t

Nam.

Olória Patri. Nam.

Ft repetitur, Chrift

crii

Ad Laudes , Antiphona & Dei vivi, miferére nobis.

Üi

P(almus. IMiferére.

cum| 7.Qui ventürus es in mun-

Ür

J

um. Miferére nobis.

| reliquis de Pfalterie. 58-

* Gló-

Infra Hebdom.1. Adventüä,

16

lfalæ j

: G,;Iöria Patri

. ChrifteFili|(ténde. y, Etfalutáretuum

A

ei vivi , miferére nobis.

da nobis. " Mifericórdiam.

mï&c

e Chrifte , ádjuva |G lória Patri. Oftende.

y, Exürg

0i

Et líberanos pro- |v. Meménto noftri Dómine

mb

pter nomen tuum.

inbeneplàácito pópuli tui.

Deindeé Preces , ut in Pfal-

w. Vifita nosinfalutári tuo.

l qü

terio in feriali Officio. 35

Deinde Kyrie eléifon. 44.

1& It

il

M

Ad Abfol. Capit, Dómine

Ad Nonam, Antiphona.

: f

miferére. utin P(aterio. 38. | Ecce véniet.

[5

d

Ad Tertiam , Antiphona.

. Capituluni.

2

I2im 14.

:

opé eft , ut véniat tem-

»7

Jucundáre.

P

$

Capitulum.

eremt

pus ejus,& dies ejus non

[

ce dies v

2

niunt ,

Aicit

elongabüntur. Miferébitur

lphor

Es

fis: & fufcitábo David | enim Dóminus

Jacob , & If-

TO

ewm

germen juftum , & regnábit rael falv

Rex,&sápiens erit: & fáciet|y. br. — Superte Jerüfalem

tects

judícium,& juftítiaminterra. F. Oriétur Dóminus. Super.

&. br. Veniad liberándum |y. Etglória ejus in te vidé-

d w

Dómine Deus virtü- | bitur. Oriétur.

Jini

nos,*

tum. Venl w

Ofténde fà-

: lória Patri. Super.

ciem tuam, &falvi érimus. |v. Veni Dómine, & noli tar-

um

Dómine Deus virtütum.

dáre.s.

If

G lóriaPatri. Veni.

'plebi tua.

Relàxa facinora.

-

pret

e

x. 'Vimébunt Gentes nomen

Deinde K yrie eléifon. 47. -

taum Dómine. &. Et omnes

- Ad Vefp. Afía.. Inclinávit.

Wæ

Rezes terra glóriam tuam.

falmus. D iléxi. cumreliq.

uH

p

Nm

oftw.br.dicitur K yrie |de Pfalterio. 13

eléifon.

C hrifte eléifon.

Capitulum.

Gen.49.b ^

qu

lIN

K vrieeléif. P ater nofter.

On auferétur fceptrum

T

vy. Dómine Deus virtütum.

IN

deJuda, & dux de fe-

|

f

utinPfalterio, 41.

more ejus , donec véniat , qui

Ad Sextam , Antiphona.

mitténdus eft : & ipfe erit

ia

:Ecce Dóminus.

expettátio Géntium.

oitulum.

Vet

t

Jerem.23. |Hymnus. C reátor alme. 157.

Nd

iébus illis falvábitur|y. Roráte coeli défuper , &

-

Juda, & Ifrael. habitábit | nubes pluant juftum.

IU

confidénter , & hoc eít no-|p. Aperiátur terra , &ge'rï

:

minet Salvatórem.

men,quod vocábunt eum ,

[IM Jj

Dóminus juftus nofter.

Ad Magnificat; , Antiphona.

Yi

j

x.br. Olfténde nobis Dfife , |Leva Jerüfalem óculos tuos ,

f jl

fericórdiam tuam. O-|& vide poténtiam. Regis

X h/lï

L 4

ecce

[

,

168

ïlnf;'a Hebdom.

i Adventus

i

ecce Salvátor venit sólvere

ercebüntur ultra ad pra&liit.

M

te'á vínculo.

Domus Jacob veníte , & am-

u

:

j

Deinde dicitur K yrle eléi-

bulémus in Ilüàmine Dómini,

í

fon. cum Precibus ut fupra

Projecífti enim pópulum tu-

in Pfalterio.

134-

um,domum Jacob : quia re.

u

U";

Capitula pr&di&tà dicuntur

pléti funt ut olim , & augures

in ferialiOffició usque ad Vi-

habuérunt ut Philífthiim ,:&

Ó

püeris aliénis adhesérunt.

»DE

gil. Nauüv. Domini cxclufivé.

Qïh

FE

IA TERTIA.

. Erümpant montes jucun-

Delfaía Ptophéta.

ditàtem , & colles juftítiam ,

(M

"LeQio i.

Cap. 2.

Quia lux mundi Dóminus

j

il

7 Exbum;quod viditlfaías,

cum poténtia venit.

filius Amos, fuper Ju-

y.

De Sionexíbit lex , &

u

)

Eterit in

verbum Dómini de Jerüfa-

da & Jerüfalem.

il

novíffimis diébus praeparátus

lem. Quia lux.

j

mons domus Dómini in vérti-

Le&t6 i.

[

lh

ce móntium, & elevábitur

Epléta eft terra argénto

Jlö

A

-fuper colles: & fluentad eum

R

& auro ; & non eft finis

n

omnes Gentes.

Etibunt pó-

thefaurórum ejus: & repléta

ibl

il

eft terra ejus equis, & innu-

M

puli multi, & dicent: V eníte,

& afcendámus ad montem

merabíles quadrigse ejus. Et

i(l p

Dómini,& ad dómum Dei Ja-

repléta eft terra ejusidólis :

de E'G

cob, & docébit nos vias fuas ,

opus mánuum fuárum adorá-

UP

& ambulábimus in sémitis

vérunt , quod fecérunt dígiti

p

l,

ejus:quia de Sion exibit lex ,

eórum.

