ui odit ànimam fuam

»

Elix B;Bï rægslläïxïe'*sbyter j

t

cüm in idóla veheméntiüs

in hoc mundo, in vitam atér-

inveherétur , ab infidélibus

nam cuftódit eam.

M

m

N

várié vexátus,in cárcerem

y. Juftusut palma florébit.

conjícitur. Undeab Angelo

. Sicut cedrus Liíbani mul-

U

noéte edü£tus, queerere juffus

tiplicábitur.

Jd,

eft Maximiánum Nolae Fpí-

Oratie. C oncéde , quaefu-

,.

$.

feopum:qui cüm sénio confe-

inus. 499.

(5

G&us defperáret, fe ferre poffe

Vefperaz de S. Paulo E re-

[r

fupplícia. perfequéntium, fe

mita , cómmem. praeceden-

abdíderat in filvam. Quó cüm

tis, & S. Mauri Abbatis.

Qtt

DIE XV. JANUARII.

Ti

Felix Deo duce perveniffet ,

t

fan&tum Epífcopum humi ja-

In fefto S. Pauli primi Ere-

céntem pené mórtuum videt:

mite. Duplex.

h

Omnia de Communi Con-

l

BU

quem recreátum , ac fublátü

in hümeros , apud fidélem ví-

fefforis non Poritificis. Ixx.

duam reficiéndü curavit. Sed

In Hymn. Ifte Conféffur.

!

cüm is íiterum idolórum cul-

dicatur :

þq

Meéruit fuprömos.

tóres impietátis argüeret, fa-

Oratio.

fon

&o in iplum ímpetu , fügiens

Eus , qui nos beáti Pauli

Cür

Confefsóris tui

annua

T

jn angüfto duórum paríetum

intervállo fe occultávit. Qui

folemnitáte Iztíficas: concéde

Qu

áditus cüm repénté araneá-

propítius ; ut, eujus natalí-

p

tia cólimus , étiam a&tiónes

1idn

rum telis pertéxtus vifus ef-

fet, némini recéntis làtebre

imitémur. Per Dóminum..

Ts

Pro

[

P 4

Fefta Ja

)ïä

[e)

:c .. Inde

quarii

alma ei

ProS. Hilar

contulit : übi ,

»lbj.

A

mavit eum

i ADphong,

vi&tum & veítítum prebénte

Ts

ornávit eum : ftolam glóri& vixitad centéfimum & déci-

Ej

índuiteum, &ad portas pa- mum tértium annum : .quo

et, NO.

radífi coronávit eum.

,témpore ab António nonage-

'dui.

Elégit eum Dóminus fa- nário Dei admónitu invifitur.

& pI

cerdótem fibi.

Ad facri- Quibus inter fe, cüm ánteà

M

(fiam

ficándum ei hó

laudis, 'non noffent , próprio nómine

Viner

Oratio. D €u$» qui pópulo.|confalutántibus, & multa de

rlïxsïg&.

regno. Dei colloquéntibus ,

itfupra. 499*

n Dini.

Deindepro comimemorat, |corvus , qui ánteà femper

Ma

batis

h

aulo dimidiátum panem at-

A Rif

n

*

feive

one ,

xl

j

1

üge

$ , tülerat , íntegrum deétulit.

quia in pauca fuífti fidélis , , Honéftum fecit illum Dó-

In

fupra multa te conftítuam ,|minus , & cuftodívit eum ab

cM,

intra in gáudium Dómini tui. inimícis , & à feduétóribus

m

Juftum deduxit Dóminus | tutávit illum & : Et dedit illi

Der vias reétas.

D

neldr

claritàtem eetérnam.

, Etofténditilli regnü Dei. .j,. Juftum dedüxit Dóminu

lrb

Sed fi Feftum S. Pauli trans- |per vias re&as, & ofténdit

x m

' . feratar ob feftum SS. Nom.

illi regnum Dei. . Et dedit.

Jefu, non variantur Afíz &

quili

y'. feddicuntur ut in eodem

08 As mum,Eja ,

d

Oratio.

p

inquit Paulus , Dóminus

erce

uni,

jl F

ffio nos, quzefumus

nobis prándium mifit , veré

ecedit

Dfie ,beáti Mauri Abbátis

pius, veré miséricors. Se-

x

comméndet , ut, quod noftris

xagínta jam anni funt , cum

RRH.

méritis non valémus, ejus pa-

accípio quotídie dimídii pa-

trocínio affequámur.PerDfim

X

nis fragméntum , nunc ad

)p

In primo No&urno , Le-

advéntum tuum militibus

fuis Chriftus duplicávit an-

Ij

(

&iones de Scriptura occurr.

! IXX«

11l

o

0. . Lettioiv:

nónam. Quare cum gratiá-

u

l

us

:

remitarum au-

rum a&tióne ad fontem capién-

yellun

p

,prämvä

Gor & magífter, apudin-

tes cibum , ubi tantísper re-

feriórem "Thebáidem natus ,

creáti funt , íterüm grátiis de

cüm quíndecim effet annó-

more Deo a&Qis , noCtem in

u

H

. rum , orbátus paréntibus eít.

divínis láudibus confumpsé-

|

Qui pófteà declinánde caufa

runt.

Dilüculo Paulus de

s

5!

[

)Mh

perfecutiónis Décii, & Vale-

morte , qua fibiinftàret , àd-

a

(hfl

[

riàáni, & Deo libériüs infer-

monens Antónium, hortátur

j

viéndi,in erémi fpelüncam

ut pállium , quod ab Athaná-"

n

li4

10

I9)

Feíta | atuavii: Aj

&diïc

fio accéperat,ad involvéndum Pafche & Pentecóftes; quoad

vixit , ufus eft

ibric

fuum corpus atférret.

