wde nec mortem , nec ami- Spmtus femper , Deus unus

-ca mortis

omni

!

msWr

[

i

Müle poenárum génera ex-

Témporis svo. Amen.

ul

h

pavéfcens ,.

Ir vrimo NoCGturno , Aiia.

MA

Sánguine effüfo märmt fe-

O quàm pulchra eft' cafta

ch*&

rénum.

generátio cum claritáte.

Scándere coelum.

—

Pfalmus 8;

j m

li

£xjus orátu , Deus alme ,

Omine Dóminus

no-

j n

nobis.

fter,

uàm admirábia4

y 1

le eft nomen tuum in univér-

a

|

Débitas poenas fcélerum re-

-mttte ;

ía terra !

ïermünæ.'ï

ibniam eleváta ePc magni«

ln

Ut tibi puro rpfonemus al-

mUIü

ficéntia tua * fuper ccelos.

'nonl(rm

Péctore carmen.

Ex ore infántium , & lactén-

gl

Slt decus Patri , geniteeque

tium perfecífti laudem prop-

p

Proli,

ter inimícos tuos , *. ut dé.

n li [?DW

itruas inimícum & ultórem,

Et tibi compar utriüsque

s A

virtus

Quóniam

vidébo

caelo$

! v

tuos , Ópera dlglforum tuó-

1

Spíritus femper, Deusunu:

-omni

rum : *]unam & ftellas , quag

xiinu

Tlémporisevo. Amen.

tu fundáfti.

m vam,

Si San&a fuerit Virgo tan-

'uid eft homo , quód me-

fliom

tüm , & non Martyr, dicitur

mor es eJus ? *aut filius hó-

AOCL]

Hyvmnus u ut fequitur.

minis , quóniam vífitas eum ?

m d

ginisProles , Opiféx-

Minuífü eum pauló minüs

fbf

Vlr

ab Angelis , glória & honóre

x Dun:

que Matris:

Virgo quem geffit , peperit-

coronáfti eum ^

* &. con«

ANECU

que Virgo ;

ftituífti eum fuper ópera

hr ])

mánuum tuárum.

Viírginis -

fe&um cämmus

Bo

beatæ 1

O mnia.fubjecífti fub pédi.

lii D

* Qoves & boves

Accipe votum..

bus ejus :

46 Cord

£iujus orátu, Deus alme ,

univérfas , ínfuper & péco-

tuificd

. mobis

ra campi.

1

Deb1tas poenas fcélerum re-

Volucres pgoeli , & pifces

ltl

- mítte ,

maris ,

* qui perámb ulant

semltas maris.

W*mïæu

Ut tibi puro refonémus almu

Mm

Pé&tore carmen.

Dómine Dóminusnofter , *

t

À

mk W

!

|

Cslt decus Patri , genitasque

quàm admirábile eft nomen

DCH

f

IM

PrOh P]

tuum in univéría terra !

Fr tibi compar utnüsque

Áfia. O quam pulehra eft

pr

M

ertuö.

c.afta generátio cumclamate

f 'uln

fia.

Commsne Virginum.

"Xel

!DCLUW j

Af C A;'lte toru

m hujus vlr-

Etenim fervus ttis. cuftódit

I d

inis frequentáte nobis dülcia

ea: * in cuftodiéndis illis res

cántica drámatis.

tribütio multa.

mj

[

Píalmus 18.

D elí&ta quis intélligit? ab oc-

Oeli enàárrant glóriam

cülüs meis munda me: * &

i

C

l

Dei,* & ópera mánuum

ab aliénis parce fervo tuo.

eius annüntiat firmaméntum.

Simei non füerint domináti,

i

ies diéi erü&tat verbum* &

tunc immaculátus ero : * &

Pt

n

"

l

"

b

|

j

nox noti índicat fciéntiam.

emundábor à delitto máxi-

!

l

:

,

Ü

mo.

N on funt loquéle , neque

fermónes , * quorum non au-

Et erunt , ut compláceant

efïmagnj

W

diántur voces eórum,

elóquia oris. mei: * & medis

[/;

L n omnem terram exívit fo-

tátio cordis mei in confpéctu

&Iäm í

tuo femper.

nus eórum : * & in fines or-

AT prgpq

bis terre verba eórum.

D ómine adjütor meus ,. * &

at d

Infole pófuit tabernáculum

redémptor meus.

li

i

fuum:* & ipfe tanquam fpon-

Áfa Antetorum hujus vír-

| w

fus procédens de thálamo

ginis frequentáte nobis dül:

ii .

cia cántica drámatis.

fuo.

ia

É xultá

vit ut gigas ad currén-

Afa. Revértere , revértere

à fummo coelo

dam viam ,

Sunamítis : revertére; reväif-

D n

egréffio ejus.

tere , ut intueàmur te.

L

Álius -

almus. 23.

.t occürfus ejus usque ad

g

fummum ejus: * nec eit , qui

Omini eft terra,

& pleni-

] mni

D

tüdo ejus : * orbistercá-

fe abfcóndat à calóre ejus.

T

L ex: Dómini immaculáta ,

rum, & univérfiqui häbiltäiïþl

*&Wl

convértens ánimas: * tefhi-

in eo,

z

a fun-

p

mónium Dómini fidéle , fa-

Q uia ipfe fuper màári

piéntiam przftans párvulis.

dávit eum: * & fuper flümi-

173

uftítie Dómini rectz , Izti-

na preparávit eum.

d hr

ficántes corda , * preecéptum

Q uis afcéndet in montem

jpéo

Dómini lácidum , illàminan

:

Dómini ? * aut quis ftabit in

óculos.

"

loco fané&to ejus ?

