ígitur ecce conjux tua ; ácci-

cüm víderint te /Egyptii,

pe eam , & vade.

'Tentávit Dóminus Abra-

Tum

di&türi funt: Uxer ipsíus eft :|

«6

&interficient me, & te re-|

ham , & dixit ad eum :

fervábunt. Dic ergo , ób-|

- fFolle filium tuum , quent

d

düligis, Hfaac . & offer illum

l

fecro te ; quód foror mea fis:

1

ut bené fit. mihi propter te ,|

ibiin holocáuftum fupe: unti

& vivat ánima mea

montium ,. quem díxero tibi,

)

,9'b gr-ä--- |

:

tiam tui.

, Vocátus quoque à Dómi-

» Dum ftaret.

: Abräm ad

ijo , xe(póndit , Adíum : &

ificem Mambre , . vidit tresi

ait ei Dóminus, 'Eolle,

ii

*

fü

viros afcendéntes per viam :

Glória Patri. — Folle.

& Tres vidit, X und adorávit.:

Infecundo No&Gurne,

(c.

| Wbl

l BUA

«», Ecce Sara uxor tua páriei| Ex libro S. Ambrófii Epí

de Abraham Patriárcha.

tibi filium, & vocabis nomep

4gtA

A

Le-

*

Dominica Qumqua

dj

ne for

;

0 IV.

1b. L.62

Áb-

e (fn Fþerärct Tentä-

fs

nus plané Vir

tur ut fortis , incitátur ut fi-

M*

raham ; & multárum

délis ; provocátur ut juftus:

btüm ,

virtütum clarus insígnibus ,

lerem,

meritoque exívit , quemád-

quem votis fuis Phllofophla

modum locütus .eft illi Dó-

mmls.

non pótuit equáre. Dénique

minus.

Et exívit cum eo

n()lpeg

Lot.

WRtunt

minus eft , quod illa ünx1t,

.Hoc autem , quod pro

quàm quod ifte geffit ; majór-

magno inter feptem Sapién-

ib

que ambitiófo eloquéntie

tum diécta celebrátur , sé-

P

mendácio fimplex veritàátis

quere Deum , perfécit Abra-

bee

fides. Itaque cujüsmodi füerit

ham , factóque fapiéntum di-

fl

in eo viro devótio , confide-

&a prevenit , & fecütus De-

d

Ea enim virtus ór-

rxemus.

um exívit de terra fua.

&t

dine prima eft , qua eít fun-

Vocávit Angelus Dómi-

zelli

daméntum ceterárum : me-

Ej

Abraham de coelo fecündó,

dÀ«

ritóque hanc ab eo primam

dicens : Benedícam tibi, e Et

L.

exégit Deus , dicens : Exi de

multiplicábo te ficut ftellas

N

coeli.

Poffidébit femen

terra tua , & de cognatióne

av

tua., xX de domo patris tui.

tuum portas inimicórum tuó-

WU

Satis füerat dixíffe de terra

rum , &benedicéntur in sé-

tua.

Ibi enim erat exíre de

mine tuo omnes tribus terra

Qu

n Irdi

cognatióne , exíre de patérna

Et multiplicábo. f e&jo vi,

t ?

domo.

Ed quia anté terra ei füe-

i effe

Angelus Dómini vocávit

N

rat ália , hoc eft , régio

erm

Xb

raham,dlcens e Neextén-

Chaldeórum , de qua exívit

Nunc

das manum tuam fuper püe-

Thara pater Abrahæ & in

Charan demigrávit :

(

rum,eó quód tímeas Díim.

& quia

, Cümque extendíffet ma-

fecum edüxit1 nepótem fuum;

Abre

num ut immoláret filium,

cui diQum füerat :

Exi de

lf s

ecce An«elus Dómini de coelo

cognatióne tua

conhderä-

TIanid

clamávit , dlcens. INe extén-

mus, ne forté hoc fit exíre de

das.

terra fua , de hujus terre,

Jum

unff

Ed 1deo add1d1t síngula ,

hoc eft , de córporis noftri

bl.

S

ut ejus afféttum proba-

quadam commoratione égre-

yn

ret: neforte aut imprudén-

di, de qua exivit Paulus,

ter coepiffe viderétur , aut

qui dixit: Noftra autem con:

fraus áliqua mandátis coelé-

versátio in coelis eft.

Sed ficut

, Deus domm1 mel Abra-

ftibus pararetur.

y

coacervánda fuérunt prge-

am dlI'lO'C viam meam :

1[0

cépta , ne. quid latéret :

. ita[9 Ut cum falàte revértar in

domum dómini mei.

étiam proponénda premia ,

Dd4

g. Ob-"

h

4

Dominica : Quinquagefim&.

, Obfeero Dómine , fac mt-

à mihi aquam de hydria

&

ericórdiam cum fervo tuo.

tua,ut bibam, &illa díxe-

f

Ut cum falàte,

rit : Bibe dómine , & camélis

t

lória Patri. Ut cum.

tuis potum tríbuam : ipfa eft,

J

r

VoGturn

J

quam przeparávit Dóminus

D

In tfa

I

ii

[2

hfs

filio dómini mei.

Dómine

ä

p €8io

vang

Deus.

cündüm Lucam.

Lc&io

^

« Ed mirácula

ï)ig;nini r &

d

: &'ïgæäxgiöoregæfs äääf;m

Salvatóris noftri fic. acci-

od

À Jefus duódecim, & ait il

lis: Ecce a(céndimus Jero-

piénda funt , fratres charíffi-

t

]

mi,ut &in veritáte credán-

tür

sólymam , & confummabün-

tur ómnia, quz feripta (unt

tur fa&ta ; & tamen per figni-

D) l

per Prophétas de Filio hómi-

ficatiónem nobis áliquid ín.

lum

nuant.

li

ln

nis. Et réliqua.

