óperetorpéntem dammnat. ..

bus dóminum fuum , quando

Jii

]

revertàtur à nüptiis.

. Eedi

$&., Amáviteum Dóminus , &

ornávit eum :- ftolam glóri&

, Vigiláte ergo , quia nefcí-

f

nd

tis, qua hora Dóminus vefter

adcat

índuit eum, . * Et ad portas

Et vos símiles.

Aial Sa'

.-;:

aradífi coronávit eum

ventürus fit.

y, Induiteum. D

'''''

s lo-

G lória Patri.

Et vos.

qte D

Biio.

Ad focietátem.

l

T

fícam fidei , & ornávit eum.

1

p

Etadportas.-

*

Le&io ix..

A

ä

VN

Edisqui quinque talénta

ii

Bffo. Cujus feftum cólimus.

N

[rr

^0X eio

Vil

D.

áccéperat, ália quinque

Cl

w Uis ítaque ifte homo

lucrátus eft;quia funt nonnül-

;

"

^

Q

N eft, qui péregre profi-

li , qui etfi intérna ác myftica

)

Qu

Eelfcitür , nifi Redémptor no-

penetráre néfciunt;pro inten-

Dodoy

fter , qui in eacarne,quam af*

tióne tamen fupérne pátrie

i

sümpferat ; ábiitin coelum ?

docent recta;quos - poffunt , de

TCf

i

l

arnis enim: locus próprius

ipfis exterióribus , qua acce-

i

terra eft; quaz quafi àd pere-

pérunt,duplümtaléntum por-

!

P

tant:dümque fe à carnis petu-

lst

grínadücitur , dum per Re-

demptórem noftrum 1n' coelo

làntia,& à terrenárum rerum

lndülgeas :

-&ollocátur.

Sed . homo ifte

ámbitu;atque à vifibílium vo-

tri

péregré proficífcens . fervis

luptáte cuftódiunt , ab his é-

DT

fuis bona fua trádidit , quia

tiam áliosadmonéndo compé-

lling

fcunt. Et funtnonnülli , qui

fidélibus fuis fpirituália do-

Qu

naconcéffit.. Et uni quidem

quafi duóbus taléntis ditáti ,

ROR

intelléttum atque operatió-

quinque talénta ,álii duo, álü

nem

Uil

Commune Confefíoris Pontificis,

Ixi

I

nem percípiunt, füubtília de

Aternitátis praemio

ïg*fen.

internis intélligunt , mira in

Potíturinter Angelos.

ïls,

exterióribus operántur.Cüm-

Hiujus benígnus ánnue

xj

que & intelligéndo, & ope-

Nobis fequi veftígia :

*

D.äi

$e

l

rándo ális przedicant , quafi

Hujus precátu sérvulis ..

duplicátum . de: negótio

Dimítte noxam críminis.

Yi

crum repórtant.

lu-

sit Chrifte Rex piíffime .

-

)

'Te Deum faudámus..16.

Tibi , Patríque glória ,

m

AD oDAUD:;ES;

Cum Spíritu Paráclito ,

u

& per Horas , Afía.

Nunc , & peromne fzec

Amen.

"

qlum,

ce facérdos magnus *,

mb A EC

*

9

ui in diébus fuis plácuit

3. Juftum dedü

xit Dóminus

p

Deo, & invéntus eft juftus

pervias reftas. &e Et oftér-

iT

dit illi reenum Dei.

s

TE

pfalmus. D óminus regnávit.

cum reliquis. 17.

Ad Benedi&us ., Antiphora,

W^ ,^ Aiia. Non eftinvéntus stmi-

Euye ferve bone & fidélis ,

qui |

lisilli, qui conferváret legem

quia in pauca fuifti fidélis, fu-

, &j Excélfi. Afia Ideo jureju-

pra multa te conftítuam, dicit

-

rándo'*fecit illum Dóminus

Dóminus. .. . Oratio. —

vdet

créícere in plebem fuam.

A , quafumus , omnípa-

imles !

. Afía. Sacerdótes Dei"benedí-

tens Deus : ut beáti

cite Dóminum, fervi Dómini

Confefsóris tui atque Pont

i

'

cis veneránda folémnitas ; &

. hymnum dícite Deo , allel.

ó* Ána. Serve bone & fidélis ,

devotiónem nobis augeat , &

vt

intri in gáudium Dómini tui.

falütem. Per Dóminum. -

1

(

1

Capit

um

Aha Oratio, -

Ed

(qu

]

[

Eccli. 44:c

EO

l

ce facérdos magnus ,

Xaudi , quefumus,. Diïc

; m)'ffm

E

qui in diébus fuis plácuit

E

preces noftras , quas in

l.

beáti IN. Confefsóris tui at-

qoinlfllï'

Deo,& invéntus eft juftus ; &

j p

intémpore iracündie fattus

que Pontíficis folemnitáte de-

l(fum, [

eft reconciliátio.

Hymnus.

férimus:& qui tibi digné m

ruit famulári,ejus intercedén-

yi

^yEfu Redeémptor ómnium,

tibus méritis ab ómnibus no$

gm

r

Perpes coróna Prefülum ,

j pEïU

In hac die cleméntiüs

absólve peccátis. Per Dim.-

s

Indülgeas precántibus ;

Non eft invéntus.

Ad Tertiam -4: Antiphona

WO(

"Y ui facri qua nóminis

u

Coníféffor almus cláruit *

Capitulum. |Ecce facérdo&

Hujus celébrat, ánnua

magnus. ut fuprà,

-

jur

jl

Devóta plebs folémnia.

&K.breve. Amávit eum Dó-

ui rité mundi gáudia

minus , *. Etornávit eum.

