lóriaPatri. Afferéntur.

In Hymno Vefperarum &

Hac die

Bd

In tertio No&urno , legi-

atutini , dicatur:

(l op

tür Homiliain Evangelium , |Igtus méruit fuprémos Lau-

frodf

S'fmileerit regnum coelórum | dis honóres.

Oratio.

Titgi

decém Virgínibus. de Com-

Eus ,quiin tuee charitá-

tllm,(

yuniVirg. xcviil.

!

tis exemplum ; aciiufri;]iä-

"fit,

"

j

"d

eé

Fefta Januarii.

^. '::'9

)

N

um

ancum

,.

pl'öttge,

lium redemptiónem, f:

nónam pergens , cüm

äh

rifti

Petrum Noláfcum Eccléfiam

fidélibus ab hóftium fervitü-

Chfimi-;

tuam nova prole foecundáre

te rediméndis omnem pecü-

divínitüs docuffti ; ipsíus no-

niam consümpsíffet , feipfum

bis interceffióne concéde , à

pro iis liberándis venum ire ,

& fet

peccáti fervitüte folütis , in

aut in illórum víncula süffici

coeléfti pátria perpétua li-

cüpere di&titábat.

W'mi.

N 'ïäüima ,

bertáte gaudére. Qui vivis

y.. Honéftum fecit illum *Dö-

& regnas.

minus, & cuftodívit eum ab

Deinde fit commemoratio

inimíels , & à fedu&tóribus:

s

S. Martinz Virg. & M. Afía.

tutávit illum: * .Et dedit illi

Veni fponfa Chrifti , àccipe

claritátem eetérnam.

| st

corónam , quam tibi Dörninus

; Juftum dedüxit-Dóminus

praparávit in a&térnum.

per vias reCtas , & ofténdit

5 éfug,

V v t

, Diffüífa eft grátia in lábiis

li regnum Dei. Et dedit.

tuis.

M

Proptéreà bene-

LeGto v.

i

díxit te Deusin a&térnum:

Uàm gratum Deo füe..

um n

Oratio, D eus j qui inter cé-

Q

rit hoc fan&ti viri'defi-

tera. 552.

dérium , sübfequens declará-

m

In primo No&turno , Le&.

vit evéntus: nam no&tu orán-

de Scriptura occurrente.

ti;& de Chriftianórum in cap-

J & Cgütu

Inii.NoGurno. Lectioiv.

tivitáte degéntium . fubsidio

ric fl

Etus Nolàfcus , Recáudi

multa ánimo volvénti , beáta,

Virgo appárens,;Fílio fuofibí-

u dex

propé Carcasónam in Gál-

lia nóbili génere natus , fin-

que acceptíffimum fore fug-

gulári erga próximum chari-

géifit , fi ad fui honórem Reli-

yda i

tàte excélluit.

Cujus virtü-

giosórum Ordoinftitaerétur,

tis preságium fuit., quód

quibus przcípue effet cura ,

ns A

cum adhuc in cunábulis và-

captivos ab infidélium tyràn-

m Cn' |

Íret infans , exàmen apum

nide liberáre. . Huie coeléfti

yenl al

ad eum convolávit , & favum

mónito- illicó. obtémperans ;

dentis

mellis in ejus déxtera con-

unà cum fantto Ray mündo de

UA

ftrüxit.

Adoléfcens parén-

Pénnafort, & Jacóbo primo ,

[i NOI&FC

tibus orbátus, Albigénfium

Rege Aragóniz , de eàdem re

j» 0

haerefim ; quas tunc in Gállia

à Dei Genitríce ipfa. no&te

Religiónem

»erarumi

graffabátur , éxecrans, divén-

pramónitis . .

[]

J

dito património in Hifpániam

beáte . Mariie de. Miercéde

'fecéffit

»

.

& apud beátam

Redemptiónis Captivórum

j

Qu

Vírginem Montis Serráti vo-

inftítuit ; Sodalibus fuis quar-

w

tum,quo pridem fe obftrín-

to voto obftríGis , manéndi

(

J

"

Xerat,exsólvit, Tum Barci.!in pignus. fub |Paganórum

f

pót-

Feita Februarii. f;

iftianó-

r t

potï?ïäte; fi pro Chr

die trigéfima prima Januárii:

[j

d

rum liberatióne opus füerit.

celebrári precépit.

, Amávit eum Dóminus , &

y;, Ifte homo perfécit ómni

a,'

j

lum

ornávit eum : ftolam glórie

qua locütus eft ei Deus, &

gb

índuiteum: * Etad portas

dixit ad eum: Ingrédere in

h

paradífi coronávit eum.

réquiem meam :

* Quiate:

Induit eum Dóminus lort-

vidi juftum coram me ex óm-

fr n

y*

?

nibus Géntibus.

fresb

N

cam

fideli , & ornàviteum. Et.

bu

Le&8io vi,

y. lfte eft , qui contémpfit.

Dito virginitàtis voto ,

vitam mundi , & pervénit

j

* 2ilibátam

ad coeléftia regna.. Quia.

Gnáti

erpétuó ca-

|

Áig t

fütàtem fervávit. Patiéntia,

G lória Patri. Quia.

humilitáte , abftinéntia , cc-

In tertio No&turno ;

Homï-l-

iftolu

lia venerabilis Bedz Presby«

vt

terísque virtütibus mirabili-

teriin Evangelhium. ANolite

um

ter enítuit.

Prophetíe do-

Vil 1

no illáftris , futüra praedíxit :

timére pusíllus grex.

de:

inter qui máxime celebrá-

Conmmuni

Confefforis. nonm

tss

Pontif. Ixxxivà

ij

tur,quód Jacóbus Rex Va-

léntiam à Mauris occupátam

In fecundis Ve

fperis fit

ij Eyl

expugnáverit , accépta pritis

commemor. S.Igriatin Epifco-

un

ab eo obtinéndm vi&tórig

1, & Martyris.

ieram;

. FESTA FEBRUARIL.

