Communi Do&orum. . 1xvi.

ei. IVlanus

Le&Gio. v,

m

C

R—

*

l M&!

In ii. Nocturno. Le&o iv.

Omar rédiens , Pelágio

—

*

Q

Regórius Magnus, Ro-

peftiléntia fubláto, fum-

ados

G

mánus , Gordiàni Sena-

mo ómnium consénfu , Pónti«

i

fai

tóris filius , adoléfcens. Philo-

fex elígitur : quem honórem

f i

fophíze óperam dedit; & prz-

ííe accíperet , quámdiu pó- -

4d

&

tório oíffcio funétus , patre

tuit , recusávit.

INam aliéno

náj

mórtuo , fex monaftéria in

veftitu in fpelünca delítuit :

f

vt

Sicila «sdificávit.

Romze

ubi deprehénfus indício íg-

l

Andrée

J

ia

séptumum — fan&ti

nee colümne , adíanttum

m t

1]

nómine infuis edibus , pro-

Petrum . confecrátur.

In

pe Basilicam (anctórum Joan-

A

Pontificátu multa fuccefsóri-

(

zis & Pauli ad clivum ;cau-

bus doCiríne ac fanGitàátis

|

Ti : ubi Hilarióne aàc. . Maxi-

exémpla relíquit. Peregrí-

;

i l

d

miáno magiftris , IMónachi

nos quotídie ad menfam ad« -

vitam proféffus , pófteà Ab-

hibébat : in quibus & At«

Z.ïi;la Sm

bas fuit.

Mlox Diàáconus

t mj

selum, & Dóminum Ange-

Cardinális creátus , Conftan-

lórum peregríni facie accé-

iif

tinópolim à Pelágio Pontífice

vll

pit. Páuperes & urbános &

L

^

Y

(Utiné

ad 'libérium Conítantínum

extérnos, quorum nümerum

Imperatórem legátus mítti-

|

Mi

defcríptum habébat , benígné

E-

j

*

z

Ua

tur: apud quem memorábi-

fuftentábat.

Cathólicam fi-

le étiam iliud effécit , quód

dem multis locis labefattá-

PA

L. -

tam reftítuit.

?

——

Eutychium Patriárcham

?

Nam Donatí-

Ea

£2

j

1

qui fcrípferat contra veram

ftas in Africa , Áriános im

W

D

li,

-

ac trattábilem córporum re-

Hifpánia repréffit: Agnoítas

E3' ER

mm ;

urrectiónem ,ita convícit ,

Alexandría ejécit.

Pállium

ll

ut ejus librum Imperátor in

l

nj

AU

Syágrio Auguftodunéníi E-

4l

ignem injíceret. . Quare Eu-

pífcopo dare nóluit , mifi

1]

d

tychius pauló póft cüm in

Neóphytos haeréticos expél-

p

leret ex Giállia.

1

inorbum incidiffet, inftánte

Gothos

W

]j

1norte pellem manus fue te-

haréfim Ariánam relínque-

Mhnn

h

i

E

nébat, mults preséntibus ,

re coegit. Miffisin Britáfiiam

d

dicens : Confitecr,quia omnes

do&tis & fanGis viris Augu--

')mi*v

"u

in haccarne refurgémus.

ftíno , & áliis Mónachis,ínfu-

Ill

& Invéni David fervum me-

lam ad Jefu Chrifti fidem

Vg ii

um,óleo fantto meo unxi

convértit , veré à Beda Pres-

Onfgc !

eum :

Manus gnim Inea

bytero , Anglie VOcätuä-,A-e I

J&—-604.

1

/-.

effa Mariii. 7Z 2.

66

Y- Nj

póftolus. Joánnis Patriárc

&

Diáconus , fe Spiritum

fän&iü

RU N

Conftantinopolitáni audáciam

A0 g

colümbz fpécie in ejus cápi-

fregit , qui fibi universális

te fzpé vidíffe. Admirabilia

d

l)

Eccléfi& Epifcopi nomen ar-

funt,quz dixit/fecit, fcripfit ,

5 Pl

rogábat. MaurítiumImpera-

decrévit , presértim infirma

l 1at0 fu[n

tórem,eos qui milites fuiffent,

femper & s&gra valetüdine.

: *hPonn

Mónachos fieri prohibéntem,

Qui dénique multis éditig:

N QY

QGN

àfÍenténtia detérruit.

miráculis, Pontificátus. anpo

, Pófui adjutórium fuper

T j

décimo tértio , menfe fexto ,

Vim dj

oténtem , & exaltávi elé-

die décimo , quarto Idüus

9:3 d€lftlliï;

um de plebe mea: * Manus

Maárti , qui dies Feftnsà

Indici .

enim mea auxiliábitur ei.

», Iinvéni David fervum me-

Grecis étiam propter insíg-

àd fanüuäyi

nem hujus Pontíficis fapiénti&

dtur, |

üm, óleo fantcto meo unxi

ac fan&titátem , praecípuo ho-

tccefi

eum. Manus.

Le&io vi.

nóre celebrátur,ad coeléftem,

Celéfiam ornávit fan&tif-

faxCltià

beatitüdinem evocátus eft.

, Pesgr

:

E

fimis inftitütis , & lé-

Cujus corpus fepultum eft in

menfan ij

.gibus. Apud fan&tum Petrum

Basílica fan&ti .Petri prope

Secretárium.

ibus Y At

coátta Synodo , multa con-

)num A

ftítuit : in iis: Utin miffa Ky-

5* Ifte eft , qui ante Deunm :

L flcte a

agï

F

rie eléifon nóvies repeteré-

magnas virtütes operátus eft,

ürbános t

tur: Ut extra id tempus ,

& omnis terra do&trína ejus

h meru.

quod continétur. Septuagéfi-

repléta eft ". Ipfe intercédat

ma & Páfchate, Allelüja dice-

pro peccátis ómnium populó-

i belg

rétur: Ut adderétur in Cà-

ruim.

