Ipfe intercédat

fv

".

clarus fuit , ádeó ut ejus|propeccátis ómnium populó-

sán&titas ab ömnibus celebra- rum.

Cipä

m

rétur.

[»

L

if s

D;

Itte eft , quii contémpfit

j degüe Y

* Pófui adjutórium fuper

vitam mundi , & pervénit ad

poténtem , & exaltáyi elé-

coeléftia regna. Ipfe.

H

([US s ;

Ma-

ória Patr

fv

m aj

&um de plebe mea:

!

n

tert1o

N

jj

üfno ,

Ho-

Và

rnis t

nus enim me

a auxiliábitur ei.

^

4

Invéni

David fervum

üilia S. Gregorii Papz in E-

«ne 9

angel. H

regré, dc

tand

meum ,óleé fan&to meo unxi

Cont

Opfh[r

eum. Manus.

ommuni

oris Ponti-

s p

Is permótus . Urbánus

Cis.

x Ul

n

H

Ve

ipe.ræïäï ?äapl*uloäe fe-

Ó m

Quintus ad fedándas Bo-

uenti cüum conime

p

nóniz turbas, Andréam legá*

i

T

tum mifit : quo in münere

ed;ntis.

mior, pree

D

Nn4

DIE

; Fefta F:ebruarii. $Y

Dläï V. FEB

UARII.

[ Corruptiónis vüfnera.

: yM

Yn fefto fanttz

gathe. Vir-[V irtus , honor , laus , glória;

Teren

ginis & Mart. Duplex.

Deo Patri cum Fílio ,

! Val

Si contingat , ut hoc. Fe-8 San&o fimul Paráclito ,

Ifis

|

ftum primas Vefperas habeat[In feculórum fzcula. Amen.

integras, dicuntur Afíe , &|y Spécie tua, & pulchritü-.

lg

Píalmi , ut fequitur.

.dine tua.

/

Ad Vefperas, Antiphona.[w. Inténde , prófperé pro-

figq

uis es t,. cum reliquis de

céde

&

regna.

quev

/

P

audib. 5$75, Píaln. Dixit

Ad

M

aguificat ; Antiphona.

firgini

Dóminus.

cuin reliquis de

Stans beáta Agatha in médio

on

ominica. 399. &loco ul-

|cárceris , expánfis mánibus

M

orábat ad Dóminum : Dómi-

timi , Pfalm. Laudáte Dómi-

dact

num omnes Gentes. 132.

ne Jefu Chrifte , magífter bo-

| i

apitulum.

Eccli«51.

ne,grátias tibi ago , qui me

fe; d

Onfitebor tibi Dómine

fecifti víncere torménta car-

: dinitt

"-^ Rex , & collaudábo te

níficum : jube me Dómine ad.

(igis

Deum Salvatórem meum.

tuam immarcefcibilem gló-

; u

Confitebor nómini tuo : quó-

riam felíciter perveníre.

C

tiiam adjütor , & protéCtor fa-

rà 0e

|mdene

Gus es mihi , & liberáfti cor-

Eus,qui inter cétera

n

erditióne.

poténtie tue mirácula

AMile a

pus meum à lg

ymnus.

étiam in fexu frágili vi&tó-

1

Ít

fu; coróna Virginum ,

riam martyrii contulífti : con-

| t

m

Sagünt

Q

uem mater illa cóncipit ,

céde propítius ; ut, qui beáte

Bo

Qua fola Virgo párturit

Agathe vírginis & mártyris

o

Fiec vota clemens áccipe.

tuz natalítia . cólimus , per

Tj

ui pergis inter lilia ,

ejus ad te. exémpla gradiá-

Ws

Septus Choréis Vírginum ,

mur.. Per Dóminum.

eindée fit commeimord.

Déits

. Sponfus decórus glória ,

Titie

$

L

ponsisque zreddens pr&-

tio fan&ti Andreg .Corfini ,

* Yni12.

4.'" Armávit eum Dómi-

U tj

nus , & ornávit eum: ftolam

Tü

Quocümque tendis , Vírgi-

-^mes

MX

glóric induit eum , & ad por-

DI

u

üntur ,.atque láudibus

tas paradífi coronávit eum.

pol

té canéntes cürfitant ,

Y^ Juftum dedüxit Dóminus

a

| P.tfxïm

Hymnósque dulces pérfo-

nant.

o

per vias retas.

.

l SprituS

t ofténdit

ili regnuni

! Omni

Te deprecámur süpplïces ,

Noftris tit addas sénfibus ,

8?&?109 D eus , qui in Ec-

T

eléfia. 566.

| h

H

Ne.fexf;:e prorfus ómnia

Ad

H

Ti

Fefta Februarii. si,

569

, glöria,

Ad Matutinum , Invitator. Fbili génere ,ut omnis

paren

)

vegem Vírginum Dóminum, | téla mea teftátur.

o ,

* Veníte , adorémus,

Pfalmus. B eátusvir. 522,

Pfalm. V eníte , exultémus.

À Ámy,

2.|Afía. Summa ingenüitas ifta

uchriti

Hymninus,

eft, in qua sérvitus Chrifti

nis Proles , Opiféx- | comprobátur.

V Irgi

que Matris ,

t pro.

P(almus. Q uare fre

muérunt

Virgo q

uem geffit , peperít- | Gentes.. 522.

hiij

que virgo :

Aiía. Ancílla Chrifti fum,

Vírginis partos cánimus de- |ídeó me ofténdo fervílem ha.

n

córa

b

$ m

ére persónam.

n: D.

Morte triümphos.

g

falm. D ómine , quid mul-

H zc enim palmae düplicis|tiplicáti. 5235.

ipiltt

beáta

0, QUi t

» Spécie tua , & pulchritü.

nénta C

Sorte , dum gefüit frágilem|dine tua. s« [Inténde

» Pl.'(')v

domáre

h

Jommea

eré procéde , & regn

a.

jlem g

Córporis fexum ,

dómuit g

ater nofter. .

cruentum,

De þbgo Ecclefiáftici.

