Sintlumbi veftride Commu-

Mi Chr

11 Conf. non Pontif. Ixxviii,

cenórum magrna ex parte op-

itbtnt

préffas , Joánnes profé&tus

In ij. Vefp.fit commemo-

1 Wt

eft , Regümque, Príncipum ,

ratio S. Apollonie Virg. &

lts

ivlart.

P

atque aliórum fidélium àni-

qudig

1nos ad captivórum & páupe-

DIE IX. FEBRUARII.

A ifloy

rum commiferatiónem com-

santbm Apollonis Virginis

- licrig

anóvit.

Monaftéria zedificá-

& Martyris,

"r

Aíía. Vegi fponfa Chris

a

vig Hofpitälig e;öxit,magnö-

15

J

ä

Fefta Februarii. 7Z

ETE

581

fti , Accipe corónam , quam|brevi consümpto córpore ,.

Ü

tibi Dóminus preparávit i

puríffimus fpíritus in coelum

ä&quUe

setérnum.

é

0 , g

ad fempitérnam mart

yrii co-

, Spécie tua, &

rónam evolàávit.

itüg :

dine tua.

t

pulchxitüf

"T eDeumlaudámus. r7.

tentf

DIE X. FEBRUARI.

Ti qmóre

. Inténde , prófperé procé-

e , & regna. Oratio,

In fefto S. Scholaftice Virg.

lm de.

us , qui inter cetera

uplex.

As

D

poténtie tusa miráàcula

Omnia de Communi Vir-

PT

étiam in fexu frágili victóri-

ginum exceptis his qua. hic

2itls o

ammartyrii contulífti: concé-

Oratio.

clter u

funt propria.

de propítius ; ut , qui beáte

us , qui àánimam beátze

in Doriy

Apollónie Vírginis & Maár-

D

Viírginis tuzg Scholáfti-

as J

c2 ,ad oftendéndam inno-

lélmo

tyris tus natalítia cólimus,

perejus ad te exémpla gra-

céntie viam in

.colümbz

értio;ejls

diámur.

Per Dóminum.

fpécie coelum penetráre fecí-

Y Endi

Le&tio iii.

fti ;danobis ejus méritis &

&de u

Pollónia , virgo Alexan-

précibus ita innocénter víve-

nore t

drína ,. (ub Décio Impe-

re,ut ad stérna mereàmur

)45

Per Dó-

|

TA

ratóre , cüm ingravefcénte

gàudia perveníre.

fécitümi,

jam ztáte ad idóla fifteré-

minum noftrum.

$i Deus,l

tur, uteis veneratiónem ad

In primo No&urno , L«e-

éderemti

hibéret , illis contémptis , Je-

&iones de Script. occurr.

' Qui t

fum Chriftum verum Deum

Si veró .vénerit in Quas

m me

coléndum effe pradicábat.

dragef. leguntur . Le&tiones

N

uamóbrem omnes ei con-

D e Virgínibus. de Commu-

|

tüfi funt , & evülfi dentes ;

ni Virginum.

xcii.

'contömpfgï

ac , nifi Chriftum deteftáta

In fecundo Notturno.

j p

deos Cóleret. , accénfo rogo

Ex libro fecündoDialogórum

j , Qlljä-

Lf

combuftüros vivam mináti

S. Gregórii Papaz.

Le&io iv.

Cap.

» Honili

funt ímpii carnífices. Quibus

3*

j Evangel

illa, fe quamvis mortem pro

Choláftica venerábilis Pa-

: Comymi

efu Chrifte fide fubitüram,

tris Benedí&i foror , omni-

Jb

refpóndit. Itaque comprehén-

potenti Dómino abipfo infán-

Qnren

fa , utcomburerétur, cüm

ti& témpore dedicáta, ad eum

paulísper ,. quafi deliberans ,

femel per annum veníre con-

, Virg/

quid agéndum effet , ftetíffet ,

fuéverat; ad quam vir Dei

ex illórum mánibus elápfa ,

non longé extra jánuam in

UAV

álacrisin ignem fibi parátum,

poffeffióneMonaftérii defcen-

3 Virgimi

majóri Spiritus fan&i flamma

débat. Quadam veroó die ve-

D

intus accénfa,fe injécit. Unde

nitex more , atque ad eam

nf

(

cum -

fl

Oo3

:

582

Feftà Februarii, 70 -

jotel

cum discipulis venerábilis

procéde ,'& regna. Etde-

ejus defcéndit frater , qui to-

duücet te. :

e io Ve ^

sratet

tum diem in Dei láudibus ,

An&imoniális quíppe fé-

&'w[h'tla

facrísque collóquiis ducéntes,

N

mina caput in mánibus

]i

incumbéntibus jam no&tis té-

declínans , lacrymárum flà-

T

nebris, fimul accepérunt ci-

vium in menfam füderat, per

1f p

bum. Cümque adhuc ad men-

quas ferenitátem áeris ad

íam fedérent , & inter facra

pláviam traxit.

Nec pauló

firDet

jj C

collóquia tárdior fe hora pro-

tárdiüs poft oratiónem inun-

tráheret, éadem San&imonià-

dátioilla fecüta eft , fed tan-

j eella

nàert

lis fémina foror ejus eum ro-

ta fuit conveniéntia oratiónis

& inundatiónis , ut de menfa

foróris

gávit,dicens : Quafo te,utifta

10fte me non déferas , ut us-

caput jam cum tonítruo le-

ore df

jptcett

que mané de coeléftis vitaee

váret : quátenus unum idém-

vl t

gàudiis loquámur.

Cui ille

que effet moméntum , & le-

ga'udfns, (

refpóndit : Quid eft , quod

váre caput, & plüviam de-

lóqueris foror ? manére extra

pónere.

