?. Omnes Angeli ejus, allel.

omnia ut in die

i, preter

1&C

Ad Vefperas , Antiphora,

Le&t, & Aíías ad Bíís &Mag-

03(

Ante luciferum génitus, cum

nificat , qua fingulis diebus

g

yeliquis dé Laudibus.

314-

habétur proprize, ut fequitur.

De Dominica infra O&a-

tf

Píalmus. Dixit Dóm:nus.

QU

!

cüni reliquis deDftica. 128.

vam,in quamcumque diem

D91I ;

-Et fic dicitur per totam

O&Gavem inciderit , fit OfR-

T

Ottavam.

cium ut infrà ordinatur. 2334*

Atl

d

Capitul. Surge ; illgxïünäre- & in ea ponitur E

pittola

] l

l

Pfl-

!

[

fl

;Infm Oclavam Epiphaniz.

I

1j

rim3 ad Corinthios , omiffis|] promiffa : quorum patres , &

ls,

j

X quibus eft Chriftus fecün-

Iphtns

Romanos.

Letüonibus de Epiftola adj€

hi

üm carnem , qui eft fuper

hd

Poft Díticam veró cont&-

ómnia Deus benedí&tus in

nuantur dies OCtavz eodem

&cula.

Amen.

r

g

numero. quo notantur, perin-

fa ,

Tria fünt münera pretió-

- iie

de,ac fi Dfiica non intercet-

quze obtulérunt Magi

fiffet. Exempli gratia: $i Do-

Dómino in die ifta, & ha-

:hfïkus

minica venerit in tertia die

bent in fe divína myftéria :-

ilvirs

* Inauro, ut oftendátur Re-

infra O&tavam, prima die potft

Dominicam LeGBones 3. &

gis poténtia : in thure , Sacer-

liérm,

ii. NoCturni, & Afíae ad Dene-

dotem magnutn consídera: &

]

diétus & Magnuificat dicentur

in myrrha, Domínicam fe-

de tertia die infra OQ. & fic

pultüram.

4

: COTf |

deinceps de aliis: Le&tiones

;. Salütis nofire au&tórem

Warh

M

gi veneráti funtin cuná-

tamen i. Noét. de Epiftola

bulis, & de thesáuris fuis

tittt,

ad Romanos ómittuntur , &

proiis fumuntur de Epitt. i.

myftieas ei münerum fpécies

us

obtulérunt.

In auro.

ad Corinthios , que fequum-

Leciio À.

»fot

tur poft Dominicam , & de ea

legitur etiam poft O€tav. us-

On autem quod excí-

N

In.

N

derit verbum Dei. INon

OR

vee Pa

E

onim omnes, qui ex Ifrael

tl

Infra OCtavam Epiphaniz.

funt , ii funt Ifraelitze;neque

([cat0

o Nocturno.

qui femen funt. Abraha, om-.

Aubrs

Dclrt[i)rll

ola ad Romános.

nes filii; fed inIíaac vocábi-

; Veto

turtibifemen; id eft, non

Lïg'ä?ätiäm dicociäpa'ri-

qui filii carnis, hi filii Dei ;

pitt

V

fto, non méntior; tefti-

fed qui filii funt promiffiónis ;

nrtüm

eftimántur in sémine.

Pro-

mónium mihi perhibénte con-

Qubr.

fciéntia meain Spíritu fan&o:

miífiónis enim verbum hoc

[iqua

quoniam triftítia mihi magna

eft: Secunduim hoc tempus

r

eft; & continuus dolor cordi

véniam; & erit Sarz filius.

N

meo. Optábam enim ego

Non folumautemilla, fed

us

ipfe anáthema effe à Chrifto

Rebécca ex üno concübitu

pro frátribus meis , qui funt

habens Ifaac patris noftri.

Qd

us

——

cognáti mei fecundum car-

&. In colümbz fpécie Spfri-

dj

nem , qui funt Ifraelítae,quo- |

tus fan&tus vifus eft, Patérna

; 0P

rum adóptio eft filiórum , &

vox audita eft :

* Hic eft

j

glória, & teftaméntum, &

Fílius meus dilé&us ,

1

4

!

"

|

Pl

j

ij

ornplácui.

;

[

legislátio , & qbse'quium , & quo mihi bene c

l

..?7: CL-?&'

318

hanie.

infra. Octavam E ip

* M

y^

Cocli- apérti. funt ; fuper | us

éntium. Nobishoc Iin-

ll

eum,

& vox Patris intónuit.| gua nuntiavit Apoftolórum ,

h

Hic eft Filius. d ectio: ii

-Mtella illis tanquám. lingua

H(

Um.enim-nondum mát

i coelórumi: & nobis ffdemA pó-

MI

C i

ILQU

fuiffent , aut;aliquid,bo:.| ftoli tanquam &lii coeli' enar-

ete

yi

ni egífient , aut mali- Cut fe- | ravéruntglória

*

i

cündum elect

[2

g

iónem , prop

Ófi- | s. Tlurninárest flu)minä*rfä :

i natï

tum..Dei manéret ) non ex

rüfalem , quià yenit lux tua :

E

mü??äää

j

opéribus, fed ex vocánte di-|* Et glórià,

r'; $.

x

mígi

g^

G&um eft:ei: Quia majorsér-|te ortae

:

"; - 41

viet. minóri : ficut f

jrrptum;

b^

B

t am

volibant Gentiidh

at

d

eft : Jacob dilexi,Efau

autem |Iüminetuo, & Reges m fplen-

|

ódiohábui. Quidergo dicé-| dóre ortüs tüi- Et glória

$$22

um

-Léétio v.

t

mys?numquid iníquitas apud

Deum.2;Abfit. .Móyfi enim.

