Eus, qui nos concédis

Inprimo No&Gutno, Afí.

D

fantctórum | Mártvrum

Secus

decürfus

aquárum

44 f

Tont

iuorum N, & N.

natalítia

plantávit víneam juftórum ,

cólere

da nobis in. &térna

& in lege Domini fuit volün-

Um

u

beatitüdine de eórum focie-

tas eórum,

Píalmus r.

táte gaudére. Per Dóminum.

Eátus vir , qui non ábiit

C

Alia Oratio.

b

in consilio impiórum , &

:

Eus , qui nos ánnua fan-

D

in via peccatórum non fte-

Ctórum Mártyrum tuó-

tit, * & in cát

s

TU

rum N.

& N. folemnitáte

tiz non fedit.

hei.iräi peftiléne

letíficas : concéde propitius ;

Sed in lege Dómini volüntas

a

ut,quorum gaudémus méri-

ejus , * & inlege ejus medi.

*

tfis , accendámur exémplis.

tábitur die ac notte.

d

Per Dóminum.

n

.. Ad Matutinum , Invitator.

Et erit tanquam lignum,quod

lantátum eft fecus decür-

Regem: Mártyrüm . Dítm ,

Íus aquárum, * quod fructum

* Venite , adorémus.

J x

fuum dabit in témpore fuo. .

Pfalm. V eníte,exultémus. 2.

;t fólium ejus non défluet: *

uE G

Hymnus.

& ómnia , quacümque fás

rifto profüfum sán-

ciet ,

rofperabuntur.

-

feri

H

CH

guinem ,

on

f

ic Ímpii , non fic : * fed

Et Mártyrum victórias ,

tanquam pulvis , quem pró..

yin «

Bignámque codlo láuream ,

jicit ventus à fácie terrsg.

i

lztis fequámur vócibus,

deó non resürgent ímpiiin.

ii

T erróre vi&to feculi ,

jüdício: * neque peccatóres

Poenísque fpretis córporis ,

in concílio juftórum.

Mortis facrae compéndio

uóniam novit Dóminus.

Vitam beátam póffident.

viam juftórum : *-& iter im«

piórum peribit.

rgdgïntur igni Mártyres ,

H

o

o

CUASE.

à

xxxvili Commune plurimorum "Martyrum.

i

l

Afa; Secus decürfus aquá-

Servite Dómino in timóre: *

J

H

ryum

antávit víneam juftó-

& exultáte ei cum tremóre,

», CA

runms,

&

in lege Dómini fuit

A pprehéndite difciplín&, ne-

", pa

volüntas eórum. Afía, Tan-

quándo irafcátur Dóminus: *

um

& percátis de via jufta.

quam aurumin fornáce pro-

[

Atf

bávit elé&tosDóminus:& quafi

Cüm exárferit in brevi ira

i

holocáufta accépit eos in «

ejus, * beáti omnes , qui

g

:

fj e)

j

térnum.

confidunt in eo.

Píalmus 5.

Afa, Tanquam aurum in

u ore

er

erno

Uare fremuérunt Gen-

fornáce probávit eléttos Dó-

[

tes, * &

minus , & quafi holocáufta

l

0i

l

*

ti funt inánia

?6puli meditá-

accépit eosin aetérnum.

[

Afia, Si coram homínibus

j

Afüitérunt Reges terre , &

n

príncipes

convenérunt

in

torménta paffi funt, fpes ele-

ï

unum * advérsüs Dóminum ,

&órum eft immortàlis in -

i

térnum.

|MN

P

!

& advérsüs Chriftum ejus.

Dirumpámus

víncula .eó-

Pfalmus. 3.

;Pawes, i

Ln m

rum: * & projiciámus à no-

Omine , quid multipli-

D

cáti funt ;

ul tríbu-

qem

bis jugum ipsórum.

eindün

Qui hábitatin coelis , irridé-

lant me ? * multi 1nsürgunt

biteos: * & Dóminus fub-

advérsum me.

5

anému)

Miulti dicunt ánimz mez ? *

hm

fannábit eos.

non eft falus ipfi in Deo ejus.

"s (

"Tunc loquétur ad eos in ira

'"Tu autem Dómine fufcé

a

fua, * &infuróre fuo con-

turbábit eos.

tor meus es, * glória mea ,

&

i& n

Ego autem conftitütus fum

exáltans caput meum.

BIN

Rex ab eo fuper Sion mon-

Voce mea ad Dóminum cla-

treded

mávi : * & exaudívit me de

tem fan&um ejus , * pradi-

tpftt f

cans precéptum ejus.

monte fancto fuo.

imámig: j

Dóminus dixit ad me: * Fí-

Ego dormívi , & foporátus

^m

Jius meus estu , ego hódie

fum:* & exurréxi , quia Dó-

1 firio

énui te.

minus fufcépit me.

tsfli D

óftulaà me , & dabo tibi

Non timébo míllia pópuli

"tihy:fe

Gentes hzereditátem tuam : *

circumdántis me: * exürge

& poffeffiónem tuam térmi-

Dómine, falvum me fac Deus

?*:südr»iere'des

meus.

d Rmn CU

10sterra.

t

Keges eos in virga férrea , *

Quóniam tu percufsifti om-

uT

j

nes adversántes mihi fine cau-

& tanquam vas figuli con-

Jl

i

U y

£rínges eos.

.

fa , * dentes peccatórum con-

triviífti.

Wt

Et nunc Reges 1

ntellígite : *

: m'dabä;:

Dómini cft falus , * & fuper

erudinüni,qui judicátis terrá.

po-

[| CXpe&ad

j.

Cofnmune plurimorum Miartyrum. &xxix

fïïm':e- ,

pópulum, tuum benedi&tio

tfemiæ.

revelatiónem filiórum — Dei

tua.

expeé&tat.