Opera quippe ejus

M

Homilía S, Gregórii Pape.

& per poténtiam áliud oftén-

|

dunt, & per myftérium áliud

lunet

jlia 2. in

E

i

angelias

"um

mptor no

er $ Præ"

loquüntur. Ecce enim, quis

28

R

videns ex paffióne fua

juxtahiftóriam czcusifte füez

T

diselipulórum ánimos pertur-

rit, ignorámus ; fed tamen

üvi

ag

bándos , eis longé ante &

quid per myftérium fignífi-

ejüsdem paffiónis poenam , &

cet, nóvimus. Cecum quip-

vt

pe eft genus humánum, quod

&t

refurreQüónis fus glóriam

predíxit:ut, cum eum mo-

in parénte primo à paradífi

! Val

riéntem, ficut preedíttum eft,

gáudiis expülfum , claritá-

n

cérnerent, étiam refurrettüá-

BC

tem fupérns lucis ignórans ;

rum non dubitárent, Sed quia

damnatiónis fuse ténebras

al

carnáles adhuc discípuli nullo

pátitur.

Sed tamen per Re-

"g

modo valébant cápere verba

demptóris

fui preséntiam

myftéri , venítur ad mirá-

illaminàtur, ut intérna lu

;

2

culum. Ante eórum óculos

cis gáudia jam per defidérium

um

caecus lumen recépit : ut qui

vídeat , atque in via vite bo-

:

Yj

coeléftis myftérii verba non

ni óperis greffus ponat.

|

m

, Fadus eft fermo Dómini

(lir

cáperent , eos ad fidem coelc-

ftia fatta folidárent,

ad Abram,dicens: 9 Noli

M

ge Veni hódie ad. fontem a-

timére Abram : ego proté-

! MU

&or tuus fum, & merces tuà

qu&. & oràvi Dóminum, di-

! r

cens: 9. Dómine Deus Abra-

magna nimis.

ham , tu prófpecum fecíft

, Ego enim

fum Döminuä

defidérium meum.

:

eus tuus , qui edüxi te de

Ur Chàldeórum. Noli.

S

y I..giltuf puella, cui ïdixero:

Le-,

i

!

l)

j!

Ti

Dominica Quinq'uäge'fïmæg

D)

E

2

ill

C Yea

0 1X,

ómine ,

de

li

Otàndum veró eft, quód

meam.

lé iniquit

äterg

Faj

N

cüm Jefus Jéricho ap-

Pfalm. Miferäre mei. 59. :

IDf

propinquáre dícitur , caecus

Aíiia, Deus meus es tu, &

Ümins

".

Üiminy

illuminátur. Jéricho quippe

confitébor tibi: Deus meu$

luna interpretátur : luna au-

es tu , & exaltábo te.

tem in facro elóquio pro de-

Pfalm. Confitémini Dífío. 23.

féttu. carnis pónitur : quia

Aíia.

d te de luce vígilo

W

-

dum ménítruis moméntis de-

Deus , ut vídeam

TT

créfcitdeféttum noftre mor-

: yirtütcm

Qharf

talitátis desfgnat.

Dum fgi-

P(alm. Deus Deus meus;

Crediy.

tur Conditor nofter appro-

M

cum reliquis, . 18.

p

pinquat Jéricho ; c&cüs ad

Afiía.

ymnum dícite,& fu-

Jumen redit: quia dum diví-

perexaltáte eum in fecula.

e- 6j

pitas deféttum noftrae /| carnis

V.

oflá.

Afía. Omnes Angeli .ejus

fuscépit , humánum genus

[audàte Dóminum de vcoelis.

d

l]umen , quod amíferat , re-

N qulïs

Capitulum. 1. Cor. 13.

cépit. Unde enim Deus hu-

* Ratres , Si linguis hómi-

lt

mána pátitur , inde homo ad

$ num loquar & Angeló-

| tàttj

'divína , fublevátur.

Qui vi-

rum ; charitátem autem non

li

délicet ceecus re&te , & juxta

hábeam , fattus fum velut s&s

i(u

viam fedére , & mendícans

fonans , aut c

effe deferíbitur.

niens.

ymbalum tm-

i

yquod

Ipfa enim

ii

Véritas dicit: Ego fum via.

larit

$. Cecus fedébat fecüs viam

Hym. /£ térne rerum C

tor. 2I.

s

Jans;

transeünte Dfío, & clamávit

y. Dómine refügiu

m fatm

vonat

ad eum : & ait illi Dóminus:

esnobis. g, A-

r

genegaäön;

* Quid vis,utfáciam tibi?

& progénie.

At

», Dómine, ut vídeam lumen

Ad Benedi&us , Antïpho'nai

p li

. Stans autem Jefus, juffit

Ecce afcéndimus Jerosóly-

jum

1llum duci ad fe ; & cüm ap-

mam , & confummabüntur

|bo:

propinquáffet , interrogàvit

ómnia , quz fcripta funt de

eum,dicens. Quid vis.

Fílio hóminis : tradétur enim

nini

G lória Patri. Dómine.

géntibus , & illudétur, &

Ndl

Infra Hebd. Feria iv. &

confpuétur : & poftquam

u

Sabbato, loco hujus &-. dici-

flagelláverint , occídent eum;

j

tur primum Ferizii. feq.

& tértia die resürget. -

DES,

Oratio.

j

Antiphona. 4

Reces noftras , qua&

f

T

Ecündüm multitüdinem

mus Dómine , cleménter

tuárum

miferätiönum

exaudi ; atque à peccatórum

a

o

vin—

?

omini

Ga Quin

fims.

l

vx'h&ulis abfolüt

os ,ab omni

gt

&

culum

feeculi véritas

g

nos adverfitáte cuftódi.