Sdlrfll,

"t f

É

Stolam glás

J

h

ujus c;adüca réfpuens.;

Amäyit. g

g

rie

1xii

Commune Confefforis Pontificis.

rie índuit eum.. Etornávit.J|Capitulum & Hyrmnus, ut

j |

G lória Patri. Amávit.

fupra in primis

efperis, li.

m

y. Elégit eum Dóminus fa-|y. Juftum dedàüxit Dóminus

,a

cerdótem fibi. &, Ad facri-

per vias re£tas.

[

Et ofte'nf

]ig,fup

ficándum ei hóftiam laudis.

dit illi regnum

D

el.

Ad Sextam, Antiphona.

Ad Magnificat

Antiphona.

, It

1deó jurejurándo.

Amávit eum Dóminus,& or.

, V

Ti

Capituluim.

Eccli. 44«6.

| nàávit eum : ftolam glóriz ín-

T i

n

On eft i

nvéntus similis

|duiteum, & adportas para-

illi , qui conferváret lIe-

diífi coronávit eum.

(

em Excélfi : ídeó jurejurán-

. Sequens Áfía; dicitur ad

do fecit illum Dóminus créf-

|

Magnificatinii. V efp.

,

ÍQ9«

;

m

cere in plebem fuam.

lis fummis Pont. Afía.

um

j d

£. br. Elégit eum Dóminus ,

effet fummus Póntifex, terré-

* Sacerdótem fibi. Elégit.

nanon métuit, fed ad coelé-

infeh

. Ad facrificóindum ei hó-

gfo'rian

ftia regna gloriófus migrávit.

jbus

4tiam laudis. Sacerdótem. '

Si oecurrat celebrariFeftum

ibus

G lória Patri. Elégit.

lurimorurn Pontificum &

y* Tu es facérdos in etér-[Conf. Offic. fit ut fuprà ; (ed

vl

udere

nem Melchífedech.

num. $£. Secündüm Óórdi-[in Oratiorie & Sermorie,

que

At Q0]

ponuritur i fingulari , dican-

Qu

Ad Nonam, Áfía, Serve bone.

[tur in:plurali * & in primo

st fun

Capitulum. Eccli.45. €

INoG. legantur

fequentes

? Ungi facerdótio, & ha-

I L.e&iones de

eriptura.

B

F

-bére laudem in nómine

Delibro Ecclefiáftici,

y EU

H

Spsíus,& offérre illi incénfum

Lettuo 1

$

Cap.

Qul d

] -N

di

uri in odórem fuaviítátis.

Audémus viros$ glo

3

rió.

«e Dreve,

'Tu es facérdos,

0s , & parérites noftros$

At i

S*.Insztérnum. Tu es.

Mul-

at

in generatióne fua.

ln

f

* Secündüm órdinem Mel-

tam glóriant fecit Dóminus

6'

€hífedech. In ztérnum.

magnificéntia fua à fzculo.

TLT

-"G]lória Patri. Tu es.

Dominántes n poteftátibus

AORU

y- Juftum dedüxit Dóminus

i

fuis, hómines magni virtü-

per vias reGtas. y». Et oftén-

te, & prudéntia fua pre-

dit illi reg

num Dei.

diti, nuntiántes in Prophé-

ltl

Ad Vef.

peras,

Antiphona.| tis

dignitátem Prophetá-

WW

KEcce facérdos. .cum reli

1

i

laud. Ixi. Pfal. D ixit

b

de[ rum , & imperántes in pre-

fis.] sénti pópulo ,

& virtüte

AU

€urh rel. de Domiüinica. i2$$|prudéntie pópulis . fan&if-

E

& loco ultimi Pfalm. M e-|fima . verba.

.In perítia

Aflun

odos mü-

mänfo

-

Dómine. Dflvid. 136' |fua r'eqælliröntes m

jïll:&

m lcOS,

C

ommune Confefloris Pontificis.

Ixin

i

ficos, & nar

r

ántes qärmma

ter- ill

.

os usque in cetérnum

li hA

Ícripturárum.

manent: femen eórum,& gló-

Euge ferveb

Q

one , & fidé-

ria eórum non derelinquétur.

Wül

f

$, quia in pauca fuf(ti fide-

Córporaipsórum in pace fe-

lis,fupra multa te conftítuam,

pulta funt , & nomen eórum

]:

& Intrain gáudium Dfífi tui.

vivit in generatiónem & ge-

d

Dómine quinque talénta

neratiónem. Sapiéntiam ip-

18 1

A

didífti mihi,ecce ália quin-

sórum narrent pópuli, & lau-

dem eórum nüntiet Eccléfia.

apa

l

que fuperlucrátus furgIntra.

, Jurávit Dóminus, & non

ömilæäg&ä?viiifes in vir-

poenitébit eum: & Tues fa-

DUt g

hp

j

tüte , pulchritüdinis ftà-

cérdosin s&térnum fecündüm

!.

|

li

H

lum habéntes : pacificántes

órdinem Melchífedech.

ff

in dómibus fuis.

Omnes ifti

, Dixit Dóminus Dómino

eo, fede-à déxtris meis.

du

ingeneratiónibus gentis fuz

lglml-

glóriam adépti funt, & in

Tues. glóriaPatri. Tues.

diébus fuis habéntur in làu-

- Alie Le&iones

nl

j

a

dibus. Qui deillis nati funt ,

fice & Confeffore.

pro Ponfä

reliquérunt nomen nàrrándi

In fe

[v

o, No&urno;

jl

laudes eórum : & funt, quo-

Sermo $.

MÉ

Xl

mi Epífcopi,

u

d

C

rum non eft memória: perié-

Ex Homilia 59

.quz eft 2. de

runt;quafi qui non füerint : &

fanéto Eufebio.

