pennas ventórum.

r

inchoata

fi

tanten

eadem

Et pófuit ténebras latibulum

|

ii

fint verba ; & continuetur

fuum : incircüitu ejus taber-

* tenebrofa

hn f

Antiphona cum Pfalino.

náculum ejus

u

" Pfalmus r7.

$

aqua in nübibus áeris.

Tligam te Dómine forti-

Pre fulgóre in confpé&u

a

Wu*

,

tüdo mea: * Dfis firma-

ejus nubes tranfiérunt , *

méntum meum, & refügium

grando , & carbónes ignis.

f

fneum, & liberátor meus.

E.t intónuit de coelo Dómi-

M

D eus meus, adjütor meus , *

nus , & Altíffimus dedit vo-

r

& (perábo in eum.

cemfuam :* grando , & car-

Proté&tor meus, & cornu fa-

bónes iznis.

3l

PUL

Tütis mez,*& fufcéptor meus

Et mifit fagíttas fuas, & diifi-

f,audans invocábo Dómi-

pávit eos : * fülgura multi-

i

1j

Aj

J

num:* & ab inimicis .meis

plicávit , & conturbávit eos.

n

UN

falvus ero.

Et apparuérunt fontes aquá-

Circumdedérunt me dolóres

rum ,* & reveláta funt fun-

x

n

daménta orbis terrárum.

)U

l)

mortis : * & torréntes iniqui-

tátis conturbavérunt me.

A b increpatióne tua Dííe,*ab

Wif

D olóres inférni circumdedé-

infpiratiónefpíritus irz tu&e.

N

J

runt me: * przoccupaverunt

Mifit de fummo , & accépit

me láquei mortis.

me :* & a(ísümpfit me de

J

n tribulatióne mea invocávi

aquis multis.

[

j

I

Dóminum , *. & ad Deum

E rípuit me de inimícis meis

meum clamávi.

fortíffimis , & ab iis , quiodé-

Et exaudívit de templo fan-

runt me : * quóniam confor-

*

&o fuo vocem meam

táti funt fuper me.

M

clamor meus in confpé&tu ejus

Praevenérunt me in die affii-

L

introívit in aures ejus.

Ciónismes :* & fattus eft

r

D

C ommóta eft , & contré-

Dóminus proté&or meus.

muit terra

*. fundaménta

Et edüxit me in latitádi-

móntium conturbáta funt ,

nem: * falvum me fecit ,

& commóta funt ,

gu(ïniam

quóniam vóluit me.

À

irátus elt eis.

Ft retribuet mihi Difs fecün-

À fcéndit fumus in ira ejus :

düm juftítiam meam, * & fe-

& ignis à fácie ejus exárfit : *

cündüm puritátem mánuum

carbónes fuccénfi funt ab eo.

meárum retríbuet inihi.

ä

inclinávit caelos , & defcén-

Ouia cuftodívi vias Dómi-

ni,

u AE EE

Dominica ad IVIatutinuin.

I

j

TUj

ni,*nec impié geffi 3Deo meo. | prelium : * & pofuffti, ut zp-

uóniam ómnia judícia ejus

cum areum 4 bráchia mea.

: fUpez

$o

confpeéttu meo:* & juftítias

E tdedífti mihi protettiónem

ejusnon répuli à me.

falütis tue : * & déxtera tua

Xiltm

Et ero immaculátus cum

ber.

fufcépit me.

eo : * & obfervábo me ab ini-

E.t difciplína tua corréxit me

r

quitáte mea.

in finem : * & dif

*

;

Et rctríbuet mihi Dóminus

ipfa me docébit. .

ciplína tu':

D

fecündüm juftítiam meam , * |D ilatá(ti greffus meos fub-

vt,i

&. fecündüm puritátem má-

tus me : * & non funt infir-

nuum meárum in conípé&tu

máta veftígia mea.

Off]

oculórum ejus.

Vt

P érfequar inimícos meos, &

C um San&o fan

Gus cris , *

comprehéndam illos : * & non

a

& cum viro innocénte ínno-

convértar , donec deficiant..

cens eris.

C onfríngam illos ,' nec póte-

iif

le

E t cum elé&to elé&us eris : *

runt ftare

Wil

* cadgnt fubtus

& cum pervérío pervertéris.

pedes meos.

".

Q uóniam tu pópulum hümi-

Et precinxífti me virtüte ad

Qu

lem falvum fácies:* & óculos

bellum : * & fupplantáfti in-

fün

fuperbórum humiliábis.

furgéntes in mefubtus me.

uóniam tu

ilüminas lu-

»

Et inimícos meos dedífti mi-

"nb

cérnam meam Dómine

hi dorfum , * & odiéntes me

tug,

Deus meus illàmina ténebras

difperdidífti.

meas.

p

Clamavérunt , nec erat , quí

j

t

uóniam in te eríplar à ten-

falvos fáceret,ad Dóminum:

»

tatióne,* & in Deo meo trans-

nec exaudívit eos.

T

grédiar murum.

.

]lüta vïa

E t commínuam eos ut pülve-

u

Deus meus impo

e.

rem ante fáciem venti : * ut

f

(

ejus

.

elóquia Dómini igne

lutum plateárum delébo eos.

examináta : * protéttor eft

Erípies me de contradi&tióni-

li

ómnium fperántium in fe.

bus pópuli: * conftítaes me

d

( uóniam quis Deus przter

in caput Géntium.

óminum ? * aut quis Deus

Pópulus,quern non cognóvi ,

i

prater Deum noftrum ?

fervivit mihi : * inaudituau-

u

D eus,qui precínxit me vir-

ris obedívit mihi.

tüte:* & pófuit immaculá-

Fflii aliéni mentíti funt m«

l

tam viam meam.

hi ,* filii aliéni inveteráti

j

Qui perfécit pedes meos

funt , & claudicavérunt à sé-

mitis fuis.

