&ionum dicitur y*

Elégit|Biío. Ipfa Virgo vírginum

3 Mari

eam Deus , & pr&elégit eam.

|intercédat pro nobis ad. Dó-

ung; '

. In tabernáculo fuo þabitä-

|minum. .

Aj

ze facit eam.

IBe« Ameïl.

P ater nofter. ^ fecreto.

Le

10 l.

Uestof

( fic in Sion firmáta

"i

y. Etne nos indücas in ten-

CM

tatiónem.

fum, & in civitáte fan-

íbera nos à malo.

Gificáta fimíiliter requiévi ,

W&emm

X SedI

Abfolutio.

&in Jerüfalem potéftas mea.

LT

Récibus & méritis beá- | Et radicávi in pópulo honori-

tee Maríe femper Vírgi-ificáto, & in parte Dei mei

l w

lenitü

lg

ais , & ómnium San&tórum ;,| h?eräditas illíus, & inp

dine ,*553 lii

j

T

Officium Parv gm B. Maria.

lv

dine San&tórum deténtio mea.

.AD LAUDES

?

* u autem Dómine.

.v Deusin adjutórium me-

E

JH

&.. Beáta es. Virgo María ,| um inténde.

qua

Dóminum

portáfti|s. Dómine ad à

djuvindhm,

li

Creatórem . mundi :

[

Ge-

me feftína.

,

nuífti , qui te fecit ., & in e-

G lória Patri. . All

elüja.

"

térnum pérmanes virgo.

Antiphona.

ül» læx b

Y« Ave Miaría ,grátiaplena :

Ssümpta eft María 1

I

"M

Dóminus tecum. Genuftfti.:

A

(

j

Itl

coelum , gaudent Ange-

W

Yv. Jube domne benedicere.

li , laudántes benedícunt Dó-

«

i(

biio. Per Vírginem matrem

minum.

Md

concédat nobis Dóminus fa-

Pfalmus.. Déminus regnávit.

2 h

LU

Culbtt

lütem & pacem:

cum rceliquis de Domanica- ,

20b i

E. Amen.

utin Pfalterio. rg.

Leto i.

Aíía. María Vírgo afsümpta

lt

j Uafi

cedrus exaltáta

eft ad ethéreum thálamum ,

(te td.

, 9* fumin Líbano, & quafi

in quo Rex re

ij mï&

cypréffus in monte Sion:quafi

fedet sólio.

gum .&þlläfo

palma . exaltáta fum in Ca-

Aífa.In odórem unguehtöruät

des, & quafi plantátio rofzin

tuórum cürrimus: adolefcén.

Ij

t

|

]

éricho. Quafi olíva fpeciófa

tüla dilexérunt te nimis.

incampis, & quafi plátanus

Afía. Benedíttafiliatu à Dó-

J

iw

exaltáta fum juxta aquam in

mino , quia per te frut&tum

L p

ateis.

Sicut cinnanómum

vite communicávimus. :

at

&

bálfamum aromatízans

Aíla. Pulchra es , & decó-

djb

odórem dedi

quafi myrrha

rafilia Jerüfalem ; terribi-

&

h

elécta dedi fuavitátem odóris.

lis üt caftrórum. ácies ordi-

lj

'Tu autem Dómine.

náta.

Er»

Felix namque es facra

- Capitulum.

Cant. 6. c

T

Virgo María , & omni laude

Idérunt eam filie Sion ;

j4

T

jDi

digníffima : "

uia ex te or-

V.

& beatíffimam pradi-

Chri-

tus eft fol juftítia :

cavérunt, & Regíne lauda-

ftus Deus nofter.

vérunt eam.

* Ora pro pópulo , intérve-

;iy. Deo grátias.-

) ht

Hiymnus.

ni pro Clero , intercéde pro

m

devóto femíneo fexu:séntiant

Gloriófa Vírginum ,

..f

x

u

omnes tuum juvámen , qui

O

Sublímis inter sídera ,

dl

u

cümque célebrant tuam fan-

Qui te creávit párvulum

J

&am

commemoratiónem.

LaGántenutris übere.

puloï

l

j

uia ex te.

]

(0 uod Heva triftisábftulit ,.

bi

j

l

lóriaPatri. Chriftus.

T u reddis almo gérmine :

W

In-

clvià

Officium parvum B. Maris.

" y!

ÍIntrent ut aftrafiébiles ,

|dere dignémini pro - noftta

jl

jb

omniümque falüte. -

H

"

Coeli reclüdis cárdines.

j

[

j

u R egis alti jànua ;

Latáminiin Dómino , &

Y

li

*taula lucis fülgida :

&

ultáte jufti. -

j

j

Vitam datam per Vírginem ,

Et gloriámini omn

n

corde.

m

Tds]

"

Gentes redémpte pláudite.

4

u

efu , tibi fit glória ,

ld

Qui nátus es de Vírgine ,

b

RötegcQIBtci)?rïine pöpü-

k

Cum Patre.; & almo Spíritu ,

P

lum tuum , & Apoftoló-

hi

j

In fempitérna fecula. Amen.

rum tuórum Petri & Pauli ,

lj

Y

enedí&ta tuin muliéribus.

& aliórum Apoftolórum pa-

2*

Et

benedí&tus fru&tus

trocínio confidéntem, perpé-

D

Wofd

ventris tui.

tua defenfióne consérva.

Ad Benedittus ,. À

nae

MInes Sandli. tui ,. que- !

itii

Beáàta Dei

enitrix

st

a 5

.J fumus Dómine , nos

J

ejtiti Q

ubíque ádjuvent, ut , dum

;:*äuribus

'

Virgo perpétua , templum

eórum merita recólimus

$f

JDómini, facrárium Spíritus

,

m d

fan&i , fola fine exémplo pla-

patrocínia fentiámus : & pa-

cuiftüi Dómino noftro Jefu

cem tuam noftris ; concéde

ttdvitst

Chrifto :ora pro pópulo , in-

tempóribus , & ab Eccléfia At

térveni pro Clero , intercéde

tua cunétam repélle nequí- 9]j

pro devóto femíneo fexu.

tiam:iter,a&tus , & volun- kl

tátes noftras , & . ómnium ! |

K yrie eléifon.

