióne Romá-

mànum , in quo interfuére

I

Jl j

nilmpéritempla Chriftiáno

ducénti ottogínta quátuor

i Q

more edificári imperaret :

Epífcopi, ubi íterum Aríus

sf

fublatífsque inánium deórum

condemnátus eft.

l

J

fimulácris , vero Deocultum

&. Pófui adjutórium fuþex»:

li

I

adhibéret. Conftantínus fgi-

poténtem j & exaltávi elé-

W w

tur, coeléftibus mónitis ob-

ctum de plebe mea:* Manus

1er [ Pw

témperans , Silvéftrum dili-

enim mea auxiliábitur ei.

Ipid]

gentíffmé conquisítum vo-

y'» Invéni David fervum me-

cat : à quo, , Apoftolórum

um; óleo fantto meo unxi

imágine s recognóícens ; bap-

eum, Manus.

^

Lec.

!

In fefto $, Silveftri,

27t

Y ET

Le&io vi.

& facris virgínibus , quae ad

MQue Qu

ita item. decréta fecit

vittum necefsária effent, fup-

um

ccléfia Dei utília : in

peditaréntur. . Vixit in Pon-

| UR

his , ut à folo Epífcopo

tificátu annos vigínti unum ,

AT u

Chrifma conficerétur

ut

menfes decem , diem unurn.

Présbyter Chrísmate bapti-

Sepültus eft in coemetério

j N

záti fummum,liníret vérti-

Prícílse, viaSalária. Fecit

l8

cem ; üt Didcóni dalmáti-

Ordinatiónes feptem menfe

n a

cis in Eccléfia , & palla li-

Decémbri , quibus creávit

nóftima ad ladevam uteréntur :

Presbyteros quadragínta duos

utin líneo tantüm velo fa-

Diáconos vigínti quinque ,

SiMro |

crificium altáris conficerétur.

Epíícopos per divéría loca

l,

Prafcripfit tempus ómni-

fexagínta quinque.

$ donly.

us , qui Ordínibus initiá.

*. líteeft, qui ante Deum

ti effent , exercéndi síngu-

Tugni.

magnas virtütes operátus eft,

fa.

los Ordines in Eccléfia ,

& omnis terra doCrína ejus

ii ,

ántequam quisque ad altió-

repléta eft: * Ipfe intercédat

DO

rem gradum aícénderet: ut

pro peccátis ómnium populó-

Qu

làicus Clerico non inférret

rum.

untdp

crimen : Ne cléricus apud

y. líte eft , qui contémpfit

1, ii

profanum jüdicem caufam

vitarnmundi , & pervénit ad

A&piti

díceret.

Sábbati & Domtí-

coeléítia regna.

pfe.

nici dicéinómine reténto, ré-

G lória Patri.

Ipte.

i, &

djoBpt

liquos hebdómada dies Fe-

In: tertio No€Cturno , Ho-

ulica F

riàárum nómine diftínctos ,

inila in Evangelium. Sint

), Qs

ut jam anté in Eccléfia vo-

Iumbi veftri precín&ti, ut in

Vl

cári coeperant , appellári vó-

Communi. Confefforis .non

um Q

luit : quo fignificarétur , quo-

Pontificis.

Ixxviii

Conad

tídie Cléricos , abjétta ce-

Refponforia de Communi

t

terárum rerum cura , uni

Confefforis Po ntificit. lx.

Deo prorfus vacáre debére.

Keliqua omnia usque àd

rüére. .

jtuof

Huic coeléfti prudéntia , qua

efperas fumuntur de Com-

Arius

Eccléfiam adminiftrábat , in-

1nuni

Confefforis . Pontifi-

sígnis vit&& sánttitas , & be-

CIS.

IXQ

nígnitas in páuperes perpé-

Etíin fine Laudum fit com-

(uþeg

tuó refpóndit.

Quo in gé-

memoratio de OClavis, ut

d de

Man

nere providit , ut Cléricis

fupra poft ix. LeGionem

f d

copiófis egéntes conjüngeret:

fantti T homsa. 259.

u

y g

UN

lt

272

lEuu

J

CIRCUMCISIONE

Ctr

DOMINI

ET OCTAVA NATIVITATIS,

!

zHä

Ad Vefperas , Antlphona. Hiunc, aftra, tellus , séquóra;

O admirábile commércium !|Hunc omne , quod cælo

fubeft ,

curi reliquis de Láud,

282.

T

Pfalmus.

Dixit

Dóminus.

Salütis Au&orem nova

J

cum reliquis ut in Officio

Novo falütat cántico.

arvo B. Mariz. cxlvi.

Et nos , beáta quos facri

[

1tu1um.

