
L édio fan&i Evangeélii fe-

N

fo mundo tanta fidélium

itid

cündüm Marcüm.

meffis exürgeret , fi de manu

àull

Le&tio vii.

Cap. 16.c

Dómini fuper rationálem ter-

"

N illo témpore: Dixit Jefus

ram illa elé&ta grana pradi-

p

J difcípulis fuis : Eüntes in

cántium non veniffent.

Sés

Iri

H

mundum univérfum , pradi-

quitur:Qui crédiderit & bap-

ad J

cáte Evangélium o mni crea-

tizátus füerit, falvus erit;qui

feplï](ü

türs. Et réliqua.

veró non credíderit, condem-

iib

Homilía S. Gregórii Papz.

nábitur.

Fortáffe unusquís-

LÀ

Homil. 29.1nEv

ang. poft init,

que apud femetípfum di-

Oteft omn

is

creatürze

cat : Ego jam crédidi , fal-

"i

, nómine omnis nátio Gén-

vus ero. V erum dicit,fi fi-

?

[]

.

Ff

dcm

^2

N

450

* ueta Decembris.7*4-

enim,quod Paulus dicit : Lin-

j

dem opéribus tenet. Vera

?

étenim fides eft , que in hoc,

gus in fignum funt, non fide-

l

quod.verbis dicit, móribus

libus , fed infidélibus.

Hinc eft

N

non contradicit.

'ye Deum laudámus. 17

y

enim , quod de quibüsdam

Ín Laud. fit comm. Feriz.

(f

falüs fidélibus Paulus dicit :

Vefperg à Capitulo de fe-

ui confiténtur fe nóffe De-

quenti cum commemorat. S.

j

um , factis autem negant.

Francifci Xav Ferie,& S.

irg

:|

(

.Sint lumbi veftri prg-

Barbare V

]on

cín&i, & lucérne ardéntes

DIE IV. D

É

CÉMBRIS.

in mánibus veftris :

* Et

In fefto S..Petri Chryfologi

vos fimiles homínibus expe-

Epifc. & Conf. Duplex.

Gántibus dóminum fuum,

Omnia de Communi Con-

lr

fefforis Pontificis.

e

quando revertátur à nüptiis.

a

-.", Vigiláte ergo , quia ne-

In Hvmn.

e Conféffor ;

! pelt

ífcítis ; qua hora Dóminus

dicitur :Méruit fuprémos.

fiug

Et vos.

vefter ventürus fit.

Ad Magnificat i

utrisque

; MO

trl. Etvos.

Vefp. Aiia. O

Doxät

or ópti-

, fito

,q;göria Pa

ime.

O

L]

Leé&iioix.

b

rälgüm Petrum

j m

gna autem eos , qui crc-

Eus,qui

ld

S

itári funt , .hac fequén.

A JChrysólogum , Do&Gó-

i

tur : Innómine meo daemónia

rem egrégium , divínitüs

pri

ejícient , linguis loquéntur

pramonftrátum , ad regén-

d

dam , & inftruéndam Ecclé-

novis , ferpéntes tollent , & fi

lr

mortíferum quid bíberint,

fiam tuam éligi voluífti : prae-

Vr

non eis nocébit : fuper eegros

fta quafumus , ut quem Do-

st

&órem vita habüimus in ter-

manus impónent , & bené

TuT

habébunt.

Numquídnam ,

ris,intercefsórem habére me-

reámur in coelis.

Per Dómi-

k

fratres mei., quia ifta figna

num noftrum.

1 Tise

non fácitis, mínimé créditis ?

| o

Sed haec necefsária in exór-

Deinde fit commemoratio

)r,

ij

Ut

ï

dio Eccléfize fuergnt.

fan£ti Francifci Xaverii.

li

enim ad fidem créfceret mul

Afía. Hic vir defpíciens

titüdo credéntium , miráculis

mundum , & terréna , triüm-

Apöüw

TA

füerat nutriénda..

Quia &

phans , divitias coelo cóndidit

;?

nos cüm arbüfta plantámus,

ore , manu.

li j

| Dóminus

lab

tám4iu eis aquam infündi-

y'. Juftum dedüxit

X

mus, quoüsque ca in terra

per viasreétas. s. Etoftén-

ditilli regnum Dei.

j ,

jam coaluíffe videámus : &

Vr

fi femel radícem fixerint , ir-

Oratio. [Eus , qui Indi-

W,

Hinc 'eft

rigäþio, cefsäbitf

Pofteà.

| wgnc

z

tTt

Fefta becembrisy Al

Í

hii

Pofteä dä Feria&

denique

Deo preelé£&tum : 'p*ropte'reyätï

de S. Barbara, Virg. & Mart.,

tejétto illo , quem ipfi offe-

l^

Afía.

eni fpbü PU

rébant , hunc folum , anno

y. Spécie tua,

'ejs

Chrifti, quadringentéfimo tri-

de fe

Oratio. D eus , qui inter cé-

£éfimo tértio, illi Metropo-

tera. de.Cói Virg. lxxxix.

htàáne praefecit

Ecclefi&.

I $,

A

$

;in primo No&turno , Le-

(Quod cüm legati. Ravenna-

LL

&&ones de Communi Confeff.

ténfes sgré ferrent, audita

M

vifióne divins voluntáti li-

Inu.No&urno. Le&ioiv.

bénter acquiefcéntes, novum

Til

trus , qui 0

áuream

79

Archiepífcopumi máxima cü

i

C

X ejus eloquéntiam Clirysó-

reveréntia fufcepérunt.

logi cognomen .adéptus eft,

&. Invéni Dávid fervum me-

Foro Cornélii in /Emília ho-

fïbf;

um ,óleo fantto meo unxi

M

néftis paréntibus tiatus , à pri-

ceum: ? Mlanus ernii mea

ia eetáte ánimum ad Religió-

auxiliábitur ei.

