vem,menfes fex,dies fex. Fe-

i

Ícatébat , attingéntem ; ubi

cit Ordinatiónes duas menfe

i,

omnes fitim explevérunt: eó-

Decémbri , quibus creávit

u

que miráculo multi infidéles

Presbyteros decem, Diáconos

Bntt 1&

ad Cnrjfti fidem convéríi,

duos , Epiífcopos

v

Cleméntis étiam fan&titátem

loca quíndecim.

per vdij;fänfa

Bo

venerári coeperunt.

Stola jucunditátis índuit

i

e

us t

Defidérium ánime ejus

m Dóminus: * Et corónam

n

t

ribuífti e1i Dómine,

e Et

pulchritüdinis pófuit fuper

voluntáte labiórum ejus non

caput ejus.

J il

fraudáfti eum.

Juu

3 Cibávit illum Dórainus

li dü,i'

Quóniam pravenífti eum

pane vite & intellé&tus : &

ron

ïl.

benedi&Qtiónibus dulcédi-

aqua fapiéntige falutáris po-

nis : pofuífi in cápite ejus

tàvit illum. Et corónam.

viis

li

corónam de lápide pretiófo.

lória Pàtri.

Et corónam

Ti

Et voluntáte.

e&

pulchritüdinis,

Uibus concitát

us

qu.

ou

urno;

jf

)

jànus, mifit illue , qui

L ä&!g tätaläxng

van

£

é

hi i

j elt

Q

eméntem , alligátaad ejus

cündüm Mattheum

Collum ánchora, in profün-

C

du

dum dejícerent. Quod cüm

::

j

: ï&flï)igeäore

aïïig;ä'tdjcs

(ilj

fattum effet , Chriftiánis ad

l

fus difcípulis fuis : Vigilá-

littis orántibus ,. mare ad

té ,quia nefícítis ; qua ho-

u

f

tria milliária recéffit : eóque

yu

illi accedén

ra Dóminus veftez ventürus

f i

"

tes,æguculam Inar-

r

PO d

e-

6

J"*. . Fefta Novembris, £9*

l

«

Homilía S. Hilárii Epífcopi. expeGatióne adventüque fuo

|

j M

Comment. in Matth. cap. 24.|folicitüdinem mandat. Hunc

n fine.

enim fervum fidélem , atque

i Caf

mgtüetf

'T ignorántiam illam|prudéntem propófitum famt-

gt

adi

' diéi ómnibus táciti , non

; lize figníficat, cómmoda atque

l

fine àrilis filéntii ratióne effe

r utilitátes commíffi fibi pópu-

irtl

um o

fcirémus, vigiláre nos Dómi-

li curántem. Qui fi dicto àu-

t

gus propter advéntum furis

diens , & przecéptis obédiens

admónuit , & oratiónum affi-

erit,1de

; fi doctrínze op-

y

j

Q p

duitáte deténtos , ómnibus

portunitáte & veritáte infir-

u

n

praceptórum fuórtim opéri-

ma confirmet , disrüpta con-

us inhzrére.

Furem enim

sólidet , depraváta convértat,

a

Nurq.

eííe ofténdit zibulum,ad de-| & verbum vite in zternitá-

trahénda ex nobis fpólia per- |tis cibumaléndz familig di-

mattyr

u 1

vígilem , & córporum no-|fpéndat, atque hec agens,

u)

ftrórum dómibus infidián-|hísque ímmorans deprehen-

j

:

tem : ut ea incuriófis nobis , |dátur, glóriam à Dómino tan-

& fomno déditis, confiliórum|quam difpensátor fidélis &

fuos tf

rim n

fuórum , atque illecebrárum | víllicus ütilis confcquätur,&

jáculis pertódiat.

Parátos |fuper 'ómnia bona conftitué-

(

ígitur effe nos cónvenit : quia |tur :id eft , in Dei gléria col-

feDaur

À 1

diéi ignorátio inténtam folici- | locábitur , quia nihil fit ultrà,

;

tüdinem fufpénfe expeGa-|quod meliüs fit.

tiónis exágitet. :

Bo

Hic eft veré martyr , qui

?

Q

*« Coróna áurea fuper caput|pro Chrifti nómine sángui-

Bfiürts

€jus,

Expréffa figno fancti- nem fuum fudit: * Quimi-

tátis , glória honóris , & opus :nas jüdicum non tímuit , nec

tim v

M N

fortitüdinis. Y« ^ Quóniam terréne dignitátis glóriam

W m n

prevenífti eumin benedictió- | qusstvit , fed ad coeleftia re-

nibus dulcédinis , pofutfti in

apervénit. |

ht i

f

"€eápite ejus corónam de làpide

Tuftum dedáxit Dóminus

ófo. Expréfta.

per vias rectas, & ofténdit if

"

"

Ciipe 270

regnum Dei. Qui.

,

lnum (

"Uisnam eft fidélis fer-|G lória Patri. "

A ped

it

A

vus & prudens , quem

Pro S..Felic

ïäiüäftyrc.

conftítuit Dóminus fuper fa-

M

l

Sermo fan&i Gregóriü

QU

Ts

míliara fuam ? Quamquam in.

commune nosad indeíéffam

HEx Ho

miliz m Evän'gcl; '*

Mu

vigilántiz curam adhortétur:

Le&io iXo —

u

fpeciálem tamen pópuli prin-| T3 Eáta Felicitas ,

cujus hó-

Vr

i

die natalítia 'cele'ïnr

ärrïïus "

W

eipibus » id eít , hpii»';opi-s in

ep-

V& Fefla Novembris. .

feptem filios fie

polft fe tfmuit

iLb

84;-,!

d

l

vivos in carne relínquere ;

utft

ett ten.