Quo

fs

ex itínere rédiens ille , vidit

&., lfte homo pertécitómnia ,

qua locütus eft ei Deus, &

j

P

inter Angelórum choros , in-

g

ter Prophetàrum & Apolto-

dixitad eum: Ingréderein ré-

lórum coetus "auli àánimam

quiem meam.:

* Quia te

ffiï ] ql

!t

in ccelum afcéndere. -

vidi juftum.coram me ex

ómnibus Géntibus.

!]

$ Amávit eum Dóminus, &

j

q

ornávit eum ; ftolam glórie

y.líüte eft , qui contémpfit.

vitam mundi , & pervénit

i d

índuit eum , * Et ad portas

pom

paradifi coronávit eum.

ad.coeléftia regna. — Quia.

Glória Patri.. Quia.

y. Induiteum Dóminus lorí-

Tum

cam fidei, & ornávit eum. Et

/^ Tntertio Nocturno. -

T,éRio fan&i Evangélii fe«

queu

ad portas.Lctlio vi.

.

bt

U

Á

mque ad ejus ce

llam

cündüm Matthzeum.

C

Lectio vii.

Ca [) Iläd

Ts

perveníffet , invénit ge

li

nibus complicátis,erétta cer-

N illo témpore, refpóndens

n

LJefus dixit: Confiteor tibi

více extensísque in altü mà-

nibus corpus exánime : quod

Pater,Dfte coeli & terrae,quia.

állio obvólvens, hymnósque

abfcondifti haec à fapiéntibus

M

& Píalmos ex Chriftiána tra-

& prudéntibus, & revelafti.

i mm

ditióne decántans , 'cüm sár

eapárvulss. Et réliqua.

| edl

:

culum , quo terram fóderet ,

HomilíaS. Auguftíni Epifc.

i

;

. pris

non habéret , due leónes ex

Serm. 1o. de Verbis Domini.

quit

[

interióre erémo rápido curfu

Fníte ad me omnes , qui

üi

laborátis: Quare enim

Y

« m

ad beáti Senis corpus ferün-

tür, ut fàcile intelligeretur

omnes laborámus , nifi quia

jts :

fumus hómines mortáles, frá-

fodi

eos , quo modo póterant ,

plorátum édere: qui certátim

gilesjinfirmi , làtea vafa por-

] àq

tántes , qua fáciunt ínvicem

terram pédibus etfodiéntes ,

nf

fóveam, qua hóminem com-

angüftias ? Sed fi anguftántur

j

vala carnis , dilaténtur fpàtia

m

mode cáperet,effecérunt.Qui

cüm abiíffent , Antónius fan-

charitátis.

Quid ergo dicit:

lr

Veníte ad rie omnes , qui la-

T

&um corpus in eum locum

íntulit, & injétta humo , tu-

borátis, nifi ut non laborétis?

14 mm

mulum ex Chriftiàno more

Dénique promiffio ejus in

V

compófuit:tünicam veróPau !promptu eft , quóniá laborán-

a

tes vocávit. Quserent forté ?

E

li; quam in fporte modum ex

palma fólis ille fibi con-

qua mercéde vocáti funt. Et

YOg

texüerat , fecum áuferens, eo

4n

ego vosnquit,reficiam. 'Tóol-

veftitu diébus folémnibus

ql

n

lite jugum meum fuper x;os ;

Fefla Januari; 72«

sos

S Qu

& dífcite à me,non m

undum

. Vigiláte ergo , quia ne-

B

fabricáre , non cuntta vifibi- | fcítis ,

ua hora Dominus

Omm,

lia, & invifibilia creáre , non| vefter ventürus fit Et voss

CU (

inipfo mundo mirabilia fá | Gloria Patri. Etvos.

C

cere , & mórtuos fufcitáre :| Pro S. Maurto Abb. Le8. ix«

U f

fed , quóniam mitis fum ,- &

Aurus nóbilis Romá«

K

hümilis corde.

nus,puerà patre Euty-

Vi

. Ifte eft, qui ante Deum chio Deo fub fancti Benedítti

Atyft

magnas virtütes operátus eft, ditciplina oblátus , brevi tan-

ER

& deomni corde fuo laudávit, tum divína gràtia profécit, ut

Jüi

Dóminum : * Ipfe intercédat ; ipfi magíftro admiratióni effet

pro peccátis ócmnium populó-- qui illum fzpe véluti regulá-

Q

yum :

L

Ecce homo fine| ris obfervantie , & virtutum.

df f

queréla, verus Dei cultor , ómnium fpécimen céteris

If

ábftinens fe ab omni ópere| difcípulis ad imitándum pro-

Ld

malo , & pérmanens in inno-| ponébat.. Cujus adhuc ado-

ndens

lefcéntis

illud . admirábilis

y tbl

céntia fua. Ipfe.

Le&io viit.

obediéntize exémplum à fan-

Qu

A

gnus effe vis ? à míni | &toGregório Papa commemo-

us

Nam cüm Plácidus

Ms

- Emo íncipe.Cógitas mag- | rátur.

tvl

nam fàbricam

conftrüere| mónachus , in lacum proláp-

!

celfitüdinis ? de fundaménto| fus , aquárum ímpetu rape-

Ep(fc.

priuscógita humilitátis.

Et|rétur, fan&i Patris juffu ac-

Jomii

quantam quisque vult , &/cürrens Maurus , & fuper

« Qu

difpónit fuperimpónere mo-|aquas incédens , sócium ca-

eénid

lem zdificii , quantó erit ma | píllis apprehénfum ad terram.

