teftimónium pérhibet de his.

étiam pro.perfecutóribus ex-

Ü

&. Et fcimus , quia verum

oráreDómimumnoftrüi Jefum

( I

eft teftimónium ejus.

1

y

Chriftum Filium tuum: Qui.

Ad Benedi&tus , Antiphona.

Hic eft ditcípulus ille;

[i

Iíte eft Joànnes , qui fupra

Ad Tertiam , Antiphona,

ectus Dómini in ceena recü-

TB»

b

Capit. Quitimet. 247.

uit: beátus Apóftolus , cui

* breve.In . omnem terram,

reveláta funt fecréta coelé.

* Exívit fonus eórum.In om-

ftia.:

Oratio.

nem.

Y. Etin fines orbis

(

Ccléfiam tuam Dómine ,

terre verbaeórum. Exívit.

benísnus illüftra :

ut

Glória Patri- In omnem.

21

beáti Joànnis Apóttoli tui, &

Y^ Conftítues eos príncipes

;

Evangelífte illumináta do-

fuper omnem terram. z.. Mé-

u

€tríinis , ad. dona pervéniat

mores erunt nominis tui Dííe.

:

Il

itérna.

ï

Ad Sextam, Antiphona.

lt

ferlxäp

e

inde fit commenioratio

Hic eft difcípulus meus.

de INativitate ,

Antiphoia

Capitulum.

Ecelt. 15

qi

Glóriain excélfis Deo, & in

AIbávit illum pane vitze ,

; T

ä

terra pax homínibus bonz

(

-^ & intellé&tus , & aqua fa-

N

J

voluntátis , allelàja, allelüja.

piéntie falutáris potávit il-

J

(l

*'. Notum fecit Dfís , allel.

lum Dóminus Deus nofter.

(ni

&* Salutáre fuum , allel.

x br. Conftítues eos prínci-

Á

l

ratio.

es, "Super omnem terram.

l;

d

a - *Oncéde , quefumus, om-

Conftítues.

y-. Mémores

"n

nípotens Deus : ut nos U-

erunt nóminis tui Dómine,

bxï

nigéniti tui nova per carné na-

Super.

G]óriaPatri. Con-

(Il

tívitas líberet,quosfub peccá.

ftítues.

y. Nimis honoráti

lr

u

go vetüfta sérvitus tenet.

funt amíci tui Deus.

1

tii3

ro S. Stephano , Antiph;

Y'«Nimis confortátus eft prin«

DI

li

Stéphanus autem plenus grá-

cipátus córuim.

i

L9l

tia & fortitüdine , faciébat

Ad Nonam , Antiphona.

na magna in pópulo.

Ecce puer meus.

*

Sepeliérunt Stéphanum

Capitulum.

Poclii IN

j

virl timoráti.

E.

Et fecé-

N médio Eccléfiz apéruit

li

zunt planttum magnum fu-

I

0$ ejus , & implévit illum

Thor

r cum.

ratio,

Dóminus fpíritu fapiéntias &

Ti

.E J A nobis, quefumus Dó-

D

intelléctus , & ftolam glória

TIn

mine ; imitári , quod có-

índuit eurmi.

w.Dr.

|N

1;Ialï

z

E.

um

1

l

In fefto SS. Innocentium,

li

1

BI

igg.'br. Nimis honoráti funt ,| étiam móribus vita fateatur.-

UE

:

* Amici tu! Deus. Nimis-

Deindé fit cofhemorat. de

yNimis confortátus eft prin-

Nativitate, Afía, Hódie Cliri-

T

YT

Lf

cipátus eórum. Amíci.

ftus natus eft : hódie Salvátor

llun.

G 16:1a Patri.

Nimis.

appáruit: hódie in terra ca-

v Annuntiavérunt ópera Dei..

nunt Angeli , leetántur Arch-

i

zK t tacta ejus intellexérunt.-

angeli: hódie exültant jufti ,

MMtüi

Ád Vefperas, Antiphona.

dicéntes : Glória in excélfis

l 24![

Deo , alielüja.

TT r

Tecum princípiume cum re-

Tiquis Antiphonis , & Pfalmis

y. Notum fecit Dóminus,

de Nativitate.. 234.

allelája.

i

Capitul. Qui timet//247. -

». Salutáre fuum , allelája..

"m

Hymn. Exültet orbis. 247.

Oratio.

Concéde , qua-

JImimer, .

y. Valde honorandus eft beà-

fumus. 248.

princ

tus Joànnes.

Pro S. Stephano , Antipli.

Tl F(, Mö

5.Qui fuprà pe&us Dómi-

Sepeliérunt Stéphanum viri

niin ccena recübuit.

Buf

M

timoráti , & fecérunt plan-

Dtht

Ad Magnificat , Antiphona.

&um magnum fuper eum.

NI

Exiit färmo 1

nter fratres :

y. Stéphanus vidi

8

t coglqs

li

quoód difcípulus ille non mó-

apértos.

! p

ritur : & non dixit Jefus :

u x[id

it &introívit : vbe'ä;tiis

u

Non móritur : led ; Sic eum

homo, cui coeli patébant. —

poi

volo manére , donec véniam.

Oratio. Da nobis ,

y tf

Oratio. Eccléfiam tuam.

ut

fumus. 248.

fupra

& pri

Q 8.

IN FESTO -

m errt

Deinde pro SS. Innocentibus,

SS. Innocentium. Dupkl -

Memot

Afia. Hi funt,qui cii muliéri-

Ad Matutinum, Invictor.

j Dint

busnon funt coinquináti:Vir-

Regem Miártyrum Dómi-

gines enim funt , & fequün-

num,

* Veníte , adorémus.

j J

tur Agnum,quocümque ferit.

Píal. V eníte, exultémus. 2.

