. Ethabitávit in no-

. Píalmus 10g.

Mogt

bis.

&

lelája, allelüja.

Ixit Dóminus Dómino

N

N

)

G lóriaPatri. Verbum.

' meo : * Sede à dextris

meis :

Ut

y. lpfe invocábit me , allel.

N

», Pater meus es tu , allel.

Donec ponam inimícos tuos,*

QU i

Ad Sextàm , Antiphona.

fcabéllum pedum tuórum.

Angelus ad paftóres.

Virgam virtütis tug emiít-

km

tet

Amér

&

!

In Nativitate Domini.

rE

z

D .IC

rum fuórum annuntiábit

ll

|

!

|

:

!

?n

tet Dóminus ex Sion: * do.

tþ 6 *

f

minárein médio inimicórum

pulo fuo.

——

t

det illis

hæreditäfem

litun

D

j

]

tuórum. |

e

q'ecum pri

ncz'þiurh in die

'éntium : * ópera mánuum

virtütis tue in fplendóribus

ejus, véritas & judícium.

li

M

J

Santtórum : * ex ütero ante

Fidéliaómnia mandáta ejus :

]ucíferum génui te.

confirmáta àn feculum fz-

M

urávit Dóminus , & non

OlUn,

culi : * fatta in Veritäte &

ooenitébit eum : * Tu es Sa-

equitàáte.

FY

zetérnum fecün-

cérdos in

R edempti

ónem mifit pöþu-

.dümórdinem Melchiífedech.

lofuo:* mandávit in ztér-

lt

num teftaméntum fuum.

iplon,

póminus à dextris tuis : *

confrégit in die irz fuz reges.

Sanétum , & terríbile nomen

I

idicábit in .nati.ön'äbus ; 4m-

ejus : * inítium fapiéntie ti-

b' Lt

ls

P

lébit ruínas :

* conquafsábit

mor Dómini.

Iem p

cápitaip terra multórum.

intellé&tus bonus ómnibus

Vi ve.

faciéntibuseum : * laudátio

D e torrénte in via bibet : *

MO

proptéreà exaltábit caput.

ejus manet in fzeculii. feeculTi.

D. d

"Afa, Tecum princípium in

Afa; Redemptiónem mifit

quem n

die virtütis tuz , in fplendó-

Dóminus pópulo fuo, mandá-

ponde

ribus SanGtórum , .ex utero

vitin ztérnum teftaméntu

OT f

fuum.

N

ante luciférum génui te.

iil

Afa. Redemptiónem mifit

Aía; Exórtum eft in téne-

futre

brisIumen reGis corde : mi-

Dóminus pópulo fuo , man-

llj

dávit in s&térnum teftamén-

séricors , & miferátor , &

Qu

tum fuum. P(a1mus 110. 2»

juftus Dóminus. :

.

um d

^^Onfitébor tibi Dómine

. Pfalius xxr/

vb

C

, ,in toto corde meo :

* in

Eátus vir, qui timet Dó-

D

consílio juftórum , & congre-

minum : * in mandátis

lj

m

gatióne.

ejus volet nimis.

1l

?

It

poténs in terra erit femen

Magna ópera Difi, * exquisí-

qdious

tain omnes voluntátes ejus.

ejus : * generátio re&örum

yine

Conféffio , & magnificéntia

benedicétur,

d

opus ejus : * & juftítia ejus

Glória , & divítia in

a

dofno

'manet in faculum fzculi.

ejus: * & juftítia ejus manet

)

in fzculum fzculi,

l

pur:

Memóriam fecit mirabílium

i

fuórum , miséricors & mi-

Exórtum eft in ténebris lu-

men re&is : * miséricors , &

ferátor Dóminus; * efcam de-

M

N

dit timéntibus fc.

miferátor, & juftus.

*[emor erit in feculum te-

ucündushomo , qui miíe-

Vi

(pónet

r

ftaménti fui * virtütem ópe-

rétur, & cómmodat,di

u

)

ier-

^

| 236

. In Natüvitate Dömini.

fermónes fuos in judício : *,.

ad noCtem , * fperet Ifrael in

L

Dómino.

i

quia in &térnum non

: com-

1novébitur.

àiàa apud Dóminum mife-

In memória ztérna erit já-

ricórdia, * & copiófía a

;

pud

ftus; *ab auditióne mala non

eum redémptio.

timébit.

Etipfe rédimet Ifrael , * ex

j

ómnibus iniquitátibus ejus.:

Parátum cor ejus fperáre in

Díío , confirmátum eft cor e-

Aíís2. Apud Dóminum mife-

:

jus: * non commoveébitur,do-

ricórdia, & copiófa apud eum

t

,

nec defpíciat inimícos fuos.

redémptio.

&

D ifpérfit, dedit paupéribus| Atía. DefruQu ventris tui

Jj

u

er fedem tuam.

QUlO

juftítia ejus manet in. fzecu.

ponam fi

a.

; lum fzculi : * cornu ejus

P

,

almus Y3re

o

exaltábitur in glória.

Eménto Dómine Da-

!

Peccátor videbit, & irafcé-

vid, * & omnis man-

il

tur , déntibus fuis fremet, &

fuetüdinis ejus.

*

1l

tabéfcet , * defidérium pecca-| S icut juràávit Dómino , * vo-

tórum períbit.

tum vovit Deo Jacob.

:

ni

* Afía Exórtum eftin téne-|Siintrofero in tabernáculum

bris lumen re&tis corde: mi-

domus mez , * fi afcénderoin

; qui

! Vi

i

séricors , & miferátor , & ju-

;

le&um ftrati mei.

T0

. ftus Dóminus.

i dédero fomnum óculis

. u

Afíia, Apud Dóminum mife-

meis , * & pálpebris meis

I

D

ricórdia, & copiófaapud eum

dormitatiónem.

