Etin hac T rinitáte nihil prius

Jius , * eetérnus Spíritus fagx-

fu.

&us.

aut poftérius , nihil majus

Ji

Et tamen non tres eetérni ; *

aut minus ; * fed tote trea

Persónz coztérnsa fibi funt ;

d

"fed unustérnus. -

iv

Sicut non tres increáti ; nec

& coaquales.

|

|

Ia

ires imménfi ; * fed unus ii-

Íta ut per ómnia , ficut jam

h

Ui

creátus , & unus imménfus.

fupra di&um eft , * & unitas

in Trinitáte , & Trinitas iv

1

Simfíliter omnípotens Pater ,

lii

omnípotens Fílius , * omní-

unitáte venerándá fit.

ens Spíritus fanttus.

Qui vult ergo falvus effe , *

(j

itade Trinitáte séntiat.

AUR

p

tamé non tres omnipotén-

AU

tes ; * fed unus omnípotens.

Sed necefsárium eftad stér-

m

nam falütem , * ut incarnatió-

j

AR

Jta Deus Pater,Deus Fílius,*

N

Deus Spíritus fanctus.

nem

[Uí0)

que Dómini noftri

fuC

:

rift fidéliter credat.

ulqu

Et tamen non tres Dii ; * fed

É

ergo fides ret&ta , ut cre-

TW

unus eft Deus.

Üita Dóminus Pater, Dómi-

dàmus , & confiteámur , *

llj

uia Dóminus nofter Jefus

É

qus Filius , * Dóminus Spfri-

"

s

tus fanttus.

Chriftus Dei Filius , Deus,.

j

t tamen non tres Dómini , *

& homo eft.

fed unus eft Dóminus.

Deus eft ex fubftántia Patris

1 Al(

ante fecula génitus : * & ho-

Quia ficut fingillàátim unam-

quámque Persónam Deum;ac

mo eft ex fubftàntia matris in

AR

Dóminum confitéri Chriftià-

(:eculo natus.

Perféttus Deus , perfé&tus

na veritáte compéllimur ; *

]

itatres Deos aut Dóminos dí-

homo :* ex ánima . rationáli ,

& humána carne fubsíftens. —

|

cere, cathólica religióne pro-

LE

dibémur.

Equalis Patri fecün

düm di-

Vini-

Dominica ad Primari.

^ N

vinitátem : * minor Patre fe-

* br. Chrifte Fili De1 vivi ;

cündüm humanitátem.

* Miferére nobis.

& repe-

10

Oui licét Deus fit, & homo:*

titur.

Chrifte Fili Dei vivi,

i

non düo tamen , fed unus eft

mlferere nobis.

Chriftus.

. Quifedes ad déxteram

ud

Ü nus autem non converfióne

atms.

X. Mliferére nobis.

: Cf e&«

divinitatis in carnem ; * fed

Glória Patri , & Fílio , &

TU

affumptióne humanitátis 1n

i

irítui fancto.

Deum.

, Chrifte Fili Dei vivi , mi-

(tej

erere nobis.

Exürge

Ünus omníno non confuüo-

Yfe

(eg

ne fubíftántiz ; * fed unitáte

Chrifte , àdjuva nos.

lus

persóng.

m. Et líbera nos propter

Nam ficutànima rationális,&

nomen tuum

T1Uj

caro unus eft homo:*ita Deus,

Sequentes Preces non di-

& homo unus eft Chriftus,

cuntur in Duplicibus,nec in»

jus

tj

Qui paffus eft pro falüte no-

fra Octavas;

ed tunc dicto x.

|

"

ftra,defcéndit ad ínferos:*tér-

brevi,dicitur. Dfis vobiscum.

tia die refurréxit à mórtuis.

& Oratio. Dómine Deus om-

i

À fcéndit ad coelos , fedet ad

nfpotens. ut infrà.

28.

I

. Chrifte.

dexteramDel Patris omnipo-

KRyrie elcifon.

51l

téntis

* inde ventürus eft

eléifon,

Kyrie eléifon.

udicáre vivos & mórtuos.

Pater nofter.

fecretó us ue

Ad cujus advéntum omnes

ad y, Et ne nos mdücas m

hómines resürgere habent

tentatiónem.,

J

x Sedlíbera nos à malo.

cum corpömbus fuis ;* &

redditüri funt de fattis pró-

Credo in Deum.,

ecretä.

li

riis ratlonem.

usque ad *, — Carnis refur- -

reCtiónem.

l

5t qui bona egelunt , ibunt

E. Vltam etér- -

li

án vitam saternam: *

qui veroó

nam , Amen.

. Et ego ad:

mala , in ignem eetérnum.

te Domme clamav1.

n Eto

u$

Hæc efï fides Cathólica,*

mané orátio mea prævämet

3

nifi quisque fidéliter flrmlter—

te.

. Repleátur os meum

laude.

que credldent,falvus effe non

z. Utcantem gló-

r

óterit.

G lória Patri.

riam tuam , tota die maa'm-

fía Allel. allel. allel

tüdinem tuam.

v Domme-

g«

jl

Capitulum. 1. T1

avérte fáciem tuam à peccá-

Egi fzculórüm immor-

tis meis.

&. Et omnes 1n1-

R

táli & 1nv151b1h,f011 Deo

qi

quitátes meas dele.

j

honor & glória, in fzcula

A Cor. mundum crea in me

fæculorum. Amen,

eus.

.Ius

Et fpfritum re-

^x*. Deo grátias,

l&um ínnova in V1fcembus

mCISg

A

X

E

fominica ad Primarn.

| uf

xeis Y^. Ne projicias me à

lféreátur veftri ortirif«

M

fácie tua.

potens Deus , & dimíf:

w EtSpíiritum

r

fant&tum. tüum ne àuferas à

fis peccátis veftris , perd'cat

-

me. Y. Redde mihi letítiam

vos ad vitam eetér

nam

iiQiáiio

4l

Aeü

J

falutàris tul.

