namque eít fru&tum fácere

tulit damna per culpam.

Jra?vn

poeniténtiz

áliud dignum

* Intuémini,quantus fit ifte A

TIidy

üoe

niténtie fru£tum fácere.

ä»

qui ingréditur ad falvándas

Ü

QUi

t enim fecündüm dignos

Gentes : ipfe eft Rex juftítiz,

LOm

poeniténtie fruttus . loquá-

Cujus generátio non habet

F

i

mur , fciéndum eft;quia quis- |finem-y. Precürfor pro no-

!tu E[m)-

quis illícita nulla commífit, | bis ingréditur , fecündüm ór-

b

l

huic jure concéditur , ut Ií-

dinemMelchífedechPóntifex

citis utátur : sícque pietátis

Mif

fa&tus in térnum. Cujus.

Yiptn

ópera fáciat , ut tamen, fi vo-

G lóriaPatri. Cujus.

It

t

lüerit , ea , que mundi funt ,

AD LAUDES

non relínquat.

081

& per Horas ; Afía;

lus

** Nondifícédimus à te, vi.

Anite tuba in Sion , quia

Z

vificábis nos Dómine, & no-

propé eft dies Dómini ,

- QU0]

men tuum invocábimus.

ituf:

ecce vénietad falvándum nos,

z

* Ofténde nobis fáciem tu-

allelüja , allelüja.

Q 9

am , & falvi érimus.

aml

NV

óminus regnávit.

Vi

tl

* Meménto noftri Dómine |cum reliquis. | 9.

D d

in beneplácito pópuli tui :|Afía. Ecce véniet defiderá-

$.

vífita nos in

utfárituo. O-|tus cunt&tis Géntibus : & re-

fténde.

Cct0 1X*

tl

plébitur glória domus Dó

mi-

termat

/A T fiquis in fornicatió- | ni; allelüja.

3

fu.

nis culpam , vel fortáffe |/13a: . Eruntpravain diré&ta,

Ri

quod eft grávius , in adulté- | & áfperain vias planas : veni

rum lapfus eft ; tantó à fe| Díie,& noli tardáre , allelája.

I u

lus

T

lícita debet abfcindere, quan-

* Dóminus véniet , oc-

li

tó fe méminit , & illícita per- | cárrite illi ,

dicentes : Mag-

lm

petráffe. - Neque enim par

WtU

num princfpium , & regni

fruttus boni óperis effe de-

ejus non erit finis : Deus ,

bet,ejus qui minus,& ejus qui

Fortis , Dominátor , Princeps

Jf

ámpliüs delíquit ;aut ejus qui

acis , allelája , allelüja.

J

18s

(v

I(à

in nullis, & ejus qui in qui-

Omnípotens fermo tu-

v .

büsdam facinóribus cécidit ,

us Dómine à regálibus sédi-

i

& ejus qui in multis eft lap-

véniet ; allelüj

"u

büä

uium.

I

: -

e.

us.Per hocergo quod dicitür:

aplt

z Et'or. Á

j t

Fácite fru&tus dignos poeni-

Ratres

Sic nos exífti-

guttt

^" methomo , ut miníftros

$ Wa

téntie : uniuscujüsque con-

fciéntia conventtür , ut tantó

Chriti , & difpenfatóres

j

majora acquírat bonórum

myfteriórum Dei: Hic jam

p

mc

6perum lucra per poenitén-

qu&ritur inter difpenfató..

"

res,

j

20

Dorminica quarta Adventus.

xes, ut fidélis quis inveniátur,jAd Tcrti$,Afa, Ecce véniet

ratres.

q

Hyinnu

Capitul.

Y

ut

fuprà:

N clará vox

?'edärgu'it

&. Dr.

eni ad liberándum

Bp

Ü

Obfcüra quzque pérfo-

nos,* Dómine Deus virtà-

tum.

Veni.

Ofténde

,'

nans

E

Proculfugéntur sómnia :

|fáciemtuam,

&??alv

1 érimus.

Ab alto Jefus prómicat.

Dómine Deus virtütum.

]

160 i

M ens jam resürgat tórpi

da ,|(5lória Patri. Veni.

.

[i

Non ámpliüs jacens humi :

». Timébunt Gentes nomen

Sidus refülget jam novum ,

tuum Dómine.

ji

|,,Et omnes Reges terre

j/

Uttollat omne nóxium.

W

j

En Agnus ad nos míttitur

glóriam tuam.

Laxáre gratis débitum :

Ad Sextam , Antiphona.

:

i

|

ä

Omnes fimul cum lácrymis| Erunt prava.

Mi

Precémur indulgéntiam.

Capitulum. r.

E

Cor

U t ,cüm fecündoó fülferit ,

Ihi autem pro m

p

|

M

eft, ut à vobis jüdicer ,

'

f

Metüque mundum cínxerit ,

autab humáno die : fed ne-

:

"

Non pro reátu püniat ,

Sed nos pius tunc prótegat.

que meípfum jüdico.

Ofténde nobis Dó-

|

:

"V irtus, honor , laus, glória |.. br.

Mifericórdiam tu-

.M

Deo Patri cum Flílio ,

mine, *

San&to fimul Paráclito ,

am. Ofténde.

; Et falutáre

ldl

Amen.|tuum da nobis. Mifericórdiá.

f

l

In feculórum fzcula.

Ti

J.. Vox clamántis in desérto;| ; lória Patri.

Ofténde.

|

LT

aráte viam Dómini.

; , Meménto noftri Dómine

"

K

. Re&tas fácite sémitas ejus. n beneplácito pópuli tui.

]

i,

Ad Benedi&us , Ànti

h

ona.|g, Vffita nos in falutári tuos

Ave Miaría, grátia p

2

ena

Ad Nona

, Anti

W

Dóminus tecum : Benedí&ta| Omnipotensiermo.

phül?a.

D

ü&lt

tu in muliéribus , allelüja.