Etincurvávit fe ho-

i

I

& verbum Díiide Jerüfalem.

mo , humiliátus eft vir: ne

'ih'.w *Q

& Montes Ifrael ramos ve-

ergo dimíttas eis.

Eu

ftros expándite, & floréte, &

X« Ecce ab Auftro vénio

j

fru&tus fácite: ' , Prope eft,

ego Dóminus Deus vefter,

hr

ut véniat dies Dómini.

*' Vifitáre vosin pace.

sdepl

** Roráte coeli défuper , &

Y^ Afpíciam vos , & crefce.

nubes pluant juftum : ape-

re fáciam : multiplicabímini ,

l

If

riàátur terra , & gérminet

& firmábo pactum meum vo-

|

T

Salvatórem. Prope eft.

bifcum.

Vifitáre,

Af

€CUO ii

lória Patri.

Vifitáre.

Al

T judicábit Gentes, &

Ad Benedittus , Antiphona

d

árguet pópulos multos ;

Antequam convenirent , in-

n

& conflábunt gládios fuos in

vénta eft María habens in

m

ütero de S

vómeres, & lánceas fuas in

íritu fantto, allel,

^m

falces : non levábit Gens con-

Deinde:

Ó

rie eléfon,

ut

yel

U? fa'g

61.

3

31

tra geptem gládium , nec ex-

d

l

[

Infrä; Hebd. 1. -'Advcnmg.

»

I

d

Masnificat

:

fpondebit in die illa, dicens:

?

usrit

[2

2

, Antiphona.

um

Dóminum ,

Non fum médicus , & in do-.

| Dümr

inveníri poteft: invocáte eum

mo mea noneft panis, neque

j

TU |

veftiméntum : nolíte confti.

m

dum prope eft, allelüja.

Deínde K yrie eléifone t

tüere me príncipem pópuli.

134-

». Ante multum tempus

RUT

fnpra,

3

FERIA Q

prophetávi Ezéchiel: ^Vidi

l

De Ifaía Prophéta.

portam claufam , ecce Deus

j

J

Cap.

[ ]

if

£

Le8io. 1.

ante fzcula ex ea procedébat:

Cce enim Dominàtor Dó-

pro falüte mundi: * 'Eterat

hnnm[

minus exercítuum aufe-

íterum.claufa, demónftrans

ret à Jerüfalem,& à Juda vá-

Vírginem , quia poft partum

2

lidum,& fortem, omne robur

permánfit virgo.

Jeri

panis , & omne robur aqua :

y. Porta quam vidífti,Dómi- *

fortem, & virum bellatórem,

nus folus transíbit per illam.

jüdicem, & Prophétam , &

Et erat

Led&io in.

nto

aríólum.& fenem; Príncipem

. Uitenim Jerüfalem , &

Ti

fuper quinquagínta , & hono-

E

Judas cóncidit ; quia lin-

19lb

rábilem vultu , &confiliariti ,

gua eórum , & adinventiónes

&'mnu-

& fapiéntem de architéttis,

eórum contra Dóminum, ut

j

& prudéntem elóquii mylfti-

provocarent óculos majeftá-

ibl

ci. Etdabo püeros príncipes

tisejus. Agnítio vultus eó-

iAdoti

eórum : & effemináti domi-

rum refpóndit eis : & peccá-

nabüntur eis.

tum fuum quafi Sódoma prz-

tdifi

fel

*. hex nofter advénietChri-

dicavérunt , nec abícondé-

4

ftus, *Quem Joánnes predi-

runt : va& áànimz eórum, quó-

niam réddita funt eis mala.

cávit Agnum effe ventürum.

6

x, Super ipfum continébunt

Dícite jufto , quóniam bene ,

lt

quóniam fru&tum adinventió-

.

Reges os fuum , ipfum Gen-

Va

tes deprecabüntur. Quem.

num fuárum cómedet.

;ä/cef

Ledto 1.

ímpio in malum : retribütio

ls

T írruet populus , vir ad

enim mánuum ejus fiet ei.

1V)

44 virum', & unusquísque

* Ecce dies véniunt, dicit

ad próximum fuum , tumul-

Dóminus , & fufcitábo David

tuabitur puer contra fenem ,

germen juftum : & regnàbit

Yuori

& ignóbilis contra nóbilem.

Rex, &sápienserit, &fá-

.

ciet judícium , & juftítiam in

E jl

Apprehéndet enim vir fratré

«sl

fuum doméfticum patris fui :

terra:

Et hoc eft nomen,

veftiméntum tibi eft, prin-

quod vocábunt eum : * Dó-

! 3)1'

3

j'

|

ceps efto nofter, ruína autem

minus juftus nofter.

hec fub manu

tug.

Re-

vy. In diebus illis falvàbitur

ld

1.5

Ju-

r

[e]

Ísnfra Hebd 1 Adventus,

, & Ifrael habitábit con- |y. Páriesquidem filium, &

j

Juda

Et hoc.

fidénter.

virginitátis non patiéris de-

"

& lória Patri.

Doóminus.

triméntum : efficiéris grávi-

"

da, & eris materfemper in-

ä

ul

Ad Béwedictas , Antiphona.

tä&a.

Ut benedí&a.

WUF

De Sion exibit lex,& verbum.

Dómini de Jerüfalem.

Le&io i.

. Cap. 5.

v

Deinde K yrie eléifon.

ut

Antàbo

dilé&to

1neo

f;:ü i

I«

H

cánticum patruélis mei

fupra.

