eum: Leva óculos tuos , &

[*

vide: omnem terram , quam

iMultum, qu

dem p

ccäVL-

if

cónfpicis , tibi dabo , & sé-

mus »

|Sed parce confiténtibus :

Q yi

jnini tuo in fempitämum,

Ad nóminis laudem tui

JEdificavitque ibi.

dï

$lória Patri.

]Ediücavft-

Confer medélam lánguidis.-

q

C oncéde noftrum cónteri

fi

"Rd Bene di&us , Antiphona.

Corpus per abftinéntiam ,

t

Me étenim de die in diem

Culps ut relínquant pábu-

pot.

quarunt , & fcire vias meas

]um

43

eti

volunt.

e

'jüna corda críminum.

(i

Deinde

dibuntür P£8ces. 61.

:

reítabeáàta T rínitas ,

at

Oratie.

Concéde fimplex Unitas ,

[

|]

l

4 Défto Dómine fupplica-

Ut fru&tuófa fint tuis

q

tiónibus noftris, & con-

Jejuniórum münera. Amen.

céde

ut hoc folémne jejü-

Y^ Angelis fuis Deus mandá-

vit dete.

nium , quod animábus corpo-

ribüsque curándis falübriter

&» Ut cuftódiant te in óm-

|

Cont

inftitüturmm eft , devóto fer-

nibus viis tuis.

vítio celebrémus.

Per Dó-

Ad

agnificat ;

Anüphona.

Qs

Vi

minum noftrum Jefum Chri-

'Tuncinvocábis , & Dóminus

1

ftüm.

exáudiet: clamábis , & di-

SABB

TO PRIMO

cet , Ecce adfum.

liye

intua

dragefima,

Yauge

n

1t)d.

Ad V efperas.

Eus, qui Eccléfiam tuam

; füUf

Capitulum.

2' COI'- 6-

D

ànnua Quadragefimáli

obfervatióne puríficas: pre-

hh

U

4 Ratres , Hortàmur vos ,

fta família tu& ; ut,quodà te

il

AT

ne in vácuum grátiam

Dei recipiátis. Ait enim :

obtinére abftinéndo nítitur ,

tim

'Témpore accépto exaudívi

hoc bonis opéribus exequá-

tur. Per Dóminum noftrum

te,&inngï

falütis adjüvi te.

l meï

i

ymnus,

Je

fum Chriftum Fílium tu-

Á

Udibenigne Cónditor ,

um : Qui tecum vi

vit & reg-

Noftras preces cum flé-

nat in unitáte. Spíritüs fan&i

dl

tibus

l

-Deus , per ómnia fecula fz-

*- Dun

In hoc facro jejünio

culórum.

iil

9

Amen.

Fufasl quadragenário.

)

pRO-

-

[4

.)(3

431

3.

) 0 € Ó BdÓ

P ROP RÍ U M

SANCTORUM

C4yl

DIE XXIX. NOVEMBRIS

Sicut cedrus Tíbani mul-

t1phcab1tur.

San&ti Saturmini Martyris: 7

:Cadmmemoratio.

'eus , qui nos.

(s

€r4a5 ,

Anti

o sR

X.

NOVEMBRIS

at

l&e ga

us pro 1

?g OIBCI

" feftoS Andrez Apoüoh.

Duplex.

1,

fui certávit üsque ad rmior-

pio

tem , & à verbis nnpmrum

Ad Vm Jerds ,

non tímuit : fundátus enim |Salve crux pretiófa

Fmtxphoaa.

CU

erat fupra firmam petram.

dii ii 443*

cliquis de;Lau

Xit

óminus.

, Glória & honóre coron&-|P(;1mus. D.IX

128-

)

i eum Dómine.

cum reliquis dP Dmca

, Et. conftituífti eum fuper

umuu

die D

ommu

At

opera manuum tuárum.

A*mäs Genl-

od

Ites. 132.

Eus ,. qu1 nos beáti Sa-

m, !"*

turmm

Mlrtyris ..

C?g&?ä*s""koï

enmm cre-

] r

4 ditur - ad juftítiam , ore

concädls matalítio perfrm :

lautem confeffio fitad falütem.

hat

ejus nos. tribue. méritis adju- |

vári. Per Dóminum.

Dicit enim Scmptura Omnis,

jnitil

De Feftis . occurrentibusaau

qui credit in 111um , non con-

& d

fundétur.

Adventu- non..fit. Officium ;

rifi fuerit/Duplex ; vel. Se

Xuültet 0

ænä gaudns ,

celum resültet laudibus;

at

J

mid.. Quod'fivenerit in. :Do-

Apoftolórum glóriam.

of

rninicas transfertur in EKeriam

'Tellus & aftra cóncinunt.

fecundam fimiliter.non impe-

Jre

i

ditam;. 'De Simplicibus au-

os feculórum Jádices ;

*

dà

t vera tnundrlümina ,

tUL 1

teïxä taöuim cc)fnixrï)rätw

Votis precámur córdium ;

aqua

od

S, Andreas Apoftoli.

Aud1te voces süpplicum. -

Nihil fit deea; nifiin Miffa.

ui templa coeli cláuditis ,

WU

Ser

rásque -verbó. sólvitis ,

V

Ad-Laudes pro commemo

Nos à reàtu 'fóxios

fïl )h

j

a

tione, $, Saturnipi 4 Antip

Q

uiodit anmam iuam in

'hoc Solvi jubéte, qusfumus.

u]afä« ,

mundo ,in vitam stérnam p recépta quorum prótinus

cuftódit eam;

anguor falüsque séntiunt ;

Sanate mentes lánguidas :

y. Juftusut palma florcbit.

u-

Z

E*e3

(s

/ä/

KF efla Novembris. 9 Ó :

Augéte nos virtütibus.

