autem, quioperátur, mer-

) &mum

omnis autém homo mendax ,

cesnon imputátur fecündum

At

ficut fcriptum eft: Ut jufti-

grátiam , fed fecündum débi-

'

» liC j

ficéris in fermónibus tuis , &

tum. Eivero , qui non operá-

0 [io,

Vincas , cum jüdicáris.

Si

lt

tur , credénti autem in eum ,

i

[

autem iniquitas noftra juftí-

qui juftíficat ímpium , repu-

y'fericör-

tiam Dei comméndat , quid

tátur fides ejus ad juftítiam

UOI

l

I

dicémus ? Numquid iníquus

fecündum propófitum

grátiae

Querd.

eft Deus, qui infert iram ?

Dei. Sicut & David dicit bea.

tlüm f

( fecüàndum hóminem dico )

titüdinem hóminis , cui Deus

Abfit. Alióquin quómodo ju-

accépto fert juftítiam fine

N

dicábit Deus hunc mundum?

opéribus : Beáti , quorum re-

t r

g, Ecce Agnus Dei, ecce

mife funt iniquitátes , &

ob t

qui tollit peccáta mundi

quorum te£ta funt pecéáta.

Ecce de quo dicébam vobDis ;

&. Dies fan&tificátus illüxit

(rg ?'

Qui poft me venit, ante me

nobis; veníté Gentes, &

fattus eft: * Cujus nonfum

t Do

adoráte Dóminum :* — Quia

u

dignus , corrigiam calcea-

hódie defcéndit lux ma

ménti sólvere.

terris.

gna ilg

incipeä |

j r

, Qui deterra eft , de terfa

y. Hac dies, quam fecit Dó-

introi

j

óquitur: qui de éocelo venit,

minus, exultémus , & lazté-

mur in ea.

ula.

fuperomnes eft. Cujus.

eve

je?'Drs

LeGio ii,

Le&lio

llie

N Judeórum Deus tan-

'gla'riæ.

Eatitüdo erso hac in éir-

? gt

tun? JNornne & Gen-

umcifióne tantum manet,

tium ? Imo & Géntium.

an étiá in preepütio? Dícimus

glöriæ.

n

Quóniam "quidemi unus eft

enim,quia reputáta eft Abra-

as de

Deus ,*qui juftíficat circum-

h& fides ad juftítiam. Quónio-

cifióneri ex fide, & prapü-

doergo reputáta eft, in cir-

tium péer fidem.

Legem

cumcifióne , an in prepütio ?

(Apö&oli

ergo deftrüinius per fidem ?

Non in circumcifióne, fed in

T

M.

Abfíit : fed legem ftatüimus.

prapütio, Et fignum accépit

|

Quid ergo dicémus,inveníffe

circumcifiónis , fignáculum

|

J p

Abrattam patrem noftrum fe-

juitíti& fidei, qua eit in pra-

ulz U g

s2

pi-

LItS

276

In Circumeifione Domini-

y

fub te cadent , *incordaini-

^putio : ut fit pater ómnium

y

credéntium per prepütium,

micórum regis.

i

Sedestua Deus in fzculum

"ut reputétur & illis ad ju-

*

'ftítiam

,

& fit pater cir-

faculi

* virga dire&iónis

cumcifiónis non iis tantüm ,

virga regni tui.

l

qui funt ex circumcifióne,fed

D ilexíft juftítiam , & odifti

p

& iis , qui fe&tàntur veftígia

iniquitátem:*proptéreà unxit

te Deus , Deus tuus , óleolze-

fidei, quz eft in praepütio pa-

'tris noftri Abrahze.

títize pree consórtibus tuis.

7

Í

Myrrha, & gutta , & cáfia à

z. Benedíttus, qui venit in

veftiméntis tuis , à dómibus

nómine Dómini , Deus Dómi-

nus,& illuxit nobis: * Allel.

ebürneis:* ex quibus dele-

j

allel. y.

Hzc dies, quam

honóre tuo.

Gavéruntte filie regum in

f

fecit Dóminus , exultémus ,

(ftbi

& lotémur in ea.

Allelüja.

A ftitit Regína à dextris tuis

(im]

G lória Patri.

Allelüja.

in veftítu deauráto,* circüm-

In fecundo No&Gurno. Atía.

data varietáte.

,

|

l

À udi filia, & vide , & inclína

m

Speciófus forma prz filiis hó-

aurem tuam : * & oblivífcere

N

minum ,diffüfa eftgrátia in

lábiis tuis.

pópulum tuum , & domum

a

tris tui.

u

Pfalmus 44-

?ä

Ru&ávit ceor meum ver-

E

t concupífcet Rex decó-

fge

um

bum bonum: * dico ego

rem tuum * quóniam ipfe

(

i

IT

ópera mea Regi.

eft Dóminus Deus tuus , &

Tf

f:ingua mea cálamus fcri

adorábunt eum.

ii

bz ,* velóciter fcribéntis.

E tfilig Tyriin munéribus, *

ä

hj þ()pl

Speciófus forma prz filiis Hó-

vultum tuum deprecabür-

minum , diffüfa eft grátia in

tur , omnes dívites plebis.

m

IIl

lábiis tuis: * proptéreà bene-

O mnis glória cjus filig Regis

Qit j

dixitte Deusin e&térnum.

ab intus, *in fimbriis áureis

circumamí&ta varietátibus.

"

AU

À ccingere gládio tuo fuper

l

l

femur tuum , * potentítfi-

A. dducéntur Regi vírgines

me.

poft eam ; * próxime

i

afferéntur tibi.

; ejus

lh

$ pécietua , & pulchritüdine

tua* inténde , prófperé pro-

A fferéntur in latítia,

um

Il Ex

ultatióne

* adduc

Al

P

céde , & regna.

