-4y ncurváti funt colles miun-

Viam fecífi i mari equis

!

^di, * ab itinéribus sternitá-

tuis j *:in luto a

tiS ejus«-

.

multárum.

quäïrlflm

Mi

Wt

"pro iniquitáte vidi tentória

A udívi , & conturbátus eft

JEthiópie , * turbabüntur

venter meus:'* à voce con-

W Pl

-pelles terrae Mádian.

tremuérunt lábia mea.

1

f

qqumquid in flumínibus irá-

ngrediàtur putrédo in óffi-

-tus es Dómine ? * aütin flu-

:

us meis , * & f(fubter mie

ng

mínibus furor tuus ? vel in

fcáteat.

T

Ü

JTUST

-mari indignátio tua ?

Ut requiéfcam in die tribu-

-(ui afcéndes fuper equos

latiónis, * ut a(céndam ad pó-

hg

j

tu05 ; * &

pulum accíné&tumimoftrum.

Cir

quadríge i tqæ

H

(urd

falvátio.

Ficus enim non florébit : *

S üfcitans fufcitábis arcum

& nonerit germen in víneis.

lg

"&

Tity

Jf

tuum, * juraménta tríbubus,

Mentiétur opus olívae

uz locütus es.

arva non áfferent cibum.

d

telüviosfcindes terr$; vi-

Abífcindétur de ovíli pe-

M

il

t

A

dérunt te, & doluérunt mon-

cus , * & non erit armén-

tes:*gurges aquárum tránfiit.

tum ir presépibus.

r

1 edit abyffus vocem füam: *

Ego autem in .Dómino gauü-

Kj

altitüádo manus fuas levávit.

débo:*& exultábo in Dco

li

s ol& luna ftetérunt in ha-

Jetu nteo.

]

bitáculo fuo * in Iuce fagittá-

Deus Dóminus fortitüdo

Ti

!

|

i

'rum tuárumni , ibunt in

iï)lens

mea:* & ponet pedes meos

1

-dórefulgurántis haftz tuze.

quafi cervóruüm.

imfrémitu conculcábis ter-

Etfuper excélía mea dedá-

:i

]

ä

ram: * & in furóre "obftupe-

eet rhe vidior * in pfalmis

W

fácies Gentes.

canéntem.

$

'

I

tgréffus es in. falátem pó-

Afía. Dómine audivi

audftmh

In

N

puli tui : * in falütemi cum

s

tuum , & timui.

Aäï Ha.

fmm

Chriíto tuo.

tymparo &-choro , in chordis

ä

p ercufsífti -caput: de domo

& órgano laudáte Deuim.

)

il

Ti

Pí3l-

ff

. Sabbato ad Matutinum,

L

.

^

"II

'P?alxntig. [ at

idáte .. Dó

Dei noft

ri

V.

V al

num de ccelis. 20,

i

ïfxtamt nosOrii'gï:?s

T

ex alto. r

D

tulum.

Rorm. 12.

jl

: Caä

Preces , quardo dipendä

NI d i

tem

X preceffit, dies au-

fünt; habentur fu

prà in Fc-

appropinquávit.

;ia :V:;.unda.;

..711.

Abjiciámus ergo ópera tene-

A

m 0,,

lm

ftà

brárüm , & induámur arma

Ad Matutinum Inyitator.

"4

: Dl

]ucis. Sicut in die

lhoxläüä

D oóminum Deum noftrum ,

ambulémus.

* Veníte , adórémus.

Tn| Qu

I.W' D

eo grátias.

Ihnus.

Pfalm, V. eníte,exultémus. 2.

ATUdr

: H

"^Férnà coeli glótia',

"

Beáta fpes mortálium ,

: ï.J*'fn'l*iPwIe—I æ?ä; : clemén

Dilts d

^ ttgi s

n

:

'Summi Tonàntis Unice

S

OCC Qpy

Caftzque proles Vírginis.

Mundi regis qui máchinam:

à

D adéxteram furgéntibus,

Unfus & fubftántie ,

io i df

: Exürgat ut mens sóbria;

Trinüsque persónis Deus. *

ibtr j

Flagrans & in laudém Dei

1N oftros pius cum cánticis

" Grates repéndat débitas.

Fletus benígné süfcipe :

At

O rtus refülget lüícifer ,

Ut corde puro sórdium

dm uj

Preítque folem nüntius:

Te perfruámur lárgiüs.

Vr

Cadunt tenébrz nóctium ,

] umbos, jecürque mórbidü

réyi !

Lux fan&a nos illáminet.

Flarimis adüre cóngruis 5--

It vÍtd

Mjanénsque noftris sénfibus ,,

Accín&i ut artus éxcubent :

gU

No&em repéllat fzculi ,

Luxu remóto-péffimo.

A

]l

Omnique fine témporis

uicürmque ut horas nó&tiurà

Vi p*

Purgáta fervet pé&tora.

N

unc concinéndo mrüpimus,

] umgt

Ditémur omnés átfatim

uzsitajam primum Fides

t

corde radíces agat :

Donis beáte pátriee.

Secunda Spes corigàudeat ;

P rifta, Paterpiíffime ;

I) r

i Do

Qüua major extat Cháritas.

Patrique compar Urice ;

D eo Patrifit glória ,

Cum Spíritü Paráclito

tttido

Ejüsque foli Fílio ;*

| Regnans per omne fzcul

Amel'ï".

um

j me

Cum Spfritu Paráclito,

Nunc ; & per omne fziculum

AHa, Quia mirabilia.

r

Amen.

-

Pfalmus g5. .

; 0i

E

l

W

. Kepléti funius mane

Antáte Dómino cánti-

1

[*

ricórdia tua. -

C

édnt nóvum i *

. Exultávimus , & dele-

rabilia fecit.

quia mif

AU

àti fumus,

À

j

dlthlm

Salvávit fibi déxtera ejus'. *

ï.