WFPU

nati funt , quafi non nati, &

1

$

mtcs

Eáti Patïif'; ,

,méri

filii ipsórum cum ipfis.

b

tajam

ähc

, Ecce facérdos magnus :

in tuto pófita fecüri ma--

qui in diébus fuis plácuit

gnificémus , qui gubernácu-.

Deo:

* Ideó jurejurándo

j

n

lum fidei viríliter tenens, án«

mottd

fecit illumDóminus créfcere

choram fpei tranquílla jamà

in plebem fuam.

in ftatióne compófuit, & ple-

N

, Benedittiónem . ómnium

nam coeléftibus divítiis, &

Yi

Í /

n

éntium dedit illi , & tefta-

etérnis mércibus navem op-

méntum fuum confirmávit

táto in littóre collocávit, qui

ii

ib

fuper caput ejus. 1deó.

contra omnes adversários fcu-

[

Le L 1214

tum timóris Dei támdiu infa-

| præ

Edilli viri mifericórdie

tigabíliter ténuit, donéc ad

vt

N

funt, quorum pietátes

vidtóriam perveníret. Quid

,?W'

non defuérunt : cum sémine

enim fuit totus vite illíus

j

eórum pérmanent bona , ha-

curfus, nifi unus cum ví

vmurc

réditas fantta nepótes eórum,

li hofte conflí&tus ?

gi-

[m ]

& Invéni

(

& in teftaméntis ftetit femen

David

fervüni

meum , óleo fanéto meo unxi

T

eórum : & ülu eórum propg

eum

j

büv

Commune Confciï'orisffPontiücis.

"T

i d

eum :

* Manus enim meà

cándo , Deo refufeitávit ; ut

lt

auxiliábitur el.

y. Nihil

Dóminifui admirándüs imi.

tátor, jam mórtuas. Deo,é

[üdïat-

proficiet inimícus in eo ,. &

contrário mortíficet:

jgyett

filius iniquitátis non. nocebit

ei. Manus. "Lét&30 v.

morte peccáto *

m 6ntaü

: Uantis hic czcis à via

5 lfte eft, qu

i ante. Deüm

Af

C veritátis errántibus , &

magnas virtütes operátus eft ,

p

de fumma jam in profündum

& omnis terra dottrína ejus

ä»

repléta eft :* . Ipfe inter-

ne

ii

rupe pendéntibus , amiffum

géddidit vifum, & illum , quo

cédat pro peccáti

f.s ömnium

gpus

Chriftus viderétur, reparávit

populórum.

! n

intüitum ? Quantórum àuri-

y» Ifte eft, qui contémpfit

qn

p

bus furdis , & infidelitátis ob-

vitam mündi , -& pervénit

türatióne damnátis , ad perci-

ad coeléftia regna. ^ Tpfe.

ld

Giória Patri. I

fe.

U

üéndam vocem coeléftium

- Intertio

N

:

Yu

mandatórum, pretiófum imfà-

o&turno.

ditaudítum , ut vocáànti Deo

L é&io fantti Evangelii fe.

vxftt

cundüm Matthsesum.

milam

ad mifericórdiam refpondé-

rent per obediéntiam ? Quan-

" Le&io Viio

Cap. 24.d

U

tos intrínfecüs vulnerátos ,

N illotémpore: Dixit Jefus

Pl

i

[

j

H

Angélici oris arte & oratió-

difcípulis fuis: Vigiláte ,

!

num , ab infirmitáte curávit ?

quia nefcítis, qua hora Dó-

Lpr:

i ',

R

g. Pófui. adjutórium fuper

ininus vefter ventürusfit. Et

f

E

i

téntem ,. & exaltávi ele.

réliqua.

&

um de plebe mea :

* Ma-

: Homilía

S. Hilárii Epífc.

Huxce

nus enim meà auxiliábitur ei.

iU

Comment.

in Matth.. can 26

&, Invéni David — fervum

in fines

fimilie.

füeum ,oleo fan&to meounxi

T Tignorántiam illam diéi

Itl

eum. Manus. Le&uovi.

ómnibus táciti , non fine

*

M

giicu

4 w Uantos per longam in-

ütilis filéntii ratióne effe fci-

aulety,

Q

cüriam peccáti labe re-

rémus , vigiláre nos Dóminus

Jerseri

folütos , & quadam lepre

propter advéntum furis ad-

QPPOHU |

contagióne perfüfos , cafti-

mónuit , & oratiónum affidui«

1] Q

ationibus , & exhortatióni-

tàte deténtos , ómnibus pre«

:ansöüdcf

j

us explàndo ;-Deo in fe

ceptórum fuórum opéribus

ii d

operánte mundàvit ? Quan-

inherére.

Furem enim effe

teniits

tórum ánimás vivéntes

in

ofténdit zábulum , -ad :detra-

nüiæ (hfp(

córpore jam défün&as , &

héndaex nobis fpólia pervigi-

,

delidórum mole óbrutas ,

lem, & córporum noftrórum

àcfepültas , ad emendatió-

dómibus infidiántem:ut ea in-

nini

u

j

curiófis nobis , & fomno dé-

L

ä

T

nem tanquam ad-luücem vo-

ditis ;

M

Commune Do&orurms

v

lltl

l

l

^l

ditis , confiliórum fuórum at- |quétur , & fuper ómnia bona

que illecebrárum jáculis per-

conftituétur :id eft , in Dei

y

«

fódiat. Parátos fgitur effe tios

2lória collocábitur, quia ni-

]

cónvenit : quia diéi ignorátio

hil fit ultráà, quod mélius fit.

inténtam folicitüdinem fu-

x» Sint lumbi veftri prs-

a

fpéfz expe&tatiónis exágitet.

cíntti , & lucérng ardéntes

I

N

N

. Amávit eum Dóminus ,

in mánibus veftris :

* — Rt

VE

feir

ornávit eum , ftolam gló-

vos fimiles homínibus expe-

ri& índuit eum , * Et ad por-

Gàántibus dóminum fuum ,

t

tas paradíft coronávit eum.

quando revertátur à nüptiis.