Ph/päa )

Afia. Si

coram homínibus

X. Abftérget Deus omnem

TUf

]

torménta paffi funt , fpes

lácerymam ab óculis Sanétó-

electórum eft immortális in

rum: & jam non erit ám-

t n

etérnum.

pliüs neque lu&us , neque

» qm

, Letáminiin Dómino , &

clamor , fed nec ullus dolor :

exultátejufti. »4 Et glorià-

L

uóniá prióra tranfiérunt.

T m

mini omnes reCti corde.

Y. Nonesürient , neque sí-

QW

Pater nofter.

tient ámpliüs , neque cadet

ol

Abfolutio. Exáudi Dómine.

If

fuperillosfol, neque ullus

y. Jube domne benedícere.

&ILUS.

uóniam.

DN

Bíio. Benedi&tióne perpétua.

Biio. Unisé

nitus Dei Ftílius,

fpg*s d

De Epíftola B. Pauli Apóftoli

L

e&tio ii

Y

ad Romános.

Cimus autem , quóniam

LeGio 1.

»

Cap.8. c

diliséntibus Deum ómnia

Ratres, debitóres fumus

cooperántur in bonum , iis y

l

l

l

non carni, ut fecündüm

h.

qui fecündüm propófitum vo-

lu

l

j

l

carnem vivámus.

Si enim

cátifunt fanét.

lNam quos

g

fecündüim carnem vixéritis ,

prafcívit , & predeftinávit,

moriémini : fi autem fpíritu

confórmes fieri imáginis Fílit

ne!

fatta carnis mortificavéritis ,

fui,ut fitipfe primogénitus in

vivétis.

(s

Quicümque enim

multis frátribus. Quos autem

fiíce

fpíritu Dei agüntur , ii funt

predeftinávit , hos & vocá-

q5338

i

filii Dei. Non enim accepíftis

vit: & quos vocávit , hos &

]

fpiritum fervitütis fterüm in

juftificávit : quos autem jufti-

u d

timóre,fed accepiftis fpíritum

ficávit, illos & glorificávit.

j m

adoptiónis filiórum , in quo

Quid ergo dicémus ad hec ?

clamámus : Abba, ( Pater )

Si Deus pro nobis , quis con-

poritus

ipfe enim Spíritus teftimóniü

tranos? Qui étiam próprio

j Do

reddit fpirítui noftro , quód

Fílio fuo non pepércit , fed

fumus filii Dei. Si autem filii,

pro nobis ómnibus trádidit il-

P(')Puh

& harédes : herédes quidem

lum:quómedo non étiam cum

um

Dei , cohzrédes autem Chri-

illo ómnia nobis donávit ?

cDei

: fitamen compátimur ,

Quis accusábit advérsüs elé-

ut & conglorificémur.

Exi-

Ctos Dei? Deus qui juftíficat ,

Íftimo enim , quód non funt

jf

quis eft;qui condémnet?Chri-

ia

condígna paffiónes

hujus

ftus Jefus, qui mórtuus eft ,

xumw P

témporis ad futüramglóriam,

imó,qui & refurréxit, qui eft

qua revelàbitur in . nobis.

ad déxteram Dei, qui étiam

Wet

Nam expettátio creatüre ,

interpéllat pro nobis.

poaca

PO

c 4

3« Vi-

[n

xI xfu

Commune plurimorum Martyrum.

/

1uïnpï-*"

. Virifan&r gloriófünt sán-

3 Íecundo NoCturno, Afía.

!

abo San&tis meis loeum no-

b

4 80(*

guinem fudérunt pro Dómi-

q

mo,amavérunt Chriftum in

minátum in regno Patris mei,

4f

vita fua , imitáti fuant eum in

M

dicit Dóminus. Píalmus 14.

1f

morte fua :

* FEtídeó coró-

^wOmine , quis habitábit

qpmot

in tabernáculo tuo? *

u

nas triumpháles meruérünt.

y. Unusípíritus ,'& una fi-

aut quis requiéfcet in monte

Meï |

fantio tuo ?

]ij

WN (

.des eratin eis. Et ídeóo.

ui ingréditur fine mäcula,ï;

du

-Dífo, Spíritus fantt grátia.

&

1 Il

Lettio ii.

operátur juftítiam.

ls ergo nos fepasábit

ui lóquitur veritátem in

H

mwu

! æd

1

Q

charitáte Chrifti ? tri-

corde fuo , * qui non egit do-

bulátio, an angüftia , an fa-

lum in lingua fua.

M

ao

mes,annuüditas , an perícu-

Nec fecit próximo fuo ma:

dum , an perfecütio , ari. glà-

lum, * & oppróbrium non ac-

dius? ( 5icut fcriptum eft :

Cépitadvérsüs próximos fuos,

i L& W:

A d. níhilum dedüá&tus eftin

Bo

Quia propter te mortificá-

qmur tota die : eeftimáti fumus

confpéttu ejus malígnus: * ti-

stb

d T

ficut oves occifiónis. ) Sed

méntes autemDfim gloríficat.

in his ómnibus fuperámus

Qui jurat próximo fuo, &

qnomid

* CO

propter eum, qui diléxit nos.

non décipit : * qui pecüniam

Certus fum enim , quia ne-

fuam non dedit ad usüram,

"oprer.?ac !

que mors, neque vita , ne-

& münera fuper innocéntem

que Ahgeli, neque princi-

non accépit.

u"ty

n

pátus, neque virtütes , ne-

Q ui facit hzec , * non mové-

qidtt n

que inftántia , neque futüra ,

bitur in etérnum.

tinum ]

neque fortitüdo , neque alti-

Afíia. Dabo Santtis meis lo-

m

cum nominátum in regno

RT

[

D

tüdo , neque profündum , ne-

que creatüra ália póterit nos

Patris mel, dicit Dóminus.

ff Qtti

feparàáre à charitáte Dei, quze

Afia. SanClis, qui in terra

Q muu |

eftin Chrifto Jefu Dómino

funt ejus, mirificávit omnes

Qf r

noftro.

voluntátes meas inter illos.