Innocens mánibus, & mundo

T

A imor Dómini fanctus , pér-

manens in fzeculum fzeculi : *

corde, * qui non accépit in

lmbm :

vanoánimam fuam , nec ju-

judícia Dómini vera , juftifi-

;ofter !

cátain femetípfa.

rávitin dolo próximo fuo.

Uefiderabília fuper aurum &

Hie aecipiet benedi&tiónem

gn y

(

làpidem . pretiófum — mul-

4 Dómino , * & mifericór-

tum : * & dulcióra fuper mel

diam à Deo falutári fuo.

lii

!]

de |

& favum.

H gc eft generátio queerén.

f

tium

:

ES t

ommune Virginume

tium eum , * qusreéntium fá- |

accéperis uxórem,non peceá.

j

3

ciem Dei Jacob.

fti, Et fi nüpferit virgo, non

|

j

j

[ahï

ttóllite portas , príncipes ,

peccávit. 'lribulatiónem ta-

[

W

veftras, & elevámini pórte

men carnis habébunt hujüs-

cæ( H[JH

seternáles : * & introíbit Rex

modi. Egoautem vobis par-

d

lóriz.

co. . Hoc ftaque dico,fratres :

[^)

quæD'

( Q

uis eftifte Rex glórie ? *

Tempus breve eft: réliquum

!m[

óminus fortis & potens ,

eft , ut & qui habent uxóres,

i

j

g

Dóminus potens in pralio.

tanquam non habéntes fint :

g

ttóllite portas , príncipes ,

& qui flent,tanquam non flen-

!)

jod !

veftras , & elevàmini porte

tes: & qui gaudent, tanquam

g

fl

jin

seternáles : * & introibit Rex

i

non gaudéntes: & qui emunt,

gnu

lóriz.

tanquam non poffidéntes: &

n

u

jl

n

E

uis eftifte Rex glórie ? *

qui utüántur hoc mundo , tan-

Ü

T j

$

[(0)

minus virtütum ipfe eft

quam non utántur : prieterit

ub

a

Rex glóriz.

enim figüra hujus mundi,

gp RT

n

*, Revértere , revértere

, Veni fponfa. Chritti , áo-

]

]

Tib

unamítis : revértere revér-

cipe corónam, quam tibi Dó-

b

l

?

tere , utintueámur te.

minus preparávit in stér-

?

gte D

J. Spécie tua , & pulchritü-

num

pro cujus amóre

At

1rf'ie-/tua.

à

Inténde , pró-

sánguinem tuum fudiífü ,

UPU

dperé procé

de,

& regna.

sEtcum Ángelis in paradí.

Ü

lm

pater nofter.

fumintroífti.

À

At

j

pxáudi Dómine.

,Venielétta mea , & po-

l

Ed ET

mne benedícere.

nam in te thronum meum ,

gt

Benedi&tióne perpétua.

quia concupívit Rex

b

f

tuam.

Et cum.

fpdciem

indü'xexü

píftola prima B. Pauli

ttià, q

- Apóttoli ad Corínthios.

Si non fuerit Martyr

dici-

eni elétta

I

t

tur fequens &.

1f

1

Iäg'äïnib us p(r:äääg tüm

mea, & ponam in te thronum.

U N

Dómini non hábeo , con-

meum : * Quia concupítvit

tl f

sílium autem do , tanquam

Rex fpéciem tuam.

li,

mifericórdiam confecütus à

L]

Spécie tua , & pulchritü-

Dómino ,ut fim fidélis. Exí-

&

line tua inténde , prófperà

tb

ii

d

UR

ftimo ergo hoc bonum effe

procéde , & regna.

ula.

N

propter inftántem neceffitá-

Difo. Unigénitus Dei Fílius,

tem , quóniam bonum eft hó-

FM« l!'

u&

Le&io ii.

]

mini fic effe. Alligátuses uxó-

Oloautem vos fine fo-

l

ri ? noli querere folutiónem.

licitàdine effe, Qui fine

du

As

li

Solütus es ab uxóre? noli

uxóre eft , folícitus eft , quce

qusreré üxórem. Siautem

Dóminifimt , quómodo plá-

*leg]) L

ceat

i s'vm't. |

,anw

Commune Virginums

xclit

ecat Deo.. Qui autem cum

rit vir ejus, liberáta eft : cuí

Vlrgo,

LUR

1

uxóre eft, folícitus eft; qu&e

vult, nubat, tantüm in Dómi-

'UOnemx

It hu]m

funt mundi ,

uómodo plá-

no. Beátior autem erit, fific.

€eat uxóri, & divifus eft. Et

permánferit fecündüm meií

li,

mülier innüpta, & virgo có-

i l

(j

consílium : puto autem , quód

t

T

itat , que Dómini funt , ut

& ego Spíritum Dei hábeam;

Ut

Ws

it fandta córpore & fpiritu.

X« Spécie tua, & pulchritü.

Quie autem nupta eft, cógi-

dine tua, * . Inténde , pró-

Ti

Csh

nb

tat , qua& funt mundi, quómo-

Íperé procéde , & regna.

do pláceat viro. Porró hoc

y^ Diffüfa eft grátia in lábiis

[

ad utilitátem veftram dico

tuis , proptérea benedíxit te

ul emmj.,

Deusinü &etérnum.

Inténde..

ts

non ut láqueum vobis injíci-

,

am , fed ad id quod honéftum

Glória Patri.

Inténde.

eft , & quod facultátem pra-

: 1n fecundo No£&turno,A fía;

Yaf

beat fine impediménto Dómi-

Spécie tua , & pulchritüdine

(

hum obfecrandi.

d. lt

tua inténde , prófperé procés

x. Diffófa eft grátia in lábiis

de,& regna.

P

us 44-

ii

tuis. 9

Proptéreà bene-

Ruétávit cor meum ver«

lat

dixit te Deusin z&térnum.

