malapro bonis : * & ódium

vit fieut aqua in interióra e-

o dilectióne mea.

jus, & ficut óleum in óffibus

ie

ejus.

wl

onftítue fuper eum pecca.

IT

tórem:* & diábolus ftet

,ä-

jatei ficut veftiméntum ,

dextris ejus,

quo operítur : * & ficut zona,

J

d

r

qua

24

Sabbato ad Laudes.

uéntibus ánimam meamr.

j

j

j

a femperprecmgitur.

u

j

ul

í

oc opus eórum , qui de-

A

d.

Confitébor

Dómino

4

nimis in ore meo.

l

trahunt mihi apud. Dómi-

pnum:* & qui loquüntur mala

PecrÁnnum,y. — Dómine

]

advérfüs ánimam meam.

exáudi oratiónem. meam.

;

qny

EttuDómine , Dómine fac

€. Et clamor meus. &c.

i

mecum propter nomen tu-

in Adventu , y.

Egredié-

Qwf

s

H

um: *quia fuávis eft miferi-

tur Dfís de loco fan&to fuo.

x

córdia tua.

X. Véniet , ut falvet pópu-

Ium fuum.

qn

f

Líbera me , quia egénus , &

n

pauper ego fum : * & cor

Pro B.Maria , y. Diftüfa

l

1neum conturbátum eft intra

eft grátia in lábiis tuis.

i ij

1

1

p

me.

X« Proptéreà benedixit te

$ icut umbra, cüm

deglilïaf ;

Deus in etérnum.

uhï rnf

ablátus fum : * & excüffus

AD LAUDES,

iA

fum ficut locüftz.

Ajía. Benígne fac in bona

ii

G énua mea infirmáta funt

voluntàte tua Dómine.

s

iiit

à jejunio :* & caro mea im-

almus. M iferére. 58.

mutátaeft propter óleum.

Aíi. Bonumeft.

m&p

AL

l

Et ego fattus fum oppró-

Píalmus 9r.

briumillis:* vidérunt me ,

Onum eft confitéri Dó.

ab

| d.

& movérunt cápita fua.

mino, * & psállere nó-

Adjuva me Dómine Deus

mini tao Altíffime ;

a

meus: * falvum me fac fe-

À d annuntiàndum mané mi-

st

cündüm mifericórdiam tuam.

fericórdiam tuam ; * & veri-

[inm

Etfciant , quia manus tua

tátem tüam per noCtem.

tsl

hec:*& tu Dómine fecífti

Yn decachórdo pfaltério , *

t5

eam.

cum cántico in cíthara.

D

Wialedícentilli , & tu bene-

Q uia delectáfti meDóminein

tin

dices: * qui insüárgunt in me ,

fattüra tua: * & in opéribus

t

-confundántur

fervus au-

mánuum tuárum exultábo. :

m |

tem tuuslatábitur.

àm magnificáta funt ópera

DA

1 nduántur, qui détraliunt mi-

tua Dómine ! * nimis

ro-

i]

hi , pudóre: * & operiántur

fündze fa&e funt cogitatió-

i

ficut

diplóide

confufióne

nes tua.

l

fua.

Vir insípiens non cognófcet:*

W

C onfitébor

Dómino

nimis

& ftultus non intélliget haci

AU

:

inore meo : * & in médio

Cüm exórti füerint pecca-

Vl

qmnultórum laudábo eum.

tóres ficut foenum , * & ap-

1

O uia áftitità dextris páupe-

parüerint omnes , qui ope-

Eub

zis, * ut falvam fáceret à per-

rántur iniquitátem.

A

( !

Sabbato ad Laudes.

U tintéreant in feculum fe-| & quafi

fülle fuper grämï-

!

Ut ]j

T

culi: * tu autem Altíffimus

na; * Quia nomen Dómini

invocábo.

?.D

in a&térnum Dómine.

uóniam ecce inimíci tui|D ate magnificéntiam Deo

n'meam,

p

ómine , quóniam ecce ini-

TO

noftro: * Dei perféé&ta funt

mícitui períibunt : * & di-

ópera , & ommnes vie ejus

fpergéntur omnes , qui ope-

judícia.

ünäogfäg.m

rántur iniquitátem.-

D eus fidélis , & absque ulla

t Wi

Etexaltábitur ficut unicórnis

iniquitáte , juftus & re&us; *

cornumeum : * & fené&tus

Peceavéruntei, & non filií

- D

1neh in mifericórdia überl.

ejus infórdibus.

u

E t defpéxit óculus meus ini-

G enerátio prava atque per-

fdeit l

mícos meos: * & in infurgén-

véría * Hzccine reddis Dfío ,

tibus in me malignántibus

pópule ftulte , & insípiens ?

)ER,

áudiet auris mea.

*

N umquid non ipfe eft Pater

U Dy

uftus ut palma florébit

tuus,* qui pofsédit te , &

(

i

!

cut cedrus Líbani multiph-

fecit, & creàávit te ?

$

cábitur:

Meménto diérum antiquó-

P lantáti in domo Dómini , *

rum , * cogita

l

in átriis domus Dei noftri

síngulas.

generatiönes

fit ]j

florébunt.

jntérroga patrem tuum, &

[ere

À dhuc multiplieabüntur in

annuntiábit tibi

* majóres

fené&a überi : * & bene pa-

tuos , & dicent tibi.

]

tune r

uando dividébat — Altíffi-

tiénteserunt, utannüntient.

ver

uóniam

reétus

Dóminusé

mus Gentes: * quando

Il

eus nofter: * & non eft iní-

ràbat filios Adam.

fegag

,

quitas in eo.

Conftítuit términos popu-

i

Afíía, Bonum eft confitéri Dó-

lórum * juxtanümerum filió-

J

mino. Aílja.