'Tunc vir Del in-

b

stl

cellam nullátenus poffum.

ter corüfcos , & tonítruos,

*[anta veró erat coeli feréni-

atque ingéntis plüviz inun-

qhus d

tas:utnullain áere nubes ap-

datiónem , videns fe ad mo-

^tiam pr

naftérium non poffe remeáre,

07905

paräret.San&inmniälis autem

fémina , cüm verba fratris

ceepit cónqueri contriftátus ,

Artent:

dicens: Parcat tibi omnípo-

uf

negántis audiviffet , insértas

dígitis manus fuper menfam

tens Deus , Soror, quid eít ,

fent,

VE quotu

pófuit, & caput in mánibus

quod fecifti ? Cui illa refpón-

omnipoténtem Dóminum ro-

dit : Ecce rogávi te, & audíre

d Bof

üe Q

gatüra declinávit.

Cümque

me noluífti ; rogávi Deum

leváret de menfa caput, tanta

meum , & audívit me: modó

|

r

b Af

corufcatiónis , & tonítrui

ergo , fi potes , egrédere , &

virtus , tantáque inundátio

me dimíffa ad monaftérium

WIE cx

plüvie erupit, ut neque ve

recéde. Ipfeautem exíre ex-

Affere

nerábilis Benedíttus , neque

tra te&tum non valens, qui re-

Lerlta

Fratres, qui cum eo áderant ,

manére fponte nóluit in loco ;

^ Mi

manfitinvítus. Sicque fattum

!dne i

extra loci limen,quo conséde-

rant , pedé movére potüerint.

eft,ut totam no&em pervígi-

Wi

&i

lem dücerent,atque per facra

T

T

d Propter veritátem , &

n

gnanfuetüdinem,& juftítiam :

fpiritális vitee collóquia fefe

d

ln

* FEtdedücet te mirabíliter

vicária relatióne fatiàrent.

frile

déxtera tua.

& Dilexífti juftítiam, & odí-

!l!Cce ]X

-Runr V

y* Spécie tua , & pulchritü-

ftiiniquitátem : * Proptercà

dine tua inténde , prófpere

unxit te Deus , Deus tuus

Ian

óleo

r

—

£j

| Feifa I';'cbruarii,

& u

éleoletitis. . ' Propter

ve:,dícitur de Homilid Fer. ocz

N

ritátem, & manfuetüdine

m , [curr. & de ea fit commem.

uppe

& juftítiam. Proptéreà. -

—| DIÉ XIV. FEBRUARII.

mánby

1O V1

S. Valentini Présbyt. & M.

TU fl

Oratio,

(^* Umque die áItera éadem

venerábilis fémina ad

[9. Refta;quefumus, omní-

i dl

cellam própriam recefsíffet ,

. potens Deus: ut, qui beá-

Aïiewmh

Vir Dei ad. monaftérium ré-

ti Valentíni Mártyris tui na-

m iy.

tálíta cólimus , à cundhis

diit. Cum ecce! poft tríduum

G fl

incella consíftens , elevátis

malis imminéntibus , ejus in-

1 Oratüfnt

in áera oculis, vidit ejüsdem

terceffióne liberémur.

Per&'

tdemoi

foróris fuz& ánimam de cór-

Dóminum noftrum.

nitru l.

pore egréffam , in colümbae

. Sermo fantti Auguftíni

um d

'pécie coeli fecréta penetráre.

Epiífcopi.

im, d

Qui tantee ejus glórie con-

Serm. 44. de Sancts.

Le&tio iii.

iviam de

gáudens, omnipoténti Deo in

t Deru

hymnis & làudibus grátias

R riumphális beáti Már-

T

tonitruos

réddidit,ejüsque óbitum Frá-

tyris Valentíni dies hó-

ivig, t

tribus denuntiávit.

(Quos

die nobis anniversária cele-

sfeadme

étiam prótinus mifit , ut ejus

britàáte recürrit : cujus glo-

Te rermedt

corpus ad monaftérium de-

rificatióne ficut congáudet

ntriftits,

férrent , àtque in fepülchro ,

Eccléfia , fic ejus propónit

] ommpoe

quod fibi ipfi paráverat , pó-

fequénda veftígia,

Si enim

nerent.

: qUiG eü,

Quo fa&to cóntigit ,

compátimur , & conglori-

Jla rf

utquorüm mens una femper

ficábimur. In cujus glorió-

in Deo füerat , eórum quo-

fo agóne duo nobis precí-

e t audit

ue córpora nec

pué confideránda funt : in-

g Dur

í

e

xfegultüra

duráta — vidélicet

tortóris

tm: m

!

paráret.

médtit,

X Afferéntur Regi vírgines

feviítia , & Mlrtyris inví-

ft cam , próxime ejus;

&a patiéntia. Seviítia tortó-

vndderit

PO

nexire e

Afferéntur tibi in latítia,

ris, ut eam deteftémur ; pa«

& exultatióne.

tiéntia Mártyris, ut eam imi-

fv qm r

témur.

Audi Pfalmiftam

atin od

* Spécie tua, & pulchrità-

dine tua inténde, prófperé

advérsüs malítiam increpán-

ue fidif

m perx

rocéde, & regna. Afferéntur.

tem : Noli &muláriin malig-

"lória Patri. Afferéntur

nántibus : quóniam tanquam

K pe,rfäff

In ui. Noct. Homilia in

Ev.

nöqula I;!J

foenum velóciter aréfcent.