::ümo: *

5« "'radidérunt córpora fua

Pfalmus r1s.

À ]

ll

u

Onsérva me Dómine ,

bropter Deum ad fupph'cia

Lh

N

* Etmeruérunt habére co-

uóniam fperáviin te: *

!

[

rónas perpétuas.

Dixi Dómino : Deus meus es

Y-Iftifuntqui venérunt ex

tu , quóniam bonórum meó-

lï.l

]

4

magna tribulatióne , & lavé-

rum non eges,

!

runt ftolas fuas in sánguine

Sandis , qui funt in terra

Ásni. Et meruérunt,

ejus , * mirificávit omnes vo-

Ul[æ,

N

lölïia Patri. Et-

luntátes meas in eis..-

W

li

-

y

Commune plurimorum Martyrum.,

li

t funt infirmitá-

.xlï

h

M ultiplicá

. s Pfalmus 23.

tes eórum : * pófteà accelera-

verunt.

Omini eft terra , & ple-

| dj j

D

nitüdo ejus : *orbis ter-

TU Y

Non congregábo conventí-

ráàrum , & univérfi

rE

:

eula córum de fanguínibus: *

bitant in eo.

[

(2 4.

nec memor ero

nóminum

uia ipfe fuper mária fun-

ATorte

2

d

eórum per lábia mea.

áviteum: *

z fu

D fis pars heereditátis mez ,

na praparávit eum.

per Hümi:-

u

& cálicis mei:*tu es;qui refti-

,

uls a(céndet in. montem

I

tues hereditátem meam mihi.

n

Q

mini ? * aut quis ftabit in

ln

Funes cecidérunt, mihi in

loco fan&to ejus ?.

recláris: * étenim harédi-

Énnocens mánibus , & mun-

6d |

tas mea preeclàra eft mihi,

do corde : * qui non accépit

fin ma-ii

B enedícam Dóminum , qui

in vano ánimam fuam , nec

HIOD t«

tríbuit mihi intellé&tum : *

jurávit in dolo próximo fio.

of

infuper & usque ad notGtem

t t

Hiic accfpiet benedictiónem

increpuérunt me renes mei.

à Dómino , * & miiericörf

ä

Q*

l

P rovidébam Dóminum

in

diam à Deo falutári füo.

n

confpécttu meo femper : *

&c eít generátio quarén-

j U

quóniam à dextris eft mihi ,

YeGUTUR

ne commoóvear.

tium eum , * queréntium fá-

ciem Dei Jacob.

LUR

Propter hoc lzetátum eft cor

À ttóllite portas , príncipes ,

Jntem

meum, & exultávit lingna

veftras, & elevámini porta

mea: *ínfuper & caro mea

eternáles: * &introfbit Rex

olórie.

m

fequié(cet in fpe.

Q uóniam non derelínques

uis eft ifte Rex

glórip? *

ts p

ánimam meam in inférno : *

Dóminus fortis & potens,Dó-

p n

nec dabis Sanctum tuum vi-

minus potens in preelio.

TU

dére corruptiónem.

Lttóllite portas , príncipes

j m

N otas mihi fecífti vias vite,

veftras, & elevámini portze

Qd

adimplébis me latítia cum

e&ternáles : * & introibit Rex

[I0.

vultu tuo : * delectatiónes in

elória.

déxtera tua usque in finem.

ö;is eft ifteRex glóriz?*Dfis

!

Áfía, San&is , qui in terra

virtütum ipfe eft Rex glóriz,

pahle

)!

funt ejus , mirificávit omnes

Aiía. San&i, quifperant in

m

voluntátes meas inter illos.

Dómino , habébunt fortitüdi-

1 n

Ailaá San&i,qui fperant in

nem,atsüment pefías üt àqui-

Dómino, habébunt fortitüdi-

le:volábunt &non deficient.

i

i

nem , afsüment pennas üt

Yy. Exültent jufü in confpé-

yi

áquile , .volábunt , & non

&u Dei.

&. Etdelecténtur

dcficient.

in Iegtíta.

P ater nofter.

-

J

ul ,

e 2

(it

N &

xlu

Commune plurimorum Martyrum.

j

j

Abfolutio. lpsius píetas.

potüerit , imitári nolüerit,.ad

at

ii Tf[

)

y. Jube domne benedícere.

eórum beatitüdinem non pó-

TU

uf

Biio. Deus Pater omnípotens.

terit pervenire.

Sed & Pau.

1

U

N Cl-

Sermo S. Augufttíni Epifcopi.

lus Apóftolus pradicat , di-

; [ntuf

f

cens: Si fuérimus sócii

afz

Sermone 47. de San&is.

gl

W

Lecto iv.

fiónum , érimus & con

i

ola-

tiónum. EtDóminus in Evan-

( n Ül

4 YUotiescümque , fratres

".Llu' QH

Q

charíffíimi , (fan&ctórum

gélio: Si mundus vos odit ,

j o

Mártyrum folémnia celebrà:

Ícitóte , quia me priórem vo-

vt

mus , ita, ipfis intercedénti-

bis ódio hábuit. Kecüfat effe

at

bus, expectémus à Dómino

in córpore , qui ódium non

cónfequi temporália benefi-

vult fuftinére cum cápite.

rj ] M' 1

rE

cia,ut ipfos Mártyres imitán-

€&. Vérbera carníficum non

'

timuérunt Santti Dei , mo:

do , accípere mercámur eetér-

L]

.