[:t")udi

Ad Magnificat, Amt

hona.

víneg fuz. V ínea fa&ta eftdi-

j

Véniet fórtior me po

:

me,

Ié&o méoin cornu filio ólei.

du

Et fepívit eam, & lapides elé-

J

cujus non fum dignus sólvere

corrígiam calceamentórum.

gitexilla, & plantávit eam

il

elé&tam , & edificávit turrim

d

Deinde K yrie eléifon. u;-

in médio ejus, & torcülar ex-

um

rà,: I34-

E

ERIA

QUINTA.

trüxit in ea, & expeGávit; ut

i

De Ifaía Propheta.

fáceret uvas, & fecit labrü-

li

C

fcas. Nunc ergo habitatóres

At

Let&ie 1.

T apprehéndent

ia

Jerüfalem, & viri Juda, judi-

gl

E

mulíeres virum unum in

cáteinter me, & víneam meáà.

At

dieilla , dicéntes : Panem no-

Quid eft;quod débui ultrà fá-

D

cere vínez mez , & non feci

ftrum comedémus , & vefti-

i

n

snéntis noftris operiémur:tan-

ei?anquod expettávi,ut fáce-

ttrn]

"I

tümmodo invocétur nomen

retuvas , & fecit labrüfcas ?

Lsl

tuum fuper nos, aufer oppró-

X«« Afpiciébam in vifu no&tis,

Cl

brium noftrum.

In die illa

& ecce in nübibus coeliFílius

A

hóminis veniébat : & datum

s

erit germen Dómini in mag-

)

níficéntia,& glória,& früttus

eft ei regnum , & honor :

[

BR

terrze fublimis, & exultátio

* Ftomnis pópulus , tribus,

Il

& linguz sérvient ei.

his , qui falváti füerint de If-

Y^ Potéftas ejus , potéftas

At

rael. Et erit: Omnisqui re-

T

lí&tus füeritin Sion , & resí-

etérna,qua non auferétur:&

5

i

11

duus in Jerüfalem, fan&us

regnii ejus,quod no

n corrurm«

ectio iui.

,

vocábitur, omnis qui fcriptus

pétur. Et omnis.

"If

eftin vita in Jerüfalem.

'T nunc ofténdam vobis ,

1

w. Süfcipe verbum Virgo

quid ego fáciam vínec

meg: áüferam fepem ejus ,

!

María , quod tibi à Dómino

X Own

per Angelum transmíffum

& erit in direptiónem, dí-

I

eft: concípies, & páries

ruam macériem ejus , &erit

in conculcatiónem. — Et po-

lu

Deum páriter & hóminem.

b

(

ï

* Ut benedi&a dicàris inter

nam eam desértam : non pu-

omnes mulíeres.

on fodiétur: & /

!

t

täþitur, '&n

afcén-

^

/i

! ]pl

L"

l

u

Ínfra chd. l Advbntusa

m

a(céndentvepres , & fpine :

templum.

Séraphim &Iabänc

& nübibus mandábo , ne

fuper illud : fex ale uni, &

lr [

fex alaálteri, duábus velá-

Toert

luant fuper eam imbrem.

L

inea enim Dómini exercí-

bant fáciem ejus , & duábus

tuum,domus lírael eft: & vir

velábant pedes ejus , & duá-

ub

busvolábant. Etclamábant ^

m

Juda germen ejus dele&tábi-

le:& expe&ávi , ut fàáce-

alter ad alterum , & dicé-

rllehs n

& ecce ini-

bant: San&tus , San&tus , San-

l

du

ret judícium

flio i

quitas ; & juftítiam , & ecce

&us , Dóminus Deus exercí-

clamor.

tuum ; plena eft omnis terra

Ydes d

Vil e;

s. Miffus eft Gábriel Ange-

glória ejus.

Iusad Maríam Vírginem de-

.Ave Maria, grátia plena :

Etürr

fponsátam Jofeph , nüntians

Do

minus tecum; *

Spíritus

ülara

PU

€i' verbum : & expavefcit

(an&tus fupervénietin te , &

Virgo de lümine. INe tímeas

virtus Altíffimi obumbrábit

lubri

tibi :quod enim ex te nafcé-

Malire

María, invenífti grátiam apud

$ Ecce con-

Dóminum :

tur Santtum , vocábitur Fí- ,

ld

cípies & páries , & vocábitur

lius Dei. «. Quómodofiet

m m

Altíffimi Fílius.

iftud , quóniam virum non

jl

. Dabit ei Dóminus Deus

cognófco ? & refpóndens An-

TR

edem David Patris ejus , &

gelus dixit ei: Spíritus fan-

iwtfi

Ctus.

Ledioiu.-

rülc!

regnábit in domo Jacob in

etérnum. Ecce concípies.

T commóta funt fuperli-

/

m

G lória Patri. Ecce concípies.

E

minária cárdinum à voce

elil

clamántis , & domus repléta

t datt

Ad Benedictus , Amtiphonga.

Benedi&ta tu in muliéribus,&

eft fumo. Etdixi: Vee mihi,

. hont

benedíttus fru&us vétris tui.

quia tácui, quia vir pollátus

| ,iri

DeindcK yrie eléifon. 61.

lábiis ego fum , & in médio

|

Ad Masuificat

3. 43

h

ntiphon£.

pópuli pollüta lábia habéntis

lpote'üa

inum

alva-

ego hábito, & Regem Dómi-

réluri

Expe&ä)o Dóm

num exercítuum vidi óculis

tórem meum , & praftolàbor

frrurm

eum , dum prope eft;allelüja.

meis. Etvolávit ad me unus

lo 1

de Séraphim , & in manu

Deinde. Iyrie eléifon. 134.

wqbi&

FERIA SEXT A.

ejus cálculus , quem fórcipe

| Vil

Il

De Ifaía Prophéta.

tülerat de altári.

Et tétigit

mqu

Le?tio 1.

