in Septuagefima.

né , dies fecundus.

Ad Matutinum ,ïnv;tator.

». In princípio creávit Deus

i

Præoccupemus fáciem Dó-

coelum & terram , & fecitin

il

mini :

L

ea hóminem, * Ad imigi-

il

Et in pfalmis ju-

bilémus ei.

nem & fimilitàdinem fuam.

W

Píalmus. V eníte, exultémus l. Formávit ígitur Deus

lls

'IDómino. 2.

hóminem de hmo terræ $

6

Dorminica Septnagefimg,

d

& infpirávit in fác

iem ejus| preeffent diéi ac no&ti: & di-

fpiráculum vitz. Ad ima.

víderent lucem ac ténebras.

j

Et vidit Deus, quód effet bo-

fil

ginem.

Le8iod. -

numt.

f

Ixit veró Deus : Con-

Et fattum eft véfpere

p

gregéntur aqua& , qu&

& mané , dies quartus.

b

f

fub coelo funt in locum unü :

sj In princípio creávit Deus

»)

& appáreatarida. Et fattum

coelum & terram ,. & Spíri-

eft ita. Et vocávit Deus ári-

tusDei ferebáturfuper aquas:

j

& Et yidit Deus cuncta; que

st

dam, T'erram:congregationés-

que aquárum appellávit: Mà

fécerat , & erant valde.bona.

j

ria. Et vidit Deus, quod effet

y'. Igitur perfétti funt. coeli

sl

& terra , & omnis ornàátus

m

bonum. Et ait: Gérminet

)

terra herbam viréntem , &

eórum. Et vidit.

faciéntem femen , & lignum

Lc&io ii

"

Ixit étiam Deus : .Pro-

w

pomiíferum fáciens fruttum

juxta genus fuum , cujus fe-

dücant

aque réptile

eii

ánimz vivéntis , & volátile

men in femetípfo fit fuper

li

terram. Et factum eft. ita.

fuperterram fub firmaménto

Et prótulit terra herbam vi-

caeli... Creavítque Deus cete

grándia , & omnem, ànimam

réntem , & faciéntem femen

r

juxta genus fuum , lignüm-

vivéntem , atque motàábilem,

que. fáciens fru&tum , & ha-

quam prodüxerant aqug in

fpécies fuas, & omne volàá-

l

beris unumquódque femén

M

tem fecündüm fpéciem fuam.

tile: fecándüm :genus fuum.

Et vidit Deus , quód effet

Et vidit Deus, quod effet bo-

!

num : benedixitque eis , di-

At

bonum. Etfattum eft véfpe-

ré , & mané , dies tértius

cens : Créfcite , & multipli-

W

l'

Dixit autem Deus : Fiant lu-

3

cámini , & repléte aquas ma-

Qu

minária in firmaménto cceli ,

ris: avésque multiplicéntur

tü

& dívidant diem ac. no&tem ,

fuper terram.

Et fattum eft

uj

véfpere & mane,dies quintus.

t

& ünt in figna & témpora ,

& dies & annos , ut lüceant

Dixit quoque Deus : Prodü-

[

jin firmaménto coeli , & illà-

cat terra ánimam vivéntem

u

minent terram.

Et. fatium

in génere fuo , juménta , &

j qgoq

eft 1ta.

Fecitque-Deus duo

reptilia, & béftias terra fe-

E

jurmünária magna : lumináre

cündüm fpécies fuas.

Fa-

(

&ümque. eft ita.

Et fecit

&

majus , ut preéffet. diéi ;

Deus béftias

& lumináre minus, ut pre-

terre .juxta

Qui

éffet no&ti : & ftellas.. Et pó-

fpécies fuas , & juménta ,

Atl

füiteasin firmaménto cceli , | & omne- réptile terrae in gé-

t

& 'nere fuo. Et vidit Deus,quód

W

uf: 3ucör611t fuper terram ;

ciiet

t

omünica Se

ptuagefim.

T

effet bonum, & ait: Faciámus

1n:;qua: inobediéntizs :

cena

At

hóminem ad imáginem , & fi-

p

tily

símilis-retribüta eft, na

Íceré-

militüdinemnoftram : & prz-

tur , tráheret originále pec-

T

fit pífcibus maris, & volatili-

cátum 5 quo traherétur per

Day.

bus coeli , & béftiis , uiniver-

erróres dolorésque divérfos

feque terre , omníque. rép-

ad illud extrémum cum de-

pir

tili;, quod movétur: in: terra,

fertóribus ángelis, vitiatóri-

Vs

, Formávit Dóminus hómi-

Q

* FEt

bus. & poffefsóribus ; & cons

Q9

nem de limo terrz ,

sórtibus fuis ,

infpirávit in fáciem ejus fpi- | plícium.

fmey fine fup-

Cl

ráculum vite , & factus eft

Tulit Dóminus hóminem;

! us'

homo in ánimam vivéntem..

ä.

pófuit eum in paradífo vo-

y.-In princípio fecit Deus|luptátis: * Uto

coelum & terram, & plasmá-

& cuftodíret illum. :

pgrarötur ,

D.

Et.

lile

vit in ea hóminem.

y'. Plantáverat autem Dómi:

D

GlóriaPatri. Et.

nus Deus paradífum voluptá-

ile

In fecundo No&turno.

Y

tis à principio, in quo pófuit

tte

x libroEnchirídii fan&i Au-

hóminem, quem formáverat.

gufítíni Epífcopi.

p

e&io v.

i

l

Cap. 25. 26. & 277. tom. 3.

Ic per unum hóminem

Le&

g

peccátum

intrávit-' in

i

Ortisgf ulgpïy(;ium Dó-

mundum , & per peccátum

(l

M

minus hómini commi-

mors

Uf

& ita in omnes hó-

nátus füerat ; fi peccáret,

mines. pertránfüt ,. in quo

bo

fic eum münerans líbero ar-

omnes peccavérunt.