Mliétuant Dó-

rum Iírael. .

minum omnes fines terra.

pétts

P ars autem Dómini , pópu-

f

Píalmus. Deus Deus meus, *

lus ejus: * Jacob funículus

i

(pert

adte. 18:

haereditátis ejus.

Invéniteum in terra desér-

3 pïü-

Afia. Date magnitüdinem.

gitatid-

Canticum Moyfi. Deut. 22.

ta. * in loco horróris , &

Udite coeh , quse 1o-

vafta folitüdinis.

Circumdüxit eum , & dó-

i

quor , * àudiat terra

)

et t

verba oris mei.

cuit : * & cuftodívit quafi

Lt

C oncréfcat üt plüvia do&-

pupíllam óculi fui.

*"jrfv

rína mea, * fluat üt ros eló-

Sicut áquila próvocans ad

u

quium meum.

volándum pullos fuos , * &

fuper eos vólitans.

Q uafi imberfupcrlherbam ?

i

X X«

x

126

S

u P

j

d Laudes,

i

gxpándit alas fuas ,

meam ab eis, * & confidérá-

j

bo novíffima eórüm;

i

g

sumpfit eum , * atque portà-

U

vit in hümeris fuis.

Generátio enim pervéría

ju

4»Óóminus folus. dux . ejus

eft , * & infidéles filii.

fuit: * & non erat

'cum €o

ipfi me provocavérunt in eo,

A:

PM»

-deus aliénus.

-

a

qui nori erat deus , * & irrita-

w

rül(m [

onftituit eum fuper excél-

véruntin vanitátibus fuis.

i

J

fam terram : * at coméderet

Et ego provocábo eosineo ,

memm

i

fru&tus agrórum.

qui non eft pópulus , * & in

i

qU

(j t sürgeret mel de petra , *

gente ftultairritábo illos.

i

oleümque de. faxo duríffimo.

ígnis fuecénfus eft in. furóre

rl

hr

jgyutyrum de armeénto , & lac

meo ,* & ardébit ufque ad

!

€ óvibus * cum ádipe agnó-

inférni novíffima.

[

rum , & aríetum filiórum

!

Jjevorabítque : terrám cum

U ll

3Bafan.

gérmine fuo ; * & móntium

TR

ïü

pthircos cum medülla trí-

|

fundaménta combüret.

ÀN

tici , * & sánguinem uv&e

C ongregábo fuper eos ma-

bíberet meraciffimum.

i

j

la , * & fagittas meas com-

V

m i

,ncrafsátus eft dilé&tus , &

plébo in.eis.

fecalcitrávit , * incrafsátus ,

N

C onfuméntür fame ,* & de-

sidsm

impinguátus , dilatátus.

vorábunt eos aves morfíü

amariíífimo :

Jeef

Jr

'erelíquit Deum . fattórem

ATT

ï

uum , *. & recéffit à Deo

p entesbeftiárum imrüíttam

falutári fuo:

st

in eos : * eum furóre trahén-

d

proyocavérunt etiin diis alié-

tium fuper terram , atque

nis ,* & in abominatiónibus

l

ferpéntium :

D

$

TAR

ad iracündiam concitavérunt.

F'oris vaftábit eos gl

ädius $

àmmolavérunt dzemóniis ,

a r

& intus pavor , * jüvenem

fedi

& non Deo ; * diis, quos ig-

imul ac vírginem , lactén-

norábant.

tem cum hómine fene:

ld

Novi

recentésque

vené-

Dixi: Ubinam funt ? * cef:

PU J

sáre fáciam ex hormiíribis

RRU

runt * quos non coluérunt

pátres eórum.

j

memóriam eóruni.

li

Pal

D eum , qui te génuit, dere-

Sed propter iram inimiicó-

liquifti , * & oblítus es Dó-

rumi díftuli : * neforte fu-

blhhw

il

iini creatóris tui.

perbírenthoftes eórum.

XVidit. Dóminus , & ad ira-

Ht dícerent :: Manus noftrá

[

cündiam concitátus eft : *

excélfa; & non Dómirius , *

quia provocavérunt eum fi-

fecit heec ómnia.

lii füi , & filiz.

äïl[

|

Gens absque consílio eft ; &

Et ait : Abfcóndam fáciem

am sá«

!

T

ünf: prudértia. * Utin

pe

Sabbato ad TL audes.

12

"t

4

p&reiït ,« int&llfge

"i,

rent , ac, Vidéte, quód ego fur fo

]us,*

noviffima providérent.

non fit lius Deus prater

AT

uómodo perfequátur unus

me.

lm

d

iníllia ?

mille ,* & duo fugent decem

E. go occidam , & ego vivere

Ndn 1

ln

áclam :

percütiam , & ego

l

lnj

N ónne ídeó,, quia Deus fuus

fanábo ,

t

ii

véndidit eos , * & Dóminus

* & non eft, qui de

conclüfitillos ?

manu mea poffit erüere.

X Cbl

i,evábo ad. coelum manum

lg, f

N on enim eft Deus nofter üt

meam, & dicam: * Vivo

Y jl

dii eórum: * & inimíci no-

N

ego in aeternum.

lf

fj

ftri funt jüdices.

S i acüero ut fülgur ,. glá.

D e vínea Sodomórum, vínea

Ü (üe i

eórum : * & de fuburbánis

dium meum : * & arripüerit

judícium manus mea:

TAf Ql

Gomórrhe :

Reddam ulüónem hóftibus

U va eórum uva fellis, * &

TOntil

meis, * & his, qui odérunt

lii

botri amaríffimi.

me, retríibuam.