Ap

itulum.

1. Cor. 4.

- Nifidicendafit Antiphona.

Taqu

e nolíte ante tempus

n

, judicáre , quoadüsque vé-

$Ut

Nolíte timére. Vel Antiph.

',ul&äux

&

b

Ecce compléta. 194« QratiQ.

iniat Dóminus , qui & illu-

Xcita, quefumus DÓ

mi-

minábit abfcóndita tenebrá- — i

tuam ,

& rum , & manifeftábit consília

Mil

ne, poténtiam

veni, & magna no

bis virtü |córdium : & tunc laus erit

Í

|

te fuccürre : ut per auxílium | unicuíq

ueà Deo.

n

A

Superte Jeráfalem ;

! mi

grátiz tuz , quod noft:a pec-

z .P)ï;iöt

ur Dóminus.. 5uper.

cáta preepédiunt , indulgen-

Bu

tia tug propitiatiónis accele-

y., Etglória ejusin te vidébi-

"Bl

tur. Oriétur. (5 lória. Super.

D

ret. Qm vivis.

y,D9-

PIH

Ectwe'n'ü

Infra Hebdom. iv. Adventus.

g .Dömine D

eus. virtütum | res eos, &non invénies, virog

converte nos.

rebélles tuos;erunt

Xquafi.non

libeïaää;?

, Et ofténde fáciem tuam | fint :

fyir

& véluti consümptio ,

& falvi érimus. :

hómines bellántes advérfum

| 'OML

.. Ad Ve

f

p

eras , Antiphona, |te- Quiaego Dóminus Deus

llj e'rimL

Cánite tub

a.

cum reliq. d

tuus apprehéndens manum

*tügum.

aud

207* Pfalmus. D 1X

i

(

tuam , dicénsque tibi : Ne

?

óminusca

ulüm.

128.

ímeas, ego adjüvi te.

Ts

cum reliq.

"

ratres, Sic nos.

,

Pa

Non auferétur. 204.

Hymn.C reátor alme. 203.

Le&io llio

MU

. Roráte coeli défuper ,

Onh timére vermis fa-

Amubes pluant juftum.

"IN

cob;qui mórtüi eftis ex

ipho,

[j

Aperiátur terra , &

gér- |Ifrael : egoauxiliátus fum ti-

imDinet Salvatórem.

bi,dicit Dóminus, & redémp:«

Cot, 4

Ad Magnificat , Antipft, . O.|tor tuusfan&tus Ifrael; Ego

O frufuf

|

Qratio. E Xcita , qu&fumus. | pófui te quafi plauftrum trí»

idier.

Ut íuprà.

208«

turans novum , habens roftra

l o

Poit Vefperas diei dicun- |ferrántia : triturábis montes,

.

ere Defunctorume

& commínues: & colles quaft

s 1

FE P Dd

A.|pülverem pones. Ventilábis

jcondum

1* De Iíaía Propheéta.

.€os,& ventüs tollet , & turbo

Ef

10 b

Ti

Cap- I e bo

difpérget eos: &tu exultá:

Tericüd

tu Ifrael ferve meus,|bis in Dómino , in fancto If

finde,

E

Iacob quem elégi, feinen

ael l&táberis.

r Dor:

Abraham amíci mei: inquo

. Nle opórtet. 205,

apprehéndite ab extrémis

:

| uh tUi-

Ad Laud. ^fíz fecundü fupe-

Wtl

terre, &à longínquis ejus

rioré Rubr. 192. P(. Mife.

Vocávi te, & dixi tibi:Servus | rétecum reli

q.de Pfalt. 58«

npt

meus es tu ; elégi te, & non

J

Capitulum. . 1faig. 2« C5

h COM'

abjéci te. Ne tímeas,quia ego

níte, & àafcendámus

je lenyt

tecum fum : ne declínes, quia

v

Y

ad montem Dómini ; &

ego Deus tuus, confortávi

ad domum Dei Jacob : & do-

üique V

te, & auxiliátus fum tibi, &

cébit rios vias fuas ; & ambu-

li U illl

texci

fufcépit te déxtera jufti mei.

làbimus in sémitis ejus : quia

jt oti

z. Cánite tuba. 204.

.de Sion exíbit lexy& verbum

Le&io. 1.

Dómini de Jerüfalem.

; ]us ?

.Cce confundéntur, &|Hymnus.Enclaravox, ut

etüfalff

erubéfcent omnes, qui|fuprà. 808.

pugnant advérfum te: erunt|y. Vox clamántis in.desértos

nus- W,

quafi non fint, & períbunt vi-| paráte viam Dómini.

' CWM'

I

riqui contradíc

unttibi.Qua- | &« Re&as facite sämitasgjus;

?* wPBD

j

Pt $

j

210

infra ,Häbdom. iv. Adventus, -

AdBenedi&us ; Antiphona. [y.. Meménto noftri Domine

Wl

Dicit Dóminus: Poeniténtiam | in beneplácito pópuli tui. -

g

ágite : appropinquávit. enim

. Mífita nos in falutári tuo.

W

regnum coelórum , allelüja.

Deinde K yrie eléifon. 44.

quä

ANifi dicenda fit Antiphona. [Ad Non

ain

Capit, 1aice 14.

y

Nolíte timére.

vel Anti

Ropée

i

Ut véniat tem-

j

M

Ecce compleéta. 194.

ph. P

pus ejus, & dies ejus

; Deinde Hyrie eléifon. 61.

non elongabüntur. Miferé-

u

Oratio. E. Xcita , quefumus. | bitur enim Dóminus Jacob ,

fi)

|

ut fuprà.

208.

& lírael falvábitur.

jii

Hodie dicitur Offic.Defun&. - m.br. Superte Jerüfalem ,

Ad Tertiam , Capitulum.

*

riétur Dóminus. Super.

l

erem. 2

e

tglóriaejusin te vid

ij [

Cce dies vén

ldnt 5 diCit

itur.