QUE

nem adjíciens , Cornélio Ro-

y. Nihil

qu

proficiet inimíctüs iü eo ,&

fnáno tunc ejüsdem urbis

filius iniquitátis non tiocébit

CorneliénfisEpífcopo óperam

ei. Manus

q

Qu

Le&io v.

]o

(

dedit : à quo étiam fciéntia

. Etrus fgitur, licét invítus

Jih

lU

& vita& fanétitáte cum brevi

ij Archiprafulem confes

profecíffet , Diáconus creátus

u

crátus Ravénnam dedücitur

Jv

"d

eft. Póftmodum cóntigit , ut

ubi à Valentiniáno Imperató-

Ravennátes ob mortem Ar-

pre

re,& à Galla Placídia ejus ma-

»Do

chípraefulis fui álium( ut nio-

tré , ac ab univérfo pópuló

riserat , ) ab eis elét&tum Ro-

máxima lztítia excéptus eft.

nl

mam ad S. Sixtum Papam

(s

Et ille ab eis id unum pétere

értium pro confirmatióne

dixit; ut, quando tantüm ónes

I

míserint unà cum legátis fuis,

ris pro ipsórum falüte fubire

& cum prazdíttoCornélio,qui

non récüsávit , ftudérent ipfi

Vr

eümdem Levítam fecum per-

mónitis fuis obteriperáre, di-

düxit. Interim fanttus Petrus

Jels

vinísque praecéptis non obsí-

Apóftolus, & Martyr Apolli-

fterc.

Duórüm San&óruiü

ufd

nàris fummo Pontífici in fom

d

tuné ibi defunétórum córpo-

nis apparuérunt, meditmque

ra ; óptimis unguéntis condita

habérites hunc. jávenem juf-

fepelívit, Barbatiáni videli-

i.

Säruqt, ut illum , & noii áli-

ofml

cet Présbyteri ; & Germáni

um;in Archiepífcopum Ra-

Aütifiodorénfis

Epífcopi ,

véiria creáret.

Hinc Pónti-

jj

cujus étiam cucüllam & cili-

fex , mox ut vidit Petrum,

ciuin fibi. vendicávit in ha-

tognóvit eum à Déómino

redltatc In«

Projéttum &

4

Ff

Mar-

2

Fefta Decembris. 7f «

J

Marcellínum in Epifcopos

runt , utpó

fteà ipfe grátias

f

i

ordinávit.

In Claffe fontem

ágeret Deo , quód inIucrum

amóris vérterit damnum ejüs-

ff

extrüxit magnitüdinis vere

dern fermónis.

admirábilis, & templa qua-

Cüm tandem

pïf

annos círciter decem & o&to ,

|

1i

dam magnífica &dificávit tum

lr

beáto Andréz Apóftolo ,tum

eam Eecléfiam fanctíffime re-

Aliis Sanétis.

Ludos ab ho-

xiffet , labórum fuórum fi-

[

lj

mínibus perfonátis cum vá-

nem adéffe divínitus prazenóf-

cens , in pátriam fe cóntulit ,

Y

riis faltatiónibus Caléndis Ja-

m

nuàrii fieri sólitos concióne

ubi fan&ti Caffiáni templum

cohíbuit acérrima ; ubi inter

ingreffus , magnum diadéma

füt

px

ália illud precláre dixit: Qui

áureum , gemmis diftíntdtum

pretiosíffimis ófferens, fuper

12

jocári voluerit cum diábolo ,

]l

non póterit gaudére

cum

altáre majus pófuit , nec non

Chriíto.. Juffu fan&i Leó-

áureum cratérem,& paténam

fat

Aff

nis Pape primi feripfit pófteà

argénteam , quam tum rábidi

ad Chalcedonénfe Concílium

canis morfus , tum febres fa-

4

(

Ài

advérsüs herefim Futyché-

náre fepiüs expértum eft ,

tis.

aquainde demíffa. Ex tunc

m.

Refpóndit pratéreà ad

)u

Eütychenipfum & ália Epí-

Ravennátes , qui eümdem fe-

cüti füerant , dimífit, ádmo-

j

ftola , que eidem Concílio in

novis editiónibus prefixa , &

nens , ut in eligéndo óptimo

paftóre invigilárent atténté.

|

in Annáles Ecclefläüicqs re-

?

láta fuit.

Mox Deum humfíliter precá-

L

Pófui adjutórium fuper

tus , & fantdium Caffiánum

J

ld

[j

poténtem , & exaltávi elé-

Patrónum , ut benigné áni-

li

mam ejus excíperet , tértio

?i

&um de plebe mea: * Manus

enim mea auxiliábitur ei.

nonas Decémbris plácidé ex

otf

hac vita migrávit, anno Dó-

1 F;.'n

, Invéni David fervum me-

um, óleo fant&io meo unxi

mini círciter quadringentéfi-

eum. Manus.

LeGQio vi.

mo quinquagéfimo. Sacrum

lj

Um püblicé fermónes

illíus corpus commüni totíus

)

D

civitátis fletu, ac pietáte,pro-

|

AUR

haberet ad pópulum ,

áàdeó véhemens erat in di-

pé corpus ejásdem fan&tiCaf-

l

fiàni honoríficé cónditum, no-

;

]i

céndo , ut pr& nímio ardóre

vox illi intérdum defécerit :

ftris étiam tempóribus reli-

h

giósé cólitur

cujus tamen

|

ficut cóntigit in concióne

mulíeris Hemorrhoíffz. Un-

bráchium auro & gemmis or-

EUg

de Ravennátes commóti , tot

nátum , Ravénnam delátum

41

lh

lácrymis , clamóribus , &

in Urftána zede venerátur.

i

m

'oratiönibus locum replevé-

m. líteeft, qui ante Deum

magnas

^

get-

Fefta Decembris, TR

j

P

frii

um

magnas virtütes operátus eft, | y.. Juftum dedüxit Dóminus

& omnis terra dotirína ejus | per vias reCtas.

Tj

repléta eft: * Ipfeintercédat

g. Et ofténdit

tdn

Dei.

: illi regnum

pro peccátis óinnium populó-

| Olüo)

rum.

y^» Ifteeft, qui con-

Oratio, Entercéffio nos.

ne(e

témpfit vitam mundi , & per-

DIE VI. DECEMBRIS.

m f.

$0

vénit ad coeléftia regna. Ipfe.

In fefto S. Nicolai Fpifco

p&

Glória Patri.

fe.

Confefforis. Dupl.

Iuit,

In tertio IN

d

urno , Ho-4 *

"Oratio.

D

lum

F

miliain Evangel. Vos eftis

Eus , qui beátum Nico-

alterra.

ut in Communi

làum Pontíficem innü-

nium

Dottorum. Ixviii.

meris decoráfti . miráculis :

fipt

C T0f

».vii. In médio Eccléfiz. | tríbue , quefumus ; ut ejus

In Laudibus fit commemo- méritis & précibus, à gehén-

'énam

vatio Ferie , & S. Barbare j na incéndiis liberémur. Per

ibid

Dóminum.

&f

Afia. Símile eft regnum.

v. Diffüfa eft grátia.

Deinde fit comm&m.Feriæ,

d

Oratio. Deus , qui inter ce-

quiv

tera. de Communi Vire,

[

In primo No&urnolegun-

X

tur Lecüones de Scriptura ,

jf

DIE V. DECEMBRIS.

qua occurrunt per ordinem

Aim

S. Sabbs Abbatis Comme4J

in Officio de Tempore.

moratio,

(ptinm

In i, No&urno. Le&io iv.

,ttöntg.

In Vefperis ,. Antiphona,

Icolàum , iltüftri loco

p

Similábo eum viro fapiénti ,

Pátare in Lycia natum ,

frmur

quizdificávit domum fuam

pareéntes à Deo précibus im--

n d

fupra petram.

petrárunt.

Cujus viri sán-

, t

y., Amáviteum Dóminus, &

ctitas quanta futüra effet,jam

qiled

ornávit eum.

ab

incunábulis — appáruit.

n D

, Stolam glórie induit eum.

Nam infans , cüm réliquos.

gen[e'ü

Oratio,

dies lac nutrícis frequens sü-

cru

Ntercéffio nos , quzefumus

I

geret,quarta & fexta Féria

totlus

Dómine, beáti Sabbz Ab-

lemel duntáxat , ídque vé-

epro-

bátis comméndet: ut , quod

fperi fugébat : quam jejónii

dC

noftris méritis non valémus ,

confuetüdinem

in réliqua

f

ejus patrocínio affequámur.

vita femper ténuit.

Ado-

p

Per Dóminum.

léfcens paréntibus orbátus,

d

in Laudibus , Antiphona:

facultátes fuas paupéribus

Ti]a

Euge fervebone , & fidélis ,

diftribuit. Cujus illud insí-

jium

quia in pauca fuifti fidélis,(u-

ene eft Chriftiáng benignita-

pra multa te conftítuam , in-

if

tis exémplum ; quód cüm

pan

tra in gáudium Dómini tui.

ejus civis egens tres filias

pts

jam

gnaS

Fefta Decembris Ó.

qe

iam— nübiles in matrimónio

rent , qui poftridie mane pri-

collocáre non poffet , earüm-

mus in Eccléfiam ingrederé-

I

que pudicítiam proftitüere

tur , Nicolàus nómine. Qua

piï

obfervatióne adhíbita, in Ec-

] (',UB

cogitáret: re cógnita , Nico-

B.

Jáus no&uper fenéftram tan-

cléfie jànua deprehénfus eft

tüm pecünia in ejus domum

Nicolàus , & fummo óm-

(

injécit, quantum uníus vírgi-

nium consénfuMyra Epífco-

nis doti fatis effet : quod cüm

pus creátur. — In Epiícopá-

nüï

tu caftitátem , quam femper

p

iterüm & tértio fecíffet, tres

illa vírgines honéftis viris in

colüerat , gravitátem , ora-

feti

tiónis affiduitàtem , vigílias ,

jr!

matrimónium datz funt.

fQor

&.Invéni David fervum

abftinéntiam , liberalitàátem

& hofpitalitátem , in adhor-

Qu

;ieum, óleo fan&to meo unxi

u

eum: * Manus enim mea au-

tándo manfuetüdinem , in re-

prehendändo

feveritàátem

ARl

xiliábitur ei. Y^ Nihilpro-

Tl

ficiet inimícus im 60 ,

perpétuo adhíbuit.

Jn

filius iniquitátis non nocebit

w. Pófui adjutórium fuper

nf

A

n

d

€i. IManus.

lll.tirfïïticï) V

poténtem , & exaltávi elé-

Um veró fe totum Deo

QGumdeplebe mea: * Ma-

*pat |

1

nus enim mea auxiliàbitur ei.

W dedíffet , in Paleftínam

püsï

rofé&us eft, ut loca fanécta

y^. Invéni David fervum me-

f

um , óleo fan&io meo unxi

t

viferet, & prafens venera.

M

yétur. Quain peregrinatió-

eum. Manus.

Le&io vi

í

duis & órphanis pecü-

ne navem conícéndens feréno

fj

coelo & tranquillo mari , hor-

. nia, consílio , ópera non

du

défuit ; oppréffos ádeó fuble-

i

ríbilem. nautis tempeftátem

predíxit : móxque ortam ,

vávit,ut étiam tres Tribü-

u

nos per calümniam à Conftan-

W

eüm effent oranes in fum-

mo perículo , orans mirabfli-

tíno Augüfto condemnátos ,

ter fedávit.

Unde cüm do-

qui fe propter famam ejus mi-

]i

Áf

3num revérfus fingulàáris fan-

raculórur oratiónibus longif-

li

&irátis ómnibus documénta

fime absénti commendarant ,

Ui

adhuc vivens , cüm Impera-

prgbéret , Dei admónitu

Myram , que Lycise Metró-

tóri , mináciter eum terréns,

H

ln ïä

polis erat, venit, quo tém-

apparuíffet,liberáverit, Cuüm

pore ejus urbis Epífcopo

veró contra edít&tum Diocle-

tiáni & Maximiáni Chriftia-

j

mórtua , provinciáles Epí-

fcopi de fuccefsóre deligén-

na fidei veritáté Myr&pre-

do confultábant.

Itaque in

dicáret, ab imperatórum fa-

LIF

Tor

ea deliberatióne divínitüs ad-

telltibus comprehénfus , &

i

móniü funt, uteum elíge-

longíffimé abdü&us , in cár»

ceerem

GE

p

Fefta Decembris. 7

4

! jti

cerem conjeéGtus eft ; ubi fuit

DI

VII, DECEMBI

D

us

[riyt

usque ad Conftantinum Im- [In fefto S. Ambrofü Ep

1

f

Copi

- D

Confeff. & Eccl. Do&to-

Ini

peratórem , cujus juffu ex

cuftódia eréptus , Myram

T1S

Duplex.

ll d

rédiit.

Mox ad Nicenum

Lx

n Hymn. I fte Conféffor.

lom

1Citur :

Concílium fe cóntulit : ubi

Méruit

uprémos,

Wfco,

cum trecéntis illis decem & [A4 Magnificat , A

ntrpiiona.

[copa

o€to Pátribus Ariánam here-

O Do&tor óptime, Eccléfie

Myit

fim condemnávit.

Inde re-

fan&iz lumen;beáte Ambroófi,

Y .

vérfus ad Epifcopátum , non

divíng legis amátor, deprecá-

fj

i

ita

Pi

multà poft , inftánte

re pro(vnobä

Fílium Dei.

UP

morte , fufpíciens in coelum,

ratio.

adior

cüm Angelos fibi occurréntes

Eus, qui pópulo tuo

T

D

:

intuerétur , illo Pfalmo pro-

etérnae falütis beátum

Látem

nuntiáto : In te Dómine fpe-

Ambrófium miníftrum tri-

rávi,usque ad eum locum,

buifti : praefta, quaefumus ; ut

füper

in manus tuas comméndo fpí-

quem Do&órem vite habüi-

-

ritum meum , in coeléftem

mus in terris , intercefsórem

Ma-

habére mereámur in coelis.

jhrel

pátriam migrávit. Ejus cor-

pus Bárium in Apülia trans-

óminum.

[HNÀ

látumyibídem fumma celebri-

Peöe?

r

1de fit commemor. S.

) UX

táte ac veneratióne cólitur.

Nicolai , nifi transferatur.

jo v

*v lfte efít, qui ante Deum Afià. Amávit eum Dómi-

s

magnas virtütes operátus eft,

nus , & ornávit eum , ftolam

era i

& omnis terra, dotirína ejus

glórig índuit eum , & ad por-

Q fuble'

repléta eft :

Ipfe inter-

tas paradífi coronávit eum.-

7

Tribi

cédat pro peccátis ómnium [*

* Juftum dedüxit Dóminus

MO

pulórum.

pervias rectas. 5** Etoftén-

emnit

y

Ifte eft , qui contempfit

i

tilir

num Dei.

vitam mundi , & pervénit ad

Ó

ratio.

eus

ui beátum

| erS mi.'

ut

lu

fa.

j[ongi

léftia regna.

fe.

u

À

453-

däfäüt ]

? lória Patri.

Tk

e

intercé-

"Bo

a

d

e Feria.

C

AUIS«

Ad Matutinum , & alias

p

df Eho. ER

octurno , Homilia [Horas , omnia de Communt

erráty

" C

in Evangelium. Hgg

é- |Confefforis Pontificis.

l

utin Communi

[oj

E

In primo No&urno

;l)i: e-

Iu

EE

Pontificis.

&iones. F

L

D

Cl

er

I

I

Veípere à Capitulo delCommuni

i

d-

ont

1

?c, ljdiie. E

u

S. Ambrofio , cum comme-

Inii NoGurno. Le&ioiv.

OU

anfün i

moratione $. Nicolai ,

7

Mbrófius EpifcopusMe.

Feria.

TAE

!

gt

diolanénfis, Ambröfïxi ci-

V1S

GC[Cm

Ff4

!

F&fi;a Decembris 7

$

D

vis Románi filius , patre Gál |cifcénti quaü.'v divinans díxe-

lize Pezefétto natus eft. In hu-

at: Vade,age,non ut judex.

u

lj

jus infántis oreexámen apum

fed ut Epí(copus.

Itaque

contediffe dícitur

quie res

cum ad pópuli defidérium

)

divínam viri

eloquéntiam

Imperatóris volüntas accéde-

I

raemonftrábat.

Romas li-

rot,

Ambrófius baptizátus

Cerat enim catechümenus )

berálibus difciplínis erudítus

S

!

eft. Poítà Probo Praefétto ,

Sacrísque initiatus,ac fervátis

ómnibus ex inftitütoEccléfize

pl

ligürie & /Emiílie prepó-

u

fitus : unde pófteà ejüsdem

Ordinum grádibus, octávo

Probi juffu cum poteftáte

die, qui fuit séptimo Idus

bu

qie

Mediolánum venit: ubi mór-

Decémbris , Epifcopàle onus

tuo Auxéntio Ariáno É pífco-

fufcépit. Fattus Epifcopus,

Eu

l

o, pópulus de fuccefsóre

Cathólicam fidem & difcipli-

deligéndo diffidébat. Quare

nam Ecclefiáfticam acérrime

ter

f

n

Ambrófius pro officii fui mü-

deféndit : multósque Ariàá-

nere Eccléfiam ingréffus , ut

nos, & álios heréticos ad fi-

hi

il

commótam feditiónem fedá-

dei veritátem convértit,

Wmn

Ti

yet ; cum multa de quiete

quibus clariffimum Eccléfize

* fY

lumen fanttum Auguftínum

j

& tranquillitáte Reipüblice

reclàáré dixíffet , derepénte

Jefu Chrifto péperit.

]is

Ee Pófui adjutórium fuper

tUf

püero Ambrófium F pífcopü

exclamánte , univérfi pópuli

poténtem , & exaltávi ele-

$f

vox erüpit , Ambrófium Epí.

etum de plebe mea: * Ma-

W

nus enim meaauxiliabitur ei.

fÍcopum depofcéntis.

1

€$., Invén David fervum

y* Invéni

David fervum

u

meum , óleo fan&to meo unxi

meum , oleo fantto meo upxi

j

K

cum :

Manus enim mea

eurm.

Manus. LeGio vi.

!'yn

Nihi

auxiliábitur ei. Y^

Ratiàno Imperatóre oc-

l]

proficiet inimícusineo , &

G

cífo, ad Máximum e-

//

filius iniquitátis non. nocébit

jus interfe&tórem , legátus

n

ei. Manus.

€CCu0 V.

íterum profé&tus eft : eóque

E

Ecusánte illo , & eórum

l

poeniténtiam ágere recusán-

|U]

précibus refifténte, ar-

te , feab ejus communióne

dt

femóvit.

'Theodófium lm-

denspópuli ftüdium ad Va

lentiniàánum Imperatórem de

peratórem , propter czdem

làtum eft : cui gratíffinum

"Fheffaloníce fattam,;ingréffu

[

fuit , à fe delé&tos jüdicesad

Eeccléfi& | prohíbuit.

Cul ,

:

qe

facerdótium poftulàri. Fuit

cum ille David quoque Re-

id éiiam Probo prefé&to ju-

gem adülterum , & homicí-

Q

ceündum,qui Ambrófio profi-

dam fuíffe dixiffet , refpóndit

A m-

ä;

Fefta Decembris. —8 : ;

5 l,

DIE VIII. DECEM

r

Ambrófius : Qui fecütus . es

ääïsa

errántem , séquere poenitén-

In fefto Conceptionis B. Ma-

Iläque

tem. Quare Theodófius fibi

lérim

rig Virg. Duplex.

ab eo impófitam. püblicam

Ad Vefperas ; Antiphona.

Ccedp.

poeniténtiam humfíliter egit.

Concéptio gloriófz.

cum

zif

Ergo fanttus Epíícopus pro

xeliquis de Laudibus.

462.

Tlüs )

Eccléfia Dei máximis labóri-

Pfalmi confueti de S. Maria ,

WE

p |

bus curísque perfün&us ,

ut in ejus Offic, paryo.exlvi.

multis libris étiam egrégie

Capitulum. Ab inítio.

Qd |

conferíptisjántequam in mor-

Hymnaus, Ave maris ftella.

0 fs 1

bum incíderet , mortis fuz

C 0nls

diem pradíxit. Ad quem z

Concéptio eft hédie fan-

0pl,|

grótum Honorátus Vercel

Mlarís V írginis.

fal-

lénfis Epífcopus, Dei voce

, Cujus vita inclyta cun&as

Tif

ilüítrat Eccléfias.

ho

ter admónitus;accürrit, eíque

[

fanttum Dómini corpus pre

AdMasnificat ,. At

hona.

al t-

buit: quo ille fumpto,confor-

Gloriófe Viírginis .

M

aria

n

mátis in crucis fimilitüdinem

Conceptiónem — digníffimam

vidie

maànibus, orans , ánimam Deo

recoláàmus , que & Genitrí-

ulnum

réddidit pridie INonas Apri-

cis dignitátem obtinuit , &

lis, anno poft Chriftum na

virginálem. pudiciítiam mon

amífit.

Oratio.

i

füpt

tum trecentéfimo nonagéfimo

yi de

séptimo. -

Amulis tuis , quefumus

* Me

W. Ifte eft, qui ante Deum

n

Dómine , coeléftis grá-

yturd

magnas virtütes operátus eft,

tiee munus impertíre;ut , qui-

forvut

& omnis terra dotirína ejus

bus beate Vírginis. pactus

b

éxtitit falütis exórdium

i u

repléta eft: ^ Ipfeintercédat

b

jb vl

Conceptiónis ejüs votíva fo-

pro peccätyis ómnium populó.

rum.

atorc t

lémnitas pacis tríbuat incre-

mumne

Y* Ifte eft , qui contémpfit

méntum.

Per Dóminum.

vitam mundi ,& pervénit ad

Deinde fit commemoratio

Jeriti

eiq

coeléftia regna.

Ipfe.

fantti Ambrofüi , Antiphona:

4

L:

cusi-

lória Patri. Ipfe intercé-

O Do&tor óptime ,: Ecclefiee

iumone

dat pro peccátis.

(anttze lumen , beáte Am-

p

n ui. No&. legitur Homi-

brófi, divíne legis amátor ,

cadt |

Jia. S. Auguftini Epifcopi in

deprecáre pro nobis Filium

nl

Evangel. Vos eftis fal terra.

Dei.

(

de Communi Doctor,

Ixviii.

y» Juftum dedáxit Dóminus

y "

Vefperzg de . Conceptione

per vias retias,

cum commem. S. Ambrofii ,

h mïcä'

& Feriz.

z. Et ofténdit illi regnun?

ei.

l2

Clþ Wt r

k

11

Ora-

n |

58

. Fefta Decembris &

in hzreditáte Dómini morá-

(don

(ratio. D eus , qui pópulo.

:

E[ödl

utfupra. 455.

bor. "Tunc precépit , & dixit

Pofteà de Feria occurrente:

mihi Creátor ómnium , & qui

I

Lu

Ad Completor. & alias EIo-

creávit me , requiévit in (a-

m

as in fine omnium LHymior.

bernáculo meo , & dixit mihi:

dicatur : Jefu , tibifit glória.

in Jacob inhábita , & in Ifrael

j;

f

Ad Matutinum , Invitator,

hzreditáre , &in elé&tis meis

|

ot

Conceptiónem Vírginis Ma-

mitte radíces.

"

|

rize celebrémus: * Chriftum

*. Hódie concépta eft beàáta

|

91

ejus Fílium adorémus Dfím.

Virgo Maríaex progénie Da-

Píal. V eníte , exultémus. 2.

vid: * Per quam falus mun-

d

gl

Hymnus. Q uem terra.

di credéntibus appáruit , cu-

Afíc , & Pfal. No&urnorum

jus vita gloriófa lucem dedit

[2

ut in ejus Officio parvo. cl.

fzeculo.

A

rimo Noctturno.

hi

ln

Y* Conceptiónem beáte Ma-

y^, Spécie tua , & pulchritü-

ríe Vírginis cum gáudio ce-

Til

dinetua. s« Inténde, pró-

lebrémus. Per quam.

;

lh

fperé procéde , & regna.,

bfo. Unigénitus Dei Filius.

Pater nofter.

CCLIO 1l.

Abfolutio. Exáudi Dómine.

B inítio , & ante fzcula

Tif

y. Jube domne.

creáta fum , & usque ad

B. Benedi&ióne perpétua.

futürum feculum non défi-

Es

Delibro Ecclefiáftici.

nam, & in habitatióne fan&ta

! für

? EeOio i.

Cap. £4.

coram ipfo miniftrávi. Et fic

Y

Go ex oreAltíffimi prodi-

in Sion firmáta fum , & in ci-

yd

E

vitáte fanttificáta fimíliter re-

j (j

vi primogénita ante om-

nem ereatüram. Ego feciin

quiévi , & in Jerüfalem poté-

l)

coelis , ut orirétur lumen in-

ftas mea. Et radicávi in pópu-

g

deficiens, & ficut nébula texi

lo honorificáto, & in parteDei

m

omnem terram, Ego in altíffi-

mei haréditas illíus, & in ple-

li

?mis habitávi, & thronus meus

nitüdine SanGiórum deténtio

j

in colümna nubis. Gyrum

mea.

Quafi cedrus exaltáta

]1

Ur

cceli circuívi fola , & profün-

fum in Líbano , & quafi cy-

Spn

réffusin monte Sion. Quafi

!N

qdum abyffi penetrávi, in flü-

&ibus maris ambulávi, & in

palma exaltáta fum in Cades,

1 W

omni terra fteti: & in omni

& quafi plantátio rofzein Jé-

! t

BU

pópulo, & inomni Gente pri-

richo. Quafi olíva fpeciófa in

mnátum hábui: & ómnium ex-

campis , & quafi plátanus

68

eelléntium & humílium cor-

exaltáta fum juxta aquam in

4

da virtüte calcávi: & in his

platéis.

Sicut cinnamómum

BU

ómnibusréquiem qua&sívi, &'& bálfamum — aromatízans

[1

odó-

2

Fefta Decembris, &*

459

r

odórem dedi : quafi myrrha | Qui elücidant me , vitam a-

d

elécta dédi (uavitátem odóris:

térnam habébunt.

Q

| f

& quafi ftorax , & gálbanus ,

*. Gloriófze Vírgints Mari&ä

& üngula, & gutta , & qua-

Conceptiónem — digníffimam

Q

fi L.fbanus non incífus vapo-

recolámus:* CujusDóminus

-

'raþ!

rávi habitatiónem meam , &

humilitátem refpéxit : que

I$

quafi bàlfamum non miftum

Angelo nuntiànte concépit

odor meus.

Salvatórem mundi.

zM

; BeatítfimeV írginisMaríee

Y Beatíffimse vírginis Ma-

C

devotíffime

onceptiónem

vía& Conceptiónem devotiffi-

AU

celebrémus: * Utipía pro

me celebrémus. Cujus.

(

nobis intercédat ad Dóminum

G lória Patri. Cujus.

al

Jefum Chriftum. y^

Cum

In fecundo No&urno.

jucunditáte

Conceptiónem

y^. Adjuvábit eam Deus vul-

l;

tu fuo.

beáte Maríz Vírginis devo-

g.

Deus in médio

tíffimé celebrémus. , Ut ipfa,

ejus , non commovébitur.

Pater nofter.

Bite, Spíritus fancli grátia.

D

us

Le&tio

lle

Abfolutio. Ypsius pfetas.

T*Go

quafi

terebínthus

y. Jube domne:

t

xténdi ramos meos, &

Bfio. Deus Pater omnípotens,

m

rami mei honóris , & grátis.

Ex libro fan&ti Ambrófii Ept-

idi

Ego quafi vitis fru&tificávi

Ícopi de Virgínibus.

nj

fuavitátem odóris : & flores

TLibro 2.fub init.. Le&ioiv.

H

K

ei fru£tus honóris, & ho-

It vobis tanquam in imá-

A

|

neftátis. Ego mater pulchre

S

zine defcrípta virgínitas,

$u

dilettiónis,& timóris, & agni-

vítaque beáte Maríg: dequa

yote

tiónis, & fan£tze fpei,.. In me

velut in fpéculo refülget fpé-

grátia omnis viz & veritátis,

cies caftitàtis, & forma vir-

Qp

tütis. Hinc fumátis, licet ex«

eu

in me omnis fpes vite, & vir-

h:

tütis. '"Transíte ad me omnes

émpla vivéndi , ubitamquam

T0

qui concupífcitis me, & à ge

in exemplári magiftéria ex-

tità

reratiónibus meis implémini.

préffa probitátis , quid cor-

Spíritus enim meus

uper

rígere , quid effügere , quid

U

d

mel dulcis, & heréditas mea

tenére debeátis , ofténdunt.

des

fuper mel & favum. Memó-

Primus difcéndi ardor , nobí-

1

ria meain generatiónes facu-

litas eft magíftri. Quid nobí-

f

i

lórum. Qui edunt me, adhuc

lius Dei matre ? Quid fplen-

dídius ea, quam fplendor ele-

a5

esürient: & qui bibunt me,

jj

adhucitient, Qui audit me,

git ? Quid cáftius ea , qu&

non confundétur : & qui ope-

corpus fine córporis conta-

j

pon

H

jj

£

tur in me, non peccábunt.

gióne generávit ?

-Con- '

Fefta Decembtis. 8.

| 460'

$ Concéptio gloriófe Vir-

Le&io vi.

bl

Uando ifta- vel vultu

ginis Maríe ex sémine Ab-

f»

rahz,ortzede tribu Juda, cla-

efit paréntes ? quando

k

difsénfit à propínquis ? quan-

L |

ra ex ftirpe David, ** Cujus

vita fnclyta cunQas illüftrat

do faftidívit hümilem ? quan-

Eccléfias.

Y«

Hódie con-

do derífit débilem ? quando

Cépta eft beáta Virgo María

vitávit fnopem ? Eos folos

1

ex progénie David. Cujus.

sólita coetus virórum inviífe-

Bfo. Chriftus perpétus.

re , quos mifericórdia non

:

LeGio v.

erubélceret , neque preterí-

Amde céteris ejus vir-

ret verecündià. Nihil torvum

Q

E

tütibus quid loquar ?

in óculis, nihil in verbis pro-

Virgo erat non folüm córpo-

cax ,nihil in aétu inverecün-

ore , fed étiam mente , qu&e

dum. Non geftus fráttior,non

| Ui

nullo doli àmbitu. fincérum

incéffus folütior, non vox pe-

adulteráret afféCtum.

Cor-

tulàántior

ut ipfa córporis

de hümilis, verbis gravis ,

fimulácrum füerit

Ij

fpécies

ánimo prudens , loquéndi

mentis , figüra probitátis.

1 a

x;, Concéptio tua , Dei Géni-

A

párcior , legéndi ftudiófior ,

W

non in incérto divi&árum ,

trix Virgo, gáudium annun-

fedin prece páuperis fpem

tiávit univérfo mundo

(

inténta óperi ,

Ex te enim ortus eft fol ju-

di

repónens

verecünda fermóne , árbi-

ítie , Chriftus Deus nofter ,

Ü

trum mentis sólita. non hó-

ui folvens maledittiónem,

qi

minem , fed Deum quzre-

dedit benedittiónem : & con-

3

av

ie; nullum ledere , bene

fündens mortem, donávit no-

q

velle ómnibus, afsürgens ma-

bis vitam fempitérnam.

li

jóribus natu , e&quálibus non

y'. Benedítta tu in muliéri-

p

invidére, fügere jactántiam,

bus , & benedíétus fruétus

ft

ventris tul.

Ex te.

xatiónem fequi , amáre vir-

TW

tütem.

Glória Patri.

ui folvens.

q

In tertio Noé&turno , loco

g Cum jucunditàte Concep-

T

tiónem beáta& Maríe cele-

nome Antiphona. Poft par-

D)

brémus, * Utipfía pronobis

tum, dicitur Afía, Angelus

l

Dómini nuntiávit Maríe , &

intercédat ad Dóminum Je-

j

fum Chriftum.

concépit de Spíritu fanéto.

y.Elégit eam Deus , & prz-

x Corde & animo Chrifto

canámus glóriam in hacfacra

elégit eam.

ä

folemnitáte pracel(z genitrí-

x. Intabernáculo fuo habi-

fl

cis Dei María.

t.

táre facit eam.

Y

Bfo. Ignem fui amóris.

Pater nofter.

i

Ab-

m

xX. Fefta Decembris &

461

Yi |

Abfolutio. A. Vinculis.

méntibus eum.

Quia fecit.

y.

ube domne benediícere. [Biío,

Cujus feftum cólimus,

J UA

"

Y

Evangélica léctio.

ipfa Virgo vírginum.

W s T eétio

fan&i Evangélii fe-

LeGio viii

QUar.

cündüm Moatthaeum.

équitur ergo humá-

us

Le&io vii.

E

nam generatiónem Chri-

fs

Iber generatiónis

; fgfu

ftüi Mattheus , ab Abraham

Ut

Chrifti filii. David , filii

generatóres commémorans ,

N

Abraham.

Abraham sgénuit

quos perdücit ad Joteph vi-

i

TVUm

I(aac , I(aac autem génuit Ja.

rum IMaríz , de quà natus eft

cob. Et réliqua.

:

Jefus. INeque enim fas erat ,

u-

ifc.

O

Homilía $. Ambrófii Ep

utob hoc eumà conjügioN/a-

- Lib. 2. de confenfu Evange-

rie feparándum putáret,quód

ADOD|

lv

non ex ejus concübitu , fed

liftarum ,

$5

Atthaeus

cagïfangelfüa

Virgo péperit Chriftum. Hoc

DI

fic orfus eft : Liber ge.

enim exégiplo magníftce infi-

enit

neratiónis Jefu Chrifti filii

nuátur fidélibus conjugátis ,

!

David, filii Abraham. Quo

étiam ferváta pari consénfu

-

exórdio fuo fatis ofténdit , ge-

continéntia, poffe permanére

DI

neratiónem Chrifti f(ecündum

vocaríque conjügium , non

)i

carnem fe füscepíffe narrán-

permíxto córporis fexu, fed

D

dam.

-Seeündüm hanc enim

cuftodito mentis

affé&u :

ts

Chriftus filius hóminis eft :

presértim , quia nafci eis

Jen,

quod étiam fe ipfe faepíffime

étiam filius pótuit fine ullo

C0f

appéllat ; comméndans nobis,

compléxu carnáli, qui prop-

t

quid mifericórditer dignátus

ter folos gignéndos filios ad

L".

]

fit effe pro nobis. Nam illa fu-

hibéndus eft.

ii

pérna & etérna generátio ,

x. Felix namque es facra

Ti

fecündüm quam Fílius Dei

Virgo María, & omni laude

unigénitus eft ante omnem

digníffima: * Quiaex te or-

[2

creatüram , quia ómnia per

tus eft fol juftítie : * Chri-

Joct

ipfum facia funtjita ineffábilis

ftus Deus nofter.

d

eft;ut de illa dittum à Prophé-

5*. Orapro pópulo, intérve-

ä

elus

taintelligátur: Generatiónem

TH pro Clero , intercéde pro

51'

ejus quis enarrábit ?

devóto femíneo fexu:séntiant

ln

, Beátam me dicent omnes

omnes tuum juvámen , qui-

generatiónes .

* Quia fecit

cümque célebrant tuam fan-

p

mihi Dfis magna , qui potens

&am Conceptiónem.

Quia

Wi

ex te.

eft , & fanttum nomen ejüs.

y, Et mifericórdia ejus à

G léria Patri. Chriftus.

progénie in proge'njies ti- -Báo. Ad&focietätem.

2

j

Le.

'462

Fefta Decembris, s $

Le&io ix.

Cap. 2, . |Afia, Corde & ánimo Chtifto

mpii

Um autem evidénter di- | canámus glóriam in hac facra

1 PPL

(

» cat Apoftolus Paulus,ex

folemnitáte pracélfe geni-

/

;|

i

1

sémine David fecándüm car-

tri

cis Dei Maríz. Afa, Cam.£

ï:

u

I

nem Chriftum, ipfam quoque

|jucunditáte « Coneeptiónem

[

jit

Maríam de fürpe David áli-

beáte María celebrémus, ut

k

quam. confanguinitàtem du-

ipfà pro nobis intercédat ad

j

xiffe,dubitáre ütique non de-

Dóminum Jefum Chriftum.

TT

D

émus. Cujusfémins quó-

C

a

itulum. Eccli, 24. b

niam nec facerdotále genus

B

inítio , & ante fzecula

taceturjinfinuánte luca;quód

A

Mf

creáta fum , & usque ad

cognáta ejus effet Elífabeth ,

futürum fzeulum non défi-

L.

quam dicit de filiábus Aaron;

| nam , & in habitatióne fan&ta

firmiíffimé tenéndum eft, car-

n

coram ipfo miniftrávi.

; f

nem Chrifti ex utróque géne-

Hymnus, O

re propagátam,& Regum fcí-

num. clvii.

gloriófa Vl'rgï-

i

licet,& facerdótum:in quibus

fir

j

» Concéptio eft hódie fan-

t

persónis apudillum pópulum

& María Vírginis.

Hebraeórum étiam myftica

. Cujus vita ínclyta cun-

Lal

as illüftrat Eccléfias.

J

üncio figurabátur , id -eft ,

chrifma, unde Chrifti nomen

Ad Benedi&tus , Antiphona,

&l

elücet,tantó ante étiam ifta

e

Conceptiónem hodiérnàper-

evidentíffima .

: ügniübïa't.iöne

pétuae Vírginis genitrícis Dei

jl

pranuntiátum.

Maríz folémniter celebré-

r

|dde

Deum laud

ámus.17. .

n

mus,qua celfitüdo throni pro-

5 T.

AD LAUDES,

céffit,all.

Qratio.

.. & per Horas, Afía,

Amulis tuis, quzefumus

1

i

Oncéptio gloriófajV ír-

E

quh

Dómine , cceléfüs grátiae

ginis Maríz , ex sémine

munus impertíre: ut , quibus

Bd

F — Abrahe, orte detribu Juda,

beátzvírginis partus éxtitit

,U

"

€lára ex ftirpe David.

falütis exórdium , Concep-

[

ffalmus. D óminus regnávit. | tiónis ejus votiva folémnitas ;

'cum reliquis. 1.

4 pacis. tribuat increméntum.

Til

9, Aiia. Concéptio eft hódie] Per Dóminum.

t

fan&e Maríe Vírginis , cu-

Deinde .flt commemor. Fe«

i

Y

jusvita ínclyta cunctas illà-

fl12.

&m

3

ítrat Eccléfias. Afía. Regáli

Ad Primam in s. brevi ;

3

ex progénie María exórta re.

y. Qui natus es

«ïE

fülget: cujus précibus nos

vde- María

Virgine,

Fa

jl