Cade tyránnum.

€CLIO 1e

Cap.5r. -

?eme.

fer cdet

U nde nec mortem , nec amí-

Onfitébor tibi Dóminé

- ca mortis

: Rex , & collaudábo te

» miràcul

Mille poenárum génera ex-

rii d

Deum Salvatórem meti. Con-

Jifti : con

pavéfcens,

fitébor nómini tuo : quóniam

Sànguine effüfo méruit fe-

adjütor, & proté&tor fattus es

qui bedt

rénum

; marji

Scándere coelum.

mihi , & liberáfti corpus me.

um à perditióne , à láqueo lin-

s , *

H wjus orátu , Deus alme,

gue iníqug , & à lábiis

e-

yh g

nobis ,

Quf

rántium mendácium , & in

Débitas poenas fcélerum re-

confpé&tu aftántium fa&tus es

ammemor;

mitte ;

mihiadjütor. Etliberáfti me

1 CO

Ut tibi puro refonémus

fecündüm multitüdinem mi-

; D

mum

: al-

fericórdie nóminis tuià ru-

in: fwm

Pé&ore carnem.

giéntibus, preparátis ad efcá,

& ad p

Sit decus Patri, -

de mánibus quaréntium áni-

Vit eunm

Proli,

genitægue

S

mam meam , & de portis tri-

j Do

t tibi compar utriüisq;virtus

bulatiónü , quz circumdedé-

Spiritus femper , Deus unus

runt me : à prefsüra flammz,

omni

ii xf

qua circümdedit me , & in

'Témporis evo. Amen.

médio ignis non fum zftuá-

l

In primo No&Gurno ,. Afía;

ta: de altitüdine ventris fn-

gi

li

Ingénua fum , & ex fpe&a-

feri, & à lingua coinquiná-

Nn

ta,

: Fefta Februarii. "Y

ndácii , à| fum. Invocávi Dóminum Pa-

"u

tà, öï à verbo me

g

trem Dómini mei , ut non de-

3üfta.

Rege iniquo, &:ä 1ingqa in-

relínquat me in die tribula-

" [

tiónis mes , & in témpore fu«

egro

$4 Dum torquerétur beáta

Ó

Agatha in mamilla gràviter ,

erbórum fine adjutório.Lau-

n

dixitadjüdicem: *. Impie,

dábo nomen tuum: afsídué ,

& collaudábo illud in confef-

( u

crudélis, & diré tyránne ,

non es confüfus amputáre in

fióne , & exaudita eft orádio

r

mea. Etliberáfti me de per-

- at

£émina , quod ipfe in matre

ditióne , & eripuífti me de

Impet

fuxifti ?

Proptéreà

Y* Ego eni

m hábeo mamil-

L)

témpore iníquo.

marty

las íntegras 1

ntus in ánunà

confitébor , & laudem dicam

Ti2

infántia Dómi-

tibi , & benedicam nómini

tüdin

mea , quas ab

-- |Dómini.

Xi0 confecrávi, Impie.

: um

CO i.

M

uis es tu , qui venífti

. Gl

Audábit usque a

d mor-|ad me , curáre vülnera mea :

ts

o

tem anima mea Dómi-

Ego fum . Apóftolus Chrifti:

num,& vita mea appropín-

nihilin me dübi&es

filia : ipfe

d.

rat in inférno deór-

me miifit ad te ,

Quem di-

fnten

quans e

lexífti mente & puro corde.

unme.

Circumdedérunt me

pfet

ündique ,

& nonerat , qui ad-

U. Nam & ego Apóftolus

AODIST

suváret.

Refpíciens eram ad | ejus fum ,

& in nómine ejus

Mpl

1

adjutóri

um hóminum , & non | fcias,te effe curándam. , uem.

ueme.

oon

erat.

M

emoráta fum miferi-

* lória Patri.

- Arhey

córdie tue Dómine , & op

e€

In fecundo

N

octurno;Afa.

m d

lo| Agatha fan&ta dixit : Si feras

Chrf

ratiónis tum , qus à fecu

fuht. Quóniam éruis füfti-

mihi promíttis, audíto Chrifti

"

lvt

mine manfuéscunt. :

- wf

neéntes te Domine , & líberas |n

almus. C üàm invocárem.

eos de mánibus Géntium.

n,ft

9^ Agatha letíflimé & glo-

1 def e.

4nter ibat ad cárcerem ,

ä:ää- Siignem adhíbeas , ro-

ii

rem mihi falví&cum de coelo

D

Quafi ad ägulas invitáta

ngeli

iftrábunt.

il

& asónem Ííuum Dómino

a

]

J T

cbus commendábat.

pl

iinuse

erba mea. 525.

imQ

p

Afía Agatha letíffime &

Nobilíffimis orta natàli-

ibat ad cárcerem ,

gt

bus ,ab ignóbili gaudens tr

a-|gforiánter.

rel

hebátur ad

rcerem. (Qua

fi|quafi ad épulas invitáta: &

Ti

Y

ectio. iifs

agónem fuum Dómino préci-

épulas.

b

com

tpib

Ej Xaltáfti fuper

terram ha

á

£al

t

uSs

ndäbat.

L

.

hE

bitatiónem meam , & pro

b

omane

Dóminus

V N

Ma nofter 525.

?

y^

Ad-

V,

ng;o./rte defluénte 'df:p ggca

' F efta Februarii. 4$ i

Y

DA

E]

U noy

y.

Ajuvábit eam Deus vul-f*. Et confolátus eft me.

tu iuo.