:

i

na. Ab ipfis enim fanttórum

riéntes pro Chrifti nómine

Maártyrum in veritáte fefti-

* Ut hirédes fierent in domo

:

l

!

u

.;';

Dómini.

g hw

vitátum gáudia celebrántur ,

ul

ipsórum

Màártyrum

y. 'Tradidérunt córpora fua

ylmm s

exémplafequüntur. Solem:

ropter Deum ad fupplícia.

yte d

t herédes.

abyslt

nitátes enim Mártyrum , ex-

hortatiónes. funt martyrió-

Biio. Ignem fui amóris.

n

e&io vi.

Y

weredume

rum: ut imitári non pígeat 5

uod celebráre deléctat.

Ed dicit áliquis : Et quis

Jj,'&ömm

lde-

3*« Sancü tui Dómine miràá-

eft, qui poffit. beatórum

bile confecüti funt iter , fer-

Mártyrum veftígia fequi ?

Agtaltn

am:t g

viéntes precéptis tuis , ut in-

Huic ego refpóndeo,quia nom

veniréntur illzefi in aquis vá-

folàm Mártyres , fed ctiam

agl

Qdis: * Terraa

i

áruit ári-

ipfum Dóminum cum ipsíus

Atbo Dim

da, & in Mari ru

ib

ro via finé

adjutório , fi vólumus, póffu-

1* qí

mus imitári. Audi non me, fed

impediménto.

"ib Yifüy

y. Quóniam percüffit pe-

ipfum Dóminum géneri hu-

mánoclamántem : Dífcite à

us

tram , &fluxéruntaque , &

tt*

torréntes inundavérunt. T er-

me , quia mitis fum,& hümi-

Audi & Petrum

NTUIN

m

ra appáruit.

lis corde.

L

AR

J

Apóftolum | admonéntem

.

Büo. Ch

riftus perpétua.

VO

Le&tio v.

Chriftus paffus eft pro nobis ,

l

i

relínquens nobis exémplum ,

Ed nos vólumus gaudére

cum SanGis, & tribula-

ut fequàmur veftígia ejus.

n

s ''anquam aurum in forná-

4;.:;;

i

tiónem mundi nólumus fu-

Nl

ftinére cum ipfis.

Qui enim

ce probávit eléctos Dóminus,

1

DN

V

fanttos Márty resin quantum

|& quafi holocáufti hóftiam

ac-

li. i

*

xlii

Commune plurimorumiMatt rum.

lomefïqd

accépit illos : & in témpore

tem cogitatiónes populórum;

u

X .

erit refpéttus illórum

L

& réprobat consilia prínci-

uóniam donum, & pax

pum.

ul

eft elé&tis Dei.

C onsilium autem Dómini in

K nj

. Qui confidunt in illum ,

&térnum manet : * cogitatió^

It

intélligent veritátem : & fi-

nes cordis ejus in generatió«

tl.

déles in dilettióne acquiés-

nem ,& generatiónem.

Ti

'

)

M

centill. Quóniam.

Beáta gens , cujus eft Dómi-

lts

Glória Patri. Quóniam.

nus Deus ejus: * pópulus ,

if

p

;

j

uem elé

In tertio No&urno , Áfía.

git in hæreditätemv

üum Til

Jufti autem in perpétuum vi-

í

bi.

*

d

vent , & apud Dfim eft mer-

De cocelo refpéxit Dóminus:*

IH

ces eórum.

Pfalmus 32.

vidit omnes filios hominum.

| ; Ti

Xultáte jufti in Dómino:*

De pr&paráto habitáculo

J :

E

re&tos decet collaudátio.

fuo * refpéxit fuper omnes ,

1 dom

Confitémini, Dómino in cí-

qui hábitant terram.

thara: * in pfaltério decem

i finxit fingillátim córda

m f

chordárum psállite illi.

eórum : * qui intélligit ómnia

4

iyli

Cantáte ei cánticum novum:*

era eórum.

N

bené psàállite ei in. vocifera-

onfalvátur Rex per mul-

J

tióne.

tam virtütem

*

igas

non falvábitur in multitüdine

Quia re&tum eft verbum Dó-

1 qii

mini,* & ómnia ó

virtütis ftize.

jonum

in fide.

pera ejug

Fallax equus:ad falütem : *

ii !

Diligit mifericórdiam & ju-

in abundàntia autem virtüti$

fuz non falvábitur.

QuNt

dícium : * mifericórdia Döf

( df

mini plena eft terra.

Ecce óculi Dómini fuper

Verbo Dómini coeli. firmáti

metuéntes eum: * & in eis

jl

! pdfül-

funt, * & fpíritu oris ejus

qui fperant fuper mifericór:

jl

omnis virtus eórum.

dia ejus.

1 l-

C óngregans ficut in utre a-

t éruat à morte ánimas

jt à

eórum : * & alat eos in fame;

quas maris : *

ponens in thcï

m

sauris abyffos.

L)

Anima noftra süftinet Dó-

AT

T

ímeat Dóminum omni

S ter;

minum : * quóniam ad

jütOr:,

q

ra:* ab eo autem commoveàn-

& proté&or nofter eft.

m

tur.omnes inhabitántes orbé.

Quia in eo letábitur cor

ïplülf!

Quoniam ipfe dixit , & facta

noftrum : * & in nómine fan-

funt : * ipfe mandávit , &

tto ejus fperávimus.

(

li

04

creaàta funt.

lat mifericórdia tuaDómine

D óminus

díffipat

consilia

fuper nos ; * quemádmodum

)fp IS)

J l

fperávimus in te. --

W

Gäntium: * réprobat . ai-

Aü'a.

