adjuvári ; mente & Ípíritu

Ad T

g

ertiam ; Ahtiphona.

F*fa

W

devotíffime pöfcign us,

' Conce'pFio eft hódie.

d

Cap-

Fefta Decembris. ..

Cit

6

Vl

Capitulum, A b*initie.

y., Diffüfa eft grátia in lábiis

(

f

&. brevye,

pécietua, * Et

uis.

Proptéreà bene-

' N

pulchritüdine tua. Spécie.

rófi

díxit te Deus in a&«térnum.

; Cinj

'y', Inténde , p

pere procé-

Iu fecundis Vefperis omnia

U

TC

e & regna. Ft.

ut in primis.

457*

IUS, u

G lóriaPatri. Spécie.

lt d

Ad Maenificat

Antiphona,,

, Adjuvábit eam Deus vul-

Conce'p

10 tua ,

p

e1 genitrix

lm

E

tu fuo.

L)

Deus in médio

irgo, sáudium annuntiávit

h

cjus , non conimovebitur.

fæcuïa

d

urivérfo mundo : ex te enim.

al

.

sextam , ÁAntiphona.

ortus eft fol juftítizs Chriftus

Qiea

Reg

Lex progenie.

Deus nofter : qui folvens ma-

! dif

itulum. Eecli.24. b

ledictiónem , dedit benedi-

finda

W

ic in Sion firmáta

Giónem; & confündens mor-

fum, & in civitáte fan&ti-

tem , donávit nobis

Aii

Ua

ficáta fimíliter requiévi, &

fempitérnam.

! Vitanj

in-Jerüfalem poteítas mea ,

. Feri

f

Et radicávi in- pópulo hono-

pIE iX BEC

E

MBR

rificáto : & in parte Dei mei

aW

hzréditasillíus,& in plenitü-

Secunda die infra O&tavara

dine SanGiórum deténtio mea.

Conceptioris B. Marie.

In primo Noéturno , L.e-

lph[mi»

Fe. breven AdJUVäbit eam ,

&iones de Seriptura oceurr,

T p

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

^

ds Dd

, Deus in médio ejus , non

In fecundo. NoCturng, -

sermo S. Auguftini Epifcopi;

lebré

commovébitur. Doeus.

Sermo 18. de San&is ; i

tiprte

Glória Patri. Adjuvábit.

medio.

. Elégit eam Deus, & pre-

io lv.

E

vforms

elégit eam.

. In tabernà-

Xültat lVeIa

ría ,& matrenr

,sg.tätiæ |

culo fuo habitáre facdt eam.

fe leta mirátur , & de

Ad Nonam , Anti

qubi

phong.

Spíritu fan&to fe peperíffe

extit

Cum jucunditáte.

gaudet : nec, quia pépetit in-

a

Capitulum, Eccli, 24. b

nüpta , terrétur : fed quia

nilas 4

platéis ficut cinnamó-

genüerit , cum exultatióne

mum , & bálfamum aro-

mirátuür.

ntüm

O fémina fuper:

matízans odórem dedi : quafi

féminas benedí&a, qua vi-

myrrha elé&ta dedi fuavitá-

rum omníno non novit, &

TU

tem odóris.

virum fuo ütero circümde-

rl

BC- b['ä

Elégit eam Deus ,

dit ! Circümdat virum Ma-

lu

* Etpr&elégit eam. Elégit

ría , Angelo fidem dando ,

,In tabernáculo fuo habitá-

quia Heva pérdidit virum ,

O

j

re facit eam. Et preeelégit.

ferpénti confentiéndo.

; Glória Patri. Elégit'eam,

felix obediéntia , ó. insígnis

L

grà-

i

j

E

6

. Fefta Decembris. 9.

H

'Geni-

j

rátia! qua dum fidem hu- folemnitáte sprecelfze

m

míliter dedit , coeli in fe opí-

trícis Dei Maiía.

Ut.

]

:

ficem corporávit. Hincpro-

Le&io vi.

méruit glóriam, qüam ipfa

It per te excusibile, quod

.

erte ingérimus : fiat im-

[

póftmodum auxit. Ecce,ait ,

ex hoc beátam me dicent om-

petrábile, quod fida mente

1

nes generatiónes.-

pófcimus. - Aecipe,quod offé-

l

, Concéptio gloriófse Vtr-

rimus,redóna, quod rogámus,

ln

ginis Maríz ex sémine Ab-

excusa , quod timémus , quia

rahz,orte de tribu Juda, cla.

tu es fpes ünica peccatórum.

geh*

[

ra ex ftirpe David : ? . Cujus

Per tefperámus delictórum

vita ínclyta cun&as illüftrat

véniam, &in te Beatiffima

ij

:l

Hódie

con

Tari

Eccléfias.

e

noftrórum eft expe&átio pre-

cépta eft beáta Virgo IMaría

miórum.

Sancta Marfía;fuc-

g

dl

ex progénie David. Cujus.

cürre míferis, juva pufilláni-

If

Le&io v.

mes , réfove flébiles , ora pro

'Cä

(X Beáta María, quis tibi

pópulo , interveni pro clero,

W |

It

digne váleat jura gra-

intercéde pro devóto femineo

tiárum , ac laudum precónia

fexu: séntiant omnes tuum

bt

fl

£epéndere , qua fingulárituo

juvámen , quicümque céle-

N

afsénfu

mundo fuccurriífti

brant tuam fanttam Concep-

tiónem.

bul

pérdito? Quas tibi laudes fra-

nurí

gílitas humáni géneris persól-

&. Concéptio tua , Dei géni-

vat , quz folo tuo commércio

trix Virgo, gáudium annun-

Ar

$TK

xecuperándi áditum invénit ?

tiávit univérío mundo : * Ex

Accipe ítaque quascümque

te enim ortus eft fol juftítiae ,

Y

t

exíles , quascümque méritis

Chriftus Deus nofter: * Qui

tuis fmpares gratiárum actió-

folvens maledi&tiónem , dedit

Til

benedittiónem:& confündens

p

nes : & cum fufcéperis vota ,

[f

culpas noftras orátido excüfa.

mortem, donàvit nobis vitam

j

Admítte noftras preces intra

fempitérnam. **..Benedi&a

n

&

tf

facrárium exauditiónis ,

tuin muliéribus , & benedí-

repórta nobis antídotum re.

