y*Liberátor meus , Deus

cüti

1

UY

unt eum difcípuli ejus :

meus ,adjütor meus. Et re-

ecce , motus'.magnus fà-

m

fügium.

Gus eftin mari , ita ut.na-

Atf

Le&io vi.

vícula operirétur flü&tibus :

Irrá.

E:

|

Ic ftaque elé&i moléftia

ipfe veró dormiebat,

Et ré-

Tuüpf.

H

vin&ti funt , quia adhuc

liqua.

m

corruptiónis fure poena de-

squi

*

*

fed cüm cor-

Homilía S. Hierónymi Presb.

primüntur

ib. r. Comment. in cap. 2

Xleli

ruptíbili carne exüimur,qua-

Matthai.

at

fi ab his , quibus nunc ad-

w Uintum

fi

OT

ftríngimur, moléftiz vínculis

quando. a

&

éndens na-

ldis

relaxamur. Przefentári nam-

vem de Caphárnaum , ventis

p d.

que jam Deo cüpimus , fed

imperávitiy mari. Sextum ,

W

adhuc mortális córporis obli-

quando in regióne Gerafenó-

gatióne prepedímur. Jure

rum dedit.poteftátem demó-

lieto

ergo vinéti dícimur , quia ad-

nibusinporeos. Séptimum,

AT«

huc incéffum noftri defidérii

quando - ingrédiens

civitá-

ad Deum líberum non habé-

temfuam , paralyticum fe-

ulum

inus.

Unde bené Paulüs ,

cündum curávit in lé&tulo.

enm

vetérna desíderans , fed ta-

Primus enim paralyticus cft

| m

men adhuc corruptiónis fus

puer Centuriónis.

2

sárcinam portans , vin&tus

7 Adte Dóminelevávi áni-

clamat: Cüpio difsólvi , &

UE

mam meam:

Deus meus in

feré-

effe cum Chrifto.. Difsólvi

te confido , non. erubéfcam,

Tlp-

enim non quareret , nifi fe

Y* Cuftódi ánimam meam ,

procul dübio

g.

Qdéret.

"Vin&um vi-

& éripe me. Deus meus.

jtiti

PLeeto vile

]ets

5 Dómini eft tétra , & ple-

[Pfe veró dormiébat ; &

nitüdo ejus :

Orbis terrá-

accefsérunt ad ;eum , &

qi

um

rum, & univérfi qui .hàbi-

fufcitavérunt eum , dicén-

ij

tantin eo. '» Ipfe fupermá-

tes ; Dómine , fíalva nos.

g

ria fundávit eam : & fuper|

Hujus figni typum in Jona

]

flümina , preparávit illam.

Y

légimus ',

quando ceteris

[l

(

Orbis.

periclitántibus ipfe fecürus

j

Gl1ória Patri. 'Qrb

l

e

9

ly

eft;,& :,O.rmilt " & fufcitättfr;

L

:

319

| Infra Hebdom.

iv. p

9

jt Epi

phaniam.

ério ae facraménto pa

í-

érunt éum difcípuli ejus, di-

L

&imp

$uf

fiónis fu

& liberat fufcitán-| céntes : Dómine , falva nos ,

g

tes.

Tunc furgens imperá- | perímus.

ratio.

vit ventis & mari. .Ex hoc lo-

Eus , qui nos in tantis

li

perículis conftitütos ,

j

co intellígimus , quód omnes

1 TUM]

creatürz séntiant Creatórem.

pro humána fcis fragilitáte

m increpávit , &

ron poffe fubsíftere: da nobis

[ li

Quas ehi

falütem mentis & córporis ;

fäX

]

quibus 1

z

perávit , séntiunt

[j

[

impe

rántem , non erróre hz-

utea, qua pro peccátis no-

reticórum, qui ómnia putant

ftris pátimur , te adjuvánte

velt

vincámus. Per Dóminum.

r

jl

animántia , fed majeftáte con-

L

ditóris, quzapud nos infen-

Ad Magnificat , Antiphona,

U

bí

lia , illi fenfibilia funt.

Dómime , falva nos, perímus:

ímpera, & fac Deus tranquil-

N

"

L

Duo Séraphim clamábant

litátem.

i

J

alter ad álterum : * San&tus;

lls

San&tus , Sandus Dóminus

FERIA SECUND A.

DeusSábaoth: * Plenaeft

De Epífítola ad Philippénfes.

Lecno 1.

Cap.

j

omnis terra glória ejus.

ariffi-

)

(

-, 'fres funt , qui teftimó-

"Taqu

efratresmei ch

N

4ium dantincoelo , Pater j

[

mi & defideratíífimi , gáu-

m

dium meum, & coróna mea :

|

i

jutà

"Merbum , & Spíritus fan&tus:

& hi tres unum funt.Santus.

ficftatein Dómino , charíífi-

qUæCæ

Glória Patri.

Plena.

mi.

Evódiam rogo , & 5yn-

tity

Vi

Leaio1x»

tichen déprecor , idípfum sá-

l

Orró hómines

miráti

pefeinDómino. Etiam rogo

&te germàáne compar,ádjuva

CI'ffiS )

.funt, dicéntes : Qualis

illas, qige mecum laboravé-

eft hic , quia venti & mare

fflg,(

obédiuntei ? Non difcípuli ,

runt in Evangélio cum Cle-

d

fed naut& , & céteri , qui in

ménte , & céteris adjutóribus

bt

meis, quorum nómina funt

m

navierant ,mirabántur. Sin

autem quis contentiósé VO-

in libro vitz.

