noftri Jefu Chrifti, juxta ri-

lumináre cecitátem , ditáre

Ilf

tum fan&iz Románze Ecclé-

u

paupertátem , veftíre nudi-

fie , ad laudem omni

potén-

tátem : .ut panem Angeló-

tis Dei ,

totiüsque Cüris

T

iUd

rum , Regem regum, & Dó-

triumphántis , ad utilitátem

minum dominántium , tanta

meam totiüsque Cüriz mili-

l&]

fufcipiam reveréntia , & hu-

T

tántis , pro ómnibus , qui fe

militáte , tanta contritióne ,

commendárunt oratiónibus

lir

& devotióne , tanta puri-

(

meis in genere , & in fpécie ,

|

tàte, & fide , tali propófito ,

& pro felíci ftatu fan&te Ro-

«t

& intentióne , ficut éxpedit

mana Eccléfize.

Amen.

N

falüti ánimze meza, Da mi.

(V

Audium cum pace ,

hi , quefo , Domínici Córpo.

GN

emendatiónem vitze

»

ij,

ris, & Sánguinis non folüm

f

b

pátium verz poeniténtie ,

fufcípere Sacraméntum , fed

grátiam , & confolatiónem

um

étiam rem & virtütem Sa.

eli

fan&ti Spíritus , perfeverán-

craménti. O mitíffime Deus ,

tiamin bonis opéribus , trí-

uD

da mihi corpus unigéniti Fí-

buat nobis omnípotens , &

W

]

]i tui Dómini noftri Jefu

miséricors Dóminus. Amen.

Chrifti, quod traxit de Vír-

Uia Sacerdos aut taci.

1f

gine María , fic fufcípere ,ut

I1$

ta mentis cogitatione ,

córpori fuo myftico mérear

aut fubmiffa vocis expref.

incorporári , & inter ejus

If

membra

connumerári.

O

fione debet recitare fingil-

latim nomina , proquibus in

amantíffime Pater , concéde

mihi dilé&tum Fílium tuum ,

illa celebratione vult fingu-

lariter orare ( ut infinuatur

y

quem nunc velátum in via

per illaslitteras N. N. in Ca-

W

fufcípere propóno , reveláta

1

none contentas ) & ne hu-

tandem fácie perpétuo con-

jusmodi determinatarum per-

Jl

templári.

Qui tecüm vivit

fonarum nominatió , ob mul-

Il

& regnat in unitáte- Spíritus

titudinem , aut incertum or-

ft

fan&ti Deus , per ómnia fe-

dinem ingerat Sacerdoti ce-

If

cula fzeculórum. Amen.

lebranti

confufionem 4 non

if

ORATIO.

inutile erit fequentem ferva-

u

Gregorius XIIL P. M. con-

r

re ordinem ex 20. quzft.

ceffit cuilibet facerdoti di-

Quodlibeti Do&oris Subt. &

u

centi qua& fequuntur , 50,

jf

ex aliorum graviffimorum

annorum Indul

gentiam,

DD. fcriptis excerptum,

i

o volo celebráre Mif-

Memérto , Dómine , fi tibi

i

E&

m , & conficere cor-|

placet,

ln

r 5

VIVO-

ecixvi

Gratiarum ao poft Miffam.

*

gt

V

RDM. -

5. Animárum morte.:im-

E

arentum , cog-

provífa corpóribus . exutà-

g m

yx

)

pimn

I.M

matórum , Fratrum,

rum , atque eárum , quarum

fr a

Sorórum ,

& Amicórum

non eft fpeciális memória.

p

à

(

meórum.

6. Animárum , qua mei

B.

e. CoetusCardinálium , at-

occafióne in Purgatório pur-

]

p

que ómnium Pralatórum ,

gántur, eárum quoque mi-

& Sacerdótum, ac fanttzs Dei

sérrime in Purgatório exi-

um e

fténtium.

msfimul

Eccléfia& miniftrórum.

. 3. Omnium mes cure

7. Eteárum ómnium , pro

fl Y

(hone

fubjettórum , tamquam fpi-

quibusfcis, & vis me debc-

ritudlium filiórum, ac óm-

re oráre.

musl

GRATIARUM ACTIO

nium fundatórum , patronó-

præveni,

rum , benefattórumque fpi-

oft Mifíam.

giet :

o d.

rituálhium , & temporálium.

Afía. 12;

ium puerórum can-

4. Omnium . Príncipum

témus hymnum , quem cantá-

yritc p

M

D

Chriftianórum ,. Dominatió

bant Sanfti in camino ignis ,

num, & KReru

benedicéntes Dóminum.

À w

vmpubligärum

Dor

temporálium.

Ques Antiphona in Feftis

duplicibus tantü duplicatur.

irórum f

5. Omnium peccántium ,

inimicorümque

meórum

?

Canticum. DBenedicite. 19.

a boito

atque converfiónis ómnium

Pfalm. Laudáte Dóminum in

türmentor

Sanclis. 20.

haereticórum, &infidélium.

d füperi

6. Et ómpium, pro quibus

Et in fine dicitur Glória

Jiriym.

Patri

tion

fcis, & vis me debe're orá-

re.

Deinde repetitur Antiph.

fem»& COI

MORT

UORUM.

Poftea Sacerdos dicit Ky

Orstio]

n Nimárum Paréntum ,

rieeléifon.

rifte eléi-

Yi

fon.

Fratrum, Sorórum,

Kyrie eléifon.

fidi

pater nofter. fecreto.

Cognatórum , atque Amicó-

rum ómnium.