&tus früctus ventris tui.

E5

conciliatiónis.

G lória Patri. Qui folvens.

, Cum jucunditáte Concep- |

In tertio No&turno.

Q

tiónem beáteMariz celebré-

1. c&tio fancti Evangélii fe-

mus: * Ut ipfa pro nobis in-

cündum Matthazeum.

E^

tercédat ad Dóminum Jefum

€€tio Viio

T

Cap. Xo

Tij

Chriftum.

. ]ber

generatiónis Jefu

«. Corde & ánimo Chrifto

4Chrifti filii David , filii

K

Abrahami

MT

qanämgs glóriam in hac f:acra

Abraham génuit

*

Ifaac,

1fàac.

l(aae aute

Fefta DEcembriss P

6

(

I

m génuit

fruétu ven

trls tui poria

m ít-

[

Jacob. Et réliqua.

per fedem tuam.Judss autera

: Homilía fan&i Hieróny1ni

sénuit Phares & Zaram de

?9 Quyl

Presbyteri.

Thamar. Notándum,in ge-

atim.

Lib. 1. Cqmynegt. in Matth,

nealogía Sa!vatöris .nullam

Tente

fanctárum afsümi mu

líerüm,

Lf

N Ifafalqleälliäg's : Genera-

fed eas,

quas Scriptárarepre-

inus

I

tiónem ejus quis enarrábit?

héndit : ut ,. qui propter pec«-

a

Non.ergo putémus , Evan-

catóres vénerat,de peccatóri-

Dnum.

gelíftam Prophétae effe con-

bus nafcens, ómnium peccáta

Hlorum

trárium , ut ,

uod

ille

deléret. Unde & in co

nfequé-

zti(üma :

impofsibile dixit effátu , hic

tibus Ruth Moabítis

pónitur,

opee.

narráre incípiat : quia ibi de

& Bethíabée Uxor

Uría.

generatióne Divinitátis , hic

Áf

de incarnatióne eft ditctum. A

Felix namque es . facra

illi-

Ti

rgo María , & omni laude

d pro

carnálibus autem coepit , üt

digníffima: « Quia'ex te or-

per hóminem Deum dífcere

dem,

tus eft ol juftítiee

, * ghfi-

SN

incipiámus. Filii David , filii

ftus Deus nofter.

5 WUf

Abraham.Ordo przpófterus,

fed necefsário commutátus.

, Ora pro pópulo , intérve-

t d

ni pro clero , intercéde pro

Cmnog

Si enim primüm pofuiffet A-

devóto. femíneo fexu * sén-

braham , & pófteà David ,

tiant omnes tuum juvámen ,

l fu.

rurfus ei repeténdus füerat

uicümque. célebrant tuanx

| df

Abraham , ut generatiónis

fan&tam Conceptiónem.:

séries texeretur.

ex te.

Quia

p:fE

j

(

, Beátam me dicent omnes

G lória Patri. : Chriftus.

generatiónes ; * Quia fecit

Leé&tioix.:^

o

mihi Dóminus magna , qui

em, d

Acob autem génuit . T.

JH

potens eft , & fan&ium nomen

«J feph.. Hunc locum objécit

ejus.

LÀ

Et mifericórdia e-

b d

nobis Julfánus: Augüftus de

-

Jqedi

jus à progénie àn progénies

diffonántia Evahgeliftárum ;

timéntibus eum. Quia.

curEvangelífta Matthzeus Toz

n

Letüo viii.

j, H

feph.díxerit filium Jacob ; &

Ohl ens

Deó autem céteris przter-

Lucas eum filium appellárit

1

miíffis, horum filium: nun-|

Heli: non intélligens confue-

u

cupávit : quia ad hos cantüm

(

jl

tüdinem Scripturárum, quód

u

fatta eft de:. Chrifto | repro-

alter fecándüm natürá , alter

miíffio.

Ad Abraham : In sé-

fecündüm legem ei pater. fit,

a

mine , inquit , tuo benedicén-

DILI

scimus enim hoc per Móyfz,

|

tur omnes Gentes , quod eft

,

/Dco jubénte

»pr&céptum, ut

T

Chriftus.

Ad David : De

j af

j

'P- 14[-

fi frater aut propínquus abs.

G

i

qucg

L

Fefta Decembris. 70

füerit , |Serm. incap. 12. Apocalypfie

)

'que liberis mórtuus

Ledio 1v

f

álius accípiat üxórem ad u-

"Déminus

n

fcitàándum femen fratris , vel

Ovum fecit

N

fuper terram , ut mülier

[

propínqui fui. Jofeph virum

Cum virum audíe-

circumdaret virum , nec áli-

ii

y

: ariæ-

i.

Wi

ris,füfpicio tibi non sübeat

um quàm Chriftum , de quo

nuptiàrum : féd recordáre

dícitur : Ecce vir, Oriens no-

t

men ejus.

Novum quoque

p

confuetüdinis Scripturárum,

(

uód fponfi viri , & fponfz

fecit incoejo, ut mülier fole

vocéntur uxóres.

apparéret amíCta. Dénique &

f

coronávit eum, & vicíffim ab

T e Deum laudámus. 17.

