quátuor velut virtütes am-

VOU

v ter ,

uómodo & cum

léxus eft cardináles : illein

|

6

f t

illis o£to myfticum nümerum

Apóftolis afcéndat, & defcén-

"

IN

dat ad turbas.

Quómodo

referávit.

Pro o&áva enim

J

E

DN

enim turba mnifi in hümili

multi infcribünturP(almi : &

Chriftum vidéret ? Non sé-

mandátum áccipis octo illis

j Ri

h, d

quitur ad excélfajnonafcéndit

partem dare, fortáffe benedi-

tin tf

ad fublímia. Dénique ubi de-

Giónibus. Sicut enim fpei no-

ld&

fcéndit , invénit infirmos : in

ftra o&táva perfé&tio eft , ità

octávafumma virtütum eft.-

excelfis enim infirmi effe non

ln ä?

offünt. Hinc étiamMatthaus

SanCcli mei, qui in carne

«l

Ocet, in inferióribus débiles

pófiti, certámen habuíftis :

effe (anátos. Priüs enim unus-

$ Mercédemlabóris ego red-

Vil

ln

uísque fanándus eft, ut pau-

dam vobis.

. Veníte be-

R&

t

látim virtütibus procedénti-|

nedíéti Patris mei , percípite

bus afcéndere poffit ad mon-

regnum.

Mercédem.

IWQ

&H

Ü

tem. Etídeó quemquein in-

Glöria Patri. Miercédem.

ferióribus fanat, hoc eft,à

libidine révocatinjüriam caz-

Ed priüs, que fünt am-

i

Beáti,.

Tl

,;fxtätis ayärgiu.. Ad vülnera

:

plióra, vyleámus.

lüj

. ins

L4

ltif

ommune Confe

fforis Pontificis,

W

ïhqaif » pàup

eres, quómam

' ijs

V, :

veftrum eft regnum Dei.

Q ui pius, prudens,

hümilis,

1

(ij T

Z

J pudícus,

E

Primam benédittiónem hanc

Sóbriam duxit fine Iabe vita ,

utérqué Evangelífta pófuit.

Donec h

Ordine enim prima eft, &

r&e

:

umános animävit al«

1'135 ! San. E:(

parens quaedan generatióque

Spfritus artus.

Munjre

virthturm : quià qui contémp-

C ujus ob preftans méritum

At

ferit faeculária, ipfe merébi-

trequénter ,

QU

al

tur fempitérna, nec poteft

/Egra qui paffim

quisquam méritum regni coe-

membra ,

| jacuére

Ug

léftis adipí(ci,; qui mundi cu-

Víribus morbi dómiti

z

piditáte preffüs emergéndi

ti reftituüntur.

,

$5 falü—

f

non habet facultátem.

N ofter hine illi Chorus obfe-

! ql'll.üïï-

e Deum laudámus. 16.

quénteim

um D

OM MUN E

Yetttlt

Cóncinit laudem , celebre

L

OR

Confefforis Pontificis;

| que palmas

!

— Ad Vefi

C€I4$S ,

Antiphona.

Ut piis ejus p

j

fuís

Ecce facé

k

dos rrià

mur

récibus juvé-

ls

juis

MT

geli

q

deLaudipus, lx*

Omne per evum.

Píal. pixit Dóminus.

cuin

it falus illi

Hicent

reliquis de Dominica.

128.

Virtus ,

», 'decus » *a't*qug

(f 4f

:dMenm

& loc

n

o ultimi ,-Pfa]. L, audá-

Qui fuper cceli sólio corü-

m omnes Gentes. 132.

Cans »

Qrteru

íC

a

itulum.

"Eccli.

4

Totíus mundi sérié gubérnat

i ent-

E

ce Sacé

érdos ma

[o]

3

E

Irinus, & unus Amen.

fniad

1 , qui mdiébus fuispláeuit

, Amávit eum Dóminus , &&

d Jl

l

eo, & invéntus eft juftus ,

f dnel

& in témpore iracündig fa-

ri& índuit eum:

glö,g

T

Gus eft reconciliátio.

? f/l ! 1,(3'

.

aAenificat

. Antipho

P.v

:j

3

Sie

tdosy &

ó

Ontirex; -

&

IT b

pE

r

j D(')mïni $ Virt

ütum ópifex- Pàftor bo-

1 t

coléntes

ulfs «

riéin pópulo ,

ora pro iebis

:

Quem pié laudant pópuli per | Dóminum.

n r

orbem ,

3

ie De

Hac die Istus méruit beátaa

Pro Do&oribus fn utrisque

e

Scándere fedes.

fb

d |

Ó Do&oyägïi

meé,j E

*ccgläf?æ

y

, &inon eft dies obitus,

fancte lumen,beáte W. di

Tdem je

víns& legis amátor , de

préecár:

Hac die Ti miroit fupré-

- 4nos

pre nobis Fíilium Dei.

i

Oratio. D €us, qui pópu

l p

CEXVS

É

Lgudis honóres

9 &6 utinfri.

L

Pro

|

|

L

.*

Commune Confefforis Pontificis.

j

j

8

P;o Conf.Pont. Oratio |& ómnia ,. qu&cümque fá«

jf*

) A. quefumus , omnípo-

ciet , profperabüntur.

tens Deus; ut beàü. .N.

Non fic ímpii , non fic : * fed

iil

u

tanquam pulvis, quem pró-

M

L

Confe(sóris tui atque Pontí-

o

ficis veneránda folémnitas, &

jicit ventus à fácie terrg.

devotiónem nobis àugeat &

ideó non resürgent ímpiiin

pgmm

falütem.

Per Dóminum.

judício : * neque peccatóres

l!