$ fmile erit regnum coelórum

Quoód autem advérsüs malig-

f

decem Vírginibus.

e Coni-

nántes patiéntia exhibénda

1

tjm

(j l

3numi

fjj Vi

irginum.

x

fit, audi Apóftolum fuadén-

*

" In Quadragefima ix.

us

tem : Patiéntia vobis necef-

n

l mu

Sàá-

lu

lo

Oo4

Fefta Februatii. 7.5 z /ZB.

shriaeft , ut reportétis pro-

rum fides tentáta exquifitiffi

luam"

-3iffiónes.

mis

torméntis , tanquam

u I)

'je Deum laudámus. 17.

igne aurum , in cruciátibus

enttl

DIE XV. FEBRUARII.

magis enituit. Pófteà Romam

ü P Qf

.SS. Fauftini & Jovite Mart,

.

miffi, ab Evarífto Pontífice

quo d

ratio.

à

confirmáti , ibi quoque cru-

«qu

Eus , qui nos ánnua

fän-

delííffimé torquéntur. Déni-

epeur

j

&órum Mártyrum tuó-

que perdü&i Neápolim, in ea

rum Fauftíni & Jovíte fo-

étiam urbe várié cruciáti ,

j

l the

lemnitáte letíficas : concéde

vin&is mánibus pedibüsque

propítius ; ut quorum gaudé-

in mare demergüntur , unde

haV

qnus méritis, accendámur ex-

per Angelos mirabíliter erép-

fece f

émplis.

Per Dómipnum.

tifunt. Quare multos , &

i Lai

&.1. Hszceftvera fratérni-

conftántia in torméntis, & mi-

pisit

tas , qua&a nunquam

ótuit

raculórum virtüte ad Chrifti

fidem convertérunt. Poftré-

Qu &l

violári certámine ;'qui effü-

uii,d

fo sánguine fecüti funt .Do-

mo redü&ti Bríxiam inítio fu-

finum of

minum :

* Contemnentes

fcépti ab Adriáno impérii,fe-

[

A

aulam régiam , pervenérunt

cüri percüffi, illàüftrem mar-

(

&

ad regna coeléftia.

rii corónam accepérunt.

i

qui

$. Ecce quàn bonum, &

1

e Deum laudámus. 17.

Dto,U

quàm jucündum habitáre

DIE XVIII. FEBRUARII.

fratres 1n. unum.

Contem-

;&in ld

S.Simeonis Epifcopi &

ä&us dtr

néntes aulam.

Martytis.

|

G lória Patri. Contemnéntes.

Oratio. Infirmitátem:

de

1

Ui

Leto iii.

Communi unius Mart. xxiie

À

1

1

1

LeGQio iii.

Auftínus & Jovíta fra-

ts

&

tres , nóbiles Brixiáni ,

Imeon, filius Cléophe ,

a«

in multis Itálie ürbibus, quó

Jpoft Jacóbum próximus

Etquo

vin&i faviénte T rajáni per-

Jerosólymis ordinátus Epí-

trádi

fecutióne ducebántur , acer-

Ícopus Trajáno Imperatóre

Irit fo

bíffima fupplícia perpéffi ,

apud Atticum confulàrem

Tétti

fortés in Chriftiàne fidei

eft accusátus ,

uoód Chriftiá-

ftem

confeffióne perftitérunt. Nam

nus effet , & Chrifti propín-

Alun,

Bríxiz diu vínculis conftríGti,

quus.

Comprehendebántur

E

li

feris étiam objé&ti , in igném-

enim omnes eo témpore ,

gkma

que conjé&i, & à béftiis , &

quicümque ex génere David

orti effent.

] lqul

àflamma íntegri , & incólu-

Quare multis

; ij

1nes ferváti funt: inde veró

cruciátus torméntis , eódem

em

Xísdem caténis colligáti Me-

paffiónis genére , quod Sal-

diolánum venérunt: ubi eo-

vátor nofter fubíerat , áffici-

i

Spí

lr

tuf ,

||

r

B.

|

/

Fefta Februarii

XIMUMG

585

UT

tur , mirántibus ómnibus , | Laudétur omne Tríni

tas per

quód homo ztáte confé&tus

fsculum.

Amen.

UCiäübuS

( erat enim centum & vigín- [ ». 'Tues Petrus.

n

Pontíf

ti annórum ) acerbíffimos|». Et fuüper hanc petram

QU6 cry.

crucis dolóres fórtiter con- | :edificábo Eccléfiam meam.

flantérque paterétur.

Ad Magnificat , Antiphona.

[ll an i'

^T e Deum laudáàmus. r7.

NDI

DIE XXII. FEBRUARIT.

] Lu es paftor óvium , prin-

d

ceps Apoftolórum, tibi trá-

In Cathedra S. Petri Antio-] dite funt claves regni coeló-

Xle

chis. Duplex.

ruIn.

Oratio.

-

CU , l

(literen.

.Ad Vefperas ,. Antiphona. :

Eus,qui beáto Petro A-

Ecce facérdos. cum reliquis

póftolo tuo ,. collátis

ultos j

de Laudibus. 589.. Pfalmusi clávibusregni coeléfüis , li-

ntis .

D ixit Dóminus.

cum reli-] gándi atque folvéndi Pontifi-

àd Cl

t. Dofti

quis de Dfíica. 128. & locol cium tradidífti : concéde , ut

ultimi , Pfalm. L audáte Dó- | interceffiónis ejus auxílio. à

Vinitio

minum omnes Gentes. 132. | peccatórum noftrórum néxi-

impérij

busliberémur. Quivivis &

(rem t

ce facérdos magnus ,|regnas cum Deo Patre.

epérut

E

qui in diébus fuis plácuit

ï)einde fit commemor-

ls 17

Deo , & invéntus eft juftus ; |tio fantti Pauli ,. Antiphona.

AUAM,

&tus eft reconciliátio.

& in témpore iracündie fa-|San&e Paule Apóftole , prz-

p &

[dicátor veritátis, & DoCGor

Hymnus.