11

W

s Ea at

ficut carnáles paréntes folent

) tatiohem : quóniam cüm -

metüere, ne mórtuos prg-

probátus füerit , accípiet co-

LUA

míttant ^ In perfecutiónis

rónam vita , quam repromíe

Tj

enim labóre deprehénfa, filió-

fit Deus diligéntibus fe.

Qu

rum corda in amóre füupérris

a

Isl

pátriS pradicándo roborá-

TN vi&eläätyæs: Anidemi!

lt

vit; X parturívit fpíritu, quos

Patris fecütus Fílium,

lii

carne pepérerat, ut pradi-

Vi&tis triümphas hóftibus ,

t lgt

l

catióne páreret . Deo , quos

Vi&tor fruens coeléftibus.

AA

carne

pepérerat

mundo.

"j ui precátus münere

Ti t

iNumquid ergo hanc féminam

Noftrum reátum dílue ,

X f

P

máttyrem díxerim ? Sedplus

Arcens mali contágium ,

r

quàm mártyrem : que fep-

Vite repéllens tediunt.

15 i

tem^pignóribüs ad regnum

Solüta funt jam víncula

iires

pramíffis, tot anté fe mór-

TTui facráti córporis; : -

tr f

tuos transmifit. ' Ad poeriam

Nos folve vinclis fzculi

Vj

prima ve

z

Dono fupérni Nüminis.

s at

ottáva,

nit , fed pker've'nit

D eo Patri fit glória;.

*'e Deum laudámus. 16.. :

iginat

Ejusque foli Filio ,

jul ul

AD LAUDES

Cum Spíritu Paráclito , :

--

& per Horas, Afía,

Nunc, & per omne

l

(^w Rnte fantto Cleménte ,

Armen.

fæculum.

N

Pmuti]T

ff

appáruit ei Agnus Dei.|ss, Juftusüt palmaüör'äbfit,l

j 'OUI

P(almus. D óminus régnávit.

& Sicut cedrus Libani mul-

"

,1

cum reliqui

17.

tiplicábitur.

dl

Afía, Non meis méritis ad

f TOf

d Beneditus , Antiphona,

vpddt!

vos me mifit Dóminus , ve-

Cüám iterad mare écepiffet ,

ftris corónis partícipem fie-

pópulus voce magna clamás

Yf

:

bat:Dómine Jefu Chrifte, fal«

]s

Afia, Vidi fupra montem

vaillum :& Clemens éum Iá- :

yoüg il

Agnum ítantem , de fub

crymis dicébat: Süfcipe Pater

il

€ujus pede fons vivus emá-

fpíritum meum. . Oratio,

f

tat.

. Eus; qui nos ánnuá beá-

t

Grcgdf

Afíz, De fub cujus pede fons

ti Cleméntis Mártyris

v1vüs emánat , flüminis ímpe-

tui atquePontíficis folemnitá-

jl

tus lattíficat civitàtem Dei.

te letíficas.: concéde propí-

j

Afía, Omnes Gentes per gy-

tius 5 ut 4 cujus natalítia cóli-

9.

rum credidérunt Chrifto Do-

p6 ERE

mus; virtütem quoque paífió-

Y

l

n

min'o; :

nis imitémur, Per Dóminuin.

in a

M W

?ro

d-

349

tt-*'— Fefta Novempzis. &A :

9

agna eft glória e]us Ín

Pro SD tee]kcxt

æ *äd fná-

alutan tuo.

p

Glonam & magnum de-

J

nem

nuum fuárum , & laudent

eamin portis ópera ejus.

cörem impónes fuper eum. :

l; :feüæ

. Diffüfa eft grátia in lábiis

Ad Nonam , Antlphonæ.

Ro -

UIS

mnes Gentes.

(feelft

Proptörea benedixit te

k

tulum,

Eccli,

mtatit

eus in a&térnum.

CaR

us corfuum tràdi it ad

lortu

vigilándum dilüculo ad

Ræ&a, quæioumus, omní-

Dóminum , qui fecit illum;;

: ö'cmdf

otens Deus : ut beáte|& in confpéGu Altíífimi de-

fidi (

P.

Matt d

icitátis mártyris tuz fo- |precábitur.

lémnia recenséntes , méritis |v,

$w br,, Magna eft glória ejus.

fabitaet

ipsíus protegámur , & préci-|* In falutàri tuo.

Magna.

feftL 1

bus.. Per Dóminurn.-

, Glóriam & magnum de-

ia

"Tertiam, Antiphona

córem impónes fuper eum.

ii pre

Nón.

nineis meritis.

In falutári.

ts p

eätus vit.

G lória Patri. Mágna eft.

rent T0

Capxtulum.

ória & honóre , 7 Juftus ut palma florébit:

LEeronäfh

eum Dómine.

Sicut cedrus Líbani mul-

]u/lus

Glona &.honóre.

t1 licábitur.

h reüta

(ii

Et conftituífti eum fuper

Ad Vefperas

C

emente,

nnphona-

8

M

L.

era manuum tuárum. Co- | Oránte fan&o

j

yonà

cum reliquis de Laud.- 547«

hi

i

N

Glöl'la Patri. Glória & ho- p(s1m. D ixit Dóminus. c

M. ]

n re.

reliquis de Dominica.

1206

Ddl i.

PofulihDomme fuper ca- | & loco dltimi , Pfalmus.

ut ejus.

Cr 11-

NU

YT (

E

fo.

Corónam de läplde pre-

A Capitulo fit de fequenti;

t

cum coimmemioratione prae-

j

N

extam , Antiphona.

cédentis , & S. Chryfogoni

um]

Vi f

upra móntem.

ut infra,

TAT

tulu

Eccli. 15.

Marggäs V

'NOVEMBRIS.

? d

li

CiBi

vit illum pane Vltæ Infefto S. Joannisà Crucc

& intellédius , & aqua

Confc.ü' issxid.

aplentlæ falutáris potávit il-

Omnià de Communt

Olle

ij

lum Dóminus Deus nofter.

fefforis non Pontificis.