X

us

Alia Oratio.

in concílio juftórum.

|

J

, quaefumus Dó-

uóniam novit Dóminus

( N

viam juftórum : * & iter im-

r

W

reces noftras, quas

in beáti

, Confefsóris tui

piórum períbit.

p

j

atque Pontíficis folemnitáte

Afia, Beátus vir , qui in le-

eui

f(f

deférimus : & qui tibi digné

ze Dómini meditàátur: volün-

méruit famulári , ejus intér-

tas ejus pérmanet die ac no-

[ *Mm

cedéntibus méritis ab ómni-

Ge, & ómnia, quecümque fàá-

fj

d

It

ii

bus nos absólve peccátis. Per.

ciet, femperprofperabüntur.

Ad Matutinurm , Invitator.

Afía, Beátus ifte Santtus, qui

suindt

confifus eft in Dómino , pre-

jgrdts

R egem Confefsórum . Dó-

minum;* Venite adorémus.

dicávit praecéptum Dómini ,

hi d

P(alm. V eníte, exultémus 2.

conftitütuseft in monte fan-

t&üg* l

'

&o ejus.

Píalmus 2.

fdüntn

Hymnus. I fte Conféffor. hi.

Uare fremuérunt Gen-

In primo No&urno, Afia

& k

Beátus vir, qui in lege Dó-

tes , * & pópuli meditáe

terfls

ti funt inánigf*

mini meditátur:volüntas ejus

p

pérmanet die ac nocte, & óm-

A ftitérunt Reges terrz , &

1. n

nia , quecümque fáciet, fem-

príncipes

convenérunt

in

BRT

e€

rabüntur.

unum * advérsüs Dóminum ,

j u

per profïJ

falmus r.

& advérsüs Chriftum ejus.

|

diptori

Eátusvir , qui nonábiit|D irumpámus — víneula eó-

ts (

À J in consilio impiórum , &

rum: * & projiciámus à no-

!faudïlb' n

in via peccatórum non fte-

bis jugum ipsórum.

*

l

tit, * & in cáthedra peftilén- | O ui hábitatin coe

lis., irriddx

biteos: * & Dóminus fub-

(ni,

tie non fedit.

&i (

$ edinlege Dómini volüntas

fannábit eos.

ld! f

ejus, * & inlege ejus medi-| T unc loquétur ad eos in ira

Ütity

tàábitur die ac nocCte.

fua, * &in furóre fuo con-

U

t erit tanquam lignum;quod| turbábit eos.

fnd

W

lilm

plantátum eft fecus decür-|E go autem conftitütus fum

t

fusaquárum, * quod fruétum| Rex ab eofuper Sion mon-

fuum dabit in témpore fuo. | tem fan&tum ejus , * pradi-

fKäJtans t

t fólium ejus nen défluet: *| cans precéptum ejus. -

Qi«

Commune Confefforis Pontificis.

lii

u

D 6minus di

xitad ime :

'1- | mDavi :

exaudivit me de

Il

it:t

Jius meus estu ,. ego hódie | monte fan&to fuo.

2

énui te.

go dormívi , & foporátus

P óftulaà me , & dabo tibi |fum: * & exurréxi, quia Dó-

TTR

Gentes hereditátem tuam : * | minus fufcépit me.

ii

& poffeffiónem tuam térmi-|'N on. timébo míllia pópuli

Vr

nos terra.

d

circumdántis me: * exürge

l

R. eges eos in virga férrea , * | Dómine, falvum me fac Deus

T

& tanquam vas figuli con- | meus.

lifn.

uóniam tu percufsífti om-

frínges eos.

E t nuné Reges intellígite : * | nes adversántes mihi fine cau-

QUi

erudímini , qui judicátis ter- | a , * dentes peccatórum con-

I

xam.

$

triviífti.

I ,

S ervíte Dómino in timóre : *|r» ómini eft falus , * & fuper

TlQie.

& exultáte ei cum tremóre.|pópulum tuum benedittio

iuntur

À pprehéndite difciplína, ne- | tua.

s

uándo irafcátur Dóminus: * | Afía.

Tues glória mea, t

m

pereátis de via jufta.

es fufcéptor meus Dómine ,

|Dinr,

Q àm exárferit in brevi ira|tu exáltans caput meum , &

I

ejus, * beáti omnes , qui|exaudífti me de monte fantto

W

confidünt in €o.

tuo.

$

I (t«

um Dóminus, &

Afía Beátus ifte San&us,|y, Amávite

Til

Qui confifus eftin Dómino ,|ornávit eum.

.

predicávit precéptum Dó-|y., Stolam glórige índui

t 'e-u'mlg

re, «

'

3nini , conftitütus eft in mon-

ater nofter.

L]

$

i m

te fan&to ejus..

- JAbfolutio, E, xáudi Dómin

Qu !

.

Afía, Tuesglória meatu es

Jube domne benedicere.

13l

fufcéptor meus Dómine , tu[pzo, Benedi&tióne perpétua.

TEU

éxáltans caput meum , &|De . Epíftola prima beáti

exaudífti me de monte fancto

TU i

Pauli Apóftoli ad Timó-

tuo.

Pfalmus 3. .

theum.-

Omine , quid multipli-:

Let&to

Cap.

L

irridefi

Tdélis

b

S

i quis

y i« i

D

cáti funt , qui tríbu-

lant me ? * multi insürgunt.

Epifcopátum desiderat ;

;

advérsüm me.

|bonum opus desíderat.

Q-

qo «t

M. ulti dicunt ánimze mez : * |pórtet ergo Epífcopum irre-

non eft falus ipfi in Deo ejus.|prehensíbilem effe , unfus

T.u autem Dómine fufcép-|uxóris virum, sóbrium ,

gus/it :

p

tor meus es; * glória mea , & |prudéntem , ornàtum, pudi- ,

;'exáltans caput meum.

cum , hofpitálem , do&tórem ,

J szdl'

Du

,V'.oce inea ad Dóminum cla- gox

1 v'molc'ntü, non percufsó-

rem,-

[j

à

|

li

!