Géntium,intercéde pro no-

um d

Uodcümque

in orbe|bis ad Deum;qui te elégit.

Q

nexibus revínxeris ,

x

[att. Yi

y. Tues vas ele&iónis fan-

li

Erit revín&tum , Petre , in|Ge Paule Apóftole.

Clöophæ 1

arce siderum :

m. Predicátor veritàtis in

roxum

Et quod resólvit hic potéftas|univérfo mundo. Oratio.

trádita,

du Bf

Eus,qui multitüdinem

yperatott

Erit folütum coeli in alto

D

Géntium beáti Pauli A-

yularet

vértice :

póftoli praedicatióne docuifli;

|Chaift

In fine mundi judicábis fzcu- | da nobis , quefumus ; ut cuz

& lum.

j prop?

jus commemoratiónem cóli-

debant

Patri perénne fit per &evum | mus, ejus apud te patrocinia

témpuf

glória ,

entiámus.

Tibíque laudes concinámus

Ad Matutinum , Invitator.

r Do

j m

ii

ínclytas ,

u esPaftor óvium,Princeps

Y COM

JÉterne Nate ; fit fupérne| Apoftolórum: * Tibi trádidit

T

Spíritus

Deus claves regni caelórum.

, qUO

m

Honor tibi decüsque : fan&a | Pfalm. V eníte,exultémus. 2.

li

jügiter

05

ym-

1

9

596

- Fefta Februarifi. ä? 1

N

" Y etnoii.

Tuesï

Hymnus. Ouodcümque. * uti

fuprain Vefperis.

995*

N quo exultábitis , módi-

In primo No&turno ) Afra.

cum nuünc fi opórtét con-

jmn

triftári in várüs tentatióni-

$o

It

B eátus vir. cum aliis Anti-

phonis , Pfalmis , & y.'"de

bus: utprobátio veftre fi-

/fäm ]

Communui Conf. Zonuf. Ti

dei multó pretiófior auro

Incipit Epíftola prima beàti

( quodper ignem probátur )

J

Quod

inveniátur in lavdem , & gló-

fu er teï

Petri Apóftoli.

LeQiot

Cap. r.

riam, & honórem , iu revela-

[n«

/Etrus

tióne Jefu Chrifti; quem cüm

$ — qe gh

Apóftolus

jefu

it fali

X Chrifi , eléttis ádvenis

non vidéritis,dilígitisin quem

difperfiónis Ponti , Galátiz ,

nunc quoque non

vhléntes

- Méral

Jf

Cappadócie , Afie , & Bithy-

créditis : credéntes autem

niz , fecündüm prafciéntiam

exultábitis lztítia inenarràá-

- ml

Semblj.C

Dei Patris ; in (anttificatió-

bili & glorificáta, reportáutes

nem Spiritus , in obedién-

finem fidei veftrz , falütgm

Ntito

animárum.

iémg à

tiam & afperfiónem sánguinis

jefu Chrifti : Grátia vobis ,

X« Sidíligis meSimon Petre,

(iedre

Dómine ,

i, qu

& pax multiplicétur. Bene-

paíceoves meas.

díétus Deus , & Pater Dómi-

tu nofti, quia amo te ,

"- Pt

Q Petr

ánimam meam pono pro te.

ni noftri Jefu Chrifti ; qui fe

a;usCa'the

n

cóündum mifericórdiam fuam

* Sioportüerit me mort te-

M

TILUI

magnam regenerávit nos in

cum , non te negábo.

Et.

l mil

fpem vivam . per refurre-

- Y,c€tio 1it.

lntqua

&iónem Jefu Chrifti ex mér-

E qua falüte exquific.

FTH

D

-

tuisiin hereditátemincorrup-

runt, atque fcrutáti funt

tente D

tíbilem , & incontaminátam ,

Prophéte, qui de futüra in

u

& immarcefcíbilem , confer-

vobis zrátia prophetavérunt :

QT

vátam in coelis in vobis , qui

fcrutántes , inquod vel quale

& Tu

in virtüteDei cuftodímini;per

tempus fignificáret in eis Spi-

ps 4

dem in falütem, parátam re-

ritus Chrifü

pranuüntians

d'id

l:

itpa

velári in témpore novíffimo.

eas , quz in Chrifto funt, paf-

w« Simon Petre,ántequam de

fiónes, & pofterióres glórias :

littdloy

pnavi vocárem te , novi te, &

quibus revelátum eft , quià

^ Qul

fuper plebem meam Prínci-

non fibimetípfis , vobis autem

At f

pemte conítítui, * Et claves

miniftrábant ea , que nunc

g

yegni coelórum trádidi tibi.

nuntiáta funt vobis per eos ,

Silver

Vetis

Y« Quodcümque

ligáveris

qui evangelizavérunt vobis ,

(f

Mi

füperterram, erit ligátum

*píritu fan&to miffo de coelo ,

& in coelis: & quodcümque

in quem desíderant 'Angeli

Ft

sólveris fuper terramserit fo-4 profpicere.

tür

lütum & ig coelis. Et claves.

xXTu

9

L

)

". Fefta Februatii,

44

&. TuesPetrus , & fuper

nominávit

*

e

& - ideó. digné

t,is D

fundaméntum : hoc . Eccléfia;

hanc petram &dificábo Ecclé-

Ortet Q

fiam meam , & portee inferi

colit , fupra quod Ecclefiáfti-

tentatión

valébunt advérsuüs

ci edificiialtitüdo consürgit.