]

tanquam cervórum , * & fu-

per excelía ftátuens me.

Vivit Dóminus , & benedí-

i

Qui docet manus meas ad!&us Deus meus , * & exaltó-

tur

Dominica ad IMatutinum.

jj

j

tur

Deus

falátis

me:x.|tensfit nobis propítius &

j

eus, qui das vindí&tas mihi|clemens. ?. Amen.

j

& fubdis pópulos fub me, *|Prov. LcCtione, Benedi&io.

ii

Yiberátor meus de inimícis

Chriftus perpétuz det nobis

D

meis iracándis.

gàudia vitg.

æ.

Aimen.

n

ab infurgéntibus in me

Pro vi. Lectione , Bfio.

M

lj

Ignem fui amóris accéndat

exaltábis me : *à viro infquo

at

erípies me.

I Deus in córdibus noftris.

L

;

li

Proptéreà confitébor tibi in

E&. Amen.

um

tatiónibus Dómine , * & nó-

IN HII. NOCTURNO.

DA2

smini tuo pfalmum dicam.

In Adventu , Antiphona,

1ll

T

agníficans falütes Regis

Gábriel Ángelus. ;

|

nl

f

ejus,& fáciens mifericórdiam

er Annum , Antiphona. :

l

Chrifto fuo David, * & sémi-

Non funt loquéla.

Pfalmus 18.

us

ni ejus usquein feculum.

i

N

n Adventu ; Autiphona.

Oeli enárrant glóriam

]i

NU

Ecce véhio citó, & merces

Dcei ,* & ópera mánuum

s

mea mecum eft , dicit Domi-

cjus annüntiat firmaméntum.,

t

nus: dare unicuíque fecün- | D ies diéi erü&tat verbum*&

]

4 tU

düm ópera fua.

nox notti índicat fciéntiarn.:

Y. Emítte Agnum Dfie Do-|Non funt loquéle , neque

ii

(

minatórem terrs&.

ermónes , * quorum non

j

!

]

)

ZX. De Petra deserti ad mon- | audiántur voces eórum.

LA

fl

tem filise Sion.

ln omnem terram exívit fo«

:

$

l

".Per Annum , Antiphona.

nus eórum : * & in fines or-

Diligam te Dfie virtus mea. |bis terra& verba eórum.

S

y-

uóniam tu illàminas lu-|in fole pófuit tabernáculum

!

!l

cérnam meam Dííe. x:. Deus | füuum: * & ipfe tanquam fpon-

meus illümina ténebras meas. | (us procédens de thálamo fuo.

i

ater nofter.

fecretó.

[

$

E xultávit ut gigas ad cuf-

lïh

Y

- Et ne nos indücas in ten- | réndam viam , * à' (ummo

|

*1

tatiónem.

coelo egréílio ejus.

5« Sed líbera nos à malo.

Étoccürfus ejus usque . ad

l

Abfolutio.

fummum ejus : * nec eft , quí

síus píetas & mifericór-

fe abfícóndat à calóre ejus. "

::h

dia nos ádjuvet , qui cum

ex Dómini immaculáta ,

Patre, & Spíritu fanéto vivit

convértens ánimas : * tefti-

& regnat in fzcula fzculó-

mónium Dómini fidéle , 'fa-

zum.

.. — Amen.

iéntiam praeftans párvulis.

!cg

Yy. Jube domne benedícere.

]

uftítie Dómini rettz, leti-

f

äj

Düo. Deus -Pater omnípo-'ficántes corda , * preecéptum

O-

iominica aud ivlatutinum.

Ithu&

Dómini lácidum , illáminans,|Vlemor fit omnis facrificii

óculos.

tui : * & holocáuftu

In tgum-

IG

T'imor Dómini fan&us , pér-

ingue fiat.

2

)

manens in fzculum fzeculi : *

ribuat tibi fecünd

um : cor

ln

judícia Dómini vera , juftifi-

tuum : * & omn

0

e qonsiïium

cátain femetípfa.

tuum confirmet.

Cndn

D efiderabília fuper aurum &

L setábimur in falutári tuo:*

j

làpidegm — pretiófüm — mul-

& in nómine Dei no

tum : * & dulcióra fuper mel

nificábimur.

ftri mgg-

& favum.

0

Impleat Dóminus omnes pe-

JId,

Etenim fervus tuus cuftódit

titiónes tuas: * nunc co

nóvi,

ea : * in cuftodiéndis illis re-

quóniam falvum fecit

j

órni-

tribütio multa.

Mi

nus Chriftum fuum.

D elíéta quis intélligit? ab oc-

Exáudiet illum de coelo fan-

cültis. meis munda me:* &

Go fuo : * in potentátibus

ab aliénis parce fervo tuo.

lus déxters ejus.

&-

den]

um

»i mei non füerint domináti ,

i in cürribus , &

D u

um

tuncimmaculátus ero : * &

equis : * nos autem in nómi-

emundábor à delí&to máximo.

ne. Dómini Deinofiri in

W

imus.

vocá-

1

t erunt , ut compláceant

i

u

elóquia oris mei: * & medi-

Ipfi obligátifunt , & cecidé-

tátio cordis mei in confpé&tu

runt : * nos autem furréxi-

r

tuo lemper.

mus-, & erécti fumus.

L

ómine adjütor meus , * &

Dóminefalvum fac regem:*

J

redémptor meus.

& exáudi 110s in die

j

.In Adventu , Antiphona.

vocavérimus te. .

