0 Nortu

De lib

ro

À

pocaly

Is beáti

WH

Qui natus es de Vírgine,

M.

Cum Patre , & almo Spíritu,

Joánnis Apoftoli.

tf

In fempiterna fzcula. Amen.

10 1;

3. Valde honorandus eft beà-

j

hec vidi

ngp ' &&ce

ts

UW

il

tus Joàánnes. x;.

Qui fupra

ófüium apértum in coe-

ectus Dfii in coena recübuit.

lo; & vox prima, quam au-

d

dívi tanquam tubz loquéntis

situje

Ad Maznificat, Antiyhonas

ff 4

Ifte eft

oáànnes , qui fupra

mecum,dicens: Afcénde huc,

ij

pe&usDfii in ccena recübuit:

& ofténdam tibi , qu& opor-

n

beátus Apóftolus, cui reve-

tetfieri pofthaec. Etftatim

iþjrct;jru

Atl

láta funt fecréta coeléftia.

fui in fpíritu: & ccce fedes

Oratio. Eccléfiam tuam Dó-

pofita eratin: coelo , & fupra

1*. H.l;ï*

mine. 287.

sedem fedens. Et qui fedébat,

: imöy

M

. Pro S. Stephano , Aiía.

símilis erat afpéttui lápidis

Sepeliérunt Stéphanum viri

jáfpidis & sárdinis;& iris erat

DN

iimoráti , & fecérunt plan-

in circüitu fedis;símilis vifió-

T

jj

&um magnum fuper eum.

rii fmaragdínze, Et in circüitu

l

x . Stéphanus

vidit coelos fedis fedília vigínti quátuor 5

(10

apértos.

i& [uper thronos

vigintà

J

|

quá-

1^]

i

hi

n O&lava

S. Joannis.

289

quatuor fenióres

Á

e(ïe'ntes. P

Ditoy.

circumamítti veftiméntis al-

T rE n nape.

D'tel]s fempl1

corónz áurem.

bis, & in capítibus eórum

aht die ac no&te , gi-

"

U

céntia : San&us , Sanétus

l

|

Ü

x'.'

Valde honorándus eft

San&tus ,

Dóminus Deus

]

ii

|

DInfiy

:

Deà

tus Joánnes, qui fupra

omnípotens , qui erat, & qui

)imqug Rf»

pectus Dómini in coena re-

eit , G qui ventürus eft. Ft

Tf

cübuit :s& Cui Chriftus in

Agunly

cruce MatremVírginem vír-

cum darentilla animália g1ó«

riam , & honórem , & be-

Dt r

gini commendávit.

, Virgo

nedictiónem — fedénti fuper

Yt.

eft eléttus à Dómin

H

?

atque

thronum, vivénti in fzcu-

Jei omy

inter céteros magis dilé&tus.

Cui.

F

la fzculórum , procidébant

ls

vigíntii quátuor fenióres an-

Linem nj

T de thr

01610 1 procedé-

te fedéntem in throno ; &

bant fülgura , & voces,

E

0

adorábant vivéntem in fs.

ts hodidt

nítrua; & feptem lám-

cula fzeculórum, & mittébant

pades ardéntes ante thronum,

corónas fuas ante thronum ,

VA

qui funt feptem Spíritus Dei.

dicéntes: Dignus es Dómine

D

Etin confpé&u fedis tan-

Deus nofter accípere glá-

ür f d

quam mare vítreum símile

riam, &honórem & virtü-

cryftállo : & in médiofedis ,

» Ledti

tem: quiatucreafti ómnia,

TpIO

& in circüitu fedis, quátuor

& propter voluntátem tuam

Ts Oi

b

animália plena óculis ante &

erant , & creáta funt.

tol

retro. Et ánimalprimum sí-

, Hiceft beatíffimus Evan.

mile leóni , & fecündum áni-

gelífta& Apóftolus Joánnes ,

C&p.

(

mal símile vítulo , & tértium

$ Qui privilégio amóris pre-

céteris áltius à Dó-

j n

&nimal habens fáciem quafi

cípui ,

Qom at

hóminis, & quartum ánimal

mino méruit honorári.;. iHic

J

símile áquile volánti. Et quá-

eft difcípulus ille , quetn dili-

dnie luG

tuor animália síngula eórum

gebat Jetus, qui fupra pectus

u oytr

habébant alas fenas ,. & in

Dffiincoena recübuit.

i atim

circüitu , & intus plenà funt

G Iória Patri.

Qui.

Óculis.

( (cdes

o£turnos :

&fupt

, Hic eft difcípulus ille, qui

gx TUdieugdo

Auguftíni

k(ede'bat»

teftimónium pérhibet de his ,

Epí(copi in Joànnem.

& Ícripfit hec

& Et fci-

i ïapïdis

L

,ectio iVa

st

mus , quia verum eft teftimó-

Nquïlzääguäf ävanïg

éliis, vel

nium ejus.

pótius quátuor libris uni-

'æn ci'r

gl

à

Ls

Fluénta Evangeélii de ipfo

cus Evangélii , fan&tus TJo-

!

TOE

ro Domínici péctoris fon-

ánnes Apóftolus non immeri-

te potávit.

Et fcimus.

j

Hgmtl l

P.