. Grátiastibiago, Dómi-

? tj

x. Deusin médioejus, non

Tüpore]

commovébitur.

ne Jefu Chrifte , qui misifti

ütLay

je&io 1v.

ad me Apóftolum tuum , cu-

Gatha virgo , in Sicília

ràre vülnera mea. Et.

fa.

A.

nobílibus paréntibus na-

e&io v.

:

fa.

i d

ta,quam Panormitàni & Ca-

Uamóbrem irátus Prs.

tanénfes civem fuam effe di-

Q

tor hanc ei-optiónem

| Ti

cunt, in perfecutióne Décii

dat, velítne pótius 'venerá-

T

Proyiej

Imperatóris Cátanz gloriófi

ri deos, an vim tormentó-

martyrii corónam confecüta

rum fubíre. Atilla conftans

dem dur.

n

eft. Namcum pari pulchri-

in fide , primum cólaphis

T

tüdinis & caftitátis

laude

cmía míttitur in cárcerem :

commendaretur , Quintiánus

unde peftrídie edü£tla,. cum

u vent

Sicilie Prator, ejus amóre

in fenténtia permanéret , ad-

1era moi.

captus eft.. Sed cüm , ten-

mótis candéntibus láminis

Ü Chtlü!

táta modis ómnibus ejus pu-

in equüfeo torquétur: tumi

sfilia: i

dicíia , Agatham in fuam

ei mamílla abfcinditur. Quo

Quen d

yaro corda

fenténtiam perdücere non

in vülnere Quintiánum ap-

poffet , Chriftiáne fuperfti-

pellans Virgo , Crudelis, in-

. Apttis

tiónis nómine comprehénfam,

quit, tyrànne , non te pu-

(omne &j

det amputáre in fémina ,

Aphrodifis cuídam mulíeri

hg. Ued

depravándam tradit.

Qua

quod ipfe in matre fuxífti ?

m

Aphrodífis confuetüdine ,

Mox conjé&da in víncula ,

oAf

cüm de conftántia colénde

fequénti nocte à Sene quo-

: Sfer

Chriftiáne fidei, & ferván-

dam, qui fe Chrifti Apó.

ylio Cuul

dz virginitátis, removéri non

ftolum effe dicébat , fanáta

cut. -

eft. Rurfum evocátaàPrg-

poffet, nüntiat illa Quintià-

| jm'OCäff[G

no, fein Agatha óperam pér-

tóre, & in. Chrifti. confef-

dere. Quare illead fe vírgi-

fióne perfevérans , in acü-

111!?)(335 u

nem addüci jubet: &, Nónne,

tis téftulis, & càándéntibus

céne-

imdece

inquit, te pudet nóbili

carbónibus ei fubjé&is vo-

f

re natam , hümilem &

Fervi—

lutátur.

fa. 525'1

lem Chriftianórum vitam à-

B^ Ipfe mecurávit, qui pe;

stl '

gere? Cui Agatha: Multo

Apóftolum Petrum in ;cuftó.

| cartitt

praftántior eft Chriftiána hu-

dia me confortàvit , pro eg

militas & sérvitus, Regum

quod jufífa fum fufpéndi. im

qpvitil

m

prcc'

ópibus ac fupérbia.

| equüleo :

Propter fidem

at

&. Egoautem adjáta àaDómi-

caftitátis ádjuva me Dómine

no,perfeverábo in confeffióne

Deus meus in tortüra ma-

y )

eju; » qui me falvam fecit ,

millárum meárurm,

L

y: Ipf;

F efta Februarii: d

]

: sze füe dignátus

eft ab

Pfálmus 10.

(

N Dómino confido : quó-

omniplaga curáre , d ma-

ya

mílam meam meo péGori

|

modo dícitis ànimze meg: *

g

[

reftitüere. Propter fidem.

tránsmigra in montem ficut

f

2

Le8io vi.

paffer ?

1uu

jf

Uo témpore ingénti ter-

^) uóniam ecce peccatóres in-

tendérunt arcum ,. paravé-

&operatx

remótu urbs totà . con-

u IQ

trémuüit, ac duo paríetes cor-

runt. fagíttas fuas in phàre-

rüéntes , Silvínum & Falcó-

trà , * ut fagíttent in obfcüro

UI

re&tos corde.

im in]

nium íntimos Prestóris fami-

j

ec fed

liáres opprefsérunt. Quare

uóniam quz perfecífti, de-

[^

uxérunt; * juftus autem

'luma* l

veheménter commóta cività-

sipitadh

te, véritus pópuli tumül-

quid fecit ?

.

*

D óminus 1

n templo. fan&to

1o nl

tum , Quintiánus Agatham

fuo : * Dóminusin coelo 1e-

f

femimórtuam clàm redüci

des ejus.

qénterdut

iímperatin cárcerem. Que

Ti

fic Deum precáta : Dómine ,

Q culi ejus in páuperem re-

ui me cuftodífti ab infantia ,

fpíciunt ; * pálpebre ejus in-

j j

térrogant filios hóminum.

udeay

ui abítulíftüi à me amórem

a

&culi ,

ul me carníficum

D óminus intérrogat juftum

& impium : * qui autem dí-

jmiüner

torméntis fuperiórem praefti-

tífti,áccipeánimam meam. Ea

ligit iniquitátem,odit ánimam

In at

$n oratióne migrávit in coelü

fuam.

W ficit

WMutinat

Nonis Februárii: cujus cor-

P luet fuper peccatóres lá-

us à Chriftiánis fepelítur.

queos : * ignis, & fulphur ,

f Vg

& fpíritus procellàrum, pars

R,

&. Vidífti Dómine, & fpeQá-

fitio: fs

fti agónem meum , quómodo

cálicis eórum.

uóniam juftas Dóminus

,&

Thangdlti

pugnávi in ftádio : fed quia

lm n 1

nólui obedíre mandátis Prín-

juftítias diléxit : * equitátem

cipum, * Juffafümin mà-

vidit vultus ejus.