Oriétur.

e.-

Dinj

4 Dóminus : & fufcitábo |G lória Patri. Super.

m

,

David germen juftum , &|y. Veni Dfie,& noli tardáre.

N

xegnábit Rex, & sápiens erit: .. R.elàxa facínora plebi tuae.

- af

& fáciet judícium & jufti-

Deinde K yrie eléifon. 47.

! EU

tiam in terra.

Ad Vefp. Afía, Inclinávit.,

tsin

&. br.

mos, ^*

Veni ad liberándum [Pf21.Diléxi. cum rel. dePfa

tum.

Veni.

Dómine Deus virtü-| 132. Capitulum. Gen. 49*

;j

l)

On auferétur fceptrum

Ul

xw. Otfténdefáciem tuam, &

de Juda, &dux de fé-

p a

falvi érimus. Dómine,

more ejus, donec véniat , qui

lg

G lória Patri. Veni.

mitténdus eft: & ipfe erit

PT

H

v. Timébunt Gentes nomen | expeétátio Géntium.

j

tüum Dómine.

Hymn. Creátor alme. 203.

TE

V

IY

z,, Et omnes Reges terre|y.

oráte coeli défuper, &

Vi

; glóriam tuam.

nubes pluant juftum.

preld

ll

. Deinde K yrieeléifon.41. [w. Aperiátur terra, & gér-

UT

TYj

Ad Sextam. Capit.

€en 224

minet Salvatórem.

i

I

. IN diébus illis f:

alváabitur |Ad Magnificat , Anti

l

hs 0

tT

I

Juda , & Ifrael habitábitur

Deinde If yrie eléifon. 134.

eonfidénter: & hoc eft no-

FERIA TER TIA.

Wum,& f

N

1l

L

men , quod vocábunt eum ,

'De Ifaía Prophéta.

t l

Dóminus juftus nofter.

Le&io 1.

Cap. 42.

*' EWQ |

&'- bro

Ofténde nobis Dfie ,

Cce fervus meusfufcipiá

UR

* Mlifericórdiam tuam.. O-

A zeum: eléttus meus, com--

ülumü

fténde. ,

Et falutáre tuum

plácuit fibi in illo ánima mea:

da nobis.

Mifericórdiam.

dedi fípíritum meum fuper

] Vlfg[

G. lória Patri. Ofténde.

bus pró-:

[&x

x

| [jeum,;judícium Génti

feret

*

DI

$

f

Mo

Infia Hebdom. iv. Adventus.'

um

feret. Noncl

a

amábit, nequej,, Propter nímiam charitá-

d

accípet persónam,nec audié-[tem fuam , qua diléxit nos

Pa

ldl i

tur vox ejus foris. Calamum| Deus , Fílium fuum mifit in

quafsátum non cónteret, & li- | fimilitüdinem carnis peccáti.

n. æ]l

num fümigans nonextínguet:| Ut eos.

F li

in veritáte edücet judícium.

Antate

Le& '.."

Diiono einá-

j b

* M

Non erit triftis , neque tur-]

cit novum , laus ejus

buléntus , donec ponat inter- |ab extrémis terre ; qui de-

l

l,

rajudícium : & legem ejus | fcénditisin mare,&yplenitüdo

TUbl

infule expeGtàábunt.

:

ejus, ínfule & habitatóres

!

, Nafcétur nobis párvulus,

eárum.Sublevétur desértum,

NI

&

vocábitur Deus, fortis:

& civitátes ejus : in dómibus

te wj

habitábit Cedar : laudáte hà-

* Tpfe fedébit fuper thronum

Ü

David patris fui , & imperá-

bitatóres petre, de vértice

bit: cujus potéftas fuper há.

móntium clamábunt. Ponent

Qd

Atdn

merum ejus.

It

üt

Dóminoglóriam , & laudem

Q

, Inipío benedicéntur om-

ejus in fnfulis nuntiábunt.

UT

nes tribus terre, omnes Gen-

Dóminus ficus fortis egredié-

r

tessérvient ei. Ipfe.

tur , ficut vir przliátor (ufci-

"i

ij

li

Le&io ii

tábit zelum : vociferábitur ,

[

- /Ec dicit Dóminus Deus] & clamábit: füper inimícos

P icntt

Jereans coelos, & extén- | fuos confortábitur.

lu dei

x

dens eos , firmans terram ,|g, Virgo lírael,revértere a&

t t

& qus gérminant ex ea

civitátes tuas : * Usquequo

A

dans flatum pópulo , qui eft| dolens avérteris ? generábis

[f

fupeream, & (píritum cal-

Dfím Salvatórem, oblatiónein

d.

cántibus eam. Ego Dóminus

novam interra $

Ambulá-

Mp

vocávi teinjuftitia , & ap-

bunt hómines in falvatiónem.

iil

prehéndi mànum tuam,. &

?, In chatitáte perpétua di-

Íervávite. Etdedi te in fce-

éxite: ídeo attráxi te mife-

1/

[ [

dus pópuli, in lücem Gén-

rans tui. Usquequo.

j

y, v

tium: Ut aperíres óculos ca-

Glória Patri. Ambulábunt,

;

!

córum, & edüceres de conclu-

g

Ad Benedictus., Antiphoná.

TIA

fióne vintétum , de domo cár-

Consürge; éonsürge: indüere

d.

ceris fedéntes in ténebris.

fortitüdineri bráchium . Dffi.

£; Ecce jam venit plenitüdo

N

Nifi dicenda fit Antiphona,

JS,MC]F |

témporis , in quo mifit Deus

, Nolítetimére, Vel Antiph.

us

Filium fuum in terrasjnatum

Ecce éómpléta; 194.

de Vírgine , fa&tum fub lege.

"Deinde K yrie eleifon. 6rt.

ii

1e'um lï?a

* Uteos, qui fub lege erant,

Ad Magnificat , Antiph. O

ib

redímeret.