Y* Heródes irátus

occídit

Hymnus«

ánxius |

ISS'CK prin-

multos püeros. x In Béth.

Udit tyránnus

]ehem Juda civitáte David. 4.

Adéfle regum

ratio.

em

Pxinþi-

iphemi

Eus, cujus hodiérna die

Qui no

men Ifrael regàt j

precónium Innocéntes

"Teneátque David Régiam.

,Qdï- 15*1

m

Mürtyres non loquéndo , fed

AE xclámat amens nüntio :

jeit

moriéndo conféffi funt : óm-

Suecéffor inftat , péllimur: -

niain nobis vitiórum mala

satélles 1 , ferrum rape :

yic

Qu ,"r**i

mortífica ; ut fidem tuam ,| Perfünde cunas sánguine. '

quam lingua noftra lóquitur,| Q uid próficit tantu

m nefas?

&

l

Quid

M

250

In fefto SS. Innocehtium. -

. I:Quid crimenHeródem juvat?

, Wt funt , qui venérunt ex

W

Ü

nus tot inter fünera

magna tribulatióne , & lavé-

L

impüné Chriftus tóllitur;

runt ftolas fuas in sánguine

L

€

fu , tibi fit glória ,

Agni. Viírgines.

4

»

Ü

j

Ó

ui natus es de Vírgine,

Bf5o. Unigénitus Dei Fíliüs.

Jj

Cum Patre , & almo Spíritu ,

Ledio

!

In fempitérna fascula. Amen.

i

Udiens actiiclivi' Ephraim

Antiph. Pfalmi & y.. NoG.

A.

transmigrántem : Cafti-

)

gàfü me, & erudítus fum,

ll

I

1

fumuntur de Communi plu-

ximor. Mart. XXXVll« excepta

quafi juvénculus indómitus

t

fecunda Afía iii. No&t. cujus

convérte me, & convértar:

b[)u (

quiatu Dóminus Deus meus.

Ts

icitur fequen

s, Antiph.

é

runt ex

CZWU

W

nt ,qui ven

Poftquam enim convertífti

W

M

magna tribulatióne , & lavé-

me,egi poeniténtiam ; & poft-

l

àj

runt ftolas fuas in sánguine

quam oftendífti mihi

percüfft

li

Agni.

femur meum. Confüfus fum,

(

Al

]

jmo

YT

&Curno.

& erübui, quóniam fuftínui

E

erem

P

Kil

:

rophéta.

opprobriü adolefcéntize mez.

u

io.b.

$i filius honorábilis mihi E-

L

C

dici

t Dörääg'sgf ïVox

phraim,fi puer delicátus: quia

ul

H:

nexcelfo audíta , eftIa- |ex quo locütus fum de eo,

bay

mentatiónis , luttus, & fle-

adhuc recordábor ejus.

|

EU

tus. Rachel plorántis filios

, Sub altáre Dei audívi vo-

(50)

fuos , & noléntis confolári

|ces

occisórum dicéntium:

fuper eis, quia non funt.

g

* Quare non deféndis sán-

l

IHec dicit Dóminus : Quié-

guinem noftrum ? & accepé-

Ym

Ícat vox tua à plorátu. , &

runt divínum refpónfum: Ad-

huc fuftinéte módicum teme-

óculi tui à lácrymis ; quia

, Semä

eft merces óperi tuo , ait Dó

pus , donec impleátur nüme-

minus : & reverténtur de

rus fratrum veftrórum.

j m

terrainimíci. Et eft fpes no-

, Vidi fub altáre Dei áni-

i Val

víílimis tuis , ait Dóminus ;| mas interfe&tórum propter

UT

&. reverténtur filii ad térmi-| verbum Dei, & propter tefti-

d

nos fuos.

mónium , quod habébant : &

1

, Centum quadragínta quá-

clíamábant voce magna,d

j

jcän-

u

tüor míllia , qui empti funt

tes.

Quare.

Tun

de terra, hi funt, qui cum

Bfio. Spíritus fan&i grátia.

tün,

muliéribus non funt coinqui-

Le&io iii.

Ti

náti: * Vírgines enim per-

T

átue tibi fpéculam , po-

t

i

mansérunt ; ídcó regnant cum

,

»e tibi amaritüdines , dí-

BU

Dco, & Agnus Deicum illis.

rige cortuü in viam rectam

Kdm

in

/

Qp

"

e

H

h

J

In fefto SS. Innocentium.

b

[]

251

Llne

Q&hy

in qua ambuláfti : tevértere

preséntis diéi feftum mani-

5

féftat , quantum in beátos

i

virgo I'rael , revértere ad ci-

vitátes tuas iftas. Usquequó

párvulos iníquitas abundávit,

luD

delíciis diffolvéris filia vaga *

tantum in els grátia benedi-

n

1

ài

&iónis refüdit.

l

uia creávit Dóminus novum

í

u

per terram : Femina cir-

, Effudérunt

sánguinem

Ui E h

cümdabit virum.

Hc dicit

ämem ; Cä

an&tórum velut aquam in

ls

Dóminus exercítuum , Deus

circüitu Jerüfalem:. € Et

YXvael : Abhuc dicent verbum

non erat ,qui fepelíret.

nj

: COv

iftud in terra Juda, & in ürbi-

, Pofuérunt mortália fer-

bus ejus , ctim convértero

vórum tuórum efcas volatíli-

UCs m

COQYeHd

captivitátem eórum. Benedí.

bus cceli , carnes San&Ctórum

cat tibi Dóminus pulchritü

tuórum béftiis terre. Etnon.

; g

l Dercil

.i

do juftítiee , mons fanttus.

Dfio. Chriftus .pelfpötuæ.