; »qu?.-. ina

D

lUt

Gábriel Angelus locütus eft

In Adventu, Afía. Mar

f di-

* Maríg , dicens

Ave grátia

xit : Putas, qualis eft ifta falu-

J

plena, Dóminus tecum : Be-

)

nedí&ta tu inter mulíeres.

tátio : quia conturbáta eft áni-

Uf

ma imea : & quia paritüra

ili

j3. Mlaría dixit.

fum Regem , qui clauftrum

- Per Annum , Antiphona.

virginitátis meae non violá-

Non funt loquélz, neque fer-.

bit ?

Aff ^ In Advéntu.

al

qui

mónes , quorum non audián-

. Per Annum ,. Autiphona,

tur voces eórum.

Exáudiat te4Dóminus in die

Afía. Exáudiat. Píalmus 1 g.

tribulatiónis.

) Xaudiat te Dóminus in

Wi

Afíta. Dómine.: Pfalmus. 3.

die tribulatiónis : * pró-

"& Omine in virtüte tua

[

tegatte nomen Dei Jacob.

J letábitur Rex : * & fu-

j

M ittat tibi auxílium de fan-

!

pet falutáre tuum exultábi

:

i

&o : * & de Sion tueátur te.

veheménter,

C D efi-

Ee

Domninica ad IVlatutinum.

fus[

16

D efidérium cordis ejus tri-

tua : * cantábimus , &

j

buííti ei:* & voluntáte labió-

lémus virtütes tuas.

pfal-

li

m ejus non fraudáfti eum.

In Adventu ,' Antiphona.

j

Q

uóniam prevenííti eum in

In Advéntu fummi Regis

atl

benedi&tiónibus dulcédinis : *

mundéntur corda hóminum ,

nükNX

P

ofuífti in cápite ejus coró-

ut digné ambulémus in oc-

de lápide pretiófo.

cürfum illíus : quia ecce vé-

|

Vi

niet , & non tardábit.

tam pétiit àte: * & tribuí-

ï

jj

fti ei longitüdinem diérum in

Y- Egrediétur Dóminus de

E

i

faculum , & in feculum fz-

loco fanéto fuo. *- Vénict

Id

ut falvet pópulum fuum.

*'€Cr

Á

ä

f&ilägna eít

gl

ória ejus in falu-

hnüm , Antiphona.

i

tári tuo

glóriam & mag-

Dómine in virtüte tua fastá-

bitur Rex.

ol

num decórem impónes fu-

ä

l

er eume

y- Exaltáre Dómine in vir-

V

uóniam dabis eum in. bene-

tüte tua. 99 Cantábimus , &

dictiónem in fzculum fzcu-

f:

allémus virtütes tuas.

a

P

ater nofter.

l!

J

Ti :*lgtificábis eum in gáudio

ecreto. y. Et

M

N

eum vultu tuo.

ne nos indücas in tentatiónem.

uóniam Rex fperat in Dó-

: d

&« Sedlíberanos à malo.

o]utio,

NT

mino:*.& in mifericórdia

Altíffimi non commovebitur.

V ínculis

peccatórum

I

noftrórum absólvat nos

1

jl

Anveniátur manus tua ómni-

!

bus inimícis tuis : * déxtera

omníipotens , & miscricors

A

tua invéniat omnes , qui te

Dóminus. £« Amen.

odérunt.

j

*

.

*- Jube domne benedícere. *

m

,cïibanum icnis

l :

l

ji

Ponés eós ut

biio. Evangeélica lé&io fit no-

in témpore vultus tui: * Dó-

bis falus,& proté&tio, &-Amé.

i

minusinira fua conturbábit

:

Pro viu. LeGione , Bifo.

b

Divinum auxílium máneat

WVJ

05 , & devorábit eos ignis.

f

ruétum |eórum de terra

ernobífcum. *- Amen.

merdes: * & femen eórum à

femP;;

oix. Le&ione, Biro.

1

NDL

q

filiis hóminum.

Ad focietátem Cívium füper-

]

)uóniam declinavérunt in

nórum perdücat nos Rex An-

temala : * cogitavérunt con-

gelórum. * Amen.

equens Hymnus femper

sília , quz non potuérunt

ftabilíre.

dicitur poft- ultimam, LeGtio-

li

Ouóniam pones eos dor-

pem in omnibus Dominicis &

Feftis tantüm ("excepto Fe-

[

fum : * in relíquiis tuis pre-

*parábis vultum eórum.

fto SS. Innocentium , quan-

Eyxaltáre Dóminein virtüte

do non venit'in Domirica )

l^

aNa--

N

Dominica ad Laudes.

P

! &p[;],

à Nativit. Dfti usque ad Sept. [ T u ad déxte

L

^

rà

inAdv.autem non dicitur nifi] in glóriaPatr

1S4

t Dei feägs 1

äPhona.

in Fettis.

Quandó vero non

u

dex créderis effe veritürus,

N

dicitur, ejus Ioco ponitur no.|

T

| eerc

o

0

qu&tumus , tuis fá-

TUf j

qum , aut tertium Refponf. ] mulis sáb

veni

r

'quos pretiófo

Hymnus SS. Ambrofii ;

] Sánguine rede

mífti,

QW

&-Auguftini.

2

érna fac cum San&tis tuis:'

*E£ Deum laudámus: te |in

glória numerári,

,;'nus []

. Dóminum confitémur.

Salvum fac pó

pulum tuum ,

Vétia

T e etérnum Patrem : omnis | Dómine : &

bénedic hzeregi-

terra verierátur :

táti tuze.

gfmna.

T ibi omnes Angeli : tibicoe-|E.t rege eos: & extó

d

li , & univérfz poteftátes.

usque in aetérnum,

Ile illos )

ibi Chérubim,& Séraphim:

P er síngulo

3

1 vit,

incefsabili voce proclámant : |

mus te.

