x« Amávit eum Dóminus, &

&

In tertio NoCcturno , Afía

[

"ls "

órnávit eum : ftolam glórise

Dómine, ifte Santtus habitá-

V

índuiteum , ^ Et ad portas

bitin tabernáculo tuo, ope-

paradíft coronávit eum.

rátus eft juftítiam, requiéícet

T

fnei:*&g

?-Induit eum Dóminus lorí-

ia mogte fancto tuo.

Wt

Pfat-

Commune Confefïbms non Ponuüc;& Ixxvii .

u

*Pfalmus

uóniam prevenífti eum m

Omme " qms habxtäbn

[be

nedx&wmb us dulcédinis : *

Üj

p

in tabernéculo tuo? *|pofuiífti in cápite .ejus coros

aut quis requiéfcet in monte

[nam de lápide pretiófo.

b

fan&o tuo ?

itam pétiit à te: * & tribufs

N

ui ingréditur fine mäcula,

f

ei longitüdinem diérum in

ïmquam

0perätur juftítiam. :

æculu,& in fæculum feculis

hmc

ul loqultur veritátem in

jvragna eft glöna ejusin falus

cmmem

corde fuo , * qui non egit do-

tári tuo :

glöuam & mag-

n

lum in lingua fua.

num decórem impónes fu-

Ti

N ecfecit próximo fuo ma-

per eum.

uj

lum,* & oppróbrium non ac-

uóniam dabis eum inbenes

Va

d

i&iónem in feculum facu

cépit advérsus próximos fuos.

"um i

Ad níhilum dedü&us eft in

li :*letificábis eum in. au-

&

confpé&u ejus malígnus : *

dio cum vultu tuo.

tl

timéntes autem Dommum

Q uóniam Rex fperat in. Do-u

N

glorificat. :

mino:-* & in mifericórdia

Tf

ui jurat prox1mo fuo, &

Altíffimi nón commovébituri

Vr

non décipit :.

* qui pecüniam|j nveniátur manus tua ómmis

«

fuam non dedit ad. usüram ,

bus inimícis tuis :

» dexteræ

tD

& münera fuper innocéntem

tua invéniat omnes ; qm nb

dier,

non accépit;

odérunt.

ui facit haec , * non movc-[P ones eos ut clib..num E

ATüm ,

g

0]is,

5

turin etérnum.

in témpore vultus tui : *

WnAn

Aía, Dómine

ifte San&tus

minus in ira fuà conturbabx&

|

l

habitábit in tabernáculo tuo ,

eos , & devorábit eos ignis..^

JX UA

operátus eft juftítiam;requié-

3 ru&um eórum de . terra

D

fcet in monte fan&to tuo.

perdes : * & femen eórum;s

vidre

Afa, Vitam pétità te , &

filiis hóminum.

*B

Q uóniam declmavärunt inte

(ut

tribuffti ei, Dömme,glömam

T0

& magnum: decóerm impo-

mala:

cpgltavärunt consiliay

fuift: fuper eum : pofutfti

qui non potuérunt ftabilires

uömam pones eos-

. dorz

ml

in cápite ejus corónam de là-

(

m 4

ervenl

pide pretiófo.

Pfaimus. 20.

*jnrelíquiüs tuis præ-

Omine in virtüte tüa

parábis vultum eórum.

guma,

letábitur Rex * * &fu-

E xaltáre Dómine in. virtüte:

i

IOaA

perfalutáre tuum exultábit

tua: * cantábimus , & pfal-

p

vehementer.

]émus virtütes tuas.

Defidérium cordis ejus tri-

Afía.

Vitam pétiit àte , &&

le

buífti ei: * & voluntàáte labió-

tribuífti ei Dómine:

Glduam,

R

Ü

rmm ejus non fraudáfti eum.

& magnutn decárem. impo-

m-

OUPUR

(

-Ixxviti Commune Confefforis non Pontificis.

"l

fuífti fuper eum * pofutfti inj

Dómi

,

l

j

nus virtütum ipfe ;cft

)

wPPC I

eápite ejus corónam de lápi-

Rex glórim.

.

4

de pretiófo.

Ais. Hic acefp

iet benedi;

jl

Á

j

Aíía, Hic accípiet benedi-

Giónem à Dómino,& miferi-

"J

l

T

j

&iónem à Dómino;& miferi-

córdiam à Deo falutári fuo. :

Ti

spto

Á

€órdiam à Deo falutári fuo :

quiahec eft generátio qu-

réntium Dóminum.

gt

uia hac eft generátio quz-

«

réntium Dóminum.

h

Lex Dei ejus in corde ip-

«

Pfalmus 23.

i

us. g, Et non fupplantabün-

1

if

Omini eft terra , & ple-

tur greffus ejus. Pater nofter.

at

nitüdo ejus : * orbis ter-

Abífolutio. À vínculis.

várum , & univérfi , qui há-

y. Jube domme benedícere,

!

fítd

bitant in eo.

Bífio Evangelica lé&tio.

! nwm

n

u

uia ipfe ft

ipér mária fun-

L.é&io fanéti Evangelii fe.

di

viteum: *

&

fuper flümi-

cündüm Lucam.

fitt

I.eGtio vii.

y s

na preparávit eum.

Cap. t2.

Q uis afcéndet in montem

N illo témpore: Dixit Jefus

n

Dómini ? * aut quis ftabit in

I

difcípulis tuis: Sint lumbi

T

ts D

loco: fan&o ejus ?

veftri precínéti , & lucérnas

Y nnocens mánibus , & .mun-

ardéntes in mánibus veftris.

T

de corde : * qui non accépit

Et réliqua.

j

nanen

in vano ánimam fuam , nec

Homilía S. Gregórii Papee,

fente

jurávit in dolo próximo fuo.