Ad Benediétus

Anti phöna-

& bráchitm fantctum ejus.

II ifü)

N otum fecit Dóminus falu-

]

2

Per ;*vifcera : füifericórdie

jl

táre

112

S:;bbato ad Matutinum,

"

W lü

táre (uum;*in corfpé&tu Gén-

"

lum pedum ejus : * qfxöniar*n

u

tium revelávit juftítiam fuam. | fant&tum eft.

3

Kecordátus eft mifericórdis.

d

óvfes & Aaronin facerdó-

qof

fug, * & veritátis fug dómui |tibus ejus : , & Sámuelinter

l:

aM

Ifrael.

€os, qui ínvocant nomen ejus.

TU

n

idérunt omnes térmimi ter- [ nvocábant Dóminum , &

& MUQ y

re* falutáre Dei noftri.

ipfe exaudiébat eos : * in

L

gf

$ ubiláte Deo omiiis terra: *|colümna nubis loquebátur

|

l

cantáte , & exultáte ,. & psál- | ad eos.

p

'i:

fj

y:.l

lite.

y

|Cuftodiébant teftimónia e-

!

!

!

a —

-

,.

P s4llite Dómino.in cíthara , [jus , * & precéptum , quod

x

I',f

—

l

ä

incíthara , & voce pfalmi: * | deditillis.

[——

l

i

in tubis du&ílibus , & voce |D ómine Deus nofter tu ex-

/l

L

tube córnez.

audiébas eos : * Deus tu pro-

i

J ubiláte in confpé&u Regis | pítius fuífti eis,& ulcifcensin

Dómini: * moveátur mare, &

omnes adinventiónes eórum.

—— R —«X

J

N

TM

plenitüdo ejus : orbis terrá-

E. xaltáte Dóminum .Deum

T

)

rum , & qui hábitant in eo.

noftrum ; & adoráte in mon-

F jàmina plaudent manu , fi- | te fan&to ejus: * quóniam fan-

dN

A

znul montes exultábunt à con- | £tus Dóminus Deus nofter.

um

fpé&u Dómini : * quóniam |Afí2. Quia mirabília fecitDfís.

venit judicáre terram.

equens Afía, & Pfalmus

t D

hic pretermitti-

d |

Judicábit orbem terrárum in |J ubiláte.

juftítia , *'& pópulosin zequi-

[

Y

tur ,quando diciturin Laue-

n

&ate.

[almus. 98.

ibus ,uüt in Sabbatis, in qifi-

V

; iraf- ng

us fit Officdum. de fancta

t

Ominus regnávit

^

D

éántur pópuli * qui IMaria; & in. Vigilia Nati-

fedet fuper Chérubim ; mo- [vit-

Domini in Sabbato oc-

Qu q

currente ;5 &.ejus loco dici-

Wsf

veátur terra.

D óminus in Sion magnus , * [tur Antiph. & Plalm. B. onum

Mi

& excélfusfuper omimes pó-

eft confitéri Dómino.

J'Df li

Afía Jubiláte. Pfalmus gg.

I

'ulos.

?onfiteántür nómini

tuo

Ubiláte Deo omnis ter-

!ty,

V

magno.: quóniarmí terríbile ,

1a : * fervíte Dómino in

ATU

latítia.

I

& fanctum eft : * & lionor

ll

regis judícium díligit. :

ritroíte in confpé&u ejus , *

^l

À u paráfti dirc&tiónes : * ju- |in exultatióne.

dlp

dícium & juftítiam in Jacob [5 citóte., quóniam. Dóminus

NT

T

tu fecífti.

ipfe eft Deus

* jpfe fecit

d

WT

Ixaltáte Dóminum. Deum |nos , & non ipfi nos.

ii

noftrum , & adoráte fcabel-|Pópulusejus , & oves pá-

cug

Wm

1P'H1

Sabbato ad Matutinum.

4

IUS.'q

i

fcus ejus : * intr

ofte portas

mea in müfericórd

ia .ürb.ea

"u

ejus in confeffióne , átria ejus

ri.

1 ts

in hymnis: confitémini illi.

lt

LEU

Etdefpéxit óculus meus ini-

i

audáte nomen ejus ; quó-

mnícos meos : * & in infurgén:

Jl

giam fuávis eft Dóminus , in

tibus in me malignántibus

[N]

etérnum mifericórdia ejus, *

àudiet auris mea.

l

& usque in generatiónem, &

uftus ut palma florébit : *

N

Q

i

generatiónem véritas ejus.

]

eut cedrus Liíbani

multipli-

Vel Pfalmus 9r.

cábitur.

l'inin z

num eft confitéri Dó-

Plantátiin domo Dómini , *

m , Qu

b

mino, * & psállere nó-

in átriis domus Dei noftri

minituo Altíffime ;

florébunt.

ler lt

n

N

dannuntiándum mané mi-

A dhue multiplicabüntur in

U Cü m

É

ferieórdiam tuam , * & veri-

fené&ia überi: *& bene pa-

lcifceny

tátem tuam per no&tem.

tiéntes erunt , ut annüntient,

I eürtn

In decachórdo pfaltério , *

uóniam reCtus

Dóminus

m Deir

cum cántico in cíthara.

hj

eus nofter : * & non eft iní«

d

lt

iia dele&táfti me Dóminein

quitas 1n eo.

osm

fattüra tua: * & in opéribus

Y 2

Pfalmus 160

us lr

mánuum tuárum exultábo.