, Et ne nosindücas in. ten-

WeCcatorer

2. Animárum ómnium be-

tatiónem.

. Sed líbera nos

UET

nefactórum ,

tam fpirituá-

àmalo.. « Confiteántur tibi

^W*1f€d fo]a

lium, quam corporálium.

'Dómine ómnia ópera tua.

3. Animárum ómnium mi-

, Et Santti tui. benedícant

"pf c

hi in génere, & in fpécic

tibl.

j;, Exultábunt San&i

Vurtln

commiísárum.

in glória.

x,. Lastabüntur in

EUA

4. Animárum Pralatórum,

cubílibus fuis y. Non no-

Uf d

bis Dómine , non nobis,

[

Sacerdótum , atque ómnium

iminiftrórum fanttee Románze

w. Sed nómini tuo da gló-

)

Lercemo

Eccléfie Dei, & Apoftólica.

r'iam.x4 y^ Domine exàudi

NT

ora-

Gratiarum a&io poft Miflam.

eclxvii

Hg]

t

TU

Oratiónem meam.

[]

dei, & fcutum bonz volun-

clamor meus ad te veniat.

tátis. Sit vitiórum meórum

IU

al

y. Dóminus vobífcum.

evacuátio,concupifcéntis , &

X. Et cum fpíritu tuo.

libídinis exterminátio, chari-

Jl

rémus

tátis, & patiéntise, humilitá-

! u(r'

Eus, quitribus püeris

tis, & obedientiz , omniüm-

1l

mitigáfti flammas ígni-

que virtütum. augmentátio :

um: concéde propitius ; ut

contra insídias inimicórum

nos fámulos tuos non exürat

ómnium ,

tam vifibilium ,

n

flamma vitiórum.

quam invifibilium, firma de-

W

Ctiónes noftras, quafu-

fénfio: mótuum meórum, tam

mus Dómine , afpirándo

carnáhum , quàm fpirituáli-

V

preveni, & adjuvándo pro-

um , perfétta quietátio: inte

séquere

ut cunéta noftra

uno, ac vero Deo firma adhz-

CA

oràtio , & operátio à te fem-

fio : atque finis mei felix con-

J

per incípiat , & per te coepta

fummátio.

Et -preeor te ,

finiátur.

h ,

ut ad illud ineffábile convívi-

A nobis , .quæfumus

um me peccatórem perdüce-

li

Dómine, vitiórum no-

re dignéris, ubi tu cum Fílio

D

ftrórum flammas extínguere,

tuo, & Spíritu fan&to, San-

219'

qui beáto Lauréntio tribuffti

&is tuis es lux vera , fatíetas

14

tormentórum fuórum incén-

plena, gáudium fempitér-

Per Chriftum

dia fuperáre.

num , jucünditas confummá-

Tl

Dóminum noftrum.

Amen.

ta, & felícitas perfé&ta. Per

Orationes poft celebratio-

eümdem Chriftum Dóminum

i

nem,& Commun. dicenda.

noftrum. : Amen.

OratioS. Thome de Aquino.

Alia Oratio S, Bonaventura.

D

i

x

átias tibi ago Dómine

Ransfige,dulcíffime Dó-

fan&te, Pater omnípo-

mine Jefu, medüllas,.

tens, setérne Deus, qui me

& vífcera ánimze mez fua-

[

U

peccatórem indígnum fámu

víffimo , ac falubérrimo amó-'

f

ium tuum nullis meis méri-

ris tui vülnere, vera ,ferena-

tb

tis,fed fola dignatióne miferi-

que & Apoftólica fanGíffima

córdig tuz fatiàre dignátus

charitàte , ut làngueat, &

u

es pretiófo córpore, & sán-

liquefiat ànima mea folo fem-

t

guine Fílii tui. Dómini noftri

per amóre & defidério tui ,

jefu Chrifti.

U

Et precor te ,

te concupifcat & deficiat in

y

ut hzc fantta Communio non

átria tua, cüplat difsólvi,

& effe tecum.

N

fit mihi reátus ad poenam, fed

Da, ut ànt-

j

6)

intercéffio falutáris ad vé-

ma mea te esuriat,

panem

niam.

Sit mihi armatüra fi-

du

Angelórum, refe&tionem áni-

maà.-

ecíxviit

Gratiarum a&tio poft Miffam.

márum fan&tárum , panem] Or

riafg

Vs

gioxip v

o ierenit-

&U

noftrum quotidiánum fuper

& inclyta glorió-

fubftantiálem, h

abéntem.om ma ,

ul

nem dulcédinem,& fapórem,

fa Virgo María , que Crea-

Cümi

tórem

ómnium creaturàá-

Ti

& omne deletctaméntum fua-

vitátis: te. in quem desíde-

rum , in

tuo facratíffimo

f

ütero fuífti digna portáre ,

O

rant Angeli profpícere ,fem.

at, & cómedat cor

sólaque virgíneo übere la-

[p C

per esüri

&àáre: cujus veraeíffimum ,

i

meum , & dulcédine fapóris

tuirepleántur vífcera ánima

facrümque corpus & sáín-

plb

guinem , ego indígnus pec-

Anbo

mez : te femper sítiat fontem

vite , fontem fapiéntie &

cátor , modó sümere pra-

Q

fciéntize , fontem etérni Ià-

sümpfi: tuam humíliter dé-

Dtoq

'

minis,ubertàtem domus Deaà:

precor mifericórdiam , ut

Ti

apudipfum pro me peccató-

e

Digi,

te femper ámbiat, te qu&

re intercédere

dignéris

,

yat,te invéniat , ad te ten-

d

dat,adte pervéniat, te me-

ut quidquidin hoc tam ineffá-

[eum t

bili ac digníffimo facrificio

ditétur , te loquátur , & óm-

&t

nia operétur in laudem &

per meindígnum , ignorán-

hcm

ter vel negligénter, aut acci-

slóriam nóminis tui , cum

[

humilitáte & difcretióne ;

dentáliter . feu irreverénter,

btf

(cílicet in tra&tàndo , & fu-

cum dilecióne & deleGa-

(memi

tióne , cum facilitáte & affc-

méndo, ac miniftrándo atctum

^s V

eft, commiffum, vel omíffum:

&u, cum perfeverántia us-|

tuis facratíffimis précibus in-

b

- queinfinem: & tu fis folus

Dó-

heft

dülgere dignétur idem

femper fpes mea , tota fidü-

minus nofter Jefus

Chri-

Verc

ciamea,divítig mee , de.

Mte1

de&átio mea , jucünditas

ftus Fílius tnus , qui cum

Patre & Spíritu fantto vivit

Pie g

—

mea,gáudium meum , qui-

Me in

— . lles & tranquíllitas mea , pax

& regnat in fecula fzculó-

I

:

rum.

Amen.

sinr

mea , fuavitas mea , odor

C

IjUsü

meus, dulcédo mea , cibus

Rhythmus S. Thome ad fa-

cram Evchariftiam.

tim

meus , reféctio mea , refü

Dóro te devóte , latens

g

giummeum , auxílium me-

Déitas,

"l q

um , fapiéntia mea , pórtio

n

mea , pofséffio mea , thesáu-

Que fub his figüris veré là-

titas:

fm&&

rus meus , in quo fixa , & fir-|

Tibi fe cor meum totum

([ere

màa,& immobiliter femper

fit radicáta mensmea, & cor

sübjicit ,

ngm

Ángy,

meum.

Quia te contémplans , totum

déficit.

AæOr;

Amen.

Vi-

ækbn

l

Gratiarum a&tio poft Mitfam.

ecIxix

Vifus, ta&us,

&t

guftus in te| Alia Ozatio

oft C

&

Inj

fállítur ,

Nima

€

hrifti

oxgxää

;

j

ca

(

Sed audítu folo tuto créditur.

me. Corpus Chrifti falva

lf

Credo , quidquid dixit Dei

me, fanguis Chrifti inebria

fj

- Fíliüs ,

mc, aqua láteris Chrifti mun-

Nilhoc verbo veritátis vé-

da me: ó bone Jefu exáudi

t

rius

)

me , & ne permittas me fepa-

l,

In cruce latébat fola Dcitas ;

rári à te, ab hofte malígno

M

At hic latet fimul & humá-

defénde me, in hora mortis

nitas :

mec voca me, & pone me

Ambo tamen credens,

at-

juxta te , ut cum Angelis tuis

'

Ü

que cónfitens ,

laudem te in fzcula fzeculós

rumi.

Amen.

j

Peto qaod petívit latro poe-

(

nitens ,

Alia Oratio,-

Plagas, ficut "Thomas, non

Bfecro te, dulciffime

um

intüeor,

Ó

f

Dómine Jefu Chriíte ,

I)

Deum tamen meum te confi-

ut »affio tua fit mihi virtus ,

D

tecor,

qua müniar, prótegar, at-

[

Fac me tibi femper magi:

que deféndar. Vülnera tua

n

crédere ,

ónt mihi cibus , potüsque ,

fi

In te fpem habére,te dilígere.

quibus pafcar, inébrier, &

O memoriále mortis Dómini,

ii

delé&ter. Afpérfio Sánguinis

iffl

Panis vivus, vitam praeftans

tuifit mihi ablütio ómnium

jl

hómini !

peccátórum meórum. Mors

Wi

Prefta mee menti de te ví-

tua fit mihi glória fempitérna,

(n

VE€re ,

& nunc,&in perpétu(i. Amé,

qu

Ette illi femper dulcé sápere

ORATIO.

Pie Pellicáne JESU Dómine,

Y

Me immündum munda tuo

A. Papa Urbano VIII. edita;

xl

Nte óculos tuos , Dómi-

sángüine :

€, culpas noftras féri-

Cujus una ftilla falvum fácere

Vd fae

mus , & plagas , quas accépi-

:

Totum mundum quit ab

mus, conférimus.

AH

omni fcelere.

Si pensámus malum , quod

Jefu , quem velátum nunc

fécimus , minus eft quod pá-

t Y

afpício ,

timur , majus eft quod merc-

Oro, fiat illud,quod tam sítio:

Inur.

Ut te reveláta cernens fácie,

G rávius eft quod cofiffimus,

t

Viífufim beátus tus glória.

lévius eft quod toléramus.

Amen.

P eccáti poenam fentímus ,

1

Alie Orationes dicende poft| & peccándi pertináciam non

celiþrationem Miffz.

vitámus.

ia

cclxx

Gratiarum a&tio poft Miffam.

, Ut digni efficiámur pro-

Ín. flagellis tuis infirmitas no-

ftratéritur, & iníquitas non | miffiónibus Chrifü.

1utàátur.

Orstio.

iM ens egra torquétur :

Refta quefumus , omní-

cervix tion flé&itur.

P

potens Deus;ut nullis nos

W ita in dolóre fufpírat ; & in

permittas

perturbatiónibus

cóncuti, quosin Apoftólicae

H

ópere non fe eméndat.

Si expéGtas,non corrígimur :

confeffiónis petra folidàáfti.

fi víndicas non duràmus.

