triftátus fic humiltábar.

tür, * queréntes ánimam

1tih

meam.

Ut advérsüm me letáti funt ,

dinhy

& convenérunt : * congregá-

D

À vertántur retrórfum , &

E

cenfundántur * cogitántes

ta funt fuper me flagélla , &

Y

mihi mala.

ignorávi,

ï

)

xl

Fianttanquam pulvis ante

1 iffipáti funt , nec ceompün-

ij

fáciem venti : * & Angelus

Gi , tentavérunt me, fubfan-

navérunt me fubfannatióne: *

ïaqtfen

^

Dómini coárstans eos.

i

Fiat via illórum ténebre , &

frenduérunt fu

per ine dön.ti-.

A

lübricum: * & Angelus Dó-

bus fuis,

E

mini pérfequens eos.

D émine, quando r-e['px'*eie-ä ?*

[

uóniam gratis abícondé-

reftítue ánimam meam à ma-

dm

runt mihi intéritum láquei

lignitáte eórum,

à l;önib us

fui: *fupervácué exprobra-

ünicam meam,

"]

vérunt ánimam meam.

Confitébor tibi in. Eccléfía

d

l

V éniat illi láqueus , quem

magna, * jn pópulo gravi

m

laudábo te.

ignórat: &-cäpfio ; guam ab-

N oh

| W

T

Ts

jf

Feria fecundaad Matutinum.

Nen fupergáudeant mihi,qui ,iníquitas ejus ad ódium.

AL i

E

adversántur mihi inique : *|V erba oris ejus iníquitas , &

o

kl

qui odérunt me

grati.s' » & án-

dolus : * nóluit intellígere, ut

]

Hl

pnuunt óculis.

)

bené ágeret.

i

Quóniam mihi quidem pací- 1 niquitátem meditátus eft in

cubíli fuo: * áftitit omni viss

tl

As

ficeloquebántur : * &in ira-

cündia terrz loquéntes, do-

non bone , malítiam autem

dema

|

los cogitábant.

non odívit.

s

ln

ll

ins (

£ t dilatavérunt fuper me os

D ómine , in ccelo mifericór-

fuum; * dixérunt : Euge ,

diatua: *& véritas tua us-

Lt

l

euge , vidérunt óculi noftri.

ue ad nubes,

l

£tj

V idífti Dómine , ne síleas : *

]

*

uftítiatua ficut montes Dei:*

Dómine , ne difcédas à me.

udícia tua abyffus multa.

Mil

Exürge, & inténde judício

h

ómines , & juménta falvá.

1 nimy

meo : * Deus meus, & Dómi-

bis Dómine : * quemádmo-

nus meus in caufam meam.

dum multiplicáfti mifericór-

|mo

ld

J àidica me fecündüm juftítiá

diam tuam Deus, -

lo

tuam Dómine Deus meus , *

Fffii autem hóminum, * in

i at

& non fupergáudeant mihi.

tégmine alárum tuárum fpe-

A m

N on dicant in córdibus fuis :

rábunt.

lr

Ynebriabüntur ab ubertáte

Euge , euge ánime noftra : *

& qu

nec dicant : Devorávimus eü.

domus tuz: * & torrénte vo-

QUl

E rubéfcant , & revereántur

luptátis tuz potábis eos.

[umr

l

fimul , * qui gratu

E

länturl ma-

uóniam apud te eft fons

lis meis.

vite :* &inlümine tuo vie

I f&mt j

Induántur confufióne , & re-

débimus Iumen.

g

veréntia , * qui . magna lo-

P reténde mifericórdiam tu-

e'lla.,'&v

juüntur fuper me.

am fciéntibus te,* & juftítiam

;xültent, & laténtur, qui

tuam his,qui re&to funt corde.

volunt juftítiam meam: * &

m

N on véniat mihi pes fupér-

iUl

dicant femper: Magnificétur

bie :* & manus peecatóris

ine*

Dóminus , quivolunt pacem

non móveat me,

ii

fervi ejus.

Ibi cecidérunt , qui operán-

Etlingua mea meditàbitur

tur iniquitátem : * expülfi

lst

juftítiam tuam, * tota die Iau-

funt , nec potuérunt ftare.

m

dem tuam.

Píalmus 35

Afíia. Expugna impugnántes

Afja.

Ixit injüftus , ut delín-

mee

evéla.-

oj /2, D

quat in femetípfo: * Non

Pfalmus 36.

/l*p

n

Ü

/

1

eft timorDei ante óculos ejus.

Oli emulári in. malig-

N

ngVi

Quóniam dolósé egit in con-

nántibus : * neque zelá-

fpé&u ejus : * ut inveniát

ir| veris faciéntes iniquitátem.

n

D 4

u-

Í)

[

Feria fecunda ad Matutinum.

"

56:

uóniam tanquam foeénum

U t dejíciant páuperem , &

"l

j

velóciter aréfcent;* & quem-

fnopem; * ut trucident rectos

v

N;*A..

ádmodum ólera herbárum ci-

corde. .

j

tó décident.

Gládius eórum íntret in

l

i

Sperain Dómino, & fac boni-

corda ipsórum : * & arcus

&JJI W

jl

tàtem:* &inhábita terram ,

eórum confringátur.

n

d

& pafcéris in divítiis ejus.

Mélius eft módicum jufto , *

Jf

D ele&tàre in Dómino:*& da-

fuper divítias . peccatórum

ul

multas.

stf

bit tibi petitiónes cordis. tui.

n

Revéla Dómino viam tuam ,

uániam bráchia

eccató-

& fperain eo: * & ipfe fáciet.

rum conteréntur:* confirmat

"

J

W

Etedücet quafi lumen juftí-

autem juftos Dóminus.

