tranfigerentur:quartus vero quis-

gnentum aliqua minu

ta deficiant.

que centefimus effecBiffextilis;ita

H

nutorum negle-

ut annus 170o, 1800. 1900. Biflexti-

Ex quot

um mi

H

&tu progreffu

m efbac fi annus ul-

.

les non fint.

Anno vero azoco,

tra dies 365. conti

neret integras

more cofueto diesBiffextus inter-

fex horas: & factum eft; ut minu-

caletur ; Februario dies 29. conti-

ta, quz ul

tra debitam quantita-

nente:;idemque ordo intermitten-

tem annis

fingulis tribucbantur ,

di, intercalandiq; Biffextuni diem

in quadringentis quibusque annis

tractu temporis ; ita excreverint

ut invicem jun&a conftituerint

perpetuo confervaretur,

dies decem , qui caufam dederunt

*

ut Equino&ium vernum fedem

Qüataor 'l'empora./

fuam mutaverit.

Cui malo occurrens. Greg. XIII.

Uatuor Tempora celebrántur

non folüàm &.quino&. Vernum re-

quarta, & Íexta Feria ;

CQ

abbato poft tertiam Dominica

m

ftituit in priftiná fedem , à qua já

'& Concil. Niczno ; decem circiter

Adventus,poft primà Dominicam

-diebus in anno corre&t. 1582. prz-

uadragefimz , poft Dominicam

R

cedendo receflerat;quod à Concil.

Pentecoftes,poft FeftumExaltatio-

——

'ad xi

i.Kal.Aprilis fuerat conftitu-

nis $. Crucis,

COHA-

.tum,& xiv. Lunam Pafchalem fuo

lod«

in loco repofuit:íed viam qboque

Nuptiz quando celebrari non pof-

t de

-£radidit, & rationem, qua cavetur

fint, juxta Decretum Con-

[j

ut inpofterü & J quinoct. Vernü;

cilii Tridentini,

niss

& xiv. Luna Pafchális à propriis

fedibus numquam retnoverentzr.

Diica i. Adv, usque in diem

]sl

Ut enim A&quino&. Vernum ad

Epiph.

à Feria iv. Cine-

jo dé

xii. Kal. Aprilis reftitueretur, fta-

rum usque ad Octavam Paíchatis

de a

tuit, ut didi decem dies in menfe

inclufivé, fan&a Synodus folem-

tl,

Oétobris ipfius anni 1582. exime-

nitates Nuptiarum prohibet. - In

xentur s

ut po

quartam diem

aliis veró cemporibus nuptias fo«

lemniterz celebrari permittit,

n

O&obt:is S. Franci

fco facram ; fe-

Seni

quens dies non cffet quinta fed

du

&

M

ORA-

)

^»ORATIO

j

Dicenda ante Divinum

i

"

Qf?icium.

* üPeri Domíne os meum ad benedicendum nomeu

fanctum tuum

$

e

munda quoque cor meum ab om-

n

41

fmibus vanis, perverfis, & alienis cogitationibus , in-

p

tellectum illumina, affecum inflamma ; ut digné, at*

hi

tenté, ac devote hoc Oflficium recitare valeam , & ex-

audiri merear ante confpeCtum divinz Majeítatis tüz.

i

' 'Qäf:ï;culoruy

Per Cliriftum Dominum nofirum,

!

m

$

Amen.

lii

:

dms t

^" Domine , in unione

ilius divine intentionis , qua

l

Antc

irigtntts

ipfe in terris laud

es Deo perfolvifti , has tibi Horas

ydiac W

: gerfo;vog

j hn

"

AOV

J T

R1

ratmnem . fequentem

m

T

L

7

deybte od

ffict

eitatitibus Leo Papa X. defectus,

Ms

.Ll

Al

&.culpasin eo*

etful ehdüex humana fragilitate contra«

Ti

£l , indui

Ti

4

. 'Q]vwä

i

[

&æ&mdimduæ Trinït;ti ; C'i*ucïüsïtï De-

P

noftri Jefü Chrifti humanitati , beatiffime &

, N

*4

ï

hu

loriofiflipe femperque Virginis Marie fecunde in-

$ mil

ritati ; & omnium Sanctorum univerfitati fit fem»

EL

f

Vrb

A

piterna laus , honor , virtus,

,

& gloriaab emni creatura;

l

:^ mobisque

remi

iflio omnium pec

M

Wcatorum , per infinita fz-

- eula fsculorume

A

4 Wite

Amen.

Beata viscera Marie Virginis , que portaverumt

sterni Patris Filium.

m

g. Et beata ubera , que lactaverunt Clriftum De«

minum.

K

P 'ät;-t äoüet,

À ve Mmæa

AL

Ti

*

li

ABSOLUTIONES

BENEDICTIONES

dicendee ante Le&iones in Officio noyem, & -

trium Lectionum,

n

! Offl

-

IN I.

NOCTURNO;

j lfb

Si Officium fit de San&o Q. Lc

& pro u & v. Ferla.

^

utio,

€ionum , o&ava Benedi&tio e

Lits

Q

Xáudi Domme Jefuü Chrifte .

Cujua feftüm cólirus, ipfe ;

Vsl

Q

;preces fervórum tüórum. 5

&

minum.

ipfa intercédat pro nobis ad

mo

Amen.

I)()-

,

miferére nobis ; qui cura Patre &

Quando funt plures

dicitu

Spíritu fan&o vivis & regnas in

Quorum vel Quarum

fef

tum c

Íxcula fzculorum.

Bs

Amen.

hmus,xpf', ve

ipfz 1nmc€danc

enedi&iones,

pro hobis ad Dóminum.

Y. Benedxgh

óne perp

ztüa bene-

x-

Amen, '

quà

dícat nos Pater atétnus.

