bum bonum: * dico: ego

AU

convértens ánimas : * tefti- | ópera mea Regi.

j

mónium Dómini fidéle , fa- ]. ingua mea cálamus fcri-

frit:'

iéntiam preftans párvulis.

bz ,* velóciter fcribéntis.

iU tf

[

uftítie Dómini rette , Izti- |5 peciófus forma przefiliis hó-

ficántes corda , * precéptum | minum , diffüfa eft grátia in

mie*

Dómini lücidum , illàminans

lábiis tuis: * proptéreà bene-

Mu

óculos.

díxitte Deusin &térnum.

"T imor Dómini fan&us , pér- À ccingere gládio tuo fuper

PCllphlïï I

manens in fz:culum fzculi : *

femur tuum , * potentíifime.

[f

judícia Dómini vera , juftifi-

$ pécietua , & pulchritüdine

ii

cáta in femetípfa.

tua* inténde , prófperé pro

bre t

Defiderabília fuper aurum & | céde , &

regna.

$

i

làpidem — pretiófum — mul-|P ropter veritátem , & m

an-

tum : * & dulcióra fuper mel | fuetüdinem , & juftítiam : *

dadmt

& favum.

& dedücet te mirabiliter

Etenim fervus tuus cuftódit | déxteratua.

q l]

€a: * in cuftodiéndis illis re- |Sagíttee tuz acütz , pópuli

v

tribütio multa.

ub te cadent , *incordaini-

)

Delítta quis intélligit? ab oc- | micórum regis.

cültis meis munda me : * &[S edestua Deus . in feculum

lr

ab aliénis parce fervo tuo.

fzculi

* virga directiónis

ninuurt

Simei non füerint domináti, | virga regni tui.

wenut

tune immaculátus ero : * & |D ilexifti juftítiam , & odifti

hus

emundábor à delí&to máxi.|iniquitátem:*proptéreà unxit

cui

TO.

te Deus , Deus tuus, óleo 129

"

Et erunt , ut compláceant

títiee prae consórtibus tuis. -

m

elóquia oris mei: * & medi- [|Vl yrrha , & gutta , & cáfia à

tátio cordis mei in confpé&u | veftiméntis tuis , à dómibus

if

tuo femper.

ebürneis : * $x quibus dele-

p

a-

222

iv Nativitate Domini.

u

&avéruntte filie regum ini Ab(olutio, Exáudi Dómine.

[

honóre tuo.

ube domne benedícere.

[

À füitit Regína à dextris tuis| pxo. Benedictióne perpétua.

y/

-An veftítu deauráto,* circüm-

- "Tres fequentes Le&iones

data varietáte.

l EUI

Ifaic leguntur fine titulo.

jn

À udi filia, & vide, & inclína

[ectio l,

Cap. 9.

l Ll[ltä

.aurem tuam : * & oblivifcere

imo témpore afleviáta

P

eft terra Zábulon, & ter-

glma

pópulum tuum ,-& domum

f

D

atris tui.

ra Néphthali: & novíffimo ag-

Et concupífcet

Bde - decó:

graváta eft via maris trans

Bd

i

.rem tuum : *: quóniam ipfe

Jordánem Galilez Géntium.

ii

eft Dóminus Deus tuus ; &

Pópulus, qui ambulabat in

|

l

adorábunt eum.

ténebris, vidit Iucem mag-

f

Etfilie Tyriin munéribus,*

nam : habitàntibus in regióne

:

vultum tuum deprecabün-

umbrs mortis lux orta eft

tur , omnes dívites plebis.

eis. Multiplicáfti Gentem ,

i

.

l

O mnis glória ejus filia Regis

& non magnificáfti letítiam.

tiier

ab intus, * in fimbriis áureis

Latabüntur coram te , ficut

circumamittta varietátibus.

qui laetántur in meffe , fi-

gina

tj

"A dducéntur Regi viírgines

cutexültant vi&tóres capta

poft eam ; * próxime ejus

preda ,quando dívidunt fpó-

Tu:

afferéntur tibi.

dplt

lia. Jugum enim óneris ejus;

tl

- Afferéntur in letítia, & ex-

& virgàm hümeri ejus , &

ultatióne

* adducéntut in

fceptrum exatióris ejus fu-

&t

Wsl

templum Regis.

peráfü ficut in die Madian.

P ro pátribus tuis nati funt

Quia omnis violénta pre-

tini

tibi filii: * conftítues eos prín-

dátio cum tumültu,.& ve-

tb

QUl

cipes fuper omnem terram.

ftimérntum miftum sángui-

, Miémores erunt nóminis tui *

ne,erit in combuftiónem ,

n

in omni generatióne & ge-

& cibus ignis.

Párvulus

Vi )

neratiónem.

l

enim natus eft rnobis , & fi-

j

jl

P roptéreà pópuli confitebün-

lius datus eft nobis,; & fa-

Ti

tur tibiin &térnum , * & in

s

Gus eft principátus fuper

WUHI |

'fæculum fzeculi.

hümerum ejus

& vocábi-

4

Afía, Diffüfa eftgrátia in là

tur nomen ejus , Admirábi-

biis tuis, proptérea benedí.

lis , Confiliárius , Deus, For-

T

5//2 (

-

3àt te Deus in zetérnum.

tis , Pater futüri fzeculi;Prin-

qh

y. Tanquam fponfus.

ceps pacis.

x. Dóminus procédens de

T

, Hódie mobis eoelórum

Jnti

thálamo fuo.

[

Xex de Vírgine na(ci digná-

"m

Pater nofter.

tus eft, ut

h

óminem pérdi-

tum

q e&

In N;ttivitate Domini.