$ U

!

bum bonuni :

* dico ego .

y» Spécie tua,& pulehritüdi-

ópera mea Regi.

u

ne tua inténde, prófperé pro-

Linguà mea c

álamus fcrfg'

J

bae, * velóciter fcribéntis.

céde , & regna. Proptéreà.

B&o. Spíritus fan&i grátia.

speciófus forma pree filiis hó-

[

Le&io iiu

minum , diffüfa eft grátia ig

T

Iquis autem turpem fe

lábiis tuis : * proptéreà bene«

$

díxit te Deus in etérnum.

n

vidéri exíftimat fuüper vír-

£ine fua, quód fit fuperadül-

Accíngere gládio tuo fuper

t

b

ta , & ita opórtet fieri : quod

femur tuut , * potentíffime.

j

u

f

ïv

Jrnum

vult,fáciat: non peceat , fi

$ pécie tua , & pulchritüdine

nubat. Nam qui ftátuitin

tua *inténde , prófperé pro«

apíti|

corde fuo firmus , non habens

céde , & regna.

neceffitáàtem , poteftátem au-

Propter veritátem , & man-

r

tem habens fuz voluntátis,&

fuetüdinem , & juftítiam : *

t

hoc judieávit in corde fuo ,

& dedücet te mirabíliter

m

ferváre vírginem fuam, bené

déxtera tua.

a

N-

:

IU |

facit. Igitur & qui matrimó-

agítte tuz acüte , pópuli

nio jungit vírginem fuam ,

fub te cadent , * iri corda ini-

fine,f"

bené facit : & qui non jungit,

micórum regis.

Sedestua Deus in fzculum

méliüs facit. Mülier alligáta

i

J

eft legi, quanto témpore vir

feculi: * virga dire&tiónis

il i

virga regni tui,

&

í |

cjmvgyit. Quód fi doxiníe-

Me-

l

x

xcdv

Commune Virginum.

,

ilexífti juftítiam , & odifti

Aia. Spécie tua, & pulchri-

ij

j

j

iniquitátem:*proptéreà unxit

tüdine tua inténde , prófperé

idi

te Deus, Deus tuus , óleo Ig-

procéde , & regna.

|

|

';lewäbï

títie pre& consórtibus tuis.

Afía. Adjuvábit eam Deus

;3

j

j

:mg'.g

yrrha, & gutta, & cáfia à

vultufuo : Deus in médio

« u

veftiméntistuis , à dómibus

ejus ,non commoveébitur.

"

"n u

ebürneis : * ex quibus dele-

- .. Pfalmus 45.

:

Gavéruntte filie regum in

Eus nofter ref

u

gium ,

« 9

f

honóre tuo.

"m

i

!l

D

& virtus : * adjütor in

j

A ftitit Regína à dextris tuis

tribulatiónibus , qu& inve-

l

|

n veftítu deauráto,* circüm-

nérunt nos nimis.

*

ul

data varietáte.

Proptéreà non timébimus

il

Audi filia, & vide , & inclína

dum turbábitur terra: * &

vl

aurem tuam: * & oblivifcere

uv

transferéntur montes in cor

pópulum tuum ,.& domum

rmaris.

nigimm

sigiti

patris tui.

"

Sonuérunt, & turbáte funt

Et concupt

fcet Rex decó-

aqua& eórum:*conturbáti funt

1nf

xem tuum : * quóniam ipfe

montes in fortitüdine ejus.

sein n

hr l

eftDóminus Deus tuus , &

Flàminis- fmpetus laetíficat

adorábunt eum.

2

civitátem Dei : * fan&tificávit

NOIS

Etfiie'Tyri in munéribus,*

tabernáculü fuum Altíffimus.

srgdil

vultum tuum. deprecabün-

Deus in médio ejüs , non

gtmünun,

E nddts

-tur , omnes dívites plebis.

commovébitur ; * adjuvábit

Q mnis glória ejus filiz Regis

eam Deus mané dilüculo.

tntury

abintus , * in fimbriis áureis

C onturbáte íunt Gentes ,

g.*

circumamítta varietátibus.

& inclináta funt regna:* dedit

alit &

A:dducéntur Regi vírgines

vocem fuam , mota eft terra.

iolreyl

poít eam ; * próximz ejus

D óminus virtütum nobís-

Wpintuvd

"afferéntur tibi.

cum : * fufeéptor nofter

ia Tif

Deus [facob.

At aud

A fferéntur inletítia, & ex-

ultatióne : * adducéntur in

V'eníte , & vidéte ópera Dó-

BIj cg'viräl

templum R egis.

mini , qua pófuit prodigia fu-

Vg g

Pro pátribus tuis nati funt

per terram : * áuferens bella

M

tibi filii:* conftítues eos prín-

usque ad finem terra.

n

cipes fuper omnem terram.

Á rcum cónteret, & confrín-

d

M. émores erunt nóminis tui *

zetarma:* & fcuta combüret

Mv

ieni

"

A

in omni generatióne , & ge-

t

neratiónem.,

V acáte ; & vidéte , quönïamï

CCUnLLm ï

P. roptéreà pópuli confitebün-

ego fum Deus : * exaltábor

NU M

turtibiin atérnum, * & in

in Géntibus, & exaltábor in.

g

teTIA...

fæcu.hlljm faeculi

'ltfrw

C D

Cämm;me Virginum.

XxcCv

!

D Óóminus virtütum nobís-j; eetétar móns

Sion;&

E

u-

lii

cuni: * fufcéptor nofter Deus.

tent filie Jude, * propter ju-

.Jacob.

díciatua Dómine.

: Deus

Afia, Adjuvábit eam

C . ircámdate Sion , & com-.ï-

1]

vultu fuo : Deus in. médio

pleGímini eam : * narráte in

A

.ejus ,non commovébitur.

türribus ejus.