«Ewm

tiam tuam , & judícium tu-

N ovit Dóminus dies imma-

ul

um tanquam merídiem ; *

culatórum : * & haréditas

córum in ztérnum erit.

yit

fübditus efto Dámino ',4&

Ora eum..

l Uex 8'1

Non confundéntur in. teme

N oli &muláriin eo , qui pro-

pore malo, & in dicbus fa-

.þüüv

fperátur in via fua : * in hó-

mis faturabüntur

* quia

m&ü*.

mine faciénte injuftítias.

peccatóres períbunt.

,m'm

D efine ab ira , & derelínque

inimíci vero Dómini mox ut

u

honorificáti füerint , & ex«

J

furórem : * noli &emulàri, ut

malignéris.

altàti : * deficiéntes,quemád-

u

modum fumus deficient.

vim

Quóniam, qui malignántur ,

*

exterminabüntur :. * fuí

ul'

Mutuábitur peccátor ,

&

tihri

néntes autem Dóminum , ipfi

nonfolvet : * juftus autem

»i

fv

hareditábuntterram.

miferétur , & tríbuet.

Ét adhuc pusíllum , & non

Q uia: benedicéntes ei here-

at

ditábunt terram : * maledi-

i

erit peccátor : * & quares

locum ejus , & non invénies,

céntes autem ci difperíbunt.

li

anfuéti autem . hareditá-

Apud Dóminum greffus hó-

i

bunt terram : * & dele&ia-

minis dirigéntur :

* & viam

WmIä

büntur in multitüdine pacis.

ejus volet.

Ws

Obfervábit peccátor

ju-

G üm cecíderit , non colli-

i

Ü

ftum: * & ftridébit fuper

détur :

quia Dóminus fup-

1

tï

eum déntibus fuis,

ónit manum fuam.

W

óminus autem irridébit

ünior fui , étenim fénui; * &

d

non vidi juftíí derelíttum,nec

eum : *:quóniam práfpicit J

U

[

d véniet dies ejus.

fqmcn ejus quarens panem,

lj

5

Y

làdium evaginavérunt pec-

ota die miferétur ,

cóm-

l

catóres: * intendérunt aroum

modat: * & femen illíus in

fl

fuum,

benedictióne erit,

l

^Y

If

Q.

"

Feria fecunda ad Matutinum.

l)

IDtten

ä

D eclínaà malo , & fac bo-

S alus autem juftórum à Dó-

BJUCHII;;JQ

num: * & inhábita in fecu-

mino: * & proté&or eórum

lum fzculi.

in témpore tribulatiónis.

iFl'ntret j]

|uia Dóminus amat judí-

Et adjuvábit eos Dóminus ,

, arcu;

cjum , & non derelínquet

& liberábit eos:* & éruet eos

I

San&osfuos: * in e&térnum

à peccatóribus , & falvábit

umjllllg ; i

confervabüntur,

eos : quiafperavéruntin eo,

COj

*

£

Injüftüi puniéntur :-* .& fe-

Pfalmus 37.

men impiórumperibit.- -

mine , ne in furóre

D&

Tufti aütem - hareditàbunt

tuoàrguas me : * neque

30!1 äf me

ls

terram : * & inhabitábunt in

iniratua Corrípias.me.

feculum feculi fuper eam.

uóniam fagiíttze tuce infixze

j imma.

Os jufüi meditàbitur fapién-

&

ntmihi : * & confirmáfti

Qdl

tiam ; * & lin

gua ejus loqué-

fuper me manum tuam.

rt

tur judícium.

N oneft sánitas in carne mea

I ten

Lex Dei ejus in corde ip-

à fácie ire tuze: * non eft pax

chus, h

sfus , * & non fupplantabün-

óffibus meis à fácie peccató-

! qii

tur gréffus ejus.

rum meórum,

^

"m

]

v

onsíderat peccá

tor juftum:*

Quóniam iniquitátes mez

Vr

& querit mortificáre eum.

fupergréffe funt caput me-

n&BXv

D óminusautem non derclín-

um: * &ficut onus grave

o

JUemii

uet eum in mánibus ejus : *

raváte funt fuper me.

&l

nec damnábit eum,cum judi-

p

utruérunt , & corrüpta

:

d

,

eábitur illi,

funt cicatríces mez, * à fácie

dutem

)

Expétta Dóminum , & Qu-

infipiéntia; mez.

Mifer fattus fum, & curvátus

ftódi viam ejus: & exaltábit

1 lo

te , ut hereditáte cápias ter-

fum usque in finem ; * tota

ded.

fam: * cüm períerint pecca-

die contriftátus ingrediebar.

*

vibut

tóres, vidébis.

uóniam lumbi mei impléti

lis l«

Vidi ímpium fuperexaltá

N

nt illufiónibus: * & non eft

sánitas in carne mea,

Viam

tum ,* & elevátum flcut

cedros Líbani.

A ffii&tus fum , & humihliátus

eoll. -

Et transívi , & ecce non

fum nimis : * rugiébam à g€-

mitu cordis mel.

s füp

erat: * & quesívi eum , &

non eft invéntus locus ejus.

D ómine , ante te. omne defi-

C uftódi innocéntiam, & vide

dérium meum : * & gémitus

nl

Wt

&quitátem : *quóniam funt

meusà te non eftabícónditus.

relíquie hómini pacífico.

C or meum conturbátum eft,

panfrï

b

Injüfti autem difperíbunt fi-

derelíquit me virtus mea:*

ij

s : * reli

& lumen oculórum meórum,

interibunt.

quia imgiörum

&ip

! fum non eft mecum,

l-

,

J

n

8

Feria fecunda ad Laudes.

f

A. míci mei , & próximi mei *|

um,* Dite Deus falütis. mece.,

j

|

w

&dvérsüm me appropinqua-

Aíía. Revéla Diío viam tuam.

vérunt , & ftetérunt.