22

li

hi

tum ad cceléftia regna revo-

o$:verbum autem Dómini

benedm

cáret : * Gaudet exércitus

noftri manet in a&etérnum.

P y.

Angelórum, quia falus atér-

Ver

Hódie nobis de coelo pax

A

1a humáno géneri appáruit.

a defcéndit: « Hódie per

du

Glória in excelfis Deo, & |totum mundum mellíflui. £4-

án terra pax hóminibus bonz |&ti funt coeli.

Hódie illü-

" aR.evi'än

voluntátis.

Gaudet.

Xit nobis die

J

edemptiónis

QO s

€ lória Patri. Gaudet.

nOoVz, reparatiónis antíque ,

oviffmms

Et repetitur Re

f

onforium.

felicitátis etérnz. Hódie.

Mi t

die nobis c

oec

Á

Ooruin.

.

, Jube domne benedícere.

(

que ad y, Glória in excélfis.

B5o. Spíritus fan&ü grátia.

Jl

. Tube domne benedícere.

L6 iO;üio

B5o. Unigénitus Dei Fílius.

nsurce

Gu

düere

Iregi

a

l9 äw

C

(

rtitádine tua

orí;

o

nfolámini, co

n

afotdeuni

Oon , indüere veftiméntis

Jenfem

^pópule meus , dicit Deus

glórise tuze Jerüfalem cívitas

letttm

velter. Loquímini ad cor Je-

Sanéli : quia non adjíciet ul-

ts dul

rüfalem, & advocáte eam

trà,ut pertránfeat per tein-

Wt ,l

quóniam completa eft malí-

circumcífus , & immuündus,

tia ejus , dimiffa eft iníquitas

Excütere de pülvere , con-

li o

rl

illíus : fufcépit de zmmanu Dfii

sürge , fede Jerüfalem :. fol-

duplícia pro ómnibus peccá-

ve víncula colli tui captíva fi«

r

tis fuis. Vox elamántis in de-

lia Sion. Quia hazc dicit Dó-

gs ,.

sérto : Paráte viam Dómini ,

minus

Gratis venümdati

T

t Madt

xecas fácite in folitüdine sé-

eftis , & fine argénto redimé-

mitasDei noftri. Omnis vallis

mini.

Quia hzc dicit Dómi-

kata t

exaltábitur, & omnis mons &

UL

nus Deus : In /Egyptumde-

n sm

collis humiliábitur : & erunt

fcéndit pópulus meus in prin-

TRU

prava indiré&ta , & áfpera in

cípio , ut colónus effet ibi: &

vias planas.

Et revelábitur

Affür absque ulla caufa ca-

Bu

li

IHM

glória Df : & vidébit omnis

lumniátus eft eum. Et nunc

,&fa

caro páriter, quód os Dómini

quid mihi eft hic, dicit Dó-

locütum eft. Vox dicéntis

minus , quóniam ablátus eft

m

! OC

u

Clama. Etdixi: Quid clamá-

pópulus meus grátis ? Domi-

um

bo ? Omnis caro foenum , &

natóres ejus iníqué agumt ,

ommnis glória ejus quafi flos

dicit Dóminus , & jügiter

Jeus FU

agri. Exficcátutn eft foenum,

tota die nomen meum blas-

?,CUXW

& cécidit flos : quia fpíritus

phemátur. Propter hoc fciet

Dómini fuffiávit in eo. Veré

pópulus meus nomen meum

T.

foenum eft pópulus ; exficcá-

sl

i

in die illa : quia ego ipfe, qui

adfum.

tum ek foenum , & cécidit

j

Ü

lüque'þar , ecce

5 Quàm

224

In Nativitate Domint.

h

Quem vidíftis paftóres ?|S ecündüm — nomen . tuum

!äfci

te ,annuntiáte nobis , in | Deus , fic &laus tua in fines

ul

D)

j

terris quis appáruit -* . Na- |terre : * juftítia

plena: e&

u

tum vídimus , & choros An- |déxtera tua.

qufl"

gelórum collaudántes Díim. j, &tétur mons Sion,& exul-

j

», Dícite , quidnam vidíftis ? |tent filie Jude, * propter ju-

w

& annuntiáte Chrifti . nativi- | dícia tua Dómine..

tàtem. Natum.

(^ ircümdate Sion,& comple-

Natüm.

G lória Patri.

Gímini eam: * narráte in tür-

n fecundo No&urpo,

.

?

tibus ejus.

lf

Sufcépimus Deus, mifericó

r- p ónite corda veftra in virtü-

M

u

diam tuam , in médio templi te ejus: * & diftribuite do-

lii

fu. . - P(almus 47.

1nos ejus, ut enarrétis in pro-

ignus

Orninus 4

& |génie áltera.

I

uóniam hic eft Deus , Deus

u

l

; laudábilis nimis * in

civitàte Dei noftri , in mon- |nofter in etérnum , & in fz-

Wï

te fanélo ejus.

culum fzculi: * ipfe reget

CO

9os in fÍa:cula.

ul

gundátur exultatióne uni-

j

véríz terra mons Sion , * lá-

Afa, Sufcépimus Deus mife-

j

tera Aquilónis , cívitas Re-

ricórdiam tuam in médio

TOU

Oriéturin

p

gis magni.

templi tui. Aíia.

D eusind

ómibus ejus. cögno-

diébus Díti abundántia pacis;

u

fcétur , * cüm fufcípiet eam

& dominábiturP(almus 71«

: r

! tl

() uóniam ecce. Reges terrz

Eus judícium tuum re-

tl

€ongregáti funt, * convené-

D

gi da : * & juftítiam tu-

zuntin unum.

am filio regis.