ün|

lüeriteos , qui mirabántur ,

z. Quàm magna multitüdo

tl

dulcédinis tue&e Dómine

1 ffntieb

fuiffe. difcípulos : refpondé-

bimus ,retté hómines appel-

* (juàm abfcondítti timénti-

|til

látos , qui necdum nóverant

buste! y.Et perfecífli eis ,

Wc BIQ

qui fperant in te Dómine , in

D

oténtiam Salvatóris.

je Deum laudámus. 17.

confpé&tu filiórum hóminum.

lts

Ad Benedi&us, Anüplong| Quam abfcondífti.

hl

LeGio ii.

T q

Afcendénte Jefu in naví-

Audéte in Dómino fem-

culam ,ecce, motus magnus . £

ile

fa&us eftin mari , & fufcita-

Á per , íterüum dico gau-

[j

I

dete,

;

Infra Hebd. iv. poft

iphaniam.

]s

I

déte. Modéflia veltta nota| F

3

RIA TER

871

sdl

fit ómnibus hominibus : Dó-

TIA.

n ,»

néipit Epíftola beáti Pauli:

minus prope eft. Nihil folíci-

[O

ftoli ad Colofsénfes,

] tanüsi

tifitis : fed in omni oratióne

Ea

ER

€ap. X«

& obfecratióne cum gratiá-

lii

P

Aulus Apóftolus

Jefu

inoDy

rum atióne petitiónes veftrae

$

Chrifti , per volunt

átem

innotéfcant apud Deum. Et

Dei ,& 'limótheus frater :

$

hi ;

pax Dei , qua exüperatom.

eis , qui funt Coloffis , fane

NY

nem fenfum , euftódiat corda

&is , & fidélib

TT

veftra, & intelligéntias ve-

us frátribus in

Ufl

Chrifto

Jefu. Grátia vobis, &

ftrasin Chrifto Jefu.

pax à Deo Patre noftro , &

ln

&» Adjütor meus efto Deus:

Dómino Jefu Chrifto. Grá:

i

CO

* Ne derelínquas me,

tias ágimus Deo & Patri Dós

iil

Neque defpícias.me Deus

utáris meus.

NNe derelín-

mini noftri Jefu Chrifti, fem«

per pro vobis orántes : au-

DA

quas.

diéntes fidem veftram inChri

Énfes

Le&io i?

L

E cétero fratres , que-

habétis in

fto Jefu& dileétiónem, quam

n

i

D

Santctos omnes

cümque funt vera,quz-

propterfpem, quie repófita

r gäU'

cümque pudíca, quegcümque

eft vobisin coelis, quam audí-

1

jufta , quecümque fan&ia ,

ftis in verbo veritátis Evans

farif

quacümque amabília , qu&-

gelii , quod pervénit ad vos ,

U

cümque bonae famz , fi qua

ficut & in univérfo mundo

m sl

virtus, fi qua laus difciplínz ,

eft, & fru&tíficát , & crefcit

090

heccogitáte. Quz & didi-

ficut in vobis,ex ea die , qua

ijjüva

cíftis, & accepíftis , & audt-

audíftis , & cognovíftis

Iás

mv

ftis, & vidífis in me , hec

tiam Dei in veritáte , ficut di«

(*

ágite: & Deus pacis erit vo-

dicíftisab Epaphra charíffimo

jribis

biífcum.

Gavifíus fum autem

onsérvo noftro , qui eft fi-

; Jurt

in Dómino veheménter, quó-

délis pro . vobis

miníífter

niam tandem aliquándo reflo-

Chrifti Jefu, qui étiam ma-

Iin:ldo

ruíftis pro me fentíre,ficut &

nifeftàvit nobis dilectiónem

fentiebatis : occu

veftram in fptritu.

"

erátis.

páti autem

5* Auribus pércipe Deus lá«

i

&« Benedícam Dóminum in

üe síleas à

omni témpore :

crymas meas

Y ,iU

Semper

me , remítte mihi :

uó-

j

laus ejus in ore meo.

niam íncola ego fum apud te,

Y'» In Dómino laudábitur áni-

& peregrínus.

ma mea, áudiant manfuéti ,|;^* Compláceat tibi , ut erf-

& laeténtur.

t

ias me : Dóminead adjuván-

| gall'

G lória Patri. Semper.

dum me f£eftína.

i

àaz

Quöniïmf

317

Infra Hebd. tv. poft Epiphaniam.

Le&io i

nia per ipfum ,

in ipfo

die au;,

cretáta funt ; & ipfe eft ante

Deo&nos, ex qua

dívimus, non ceísámus pro

omnes,& ómnia in ipío. con-

vobis orántes, & poftulántes ,

ftant.

Et ipfe eft caput cór-

n

cot

utimpleámini agnitióne vo-

poris Eccléfie , qui eftprin-

(i

Iuntátis ejus ,in omni fapién-

cípium , primogénitus ex

mórtuis.

I

tia , & intellé&tu fpiritáli : ut

um

ambulétis digné Deo per óm-

s,Egodixi, Dómine mife-

nia placéntes , in omni ópere

rére mel:

* Sana áni-

j

i

j

bono fru£tificántes , & cref-

mam.meamy,quia peccávi tibi.

Qu

céntes in fciéntia Dei : in om-

7, Ab ómnibus iniquitátibus

ni virtüte confortáti fecün-

meis éripe me Dómine. Sa-

fü

claritátis

na-.

&t

düm poténtiam

W

hi

I

ejus,inomni patiéntia & lon-

Glória Patri.

Sana.