Cap. 6.

osmeum ; & dixit: Ecce te-

j

Nanno, quo mórtuus éft

tigit hoclàbia tua , & aufe-

"

Rex Ozías , vidi Dóminum

rétur iníquitas tua , & peccá-

]M

tum tuum mundabitur.

j

fedéntem fuper sólium exzél-

t

fum & elevàtum ; & ea, quz

&. Salvatórem expettámus

Chriftum ,

fub ipfo erant , replébant

Dóminum ]efgm

*

Qui

f

!

17£

fra Hebd. 1. Adventus.

n

ABBAT O.

i

l[

$ Qui reformábit corpus

:

humilitátis noftre , configu-

De Ifaía Propheta.

p

Mf

rátum córpori claritátis fuse.

Sia?äi&um eft glapdiZBus

hi

Sóbrié, & jufté , & pié vi-

1

Á

j

ü

mus in hoc fzculo , expe-

Achaz filii Jóathan , filii

&ántes beátam fpem , & ad-

Ozíe regis Juda , afcéndit

äï!ä

Raltin rex Syrie , & Phácee

jl

u!

véntum glórie magni Dei.

$

Qui reformábit.

Le&ionr.

filius Romelíe& Rexlfrael, in

'T audívi vocem

omi-

Jerüfalem . ad preliàndum

U

contraeam : & non potué-

a

E

ni dicéntis : Quem mit-

runt debelláre eam. Et nun-

7

tam

? & quis ibit nobis ? Et

Á

dixi; Ecceego,mitte me. Et

tiavérunt dómui David , di-

l

fi

dixit : Vade, & dices pópulo

céntes: Requiévit Syria fuper

HI&(

huic: Audiíte audiéntes, &

i

Ephraim, & cofiótum eft cor

lii

noliíte intelligere : & videte

ejus,& cor pópuli ejus , ficut

Ü

vifiónem , & nolíte cognófce-

moventur ligna filvárum à fá-

i

Til

cie venti.Et dixitDóminus ad

f

"

re. Exczca cor pópuli hujus,

n

& aures ejus ággrava, & ócu-

Ifaíam : Egrédere in occürsü

los ejus claude : ne forté vi-

Achaz tu, & qui derelí&tus eft

a

deat óculis fuis ; & àuribus

Jatub filius tuus , ad , extré-

hlle

fuis áudiat, & corde fuo intél-

mum aquzdüétus pifcíne fu-

um

ligat , & convertátur , & fa-

perióris invia Agri fullónis.

f

i

nem eum,.

, Ecce virgo concípiet , &

til i

vf

páriet filium, dicit Dóminus :

hm

, Obfecro Dffe,mitte,quem

mifsürus es: vide afflictiónem

* Et vocábitur nomen ejus

D

pópuli tui. * Sicut locütus es,

Admirábilis , Deus , Fortis.

wconupa

Lg

Super sólium David , &

Id

veni, * Et lfberanos. 4.Qui

regis Ifrael , inténde , qui de-

uper regnum ejus fedebit in

T

j

dücis velut ovem Jofeph, qui

&térnum. Et vocábitur.

Tede

fedes fuper Chérubim. Sicut.

LeGio ii.

T dices ad eum: Vide

tlim,

G lória Patri. Et líbera.

t

, Ad Benedi&tus , Antiphona.

ut síleas: noli tímére ,

"U.

Ecce véniet Deus, &

onmo

& cor tuum ne formídet à

[

de domo David [edere in

duábus caudis titiónum fumi-

l

TT

itj

throno , allelüja.

gántium iftórum in ira furó-

h

T

Deinde K yrie eléifon. 61.

ris Rafin regis Syrie , &

u

q i

filii

lomelíe ;

eó quód

Ad Magnificat, Antiphona.

ilium

consilium iníerit contra te

"t

Ex /Egypto vocivi

Vf

meum : véniet , ut falvet

Syria in malum Ephraim ,

li

pópulum fuum.

& filius Romelíe , dicen-

1,&[

Deïnrie.ïäyrie eïe'ifon. 1234-

tes : Afcendámus ad Judam ,

'Utc /

Dominica ii.

: Adventus,

]

l

& fufcitémus eum, & avellá-

Glória Patri , & Filio.

t

l. Do-

mus eum ad nos, & ponámus

minus juftus.

Regemin médio ejus filium

Ad Benedictus, Antip

hönaï

'Tabeel.

Sion noli timére , ecce Deus

|

j

Audíte verbum Dómini

óe

ntes, & annuntiáte illud

tuus véniet , allelüja.

(

Deinde K yrie eléifon. 61.

in finibusterra : * Et ínfulis,

Ad Vefp

: Capit, Rom. 15.

3

qua procul funt , dícite :

atres , Qusaecümque

QQur

Ssalvátor nofter advéniet.

E

[u

ripta funt , ad noftram

J

. Annuntiáte , & audítum

á

do&trínam fcripta funt : ut

,

,dl

cite : Inquímini, & clamáte.

perpatiéntiam , & confola-

Etínfulis. Le&io ii

tiónem Scripturárum fpém

l:

T adjécit Dóminus loqui

habeámus.

(

d Achaz , dicens: Pete

I

Hymnus. Creátor alme sí-

i

if

tibi fignií à Dómino Deo tuo

derum. 157.

lal

in profüándum inferni , five in

y-. Roráte coeli défuper , &

excélfum fuprà.

Et dixit

nubes pluant juftum.

us

Achaz : Non petam , & non

*. Aperiáturterra,& gérmi-

ud

tentábo Dóminum. Et dixit :

net Salvatórem.

d

f

Audíte ergo domus David :

Ad Magnificat , Antiphona.

Tumquid parum vobis eft ,

Veni Díte vifitáre nos in pa-

li

1oléftos effe homínibus, quia

ce , ut Ilaetémur coram te cor-

li

moléfti eftis* & Deo meo ?

de perfé&to.

Oratio.