!d

: p

ipfi videntes fic admiráti J udicáre pópulum tuum in

: ld

funt, conturbáti funt , com- [juftítia, * & páuperes tuos

móti funt: * tremor appre- |1n judício.

i

héndit eos.

Wa

S ufcípiant montes pacem pó«

] bi dolóres àt parturiéntis , *

ulo , * & colles juftítiam.

ttnt

infpíritu veheménti cónteres

[

udicábit páuperes pópuli ,

! Bf

naves 'Tharfis.

& falvos fáciet filios paupe-

; Feuj

Sicut audívimus , fic vídi- |rum : * & humiliábit calum-

| üns

inusin civitáte Dómini. vir- |niatórem.

L

üm fole, &

t

tütum , in civitáte Dei no- [5 t permanebit c

fti: * Deus fundávit eam |antelunam , * ingeneratióne

Wil

in etérnum.

& cgeneratiónem.

Tlütg

S ufcépimus

Deus miferi-

D

tby

D efcéndet ficut plüvia in

córdiam tuam , * in médio|vellus: * & ficut ftillicídia

« r

In«

Wütes

tömpli tui,

, ftillántia fuper tezra

O rié-

M

. in natiyitate Domini.

LEEN

- riétur indiébus

ejus jufti-

enedíétus

Dóminus 212)511;,

stualw,

tia,& abundántia pacis: *

! D

rael, *

quivfa,cit mirabília

donec auferátur luna.

olus.

tdomünábitur à mari us-

t benedí&um nomen maje-

mmu& U

queadánare: * & à flümi-

/:

Y

átis ejus in etérnum : * &

üotri

ne usque ad

tréminos orbis

replébitur

majeftáte

equ

terrárum.

i

omnis terra: fiat , fiat.

m

oram illo prócident /thío-

, Oriétur in diébus Dé-

Tf

pes: * & inimíci ejus terra

4

mini abundántia pacis, & do-

lingent.

minábitur.

Ttinp

peges Tharfis , & infule

Tibtitel

fía,V éritas deterra orta eff,

münera ófferent : * Reges

&

juftítia de coelo profpéxit.

lsin n

Arabum & Saba dona ad-

:

dücent.

Enegäæuï)gäïne ter-

eus, Du

t adorábunt eum omnes

D

ram tuam , * avertífti

v&jüfæ

eges terr2 : * omnes Gen-

captivitátem Jacob.

W n

tes sérvient ei.

g emisífti iniquitátem ple-

uia liberábit páuperem à

istue: * o

peruífti ómnia

Dd

ténte , * & páuperem , cui

peccáta eórum.

WE

non erat adjütor.

litigáfli emnem iram tu-

Ornéi

arcet páuperi & ínopi: * &

am:*avertífi ab ira indig-

dota p

nimas páupertü falvas fáciet.

natiónis tuae.

pxusüris & iniquitáte rédi-

Convérte nos Deus falutá-

lm

met ánimas eórum: * & ho-

n füum t

ris nofter ; * & avérte iram

um

norábile nomen eórum cor&

tuam à nobis.

illo.

N umquid in etérnum irafcé-

m hum

t vivet, & dábitur ei de au-

ris nobis?* aut exténdes iram

us l

ro Arábie , & adorábunt de

tuam àgeneratióne in gene-

ip(o femper : * tota die be.

ratiónem ?

nedícent ei.

yjutt)

D eustu cenvérfus vivificá-

ltl

E t erit firmaméntum in ter-

bisnos: * & plebs tua letá-

rain fummis móntium , fu-

bitur in te.

]

T

perextollétur fuper Líbanum

mifee

is piupt

O fténde nobis Dómine

bit calut

fru&us ejus:* & florébunt de

ricórdiam tuam : * & falutás

civitáte ficut foenum terrz.

re taum da nobis.

—

nl

S itnomen ejus benedíttum

A, udiam , quid loquátur in

in fzcula : * ante folem pér-

me Dóminus Deus : * quó-

geuetaüöïï

manet nomen ejus.

niam loquétur pacem in ple-

bem fuam.

g t benedicéntur in ipfo om-

Ll

nes tribus terre : * omnes

Kt fuper San£tos fuos , * & in

u U

Gentes magnificábunt eum

eos, qui convertüntur ad core

P

UM

[]

*

»

v

es

(

026

Íín Nativitate Domini.

WM'erümtamen prope timén-

W

mortísque deftrü&or , ficut

tes eum falutáre ipsíus:*ut in-,

nullum à reátu liberum- ré-

l

hábitet glória in terra noftra.

perit , italiberándis ómnibus

(j

Mifericórdia , & véritas ob-

[

d

venit. Exültet San&us , quia

ij

viavérunt fibi:

juftitia &

propínquat ad palmam : gáu-

max ofculàte funt.

deat peccátor , quia invitátur

gm]lf

/éritas de terra orta eft, *

ad véniam : animétur Gentt-

jj (

ii

& juftitia de ccelo profpexit.

lis, quia vocátur ad vitam :

Etenim Dóminus dabit benig-

Dei namque Ffílius fecüándum

T

nitátem :

* & terra noftra

plenitüdinem témporis,quam

di

dabit fru&tum fuum.

diviíni. consílii infcrutábilis

(

uftíta ante eum^ ambulá-

altitüdo difpófuit, reconci-

]V u,Jc

i

it: * & ponet in via greffus

liándam au€tóri fuo natüram

l f

- fuos.

géneris afsümpfit humáni.,

ph

JAfia.

Véritas 'de terra orta

Ti

ut invéntor mortis diábólus ,

eft, & juftítia de coelo pro-

per ipfam, quam vícerat ,

f .N[l

Ípéxit.

