vitas Syracusána decorábitur

|

pul

ä

à Dómino Jefu Chrifto.

|

Occülto ;ut & de bono ópe-

xe próximis prebeámus ex-M/A;s;. Benedíco te Pater Dó-

Q

émplum, & tamen per in-[mini mei Jefu Chrifti , quia

tentiónem , qua Deo foli pla- | per Fílium tuum ignis extín-

cére queerimus , femper op-

tus eft à látere meo,

:

témus fecrétum.

Ata, Soror mea Lucía , vir-

(

Dilexítti juftítiam , & odí-

go Deo devóta , quid àgme pe-

i

niquitátem : * Proptéreà

tis , quod ipfa póteris praíta-

unxit te Deus , Deus tuus

re contínuó matri tus ?

Á

dl

10

óleo Iztítize. 4y, Propter ve-

Capitulum. r. Cor, 10. d

yitátem , & manfuetüdinem ,

atres , Quigloriátur ,in

, "4D

ómino gloriétur.. Non

& juftíiam.

Proptéreà.

GlóriaPatri. Proptérea.

enim,qui feipfum coffiéndat ,

d

" Le8ioix.

ille probátus eft ; fed quem

D

Hesáurus autem coeleé-

lk-u

.Deus comméndat.

-& fte eít defidérium : ager

Hymnus. fefu coróna Vír-

i

verójin quo thesáurus abfcón-

ginum. c.

y.

N

ditur , difciplína ftüdii cce-

y, Diffüfa eft grátia in lábiis

léftis. Quem profédto agzrum

tuis. g, Proptéreà benedíxit

(l

vénditis ómnibus cómparat ,

te Deus in &atérnum.

M

qui voluptátibus carnis renü-

Ad Benedi&tus , Antiphona,

il

tians , cun&ta fua terréna defi-

|Colámna es immóbilis ,

ll«

v

cía fponfa Chrifti ; quia om-

W

déria per diciplínz coeléftis

cuftódiam calcat:ut nihil jam,

nis plebs te expé&tat , ut accí-

k

quod caro blandiítur , líbeat :

pias corónam vitee , allelüja.

du

Oratio.

Ü

nihil,quod carnálé vitá trucí-

-

dat , fpíritus perhorréfcat.

^ X4udi nos Deus faluta-

'Te Deum laudámus. 17.

o

ris nofter: ut , ficut de

beáteg L,ucíee vírginis & már-

AD LAUDES,

bit

& ver Horas,' Afía.

tyris tuz feftivitáte gaudé-

Tigi

P Ràánte fan&a Lucía ap-

mus;ita ple devotiónis éru-

lm

Aruit ei beàta Agatha ,

diámur atfeQu. — Per Dómi-

hitr

num noftrum.

t

& confolabátur ancíllà Chzi-

1)6&339

Fcfta Decembris. 74 -

R!reg

di

li

-! Deinde fit. commemioratio

latiónis mez , & in t&hipore

Q&tava. 462. & Ferim.

füperbórum fine adjutórioz

Ad Tertiam , Anti

:

phona.

H breve, Flégit eam Deus,

i

Lucía virgo.

i

* Etpreelégiteam. Elégit.

ip[æ !

y',In tabernáculo fuo- habi-

i

Capitulum. F ratres; Qui

utfupra :

) (

gloriátur.

táre facit eam.. Et praelé

git;

&y. breve, Spécie tua..

R

G lória Patri. Elégit.

ytür

ulchritüdine tua. Spécie.

y- Diffáfa.eft grátia in lábiis

9. Inténde, prófperé procéde,

tuis. .-3.Proptéreà ben

1]

te Deus in &térnum.

cdixit

Qu

& regra. Et pulchritüdine.

t

ij

G lória Patri. Spécie.

Ad Vefperas , Antiphona.

y-. Adjuvábit eam Deus vul-

Oránte fantta Lucía. 476.

(tu uO. C

;

Pfalmi , Capitulum, & Hym-

)

z. Deus in médio ejus, nón

nusde Cói Virg. lxxxvi-

tpe

2

«commovébitur. :

s. Diffüfa eft grátia in làbiis

Ad Sextam , Artiphona.

tuis. &. Proptéreà benedixit

Per te Lucía virgo.

te Deus in a&térnum.

d

Capitulum. 2.Cor. z.

AdiVlaguificat , Anu hond.

BI

Mulor enim vos De

N

Tanto póndere eam fixit Spí-

emulatióne. Defpón

ritus fan&tus , ut virgo Chri-

&t

di enim vos uni viro vírgi-

fti immóbilis permanéret, -

qu

nem caftam exhibére Chrifto.

Oratio. Exáudi nos. 476. -

x. Dreve.

Adjuvábit eam,

Deinde fit commemoratio

; Vi

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

OGave. |463. & Ferie. -^

y. Deus ín médio ejus , non

DIE XIV. DECEMBRIS,

dubit

commovébitur. Deus.

Septima die infra O&tavam

li

G lória Patri. Adjuvábit.

Conceptionis B. Marise. :

Le&tiones primi NoGurni

elégit eam.

y-. Elégit eam Deus , & pra&-

ij

J

de Seriptura occurrente.

jj

&- In tabernáculo fuo habi-

Si autem hoc die occurrat

[ia (f

táre facit eam.

Féria iv.

uatuor Tlempo-

JL 40

4

Ad Nonam; Antiphona.

rum , Le&iones primi No-

[f

Soror mea Lucfía.

&urni leguntur de Parabolis

Capitülum, Eceli, 5t. b

Salom. É o fapiéntia. 483«

(i

u

Omine Deus meus ex-

& nonà Le&io de Homnilia

WE

A-"altáfti fuper terram ha-

Ouatuor-"Temporum , & de

U

bitationem meam , & pro

ea fit commem. in Laudibus.