*

to fecündum intelligéntiam

qu"

-

pr

6al

In O&afa S 1

á

-|ini

fto

u

fpiritzlem : áquile

,

compar

dp

"Dïï*ä Evangélio narrá-

i

tus,

a

ltius multóque fublí-

tur, quia & in convívio fu-

mius àlis tribus eréxit pr&-

per pettus Dómini difcumbé-

)l

dicatiónem fuam: & in ejus

bat.De illo ergo pé&ore in fe-

D

gapff

ere&ióne étiam corda noftra

créto bibébat ; fed quod in fe-

érigi vóluit. Nam caeteri tres

créto bibitin maniféfto eru-

j

Evangelílza tanquam cum

Gàávit : utpervéniat ad om-

^hómine Dóminoin terra ám-

nes Gentes non folum incar-

$]

]

p

bulant,& de Divinitáte ejus

nátio Fílii Dei , páffio &re-

paüca dixérunt : iftumautem

furré&io,fed étiam quod erat

1l

Kd

quafi pigüerit interra ambu-

ante incarnatiónem ünicus

&

làre, ficut ipfo exórdiofui

Patri, Verbum Patris, co-

IÀ

if

fermónis intónuit , eréxit fe

&térnus generánti, &quális

(i

non folum fuper terram, &

ei, à quo miffus eft.

l

fuper omnem àmbitum áeris

Diligébat autemeur Je-

a

g

(

-& coeli, fed fuper omnem

» quóniam fpeciális prz-

étiamexércitum Angelórum,

rogativa caftitátis , amplióri

I

omnemque

conftitutiónem

dile&ióne fécerat dignum ,

M

invifibílium poteftátum ,. &

* Quia virgo elé&tus ab ipfo

SW

Ctny

pervénit ad eum , per quem

virgo inzvum permánfit.

fatdta funt ómnia, dicéndo :

, In cruce dénique moritü-

du

n princípio eratVerbum ,&

rus , huic Matrem fuam vír-

g

Verbum erat apud Deum ,

ginem vírgini commendávit.

Wi

& Deus erat Verbum.

Quia.

&i

6 Vb

fl

, Qui vícerit,fáciam illum

ipfe eft Joán-

colümnam in templo meo ,

A nes ,

fublímium prz-

hn

dicit Dóminus :

€ Et fcri-

dicátor, & lucis intérnze at-

bam fuper eum nomen me-

que a&térna fixis óculis con-

um, &nomencivitátis novz

templátor.

Dicüntur enim

(

Terüfalem.

f

& pulli aquilárum à parénti-

If (e

, Vincénti dabo édere de

busfic probári, patris fcili-

L

guo vit& , quodeftin para-

cet ungue fufpéndi, & rá-

d

t,l

dío Dei mei. . Et fcribam.

diis folis oppóni.

Qui fir-

j

ll

H

me contemplátus fuerit , fi-

1&

T

*yTUic Q;antïig vfublimitäti

lius agnófcitur; fi ácie pal-

AA

.Aprincípii étiam ' caetera

pitáverit ,

tamquam adul-

Bits

cóngrua pradicávit, & de

terínus ab ungue dimítti-

Cl

Dómini divinitáte , quómo-

tur. Jamergo vidéte , quam

lt j

do:nulfus álius , eft locátus

fublímia loqui débuit, qui

ler

hoc ructábat ; quod bíberat.

eft áquile comparátus : &

Tlnen

mi re-

l!

Non enim fine *cau'fa deillo tamen étiam nos hu

K

pen-

In ïOEtava S. Joannis.

2

I

d li

péntes , infirmi, & vix ullíus

,d

e fé

UT

1

1nornénti

inter

velle, fed non audére

fcifcitári.

"n

hómines ,

Tum Chriftus :

audémus tra£&táre ifta , & ifta

Sieum volo manéré , donec

expónere:& putámus nos aut

véniam , quid ad te ?

ldin

cápere poffe, cum cogitámus,

M fU

& inillum diem fufcípiam

i d 0n,

aut capi , dum dícimus.

te iervum meum , & ponam

5;, In médio Eccléfize apéruit

te ficu

p

t fignáculum it con-

UER

osejus, * FEtimpléviteum

fpé&tu meo: *

lii .

Quóniam ego

qud as

Dóminus fpiritu fapiéntie,&

elégi te ,dicit

Dóminus.

intellé&tus. * Jucunditátem;

Y^ Elftofidélis usque ad mor-

1 ij

& exultatiónem thefaurizávit

tem, & dabo tibi co

T

fris, q

u

óniam.

iuper eum.. .Et implévit.

ro'qarfl

&

"

Glória Patri. Et implévit.

vita. ï

e&to viii,

Ín tertio No£turno.

Am éum nímia id cha.

,

euf

N

li r

L édio fanéti Evangélii fe-

titàte díceret Fetrus ,

cündum Joàánnem.

nec ab eo dívidi vellet ,

npli

. Le&tio vii.

Cap. 21. d

ofténdens Chriftus , quod

Qu ,

N illo témpore : Dixit Je-

quantávis

eum dile&tióne

SYT

I

Tr

fus Petro

-Séquere me.

profequerétur , fuam áffe.

Convérfus Petrus, vidit il-

qui non poffet, inquit: Si

t murii

lum difcípulum , quem dili

um v

gébat Jefus ,

:j

te ?

eum volo manére, quid ad

endári

.

fequéntem.

His verbis nós erüe

reliqua.

diens , reque doléndum ,

Homilía fan

ni$

neque curiófius prater di.

J

Chrysófü

4

vínam voluntàátem

invefti«

1 pre-

Homilia 97. in joannem|

gàndum. .Nam

cum Pe-

£3

18 d-

eirca mediunj. ^

trüs semper in hujüsmodi

Ts 01

j

Um magna Chriftus Pe-

j atf

interrogatiónes

fervéntius

ro communicáffet , or-

profilíret ; íterum ejus fer-

yánt-

bis terrárum curam deman-

vórem . retündens ,

quod

il

daffet , martyrium predi-

cn

non fit ultérius inquirén-

xíflet, & majórem erga eum

dum; in hünc modum re.

j fit-

dile&iónem teftátus effet

fpóndit.

ita ü'

cum vellet Petrus Joánnem

?e« Tfte eft Joánnes, qui fupra

e 931

fócium & collégam, inquit :

pectus Dómini in eoena recü-

iil

Hic autem quid ? Numquid

buit: ^BeátusApóftolus,cui

jint

eámdem viam aggrediétur ?

reveláta funt fecreta eoelé-

Et quemádmodum ' in coena

D

fiia. Y* Fluénta Evangélii

l gdl

interrogáre non aufus , Jo-

de ipfo faéro Domínici pé&to-

ánnem fuffécit : ita nunc

ristoüte potávit; Beátus.

j

7 lória Patl'iq

Beátus:

viceni reddit,- arbit?ätus eum

P

e

P&B

[2J

P

29

In O&ava SS. Innocentium.