,;-,

IN

j 1

Aia, Aque multe non po-

? Ónite corda veftra in virtü.

"n

£uérunt extínguere charitá-

te ejus : * & diftribüite dos

t n

tem.

Pfalmus 47.

mos ejus , ut enarrétis in

.

ll? n

gnus Dóminus , &

progénie áltera.

. laudábilis nimis * in

uóniam hic eft Deus , De

us

sU ,l

eivitáte Dei noftri , in mon-

nofter in aetérnum , & in fz»

u

culum fzsculi : * i

te fanclo ejus.

píe -r'egït'

n d

p undátur exultatióne uni-

nos in fecula.

vérfe terree mons Sion , * lá-

Afia. Aqu& multe non po-

m

tera Aquilónis , cívitas Re-

tem.

tuérunt extínguere charitáe

ivl

gis magni.

s

i eusin dómibus ejus cogno-

, Adjuvábit eam Deus vul-

leifl

u iuo.

S

Ícétur , * cüm fufcípiet eam.

fl

uóniam ecce Reges terr&

, Deusinmédio ej

u$5 nou'-

Jf

congregáti funt, * convené-

commovébitur.

ii

runtin ünum.

D ater nofter.

jj 1]

j

Lpfi vidéntes fic admiráti

Abfolutio.T: psíus pfetas;

T

funt , conturbáti funt, com-

E.

ube domne benedícere:

]

móti funt : * tremor a

fjio, Deus Pater omnípotens.

ppre-

E

v

héndit eos.

ermo S. Auguftini Epífcopis

ddtien

[ bi dolóres àt parturiéntis , *

Lib. i. de Virg. cirea init.-

in fpíritu veheménti cónteres

L.eéiioiv.

n

277

naves Tharfis.

Uóniam hédie nat

Alis

$icut audívimus , fic vídi-

eft Vírginis , invítat

musin civitáte Dómini vir-

nunc integritátis amor, ut

T

iil«

tütum , in civitáte Del no-

áliquid de virginitàte dicá-,

gbeüa !

ftri : * Deus fundávit eam

mus : ne véluti tránfitu quo-.

in etérnum.

dam praeftríéa videátur. $

wttt

$ ufcépimus Deus miferi-

que principális eft virtus.

)mbüm

córdiam tuam , *f in médio

Non enim ídeó laudábilis:

templi tui.

virgínitas , quia in Martyri-,

S ecündüm - nomen

tuum

busreperítur : fed quiaipía,

71

Deus , fic &laus tua in fines

Maártyres fáciat. Quis autem,

x

terre : * juftítia

humáno eam poffit ingés

[

plena ;ft

ji

|

dex-tefra [ar

nio eomprehéndere , qué&m a

| -

nee^.

* |

Commune Virginum.

,

o *«cvi

umml'

nec natüra fuis inclüfit Iégi-

Le&io vt.

1 udïw

bus ? aut quis naturáli voce

Uis fgitur neget , hané

) en

j

jis

Q

mn |

complé&i , quod fupra ufum

vitam fluxíffe de coelo ;

W

"

natürze fit ? E ccelo accersí-

uam non fácilé invenímus iri

uT

jf

terris , nif! poftquam Deus in

Y

a

J

vit; quod imitarétur in terris.

Vec imméritó vivéndi fibi

hacterréni córporis membra

n

IEH!G» j

ufum quzsivit é coelo , que

defcéndit ?tuncin ütero virs

N

e]lh

o

fponfum fibi invénit in ccelo.

o

o concépit, & Verbum caro

du

Xe Propter veritátem , &

fattum eft,ut caro fieretDeus.

qutitt

ganfuetüdinem, & juftítiam :

Dicet áliquis: Sed étiam Flías

ii

Et dedücet te mirabiliter

nullíus corpórei cóitus fuiffe

im, i

déxtera tua.

permíxtus cupiditátibus in-

venítur.

ys l

Y* Spécie tua ; & pulchritü-

Ideó ergo curru

o

dine tuainténde , prófpere

raptusad coelum , ídeó cuifi

!

gt

céde , & regna.

R

Dómino appáret in glória ;

B.

ídeó Domínici ventürus eft

g i

« Chriftus perpetua.

R

€cUO Ve

pracürfor advéntus.'

iteltur

H

JEc nubes , áera, Ange-

EKe Afferéntur Regi vírgines

sb ter

los , fideráque transgré-

ft eam , próxime ejus ,

diens, Verbum. Dei in ipfo

gO

Afferéntur tibi in let

&fb ,

& exultatióne.

itia $

n

finu Patris invénit ; & toto

tinym ottá

haufit péctore. Nam quis tan-

Y'» Spécie tua, & pulchritüdi:

tum,cüm invénerit, relínquat

netua inténde, prófperé pros

NUOR

db

boui ? Unguéntum enim exi-

céde , & regna. Affcerém.

j

itttüt gl

pànítum eft nomen tuum

tur.

*

,

GlóriàPatri. Affe

räntui

ATÀy COT

roptéreà adolefcéntula di-.

ii

jf

€

xérunt te, & attraxérunt tee

Intertio INo&turno , Afía.

Poftrémó,non meum eft illud,

T pl

Nisra fum , fed formófajfilis

qesfug

quóniam que non nubunt ,

Jerüfalem : ídeó diléxit me

lt xl

neque nubéntur , erunt ficut

Rex , &introdüxit me in

bículum fuum.

D

n

D

Angeli Dei in coelo. NNemo

U *

ergo mirétur;fi Angelis com-

Píalmus 95.