Homilia 13. in Evang.

) Qs

4c accípiet benediétiónéem

l4

M

* An&i Evangeélii , fratres

à Dómino , * & mifericór-

charífimi , apérta vobis

Vont

&iam à Deo falutári fuo.

eft léCtio recitáta. Sed ne alí-

|

DA

H ec eft generátio quarén-

quibusipfa ejus planíties al-

fntstt l

fium eum , * qua&réntium fá-

ta fortáffe videátur , eam fub

A muy

ciem Dei Jacob.

brevitáte

transcürrimus ;

il

A.ttóllite portas , príncipes ,

quátenus ejus exposítio .ita

Wattind

veftras ,

elevàmini porte

nefciéntibus fiat cógnita , ut

rf

eeternáles: * & introíbit Rex

tamen fciéntibus non fit óne-

órie.

i

ttg;

rófa.Dóminus dicit:Sint Ium-

t

5

uis eft ifte Rex glórize ? *|bi veftri preecínéti. - I;umbos

Dóminus fortis & potens,Dó-

enim pr&cíngimus, cüm car-

"t

minus potens in przelio.

nis luxüriam per continéntia

M

À ttóllite portas , príncipes

coarctàmus. Sedquia minus

veftras, & elevámini. porte

eft,mala non ágere, nifi étiam

Ti

seternáles : * & introibit Rex

50 magm&l

quisque ftüdeat:& bonis opé-

l

óris.

ribusinfudáre , prótinus ád.

:

a

uis g& ifteRex glórig ? *

ditur : Et lucérng ardéntes

"3 ägiwryf

in

m

Commune Confefforis non Pontificis. llgxix"

I

!

Lucér-

in mánibus veftris.

ille eft, fpe ad fupérnam pá-

nas quippe ardéntes in. má-

triam tendat , & nequáquam

nibus tenémus,cüm per bona

€ à vítiis pro mundi hujus

Tlb

oneftáte contíneat.

ópera próximis noftris lucis

f fus j

exémpla monfítrámus.

De

Sint lumbi veftri preciti-

um

quibus proféttó opéribus Dó-

&i

; & lucérn& ardéntes in

J

minus dicit : Lüceat lux ve-

mánibus veftris: * Et vos

ïnündei í

ftra coram homínibus , ut ví-

símiles homínibus expe£tán-

fltiis,

deant ópera veftra bonà , &

tibus dóminum fuum , quaii-

glorficent Patrem veftrum

J

Atl

i

do revertátur à nüptiis

qui in ccelis eft.

. Vigiláte ergo , quia ne-

&l

&. líteeft , qui ante Deurm

&

cítis , quà hora Dóminus ves

)

tnagnas virtütes operátus eft,

fter ventürus fit.

Et vos. ^

ydi d

& de omni corde fuo laudàvit

Glória Patri. Et vos.

TT

Dóminum: * Ipfe intercédat

Bíio;

Ad focietátem.

QU

Le&io ix.

L]

pro peccátis ómnium popu-

u

lórum.

'Y vos símiles homínibius

N

y. Eccehomo fine queréla ,

E

expe&tàntibus dóminum

MTR

verus Dei cultor, ábftinens

fuum , quando revertátur à

TELU!

fe ab omni ópere malo, &

nüptiis : ut , cüm vénerit: &

érmanens in innocéntia fua.

pulsávérit,conféftim apériant

1 hts

pfe intercédat.

ei. Venit quippe Dóminus ,

T

Pfio.

Cujus feftum cólimus.

cüm ad judícium próperat:*

vfttt

Le&Gio vii.

pulfat véró , cüm jam per

CMTUU

Uo autem funt , quig ju-

egritüdinis

moléftias effe

wined

béntur , & lumbos re-

mortem vicínam - desígnat.

ylis d

ftringere, & lucérnas tenére ;

Cui conféftim aperímus , fi

ut & mundítia fit caftitátis in

u

hunc cum amóre fuscípimus.

n

córpore, & lumen veritátis in

Aperíre enim jüdici pulsánti

ll.l

operatióne. Redemptóri ét-

non vultjqui exire de córpore

jii, Ul

enim noftro unum fine áltero

trépidat: & vidére eum,quem

T

placére nequáquam poteft : fi

contempsíffe fe - méminit ,

p hut

aut is,qui bonáà agit, adhuc lu-

jüdicem formídat.

Qui au-

Lumbu)

xürig inquinaménta non dé-

tern de fua fpe & operatióne

um

ferit : aut isqui caftitáte pre-

fecürus eft, pulsánti confé- «5».

mnnen !

éminet , necdum fe pet bona

ftim &perit, quia leeus jüdt-.

ópera exércet.Nec cáftitas er-

cem süflinet: & cüm tem-

u

)

[n

go magna eft fine bono ópere,

pus propínqua mortis advé-

bopwf

nec opus bonum eft áliquod

nerit, de

]

fine caftitáte. Sed & fi utrüm-

hilaréfeit.

glória rctributiöxlïs

Qu

n

j

T e Deum laudámus. 17...

n

que figitur,re&-aï, ut quisquis

(

Y*xx

Commune Confeíloris non Pontificis.

A D LAUDES,.

"u ;

j Et luculenta praedia ,

y?

M

per Horas , Afía.

Polláta forde' députaris ;

l)

4

Omme , qumque talénta

Ovans tenet coeléftia.

u

[

^ p

tradidífti mihi : ecce ália

T eChrifte Rex pnfïïme à

I

f

quinque fuperlucrátus fum.

Hic confiténdo jügiter,

Pí3lmus. D ommus regnávit.

Calcávit artes demonum ,

MWW

.