If

Propter hoc dabit Dóminus

"^Xcita Dómine corda no-

cjlm

ipfe vobisfignum. Ecce vir-

—tra ad przeparándas U.

0f

'go concípiet,& páriet filium ,

nigeniti tui vias : ut per ejus

m

& vocábitur nomen ejus Em-

advéntum purificátis tibi

mánuel.

Butyrum & mel

méntibus fervíre mereámur,

þitin

cómedet , ut fciat reprobáre

Qui tecum vivit & regnat. :

malum , & elígere bonum.

DOMINICA SECUNDA.

Jj

K« Ecce dies véniunt , dicit

Adventus.

m

Dóminus , & fufcitábo Da-

Ad Matutinum , Invitator.

m

vid germen juftum, & regná-

Fegem ventürum Dóminum:

bit Rex , &sápienserit, &

* Venite , adorémus.

li

fáciet judícium, & juftítiam

Pfalm. Veníte,exultémus. 2.

u

jnterra:

Ethoc eft no-

Hymnus. Verbum fupeér-

quod

men,quod vocábunt eum :

num. 158.

d

En primo No&urno, Ailz.

* Dóminus juftus nofter.

Pfalmus.

ij

*. In diébus illis falvábitur

Véniet ecce Rex.

j

Juda, & Itrael habitábit con-

eátus vir. cunmi reliquis ; ut

jl

2

&

fidöpger. Et hoc.

De

Dominicafecunda. Adventus

j LItJe Ifaía

Prophéta.

»

e

cce Dóminus véniet , &

s Ca « L1Io

omnes Sancti ejus cum eo, &

egrediétur virga de

eritin dieillalux magna: &

E

radíce Jeffe , & flos de ra-

exíbunt de Jerü(alem ficut

Et re-

aqua munda : & regnábit Dó-

[Ffï

díce ejus afcéndet.

j

j

quiéfcet fuper eum fpíritus

minusin &térnum, $ Super

Dómini, fpiritus fapiéntie &

omnes Gentess,

Ecce Dó-

j

intellé&tus , fpíritus consílii ,

minus cum virtüte véniet: &

4f

þlanm

& fortitüdinis, fpíritus fcién-

regnum in manu ejus , & po-

ti& & pietátis: & replébit

téftas, & imperium. Super

in

eum fpíritus timóris Dómini.

omnes. LeCtio iii.

f

Non fecündüm vifiónem ocu-

t T dele&ábitur infans ab

lr

il

lórum judicábit,neque fecün-

übere ífuper forámine

[e-'qh !

düm audítum áurium árguet:

áfpidis : & in cavérna réguli ,

fed judicábit in juftítia páu-

qui abla&tátus füerit , manum

T

hi

peres, & árguet in eequitáte

fuam mittet. Non nocébunt;

t

ro manfuetis terra.

& non occídent in univérfo

$« Jerüfalem , citó véniet

montefanéto meo : quia re-

]

V

pléta eft terra fciéntia Dómi-

A

falus tua: quare moeróre con-

m

sümeris ? numquid confiliá-

ni,ficut aqu& maris operién-

rius non efttibi, quia inno-

tes. Indie. illa radix Jeffe ,

Tiati

vávitte dolor? * Salvábo te,

qui ftat in fignum populó-

hii

[

& liberábote , noli timére.

rum , ipfum Gentes depreca-

* Ego enim fum Dóminus

büntur , & erit fepülchrum

Deus tuus , San&tus. Ifrael ,

ejus gloriófum.

[

li

Redemptor tuus. . Salvábo.

—

; Cívitas Jerüfalem nolifle-

-

li

|

e&io ii

re: quóniam dóluit Díís fu-

ltl

T percütiet terram vir-

per te, *

Et áuféretà te

mu))f

omnem tribulatiónem

hii

T

gaorisfui, & fpíritu la-

biórum fuórum |interficiet

y'. Ecce Dóminus in fortitü-

ili

impium. Eterit juítítia cín-

dine véniet : & bráchium e-

BU

gulum lumbórum ejus , &fi-

jus dominábitur. Et áuferet.

ln

G lória Patri. Et áuferet.

des cinctórium renü ejus.Ha-

U'u,(

bitábitlupus cum agno, &

In fecundo No&urno, Afía.

A

pardus cum hoedo accubábit;

Gaude & lztáre.

Pfalmus.

Hllüm

vitulus &leo , & ovis fimul

C onsérva. cumreliquis, wt

W

morabüntur ; & puer párvu-

n Pfalterio.

1O.

li h

]usminábit eos. Vítulus , &

De Expofitióne S. Hierónymi

N

tl

urfus pafcéntur:fimul requié-

Wt

UI

Presbyteri in Ifaíam Pro-

fcent cátuli eórum , & l1eo

phétam.

J

quafi bos cómedet páleas.

Lib. 4.

lfs.

u

in cap. 12

Lé-

n

Dominica fecunda Adventus.

abo inSion falütem , &

T eglr'gäæ&þvirga de ï]]

erüfalem glóriam meam.

li

E

radíce Teffe.

S.

hn f

Usque ad| Et vidébiti

;

Ri

princípium vifiónis, vel pón-

it

deris Babylónis , quod vidit

Upe rgüeläi?gftilïrfiorem ,

M

Ifaías filius Amos , omnis hzec

Rtel)

) qui detrunco & radice

prophetía

de Chrifto

:

eiieé per Maríam Vírginem

AR

quam per partes vólumus ex-

repénté consürget,requiéfcet

Jl

planáre, ne fimul propófita ,

Spíritus Dómini : quia in ipfo

D

atque difsérta , lectóris con-

complácuit omnem plenitü-

fündat memóriam.

