rórum librum.

Deferüntut

tU

pit

dicántur , qui ineifábilis Tri-

autem Miaagi ftellee indício in

nitátis arcánum uno Dei fub

Judeam;ut Sacerdótes à Ma-

nómine confitémur. Per hzc

(

gis interrogáti , ubi Chriftus

€rgo mirácula Chriftus Dó.

nafcerétur, inexcusábiles fie-

j

minusRedémptor nofter ócu:

rent de advéntu ejus.

I

lis 1e voluit reveláre mortá. &« Stella , -quam víderant

Tuum;quátenus invisibilis ejus| Magi in Oriénte , antece-

l PM'* '

divinitas, qua latébat in hó.| débat eos ; donec veníirent

4

minc ,in ópere non latéret,

ad locum , ubi puer er

at.

D

N

Vi.f

Infra O&avam Epiphanie.

& Vidéntes autem eam, gavi-

aurum , thus , & myrrham.

Pulchérrimé münerum facra-

3

fi funt gáudio magno.

sil

, Et intràántes

domum

?

ménta Juvéncus |Presbyter

gl

uno versículo comprehendit :

Qu

invenérunt püerum cum Mla-

ría Matre ejus , & procidén-

'Thus , aurum , myrrham ,

pan

tes adoravérunt eum. Vidén-

Regíque , hominique , Deó-

NI

e&io vii.

quedonaferunt. Et refpón-

tes.

P

y

T ii dixérunt ei: ln

fo accépto in fomnis , ne re-

f

A

Béthlehem Judez. Li-

dirent ad Heródem.per áliam

)

viam revérfi funtin regiónem

brariórum hic error eft.. Pu-

i

tàmus enim ab Evangelífta

fuam. Qui münera obtüle-

!

rimüm éditum,ficut in ipfo

rant Dómino , confequénter

]

h

Iebráico lägimus,judæ, non

refpónfum accípiunt , non

t

l

Jud

&m. Quse eft enimaliárü

per Angelum, fed periptum

n

*

um Béthlehem, ut ad di-

Dóminum : ut meritórum Jo-

u

énti

iüin&tiónem ejus hic Judzez

feph privilégium demonftra-

d

onerétur? judz autem id-

rétur.

Revertüntur autem

)

i

P

per áliam viam : quia infide-

círcó

fcríbitur,quia eft & àlia

litáti mifcéndi non erant Ju-

biüs

Béthlehem in Galilea. Lege

librum Jefu filii Nave. Deni-

daeorum.

1

abta

l e Deum laudàmus., 17*

ue & in ipfo teftumónio ;

Ad Benedittus , Antiphona.

quod de Mic

hex prophetía

fumptum eft,ita habétur :

Ef

Omnes natiónes vénient à

!

& 'BuBéthlehem terra Juda.

longé, portántes münera fua,

N

X Videntes íftellam ;Magi :

allelüja.

ln

Ad

28

nif;cat , Antiphona,

Tif

vifi funt gáudio magno:

Omnes de Saba vénient, auürüi

Et intrántes domum inve-

Dui

mérunt püerum cum María

& thus deferéntes, allet. allel.

toh

S E NXI-A

IEB.

qatre ejus , & procidéntes

In primo Nottutno.

[

:adoravérunt eum ,

Etapér-

Ll

tis thesáuris fuis obtulérunt

l

íftola ad. Romános.

j j

r

De aR

10 1e

ap. I5

ei münera , aurum , thus,

Ebémus autem nos fir-

j

myrrham. Y^ Stella,quam

j

Al

víderant Magi in Oriénte ,

D

mióres imbecillitátes in-

firmórum fuftinére , & non

m

antecedébat eos , usque dum

p

véniens (taret fuprà , ubi erat

nobis placére.

Unusquis-

&

iK

uer. Et intrántes.

ue veftrüm próximo

uo

Tot:

lória Patri., Et apértis.

pláceat in bonum , ad szdi-

e

CCLIO 1Xe

ficatiónem. Etenim Chriftus

ii

non fibi plácuit, fed ficut

E

T apértis thesáuris fuis ,

Impropéria

fitt

obtulérunt ei münera ,|fcriptum eft :

im-

j

l

lil

ny'rrhamxy

Infrav OGavam Epiphania.

I

TR

improperántium tibi cecide-|

cumplebe ejus. Et iterüm.

UM

runt fuper me. Quscümque

Laudáte omnes Gentes Dó-

hn

enim fcripta funt,ad noftram

minum , & magnificáte eum

Irham,

do&trínam feripta funt:ut per

omnes pópuli.

r DEö

patiéntiam , & confolatiónem

5* Incolümbz fpécie Spíri-

tus fan&tus vifus

refpdn.

Scripturárü fpem habeámus.

fü , Patérna

WKl ria funt münera pretió-

vox audita eft,

Hic eft Ft-

etiiam

à ,quae obtulérunt Magi

lius meus diléctus , in

Dómino in die ifta , & habent

quo mi-l

pnem

hi bené complácui.

obtile.

in fe divína myftéria ;

^ Ceeli apérti funt fuper

In auro, ut oftendátur Re-

eum , & vox Patris intónuit.

jUentat

Hic eft,

x

y of

gis poténtia: in thure , Sa

LLLI

ipfum

cerdótem magnum consíde-

Le&io

Mo

ra: & in myrrha, Domíni-

T rurfus I(aíasait: Erit

m l-

nftn.

cam fepultüram.

* radix Jeffe , & qui exür-

Nufem] .

f« Salütis noftr& auctórem

get régere Gentes , in eum

Miagsi veneráti funt in cuná-

aides

Gentes fperábunt. Deusau-

a

bulis, & de thesáuris fuis

tem fpei répleat vos omni

myfticas ei münerum fpécies

gáudio , & pace in credéndo *

J

obtulérunt. Inauro.