FERIA:

UART A.

gpirt

animitáte , cum gáudio grá-

lj

tias agéntes Deo. Patri , qui

De Epíftola ad Colof-

disnos nos fecit in partem

séníes.

m

Leüioi Ca

s4 176

W

(t00t

fortis San&tórum in lümine.

p

b&4

, Státuit. Dóminus fupra

Ndüite vos ergo

'cut eleäi

j

jetram pedes meos ; & diré-

l

Dei, fan&i & dilétti víf-

i*

jtm)

xit greffus meos , Deus:

cera mifericórdiz , benigni-

tátem , humilitátem , modé-

WCIOI

$ Et mifit in os meum cán-

UA

ticum novum.

u

ftiam , patiéntiam: fuppor-

5. Exaudívit preces meas ,

2

tántes ínvicem , & donántes

Bl

&

edüxit me de lacu miséria.

vobisrmetípfis , fiquis advér-

(

ani

süs áliquem habet querélam;

;Et mifit.

- É.ectio- ufe

ficut & Dóminus donávit vo-

D

du

,Ui erípuit nos de pote-

bisita & vos. Super ómnia

àte tenebrárum , &mgautem hzec charitátem habé-

ia

tránftulit in regnum Fllii di-

te: quod eft vínculum perfe-

In

le&iónis fuz , in quo habé-

Giónis : & pax Chrifti exül-

mus redemptiónem per sán-

tet in córdibus veftris , in qua

Qn

i

suinem ejus , remiffiónem

& vocáti eftis in uno córpo-

peccatórum : qui 'eft imágo

re : & gráti eftóte.

A

Dei invisíbilis , primogéni-

& Ne perdíderis me cum

i

N

tus omnis creatürz : quóniam

iniquitátibus meis.

inipfo cóndita funt univérfa

que in finem irátus resérve

DO

in coelis & in terra , vifibília

:

nim

mala mea.

& invifibília, five TThroni ,

y.Non intres in

judíciumy

[ Q

five Dominatiónes , five Prin-

cum fervotuo D

ftrib

þminc- : .Ne-v

:l

N

PU

cipä;qs »five Poteftátes: 6'mï

'.q:.lä

. Le-

Infra Hebd. iv. poft Epiphaniam,

:

Le&io ii

llpoï

enim injüriam facit , recípiet

Lal

X7 Erbum Chrif. hábitet

id , quod iníque geffit : & non

! n

||d

in vobis abundánter , in

eft perfonárum accéptio apud

L.

emni fapiéntia ,. docéntes &

Deum. Dómini, quod juftum

pu

commonéntes vosmetípfos ,

eft & aequum,fervis praeftáte:

$

píalmis , hymnis , & cánticis

fciéntes, quod & Dóminum

habétis in coelo.. Oratióni in-

fpirituálibus , in grátia can-

Ti(e

tàntes

in córdibus veftris

ftáte , vigilántes in ea in gra-

A

Deo. Omne , quodcümque

tiárum actióne.

100)

fácitis in verbo , aut in ópere,

5X5 Adjütor meus tibi

pfal-

ib

ómnia in nómine Dómini Je-

lam , quia Deus fufcéptor

i

fu Chrifti,grátias agéntesDeo

meus es ;

Deus meus, mi-

& Patri peripfum. Mulíeres

fericórdia mea.

sübdite eftóte viris , ficut

Y* Latábor, & exultábo m

74

opórtet in Dómino. .. Viri di-

te, pfallam nómini tuo Altíf-

fime.

Deus.

lígite uxóres veftras, & nolíte

amári effe adillas. . Fílii obe-

G 1ória Patri;

Deus.

i

díte paréntibus per ómnia;hoc

LERIA QUINT 4

JAt

enim plácitum eft in Dómino.

Incipit Epíftola prima. beáti

LW

Patres , nolite ad indignatió-

Pauli Apóftoli ad Theffa-

ngi

nem provocáre filios veftros ,

lonicénfe

node

ut non pusíllo ánimo fiant.

'"Le&io

lo

P

"Cap. 1.

pot.

EK. Parátum: cor. meum De-

Aulus, & Silvánus,& Ti-

n

us , parátum cor meum :

mótheus , Eccléfize "T'hef-

|vér

" Cantábo, & píalmum di

*

falonicénfium in Deo . Patre ,

l

cam Dómino.

&.Dómino Jefu Chrifto.Grá-

at

LVO

** Exürge glória mea, exür-

tia vobis, & pax. Grátias ági-

Jf

ge pfaltérium & cíthara , ex-

musDeo femper pro ómnibus

Cantàbo. .. :

lob

ürgam dilïgäæ

ii

vobis, memóriam veftri fa-

efe

ciéntes in oratiónibus noftris

Ervi obedíte per ómnia

fine intermiffióne , mémores

xl«

.

dóminis carnálibus , non

óperis fidei veftree,& labóris,

qui

ad óculum ferviéntes , quafi

& charitáds, & fuflinéntie.

o

homínibüs placéntes , fed: in

fpei Dómini noftri Jefu Chri-

fimplicitáte cordis , timentes

fti,ante Deum. & Patrem no-

cutt

N

Deum. Quodcümque fácitis ,

ftrum: fciéntes fratres, dilé&ti

ex ánimooperámini ficut Dó-

à Deo ,. eleGiónem veftram ;

T*

mino,& non homínibus:fcién-

quia Evangélium ; noftrü non

tes, quod à Dómino accipiétis

fuit ad. vos.in fermóne tan-

t

retributiónem. hareditátis.

tum ,fed & in virtüte , & in

l*

Dómino Chrifto fervíte. Qui

spíritu fan&o-, & in pleni-

tü-

^

Aag

"

T

Infra Hebd. iv. po&ïEpiphaniam.

Dum.

gih

tüdine m

ulta, ficut fcitis,qua- j cüm cantávero tibi.

i

les fuérimus in vobis propter

Le&io iii,

Cap. 2.

[10&

VOS.