XX,

NT

Uuuntgut e

du

Pofuífti Diíe, * Su-[przter ea , quæ fe

fte

onféftor.

r

COgn[)g

pert

'aput ejus. Pofuífti.

InHm

"

l Ma

Corónam de lápide pretió-

Catur ;

éruit fupremos

l)

[

ä».

Super. € lória. Poimih.

L

zodu honöxes.

Ora

nf

.2[! /J/

li

x'-"-;Fe&'aw Novernbris; 4Mf.

ïfm

Oratio.

$4

In primo No&urgo ,

le;

&Wd

i"

Eus , qui fandum Joán-| &

iones de Seriptura occurr. .

—^ nem Confefsórem tuum

In fecundo No&turno.

( [W

ahf

perfétta fui abnegatiónis , &

ALe&to iv.

-

Crucis amatórem. exfmium| TOZnnesà Cruce Fontiberi '

effecífti : concéde , ut ejus|,fi

li

n Hifpánia piis paréntibus

*fu

t

imitatióni jugiter inherétes , | nat

Us, à primis annis certó

!

lia

glóriam affequámur ztér-

t

innótuit, quam Detpare Vír-

quic

Lt

[o

r Dóminum.

nachinlä

e ftit commemoratio

gini futürus effet accéptus ,

dl

fanfti Clementis Papsm

nam quinquénnis in püteum

lapfus , ejüsdem Deípare

Mart. Atfa?| Dedifti Dómine

manu fublátus , incólumis

T

habitáculti mártyri tuo Cle-

. N

méntiin mariin modum tem-

eváfit ; tanto autem patién-

j mp

di defidério flagrávit ,

t

nos

s u

pli marmórei, Angélicis máni-

vénnig , fpreto mollióri

f

e&to,

bus preparátum, iter pra-

uper farméntis cubáre con-

lii

rent mirabilia tua.

bens pópulo terre , ut enár-

fuéverit.: Adoléscens Hofpí-

m forá

tio páuperum segrotántium

Á

m

P* Juftus ut palma florébit.

Metymne Campi fámulum

E« Sicut cedrus Líbani mul-

fefe addíxit, quibus magno

licábitur.

charitátis ardóre ,. vilíffirna

Wi

ln

Ü

fauo.

u

eus , qui nos àn-

qu&que compléCens officia: ,

preftó áderat, cujus exéni-

l) d

P Eode t de S.Chr&fogbno,üï4

plo excitáti csteri éadem

Q

Afía. Yfte San&us pro lege|

charitátis münera ardéntiüs

J

Dei fui certávit usque ad

obíbant.

Verüm ad altióra

[ P [2]»

mortem , & à verbis impiórü

vocátus , beáte Martíse Vír-

non tímuit: fündátus enim

ginis de Monte Carmélo in-

( li

ff

erat fupra firmam petram.

* Glória & honóre coroná-

ftitütum ampléxus eft ; ubi

QA)ld

jl

Sacérdos ex obediéntia fa-

(j

j

fti eum Dómine.

Qus feverióris disciplíns ,

X Et conftituífti eum fuper

j

& arGióris vite cupidiffi-

1 CIW

ópera mänuöïpa æä.lrum.'

mus , primitivam Ordinis

j

Régulam'ex Suüperióris li-

)

Défto Dómine fupplica-

céntia ita proféffus- eft, ut

4

ónibus noftris: ut, qui

j

ex iniquitáte noftra reos. nos

ob jugem Domiínice Paffió-

(

nis memóriam, bello in fe,

|

,

,

j

effe cognóscimus;beáti Chry-

tanquam ^ in infenfifinum

l

j

j

sógoni Mártyris tui intercef.

hoftem - indítto , vipiliis ,

j

fióne liberémur. Per Dómi-

j

jejüniis , férreis fgéllis ,

aum noftrum.

omnique poenárum génere,

W

Mms

DICe

550

N F&&a- Novembris. 24 *

-

ofpöf

brevicarnem cum vitiis, &

reftitüeret.Innümeros ftaque

—

j

;

unà eum Dei famula in diví-

—

concupifcéntiis fuis crucifi-

ä

«g

xerit, dignus plané, qui à

noópere promovédo perpet-

a

S. TTheréfia inter purióres ,

fus labóres, Coenóbia ; qu&

l

-

f

nl

fan&tiórésque ánimas Ecclé-

ejüsdem fanéteVirginis cura

[gpius

fiam Dei id témporis illu-

per totam Hifpániam eretta

I'ltneo 1'

ftrántes recenferétur.

füerant , nullis vitze incómo-

d

$. Honéftum fecit

illum

dis ,. & perículis térritus $

fääüs ]

Dóminus, & cuítedívit eum-

fingula perluftrávit , in qui«

n

ab inimícis, & à fedu&tóribus

bus , alifsque quamplürimis

gnem

tutávit illum; 9 Et dedit illi

ejus ópera eré&is, reftaurá-

du p

claritátem eetérnam.

tam obfervántiam propagán-

fanti

y.Juftum dedüxit Dóminus

do, verbo , & exémplo fir-

er viàs reCGtas , & ofténdit

Stcran

mávit: ut mérito primus poft

figcdp

umDei. Et.

fanttam Theréfiam Carmeli-

yi at

,111-' regn

. 1,0CU0 Ve.

tárum Excalceatórum Ordi-

.,

nis Proféffor , & Parens ha-

feort

Ingulári vite aufteritáte

poltil

& ómnium virtütum prg-

beátur.

tnmyma

sídio munitus, pra affidua re-

X Amávit eum Dóminus ,

& ornávit eu

, ftolà glórig

qutrm

rum divinàrum contempla-

o

tióne diutürnas , & mirábiles

Índuit eum,

.Etad portas

PO

écíflafes frequénter patiebá-

aradifi coronàvit eum.