M

l e&ioix.

Miartyres non

loquéndo , fed

q Xiit ergo fermo ifte in-

moriéndo conféffi funt

Óm-

ii

3 ,ter fratres, quód difeípu-

nia in nobis vitiórum mala

ptol

u

jus ille non móritur : & non

mortífica 5 ut fidem tuam ,

dixit ei Jefus ; quia non móri-

quam lingua noftra lóquitur ,

t

tur;fed, Sieum volo mané

étiam móribus vita fateátur.

p

Per Dóminum.

Ü

re,donec véniam,quid ad te ?

Noli arbitràri, inquit , eó-

Ad Horas ofnnia , ut in die

dem modo me vobis

di-

Fefü. 249*

il

del

fpofuiffe. Hoc autem dixit ,

In fecundis Vefperis ; An-

ni

ut intempeftivum affétum ,

tiphonà de Laudibus. :

& confuetüdinis defidérium

Va

alde honorándus. 247.

qu[()![

tólleret.

Cüm enim effent

Pfalmi ut in 1i. Vefperis de

vt

n

orbis terrárum curam fu-

Communi Apoftolor. Xiv.

fceptüri , fimul ámpliüs ef-

" Capit. & aliz;ut in die249-

li

fe non oportébat : magnum

eum commemor. SS.[nno-

l

enim fuíffet mundo detrimén-

n

sentium , Afia.

Hi funt qui

fUl

tum. Idcírcó inquit : Opus

cum muliéribus.

", Heró-

fufcepífti, id consídera, pérfi-

des irátus. Orat. Deus, cujus

Ag

ce,labóra, & te certamínibus

hodiérna die.

ut fuprà.

expónc.

Quid ad te , fi volo

IMZIN OCTA

eum manére hic ?tu officium

SS.

egtium, Dupl.

[

tuum cura , & exéquere.

Orm

m

ceüntur ficut im

al

Tf

íe Deum laudámus. 17.

Fefto

jieter Lectio-

J

Ad Laudes P Antïphoneu nes

V

tuttitüir nonum

!

)!

Valde honorándus.

cu

onf. cjus loco dicitur -;

n

Refg

Tf

reliquis. 247« — Capitulum

eum laudámus. 17.

Hymnus, v. & Antiphonaj

In primo No£cturno.

| er

ad Benedi&tus ; ibidem.

- De Epíftola ad Romanos.

'bISl

lecio1

Cap.

WOf

Pro commemoratione $Si

9

Innocentium , Afia.Hi funt ;

ftificáti ergo ex fidé , pa-

! tty

qui cum muliéribus non funt

cem .habeámus ad Deum

Mi

t

coinquináti: Vírgines enim

per Dóminum noftrum Je-

u

f

funt , & fequüntur Agnum ,

fum Chriftum : per quem

o

quocümque ferit..

& habémus accéffüm per fi-

liy

Heródes irátus occídit

dem in grátiam iftam , in

M

multos püeros.

AC In Béth.

qua flamus , & gloriámur

0

lehem Jude civitáte David.

in fpe glórie filiórum Dei.

*

E

Non folüm autém , fed &

fuin

E

* us , cujus hodiérna die

gloriàmur in tribulatióni-

n

D

Jpracónium Innoce'ntcs

bus: fciéntes , quód tribu-

j

là-

EE

Y

In O8ava SS. «Inhocent'ium,

2

?

Ui t

látio patiéntiam operátur, pa-

pus , donecimpleàtur nüme-

L

tiéntia autem

robatiónem ,

rus fratrum velftrórum.

TUm n

. Vidifubaltàre Dei áni-

T (ügp

probátio veró fpem, fpes au-

temnon confündit: quia chá-

mas interfectórum propter

'kïqw'rmï

ritas Dei1 diffüfa eft in. córdi-

verbum Dei , & propter tefti-

l fateät[m

bus noftris per Spíritum fan-

mónium , quod habébant : &

&um , qui datus eft nobis.

clamábant voce magna,dicén-

'tndi

w, Centumquadragínta quá-

tes. Quare.

Le&io ui.

tuor míllia, qui empti funt

Lenim , cüm inimici ef-

JCT ,

deterra, hifunt , qui cum

sémus, reconciliáti fumus

M

e

inuliéribus non funt coin-

Deo per mortem. Filii ejus

p

247.

quináti :* .Vírgines enim

multó magis reconciliáti, fal-

fnerii

permansérunt , ídeó regnant

vi érimus 1n vita ipsíus. Non

u

cum Deo , & Agnus Dei cum

folümautem , fed & glorià-

illis.

(ie24j

mur in Deo per Dóminum

$ T.

y', Hfti funt ,qui venérunt ex

noftrum Jefum Chriftum;per

Qtt qu

magnatribulatióne , & lavé-

quem nunc reconciliatiónem

, Ten

runt ftolas fuas in sánguine

accépimus.

Proptéreà ficut

"QU

Agni. Vírgines.

per unum hóminem peccá-

l

LeGtio ii

tum in hunc mundum intrá-

Igrä.