Amipfi fcitis , fratres ,

N

intróitum noftrum . ad

mag'ls

s. Deus in te fperávi, Dómi-

u

ne non confündar in «stér-

vos , quia non inánis fuit 5

gj

l

num:in juftítia tua libera me:

(ed ante paffi & contuméliis

* Etéripe me.

affé&ti ( ficut fcitis) in Philíp-

W]ïl!][ï

is , fidüciam habüimus in

Is

s. Inelína ad me aurem tu-

ii

vame.

Et.

Deo noftro loqui ad vos E-

Y

3m ,. fal

LeGio ii

vangélium Dei in multa fo-

qéfe

'T vos imitatáres noftri

licitüdine,

Exhortátio enim

E. D

4

:

noftra non de erróre , neque

sit:

atH eftis, & Dómini ,

excipiéntes verbumin tribu-

de immundítia , neque in do«

';n'igl

Jr

latióne mula -cum gáudio

lo , fed ficut probáti fumus à

Deo , ut crederétur nobis E-

| $l

Spíritus fan&ti : ita ut fatü

m

fitis forma ómnibus credén-

vangélium : ita lóquimur

r

tibus in Macedónia , & in

non quafi homínibus placén-

A vobis enim diffa-

tesfed Deo,qui probat corda

gt

Achája.

d

mátus eft fermo Dómini , non

noftra, Neque enimaliquàn-

folüm in Macedónia , & in

do fuímus in fermóne adula-

gt

Achája , fed & in omni loco

tiónis , ficut fcitis : nequein

u

occafióne avaritize : Deus te-

6t

fides veftra,qua eft adDeum,

roféCla eft , ita ut non fit no-

ftis eft : nec quaréntes ab ho-

is necéffe quidquam loqui.

mínibus glóriam,neque à vo-

bis , nequeab áliis.

ll

Ipfi enim de nobis annüntiant,

u

qualem intróitum habuéri-

w.Gaudébunt lábia mea ,

mus ad vos

& quómodo

cüm cantávero tibi :

£-Ft

qui

eonvérfi eftis ad«Deum àfimu-

ánima mea , quam redemífti

; h

Dómine.

P

ym

lácris , fervíre Deo vivo &

: Ts

vero , & expeGàre Filium

w Sed & lingua mea medi-

ejus.de coelis ( quem fufcità-

tábitur juftítiam tuam , tota

fs

die laudem tuam.

Et ànima.

- fnii

vit ex mórtuis ) Jefum , qui

erípuit nos ab ira ventüra.

Glória Patri« Et ànima.

his]

& Repleátur os meum laude

FERIA SEXTA.

Jf

-De Epífola prima ad

(sl

tua;ut hymnum dicam glórie

'Theffalonicénfes.

VN

tue, tota die magnitüdinem

tuam: noli me projícere in

l e&tio 1.

a. d-

témpore f'enettàtis : * Dum

E cétéro ergo , fratres ,

"

lib

defécerit in me virtus mea ,

rogámus VOS , & obte-

ne derelínquas me.

crámus in Dómino Jefu, ut

cepíftis à

L

J-Gaudébut libia mea ,|quemádmodum ae

pobis ,

Infra Hebd, iv. poft Epiphaniam.

Ti

nobis , quómodo opórteat vos

clamáviad te , quia exaudífti

me. Et liberáfti.

IP' à

ambuláre, & placére Deo ,

ectio ii

At

J

fic & ambuleétis, ut abundétis

1 4

magis. Scitis enim, qua pr&-

[ VE charitáte autem fra-

füj :

— ternitátis

non necéfíe

cépta déderim vobis per Dó-

e

UUR

minum lefum. Hzc eft enim

habémus (ícribere vobis

volüntas Dei,fanétificátio ve-

ipfi enim vos à Deo didicí-

ili

U n

ftra , utabítineátis vos à for-

ftis , ut diligátis ínvicem.

0

l

nicatióne , ut fciat unusquis-

Etenim illüd fácitis in omnes

t lo

fratres in univérfa Macedó-

que veftrüm vas fuum poffi-

nia.

Ts!)

dére, in fanGificatióne, & ho-

Rogàmus autem vos

lequ

nóre:non in paffióne defidé-

fratres , ut abundétis magis ,

I (

rii , ficut & Gentes, quz

& Óóperam detis , ut quiéti fi-

[j

jenórant Deum.

tis , & ut veftrum negótium

is E

?^ Confitébor tibi. Dómine

agátis , & operémini mánibus

Deusin toto corde meo , &

veftris , ficut pracépimus

lUT

ol

honorificábo nomen tuum in

vobis, & ut honéfté ambulé-

otda

etérnum: " Quiamifericór-

tisad eos, qui foris funt ,

& nullíus áliquid defiderétis.

yin

dia tua Dómine magna eft fu-

iil

QUl

per me.

* Deus meus estu,

£&'; Fattus eft mihi Dóminus

& confitébor tibi: Deus meus

in refügium ;

E: Deus

Qu

Quia.

meus in auxílium fpei meaz.

5 t

es tu, & exaltàábo te.

blo

i(CCUO 1b

y';Erípuit me de inimicis

meis fortíffimis , & factus eft

à Vs

4 T ne quis fupergrediá-

5—4tur, neque circumvéniat

Dfis proté&tor meus. Et.

n

in negótio fratrem fuum ;

3lória Patri.

Et.

SABBA T O.

(

quóniam vindex eft Dóminus

i

dehis ómnibus , ficut predi-

Incipit Epíftola fecünda ad

ximus vobis , & teftificàti fu-

heffalonicénfes.

inus.