X Etípiritu

*y. ÀÁmen.

Ndulsént

H

^

X

ADL

IURRTAMAT,

[(018281814 7

.

rincipáli confirma me.

N

. Adjutórium noftrum in

nem , &r

nómine Dómini.

lw.

u1

catórum

noltr

9]

J

nobis omnípotens ,

|

^£ecit coelum & terram.

h

Deinde: Hebdomadarius

ricors Dóminus.

Wes

o

j

facit Cónfeffionem.

Et profequitur. y- Dignare

^W Onfiteor. Deo omnipo-

Dómine die ifto.

*. olne

beáte Marie

ftodire.

th

il

f

tenü ,

peccáto nos cu

femper Vírgini , beáto IMhi-

y.. Miferére noftri Dóminee

al

chaéli

Arc

:

&. Miferére noftri. y, Fiat

fl

u

Mi

ángelo , beàto

tua Dómine

oànni Baptífte ,

fan&is

mifericórdia

wqu

"Apóftolis Petro & Paulo ,

fuper nos. Y

Quemädq

Ts

ómnibus San&is , & vobis

modum fperávimus in te.

iDais

fratres: quia peccávi nimis

y. Dómine exáudi oratió-

ziv

nem meam.

£. Etclamor

- eogitatióne, verbo, & ópere :

Bu

3nea culpa, mea culpa , mea

meus ad te véniat.

Vehr

Yy.. Dóminus vobíscum. :

"hm

xáximaculpa. .Ideoprecor

.. beátam Maríam femper Vír-

X. Et cumfpíritu tuo.

TA

Orémus.

Oratio.

ginem , beátum. Michaélem

KI

du

Archángelum , beátum Joàn-

T YOmine Deus omnípo-

tens , qui ad princípium

3

nem.B

;

i,

a

tíftam , fan&tos Apó-

&]

ftolo:

etrum & Paulum ,

hujus diéi nos perveníre fe-

cífti : tua nos hódie falva

omnesSan&os , & vos fra-

tres, oráre pro me ad. Dó-

7

virtüte ; ut in hac die ad

nullum declinémus peccátü ,

TMM

juinum Deum noftrum.

: Chorus refpondet.

fed femper ad tuam juftítiam

"Mereátur tui omnipo-

faciéndam noftra procédant

tens Deus , & dimíffis

elóquia , dirigántur cogitatio-

nes , & ópera. Per Dóminum

/ peecátis tuis , perdücat te ad

witam atérnam. .* Amen.

noftrum Jefum Chriftum Fí-

Deinde repetit Confeffic-

lium tuum : Qui tecum vivit

j

/ mem , & ubi dicitur

vobis

& regnat in unitáte Spíritus

h

fratres, GC vos fratres, dica-

fan&ti Deus , per ómnia fecu-

te

ater.

lafzeculórum. &. Amen.

tur tibipater ,

Fatta Confeffione à

Yro ,| Y« Dóminus vobífcum.

| .?ieþdomadakr.ius dicit.

|** Et cum fpíritu tuo.

)

w. pene«

j

i

Dominica ad Primatn.

z2

li Of

m

ii

!

- Benedicámus Dómino.

'& córpora noftra, fen

f

us

x. Deo grátias.

ermónes , & actus noftros

HU

Deinde: in Chorgslegitur |

in lege tua , & in opéribus

Martyrologium.

*quando ;

mandatórum tuórum : ut hic.,

hu

fl

dicenda eft Prima de B. Ma-

& in ztérnum, te auxiliánte,

ra' , preponitur Lettioni

falvi & líberieffe mereámur

Martvrol. Pofteà Hebd. dicit.

Salvátor niundi: Qui vivis &

f

. Pretiófa in confpé&tu Dfii.

regnas in fzcula faéculórum.

g. Mors San&tórum ejus.

PA

inen.

f

Et abfolute fine Oremus.

Y. Jube domne benedicere,

dU

Oratio.

fiQ.

Dies & a&tus noftros

L

(* An&ta María , & omnes

in fua pace difpónat Dóminus

AA

Sant intercédant — pro

otens. n-;'

'Amen9

nobis ad Dóminum : ut nos

"p

Fat

Abfolutionern Capitu:

TU

mereámurab eo adjuvári , &

h in Dominicis , & Feriis

falvàri, quivivit & regnat in

per Annum , ab O&. Epiph.

fid.

fsecula feeculórum. g;, Amen.

usque ad Dominicam primam

Y Deusin adjutórium meum

Quadragef. exclufivé. -

TA

inténde.

[]

LeGio brevis. 2. 'Theff. 3. b

II

Dómine ad

?

adjuvándum me feftína.

REt

Ominus autem dírigat

dicitur ter ; ultimó additur.

D

corda , & córpora no-

G lória

atri.

Sicut erat.

ftrain charitàte Dei, & pa-

Ky rieeléifon. Chrifte eléi-

tiéntia Chrifü. ^"Tu auterm

h

AUl

d

K y rie eléifon.

Dómine miferérenobis, ..

5

*

p

ater nofter.

2ate

€

ecretó y.

&. Deosrátias.

;

um

E

£

[4

nos indücas in tenta-

fe

A Dfücaprima Ady

*'-*wtu,s

n

( "-

iiAo

Se

Sed líbera nos

usque ad VigiliamNat

iv, Do-

AU

À|

illct

1

0')

Yv.

Réfpice in

mini exclufive. línig 29. .

d

fervos tuos Dómine ,. & in

^Y Omine, miferére noftri «

lls

*pera tua , & dírige filios

te enim expeGávimus :

tf

eórum.

ant

Et fit fplendor

efto bráchium noftrum in ma-

Dómini

p

ei

noftri fuper

ne, & falus noftra in témporé

iln

n

[

0«

tribulatiónis.