« Induit eüm Dóminus lorí-

100 09

tur: tantóque in Deum eftuá-

fsqui

bat amóre , ut, cüm divínus

cam fidei, & ornávit eum. Et.

iguis fefe intró diütiüs con-

€

10 Vle

grata

didll

tinére nó poffet , foras erüm-

Irginitátem « perpétuá

upt;

pere;ejüsque vultum irradiá-

cóluit , impudentésque

!t

re vifus fit.Proximórum falü-

mulíeres ejus pudicítize infi-

diàri conántes, non modo ré-

'etliägnnu

ti fummópere inténtus , tum

| güblæ

in verbiDei pradicatióne, tü

pulit,fed étiam Chrifto lucri-

in. Sacramentórum. admini-

fécit.. In divínis explicándis

bun ]

ftratióne fuitaffiduus. Hinc

arcánis sequé ac fan&ta There-

Wil

lfl

Vif

Qus

tot méritis auttus, ftrictiorís-

fia , Apoftólice Sedis judício,

que disciplíne promovéndze

divínitüs inftrüt&tus, libros de

iumus j

.ardóre veheménter accénfus,

m

myftica Theología coeléfti fa-

)

h

fanéta 'Theréfisg comes diví-

pientia. refértos confcrfpfit.

itüs,.datus eft , ut quam ip-

Semelinterrogátus à Chrifto;

n

N

n

inter ,Soróres primevam

quid przmii pro tot labóribus

^quem

:

'azméli- Ordiriis obfervánti-

pófceret , refpóndit : Dómi«

am:inftauráverat, cámdem,&

ne, pati , & contémni pro te

V u

$5 QUQS

JDus

€ cor-

.;;nexff:gtres,Joäxme adjgvtör'cä:,*lmpöri-o in demóne

-

L2

3

*esFefta Novembris. 24. -

95I

ll*.

mü'&ffaqua

é corpóribus fepé fugibat, y, Ifte eft, qui contémpfit

j!

difcretióne fpirítuum , Pro-|vitam mundi , & pervénit

phetíe dono, miraculórum |ad coeléftia regna. Quia.

Is Fþff

RTT

lória celebratíffimus ,

ea|G lória Patri. Quia.

lgl

1

Ma

i

emper fuit humilitáte , ut

Ín tertio No£&türno

Ho-

la

mbi.

f

.pm

at

fepius à Dómino flagitáve- |milia in Evang, S int

lr

rit,eo loco mori, ubi ómnibus [de Commuui Confefforis non

Ixxviil-

T

effet ignótus.

Voti compos IPontificis.

Tlv

fattus, Ubéda diro morbo ,

Pro S. Chryfogono Mart.-

i

KLecio 1x.

It qugir

& in crure quinque plagis

sánie manántibus , ad implén-

Hrysógonus , Diocleti&-

f r

[

C

no Imperatóre Romz in-

Qs

dum patiéndi defidériü , con

ftantíífimé tolerátis, Eccléfize

clüfüs in cárcere, ibi biénnit

d at

Saeraméntis pié fancdéque

fan&e Anaftafize facultátibus

n r

du us

fuscéptis, in Chrifti Crucifi-

vixit: quam étiam afflítiam

xi ampléxu , quem femper

propter Chriftum à .viro fuo

TT

& brat

in corde,atque ore habüerat ,

Püblio, proptereáque à fuis

poft illa verba, In manus tuas

oratiónibus per lítteras auxí-

Dinmi

comméndo fpíritum meum ,

lium poftulantem ,. mütuis

obdormívit in Dómino , die ,

epíftolis eft confolátus. .Sed

fiidin

& hora à fe predí&Gis , anno

|cü Imperátor Romam (crip-

Dbl gt

falütis milléfimo quingentéfi-

síffet, ut réliquis Chriftiánis ,

i m

mo nonagéfimo primo , s&tá-

qui in vínculis effent , inter-

Vr

tis quadragefimo nono.

Mi-

fé&tis, Chrysógonus Aquiléja

gt

ad fe mitterétur,eó perdüttus

iO T

srántem ejus ánimam fplen-

didíffimus ignítus globus ex-

eft.Cui Imperátor: Accersívi,

r n

inquit, te, Chrysógone , ut

cépit; corpus veró fuavíífi-

TT

D

mum odórer fpirávit , quod

honóribus áugeam , fi módó

u

etiámnum incorrüptum Se-

indüxeris ánimum deos cóle-

gt

góbie honorífice

cólitur,

re. At ille:Ego eum: qui veré

Arjol

Eum plürimis ante, & poft

eít Deus , mente & oratióne

s

óbitum fulgéntem fignis Be-

véneror,deos autem, qui nihil

gt

nedí&tus XIII. Póntifex Má-

funt nifi. dzmionum fimulá-

ximus in SanQGórum nüme-

gt

cra odi, & éxecror. Quo re-

yli

h

rum rétulit.

fpónfo excandá(cens Imperá-

/a cæ fl"

9c» Ifte homo perfécit ómnia,

tor, ad aquas Gradátas eum

| wni C("

us& locütus eft ei Deus, &

fecüri pércuti jubet, oQi-

(9

dixit ad eum : In

dere in

vo Kaléndas Decémbris :

us

&re'

t

b«'?

réquiem meam:

Quia te

cujus corpus projédum in

jl

vidi juftum coram me ex

mare , pauló póít in lítto-

yli

m

Ü

|re invéntum., Zóilus Prés-

luæ

ómnibus Gc'ntib-qs.

M m4

byter.

Olm

u

wv srefta- Sovembrise A.