Per

ua. Pérmanet.

9

lória Patri. In setérnum.

[

Dóminum.

F

hona.

Dóminus regit me ; & ni-

]

7.

tb aiente eftdum

appro-

r

mihi déerit.

inquáret Jéricho, czcus cla-

, In loco páfcus ibi me

i

mábatadeum , ut lumen re-

collocávit.

du

cípere mererétur.

Ad Nonam , Antiphona

&ecus magis ac m gis Cla-

e]US !

—Ad Abfolutionem Capitu-

üu

li, LeGio brevis. D 0nunus

mábat , ut. eum Dóminus il-

autem dirigat. 29.

luminaàret.

p

1

vili

Ad Terti

Antip

fid.,

Capitulum. 1x.' Cor.

d*

7

T

ranseunte

?s

muno'ciam

A-

nc autem mane

ia

bat cgecus ad eum : Miferére

des , fpes , cháritas , tria

w

N

: major autem horum eft

zil

mei, Fili David.

cháritas.

QUf

Capitul. F ratres Si linguis.

ut

[

f

Clamávi in toto corde

ia

'uPiä'cIina cor. meti Deus,

m

eo,e Exàáudi me Dómine.

ye

Clamávi.

& Inteftimónia tua. Inclína.

p

Avérte óculos meos , ne |,, Jutt

ificatiónes tuas requí-

]om

deant vanitátem , in via tua

ram.

Exáudi me.

Q

0Vil

vivífica me.. In teftimónia.

G lória Patri. Clamávi.

G lória Patri. Inclína.

. Ab occultis meis munda

T

, Ego dixi, Dómine mife-

tne Dómine.

-s

Til

rére meli.

Sana ànimam

Etab aliénis parce. fervo

meam , quia peccávi tibi.

tuo.

EUH

AT

hOHl-

lub

ib

E

Ad Sextanj , Antiphona.

Ad. Vefperas,.

.

:

mus.

p

t qui

re&ibant ,.

increpá- |& Pfalmus. D 1X!

?

bant eum;ut tacéret : ipfe ve-

cum reliquis de Dfiica.

I28.

Tl

ró multó magis clamábat :

pratres. 425.

tit

4l

Capitulum.

u

cis Creátor. 131.

Mar

Miferére mei, Fíli David.

"N )

L

tur Díie orátio mea,

tulum. . 1. Cer. 13. C,

y

AT Bra

l

ul

CH

, Háritas numquam €xci-

. Sicut incénfum in confpé-

)

u tuo.

n

dit,five prophetís eva-

cuabüntur, five linguse, cefsá-

nificat

Antiphona.

1wh

bunt, five fciéntia deftruétur.

Sans a

tem

efi

u

sjulfit ca-

o

cüm addüci ad fe , & ait illi :

BI

Ex parte enim cognófcimus ,

& ex parte prophetámus.

Quid vis , ut fáciam tibi ? Dó-

f

w br.in.setérnum Dómine ,

mine, ut vídeam.. Et Jefus

« Pérmanet verbum tuum.

ait illi : Réfpice , fides tua te

falvum fecit. Et conféfüm

f

In æte'rnum.

BO

7

Infra Hebdom.

Wi

Quinquagefimee.

4-27 i

vidit, & fequebátur illum ,

re Cnananeus, & Pherezaus

magníficans Deum.

habitábant in terra illa.

Di-

É

T

0

precesnoftras. 425.

Xit ergo Abram ad Lot: Ne

ÉZR

IA SECUNDA.

quafo.fit jàrgium inter me

De libro Génefis.

1 m

& te, & inter paítóres meos ,

. paftóres. tuos : fratres

Vclïe;uläï 'efg',o; Xg?änäg'de

enim fumus.

* cce univérfía,

A

17

[Egypto , ipfe & uxer

terra coram te eft : recéde à

ejus ,& ómnia qua habébat ,

me , óbfecro : fi ad üäïfftram,

Il

&.:Lot.cum eo ad Auftrálem

feris , ego déxteram tenébo z

plagam, Erat autem dives

fi tü déxteram elégeris , ego

valde:in poffeffióne auri , &

ad finíftram pergam. . Elevá-

ä.

]

li

argénti.

Reversüsqne eft

tis-ítaque Lot óculis , vidit

per iter ,.quó vénerat ,à me-

omnem circà regiónem Jor-

mel

rídie in Bethel, . usque ad lo-

dánis, qua univér(a ivrigabá-

cum , ubi priüs ffixerat taber-

tüur:, àntequam fubvérteret

od

náculum inter Bethel & Hai :

DóminusSódo;ua & Gomórr-

nire,

ham, ficut paradífus Dómi-

inloco altáris , .quod fécerat

)rius, & invocávit ibi nomen

ni , & ficut

gyptus venién-

W

Dómini. Sed & Lot, qui erat

tibusin *egor. Elegítque fibi

cum.Abram , fuérunt greges

Lot regiónem circa Jordá-

n

óvium , & arménta, & taber-

nem, & recéífit ab Oriénte;

nàcula. Nec póterat eos cà-

, Crédidit Abram Deo , &

lürda :

pereterra , ut habitárent fi-

reputátum eft ei ad juftítiam .

[e

mul: erat quippe fubftántia

5 Et ídeó amícus Dei fattus

córim. multa., & nequíbant

eft. , Fuit autem. juftus

hont

habitáre commüniter.

coram Dómino, &. ambulà-

DI

; Movens - Abram.- taber-

vit in viis ejus.

nj

:

i

naculum fuum , venit. & ha-

amll,CUSg'

L

Af

bitávit... juxta

convállem

À ;- I(c&

1o m. *

'rti;

ISI- |

Mambre : $. /Edificavitque

lvisíque funt alté

i

ibi altáre Dómino.

trum à fratre fuo. .. Ab-

1

», Dixit autem Dóminus ad

ram habitávit in terra Chá.

eum: Leva óculos tuos, &

naan ; Lot veró morátus eft

nni. :

vide:omnem terram , quam

i óppidis, qu& erant. circa

Q

cónfpicis, tibi dabo ,. & sémi-

Jordánem , & habitávit in

j

ni tuoin fempitérnum. /Édi-

Sódomis.