E

5 * Pn

Afís, - Nifi diligénter

perfä-

jf (

ynílla torquéri.

y^. Propter veritátem ; &

ceris corpus meum à carnifi-

[Uüle() ' äl

cibus attre&tári , non pote

A m

manfuetüdinem, & juftítiam

E

T

u

ffa.

ánima mea in paradífum .Dfíi

Jlnärllmn

:

cum palma intráre- martyrii.

D

G lóriaPatri. Jufia.

Íntertio NoGurno ;

.Afía.|Affz, Vidifi Dómine . agó-

n

Nifi diligénter perféceriscor- | nem meum ;

quómodo pug-

V QUi

fed quia nó-

|

)

pus

meum à carnificibus at-| nàviin ftádio :

X D

trectádi ,

non poteft . ánima| lui obedi

re mandátis Prínci-

^quis

(fafum in mamiílla

mea- in-paradífum |Doómini|pum, ju

MT

Nis ,

cum palt?ïa.änträre mg-rtyrii. torquéri.

- Pt

,

4207

l

; Fefta Februarii, of

)

:: Pfalmus; 14

A

lJ

9

^

ej

u$, "mmiriücävit"o&x

d : Qu

Omine , quis habitábit

luntátes meas in eis.

n&g VO"

*

3

D

in tabernáculo. tuo ? *

&m (

ultiplicáte funt infirmitá-

aut quis requié(cet in monte

tes eórum : *

fancto tuo ?

vérunt.

.pöüefjt acceleras

VOres i.

C uiingréditur fine mácula, *

on congregábo conventí-

Ruré

& operátur juftítiam.

Ayare. v

cula eórum de fanguinibus: *

ui.lóquitur veritátem in

nec memor ero nóminum eó-

?

Itdtiro

corde fuo , * qui non egit do-

rum per làábia mea.

lum in lingua fua.

óminus pars héreditátis

Teclt s.

Vecfecit próximo fuo ma-

mez ; & cálicis mei : * tu eg ;

lus u

lum,* & oppróbrium non ac-

qui . reftítues

hæredität?'ni

cépitadvérsüs próximos fuos.

meam mihi.

lo f

Á d níhilum dedüt£tus eft in

Funes cecidérunt -mihi' in

ccel]o ]

confpéttu ejus malígnus : * ti-

precláris : * étenim herédi.

méntes autem Dóminum glo-

tas mea preclára eft mihi.

ytem m

ríficat.

"

enedícam Dóminum ,

ui

t ejusd

ui jurat próximo fuo , &

tríbuit mihi intellé&tum

L

Ym

non décipit, * qui pecüniam

ínfuper & usque ad noGtem

yat us

fuam.non dedit ad usüram ,

increpuérunt me renes mei. -

i qutem -

& münera fuper innocéntem

rovidébam Dóminum in

ditanimit-

non accépit.

confpé&ttu meo femper : *

^ui facit hec, * non mov-

quóniam à dextris eft m

aórs Ti

ne commóvear.

t

i

ihi »

biturin setérnum.

L (ulghur s'

I2« Vidífti Dómine agónem

ropterhoc l&tátüm eft cor

meum , quómodo pugnávi in

àum, p

meum , & exultávit lingua

ftádio: fed quia nólui obedíre

mea : *ínfuper & caro mea

Döminus,&

mandátis Príncipum ; juffa

requiéfcet infpe.

äæquifäteü

fum in mamílla torquéri.

uóniam non derelínques

153. Propter fidem caftitá-

ánimam meam in inférno : *

necdabis Santtum tuum vi-

'm'r pef,fä

tis juffa fum fufpéndi in e-

1 3 Catnii

quüleo : ádjuva me Dómine

dére corruptiónem.

otas mihi fecífti vias vite ,

non pot

Deus meus in tortüra ma-

.

m J

millárum meárum.

adimplébis me letítia cum

Pfalmus r5.

vultu tuo : * deleétatiónes in

» ml

ydire 4

Onsérva me Dómine ,

déxtera tua usque in finem. -

H

Tl

quóniam fperávi in te:*

*.Propter fidem caftitá-

od

[

ä

(ed qU'

D

ixi Dómino : Deus meus es

tis juffa fum fufpéndi in e-

n

tu ; quóniam bonórum meó-

quüleo : ádjuva me Dómine

ïdät.ls j

u

j

rum non eges.

Deus meus in tortüra mamil-

i

1

an&is' » qui funt in terra

lárum meárum.

|

t

d

: Elé-

*

Fefta Februariisf

du

;ssg?efg;t,eam Deus,

& pre-

amórem feculi, qui corpus

elégit ceam.

&. In tabernà-

meum à pollutióne feparáfti.

ube.

£:e&io vii.

il

culo fuo habitáre facit eam.

um r

Lédio fan&i Evangéliü fe-

D autem hoc fete inodo

cündum Matthaum.

J

confirmat : Cógita tecum,fi

fett Qitt

- Letio v

aut à natüratalis effes , aut ab

qr,

Cap. 19

dfed

FImo

Yillo témpore :

ccefsé.

homínibuseam injüriam paf-

j

r

runt ad Jefum Pharifei ,

fus,quid fáceres, cum & ejüs-

VM

^

eDeu

tentántes eum ,. & dicéntes :

modi voluptáte caréres , &

AD

Silicet hómini dimíttere uxó-

nullam caréndo mercédem

rem fuam quacümque ex

confequereéis * Grátias ígitur

&)

U

caufa? Et réliqua.

nunc Deo agas, quód cum

b

Kiomilia fan&i Joánnis

mercéde atque corónis idem

Chrysóftomi.

süftines,quod illi fine corónis

fro für

pf

Homilia 63.. iu Mattheum ,

ac praemio tólerant: imo vero:

Pfin. D

fub inedium.