Per Dóminum.

r

fto

C onfitémur in corre&tióne

Mplóret : , clementíffime

quod égimus; oblivífcimur

oft vifitatióné quod flévimus.

Dómine, noftris opportü-

S

R

nam neceffitátibus opem de-

i exténderis manum, fa-

cjénda promíttimus : fi fut-

vóté à nobis proláta meditá-

tioqua fan&tus olim Joánnes

pénderis. gládium , prom

f

i

iffg

non. sólvimus.

Chrysóftomus, in hac Basilica

conditus , te.cum béatíffimis

m

S i férias , clamámus ut par-

cas:, fi pepérceris, íterum

Apóftolis Petro & Paulo: re-

D)

rovocámus ut férias.

prafentávit fic colloqüentem::

Tutia dit

n grim

lJiabes. Dómine confiténtes

Circümdate hanc novamSion,

lc Scipt

reos: nóvimus quod nifi di-

& circumvalláte eam: hoc eft,

1l

Stttmo f

míttas, recte nos périmas.

cuftodíte, muníte , précibus

Ttfunere

P refta Pater omnípotens fi-

firmáte; ut quando irafcor

Un o

Ti

ne mérito quod rogámus, qui

intémpore, & orbem terra

[

model;

fecílti ex níhilo , quite-rogá-

concutio , afpíciens fepül-

Adut vid

ii Dd

rent.

Per Chriftum Dómi-

chrum veftrum nunquam de-

ülttione

num noftrum.

Amen.

fitàrum,& que libénter pro-

Dieltem

curfü(m

y.. Gregem tuum Paftor z-

pter me gérítis ftíigmata ,

m

térne non déferas.

1ram mifericórdia vincam , &

liis quid

(j

Yi

&. Sed per beátos Apoftolos

ob hanc percípiam veftram

tue cleme

tuos perpétua defenfióne cu-

interceffiónem. Etenim quan-

üefujt :

ftódias.

do Sacerdótium & Regnum

ls jn M

"Fentia

y. Prótege Dómine pópu-

vídeo lacry màri ftatim qua-

^ m

lum tuum ad te. clamántem ,

fi compátiens ad commifera-

Ml& n ]o

& Apofltolórum tuórum pa-

tiónemflet&tor, & illíus mez

Mi

T

fY lg

trocínio. confidéntem.

vocis reminíícor : Prótegam

D

;

n

$. Perpétua defenfióne cu-

urbem hanc propter David

"ritite v

lll

ftódias.

fervum meum, & Aaron fan-

d

Og

? H

v. Oráte pro nobis fan&ti

&um meum : Dómine, Fiat ,

!

u DI

Apöil'qli Dei.

Fiat, Amen, Amen.

lr Qeat

FINIS.

n

OFFICIA

Jj

PRO»PRIA'

JUN

li

N

Ü

Yj

SANCTORUM

Pro Ufu Cleri Ecclefize , &

[

J

d

"

Diccefis Conftantienfis.

Q

]l

PARS HIEMALIS,

lici

h)

[ s

U

DIE .XX?I I NOVEMERIs.

li

Tertia die infra Octav. S. Contadi.

bonoque fponfum fuum amore at-

l

In primo No&urno, Le&iones

que

l!

xat.

enevolentia profecuta d;le-

de Scriptura occurrente.

Be Inveni David.

[j

In fecundo No&urno,

€6110 V,

JUs

Sermo $. Gregorii Nyffeni.

d ptiusquàm cupiditatem ex-

In funere

magni Meletii;circa

S»

leret,

antequam; defiderium

V

medaum,

Le&io iv,

Um primuüm bené motata ac

recrearet atque fedaret, amotis vi

i

C

modefta Ecclefia beatiüm Con-

fervens, tentationibus athletam

!

l

ad certamina vocantibus,

fola

tadum vidit, vidit faciem ad ima-

relicta eft.

Atque ille quidem in

i

&inem Dei vere formatam , vidit

certaminibus

pro pietate fufcep-

dile&ionem fontis modo fcatu-

tis defudabat ; hvc vevo durabat

n

rientem, vidit gratiam labiis cir-

in caítitate matrimonium conífer-

cumntruiam »

animi demiffionis

v23ns,

Non ablatus eft à nobis

Y

fummum gradum, poft quem amp-

liüs

fponfus

in medio noftrum ftat,

1m-,&

teft.

quidquam cogitati non po-

Vidit manfuetudinem at-

etiamíi nos non videamus ; in. a-

f

dytis ac penetralibus Sacerdos eft,

d

ue clementiam ,. qualis in Davi-

in interioribus velis;quó przcur-

lfl

e fuit : qualis in $alomone , in-

Or pro nobis ingreffus eft Chzi-

telligentiam atque prudentiam :

ftus,reliquit carnis tegumentum.

IUrtt

qualis in Moyfe;bonitatem : qua-

Nonampliüs figno & umbrz ca-

is in Samuele,

perfectionem

jut-

qualisin Jofepho, continentiam

leftium fervit, fed in ipfam rerum

t

imaginem intuetur : non amplius

pudicitiamque : qualis in Danie-

*

"

per fpeculum atque per traníen-

N

e», fapientiam

quemadinodum

nam & znigma»fed ipfa.facie-cum

magnus Elias ,

Zelo fidei pradi-

facie

collata ^ intercedit

apud

s

tum : ficut fubl

imis Joannes, in-

Deum.

Du

tegritate cor

poris ornatum : ficut

utorium.

Paulus , inexfüperabili przditum

$. Pofui acä

e&

io vi.

?

n

dilectione.