Duliam f

** Ifteeft , qui con-

s libeidi

none , Diésque noftros.. in

témpfit vitam mundi , & per-

um Dort

tua pace difpónas. Litanías ,

vénit ad coeléftia regna: Ipfe

Statiónes , & Ecclefiáfticum

G lória Patri.

fe.

hr d

officium . auxit.

In tertio

N

.

9

&urno,

j: Aguli

Quátuor.

j Pilut

Conciliis ; Nicano , Conftan-

l.é&io fan&i Evangelii fe-

tinopolitáno , Ephesíno ,. &

cündüm JVlattheum.

yuai E

t , W

Chalcedonénfi, tanquam qüuá«

o Le&lio viie. ; Cap. 5..b i«

Qs exe

tuor Evangéliis honórem ha-

Nillo témpore: Dixit Jefus -

béri vóluit. E pífcopisSicilize,

discípulis fuis : V os eftis fal -

.. Gotii

qui ex antíqua Ecclefiárum

| relitq?

Ü

terre, Quod fi fal evanüerit,.

britil

confuetüdine Romam síngu-

in quo faliétur ?. Et réliqua.-

lis triénniis conveniébant j

Homilía S. Gregórià Papae.

jris Af

quinto: quoque anno femel

Ex Homilia. 17-1n Luez c,

)

veníre indülfit.

Multos li-

à

chis

IO. ante.anedium.

vill /

bros confécit , quos cüm di-

4 ^* Onfiderándum nobis eft , :

| BedaPm'

&táret » teftàatus e(t Petrus

^ ut , qui*una eadémque .

u^

ex-

. 608

F t:?'ïïl

Martii, ,a

exhortatiónis voce non süffi-

ter próximo impendit , qui

cit fimul cun&tos admonére ,

predicatiónis verbum non

ftüdeat síngulos , in quantum

sübtrahit. Sed tunc veré áliis

J

valet , inftrüere , privátis lo-

re&Cia pradicámus , fi dicia

cutiónibus zedificáre. Debé-

rebus & exémplis ofténdi-

À

inus namque pensáre contí-

mus. Nullum puto, fratres

h

nüó , quod fan&tis Apóftolis

charíf'imi,ab áliis majus pra-

dícitur, & per Apóftolos no-

judícium , quàm à facerdóti-

| W

bis: Vos eftis fal terrze. Si

bus tólerat Deus : quando

"i

"

ergo fal fumus, condíre-men-

€0$ , quos ad aliórum corre-

fiaut

tes fidélium debémus.

Vos

Giónem pófuit,dare de fe ex-

|

d

i

igitur, qui paftóres eftis, pen-

émpla pravitàtis cernit: quan-

|

l €h

sáte, quia Dei animália páf-

do1pfi peccàmus , qui compé-

Ti (ht

citis : de quibus profé&tó ani-

fcere peccáta debüimus : nul-

vl

málibus àDeo perPfalmíftam

laanimárum lucra quzrimus,

wl

dícitur ; animália tua habità-

ad noftra quotídie ftüdia vacá-

j

bunt in ea.

Et fape vide-

':s,leätxx

mus, terréna concupífcimus ,

Bhimiia

1nus , quód petra falis brutis

humánam glóriam inténta*

10 a

animálibus antepónitur , ut

mente captámus. Et quia eo

cndüm

ex eádem falis petra làmbere

ipfo, quo céteris praláti fu-

L&&io il

débeant, & meliorári. Quafi

mus , ad agénda quzlibet

majórem licéntiam habémus;

"i

ergo inter bruta animália pe-

Afl

tra falis, debet effe facérdos

fuscépte beneditliónis mini-

U CUf

inpópulis. Curáre namque

ftérium vértimus ad ambi-

[

.

Dei

EN

facerdótem necéffe eft , que

tiónis arguméntum

3

síngulis dicat, unumquémque

caufam relínquimus ,

ad

uáliter admóneat : ut , quis-

terréna negótia vacámus

e

L.

mag. (

Qüm

quis.facerdóti jüngitur , qua-

locum fan&itátis accípimus ;

fi ex falis ta£tu eetérna vitee

& terrénis á&ibus impli-

UT Q

cámur.

^ Dimi

fapóre condiátur.

g. Amávit eum Dóminus, &

i:In médio Eccléfize apéruit

Mæp ds! (

ornávit eum : ftolam glóriz

osejus, * Etimplévit eum

A i

Em

jaduit eum: .. Etad portas

Dóminus fpíritu fapiéntig ,

aradíft coronávit eum.

& intelléttus.

"lf

|

1

yIuduit eum Dóminus lort-

*'. Jucunditátem , & exulta-

f

A

N

h

camfidei,& ornáviteum, Et

tiónem thefaurizávit fuper

-ldm

LeGio viii

eum. Etimplévit.

(s

ad portas.

Al étenim terrz non fu-

Glória Patri, Etimplévit..

hm(

S

mus , fi corda audiéntium

Le&io nona dicitur de Ho-

Ti

Y

milia Ferie occurrenüs : &

ä

li

non condímus : quód profé-

i

&ó condiméntum ille veráci-

Laudib.

de ca fit .qgmiggm. in

s

P

OM;.

'Unt'r

"À

f

-

;

dit j qui |

I n

d

1 d

COMMUN

E

Is

fritrs

JJ'GANCTORUM

LA

—

j pre-

|

PARS

HIEMALIS.

l. 1

lo |

N

VIGILIIS

ex una charitáte generántur.

lo |

Apoftolorum.

Nec habet àliquid. viriditátis

d.