Q !

Ü

|

M

redémptio.

Et réquiem tempóribus meis:

NU

Pfalmus 139.

donec invéniam locum Dó-

E profündis elamávi ad

mino, * tabernáculum Deo

1

[l

D

te Dómine

.

[

* Dómine

A

cob.

B

' ' € |

. has

exáudi vocem meam.

t

;,cce audívimus eam in E-

Tif

[

Fiantaures tuz intendéntes,*

phrata: * invénimus eam in

1

]

liO

in vocem deprecátiónis mez.

campis filváe. -

D

Si iniquitátes obferváveris| É ntrofbimus in tabernáculum

i u

, Dómine: * Dómine quis|

ejus : * adorábimus in loco ,

f(

l

fuftinébit ? .

ubi ftetérunt pedes ejus.

,

.Quia apud te propitiátio|Surge Dómine in. réquiem

(

|

eft : * & propter legem tuam

tuam, *tu &arca fanttifica-

fuftinui te Dómine.

tiónis tuae.

«*

Y

S üftínuit ánima mea in ver-|S acerdótes tui induántur ju-

QUty

DOv

- boejus: * fperávit ánima

fiítiam :

* & SanCi tui ex-

mea in Dómino.

uüultent.

"I nol

"fj

A cuftódia matutína usque Propter David fervum tu-

um.-

. Mu

0 [j

I'xxfgito fan& Stephani

um: * non avértas fáciem

Hymnus. J*

fü Redäfnpt

:

MR

Chrifti tui.

ut fupra.

219.

^

rávit Dóminus David ve-

Notum

fecit Dóminus ,

OPIOFQ apu

E

i

Ileluja.

Á

tátem , & non fruftrábitur

I

eam : * De fru&tu ventris tui

salutáre fuum , allel

]

flja,

ponam fuper fedem tuam.

u

UM

lhe]u

d

die ERl

at,AÀn

us natu

PaE-

Tittngi

& cuftodíerint filii tui tefta-

méntum meum , * & teftimó-

hódie Salvátorappáruit: hó-

J

nia mea hec , qu& docébo

die interra canunt Angeli ,

€oS.

;

latántur Archángeli:

h

ódie

Ventr

7I tUf

t filii eórum usque in fz-

exültant jufti , dicéntes : Gló-

culum , * fedébunt fuper fe-

ria in excélfis Deo , allelüja.

h

dem tuám.

Oratio. Concö-de. 234»

mne )

Wi m

uóniam elégit Dóminus

De

TO

S

Ste

on: * elégit eam in habi-| Afía

inge h

anus aute

P. g.".

tatiónem fibi

nusgrátia & fortitüdine, fa-

m;,-* W

MM

&ecréquies mea in fecu-

ciebat figna magna in pópulo.

umfzculi: * hic habitäbo .

Glória & honóre coroná-

hd

quóniam elégi eam.

i eum Dómine.

i'aïcändem&»

, Et conftituífti eum fuper

l

widuam ejus benedícens be.

nedícam : * páuperes ejus fa.

ópera manuum tuárum.

mm x

turábo pánibus.

peib

A nobis ,ätliagï'umüä D6-

cacerdótes ejus índuam falu-

tàri: * & San&üi ejus exulta-

mine , imitári, quod cóli-

ünbust:

tióne exultábunt.

mus , ut difcámus & inimícos

um )

dilígere: quia ejus natalítia

your

jlluc prodücam cornu Da-

vid , * parávi lucérnam Chri-

celebrámus , qui novit étiam .

fto meo.

pro perfecutóribus exoráre

n

nimícos ejus fínduam confu-

Dóminum noftrum jefum

m n

j

L

óne : * fuper ipfum autem

Chriftum Fílium tuum : Qui

tecum.

efflorébit fan&tificátio mea.

gmäöüfum

Afs, De fru&u ventris tui|IN FESTO S. STEPHANI

du

ponam fuper fedem tuam.

Protomartyris, -

"

g.

Duplex:

Eu

Cagäul riam ,Hneläfffgdue |

atutinüm , ]g

tor.

fiti

modis olim Deus lo-

f

m natum,;qui

&

tum

quens pátribus in Prophétis :

ódie coronávit Stéphanum.

ïdu'antlllfï'

novíffime dicbus iftis loeütus |* Veníte , adorémus.

"1

eft nobis in Fílio , qtiem con- |Píafmus. Veníte. 2.

ftítuit harédé universórum ,

Hymnus , Ántiphone

$

per quem fecit & fzcula.

oruim

| fen:v"ju'

p

Pfalmi,& y Nocturn

di-

228

In fefto S, Stephani.

M

dicunturde Commurni unius & Pármenam , & Nicólaum

sl

Martyris,infrà. xxii

áàdvenam Antiochénum. Hos

inprimo Noz3turno.

ftatuérunt ante. confpéctum

h

Rll

De Attibüs Apoftolórum.

Apoftolórum : & orántesim:

N

(

Leüioi.

Cap. 6.

pofuérunt eis manus. Et ver«

N -diebus illis , crefcénte

bum Dómini crefcébat, &

as t

j

g

nüniero difcipulórum , fa-

multiplicabátur nümerus dif-

&um eft murmur Grzcórum

eipulórum in Jerátalem val-

j

dé : multa étiam turba facer-

ii

advérsüs Hebraos , eó quód

defpiceréntur in miriftério

dótum obediébat fidei.

Sté-

;!

quotidiaàno víduz

eórum.

10

phanusautem plenus grátia

idi

Convocántes autem duóde-

A fortitüdine , faciébat pro-

cim multitüdinem difcipuló-

dígia, & figna magra in pó-

|rir

(f

rum,dixérunt: Non eft z-

pulo

.

n

quum, nos derelínquere ver-

X Vi

débant omnes Stéphá-

bum Dei, & miniítráre men-

num,qui erant in concílio

.