Yi qui

jus edificium , tantó áltiüs|attráxit. Miffusin Gálliam

fodit fundaméntum. Et fábri-| ab eódem (ancto Benedí&to ,

'&k*sm

i p

€a qüidem cüm conftrüitur ,! célebri monaftério extrüéto ,

i

in fupérnaconsürgit ; quiau-' cui annos quadragínta prz-

[Lintil

tem fodit fundaméntum , ad. fuit, monàfticam difciplinam

[fþäfi&

imadeprímitur. Ergo & fá-! mirífice propagávit. Dénique

j dicit:

brica ante celfitüdinem hu- fan&titáte & miráculis clarus,

ul

miliátur , & faftígium poft teptuagenário major migrávit

)Oïäfli

l

,

humiliatiónem erfgitür.

incoelum , anno falátis quin-

'

us 7

z. Sint lumbi veftri prsé- gentéfimo fexagéfimo quinto:

cíncti, & luücérnze ardéntes; le.Deum laudámus. 17.

la'qüïäf;

»5

Bt|

Si veró hoc Feftum contin-

p o

in manibus veftris:

li

i

vos fimiles homínibus expe-' vat transferri ix. Le&tio erit:

l

£tántibus dóminum fuam,

ut in

^

v

uod eft faftígium.

n

quando revertátur à nüptiis. ^e

fto $. Matthie Apoft. 593*

WPCF

U

l15

in

u

506

Fefta Ja

nuarj. 7 6

n Laudibus pro commem.

Pont

ificátu, idólis immoláret.

ii

Honéttum fecit illum Dó-

JUS

S

N

Do eum viro

r Abbatis

nus, & cuftódivit eum ab

CUj

Ta*äfägïfl ? fni

qui zedificávit domum fuam|inimícis , & à fedu&tóribus

Pr

Ífupra petram.

tutávit illam e

Et dedit il-

Juc

Aináviteum

li claritátem etérnam.

Dömfinlis? &

ypu

rnàvit eum.

[

Defcendítque cum illo in

9d

óveam: & in vínculis non

ä

ä

li

s. 9 tolam glórie índuit eum.

Oratio.T ntercéffio. 503.

derelíquit eum. Et dedit.

$u

pOS

- inii-:V efperis fit commem

Ui cüm .msänas hómi-

d

"rE UL pANUAR. |(i

nis voces neglígeret ,

güæ

mifit eum in catábulum , ut

Infefto S. Marcelli Pape &

!9

beftiárum, qua publiceé ale-

[

Wi

I E bt RE u-

bántur,curam fuftinéret. Ubi

mul

" fumus.Dóàmine , cleméa-

«

Marcéllus afsíduis jejüniis &

ter exáudi : ut beáti Marcélli

précibus novem menfes vi-

jon

Maártyris tui atque Pontíticis

tam duxit , parochías , quas

Vi 1

méritüis adjuvémur , cujus

praefens non.póterat , vífitans

p

paffióne lgtáàmur.

per epíftolas. Inde eréptus à

»u

minum. -

Per ,Qö-

"

Cléricis , hofpítio recípitur à

dv

" In primo No£&turno,E.e&io-

beáta Lucína:in cujus szdi-

h

bus Eccléfiam dedicávit, quae

W

ties de Scriptura occurrente.

hódie título. fanctà Marcélli

Legtio iv

: Dn

X

Ng ïwgn

omanus

nominátur:in qua & Chriftià-

NI

VA Conftántio & Galério

ni orábant , & ipfe beátus

If

)!

usque ad Maxéntium Pontifi-

Marcéllus pradicàbat.

p

cátum geifit.. Cujus hortátu ,. Defidérium ánima ejus

A

Lucína matróna Romána ,|tribuífti eà Dómine ,

& Et

-

—

| lv

bonórum füórum Dei Ecclé- | voluntáte labiórum ejus non

6l

fiam fecithzrédem. | Vigínti | fraudáfti eum.

Í

quinque títulos in Urbe in-

*

, Quóniam prevení(ti eum

Qin

itítuit , quafi dioecéfes quas-

in benediQiónibus dulcédi-

Q

dain, & àd baptísmum, poeni- ! nis , pofuífti in cápite ejus co-

tentiàmque eórum, qui ex in- rónam delápide pretiófo. Et

ï

:

fidélibus Chrittiànam religió. | voluntáte.

Le&tio vi.

a-

N

1em fufcíperent, & ad Viár-

Uibus cógnitis ,

La

tyrum fepultüram. Quibus

xéntius in eam .Ecclé-

rebus ira incénfus Maxén-|fiam catábuli béftias trans-

b

tius , Marcello grávia fup- | férri , & à Marcello cuftodí-

h

ubi loci foedità-

olícia minátur , niti depöüxto r jubet:

U s

if

* Fefta Tanuari 7 ^^

3

Mi

un j

te , multisque srümnisaffi-] DIE XVII. JANUA

Iïï[.

étus , obdormívit in Dómino.

.

Ctd

I

In fefto $. Antenii Abbatis, ,

ln

Cujus corpus in coemetério

Uupiex.

Oratio

Prifcillae via Salária à beáta

Ntercéfflio nos, quze

Tumus

lii

Lucína fepültum eft decimo-

Dómine, beáti Antónii Ab-

!

ïiUo n

séptimo Kaléndas Februárii.

átis comméndet ; ut , quod

Sedit annos quinque, menfem| noftris méritis non valémus ,

|

lQn

unum,dies vigínti quinque. ejus patrocínio affequámur.

l

Scripfit epíftolam ad Epífco-, Per Dóminum.

pos Antiochéne províncie

Deinde- fit commemorat.