W

$ mi

F'el dracónum viníí eórüi,* &

Inebriábo fagíttas meas sán-

venénum áfpidum infanábile.

s Qf

guine , * & gládius meus de-

Nónne hec cóndita funt

vorábit carnes.

tl

apud me , * & fi

gnátain the-

De cruore occisórum , * &

sáuris meis ?

65 li

de captivitáte , nudáti inimi-

Meaeft ültio , & ego retri-

córum cápitis.

UTR

buam in témporé, * ut labá-

tur pes eórum.

Laudáte Gentes pópulum

étraht

ejus , * quia sánguinem fer-

uxta eft dies perditiónis, *

vórum fuórum ulcifcétur :

, aQ

h

adéffe feftínant témpora.

udicábit

Et vindít&lam retríbuet in

fhis

Dóminus pópu-

hoftes eórum , * & propítius

um fuum ,* & in fervis fuis

erit terre pópuli fui.

jiem

miferébitur.

Afia. Date ma

, lil

gnitüdinem

L

Ü

V idébit , quód infirmáta fit

Deo noftro.

I

manus, * & claufi quoque

Aiía. Incymbalis benefonán-

defecérunt , refiduique con-

tibus laudáte Deum.

iib

sümpti funt.

PíaImus. L audate Dóminum

i

Et dicet:Ubi funt dii eórum,*

dé coelis. 29.

iic

in quibus habébant fidüciam?

Capitulum. Rom, 12.d

fl

lttfä l

Dequorum víttimis. come-

X precéffit , dies au-

débant ádipes , * & bibébant

IN

tem

y nl

vinum libáminum :

. appropinquávit.

ii :

Abijciámus ergo ópera tene-

$ urgant , & opituléntur vo-

bràárum, & induámur arma

bis ; * & in neceffitáte vos

i0€"1£

lucis. Sicut in die honéfté

prótegant.

ambulémus.

Juy

Pg'

H yi-

»

*128

Dominica ad Vef eras.

n

Hy

Argam virtütis tuæ emít«

j

!

Urór:

aj

aänï'parcit po-

tet Dommus ex Sion: * dg.

|

;

i

mináàrein médio inimicórumt

(

lum ,

j

"Terris dies illábitur :

tuórum.

j

i

:

;

Lucis resültat fpículum :

[ ecum prmciplum in die

i

Diícédat omne lübricum.

virtütis tue in fplendóribus

SanGórum :

* ex ütero ante

Ij

p hantásma no&tis éxulet :

M

wun

MIentis reátus córruat :

lucíferum génui te.

|

Quidquid tenébris hór ridum

rávit Dommus , & noüu

h. /

j

iM

INox àttulit eulpe , cadat.

poenitébiteum : * Tu es Sa-

i

hii

U t mané , quod nos ültimum

cérdos in

aetérnum fecün-

1UI?

;

ï

!

'gfil

Hic deprecámur cérnui ;

dümórdinem Melchifedech.

W !

Cum Íuce nobis éffiuat ,

Dommus à dextris tuis :

*

|

ügbü

rl

Hoc dum canóre cóncrepat.

confrégitin die ira fuse reges,

]i

u

D eo Patri fit glória,

dicábitin natiónibus ,

ims

um

Y

Ejusque foli Filio ,

plébit ruínas :

* conqua('sablt

t

j

Cum Spíritu Paráclito ,

cápitain terra multórum.

De torrénte in via bibet

r

jN

Nunc, & per omne facu-

M

]um.

Amen.

proptéreà exaltábit caput

"Repléti fumus mané mi-

Afía, Dixit Dóminus Dómi-

W

n

[s

ricórdia tua. -

no meo , Sedeà dextris me1s.

Exultawmus, & dele&au

Afla. Fldeha.

t

iUj

TUf

umus.

Pfalmus 11c.

O

nfitébor tibi Dómine

j

d Benem&us,Anhphona.

n'hlnï

llummare Dómine-

» qui

C;

in toto corde meo: * in

m ténebris fedent :

& dlrlge

consílio juftórum , & congre-

n

At

edes noftros in Viam pàcis ,

gatióne..

Deus I(rael.

IMiagna ópera Dómini , * ex-

Y

"

4"Preces , quando dicend&

quisíta in omnes voluntátes

funt habenmx iupra in Fe-

ejus.

ittir

Conféffio , & magnificéntia

Titgy

ma feämda.

INICA

opus ejus: * & Jufhtla ejus

jl

"n

.ad V efperas,

manet in fzeculum fzeculi.

if

P ater nofter.

A ve Maria.

Memonam fecit mirabílium

k

,

i

. Deus in adjutórium. 17.

fuórum , 1iséricors & mis

l

Aifia.

Dixit Dóminus.

ferátor Dóminus:

* efcam de«

8f

Pfalm $ X005

dit timéntibus fec.

l aj

Ixit DóminusDfto meo: *

iMemor erit in fa&culum te-

A

Sede à dextris meis :

ftaménti fui * virtütem ópe-

Ti

onec ponam inimícos tUOS,

rum fuórum annuntiábit pó»

*ü

E;

abéllum pedurm tuórum.

-pulo fuo,

j

y

Ut

u

| Dominica ad VEfperas.

129

U

Q

lOn:!ï

U t det illis hereditátem,p arátumcor ejus fperáre in

;

Géntium : * ópera mánuum| Dfio, confirmátum eft cor e-

nj

ejus, véritas & judícium.

jus : * non commovébitur,do-

F idélia ómnia mandáta ejus: | nec defpiciat inimicos fuos.

EE

"

confirmáta in faculum fe-|D ifpérfit, dedit paupéribus

Anlr

p

culi: * fattain veritáte &

juftítia ejus manet in fzecu-

lum fzculi

* cornu e

eequitáte.

jus

R edemptiónem mifit pópu-

exaltábitur in glória.