:

ïf

in fuis edibusfepelivit. muftos propter Chriftii

T

lumba*

x..

ii

D

j

us. 16.

religiónis profcffiónem vá-

df

buarcs

t commert4 -;e torméntis cruciátos, ad

S. Chryfogoni m

art; Antiphs fupplíeium — rapi vidéret ,

URU

"Iu

Qni.odit ántmam fuam ir

:0n dubitánter ipfum ádiit

hoc mundo, in vitam setér

Miaximínum ,

eíque nefá-

(reà

nam cuftódit eam.

riam

immanitátem

objí-

us

[ Pn

* Juftus ut palma florébit.

ciens , fapientíffimis ratió-

g

X* Sicut cedrus Líbani mul

àjbus Chrifti fidem ad falü-

Itur.

f

tem necefsáriam effe affirmá-

B

[

défto Dfie. 549.

vit.

EMBR.

W* Propter veritátem , &

Vi fens 5 Cahocs

&e Virg:

ganfuetüdinem, & juftítiam:

W

& Mart. Duplex.

- Et dedücet te mirabiliter

lelli

Oratio,

déxtera tua.

H

] JEus, qui dedífti legem

* Spécie tua , & pulchritü-

qjsdt

T— Móyfi

in fummitáte

fuxC

montis

dine tua inténde , prófperé

Ínal, & in eódem

procéde, & regna. Et de-

& r

loco per fan&os

Angelos

dücet.

fitetr

tuos corpus beáte Catharí.

Lc&io .Vo

ujtitu

ne virginis & mártyris tuze

Jjus prudéntiam Maxi-

r

micabíiliter collocáfti: przefta,

mínus admirátus ,

re-

(f V

quafumus;ut ejus méritis &

tinéri eam jubet , accersítis

diim

interceffióne , ad montem ,

üándique do&tíffimis homíni-

michi

qui Chriftus eft , perveníre

bus , magnísque propófitis

Q

valeàmus. Qui tecum vivit

pramiis, qui convíttam Ca-

frirát

tharínam à Chrifti

fide ad

fifte

T r[eäï)artfmo INo&. Le&. de

idolórum cultum perduxif-

1 n

-Beript. occurr.

fent.

Quod contra àccidit.

tbf

.1n fecundo No&urno.

Le8io iv.

Nam plures Philófophi, qui

p

ad eam coarguéndam con-

o C

f Atharina , nóbilis virgo

vénerant , vi ac fubtilitáte

rima

tntid

N Alexandrína , à

ejus difputatiónis tanto Jefu

:vgla'vil

setáte ftüdia liberáliüm árti-

Chrifti amore funt incénft ,

^U Q

um cum fidei ardóre con-

ut pro illo mori non dubi-

il

l

táverint.

jüngens, brevi ad, eam fan-

Quámobrem Ma-

Qïï l

QH

Qitàtis & doGríne | perfe-

ximínus blandítiis , ac pro-

N

"

&tiónem pervénit, ut decem

míffis Catharínam de fen-

.

e

yl u

& o&o annos nata eruditíffi-

téntia dedücere aggréditur

Mf

mum quemque fuperáret.

verüm id fruftrà fieri intel-

j cXLIl[

ligens , verbéribus affettam ;

!

Que cüm Maximíni iuffu

3

plum-

X . Fefta Novembris, Qó .

m

P

þïunïbah's'quefcontüf:im,"'dies

dine tua inténde , pröï'pErö

lo

l

0

ündecim ftne cibo ac potu in-

æü

céde, & regna. Atferéntur.

clüfam tenet in cárcere.

:

ertió

P

atrkOu

fferé

H

Uur..

Ti

* Dilexífüi juftíigm , &

urno,

omu

L

T o

in Evangel. Stmife erit reg-

odífti iniquitàtem: ^ Prop-

,.

æ Clq

]i

téreà unxit te Deus, Deus

nüm cce

de Conim

T

tuus óleo lIztiítia.

nibus.

;

ob

iil

fimy

num,.

tn d

sl

*'Propter veritátem , &

In i.

eif.'äerïs fit comme-

manfuetüdinem; & juftítiam.

d

ul

mor. fancti Petri Epifcopi &

"

od tereä'Le&io Vis

IMlart.

bt

nf

Uo témpore Maximíni

ni

Al

UuxXOr ,

& Porphyrius

DIE XXVI. NOVEMBR.

t t

Afa. 1fe San&us pro lege

belli dux, visénde vírginis

cauía cárcerem ingréffi , &

Dei fui certávit usque ad

d

ejüsdem pradicatióne in Je-

mortem, & à verbis impiórü

non tímuit : fundátus enim

J p

fumChriftum credéntes,póft-

u hi

eà martyrio coronáti funt.

t fupra firmam petram.

Interim Catharína edücituf e

$

Glória & honóre coroná-

t

/

cuftódia; & rota expeditur

fti eüm Dómine.

-

;

er

m M

crebris & acütis prafixa glà-

J* Et conftituífti eum fup

i. n

diis, ut vírginis corpus cru-

delíffime dilacerarétur. Qu&

ópera mänuöä ttil.ärqm. ï.

At

n u

máchina brevi , Catharíne

Nfirmitátem noftram ,. rä—

oratióne confrá&ta eft : eóque

fpice omnípotens Deus ; &

m

miráculo multi Chrifti idem

quia pondus próprise a&tiónis

pl

jt hi

fufcepérunt.Ipfe Maximínus

gravat , beáti Petri Máàrtyris

H UF

in impietáte & crudelitáte

tui atque Pontíficisinterceéffio

obftinàtior , Catharín£ feeüri

gloriofa nos prótegat.

"

in awld

*s

Per

Qpl

pïu

ércuti ímperat. Quze fórtiter

Däminuml.e&i

pii

h

dato cápite, ad duplicátü vir-

enf

Etrus Epífcopus Alexan-

.

ginitàtis & martyrii premiü

jí

u

evolávit, séptimo Kal. Dec.

drí& poft 'lTheónam vi-

cujus corpus ab Angelis in Si-

rum fan&tiffimum , fan&ità-

j J

na Arábize monte mirabíliter

tis , & do&tríne (plendóre

r f

non folüm illuftrávit JEgyp-

QU

pord

g

llocátum eftt.