In fecundo INotiurno.

gauä'

morte defluénte deprecáta

nþ f'u

fum.

Invocávi Dóminum

De Epíftola fan&i Ambrófii

r[Jffll

Patrem - Dómini mei , ut non

— Epifcopi ad Sirícium

derelínquat me in die tribu-

Papam.

Epi .?'h-

u

[

: L

8

Fefta De Cernbris9 A.:*'ü'äf;g é

u

i

$1. ad 7.

Lettioiv.

étua: mater & virgo.

Qa

via perverfitàtis

TO-

j

u

s enim claufis$ ingréffus eft

thO ,

at

D

;

düntur dícere : Virgo

óftiis; & in fepülchro ejus ,

r

il

concépit , fed non virgo ge-

quod novunr&in petra du-

nerávit. Pótuit ergo virgo

ríffima füerat excífum , nec

p

] ülu

concípere ,non pótuit virgo

ánteà quis , nec póftea pófis

4

generáre , cüm femper con-

tus eft.

Hortus conclüfus ,

f

W

céptus preecédat ,

artus fe-

fons fignátus: de quo fonte

iM

)

quátur ? fedfi do&irínis non

;lle flàávius manat;juxía Joel,

9N

créditur facerdótum , credá-

qui írrigat torréntem vel fü-

&ur oráculis Chrifti, credátur

nium;vel fpinárum : fünium:

n

1ifi

BU

mónitis Angelórum . dicén-

peeccatórum , quibus anté al-

u

tium : Quia non eft impofsí-

ligabámur, fpinárum , que&

bile Deo omne verbum. Cre-

fuffócant feméntem patrisfa-

Ya

ij

hnj

dátur Symbolo Apoftolórum,

milas. Hac eft porta Orien-

J

quod Eccléfia Romána inte-

tális , ut ait Ezéchiel , fem-

g

merátum femper cuftódit . &

perclaufa ,. & lüácida , opé-

ind

fervat. Audívit María vocem

jut Y

riensinfe, velex fe prófe-

fet

Angeli ; & que anté díxerat :

rens San&a fanctórum ,

er

j

Quómodo fiet iftud ? non de

quam fol juftítiee,& Póntifex

l

0b

nofter fecündüm órdinem

lhva

fide generatiónis intérrogans,

VCRU

refpóndit pófteà : Ecce ancíl-

Melchífedech ingréditur , &

la Dómini ; contíngat mihi

egréditur,

h

(du

fecüàndüm verbum tuum.

BA

, Cum jucunditáte Concep-

u

&. Concéptio gloriófze Viír-

tiónem beátseeMaríz celebré-

inis Maríze ex sémine Abra-

mus : * Ut ipía pro nobisin-

df

:

s&orta de tribu Juda , clara

tercédat ad Díim Jefum Chri-

din

ftum.

TU

(ni

exítirpe David, *

Cujus

[

Corde & ánimo

vita ínclyta cun&ias illüftrat

Chrifto canámus glóriam in

&

Eccléfias.

hac facra folemnitáte pracél-

ttx |

MU

Jj

y'; Hodie concépta eft beáta

fe genitrícis Dei Maríe. Ut

Virgo María ex progénieDa-

ipfa pro nobis.

'Trt

vid. Cujus vita.

:

Ex libro fan&

i Irensi Epí-

,

Ex libro fané&ti .Hierón

ymi

fcopi & Mártyris advér-

Qui

Presbyteri advérsüs Jo-

süs harefes.

E

viniánume

4

d

Libro 5. cap. 19.

Ex Apologia ad Patmachium ,

.Le&io vi.

D

pro libro adversüs Jovinia«

v*N fi

u

à própria veniénte

0B4

numin fine.

Lcüio v.

i

ls,

X Dóomino, & fua própria

-Hriftus. virgo , mater

eum bajulánte conditióne ,

Wt

[j

vírginis noftri virgo per-!qua bajulátur ab ipfo, & re-

DT

;ca-

Fefta Dec;,embris. Z

'capitulatiónem ejtis

4179

d

Jo&ur

ligno fuit inobediéntiz, per

L ääïilotf'arg i

vange

2

H ,'fe-

)

€am , qu&in ligno eft, obe-

cündum Mattheum,

(ri d

diéntiam faciénte,& fedu&tió-

Le&io vii.

P

ne illa folüta , qua fedü&ta eft

ber generat

ig?g. ïfef ü

1 pil

male illa, que jam viro defti-

& 4Chrifti filii David , filii

Ufig,

máta erat virgo Heva, per ve-

Abraham. Abraham génuit

Münte

D

ritátem evangelizáta eft bené

lfaac ,Ifaac autem génuit Ja-

Al

ab Angelo jamfub viro Vir-

cob. Et réliqua.

W

go María. Quemádmodum

De Homilíafan&ti Joánni

ii

EU

€nim illa per Angélicum fer-

Chrysóftomi.

Infe d.

mónemíedüda eft, ut effü

e fuprà , pauló poft. ,

L)

m

geret: Deum ,. pr&varicáta

"

Ü

jus veró rei

grátia li-

iL

y

verbum ejus , ita & hzc per

Orige

brum ipfum generatió-

Angélicum fermónem evan-

nis Chrifti vocat , ubi non fo-

[

gelizátaeft , utportáret De-.

la ütique generátio , fed tota

T5

um , obédiensejusverbo. Ft

prorfus ipsíus myftérii di-

ficut illa fedátta eft , ut effüá-

yit

fpensátio continétür; quia to-

n

geret Deum: fic hec fuáfa

tíus fcilicet difpenfatiónis ca-

DO

€ftobedíre Deo , ut vírginis

put , radix atque princípium

Qd

j

Heva Virgo Maríaffierct ad-

ómnium nobis in hoe consíftit

itul

li,

vocáta.Et quemádmodum ad-

bonórum.