ï

f

xliv

l L

Commune plurimorum Martyrur.

40

j

Afía Jufüautem in perpe-

V.enite filii , audíte me : * ti.

fj

mórem Dómini docébo vos. ,

tuum vivent , & apud Dó-

f.w

minum eft merces eórum.

uis eft homo , qui vult vi-

j

Aila, Tràadidérunt. córpora

tam : * diligit dies vidére bo»

l

ua in mortem , ne fervírent

nos ?

fs

J

iU

jdólis : ideó coronáti póffident

Próhibe linguam tuam à ma-

fv

palinam.

lo:* &lábja tua ne loquán-

j

Qf

Píalmus 33. ..

tur dolum.

J5 Enedícam Dóminum in

Divérte à malo ;

& fac boi

tU

pusd

i

omni témpore: * femper

num : *inquíre pacem , &

P.

oytere

u

laus cjus inore meo.

*

perséquere eam.

m

l

a

$n Dómino laudábitur ánima

Oculi Dómini fuper juftos: *

mea : * àudiant manfuéti , &

AT

n

"

& aures ejus in preces eórü,

leténtur.

Vultus autem Dómini fuper

s(mw;v;ræä

Ml agnificáte Dóminum' me-

il

M

W

faciéntes mala :* ut perdat de

P

cum : * & exaltémus nomen

terra memóriam eórum.

AM

N

h

£

igns m

cjus in idípfum.

Clamavérunt jufti, & Dó.

Exquisivi

Dóminum ,

&

minus exaudívit eos : * & ex

iib

exaudivit me: * & ex ómni-

ómnibus tribulatiónibus eó.

m

;

bus tribulatiónibus meis eri-

rum liberàyit eos.

m

uit me.

mmodit

uxta eft Dóminus iis , qui

A

A ccédite ad eum, & illumi-

tribuláto funt corde.: * &

a um

nàmini :

* & fácies veftrze

hümiles fptritu falvábit.

yorndg

Ton confundéntur.

Multe tribulatiónes juftó-

adnda u

1te pauper clamávit , & Dó-

rüm: *-& de ómnibus his li-

»n lum

minus exaudívit eum : * &

berábit eos Dóminus.

)

Qints Y

de óimmnibus tribulatiónibus

Cuftódit Dóminus ómnia offà

1** ffe

.ejus falvávit eum.,

eórum : * unum ex his non

9.

"

mmíttet Angelus Dómini in

conterétur, :

'.

circüitu timéntium eum : *

at

ors peccatórum péffima : *,

Afugpi

& erípiet eos.

1

& qui odérunt juítum , de-

(urufo

Cruftáte , & vidéte , quóniam

línquent.

ad lfj

BI

fuavis eft Dóminus : * beátus

védimet Dóminus

ánimas

(f

s

«

mr » qui fperat in eo.

fervórum fuórum : * & non

]

TM

j

iméte Dóminum ommnes

delínquent omnes , quifpe-

Santi ejus : * quóniam non

rant n eo.

T h

eít inópia timéntibus eum.

Afía. "l'radidérunt córpora

iï

IS.

Ívites eguérunt , & efurié-

fuain mortem , ne fervirent

Afl

runt :

inquiréntes autem

Jdölïs

gl.

ídeó coronáti póffi

At

Dóminum . non

minuéntur

dent palmam.

^i

Il

Qan&öQ

ü

omni. bono.

Al,,af E

éoc meroes;

i

(f'ï !

t£um

Commune plurimorum Martyrum,

&iv

t f

i!

rum copiófa eft apáüd Deum :

Afía, Eccemerces SanGórum

a h.

veró mórtui funt pro

li

íto , & vivent in etér

copiófa eft apud. Deum : ipfi

veró mórtui funt pro Chrifto;

ddére

ET 'e.l.[.n.

L viventin eetérnum.

Pfalmus 45.

Y Juftiautem in perpétuum

,

1 m

Eus nofter refügium ,

Vivent.

"It

D

& virtus : * adjütor in

x. Et apud Dóminum eft

tribulatiónibus ,

merces eórum,

h.

mérunt nos nimis.

qua invg

P ater nofter.

CUM

Proptéreà non timébimus ,

Abfolutio. A vínculis.

dum turbábitur terra : * &

y. Jube domne benedícere,

F

transferéntur montes in cor

Dfo. Evangélica 1é&io.

düaris.

06

L éGio fantti Evangélii fes

Rif

Sonuérunt, & turbáte funt

cündüm Lucam.

erdt d

aqua& eórum:* conturbáti funt

Le&üievi, ^Cap.are

Il

montes in fortitüdine ejus.

N illo témpore: Dixit Jefus

& D

Flüminis ímpetus le&tíficat

difcípulis fuis : Cum audié-

:

MT

;':

civitátem Dei : * fanctificàvit

riis praelia & feditiónes ,

]s d

tabernáculü fuum Altíffimus.

nolíte terréri: opórtet' pri-

Deus in médio ejus, non

mümhszc fieri , fed noidum

L

lj (

commovébitur : * adjuvábit

ftatim finis. Et réliqua.

i

eam Deus mané dilüculo.

Homilía S. Gregórii Pape..

Jl

Conturbáte funt Gentes ,

Homilia 35. in Evang.

lt

& inclináta funt regna: * dedit

Ominus ac. Redémptor

D

vocem fuam , mota eft terra.

nofter peritüri mundi

.