'Tu autem.

ufil

:

f

& Ópera mánuum .no-

ä?

Hi

.;

[5

rum dírige fuper nmos ,

'aPoft. Le&Qionem brevem

jun

2

pus mánuum noftrárum

M

ïtira

dicitur y. Adjutórium no-

dír

AsVe

v. Glória Patri.

ftrum in nómine Déómint.

tj

EK. sicut erat.

*.. Qui fecit coelJum & terrá.

QU

O rémus.

Oratie.

v. Benedícite , & Deus.

li

Irífgere & fanttificáre ,

Lo. Dóminus nos benedt.

D.

cat, & ab omni malo defén-

résere , & gubernáre

dignáre Dómine Deus , Rex

dat , & ad vitam perdücat

z

cceli & terrg, hódie corda ;

&etér-

T

j

/

1

r

V

j

j

[s,

kïn feriahi Officio ad Primam.

!

l

i

érnám : & Fidélium anime | Quóniam aliéni infurrexé-

—

|

91

ï

;

cüïï

per mifericórdiam Dei re

runt advérfum me , & fortes

ä",l

f

quiéfcant in pace. z Amen.

quzefiérunt árimam meam : *

(

)

iN FERIALI OFFICIO

& non'pfopofuérunt Deum

44ifl

AD PRIMAM.

ante confpéttum fuüm.

4

P ater nofter.

A ve María.

Ecce enim Deus ádjuvat

Rilg

Credo. y..Deus in adjutó-

me : * & Dóminus fufcéptor

,ms :

eft anima mez.

rium. 17

u

Hymnus.

A vérte mala inimícis meis: *

l

Am Iuci$

orto sidere

& in veritáte tua difpérde

N

il

illos.

j

j

J Deü precémur süpplices ,

Ut in diürnis actibus

V oluntárié facrificábo tibi: *

j PUM

Nos fervet à nocéntibus.

& confitébor nómini tuo

ld

Dómine , quóniam bonum eft.

L, ingu& refrznans témperet,

[/n

Ne litis horror ínfonet :

Q uóniam ex omni tribulatió-

'Ales

Vifum fovéndo cóntegat ,

ne eripuífti me: * & fuper

jr

'Ne vanitátes háuriat.

inimícos meos defpéxit ócu-

]us meus.

ud

S int pura cordis íntima :

N

WW

Absiftat & vecórdia :

Poft. Pfalmum , Deusin

x

Catnis terat fupérbiam

nóminetuo, loco Pfalmi ,

dicitur unus

M

Potus cibíque párcitas.

Confitémini ,

U t cüm dies abfcéfferit;

ex infrafcriptis Pfalmis , fe-

D

H

:No&émque fors redüxerit ,

cundum . Ferias

diftin&tis.

Sabbato autem dicuntur tan-

.ïlma

[

Mundi per abftinéntiam -

WU

Ipfi canàámus glóriam.

tum tresPfalmi ficut inFeftüs.

eo Patri fit glória ,

À SECUNDA.

[

"h

bFE'RI

Pfalmus 22.

;

M.

:

Ejüsque foli Fílio ,

sly

Cum Spíritu Paráclito ,

[ Y Omini eft terra , & ple-

ll

TNunc, & per omne fzeculum.

nitüdo ejus : *orbis ter-

Mi

Amen.

rárum , & univérfi , qui há-

Jl

Per Annum, Ántiphona,

bitant in eo.

ä

?

M

Quia ipfe fuper rhária fun-

!

M

Beáti qui àmbulant.

Temp. Adv. Aífíade Laud.

dàviteum: * & fuper flümi-

Difiüce, autex propriis Lag-

na preparávit eum.

dibus.

Pfatmus 53*

Quis afcéndet in. montem

ïlï

Eus in nómine tuo fal-

Dómini? * aut quis ftabit in

;

l

D

vum me fac: * & in vir-

loco fancto ejus ?

(

tüte tua jüdica me.

Ínnocens mánibus , & mun-

Deus

exáudi

oratiónem

do córde: * qui non accépitin

J

meam : * áuribus pércipe

:

vano ánimam fuam , nec ju-

fUn

'verba oris mej.

rávitin dolo próximo fuo-

iC

fæü

In feriali Officio äd Primam.

furrex

H. ic. accfpiet benedi&tiónem] D elí&ta

juventütis megs , *

t

à Dómino , * & mifericór-| &

ignorántias meas ne me-

m«

diam à Deo falutári fuo.

mífneris.

Dtn

EH zceft generátio

quzrén-MS ecündüm mífericórdiam tu-

tium eum ,

* quzréntium fá-

am meménto mei tu: * pro-

i [

ciem Dei Jacob.

pter bonitátem tuamDómine,

&

Qt

A ttóllite

portas , príncipes ,

Dulcis & re&us Dóminus : *

veftras, & elevámini porte

propter hoc Iegem dabit de-

oj

eeternáles : * & introíbit Rex

linquéntibus in via.

pény

glóric.

Diriget manfuétos in judt-

*

uis eft ifte Rex glórie ? *

cio : * docébit mites vias fi lase

b

)

ibi:

minus fortis & potens,Dó-

U nivérfz vie Dómini , mi-

tüj

minus potens in przelio.

fericórdia & véritas , * ze

-

1l

À ttóllite portas , príncipes',

quiréntibus

teftaméntum

hatj

veftras , & elevámini porte

ejus , & teftimónia ejus.

eeternàles : * & introibit Rex

üper

Óóris.

fropter nomen tuum Dé-

QCs

mine propitiáberis peccáto

s

uis eft ifte Rex glórize ? *

meo : * multum eft enim.

Ul

Dóminus'virtátum ipfe eft

Quis eft homo , qui timet

]

Rex glóriz.

,

FERIATERTIA.