€CUO0 H

ut abundétisin fpe , & virtü-

n

te Spíritus fan&i. Certus fum

yent j-

Eus autem patiéntie &

autem , fratres mei , (Y ego

D

ra [üà.

folatii det vobis idípfum

ipfe de vobis , quóniam &

|

sápere in altérutrum fecün-

ipfi pleni eftis dilectióne , re-

dàm Jefum Chriftum:ut uná-

pléà omni fciéntia , ita ut

.Phonäo

nimes , uno ore honorificétis

j auri

poísítis altérutrum monére,

1 alld

Deum , & Patrem Dómini

Audácius autem feripfi vobis

noftri Jefu Chrifü.

Propter

IEI

fratres ex parte , tanquam

1

uod fufefpite fnvicem , ficut

in memóriam vos redücens :

& Chriftus fufcépit vos in ho-

propter grátiam , qua data

f05

nórem Dei. Dico enim , Chri-

eft mihi à Deo , ut fim minít-

D

s t

ftum Jefum miníftrum fuí(fe

fter Chrifti Jefu in Génti-

circumcifiónis propter veri-

bus , fan&tíficans Evangélium

s

tátem Dei , ad confirmándas

Dei,ut fiat oblátio Géntium

; n

promiffiónes patrum : Gentes

accépta , & fanGificáta in

squie-

autem fupermifericórdia ho-

ritu fancko..

y It

ägl'

j d

poráre Deum, ficut feriptum

Reges Tharfis, & ínfulee

il

eít : Proptérea confitébor ti-

muünera ófferent:

Reges

"w

biin Géntibus Dómine,& nó-

Arabum , & Saba dona Dó-

| [l

Et íte-

qe

jnini tuo cantábo.

ino Deo addüeent.

gum dicit: Letáàmini Gentes

* Omnes de Saba vénient ,

W

au-

-

-

»In'fra OG8avam Epiphanie.

ag

g

aurum , & th

us deferéntes. | hümilis & fublímis. Quis eft

Reges Arabum. -

ifte Rex Judeórum, qui por-

il

G lória Patri:. Reges.

tátur ut párvulus;adorátur ut

pue

Ín fecundo No&turpo.

Deus ? parvus. in presépio ,

imménfíus in coelo ; vilisin,

l

Sermo S. Fulgéntii Epífcopi-

& »

eE

Ex Sertmone 5. quie

pic

pannis , pretiófus in ftellis.

Ül

-

hania fub initiume

Quid eft,quód fic turbáris

t

^ diectio 1v.

Heródes? Rexifte, qui na-

(

Pfe Deus , qui fibi in véteri |

tus eft, non venit Keses pug-

l

'Teftaménto Primítias offér-

nándo fuperáre , fed morién-

1l

rimandávit, hómo natusGén-

do rhirabiliter fubjugare.Nec

o

ideó natus eft, uttibi fuccé-

tium primítias fuo cültui de-

:

dicávit. Paftóres fuérunt pri-

dat,fed ut in eum mundu$

fnitize Judaeórüm : Magi fa&i

fidéliter credat. Venit ergo ,

funt primitieGéntium.Illi de

non ut pugnet vivus , fed ut

próximo addü£ti , ifti de lon-

triümphet occífus.

ää

Y QOmnes de Saba vénent ,

f

K

gínquo redü&li. Ubieft, ín-

aurum & thus deferéntes , &

quiunt, quihatus eft Rex Ju-

n

deórum?De Heróde regeJu-

audem Díío annuntiántes ,

1]!

jor

daórum filii jam füerant. na-

allelája, allelüja, allelüja.

[

ti.

Archelàus natus eft in

* Reges Tharfis ; & ínfulce

qu

muünera ófferent : Reges Ara-

ftid

alátio , Chriftus in. diver.

SÓrio.

Archeláus natus eft

bum & Saba dona addücent.

fl

Allelüja.

li

in le&o argénteo pófitus ,

Le&io vi.

Chriftus autem mnatus , in

Uer ifte, qui nunc à Ma-

presépio eft brevíffimo col-

P

locátus: & tamen ille natus

gis dícitur Rex Judeó-

Qï:

in palátio contémnitur , ifte

rum , idem. Creàtor eft, &

lt

Wl

Dóminus Angelórum. Qua-

Mi

natus in diversório quaritur:

ille à Magis nullátenus nomi-

própter cujus times infán-

d

tiam nafcéntis , magis timé-

iil

j

il

nátur , ifte invéntus fupplíci-

?]

4

ter adorátur.

xe debes omnipoténtiam ju-

PL

X Illumináre, illumináreJe-

dicàntis.

Noli. eum timére

d

reeni tui fuccefsórem ,. fed

N COIP

rüfalem ,'quia venit lux tua :

dN

. Et glória Dfli fuper te orta

time-infidelitátis tuze juftítfi-

«ddmu

eft. Y* Et ambulàbuntGen-

mum damnatórgm. . lte , in-

Utj

tes in lümine tuo,& Regesin

quit , & renuntiáte mihi, ut

Vg

U

& ego véniens adórem eum.

fplend().reL oä;t

í

4

10 Y.

15 tui. Et glória.

BI

O callíditas ficta , ó increduü-

il

vais eftitte Rex Judaó-

litasímpia, 0 nequitia frau-

des

- rum ? Pauper X dives ,

dulénta ! Sanguis Innocén-

i

üum ,

5*

Quis Ü

Infra O&tavam Epiphaniee.

898

Qupy.

tium , quem crudéliter effu-|tó magis in Chrifto non tua

dífti , atceftátur , quid de hoc

debes zeftimáre , fed Chrifti ?

r

S6pi

püero voluífti.

« Stellad

quam . víderan£ .