Virsam

dinem divinitátis habitáre

Infiny í

& florem de radíce Jefle ip-

forim

corporáliter: nequáquam per

fum Dóminum Judzi inter-

partes , ut in céteris San&lis :

AT

pretántur : quód fcilicet in

fed juxtaEvangélium eórum,

? Ial

virga regnántis -poténtia , in

cébuy

í

C

uod Hebrzao fermóne . con-

flore pulchritüdo monftrétur.

riptum legunt Nazarsi :

intvérí

Ecce véniet Dfis proté&tor

Defcéndet fuper eum omnis

quà t

Ti

fter,SanttusItrael, « Co-

fons Spíritus fanCti: Dóminus

WY

rónam regni habens in cápite

autem Spíritus eft;& ubi Spí-

n

fuo.

1

. Etdominábitur à

ritus Dómini , ibi libértas.

ix d

mari

üsq

uead mare, & à flü-

&. Jerüfalem plantábis | ví-

1 p

mine usque ad términos orbis

neam in móntibus tuis: exul.

rüapt

terrárum. Corónam regni,

tábis ,* quóniam dies Dómini

Xict

Le&io v

véniet : furge Sion, convérte-

Os autem

V

rgam de

re ad Dóminum Deum tuum:

miil

radice

Jeffe fant&iam

gaude , & l&táre Jacob ,

[Düix

i

aríam Vírginem intelligá-

* Quia de médio Géntium

afgrerä:

mus ,quaz nullum hábuit fibi

Salvátor tuus véniet.

li

früticem cohaeréntem: de qua

, Exülta fatis filia Sion :

nforii

& fupràlégimus : Ecce vir-

Jübila filia Jerüfalem. Quia.

'MUII] j

£0 concípiet, & páriet filium.

GlóriaPatri. Quia.

Afetet

Et lorem , Dóminum Salva-

In tertio NNotturno. ÁAfía.

ïfet.

tórem , qui dicit in Cántico

Gàbriel Angelus.

Pialmus.

n

canticórum : Ego flos campi ,

C oeli enárrant.

cum zeliq.

fimii

& lílium convállium.

ut in Pfalterio.

14.

Sicut mater confolátur

i,€&io fandi Evangélii fe..

Lqms' !

äclio

s fuosjita confolábor vos ,

cündüm Matthaum.

mröm»

dicit Diís : & de Jerüfalem

l.ectio vii.

Cap. 11

civitáte, quam elé

[

i, véniet

Nillo témpore : Cüm au-

M

vobis auxílium:*

E

t vidébi-

dífet Joánnes in víncu-

L^

tüis,& ggud*e'bit cor veftrum.

ls ópera Chrifti , mittens

duos

"PT

4

E 6

Dominica fecunda Adventus.

Ü

duos de difcípulis fuis , ait

. Leüio viii,

D)

illi: Tues , qui ventürus es;

id. eft. ergo dícere ,

g

an álium expeCtámus ? Et

Qs

eátus , qui non füerit

Ü

réliqua.

l

g

fcandalizátus in me,nifi apér-

!

HomilíaS.

Grägörii Papa.

ta voce abjeGtiónem. mortis

Homilia6.in Evangelià , po

fuse, humilitatémque fignáre?

(

rincipiums

AC fi paténter dicat : Mira

!

t

"Is tot fignis, tantísque

quidem fácio;fed abjé&ta pér-

V

virtütibus, non fcanda-

peti non dedígnor.

Quia er-

Wi

lizári quisque pótuit , fed ad-

go moriéndo te sübfequor;ca-

quif

mirári.

Sed ínfidélium mens

véndum valdé eft homínibus,

l

grave in illo fcàndalum pér-

nein me mortem defpíciant ,

i

tulit , cümeum poft tot mi-

qui figna venerántur.'

t

rácula moriéntem vidit. Un-

* Feftína , ne tardáveris

p

de & Paulus dicit : Nos au-

Dómine, * Etlíbera pópu-

IT

tem predicámus Chriftum

]um tuum.

[r

cruciixum , Judais quidem

y. Veni Dómine , & noli

; [

jl

AU

fcándalum , Géntibus autem

tardáre , reláxa facínora ple-

ftultítiam. Stultum quippe

bi tuae.

Etlíbera.

Vi

N

homínibus vifum eft , ut pro

Le&Gio ix

Á

]i

homínibus auctor vitze more-

Ed dimíffis Joànnis difcí-

IT

N

rétur : & inde contra eum

pülis , quid de eódem

Ü

homo fcándalum fumpfit ,

Joànne turbis dicat , audiá-

d

11

unde ei ámplius débitor fieri

mus.

Quid exíftis in. desér-

u

Nam tantó Deus

débuit.

tum vidére? Aründinem ven-

Mu

ab homínibus dígniüs ho-

to agitátam ? Quod vidélicet

d

$f

mnorándus eft , quantó pro

non afferéndo , fed negándo

l

Íntulit.

homínibus & indígna fuícé-

Aründinem quippe

m

5 j it-

mox ut aura contígerit, in

L

-& Egrediétur Dóminus de

partem álteram inflé&tit. Et

tit

quid per aründinem, nifi car-

Samaría ad portam , qu&

(j

réfpicit ad Oriéntem ; &

nális ánimus defignátur ? qui

véniet in Béthlehem ,

ám-

mox utfavóre vel detractióne

'ch

bulans fuper aquas redemp-

tángitur, ftatim in partem

;

Tunc falvus

Lt

l

tiónis Judz :

quámlibet inclinátur.

p

AU

erit omnis homo : quia ecce

*X Ecce Dóminus

véniet

véniet,

cum fplendóre defcéndens ,

f

T

& virtus ejus cum eo,

1.

y» Et preparábitur in mife-

|

ricórdia sólium ejus , & (edé-

fitàre pópulum fuum in pace,

bit fuper illud in veritáte.

& conftitàere fuper eum vi-

'Tunc falvus.

tam fempitérnam.

Ti

!q

yYEccé

j

Dominica ii. Adventus.