Vidit tot bonorum

€irca unam anuimam concurfum.

I Ntercedit autem pro nobis &

na

populi erratis.

Depofuit tuni-

Amore beato vulnerata eft, cafio'c

D

e

as pelliceas ; neque cnim talibus

; uni-

$efta Noverubriis.

nt, qui in para-

muüs$»nona

liud effe fpiritale tri-

*

*

T.

tuznicis opus hff:xbe

abet indumen-

ticum , quam Chriftianz

fidei ve-

g

difo degunt :-fed h

M

ta,que pur

itate vit

z Íux conte-

nerabile Sacramentum.

ETU

xuit,ilisque

fef:

eexornavit. Hono-

$& $

int lumbi.

i

fa coram. Domino

LeQio ix.

ott p

rata ac pretio

ft': imoó non

L

Uius t

ritici men

H

furam voBis

nn!

talis viri mors e

in nomine

Domini damus ,

1

inors,

fed ruptura m

embrorum

H

]lumina

.

D

TET

j enim, inquit; vin-

3

ü

quoties i

ti dono gratiz

TT

eft. Dirupift

?

imiflus e

ft simeon ,

fpiritalis ; fecu

ndüm regulam ve-

flv W

la mea.-*

rz fidei difputamus :

& eamdem

liberatus €

ft à vinculis

corporis

;

tritici meníuram per

Dominicos

[et, OC

daqueus con

tritus-eft ,

& avicula

1

ipitis, cüm quo-

hiqied

Ingreffus eft terram

difpen

fatores acc

a D2

avolavit.

nis, in monte cum Deo

tidie per Dei fa

mulos verbum ve-

promiflio

Solvit . animx

ritatis auditis.

De ipfa ergo tri-

du

philofophatur.

tici menfura lo

uamur ;.ex 1pla »

guit p

calceamentum »

ut pura planta

:

$u dortl

mentis terram fan&am ; ubi con-

ficut Deus divi

.

it.univerfi pafca-

i

mur; in

de alimenta

onaz vitz

fpicitur Deus, confcenderet.

fumamus , ut ad zternz vitz pra-

folim et

*

Ifte eft4 quiantc.

ffinus : in illum

g, I

mia pervenire po

dinam d

ävïnääïfü&undüm

credentes , in illum

perantes 5

L;c&io Iigrïältä

atthaum,.

illum prz omnib

us & in omnibus

at

diligentes ; qui

feipfum nobis &

TOE

alinztu

NLflïtoiotgxiïilþore : Säïtzj.equ

alimentum przftat, ne deficiamus

* fjjunnto

I

fuis : Vigilate, quia

in via: & pramium fervat, ut

difcipulis

gaudeamus in patria.

ninm.

nefcitis »

qua hora Dominus ve-

$ Notat :

fter v

enturus fit.

Et reliqua.

-

*'e Deum laudamus.

De

Homilia fanái Fulgentii

]rüm

Epiicopi.

DIE XXIX. NOVEMBRIS,

|

l

!

tionel

' Quarta die infra OGtavam S.

onradli.

Q D

" preni'g&dserguää's fit,quem

gadocum

oportet eíle

elem pariter

In primo No&urno » Lectiones

Wanta

Paulus nobis

de Scriptura occ

urrente.

& prudentem »

e€ 1€

In

ecundo

No&ur

O.

Adia pat

oftendit Apoftolus;

qui

.

Sermo S. Joannis Chry

?o&omi.

v untrerí

fuisque fociis loquens ai

t ; Sic

nti perdu

nos exifti

met

omo,sut muniitros

In cap. 1$. Epi ?. ad Roómanos

Chl'lüi,&

difpenfatores myfterio-

Serm. 29. circa tinem,

tquin]

um fe

:um Dei.

Ne quis autem veft-

Hriftum?& 1g3:nlsv; & gregem

45 diffcl

xum folos

Apoftolos difpensato-

yelimari

res fa&os exiftimet, neglectoque

C

illius utique diligit. Et Moy-

militie

fpiritalis officio ,

ervus

fen tum primüm. fuper populum

Vagundo

J

udxorum pofuit , quando » qua

I LDeQO

piger in

ü

deliter imprudentérque

€

ffet in illum benevolentia, re 1p-

pulore.

dormiret 5 ip

fe beatus Apoftolus,

David quo-

Epifcopos quoque

difpenfatores

fa jam declaraverat.

fitionem

que fimili

modo regno inaugura-

t10nales :

effe oftendens, ait : Oportet e-

tus eft , poft

eaquam apparuerat 5

fiuod yt

nim Epiícopum fine crimine efle;

uàm amico e

ffet in populum af-

Tormim

ficut Dei difpenfatorem.

*

ectu. Ita quippe juvenis adhuc;

ii5 dignit

$, Amavit eum.

Le&

populi caufa doluit ac zelavit; ut

Yminus

&t animam fuam exponeret ; cum

d

ETE

Érvi autem p

gt!i.säxmilias fu-

videlicet barbarum

1.

llum € medio

mus, difpenfatores Domini

X u

ümus, menfuram tri

tici , quam

tollebat.

Quod

vero dicebat ;

um

g

ogemus

?

accepimus.

quid dabit

ur ei»

H

qui alienige-

f

i

d

vobis er

nam hunci

nterfecerit ? non ideó

Vs d

Quz vero.

fit ifta menfura tritici,

dicebat , quó

mercedem exige-

j

f

uzramus ,

ipfam quoque no-

bis

beatus Paulus Apoftolus often-

ret , fed. quo (ibicrederetur , &

h'(

Unicuique ficut

in pugnam cum illo committere-

'fülo I

dit, dicens

it menfuram

e1l.

tur: nam cüm adepta jam victo-

i

Deus

divi

ria ad regem effet ingreffus, nihi

uamergo men

furam tritici Chri-

Ledi

ftus nuncupat »

1

fz

am meniuram

fi

de mercede meminit.

lls

t.: ut agnofca-

s, Inveni David.

f

fidei Paulus appe

-

Le«

sf

Ycíta Novetbris.