4 al

fecuritáte. Angeli cuftódis ,

ac Deípare Vírginis ; fre-

Prima die non impedita dis

ial i

citur Officium Defun&orum:

ln

quénti apparitióne recreabá-

DIE I. FEBRUARII.

tut.

Sénio tandem confé-

Aiplio,

&us , de imminénti morte

In fefto S. Ignatii Epifc. & M.

lpriyi

cértior factüs , in morbum

Semiduplex.

"n

Aíía, lfte Sanftus pro lege

& E

incidit $ fan&tísque refé&tus

Sacraméntis , fratres fuos ad

Dei fui certávit usq; ad mor-

Syangd

charitátem ^ erga

captivos

tem , & à verbis impiórum

TOSLdf

cohortátus , & Pfalmum,

non tímuit : fundátus enim

AChrll

Confitébor tibi Dómine in

erat fupra firmam petram.

Vlondi

toto corde meo , devotíffimé

y. Glória & honóre coroná-

ltb

récitans , ad illa verba,

fti eüm Dómine.

tf :

w. Etconftituífti eum fuper

Redemptiónem mifit Dómi-

Y

hus pópulo fuo, fpíritum Deo

ópera mánuum tuárum.

1 hgj

réddidit média no&Ge Vigi-

Oratio.

M

lis Nativitátis Dómini anno | $ Nfirmitátem noftram re-

iveam ,

milléfimo ducentéfimo quin.|*.fpice omnípotens Deus :

"tl

uagéfimo fexto. Cujus fefti- | & quia pondus própriz a&tió-

d

ii Már-

xf;gätem Alexánder séptimus |nis gravat , beáti Ignát

tyris

] ma

Fefta Februazin. .

Jour;

tyris tüi atque Pontíficis in-

mentiónem ; & de Ep

?ftola

(

tercéffio gloriófa no

s. próte-

ejus.4 quam &ad Romános

gat. .Per Dóminum.

Ícribit , pauca pónere. De

)fus, Ü

n primo No&urno;ILe&ió-

Syria usque ad Romam pu-

dere j

gnoad béftias in mari & in

Quiatt

i

nes de Scriptufd occurrente:

Àn fecundo No&urno.

terra , notte diéque ligátus

AX OT.

Ex libro fan&i Hierónymi

cum decem leopárdis , hoc

Yinyit

Presbyteri de Scriptóri-

eft milítibus , qui me cuftó-

bus Ecclefiáfticis.

diunt ; quibus & cüm bene-

o

Le&io. iv.

fécero , pejóres fiunt.

Iní-

Ui

Gnátius Antiochénez Ecclé-

quitas autem eórum . mea

I

fiae tértius poft Petrum A-

do&trína eft : fed non idcírco

5 $ Hm*

póftolum Epífcopus, commo-

juftificátus fum.Utinam fruar

Prej

4

vénte perfecutióné Trajáno ,

Nd

lt

|

béftiis , que mihi fünt przpa-

damnátus ad béftias , Romam

rát& ; quas & oro mihi veló-

*

d

vinctus miíttitur.

Cümque

ceseffe ad intéritum , &.ad

Qs ml

návigans Smyrnam veníffet ,

fupplícia , & állici ad come-

ubi Polycárpusauditor Joán-

déndum me, ne , ficut & alió-

ts d

nis ; Epifcopus erat, fcripfit

rum MMártyrum,non áudeant

a Eplo

unam Epíftolam ad Ephétios,

corpus attíngere. Quód fi ve-

álteram ad Magnefiános, tér-

níre nolüerint ; ego vim fá-

AML

tiam ad "P'rallénfes , quar-

ciam , ego me urgébo, 1it dé-

vedita d

tam ad Romános : &

inde

vorer. lgnófcite mihi filíoli

[

-

orum.

egrédiens fcripfit ad . Phila-

quid mihi profit , ego ício.

Am)

délphios, & ad Smyrnaos ,

se Defidérium . ánima. ejus

& própriam ad Polycárpum ,

tribuífti ei Dómine , * Et

j

comméndans illi : Antiochén-

voluntáte labiórum e

i

jus non

S

Qgro M

fem Eccléfiam : in qua & de

fraudáfti eum.

k

Évangélio , quod nuper à me

3« Quóuiam prevenífti eum

s ;ad n

in benediciiónibus . dulcédi-

jmpini

translátum eft , fuper persó-

Atus &i

na Chrifti ponit teftimónium*

nis , pofuifti in cápite ejus co-

5 Honéftum fecit illum Dó-

;gtram-

rónam de lápide pretiófo. Et.

e con

minus , & cuítodívit eum ab

Le&lio vi.

inimícis

& à feduéctóribus

Unc incfpio Chrifti effe

tutávit illum:

*Ft. dedit

difcípulus , nihil de his ,

un l

illi claritátem setérnaim.

. purt

qua vidéntur , desíderans ,

*'«Defcendítque eum illo in

ut Jefum Chriítum invé-

fóveam: & in vínculis non

niam. . Ignis , crux , béftie ,

u) i

confráé&tio óffium , membré.

"

derelíquit eum. . Et. Le&io v.

l Hæ

Jf

f Wgnum autem vidétur ,

rum divífio , & totíus cór-

yit

0t3 tor--

f

x uiä- tanti viri fécimus |poris contríio; &t

ménp-

((

Fefta Februarii. 7Z,

*

| jto:

menta diáBollin me v

éniant,

Qui ama

t ; inquit , ánimam

(

fuam , perdet eam.