E

éntür in

m.ll]l,[

P ropter veritátem , & man-

templum Regis.

fuetüdinem , & juftítiam : *

Pro pátribus tuis nati funt

f4n

& dedücet te mirabíliter

tibi filii: * conftítues eos prín-

déxtera tua.

cipes fuper omnem terram.

J CUn

PT

Sagitteag tuagg acütm , pögqli

?vi.e'mgrcs erunt liöminis tui *

in

h

In Clrcumcmone Domini.

| Cordamþ

inomni generatióne , & ge-

Cantáte. Dommo,& benedlc1-

neratiónem.

te nómini ejus :

* annuntáte

fetiy

Proptéreà pópuli confitebün-

de die in diem falutàre ejus.

Ie

tur tibi in etérnum, * & in

Annuntlate inter Gentes 610-

fzculum fzculi.

riam ejus, *in ómnibus pó-

& odl

Afia. Speciófus forma prsg

pulis mirabília ejus.

filiis hommum

diffüfa eft

uóniam magnus Dóminus ,

T Uny]t

U

rátia in lábiis tu1s.

& laudábilis mmls * terríbi-

$QU

fias Homo natuseftin ea, &

lis eftfuper omnes deos.

d

ipfe fundàvit eam Altíffimus.

Quónian omnes dii Gén-

Pfíalmus 86.

tium damónia :

* Dóminus

domi)

ls de]

Undaménta ejus in món-

autem coelos fecit

E

tibus fan&tis. :

* díligit

Conféffio , &pulchmtudo in

U j

* (anctimó-

Dóminus portas Sion fuper

confpe&tu ejus

ómnia tabernácula Jacob.

nia, & magnificentiain fan-

MUU

ATC

G loriófa di&ta funt de te ,

* | &ificatióne « Eu s

cívitas Dei.

Afférte Dómino pátrie Gén-

emor ero Rahab , & Ba-

d

üum , afférte Dómino gló-

Jl

b lónis * fciéntium me.

riamn & honórem: * afférte

; cce alienígene , & Tyrus ,

: domum

Dómino glóriam nómini ejus.

& pópulus

E

thlopum : * hi

"T óllite hóftias , & introíte in

fuérunt illic.

átria ejus: * adorate .Dómi-

a

Numquid Sion dicet : Homo,

num inátrio fan&to ejus.

m j

& homo natus eft in ea

&

Commoveátur à fàcie ejus

li5 , &

ipfe fundávit eam Altiffimus?

univérfa terra

* dícite in

óminus narrábit in fcriptü-

Géntibus , quia Dfis regnávit.

Ts

«b

ris populórum , & prínci-

Etemm corréxit orbem ter-

um,*horum, qui fuérunt

r&,qui non commovébitur :*

p

n ea.

udicábit pópulos in equitáte.

glu

Sicut [atántium ómnium *

r

sténtur coeli , & exültet

Q AUCIS

habitátio eftin te.

]s

terra, commoveatur fare ,

Afíia. Homo natus eft in ea ,

& plenitüdo ejus :

* gaudé-.

ngmes

&ipfíe fundávit eam Altíffi-

buntcampi, & ómnia , qua&.

T

inus.

in eis funt.

& ex«

Aíia. Exultábunt ómnia lig-

"T'unc exultábunt ómnia lig-

na filvárum ante fáciem Dó-

nafylvárum à fácie Dómini ,

mini , quóniam venit.

quia venit: * quóniam venit

almus:95

judicáre terram.

m fUJïs

Antàte Dómino cánti-

Eudmablt orbem terre in

q P

cum novum ; * cantáte

equitáte , * & pópulos in

ter

Dómino omnis terra.

veritáte fua.

Um UH

3

j

-In Circumcifione Domiti«

4^

W

unt ómnia lig | mur.

Quó

n

iam five legis

l

füficatióni , five oráculis.

na filvárum ante fáciem Dó- |te

i

rhini , quóniam venit.,

Prophetárum , five Evangé-

f

X Speciófusforma pre filiis

lice tubz interiórem admo-

hóminum.

3vo

Diffüfa eft

veámus audítum ; verum eft,

v

fc

grátia in lábiis tuis.

quod Joánnes plenus Spíritu

. Sermo $. Leónis Pape.

fan&o intónuit: In principio

;

erat Verbum , & Verbum

l

Serm.7. de Nativitate Dfii.

Le&Gio iv..

erat apud .Deum , & Deus

(l

Eftivitátis hodiérne , di-

erat Verbum. Hoc erat in

L

Om-

a

lectíffíimi , verus

vene-

princípio apud Deum.

[r)

rátor eft, & pius cultor , qui

nia p

er ipfum fa&ta funt , &

fine

ipfo fa&um eft nihil. Et

pxubel

necde Incarnatióne Dómini

-

/

Fl

áliquid falfum , necde Dei

fimíliter verum eft , quod

yl

táte aliquid fentit indígnum.

jdem predicátor adjécit :

"Verbum caro fattum eft , &

8 W

Paris enim perículi malum

habitávit in nobis

& vídi-

Á

eft , fi illi aut natürze no-

lr

ftr& véritas , aut patérne

mus glóriam ejus , glóriam

uafi Unigéniti à Patre.

$)

N

lórie negátur squálitas

4l

Cüum ergo ad intelligéndum

* Confirmátum eftcor Vir-

TT

facraméntum

Natvitátis

ginis , inquo divína myftéria

du

Chrifü , qua de matre vír-

Angelo nuntiánte concépit :

AURU

gineeft ortus, accédimus ,

tunc fpeciófum forma pra

abigátur procul terrenárum

filiis hóminum caftis fufcépit

[

li

il-

(i

caligo ratiónum , & a

vifcéribus: " Etbenedí&a in

Ti

lumináte fidei óculo , mun-

etérnum, Deum mnobis pró-

4[09

tulit & hóminem.