* Induit eum Dóminus lorí-

Vigiláte ergo , quid rie-

ii

camfidei , & ornávit eum.

E

tis , qua horá Dóminus

fors

Et.

f

Le&tio viit.

Can. 27.

vefter ventürus fit. Ft vos.

[

Glória Patri. Et vos.

Uisnam eft fidélis fer-

e&io ix,

iumu. |

vus & prudens , quem

N

Q

Uod fi cóntuens 1ongam

i

conftítuit Dóminus fuper fa-

: Dei patiéntiam , quie in

IT

míliam fuam ?. Quamquàm

profé&tum humánz [alütis

p

in commuüne nos ad indefet-

exténditur,advérfum consér:

fam vigilántiae curam adhor-

it a

vos infoléfcet, & fzeculi malig

ïgmæ ]

tétur;fpeciálem tamen pópu-

vitifsque fe tradet ,

)rzsén-

o Di

li princípibus,id eftEpíícopis;

tium tantüm curam in cultu

stb

in expectatióne , adventüque

ventris exércens: defperáta

fuo folicitüdinem. mandat.

die Dóminus advéniet , eüm-

Huncenim fervum fidélem

queà bonis , qua& fpopónde-

T

atque prudéntem,prepófitum

rat, dívidet , portionémque

famíliz fignificat , cómmoda

ejus cum hypócritis in poénas

[

atque utilitátes commfíffi fibi

lr

eternitáte conftítuet : quia

li

pópuli curántem. Qui fi dicto

advéntum defperáverit, quia

T|

áudiens, & precéptis obé-

mandátis non obtemperáve-

J

diens erit , id eft , fi doCtrínze

rit , quia preséntibus ftudüe-

opportunitáte & veritáte ia-

Áit 1

rit , quia vita Géntium víxe-.

.mamdül'

firma confirmet , disrüpta

rit , quia defperatióne judícii

bm pfæ :

consólidet , depraváta con-

commiffam fibi famíliam fa-

vértat, & verbum vite in

3penblb

T

e , fiti , ceede vexáverit.

gt

teternitátis cibum alénda fa-

e Deumlaudámus. 16, .

)

mílie difpéndat , atque hzc

PRO DOCTORIBUS.

m

agens , hísque fmmorans de-

j e[U'

Ad Mlagnificat in utrisque

j

r[r lum

prehendátur, glóriam à Dó-

V efperis , Afía.

O Do&or.

mino tanquam difpensátor

óptime , Eccléfia fanétee [ü-

mum

fidélis & víllicus ütilis confe-

[UIW de

P.

[j

"

'xgen béeáaté JN:

divíng legis

i

amá«

Ixvi

Commune Do&orum.

amátor , deprecáre pro nobis

- L. e&io ii

efat

Fíliurh Dei.

Or fuum tradet ad vigi-

e]llS

" Qratie.

lándum dilüculó ad Dó-

Wde C]u

ny

Eus ,.qui pópulo tuo

minum. qui fecit illum , & in

uta

- gitérnae falütis beátum

confpéttu Altiffimi deprecá-

N. miníftrum tribuífü : pre-

bitur.

Apériet os fuum in

p()?m

id

«

edi!

fta , quefumus, ut, quem Do-

oratióne , & pro delí&tis fuis

&órem vite; habüimus in ter-

deprecábitur.

Si enim Dfís

Tif

ris,intercefsórem habére me-

magnus volüerit , fpíritu in-

fiat

£eámur in coelis.

Per Díim.

telligéntia replébit illum : &

)

u)

d

" Le&ionesfequentes Iegun-

ipfe tanquam imbres mittet

Glona

tur in Feftis Dotorum: Offi-

elóquia fapiéntie fua, & in

*wl

éium autem in illis fit de Con-

oratióne confitébitur Dómi-

J

L

(

fefforib. Pontificinus,vel non

no : & ipfe díriget consilium

vitlt

Pontificib. pro qualitateFefti.

ejus ,. & disciplínam ,. & in

s

In

rimo No&turno.

abfcónditis fuis consiliábitur.

ts

Pro D

Ti

De libro Ecclefiáftiei.

ore Pontifice.

j LeEtio j"

. Cap. 39.

NKe Ecce facérdos magnus :

i

ULPAIH

uiin diébus fuis plácuitDeo:

velat.

«

Apiéntiam ómnium anti-

-

I

u

2

J quórum exquíretsaápiens,

Ideó jurejurándo fecit illum

&in Prophétis vacábit. Nar-

Díiís créfcere inplebem fuam.

Iyfa

ratiónem virórum nominató-

$y. Benedictiónem ómnium

U

Q

qum confervábit, & in versü-

Géntium dedit illi , & tefta-

tias parabolárum fimul intro-

méntum Ífuum confirmávit

l

fuper eaput ejus. Ideo.

ibit. Occülta proverbiórum

exquiret.& in abícónditis pa-

ro Do&ore non Pontifice,

du

rabolárum conversábitur. In

s. Juftus

minábit ficut

tsf

lílium :

5er

Et florébit in

t

imédio magnatórum miniftrá-

a;térnum ante Dóminum.

bit, & in confpé&u preesidis

lisenjt

apparébit. Interram alieni-

Y* Plantátus in domo Dáüi, in

hOU

enárum Géntium pertrán-

átriis domus Dei noftri.