*Mun-

(l

bítrio , ut tamen régeret im-

dum quippe appellávit eo

yl

pério , terréret exítio , at-

loco Apóftolus univérfum

T

que in paradífi felicitáte ,

genus humánum,

Ita ergó

Jit

tanquam in umbra vite,

dl

res fe habébant. Jacébatin

unde juftítia cuftodíta in

malis , vel. étiam volvebá-

I$

melióra conícénderet , col.

tur, & de malis in mala pre-

li

locávit. Hinc poft peccá-

J

cipitabátur totius humáni gé:

tum exul efféétus ,. ftirpem

neris mafía damnáta : & ad-

quoque iuam , quam pec-

jünéla parti eórum; qui pec-

t

cándo in fe tanquam in radí-

cáverant , angelórum , lué-

y

ce vitiáverat , poena. mortis

bat ímpize defertiónis di

«

& damnatióne obftrínxit : üt

fimas poenas.

Jl

quidquid prolis ex illo , &

&. Dixit Dóminus . Deus :

[f

^

fimul damnáta ,. per quam

Non. eft bonum hóminem

peccáverat , cónjuge ,

er

effe folum :

Faciámus ei

u

adjutórium símile fibi.

carpäjlem concupiícéntiam ,

$. Ade

I(

8

ïï)omïg*ica Septuagefics.

[.À

Ade veró non invenic-

In tertio No&turno.

b

átur adj

ütor símilis fibi :|]. é&io fan&i Evangélii fe-

dixit veró. Deus. Faciàmus

cündüm Matthaeum.

fi

jum símile fibi.

Le&Gio vii.

GCap. 20,

g-i adjutór

N illo témpore : Dixit Je-

nf

LeQio vb:

j

D iram quippe Dei pér-

]

fus difcípulis fuis parábo-

j

A.

tinet juffam , quidquid

lamhanc : Símile eft regnum

coelórum hómini patrifamí-

d

eeca & indómita concupi-

a

fcéntia fáciuntlibénter mali ,

lias ; qui éxiit primo mané

iil

& quidquid maniféftis aper-

condücere operários in ví-

neam fuam. .Etréliqua.

i

tísqué poenis patiüntur invíti:

N

non fané Creatóris defifténte

Homilía S. Gregórii Papee.

/

bonitáte , & malis ángelis

Homilia 19. in Evang.

uj

fubminiftráre vitam , viva-

2

qu

poft principium.

My

cémque poténtiam (quz fub-

Egnum celórum hómini

miniítrátio fi auferátur , in-

patrifamílias símile díci-

fölhq

tur,qui ad excoléndam ví-

teríbunt) & hóminum, quam-

?

T

vis de propágine vitiáta dam-

neàm fuam operários condü-

D

natáque nafcéntium, formáre

cit. Quis veró patrisfamílias

sémina, & animáre & ordi-

fimilitüdinem ré&tiàüs tenet ,

QitQ

AU

náre membra per témporum

quàm Cónditor nofter , qui

&

aetátes , per locórum fpátia

regit ;quos cóndidit , & elé-

&os fuos fic in hoc mundo

Ti

vegetáre fenfus , aliménta

yf

donáre. .Mélius enim judi-

póffidet , quafi fubjé&tos. Dó-

D

cávit de malis bene fácere ,

minus in domo ? :

ui:habet

víneam , universálem fcílicet

(

quàm mala nulla effe permit-

m

Eccléfiam , qua ab Abel ju-

Ia

8 Immifit Döminusdfopöre'm

fto usque ad ültimum elé-

in Adam, & tulit unam de

Gum;qui in fine mundi nafci-

Qu

Q

cofüs ejus: * Etzdificávit

türus eft, quot Santtos prótu«

coftam;quam tüleratDóminus

lit , quafi tot pàlmites: mifit.

U

de Adam , in mulíerem , &

&e Plantáverat autem Dómi-

addüxit eam ad Adam , ut vi-

nus Deus paradífüm volup-

déret ; quid vocáret eam.

tátis à princípio :

In quo

du

Et vocávit nomen ejus Vi-

pófuit hóminem ,

il

máverat.

'quem 'fo*rf

Tat

ràgo.quia de viro íumpta eft.

Y* Cümque obdormíffet, tu-

Y* Produxítque

Dóminus

p

lit unam de coftis ejus ; & re-

Deus de humo. omne lignum

p

)

plévit carnem pro ea. Et sedi-

x

pulchrum vifu , &ad vefcén-

ficávit.

dum.fuáve , lignum. étiam

p

BU

G 1qria Patri. Etvocávit.

vita& in médio panadiü.lïgl.w.

Dominica Septuagefime.

o

operários in vínez .

bül"füm "

1i (

Ic ítaque. paterfamtlias

labórávit : quamvis in quó-

ev

I

ad excolendam víneam

libet módulo ,. vel mensüra

A

fuam,mané,hora tértia/fexta ,

quisquis cum fide.xe&a bo-

t s

nona , & undécima operários

n& predicátor a&tiónis. éxti-

i^

táby

condücit: quia à mundi hujus

tit , hujus vínea operárius

inítio usque in finem ad. eru-

mj

us

fuit. Operátor ergo mané ,

diéndam .plebem fidélium ,

horatértia,fexta, & nona ,

Ti

I

pradicatóres congregáre non

antíquus ille & KHebráicus

lW

desíftit..: Mané étenim ingn-

pópulus defignátur.: qui in

!

di füit ab Adam uüsque'ad

eléttis fuis ab ipfo mundi ex-

p

Noe : hora veró tértia à Noe

órdio.,.dum recta fide Deum

^

"

usque.ad. Abraham ; fexta

ftàduit cólere ,. quafi non dé-

quoque abAbraham usque ad

ftitit in vínez cultüra laborá-

re. Ad undécimam veróGen-

imii.