* Afferéntur Regi vírgines

tum , fed toti luxit Eccléfize

[5 93'

poft eam ,

róximze ejus ,

Dei.

Qui in perfecutióne

Afferéntur t

ibi in leetítia ,

Maximiáàni -Galérii

iliam

li

;66

exultatióne.

témporum acerbitátem ita

Spécie tua, & pülehrità- pértulit, ut multi ad

inirábi-

i

in

9

m

lem

*

« €$ Fefta Novembris. 2 f.

TOb

lem ejus patiéntiam intuétes ,,, Et conftituffti etum fuper

plürimüm in Chriftiána vir- ópera mánuum tuárum.

fum ij

tüte proficerent. Is primus,

Oratio,

fequ

Aríum Diáconum Alexandrí-

Eus, qui nos beáti Sa-

feee

D

nob'lS

num , propter fchisma Mele-

turníni lMártyris tui

tiánum , cui fávébat,à fidélit| concédis natalítio, pérfrui ;

E

communióne fejünxit.

Ad|ejus nos tríbue méritis adju-

m

itis ab eódem Maxi-|vári, , Per Dóminum.

aulió

eum 'cáp

miáno damnátum in cárcere, IN VIGILIA S. ANDRE/E

J

cum Achíllas & Alexànder

oftoli.

WE

Presbyteri deprecatóres Aríi

Officium fit de Feria, ut dl«

veníffent , refpóndit : no&u |&um: eft in Rubricis genera-

apparuiffe fibi Jefum vefte]libus , cum Homilia & Ora-

diíciffa; caufamque rei feisci- [tione de Vigilia ut infra.

:

tánti dixíffe: Aríus veftem|. Si Feftum S. Andrez vene-

puh' l

ffic.

meam;que eft Eccléfiz, dila- [rit Fer.ii. de Vigilia fit O

jdur

cerávit.Quibus étiam predí-[in Sabbato precedenti; &

für,(

censfore , ut fibi inEpifcopá- |commem. S. Saturnini in Do-

illma

tu fuccéderent, praecépit , ne [mimica.

TU

n coin

unquam Aríum i

munió-IL, é&io fan&ti Evangeélii fe-

us vOc

nem reciperent , quem Deo

cündüm Joánuem.

busert

mórtuum effe fciret. Et hanc

L.eGtio 1.

I.C

P

N illo témpore

bat Jo-

wne

divínam pranotiónem veram

fuiffe., non diu poft rei pro-

ánnes , & ex difcípulis ejus

Dng

bávit evéntus. Dénique duo-

duo.

Et refpíciens Jefum

Ande

décimo fui Epifcopátus anno,

ambulántem , dicit : Ecce

Vi

fexto Kaléndas Decémbris ,

Agnus Dei.

Et réliqua.

1.

abfcíflo cápite, ad martyrii

Homilía S. Auguftíni Epífc.

Nirmm

ronam evolávit.

"Tra8. 7. in Joannem po

lst

5

e Deum laudámus. 16.

initium.

T

"Uia talis erat Joánnes

Dd ts

X. NOVEMBR.

Q

turmni Martyris.

amícus fponfi, non que-

Commenmoratio.

rébat glóriam fuam , fed te-

Í

Ad, Vefperas , Antiphona.

ftimónium perhibébat veri-

táti

äuaü

Ti

Ifte San&us pro lege Dei fui

numquid vóluit apud

j

I

certávit usque ad mortem,&

fe remanére difcípulos fuos ,

W

W

à verbis impiórum non tímu-

ut non fequeréntur Dómi-

num?Magis ipfe ofténdit dif-

lty

AUR

it: fundátus enim erat fupra

BU

firmam petram.

cípulis fuis, quem fequerén-

[

ll

". Glória & honóre coronà-

tur.; habébant enim illum

$i eum Dómine.

tanquam agnum.

Et ile :

-TUdlfe

Quid

lj

; $ Fefta Nöx?embrïs. Ü«

n[hlul

55

lt

Quid me atténditis? Esgo non, venérunt , & fuérunt cum il-

fum agnus: Ecee Agnus Dei.|]o.. Quam beátam diem du-

t

! n(]) "?

De quo. & fupérius díxerat :| xérunt , quam: beátam no-

J

i

Ecce Agnus Dei.. Et quid;&em ! Quis eft, qui nobis

nobis prodeft Agnus Dei ?'dicat , que audíerint illi à

iU ]

ThOn

Ecce ait: qui tollit peccátum | Dómino? /Edificémus & nos-

IUf

mundi. Secáti funt illumhoc | metípfi in corde neftro, & fa-

ciámus domum ,. quo véniat

MAL

audíto, duo, qui erant cum

ile, & dóceat nos , & collo-

i

Joànne.

Ex&ia de Feria occurzr,

quátur nobis.

d

i

Le&ioii,

Ad Laudes ut

in Pfalt.

DI f

Ti

Vi

Ideámus fequéntia: Ecce |Et dicuntur Preces, feriales

-V Agnus Dei.Hoc Joánnes. [flexis genibus utfupra. — $9.

[f

Et audiérunt eum duo difeí-

Oratio.

Ia

4 Y Uzfumus

ii

I

puli loquéntem,& fecüti funt

omnípotens

Jefum.Non fic ill& fequebán-

Deus ,

ut beàtus An-

Cedet

tur , quafi jam ut inhzrerent

dréas Apóftolus ; cujus pra»

"ii )

venímus feftivitátem , tuum

illisnam maniféftü eftjquando

illi inhesérunt , quia de navi

pro nobis implóret auxílium:

wl

eos vocávit. In his enim duó-

ut.à noftris reátibus abfolüti,

[*Il)

bus erat Andreas, ficut modó

à cunétis étiam . perículis

I6

audíftis. Andréas auté frater

eruàmure

Per Dóminut. .

g&l

Àf

)

Petri erat.