3 dies kbenedfci;

h&

San&us , Sanctus , Santtus:

£tlaudámus nomen tuum ín

Dóminus Deus Sábaoth :

fzcul

?

--À

*

Pjeni funt coeli & terra :|culi.

um : & infeculu

U

majeftátis glórie tuz.

D 'ign

áre , Dómine , die iit

v*

i.

Te gloriófus Apoftolórum|

eccaáto nos culftodír

CDOrus s

* h

j

'T e Pro

erér

1 ,. Dómine4

trum

phetárum laudibilis | mife

rége

'4t 0i

nümerus ,

*

iat mife

tiia; D

H

Te Mártyrum candidátus | m

»

laudat exércitus.

f

ne ; füper -nos :

modum fperávimus

"t

T e per orbem terrárum;fan-

Àlnte Dómine fperáv

no

iL D

&aconfitétur Eccléfia ,

confündar in z:etérnum

Ané

Patrem imménfz majeftátis ,

AD LAUDES.

:

f

V enerándum tuum verum ,

Eus in adjutóri

9

4neil

& ünicum Fílium ;

D

um inténde.:

gml-

santtum quoque Paráclitum|x — Dómine

ad adeVähdünj

i0.

Spíritum.

me feftína,

lória Patri ;;

u Rex glórie Chrifte.

t

j&Filio; & Spirítui fandjo, . -

xAu- .

Tu Patris fempitérnus e

sS|Sicut erat in prinecipio, & — -

Flilius.'

nunc, &femper, & in fz-

p

T u adliberándum fufceptá-

vel

&culórum; Amen. Alle],

d.

rus hóminem : non horruífti

Laustibi Dómine Rex

Yicit

Virginis üterum ,

| etérna glórig.

L]

Tu.devítto mortis acüleo :

ri$ varietate,

.Ptþ teripo-

psz

q'lä[]

aperuífii credéntibus regna

À Dífiica poft O&. Epiph.

j

coelórum.

u

PI* Ho

usque ad Sept, Afïa.'vA-Hemja.

al-

E

H

1$

Dominica ad Laüdes

iüvit in te ánima. mea : *

"Pfalmus 92

M

y Ominus reg

äamt , de-

quàm multiplíciter tibi caro

:'2

i

córem mdutus eft: * in-

Inea,

:

.dütus eft Dóminus fortitüdi-

qn terra desérta , & ínvia , &

inaquófa : * fic in fan&o

l

nem , & precínxit fe.

E:tenim firmávit orbem ter-

appärm tibi , ut vidérem

j

* zze, * qui non commovébitur.

virtütem tuam , & glóriam

ï

i

tuam.

Parata fedes tua ex tunc Ed

M

àfzculo tues.

uóniam mélior eft nüferi-

ii

E levavérunt flümina Dómi-

córdia tua fuper vitas : * là-

ne : * elevavérunt flümina

biamea laudábunt te.

a

wf

vocemiuam.

Sic benedícam te in vita

Elevavérunt flümina- flu&tus

mea: * & in nómine tuo le-

ä [

vàbo manus meas.

fuos : * à vócibus aquarum

'! Jf

multarum.

Slcut ádipe & pinguédine re-

d

* ] pleátur ánima mea: * & lábiis

['Vhrablles elatiónes maris ,

oS

s

gmirábilis in altis Dóminus.

exultatiónis

laudábit

g

Tefamoma tua credibilia fa-

meume.

[m

&a funt nimis : * domum

Simemor fui tui fuper ftra-

n

tuam decet fanEhtudo Dómi-

tum meum ,

in matutinis

!

T

zne 1n lonthudmem dl.erum.

meditábor in te : * quia fuífü

i

Pl

adjütor meus.

|

ate.

Ub;l

usigmf's terra

Etin velaménto alárum tuá-

FA

ino in lætltla.

rum exultábo , adhzefit ànima

it

conf:pä&u ejus ,*

mea poft te : * me fufcépit

j

Jf

déxtera tua.

J

tó e,quemamDonunus ip-

Épfi veró in vanüm quæfxe—

ftleu

s* dpfe fecut nos ,

runt ánimam meam , llltl'O-

íbunt in inferióra terra

*

E

non ipfi nos.

p.ulus ejus , & oves páf-

tradéntur in manus gládii,

!]

c.uæ ejus : * introíte portas

rtes Vulplum erunt.

|

i

. ejusin confefïione átria ejus

ite

ex veró letábitur in Deo ,

à

in hymnis : confitémini illi.

laudabüntur omnes , qui jü-

]

. L,audáte nomen ejus :

quó-

rant in eo : * quia obftrüttum

|

niam fuavis eft/ Dóminus , 1n

eft os loquéntium iníqua.

tu

. etérnum mifericórdia ejus, *

Hic non dicitur Glória

& ufque in generatiónem , &

Patri.

Píalmus 66.

Eus mifereátur noftri,

generatwnem véritas ejus.

P dlmu) 64.:

& benedícat nobis : *

Eus Deus meus , *

ad te

ilüminet vultum fuum fuper

ä

lj

D

de luce vígio.

nos , & mifereátur neftri.

Ut

D

ia GE

DN

Dominica ad Laudes.

li

1

Ut cognofcámus in terra

Benedicite isnis , & æ&ü&

viarn tuam , * in ómnibus

ómino : * bene

Geéntibus falutáre tuum.

dícite fri-

Ij

gus, & zftus Dó

minOö

l fan&;

" Confiteántur

tibi

ópuli

Benedícite rores

*

W Deus:* confiteántur tibi pó-

» & pruína

puli omnes.

ómino : * be

nedícite gelu;

Alitin

& frigus Dómi

110.

&téntur , & exültent Gen-

Benedícite glác

tes , * quóniam jüdicas pó-

les , & niï;es

! hii

Dómino : *ben

ed

Icite no&tes ,

T

pulosin &equitáte , & Gentes

& dies Dómino.

in terra dírigis.