Iferieórdiam , & judí-

[ofeci

uàm magnificáta funt ópera

IV

jjum : * eantàbo tibi

Y Df

tüa Dómine ! * nimis profün-

Dómine :

plem

de fatte funt cogitatiónes

Pfallam ; & intélligam in via

n La

tua.

immaculátà ,

* qugnd'o vénies

iif

Vir insípiens non cognófcet:*

ad me.

k findi

& ftultus non intélliget

Perambulábam in innocéntia

hæc-

hi

cordis mei* in médio domus

Donto o

Cum exórti füerint pecca-

Iness

foco d

tóresficut foenum , * & ap-

INbn proporiébam ante óculos

n

parüerint omnés, qui ope-

meos reminjüftam ; * faciéns-

rántur iniquitátem.

tes pr&varicatiónes odivi.

Ut intéreantin. fzculum fz-

T

INon adhefit mihi cor pra:

u u

euli:* tu. autem Altíffimus

vum:* declinántem à me mas

in &&térnum Dómine.

mino i

lígnum non cognoícébam.

uóniam ecce irnimíci tui

Detrahéntem fecrétó próxis

B5

ómüne , quóniam ecce ini-

j CiUS s'

mo fuo , * hune perfequébar;

mícitui perfbunt : * & di.

S upérbo óculo, & infatiábilt

pergéntur omnes , qui ope-

eorde

i

» * cüm hoe non edä-f

ïpfc K

rántur iniquitátem.

bam.

t exaltábitur ficut unicórnis

Qculi meiad fidéles terra&

j

"13

&ornu meum : * & fené&tus

ut sédeant mecum : * ámbus

l

L

1j

lang

isl

114

Sabbato ad Matutinum.

lansin via immaculáta , hic| bant me , advérfum me jurá-

9.

i

qmihi miniftrábat.

bant-

,i

Eul

jonhabitábit in médio do-

uia cínerem tamquam pa-

(

qTus mez,qui facit fupér-

d

j

m mariducábam,* & potum

biám : * qui lóquitur infqua,

meum cum fietu mifcébam.

)

non diréxit in confpé&u ocu-

A fácie ire , & indignatiónis

pmm

lórum meórum.

tua:*quia elevans allisífti me.

AT

In matutíno interficidbami

Dies mei ficut umbra decli-

st

ommnes peccatóres terre: *

navérunt: * & ego ficut foe-

qu

ut difpérderem de civitáte

num árui.

Dóminiomnes operántes ini-

'y u autem Dómine in. zetér-

i^

uitátem.

num pérmanes :* & memo-

ii

Vff

jl

Áiía, Jubiláte Deo omnis

riále tuum in generatiónem

ul

l

terra.

vel Afía.

Bonum

& generatiónem.

5&0

eft , confitéri Dómino.

T u exürgens miferéberis Si-

[

W

Afía. Clamor meus.

on : * quia tempus miferéndi

j

Pfalmus 1or.

j

oratió-

ejus , quia venit tempus.

L

, Omine exáudi

uóniam placuérunt fervíis

NT

nem meam : * & cla.

tuislápides ejus: * & terrze

4

t

Tnor meus ad te véniat.

ejus miferebüntur.

l

JNonavértas faciem tuam à | E t timébunt Gentes nomen

j

hu

me:*in quacümque dietríbu- |tuum Dómine , * & omnes

n

iil

lor, inclína ad me auré tuarm.

Reges terre glóriam tuam.

[

jn quacümque die invocáve-

1a eedificávit Dfis Sion : **

o te, * velóciter exáudi me.

á

z vidébituringlória fua.

hi

|

uia defecérunt ficut füumus

m

mB.efpéxit in oratiónem hu-

4

:

es mei : * &offa mea ficut

mílium: * & non

Al m

crémium aruérunt,

|cem eórum.

fprevit pre-

t

Percuffus fum üàt foenum , &

Scribántur hec in genera-

1;10, N

"u

áruitcor meum: * quia ob-

nj

tióne áltera: * & pópulus ,

n

lts fum comédere panem

qui creábitur, Jaudábit Dfim.

U g

Y

uia profpéxit de excélfo

1

£bl

$

À voce gémitus mei * adhz-

néto fuo : * 'Dóminus de

W&

fit os meumcarni mez

ccelo in terram afpéxit.

TA

j

Símilis factus fum pellicáno

(Jtaudíret gémitus compe-

u

folitüdinis : * fa&tus fum ficut

ditórum : * ut sólveret filios

A*]m

nytlícorax in domicílio.

interemptórum.

kww

V igilávi, * & factus fum fic- | Ut annüntient in Sion nomen

Lme

ut paffer folitárius in te&to.

Dómini: * & laudem ejus in

ïïuþ Y

"Tota die exprobrábant mihi

Jerüfalem.

:

J l

BN

In conveni

|

éndo pópulos in'

1&w

inimíci mgi : * & qui Iauc?äï

unum;,*

MW

Wm

Ww[] me]

L

. Sabbato ad Matutinum.

114

| fam

unufh , *& Reg

otas fecit vas fuas Móyfi*

viant Dómino.

es , ut sér- ]äl

w

UMP

iis Ifrael voluntátes fiias.

ümif

D

efpondit ei in via virtütis

j iferátor & miséricors Dó.

m

4

&:* Paucitátem diérum.

minus: * longánimis , &

mdlgnatwm

meórum nüntia mihi.

[ multüm misériéórs.

M 'fhm

Ne révoces me in dimídio

WNonin perpétuum irafce-

diérum meórum ,

* in gene- |tur

*n5

/

4

6g0

lg

eque . in setérnum

anni tui.

ratiónem , & generatiónem ] commin?

M

bi*'gun

onfecündüm peccáta no-

füein 8l

ynítio tu Dómine terram fun-

"

D

afecitnobis:* neque fe:

Tlem

dáfi: * & ópera mánuum|cündum iniquitátes noftra

;

llCrat'önen

tuáruüm funt coeli.