Móyfen:nona autem à Móy-

d-

fe usque ad Advéntum Dómi-

tles vocántur , quibus &

| vl

ni: undécima veró.ab Ad-

dícitur :

ndi

véntu. Dómini usque. ad ; fi-

die otiófi ?

Quid hi; Ítatis tota

j

Yil

nem. mundi. Inqua predi-

&« Ubi eft Abel frate

r füus ?

M .,

catóres fan&ti. Apóftoli. miffi

dixit Dóminus ad Cain, INé-

qi

funt , qui mercédem plenam

fcio Dómine: numquid cuftos

&

elé

& tardé veniéntes accepé-

runt.

fratris mei fum ego ? & dixit

nundo'

adeum:Quid fecífti? " Ec-

; Di-

&» Ecce,Adam quafi unus ex

ce vox sánguinis fratris: tui

habet

nobis fa&tus eft.(ciens bonum

Abel clamat ad me de terra.

& malum:

Vidéte,ne forte

ilicet

** Maledí&us eris fuper ter-

d

fumat de ligno vite , & vivat

ram;qua apéruit osfuum ,&

1 dÉ

in etérnum. Y*

Fecit quo-

fufcépit sánguinem . fratris

Jl

que DóminusDeus Adaz tuni-

tui de manu tua. Ecce.

r

la Pat

Ecce.

YLs

cam pellíceam,& índuit eum,

€CLIO 1X«

u

onum

Bs

if

& dixit. Vidéte.

pon:

orm di-

J

. À D erudiéndam ergo Dó-

citur in Dfücis üsque ad Pa-

?. minus plebé fuam, quafi

Íchaloco Hymni. 'T e Deum

Jup-

ad excoléndam víneam fuam,

qu

qui non dicitur hoc'temp'ore ,

V int

nullo témpore déftitit ope-

nifi in4"eltis.

-

rários míttere : quia & priüs

AD LAUD

ES,

per Patres , & póítmodüm

Antiphona,

ymif Ll

jm

perlegis Doctóres & Prophé-

M

Iferére . mei Deus , &

7

!cfüh»'

tas, adextrémum veró per

à delíto meo . munda

d

Apóftolos ,. dum plebis fuz

quia tibi foli peccávi.

TPfa

mei

u

moggs excóluit , quafi per

mus 1dem; 58.

m

de

,

, [

£

Dominica Septüagefimg,

/

A"iïï' Confitébo

r tibi, quó- ,operáriis ex denário diürno,

gl

' niam éxaudífti me.

mifit éos in vírieam fudim..

Pfalm. D eusin nómime tuo;

Pfalmus. C onfitémini. 23.

Y

» Aíía. Deus Deus meus ad te

cum reliquis de Pf41t//23. —

: de luce vigilo , quia fa&us es

Ad Abfolutionem: , Capi:

| 5

adjütor meus.

| tuli;L'e&io brevis. Dóminus

Pís3Imus idem. 18.

autem dirigat. 29.

|

4. Aíía. Benedí&us es in firma-

Ad Tertiam ,

Alïtighäna;

ménto cceli , & laudábilis in

Ite & vosin víneam meam ,

t

uod

"E

f2cula, Deusnofter.

jis.

juttum fü(fïrit*;ï dabo

m

Canticum. B enedicite. 19.

.^ Afia;Laudáte Dfim de coelis. | Capitulum. F ratres,

Nefc'l;ti'se

| E

Pfalmus idem. 20.

x. brInclína cor meumDeus:

fir

.

"Pfalmi fupradicti

femper| * In teftiinónia tua.. Inclína.

dicuntur in Laudibus Domi-

. Avérteóculos meos , ne

)

nicse usque ad Pafcha.

videant vanitátem , in via tua

j

j

vivífica me. In teftimónia.

(li

apitulum, 1. Cor g. d

G lória Patri.

Inclína.-

atres, Nefcítis,quod ii ,

»

E

qui in ftádio currunt ,

y, Egodixi , Dóm

:

3 i

rére mel. :

iné m1fe-

omnes quidem currunt , fed

unus áccipit bravíum ? Sic

$&y, Sana ánimam me

,

ami,** guia

eürrite , ut compreliendátis.

peccávi tibi.

!

Ad Sextam , Anti

hbna.

ü

Hymnus. A&iérnererum.21.

Quidhic ftatis tota dié otiófi ?

Wl

y. Dómine refügium fa&tus

es nobis.

refpondérunt , & dixérunt :

r

g«À generatióne & progénie.

Quia nemo nos condüxit.

l

"Ad Benedi&tus , Antiphona.

Capitulum. 1. Cor. g.d

n

Símile eft regnum coelórum

nis autem , qüi in'agó-

y

hómini patrifamtlias,qui exiit

O

ne conténdit, ab ómni-

"

busfe ábftünet : & illi qui-

Qu

primomané condücere ope-

dem ut corruptíbilem coró-

li

ráriosin víneam fuam , dicit

Dóminus. Oratio.

| nam aecípiant , nos autem iri-

]u

Reces pópuli tui , que-

corrüptam.

li

P

&.br, In etérnum

Dómine',

Qd

fumüs Dómine , clemén-

ter exáudi : ut , qui jufté pro

* Pérmanet verbum: tuüm*.

i

d

peccátis noftris affligimur ,

In etérnum.

MU

s. In feculum feculi véritas

at

)ro tui nóminis glória mife-

tua. Pérmanet.

z

ricórditer liberémur.