, Adoravérunt vivéntem in

fülusfum

vculafaeceulórum, $ Mit-

-

áta es, ä Blgtä.dhem ter-

n fiffou

téntes corónas fuas ante thro

B

3 Juda , que Heródis re-

m

num Dómini Dei fui.

gis immanitátem in pueró-

il

e

Et cecidérunt in confpe-

rum eXtin&tióne perpéffa es :

ieïmätus:qli

á

u throni in fácies fuas ; &

quak fub uno témpore candi-

um des

benedixérunt vivéntem

m

dátam plebem imbellis infán-

I

fzxcula feculórum. Mlitt

:

tize Deo offérre meruífti.Dig-

1 dl

tes corónas.

&

*

né tamen nmnatálem illórum

Qicéntu:

Glória Patri. Mitténtes.

cólimus , quos beátus seternae

fnds i

In fecundo No&urno.

vitze mundus édidit , quàm

:

D

ermo S. Auguftíni Epífcopi.

quos maternórum vífcerum

!

TT

Ser

10. de San&is, LeG. iy.

partus effüdit. Síquidem an-

J

'gic

m

Ó

die ,fratres charíffimi,

te vite perpétus adépti funt

ol t

H

natálem illórum infán-

dignitátem , quam usüram

óti

tium cólimus, quos ab Heró.

prasséntis accéperint.

; [l d

de erudelííffimo Rege inter-

j, Ifti funt San&ti , qui paffi

pnit

féttos effe , Evangélii textus

fa

unt propter te Dómine : vín-

yertel

dica eos ,

elóquitur. Et ídeó cum fum-

* Quia clamant

tl

1na exultatióne gáudeat terra,

ad te quotídie.

coeléftium mílitum , & tantà

« , Vindica D

ómine sángui-

gna,d'lcäü

rum parens foecünda virtü-

nem San&órum tuórum , qui

tum.

Ecce profánus hoftis

cffüfus eft. Quia clamant. '

äïgr'am ;

]h

numquam beátis párvulis

Efo. Ignem fui amóris.

ii

tantüm prodeéffe potuíffet ob

e&io Vïc

L

iórum quidem pretiófa

géquio, quantum prófuit ódio.

j

tüäï

*s

I ]

L X.mors Mártyrum lau.dem

A

?Al

Nam , v.,/fnt:ut faeratíffimum

m

^.

L

252

Ín fefto 'SS. Immocentiám,.

in confeffióne

proméruit ,

gyptum tránfeat , no&te tulit,

y

horum

ii

in confummatióne

& in ténebris : quia noctem

complácuit. Quia incipién-

ignorántisz his , à quibus ipfe

j

recéífit , relíquit incrédulis.

tis vitae primórdiis , ipfe eis

i

occáfus inítium glóris dedit,

Quando veró revértitur in

qui praeséntis términum im-

Judaam , nec nox , nec téne-

W

i

ófuit. Quos Heródis impte-

bra ponüntur in Evangélio :

n

tas lattàntes matrum ubéri-

quia in fine mundi Judzi ,

fici

busabftráxit ,.qui jure dicün-

fidem tanquam Chriftum ab

d

Madi

tur Mártyrum flores , quos

Agypto reverténtem fufci-

in médio frígore infidelitátis

iéntes , illuminabüntur.

i

exórtos , velut primas erum-

»..Cantábunt San&li cánticum

cw'uf n

péntes . Eccléfize

gemmas

novum ante fedem Dei , &

p

Agni: * Etrefonábatterra

pbl

quzdam perfecutiónis pruí-

in voces eórum.

"u

na decóxit.

&.lfti funt ,. qui non inqui-

. Hi empti funt ex homíni-

J

[

navérunt veftimenta tua :

us primítie Deo & Agno,

* Ambulábunt mecum in al-

& inore ipsórum non eft in-

Ml

véntum mendácium. Et.

at

bis,quia digni funt. y. Hi

funt,qui cum muliéribus non

Bfío. Quorum feftü cólimus.

T

funt coinquinàáti , Vírgines

Le&io vi,

Qu

enim funt. Ambülábunt.

due l

T adimplerétur , quod

G1ória Patri. Ambulàábunt.

U

dittum eftà Dómino per

rl

M

- In tertio NoCturno.

Prophétam dicéntem : Ex /E-

f

Le8io fantti Evangélii fe-

gypto vocávi Fílium meum.

fs

cündüm Matthazum.

Refpóndeant , qui Hebraó-

ts

€CUO Vl

Cap.2. €

.

rum volüminum dénegant

N

N illo témpore

.

Angelus

veritátem , ubi hoc in Sep-

Dómini appáruit in ,fom-

tuagínta legátur interpréti-

'F?'*E" :

At

nis Jofeph , dicens : Surge,

bus. Quod cüm non invéne-

&T

& áccipe püerum , & ma-

rint , nos eis dicémus,in Oféa

1MI,

Prophéta fcriptum , ficut &

trem ejus , & fuge in /Egyp-

ïh]l J

tum , & efto ibi, usque dum

exemplária probáre poffunt ,

yüun

l

dicam tibi. Etréliqua.

quee nuper edídimus.

*. Vidi fub altáre Dei áni-

T

Homilía fancti Hierónymi

li

Presbyteri.

mas interfettórum propter

lii

Lib. r Comnient. in. cap. 2.

verbum Dei , quod habé.

Matthai ,

u-

)

bant: & clara voce dicébant:

5

Lapud Glofiam

t ft

Ordinariam.

* Vindica Dómine sángui-

U

*tfe

ando tulit pherum , &

nem Sanctórum tuórum , qui

d

Q

matrem ejus

effüfus eft,

m

s lt ;n JN-

3. Sub

T

2

reati no&eu

in fefto SS. Innocentiu

Qülä

.Sub throno De1 orines |G lória Patri... Hi funt.-

an&h clamant. Víndica.