. * Offidum fit de Feria , ut

ramus boni óperis , fi non

di&tum eft in Rubricis gene-

manet in radíce charitátis,

lt

L

ralibus , exceptis Leétioni-

Refponfotia de Feria pro

Utl P

bus., & Oratione , que in

Ore,

Lectio ii.

propriis locis notantur.

Ubi

Tenä)

&

A

ecépta ergo Domínica

It

veró non funt proprie Le-

& multa funt ; & unum :

Qiones ,legitur Évangelium

multa per diverfitátem ope-

ms,

cum Homilia fe

quenti.

ris, upum in radíce dilectió.

|

vtb

Lqiuoy

Lé&&io faneti

*

Evangeélii fe-

nis. Quáliter autem ifta dilé-

cündüm Joánnem.

&io tenénda fit;ipfe insinuat ,

teiilol

Le&io 1.

Ca * ISQb

Qudnis

ui in plerísque- Seriptürze

n

1

[z—

- qN illo témpore: Dixit Jefus

fuz fenténtiis , &amícos ju-

. Adifetpulis fuis: Hoc eftprz-

bet díligiinfe , & inimícos|

It

| a

céptum meum , ut diligátis

propter fe. Ille enim veráci-

invicem , fidut diléxi vos. Et

ter charitátem habet, qui &

a Deiä?

réliqua.

amícum diligit in Deo, & ini-

5.d

vdn :

HormilíaS. Gregórii Papse.

mícum diligit propter Deum.

Homilia 2

.in Eváng:

Nam funtnonnülli , qui díli.

p

Um cun

:

afacraelóquia

gunt próximos , fed per afc-

7p

Domínicis

plena f[int

&um cognatiónis & carnis ,

44

! precéptis , quid eft , quód de

quibus tamen in' hac dilettió.

:gperwt

! dile&ióne , quafi de fingulári

ne facra clóquia tnon contradí-

fiteurt

E

mandáto , Dóminus dicit ,

cunt: fed áliud eftjquod fpon-

Hoc eft precéptum meum;ut

té impénditur natürz , áliud

diligátis fnvicem : nifi quia

eul

quod precéptis Domínicis ex

omne mandátum de fola di-

charitáte debétur obediéntia.

pf

t

lectióne eft : & ómnia unum

ectio iií.

róxi-

j

precéptum funt? quia quid-

f I.nimírum &

l

quid przcípitur,in fola chari-

* mum díligunt , & ta-

i

táte folidátur. Ut enim multi

ten illa fubliímia dileCtió-

u

árboris rami ex una radíce

nis premia mnon affequün-

J

pródeunt : fic. multa virtütes

tur

quia amórem fuum

j'

[

L]

a

non

9^

- Commune Apoftolorum.

w

qu

non fpiritáliter , fed carnáli- |

y os faeculórum Jüdices

jl jf

de , cüm | Et veramundi Iümina ,

"

ter impéndunt. Proín

æþ J

Dóminus díceret :

-

Hoc eft| Votis precámur córdium 5

jl

i] uun(

Audite voces süpplicum.

pracéptum iheum; Ut diligá-

«N

tis ínvicem, prótinüs áddidit :

f

ui templa coeli cláuditis ,

p

( CS'

Sicut diléxi vos ; ac fi apérte

erásque verbo sólvitis ,

'Nos à reátu nóxios ,

l

li

jj

dicat : Ad hoc amáte, ad quod

ii

amávi vos. Quain re , fratres

Solvi jubéte', quaefumus.

rascépta quorüm prótintis

qisPit

charíífimi , folérter intuén-

il

dum eft , quód antíquus ho-.

L

anguor falüsque séntiunt ;

Sanáte mentes lánguidas :

-dugmi

füs, dum mentem noftram|

f

ad rerum temporálium di-|

Augéte nos virtütibus :

-€

!

le&iónem trahit., infirmió-|[J t, cüm redíibit Arbiter

"t

In fine Chriftus fzculi ;

T

rem contra nos

róximum.

éxcitat , qui ea ipfa , quae di-

Nos fempitérni gáudii

al

aM

lígi:

mus , auférre moliátur.

Concédat effe cómpotes.

Mi

C-

O MM U. N EpJ|patr fimülque Fílio ,

p

olorum & Evan-

"'Tibtque fan&te Spíritus ,

At

" Apoft

Sicut fuit , fit jügiter

gcliftarum.

Ssclum per omne glória.

3eOnuft

s

[2

ras, Antiphona.

D

1ioc €

äf

p

r&ceptum meut.

Amen.,

18 rþz

Inomnem terram exívit

Ti

cnm reliq. de

,

audibus, Xlb

onus eórum.

Píalm. p Xit

omimus.e cum.

. Etinfines

Vi &

d.

129.

/'0s

orbis terrze verüg eórum.

M

reliq. de Dftic

»

€o ultimi

Pfal.

[,audáte Dó-

Ad Magnificat , Antiphong:

At

iunum o

mnes Gentes. 130.

''raden

enim . vos in

OnlCt-

Isdie

C

Ephef.

?^

n:d

lis, &in fynagógis fuis fla-

EXUNT

3

i&itres, a

mnon e

ftis hó-

gellábunt vos, & ante Re-

!t fin

,

fpites, & ádvenze : fed

ges & prafides ducémini

BI ,

eftis cives Santtórum , & do-

propter me in teftimónium

dntiry

illis, & Géntibus.

méftici Dei , fuperedificáti

um

fuper fundaméntum Apo-

Oratio proprias

] eömm IL

Ad Miatutt

!

u

Al

X

ftolórum & Prophetárum ,

i

olórum

) , Invitator.

omi-

'imæ Verb

Y

ipfo fummo angulári lápide

R egem Apo

i

B

num, * Veníte , adorémus.

iW,& À

]

Chrifto Jefu.