Et.

cinisel

j

et: bona enim & mala in

fío. Spíritus

RUb Ls

homínibus tentàbit.

e

:fängï.i grätia.

t f

Pfe palam fáciet disciplí-

X Euge ferve bone, & fidé-

I

, L*det. Qu

r

lis, quia in pauca fuífü fidé-

nam docitrínz fue, & in le-

i

fiü

lisfupra multa te conftítuanm,

ze teftaméntiDfii gloriàbitur.

ts j

Intra in gáudium Dfii tui.

Collaudábunt multi fapién-

o

D

Y* Dómine quinque talénta

tiam ejus , & usque in fscu-

i jam N

tradidífti mihi, ecce ália quin-

lum non delébitur. Non recé-

T

up

erlucrátus fum. Intra.

det memóriaejus , & nomen

äge fi

hb

; D(-!-

Unigc'fnitus Dei Filius,.

cjus requiréturà generatióne

virgi

1n

Commune Do&Gorurnm,

Ixvii

Nf

ingeneratiónem. Sapidntiam

um , óleo fan&to meo unxi et:

ejus enarrábunt Gentes , &

* Manus enim. mea auxiliá-

4[]0

laudé ejus enuntiábitEccléfia.

bituft ei.

Nihil proficiet

T

(.;

N

"

ro DoCtore Pontifice,

inimícus im eo48& filius iniqui-

J

uràvit

óminus , & non

tátis non nocébit ei. Mants.

poenitébiteum * & "Tues fa-

L

MI* Y

cérdosin :itérnum fecüándüm

Do&ore

n

z : :

"

oneitum :

200 Rp

U

1m 170«

n

Dim]i

órdinem Melchífedech.

mimus, & cuftodívit eum.ab

LUC

inimícis, & à feduttóribus

lum

. Dixit Dóminus Dómino

ineo, fede à déxtris meis. Tu.

tutávitillum: w Et dedit illa

;

Itl

f

Glória Patri.

"Lu

claritàtem zetérnam.

"A

i

j

0

Do&tore pon Pontifice,

L

- Juftum dedüxit Dóminus

». i

Ífte cognóvit juftítiam, &

j

ervias retlas , & oftéudit

TR

vidit mirabília magna, & exo-

illi regnum Dei.: Et dedit.

nn

ràvit Altíffimum:e Etinvén-

Bío, Chri&usn.pcrpötuæ—

;üliäbitur.

tus eft in nümero SanGQórum.

iM

Ifte eft , qui contémpfit

Ec immenltg ] Douüöres.;

g

itam mundi , & pervénit ad

fan&ti Hyadum nuncu-

Vli at

coeléftia regna.

Et.

patióne fignántur.

Gr:ieco

tilum

lória Patrx.:

Et.

quippe elóquio hyetos plüvia

Ym

"n fecundo NoRurng.-

vocátur: & Hyades nomen à

m

Ex libro Morálium

anc

plüáviis accepérunt , quia or«

Lelte

t& proculdübio imbres fe-

Gregórii Pzpa.

f

L

b

Le&io iv.

runt. Dené ergo Fiyadumiape

l

ügl. caä 6

Oríonas H»va-

pellatióne expréffi funt , qui

Q

adíftatum universális Eccléz

Poüidücg

l

dum nómine ; nifi Doctó-

li n

J

res fancte Eccléfiee defignàn-

fis&e quafiin coeli fáciem dedü-

ydi

tur? Qui fubdüctis Martyri-

Gi , fuper aréntem terram

u

bus;eo jam témpore ad mundi

hurmáni péGtoris fan&tse pree-

) Düism

notítiam venérunt, quo fides

dicatióms itnbres fudérunt:

n5

cláriüs elücet : & repréffa in-

Si enim predicatiónis fermo

grjszb

fidelitátis híeme , .áltiüs per

plàvianon effet ; Móyfes mi-

corda fidélium fol veritátis

nime dixíffet : Expettétur fi-

calet. Qui remóta tempeftáte

cut plàvia elóquium meum «

fisgi

ph'-

p

petrfecutiónis, explétis longis

& nequáquam per Ifaíam V é.

nóGibus infidelitátis ,. tunc

ritas díceret : Mandábo nübi-

i

Y

fanttesEccléfiseorti funt,cüm

(

|bus meis ,. ne pluant fuper

l

;

?

j

]

ei jam per. credulitátis ver-

eam imbrem ; atque hoc,

num lucídior annus aperitur.

quod .pauló ante protüli-

u

p

Pro Do&ore Pontifice.

mus : Quamóbrem prohíbitaa

y^

J

'funt ftille pluviárum. --

x. Invéni David- ervut me-

€ 2

F:fg

Ixviii

Communé Doftorum.

Pro Do&ore Ponüfce.

giüs cum témpore excréfcit,

n

T fï

g, Póful adjutórium . fuper

Pro Do&tore Pontifice,

q[, m qw

n

oténtem , & exaltávi elé-| z.. Ifte eft, qui ante Deum

[

&um de plebe mea: * Manus | magnas virtütes cperátus eft,

ia

enim mea auxiliábitur el. .

& omnis terra dottrína ejus

gt

muserl

,Invéni |David fervum]|replétaeft: &Ipfe intercédat

meum , óleo fan&to meo unxi | pro peccátis ómnium populó-

ul eIUU

eum, Manus.

rum.

vops d

« did

Pro Do&ore non Pontifice] Y« lite eft , qui contémpfit

, Amávit eum Dóminus, & | vitam mundi , & pervénit ad

a

ornávit eum : ftolam glórie

coeléftüia regna. lpfe.

Ü

índuiteum: $ Etadportas

GlóriaPatri. lpfe.-

fþ Ami

aradífi coronávit eum.'

Pro Do&tore non Pontifice,

& o

* Induit eum Dóminus lorí- | s. Ifte homo perfécit ómnia ,

1ie fl

cam fidei ;; & ornàávit eum.

qua locutuseftei Deus , &

tgspäfä(

Et ad portas..