:* Uy

1o fuo: * mandávitin etér-

P eccátor vidébit, & irafcé-

U&$

num .teftaméntum fuum.

tur, déntibus fuis fremet , &

1 f

S an&tum , & terríbile nomen

Md

tabéfcet, * defidérium pecca-

ejus: * inítium fapiéntie ti- |tórum períbit.

tujg :

wmor Dómini.

Afdi. In mandátis e

jus cupi

[ C

Intellé&us bonus ómnibus| nimis.

J , qm

faciéntibus eum : * laudátio |A fía,

Sit nomeni Dó n

uafs

li

ejus manet in faculüí fzeculi.

Pfalmus r18.

Uf

Áfía, Fidélia ómnia mandáta

Audáte püeri

Dómi-

J !

he

ejus , confirmátain faculum

L

num : * laud

*

áte nomen

i

feculi.

Dómini.

is Din

Afia.

In mandátis.

Sit nomen Dómini bepedi:Q

AT 1

ll

il

Pfalmus 11r.

|&um: *ex hoc nunc

y

Eátus vir, qui timet Dó- | que in feculum.

x

B

ininum :

* in mand

a

itis| A folis ortu usque ad occ;i-

*

LUR

ejus volet nimis.

|h

2

L

Minps * laudäb-';lg» nomen D

p

P otens in terra erit femen | mini.

A

E

v

3

PC N

ejus: * generatio reCtórum |É. xcel

fus- fuperomnes(ïe

n

(

..

tingt

benedicétur.

tes Dóminus , * &

5

:

Tüper eos«

*

lj n

G lória & divítie in domo |los glória ejus.

4

.

p

ejus: * & juft

f

u

1

ftia ejus manet () uis

icut Dóminus Deu

infeculum feculi.

nofter, qui in altis hábitat , *

E xórtum eft in ténebris lu- | & humilia ré

R

Frïce'(z!ia

fpicit il? (:-g-el(x)k ,

d t

j

men re&tis : * miséricors, & | &interra ?

miferátor , & juftus.

üfcitansàterra ínopem

':sï'ï*ä

cult.

bitut

ll

jucündus homo, qui mife-|& de ftércore éri

rétur, & cómmodat,difpónet | perem :

gens j Päu—

;

M

inci;-

(ami

fermónes fuos injudício : *j t cólloceteum cum pr

quia in atérnum non com-|pibus , * cum

movébitur.

pfixïcfpib -

il

ii

ópuli fu.

Ín memória etérna erit ju- | ui habitáre facit ftérilem

j

ftus: * ab auditióne

Yi

l

l

F

"

j

mal.a non

indomo,* matrem filifnjum

* timebit.

letántem.

P

*

Afía.

j

20

Dominica ad V efperas.

fa, Sitnomen D

n

if benedí- | dient : * nares habent , & non

|

um in fzcula.

odorábunt.

n

y

Afía, Nos qui vívimus.

us habent, & non pal.

pb

unt : pedes habent , &

[

H

non ambulábunt : * non cla-

jf

GN e'xitu. Ifraäüggl ïäfä; -

j

to , * domus

:

mábunt in gütture fuo.

:

ulo bárbaro :

Jacob de pQ-

Símiles illis fiant , qui fáciunt

(

il

pa&a eft Judea fan&tificátio

ea: * & omnes, qui confidunt

ejus , * Ifrael potéftas ejus.

ineis.

Domus Iírael fperávit in

Máare vidit,& fugit: * Jordá-

;

nis convérfus

eft retrór-

Dómino : * adjótor eórum ,

i

lu

um.

& proté&or eórum eft.

l

M

d

Montes exultavérunt,ut aríe-

,

omus Aaron fperávit in

T

tes;* & colles ficut agni óviii.

b

Ó

mino :* adjütor eórum ,

MM

)uid eft tibi mare , quod

& proté&or eórum eft.

hr

$

a

ugffti : * & tu Jordánis , quia

ui timent Díím , fperavé-

"M

convérfus es retrórfum

runtin Dómino: * adjütor eó-

1]

Montes exultáftis ficut aríe-

rum , & proté&tor eórum eft.

du

tes: * & colles ficut agni

Dóminus memor fuit noftri:*

u)

I

óvium.

& benedíxit nobis.

l

rriota eft ter-

W

: A fácie Dómini

Benedíxit dómui Ifrae] : *

t

ra, * à fácie Dei Jacob. :

benedixit dómui Aaron.

['d

Oui convérüt petram in

B enedíxit ómnibus , qui ti-

Qf

ftagna aquárum , * & rupem

ment Dóminum , * pusíllis

At

in fontes aquárum.

cum majóribus.

*l!a'fle,F

! on'hobis Diíenon nobis : *

À djíciat

Dóminus fuper

1

fed nómini tuo da glóriam.

vos:* fuper vos , & fuper

Super mifericórdia tua, &

filios veftros.

4y

veritáte tua: * nequándo di-

Dua

Benedí&ti vosà Dómino , *

At

cant Gentes ; Ubi eft Deus

qui fecit caelum & terram.

eórum ?

Coedlum coeli Dómino :

*

^ Dmg

ht

Deus autem nofter in cce-

terram autem dedit filiis hó-

lo : * ómnia , 'quæcümque

minum.

N

vóluit , fecit.

'N on mórtui laudábunt te Dó-

;

i

|

El

Simulácra Géntium argén-

mine ,* neque omnes , qui

tum & aurum : * ópera má-

defcéndunt in inférnum.

ll

l

-

il

nuum hóminum.

$ ed nos ,qui vívimus ,bene-

O shabent , & non loquén-

dícimus Dómino , * ex hoc

T

tur: * oculos habent , & non

A

nunc, & usque in fzculum.

W

vidébunt.

Affa.