A

N

l

i

g Deo graátias.

Pfalm. V Cïu'te, exultémus. 2.

!

|

!

l

N

J,:

N

"

a

l

Hyt

]uss

tetor

1$ gáudiis :

"E Tägni! r(lïlgrïsfh münera ,

XUMVk t

, Coelum resültet láudibus

Apoftolórum glóriam ,

n n

Apoftolórum glóriam

Palmas , & hymnos débitos

Ml

Laetiscanámus méntibus.

"Tegus & aftra cöncinqntæ

E 6s*

Commune ApoftoJorum.

L

J |

T

E; eclefiárum Príncipes ,

fummum ejus : * nec eft, qui

Belli triumpháles Düces ,

fe abfcóndat à calóre ejus:

ln

Coeléfüis aulz mílites ,

lt

L ex Dómini immaculáta $

Et vera mundi lümina.

convértens ánimas : * tefti.

duj

1

D evótaSanttórum Fides ,

mónium Déómini fidéle , fa--

ti

i,

"

l

d)

InvíGia fpes credéntium , ^

piéntiam preftan$párvulis.

Perfétta Chrifti Cháritas

juftítie Dómini re&tz , lzti-

i,

Mundi tyránnum cónterit.

T p

ficántes corda ,

* precéptum

Ín his Patérna glória ,

Dómini lücidu

Iny illüminans

KR

In his triümphat Fílius ,

oculos.

u

(;

L

i

ïbl

lj

In his volüntas Spíritus ,

T'imor Dómini fanctus » pér-

Coclum replétur gáudio.

manens in fzeculum fzculi : *

Arbitn

P atri ,fimülque Fílio ,

i,

judícia Dómini vera , juftifi-

Tibíque fan£te Spíritus ,

cata in femetípfa.

idil

Sicut fuit , fit jügiter

m

efiderabilia fuper aurum &

Seclum per omne glória.

làpidem — -pretiófüm mul.

,

Amen.

tum : * & dulcióra fu

per mel

i,

inprimo No&Gurno, Afia.

& favurfi

At

«ä'

Inomnem terram exívit fo-

E tenim fervus tuus euftódit

Vi ïï

nuseórum , & "infines orbis

ea: * in euftodiéndis illis re-

|

terre verba eórum.

tribütio multa,

vimei

Pfalmus 18.-

elí&ta quis intélligit? ab oc-

rinfusi

Oeli

vt |

enárrant glóriam| cültis meis munda me*: * &

[

^Dei ,* & ópera mánuum| ab aliénis parce fervo tuo.

N

3

ejus annüntiat firmaméntum.|S imei non füerint domináti ,

n

Pc

Y

1es diéi erü£tat verbum* & | tunc immacu

látus ero: * &

ysliit

nox no€ti fndicat feciéntiatm.

emundábor à delí&to máximo.

ial

N on funt loquélz , neque

terunt ; ut compláceant

; ditti

ermónes , * quorum non

elóquia oris mei:* & medi-

audiántur voces eórum.

tátio cordis mei in confpééta

]

'refdmölliüï

nomnem terram exívit fo-

tuo 1emper.

d

nus eórum : * & in fines or-

ómine adjütor meus , * &

Is terr& verbaà eórum.

redémptor meus.

]

]

Olf

nÍíole pófuit tabernáculum

um

/4: Inomnem terram exivit

ado mh

lt

uum:* & ipfe tanquam fpon-

fonus eóriim, & in fines orbis

]i

fus procédens de thàlamo

xultdo

uo.

terr& verba eórum.Afia. Cla.

mavérunt jufti ,

- Dóminus

ïhlm

u)

tl

E xultávit ut gigas ad cur-

exaudívit eos.

almus 33.

réndam viam , * à fumme

[

3 Euedicám Dómmum in

I) i

POR

coelo egréífio ejus,

orini ténpore: * fempec

t occürfus ejus wsque ad

il

J 1]

laus ejus in ore meo.

|a 2

H

P

n

e

v

i.

Comm-rme Apoftolorum.

! alä(

lïlþ

Dömino

laudábitur ánima

Qeuli Dómini fuper juftos: *

-,ccinäf' "

mea : * áudiant manfuéti , &

|

& aures ejus in preces eó-

"

g

u

wïa.' j

leténtur.

rum.

V ultus autem Dómini fuper

'm'ï*-'mde*

Magnificáte Dóminum me-

cum: * & exaltémus nomen

faciéntes mala : * ut perdat de

QUE

4

terra memóriam eórum.

p

i

ejus in idípfum.

Éxquisivi Dóminum , &

Clamavérunt jufti, & Dó.

f;a'ud'mem a

exaudivit me : * & ex ómni-

minus exaudíivit eos : * & ex

j

bis tribulatiónibus meis erí-

ómnibus tribulatiónibus eó-

hieriti

uit me.

rum liberávit eos.

av

À ccédite ad eum; & illumi-

uxta eft Dóminus ilis , qui

]biea

* & fàcies veftre

tribuláto funt corde : * &

nàmini :

s

non confundéntur.

hümiles fpíritu falvábit.

j

(

Ite pauper clamávit , & Dó-

Multe tribulatiónes juftó-

ij W

[

minus exaudívit eum : * &

rüm : * & de ómnibus his li-

inriti

de ómnibus tribulatiónibus

berábit eos Dóminus.

t ii

cjus falvávit eum.

Cuftódit Dóminus ómnia offa

g^

j mmittet Ange

lus Dómini in

eórum : * unum ex his non

jus ,U

circüitu timéntium eum: *

conteretur.

iie a.