Dóminum ? *legem ftátuit

AU

eiiu via , quam elegit.

. Pialmus 24.

nima ejus in bomni

f

. D te Dómine levávi àni-

8 dcmo,;

n

M

rábitur:* & femen

LAn.

mammeam: * Deus meus

reditábit terram.

ejus*hæ-

in teconfidonon erubé(cam.

2l

Firmaméntum eft Dömi'n'uä

N eque irrídeant me inimíci

timéntibus eum : * & teffa.

)À

méntum 1

mei: * étenim univérfi , qui

süftinent te , 5on confundén-

ftétur illis.

pfius , ut niamfe;

E

p

tur.

te]«

O culi mei femper ad Dómi-

li

C onfundántur omnes iníqua

num : * quóniam ipfe evéllet

agentes

* fupervácue.

V?ias tu

de láqueo pedes meos.

uf

asDómine demónftra

R.éfpice in me, & miferére

lii

ine.

mihi : * & sémitas tuas edocev

mei : * quia ünicus

um ego.

& Paupe:

D frige me in veritáte tua, &

tet -

"T ribulatiónes cordis" meií

t I

doce me : * quia tu: és Deus

multiplicáte funt : * de ne-

Salvátor meus , & te fuftínui

ceffitátibus meis érue me.

tota die.

TU

ide humilitátem meam , &

R, eminífcere miferatiónum

labórem meum : * & dunítte.

J

tuárum Dómine , * & miferi-

univéría delít£ta mea.

cordiàrum tuárum

éfpice inimícos meos, quá.

À

fa:culo funt.

,quæä

!

niam ;

as |

25

&n feriali Officio ad Primam.

Egoautem in innocéntia mea

l

u

niam füultiplicáti funt: * &

[

ódio iníquo odérunt me.

ingréffus fum : * rédime me,

j

am, &|& miferére mei.

n

Cuftódi ánimam me

€rue me :* non erub

é(cam 4] P es meus ftetit in dirétto :*

[ *Dmm

L v

juóniam fperávi in te.

in Eccléfiis benedícam te Dó-

mine.

jn

1 nnocéntes, & re&i adhzsé-

j

runt mihi : * quia fuftínui te.

FERIA QUINTA.

E?

|

P(almus 22.

:ï:l

L fbera DeusIfrael , * ex óm-

de

nibus tribulatiónibus fuis.

Ominus regit me , &

jj

nihil mihi déerit :* in lo-

li

FERIAQUART A.

Pfalmus 25.

co páfcus ibi me collocávit.

u

óniá

$ uper aquam refectiónis edu-

ä

Udica me Dómine, qu

cávit me : * ànimam meam

i

^*

-& esoin innocéntia mea in-

e]

/

/

uI

gré

ffusfum : * & m Dómi-

convértit.

D edüxit me fuper sémitas ju

l*'umj

V0 Fperans non infirmábor.

P roba me Dómine , & tenta

ftítiee,* propter nomen fuum.

A

Y

& [|N am , & fi ambulávero in

1me : * ure renes meos— ;

V

médio urmbra mortis , non ti-

m

€or meumt.

L

TW

córdià tua

mébo mala

L

Q uóniam miferi

miecum es.

* quóniam tg

M l

t

ante óculos meos eft : * &

u

Qu

complácui in veritáte tua.

V irga tua; & báculus tuus, *

Ipfa me confoláta funt.

uN

N on fedi cum concilio vani-

Jf

tátis : * & cum infqua gerén-

Paráfü in confpéttu meo

d

tibus non introíbo.

menfam : * advérsüs eos ; qui

in

tríbulant me.

*

Ü

Ml

O dívi eccléfiam malignan-

|

4

tium: * & cum ímpiis non fe-

$ mpinguáfti in óleo caput

p*

meum : * & calix meus iné-

Mil

débo.

Wt

T, avábo inter innocéntes tna-

brians quàm preclárus eft !

nus meas

*

*

E t mifericórdia tua fubfe-

m

* & circümdabo

QJ'

altáre tuum Dómine.

quétur me: * ómnibus dic-

i

Ut áudiam vocem laudis , *

bus vitz meaz.

&

*

Et ut inhábitem *in domo

t

& enárrem univöyrfa mirabít-

Jia tua.

Dómini , * inlongitüdinem

4

W

diérum.

Á

l

D ómine diléxi decórem do-

&*1

mus tuz , * & locum habita-

FERIASEXT A.

? Pfalmus $1.

:

tiónis glóris tuse.

ln

N e perdas cum ímpiis Deus

Eus Deus meus, réfpi-

ánimam meam , * & cum vi-

IP

ce in me:

quare me

i

j

ris sánguinum vitam meam.

dereliquífti ? * longe à falà-

1nquorum mánibus iniqui-

te mea verba delictórum

tátes funt : * déxtera eórum

meórum.

j

D eus

- zepléta eft munéribus.

l

In feriali Officio ad Primarm,

ïmil I

hij Il

Deus. meus /clamábo - per|quam cera liqué

1

Ícens. * iu

diem, & nonexáudies : * &

médio ventris mei..

noCte , & non ad infipiéntiam

A ruit tanquam teíta virtus

a

3pihi.

MeDu,

mea, & lingua mea adhzfit

"n autem

in fan&o hábitas, *

.

fáucibus meis: *& in pülve-

Laus Ifrael.

1

rem mortis deduxífti me.