Si Officium fit de.S. Maria, o&am

jEn

Amen,

enedi&

e&io [Je(d

Fu

nigénitus Dei Fílius nos be-

Cujus fe(?u

m cohmus, zpfa ergm

neédjcere

adjuváre dignétur.

vírginum: mterc;ödat pro nob;s as

Amen

U mmumn

Amen,

?Sp

Íritus fan&ti grátia illüminet].

- àn uImmaLe&:one legendam

enfus & cotda noftra.

Tiuc

Evangehum cumHomem

R Amn

'kiä 'Be)

AE

lI.

NOCTURNO,

er Evan

ä ca. äxäa, dcleänm:

elída, -

ls

& pto iii. & vi, Feria,

oiut)

Y

nofita

Hfcio-trium Le&ionum dx-

I

Psíus píe? as & mi

&ncordm nos

cuntur Ab(olutiones & Benedi-

i

ádiuvet, qui cum Patre & Spíri-

tu (an&o vivit & regnat in (zcula

|6ones. ptedi& ordine fuperms

fæculotum.

Amen.

'ln Rubficis "Eeneralibus ,

in

1 Difüca' de Adyentu defcripto:&

nedi&io es.

in eos quarido-non legitur Homi

)v

$ Deus Pa

ter omnipotens fit no-

lià cum Évangello, & Benediátio.

: pi$ propítius- & clemens.

Amen.

nés fümeridz funt ex tertio No&

pn

a Ben

diétig dicitur.s

jilg

$

Chriitus perpetuæ det nobis|r

e fios

b

enedicat; qui fi

fne

Al

gaudia vitz.

nen.

v1v1t ; & regnat.-

3- Amen.

6. Ignem fui amóris accänaatDeus

2, Divínum auxílium,

li

in cordibus noftris.

3. Ad focietátem.

EL

"Amen.

In. Officio, trium Le&iom&m

[

IN I1Ill. NOCTURNO.

quando leglturlHomlha ci-Evan-

ix-pro rem w. & Sabbato.

élio 5-p

ima Bencdx&m en:.

vang

d

ica lé&tio-

Vmcuhs peccatorum noftró-

z Divinum auxiliumts

?.

n

tum absólyvat hnos omnípo-

3. Ad íocietátem.

&

$5 & misericors Dominus.

Si Ochmm fit de San&o tuüm

?

Amen,

LeQ

7PII

Benedi

nt.

£.- h Ie no

ene

at,q

ul üne

e

$. Ev anggæa fælo F'c riobis fa-

vivitiàc tegnat.

us & protéGtio.

Amen.

Z Cüjuss '

vel

$, Divinum auzílium tndneat íem-

Quoxäm.

per nobíscum,

Amen

3« A d focietátenu,

9. Ad focietàtem

Ín Officio:de fántta Maria in

jum fupernóe

Sabbato. Abíolutio;&c Benedi&io-

rum perdücat nos Rex Angeloe

XUum,.-—

nes , qu& ibidem ponuntur.

m

Aumen,

XC——

— 4 w —

—

L

—

|

|

—

P—31

— (

[— — -

od

— -—

--

—

r

TU

E—1

——

-- x

Ri

mE ££ -—

--- L.ES £

-

—

C x

——

—

ÁÁ Á—

3

—

.

L

L—1

ts

E—1

eni

pE

zz

E

E

-

——3À

p

—— ———— — atl C iet U t

AA

t

A

fRSSSESRNS

BN

--

3

E 4

Ea

N

N

N

IN

7p

,

7

,

(

75

//,

,

77

—SS

S

a

//

,

l ,

z

il

,

fl

f

i

//

//7, [

l/it

SS

(

DI

///

, g 1l

I

Wflfh

Im

ir

M

N

-

À

75

Jl

)

[/

L

Z

D

R.

NV

INN

z

DN

N

7À

MA

N

—

2

N

,

7^

$2

z

NS

SSS

N

lu

N

,

/

'adN

À

f

Y

(

N

NS

Y

ä

z

'.." NS

p

SNSN

u

D

N

j/

W/ "i

7

EC

7

j

Ia

j

7

tU

N

/

—

2

/ ll

/' a I

SSS

i

7j

4

7

]

[ S

".

SS

N

i

NS

X*

S

N

NS

2

J

(*

x

ls

:

N

N

S

RM-

N

W

M

Säxx

SNGN

N

M

2«

?

m

E

L

ä

Va

X ;Xx

!;

YP

j

i

N

N

E

-

—

Z

SNNS

res

SES

II

—«

Emi

X ERE

E

Z

EEE

—

m

um

-

E

3

m

x

——

N U d

TA RUNNNNY

"h

M

þ

"—

—

—

C

NNCANSSNNNS

NRMNNWON

"d

m

L .

N

L

NIIESTXS

DA

——

R

EM

VN at

—

z

z

B

[

zv

$

!

EAC

I2

—

gäï

N

l

J l

E

-];

E

m

s

M

*

s

/

äx

s

.

NRQMM

v

Z

/

////

(

N

N

N

2

es

i

:

NG

l

r

-

N

"n

ix :

ä;;

il

z2

LP

EE

Qu

:l':

IT

SSNNN, as

—

ä

A

-

N

LE

i

^

NY

TSS

AE

J

|

3

^

INSSSI

A

A

EES

SS

"

li

4

|

i

(

2

Z

;

ïli

3

Y

/

j

N

SySs

*

SSN

-

EM

N AE

N

/li

u

;

f

N

W

W

|

.!-

hi

NIE

1

N

N

A.

,.4

j

"l

.A

T

N

N

SNS

j zl

d

"

».

E

/

j;ïg

lx»

QXK

z$ij

N

M

f

zï'

lll

,

N

r

N

NS

ln

&x

——

SS

SSS

m

|

D.