Tlte 2s C

RLgawt unda Sánguinis,

páruit grátia Dei Salva-

Natalis ob diem tui

At

óris noftri ómnibus ho-

hfdnl 1

Hymni tribütum sólvimus.

lIt

mínibus, erüdiens nos , ut ab-

]| efu ; tibi fit glória ;

jv

negántes impietátem , & fze-

Qui natus es de Vírgine ,

culária deüdena , brié &

Cum Patre, & almo Spíritu ,

URU

ial

jufté ,& pié vivámus in hoc

In fempitérna fecula.

D

fæculo.

Amehn.

Hvmtms.

*. Verbum caro fa&tum eft ,

n

ï»:] f

Efu Redémptor ómnium,

allelàja.

1 uid

Quem lucis ante omgx

». Et habitávit iri nobls ; al-

nem

lelüja.

2

Parem Patérne glórie

103

Ad Magmücat , Antz lorta,

TW

Pater fuprémus édidit.

Propter nfmiam charitátem

"«u lumen,& iplendor Patris,

fuám; qua dilexit nos Deus ,

]u

"Tu fpes perénnis ómnium ;

Filium fuum mifit in fimili-

d

!

1 d

Inténde , quas fundunt preces

tádinem carnis peccatx, alle-

"Tui per orbem sérvuli.

hl] d.

ltb

IVieménto rerum Cónditor ,

Oratxos

jl

Al

AHSpr

[

Noftri quód olim córporis

Éus , qui falütis stér-

Sacráta ab alvo Vírginis

D

na , beátze Maríze vir-

At

Nafcéndo , formam sümp-

ginitáte foecünda , humáno

Ts

feris.

zeneri premia preftitífti :

h

^il

'$ eftátur hoc przefens dies

tribue , quafumus: ut ipfam

Currens per anni círculum

pro llOblS intercédere fen-

Ts

Quod folus é finu Patris

tlamus

per quam tnerüi-

i Pom

f

t

Mundi falus advéneris.

IRus au&orcm vita fufcípe-

Ie ,

n

*

ín Circumcifione Dominiæ

2

re, Dóminum noftrum Jefum

R. eges eos ifi virga férr

ca, *

Chriftum Fílium tuum : Qui

tanquam vas figuli con-

tecum vivit.

frínges eos.

J

Et non fit aliqua commer.

E t nunc Reges intellígite : *

Ad Matutinum , Invitator,

erudímini , qui judicátis ter-

Chriftus natus eft nobis ,

ram.

y

* Veníte, adorémus.

servíte Dómiro in tímóre: *

Píalm. V eníte,exultémus.2.

exultáte ei cum tremióre,

i

ii

Hymnus, J efü Redémptor.

A. pprehéndite difciplínam ,

Q

ut fuprà.

2726

nequándo irafeátur Dfis : *

ln primo INNo&turno ; Afía.

& pereátis de via jufta.

J Dóminus dixit ad me : Fílius

C um exárferit in brevi irà

Ipeus estu

ego hódie génui te.

ejus, * beáti omnes; qui con-

Píalmus 2.

fidunt in eo;

^

Uare fremuérunt Gen-

Afía. Dóminus dixit ad me :

OX tes , * & pópuli meditá-

Fílius meus estu, e

us

ti funt inánia ?

genui te.

go hódie

À füitérunt Regesterre , &

Afa, Infole pófuit tabern&:

N

príncipes

convenérunt

in

culum fuum:& ipfetanquam

unum * advérsüs Dóminum,

fponfus prócédens de thála-

WM

& advérsüs Chriftum ejus.

mofüo. p(lmus 18.

b4

Dirumpámus víncula eó-

O

e

l

i enàrrant glóriam

næf

tum:* & projiciámus à no-

C

Dei , * & ópera mánauni

bis jugum ipsórum.

ejus annüntiat firmaméntum;

1

!

d

Q ui hábitat in coelis , irridé-

p ies diéi erüttat verbum* &

[

biteos: * & Dóminus fub-

nox. noéti índicat fciéntiam.

. fannábit eos.

m

on funt loquéle , neque

Mier

T uncloquéturad eosin ira

ermónes , * quorum non au-

fua, * &infuróre fuo con-

diántur voces eórum.

J

. turbábit eos.

ni-

jnomnem terram exívit fo«

. Ego autem conftitütus fum

nuseórum: * & in fires ors

ille -

,"

bis terrze verba eórum.

Rex ab eo fuper |Sioti mon-

tem fan&tum ejus , * praedi-

jnfole pófuit tabernáculum

- cans pracéptum ejus.