Savümque Avérni príncipés

,

J

jf

cum rchqu

comm€

Aíi2,

Euge

: ferve bone " in

WV Artüte clarus & fide ,

* módico fidélis , intra in gau—

Confeffióne sédulus ,

k gme

dium Dómini tui. -

Jejàna membra déferens

js p

2 Af

Fidelis fervus & pru-

Dapes fupérnas óbtinet.

r Doto

dens,quem con

ftítuit Dómi-

Proínde te piíffime

nus fuper familiam füam.

Precàmur omnes supplmes

Eug rf»/l

nf

. A fa. Beátus ille fervus .

;| Nobis ut hujus grátia

quem ,cüm vénerit. dommus

Poenas re mlttas debltas.

WJ" (llïx.

|ejus, & pulsavemt Jänuam ,

P atri perénnis glória ,

vAfgint

4, anvénerit vz«rdantcmb

-| Natóque Patris ünico ,

IE n

^ As

Serve bonesw& fidé ii

San&tóque fit Paráchito ,

[ amgït

intra in gáudium Dómii

ur

Peromne femper fsculutne

mavn

Amen;

tulum.

I;ssh.

ls

Caän

átus Vir , qm nïvenfus

*» Juftum dedüxit Dóminus

i(Osiuft

eft fine. mácula

Ü

qui

pérviasfredlas. w Et oftén-

hm H

dit illi regnum Dei.

pafi* aurum non ábiit,nec fpe-

aurjud

rávitin pecuma & thesáuris.

Ad Benedi&tus, Antlpncna.,

J.extam

Quis eft hic.,. & laudábimus

Euge ferve bone & fidélis ,

'chsfmus

eum ? fecit enim mirabília in

quia.in pauca fuífti fidehs,fu-

pttüu

wm ; d

pra multàá te conftítuam . iR«

fhuseor

ninus,

tra in gáudium Dómini tui.

'

Efu coróna célfiof ,

Oratlo,

gllan

DT

-Et veritas fublímior ,.

Eus , qui nos beáti

N

um

; Qui confiténti sérvulo

D

Confeísóris tui

ánnua

folemnitáte latíficas : concé-

"

lu

j

Reddls perénte praemium.

l

i

(riü

D a fupplicánti coetui ,

de propítius : ut , cujus nata-

l

D

Hujus rogátu nóxii

lítia cólimus , étiam actiónes

|

päntw

umpéndo nexum vínculi.

imitémut. Per Dóminum no«

ll Nl

4 |

"

ii

A h

D

Bemxifxönem eríminis ,

ftrum.

D

A nni revérfo témpore ,

Alia Oratio,

mm(

Dies refülüit làmine ,

Def'to Dómine fupplica-

lt i

A

m

h

Quo San&tus hic de córpore | Z

tiónibus noftris , quas

Yi

Migrávit inter sídera.

inbeáti. N.

Confefsóris tui

Ü

N

ch vanaterrag. gäud:a,

folemnitáte deférimus : ut ,

D

Webg

qui

ll

j

l

dü

Commune Confefforis non Pontificis. Txxxt

;

üfa

.

qui noftrz juftítis fidàciam

'Capitulum. .. Sap. 30. b

i

non habémus , ejus , qui tibi

ftum dedüxit Dóminus

plácuit,précibus adjuvémur.

ptr vias reCtas, & ofténdit

ii

Per Dóminum.

ili regnum Dei , & dedit

;ltcr ; i

Sifuerit Abbas , Oratio.

a,

illi fciéntiam San&tórum : ho-

Ntercéffio nos ; quefumus

neftávit illum in labóribus ,

Ti *

I

-

Dómine , beáti

LÀ

Ab.

& complévit labóres illíus. -

)

bátiscomméndet: ut, quod

K.0f. Léx Dei ejus ,

In

US;

noítris méritis non valémus ,

W

corde ipsíus. Lex Dei.

€jus patrocínio affequámur.

* Et non fupplantabüntur

:tinet.

Per

óminurmi.

[

reffus ejus. .. In corde;

Ad Tertiam , Antiphona.

6

lória Patri. Lex Dei.

;?fpüw;s

Euge ferve boné.

Y-Juftum dedüxit Dóminus

h

[

Capitulum. Beátus vir, qui

perviás re£tas. &.. Et oftéa-

I

invéntus. Ixx.

dit illi regnum Dei. --

j

.&: DrAmávit eum D óminus,

Ad.Vefperas , An

VE

tiphona.

n

* Et ornávit eum. Armávit.

lt j

Dómine , quinque talénta.

.Y-Stolam glóriz índuit eum.

cumreliq. dé Laüd.. — ]xx,

lf j-

: t ornávit,

Pílmi, Capitulum.

3

&Hym:

óriaPatri. Amávit.

nus , ut ini. Ve

?

n

psdxxs o

Donni

* Os jufti meditábitur fa-

Y- fuftum dedá

Dóminus

Eul |

iéntiam. X- Etlingua ejus

per vias réctàs; 3- Etoftén«

[

0

quétur judíciura,

ditiliregnum Dei .

,tïphona;

. 'Ad Sextam , Antiphona,

d Magnificat , :

A

Á&

T

ss "

Fidélis fervus,

itsfi

Capitulum.

Hie vir defpíciens mundum

j 1]

Eccli. 39.

& terréna , triumphans; diví«

ftus cor fuurfi trádidit ad

tias coeló cóndidit ore, manu.-

MM

igilandum — dilüculó ad

i occurrat celebrari Fe-

|

Dóminum, qui fecit illum,

ftum plurium. Confeff. -ngn

"2

m

&in confpé&tu Altíffimi de-

Pontificum , Officium fit ut

precábitur.

fuprà : fedin Oratione , &

T

*.br. Os jufti , "Meditá-

Sermone , quz habentur . in

p tf

biturfapiéntiam. Os jufti.

fingulari, dicantur in plurali.