"

liv

Commune Confefforis Pontificis,

qme

ts

rem, fed modéftum : non liti-

re.

Sunt enim multi etiam

eiófum, non cüpidum, fed

inobediéntes ; vaníloqui ; &

u

T

fuse dómui bené preepófitum,

fedu&tóres, máximé qui de

"

li

il

ieuft

filios habéntem sübditos cum

circumcifióne- fünt , " quos

omni caftitáte. Si quis autem

opórtes redá

rgui :

qui uni-

1 gt

vérfas domos

(ïlbvär

tunt, do-

M

dómui fuze preéfle nefcit ,

:

$2!

[l

j

quó;

AE

odo Eccléfis Dei dili-

céntes , qua& nom opórtet ,

V DI

fist ?

gentiam habébit ? non neó-

tur

is lueri grátia.

Uil

E

r

phytum,ne in fupérbiam elàá-

g.

cce facérdos magnus ,

u$

tus , in judícium íneidat diá-

ui in diebus fuis plácuitDeoe

:

1

Ideó. jurejurándo fecit il-

T

|

j

boli. Opórtet autem illum

;

& teftimónium habére bo-

^

lum Dóminus

eréfcere ip.

Mv

!

z

I

int, ut

lebem fuam.

:

if [um

.'V

pum. ab iis , qui foris f

ömn-ium

g

nonin oygx*öbri'um íncidat ;

y^ Benedi&tiónem

POT

& in láqieum diábol.

Gentium dedit illi, & tefta-

méntum fuum confirmávit

W. Eugeferve bone & fide-

uminpä- |

lis, quia in pauca fuffü fidé-

fuper eaput éejus. Ideó.

müulta te confti-

Bfio. -Sptritus fan&i grátia.

vt

lis * iU

gr.a;

w

tuaim ;

Intrain ga-u.&ium,

Le&io li

Capo 2.

Doómini tut.

U aütem lóquere, qu&

;

æff'mtril

nii

» Dómine, quinque talenta

:

decent fanam do£trínam:

|

jertte m

tradidífti mihi, ecce ália quin-

Senes ut sóbrii fint, pudici ,

Bu

que füperlucrátusfum. 1n-

prudéntes, fàni in fide, in

lUM

ingaudium.

.

dilectióne, in patiéntia : Anus

E PA

:.

tus Der F]hus

fimiliter in hábitu fan&o ;

r*

nigéni

gtiem,

Epíftolaa

d litum.

non criminatríces , non mul-

im!

E p

10 o

Cap. r.

to vino ferviéntes ,. bené do-

rüdéntiam |dó-

ttie,

K YPórtet enim Epífcopum

céntes : ut

trt Domin

*-7 fine crímine effe, ficut

ceant adolefcéntulas, ut vi-

ros füos ament, filios fuos dí-.

1* Di

.. Dei difpenfatórem, non fu-

d d

pérbum , nom iracimdum ,

ligant : prudéntes , caftas ..

sóbrias , domus curam ha-

tj d

^

nom vinoléntum, mon per-

h

cufsórem, non turpis lueri

béntes , benígnas, sübdi-

w:

[

j

$!

Q dj

'eüpidum ; fed hofpitálem ,

tas viris fuis, àt non blasphe-

T wl

]

benígnum, sóbrium, juftuni ,

métur verbum Dei.

Jüve-

:

n

Ü

j

anéctum , continéntem , am-

nes fimiliter hortáre,ut sóbrii

'

Ugl

fint.

In ómmnibus teípfum

tie d

!

ple&téntem eum , qui fecün-

T

"dium do&Grínam eft, fidélem

prebe exémplum bonórum

llti

fermónem, ut potens fit ex-

óperum , in do&trína, in inte-

um

"hortári in doCtrína fana, &

gritáte, in gravitáte, verbum

"ütin Ü

É

e: ut

- "niby

€os,qui contradicunt ; aþgile-

anum 4, irreprehensibil

13 5

Commune Confefforis Pontficis.

"Iv

il

*

W

is , qui ex advérfo eft , vereà- | difti [etitiam in:cordé meo:

NU

tur , nihil l;lab'ens malum dí-

fru&ufruménti,vini , &,

£ Qj

cere de nobis.

ólei fui * multiplicáti funt.

)qm

3. . Jurávit Dóminus , & non

npace in idipfum * dór.

QU

cenitébit eum :

'Tu es 1a-

miam ,& requiéfcam.

mnt, [

cérdosin &térnum fecündüm

uóniam tu Dómine fingu-

Wt

órdinem Melchífedech.

làriter in fpe * cOni'tituiü

j

ll

« Dixit Dóminus Dómino

inec.

mco , fede à dextris meis.

fia« Invocántem .e

Xaudivitþ

D

:

t

u es.

Dóminus Sanctum fuum, Dó-

fe

Jl

é

ia Patr

u €s.

minus exauüdívit eum, & con-

eundo

Nol

rno, Afía.

ftítuit eum in pace.

Íet i

i

IAnvocántem exaudivit Dómi-

ia Laténtur omnes, qui

nus Sanctum fuum, Dóminus

fperant inte Dómine :

u

ó-

Qu

Á

Ltf

exaudíviteum , & conftítuit

niam tu. benedixífü juíto ;

n

CC.

.

feuto bonz voluntátis

um

It

euin 1

T

faImus 4«

coronáfti eum. .

RV

/

L

Pfalmus 5..

1 CTRO

U

mi

nvocárem , exaudi-

A o vit

me Deus juftíitie

X / Erba mea áuribus pér-

-apvh

q

e,q

N

mez , * intribulatióne dilatá-

.* - cipe Dómine , * intélli-

i mihi.-

e clamórem meum.