Hómines autem

ii

ficavitqued e&io. ii

Sodomíte péffimi - erant , &

d

"Nde & fa£la eft rixa in-

peccatóres . coram Dómino

j

; ter paftóres gregum Ab-

nimis.

Dixítque. Dóminus

ab Abram , poftquam diví-

i

r;iml(?; Lot. Eoautem témpo-

us

j

uinquagefims.

458

infra Hebdom.

fus eft ab eo Lot: Leva ócu-

[

ilveftris habébat püteos mul-:

j

lostuos, & videà loco ,. in

tos bitüminis. Itaque rex So-

quoü

domórum & Gomórrha ter-

quo nunc es, ad Aquilónem

*v

& Merídiem , ad Oriéntem

ga vertérunt , ceciderüntque:

J

& Occidéntem.

-Omnem

ibi: & qui remánferant , fu-

d

terram , quam cónfpicis ; ti-

gérunt ad montem. Tulérunt

(j

bi dabo , & sémini tuo us-

autem omnem fubftántiam

fi

]i

Sodomórum & Gomórrhz,&.

quein fempitérnum. Faciám-

4

que femen tuum

?

univérfa , quead cibum pér-

pm

rem terre.

ficut pillve-

[

tinent, & abiérunt: nec non.

ü

nus Ab-

& Lot , & fubftántiam ejus ,.

offi

w, Lentávit Dómi

raham , & dixit ad eum

filium fratris.Abram , quiha-

til

* 'Tolle filium tuum, quem |bitábatin Sódomis.

lÀ

.

díligis, Ifaac , & offer illum

g. Angelus D

O

Imir

i vocäVit-:

j

Abraham,dicens: *Neextén-

ibiim holocáuftum fuper unü

u

móntium. quem dixero tibi.

das manum tuam fuper püe-

10

$, Vocátus quoque à Dómi-

rum, eó quod tímeas Dfim.:

W

if

no,refpóndit, Adfum: & ait

y- Cümque extendíffet ma-

nl

num , ut immolàáret. filiumy

ei Dóminus. 'Tolle.

j

Glória Patri. Tolle.-

ecceAngelus Dómini de coelo.

j

" Ad Magnificat; Antiphoia.

clamávit , dicens. INe extén-

A

das. á

Le&io ii

?

dor

Et qui preibant , increpá-

bant eum;ut táceret : ipfe ve-

T ecce unus , qui.eváfe-

&i

ró multó -magis- clàmábat :

E

rat , nüntiàvit Abram

Do

Miferére mei , Fili David.

Hebrao , qui habitàbat im

lun.

FERIA TERTIA.

conválle MambreAmórrhzi;

(s

De libro Génefis.

fratris Ffcolj & fratris Aner:

t

U*3etliot.

-"Cap. 14 b

hi enim' pepígerant foedus

lus

T egréffi funt Rex: Sodo-

cum -Abram.

.Quód : cüm

Tldj

E

aüdíffet Abram,captum vie

mórum, & Rex Gomórr

kI

hz ,réxque Adàme ; & rex

délicet' 1 ot- fratrem fuum ;

Séboim ; nec non & rex Ba-

numerávit-'expeditos ver-«

i

náculos fuos trecéntos decem

le, quz eftSegor : & direxe-

runt áciém contra eos in'val-

m

& 80 , & perfecütus eft

(

le filvéftri : fcilicet advérfus

usque Dan.. Et divífis sóciis ;

&t

Chodorlahómor regem Ela-

írruit fuper eos no&te : per-

Ut

cuffitque eos , & perfecütus

mitárum, & Thadal regem

(l

Géntium,& Amraphel regem

eft eos usque Hoba , quz eft

d

Sennaar , & Arioch regem

ad levam Damáfci.

Redu-

jl

Ponti : quátnor reges advér-

xítque omnem fubftàniam ,

& Lot fratrem fuum cunm

l

lK

süä quingue. Vallis autém

ubD-

g

Feria quarta Cinerum.

Utmsm

]e I SO

fubfiintía illus ; mulleres,F ERIA QUA

: [

j

quoque , & pópulum. .

Cinerum,.

£.

y, Vocávit Angelus Dómi-

Si hac die occurrat Feftum

eruntque

rant;fll

ni Abraham de coelo fecündó, [Duplex ; transfertur. in. fe-

ülérü

dicens. : Benedícam tibi ,|quentem diem fimiliter non

* Ft multi

-

impeditam, ut dicitur in Ru-

ff

ftellas coeli.

plicábo tg ficut

brica: de "Translatione Fefto-

Qu

gt

v Poffidébit femen tuum

rum. Alüs diebus fi. occur-

portas inimicórum tuórum ,

rat Feftum Duplex vel Semi-

f

& benedicétur in sémine tuo

AT s

omnes tribus terre. Et mul-

duplex , fit de eo , cum com-

)(]Ulhä

meimoratione: & ix..Lectione

tiplicábo.

. Le&io ii

deHomilia Ferie. De Simpli-

T^ Gréffus eft autem rex

cibus fit.tantàm Commemor.

Voc

'CXtCTe

3414 Sodomórumin occürfum

Anihae & fequentibus Fe-

ejus, poftquam. revérfus eft

rüs usque ad Vefperas Sab-

T flie

à cede Chodorlahómor, &

bati; Hymni, Capitula, & alia

Tifls

omnia dicuntur utin Pfalte-

n fj«

regum , qui cum eo erant in

valle Save , que eft vallis re-|rio per annum , eXceptis

flmy

gis.