ï1shïs l

Dóminus virtütam nobís-

pr&curréntia mala. denün-

'mm

l

cum : * fufcéptor nofter Deus

tiat , ut eó minüs pertürbent

;

acob.

veniéntia, quó füerintprz-

Y

eníte, & vidéte ópera Dó-

fcíta. Minüs enim jácula fé-

in. f

mini,qui pófuit prodígia fu-

riunt , que pravidéntur : &

; de-

perterram : * àuferens bella

nos tolerabíliüs mundi ma-

usque ad inem terrae.

la fufcípimus , fi contra haece

numts

Á rcum cónteret , & confrín-

per praefciéntie clypeum

Y Ton

munímur. Ecce enim dicit :

igni.

etarma:* & fcuta combüret

lp

Cumaudiéritis pralia & fe-

V acáte , & vidéte, quóniam

ditiónes

?

nolíte terréri

e

«

j

ego fum Deus: * exaltáborin

opórtet enim primüm fhec

Géntübus , & exaltábor in

üeri ,Íed nondum ftatim fi-.

n

torr

vilce

is. Pensándafunt verba Ro-

| PW

Dóminus virtütum nobís-

lemptóris noftri , per que

j

:im : * fufcéptor nofter Deus

aos àliud intériüs , àliud ex-

"

jacob.

(e-

j

T

slvi

Comfrnune plurimorum Martyrume

muüh&

ercédem labóris.

jf

tériüs pafsüros effe denün-| gnum.

yit/

tiat. Bellaquippe ad hoftes

G lória Patri. Mercédem.

m

értinent, feditiónes ad cives.

Efio. Ad focietátem.

i

jl

j Aith

tergo nos índicet intériüs

L e&io 1x.

exteriüsque turbári , áliud

Ed cum tot figna pertur-

]

"

nos fatétur ab hóftibus , àliud

.

batiónis di&ta fint , opór-

[j

|

à frátribus pérpeti.

tet,ut eórum confideratiónem

il

$4 Propter teftaméntum Dó-

bréviter per síngula perftrin-

u

n

mini , & leges patérnas ,

gámus : quia necéffe eft , ut

um

j

SanQdi Dei perfütérunt in

Alia e caelo , àliaé terra , ália

ab eleméntis,ália ab homí-

wmmux Dol"

amórefratermtàátis: * Quia

TTfis

j

M

unus fuit femper

nibus patiámur.

Ait enim :

t

eis , & una fides.

fpíritus ip

N

Surget gens contragentem ,

"

ff

y, Ecce quàm bonum , &

ecce perturbátio hóminum :

i

ul

quàm jucündum habitàáre fra-

erunt terraemótus magni per

jj

|

t ü

(

tres in unum. Quia.

loca, eccerefpéctusirz defu-

l

per: erunt peftiéntiz , ecce

vigila

Bíto. Quorü feftum cólimus.

L]

ii eitur

[j

Le&io viil.

ingquálitas, córporum : erit

Ed his malis pravenién-

fames , ecce fterílitas terrae :

t Mi

qum o

N

tibus , quia non ftatim fi-

terrorésque de coelo, & tem-

viis fequátur,adjüngit: Surget

peftátes , ecceinzquálitas áe-

fa. Mit

teDind:

gens contra gentem , & reg-

ris.

uia ergo ómnia con-

num advérsuüs regnum : &

fummánda funt;ante confum-

Wi J'(L

II

|

dtnum d

(

terremótus magni erunt per

matiónem ómnia

erturbán-

loca, & pefüléntie , & fa-

tur : &qui in cunctis delíqui-

-

J n o

intormit

3nes , terrorésque de coelo; &

mus ,in cunctis ferímur : ut

figna magna erunt. Ultima

impleátur,quod dícitur : &

lt ]

ml

tiribulátio multis tribulatió-

pugnábit pro eo orbis terrá-

nibus pravenítur:& per cre-

rum contra infensátos.

bra mala , quai prevéniunt ,

e Deum laudámus.

16.

D glorfäi

indicántur mala perpétua ,

Sequens . w. dicitur poft

MAT

Et ídeó

qua fubfequéntur.

oCtavam , vel fecundam í.e-

Ut

oft bella & feditiónes non

&ionem in Fefto plurimorum

iudegl

;

atim finis:quia multa debent

Maistyrum Frairuim.

"i

ynala precürrere , ut malum

x. Hszc eft vera fratérnitas,

TU

váleant fine fine nuntiáre.

qua& nunquam pótuit violàri

LOm

x« San&ümei, qui in carne

certámine : qui effüfo sán-

o

Wteu

ófiti, certámen habuíftis

*

uine fecüti funt Dóminum :

Lfgg

* Merceédem labóris ego red-

Contemnéntes aulam . rc-

RE'

"iguls

dam vobis. .. Ventíte bene-

giam ;pervenérunt ad regna,

"t

dícii Patris mel, percípite re-

cocléttia.

.Ecce quàm

'äfïorindulg

bo-

Commune: plurimorum Martyrum.

xlvii

1 lj

li

Un

bonum, & quàm jucündum |1) €o Patri fit glória,

Qd

habitare . fratres in unum.

Ejüsque foli Fílio ,

l

Contemnéntes.

Cum Spíritu Paráclito ,

G lória Patri. Contemnéntes.

Nune,&

per omne fzculum.

2 P€H l

AD LAUDES,

Amen.

E

] 0p0[

&

er Horas

. Antiph.

, Exultábunt fan&ti in gló-

H

Jnem

nes San&üi , quanta

ELT.

Latabüntur in

7

cubílibus fuis.

n

paffifunt torménta , ut

(

*

fecüri pervenírent ad pal-

Ad Bened

i&tus , Antiphona.

ín

mam martyrii.

Veftri cap

flli 'cápitis omnes

u

abn

li

- Pfalmus. D óminus regnávit.

numeráti funt , nolíte timére,

Uï flüm:

Ij

multis pafséribus melióres

cum reliquis.

eftis vos.

fa.