- T n

p

quid enim Chriftus

vit,& per peccátum mors ,

cüm adhuc infirmi ef-

&itain omnes hómines mors

Dipl.

fcut 1

sémus, fecündüm tempus pro

pertránfiitin quo omnes pec-

cavérunt.

Letto

ímpiis mórtuus eft? Vix enim

BI

pro jufto quis móritur: nam

s. Adoravérunt vivéntem

in fzecula faculórum, * Mit-

j -

pro bono fórfitan quis àudeat

17'

mori ? Comméndat autem

téntes corónas fuas ante thro-

charitátem fuam Deus in no-

num Dómini Dei fui.

i

[410S

bis : quóniam cüm adhuc pec;

$. Et cecidérunt in confpé-

catóres efsémus , fecündüm

&u throni in fácies fuas , &

M

benedixérunt vivéntem in

(f ;Pa'

tempus Chriftus pro nobis

Jeurt

mórtuus eft :. multó ígitur

fzecula fzeculórum. Mittén-

tes corónas.

1 Je

magis nunc juftificáti in sán-

quem

guine ipsíus , falvi érimus ab

| Glória Patri. Mittentes.

ira per ipfum.

Ín fecundo NoGturno.

d

n

s« Sub altáre Deiaudivi vo-

Sermo fan&i Auguftínt

riati

Ces

occisórum dicéntium :

.Epifcopi.

Serm. r. de Innocentibus.

ff Dcfn

*Quare non deféndis sàán-

il

guinem noftrum ? & accepé-

Leio iv.

runt divínum refpónfum: Ad-

A(cénte

Dómino

Iu-

hl

N

huc fuftinéte módicum tem-

Gus ecepit , non c

3

a

Ufab

:

294

| Yn O&ava SS. Iii:xocentiüm.i"'

fed mundo : indícitur mátri-

y

publicábat. Nefciébat tacé-

lii

bus lamentátio, Angelis exul-

fe, quia necdum didícerat

tátio , infántibus transmigrá-

formidáre. Pugnábat mater,

æl]

& cárnifex : ille trahébat;illa

naVl

tio. Deus eft , qui natus eft :

!j

Innocéntes illi debéntur ví-

tenébat.

Ad carníficem ma-

&ima , qui venit damnáre

ter clamábat : Quid séparas à

hii

fi

mundi malítiam. Agnelli de-

me , quem génui ex me ? U-

fi

1

bentimmolári , quia Agnus

terus génuit , non manfit illej

futürus eft crucifigi , qui tol-

cüm vixit, übera mea fruftrà

l)

Sed oves

Cauté

(

lit peccáta mundi.

la&te contórquens.

ülulant matres , quia agnos

ortávi , quem à te vídeo

perdunt fine voce balántes.

manu crudéli jattári. Modó

r

Grande martyrium , crudele

eum effudérunt vífcera mea ,

[

ÍpeGáculum ! Exímitur ma-

& tu elídis ad terram.

chaera, & nulla intérvenit

* Ifti funt San&i, qui paffi

[

caufa : fola ftridet invídia ,

[

funt propter te Dómine : víü-

cüm,qui natus eft,nulli fáciat

dicaeos,* Quiaclamant ad

ip

violéntiam. Sed oves cérni-

te quotídie.

N

y- Víndica Dómine sángui-

t

mus matres, quzfuper agnos

tuft

lugent. Voxin Ramaaudíta

nem San&tórum tuorum , qui

eft , plorátus & ululátus ma-

effüifus eft. Quia clamant, -

qici

gnus. Píginora funt , non cré-

2CU00. Vlo

i

li

dita, fed creáta: non depófita,

Lia acclamábat mater ,

fed expófita.

L A.cüm exá&tor latro non

li

fimul

occídt

X Effudérunt — sánguinem

compelleret

Santórum velut aquam in

cum párvulo matrem :. Ut

circüitu Jerüfalem : *

Et

quid me dimíttis inánem ?

non erat , qui fepelíret.

Tu

Si culpa eft , mea eft : fi non

$* Pofuérunt mortália fer-

eft crimen , junge mortem ,

IXl

vórum tuórum efcas volattíli-

& líbera matrem.

Alia dicé-

bus coeli , carnes Sanétórum

!

Opl

bat : Quid queritis ? Unum

11

g

tuórum béftiis terra. Et non.

quaeritis, & multos occíditis ;

ii

LEU V.

& ad unum , qui unus €

3

"

XFftis eft ipfa natüra,quae

attíngere non — potéftis.

A*

H

E

j

pugnábat in mártyres ,

lia contra clamábat : Veni

cüm tyránnus ja&táret infán-

jam, veni Salvátor mundi,

(

l

tes. Mater crines cápitis diffi-

(rày

lum times

quámdiu quzréris ? Nuül-

vídeat te mi-

pábat , que ornaméntum cá-

Tàf|

pitisamittébat. Quantis mo-

les , & noftros non occídat

Tif

disinfántem volébat abfcón-

infántes.

Mifcebátur

la-

Ilj (

dere, & ipfe (e infántulus

mentátio matrum , & ad coe-

w

df

J

lum

'E

In O8va SS. ,Innocentiunäs |

295

M

ium- transibat

obíátio parvu-

tempus curióse inquiírit ,

idl'cmt

lórum.

quod ütique ab Angelo non

[ Tif

W. Ifti funt, qui noninqui-

fignáte füerat expréffum :

atl

vavérunt veftiménta ífua :

Sed , efto ibi , inquit , usque-

CC hi

* Ambulàábunt mecum in al-

quo dicam. tibi.

Wputu

bis, quia digni funt$* Hi

$, Cantábant SanGti cánticum

m

funt, qui cum muliéribus non

novumante fedem Dei, &

Wt

funt coinquináti , Vírgines

Agni: * Et refonábat terra

2 f

enim funt.