$

Le/io v.

citis qua hora Dominus veíter

T/Samuel quoqüe. benignus

tenturus fit.

Et reliqua.

]

tat, & amator populi : unde

Homilia $. Joannis Chryfo-

& dicebat : Abfit autem hoc à me

li

peccatum , ut ceffem pro vobis

Ex .Homil

: 78?in Matth. ante

orare Dominum.

Ita & Paulus ,

meoium,

)

imó non ita , fed multó plus om-

Roptereà hec dicit Dominus

D

di

nibus ardebat erga fubditos. Un-

fcipulis , ut vigilent , ut ju-

de & diícipulos ita erga fe anima-

giter parati fint , quià qua non

vit, ut diceret : fi poffibile fuif-

exiítimant

Ora , venturus eft.

fet, oculos veftros eruiffetis ; mi-

Solicitos igitur facit & curiofos ,

ne unquam virtutem 'ne

hique dediffetis. Et Chriftus op-

gligant,

timi Paftoris regulam proferens

Tale quid autem e

uod dici-

l

dixit : Bonus Paftor animam fuam

tur : $1 przícirent homines quan-

|

Sunt enim

do morituri fint , diligéntiam

ponit pro ovibus.

Sanéótorum .animz vehementer

fuam circa illam horam oftende-

u

mites, & hominum amantes, non

rent. NNe igitur in illo folummo-

folàm erga domefticos , fed alie-

doó tempore , fed continue dili-

Il

n0s, ita ut hanc fuam manfuetu-

gentes fint ,

nec gengralem nec

xs,

u

dinem etiam ad animantia bruta

fingularem horam prxdicit , ut

extendant.

Proptereà & Sapiens

femper expe&ando íemper vigi-

quispiam dixit : Juftus miferetur

lent: hac enim ratione tezminum

lj

animzrum jumentorum Ííuorum.

vitz uniuscujusque occuluit.

H

Si jumentorum , multó magis ho-

X», Amavit eum.

munum.

Le&i

viil

utorium,

Einde liquido adeo ; ut num-

& Pofui adi

eCt10 vl,

D

uam liquidiüs, Dominum

Á

u

Haxc autem

7E

rüm quoniam pecorum men-

feip

m appellavit.

V

tionem feci, perpendamus &

etiam ad erubefícentiam defidiz

ovium Paftores illos, qui in Cap-

mrz

i&a videntur: majorem

u

padocum regione funt, qualia &

enim diligentiam pecuniarum

confervandarum habent furem ex-

uanta pro pecorum fuorum cu-

L

odia patiantur. Illi fxpenume-

pe&antes , quam vos falutis ani-

n

ro univerfum triduum nive ob-

mz. Vigilant enim tunc , ne ali-

ruti perdurant. Dicuntur autem,

quid fibi furripiatur; vos veró ,

& qui in Lybia funt , non mino-

quamvis certo íciatis venturum

ra mala ferre, dum integros men-

Dominum, non perfeveratis ta-

fes difficilem illam folitudinem ,

men , neque ita vigilatis, ut pof-

fitis non imprzparati ex hac vita

peffimarümque beftiatum plenam

difcedere.

vagando circumeunt. $Si tantuüm

Quapropter cum per-

erga pecora diligentiz impendunt

nicie dormientium dies ille ven-

J

paftores' illi; quam quzío excu-

turus eit.

fationem habebimus ,

uibus ra-

umbi.

*s

lUr

En Sint 1

Lcáio 'ix.

i

tionales animz concreditz funt,

1

tod profundum hunc fomnum

Am quemadmodum non Íz-

f

d

ormimus? an ignoras gregis hu-

N

deretur ille furto , fi furem

jus dignitatem ? an illius. gratia

Íciret venturum : fic & vos, quo-

)

Wt

Dominus tuus innumera non fe-

niam fcitis Dominum ventutum;,

m

cit? Àn non poftremo & fangui-

parátiores effe debetis.

Czte-

lo

nem íuum fudit?

Tu veroó re-

rüm quoniam judicii mentionem

uD

quiem quzris? & quid poterit

fecit, ad Doétores etiam vertit

$

pejus efle pattoribus iítis ?

oratiohem , de pxzna & meritis

j

*.

e eft, qui ante.

differens. Et primó bonis collatisy

ad peccatores exitum facit ; com-

N

In tertio Noé&urno.

modifüimé orationem concludens.

[a&

delis fervus

i

Ledio fan&i Evangelii fecun-

Quis ergo , inquit ,

10

üàm Matthzum.

& prudens , quem conftituit Do-

XLedi0o vit,

Cap. 24.

minus fuper familiam fuam , ut.

N illo tempore : Dixit Jefus di-

det illis cibum in tempore.

fcipulis fuis : Vigilate, quia ne-

Te lïeu.m laudamus.

DIE

W

4

j

: Yefta Decembris.

RIS,

n

fjl

T

avam.S$;.

L]

BU

j p01

e-in

mpa

M:

]9- Sint lgmïg.&

»

o i£.

vii )

ett

m

*

onradi.

Jdelem igiturt ap

ellat s -qtlw:

«t

Ái

'r'otum Officiumfit de Fefto S.