1 retríbuit nobis.

[ pfi perfbunt , tu aütem per-

uóniam;fecündüm altütü-

3

Tberit

manes: * & omnes ficut vefti-

nem caelià terrá : * 'corró-

Toferdri

miéntum veteráfcent,

Iborávit mifericó

pu,

Et ficutopertórium mutábis | fuper timentes fe.

rdiam fugm

eos, & mutabüntur: * tu au-

"

Ut t

juant&m diftat Ortus ab

|by]

tem idemipfees ; & anni tui

:

ccidénte : * longé fecit à

h

3en deficient.

1 nobis iniquitátes hoftras.

It T

pílii fervórum tuórum habi-

uómodo rhiferétur Pater

DI

tábunt : * & femen eórum in

iórurh , misértus eft Dónii-

feculum dirigétur.

*

T] f

|nus timéntibus fe

juó-

NURU

Pfalmus 102.

|niam ipfe cógnóvit figmén-

1 us

En

edic ànima meaDfio;* | tum tioftrum.

D

nem /ui.

& ómnia,qua intia me| g ecordátus eit ,

Qquóniam

SHtpre

funt , nómini fan&o ejus.

pulvis furhüs: * homo ficut

pgénedié ànima méa Dómi..

foénum dies'ejüs ,

tanquam

! gn

no , * & noli oblivísci omnes| flos agrific effiorcbi

t

Qpill

retributiónes ejus.

| O uóniam fpíritüs pertránsf:

jü prtopitiàtur ómnibus

] bit in illo,& iion sübstftet :

Yt Df

excdfo

iniquitátibus tuis : * qui fanat

| & non cogtiófcet ámpliüs

! lo-

omnes infirmitátes tuas.

1 cuüm 1uüumr

pus d

ui rédimit de ihtéritu vi-|Wriferieórdia dütem. Dómini

gompe-

tam tüiam: * qui corónat te in| ab &térno,* & usque in atér-

t t

mifericórdia,& miferatióibus.| num fupér timéntes éunt.

uireplet in bonis defidé-| Et juftitia illíus in filios filió:

WUU

rium tuum : * renovábitur]| rum , * his qui fervánt teftas

ut áquile juvéntus tua.

rüéntum ejus.

qui

páciens mifericórdias Dómi- | E t mémoóres funt manditós

nus ,* & judícium ómmnibus | rum ipsíus,* ad faciéndum ea.

wpllh m 1

injüriam patiéntibus.

Jj

-

D óminüs in coelo

"]

D)

parávit

fedem.

116

Sabbato ad Matutinum. -

j

- fedemfuam ; * & regnum ip-

ent;* à voce tonitrui

gui

síus ómnibus dominàbitur.

formidábunt.

ä

j

Benedícite Dómino omnes

fcéndunt montes , & de-

:

&

éndunt campi , * in locum,

/

i

Angeli ejus: * poténtes vir-

u

tüte , faciéntes verbum il-

quem fundáfti eis.

líius, ad audiéndam vocem

'[ érminum pofuífti , quem

D

Y

fermónum ejus.

non transgrediéntur: * neque

T

Benedícte Dómino omnes

converténtur operíre ter-

"i

virtütes ejus : * miníftri ejus,

ram.

t

ui fácitis voluntàátem ejus.

uierhíttis fontes in convál-

hu)

i

Benedícite Dómino ómnia

libus, *inter médium món-

f

ópera ejus

* in omni loco

tium pertransibunt aqua.

i

f

Í

'( i fl

dominatiónis ejus , benedic

P otabunt omnes béftiz agri *

ánima mea Dómino.

expe&tábunt ónagri in fiti fua.

;W

jl

Afía. .Clamor meus ad te

S uper ea vólucres coeli ha-

Ut

VU

véniat Deus.

bitábunt: * & de médio pe-

Afía, Bénedic.

trárum dabuq;cvoces.

fon]

Pfalmus 105.

R igans montes de fuperió-

] *Xm

O-

Enedic ánima mea

ribus fuis:* de fru&tuóperum

if

Is

mino: * Dómine Deus

tuórum fatiábitur terra.

ol

mTeus magnificátus es vehe-

Prodücens foenum jumen-

iU

ménter.

tis : * & herbam fervitü

ïdecörerwn

þi hó-

it d

Confeffiónem , &

minum.

TT

induífi: * amí&tus lümine

Ut edücas panem de terra : *

W

M

ficut veftiménto.

& vinü latíficet cor hóminis.

.....

W

u

Kxténdens coelum ficut pel.

U t exhilaret fáciem in óleo:*

ZY

lem: * quitegis aquis fupe-

& panis cor hóminis con-

ï

W

d

rióra ejus.

firmet.

IY

ui ponis nubem afcénfum

S aturabüntur ligna campi,

:

ï

T

tuum , * qui ámbulas fuper

& cedri Libani , quas plantá-

! N

nnas. ventórum.

vit:*illic páfferes nidificá-

H

Jl

uifacis Angelostuos fpí-

bunt.

?

[

ritus; * & minífítros tuos ,

eródii domus dux eft eó.

u

ignem uréntem.

rum:* montes excélfi cervis:

L

;

ui fundáfti terram fuper

petra refügium hertináciis.

[

!

abilitátem fuam: * non in-

F ecit lunam in témpora

*

r

V

clinábiturin fzeculum fzeculi.

fol cognóvit occáfum fuum.

À byffüs , ficut veftimén-

P ofuíft ténebras , & fatta

*9[*

J

M&(m(

tum, amíttus ejus : * fuper

eftnox: * in ipfa pertransí-

montes ftabunt aquze.

bunt omnes béftia filvae.