"

T

ierére mei, * & exáudi

nténde

voci

oratiöniä

puta

ly

j d

ràtiónem meam.

mezs,"*Rex meus,)& Deus.

ílii hóminum üisquequó gra-

Ineus.

y Anus

Quóniam ad te orábo :

*

«

vicorde ? * ut quid dilígitis

vanitátem , & queritis men-

Dómine,mané exáudies vo-

y n

ácium

$

j

cem meam.

1

1

Wt

P. tfcitóte, quóniam .mirifi-

Mlaneaftábo tibi , &

j d

càvit Dóminus San&tum fu-

bo : * quóniam non Deus vo-

Y Ut Y

lii d

um : * Dóminus exàudiet

N

ns iniquitátem tu es.

e4, cüm clamávero ad eum.

eque habitábit juxta te ma-

lia

rafcímini , & nolíte peccá-

lígnus: * neque permanébunt

n t

gibdl

re : * qua dícitis in córdibus

iniafti ante óculos tuos.

veftris , in cubílibus veftris

dííi omnes , qui operàn-

Yil

0

:

i

mpungímini. -;

tur iniquitátem : * .perdes

s

acrificáte

facrificium. juftí-

ommes , qui loqüuntur men-

u at

tiz , & fperátein Dómino : *

dácium.

texpf

[

Multi dicunt : Quis ofténdit

X jrum sänguinum; & doló-

bon/

obis bona ?

E

(um abominábiturDóminus:*

5

eso autem in multitüdine mi-

J Ve

jf

ignátum eft.fuper nos lu

men vultus tui Dómine:* de-

fericórdia tuz.

j

d4

12

b

[

lvi

Commune Confefforis Pontificis.

N

"s

Íntroíbo in dómum tuam :

Píalmus 8.

D]

b

adorábo ad templum fanttum

Omine Dfís nofter ,

i

p

tuumin timore tuo.

D

quàm admirábile eft-no-

ómine deduc me in ]ufh-

men tuum in univérfía terra ?

tia tua: * propter inimícos

Qnuóniam eleváta eft ma«rm..

j

1neos dírige in confpe&u tuo

ficéntia tua * fuper coelos.

n

m

viam meam.

x oreinfántium , & Ia&en—s

uóniam non eftin ore eó-

iif

tium perfecífti laudem prop-

ter inimícos tuos-,

W

pyum véritas: * cor eórum va-

Y ut dé.

mum eft.

ftruas inimícum & ultórem.-

;.

onlam

vidébo

-eoelos

Dist

Sepülchrüim -patens eft gut—

tur eórum;, hngu1s fuis doló-

tuos , ópera digitórum tuó-

t

Sé awebant i

Kt

lial

"n

* jüdica illos

rum : *lunam & ftellas ; quæ

l

Deus.

tu fundáfti.:

ial

écidant à contatwmbus

du

uid eft homo'; quód. me-

I/WOH em

fuis , fecündüm multitüdi-

mor es eJus ?* aut filius hó-

nem 1mp1etatum eórum ex-

minis , quóniam vífitas eum ?

d i

n C

élle eos ,

quóniam 1rrita-

inuífti . eum ^ pauló minüs

vérunt te Dómine.

ab Angelis; glória & honóre

jptia (

coronafh eum

$

t Ileténtur omnes , qui fpe-

* & *corte

As i

yantinte: *in ztérnum ex-

ftituífti

eum fuper ópera

ut alnnæ. :

ultábunt , & habltabls

m

inánuüm.tuárum.

i ap f

S.

mnia fubjecífti fub pédi-

*ærarur/ l

j m

t Glorlabuntur inte omnes,

bus ejus : * oves & boves

db

qui d1116unt nomentuum; *

univérfas , mfuper & péco-

w

quóniam tu benedíces Ju-

r campi.

4 anem |

0.

ólucres coeli , & pifces

i d

ómine , ut fcuto bonz vo-

maris , *: qui perambulant

m

luntátis tue * coronáfti nos.

sémitas. maris.

iil

?. Laeténtur omnes , qui

ómine Dóminus nofter ;; *

tIfcitt

fperant in te Dómine : quó-

quàm admirábile eft nomen

E 1ringujd

niam tu benedixífti jufto ,

tuum in univérfa terra !

fcuto bons - voluntátis tuze

" änus.

4» Dóiine Dommus n0o-

* rf

coronafh eum.

fter , quam admirábile eft

4. . Dómine Dóminus no-

noinen tuum in univétfa ter-

ld

v

B:er ;quàm admirábile eft no-

ra ! quia " glória- & honóre

w

men tuum in univéría terra!

coronáfti San&tum tuum ; &

M

l:

VlrïuM

l

N

uia glória & honóre coroná-

conftituífti eum fupex ópera

u

r

[

i Santtüm tuum , & confti-

mánuum tuárum.

l

M

W

Tn

tuífti eum fuper ópera má-

7? Elégit eum' Dommus fae

nuum tuárum.

cerdotem fibi.

U

J

wAd

W h

Commune Confefforis Póntificis.

lvii

* «Ad facrificándum ei hó-

néntiz gloriabátur angüftiis ,

Mo ,

ftiam laudis.

P ater nofter.

T

quia blandiméntis erat praedi-

Abfolutio.Ipsíus píetas.

tus lenitátis , ómnium cívium

4 (epy

y-

ube domne benedícere.

affés

Tj

Bfio. Deus

in Deum provocàávit

s

| Pater omnípo-

Gum : quia Pontíficis admini-

tens. :

ftratióne fulgébat, plures é

t

(f

- Sermo S. Máximi Epífcopi.

! p

difeípulis relíquit fui facer-

d

j

IOP

Homilia 59. qu«ze eft. 2. de S.

dótii fuccefsóres.

[

Eufebio Vercellenfi.