-Per

fü

Dóminum.

G lória Patri.

In æte*rnum :

j

Ad Primam , Antiphona.

. Dóminusregitme j

H

i

Conventióne autem fatta cum

In

B.

lj

Infra Hebd. Septuazefime.

401 -

Ut

z.In loco páfcusm ibi me

"LeGio 1.

if

collocávit.

Cap, r. d.

AU

'T creávit De

us hóminem

Ad Nonam , Antiphona.

E

ad imáginem . fuam : ad

Voca operários,& redde illis

imáginem Dei ereávitillam

i

mercédem fuam , dicit Díís.

n

máfculum & foeminam ereá-

i

Ca itu1um'c .I-. Core j 6

vit eos.

Benedixítque illis

ébant autem de fpiritá-

Deus,& ait: Créfcite, & mul-

A

Di

. confequénte eos . pe-

tiplicáminí, & repléte terram,

ht

traà: petra autem erat Chri-

& fubjicite eam, & dominá-

] d&bü

ftus : fed nonin plüribus eó-

mini pífcibus maris;& volatí-

(l

rum benepláeitum eft Deo.

libus coeli , & . univérfis ani-

g. br.. Clamáviin toto corde

mántibus, quae movéntur fu-

D.

meo, * Exaudime Dómine.

per terram. Dixítque Deus :

liv

Clamávi.

Ecce dedi vobis omnem her-

Ti

y» Juftificatiónes tuas requí

bam afferéntem femen fuper

à (l

ram.

Exáudi me.

terram,& univerfa ligna,quae

ld

G]lória Patri. Clamávi.

habent in femetípfis feménté

y. Ab occültis meis munda

géneris fui,ut fint vobis in ef-

nils

me Dómine,

cam : & cun&itis animántibus

x. Etabaliénis parce fervo

terre,omníque vólücri coeli,

4qu

tuo.

& univérfis, quae movéntur

;Ad Vefperas , Antiphona.

in terra , & in quibus eft áni-

s

& Pí(almus. Dixit Dóminus.

ma vivens , ut hábeant ad

tilt

cuim reliquis de Pfalta28. :

vefcéndum. Et fattum ett ita.

pnt 1

Capitulum. F ratres. 4ooc.

Vidítque Deus cun&ia , qus&

l

fécerat: & erant valdé bona.

Hymnus. Lucis Creátor óp-

g

time. 131.

Et fattum eft véfpere & ma-

n

y-.Dirigátur Dfíe orátio méa.

né , dies fextus.:

(rnni

& Sicut incénfum in confpé-

. Dum deambuláret Dómi-

| qui

&u tuo.

nusin paradífo ad auram poft

(o10

Ad Maguificat

| Antiphona.

merídiem , clamávit,& dixit :

mi -

Dixit paterfamílias operáriis

Adam ubi es ? Audívi Dómi-

l

fuis: Quid hic ftatis tota die

ne vocem tuam, *Et abfeón-

jhts

otiófi ? At illi refpondéntes

di me. Y.Vocem tuam audívi

um

dixérunt : Quia nemo nos

in paradífo , & tímui,eó quód

condüxit. Ite.& vos in vine-

nudus effem. .Et abfcóndi.

am meam , & quod juftum

LeGio ii.

C&.Z.

x;;e'rim

füerit , dabo vobis.

Gitur perfé&ti funt coeli ,

[

'Dllm'l

Oratio. Preces pópuli. 400.

& terra, & omnis ornátus

"

FERIA SECUND A.

eórum. Complevítque Deus

L

! Delibro Génefis-

e

die séptimo opus fuum, quod

c

lt

Gs

o2

:

3

eb ci.o.m-.. S

e

u

j

gefimas

TE

fécera

t& reqm]eïältä

e sép-| qu

ép

Q

fhinus Deus de humo

timo ab univérío ópere,quod

omne lignum pulchrum vifu;

fj

patrárat. Et benedíxit diéi

& ad velcéndum fuáve; lignii

u

séptimo,& fan&tificavit illum:

étiam viteein médio paradífi ,

quia in ipfo cefsáverat ab om-

lignümque fciéntie boni &

|

ni óperefuo , quod creávit

mali.

Etflàvius egrediebá-

]

i

Deus;ut fáceret. Iftae funt ge-

tur de loco voluptátis ad irri-

neratiónes coeli & terre&e ,

gándum paradífum , ;qui inde

quando creáta funtjindie quo

divíditur in quátuor cápita.

,. Formávit Dfis hóminem

fecit Dóminus Deus coelum

1l

& terram: & omne virgül-

elimoterre,* Etinfpirá-

tum agri ántequam orirétur

vit in fáciem ejus fpiráculum

ii

in terra , omnémque herbam

vite,& fattus eft homo in áni

- g

à

w

regiónis, priüsquam germi-

mam vivéntem.

náret : non enim pluüerat Dó-

x» In princípio fecit Deus

yud

minus Deus fuper terram, &

coclum & terram, & plasmá-

lf JP

homo non erat , qui operaré-

vit in ea hóminem.

Et.

l

d

li

!3

tur terram: fed fons afcendé-

G lória Patri. Et.

bat e terra , írrigans univér-

Ad Magnificat ;

Antiphonas

iun

fam fuperficiem terra.

Hi noviffimi una hora fecé-

(Lon

Yen

s,,In fudóre vultus tui vefcé-

runt , & pares illos nobis fe-

ris pare tuo , dixitDíís ad A-

cífti , qui portávimus pondus

tor sl

dam:cum operátus füeris ter-

diéi, & zftus.

hl

ram , non dabit fru&tus fuos ;

FERIA TERTIA.

N

t* Sed fpinas & tríbulos ger-

De libro Génefis.