AD LAUDESa

per Horas, À

»

lmï lncr

Bfía, Ad focietátem.

rodes

1rätus OCCldlt

LeGio ix.

Unc ad1mp1

e.tum eft , I"I

multos püeros in Béth- -

UOX yMy fg«

ís

quod dictum eft per Je-

lehem Judse civitáte David.-

remíam Prophétam dicéntem:

Pf21m.

Dommus regnávit.

2

Vox in Rama audíta eft , plo-

cum reliquis,

Chrlfium

rátus, & ululátus multus,

Atía. A bim tu & mfra,

occí-.^.

CIntem li

dit multos püeros Heródes

Hbün l!

Rachel plorans filios fuos. Dc

Rachel natus eft Bénjamin, in

propter Dóminum.:

T Cipfí

cujus tribu non eft Béthle-

Atïa

Anseli eórum femper 5

:m Del,

hem.

Quseritur ergo , quó-

vident taclem Patris.

Tbatte

Afía,Vox in Rama audita 42

modo. Rachel! filios Judz ,id

eft ,

eft, Béthlehem , quafi fuos

lorátus & ululátus ,

& lomfi

ploret. Reipondeblmus bré-

Rachel plorans filios fuos.

,

viter , quia fepülta fit juxta

Afía, ub throno Dei omnes «5*

m d

San&h clamant : Víndica sán-

u t

Béthlehem in E hrata ,&ex

matérno corpüículi hofpítio

guinem noftrum Deus nofter.

l ln

matris nomenaccéperit. Sive

Capitulum.,

A 4u4

Yil

di fupra: montem

ïroü

quóniam.Juda, & Bénjamin

V

Kiir,

dua tribus ]un&æ erant: &

Agnum ftantem , & cüm

Dommo;

Heródes p*æceperat , non

eocentum quadragínta qüa.-

em: By/

folàüm in Bethlehem interfici

tuor míllia , habentes tiomem

T

ejus , & nomen Patris ejus

páeros , fed & in ómnibus

u Hebra

finibus ejus.

fcriptum in fróntibus, füls. H

N

Nonum Refponfouum poe

ninuss

Mi

Af

ores Märtyr

f

nitur: quia Te Deum. | non

dxc1tu1

nifi hoc Feftum ve-

S o

os lucis ipfo in làmine

i

Chri

l-T

notie

l

niat m Dom1mca.

infecütor süftulit ,

n

x,, Ifti

, qui amí&ti funt ftolis

Ceu turbo na(céntes rofas.

rU

albis , qui funt , & unde ve-

W os primá Chrifti Vi&una,

t

Grex immolatórum tener; -

p

nérunt? Et dnnt mihi: * Hi

»

funt , qui venérunt de tribu-

Aram fub ipfam simplices .

. pai

latióne magna , & lavérunt

Palma « corónis ludltls.

ftolas fuas, & dealbavérunt ].

efu , tibi fit glória,

o

J

eas in sängume Agni. y. Vi-

ui natus es de" Vlrgme ;

:

di fub altáre De1 ánimas in

Cum Patre , & almo Spíritu,

a

terfectórum propter verbum

In fempltema fecula. Amen.

Heródes

irátus occídit

Qu

Dei , & propter teftimónium

quod labébant. Hi.

multos puüeros.

jf

r

Th

2

I fefto SS. Innocentium, ^' ^"

3.4 In Béthlehem Judz civi-

k À

J

- táte David.

,lþ

cos dilízere : quia ejus nata«

[j

Wüe

lítia celebrámus , qui novit

[

Ad Benedi&us , Antiphona,

étiam pro perfecutóribus ex-

MHi funt , qui cum muliéri-

J

oráre Dóminum notitrum Je-

í j

'bus nori funt coinquináti:V íc-

tum Chriftum Fílium tirum.

gines enim funt , & fequün-

;Pro S. Joanne , Antiphona..

,muaux

£ur Agnum , quocümg; íerit.

lfte eft Joánnes , qui fupra

pem'

Iat10;

qu

É

pectus Dómini in coena recü-

uN

? »

Eus , cujus hodiérna die

buit: beátus Apóftolus , cui

precónium Innocéntes

*eveláta funt |

ecréta coelä-

t

Mártyres non loquéndo fed

ftia.

(nil

)

* moriénde conféffi funt : óm-

$. Hic eft difcípulus ille,quï

]

nia in nobis vitiórum mala

teftimónium pérhibet de his.

Mi

& mertífica ; ut fidem tuam ,|g. Et (cimus , quia verum

j li

d m

quam lingua noftra lóquitur ,

eft teftimónium ejus.

?

étiam moribus vita fateátur.

;

ratio.

[r ii

$

Per Dóminum.

Ccléfiam tuam Dómine,

w

inde fit:. commemora

fio

E

3

i

ut

benígnus illüftra :

il W

de Nativitate ; Antiphona.

beáti Joànifis Apóftoli tui , &

7R

Glória in excélfis Deo , & in

tvangelitte illumináta do-

UE

terra pax bhomínibus bone

TR

zríns , ad dona . pervéniat

voluntátis , allelàja , allelüja.

iempitérna.

Glonz|

3. Notum fecit Dfís , allel.

Ad Tertiam , Antiphona.

| Erül

Salutáre fuum , allel.

À bimátu.

Ti I;.

€

t

)ratio,

A

Capitulum. V idi fuprà. 253.

Vsf

4 * Qncéde, quefumus, om-

X br. Letámini in Dómino,

A

C

*—^ nipotens Deus:

os U-

* Etexultáte jufti.Ltámini.

dttmi

pigéniti tui novaper €

æm

É na-

Y^. Et gloriámini omnes recti

corde. Etexultáte.