Et nóvimus in

Deinde pro.commem. S.

us

Saturnini 5

Antiphona.

Evangélio , quód Petrum &

j ]

eh

Andréam Dóminus. de navi

ui odit ànimam fuam in

J

!

vocávit, dicens : Veníte poft| hoc mundo , in vitam etér-

nam cuftódit eam.:

2

me , & fáciam vos pifcatóres

t.

ji/

hóminum. Etexillojamin-| Y* Juftus ut palma florébi

sm 9[)

i)fn

hesérunt illi, ut non recéde-| :x» Sicut cedrus Líbani mul-

tiplicábitur..

71' ent.

: Le&io i.

j m

ratio. D ens, qui nos beáti

Odo ergo .

uód illum| Saturnini.

54«

VN

M

f

Extra A

c?ventum fit com-

j uv

)

fequüntur ifti duo, non

n

uafi non receéfsüri fequün-

memoratio de Cruce cüni re-

49

jdut P

tur; fed vidére voluérunt ,| :*

ubi habitáret, & fácere, quod|

quig-

X

*

Y

OVEMB

e

TU j

In fefto

I.ï

:

?

ete. Apoft

0

j

2

J

fcriptum eft:Limen oftiórum

ejus éxterat pes tuus : 1urge

upl

..

t

ad illum veníre aífidué , &|.

Ad Vefperas.;

Antiphona.;

i

UU

retiófa.

curm

erudire pracéptis ejus.

O-| Salve erux

UM

fténdit eis ille , ubi manéret :

reliquis de

audibus. 62. ^

l

Pial.

^ Fefta Novembris. 0' .

viffil...

D

óininas, Ad Magnificat, Antiphona,

À

cum. reliquis

db

Ca.

26.| Unus ex duóbus , qui fecüti

& loco ultimi, Pfalm.

L

ii

au. | funt Dóminum, erat Andréas

i

i

dáte Dóminum omnes Gen-

frater Simónis Petri , alle-

:

lüja.

um

te&'a.f)ä?flum.: - Rom. 10. b

Oratio.

tütt

Á

E

Ratres , Corde enim cré-

M

jeftátem tuam , Dó-

fs

ditur ad. juftítiam , ore

* mine ;

fupplíciter exo-

àutem conféffio fit ad falütem.

rámus: ut, ficut Eccléfize tua

pi(cztör«

Dicit enim Scriptüra:Omnis,

beátus AndréasApóftolus éx-

Mif

I

qui credit in ilJum , non con-

titit preedicátor & re&tor : ita

ii 1

fupdät

Uur.. *

apud te fit pro nobis perpé-

émpt)

& Hymnus.

tuus intercéffor.

Per Dómi-

Xultet orbis gáudiis :

E

-

nuædlgfkartält?üum ; Invitator,

dal?äus

* Caelü resültet láudibus

(ftu5 €

.

Apoftolórum glóriam

5egem Apoftolórum Dfím ,

E

IIus & aftra cóncinunt.

enite ,

orémus.

Y

4

erbit

. * os fzeculórum Jüdices :

Pfa mus.

eníte , exulté-

Et vera mundi Iümina ,

muüs. 2.

pätöl j

Hymnus.

)

Votis precámur córdium :

rï

;

udíte voces süpplicum.

l'érna Chrifti münera ,

j

v'ui templa coeli cláuditis ,

Apoftolórum glóriam ,

Palmas , & hymnos débitos

eïpiü

Serásque verbo sólvitis ;

aetis canámus méntibus.

h

Nos à reátu nóxios

lvi jubéte , quafumus.

cclefiárum Príncipes ,

Ts

&i

LA

t

&cépta quorum prótinus -

Belli triumpháles Duces ;

Cceléftis aule mílites ,

j

ul

LangBor fálásque séntiunt,

t vera mundi lümina.

Mirfs

Sanáte mentes lánguidas , :

l

WTl

gäte'noä virtütibus.

*^ evóta San&órum Fides , .

i

j cüm redíbit Arbiter :

InviQta Spes credéntium ,

tl qid

1n fine Chriftus fzculi ,

Perfé&ta Chrifti cháritas

n

DN

Nos fempitérni gáudii :

Mundi tyránnum cónterit.

Ude t

Concédat effe cómpotes.

!n his Patérna glória ,

*atri, fimülque Fílio ,

In his triámphat Filius ,

Atun.

"Tibíque fan&te Spíritus ,

In his volüntas Spíritus ,

Mi

t

oelum replétur gáudio. :

T

Sicut fuit j fit jügiter

1ïïïlüxm

Seclum pet omne glória.

atri , fimülque Fílio ,

"

Amen.

i

Tibíque fan&te Spiritus ;

i

Y

[

Y* In omnem terram. exívit

Sicut fuit, fitjügiter

fonus eórum.

i

l

^ Etin finés|Seclum per omne glória.

CTle

orbi; terrge verba eórum.

In

nj

m

P

(S€ re04 Novembri

? (?d.

0

mus.

l-

uia fi confi

teáris in

: $59 -

u

"i

viüe p

minus

NoG

uþg?rüäää'z

ore tuo Dóminum Jefum, &

M

Andréam , & vocávit eos.

in corde tuo credíderis, quód -

13

Deus illum fuscitávit à mór-

Píalmus. C €eli enárrant,

(

ut'i$ Cammuni. Apoftolo-

tuis , falvus eris.

Á

Tum.

1

e

üm perambulár

et Dfï.s :

D ut,

I

fa. .