1'

li

20 ii

, Ecce Dóminus nofter cum | Ab alto Jefus prómicat

i

——

virtüte véniet. Vifitáre,

ens jam resürgat tórpida ,

G lória Patri. Vifitáre.

Nonámpliüs jacens hutni :

p

—E

R—

EE

—

AD LAUDES,

Sidus refülget jam novum ,

"— —

fs

p

TE

E

& per Horas, Afía,

Uttollat omne nóxium.

E«j

Cce in,nübibus cceli [y: n Agnus ad nos míttitur

—

ET

lj

——

—

E

Dóminus véniet cum| Laxáre gratis débitum:

Qu

poteftáte magna, allelüja.

[Omnes fimul cum lácrymis

Pfalm. D óminus regnávit. | Precémur indulgéntiam..

'ffquo

—

cum religuis.

19 ; t, cüm fecündo fülferit ,

Ominiy

Afía.

Urbs fortitüdinis no-

fnícim

etüque mundum cínxerit ;

;

4

ftrz Sion , Salvátor ponétur

Non pro reátu püniat ,

inea murus & antemurále :

Sed nos pius tunc prótegat.

dv

aperíte portas quia nobífcum

7 irtus, honor , laus, glória

1 pon

Deus , allelüja.

Deo Patri cum Filio ,

Affa Ecceapparébit Deus,

San&to fimul Paráclito ,

& nl

& non mentiétur : fi moram

In feeculórum fzecula, Amerts

t l

fécerit , expé&ta eum : quia

;, Vox clamántisin desérto,

véniet,& non tardábit , allel.

paráte viam Dómini.-

j

Afia.

Montes & colles can-

Tnis d

tábunt coram Deo laudem ,

». Reilas fácite sémitas ejuss

: &il

d

enedittus

3

& ómnialgna filvárum plau-

oáfies autem cü

i RURRADA,

', a

dent mánibus : quóniam vé-

vínculis óperaChrifti, mitteng

m d

niet Dominátor Dóminus in

1f

duos ex difcipulis fuis,ait illi:

regnum etérnum *, allelüja,

"

Tu es , qui ventürus es , an

vide

allelüja.

álium expe&ámus? - (

Ia

Tefi

Afia.

Ecce Dóminus nofter

Xcita Dómine cord

a

g.

n qij

j

cum virtütevéniet , &illu-

E

ftra ad preparándas Uni-

jatl

minábit óculos fervórum fuó-

génititui vias : ut per ejus

d L

*um , allelüja.

advéntum — purificátis . tibi

Capitulum.

méntibus fervíre mereámure

nifat

fhom. 15.

i

Matres ,. Quscümque

Qui tecum vivit & regnat.

Von

E

fcripta funt , ad noftram

Ad "Teraamn ,

artel

do&rínam ícripta funt:ut per

Urbs fortitüdinis

[

Aitiplona.

patiéntiam & confolatiónem

Capitulum. F fatres, Quas

,

&

vl

Scripturárum , fpem habeá-

'cumque. j (uprà.

od

fnus.

Hymnus.

^ Dreve.

eni ad

Iibefän;

h 311

N clarà vox redárguit

;idum noS » *

Dómine Deusg

nmP,L j

E

Obfcüra queque pérfo-

virtütum.

Veni.

WH

nans

4, Ofténde fáciem tuam., &

Procul fugéntur sómnia:

falvi érimus, Dómine Deus,

[

9

(f i

Gló« *

178

Infra Hebdom. i. Adventus.

Glória. Patri.

Veni ad- li-| bus. cum ret: de Laüd.

I77o

wm

berándum.

Píalm. Dixit Dóminus. cum

g

s. "Fimébunt Gentes nomen

rebiquis de Dominica. 128. :

j

umDéómine. £. Etommnes

Capit. F ratres ,, Quecüm-

j

i

e

ges terra glóriam tuam.

que. ut fupra,/ 177.

—

pm

Ad Sextam, Antiphona,

Hymn. C reátoralme. 157.

(

Ecce a parebxt.

y. Roràáte ccli défuper, &

i

Capitulum, Rom, I$ €

nubes pluant juftum.

us autem patiéntice &

s. Aperiátur terra, & gér-

D

látii : det vobis idí

minet Salvatórem.

J

fum sápere in altérutrum fe-

[j

M

Ad-Maguificat ; Antiphona.

cündum Jefum Chriftum : ut

Tu es , qui ventürus es, an

(f

unánimes, uno ore honorificé-

álium expe&amus? Dícite Jo-

ul

tis Deum , & Patrem Dómini

ánni , qua vidíftis: Ad lumen

rédeunt ceci, mórtui resür-

[Wm

noftri Jefu Chrifti.

]l lq

M -br. .Ofténde nobis. Dó.

gunt ; páuperes evangelizán-

qu

mme, * Mifericórdiam tu-

tur » allelüja.

'* n

am. Ofténde.

Oratio.: E Xcita Domme.

^ us

y.Et falutáre tuum da no-

ut fuprá. 177«

! eni

bis.

Müfericórdiam.

Poft Vefperas: diei dieun-

(

G]lória Patri.

Ofténde.

tur Vefperaz Defunctorum.

3. Meménto noftri Dómine

FER

A. SECUNDA.

-. d

Jf

in beneplácito pópuli tui.

De Ifaía Prophéta.

4« Vifita nos in falutári tuo.

Le&tio 1.

Cap; 12.

n

Ad Nonam ,. Ántiphona.

b

Ecce Dommus nofter.