Ut enim Móyfes

ftrí&um eft morte genus hu:

librum coeli appellávitacter-

n

mánum per vírginem , folvá-

r&,cüm certé non de eclo fo-

dlebre

tur per Vírginem : &qua lan-

lüm terráque loquerétur; fed

iisit

ce difpófita virginális inobe-

de cunctisqus inter ipía fub-

nOr

diéntia per virginálem obe-

síftunt : ita étiam Evangelífta

diéntiam.

h at

ab ipfo ómnium fonte & cápi-

jn i

5«« Concéptio tua Dei Géni-

te benórum librum vocávit.

! præcöþ

trix Virgo , gáudium annun-

z Beàtam me dicent omnes

jj !

tiávit univértío mundo :

generatiónes :

9 Quia fecit

* Exteenim ortus eft fol ju-

mihi Dfis magna , qui potens

j Dp

ftítie ,.Chriftus Deus nofter.

eft ; & fan&tum nomen ejus.

[

* Quifolvens maledi&tiónem,

dedit benediétiónem : & con-

y. Et mifericórdia ejus à

progénie in progénies ti-

fündens mortem , donávit

méntibus eum. Quia fecit,

*

nobis vitam fempitérnam..

Le&3o vii

. Benedí&ta tuin muliéri-

Yi

(

Ua veró de caufa non

yi

us ,.& benedít&tus fru&tus

eum. anté filium Ab-

j t

ventris tuj. Ex te.

ralye, & pófteà filium David

G lória Patri.. Qui folvens.

Ts

nuncupávit ? Non , ficut opi-

n 5n'

cai

Fefta Decembris. 7Z -

wántur àliqui , ab inferióri-

ipfi folüm -, verüm étiam

J

Deus: nam & Ezéchiel & álii

(

bus volens.ad fuperióra con-

fcéndere. Céterüm fecíffet ,

Prophétee dicunt , .David fur-

quodfecit & Lucas : nunc

rectürum effe eis , atque ven«

| lnp]

àutem é contrário facit. Cur

türum , non de illo ütique

-

p

fi

ergo commemorávit priórem

mórtuo jam loquéntes ; fed de

David ? quia ipfe procul dà-

iis, qui illfus virtütem erant

fiti

bio in ómnium verfabátur

imitatüri.

Proptéreà ígitur

flllhy

à notióre ínterim & celebra-

(

um

ore , ob insígne honóris &

of

glórie , ob ipsíus quoque

tióre persóna fumit exórdiit,

$l

témporis . fpátia — junclióra.

& tum demüm ad antiquió-

)

rem recürrit paréntem.

j

Etfi enim utríque promíferat.

af

Deus;fed tamen illud. quafi

'f e Deum laudámus. 17.

antíquum reticebátur ; hoc

In Laudibus fit commemo-

quous

ibu

ratio Feriz.

!)

veró quafi novum & recens

m

ab ómnibus celebrabátur.

Ad Vefperas , Dupl

'ex: &

*. Felix namque es facra

omnia dicuntur ficut in pri-

hi

Virgo María, & omni laude

mis V efperis Fefti,[cum com-

lt

ulaex te

Tmemoratione Ferla.

Ui

digníffima : *

ortus eft fol juftítis , * Chri-

Si dies Octava. Conceptio-

ftus Deus nofter.

1

nis B. Maris Virginis inci-

Eptt

derit.in Dfücam ii. Adv. fit

is)

v Ora pto pópulo. , inter-

véni pro clero , intercéde

Offic...de -Dfica hoc miodo:

- Virgo

pro devóto femíneo fexu:

V efp. in Sabbato praecedenti

? n

séntiant omnes tuum juvá-

dicuntur de.Feria, ut in Pfalt.

! quau

fcilicet Antiph. Benedi&us.

: at

men., quicümque célebrant

tuam fanctam Conceptiónem.

Píalmi de Sabbato : & à Ca-

- pi

Quia.

pitulo fit de Dftica cum com-

. W

Chüüügr

1nemoratione diei Oclavz, ut

adq

lória Patri.

1

Lc&io 1x.

in primis Vefperis Fefti; Aíía.

li )

þü namque Judzi dicunt :

Gloriófz Vírginis.

- Nttk

Nónne ex sémine David

y. Concéptio eft hódie.

lm

QOratio.. F ámulis tuis.

finé

& Béthlehem caftéllo , unde

mf

erat David , venit Chriftus ?

fuffragiis confuetis, & Preci-

E

Nemo-ígitur illum filium

bus propter. Octavam.

dpi

Abraha , fed omnes filium

Sequenti die fit de Domini-

üt;l

David nominábant: qui étiam

ca pradittà cum commenror.

p

honorabilióres quosque . de

Ottavae in. Laudibus & fe«

Ti

fan&titáte Reges , qui poft

cundis. Vefperis, & non di

tup

David fuíffle referüntur , ab

cuntur fuffragia nec Preces

lüt

illo omnes vocábant. TNec

ad Primam & Completorium.-

ipt

v

r

T. n

Iu

. DIE XV. DECEMBRIS.

&* Coneéptio ploriófe Viír.

Willy.

ava Conceptionis beate

ginis Maríe ex sémine Ab.

Mariaz.

Duplex.

rah&;orte de tribu Juda, cla-

JUew,

In primo No&turno, Le&io-

ldu

ra ex ftirpe David,

Cujus

nes de Seriptura occurr.

vita ínelyta cun&las illüftrat

;ff'dde

Si autem hac dié occcurrat

lergni

Feria iv. Quatuor Tempo-

Ecclefias. 9- Hódie concépta

igtür

eftbeáta VirgoMaría ex pro-

lors.

rum, Le&iones primi No-

génie David. Cujus vita.