1&16!15 F

Alig Lettiones pro:Cop-

V

*Et lingua. ejus loquétur

feffore non Pontifice.

judícium. ; Meditábitur.

*Xlória Patri. Os jufti.

In primo NNocturno.

Lex

ei ejus in corde

Delibro Eccfefiáfticl.

CCLIO 1.

; 'ap- 310

'[uppïf? '

ipsíus. &* Et nonfupplan-

h 70

tabüntur greffus ejus;

Eátus vir, qui invéntus

ii

INenam , Antiphona,

B

eft fine miácula

& qui

yl

Servebone,

poft aurum non ábiit, neo

qlll

P. H.

pe-

Y

(uf

ïxxït?ïï? Commune Confefforis non Pontificis,

]^

:

fperàvitin pecünia ,

the-1vis. Homo fensátus eredit

y

"^sáuris.

uis eft hic, & lau-

legi Dei , & lex illi fidélis.

"

"

. dábimus eum? fecit enim mi-

, Juftus germinábit ficut

qt

Et florébit in «-

"

vt

xabília im vitafua. Qui pro- |llium: *

11

odf

WUE) (e

Ppátus eft in illo , & perfé&us

:étnum ante Dóminum.

-eft, erit illi glória eetérna: qui

«, Plantátus in domo Dffi, in

l

j

qe j

W

s

u

pótuittránsgredi , & non eft |átriis domus Dei noftri. Et.

——

n'mmf

ii

"transgréffus , fácere mala , &

Le&io ii

Cap.

.b

j

non fecit : ídeó ftabilíta funt

Píritus timéntium

eum

j

:

a i

i

CïïUïah?;:

'"bona illius in Dómino , &

N

uzritur , & in refpéttu

il

eleemofynas illíus enarrábit

illfus benedicétur. Spes enim

omnis Eccléfia Sanétórum.

illórum in falvántem illos ,

i

ms (f A

"

Il

»j

wl

, Eugefervebone , & fide-

& óculi Dei in diligéntes fe.

j:

*Ii

(f

E

s,quia in paüca fuífti fidelis,

Qui timet Dóminum , nihil

" "fupra multa te' conftítuam

trepidábit, & non pavébit :

[/

r

( [

d U !

J

9 [ntrain gáudium Dómini

quóniam ipfe eft fpes ejus.

Q3

*ui. -

9

Dómine quinque

'T'iméntis Dóminum beáta eft

j

-talénta tradidífti mihi , ecce ,

ánima ejus.

Ad quem réfpi-

2 t )

cit ,

& quis eft fortitüdo

ds vt

ália quinque fuperlucrátus

fum.

Intra

ejus ? Oculi Dómini fuper

fb

Cap..32.€

üméntes eum , protéttor

n cimm

Le8io l.

poténtiz , firmaméntum vir-

gt

m Uiti-mæ:t ä)aäminum,ex—

tütis ; tégimen ardóris, &

1t u

cipiet do&trínam ejus

umbráculum meridiáni de-

ii

precátio offenfiónis , & adju-

m Y

4& qui vigiláverint ad illum,

ánvénient benedictiónem.Qui

tórium cafus , exáltans áni-

e

& rl

«uerit legem , replébitur ab

mam , & illáminans óculos

?

BAU

dans fanitátem , & vitam , &

- €a: & qui infidióse agit; fcan-

benediQtiónem.

igid epl

dalizábitur in - ea.

Qui ti-

200 valent

P.f

ment Dóminum , invénient

&. Ifte cognóvit juftitiam ,

tonie

& vidit mirabília magna , &

judícium juftum , & juftí-

exorávit Altífffmum : * Et

dftum f

D

tias quafi lumen accéndent.

2 dfnd

Qui credit Deo atténdit man-

invéntus eftin nümero San-

Wif

&órum.

, lfteeft, qui con-

- glátis: & qui confiditin illo ,

M

-^non minorábitur. Timénti

témpfit vitam mundi , & per-

ln

AT

Dóminum non occürrent ma-

vénit ad coeléftia regna.

^

M&Q l

la, fed in tentatióne Deus il-

Glória Patri.

Et- i

| Et.

Ir fecundo No&urno.

L

TW

lum confervábit , & liberá-

l rfgumü

bitàmalis. Sápiens non odit

Ex libro morálium fan

mandáta & juftítias , & non

Gregórü Papz.

À

jnbi

|

äihdätur quafi in -pr'ocällfz Dà-

Lib. 10. c. 16. in c.a sz

&

ff»ifä'f

)

Commune Confefforis non Pontificis, Ixx'xiü

io iv.

ónem fingere , fenfum ver-

fl

3 Er-'lde'tffi't

jufti fimplici-

bis aperfre, verajüt funt,dilí-

hibi [

tas.

Hujus mundi fa-

zere.falfa devitáre, bona grá-

dl j

piéntia eft, cor machinatió-

tis exhibére, mala libéntiüs

N

nibus tégere , fenfum verbis

toleráre, quàm fácere,nullam

moD;ïi,'

veláre : que faifa fünt , vera

injüriz ultióné qusrere, pró

Jj

WL Et.