Ambulábunt.

in Voces eórum.

C

($1ória Patri. Ambulábunt.

£ Vil

y', Hi empti funt ex homíni-

Ya tertio No&turno.

bus primítis Deo & Agno ,

Mij

V,é8io fan&i Evangélii fe-

& in ore ipsórum non eft in-

. cündum, Matthaum.

véntum mendácium.

Et re-

um

Lette vii

aDs 2e

fonábat.

ui af

N

illo témpore: Angelus

Le&io viii.

er ts

I

Dómini appáruit in fom-

Erum ille nec per ifta

antad

V

nis.Jofeph , dicens: Surge,

quidem fa&tus eft ség-

l

'

& àáccipe püerum , & ma-

nior, fed obedivit libén-

s

[

trem ejus & fuge in /Egyp-

ter ,

& crédidit ,

omnes

in,i

tum, & efto ibi , usquedum

prorfus tribulatiónes cum

dicam tibi.

nanþ |

Et réliqua.

gaudio fuftinéndo. Enim-

Homilía fan&i Joànnis

vero miséricors Deus mce-

P

t

ftis rebus quedam . étiam

0 f0f

Éx Hïääïääom atl

jucünda permífcuit. Quod

certe

in Sanétis ómnibus

gcctdl

ante mediunt

U

Use cum audíffet Jo-

facit , quos neque tribu-

yn!

i

feph , nequaáquam palí-

latiónes , neque jucunditá-

fum

fus eft fcándalum , neque

tes. finit

habére

contí-

nuas : fed tum de advérfis ,

A. y

dixit: Incérta ifta res eft ,

[i

(E

ac prorfus ambígua.

'Tu

tum ex prófperis juftórum

JlUttl

aulo ante dicébas ; quia

vitam quafi admirábili va-

rietàte contéxit. Quod hic

lll ;

falvábit pópulum fuum, &

( 1

nunc feípfum quidem non

quoque eum fecíffe consíde-

l

poteft de perículis liberá.

fa.

Vent

re

fed fuganobis eft ne-

3; Vidi fub altáre Dei áni-

undl !

cefsária , & peregrinátio , ac

mas interfettórum propter

Nl

transmigrátiolongínqua.Con-

verbum Dei,

quod habé-

i n

trária omníno funt fa&ta pro-

bant : & clara voce dicébant:

míffis.. Sed. horum nihil pror-

* WVindica Dómine sángui-

u

Jf ^

fus oppónit; vir enim erat

nem San&tórum tuórum , qui

j

fidélis ; neque reverfiónis

effüfus eft.

r

T 4

*. Sub-

206

In Vigilia Epiphahiæ,,

Y^ Sub throno Dei omnmes|

te , & fapiéntia coram

—

Deo :

]

Sanéti clamant.

Víndica,

& homínibus.

tri.

Víndica.

Y^ Notum fecit Dóminus ,

|

G ;öria Pa

e&tià ix.

allelàja.

, / Ydéndo quippe fan&us

,4 E

s; Salutáre fuum , allelüja.

V

.9 jofeph grávidam Vír-

)fa iOc

qu.

inem , in conturbatiónem

g

OÓ

Minípotens ,. fempitérne

jl

íncidit máximam

fed ád-

Deus, dírige a&tus no.

fuit repénte Angelus , timó-

ftros in beneplácito tuo : ut

j

rem —prorfus

extínguens.

in nómine dilé&ü Fílü tui

ii

fit

!

Deínde videns püerum na-

mereàmur bonis opéribus

E

elll

tum , máxima exultatióne re-

abundáre.

plétus eft: fed rurfus huic

Deinde. fit commemoratio

11

!) ! VUC*

gt

étiam gáudio perículü gran-

fantüi: Telesphori Pape, &

de fuccéffit, cum tota ütique

Martyr. Aiía. Ifte San&tus

n

cívitas turbarétur , ipfe'Rex

pro lege Dei fui certávit us-

i

füreret, & ad necem püerum

que ad mortem , &a verbis

sl

I

quareret. Sed & hunc moe-

impiórum non tímuit: fun-

;

j

rórem ália rurfus Ictítia fub-

datus enim erat fupra firmam

jqi !

fecüta eft, apparítio vidéli-

etram.

j

cet ftelle , & adorátio Ma-

Y'., Glória & honóre coronáfti

Qu

górum.

Poft hanc quoque

eum Dómine.

J

al

Jucunditátem íterum perí-

$. Et conftituífti eum fuper

du

U!

Wt

culum , iterümque formído.

ópera mànuum tuárum.

Quzrit, inquit , Heródes

, Oratio.

.

ánimam püeri, & fügere ne-

Eus , qui nos beáti Te-

Es

|

AW

l

céffe eft ,

léfphori Miártyris tui

lii

& in longínqua

d

transíre,

atque Pontíficis ánnua folem-

Te Deum lIaudámus.

nitáte Ietíficas : concéde pro-

Ti

AdlLaudes, & per

Horas

pítius ; ut , cujus natalítia có-

Tor

ómnia utin die Fefti. 253.

limus,de ejüsdem étiam pro-

m

omiffis commemorationibus.

te&tióne

gaudeámus.

Per

ä

r (

In (ecundis V efperis,-Afíae

Dóminum noftrum.

N

de Laudibus.

IN VIGILLIA.

253. Pfalmi

A

de Dominica.

128.& loco

Epiphaniz.

f

W

ultimi , Pfalm. C rédidi.152.

Officium fit Semiduplex.

ul

W

*

reliqua utin die. 255.

Ad Matutinum omnia di-

Poft Orationem SS. Inno-

cuntur ut in OCava. Nativi-

für

udi

centium fit commemoratio de

t

atis ; exceptis Le&ionibus .