Is

iívitas líberet,quos fub peccá-

p

ti jugo vetüfta sérvitus tenet.

G lória Patri. Lzetámini.

Vuiti]

ï

ro $. Stephano , Antiph.

Y. Exültent jufti in confpé-

TU

&u Dei.

1

Stéphanus autem plenus grá-

S

Ü

|

tia & fortitüdine , faciébat

& Et deieCténtur in Igtítia,

iif

na magna in pópulo.

Ad Sextam , Ántiphona,

ä

Sepeliérunt Stéphanum

Angeli eórum.

i

^ Ti

Be.

]

viri timoráti.

Et fecé-

öapitulum. Apoc. 14.

"

ày

runt planttum magnum fu-

funt, qui cum mulie-

"

er eum.

— AQraàtio.

ribus non funt coinqui-

BA

A nobis, quzefumus Dó-

náti : Vírgines enim (unt.

, li

3

mine , imitári , quod có-

Hi fequüntur Agnum , quo-

nj

limus , ut difcámus & inimí-

cümque .ie:rit.

v&oxbro

july

.,;ïläriat

1

Q

11'1' ilefto SS. Innocentium,

)

r

Tl

"

z.br.Exuültent jufti, * In

Oratio. D eus, euju

rfmu

(

eonfpétu Dei. Exültent.

diérna dié. 254.

y. Et deleeténtur in Igtítia.

einde fit commemoratio

Tj

Y

lhüm[

In confpéctu.

an&ti Thomee Cantuarienfis ;

At

N

G lória Patri.

Exuültent.

nifi fuerit Sabbatum , Afía,

l

y". Jufti autem in perpétuum

Ifte Sanétus pro lege Dei fui

'Qii

vivent.

$. Et apud Dó-

ln

^:ninum eft merces eórum.

certávit usque ad mortem, &

!

AOqu

à verbis impiórum non tí-

Ad Nonam , Anttphona.

muit : fundátus enim erat fu-

&t ü

Sub throno Dei.

pra firmam petram.

i

Y* Glória & honóre coroná

Julüs j

Capitulum. | Apoc. 14«

lib

b

1 empti funt ex homíni-

fti eum Dómine. &* Et con-

H

bus primítie Deo &

ftituífti eum fuper ópera mná-

qUia L

Agno , & in ore ipsórum non

nuum tuárum.

ratioe

JUs

eft

invéntum mendácium :

|Eus, pro cujus Eccléfia

fine mácula: enim funt ante

7

gloriofus Póntifex 'Tho-

| Dinine

thronum Dei.

mas gládis impiórum occü-

W t ]

*&.br. Jufti autem, *

In

LO

buit : prfta , quefumus; ut

perpétuum vivent.. Jufti.

omnes , qui ejus imploránt

luriin

y,Et

apud Dóminum' eft

auxílium , petitiónis fuz sa-

I p

merces eórum.In perpétuum.

lutárem confequántur effé-

G lória Patri.

ufti.

uIm.

- "Et fit commem. de Nativi-

y Exultábunt San&i in gló-

ri2.

Sye

Latabüntur in

þcu-

tate, A£a,

Hódie Chriftus

ifüpri;

bílibus fuis.

natus eft : hódie Salvátor aps

LinUir

Ad Vefperas , Antiphona.

pàáruit : hódie in terra ca-

Lal

"ecum princípium. cumre-

nunt Angeli , letántur Ar-

] n

liquis Antiph. & Pfalmis de

chángeli: hódie exuültant ju-

i[h

Nativitate 924.

fti : dicéntes : Glória in ex-

zi )

Capitülumi' V idi fupra:

célfis Deo , allelüja.

jn a.

Hymmn. Salvéte flores. 253.

*. Notum fecit Diís,allelája.

X.Sub throno Dei omnes

5c» Salutáre fuum , allelüja.

p lgttà

anéti clamant. -

Oratio.

oncéde. 254.

p

. Víndica sánguinem no-

Pro $. Stephano , Anüph:

rum Deus nofter.

Sepeliérunt Stéphanum viri

Ad Magrnificat , Antiphona.

timóráti : & fecérunt plan-

pl

Innocéntes pro Chrifto infán-

m t

Ctum magnum fuper eum.

at

tesoccifi fünt, ab infquo Re-

$. Stéphanus vidit coelos

«

e lacténtes interfétti fünt :

apértos. . Vidit,& introívit:

ipfum fequàntur Agnum fine

beátus homo , cui cocli paté-

&gnuulv

mácula'; & dieunt femper:

bant. Oratio. Da nobis. 254.

Glória tibà Dómine,

N

^tOo

u

256

'n fcfto S. Thomz Epifc. & Mart,

. Pro S. Joanne , Antiphona.

W

Kxiit fermo inter fratres,

Eus, grïtgä]'us Eccléfia

]^

pf

quód difcípulus ille non mó-

jD

gloriofus Póntifex Tho-

r

ritur ; & non dixit Jefus,Non

mas gladiis impiórum occüe

j

jl

smóritur ; fed, Sic eum volo

buit : prfta , quefumus , ut

Jl

/

manére , donec véniam.

omnes . qui ejus implórant

(

Áf

. Valdé honorándus eft

auxilium , petitiónis fua fa«

I

b

eátus Joánnes.

lutàárem . confequántur effé-

(QUS

*. Quifupra pettus Dómi-

ctum.

Per Dóminum.

j

tii in coena recübuit.

Ín primo No&turno , Le-

tQtay

i

- Oratio E ecléfiam. 254.

&iones de Communi uniusg

ia

(

. " Feftum Nátivit. Domini,

IMartytis.