ofténdere ; quae vera funt ,

veritáte contumeliá lucrum

À

|

]

falía demonftráre. Hac nimí-

putáre. Sed hec juftórum

|

lit

j

j

rum prudéntiaufu à juvéni-

'implícitas deridétur; quia ab

I

bus fcitur , hec à püeris pré-

hujus mundi fapiéntibus, pu-

g

tio dífcitur : hanc qui fciunt,

ritátis virtus fatüitas crédi-

i,

ceteros. defpiciéndo fupér-

tur. Omne enim, quod inno-

Fs

biunt : hanc qui néfciunt ,

cénter ágitur , ab eis procul

"Wi

fubjéti , & tímidi in áliis

dübio ftultii putátur:& quid-

:

mirántur : quia ab eis hec

quid in ópere véritàs áppro-

& us

éadem duplicitátis iníquitas

bat,carnáli fapiéntize fátuum

t

'

nómine palliáta dilígitur ,

fonat. Quid namque ftültius

m

l

dum mentis pervéríitas ur-

vidétur mundo , quàm men-

fvitüt

bánitas vocátur. Hszc fibi

tem verbis ofténdere, nil cáls

Til

J

[

obfequéntibus precipit' ho-

lida machinatióne fimuláre ,

ä*

nórum cülmina querere ,

nullas injüriis contumélias

prut

n

adépta temporális glórisz va-

réddere , pro maledicéntibus

iöm, &

nitàte gaudére , irrogáta ab

oráre,paupertátem quarere ,

jini de

áliis mala multiplíciüs rédde-

pofséfía relínquere , rapiénti

lj

re; cüm vires süppetunt ,

non resíftere , percutiénti

Ju ày

nullis refifténtibus cédere ;

àlteram maxíllam prebére. '

s ul

cüm virtütis poffibilitas deeft,

* Amávit eum Dóminus, &

Vitam; |

Juidquid explére per malí.

ornávit eum : ftolam glóris

tiam non valent, hoc in pa-

índuiteum: * Etadportas

cífica bonitàte fimuláre.

ii ,

paradífi coronávit eum.

!gm !

&. Honéftum fecit illum Dó-

3. Induit eum Dóminus lorí-

12

minus , & cuftodívit eum ab

camfidei , & ornávit eurm.

10 Sur

inimícis , & à fedu&óribus

Et ad portas.

Q u

tutávitillum, * Etdedit illi

Cap. 17. poftinit. Le&tiovi,

elaritátem eetérnam.

| ,&per-'

Ampas contémpta apud

n

y. Juftum dedüxit Dóminus

L

cogitatiónes

dívituim.

er vias rectas, & ofténdit

Smpe contíngit

?

ut elé-

iil

illi regnum Dei. Et dedit.

Gus quisque ; qui ad &-

n

Cmg Ye

térnam

elicitàátem

düci-

T contra, fapiéntia ju-

tur, contínua híc adverfitá-

y

il

"

I

E:

te. deprimátur . mon

hune

"

fii

-4

FAio s pes ol

P

16v

lxxxäv Commune Confefforis non Pontificis

qu'ïte»

;

verum abundántia fülciat ,|timére pusillus grex , quia

n

j

complácuit Patri veftro dare

l

]

non digriitátum glória hono-

QW

"

gáàbilem ofténdat, nulla ei ob-

vobis régnum.

Et réliqua.-

g

fequéntium frequéntia süp-

Homilía venerábilis Bedz

j

&w

Presbyteri.

ffl, &

d

petat , nulla hunc humánis

éculis véftium pompa compó-

Lib- 40 Ca M 54' in Luc. 12.

Ü

098121

at;à cun&is veró defpicá-

Usillum gregem ele&tó.

4 AU

b

ilis cérnitur , & hujus mun-

rum , vel ob comparatió-

qunul

di grátia indígnus zftimátur;

nem majóris nümeri réprü-

il

l

fed tamen ante occülti jüdicis

bórum, vel pótiüs ob humili-

nf

óculos virtütibus émicat, vi-

tátis devotiónem nóminat :

quiM

ta méritis corüfcat: honorári

quià vidélicetEccléfiam fuam

st

anétuit , défpici non réfugit :

quantálibet numerofitáte jari

r

&orpus continéntia áfficit,fola

dilatátam , tamen usque ad

finem mundi humilitáte vult

um

in ànimo dilectióne pingue-

fipri

fcit : mentem femper ad pa-

créfcere , & ad promíffum

tiéntiam przparat, & eréCtus

regnum humilitáte pervení-

j

rC.

;b li

pro juftítia, de percéptis con-

Ideóque ejus labóres

sibusvel

tuméliis exultat : affiíttis ex

blandé confolátus , quam re-

sls homi

corde compátitur, de bonórti

gnum Dei tantüm quzrere

us Dómini

!

profperitátibus quafi de pró-

precipit, eídem regnum à

Terertat

priis letátur : facri verbi pà-

Patre dandum complácita be-

bula in mente folícitus rümi-

nignitáte promíttit.

Aigite «

g n

nat, &inquisítus quódlibet|g« Ifte eft, qui ante Deum

tYentons

&loqui duplíciter ignórat.

fnagnas virtütes operátus eft,

im hu

X« Ifte homo perfécit ómnia ,

& de omni corde fuo laudávit

qua locutuseft ei Deus ; &

Dominum: * Ipfe intercédat

Mtevoï

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

pro peccátis ómnium popu-

1

quiem meam

* Quia te

lórum.

, oD t

Lumpf

vidi juftum coram me ex

y^ Ecce homo fine querela ,

TU mort

ómnibus Géntibus.

verus Dei cultor, ábftinens

$. Iíte eft , qui contémpfit

fe ab omni ópere malo, &

t Ulin

TT

vitam mundi , & pervénit

pérmanens in innocéntia fua.

ad coeléftia regna. Quia.

I

[*

e

e&tio viil

tütyim

Glória Patri.

ula.

Endite qua poffidétis ,

")

lg

In tertio NoCturno.

V

Ti

h

& date eleemófynam.

Ml

2

L é&iofan&üi Evangélü fe.

Nolíte , inquit , timére , ne

"

cündür-r.l Matthezum.

propter regnum Dei mili-

A Pm;

e&tio vii.

ap. 12. d

tántibus, hujus vitz necefsá-

Nillo témpore: Dixit Je-

ria defint; qüuin étiam pof-

:

séfía , prepter eleemófynam

|

Bllbusobj

fus difcípulis fais : NNolíte.