L]

vincerétur.

t

:'9

Speci

i

ófus forima prz filiis

4 O magnum myftérium,

tll

óminum.

& admirábile facramentum ,

dN

x Diff

L'Efa eft grätia in lábiis

ut animália vidérent Dómi-

nl

tuis.

num natum , jacéntem in

L:

Pater nofter.

presepio! * Beáta Virgo,

W

]

Abfolutio. lipsíus pfetas.

cujus vífcera meruérunt por-

PT

j

y. Jube domne benedícere. | tàre Dóminum Chriftum.

M

Wi

i

li

Díio. Deus Pater omnípo-

(

Ave María ,gratia plena:

bát

tens..

b

minus tecum.

Beata.

lj

x

Sermo S. Leónis Papa.

IBfo,

Chriftus perpetug. -

Quedi

i

Le&io v.

Serm. r. de Nativitate Do-

AIUTMS

Hl

L.c&io iv.

N quo conflí&u pro nobis

]

j

«* Alvátor nofter, dile&tíffi-

!l

ínito , magno & mirábi-

mi , hódie natus eft, gau-

li squitátis jure certátum

i

deámus. Neque enim fas eft

eft ,

dum omnípotens Dó-

l

T

locüm effe triftítie , ubi na-

minus cum fzevíífimo hofte

II

tális eft vitae : quze,consümp-

non in fua majeftáte, fed in

to mortalitatis timóre , no-

noftra congréditur humili-

m,

T

W

V

bis íngerit de promíffa zetér-

táte , objíciens ei eámdem

Kl

ms :

nitáte letítiam. .Nemo ab

formam , eamdémque natü-

"n

hujus alacritátis participatió-

ram , mortalitátis quidem

DAl

ne fecérnitur. Una cun&is|noftrz participem , fed pec-

(

Til

letítie commünis eft rátio :| cáti totíus expértem. — Álié-

Wa c

c nativi-

quian Dóminus nofter peccfät?. num quippe ab .ha

T

]i

In Natiitate Domini.

i f

:

|

| $27

l [l

'

Q

tate eft , quod de ómnibus

go véterem hóminem cum

légitur

.

L

Nemo mundus à

ii

ft)

áttibusfuis * & adépti par.

!

forde ; nec infans , cujus eft

ticipatiónem ^ generatiónis

À

i hi

unjus diéi vità fuper ter-

Chrifti , carnis renuntiémus

,:l

ij

i

ram. Nihilergo in iftam fin-

opéribus. Agnófce,ó Chri-

gulárem nativitátem de car-

ftiáne , dignitátem tuam

e

E

Ilirpe

U d i

nis concupifcéntia transívit ,

& divíne confors fattus na-

nihil de peécáti lege manávit.

tür& ,noli in véterem vili-

Ut

j

Virgo régia Davídicee ftirpis

TDpuiy.

tátem degéneri converfatió.

elígitur ; qüs facro gravi.

ne redíre. Meménto , cujus

Teng

dánda foetu , divínam huma-

l, t

cápitis , & cujus córporis fis

l0 fafis

námque prolem priüs con-

membrum.

Reminifcere ,

-

cíperet mente , quàm cór-

qüiaérutus de poteftáte te-

t humj

S didbi

pore.

-t ne fupérni igná-

nebrárüm, translátus es in

ra consílii ad inufitátos pavé-

Dei lumen.& regnum.

T Vícer;

ret affátus , quod in ea ope-

&« Santta,& immaculáta vir-

rándum erat à Spíritu fancto,

gínitas , quibus te láudibus

Totérur

collóquio difcit Angélico:nec

éfferam , néfcio :

s Quia

BR

Jent Die

damnum credit pudóris ; Dei

quem coeli cápere non póte-

Génitrix mox futüra.

rant ,tuo grémio contulífti.

bt

E» Beàta Dei Génitrix IMa

Beneditia tu in muliéri«

Bei V

ría , cujus vífcera intátta

-

$, & benedítius fru&Gus

Tétünt

pérmanent: * Hódie génuit

ventris tui, Quia.

brifur

Salvatórem fzculi.-

G lória Patri.

Uiat

pita pl

y» Beáta,qua crédidit : qüö-

Jntertio NoGurio. , Afís,

- Detn

niam perféda funt ómmnia ,

Ipfe invocábit me ; allelüja.

Wt

quz di&ta funt ei à Dómino.

Pater meus es tu 5 allelüja,

J

Hódie génuit.

. Plalmus 88.;

kuf

01

3fo. Jgnem fui amóris,

& /Tifericórdias Dómini * in

( n

e&io vis

| &ternum eantábo;

- Cerát

Gámus ergo , dilectíffi-

Ín generatiónem & genera-

j D

mi,; grátias Deo Patri

:

tiónem * annuntiábo veritá-

jpo ol

per Fílium ejus in Spíritu

tem tuam in ore meo:

2

fantto , qui propter multam

Quóniam dixífti : in ztér-

: r

charitátem íuam , qua dilé-

num mifericórdia zdificábi-

j &i

xit nos, misértus eft. noftri,

turin ccelis: * preeparábitur

& cüm efsémus mórtui pec-

véiritas tua in eis.

1un ]

GätiS $

l qllld

convivificávit : nos

BAfpófui teftaméntum elé&lis

]

Chrifto , ut efsémus in ipfo

meis , jurávi David fervo

la

u

nova creatüra , novümque

meo : * Usque in. eetérnum

hap fj

figméntum. Deponámus er-

preparábo íemen tuum.

1

[

z

-t

(l

228

In Nativitate Domirni.

w

Et smdificábo in generatió-

tui ambulábunt, & in nómine

tuo exultábunt tota die : * &

p

nem,& generatiönen)x *fe.