Agnum: facraméntum !

od

in prcsépi jacébat ,-&

um

dicit;;;Miferébor,cujus misé-

14

reór:.& mifericórdiam prz- | Magos ab Oriénte dücébat : .

f

ftábo., eujus miferébor. - Igi- abfcondebátur'in ftábulo , &*

ut^

]

Yi

turmon yoléntis, neque cur- |a

gnofcebátur i coeló

réritis , fed miteréntis eft-Dei,|ágnitus 'in coelo , manifefta--

gfv

íi

et

]

g fveges Thaárfis ;;

. :ï

Yulg rretürin ftàbulo , & appella- .

münera ófferent :

Reges|rétur, Epiphánia dies.ifte.,.

d

lil

J 'ci

Mecim

Arabum;;. & Saba dona Dó- |quod T:átíne manifeftátio-

mino Deo. addücent.

poteft: fimulejus celfititii-

sUb

!

;

i

l

y^ Omnes de Saba vénient ;|nem ,. humilitatémque com-

iï

t

aurum & thus -deferéntes.| méndams ; ut;, quiinaperto

: t

Actite

Reges Arabum:

|coelo fignis fidéreis. monftra-

Glória Patri; Reges.

baturmagnus, in àngufto di-

d

urngo. .. ]versório quéesitus.inveniré-.

!t

* - In fecundg No

Sermo.S..À

uftíni Eiiïfc'opii tur inválidus ; infantílibus in

hl

Serm. 2. de

É

P

(

K

iph. qui éft 30.1 membris natus , infantilibus-

|

de'lempore. LeGio iv. |que pannis involütus , adora-

ita|

Dpartum Vírginisado-|rétur à Magis, timeretur à

!l

l X rándum Magi ab Orién- | malis.

E

i

Q

te venérunt. Hunc diem h

b

() -

8s O

mnes de Saba vénient ,

R

die celebrántus , huic débitü] aurum & thus deferéntes, &

j

folemitátis fermónem per.|laudem Dómino annuntián-

li

sólvimus. lllis dies ifte pri-|tes ,

allelája , ..allelüja ,

D

mus illüxit , anniversária no- j allelüja.

l Hq

'Tharfis , & fnfulä

bis feftivitáte rédiit. Illi erant | Y« Reges

Y0r

es Ara—-

m

primítie Gtï;l?tillm, nos pópu- | münera vö&'grent : Reg

ums-

Infra. Ottavam . Epiphaniz.

hOC [

bum , &Saba dona addücent.| natus eft Rex

'IOIUm

J Udæt';jrum ?

lh

Allel.

d.etio'vi.

Et réliqua.

i

enim 'eum rex|De Homilía

fan&i Gr

"Toesw

S

»

eisdem fibi

£

Tdl

* Pap&.

j^vw

Magis nuntiántibus ; cum'àd- |Ex Homilia 16. in Evansel.

19l

huc qua&rerent parvulum ,

Ativitàte "Kegis ;noltri

RUT

ju

quem cognóveránt coelo tefte

N

cógnita ;. Heródes .ad

A

jam natüum. Olild'erit tribu- :cállida!iárgurhénta: convérti-

| ORE

nal judicántis , quando füper-tur : & né terréno regnopri-

bos Réges cunábüla terré-| varétur , renuntiári'fibi ,;ubi

jl

l

bantinfántis? Quanto consül- ppuer inveniátus, póftulat:.A-

fplen

lj

tius Reges, non ficut Heró-|.doráre eum velle símulat,

l

x

des interficere quarant , fed, |ut hune ,fiinveníri poffit;ex-

ficut Magi;pótius adoráreides[itínguat.

Sed quanta eft. hu-

li

un!

lecténtur ,

jam presértim| mána malítia contra consí-

t«

eum , qui & ipfam mortem ;| lium: Divinitátis ? Scriptim

hat :

quam cupiébat inimícus in-| quippe eft; Non:eft fapiéntia,

o

férre , étiam proipfis inimícis | non eft prudéntia;non eft con-

WP

ab inimieisfuftínuit , eamque | sílium cohtraDóminum.Nam

d

qlï

3l

infuocórpore occífus occídit? | ea ;quss&appáruit ftella; Ma-

)

Pie tímeant Keges ad Patris| gos perdücit* natüm/Regem

j ilies

déxteramjam fedéntem;queni] repériunt;münera üéferunt ,

10 Qd

3441

Rex fmpius timuit adhuc ma-| & ne redíre ad Heródem- dé-

fit

tris übera lambéntem.

beant, in fommis admonér-

cort

5..Magi véniunt ab Oriénte | tur.^ Síeque fit ; ut- Jefum,

per

0

Jerosólymam ,. quaeréntes &| quem quarit Heródes, in-

r

dicéntes: Ubi eft , qui natus| veníré "non?rpoffit...... Cujus

il di

eft, cujus ftellam vidimus ?| persónzxqui álii:quàm ltypó-

/eJ]re

* Et vénimus adoráre Díím.| erite defiguántuür , qui.dum

Dug n

Y* Vídimus ftellam ejus in|fi&te querunt , inveníre Dó-.

|bus

Oriénte.

Et vénimus.

minum

dorà

G]lória Patri.

Et vénimus.

tur ?

nuncxlluam n cre'n-

ur a

In tertio Nottürno:

(X sStella ,

quam videranf

é&io fan&i Evangeliife-| Magi in Oriénte , antece-

K

l,

cündum Matthaeum.

débat eos , donec venírent

lS,

: Le&io vii.

Cap. 2.

ad locum , ubi puer.erat.

mini

Um natus effet fefus in| * Vidéntes autem eam, gaví-

li

"n

E

Béthlehem Juda ; * in dic- | fi funt gáudio magno. :

bus Heródis regis,ecce Magi| Y« Et intrántes domum ih-

i

(ilg

ab Oriénte venérunt Jerosó- | venérunt püerum cum Ma-

; Afte

lymam;dicéntes: Ubi eft,quilría Matre ejus ;

& pro-

*

Clï-

ffly i

20

infra O&avam Epiphanie.

tor , qui creávit , adminíftrat.