Nos qui vívimus, be-

nedícimus Dómino.

x

r

E

À ures habent , & non àu-

á-

W

fubem,&

Dominica ad V efperas,

C

itulum. . 2. Cor. 1.

'ey

*

nedí&tus Deus, & Pater

ab Ottava Fpïphanïæ 'usqu:e

ad Donminicam primam Qua-

d

M

D

Dómini noftri Jefu Chri-

dragefims. Similiter & Ver-

"n

Tij (

fti , Pater mifericordiárum ,

ficuli Antiphonz autem cum

UWfUO

& Deus totíus confolatiónis ,

Pfaimis femper dicuntur ut

]t, qm

Al

Qui confolátur nos in ommi

fuprà,quando fit Officium de

tribulatióne noftra.

qUI c(]nf[du

?

U&

Dominica, exceptis Domini-

cis Advéntus , qua. habent

feiyy

Ucis Cfeäto

r óptime ,

Antiphonas proprias.

L

ucem diérum próferens,

ÜT &jny

Primórdiis lucis novae

Canticum B. Marig Virginis,

i

rj

Mundi parans originem.

Agnkflïccaaet * änima mea

ui maneé junttum veéfperi

M

Dóminum.

' COrly

)

eff,

iem vocári precipis ,

E t exultávit fpíritus meus *

Iilábitur tetrum chàos ,

in Deo falutári meo.

p

Audipreces cum flétibus.

Qjütort

uia refpéxit humilitátem

um d

TN e mens graváta crímine ,

ancíllz fuze: * ecce. enim ex

Qw

Vite fit exul münere ,

hoc beátam me dic

Dum nil perénne cógitat ,

generati

cnt omnäs

mnes —

imlfrael ;

Seséque culpis ílligat.

Q ula fecit

magna , q

latün

C oeléfte pulfet óftium :

pote

üm no-

Vitále tollat preemium :

5, (

Vitemus omne nóxium :

EA

iferic

dia

$.à pro«

* pis

Purgémus omne péffimum.

gén

ogéries * -tim

büs

tü.

s f

P reita , Pater piíffime,

&l

l

]

Patríque compar Unice,

ecit.

votántom i5 brkdé

!

Cum Spíritu Paráclito ,

fo** difi

te cordis fui.

périit 'apérbos méi-

m

Regnans per omne fsculum.

Amen.

ID epófuit poténtes d

TRf

Y^. Dirigátur Dfíe orátio mea. | & exaltávit hümiles

efede , *

lm :

(s i

*. Sicut incénfu

m in con-|Efuriéntes implévit bonis : *

fpé&u tuo.

& dívites dimífit inánes.-

ttel

Predi&us. Hympus cum |S ufcépit Ifrael püerum- fu.

fuo Verfu dicitur à Domini- |um

,* recordátus mifericór-

51

ca fecunda poft Epiphaniam ,

diez fua.

um

usque ad Dominicam primam

S icut locütus eft ad patres

n ,b?

* n

Quadragefima — Capit. veró

noftros , * Abraham & sémini

pradittum dicitur in eisdem ejus in fzcula.

feti!

Dominicis poft Epiphaniam

G- lória Patri.

Yf ]

usque ad Septuag. tantüm.

Deinde dicitür Ánti

phona

J

* Dicitur etiam in feriali Offic.

: A& Oratio propria.

2

FE.-

Feria fecunda ad V efperas.

'1

Ü

V

FERIA

SECUNDA.

proómnibus,que retribuit

4

ad Vefperas.

mihi.

Y

|

l

Afífa. Inclinávit.

C álicem falutáris accfpiäm:*

jl

Pfalmus 114.

& nomen Dómini invocábo.

í

J

'.»

Ó

WV ota mea Dómino reddam

ä

Tléxi , quóniam exáudiet

umhh

D

Dóminus * vocem ora-

coram omni pópulo ejus: *

tiónis meze.

P

VXPXDO

pretiófa in confpéttu Dómini

m

qn

() uia inclinávitaurem fuam

mors Sanctórum ejus.

mihi; * & indiébus meis in-

T

Dómine , quia ego fervus

gt

vocábo,

tuus : * ego fervustuus ; &

C ircumdedérunt me dolóres

filius ancille tua.

w

«

mortis: * & perícula inférni

irupíti víncula mea : *

invenérunt me.

tibifacrificábo hóftiam lau-

j

ii

tf

MP

T ribulatiónem , & dolórem

dis, &nomen Dómini invo-

invéni ; * & nomen Dómini

cábo.

/

h l

j

invocávi.

V ota mea Dómino reddam in

O Domine líbera ánimam

confpéttu omnis pópuli ejus:*

(

meam :* miséricors Dómi-

in átriis domus Dómini, in

N

nus , & juftus, & Deus no-

médio tui Jerüfalem.

N

N

fter miferétur.

m

1$» Crédidi, propter quod

Cuftódiens párvulos Dómi-

locütus fum.

xilm

nus: * humiliátus fum , &

Afíà. Laudáte.

AT

1l

Píalmus 116.

1

liberávit me.

C onvértere ánima mea in ré-

udáte Dóminum omnes

u &i

L

L

[ T

'quiem tuam: * quia Dóminus

entes : * laudáte eum

dc r

benefécit tibi.

omnes pópuli.

3qu

uóniam confirmáta eft fu-

uia erípuit ànimam meam

AO

i

morte: * óculos meos à là-

per nos mifericórdia ejus : *

fic,

& véritas Dómini manet in

D l s

TRU

crymis , pedes meos à lapfu.

P lacébo Dómino* in regióne

atérnum.

sþ.J

r eH

vivórum.

Aiía.

Laudáte

Df

Döminum

1

Afía. Inclinávit Dóminus au-

omnes Gentes.

finí

rem fuam mihi.

418.