At veró Melchífedech[Antiphonis ad. Benedi£tus ,

devslo

rex Salem, próferens panem , j&: Magnificat: &

oft- Lau-

letytdt

& vinum. ( erat enim Sacér- |des, Horas , Ve

j

P

eras, &

dos Dei altíffimi ) benedixit |Completorium dicuntur Pre-

j eVäfc-

€i, & ait: Benedí&tus Abram [ces flexis genibus , ut ibidem

Abra

in Pfalterio.

»

at i

Deo excélfo, qui creávit coe-

i

lum, & terram: & benedti-

Hodie ante Matutinum in

Qd

&us Deus excélfus, quo pro-

Choro dicuntur Pfalmi Gra-

?

s At

tegénte , hoftes in mànibus

|

duales. .

- frodi

tuis funt.

Et dedit ei déci-

L é&io fan&i Evangélii fe.

) cit

mas ex ómnibus.

cündüm Matthaum. -

4j T

&. Deus dómini mei Abra-

Le&io i,

. Cap. 6.b

fiut ,

| a.

ham dírige viam meam

N illo témpore : Dixit Je-

a& Utcum falüte revertar.in

I

fus discípulis fuis : Cüm je-

jetem

domum dómini mei.

junátis , nolíte fieri ficut hy-

il €

Obfecro Dómine , fac mi-

sls

pócrite , triftes. Et réliqua.

ericórdiam cum fervo tuo.| Homilía S. Auguftíni Epifc,

Y Pef

Ut cum.

Lib. 2. de Serm. Domini i5

(ecit

equu

G lória Patri. Ut cum.

12. tOfD.

jed

Inonte. ca

Anifé

Ad Miagnuificat, Anüi

L

10nd.

m eft , his

i'äræ..

)u

Miferére mei, Fili f

b

avid.

M

céptis omnem noftram

ln

i

Quid vis, ut fáciam tibi ? Dó- | intentiónem

in

interióra

migq, ut vídeam,

gáudia dírigi , ne foris qug«

[b

ren-

N"

"4'! o

Feria quarta Cineruim.

Y

H

Tént

es mercédem , huic-fae-

ejus operibus poteff cónjici ,

q

culo conformémur, & amittá-

utrum hoc eontémptu fupeér-

f

us promiffiónem tantó foli-

flui eultus an ambitióne àli-

l

dióris atque firmióris, quantó

quafáciat: quia & fub oví-

(l

Snterióris beatitüdinis , quia

nà pelle cavéndos lupos'; Dó-

[

nos elégit Deus confórmes

minus precépit : Sedex frü-

g

fieri imáginis Fílii fui. In hoc

Gibus , inquit , eórum cog-

nofcétis eos. -

!

autem capíiulo máxime ad-

(

verténdum eft,non in folo re-|gs Fa&tus-eft fermo

Dómini

Á

rum corporeárum nitóre at-'ad Abram,dicens: 9 Noli

ue pompa , fed étiam in ipfis

timére Abram: ego proté&tor

fa

sórdibus lu&uófis effe poffe

tuus fum , & merces tua mà-

|1

(2

gna nimis. 9. .Ego enim fum

ja&tántiam , & eó periculofió-

m

rem , quó fub nómine fervi-

Dóminus Deus tuus , qui

tütis Dei décipit.

edüxi te de Ur Chalde

,

örum.

li

$.^ Veni hódie ad fontem a-

Noli.

Le&io ii

"

; td

qu& , & oràvi Dóminum , di-

Um enim coeperint. alí-

1

ecens :

Dómine Deus Abra-

j

quibus tentatiónibus eà

^g

ipfa fcílicet illis sübtrahi, vel

U

ham , tu prófperum fecífüi

Dor

defidérium meurhn.

negári , quz ifto velàmine

3 Igitur puélla, cui díxero:

vel confecüti funt ,. vel cón«

tibu

Da mihi aquam de hydria

fcqui cüpiunt : tunc necéffe

, f

J

tua,ut bibam, &illa díxe-

eft , ut appáreat , utrüm lupus

Y

zit: Bibe dómine , & camélis

inovína pelle fit, an ovis in

fua.

I

tuis potum tríbuam : ipfa eft,

Non tamen proptéreà

M

quam przparávit Dtis filio

ornátu fupérfluo debet atpé-

dómini mei. Dííe.

e&io i.

&us hóminum mulcére Chri-

Ti

B

Ui ergo immoderáto

ftiánus, quia illum parcum

tine

cultu córporis atque ve-

hábitum ac necefsárium éti&

fimulatóres fzpiüs usürpant ,

ftítu, vel ceterárum rerum

u

nitóre praefülget , fácile con- | utincáutos decípiant : quia &

víncitur rebus ipfis, pompá- !illa oves non debent pelles

rum fzculi effe fe&átor , nec' fuas depónere , fi áliquando

N

N

quemquam fallit dolófa imá-'eis lupi fe cóntegant. -

gine fan&litátis.

Qui autem &» . Movens Abram tabern:ïf

t

L

M

n

profeffióne Chriftianitá- culum fuum , venit, & habi-

tis , inufitáto. fqualóre ac tàávit jüxta convállem:Mam-

UM

sórdibus inténtos in fe ócu. bre:

A dificavit

Iu

que 1b1

4FE

los hóminum facit , cüm id altire Dómino.

r

voluntáte fáciat, non necef Y Dixit autem Dóminus ad

fitáte patiátur :. ex céteris eum : Leva óculos.tuos; &

vide:

Feria quinta poft Cineres.

431

lg

vide:omnemterram , quam

: Le&io io:

Caä

.