"

,

z

y

Eu

A

AA

h

äs

/

"

|

S

N

Cun Orlisio Oi d ompore

xï

Lï)

2]

Ater nofter , qui es|ünicum, Dóminum noftrum -

n ccelis : fan&tificé-

qui concéptus eft de Spíritu

Y

i

tur nomen tuum :

j

V

advéniat

ancto , natus ex María V ír-

regnum

gine , paffus fub Póntio Pilá.

uum : fi

at volüntas tua ficut

to , crucifixus , mórtuus , &

in coelo ,

terra.

Panem

j

fepültus : defcéndit ad ínfe-

-'ä

noftrum quotidiánum - da no-

ros:. tértia die refurréxit à

bishódie : & dimítte nobis

mórtuis : afcéndit ad coelos ,

E

débita noftra , ficut & nos

dimittimus debitóribus no-

fedet ad déxteram Dei Patris

omnipoténtis : inde ventürus

ftris: Et ne nos indüácas in

eft judicáre. vivos , & mór-

tentatiónem : fed líbera nosà

tuos. Credo in Sptritum fan-

malo , Amen.

J

Gum , fan&am Eccléfiam Ca-

A Ve María, grátia plena:

thólicam , San&tórum «com-

4 XDóminus tecum * Bene- | muniónem remiffiónera pec-

dí&a tu in muliéribus, & be-|catórum , carnis refurrectió-

nedí&tus fru&tus ventris tui nem &* vitam até

rnan , A-

Efus. San&ta María, Mater |men

ei, ora pro nobis peccató-

ribus , nunc, &in hora mor-

tisïgpiþrg; ; Amen.

^wOmine läbxa mea ap,e".-

Z ries.

«41.7

^ o

:

o

7

r

aflaude

m tuam.

t os meum annn;iäb'it

*.Deus in adjutórium meum

RedoinDeum , Patrem

inténde.

Dómine ad ad-

tomnipoténtem , Creató- [ juvándum me feftína.

v

rem coeli & terre, Et in Je- |G lória. Patri

,& Ff»liou ;&

fum Chriftum

E

$ Filium ejus [Spirítui fan£to..

Sicut

?

Dominica ad Matutinum.

T

Sicut erat in princíplo , &|Deus nofter:nos autem pópu-

J

nunc , & femper, & in fzcu-

lus ejus , & oves páícuse cjus.

M

ä*

la feculórum , Amen. Allel.

Adorénus Dóminum , qui

Sic dicitur Allelüja. : ad

fecit nos.

"À

omnes Horas per totum An-

Hodiefi vocem ejus audié-

g

num, praterquam à Domi-

ritis , nolíte obduráre corda

j

veftra , ficnt in exacerbatió-

y

niea in Septudgefima: usque

X[M

ad Feriam v. in. Coena. Do-

ne fecündüm diem tentatió-

qüni, tunc enini dicitur ,

nisin desérto : ubi tentavé-

M

l,l.

Laus tibi Dómine , Rex

runt me Patres veftri, proba-

etérna glórie.

vérüt,& vidérunt ópera mea.

"

j

Invitatorium

[j

[L]

fequens dici-

Q ui fecit nos.

4f J

tur ab Ottava Epiphania us-

C'uadragínta annis próximus

j

fui generatióni huic , & dixi :

j

!l

que ad Dílicam Septuag.

Invitatorium.

A dorémus

Semper hi errant corde : ipfi

u

M

Dóminum , * Qui fecitnos.

veroó non cognovérunt vlas

f

m

u

Repetitur, A dorémus Dó-

meas , quibus jurávi in ira

at

ui fecit nos.

mea , fi introibuntin réquiem

, .Lminum :

meam.

A dorémus Dómi-

ii

lais 94.

d

4 ;

Eníte , exultémus Dó-

num , qui fecit nos.

!

G lórla Patri , & Filio, & Spi-

.W mino, jubilémus Deo

C

j

- falutári noftro.: praoccupc-

rítui fan&to:Sicut eratin prin-

- musfáciem ejus in- confeffió-

cípio, & nunc , & femper, &

d

. ne,& in PfzImis jubilémus ei.

x

in fzcula faculórum. Amen.

|

l

: .A dor

jui fecit nos.

lh

émus Döminum, iá qui

A dorémus Dóminum , qui

: fecit nos.

*

»

N

— .Quóniam :

Deus 'inagnuä Dó-

fecit nos.

|

m

3

inus, & Rex magnus fuper

Seugnuens va;ïüä dicitur

j

y

omnes deos: quóniam non

ab Ottava Epiphanlg usqu:

]H

repellet Dóminus plebem

ad Dficam primam (uadrag

Svi

h

: dymnus.

j

5 Vl

fuam,quiain manu ejus funt

omnes finesterre , & altitü-

imodie, quo. Trínitas

p5

eáta ryundum cóndidit ,

dines móntium ipfe cónfpicit.

l

l

i fecit nos.

Vel quo resürgens Cónditor

!

Juóniam ipsíus eft mare , &

Nos morte viétalíberat :

ipfe fecit illud , & áridam

Pulfis procul torpóribus

1

fundaverunt manus ejus : ve-

Surgámus omnes ócyüs ,

9

níte, adorémus, & procidá-

Et no&te quarámus Deum ,

mus ante Deum : plorémus

Prophéta iicut prgcipit :

coram. Dómino ,

ul fecit

ivoftras preces ut áudiat ,

i

nos , quia ipfe eft örmnus

Suämquf: déxtram Pömï: 2

;

l

z

2

d

rpu.