Per Annum , y.

Dómine

f

in ccelo mifericórdia tua.

"]

Etqui juxta me erant , de

Cm&'

longé ftetérunt : * & vim fa-

g. Et véritas tua usque ad

ciébant, qui quarebant áni-

nubes.

4U

mam meam.

3

iM

In Adventuü , Y

, Ex Sion

IU

Et qui inquirébant mala mi-

pécies decóris ejus.

hi , locüti funt vanitátes : * &

w. Deus nofter maniféfte

ul

véniet.

j i

dolos tota die medigabäntur.

E goautem tanquam furdus

Pro uno Martyre , y. Gló-

l d

non audiébam :

& ficut mu-

rla , & honóre coronáfti eum

u-m'n

Dómine.

g

tus non apériens os fuum.

Et fa&tus fum ficut homo non

x. Et confüituífti eum fuper

g

áudiens; * & non habens in

ópera mánuum tuárum.

Af

1

il

ore fuo redargutiónes,

Pro pluribus Martyribus,

Q uóniam inte Dómine fpe-

y. Letáminiin Dómino , ,&

á

D

rávi: * tu.exáudies me Dó-

exultàáte jufti.

;

n

A

;

mine Deus meus.

Et gloriámini omnes re«

!

uia dixi : Nequándo fu-

di

Cor de,

At

mihi

inimíci

Pro Conf: Pontifice ; & non

"jull

pergáudeant

mei: * & dum commovéntur

Pontifice, y, Amávit eum

Mini

pedes mei , fuper me magna

óminus, & ornáviteum.

r

locüti funt.

t

».. Stolam glória índuit eum.,

Q uóniam ego in flagélla pa-

- Pro una SánQa,

. Spéeie

i

tátus füm : * & dolor meus

tuà, & pulchritüdine tua.

[

D

in confpé&u meo femper..

x Inténde , prófperé pro-

Ouóniam iniquitátem meam

céde, & regna,

us

AD L A-U-D'E,S;

lo

annuntiábo * * & cogitábo

to peccáto meo.

y.Deus in adjutórium me

um

r

i

T.

inimíci autem mei vivunt,&

inténde. 18.

n

confirmáti funt fuper me: *

Quando non affignantur

) ï&ïm!

& multiplicáti funt , qui odé-

"

proprie Antiphong , dici-

] kïüt[

runt me niq

ué.

Aíía. Miferére,

!]vm

i retrfbuunt ma

Pfalmus so.

n

la probo-

nis, detrahébant mihi : * quó-

Iferére mei Deus , * fe-

| M

niam fequébar bonitátem.

-Acündüm magnam mi-

j d

[l

fericórdiam tuam,

li

Ne derelínquas me Dómine

Deus meus : * ne difcöiï'&;i's

Ft fecündüm multitüdinem

]

à me.

H

miferatiónum tuárum , * de-

fil

h

inténde 'in adjgtörium me-

le iniquitátem meam. -

li

Á m-.

Feria fecunda ad Laudes.

li,

A mpliüs lava me ab iniqui-|1) ómine lábia mea apäri'e

m

ii

tátemea : * & à pecgäto meo

& os meum annumtiábit lau-

D()mm

munda me..

"

dem tuam.

l

(j

uóniam fi voluíffes facri-

une 4l

()uóniam iniquitátem meam

f

ego cognófeo : * & peccátum

ium,dedíffem ütique: * ho-

locáuftis non dele&táberis.

h ln

ineum contra me c& fem-

er.

i

.

Sacrificium Deo fpíritus

Tibi foli peccávi , & malum

contribulátus: * cor contrí-

t

corám te feci: * ut juftificéris

tum,& humiliátum Deus non

in fermónibus tuis,& víncas ,

defpícies,

.

cuürm judicáris,

B enigne fac Dómine in bona

&Un

Ecce enim in iniquitátibus

voluntáte tua Sion : * ut

edificéntur.

eoncéptus fua: * & in peccá-

muþi Jerüfa-

:

tis concépit me mater mea.

lem.

"

Ecce enim veritátem dilexí-

'T uncaeceptábis fae

riücium

us

fti:*incérta & occülta fapién-

juftítie , oblatiónes , & holo-

Dd

tiz tuz manifeftáfti mihi.

cáufta : *tune impónent fu-

es me hyfísópo , &

peraltáre tuum vítulos,

À fpér

U

mundá

:

or :* lavábis me, &

A33, Miferére mei Deus.

fuper nivem dealbábor.

A1ía. Intéllige.

T

& udítui meo dabis gáudium,

Pfaimuss. -

i

,

] eu

& letítian: * & exultábunt

Erba mea áurib

us pé

5

CUTl

offa humiliáta.

cipe Dómine , * intélli-

fl

À vérte fáciem tuam à pec-

ze clamórem meum,

D

.

i

cátis meis: * & omnes ini-

Ínténde vocioratióni

s meg,*

t

quitátes meas dele,

ilex meus, &

eus meus.

uóniam ad te orábo : *

Z

Cor mundum crea in me

,

Deus, * & fpíritum redum

Y

Ó

mine, mané exáudies vo-

T

ínnova in vifcéribus meis.

cem meami,

E

meum

Ne projícias me à fácie tua;*

Maané aftábo tibi , & vidé-

& Spiritum fant&tum tuum ne

bo: * quóniam non Deus vo«

Atut

áuferas à me,

lens iniquitátem t es,

j

Redde mihi latítiam falutà

N equehahitábit juxta te ma-

ris tui: * & fpíritu principáli

l/gnus: * neque permanebunt

confirma me.

injüfti ante óculos tuos.