T

Inte fperavérunt patres no-

Quóniam

circumdedérunt

ftri: * fperavérunt, & libe-

me canes multi: * concílium

il

ráfti eos.

malignántium obsédit me.

il

Ad te clamavérunt , & falvi

Fodérunt manus meas , &

[ein

fatli funt : * in te fperavé-

pedes meos: * dinumeravé-

Sedu.

runt , & nonfunt contüft.

runf ómnià offa mea.

meam

Égoautem fum vermis, &

pfi veró confideravérunt.,

non homo: * oppróbrium

& infpexérunt me : * divise-

25j

um

hóminum , & abjé&io ple-

DIS.

runt fibi veftiméntà mea. , &

uper veftem meam misérunt

10

Omnes vidéntes me derisé-

fortem.

t

runt me : * locüti funt lábiis,

"T'u autem Dómine he'L eloh-'

& movérunt caput.

gáveris

auxilium tuum à

W tq

Sperávit in Dómino , erí-

mé :* ad defenfiónem nieam

lus

piat eum : * falvum fáciat

cónfpice.

eum ,quóniam vult eum.

rue àfrámea Deus ánimam

BN

ónijam tu es,

iextraxi-

meam:* & de manu canis

Íti me de ventre :

T

;,unvi

Ípes mea

ünicam meam.

ab ubéribus matris meg. In

alva me ex ore leónis : * &

te projétus fum'ex ütero.

p

De ventre matris mez Deus

à córnibus unicórnium humi-

lls

itátem meam.

i

:

|

meus es tu ,

arrábo nomen tuum frátri-

uble

àme.

* ne difcäiï'eris/

;

bus meis : * in médio Ecclé-

dié

Chóniamtribulátio próxima

laudábo te.

eft :* quóniam non eft , qui

ui timétis Dómmum , lau-

lor)

ádjuvet,

dàte eum: * univérfum fe-

ircumdedérunt me vítuli

en Jacob glorificáte eum.

fmem

multi:* tauri pingues obfe-

1

ímeat eum omne femen

dérunt me.

h.

Ifracl:* quóniam mon fpre-

peruérunt fuper me os

vit , neque defpéxit depre-

fuum ,*ficut leo rá

tiónem páuperis.

i

rugsiens.

piens &

&

ec àvértit fáciem fuam à

t

n

jl

icut aqua effüfus fum : * &

me: * & cüm clamárem ad

fpérfa funt ómnia offa mea.

um , exaudívit me.

jf

P

;

aCtum eft cor meu

In tall-:

ud telaus mea in Eccléfia

JUS

P. H.

6

mag-

|

n feriali Offieio ad Primame

f

W

gmagna

-*vota mea reddam in;U' tinam — dirigántur — vie

x?/

T

Aj

conípé&tu timéntium eum.

mez , * ad cuftodiéndas jufþi-

gedent páuperes, & fatur

,

a- | ficatiónes tuas.

óm

i- lT unc non ceonfündar , * cüm

üntur: &laudábunt D

qm

num , qui requírunt eüm : *

perfpéxeroin ómnibus man-

í

j

dátis tuis.

vivent corda eórum in Íx-

|

U

culum fzculi.

Confitébortibi in directióne

1*QW.»

cordis, * in eo quod dídici

|

l

K

eminifcéntur , & conver-

j

t

éntur ad Dóminum

* uni-

judicia juftítiae tus.

i

vérfifines terra.

uftificatióries

tuas cuftó-

P

diam: * non me derelínqu

It

£t adorábunt in confpeQu

?S

viMm

ejs *

univérfa famílhe

usquequáque.

1 llüü(

Géntium.

j nquo córrigit adolefcéntior

(

niam Dómini eft reg-

.

viam fuam ? * in cuüodigi'ndb

a

Quö

fermónes tuos.

num :

* & ipfe dominábitur

u

Géntium.

j ntoto corde meo exquisivi

"

[-

;-

te:*ne repéllas meà man-

Manducavérunt , & adorav

Q^

runt omnes pingues terre: *

dátis tuis.

du

dent om-[E£n corde meo abfcóndi el

ó-

in confpé&u ejus ca

sT

nes, qui defcéndunt in ter-

quia tua:*ut non peccem tibi.

Jllt

B enedí&us es Dómine : * do-

ram.

10

Etàán

imà mea illi vivet :* &

ce me juftificatiónes tuas.

femen meum sérviet ipfi.

Inlábis meis, * pronuntiávi

uj

f ;'ïruem

Annuntiäbit.ur Dómino ge-

ómnia judicia oris tui.

t

merátio ventüra : * & annun-

Inviateftimoniórum tuórum

Ir

tiábunt coeli juftítiam ejus

delectátus fum , * fxcuþ in

5

pópulo . qui nafcétur , quem

ómnibus divítiis.

[nmandátis tuis exercebor: *

fbl

fecit Dóminus.

fin

"' Gabbato nihil additur , ut

& confiderábo vias tuas.

E

Injufüficatiónibus tuis me-

LT

füpra in Rubrica.

3C

Deinde dicitur Pfalm. 118.

ditábor

* non ob'liviiïcar

Tàitüimmaculátiin via:*

fermónes tuos.

g.

-

lt

iví-

b

qui ámbulant in legeDfi.

Etríbue fervo tuo , v

B eáti,qui fcrutántur tefti-

fica me: * & cuftó

fermónes tuos.

*

diagr

;

móniaejus: *in toto corde

exquírunt eum.

Revéla óculos meos, * &

confiderábo mirabília de le-

ï

W

Non enim qui operántur

iniquitátem , * in viis ejus

ge tua.

ambulavérunt.

*

[ncolaego fum in terra

]

'T u mandáfti * mandáta tua

non abfcóndas à me mandá-

cuftodíri nimis.

ta tua.

i

Con-

In feriali Oæcio ad Primam.

!

C oncupivit ánima mea. defi-| "Temp. Adv. Arí. e*x.I;aud.

as

|

f

l

^

*

deráre juftificatiónes tuas ,

Dfiücz, autex propriis Laud.

inomni témpore.

Capitulum.

ach. 9. d-

$ncrepátti fupérbos

* ma-

Acem & veritátem dili-

QU mgfj

ledí&i,quideclínantà man-

gite , ait Dóminus omnt-

dátis tuis.

potens.