Quod

,H

tantum utChrifto fruar.Cüm-

duóbus modis intélligi poteft.

u U

ue jam damnátus effet ad

semll

béftias, & ardóre patiéndi ru-

Qui amat , perdet : id eft:

fiamas , perdes. Si cupis vi-

n J jl

giéntes audiret leónes, ait:

tam tenére in Chrifto , noli

t

Fruméntum Chrifti fum,dén-

tibus beftiárum molar, ut pa-

mortem timére pro Chrifto.

quæsivü

nis mundus invéniar. Paffus

Item álio modo : Qui. amat

!

)u pm

)]

ul

eft anno undécimo Trajàni.

ánimam fuam , perdet eam :

nr X

Relíqui& córporis ejus An-

noli amáre ,ne perdas: noli

amáre in hac vita, nep

i p

tiochiz; jacent extra por-

in aetérna vita.

?rdgs

6]oni.

tam Daphniíticam in coeme-

À

tério.

, Corónaáurea fuper caput

ejus, * Expréffa figno fandi-

E

x. Stola jucunditátis fnduit

)

TU

eum Dóminus :

* Etcoró-

tátis , glória honóris , & opus

nam pulchritüdinis pófuit

fortitüdinis.

"

melt i

iebs d

fuper caput ejus.

à. Quóniam prevenífti eum

du t

j; Cibàávit illum Dóminus

in benedictiónibus dulcédi-

nis, pofuífti in cápite ejus

g :

pane vite , & intellé&tus ;

Wi hon

& aqua fapiéntie falutáris po-

corónam de lápide pretiófo.

vide]ot

távit illum. Et corónam.

Expréffa.

Glória Patri. Et corónam.

p« LeGo viit.

imieida

fté-

qis fj

In tertio- Nocturno.

Y Ocautem , quod po

j,é&Qio fan&ti Fvangelii fe-

riüs dixi , magis habére

àe co

vidétur-Evangélicus fenfus.

MC

cündüm Joánnem.

um d

Le&i0 vii.

Cap. i2.d

Séquitur enim : Et qui odit

T Nillo témpore : Dixit Jefus

ánimam fuam in hoc.mundo ,

ltrend

in vitam stérnam cuftódit

It g

difcípulis fuis: Amen, amen

dico vobis, nifi granum fru-

eam. : Ergo , quod fuprà di-

Non te

qnénti cadens in terram ,

&um eft, Qui amat, fubintel-

D Cüli

mórtuum füerit , ipfum fo-

Mgitur , in hoc mundo ; ipfe

ïit, flgm

lum manet. Et réliqua.

ütique perdet : qui autem odit

Vuifeot

j

Homilía S. Auguftíni Epífc.

ütique in hoc mundojin vitam

e[f

d'ract, 5x, in Joann. fub med.

etérnam ipfe cuftódit eam.

Slamhula

PfeDóminus Jefus erat gra-

Magna & mira fenténtia ,

A

I

num mortificándü, & mul-

quemádmodum fit hóminis in

Pl

T

tiplicándum ; mortificándum

ánimaàm fuam amor;ut péreat,

1 U

infidelitáte Judeeórum , mul-

ódium ne pércat.

*i malé

elpfo

amáveris , tunc odífti : fi be-

UM

tiplicándum fide populórum.

Jam veró exhórtans ad paf-

ne- óderis ,

tunc. armnáíti.

uf

ftiónis fuge fe&tánda veftígia :

Felíces , qui odérunt : cufto-

eDeu;

dién-

Fefta Februarii. 4

3

; äh'lmam

A

diéndo, ne perdant amándo.

DIE Il. FEBRUA

RIl

»

$. Hiceft veré martyr , qui

In fefto Purifieatioris B. M.

Em

il

pro Chrifi nómine sángui-

:g

nem fuumfudit: *5 Quimi-

Cupis

nas jüdicum non tímuit , nec

Antiphona.

0 , Q]

terréng.. dignitátis . glóriam

| Admirábile

commér-

7

LQhri(la

qusesfvit , fed ad coeléftia re-

."cium ! Creátor géneris

J amat

gna pervénit.

um

Aumáni animátum corpus

y. Juftum deduxit Dóminus

iumens , de Vírgine nafci di-

ts: wl

ber vias rettas, & ofténdit

gnátus eft: & procédens homo

Alli regnum Dei. ; Qui.

nepþrdæ

fine sémine , largítus eft no-

£s ória Patri.. Qui.

bis fuam Deitátem.

pertt

; Auettio; 1x»

Pía3lm, Dixit Dóminus.

&

no fa.

'; xXEd y

ide, ne tibi fubrépat,

reliqui. confueti de B. IMI. ut

;Aou.

^ ut te ipfum velis interí-

in ejus Officio parvo,. cxlvi.

mere fic intelligéndo , quód

Aíia.

uando natus es in-

2.

wf eun

debes : odíffe. ?n. hoc mundo

effabiliter ex Vírgine , tunc

- Aulcil

ánimam tuam.

Hinc enim

implétae funt Seripturg : fi-

ii oj

quidam malígni atque per-

cut plüvia in vellus defcen-

k prai

vérfi hómines, & in feípfis

dífti, utfalvum fáceres ge-

crüdelióres -& fceleratiores

nus humánum : te laudámus

Deus nofter.

homicide , flafhis fe donant ,

äod pf

aquis fe prefócant , precipí-

Afía . Rubum quem víderat

A

tio fe. collídunt , & péreunt.