"n

]

TU

Ab increpatióne tua* fügi- IC. átuli leónum rugientes , ut

fa-

"i

Sabbato ad Matutinum.

- fIf7

rápiant: * & querant à Deo|mea ; * pfallam Deo' meo ,

lr

efcam fibi.

'd.

quàmdiu fum.

O rtus eftfol, & congregáti|V ucündum fit ei elóquium

B

funt:* & in cubílibus fuis

meum: *ego veró delectá-

if

collocabüntur.

bor in Dómino.

l

! Q

Exibit homo ad opus fuum, * [ID eficiant peccatóres àterra,

i^

"

Pt

& ad operatiónem fuam uf-

& iníqui , 1ta ut non fint : *

iif

que ad véfperum.

bénedic ánima mea Dómi-

no.

1 y

uàm magnificáta funt ópera

Píalmus 104.

tua Dómine ! * ómnia in ía-

* Onfitémini Dómino, &

TU m

QUg,

iéntia fecíftüi : impléta eft

invocáte nomen ejus: *

terra poffeffióne tua.

annuntiáte inter Géntes ópe-

I g

"

inftifi

Hiocmare magnum, & fpa-

rà ejus.

j

tiófum mánibus : * illic rep-

C antáte ei , & psallite ei : *

Ccelt f

narráte ómnia mirabília ejus.

tília, quorum non eft nü-

?

Kdio »

inerus.

Laudámini in nómine fan-

&o ejus : * letétur-cor qu&-

Áiyeri

À nimália pusílla cum mag-

nis: * illic naves pertransí-

réntium Dóininum.

Kuömg

bunt.

userite Dóminum , & con-

II

D raco ifte , quem formáfti

s

mámini : * quzrite fáciem

1 Jut

adilludéndum ei : * ómmnia

ejus femper.

à

(

àte expé&tant , ut des illis

Mementóte mirabílium ejus ,.

4

efcam in témpore.

qua fecit : * prodígia ejus , &

terny:!

D) ante te illis , cólligent: *

judícia oris ejus.

hdmml'&

aperiénte te manum tuam ,

S emen Abraham;fervi ejus:*

i?

ómnia implebüntur bonitáte.

filii Jacob elé&ti ejàs.

s Q

À verténteautem te fáciem ,

Ipfe Dóminus Deus nofter : *

turbabüntur: * áuferes fpí-

in univérfa terra judicia ejus.

tit)),

ritum eórum; & deficient , &

Memor fuit in faculum te-

plati

ftaménti fui: * verbi , quod

in pülverem fuum rever-

TR

téntur.

mandávit in mille generatió-

Emíttes Spíritum tuum , &

nes.

rfl Q

.Ab'ra- .

creabüntur ; * & renovábis

Quod difpófuit ad -

vatvis

fáciem terrz.

ham :

d

Ifaac.

"r jurame'nü fui ad

Sitglória Dómini in fzcu-

m :

Jum : *latábitur Dóminus in

Et ftátuit illud Jacob in pra-

fu.

éribus fuis.

j

^

céptum: * & Ifrael in tefta-

& u

9

uiréfpicit terram , & fa-

méntum atérnuni.

Dicens : Tibi dabo terram

entri

cit eam trémere: * qui tan-

NI

it montes, & fümigant.

Chánaan , * funiculum hzre-

ditátis veftre.

,60f5;ü:

*

axïtäþo Dömino in vità

f

H 3

Grm

Sabbato ad Matutinum.

x18&

GC üm effent nümero brevi , *

Pófuit in eis verba fignórum

j

t

aucíffimi & íncola ejus.

qi

D

fuórum , * & prodigiórum

ü

"

t pertranfiérunt de gente

in terra Cham.

Dd

ingentem, *& d

Mifit ténebras , & obfcurá.

u

e regno ac.l

4l

jl

putum áltérum.

vit: * & non exacerbávit

N

on relíquit hóminem nocé-

fermónes fuos.

i

Convértit aquas eórum in

v

re eis : * & corrípuit pro eis

Reges.

7

sánguinem : * & occídit pi-

ia

olite tàángere

i Chrï&ös me-

(ces eórum.

[

"i

os: * & in Prophétis meis nó-

E.didit terra eórum ranas* in

:

"

líte malignári,

netrálibusRegumipsórum.

t

I&l

t vocávit famem füper ter-

n

ixit, & venit coenomyfía , *

i &f

j

rzam : * & omne firmaméntum

& cínifes in ómnibus finibus

panis eontrívit.

eórum.

li

ï

"Rfitante eos. virum : * in

]

E ófuit plàvias eórum grándi-

li

rvü venümdatus eft Jofeph.

nem : * ignem comburéntem

i

f;exx

tiumiliavérunt in compédi-

in terra ipsórum.

N

bus pedes ejus , ferrum per-

Pt percüífit víneas eórum. ,

trántiit animam ejus ,* donec

& ficülneas eórum : * & con-

uv

e

níret verbum ejus.

E

trívitlignum finium eórum.

V qu«

lóquium Dómini inflammá-

Dixit , & venit locüfta , &

Bul

viteum : * mifit Rex , &fol-

bruchus, * cujus non erat

nümerus.

:

1l

viteum ; princeps populó-

Vil

, & dimífit eum.

Ex comédit omne foenum in

UM

;

^onftítuit eum dóminum

terra eórum

* & comédit

Ti

domus fue ,* & príncipem

omneni fruétum terra. eórü,

M

nis poffeffiónis fuze,

t percuífit omne primogé-

A

i

"

5

| Ó

t erudíret príncipes ejus

nitüm in terraeórum :* pri-

A

ficut femetípfum : * & fenes

mítias omnis labóris eórum.

l

:

prudéntiam docéret,

tedüxiteos cum argénto &

:

i

g

z

intrávit Yfrael in. /Egyp-

auro: * & non erat in tríbu-

*l

tum : * & Jacob áccola fuit

.

bus eórum infirmus.