A Miléto. xxiv.

i

S. Stephani, S. Joannis Evan-

infecundo Nocturno,

l

vt

zeliftee , S5. Ihnocentium , &

Le&io iv.

d

eoram dies O€. venerint in

Homas , Londíni in An«

Düminicq ipfo die nihil fit de

glia natus , 'Theobáldo

(

Dominica , ied die proximo

fueceffit Cantuariénfi i pífco-

(

)

0: & qui ánteà in admini-

poil Feítum S. Lhomza mar-

TA

tyris lit de . ea u* infra. 260.

ftrando. Cancellaría münere

s d

$i Ceftum S. Thomz vene-

precláre fe géfferat : in Epi-

TU

ritin Dominica , transfertur

Ícopáli Officio fortis ( inví-

n

E

in 1. Feriam, & in Sabbato

&us fuit. Cüm enim Henrt.

La J

SS

Innocen-

li

T

poft Orationem

cus fecündus Anglig Rex,

Qu

d

üium dicitur 'Andphona , y-.

convocátis. ad (e E pí(copis &

Tij

& Oratio Dominicg , quae

procéribus regni, leges ferret

a

f

jaufo infrà habetur,

*?60,

utilitáti ac dignitáti Ecclefiá-

j

Deinde fitcommem. Octav.

ftice repugnántes ,ádeó con-

Ti

!

& inii. Vefp. Bfücz fit com-

ftánter óbftitit régi& cupidi-

DA

memor. S. "Ehomz & Octav.

táti,ut neque pollicitatióni-

u

Til

— init. Vefp. S. Thomz;An-

bus , neque terróribus de

|

TU

tiphone & :Pfalmi de Nati-

fenténtia decédens , próxime

Mere

l

vitate. 294. qus duplican-

conjiciéndus

in., cárcerem

1

tur.

Capitulum. & alia. de

!

clam recéfferit. Inde propín-

AT

S. Silveftro , cum. commem,

qui ejus omnis s&tátis ejécti,

S. Thoma; & Octavarum.

amíci, fautóres omnes , iis ;

hn

sT

IN FESTO S. THOME

quibus per s&tátem licéret ,

M

Epifcopi & Martyris, .

jurejurándo adftrí-tis,univér-

|

T0tlU

Semiduplex.

fos 'lhomam aditüros, fi for-

Toc

..,Omnia de.Communi unius

táffe miferábili fuórum ca-

ls

Martyris , praeter Lect. i. &

lamitatis. afpé&u., moveré-

At

i. Nouzni, & Qrationem.,

opófito

tur ;.qui à fantdlo pr

il

pri-

n

P

in fefto S. Tho

re-

Ing Epifc. & Mart.

257 .

U

privátis iricómmodis deter

ta contra regnum & pübli-

MU

ri inínimeé potufffet.

Non

carn quiétem molíri : ut prop.

Trtm

refpéxit carnem aut sángui-

téreà fepilis conquererétur

! quæfumm

nem,neque ullus in eo huma-

Rex,fein fuo regno cum uno

nitátis fenfus paftorális officii

facerdóte pácem habére non

conftántiam labefactávit.

potie.

[

"Is

Ui

DT

x Honéftum fecit illum Dó-

« Defidérium ánims Aejus'

Ut

rinus, & cuftódivit eum.;ab

tribuifti ei Dómine, * 'Et

inimícis , & à feduCtóribus

Ut

voluntáte Jabiórum ejus non

It

tutávitillum : 9 Et dedit il-

fraudáfti eum. $, Quóniam

li claritátem zetérnam.

preveníti eum i benedi.

Md

!

OCU

y. Defcendítque cum illo in

Ciónibus dulcédinis : pofuf-

Ij

fóveam: & in vínculis non

fliincápite ejus corónam de

teum. Et dedit.

Vinr j

t?creliqui

lápide pretiófo. Et voluntáte,

Le&io v.

Lé&io vi,

,

Tleyji

Ontulit fgitur

fe ad Ale-

E? X qua Regis voce nefá-

&tf

» xándrum Tértium Pon-

WU tlryn

A-ari fatéllites fperántes

li wyr

tíficem , àquo benígné accép-

cratum fe regi fa&türos , fi

tus eft : & inde profé&us ,

Thomam é médio tóllerent,

dit: ib

mónachis Pontiniacénfis mo-

orts n

clàm : conveniéntes Cantuá.

naftérii , Cifterciénfis Ordi-

riam , Epí(copum in templo

Denm D

nis,ab eódem commendátus.

vefpertínis

horis

inrie V

óperani

Quod ut cognóvit Henrícus ,

dantem aggrediüntur. Qui,

TT

miíffis ad Convéntum Fra-

Cléricis templi aditus pre.

hi

trum. Cifterciénfium mináci-

at Ed

clüdere conàántibus accürrés,

bus lítteris , Thomam e Pon-

óftium apéruit , illis ufus ver«

Vts It

tinfaco monaftério exturbáre

bisad fuos : Non eft Dei Ec-

o

conàátur. Quare vir fanttus

cléfia cuftodiénda more ca-

pillat:

véritus , ne fua caufa mali

ftrórum : & ego pro Eccléfia

r

áliquid Cifterciénfis familia

Dei libénter mortem fubibo,

n r

Cirare

paterétur , fponte difcéffit , &

'Tum ad mílites : Vos. Dei

Ludovícum Gállie Regem

juffu cavéte , ne . cufpiam

TT

ejus invitátu convénit : ubi

meórum noceátis.

Deírde

iis ejt

támdiu fuit , quoad Pontífi-

flexis génibus , Deo , beá-

Yntesa)

ce máximo , & ipfo Rege

te .Maríe , fan&to Diony-

m D

agéntibus , ab exílio fumma

fio ,. & réliquis SanGis.ejus

i

totíus regni gratulatióne re-

Eccléfim Patrónis ,

Ecclé-

r

vocátur. Qui dum boni pa-

fiam & feípfum commén-

fon?

ftóris officium fecürus exé-

dans , facrum caput eádem

TA

quitur , ecée calumniatóres

conftàntia , qua

iniquíffi-

ad Regem déferunt eum mul-

P.