& erípiet eos.-

Mors peccatbrum péffima : *

ml

Guftàte , & vidéte , quóniam

& qui odérunt juftum , de-

A

fuavis eft Dóminus: * beátus

línquent.

dmrs: f

B.édimet Dóminus ánimas

vir , qui fperatin eo.

vtf

'T iméte Dóminum omnes

fervórum fuórum : * & non

Areto.

San&i ejus : * quóniam non

delínquent omnes ,. qui

Ípe-

lr

eft inópia timéntibus eum.

rant in eo.

teltty d

D ívites eguérunt , & efurié-

ÁAia, Clamavérunt jufti , &

Atv

runt : * inquiréntes autem

Dóminus exaudívit eos.

minuéntur

ulfla]

Dóminum non

Aiia. Conftítues eos prínci-

QUtru u

omni bono.

pes fuper omnem terram :

tWulim t

V. enite filii

; auditelme EE

mémores erunt nóminis tui

Ltj

mórem Dómini docébo vos.

Dómine.

Pfalmus 44«

Q uis eft homo , qui vult vi-

"Rutctávit cor meum ver-

"f tf

i

tam : * díligit dies vidére bo-

um bonum : *dico ego

£

!

(f

nos ?

e

ópera mea Regi.

luï Y

URCI

r

P róhibe linguam tuam à ma-

l.ingua mea cálamus fcri-

l

L

]

"

lo:* &làábia tua ne loquàn-

ba , * velóciter fcribéntis.

tur dolum.

i

m [

$ peciófus forma prze filiis hó-

D ivérte à malo ; & fac bo-

minum , diffüfa eft grátia in

D

Wllllw]»,,

!

num : *inquíre pacem , &

lábiis tuis : * proptércà bene-

Tl

díxit te Deus in :etérnum.

DA

pelrsefquer]e eam.

ecin

umä w

)

[

l

F g

Commune Apoftolorum.

v

A cbfng*ete glád

io tuo fuper

A dducéntur BRe

gi vi'r

gines

[X

femur tuum , * potentíffime.

poft eam ; * próxime

Y

ejusï

S pécie tua,& pulchritüdine

afferéntur tibi.

lii füp([

T

tua * inténde , prófpere pro-

A fferéntürin letítia, & exs

céde , & regna.

ultatióne

* adducéntur in

!

tD

(«

P ropter veritátem , & man-

templum Regis.

fuetüdinem , & juftítiam : *

Pro pátribus tuis nati funt

lx

& dedücet te mirabíliter

m g

1

tibi filii : * conftítues eos prín-

déxtera tua.

ipes fuper omnem terram.

n

M

émores erunt nóminis tui *

Sagíttze tuz acüte, pópuli

*

u5

fub te cadent , * in corda ini-

neratiónem.

in omni generatióne , & ge-

N

micórum regis.

S edestua Deus in faculum

Proptéreà pópuli confitebün-

N

fzculi

* virga directiónis

turtibiin etérnum , * & i

lShhh

virga regni tul.

'eeculum fzeculi.

af

D ilexífü juftítam , & odífti

Afía, Conftítues eos prínci-

iniquitátem:* proptéreà unxit

pes fuper omnem terram

.

9

V lst

te Deus , Deus tuus , óleo

mémores erunt nóminis tui

letítia pre consórtibus tuis

Dómine.

g

M yrrha , & gutta, & cáfiaà

Y^ In omnem terram

2

exivït

um, d

veftiméntis tuis, à dómibus

fonus eórum. *

&. Et in fines orbis terree

ebürneis : *ex quibus dele-

dnitus

Gavérunt te filie. regum in

verbaeórum. P ater nofter.

n

honóre tuo.

Abfolutio. E xáàudi Dómine.

qily

À ftitit Regínaà dextris tuis

v.

ube domne benedícere.

in veftítu deauráto , * cir-

Bfio. Benedicióne perpeétua

iïilljüaä

cümdata varietàáte.

benedícat nos Pater atérnus.

( 00

Á udi filia,& vide, &inclína

X€. AÁmen.

y r

aurem tuam : * & oblivífcere

Lettiones de Scriptura po-

fernm:

fite 1n Communi Sanétorum

pópulum tuum , & domum

ii

atris tui.

leguntur ,

uando annotan-

l

t concupífcet Rex decó-

*

turin Proprio Santtorum per

a ve

rem tuum

luóniam

annum , & quando contingit

ii 4

ipfe eft Dóminus

Deus

fieri Officium de aliquo San-

tuus, & adorábunt

eum.

&o illisdiebus , in quibus

i Lt

in Officio Feri: non

Etfilie Tyriin munéribus, *

po-

x

J

Jk

vultum tuum deprecabün-

nuntur Le&tiones de Scrip-

J

)

tura , fed tantüm de

Ho-

;l

tur , omris dívites plebis.

g(

Il

J mnis glória ejus filie Regjs

milia , & quandoaliquod Fe-

iA

ab intus , * in fimbriis áureis

ftum folemniter celebratur

4

?l

j

circumamáí&ta varietátibus.

in propria Ecclcfia

a

l)

De

hu

3

*

Commune Apoftolorum.

H

D; Epíftola pri

ma P. Pauli|quid glor

láris , quafi non ae-

"1

j

JMUG T

Apóftoli ad Corínthios,

céperis ? Jam faturáti eftis ,

j

Le&ioi.