.

ven-

m

Commune Abbatum.

Jdxx*e

T

j

1

véndite, Quod tunc dignéfit,| & fuórum neceffitátibug ,

j

[

quando quis femel pro Dómi-

alisque — indigéntibus

trí-

p

no fuisómnibus fpretis,nihil-

büens;fed ne Deo propter

! Dd

óminüs poft heclabóre má-

itaferviátur, & ob inópig

num, unde & vi&tum transí-

timórem juftítia deferátur.

gere , & eleemófynam dare

'T e Deumlaudámus. 16. ,

AC DA

df

queat , operátur. Unde glo-

PRO ABBATIBUS.

fa.

riátur Apóftolus , dicens: Ar-

In tertio No&Cturno.

géntum & aurum, aut veftem

Lé&io fant&i Evangélii fe-

du

cündüm Matthaeum.

Jl

nullíus concuptvi : ipfi fcitis ,

öïHimf ]

quóniam ad ea,qua mihi opus

T.c&tio vii.

C

19.d .

if

erant,& his,qui mecum funt,

N illo témpore :

i

xit Pe.

miniftravéryunt manus ifte.

I

ii

trusad Jefum ; Ecce nos

( d

Omnia ofténdi vobis , quó-

relíquimusómnia, & fecuti

fenlt

niam fic laborántes opórtet

fumus te ;

fufcípere infirmos.

quid ergo erit no-

tfftm

bis ? Et réliqua,

N

Sint lumbi veftri przcín-

Homilía S, Hicr&nynü?resb.

Wb

di

, & lucérne ardéntes in

Lib. 3. in Matth. cap. 19.

mánibus veftris:

€ Et vos

Randis fidücia !

etrus

Mint

Qu

símiles homínibus expectán-

Pifcátor erat, dives non

tibus Dóminum fuum , quan-

füerat, cibos manu & arte

u

do revertátur à nüptiis..

j

quarébat : & tamen lóquitue

.s4., Vigiláte ergo , quia nef-

confidénter: Relíquimus óm-

Dan

citis , qua, hera Dóminus ve-

nia. Etquia non süfficittan-

fter ventürus fit. Et vos.

iuse

U

tüm relínquere , jungit quod

FTH

i

Glória Patri. Et vos.

perfetteft: Etfecüti tumus

Le&io ix.

te.Fécimus quod jufsífti:quid

ia

cite vobis sáculos , qui

ígitur nobis dabis

remi ?

J püPb

non veteráfcunt

Es

elee-

Jefus autem dixit illis: Ames

mófynam vidélicet operándo,

dico vobis:quód vos,qui fecü-

d

quarum merces in e&térnum

ti eftis me , in regeneratióne ,

il

I

0s

màneat. Ubi non hoc precép.

cüm sederit Fílius hóminisin

tum effe putándum eft;ut nil

fede majeftátis fuz , fedebitis

WU

pecüniz refervétur à Sandus,

& vos fuper fedes duódecim ,

Y

j

&t

velfuisteilicet , vel páupe-

judicántes düódecim tribus

rum üfibus fuggeréndz, cüm

Ifrael, Nondixit , Qui reli-

us

&ipfe Dóminus , cui mini-

quíftis ómnia : hoc enim &

)Ie r

ilw

ftrábant Angeli , tamen ad

Crates fecit Philófophus , &

?

informándamE ccléfiam fuam

multi àlii d

l

3

vítlas contemp-

u

lóculos habuíffe legátur , &

sérunt:fed , qui fecüti eftis

jl

à fidélibus obláta consérvans,

qft

.30-

[ j

mþ : quod próprié Ap

[b

ff

Jxxxvi

Commune Virginum.

qt

MA

lórum eft, atque credéntium.

reciptent , & vitam etérnam

)

yl/

&. Ifteeft , qui ante Deum

poffidébunt.

If

m |

*» Sint lumbi veftri precín-

:g

magnas virtütes operátus eft,

& de omni corde fuo laudàvit

Gi,& lucérne ardéntes n

; ;mme

Dóminum: * Ipfe intercédat

mánibus veftris :

* Et vos

fu.

ro peccátis dgmnium popu-

í

símiles homínibus expettán-

fiif Wm(

Órum.

tibus dóminum fuum ; quan-

Al

uj

do revertátur à nüptiis.

Wf

y. Ecce homo fine quercla ,

uia ne-

IN

verus Deicultor , ábítinens

,

y^. Vigiláte ergo ,

fe ab omni

ópere malo, &

fcítis , qua hora Dómimus ve«

J

íter ventürus fit.

Et VOS.

nini

érmanens in imnocéntia fua.

v

1

pfe intercédat.

G lória Patri. Et vos.

d 1

;

LeGio viii.

P

ectioix;

W

n

N regeneratióne,cüm séde-

X oceafióne hujus fentén-

fs d

I

ritFilius hóminis in. fede

E

3

ti& quidam introdücunt

vt

majeftátis fuze ( quando &

mille annos poft refürrettió.

sst Y

mórtui de corruptióne resür-

nem , dicéntes ,; tunc nobis

Bu

gent inéorrüpti ) fedébitis &

céntuplum ómnium rerum

GU

Vos In sóliis judicántium;con-

quas dimífimus , & vitam

eetérnam effe reddéndam:non

jetrénte

demnántes duódecim tribus

tptdte t

IYfrael:quia vobis credéntibus,

intelligéntes , quód , fiin cé-

illi crédere noluérunt.Et om-

4 Bd

teris digna fit repromíffio, in

u d x

nis,qui relíquerit domüm,vel

uxéribus appáreat turpitüdo:

fratres, aut foróres , aut pa-

ut , qui unam pro Dómino di-

äHæc d

trem ,aut matrem , aut uxó-

míserit, centum recípiat in

fem.aut filios, aut agros prop.