D

cidéntes adoravérunt eumf'

Vidéntes autermi:

Neque enim propter ftellas

ho

Le&io v

homo , fed ftellze propter hó.

j

Éd inter hzc fciéndum ,

minem fa&te funt : & fi ftella

j

fatum hóminis dícitur, ipfis

büiläaæ

-quod Prifcillianíftae hze-

rétici

nafci: unumquémque

fuis miniftériis fubeffe homo

qu

^hóminem fub confüitutióni-

perhibetur. Certe cum Jacob

g

de ütero egrédiens, prióris

:

ghis

bus ftellárum putant : & hoc

in adjutórium fui erróris af«

fratris plantam tenéret ma«

piis

sümunt , quod nova ftella

nu, priór perfétte nequá-

p

éxii]cum Dóminus in carne

quam égredi pótuit, nifi süb-

t

dinic

apparuit , cujus fuíffe fatum ,

fequens inchoáffet: & tamen

eàmdem , quaz appáruit4ftellà

cüm uno témpore eodémque

M

putant. Sed fi E.vangélii ver-

moménto utrümque mater

F

j

r

füderit , non una utriüsque

Ditn

ba pensámus , quibus de eádé

ftella dícitur: Usquedum vé&-

vite quálitas fuit.

d

niens ftaret füpra, ubi erat

'T e Deum laudámus. 17.

VIraix

Ad Beneditdtus , Antiphona.

uer: dum non puer ad ftellà,

p

1ed ftella ad páerum cucürrit,

Ab Oriénte venérunt Magi

v

fi dici líceat , non ftella fatum

in Béthlehem adoráre Dómi-

n

num : & apértis tliesáuris fuis

püeri,fed fatum ftelle is ;

anh

&il

qui appáruit , puer fuit.

pretiófa münera obtulérunt :

[]

&e Vidéntes ftellam Magi ;

aurum, ficut Regi magno ;

Á

j

i

vífi funt gáudio magno ;

thus ficut Deo vero:riyrrham

àis, (

ga

Et intrántes domum inve-

Ts

fepultürs& ejus, Allelüja.

-;

!

nérunt puerum cum María

d Magnificat , Antiphona.

Dlb

matreejus, & procidéntes

Vidéntes ftellam Magi, ga-

|

adoravérunt eum: " Etapér-

vífi funt gáudio magno:

lu

obtulé-

tis thesáuris fuis obtulérunt

intràntes domum :

S

Qul

ei münera , aurum , thus ; &

runt Dómino aurum , thus;

itmp à

myrrhàm.

X

& myrrham , allelüja.

TERTIA DIE.

Attim

Y* Stella, quam víderant

tf un

Magi in Oriénte, antece-

Ín primo No£turno.

tb

débat eos; usque dum véniens

. De Epíftola ad Romános;

(isn

,eQie L

ap.s 12«

!

[

ftaret fuprá;ubi erat puer, Et.

at d

lória Patri, Étapértis.

Bfecro ítaque vos fra-

(ritim

4CCAIO. 1X5

O

tres per mifericórdiaim

iffeni

Ed à fidélium córdibus

Dei, ut exhibeátis córpos

ra veftra hóftiam vivéntem ;

ivl

!

abfit ,. ut àliquid effe fa-

FVC Tij

tüm dicant.

Vitami quippe

fandam, Deo placéntem ;

DN

hóminum folus hie eóndi:

rationábile obséquium ve-

ftrum

Qu

Lj

Ml

35"

ü

hh

Infra »K,OElaV.am E

iphania.

L]

22r

B

firum. Etnolit

e conformári

tàn

0 , qui tr

huic fzeculo, fed reformámini

ibuit in fïjmypli«

Lt h

in novitáte fenfus veftri : ut

Citáte , qui pr

geft in folicitü-

l ]s

dine,qui miferétur in cha.

probétisqua fit volüntas Dei

ritàáte.

* li

bona ; & beneplácens , & per-

| Om[]

&. Incolümbz fp

écie Spíri-

Jico).

féda. Dico enim per grá-

tus fanGtus vifus eft ; Patérna

tiam ,qua' data eft mihi , óm.

voxaudítaeft, * Hic eft Fí-

yriris

nibus, qui funtinter vos: Non

V

lius meus dilé&tus

in quo mi-

plus sápere , quàm opórtet sá-

hi bené complácu

l.

, Caeli

Iu

pere;, fed sápere ad fobrietà-

[ i

apérti funt fuper eum, & vox

(dmet

tem: & unicuíque, ficut Deus

Patris intónuit. Hic eftFíilius,

divifit mensüram fidei.

LcGio iii.

Tque

|

Tria funt münera pretió-

ITatet

äb

Ilé&io fine fimulatióne,

lsqui

|

;que obtulérunt Magi

D

Odiéntes màlum , ad.

l

[

Dómino in die ifta , & habent

haréntes bono : Charitáte

in fe divína myftéria ;

fraternitátis

?

ínvicem dili-

Rnf

* Inauro, ut oítendátur Re-

géntes

Honóre- ínvicem

gis poténtia : in thure , Sa

praveniéntes : - Solicitüdine

uj

cerdótem 'maenum | consíde-

Dimi.

non pigri

Spíritu fervén-

ris(ü

ra: & in myrrha, Domíni-

tes :

ómino ferviéntes :

cam fepultüram.