*

mi Regis légibus rcftf:t/erat $

Ls

im

inc]

:

j I& :'J

as& — lnfefto S. Thomg E. ifcop«i 4 'Mart-

impio ferro precidéndum

differéntia. Alter próprie ,

l)

j

óbtulit, quarto Kaléndas Ja-

contémptis óvibus : alter ,

nuárii ,anno Dómini milléfi-

fua contémpta , óvium fem-

J

mo centéfimo feptuagéfimo

per falàti invígilat. Paftóris

?

rimo : cujus cérebro re-

ergo exémplo demonftráto ,

ï |

Ípérfum eft totíus templi pa-

deceptóres duos mémirit s.

fH

viméntum.

Quem multis

furem mattántem, & rapién-

u

ófteà illáftrem — miráculis

tem oves: & mercenárium

Du

idem Alexánder Póntifex ré-

permitténtem , neque defen- .

tulitin Santtórum nümerum.

déntem commíffas.

"

|

&« Stola jucunditàtis induit

& Coróna áurea fuper caput

tum Dóminus :

Et coró-

ejus, * Expreéffa figno fancti-

gl

nam . pulchritüdinis pófuit

tátis, glória honóris , & opus

permgiw

fortitüdinis.

P

fuper caput ejus.

y. Quóniam

y*Cibàvit illum Dóminus

preveníftii eum -in benedi-

'vm

pane vite , & intellé&us ;

diónibus dulcédinis , pofuifti

AUA

& aqua fapiéntie falutáris po-

in cápite ejus corónam de

m

tàvit illum. Et corónam.

lápide pretiófo. Expréfía.

A

"

G]ória Patri. Et corónam.

Le&tio viii.

ADM

ntertüo Notturno,

lt

Uod fuperióri témpore

Lé&io fan&i Evangéli fe-

Q

FEzéchiel his verbis in-

T

cündüm Joánnem.

fe&átus eft: Va paftóribus

(lv

Leto vie

Cap. xo.

(

Ifrael! nónne pafcébant fe-

CT

Vl

N illo témpore: Dixit Jefus

metipfos ? nónne greges pa-

M

il

]

Pharifeis: Ego fum paftor

fcüntur à paftóribus ? Sed illi

*àj

lt

bonus.

n

Bonus paftor. áni-

contrárium faciébant , quod

mam fuam dat pro óvibus

máximz malítie genus eft,&

tili

|

fuis. Ft réliqua.

| plurimórum caufa malórum.

Homilía

"

lr

H

e

S. Joànnis Chrysóft.

Idcírcoinquit : Neque quod

t |

omulla 59. in Joannerme

abjé&tum erat , reducébant :

A0f

gnum quiddam , di-

neque quod períerat , queré-

Tl

etíffimi

E

magnum

bant : neque confrá&tum alli-

TU

inquam eft Eccléfie pralá-

gábant , neque infirmum con-

?

H

tio , & que multa índiget fa-

folidábant , quóniam fe , non

f ahc

NI

piéntia , & fortitüdine , qua-

gregem pafcébant. Idem &

1QD

N

lem Chriftus propófuit , ut

Paulus áliis verbis figníficat :

hi

ánimam pro óvibus poná-

Omnes quz fua funt , qua-

(

mus, & numquam illas de-

runt , non quz Jefu Chrifti.

D

feramus , ut lupo generósé

5« Hic eft veré martyr , qui

Ia

refiftámus. : Hac enim inter

pro Chrifti nómine sángui-

paftórem,& mercenárium eft

nem fuum fudit :

T

* Qui mi-;

*

nab

Infefto S. Thoms Epifcopi & Mart.

2

Jte

d

nas jüdicum non tímuit, necp3, Notum fecit Dóminuüs ;

.

terréne dignitátis glóriam] allelüja.

quasívit , fed ad coeléftia re- [;.. Salutáre fuum » allelüja,

afth

IN

gna pervenit.

Oratio. C oncéde , quefu.

, Juftum dedüxit Dóminus| mus. 254.

lii

per vias re&as ,^ & oftendit

. ProS. Stephano

ii

illi regnum Dei,. Qui.

fe

Antiph.

um

l

Stéphanus autem p

nus grá.

d

G lória Patri. Qui.

tia & fortitüdine , . faciébat

Lettioix.

figna magna in pópulo.

Erüm ab utróque fe dif-

4 Sepeliérunt

&i

fidére ofténdit Chriftus:

Stéphanum

at

V

ab illis quidem,qui in aliórum

, Et fecérunt planctum ma-

Qpts

perníciem véniunt , cüm di-

-

JUPN

gnum fuper eum.

nedi

cat , fe proptéreà veníffe ; ut.

Oratio. Da mobis , quag

vitam habérent , & abundán-

umus; 254.

hu

tiüs habérent: abhis autem ,

Pro S.

d

ee

oanne , Ántiphona,

qui oves à lupis rapi neglige-

]

oánnes , qui füpra

a

bant , dicéndo , íe propter eas

pectus Dómini in coena recü-

ánimam pónere,ne oves perí-

u

buit:beátus Apóftolus, cui re«

"

rent. Nam cüm Judzi ipfum

veláta funt fecréta coe

:

B

.

léftia,

ny

interímere vellent,non prop-

y. Hieeftdifeipul

H

-

i$ illequi

nb

j

térea déftitit à doetrína , ne-

tf

teftimónium pérhibet de his,

que credentes trádidit , fed|g, Et fcimus,quia veru

)s pa

pérítitit, & pértulit mortem :

teftimónium ejus.