. lini.

de Primátu Romána Ecclé-|S,

Pt ,

arcelli , Ant

"

hona»,

If i

fie , quam caput Ecclefiárum| Qui vult veníre po

me,a E

appellándam demónftrat. Ubi, neget femetípfum , & tollat

( de

éüam illud fcriptum 'eft,| crucem fuam,& fequátur me.

t. Ubi

n

nullum Concílium jure ce-|«, Juftus àt palma florébit.

lebrári , nifi ex au&toritáte ,. Sicut cedrus Liííba

S V

Y

/

ni mul-

Románi Pontíficis. Ordinà.| tiplicábitur.

quis

vit menfe Decémbri Romz

Oratio. Preces pópuli tui,

itàns |

Presbyteros vigínti quinque,|ut fupra. $00.

quià .

Y

Diáconosduos, Epífcoposper| n primo No&urno , Le;

DI

divér(a loca vigínti unum.

Giones de Seriptura occurr.

; al

. Stola jucunditátis índuit

In fecundo Nocturno.

Ij qu£

eum Dóininus: * Et coró-

iv.

.

atedi j

nam pulchritüdinis pófuit fu-

Ntóniis g

ypti

us,n ob'i-'

r

per caput ejus.

A

libus & Chriftiánis pa-

beatu

. Cibávit illum Dóminus

réntibus natus, quibus adole(-

h

pane vite , & intellé&tus 3|cens orbátus eft : cüm ingréf-

&

& aqua fapiéntiee falutáris po-

fus Eccléfiam ex Evangélio

L

távit illum. Et corónam.

audiviffet : Si vis perféctus

3ju5 )

Glória Patri. Et corónam.

effe,vade, & vende ómnia,qua

In tertio NoGurno , Le-

habes , & da paupéribns : tan-

(l uf

&iones de Homilia fan&ti

quam ea fibi di&ta effent , fic

ycéd

Gregorii Papa fuper Evyan-

Chrifto Dómino obtemperán-

dum exiftimávit. Itaque,vén-

j

selium. Si quis vult poft me

. j

venire.

de Communi unius

dita re familiári , pecüniam

l

Mlart.

XXXV.

omnem paupéribus diftríbuit.

y

$. Vill.

Dómine prevenifti.

Quibus folütus impedimén-

b

XXXl.

tis,cceléftis vitee genus in ter-

Qu

1

Vefpere de S. Antonio

ris cólere inftítuit.

Sed cüm

) CUW

Abbate, cum commemora.-|in periculófum illud certá-

Mul

tione S. Marcelli.

men defícénderet, ad fidei

ln

pro-

Fefta Tanuari. Z 7^ ;

508

f

presídium , quo erat armá-

nem hoftis humáni géneris

tus, adhibéndum fibi putá-

váriis tentatiónibus aggrédi-

(int:

(t

vit fubsídium reliquárum

tur , quas ille jejünio & ora-

tióne vincébat. Nec veró fre-

grali

virtütum : quarum tanto ftà-

1lUS

dio incénfus fuit , ut, quem-

quens de sàtana triamphus fe-

cürum reddébat Antónium ,

(

cümque vidéret áliqua virtü-

(

tis laude excelléntem , illum

qui diáboli innumerábiles ar-«

3

imitári ftudéret.

tes nocéndi nóverat.

qum

ii

Honéftum fecit illum Dó-

, Amávit eum Dóminus ,

minus , & cuftodívit eum ab

& ornàviteum , ftolam gló-

voC

jdt

inimícis , & à fedué&ióribus

ri&8 índuit eum, €* Et ad por-

tutávit illum :

$ Ft dedit

tas paradífi coronávit eum.

lum

Tif

illi claritátem zetérnam.

, Induit eum Dóminus lorí-

cam fidei, & ornávit eum.

etel

y, Juftum dedàxit Dóminus

Et

j

er vias re&tas , & ofténdit

LeGio vi,

T

aque cóntulit fe in vaftif-

pii

illi regnum Dei. Et dedit.

lt

LeGio Vs

r

imam/Egypti folitüdinem:

Ihil ígitur eo continén-

ubi quotídie ad Chriftiánam

DN

IN

L N tius , nihil vigilántius e

perífectiónem proficiens , dee-

r

rat. Patiéntia, manfuetüdine

mones ( quorum tantó erant

Yi

mifericórdia , humilitáte ,

acrióres fmpetus , quantó An-

om

labóre, ac ftüdio divinárum

tónius ad refifténdum fórtior

Scripturárum fuperábat om-

evadébat ) ita contémpfit , ut

| V

(

nes. Abhareticórum & fchis-

illis exprobráret imbecillità-

J o

maticórum hóminü , máxime

tem : ac fzepe discípulos fuos

6

Arianórum congreffu, & col-

éxcitans ad pugnándum con-

li

u

lóquio fic abhorrébat; ut ne

£ra diábolum.docénsque, qui-

ropéquidem ad eos accedén-

bus armis vincerétur : Mihi

C

dum díceret. Humi jacébat ,

crédite , dicébat , fratres,

1 D

ecüm eum necefsárius fomnus

pertiméfcit sátanas piórum

! nf

li

occupáffet. Jejünium autem

vigílias, oratiónes , jejünia ,

ádeo cóluit , ut falem tantüm-

voluntáriam paupertátem ,

mifericórdiam , & humilità-

modo ad pauem adhibéret ,

. u

fitim aqua extíngueret : ne-

tem , máximé veró ardén-

il

tem amórem

in Chriftum

que fe ante folis occáfum ci-

!]

bo , aut potu recreábat : fzepé

Dóminum , cujus ünico fan-

Q

étiam bíduum cibo abftiné-

Giffimae Crucis figno debili-

il

bat , fepíífimein oratióne

tátus áufugit.