&urni leguntur de Parabolis

Ex Epíftola 5. L'eónis Papae

UM

Salomonis. E go fapiéntia

ad Pulchériam Augüftam.

TU

8

[l

um-

3. & ix. Le&tio de Homilia

Epiftola 13. ante medium.

|

O

uatuor "oTemporum , & de

ectio V.

n

o

ea fit commemoratio in Lau-

Acraméntum reconcilia-

dibus.

J

N

1memn-'ï

tiónis noftrz ante témpo-

In fecundo No&urno.

rastérna difpófitum , nulla

ed

De Expofitióne S. Gregórii

implébant figürge : quia non-

n r

- Pape in libros Regum,

NAUM

dum fupervénerat Spíritus

In r. Reg. r. Le&ioiv.

fanétus in Vírginem, nec vir-

E^Uit vir unus de Ramá-

tus Altíffimi obumbráverat

Yi

A thaim Sophim: de monte

ei, ut & intraintemeráta vif-

ii

Ephraim. Poteft hujus mon-

cera,eedificánte fibi Sapiéntia

d.l

tis nómine beatíffima femper

domum, Verbum caro fieret,

c od

Virgo María , Dei génitrix ,

&forma Dei ac forma fervi

scedtti *

defignári. Mons quippe fuit ,

in unam conveniénte persó-

il

qua omnem eléttz creatüre

nam , Creátor témporum naf-

s

altitüdinem eleQiónis fuze

ceréturin témpore , &

)9er

&

dignitáte tranfcéndit. An non

quem fa&a funt ómnia, ipfe

mf CO

mons fublíimis María, qua ut

inter ómnia gignerétur. Nift

EU

ad conceptiónem atérni Ver-

enim novus homo, factus in

WH:A&Z'

bi pertíngeret , meritórum

fimilitàdinem carnis peccáti ,

noftram fufcíperet vetuftá-

vérticem fupráà omnes Ange-

I"

lórum choros usque ad só-

tem , & confubftantiális Pa-

, nl

lium Deitátis eréxit ? Hujus

tri , confubftantiális effe dig-

enim montis przcellentíffimá

narétur & matri , naturám-

:Prec;ï

dignitatem Ifaías vatícinans ,

que fibi noftram folus à pec-

j

ait : Eritin novíffimis diébus

cátoliber uníret ; fub jugo

o

praparátus mons domus Dó-

diáboli generáliter tenerétur

mini in vértice imóntiü. Mons

U

humána captívitas.

p

quippe in vértice . móntium

8^ Cum jucunditáte Concep«

PffCCS

fuit , quia altitàdo Marís

tiónem beáte Maríe ccle-

i

'4

um

upra omnes Santtos refülfit.

[)

P. H.

J

brdrpus, -- Utipfa proiägg

82

Fc[ia Decembris. /J «

Dbis intercédat ad Dóminum

mortem , donávit nobis vitam

j

.*1

d

efum Chriftum. *. Corde

fempitérnam.

L]

n muliéri-

& ánimo Chrifto canámus

y. Benedií&ta tu 1

j

lóriam in hac facrafolemni-| bus , & benedí&us fru&tus

ventris tui.

Ex te.

l

táte pracélfz genitrícis Dei

Marie. .Utipía pro nobis.

GlóriaPatri. Quifolvens.

De Expofitióne fan&ti Basílii

Intertio No&urno.

Epiíc. in Ifaíam Prophétam.

L é&io fan&ti Evangélii fe.

cündüm JVlatthaeum.

l

n cap. 8. poft initium.

.. L elio vi.

Le&tio vii..

Cap. r.

Ü

Ccéffi, inquit, ad Pro-

I

ber generatiónis Jefu

x

A

L

Chrifti filii David , fili

Vi

phetíffam, & in ütero ac-

Abraham.

cépit,& péperit filium. Quód

Abraham génuit

María prophetíffa füerit , ad

Ifaac , Ifaac autem génuit Ja-

di

cob. Etréliqua.

q

quam próximé accéffit lfaías

per prenotiónem fpíritus ,

De Homil. S. Joan. Chrysóft.

[

nemo contradíxerit , qui fit

Unde fuprà ; pauló

oft

UT

3nemor

verbórum Mlarie:

Uo funt , que p

;

riunt

(

quaftiónem. Unum;quse

tV

qua prophético affláta (píritu

elocüta eft.

Quid enimait ?

caufa fit , ut in generatiónum

q

Magníficat ánima mea Dómi-

catálogo Virgo fileátur ; àl-

Qu

num , & exultávit fpíritus

terum veró , qua ratióne Jo-

Ü

meus in Deo falutári meo :

feph memorétur , cui certé

ffi

quia refpéxit humilitátem an-

nihil cum Chrifti generatióne

[

cílle fuze : ecce enim ex hoc

eftcommüne, Vidétur enim

Id

& unumabundáre, & álterum

beátam me dicent omnes Ge-

t

meratiónes. Quodfi ánimum

deéffe, Quid ergo dicémus ?

t

accommodáveris .

univérfis

quód ütique primüm illud

-

i

|

necéfífe

füerit memoráàri,

ejus verbis , non ütique con-

uemádmodum exDavidV ir-

h

tentiósé negáveris, eam fuíffe

J

Prophetíffam ; quód . Dómini

go defcénderit. Unde hoc íta-

g

Ípiritusin eam fupervénerit ,

que difcémus ?. Audi ad Gà-

d

& virtus Altiíffimi obumbrá-

P

briel loquéntem. Dóminum:

fts

X'V e rit e'io f

Vade ad Vírginem defporisá-

)