C

jam dívites fa&ti efüs : fine

) xnü

Ie nos exíftimet

agbää ut

nobis regnátis : & ütinam re-

M

j

Piln

miníftros Chrifti , & di-

gnétis, ut & nos vobifcum

lt

fpenfatóres myfteriórum Dei.

regnémus. Puto enim, quód

Deus nos Apóftolos novíffi-

Hic jam quaritur inter di-

aldl

fpenfatóres , ut fidélis quis

mos ofténdit .. tanquam morti

inveniátur. Mihi autem pro

deftinátos : quia fpectáculum

"Dabïmlrïï

fr.)l

Id y

g

mínimo eft, utà vobis jüdi-

fa&ti fumus mundo , & Ange-

M

M

cer , aut ab humáno die : fed

lis ; & homínibus.

neque meípfum jüdico. Nihil

x; Tóllite jugum meum fu-

Qu

v u^

enim mihi cónfcius fum , fed

per vos,dicit Dóminus , &

li

fl

mon in hoc juftificátus fum

difcite à me , quia mitisfum,

D

qui autem jüdicat me , Dó-

& hümilis corde :

* Jugum

fli

il

fiin)

mninus eft. Itaque nolíte ante

enim meum íuave eft , &

tempus judicáre, quoadüsque

onus meum leve.

E

véniat Dóminus , qui & illu-

y. Et

inveniétis réquiem

dl um

i

sminábit abícóndita tenebrá-

animábus veftris. Jugum.

xum , & manifeftábit consí-

Eiio. Spíritus fandi grátia.

| Mi

Yia córdium : & tunc laus erit

I edio iit.

mb

&6

unicuíque à Deo.

Os ftulti propter Chri.

$. Ecceego mitto vos ficut

ftum , vos autem pru-

a ]

déntes in Chrifto : nos infir-

sls

oves in médio lupórum, dicit

Dóminus : *

Eftóte ergo

mi , Vos autem fortes: vos nó-

lgt

prudéntes ficut ferpéntes , &

biles, nos áàutem ignóbiles,

dj

símplices ficut colàmbae.

Usque in hanc horam, & efu-

intsfby

y', Dum ucem habétis , cré-

rímus , & fitémus , & nudi

d uj

dite inlucem, ut filii Iucis

fumus, & cólaphis ceedimur ,

lm ,* |

fitis.

Eftóte.

]

& inftábiles fumus , & labo-

1ur df

énitus Dei Fílius.

rámus , operántes mánibus

tj D

xBfïo'. .Uni

e&io it.

nofttis : maledícimur, & be-

Bw

T Y JÉe autem ,. fratres ,

nedicimus,perfecutiónem pá-

ïïll:l[i' Dim

J JLtransfigurávi in me &

timur,& fuftinémus : blas-

;;Me lj

Apóllo,propter vos : utin no-

phemámur , & obfecrámus :

V

Ym

"& AT

bis difcátis , ne fuprà, quàm

tanquam purgaménta hu-

DNMER

x

[l

fcriptum eft , unus advérsus

jus mundi fadi fumus ,

f

)

álterum inflétur pro álio.

?

ómnium peripséma usque

J *th )

Quis enim te difcérnit ? Quid

adhuc.

Non ut confündam

W

gutem habes , quod non ac-

vos , hac fcribo , fed ut filios

UHCIp

ï

meos

charíffimos

móneo.

N

Til

?[.d

ecpífti ? ,Si autem accepifli ,

INam

o

Commune Apoftolorum.

Vi

!ü In l

WNam fi decem. millia peeda-| ham: * quóniam dii fortes ter-

t d

rae veheménter eleváti funt.

gogórum habeàtis in . Chri-

[ !

fto , (ed non multos patres.

Afia. Principes populórum

linim t

Namin Chrifto Jefu per E-

congregáti funt cum Deo

a

E'OblTCUm

vangélium ego vos génui.

Abraham.

i, d

x Dum ftetéritis ante Reges

Afia. Dedifti

Ahæredi't'ätem

htyfr

& prefides ; nolíte. cogitáre

timéntibus no

,

men tuum Dö-(

r

uómodo,aut quid loquàámini:

mine.

3

Kkm

Dábitur enim vobis in illa

Pfalmus 6o.

';&&ä&q

hora , quid loquámini.

Xáudi Deus depreca-

: Non enim vos eftis , qui

tiónem meam : *intén-

Yf

loquímini : fed Spíritus Patris

de oratióni meaz. :

finibus terr& ad te clamá-

W

veftri, qui lóquitur in vobis.

ts fin,

Dàbitur.

vi: * dum anxiarétur cor

G lória Patri. Dábitur.

]

* lum

meum , in petra exaltáfü

r

MU

In fecundo No&urno, Afia.

mme.

Principes populórum congre-

D eduxífti me , quia fa&tus es

: l

gáti funt

cum Deo Abraham.

fpesmea : *turris fortktüdi-

Pfalmus 46.

nis à fácie inimíci.

hn

Vr

Mnes Gentes pláudite

nhabitábo in tabernáculo

l

Ó

mánibus :

*

jubiláte

tuo in fecula: * prótegar in

Yer C«

Deo in voce exultatiónis.

velaménto alárum tuárum.

O'uóniam Dóminus excel-

Juóniam tu Deus méus

f& p

exaudífti oratiónem meam : *

qo nf

fus , terríbilis : * Rex. mag-

s WT

nusfuper omnem terram.

dedífti hereditátem timénti-

bus nomen tuum.

| ïgnb'dxks.

ubjécit pópulos nobis: * &

Gentes fub pédibus noftris.

ies fuper dies Regis adjt-

u id

cies

« UM

Flégit nobis hzereditátem

* annos ejus usque in

j a,

fuam , * fpéciem ]Jacob ,

diem generatiónis , & gene-

uam dilexit.

ratiónis.

U

; mánibu

fcéndit Deus in jübilo , *

érmanet in setérnum in

& Dóminus in voce tuba.

confpé&uDei : * mifericór-

nl

jontm p

sállite Deo noftro psàállite: *

diam, & veritátem ejus quis

sállite Regi noftro , psállite.

requíret ?

u$

l:

uóniam

iex omnis terrz

ecamis:

*ic pfalmum dicam nómini

Deus : * psállite fapiénter.

tuo in faeculum feculi : *

ena b

ut redd

fumi

Xegnábit Deus fuper Gen-

am vota mea de die in

tes: * Deus fedet fuper fe-

diem.