Non enim vocávit nos

Let

1O fs

: 3?0 Ée

fdi

ttà

Deus in immunditiam , fed in

AUlus . & SiIVänus L] &

Iffiàs

fan&ificatiónem. Itaque qui

'Timótheus

"

Eccléfize

'Theffalonicénfium in DeoPa-

hzc fpernit , non hóminem

"

fpernit , fed Deum:qui étiam

tre noftro, & Dómino Jefu

dedit Spíritum fuum fanctum

Chrifto.

Grátia vobis

&

q

in nobis.

axà Deo Patre noftro, &

£* Mlifericórdia tua Dög)

ine

Dómino Jefu Chrifto. Grá-

j 4'

magna eft fuper me:

-

Et

tias ágere debémus femper

jtd.

liberáfti ànimam meam ex in-

r

Deo pro vobis , fratres ,ita

Y

no inferiári.

ut dignum eft , quóniam

l it

i

l:

* In die tiibulatiónis mez ifupercréfcit fides

veftra ,

lii à

h

a 4

I

6

Dominica v. poft Epiphaniame

& abündat cháritas uniuscu-

tiam

ei noftri, & Dómini

l

jüsque veftrüm in ínvicem:

Jefu Chrifti.

ita ut & nos ipli in vobis gló-

&. Parátum cor. 373.

j

LeGio iij

Cap. 2.

(

1

riémur in Eccléfiis Dei , pro

P

patiéntia veftra & fide , & in

'Ogámus autem vos fra-

J;

ómnibus perfecutiónibus ve-

tres, per Advéntum Dó-:

"j

ä

]

mini noftri Jefu Chrifü , &

l

:

ftris & tribulatiónibus , quas

fuitinétis in exémplum jufti

noftrz congregatiónis in ip-

Jl

I

judicii Detut digmi habeámi-

fum, utnon citó moveámini

Q

à veftro fenfu , neque terreá-

feti

ni in regno Dei, pro quo &

atímini.

mini ,' neque per fpíritum ,

pil

/

neque per fermónem , neque:

pili

s. Ne perdíderis. 372.

iQ 332

d

per Epíftolàm tanquam per

fint

-tamen juftum eft apud

nos miffam , quafi inftet. dies

r2

S

eum , retribüere tribu-

Dómini. Ne quis vós fedücat

[] ]

latiónem iis, qui vos tribu-

ullo modo : quóniam nifi vé-

j; guasr

lant : & vobis, qui tribulami-

nerit difcéffio primüm, & re-

a

riirequiem nobíscumin reve-

velátus füerit homo peccáti ,

j

latióne Dómini Jefu de coelo

filius perditiónis, qui adver-

ftm

cum Angelis virtütis ejus , in

sátur , & extóllitur fuper

Ten

flamma ignis dantis vindíttam

omne , quod dícitur Deus,aut

o

jis, qui non novérunt Deum ,

quod cólitur, ita ut intemplo

Mi

& qui non obédiunt Evan

l9]

ogeé.

Dei sédeat , ofténdens fe, tan-

]

TioDómini noftri Jefu Chrifti,

quam fit Deus.

(

Qui poeras dabuntin intéritu

X« Adjütor meus. 373-

(o

eetérnas à fácie. Dómini , & à

Ad Vefperas ,

rtatio»

m

Amíliam tuam , que&fu-

glória virtütis ejus : cüm vé-

i

nerit glorificári inSan&is fuis,

mus Dómine , contínua

Vat)

& admirábilis fieri in ómni-

pietáte cuftódi: ut qua in fola

g

bus, qui credidérunt , quia

fpe grátie coeléftis innítitur ,

i,

créditum

eft teftimónium

tua femper prote&tióne mu-

J

noftrum fuper vos in die il-

niátur. Per Dóminum.

DOMINICA V.

Mi

1o. In quo étiam orámus

i,

femper pro vobis , ut digné-

yoft Epiphaniam.

i

tur vos vocatióne fua Deus

fn primo NoGurno.

fin

nofler, & ímpleat omnem

Incipit Epíftola prima beáti

NT

voluntàtem — bonitátis , &

Pauli Apóftoli ad Timó-

opus fidei in virtüte , ut cla-

theum.

D

- X;e&io i

flur

rificétur nomen Dómini no-

Cap. t*

(idl

ftri Jefu Chrifüiin vobis , &

Aulus Apóftolus

]-fa

Chrüfti fecàándàm impé.

m

vos in *illp ; fecündüm grá-

|

rum

li

TT

Dominica v. poft Epiphaniam.

P

,

*

rium Dei Salv

atóris noftri, &

jüris,

& liquid áliud fanze

m

Chrifti Jefu fpei noftre : Ti-

tiríne adversátur,

mótheo dilétto filio in . fide.

ua eft

(à

ecündümEvangélium glórias *

$f

Grátia , mifericórdia , & pax

beàti Dei.

mihi.

, quod(cr*äditum eft:

i

0 J

à Deo Patre , & Chrifto Jefu

17&*

Dfío noftro. Sicut rogàvi te ,

&w.Deus ,

qui fedes :fuper

ut remanéres Ephefi, cüm ivé

thronum ;

p

& jüdicas x

quitá-

ii

in Macedóniam , ut denuntiá-

gium páupe-

res quibüsdam,ne áliter docé-

rum in tribulat

jl

eaw I

ióne;

uia.

tun,

rent, neque inténderent fà-

tu folus labórem & dolórem

bulis, & genealogftis intermi-

consideras.

Qu

Í

f

.ptt

nátis : qua& quze

iónes pra&-

Y^ Tibi.enim derelí&us eft

(W&

ftant magis quàm sdificatió-

pauper , pupillo tu

L]

LLI

d

nem Dei , que eft in fide.

tor.

uia. Le&io i

eris adjü |

ücit

V

&. Dómine ne in ira tua ár-

Rátias ago ei , qui- me:

guas me , neque iu furóre

G

It

confortávit, Chrifto Je-:

il

tuo corrípias me: * Miferc-

fu Dómino noftro , quia fidé-

re mei Dómine, quóniam in-

lem me exiftimávit , ponens

Ws

firmüs fum.

t

Y. 'Timor&

in miniftério : qui priüis. blas-

tremor venérunt fuper me:

phémus füi, & perfecütor ,

dUl

& contumeliófus : fed - mife.