[ie

. In Laudibus fit commem,

eo méruit coronàrt. Egredí-

Ferie ; cuiin V efperis addi-

mini filiz Sion , & vidéte re-

U

gem Salomónem in diadéma-

tur comm. S. Melchiadis Pa-

æ& Marto

te ; quo coronávit eum mater

*

Afía, Mte San&tus pro lege

fua. Verüm hoc àliàs. Inte-

fí

rim fanéingrédímini magis.&

V

Dei fui certávit usque ad

TY'!23

ilid

te,

mortem , & à verbis impiórü

vidéteRegínamin diade

le,

nontímuit : fundàatus enim

quo coronávit eam Filius fu-

Di

us.

In cápite , inquit , ejus

a

erat füpra firmam petram.

coróna ftellàrum duódecim.

*, Glória & honóre coronä-

Ín

fti eum Dómine.

x. Concéptio gloriófz: Vír-

tif

ginis,.Mazíe ex sémine. Ab-

[

. Et conftituifti eum fuper

ópera mánuum tuárum.

raha,ortee dc tribu Juda;ela-

i d

QOrato.

raexfítirpe David, "^ Cujus

| dli

vita ínclyta cun&ias illüftrat

Nfirmitátem noftram ré-

Hódie com-

, Tif

.Ípice omnipotens Deus

Eccléfias. y.

& quia pondus própriz actió-

cépta eft beáta Virgo María

l

ex progénie David. Cujus vi

nis gravat , beáti Melchíadis

ta.

[ iO Veo

;

5

mártyris tui atque" Pontíficis

co-

lan

intercéffio gloriófa nos pró-

Ignumplané ftellis

lst

-Per Dóminum.

D

ronári caput ,

quod

lu

tegat-

. DIE X. DE

CEMBRIS.

& ipfis longe clárius micans ,

T

'Yertia. die. infra - Octavam

ornet eas pótiüs, quàm' or-

Q

néturab eis. Quidni coró-

k

Conceptionis . beatz

u3 NJariz.

nent sídera , quam fol veflit ?

[t

NI

ï. þIn rimo Noéturno, Le:

Sicut dies verni circümda-

i (

&iones de Scriptura occurr.

bant eam flores rosárum , &

?

1ília convállium.

Nimírum

Ín fecundo INocturno.

? fl

Sermo fan&ti Bernárdi Ab-

Izvafponfi fub cápite ejus ,

L

atis.

& jam déxtera illíus ampíc-

xatur

lj

!

Fefta Decembris. 77 -

f

Wátur edm. — Quis ilfas zefti- |fündens mortem,

donävit no-

Il

met gemmas? quis ftellas nó-

bis vitam fempitérnam.

minet, quibus IMaríe régium

lir

, Benedí&a tu in mulieri.

il

diadéma compá&tum eft ?

us , & benedí&tus fru&tus

, Cum jucunditáte Concep-

ventris tui.

Ex te.

juo

tiónem beáte Maríze cele-

[«

G lória Patri. Qui folvens.

Jte

brémus: * Utipfapro nobis

In tertio No&urno.

ile

intercédat adDóminum]efum

L édio fantli Evangelii fe-

"Chritum. y^ Corde & áni-

NI, -

cündüm Matthaum.

Uf

mo Chrifto canámus glóriam

Le&io vii.

Cap. 1.

^i

in hac facra folemnitáte pra.

Iber generatiónis

efu

célfze Genitrícis Dei María.

L

j

Chrifü filii David , filii

ff

Utipfa. Le&io vi.

Abraham..Abraham génuit

J

Uid ergo fidéreum mi.

Ifaac.

Et réliqua.

Q

catin generatióne Ma-

Homilía S

z

fe

. Hilárii Epífcopi.

A

ríe?planéquód ex Régibus

Cofinent.in Matth. 2. can. z.

orta , quód ex sémine Abrá-

w] Onrefert , quis in orí-

i

ha, quod generófa ex ftirpe

i

ginis nümero , atque

]

N

David. Siid parum vidétur;

órdine collocétur , dummodo

Af

adde, quód generatióni illi ob

universórum famí

lia coepta

finguláre privilégium fan&i-

effe intelligátur ab

uno.

ita-

Vit

tátis. divínitüs nófcitur effe

D

que cüm ejüsdem tribus fit

concéffa: quód longé anté eís-

Jofeph & María , dum pro-

.di

dem pátribus coelitüs repro-

uj

féttus effe ex Abrahz génere

flrat

míffa,quód myfticis praefigu-

Jofeph ofténditur ,. profé&a

ráta miráculis , quód orácu-

quoque docétur & María.

T«

lis prenuntiáta. prophéticis.

Val

Hanc enim facerdotális vir-

Hzc enim in lege rátio fer-

váta eft,fi mórtuus fine filiis

ii

ga, dum fine radíce flóruit :

famíliz princeps effet, defün-

hanc Gedeónis vellus, dum in

&i uxórem poftérior frater

$0

médio ficce áreze máduit ;

ejüsdem cognatiónis accípe-

quod

hanc in Ezechieélis vifióne O-

ret , fufceptósque filios in

AU ,

rientális porta, qu& nulli un-

famíliam ejus , qui mórtuus

j ot

Qu

quam pátuit , prafignábat.

eflet;reférret, manerétque ita

5« Concéptiotua , Dei Géni-

in primogénitis fucceffiónis

jl

trix Virgo, gáudium annun-

jf

"

tiávit univérfo mundo

ordo, cüm pstres eórum qui

poft fe nati effent, aut nómine

I

* Ex te enim ortus eft fo] ju-

haberéntur , aut. génere.