Jïxäfvf uine

Weeicee siriibu

Itj

»ed in leze Dómini volintas

: üi

Reddat polórum sédibus,

ejus,* & inlege ejus meditá-

U t , quique facratiffimo

bitur dieac noGe.

uj

Hujus diéi témpore

£t erit tanquam lignum,quod

t

Horis quietis psállimus ,

plantátum eft fecus decürfus

Ltj

Donis beátis müneret.

aquíárum , * quod fruétum

lfig.

Jam nunc patérna cláritas

fuum dabit i

n témpore fuo.

d.

'Te poftulámus áffatim ,

F t fólium ejus non defluet: *

Abfint faces libídinis ,

J

& ómnia, quecüm

Tnca,

Et omnis actus nóxius.

profperabüntur.

que fäciet,

IN e foeda fit , vel lübrica

IN on fic ímpli, non fic :"' fed

Is

Compágo noftri córporis ,

tanquam pulvis , quem pró-

dX

Ob cujus ignes ígnibus

jicit ventus à fácie terra.

Avérnus urat ácriüs.

Á deó non resür

:f

gent ímpii in

Vitg

iVl undiR edéptor,quzfumus,

judicio : * ne

que peccatóres

1 ia

"Tu probra noftra díluas :

in concflio ju

ftórum.

idem

Nobísque fargus cómmoda

Q uóniam ' novit

Dóminus

lii

Vite perénnis cónferas.

viam juftórum ; *

P reíta, Pater piíffime ,

& 'itelj, im-

;

(pj

órum períbit. -

A

Patríque compar Unice,

3 lória

Cum Spíritu Paráclito ,

Spirítui fan&to. :

Patri , & Filio ,* &

X

Regnans per omne fzculum,

h

9 icut eratin princfpió , &

1ef

»

^

nunc , & fe

:

mper , * & in fiz-

men

[

Qu

c;ï:;—lg faffiüärumg. A

As

*j

e$

T

——

;

hh

L

o

1//;1

Uare freäiuär

Geri-

*

e

unt

X /:;': t

-

e3, * & pópuli mgditá-

jts

ti funt

inánia ?

L.

À füitérunt Reges terre ,&

J(r

Véiet

ecce

41111

príncipes

convenérunt

in

À

Rer.

) v

L

unum * advérsus Dóminum ,

SerVite

d

[

& advérsüs Chriftum ejus.

Dónimo.

) irumpámus

víncula .eó-

T^

l.

J

"

1

rum:* & projiciámus à no-

Ektus vir

q

/thig non äbnt 1

n

bis jugum ipsórum.

- Aconsilio impiórum , & i

n

Qui hábitat in ccelis , irridé-

*

l4

VIà peccatórum non ftetit ,

biteos : * & Doóminus fub-

2

& in cáthedra peftiléntis non

fannábit eos.

.

A 2

unc

Dominica ad Matutinum.

4

[

WE

'T unc loqué

tur ad eos n ira , fura:* & exurréxi , quia Dó-

L

( fua,* & in furóre fu

minus fufcépit me.

w

Q contur-

Non timébo míllia pópuli

V,

"

bábit eos.

Á

E goautem conftitütus fum

circumdántis me: * exürge

Rex ab eo fuper Sion mon-

Dómine, falvum me fac Deus

Tneus.

"L

tem fanttum ejus , * pradi-

V

cans pracéptum ejus.

»uóniam tu percufsífti om-

[ l

) óminus dixit ad me : * Fí-

nes adversántes mihi fine

caufa,* dentes peccatórum

I'

n

lusmeus estu , cgo hódie

a

énui te.

contriví(ti.

j

Póftulaà me, & dabo tibi

D ómini eft falus , * & fuper

MG

Gentes hereditátem tuam : *

(W

pópulum tuum benediíttio

jl

& poffeffiónem tuam térmi-

tua.

4(

»

nos terra.

P(almus 6.

IN

Jj

Omine,ne In fur

óre fuö

ii

Ti eges eos in virga férrea , *

|Dus

& tanquam vas figuli con-

árguas me :* neque in

fringes eos.

ira tua corrípias me.

1ji iferére mei Dómine , quó-

(f

Et nunc Reges intellígite : *

[j

erudímini,qui judicátis terra.

niam infirmus fum : * íans

"w

Servíte Dómino in timóre: *

me Dómine ,

uóniam corme

"TT

& exultáte ei cum tremóre.

turbáta funt offa mea.

i,

-A pprehendite difciplínam,ne-

E t ánima mea turbáta eft val-

t

'quàndo irafcátur Dóminus : *

dé : * fed tu Diíte üsquequo ?

M

Convértere Dómine , & éri-

(iti

. & pereátis de via jufta.

C üm exárferit in brevi ira

pe ánimam meam : * falvum.

t

ejus , * beáti omnes,qui con-

me fac propter mifericórdiam

Mi

tuam.

M i

wfxgluntx.in eo.

Pfalmus 3.

( uóniam non eft in morte ,

t

jl

mine , quíd multipli-

qui memor fit tui:* in inférno

a

.

autem quis confitébitur tibi?

i

l

'cáti funt, qui tríbulant

me? * multi insürgunt ad-

L, aborávi in gémitu meo, la-

WMU

vérsumme.

vábo per síngulas no&tes le-

Umü

.[NE ulti dicunt ánime mez :*

Gum meum : * lácrymis meis

h)

- mon eft falus ipfi in Deo ejus.

ftratum meum rigábo.

N

'| u autem Dómine fufcéptor

'| urbátus eft à furóre óculus

N

smeus es, * glória mea, & ex-

meus : * inveteráviinter om-

"Q

nes inimícos meos.

áltans caput meum.

j

Y oce mea ad Dóminum cla-

: ifcédite à me omnes , qui

L]

L

mávi:* & exaudívit me de

operámini

iniquitátem

e

((

monte fan&to fuo. -

quóniam exaudivit Dóminus

vocem fletus mei.