, di

)

minábit tibi.

Lectio t

Cap. Av

ETU

j

, Quiaaudifti vocem uxó-

U

lit ergo Dóminus Deus

?A

T

tis tug ; & comedifti de lig-

óminem, & pófuit eum

At

nO , ex quo precéperar tibi,

in paradífo voluptátis,ut ope-

T

ne coméderes , meledíéta ter-

rarétur , & cuftodíret illum :

Q4

J

rain Óperetuo. Sed.

precepítqueei, dicens: Ex

Lü&iü üäa

omni ligno paradífi cómede ;

Mm

Ormávit ígitur Dóminus

de ligno autem fciéntiz boni

A ii

Deus hóminem de limo

& mali ne cómedas.. In quo-

lh

N

terre : & infpirávit in faciem

cümque enim die 'coméderis:

tl

ejus fpiráculü vite, & fattus

ex eo,morte moriéris.. Dixit

p

eít homo in ánimam vivénté.

quoque Dóminus Deus : non

ms]

Piantáverat autem Diis Deus

eftbonum effe hóminem fo-

Htd

paradífum voluptátis à prin-

lum : faciámus ei adjutórium

Bu

u)

cípiojin quo pófuit hóminem;

símile fibi,

d

quem formáverat. Produxiít-

x TulitDfis hóminem & pó-

. Qb

V

| glit

m

infra HIebd. Septuagefima.

fuit eum in paradifo voluptá-

mea :hec vocábitur Virágo ,

D

tis :

*Ut operarétur , & cü-

quóniam de viro fumpta eft.

lii

ftodíret illum.

y. Plantá-

Quamóbrem relínquet homo

AUl

verat autem Dóminus Deus

patrem fuum, & matrem , &

bm&

aradífum voluptátis à prin-

adherébit uxóri fue : &

Jebi

cipio;in quo pófuit hóminem,

erunt duo in carneuna.

litri

Lide

quem formáverat. Ut.

& Immífit Dóminus fopórem

Le&io ii

in Adam, & tulit unam. de

i

Ormátis fgitur,Dóminus

coftis ejus: * . Et edificávit

TUf

Deus, de humo cunétis

coftam,quam tüleratDóminus

f

animántibus terrz,& univér-

de Ádam, in mulíerem, &

ulum

fis volatílibus coeli, addüxit

addüxit eam ad Adam , ut vi-

AE

ea ad Adam , ut vidéret, quid

déret , quid vocáret eam.'

vocáret ea : omne enim quod

* Et vocávit nomen ejus Vi-

Jeus

vocávit Adam ánime vivén-

rágoquia de viro fumpta eft.

JI"

tis, ipfum eft nomen ejus.

y. Cümqueobdormíffet, tu-

lit unam de coftis ejus, & re-

Appellavítque Adam nomíni-

bus fuis cun&ta animántia ,

plévit carnem pro ea.Et edi-

N

& univéría volatília coeli ,

üCäVitc

h

la

& omnces béftias terre: Adae

G]lória Patri. Et vocávit.

bisfe

verónon inveniebátur adjü-

Ad Magnifiéat , Antiphona,

Qmdus

tor símilis ejus.

Dixit autem paterfamílias :

Es Dixit Dóminus Deus

Amíce , non fácio tibi injü-

Non eft bonum hóminem

riam : nónne ex denário con-

A.

effefolum : * Faciámus ei

venííti mecum ? Tolle , quod

adjutórium símile fibi.

tuum eft 4 & vade.

K

Deus

Y* Ada veró non invenie-

FERIA QUARTA.

teum

bátur adjütor símilis fibi :

De libro Génefis.

'Upe ]

dixit veró Deus.

Faciámus

e&io ls

Cap. 3«

um «

ei adjutórium símile fibi.

Ed & ferpens erat callí-

ALOCLUO As

S

dior cun&is animántibus

E

de;

IMmífit ergo DóminusDeus

terr& , qu& fécerat Dóminus

n !

fopórem in Adam, cümque

Deus.

Qui dixit ad mu-

u

obdormíífet , tulit unam de

lerem : Cur precépit vo.

Jeris

coftis ejus,& replévit carnem

bis Deus , ut non comederé-

J

proea. Et edificáàvit Dómi-

tisde omni ligno paradífi ?

Cui refpóndit mülier : De

f

nus Deus coftam, quam tüle-

M

rat de Adamyin mulíerem : &

fru&u lignórum , que funt

ff

addüxit eam ad Adam.Dixit-

in paradífo , véfeimur : de

ue Adam: Hoc nunc os ex

fruétu veró ligni ,' quod eft

l

j

óffibus mels , &.caro de carrie

in médio paradífi , pracé.

e

ii

C c

Ll

pit

4

G

æül

4

ï.irifrav H

&

d

a

O

efirr

w

it nob

is Deus,

ne come

ere-

éüq

üc

d nu

dus effem , & ab-

g

mus , & ne tangeremus illud ,

fcóndi me. Cui dixit : Quis

Q

ne forté moriámur. Dixit au-

enim indicávit tibi, quód nu-

(

tem ferpens ad mulferem:Ne-

dus effes , nifi quód ex ligno;

(f

quáquam morte moriémini.

de quo pr&ecéperam tibi , ne

t

Scit enim Deus, quód in quo-

coméderes,comediífti ? Dixit-

ue Adam: Máülier , quam:

cümque die comedéritis ex

hi

eo ,aperiéntur óculi veftri

dedífti mihi sóciam , dedit

lIs

. & éritis ficut dii , fciéntes bo-

mihide ligno,& comédi.. Et

E

numa& malum. Viditígitur

dixit Dóminus Deus: ad mu-

fi

mülier,quód bonum effet lig-

líerem ; Quare hoc fecífti ?