H

dem tuam.

injuftítia tua exaltabüntur.

Confitebüntur coeli mirabí-.

uóniam glória virtütis e€ó- "

i

rumtues: * & in beneplá-

CIW

liatua Dómine ; * étenim ve-

Ü

ritátem tuam in Eccléfia San-

cito tuo. " exaltábitur cor

EM

jl

&órum.

noftrum, :

nübibus

h

li

Quóniam quis in

uia Dómini eft afsümptio

tlj

equábitur Dómino: * sími-

noftra: * & Santtü Ifrael Re-

lis erit Deo in filiis. Dei?

gis noftri.

Til

j aii

Deus , qui glorificátur in

'punc locütus es in vifióne

f

consílio fan&tórum;* magnus,

SanQis tuis, & dixífti : *

& terríbilis fuper omnes, qui

Pófui adjutórium in poténte,

üu

& exaltávi eléttum de

(l

in circüitu ejus funt.

hplebg

jj

Doómine Deus virtátum, quis

mea.

similis tibi ? *potens esDííe,

$fnvéni David [fervum me-

Fmüllp

t

& véritastuain circüitu tuo.

um:* óleo fantto meo ünxi

'Tu domináris poteftáti ma-

cum.

q

ris: * motum autem flüctuum

iVmRnus enim imnea auxiliäbi-

t

c&dun

ejus tu mítigas.

tur ei: * & bráchium meum

u humiliáfti ficut vulnerà-

confortábit eum.

ficur

Thil proficiet inimícus' in

j

: jem]

tum , fupérbum: * in brá-

chio virtütis tux difpersífti

eo, * & filius iniquitátis non

| n

ánimícos tuos.

appónet nocére ei.

Il

|

t

ln

'Qui funt coeli, & tua eft

R concídam à fácie ipsíus ini-

terra , orbem terra , & ple-

| mícos ejus : * & odiéntes eum

:ls

w

nitüdinem ejus tu fundá-

.in fugam convértam.

uy

ä

(dis

fti : * Aquilónem , & mare

Et véritas mea, & mifericór-

tu creáfti.

dia mea cum ipfo : * & in nó-

Tu

"Thabor, & Hermon in nó.

mine meo exaltábitur cornu

feuí

i

QUf

mine tuo exultábunt , *tuum

'ejus.

bráchium cum poténtia.

Et ponam in mari manum

lwl

W

irmétur manus tua

?

&

ejus: * & in flumínibus déx-

l

1l

4M*p

exaltétur déxtera tua : * jufti-

teram ejus.

lr

tia , & judícium

Epfe invocabit me

Pätex;

j

NU

fedis tuae.-

px;æparäþio

meus es tu: * Deus meus ,

qu'

IMüfericórdia ,

& ts

& fufcéptor falütis meze.

j

Q !

recédent fáciem tuam : *

Et eso primogénitum po-

ïä

lN

D

b

nam illum * excélfum

(t3y

eátus pópulus , qui fcit ju-

d

i

bilatiónem.

regibusterra.

4 5& OP

rvábo illiþ mi«

Ml

/ : !ómine , inlumine vultu; I n etérnum fe

feri-

Ín Nativitate Domini.

a

t, &xmn Ü

Og d

fericör/diam' fnea

m :* & te- | méntium eum :* Letificáfti

!

ftaméntum meum fidéle ipfi. | omnes inimícos ejus:

li

nf

É t ponam in feculum fzculi |A vertifti adjutórium gládii

MU

femen ejus , * & thronum]ejus : * & non es auxiliátus

ET)

enem

eiin bello.

j

ejus ficut dies coeli.

Qrn

Si autem derelíquerint filii [ID eftruxífti eum ab emun-

ejus legem meam : * & in ju-|datióne: * & fedem ejus in

&f d

a

l

díciis meisnon ambuláverint. | terram Collisífti.

]i ]i

;

l

S1juítítias meas profanáve-|Wfinoráfti dies témiporis e-

rint , *& mandáta mea non|jus

* perfudítti eum con-

$1 I

l

|

: cuftodíerint.

£ufióne.

dixif

X ifitáboin virga iniquitátes|U squequó Dómine avértis

It potg

,

eórüm : * & in verbéribus|infinem ** exardefcet ficut

eccáta eórum.

ignis ira tua ?

mdf jli

&

K/ifericórdiam autem meam

lüemoräre ,que mea fub-

brvum I)

nondifpérgam ab eo : * ne-

|ftántia: * numquid enim

uenocéboin veritáte mea.

vané confütuífti omnes

O )

; üs

N

| eque. profanábo teftamén-

lioshóminum ?

S auïü'abi

tum meum: * & qus& pro-

uis efthomo , qui vivet ,

*

Chim m

cédunt.de lábiis meis, , non

&

non vidébit mortem

j

fáciam irrita.

4

] éruet ánimam fuarg de manu

fuimfa

S emel juráviin fantto meo , | ínferi ?

L]

fi David mentiar : * femen|U b

1

funt mifericórdism tum

Quidis

eius in &etérnum manebit.

antíque Dómine , * ficut ju-

,

Es

t.thronus ejus ficut fol in

ráfti David in veritáte tua ?

WMiemor efto Dómine oppró-

Xientes t

confpé&p meo , * & ficut lu-

brü fervórum

tuórum

t

na perfécta in etérnum : &

teftis in coelo fidelis.

( quod continui in finu meo)

(

multàrum Géntium.