Benedícite

Confiteántur

tibi:

pópuli

lux, & ténebras

| w

Dómino:

* benedí

cite fülgus

u) [

Deus : confiteántur tibi pó-

Ta , & nubes

öminO;

uli omnes : * terra dedit fru-

&

um iuum.

Benedíeat terra Dóminum :*

Ifle

laudet , & füp

Lliby

Benedícat nos Deus , Deus

in feecula.

erexáltet eum*,

l

nofter ,benedícat nos Deus : * |

& métuant eum omnes fines|

Benedícite mont

es, & colles

Dómino: *

i

terrae.

benedícite unj.

G lória Patri , & Fílio.

migänþi? in 'tefr

QU

[

nth

Dant"

jf

er Annutm ,

Allelüja , allelüja.

Afia.

res püerl,

O.

Inàária. & flü n

T t

l

ATUf

C anticu

m trium pueror

te

»«&

o

Danielis 3.

-

[ci

oven rinaq

b

Enedíéite ómnia ópera

mino

edícite

[l

Dómini Dómino : * ]au-

lueres toeli

Dómino..

dàte , & fuperexaltáte eum

IntIO

Benédícite omnes befti

? i

in fzcula.

pécora Dómino : *bene;

Al

. Benedicite Anseli Dómini

Dómino : * benedícite coeli

filii hóminum Dómino,

nedícat Ifrael

Dóminüm

)e0,

ómino..

laudet; & fupe

Benedícite aque ommes

?

in 1zecula;

r;eï:("äl.te t.'-

W

quz fuper coelos fünt Dó-

hr

nedícite Sacerdótes D

mino : * benedícite omnes vir-

mini Dómüno : *

»

tütes Dómini Dómino.

fervi Dómini Dóm

inOa '

beriedícite

Qf

Benedicite fol , & luna Do-

nedíeite fpíritus ; & àni-

T

mino : * benedícite ftellae-coe-

mz juftórurh Dóniino : * be.

]i Dómino.

m

l

nedícite Santti j & hümiles

n

Benedícite omnis imber , &

corde Dómino;

l

ros Dómino

* benedicite

omnes fpíritus Dei Dómino.

nedícite Ánanía , Azaría ,

l

Mifael Dómino : * laudáte &

P

: fukp-d |

ul

20

| Domiuica ad Laudes,

i

erexaltáte eum in faecula.

fpiritus procelfárum ,* que

?'u

fu

fáciunt verbum ejus.

fi

B enedicámus Patrem , & Fí-

Óum cum fan&o Spíritu : *

M. ontés,& omnes colles:"Tig-

na fru&tífera , & omnes cedri.

EW

ldfüdémus , & fuperexalté-

'4

gnus eum in feecula.

B. éftize, & univérfa pécora : *

MN

ferpétes, & vólucres pefíáte.

|

j

T'

B enedi£tus es Dómine in fir-

maménto cceli : * & laudábi-

& eges terre , & omnes pó-

puli: * príncipes , & ommes

|

lis, & gloriófus , & fuper-

exaltátus in fzecula.

jüdices terrg.

|

Hic non dicitur. G lória

üvenes & vírgines , fenes

A

j

men. in

cum junióribus laudent no-

h

Patri, neque

aliis Canticis dicuntur.

men Dómini :* quia exaltá-

I

tum eft nomen ejus folíus.

190

1

'Per Annum , Antiphona.

"Tres püeri juffüRegis in for-

C onféffio ejus fuper ccelum

e

'! Eu'

|^y

nácem miffi füunt,non timén-

& terram

?

* & exaltávit

ün

»

tes flammam ignis ; dicöntes :

cornu pópuli fui.

[ m

CULS

j

Benedí&tus Deus.

mnus ómnibus

San

"

iM

ejus : * filiis I(rael , pópulo

f&l

Afia.

&ü3. Allelüja.

i

— Pfatmus 49 ——

appropinquánti fibi.

Qu

Aud

te -

Dóminum de

Hic non dicitur G lória.

j

^

J

5

l

P(almus 149.

l

]

t

)

élfis.

ccelis : * ïäläd?&tffj eum in

Antáte Dómino

cinti-

ial

dv

Uj

'&. » cum novum : * laus ejus

ate

um omnés Angeli

!

li

audáte eüm omn

in Eccléfia Sanctórum.

l

i

*

IL &tétur Ifrael in eo, qui fe-

rthtes ejus.-

in

eum

fol, & fiüna D

cit eum : * & filii Sion exül-'

h

dà

um omnes ftella ,

&

tent in rege fuo.

*

la

Ul

Tlumert.

É audent nomen ej

us in cho-

N

udáte eum. coli: coeló-

ro:* in tympano , & pfalt

*

I

:* & aque omnes, quee

rio pfallant ei.

!

uia beneplácitum eft Dó-

fuper coelos funt , laudent

minoinp

Ó

jlo fuó: * & exal-

fü

|

:

& fatta

tábit manfuétos infalütem. '

"

unt :

E xultábuntSan&i in glória: *

* ipfe mandávit ; &

letabüntur in cubilibus fuis.

creáta funt.

,

:

5

»tátuit ea in ;eté

rnum ., & in

Exaltatiónes Deiin gütture

eórum : * & gládii ancipites

fzeculum feeculi:tpraecéptum

ófuit , & non preeteríbit.

in mánibus eórum.

;

.ä

$

A. d faciéndam vindíCtam. in

?

, audáteDóminum de terra:*

H

- dràcónes , & omnes abyffi. :

natiónibus , * inc

(

repatiöncs

n pópulis.

Ad

gms , grando , niX-; g?ïätcies',

Dominica ad Laudes.