L]

Mi

Uf

|

W

fis. Confideráte ergo fratres :

*Ftintuebàntur vultum ejus

viros cx vobis boni teftimónii

tamquam vultumAngeli ftan-

:

tis inter illos.

[

Plenus

feptem, plenos Spíritu fan&to

& fapiéntia, quos conftituá-

grátia & fortitüdine, faciébat

mus fuper hoc opus. Nos

prodígia & figüia magna in

hu

ulo.

Et

ldri

veró oratióni , & miniftério

9có

verbi inftántes érimus..

bf

, Spíritus fan&i. LeG.

1Wo

L

7)

&s Stéphanus autem

nus

loft

T

' gle

Fa-

Urrexérunt autem quid&

[

*rátia & fortitüdine ,

N

de fynagóga , que appel-

T

ciébat prodígia & figna mag-

latur Libertinórum,& Cyre-

,

B

nain pópulo.

nénfium,& Alexandrinórüm,

y» Surrexérunt quidam de

& eórum, qui erantà Cilícia

be i

fynagóga , difputántes cum

& Afia, difputántes cum Sté-

li

AU

Stéphano , & non*póterant

phano : & non póterant resí-

lin,|

resíftere fapiéntie , & fpirí-

ftere fapiéntise, &Spirítui,qui

h)

j

l

tui , qui loquebátur.Faciébat

loquebátur. Tunc fubmisé-

fl

rodígia.

runt virosqui dícerent;fe au-

iU fæ

510. Unigénitus Dei Fí

divíffeeum dicéntem verba

Ui

ll

€CL1O iie

;iusg

blasphémie in Móyfen, & in

t

j

T plácuit fermo cotam

Deum. Coramovérunt ítaque

t

omni moultitüdine.

Et

t

plebem, & Senióres, & Seri-

elegérunt Stéphanum, virum

bas: & concurréntes rapué-

Il (

lenum fide &Spíritu fancto,

runt etülm , & adduxérunt

afcem

& Philippum, & Próchorum,

in concílium , & ftatuérunt

li La

& Nicánorem , & Timónem,

falfos teftes , qui dícerent :

T0

P

[

How

jn fefto S. Stephani.

q N'oluïï

Iliofno ite non ce

ffat loqui

* Dómine Jefu

Chiifte dc-

MTM

verba adversüs locum fan-

cipe fpíritum meum : & ne

N

&um , & legem.

ftátuas illis hoc peccátum.

Ti

z.. Intuens in coelum beátus

mnlls. Et [

y. Pófitis autem génibus cla-

mávit voce ma

Stéphanus , vidit glóriam

gna , dic;ns.

tl

Dei, &ait:

* Ecce video

Dómine.

L

"lüneni

coelos apértos$ , & Fílium hó-

"rf

1ninis ftaritem à dextris virtü-

Bfo. Chriftus perpetus.

/

rb

Scénditifte lapidéntibus

dj

V

l

y; Cümautem effet Stépha-

A

Judeis , qur ille de-

us n

nus plenus Spíritu fanéto ,

fcéndit letántibus Angelis.

icidyt t

intéhdens in coelum vidit

Glória in excélfis Deo , heri

agn'a mP

glóriam Dei , & ait. Ecce.

fan&ti Angeli exultántes can-

G lória Patri.

Ecce,

tavérunt: hódie Stéphanum

& Sigi,

In fecundo No&turno;

lactántes in fuum consórtium

Concilo

Sermo S.Fulgéntii Epífcopi.

fufcepérunt. Heri Dóminus

iltumcju

Serm. de S, Stephano cirea

exívitde üteroV írginis:hódie

dordilan

intium. Letciioiv.

miles egréffus eft de ergáftu-

. T

, Eri celebrávimus tem-

lo carnis. Heri Chriftus pro

.

*

d hd

.Aporálem fempitérni Re-

nobis pannis eft involütus

1 at

gis noftri natálem: Hódie ce-

hódie Stéphanus ftola eft ab

lebrámus triumphálem mfíli-

eo immortalitátis

indütus.

tis paffiónem.Her1 enim * ex

Heri presépis angüftia Chri-

ieriqu

nofíter trábea carnis indütus,

ftum portávit infántem: hódie

de aula üteri virginális egré-

imménfitas ceeli fufcépit Sté-

(

i r

diens, vifitáre dignátus eft

phanum triumphántem. : So-

al

1nundum : hódie miles de ta-

lus Dóminus defcéndit , ut

i (

bernáculo córporis éxiens

multos elevàret: humiliávit

i umdt

triumphátor migrávit ad cce-

fe Rex nofter, ut fuos míli-

*

^

ferant I6

Tum. Ille fempitérneDeitátis

tes exaltáret.

majeftáte fervátafervile cin-

5&» Impetum fecérunt unanf-

yiitiqt

&órium carnis afsümens, in

fibnisé

miter ineum, & ejecérunt

alen

hujus fzeculi campum pugna-

eum extra civitátem, invó-

türus intrávit ; ifte depófitis

cáàntem,& dicéntem: * Dómi-

em ven

) &m l

corruptibílibus córporis in-

ne Jefu áccipe fpíritum met.

st lt

duméntis, ad coeli palátiüi pe-

Iy. Et teftes depofuérunt ve-

rénniter resnatürus afcéndit.

ftiménta fua fecus pedes ado-

v Üs

Ille defcédit carne velátus;ifte

lefcéntis , qui vocabátur Sau-

w

afcéndit sánguine laureátus.

lus: & lapidábant Stéphanum

3ddu!fï5

». Lapidábant Stéphanum

invocántem & dicé

U

mine.