Deo grátias.

(ïri

d

A ufer à meoppróbrium , &

K. br.

fte Fili Dei vivi ,

contémptum : *-quia teftimó-

* Mliferére nobis.

&

[)

VJOd Qj

titur. Chrifte Fili D

nia tua exquisívi.

ei yiv

i,

* Cj

Renim fedérunt príncipes,&

miferére nobis.

advérsüm me loquebántur: *

li

y. Qui fedes ad- däxntera»t*n

Patris.

fervus autem tuus exercebá-

e

Miferére nobis.

[tni

tur in juftificatiónibus tuis. :

. Glória Patri, & Fílio , &

Nam & teftimónia tua medi:

diey

Spirítui fan&to.

tátio mea eft :. -& consíliam

Chrifte Fili Dei vivi , mi-

meum juftificatiónes tuz.

fer

ére nobis.

(quis

y, Exürge

À mi

Adhzefit . paviménto ánima

Chrifte , ádjuva nos.

mea : * viviífica me fecürnidum

. Et líbera nos propter

nomen tuum.

od d

verbum tuum.

tem i

Viasmeas enuntiávi , & ex-

Yrie eléifon. ^ Chi-

M

audífti me : * doce me juftifi-

kfteeléifon. Wlyrie eléifon.

Ua

catiónes tuas.

Pater nofter.

fecretó usque

iam juftificatiónum tuárum

Vuntii

ady. Et ne nos indücas iü

inftrue me

* & exercébor

2

tentatiónem.

in mirabilibus tuis.

*. Sedlíbera nos à malo. -

UOTl

(cüt d

D ormitávit àánima mea prz

C redo in Deum.

- fecretó

tedio:* confirma me in ver-

.

ue ady, — Carnis refür-

bis tuis.

n

l

ónem.

vdor

*. Vitam ztér-

P

jam iniquitàátis ámove à

nam, Amen.. y. Et ego ad

me : * & delege tua miferére

te Dómine clamávi. . g«j

Et

ls T

Tnel.

mané orátio mea praveniet

ivifca

V iam veritátis elégi : * judí-

Íe.

y. Repleátur os meum

cia tua non fum oblítus.

, Vil

laude. x.

Ut. cantem gló-

. Adhzfi teftimóniis tuis Dó-

riam tuam , tota die magni-

bOdid

mine: * noli me confündere.

tüdinemtuam. y. Doómine

|

Viam mandatórum tuórum

avérte fáciem tuam à peccá-

eucürrl, * cüm dilatáfti cor

; d 1*

tis meis. * .Ft omnesini-

imeumni.

quitates meas dele.

Per Ànnum, Ahtiphoua,

y. Cor mundum crea in me

il

g

Beáti , qui àmbulantin lege

Deus. &» Et fpiíritum re-

tua Döminc.

Gum ínnova in vifcéribus

C 2

mels

(/

|

6

Ih feriali -Omcio ad Primam.

»ür*; pe

,

meis. Y*

Ne projícias me à| funt Nómini fan&to ejus,

|

facietua. *. Et Spíritum

V-' Bénedic ánima mea Dfíio.

n

fan&tum tuum ne àuferas à

. Et noli oblivifci omiies

uhl M

m

j

me. y. Reddemihiletítiam| retributiónes ejus. Y« Qui

"h

l

- falutáris tui. X

Et fpíritu| propitiatur ómnibus iniqui-

prin

cipáli confirma me.

tátibus tuis, X*

Qui fanat

(

li

l

^Quando ad Laudes non [omnesinfirmitátes tuas.

P

3

la

funt di&z Preces feriales ; [* Qui rédimit de intéritu

i

'ftatim dicitur , À djutórium| vitamtuam. *-

Qui coró-

ä

"l

noftrum ,

&

onfteor [ nat tein mifericórdia , & mi-

|

j

;

Q, &c. ut infrà.

j

( De

feratiónibus. Y* .. Qui replet

uando autem ad Laudes

Hin bonis defiderium tuum.

dittz funtPreces ferialés in-

« Renovábitur, üt áquile ,

"

r

( t

ferius pofitze poft Laudes Fe- f juvéntus tua.

rimii.tuncad Primam prsz-[y. Adjutórium noftrum in

41

dicta Preces, & fequentes [nómine Dómint. - $&

Qui

iU

dicuntur fléxis genibus.

fecit coelum & terram.

Deinde Hebdomadariuüus

ii

3. Eripeme Dómine ab hó-

M

f£nine malo. .* A viro ihí-

facit Confeffionem.

pe me,

Onfiteor Deo emnípo-

u

quo éripesie. y. Eri

IC

ténti ; beáte Maríe

"de inimícis meis , Deus

LOH

mneus. *. FEtab infurgén-|femper Vírgini , beáto Mi-

Mi

"tibus in me libera me.|chaél Archángelo , beáto

l

j

* Eripe me de operántibus| Joánni- Baptífte , fantüs

n

Aniquitátem. $

Et de viris| Apóftolis Petro & Paulo ,

M

W

'sánguinum falva me;

ómnibus SanQis , & vobis

l

n

"y. Sic pfalinum ditam nó-

fratres : quia peccávi nimis

^mini tuo in fziculuri fzeculi.

]in

Cogitatióne , verbo,& ópere :

"npn

X*» Ut reddam vota mea de

meaculpa, mea culpa, mea

iij

li

diein diem. Y* Exáudinos

máxima culpa.

Ideó precor

beátam Maríam femper Vir-

if

"Deus falutáris nofter.

LCL

&« Spesómnium finium ter-

ginem , beátum Michaélem

A

7 , inmari longe.

Archangelum , beátum Joàn-

4 !