Antáte Dómino cánti-

t

paréntur , que Angelórum

Dómino copulántur.

cum novum ; * carntáte

A g

&« Dilexifti juftítiam, & odí-

Dómino omnis terra.

dU

J

i

fti iniquitátem :

Proptéreà

Cantáte Dómino,& benedíci-

: N

unxitte Deus , Deus tuus

te nómini ejus: * annuntiáte

fj

Alg

óleo lcetítize.

Y* Propter ve-

de die in diem falutáre ejus.

J flhæ x«

li

i

Al

fitátem , & manfuetüdinem.

Annuntiáte inter Gentes gló-

n

lt

& juftítiam. Proptérea.

riam ejus, *in ómnibus pó-

RTT

t b o.vllgncm fui amóris

pulis mirabilia ejus.

j

HI

u

Commune Virginum.

XCVJ.I

Q uóniam magnus Dóminus , jodórem currémus unguentó-

M h

& laudábilis nimis: * terríbi-| rum tuórüm: - oleum effü-

d C(Eu

lis eftfuper omnes deos.

fum nomen tuum.

fmmuu

uóniam omnes dii Gén-

almus 96.

IDCU B

tium demónia :

* Dóminus

autem ecelos fecit.

ID

Ominus regnávit, exül-

Trems n

tetterra, * |aténtur ín-

A R

C onféffio , & pulchritüdo in | (ul

& multa.

confpe&u ejus : * fanclimó-

ubes, & calfgoin circuitu

n

ts

nia, & magmficentlam fan- | ejus : * juftítia , & judícium

namü

&ificatióne ejus.

orre&io fedis ejus.

fférte Dómino: patnæ Gén-

kc

rfb

gnis ante ipfum preecédet , *

TM

tium , afférte Dómino . gló-

& inflammábit in circüitu

0. QW

riam & honórem: * afférte

inimícos ejus.

ómino glóriam nómini ejus..

de9 tj

T.

liilluxérunt fülgura eJus orbi

fliri

óllite hóftias , & introíte in

terre: * vidit , & commóta

átria ejus * adorate Dómi-

eft terra.

n di

j

äl.l

m inátrio fanto ejus.

ontes ficut cera Hu*xerunt

vtf

ommoveátur à fácie ejus|à fácie Dómini : * à fácie Dó-

univérfa terra :

* dícite in

mini omnis terra.

i

ht

Géntibus , quia Dóminus

nnuntiavérunt coeli ]uiï'i-

regnávit.

tiamejus: * & vidérunt om-

tenim corréxit orbem ter-

[chn li

i

&e

s pópuli glóriam ejus. -

ptréph

re,qui non commovébitur: *

onfundántur omnes "

ui

Mierd)

dicábit pópulos in equitáte.

adórant fculptilia :

*&

ul

L

aténtur coeli ;; & exuültet

oriántur in fimuläcns fuis.

À

v

n

terra, commoveatur mare ,

doráte eum. omnes Angeli

& plenitüdo ejus :

* gaudé-

ejus : * audívit , &. lætata eiï:

UE

bunt campi , &omma ; qua

on.

rmofaöm

eis funt.

gl

texultavérunt ühæ Judz, *

il

^

ünc exultábunt ómnia lig- |:

ropter jüdícià tua Dómine.

"J

EE fylvarum àfácie Dom1n1 ;

üóniam tu Dóminus altíffi-

quia venit : * quóniam venit

mus fuper omnem terram : *

judicáre terram.

nimis

exaltátus - es fuper

Atf

udicábit orbem terrse in

nes deos.

U

æqmtate » * & pópulos in

Qu

u

1 dilí

1s Dommum,üdite

eritáte ua.

nialum:

ält

cuf'todit Dóminus

peneut

Ka.

-Nigra fum , fed for-

ànimas Sanétórum. faórüm ;

j

mofa filie Jerüfalem :

ídeó

de manu peceatóris liberábit

a

d11äx1t me Rex,& introdüxit

OS.

u

in cübículum fuum.

ïä

üx ortà eft jufto, *& rä&ï;s

mlW

& Trahe me poft te , in

€orde latítia.

»

o-

L g

e

xcvii

Comrhüre Virg

ihïnn,-

1 W&Pw

L etámini jufti in Dómino:

udic

ábit orbem terrárum in

& confitémini memóriz fan- |juftítia , * & pópulosin equi-

"Ml

Ig[tïa

táte.

i

Imn

&ificatiónis ejus.

J

Afia, Vlrahe me poft te , in |Afía.

,

.

'Veni fponfa Chrifi,

n

ii K

odórem currémus unguentó- |áccipe cor

ónam , quam tibi

u

(p

gt

rum tüorum: óleum effüfum | Dóminus praparávitin eetér-

PUA

T

gï(

n2nomen tuum.

nuimn.

Afa, Venifponfa Chrifü :|y. Elégit eam Deus, &

p

q

«t

il

áccipe corónam , quam tibi | preclégit eam.

Dóminus prepa

g. in tabernàc

ulo fuo habif

j

f

Tiui.

*

rävit in aetér-

táre facit eam.

AT

fu.

ater nofter.

j

a g

Píalmus 97.

u

Antáte Dómino cánti- |Abfolutio. A vínculis.

allbu/d

(

cum novum: * quia mi-|y. Jubedomne benedicere.

m

LT

Diio.

Evangelica 1é&tio.

ia

gabilia fecit.

S alvàvit fibi déxtera ejus , *[L, é&io fan

i Evangélii fe-

f

& bráchium fanttum ejus. -

cünduüm Matthazum.

ia

N otum fecit Dóminus falu-

Lectio vii.

C

ap.

25,

Hlm Clh ïdt

Di

táre fuum: * in confpéttu

N illo témpore :

ixit Je-

T.