;

ntem. Däf

Ts

mvocäntem & dice'mem

Bfo

! kvf]

2'01

hä fefto S S

hani,

pso, ignem fui amóris.

P

3

as,&

fapiéntes , & gcrïa

bas : & ex Illis occidétis , &

&io ".o

Ealmen— no-

Ecefsam

um.

crucifigétis. Etréliqua.

bis eft.fratres , agnófce-

Homilía fan&ti Hieróny mi

Ü

me

re ,quibus ármis precínétus

Presbyteri.

h3

Stéphanus fevitiam Judaeó-

Lib.4. Comment. in cap. 23.

l

rum pótuit fuperáre, ut ita

— À———O

,

i

meruíffet felíciter triumphá-

X O A RA dixerá-

fs

)

re, Stéphanus ergo , ut nó-

mus: impléte mensüram

]

minisfui corónam meruíffet

pàátrum veftrórum , ad persó-

bol

nam Dómini pertinére , eó

t

accipere , charitátem pro ar-

mis habébat , & per ipíam

quód occidéndus effetab eis :

hat

ubíque vincébat.Per charità-

poteft & ad difcípulos ejus

ia

(l

tem Dei feviéntibus Judais

reférri, de quibus nunc dicit:

d

non ceffit : per charitátem

Ecce ego mitto ad vos Pro-

icnrt

fs

próximi pro lapidántibus in-

phétas , & Sapiéntes , &

iW

tercéffit. Per charitátem ar-

Scribas. Simülque obsérva ,

(

guébat errántes , ut corrige-

juxta Apóftolum fcribéntem

ts

réntur: per charitátem pro

ad Corínthios , varia effe do-

TAV

lapidántibus orábat , ne puni-

na difcipulórum Chrifti: álios

| hi

réntur : Charitátis virtüte

Prophétàs , qui ventüra pre«

: d

fubníxus vicitSaulum crudé-

dícent; álios Sapiéntes , qui

E

, liter f:eviéntem : & quem há-

novérunt , quando débeant

]

Al

1

roférre Ífermónem : álios

m

buitin terra perfecutórem.in

tf

«oelo méruit habére consórt&.

Scribas inlege doctiffimos ,

: i

, Impii fuper juftum ja&ta-

ex quibus lapidàátus eft Sté-

4

i

ram fecérunt , ut eum morti

hanus;Paulus occífus,crucí-

[

hi

tráderent: « At ille gaudens

fixus Petrus , flagelláti in A-

; pum

fufcépit lápides ,ut mereré-

&ibusApoftolórum difcipuli.

h

tur accípere corónam glórig.

, Stephánus fervus Dei

| Ti

, Continuérunt aures fuas,

uem lapidábant Judai, vi-

Qtüpj

& ímpetum fecérunt unaní-

dit coelos apértos: vidit, &

miterin eum. At ille.

; VM

introivit: * Beátus homo ,

ET

G lória Patri. Atille.

cui cceli patébant.

f üüb'lst)a

In

e

rt

No&urno,

,

, Cumígitur faxórum cre«

!

í

á

[

Iu

fe-

lii

[ é&io Ían

Evang

pitántium türbine quateré-

|

D

rj

|

;

)

cündüm Matthaeum. -

tur ,

inter sethéreos aul&

ij

10 Vil

Cap. 23. d

cceléftis finus divína ei elári-

Nl

ü

o témpore

icébat

tasfulfit. Beàtus.

"

I

Jefus Scribis & Pharifzis :

Bf Cujus feftum cóli-

h

Imus.

,-Ef:ce ego mitto ad vos Pro-

Le-

i

/

ÉD

i

In fefto S. Stephahia

4t

MC

N

Us

I e&io viii.

ul

plum & a

Itáre , ficut Rze

gum

m

rTimus , q

is fit ifte

parrat hiftória. S

ed obterván.

LEleró

! Z:.charías filius Eara-

dum , quódille Zacharías nog

Jini

L

chíe

quia multos légimus

fit filius Barachía , fed filius

Zacharías. Et ne líbera nobis

Jójade facerdótis : unde &

mmum Cap. j

tribuerétur erróris facültas,

Scriptüra refert : Non fuit re-

ádditum eft : Quem occidíftis

dl i

N

(

cordátus Joas patris ejus Jó-

E

V

H

inter templum & altáre.

in

jad& , quia fibi fecíffet bona,

divérfis divérfa legi : & -dé-

Cüm ergo & Zacharíam te.

li

Df

beo fingulórum opiniónes pó-

neàmus , & occifiónis consén-

efetgpa

nere. Alii Zacharíam filium

tiat locus ; querimus , quare

Barachíe dicunt , qui in duó.

Barachíg dicátur filius , &

pl

decim Prophétis undécimus

Sunc d

non Jójadz ? Barachía linsuz

eft : patrísque in eo nomen

noftra benedítétus Dómini dí-

[d Yos Dr,

consentit ; 1ed ubi occifus fit

citur, & facerdótis Jójadz ju-

(itis , (

i st

inter templü & altáre, Scrip-

ftítia Hebrzonómine demón-

türa non léóquiiur : máxime

ftrátur. In Evangeélio , quo

Lt

cüm tempóribus ejus vix rüi:

utüntur Nazaréni,pro filio

d

na templi füerint.

Alii Za

Barachíz , filium :

Vrl

Jöjadæ re-:-

charíam patrem Joánnis in

perímus fcriptum.

Yettin n

télligi volunt , ex quibüsdam

CT eDeumlaudámus. 17,

piatis

apocryphórum sómniis "üp-

n d

AD'LAUDES,:

nem : dl

probántes , quód proptéreà

& per Horas , Afía.

occífus fit , quia - Salvatóris

ApidavéruntStéphanume

.

d

praedicáverit advéntum.