N

E go dormiyig & fo?orätus

pxau

Dominica ad Mafutinum

^

ll

Fxaudivit Dóminus depre-

mandáfti :* & fynag

ögaspo.

catiónem meam : * Dóminus

pulórum circümdabit te,

b5

oratiónem meam fufcépit.

Et propter hanc in altum re-

Nitre

j Deu:

Frubéfcant, & conturbéntur

gréderc: * Dóminus jüdicat

veheménter omnes inimíci

ópulos.

;nei : * convertántur, & eru-

[

béfcant valdé velóciter.

Jüdica me Dómine fecündüm

| (ine

juftítiam meam , * & fecün-

"In"Adventü , Antiphona

düm innocéntiam meam fu-

Urum

Véniet ecce Rex excelfus

er me.

cum poteftáte magna ad fal-

Confumétur nequítia peccs-

"Upef

vándas Gentes , allelüja.

tórum ,'& díriges juftum: *

ltllo

Afía.. Confortáte.

(crutafís corda, & renesDeus.

4!

" Per Annum , Antiphona.

u

ftum adjutórium meum à

Servite Dómino in timóre ,

b

ómino , * qui falvos facit

(Iii)

& exultáte ei cum tremóre.

re&tos corde,

ii

Afía. Deus judex juftus.

Deus judex juftus , fortis, &

L]

Píalmus ^.

pátiens : * numquid iráfcitur

:

,

Omine Deus meus , in

per síngulos dies ?

te fperávi:* falvum me

Nifi convérfi fuéritis , glá-

Q

fsc ex ómnibus perfequénti-

dium fuum vibrábit : * ar-

bus me , & líbera me.

um fuum teténdit , & pará-

al

N e quando rápiat ut leo áni-

vit illum,

H

mam meam : * dum non eft ,

Ltin eo parávit vafa mor-

J

Il

tis : * fa

qui rédimat , neque qui fal-

.

gíttas fuas ardéntibus

lu

vum fáciat.

effécit.

K

D ómine Deus meus , fi feci

Eece partüriit injuftítiam : *

iftud : * fi eft iníquitasin má-

concépit dolórem

; & péperit

rtt,

nibus meis.

iniquitátem.

00

51 réddidi retribueéntibus mi-

1bl

f.acum apéruit , &.eïö.d;þ

hi mala , * décidam méritó

eum : * & ínciditin

3

fóveam ,

,lt

ab inimícis mels Inánis.

uam fecit.

l

Perfequátur. inimicus áni-

Convertétur dolor ejus Ín ca-

WE

$fam meam , & comprehén-

put ejus : * & in vérticem ip.

dat , & concülcet in. terra

sfus infquitas ejus defcéndet.

ului

vitam meam

Confitébor Dómino fecün-

* & glóriam

lom

meam in pülverem dedücat.

dum juftítiam ejus: * & pfal-

E. xürge Dómine in ia tua ;*

& exaltáre in finibus inimi-

lam nómini Dómini Altíffimi.

, qul

Píalmus 2.

córum meórum.

Omine Díis nofter , *

6. 1

j

Et exürge Dómine Deus

quàm admirábile eft no-

meus ixj precépto , quod

men tuum in univérfa terra. !

E

un

A

23

Qnd-

*

á

Dominica ad Matutïnum.

uöniam elevát

f

]

a eft magni-, Increpáfti Gentes , & périit

u

f

éentia tua * fuper coelos.

ímpius : * nomen eórum de-

v

EX ore infántium , & lactén-

Jéfti in etérnum , & in fzcu-

/ [U

s

anQe

tium perfecífti laudem prop-

Iumi zculi.

j

ter inimícos tuos,* ut dé-

Inimícl defecérunt frá

meæw

tU

ftruas inimícum & ultórem.

in finem : * & civitátes eó-.

j

uóniam vidébo

coelos

rum deftruxiífti.

CuunL.

u y b

füos, ópera digitórum tuó-

Périit memória eóruiesasm

xWLnlt

sónitu: * & Dóminus in z-

rum : * lunam & ftellas , que

tu fundáfti.

térnum pérmanet.

.

L

3

z

ia

uid eft homo , quód me-

Parávit in judício t

hronum'

" Dö

mor es cjus ? * aut filius hó-

fuum : * & ipfe judicábit. or-

minis , quániam vífitas eum ?

bem terrz in equitàte , judi-

,;:iurhm

al

Miünuífti eum pauló minus

cábit pópulos in juftítia. -

ab Angelis, glória & honóre

Et fadius eft Dóminus refü-

dj

coronáfti eum : * & confti-

gium páuperi:* adjütor in

tl

tuífti eum füper ópera.má-

opportunitátib

us , in triþula-'

qu

nuum tuárum.

tióne. .

1

.

[

Omnia fubjecífti füb pédibus

Et fperent in te,qui novértüt

DN

ejus : * oves & boves uni-

nomen tuum: * quóniam non

ii

vérfas

dereliquífti qugréntes teDfíe,

campl.

* infupeg, & pécora

hii

Psállite Dómino , qui hábitat

1

V ólucres caeli , & pifces ma-

in Sion : *annuntiáte. inter

li

Itl

Gentes ftüdia ejus.

ris , * qui perámbulant sémi-

r!b

I

tas maris.

Quóniam requírens sán

AU

^Dómine Dóminus nofter, *

nem eórum recordátus e

p

dl

quàm admirábile eft nomen

non eft oblítus clanórem páue

ä

t

tuum in univéría terra !

erum.,

N

P(almus 9.

?

4

liferére mei Dómine : * vi-

ï

"" a

7

Onfitébor tibi Dómine

de humilitátem meam de ini-

bl

in toto corde meo: * nar-

tnicis meis.

rábo ómnia mirabília ttia.