Clamávi.

Canticum Graduurn.

A |

Afía.

Crédidi.

:

Pfalmus 115.

Pfalmus 119.

I*

Rédidi , propter quod

D Dóminum;cüm tribu-

Itj

locütusfum: * ego au-

A

lárer , clamávi : * & ex-

tem humiliátus fum nimis.

audívit me.

lUSCH

*

u

É go dixi in excéffu meo

óminelíbera ánimam me-

Omnis homo mendax.

N

am à lábiis infquis,* & à liu-

L

ln

Q uid retríbuam Dómino , *

gua dolófa.

nl

€

uid

:

Feria-fccuädä ad Vefperas.

135 —

u Ij

uid detur tibi, aut quid

itulum,

?. Cor. 1.

É

eneditctusDeus,& Pater

3

yponátur tibi * ad linguam

ïsa,cüþiän

dolófam ?

B

Dómini noftri Jefu Chri-

UT

Sagitte poténtis acüte,*cum

fti, Pater mifericordiárum ,

U0 tej

carbónibus defolatóriis.

& Deus totius confolatiónis ,

|

Heu mihi , quia incolátus

qui confolátur nos in omni

l

tribulatióne noftra.

du

meus prolongátus eft, ha-

bitávi cüm habitántibus Ce-

Hy

LU

dar

* multum íncola fuit

ménfe cälimä:önditdr *

Tl

ánima mea.

I

Qui mixta ne confünde-

Cum his, qui odérunt pa-

rent ,

Ihe .

cem , eram pacíficus: * cum

Aquzfluénta dívidens ,

im |

loquebar illis, impugnábant

Coelum dediífti limitem.

ini i

me gratis.

F. irmans locum cceleéftibus ,.

Afía, Clamávi, '& exaud

i-

Simiülque terrz rívulis ;

eddm

vit me.

;

Ut unda flanmas témperet ,.

ieju

Afía. Unde véniet.

Terrz folum ne diffipent.

blïflüi,

Pfalmus 120.

] nfündenunc , piífiime,

f

l

Evávi óculos meos in

Donum perénnis grátie:

montes, * unde véniet

Fraudis novz ne cáfibus

p

E

auxilium mihi.

Nos error átterat vetus.

A uxílium meum à Dómino,;*

T. ucem Fides adáugeat :

;

qui fecit coelum & terram.

Sic láminis jubar ferat ;

EU

Non det in commotiónem

Hac vana cun&ta próterat :

áte t

Hanc falfa nulla cómprimant.

pedem tuum: * neque dor-

mítet, quicuftódit te.

P refta, Pater piíffime ,

iil

E, cce, non dormitábit, neque

Patríque compar Unrice , .

Qu

dócmiet , * qui cuftódit Ifrael.

Cum Spíritu Paráclito ,

Dine

Dóminus cuftódit te, Dómi-

Regnans per omne fzeculum.

nus proté&tio tua * fuper ma-

Amen.

IU

num déxteram tuam.

y. Dirigàtur Dómine orátio

P er diem fol non urette, *

IDea. Ree

Sicut incénfum iu

confpé&tu- tuo.

neque luna per nottem.

(

Dóminus cuftódit te ab om-

Ad Magnificat , Antiphona.

ni malo:* cuftódiat ànimam

Magnificat ànima mea Dómi-

tuam Dóminus.

)u

num , quia refpéxit Deus hu-

$

d

Dóminuscuftódiat intróitum

militátem meam.

tuum , & éxitum tuum : *

In. Feriis Adv. & Quadr

mr

ex hoc nune, & ufque in

poft Afíam ad Magnificat. di-

fzculum.

cuntur fequentes Preces fie-

[/

Afia. Unde véniet auxílium

xis genibus , fi dicepde íint.

J md

mihi.

13

y:

134

Feria tertià ad Vefperas.

/

y

Si;xäe eléifon.

Deus Ifràel ex ómnibus tri-

j

€ hrifte eléifon.

bulatiónibus fuis. $. Mitte

eis Dífíe auxilium de fanGto.

;5

i

|

x yrie eléif.

P ater nofter.

/

totum dicitur clara , voce.

»;.. Et de Sion tuére eos,

i

p

.. Etne nos indüécas in ten-

y. Dómine exàudi oratió-

rfmm

tatiónem.

. Sedlíberà nos

nem meam.

&

Et clamor

,

à malo.

; Egodixi , Dó-

meus ad te véniat.

rmuml I

mine, miferére mei.

Yye Sa-

Deinde dicitur Pfolmus.

t

naánimam meam , quia pec-

Miferére mei. 58.

& infi-

Convértere

T 1

ne , G lória Patri.

yu

Dómine üsquequo.

Et

Finito Pfalmo dicitur y.

!

Dómine Deus virtütum con-

lu

W

i

deprecábilis efto fuper fer-

l

vl

u

VOS tuos.

Fiat miferi-

vertenos. g.

'Etofténde fà-

córdia tua

'&mi

ne fu

er nos.

ciem tuam , & falvi érimus.

M

f

Qu

, Quemáàdmodum

perávi-

y. Exürge Chrifte

ádjuva

n

mus in te.

Y

e

Sacerdótes tui

nos. g. Etlíbera nos prop-

induántur jüftítiam.

ter nomen tuum.

W

. Et Sanéii tui exültent. -

x. Dómine exáudi oratió-

gl

. Dómine falvum fac Re-

nem. meam.

£. Et clamor

j

m

gem-

C

Etexáudi nos in

meus ad te véniat.

die, qua invocavérimus te.

y. Dóminus vobíscum.

fl

ln

x«, Salvum ífac pópulum tu-

w. Et cum fpíritu tuo.

um Dómine, & bénedichzre-

Oratio , quando propria

uT

ditáti tuae.

non affignatur , dicitur de

ttbtn

COOHURE rege eos,

is

& extólle illos usque in s&-

Dominica precedenti , ut hà-

térnüm.