Spe gaudéntes

In tribula-

énuti

;

Salütis noftre -au&örem'.

tióne patéentes :

Oratióni

rrham

gi veneráti funt in cuná-

inftántes : Neceffitátibus San-

bulis , & de thesáutis (uis

etórum

communicántes

$

L

Uj

myfticas ei münerum fpécies

Hofpitalitátem fe£tántes, Be-

o

obtulérunt. In auro.

nedícite perfequéntibus vos :

B

Le&io ii.

benedícite , & nolíte ma-

»: &

J

tulé

Icut enim in uno córpore

ledícere.

Gaudéte ; cum

N

multa membra habémus ,

gaadéntibus , flete cum flén-

duj

ómnia autem mmembra non

eümdem aCtum habent : ita

tibus : Idípfum ínvicem fen-

tiéntes : Non alta fapién-

A

multi unum corpus fumus in

Chrifto , sínguli autem alter

tiéntes.

tes , fed humilibus confen-

)

108

altérius membra.

Habéntes

5k» Reges "Tharfis & infula

IÀ

autem donatiónes fecündüm

münera ófferent : 5 ; Reges

s 1

grátiam , qua data eft nobis,

ii

Arabum, & Saba dona Dó-

differéntes ; five prophetíam

mino Deo addücent.

c

fecündüm . ratiónem fidei. ,

$. Ommnes de Saba vénient ;

d

;

five miniftériumin miniftrán:

aurum & thus deferéntes,

n j

do , five qui docet in doétri-

Réges; Arabum.

mVC

Qu

na, qui exhortátur in exhor-

$9

il

|

Lj

L

GlörigPatrL Reges.

!

322

Infra Ocavam Epïphaþiæ.

(

fecundo Nocturno.

fole ejus m morte lugén-

DeïSrï:

rmóne fantti. Auguftini | tem.

i

, Omnes de Saba vénient ,

(n

píícopi.

( J

erm. 2. de Epiphánia.

aurum & thus deferéntes, &

Letctió 1v».

laudem Díío annuntiántes

Um tam multi

$

* Allelüja , allelàja;allelüja.

L Le([[l

jam nati,

j

C

atque defün&i effent Re-

, Reges Tharfis, & íafula

E

ges Judeórum , numquid

münera ófferent: Reges Ara-

bum, & Saba dena addücent.

|

quemquam eórum . adoràán-

dum Miagi quzfiérunt? Non,

Allelüja.LeGio vi,

' huj

quia nec quemquam eórum

Am veró

quód . éadem

Ü

(f

coelo loquénte didicérunt.

ftella , que& Magos per-

- düxit ad locum , ubi erat

jni

Merümtamen; quod przter-

g

eündum non eft , hec Magó-

cum Matre Vírgine Deus

l

ä

rumilluminátio mágnum te-

infans, qua ütique póterat

p

fümónium cacitátis. éxtitit

eos ad ipfam, perdücere ci-

In terra eórum

vitátem ; fe tamen fubtrá-

udaeórum.

f

ifti requirebant , quem illi in

xit , nec eis prorfus appá-

fua non agnofcébant.

ruit , donec de civitáte , in

*

qua Chriftus nafcerétur , i

Hlluminárejillumináre Je-

dem

n

rüfalem ; quia venit lux tua :

ipfi

interrogaréntur

wv Et

Dómini fuper te

Judei , & ipfi eam fecàn-

ri,

ortae

äïöria

Et ambulábunt

dum divíne Seriptüre te-

CUT

DI

ri

Gentes in lümine tuo , & Re-

ftimónium nominárent , ipfi

Wt |

sesin fplendóre ortustui. Et

dícerent : In Béthlehem ]Ju-

1

de

de. Sic enim fcriptum eit :

um

glöri

z

Le&io ve

Et tu Béthlehem terra ]u-

A

Pud eos ifti infántem

g,

invenérunt , quem illi

da, non es mínima in prin-

Tort

apud fe negavérunt. In his

cípibus Juda , ex te enim

éxiet Dux , qui regat pópu-

: Ril

terris de longínquo ifti &

lum meum Ifrael.

tl

péregríni püerum Chriftum ,

Quid

nondum verba proméntem

áliud hic fignificávit divína

h

adoravérunt , ubi cives illi

providéntia , nifi apud Ju-

M t

daos folas divínas lítteras

M

jüvenem mi

rácula . facién-

L

tem crucifixérunt.

Ifü in

remansüras , quibus Gen-

membrisparvis Deum adora-

tes inftrueréntur , illi exca-

; Regm

caréntur £

Y

vérunt,illi in maghis fa&tis

Tüt

nec tanquam hómini peper-

Magi véniunt ab Oriénte

cérunt , quafi plus füerit

erosólymam , quaréntes ,

ldu

& dicéntes : Ubi eft, qui na-

$

vidére novam ftellam in ejus

l

P

tus eft;cujus ftellam yiiim

us2

1

nativitateäfulgäntlem 2 guäm

t

Y

Infra ö&avam E

€

ba

iphanige,

e Ftvénimüs adoráre Dffm

€os , dóhéé Venírei

ït ad

. Mídimus ftellam ejus in|locum , ubi puer erat ;

Vénien

E

;E

' Oriénte. Et vénimus.

L

Vidéntes autem eam , s.

At l

G lória Patri. Et vépimus.

&

vifi funt gáudio magno.

üántes.

In tertio NoCturno.

y. Etintrántes domum inve.

il

|

L é&io fan&i Evangeélii fe-|nérunt püáerum cum María

L infüle

cündüm Matthaum;:

"

|

Matre ejus , & procidéntes

t Àri

Le&io vii

Cap. 2.

aderavérunt eum; — Vidén-

"9o9

4

dl

|

m natus effet

efus in

tes;

Le&io

Vi

, C

éthlehem Juda , in dié-

funt nonnülli,qui hune

ip

&

.— bus Heródis regis, ecce Magi

E:

Deum & Regem fa-

0y pei

ab Oriénte venérunt Jerosó-

téntur , fed affumpsiffe car-

Di ent

Tymam , dicéntes: Ubi eft,

nem mortálem negant,

Hi

Deis

qui natus eft Rex Judaórum?

nimírum ei aurum & thus

. Et réliqua.