Mi

"

Dei.ngde It yrie e*le"ifollg. 1434

[4

212

Yníra Hebdorm. iv. Adventuse

FERIA QUAR T A.|fuftinébunt. 'Leváte in coc-

,

De Ifaía Prophéta.

lumóculos veftros , & vidé.

j

;

Ledio i.

Cap. 51.

te füb terra deórfum ; quia

.A Uditeme, qui fequími- | coeli ficut fumus liquéfcent ,

:

ni , quod juítum eft , & | & terra ficut veftiméntumat-

li

queritis Dóminum : atténdi- | terétur,& habitatóres ejus fi-

l:

te adpetram , unde excífi|cut hac interíbunt :íalus au-

Il

. eftis, & ad cavérnam laci, de |tem meain fempitérnum erit,

, qua praiífi eftis.

Atténdite | & juftítia mea non deficiet.

l

.ad Abrahampatrem veftrum, |».. Non difcédimus à te , vi-

& ad Saram , qua péperit | vificábis nos Dómine, & no-

Vos : quiaunum vocávi eum, | men tuum invocábimus.

& benedíxi ei , & multiplicá- & Ofténde nobis fáciem tu-

vi eum. Confolabitur ergo | am , & falvi érimus.

fiti

Dóminus Sion , & confolábi-

. NMleménto noftri Dómine

2

u

turomnes ruínas ejus: & po-

in beneplácito pópuli tui

*

i

.et desértum ejus,quafi delí-

vifita nosin falutári tuo. O-

F

- cias,& folitüdinem ejus quafi

fténde.

Lettio lii.

ï

hortum Dómini. Gáudium &

at

Udiíte me , qui fcitis ju-

Qs

letítia inveniétur in ea, gra-

A

ftum,pópulus meus , lex

nbl

' tiárum à&io , & vox laudis.

mea incorde eórum : nolíte

frend

E. Jurávi, dicit Dóminus,ut

timére oppróbrium hómi-

Cf

ultrà jam noniráfcar fuper

num, & blasphémias eórum

MOl

.terram: montes enim , &

ne metuátis. Sicut enim ve-

ftiméntum , fic cómedet eos

lp

.colles . fufcípient juftítiam

1.

meam, * Et teftaméntum

vermis: & ficut lanam, fic

n

. pacis erit in Jerüfalem.

devorábit eos tinea: falus

y. Juxta eft falus. mea , ut

D.

autem mea in fempitérnum

"véniat: & juftítia mea , ut

erit, & juftítia mea in gene-

(

xevelétur. Et teftaméntum.

ratiónes generatiónum.

(

: Le&io ii

&. Intuémini,quantus fit ifte,

l14

&

JA Tténdite ad me pópule

qui ingréditur ad falvándas

þlilra'rus«

meus ,& tribus mea

Gentes: ipfe eft Rex juftítiz,

me audíte ; quia lex . à me[* Cujus generátio non habet

Ls

!

éxiet , & judícium meum in

4

finem. y,

- Preecürfor pro

ml

ucem populórü requiéfcet.

nobis ingréditur , fecündüm

Prope

eft juftus meus ,

órdinem Melchífedech Pón-

Quitg

egréffüus eft Salvátor meus ,

Véloy

tifex fattus in aetérnü. Cujus.

d

& bráchia mea pópulos judi- | G lória Patri. C ujus.

ini

cábunt: me infule expectá-

Ad Benedi&tus

Antiphona;

fa

látem , &

1 !'ventus

þtuþnt.;"& bráchi um meum [Ponam in Sion

in

A

infra Hebdorh. iv'. Adventts.

2123.

!vätem

T &W

in ferü(alem gl(xriam meam,

qui eonsürgat ; & téneatte :.

allelüja.

É

abfícondifti fáciem tuam à no-«

1

uäf;cem

vifi dícenda fit Antiphona.

bis, & allisífti nos in manu

Häntum;

TNotíte timére.

vel Anti

ph.

iniquitátis noftrz. .

Ecce compléta. 194.

.. Non auferctur. 204.

Is

Deinde. K yrie eléifon. 61.

Le&8io i.

"lgn

T nunc Dómine , Pater

emumerit

Ad Ma

[i)

n

de Kyrie eléifon..134-

gnificat , Algtiïgh. O.

nofter es tu , nos veró

(

FER

IA

QUINTA:

lutum: & fi&tor nofter tu ,

Bitti

'Hö,&n

De Ifaía Prophéta.

& ópera mánuum tuárum.

II

Le&tiot,

Cap. 64.

omnes nos. Neirafcáris Dó-

Tinam dirümpetes coe-

mine fatis, & ne ultrà memí-

w

m

U

los , & defcénderes

a

neris iniquitátis noftre : ecce:

]'D

fácie tua montes deflüerent.

réfpice : pópulus tuus omnes

Sicut exüftio ignis tabéfce-

nos. Cívitas sSan&i tui fat&ia

Jl tüi

rent , aque ardérent igni , ut

eft desérta, Sion desérta fatta

t (

notum fieret nomen tuum ini-

!d

eft , Jerüfalem defoláta eft.

mícis tuis: à fácie tua gentes

Domus fían&ificatiónis no-

iij

turbaréntur. Cüm féceris mi-

ftrae , & glórie noftre , ubi

VR

xabília,non fuftinébimus : de-

laudavérunt te patres noftri ,

4

: vj

fcendífti , & à fácie tua mon-

fa&ta eft in exuftiónem ignis ;:

Un hc

tes defluxérunt.

A fzculo

& ómnia defiderabília noftra:

TA

non.audiérunt , neque áuri-

vería funt in ruínas.

^

Lenim

bus percepérunt: óculus non

x;. IMe opórtet. 205.

fedet

vidit , Deus absque te , que

Ad Benedictus , Antiphona^

m i

reparáfti expeGtántibus te.