non idem, fed multo lévius :

T 3Ominus nofter,

quia

tum quia fpe erígeris , & con-

u x

, Me

ad.virginitátem hortá-

fciéntia rectefatti: tum quia

figrave effe videbátur,à ne-

nonita ingéntibus concupif-

4inou m

céntiz flüctibus jattáris.

yi:fedh

ceffitáte legis de non folvéndo

m hr

3ynatrimónio , eos ad cupiditàá-

$& Medicínam carnálem cór-

tem illíus tráhere ftudet. De-

pori meo nunquam exhíbui ;

Je rel

i, C

inde ut eam effe pofsíbilem

fed hábeo Dóminum Jefum

ofténdat , fic inquit : Sunt

Chriftum, * Qui folo fermó-

xie Jl

eunüchi,qui ex ventre matris

ne reftáurat univérfía,

ts e

Atl

ita nati funt, & funt , qui ab

$^ Quime dignátus eft ab

homínibus eünuchi fa&ti funt,

omni plaga curáre, & ma-

TT

& funt, qui feípfos caftravé-

míllam meam meo pé&ori re-

fï&. Be

Trüni m

runt propter regnum coeló-

füitüere , ipfuminvoco Deum

rum. Quibus verbis latén-

vivum. Qui folo.

N Aj

ter eos ad eligéndam virgini-

Gl

ória Patri, —Qui folo.

eCQ IXe

'ï'l-

m TIg

tátem indücit,. dum eam vir-

tütem effe pofsíbilem áftruit.

Um ergo de illis eunü-

2 Q

chis díxerit,

&- Beata Agatha ingréffa

qui nifi

Aunyj ]l

€árcerem , expándit manus

étiam ipfi mente fe contíne-

Ml

iL N

fuas ad Deum , & dixit: Dó.

ant , fruftra & inutíliter tales

d

snine , quime fecífti víncere

U

funt ; ac de illis, qui ut reg-

tormenta carníficum , *Jube

nüm calórum confequáns

| C N

me ad tnam mifericórdiam

tur, fe cóntinent ,. fubjün-

hf

pervenire.

yDómine , qui

xitrurfus,dicens: Qui poteft:

l

mecredfü, & tulifti à me |cápeze , cápiat : ut alacrióres

Ums

€

-

Fefta Februarii. $,

lUi Mu

575

efficiat

eoipfo, quod grave

Confitébor

nómini ttüo -:

efíc opus ofténdit, & ineff4-

quóniam adjütor, & proté-

n

bili

enignitáte fua nóluit

ttor fattus es mihi, & li-

f& finj

——

eam rem intra neceffitátem

beráfti cor

pus meum à per-

ecum

legis conclüdete:ídque dicén-

ditióne.

i

SIFUE

do, adhuc magis pofsibilem

Hymnus. J efü coróna Vi

À

?

tm pif

effe demónftrat, ut voluntátis

ginum. 5698.

m&ejüs. -

ftüdium plus augeátur.

y: Diffüfa eft grátia in lábiis

ts

TeDeum laudámus. 17.

tuis.

Tietudem

AD LAUDES,

X. Proptéreà benedfxït te

s Iu

& perhoras, Aíía,

Deus in &térnum.

Quod eur.

Uises tu , qui veniftiad

Ad Benedidius; Anti hdxia;-

ónis ilim

.lä

me,curáre vülneraà mea?

Paganórti multitüdo fügiens

le COrUDS

Ego fum Apóftolus Chrifti :

ad fepülchrum/Vírginis , tu-

1mo vent

nihil in me dübites filia.

Píalm. Dóminus

lérunt velum ejus contra ig-

0déris:

regnávit.

nem: utcomprobáret Dómi-

& CO

cum reliquis. 18.

nus,quod à perículis incéndii

um qui

Aiía. MIedicínam carnálem

méritis beáte Agathe már-

"'

Tow

córpori mee nunquam exhí-

tyris fuse eos liberáret.

N

bui : fedhábeo Dóminum ]Je-

Oratio.

mdlem o

fum Chriftum , qui folo fer-

us, qui inter cétera

? exlhbu,

móne reftáurat univéría. s

D

0

téntie tu& mirácula

um Jefut

Afia, Grátiastibiago, Dó-

étiam in fexu frágili vi&ió-

ülo fermi

mine Jefu Chrifte , quia me-

riam martyrii contulífti : con-

rf

mor es mei , & misífti ad me

céde propitius ; utqui beátee

Qs ii

nera mea.

Apóftolum tuum curáre vül-

Agathe víirginis & mártyris.

WWf &m

tua natalítia cólimus ,

er

Atnz. Benedíco te

;tler Dó-

ejus ad te exémpla gradiá-

J pä&orite-

u

mini mei Jefu Chrifti , quia

mur. PerDóminum.

a J

« per Apóftolum tuum mamíl-

(

AdTeriam, Antiphóna

u lo

lam meam meo pé&tori refti-

Mleedicínam carnálem.

ht

tuífti.

k]

.Capitulum. Gonfitébor. tibi.

Af Qui me dignátus

: eft

*x. Dreve, Spécie tua,

t

ips eu

qu

abomni plaga curáre , & ma-

pulchritüdine tua. Spécie.

(e cont

míllam meam.meo pétori

prófpere procé-

en

reftitüere , ipfumínvoco De-

de, & regna.

t.

t

li

um vivum.

Glória Patri. Spécietua.

qul

t

!

eot

fi

. .Capitulume — Eccht. 51.

5&- Ad

juvábit eam Deus Vul-

j

nfitébor tibi Dómine

tu fuo.

nts fll

Rex, &collaudábo te

&» Deus in médio

Deum Salvatórem. meum.

commovébitur.

ejus ; 110!1 ;

u

LQ

Ad

$76

Fefta Februari. 5

- Ad Sextatn , Antlphona

&

fehglön

4quisde Dominiea. 128.

ym (

Grátias tibi ago.

loco ultimis Pfalmus. L auda

-Capitulum.