Sic autem

demónibus erat formidoló-

perno&tábat. Cüm talistan-

tüsque Dei miies evasiffet

fus, ut multi per /Egyptum

ab illis agitáti, invocàto nó-

Antónius, fan!&ifümum jüve-

mine .

Fefta Januarii, 74 .

-

"M

Ms

mine Antónii , libéra

réntur :, Deo, & invéntus eft juftus ;

IT

tántaque erat ejus fama fan-

Xin témpore iracündim fa-

&itátis, ut per lítteras fe ejus

Ctus eft reconciliátio.

X

0f

oratiónibus ConftantínusMa-

us

ymnus,

gnus , & filii commendárent.

Uodcümque in orbe

lm,

Qui aliquándo quintum &

Q

MI

nexibus revínxeris ,

'centéfüímum annum agens ,

Erit revín&tum , Petre( ; n

cüm innumerábiles fui infti-

arce síderum :^

:

M

tüti imitatóres habéret, con-

Ti

Et quod resólvit hic potéftas

vocátis Mónachis , & ad per-

trádita,

Qp

féttam Chriftiáne vite régu-

Erit folütum coeli in- älto

if

lam inftrü&tis , fanGtitáte, &

vértice :

dot

miráculis clárus migrávit in

In fine mundi judicábis fzcü-

&Uf

coelum décimo fexto Kalén-

]um.

das Februárii.

iif

Patri perénne fit per evum

&« Ifte homo perfécit ómnia,

glória ,

N

quz locütus eftei Deus, &

Tibíque laudes concinámus

TAT

dixit ad eum : Ingrédere in

ínclytas ,

.

J

réquiem meam :

Quia te

ZEterne Nate

?

fit fupe'i-ne

ATK

vidi juftum coram me ex

Spíritus

x

i An

ómnibus Géntibus.

Honor tibi decüsque : fantia

QTEUOE

Y^ Ifte eft , qui contémpfit

jügiter

(t,üt

vitam mundi , & pervénit ad

Laudétur omne "Trínitas per

]

coeléftia regna.

Quia. *

fa&culum. . Amen.

fuos

Ut

G lória Patri.

ula.

» 'Tues Petrus.

| n

Ín tertio No&t. Homilia in

EK« Et fuper hanc petram

Keq qu

Evang. Sint lumbi veftri. de

edificábo Eccléfiam meam.

M

Coi Conf. non Pont.

Ixxviii.

Ad Magnificat ,, Antiphona.

i

DIE XVIII. JANUARII.

Tu es paftor óvium , prin-

jj

Infefto Cathedre S.Petri,qua

ceps Apoftolórum, tibi trá-

Yi

Aome primüm fedit. Dupl.

ditze funt claves re

/

rum.

ratio.

gni cocló-

temf «

Ad Vefperás, Antiphona,

jlità

Ecce facérdos.

cujn reliqis

Eus,qui beáto Petro A-

na

de Laudibus. $r4.*9P(almus

:

D

cum reli-

póftolo tuo , collátis

Yftumt

D ixit Dóminus.

clávibus regni coeléftis , li-

D fit

uisde Dfíica. 128. &loco

gándi atque folvéndi Pontifi«

dj

ultimi , Pfalm. L audáte Dó-

cium tradidífti : concéde , ut

u

minum omnes Gentes. 132.

interceffionis ejus auxílio . à

j

/

Capitulum. Eccli.44.c

Qeccatórum noftrórum néxi-

s

1

"P

Cce facérdos magnus-.,

busliberémur. Quivivis &

il

qui in diébus fuis plácuit

regnas cum Deo Patre.

E—

AJCcimmaoe

p

510

Fefta Januarii. / $-

(j

Deinde . fit commemoratio

preparávit in stérnum.

fan&i Pauli ante alias quas-| y. Spécie tua, & pulchritü-

(UiSai[

dine tua.

- k

cumque commemorationes e-

&. Inténde, pró-

m

tiam tefti Duplicis , aut Do-

fperé procéde , & regna.

minica.

Quod. & fervatur

ratio.

1

vitar

Q9

-fini

jn commemor. S. Petri , qu&e

. À , queefumus , omntpo-

L

&l

fitin Feftis 5. Pauli Antph.

tens Deus: ut , qui beá-

Sant&te Paule Apóftole , pre-

te Prifce Vírginis & Már-

ID

DN

«dicátor veritátis, & Dottor

tyris tuc natalítia cólimus : &

UR

Géntium , intercéde pro no-

ánnua folemnitáte lztémur ,

bis ad Deum, qui te elégit.

& tante fidei proficiámus ex-

jope

Per Dóminum.

: pen

y. Tues vas ele&tiónis fan-

émplo.

. feffi

éte Paule Apóftole.

Ad Matutinum, Invitator.

Y

4

w. Predicátor veritátis in

'J u es Paftoróvium Princeps

i

univérfo mundo.

'fu'p

u

Apoftolórum: * Tibi tràádidit

1 (&IIHCW

Oratio.

Deus claves regni coelórum.

Eus,qui multitüdinem

Pfalm.. V eníte,exultémus. 2.

itn

4 7 Géntium beáti Pauli A-

Hymnus. Q uodcümque. ut

i*ïlürum

|

póftoli preedicatióne docuífti;

fuprain Vefperis.

509.

da nobis , quefumus ; ut cu-

Ín primo. No&turno , Afía.

N

jus commemoratiónem cóli-

Beátus vir.

cum aliis Anti-

J

q

-trifl

mus , ejus apud te patrocínia

phonis, Pfalmis , & y. de

fentiámus.

Communui Conf. Pontif. - 1ii.

- ds:

Pofteà- fit cofnmemmatio

d

InBipit Epiíftola prima beáti

$. Antonii, Aíía. Hic vir de-

Petri Apóftoli.