Hs

[^

y

(uum:* & ipfe tanquam fpon-

t L

' Dóminus dixit ad me :*Ftílius

fus procédens de thálamo fuo;

- meusestu, egohódie génui

Exultávit ut gigas

ad cur-

j -

-

te.

yll: :

réndam viam , * à fummáó

Péftulaàme , & dabo tibi

coelo. egréffio ejus;

iipfam m

^

Gentes hzreditátem tuam : *

T

&t occürfus ejus usque ad

& poffeífiónem tuam térmi-

fummum ejüs: * nec eíft , qui

j

nosterra.

i

fe abícóndat à calóre ejus.

Pe H"

S

j. €ex

f

in :Cixculncmon.e Dominiq

7À

F

& univ

ys

'Lex Dómini immaculáta ,

rarum ,

érfi , qui hábi-

:

convértens ánimas: * tefti-

tant in eo.

þeï

mónium Dómini fidéle , fa-.

qu

uia ipfe fuper mária fun

d

piéntiam przeftans párvulis.

vit eum: * & fuper flümi-

Tuftitie Dómini reétz , leti-

na preparávit eum.

qll'

E

uis afcéndet in montem

fb

cántes corda , * praecéptum

)

j M

Dómini lácidum , illüminans

D

ómini ?* * aut quis ftabit in

óculos.

loco fan&to ejus ?

h

0f

'r'imor Dómini fan£tus , pér-

innocens mánibus , & mun-

f

*manens in fz:culum fzculi : *

do corde: * qui non accépit in

judícia Dómini vera , juftifi-

vano ánimam fuam , nec ju-

! t

Va

«cáta in femetipfa.

rávit in dolo próximo fuo.

[

Befiderabíliafuper aurum &

fjic accípiet benedi&tiónem

àDómino, * & mifericór-

Ti

làpidem pretiófum — mul-

il

|

tum : * & dulcióra fuper mel

diam à Deo falutári fuo.

« favum.

Ejec eft generátio querén-

!

J

Etenim fervus tuus. cuftódit

í

VU

tium eum , * queréntium fá-

|

Ym

ea: * in cuftodiéndis 1llis re-

ciem Dei Jacob.

tribütio multa.

A ttóllite portas , príncipes ,

Ü

D elí&ta quis intélligit? ab oc-

veftras , & elevámini portze

st

cültis meis munda me: * &

eternáles : * & introibit Re

Qi (

ab aliénis parce fervo tuo.

glória.

?

:

iboec

$1 mei non füerint domináti,

A

uis eftifte Rex glórie ? *

g

tunc immaculátus ero : * &

D.

O

minus fortis & potens, Dó-

sst

minus potens in przlio.

!U.

emundábor à delíé&to mäxii—

mno.

As

A

Attóllite pórtas, príncipes

Et erunt , ut compláceant

veftras , & elevámini portee

d

elóquia oris mei: * & medi-

eeternáles

|

Q

IN

*o6&« Wintroibit

tátio cordis mei in confpé&u

Rex glóric.

lp

If

tuo femper.

Quis eftifteRex glórize?*Dris

D ómine adjütor meus , *&

virtütum ipfe eftRex glóris.

redémptor meus.

Afia, Elevámini portze zeter-

l

uf

Afia. In fole pófuit taberná-

náles,& introibitRex glóriz.

ün ?

culum fuum : & ipfe tan-

y. Tamquam fponfus.

"t

quam fponfus procédens de

Dóminus

h

thálamo fuo.

"

thá

lamo fuo.

procédens d;:'

NT

3l

Afí2. Elevámini portz zeter-

De Epíftola B. Pauli Apóftoli

r

náles,& introfbit Rex glóriz.

ad Romános.

180 d

L

" Pfalmus 23.

Letio 1.

At

Cap

$04

Omini eft tera, & ple-

Uid ergo ámplius Ju-

pl

Mude

NO&dzo eft ? aut qua utí-

: 'yinitl/.;ldO ejus : * orbis ter-

«

qïbmb&

li tas

Circumcifione Dormini,

lrvl

l

Jitas eirceumeifiónis? Mujtum

'275

cündum carnem ? Sj

enim

per omnem modum. Primum

Abraham ex o

éribus juftifi-

marl& fw.

quidem;quia crédita funt illis

cátus eft , ha

b

Der f

et glóriam ,

elóquia Dei.

Quid enim fi

fed non apud Deum.

uid

quidam illórum non credidé-

enim dicit Scriptüra ? Crédi-

: Tontes

runt ? Numquid incredülitas

dit Abraham Deo, & repu-

ii

illórum fidem Dei evacuábit?

tátum eft illi ad juftítiam. Fi

Abfit.,

Eft autem verax ,