Ecclicsn-

]erufa em. 148.

in

(l vjl

]beráfti me fecündüm]|:

- Caitulum,& Hiynnus , ut

] quii

L

multitüdinem mlfencor

in primis V efperis,

568

cæfä L

x lefufa e

grátia in lábiis

üanit

die nóminis tui à rugiénti-

bus , preparátis ad efcani, de

tu1s.

Proptéreà bene-

j

mánibus

quaréntium àni-

díxit te Deus in aternum.

xbpit

mam meam , & de multis tri-

^ Ad Mágnificat ; Antiphona.

febe

S

s be.æta Agatha in médio

Di

bulatiónibus , quæ c1rcumde-

C

dérunt me.-

eris , expanfns mnánibus

[n fefo

go breve. -

Ad]uvablt eam

orábat ad Dóminum : Dómi-

*«Deus vultu fuo. Adjuvábit.

ne Jefu Chrifte , magífter bo-

j Hp

ne, grátias tibi ago . qui me

y* Deusin médio ejus , non

fecffu víncere torménta. car-

hca

commoveébitur. Deus vultu.

il fuprf

G ]6ria Patri.

Adjuvábit.

nífi

zum :: jube me Dómine ad

40ratro.

*. Elégit eam Deus , &

tu

immarcefcíbilem gló-

Commun

ræelemt eam.

tiam felíciter perveníre.

atl

$. In tabernaculo suo habltä-

Oratio. D eus ; qui inter ce-

: p

re facit eam..

téra.: 919*

cScnp

- Ad'Nonam , Antiphona, .

J)emde fit commemoratio

Siver

ui me dignátus eft.

faitee Dorothez Virginis &

Mart

ris.

geüma j

«5 apltulum.

FCþh. J I

[

Audábit usque ad mor-

DI

VI. FEBRUARII. -

Lt

L

tem ánima mea Dómi-

Sanctz Dorotheæ Virginis &

Confeo

arty ris.

rium : quóniam éruis fuftinén-

& líberas eos de

ido.l

tes te ;

Aíía, Vi Sponfa Chn(h.

b

manu angüftiz , Domme De—

3. Spécie tua.

Or

us nofter.

Orátio.

I ndulgéntiam. de

N

$«. breve.- Elégit eam Deus,

Commuhi Virg. Ixxxix.

Letiio iii.

Área l

* Et preelégit eam. 'Elégit.

uumm

y'. In tábernáculo fuo hablta-

Oróthea viégo , ex Cz-

Pæmtent

ze facit eam. Et preeelégit.

D

faréa Cappadócis, prop-

G]ória Patri. Elégit.

ter Chrifti confeffiónem ab

1 bj Iehuj

ApricioPrefide comprehénfía,

d vj Y*

» Diffüfa eft grátia in lábiis

hGN

tuis.

i. Propterea benedí-

Chrvftze &Callífte f

oróribus,

E

xit te Deus in eetérnum.

quz à fide defécerant, trá-

It E

Ad Vefperas, Antiphonai

dita eft, ut eam à propoii-

uis es tu, cum reliq. ut fu-,

to removerent.

« Sed con«

qü0d ]

Pfalm.] tra fa&tum eft : nam'eas: Do-

TOtfts

prainLaudib.. $75,

i M

DAxit Döxmnus.

eum reli-[róthea ad cultum Chriftiáne

reli-

[ f&n&

b

;

bj )

Fefta Februari. 7

2

religïönis redüxit ,

CI

.

Is Laj

propter | f«

plínainfinibus Venetórum

uàm étiam martyrium fu-

eo témpore. célebrem , fe

cepérunt.

Quare virgo e-

cóntulit, ut ad ar&tam & fub-

TRIUS

quüleodiu torta , & palmis

líimen perfeCliónis viam eo

46.

!t fb

caía , ad extrémum cápitis

magíftro ac duce uterétur.

t Depe.

damnáta , duplicátam virgi- [s.,

Tonéftum fecit illum Dó-

m

nitátis & martyri palmam

min

us ; & cuftodívit eum ab

accépit.

inimícis , & à fedu&Góribus

hi,

T e Deumlaudámus. i^.

1 lg.

tutávitillum : * Ft dedit

s n

D!E VII. FEBRUARII.

illi claritátem ztérnam.

um : D.

Infefto S. Romualdi Abba.

Y^ Juftum dedüxit Dóminus

tis.

Duplex.

per vias. reCtas , & ofténdit

agl

, qut

In Hymn. 1fte Conféffor.

illi regnum Dei. Et dedit.-

(hénta u

dicatur: Hac die laetus mé-

Lcaio Ve-

ruit fuprémos.

| Ultis sátanz insidiis ,

Domixi.

Oratio. f ntercéffio.

utin

&

óminum

invídia

bilem gfæi

Communi Confefforis non

Wenito .

Pontificis.

Ixx.

oppugnátus tantó humílior

fe a(sidué jejüniis & oratióni-

quintrs

In primo No&urno , Lett.

bus exercébat, & rerum coe-

de Scriptura occurrente.

Iéftium meditatióne , vim la-.

mtemt

Viga

Si veró venerit in Quadra-

crymárum profündens , frue-

gefima , leguntur f.e&tio-

bátur : vultu tamen ádeó Ize-

nes. de libro Ecclefiaftici.

to fempererat , ut intuéntes

QUA.

B eátus vir.

de Communi

exhilaráret.