'ml

num ad vefcéndum,& pulch-

Qu refpóndit : Serpens de-

Y

rum óculis , afpectàque dele-

cépit me , & comédi.

.&ábile : & tulit de fru&u il-

! [it

, Ecce, Adam quafi unus ex

(i

líius,& comédit , dedítque vi-

nobis fa&tus eft,íciens bonum

j

ro fuo , qui comédit. Et aper-

& malum: * Vidéte, ne

ii

ti funt óculi ambórum.

forté fumat deligno vite , &

[

jl

$,, Plantáverat autem Dómi-

vivatin s&etérnum. y. Fecit

i

nus Deus paradífum volup-

uoque Dóminus Deus Adz

ile

tátis à princípio :

tünicam pellíceam , & índuit

* Inquo

eum,«& dixit. Vidéte.

v

pófuit hóminem , quem for-

Ak

Tmàverat.

Le&io ii

$, Produxitque

Dóminus

'T ait Dóminus Deus ad

d

E

ferpéntem: Quia fecífti

Ti

eus de hümo omne Tignum

fi

i

ulchrum vifu , & ad vefcén-

hoc, maledí&us es inter óm-

Qd

dum fuáve; lignum étiam vi-

nia animántia ,

& béftias

teinmédio paradífi. Inquo.

terr&: fuper pe&Gtus tuum

l

hi

4 Le&io lls

"

gradiéris , & terram cómedes

Tol

Um

que cognoví

ffent fe

cun&is diébus vita tuz. Ini-

!u

C

effe nudos , confuérunt

micítias ponam inter te . &

mulíerem , & femen tuum

J

folia ficus, & fecérunt fibi pe-

d

rizómata.

Et cümaudíffent

&femen illíus : ipfa cónte-

vocem Dómini Dei deambu-

ret caput tuum , & tu infi-

lántis in paradífo ad auram

diáberiscalcáneo ejus. Mu-

ld

poft merídiem , abícóndit fe

líeri quoque dixit : Multipli-

À

Adam & uxor ejus à fácie

cábo a&rümnas tuas, & con-:

Dómini Dei in médio ligni pa-

céptus tuos

.jin dolore pàá-

«

«

radífi.| Vocavítque Dóminus

riesfilios, & fub viri pote-

J

Deus Adam , & dixit ei: Ubi

ftáteeris, &ipfe dominábi-

es? Qui ait : Vocem' tuam

tur tui. Ads veró dixit ..

f

audíviin paradífo, & tímui ,| Quia audífti vocem uxóri$

T

.tue

Infra Hebd. S

tuagefime.

40

Uj

tue , & comedifti de ligno , |

&

a

inagrícola. Factum eft au-

(s

ex quo precéperam tibi , ne

tem poft multos dies,ut offér-

Odnu

coméderes; maledíCta terrain

ret Cain de frü&tibus terra

IBt0,

ópere tuo:in labóribus cóme-

münera Dómino. Abelquo-

P

des ex ea cun&tis diébus vit&

que óbtulit de primogénitis

li

tue. Spinas& tribulos ger-

gregis fui , & de adípibus eó«

um

minábit tibi, &cómedes her-

rum : & refpéxit Dóminus ad

ddit

bam terrz.

Infudóre vul-

Abel , &ad münera ejus. Ad

Cain vero,& ad münera illius

"N

tus. tui vefcéris pane , donec

lm

revertáris in terram , de qua

non refpéxit: iratüsque €

df

fumptus es : quia pulvis es; &

Cain veheménter, & cóncidit

vultus ejus. Dixítque Dómi-

d.

inpülverem revertéris. , Et

vocávit Adam nomen uxóris

nus ad eum:Quare irátus es ?

U5 CX

fug Heva: eo quod mater ef-

& cur cóncidit fácies tua ?

nónne fi bene égeris, recípies,

T

fet.cunttórum vivéntium.

j It

&, Ubi eft Abelfrater tuus ?

fin autem male , ftatim in fó-

dixit Dóminus ad Cain. Ne-

ribus peccátum àderit? Sed

),&

fub te erit appetítus ejus, &

t

fcio Dómine: numquid cuftos

M

fratris mei fum ego ? & dixit

tu domináberis illíus.

t

ad eum : Quidfecífti ? 9Ec-

, In prin&ípio creávit Deus

coelum & terram , & fecitin.

ce vox sánguinis fratris tui

Abel clamat ad me de terra.

ea hóminem, * Ad imági-

u$ d

s. Maledí&us eris fuper ter-

nem & fimilitadinem fuam.

ecift

ram,que apéruit os fuum , &

y. Formávit ígitur Deus,

0rt

fufcépit. sánguinem fratris

hóminem, de limo terre

(rig

tui de manu tua.

Ecce.

& infpirávit in fáciem ejus

G lória Patri.

Ecce;

tum

fpiráculum vite. Adimagi-

edes

Ad Magnificat. ,. Antiphona,

nem.

"Tolle, quod tuum eft,

,Va-

Le&o ii

, [I

Ixítque Cain ad Abel

(

de : quia ego bonus fum , di-

Qu

cit Dóminus.

D

fratrem fuuri: Egrediá-

FERIA QUIN T A.

mur foras. Cumque effent

fnte

De libro Génefis.

inagro, confurréxit 'Cain

mf

advérfus fratrem fuum A-

Mu

LeGio.i.

Can. 4« :

Dam vero cognóvit uxó-

bel, & interfécit eum.. Et

tipl

rem fuam Hevam: quz

ait Dóminus ad. Cain : Übi

Q

concépit & péperit Cain , di-

eft Abel frater tuus : Qui

Num

ep

cens: Pofsédi hóminem per

refpóndit

Néfcio.