J

u *

ftítiz: , Chriftus Deus nofter ,

*« Beátam me dicent om-

Jl

]

*Qui folvens maledi&tiónem,

l

nes generatiónes :

Quia

!

dedit benedi&tiónem ; & con.

fecit mihi Dóminus magna ,

!

Gga

qui

Feíta Decembriis. /O «

. .ui; potens eft , & fan&um :

* Ora pro pópulo , intér-

:

nomen ejus. . Et mifericór

veni pro clero , intércede pro

devóto fémineo fexu: séntiant

dià ejuaà progénie in progé-

" nies timéntibus eum. Quia.-

omnes tuií juváàmen, quicüm-

Le&io viti,

que. célebrant tuam fanttam

(l

Equens illud eft, ut , quia

Conceptiónem. Quia ex te.

S

díximus fecündüm rerum

Glória Patri. Chriftus.

Le&ioix.

fidem generatiónis iftfus órdi-

t

nem nec nümero fibi,nec fuc-

Enique per Prophétam

D

non nifi quarta genera-

iU

ceffióne conftáre , hujus quo-

&

'que rei rátio afferátur. INon

tiónein throno régio lfraelis

U(

quemquam de domo Achab

enim levis caufa eft , ut àliud

effe fefsürum dícitur.

Pur-

3n mnarratióne fit , áliud füe-

gátaígitur labe familie gen-

ritingeftis: & àliüd referá-

0i

.Wtur in fumma , áliud. veró

tílis tribus, qua' preteritis

teneátur in nümero.

Nam-

jam Régulis ,in quarto gene-

ratiónum confequéntium ór-

Qn

que ab Abraham usque ad

j

David quatuórdecim genera-

dine numerátur , & usque ad

Maríam generatiónes qua-

jtiónes numerátze funt, & à

-David usque ad transmigra-

tuórdecim effe fcribüntur,

NI

cüm in nümero decem &

tiónem Babylónis in quibüs-

(

' :dam libris decem & feptem

feptem reperiántur , nullus

]i

error effe póterit fciéntibus ,

deprehendüntur. . Sed in hoc

non eam folüm effe Dómino

Ni

non mendacii , aut negligén.

[is

4dimg vítium eft. "Tres enim

noftro Jefu Chrifto oríginem,

tUR

;

quz ccepit ex María : fed in

ratióne pretérite funt. Nam

a

-Yorás génuit Ochozíam , O-

procreatióne corpórea , nati-

Yt

;chozías veró génuit Joam ,

vitátis eetérnz, fignificántiam

Q

-oas deínde A masíam , Ama-

comprehendi.

sías autem Ozíam : &in Mat

'le Deumlaudámus. r7.

pot

InLaudibus-fit commem.

It

.thao Joras Ozíam genuíffe

(X

feríbitur, cüm quartus ab eo

Ferie , & S. Melchiadis Pa-

pa & Mart. Antiphona.

ftn

fit. Hoc ita,quia ex gentili fe-

A

mina Joras Ochozíam génuit,

Qui odit ànimam fuam in hoc

ex Achab fcílicet,qui Jézabel

mundo , in vitam setérnam

L

cuftódit eam.

|me

hábuit uxórem.

&

&* Felix namque es facra

3'- Juftus ut palma florébit.

&« Sicut cedrus Líbani mul-

E

Virgo María, & omni laude

) W.

digníffima :

- Quia ex te or-

licábitur.

- Chri-

[

ratio. Infirmitátem. 466.

hr

tus eft fol juftítie;

WX

Vefperz à: Capitulo de 5»

ftus Deus go&cr.

Da-

Fefta Decembris. 7/

469

t

Damafo Papa & Confeffore ,

- Le&io v.

hn

&

Asílicas duas sdificávit,

cum commemor. Oc"tavæ,

row

B

Dlnt

Feri

æ.

álteram (an&ti Lauréntii

Cl

DI

É XI. DECEMBRIS,

nómine ad theátrum Pompéji,

(

quam máximis

munéribus

In fefto S. Damafi Pape &

(Q,

Confeff; Semid. Oratio.

auxit, eíque domos & praz-

udi,

ómine , preces

dia attríbuit:álteram via Ar-

noftras : & intervenién-

deatína ad Catacümbas. Pla-

E

n

te beáto Dàmafo Confeffóre

tóniam étiam , ubi córpora

TR

fant&tórum Petri & Pauli ali-

tuo atque Pontífice , indul-

ritli

géntiam nobis tríbue placá-

quàmdiu jacuérunt, dedicávit

furi

tus, & pacem.

Per Dómi-

& exornávit elegántibus vér-

num noftrüm.

i. |

fibus. Idémque profa & verfu

p

-Deinde fit commemoratio-

fcripfit de virginitáte , multá-

Ottave , & Feris.

que ália metro édidit.

Tl

1l

In primo No&urno , Le-

, Pófui adjutórium fuper

Ü«

Giones de Scriptura occurr.

poténtem , & exaltávi elé-

t

Inii.No&urno., Le&ioiy.

ctum de plebe mea: *Manus

mafus H

ifpánus , vir

enim mea auxiliábitur ei.

qii

egrégius & erudítus in

m

y. Invéni David fervum me-

m

Scriptüris , indícto primo

um;, óleo fantto meo unxi

ul

Conftantinopolitàno | Concí-

eum. Manus.

Le&io vi.

y

lio , nefáriam. Eunómiü &

Oenam .taliónis conftí-

m'bus,,

(mi |

Macedónii hzzrefim extínxit.

p

tuit iis , qui álterum falfi

I

Idem Arimingnfem convén-

eríminis accusáffent.