Vg 4

non græ

eam ,

Et tibi dabo claves

Unde conveniénter pfalmus ,

öüm' : AUr)

xegni coelórum.

quile&tus eft, dicit : Exál-

yuaur

3. Quodcümque

ligáveris

tent eum in Eccléfia plebis ,

"lm*&«glö-

fuperterram , erit ligátum

&incáthedra feniórum lau-

]

BN

& in codis : & — quodcür-

dent eum. Benedíttus Deus;

Qu

ue sólveris fuper terram ,

qui beátum Petrum Ápófto-

lss

erit f(olátum & in caelis. Et.

lum in F ecléfia exaltàári pra-

n vlgg

G lória Patri.

Et tibi dabo.

cépit :quia dignum eft , ut

MUESMP R

.* [n fecundo No&Gurne.

fundaméntum hoc in Ecclé-

1 Inengy

Sermo S. Auguftíni Epifcopi.

fiahonorétur , per quod ad

Le&G.iv.

coelum conícénditur.

teportat:

Serm. 15.de

$

an&is.

. falite

"Nfüitütio folemnitátis ho-

$.. Ego pro te rogávi Petre ,

diérnz à Senióribus noftris

ut non deficiat fides tua.

Simon D

Cáthedrz

noméen

accépit

* Et tualiquándo convérfüs

. Domir,

ídeó , quód primus Apoftoló-

confirma fratres tuos.

pte, !f

rum.Petrus hódie Epifcopàá-

3- Caro & fanguis non reve-

9no pnott

tus Cáthedram fufcepiffe re-

lávit tibi , fed. Pater meus ,

mme mori

ferátur.

Re&eergo Ecclé-

qui eft in coelis. Et.

s

lbo Et

fis natálem fedis illíus co-

e&io vi,

li

Iunt,quam Apóftolus pro Ec-

Uod matális ergo - Cà-

$ thedrze hódie cólitur ,

t exqul

elefiárum falüte fufcépit, di-

fvanfu

céente Dómino : Tu es Petrus

facerdotále honorátur offi-

cium. Sibi hoc Eccléfie ín-

de Totürat

& fuper hanc petram «difi-

hetgvetun

cábo Eccléfíam meam.

vicem praeftant , quia tantó

$^ 'Tu espaftor óvium.prin-

necéffe plus habet Eccléfia

1 ve!fqüüf

etines p

ceps Apoftolórum: tibi trá.

dignitátis , quantó (facerdotá-

yrenintat

didit Deus ómnia regna mun-

leofficium plus honóris. Cum

di:

Et ídeó tibi trádite

folemnitátem hanc. Eccléfiis

y fünt, p

«s gloris

funt claves regni coelórum.

méritó religiófa obfervátio

X* Quodcümque

ligáveris

introdüxerit,miror,cur apud

| efg , qUIl

'obis AUf

fuper terram , erit ligátum

quosdam infidéles hódie tam

ug n

& in ccelis

& quodcümque

perniciófus error incréverit ,

j

sólveris fuper terram , erit

ut füper tümulos defun&tó-

js at

rum cibos & vina cónferant ,

ran

Vobil

folütum & in coelis. Et.

CCHO S*e

quafi egréffze de corpóribus

1([0 de U

ánima carnáles cib

j

.lt AD H

TY Etrum itaque fundamén-

E

o.s requi'-

v"cum Eccléfie Dóminus | rant.

x.Pe-

sl

588

Fefta Fcbn;ariï. .? -2 .

|

, Petré amas me ? tu fcis

guis,fedille me tibi,cujus fum

,

NT

b

[t]

mine , quia amo te.

unigénitus Eílius , indicávit.

iodi

* Paíceoves meas.

w, Quem dicunt hómines

, Simon Joàánnis díligis me

effe Fílium hóminis? dixit Je-

agl

H

plus his ? tufcis Dómine,quia

fus difcípulis fuis. Refpón-

W;

l

amo te. Paíce.

dens Petrus , dixit: Tu es

Glória Patri. Pafce.

Chriftus Fílius Dei vivi.

a*

d trats

In tertio Nocturno.

* Etegodicotibi, quia tues

jé8io fanéti Evangélii fe-

Petrus, & fuper hanc petram

as

cündüm Matthaum.

zdificibo Eccléfiam meam.

HS y leg:

. Beátus es Simon Bar-T6-

flomili

Le&io vii.

Cap. 16. 5

( dea

N 1llo témpore:

enit Je-

na,quiacaro & fanguis non

fus in partes Caefarée Phi-

revelávit tibifed Pater meus,

[audes|

Puuli. /

lippi, & interrogábat difcí-

qui eft in ceelis. Et ego dico

»m ld

pulos fuos , dicens:Quem di-

tibi.

Lectio viii.

cunt hómines effe Fílium hó-

Te

o

go, inquit , dico tibi ,

fenigond

E

hoc eft , ficut Pater meus

memon d

minis ? Et réliqua.

Homilía fan&ti L.eónis Papz.

tibi manifeftávit divinitátem

Vil

Serm. 3. in Anniverf. affump-.

meam ,ita & ego tibi notam

À

tionis fuie , poft initium.

fácio.excelléntiam tuam,quia

lnfe

?óftolos

óminus ,quid

tu es Petrus , id eft, cüm ego

de fe hómines opinéntur,

fim inviolábilis petra , ego

tortis Ví

füx enum

intérrogat : & támdiu fermo

lapis anguláris , qui fácio üt-

f iett

refpondéntium commünis eft,

raque unum , ego fundamén-

quàámdiu humáne intelligén-

tum,prater quod nemo poteft

tf

a

tim ambigüitas explicàtur.

áliud pónere: tamen tu quo-

Atübi, quid hábeat fenfus

que petra es , quia mea vir-

t quod

difcipulórum , exígitur , pri-

tüte folidáris, ut , quz mi-

t:Tà

snus eft in Dómini confeffió-

hi poteftáte funt própria, fint

gælörun

ne , qui primus eftin Apoftó-

tiby mecum participatióne

Ipirer

lica dignitáte. Qui cüm di-

commünia. Et fuper hanc pe-

r

xíffet : Tu es Chriftus Fílius

tram zdificáboEccléfiam me-

Dei vivi : refpóndit ei Jefus :

am , & porte ínferi non pre-

AO etun

Beátus es Simon Bar - Jona ,

valébunt advérsüs eam.