1aut

"r

Vigilia Epiphanie , Antiph.

&

ür.

aliis ,. qua infra Ponun;

IU

|

Puer Jefus proficiébat ægä—

Ir

lüutj

UM

In Vigilia Epiphanise,

209

vf

rimo NoGurne.

fpiritus ,. non

tuftáte

De Epiftolaad Romános.

líttera.

; in* ve

OUf

|

Le&io i.

*;, Dies fan&ificätus illáxit

N ignorátis fratres

Cap.g i'ci-

nobis; veníte Gentes, &

l äHell'lj;ä A

éntibus enim legem 1o-

adoráte Dóminum : * . Quia

rl

quor ) quia Iex in hómine do-

hódie defcéndit lux ma

gna in

minátur , quanto témpore vi-

terris.

vit ? Nam qua fub viro eft

0i

*, Hsc dies,quam fecit Dó-

mülier , vivénte viro;alligáta

minus, exultémus , & leté-

BiT.

eft legi

fi autem: mórtuus

mur in ea.

Quia.

Aopcï'ribwï

füerit vir ejus, folüta eft à le-

e&io iii,

eviri. Igitur , vivénte vi-

id ergo dicémus ? Tex

rmbraiib;

ro , vocábitur adültera,fi füe-

peccátum eft ?. Abfit.

s d

ritcum álio viro: fi autem

$

Sed peccátum non €ognóvi ,

mórtuus füerit vir ejus, libe-

nifi per legem : nam concu-

bt us

ráta eft à lege viri, ut non fit

pifcéntiam . nefciébam , . nifi

iverbis

adültera: fifüerit cüi álio viro.

lex díceret.: Non concupif-

i fon

. Eece Agnus Dei, ecce

CES,

Occafióne autem . ac-

tl

qui tollit peccáta mumdi :

cépta., peccátum per.man-

E.cce de quo dicébam vobis ;

dátum, operátum eft in me

Qui poft me venit, ante me

omnem coticupifcéntiam. Si-

3corb'näüi$l

fattus eft: * Cujus nonfum

ne lege enim peccátum mór-

m (upe:/

dignus ,

corrígiam . calcea-

tuum erat. Ego autem vivé-

If

ménti sólvere,

bam fine lege aliquándo. Sed

cum veníffet mandátum

k

, Qui deterra eft , de terra

2

, pec-

eiti T

.i

óquitur: qui de coelo venit,

cátum revíxit. :

H

us d

fuperomnes eft. Cujus.

$, Benedíttus , qui venit in

a lr

Le&Gioil.

nómine Dómini , Deus . Dó-

h

"Taque fratres mei , & vos

minus ,. & illüxit . nobis :

il

|.|

mortificáti eftis legi per

* Allelája , allélüja.

i pro

corpus Chrifüi , ut fitis alté-

y Hac dies , quam fecit Dó-

B

rius,qui ex mórtuis refur-

minus , exultémus , & leté.

réxit, utfrutlificémus Deo,

murin ea.

i

Cum enim efsémus in carne ,

Glória Patri.

Allel..

paffiónes peccatórum , qu&

In fecundo No&urno,

per legem erant , operabán-

WM*' d

Sermo fandi Auguftíni

wit

tur in membris noftris , ut

Epífcopi.

Naïiw'l

fru&tificárent morti.

Nunc

Serm. 13. de "T'empore,

UE

autem folüti fumus à lege

LeGio iv

| (Jla

mortis ,1in qua detinebámur ,

Ominus

nofter . Jefus

itaut ferviámus in novitáte

charíf.

Chriftus: fratres

h

5

imi ,

.

2

In Vigiliïa Epiphanig.

fimi , qui ih etérnum eft cun-| s. Confirmátum eft cor Vír-

j

ä'

&órum Creátor , hódie de

ginis , inquo divína myftéria

inatre nafcéndo fa:tus eft

Angelo nuntiánte concepit :

Natus eft

nobis Salvátor.

tunc fpeciófum forma pre

!

nobis hódie in témpore per

filiis hóminum caftis fufcépit

^

j

voluntátem ,ut nos perdücat

vifcéribus:

* Etbenedí&ta in etérnum ,

ad Patris seternitàátem. Fattus

f

eít Deushomo, ut homo fie-

Deum nobis prótulit & hómi-

ret Deus : ut panem Angeló-

nem.

y. Domus pudíci

f

rum manducáret homo, Dó-

T

pé&oris , templum repénté

fam

minus Angelórum hódie fa-

fit Dei , intá&ta néfciens vi-

&tus eft homo.

rum , verbo concépit Fí-

l

| ]ium.

Et benedíCta.

3« Congratulámini mihi om-

Le&io vi.

Lh

nes,qui dilígitis Dóminum

* Quia,cüm effem párvula ,

Mirácula, ó prodígia ,

lácui Altíffino , & de meis

fratres mei

*

!

natürae

[

jl

vifcéribus génui Deum &

jura mutántur in hómine :

hóminem.

Deus náfcitur, virgo fine

il

viro gravidátur , viri nél-

tdef

3. Beátam me dicent omnes

ciam fermo Dei maritat :

nim

generatiónes , quia ancíllam

hümilem refpéxitDeus.Quia.

fimul facta eft mater & vir-

I

ectio Y«

go ; mater faCta , fed incor-

Ti

Odie impléta eft Pro-

rüpta : virgohabens filium ,

e

n

phetíailla , que dicit :

néfciens virum

,

emper

vll

Roráte coeli défuper , & nu-

claufa,fed non infoecünda :

t

bes pluant juftum : aperiátur

Solus enim fine peccáto eft

a

terra, & gérminet Salvató-

natus , quem fine viríli com-

h N

vem. Fattus eft fgitur , qui

pléxu non concupifcéntia car-

f

fécerat , ut invenirétur , qui

nis , fed obediéntia génuit

c'fïegan

eríerat.