(quX

fpíciens mundum , & terré-

Le&tioi.

Cap. r.

-f

Ta,triümphans , divítias coe-

Etrus

Apóftolus

Jefu

T

1o cóndidit ore , manu.

Chrifti , elé&lis ádvenis

Y* Juftum dedüxit Dóminus

difperfiónis Ponti , Galátiz ,

Tom

per vias rectas.

!tünc

Cappadócia , Afiz, & Bithy-

:

1édi

$. Et ofténdit illi regnum

ni& , fecündüm prefciéntiam

Dei'*

ratio.

Dei Patris , in fan&tificatió-

!eult

Ntercéffio nos , quefumus

nem Spiritus , in obedién-

d

I

/frem

Dfe, beáti Antónii Ab.

tiam & afperfiónem sánguinis

bátis coiiéndet : ut , quod no-

Jefu Chrifti : Grátia vobis ,

! A

ftris méritis non valémus , e-

& pax multiplicétur. Bene-

Q,S

jus patrocínio affequámur.

díttus Deus , & Pater Dómi-

pdt

?oftremoó fit commem S.

ni noftri Jefu Chrifti , qui fe«

ün

Prifca Virg. & Mart. Afía.

cándum mifericórdiam fuam

liT

*3

Veni fponfa Chrifti , áccipe

magnam regenerávit nos in

corónam, quam tibi Dóminus

pem vivam , per refg;re-

«Um

10*

Fefta ]anuärii. 7 &i

511

1

&iónem Jefu Chrifti ex mór-

Le&io iii.

l

1l

tuis,in hereditátem incorrup-

E qua falüte exquifié.

tíbilem , & incontaminátam ,

D

runt, atque fcrutáti funt

l

& immarce(cíbilem , confer-

Prophéte, qui de futüra in

vátam in ccelis in vobis , qui

vobis grátiaprophetavérunt :

T |

in virtüteDei cuftodímini,per

bel.

fcrutántes , inquod vel quale

fidem in falütem, parátam re-

tempus fignificáret ineis Spí-

li.

velári in témpore noviífimo.

ritus Chrifti

pranüntians

t

Bo Simon Petre,ántequem de

navi vocárem te , novi te, &

eas, que in Chriíto funt, paf-

t

fióres, & pofterióres glórias s

UR

fuper plebem meam

Prínci-

quibus revelátum eft , quia

!

pem te eonftítui,

Et claves

non fibimetípfis , vobis autem.

ii

regni coelórum trádidi tibi.

miniftrábant ea , que nunc

MO ,

* Quodcümque

ligáveris

nuntiáta funt vobis per eos ,

il

fuperterram, erit ligátum

qui evangelizavérunt vobis ,

IA

& incolis: & quodcümque

»píritu fan&to miffo de coelo ,

02

sólveris fuper terram,erit fo-

in quem desíderant Angeli

R Ut

is. ,. Et claves.

]ütum &'infge

10 Lío

proípícere.

Xe'luesPetrus , & fuper

D Mm-

N quo exultábitis , módi-

hanc petram zdificábo Ecclé-

I

; At

cum nunc fi opórtet con-

fiam meam , & porte infemi

y d

triftàri in váris tentatióni-

non prevalébunt advérsüs

j [f

bus: utprobátio veftre fi-

eam ,

E tibi dabo claves

bei

dei multó pretiófior auro

regni coelórum.

( quod per ignem probátur )

* Quodcümque

ligáveris

inveniátur in laudem , & gló-

fuper terram , erit ligátum

h

!

:

yi

riam, & honórem , in revela.

& in cclis: & | quodcüm-

trey

tióne Jefu Chrifti; quem cüm

que sólveris fuper terram ,

non vidéritis)dilígitis,in quem

it folátum & in coelis. Et.

Gälätiæa

o

la Patri.

VBit

nunc quoque non vidéntes

"

n

i dabo.

créditis

credéntes autem

ecundo

ol

urno.

féntt

exultábitis latítia inenarrá-

e€

rmo fantli Leónis Papz.

fcitió

.

etro

wdidte

bili & glorificáta, reportántes

rm. r. de $5. Apoft.

finem fidei veftra , fal

& Paulo,ante med. L.e&. iv

3gu'm'1s :

animárum.

'ügem

Vobïi !

Um duódecim Apóftoli ,

* $i díligis me Simon Petre,

C

accépta

per Spíritum

Ben?

paiceoves meas.

Dómine ,

fanttum, ómnium locutióne

3

Et

g

tu nofti, quia amo te ,

linguárum , imbuéndum E-

mam meam pono pro te.

vangélio mundum , diftribü-

ml

i

Si oportüerit me mori te-

tis fibi terrárum pártibus

1 mþm

Et.

j

cum , nonte negàábo.

[ufcepíffent , beatíffimus Pe-

trus

ii

5

Fefta ]änüärii-.

ci órdi-

anum, conftántior quàm cüm

D

tpus?rinöeþä Apoftóli

pulOi

nisad arcem Románi deftiná-

fuprà mare graderéris, in-

qunt

tur impérii, ut lux veritátis;,

gréderis.

;, Ego prote rogávi Petre ,

. gin!

qua in ómnium Géntium re-

ut non deficiat fides tua.

pu

velabátur falütem, e&icäcius

(i

feab ipfo cápite per totum

* Et tualiquándo convérfus

*

confirma fratres tuos.

smundi corpus effünderet. Cu-

ius autem natiónis hómines in

, Caro & tanguis non reve-

hactunc urbe non effent ? aut

/

ávit tibi, fed Pater meus ;

)

Lfet

qu& usquam Gentes ignorá-

qui eft in eoelis. Et.

fisF

rent, quód Roma didiciffet ?