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

il

dul

Bfio. . Ignem fui amóris.

quiem meam : * Quia te

!

kamfid

Le&tio vi.

vidi juftum coram me ex

Brad pur

Um ergo Hyades cum

ómnibus Géntibus.

frout

D

TT

[ &

plüviis véniunt, ad coeli

y. lfte eft , qui contémpfit

Ípátia altióra fol dücitur:quia

vitam mundi , . & pervénit

gt

apparénteDo&tórum fciéntia,

ad coeléftia regna. Quia.

(ieomm.

dum mens noftra imbre pr&-

Glória Patri. Quia.

Domuur

dicatiónis infünditur , fidei

Intertio NoCurno,

pyopeccä

ealor augétur. Et perfüfa ter-

L é&iofan&i Evangélii fe.

Tf

raad fruCtum próficit , cüm

cündüm Matthaeum.

Le&Gio vii.

, It

Iumen atheris ignéfcit: quia

C&P. 5« b .

vf D

ubériüs frugem boni óperis

N illo témpore: Dixit Jefus

p

f ab .

réddimus , dum per facre

I

difcípulis fuis : Vos efüs fal

eruditiónis flammam in corde

pe'rmanensi

terre. Quod fi fal evanüerit,

jl

cláriüus ardémus.

Dümque

inquo faliétur ? Et réliqua.

i uj

pereos diébus síngulis magis

Homilía S. Auguftíni Epífc,

li

Lib. r. de Sermorne Domini

magísque fciéntia , coeléftis

1 Noad

ofténditur,quafi intérni nobis

in monte

6« tom. 4e

ul

lüminis vernum tempus ape-

Sténdi

t D

minus , fá-

rítur

ut novus fol noftris

— tuos effe judicándos ,

àt g,

1N

ts |

méntibus rütilet, & eórum

qui temporálium bonórum

tht

verbis nobis cógnitus, fe ipfo

vel cópiamfe&tántes , vel in-

quotídie clárior micet. Ur-|ópiam metuéntes , amíttunt .

d

DI

génte étenim mundi fine , fu- | &térna , qua nec dari poffünt

*ut C

uférri..

pérna fciéntia próficit, & lár- | ab hominibgs ,neca

Ita-

ul leCfll

Commune Confefforis non Pontificis

lxix

l

Ytaque, fi fal infatuátum fué-| non eft , qui quamvis córpore

rit, in quo faliétur? id eft , fi| multa interra fuftíneat , cor-

vos , per quos condiéndi funt.

de tamen fixus in coelo eft.

1

quodámmodo pópuli , metu

|

g. In médio Eccléfize apéruit

N

períecutiónum temporálium|os ejus, * Etimplévit eum

amiséritis vegna coelórum ,

i

Dóminus fpíritu, fapie'ntiæ i

& intelléQtus.

qui erunt hómines,per quos à

vobis errorauferátur , cum|sy. Jucunditátem , & exul-

l

vos elégerit Deus , per quos

tatiónem thefaurizávit fuper

li

errórem àuferat ceterórum.

eum. Etimplévit.

Pro Do&ore Pontifice.

G lóriaPatri Et implévit.

& Amávit eum Dóminus ,|Biío. Adfocietàtem.

EY

j

n

& ornávit eum : ftolam gló-

Le&Stioix.

I

riz índuit eum ,* Et ad por-

Os eftis Iumen mundi.

)

V

tas paradífi coronávit eum.

Quómodo dixit füpé-

Id

Y5 Induit eum Dóminus lo-

riüs falterre , fic nunc dicit

"n

tícam fidei , & ornávit eum.

Iümen mundi.Namneque fu-

d

ortas,

Etad

périüs ifla. terra accipiénda

Pro Do&ore non Pontificee

eft,quam pédibus corpóreis

t

W. Ifte eft, qui ante Deum

;

calcámus: fed hómines, qui in

magnas virtütes operátus eft,

terrahábitant; vel étiam pec-

& de omni corde fuo laudávit

catóres , quórum condiéndis

Dóminum :* Ipfe intercédat

& extinguéndis putóribus*

!

pro peccátisómnium populó-

Apoftólicum falem Dóminus /

jl

yuim.

mifit. Ethic mundum , non

l

coelum & terram, fed. hómi-

, Ecce homo fine querela ,

j

verus Dei cultor, ábftinens

nes, qui funt in mundo ,. vel

:

fe ab omni ópere malo , &

díligunt mundum;opórtet in-

f

;ll

érmanens in innocéntia fua.

télligi , quibus illuminándis

t

j

pfe.

Apóftoli miffi funt. Non po-

teft cívitas abfcóndi fuper

qua

Bífío. Cujus feftum cólimus.

pl

Le&io viii.

montem pófita, id eft, fundá-

"

Rgo ad nfhilum valet fal

ta fuper insígnem magnám-

I infatuátum , nifi ut mit-

que juftítiam , quam fignífi-

h

tàtur foras ,. & calcétur ab

cat étiam ipfe mons , in quo

]

homínibus. .Non ftaque cal-

dífputat Dóminus.

càtur ab homínibus , qui pà-

e Deum laudámus. 16.

j

COMMUN.E

]/

titur perfecutiónem : fed qui

p

perfecutiónem timéndo infa-

Confefforis non Pontificis,

Ad Vefperas , Af

"

tuátur. Calcári enim non po-

il

teft , nifi inférior : fedinférior

Dómine , quinque

"talénta

€3

XX

. Commune Confemms non Fontificis,

M

utiffrà- ad Laudes.

Ixxx.| Cóncinit Taudem , celebrös,—

M

t

Pfatinus. "

D ixit Dóminus.

que palmas

qun.