W

Docébo iníquos vias tuas : *

Odííti . omnes, qui operán-

& ímpii ad te converténtur,

tur iniquitátem : * perdes

m

ormnes, qui loqu

Libera me de fanguínibus

t

] un'tu.r.men-

du

Deus; Deus falàtis mez:* &

dácium, '

exultábit lin

Virum sánguinum ,. & doló-

h u

tiam tuami

gua mea,v juftí-

fum abominábitarDóminus:*

)

!f

ego

65

Feria fecunda ad Laudes.

tuus , & confolátus es me,

égo autemin multitüdine mi-

fericórdie tuz,

E. cce Deus Salvátor meus, *

J ilä

ntroíiboin domum tuam: *

fiduciáliter agam , & non ti-

mébo :

(

adorábo ad templum fant&tum

ul

&l

tuum in timóre tuo. -

uia fortitüdo mea,-& laus

pómine deduc me in juftí

mea Dóminus, * & fattus eft

a

mihi in falütem.

*

j

ao

tiatua: * propter inimícos

p

meos dírige in confp

éu tgo

Hauriétis aquas . in gáudio

viam meam.

]

de fóntibus Salvatóris : * &

p

,

»

B:ini ore eá-

dicétisin die illa . : - Confité-

(ufl

uonim non €

zi

&

m véritas : * coreárum va-

mini Dómino , & invocáte.

num e üv

nomen ejus,

j

is | ad-

|

J

j

sepülchrum patens eft gut.

Wiotasfácite in pópul

ii

tur eórum , lin

uis fuis do-

inventiónes ejus: * memen-

lósé agébant ,

i

jüdica illos

tóte , quóniam excelsum eft

!

jl

Deus.

nomen ejus.

í

s

!

jl

écidant à cogitatiónibus

C antáte Dómino , quóni

am

uis ,. fecündüm multitüdi-

magníficé fecit : * annuntiá-

AUR

te hoc in univérfaterra.

i

nem impietátum eórum ex-

ho

pélle eos , * quóniam irrita-

Exülta, & lauda habitátio

u

vérunt te Dómine.

Sion :* quiam

a

egnus in mé-

FT&W

dio tui fanctus I

f

rael,

i

!

pt leténtür omnes , qui fpe-

rant inte : in atérnum ex

Afís, Convérfus eft | furoe

N

ultábunt , & — habitábis in

tuus Dómine , & confolátus

H

Mi

els. -

es mc.

f

E gloriabüntur in teomnes,

Afía. Laudáte DQ

minL;g de

d

qui diligunt nomen tuum , *

ccelis.

e ?

j

t

Píalmus idem.

20.

hi

quóniam tu benedíces jufto.

pómine , ut fcuto bone vo-

Capitulum fequens dicitur

(

luntátis tuz * coronátti nos..

inFeriali Officio ab O&ctava

j

Afa. Intéllige 'clamórem

i

Epiphanie usque ad Domi-

21

meum Dómine.

ncam primam Quadragefi-

q

Aiía, Deus Deus meus ad

ma:aliis temporibus naben-

À

te de luce vígilo. -

|

h)

tur propria.

!j

Pfalmusidem

ut

1

tulum.

om. I3. d

|

3

Afía.

2onvér

f

u

8

r

Cip

x precéllit,dies autem

!

appropinquávit,

Ab-

A

Cantic. Ifaie Propheté&.

p

jiciámus ergo ópera tenebrá-

Onfitéb5: tibi Dómine ,

rum, & induámur arma lu.

uóniam irátus 'es mi-

cis. Sicutin die honéfté

i

bulémus.

:

*

hi : * convérfus eft furor

|

Hym

Feria fecunda ad Laudes.

61

lu D

Hymnus.

»*. Exultávimus & delet&ráti

m i

Plerndor patérna glóric ,| fumus.

S

De luce lucem próferens ,

Ad Benedi&us , Antiphona:

Lux lucis , & fons lüminis ,

enedíttus Dtis Deus

frael.

n

t lus

Diem dies illáminans:

Sz

l

hül]s e&

In-Feriis Adventus,Quadr,

'

V erüsque fol illábere ;

Quat, Temp. & Vigiliarum,

Micans nitóre pérpeti :

qua jejunantur ( *excepta

l d

ubárque fan&ii Spíritus

Vigilia Nativitatis Domin) )

Ti

Infünde noftris sénfibus.

j

nf

poi

Antiphonam ad Bene-

V otis vocémus & Patrem ,

di&tus , dicuntur feq. Preces

IOV OCS

Patrem poténtis grátize ,

fiexis genibus : aliis tempori«

Patrem perénnis glóriz ,

bus non dicuntur.

lls d

Yre eléifon.

fQlemen

Culpam reléget lübricam.

onfirmet aétus ftrénuos :

L Chrifte eléifon.

Sum el

Dentes retündat ínvidi :

K yrie eléif.

P ater nofter.

Cafus fecündet áfperos :

totum dicitür clara voce ;

unam

énda reété dírigat.

etiam in Vefperis --

untde

ff

€

ntem gubérnet , & regat :

y. Etne nosindücas in terita-

A

Sit pura nobis cáftitas :

tiónem. s. Sed líberanos à

ht

Fidescalóre férveat :

malo. y. Ego dixi, Dó-

1 in. l

Fraudis venéna néfciat.

mine , miferére mei. x Sa-

hriftüsque nobis fit cibus ,

naánimam meam, quia pec-

| füry

Potüsque nofter fit fides :

cávi tibi.

y. Convértere

Yolitus

Latibibámus sóbriam.