L

aset &

& ipfe invocábat Dómi-

x^, Patefá&tee funt jánuz coe-

num,dicens: Ne ftátuas i

"

velus n

li Chrifti Mártyri , beáto Sté-

lis hoc peecátum.

ii

phano; qui in nümero Márty-

Pfalmus, D'óniinus:re

gn äVi to

un dj

rum invéntus eft primus.

cum reliquig. 18.

:

f J

* Etídeó triüm

Ata. Lápides torréntis il

11 g

^

juig,

coronátus.

phat in cog:hs

.' V!'dl't,

dulces. fuérunt : ipfum fe-

», Mortem enim, quam Säll

quüntur omnes ánimz juftae.

s ho

vátor nofler dignátus eft pro

ÁAffa, Adhzfit. ánima . mea

nobis pati , hanc ille .primus

J

réddidit Salvatóri. Et ídeó;

poftte,quia caro mea lapis '

n d

dáta eft pro te, Deus meus,

& qui

Gloória Patri. Etídeó.

Affa.Stéphanus vidit coelos a« 7j.

yres

Díío. Ad focietáterm.

pértos, vidit&introfvit : beá.

ii

; LeGio ix,

tushomo , éui ceeli patébant.

Lii iftum volunt effe.Za.

|Affa,Eece vídeo cuelos à- ,/*-

charíam , qui. oecífus eft

pértos, & Jefum ftantem,à

"T

x

à ]gas'Re'ge' Ju;dæ inter tem-

dextris virtütis Dei.-

l

9

.

Q

C33

L

242

In fefto.S. Stept;ani.

terra pax homínibus bone

r

Capitulum.

p

A&. 6.b

j

'Téphanus au

tem plenus| voluntátis , allel. allel.

grátia & fortitüdine , fa-

. Notum fecit Dffs, allel.

W

eiébat prod

ígia, & figna mag-|s. " Salutáre fuum , allel.

ul

Oratio.

J

na in pópulo.

n

Hvmnus.

Oncéde, quefumus , om-

Ü

Nví&te M

a

rtyr , ünicum

nípotens Deus: ut nos

ï

Patris fecátus Fílium,

| Unigéniti tui nova per car-

nem natívitàs líberet , quos

(

Vi&is triümphas hóftibus

q

Vi&tor fruens coeléftibus.

fub peccáti jugo vetüfta sér-

J

'T' ui precátus münere

vitüstenet. Per eümdem.

Noftrum reátum dílue ,

Ad Tertiam , Antiphona.

Arcens mali contágium ;

Lápides torréntis.

uMI

Vite repéllens teedium.

Capitulum. Stéphanus au-

i

l

Solüta funt jam víncula

tem.

ut fupra. -

1

ï

'Tui facráti córporis :

8g. brev.

Glória & honóre ,

j

(l

Nos folve vinclis faculi

* Coronáfti eum Dómine.

rtin

Glória & honóre.

e

Et

[

Dono fupérni Nüminis.

efu , tibi fit glória,.

conftituífti eum fuper ópera

:

:

D )ul

.

Qui natus es de Vírgine,

mánuum tuárum. Coronáfti.

N

Cum

Patre, & almo Spíritu;] 6 lória Patri. Glória & honó-

tl

2

In fempitérna fecnla. Amen. | re-*

y. Pofuífti Dómine fu-

Y

*

; Sepeliérunt . Stéphanum|per caputejus. y, Corónam

Teum

V

4

iri timoráti. : &,, Et tecérunt | de lápide pretióto.

ln

,

llan&tum magnum fuper eü..

Ad'Sextam , Antiphona.

|

|

t

dle

À

;|

]

u

: Ad Benediétus, Antiphona.| Adhefit ánima me

A&. 6.c

N

ï

il

[

Stéphanus autem plenus grà-

Capitulum.

tia & fortitüdine , faciébat

rrexérunt autem qui-

BN

gna in pópulo.

N

dam de fynagóga , qua

ggna Tma

^ Oratio.

appellátur Libertinórum , &€

(p|

T YA nobis , quefumus

Do- | Cyrenénfium , & Alexandri-

li

mine,imitári, quod

có- | nórum , & eórum;, qui erant

N

limus ,ut difcámus d& inimí-

à Cilícia & Afia , difputántes

/cum Stéphano: & non póte-

cos dilígere : quia ejus nata-

t resíftere fapiéntie , &

lii

lítia celebrámus , qui novit| ran

lii

étiam pro perfecutóribus ex-

Spirítui,

qui loquebátur.

i

UI

oráreDóminum noftrü Jefum

&. Dreves Pofuífti Dómine ,

h

Chriftum Fíilium tuum ; Qui.

* Super caput ejus. Pofuffti.

*. Inbi

Corónam de làápide pre-

Deinde fit commemoratl v.

j

VY

de Nauditate , Antiphona, | tiófo. Super.

Pæna

Pofuífti.

: M

Ggöria*"in. excelfis Deo , & in1 G lória Patri.

x Mag-þ

ïllnibu; l

l

In feffo S. XStephanï,

D

$: Magna eft

glória ejus in| Fundénsque pro te sängu'inä,

]

alutári tuo.

térna dona póffidet.

W. Glóriam & magnum de-

l

córem im

0C precátu süpplici

J

pónes fuper eum.

Te pófcimus piíffime ;

æffUmlls,om.

d Nonam , Antiphona.

In hoc triüám

pho Máttyris

)ellï'. V 1

Ecce vídeo.

imítte noxam sérvulis.

apitulum.

A8..g ]f

1

efu, tibi fit glória,-

LT

Ofitis àutem génibus ,|

Qui natus es de Vírgine

Vetifa

clamávit voce magna , di-

Cum Patre, & almo Spfritu

ümdem,

cens : Dómine, ne ftátuas illis

In fempitérna fecula. Àmen.

hoc peccátum.