&» - Concéptio tua Dei Géni-

tam viro, cui nomé Jfofeph, ex

N

domo & família David. Quid

trix Virgo , gáudium annün-

d

tiàvit univérfo mundo: * Ex

vis audíre maniféftiüs, cüm ex

Q

te enim ortus eft fol juftítis :

domo & família David illam

(

Chriftus Deusnofter,^ Qui

Vírginem effe cognóícas ?

folvens maledi&tiónem, dedit

&« Beátam me dicent omnes

"

* - Qlitia fecit

benedi&iönem-: & confü(ndens generatiónes z

,,mil i

Fefta Decembris, 745 ,

bt

4

3

mihi Dffs mágna, qui potens

Ve&io ix.

b

,

eft, & fanttum nomen ejus.:

Oc enirà declaráto,illt

d

Tl

y. Et mifériéórdia ejus à

frjy

quoque páriter oftén-

progénie in progénies timén-

dit, quód fcílicet inde effet &

[vens

tibus eum. Quia fecit.-

Virgo ,

uia ütique nequá-

ectio Viüc

quam ju

d

us ifte

aterétur

0

TM

N

On erat mos apud He-

uxórem fibi aliüánde , quàm

Il

bra&os, generatiónum €a-

unde lex precipiébat, elíge-

tàlogum per féminas téxere.

re.

Póffumus veró áliam

A

Utérgo & morem cuftodíret,

] Yi

quoque & altiórem quidem

id,

néve in ipfo ftatim princípio

proférré ratiónem, ob quam

viderétur antíqua deftrüere ;

paréntes V írginis praetermífft

| i

& nobis Vírginem cértiüsin-

funt. Sed qua ea eft ? Nóluit

TUl j

dicáret: paréntes ejus réti-

Evangelífta recénti adhuc

cens atque majóres,de Jofeph

témpore novi illíus admirán-

n

generatióne non tácuit.

Si-

díque partus Judzis effe ma-

]

if

ve enim haec feciffet in Vír-

ä

ia

niféftum , quód Chriftus na-

!

gine , novitátis non effugíffet

tus fuíffet ex Vírgine. Neque

imque

invidiam : five Jofeph reti-

próprius: noftér hic (érmo

RW

cuíffet,non agnoícerémus, ex

eft, fed à nobis de Pátrum

irs d

qua tribu Virgo fubsífteret.

atque insígnium virórum tra-

(iónt )

Ut ergo & nos difcernere-

ditióne fuscéptus.

CU

mus;,quz effet María, vel un-

eum laudámus. i

netatüt

E

a

udibus fi

i

de,& confuetüdo legis perma-

t comm

*

ia-

?

Aür ety

néret immóbilis, generatiónü

atio Feriz.

Viltert

catálogum usque ad fponfum

Iu ii Vefp. omnia ut ini

Qicému

ejus perdüxit, ac de domo

efp. Fefti cum commemor.

ym. 1l

illum David effe monftrávit.

. Eufebii Epifc. & Mart. ut

nenori

K* Felix namque es facra fnfra ; & pofteà Ferie.

Dond

Virgo María , & omni laude

,Sequentes Le&. dicuntur

je hocii

digníffima "" .. Quia ex te or-

infra Ottav. Conceptionis ii

ii ad (

tus eft fol juftítie , *

I« NoG. die xiv. vel xv.

&-

jmunu

ftus Deus nofter.

Chrif

pembris, quando in illis o€-

kfpons

* Ora pro pópulo, intér-

turrit Feria Quatuor Temp.

p

veni pro clero » intercéde pro

: ]n primo Nocturno,

x

devóto femíneo fexu: séntiant |. . 'D :Päf

á

lisS

alo

!-

i

j QU

omnes tuum juvámen , qui-

.

P

ap.8

A EL

;;

(jnis.

Q.

K.ectio :.

xavld l

li

cümque celebrant tuam far-

Go

3o fapiéntia hábito in

Q

&am Conceptiónem. Quia

E

consílio , & . eruditis in-

ex te.

,

lt

||térfum cogitatiónibus. . Li-

(

Jl

G ]lória P&tïiu. Chniï:us.

m:are

zïgo'-ï Dómini gdit malu

$4

109-

Fefta Decembris. /f «

p

&|rant : ante colles ego partu-

rogántiam , & fupérbiam ,

xiébar.

(l

viam pravam , & os bilíngue

]i

detéftor. Meum eft consílium

, Beatíffimze VírginisMaríze

N

& sequitas, mea eft prudéntia,

Conceptiónem

devotíífime

celebrémus: * Utipía pro

mea eftfortitüdo. i-er me Re-

nobisintercédat ad Dóminum

f

es regnant ; & legum condi-

3

l

tóres jufta decérnunt. Per me

Jefum Chriftum.

;

,Cum jucunditáte Con-

príncipes imperant, & potén.

ï

li

E

tes decérnunt juftítiam. Ego

ceptiónem beáte Maríe Vír-

e

diligéntes me díligo ; & qui

einis devotíffime celebrémus,

Ut ipfa.

|

&

muane vígilant ad me , invé-

LeGio iii.

tl

pnient me. '

[UPD

&» Hódie concépta eft beáta

Eátus homo , qui audit

6

me;& qui vígilat ad fores

Virgo Martía ex progénie Da-

i

fíiel

vid:

! Per quam falus mun-

meas quotídie, & obsérvat ad

! h E[

di credéntibus áppáruit , cu-

poftes óftii mei.