O

Nus Babylónis ; quo vi«

l r

dit Ifaías filius Amos.Su-

t

" Capitulum. .. Rom..15. €

per montem. caliginófum Ie-

i

Eus.autem fpei répleat

vátefignum, exaltáte vocem;

D

Vg

vos omni gáudio , & pa-

leváte manum , & ingredián-

Tüg

cejn credéndo:ut abundetls in

tur portas duces. Ego mandá-

(pe,& in virtüte Spíritus (4&t.

vi fan&tificátis mexs ; & vocá-

y 0

vifortes meos in ira mea, ex-

Mi

&. Drey. Super te Jerüfalem;

l

* Oriétur Dóminus. Super.

ultántes in glorla mea.

. Vox

Y. Et glóriaejus in te v1de

multitüdinis in móntibus ,

(

bitur. Ouetur.

quafi. populórum . frequén-

|

NT

v

uum :

m&mu

Glória Patri. Super.

vox. sonitus regum :

Y« Dómine Deus virtütum

Géntium congregatárum.

üy

converte nos;

x-. - Sufcipe Verbum Virgo

tud

&. Rt ofténde faclcm tuam,

contel

María ,. quod. tibi à Dómino

& falm érimus.

perAnGelum transmíffum eft,

*|lp

Velp. &lïgaEcce in nubx-

conciples ; &.pàáries Deum

Tum ]

hum;

pe

L

rà Hebdom. ii. Adventus,

mmllc

l

päriter &fhö*mine

m* Utbe:jortufuo , & Iuna non

..fplem

( lj

3nulíeres.

nedída dicáris inter omnes | débit in

D

lümine fuo. Et vifj.

AT

Páries quidem | tábo füper orbis mala,& con-

j

filium ,

&v

irginitátis: non |tra. 1

mpios iniquitátem eó.

lme. l

patiéris detriméntum ; effi-| rum

» & quiéfcere fáciam fu«

lefllp i

W

ciéris grávida, & eris m

ater | pérbiam irifidélium , & arro-

!ml

femper intátta. Ut bened

í&ta. | gántiam fórtiurh humiliábo.

i

Le&to i.

g

(:]

Aliéni non tra

Mlg

Qminus

nsíbunt per

D

exercítuum | Jerüfalem ámpli

üs:9 Nam

WIP]IOHA

precépit milítide belli,|in illa die ftillábunt montes

TX

veniéntibus de terra procul|dulcédinem, & colles fluent

'à fummitáte coeli : Dórminus, |làe & mel , dicit Dóminus.

Idtey

ll

m

& vafa furóris ejus , ut di-

Deusà Líbano véniet, &

- IeSut

Ípérdat omnem terram. Ulu

&

nétus de monte u

*

t

eLizàn

láte , quia propé eft dies Dó. | & condénfo. Nam.

PA

mini : quaft váftitas à Dómi- | ó51ória Patri. Nam.

At

no véniet. Propter hoc omnes| Ad Laudes

Antiphona &

manus diffolvéntur , & omne [P(a1mus. Mi

ferér& cum re-

cor hóminis contabéfeet , &

liquis de Pfalterio. 58

u

db

conterétur. 'l'orfiónes & do-

AU

Capitulum:

fai,æ p

N

lóres tenébunt , quafi partü

2

níite , & afcendámus

"

ziens dolébunt: unusquísque| -

V

- ad montem Dómini ; &

ad próximum fuum ftupeébit,

ad domum Dei Jacob : & do-

"

ii

fácies combüftee vultus eórü. | cébit nos vias fuas, & ambur-

s du

&» Leténtur coeli , & exuül. | lábimus in sémi

tis ejus : quia

tet terra, jubiláte montes lau. | de Sion extbit 1

ex,&

(um J

dem; quia Dóminus nofter] Dómini dejerüffal'em

e.

verbuxg

Yooern,

Tl

véniet ,.5 Et páuperum fuó-[I1vimnus, E. n clara. 162.-

tur.

*

T

rum miferébi

.. Vox clamántis in desérto ,

y^ Oriétur in 'diébus ejüs|p

aráte viamDómini.

ts

Re-

U

í tï

juftítia, & abundántia pacis. | &as fáeite sémitas ejus.

e&tio

90

P

5

Vox

^ Ad Benedictus,

Antiphona.

T* Cce dies Dómini véniet

De €oelo véniet

Dominátor

JUS 3

-4 crudelis ; & indignatió- | Dóminus ,

j

& in mànu ejus

m

nis plenüs,& ir& ; furorísque | hotor » & i

i

ad ponéndam terram in' foli-

Deinde K yrie eléifon. 6r»

tüdinem j & peccatóres 'eius |O

ratio. E Xeita. 171

Vint

contéréndos de ea. Quóniam

JJ

U u

ftelle cceli ; & fplendor éa.|D

efünt'orum.

Hodie dieitur Officium

u

rum non expándent lumen]. Ad "lertiam

:

x

-

Dflm

'fuum: obtenebrátus eft folin|U

rbs fortitüdinis

o

Anfiphm-lig; ;

l

M 2

CU

L

Infra Hebdom. i1. Adventus.

180

y

Capitujum. Jerem. 23.. g br:

Super te Jérüfalem ,

i

Cce dies véniunt , dicit[^ . Orictur Dóminus. Super.

Dóminus: & fufcitábo|y. Etglóriaejusin te vidé-

David germen juftum , &j|bitur. Ortriétur.

W

:

jj

regnábit Rex.& sápiens erit: ]G lória Patri. Super.

t

& fáciet judícium & juftí-]y. Veni Dfíe,& noli tardáre,

":;cma

tiam in terra.

»:. Reláxa facínora plebi tuze.

X.br. Veni ad liberándum| Dcinde K yrie eléifon. 47.

Ó

nos, ^ Dómine Deus virtü-

Ad Vefp. Afta. Inclinávit.

y

Ü

tum. Veni. Y.. Ofténde fá-| Pf.Diléxi. cum rel. de Pfalt.

t

t

€iem tuam ,. & falvi érimus.| 132.. Capitulum. Gen. 49. b

$

f

Dómine. G lória Patri. Veni.