Géntium revelávit juftítiam

fus difcípulis fuis parábo-

Am t

fuam.

lam hanc: Sfmile €rit regnum

L

R. ecordátus eft mifericórdige

coelórum decem virgínibus :

Bipnisq

fuze, * & veritátis fuze dómui

Ü

qu& accipiéntes làmpades

d qi

Iírael.

fuas, exiérunt óbviàm Spon-

Arumaut o

V idérunt omnes términi ter-

fo , &fponfa. Et réliqua.

as um

rz&* falutáre Dei noftri.

Homilía S. Gregórii Papee.

ag

J ubiláte Deo omnis terra : *

Homilis 12.in Evangel,

t d

cantáte , & exult

äte » & psál-

JEpé vos , fratres charif-

düm x

S

fimi, admóneo prava ó-

iupnli

P sállite Dómino in cíthara ,

|

pera fügere , mundi hujus

lt d

[

incíthara , & voce pfalmi * *| inquinaménta devitáre :fed

105 Qu

in tubis du&tilibus , & voce | hodiérna fantti Evangelii le-

ERV

tuba córnes.

Gióne compellor dícere,ut

& bona, qua ágitis , cum

i

J ubiláte in confpé&tu Regis

Vr «

'Dómini: * moveátur mare, &

magna cautéla teneátis: ne

r

plenitüdo ejus

orbis terrá-

per hoc, quod à vobis ret&tum

:

géritur, favorautgrátia hu-

i

ii

rum , & qui bábitant in eo.

X

|

d

F lümina plaudent manu, fi-

mána requirátur ; ne appe-

Tuti

mul montes exultábunt à con-

títus laudis fubrépat ,

&

f

quod foris ofténditur , intus

!

N

fpé&u Dómini :.,* quóniam

Ecce

4

t&

L

àimercéde vacuétur.

Vegit j;gdicäre terram.

enim

um

Ttiy

^ [

ommune

Xcix

b

enim Redemptóris voce de-

gäï?äääa eft, invení

rl fcán-

litg:

cem vírgines , & omnes di-

|

-dala póterunt

; que colligán.

Cl

cüntur vírgines , & tamen

tur.

intra beatitüdinis jánuam non

, Média no&e clamor fa.

z

mj

omnes funt recépte ; quia

us eft:& — Ecce fponfus ve.

ll æte';. |

eárum quedam , dum de vir-

uit ,exíte óbviam ei.

ginitáte fua glóriam foris éx-

h&us,&ï

etunt, in vafis fuis óleum

. Prudéntes vírgines aptáte

veftras làmpades. Ecce,

Áu]

h

abére noluérunt.

G lória Patri. Ecce.

,limc eft virgo sàá

2

P

ien$ ,|Pfro, Ad focictátem.

quam Déóminus vigilántem

Le&81oix

I

invénit , qua accéptis lam-

N qu

inque autem córpos

pádibus, fumpfit fecum óle-

ris sénfibus unus

ngdfce:e. i

!

bsíftit.

quísque

WU

um:*? Et veniénte Dómino,

Geminátus autem

introfvit cum eo ad nüptias.

quinárius denárium pérficit.

(tii

, Médianotte clamor factus

AU

Et quia ex utróque fexu fidé-

LÀ

J

eft , ecce fponfus venit,exite

lium multitüdo collfgitur ,

w

'

Óbviàm ei.

Et.

fantta Eccléfia decem virgi-

j

j

ii )

Bfo, Cujus vei Quárum

nibus símilis efíe denuntiá-

Bd

feftum cólimus.

tur. In qua quia mali cum

il

|

Le&io viii,

bonis , & réprobi cum elé&is

f

Ed priüs queréndum no-

admíxti funt , retle símilis

ia

S

bis eft , quid fit regnum

virgínibus prudéntibus., &

23

eoelórum,aut cur decem vir-

fátuis effe perhibétur.

Sunt

[

gínibus comparétur ,. qu&

namque pleríque continéntes,

j

étiam vírgines prudéntes , &

qui ab appetitu fe exterióri

Jl

Ü

fátuze dicántur.

Dum enim

cuftódiunt,& fpe ad interióra

a

(

;

"

p

coelórum regnum conftat ,

rapiüntur , carnem máces

quia reprobórum nullus in.

rant , & toto defidério ad fu-

j Aj

gréditur , étiam fátuis vir-

je lal

er-

pérmam pátriam anhelant ,

gínibus cur símile effe

dtérna praemia éxpetunt;pro

iil

hibétur ? Sed fciéndum nobis

labóribus fuis recfpere laudes

a,

eft , quód faipé in facro. eló-

humánas nolunt. Hi nimírum

,ai

quio regnum coelócum pra-

glóriam fuam non in ore hó«

us m

séntis témporis Eccléfia di.

minum ponunt , fed intra

u

citur. De quo álio inloco Dó-

confciéntiam cóntegunt. Et

i

minus dicit:Mittet Fílius hó-

funt pleríque; qui corpus per

n

minis Angelosfuos , & cól-

abftinéntiam affígunt , fed

t

!]

N

ligent de regno ejus ómnia

de ip(a fua abfünéntia humá-

r p

fcàndala. Nequeenim in il-

nos favóres éxpetunt.

[ ^

lo regno beatitüdinis ; in quo!f' e Deum Jaudámus. 17.

M

£ 2

lï

L]

Commune Virginume

Jl

cm"lf]

Deo

Patri cum Filio ,

M

AD

*X AUDE

?

j

v

& per Horas , Afía.

P

San&to fimul Paráclito ,

a

jl

Ü

Ace

ft virgo sápiens ,

In fzeculórum fz&cula. Amen.

j

t DCU

| ^H

& una de nüm

». Diffüfa eft grátiain lábiis.

déntum.

ero prüs

tuis. ». Proptéreà benedí-

Vil

f

i

xitte Deus in a&etérnum.

Píalmus.Dóminus regnávit.