; Domus

D

dánze fapiéntie fumus ab-

!t

fcédat.

udíci pé&toris , templum re-

&« Congratulámini mihi om-

pénte fit Dei, intátta néfciens

Ü

virum , verbo concépit Fí-

nes ,qui dilígsitis Dóminum

Et benedíGia.

(

Q uia, cüm effem pàárvula ,

lium,

plàácui Altíffimo , & de meis

e iO Vïw

i

i

Y N utráque ergo natüra

| Ü

vifcéribus génui Deum &

|

st

hóminem.

X. idem eft Dei Fílius , noftra

* Beátam me dicent omnes

fufcífpiens , & própria non

II

amíttens : in. hómine hómi-

Q

generatiónes , quia ancillam

éxitDeus.

Quia.

nem rénovans, in fe incom-

T

hümilem fg

A0 Y.

mutábilis perfevérans. Déi-

BUAH

IT

Tvína eft enim au&óri-

tas enim , qua illi cum Patre

; as,cui crédimus : di-

communis eft , nullum detri-

Dur

méntum omnipoténtie sü-

.fï fe

vina eft do&t-rfna?/qtlaxn séqui-

.biit

]

IÍn Cifcumciüong bominh

2

Ín

biit,nec Dei formam fervi

IMi ontes ficut cera fluxérunt

' Oriqj

forma violávit: quia fumma

à fácie Dómini : * à fácie Dó-

:

Va

& fempitérna efséntia ; qu&

mini omnis terra.

Tl d.

fe adhumáni géneris inclinà-

Amnnuntiavérunt coeli jufti-

"tUm e[.

vitfalütem*, nos quidem in

tiam ejus : * & vidéruntom-

h Spfrin

fuam glóriam tránftulit , fed

nes pópuli glóriam ejus.

(rürnp

quod erat , effe non deéttitit.

- Veum

C onfundántur omnes , qui

Unde cüm Unigénitus . Dei

adórant fculptília: * & qui

&U

minórem fe Patre confitétur ,

gloriántur in fimulácris fuis.

C ent ]

cui fe dicitzequálem , verità-

Adoráte eum omnes Angeli

1. On

tem in fe forma utriüsque

ejus : * audívit , & latáta eft

Wt , d

demónftrat,ut. & humánam

Sion.

hi B

probet imparílitas , & diví-

Et exultavérunt filie ]udae;*

» Qu

nam declàáret &quálitas.

propter judícia tua Dómine.

djecit :

w. Benedí&a & venerábilis

Quóniam tuDfís altíffimus fu-

d

es Virgo María ,qua fine ta-

peromnemterram:*nimis'ex-

V vid-

&u pudóris invénta es mater

altátus es fuper omnes deos.

qonm

Salvatóris : Jacébat in pre-

Qui dilígitis Dóminum;odíte

A&xe(

Sépio , & fulgébat in coelo.

malum : *. cuftódit Dóminus

r Vr

ánimas Sanéctórum fuórum,de

X« Dómine ,audívi audítum

ts

tuum,& tímui : confiderávi

manu peccatóris liberábit eos.

ópera tua,& expávi: in médio

YLux orta eft jufto, * & re

mncép

corde latítia.

í

&is

T& p

duórum animálium. Jacébat.

fifctpt

G lória Patri.

acébat.

L etàmini jufti in Dómino: *

Yi tertio Notturno, Afia,

& confitémini memóriz fan-

eddaun

lis p

Inprincípio , & ante fzcula

Gificatiónis ejus.

. Donus

Deus erat Verbum , & ipfe

Atía, In princípio , & ante

natus eft hódie Salvátor mun-

ylune

fzcula Deus erat Verbum ,.

) n£jets

di.

Pfalmus 96.

&ipfe natus eft hódie Salvàá-

tor mundi. Áfí:2. Ante lucí-

qi f

Ominus regnávit , exül-

D

tet terra, * |ztténtur ín-

ferum génitus , & ante fzcu-

fule multze.

la, Dóminus Salvátor nofter

mutita

W ubes , & calígoin circüitu

hódie nafci dignátus eft.

ejus: * juftítia , & judícium

'[almus 974

3. ,noftïa

corrétio fedis ejus.

|4^* Antáte Dómino cánti-

gtïa D

Y |on

Wegnis ante ipfum pracédet,*

cum novum : *

quia -mif

& inflammábit àn circüitu | rabília fecit.

p t

a

J

inimícoas ejus.

8 alvávit fibi déxtera ejus , *

ii D!

Ylluxérunt fülgura ejus orbi | & bráchium fan&tum ejus.

lY

terre : * vidit , & commóta | Notum fecit Dóminus falu-

l

"

eft terra.

*táre fuum

* in confpéttu

yu

j

S4

Gén-

200

In Circumcifione Domini.

u

Géntium tevelávit juftítiam

C onfiteántur

nómini

tuo

fuam.

magno : quóniam terribile ,

?w

i

Recordátus eft mifericórdis

& fantctum eft: * & honor

l

fuz, * & veritátis fuze dómui

regis judícium dfligit.

]írael.

'T u paráfti dire&tiónes : * ju-

Vidérunt omnes términi ter-

dícium & juftítiam in Jacob

r& * falutáre Dei noftri,

tu fecífti.

Jubiláte Deo omnis terra : *

EÉ, xaltáte Dóminum Deum

h

cantáte , & exultáte , & psál-

noftrum , & adoráte fcabel-

:

lite.

lum pedum ejus: * quóniam

[

P sallite Dómino in cíthara ,

fanctum eft.