J0LCrA

ófferunt , fed offérre mvrr-

1€ . (]

De Homilía fancti Gregórii

ham afsümpte mortalitátis

ub

[d

Papag.

nolunt. Nos ítaque nato Dós

E

Ex Homilia 1o. in Evan

mino offerámus aurum , uf

i,

Agi weró aurum ,

fiis

hunc ubíque regnáre fateá.

n

& myrrham deéferunt.

mur: offerámus thus , ut cre:

At

Aurum quippe Regi cón-

dámus; quód isqui in témnpo«

fecli-

gruit , thus veró in Dei facri-

re appáruit; Deus ante témpo«

19 t

ficium póniturmyrrhaautem

raéxtitit ; offerámus myrr-

mortuórum córpora condiün-

ham, ut eum, quem crédimus

u ipff

] Ji-

tur. Eum ergo Magi, quein

in fua divinitáte impafsibi:

ne :

adórant , étiam myfücis mu-

|lem,credámus étiam in noftra

néribus predicant : auro Re-

fuíffe earne mortálem.:

m u

9

n p

Tortálem.

gem , thure Deum , myrrha

Vidéntes ftellam. Magi ;

? CUf

Sunt veró non-

gavifi funt. gáudio magno ,

nülli heréticiqui huncDeum

.

Et intrántes . domum inve-

pipu-

uid

credunt , fed ubíque regnáre

nérunt Pherum éum María

jvind

nequáquam credunt. Hi pro-

matre éejus , & procidéntes

i Ju

fé&ó ei thus ófferunt , fed

adoravérunt eum:* Et apér.

offérre étiam aurum nolunt.

tis thesáuris fuis obtulérunt

Ts

Gf« |

Et funt nonnülli, qui hunc

ei münera , aurum , thus j &

x

Regemexíftimant, fed Deum

myrrham. s«

Stella, quam

negant.

Hi vidélicet ei au-

víderant Magi in Oriénte ,

xum óOfferunt , fed ófferre

Qd

thus nolunt.

antecedébat eos ,. usque dum

-e'u!fs !

véniens ftaret fuprà , ubi erat

T

, Stela , quam víderant|puer. . Et intrántes.

(Jmus?

Magi in Oriénte , antccedä-:[ä I;)ri'a Patri, Etapértise

eo

M

334

Infra Odtava

m Epiphanig,

u

eGio ix.

damnatiónem aequírunt: nam

(

Uamvis 1n auro ,

thure E

príncipesnon funttimóri bo-

$

elf

& myrrha intéllgi &

ni óperis , fed mali. . Vis au-

o

Aliud poteft. Auro namque

tem non tiriére poteftátem

fapiéntia defignátur , Salo-

Bonumfae,& habébislaudem

.....

móne atteftánte,qui ait: '"Ehe-

ex ila : Dei énim minffter.

Ü

fi

sáurus defiderábilis requié-

efttibi ii bonum.-

(fcitin ore fapiéntis. 'Fhure

"Eriá funt münera pretió-

PIOHI

Nn

autem,quod Deo incénditur y

Y qu& obtulérunt Magi

«l

virtus oratiónis exprímitur ;

Dómüno ihR'die ifta, & ha-

9 í

jf

P(almífta teftánte;qui /dicit :

bentin fé divina myftéria

dN

Dirigátur orátio mca ficutin-

** Inauro, ut oftendátur Re-

&il

cénfumin confpéttu tuo. Per

gis poténtia : in thüre, Sacer-

Li3!

iU

myrrham veró carnis noftr&

dótem magnum consídera: &

pfOUJI

mortificàtio figuràtur. Unde

in myrrha , Domínicam fe-

fur

"

fan&ta Eccléfia de fuis operá-

pultüram.

:

riisusque ad mortem proDeo

y. Salütis noftrz auGórem

!

um

certántibus dicit: Manus mea

Magi. veneráti funt in curá-

diftillavérunt myrrham.

bulis,:& de thesáuris fuis

N

'je Deum laudámus. 17.

mb

myfticas ei münerum fpécies.

Ab

Ad Beriedi&us , AntiphonaJ obtulérunt. Inauro.

'Triafunt münera, qu& ob-

Le&ioii.

injo]

tulérunt Magi Dómino , au-

] autém malum féceris ,

m

N

EH

rumythus, & myrrham , Fílio

time: non enim fine caufa

Dei , Regi magno , allelüja.:

ládium portat.

Dei enim

dl

0

: r

Ad M

nificat s

Antipclth

nd4 minífter eft: vindex in iram

hi

Lux de

j:

u

ce apparutíti

r1- | eiqui malumagit.Ideó necef-

fte,cui Magi münera óffe-

fitàáte sabditi eftóte non folüm

N

BN

runt, allelüja , allelüja , allel.

propter iram;fed étiam prop-

l]

ter confciéntiam. |]deó enim

In

rimo INocturnoe

& tribüta preftátis : miníftri

Qu

d

: f

De Ep

ola ad, Románes.

enim Dei funt ; in hoc ipfum

Ledioi.

Ca.ï.

ferviéntes. Réddite ergo óm-

t

(f

Mnis . ánima poteftàti-

nibus débita :: cui tribütum ,

*h»dlleä

&i

& J bus fublimióribus fub-|

tribütum : cui ve&tígal, vecti-

ditafit: Non eft enim poté- | gal ; cui timórem, timórem:

B

ftum

a

ftas nifià Deo ::qua . autem | cui honórem , honórem.

funt ;à Deo. ordináte funt.