Ca.

cum rehqws de Domini.| Ut piis ejus prec:1bus ]uvä..

P.

126. & loeco ultmi ,

mur

Q

Pálm. L audáte Dóminum

Omne per evum.

j

omnes Gentes. 120.

| it falus illi, decus, atque

pei

Capitulum.

:celi. gt

virtus ;

qnu

Fátus$ vir, qui mventus

Qui fuper coeli sólio coru-

fcans ,

perfï

'eft fine mácula: & qui

(f

poft aurum non ábiit , nec

"lotíus mundi sérié cubernat

a

fperávit in pecünia , & the-

Trinus, & unus Amen.

[

sáuris. Quis eft hic , & lau-

y. Amáviteum Dommus, &

dábimus eum ?. fec1t enim

ornàvit eum; -

Uge

Stola.m

mirabilia in vità fua;

elórize índuit éum.

/mnus

Vii

Ad vIagnificat ; Antxphona.

U

Conféffor Dómini ,| Similábo eumi viro fapiénti ,

I Ste-

colentes

qui zedificávit domum fuam

1

$d

Quem pié laudant popuh pen fupra petram.

ls

orbem ,

Q.atxo.

j

Hac die ]zetus mérult: beatas

Eus

1 nosbeáti'

N

bitr

Bet

bcänderc fedes.

COlIfGLSOI'lS tui ánnü&

Sl nOn eft dics obxtus,

folemmtate l:etíficas:coneéde

pat

dxca;ur :

Ü

li

propxtlus ut , cujus natálítià

fuus

AC d1e lætus méruit fuPre-

[!

col1mus,et1am actiónes intité-

mos

i mur. Per Dommum neftrum.

B

Laudls honóres.

ATia Orátio:

or

J

Q uipius , prudens, hurmhs »

Défto Dómine fupphca—

1

judicus ,.

LA

tiónibus noftris , quas i&

r

Comefsoms tu1

din

Qu

Sobrlam dux1t fine Iabe V1- beáti

N

I

tam ,

1folemnitàáte deférimus ;^' ut

Donec humänos ammävu u- |

(

qui noftra juftitice flduelam

judi

l'æ

| non habémus , ejus, qui tibi

UL

Spíritus artus.

|plàcuit ; précibus. adjuve-

mur. Per Dóminum.

tf

C ujus ob preftans méritum

hi

frequénter ,

$i fuerit Abbas , Orati( -

ii

JÉgra qu& paffim 3acuere

Ntercéffio nos,

usefumus

Wirum

membra ,

N

[ 4

Abbá-

A

Dómine, beáti

D

Viribus morbi dómitis , falü.

tis commendet : ut , quod no-

.ti reftituüntur.

ftris méritis non valémus ;

Jspr

N ofter hific illi Chorus obfe-

hm

ejus patrocínio affequámux

—

quentem

Per Dóminum.

I

d

?

Ixxi

Commune Confefforis non Pontificis

« Ad Matutinum , Invitatore

Aía. Beátus ifte San&tus;qui

li

ómi-

confifus eftin Dómino , pre-

&R ezem Confefsórum

num; * Veníte aderémus.

dicávit precéptum Dómini ,

ïuvg'.

Píal. V eníte , exultémus. 2.

conftitütus.eft in monte fan-

Hyma. IfteConféffor. ut fup.

&o ejus.

P(almus £.

Uare fremuérunt. Gen-

In primo No&urno , Aía.

n

Beátus vir, quiin lege Do-

tes , * & pópuli meditá-

)Q

mini meditátur:volüntas'ejus

ti funt inánia ?

"

pérmanet die..ac no&Gte , &

A fitérunt Reges terre , &

convenérunt

m

i

M

ómnia , quacümque fáciet ,

príncipes

unum * advérsüs Dóminum ,

Y

femper profperabüntur.

leHw&

P falmug Xo

.

,

& advérsüs Chriftumejus. . -

1 Eátus vir, qui non à

biütin

Dirumpámus víncula , eó-

M

U!

consílio impiórum , & in

rum: * & projiciámus à no-

via peccatórum non ftetit , *

bis jugum ipsórum.

i

ui hábitat in coelis , irridé-

Yi

|

& in cáthedra . pefüiléntiee

1 g

non fedit.

biteos: * & Dóminus fub-

fannábit eos.

ii:

$ ed in lege Dómini volüntas

0

ejus,* & inlege ejus medità-

''unc loquétur ad . ei

bitur die ac nodte.

fua., * & in furóre. fuo. co

turbábit eos

AU

Et erit tanquam lignum,quod

plantátum

eft fecus decürfus

o autem. con

ftütus fum

Qs

"-

Rex abeo fuper Sion mo

b

| *

*

*

gtl

aquárum , * -quod fruttum

fuum dabit in témpore 1uo.

tem fanftum ejus , * prad

aj

Et fólium ejus non défluet: I

cans pracéptum ejus. . .

wl

& ómnia,quaeecümque fáciet ,

Dóminus dixit ad,me:*Fí

4

P

7

j

"

ofperabüntur.

meus es tu;ego h

[0]

dieg

e

.

ité,

n

Pófulaààme, & dabo tibi.

]gä;f

on fic ímpii , non fic: * fed

(

tanquam pulvis , quem pró-

Gentes hareditátem tuam : ^

NI

ücit ventus à fácie terra.

j

& poffeffiónem tuam tärjm;f

deó non resürgent ímpii in

nosterrg.

.

jl

!

Reges eos t

n vifgä | férzea, *

[:J

i

judície : * neque peccatóres.

in concílio juftórum.

& tanquam vas.figuli con-

iute

uoniam novit Dóminus

frínges eos.