$

P

i facerdó-

l

J

in cíthara , & voce pfalmi : *

Mlóyfes & Aaron in

u

intubis duttílibus, & voce

tibus ejus : * & Sámuel inter

tuba córnea.

eos , qui ínvocant nomen

gt

fl*, !l

Jubiláte in confpcttu Regis

ejus.

Dórmini : * moveátur mare,&

Y nvocábant Dóminum , &

f

plenitüdo ejus : orbis terrà-

ipfe exaudiébat eos

* n

fs«

h.

rum , & qui hábitant in eo.

colümna nubis loquebátur

Flüminaplaudent manu , fi-

ad eos.:

( s

mul montes

exultàbunt à

C uftodiébant teftimónia é

CL

lii

ii

confpéttu Dómini: * quóniam

jus ,* & precéptum , quod

venit judicáre terram.

dedit illis.

of

dicábit orbem terrárum in

áómine Deus nofter tu ex-

fije

ufe

li

Tf

juftítia , * &pópulos in &equi-

audiébas eos : * Deus tu pró«

táte.

pítius fuífti eis;& ulcífcens in

tftit

Afia. Ante luciferum geni-

omnes adinventiónes eórum.

n

N

xaltáte Dóminum Deum

Ü

tus , & ante fz:cula , Dómi-

gt

nus Salvátor nofter hódie

noftrum , & adoráte in mon-

efm

nafci dignátus eft.

te fan&to ejus: * quóniam fan-

tte

&us Dóminus Deus nofter.

4» Nato Dómino Angeló-

! g

rum cliorus canébat , dicens:

Afía, Nato Dómino Angeló-

*

Salus Deo noftro , fedénti fu-

rum chorus canebat, dicens :

ii

^

u

Salus Deo noftro , fedénti fu-

N

per thragf

m,«& Agno.

I

1M

IN

j

al[mus 98;

er thronum , & Agno.

Ominus regnávit iraf.

» Notumfecit Dfís , allel.

Y

: cántur

*

X Salutáre fuum , allel.

S

ópuli

qui

i

fedet fuper Chérubim , mo-|L. é&io fan&i Evangélii fe-

U

lt

veàtur terra.

cündüm Lucam.

glh P

Le&Oio vii.

Cap. 2. €

? ómninus in Sion magnus , *

jImpl

& excélfus fuper omnes pó-

N illo témpore : Poftquam

«CITCUJ

dies

fs

]F)ulos.3

;o11fummäti funt

.octo

In Circumcifione Domini,

281I

D :

ofto , ut circumciderétur

te.

re&iónispreefigurabátur zetá-

ii

puer;. vocátum eft nomen

Hoc. eft enim illud :

"U

ejus Jefus. Et reliqua.

Quia omne mafculínum ada-

li,

HomilíaS. Ambrófii Epifc.

périens vulvam fanttum Dó-

-öHCS: 1 li

Lib. 2. in cap. 2. Lucse,citca

míno vocábitur.Verbis enim

Lt fj

medium.

egis promittebátur Virgi-

cumcíditur ítag; puer.

nis partus.

Et vere fan&tus,

D Deum

E:

uis eft ifte puer , nifi

fe [

ï

quia immaculátus. Dénique

ille, de quo di&tum eft : Puer

ipfum effe, qui Lege figné-

j QUi

natus eft nobis, Fílius datus

tur, in eümdem modum ab

eft nobis ? Fattus eft enim

Angelo repetíta verba decla-

lüceräd.ä

fub lege, ut eos , qui fub Ie-

rant : Quod nafcétur, inquit,

] nfer

Santtum ,

ge effent, lucrifáceret. Ut

j

vocábitur Fili—us

- Dotfs]

sífterent eum Dómino. Quid

Dei.

fit autem in Jerüfalem fifti

, Néfciens Mater virgo vi-

m,

Dómino , dícerem, nifi in

rum , péperit fine dolóre ,

j] 'm

]íaía comméntis 'ante dixif-

* Salvatórem feculórum, ip-

IUf

fem.

Circumcífus enim vi-

qii

fum Regem Angelórum, fola

tiis , Dominico dignus judi-

Virgolactábat übere de coelo

m é

cáturobtütu , quia óculi Dó-

pleno. y. Domus pudici pé-

Im,qu

mini

fuper juftos.

Vides

Gtoris templum repénte . fit

omnem legis véteris sériem

Dei: intátCtanéfciens virum,

r la

fuíffe typum futüri ; nam &

verbo concépit Fílium. Sal-

stupri

circumeifio purgatiónem fig-

vatórem.

Glória Patri

níficat delictórum.

ffcentin

SalvatóremleCtio ix

eOrUrm.

&« SanCta & immaculáta vir-

Olus

enim per ómnia

éx natis de fzemina fan-

; Dam

gínitas , quibus te laudibus|

Ed

vinmu

efferam,néfcio :

Quiaquem

&us Dóminus Jefus , qui ter-

num d

coeli cápere non póterant,

réns contágia corruptélee im-

vt

tuo grémio contulífü.

maculáti partus novitáte non

Y- Benedi&ia tu in muliéri-

sénferit , & coeléfti majeftá-

Angclöä

(icens «

bus, & benedittus früttus

te depülerit. Nam fi lítteram

&tf

ventris tui.

Quia.

fequámur: quómodo fanttus

ettio viil.

u

omnis máfculus;cum multos

, axm-.

Ed quóniam prona qua

fceleratiffimos fuíffe non là-

S

d.

dam cupiditáte peccándi,

teat ? Numquid fanttus A-

1g€ïfl v

humáns carnis & mentis fra-

chab ? Numquid fan&i Pfeu-

siílitas inextricabílibus vitiis

doprophéte, quos ad Elic

ff

p

implicátur , eo per otctávum

preces ultor coeléftis injárie

eircumcifiónis diem culpze

ignis absümpfit ?. Sed ille

n

J

R

A

tótius futüra purgátio refur-

fan&us , quem in figüra

d

95

futü-

Ya Circumcifione Domini.