Vilis

, Magi véniunt ab Oriénte

M

Vagi in Oriénte, antecedé-

erosólymam ,. qu&réntes ,|bat eos , donec venírent ad

ficlf

Inbárig

& dicéntes: Ubieft,qui na-|locum , ubi puer erat ;

tus eft,cujus ftellarti vídimus?|* "Videntes autem eam , ga-

li m

* Et venimus adoráre Dfím. | vífi funt gáudio magno. .

-

æwg

T.

. Vídimus ftellamí ejus in| y. Etintrántes domum inve-

riénte. Et vénimus:

|nérunt püerum cum María

IN

Glória Patrl. Et vénimus.

Mlatre ejus , & procidéntes

fücel.

lundu

Ín tertio No&turno.

ladoravérunt eum

i

LéQio fan&i Evangelii fe-

tes.

: Vi.dänf :

em,

cündüm Mlatthaum.

Le&io vii.

ed u

Le&Qio vii.

Càp. 2.

Rgo Magi de thesáuris

^XUm natus effet Jefus in

fuis. ófferunt miünera.

&tf ,

$&

N Béthlehem Juda, in dié-

Vultis fcire ; quàm bonum

bus FIeródis regis, ecce Magi

méritum hábeant ?: Stella: ab

INRS .

ab Oriénte venérunt Jerosó-

his vidétur: & ub: Heródes

lll

eft, non vidétur: ubi Chri-

fl

lymaàm , dicéntes : Ubi eft,

quinatus eft Rex Judeórum*

ftus, eft, rurfus vidétur, &

u

Et réliqua.

viam demónftrat. Ergo ftella

llcent. '

HomilíaS. Ambrófii Epífc.

hec viaeft, &via Chriftus;

l

Lib. 2. in Luc. cap. ?. pofi] quia fecündüm incarnatiónis

z

Á

initium.

iMe

myftérium Chriftus eft ftella.

.« U funt ifta vere fidei

Oriétur enim ftella ex Jacob,

iudæö—

nünera ? Aurum Regi,

& exürget homo ex Ifrael.

eüa &

thus Deo ; myrrha defüntto.

Dénique ubi Chriftus, & ftel.

(ui

Aliud enim Regis insígne ,

la:eft.

Ipfe enim eft ftella

Jf

àliud' divíne Ííacraméntum

fpléndida, & matutína. Sua

timä-

poteftátis , áliud honor eft

igitür ipfe luce fe fignat.

1 Ju

fepultüra , quaesnon corrüm-

$. Vidéntes ftellam Magi ,

Imere

pat corpus mórtui , fed resér-

u

gavifi funt gáudio magno:

]i

vet. Nos quoque , qui hzc

.*^Et intrántes domum inve-

i

audímus , & légimus, de the-

nérunt püerum cum María

Le j m

sáuris noftris tália ,. fratres ,

matre ejus , & procidéntes:

lhh i

miümera proferámus. Habé-

adoravérunteum; * Etapér-

] eufh

mus enim thesáurum in vafis

tis thesáuris fuis obtulérunt

xut

Ild

f

fi&iílibus. Siígitur in te ipfo,

ei münera , aurum , thus; &^

2

!

quod es, non ex te debes zfti-

myrrham.

jl ]

o

máre , fed ex Chrifto : quan- ] yStella quam v

í (—l)'ex:ant Ma-

ul

W

gi

l

334

Dominica infra O&avam Epiphanig:

giin Oriénte , antecedébat|Ad lVlagnificat

Antiphona.

lj

€os ,

usque

dum véniens

Remánfit puer

j

efusin Jerá:

lt

falem , & non cognovérunt

rmthl

ftaretfuprà , ubi erat puer.

(

[

Ét intrántes.

paréntes ejus , exiftimántes

G lória Patri. Et apértis.

illum effe in comitátu : & re-

|:

fjl

Le&io ix:

quirébant euminter cognátos

b

[u

& notos.

Oratic.

T

ipe aliud documéntum.

A

lia venérunt via Magi ,

Ota , quefumus Dómi-

jd

áliarédeunt. Qui enim Chri-

V

ne , fupplicántis pópuli

i

ftum víderant , Chriftum in-

coeléfli pietáte proséquere :

(i

fIi/

[

telléxerant ; melióres àtique,

ut &quaagénda funt , ví-

quàm venerant, revertüntur.

deant ; & ad implénda , que

yet

Duz quippe funt vie : una ,

viderint , convaléfcant.

Per

uU

u

qua ducit ad intéritum ; ália

Dóminum noftrum.

wl

Illa

Deinde fit commemoratio

ff

qua& ducit ad regnur.

TR

peccatórum eft,que ducit ad

Epiphanig- per Afíam, qu&

m

Heródem ; hec Chriftus eft ,

occurrit fecundüm ordinem

[

qua redítur ad pátriam. Hic

dierum infra OCtavam.

if

, Ommnes de Saba vénient ;

enim temporális eft incolátus,

f

U

ficut fcriptum eft : Multüm

allelüja. , . Aurumi, & thus

Doni

Íncola faéta eft ánima mea.

deferéntess allelüja.

T e Deum laudámus. 17.

Omnes

Nifi dicenda fit Antiphona,

de Saba veénient.

ld.

d Benedi&tus , Antiphona.

If

énient ad te , qui. detrahé-

tunc enim dicitur y.

Ado-

(f

bant tibi, & adorábunt ve-

ráte Deum , allelája.

li

ftígia pedum tuórum.

g. Omnes Augeli ejussallel.

wWed

Ad M

a.

nificat ; Antiphona.

Oratio.

EX

Admóni

i

i Magi in fomnis ,

Eus , qui hodiérna die

ení

)er àáliam. viam revérfi funt

D

Unigénitum tuum Gén-

Md

tibus ftella duce reveláfti :

inregiónem fuam.