Sic enim in Pfíal.

| mentis-

1

mis homo confitétur : Priüs-

I* Benedí&ta & venerábilis

"

If

ïle

uam humilárer, ego pec-

es Virgo María ,qua fine ta-

1

cávi. Peccávit homo , & fa-

&u pudóris invénta es mater

**J»&

&us eft reus : natus efthomo

Salvatóris : * Jacébat in pre-

i tm

sépio , & fulgébat in coelo.

Deus, ut liberarétur reus.

Homo ígitur cécidit,fedDeus

| 25 Dómine , audívi audítum

|

defcéndit. Cécidithomo mi-

tuum,& tímui

confiderávi

ferabíliter , defcéndit Deus

ópera tua , & expávi:in mé-

i ]

müfericórditer. Cécidit ho-

dio duórum animálium. Ja-

Bul

ma per füpérbiam , defcén-

cébat.

[

[

N

G 1f')ria Patri. Jacébat.

n

al

d'?tï Degs cum grátia.

2

NtcOtVir

In Vigilia E piphanig;

myft

. Intertio No&urno.

dem effe Heródem , à' quo

URT

' qé&tio fan&üi Evangélii fe-

in paffióne fua Dóminus irri-

oncepl

cündüm Matthaum.

T pre

3

détur, & qui nunc mórtuus

; Lö&io Viio

Cap. 2.

effe referátur. Ergo Heró-

f

N illo témpore: Defün

a

ö

des ille; qui: cüm Piláto pó-

I

Heróde , ecce Angelus Dó-

ftea amicítias fecit, hujus He-

um

Mdini.

mini appáruitin fomnis Jo-

ródis filius eft , frater Arche-

:

feph in /Egypto,dicens ; Sur-

lài.

5 pul

ge, & áccipe püerum, &

ss Néfciens Mater virgo vi-

Tij

matrem ejus , & vadein ter.

dlens v

xam Ifrael.

Et réltqua.

rum, péperit fine dolóre ,

* Salvatórem Ííeculórum ;

Wt R

l

[

Homilía fan&i Hierónymi |

ipfum Regem Angelórum ,

I

[

Presbyteri.

ola Virgo lattábat übere de

Í

Vib. 1. Comment. in Cap. 2

coelo pleno.s,

Domus

)dfgiä j

Matthai.

pudíci pé&toris templum re-

datlrg

X hocloco intellígimus ,

pénte fit Dei: intátta néfciens

mnt :

E

non folum EHeródem ,

virum verbo concépitFílium.,

t f

fed & Sacerdótes & fcribas

Salvatórem.

n W

códem témpore necem Dó-

Glória Patri. Salvatórem.

at :

mini fuíffe meditátos.

Qui

Le&io:ix

n

furgens accépit püerum, &

Uóniam Nazareus vo-

] inot

matrem ejus.

Non dixit ;

cábitur.

Si fixum de

(ium ]

Accépit filium fuum,& uxó-

Scriptüris 'pofuíffet exém-

lenpt

rem fuam:fed, puerum , &

plum, numquam díceret :

dinda

matrem ejus, q

E

uod di&um eft per Pro-

i

j el

non marítus.

uafi nutn'ti'us,;,

phétas , fed fimplíciter :

IN

*;, Santta & immaculáta vir-

Quod. di&tum eft per Pro-

n d

gínitas, quibus te láudibus

phétam : nuncautem pluráli-

gt

éfferam,néfcio : * Quia quem

ter Prophétas vocans , oftén-

codli cápere non póterant ,

*

dit,fenon verba de Scriptüris

vdibils

tuo grémio contulífti.

fumpsíffe , fed fenfum. Nà-

ne t

y^* BenedíCta tu in muliéri-

zareus fanttus interpretà-

mutet

bus, & benedí&tus fructus

tur : Sant&tum autem Dómi-

num futürum omnis Scri

) Qï'&'

vem;ris t

N

pti-

)

L OCtU0 Vuls

rà cómmemorat.

yitur.

Udiens autem,quod Ar-

^Te Deumlaudámus. 17.

A.

AD-LAUDES,

j

chelaus regnáret in Ju-

md

daa pro Heróde patre fuo ,

& per Horas , Affa,

umlj À

tímuit i1ló ire. Miulti labün

Admirábile commér-

tur erróre propter ignorán-

cium !. Creátor géneris

1

tiam hiftórize, pgtänteS, eüm-

humáni, animátum corpus

Jj

umens

300

In Vigilia Epiphäniæ.

fumens,de Vírgine nafci di-

Beátus au£tor (zeculi

gnátus eft:& procédens homo

Servíle corpus fnduit :

Ut carne carnem lí(berans

fine sémine , largítus eft no-

f

bis fuam Deitátem.

Ne peérderet, quos cóndidit.

y

Píalm.D óminus regnávit.

Cafte Paréntis vífcera.

cum reliquis de Dftica.

18.

Coeléftis intrat grátia :

1

uando natus es in-

Venter Puclla bájulat

J

7

Afia.

effabiliter ex Vírgine ,. tunc

Secréta , quz non nóverat.

implétee funt Seriptüre : fi-

I) omus pudíci pé&toris

|

cut plávia in vellus defcen-

'Templum repénte fit Dei :

hi

dífti, ut (alvum fáceres ge-

Intátia néfciens virum ,

nus humánum : te laudámus

Conceépit alvo Fílium.

!l

Deus nofter.

Enítitur puerpera ,

l]ult

N

7.