EÉtnunc Reges

intellígite : *

viam juftórum : * & iter im-

[

piórum períbit.

erudímini,qui judicátis terra.

um

Servíte Dómino in timóre : *

|un

Afís. Beátus vir,qui in lege

Dómini meditátur : volüntas

& exultáte ei cum tremóre.

qumW

Apprehéndite difeiplínam ,

ejus pérmanet die ac noGe,&

ira(cátur Dómi-

p

ómnia, quacümque fáciet ,

nequándo

!

":

q!k[nur.

femper profperabüntur.

nus:* &

pereátis de via jufta,

*

e 4

m

--

y

Ixxli — Commune Confefforis non Pontificis.

£m exárferit in brevi. irajexa

m

udífti me de monte fan&to

h

ejus, * beáti omnes

; qui con- | tuo.

fidunt in eo.

, Amfüvit eum Dómi

nus:',&

0j

Afia. Beátus ifte San&tus ,[ornávit.éum.

;

"wf

qui confifus eft in Dómino ,|[x; Stolam glóric fnduit eum,

Ia

predicávit pracéptum.Dó-[P ater nofter.

ao

mini , conftitütus eft in mon-| Abfolutio. E, xáudi. Dómine,

eirdit

te iancto ejus.

y. Jubedomne benedícere.

refpägb

(ondef

Afíz "Tuesglória mea , tu

Bito, Benediétióne perpétua,

es füfcéptor meus Dómine ,

De libro Sapiéntiz.

m

tuexáltans caput meum , &

Vntus.

Lediob Cap.4.b&s.

exaudifti me de monte fan&to.

us fi morte praoccupá-

lgt

tuo.

tnus $.

J

tus füerit,in refrigério erit.

bont t

. gt

Omine , quid multipli-

Sené&us enim veneribilis

.

cáti funt , qui tríbulant

eft,non diutürna nequeane

D

me ? * multi insü

-

munen

Vérsüm me.-

rgunt ag-

nórum nümeto computáta :

cani autem funt fenfüs hómi-

bumw&

Multi dicunt ánimze mesm:

d

nis,& eetas feneCtütis vita1ma

auteml

maculáta. Placens Deo fatctus

non eft falus ipfi in Deo ejus.

um

T uautem Dómine fufcéptor

eft diléius, & vivens inter

hnnifà

meus es , * glóriamea, &

$

i

T

peccatóres - translátus

zeft.

sintis

áltans capüt meum. — —

Raptus eft, ne malítia mutá-

ii d

v

V oce meaad Dóminum cla-

ret intellé&um ejus , ant ne

* f

Thàvl:* & exaudívit

ii

:me" de

fi&tio decfperet ánimamillus.

monte fan&to fuo.

Fafcinátio' enim nugacitátis

ad (üp

Egodormíivi , & foporátus

obícürat bona,& inconftántia

t

J

Tum:* & exurréxi , quia Dó-

concupiícéntiae

transvértit

d

[iüm ,

qinus fufcépit me.

fenfum fine malítia. Confum-

etámum

N on timébo míllia pópuli

mátus in brevi explévit témz

du

Circumdántis me : * exürge

pora multa: plácita enim erat

f in

JDómine, falvum me fac Deus

Deo ánima illíus: propterhoc

, -

meus.

properávit edücere illum de

WMN

Q uóniamtu percufsífti om-

médio iniquitátum.

l

nes adversàntes mihi fine

ferve bone, & fide-

caufa, * dentes

w. Euge

Ten

«

peccatórum

lis,quia in pauca fuífti fidélis,

E

Temji

'€eontrivifti.

fupra multa te conftítuam :

À Vj

D ómini eft falus

» * & füper

* Intrain gáudium Domini

Y pj

ul& tuum benedí&io tua.

tui. 3. — Dómine quinque

-ïlldi ) & |

i

d

"Tu es glória mea , tu

talénta tradidífti mihi , ecce ,

iif j

es fufce'ptor meus Dómine

3

alia

quinque füperlucrátus

Uf

Intra,

tu exáltans caput meum ; & |fum.

"df

"A

Bífo.

*

dl

li

Commune Cohfeffcris non Potificis, '«!.xx""

Bifo. -«Unige'nifug Dci Fílius.| qui fe anguftiavérunt ,& qui

Le&i

abftulérunt labóres e6rum.

Mi

-

Opuli aïlt

em 's?idc'ntes,&

Vidéntes turbabüntur timó-

P

non intelligéntes,nec po-

rehorríbili , & mirabüntur

N

néntes in precórdiis tàália :

in fubitatióne infperátze fa.

quóniam gràtiaDei,& miferi-

Döm'.;

lütis , dicéntes intra fe, poe-

córdia eft in San&tos ejus , &

niténtiam agéntes , & pre

lo

refpé&tus in elé&os illíus.

angüftia fptritus geméntes :

Condémnat

autem

T

juftus

Hifunt; quos hábuimus ali-

1.

mórtuus vivos ímpios , & ju-

quándoin derifum , & in fi-

W

véntus celériüs confummata

militüdinem impropérii. Nos

2

longam vitam injüfti. Vide-

infensáti vitam illórum zfti-

H

bunt enim finem fapiéntis, &

mabámus insániam , & finem

Vi

E

nonintélligent , quid cogitá-

illórum fine honóre : ecce ,

*fqueaj]. |

verit de illo Deus , & quare

quomodo computáti funt in-

QH

munteritillii Dóminus. Vidé-

ter filios Dei, i& inter S

n

bunt,& contémnent eum:illos

fors illórum eft !

s

ap&agï

E

!

m

1]

autem Dóminus irridébit. Et

|v. lt cognóvit ;juftitiam

i

eruntpofthec decidéntes fine

& vidit mirabiliamagna , &

rniet

honóre,& in contumélia inter

exorávit Altiffinum :* .

d