Moóyfes incombüftum , con-

js Tabt

Hoc Chriftus non dócuit : imó

us fenfi

T

fervátam agnóvimus. tuam

y qid

étiam diábolo precipítium

laudábilem virginitátem : Dei

pc u

fuggerénti refpóndit : Redi

Génitrix intercéde pro nobis.

m odl

retró sátanas : fcriptum eft,

Afis, Germinávit radix Jef-

A^

ydfüpid

Non tentábis Dóminum De-

fe:orta eft ftella ex Jacob ;

h fübiti

um tuum.. Petro autem di-

Virgo péperit Salvatórem :

xit , fignificans ,. qua.-morte

te laudàmus Deus nofter.

yydo ii

clarificatürus erat Deum :

Á

atemot

Afía, EecceMaríd génuit no-

oj vit

Cuüm effes jünior;cingébas te,

bis Salvatórem : quem Joán-

& ambulábas, quó volébas:

nes videns exclamávit,dicens:

jdit t

cüm autem fenüeris , alter te

fexé

Ecce Agnus Dei , ecce , qui

hm

cinget, & feret , quo tu non

tollit peccáta mundi, allel.

vis. Ubi fatis expréffit , non

Capitulum. .Malach.

As

nl PM

àfeípfo,fed ab álio debére.

ce ego mitto Á

nge

'ïum

T

qdit: |

i

occídi , qui veftígia séquitur

&

Es

eum , & preparábit

Ti

l

Chrifti.

viam ante fáciem meam.

Et

1 *

ll

fh]l

Te Deum laudámus, 17.

iftatim véniet ad templum

at

LATI-

$60

Fefta Eebruarii. 2

D

fanttum fuum Dominátor ,

Antiphong , Pfalmi iNo-

| Curnorum: dicuntur ut. in

Ledi

quem vos quaritis , & Ange-

(r

lus teftaménti , quem

Officio parvo B. IVlariz.cl. .

vultis.

: vos

]n primo INoctuzno.

Wi

( [ |

Hymnus. À ve maris. exl.| , Spécie tua , &pulchritü-

aMl

$3. Refpónfum aecepit | Sí-

dine tua. 5«.. Inténde ; pró-

meon à *píritu fantto-

fperé procéde , & regna.

1]

d

De libro Exodi.

sinda (

x Non visürum fe mortem,

30

nifi vidéret ChriftumDómini.

Le0 1.

Cap. 13*

I

Ad Magnuifieat ,. Antiphona:

: Ocuütus eft Dóminus ad

iT2

Atur

Senex. püerti portabat , puer

Móyfen , dicens : Sanétí»

autem fenem regeébat : quem

fica mihi omne primogéni-

ttgl

Virgo péperit, & poft par-

tum ,quod áperit vulvam in

ybitin

nis(ug

tum Virgo permanfitipfum ,

filiis Ifrael, tam de homini-

qu'cm gén

uit , adorávit.

bus , quam de juméntis : mea

m

Ea

Oratio;

funt . enim ómnia.

Et ait

Vi

Móyfes ad pópulum: Cum

ir d

Mnípotens , fempitérne

inuem

Ó

Deus , Majeftátem tuam

introdüxerit te Dóminus in

süpplices exoràmus;ut , ficut

terram Chananzi , ficut jurà-

Bu

vit tibi , & pátribus tuis', &

titibus

unigénitus Fílius tuus ho-

sftru

diérna die cum noftra car-

déderit tibi eam , feparábis

nis fubítántia in templo eft

omne, quod áperit vulvam

ibus 1

Dómino, & quod primitívum

3

Atf

P

prefentátus ; ita nos fácias

4

purificátis tibi méntibus pre-

eft in pecóribus tuis : quid-

f uf

ientári. Per eümdem Dfim.

quid. habueris. mafculíni fe-

lt p

-A:Non fit comriüem,. S. Ignati

xus , confecrábis Dómino.

Adm

-* Ad Completorium &c.alias

5

Primogénitum áfini mutábis

u X

Horasjn fine omnium Hy m-

ove :quód fi non redémeris ;

It l

norum dicitur : Jefu , tibi fit

interficies. Omne autem pri-

* Sici

glória, Qui natus es de Vír-

mogénitum hóminis de filiis

Dimini

gine. " pr&terquamin Hym-

tüis, prétio rédimes.

lm 4

no;, Àve maris ftella. Quod

ZXe Adórna thálamum tuum

dtium

femper fervatur , quando fit

Sion ,& süfcipe Regem Chri-

V. Obtu

Officium de fancta Ivlaria.

ftum: * . Quem Virgo con-

At d

Ad Matutinum ,. Invitator.

cépit , Virgo péperit , Virgo

N

Eece venit ad templum fan:

pott par

.

tum , quem génuit ,

&um fuum Dominátor -Dó-

adorávit.

minus :*

Gaude & Igtáre

** Accípiens Símeon püe-

jl

Sion , occürrens Deo tuo.

rum in mánibus , grátias

1o ff

Pfalm. V eníte, exultémus. 2.

agens benedíxit Dóminum.

W a

Hymnus. Quem terra. cl.

Quem Virgo.

Al

De

L

f

Fefta Februarii. 4

ii .

?

561

Ug

De libro Levitici

i

i

lümbe Ífive türturem pro

— LeGio ii

« Gap. 12.

|

peccáto , ad óftium taberná-

ariæ-d.

Ocütus eft Dóminus ad

culi teftimónii, & tradet fa-

IROQ,

IP

ülchrit

Mlyfen, diceus : Lóque-

cerdóti , qui ófferet illa.coram

re filiis Ifrael , & dices ad

Dómino, & orábit pro ea,

l,

py

eos : Mülier, fi fü(cépto sémi-

& fic mundábitur à proflüvio

eæal

ne pepérerit máfculum , im-

sánguinisfui. Iftaeftlex pa-

W

muünda erit feptem diébus,

riéntis máfculum aut fémi-

A

juxta dies feparatiónis mén-

nam.