M

cónfpicis ,.tibi dabo , & sé-

N illo témpore:

um in-

(ine i

mini tuo. in fempitérnum.

A troíffet Tefus.Caphárnaum,

Adificavítque ibi.

áccéffit ad eum Centürio , ro-

G lória Patri..

AEdificavítqüe.|gans eum , & dicens :. Dó-

Qf

Ad Laudes

; & per -Horas

Ihine ; paer meus jacet in do-

emniautin Pfalterio. 92..

It dj

]mo paralyticus , & malé tor-

; Ad Benedidus, Antiphona

»|quétur. Et reli

qua.

,

Diig

Cüm jejunátis ,. nolíte. fjeri

omilíà S :Au

uftíni.E

p

!t

ficut hy

Ócrite , triftes.

It

ib. 2.

de Con

i

Dein

à

enfu-Evanges

TOf

e dicuntur Preces] , liftaru

Iyeaps 20.tome dv

tU A

flexis genibus. 61. .Et fimili-

Ideámus , atrüm fibi de

uml .

ter ad omnes Horas ,. ut ind-

.hoc fervo Centuriónis

Pí(alterio.

Qratio.

, gi

- Mattheus Lucásque consén-

Böl' 1

Rxfta Dómine fidélibus

tiant.. Matthaus enim dicit :

. tuis, ut jejuniórum vene-

Accéffit ad eum Centürio ,

t alf-

ránda folémnia ,. & cóngrua

rogans eum , & dicens : Puer

Ws d

pietáte fufcípiant , & fecuüra

tieus jacet in domo paraly-

tvl

devotióne percürrant. Per

Cui vidétur repug-

d

Dóminum.

háre,quód ait Lucas : Et cüm

Hodie & duobus fequen-

Vel o

tibus diebus dicuntur Ve.

audíffet de Jefu, mifit ad eum

necdf

fenióres Judaeórum, rogans

Ífperz hora confueta , Sabba-

Jeum , ut veníret , & fanáret

nlupu

to veró dicuntur ante come-

oVis

ftionem.

fervum ejus. Atilli cüm ve-

opte'reä.

níffent ad Jefum , rogábant

Ad Magnificat , Antiphona.

eum folícite,dicéntes ei:Quia

d

"Thefaurizáte vobis thesáuros

eChr

dignus eft,ut hocilli preftes s

pui

in coelo , ubi nec aerügo , nec

diligit enim Gentem noftram,

um éi

tínea demolítur.

& fynagógamipfe zdificávit

. Deinde dicuntur Preces ut

nobis.

Jefus autem : ibat

Wünf j

in Pfalterio.

124-

quä |

Oratio.

cumillis : & cüm jam non

pl

longé effetà domo , mifit ad

| Nclinántes fe , Dómine ,

eum Centürio amícos., di-

gzndo |

Majeftáti tuz , propitiátus

cens : Dómine , noli vexári ;

m

inténde : ut , qui divíno mü-

nonenim dignus fum , ut fub

u

nere funt refé:ti , coeléftibus

tet&tum meum intres.

emper, nutriántur auxiíliis.

E&« Domine , puer meus ja-

kMäm:

Per Dóminum.

;qU?ib)

cet paralyticus in domo, &

FERIA QUIN TA.

male torquétur :

Amen di-

Léüio fan&i Evangélii fe-

co tibi,ego véniam, & cu-

j;i

,

rábo eum.

U

I

cündüm' Matthasum.

j

- D6-

32

Feria quinta poft Cineres;

' res vidit,& unü adorávit.

Ü

[j

Dómie non fum dignus , ,*

utintres (ub tec&tum meum ,

, Eece Sarauxor tua páriet

w

fed tantüum dic verbo , & fa-

ibifilium, & vocabis nomen

j

nábitur puer meus. Amen

ejus Ifaac. "Tres. j e&ioiii

dicó tibi. fe&tio l.

On ergo absürdé Mat-

enim hoc ita geftam eft,

N

theus étiam quod vul-

pf

«

Si

uómodo erit verum ,

gó poffit intéllisi , per álios

uod Matthaus narrat : Ac-

fatto accéffü Centuriónis ad

B

céffit ad eum quidam Centü-

Dóminum , compéndio dí-

lls

cere vóluit : Accéffit ad eum

[

rio: cüm ipfe non accéffe-

Centürio. Verümtamen non

t

rit, fed amícos, míferit : nifi

diligénter adverténtes intelli-

negligénter intuénda eft étia

li

fan&i Evangelífte altitüdo

pi

ámus, Mattheum non om-

ii

nimodo deferuiffe ufitátum

myftiez locutiónis , fecün«

rl

inorem loquéndi.

Non fo-

düm quam fcriptum eft in

làm enim dícere folémus ,

Pfalmo

Accédite ad eum ,

(

& illuminàmini.

Proínde

ftt

accefsíffe àliquem , étiam án-

tequam pervéniat illuc , quó

quia fidem Centuriónis ;

dícitur accefsíffe , unde étiam

qua veré accéditur ad Je-

dícimus : Parum accéffit , vel

fum, ipfe ita laudávit , ut

|

díceret: Non invéni tantam

d

£nultum accéffit eó, quó áp-

petit perveníre: verüm étiam

fidem in Ifracl : ipfum pó-

ä

fl

tiüs accefsíffe ad Chriftum ,

]i

ipfam perventiónem , cujus

dícere voluit prudens Evan-

adipifcéndi - caufa accéditur ,

dícimus plerümque fattam ,

gelífta, quàm illos , per quos

m

etfi eum , ad quem pérvenit ,

verba fua miferat.