L

d

ui exáltas me de portis

n

M

L ztábor,& exultábo in te :*

mortis, * ut annüntiem om-

LM

pfallam nómini tuo Altiífime.

nes laudatiónes tuas in portis

In converténdo inimíciüi me-

filiee Ston.

l ïe'

8

W

!

um retrórfum: * infirmabün-

Exultábo in falutári tuo : *

tür,& períbunt à fácie tua.

infixz funt Gentes in intéri-

uóniam . fecífti

judícium

tu, quem fecérunt.

EE N

|

mcum , & cauíam meam : *

In láqueo ifto, quem abfcon-

]

fedf&i fuper thronum ; qui

dérunt , * comprehénfus eft

jà licas juftítiam.

pes córum.

COg-

^

|

i

II

Dominica ad Matutinum.

At

m d

C ognofcétur Dóminus judí- , dolo : * fub lin

gga ejkus ial/aog

Á

cja fáciens

* ijn opéribus | & dolor.

,

mánuum fuárum compre-|S edet in insídiis cum diviti-

ifltg,

hénfus eft peccátor.

bus in occültis: * ut interfi-

Convertántur peccatóres in|ciat innocéntem.

" ((«

inférnum

* omnes Gentes|() culi ejus in páuperem re-

u

ua oblivifcüntur Deum.

fpíciunt : * infidiátur in ab-

.uóniam non in finem oblí-

I a.

fcóndito , quafi leo in fpelàn-

vio erit páuperis : * patién- | ca fua.

[]

1 nfidiátur , ut rápi

at päupc;

lum

tia páuperum non períbit in

TU

finem.

rem : * rápere páuperem ,

E xürge Dómine , non con-

dum áttrahit eum.

Udl.

fortétur homo : * judicéntur

|In láqueo fuo humiliábit

GenteS in confpétu tuo.

eum :* inclinàbit fe, & ca-

Ml«

B

Conftítue Dómine Iegislató-

det, cüm dominátus füerit

ll«

rem füper eos:* ut fciantGen-

áuperum.

tes , quóniam hómines funt. [D ixit.enim in corde fuo :

UI

mj

Ut quid Dómine rece(sífti| Oblítus eft Deus:* avértit fá-

longe , * défpicis in opportu- | ciem fuam,ne vídeat in finem.

Bu

N

)f

nitátibus, intribulatióne ? |E. xàrge Dómine Deus , cxal-

D. um fupérbit ímpius, incén-

tétur manus tua : * ne oblivi-

JH

lr

ditur pauper: * comprehen-

fcáris páuperum.

düntur in consíliis , quibus

l! ropter quid irri

távit ímpius

cógitant.

1 Deum ?* dixit enimin corde

FUl«

x

O uóniam laudátur peccátor

fuo : Non requíret.

in defidériis ánimz fuz

* - ides , quóniam tu labórem

ale

& iníquus benedicitur.

& dolórem consíderas : * ut

E. xacerbávit

óminum pec-

tradas eos in manus tuas.

Y»

cátor : * fecündüm multitüdi-

[l*

( ibiderelí&tus eft pauper :*

nem irz fue non queret.

orphano tu eris adjütor.

Noneft Deus in confpéctu

C óntere bráchium peccató-

ts

ffl«

ejus: * inquinátz funt vize

ris, & malígni : * qusrétur

illíus inomni témpore.

peccátum illíus , & non inve-

(

niétur.

A uferüntur judícia tua à fà-

Lj

;

n

cle ejus: * ómnium inimicó- ? óminus

regnábit in stér-

rum fuórum dominábitur.

num,& in faeculum fzculi *

a

D ixit enim in corde fuo: *|pceríbitis Gétes de terra illíus.

Non movébor à

eneratión2 |D efidérium páuperum exau-

J

in generatiónem fine malo.

díivit Dóminus : * przepara-

D

C ujus maledi&ióne os ple-|tiónem cordis eórum audivit

t

num eft, & amaritüdine , & |auris tua.

4

T u-

E

Dominica ad Matutinum.

: udicáre pupfllo,

& hümili, *| longánimis ; numquid irafcé.

T W

. &t non appónat ultrà magni-

tur persíngulos dies ?

Q

u

W'J

ficáre fe homo füper terram.

Afia.

uDfe. pP(lmustr.

L]

Pfalmus ro.

Alvum me fac Dómine ,

j

, Y N Dómino confido : quó.

quóniam defécit San&tus:*

J

modo dícitis ànimae mez: *

"T

uóniam diminütz funt veri-

tránsmigra in montem ficut

tátes à filiis hóminum.

.quhr

paffer ?

v'ana locüti funt unusquís-

j h

Dmm

Q uóniam ecce peccatóres in-

quead próximum fuum : *

(ul

ll

tendérunt, arcum , paravé-

lábia dolófa, in corde & corde

[rt

runt fagíttas fuas in

háre-

locüti funt;

p

LJlgf[l

!

j

tra ,* ut fagíttent in obfcüro

ifpérdat Dóminus univérfa

1

re&tos corde.

h

bia dolófa ,* & linguam

ii

uóniam quz perfecifti, de-

magniloquam.

t

ff

s

uxérunt: * juftus autem

ui dixérunt: Linguam no-

quid fecit ?

[

am magnificábimus , lábia

D óminus in templo fan&to

noftra à nobis fünt : * quis

l

l

fuo : * Dómirus in coelo fe-

nofter Dóminus eft ?.

des ejus.

p ropter misériam fínopum,&

L

i

O euli ejus in páuperem re-

gémitum páuperum , * nunc

sl

!)

píciunt ; * palpébrzg ejus in-

exürgam , dicit Dóminus.

térrogant filios hóminum.

p onam in falutári : * fiduciá-

M

D óminus intérrogat juftum

liter agam in eo.