"Y, Deus in adjutórium meum

nem Baptíftam , fanttos Apó-

Y

ftolos Petrum & Paulum ,

l

anténde. $. Dómine ad ad-

[

juvándum me feftína.

omnes Sanétos , & vos fra-

y.San&us Deus , San&us

tres, oráre pro mead Dómi-

|

num Deum noftrum.

N

fortis , Santtus immortális.

fU

x« Müferére nobis. ** Bé-

. Chorus refpondet :

i

nedic ánima mea Dómino.

Ifereátur tui omnípo-

tens Deus ; & dimílfis

1

R-Et ómnia , qu& intra me

-

pec-

E

Inferiali Officioad Primam.

nes , &

,

Per Dóminum

Lj

peccátis tuis , perdücatte ad

ópera.

WY vitam astérnam.,

Re.

Amen.

noftrum Jefum Chriftum Fí-

lium tuum :

ui.

, Amen.

[

Deinde repetit Confe

V

0

As

, Dàminus vobíscum.

!

em; & ubi digitur

! ii

h

r

atres, &Vos fratre$,' dica.

g. Etcum fpíritu tuo.

tur tbipater, q,tepater.

», Benedicámus Dómino.

Wf

u

Fatta Confeffione à' Choro ,

». Deográtias,

lt

V

Hebdoradariu

$ dicit :.

Deinde in. Choro legitur

[i (

ereatur

ve

2

ri omní-

otens Deus , & dimif-

Martyrologium. . Et quando

TU

dicenda eft Prima deB.Maria,

| repji

Nb

is peccátis veftris , perdücat

DIQUERSUIS IN

preponitur Le&tioni Marty-

m

vos ad vitam extérnam.

ebd

Amen.

co

nipe

ipe

oupr

Quilp.

LJ

ol o H

Ndulgéntiam , abfolutió-

.. Mors Sangórum ejus,

Uffl

l

I

nem, & remiffiónem pec-

ceatórum noftrórum tríbuat.

Etabfoluté fine Oremus..

nobis omnípotens, &miséri-

An&ta I&äia-go', & omnes

TW

cors Dóminus.

S

SanQü intercédant pro

Tl

nobis ad Dóminum : ut nos

», Amen.

m

rofeqi

M

Dignáre

mereámur ab eo adjuvári , &

M

Dt

h

1ne

]€1

d

e

Sine

falvári, qui vivit & regnat in

peccáto nos cuftodíre.

fzecula faculórit.

, Amen.

to M

beit

, Miferére noftri Dómine.

, Deus in adjutórium meum

findi

4, Miferére noftri.

. Fiat

in

ténde.

Dómine. ad

mifericórdia tua

omine :

adjuvándum me feftína.

FEt

xulo.

VObl

fuper nos.

uemád-

dicitur ter ; ultimo, additur.

Bl

modum fperávimus in te.

G 1ória

atri.

Sicut.erat.

» Dómine exáudi oratió-

yett:

5»ncm imeam.

Et clamor.

0n,

yrie eléifon, | C hrifte eléi-

,ni

K yrie eléifon.

meus ad te véniat.

ater noliter.

Íecretó.

e

)[(,'C.OI

- y, Dóminus vobíscum.

E

tne nos indücas im ten(á-

Vit

tiónem.

Velen

,, Et cum fpíritu tuo.

e

.Sed líbera nos

Q remus.

Oratio.

à malo.

[

Réfpice 1

J

Omine Deus omnípo-

fervos tuos Dómine , & in

p

um

'tens , qui ad princíipium

ópera tua , & dírige filios

x f

.1

i,

ujus diéi nos. pervenire fe-

eórum.

*

Et fit fplendor

cífti :

tua nos hódie falva

Dómini Dei nmoftii fuper

D

virtüte : ut in hac die ad

nos, & ópera mánuum no-

nullum declinémus peccátü

ftrárum dírige fuper nos ,

j

fed femper ad tuam juftítiam

& opus mánuum noftrárum

,mmþo-

jnii

faciéndam noftra procédant

dírige.

y. Glória Patri.

elóquia, dirigántur cogitatió-

3

W

* gic,ut

Ad Tlertam.

(('u

yfn

f

E. S1cut erat im pr1nc1p1o.

pore tribulatiónis, Tu au-

V

Y

Qrémus.

Orato.] e m Dómine.

4

lrigere & fan&ificáre ,

Peft chtmncm brevem

rewere EE g'hbernärc d;cum: y. Ad]utomumno-

F&

d

dl«nare Dómine Deus ;

e€x

rum in námine Dómini,

d

j

coeh & terra , hódie corda,

.'" Qui fecit ccélüm & terr&.

x

!

? |

1

Deus.

iþ'

& córpora noftra , fenfüs ,

v. Benedicite.

*.

j

Ü

fermones 3 adus noftros

Büo. Dóminus nos benedí-

Q

inlege tua , & in opmbus

cat,& àb omni malo defén-

M

mandato rum tuórum:

ut hic,

dat , & ad vitam perdücat

& in ;térnum, te auxiliánte ,

etérnam : & Fidélium ànima

M

falvi & líberi effe mereámur

per mifericórdiam Dei re-

n

Salváter mundi: Qui vivis &

qmcicant in pac

"ll

regnas in fzcula fieculórum.

IT EE

g ï* Amcv

l

I

. Amen,

ner Armum.

p

j

wþ Jube domne benedícere.

Poft Pfalm. Deus in nómi-

j dl

Bfio. Dies:& a&us rmoftros

ne tuo ,

dicitur tantum

A

in fua pàce dlfponagDonunus

Pfalmus. B eáti immaculáti.

V

I

emmpotens,

& R etribue. 24.