IQ

SAB B A T O.

concéde propítius , ut , qui

u

V1l

infra O&tavam Epiphanis.

jamteex fide cognóvimus ;

d

tUf

usque àd contemplándam fpé-

1l

j

^ Ratres, Obfecro vos per

ciem tuz celfitüdinis perdu-

i

QU

mifericórdiam Dei , ut

cámur.

Per eümdem.

(

exhibeátis córpora veftra hó-

DOMINICA

Yi

infra O&avam Epiphanie.

füam vivéntem , fan&iam ,

'Totum Officium dicitur

tonfi

Deo placéntem , rationábile

eu

obséquium veftrum.

de Epiphania, preter Le&.

NT

H«vmnus, C rudélis Heródes.

Capit. Afías ad Díis & adMa-

l HO

». Keges Tharfis. 303.

gnificat , & Orationem.

W

n

?s

Dominica infra Octava

m Epipharnim.

335

ID

" In primo No&turno poni-

& ficut colümba fuper eur

tur

0 yen

.piftola prima ad Co-]Spíritus manfit, & vox Pa-

i

rinthios, quz inferiüs. poft

trisintónuit: * Hlic eft Fí..

l : r

Ottavam habetur. 343.

&

lius meus dilé&tus, in quo

legitur de ea fequentibus die-

mihi bené complácui.

Q gnát

bus : Lettiones vero,qua ali-

x Defcéndit Spíritus fan&tuss

nj

/ quando fuperfunt de Epifto-

corporáli fpécie ficut colüm-.

la ad Romanos, eo anno pra-

ba inipfum , & vox de coelo:

S Nl

termittuntur.

fatta eft. Hic.

CQuerg -

Le&io ii

l, -

- Quando Epiphania'in Do-

Ogo autem vos fratres ,

minica venerit, Sabbato fe-

R

ut obfervétis eos , qui

1 Qu

quenti fit Officium de Dffica,

diffenfiónes , & offendícula

l d

& Feria vi. Vefperz à Capi-

praeter dottrínam , quam vos

tulo de Dominica , cum com-

didicíftis , fáciunt, & decli-

Dorat

memoratione Ottava.

nàáte ab illis.

Hujüseémodi

) qUæ fs

dinem.

In;iprimo " No&. leguntur

enim Chrifto Dómino no-

Lect. de Epift. ad Roman. ut

ftro non sérviunt, fed fuo

infra: Epiftola vero ad Co-

ventri : & per dulces fermó-

Züent j

nes, & benedittiónes fedü-

u

du

rinthios tunc ponitur ipfa die

Dominica in Officio O8avz.] cunt corda innocéntium. Ve.

In primo Noéturno.

ftra enim obediéntia in om-

j hon&; |

- De Epi

ftola ad Romános.

nem

locum divulgáta . eft.

fényent

LeGio i.

Cap. 16.

Gáudeo ígitur in vobis. Sed

Ado-ä

Omméndo autem vobis

| volo vos fapiéntes effe in bo-

Phoeben forórem noftrá ,

no , & símplices in malo.

al

qua eft in miniftério Ecclé-

5-. In colümbe fpécie Spíri-

fiz ,quz eftin Cenehris , ut

tus fan&tus vifuseft , Patérna

m d

,'

eam fufcipiátis in Dfio digne

vox audiíta eft *

Hic eft

Jl Ge'n

Santtis, & affiftátis eijin quo-

Fílius meus dilé&tus , in

al 3

F

cümque negótio veftri indi.

quo mihi bené complácui.

.,qwj

güerit : étenim ipfa quoque

y. Coeli apérti. funt fuper

TIUS s.

áftitit multis, & mihi ipfi. Sa-

eum , & vox Patris intónuit.

nfpé

Hic eft Fílius. Le&io .

lutáte Prifcam & Aquilam ad-

perdu-

jutóres meos in Chrifto Jefu

Alütat vos Timótheus

. Cqui pro ánima mea fuas cer-

adjütor meus ; & Lücius

M

vices fuppofuérunt : quibus

tnyt

& Jafon , & Sosípater cogná-

non folus ego grátias ago , fed

ti mei ' Sálüto vos 'ego

RA

& cunttz EccléfieGéntiti)&

Tértius,qui fcripfi Epifto-

Lf'ok

doméfticamEccléfiam eórum.

Jlam,in Dómino. Salütat vos

4l

Jf

i, Hódie in Jordáne baptizá-| Cajus hofpes meus ; & uni-

to Dómino apérti funt coeli ,|vérfa Eccléfia. Salütat vos

h

Erä-.

as

6

Dominica inüa Q

avam Epiphaniz:

4

[0]

lémni veneratióne recólitur

WW

Exáftus arcárius civitátis , &

g

uartus , frater. Grátia Dó-

adoráta in exórdiis fuis Sal-

od

mini noftri Jefu Chrifti cum

vatórisinfántia , peripfaori-

g

l'h

ómnibus vobis , Amen.

ginália. documénta probaré-

at

&» Reges Tharfis , & ínfula

tur veri hóminis in Chrifto

natüra. LHoc enim eft, quod

Ü

munera ófferent: * Reges

u

Arabum ,& Saba dona Dó-

juftíficat ímpios : hoc eft,

(

mino Deo addücent.

quod ex peccátóribus facit

San&tos, fiin üno eodémque

y. Omnes de Saba vénient ,

I

aurum & thus deferéntes.

Dómino noftro Jefu Chrifto

)

& vera Déitas , & vera cre-

: Gl

Reges Arabum.

dáàtur humánitas : Déitas ,

l]

Glória Patri. Reges.

D

[«f

Infecundo No&turno.

qua ante ómnia fzcula in for-

(

ma Dei equális eft. Patri

*

e

Sermo fantti Leónis Pape.

i

. Serm.4. de Epiphania

humánitas,qua noviffimis dié-

[f

Le&io iv.

bus in forma fervi unítus eft

hómini.

i

qUftum & rationábile , dile-

(

i

Gítfiini,verg pietátis obsc-

g, Omnes de Saba. vénient ,

aurum,«& thus deferéntes , &

W

quium eft, in diébus qui di-

d Í

ving ópera mifericórdiz pro-

laudem Diio annuntiántes ,

teftántur, toto corde gaudé-

** Allelüja , alleluja, allelüja.

dQ

pit]

re, & honoríficé ea. , qua ad

y, Reges Tharfis , & ínfule

u

falütem noftram gefta funt ,

münera ófferent: Reges Ara-

tj

celebráre, vocáànte nos ad

bum , & Sabadona addücent.

hn

Allel.

li

4l

hanc devotióné ipfa recurrén-

LeGio vi.

ti(i témpor(üi lege , qu& nobis

D

roborándum

ergo

hanc fidem , qu& con-

)oft diem , in. quo co&térnus

tüt d

Patri Fílius Dei natus exV ír-

traomnes pronuntiabátur er-

àne eft, brevi intervállo Epi-

róres, ex magna geftum eft

Ht

[

phaníz íntulit feftum , ex ap-

divíni pietáte consíliü , ut

paritióne Dómini confecrátü.

Gens in longínqua Orientális

d

plage regióne consíftens ,

UPU

s Llumináre , illumináre Je-

rüfalem, quia venit lux tua :

qua fpettandórum síderum

| m

* Rtglória Dómini fuper te

arte pollébat . fignum nati

ln

kn

ortaeft. ». Etambulábunt

püeri , qui fupra omnem

Gentes in làmine tuo, & Re-

lfrael effet regnatürus , ac-

gl

! temp!

gesin fplendóre ortus tui. Et

cíperet. NNova .étenim clá-

glória.

ectlo v.

ritas apuid IMagos ftelle illu-

Qu

quo fidei .noftre -mag-

ftrióris appáruit, & intuén-

w

i G

Ls

m presídium: providén-

tiumánimos ita admiratióne.

tia divína conftítuit: ut dum

fui fplendóris implévit ; ut

DN

ne-

j

Dominica infra O&Gava

Fetit

nequàquam fibi créderent

m Epiphanie,. - 33'2

tus offérret ; qui m

órtuus

ls p

negligéndum,quod tanto nun-

credebátur.

Wf

tiabátur indício,

Tobarl.

, otella quam vf.d.eranf

s. Magi véniunt ab Oriénte

agi in Oriénte , antecedé-

hi

Jerosólymam , quzréntes .

bateos , donec venirent ad

»qual.

& dicéntes : Ubi eft, qui na-

P

locum , ubi puer erat

»

al l

tus eft;cujus ftellam vídimus *

* Vidéntes autem eam,

gaVif'

ls fieit.

* Et vénimus adoráre Düm.

fi fünt gáudio magno;

ATE

« Vídimus ftellam ejus in

y'. Etintrántes domum inve-

Chrl

Oriénte. Et vénimus.

nérunt püerum cum Miaría

Tà C& L.

Glória Patri. Et vénimus.

Matre ejus, & procidéntes

;In tertio No&turno,

adoravérunt eum.

1dén-

Tnfor.

Le&io fan&i Evangélii fe-

tes.

Letlio viik

Patri :

cündüm Lucam.

Uid eft, quód me quz-

Is dié-

Q

Le&io vii.

Cap. 2 f

rebátis ? Dua funt in

lis ell

Um fa&tus effet Jefus an-

Chrifto generatiánes : una eft

C

nórum duódecim, afcen-

patérna, matérna áltera. Pa-

n ,

déntibus, illis Jerosólymam

térna illa divínior: matérna

Ms 5& [

fecündüm

confuetüdinem

veró ;'quz in noftrum labó-

AO ,

diéi fefti , confummatisque

rem, usámque defcéndit. Et

Ilj

diébus,cüm redírent,remánfit

ídeó, qua fuprà natáram, fu-

Ánfulie

puer Jefus in Jerüfalem. Et

pra eetátem , fupra confuetüà-

$ At

réliqua.

*

dinem fiunt,non humánis affi-

(icent

Homilía S. Ambrófii Epífc.

gnánda virtütibus, fed divínis

Lib2.inc

a

Lücg,fub fine

referénda funt. poteftátibus.

. Duodécimo anno, ut lIé-

E- 2«

Ug

Alibi eum ad miniftérium

$ Cl

gimus, Domínicz sümi-

mater irnpéllit, hic mater ar-

p tfe

tur difputatiónis exórdium.

guüitur , quia adhuc, que hu-

m dl

Hic enim pradicándze fidei

mána funt,éxigat.Sed cüm hic

, i

evangelizántium

nümerus

duódecim defcribátur annó-

debebátur.

TNec otióse ím-

mábs

memor fuórum fecündüm

rum , illic discípulos habére

e[lS s

dicátur ; vides , matrem didi-

zrufti

carnem paréntum, qui fecün-

cíffe à Filio, ne exígeret à va-

düm carnem ütique fapiéntia

g

lidióre miniftérium, quz ftu-

qnem

Dei implebátur, & grátia,

pébatin junióre miráculum,

poft tríduum reperítur in

i, Vidéntes ftellam IMagi ,

L

templo ,. ut effet indício ,

zavifi

j d

funt gáudio magno,

3

uia poft tríduum trium-

8Et i

itrántes domum inve-

phális illíus paffiónis , in fe-

nérunt püerum cum María

yitt

de coeléfti , & honóre di-

j

matre ejus , & procidentes

.,u |

víno. fidei noftre fe fuscitá-

adoravérunt eum : ? Etaper-

e

L

üis

[

Donumea mfra Oüavam Eplphamæ.