0 terra Cham.

J

]i

3

L getáta eft /Egyptus in pro-

UT

t

t auxit pópulum fuum ve-

fe&ióne eórum : * quia incü-

heménter: * & firmávit eum

it timor eórum ;uper eos.

tl

i

ln

per inimícos ejus.

[*

"xpándit nubem in prote-

FA

$4

onvértit cor eórum;ut odí.

&iónem eórum , * & ignem ;

'Ah

rent pópulum ejus : * & do-

[

! t

lucéret eis per noGtem.

Ui

fácerent in fervos ejus.

etiérunt ,

& venit cotür-

-

l

tMóyfen fervum fuum:*

I

nix : * & pane ceeli faturávit

n

€oS$.

"

Aaron, quem elégit ipfurg,

[

Dfli'üBïltä

Sabbato ad Mætutänum.

19

aüü'

^

t

digidïu[;

D irüpit petram , & fluxe-

res multitüdinis mifpricördiæ

runtaqua : * abiérunt in fic-

tua.

*

| DUAM

co flümina.

Et irritavérunt afcendéntes

uóniam memor fuit verbi

in mare , * Mare rubrum. -

exacefbäw'!

&

in&i fui,

2

* quod hábuit ad |E.t falvávit eos propter no-

Abraham püerum fuum.

men fuum: * utnotam fáce-

"inn í

ret poténtiam fuam.

0 h

tedüxit pópulum fuum in

exultatióne , * & elé&osfuos |E. tincrépuit Mare rubrum ,

in letítia.

& exíiccatum eft:*& dedüxit

Ts

iping,

Ét deditillis regiónes Gén-

eos in abyffis ficut in desérto.

tium: * & labóres populórum

Etfalváviteos de manu odi-

Dmylä ; i

offedérunt.

éntium : * & redémit eos de

Tiniby

t cuftódiant juíftificatiónes

manu inimíci.

ejus,*& legem ejus requírant.

Et opéruit aqua tribulántes

Eránd

eos: * unus ex eis non fe-

MA

Afía, Bénedic ánima mea

Dómino.

mánfit.

Afia. Wifita nos.

E t credidérunt verbis ejus: *

inm,

Pfalmus re5.

& laudavérunt laudem ejus.

w

Onfitémini Dómino

;|C€ itófecérunt , oblíti funt

i

quóniam bonus : * quó-

óperum ejus : * & non fufü-

tf

nuérunt confilium ejus.

100 t

niam in feculum mifericór-

dia ejus.

E t concupiérunt concupit-

Q uis loquétur poténtias Dó-

céntiam in desérto: * & ten-

IU J

tavérunt Deum in inaquófo.

Jmméil

mini , * audítas fáciet omnes

laudes ejus ?

É t dedit eis petitiónem ip-

&if

sórum ; * & mifit faturitátem

f

eáti , qui cuftódiunt judi-

cium, * & fáciunt juftítiam in

in ánimas eórum.

omni témpore.

E t irritavérunt Móyfen in

Orur.

caftris

* Aaron fanttum

Wieménto noftri Dómine in

ntod

[ u

beneplácito pópuli tui : * ví-

Dómint.

MT

fita nos in falutárituo:

À perta eft terra , & deglutí-

Ád vidéndum in bonitáte

vit Dathan : * & opéruit fu-

p

ele&tórum tuórum , ad lztán-

e

r congregatiónem Abíron.

Ia«

E

dum in letítia Gentis tuae:*ut

texáríit ignis in fynagoga

Q«

laudéris cum hereditáte tua.

eórum : *flamma combüffit

*

t

eccávimus cum pátribus

eccatóres.

pm

"f

noftris

* injiflé égimus ,

t fecérunt vítulü inHoreb:*

T

iniquitátem fécimus.

& adoravérunt fcülptile.

qu

^atres noftri in J/Egypto

E. t mutavérunt glóriam fuá *

X

non intellexérunt mirabilia

in fimilitüdinem vítuli come-

.déntis foenum.

i

tua: *Lnon fuérunt memo-

Ü

nl

H 4

O blíi

120

Sabbato ad Matuiiium,

O bliíti funt Deum, qui falvá-

Et commíxti funt inter Gen-

n

vit eos , * qui fecit magnália

tes, & didicérunt ópera eó-

m*,&ü

À]

in /Egypto , mirabilia in ter-

]

rum : & ferviérunt fculptili-

hi

ra Cham: terribilia in Mari

buseórum ; * & faQdtum eft

lv

zubro.

illis in fcándalum.

h

E t dixit.ut difpérderet €os: *

Et immolavérunt filios fuos,*

fi non. Móyfes elé&tus ejus

& filias fuas daemóniis.

j

[:

i

ftetíffet in confrattióne

| in

Et effudérunt

sánguinem

confpé&tu ejus.

innocéntem : * sánguinem

[

il

Utavérteret iram ejus , ne

filiórum fuórum , & filiárum

difpérdereteos: * & pro ní-

fuárum , quasfacrificavérunt

:

ilo habuérunt terram defi-

fculptílibus Chánaan.

derábilem.

;t infé&a eft terra in fan-

Non credidérunt verbo e-

!

TA

guínibus ; & . contamináta

*

jus , & murmuravérunt in

eft in opéribus

eórum

(

tabernáculis fuis:* non exau-

|

j

& fornicáti funt in adinven-

diérunt vocem Dómini.

tiónibus fuis:

i

E televávit manum fuam fu-

E,tirátus eft furóre Döminus

jb

,

per eos : * ut

proftérneret

in pópulum fuum

* & ab-

TW

€osin desérto.

ominátus

eft hereditátem

ii

Et ut dejíceret femen eó.