X Pófui adjutórium fuper

lts

: LeGio iv.

poténtem , & exaltávi elé-

2

D fa

n&i ac beatíffimi Pa-

&um de plebe mea: * Manus

n tj

"Mtris noftri JN. cujus hó-

enim mea auxiliábitur ei..

lt

die fefta celebrámus ;; laudes

Y^ Invéni David fervum-me-

addidiffe áliquid , decerpsíffe

um, óleo fantto m

D

V

Id g

eftosíquidem virtütum 'ejus

eum. Manus.

eo Aun,xi

Tius

s turi

rátia.non fermónibus expo-

QU

em fui amóris.'

nénda eft , fed opéribus com-

ectio vi.

D nj

probánda. Cüm''enim dicat

Ené & cóngrueé in hac

V n

Scriptüra: Glória patris eft

dié^, quam' nobis. beáti

d

filius sápiens :: quantes hujus

Patris noftri TN. 'ad paradt-

L0N

funtglóriz , qui tantórum fi-

fum tránfitus . exultábilem

liórum fapiéntia , &z devotió-

reddit, preeséntis Pfalmi ver-

) fl

neletátur? in Chrifto enim

sículum decantávimus : In

Aore

jefu . per E

Vangehum ipfe

memória- cetérna erit: juftus.

W

nos genuit,

Digné enim in memóriam

&» Invéni David:

: -errvum

vértitur hóminum , qui ad

Ui

meum , óleo fan&to meo-unxi

gáudium tránfiit Angelórum.

Iu

eüm: ? - Mantis enim mea

Dicit fermo divínus : Ne lau-

auxiliábitur ei. y'; : Nihil

dés hóminem 1In vitafua:: tan-

'?ffy l

proficiet inimícusineo , &

quam fi díceret : Lauda poft

fomt

filius iniquitátis non- nocébit

vitam,magnifica poft confum-

1

€ei. Manus.

matiónem,

Düplici enim ex

f5 fl

|

Bfio.: Chriftus perp

-6ti1æ..

$

caufa utílius eft hóminum ma-

yledf

|

€cu0 Ve.

gis memórie laudem dare ,

f

Uidquid- igitur in . ha

Q

quàm vitesut illo potíffimum

h(m'ül::'.

fan&a plebe poteft effe

témpore mérita fantitátis

Umaü

virtütis & grátize;dehoc quafi

extóllas , quando nec laudán-

t []pfll

quodam fonte lucidíffimo!óm-

tem adulátio movet , nec lau-

mium rivulórum puritas ema-

dátum tenet elàátio.

)

návit, Etentm quia caftitátis

5. - lfte eft, quiante Deum

pollc'bat vigóre , quia abfii-

magnas virtütes

operátus

]lhd j

9

eit

Iviii

Commune Confefforis Pontificis.

u

eft, & omnis terra. doctrina

buffiei, Dómine, glóriam &

uomämd

i w(]ïv

Ipfe in-

magnum decórem impofuifti

j

)

ejus repleta eft:

i

tercédat pro peccátis óm-

fuper eum : pofuífti 1n cápi-

u

nium populórum. -

te ejus corónam de lápide

LA

!mïe

l

Y^. iftee

ft, qui contémpfit

etiófo. Plalmus 26,

!W

vitam mundi , & pervénit ad

i Omine in virtüte tua

j

l Vümï

D

letábitür Rex : * & fu-

a

coeléftia regna.

G lória Patri. I

IFei: "

per falutáre tuum exultábit

j/ "

tertio INo&turno, Afia.

veheménter.

gt

li

Yit

Dómine , ifte San&tus habitá-

D efidérium cordis ejus tri-

bitin tabernáculo tuo, ope-

buíftiei: * &-voluntáte fa-

ii

il

MJ "

rátus eft juftítiam, requicícet

biórü ejus non fraudáfti eum.

[

in monte fan&to tuo.

uóniam przvenífti eum in

jf

rh' .um

almus 14.

benedi&tiónibus dulcédinis: *

ii j MO'

)

YOmine , quis habitábit

pofuífti in cápite ejus eoró-

r

in tabernáculo tuo? *

nam de Iàpide pretiófo.

j

f v

ir

aut quis requiéfcet in monte

itampétiità te : * & tribuf-

j2

fancto tuo ?

fti ei longitüdinem diérum in

d

fzeculii; & in fzeculum feecult.

abec d

Q ui ingréditur fine mácula;*

& operátur juftítiam.

agna eft glória ejus in falu-

stmf

ui lóquitur veritátem in

tári tuo : * glóriam & mag-

(nire

corde fuo , * qui non egit do-

num decórem impónes fupe

r

:

nitbd

lumin lingua fua.

eum.

m, u

Q uóniam dabis eumin bene-

IV.ec fecit próximo fuo ma-

UTO

lum, * & oppróbrium non ac-

di&tiónem in fzeculum fzcu-

ü il

li : * leetificábis eum. in gàu-

cépitadvérsüs próximos fuos.

mtém *

À' d níhilum dedü&us eftin

dio.cum vultu tuo. ,

iprpiti

confpé&u ejus malígnus: * ti-

|

uóniam Rex fperat in Dó-

TE

méntes autemDfím gloríficat.| mino : * &in mifericórdia

nj *

ui jurat próximo fuo , &

1tíffiminon commoveébitur.

r

n

veniátur manus tua ómni-

tftdo

non décipit : * qui pecüniam

|

Bu

fuam non dedit ad usüram ,

businimícis tuis: * déxtera

iwrde!* |

& münera fuperinnocéntem|tua invéniat omnes , quite

dérunt.

1RO m

non accépit.

Mhdbo

ulfacit hi&c , * non mové-

one$ eos ut. clíb

änum ignis

j

in témpore vultus tui : * Dó-

':M

l

M

bitur in scérnum.