Et-cüm hoc

X* Stéphanus vidit coelos

tl

dixíffet , obdormívit in Dó-

apértos.

linu )

E* Vidit, & introívit : beá-

gi.l g?'a Magna eft glória ejus,

tus homo , cui cceli

atébant,

* Tnfalutári tuo. Magna eft.

Ad Magnificat ,

h

tiphona,

hunóre,

** Glóriam & magpum decó

Sepeliérunt Stéphanum viri

lmine

rem impónes fuper eum. In.

'?g Et

lória Patri.

Magna.

timoráti , & fecérunt plan-

3

i n

Ó

um,magnum fuper eum. .

ratio.

nl

Y* Juftus ut palma florébit.

a nobis , quefu.

** Sicut cedrus Líbani mul-

mus.

2e

jra d

T.

einde

pro S. Joanie, A fía

[iniel

tipäääää?peras ; Antïphbna.

cum re-

[fte eft Joánnes , qui fupra

l

?orönm

"Tecum prin

pipiung.

almis de

pe&us Dómini in coena recü-

liquis Ahtip

buit:beátus Apóftolus,cui re-

Viptot

INativitate ut fupra.

2

LA

veláta funt fecréta coeléftia.

Et dicuntur etiam im alis

Feftis infrta hanc. QGavam

Y* Valdéhonorándus ett beá-

mhü.&c,

-

tus Toánnes. 9

Qui fupra

gt

occurrentibus.

pe&tus Dómini in coena rec

qug

Cap. S £e

anus autem.

uit.

ratio,

d

TO

[5

ymnus.

242-

Jennir-

i Eus tuórum mílitum

Ccléfiam tuam Dómine ,

(] t

enígnus illüftra : ut

Sors , & coróna prz-

beáti Joánnis Apóftoli tui, &

putint

mium ,

Fvangelífe illumináta do-

yn o*

Laudes canéntes Mártyris

Grínis , ad dona pervéniat

008 «

Absólve nexu críminis.

g

ä.t commemoratid

bàtut

ic nempe mundi gáudia ,

u

Et blanda fraudum pábula

de Nativitate ; Antiphona.

" POWJ E

Imbüta felle députans ,

Hódie Chriftus matus eft:

Pervénit ad coeléftia.

hódie Salvátor appáruit :

j

* genas cucürrit fórtiter,

hódie in terra canunt An.

Yil

Et süftulit Xfi-rilit-er ;

geli, letántur Archángeli:

yi

h

Q 2

ho«

2

Ín féfto S, Joannis.

t

hódie exültant. jufti , dicén-

pe&us Dómini in coena re-

yil

tes ; Glória in excélfis Deo ,.

cübuit. *

Cui Chriftus in

allelüja.

cruceMatrem Vírginem vír-

D)

T.

«. Notum. fecit

| Döminqs $i

gini commendávit. , Virgo

Wt

allelüja.

eft elé&tus à Díío , atque inter

x. Salutáre fuum, allelüja.

céteros magis dilé&tus. Cui.:

ilä

i

- Oratio. C oncéde. 242.

iil

Bfio. Unigénitus Dei Fílius.

j

IN FESTO. S. JOANNIS

Le&tio ii.

.,Apoftoli, & Evang. Dupl..

-ïI dix

érimus , quóniam fo-

&l

3» cietátem habémus cum

l Tl

Ad:Matutinnm , Invitator.

T

Hymnpus , Antiphona, Píal-

eo,& in ténebris ambulámus,

l

mli,d& y. Notturnorum de

mentímur, & veritátem non

ntd

fácimus.

$i autem in luce

qd

Communi- Apoftolorum.

i

Ü

In

rimo ANo&urno,

ambulámus , ficut & ipfe eft

Incipit Epíftola prima beáti

in Iuce , focietátem habémus

J

ad ínvicem , & fanguis Jefu

[

l

. Joánnis Apóftoli.

jj

j

ä

Le&tio i.

Ca

s Ko

Chrifti Fílii ejus emündat nos

ä

Uod fuit ab in

&

io , quod

ab omni peccáto. . Si dixéri-

ij

audívimus,, qüod vidí-

mus , quóniam peccátum non

,

ftn0

mus óculis noftris , quod per-

habé:nus , ipfi nos fedücimus,

fpéximus , & manus noftre

& véritasin nobisnon eft. Si

jH

contreétavérunt de verbo vi-

confiteámur. peccáta noftra ,

qu

te; & vita manifeftáta eft ,

fidélis eft & juftus , ut remít-

ij

& vídimus ; & teftámur , &

tat nobis peccáta noftra, &

n

annuntiámus vobis vitam z-

emündet nos ab omni ini-

(l

5

bl

térnam ,quz erat apud. Pa-

quitáte.

Si dixérimus, quó-

trem,& appáruit nobis ; quod

niam non peccávimus ; men-

b

dácem fácimus eum , & ver-

]

à

vídimus , & audívimus : an-

nuntiamus vobis, ut &. vos

bum ejus non eft in nobis.

focietátem habeátis nobífcü ,

xX Hic eftdifcípulusille, qui

& focíetas noftra fit cum Pa-

teftimónium pérhibet de his ,

Qu

l

B

tre, & cum Filio ejus Jefu

& fcripfit hec : *. Et fci-

Chrifto.

Et hzec fcríbimus

mus , quia verum eft teftimó-

lj

fä

vobis, ut gaudeátis, & gáuditi

nium ejus.

:

l

l

veftrumfit plenum. . Et hec

y. Fluénta Evangelii de ipfo

li

]y

eftannuntiátio , quam audiívi-

facro Domínici pe&tóris ton-

Til

mus ab eo, & annuntiámus

te potávit.