. Meménto con-

betur in proprio de Temp.

]t

|

gregatiónis tuze.

Antiphonge cum Pfalmis

W.

x.. Quàm poffedifti ab inítio.

femper dicuntur ad Vefp. in

h

Offic. feriali , ut hicin Pfalt.

At

x-, Fiat pax in virtüte tua.

x, Et abundántia in türribus

Hymni vero ab O&Gtava Epi-

n

PT

tuis.

W

Orémus pro fidéli-

phanie usque ad Dominicam

busdefünGtis. w Réquiem

primam Quadragefima. Afíae

i

zetérnam dona eis Dómine, &

autem ad Magnificat eisdem

ia

temporib. us

lux perpétua lüceat eis.

e ad Septuag.

al

x. Requiéfcant in pace.

FERIA

T

ERTIA.

ET

3Xv. Amen.

Ad Vefperas.

j I]Unw

v, Pro frátribus noftris ab-

Aiía In domum Dómini.

.d li

séntibus.

». Salvos facfer-

Pfalmus 121.

K

i

vos tuos, Deus meus, fperán-

tátus fum in his , queze

m

tesinte. y. Proaffíttis, &

L

i&ta funt mihi : *in do-

"üli

Libera eos

mum Dómini ibimus.

captívis.

Wu

i;»örbig

1

S fau-

Feriatertiaad Vefperas.

li

lls

Stantes erant pedes noftri , *| Aría.

Q

ui hábitas in coelis,

inátriis tuis Jerüfalem.

miferére nobis.

(

N

Jerüfalem , que edificátur| Ara. Adjutórium.

( 0

ut cívitas : * cujus participà

Pfalmus 123.

1 g

y

tio ejus in idípfum.

Ifi quia Dóminus erat in

Illuc enim afcendérunt tri-

N

nobis, dicàt nunc 1f-

bus ,tribus Dómini , * tefti-

rael : * nifiquia Dóminus erat

mónium Ifrael ad /confitén-

in nobis.

QR

dum nómini Dómini.

Cum exürgerent hómines

Quiaillic fedérunt fedes in

in nos , * forté vivos deglu-

lCl

W

judício,* fedes fuper domum

tiffent nos.

lm (

David.

C üm irafcerétur furor eó-

C

R ogáte , que ad pacem funt

rum in nos , fórfitan aqua

abforbutffet nos.

CL

Jerüfalem : * & abundántia

dj

diligéntibus te.

'[ orréntem pertransívit áni-

5 p

jiatpaxin virtüte tua ; &

ma noftra , * fórfitan pertran-

abundántia in türribus tuis.

síffet ànima noftra aquam in-

tolerábilem.

ORE

Propter fratres meos, & pró-

d

ximos meos , * loquébar pa-

B enedíttus Dóminus, * qui

cem de te.

non dedit nos in captiónem

*

If

ropter domum Dómini Dei

déntibus eórum.

1

noftri,* quzsívi bonatibi. | Anima noftra ficut paffe

p

Afia. Indomum Dómini e-

erépta eft *

1

de läquco ve-

(f (

tántes ibimus.

,

ul

nántium.

hábitas.

Pfalmus 122.

,Uth

L áqueus contrítus eft, * &

u

D te levávi óculos me-

nos liberáti fumus.

P

i

os, * qui hábitas in

A djutórium noftrum in no-

d

ccelis.

mine Dómini, * qui fecit coe-

Eecce ficut óculi fervórti, * in

lum & terram.

12

i

Va EP

mánibus dominórum fuórum.

Afía. Adjutórium noftrum

Sicut óculi ancílle in máni-

in nómine Dómini.

JQCAT

Áf

bus dóminz fuz: * ita óculi

Afia.

bénefac.

noftri adDüimDeum noftrum,

Pfalmus 124.

Isder

Ui confidunt in Dómi-

p ]

u

donec mifereátur noftri.

*

lh

Miferérenoftri Dómine, mi-

no ficut mons Sion :

non commovébitur in stér-

ferére noftri : * quia multüm

repléti fümus defpe&tióne.

numsqui hábitat inJerüfalem.

W

Mlontesin circüitu ejus

*

Quia multüm repléta eft

ánima noftra: * oppróbrium | & Dóminus in circüitu pópu-

$

"

abundántibus , & defpéctio

lifui ex hoc nunc , & usque

fupérbis. ..

| infe

culum.

J

l4

Q uia

V

Qö"

.. Feria quarta ad Vefycras.,

l

uia non relinquetDóminus | fti , Pater mifericordiárum ,

j

Wi

virgam peccatórum fuper

& Deus totíus confolatiónis ,

L

|

fortem juftórum : * ut non

qui confolátur nos in omni

J

')n[m

extérdant jufti ad iniquitá- |

tribulatióne noftra.

tem manus fuas.

-

J

'mnus.

F/

!

j

Bénefac Dómine bonis, * &

Elüris alme Cónditor,

b

T

Mundi folum qui sépa-

"m

rectis corde.

v

!

jol

Declinàántes autem inobliga-

rans,

tiónes,addücet Dóminus cum

10

E

Pvlfis aquaz moléftiis ,

iif

operántibus iniquitátem : *

Terram dedifti immóbilem ;

j

ii

pax fuper Iírael.

Ut germen aptum próferens

( 0

Í

f

Afia, Bénefac Dómine bo-

Fulvis decóra flóribus ,

nis , & re&tis corde.

Foecunda fructu |sífteret ,

u 8

Affa. Fa&i fumus.Pfal. 125.

Paftümque gratum rédderet.