455

fütüri myftérii pia legis di-

: Ca

H

itu

luj

Im.

Titc Z-C )

,*.*ï

vínz precrípta fignabant:eó

P

párui

t grátia Dei Sal-

jl

A

vatóris noftri ómnibus

l

i

quód folus íanttze Eccléfie

/

vírginis , ad generándos po-

homínibus , erüdiens nos , ut

ulos Dei, immaculàte fce-

abnegántes impietátem , &

yi

(:eculària defidéria;sóbrie, &

t ]

cunditátis aperíret genitàle

fecrétum.

jufté , & pie viváàmus in hoc

jl

'T eDeum1audámus. r7.

fzeculo.

Hvymnus.

qwd'

AD LAUDES,

Solis ortus cárdine

n

:

& per Horss , Afía.

Adusque terre límitem

Qon

Á

dmirábile

commér-

Chriftum canámus Príncipé,

(

]

/

Ó

cium! Creátor géneris

Natum María Vírgine.

li

W

humáni , animátum corpus

B eátus au£&tor (zeculi

fumens, de Vírgine nafci di-

Servíle corpus índuit :

fit

j

Ut carne carnem líberans

gnátus eft:& procédens homo

PWT&

fine sémine , largítus eft no-

Ne pérderet, quos cóndidit.

l

bis fuam Deitátem.

C aíte Paréntis vífcera

Q I

Pfaimus. D Óminus regnàávit.

Coeléftis intrat

rátia :

j QP(

18.

cum reliquis de Dflica.

Venter Puélla bájulat

LU

9, Aíia.

uando natus es in-

Secréta , qua& non nóverat.

firum

* effab

lliter ex Vírgine, tunc [D omus pudíci pé&oris

tuym

r

impléte funt Scriptüre : fi-

Templum repénte fit Dei

cut plávia in vellus defcen-

Intátia né(ciens virum,

lu

dífti, ut alvum fáceres ge-

Concépit alvo Fílium.

|

i

il

. nus humánum : te laudámus

E nítitur puerpera ,

Deus nofter.

Quem Gábriel predíxerat ,. ,

Quem ventre Matris g

es

Te

9, Afíg, Rubum quem víderat

.'v

Móyfes incombüftum , con-

ftiens ,

UR

fervátam agnóvimus tuam

Baptífta claufum sénferat ,

Tor

laudábilem virginitátem: Dei

F* céno jacére pértulit :

l

li

génitrix intercéde pro nobis.

Praesépe non abhórruit :

du

Affa. Germinávit radix Jeí-

Et latte módico paftus eft ,

r

4

fe : ortaeft ftella ex Jacob ;|Per quem nec ales efurit.

|

Nj

(

Virgo péperit Salvatórem :|G audet chorus Coeleftium ,

(;

te laudámus Deus nofter.

Et Angeli canunt Deo ;

Afía, Ecce María génuit no- | Palàmque fit paftóribus

. *

W

bis Salvatórem : quem Joàn- | Paftor , Creatórómnium.

)

jl

nes videns exclamávit,dicens: |J efu , tibifit glória ,

D

|

Ecce Agnus Dei, ecce, qui |Qui natus es de Vírgine ,

Al

tollit peccáta mündi , alle-

Cum Patre , & almo Spíritu.

5 &

In fempitérna fzcula. À men.

(

y?'ax7cr'

l

M

Ih Circumcifione Domini.

-

Ti

':lf,

y- Verbüm caro fattum eft, j« Vidéruntomnes fin

d

es *ter-'

H Oj

allel.

Be Ethabitávit in no

re allelüja. * Salutáre Det

bis , alleluja.

noftri , alletàja.

:

*flsnos,u[

Ad Benediü

d Nonam;, Anti

i, l

u$ , A;]täghona.

Ecce María.

phona.

Mirábile myftérium declarà-

tur hódie : innovántur natü

Capitulum.

.Hebr,a.e.

ln hoc

ra, Deus homo factus eft : id

Pfi períbunt,tu autem per-

mané

b

is: & omnes ficut ve-

Edine

quod fuit ; permánfit,& quod

nonerat , afsümpfit ; non

ftiméntum veteráfcent;& ve-

? Hn*dtem

commixtiónem paffus, neque

lut amít&tum mutábis eos, &

Titcy

ratio,

mutabüntur :tuautem idem

l[2

divifiónem.

Eus,qui falütis etérne ,

ipfe es,& affi tui non deficient.

beáte Maríz virgini-

E.br. Vidérunt omnes fines

táte foecünda,;humáno géneri

terra,:

eians

tríbue

Alleluja , allelüja.

dj

premia prafütifti

Vidérunt. Y Salutáre Dei

quafumus ; ut ipfam pro no-

noftri.

Allelüja , allelüja.

bis intercédere fentiámus ,

G lória Pátri. | Vidérunt.

h

n

per quam merüimus au&óré

Y* Verbum caro fa&tum eft ,

vite fufcfpere Dóminum no-

allelüja. W«

Et habitávit in

nl

ftrum JefumChriftumFilium

nobis

a

Ilelüja.

Ti

Ad

v

eíperas ,

tD

tuum : Qui tecum vivit.

Ahtiphona.

Ad 'Teriiam, Antiphona.

O admirábile. cum reliquis

l,

uando natus es.

de Laud. 292. Pfalm. Capi-

-apitulum. À ppáruit. 282. [tulum,& Hymnus , ut fuprà

*.br. "Werbum caro fa£tum

in primis V efperis.