Dóminus , fáciam . vos fieri

T

ifcatóres hóminum..

Y

iu&ta :

Ut, cum redíbit Arbiter

A Pfalmus. Benedicam. 1ii.

um

In fine Chriftus fzeculi,

u

Nos fempitérni gáudii

Afía, Relí&is rétibus fuis ,

Concedat effe cómpotes.;

fecüti. funt .

?

D

H

d

ópinum , Re-

j

Patri ,fimülque Fílio ,

. "J deniptórem. -

N

"Tibiquefanéte Spiritus , — | Pfalmus. Eru&àávit cor. iv.

Sicut fuit , fit.jügiter

^ Ly.In omnem terram. extvit

, n

. fin

Ssclü per omne glória. Ame. |fonus eórum, - x.. Etin fines

*. In omnem terram exívit

orbis terra verba eórum.

onus eórum. X Etin fines

. Dei

)

ride dicimr;, P ät(fr no-

IC*

orbis terraz verba eórum.

ft

E

AbroTutiofies & Benedictio-

en

Ad Magnificat ; Antiphona.

r

etif

Unus ex duóbus; qui fecüti

nes ut ante

incipiüm Pfalt.

[

funt Dóminum, erat Andréas

E

xáudi

.

:

| Dömine,

frater Simónis Petri , allel.

y. Jube domne. .

I)

.. Oratio.

Bfio.

Benediétióne perpétua.

uigl

*

T

J

A /f Ajeftátem tuam , Dó-

De Epíftoli beáti Pauli Apó-

[

mine , fuppliciter exo-

ftoli ad Romános.

ràmus:ut,ficut Eccléfie tuze

-T

Teüioi. " UP €apee.

m

Y

beátus Andréas , Apóftolus

"Mnis legis ; Chriftus , ad

fii

extitit preedicátor & re&or ;

F

juftítiam ommni credénti.

ita apud . te fit pro nobis per-

Mlóyfes enim fcripfit ; quó-

YO

pétuus interc

:

effi

niam juftítiam , qu& ex lege

D

Of« Per Dö-

(ral

minum noftrum. -

UER

eft,qui fecerit homo, vivet

tX

Et. fit commemoratio . Fe-

in ea. Qua&e autem ex fide eft

xi2 occurrentis.

P

juftítia , fic dicit : Ne díxeris

d«

in corde tuo : Quis afcéndet

hu

. Ad Matutinum , Invitátor.

" ftit

R. egem Apoftolórum Dfim,

in ccelum ? id eft, Chriftum

* "Veníte , adorémus.

dedücere : Aut quis defcén-

U

det in abyffum ? hoc eft,

II

1nus. 24

Píalmus. . Veníte , exulté-

Chriftum à mórtuis revocá-

p

k

Hymn. . /£ térna Chrifti mü-

re. Sed quid dicit Scfiptü-

nera, de Communi Apoft, i.

ra ? Prope eft verbum in ore

t

Ín primo No&urno , Afia.

tuo , & in corde tuo : hoc eft

hi

Vidit Dóminus Petrum &

verbum fidei, quod pradicá-

Qu

Andréam , & vocávit eos.

mus

Quia fi confitearis in

Dy

Pfalmus. Coeli enárrant.

ore tuo Dóminum Jefum , €

d

in corde tuo credíderis ; quód

Y

ruam.

ut in Communi . Apoftolo-

lii.

Ch

Deus illum fufcitávit à mór-

tüis ; falvus ets.

w

Afía. Vem'te poft .mlc, dicit

Yeo

um

; Fefta Novembriis'. p

39

!

b

g. Cüm. perambulàáret Dfís fiónem. JEtérne vita.

$juxta mare Galileze,vidit Pe-|Diio. Spíritus fan&ti grátia.

lll

trum & Andream rétia mit-

Lcetiio ui.

fi,

téntes in mare, & vocávit eos,

Ed non omnes obédiunt

Evangélio.

lfaías enim

dicens: ^ Venite poft me,

fáciam vos fieri pifcatores hó- |dicit: Dfíe ! quis erédidit au-

2u

minum. y. Erant enim pif-

dítui noftro? Ergo fides ex au-

XVil

dítu , audítus autem per ver-

catóres, &rait illis. Veníte.

bum Chrifti. Sed dico: Num-

|nbr

DBfio. Unigénitus gei.

[

quid non audiérunt? Et qui-

*tOrde enim créditur ad

dem in omnem terram exívit

ity

2 juít(tiam : ore autem

fonus eórum , & in fines or-

J

conféffio fit ad falütem. Dicit

bis terrze verba eórum.

Sed

dico: Numquid Ifrael non co-

Hl

il

enim Scriptüra : Omnis , qui

us

creditinillum,non confundé-

gnóvit ? Primus Móyfes di-

tur.

Non enim eft diftín&io

cit: Ego ad &emulatiónem vos

udei & Greci : namidem

addücam innon gentem: in

W

lp

Dóminus ómnium , divesin

gentem infipiéntem , in iram

omnes , qui ínvocant illum.

vos mittam. Ifaías autem au-

det , & dicit : Invéntus fum à

Y

Omnis enim , quicümque in-

fB.