&. Tentávit Dóminus Abra-

fion vídeat ille , qui pér-

9

L

| T

venit , cüm per amícum

ham , & dixit ad eum

pérvenit ad áliquem , cujus

* 'Tolle filium tuum , quenr

(

ei

favor efít necefísárius.

díligis, Ifaac , & offer illum

ij

! dj

Quod ita ténuit confuetü-

ibi in hoólocáuftum fuper

do , ut jam étiam vulgo per- |

unum montium , quem dixe-

f

W

ventóres appelléntur, qui po-

ro tibi.

,

li

*« Vocátus quoque à Dómi-

lh

téntium quorümlibet tam

quam inaccefsibiles ánimos ,

no , refpóndit , Adfíum : &

per conveniéntium perfoná-

ait ei Dóminus. 1 olle.

G lória Patri.

"Tolle.

rüm interpofitiónem , ambi-

tiónis arte pertíngunt.

Ad Benedi&tus , Antiphond-

fïn

. Dum ftaret Abraham ad

Dómine , puer meus jacet

Wi

ilieem Mambre , vidit tres

pàáralyticus in domo , & ma-

lt

virgf. 9fccndöntes per viam :

jé torquétur : Amen dico

i

tiþi ^

;

Feria fexta poft Cineres,

,

hij

4

tibi , ego veniam , &

curá

1 ite

t

eurm.

bo tes , putant effe impoffib

fiia "

Tong

quz& praecépta funt; & dicunt

DeindedicunturPreces. 61.

füfficere virtütibus,non odíf-

dUbl

'ratio.

Mil

€ inimícos : céterum dilíge-

] vul.

Eusqui, culpa offénde-

re , plus precipi , quàm hu-

' ris,poeniténtia placáris :.

mána natüra patiátur. Scién-

&llog

preces pópuli tui fupplicántis

dum elt er

lls d

£0 , Chriftum non

"

propítius refpice : & flagélla| impoffibili

a precípere, fed

tug iracündiz , quae pro pec- | perfécta.

Qu fecit David

lum

cátis noftris merémur, avér-|in Saul , & in Abíalon :

&t

te.

Per Dóminum.

Ij

Stéphanus quoque Mlartyr

Ad Mlagnificat ; Antiphona;

pro inimícis lapidántibus de.

titüd)

Dómine,non fum dignus , ut! precátus eft: & Paulus aná-

CU«

t in

intres fub tettum meum : fed| thema cupit effe pro perfecu.

tantüm dic verbo , & fanábi-| tóribusfuis. Hzc autem

Je-

l,

tur puer meus.

fus & dócuit , & fecit,

dicens :

inde

Deinde dicuntut Preces.r24. Pater ignófce illis ;

uod

n.ls 3

Oratio;

enim fáciunt , néfciunt.

p

i

. Arce Dómine , parce pó-|&. Angelus Dómini vocávit

LU

ntam

. pülo tuo

ut dignis fla-| Abraham;dicens: * Neextén.

gellatiónibus caftigátus , in' das manum tuam fuper püe-

1 p

tua miferatióne refpíret. Per| rum , eó quód tímeas Dfím.

lum

Dóminum.

*. Cümque externdíffet ma-

Ea

"EERLASSEXT.A.

num, ut immolàret filium ,

quo

Lé&io fanfüi Evangélii fe-| ecce Angelus Dómini de cce-

cündüm Matthzeum.

lo clamávit ; djcgns.

Abre

|

I

€Ct1O 1«

Cap.5.g

téndas.

eCt10 H

Ne ex-f

oU

N illotémpore: Dixit Jefus

[

I

U

T fitis filii Patris veftri ,

difcípulis fuis: Audíftis,quia

qui in coelis eft. Si Dei

jlum

dictum eft:Díliges próximum| precépta euftódiens , filius

u

tuum , & ódio habébis inimí-

quis efficitur Dei : ergo non

i.

cum tuum. FEt réliqua.

eft natüra filius , fed arbítrio

Homilía S.Hieróny mi Presb.

fuo. Cüm ergo facis elee-

Jf |

ib. r. Comment: iri eap. 5;

mófynam , noli tubà cáne-

& 6,. Matthzi:

*

re ante te, ficut hypócritee fá-

Go autem dico vobis

*

ciunt in fynagógis , & in vi-

Dilígite

inimícos vc- cis, ut honorificéntur ab ho:

mítiübus.

Jott

ftros , benefácite his , qui

Qui tu5a canit ,

]Mt

odérant vos. Multi precépta| eleemófynam fáciens ,

hypó-

[g

Dei , imbecillitáte fua, non

crita eft.

Qui jejünans de-

TM

Sanctórum víribus sftimán-

molítur fáciem fuam, ut veti-

ls

P.

.

É6

tris

Sabgbato

neres.

tris inanitätem m

on

ret 1

AT

ria

a

tri. Ut cum. .

J

vultu , & hic hypócrita eft..

nedittus

p

Olnide

Cüm da

a

cis eleem

n-

Qui in fynagógis & in ángu-

TR

lis plateárum orat , ut videà- |fciat fin

iftra tua , q

;

uid fgciat

Ü

tur ab homínibus , hypócrita |déxtera tuae

hr

eft.

. | Deinde dicuntur Preces, r

j

- Vocávit Angelus Dómini

N

5raham de coelo fecündó ,

4 Nchoáta je]üaäg:quæfumus

dicens: Benedícam tibi: «Et

Dómine, benígno favóre

fpr

inultiplicábo te ficut ftellas

proséquere : ut obferván-

coeli.

y. Poffidébit femen

tiam, quam corporáliter ex-

tuum pórtas inimicórumtuó-

hibémus , méntibus étiam

yum , & benedicéntur in sé-

fincéris exercére valeámus.

Per Dóminum noftrum Je-

j

mnine tuo omnes tribus terr&.

äïj

Et multiplicábo.

3ectio

fum Chriftum.