T a

Afa. Dómine, ifte San&tus| minus in ira fua conturbábit

habitábitin tabernáculo tuo , |.eos , & devorábit eos ignis.

A

ET

. q eü h

operátus eft juftítiam, requie-

ru&ium eórum de. terra

fcet in monte fantto tuo.

erdes : * & femen eörumä

EUETM

!

Eu

Afía.. Vitam pétiit à te& tri-] filiis hóminum.

j

Q uó-

[

CPOI

Commune Confefforis Pontificis.

Iix

'IOH;M

(Y noniam declinavérunt in te

D

veftras , & elevámini port&

g

mala; * cogitavérunt const]ia,

eternáles : * & introibit Rex

18 non potuérunt ftabilíre.

2lóris.

! Iäpn

Q

Q

*

üóniam -pones eos dor-

uis eit ifte Rex glórize ?

t d

fum: * in relíquiis tuis pre-

Dóminus : fortis' & potens ,

a

rábis vultum eórum.

Dóminus potens in przlio.

( t

E

xaltáre -Dómine in virtüte

DI

ttóllite portas , príncipes ,

tüa : * cantábimus & pfallé-

veftras , & elevámini porte

1nus virtütes tuas.

t

eternáles : * & introibit Rex

elória.

Ia

?: "Vitam pétiitàte , &

I

1

tribuífti ei Dómine; glóriam

O uis eft ifte Rex glórie ? *

Álin

& magnum decórem impo-

Dóminus virtütum ipfe eft

&

AM

futfti fuper eum : pofuffü in

Rex glória.

cápite ejus corónam de lápi-

4« Hic accípiet benedi-

E rj

€

( pretiófo.

&iónem à Dómino, & miferi-

)

]

Á

Pj

.

rbyl

D43. -Hic accipiet benedi-

córdiam à Deo falutári fuo

&iónem à Dómino, & miferi-

quiahzc eft generátio quz-

irmy

réntium Dóminum.

Md

córdiam à Deo falutári fuo

quiahec eft ge

átio

ue-

^s 'Tu es facérdos in eetérnü.

Sins

reéntium Dfím.

j

a

Imus 25.

&« . Secündüm órdimem Mel-

àng

ater nofter.

[ Y Omini eft terra ; & ple-

Rb

[0]

dech.

SÍpat

nitádo ejus : * orbis ter-

lutio» À. vínculis,

rárum , & univérfi ,

Y- Tube domne benedícere.

|Deté

1

itant in eo.

qqi hà-

O. Evangélica lé&tio.

n

:

'uia ipfe fuper mária fun-

L é&io fantti Evangélii fe-

j g'au-

dávit eum : * & fuper flümi-

ndum Matt

haeum.

i

iO Vllie

Cap.55.

prsparávit eum.

CUP PPRETEERTNIEEN.

jinDo.

ö&

uis afcéndet in montem

N illo témpore : Dixit]Jefus

vt

,-

Dómini? * aut quis ftabit in

difeípulis fuis parábolam

W/?Jitlllfl

Joco fan&to ejus ? -

hanc:Homo péregre profi-

(fft

]

qTnocens mánibus, & mun-

cífcens,vocávit fervos fuos,&

AU

do corde, * qui non accépit

trádidit illis bona fua.Ft réliq.

git

in vano ánimam fuam, nec

S

. Gregórii Papae.-

ràvit in dolo próximo fuo.

P. .oä]äi

49, in Evangel.

»

a

N

*D[u

ic accipiet benedittiónem

E&io fan&ti Evangelii ,

à Dómino , * & mifericór-

, fratres charííffimi , fo«

T

li

j3amáà Deo falutári fuo.

lícité confideráre

nos

ad-

p

* eceft generátio quzrén-

monet , ne nos , qui plus cé-

Ee Wf

tium eum , * queréntium fá-

teris in hoc mundo aece-

(

u

em Dei Jacob.

íffe.àliquid cérnimur ab

ttóllitc portas , príncipes ,

auctóre mundi :

gràvius in-

e

r |

t

Ix

Commune Confefforis Pontificis.

4j

«

f gu

de judicémur.

Cüm. enim

veró commifit unum. : Ouin-

w

augéntur dona, ratiónes étiam

ue étenim funt córporis fen-

MEU

pCl

crefcunt donórum. .antó

í

u

$ : vidélicet vifus, audítus ,

i

Jl

l

Jup

J

ergoeffe humílior , atque ;ad

guftus,odorátus, & tattus.

A-Lö Qïæi

ferviéndum Deo . prómptior

Quinque ergo taléntis , do-

ïü

»[um d'

quisque debet ex münere ,

num quinque sénfuum , id

m

j

yt

quantó fe obligatiórem . effe

eft, exteriórum fciéntia ex-

rímitut.

Duóbus veró in-

uml

Pa

cónfpicit in. reddénda ratió-

401

ne. Eccehomo , qui péregre

tellé&tus & operátio defigná-

ü

t

proficifcitur ,fervos fuos vo-

tur. Uníus autem talénti nó-

n(o fatif*

cat: eísque ad riegótium talén-

mine intellé&tus tantàmmodo

j

tà partítur. Poft multum ve-

defignátur.

Wal

. Sint lumbi veftri pracin-

xl

ró témporis pofitürus . ratió-

nem revértitur.Bené operán-

1 &lucérne ardéntes in

li p

tes pro apportáto lücroremü-

mánibus veftris 9 . Et vos sí-

J »(411

merat , fervum veró . à bono

milesliomínibus expettánti-

Jndtn

óperetorpéntem dammat. -

bus dóminum fuum , quando

ii i

g, Amáviteum Dóminus , &

revertàtur à nüptiis.:

, Ms

db feoi

ornávit eum : ftolam glórie

y. Vigiláte ergo , quia nefcí-

jfnduiteutm , ;*,',]Etïäad,pöüas

tis, qua hora Dóminus vefter

fl

aradífi coronávit eum. ..

ventürus fit. . Etvos símiles.