Hl

vocáverit nomen Domini ,

non quzréntibus me : palàm

Üént

falvus erit. Quómodo ergo

appáruiiis,qui me non inter-

rogábant. Ad Ifrael autem di-

&nvocábunt , in quem non

Lt

eredidérunt ? Aut quómodo

cit: Tota die expándi manus

vive

credent ei , quem non audiec-

meas ad pópulum non cre-

déntem, & contradicéntem.

qded

runt ? Quómodo autem àu-

|seti

dient fine pradicánte ? Quó-

& Do&tor bonus , & amícus

V

if

1nodo veró

ra:dicábunt , nifi

Dei Andreas dücitur ad crue

mittántur?ficut (criptum eft :

p

cem ; quam à longe afpí-

df

i

"

Quàm fpeciófi pedes evange-

ciens, dixit : Salve crux ,

Cüa

lizántium pacem , evangeli-

Süscipe discípulum ejus :

zántium bona !

ui pepéndit in te magífter

QU*

ptü

$. Mox ut vocem Dómini

mieus Chriftus.

predicàntis audívit beátus

Y5 Salve crux , quiin cór»

u

):Andréas , relíGis rétibus ,

pore Chrifti dedicáta es, &

ydd

d

quorum ufu a&tüque vivé-

ex membris ejus tanquam

bat, * Etérne vitz fecütus

margaritis ornáta. Süscipe.

r

7 lórja Patri.. Süscipe.

"i

eft premia largiéntem.

Ín fecundo Nottufno ;

Afís,

qW

: Hic eft , qui pro amóre

Chrifti pepéndit in eruce, & |Dignum

fibi Dóminus com-

jf

putávit mártyrem , quem

pro lege ejus füuftínuit paf-

vOocá-

f

e4

Fefta No*väembris. E

vocávit Apóftolum , dum ef- ( provincia ad Chrifüi fidem dif-

mm()]

m

fet in mari, alleluja. .

feminándam obtígerat , venif-

sj

Píalm. Omnes Gentes. vii.| fet , deínde Epírum ac Thrá-

Aíía. Diléxit Andream Dó- | ciam peragráffet ; doCtrína &

Nnü

minus in odórem fuavitátis. 7 miráculis innumerábiles hó-

"

qo

Pfalmus. Exàudi Deus de-

:

mines ad Chriftum convértit.

precatiónem, vii.

Póft Patras Achàis profé&tus,

m

M

$

Afía.

Bíduo vivens pendé-

& in ea urbe plürimis ad ve-

bat in cruce beátus Andreas

ritátem Evangélicam perdü-

, Q

ro Chriffi nómine , & doce-

&is, /Egeam Procónfulem ,

1 M*

b

de

at pópulum.

predicatióni Evangelics re-

(rd

Pfalmus. E xaudi Deus

L

'O ra-

fifténtem , libérrimé increpá-

tiónem. viii.

vit,quód, qui judex hóminum

f

habéri vellet, ChriftumDeum

hn

, Conftítues eos principes

l

;f

iuper omnem terram.

ómnium jüdicem à damóni-

i

. Mémores erunt nóminis

bus elüfus non agnófceret.

f

tui Dómine.

pater nofter.

,Homo Dei ducebátur , ut

?(:U

f

Abfolntio. $ psius píetas.

crucifigerent eum : pópulus

y. Jube domne benediícere.

autem clamábat voce magna ,

ff

dicens: * Innocens ejus fan-

i

Bfío. Deus Pater omnípotens

1

guis fine caufa damnátur.

Ndre'a: Aigöifïälus Beth-

, Cümque dücerent eum,ut

*j

| saídae natus,qui eft Gali

u [

crucifigerétür,fattus eft con-

12 vicus , frater Petri , dif-

cürfus populórum clamán-

.

cíipulus Joànnis Baptíftae,cüm

tium & dicéntium. Innocens.

Ti

l

eum de Chrifto dicéntem au-

IT

Biío. Chriftus perpétus.

diffet: Ecce Agnus Dei ; fe-

LeGio v.

U

cütus Jefum, fratrem quoque

Um Zgess irátus : Défi-

At

fuum ad eümdem perdüxit :

A& ne,inquit, Chriftum ja-

cüm pófteà unà cum fratre

Gare, cui. fimíilia verba nihil

[

pifcarétur in mari Galilez ,

profuérunt ; quó minus à Ju-

s

ambo à pretereónte. Chrifto

daeis crucifigerétur. Andream

li

l

Dómino ante álios Apóftolos

veró de Chrifto nihilóminüs

f

vocáti illis. verbis

Veníte

liberé predicántem,quód pro

RT

poft me,fáciam vos fieri pifca-

falüte humáni géneris fe cru-

tl

Lv

tóres hóminum ; nullam in-

cifigéndum obtulíffet , fmpia

t

terponéntes moram,& relií&tis

oratióne interpéllat , ac de-

&d|

zétibus fecáti funt eum. Polt

mum hortátur , ut fibi cónfu-

Q

cujus paffiónem & refurre-

lens,diis velit immoláre. Cui

Tt

&üónem Andreas , cüm in

Andréas : Ego omnipoténti

ia

verus eft ,

Scythiam -Eurögæï, qug ei

Pco ; qui unus &

üf

íimmo-

Fefta lo

byis. 42

I

hd

immolo quotidie : n

on tauro-

|foli

1Cl

team

áta , fineintermif-

if

rum carnes , nec hircórum

j

fióne quasíta ,.& aliquàándo

sánguinem, fedimmaculátum

cupiénti.ánimo preparáta ;

um

Agnumiin altári: cujus carné

áccipe me ab homínibus , &

6s l.

pofteáquam. omnis. pópulus

redde me Magíftro meo ; ut

/értil,

credéntium . manducáverit ,

per te me recípiat , qui- per

us

Agnus, qui facrificátus eft,

te me redémit. . Itaque cruci

dye.

integer perfevérat , & vivus.

affixus eft : inqua bíduum

Pexdü.

u

amóbrem

ira

accénfus

vivus pendens, & Chrifti fi-

x

ilm,

geas , jubet eum in cárceré

dem predicáre numquam in-

(b

detrüdi; unde pópulus An-

termíttens,ad eum migrávit ,

clrepa'-.

dréam fàcile liberáffetjnifiip-

cujus mortis fimilithdinem

Vtum.

fe fedáffet multitudinem , ve-

concupíterat..