W

& Ímpium : * qui autem dí-

E.lóquia Dómini ,elóquia ca-

ligit iniquitátem,odit ánimam

fta : * argéntum igne exami-

[

uam.

nátum,probátum terra, pur-

D

Pluet fuper peccatóres là-

gátum séptuplum.

gnm

eos : * ignis , & fulphur ,

'T u Dómine fervábis nos : &

L

*

fpíritus procellárum , pars

cuftódies nos,* à generatióne

cálicis eórum.

hac in eetérnum.

u

W

uóniam juftus Dóminus,&

n circüitu ímpii ámbulant:*

W

juftítias diléxit : * eequitátem

Í

e

cündüm altitüdinem tuam

l

vidit vultus ejus.

multiplicáfti filios hóminum.

:

- In Adventu , Antiphona;

2

Píalmus r2.

/0Ü *

h

Confortáte manus diffolütas :

quequó

ómine obli.

confortámini , dícite , Ecce

vifceris me in finem ? *

ä

Deus nofter véniet , & (alvá-

üsquequó

avértis

fáciem

bit nos , allclüja. -

tuam à me.

:

Afía. Gaudéteomnes,

uámdiu ponam consília in

Per Annum, Anti

phon

ánima mea , * dolórem in

Deus judex juftus ,

fortis ,

&

corde meo per diem '

U s

ilf&fce.

Dominica ad Matutinum.

U squequó exaltábitur inimí-

mor Dei ante óculos eórum.

cus meus fuper me ? * ré.

ul

Lj

llj r

|

N ónne cognófcent omnes,

TUf

fpice , & exáudi me Dómine

operántur iniquitátem , * qui

Deus meus.-

dévorant plebem meam ficut

(s

j1lámina óculos meos,ne um-

[

Verl

efcam panis ?

quam obdórmiam in morte : *

póminum non invocavé-

Nequándo dicat inimícus me-

runt , * illic trepidavérunt

TR

us : Preválui advérsüs eum.

ln

timóre , ubi non erat timor.

Q ui tríbulant me,exultáb(t ,

uóniam Dóminus in gene-

dum

i motus füero : * ego autem

ratióne jufta eft , consílium

in mifericórdia tua fperávi.

Ínopis confudíftis : * quóniam

It

Exultábit cor meum in falu-

Dóminus fpes ejus eft.

j

lm

tári tuo:cantábo Dómino, qui

uis dabit ex Sion falutáre

bona tríbuit mihi:* & pfallam

Ifrael ? * cüm avérterit Dó-

Ts

nómini Dómini Altiffimi.

minus captivitátem plebis

ld

^

Pí2lmus 13.

fuz , exultábit Jacob , & 1s-

Quis

Ixit insiplens in corde

tábitur Ifrael.

(o)

EB L]

h

fuo : * Non eft Deus.

Píalinus

À

n4

Corrüpti funt , & abominá-

9)

1

xä*'habit'äbit

Dtg

mine , qu

iles faeti funt in ftüdiis fuis;*

in tabernáculo tuo? *

?

non eft , qui fáciat bonum ,

L

ut quis requiéfcet in monte

W

fan&to tuo ?

non eft usque ad unum.

óminus de coelo profpéxit

ui ingréditur fine mácula

D

lr

"

per filios hóminum , * ut

&

operatur juftítiam.

AT

vídeat , fi eft intélligens , aut

ui lóquitur veritátem in

m

requírens Deum.

cb

rde fuo , * qui non e

Q mnes declinavérunt , fimul

lum in lingua fua.

d d

inütiles fa&i funt: * non eft ,

ec fecit. próximo füo ma-

iänc

qui fáciat bonum, non eft us-

um,* & oppróbrium non ac-

que ad unum.

i

cépit advérsüs próximos fuos.

S epülchrum patens eft gut-

A d níhilum dedüétus eft in

A

tur eórum : linguis fuis doló-

confpé&tu ejus malígnus:* ti-

Jf

sé agébant : * venénum áfpi-

méntes autem Dóminum glc-

'0'

dum fub lábiis eórum.

ríficat.

»

uorum os maledi&tióne , &

uijurat próximo fuo , &

)

f

amaritüdine plenum eft : *

n décipit:* qui pecüniam

Id

velóces pedes eórum ad ef-

fuam non dedit ad usüram ,

fundéndum sánguinem.

& münera füper innocéntem

]

Contríto , & infelícitas in

non accépit.

4l

viis eórum,& viam pacis non

( ul facithec,

* non movébi-

cognovérunt : * mon eft ti-

tur in atérnum.

A 5

In

V

^.

16

Dominica ad Matutinum.

:

.[g

d

D

Qul

f

"- fa Adventu , Afia. Gaude-

IN IIL. NOCTURNO.

teomnes , & Iztámini. Ecce

In Adventu , Antiphona.

H

uia véniet Dómirus ultió-

Gaude

latáre.

rua

Ü

nis , addücet retributiónem :

Per Annum , Antiphona.

M

ipfe véniet , & falvábit nos.

Bonóriüi meórü. Píalmus r5.

gW

. Ex Sion fpécies decóris

3 Onsérva me Dómine ,

Wi

ejus.

». Deus nofter ma-

quóniam fperávi in te: *

|

wllsr

niféfte véniet.

Dixi Dómino: Deus meus es

i

flm

Per Annum, , Antiphona,

tu , quóniam bonórum meó-

j

[!

l

T u Dómine fervábis nos , &

rum non eges.

euftódies nos.

.

funt in ferra

f

S anGis ,

qui

m

. MÍemor fui noCte nóminis

ejus, * mirificávit omnes vo-

tui Dóminc.

luntátes meas in eis.

g

hi

y. Etcuftodivi legem tuam.