(uam.

B

ruminnatiónibus : *

& di-

Ét trádidit eos in manus

ag

Ipérgeret eos inregiónibus.

Géntium : * & domináti funt

Va

t initiáti

funt Beélphe-

eórum , qui odérunt eos.

Ex

T

gor : * & comedérunt ía-

5t tribulavérunt eos inimí-

f J«um

crificia mortuórum.

ci eórum , & humiliáti funt

^ Mi

1

E tirritavérunt eumin adin-

fub mánibus eórum : * fzpe

HUR

ventiónibus fuis: * & mul-

liberávit eos.

ii

KT

tiplicáta eft ineis ruína.

pfi autem.| exacerbavérunt

!

tht

E tftetit Phínees , & placá-

eum in consílio fuo : * & hus

Atbl

vit : * & cefsávit quafsátio.

miliáti fünt in ini

quitátibus

W xd

» treputátíi eft ei in juftítia,*

fuis.

AA

in generatiónem & generatió-

^ t vidit,cum tribularéntur:*

ä

titi

pem ufque in fempitérnum.

audívit oratiónem eórum.

TR

t irritavérunt eum ad aquas

t memor fuit

teftaménti

A

contradictiónis : * & vexátus

fui ; * & poenítuit eum fe.

t

eft Móyfes propter eos : quia

cündüm multitüdinem mi«

fericórdize fuse.

(

exacerbavérunt fpíritüi ejus.

*

j BA

* t diftínxit in lábiis fuis

Lt dedit eos in mifericór-

i

non difperdidérunt Gentes

dias * inconfpé&tu ómnium ,

lr

quas dixit Dóminus illis.

[qui c?ger,a.n.t €0$.

Wi

Ü

? alvos

Sabbaso ad Matutinum.

I2I

Wlntem

l

Salvosnos fac Dómine Deus,Q uia exacerbavérunt eló-

nofter * & congrega nos de|quia Dei , * & consilium.

Tatiónibus.

Altiffimi irritavérunt.

fidi

UT

Ut confiteárur nómini fan- |E t humiliátum ef't in labó.

ribus cor eórum :

* infirmáti:

Msf

Go tuo: * & glomemur in

laude tua.

funt,nec fuit , qui adjuváret.

lo

i

Benedíctus Dóminus Deus

,t elamavérunt ad Déómi-

Nl VN

Bten

Ifrael à faculo , & ufque in

num , cum tribularéntur : *

SD n

fieculum:* & dicet omnis pó-

& de neceffitátibus . eórum

l

if

ymlus Fiat,fiat. Pfalmus 1o6.

liberávit eos.

L COVemQ

Onfitémini

Dómino

Etedüxit eos de ténebris j

mo

.

*

quóniam bonus

?

& umbra mortis : * & vín-

1 f

quóniam in fzeculum miferi-

cula eórum difrüpit

IPII

C onfiteántur Dómino mi-

córdia ejus.

|

um ;!

D icant , qui redémpti funt. à

fericórdie ejus ; * & mira-

AUnye

DommO , quos redémit de bília ejusfiliis hóminum.

inanu

inimici :

* & de re. |Q uia contrívit portas dereas:*

Dimim

ojónibus congregávit eos.

& veGtes férreos confrégit.

A

Afolis Ortu , & Occáfu , *|S u(ceplt eos de via iniquitá-

R

ab Aquilóne , & mari.

ts eórum : * propter injuftí-.

Erravérunt in folituüdine in

tias enim fuas humiliáti funt.

1f ff

inaquófo : * viam civitátis

O mneém efeam abomináta

Ti (ut

habitáculi noninvenérunt

eft àánima eórum : * & ap-

08

Efumentes, & fitiéntes: * áni-

propinquavérunt uíque ad

S Hf

ma eórum in ipfis defécit.

Ortas mortis,

&t fun

Et clamavérunt ad Dómi-

t clamavérunt ad Dómi-

Ms

num ,cüm tribularéntur ; *

num,cum tribularéntur : *

& de neceffitátibus eorum

& de neceffitátibus eórum

liberàvk eos.

VATSNU

erípuit eos.

*& i^

Et deduxxt eos in viam re-

Mifit verbum.fuum, &. -

AtbuS

&am :

* utirentin civitátem

návit eos :

* & erípult eos

habitatiónis.

N

deinteritiónibus eórum.

intur*

C onfiteántur Dómino ,mi-

C onfiteántur

Dómino . mi-

eorum.

fericórdisz ejus :

* &.mira-

fericórdizejus, * & mirabí-

tamenti

bília ejus filiis hóminum.

lia ejus filiis hóminum.

f

Q uia fatiavit ánimam iná-|E t facnflcept

facmücmm

m m

nem:* & ánimam efurién-|laudis : * & annüntient ópe-

tem iat1av1t bonis.

ra ejus inexultatióne,.

S edéntes in tenebms » & |Q ui defcéndunt mare in na-

r

Qm

umbra mortis

* vin&tes in|vibus , * faciéntes operatió«

qmendicitáte, & ferro,

nem in aqu1s multis.

Mi

à

..Pl

122

Saf)bate ad Matutinum.

y

$j

ul

I pfi vidérunt ópera Dómini, * |E t benedíxiteis, & multipli-

wm!

& mirabília ejus in profündo.

cáti funt nimis : * & jumenta

l

eórum non minoràávit.

D ixit, & ftetit. fpíritus pro-

l

^

celle : * & exaltáti funt

Et pauci faci funt : * & ve-

IN

flu&tus ejus.

xáti funt à tribulatióne maló-

/

P

À fcéndunt usque ad. coelos ,

rum , & dolóre.