E

niam nihil ex. rebus Dominxz

Andrex , nifi hoc Feftum venerit

fibi attribuit, nec incaffum quid-

jar o

in Dominica Adventus: ubi in

k

(utt

quam expendit;prudentem autem,

Pc[ ontü

fequentem feriam-transfertur. :

quia difpeníare noverat

Ooppor-

ti: d

ü

FESTA DECEMBRLS.

tune fiquidem utràque re nobis

IE. i, DECEMER

d-

opus eft , nefcilicet , quz Domi-

(s

H

Sexta die infra O

av. $. Co

od

nifunt, ad proprios ufus rapia-

j, Ti

-

In primo NoGurno , Leétiones

mus , & ut oppottune omnia

Xit

de Scriptura occurrente.

enfemus.

-inii.Noé&urno, Lecio ivw. Ser-

P

e Deum láudamus.

Iu

mo $. Maximi Epifcopi. Ad fan&i

DIE II. DECEMBAIS.

exclo

|4/

S. Biblanz Virginis , & Mart.

tu: 3

beatiffimiPatris noftri Conradi.

^g o

&

Communi Conf; Pontif.

Semiduplex.

feego li

In tertio Noéó&urno.

Omniá utin Breviario Romano.

Le&io fan&i Evangelii fecundüm

D

III. DECEMBRIS.

(opitum

Matthazum.

In O&ava S. Conradi Epiícopi &

a lunc

Le&io vii.

Confefl. ^ Duplex.

g, t

Cap. 24-

Tit, Sttu

N illo tempore:DixitJefus diíci-

In primo No&urno , Lectiones

I

pulis fuis : Vigilate, quia neíci-

de Scriptuta occurrente,

folim 1

tis » qua

ora Dominus vefter

In fecundo, Nocturno.

ndit, Q

Sermo fantti Gregorii Papz.

Atf

venturus fit. Et reliqua.

(ogation

De Homilia $. Joannis

hryfoft.

arte 2. Paftoralis cap. z.

LeG10 iv.

£x Homilia 72. 1n Matth. c1(ca

tepcitu

medium.

Antüm debet a&ionem popu-

ff à

Ocautem in loco , ne rurfus

T

li a&io tranfcendere Prafulis ,

J aiiu

H

quantum diftare folet à grege vi-

lat M

curiofiüs perfcrutentur , &

titur (üb

adhuc, ut, quod rariüs eft, pluri:

ta paftoris. . Oportet namque ,

oftendat. Expende autem qualem

ut metiri fe

olicité ftudeat ,

Tgmt (

hzc verba ignorantiam fignificare

'quanta tenendz re&itudinis ne-

3'1 lie

poflunt, fiquidem à fe conftitu-

ceffitate conftringitur , fub cujus

.tum fuper familiam fuam ignora-

If (gn

vftimatione populus grex voca-

ret.

Prztereà beatificat quidem

tur. Sicergo , necefle eft , cogi-

eum ,

beatus enim , inquit ;

tatione mundus , a&ione yprzci-

lt

fervus ille, ) quis vero fitfilentio

puus , difcretus in filentio , uti-

X lllote

tradidit :

u1s enim e

,auüt quo-

lisin verbo , fingulis compaflio-

fcipgdis

modo conítituet Dominus fuper

ne proxunus, prz cun&is con-

Velcitis,

familiam (íuam,quem inveniet fic

templatione fufpenfus, bené a-

ht vent

facientem ?

xc non de pecuniis

gentibus per humilitatem focius;

Yom

olummodó$ verüm etiam de ver-

contra delinquentium vitia per

is , de virtute , de omni difpen-

zelum juftitie ere&us , interno-

rum curam in exteriorum occupa-

D

fatione fingulo homini concefla

Uari

di&a funt.

tjone non minuens, exteriorum

]

Tünu

4:

&. Amaviteum.

providentiam in internorum fo-

lter

1

Id

Le&30 vii.

licitudine non relinquens.

€. Inveni David.

Atj j

H

J&c parabola vel ad gerentes

€duo V.

intgo,

gubernantesque

Rempubli-

TWtrit ,

cam accommodari poteft. Docet

nfiderandum

quoque eft,

lldlfll IDor

.enim unumquemque ad commu-

C

uia cüm curam populi ele-

nem utilitatem omnia conferre ;

&us Praful fufcipit » quafi ad eg-

W ll[]]q

LT

'quz fuafunt, five fapientiam ;

rum medicus accedit.

$i ergo

fitj &

al

iOl

ive principatum , five quidquic

adhuc in ejus opere paffiones vi-

s

aliud ; non ad detrimentum con-

vunt P]

ua przfumptione percuf-

t

fervorum , nec ad perditionem

ium mederi properat ;

uiin fa-

Il «

DT

cie vulnus portat ?

Ile modis

fuam. Quapropter utrümque a

cilicet

omnibus debet ad exemplum be-

J Aj

€o flagitat, prudentiam

atque fidem. Delida enim a

ne vivendi pertrahi , qui cánttis

Ut en

carnis: paffionibus moriens jam

amenfia originem habent.

piri-

mftum

Yeit3 Decembris,

fpiritaliter vivit, qui profpera

criptum eft enim : Noli alta

$-

mun

poftponit, qui nulla ad-

pere,

ed time.