Stá-

jnenm

fodin

tum,à Libério jam anté re-

tuit, ut, quod plüribus jam

jé&tum , íterüm. condemnáà-

locis erat in ufu , Pfalmi per

? n&ü-

dntüt

vit;in quo , ut fcribit fan-

omnes Eccléfias die noGtü.

&us Hierónymus , Valéntis

que ab altérnis caneréntur ,

potíffinüm & Ursácii fràu-

&in fine cujüsque Pfalmi di-

Ih

dibus damnátio Nicanz fidei

nnyel

cerétur , Glória Patri, & Ft-

conclamáta fuit: & ingemí-

lio, & Spirítui fan&to, Ejus

4

fs D

fcens orbis terrárum;fe Ariàá-

juffü fandus Hierónymus

h

pnum effe mirátus eft.

novum Teftaméntum Gra-

inbw

&, Invéni

David fervum

ca fidei réddidit. Cüm Ec-

u

1neum,óleo fanCto meo unxi

cléfíam rexíffet annos decem

L

eum :

Manus enim

Amea

& feptem , menfes duos ,

Qu

l

auxiliábitur ei.

dies vigínti fex , & habuiffet

U

x., Nihil proficiet inimícus

Ordinatiónes quinque menfe

in eo , & filius iniquitátis non

Decémbri , quibus creávit

)

1

!

d

nocöþit ei.. IManus.

Presbyteros triginta unum ,

)

6 gS

lá-

j

-

Fefta Decembris. g 2.

4TO

Diáconos ündecim , Epífco-

Pofteà fit commemor. de

3

pos per divérfa loca fexagín-

Feria occurrente.,

. DIE XII. DECEMBRIS:

[

ta duos ; virtüte , doCtrína ,

lj

acprudéntia clarus , propé

uinta die infra Oftavam

o&togenárius , Theodófto fe-

Conceptionis B. Maris.

y

]

li

nióre imperánte , obdormívit

In primo Nociurno , Le-

[j

in Dómino , & via Ardeatína

&iones de Seriptura oceurr.

unà cum matre & foróre fe-

Infecundo Noéturno.

)

Ex libro S. EpiphántiEpi(co-

[V

J

ültus eft in Basílica , quam

(

ipfe sedificáverat. Illíus relí-

. pi advérsus harefes

ïi

quiz pófteà translátee funt in

Lib.3.herefi 78. poft rmed.

I)

Eccléfiam fan&ti Lauréntii ,

Lecuo iv.

Tnoi

Eáta Mater De

i María

Dus

ab ejus nómine in

| 'Dämafo

[

vocátam.

per Hevam fignificátur ;

Nf

qua& per enígma accépit , ut

fl

z.. Ifte eft, qui ante Deum

mater vivéntium vocétur.

il

magnas virtütes operátus eft,

"

& omnis terra do&trína ejus

Illa étenim mater vivéntium

yepléta eft :

*. Ipfe inter-

vocáta eft, étiam poftquam

um

audívit: Terra es, &in ter-

405

d

cédat pro peccátis ómnium

populórum.

5

ram revertéris,poft transgref-

i

y; Ifte eft , qu

i contempflt

fiónem. .Et mirum eft,quod

d

Til

vitam mundi , & pervénit ad

poft transgreffiónem hoc ma-

2

coeléftia regna. Ipfe.

gnum cognómen hábuit. . Et

M

GlóriaPatri. Ipfe.

uodquidem pértinet ad rem

T

! fl

Ín tertio No&urno legitur

fensíbilem , ab illa Heva om-

Homilia S. Hilarii Epifc. in

nis hóminum generátio dedü-

i

Evang. V igiláte. de Coimunf

&a eft in terra: hic autem

m

Conf. Pontif.

veréàMaría hec vita mun-

B

Ixiv.

. In Laudibus fit commem.

do génita eft, ut vivéntem gf-

éQy

Q&avz & Feria.

gneret , & fieret María mater

lii

vivéntium. Per enígmaígi-

l,

Vefpere à Capitulo de

Otctava cum commemotatio-

tur María mater vivéntium

10,&

ne S. Damafi Papz , Antiph.

appelláta eft.

Wi

Dum effet fummus Pónti-

i

z. Concéptio gloriófe Vír-

fex , terrénanon métuit , fed

ginis Maríse ex sémine Abra-

t

adcoeléítia regna gloriófus

ha,orte detribu Juda ,clara

bis|

eft ftirpe David: * Cujus vita

migrávit.

Jeli

y» Juftum dedáàxit Dóminus

ínclyta cun&as illüftrat Ec-

(

perviasrethas w« Etoftén-

cléfias.

y. Hódie concepta

nj

ll

dit illi regnum Dei.

eft beáta Virgo Maríaex pro-

génie David. . Cujus vita.

t

Qragiof. E xáudi. 469.

, V.JC"

1

Fefta Decembris, / ,

41

d

LeGio Va

Le&io vi.

YEve datum eft operire

[

-

D

E María accipitur ( 1í-

äcorpus fensibile

rop-

ceat mihi hoc dícere )

n

ter. nuditátem . fensíbilem :

qued fcriptum eft de Ecclé-

María veró datum eft à Deo,

fia:

n

elínquet homo patrem

ut páreret nobis Agnum & o-

uum & matrem fuam , &ad-

l I

vem , & ex glória ipsíus Agni

herébit uxóri fue : & erunt

& ovis fieret nobis velut à

duo in carne una.