; n

4

T u veró repulífti , & de-

fpexifti : * diftulífti Chriftum

Q uod -exprobravérunt ini-

fitur r

tuum.

míci tui Dómine ,* quod ex-

i

( minutt

Y vertífti teftaméntum fervi

probravérünt cominutatió-

s

tui : *profanáfti in terra San-

nem Chrifti tui.

jbus dd

»

B enedíctus Dóminus in 2tér-

&uárium ejus.

D eftruxífti .omnes fepes

num : * fiat , fiat.

b Pate

Aiís, lpfe invocabit me ,

us m

ejus: * pofuífti firmamentum

ejus formídinem.

*

allelüja: Pater meus es tu ,

r

iripuérunt eum

omnes

allelüja.

itur

Afía. Laténtur coeli , & ex-

transeünfes viam

* faQus

r

eft oppróbrium vicínis fuis.

ültet terra ante fáciem Dó-

mini , quóniam venit.

-

ii i

Éxaltáfti/ déxteram depri-

3

[

250

InNat

vitatc Dormm.

i

" &omam vemt

quia venit *

Antate nölorgmo cánti-

judicáre terram.

cum novum ; * cantáte

udicábit orbem terre in

Ü

:

i

mo ommnis terra.

li

&quitáte , * & pópules in

)

. cantáte Dómino,& benedíci.

verltate fua.-

[

te nómini ejus :

* apnuntiáte

ga4, Leténtur coeli , &

j

j

de die in diem falutáre ejus.

exuültet terraante fáciem Dó-

jl

nn untlate mter Gentes gló-

mlm ; quomam venit.

Tiam ejus ,

4, Notum fecit Dóminus ,

J

J

*in ómnibus pó-

f

E.

pulis mirabília ejus.

allelug a, falutáre fuum , alle-

uóniam magnus Dóminus ,

làüja.

H

&

í

laudábilis nimis: * terríbi-

P(almu

[

lis ett fuper omnes deos.

Antáte Dommo cantp

uóniam omnes dii Gzn-

C

w

cum novum: * quia mi-

o

tlum damónia : * Dóminus

rabilia fecit,

autem ccalos fecit.

« alvávit fibi déxtera ejus , *

h

J

C onféffio , & pulchritüdo in

& bráchium fanttum ejus.

confpé&tu ejus

* fan&ttimó-

otum fecit Dóminus falu-

M

nia, & magnificéntiain fan-

tàre fuum

* jn confpéttu

U

.A

&ifi catióne c ejus.

Géntium .revelàávit juftítiam

A fférte Dómino pátrize Gén-

fuam.

[ &i

tium , afférte Dómino gló-

mecordátus eft mifericórdize

riam & hohórem: * afférte

fuz, * & veritátis fuæ dómui

[n

IDómino glóriam nómini ejus.

Ifrael.

l

"E olhte ho&ias , & introíte in

Y idérunt omnes términiter-

Atria e]us

* adoráte Dómi-

ri& * falutáre Dei nóftri.

t«

num inátrio fan&o ejus.

ubiláte Deo omnis terra :

s

'€ ommoveátur à fácie ejus

cantáte, & exultáte , & psal-

h

univérfa terra :

* dícite in

lite.

[

sállite Dómino in cíthara ,

Géntibus , quia Dóminus reg

H

màvit.

in cíthara , & voce pfalmi

I—;,temm corréxit orbem ter-

intubis du&tílibus , &.voce

. VM

tuba córnez.

j

rz,qui non commovébitur : *

(

]udlcablt pópulos in equitáte.

u

biláte in confpe&u Regis

qu i

L seténtur coeli , & exültet

b.

ómini: * moveátur mare,&

d)

J

J

'terra, commoveátur mare :

plemtudo e] us :

orbis terràá-

BIN ahq

' & plenitüdo ejus : * gaude-

rum ,*& qui habltant in eo.

0

buntcampi, & ómnia , que

F láminaplaudent manu , fi-

T

in eis funt.

mul montes

exultab unt à

Quii

"[ unc exultábunt ómnia lig-

confpé&u Dómint: *

quóniam

(üto ]

nafylvárum à fácie Dómini ,

venit judicáre terram.

iur

p

!

In Näfivitate Domini.-

23Y

tüty

dicäbit orbem t

errárum in

monftrátut , quiaille apparé-

batin carne , qui elé&tos fuos

juftítia, * & pópulo

sin æqui,-

lg s

táte.

adfcríberet. in a&ternitáte ?

X

Ads Notum fecit Dómi-

Quo contrà de réprobis per

Prophetam dícitur : Deleàn-

nus, allelüja , falutáre fuum,

CUM

allelüja.

tur de libro vivéntium , &

lii

j. ipfe invocábit me , allel.

cum juftis non fcribántur.

i

Qui bené étiamin Béthlehem

, Pater meus es tu, alle-

Dini,

hja.

náfcitur ; Bethlehem quip-

dU ! d

Pater nofter.

pe domus panis interpre-

- Abfolutio.

tátur. lpífe namque eft,

eccatórum

V ínculis

quiait: Ego füm panis vi-

! C

A

7* noftrórum absólvat nos

vus,qui de coelo- defcéndi.

quim

omnípotens , & miséric

Locus ergo , in quo Dóminus

i

Dóminus.

náfcitur , domus panis àntcà

ejus, '

, Amen.

vocátus eft ; quia futürum

Ms

profé&toó erat , ut ille ibi per

.. Jube domne.

E

,

lica lé&io fit

ms G.

Bito.

vangé

matériam carnis apparéret ,

v

nobis falus , & proté&tio.

ui electórum mentes intérna

Vif

T Amen'.