Tylo

& contexérunt me tä.gebræ.

As

Miferére.

e&io i.

ricórdiam . Dei

confecütus

Inis autem precépti eft

fum ; quia ignórans feci in in«

F

cháritas de corde puro ,

credulitáte. Superabundávit

& coníciéntia bona, & fide

autem grátia Dómini noftri

)

u

nonfi&ta. A quibus quidam

cum fide & dile&tióne,quz eft

aberrántes convérfi funt in

in Chrifto Jefu. Fidelis fer--

fnit

vanilóquium : voléntes effe

d |

mo , & omri acceptióne dig.

legis doGtóres, non intelligén-

nus : quód Chriftus Jefus ve-

lf |

tes , neque que loquüntur ,

jl

nit in hunc mundum , pecca-

neque de quibus affirmant.

tóres falvos fácere , quorum

Scimus autem, quia bona eft

primus ego fum.

Sed ídeó

mifericórdiam

lex , fi quis ea legítime utà-

confecütus

tur: fciens hoc , quia lex ju-

fum , ut in me primo oftén-

fto non eft pófita, fed injuüftis ,

vll

deret Chriftus .Jefus omnem

& non sübditis; fmpiis & pec-

patiéntiam , ad informatió-

h

catóribus,fcelerátis & conta-

nem eórum , qui creditüri

minátis, parricídis & matri-

funt illi, in vitam ztérnam.

J

cídis , homicídis , fornicáriis,

Ej A dextris eft. mihi Dó-

Hf

sma(culórum concubitóribus,

minus , ne commóvear :

*

plagiáriismendácibus & per-

- Propter hoc dilatátum eft

a2

€or

Dominica v. poft Epiphaniam.

378

fic ofténdi , quantum váleat

llm

eor meutm ,

& exultávit Iin-

ua mea.

volüntas hóminis ufurpáta

)

[j

perfupérbiam , ad uténdum

iji

y

Dóminus pars hareditátis

mez, & cálicis mei. . Propter.

fine adjutório Dei: malum

Gl1ória Patri.

Propter.

non pótuit plus & manifé-

l

"a

ftius éxprimi , quàm in hómi-

In fecundo No&turno.

E

Sermo fan&i: Auguftíni

ne primo. Ecce, perit primus

Á

E»pífcopi.

omo : & ubi effet,nifi venif-

N

bis Apoftoli , Serm. 84

fet fecündus homo ? quia &

Wi

De Ver

fub initiu m

ille homo , ídeó & ifte homo ,

silt

& ídeó humánus fermo.

Le&tio 1ve

ul

pUmáinusfíermo , & om-

5^ Diligamte Dómine virtus

ho

mea: Dóminus firmaméntum

b

ni acceptióne dignus ,

meum, * Etrefügium meüi.

Ü

quia Chriftus Jefus venit in

Y^. Liberátor meus ,

eus

hunc mundum , peccatóres

falvos fácere. Atténde E van-

meus, adjütormeus. Etre-

If

fügium.

ecio vi

gélium: Venit enim Fílius hó-

Rorfus nusquam fic ap-

minis querere & falváre ,

páret benígnitas grátig ,

Cï

quod períerat. Sihomo non

& liberálitas omnipotentiz

eriíffet , Fílius hóminis non

j

veníffet.

Ergo períerat ho-

Dei , quàm in hómine media-

Wt

tóre Dei & hóminum , hómi-

(i)

mo ; venit Deus homo , &

invéntus eft homo.

Períerat

ne Chrifto Jefu. Quid enim

0

dícimus, fratres mei ? in fide

iil

homo per liberam voluntà-

Cathólica nutrítis loquor, vel

tem: venit Deus homo per

Ti

beratrícem.

inpacem Cathólicam lucrá-

m

gràátiam li

*

.

hi fecífti Dómi-

tis. Nóvimus, & tenémus, me-

WeNotas mi

diatórem Dei , & hóminum ;

b

ne vias vite:

Adimplébis

&

hóminem Chriftum Jefum ;

me letitia cum vultu tuo: de-

: tf

le&tatiónes in déxtera tua us-

inquantum homo erat, ejus

lCFL

ein finem.

effe natüra , cujus & nos fu-

qu

mus. Nonenim altérius nà-

Yi

x.

Tu es, qui reftítues hare-

Ti

ditàtemmeam , mihi. Adim-

tür& caro noftra & caro il-

h

eci10 V.

líus: nec altérius natürze áni-

plébis.

n

U

&eris , quid vàleat ad

ma noftra & ánima illíus.

fte

Q

malum líberum . arbí.

Hanc fufcépit natüram,quam

falvándam effe judicávit.

trium ? Récole

hóminem

Ü

eccántem. Qusris,quid vá-

&» Domini eft terra , & ple-

nitüdo ejus:

Orbisterrá-

eat ad auxílium Deus, & ho-

.

mo? Atténde in eo grátiam

rum , & uni

vérfi qui hàbi-

| tant in eo.

* [pfe fuper má-

liberántem. Nusquam pótuit

Yla

uN

z

Dominica v. poft Epiphaniam,

T

LT

ria fundávit eam,& fuperflu- | unius communiónis funt

.Ve.-

Ui

T

mina praparávitillam.Orbis. | rümtamen quóniam Dóminus

Dalum

G Jória Patri.. Orbis.

agrum ipfum non Eccléfiam ,

Intertio INo&turno.

if

fedhune mundum interpretá-

].