.Que ómnia

D

heméntiüs, rogans , ne fe ad

Presbyteri & Diáconi Achá-

D.

optatiffimam martyrii coróe

je:quiejus paffiónem fcripsé-

i. |

nam properántem impedirét.

runt,feita, ut commemoráà-

"m

, O bona crux , qua decó-

l

tafunt , audíffe & vidiffe te-

yulus

rem, & pulchritüdinem de

ftàántur.

Ejus offa primüm

m,

|

membris Dómini fuscepífti :

Conftantíno Imperatóre Con-

um

I

áccipe meab homínibus , &

ftantinópolim , deinde Amál-

l.

redde me magíftro meo.

phim transláta funt.. Caput ,

m

* Ut per te me recípiat ,qui

Pio II. Pontífice , Romam al-

L.

per te me redémit.

látum ,.in Basilica fanéti Pe-

m

, Beátus Andreas expánfis

tri collocátum eft.

OCC

mánibus ad coelum orábat ,

z.. Expándi manus meas .£0-

^

dicens : Salva me bona crux.

ta die in cruce ad pópulum

Utperte. Bfío Ignem ífui

non credéntem , fed . contra-

j T

amóris.

: e&io vi.

dicéntem mihi : « Quiámbu-

Jf

J

Gitur pauló póft in tribü-

lat vias non bonas , fed poft

I

;nihi

nal prodü&tum , cüm. JE-

peccáta fua.

. Deus ultió-

j

géas crucis extolléntem my-

num Dóminus , Deus ultióntí

(7]ll

ftéria , fibíque fuam impietà-

libere egit : exaltàre , qui jü-

jnis

tem exprobrántem , diütiüs

dicasterram , redde retribu-

lgro

ferre non poffet , in crucem

tiónem fupérbis. Qui.

E

tolli, & Chrifti mortem imi-

. ent

Glória Patri.. Qui,

i

tári juffit. Addü&tus Andreas

In tertioNotturno , . A fía.

n jf

ad locum martyrii,cum cru-

WVon me permittas

omine

q)ni

cem vidíffet , longé exclamá-

fámulum tuum à te feparári :

s (

re coepit : O bona crux , quaze

tempus eft; ut commendetur

decórem ex membris Dómi-

y

terre corpus meum, & me

p

d

ad te veníre jübeas.

n.i- fuscepifti , diu —dcüderäta )

Z65

Pfalm.

li

Fefta üovcmbtis. ^2 0^

imur. ix.

obliti funt. Quanta nos ejus

,

Pälnzï.us. C onfitéb

um

Afía. Andréas veró rogábat

mirácula vidémus , quot fla-

pópulum , ut non inmipedíret

gellis affligimur , quantis mi-

u

m ipsfus.

nárum afperitátibus deterré-

i

patfióne

mur , & tamen vocántem fe-

g

Pfalmus.

D óminus regnävi:t ,

ui contémnimus ?

j /m

exuültet. x.

Aiia, Accipe me ab homfni-

$. Orávit fan&us Andreas ,

| m

bus, & redde me Magfíftro

dum refpíceretin coelum , &

[

voce magna clamávit , & di-

u

meo , ut per te me recípiat ,

xit : Tues Deus meus,quem

bi

ui per te me redémit , allel.

fafmus, D óminus regnávit ;

vidi : ne me patiárisab ím-

irafcántur, x.

pio jádice depóni:

Quia

I

virtütem fantta Crucis agnó-

f

y. Nimis honoráti funt amt-

vi. Y* 'Tu es magífter meus

M

ci tui Deus. s. Nimis confor-

tátus eft principátus eórum.

Chriftus, quem diléxi , quem

g

P ater nofter.

cognóvi,quem confeffus fum :

P

LUf

Ábfolütio. À vínculis.

tantümmodó in illa voce ex-

n

i

E

Y.

ube domne benedícere.

Bfio.

áudi me. Quia.

Báo. Evangélica 1é&io.

Cujus feftum cólunus.

fs|

Y.é&io fanéti Evangeélii fe-

c&io vitte

(om.

eündüm Matthau

N cceelo jam fedet , qui de

bl

€

»

4c

I

converfióne nos àádmortet :

; Le&io Vüw

ap

qit,

N

illo témpore : Ambulans

jam jugo fidei colla Gén-

t

AUf

I

Tefus juxta mare Galilee,

tium sübdidit : jam mundi

h

Ji

vidit duos fratres , Simónem ,

glóriam ftravit : jam rui-

ia

nis ejus crebrefcéntibus , di-

at

quivocátur Petrus, & An-

dréam fratrem ejüs , mittén-

ftrí&i fui judícii diem pro-

t

tes rete in mare. Et réliqua.

pinquàántem denüntiat : &

d

Homilia S. Gregórii Paps.

tamen fupérba mens noftra

| döfiü

adhué non vult hoc fponte

e]

Fíomilia 5, in Evang.

Udiftis , fratres chariffi.

desérere , quod quotídie

ll

uia ad uníus jul-

erdit inviíta.

Quid er-

fiónis vocem Petrus & An-

0 , frátres charíffimi , quid

A

in ejus judício di&üri fu-

diréas relí&tis rétibus , fecüti

funt Redemptóré. Nulla ve-

mus , quiab amóre presén-

qi

fóhunc fácere adhuc mirá-

tis feculi nec precéptis fié-

T

eula víderant , nihil ab eo de

&imur

,

nec verbéribus

)rmemio stérna retributió-

emendámur ?.

4 Pl

X« Videns crucem Andreas

Qm

nis audíerant : & tamen ad u-

Ccrux

if

num Dómini precéptum, hoc

exclamávit , dicens :

L

admirábilis , Ó crux deijde-

"i

quod poffidére. videbän-tqr' ;

xábi-

Feftà Novembris, ^5 (, |

443

Mïm 1

vábilis , 6 crux , qug per to-

endéntem in patibulo.