2

(

Deum.. Rursümque péperit

cuftos fratris mei fum cgo

j

jj

fratrem ejus Abel. Fuitau-

Dixítque ad eum ? Quid fecí-

tris tut

tem Abel paftor óvium, &

fti?- vox sánguinis fra

Yi

cla-

ob

Infra Hebd. Septuagefime. .

clamat ad me de terra. Nunc ,ccelum & terram , & plasmá-

igitur maledí&tus eris fuper

vit in ea hóminem.

Et.

terram,que apéruit os fuum ,

GlóriaPatri. Et.

hona.

j

& füfcépit sánguinem fratris

Ad Magnificat , Anti

à

volo

tui de manu tua.

Cüm ope-

Non licet mihi , quo

p

rátus füeris eam , non dabit

fácere ? an óculus tuus ne-

quam eft, quia ego bonus

J

tibifru&us fuos : vagus &

ii

prófugus eris fuper terram.

fum? dicit Dóminus.

)

*-. In princípio creávit Deus

FERIA SEXTA.

[

cclum &terram , & Sptri-

De libro Génefis.

" Dap.4. 6

s

tusDei ferebátur fuper aquas:

X,e&tio 1.

a

ain u-

: du

* Et vidit Deus cun&la , que

Ognóvit autem

fécerat , & erant valdé bona.

C

xórem fuam, qu& concé-

y

|

it & péperit Henoch:& aedi

j

Y* Igitur perfé&i fünt coeli

yi

& terra , & omnis ornátus

ficávit civitàtem, vocavitque

li

eórum. Et vidit.

nomen ejus ex nómime filii

Ü

[.cctio iii -

fui,Henoch. Porró Henoch

D

Ixítque Cain ad Dómi-

génuit Irad , & Irad génuit

L

D

num: Majoreft iníqui-

Mavíael, & Mlavíael génuit

tas mea, quàm ut véniam mé-

Mathüfael, & Mathüfael gé-

?G

nuitLamech.Qui accépit duas

e

rear. Ecceéjicis me hódie

lu

à fácie terra , &à fácie tua

uxóres,nomen uni Ada, & no-

fil

abfcóndar , & ero vagus &

men álteri Sella. Genuitque

Ada Jabel,qui fuit pater habi-

y

prófugusim térra: omnís ígi-

tt

tur, qui invénerit me,occídet

tántium in tentóriis,atque pa-

n

me. Dixiítque ei Dóminus :

ftórum. Et nomen fratris ejus

Nequáquam ita fiet

fed

Jubal :ipfe fuit pater canén-

tium cíthara & órgano. Sella

omnis , qui occíderit Cain ,

[

séptuplum puniétur. Pofuit-

quoque génuit Tubálcain,qui

t

que Dóminus Cain fignum,ut

fuit malleátor,& faber in cun-

non interficeret eum omnis ,

a ópera eris , & ferri. So-

ld

ror veró Tubálcain , Noéma.

l

]

qui inveníffet eum.Egrefsüs-

ue Cain à fácie Dómini , ha-

v;. Tulit Dóminushóminem,

p

bitávit prófugus in terra ad

& pófuit eum in paradífo vo-

TW

luptátis: * Ut operarétur ,

üi

orientálem plagam Eden.

te

& Formávit Dóminus hómi-

& cuftodíret illum.

nem de limoterrz ,

t

3. Plantáverat autem Dómi-

T

infpirávit in fáciem ejus fpi- |nusDeus paradífum voluptá-

Yl

ráculum vitaz , & fa&us eft tis à princífpio in quo pófuit

il

homoin ánimam vivéntem.

|

hóminem

» quem formáverat.

hi

"Ut.

H

Y^ [n principio fecit Deus

N

Le-

Infra Hebda Septuagefimz.

ln

* Ae&io ii.

genuítque fifios

& ülïas.o Et

l-

»

fattum eftomne tempus,quod

Ixítque Lamech uxór

D

bus fuis, Ade & Sella:|vixit Adam, anni nongénti

lo

Audíte vocem meam uxóres| trigínta , & mórtuus eft..

Yl

Lamech , aufcultáte fermóné | s.. Immífit Dóminusfopórem

I$ - fle

meum: quóniam occídi virum| in Adam, & tulit unam de co-

Don

in vulnus meum,& adolefcén-| ftis ejus: * Et edificávit co-.

iulum in livórem meum. Sép- | ftam , quam tülerat Dóminus

1

tuplum ültio dábitur deCain,! de Adam,in mulíerem, & ad-

J

de Lamech veró feptuágies| düxit esm ad Adam, ut vidé-

t

sépties. Cognóvit quoquead-|ret , quid vocáret eam :

ht

àll Q

huc Adam uxórem fuam: &|* Et vocávit nomen ejusVi-

n

péperit filium;vocavítque no- | rágo, quia de viro fumpta eft.

Ledy

men ejus Seth,dicens: Pófuit| $- Cámque obdormíflet , tu-

mihi Deus femen áliud pro|lit unam de coftis ejus , & re-

fiqie

: fl

Abel, quem occidit Cain. Sed| plévit carnem pro ea. Et edi-

toci

& Seth natus eft filius , quem| ficávit.

ii

vocávit Enos : ifte coepit in-

G lória Patri. Et vocávit.

vocáre nomen Dómini.

SABBD

T O.

Rutt

dj

y*. Dixit Dóminus Deus:Non

De libro Génefis.

ytdoat

eft bonum hóminem effe fo-

Le8ioi.

ap. 5.b

um: * Faciámus ei adjutó-

Ixit autem Maláleel fe-

m

jtqu

rium símile fibi.

xagínta quinque annis,

hab

y. Adz veró non inveniebá-

& génuit Jared.