Chrifte eléifon.

famulórum tuórum , in falü- "ii

K yrie eléifon.

tis. tu& profperitáte -difpó- i

x, Dóminus vobifcum.-

ne: benefactóribus noltris "t

1

. Et cum Spíritu tuo.

fempitérna bona retríbue : & 1vali

ómnibus fidélibus /defün&is 5

Eus , qui (tl]b beátze Mia-

réquiem stérnam concéde. t

; ríe. Vírginis ütero ,

Per Dóminum noftrum Je- uj

Verbum tuum , Angelo nun-

fum Chriftum Fíliumtuum. . :

it^g

tiánte , carnem fufcipere vo-

AD PRIMAM.

AU ey

A ve María.

&

luífti : praefta fupplícibus

rEp

Apu

tuis:ut ,qui veréeam Geni-

y. Deus inadjutórium..

trícem Dei crédimus , ejus

W

N

apud te interceffiónibusadju-

ménto , ;le;um Cön;

li

W*Tx

vémur. Per eümdem Chri-

. ditor,

[

£um Dóminum noftrum. :

Noftri quod olim córporis ,

[ Amen,

Sacráta ab alvo V írginis

Nafcéndo , formam sümp- .

H

Pro Sancüs , Antiphona.:

?tiï'j[äICm

ï

ancti Dei omnes intercé-

feris .

D

]

M*

a

Officium parvum B. Mari.

clix

ría Mater grátim,

bis tue: * operulfti Óómnia

)fu üh g!

ulcis

Parens clementiz ,

peccáta eórum.

(]S

TTu nos ab hofte prótege ,.

Et mortis horasüfcipe.

Mitigáfti omnem iram. tu-

am :* avertífti -ab ira indig-

I65

e

fu, tibi fit glória,

natiónis tuz,

:

ui natus es de Vírgine,

onvérte nos Deus- falutá-

Cum Patre & almo Splrltu

ris nofter ; * & avértei 1ram

lhw

In fempitérna fzcula.

tuam à I'lOblS.

:

Apollr' |

Amen.

&Pk.l

Numquidin etérnum lrafcä-

Afía.

Afsümpta eft.

ris nobis? * aut extendes iram

UI'UHIP

; Pfalmus,

tuam ageneratlone in genc-

l N

us in nóminé tuo fal.

ratiónem ?

Ti

D

vum me fac: * & in vir-

Deustu convérfus vivificá-

lj

tüte tua jüdica me.

bisnos: * & plebs tüa letá-

4 N

D eus exáudi oratiónem me-

bitur in te.

, lm

am : * áuribus perc1pe verba

Ofténde nobis Dómine mife-

IN

OI'IS meik

ricórdiam tuam : * & falutä-

sl

uóniam aliéni - infürrexe-

re tuum da nobis.

Va

rüntadvérsüm me , & fortes

A udiam , quid loquátur i m

bt

quafiéruntánimam mieam :

me Dóminus Deus : * quó-

J

& non propofuérunt Deum

bem fuám.

niam loquétur pacem in: plé-

E

ante confpéctum faum.:

(

Eccé enm Deus

ádjuvat

Ft fuper Santos fuos, * &ih

n

me: * & Dóminus fufceptor

eos, qu1 convettüntur ad Cor.

eft ánimz meze.

lt

V erümtamen prope timén-

lj Dür

Avérte rnala inimícis mels e

tes eum falutáreipsíus ; * ut

«t

& in veritàte tua dlfperde

inhábitet glöna in terra no-

illos.

ra.

s (UIU

)

Voluntárié facnücabo tibi: *

M1fer1cö1d1a f & Vörltas ob-

i

&

confitébor nómini

tuo

viavérunt fibi *

]uftma &

Dómine,* quóniá bonum eft.

(uUm

pax ofculátee funt. -

uóniam ex omni tribula-

Wéritas de terra orta eft, *

tióne enpmfh me.:

* & -

& juftitia de coelo profpexit,

iU

per inimícos meos defpéxit

óculus meus.

Etenim Dóminus dabit benig-

nitátem :

* & terra noftra

n

G lória Patri.

dabit fru&tum fuum.

Pfalmus $4.

u

ftítia ante eum ambulá-

J

Eenedixifti Dómine ter-

bi

t: * & ponet in via greflüs

D

ram] tuam , * avertííti

fuos.

[611]])

captmtatem Jacob.

1 V

Glória Patri , & Filio, & Spi-

emisífi iniquitátem ple-

rítui fancttoe

u

[

Pfal-

Officium parvum B. Marie.

elx

Pí3lmus. 116.

IDDs.

) ".

* Audáte Dóminum omnes

Emäï

0

; rerum. Cón

«tf

M

ditor.,

"

|

qi

Í4 Gentes: * laudáte eum

W

.omnes pópuli.

Noftri quod olim córporis,

W !

uóniam con

firmáta eft fu-| Sacráta ab alvo Vírginis

" n l)

Nafcéndo formam sümpferis.

pernos mifericórdia ejus : *

j

4l

*qu

& véritas Dómini manet in

María Mater grátie ,

As ü

setérnum.

DulcisParens cleméntiz ,

st

G lória Patri , & Filio.

Tu nos ab hofte prótege ,

fi

g

Afía. Affümpta eft Miaría in| Et mortis hora süfcipe.

ht j M

ecelum , gaudent Angelilau |] efu , tibi fit glória ,

ueup

dántes benedícunt Dóminum. | Qui . natus es de Vírgine ,

lii j

. -Capitulum.

Cant. 6.