$

L.

la.

tum mundum rütilas: * Sü-| Afis« Andréas'Chrifti fámu-

nb

fcipe difcípulum Chrifti , ac| lus , dignus Dei Apóftolus ,

per te me recípiat , qui per te.

germánus Petri, & in paffió-

J

móriens me redémit.: '

À

ne sócius. Áiíía.

Maximílla 4.

. O bona crüx ,. quae decó-

d ,

Chrifto amábilis , tulit cor-

j

rem;, & pulchritüdinem de

pus Apóftoli ; óptimo loco

membris Dómini fufcepífti.

cum aromátibus fepelívit. - '

Süfcipe. Glória. Süfcipe.

Afía. Qui perfequebántur ,f*

U

Bfio. Ad focietátem.

) If

juftum , demersífíti eos Dómi--

j

:

LcGio ix.

ne m inférno , & in li

us

Ed f

0

;

rtáffe aliquis tácitis

crucis dux jufti fuífti.

gno

ni

$

fibi cogitatiónlbus dicat :

Capituïum. Fratres - Corde

QU

lll

Ad vocem Domínicam utér-

enim créditur. 437.

ue ifte pifcátor quid , aut

XHymnus. F xültet orbis.

It

juantüm dimífit, qui pené ni-

Y* Annuntiaverunt Óópera

er

hil hábuit? Sed hac in re ; fra-

Dei,; * Etfa&

"

a ejus i,ntel"

tres charíffimi afréctum debé- |

lexérunt. .

NI

mus pótiüs pensáre, quàm c&-

: Ad Benedi

Etuä , Antiphonao'

fum. Multum relíquit;qui fi- |

Concéde nobis hóminem ju-

t

Ü

o

bi nihil retínuit: mültum reli-

ftum , redde nobis hóminem

uit ; qui quantümlibet parü,

fan&tut : ne interficias hómii-

Gtt.

totum deséruit.. Certé nos &

nem Deo chàrum , juftum,

d

hábita cüí amóre poffidémus ,

manfuetu

m

& piüm. -

iil

Ms

& ea , qua mínime habémus,

. :

Oxatio.

ajeftátem tuam

T

ex defidério quzrimus. Mul-

Dómine.

,8Q

p

tum ergo Petrus & Andréas

( «: Deinde

1

«commem. Fer

iæ.'

- Ad 'Fertiam ;'Antiphona.

a

dimífit,quando utérque étiam

defidéria habéndi derelíquit.

Beátus Andréas.

Jte

'Te Deum laudàámus. 17.

Capitulum.; F ra

»

tres , Corde

(dit

AD LXAUDES;

enim. 437.

*

e

$. b

jem terram .

- &per Horas, Áftía,-

rev, Inomn

Alve crux pretiófa, sü-

* Exívit fonus eörum.

n

1E-

fcipe difcípulum ejus ;!

omnemt.

]

:söq-

y.Et in fines orb

is: terre

37

meus Chri(tus.

qui pepéndit in te Magffter.

T

verba eórum.

Exívit.

ru :

Píalm. D óminus regnávit,

G lória Patri. :In omnem.

'cum reliquis.18.

^. Conftítues eos prínéipes

uper omnem terrarmt.

3

«t

(f5 / Afía. Beáàtus Andréas orà-

bat , dicens : Dómine Rex

». Mémores erunt nóminis

dl

æ;ärnæ glórig , süf&ipe me

tui Domine.

j

Ad

Fefta Der'efübna. Q

444

i

Ad Sextam

1 Píalmus. :

pixit. Dómimus.

: Andréas C

r

nMAPtuglï M'.h

cumi religuis incii: Vef |de

gl

Ca

l

Communi Apnüfol»or.

g

Ó

n enim e

itulug. :

eit "dlisio| C

Lorde

g J

61'11?11

Lu] uim. F ïaLïeS ?

!

: N

udaei & Greci : nam

43T-

g

idem Dommus ómnium,dives.

nus.

Exultet orbis. -

aM sE

u

g

nnuntlaverunt

ópeta.

i

j

in omnes, qui Ínvocant illum.,

Cl.

t

Omnis'enim , quicümque ín-

JX vocáverit nomen Domlm ;

Et fa&a CJ,US mtellexe-

i

falvus erit.

runt.

Ts

&i

s br. Conftítues eos princl-

öïu

Iaamü

rv

€ntu

g

T Q*ä ?DF'

pes , * Super omnem terram. |-

Cüm . pe

vatü

Conftítues.

Q'

Mémores:

dréas ad locum ,.ubi crux

df

erunt nóminis tu1 Dfie.Super-

paráta erat » exclamávit , &

)

dixit :O bonacrux , dlu

Gloma Patri... Conftítues.

Nmns honoráti funt amíci

deüderata ; & jam concupi-

l]

tm Deus.

Nimis confortà-

('centl ánimo præparäta fe-.

(rini

cürus, & gaudens vénio ad te,

; Quf

tus eít prmmpatus eórum.

Ad Nonam , Antipl

ita,& tu exultans fufclplas

B

s

me d1fclpulum ejus , qui pe

i

j

QUI perfequebantur

péndit in te.

]

Ca itulume

Ronm.1o. c

a'a,s enim dicit : Domme

5Oratio. M. ale&atem tuam

i

li

r

uis crédidit audítui no-

Dómine. 438.

öum com-

at

mem Fertiac.