Quime in-

vénerit , invéniet vitam , &

L

jus vita gloriófa lucem dedit

háuriet falàtem à Dómino:

faculo.

|

Y.Conceptiónem beáte Ma-

qui autem in me peceáverit ,

i

[

leadet ánimám fuam. Omnes,

ríe Vírginis cum gáudio ce-

3 Pot

]

lebrémus. Per quam.

E

qui me odérunt,díligunt mor-

! |etif

€CLi0 Hs

tem. Sapiéntia edificàvit fi-

-

éum funt divítie , &

bi domum , excidit colümnas

: 'utcuj

j

: (f

M;

glória , opes fupérbz ,

feptem. Immolávit víéctimas

! sul

&juftiia. Melior eft enim

fuas , mífcuit vinum, & pro-

pófuit menfam fuam.

Mifit

D

ru&tus meus auro, & lápide

E

retiófo , & genímina mea ar-

ancíllas fuas , ut vocárent ad

! Fet

énto elé&to. In viis juftítie

arcem , & ad moenia civitá-

j ïll

ámbulo, in médio femitárum

tis : Si quis eft párvulus, vé-

niat ad me.

; n

judícii , ut ditem diligéntes

Et infipiéntibus

l

me , & thesáuros eórum ré-

locüta eft : Veníte , comédite

leam. Dóminus

ofsédit me

panem meum, & bíbite vi-

in inítio viárum fuárum , án-

num , quod mífcui vobis.

j

tequam quidquam fáceret à

&s Gloriófz V írginis María

Conceptiónem . digníffimam

. p

princípio. Ab stérno ordiná-

Al

tafum, & ex antíquis ánte-

recolámus : *CujusDóminus

Bu

quam terra fieret.. Nondum

humilitátem refpéxit , quz

Angelo nuntiánte concépit

-!l

erantabyífi, & ego jam con- |

Salvatórem mundi.

U

cépta era

m : necdum fontes

n

aquárum erüpera

nt: necdum| Y« Beatíffimze vírginis Ma-

Votífi«

lie

inogtcs gravi mole cOpftitä- | rig Conceptiónem - de

me

Fefta Decembris, 75 .

85 .

DOf

me celebrémus.

Cujus.

runt , & probavérunt, tan-

G lória Patri. Cujus.

támque intérfuit , ut proba-

s

DIE XVI. DECEMBRIS.

rétur, quantüm ut viderétur.

Otifr

Infefto S. Eufebii Epifcopi

Primus in Occidéntis párti-

paps

& Martyris. Semid.

bus in eádem Eccléfia eósdem

Omnia de Communi unius

Mónachos inftítuit effe , quos

mg'num

Martyris , prster ea , qu&

Cléricos , ut effet in ipfis viris

: on.

hic affignantur , Antiphona.

& contémptus rerum , & ac-

tieVi.

Ifte San&us pro lege Dei fui

curàtío Levitárum. Ariánis

r

certávit usque ad mortem ,

impietátibus ea tempeftáte

& à verbis impiórum non

per Occidéntem longe , laté-

tímuit : fundátus enim erat

que tradütlis , advérsüs ezs

1 dul

fupra firmam petram.

viriliter fic dimicávit,

ut ejus

ad fors

Y Glória & honóre coroná-

inví&a fides L

ibérium fum-

TVata]

j eum Dómine.

mum Pontíficem ad vitz fo-

Te ff

E Et conftitüífti eum fuper

làtium erígeret. Quare hic

i,

ópera mánuum tnárum.

fciens , in ipfo fervére Spíri-

ratio.

Wmino:

tum Dei,cüm.ei fignificáffet ,

vt "

Eus,qui nos beáti Eu-

ut penes Imperatórem una

sébii Mártyris tui atque

cum fuislegátis patrocínium

mys

Pontíficis ánnua folemnitàte

JUnt n

fidei füfcíperet,mox cum illis

ficivitl

letíficas , concéde propítius ;

profé&us eft ad Conftántium,

ut cujus natalítia cólimus, de

apud quem eníxius agens ,

VOa

víGdm

ejüsdem étiam protettióne

quidquid legatióne petebátur,

gaudeamus.

Per Dóminum

obtínuit , ut Epifcopórum

,U p

noftrum.

nempe coetus celebrarétur.

, Mf

Deinde fit commemoratio

X« Honéftum fecit illum Dó-

yarent

Feri& Adventus.

minus, & cuftódivit eum ab

j dl

In primo Noé&turno,Le&io-

inimícis , & à feduCtóribus

julus,

piéntio

nes de Scriptura occurrente.

tutávitillum : * Et deditil-

In fecundo Noé&turno.

li claritátem atérnam.

carHädiIf

LeGio iv.

ibite Vl

* Defcendiítque cum illo in

Usébius natióne Sardus,

fóveam : & in vínculis non

jDis

La Románe urbis Le&or ,

u

m

n. Et dedit.

sMarie

dereliquiice

&

10 V.

xl

póft Vercellénfis Epífcopus,

ad hanc regéndam Eccléfiam

Ollé&tum eft Medioláni

Domii:

mérito eft créditus divino

anno fequénti Concíli-

iU

eléctus judício ; nam quem

um , ad quod à Conftántio

cnd

ond

nunquam anté conítitüti Ele-

invitàtum Euseébium , con-

&tóres cognóverant, pofthábi-

cupiüümque ae vocátum à

jj

tis civibus , fimul ut vidé-

Libérii legátis , tantüm ab-

dfwflfh'

Hh3

eít

fl

Fevfta, Decembris. 7 f

ji

jl

|

el ul iB

Synagó-

Ledio vi.

ga Árianórum contra fanctum

Uantain eum tunc Aria-

E

órum crudélitas füe-

11

g

Athanáfium furéntium in fuas

qag.

jartes addüceret , ut pótiüs

| rit , ac effrons inverecündia ,

disérte ftatim ipfe decfárans,

ofténdunt graves lítterz, ple-

Verffn

p

e presséntibus quosdam fibi

nze róboris,pietátis,ac religió-

,4D

compértos harética labe pol-

nis , quas & Scytópoli fcrip-

g

1ütos, Nicoenam primo fidem

fit ad Vercelléntem Clerum ,.

il

]a

proposüerit iis fuübfcribén-

& póputum, aliósque finíti-

13

dam , ántequam cétera tra-

mos,eéquibus étiam eft explo-

aqu

&aréntur. — Quod Ariánis

rátum, ipsórum nec minis,in-

i irit i

acérbé irátis negántibus , ne-

humanáque fzvitia potuíffe

; U]

of

dum in Athanáíitum ecusá-

unquam eum deterréri , nec

hi

vitipfe fubfcríbere,quin fan-

ferpentína blanda fubtilitáte

| ml

&i Dionyfüi Mártytis , qui

'ad eórum focietátem perdüci.

decéptus ab ipfis fubferfpfe-

. Hincin Cappadóciam;poftre-

d Evgpgn

^m

rat , captivátam fimplicitá-

móque ad fuperióres /Egypti

M&(t- ;

tem ingeniosíffime liberávit.

|"Thebáidas pro conftántia fua

TU

Quámobrem illi gráviter in-

! deportátus;exilii rigóres tulit

, Tal

diznántes , poft muktas illátas

ad mortem usque Conftàntii ;

Is V

injürias, exílio illum multià-

poft quem ad gregem fuum

lii

vünt ; fed fan&tus vir excüffo

revérti permíffus , non priüs

WE )

pülvere , nec Cafaris minas

redíre vótuit, quam reparán-

du

véritus , nec enfes obflri-

.dis fidei ja&üris ad. Alexan-

&os ,

exílium véluti fui

dríaam Synodum fefe confér-

p

2

miniftérit officium . accépit ,

ret , póftque Médici preftán-

'tisinftar péragrans Oriéntis

X el?u '

mifsüsque Scythópolim , fïf;

TT

mem , fitim , vérbera, di-

'províncias in fide infirmos ad

vérfaque fupplícia perpéffus

íntegram valetüdinem refti-

gmagc'

pro fide flrénué vitam con-

! tüeret,eos inftítuens in Ecclé-

' vidén

lii

témpfit ; mortem mon mé-

fie do&trína. Inde falubritá-

tuit, corpus carniüficibus trá-

te pari digréffo in Illyricum ,

MM

didit.

D

tandémque in Itáliam deláto,,,

' h.T

TDefidérium ánime

'ad ejus réditum lügubres ve-

tribuítt ei Dómine ,

d

ftes Itália mutávit , ubi poft-

Ti

Q

voluntáte labiórum ejus non

|quam Pfalmórum ómnium

deni

fraudáfti eum.

*Quóniam

expurgátos à fe Commentà-

je

pravenífti euminbenedictió-

| 1108

Órigenis édidit , Eufe-

mur:

j

nibus dulcédinis : pofuffti in

biíique Cefareénfis , quos

line

cápite cjus corónam de lápi-

vérterat de Graco in Latí«

depredófo, Etvoluntáte.

»um , demuni tot egregie fa«

eus

0;Ia

Fefta Decembris;. 2 ^

&is illüftris,ad immarcefeibi-

domus Iírael ; qui áperis , &

MT

nemo claudit : claudis, & ne-

lem glóri& corónam tantis

y [l

srümnis proméritam fub

mo áperit : veni , & educ vin-

Inji,

Valentiniàno ,. & Valénte ,

&um de domo cárceris , fe-

xplt

Vercéllis migrávit.

déntemin ténebris , & umbra

4

ii

X Stola jucunditátis índuit

mortis.

QT.

eum Dfis: *Et corónam pul-

^. Roráte coeli défuper, &

,

E

ófuit.fuper ca-

nubes pluant juftum.

chritüdinis P

Y^ Cibàávit illum

&« Aperiátur terra,

j

ut ejus.

.

& gör-.

Qiph

fís pane vi

te , &intellé&tus;

minet Salvatórem,

uN

&t aqua fapiéntie falutáris po-

Oratio ut in Adventu..

tàvit illum. Et corónam.

Si contingat Feftum trans-

otulfe

ï,llC

G ]ória Patri. Et corónam.

ferriin ik Feriam, tunc di-

ts

Ín tertio No&urno , Ho-

citur alia fubfe

uens Antiph.

railia fan&ti Gregorii Papz in

O óriens

fj

P

]

endor. lucis

dl

oftre.

Evang. Sj quis vult poft me

etérnz, & fol juftítiz : veni ,

venire.

de Communi unius

& illàmina fedéntes in téne-

g

ts la

Mlart. XXXV.

bris ; & umbra mortis.

üt fupra.

lil

5 viii. Dómine preveníft.

y-.Roráte coeli.

gt

- In Laudibus comm. Feriz.

Ín primo: No&urno , : Le-

m um

De Vigilia S. Thome Apo-

&iones de Epiftola prima ad

ftoli nilil fit nifi in Miffa.

Corinthios.

Sic nos exifüi-

npris

epitie

DIE XXI. DECEMBRIS.

met, de Communi Apoftolo«

Jleyate

Infefto $. "Thomem Apoftoli.

rum , ut infra.

vi.

L

Duplex.;

In ii No&Gurno. Lc&io iv.

confet«

relin-

Ad Magnificat in utrisque

Homas Apóftelus , qui

Vefp. & ad Dfis in Laudib.