Lé&io fan&i Evangelii fe-

tus eft;/bené intelligüntur has-

lIu

cündüm Mattheum.

rétici : quia non focietáte

LeGio vii.

Cap. 13 C

uníus Eccléfie , vel uníus fi-

tuf-

n&:

N illo témpore: Dixit Jefus

dei, fed focietáte folíus nó-

turbis parábolam hanc : Sí-

minis Chriftiáni in hoc mune

m,

mile fattum eft regnum coeló-

do permifcéntur bonis.

At

i'zirtus

yumhómini , qui feminávit

illi; quiin eádem fide mali

nium |

bonum femen in agro fuo.

funt , pálea pótius quàm zi--

Et réliqua.

T

zánia reputántur: quia pá.

D

Homilía fan&i Auguftíni

lea étiam fundamentum ip-

L

Epifcopi.

fum habet cum fruménto;ra-

Lib. Queeft.

vagg. inMatth4

dicémque commünem.

d

Cap. I T. tom» 4»

X* Duo Séraphim clamábant:

Um negligentius áge

alter ad álterum :

. Santtus,

*Slæ ;

C

rent Prepófiti Eccléfiee,

San&us , Santtus Dóminus

QR

Deus Sábaoth: —

hedïa

aut cüum dormitiónem mortis

Plena eft

lm

acciperent Apóftoli , venit

omnis terra glória ejus.

diábolus, & fuperfemináwit

y^'Tres funt , qui teftimó:

enim

fide

eos , quos malos filios Dómi. | nium dantin coelo, Pater ,

nus interpretátur. Sedqua-

Verbum, & Spíritus fan&tus:

Yd

xitur, utrüm harétici fint ;

& hitres unum funt.

San-

I«

étus.

n

an malé vivéntes Cathólici ?

Poffunt enim dici fili mali

Plepa.

j ,

étiam herétici , quia ex eó-

GC1ória Pïrä&

10 1X*

[im

Qu

dem Eyangélü sémine , &

N illa plané fagéna , qua

$ fll'

Chrifti nómine procreáti,pra-

1

concludüntur & mali &

vis opiniónibus ad falfa dóg-

boni pifces: , non absürdé

S n.a-

mata convertüntur.

mali

1] ll

Cathólici intelligán-

Afi-

*X Adte Dómine levávi áni-

tur. Aliud eft enim mare ,

ynam meam:

Deus meus in

quod magis mundum iftum

(s

te confido , non erubéícam,

figníficat : áliud fagéna, quz

ww

3. Cuftódi ánimam meam ,

uníus fidei , vel uníus Ec-

l

Deus meus.

cléfia communiónem vidé-

j

& éripe me. |

l li.

tur ofténdere.

Inter haeré-

J

Ed quód dicit eos in mé-]ticos & malos Cathólicos

Mi

N

dio trítici feminátos, quafi | hoc íntereft, quód hzerétici

ermä

l

N

vidénturilli fignificári , qui! falsa credunt ; illiautem vera

Cre-

$o

Infra Hebdom. v. poft Epiphaniam.

Non neóphytum: nein fupér-

credéntes , non vivunt ita á

biam elátus , in judícium ín-.

quölfg

]

ut credunt. :

:

il

"Y eDeur laudámus. 17.

cidat diáboli: Opórtet autem

Ad Benedictus ; Antiphona.| illum & teftimónium habére

f

Dómine , nonne bonum fe-

bonum ab iis , qui foris funt;

!

qf:

men femináfti in agro tuo ?

utnonin oppróbrium íncidat;

fjf

unde ergo habet zizánia ?* &

& inláqueum diáboli.:

jit

aitillis: Hoc fecit inimícus

X« Quam magna multitüdo

hormo.

| Qratuo.

dulcédinis tua& Dómine : .

hf

jou

Amíliam tuam , quafu-

* Quam abfcoïndüü: timén-

mus Dómine ,. contínua

tibus te !

dOa

*. Et perfe(:f&,iaeis , qui fpe-

9

li

pietáte cuftódi; ut,qua in

fola fpe grátize coeleftis inní-

rantinte Dfie , in confpéttu

u (

filiórum hóminum.

Quàm.

fl

]]

titur, tua femper prote&tió-

€CUO. 1.

d

ii

/

gne muniátur. Per Díím.

d Magnificat ,. Antiphona.

Yáconos. fimiliter pudí-

ff

cos , non bilíngues . non

, N

Colligite primüm zizánia, &

alisáte €a in fafcículos ad

multo vino déditos,non turpe

h Be

comburéndum : tríticum au-

lucrum feétántes ; habéntes

D

dos.

tem congregáte in hórreum

myftérium fidei in confcién-

meum , dicit Dóminus.

tiapura. Et hi autem pro-

J

béntur primum , & fic miní-

Ti

FERIA SECUNDA

&inl

$

De Epiftola prima ad

ftrent, nullum crimen habén-

"Dimótheum.

tes.

Mulíeres fimíliter pu-

Gl

dícas, non detrahéntes , só-

"

?

. Letior ;Cap 3. & 4

Idélis fermo : Si quis Epi-

brias, fidéles in ómnibus.

li

b

Diáconi fint unfus uxóris vi-

Pul

fcopátum desíderat , bo--

num opus desíderat. Opórtet

ris

ui filiis fuis bené pra-

fint , & fuis dómibus.