295

Vetit ,

eft, *

Allelüja , allelüja.

Y^ Notum fecit Difs, allel. :

s

Verbum. Y* Ethabitávit in

X Salutáre fuum , allel.

nobis. Allelüja , allelája.

Ad Magnificat ; Antiphona.

ferat !

lória Patri. Verbum.

Magnum hzreditátis myfté-

* Ipfe invocábitme, allel.:

rium: templum Dei fa&us eft

** Pater meus estu , allel.

üterus nefíciéntis virum : non

fff,

Ad Sextam, Antiphona,

eft pollütusex ea carnem af-

In

Rubit,quem vídérat Móyfes.

sümens , omnes Gentes vé-

Capitulum.

Hebr. 1. c

nient, dicéntes : Gl

ii.um )

f')ria tibi

E

'F : Tuin principio Dffe,

Dómine.

N

terram fundáfti: & ópera

Oratio. D eus, . qui

: falütis.

WU

mánuum tuàrum funt coeli.

ut fuprà.

j

*. Dr-Notumfecit Dóminus,

Deinde pt

:

!

* Allelüja, allelüja. Notum.

Aiíia, Stéphanus autem ple-

Jf

Y', Salutáre fuum. Allel.allel.

nus grátia & fortitüdine , fa-

,f

lL

G 1ória Patri. Notum.

ciébat figna magna in pópuloe.

e

li

Qq

In O&tava S. Stephani.

yr.zste'phanus . vid

it

coelos

w. Stéphanus autem plenus

J

N

grátia & fortitüdine, * Fa-

T

apértos. *. Vidit, & intro-

Íivit : beátus homo , cui cceli

ciébat prodígia & figna mag-

pii

atébant. Oratie.

na in pópulo.

Jf

j

y. Surrexérunt quidam de

&[

Mnípotens , fempitérne

j

Deus , qui primítias

fynagóga , difputántes .cum

J

Mártyrum in beáti Levítze

Stéphano , & non póterant

e

Stéphani sánguine dedicáfüi

resiftere fapiéntie , & fpirí-

|

ï

M

tríbue, quefumus, ut pro no-

tui,quiloquebátur. Facié-

[

bis intercéffor exíftat , qui

bat prodígial.etio ii

li

|

Umautem effet plenus

N

il

pro fuis éti&am perfecutóribus

C

j

exorávit Dóminum noftrum

Spíritu fanGto,inténdens

f

ói

Jetum Chriftum Fílium tu-

in ceelum vidit glóriam Dei ,

me[ ii

& lefum ftantem à dextris

le:

j

um : Qui tecum vivit.

De aliis Octavis in his Ve-

Dei.

Etait: Ecce vídeo coe-

hn

fperis nihil fit.

los apértos , & Fílium hómi-

Df!;&a

IN OCTAVA

nis. ftantem à dextris Dei.

t

Exclamántes

autem . voce

iE

S, Stephani. Dupl.

gist

J

Omnia fiunt ficut in die

magna , continuérunt áures

l

b

Fefti. 237. pr&ter Le&tio-

fuas , & ímpetum fecérunt

Irationem.

unaníimiter in eum.Et ejicién-

j (u

n65, &

qs D]

T

Et fitcomm. de aliiss OGt.

tes eum

extra civitátem

iidnüe

ln

rimo Nocturno.

lapidábant ; & teftes depo-

ilnim

fuérunt veftiménta fua fecüs

!

De A&ibus Apoftolórum.

(l

Le&io i. Cap. 7. . & 8.

pedes adolefcéntis , qui voca-

f

TXUr cervíce , & incir-

báturSaulus. Et lapidábant

cumcífis córdibus & àáu-

ENUN

Stéphanum invocántem , &

m

tibus, vos femper Spirítui

dicéntem:Dómine Jefu süfci-

fantto resíftitis, ficut patres

pe fpíritum meum.

*« Vidébant omnes Stépha-

0f

veftrijiita & vos. Quem Pro-

!

Tif

hetárum non funt perfecáti

num,qui erantin concílio :

patres veftri ? Et occidérunt

* Etintuebántur vultum ejus

asj

Angeli

15 1

eos, qui prahuntiàbant de

tamquam vultum

d

advéntu Jufti, cujus vos nunc

ftantis interillos. Y- Plenus

proditóres & homicídez fuí-

grátia & fortitüdine, faciébat

lr

üüuü

ftis : qui accepíftis legem in

prodígia & figna magna in

À t

difpofitióne Angelórum , &

pöpulo.,

Et intuebántur.

n cuftodiftis.

Audiéntes

etio i.

ttimd

tem hac,diffecabántur cór-

Ofitis autem génibus ,

lg.

a

dibus fuis, & ftridébant dén-

clamávit voce magna ,

EWSMJ

tibus in eum.

dicens: Dómine , ne ftátuas

P

ilis

æ1mümt

In Q&ava S. Stephani.

s

"

Et cüm

285

E j

4

illis hoc peccátum.

tis fuz sánguine purpurávit.

hoc dixíffet , obdormívit in

Paffio ejus insígnis eft, mul-

Á li

Dómino.

Saulus autem erat

tüámque mirábilis. Hanc mo-

lm i

conséntiens neci ejus. Faéta

dó delibro A&uum Apofto-

M uv

eft autem in illa die perfecü-

lórum , cüm legerétur , non

Lt

tio magna in Eccléfia , qu&e

folüm audívimus , fed étiam

erat Jerosóly mis

& omnes

óculis fpeGávimus.