L

il

tlS thesáuris fuis obtulérunt

bunt Gentes in lumme tuo ;

Ü

j

ei münera , aurum , thus, &

allelüja.

my rrham.

Stella , quaim.

Afia Apértis thesáuris fuls

in Oriénte,l

obtulérunt Magi Dómino au-

W

viderant

Magi

(

antecedébat eos , usque dum

rur, thus, & myrrham, allel.

véniens ftaret fupra , ubi erat |

Aíía, Mária & flümina be-

p

Uecre

Etintràántes.

Lf

nedícite Dómino :

hymnum

i

'dícite fontes Dómino , allel.

K

Glória Patri. Et apértis.

u

LeGio 1x;

Aiia. Stella ifta ficut üamma

'T venit Názareth,& erat

corüfcat, & Regem regum

Ü

Deum demónftrat : Magi eam

(

übditus i]lis. Quid enim

vidérunt, & mágno RCO'I Inii-

Á

magifter virtütis ; nifi offi-

)

LL

cium pietátis;impléret ? Et

nera obtulérunt.

mirámur , fi patri defert , qui|

Capitulutmt

fRom. 12.

apm

Ratres , Obfecro vos per

m

sübditur matri ? Non ütique

F

mlferlcordlam Dei , ut

lii

infirmitátis , fed pietáüs 1fta

fubjé&io eft :

:attollat licet

exhibeátis córpora veftra hó-

!M

fævxs emíffüslá te'bns coluber

ftiam viventem , fan&iam á

) À

Deo placentem A rauonabde

d

perfidies capui;, & ferpentt-

6]

nis évomat veneéna pedtóri-

obsequ1um veftrüm.

bus. Cum dicit fe Filins mif-|

Tiymnus. Ofola magnárum

)

fum , majórem haréticus ap-

dürbium.

s

4l

jl

Yy. Adoràte Deum , alleluyæ.

at

éllet Patrem ,, ut - imperfe-

li

&um Fílium dlca.t qLu,pote&

x. Omnes Angeli ejus, allel.

habére majórem,ut aliénis au-

-Ad Benedidtus ; Antiphong.

)

i

xiíliis fferat eum , qui mítti-

Remánfit puer Jefus in Jerá-

Ü

falem, & non cognovérunt

tur , indigére.

Numquid &

humáno egébat auxílio,ut ma-.

|paréntes-ejus:; exiftimántes

tärno fervíret império ?.

glïu,m effe in eomitátu : & re-

Tib

e Deum laudamus. 17.

q irébant eum-inter cogná-

N

tos & notos.

Oratio.

ADLAUDES,

f5

j

Et per Horas , Afía

Qta »,quaefumus Dómi-

lr

) Nte Iucíferum gemtus,

g] fupplicántis pópuli

i

& ante fzecula , Dómi- coe e -agpetaäe proséquere :

i

nus Salvator nofter. g,hodlg nt

quæ agénda funt, ví-

|

:

!]

mundo appa

rult.

gea

& ad implénda, qua

[f

aLrle

5minus reanäwt Vlderm); ,convaléfcant. . Per

Gj

óminum noftrum.

cum reliquis. 18.

Deinde fit eommemoratio

*j

Afía. Venit lumen tuum Je-

rüfalem , & glória Dómini

de Epiphania , Antiphona.

Hódie coeléfti Sponfo juncta

fuper te orta eft & ambulá-

Siell

[

Dominicä'infra-O&avam.Epiphahiæ;

diïne t[m,

eft Eccléfia , quóniam in Jor-

Capitulum: B.om,13.

B

dáne lavit Chriftus ejus crí-

r

Teut enim in uno córpore

Tino a.

mina : currünt cum munéri-

multa.membra habémus ,

ID a[[o

bus Magi ad regáles nüptias ;

ómnia autem. membra - non

[

& ex aquafatto vino latàn-

eümdem aétüm habent : ita

ia D.

tur convívz , alleluja.

jmulti unum corpus fumus in

Yürmum

y. Omnes de Saba vénient ,

|Chrifto , sínguli autem alter

allelüja. 5«; 'Aurum & thus

Jaltérius membra , in Chrifto

[ üamma

deferéntes; allelàja.

|Jefu. Dómino noftro.

] Tefum

Oratio. D:eus , qui

hodiérna

|5 Dr- . Adoráte Dóminum,

gien)

die.

A

* Allelüja, allel. Adoráte.

cgi'nïu.;

PTerüam , Antiphona.

|YIn aula fantta e

jus. Allef

Yenit lumen tuum.

^5 Hüja , allelüja.

l 12;

Capitulum.: Fratres. 338-....| Gloria Patri;'/Adoráte. -

'0spt

*-;br.

, i

"Reges Tharfis & | - Adoráte Dfum , allelája.

íinfule münera.'ófferent ,|x-- Oinnes Angeli

ejus, allel.

r li.

* Allelüja; allelüja. Reges.| Ad Vefperas , An

!

iphona.

lm ,

Y^ Reges Arabum & Saba|Ante lucíferum. cum reliq.

dib. Pfalm. Byit Dó-

nnäb'g;

donà addücent. ; 'Allel. allel. de Lau

G ]ória Patri. -Reges.

ninus. ; cum.reliquis d

f

u

þärum

y Omnes de: Saba vénient, 1nimnica. r59.

alletüja. $« Aurüm ; & thus | Capitulum.

F ratres. | 238.

[j

deferéntes ; allelüja.

rudélis Heródes.

»illd

^; Ad Sextam , À

n

Jtiphona.

| Y* Reges Tharfis. .303.

piont

Apértis thesáuris fuis.