Et

Dómine üsquequó. x.

Profufiónem Spíritus.

deprecábilis efto fuper fer-

eetus dies hic tránfeat :

vos tuos. Yy. Fiat miferi-

mn(xlde

Pudor fit ütit dilàculum:

córdia tua Dómine fuper nos.

!

Fides velut merídies :

&, Quemádmodum fperávi-

T

Crepüfculum mens néfciat.

musinte. y. Sacerdótes tui

O&aya

uróralucem próvehit ,

induàntur juftítiam.

omi

$&. Et Santdti tui exültent. -

Cum luce nobis pródeat ;

r

In Patre totus Fílius ,

*. Dómine falvum fac Re-

hzben

Et totusin Verbo Pater.

gem.

5

Et exáudi nos in

eo Patri fit glória ,

die , qua invocavérimus te.

n

Ejüsque foli Fílio ,

y. Salvum fac pópulum tu-

Y

Cum Spíritu Paráclito ,

um Dómine;& bénedic heere-

l

Nunc;& per omne fzcculum ;

ditáti tue.

&. Et rege eos,

ienebrä.

Amen.

& extólle illos usque in -

ml

Per ÁAnnum, y. Repléti| térnum. y. Memeénto con-

i

fumus

mane

mifericórdia, gregatiónis tug.

tua.

$. Quam poffedifti ab inítio.

*4. Fiat

lt

65

Feria fecunda ad Laudes.

Dj

3. Fiatpax in virtüte tua.

munes de S. Maria , de Apo-

À

g. Etabundántiain türribus

ftolis, & de Pace,' anté eas

Qb

yf

tuis. y, Orémus pro fidéli-

tamen Laud.quam in Vefp.

A

bus defünttis. 5x. Réquiem

fit fequens Comemoratio de

I/UQ

J

ectérnam dona eis Dómine, &

Cruce , Affa,

»

Per fignum

W'?

lux perpétua lüceat eis.

| Crucis de

1

nimícis noftris

líbera nos

Deus nmofter.

j

v. Requiéfcant in pace

aSl

. Amen.

^, Omnis terra adóret te, &

, Pro frátribus noftris ab-

pfallat tibi.

[

"

f

, Pfalmum dieat nómini tuo

l

j

!

séntibus. &. Salvos fac fer-

W "MB

vos tuos, Deus meus, fperán-

ómine.

tesinte. — y. Proaffiítüs&

Orémus. Oratio.

.(Wm&

eaptívis.

& Líberá. eos

Erpétua nos , quefumus

la

l]

P

ï«

!

j

Deus Ifrael ex ómnibus tri-

Dómine , pàee cuftódi ,

bulatiónibus fuis. y. Mlitte

ques per lignum fanéte Cru.«

ym

eis Dfíe auxílium de fancto.

'cis redímere dignátus es.

"gt

& Et de Siontuére eos.

"n

Quse Commemoratio de

T

Ü

y. Dómine exáudi oratió-

Cruce fit etiam , quando non

5em meam.

&. Et clamotr

dicuntur Preces , in feriali

AW

gneus ad te véniat.

tantüm. Officio.

"

fotum

F

RÍA TE

A T

- Deinde * dicitur Pfalmus.

RTIA.

De profündis ,

qui infrà

. Ad Matutinum Invitato-

iil

habetur in Vefperis Feric| rium. Jubilémus Deo

$

"g

1277

:* Salutàári noftro.

uarte; & in fine, Glória

gldeüt

Patri, in Vefperis ejus loco

PfaIm. Venite,exultémus. 2.

A

dicitur Pfalm. Miferére. 59.

: 'innus.

At

Finto Píalmo dicitur y.

i IOn

^

fors Patérni lümi-

z

[

!

Dómine Deus virtütum con-

nis ,

m

V

vérte nos. . Etofténde fá-

Lux ipfe lucis , & dies ,

im ii

ciem tuam , & falvi érimus.

No&tem eanéndo rümpimus ,

Iu

lf

y. Exürge Chrifte , ádjuva

Afsífte poftulántibus.

Mi

os. m. Etliíberanos prop-

Aufer ténebras méntium :

1ti

ter nomen tuum.

Fuga catérvas demonum :

l&

Y

|

y. Dómine exáudi oratió-

Expélle fomnoléntiam ,

W)'g

mem meam. $. Et clamor | Ne pigritántes óbruat.

|

l

q

" meus ad te véniat.

. .| Sic Chrifte nobis ómnibus

L

*'. Dóminus vobíscum.

Indülgeas credéntibus ,

li

* Et cum fpíritu tuo.

Ut profit exorántibus ,

l

Deinde dicitur Oratio pro-| Quod .-precinéntes psálli-

j

pria.

Et quando.in Feriali] mus.

me ,

Ofücïo fiunt Commem, com4 Prafta , Pater Piíffi

an

Patrí-

Feria tertia ad Matutinum.-

6;

|

Patríque compar Unice ,

meum , quóniarn tu fecifti ; *

MT

|

Cum 5píritu Paráclito

ámove à me plagas tuas.

lj

$ Regnans per omne feculum.

A fortitüdine manus tua ego

7

Til d

Amen.

"

deféciin increpatiónibus : *

if

i D

gnum

Afía, Utnon delín

quam.

propter iniquitátem corri»

LUR

Pfalmus. 28.

puífti hóminem.

TwIxi: Cuftódiam vias me-

Et tabéícere

fecifti ücu£ '

"^* À Jas: * ut non delínquam

aráneam ánimam ejus : * vé«

i

inlingua mea.

rümtamen vané contutbát

11 t

Pófui ori meo cuftódiam , *

omnis homo. :

E

Exáudi oratiónem mea

lU

€üm consífteret peccátorad-

mDé-

vérfum me.

mine , ( deprecatiónem

2

Qbmütul ,

& humiliátus

meam : * áuribus pétcipe

OT

fum,&síluià bonis : * &

lácrymas meas.

z

&UU

dolor meus refovátus eft.