T fpm

: li

difpérfi funt per rcgiónes Ju-

g. Lapidábant

Stéphanum

l

dez & Samaríe , preeter A-

invocántem & dicéntem :

óftolos. Curavérunt autem

1 pleny

* Dómine Jefu Chrifte , ác-

Stéphanum viri timoráti , &

cipe fpíritum meum : /& ne

Véndets

m Dr,

fecérunt planttum magnum

ftátuas illis hoc peccátum.

fuper eum.

,Pófitis autem génibus cla-

dextr

&. Intuensin ccelum beátus

máàvit voce ma

]e0 tt

gna , dicgrfs.

tomi.

Stéphanus , vidit

glóriam

Dómine.

Dei, & ait: *

Ecce video

LeGio v.

30

[WE -

ccelos apértos , & Fílium hé-

Hriftusergo caput Már-

minis ftantem à déxtris vir-

C

tyrum prior paffüs eft

Y Qs

tütis Dei.

fecérut

pro nobis, relínquens vobis

"

r. Cum autem effet Stépha-

exémplum , ut fequámini ve-

1j

nus plenus Spíritu fantto ,

ftígia ejus. Cujus paffiónis ve-

Iidtem -

inténdens

in coelum vidit

ftígia profecütus beatíffimus

: dtpo

óriam Dei, & ait. Ecce.

Stéphanus , confiténdo Chri-

afecis

-

j i

äl

lória Patri. Ecce.

ftumlapidátus à Judzis,coró-

In fecundo No€&turno.

nam méruit tanquam fuo fibi

Qbunt

ïm1&

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

nómine pófitam.

Stéphanus

Sermo 2. de S, Stephano.

enim Graecé , Latiné coróna

iif

appellátur.

Jani coróna no-

Oft heftérnum £efüvifi.|

men habébat,& ídeó palmam

qplte

mum diem , quo Salva-| martyrii fuo nómine

Vllo :

præfef

tóris noftri Chrifti nobis na- | rébat. :

1giis

tivitas illüàxit , étiam ho-[z. Impetum fecérunt unaní-

hrel

]s

diérnus dies beáti Maártyris|miter in eum , & ejecérunt

Stéphani coróna illuftrátur.| eum extra civitátem , invo-

qeit

Mártyris illías mérita nul-| cántem,& dicéntem: * Dfíe

g n

la pars orbis ignórat : paffus| Jefu áccipe fpíritum meum.

n

enim eftin ipto princípio Ec-

y'. Et teftes depofuérunt ve-

cléfig , id eft, in ipfa urbe

ftiménta fua fecus pedes ado-

aibu.»';

Jerosólyma. Ibi enim Diáco-

lefcéntis, qui vocabátur Sau-

ngfl ]

nus miniftrávit : & in ipfo

lus: &lapidábant Stéphanum

T

invocántem & dicénté. Dfie.

ji

jUantütis flore decórem zetá-

Ledie,

lod

*

d

86

In O&ava 5, Stephani.

&

iQvh,

alem , non

faxa & sdificia

yt

Uicbti

pidarétur, non

civitátis , fed habitatóres vo-

(Oph

l

Q

folum non expectábat

cat : quam plangit patris affé-

de. perfecutóribus reportáre

&ujficut & in álio loco légi-

]

(

l

vindíttam , fed eis pótius . à

mus , quód videns eam,fléve-

Deo véniam poftulábat. Me-

rit. Ineoautem quod dicit ;

i

l'

mínerat enim dixíffe Dómi-

h

j

Quóties vólui congregàáre

u

j

pum : Mihi vindí&ta , ego re-

filios tuos: omnes retro Pro-

tríbuam , dicit Dóminus.

Et

hétas à fe miffos effe teftátur.

4 o

[8]

íterüm : INe díxeris: Ulcifcar

| Wi

Gallíne quoque fimilitüdi-

ine de inimícis meis: fed ex-

mem congregántis fub alas

IU

écta Dóminum , uttibi au-

pullos fuos , 1n Cántico Deu-

nl

jl

cli

l

xílio fit. Expe&táre nos jubet

teronómiilégimus:Sicutáqui-

DóminusDeus;ut in die futü-

la prótegit nidum fuum , &

rsa retributiónis cum fanctis

]LU

fuper pullos fuos defiderávit,

n

Martyribus vindicémur.

expándens alas fuas , fufcépit

]

, Impii fuper juíftum jattà-

eos,& tulit fuper pennas fuas.

ii

Ü

Dei

TU

ramfecérunt, ut eum morti

Stéphanus fervus

tráderent: * Atille gaudens

quem lapidábant Judzi. vi-

fiem|

dit coelos apértos: vidit , &

lun)

fuícépitlàpides,ut mererétur

m

accípere corónam glórize.

D

introívit: * Beàtus homo',

Wi

Continuérunt aures fuas,

cui cceli patébant.

*

t

&i

mpetum fecérunt unaní-

j.Cumígitur faxórum cre-

fudi

juiter in eum. At ille.

pitántium türbine quateré-

ulin

G lória Patri.

tur , inter a&théreos aule

hod

In tertio Notturno:

coeléftis finus divína ei clári-

t

Léio fandi Evangélii fe-

tas fulfit. Beátus.

ls

cünduüm Matthaum.:

d

Lettio viit,

l

Le&Qio vii.

Cap. 23. d

Cce relinquétur vobis

M

if

.

Nillo témpore

1cébat

E

domus

veitra desérta.

i

(

Jefus Scribis & Pharifzis :

Hoc ipfum ex persóna Jere-

a

Ecce ego mitto ad vos Pro-

míc jam ante díxerat: Relí-

1 lll

phetas , & fapiéntes ,& Scri-|qui domum meam , dimíft

$

h L

bas: & exillis occidétis , &|hareditáàtem meam

e

fatta

erucifigetis.

Et réliqua.

eft mihi heréditas mea quafi

As

Pm V

Homuilíafantdi Hierónymi

fpelünca hyena. Deseértam

Af |

Presbyteri.