L4

m eí

P

xdull

ideó frequénter inquit: Ego

4

Oratio.

u

E, celéfiam tuam

:..

fum Paftor bonus. Qus& cüm

Dómine: 254;

d

nullo niti teftimónio viderén-

Pro SS.Innocenti

bus, Afía,

Qrüf

tur ( quód enim poneret áni-

Hifünt , qui cum muliéribus

quod

mam fuam , non multó póft

non funt coinquináti

Vír-

J

remonftrátum eft : quód au

gines enim fünt, & fequüntur

j

tem vitam habérent; & àbun-

illi«

Agnum , quocümque ferit.

dántius habérent,eventárum|y. Heródes irátus occidit

n

erat in futüro fzeculo ) álte.

multos püeros.

T0

rum ab áltero confirimat.

xm&

&. In Béthlehem judz civi-

À e Deum laudámus. 17.

táte David.

i

Et fiünt Commemorationes

ratio. D eüs; cüjus ho-

quær

de OCGavis.

diérna die: 254.

ul

De Nativitate , Antiphona.

Si Feftum S. Thome non

(hqm

Glória in excélfis Deo,, & in|venerit in Dominica , Offi-

Vi

fi]

terra pax homínibus bon

cium. Dominice fit. die im-

AR

nis

]

)llF

j

v*olfmtätis » allelüja , allel.

mediate feque

[«]

«

i

Feftuin

]

x

e

ipfius ,

N

Dominica infra O&;wam Nativitatis.

y

3püli$,hïfï fuerit Sabbatum : Hünc omné , quod coelo

p

uia tunc de Domiünica fit

be e&, ;

a

tantüm commemoratio s inm|Salütis Au&ctórem nov&

J

die S. Silveftri, & in Sabba- | Novo falütat cántico.

t

io fit Officium de O&ava

-t nos , beáta quos faeri

Nativitatis ; ut kinfclriüls po-

Rigàvit unda Sanguinis

261.

Natális ob diem tui

nïtqr.

DOM

INICA

Hymni tribütum sólvimus.

ä

infta O&avam Nativitatis. [V efu , tibi fit glória,

fit

— Inffecundis Vefperis fan&i | Qui natus es de Vírgine ;

2

p

T

^

exil

uando non ve

- | Cum Patre, & almo Spíritu,

)u

zit in Dominica , Antiphona. | In fempitérna feecula.

M

Tecum princfpium. cum re-

Amen.

4

)

u

liquis Antiphonis , & Pfal-TY« Verbum caro

fatctum eft,

allelüja.

jl

mis de Nativitate. 234.

' Capitulum, — Galat. 4«

X» Et habitávit in nobis ,

(

atres , Quanto. témpo- | allelüja.

j

Y

E

* re heres párvulus eft ,|Ad

aguificat ;

Antiphond

lf

j

Aihil differt àfervo , cüm fit| Dum médium filéntium tené-

m

dóminus ómnium : fed fub| rentómnia,& nox in fuo cur-

y

tutóribus , & a&óribus eft|fu médium iter perágeret ;

AMEUS

li

usque ad prafinítum tempus | omnípotens fermo tuus Dó-

h

: a patre.

mine àregálibus sédibus ve-

u

J

Hymnus,

nit, allel.

ratío.

If

f

EfuRe

démptor ómnium ,

Mnípotens fempitérne

|

It

|O

Deus ,dírige actus no-

Quem lucisante oríginem

j

- Parem Patérne glóriz

.|ftros in beneplácito tuo : ut

lap

EY

"Pater (üuprémus édidit.

in nómine dilé&i Fílii tui me-

"

T ulumen,& fplendorPatris, | reámur bonis opéribus abun-

ultecum.

D

TTu fpes perénnis ómnium ;| dáre.

einde fit commentoratio

Inténde, quas fundunt preces

T'ui per orbem sérvuli.

S. Thome , Aiíía.

Qui vult

Ti

M eménto rerum . Cónditor ,| veníre poft me , ábneget fe-

b

Noftri quod olim córpóris

metípfum , & tollat crucem

1

l

Sacráta ab alvo Vírginis

fuam , & fequátur me.

nh

h

A:Nafcéndo,formam sümpferis.|» Juftus ut palma florébit.

!

T0

T eftátur hoc prafens dies ,|& Sicut cedrus Líbani mul-

Oratio,

0R

Currens per anni círculum

tiplicábitur.

Ü

"i

Quod folus é finu Patris

: XEus , pro cujus Eccléfia

Mundi falus advéneris.

D

—^ gloriófus Póntifex 'Tho-

hr

m occu-

l

H unc aítra, ,tellu's , æqqora ; m?sglädüs impióru

j/

ut:

4

4

Dominica infra Octavam Nativitatis:

261

buit : przefta , quefumus ; ut

quód discfpulus ille non mó-

t

omnes, qui ejus implórant

ritur: & non dixit Jefus :

Jr:

auxílium , petitiónis fug 1a-

Non móritur : fed , Sic eum

lutárem confequántur efé-

volo manére ,'donec véniam.

&ur.

p/

y'. Valde honorandus eft beà-

Act]

*

,

De Nativitate ;

-Autiphona.

tus Joánnes.

*. Quifupra

Hódie Chriftus mnatus eft:

peétus Dómini in coena recü-

hódie Salvátor appáruit : hó-

buit..

Q!'Rtiüï

It

'Ccléfiam tuam Dómine ,

die in terra canunt Angeli,

letántur Archángeli : hódie

benígnus illüftra : üt

fe,

exuültant jufti , dicéntes : GIó-

beáti Joánnis Apé(toli tui , &

Y

ria in excélfis Deo , allelüja.

Evangelífte illumináta do-

y. Notum fecit Dóminus ,

&rínis , ad dona pervéniat