M

oU

& deícéndunt usque ad ab-

E. ffüfa eft. contémptio fuper

(Ífos : * ánima eórum in

gt

príncipes : * & erráre fecit

h

Ill

1alis tabefcébat.

eosin ínvio , & non in via.

"EF urbáti füunt, & moti funt

g

Etadjüvit páuperem de in*

j

ficut ébrius : * & omnis fà-

ópia,*& pófuit ficut oves

T M

li

iéntia eórum devoráta eft.

famílias.

h

p

clamavérunt ad Dóminum,

V idébunt re&i , & laetabün-

cüm tribularéntur:*& de ne-

tur: * & omnis iníquitas oppi-

g

ceffitátibus eórum eduxit eos.

lábit os fuum.

Mi

j

gg:i-'&ïlüï

Etftátuit procéllam ejus m

Quis sápiens , & cuftódiet

ä:;ibusn

auram : * & filuérunt fiu&us

hac,* & intélliget mifericór-

IY

ejus.

dias Dómini ?

Ftletáti funtquia filuérunt'*

Afía. . Vifita nos Dómine in

LW. '.*

Afia. Confités

1.

& dedüxit eos in portum vo-

falutári tuo.

luntátis eórum.

bor Dómino.

Píalmus 167.

l Daí

C onfiteántur Dómino mife.-

Arátum cor meum Deus,

u

ricórdie ejus, **& mirabtlia

arátum cor meum : *

tUt

M

ejus filiis hóminum.

cantábo , & pfallam in glória

L

lil

Etexáltent eum in

Eccléfia

Inea.

lebis, * & in cáthedra fe-

Exürge glória mea , exürge

|

g

niórum laudent eum.

Píaltérium , & cíthara : * ex-

ti i

P'ófuit flümina in desértum, *

ürgamdilüculo.

a

i

& éxitus aquárum in fitim.

Confitébor tib

i in pópulis

'F erram fru&iíferam in falsá-

Dómine : * & pfallam tibti

Q

1

ginem , * à malítia inhabi-

in natiónibus.

df

tántium in ea.

uiamagna eft fuper coelos.

W

'

P ófuit desértum in ftagna

mifericórdia tua : * & usque

:.'

t

ad nübes véritas tua.

aquárum : * & terram fine.

i

aquain éxitus aquárum.

;xaltáre fuper coelos Deus ,

Et eollocávit illic efurién-

& füuper omnem terram gló-

li

tes: * & conftituérunt civi-

ria tua : * ut fiberéntur di-

M

titem habitatiónis.

1é&i tui.

d

Etfeminavérunt agros , &

S alvum fac déxtera tua, &

l

W

ïü

lantavérunt víneas : * & fe-

exáudi me: * Deus locütus

i

eft in fan&o (uo.

c«är,ggt, fru&um nati,vitägig

BN e]

£. xul-

&

Sabbato ad Matut'mum.

123

T f

1

j

Exultábo , & dívidam Sichi-

,Uf

C ümjudicátur, éxeat corn«

YIE

l

mam, *.& convállem taber-

demnátus : * &-orátio e

naculórum dimétiar.

j-usu

t

fiat in peccátum.

IMeus eft Gálaad , & meus eft |Fiant dies ejus pauci:* &Epi«

üüone Tij

Manaffes : * & Ephraim fus-

fÍcopátum ejusaccípiat alter..

céptio cápitis mei.

F iant filii ejus órphani, * &

"

Dl

m[Je

uda Rex meus ;. * Moab le-

uxor cjus vídua.

Tfüt itj

H

IN utántes transferántur filii

J 40 i

bes fpeimea.

Yn Idumaeam exténdam cal-

ejus , & mendícent.: * & eji-

D de g

ceaméntum meum : * mihi

ciántur de habitatiónibus fuis.

(CUE Qyk

alienígenz amíci fa&ti funt.

5 crutétur foenerátor omnem

uis dedücet me in civitá-

fubftántiam ejus : * & diri-

letabin

tem munítam?* quis dedücet

ant aliéni labóres ejus.

P QDf

me usque in Idumaeam ?

5

onfit illi adjütor :* nec fit ,

ónne tu Deus, qui repulífti

ui mifereátur pupíllis ejus.

utóqre

nos, * & non exibis Deus in

F

jant nati ejus in intéritum:*

(ericir.

virtütibus noftris ?

in generatióne una deleátur

^ a nobis auxilium de tribü-

nomen ejuss

*

hi

latióne : * quia vana falus ho-

n memóriam. rédea

t im'qüi-.-

v nf

minis.

tas patrum ejus in: confpéctu

Is

ln Deo faciémus virtütem: *

Dómini : * & peccátum ma-

Im Day

& ipfe ad níhilum dedücet

tris ejus non deleátur.

um : '

inimícos noftros.

^iant contra Dóminum fem-

1 gl

Pfalmus 109.

per,-& difpéreat de terra

Eus laudem meam ne

memória eórum: * pro eo

exi

tacüeris : * quia os pec-

quod non eft recordátus fá-

TM

catóris , & os

cere mifericórdiam.

olófi fuper

me apértum eft.

tperfecütus eft hóminem

ocüti funt advérfüm me

ínopem , & mendícum , * &

p

m i

lingua dolófa , & fermónibus

compün&tu

i

ódii circumdedérunt me : * &

C

re.

m cqrde mortifi-

«elos

expügnavérunt me gratis,

É« diléxit maledictiónem , &

Iu

"ro eo ut me dilígerent, de-

véniet el : * & nóluitbenedi-

trahébant mihi: * ego autem

tiónem, & elongábitur ab €o.

Deus,

oràbam.

t índuit maledi&tiónem fi-

t pofuérunt advérfum me

cut veftiméntum ,

& intra-

1 9

hu d