Judaórum domum, id eft ,

uod fulgé-

I y

Lib. 4. Comment. in Cap. 23«

|templum illud,

&ib

atthaei.

bat angüftiüs, óculis comt-

lre

Erüfalem , Jeráfalemque

probámus ; quia habitató-

dü.

J

rem Chriftum pérdidit ,

occídis iProphdtas. Jexà-

9B-

i

In O&ava S. Ste | hani.

r

287

ltss

]

hereditátem praecípere. gé-

teftimónium pérbibet

de his.

ftiens , occídit herédem.

&;. Etfcimus, quia verum eft

Ditrd

, Patefáttee lunt jápuse coe-

W0 J

teftimónium ejus.

Qratio.

fam,fle've.,

li Chrifti Mártyri, beáto Sté-

Ccléfiam tuam Dómine ,

phano, qui in nümero Márty-

E

benígnus illüftra - ut

V dic ]

TOR

rum invéntus eft primus.

beáti Joànnis Apóftolitui, &

* Etídeó triamphat in coelis

Evangelífte illumináta do-

fttri ro.

coronátus.

Crinis, ad dona

Püfi

perväniaf

. Mortem enim , quam Sal-

fempitérna.

IT

vátor nofter dignátus eft pro

Pro

$.. Intiocentibus ;

l) d

nobispati , hanc ille primus

Afía.

H

f

00 D.

réddidit Salvatóri. Et ídeo.

1iunt,qui cum mu-

liéribus non funt coinquináti:

cütáq

G lória Patri. Et ídeo.

Vírgines enim funt , & fe-

, d

Le&io ix.

deriyi.

ferit.

quüntur Agnum,quocümque

Ico enim vobis, non me

$9

Heródes irátus

üfcóyi'

1 vidébitis àmodó , donec

occídit rnultos püeros.

is(tus

t Der

dicátis : Benedíttus,qui venit

s. In Béthlehem Juda civi-

innómine Dómini.. Ad Jerü-

táte David.

Oratio.

la v

falemlóquitur, & ad pópu-

Eus , cujus hodiérna die

vt t

lum Judaórum. Versículum

pracónium Innocéntes

j loy,

autem iftum , quo & spárvuli

Mártyres non loquéndo , fed

atque la&téntes in ingréffu

moriéndo conféffi funt : óm-

Qf Q

Jerüfalem: Dómini Salvatóris

nia in noDis vitiórum mala

juteré

ufi funt ,, quando dixérunt

mortífica ; ut fidem tuam ,

j ag

Benedí&tus , qui venit in nó-

quam lingua noftra lóquitur ;

iine Dómini : hosánna in ex-

j diri-

étiam móribus vita fateátur.

:

célfis : fumpfit de centéfimo

Per Dóminum.:

décimo séptimo Pfalmo , qui

In fecundis Vefperis , An-

J n

maniféfté de advéntu Dómini

tiphona de- Laudibus Fefti.

(ettt

fcriptus eft,

Lapidavérunt. : cum reliquis

241.

! jere-

'T e Deum laudámus. 17.

Pfal. D ixit Dóminus,

]ul*

Ad Laudes; & per Horas ,

cum reliquis de Dfiica. 128.

dimi

Afia. Lapidavérünt.cum re-

& ultimoloco Pfalm. Q zé-

fita

liquis. 241-

didi ,propter quod. 132..

1 quaü

Pro commem. S. Joannis ,

Deinde fit de S. Joanne; —

egü[am

Afía, lfte eft Joánnes,qui fu-

Capitulum.

ccli, 15.

u

pra pectus Dómini in coena

i timet Deum , fáciet

j iif

recübuit : beátus Apóftolus ,

Qs

ona : & qui cóntinens

cui reveláta funt fecréta coe-

j o

N

eft juftítie , apprehéndet il-

yi

léftia.

lam , & obwiábit illi

mater honorificáta.

quafi

j

y. ch eft ditcípulus ille, qui

u

Hlym-

N

k

N

288

In OGava S. Joannis.

i

, e

Vidit

& introívit: beatus

Hym

homo., cui cceli patébent.

?ï

xültet orbis ghudiis ,

blb !

I

celum resültet laudibus;| Oratio. O mnípotens fempi-

:

f

Apoftolórum glóriam

térne Deus. 284.

pI

'Tellus & aftra cóncinunt..

Pro SS. Innocentjbus,

1ito 1n »

)

j

wos feculórum Jüdices,

Innocéntes pro Chr

Et vera mundi làmina ,

. |tes oecífi funt, ab iníquo. Re-

PJHS

ge lattentes interfétti. funt :

od

Votis precámur córdium ;

n«

Audite voces süpplicum.

ipfum fequüntur Agnum fine

m

)

) ui templa coeli cláuditis ; j mácula , & dicunt femper :

$

Glória tibi

ómine.

d

erásque verbo sólvitis ;

j

Nos à reátu nóxios

,Sub throno Dei omnes

(

l

Solvi jubéte, quafumus.

&

a

n&i clamant.

T

Víndica sánguinem nó-

P r&cépta quorum prótinus

m Deus nofter.

Languor íalüsque séntiunt ;

firu

ä

li

Sanáte mentes lánguidas :

Oratio D eus , cujus hodiér-

na die. 287.

h

(

Augéte nos virtütibus.

qiln

U t, cum redíbit Arbiter

IN OCTAVA

hn

In fine Chriftus fzculi,

S. Joannis.

Duplex.

Omnia dicuntur. ficut in

ia

Nos fempitérni gáudii

avl

Concédat effe cómpotes.

die. 244* prater Letiones.

Vunc

efu, tibi fit glória,

In

pri