Le&io Vls

Am pópulos , qui ex cir-

nis t

g, Tu es paftor óvium prin-

pal.

ceps Apoftolórum: tibi trá

cumcifióne credíderant ,

didit Deus ómnia regna mun-

erudíeras: jam . Antioché-

hll

nam Eccléfiam , ubi primüm

tert

di: * Etídeóo tibi crádite

buti

funt claves regnicoelórum.

Chriftiáni nóminis dígnitas eft

ligáveris

orta, fundáveras: jam Pon-

*

qi (

» Quodcümque

um

/

uper terram , erit ligátum

tum;Galátiam, Cappadóciam,

&in coelis: & quodcumque

Afiam , atque Bithyniam légi-

fipf

busE vangclice pradicatiónis

r

sólveris fuper terram , erit

^ Tiüs.

folütum & in coelis. Et.

impléveras: nec aut dübius

e&io v

/

de prové&tu óperis , aut de

'üitl

; 'dm'f.

Y Ic conculcánde Philofo-

fpátio tuz ignárus státis ,

phís opiniónes , hic dif

trophaum crucis Chrifti Ro-

u

folvénde erant terrénzm fa.

máànis árcibus inferébas : quo

- at

-fitür

pientie vanitátes , hic con-

té divínis pra&&ordinatiónibus

futándi daemonum cultus ,

anteíbant. & honor poteftá-

j

- dewd

hic ómnium facrilegiórum

tis , & glória paffiónis.

impíetas deftruénda , ubi di-

&. Petre amas me ? tu fcis

m

lisentíffima fuperftitióne ha

Dómine , quia amo te.

Ife v

* Pafceoves meas.

j

bebátur collé&tum . quidquid

: tïel'nd

usquam füerat vanis erróri-

y^ Simon Joánnis díligis m

fl

b

bus inftitütum. Ad hanc er-

plus his ? tu feis Dómine;quia

go urbem tu beatiffime Fetrc

amo te. Paíce.

ln

G fória Patri. Paíce.

!l

Apóftole veníre non métuis .

In tertio Nocturno.

DW

& consórte glória tuze Paulo

Apóftolo , aliárum adhuc Ec

Ié&io fan&i Evangélii fe-

. bit

clefiàárum ordinatiónibus oc.

cündüm Matthaeum.

: fid

Le&tio vii.

Cap. 16. b -

cupáto , filvam iftam fremén.

b

tium beftiárum , & turbu.

N illo témpore: Venit Je-

Mf

lentíffima profunditátis Occ-

fus in partes Caefaréc Phi-

lls

lippi,

j

4

Fefta ]ahuariï, 78,

SISL

m

lippi , & interrogábat difcí-

dens Petrus , dixit: Tu es

6tb

pulos fuos, dicens : Quem di-

cunt hómines effe Filium hó--

Chriftus Fílius.. Dei vivie

* Etego dico tibi , quia tu es

Lvi Pt

minis ?. Ft réliqua.

Petrus, & fuperhanc petram

l,

fcopi.,

Homilía S. Hilàrii Epí

vdificábo Eccléfiam meam.

ane'rüu

Comment. in Matth. can.

y. Beátus es Simon Bar - Jó-

»

Mv :

16. poft initium.

na ; quia caro..& fanguis non

Ominusà difcípulis re-

revelávit tibi.fed Pater meus,

lg,

D

quírit , quem fe hómines

qui eftin coelis. Et ego.

i

effe dícerent: & adjécit;,hómi-

Si hoc Feftum transferri

l

nis Filití. Hae:c enim confeffió-

contigerit,ante Quadrag. in

quei

nis tenénda rátio eft , ut , ficut

alid diem non habentem L.e&t.

dídeg ,

Dei Fílium , ita. & filium hó- |propriam alicujus san&i Sim-

Antiqd.

minis meminérimus : quia ál- plicis ; tunc ex viil. Lett. fiat

i riniz

terü fine altero nihil fpei trí-

viii. &i ix. OCt. debet: termi-

Ápnitay

buit ad falütem.Editis ítaque,

nariibi,

primusagnófceret

jm D

quz divérfz de eo erant , hó-

nona veró debetincipi, O in

gatoci

minum opiniónibus , quid de

nuncupatióne &e. L eGiio viii,

jl

fe ipfi séntiant,quarit. Petrus

T dignum plane conféffio

vt

refpóndit : Tu es Chriftus Fí-

E

Petri premium confecü-

aut dibit

lius Dei vivi. Sed Petrus con-

ta eft ; quia Dei Fílium in hó-

;, dut d

ditiónes propofitiónis expén-

mine vidiffet.. Beátus hic eft,

!

,'

; GU .

derit. Dóminus enim díxerat:

qui ultrahumánum óculos in-

hii

i

|

uem me hómines efífe di-

tendíffe & vidiffe laudátus eft:

cunt,filium hóminis ? Et certé

non id quod ex carne & sán-

s : u

natiönibq&

filium hóminis contemplátio

cuine erat cóntuens, fed Dei

córporis praeferébat. .Sed ad-

Filium coeléftis Patris revela-

r

dendo, (uem me effe dicunt,

K)F;XS.

tióne confpíciens , dignüsque

eli

fignificávit,praterid, quodin

judicátus,qui,quod in Chrifto

fe videbátur , effe áliud fen-

It

tiéndum : erat enim hóminis

Dei effet , primus agnéfceret.