& Dídymus , Galileus,

Ornts

Aíia. Quia vidifti me , Tho-

poft accéptum Spíritum fan-.

umsd

D

m Tl

1n3 ; credidífti : beáti, qui non

ttum in multas províncias

vidérunt,& credidérunt, alle-

profé&us . eft ad prsdicán-

f Ed

l'ü ] d.

J ratio;

dum Chrifi Evangéliam :

hubrit

.A mobis , quefumus

Parthis , Medis, Perfis, Hyr-

r

delàto»

Dómine, beáti Apóftoli

cánis, & Battris Chriftiáng

tui Thome (olemnitátibus

fidei& vite pracépta trádi-

te Vee

gloriári : ut ejus femper &

dit. -- Poftrémo ad Indos fe

p

cónferens ,. eos in Chriftià-

t

patrocíniis fublevémur, & fi-

&em cóngrua devotióne fe&té-

na.religióne erudívit. . Qui

mur. Per Dóminum.

ad extrémum vite , doétrí-

i

-Deinde pro commemora-

naque fan&üitáte , & mira-

jl

"

tione Adventüs , Antiphona.

culórum magnitüdine , cüm

: m Ljn

céteris ómnibus fui admira-

j

E glavis David; & fgeptrum

Hh4

tió-

i

Feíta Decembris. 274

tiónem , & jefu Chri

fti amó-jfecáti vos füerint , & díxe-

vucnln

rem commovíffet: illíus gen-

rint omne malum adversum

| MO

j

tis Regem , idolórum cultó.

vos , mentiéntes propter me:

ä

rem , magis ad iram accéndit:

* Gaudéte & exultáte , quó-

H

cujus fenténtia condemnátus,

niam merces veftra copióía

1

at

telísque confóffus , Calamínee

eft in coelis.

, Cümvos

gt A

Apolftolátus honórem marty-

óderint hómines , & cüm fe-.

h

rii coróna decorávit.

paráverint vos , & exprobrá-

- (loth

, Vidi conjünttos

viros

verint , & ejécerint nomen

habéntes fpléndidas veftes ,

veftrum tanquam — malum

, &

& Angelus Dómini locütus

propter Filium hóminis.Gau-

u

eft ad me,dicens: * Iftifunt

déte.

[

viri fancti faCii amiíci Dei.

Bfío. Ignem fui amóris.

"i

x Vidi Angelum Dei for-

Le£&io

V.

Wi

tem , voláàntem per médium

Uot ergo

í

.ïlnt bona

citu

coelum , voce magna clamán-

Q

predicántium , tot funt

us qu

i

tem , & dicéntem. Ifti funt.

ornamenta coelórum.

Hinc

t

]i

Biio. Chriftus perpétug.

rurfus fcriptum eft: Verbo

Flom

Sermo S. Gregórii Papee.

Dómini coeli firmáti funt.

:W

Homilia 36. in Evang. pofi] Verbum enim Dómini Fílius

medium. Lectio v.

eft Patris.

Sed eósdem coe-

Criptum eft: Spfritus Dó-

los , vidélicet fanttos Apófto-

P.

mini ornávit coelos. Or-

los , ut tota fimul fantta Tri-

vit

paménta enim coelórum funt

nitas oftendátur operáta , re-

jun

virtütes praedicáàntium. Quz

pénte defantti Spíritus divi-

- Üf

vidélicet ornaménta Paulus

nitáteadjüngitur: EtSpíritu

EH

enümerat , dicens : Alii datur

oris ejus omnis virtus eórum,

(iets

per Spíritum fermo fapién-

Coelórum ergo virtus de Spí-

t

At*

tiz,áli fermo f(ciéntie fe

ritu fumpta eft : quia mundi

|

0C

cündüm eümdem Spíritum ,

hujus poteftátibus contraíre

| tio'nq

álteri fides in eódem Spíritu :

non prasümerent , nifi eos

m

áli grátia fanitáàtüum in. uno

fan&i Spíritus fortitüdo fo-

1 Wt

Spíritu , álii operátio virtü-

lidáffet. Quales namque Do-

&Góres fantte Eccléfi& ante

j nj

tum,àlii prophetíajàlii difcré-

Hpi

tio fpírituum, àlii génera lin-

advéntum hujus Spíritus füe-

guárumjáliiinterpretàátio fer-

rint , (cimus : & poft advén.

tsl

mónum. Hc autem ómnia o-

b

tum illíus , cujus fortitüdi-

' füsi

perátur unus atqsidé Spíritus

nis fadli fint , confpícimus.

dén

dividens singulis prout vult.

$, 1Mti funt triumphatóres ,

$ Beáti eftis,cüm maledíxe.

fuit

amíci Dei , qui contem-

palp

rimtvobishómines ; & pcr-

néntes juffa príncipum , me-

rué-

Ts

T

Fefla Decémbrig g.

ruérunt proemia set

érna

,rQ

,lvem'lm |

poftpófita , in fide folidátu

R

* Modoó coronántur , & acci-

Bo Ifti. funt, qui vivéntes in

piunt palmam.

carne , plantavérunt Ecclé-

* QU

**, lti funt , qui venérunt ex

UM

fiam sánguine fuo: * Cili-

Is

mnagna tribulatióne , & lavé-

cem Dómini bibérunt , &

im fe.

runt ftolas fuas in sánguine

amíci Dei fa&i funt.

Agni. Modo.

3

y. In omnem térram exívit

r

G lória Patri. Modo.

D

fonus eórum , & in fines or-

Intertio No&utno.

bis terrz verba eórum.

T

E é8io fanüi Evangélii fe-

cenm.

C áli-

Qs

cündüm Mattheum.

Bfo. Cuius fe&um Cöli&nüs

L LE

dLe&Q10 vit.

Cap. 20f

e&tio

Vitts

,'iSn