& Md

vDinrut,

y. Induit eam Dóminus lo-

G lória Patri. .Et vos.

rzícam fidei , & ornávit eum.

Dfio, .Ad focietátem..

atun d

Le&io ix.

U

Et ad portas.

"C

Bfto; Cujus

feftum dölimus.

999

Edis,qui quinque talén

a

t gl

/257Le&io viit.

S

accéperat, àlia quinque

i

if

UPO

ï

Q f

: A

Uis ítaque. ifte homo

[ucrátus eft;quia funt nonnül-

|

(

& cít, qui péregre profi-

li ; qui etfi intérna ac myftica

m

t

:eifeitur , nifi Redémptor no-

penetráre néfciunt,pro inten-

fter , qui in eacarne,quam ai-

tióne tamen fupérne pátris

At j

sümpferat , ábiitin coelum ?

docent re&a;quos poffunt, de

iaj

-Carnis enim locus próprius

ipfis exterióribus , qua.acce-

dN

terra eft; qua quafi ad pere-

pérunt,duplum taléntum por-

tant:dümque fe à carnis petu-

P*W Qu

gríinadücitur , dum per Re-

UT

demptórem noftrum ii coelo

lántia,& à terrenárum rerum

M

SOmun

collocátur.

Sed homo ifte

ámbitu;atque à vifibílium vo-

l

^

"t

]

péregré proficíícens. fervis

luptáte cuftódiunt , ab his é-

if i

'

fuis bona fua trádidit ,..quia

tiam álios admonéndo compé-

DI

fcunt. Et funt nonnülli , . qui

fidélibus fuis fpirituália do-

i

^mna concéffit.

Et uni.quidem

quafi duóbus taléntis ditáti ,

1 fïfömmm'

intellétum atque. operatió-

quinque talénta ; :'dii*«.iuo,.T álu

nem

d

N

Commune Confefforis Pontificis;

M )

Ixi

f

nem percipiunt , fubtilia de

JEternitátis premio

)rpüür

internis intélligunt. , mira in

Potíturinter Angelos.

» duj

exterióribus operántur.Cüm-

H ujus benígnus ánnue

t ?

que & intelligéndo , & . ope-

Nobis fequi veftígia :

LT

rándo áliis pradicant ; quafi

Hujus precátu sérvulis

[um;ll

Dimítte noxam críminis.

duplicátum de negótio lu-

RD eY

crum repórtant.

Sit Chrifte Rex piíffime

N

u

'T e Deum laudámus. 16.

Tibi , Patríque glória -

Q]

[

AD.LAUDES;

Cum Spíritu Paráclito,

i.

& per Horas , Afia.-

Nunc , & peromne fzculum,

* t

Cce. facérdos magnus ,

Amen.

qui in diébus fuis plácuit

y'. Juftum dedüxit Dömiäüs'

im. .Deo, & invéntus eft juftus.

perviasretas. ». .Etoftén-

kü: pfalmus. D óminus regnávit.

dit illi reznum Dei. -

g.

cum reliquis, 17« A *

AdBenedi&tus ,' Antiptiona.

Ws cAna Non eftinvéntus sími-

Euge ferve bone. & fidélis ,

Qu) lisilli, qui conferváret legem

quia in pauca fuífti fidélis, fi-

Y

) Excélfi. Ai5;, & Ideó jureju-

pra multa te conftítuam, dicit

Wx. ráàndo fecit illum Dóminus

Dóminus. .

. Oratio.-

fsvl

créfcere in plebem fuam. ,

À , quaefumus , omnípo-

sidi J Afia. Sacerdótes Dei benedí-

tens Deus : ut beáti.. . .N.

h

cite Dóminum, fervi Dómini

Confefsóris tui atque Pontífi-

l

hvmnum dícite Deo , allel.,

cis veneránda folémnitas , &

^ Atla. Serve bone & fidélis ;

devotiónem nobis augeat , &

plb

intrà in gáudium Dómini tui.

falátem. Per Dóminum. .

a

itulum.

Aha Oratio;

igitqui

C

C

Eccli. 44 €

Maonn

ce facérdo$ magnus ,

Xaudi, quefumus, Dfie

avl

E

qui in diébus fuis plácuit

E

preces noftras , quas in

qmuntt

Deo,& invéntus eft juftus ; &

beáti. N.: Confefsóris tui at-

? pi!rl:æ

intémpore iracündie fa&tus

que Pontíficis folemnitáte de-

( d

eft reconciliátio.

Hymnus.

férimus:& qui tibi digne mé -

gt

Efu Redémptor ómnium,

ruit famulári,cjusintercedén-

tibus méritis ab ómnibus nos

mpor.

Perpes coróna Prefülum ,

jper

In hac die cleméntiüs

absólve peccátis. Per Dfim.:

p

Indülgeas precántibus ;

Ad Tertiam , .Antipbona.

"'| ui facri qua nóminis

Non eftinvéntus.

üum y

Conféffor almus eláruit :

p

Capitulum. .E €ce facérdos

p

Hujus célebrat ánnua

magnus$. ut fuprá.

Devóta plebs folémnia.

&.breve. Amávit eum Dó-

il

ulrité mundi sáudia

minus , *

Et ornávit eum,

j

u

:

ujus cadüca reï'pucas ?

AmäVito i ?a

Stolam gló-

7

Ti

I

|

Íxii

Commune Confefforis P'onfiücïs.

1

Et ornávit.

j

Saw

rie índuit eum.

Capitulum & Hymnus;

M

pt

yp

G lória Patri. Amávit.

eris.

ii

W

1

, Elégit eum Dóminus fa-

IT EM

ominus

cerdótem fibi.

, Ad facri-

per vias rectas.