*

f Luatm

cum rcliquis, 17*

Ad Benedi&tus , Anti

hora.

g

Afía.

zec eft vi

rgo säpiehs,

Símileeft regnum c

oe

1

órum

E2

gt

quam Dóminus vigilàntem

hómini negotiatóri , querén-

T

fint

invénit. Afíg. Hsc eft, que

tibonas margarítas : invénta

D.

ne(civit torumin delí&to , ha-

una pretiófa , dedit ómnia

s[ibu

Ifiltq

ii

bébit fru&um in refpe&tióne

fua , & comparávit eam.

AT

animárum fanGtárum.

Oratio.

Eus , qui inter cetera

T

- Aia. Veni elé&ta mea , &

&P«"lf. l 3

ponamin te thro

num meur ,

poténtie tue mirácula

jpis

Ifta eft fpe-

étiam in fexu frágili vi&tó-

4 allelüja. Afía.

r

*? « cjófa inter filias Jerüfalem.

riam martyrii contulífti: con-

i

Capitulum, 2. Cor, 1o. d

céde propitius : ut, qui beáte

T^ Ratres,

N. Vírgimis & Mártyris tue

| Imäde )

ui gloriátur, in

n

À' Dómimo gloriétur. Non

natalítia cólimus. per ejus ad

Ti Pa

enim , qui feipfum commen-

te exémpla gradiàmur. Per

Dóminum.

Aijr

-dat , ille probátus eft , fed

lin.

eus comméndat.

Alia Oratio.

unem D

Hymnus.

Ndulgéntiam nobis , que-

pusm

fumus Dómine , beáta N,

t

^y Efu, coróma Vírginum ;

i hr

, ,J Quem mater illa cóncipit,

Virgo & Martyr implóret :

ERN

^ - Quie fola Virgo párturit ,

quz tibi grata femper. éxti-

Hac vota clemens áccipe.

tit & mérito caftitátis, & tuae

Cotdt

profeffióne virtütis. Per Dó-

il

^ Q uipergis inter lília ,

minum.

Ll

$

eptus choréis Vírginum ,

Sponfus decórus glória ,

Pro Virg. non Mart. Oratio.

[ii Ts

Xáàudi nos Deus falutà-

ttm

'Sponsísque reddens preemia.

uocümque tendis, V írgines

risnofter : ut , ficut de

u Ajj

&

quüntur, atque làudibus

beáte .N. Vírginis tuzfefti-

i

l

J n j

Poft te canéntes cürfitant ,.

vitáte gaudémus ; ita pia de-

Hymnósque dulces pérfon&t. | votiónis erudiámur afféttu.

Raj

Per Dóminum.

1 ün&

r

]

"

'T e deprecámur süpplices;

Antiph.

Noftris ut addas sénfibus ,

$1 fuerint plures ,

Hs

Nefcíre prorfus ómnia

Prudéntes Vírgines, aptáte

*f

WT

Corruptiónis vülnera.

veftras lámpades : Eece fpon-

et .

j

:

ffa

4

V: irtus, honor ; laus;

glöria, fus venit,exíte óbviam ei

-

.

Commune Virginum.

D

Ct

l,

i

y'. AdducénturRegi vírgines

Ad Nonam, Antiphona.:

poft eam. .

Próxims ejus | Ifta eft fpeciófa.

afferéntur t

Orati

Capitulum. . Eccli 5x. b

iin

li

A nobis,quzefumus Dó-

mine Deus meus, ex-

ibemi

mine Deus nofter , San-

D

altáfti fuper terram. ha-

&àárum Vírginum & Marty-

bitatiónem meam , & pro

l

m

rum tuárua N,&.N. pal-

morte defluénte deprecáta

Aitum

masincefsábili devotióne ve-

fum. Invocávi Dóminum Pa-

»Qrt

nerári : ut ,quas digna mente

trem Dómini mei, ut non de-

NH

IN

non póffumus celebráre , hu-

relínquat mein die tribula-

d j

mílibus faltem frequentémus

tiónis mee, & in témpore

(

obséquiis. Per Dóminum.

fuperbórum fine adjutório.

Ad Tertiam, Antiphona.

&.bt. Elégit eam Deus* ,

r

Hac eftvirgo sápiens.

* Etpraelégiteam. Elégit.

y^. In tabernáculo fuo habi-

Uil

Capitulum. Fratres ,

Qui

[ vidi-

gloriátur. utfuprà

,

.

LJ

táre facit eam. Et praelégit.

VE o

g. br.S

pecie tua ,

* Et pul.

GlóriaPatri. Elésit.

chritüdinetua. Spécie.

y^. Diffüfa eft

quid.

tuis.

grátia in lábiis

Yysta

y'. Inténde , prófpere procé-

SETD

de,&regna, Et.

z.Proptéreà benedíxit te

n k

GlóriaPatri. . Spécie.

Deusin etérnum. .

i

y.Adjuvábit eam Deus vul-

Si fuerit Virgo , & non

j

L

tu fuo.

Mlartyr , dicitur fequens.

z« Deus in médio ejus , non

Capitulum.

Sap. 4«

lis ] (W'"

commovébitur.

Quàm pulchra eft cafta.

wdia ]

9.

m

AdSextam , Antiphona.

*

generátio cum claritá-

Haeceft , que nefcívit.

te'! immortális eft enim me-

i d [

Capitulum. .. 2. Cor. 1.

móriaillíus : quóniam apud

Iätis, u |

7EMulor: enim vos Dei

Deum nota eft, &

[G

; h j

D

apud hó-

]

mulatióne. Defpón-

mines.

dienim vos uni viro vírgi-

x.br.Elégiteam, ut fuprà,

t

nem caftam exhibére Chrifto.

Ad Velperas, Antiphonz,

« flüti

j d

&. br.