Et Ícimus.

Evam

I

vobis: Quónia Deuslux eft, &

Bfio. Spíritus fan&ti grátia.

ténebra in eo non funt ulla.

Lettio ii

Cap. 2.

tinth

x*. Valdé honorándus

eft

liodi mei , hec fcribo

D.

þeätus Joannes , qui fupra

1 vobis , ut non peccéüse

ltim

Sed

In fefto S. Toanmis.

2

d

aT

Sed & fi quis peccáverit ; ad- | qui áfferunt , Chriftum ante

I

Chflfhä

vocátum habémus apud Pa-| Maríam non fuiffe : unde &

Bv

d li J

trem, Jefum Chriftum juftü : | compülfus eft divínam ejus

& ipfe eft propitiátio pro | nativitátem edícere.

m]ltq

AC ifte

eccátis noftris, non pro no- [ &,, Qui vícerit, fáciam illum

t Cu

Bs

l

ris autem tantüm , fed étiam | colümnam in templo meo,

[

ro totíus mundi.

Etin hoc[dicit Dóminus:

'* Et fcri-

h

f

C

imus,quóniam cognóvimus |bam fuper eum nomen me-

(uitiaf

eum, fi mandáta ejus obfervé- | um , & nomen civitátis nova

CU iv

mus. Quidicit fe noffe eum, | Jerüfalem.

mbuly,

& mandáta ejus non cuftódit,| . Vincénti dabo édere de

ildten m

mendax eft , & in hoc véritas | ligno vite& , quod eft in para-

70 jn l

noneft. Qui autem fervat|dífo Dei mei. Et fcribam.

Uipled

verbum ejus , veré in hoc | Bfo. Chriftus perpétua.

|abémi

cháritas Dei perfé£ia eft.

Le 10 Vs

us Jf

$. Hic eft beatíffimus Evan-

Uartodécimo ígitur an-

Yl ony

'elífta , & Apóftolus Joánnes,

no , fecündam poft. Ne-

at

* Qui privilégio amóris pre-|rónem perfecutiónem — mo-

m

cípui, ceteris áltius à Dó-|vénte Domitiáno , in Patmos

ii

mino méruit honorari.

ínfulam relegátus , fcripfit

od d

y.Hic eft difcípulus ille ,| Apocalypfim , quam inter-

edh lr

quem diligébat-Jefus , qui|pretátur Juftínmus martyr ,

$, um

fupra pectus Dómini in coe- | & Iren&us.

Interfét&to aus

imás, l

na recübuit.

Qui.

tem Domitiáno , & ais e-

Glória Patri.

ui.

jus ob nímiam crudelitátem.

) omni v

tImis Q

In fecundo No&urno.

à Senátu refcíffis , fub Ner-

Ex Libro fan&i Hierónymi | va Príncipe rédiit Ephefum s

(imus; n

i:bíique usque ad rajanum

um u

Presbyteri de Scriptóribus

jb

Ecclefiafticis.

Príncipem perfevérans , to-

Le&ieo 1v.

tas Alize fundávit, rexítque

fusl qw

vt dl

Oánnes Apóftolus , quem | Eccléfias : & conféttus sénio,

! Bf

efus amávit plürimüm , | fexagéfimo o&tàvo poft paffió-

filius Zebedsi , frater Jacóbi| nem Dómini anno mórtuus,

Heln-

Apóftoli , quem Heródes poft | juxta eámdem urbem fcgül-

paffiónem Dómini decollávit, | tus eft.

ïi

j

novíffimus ómnium fcripfit| sw. Diligébat autem eum Je-

üöns V

Evangélium , rogátus ab A-|fus, quóniam fpeciális pra-

QUS

fie Epifcopis, advérsüs Ce-| rogativa caftitátis , amplióri

n gtam

rínthum , aliósque hezréti-| dile&tióne fécerat dignum ,

Q

[i

cos : & maxime tunc Ebioni-| * Quia virgo elé&usab ipfo:

het

tárum dogma consürgens ,j virgo in evum permanfit.

yn P^

3

W.

In

7

246

oanni$

j

pl

, In eruce dénique moritü-

gébat Jefus ,fequéntem. . Et

&

i

fus , huic Matrem fuam vír-

réliqua.

ginem vírgini commendávit.

bt

Homilía S. Auguftíni Epifc.

",

'Quia.

124.in

Ü

: po

It med.

&o, lgnem fui amóris.

T;aïb

as vitas fibi divínitüs

pfn

'Ui

x Commentáriis ejüsdem in

À 7 pradicátas , & commen-

bi

Ifïflm

Epíftolam ad .Gálatas.

dátas novit Eccléfia : quarum

:

;

Lib- 3- C. 6-

Le£&ijo vi.

eft una in fide , áltera in fpe :

atus Toánnes

vangelí-

una in témpore peregrinatió

l

u

fta, cüm Ephefi moraré-

nis,àlterain aternitáte man-

j pi

il

j

(

tur usque ad ültimam fene-

fiónis : una in labóre, álte-

|

&ütem , & vix inter difcipu-

rain réquie: una in via , al-

ET

L

J

lórum manus adE.ccléfiam de-

tera in pátria : una in ópere

lo

ferrétur , nec poffet in plura

aCiónis , áltera in mercéde

l

vocem verba contéxere: nihil

contemplatiónis. Una declí-

áliud per síngulas folébat pro-

nat à malo , & facit bonum*:

(

férre colléétas,nifi hoc:Filíoli,

K W

áltera nullum habet, à quo

dilígite alterütrum. 'Tandem

declínet, malum ; & magnum

h

i

difcípuli , & fratres , qui áde-

habet , quo fruátur , bonum.

dUX

rant , tzedio affétti , quod ea-

Una cum hofte pugnat , álte-

nj

firtun

dem femper audírent , dixé-

ra fine hofte regnat.