NNe síleas : quóniam ád

Venä

:

Concáluit céor meum intra

ego fum apud te , & peregrí- :

i d

yne: *& in meditatióne mea

nus,* ficut omnes patres mei.

X non

!

exardéfcet ignis.

Remítte mihi , ut refrígerer ,

V t

Locuütus fum inlingua mea: *

priüsquam ábeam , * & ám.

Notum fac mihi Dómine fi-

Pfalmu

pliüs non ero.

á

u

nem meum,.

Xpé&ans expe&távi

Dé-

il

Et nümerum diérum meó.

1 aminum,* & inténdit mihi.

lt ,

rum quiseft ? *utíciam ,

Et exaudívit preces meas : *

uid defit mihi.

& edüxit me delacu misériz,

li, 2

cce menfurábiles . pofuífti

& de luto fzcis.

dies meos:* & fubftántia mea

Et ftátuit fuper petram pe-

lii

tanquam níhilum ante te.

des meos : * & diréxit gref-

erümtamen univéría váni-

fus meos.

"

j

tas , * omnis homo vivens.

Et immífitin os meum cá

n-.

[j

V erümtamen

in

L

imágine

ticum novum , * carmen Deo

pertránfit. homo

[

fed &

noftro,

ni

fruftrà conturbátur.

Vidébunt multi , & timé-

li

T hefaurízat : *& ignórat ,

bunt : * & fperábuntin Diío..

€ui congregábit ea.

B eátus vir , cujus eft nomen.

tnunc qua eft expectátio

Dómini fpes ejus: * & non

mea ? nónne Dóminus ? * &

Jui

refpéxitin vanitátes , & in-.

)

fubftántia mea apud te eft.

sánias falías.

Áb ómnibus iniquitátibus

Mhulta fecífti tu Déórnine

,psilüï

meis érueme : * oppróbrium

Deus meus mirabília. tua : *

infipiénti dedífti me.

& cogitatiónibus. tuis non

eft , qui símilis fit tibi,

übmfntui, & non apérui os

Á n-

j

f

wf Ot

h

Feria tertiaad Matutinum.

i

n

locütus fum:*

meam ; * ut auférant eam.

xgüa

(jlpïu

nnüntïävï-,&

t

C onvertántur retrórfum ,

vl

uf

inerum.

multiplieáti funt fuper nü-

& revereántur ;* qui volurnit

0:'

ga

l)

Sacrificium , & oblatiónem

mihi mala.

fioluífti : * aures autem per-

Ferant conféftim eonfufió-

9

W

fecífti mihi.

nem fuam, * qui dicunt mihi ;

tf olocáuftum , & pro peccá-

Eufe , euge.

W 1

to non poftuláfti : * tunc

Exültent, & lzténtur fupet

A

fil

dixi ; Ecce vénio.

te omnes quzréntes te : * &

$ "

in cápite libri fcriptum eft

dicant femper : Magrnificetue

r

gpAC

äql

de me , ut fácerem voluntá-

Dóminus: qui díligunt falu-

,

q*r

i

tem tuam : * Deus meus

táre tuum.

n

vólui , & legem tuam in

Egoautem mendícus fum ;

,;11""['.1

y 1

xnédio cordis mei.

& pauper : * Dóminus folí-

i Dï

Annuntiávi juftíiam tuam

eitus eft mei.

o m

$

diines

&n Eccléfia magna: * ecce,lá-

A djütor meus , & proté&tor

bia mea non prohibébo

imeus tues: * Deus ineus ne

k of

Dóminetu fecifti.

tardàávéris.

a

u

ftítiam tuam non

abfcón-

Afía, Ut non delixiquam ia

g.nä&ïin i

:

i in corde meo : * veritátem

lingua mea.

yt m

Af Sana.

J'Pfafmus 40.

tuam , & falutáre tuum dixi.

jput

N on abícóndi mifericórdiam

Eátusqui iritélligit fuper

anily

tuam , & veritátem tuam , *

b

egénum & páuperem : *

Pf

à concílio multo.

in die mala liberábit eumDfis,

fU.

'T uautem Dómine ne lon-

D fis consérvet eum, & viví-

Jl

ficet eum, & beátum fáciat eid

geé fácias iiferatiónes tuas

iil

àme:* mifericórdia tua, &

interra: * & nontradat eum

véritas tua femper fufcepé-

inánimam itiimicórum ejus.

| ïm

runt me.

*

l

ID óminus opem ferat illi fu-

l

Quóniam circumdedérunt

per le&tum dolóris ejus : *

:

:ne mala , quorum nón eft

univérfum ftratum ejus ver-

]

h

nümerus : * comprehendé-

sáfti in infirmitáte ejus.

runtme iniquitátes meg , &

Ego dixi Dómine miferére

mei:* fana ánimam meam ,

J

non pótui , ut vidérem.

T

Multiplicátz funt fuper ca-

quia peccávi tibi.

V

pilioscápitis mei : * & cor

Ínimíci mei dixérunt maála

A

meum derelíquit me.

mihi : * Quando rmnoriétur ,

Wx

C ompláceat tibi Dómine , ut

& períibit nomen ejus ?