Quód fi non invénerit

Jminis d

ftruze. Etdie oCtávo circum-

manus ejus , nec potüerit of-

5: u

cidétur infántulus: ipfa ve-

férre agnum, fumet duos tür-

timugd.

ró trigínta tribus diébus ma-

tures , vel duos pullos colum-

lvan

nébit in sánguine purificatió-

bárum,unum in holocáuftum;

- omi.

nisfum. Omne fanttum non

Itis m

& álterum pro.peccáto : óra-

tanget , nec ingrediétur in

bítque pro ea facérdos , & fic

Et ait

Santtuárium , donec impleán-

mundábitur.

?: Cm

fur dies purificatiónis fus.

ymnus i

3. Obtulérunt pre eo Dómi-

Sin autem féminam pepérerit,

no par türturum, aut duos

Tij

immuünda erit duábus hebdo-

pullos columbárum, * Sicut

is uis d

mádibus , juxta ritum fluxus

fcriptum eft in lege Dómini.

epini

eménítrui , & fexagínta fex

» Poftquam autem impléti

t vulvat

diébus manébit in sánguine

f

unt dies purgatiónis Maríee

dmitivurt

purificatiónis fuae.

fecündüm legem Móyfi , tü-

y» Poftquam impléti funt

léruntillum in Jeráfalem , ut

s : qui

iolim i

dies purgatiónis Maríz , fe-

sífterent eum Dómino. Sicut.

| Doain

cündüm legem Móyfi , tulé-

G lória Patri

Sicut.

runt Jefum in Jerüfalem,

In feeundo NoCturno,

g mudi

ut sífterent eum Dómino,

velmen.

$. Adjuváb

it eam Deus vuI-

Tucu

* Sicut fcriptum eft in lege

tu tiuo.

nis de

Dómini: Quia omne mafcu-

z&. Deusin médio ejus ,lnon

líinum , adapériens vulvam ,

commovébitur.

[

nufm !

fan&tum Dómino vocábitur.

Sermo 5. Auguftini Epíf(copi.

ogefl Ch'

y'» Obtulérunt pro eo Dómi-

SerIm. 12. de "empore

0

no par türturum , aut duos

polt initiurn.

Virgo

Léttio iv.

rit

,U

pullos columbárum, Sicut.

U0 .

Ic olim predí&um eft:

n ge

Umque expléti füerint

S

Mater Sion dicit * Homo

dies purificatiónis fuze

& homo fattus eft in ea: &

mnenn

pll

(i

profilio, five pro filia, dé-

ipfe fundávitesm Altíffimus.

féeret agnum annículum in

O omnipoténtia nafcéntis;

pie^

holodui?u/m » & pullüm co-

e

?

O inagnificéntia de coelo ad

n

]

ter-

Kefta Februarii )c '

j

T

terram defcendéntis ! Adhüc| fe mortem , nifi vidéret Chri-

in ütero portabátur , & ex

ftum Dómini: * Et benedií-

T

ütero matris à Joánne Bapti-

xit Deum, & dixit : Nunc di-

lh u

In témplo

míttis fervum tuum in pace,

ao

fta falutabátur.

refentabátur , & à Simeóne

quia vidérunt óculi mei falu-

li

fene , famófo , annófo , pro-

táre tuum Dómine.

"

fl

:

;(Cüm indücerent puerum

j

báto , coronáto agnofcebátur.

u

"'Tunc cognóvit , tunc adorá-

j

efur paréntes ejus , ut fáce-

unAo

vit, tunc dixit : Nunc Dó-

rent fecándüm confuetuüdi-

0.

mine , dimittis fervum tuum

nem legis pro eo : ipfe accé-

q

in pace : quia vidérunt óculi

pit eum in ulnasfuas. Et.

La

mei falutáre tuum..

Lgääü Viv

Nillo

s&, Símeon juftus , & timo-

YTNifto quidem fazculo diu

impk

fatus expettábat redemptió-

effe nolébat, & Chriftum

j Mu

nem lfrael: *5 Et Sptritus

in hoc fzculo vidére cupic-

Möyf L

fan&us erat in eo.

bat , cantans cum Prophéta ,.

B

!

I

& dicens

Ofténde . nobis.

, Refpónfum accépit Sí-

Jufin y

$neon à S

íritu fanéto , non

Dómine mifericórdiam tuam,

g

visürum

P

[*

mortem , nifi vi-

& falutáre tuum da nobis.

Til

déret Chriftum Dómini. Et

Dénique , ut novéritis , ita

l.

Spíritus fan&tuse

Leüio V«

effe iftíus letítiam , conctu-

d

fferebátur exíre de fz.

fit , dicens : Nunc dímíttis

li

culo , ut vidéret natum,

fervum tuum in pace : quia

l

il

per quem cónditum eft faecu-

vidéruntóculi mei falutáre

,

lum. Agnióvit infántem fenex,

tuum. Prophétze cecinérunt,

Conditórem coeli & terrein

- r

fa&tus eftin püero puer.Inno-

Hinem

vátus in &etáte;qui plenus erat

terra cum homínibus futü-

rum : Angelus nuntiávit ,

b A

pietáté. Símeon fenex ferébat

Ayfti

Chriftum infántem , Chriftus

Creatórem carnis & fpíritus

liib

vegzébat Simeónis fenectütem.

in carne ventürum : falutávit

Dónini

Dittum ei füerat à Dómino,

Joánnes ex ütero in ütero *al-

(niia

uód non guftáret mortem ,

vatórem:Símeon fenex Deum

JUb, r

nifi vidéret Chriftum Dómini

agnóvit infantem.

lüdem

matum., Natus eft Chriftus, &

g. Cüm indücerent püerum

H,ema l

implétum eft defidérium fe-

Jefum paréntes ejus in tem-

A

nis in mundi ipsfus feneGtüte.

plum , ut fácerent fecüándüm

n

Ipfé ad fenem hóminem ve-

confuetüdinem legis pro eo ,

ls eyi

nit , qüi mundum inveterá-

accépit eum Símeon in ulnas

jitsi

tum invénit.

fuas , & benedíxit Deum, di-

N

z:Refpónfum accépitSímeon

cens :

* Nunc dimíttis Dó-

;llas Sj

à pr'ri«tqlfa-n&o, non visürum

Aijt

mine fervum tuum i'n.Päciï

BU

Fefta Fcbmarifie z

d

I

i

6

| y. S;xfcfpiens Simeo

h puüe,

àd illuminatiónem Gentium,

UR

£um in mhánibus , exclamá-

& glóriam plebis tug Ifrael. -

vit , dicens.

Nunc.

| in p&ü,

Glória Patri. Nunc.

7^ Cümindücerent püerum

Inei fj

Jefum paréntes ejus, & ipfe-

Intertio No&turno.

Taccépit eum in ulnas fuas, &

füerum

y, Elégit eam Deus , & pre-

benedíxit Deum , & dixit.

elégit eam.

&« Intaberná-| Tu es vere,

ht fiee.

culo fuo habitáre facit eam.

Mu

] Bflo« Cujus feftum cólimus »

Iyie i

iéQio fantti Evangélii fe-

ipfa Virgo vírginum.

cündum Lucam.

ettio viit.

j

[.as' Etn

Le&io vii.

" €ap. 2.€

bené juftus, qui nou

;cu!o (i

[N illo témpore: Poftquam

uam , fed pópuli grátiam

Cl

impléti funt dies purgatió-

requirébat , cüpiens ipfe cor-

nis IMaríz fecündüm legem

Te CUf

Móyfi , tulérunt Jefum in

póres vínculis fragilitátisex-

roph,

sS0lvi, fed expé&ans vidére

l tobis

erufalem , ut sífterent eüm

promíffum: fciébat enim,quia

Dómino , ficut fcriptum eft

beáti óculi,qui eum vidérent,

R tuam

inlege Dómini. Et réliqua.

Q 0b

Etipfe accépit eum in ulnas

ns , d

Homilía S. Ambrófii Epífc.

fuas, & benedixit Deum , &

Lib. ». comment.in Luce

dixit: Nunc dimíttis- fervum

M

cap. 2.

oftinitium.

tuum Dómine fecündüm ver«

t dimitt"s

€cce

h

omo erat in Je.

qe : g

E.

bum tuum in pace Vide

i fadutt

falem , cui nomen Sí-

juftum , velut corpórez cár-

smeon , & homo ifte juftus &

cere inolis inclüfum , velle

ecimnénu.

timorátus , expé&ans confo-

difsólvi , ut mcípiat effe cura

V terre?

latiónem Ifrael.

Non folüm

us f

Chrifto. DifSöIVi enim $ &

ab Angelis , & Prophétis, &

cum Chrifto effe

untin

à paftoribus , fed étiam à Se-

liüS' eit

—; multó mé«

&i

nióribus, & juftis generátio

falut

& Senex puérum portàbat ,

Áltero d

Dómini accépit teftimónium.,

puer autem fenetn re

p5

z ébat :

Omnis &tàs , & utérque fe-

Quem Virgo

concépit, Vir-

ex [eut

Xus, eventórumque mifácu-

gó péperit ,

irgo poft par-

lafidem àftrüunt. Virgo gé-

: püerut

nierat , ftérilis.

]tum , quem génuit , adorávit.

arit , mutüs

f» Accipiens Símeon püe-

s n t

lóquitur , Elífabeth prophé-

rum in mánibus , grátias

jeclnt

tat,Magus adórat, ütero clau-

lagens benedíxit Dóminum.

is pro^

fus exültat, vídua confitétur,

uem Virgo.

nini

juftus expé&at.

Deun

&« Sufcípiens Je

fum in illnas

'.

3 lória Pà rcjaid(?äem Virgo.

jmitt

uas Símeon , exclamávit ,

Ed qui vult dimítti , vé-

jh

»

i

pm

"& dixit: ^ "Tuesveré lumen

niat in tem

plum , vét

:1Qia!;

j

iNn2

Es

FKefta Februari.: 4*

Get Chri-

in ïcäfaläm ,expe

-Capitulum; Malach. 3.

|nt

d

ftum Dómini , accípiat in má-

ceego mitto Angelum

nibus Verbum Dei,comple-

IE

meum ;; preparábit

l s&m

viam ante faciem meam. - Et

yn

il

&átur opéribus velut quibüs-

dam fus fidei bráchiüis ; tunc

ftatim véniet ad templum fan-

,

dimittétur ,. ut non vídeat

G&um fuum Dominátor,quem

tUl

mortem , qui víderit vitam.

vosqusritis, & Angelus te-

J/g!

vgmov

Vides überem in omnes grá-

ftaménti , quem vos vultis.

tiam , Dómini generatióne

Hymnüs. O . gloriófa Vírgi-

1

]

N

diffüfam , & prophetíam in-

num. clvii.

:

«ciit

crédulis negátam effe:, non

y. Diffüfae

iC

tuis.

"

ft grátia in labus

'

:

iuflis. Ecce. & Símeon pro-

exa

phetat ,-in .zuínam & refur-

&. Proptereà

: benedíxit te

"

re&tiónem plurimórüi veníffe

Deusin etérnum.

At d

qui

Dóminum Jefum Chriftum:

Ad Benedi&us , Antiphona:

dunam:

ut juftórum . iniquorümque

Cüm indücerent püerum Je-

meritadifcérnat , & pro no-

fum . paréntes ejus ,- accépit

PU

ftrórum qualitáte fatiórum ,

eum Símeon in ulnas fuas :

AUirm.

& benedíxit Deum , dicens :

Ib

t

judex verus & juftus aut fup-

?Deus v

lícia decérnat ,aut preemia.

Nunec ditmíttis fervum

: tuum

e Deum laudàámus. 17. -

LJ

l

AD LAUDES,

in pace

/^'"Oratie. :

;.Deush

ammord

, & per Horas , Afiae

O

Mnipotens , fempitérne

Xmeon juftus & timorátus

Deus, Majeftátem tuam

lia P

[^3

expe&dtábat redemptió-

süpplices exorámus , utficut

3 El

nem lírael, & Spíritus fan-

unigénitus Fílius. tuus : ho-

tbnt

ao

&tus erát in eo.

diérna. die cum noftra&car-

Píalmus. Dóminus regnávi

nis fubftántia in. templo : eft

MN

cum reliquis. :

18.

á

&

h

prafentátus ; ita nos :fácias

Obtilà

Í-

(

Apil

.17.

Aíía, Refpónfumaceépit S

fentári.

purificátis tibi méntibus prz-

i

meon à Spíritu fan&to , non

Per eümdem Dífm.

]

p

visürum fe mortem;nifi vidé-

Ad Primam in p4 brevi

ctn

ret Dóminum. .Aíjà. Accí-

dicitur.y. .Quinatus es de

t

lf

:

À

$

: Et fic di-

Ql

piens Símeon püerum in. má-

Mlaría Vírgine.

A

nibusgrátias agens benedíxit

citur femper , quando fit. de

Rs um

Dóminum. ÁAia3. Lumen ad

beata Virgine.

$

P!l li

T

'revelatiónem Géntium , &

Ad 'Tertiam , Antiphona.

L p

slóriam plebis tuz/Ifrael. [

Refpónfum accépit Símeon;

7'1" t |

Ü

ef4 Affa. Obtulérunt pro eo Dó-

Cagltul.

Ecce ego mitto.

t Ri

mino par türturum , aut duos [ut fupra.

-lória ]

ua, * FÉ

pullos columbárum..

V breve.. Spécie t

, Dii

pus

"

Fefta Februarii. 6

6

"

pulchritudine tua.

Specie.

Ang

h

&.. Proptéreà benedixit

4 Á8

&pitiy

Inténde , prófperé procé-

Deus in atérnum.

E

,&regna. Et.

.Ad Vefi

eras , Antiph

ona.

AITl, Eï

G lória Patri. Spécie tua.

Símeon ju

.,,

us.

cum reliq.

lüni (

y. Adjuvábit eam Deus vul-

de Laudibus. 564« Pfalmi ,

:Ol',quw

tu fuo.

WRll te

Capitulum , Hyimnus ,. & x..

Nlis -

x. Deusin médio ejus , non

utin primis V efperis.

359-

commovébitur.

Ad Magni

ficat , Antiphona.

öïWirgi.

Ad Sextam , Antiphona.

Hódie -

eàta Virgo

aría

Accípiens Símeon.

1

püerum Jefum

raefentávit

tinli

—Capitulum. Malach. 5

intemplo , & Símeon replé-

Cce véniet,dicitDóminus

x

tusSpíritu fan&o accépit eum

E

exercítuum : & quis pó-

in ulnas fuas , & benedíxit

terit cogitáre diem advéntüs

Deum in ztérnum. :

(iploni

ejus ? & quis ftabit ad vidén-

Oratio. . Omnípotens.

ut

um Je.

dumeum ? Ipfe enim quafi

fuprà. .564.

"

ignis conflans , &

s fs

Accipit

fullónum.

quaü herba

Deinde .fit commemoratio

A

fan&i Blafii Mart.

NU

&. breve.

Adjuvábit eam .,

DIE. III. FEBRUARIL.-

AU t

* Deus vultu fuo.

San&i. Blafi Epifcopi &

it.

:

: Adjuvá-

Martyris.

y. Deusin médio ejus , non

Afía, IfteSanctus.

x Glória & honóre.

mpitére

commovébitur. Deus vultu.

Lerm tUart

G lóxia Patri.

Adjuvábit.

Oratio. D. eus; qui nos.

de

, tf

y. Elégit eam Deus, & pre-

Communi unius Mart, Xxii.

U RD

elégit eam. x. 1Intaberná-

Le&io i.

$

iab

eulo fuo habitàre facit eam.

Láfius , Sebáfte in Ar

ó

Ad Nonam . Anti

mb d

phong. «

nia , cüm virtütumlaude

nos i

Obtulérunt.

floréret ,. cjüsdem civitátis

tibuspre

s Capitulitm. - Malach. $..

Epífcopus elígitur. Qui, quo.

je Df

[ placébit Dómino fa-

témpore Diocletiánus , infa-

JL4crificium. Juda ;

E

&.- Te-

tiábilem ...crüdelitátem. i&

W brei

rüfalem ficut dies feculi . & | Chriftiános exercébat , fe in

Qs st

!

E ficd

ficut anni antíqui., dicit Dó- | (pelüncam ábdidit montisAr-

ylo f

minus omnípotens.

|gaei : ubi támdiu látuit , dum

w.br; Elégit.eam Deus .,]ab Agricolài Prafidis milíti-

* Etpreelégit eam, Elégit.|bus venántibus deprehénfus

Ldpl

y.Intabernáculo fuo habitá- | & ad Praefidem duétus, ejus

j n

re facit eam, Et preelégit. . |juffu conjéttus eft in vín-

ago mi"ü:

G lória Patri; Elégit.

cula.

Quo in loco. multos

l

y'. Diffüfaeftgrátia in lábiis | egrótos fanávit , qui ad Blà-

til?!'

tuis. -

!