Magno apud

Vitginsi

(

Confefforis non Pontificis fe- ]

Príncipes & Reges in honóre

iü'h

€undo. loco, Ixxxi.

fuit: multíque ejus consílio ,

f Chr

Inu.Noé&turno. LeGioiv.

mundi illécebris abjé&tis , fo-

Omuáldus Ravénne ,

litüdinem petiérunt. Marty-

d. (

Sérgio patre nóbili géne-

]i

rii quoque cupiditáte flagrá-

"

re natus,adoléfcens in propín-

vit; cujus caufa dum in Pan-

n

quum monaftérium Clafsénfe

nóniam proficífcitur , mor-

ro,eX Cä

poeniténtie causá fecéffit

bo, quo afflitabátur , cüm

j puU

ubi religiófi hóminis fermó-

ffiinem i

progrederétur , levabátur ,

nead pietátis ftüdium vehe-

cüm rec

ff

r

méntiuüs incénfus , vifo étiam

tur.

gädgrþt ; revd;ti cögi-'

7

:

O

l

femel & íterüm per no&em|

*. Amávit eum Dóminus ,

ent,

in Eccléfia beáto Apollinári ,

& ornávit eum , ftolam gló-

*

TU

quód Dei fervus illi futürum

rize fnduit eum, "

* Etadpor-

, Su i

promíserat, Mónachus effici-

tas paradífi coronávit eum.

mm'faïuo'

tur. Mox ad Marínum , vi-

Y. Induit eum Dóminus lorí-

te fan&titáte ac feverióre di-

e

e

cam fidei,

& ornávit eufx&i :

! Chf;cfnhä'üä

O o

Fefta Februarii, £.

$18

x

1

cur cormmemor, S. komual-

"X N vita &äq SSRorääuem

mi-|a;

ls.

öän

Eu

lII

. FÉBRUARIL

NI

"1 ráculisclarus, fpíritu eti-| D

J

(j

am Prophetie non Cáfuit:|1n £efto (ao65. Joannis.de Ma-

]

Scalam à terra coelum. per-

tha.Cont. Duplex.

ff

|

s

üngéntem , in fimilitüdiné] | Ornia de Communi. Con-

jJacob Patriárchz , pet quam |4eif. nox Pontificis , exceptis

pictäte

hómines in vefte cándida af- |iis, quie hic funt propria.

d.

gt

cendébant, & defcendébant ,

In-Eiymno; I fte Confeffor.

per vifum confpéxit : eóque [ dieatur; ; Mieruit fuprémos

fäülia*

Camaldulénfes mónachos ;|Laudishonóres.

cürtic

Oratio.

juorum Inftitüti au&tor fuit ,

adépti

defignári , mürabiliter agnó-

Eus, qui per fan&um

t

D

Joànnem de ..Matha Or-

bus 7

vit. Dénique cüm annos

.

centum .&, vigínt

$

l

$

- àgeret , [dinem fanttiffime "Trinitátis

fsl

& centum ip

.

Tos . 1

D

:

n fümma |ad rediméndum de, poteftáte

óndim

fonte

vite afperi

táte' Deo fervif- | Saracenórum captivos coeli-

.

e

fet,.ad eum migrávit anno|tüs inflitüere dignátus es

g, u

(falátis mülléfimo — vigéfirio | preefta , quaefumus ; ut ejus

JJ

fdidf

séptimo. . Ejus corpus quin-|

fuffragántibus méritis, à cap-

quénnio , poftquam fepültum

tivitáte córporis & ánimze, te

i t

füerat , Ííntegrum reper-|

adjuvánte liberémur. Per

tjüsde

Dóminum.

tum, Fabriàni in. Eccléfia|

qis adi

fui Ordinis honoríficé 'cöndi-;

Deinde fit commemoratio

Serum

tum eft.

:

S. Romunaldi Abbatis , Aiía.

femen

».,1fte hom

o perfécit ómnia, |

Hic vir defpíciens mundum ,

telusc

uz locütus eft.ei Deus, &

& terréna , triumphans , di-

dddhy

vítias. coelo cóndidit . ore

1übel

dixit ad eum : Ingrédere in|

!

,

réquiem meam:

* Quiate

inanu.

j

D

( 6nat

1

y. Ju

ftum dedüxit Dóminus

ï fupeu

vidi juftum coram me ex

ómnibus Géntibus.

per viasreGas. &. Etoftén-

piltos.

$,Ifte eft, qui contémp

fic|

dit illi regnum Dei.

- Merum

vitam mundi, & pervént|

Oratio. Í ntercéffio.

de eo-

Wt

m

ád coeléftia regna. Quia. -

dem Communi, -1Xx.

ii

GlóriaPatri. Qauia.

..In primo No&urno , Le-.

Vil

|

In iii. Nocturno , Homilia]

Giones. de Seriptüra occurr.

; Vg

S. Hieronymi fuper Evang.]

.Si. veró, venerit in. Qua-

| h Hüï

Ecce nos relíquimus.

utiu[

dra, Le&tiones. Beátus. vir,

| n

Commumni Abbáatum. Ixxxv. [de Communi Confefforis.nort

Ti

Jnii. Vefp. à Capitulo fit|Pontificis. Ixxxi.

tutvit

AVI

de fantto ]o--.m-netx de Matlia ;E... In fecundo Notturno. ,

o

' Iaflfätt

s

Fefta Februarit, À.

'Rümual.