]

m

em fan&tam fuam.

Afis. Dedifti

hareditátem

ii

JCríncipes populórum con-

timéntibus nomen tuum. Dó-

(lb

mine.

3

T

gregáti funtcum Deo Abra-

34

'A'ü'a.

iLl

-

viii

Commune Apoftolorum,

lk

i

Aila, Annuntiavérunt ópera, Dei , & fa&a ejus intellexé-

u n

Dei, & fa&ta ejus intellexe- | runt.

n

jt

runt.

-

LE

onftitues cos þrincipes

l

d

Pfalmus 63.

j

uper omnem terram.

* Xàudi Deus oratiónem

. Mémores erunt nóminis

li

»llpnm

tui Dómine.

1eam , cüm déprecor : *

'Pater nofter.

j;) C(Eh

à ümóre inimíci éripe àni-

Abfolutio.Ipsíus píetas.

jmgaim

s

gmam meam.

, ube domne.

Protexifti me à convéntu

Biío, Deus Pater omnípotens.

T

WL

Qu

malignántium : * à multitüdi-

Sermo $. Gregórii Papae.

ne operántium iniquitátem.

Homilia 3o, in. Evang. pof

il

j

l

uia exaeuérunt ut gládium

medium.

LeGio iv.

liguasfuas: * intendérunt

Criptum eft : Spíritus Dó-

TE

s

arcum rem amáram, ut fagít-

mini ornávit coelos.

Or-

p m

tent in occultis immaculà-

nameénta enim coelórum funt

(

tum.

virtütes prsedicántium. Qu:e

sgit:

Sübitófagittábunt eum , &

vidélicet ornaménta Paulus

j pnte(t'a(i

non timébunt , * firmavérunt

enümerat , dicens : Alii datur

s

fibi fermónem nequam.

per Spíritum fermo fapién-

d

WNarravérunt, ut abícónde-

ti:, álii fermo fciéntie fe-

i. Qu

rent láqueos : * dixérunt :

cündüm eümdem Spiritum ,

j lte

uis vidébit eos ?

àlteri fidesin eódem Spiritu ,

stl

$

C

rutáti funt iniquitátes : *

àlii grátia fanitátum in uno

t t

defecérunt fcrutäntcs ferutí-

Spiritu , álii operátio virtü-

*ilis, d

nio..

tum , álii prophetía , áàlii. di-

At

A ccédet homo ad cor al-

fcrétio fpirítuum ,álii génera

o

tum : * & exaltábitur Dcus.

linguárum , àlii interpretátio

It vj

Sagítte parvulórum fatte

fermónum. Hs&c autem óm-

LT

funtplage eórum: * & in-

nia operátur unus atque idem

TU du

firmàte funt contra eos lin-

Spíritus, dívidens síngulis ,

As

gusa eórum.

prout vult.

Gaude'fe, l

öonturbäti funt omnes, qui

$. Vidiconjüncdtos viros ha-

1 Rfe

vidébanteos : * & tímuit

béntes fpléndidas veftes , &

omnis homo.

1 CEh»

Angelus Dómini locütus eft

AW

j

t annuntiavérunt öpera

ad me,dicens :

Itti funt vi-

W mfn

Dei: * & fa&ta ejus intellexé-

ri fan&ti , fatti amíci Dei.

»b?

M

Al

*. Vidi Angelum Dei for-

Tl od

"t

VW

etábitur juftus in Dómino ,

tem, volántem per médium

Jlum!n

& fperábit in eo , * & lauda-

coelum , voce magna clamán-

büntur omnes re&ti corde.

WHsl Gi,[

Mtw

tem , & dicéntem. Ifti,

J

Áfía. Anmuntiavérunt ópera

Dío. Chriftus perpétua.

.Le-

Ml

M

.A Commurre Apoftolorum.

1X

thfoXg,

Uot ex?golo ?ünt bona

Eul ii ss g.

pdllfägg

pradicántium , tot funt

]

r

cléfi:e , ad éujus facra.

ornaménta coelórum.

Hinc

tíffimum corpus fedémus ;

Tns

T toftr

rurfus fcriptum eft : Verbo

quanta debilitátis , quantze-

v

Dómini coli firmáti funt.

que formídinis ante advén.

s

Verbum enim Dómini Fílius

tum Spíritus füerit, ancílla

eft Patris. Sed eósdem coelos,

oftiária requisíta dicat. Una

t

vidélicet fan&tos Apóftolos ,

enim mulíeris voce percüf-

L

ut tota fimul fan&ta "Trínitas

fus;dum mori tímuit ,. vitàm

Til w]

oftendátur operáta , repénte

01

negávit. Et pensándum, quia

de fan&ti Spiritus divinitáte

eum comprehénfum Petrus

Vr

adjüngitur : Et Spíritu oris

los, (

negávit in terra, quem fu-

ejus omnis virtus

eórum.

fpénfum latro conféffus eft in

um f

Coelórum ergo virtus de Spí-

cruce. Sed vir ifte tantz for-

im. Qu

ritufumpta eft: quia mündi

midinis, qualis poft advéntum

h Pal

hujus poteftàtibus contraíre

Spíritus exíftat , audiámus.

Ab

non prasümfrent , nifi eos

Fit convéntus magiftrátus ,

10 [

fantü Spíritus fortitüdo foli-

atque feniórum, caffis denun-

tinis

dàffet.