futüro, Senfusergo ifte eft :

n Dunr

.lvem r

ter nomen meum,céntuplum

Qui carnália pro . Salvatóre

P

accípiet , & vitam etérnam

r

dimíferit,fpirituália recípiet :

joffidébit.Locus ifte cum illa

uz comparatióne & mérito

ludte

l

nug,'

i

enténtia cóngruit,in qua Sal-

uiita erunt, quafi fl parvo

vàtor lóquitur : Non veni pa-

nümero centenárius nümee

if

:

m [

cem míttere , fed gládium.

rus comparetur,

Veni enimfeparáre hóminem

e Deum laudámus, r6.

t,'g

Wtf

e patre fuo,& matrem à filia,

COMMUNE

& nurumà focru : & inimíci

irginum,

AC

hóminisdoméfticiejus, Qui

Ad Vefperas, Antiphona.

u

Ti

|

ergo propter fidem Chrifti,&

Hsc eft virgo sápiens, & una

predicatiónem Evangéli ,

de nümero prudéntum.

]

xlw

almus 109.

$]

omnes aflétus contémpf(e-|

DT

rint, atquc divítias , & fzecu-

Ixit Dóminus Dfío meo *

i

t

Sedeà dextris meis :

A ä

W

li voluptátes , ifti Cöxïtuglu1n

l

onec

Commune Virginum.

Ixxxvit

Donec ponam inimícos tuos;*

ii

nofter , qui in altis hábitat , 9

fcabéllum pedum tuórum.

A& humília ré

[] fs

Virgam virtütis tue emiít-

& interra ?

fpicit in coelo ,

d

tet Dóminus ex Sion: * do-

Q

Sufcitans à terra fnopem : $

u

mináre in médio inimicórum

& de ftércore érigens páupe-

lxe

tuórum.,

rem :

PA

maqua

[

YTecum princípium in die

Ut cóllocet eum cum princí-

lphl

virtàtis tuze in. fplendóribus

pibus , * cum princípibus

! qm

T

Santtórum : * ex ütero ante

pópuli fui.

TY

lucíferum génui te,

Qui habitáre facit ftérilem in

1N

domo , * matrem filiórum

ij

jurávit Dóminus , & non

laetántem,

N

poenitébit eum : * Tu es Sa-

&érdos in atérnum fecün-

Áfía. Hec eft virgo sägiens;

dümórdinem Melchífedech.

*sfentc]ml

quam Dóminus vigilán

Münn

Dóminusà dextris tuis: *

invénit.

confrézitindieirz fue reges.

Afía. Hac eft , qua nefcivit

nl

torum in delí&to

L

*

habébit

Y h

Judicábit in natiónibus , 1m-

Wt

plébit ruínas : * conquafsábit

fruétum in refpe&ióne ani-

márum fan&tárum.-

DI

cápita in terra multürum.

Ya

Detorréntein via bibet: *

Pfalmus 121

proptéreà exaltábit caput,

JEtátus fum in his', qua

Mi

icta funt mihi: *in do-

Ul'mas in

Àfía. Hac eft virgo sápiens ,

& una de nümero prudén

mum Déómini ibimus.

p

tum.

E

:

Stantes erant pedes noftri *

qim d

]

'

l

V

n

Afía. H«

c 6& virgö säpi'ens ,

in átriis tuis Jerüfalem.,

u

quam. Dóminus vigilàntem

Jerüfalem , que sdificátur

yed

invénit.

Y

Siut

ut cívitas: * cujus participá-

Pfalmus x iz.' '

tio ejus in idípfum.

pf

- Audáte püeri

Dómi-

Ylluc enim afícendérunt tri-

Ti

A num :* ]audáte nomen

bus,tribus Dómini: * tefti-

fpm

Dómini.

mónium I(rael ad confitén-

f |

Sit nomen Dómini bene-

dumnómini Dómini.

dídum , * ex hoc nunc &

Q uia illic fedérunt fedes in

i

usquein feculum.

judício , * fedes fuper do-

»

: [

mum David.

Afolis ortu usque ad occá-

fum; * laudábile nomen Dó-

Rogáte , qug ad pacem funt

n

mini.

Jerü(alem : * & abundántia

s

Exeélfus fuper o

rdneä Gen-

diligéntibus te.

if

tes Dóminus , * & fuper

fiatpax in virtüte tua: *

9

coelos

lória ejus.

& abundàántia in türribus

äoj"o'

i

icut Dóminus Deus

tuis.

u

Quis-

*

Pf&«/

I

f4

|

OGuxxvili

Commune Virzinum.

J

( j

;ropter fratres meos, & pró-

uóniam eenfortávit feras

i uuf

Uhl[q

Ximosmeos , * loquébar pa

po

rtárum tuárum : * benedí-

cemde te,

xit filiis tuis in te.

p

j 1

UM

propter domum Dómini Dei

ui pófuit fines tuos pacexil;*

rV

noftri, * quesívi bona tibi.

&

áadipe fruménti sátiat te,

i

Hac eft , que nefcivit

uiemittit elóquium fuum

fl *?ïe'

',»'"

torumin delíCto: habébit fru-

l

l

i

j

WW

terra : * velóciter currit fer-

ii t

&um in refpe&ióne animá-

mo ejus..

/

rum fanctárum.

ul dat nivem ficut lanam, *

D

m üöï"s

JlïïUSQ !

li

i$a, Veni elétta mea;& po.

nébulam ficut cínerem. fpar-

Vif

nam in te thronum meum ,

git.

yoButt

Mittit cryftállum fuam ficut

T

a;le

-LI,H Vfglmus 126

mmusï, edificave:

uccéllas : * ante fáciem frí.

s

j

:

* in vanum

^« ritdomum ,

goris ejus quis fuftinébit ?

j

i

aboravérunt, qui &díficant

Emíttet verbum fuum , & li-

äipä[j."; ?þ '

eam.