£X

m,*qnæ

Ad ällïgändos reges eórum]|

-Hymnus -

$

in compédibus : * & nóbiles

Térne rerum

eórum n mánicis férreis,

tor »

Cödruxdï-'-y

lst

j

I^ Qdn

Ut fáciant in eis judícium| Noétem diémque qui regis ,

X

conferíptum : * glória hzc| Ettémporum das témpora , -

J

eft ómnibus San&is ejus.

Ut álleves faftídium,

Hic non dicitur Glória,

WNoGürna lux viántibus

mwü

V Octps

Pfalmus 150.

À no&e no&tem ségregans ,

T AudáteDóminum inSan-

Przco diéi jam fonat ,

Gis ejus : * laudáte enm | Jubárque folis évocat,

» fens

TE T.

$n firmaménto virtütis ejus.

oc excitátus lücifer

*

exalt

audáte enm ín virtütibus

$

I

vit polum calígine ,

eius : * laudáte eum feciiid| Hoc omnis errónum cohors *

|[us,

Vtelum

dim multitüdinem magnitü- | Viam nocéndi déferit,

dinis ejus.

! FJoc nauta vires cólligit ,

altivi

taz

ILaudàte eum in fono tube,* | Pontíque miteéfcunt fre

N

Jaudáte eum in pfaltério , &|kloc , ipfa petra Eccléfi

*

cíthara.

'Canente , culpam diluit. -

ypd

Laudáte eum in ty

gátnus ergo ftrénué ,.

& choro: * laudáte eum in][!

pano , Sli:

us jacentes éxcitat ,^.

nE

chordis , & órgano,

fommoléntosínerepat, —

Laudáte eum in cymb

alis

allus negántes$ árguit. —

cini

benefonántibus: laudáte eum | Gallo canénte fpes redit ,

I

LA

*

-

in cymbalis jubilatiónis

.

[

1s falus refünditur ,

ommnis

fpíritus laudet D

fím. Mucro Jatrónis cónditur,

-

Quf

fis. fides revértitur.

exil

Gl1ória Patri, & Fílio.

Per Annum , Antiphona.

:

u labéntes ré(pice ,

t nos vidéndo córrige :

od

o

jj

Allelüja , allelàja , alleluja.

equens Capitulum: dici-| Si réfpicis , labes cadunt, :

lil

tur in Dominicis , à fecunda] Fletüque culpa sólvitur.

..

Dfíica poft Epiphaniam , us-] T u lux refülge sénfibus ,

que ad Septuagefimam.

Mlentísque fomnum dífcute z

*

exal

Capitulum, ;Apoc.7.c. | Te noftra vox primum fonet,

A.

Fnedi&io , & cláritas, & | Et vota folvámus tibi.

;ria:*

1.2 (apiéntia , & gratiárum | D 'eo Patri fit glória ,

EU

'sfu'sw

4&io , honor , virtus , & for- | Ejüsque foli Filio ,

titàdo Deo noftro in fzcula | Cum Spíritu Paráclito ,.

ii

feculórum, Amen.

Nunc, & per omne fzculum,

Amen.

*&. Deo grátias.

jn/l

Sic refpondetur in fine om-

Per Anmum,y. Dóminus

Ó

regnávit , decórem índuit,

nï.?m Capitulorum. .

b 3

RC'. Ilï*

E

r

Dominica ad Primam.

Y lndmt Dü's forntqdmem Ad dandam fciéntiam falütis

j

Kr

& pracínxit fe virtüte,

plebi ejus ; *in remiffiónem

|

A Septuagcfïma usque

ad peceatorum eórum.

jf

j

uadragefimam ,

Oml-

Per vifcera mifericórdizeDei

j

ne refügtum fa&us es nobis,

noftri: * in quibus vifitávit

L

y. À genera,tlone ; & pro-

nos , óriens ex alto.

Ee

1116.

Illummare his , qui in tene.;

bris, & in umbra mortis fe-

j

- Ín Adventu , Hymnus.

dent :

En clara vox redárguit.

* ad dirigéndos pedes

j

|

X Vos clamántis in. desér-

noü:ros in viam pacis.

to , Paráte viam Dómini.

GlóriaPatü. Sicuterat.

Dl

L

»;. Re&as fácite sémitas ejus.

a, Deinde dicitur , Antlphona.

i

Canncum Zacharise.

Oratio propria ; & poft

1 J

Lucer.

eam , fi occurrat eo die al

'D"T]

3

Enedf&us Dommus De-

quod feftum Simplex , fit de

us Ifrael ;

* quia vifitá-

€o commemoratio.

Poü:rs.-

, & fecit redemptwnem

m ( fi id tempus requirit )

]i

fiunt Commemorationes de

:plebls Uge.

Et eréxit eornu falutis no-

S. Maria, de Apoftolis , &

(

UJ.Q*

;de Patrono Ecclefizeinordine

I

bis,*in domoDavld pue

Sicut locütus eft per os.

aliarun. Commemor. fecun-

t

órum ,

qu

1eec

'dum illius dignitatem , & ul-

Ml

m eju

timo loco de Pace ut 1nfra ln

Wt

íc

oftris,

'Vefperis Sabbati.

1

an

In, qui ode-

In fine, fi difcedendum fit

i

f

S;

à Choro; dmltur unaex Afiis

N

am mifericórdiam

'B. Maris , ut habetur mfxa

K

T

bus noftris:* & me-

poü: Completomum.

W

iteftaménti fyi fanai.

"ICA

]

Ad Primam.

J usju*randum » quod jurávit

j

braham

atrem . no-

'Pater nofter.

Ave María,

]

ftrum ,

^ daturum fe nobIS.

C redo.

y. Deus in adjutó-

Jt fine t1more de manu ini-

rium. 17.