Did

l

ftro? Ergo fides ex auditu ,

audítus autem- per verbum

d

Chrifti, Sed dico : Numquid |.

j d. SEGRE-

m

N

non audiérunt : ? Et quidem

In fefto S. Bibiatiz Virg. &

ex

in ominem terram exívit fo-

Mart. : Semid. :

M

nus eórum : & in ünesorbls

: Officium fit , àt.in Rubm-»

bus

terrae verba eórum.

cis generalibus notatur de Fe-

Den

x. br, Nimis honoráti funt ,

fto Semiduplici:

fl

* Am1c1 tui Deus. Nimis.

Omria (ixcunfur de Com-

by

Nimis confortátus eft prin-

muni Virg. exceptis his , qua&

QO

cinátus eórum. Amíci.

hic funt propria : quod. & in

|

UY

Glória Patri. INimis.

fimilibus fervatur-.tam : de

^ D

Annuntlaverunt

ópera

Apoftolis , quamde Martyri-

df

Dei.

bus:& Contefforibus , ac de

it

y,.Et fatta ejus mtel-

lexetunt.

aliis C O'mnumb us.

IG

Ad Vefperas , Antnphona,

?rh—,w

Ti

:Salve crux - pretiófa.

Ccunt

Eus . 6mmum largitor

V

D

bonórum ; qui in fá-

reliquis de Laudibus. | 443*

1nula

uj

Feíta Decembris, 2

I

süula- tiíà Bibiána cum virgi- ,* Et dedücet te mirabí

ffP l

nitátis flore martyrii palmam:

déxterga tua.

Pter

o

conjunxifti: mentes noftras.

ejus interceffióne tibi charitá-

y.Spécie &13 ', | & pulchritü-

te conjünge; ut amótis perí-

hs

dine tua inténde , prófperé

peta

culis, pramia confequámur

procéde , & regna. Et.

Ptérna. -Per Dóminum.

eCtio v.

i

&t fitcommemor.

Féerig.

Uadet nihilóminus A

I

$

prc:);

Inprimo NoGturno, L.ettio-

Tiiánus ut veneréntur deos

nes de Sériptura occurren-

Géntium , amíffas ídeó opes ;

Toy,

te j quod & itialiis Feftis fer-

Imperatóris grátiam , przecla-

B

vatur ; quándo in 1. No&t; non

ríffimas nüptias confecutürs.

affignantür aliz:e L,ectionés. ^

Si fecüs fécerint;minátur cár-

dii

qdnibNoGQurno. Letuoiv.

ceres , virgas, fecüres. At

Ibiána virgo. Romána ;

illae neque blandítiis , neque

T

b

nóbili génere nata , Chri-

minis à re&ta fide declinántes,

fe

l

f.t

iána fide nobíliorfuit. Ejus

paráte pótiüs mori,quam foe-

enim pater Flaviánus fub Ju-

dári móribus Ethnicórum ,

n

Preetóris impietátem conftan-

lY

MECTUAPS

liáno apóftata impiífümo ty-

ránno Expraféttus ,' fervili-

tíffime deteftántur.QuareDe-

büsque notis compün&tus, ad

métria ob óculos Bibiáne re-

(udm]

aquas Taurínas deportátus ,

pénte córruens, óbiit in Dífo.

C0

martyr Ooccübuit.

Mater

BibiánaRufinze mulíeri vafér-

Dafrófa,& filie primüm con-

rimz feducénda tráditur:qua

"

ab inctiábulis edóGta Chriftiá-

clufz domi; ut inédia confice-

:

réntur ; mox relegáta mater

nasleges , & illibátü ferváre

"

extraUrbem cápite plexa eft.

virginitátis florem,fe ipfa for-

Moórtuis autem plis parénti-

tior, féminz fuperávit insí-

Lubtt

bus , Bibiána cum foróre fua

dias,& Prsetóris aftus delüfit.

u

Demétria bonis ómnibus ex-

& Dilexífti juftítiam, & odí-

fpoliátur. Aproniánus Ur-

ftiiniquitátem: ^ Proptéreà

ofn

bis Prator , pecüniisínhians ,

unxit te Deus , Deus tuus

—

óleo lzetítis. - -

(ug

foróres perséquitur: quas hu-

n

mána prorfus ope deftitütas .

Y^ Propter

veritátem ^&

T

Deo mirabiliter , qui. dat

manfuetüdinem, & juftítiam.

if

efcam efuriéntibus,enutrién-

Proptéreàa.

o

te , cüm vivaciéres vegetio-

LcQio vi.

résque confpexíffet , vehe-

Ihl autem proficiénte

menter eft admirátus.

N

Rufima , quz , preter

rd!füf

$« Propter veritàtem , &

dolófa verba , illam' quotí-

nf&

die verbéribus affligébat , ut

manfuetüdmem,& juftítiam :

de

mla

/

ï

Feíta Decembrise i

.

dimové- | Homilía $.

duf

de fäg&o -propófito

Grcgþrü Papæ.

ret , fpe fua fruftrátus Pra-

lia x1..

An Evangcel,

Ü

tor, accénfus ira, quód in Bi-

: ,H(&

Y

orum.regnum ,

ra-

"

biána perdidíffet óperam , à

,. tres charíffimi ,. idcírcó

J

um

li£tóribus eam denudári ,

terrénis rebus símile dícitur,

vinttísque mánibus colüm-

ut ex his, qua ànimus novit,

i

ne alligári ; eámque plum-

furgat ad incógnita, quae non

ä

j

"

bátis cedi jubet , donec efflá-

novit : quátenus exémplo vi-

ret ánimam. ,. Cujus facrum

fibílium fe ad invifibília rà-

gloxü

corpus objé&tum cánibus bí-

piat,& per ea , quz ufu dídi-

( qun

cit, quafi confricátus incalé-

x

duo jácuit in foro Tauri , il-

at

lefum tamen , & divínitüs

fcat: ut per hoc,quod fcit no-

fervátum : quod deínde Jo-

tumdilígere , difcat & incó-

áutc

ánnes Présbyter fepelivit no-

gnita amáre. Ecce enim coe-

u

Qu

&u juxta fepülchrum foróris

lórum.regnum thesáuro ab-

l

& matris ad palátií. Licinia-

fcóndito in agro comparátur :

prö

num , ubi usque in prefens

quem qui ínvenit homo , ab-

plilmw

extat Eccléfia Deo,fancte Bi-

p

fcóndit, & pra gáudio illíus

biáne nómine dicáta , quam

vadit,& vendit univérfa, que

TU

Urbánus O&ávus inftauràá-

habet, & emit agrum illum.