Sanéctus

|

véllere in fapiéntia per vir-

autem Apóftolus dicit : My-

tütem ipsíus induméntum in-

ftérium hoc magnum eft , ego

t

corruptibilitátis. Heva étiam

autem dico in Chrifto , & Ec-

mortis caufa facta eft homíni-

cléfia.

ii

Et vide Scripturá-

bus

per ipíam enim mors

rum accurátam dicéndi pro-

J

iugréifa eft in mundum : Ma-

prietátem , quod de Adam

t

fs

ría verócaufa vita, per quam

quidem dixit , formávit: de

énita eft nobis vita, & per

Heva veró , non formátam

J

anc Fílius Dei advénit in

effe , fed zedificátam.

Accé-

AT

mundum : & ubi abundávit

pit enim , inquit , unam de

Wt

peccátum, ibi fuperabundá-

coftis ejus , & edificávit ipfi

i

vit & grátia: & unde illàáta

in uxórem. Quo ofténdat,

quod

eft mors , illinc procéffit &

Dóminum quidem de María

Go

vita, ut vita pro morte fieret:

efformáffe fibi ipfi corpus, ab

i

& qui per mulíerem nobis

ipfa veró cofta edificátam ef-

fen

vita faCtus eít , mortem ex

fe Eccléfiam,in eo, quód pun-

.orn

mulíere indüctam exclüde-

&um & apértum eft ipsíus

Jedi

ret.

Et quóniam illic Heva,

latus, & myftéria sánguinis &

QU

cüm adhuc efíet virgo , per

aqu& , prétia redemptiónis

p

inobediéntiam transgréffa eft:

facta funt.

n

é contrário per Vírginé obe-

& Concéptio tua , Dei Géni-

Titt

diéntia grátiz fatta eft,annun-

trix Virgo , gáudium annun-

ul

tiáto advéntu in carne de coe

?

tiávit univérfo mundo: *Ex

tuuufi

lo , & vita zetérna.

te enim ortus eft fol juftítiz ,

& Cüm jucunditáte Concep-

Chriftus Deus nofter: * Qui

Vit

tiónem beáte Maríse cele-

folvens maledictiónem , dedit

MU

brémus :

* Utipfa pro no-

benedictiónem:& confündens

bis intercédat ad Dóminum

mortem ,donávit nobis vitam

dir

Jefum Chrittum.

fempitérnam.

* Benedí&ta

j !

Y.Corde & ánimo Chrifto

tuin muliéribus, & benedt-

canámus glóriam in hac facra

&us fru&us ventris tui. Ex

Wä

jj

folemnitáte przecélfe Geni.

te enim.

(l

trícis Dei Maríz. , Ut.

Glória Patri. Qui folvens.

I

n..

Og

Fefta Decembri/s. f-

Ea

"d

L

u ïn tertio No&u

Ino.

progénie in progénies timén-

rj

tibus eum.

uia fecit.

j

Leéüio fanfi Evangelii fe-

cóündüm Matthzum.

Le&io viit.

&

sQl

Leüi() ! Vüe

Cap. r.

; J'1des ab ipfo ftatim prin-

; d

uàm leta fint

y

F lber generatiónis Jefu

4cípio ,

Chrüfü filii David , filii

hiec nüntia. Quod fi ámbigis

t

de his , qu& ad tuum fpettant

i

Abraham, Abrahám génuit

D

Yfaac, lfaac autem génuit Ja-

honórem : ab iis , qua illíus

cob. Et reliqua.

funt , étiam tua difce créde-

que

«

Homilía S. Joann. Chrysóft.

re: quantum enim cónfequi

Hormil. 2. in Matth. poft inite

potefthumána rátio,multó eft

J

difficiliüs Deum hóminem fie-

di

" A Udítu quidem mirábile

(

Xeft, quod ineffábilis De-

ri,quàm hóminem Dei Filium

us,& qui nec fermónibus ex-

confecrári. Cüm ergo audíe-

f

;

ii

plicári poteft, nec cogitatió-

ris , quia Fílius Dei , filius fit

nibus comprehendi , Patríque

& David & Abrahez , dubitá-

l

j

re jam défine , quód &tu ,

(5

per ómnia cozquális , per

vt

Vírginis ad nos venit üte-

quifilius es Ada , futürus

r(i, & fieri ex maulfere digná-

fis filius Dei.

Non enim fe-

J

1

tus eft, & habére progenitóres

metípfum ita humiliáffet ,

David & Abraham ; & quid

nifi

nos effet exaltatürus,

dico David & Abrahàm ?

Natus eft enim fecündüm

fál

étamillas, quod magis ftu-

carnem , ut tu nafcerére fpi-

éndum eft , féminas, quas

ritu: natus eftex mulíere , ut

u

tu de

je (

pauló anté memorávi. Hec

fineres filius efic mulíe-

ígitur áudiens,mente consür-

fl

!

£e , nihilque hümile fufpizé-

3e Felix. namque es facra

hi

& omni laude

ris , fed pótiüs propter hoc

Virgo Mari

p

ipfum máàxim? miráre , qui:

digniffima :

Quia ex te or-

cüm verus & dilé:ztus Fílius

tus eft fol juftítie ,

* Chri?

0r

fit (empitérni Dei , étiam Fí-

ftus Deus nofter.

tf

Iius David effe dignátus eft,

Y* Ora pro pópulo , inter-

i

b

modoó ut te filium fáceretDei:

véni pro clero, intercéde pro

fervum patrem habére dig-

devóto femíneo fexu: séntiant

Tit

nátus eft, ut tibi fervo Pa-

N

omnes tuum juvámen, qui.-

trem fáceret ipfum Deum.

cümque célebrant tuam ían-

h

^* Beátam me dicent omnes

&am Conceptiónem, | Quia,

r

generatiónes :

Quia fecit

lória Patri. Chriftus.

!

mihi D'is magna, qui potens

CCUO 1X.

i] fun

eft , & fanttum nomen ejus.