'

. ?. AtiaCum palma ad regna per-

TTUTU

venéruntSan&li,corónas decó-

Pro pluribus Martyrïbuä

xis meruérunt de manu Dei.

Pontificibus.

gl

Oratio.

eda.

nzcxm

^; Afía, Córpora Sanétórum in

. Eatórum Márty rum pa-

b

ritérque Pontíficum N.

&

'pace fepülta funt : & vivent

W

nómina eórum in aetérnum.

& N, nos,quafumus Dó-

SRTIR.

(Afía. Mártyres Dómini Dó-

mine.fefta tueántur:& eórüm

M

minum benedícite in ztérnii7] fóomméndet orátio veneránda.

ii

Afía. Maártyrum chorus lau-

Per Dóminum.

Wáte Dfím de coelis , allel.

Ti tf

Sinon fuerint Pontif. Oratio,

Onfum.

Capitulum.

Sap- 3.

us , qui nos concédis

Uftórum ánime in manu

D

n&órum — Mártyrum

turbat

Atliqu

,J Dei funt,& non tanget il-

tuórum JN. & N. natalitia

Wiriü

— lostorméntum mortis. Vi-

cólere : da nobis in ztérna

beatitüdine de eórum focictá.

d :

fi funt óculis infipiéntium

JS (

mori : illi autem funt in pace. |te gaudére. Per Dóminum.

Y

Hymnus.

»

Alia Oratio.

g

x gloriófe Mártyrum ,

Eus,qui nos áànnua fan-

Is

oróna confiténtium , .

D

&Górum Mártyrum tuó-

if po:'z

olemnitáte

nie

Qui refpuéntes terrea

rum N. & N.

Perdücis ad coeléftia.

lztíficas : concéde propítius ;

o u

Aurem benígnam prótinus . |ut ,quorum gaudémus téri-

;

Inténde noftris vócibus :'

tis , accendámur exémplis.

,

á

z

H

At

*

.

] Per Dóminum.

ul

"T rophiea facra pángimus -

j

]

fO y

Ignófce , quod delíquimus, -

Ad Tertiz, Afía. Cum palma.

'] u vincis inter Martyres ,

g

P

Capitulum. J uftórum — áni-

uf

Ü

arcísque Confefsóribus ;

m&. utfuprà.

'Tu vince noftra crímina ,

x br. Laetáminiin Dómino,

um

Ü

]

Largítor indulgéntia.

| *Et exultáte jufti. Laetámini.

p

g |

wvsdAst

(if

sivM

Commune plurimo

rum Martvrum.

», Etglóriámini omnesre&i| AD VESPERAS;

iælffäïïä

Corde. Et exultáte.

Antiphona.

J

Sti funt San&ti , qui pro te-

g

G lória Patri. Laitámint.

i

jl

7:'

M

J

y. Exültent jufti in confpé-

I

ftaménto Dei fua córpora

j

(

i

u Dei.

tradidérunt , '& in sánguine

i

eN

in læt'ifia.

s

. EtdeleGténtur

Agnilavérunt ftolas fuas.

". Ad Sextam, Antiphona;

Pfsimi. Dixit Dóminus; 128.

f Cüs

Afía, SanGiper fidem vicé-

|

j

at

Córpora San&tórum.

itulum,

Gap. IO. €

runt regna , operáti funt ju-

at

yr

d

didit Deus mercédem

ftítam , adépti funt repro-

j

J labórum San&tórum fuó-

miffiónes.

hus àc

.-:

Tum, & dedüxitillos in via

Píalm, C onfitébor. 12g.

p

mirábili: & fuit illis in vela-

Afia, San&tórum velut àáquiles (5

ménto diéi, & inluce ftellà-

juvéntus renovábitur : flor&s jj

rum, nocte.

bunt ficut líflium in civitáté uj

Dómini.

g. br.

Exuültent jufti , * In

ts

confpéQu Dei. Exültent.

P(alm. B eátus vir. 129.

A r

, Et dele&téntur in. letítia.

Aíia. Abftérget Deus ome

A

f

n

confpétu.

nem lácrymam ab óculis San-^jy dj

G lória Patri. Exültent.

Górum: & jam non erit àm- ii

, Jufü auteni in perpétuum

pliüs neque luétus , neque'j ij

i

vivent.

Bo

tapud Dó-

clamor , fednecullus dolor: ,j

Mi

znmum eft merées eórum.

quóniam prióra tranfiérunt.

Vr vt

, Ad Nonam, Antiphona.

Pfalm. Laudäte püeri. 1296 jmuggut 1

Müártyrum chorus.

Aía. In coeléfübus regnis g

iulum.;

Sap. 3.

San&órumhabitátio eft, & ;

UL

gébunt jufti.,

, tan-

in setérnum réquies eórum.

;

POT

F

quam fcintílle in arum-

Pfalm. C rédidi. 132.

yfecif

dinéto difcürrent. Judicabunt

Capitulum & Hymnus , ut ,

Tectst

natüónes, & dominabüntur

iu prunis V efperis.

Aurilf j

ópulis,& regnábit Dóminus

y» Exultábunt San&ti in gló-

rla.

-.

ti i

ilórum in perpétuum.

UT

h. Dr.

Jufti autem ;

* In

z. Letabüntur in cubílibus

&j

uls.

L

perpétuum vivent. Jufti.

l Ü

y. Et apud Dóminum eft

Ad Magnificat , Anttphona.

V, i

r

merces eórum. ln perpé-

Gaudent in éooclis ànimze Sans

h

ts

tuum.

Górum, quiChritti veftígia ,

u lu

Glória Patri. Jufti.

funt fecüti : & quia pro ejus

l

i

amóre sánguinem fuum fu-

Ut

*. Exultábunt San&iin $1ó-

"lth

ria.

W.

Lta

büntur in cu-

dérunt; ídeó cum Chrifto

Ir

bilibgs fuis.

exuültant fine fine;

Alio

ï?

tänm,re&

$9

El

Commune plurimorum Martyrum,

xlix

Alie Le&iones pro

pluribus|imitétur virtütem p

Martyribus.

affiónisy

QU pro

eórum glóriam párib

us vita

À (j

- In fecundo Not&turno.

lineaméntis aut invén

lat , aut

ermo S. Joánnis Chrysóft.

exquíirat? Qui etfi

| sangw

Sermo z. de M

martyrio

i

art.yl'. tom' 39

par effe non poffit

; tamen

i Tof

Lecio iv.

mümneris tanti

dignitáte fe

TCR

Emo eft, qui

i.n e'fCiat Pb

quisque bonis 4&

ibus dignurii

1l

N

Martyrum glórias àd

k]u

prebeat. Adeft enim cle-

Ut

u

hoc divínoconsiílio à Dei pó-

mentífmus Deus, qui defi-

pulis frequentári, ut & illis

derántibus fuis aut martye

débitus honor dicétur , &

rium praebeat , aut fine . mar-

uI

nobis virtütis exémpla , fa-

Utà

tyrio cum Santlis

premia di-

Ir

|

vénte Chrifto , monftréntur

vína retríbuat.

ut dum hzcita celebrári per-

| CY

fpícimus , cognófcámus ,

.. Vérbera carnífieum non

timüérunt San&i Dei morién-

quanta eos glória máneat in

tes pro Chrifti nómine :

m

coelis , quórum natalítia táli-

^ Ut herrédes fierent in. do«

s o

ter celebrántur in terrís : quó

mo Dómini.

nisye

. T radidérunt

n n d

pofsímus étiam ipfi tálibus

ora fua p

provocári exémplis : virtüte

ad 1

u

pplícia. Ut

ropter Deum

! M

arl, devotióne corisímili, ac

trdir:

Le&io vi.

fértn.

fide: ut' Chriftó praftánte ,

enim infirmátür pecs

dimicáre , & víncere hoftem

U&

tor advérfis, ita juftus

Y n

pofstmus : üt parta victória ,

tentatiónibus roborátur. Sie

u

"

!

cum iísdem Santlis in regnis

dimicárunt advérfus peccátit

)W

1

coeléftibus triumphémus.

Sanctific & laborándo fortio«

UI

ul

£. San&ti tui Dómine mirábi-

res,& moriéndo victóres effé.

! D

Je confecüti funt iter,fervién-

&ifunt. Nullus athlétes fine

Jl

tes preecéptis tuis ,uit inveni-

certámine fórtior dici , nullus

réntur illaft in aquis válidis :

TTIR

fime vi&tória póterit coronári,

9'l'erra appáruit árida, &

Nemo miles fine przlio ho-

in Mari rubro via fine impe-

ftem fubjécit,nemo fine bello

ibibus

diménto.

imperatórem proméruit. Ha-

$. Quóniam percüffit pe-

bés Chriftiane competéntia

] üghon;

tram , & fluxérunt aque , &

arma , quibus lioftem expug-

m

torréntes inundavérunt. Ter-

áruit.

Le&iov.,

nes: labés. fortíffima tela ,

vii

rà ap

quibus inimicum debelles.

1)

Ü

is eft enimt ,qui eórum

&« Tanquam aurum in for-

i

&

-

volens mérito copulári,

(

náce probávit elé&tos Dó-

nifi priüs conftántiam eó-

minus;, & quafi holocáufti,

rum téneát ; fe&étur fidem ,

5 & iüæ

L]

$

| häftiam accépit illos

tém-

s

1

une plurimoru

m Martyrum.

j

témp

0

q/rc eri?g??

détus Mlórü.

noftra defeéndit ; ut ufu quo-

:

!

$ Quóniamn donum , & pax|

dam & cópia fuge natüre ,

j!

lt

eft elé&is Dei.

compartícipes nos fáciat effe

li

W

, Qui con-

li

mlfj

n

fidunt in illum^ intélligent

regni cceléftis. :

TA

veritátem : &fidéles in di-

,, Propter teftaméntum Dó-

Ie&ióne acquiéfcent illi.Quó-

mini , & leges patérnas , San-

wquæ'

uf

niam.

G lória. Quóniam.

&i Dei perftitérunt in amóre

ii

&ur

1

fraternitátis :

9 Quia unus

ii '&w

V

angé

ïil fe-

fuit femper fpíritus in eis , &

y lt

&t

Lädilcl) tï'äxtïl ,ibä

cündüm Lucam.

unafides. . .*, Ecce,quam bo-

lN

V

q

Q

Vil

num, & quàm jucündum ha-

lst

if

iil

témpore

CixEn.

bitare fratres in unum. Quia.

pldltäte l

Le&io viii.

ml

[

A dens Jefus de monte , ftetit

Ut

inloco campéftri, & turba

Eàtipáuperes, qüia ve-

difcipulórum ejus, & multi-

B

ftrum eft regnum Dei.

(

tüdo copiófa plebis ab omni

Quátuor tantüm beatitüdi-

(f

falem, & martí-

nes fan&tus Lucas Domínicas

Tudza, &Jerü

MT

tima, & Ty

L

rn,«& Sidónis.

pófuit , o&o veró fan&us

r

Et réliqua.

IVlatthaus : fedin illis o&to

;'öfd Epífc.

iftae quátuor funt , & in quá-

dul

Homilía S. Amb

.tuor iftisillae o£&to. Hic enim

m

in Luc,

c. 6. poftinit.

lipist

vérte Ó

mnia diligén-