M

N converténdo Dóminus

Mentis perüfte vülnera

.Lcaptivitátem Sion , * facti

Munda viróre grátiz ;

]ul

Ut facta fletu díluat ,

ii

t

fumus ficut confoláti.

n

'Tunc replétum eft gáudio

Motüsque pravos átterat.

"r

os noftrum ; * & lingua no-

Tuffis tuis obtémperet :

j

QUN

ftra exultatióne.

Nullis malis appróximet :

iinu

'Tunc dicent inter Gentes : *

Bonis repléri gáudeat ,

-

,;qnfugc

magnificávit Dóminus fáce-

Et mortis ictum néfciat.

AH

re cum eis.

P

Preta, Pater piíffime ,

M

N

Wagnificavit Dóminus fáce-

Patríque compar Unice ;

:

;

if

re nobifcuni : * facti fumus

Cum Spíritu Paráclito |

AA!

54

letàntes.

Regnans per omne feculum.

Convérte Dómine captivitá-

Amen.

D

tem noftram , * ficut torrens

y. Dirigátur Dómine orátio

Ó

in Auftro.

/

mea.

Al l]

Qui séminant in lácrymis , *

1. Sicut incénfum in confpé-

iT

in exultatióne metent.

utuo.

q:n'a'man

Eüntes ibant , & flebant, *

Ad Miagnificat , Antiphona.

h

mitténtes sémina fua.

Exuültet fpíritus meus in Deo

;ïOf -m.:

V eniéntes

autem vénient

falutári meo.

Preces , quando dicende

cum exultatióne , * portántes.

!

manípulos fuos.

funt, habentur fuprà in Ve-

Ti

]

Afía. Fa&ti fumus ficut con-

fperis Feriz fecundae.

134-

;

FERIA

UART A.

NI

folàáti.

/

Q

Capitulum.

2:. Cor. 1.

Ad Vefperas.

u

Enedíttus Deus,& Pater

Antiphona. Non confundé-

,

«

Dàmininoftri Jefu Chri-

tur.

Pfal.

"

E

V

Feria quärta ad Vefperas.

)4

?

Pfalmus 126.

al

em oómn

xuesdidbus 2 M

fi

A

1ü Dóminus zdificáve-

tua.

4 N rit domum, * in vanum

K vídeas filios filiórum tuó-

!

j

laboravérunt , qui adificant

rum,* pacem fuper Ifrael.

eam.

Afía, Beáti omnes ,

Condztor

qui t?-

Nifi Dóminus cuftodterit ci-

menpnt Dóminum.

li

vitátem , * fruftra vígilat ,

Afïa- Sæpe'

qui cuftódit eam.

Pfalmus 12g.

lj

Vanum eft vobis ante lucem

lOb

Lpé expugnaverunt me

sürgere : * süugite, poftquam

$

à juventüte mea , * dicat

Tiere

fedéritis , qui manducátis pa-

nunc Ifrael.

lj

nem dolóris.

Sepé expugnavérunt me à

tl

Cuüm déderit dilé&is fuis

dderé

juventüte mea: * étenim non

fomnum

* ecce heréditas

potuérunt mihi.

Id

Supra dorfum meti fabrica-

Dómini, filii, merces fru&tus

ventris.

vérunt peccatóres 5 * prolon«

Sicut fagítte in manu potén-

T

gavérunt iniquitátem fuam.

tis : * ita filii excufsórum.

IDóminus juftus concídit cer-

d

Beátus vir, qui implévit de-

víces peccatórum , * confun-

Imi

fidérium fuum ex ipfis: * non

dántur, & convertántur re-

confundétur , cüm loquétur

l

il

trórfum omnes, qui odérunt

inimícis füis in porta.

Sion.

Afia. Non confundétur,cüm

Fjiant ficut foenum te&ó-

o

loquétur inimícis fuis in por-

rum : * quod , priüsquam

ta.

Afía.

Beáti.

evelláàtur, exáruit.

"ülr

Pfalmus 1*7.

Dequo nonimplévit manum

j Eátiomnes , qui timent

fuam, qui metit, * & finum

b

[j

Dóminum , * qui àmbu-

fuum, qui manípulos cólligit.

lant in viis ejus,

Pt non dixérunt, qui prater-

uj

Labores mánuum tuárum

ibant: Benedíétio Dómini fu-

per vos :* benedíximus vo-

quia manducábis , * beátus

V0

es, & beneé tibi erit.

bis in nómine Dómini.

Du

U xor tua ficut vitis abün-

Afís, Saepé expugnavérunt

dans, * in latéribus domus

me à juventüte mea.

tua.

Afía.

De profündis.

,enq.æ

M

F fliitui ficut novéllae olivà-

Pfalmus 129.

rum,*in circüitu menfz tuse.

E profündis:clamávi ad

T

T

E ece fic benedicétur ho-

D

te Dómine : * Dómine

mo ,* qui timet Dóminum.

exáudi vocem meam.

j

E enedícat tibi Dóminus ex

Hant aures tuz intendéntes,*

.Sion : * & videas bona Jerà-

in vocem deprecatiónis meg.

l

1.5

r

Feria quinta ad Vöfpcras.

y

$i iniquitátes obferváveris

H

Dómine

* Dómine quis

Oeli Déus fan&tifftme ,

wjl

C

»

fuftinébit ?

p

Qui làcidas mundi plagas

M

ii

uia apud te propitiátio

Candóre pingis ígneo ,

r

Augens decórolümine :

l

[

j

elt : * & propterlegem tuam

r;qll j

fuftínui te Dómine.

uartodie qui flàmmeam

Suftínuit ánima mea in ver-

»

u

m folis accéndis rotam

i !

Lunz miníftras órdinem ,

p

EU

bo ejus: * fperávit ánima

1nea in Dómino.