Cum Patre & almo Spíritu ,

yimr

Vr 4

z eft ifta,

qua pro-

Infempitérsa fecula. Amen.

gt

Q

gréditur quafi auróra

Aíía, Mlaría Virgo.

Mi

T

j

sonsürgens, pulchra ut luna ,

Pfalmus 119.

D Dóminum;cum tribu-

T

eléttaut fol , terríbilis ut ca-

t

E

ftrórum ácies ordináta ?

lárer , clamávi: * &ex-

dim

&-.-Deo grátias :

audivit me.

D ómiüne líbera animam me-

ia t

y.. Dignáre me laudáre te,

-Virgo facráta.

am à lábiis iníquis , * & à lin-

ärämsnfï

&. Da mihi virtütem contra

gua dolófa.

ARoftes tuos,

uid detur tibi, aut quid

lu

rie eléifon.

apponátur tibi *ad linguam

E

(fesetat

ci

rifte eléifon.

dolófam ?

K yrie eléifon.

Sagíttee poténtis acütz, *cum

st

carbónibus defolatóriis.

tidem,

y. Dóminus vobifcum.

d *

&. Et cum fpíritu tuo.

Heu mihi,

quia incolátus

'''''

ratio.

meus prolongátus eft, ha-

tejtsiti

uS ,

qui virginilem

bitávi cum habitántibus Ce-

It enin

aulam beáte Marís , in

dar

* multum íncola fuit

t,ttibus

qua habitáres, elígere dig-

ánima mea.

àn [f

nátus es: da, quefumus ; ut

C um his, qui odérunt pa-

um |

fua nos defenfióne munitos ,

cem , eram pacíficus : * cum

i fed

i

jucündos fácias fuz intereffe

loquébar illis , impugnábant

N f

commemoratióni.

Qui vi-

me gratis.

rl

vis, & regnas cum Deo Pa-

G ]lória Patri.

Pfalmus. 120.

hgm] u

tre.

tf

x

AD TERTIAM.

; OEvávi

óculos mees in

lr

h

A ve María.

&«Cc.

montes, * unde véniet

i ln

Ut

J Deus in ;djutöriuma

auxfþtlxn milxi.

A u-

Á Undäl][]g

LU

H

Officium Parvum B Magdie.

cixi.

li

AUf

AA uxilium meum à Dómino,* |p ropter fratres meos, & pró-

qui fecit coelum & terram.

ximos meos , *1o

québar pa-

IN on detin commotiónem pe- | cem de te;

E

idem tuum: * neque dormítet,

ropter domum Dómini Dei

ii

qui cuftódit te,

noftri , * quésívi boria tibi.

U0j en

£ cce , non dormitábit, neque |G lória Patri.

.

]

"

dórmi

et , *qui cuftóditIfrael.|Afa, . María virgo afsüm

"

me)

D óminus cuftódit te, Dómi-

eft ad aeethereum thálamum ;

l'Oitgix

nus proté&tio tüa * fuper ma.

inquo Rex re

f

Vff

num déxteram tuam.

det sólio.

gum ftgllät'q f?d

i,

fper diem fol nonuret te , *

Ca

um, 'Eccli 246 i

At

neque luna per noCtem.

,ïgt

ic.in- Sion firmiáta

a,

D óminus cuftódiat te ab om-

urfi., & in civitáte fan-

PT

Is

ni malo: * cuftódiat ánimam :

ificáta- fimíliter requiévi ;

tuam Dóminus.

&in Jerüfalem

potéftas mea.

]

D óminus euftódiat intróitum

: Deo srátias:

u

*tuum , & éxitum tuum : *

,. Diffüía eft

tüls;

srátiain Iäþiiä

M

ex hoc nunc, & usque in

faeculum.

[ Proptéreà ' benedíxit te

14

'G lória Patri.

eus in a&etérhum.

Mi

Pfalmus 121.

K yrie eléifon.

p JEtátus fum in his , que&

iC hrifte eléifon

atq

dictafunt mihi: *indo-[K yrie eléifon:

4muüm Dómini fbimus.

, Dóminus vobífcum.

LUg

'$ tartes erant pedes noftri *[&. Et cum fpíritu tuo:

3

y

(

^

nátriis tuis Jerüfalem.

O

: erüfalem , qua sadificátur

Eus, qui

afalü"tïs &térne,

AUE

"od

I

ut éívitas : * cujus partiéipá-

beáte Maárí& virgini-

SC'hl

;tio ejüs in idípfum.

táte faecünda, humáno géneri

u

flluc enim afcendérunt tri-

premia praftitifti : tríbue

t

-bus ; tribus Dómini : * tefti-

Mf

«j f

quafumus ; ut ipíam pro no-

mónium: Ifrael ad eonfitén-

bis intercédere fentiámus ,

n f

*dum nómini Dóminii

perquam merüimus au&ó-

j

Q uia illic fedérunt fedes in

rem vitefufcípere Dóminum

p

judício , * fedes fuper do-

noftrum Tefum Chriftum.

xmum David;

AD

EX TáA M.

-R ogáte ; qua ad pacem funt|À ve María. &6c.

Q

Jerüfalem: * & abundántia|*. Deus in adjutórium.

j )

diligéntibus te.

*

" Hymnus.

Fiat pax in virtute tua :

Eménto , rerum Cón-

i P

& abundántiain türribus tuis. i.

ditor ;

l

No-

l

P. H.

/

RE RRR RRR ERE

elxii

Officium paryum BV'-; Marise.

;

"L

Noftri quód:olim córporis ; | siffet àánima noftra .aq

^

q'am in-

r d

Sacráta ab alvo , Vírginis :

J

|tolerábilem. :

Nafcéndo,formam sü

mpferis.| B enedíétus Dóminus; * qui

Ü

|

,f

j

María mater gráti& ,

- |non. dedit nos.in. captiónem

l

u

Dulcis Parens cleméntiz ,

|déntibus eórum.

F

il

j W

affor

[ BCW

'Tunosab hofteprótege, ^ ;|/nima noftra ficut p

!