éruas me : * Dómine ad adju-

Ft fimgrediebátur,ut vidéret

p

(

vándumme réfpice.

vana loquebátur: * cor ejus

D)

Confundántur, & revereántur

congregávit iniquitátem fibi.

| u

fimul , qui querunt ánimam

gre-

Yeria tertiaad Matutinum,

6

Al h

E grediébátur foras , * & Io-

Lec recordátus fum ,

8? ef-

T

quebátur in idipfum.

füdi in me ánimam meam : *

lvj

A dvérfum me. fufurrábant

quóniam. transibo in locum

omnes inimici mei : * ad-

tabernáculi admirábilis

us-

"ofof

vérsüm me cogitábant mala

quead domum Dei.

mihi.

n voce exultatiónis, & con-

n

üum con&itüä-

Yy'erbum iníq

feffiónis , * fonus epulántis.

runt advérfum me

* Num-

uare triftis es ànima mea?*

lr g'f

H

Fff:*&'

quid qui dormit , non adjí-

quare contürbas me ?.

Hificföm(

ciet; ut resürgat ?

SperainDeo , quóniam ad-

Ftenim.homo pacis mez , in

huc confitébor illi: * falutáre

1t f

quo fperávi : * qui edébat pa-

vultus mei, & Deus meus.

nes meos , magnificávit fü-

Ad meípfum. ánima mea

um

us f

per me fupplantatiónem.

conturbáta eft : * proptéreà

^Tuautem Dómine miferé-

memor ero tui de terra Jor-

re mel , & resüfcita me : * &

dánis , & Hermóniim à mon-

ütd

*

Is f

retríbuam eis.

te módico.

in hoc cognóvi , quóniam

Abyffus abyffum ínvocat, *

voluífti me: * quóniam non

in voce catara&tárum tuárum.,

um y

gaudébit inimícus meus fu-

Ornmnia excélfa tua, . & flü-

per me.

&us tui * füpe

r me- tranfié-

Inisj

Me autem propter innocén-

runt.

itlg

tiam fufcepifti

* & confit-

In die mandávi

ten:'

hi Inomirins

máfti me in confpé&tu tuo in

mifericórdiam fuam , * &

i

eetérnum.

no&te cánticum ejus.

j n

f

Benedíttus Dóminus Deus

Apud me orátio Deo vit&

Tíraelà fzculo , & usque in

meg, * dicam Deo: Sufceg-

(hteut

fazculum: * fiat , fiat.

tor meus es.

IN

mej.

J.

Pfalmus A4r;

Quare oblítus es mei ? * &

DI

emádmodum . desíde-

uj

quare contriftátus. incédo ,

Q

yat cervus ad fontes

dum affiígit me inimícus ? **

| Yele

Dum

confringüntur . offa

aquárum : ^ ita desíderat

ánima meaad te Deus.

mea , * exprobravérunt mi-

edtt

Sitíivit ánima mea ad Deum

hi.,qui tríbulant me: inimídi

WE

mel.

fortem vivum : * quando

véniam , & apparébo ante

Dum dicunt mihi per sín-

m

fáciem Dei ?

gulos dies

*

L]

d

(

Ubi eft Deué

Euérunt mihi lácryme mez

tuus? * quare triflis es áni-

panes die ac nocte : * dum

ma mea? &

/

me ?

quare contürbas

dícitur mihi. quotídie : Ubi

ij

(

eft De/us tuus 2

Spera in Deo , quöniafn ad.

sli

9

e

E

uc

j

f

Feriatertjà ad Matutinumu

IN

esrediéris Deus in V1rtut1bus

"

huc. confitébor illi : * falutáre

?

vultus mei , & Deus meus.

noftns.

GXf SanaDomme ánimam

A vertífti nos retrórfum pof'l:

j

-q3neam : quia peccávi t1b1.

inimícos noftros : * & qui

);

Afia. Eru&ávit.

odérunt nos, diripiébant fibi.

?

l

Pfalmus 43-

D edifti nos tanquam - oves

Eus aurlbus noftris: au-

efcárum :

* & in Géntibus

!3[

T

ï

dívimus :

* patres no-

d1fpersdh rios.

Rn annuntiavérunt nobis.-

V endidifüi : populum tuum

ii

* & non fuit

Y

pus, quod operatus es in

fine prétio :

Q

-diébus eórum ,

* & in dié-

4multitüdo in commutatióni-

]/

bus eórum.

rw):l

bus antíquis.

-Manus tua Gentes difpérdi-

Pofuífti nos opprobrlum vi-

cínis noftris :

fubfannatió-

dit,& plantáfti eos : * afflixifti

i

jpulos , & expulifti eos.

nem , & derífum his, qui funt

k

in circüitu noftro.

ïl

j

ec enim in gládio fuo pof-

fedérunt terram , * & brá-

Pofuífti nos in. fimilitüdinem

chium eórum non falvávit

Géntibus :

* commotiónem

'h

J

eos.

cápitis in pópulis.

'Sed dextera tua, & brä-

ota die verecündia mea

löp

RT

contra me eft

* & confüfio

chium tuum , & illuminátio

Lt

vultüs tui:* quóniam com-

faciél meae coopéruit me. -

W

lacuífti in eis.

À voce exprobránüs & ob-

p

T.

u es ipfe Rex meus : &

loquéntis ,* à fácie inimíci ,

1

J

l

Deus meus : * qui mandas fa-

& periequentls.

]ütes ïacob

H zc ómnia venérunt fuper

d

i

m teinimicos noftros Ventl-

nos , nec oblíti fumus te: *

l

(

làbimus cornu ,* & in nómi-

& iníqué non égimus in te-

hW

ftaménto tuo.

ne tuo fpernémus mfuraen-

Et non recéffit retró cor

lh

.tes in DOblS.

!

on enim in arcu meo fpe-

noftrum : * & declináfti sé-

| u

mitas noftras à via tua.

räbo :* & gládius meus non

Pm[

falvábit me.