P

i

a

tietáte reficeret. Qui non

in pàréntum domo, fed in via

L

é&io fan&i Evangelii fe-

fertir

cündüm Lucam.

náfcitur: ut profé&to oftén-

TX

, Ledtio vit

Cap. 2;

deret , quia per humanitátem

N illo témpore : Exiit edi-

uam, quam afsümpferat ,

"minit

Y38Gumà Cefare Augüfto ,

quafi in aliéno nafcebátur. -

M

fu.

ut de(ícriberétur univérfus

;, Beáta vífcera MaríeVir-

tem:

orbis. Et réliqua.

ginis , qus& portavérunt z&-

C,&'pbil

Homilía fanéti Gregórii

térni Patris Filium : & beá-

Papg.-

ta übera , quz la&tavérunt

Chriftum Dómriftum :

hi.

Homilia 8. in Evangel;

fini:'

Uialargiénte Dómino ,

* Qui hódie

pro falüte

Q

Mifsázum folémnia ter

mundi de Vírgine nafci dig-

i

hódie celebratüri fumus ,

nátus eft,

j Mr

loqui diu de Evangélica le-

». Dies fan&tificátus illüxit

&ióne non póffümus ; fed

nobis

veníte Gentes , &

u

adóráte | Dóminum. — Qui

j t

nos áliquid vel bréviter dií-

cere , Redemptóris noftri

hódie,

natívitas .ipfa

compelht.

s. Jube domne.

Y

[

Titii^

Biío, Per E

vange

lica. di&ä

Quid eft enim , quod naíci-

joor'

j

türo.Dómino mundus defcri-

deleántur noftta delí&ta.

M qm]

s. Amen

j

.bitpr , nifi hoc., quod apérte

PA

É. ä&io

In ,Na.tivitatc' Domini,, '

Lz'üzio fanti Év

angélii fe- |7- fube dothne.

j

cündüm Lucam.

l

ffVerba fan&i Evangelii

|

h

LeGio viii,

Cap. 2.

dóceat nos Chriftus Filius

TN illo témpore : Paftóres

Dei.

X

Amen.

fi

Lloquebántur ad ínvicem:|lL é&tio fan&i Evangélii fe-

[

il

"Transeámus usque Béthlehe,

Le&tio ix.

cündüm Joánnem.

l

W

J

& videámus hoc Verbíi,quod

JQp» I«

n

fa&dum eft, quod Dóminus

r

incípio erat Verbum,

ófténdit nobis. Et réliqua.

Iv

erbum erat apud De-

j

Homtília $. Ambrófü Epífc.

um , & Deus erat Verbum.

Lib. 2. in cap. ?, Luce,circa

Et I'elli uas

:

/;f

|

; medium.

Homilía S. Augu

ftíni Egï'fc.

—

Idéte Eccléfize furgéntis

"lract, r.in loannem ,. Circa

/

i

.Y exórdium. Chriftus nà-

"medium.

hh ;m'

N

f

Ícitur, & paftóres vigiláre

E vile áliquid putàáres ;

ecepérunt: qui Géntium gre-

N

quale confuevifti cogi-

D)

j

ges , pécudum modo ánté

táre , cüm verba humána ío-

T

vivéntes , in caulam Dómini

léres audíre,audi , quid cógi-

i

Q

congregárent , ne quos fpi-

tes * Deus erat Verbum.

ritálium beftiárum per offü-

Exeat nunc, néfício quisin-

la,

fas no&tiüm ténebras pate-

fidelis Ariánus,i dicat , quia

fen,

rénturincürfus. Et bene pa-

Verbum Dei' faGdum eft.

! tl

ftóres víigilant ; quos bonus

Quómodo poteft fieri , ut

1 r

Paftor infórmat. Grex fi-

Verbum Dei fattum fit,quan-

; M

tur pópulus , nox feculum ,

do Deus per Verbum fecit

ie

paftóres funt facerdótes. Aut

ómnia ? Si & Verbum Dei

Mi i

i

h

fortáffe étiam ille fit paftot. ,

ipfum factum eft, per quod

cui dícitur : Efto vígilans , &

áliud Verbum factum eft

:

T

confirtna.

uià ton folüm

Sihocdicis,quia hoc eft ver-

Ql

Epifcopos ad tüéndum gré-

bum Verbi, per quod fa&tum

Ma.,z

sem Dóminus ordinávit , fed

eft illud, ipfum dico ego üni«

étiam Angelos deftinávit.

cum Fílium Deie Si autem

J

X^ Verbum caro facttü

"n

eft,

non dicis verbum . Verbi ,

i

& habitávitin nobis :

:

Et

coneééde non fattum,pér quod

l

lT

vídinius glóriam eéjus , gló-

fatta funt ómnia, Non enim

aW

NGt

:

triai quafi Unigéniti à Patre,

per fe ipfürn fieri pótuit, pet

ä

i

lenum grátie , &. veritátis.

quod fatta funt ómnia. Cre-

DN

** Omnia per ipfum fatta

de é

Y

$

o Evan

i

D

font , & fine ipfo fattum eft

einde dic

ää'&ïlmnuï

nihil. Et vídimus.

ä

Ü

Te Deum laudámus. 17. .

'Quo finito dieitur y.. Dó-

j

|

lö-xiz; Patri. Ft Yídimus.

minus

-

i

In Nativitate Dominli.'

"

|

minus vobíscum. »;, Et cum |quens Pátribusin Pro

pzliätis :

fpiritu tuo.

novíffimé diébus iftis locütus

ratio. C oncéde. 234.

eft nobis in Fílio , quem con-

ïfus F'.h

Et di&to B enedicámus Dómi-

ftítuit herédem universór(i,

"ted

n0, Celebratur prima Miffa

per quem fecit & fecula.

DN

0

ft mediam not&tem , ut- n

- Hymnus.