, Amén :

Deinde Antiphona com-

I

n Ac, Abfolutloncm Ca ytu-

petens, & reliqua ut füprà in

[j

A m DOTDIIHC]S

RC Fexils

iDo mmlca,

2"

fed in Du-

irü*

Jer Arffium j'ab O&av*a ipi-

plicibus', & imfra O&tavas

phadiss usque ad. Dfiücanipri-

noh: dicurtur Preces. Di&to

[

Vi

1nam Qüadrag. exclufive.

iB enedicámus Dómino ,

di-

j

J

Le&io bchm. 2.: T helf. 3. b

citur Prima de beata Maria ,

i

mus autem dmfra*

fi dicenda eft : pofteà legitur

corda

a

; & córpora no-

Mlartyrologium — in Chóro.

A

li

ih'am eharitáte Dei , & pà-

/«Deiude dieiur y. Pretiófa.

Chrifti. - '"Tu autem;

/cum reliquis ut fupràá.

g

lr

|

l

in m1ferere nobis.

Ad Abfolut. Capituli in

gratiase

IFeftis *

dicitur

Capltulum

u(u

N

inica . prima ^Ad-

h Onde

^N

entas- Jsque ad Vigiliam

ATOCERÀAUR CEEAUM

N

Na

üvitatis. Doxmm exdu-

Pater nofter.

ÁAve Marfía.

livc.

y. Deusinadjutórium. 17."

Ifaxæ

Hy mümus.

ä

Omine , mi erére nofï:n

nc fan&te nobis Spm—

D

x,;rU

te enim expeé&távimus:

tle L]

é[to' bráchium nóftrum in

Unum Patri cum Filio ,

l

mane, &, (alüs noftra i tém-

Dugnare promptus fngeri

ti*

-

0-

Ad Tertum.

Tll rj

Noftro refüfus péGtori,

[tua: * in equitáte tua vivífi-

Os , lingua, mens , fenfus ,|ca me.-

bf Mb

vigor

Etvéniat füper me miferi-

Confeffiónempérfonent ,

córdiatua Dómine : * falu-

UHUm I

T.

Flammeéfcat igne cháritas ,

táre tuum fecundum eló-

hi terr

Accéndat ardor prox1mos.

1um tuum.

DE J

Prafta Pater piiffime ,

t refpondébo exprobrantl-

M

Patríque compar Unice ;

bus mihi verbum : * quia fpe-

rávi in fermónibus tuis.

0 d

Cum Spíritu Paráclito

rj

Regnans per omne fzeculum

ne àuferas de ore meo

Amen.

Euj

verbum veritátis usquequá-

Cl qe

In Dominicis per Annum ,

ue: * quia in judicis tuis

Afiía.

Allelu a.

Àmg

fuperfperávi.

*

Inferiali O

ClO $ Pä An'

Et.cuftódiam legem tuam

num, Afía.

Deducme.

femper , * in fzculum, &in

LOT

'Tempore Adventus ,. An-

fzculum fzculi.

Et ambulabam in latitüdi-

QG

tiphona de Laudibus Domi-

IU

nice , aut ex.propriis Lau-

ne

quia mandata tua ex-

dib us.

4 (um

Pfalmus.119.32: ..

p

bar de.- teihmonus

nfpéttu Regum : *

upïil ]

Égem pone mihi Dómine|

]i

L

viam juftificatiónum tuáà-

1on con undebar,

yum :

* & exquíram ea

editábar in mandatts

&W

Dd

femper.

qua diléxi. -

Da mihi intellé&tum, & feru-

vávi.manus meas ad;

)d

fari

Ut

tàbor lezem tuam: * & cuftó-

mandáta tüa, qua diléxà :*

diam illam in toto. corde meo.

& exercebar in ;jut 1ficm

COIUI

educme in sem1tam man-

nibus tuis.. 4/9 ;

Chono

l)

datm um tuorum

qwa

Emor efto. Verbæ

üi

ii

»(am vólut. :

fervo .tuo. ,

* in que

29I

nclína cor meum in teftlmo-

mihi fpem dedífti.

IU

niatua, * & non in avarítiam.

ecme confoláta eft in hu-

ului

At

A vérte óculos meos , ne vfe

militáte mea: * quia elequï—

deant Vamtatem

*

in vià

um tuum vivificavit me. ,

M.

Aiy

tua vivifica me.

$ upérbi i iníque agébant us-

Státue férvotuo elóquium

quequáque :

* lecfe autem

d

tua non dechnav1.

tuum ,* intimóre tuo,

nputa oppróbrium meum ,

emor fui judiciórum tuó-

pm

rumà feculo Dómine :

*&

quod fufpicátus fum : * quia

idíciatua ]ucunda.

confolátus fum.

f

E

CccC

pro

concupívi mandáta D efé&io ténuit me ;

4

pec-

N

l

j

/

eä:(ätöribus derelin

xml

b

qin

3

e(lräil?äfi:* þfbpt.e'reä elóquium

E

(

uslegem tuam.

,

tuum cuftodivi.

]

C antábiles ntihi erant juftifi-

ponus es tu:*& in boitáte tua

"

M

l

catiónestuz , * inloc

doce me juftificatiónes tuas.

o pere-

j

grinatiónis mesg.

ultiplicáta eft. fuper me

u

emor fui noCte nóminis tui

iníquitas fuperbórum : * ego

j

b

[t)

i

mine; * & Quftodivi legem

.

autem im toto corde meo

9

tua

fcrutábor mandáta tua,

Hsc fa&ta eft mihi: * quia ju-

C oagulátum eft ficut lac cor

|

!

ii

ftificatiónes tuas exquisívi,

eórum:*ego veró legem tuam

Pórtio mea Dómine, *dixi,

meditátug fum..

0»

;

cuftodíre legem tuam.

Bonum mihi, quia humiliáfti

l

Deprecátus fum fáciem tuam

me, *ut difeam juftificatió-

intoto corde meo : * miferé.

nes tuas.

:

j

remei fecündüm elóquium

Bonum mihi lex oris tui , *

P

|

tuum.

fuper millia auri , & argénti.

lAVM