Confolámini ,

confolàmini:

yu

x. Cánitetuba. 204.

pópule meus , dicit Dómi-

;

n

nus Deus vefíter.

nf

Ccurriïti llgaänti ; & fa-

Nifi dicenda fit Antiphona.-

TU

ciénti juftítiam : in viis

Ecce compleéta. 194.

.

.

fon- l.llt

iil

tuis recordabüntur tui : ecce

Deinde K yrie eléi

;frindis

tuirátuses, &peccávimus :

fuprà. 61.

.

in ipfis. füimus femper , &

Ad Magni

ficat, Antiph.-Oä

on habt

falvábimur. Et fa&i fumus'

, -Deinde K-yrie eléifon.- ut

iorpt

üt immündüs omnes nos , &

fuprà.

34

epindié

quafi pannus menftruátee üni-

"ERLA

SEXTA.

De Ifaía Propheta.

ech P

vérfz juftítide noftrae: & cecí-

Yi CUd

dimus quafi fólium univérfi ;

de8io i,

Cap. 66.5

& iniquitátes noftrae quafi

' Udiíte verbum

ómini ,

j

ventus abftuléruntnos. Non

£ Xqui trémitis ad verbum

W

P

1

'ejus : dixérunt fratres veftri

lütem;

)!

eft, qui ínvocet nome;n*tuu'ï'n;

O 3

odién- -

214

Infra Hebdom.iv. Adventus.

[

odiéntes vos , & abjiciéntes

ALe8io ii

Ü

M

l'ómodo fíi cui mater.,

aqw

propter nomen meum : .Glo-

N

rificétur Dóminus , & vidé-

blandiátur , ita ego con-

bimusin Izetítia veftra:ipfi au-

folábor vos , & in Jerüfalem

)9

confolabímini. Vidébitis , &

t^

tem confundéntur. Vox pó-

Vl

puli de civitáte , vox de tem-

gaudébit cor veftrum, & offa

plo,vox Dómini reddéntis re-

veftra quafi herba germiná-

[

tributiónem inimícis fuis. An-

bunt, & cognofcétur manus

[ m&

Wïh:

téquam parturíret , péperit :

Dómini fervis ejus , & indig-:

ántequam veníret partus ejus,

nábitur inimícis fuis.

Quia

gl

hi

péperit máfculum.Quis audí-

ecce Dóminus in igne vöni?t,

pff |

MJV

vit umquamtale? & quis vi-

& quafi turbo quadrígz ejus:.

b

dithuic símile?Numquid par-

réddere in indignatióne furó-

l

türiet terra in die una ? aut

rem fuum , & increpatiónem

r

] l

h

ariétur Gensfimul,quia par-

fuam in flamma ignis , quia

turívit ; & péperit Sion filios

in igne Dóminus dijudicábit,

lt

& in gládio fuo ad omnem

Ts

IQUN.

fuos? . Nafcétur nobis.211.

€CLUO 11»

carnem , & multiplicabün-

NT

X [ Umquid ego , qui álios

tur interfétti à Dómino.

l

l

4- *5 párere fácio , ipfe non

X^. Virgo lírael. 211.

páriam, dicit Dóminus ? Si

Ad Beneditus , Antiphona.

l

€go , qui generatiónem cete-

Ecce completa funt ómnia ,

ristríbuo , ftérilis era , ait

qua diéta funt per Angelum

Luns

Dóminus Deus tuus ? Lz-

de Vírgine María.

.

)9

(

NT

tàámini cum Jerüfalem , &

Deinde. K.

yrie eléi

fon. ör. :

Mi

exultáte in ea omnes , qui di-

Ad Magnificat , Antiphona.

L

U

lígitis eam : gaudéte cum ea

O Emmánuel;Rex & légifer

)

W

gáudio univérfi , qui lugétis

nofter , expe&Gátio Géntium ,

tor

Ífuper eam , ut fugátis , & re-

& Salvátor eárum : veni ad

falvándum nos Dómine Deus

ftli Y

pleámini ab übere confola-

ff

tiónis ejus: ut mulgeátis , &

nofter,

lanji

delíciis affluátis ab. omnímo-

;- Deinde K

rie cläifa'n.ïlgz;o,

$i Vigil. Naüv. Dfii venerit.

HXgm

da glóriá ejus. Quia hac di-

Mita

cit Dóminus: FEcce ego de-

án Dííica, Offic. fithoc modo.

t

clinàbo fuper eam. quafi flà-

Ad Matutinum , invitato-

ibv]

xjum de V igilia.. F ódie fcic-.

T

vium pacis, & quafi tor-

i |

i]

réntem inundántem glóriam

tis.

ut infra. Hymnus de

(el W

Géntium, quam fügétis: ad

Adventu.

Vertbum fupér-

num pródiens. utinfra.

übera portabímini , & fuper

lbfqu;

genua blandiéntur vobis:

Afias;Pfalmi, V erficuli;Le-

tü

fl

w« Eece jam venit. 211.

&iones. & x in i. & ii- No-

éur-

Wl ?

ge

l

- In Vigilia Nativitatis Domini.

I.'

2

&urnodieuntur de Domini-," Antiphone , & Píalmi d

.c

C"i It

caquárta. |293,

In tertió| Feria occurrente.

;

E

1 ego (

4

hrj

Notturno AfíZ & P(almi dely. FIódie fciétis

, quia gä

Dominica. x4, Y- de Vigilizj] niet Dóminus.

&i l

tres Leéttiones de. Homilia

5 Et mané vidébitisglóriam

T & Ofïl

dRrind

Vigilie cum fuis s. & non

ejus.

QU T

fegitur Homil.Dominice pro

Lé&io fan&i Evangeélii fe-

ultima Lectione. Laudes de

cündüm Matthaeum.

! müx

Vigiliacum commemoratio-

Le810 5

As 6s

& (

nede Dominica. Similiter &

effet

& Yénj

Um

defponsáta

Qer Horas celebratur. Offi-

Mater Jefu María Jo-

g'gæcjüs:

cium de Vigilia.

"

feph , ántequam convení-

nefong

rent , invénta eft in ütero

ationen

E

N VI

ILIA

Otfiini«

ativitatis

habens de Spíritu fanct

p.— Et

4 Q

Ad Matutinum, Invitator..

reliqua.

(icàbi

Homil fan&i Hierónymü

Qmnem

W ódie fciétis , quia véniet

Dóminus :

Presbyteri.

Et mané vidé-

ii

óriam ejus.

Lib. r. Comm; in c. t. Matth.

i.

zi

eníte , exultémus. 2.

Uare non de símplict

AW

Hymnus.

Ántpius

vírgine , fed de defpon-

rbum fupérnum pró-

sáta concipitur? Primüm, ut:

t m

diens

per generatiónem Jofeph orí-

Ángdin

E Patris etérni finü ,

o Maríe monítrarétur :

TOH- 61-

Qui natus orbi sübvenis ,

fecündó , ne lapidarétur à

Yabénte curfu témporis,

Judais àt adültera : tértió ,

niplon

Tlàmina nunc pé&ora ,

ut in /Egyptum fügiens ha-

Auinit

"Tuóque amóre cóncrema :

béret folátium.

Martyr

Gintut

Ut cor cadüca déferens .

Ignátius étiam quartam áddi-

auid

Coeli volüptas fmpleat :

dit caufam ,. cur à defpon-

E

t cüm tribünal Jüdicis

sáta concéptus fit : Ut par-

Damnábit igni nóxios ,

tus , ínquiens , ejus celarétur

Et vox amíca débitum

ii

diábolo , dum eum putat ,

vt

Vocábit ad coelum pios.

non de vírgine,fed de uxóre

t m0d0'

on efca flammárum nigros

generátum.

at

olvàmur inter türbines ,

w San&

ificámini hódie ; &

gie t

Vultu Dei fed cómpotes .

eftóte paráti : quia die cra-

w v

Coeli fruámur gáudiis.

ftína vidébitis , ^ Majeftá-

V atri , fimülque Fílio ,

tem Dei in vobis.

j

y' Hódie fciétis , quia vé-

n

l

"ibíque (an&te Sptritus ,

fio

Sicut fuit , fit jügiter

niet Dóminus , & mané vi-

T

Seclii per omne glória.Amé. débitis — Majeftátem.

Ü

4

^

216

In Vigilia Nativitatis Dominis

p

Le&io ii.

[

dicit Dóminus; die enim crá-

NNtequam conveniren

t,

ftina. defcéndet , Dóminus ,

as

A

invénta eft in ütero ha-

* Etáàuferetà vobis omnem

at

lànguórem.

bens de Spíritu fan&to. . Non

ab álio invénta eft nifi à Jo-

y^ Cráflina die delébitur

feph, qui pene licéntia mari-

infquitas terre,& regrnábit

j

tàli futürze uxóris ómnia no-

verat,

fuper nos Salvátor mundi.

Pmr

;

Quod autem dícitur:

Et áuferet.

Antequam convenírent ; non

G lória Patri. Et áuferet.

Mi

séquitur , ut pófteà convéne-

Deinceps Officium fit Du-

It

lex.

N

*?

zint: Sed Scriptüra, quód fa-

SMa) 'ff

&um non fit , ofténdit.

AD LAUDES,

& Conftántes eftóte, vidébi-

& per Horass Afía.;

i

jl

tis auxílium Dómini fuper

dea& Jerüfalem nolíte

D

f

vos : Judea & Jerüfalem

timére : crasegrediemini ,

lan

nolite timére.

& Dóminus erit vobífcum,

-

(s

* Crasegrediémini, & Dó-

allelüja.

h«t

aminus erit vobífcum.

Píalmus. D óminus re

[

gnávit,

Matn

Y San&Gificámini filii Ifrael ,

cumrcliquis. 19.....

W

& eftóte paráti. . Cras egre-

Aüna. Hódie fciétis , quïä

Y

diémini.

véniet. Dóminus , & mané

fed n

LeGio iii.

vidébitis s

5

lóriam ejus.

i

Ofeph autem vir ejus,cüm

Aiía. Cráftina die delébitür

Vif m) 1

effet juftus, & nollet eam

iníquitas térre , & regnábit

]Y

l

tradücere, vóluit occülté

fuper nos Salvátor muridi.

j

hi

Íttere eam.

Ana. Dóminus véniet, oc-

$1. quis for-

d a

nicárig conjüngitur , unum

cürrite illi, dicéntes : Mag-

n

corpus efficitur ; & in lege

num princípium , & reg-

d

recéptum eft , non folüm

ni ejus non erit finis : Deus ,

PU

reos,Íed & cónfcios crími-

Qu

Fortis, Dominátor , Princeps

yEtr

num obnóxios effe peccáti

pacis , allelüja,

4r J

quómodo Jofeph , cüm cri-

Alia». Cráftina erit vobis fa-

m

men celáret uxóris, juftus

lus , dicit Dóminus Deus ex-

fcríbitur

ercítuutm.

Mb

Sed hoc tefti-

aj

mónium Maríe eft , quód

,Capitulum,

Rom. x.

Ti Vi

Jofeph fciens illíus . caftitá-

Aulus fervus Jefu Chri-

tem , & ddmírans ,

P

fti

i li

quod

, vocátus Apófto-

evénerat , celat filéntio ,

lus , fegregátus in Evan-

W

cujus

myftérium - nefcié-

gélium . Dei , quod. anté

l

at.

promíferat

per Propheétas

! CXpe&c

Bre San&iücäminix filii Ifrael,

fuos in Scriptüris (an&is.

'aiü

ae

In Vigilia Nativitatis Domini.

2Y

leemmc

Ut

de Filio fuo , qui fa£tus eft ei

quem

Redemptórem — lzti

fufcípimus , veniéntem quo-

*bls (

carnem.

ex sémine David fecünd'üm

que jüdicem fecüri videá

ii

tl

Hymnus.

mus , Dóminum noítrum

clara vox redárguit

Jefum Chriftam Fíilium tu-

p

l

I

bfcüra quaque pér

[ ul

nans

:

um : Qui tecum vivit & reg-

nat in unitáte" Spíritus fan-

Procul fugéntur sómnia :

ai

eus, per ómmia facula

lcy

Ab alto Jefus prómicat.

fzeculórum.

m f

gy, Amen.

:

iMlens jam resürgat tórpida ,

Non ámpliüs jacens humi :

Et dicitur per Horas diei.

ts

Sidus refülget jam novum ,

Prima dicitur (icutin Du-

Aff

Ut tollat omne nóxium.

m m

plicibus : & ad Abfolutio-

En Agnus ad nos míttitur

,

nem Capituli dicitur Capitu-

lemin

L

axa

re gratis débitum :

Ium Nona.

bícum

Omnes fimul cumlácrytnis

Ad. Tertiam , Anti

Hódie fciétis.

ph;ma'.

Precémur indulgéntiam.

gl

Ut , cüm fecündó fülserit ,

Capitulum.

Rom. rz.

Metüque mundum cínxerit ,

Aulus fervus Jefu Chri-

le*tis, W

on pro reátu püniat ,

Pa

. Vocátus Apófto-

I&W

Sed nos pius tünc próte-

lus , fegregátus in

:van-

j

gat.

gélium-Dei , quod anté pro-

dilebit

Virtus ,honor, Iaus, glória

míferat per Prophétas fuos

d

Deo Patri cum Fílio,

in. Scriptüris fanctis de Fí-

mundi

San&to fimul Paráclito ,.

liofuo , qui fa&tus eft ei ex

t

In feculórum fzcula.

sémine David fecündüm cag«

Amen.

netme.

s M

] Ü n

xy. Cráftina die delébitur

£!.breve. Hódie fciétis ,

j: D

iníquitas terra.

* Quia véniet Dóminus.

,. Et regnábit fuper nos Sal-

Hódie.

J

vátor mundi.

y.Et mané vidébitis gló-

ilis f

Ad Benedictus

Antiphona.

riam ejus.

Quia.

jus x

Oriétur ficut

fo

I . Salvátor

G lória Patri.

Hódie.

mundi : & defcéndet in üte-

y', Conftántes eftóte.

va 1'

rum Vírginis , ficut imber

x. Vidébitis auxílium Dá-

t C

fuper gramen , allelüja.

mini fuper vos,

Qratio,

hl

Ad Sextam, Antiphona.

Y EVZ'

Eus , qui nos redemp-

Cráftina die.

iM

tiónis

noftrz

ánnua

* Cà fl.tlü[lme

Rom. r.

pod

Wi

expe&atióne letíficas : prae-

U

p

predeftinátus . eft

i

l

fta , ut Unigénitum tuum

Q

Filius Dei in vir-tütq

b

O 5

e-

Ws

218

In Vigilia Nativitatis Domini.

.Rom. r.

fecündüm Spíritum fanQifi-

Capitulum.

catiónis, ex refurreGtióne

Er quem acc

imus grá-

mortuórum Jefu Chrifti Dó-

P

tiam , & Ap

i

[

látum ad

mini noftri.

obediéndum fidei in ómnibus

g. breve.

Cráftina die , Géntibus pro nómine ejus ,

* Delébitur igiquitas terra.|i

n quibus eftis & vos vocáti

Cráftina.

efu Chrifti Dómini noftri.

l)

y. Et regnábit fuper mos|*.br. Cráfüna, * Erit vo-

Salvátor mundi. Delébitur. |bis falus.

Cráftina.

G lóriaPatri. Cráftina.

.|v. Dicit Dóminus Deus ex-

J

l

l

J

y. Cráfüina erit vobis fa-|ercítuum. Erit.

É

d

Ius.

G lória Patri. Cráftina.

r. Dicit Dóminus Deus ex-|y- Cráftina die delébitur ini-

ial

ercítuum.

Dl

quitas terre.

Ad Nonam , Antphona. :

$. Et regnábit fuper mos

p

[

[

Cráftitia erit.

Salvátor muqdi.

UR

n C

li, Q

[

Vr

o

p

Ü

1

ii

m

l.

:

J*

Vf

::

13

.:x

E

»

.iïm

Af |

r2

P

1:

.

)

»

| Í

;

-

EE

[

097 E.

9

: v t

——

Cm)

'

EUTTE Es

du

—

E

E.

EX

f VY

—

z. L

mf -;n!ggä :-:

T

7

Ób i

f

N

"UET

:

jau

UinU

COX

Q

x

e

maw

Ó

v

i

)

|

ï

j

w

(

Mln.

W

Ittne

ZT

£

Cal

| Ppä,r

A

üïf[]ei,n

j

f!ltxæ, V

Whu

ln

Ffi

4

IN

Qüï

RGM.[

219

t

l

fs g

il i

us

NATIVITAT

s

V s

h Wte

d!

DOMINI.

Ltf

l

l

lu

AD VESPERAS,,

Payfem Patérnz glórie

Antiphona. .

Pater fuprémus édidit.

J «

Ex pacíficus magnificá-

"Iu lumen;& fplendor Patris,

R

tus eft , cujus vultum

Tu fpes perénnis ómnium ,

l

desíderat univérfa terra.

£

Inténde, quas fundunt preces

Itür

Il

Pfíalm. Dixit Dóminus. 128.

Tui per orbem sérvuli.

ménto rerum Cónditor ;

Afía. Magnificátus eft Rex

" NI

pacíficus fuper omnes Reges

Noftri quod'olim córporis .

univérfae terra.