[

vit , fanttárum Bibiánze , De-

».Hemc eft virgo sápiens ,

d

métrize , & Dafrófz corpóri-

quam Dóminus vigilántem

bus in &a repértis , & fub ara

invénit , qu& accéptis lampá-

ext

máxima collocátis.

dibus fumpfit fecum óleum :

]

* Ft veniénte Dómino , in-

!i

j

x., Afferéntur Regi vírgines

poft eam , próximae cjus,

troívit cum eo ad nüptias.

54

:g

* Afferéntur tibi in latítia,

, Mlédia no&te clamor fatctus

& exultatióne.

eft, ecce fponfus venit , exite

eco

o

Spécie tua, & pulchritü-

óbviam ei . Et. Le&iov

llle

ne tua inténde , prófpere

Ua in re hoc quoque

I)

procéde,& regna. Afferéntur.

G

notándum eft , quód

! if

f

invéntus thesáurus abícón-

G lória Patri. Afferéntur.

In tertio Nocturno.

ditur , ut fervétur , quia ftü-

]

j,édio fan&ti Evangélü fe-

dium coeléfltis

defidérii à

Qd

; D

cündüm Mattheum.

malígnis fpirítibus cuftodíre

L.e£io vii.

Cd L Ig.f

non süfficit,qui hoc ab hu-

defi

N illo témpore :

ixit Je-

mánis láudibus non abfcón-

fis.

fus discipulis fuis parábo-

m

dit. In prasénti étenim vi-

lam hanc : Símile eft regnum

ta, quafi in via fumus , qua

z

coelórum thesáuro abícóndi-

ad pátriam pérgimus. Ma-

b

ligni autem fpíritus iter no-

LU

toin agro. Et réliqua.

runi

,.'

;(* K'elta Decembris, ;

&

,

ftrum quafi quidam latrüncu-

1à Lau

d. fit commem. Fer

i

li óbfident.

Depradári er-

Véfpere de S. Francifco

Cl

1'

go desíderat , qui thesáurum

averio , cum commemorae

püblicé portat in via. Hoc

m

autem dico , non ut próximi

"Bü£ht. DEGEMERIE

Nil,

ópera noftra bona non ví-

Ton

deant , cüm fcriptum fit : Ví-

ln fefto S. Francifci Xaverii

r

Conf, Duplex.

deant ópera veftra bona, &

Omnia de Cói Confeff. not

L.

gloríficent Patrem veftrum,

Pont. pr&ter ea, qug fequun-

lii

qui in ceelis eft : fed ut per

Q

hoc , quod ágimus , laudes

Eus ,qui

rlzgägärum Gén-

t

L

extérius non quaeràmus. Sic

tes beáti Francífci prae-

n

autem fit opus in püblico,

dicatióne, & miráculis Ecclé-

Ub

quátenus inténtio máneat in

fia tuge aggregáre voluífti :

occülto: ut & de bono ópere

concéde propítius ; ut , cujus

N

d.

próximis prebeámus exém-

gloriófa mérita venerámur;

)

plum ,& tamen per intentió-

virtütum quoque imitémur

]s

nem , qua Deo foli placére

exe'mpla.

er Dóminum;:

querimus , femper optémus

Q

, |

fecrétum.

Deinde. fit commemoratie

fanti&. Bib

H

jang &

ntiphona.

eIS ,

,,Média no&e clamor fa&tus

Veni fpon

fa Chri

i, accipe

1tet

eft: « Eccefponfus venit,

corónam , quam tibi Dómi-

exíte óbviam el.

nus preparávit in aeetérnum.

n

lp

$

Prudéntes vírgines aptáte

y. Diffüfa eft

grátia in--läbjig

;

Ill

$

ftraslámpades. Ecce.

tuis.

&lóriaPatri. Ecce.

, Proptéreà benedí

p

L ecqrie us

us

Le&ioix.

eus in etérnum.

xit 'ti

D

esáurus autem coelé-

t

Oratio. Deus ómnium. 444-.

Vi

TT

fte eft defidérium : ager

Pofteà de Feria : quod .&

j

lo

veró , in quo thesáurus abícó-

fervatur per totum Adven-

ujd !

ditur, difciplína ftüdii coelé-

tum in.Vefperis & Laudib.

0nt

ftiss. Quem profé&to agrum

In primo Nocturno , Le&io«

t

vénditis ómnibus cómparat ;

nes de Script. occurrent.

qui voluptátibus carnis re-

In ij. Nocturno.' Le&tie ive

j

nüntians , cunéta fua terréna

Rancífcus

n

avério

Dioecéfis

IT

defidériaper difciplíng coelé-

Pampelonén-

(

ftis cuftódiam calcat : ut nihil

fis nobílibus paréntibus na-

u

jam , quod caro blandttur , li-

tus , Parífiis fan&to Ignátio

eat, nihil, quod carnálem vi-

fefe cómitem & difcípulum

)

gä

junxit. Ipfo magíftro eo bre-.

|

1 l

tam trucídat , fpíritus perhor-

reícat.