Et vixit

tur adjütor símilis fibi : dixit

Malaleel,poftquam génuit Ja-

p

veró Deus. Faciámus.

st

red , o&tingéntis trigínta an-

I

Le&io ut.

Cap. 5:

nis , & génuit filios & filias.

M

Ic eft liber generatiónis

Et facti funt omnes dies Ma-

Adam. In die, qua creá-

àleel o&ingénti monagínta

äiüqu

ATU

vit Deus hóminem , ad fimili-

quinque anni, & mórtuus

$.

tüdinem Dei fecit illum. Má-

eft. Vixítque Jared centum

fculum & féminam creávit

fexaginta duóbus annis , &

ma

nem

eos,& benedíxit illis: & vocà-

génuit Henoch. Et vixit Ja-

Q vo-

vit nomen eórum Adam, in

red,poftquam génuit Henoch,

die quo creáti funt. Vixit au-

o&ingéntis annis

, & génuit

&t

tem Adam centum trigínta

filios & filias.

Et fa&i funt

p

annis : & génuit ad imáginem

omnes dies Jared nongénti

& fimilitüdinem fuam , voca-

fexagínta duo anni , & mór-

u

vítque nomen ejus Seth. Et|tuus eft. Porro Henoch vi-

ii

g

fa&ti funt dies Adam, poftquá | xit fexaginta quinque annis ;

génuit Seth o&ingénti anni :& génuit Mathü

(alam. .

c 4

w. Plan-

[

o8

.Infra Hebdom. Septuagefime.

J

2

"

x. Plantáverat autem Dómi-

cavítque nómen ej

us Nd&, di-

nus Deus paradífum volup-

cens : ifte corifolabitur nos ab

jd

tátisà princípio: * In quo

opéribus & labóribus mánu-

pófuit hóminem , quem for-

um noftrárum in terra , cui

1nàverat.

maledíxit Dóminus.Vixítque

y

y. Produxítque ^ Dóminus

Lamech, poftquà génuit Noe,

:

Deus de humo omne lignum

quingéntis nonagínta quinque

|

pulchrum vifu , &ad vefcén-

annis, & génuit filios « filias.

äm

Et fatti funt omres dies La-

dum fuáve, lignum étiam

|

. vitee in médio paradífi.In quo.

mech feptingénti feptuaginta

LeGio .

feptem anni, & mórtuus eft.

TT

ambulávit KHenoch

Übi eft Abel frater tuus ?

Mi

! 4cum Deo: & vixit , poft-

it Dóminus ad Cain, . INé-

quam génuit Mathüfalam ,

fcio Dómine: numquid cuftos

;

trecéntis annis,G génuit filios

fratris mei fum ego ? & dixit

t

Pl

-&filias Et faCti funt omnes

adeum : Quid fecí(ti ? * Ec-

dies Henoch trecénti fexagín-

ce vox sánguinis fratris tui

[

Abel clamat ad me de terra.

li

ta quinque anni. Ambulavit-

que cumDeo,& non appáruit,

». Malediétus éris fuper ter-

ij

quia tulit eum Deus.

Vixit

ram,quza apéruit osfuum ,&

li

quoque Mathüfala centum

fufcépit sánguinem fratris

)H

tui de manu tua. Ecce.

o&togínta feptem annis, & gé-

nuit Lamech. Et vixit Ma-

G lória Patri.

Eccé.

Í

ll

thüfala , poftquam génuit

SABBATO.

Bf

;

Lamech , feptingentis otto-

ante Sexagefimam. *

gínta duóbus annis : & génuit

Ad Vefperas ; Capitufum.

filios &filias, Et fa&i funt

9. Cor. rr. d

|

' omnes dies Mathüfala , non-

Ratres , Libénter fuitet-

génti fexagínta novem anni ,

L. tisinfipiéntes , cüm*fitis

& mórtuus eft.

ipfi (apiéntes : fuftinétis enim,

|

lsl

lf

X« Ecce,Adam quafi unus ex

fi quis vos in fervitütem ré-

nobis fa&tus eft.(ciens bonum

digit , fi quis dévorat, fi quis

j

& malum: * Vidéte,ne forté

áccipit ,f quis extóllitur , fi

ftt

fumat de ligno vite , & vivat

quis in fáciem vos cadit.

j fni

insetérnum. y. Fecitquo-

- Hymnus & Verficuli de

Tin

que DóminusDeus Ade tuni-

Pfalterio. 149-

di

L|

1

cam pellíceam,& índuit eum,

Ad Magnificat , Antiphona.

&dixit, Vidéte, Lecio .

u

Dixit

.

óminus ad Noe ,

T

Ixit autem Lamech cen-

Finis univéríe carnis ve-

t

tum octogínta duóbus

nit coram me, fac tibi ar-

0i

cam de lignis levigàátis ,

Vl

annis, & gänu;t filium : vo-

u

;

[

Dominica Sexagefi mse.

LT

f

L

ut falvétur univér

fum

cmen | centum vi

ginti annórum.

"Ia.

m eà.

igántes autem erant fuperter-

T.

; 'Orati;»,

ram in diébus illis. Poft-

3Q

Eus, qui cónfpicis , quia quam enim iungréffi funt filii

Mu

D

ex nulla noftra attióne | Dei àd filias hóminum , illze-

Nos,

confidimus : concéde propí- que genuérunt, ifti funt po-

inque

tius ; ut contra advéría ómnia 'téntes à fzeculo viri famófi.

flias,

Dottóris Géntium protettió- | ;;; Dixit Dóminus ad :Noe :

a.

ne muniàmur. Per Dfím.

Finis univérfa carnis venit

ii

^ DOMINICA

coram me : repléta eft terra

us ].

in Sexagefima.