'Et mortis horasüfcipe.

|erépta eft * de láqueo ve-

4f

T efu , tibifitglória ,

|nàntium.

i

qe

13

P

Qui natus es de Vírgine,.

14« áqueus contrí

tüs eft, * &

d. 4

CumPatre & almo Spíritu. , |nos liberáti fumus.

-

| Domj TWl

In fempitérna faecula. Amen. |7. djutórium noftrum in nó-

»

:AAfia. Inodórem.- -

I mine Dómini ,*

il

./! Pfalmus 122

E

m & terraim.

qui fecit Wcoe-,-

u

Dtelevávi óculos meos,

tri.

C

gt

ui hábitasin ccelis. :

nlöria ää

almus 124«

j ii qu] .a'

Ecce ficut óculi fervórum , *

Ui confidünt in. Dómi-

4j tmbn

inmánibus dominórü füórü.

79 no ficut mons. Sion; *

afiris

Sicut óculi ancílle in máni-||non: commovébitur in etér-

siniqit

-

bus dómine fuse : * ita óculi

Í

m,qui hábitat inJerüfalem.

;Peretnt

noftriadDfim Deum noftrum,

M

ontes in circüitu/ejus : *

DN

donec mifereátur noftri.

-& Dóminusin circüitu pópu-

2Mari

Mliferére noftri Dómine, mi-

li fui , e hoc nunc

,& usque

2

usj

ferére noftri : * quia multum,

in feculum..

J

repléti fumus defpettióne. -

,

T

uia non relinquet Dóminus

l

m

Quia multum repléta eft

virgam peccatórum fuper

7

|

d.

Anima noftra : * oppróbrium

|fortem juftórum :. * ut non.-

exténdant j

Ài qui

abundántibus ,. & defpe'&io'

ufti ad iniquiltäte-m

1

miaa) d

füpérbis.

anus fuas.

G lória P

atri;

: Pfalxïxxus xzä;

énefac Dómine bonis , * &

ictndofy

&is corde.

m Mi

Ifi quia Dóminus erat in

D

lts Patm

! nobis , dicat nunc . If-

eclinàntes aiitemin obligä-

tiónes,addücet Dóminus cum

152 ]

.gael: *nifi quia Dóminus erat

3

in nobis.

operántibus iniquitátem :

J

iWrty f

feht hómines

x fuper Ifrael.

i f

um exürge

DUCT

in nos , * forté

vivos deglu-

'S' Jória Patri.

:

tí(fent ríjs. A

Iià4n odórem unguentórum

W

W

Eror eórum

Ti

A,

C um irafcerétur

tuórum cürrimus , adolefcén-

in nos , * fórfitan aqua abfor-

tula dilexérunt te n

ls.

i

buíffet nos.

N

apitulum,

ecli 24.

j

m

Cüïl

orréntem pertransívit áni-

T radicávi in pó ulo-

N

É

D

honorificáte , & in par-

1na noftra , * fórfitan Pertraq-*

te

Wi

ä ls "

Officium parvum B. Mariz,

elxiii

te Dei mei hzréditas illfus ,

Tunc replétum eft gáudio

J

Tl

& in plenitüdine SanGiórum

os noftrum ; * & lingua no-

D

deténtio mea.

ftra exultatióne,

L:

Sy» Deo grátias. . . Betiedi-

"T'unc dicent inter Gentes :*

)

j

&a tuin muliéribus.

magnificávit Dóminus fáce-

M

*.Et Benedíé&tus

fru&tus

re cum eis.

LT

ventris tui.

IVagnificávit Dóminus fáce-

u)

yrie eléifor.

C hrifte

re nobífcum : * fatti. fumus

I;k

eléifon.

lastàntes.

(

K yrie eléifon.

1 n

'

y. Dóminus vobíscum.

C onvérte Dómine captivitá-

fpíritu tuo. :

temnoftram ; * ficut. torretis

H, q

"tl

j'þ* Et cum

ratiQs

in Auftro;

^ XOncéde miséricors Deus

Qui séminarit i lácry mis , *

in exultatióne metent.

T

* fragilitáti noftre prast-

dium: ut, qui farctz Dei ge-

üntes ibànt , d flebant; *

x n D

nitrícis memóriam ágimus ,

mitténtes sémina fua.

L um

interceffiónis ejus auxílio , à

eniéntes autem . vénient

m;'æm t

noftris iniquitátibus refurgá-

cum exultatióne, * portárites

ld

mus. Per eümdem Dóminum.

manípulos fuos;

d

AD NONAM.

3lória Patri Pfalmus 126.

Jf

Ave IVIaría.

Co

lfi Dóminus sedificáve-

TU i

adjutórium.

rit domnum , * in vanum

jf- Deusin

Innuse

aboravérunt, qui zedíficát e&,

qu n

ménto, rerum Cón-

ii Dóminus cuftodierit. ci-

i lu

ditor ,

vitátem , * fruftra vígilat ,

m hu

Noftri quod olim córporis

icuftódit eam.

jdti

Sacráta ab alvo Vírginis

V.

a

nui eft vobis ante lucem

Nafcéndo formam sümpferis.

sürgere: * sürgite , poftquam

mbminï

ría Mater grátia ,

fedéritis , qui manducátis pa-

Dulcis Parens cleméhtiz ;

nem dolóris.

ii

Tu nos ab hofte prótege ;

üm déderit dilé&is — fuis

[j

Et mortis hora süfcipe:

fomnum :. * ecce haeréditas

itt:

Jefu , tibi fit glória ,

Dómini , filii , merces fruétus

Qui natus es le Vírgine ;

véritris.

Cum Patre & almo Spíritu ;

jcut fagíttze in mariu potéit-

n

Infempitérna fzecüla. Amen.

tjs : *ita fifii excufsórum

y,ill

4» Pulchra es.

P eátus vir ; qui implévit de-

almus 125.

fidérium fuum ex ipfis: * non

b

N converténdo Dóminus

confundétur, cum loquétur

jl

TU

captivitátem Sion , * fa&i

inimícis fuis in porta.

!

MU

fumus ficut confoláti.

Ória

IW&

IU

i

la

: Pab

Pfal-

|

clxiv/ :

Officium P« Marie in Adv.

J

M

j

Ü

Pfalmus 127.-

e

ignófce : ut , qui tibi placére

(

q» Eátiomnes, qui

timent

de á&tibus noftris non valé-

gl

m

Dóminum , * qui àmbu-

mus , Genitrícis Fílii tui Dó-

u

mini noftri interceffione fal-

(s

Jant in viis ejus.

árum

i

st

Labóres mánuum tu

vémur. Quitecum.

auia manducábis

* beàtus

OFFICIUM B. M

ARLUE

M

æD(W

in Adventu.

th Smüv

s , & bene tibi erit.

Ad Vefperas , Antiphona.

ag dl

U xor tua ficut vitisabün-

Miffus eft.cum rel. de i.aud.

hu f

dans, *in latéribus domus

tua.

t infrà.

cixvi.

Pfalmus

d

Fíli tui ficut novélla olivá-

ixit Dóminus.

cum relig.

,Rram

ex Officio parvoB.M. exlvi.

ifia.

xrum,"in circüitu menfze tua.

lfaig Ir.

nOrt

E cce [ic benedicétur ho-

Capitulum.

mo, *qui timet Dóminum.

Grediétur virga de ra-

gt

B enedicat tibi Dóminus ex

díce Jeffe , & flos de ra-

ii pun'fiu

díce ejus afcéndet. Et requic-

i Chrft

Sion: * & vídeas bona Jerü-

-falé ómnibus diébus vite tus.

fcet fuper eum Spíritus Dfii.

«s m

E tvídeas filios filiórum tuó-

». Deográtias.

fs

Hymnus, & y. ut füprà

$ invdni

rum , *pacem fuper Ifrael.

extra Adventum. cxlviii.

G lória Patri.

Aecom

"Aría Pulchraes & decóra,|Ad Maguificat , Antiphona;

VCl

filia Jerüfalem : terríbilis, ut

Spíritus fan&us in te defcén-

ml

det María, ne tímeas , habé-

t.t

caftrórum ácies ordinata.

Capitulum. Eccli.24.b |bisin ütero Fílium Deijllel.

:

FOW

N plateis ficut cinnamó-

KK vrie eléifon.

Chrifte

w

(

mum & bálfamum aroma | eléifon.

K yrieeléifon. -

Mret t

tizans odórem dedi: quafi|Y- Dóminusvobífcum.

Tttm (j

myrrla elé&a dedi fuavità-

X. Etcumfpiritu tuo.

iymm &

tem odóris.

rfatio,

Eüs , qui de beáte Ma-

f v

. Deo grátias.

Artreb

*. Poftpartum

Virgo ,in- | D

ríe Vírginis ütero ;

'trdus ]

violáta permansífti.

Verbum tuum, Angelo nun-

durg j

. Dei Génitrix intercéde

tiánte, carnem fufcípere vo-

luífti : prefta fupplícibus

Titfaf

pro nobis.

]

Ri

K yrie eléifon. C hrifte elé-

tuis : ut, qui veré eam Geni-

M

fon. X yrie eléifon.

trícem Dei crédimus ; ejus

y. Dóminus vobiífcum.

apud te interceffiónibus adju-

"us

vémür.

Per eümdem Chri-

Lt

w. Etcum fpíritu tuo.

r ii

ratio.

ftum Dfím noftrum. ». Amé.

BI Kï

Amulórum tuórum;qug-

Hege Oratio dicitur ad

EH

1 cones

"D

fumus, Dómine ? delí&tis emnes Horas , fed cun

clu-

Oüïcium B. M.in Adventu: :

clxv

efufione inte

Ti

b

a , fcilicet|[ Oratio. Deus, qui de beátee

cIxiv.

Per eümdem

ómimum no-|Muaríg. utfuprà.

lli tj

ftrum JefumChriftumFílium| — Ad Matutimum , Invitator.

tuum : Qui tecum.

&c.

| Hymnus, Afa,Pfalmi , & y.

0füoue

l.

T

Pro San&is ad Vef

ufque adLe&t. dicuntur ficut

Cl.

& Laudes tantüm , Anti

perïtj

.]

extra Adventum.

pre-

ll

n

Ecce Dóminus véniet ,

ter tertiam Afíam ii. NoG.,

omnes San&i ejus cum eo : &

oftpartum. — cujusloco di-

Ài

t

:lde &

lr

erit in dieilla lux magnasall. |

citur fequens Antiphona.

j

.Ecce apparébit Dóminus

Angelus

ómini , nuntiávit

i

uper nubem cándidam.

Maríg , & concépit de Spí-.

Q

». Et cum eo San&órum

ritu fan&to , allelüja.

*Lm

ii

millia.

Oratio.

Abfolutio.

Onfciéntias noftras

5

Récibus & méritis beátze

d du

quafumus Dómine, vi-

Maríe femper Vírginis ;

05 d

& ómnium Santtórum , per-

requé

fitándo purífica : ut véniens

ts Di

jefus Chriftus Fílius tuus

dücat nos Dóminusad regna

Dóminus nofter cum ómni-

coelórum.

9

Amen.

bus San&tis, parátam fibi in

3. Jube domne benedícere,

m

nobis invéniat manfionem.

Bíío, Nos cum prole pia be-

Ti

$

Qui tecum vivit.

nedícat Virgo María.

m

01;&

Ad Completorium, Pfalmi

*. Amen.

vt

& Hymnus ut fup. extra Ad-

LeG&io i.

Luc. 1r.€

i,

ventum. ex1viii.

Iffus eft Angelus Gà-

T

Capitulum«

lfaig 7. C

brielà Deo in civitàá-.

Qu

ce virgo concípiet , &

tem Galilzs ,cui nomen Nà-

dili

E

z

zareth,adV írginem defponsá-

páriet filium , & vocábi-

Ym

tur nomen ejus Emmánucl.

tam viro, cui nomen erat Jo-

QU

Butyrum & mel cómedet

feph,de domo David,& nomé

ut fciat reprobáàre malum ,

Vírginis María. Et ingreffus

ïzjæMaf'

Angelus ad éam dixit : Ave

& elígere bonum.

f&f )

y« Angelus Dómini nuntiá-

grátia plena:Dóminus tecum:

du

vit Maríz.

w Etconcépit

Benedí&ta tu in. muliéribus.

perev

de Spíritu fan&to.

Tu autem Dómine miferére

nobis.

Deo grátias.

) ïiciblþ'

Ad Nuncdimittis, Antüph.

E.

n

Spíritus fan&us in te defcén-

x. Miffus eft Gábriel Ange-

E fjf

det María, ne tímeas, habébis

lus ad Maríam V írginem de-

in ütero Fílium Dei , allel.

fponsátam Jofeph , nüntians

us

Chrifte

ei Verbum

& expave-

Val CE

Kyrie eléifon.

n*ll

L J

eleifon.

K yrie eléifon.

fcit Virgo de lümine: Ne.

i

vx. Dóminus vobíscum.

tímeas María : invenífti grá^

n

13

tiam

a

(^

cixvi

Ofüciüm B. M.in Advehtu.

LL ]

"h

tiam apud Dóminum: sFcce

Letio iii.

E

,

] x Ixitautem María ad Ans

p

concípies & párles , & vocá-

!

gt

bitur Altíffimi Filius.

gelum : Quómodo fiet

Dabit ei Dóminus Deus

iftud , quóniam virum non

T

T

jf

feá

em David patris ejus , &

cognófco ? Et refpóndens

r

xegnábit in domo Jacob in

Angelus , dixit ei

*

Spíritus

, D !

ezetérnum. Ecce.

fanétus fupervéniet inte. , &

2

"OE

3* Jube domne benedícere.

virtus Altíffimi obumbrábit

Biíío. Ipfa Virgo vírginum

tibi. Ideóque & quod nafcé.

h

ul

intercédat pro nobis ad Dó-

turexte Santtum , vocabí-

mb

minum , Amen.

tur Fílius Dei. Et ecce Elífa-

um

io i.

beth cognáta tua, &ipfa con-

TU

P

i

«

Use cüym audíffet, turbá.

cépit filium in fenectüte fua :

a eft in fermóne ejus, &

& hic menfis fextus . eft ii ,

Cf]flæräf

cogitábat , qualis effet ifta fa-

qua vocátur ftérilis: quia non

]utátio. Et ait Angelus ei: Ne

erit impofsíbile apud Deum

rigam

tímeas IMaría ; invenífti enim

omne verbum.

Dixit autem

grátiam apud Deum : ecce

María : Ecce ancílla Dómint,

; t

fiat mihi fecündüm verbum

concípies inütero , & páries

Qluta

filüum & vocábis

nomen

tuum. .Tuautem Dómine.

|

Sublins

ejus Jefum. Hic erit magnus,

€. Süfcipe verbum . Virgo

ite rl

& Fílius Altíffimt vocábitur ;

María , quod tibi à Dómino

Aintent

& dabit illi Dóminus Deus

per Angelum transmíffum

aBenitr

fedem Davidpatris ejus, &

Deum

eft: concípies, & páries

I

v d

regnábit in domo ]Jacob in

páriter & hóminem :

us

sctérnum , & regni ejus non

benedí&ta dicaris inter omnes

dtedlils

erit finis. Tu autem Dómine.

mulíeres, 3*« Páries quidem

d

w.Ave María, grátia ple-

filium, & virginitátis non pa-

idauos

n3: Dáminus tecum: * Spí.

tiéris detriméntum : efficiéris

!

Wtm daam

xitus fan&tus fupervéniet in

grávida,& eris mater iemper

Tf redin

te, & virtus Altíffimi obum-

intáCta.

Ut benedícta,

brábit tibi : quod enim ex te

lória Patri. Utbenedí&a.

tbf

TAl g

naícétur Sancttum , vocábi-

ADGLIA-U D.ES,;

Hte, d

tur Fílius Dei.

e

(uómo-

. .. & per Horas , Afía.

do fiet iftud, quónlam virum

Iffus eft Gábriel Ange-

"p

non cognófco ? Et refpóndens

Ius ad Maríam vírgi-

| th.iv;[a i

Angelus dixit ei, Spíritus.

nem defponsátam Jofeph.

k' k& Pdlc

yJube domne benedícere,

Pfalm.

Óóminus

T

b

regnávit,

dBWd

Bfo. Per Vírginem matrem

c.im réliqui$. r1g,

concédat

nobis

Dóminus

Aüa Ave María , grátia

Tsf

r

N

falütem,& pacem gAmen,

plena: Dóminus tecgum : Be-

ne

Ü

!t

cium. B. Maria in Adventu.

.elxvii

hma

nedí&a tu in muliéribusa]lel. | ; yrie eléifon.

rifte

OT.

Af, Ne tímeas María: in-

eléifon.

.K yrie eléifon.'

ln

venífti grátiam-apud Dómi-

?

y. Dóminus vobífcum.

i

num: eccé concípies & pá-

o

o

ries filium , allelüja.

Eus, quirägæeätæ Mai.

Affa., Dabit ei Dóminus fe-

D

?

Tip,

ríe Virginis ütero

|

if

1

dem David pátris ejus , &

Verbum tuum , Angelo nun-

LOI

regnäbit in e&térnum.

tiánte , carnem fufcípere vo-

(

Afia, Ecce ancílla Dómini. ,

3 N0

fiat mihi fecüándüm

luífti : prefta- fupplícibus

l

!

T

verb"gm

tuis : ut , qui veré eam Geni-

3cce'[mï,

tuum.

trícem Dei crédimus : ejus

Hl

!

à Ca itu1umv

Ifaiæ I 1;

um

apud te interceffiónibus adju-

redictur virga de radí-

vémur.Per eámdemChriftum

a

E

ce Jeffe , & flos de radí-

Dóminüínoftrum. s. Amen,

Quan

] [

ee ejus afcendet. Et requié-

Pro San&is , Antiphona.

;

L AULUT

fcet fupereum Spíritus Dó-

cce Dóminus veniet, &

mini.

omnes San&iejus cum eo:

Vomi,

velr

Hymnu

& erit in dieilla lux magna ,

Gloriófa Vírginum ,

allelüja. y, Ecce apparébit

J

J Sublímis inter sídera;

in li

Dfis fuper nubem cándidam.

] deim;

Quite creávit párvulum

». Et cum €o San&ttórum

r

Lactàánte nutris übere.

millia.

Oratio.

tinfum

uod Heva triftis ábftulit ,

T

u

Onfciéntias

noftras : ,

:iesDenmï

l

reddis almo gérmine :

^ quafumus Dómine , vi-

|

Intrent ut aftra flébiles ,

fitando purífica: ut véniens

Vontln

Coeli recládis cárdines.

Jefus Chriftus Fílius tuus

g

"n

'TuRegis alti jánua ,

Dóminus nofter cum ómni-

A HDQ?

Etaula lucis fülgida :

bus San&is , parátam fibi in

vt

nobis

invéniat manfiónem.

Vitam datam per Vízginem ,

»

g

Gentes redémpte plàudite.

Qui tecum vivit.

e€

efu ; tibi fit glória ,

Ad Horas ; Hymni & Pfa-

;

d.

Ó

ui natus es de Vírgine,

midicuntur ficut extra Ad-

E5

Cum Patre , & almo Spfritu,

ventum.

clviii.

f

Infempitérna fecula. Amen.| Ad Primam,Afta. Miffus eft.

d Mf

Benedícta tu in muliéribus.

Capitulum.

Ifaig-7. c

Y

s. Et Mbenedi&dus fru&tus

ce virgo concipiet , &

o

ventris tui.

E

páriet filium , & vocábi-

f(

r

AdBene didus , Antiphona|tur nomen ejus Emmánuel.

Spíritus fan&us 1n te defcén-| Butyrum. & . mel. cómedet

(fji

det María, ne tímeas,habébis|ut íciat reprobáre malum ,

Q

in ütero Filium Dei, allel.

& elígere bonum.

l 4

*Di-

(

cixviii. — Officium B. M. poft üativitatem;.

j

l

, Dignáre me laüdáre te- ,| Ad Noná Afía. E

cce ancilla.-a !

d

g

irgo fa eráta. s.

Da mihi | Dómini. C

itul. Ifaiee, 7. 6

D

virtütem contra ; hoftes tuos.

Cce vir

i

0 concfpiet , &

j

K yrie eléifon, Chrifte eléi-

A párietfilium , & vocábi-

On.«

tur nomen ejus Emmánuel.

)

,f lt

Kyrie eléifon,

W Peget

i

y', Dóminus vobíscum.

Butyrum & mel cómedet ,

quamtus

w. Et cum fpíritu tuo.

ut fcjat reprobáre malum, &

GC :atio, . Deus, qui de beá-

elígere bonum.

M

«

,a

du

te Maríg. cIxvii,-

| 9. Angelus Dómini nuntiá-

us

M Yaf

Ad Teitiam ,. Antip

vit María.

concépit

r

Ave María,

hqna.

de Sptritu fan

g(,). Et

QUD WS

itulum.

yrie eléifon. Chrifte eldi-

ii

d

If&iæ L.

i

l

d

rediétur virga de radí-

fon,

Kyrie eléifon.

A-4ce Jeffe , & flos de radíce

3. Dóminus vobif(cum.

li

j

ejus afcéndit. Ftrequiéfcet

x., Etcum fpíritu tuo.

r m

ui. cIxvii.

,Jartom

fuper eum

íritus Dómini.

Oratio. Deus ,

y. Diffüfa

l:

grátia in lábiis

POST NATIVITATEM

ijgpem

tuis. X«

Proptéreà bene-

ufque ad Purificationem in-

«s

g p

dixit te Deus in etérnum,

clufive, Offic. B. M. dicitur

Kyriecléifon. Chrifte eléi-

utíuprà cxtra Adventnm ,

qmem.

fon.

" Ryrie eléifon.

Te cléltn

y. Dóminus vobí(cum.

exïäis hif $ guä fï)quänu:w

i& d

x Et cum Spíritu tuo.

& per Horas , Afía,

Démmus Y

OQratio. Deus , qui de beá-

Adihirábile

commér-

lrum f

tz:: María. clxvii.

cium ! Creátor géneris

t

. Ad Sextam , Antiphona,

humáni , animátum corpus

Dusgil

Ne tímeas María,

fumens , de Vírgine - nafci

|

beite |

Capitulum.

LUC) Ie d

dignátus eft : & procédens

tfenmd

r

Abitilli Dóminus Deus

homo fine sémine , largítus

'emijra

fedem David patris ejus;

eft nobis fuam Deitátem.

alins,

& regnábit in domo Jacob in

Pfafmus, Dóminus regnávit.

Mltercédt

etérnum , & regni ejus non

curüi reliquis, 18.

erit finis.

m m

Aüa,. Quando natus es inef-

Al

Wefufei

Yy'Benedi&ta tu in muliéribus,

fabíliter ex Vírgine,tune im-.

" hr

&.Et benedittus fru&us ven- | plétae funt Seriptüre : ficut

tris tui.

'Mïl.p/

làvia in vellus defcendifti;ut

AT

1

Kyrie eléifon,

Chrifte éli- | falvum fáceres genus humá-:

9 A

on.

Kyrie eléifon.

num:te IlaudámusDeus nofter.

y', Dóminus vobíscum.

"Ut

Aífía. Rubum, quem víde-

IT

*. Et cum fpíritu tuo.

rat Móyfes incombüftum ,

V.

lt

Oratió. Deus , qui. cIxvii,

confervàtam agnóvimus tu-

am

s"ïmlmp

10

"ll

li

thdum B. M.

poft Nativitatem.

clxix

A

am laudàbilem virginitàtem

Dómino , & exultáte jufti.

ül'e

Dei Génitrix intercéde

pro

5 Et gloriámi

n

i

nobis.

G corde,

Jrauo.

ni omnes re—-

Wt

Affa, Germinávit radix

| ]ef-

lii -

Rótege Dómine pópu.

fe, orta eft ftellaex Jacob ,

p

lum tuum , & Apoftoló-

(bl

Virgo péperit Salvátórem ;

rum tuórum Petri & Pauli ;

1

te laudamus Deus nofter.

&aliórum Apoftolórum pa-

Afíg, Ecce María génuit no-

trocínio confidéntem, perpé-

u

bis Salvatórem,quem Joánnes

tua defenfióne consérva.

T

videns exclamávit, dicens':

MInes San&ái tui , quze-

Ecce, Agnus Dei, ecce, qui

Ó

w

fumus Dómine , nos

ln

tollit peccáta mundij; allel.

ubíque ádjuvent, ut , dum

Ad BenediQus , Ántiphons. eórum mérita recólimus ,

l

Mirábile myftérium declará-

patrocínia fentiámus : & pa-

tur hódie: innovántur natü-

cem tuam noftris concéde

Ill

"

re ,bDeushomo fa&us eft : id

tempóribus , & ab Eccléfia

M

quod fuit permánfit, & quod

tua cun&tam repélle nequí-

m

non erat , afsümpfit, non com-

tlam:iter ,aCtus , & volun-

d

mixtiónem paffíus, neque di-

tátes noftras , & . ómnium

1l

vifiónem.

famulórum tuórum , in falü.

IUf

Chrifte

Kyrie eléifon.

tis tuze profperitáte difpó.

15

eléifon.

yrie eléifon.

ne: benefa&tóribus noftris

i

y. Dóminus vobí(cum.

fempitérna bóna retríbue ; &

ómnibus fidélibus defün&tis

Wt r

&: Et cum fpíritu tuo.

MTO

jratios

réquiem zetérnam concéde

Eus;qui falütis zetérna ,

Per Dóminum.

^

*

U

D

v

1S.

xmw

beáte MMaríe virgini-

Reliquum Officium in ali

:

uit

táte foecunda, humáno géneri

Horis, ut fupra extra Ad-

j

VAf

premia prettitfti :

tribue

ventum.

clviii.

".

jl

quafumnus , ut ipfam pro no-

Ad Vefperas , Antiphona

U.Wlt-

bis intercédere fentiámus ,

O admirábile commércium !

per quam merüimus au&tó-

ut fuprain Laudibus Pfaliii

eonfueti de B. Virg.

w

rem vit& fufcípere Dóminum

CXIVig

(f

noftrum Jefum Chriftum Ft-

Ád Magnificat,& ad Nune

liumtuum.

Ws Amen.

f

dimittis, Afía. Magnum here-

le

Et dicitur ad omnes Ho-| ditátis myftérium : templum

r35, X inels additur ,

ui | Dei fa&tus eft üterus nefcién-

M

n

lt

tecum vivit & regnat

&e|tis virum : non eft pollütus

] Wi

Deinde pro Santus ,. Afiajex ea carnem afsümens: om-

San&ti Dei omnesintercédere |nes Gentes vénient dicéntes

l

j

dignémini pronoftraomniüm. | Glória tibi Dómine.

*

que falüte.

V. Letámini in

U5

Ti

gqe

;

l

j

li

OF

UM

J

gT

j

EFUNCTORUM

"

Ti

citut extra tempus P.

4

nus: *humlhatus fum . &.

b

m

DI

liberávit me.

GT

fchale prima eujusqu

Qf

menfis die ; non impedit

ä

Convertere amma mea in ré-

AU

Fefto nove

Le&mnum qu1em tuam :

* quia Dóminus

j

M

alioquin alia. equentl die ü- benefécit tibi.

J

f

!

"l

militer non impedita.In Adv.

ia erfpuit ánimam meam

vt

W

Fer. li.

'morte : * óculos meos à lá-

autem & Quadrag.

imur

cu;ushbetHebd ilmlhter non

crymis , pedes meos à lapfu.

j d

jit

placébo Dómino

in regióne

1mped1ta preterquam in mà-

vivorum.

vccmdümu

jori Hebd. In Choro dicitur

i qu

oft Ofic. diei ; id eft, Vefp.

In fine. omnium falmor.

dicituy,

quiem æternam

jgus o

Ls

óft Vefp. & Miatut, poft

ona eis

ómine.

qnittün

Laudes diei , rifi alia fit con-

] dmem

fuetudo Ecclefiarum extra

Et lux perpétua * Iüceat eis.

Plavebo Dóminoin re-

em (iem f

Chorum veró pro opportuni-

ielum p

/'tate temporls.

mone vivórüm. - Affa,

Hei

fo ut

Cl-

mmm al

Ad Vefperas

gl

Place

mihi Dómine. :p(almus II9e

D Dóminum, cum tribii-

lt al

pitur ab Ana

ao

làrer , clamàvi: * & ex-

Ilem . quomam exáudiet

audivit me.

m of

D

Dommus ". Vocem Ora-

imn, 6

pómine líbera ánimam me-

tloms meza.

am à lábiis iniquis , * & à lin-

locay

uia inclinávit aurem fuam

gua dolófa.

edum,

si

l

jhi ; * & in dlebus meis in-