M ultiplicáta siít infirmitátes

"d

"Poft Verficulum cujuslibet

córum:*pófteà acceleravér(üt.

Mij

Notturni dicitur : Pater no-

lNon congregábo conventí-

b

j

et.

fecretó.

. Etne nos

cula eórum de fanguínibus : *

u

J

indücas in tentatiónem.

nec memor ero nóminum eó-

M

&. Sedlibera nos à malo.

rum per lábia mea.

qu

Abfolutio.

D fis pars hereditátis mez ,

jend

tmpti

Xáudi Dfte Jefu Chrifte

& cálicis mei:* tu es,qui reftí-

CU

E

preces fervórum tuó-

tueshareditátem meam mihi.,

fum, & miferére nobis ,

ul

F unes cecidérunt mihi in

i

ii

W

W

cum Patre , & Spíritu fancto

precláris : * étenim harédi-

vivis & regnas in faccula fe-

tas mea przclára eft mihi.

&

ti

culórum. , Amen.

B enedícam Dóminum , qui

!

g. Jube domne benedicere.

tríbuit mihi intelléttum : *

Bfio. , Benedit&tióne perpétua

ínfuper & usque ad nottem

[

j

benedícat nos Pater setérnus.

Y

increpuérunt me renes mei,

D

». Amen.

Providébam Dóminum in

N

!

. Deindeleguntur LeGtiones

confpé&tu meo [femper : *

D)

cum Refponforiis, utin Pro-

uóniam à dextris eft mihi ,

»rio de Tempore aífignantur.

ne commóvear.

j

z

lm

. Pro ii. Le&tione Beriedictio. |P ropter hoc letátum eft cor

j

['

Unigénitus Dei Filius nos

meum , & exultávit lingua

benedícere , & adjuváre dig-

M

mea:*ínfuper & caro mea

nétur. . Amen.

requiéfcet in fpe.

.Pro iii. Le&tione BendiQio, |O uóniam non. derelínques

ánimam meam in inférno: *

Spíritus fan&i grátia illàmi-

net fenfus , & corda noftra.

nec dabisSanétum tuum vi-

fä

f Amen.

dére corruptiónem.

f

j

04

——

Dominica ad Matutinum.

YI

N

Wotas mihi feeifti

vias vite ,

Sub umbra alárum tuárum.

0f

adimplébis me letítia cum

prótege me : * à fácie impió-

vultu tuo:* dele&tatiónes in

rum , qui meafflixérunt.

J

déxteratua usquein finem. |Inimíci mei ánimam meam

IY 15,

In Adventu , Anti

phona.

circumdedérunt , ádipem (u-

lUf

Gaude & letáre filia: Jerüfa-

um conclusérunt : * os eórum

lg

lem : ecce Rex tuus . véniet

locütum eft fupérbiam.

1

!

tl «

tibi ; Sion noli timére , quia

Projiciéntes me níic cireum-

II

citó véniet falus tua.

dedérunt me: * óculos. fuos

Afía, Rex nofter.

ftatuérunt declináre in- terrá.

'erm

Per Afíum, Afía. Bonórum

Sufcepérunt me fieut leo pa-

3.

meórum non índiges, in te

rátus ad predam : * & ficut

Íperávi , consérva me Dííe.

cátulus leónis hábitans in áb-

tdtes

Afía, Propter verbafpfal. 16.

ditis.

TüL,

áudi Dómine juftitiam

Exürge Dömin& » prevenit

?l

t

,A mcam :* inténde depre-

eum , & fupplánta eum : *

j*

catiónem meam.

éripe ánimam . meam ab ím-

r

A uribus pércipe oratiónem

pio , frámeam tuam ab inimí-

meam * non in lábiis dolófis.

cis manus tuge.

-

D e vultu tuo judícium me-

D ómine à paucis de terra

um pródeat :* óculi tui ví-

dívideeos in vita eórum : *

lt

nifp'.

deant zquitátes.

de abícónditis tuis adimplétus

W

Probáfti cor meum , & vifi-

eft venter eórum.

.

e

H

táíti no&te: *igne me exami-

S aturáti funt filiis

* & di-

náfi, & non eft invénta in

misérunt relíquias fuas pár-

me iníquitas.

vulis fuis.

'

qui

Ut non loquátur os meum

E goautem in juftítia appa

rö;*

m

ópera hóminum : * propter

bo confpé&ui tuo : * fatiábor

a

verbalabiórum tuórum ego

cüm apparüerit glória tua.

It

cuftodívi vias duras.

In Adventu, Antiphora.

P érfice greffus meos in sémi-

Rex nofter advéniet Chri-

,i7

tis tuis : * ut non moveántur

ftus , quem Joánnes przedicá-

veftígia mea.

vit , Agnum effe ventürum.

Afía.

Ecce vénio.

ot

Egoclamávi , quóniam ex-

ul r

audífti me Deus : * inclína

Per Annum

Ant

.

iphona.'

aurem tuam mijhi, & exáudi

Propter verba

l

abiorum tuó-

M

verba mea,

rumrego cuftodívi vias duras.

M irífica mifericórdias tuas,*

Afís. Diligam te.

]Uö

qui falvos fácis fperátes in te.

Et non repetitur in Pfal-

J

À refifténtibus déxterz tuz

mo : quod femper fit, quando

euftódi me, * ut pupíll óculi.|Antiphona incipit à primo

verin

Ye:

Dominicä ad Matutinurm.

j 'plf

verfu Pfalmi ; & Pí3lmus]dit:*&ealígo fub pédibus ejus

/

tunc ineipitur a5 eo verbo ,

Et afcéndit fuper Chérubim,

/,(30

in quo definit A8a ,: five

& volávit : * volávit fuper

jf

Zïï

integra dicatur , five tantüm