Afía, Rubumquem víderat

Quem Gábriel pradixerat ,

BU

h

Móyfes incombüftum , con-

Quem ventre Matris gé-

fervátam agnóvimus tuam

fiens ,

h

Jaudábilem virginitátem: Dei

Baptífta claufum sénferat ,

J:

sénitrix intercéde pro nobis.

F ceno jacére pértulit :

Áfia. Germinávit radix Jet-

Presépe non abhórruit :

&i

4.

fe:ortaeftftella ex Jacob ;

Et la£te módico paftus eft ,

ii

Virgo péperit Salvatórem .

Per quem nec ales éfurit.

ml

te landámus Deus nofter.

G audet chorus Coeléftium ,

QOU

Áfía. Ecce María génuit no-

Et Angeli canunt Deo ;

l

(

xf'

i

ili

bis Salvatórem : quem. Joàn-

Palámque fit paftóribus

l

nes videns exclamávit,dicens:

Paftor , Creatór ómnium.

(

Ecce Agnus Dei, ecce, qui

j efu , tibi fit glória ,

A

N

tollit peccáta mundi , alle-

Qui natus es de Vírgine ,

Ü

lüja.

Cum Patre , & almo Spíritu,

i

Capitulüim.

Galat. 4.

In fempitérna fzcula.

Amen.

qT7^ Ratres, Quanto. témpo-

f

F

J re heres párvulus eit ,

y'. Verbum caro fattum e& ,

nihil differt à fervo , cüm fit

allelàja.

h

Dóminus ómnium : fed fub

w. Et habitávit in mobis ,

d

il

allelüja.

tutóribus & attóribus eft us-

i

|

que ad prafiníitum tempus à

Ad Benedi&us , Antiphona.

l

jih

Patre.

Dum médium filéntium tené-

A

rent ómnria,& nox in fuo cur-

Hymnus4

Solis ortus cárdine

fu médium iter perágeret ,

lT

Ad usque terre límitem

omnípotens fermo tuus Dó-

Ad

mine, à regálibus sédibus ve-

Chriftum canámus Príncipé,

Wt

ü

Natum María V írgine.

nit , allelüja.

Ora-

y

P.

In Vigilia Epiphanis.

got

aüO.

Ad Tertiam ,

Antxphona.

Mmpotens fempitérne

Quando natus es.

"rans O

Deus , dírige 'a&tus no-

1d1d1t.

VR

itulüm.

Galat. 4.

ftros in beneplácito tuo : ut

a

tres , Quanto tém-

in nómine dilédi

Fíüü tui

pore

hares

parvulus

mereàmur. bonis opéribus

eft

nihil differt à. fer-

abundáre, Qui tecum.

dui

VO , cum fit Dóminus óm-

t fitcommem. S. Teles-

nium

fed (üb

tutóri-

Is

Qn Pape.d& M

t. Af[a-

us & aftóribus eft usque

Dá

Qu

ul od1t áànimam

f

u

am ain

hoc mundo, in vitam æter-

Patre.

ad prefinítum tempus à

nam cuftódit eam.

.br. Verbum caro fa&um

, Juftus ut palma florébit.

e&

)

Allelüja , allelüja.

'erat f

öu.ut cedrus Líbani mul

Verbum.

sg

tlphmbltur.

Et habitávit in nobis. AI.

I

elüja , allelüja.

1

Fus, qu1 nos beau Te-

Glória Patri. Verbum.

A

D

lésphori Martyris tui

Ipfe invocáDbit me, alle-

ku

atque Pontíficis ánnua fo-

li

al

)

SE&;

lemnitáte Izetíficas :

concéde

x Patermeuses tu , alle.

ii

propítius ;ut , cujus natalítia

lu]a.

[ium,

cólunus, de ejüsdem étiam

Ad Sextam, Antxphonaa

3

protectióne gaudeámus. Per

xubum quem víderat.

Dóminum noftrum jJefum

Ca

1tulum,

Galat.

ffh

Chriftum Fílium tuum : Qui

tecum vivit.

" ubi venit plemtudo

!

.témporis ,

mifit Deus

Y

Ad Primam ,

Antiphonaj Fílium fuum fa&um ex mu-

,pmw.

O admirábile.

lere,fattum fub lege,ut eos ,

um,z. Tim.r.d

qui fub lege erant ,. redíme-

Ende

culórum immor-

ret, ut adoptiónem filiórum

meiï,

R

táli ,

& invisibili E foli

reciperémus.

Deo honor & glória, in fz-

&. br.Notum fecit Dóminus.

cula fæculorum Amen.

bi$ »

'!* Allelu]a allelüja. Notum

&.br, Chrifte Fili Dei vivi,

femt Dommus.

ghonæ

'*F Miferére nobis.

Salutáre fuum. Allelüja,

VU

Qui natus es de María

Vi

allelu;a

j !

rgine.

G lória Patri. Notum.

y

ff

Et non dieuntur Preces,

. Vidérunt omnes fines ter-

j

p

r » alleluja

Ad 3bfolutionem Capituli

p

dicitui Capitulu

Nong.

. salutáre Dei noftri , al

* t

aque jam non eft

j

ervus.

lelüja.

I?.

Ad

202

In Vigilia Epiphanig.

Kd Nonam , Antü

y. SalutáreDei noftri. — Al-

Ecce Martía.

phona. l

lelüja , allelüja.

G lória Patri.. Vidérunt.

Capitulum.

Galat. 4.

'Taque jam non eft fervus ].

Verbum caro fattum eft ,

I

fed filius : quód fi filius : ,allelàja.

& hzres per Deum.

|g. Et habitávit ia nobis ;

. br. Vidérunt omnes finesjallelüja.

J

terre ,*

Vefpere .

Vidérunt.

Allelája , allelüja. l.

äe Epïgha*gi;f;

l

uglcx.'

«

. J