Hymnus.

* Am lucts orto suiere

qücórum' noftrórum liberá-

41v

t1, * ferviámus illi.

Deü precémur süpplices ,

Utin diürnis áttibus

Yn fan&titáte , & juftítia co-

INos fervet à nocéntibus.:

ram ipfo, * ommbus diébus

nefï:as.

Linguá refrenans témperet ,

Ne litis horror ínfonet:

;t tu puer , Propheta Altlffï—

r

"i Vocabems

preíbis enim

Vifum fovendo cóntegat;

ante füciem Dómini paráre | Ne vanitátes hàuriat.

Saint

5 v;as ejus,

3

-

"

Dominica ad Primam.

£

1f

iN

Stht püra eordis intita

in Dominicis , quando fit

lOnem

Abfiftat & vecórdia:

Officium de Dominica , ut in

hæDe

Carnis terat fupérbiam

Pfalt. A Septuagef. vero uf-

li

Potus cibíque párcitas :

que ad Pafcha ejus loco dici-

AVL

t cüm dies abfcéfferit,

tur Píal. Déminus tegnávit,

L

H

Noctémque fors redüxerit :

ut fupra in Laudib. 18.

M.

:Mundi per abftinéntiam

Píalmus 1r7.

*

i

J

"

Ipfi canámus glóriam,

E

Onfitémini

ómino ,

Dd

eo Patrifit glória,

^quóniam bonus

* quó-

u

e foli Fílio,

i

Ejüs

el

niam in feculum mifericór-

».

Cum

*

píritu Parácfito ,

dia ejus.

hoy

i

TNunc, & per omne fe&culum. | Dicat nunc Ifrael , quöniam

Amen.

- ]bonus : * quóniam in fzecu-

)ak

- In Dominicis per Annum ,Jlum mifericórdia ejus.

t d

Aiia.

Áire

Allelüja.

. 1Dicat nunc domüs Aaron : *

Pfalmus 53.

quóniam in fzculum miferi-

Ti

$d

Eus in nómine tuo fal- | córdia ejus.

vum me fac: * &

Y

in vir- | Dicant nunc , qui timentï-I)aö-;-

37&

;

IT

dv

tüte tüa jüdica me.

minum :

;

quóniam in féecu-

eus exáudi oratiónem me-

mifericórdia ejus. .

ET

AUf

tr

Mi

am : * áuribus pércipe verba

&

[

^

-l'

^

ulatióne " invocávi

d

oris mei,

»

D

um

& exaudívit

Q uóniam aliéni infurrex

al

*

atitüdin

e Dóminus

rA

?Íi

runt advérsüm me , & fortes | Dsts mihi adju

*

tor: * non

tE

l

u

eefiérunt ánimam meam : * | mébo , quid fác

1

Ifis

&

r

& non propofuérunt Deum| Dóminus mihi

ante confpéttum fuum.

ego defpíciam ini

cce enim Deus áàdjuvat

num eft confide

Dó

me : * & Dóminus fuscéptor] mino : *

eft àánime mes.

hómine,

quam cagfï?är

ia

verte mala imimt

cis meis*& | Bonum eft fperáre in Dómi

(

in veritáte tua difpérde illos.| no : *

quàm fperáre i"n.' pn d

Voluntàrie facrificábo tibi:* | cípibus.

'!

& confitébor nómini tuo Dó-

nes Gentes c

ieuiérunt —

A

mine , quóniam bonum eft,

uóniam ex omni tribulatió-

me: * & in nómine Dómini,

ia ultus fum in eos.

ne eripuífti me: * & fuper

u

rcumdántes circumdedé.

fti

inimícos meos defpéxit ócu-|runtme: * & in nómine Dó-

]us meus.

mini, quia ultus fum in eos.

Sequens Pfal. Confitémini| Gireumdedérunt me ficut

Dómino.

di&itur tantüm/apes , & exarsérunt ficut

r

B 4

igl?is o us

- Dominica ad Primam.

:

&gnis in fpinis :* & n nómine |In condénfis, * ufque ad cor-

Jfüi, quia ultus fum in eos.

nu altáris.

!

s

Ympülfus evérfus fum;ut cá-

D eus meus es tu , & confités

;v

j)

j

derem : * & Dóminus fuscé-

bor tibi : * Deus meus es tu

?

?.

j

it me,

AP

& exaltábo te.

W

".

F

ortitüdo mea , & Jaus mea

Confitébor tibi , quóniant

I)

N

j

Dóminus : * & fa&tus e

exaudífti me : * & fa&tus es

u

mihi in falütem,

P

hi in.falütem.

mf

YV ox exultatiónis & falütis:*

Confitémini Dómino , quó-

niam bonus : * quóniam in

$n tabernáculis juftórum.

l

Af

D éxtera Dómini fecit virtü-

feculum mifericórdia ejus.

JM

tem: déxtera Dómini exaltá-

Pfalmus x18.

M

wit me: * déxtera Dómini

Eáti immaculáti in via : *

Is

fecit virtütem,

U

ii ámbulant in lege Diii.

B eä?l

W

N on móriar, fed vivam :* &

» qui fcrutántur tefü-

|

f

marrábo ópera Dómini.

mónia ejus: * in toto cozde

i

C aftígans caftigávit meDfís;*

exquirunt um.

d

W

& morti nor trádidit me.

INon enim qui operántur ini-

A períte mihi portas juftítise,

quitátem , * in viis ejus am-

L

J

iM

V

jngréffus in eas confitébor

bulavérunt.

3Dómino : * hec porta Dómi-

"Iu mandáfti * mandáta tua

|

Qc)i

.cuftodíri nimis.

Wl

Ü

:?'

qi , jufti intrábunt in eam.