Su-

i T

quiacaro & fanguis non re-

13

W

per hanc , inquit , fortitüdi-

velávittibi, fed Pater meus,

nem etérnum éxtruam tem-

Ti

uiin coelis eft. Id eft, ídeo

lum : & Eccléfisa mezs coe-

B

It

eátuses, quia Pater meus te

lo inferénda fublímitasjin hu-

BUNT)

dócuit: nec terréna opínio te

jus fidei firmitáte consürget.

Ü my

fefellit.(ed infpirátio cceléftis

». Elégit te Dóminus facer-

|

"Idf

dótem fibi ad. facrificándum

inftrüxgt ; & noncaro & fan-

, NUl

b

ei;

N

vFeRa Februarii. »p

i

.el,

* Hóftiam laudis.

Miicy.

hoc finguláriter créditur ,

U

Immola Deo. facrificium | quia cunétis Eccléfie Re&ó-

la

dis , & redde Altíffimo| ribus Petri forma prapóni-

? diyii

)

.vota tua.

Hoftiam.

Mf

d)

Glória Patri.

Hóftiam.

|]tur. Manet ergo Petri pri-

vilégium , ubicümque ex ip.

b Tu 6

Si.hae Feftum ante Qua-| siusfertur equitáte judícium.

X V

un

dragef. venerit in Sabbato ,| Nec nímia eft vel fevéritas ,

Qu

vel transferatur in Feriam ii.] vel remíffio , ubi nihil erit li-

A n

& annus non fuerit Biffexti-| gátum , nibil. folátum , nifi

AO g,

lis, legitur nona Lettio de|quod beátus Petrus aut sól-

n Bul

Homilia Vigilie $. Mathis ] verit , aut ligáverit.

Anguisy

& de ea fit commemoratio ad

e Deum laudámus. r

Atermt,

Laudes poft Commemor. S.

AD LAUDES,

Etegola

Pauli. In Quadragef. autem

& per Horas , Afía.

"

p

nona Le&tio erit de Homilia

Cce facérdos magnus ,

od

Ferise occurrentis,cum com-

E

qui in diébus fuis plácuit

Duter mi

rnemor. deea ; & nihil fit de| Dee , & invéntus eft juftus.

dvmitdn

]Pfalmus. Dóminus re

Vigilia, nifi in Miffa.

gnávit.

p dbinta

Le&tio ix.

cum reliquis. 18.

1 um

Anc confeffiónem portz | Afía. INon eft invéntus sími- 2

H

ínferi non tenébunt ,|lis illi , qui conferváret le-

(l i

vt , d

mortis víncula non ligábunt : |gem Exceélfi.

1 fácio dte

voxenimifta, vox vite eft.| AGa. Ideójurejurándo fecit 75

fndamet.

Lj

Et ficut confefsóres fuos inlillum Dóminus créfcere in

z

v o

cceléftia próvchit ,ita negató. | plebem fuam.

..,

n tuqu

resadin

érna demérgit. Prop-

Afia, Sacerdótes Dei, benedí- P^

ter quod dicit beatíffimo Pe- | cite Dóminum:fervi Dómini,

jomea Vl

,qu m

tro:'libi dabo claves regni |hymnum dícite Deo, allelüja.

rö fjä, fmt

coelórum.

Et que&cümque | Afía. Serve bone , & fidélis , ,*

ligáveris fuper terram, erunt | intra in gáudium Dómini tui.

giipati

Capitulum, Ececli.44.c

erlancpe

ligáta & in coelis: & que-

jdiam v*

cümque sólveris fuper ter-

€e facérdos magnuüs ,

jnon pre

ram,eruntíoláta & in coe-

[2

-4qui in diébus fuis plácuit

lis. Transívit quidem étiam | Deo , & invéntus eft juftus ,

em ?

i fortiti

in álios Apóftolos vis pote-| & in témpore iracündiz fa-

rum t

ftátis iflíus , & ad omnes|CGuseftreconciliátio.

Eccléfie Príncipes ; decréti

dymnus.

o T Ü

hujus conftitütio commeávit :

miusi

Eàáte Paítor Petre , cle-

e qotsi

fed non fruítrà üni com-

mens áccipe

mendátur , quod ómnibus|Voces precántum , crimi-

qinus

! 2*::!.

intimatur.,

Petro enim ídeó

10[ifi€55,mm

nümque víncula

u

er-

Fefta Februari.

s*

99

jqpi

Verbo resólve , cui potéftas

Stolamglórize induit eum.

trádita ,.

E

0rn£w1t.

Phimi

Aperíre terris coelum , aper—

G-lória Patri.

Amav1t eum.

cum n

tum clàudere.

I

. Elégit eum Dommus fa-

gt

S it Trinitáti femplterna gló-

cerdotem fibi.

ria »

, Ad facrificáóndum ei hó-

! (jpt

Honor , potéftas , atqueju-

1am laudis.

i

tl

H

bilátio ,

Ad Sestam , Antlphenau

ieml

In unitáte , quæ gubérnat

Ideó jurejurándo.

ómnia ,

Ca

M

Per univéría zternitátis fæ-

Ó

itulum. Eccli.44

jam l

n eft invéntus símilis

cula. Amen.

N

illi, qui conferváret le-

Ady

, Rxáltent eum in Eccleüa

gem Excelft, ideó jurejurán

Dum d

Iebls.

dofecit illum Dóminus cré

etreni

[

p Etin Cáthedra feniórum

Ícere in pleben fuam.

laudent eum.

zy br, Elégit eum Dóminus ,

gin

Ortt

Ad Benedictus , Antxphona.