Adjuvábit eam

Pfalmi , Capitul. & Hymnus

uelt

*Deus vultu fuo. Adjuváb

it

utini. Vefperis. Ixxxvi.

yDeus in médio ejus, non

y'. Diffüfa eft grátia in lábiis

?Xæ

commoveébitur. Deus vultu.

d

tuis. m. Proptereà benedíi-

Glória Patri.

Adjuvábit.

xit teDeus in. s&etérnum.

y.Elégit eam Deus, & pra-

Ad Magnificat ,. Antiphona

u

Is€

er

elégit eam.

Veni fponfa Chrifti , áccipe

u

w.in tabernáculo fuo habi-

B

corónam ,quam tibi Dómi-

Y

táre facit eam,

nus preparávitin a&térnum.

li

Tl

$3

&

j

;

cä.

Commune Virgïnum.

Le&io ii

l

Alie Le&. pro Virginibus,

r

f

j

Pro Virgine & Martyre ,

A

udábit usque ad mor-

1

L

em ánima mea Dómi-

p

ac pro Ma:tyre tantüm Le-

lmh' j

(

Giones primi No&urni le-

num , & vita mea appropín-

i

N

gu

ntur etiam ut infra.

uanserat in inférno deór-

Delibro Ecclefiáftici.

fum.

Circumdedérunt me

ht

u

V

À

LeGioi.

ca! Iu

ündique, & non etz5 qui ad-

f

NI

Onfitébor tibi Dfíe Rex,

rb

juváret. Refpíciens eramad

1 M

& collaudábo te Deum

adjutórium hóminum,& non

Salvatóré meum. Confitébor

erat. Memoráta fum miferi-

Mu

LCUUO !

nómini tuo quóniam adjütor

córdie tuz Dómine, & opera-

N

& proté&tor fattuses mihi , &

tiónis tug;,qusz à fzculo funt.

TÜ

)

liberáfti corpus meum à per-

Quóniam éruis fuftinéntes te

/

ditióne , à láqueo Iinguz iní-

Dómine, & líberas eos de

(

yi

que,&àlàábis operántium

máànibus Géntium.

(ui

£ s

mendácium , & in confpcttu

». Diffüfa eft grátia in lábiis

ii

aftántium faétus es mihi adjü-

tuls.

* .Proptéreà bene-

p d

tor.Et liberáfti me fecüándüm

dixit te Deus in a&térnum.

at

mulütüdinem mifericórdise

y^. Spécietua, & pulchritü-

1 Q

nóminis tui à rugiéntibus ,

sttüpt

dine tua inténde , prófpere

preeparátis.ad efcam , de ma-

procéde, & regna. Proptéreà

ünden 4

nibus qnaréntium ánimam

benedíxit.

iil

eva

(hrf (

meam , & de portis tribula-

Le&io

ul

tiónum, qua circumdedérunt

Xaltáfti fuper terram

tj li

"o m

me: à prefsüra flammaz, quae

habitatiónem meam , &

eircümdedit me , & in médio

pro morte defluénte deprecá-

ais y

ignis non fum aftuáta:de alti-

ta fum.

Invocávi Dóminum

g v

tüdine ventris inferi , &à lin-

Patrem Dómini mei, ut non

TET

gua coinquináta, & à verbo

derelínquát me in die tribula-

aatrisaugc

qendácii,à Rege infquo , &

tiónis meze ,

in témpore

lr ,

à lingua injüfta.

fuperbórum fine adjutório.

Laudàbo. nomen tuum afst-

e&idnepc

X« Veni fponfa Chrifti, ác-

A0 (

cipe corónam, quam tibi Dó-

dué, & collaudábo illud in

ms &hL

minus praeparávit in stér-

confeffióne , & exaudita eft

*

tl tj

num

*

pro cujus amóre

orátio mea.

Etliberáfti me

^ttt [

sánguinem tuum fudiífti

?

de perditione, & eripuífti me

tl

Etcum Angelis in paradií-

de témpore iníquo.Proptéreà

ntmm;;m

fumintroitti,

confitébor , &laudem dicain

Vi

tibi , & benedícam nómini

Y* Venitlé&a mea , & po-

Vg

nam inte thronum meum ,

Dómini.

tj

quia concupivitRex fpéciem

y Spþicie tua , & pulc

hritü-

d

ine

TL

' tgam. At CT

--

LA

Commune Virginutm.

cun

,

dine tua ;

& Inténde, pró-

& pulchritüdine tua inténde ,

L

i

(

fperé procéde , & regna.

prófperé procéde , & regna.

J

»

i

. Diffüfa eft grátia in lábiis

[.ectio

TOny.

tuis, proptérea benedíxit te

Eque inànis

ïx.æc cáutio

UE

Deus in etérnum. Inténde.

f:litq-

eft, & vana formído ,

Inténde.

qu& ad falütis viam cónfulit ,

-

Glória Patri.

Ia

[n fecundo No

[

&urno.

qua Domínica & vitália pra-

Wa

Ex libro S. Cypri

a

ini Epifco-

cépta cuítódit , ut , quze fe

Chrifto dicáverint, & à car-

umsiikmn

pi & Mártyris de difciplí-

I T

na & hábitu Vírginum.

náli cornicupifcéntia recedén-

NU

LeGioiv.

Cap. 2.

tes,tam carne,quàm mente fe

Deo vóverint , consümment

t

Unc nobis ad Viírgines

tht

N

fermo eft , quarum quó

opus fuum magno pramio

a

fublímor glória eft , major &

deftinàtum ; nec ornári jam ,

curaeft. Flos eft ille Eccle-

autplacére cuíquam,nifi Dó-

nl

fiáftici gérminis , decus atque

mino fio ftüdeant,à quo mer-

Mi

cédem virginitátis expé&tant;

ornaméntum grátim fpiritá-

T