"

ff[WCC f

quefáciet ea : * flabit fpíritus

a

71fi Dóminus cuftodíerit ci-

ejus , & fluent aqua.

i,

:

n

vitátem , * früftra vigilat ,

Qui annüntiat verbum füum

Ó

ï

p à

j

, qui cuftódit eam.

Jacob , *juftítias & judícia

i

xanum eft vobis ante Iucem

fualírael.

p

$ürgere : * sürgite, poftquam

Nen fecit táliter omni natiós

ni :* & judícia fua non mani*

Dy 45

fedéritis , qui manducátis pa-

[ORU-

pem dolóris,

feftávit eis.

i

|

yttig

'àm déderit dilé&tis fuis

Afía, Ifta eft fpeciófa integ

a n

Íomnum : * ecce heréditas

f

filias Jerüfalem.

amy

Dómini,filit ; merces, fru-

Capitulum 2. Cor.go. d

Á

&us ventris,

Ratres, Qui gloriátur,in

UA

Sicut fagíttee in manu potén-

L Dómino gloriétur. Non

2 w

tis : *ita filii excufsórum.

enim , qui fefpfum commén-

153 t

Beátus vir ,qui implévit defi-

dat, ille probátus eft ; fed

i. B]

dériumfuum ex ipfis : * non

1

quem Deus comméndat.

confundétur , cüm loquétur

Hymnus.

Ntlulgc'nä'a,

inimícis fuis in

Orta.

Efu , coróna Víirginum ,

lauDim

Afía, Venielé&ta mea,& po-

Quem mater illa cóncipit,

4

tll

nam in te thronum meum,all.

Que fola Virgo pàrturit

A

- Afía, Ifta eft fpeciófa inter

Hiec vota clémens áccipe.

Wimu&',»

filias jerüfalem,

1 Qui pergis inter Iília ,.

proïäm

LUE

Septus Choréis Vírginum ,

Auda aE Domi.

Sponfus decórus glória ,

T

I5

,num : * ]auda Deum tu-

reddens

pre-

Sponsísque

Tn1a.

3Xäudlï

um Sion,

/

050

Q uó-

Commune Virginum.

IxxxiX

i

h

b

[r^]

D

L

l

uocümque tendis, Virgines

te N.. Vírginis tue feffi-

&

quüntur , atque láudibus

vitáte gaudémus: ita pia de-

Pott te canéntes cürfitant ,

votiónis erudiámur afféttu;

i

Per Döminumæ j

Hymnósque dulces pérfo-

tf

nant.

Si fuerint plüresjin utrisque

m

T e deprecámur füpplices,

.

Noftris ut addas sénfibus ,

Vefperis ad Magnificat & in

Ó

audib. a

enedictus , Afía,

Nefcíre prorfus ómnia

udentes

irgines ,; aptáte

Ilgg/

Corruptiónis vülnera.

veftras lámpades , ecce Ípon»

ICm lþy.

Virtus , honor , laus , glória,

fus venit , exíteóbviàm ei.-

Dco Patri cum Fílio ,

,Adducéntur Regi vírgines

um h

San&to fimul Paráclito ,

poft eam,

Próximz ejus

(enfi

In feculórum facula. Amen.

afferéntur tibi.

Oratio.

d

!

N

,Spécie tua , & pulchritü-

A nobis, quefumus Dó-

tUl

i

netua, g, Inténde, pró-

mine Deus nofter , San-

[itihg

.

t'árum Vírginum & Márty-

fperé procéde , & regna.

rum tuárum

Ad Nlag

enificat ,

I

ntiphona.

LA

q, pals

'amümm

V eni fponf:

?

a Chri

l:

1, áccipe

mas incefsábili devotióne ve-

Vg

corónam, quam tibi Dóminus

nerári: ut , quas digna mente

non

M

preparávitin etérnum.

i

óffumus celebráre , hu-

Ti

l

!

Oratig.

e

e

mili

b

us faltem frequentémus

J

Eus , qui inter cétera

obséquiis. Per Dóminum.

D

poténti& tue mirácula

AdM

tutinum

I

nvitator.

a It

étamin fexu frágili victó-

mRegem

V

írginum

D

ominum,

riam marty rii contulífti: cop-

* Veníte , adorémus.

IN

céde propítius ; ut , qui beà-

Pfíalm. V. eníte, exul,tömusf-zt

A

te N. Vírginis & Mártyris

u N

tue natalítia cólimus , pe:

E iolcs : Ogl

ri

um

ejus ad te exémpla gradiá-

X/" Irgin

que Matris,

/

T.

mur. Per Dóminum. -

Virgo quem geffit , peperít-

j

T

Alia Oratio.

que virgo:

Ndulgéntiam nobis, quz-

Vírginis partos cánimus. de-

iUP

I

fumus Dómine, beáta . 'N,

córa

Virgo & Martyr implóret :

Morte triümphos.

Yiph

atl

quae tibi grata femper éxtitit

ixec enim palms düplicis

j PQ-

& mérito caflitátis, & tuze

beàta

E

profeffióne virtütis,PerDiím.

Sorte, dum g

e

fit frágilem

)

domáre

uf

Pro Virgine non Martyre,

H

ratio.

Cóárporis fexum , dómuit

Y^ Xàudli nos Deus falutá-

cruéntum ,

bj

24 Xisnofter: ut ficut de

Cade tyránnum.

5

Lhnde

,

!c

Ccramune Virginunt.

j

"L