Quales. namque do-

tiàátur Apóftolis,ne in nómine

um

Ctóres fanétze EScléfize ante

Jefuloqui débeant : Petrus

1 pir,

advéntum hujus Spíritus füe-

magnaauétoritáte refpóndet :

1 um

rint,fcimus: & poft advén-

35

Obedire opórtet Dco magis ,

j vt

tum illíus, chjus fortitüdinis

quàm homínibus.

üi

facü fint , confpícimus.

w lfti funt triumphatóres,&

(

w. Beàtieftis, cüm maledi-

amíci Dei , qui contemnéntes

i

xérint vobis hómines, & per-

juffa príncipum , meruérunt

m W

fecuti vos füerint , & díxerint

premia aetérna :

Modoó co-

omne malum advérsüm vos ,

arquwdcn

ronántur , & accípiunt pal-

u

mentiéntes , propter, me :

mam. . y' I1fü funtqui vené-

* Gaudéte , & exultáte, quó-

runt ex magna tribulatióne,

viros l

niam merces veftra copiófa

& lavérunt ftolas fuas in sán-

eft in coelis.

o

uiHe Agni. Modo.

lts ; ö

citus t

v. Cüm vos óderint hómi-

G

y lória Patri.

Modo.

yfunt i

nes, & cüm feparáverint vos,

In tertio No&urno , Affa.

a.

& exprobráverint , & ejéce-

Exaltabüntur córnua jufü ,

rint nomen veftrum tanquam

allelüja.

p

[ mhm

malum, propter Filium hó-

Pfalmus 74.

Onfitébimur tibi Deus: *

i Ü

minis. Gaudéte , & exul-

tàte.

mj' h

confitébimur , & invo-

bfie. Ignem fui amóris.

cábimus nomen tuum.

h

I)

j

4 $5

N ar-

x

Commüne Apoftolorum.

ietïüP"a]er

Narrábimus mirabilia tua : *

Ignis ante.ipfum pracédet, ,

& inflammábit in circüitu

j

juP,

cüm accép

-

ero tempus » €g0

[

?ü:

ftítias

judfcábo.

inimícos ejus.

H

l

ij

n

Ylluxérunt fülgura ejus orbi

ie

quefáéta eft terra, & om-

il

/

mes , qui hábitant in ea : * ego

terre: * vidit, & commóta

confirmàvi colümnas ejus.

eft terra.

F

um

f,;m; TU

ixi infquis : Nolíte iniqué

Montes ficut cera fluxérunt

ágere : * & delinquéntibus :

à fácie Dómini : * àfácie Dó-

;?maum eü

mini omnis terra.

j i

TNolíte exaltáre cornu.'

Nolíte extóllere in altum

Annuntiavérunt coeli juftí-

N

cornu veftrum, * nolíte loqui

tiam ejus : * & vidérunt om-

;icium&;ïiw

advérsus Deum iniquitátem.

nes pópuli glóriam ejus.

jf

teltd J

uia neque ab Oriénte ,

Confundántur .omnes , qui

neque ab Occidénte , neque

adórant fculptilia: * & ;QUi

ul

xloriántur in fimulácris fuis.

à desértis móntibus ; * quó-

us

miam Deus judex eft.

doráte eum omnes Angeli

vt

hst N

unc humíliat , «& . hunc

ejus : * audivit,

,& letáta eiï;.

exálktat : * quia calix jn manu

Sion.

wj

Étexultavé

rüm fitiss Judz,*

Dómini vini meri plenus

gv

mifto.

opter judícia tua. Dómine.

o

— Ertinclinávit ex hoc in hoc :

Ouoniam t Dóminus altíffi-

fe exudé

Q

verümtamen fzx cjus non

mus fuper omnem terram :*

lm u)

if

eft exinaníta : * bibent om-

nimis exaltátus es fuper om-

es peccatóres terra.

nes deos.

olb

E

'o autem annuntiábo in fz-

Q ui dilígitis Dóminum, odí-

il

culum: * cantábo Deo Jacob.

te malum : * cuftódit Dómi-

&t i

nus ánimas Sanéctórum fuó-

E;t ómnia córnua peccatórum

n D

' confríngam : * & exaltabün-

rum , de manu peccatóris li-

av en

berábit eos.

tur córnua jufti.

(üsfife

fia.

Exaltabüntur córnua

ux orta eftjufto, * & re&is

1 w]mq

corde lztítia.

jufti , allelüja.

Ti D

E

Afia Lux orta eft jufto ,

^ getámini jufti in Dómino : *

ïfjmm,& P

w

& confitémini memória fan-

allelüja: re&tis corde laetí-

RUT

tia , alle

lüj

de

Gificatiónis ejus.

Pfalmus 96. .

fa. Lux orta eft jufto , al-

Vrl

r

d

; T Y Ominus regnávit, exül-

lel. re&tis corde lzetitia , allel.

tet terra , * laténtur ín-

fía. Cuftodiébant teftimónia

ïlwlx,h

1

r

.

li

]2 multz.

&cépta ejus , allel.

A

ejus , &:g

falmus e3.

ilja

T N

ubes, & calígo in circüitu

lj

ejus : * juftítia , & judícium

Ominus regnávit iraf-

*

ln

D

^ cántur . pópuli

f

e?ui ,

wlpg

j

cprref&io fedis ejus.

' Commune Apoftolorum.

XI

Pfæcädgt,

fedet fuper Chérubim , mo-

P ater nofter.

! d

veatur terra.

Abfolutio. .A vinculis.

Dóminus in Sion magnus , *

y. Jubedomnebenedícere,

us oj

& excélfus fuper omnes pó-

Bfo.

Evangélica lé&tio.

mj

ilos.

L éGo fanéti Evangélii fe,

B

onfiteàntur nómini

tuo

cündüm Matthaum.

od

I.e&io yii. :

! aiïü& Dö

magno: quóniam terríbile ,

Cap. 19. d