. Ad Mágnificat , Antiphona.

|fente

ii Capitulum.

AXOII 12»

Fili,quid fecífti nobis fic? ego

verunt

[antes

Dz

Ico enim per grátiam , |& Pater tuusdoléntes quare-

qua data eft mihi, óm- |bámus te.

Quid eft , quod

d

nibus , qui funt inter vos: me quzrebátis ? nefciebátis ,

i

'Non plus sáperé, quam opór-

uia in iis ,' quze Patris mei

tet sápere , fed sá

ünt Jopórtet me effe ?

Jomie

brietátem.

pere ad fq-

| Orat. V ota, quafuü

(puli

& brOmnes deSaba vénient,

Et fit cominem.

n

U

*: Allelája, allel. Omnes. .

| Afías "T ribus miráculis orná-

t, Vi'

$* Aurum & thus. deferén-

tum diem fanétum cólimus :

Qu

tes. Allelàja , allelája.

hódie ftella Magos duxit ad

Q

.G]1ória Patri- Omnes.

ptesépium: hódie vinum ex

-X* Adocáte Dóminum, allel.

aqua fa-tum eft ad nüptüias;

st

X* In aula fancta, ejus , allel.

hódie in lordene à Joánne ,

j

onam ,

nüphong.

Chrifus baptizár vóluit ,

junäa

'.s-fgna P

ut falváret nos , alielüga.

"

d. |

-t

** Om-

Í

O

in OE'ta,va: Epfþbagäæ.

?

.

mne$ de Saba yénient,[runt

féci

z

»

jáim fuperiorem

y

10

j

üja.

, Aurüm-& thus l'Rubricam. -$35-

undo No

&

M

deferéntes , allelüja.

:] & In fe

á

Ino.

bl

Oratio. D €us5 q

Sermo' fantti /Gr

sfTl 9.

B

- ?

ni Na.

ga die. 334-

n

zianzéni.

y

S1 O&ava

Epiphähïä*jvg-

3

gfäïi?äe in fan&ta Lumina.

TY.

j

geritin Dominica , nihll fitdeJ^ ^

[6

u

Dominica inipfa dié OGava5T W.

sf

^p üm ääiübäre le-

fed tantum in.primis V efj

pe1-

482 voluptátem , fed

diei O&avz fit cóommemora.]m.

enté'é£tUltor;Safficior : &

m

pró .rAiWæ.g

ifilfitatis "oblitus ,

v

bur

tio proii. Vefperis Domiri-

offieiuim. ffagni*

jhis ; imó

A

c& infra OCtavam, de qua ce-

L

,

lebratum eft Officium eo die;|po

tiüs famulàátut IfuPiré con-

Antiphona. Fili, quid fecf

fti: |téndó , à& géffio : &licet non

y.. Omnes de'Saba.. qui Ver-

í

fim precüríor , de erémo ta-

j

fus etiaít dicitur ,

!

Chriftus ergo

jl

quando [men vénio.

uminátur ; imó ;pótiüs ful-

j

O&ava Epiphariize venerit in ill

Ó

M

Feria ii. pro comm. Dfüice.

*

re fuénosilltiminat ; Chri-

ei Octavz,

[ra

us Baptizátur ; fimul & nos

& N

IN B

OC'T À V A |defcendámus , ut cum ipfo

Md

páritér ifcenüdiuse

| &ng

Epiphanie. Duplex.

W (

In primis Vefperis omnia

x Itümünárejilláinináre Je-

dicuntur ficut in primis Ve-

rüfaleni',quia venitlux tua:

NY

fperis Epiphanie. 393* ex-

* Et glória Dómiti

(rij

If

orta eft.

fperi

(f

ATU

unt fi

cepta Oratione , que dicitur

€

, Etambulábunt/Géhtes in

din

E

uitur.

Oratio.

us ,cujus Unigénitus

I&mine tuo,& R'eges infp

r

Q

l

D

in fubftántia noftre car-,

'dóre ortus tui. Et.-

nis appáruit: prafta, quafu-

Leüio v.

0

mus; ut per eum , quem sí-

ánnes baptízat, & accédit

(ctn

efus, fané&tíficans quidem

milem nobis foris agnóvimus,

um

intus reformári mereàmur.

U

ipfum;qui baptízat, preecí-

! !f

Qui tecum vivit.

pué tamen ut & véterem A-

M

Ad- Matutinum , Invitato-|dam fepéliat in aquis, & ante

[

TR

E

ómnia;ut per hzc fanctificén-

CL

Q

rium, Hymnus & Pfalmi bt

ut ficut

infra O&tavam: cetéra dicun-[tut aque J ordánis :

tur ficut in die Epiphaniæ ,|erat fPfIitUS & caro, ita & his,

&

pr&ter Lectiones.

qui baptizàándi erant, in fpíri-

In primo Notturno legun- tu& aqua fan&ificatiónisfuc-

tur LeGiones de Epiüola 1 céffio traderétur.Non iUSCipit

Yi

ad Corinthios ; qu& occue- Baptífta,conténdit Jefus. Ego,

ii

1nR-

Ín Oftava

?

leo

It

. Epiphanie.

inquit, opus hábeo à te bapti-

fe,& ait: Ecce. Agnu

$ Dtei,

Zári.

Lucérna dicit ad So-

ecce , qui tollit peccátum

R"no. !

lem, & vox lóquitur ad |V.ei-

mundi. . Et réliqua.

N

um.

*

Homilíafanéti Auguftini

, Omnes de Saba (Xvkänient',

. Epifcopi..

AUA

aurum & thus deferéntes , &

T ra&.6. imJoann. ante med.

laudem Díio annuntiántes ,

ttlg.