» Incolümbe fpécie Spíri-

t

Itaque qui resíftit. poteftáti , [ tus fan&tus vifus eft , Patérna

gor;v'I

Hic eft

Dei ordinatióni resíftit. . Qui|vox audíta eft :

?CTC&L'

,. ïm

autem. resiftunt. ,. ipfi nb; FFílius. meus dilé&us

-

1

P'fömim

quo

Infra O&avam Epiphanis.

mt l]am

quo mihi ben

& complácui., quód infántia mediatór]

s Dei

r

y. Cocli apérti. funt. fuper

& hóminum jam univérfo de-

b

eum , & vox Patris int

önyitl

clarabátur mundo , : cüm ad.

Atem

Hiceft.. Le&iodi

huc exí

guo: deqtinere'tur oppí-

duden

Emini quidquam. de-

dulo.

)lllme[

, beátis , . nifi ut ínvicem

ï

Ws Illuminäre,iiluminäre Je-

diligátis : qui enim diligit

rüfalem ; quiavenit lux tua :

Dtetqo

próximum , legem implévit.

Et slória Dóm

Nam,Non adulterábis : . INon

;

ini | fuper te

Misi

orta eft.

&h

occídes : Non furáberis: INon

Y« Etambulábunt Gentes in.

(érin

falfum teftimónium . dices

Iümine tuo,& Regesin fplen-

I ne

Non concupiíces , & fi quod

dóre ortus tui. Et glória. -

J QT

eft áliud mandátum , in hoc

€c00- Vs

T &

verbo inftaurátur :. Díliges

Uamvis enim Ifraeliíti-:

1 i.

próximum tuum ficut.teíp-

cam Gentem, & ipsíus:

ífum. Dilé&io próximi ma-

Gentis unam famíliam dele-

OT CrI]

lum non operátur.

Plenitü-

gíffet ,.de qua. natüram uni:

do ergolegis eft dilé&tio.

vérfa humanitátis afsümeret:

MC

s lus

&. Reges Tharfis & ínfule

nóluit tamen intra matérna

münera ófferen:t :

Reges

habitatiónis angüílias ortus.

s

Arabum , & Saba dona Dó-

"

fuilatére primórdia: fed.mox

mino Deo addücent.

ab ómnibus vóluit agnófci',

Y Omnes de. Saba vénient ,

(TIS ,

qui dignátus eft ómnibus na-

caufa

aurum & thus deferéntes.

[c1.

Tribus ígitur Magis

Reges Arabum:

Chidi

G- loória Patri.

Reses.

in regióne Oriéntis ftella no-

Tram

va claritátis:appáruit , quae

In fecundo Notturno;

NU

Sermo S. L'eónis Papa.

illüftrior céteris. pulchriór-

fil

um

que fidéribus , fácile in fe in-

Serm. 1. de Epiph, Lettioiv.

tuéntium. óculos animósque

m

Elebráto próximo die ;

nim

convérteret :: ut conféftim

jiltrt

C

quo Àántemeráta virgíni-

adverterétur ; non effé otió-

tas humáhi géheris édidit

fum , quod tam in

lum

-

sölitum.fvi-

offt

Salvatórem:,; Epiphánis np-

debátur.

&A

bis, dileCtíf(imi 4 veneránda

Xe Omnes de Saba vénient ,

Uf ,

ii

feftivitas dab:perfeverántiam

aurum & :;thus.deferéntes

gaudiórum; ut'inter cogna-

& laydemDóiino anruntián-

(

tárum folemnitátüm vicína

tes,

: Allelüja , iallel. allel;

facraménta , exultatiónis vi:

9". K

eges Tharfis, & ínfulie

Spm

gor,-&-fervor fidei non:té-

il

b

müneraófferent , Reges Ara-

jd

péfcati ; -Ad- ómnium. enim

bum ,& Saba dona

hóminum fpe&at falütem ,

Allelüja.

*

addüigtenf.

,ü

Le-

«X 3

"

326

!n&a O&8avam Epiphaniæ.

u

"cLeGio vi.

De Homilía

fanti Gregórii '/

Ó

"

!dit ergo afpiciéntibus |

Ex Homiliaa?ä' in Evangel.

g

ntellé&ura , qui pra-

g

fütitfignum: & quod fecit

gnum veró nobis áli-

W

iV

uid Magi ínnuunt ,

intéllisi , fecit inquíiri ; &

li

fe inveniéndum óbtulit re-

quód inregiónem fuam per

|

j

quisítus.

Sequüntur tres

áliam viam revertüntur.

In

I

viri fuüpérni lüminis du-

eonamque , quod admóniti

fáciunt ; nobis profé&o insí-

j

G&um , & previi fulgóris in-

; M

dícium inténta contempla-

nuant , quid faciámus. R.égio

y

tióne comitàántes ,

ad ag-

quippe noftra paradífus eft :

1 etii

nitiónem

veritátis grátic

ad quam , Jefu cógnito,redíre

li

fplendóre ducüntur

qui

per viam,qua vénimus,prohi-

jj

j

umáno fenfu fignificátum

bémur, À regióne étenim no-

i

ftra fuperbiéndo , inobedién-

f

fibi Regis ortum zftimavé-

)l

fi

runt. in civitáte régia effe

do, vifibília fequéndo , cibum

Il l

quzréndum. Sed qui fervi

vétitum guftàndo difcéffimus:

fedad eam necéffe eft , ut

Qf

fufcéperat formam , & non

f

t

judicáre vénerat, fed judi-

flendo , obediéndo , vifibília

vide

cári , Béthlehem praelégit

contemnéndo, atque appetítü

carnis refraenándo redeàmus.

bb

j

nativitáti , Jerosólymam pal-

; Vell

fióni.

Y Stella , quam víderant

li

&« Mlagi véniunt ab Oriénte

Magi in Oriénte , antece-

[

débat eos , donec venirent

f

ferosólymam , quaréntes &

dicéntes : Ubi eft, qui natus

aj

locum, ubi puer erat.