'je Deum. 17.

vi devénit , ut in rerum divi-

:

nárum

*

.Eefta Decembris: "»

näfüin contemplati

óne defi-

Gentes concionàntem , nna-

q

xus , àterra aliquándo fubli-

queque fua lingua loquén-

[güï

mis elevarétur : quod illi fa-

tem audíivit.

Províncias in-

-

]u

nümeras pédibus femper , &

tl

crificánti.coram pópuli mul-

titüdine aliquóties evénit.Has

fzepé nudis ,peragrávit. Fi-

p

ánimi delícias magnis fui cór-

dem Japóni& , & fex áliis

dl

f

poris cruciátibus merebátur.

Regiónibus invéxit. Multa

TNam interdítto fibi non car-

centéna hóminum míllia ad

u

nis folüm & vini , fed panis

Chriftum in Indiis convértit ;

v

uoque tritícei-ufu , vilibus

magnósque príncipes, Regés-

menl

cibis vefci sólitus, per bíduü

que complüres faero fonte

tU.

fubínde ' triduümque omni

expiávit. Et cüm tam magna

guin

rorfus aliménto abftínuit.

pro Deoágeret , ea erat hu-

f

g

:

érreis in fe flagéllis ita fze-

militáte , ut fantto Ignátio ,

vii

viit, ut fiepécopiófo cruóre

tunc Prepófito fuo , flexis

DLM

difflüeret : fomnum brevif-

génibus fcríberet.

gt

w. Amávit eum Dóminus

f

fimum humi jacens carpébat.

&« Flonéftum fecit illum Dó-

&ornávit eum , ftolam gló-

f

minus , & cuftodívit eum ab

rie índuit eum , * Etad por-

E

inimícis, & à fedut&ióribus

tas paradífi coronávit eum.

qu

tutàvit illum : * Et dedit illi

y. Induit eum Dóminus 1o-

qnat

M

claritátem setérnam. :

rícam fidei, & ornávit eum.

TEU

y* Juftum dedüxit Dóminus

Et.

Le&io vi.

jl

per vias re&as, & ofténdit

Unc dilatàndi Evangélii

fibis

H

ardórem, multitüdine, &

illi, regnum

Dei. Et dedit.

u

E

e&tio v.

excelléntia miraculórum Dó-

W

Ji

minus roborávit.

Ceco vi-

J 1ta& aufteritáte ac fantli-

al

' táte Apoftólico müneri

fum «éddidit. 'Tantum marí-

jiam matürus , cüm Joánnes

na aqu& fignoCrucis convér-

] 6

tértius LufitánizRex áliquot

tit indulcem , quantum quin-

( &

nafcéntis Societátis viros à

géntis ve&tóribus, qui fiti adi-

(

Paulo tértio pro Indiis poftu-

gebántur ad mortem,diu fuf-

l

láffet ; fantii Ignátii hortátu

fécit: qua in várias quoque

N

ab eódemPontífice ad tantum

regiónes afportáta, egri plü-

rimi sübitó curáti funt, Plu-

B

opüs cum Apoftólici Nüntii

T

poteftáte delígitur. Eó appül-

res mórtuosrevocávit ad vi-

Gl

1us , íllicó variaáarumGéntium

:

tamjinter quos prídie fepultü

türs

difficillimis & váriis linguis

érui juffum é tàmulo fufcitá-

H

divínitüs

inftrüttus

appáà-

vit, duósque álios,dum éffer-

ruit.

fiom

Quin eum quandóque

réntur , apprehénfa eórum

manu , paréntibus e féretre

üniCq idiómate ad divérías

vivos

|

1

b

W.

Nïx*"'*ï?eüa Decem

.

bris. *

449

vivos reftítuit.

Prophetíz

Ql

tium defignári. Ante étenim

N

fpíritu paffim afflátus , plüri-

dictum füerat : In viam Gén-

ma & loco & témpore remo-

tífima enuntiávit.

tium ne abiéritis ; nunc au-

i

Demüm

tem dícitur: Predicáte om-

in Sanciáno Sinárum ínfula

áliis

die fecünda Decémbris óbiit

ni creatürg: ut fcílicet prius

üla

à Judia Apoftolórum repülfa

plenus méritis , laboribüsque

predicátio tunc. nobis in ad-

gad

conféttus.

Demórtui cadá.

AH

jutórium fieret,cum hanc illa

ver viva calce per multos

ad damnatiónis fum teftimó-

M

f

menfes bis óbrutum,fed péni-

nium fuperba repulíffet. Sed

tus incorrüpttüi, odóre & sàn-

cüm difcípulos ad pradicán-

P

guine manávit : & ubi Malá-

g

dum Véritas mittit , quid

cam delátum eft , peftem fz-

áliud in mundo facit , nifi

i,

víffimam conféftim extínxit.

DN

grana séminis fpargit ? &

Dénique ubique terrárum

pauca grana mittit in sémine,

US

novis maximísque fulgentem

ut multárum méffium fruges

miráculis , Gregórius Déci-

recípiat ex noftra fide.

q

musquíntus Santtis adfcrípfit. |,.. Ifteeft , qui ante Deum

MW |

&, líte homo perfécit ómnia

magnas virtütes operatus eft,

I

quz locütus eft ei Deus, &

& de omni corde fuo laudávit

g l

[

E

dixit adeum : Ingrédere in

Dóminum

Ipfe in-

réquiem meam : * Quiate

tercédat pro peccátis ómnium

vidi juftum coram me ex óm-

populórum.

i

nibus Géntibus.

/, Ecce homo fine quereéla ,

ned

y. Mte eft, qui contémpfit

verus Dei cultor, ábftinens

Di«

vitam mundi-, & pervénit

feab omni ópere málo , &

ad ccelcftia regna.

Quia.

pérmanens in innocéntia fua.

Wt

G lória Patri.

Quia.

Le&io viii.

m

Intertio No&turno.

Eque étenim in univér-

tf