^

h

Nam fi diem de-

)omjm'

verfa pertimeícit , qui fola in-

fignaffet exprefse

; uhi ztati ho-

nj

terna defiderat : cujus intentioni

minum ,

quz. proxima erat judi-

ené congruens, nec omnino per

cio , vid

eretur difciplinam

r

ll

imbecilitatem corpus , nec valde

fcripfiffe

DDür.

vivendi fuperioris

tem-

Vfj

per contumaciam repugnat fpiri-

poris; autjuftus e

H

ffet remiffior ,

OT

tus : qui ad aliena capienda non

aüt peccator fecur

JOr.

Namque

ducitur, fed propria largitur.

adulter, nifi quotidian

ll

$. Poíui adjutorium.

am poe-

lt

edio vi.

nam metuat, non poteft adulte-

randi cupiditatem definere.

Nde ipfum quoque Epifco-

€&. Sint lumbi.

u

patus officium boni operis

Le&io ix.

expreílione definitut, cuüm dici-

i

tur : 51 quis Epiícopatum defide-

P

Lerámque

enim ,

uibus in-

onum o

centivum eft

impunitas, timor

1n0,

YXat,»

pus defiderat.

Ip-

tedium eft.

Ideo ergo

ixi; quod

fe ergo fi

bi teftis eft , qüia Epi-

Ccire non proderat fed i

copatum nonappetit, qui non

gnorare 5

p

ut ignorantes timeremu

S, ut ob-

per hunc. bonri operis minifte-

ervantes emendaremur ,

ficut ip-

i

xium ; fed honoris gloriam quz-

fe dixit : Eftote parati ,

quia fhie-

xit. Sacrum

uippe Officium non

citis , qua hora filius

hominis

olüm non

4

ilgit omnino , fed

venturus eft. Namque miles, nifi

neícit , quiad culmen regiminis

bellum in m

anibus effe cogno-

anhelans ; in occulta meditatione

cat, przxtendere non n

cogitationis ceterorum fubje&tio-

Ca1itris.

1

qvit in

ne pafcitur , laude propria lxta-

'T'e Deum laudamus.

Di

hs,

tur ; ad honorem cor elevat , re-

DIE I

V. DECEMBRIS.

Vl

rum afluentium abundantia ex-

In fe

fto $. Basbarz V

ultat. Mundi ergo lucrum quz-

Mazrt.

i!&g &

L

W.

ritur fub ejus honoris fpecie,quo

Dup

€X.

M )

Oratio.

!

Álv

[

undi deftrui Iucra debueragt.

Ifte e

Eus, qui inter cxtéta póten-

2

; qui ante.

D

tiz tuz miracula etiam in fe-

jus

In tertio No&turno.

xu . fragili

(

Le&io fan&i Evangelii (ecundüm

contulifti :

vicdoriam martyrii

wgl

atthzum.

concede propitius ;

(

ut qui

eatz Barbarz Virginis

Le&io vii.

Cap. 24.

& Martyris tux natalitia coli-

[

N illo tempore : Dixit Jefus di-

mus,p

It

Ícipulis fuis: Vigilate , ,

diamur.

er ejus ad te exempla gra-

i

nefcitis, qua h

quia

Per Dominum.

T

ora Dominus ve-

In primo No&urno ,

Le&ijones

fer venturus fit.

Et reliqua.

deScriptura occurrente.

o

1Uy

Homilia fan&i Ambrofüi

lN

W

Epiícopi.

In fecundo No&urno.

Q

De fide lib.

L

, €ap. 8.

A:bara Virgo Diofcoro Patte

Q1j

Uzrimus, qua ratione Do-

B

impio h

omine nata ; ejus pla-.

Q

O

minus defignare momenta no-

ne diflfim

ilis, ab ineunte zxtate

m

ÍInerit. Si queramus , non igno-

falutis appetens , in divinarum

xantie inveniemus effe, íed ía.

rerum contemplatione afiidue ver-

pientiv. Nobis enim ícire non

abatur.

proderat ,

ut dum certa futuri

Cüm autem aliquando

d

judicii momenta nefcimus , ferm-

de fide fermone divinitüs habi-

d

to, patrem ad illam cohortare-

per tamquam in excubiis confti-

tur; filiz oratione ille commo-

f

tuti, & in quadam virtutis fpe-

tus, in eam ftri&o

d

cula collocat1 , peccandi confue-

tum fecit.

gladio impe-

3W

tudinem declinemus , ne nos in-

eroll

E Propter veritatem.

2

ter vitia dies Domini deprchen--

at. «

,eGo v ^

p

X quo periculo mirabiliter

g

E.. Amavit eum.

i

Le&io yiil,

s

Virgo liberata , in carcerem:

qm»l

poft inclufa , non bílanditiis ,

N

On enim prodeít fcire, fed

nec minis Patris ac Jadicis à fidei

i u

mectuere ; quod futurum eft :

pxopofito' deterretür.

Qua vir-

Q

3

ginis

7K e[l*a "CDecenibri

Vint.

conítantia exulceratus Ju-

progre

"

?fum' fecit, ut qnin

tüm &

i

J

ginis

vige

fimum annum agens, a

d Dia-

dCX,i

llam graviffime czdi jubet;

s

fed plagis il

lis no&u ope divina

conatus , dein Presbyterii digni-

Ti

fanatis, poftero

ie prima luce

tatem promoveretur; n

ec muito

poft eodem magi

ftro jam ». po

ft

Tin) 09*

ad Judicem iterüm ducitur , in

Hattonem 5

A.

ate & auc&tore

a

cujus

corpore nullum apparet

u

verberum fignum. Eam vero cu-

Ordinis

inftitutum amplexus 5

h jl

(

rationem ,

cüm Judex impuris

totum fe monafticz traderet di-

jmo ()

fciplinz. Monachus jam divini