Ü

eft, cujus ftellam vídimus ?

Viídéntes auteni eam , ga-

*Et vénimus adoráre Díüím.

vífi funt gáudio magno.

! gre

J Widimus ftellam ejus in

Y* Rtintrántes domum , in-

Q

Oriénte..

Et vénimus.

venérunt püerum cumMlaría

/OióriaPatri. Et vénimus.

miatre ejus, & procidéntes

1t0

Ín tettio No&Gutno.

TUl

l

sionvérept g,

1

LLI

*.idäntes.

Jdéüio fan&i Evangélii fc-

T

Er áliam ergo viam ad

k

]

cáündüm Mattheum.

E

At

ectio vil«

Cap. 2.

regióncm noftram re-

"Um natus effet Jefus in

grédimur : quóniam qui à

hlä !

Béthlehem Juda , in dic-

paradifi gáudiis per delecta-

NI

Wi

I

bus Heródis regis,ecce Mag!

ménta difcéffimus , .ad h»c

A

ab Oriénte venérunt Jerosó.

per laménta revocámur. Un.

5[

Iymam,;dicéntes : Ubi eft, qui

de necéffe eft, fratres charífs

li

Bl

E

natus eft Rex Judeórum ?

fimi , ut femper pávidi , fems

námui

(

ll

Et rdliqua,

LÀ

pérque fufgä&i p

anto

2

Infra OGavam -Epiphaniæa

fj

l

E

ante óculos cordis , hinc cul.

rurfus ait : Cor fapiéntium ,.

ubi triftítia eft: & cor ftult

pas óperis , illinc judícium

Vitpr

extréma diftrictiónis.

Pen-

rum , ubi latítia,

Jis d.

sémus, quàm diftríttus judex

4 e Deum laudámus.

1

Ad Benedictus , Ant

äkiona.

lu

véniat , qui judícium miná-

D pa

tur , & latet : terróres pecca-

Vidimus ftellam ejusin O-

tóribus inténtat , & tamen ad-

riénte , & vénimus cum mu-

h In'

TT

t

hucsüftinet : & idcírcó vent-

néribus adoráre Dómi

m.

D -

re citiüs differt , ut minüs itl-

Ad Magnificat ,. Ant

l

p

Ona»

Ti

véniat,quod condémnet. .

Interrogábat MagosHeródes:

lsel

J Vidéntes ftellam Magi ;

Quod fignum vidíftis fuper

natum Regem? Stellam vídi-

Fedíre

avífifunt gáudio magno ,

YOf

Etintrántes domum inve-

mus fulgéntem , eujus fplen-

r

nérunt püerum cum Marfía

dor illàminat mundum.

DIE

di

Q

matre ejus, & procidentes

rnoe

ibum :

adoravérunt eum: ^ Etapér-

Iä]päirquxo ,gïo.äu

tis thesáuris fuls obtulérunt

iftola ad

. Romános.

IU

Doceth

O 1s

Cap. uj«

,üt

ei münera , aurum , thus , &

H.

Y

ia

myrrham. 7*

Stella , quam

Nfirmum autem in fide af-.

J |

pl

viderant Magi in Oriénte ,

sümite , non in -difcepta-

CARQUS,

antecedébat eos, usque dum

tiónibus cogitatiónum.

A«

véniens ftaret fuprà , ubi erat

lius enim credit fe mandu--

Kderar

l

nteqe-

uer. Btintràntes.

cáre ómnia : qui autem in-

nitent

Eta

firmus eft , olus mandücet..

Ü

lória P—fg

h

C

10 1X»

pe'rtisf

:

Is , qui maridücat,non man-

Uniámus flétibus culpas ,

ducántem non fpernat, &

n,ga"

P

.&. cum Pfíalmífte voce

quinon mandücat , mandu-

)l

1 Il

s

preveniàmus fáciem ejus in

cántem non jüdicet :..Deus

confeffióne. V oluptátum nos

enim illum afsümpfit.. .Tu

Mart

quis es , qui jüdicas alié-

(dntes

ergo fallácia nulla decípiat ,

éntes.

nulla vana letítia fedücat.

num fervum ? .-Dómino. fuo

In próximo: namque ett ju-

ftat ,aut cadit: ftabit autem :

qal

dex , qui dixit :. Vae vobis ,

potenseft enim Deus. ftatüe-

z

qui ridétis nuric , quia lugé-

re illum.

l .IC:

bitis , & flebitis.

Hinc enim

K Triafunt münera pretió-

u à

dee

Sálomon at :

Rifus dolóri

fa , qu&e obtulérunt Magi

mifcébitur

^c&, Extrema

Dómino in die ifta , & ha-

d hat

e

.

j Ut

gáudii lu&us óccupat.. Hinc

entin fe divína myftéria

l

íterüm didt : Rifum depu-

Inauro ,ut oftendátur Re-

i

jr

távierrórem , & gàudio dixi,

gis poténtia : in thure , Sa-

t

Quid fruftrà decíperis? Hinc

cerdótem magnum consíde-

if

tfa

M

8

Infra Odtavam EQiphaniæþ

ra: & in myrrha, Domínicam

dicit Dóminus, quóniam mihi

J

jj

fepultüram.

y. Salütis no-

fle&tétur omne genu

& om-

n

ftre auttórem Magi veneráti

nis lingua confitébitur Deo.

R

funtinéunábulis; & de the-

Itaque unusquísque noftrüm

ii

s&uris fuis myfticas ei müne-

pro fe ratiónem reddet Deo.

rum fpécies obtulérunt. In

Non ergo ámpliüs ínvicem

;

()

j

auro-.- Le&noin

judicéimus.