Ntequam veníret Dómi-

n M

* Allelüája, allelája , allelüja.

nus , ut baptizarétur à

, Reges Tharfis & ínfule

Joánne in Jordáne ,. nóverat

At

munera ófferent ; Reges Ara-

eum illis vócibus , ubi ait : ,

bum.,& Saba dona addücent.

3310

Tu ad me venis baptizári -

Alleluja.

Ego à.te débeo baptizári.

Q

7 LeGio vi.

Sed eece Dóminum nóverat, .

Ínm

Scéndit Jefus de aqua ,

nóverat Fílium Dei.

Unde

0 t

A.

fecum quodámmodo de-

probámus, quod jam nóverat,

o

mérfum edücens , & élevans

quia ipfe baptizáret in Spíri-

sfül.

mundum : & vidit non dívidi

tu fantto? Antequam veníret

Chr

coelum, fed aperíri, quod fibi

Vs

ad flüvium, cüm multi ad Jo-

ac nobis poft fe aliquando

ánnem cürrerent baptizári ,

nipo

Adam ille conclüferat , ficut

aitillis: Ego quidem baptí-

& ígneo gládio paradífus füe-

Zo vos in aqua : qui autem

C J

poft me venit , major me eft :

Y [

rat conclüfus. Spíritus fan-

&us teftimónium pérhibet :

cujus non fum dignus corrí-

per

lt

fimília namque fibi ipfa con-

giam calceaménti sólvere :

cürrunt. De coelo teftimóniü

fe vos.baptizábit in Spíritu

t

i

defértur : inde enim erat ille,

néto & igni.

Jam & hoc

fpa

cui teftimónium perhibétur.

nóverat.

. Magi véniunt ab Oriénte

g. Stella, quam víderant

Je

Magi in Oriénte , antece-

rosólymam , qugréntes &

t

dicéntes : Ubi eft , qui natus

débat eos , donec venírent

[idertt

eft , cujus ftellam vídimus ?

ad locum , ubi puer erat:

tec

* Et vénimus adoráre Díím.

* Vidéntes autem eam, ga-

14

. Vídimus ftellam ejus in

vifi funt gáudio magno.

[

t

riénte.

Et vénimus.

Y^ Et intrántes domum , in-

t

Glória Patri. Et vénimus.

venérunt pherum cum María

ficit

- In tertio Nofturno.

matre ejus , & procidéntes

ü Tij

Lé&io fan&i Evangélii fe-

adoravérunt eum. V idéntes.

zi

ectio viii

Vi

cündüm Joánnem.

jilie

Leétio vit.

Cap.r.d.

id ergo per colümbam

u

N illo témpore :

idit Jo-

ídicit, ne mendax pó-

1

1

ánnes Jefum veniéntem ad | fteà inveniátur (quod avértat

!

3

à n5-

L

(

[

Ín O&ava. Epiphanis.

à 'ixolïis Deus^op

1

nàri ) nifi

,falem , ipfi

boni in Fecléfia,:

p

p

quamdam . proprietàtem *in

de quibus dicit. .Apóftolus :

j

Chüfto talem futüram , ut;

|Novit Dfis, qui funt ejus ; di-:

versárum gratiárum funtÜnon:

)

quamvis multi miniftri báp-

pof

tizatüri effent, five jufti , fi-

omnes pátia mérita habent.

ve injüfti, non tribuerétur

'Sunt álii áliis fan&tióres, funt.

álii áliis melióres. Quare er-

j

sán&titas báaptísmi , nifi. illi,

füper quemdefcendit colüm-

go fi unus ab- illo, verbi grá-

jl

ba,de quo dí&tum eft: Hic

tia , jufto, fantto baptizetur ,

Q

alius ab álio inferióris mériti

hii

eft , qui baptízat in Spíritu

fan&to ; Petrus baptízet , hic

apud Deumpinferióris gradus,

Jnt

inferióris continéntiz , infe-

Bul

eft , qui baptízat : Paulus

rióris vitaz, unum tamen , &

|. d

baptízet , hic eft, qui baptt-

j

zat: Judas baptízet , hic eft ,

par & equále eft ; quod acce-

l

qui baptízat. NNam fi pro di-

pérunt , nifi quia hic eft , qui

u

u)

verfitáte meritórum baptís-

baptízat ? .

'1'e Deum laudámus. 17.

LE

i

ma fanétum eft : quia divérfa

il

funt mérita , divérfa erunt

^ Ad Laudes;per Horas,& ad

báptiísmata: & tantó quisque

V'efperas omnia dicuntur, fi-

jin.

(l

Aliquid mélius putátur accí-

cütin die Epiphanise,excepta

! Dom

pere,quantó à melióre vidé-

Oratione ;

ue eft ,

cus,5

tur accepíffe.

cujus Unigénitus. 340*

1 0f

Tl

g. Vidéntes ftellam Magi ,

Si O&ava Epiphanie ve-

avífi funt gáudio magno:

nerit in Sabbato, in fecundis

il

8 Et intrántes domum inve-

Ve(fperis Oftave fit comme-

l

h

h HU(

mérunt püerum cum María

moratio Dominice fecunde

oft Epiphaniam.Quando au-

toüir

matre ejus , & procidéntes

&l

adoravérunt eum : * Et apér-

tem Septuag. venerit in pri-

tis thesáuris fuis obtulérunt

a Dominica poft O&. Epi-

Syii

ei münera , aurum, thus, &

(0]

If

phanig , tunc in primo Sabba»

myrrham. y. *tella, quam

to poft OG. non impedito Fe-

li m

lj T

víderant Magiin Oriénte,an-

fto ix. Le&. alioquin prima

Wil

hDd

tecedébat eos , usque dum

die poft O&tavam , fiat Offici-

véniens ftaret fuprà , ubi erat

um de Feria,in qua ponuntur

n

puer. Et intrántes.

:*

bt

Refponforia primi No&turni