)

qwi jl

äei:Et oftén-

j

mmul*

. ficándum ei hóftiam laudis.

dit illi regnum

115

Ad Sextam, Antiphona.

Ad

agnificat , Anti

B

Of]4»

[ity

Ideó jurejurándo.

Amáàvit eum

óminus;

i

[

m

Eccli.44. c

návit eum : ftolam glórie ín-

La

Capitult

:On eft

Un.

invéntus símilis

lp

1

duiteum , & ad portas para-

N

illi ; qui conferváret le-

dífi.coronàvit eum.

(g!

em Excélfi : ídeó jurejurán-

Sequéns Afía. dicitur d

lii

«4do fecit illum Dóminus créf-

ÍQ«

f»

Mlagnificatinii. Vefp. p

B

um

im

cere in plebem fuam. -

mis Pont, Afia.

misd

. &. br, Elégit eum Dóminus ,

efta

3

f

u

mmus Pontifex, terré-

ä

** Sacerdótem fibi. Elégit.

nanon métuit, fed ad coelé-

[

MJW]UUM

1

x Ad facrificindum ei hó-

ftia regna gloriófus migràávit :

iam laudis. Sacerdótem. ^

D

Ob UR

F

ï

Si occurrat celebrariFeftüm,

u

N

G lória Patri.. Elégit.

plurimorum . Pontificum &" ,

TA

.Tu es facérdos in stér-

Conf. Offic. fitut fuprá;fed |

;

"num.

. Secündüm. órdi-

;

(s rl

W

nem Melchífedech.

àn Oratione & Sermone, qu&

anmd

ponuntur ii fingulari , dican-:

aqudt

-Ad Nonam,Afía. Serve bone.

tur in plurali : & in primo

Capitulum. — Eccli

JNo&. legantur

fequentes.

ilir,q

facerdótio,

ä[s.vlïa-.

rl

F

"bére laudem in nómine

LE gditro Ecdlelittet:

il

1 h

LÀ

sfus,& offérre illi incénfum

?

im d

M

N

f: ]

3

ig

num in odórem fuavitátis.

Le&ägfnus viSä? : gäääriö..

$. breve,

'Tu es facérdos,

L

fos , & paréntes noftros

dul

-* Instérnum. Tu es.

in generatiórie fua.

Mul-

iabf

-«, Secündüm órdinem MEl-

tnei

tam glóriànt fecit Dóniinus

chífedech. In ztérnum.

magnifieéntia fua à feeculo.

ttlm d

-G lória Patri. Tu es.

Dominántés ii poteftátibus

d

1 [uy

** Juftum dedàxit Dóminus

fuis, Hhómines magii virtu-

per vias re&tas.

ULUT

te, & ptudéntia fua prae-

u

El

. dit illi regnum

ïe i . Et oftén-

diti, nuntiántes iii Prophé-

Et

l

Ad Vefperas ,

Antiphona.

tis

dignitátem Prophetá-

Ü

W

/ E

cce facérdos.

cum reliq. de

rum ; & iniperántes in pr&-

MW

u

Wt

Laud. lxi.P(31. D ixit Dfis.

sénti pópulo ,

& virtüte

cum rel. de Dominica.

ancut-

129.

prudénti&. pópulis

hum

;

«& '1loco ultimi Píalm. M €-

fima verba.

Ti petítia

ll mma

os müe

mänto Dómine avi;i. 138.

füa ?eqliiräntes med

eos$ ,

Um' fl

]xii

Com

mune Confefforis Pontifieis.

!mn

j

ficos , & narránt

es cármina

ter illos usque in eztérnum

d

;

Ícripturárum.

manent: femen eórum,& gló-

j

!Il

Euge ferve bone , & fidé-

ria eórum nop derelinquétur.

hi

dR

quia in pauca fuífti fidé-

Córporaipsórum in pace fe-

lis,fupra multa te conftítuam,

pülta funt, & nomen eórum

& Intrain gáudium Dfíi tui.

vivitin generatiónem & ge-

T

LOI

l

l

'

Dómine quinque talénta

neratiónem. Sapiéntiam ip-

ä

N

J

151

L

didífti mihi,ecce ália quin-

sórum narrent pópuli, & lau-

que fuperlucrátus fum.Intra.

dem eórum nüntiet Eccléfia.

lg

J

, Jurávit Dóminus, & non

ln

3 Ommlögsä?vät'es in vir-

poenitébit eum: » Tues fa-

tüte , pulchritüdinis ftü-

cérdosin s&etérnum fecündüm

fp

iï

t

j

i

dium habéntes : pacificántes

órdinem Melchiífedech.

idl

Omnes ifti

Dixit Dóminus Dómino

n

in dómibus fuis.

4 tl

ingeneratiónibus gentis fuze

m.eo, fede à déxtris meis.

glóriam adépti funt, & in

Tues. gGlóriaPatri. Tues.

liv

diébus fuis habéntur in láu-

"i r

Alie Le£&iones pro Ponti-

dibus. Qui deillis nati funt ,

fice & Confeffore.

:xücum

reliquérunt nomen narrándi

In fe

ii

Sermo S

.

M

à

X1mi

t

laudes eórum : & funt ,. quo-

9N oEäxäæö P &

1 ;dml

rum non eft memória: perié-

Ex Homilia 59. quz eft 2. de

runt,quafi qui non füerint : &

*

lr

nati funt , quafi non nati, &

fancto Eufc::bio..

quctis

Eiti Pa

A

filiiipsórum cum ipfis.

*;;1,51.; ta jam

Quf

, Ecce facérdos mmagnus :

b

in tuto pó

f

ita fecüri ma-

qui in diébus fuis plácuit

gnificémus, qui gubernácu-

Deo: 9 Ideó jurejurándo

l:

lum fidei viríliter tenens, án-

i m

fecit illumDóminus créfcere