Roptéreà duplex fa&ta

lls !

-- Et mifericórdia ejus à

generátio eft , hec feili-

z

| "r

;

eet .

Fefta Decembris. 72

473

Ui

V.

cet noftre símilis., illa no-

Oratio.

ftram eminénter excédens.

T^Xàudi nos Deus falutá-

Quód enim natus ex fémina

É ais noftrer : ut , ficut de

D

L fj

eft , & nobis cómpetit, quód

beáts LucíaV írginis &Már-

Veró non ex sánguine , neque

tyris tuge feftivitáte gaudé-

DI

ex voluntáte carnis aut viri ,

mus: ita piz devotiónis erue

lant

diamurafícétu. Per Dfitn.

ITR

ï

fed ex fpíritu fan&to , áliam

nobis fublimiórem ,futurám-

Deinde fit commemoratio

t

que & Spíritu fubfequéndam

O&ava.

4

e

& Feris.

Ti

Ad Matutinum , Invitator.

lodl

seneratiónem promíttit. Sed

ália quoque ómnia ex simili

Hymnus , Afíz, Pfalmi & y'«

mf

diverfitáte conftábant. INNam

No&.de Cói Virg. 1xxxix.

Í

Uf

udie

& baptísma profé&o tale fu-

In primo Noéturno , Le-

Ícépit , quod habéret quidem

&iones de Epiftola prima ad

is f

áliquid véteris , habéret &

Corinthios. De Virgínibus.

bits

110VI.

utin eodem Communi. xcii.

Quod enim baptizá-

p

tus eft à Prophéta , expréffit

x*.i ZLucíavirgo,quid à me

WIUS

vetus ; quód autem defcéndit

petis , quod ipfa póteris prae-

m

Spíritus,adumbrávit novum.

ftáre. contínuó matri tuz

lï'aiïe&,

€ Deum laudámus. 17.

nàm & fides tuailli fubvénit,

altnts

: In Laudibus fit commemo-

& ecce falváta eft :

Ündim

fatio Ferie.

* Quia jucündum Deo.in

d

Vefpere de S. Lucia virg.

tua virginitáte habitáculum

6 U

& mart cum commemoratio-

preparáfti.

mullt-

ne Oflave & Feria.

y^. Sicut per me cívitas Cata-

Ü

DIE XIII. DECEMBRIS.

nénfium fublimátur à Chri-

f

n féfto S. Lucie Virginis

ftojitaper te Syracusána cívi-

j ld

' Martyris.

Duplex.

tas decorábitur. . Quia.

y t

Ad Veíperas, Antiphona.

*.iRogávi Dóminum me-

d

Orante fan&a. Lucía.

cum

um Jefum Chriftum, ut ignis

veliquis de Laudibus.

6

ifte non dominétur mel.

jntet-

Pfalmi, Capitulum, Hymnus

* EFt impetrávi à Dómino

iepto

& Verficuli de Communi

indácias martyrii mei,

Virginum.

Ixxxvi.

y. Pro eo, ut me dilígerent ,

éntia

D (IUI'

"; Ad Magnificat , Antiphona.

detrahébant mihi , ego autem

A lt

In tua patiéntia poffedift áni-

orábam.

Et impetrávi.

&eii. Grata fatia eft à Dó-

(

mam tuam , Lucia fponía

1

Chrifüi : odífti, quee in mundo

mino in certàmine, quia apud

funt, & corüfcas cum Ange-

Deum,& apud hómines glori-

14

l

lis : sánguine. próprio inimí-

ficáta eft : in confpéctu prín-

J

n

Á

ll[ 3

cum vicifti.

cipis loquebátur i'agie'n

tiam.

Gg5

Et

Fefta Decembris, 7 .

$ Et Dóminus ómn

fium prefé&um Lucíam,

y

iqm di-

uod Chriftiána effet , accu-

hi.n

Iéxit eam.

W

, Adjuvábit eam Deus vul-

sávit. Quam ille cüm nec.

tu fuo, Deus in médio ejus,

récibus , nec minis ad cul-

li

non commovébitur. Et Dfís.

tum idolórum poffet perdü-

[i)

cere : imó tantó magis incén-

(

Glória Patri. Et Dóminus.

' m üo NO&umOe Læ&i? ïVs

fam vidéret ad celebrándas

j

Chriftiáne fidei laudes, quan-

/]

Ucía virgo Syracusána,

| 40

|

L

génere & Chrtiána fide

tum magis ipfe eam à fentén-

1

(

jj

ab infántia nóbilis , unà cum

tiaavértere conabátur: Cef-

sábunt , inquit verba , cüm

for

matre Eutychia , quze sángui-

ventum erit ad vérbera. . Cui

m

nis fluxu' laborábat , Cáta-

nam ad venerándum corpus

virgo : Dei fervis verba de-

T

beáte Agathe venit: que&

effe non poffunt , quibus à

QW

Chrifto Dómino dictum eft:

Ipra

ad ejus fepülchrum , cüm

fupplíciter oráffet , Agathe

Cüm ftetéritis ante Reges &

jtdt

interceffióne matri fanitátem

PraMfides,nolíte cogitáre, quó-

du

Statim veró

modo aut quid loquàmiuni:

lUf

impetrávit.

fii

matrem exorávit , ut , quam

dábitur enim vobis in illa ho-

dotem fibi datüra effet , Chri-

ra ,quid loquámini : non enim

u

vos eftis , qui loquímini ,

dei

fti paupéribus tríbui pateré-

ftr

tur, Ut ígitur Syracüfas ré-

fed Spíritus fan&tus , qui ló-

diit, omnem pecüniam , quam

uitur in vobis.