(f

" Af álius jüdicat diem

X Reges Tharfis,

infula

ä

4ntér diem : álius autem

münera ófferent :

$

Reses

(Px)

qu

jüdicátomnem diem : unus-

Arabum, & Saba dona Dómi-

m

quís

l,

E

1e in fuo fenfu abündet.

no Deo addücent.

l

f

1

Qui

dpit diem , Dómino fa-

Y^. Omnes de Saba vénient ,

pit.. Et qui mandücat , Dó-

aurum & thus deferéntes,Re-

M(['

mino- -mandücat

grátias

€S.

lória Patri. Reges.

1n fecundo No&turno,

]

enim agit Deo.

Et qui non

hi

)

Ij

mandücat, Dómmo non rman-

Sermo S. Máximi Eptífcopi.

vt

dücat, & grátias agit Dco.

Homilia 1. de Epiphania,

EU

Nemfo emm noítrum fibi

Leétio iv.

Aiu W

P

vivit , & nemo fibi móritur.

N hac , dile&tíffimi,celebri-

2

I

! M

sivé enim vívimus , Dómino

táte , ficut relàtu patérna

ii R(

vívimus , fiveé mórimur , Dó-

traditiónis inftrüimur , mul-

j

j

minó-mórimur.

Sive ergo

típlici nobis eft feftivitáte 1:e-

blmy (

vívimus , five mórimur, Dó-

tàndum. Ferunt enim , hó-

i

qmüni-fumus.

die Chriftum Dóminum no-

i

l

sc; In colümbz fpécie Sptri-

ftrum vel ftella duce à Génti-

l

tus fanttüs vifus eft , Patérna

bus adorátum , vel invitátum

vox áudíta eft :*

Hic eft Fí-

DT

ad nüptias,aquas in vina ver-

Vf

lius:meus dilé&tus , in quo

tíffe ; vel fufcépto à Joánne

T

mihi bené complácui.

baptísmate confecráffe fluén-

VO

Y^ Ceeli apérti funt fuüper

ta Jordánis , fttümque fimul

1

lls (f

eum , & vox Patris intónuit.

purificáffe Baptiftam.

Hic eft.

€CLIO 1!1;

,Hm !

* Ylumináre,llumináre Je-

.E

udl

N hoc enim Chriftus mór-

rüfalem, quia venit lux tua :

[

tuus eft, & refurréxit : ut

Et glória Dómini fuper

A

te orta eft.

l

:

A

M

& mortuórum , & vivórum

JUny

dominétur.

'Tu autem quid

y* Etambulábunt Gentes in

jüdicas fratrem tuum ? aut

ex*'fM

làmine tuo,& Reges in fplen-

Til

Aj

n

tuquare fpernis fratrem tu-

dóre ortus tui.

[

um ? Omnes enim ftàábimus

L6CCU0 Ve

li

Il

ante tribünal Chrifti. Scrip-

S

Ed quid potíffimàm pra-

MLUUT

tum eft enim ; Vivo ego ,

sénti hoc fattum fit. die

ftiü^

! n

,

m

Infra OGavam Epiphaniz.

2

;

! .

1ióverit ipfe,qui fecit : rios ta- ,

Magi véniunt ab Oriénte

]r De '

qmen crédere

;nec dubitáre| ferosólymam

; quaréntes &

Vibig

debémus, quidquid illud eft , | dicéntes :

/Ubi eft, qui natus

attum effe pro nobis. Nam ['eft

cujus ftellam vídimus ?

t Dey,

lV[oem.

quód eum fulgentióris ftellze [*

Et vénimus adoráre Díim.

.. rádiis incitáti adoravéreChal- [V-

Viídimus

ftellam' ejus in

dzi , Deum verum Géntibus| Oriénte.

ffülp .

Et vénimus.

xeges

fpes data eft adorándi. Quod

lóriaPatri. Et vénimus.

D. -

aqua novo funt órdine in vi-

n tertio NoGturno. :

L

na mutáta , novinobis pócu-

^ é&io fant&i Evangelii fe-

Dient ,

li pralibátum eft Sacramén-

cündüm Matthaum.

tum. Quod autem baptizá-

€CUO Vile

essRC

ap. 2

i

Y

.tuseft Agnus Dei , regene-

Um natus effet Jefüs in

0i

rántis baptítmi falutáre nobis

C

Béthlehem Juda , in die-

munus eft dedicátum.

fcop

bus Heródis regis,ecce Magit

W. Omnes de Saba vénient ,

ab Oriénte venérunt Jerosó.

aurum & thus deferéntes, &

lymam,dicéntes :

laudem Dfíío annuntiántes

Ubi eft, qui

|ori-

$

natus eft Rex J

AA

Allelüja , allelája,allelüja.

Et réliqua.

udeórum 2

* Reges Tharfis, & fnfulae

Homilía

, D]

fan&i Hietönj;mi !

itel

d.

münera ófferent: Reges Ara-

" Presbyteri.

bum, & Saba dong addücent.

ILib. r. Comment. in c3

;l

CCU10 Vie

MMatthaei.

P. -2.:

[ m«

[

Allelája

Pórtetítaque nos, fra-

Idimus enim ftellam ez

xet

i

O

tres , ad honórem Salva-

at

ff

jusin Oriénté, Ad'con-

j

tóris noftri,JcujusNativitátem

fufiónem Judaórum , àt ng.

débita nuper cum exultatió-

tivitátem Chriftüi à Géntibus

pime

fuá

ne tránségimus,omni cum de-

dífcerent., óritur in Oriénte

votióne étiam hunc virtütum

ftella,quam futüram,Bálaam,

J

mil

ejuscelebráre natálem.

Et

cujus fuccefsóres erant, vati-

quàm retié tria hec mobis

cínio nóverant. Lege Nüme-

te

uno actà in die myftéria pra-