X O in nuncupatióne novi

filius. Quod fgitur de fe opi-

nómimnis felix Eccléfize funda-

:iüigfs n

nándi judícium defideràbat ?

mine,ql"a

méntum : dignáque &difica-

NNon illud arbitrámur , quod

tióne illíus petra , qua infér-

de fe ipfo conféffus eft: fed

nas leges, & tártari portas, &

"

i

occültum erat,de quo quzre-

ómnia mortis clauftra difsól-

j

bátur, inquod fe credéntium

veret! O beátus coeli jánitor,

ngei

fides debébat exténdere.

u

cujus arbítrio claves stérni

j

&^ Quem dicunt

hómines

áditus tradüntur , cujus ter-

D.

u

effe Filiumhóminis? dixit Je-

réftre judícium przejudicáta

V

J

j

H

fus difcipulis fuis. Refpón-

auctóritas fitin coelo ; ut quae

.

LJ

k

1ne

M

Fefia inuari /8-

nis decimoquinto Kaléndas

f ül

in terris aut ligàta fint , aut

i

folüta , ftatüti ejüsdem ' con-

Februárii fepelítur.

É

ditióné obtíneant & in coelo.

'j e Deum laudàmus. 17.

]

$

Elégit te Dóminus facer-

AD LAUDES,

ebISI

l

dótem fibi ad facrificàndum

F. & per Horas, Afía.

Hl

'ei L]

* Hóftiam laudis.

4

"X Cce

acérdos magnus, qui

j

xX, Immola Deo facrificium

in diébus fuis plácuit

ls

Deo , & invéntus eft juftus.

: Quodc

laudis , & redde Altíffimo

rratt

Hóftiam.

P(a3lmus. D óminus regnávit.

G lórija Patri.

Hóftiam.

cum reliquiser8.

cæhS

Aiia, Noneftinvéntus sími-

veris

Pro fan&ta Prifca Virgine &

tüm

Martvre

Le&io ix.

lis illi, qui conferváret le-

TDhRifea nóbilis virgo Romá-

cem Excelfi.

d.

"

TTON

Afia. Ideó jurejurándo feci

na,trédecim annos nàáta ,

illum. Dóminus créfcere in

l

Cláudio Imperatóre , Chri-

füáne fidei accusáta , ejüs-

plebem fuam. :

1

dem juffu du&a ad Apóllinis

Atia. Sacerdótes Dei , benedí-

diba

cite Dóminum: fervi Dóminiy

i a

templum , ut idólis immolà-

(f t

'ret, cüm rem deteftarétur ,

hympgum dícite Deo, allelàja.

eólaphis cafa, in cárcerem

Atd$Serve bone , & fidélis ,

- jrer

intrain gáudium Dómini tui.

j p

tráditur : atque inde emíffa ,

- YIDUS

cüm in fidei conftántia perfe-

Ca ïthïumn EGQL 44' €

veráret , affé&ta verbéribus,

ce facérdos magnus ,

'*ï Yi &.r

k

qui in diébus fuisiplácuit

D

ferventíque ádipe delibüta,

Deo, & invéntus eft juítus ,

b !

rurfus in cárcerem inclüdi-

tur. Poft tríduum in amphi-

& in témpore iracündiae fa-

T

Bol

theátrum prodüdà , leóni

&us eft reconciliátio.

It

lt

Hvymnus.

d

objícitur; qui fuz feritátis

Eáte Paftor Petre , cle-

tibon

oblítus, humíliter fe ad ejus

pedes abjécit. Que pófteà

P

mens áccipe

U ]

in ergáftulo tríduum inédia

Voces precántum , crimi-

i,

Di

affií&ta , in equüleo fufpéndi-

nümque víncula

tur , & üngulis férreis excar-

Verbo resólve , cui potéftas

*

dU

nificáta in rogum injícitur,

trädita P

Vk

unde étiam mirabíliter evà-

Aperíre terris coelum , apér«

tum clàudere.

Ontin

fit incólumis. Dénique ex-

[ .A

tra Urbem cápite abfcíffo ,

5Sit Tinitáti sépitérna glória,

h

Honor ,

virginitátis palmam martyrii

bilátio ,

potéftas , atque jg—

Copi

coróna cumulàvit.

, Cujus

Ts

corpus via Oftiénfi, décimo

In unitáte , que g

;lbärllat

![a br

ómnia,

M

ab Urbe milliário ,a Chr.iüiä-

Per

e

a. Januari, 7 &

if

SI

f

-

h

Per. univéría aternitátis

.Stolam glóris induit eum.

cula.

Amen.

t ornávit.

I$ p

ll

G lória Patri.

, Exáltent eum in Eccléfia

Amáàvit eum.

)Es,

]ebis.

. Elégit eum Dóminus fa-

)

Ilj

, Etin Cáthedr

a feniórum

cerdótem fibi.

TU

q

laudent eum.

"

, Ad facrificáandum ei hó.

.

æp]

& CU

&us , Anti

ona.

iU

iam laudis.

:

tfus,

Ad Benedi

Quodcumq

ueligáveris fuper

Ad Sextam ; Anti

phona.

terram , erit ligátum & in

Id

eó jurejurándo.

Hfgn'avit.

coelis : & quodceümque sól

,€

tulum.

Eccli.

C

fsj

veris fuper terram, erit folü.

n eft invéntus símilis

tváret

tum & in coelis : dicit Dómi-

N

illi , qui conferváret le-

nus Simóni Petro.

gem Excelfi , ídeó jurejurán-

ndo f

do fecit illum Dóminus cré-

[cere i

TxEus ; qþäatiggäto P&tro

fcere in plebem fuam.

Apóftolo tuo , collátis

&.br. Elégit eurh Dóminus,

hhemü*

clávibus regni cceléftis, li-

* Sacerdótem fibi. Elégit..

AU

, Ad facrificándum ei hó-

gándi atque folvéndi Pontifi.-

L:

ilelii

cium -tradidífti : concéde ; ut

jam laudis. Sacerdótem.

Aadds

interceffiónis ejus. auxilio ,