1

!

|

C onfitébor tibiquóniam ex-

ÜUtinam dirigántur

vias

audi

ft

.

mez, * ad cuftodiéndas jufti-

Wi

J

ime:*&fatctus ,es mi-

ht

lj

hi in falütem.

ficatiónes tuas.

eprobavé-

"T unc non confündar , * cüm

!

Lápidem , quem r

h

vunt eedificantes : * hic fa&tus

perfpéxero in ómnibus man-

b

eft in caput ánguli.

dàtis tuis,

)

i

Confitébor tibi in direCtióne

- A D fattumeft iftud: * &

eft mirábile in óculis noftris.

cordis , * in eo quod dídici

!

judícia juftítise tuge,

J

Hoec: eft dies , quam fecit

cuftó..

tl

Dóminus :* exultémus , &

Juftificatiónes tuas

ij

letémur in ea.

diam : * non me derelfnquas

O. Dómine falvum me fac, ó

usquequáque.

»)

Dómine bené profperáre : *

1n quo córrigit adolefcéntior

»

benedi&tus , qui venit in nó-

viam fuam ? * in cuftodiéndo

z

qmine Dómini.

fermónes tuos,

Benedíximus vobis de do-

Yn toto corde meo exquisívi

qo Dómini

* Deus Dómi-

te : * ne repellas me à man-

nus , &illüxit nobis.

dátis tuis.

ä

Ín corde méo abfcóndi eló-

'an&itüi,tc diem .folémnem

quia

|

Dominica ad anam.

25

u H W

quia tua : * ut non peccem| V jas meas enuntiávi , & ex«

tibi.

audífti me : * doce mejuftifi-

&'Conüta

B enedíCtus es Dómine : * do-

catiónes tuas,

lls es li,

ceme Juihficatmnes tuas.

V iam juftificatióntt: tuárum

In lábiis meis , * pronuntiávi

m&rue me : * & exercébor

QUUHJam

6mma judícia oris tui.

in mlrabfhbus tms.

&EUISes

Yn viateftimoniórum tuórum

Dorrmtawt ánima mea pra

dele&Gtátus fum , * ficut in

teedio : *

confirma me in ver-

bis tuis.

» QU

ómnibus di'vitiis,

lidm j

n mandátis tLus exercebor-*F

Viam iniquitátis ámove à

CJu,

& confiderábo vias tuas.

me :* & de legetua miferére

In jufüficatiónibus tuis me-

mel.

1vg :*

ditábor : * non oblivifcar fer-

&

Viam veritátis elégi : * jud[-

T Dj

mónes tuos.

77

cia tua non fum obliítus.

r teffi

Etríbue fervotuo , vivi-

Adhæü teftimóniis tuis Dó-

) COrde

ficea me: * & cuüodlam

mine : * noli me confündere.

fermónes tuos.

Viam mandatorum tuórum

r

W evéla óculos meos, * &

cucürri ,

* cüm dilatáfti COr'

Q]US A

confiderábo mirabília de le-

meumq

e tua.

-Sequens Symbolum dlCItll'l'

tHERI

;

n

cola ego fum in terra : *

m Dominicis tantum, quando

non abfcondas à me mandá-

fit Officium de Donumca ,ut

Vg

ta tua.

n Pfalt, -

uft

C oncupívit ànima mea deü-

Symbolum $ Athana

deráre Jufuficatlones tuas ,

Uicümque vult - faquä

* elm

inomni tém

ore.

]Q

effe , * ante ómni

S af

eft;ut téneat Cathohcam fidé,

Increpáfti fupérbos : * ma-

Jedí&i , qui declínant à man-

uam nifi

quisque .

int

Cüont

dátis tuis.

gram , 1nv1olatam ue ferva-

ddici

Aufer à me oppróbrium, &

Ver1t .

* absque dübio in æ-»

contémptum : * quia teftimó-

térnum peribit.

PFides autem Cathohca hæc

xufto«

nia tua exquisivi,

A

a

Étenim fedéruntpríncipes,&

eft, * ut unum Deum lnT

1'1-

nitáte, & Trinitátem in unl-

advérsüm me loquebántur : *

4

EntIO!

fervus autem tuus exercebá-

tàáte venerémur.

tur in juftificatiónibus tuis.

Neque confundentes Persö-

diend

Nam & te£imónia tua medi-

nas , * neque fubftanuam fe-

tátio mea eft: * & consílium

parantes.

q gl

Alia eft enim Persóna Pa-

3 i

meum ]ufhücauones tua.

Adhefit

paviménto ànima

tris , áliaFilii ; * ália Spíritus

mea: * vivifica me fecündüm

(an&i.

Verbum tuum.

B5

Sed

qma

ii

Dominica ad Primanm.

I*m'u

[

j

seä Patris , & Fil

i, & Spï'rï-

Pater à nulfo eft fa&us

,* nec

[

tus fan&ti. una eft divinitas , *

creátus , nec génitus.

fs

j

zequális glória , coztérna ma-

Filius à Patre folo eft: * non

i1eftas.

fa£tus , nec creàátus , fed géni-

tus.

ualis Pater, talis Filius , *

T

talis Spíritus fanttus.

Spiritus fan&tus à Patre , &

j

Filio : * non fa&us , nec creá-

1

increátus Pater , increátus

Fílius, * increátus Spíritus

tus , nec génitus , fed procé-

W

fanQus.

dens.

ä

li

Unus ergo Pater , non tres

|

p

Imménfus Pater , imménfus

VOU

Patres : unus Fílius , non tres

Wt

Filius, * imménfus Spiritus

fan&tus.

Filii : * unus Spíritus fanQus,

D ]Ml GI

JÉ térnus Pater , eetérnus Fí-

non tres Spíritus fan&li.

Mast

Y