4l

O

' Solis ortus cárdine

rdinario , qua finita dicun-

:t

Ts

tur Laudes.

- Adusque terr& límitem,

ib

Y* Deus inadjutórium.

Chriftum canámus Príncipé,

1

t

CAUDOLAUDIES,

Natum María Vírgine..

,& per Horas , Afía, /.

B eátus au&tor fzeculi

!(r;i Eg&

Uem vidíftis paftóres ?

Servíle corpus índuit :

1 Q

Q

dícite , annuntiàte no-

Ut carne carnem líberans ,

bis ,in terris quis appáruit ?

Ne pérderet, quos cóndidit.

Yutins

Natum vídimus , & choros

C afte Paréntis vífcera

[l coni

Angelórum collaudántes Dó-

Cocléftis intrat grátia :

mingio

F

minum , allelüja , allelüàja.

Venter Puélle bájulat

lg

Pfalm.D óminus

regnávit.

Secréta , qui non nóverat.

Nenit

cum reliquis,

18. 9.

omus pudíci péGtoris-

3 i

Afia. Génuit puérpéra Re-

Templum repénte fit Dei :

du

gem, eui nómen eetérnum ,

Intáéta néfciens virum ;

(düm «

& gáudia matris habens cum

Concépit alvo Fílium.

feti t

virginitátis honóte : nec pri-

-mítitur puérperta ,

fl

mam símilem vifa eft , nec

Quem Gabriel predíxerat ,

um &

habére fequéntem , allel. 27

Qué ventre Matris géftiens ,

um D.

Afía. Angelus ad paftóres

Daptífta claufum sénferat , -

W (u

ait: Annüntio vobis gáudium

ceno jacére pértulit :

n d

magnum : quianatus eft vobis

Prascpe non abhórruit :

vt

hódie Salvátor mundi , allel.

Et latte módico paftus eft,-

Afía. Jj Facta eftcum Angelo

ii

Per quem nec ales éfurit,

multitüdo coeléftis exércitus

X audet chorus Coeleftium ,

| aitefd

Jaudántium Deum , & dicén-

Et Angeli canunt Deo ;

tium : Glóriain excélfts Deo,

Palámque fit paftóribus

Veïbï !

K thc

& in terra pax homínibus

Paftor , Creatór ómnium,

g at

bonz voluntátis , allel.

efu , übifit glória ,

Afía. ? Párvulus filius hódie

Qui natus es de Vírgine ,

YUl

P(l

nátus eft nobis , & vocábitur

i v

Cum Patre , & almo Spíritu,

.Deus , Fortis , allel. allel.

In fempitérna facula. Amen.

Capitulum,

Hebr. 1.

*« Notum fecit Dóiinus ,

b

u

& /f Ultifáriam , multísque | allelája.

burlw )"

: modis olim Deus 1o-|** Salutáre fuum , all

d

à

p

In Nativitate Domini.

Aä ] gcnedi&us ^

Antiphona

1

Capitulum:

Heb. x.c

il

Glóriain excélfis Deo , & in

uin princípio Dó-

D

terra pax homínibus bonc

E

:

terram fundáfti: &

l

voluntátis,allel.allel. Oratio.

ópera mánuum tuárum fünt

cceli.

ii

Oncéde,quastumus, om-

yt

nípotens Deus : ut nos

. br, Notum fecit Dóminus

«

Unigéniti tui nova per carneé

* Allelüja , allelàja. Notum.

i

fi

natívitas liberet , quos fub

7», Salutáre fuum. Allel.allel.

eccáti jugo vetüfta sérvitus

G lória Patri. Notum.

! pæm

tenet. Per eümdem Díim.

», Vidérunt ómnes fines ter-

[

Summo mane dicitur Pri-

r& , alletája.

(iti

ma: qua finita , celebratur

. Salutáre Dei noftri , allel.

(it

fecunda Miffa in Aurora , &

.Ad Nona

TR

wit

in ea fit commemoratio de S,

Párvulus filius.

m Antiphon-a..

i

— Capitulum.

Heb. r c

j

Anaftafiía Martyre.

Ad Primam , Antiphona.

Pfi peribunt;tu autem per-

üplfi

l

Quem vidiftis.

manébis,& omnes ficut ve-

jri

Capit. Regi fzculórum. 27.

;

iméntum veteráfcent,& ve«

m.br. Chrifte Fili Dei vivi,

lut amítétum mutábis eos , &

N

M

* Miferére nobis.

, Qui

mutabüntur : tuautem idem

Y

natus es de María Virgine.

ipfe es,& afii tui non deficiét,

nbus

.br. Vidérunt omnes fines

ttel

Etfic dicitur quotidie us-

que ad E

*

iphaniam.

terre ,* Allelüja , allelüja.

[

lA

Ad Ab

!

olutionem Capituli

Vidérunt.

*

Salutáre Dei

f

LeGiobrevis.Ipfi peribunt.

noftri. Allelüja , allelüja.

j

iU

ut infrà ad INonam.

G lória Patri.

Vigdérunt.

ii

A

'Tertia dicitur hora fua :

. Verbum caro fa&tum eft,

i

uafinita, celebratur tertia

allelüja.

, Et habitàávitin

I

Ivlifía de die INativitatis,

nobis , allelüja,

tniji

Ad Tertiam ;

Antiphona.

Ad V'efperas , Antiphona,

j

10f

Génuit puérpera.

Tecum princípium in die vir-

[ur

Capitulum. M ultifáriam.

tütis tuz , in-fpléndóribus

Atr

X*. Dr.

erbumcaro fattum

Sanctórum , ex ütero ante Iu-

eft, * Allelüja , allel. Ver-

Qrfd

i

cíferum génui te.

hg

bum.