Qui

D

ergo Epifcopum irreprehen-

enim bené miniftráverint ,

Ü

sibilem effe , unfus uxóris vi-

rum,sóbrium,prudéntem, or-

gradü bonum fibi acquirent ,

J

& multam fidüciam in fide,

nátum, pudícum, hofpitálem,

us eft in Chrifto Jefu.

ii

do&órem , non vinoléntum ,

Tnj

Ij

non percufsórem , fed modé-

5 Adjütor meus efto Deus :

u

J

* Ne derelínquas me.

hi

ftum, non litigiófum, non cü-

pidum , fed fuzg dómui bené

Y* Neque defpícias me Deus

l0

€.

(

reepófitum , filios habéntem

falutáris nfää

w

sübditos cum.omni caftitáte.

U

Siquisautem dómui fuee pr&-

Kc tibi fcribo , fperans

luier

I

me ad te veníre citó.

éfíe nefcit , quómodo Ecclé-

Wt

Si autem tardàvero , utícias ,

Wle

fig D &i diligentiam habébit ?

quó-

i,

Infra Hebd. v. po

d

Epiphaniam.

-','381 :

Ui

quómodo opó

rteat te in domo

E

re , memor lacrymárum

Dei conversári , qua eft Ec-

iUl

tuárum ,ut gáudio implear ;

ao

cléfia Dei vivi, colàmna , &

recordatiónem accípiens ejus

firmaméntum veritátis.

Et

fidei , que eft in te non fi&ta &

lunt,

maniféfté magnum eft pietátis

Idl

quae & habitávit primüm in

Sacraméntum , quod manife-

ávia tua Lóide , & matre tüa

ftátum eft in carne , juftificá-

Euníce , certus fum autem

Küdo

1 "

:

F

tum eft in fpíritu , appáruit

quód &inte.

Angelis,predicátum eft Gén-

».. Auribus pércipe Deus1á-

I

tibus , créditum eft in mun-

crymas meas

ne sileas à

do , afsümptum eft in glória.

me , remítte mihi :

L

Y uö-

L[pt

Spíritus autem, maniféfte di-

niam íncola e

[^N

li

go fum apud te;

cit, quia in novíffimis tempó-

& peregrínus.

Uaf

——

ribus difcédent quidam à fi-

s. Compláceat tibi , ut. erf

de , attendéntes fpirítibus er-

pias me: Dómine ad adjuván-

udi

róris, & dotirínis daemonió-

TIOf]

ERE

rum.

dum me feftína, Quóniam. -

;

X.ebto .

p

&. Denedícam Dóminum in

Ropter quam caufam ad-

)

$

&. móneo te,ut resüfcites

[

omni témpore : *

Semper

laus ejus in ore meo.

grátiam Dei, quzeft in te

D

;.In Dómino laudábitur áni-

per impofitiónem. mánuum

Ti

iil

meárum.

ra mea , audiant manfuéti ,

Non. enint dedit

Dd

& leténtur. Semper.

nobis Deus fpfritum timóris,

PU

Glória Patri.

Semper.

fed virtütis & dilectiónis , &

m

FEFRIA. TERTIA.

fobrietátis. Noli ftaque eru-

Dus

béfcere teftimónium Dómini

$V

Incipit Epíftola fecünda beáti

Pauli Apóftoli adTimótheü.

noftri , neque me vinttum

pfæ

e&tio i.

(

:L

Aulus

ejus; fed collabóraEvangeélio

Qu

Apóftolu

" felu

fecündüm virtütem Dei , qui

It ,

. Chrifti ; per voluntátem

nos liberávit , & vocávit vo-

hs

Dei, fecündüm promiffiónem

catióne fua fan&ta, non fecün-

d&

vitee, qua eft in Chrifto Jetu:

düm opera noftra, fed fecün-

AUs

TTimótheo charíffimo filio.grá-

düm propófitum fuum , &

tia , mifericórdia , pax à Deo

grátiam , que data eft nobis

Patre , & Chrifto Jefu Dómi-

1in Chrifto Tefu ante témpora

Dus

nonoftro. Grátias ago Deo ,

fzculária.

cui sérvio à progenitóribus

5 Státuit Dóminus fupra

jà confeiéntia puraquód ffne

petram pedes meos , & di-

^

erti

intermiffióne hábeam tui me-

réxi

sreffus meos Deus

*

YU

móriam in oratiónibus meis ,

*Etmifitinos meum cánti--

i ]

cum novuim.

Id

no&: ?c die desiderans te vi-

y:.Ex

392

Infra Hebd. v. gojï Epiphaniam.

;, Exaudivit preces meas:

immites , fine benignitáte ,

pat

edüxit me de lacu miséris.

proditóres , protérvi, tümi-

|

Etmifit. LeGio ii

di, & voluptátum amatóres

Anifeftáta eft

autem

magis quam Dei: habéntes

fl

Y.£nunc per illuminatió-

fpéciem quidem pietátis, vir-

nem Salvatóris noftri Jefu

tütem autem ejus abnegán-

Chrifti,qui deftrüxit quidem

tes.

Et hos devíta.

mortem, illuminávit autem

,. Ne perdíderis me cum ini-

l

vitam , & incorruptiónem

quitátibus meiss, Nequein

er Evangélium , in quo pó-

finé irátus reférves mala meàa.

tus fum ego pradicátor , &

;, Non intres in judícium

l

cum fervo tuo Dómine. INe-

tf

Apóftolus, & Magifter Gén-

tium. Ob quam caufam étiam

que in finem.

h

hecpátior, fed non confün-

[ C üc

hi

dor. Scio enim, cui crédidi ,

-

X his enim funt , qui pé-

Ti

1

fnr

& certusfum ,

quia potens

netrant domos, & captí-

eft depófitum meum ferváre

vas ducunt muliérculas one-

T

inillum diem. Formam habe

rátas peccátis, qu& ducüntur

h

li

fanórum verbórum, queà