—— ——

runt: Magifter , quare fem-

p, In illum. diem fufcípiam

J

[en

er hoc lóqueris ? Qui re-

te fervum meum , & ponam

TT

j

hr

póndit dignam Joánne fen-

te ficut fignáculum in con-

téntiam:

uia precéptum Dfífi

fpéttumeo: * Quóniam ego

TET

ett , &fi

í

olum fiat , süfficit.

elégi te, dicit Dóminus.

i

ä

d

i, In médio Eccléfize apéruit

n

, Efto fidélis usque ad mor-

d

osejus, * Etimplévit eum

tem , & dabo tibi corónam

Dóminus fpiritu fapiéntiz, &

vita, Quóniam.

Qurt

LP

intellé&tus. V, Jucunditátein,

Bío, Cujus feftum cólimus.

t

& exultatiónem thefaurizávit

Lefiio viir,

i WHHH;

fuper eum.

Et implévit.

Na sübvenit indigénti ,

tib;l

€lória Patri. Et implévit.

U

Altera ibi eft, ubi nullum

DT

ji

Is tertio NoCurmo.

n

A

invenit indigéntem. Una alié-

Le&io fan&ti Evangélii fe-

na peccáta , ut füa fibi ignos-

Y

cündüm Joánnem.

4

cántur;ignófcit: áltera nec pá-

&V

Let&tio vii.

Ca

2y.d

titur, quodi

gnófcat, nec facit,

Di

f

fci. Una

M

N illo témpore:

xit Je-

quod fibi po

cat ignó

fus Petro

Séquere me.

flagellátur malis , ne extollá-

Qus|

Convérfus Petrus , vidit il.

tur in bonis

áltera tanta

E

etomn! :

lum d?fcäpulum, quem dili- ! plenitüdine grátiee car

] Nllm ]

Tna-

Y

In Afefto S. Joannis.

247

TU !

snalo , ut fine ulla tentatióne |A fa. Hic eft difcipulus ille, ?.

fupérbie cohereat fummo

qui teftimónium pérhibet de

du h

bono.

his,& fcimus , quia verum eft

li

teftimónium ejus. Afía. Hic

03

:

Be« Ifte eft Joánnes , qui fupra

LU

pettus Dómini in coena recü-

eft difcípulus meus : fic eum

3360

Al

buit: * Beátus Apóftolus, cui

volo manére , donec véniam.

ld

MT]

reveláta funt fecréta coeléftia.| Afía. Sunt de hic ftàntibus ,

VA

ii

J

. Fluénta Evangeélii de ipfo

qui non guftábunt mortem ,

p

ij

acro Domínici péttoris fonte

donec vídeant Fílium hómi-

Tl

otávit, Beátus.

nis in regno fuo.

G]lória Patri. Beátus.

lt i

Afía; Ecce puer meus elé- .5',

LO

Biio.

Ad focietátem.

&us , quem elégi , pófui fu-

lIt

Le io ix-

éer eum fpíritum meum.

1 n

Capitulum.

Eccli. 15.

Rgo una bona eft, fed ad-

Una dej

huc mífera: áltera mélior,

Ji timet Deum , fáciet

t bonum

& beáta. líta fignificáta eft

',,Qb

ona : & qui cóntinens

per Apóftolum Petrum , illa

eft juftítize , apprehéndet ill&,

i

'& obviábit illa quafi mater

gt

per Joànnem. Tota hic ágitur

ht r

ifta usque in hujus fzeculi fi-

honorificáta.

ymnus.

Jf d

nem,& illic ínvenit finem:dif-

:

Xultet orbis.gàudiis :

[

celü resültet láudibus:

fértur illa complénda poft hu-

1iltis

jusfaculi finem,fed in futàro

Apoftolórum glóriam

,l poc

Ízeculo non habet finem. 1deoó

'Tellus & aftra cóncinunt.

m n a

dícitur huic: Séquere me. De

Vos feculórum Jüdices

Et verá mundi lümina ,

jinam d

illo autem : Sic eum volo ma-

fs

nére , donec véniam : quid ad

Votis precámur córdium ;

te? tu me séquere.

Quid

Audite voces süpplicum.

um

b eoont

enim eft hoc? Quantum sápio

Qui templa coeli cláuditis ,

quantum cápio, quid eft hoc ?

Serásque verbo sólvitis ;

nifi tu me séquere per imita-

NNos à reátu nóxios ,

iucd Jnu

tiónem perferéndi temporália | Solvi jubéte , quefumus.

mala: ille máneat, donec sépi-

&cépta quorum prótinüs

térna vénio redditürus bona. | Languor falüsque séntiunt ;

ynullur

c Deum laudámus. 17.

Sanáte mentes lánguidas :

K

Un i

AD LAUDES,

Augéte nos virtütibus :

j

. & per Horas , Afia.

t,cüm redibit Arbiter -

n

Ü

Aldé honorándus eft B. |In fine Chriftus fzculi,

! nC.C

f

!

ua

I* V. Yoànnes , qui fupra pe- |Nos fempitérni gáudii

&us Dfü in coena recübuit.

Concédat effe cómpotes.

i

g

Pfalm.:Dóginus res

o

návit; | Jefu , tibi fit glória ,

Quinatus es de Virgine; --

j 'ïq

cum reliquis. 18

Cum

æcarïj' :

j

Q 4

*

x

248

In fefto S. Joannis.

Cum Patre, & almo Spíritu

Iimus ,ut difcámus & in'mt.

y

In fempitérna fecula. 4men.

cosdilífgere: quia ejus nata-

!

*. Hic eft di(cípulus ille,qui

lítia celebrámus , qui..novit

j