Nn3

dfium ,

pul

Fefta Febrnarii. Z,

- $466

1 g

fium , ejus

fama fanCtitátis[Ferize cum commem. de ea

1

g

addü&ti , deferebántur, In il- in

Vefperis & Laudibus.

lis puer fuit , qui defperáta

Similiterfi aliquod ex fe-

à meédicis falüte , transverfa [quentibus Feftis occurrat in

u dlf

nharénte ,[dicta Quadragefima , in pri-

fpina fáucibus i

w

ánimam agébat.

Prodüctus|mo NoGurno leguntur Le-

|

yfíct

autem ad Prefidem BláfiusKitiones ; qu& habentur in

Jsin

femel & íterüm , cüm nec[Communi illias San&i , nifi

blanditiis , nec minis addüci

propriz affignentur.

inus.

inii.Notturno. Lectio iv;

Nét

effet , ut diis facrificáret ,

dtéam Floréntie ex

I

füo v

primitm virgis czfus , deínde

yi Epl

1n equüleo férreis pe&tinibus

nóbili Corfinórum famí«

mnete

dilaniátus eft: poftrémoó,dem-

lia natum, paréntes précibus

to cápite , illüftre fidei

à Deo impetrárunt , & beátze

m , i

teftimónium Chrifto Dómino

donet p

lis autem futürus effet , diví-

Vírgini fpopondérunt. Qua-

J

dedit , tértio Nonas Februá-

ym

i.

|no preságio , ántequam naf-

'T e Deum landámus, r7.

cerétur , ofténfum eft : nam

viradie

DIE 1V. FEBRUARII

mater grávida fibi vifae

ft

um

de ,

i aüd

1n fefto S; Andrese Corfini

quiétem lupum edidí

m

Epifc. & Conf. Dupl.

qui ad Carmelitárum edem

dübur:

In Hy mho ad V efperas & ad

|pergens,in ipfo templi ve-

Matutinurm dicatur : Hae die

íbulo ftatim 1n agnum con-

Ant m

vérfus eft. — Adoléfcens pié

yes,

!æt'u-s Thérui

t fupremos.

& ingénue educátus , cüm

3 af

Oratió.

Eus., qui in Eccléfia tua

fenfim ad vítia declináret ,

diique

mova femper inftauras

fepé à matré increpátus fuit.

& t

exémpla virtütum : da

-

Ubi autem

nóvit , fe pa-

dànis f

ulo tuo beát& Andrése Con-

réntum voto

D

e

are Viír.

sincit

ip

ffe , Dei

télr,

efsóris tui atque Pontíficis|gini dicátum f

jta fequi veftígia , ut affequá-

amóre fuccénfus , déque vi-

3 Bifu

tur, & premia.

er Dómi-

fü matris admiónitus , Car-

Wtnem

nurm noftram.

melitárum inftitütum amplé-

tundey

xus eft , in quo váriis ten-

AUs trim

D

In primo No&urno ; L6«

tatiónibus à damóne vexá-

&iones de Script. occurr.

^ w

Si veró hoc' Feftum cele-

tu$ , nunquam tamen pó-

aj

Eretur in Quadrag.t e&tiones

tuit à Religiónis propófito

'eum. M

rimi Nocturni fumuntur ex

dimovécti.

Mox Lutétiam

l

miffus , eménío ftudiórum

Communi Confefforis Pontif.

l

Fideélis fe fino« li.

& norna

currículo , & láurea donás

D

!

Ve&io figitue de Homilie

DET

tus, in patriam -revocäär $

Fefta Februarit, .

6

em- de

fulque Ordinis reg

imini in

multa perpéffus , cívium

Idb

Hetrüria prafficitur.

JOd £y fe.

ódia , qua ad interneciónem

&. Invéni David fervum me-

exárferant , fümma prudén-

CCUrtat

um , óleo fantto meo unxi

tia reftínxit : tum reftitüta

, n ph

eum :

* Manus enim mea

tranquillitáte , ad própria ré-

Wür [)

auxiliábitur ei.

y». Nihil

vérfus eft. Nec multó póft

hr li

proficiet inimícusin eo, & fi-

afsíduis labóribus , & volun-

Wh tif

Tius iniquitátis non nocebit ei.

tária carnis maceratióne con-

At

Le&io v.

Manus.

fé&tus;óbitus die à beáta Vír-

: V

Ntéreà Fefulána Eccléfia

gine fibi predí&to, ad coeléftia

)tenfie v

fuo viduáta Paftóre , eum

regna migravit anno Dómini

Orumán

fibi Epífcopum elégit : quo

milléfimo trecentéfimo fep-

$ préd

münere fe indígnum zíi-

tuagéfimo tértio , &tátis fuse

$3

mans , diu làátuit ignótus ,

feptuagéfimo primo. Quem

unt, Qu

donec püeri voce mirabíliter

Urbánus octávusmultis mas-

ffet, d

loquéntis próditus , & extra

nísque miráculis clarum,San-

urbem invéntus , ne divíne

&órum nümero adícrípfit.

iquam n

velt : nd

contradíceret voluntáti,Epif-

Ejus corpus Floréntiz in Ec-

ia

(y

copátum fuícépit. Ea digni-

cléfia fui Ordinis . quiefcit,

( edd

l

:

táte au&tus , humilitáti, quam

& máxima cívium venera-

Árum eit

femper colüerat , impénfius

tióne cólitur , quibus. non

templ w

áncübuit: & paftoráli folici- | femel in presénti difcrímine

um Con.

tüdini mifericórdiam in páu- | presídio fuit.

Mfcens p

peres , liberalitátem , oratió- - lIfte eft, qui ante Deuim

js , cit

Vüs affiduitátem , vigílias ,| magnas virtütes operátus eft,

aliásque virtütes adjünxit.,| & omnis te

a dotdrína ejus

declnit

Ir

us fl

& fpiritu étiam prophético | repléta eft:

