síderat , & quod dico , &

s a fpitt

Agnus effe vis?à mí-

quod auditintélligit. Promít-

M

nimo incipe. Cógitas

titur nobis confpé&tus Dei;

, U 1

magnam fábricam conftrüere

veri Dei, fummi Dei.

Hoc

& Ed

celfitüdinis ? de fundaménto

enim bonum eft, vidéntem

priüs cógita humilitátis. Et

vidére, Namqui colunt fal-

| P)uguüiniz

quantam quisque vult , &|fos deos, fácilé illos vident:

difpónit fuperimpónere mo-

fed eos vident, qui óculos ha-

:rll;is Duri

bent ; & non vident.

Nobis

éomo,q.

lem zdificii , quantó erit ma-

Qre eni

ius sdificium , tantó áltiüs

autem promíttitur vífio Dei

fodit fundaméntum.

Et fá-

vivéntis , & vidéntis. -

L

brica quidem cüm conftrüi-

OrtäkSafü

eDeumlaudámus. 17. -

4 vaa p

turjin fupérna consürgit ; qui

Ad Laudes , & alias Ho-

Ne

autem fodit fündaméntum,ad

ras omnia de Commeuni 'Apo-

yt i

ima deprímitur. Ergo & fàá-

ftolorum.

9

j angu

brica ante celfitüdinem hu-

FESTA MARTIL:

, ütit

il

miliátur , & faftígium poft

Ante: Quadragefimam pri-

humiliatiónem erígitur.

ia die non impedita di-

|me o

&. Ifti funt viri fan&ti , quos

eitur Officium Defun&o-

jll UU("

il 2

clxx;

n

fi

elégit Dóminus in charitáte

z ïïgm;

u

&

ld

P

DIE *

Qp

594

Fefta Martii. 4*

DI

E IV. MAR

TII.

Inii Notturno. Le&io iv,

m

1n fefto fan&i Cafimiri Conf.

imirus, patre

atimtes

P

€

ro,matre Elifabétha Au.-

Semid. Oratio.

«mo !

Eus , qui inter regàles

Ítríaca , Polónie R égibus or-

rl

D

delícias , & mundi illé-

tus,à puerítia fub óptimis

dimi

magiíftris , pietáte & bonis ár-

'cebras , fanttum. Cafimfrum

| 23[5!.4(1'5 |

virtüte conftántie roboráfti :

tibus inftrü&tus, juventles ar-

yrmoos

uzfumus ; ut ejus intercef-

tus áfpero domábat cilício ,

i

h

fióne fidéles tui terréna de-

& afsíduis extenuábat jejü-

E Am

fpiciant , & ad coeléftia fem-

niis. Régii fpreta le&ti molli-

qivit

per afpírent. Per Dóminum

tie, dura cubábat humo

&

f

uit €

noftrum.

:

clam intempéíta noCte pre

Deinde. fit commemoratio

amdí

fóribus templórum pronus in

4 Ti

Ferig, fi in. Quadragefima

terra divínam exoxrábat cle-

amfid

venerit.

4

méntiam. In Chrifti contem-

qputa

Pofteà fan&i Lucii Papg

plánda paffióne afstduus,Mif-

Qu

& Maityrs ,. Antiphona.

sárum folémniis ádeo erétia

Vi

Tfte San&tus pro lege

ei fui

in Deum mente folébat adéf-

15jrà

feutextraferapi viderétur.

t

certávit usque ad mortem ,

ilum

& à verbis impiórum non

Yv Honéftum . fecit.

jnm Q

tímuit : fundátus enim erat

Dóminus , & cuftodívit eum

xitidi

fupra firmam petram.

ab inimícis, & à fedu&tóribus

tutávitillum: * Et dedit illi

Bll qumw

y« Glórià & honóre coronáfti

Aitum.

eum Dómine.

claritátem ztérnam.

i, B

$. Et conftituífti enm fuper

Y.»Juftum dedüxit Dóminus

pl

ópera mánuum tuárum.

per vias reclas , & ofténdit

30 Vf

Oratio.

illi regnum Dei.

Et.

Aviti

u

$, qui nos beáti Lucii

"

Le&io v

4

Dwy

Athólicam | promovére

jis f

ártyristui atque Pon-

C

!

Tunt:]

tíficis ànnua folemnitáte Iztí-

fidem fummópere ftà-

A0

ficas : concéde propítius ; ut ,

duit, & Ruthenórum fchis-

cujus natalítia cólimus , de

ma abolére: quaprópter Ca-

RA

&t

Htb

ejüsdem étiam prote&ióne

fimírum patrem indüxit , ut

M

gaudeàmus, Per Dóminum

legemferret , ne fchismátict

noftrum.

nova templa conftrüerent ,

lls !

u&, t

Ín primo INo&. fi venerit| nec vetera collabéntia re-

At

Q

in Quadragef. Le&t. fuftus fi| ftaurárent. . Erga. páuperes

|

l

]i

fmorte preoccupátus füerit.| & calamitátibus oppréffos

ii l

de Communi Confefforis non| benéficus & miséricors , Pa-

t

dl

Pontificis.

alias de] tris & Defensóris egenórum

m

nomen obtínuit, Virginità-

Scr?gtura OCCULTEICe

.item,

Quia

)

-

h Le&

Fefta Martii ,

ite (

Q

tem , qïuam ab incunábulis

G

il

mé ex üómnibus

: äxjtibtlsf.

[ibé

il

il

fervávit illefam , fub ex-

Y. Mte eft , quic

ontémpfit

CEIDUs

trémo vite término fórtiter

vitam mundi , &

pervénit

afséruit , dum gravi preffus

U opü

ad coeléftia regna. — Quia.

Ol

j

L]

infirmitáte,mori pótiüs,quàm

G lória Patri.

u.ia"-

tenffes

l:

caftitátis ja&türam ex medicó-

ntertio No

cturno , Ho-

i

rum consílio fubíre , conftán-

A. llício

ter decrévit.

Tnilia S. Gregorii Paps in E-

Tb jj

vangel. Sàntiumbi. de Com-

al ml

E. Amáàvit eum Dóminus,&

muhni Confefforis non . Ponti-

ernávit eum : ftolam glóriz

3 fiCiSo

XX Vljis

it hum |

índuit eum, * Et ad portas

Nona Le&io de Homilia

1 Qote

——

l

I prugt

paradífi coronávit eum.

Feriz occurrentis ; & de ea

COTb d

.. $» Induit eum Dóminuslorí-

| fit commemoratio , fi in Qua-

cam fidei, & ornávit eum, Et

" dragefima venerit.

Yi cone

siduus M

, ad portas. Le&lio vi.

Poiteà de S..Lucio , Afía,

idto ed

: Onfummátus in brevi ,

Qui odit ànimam fuam in hoe

virtütibus & méritis ple-

mundo , in vitam stérnam

vlébat al

nus , preenuntiáto mortis die,

cuftódit eam.

p r

fect. It

inter Sacerdótum & Religio-

y. Juftusut palma forébit.

Sórum choros fpíritum Deo

. Sicut cedrus Líbani mul-

ultodin et

réddidit, anno ztátis vigéfi-

üplicábitur.

fedu&ion

! Et dediti

mo quinto. Corpus Vilnam

Oratio. D eus , qui nos.

5945

delàtum multis claret mirá-

DIE VIl. MART

Il

Atf

culis. Etenim ; praetérquam

xit Domir.

In fefto S. 'Tliome de Aqui-

quód puella defün&ta vitam ,

»

no Confefforis , & Eccle-

& ol

c&ci vifum , claudi greffum ,

fie Dottoris.

w

& várii infirmi fanitátem ad

" Duplex.

o

ejus fepülchrum | recuperá-

Ad Magnificatin utrisque

p pOm

runt: Lithuánis exíguo nü-

| V efp. Antiph. O Dottor 6p-

ynpex À

mero ad potentíffimi holtis

| ime, Eccléfiz fantte lumen,

nirum 1ol

infperátam irruptiónem tre-

beáte "'homa , divinz legis

g röptet

pidántibus ináere appárens ,

amátor , dep

j

insígnem tríbuit victóriam.

recáre pro üobi?

: (chism?

Quibus permótus Leo déci-

Filium Dei.

fatio.

Ytrüert

mus , eümdem San&órum

Eus , qui Eceléfiam tu-

sbenti !

catálogo adfcrípfit.

am beáti 'oThomz Con-

$2 Päum

& Ifte homo perfécitómnia ,

fefsóris tui mira eruditióne

as U

quz locütus eft ei Deus, &

claríficas,& fancta operatióne

stiu

dixitad eum: Ingrédere in ré-

faecündas : da nobis, quefu-

rs

j

uiem meam:

mus : & qua dócuit , intellé-

rm]l[&'

,^

. Quiate vidi juftum coram

Gu confpícere , & qu

-

fl

P

"

Ws

L

6

Fefta Marüi, 7

Jl A

umitatióne . complere,

Per|miffus, jam adole(cens Fra.

j

Dóminum noftrum.

- trum PraedicatórumOrdinem

)u

g

Deinde fit commemoratio| fuscépit.

Sed matre ac frá-

TU

de Feria , fi in. Quadragefi-| tribus id indígné feréntibus,

j

ma. venerit.

Pofteà fanQa-] Lutétiam Parifiórum miítti-

rc& g

^il

rum Martyrum Perpetuee &|tur. Quem fratres in itínere

g u

Felicitatis.

per vim raptum , in arcem

In Vefperis & Laudibus;| caftri fan&i Joánmis perdu-

jj QUi

Aila.

Iftárum eft enim reg- | cunt ; ubi várié exagitátus;

num coelórum,que& contemp- | ut fan&tum propófitum mutá-

(tora

sérunt vitam mundi , & per-

ret, mulíerem étiam, qua ad

gpus d

1. 0

venérunt ad praemia regni,

labefattándam ejus conftán-

& lavérunt ftolas fuas in sán-

tiam introdü£ia füerat , titió-

Aibebi

uine Agni.

ne fugávit.

Mox beátus jü-

j aof

sefplbit

/

^. Glória & honóre coronáfti

venis flexis génibus ante fig-

*eas Dómine.

4;, Et conftitut-

num Crucis orans , per quié-

n [i

fti.eas fuper ópera mánuum

| tem fentíre vifus eft, fibi ab

gl s

Oratio.

allum 4

tuárum.

Angelis conftríngi lumbos ;

A nobis , quefumus Dó-

quo ex témpore omni pófteà

yalu

D

mine Deus nofter , fan-

libídinis fenfu cáruit: foróri-

mént

3audi

S&árum Mártyrum tuárum

bus , que,ut eum à pio con-

Perpétug & Felicitátis pal-

sílio removérent , in caftrum

n Th

mas incefsábili devotióne ve-

vénerant , perfuáfit , ut con-

veedem

äonal

Iu

nerári : ut , quas digna mente

témptis curis fzculáribus ;

non póffumus celebráre , hu-

ad exercitatiónem coeléftis

jn

mílibus faltem frequentémus

vite& fe conférrent.

;

; hm

Per Dóminum

&« Honéftum fecitillum Dó-

obséquiis.

Avv

noftrum Jefum Chriftum Fí-

minus , & cuftodívit eum ab

a du

lium tuum.

jnimícis : & à feduClóribus

3 pud

tutávit 1llum:

Et dedit

* Indii

.In primo NoR. Le&iones;

]

Sapiéntiam ómnium. | utin

illi claritátem szetérnam.

Q fidi

Communi Do&orum.

Ixvi.

Y^ Juftum dedàxit Dóminus

;

J

-Ini. No&urno, Le&io iv.

per vias re&as , & ofténdit

Ul

Homas , Landülpho Có-

illi regnum Dei.. Et dedit.

|

]

?

M

|

T

& mite Aquináte, & Theo-

SCCLIO — Vs

j

,

]

;

M

l

]

M

de

k

dóra Neapolitána , nobílibus

íffus é caftro per fené-

N

(j

paréntibus natus , quintum

H

ram , Neàpolim redü-

Xvl

annum agens , Mónachis fan-

citur : unde.Romam , pófteà

gredicy

&i Benedí&i Caffinàtibus cu-

1

Parífium à fratre. Joánne

ï

I

(todiéndus tràditur.

Inde

"Theutónico , Ordinis Predi-

DT |

gíftro

tilic

Ne-ä--polïim. Ait—udviörum .cat;lfa-

catörqm, Generáli Ma

U

11

5

T

Fefta Martii, ^7,

Pïe'fcem k

duftus, Albérto magi

10 Do- , rem , qug ejus fimbriam tetí-

' l'dine

Góre, Philofophíz ac 'Theo- | serat, à fluxu sánguinis libe-

LO pl

logíz óperam dedit : viginti | rávit. Scriptaejus & multitü-

EC

quínque annos natus , magí-

ine,& varietáte, & facilitáte

t U.m mm

fter eft appellátus , publicé-

explicàándi res difficiles, àdeo

q I il

que Philófophos ac'Theólogos

excéllunt , utob eam caufam

r

fumma cum laude eft inter-

étiam nomen Doélóris Angé-

A Serd

pretátus. Nunquam fe le-

lici jülre fitadéptus. Ab Ur-

5, D

ts

Gióni aut feriptióni dedit, ni-

bàno Quarto Romam vocá-

wo.f

lg

fi poft oratiónem- In difficul-

tus , addüci non pótuit, ut ho-

URT Qu

tátibus locórum facra Serip-

nores accíperet. Archiepifco-

jJus

türa , ad oratiónem jejünium

pàtum Neapolitánum étiam

llerat, t

adhibebat. Quin éctiam fo-

deferénte Cleménte Quarto

X beitu)

dàli fuo Fratri Reginaldo dí-

Pontífice recusávit. Miffüs

U$ anlel

cere folébat,quidquid fciret ,

à Gregório Décimo ad Conci-

prq

non tam ftüdio aut labóre fuo

lium, Lugdunénfe in mona-

.Mf fbii

peperíffe , quàm divínitüs

ftério Foffe novsa in mor-

r umb

tráditum accepíffe. Neápoli

bum íncidit,ubi egrótusCán-

o

cüm ad imáginem Crucifixi

tica canticórum explanávit.

cárit: r

veheméntius oráret, hanc vo-

Ibidem óbiit quinquagená-

rius , anno falütis milléfimo

mmà pio a

cem audivit : Bené fcripsifti

T

i al

de me Thoma , quam ergo

'ducentéfimo

feptuagéfimo

&t, ut n

mercédem accípies ? Cui ille:

quarto , Nonis Mártii. Mirá-

sculiribu

Non áliam Dómine , nifi te-

culis & vivus & . mórtuus

/474

a oxld

ipfum.

flóruit. A Joánne vigéfimo

tl

X. Amávit eum Dóminus ,

fecündo in Sanctórum nüme-

&ornávit eum , ftolam gló-

rum relátus eft anno milléfi-

ecitilr)

xliit euri

riz índuit eum ,^. Et ad por-

mo trecentéfimo vigéfimo

fedudidri

tas paradífi coronávit eum.

tértio: cujus corpus pófteà

!R

Y. Induit eum Dóminus lo-] Urbáno Quinto Summo Pon-

(drnam.

xicam fidei ,

; ornávit cum.

ífice'Tolófam translátum eft.

t Domit

Et.

€ct10 Vls

:

^ Ifte homo perfécit ómnia;

& otit

Ullum fuit fcriptórum| quz locátus eftei Deus, &

E dedi

N

genus , in quibus non|dixit ad eum : Ingréderein

V

effet diligentíffimé versátus.| réquiem meam :

- Quiate

t pl

Collatiónes Patrum afsídué|vidi juftum coram me ex

Itf

pervolutábat ; nec tamen à| ómnibus Géntibus.

.pol

predicatióne divíni verbi|W» líte eft , qui contémpfit

m

i J!

defifébat. Quod cum fáce-| vitam mundi , & pervénit ad

ralfi

I

retper O&távam Pafche in

oceléftia regna.

Quia.

Basílica fan&i Petri, mulíe-

ó

lória Patri.

Quia.

T

j/

n

dllw

TP

5* »

lefta Martii. 8-

m

j

Ínii.Notdturno , Homilia

quàm fublímiter in fortem

4l

in Evang. V es eftis fal terrae.

Dómini füerit elé&tus , infué-

jd

ut in Communt DoG. ; Ixvii.

tus fpléndor fuper ejus domo

ufti

gvl

NonaLe&tio dicitur de Ho-

refülgens , fonitüsque sris

i)

mil. Feri; occur. fi celebre-

campáàni fua fponte emíffus ,

if

ab ipfo ejus nativitátis tém-

tar in Quadragetima.

In Laudibus fit cofmemor.

pore non obfcüré preenuntiá- .

Iu

Ferie , & San&arum Ma:t,.

runt.

A laxióri vivéndi ra-

p

Í

tióne,divína operánte virtüte,

p

utfuprà. 50€

&

*

il tt

Vefp..à

Capit. de feq. com-

revocátus, magne fanttità-

memor.

riecedentis.

tis exhibére fpécimen coepit,

; hll

. DIE

IIL. MARTII.

& ob audítam przdicatió-

*

In fefto S. Toannis de Deo

nem verbi Dei fic ad meliora

- Cenfeff.. Duplex.

fe excitátum fenfit, ut jam ab

Vlie)

OQratio.

g v

ipfo fan&tióris vitee rudimén-

Eus , qui beátum Jo-

to confummatum áliquid ,

TU

D

annem, tuo amóre fuc-

perfettümque vifus fit atti-

j

dubé

eénfum , inter flammas innó-

gíffe. Bonis ómnibus in páu-

xium incédere fecífti , & per

peres carcéribusinclüfos ero-

iifce'ntïa

eum Eccléfiam tuam nmova

gátis , admirábilis poenitén-

od Vi

minatet

prole foecundáfti : praefta ip-

tie , fuíque ipsíus contemp-

síus fuffragàántibus méritis ,

tus cunéto pópulo fpeGtácu-

qumn.

lum fa&tus , à plerísque , ceu

dndind

ut igne charitátis tug viítia

noftra curéntur , & remédia

demens , gráviter affiíQtus in

du

|

|

nobis actérna provéniant. Per

cárcerem améntibus deftinà-

d h

Dóminum.

(

lic d

tum conjícitur:

At Joànnes

Deinde fit commetnoratio

cceléfti charitáte magis incén-

ï

fim tf

S. Thomz de Aquino, & Fe-

fus, gémino , atque amplo va-

lts

rix , fi venerit in Quadragef.

letudinário ex piórum elee-

lris p

Tu. primo No&urno , in

mófynis in civitáte Grana-

Vvlb

uadragef. Le&tiones de li-

ténfi inftrü&o , ja&tóque novi

tter f

Ordinis fundaménto , Ecclé-

bro Ecclefiaftlici. Boátus vir.

téfom

de Communi Confefforis non

fiam . nova prole foecundávit

i, t

Pontificis it. locoIxxxi.

Fratrü Hofpitalitátis)nfirmis

As u

alias de Scriptura occurrente.

recláró animárum corpo-

fitinth

Yn fecundo Noéturno.

rümque profé&tu infervién-

A

Le&Gio iv.

tium, &longé latéque per

t

Oànnes de Deoex cathóli-

orbem diffusórum.

fris d

e) ci$ piísque paréntibus in

x». Honéftum fecit illum Dó-

6d

ininus , & cuftodivit eum à

óppido Montis IVlajóris ju-

l

7Am

nióris Regni Lufitàniz natus;

inimícis , & à fedu&áribus

^A

. tuta-

:

Fefta Martü. /efäæ

5

,? i T

l

tutávit illum& nb

dedit, ri& fnduit eum, * Etadpor-

C&qg,

'mïue

illi claritátem atérnam.

tas paradífi coronávit eum.

TOi

y» Juftum dedüxit Dóminus

v Induiteum Dóminus lorí-

fUSque "

per vias reCtas , & ofténdit

cam fidei, & ornávit eum. Et.

Ye emff

eclio vi.

illi regnum Dei. Et dedit.

iyitätis lt

e&tio V.

Ultiplici

afperitátum

:

M

*penunt

Aupéribus egrótis , quos

sénere , demifsíffima

N r

P

própris quandóque hü-

obediéntia , extréma pauper-

Tiv

meris domum deferébat ,

táte , orándi ftüdio, rerum di-

fe lj

nulla re ad ánimz corporis-

vinárum contemplatióne , ac

CIen ts

que falütem proficua déerat.

in beátam Viírginem pietáte

| prais

Etffüfa quoque extra nofocó-

miríficé excelluit , ac lacry-

1C ad rj

márum dono enítuit.

Déni-

mium charitáte indigéntibus

if t

mulieribus víduis , & precít-

que gravi morbo corréptus ,

e rül

ómnibus Eccléfize Sacramén-

pué virgínibus periclitànti-

m lg

bus clàm aliménta fubmini-

tis rité fan&iéque reféttus ,

lus Q

ftrábat, curámque indeféffam

víribus licét deftitütus , pró-

ibusi

adhibébat, ut carnis concu-

priis indütus véftibus éléctu-

ysinc]uft

pifcéntiam à próximis hujüs-

lofurgens , ac provolütus in

DI p

modi vítio inquinàtis exter

génua , manu & corde Chri-

ss Contt

anináret.

Cüm autem máxi-

ftum Dóminum é cruce pen-

mum in Régio Granaténfi va-

déntem perftríngens , ottávo

ulo fpedi

Idus Mártii anno milléfimo

ersque, C

Yetudinário excitátum fuíffet

r aflithus

incéndium , Joánnes impávi-

quingentéfimo | quinquagéfi-

dous det

dus prosíliit in ignem , huc

mo óbiit in ófculo Dómini :

illuc difcürrens , quoüsque

quem étiam mórtuus ténuit ,

At t

emogsim

tum infirmos hümeris expor-

nec dimiífit , & in eádem

tátos , tum lé&tulos é fene-

córporis conftitutióne Ífex

quangl

círciter horas

jórum &

ftris projéttos ab igne vindi-

»

quoüsque

cávit,ac per dimídiam horam

inde dimótus fuíffet , tota

jite Gf

adágue Y

inter flammas , jam in im-

civitáte infpectánte , mirabí-

(

ménfum fuccrefcéntes ver-

liter permánfit , odórem mi-

AILO »

gecund

sátus , exínde divínitus incó-

ré fragràntem diffündens.

Y

lumis, univérfis civibus ad-

Quem ante & poft óbitum

QUS,IE

m d

mirántibus , exívitjin fchola

plürimis miráculis clarum ,

charitátis édocens , fegnió

Alexànder O&távus Póntifex

g m

Maáximus in SanGiórum nü-

ag

rem in eum fuíffe ignem , qui

foris üfferat , quàm qui intus

merum rétulit.

m

accénderat.

Y^* Tfte homo perfé-it ómnia,

xdit j

&» Amávit eum Dóminus ,

qua locütus eft ei Deus, &

ylivit

if

dixit ad eum.

Ingrédere

f

Id

& 9mävit eum , 1ï;olam gló-!

Z

iu

|

!

g4

606

F éfla Martiio g-

ghum'

; W

inréquiem meam: * Quiaté|hoe primum & ma

mandátum — eft.

Secündum

vidi juftum coram me cx óm-

fvltb J

nibus Géntibus.

autem símile huic : Díliges

;ief[Cf 1

y. Mte eft , qui contémpfit

próximum tuum ficut teíp-

l]

n

(um.

qi

IK

vitam mundi , & pervénit

ad coeléftia regna, Quia.-

Z Ifteeft, qui ante Deum

um

G lória Patri.

uia.

magnas virtütes operatus eft,

h

flLUE d

ÍIn tertio INoCturno.

& de omni corde fuolaudávit

Q

Teft

Dóminum?*

L éQio fan&8i Evangelii fe-

YIpfe intercédat

f

mor

cündüm Mattheum.

pro peccátis ómnium populó-

Lectio vii.

Cap. 22.d.

rum : Y^ . Ecce homo fine

]e

N illotémporerAccefsérunt

queréfa, verus Dei cultor ,

fr

J ad Jefum Pharifzi,& inter-

ábftinens fe ab omni ópere

(ngmi

rogávit eum unus ex eis Le-

malo , & pérmanens in inno-

gis doCtor , tentans eum: Ma-

inqu

céntiafua. Ipfe.

e&io viit,

[ &i

gifter , quod eft mandátum

(

t l

magnum in Lege? Et réliqua.

Uamóbrem símile eft

T

Ti

HomilíaS. Joánnis Chrysoft.

huic? quóniam hoc illud

Homilia 72. in Matth. -

indücit,& ab illo rurfus mu-

N

H

qu

* Adduczis confüfis , Pha-

nítur. Quicümque enim malé

ribus.

rifei rurfus aggrediün-

agit ; ódio habet Iucem , &

non venit ad lucem.

Et rur-

WIEIT

tur ; cümque quiéfcere opor-

Udif

téret , decertáre voluérunt ,

fus : Dixit insípiens in corde

ul

& Legis perítiam profiténté

fuo , Non eftDeus. Deínde

0

remittunt ,- non dífcere ,

séquitur : Corvüpti funt, &

Ü

dm d

led tentáre cupiéntes ; ac ita

abominábiles fa&ti funt in ftü-

TU

intérrogant : Quodnam pri-

diüsíuis, Etíterüm ; Radix

: hüt

if

mum mandátumin Lege fit.

ómnium malórum avariítia

TO g

Nam cüm primum illud fit ,

eft : quam quidam appetén-

HH

díliges Diím Deum tuum:pu-

tes , erravérunt àfide, Et ,

dümj

tántes caufas fibi allatürum

Qui díligit me , mandáta mea

ad mandàátum hoc corrigén-

m

fervábit; quorum caput &

!

ei

dum , áliquid addéndo , quó-

radix eft: díliges Dóminum

Vif

niam Deum fe faciébat , hoc

Deum tuum , & próximum

modointérrogant : Quid fgi-

tuum ficut teípfum.

qnt,

tttfs

tur Chriftus ? Ut ofténdat|v. Sint lumbi veftri pre-

idcírcó ad haec eos deveníffe ,

cin&i, & lucérne ardéntes

hh

quia nulla in eis effet chári-

in mánibus veftris :

Et

tas , fed invídise livóre ta.

Qu

vos fimiles homínibus expe«

n

béfcerent : Díliges , inquit ,

&ántibus dóminum fuum,

Mi

Döxginum Deum

7

À

tuum |

:,quando revertátur à nüp

9

j2

Fjïääs

T'&LeQ

! Fefta Martii &7.

i

6ot

*. Vigilàte ergo , quià ne-

Otatio.

fcitis ,

ua hora Dóminus

Eus , qui beátam Fran-

o Dlüe; t

:

r

)

li

eip

vefter ventürus fit Etvos.

" eífcam fámulam tuam ,

G lória Patri.

Et vos.

inter cetera grátiz tuz dona

i hoc Feftum venerit in

familiári Angeli confuetüdi-

Wte D

J

htfus al

Quadragefima , nona Letctio

|ne decoráfüi:concéde, quefu-

?

legitur de Homilia Ferig oc-

mus ; ut interceffiónis ejus

T I

currentis , & de ea fit com-

MU

memoratio. '

auxilio Angelórum consór-

numpopuj;,

tium cónfequi mereámur.

Le&io ix«

Per Dóminum.

£ lom

einde fit commemoratio

Dei cily

S

Lergo dilígere Deum , di-

lgere próximum eft:

fanti Joannis de Deo , Afía,

Ormni i

C nam fi díligis me , 0 Petre ,

Hic vir defpíciens mundum ,

ens n

)

inquit , palce oves meas: )

& terréna triümphans , diví-

lh

fi étiam dild&tio próximi fa-

tias coelo cóndidit ore , manu.

cit, ut mandáta cuftódias ,[Y- Juftam dedüxit Dóminus

iil ;

mboc ]l

méritóait, in his totam Le- | perviasreGas.

gem & Prophétas pendére.jp. Etofténdit illi regnti Dei.

y mrfos m

Etquemádmodumin fuperió- Dratio.

üeenimmi

€us , qui. 598.

t fucem ,

ribus, citim de refurrectióne

Pofteà Feriz occurrentis ,

interrogarétur, plus dócuit,fi celebreturin Quadragef.

m Em

In primo NoCturno , L.ectio-

Ts i COf

uàm tentántes petébant

í

c in hoc loco de primo in-fes de Script. occurrente ,

is Deit

terrogàtus mandáto , fecün- [& fi venerit in Quadrag. erüt

?ü ümta i

V ontinf

dum étiam non valdé quàm.He Communi non Virginum.

primum infériüs , fponté áàt- |[M. ulferemfortem. cviit.

n ; Mi

tulit: fecündüm enim eft pri-

níecundo No&turno, -

um auu

]ta occülte infi-

Le&io iv.

mo símile.

hm at

nuávit , ódio illos ad querén-

TI^Rancífca nóbilis Matró-

ifie B

dumincitári. Chàritas enim ,

na Romána , ab ineün-

nadata m

inquit, non a&emulátur.

te a&etáte illüttria dedit virtü-

1 capll'[ 1

T

e Deum laudámus. 17.

tum exémpla : étenim puert-

; Domin

Vefperz à Capitulo de fe-

les]udos & illécebras mundi

pmxmui

quenti, commemor. prece-

réfpuens,;folitüdine & oratió-

ffh

dentis & Feriz.

ne magnópere delettabátur.

refert

pv*

DI

0 faneéte Francilce Vi-

:

IX. MARTIL.

Undecim annos nata , virgi-

R i

i

In Fett

nitátem fuam Deo confecrá-

n

dug Romane. Duplex.

re, & monaftérium íngredi

j

Omnia de Commüni : nec

l

mibu

propófuit: paréntum tamen

uleu

Virginis,nec Martyris. -cyi,

voluntáti humíliter obtém-

i

"

(f

perans , Lauréntio de Pon-

W

918

prater ea,qua fs'quuntur,

tià-

t

602

* Fefta Martii, f/

ïij]fe ! (

Á

ti&ais jüveni sque diviti ac

cum làcrym

is eàarum nümero

j

adfcribi fupplíciter poftulá-

T.

népili nupfit. In matrimó-

j

nio ar&tióris vite propófitum,

vit : voti compos fa&ta, licet

at

effet ómnium mater , non álio

j

quantum lícuit , femper re-

u

yfty

tínuit : à fpectàculis, conví-

tamen , quàm ancille , viliffi-

jte

viis, alifsque hujüsmodi ob-

maeque féminge,& immun-

dítiee váfculi título gloriabá-

ao (*

le&taméntis abhórrens, lánea,

L)

tur. Quam vilem fui exifti-

:

i, a

ac vulgári vefte utens: &

matiónem & verbo declará-

. gpliit

quidquid à domefticis curis

vit, & exémplo: fzpé enim

at

fupérerat témporis , oratióni

e (uburbána vínea revértens,

uml

tcrf

aut proximórum utilitàti tri-

j

buens : in id veró imnàxima

& lignórum fafcem próprio

if

u

duj

,

Ífolicitüdine incümbens , ut

cápiti impófitum déferens ,

matrónas Románas à pompis

vel efsdem onüftum ageris per

w

Urbem aséllum , paupéribus

fzculi , & ornátüs vanitáte

ïmpmm:a

vevocáret. Quapropter Dó-

fubveniébat,in quos étiam

igi s

mum Oblatárum,fub Régula

largas eleemöfynas erogábat ,

my ml

fancti Benedi&ti, Congregatió-

segrotantésque in xenodóchiis

f

vífitans, non corporáli tan-

nis Montis Olivéti , adhuc

a f

viro alligáta , in urbe inftí-

tüm cibo.fed falutàribus mó-

mtny

nitis recreábat ; corpus fuum

109 nf

tuit.

Viri exílium , bonó-

rum ja&türam, ac univéríz

vigilis, jejüniis , cilício , fér-

ii

reo cíngulo,crebrísque flagel-

domus moerórem non modo

seti

conftantíffimé tolerávit, fed

lis in fervitütem redígere juü-

,W

giter fatagébat.

Cibum 1lli

grátias agens cum beàto Tob,

ts N

ilud frequénter ufurpábat,

femelin die herbae & legümi-

à 'mü

na , aqua potum prebuit.

Dóminus dedit , Dóminus àb-

jo w

ftulit, fit nomen Dómini be-

Hos tamen córporis cruciátus

Mi

nedíétum.

aliquándo Contefsárii mandá-

Tirtrb

$^ Propter veritàtem , &

to , à cujus ore nutüque pen-

äilï f (I]ïfäm

débat, módicé temperávit.

gla

nfuetüdinem, & juftítiam:

duin

Et dedücet te mirabiliter

X» pDilexífü juftíiam , &

"tutden

odífti iniquitàtem :

rop-

déxteratua. Y^ Spécietua,

Satnf

&pul

chritüdine tua inténde,

téreà unxit te Deus, Deus

tuus óleo letítiz.

* Propter

AU

prófpe

ré procéde , & regna.

g

ecHo V.

veritátem, & manfuetüdinem,

tl

hn

T'Iro defün&o , ad predí-

S juftitiaï:.e ärgglt;äreä.

B

&am Oblatárum . do-

T WMviína myftéria, presér-

(fS U&'æw

mum. cónvolans , nudis pé-

tüm veró Chrifti Dómi-

dibus , fune ad collum alligà-

ni Paffiónem, tanto mentis ar-

)fl' Obfem

to, humi proftráta , multis

dóre

: D?nig

: Fefta Martii 70

603

im nümem

-T Pal

dóre , tantáque lacrymárum

ràculis clara, migrávitad Dó-

2 d. hCEt

vi contemplabátur , ut pr&

minum anno setátis fuze quin-

dolóris magnitüdine pené có-

quageéfimo fexto: quam Pau-

hmon ähq

fici viderétur.

æ.s Vlhm

Sepe étiam

lus Quintus Póntifex Máxi-

cüum oráret , máxime fumpto

mus in SanCtárum nümerum

: Qu

fanttíffime Evchariftie Sa-

retulit.

1 hrbi

1l if

craménto fpiíritu in. Deum

5«« Fallax grá

'g'ia , & vana eft

eleváta, ac coeléftium con-

pulchritüdo :

Miülier timés

00 db

la at

templatióne rapta, immóbilis

Deum, ipfa laudábitur.

permanébat.

Qügapropter

* Date ei de fructu mánu-

à PeVetis

humàni géneris hoítis váriis

um fuárum , & laudent eam

m prigj

eam contuméliis ac verbé-

in portis ópera ejus. Mülier.

| défers

ribus à propófito dimovére

lória Patri.

ülier.

I agetny

In tertio Notturno, Homt-

conabátur ; quem tamen illa

paupetii

impertérrita femper elüfit;

liain Evangel. Stmile eft re.

quos et

Angeli presértim preesídio ,

jum coelórum thesáuro. de

s Cropibt

t

enodoci

cujus familiári confuetüdi-

ommuni SS. nec Virginum

L

ne gloriófum de eo trium-

Hnec Martyrum.

CX

n t

Grátia

Nona Le&io dicitur deHo.

LtàriDu m

phum reportàávit.

curatiónum , & Prophetie

milia Ferig occurrentis , &

corpas u

dono enítuit , quo & futüra

de ea fit corímemoratio,fi ve-

cilício, R

predíxit , & córdium fecréta

nerit in Quadragefima.

quefagd

Ü

penetrávit.

Non femel

in fecundis Vefperis fit

d ]

commemoratio SS. Quadra-

aqua , vel per rivum decur-

Cbun i

réntes , vel é coelo labén-

ginta Martyrum.

.æwegümi'

tes, intá&tam prorfus , dum

2 X. MARTIL.

Deo vacáret ; reliquérunt.

Iin fefto SS. Quadraginta

yis t

iMódica panis fragménta, qu&

Martyrum. Semidupl,

fsirimu

vix tribus foróribus reficién-

Afía, Tftórumeft enim reg-

yudique pe

dis fuiffent fatis , fic ejus pré-

num ccelórum, qui contemp-

gperitt

cibus Dóminus multiplicávit,

sérunt vitam mundi , & per-

[

ïhä

Il

j

ut quíndecim inde exfaturá-

venérunt ad pramia regni,&

: PTUP

tistantüm fuperfüerit, ut ca-

lavérunt ftolas fuas in sángui-

QUS » W

níftrum impléverit : & ali-

ne Agni.

D P*;opïf

quándo earümdem forórum ,

Y^ Latámini in Dómino , &

Qaetid

extra Urbem menfe Januário

exultáte jufti.

Jigna parántium, fitim recén-

€&» Et gloriámini omnes re-

gäreä- |

fis uv& racémis ex vite in

&i corde.

Iau0.

árbore pendéntibus mirabili-

Rafta, quefumus, omnt-

':rïa, Præif?

::wl:

"

xl

ter obténtis abündé expléve-

potens Deus, ut , qui glo-

[;

riófos Márty res fortes in fua

j mel;ï:

ut , Dénique méritis & mi-

: Con-

66

Fefta Maiäii 70«

j^

confeífióne cognóvimus, pios

nemconfecütus eft. Et hec

if

quidem illórum erat orátio.

]

;r

apudtein noitra interceffió-

[

ne fentiámus. Per Dóminum

. Santii tui Dómine mirá-

»mum |

?

noftrum Jefum Chriftum Fí-

b

ile confecüti funt iter , fer-

j

TA [0

v

lium tuum : Qui tecum.

viéntes pracéptis tuis , ut in-

Deinde fit commomratio

veniréntur illafi in aquis vá-

l[;"fl,'ältöde

E

jidis;:$ —Terra appáruit ári-

Ferism.

j Hää&d*

In primo No&turno;Le&io

da: &in Mari rubro via fine

nesde Epiftola ad Romanos.

impediménto. y., Quóniam

f:'optet Jj

J

À

pratres debitóres .fumus.

percütfit g

etram , & fluxe-

de

Commni plurimorum

runt aqu&, & torréntes inun-

N

'Wcofupp

XXXIXe

Qrsy

D

Martyrum.

davérunt. Terra appáruit.

ia

n

ii,INodurno. Le&Gioiy.| .

Le&io v.

j icinio Imperatóre ,

Eteris autem . cuftódi-

yia d

|

TU

Agricoláo Prefide,ad Se-

bus fomno déditis , folus

báíten Árménie urbem ,

vigilábat jánitor ; qui & illos

f kih

quadragínta mílitum fides

orántes, & luce circumfüfos ,

dl

in Jefum Chriftum, & for-

& quosdam é coelo defcene

stj

titüdo in cruciátibus perfe-

! m

déntes Angelos tanquam à

xéndis enítuit. Qui izpius

Rege miffos, qui corónas tri-

ml

in horríbilem cárcerem de-

ginta novem milítibus diftri-

1l UL

trüfi , vincülisque conftrí&ti ,

büerent , íntuens , ita fécum

ttflut

cümora ipsórum lapídibus

loquebátur : Quadragínta hi

3 f

contüfa fuíffent , hyemis

funt , quadragéfimi coróna

at

témpore frigidíffimo , nudi

ubi eft ? Que dum cogitá-

tltumr

ret, unus ex iflo nümero ,

Aintns

fub-apérto áere fupra ftag

pum rígens pernoctáre juffi

cui ànimus ad frigus ferén-

V

dum defécerat,in próximum

A p

iunt ,ut frígore congeláti ne-

caréntur.

Una autem erat

tepefáttum bálneum | desí-

"nf

ómnium orátio: Quadragín-

liens,SanGtos illos fummo do-

n

lóre affécit. Verüm Deus il«

ta inftádium ingréifi fumus ;

V

quadragínta item , Dómine ;

lórum preces írritas effe non

"g

€oróna donémur ,

ne una

eft paffus; nam rei evéntum

0 M

quidem huic nümero defit.

admirátus jánitor , mox cu-

kftin honóre hic

nüme-

ftódibus é fomno excitátis ,

rj

)

J

MT

r

rus , quem tu quadragínta

detractísque fibi véftibus , ac

l

N

i

diérum jejünio decorafti ;

fe Chriftiánum effe clara vo-

itt

u

!

per quem divínalex ingrelia

ce proféffus ,' Martyribus fe

?r Ven"m.um

eftin orbemterrárum. Elías

adjünxit. Cum vero Praefidis

r

fatéllites janitóorem quoque

i

quadragínta diérum jejünio

Ts

m»

Deum qua&rens » ejus vifió-

Chriftiánü effe coggoviffe

nt ,

a-

Munwü' m

Fefta Martii. / 2 -

2 i

bacillis comminüta ómnium

605 .

rA i

cum , falve &iíntesre re.

eórum crura fregérunt.

pérte honorífico. fepülchro

ID? mj

&« Verbera carníficum non

cónditz funt.

I.fel' hn

timuérunt-San&i Dei , mo-

x Tanquam aurum in forná-

riéntes pro Chrifti nómine:

ce probávit eléttos Dóminus,

liquis j

* Ut harédes fierent in domo

J

Dómini.

& quafi holocáufti hóftiam

accépit illos, & in témpo-

WO

y. Tradidérunt córpora fua

re erit refpé&tus illórum:

lum

& fj

ropter Deum ad fupplícia.

uóniam donum

& pàx

t.

Le&io vi.

eft elé&tis Dei.

éntes .

N eo fupplício mórtui funt

*. Qui confidunt in illum ,

'appärm':, !

omnes , preter Melithóné,

intélligent veritàtem : & fi-

natu mínimum. Quem cum

déles in dile&tióne

acquié-

- culii

prefens mater ejus frais

fcent illi.

uóniam.

lts ,

is.,

crüribus adhuc vivéntem vi-

G ]lória Patri.

uóniam.

u &il

díffet , fic cohortáta eft: Fili,

Intertio Nocturno ,

[0

um

f

)

paulísper süftine : ecce Chri-

d defte

milia S. Ambrofii .Epifcopi

Ítus ad jánuam ftat ádjuvans

in Evansel. Defcéndens

Q«

tauai

te. Cüum yeró reliquórum

fus de monte.

de Communi

Corónis t

córpora plauftris imponi cér-

plurimor. Mart. ].

ibus dl

neret, ut in rogum inferrén-

LeGioix.de Homilia Fe-

T fs

tur , acfilium fuum relínqui,

rie occurrentis ; & de ea fit

commemor. in Laudibus.

drzgmrahi

quód fperáret ímpia turba

i curon.

püerum , fi vixíffet, ad idoló-

DIE XII. MARTIL -

m cogïtä

rum cultum revocári poffe

Infefto S. Gregorii Pape ,

Confefforis , & Ecclefize

) nüpoeto.

tpfo inhümeros fubláto , fan-

yns f

&a mater vehícula Márty-

Do&toris. Duplex.

rum corpóribus onüfta ftré-

o

Ad Magnificat in utrisque

wum

nué profequebátur , in cujus

Vefp. Afia. O Do&or ópti-

Áummo d

ampléxu Meélithon fpiritum

me , Eccléfize fan&te lumer ,

n Des

Deo réddidit , ejüsque cor-

beáte Gregóri , divíng legis

y dfle

pus in eümdem illum ce-

amátor , deprecáre pro nobis:

terórum Mártyrum rogum

Filium Dei. Qraüo.

i eventil

L

pia materinjécit: ut, qui fi-

^F WEus;qui

ánime fámuli

excitii

de & virtüte conjun&tíffimi

— tui

Gregórii

etérnae

$

füerant , füneris étiam focie-

beatitüdinis praemia contulfe

(tibu

e dir

táte copuláti, unà incoelum

fti : concéde propítius; ut ,

;

pervenírent. Combüftis illis ,

qui peccatórum moftrórum

t

tm

eórum relíiquim projé&zm in

at

póndere prémimur , ejus

u U

4«

j

profluéntem , cüm mirabíli-

apud te précibus fublevé.

m

terin unum .confluxiüän; lo-

mur, Per Döminuxäein- :

!

r

606

Fefta Martii. 7 A«

z-—

——

——

lr :

Deinde fit comemor. l'eriz.

auxiliábitur ei.

. Nihil

-

-

—

—

3

In.i.Nodturno ; Lectiones.

proficiet inimícus 1n eo , &

-

x

——

r

S apiéntiam ómnium.

ut in

filius iniquitátis nori nocébit

-

Og

—

*2 x

x

EX

2