(l

44X quibus ómnibus col

Hodie poft Laudes dicun-

tür Pfalmi Poenitentiales.

f

1 gitur, hypócritas effe ,

i

f

quiquódlibet fáciunt, uta

d IMaznificat ;

tiphona.

homínibus glorificéntur. Mi-

Tü

aute

cüm oráveris$ ,in»

fsl

hi vidétur & ille,qui dicit fra-

tra in cubículum tuum : &

ite

tri (uo: Dimítte , ut tollam fe-

claufo óftio ora Patrem tuume

(*.

Qu

ftácam de óculo tuo :

nam

Deinde dicuntur PrecesA34-

jl

ropter glóriam hoc fácere

vidétur, ut ipfe juftus effe

Uére Dörräiää pópulum

lu

videátur.

;.tuum , & ab ómnibus

(eíi

Undedícitur eià

Dómino:. Hypócrita, éjice

peccátis cleménter emünda:

di

rimum trabem de óculo tuo.

quia nulla ei nocébit advérfi-

h

|tas,fi nulla ei dominétur iní-

i

TNon ítaque virtus , fed caufa

uitas.

Per Dóminum no-

Ti

virtütis apud Deum mercé-

Ft-

demhabet: & fià reCta via

ftrum Jefum Chriftum

lu !

páululumdeclináveris, non

lium tuum : Qui tecum.

(

SABBA T O.

l

(

íntereft, utrum ad déxteram

vadas, anadfiníftram , cum

i,c&io fan&i Evangélii fe-

verum iter amíferis.

cünduüm Marcum.

,Deus dómini mei Abra-

10 l.

C

r

N 1?10

E'L'l?r'lii'erö

n

ham dírige viam meam ,

témpore :

*xUtcumíalüte revértar in

effet, erat navis in médio

Dte

domum dómini mei.

mari , & Jefus folus in terra.

Tü

Obfecro Dómine , fac mi-

Et réliqua.

dlàn

Homilía venerábilis Dedee

[ Dgn

féricórdiam cum fervo tuo.

Ut cum.

Presbyteri.

)X

.[.»Jl .

Sabbato poft cineres.

i

Lib..5, cap. 28.

in cap. .6.

Jl

Marci tom,

$

in tribulatióne? Quz pár

iter

)

vocem inimíci perfequéntis

Abor discipulórumin re-

expónit, in fequéntibus Pfala

facit

L

migándo , & contrárius

mi fubjíciens : Dixit eniri in

. ft,

eis ventus 5 labóres fant&t&

«corde fuo , Oblítus eft Deus,

Eccléfiz vários desígnat: quee

avértit fáciem fuam

inter.undas. faiculi adversán-

deat usque in finem.

, ne Vl,'a

NB

tis , & . immundórum flatus

AE

5*. Fa&us eft fermo Dómini

fpirítuum, ad quiétem pátrize

ad Abram, dicens: * . Noli

U

h

cceléfüis , quafi ad fidam lítto-

b

timére Abram: ego próté&tor

&

14f

ris ftatiónem , perveníre co-

tuus füm, & merces tua rnap«

nátur. Ubi bene dícitur, quia

na nimis.

Ego enim fum

ATUS,

navis erat in médio mari, &

Dóminus

b.

us tuus ;

a

qui

ipfe folus in terra : quia non-

edüxi te de Ur Chaldzeór

um.

nümquam Eccléfia tantisGen-

Noli.

Le&tio iii.

IU

tílium prefsüris non folüm

Erüm ille non oblivifci-

affiítta, fed & fcedáta eft, ut,

V

5

tur oratiónem páupe-

m

fi fieri poffet, Redémptor

rum , neque avértit fáciem

Mm'

ipsíus eam prorfus deferuiffe

fuam à fperántibusin fe: quin

n

ad tempus viderétur.

pótius & certántes cum hóti-

w

&. Veni hódie ad fontem a-

bus , ut vincant , ádjuvat ,

191341

quae , & orávi Dóminum, di-

& vittóres in eetérnum coró-

cens: * Dómine Deus Abra-

nat. Unde hic quoque apér:

Vultt

ham , tu prófperum fecífti

té dícitur: quia vídit eos la-

nibut

defidérium meum.

borántesinremigándo. Videt

t

d

Y^ Igitur puélla, cui díxero:

quippe Dóminus. laboránteg

héd

Da mihi aquam de hydria

in mari , quarmivis ipfe pófitus

g

tua,utbibam, & illa díxe-

in terra

quia etíi ad horam

11

rit : Bibe dómine , & cámélis

différre videátur auxílium

j t

tuis potum tríbuam : ipfa eft,

tribulátis impéndere , uihil-

quam preparávit Dóminus

óminüs eos ; he in tribula-

filio. dómmini mei. pömine.

Le&ig 1

tiónibus deficiant , fuz re.

f

fpédu pietátis corróborat :

I [Ndeeft illa vox ejus in-

& aliquándo étiam manifé-

ter undas procellásque

fto adjutórió, vittis adverli-

| fero'

tentatiónum irruéntium de-

tátibus , quafi calcátis feda-

yi

prehénfe , atque auxilium

tísque flüftuum volumínibus

prote&tiónis illíus gemebündo

líberat.

(

clamóre qu&réntis: Ut quid

?* Movens Abram taberná-

vjæ

Dómine recefsífti longé, dé-

culum fuüm , venit, & habi-

fpicis in

opportunitátibus

távit juxta convállem Mam-

Ees

bre :

sabbatd Boft Cinerei.

436

.S erutátor alme córdium ;

bre :

JEdificavitque ibi

altáre Dómino.

infirma tu fcis vírium,

Y-Dixit autem Dóminus ad

Adte revérfis éxhibe —

E

Remiffiónis grátiam. -

.

$