T

dte

ex facultátibus vénditis re-

3. Diffüsa eft grátia in làbiis

T

dégerat , paupéribus diftri-

tuis: * Proptéreà benedixit

p

buit.

te Deusin &térnum. 3. Spé-

d

cie tua , & pulchritüdine tua

ra

. Veni fponía Chrifli , ác-

1f

cipe corónam , quam tibi Dó-

inténde , prófperé procéde,

minus preeparávit in setérnü :

& regna. Proptérea.

e&tio vi

: L

t

ro cujus amóre sánguinem

tuum fudifti ,

*Etcum An-

Uam cüm Pafcháfius

gelis in paradífum introífti.

Q

interrogáffet ; Eftne in

Lex

te Spíritus fan&tus ? refpón-

i

NI

*y. Veni elétta mea , & po-

nam in te thronum meum :

dit : Cafté & pieé vivéntes

lls

quia concupívit Rex fpéciem

templum funt Spíritus (an&i.

aW

At ille : Jubébote ad lupánar

Gey

tuam. Etcum Angelis.

eetio v.

duci, ut te Spíritus fanttus

f0

Uod ubi refciviffet is ,

déferat.

Cui virgo

Si in-

H

vítam jüfferis violári , cáftitas

H

: ui eam paréntes con-

tra vírginis voluntátem de-

mihi duplicábitur ad coró-

nam. Quare Paff:häüqs ira

fpänderant * apud. Pafchàá-

in-

,

Fefta Dcc&mbrisa 7á .

a

i

inflammátüs , Lueíam eoó tra- | terrénis rebus símile dícitur,

i

hi juffit , ubi ejus virgínitas | ut ex hisquae ánimus novit ,

i

Ql

violarétur: fed divínitus fa. | fürgat ad 1ncógnita, quze non

&um eft , ut firma virgo itá| novit : quátenus exémplo vi-

fd

l

consifteret» ut nulla vi de los fibilium fe ad invifibilia rá-

d

co dimovéri

offet. . Quam | piat, & per ea, quae ufu dídi-

Vg

ob rem Prefé

h

us circum ip-

'cit, quafi confricátus incalé-

Ws

fam pice, resína , ac fervén-

fcat ; utper hoc,quod fcit no-

lil

ti óleo perfufam , ignem ac-

tum dilísere , difcat & incógs

M

céndi imperávit : fed cüm ne

nitaamáre. Ecce enim reg-

Q

flamma quidem eam lederet,

num coelórum thesàuro ab-

Qu

multis torméntis excruciàta

fcóndito in agro comparátur:

| d

guttur gládio transfigitur.

quem , qui ínvenit homo, ab-

Ui

eli

Quo vülnere accépto , l.ucía

ífcóndit, & prz gàudio illtus

D

redíeàns Eccléfie tranquil-

vadit,& vendit univéría, qua&

$d

H

1

tátem, quze futüra erat Dio-

habet , & emit agrum illum.

cletiáno & Maximiàno mór-

u-

, Propter veritàtem , &

in:

tuis, Idibus Decémbris fpíri-

manfuetüdinem,& juftítiam z

tum Deo réddidit. Cujus cor-

Et dedücet te mirabíliter

Mxp-

EW

dé

xtera tua.

[3

[

us Syracüfis fepültum ,

.Spécie

ml'mll ]

deínde Conftantinópolim, po-

tua , & pulchritüdiue tua. in-

ftrémóV enétias translátü eft.

ténde , prófperé procéde , &

jl

$.. Spécie tua , & pulchrità-

regna. Et.

Le&to viit,

libi

dine tua. * Inténde;prófperé

ain re

0c quoque

edisit

Q

notándum eft ,

quod

procéde,& regna. y^. Diffüfa

r

eft grátiain lábiis tuis,propté-

invéntus thesáurus abícón-

m t

reàbenedíxit teDeus in etér-

ditur , ut fervétur , quia ftà-

nü. Inténde. G lIória. Inténde.

dium coeléftis defidérii à

;oeädes

In tertio NoGturno.

malígnis fpirítibus cuftodíre

Lé&üio fan&i Evangélii fe-

non süfficit , qui hoc .ab

cündüm Matthaum.

humánis làudibus non ab-

hd

fne !

Le£tio vii.

Cap. 13. £

fcóndit. In presenti étenim

N illo témpore :

ixit Je-

vita, quafi in via fumus ,

elpit

at

fus. difzípulis fuis parábo-

qua ad pátriam pérgimus.

nf

Jam hane : Símile eft regnum

Malígni autem fpíritus iter

coelórum thesáuro abícóndi-

noftrum quafi quidam. la-

(

trünculi óbfident.

(j

D

toinagro. Et reliqua.

Deprz-

:j

Homilía S. Gregórii Papse.

dári ergo desíderat, qui the-

Homilia xr.in Evangel.

sáurum püblice portatin via,

,d

t Oeclórum regnum , fra-

Hoc autem dico , non üt

(j

tres charíffimi , idcfrcó

y

próximi ópera noftra bona

non

26

Vefta Decembris; / 2*

nönl

Vi'»deant , um f

[v

riptumfti. P(sImus. póminus reg-

fit : Vídeant ópera veftra Eo-

návit.

cum reliquis dé Dc-

3

mnica.

8.

P

na, X gloríficent Patrem ve-

[

j

ftrum.qui in ccelis eft: feu ut

A fía.

Lucía virgo , quid à me

perhoc, quod ágimus , laudes

petis , quod ipfa póteris pre-

ftáre contínuo matri tuae ?

extérius non querámus. Sic

autem fit opus in püblico,

VA5 Perte Lucía virgo cí-

quátenus inténtio màáneat in