Sacerdótem fibi. Elcgit.

M.

Quodcümque ligáveris fuper

Ad facrificáindum ei hó-

terram, erit ligátum & in

hi

am laudis. bacerdotem.

Wtl

ccelis :

& quodeümque sól-

GlóriaPatri. Elégit..-

Pauli

y. lu.es Sacerdos in æter—

veris fuper terram, erit folü-

tum & in ccelis : dicit Dómi-

nüm.

: Dïefl*

bt

nus Simóni Petro.

À. Secündüm ordmem Mel-

fbruam

Oratio.

chifedech.

hVir

Eus » qui beáto Petro

Ad Nonam , Antxphona.

aüo l

Apóftolo tuo , collátis

Serve bone.

b 1non

clàvibus regni coeleftis ,. Ti-

mna

itulum, Eccli.45.€

gàándi atque folvéndi Pontifi-

ngi facerdótio ;. & ha:

lt der

cium tradidífti :

concéde , ut

p

ére laudem in nómine

Vocef

interceffiónis ejus aumho 3

ipsíus,& offérre illi incénfum

JnV

peccatórum noftrórum néxi-

dignum in odórem fuavitátis.

ulaut

busliberémur. Qui vivis &

f br, 'Iuesfacérdos, * In

! "Bd

regnas cum Deo Patre.

etérnum. Tu es.

; »Tl J

Deinde fit ceommemor. S.

y'» Secündüm órdinem Mel-

|

Pauli . Apeft. ut fupra.

585*

chífedech. In. setérnum.

,

Ad Tertiam, Antiphona.

G lória Patri. Tu es facérdos.

]

Wt

Non eft invéntus.

y Juftum dedáxit Dóminus

Alig

E cce 'facérdos

Capitulum.

perviasreCtas. s. Etoftén- |

JeVeni

magnus. 589

dit illi regnum Dei.

'mmtas

5j breve, Amávit eum Díis ,

Ad Vefperas' , Antiphona, ..

* Etornávit eum. Amávit.

Ecce facérdos magnus. . cum

anur

[

TC«

"

]

v

Fefta Februarij, 243 —

É

"

i

xeliquis,de Laudibus...::589-| DIE XXIV. :

óminus.

r XXY.

Pfalmus. . D. 1xit .

Februarii Anno Biffextili,

Vi

cum reliq. de Dfüca;

128. [In fefto fan&i

& .loco.ultimi ; Píalm. M e-

ftoli.

Mathie Apo;

sl

Duplex.

Oratio,

Aménto Dómine David. 138.

us,qui beátum . Ma-

It ei Lha

Capitulüm & Hymnus ; ut.

D3

H

íam Apoftolórum tuó-

fupraimi Ve

fj

4585

* .

E

-

légit te D

$

m

inus facer-

rum collégio fociáfti : tribue

:M'wïmm,

quatrumuss utejus interven-

?

; ötemübl.

tióne; tuz circa nos pietátis

d À

Ü

». Ad facrificándum

femper vífcera fentiámus.

filUs

W

iam laudis.

"

K

À

.ei ';höT

Per Dóminum,

etvir

Ad Magnificat

,'Antiþhona.

In

rimo No&urnö.'

Jureii

Dum effet fumm

us Póntifex ,

De. A

à

ibus | Apoftolórum.

mini j

terréna non métuit . ,. fed. ad

Le&o1,

A.

ap.i.6€'

coeleftia regna gloriófus mi-

N diébus illis exürgens Pe-

Dómint

grávit.

I

trus in médio fratrum dixit:

. F

Oratig, D. eus , qui..beáto

Cerat autem turba hóminum

lum e]

$

etro. 585«

r

limul feré centum- vigínti : )

erdoten, *

Poftcà fit commemoratio

Viri fratres , opórtet impléri

f

$. Pauli , ut fupra ; in- primis

Scriptüram, quam pradíxit

Qs n i

Vefperis. .. 585.

Spíritus fanétus per'os David

DIE XXIIL. vc] XXIV.

de Juda;qui fuit dux eórum ;

inem M.

Februarii.— Anno, - Biffextili.

qui comprehendérunt Jefum:

]n Vis

qui connumerátus eratin no-

ilia fan&.i : Mathiæ

Yophons

Apoftoli.

bis ,. & fortítus: eft fortem

" Sinon venerit in U'Quadm-

miniftérii hujus.

Ethic qui-

gefimastres: Liettiones. legun-

dem pofsédit agrum de mer-

Ed 4

QUP i hi

tur de Homilia in.Evangeliü.

céde iniquitátis, & fufpénfus

y jn Jf

Hioceft précéptum meum.

crépuit médius : & ditfüfa

[[incenht

ut in.Vigilia Apoftoloruürm. 1.

funt ómnia vífcera ejus.

yfunvitàt

Siautem venerit.in- Qua-

5., Ecce ego mitto vos ; ficut

do$» "

dragefima , nihilfitde Vigi-

ovesinmédio lupórum , di-

IMiiffa.

cit Dóminus: *Eftóte ergo:

lig ; nifi.in

"Oratio.

prudéntes ficut ferpéntes , &

i:lnem y

um

VAaq

uzfumus, omní-

símplices ficut colümba.

À. 7 potens Deus , ut. beáti

y. Dum lucem habétis , cré.

eyfict

Mathíe Apóftoli tui , quam

dite in lucem , ut filii lucis

üc r

pravenímus , veneránda fo-

fitis. Eftóte.

J.ettio i

*. &f

al

lémnitas , & devotiónem no-

VT notum fattum eft óm-

bisáuBeat & falütem. . Per

iübus habitántibus Jerü-

; Anp!

Döminum,no&rum.

falem , ita ut . appellarétur:

wgnwri |

ager

t

Fefta Februarii. M& t

ager izlle lingua eóru

m, Ha-

. Dum ftetéritis ante Reges

jsit

céldama, hoc eft, ager sán-

&

Prafides, nolíte cogitáre

goran

guinis. Scriptum eft enim in

st

libro Pfalmórum : Fiat com-

quómodo , aut quid loquá-

mini :

ifuth -

* Dabitur enim vo-

ff

morátio eórum desérta , &

bisin illahora, quid loquá.

non fit , qui inhábitet in ea :

mini.

*-

l

)!

m

—

& Epifcopátum ejus accípiat

;, NNon enim vos eftis , qui

]

z

sda vi

alter.

Opórtet:ergo ex his

oquímini: Sed Spíritus Pa-

N

j

viris, qui nobífcum funt con-

tris veflri , qui lóquitur in

L

j

pE

-—

-

"

gregáti in ommni témpore ,

vobis. Dábitur.

1

n

-

j

ibl

d

"

citirt

quo intrávit ,. & exívit inter

& lória Patri.

Dábitur.

nos Dóminus Jefus, incfpiens

In ii. INoCturno, LeGiones

NDI

—

A

àbaptísmate Joánnis usque

de Expof. S. AuguftiniEpi(c,

)

Titi i

at ,J

in diem , qua afsümptus eft à

l'undaménta ejus.

de Com-

nobis , teftem refurrectiónis

inuni Apoftolorum. xvi.

tsl

ejus nobífcum fieri unum ex

In tertio INotturno.

m D

Müs.

gb

L é&io fan&ti Evangelii fe-

3 of

w. lóllite jugum meum fu-

cündüm Matthaum.

er vos , dicit Dóminus , &

Let&io vii.

CSP. II. d

ts eit

1

dífciteà me , quia mitis fum

i Ve

& hümilis corde : *

illo témpore, refpóndens

ugum

T

fus dixit: Confiteor tibi

æm Dor

enim meum fuave e

;

?

&

Pater, Dómine cceli &terrz,

onus meum 1leve.

ï

i

quia abfcondiífti hec à fapién-

1

J

Ti

. Et. inveniétis réquiem

übus & prudéntibus, & re-

animábus veftris. Jugum,

veláfii ea párvulis.

Et réli-

j

Le&io ii

ua.

tlttdy

X T ftatüérunt duos , Jo-

pris d

Homilíafan&i Auguftíni

feph,qui vocabátur Bár-

Epiífcopi.

quaatar

fabas , qui cognominátus eft

Serm. 16. de Verbis Domini,

fpini

Juftus,& Mathíam. Et orán-

Imadi

. Enite ad me omnes,qui

tes dixérunt : Tu Dómine ,

: Jaborátis.

Quare enim

E

qui corda nofti ómnium ,

omnes laborámus , nifi quia

Al füx

ofténde , quem elégeris ex

fumus hómines mortáles, frá-

f qi

ltjhfüp

his duóbus unum , accípere

gilesjinfirmi , lütea vafa por-

locum müniftériüi hujus , &

tàntes , quz fáciunt fnvicem

At t

Apoftolátus, de quo prevari-

angüftias ? Sed fi. anguftián-

hty

càtus eft Judas, ut abíret in

D

tur vafa carnis , dilaténtur

locum fuum. Et dedérünt

fpátia charitátis. Quid ergo

'miliätm

fortes eis: & cécidit fors fu-

dicit : Veníte ad me omnes ,

m

per Mathíam, & annumerátus

qui faborátis , nifi ut 1fon la-

Mf

eft cum àndecim .;A-pöf.ïolis.

borétis ? Dénique promíffio

i ])

ejus

***ä

'Hm

Fefta Martii, Z.

Y

H

ejusin promptu eft, quóniam

non fidtà; &

dedit illis gló-

? i

laborántes vocávit.

Quia-

ramíempitérnam : *

uos

1jd .IO(M.

rent forté,qua mercéde vocá-

rum doétrína ful

CDim v

ti funt.

get F.cclf:'fia,,

Et ego vos, inquit ,

ut fole luna,

ud lg

reficiam. "Tóllite jugum me-

Y^ Sanéli per fidern vicérunt

um fuper vos , & dífcite à me

regna ,operáti funt

itüs, l

non mundum fabricáre , non

uorum.;

j(ü,l&l'ti[ams'

jits D

cunéta vifibília , & invifibilia

7lória Patri. Quorurm.

lt

creáre , non in ipfo mundo

1 hoc Feftu

m, Venerit in

,P

qmirabília fácere ; & mórtuos

Quadragefima , nona Le&tio

Jibity,

fuscitáre ;fed , Quóniam mi-

legitur de Homilia Feriz oc-

i

0y Lelin

]i

tis fum , & hümilis corde.

currentis; & de eafit com-

( 'nïïgfc.äj

$x« 1fti funt , qui vivéntes in

memoratio. Letclio ix.

' dcthr

carne , plantavérunt Ecclé-

Uod eft faftírium con-

* Càili

Q

m' XVic i

fiam sánguine fuo :

ftruénde fábricie, quam

qurmo, ;

cem Dómini bibérunt , &

molimur ? quó perventüe

vargdil

amíci Dei fa&ti funt.

rum eft cacümen edificii ?

, In omnem terram exívit

Citó dico , usque ad con«

NCTUM

fonus eórum, & in fines orbis

Cp u

fpé&um Dei. — Vidétis,quàm

o r

terre verba eórum.

Càli-

excélfum eft , quanta res eft

Onfitenr

cem Dómini.

confpícere Deum. — .Qui de-

Le&io vüui.

l rtem