Ventte poft me , dicit

WGXta

mare Galila2z,vidit Pe-

lr

$

Dominus , fáciam vos fieri

trum & Andréam rétía mit-

d

pifcatóres hóminum.

téntes in mare,& vocávit eos,,

i

Pfalm

enedícam. iii.

dicens: 9 Venítepoft me.fá-

)f & fiun

n

[ía

"Ri

Gis rétibus fuis,

d

Cüti fun

t Dómin

ciam vos fieri pifcatóres hó-

Dd

r

-

um Re-

minum..,., Erantenim pifca-

T.

j

demptórem.

tores ,

aitillis... Veníte.

c, E ru&ávit cor. iv.

fo, Unigenitus Dei.

h

omnem

e

[m, Ul

Pi:algxlu

,

terram evait

Leilio

irut)

fTonus eórum:

Orde enim

gïäditur ad

TU

, Et in fines orbis terre

juftítiam, ore autem con-

verba eórum.

f

10 fit ad falütem : Dicit

m

pater nofter.

enim Scriptüra : Omnis , qui

t

io, E xáudi Dómine.

eredit in illum , non confun-

5. jui

e domne.

détur.

Non enim eft diftín-

nünern,

gïöri&m -

Benedítlio perpétua.

&io Judei , & Greci : nam

AO

BfäoEpf

ftola beáti Pauli Apó-

idem Dóminus ómnium , di-

[

ftoli ad Romános.

vesin omnes , qui ínvocant,

NU

'

UE

THSs

Giq1.

ia

iO.

illum. Omnis enim;quicum- .

egis , C

S , ad

que invocáverit nomen Dó-

[DUCBS a

F

juftítiam omni credénti.

mini , falvus erit. Quamodo

d

. Móyfes enim fcripfit , quó-

ergo iavocábunt,in quem non

j

filts

niam juftítiam , que ex lege

credidérunt ? Aut quómodo

eft , qui fécerit homo , vivet

credent ei , quem non audié-

Rut

inea. Quz autem ex fide eft

runt ? Quómodo autem áu-

At

—

juftítia , fic dicit : Ne díxeris

u

dient fine preedicánte ? Quó-

[

in corde tuo : Quis afcéndet

modo veró przdicábunt, nif) —

fl

incoelum ? id eft, Chriftum

mittántur ?ficut fcriptum eft:

ff

dedücere: Autquis defcén-

fit

Quam fpeciófi pedes evange-

[j

det in abyffüm ? hoc eft,

lizántium pacem, evangeli-'

u

Chriftum à mórtuis revocá-

zántium bona ! .

l]

re. Sed quid dieit Scriptü-

,JTMox ut vocem Dómini

Ri

ra?

Propeé eft verbum in ore

predicántis àudívit beátus

(

fuo ,& in corde tuo : hoc eft

Andreas , relí&tis rétibus ,

j

verbum fidei , quod predicá- quorum ufu a&tüque vivébat

* (t.tér-

f

,^« Fefta Novembris. $90 «

gmbo i

* ä*ïfärnæ vit

e fecütus eft,eex membris ejus tánquám

ii

margarítis ornáta.

premia largiéntem.

Sügbïge

at

. Hie eft, qui pro amóre

difcipulumt.

m

Chrifti pepéndit in cruce , &

G lóría Patri. Süfcipe.

In fecundo No€turno , Afía,

Qs

pro lege ejus fuftínuit paffió-

(erpor

nem.

térna vita.

Dignum fibi Dóminus com.

[j

bu

Bíio. $p

íritus fanéli grátia.

putávit mártyrem ,

quem

Le&Gio 1i.

vocávit Apóftolum , dum

cujs

effet in mari.

i

ü

(

Ed non omnes obédiunt

'Evangélio.Ifaías enim di-

Píalm. O mnes Gentes pláu-

cythla

cit : Díie ! quis crédidit audí-

dite. vil.

|

evit

Afía. Diléxit Andréain. D&

jemi

tui noftro? Ergófides ex au-

minüs in odórem fuavitàtis.

fet, d

dítu , audítus autem per ver-

bum Chrifti. Sed dico: Num-

Pfalm.. E xáudi Deus depre«

tiam]

catiónemi. vil.

miráci

quid non audiérunt? Et qui-

mines:

demin omnem terram exívit

Aíía, Bíduo vivens pendé-

fonus eórum . & in fines or-

bat in cruce beátus Andréas

Dott?

pro Chrifti nómine , & docé-

&ine

bis terre verba eórum.. Sed

bat pópulum.

P

fitdtn

dico, Numquid Hfrael nof co-

novit? Primus Moyfes di-

P(alm. 'E:xáudi Deus o

gatiö-

(it, 4

nem. viil.

yedia

cit: Ego ad eemulatiónem vos

ilter

addücam in non gentém : in

, Conftítues 'eos p:indip;g

senteminfipiéntem, in iram

.uper omnem terram.

Titquo

"vos mittam. Ifaíasautem au-

$. Mlémores.erunt nóminis

liber

tui Dómine.

"

m

det , & dicit : Invéntus fum à

non quarentibus me: palam

Pater nofter.

*

buscli

Abfolutio. 1 pstus píetas.

h« H

appárui iis, qui me non inter-

x Tube domne benedícere,

vosábant. Ad Ifrael autem di-

ttcfir

cit : Tota die expándi manus

B£o. Deus Pater omnípotense

Áitmqd

CCUO 1Yo

:Z

üty:

qsneas ad póptilum non credén-

tem , & contradicéntem.

Ndreas Apóftolus. Betli-

üüg t

Q

w Dottor bonus , & amícus

LX sáidz natus, qui eft Gali:

l Cumq

Dei Àndréas dücitur ad cru-

[ez vicus, frater Petri , dií-

ï

Wmäg

cem: quamà longé afpí-

cípulus JoánnisBaptíftae,cura

-

4l

eiens , dixit : Salve crux ,

eum de Chrifto dicéntem au»

u