1

;

, Juftum dedüxit Dóminus

—Oiäm

:es de Matha, Ordinis

per vias re&tas, & ofténdit

hum

» P Sanctítfimae 'T'rinitátis Re-

5 de .

illi regnum Dei. Ft dedit.

lcy,

demptiónis Captivórum In-

Le&

fütütor , Falcóne in Pro-

Uó veró maïäriüs in re

iti C

víncia natus eft, parépntibus

Q

tanti moménti procéde-

] exgeptis

pietáte & nobilitáte conípí.

ret,in folitudinem fecéffit ,

UM

at

€uis. Studiórum caufa Aquas

ibíque divíno nutu factum

Séxtias, mox Parifios pro-

eft, ut Felícem Valéfium in

lls

féttüs,confettóque Theologíz

ipfa erémo jam multis annis

currículo, , Magiftérii láure&

degéntem reperíret, cum quo

adéptus , doCtríne & virtü-

: faniin

Ínita focietáte,fe per triénniü

Mathii

turn fplendóre enítuit. Qui-

in oratióne,& contemplatióne

bus motus Parifiénfis Antí-

omniümque- virtütum ftüdio

T rinitj

ftes ad facrum Presbyterátus

exércuit. Cóntigit autem , ut

potelt

órdinem pra humilitáte re.

dum fecum de 'rebus divínis

VOS Qj

lu&tántem promóvit, eo con-

prope fontem colloquerctur ,

Jitüs i

sílio, utin ea civitáte cóm-

cervus ad eos accéfferit , cru-

s U i

3norans , fapiéntia & móribus

Ts d

cem inter córnua gerens , rü-

ftudiófze juventüti pra&lucé-

bei & . cerülei colóris.:. Cüm-

v Anime, t

ret.

Cüm autem in Sacéllo

que Felix ob rei novitátem

mur, Dd

ejüsdem Epífcopi , ipfo cum

mirarétur , narrávit ei Joán-

áliis adftànte , primum Deo

nes vifiónem in prima. Miffa

Yernotat

Sacrum offérret,cceléfti favó-

hábitam, &. exíüde fervériz

xts , As

re méruitrecreári. Nam An-

tius' oratióni incumbéntes ;

;mundum'.

gelus cándida & fulgenti vefte

ter in fomnis admóniti , Ro-

us , d

indütus , cui in pé&tore Crux

mam proficífci decrevérunt ;

d. o

rübei & caerülei colóris afsü-

ut.à Summo Pontífice novi

ta erat,bráchiis cancellátis, &

Ordinis pro rediméndis Cap-

j D

fuper duos captívos ad látera

tívis inftitutiónem. impetrá:

pófitos , Chriftiánum unum,

, Eraftn

rent. Elé&us füerat eo tém«

álterumMaurum,exténfis ap-

pore Inpnocéntius. Tértius ;j

h

du

páruit, Qua vifióne in écfta-

qui illis. benígné accéptis ;

49

fim raptusjintelléxit prótinus

dum fecum de re propófita

Jtno l

vir Dei,fe ad rediméndumab

deliberáret,in fefto sattze Ao-

a od

infidélibus captívos deftinári.

nétis fecündó , Lateráni intra

n W

&* Honéftum fecit illum Dó-

Mifsárum folémnia ad facrse

minus , & cuftodívit eum ab

æätug ff

Hoóftie elevatiónem , Ange-

j.4

inimícis, & à fedu&óribus

lus ei cándida vefte , cruce

fsf

tutávit illum . $ Et dedit illi

bicolóri, fpécie redircéntis

'

qla ritátem aetérnam.

captívos appáruit, Quo vi-

oäurni

o 2

O-

Fcfta Febrüuarii. ,U .

m, «

fo Pö?ïtifex Inftitütu

mappro-

que lucro animárum plures

bávit , & novum Ordinem

captívos redémit. Romam

at

fan&iíffime '"Trinitàtis Re-

tandem revérfus , fan&ísque

gj

demptiónis Captivórum vo-

opéribus incümbens , afsí-

cári juffit, ejüsque Profefsó-

duislabóribus attrítus , &

xibus albas veftes cum Cruce

morbo confé&tus , ardentíffi-

fite

i

n

rübei & czerülei colóris pra-

mo Dei & próximi amóre

buit.

&

excftuans , ad extrémum de-

. Amávit eum Dóminus,&

vénit. Quare frátribus con-

p

vocátis , eísque ad giopus

im 1

ornávit eum : ftolam glórie

m

índuit eum , * . Et ad portas

Redemptiónis ccelitüs prz-

aradífi coronávit eum.

monftrátum efficáciter cohor-

tpru

X Induit eum Dóminus lorí-

tátis , obdormívit in Dómino

Anolla

cam fidei, & ornávit eum. Et

fextodécimo f aléndas Januá-

JWI'IS l

ad portas.

Leítio vi

rii anno falátis milléfimo du-

yeri.

** Ie ftabilíto Ordine , fan&ti

centéfimo decimo tértio;ejüs-

At

€£9 Fundatóres in . Gálliam

|

fia fantli Thomz de For-

ue corpus in ipfa Ecclé-

14 Doli

zediérunt : primóque Coenó-

"

bio Cervi frígidi in. Dicecefi

mis condígno honóre tumu-

J

PA dra

Meldenfi conftrü£to , ad ejus

làtum fuit. 4^ j

Q

4

türe ,

régimen Felix remánfit , &

X. Ifte homo per

fiec1£ 6mniä ^

"m gt

oánnes Romam cum áliquot

quz locütus.eft ei Deus, &

df, Ut

sóciis revérfus eft , ubiInno-

dixitad eum: Ingrédere in ré-

léret,

- fs Chr

céntius domum , Eccléfiam ,

quiem meam: ^" Quia te

& Hofpitále fanctiThome de

vidi juffum coram me ex

tiendon

Formis in monte Coelio eis

ómnibus Géntibus.

i

(umih

donávit , cum multis redí-

*.]fte eft , qui contémpfi

A Cv

tibus , & poffeffiónibus. Da-

vitam mundi , & pervénit

1 nl

tis quoque lítteris ad Mira-

ad coeléftia regna.

Quia.

deo d

molínum regem Marróchii ,

& lória Patri.

uia.

«oumbuí

felíci

niit Notturno, Homilia

opus

Redemptiónis

lintítnp

aufpício inchoátumfuit. Tum

$. Gregorii Papsin Evangel.

'mil,fe l

d Hifpánias , fub jugo Sara-