Sacráta ab alvo V írginis :

Pfalm. Confitébor. 129. ?

Nafcéndo , formam sümpfe-

Aíia. Compléti funt dies

4 fs.

Maríze , ut.páreret filium

"Teftátur hoc preefens dies

fuum primogénitum.

Currens per anni círculum

Pfalm, B eátus vir. 129...«

Quod folus é finu Patris -

Afia. - Scitóte, quia prope eft

Mundi falus advéneris.

regnum Dei : amen dico vo-

Aunc aftra, tellus , equora ,

[

Hunc omne , quod .coelo

bis, quia non tardábit.

Pfalm. Laudáte püeri. 129.

ubeft,

Aíia. Leváte cápita veftra :

Salütis AuGtórem novse

ecceappropínquat redémptio| Novo falütat cántico.

veitra.

V.t nos , beáta quos facri

Pí2lm. L audáte . Dóminum

Rigàávit unda Sanguinis, :

omnes Gentes. 132.

Natális ob diem tui.

*

Capitulum.

Tit. 3. b

Hymni tribütum.sólvimius..

Ppáruit benígnitas, &

J efu , tibi fit glória,

. Mhumaánitas Salvatóris no-

Qui natus es de Vírgine ,.

ftri Dei , non ex opéribus ju-

Cum Patre, & almo Sptritu,.

ftítie , qua fécimus nos , fed

In fempitérna fecula.

fecündüm fuam mifericor-

Amen.

diam falvos nos fecit. .

Sic.. term

inantur . omncs

Hymnus,

Hymni ejusdem metri usque

'Efu Redémptor ómnium ,

ad Epiphamam.

|Quem luds ante orígi-

Y^. Cráftina die delébitur int-

n;m

quitas terra.

f

mEt

220 !

ln Nativitate Domini.

Et regnábit fuper nos| pgo autem conftitütus fum

y

$a

vátor mundi.

Rexabeo fuper Sion mon-

bbï

AdM

4

cab,

hona.

tem fanttum ejus , * przdi-

j

C

um ort

i t

erit

r

coe-

cans praecéptum ejus.

hi

fi

lo,vidébitis Regem regum

póminus dixit ad me :*Fílius

procedéntem à Patre , tam-

meusestu, egohódie génui

Eïut

te.

[

quam fpopfum de thálamo

(

fuo.

Or

El

10»

póftulaà me , & dabo tibi

'Oncéde,quz

1

umus, om-

Gentes hareditàtem tuam : *

ft

u

C

nipotens Deus: ut nos

& poffeffiónem tuam térmi-

Unigéniti tui nova per car-

nosterra.

f

Ji

nem natívitas líberet , quos

Reges eos in virga férrea, *

"

M

f

fub peccáti jugo vetüfta sér-

& tanquam vas figuli con-

vitus tenet.

Per eümdem

frínges eos.

]

AUA

Dóminum.

Jf

Et nunc Regesintelligite : *

AD MATUTINUM.

erudímini , qui judicátis ter«

usl

I

vitatoriu

ram.

At

Hri

i

us natus

gh nobis ,

Servite Dómino in timóre: *

Jiniy

C

* Wenite , adorémus.

& exultáte ei. cum. tremó-

^

(s

re.

Tini

P. V enite , exultémus. 2.

Hym. Jefu Redémptor. 219.

À pprehéndite difciplínam

3f

L]

Tn

imo No&urno. , Afja.

nequándo irafcátur Dfis :

jultg

pidi

21

n

us dixit ad me : Fílius

& pereátis de via jufta.

UT

rüéüses tu,ego hódie génui te.

Cumexárferitin brevi ira

3Degidcrat

ejus, * beáti omnes, qui con-

hn

U. ar'l;räglräääzrhnt Gen-

fidunt in eo.

n

^X tes , * & pópuli meditá-

Afia. Dóminus dixit ad me :

TR

ti funt inánia ?

Filius meus estu, ego hódie

Dhtim

A füitérunt Reges terre , &

génui te.

[/ i'm(

príncipes

convenérunt

imn

Afía. Tanquam fponfus Dfís

1j

UI

unum * advérsüs Dóminum ,

procédens de thálamo fuo.

kf

di

& advérsüs Chriftum ejus.

Pfaímus r8.

"m

Dirumpámus víncula eó-

Oeli enàrrant glóriam

ts

Jl

rum:* & projiciámus à no-

Dei, * & ópera mánuum

li

bis jugum ipsórum.

ejus annüntiat firmaméntum.

Af

X

ul hábitat in ccelis ; irridc-

Dies diéi erüétat verbum* &

Emmühgt

biteos: * & Dóminus fub-

nox no€&i índicat fciéntiam.

T

fannábit eos.

Non funt loquéle , neque

Ut

uncloquéturad eosin ira

.ermóries , * quorum non au-

[

:

ua, *&in furóre fuo con-

diàntur voces eórum.

MT

*

vit fo-

10 QO

turbábit eos,

in anem terram exf

nus

In Nativit,afe Doripi.

Ts

anus eórum : * & in fines or-

ómine adjütor meus

S*&

p

ia

,bisterra verba eórum.

redémptor meus.

u

Infole pófuit tabernáculüm

a. " amquam fponfus Dó-

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

minus procédens de thálamo

Bu

fuo.

fus procédens de thálamo fuo

* F

Exultávit ut gigas ad cur- JAfía.

Diffüfa eil" grátia in

réndam viam , * à fummo

T

làbiis tuis , proptéreà be-

li tu&m 1

coelo egréffio ejus.

nedíxit te Deus in ztér-

Et occürfus ejus usque ad |num.

ID (

fummum ejus: * nec eft , qui

Pfalmus 44.

fe abfcóndat à calóre ejus.

Ru&ávit cor meum ver-

krre

L ex Dómini immaculàáta ,