Q uóniam humdlafïu nos in

|

Wi

loco affiictiónis ,

$ alváfti enim nos de affligén-

* & coopé-

j

tibus nos : * & odiéntes nos

ruit nos umbra mortis.

[

Sioblíti fumus nomen Dei

confudífti.

Y nDeo laudábimur tota die:*

noftri , * & fi expándimus ma-

& in nómine tuo copnfitébi-

nusnoftras ad Deum aliénum.

tur in feculum.

ónne Deus requíretifta? *

unc autem repulífti , &

ipfe enim novit abfconchta

! ;

confudííti nos. :

* & non

cordis,

,

Q«

Weria tertia ad Matutinum,

I Viftüh'bü

Q uóniam propterte mortifi-1D ilextfti juftitiam , & 6df&i

cámur totadie : * sftimáti

iniquitátern:*proptéreà unxit

'fjrflm þn*

fumus ficut oves occifiónis.

te Deus , Deustuus, óleo 1zs-

|

)Iie'bam [i

Exürge , quare obdórmis

títize pree consórtibus tuis,

Dómine ? * exürge , & ne

Niyrrha, & gutta, & cáfia à

MT

repellas in finem.

veftiméntis tuis , à dómibus

um

uare fáciem tuam avértis *

ebürneis: * ex quibus dele-

oblívifceris inópie noftre ,

ctavéruntte filie regum in

lim t

& tribulatiónis noftrze ?

honóre tuo.

: nf

DUtgt

Q uóniá humiliáta eft in pül-

A füitit Regínaà dextris tuis

vereé ánima noftra:* congluti-

in veftítu deauráto , * cir.

cumdata varietáte.

ium

noltter..

nàtus eft i terra vefter|

À udifilia, & vide, & inclfna

Annatj

Éxürge Dómine ,

ädjuvä

aurem tuam: * & oblivifcere

Qui f

nos : * & rédime nos propter

pópulum tuum ,. & domum

2

nomen tuutra.

àtrls tul.

tüdina

Pfalmus. 44»

t concupífcet Rex decó.

Vt'ner

Ruétávit cor meum ver-

rem tuum : * quóniam ipfe

bum bonum : * dico

&

eft Dóminus Deus tuus , &

W m

ópera mea Regi.

/æo

adorábunt eum.

Vooti

Lingua mea cá

lamus fcri-

tfilie Tyri in munéribus, *

ba,* velóciter fcribéntis.

vultum tuum deprecabün-

Speciófus formà pre filiis

tur omnes dívites plebis.

's& qh-

JH

hóminum,diffüfa eft grátia in

mnissglória ejus filie Regis

Jábiis tuis: * proptéreà bene-

ab intus , * in fimbriis áureis

J

i

díxitte Deus in etérnum.

circumamíéta varietátibus,

$

ie:'

À ccíngere gládio tuo fuper

À dducéntur Regi vírgines

bt

femur tuum , * potentíffime.

oft eam ; * proxime ejus

$ pécietua , & pulchritüdine

I) qu

afferéntur tibi.-

tuà * inténde , prófperé pro-

À feréntur in letítia , & ex«

Ált s

céde , & regna.

ultatióne : * adducéntur in

P ropter veritátem , & man-

templum Regis.

Xs M

fuetüdinem , & juftítiam : *

Pro pátribus tuis nati funt

Qupt

& dedücet te mirabíliter

tibi filii: * conftítues eos prín«

»

déxtera. tua.

l

es füper omnem terram.

j

| agíttee tuge acütae , pöpuii

é

mores erunt nóminis tui *

Qusrt

ub te cadent , * incorda ini-

in omni generatióne:

,& ge-

Qiénut

Ticórum regis.

nératiónem.

g

r

S edestua Deus . in

fæ&ulmn

P roptéreà pópuliconfitebün-

f

fzculi

* virga dire&tiónis

tur tibiin &térnum ,* & in

"virga regni tui.

ficulum fi&eculi.

»

E2

Aila,

eec

8

m.

(

Xera tertia ad Mafutiqu

i

y

, Eru&távi

t cor meum| c,

Píai

wW

vei

üm bonum.

Mnes

EOs Ó Mdite

mánibus

* jubiláte

t

1

Afa. Adjütor.

j

- Pfa

us 4

, - ] Deo in voce exultatiónis.

i

N

Eus nofter r

e

?ügiu

I ?

uóniam Dórminus excél.

j

& virtus: * adjütor in

s ,terríbilis: * Rex mag-

pj

tribulatiónibus , quz inve-|nus fuper omnem terram.

u

nérunt nos nimis.

$ ubjécit pópulos nobis: * &

roptéreà non timébimus ,|Gentes fub pédibus noftris..

I fl

g

'dumturbábitur terra : * & |plégit nobis hzreditàtem

SI' /

£ransferéntur þmontcs in cor

fuam , * fpéciem Jacob ,

jl [

maris.

uám diléxit.

I

«

Sonuérunt , & turbátz funt| À fcéndit Deusinjübilo , .*

i

aqus eórum:*conturbáti funt| & Dóminus in voce tub.

montes in fortitüdine ejus..

P sállite Deonoftro psállite:*

S4 ff

"

F lüminis . fmpetus latíficat|psállite Regi noftro, psálli-

A

civitátem Dei : * fan&tificávit|te. -

7

vl

tabernáculum fuum Altíffi-

üón

iam Rex 'omnis ferræ

Inus.

b

eus : * psállite fapiénter.

A

|

1

st

D eus in médio ejus , non|R egnábit Deus fuper Gen-

commovébitur : * adjuvábit|tes: * Deus fedet fuper fe-

d

eam Deus mané dilàculó.

dem fanttam fuam.

Atl

:

