lé&ulum corruíffe, in quo ja-

TET

partem regni mei petferisjim-

cébat Efther, & ait : Etiam re-

atl

Il

petrábis. -

Ad quem illa re-

gínam vult opprímere , me

'W;QPB&:

spóndit : Si invéni grátiam in

praesénte,r domo mea. Nec-

1

jb

óculistuis Ó rex , &fi tibi

| dum verbum de oreR egis ex-

placet , dona mihi ánimam

ferat, & ftatim operuérunt fá-

meam , pro qua rogo , & pó-

ciem ejus. DixítqueHarbóna,

i

ulum meum , pro quo óbfe- ! unus de eunüchis, qui ftabant

ero. T'ráditi enim fumusego, in miniftério regis: En lig-

:

1

& pópulus meus , ut conterá- ; num,quod paráverat Mardo-

]

mur;,jugulémur, & pereà-chzo, qui locütus eft pro re-

Ü

mus.

Atque ütinam in fer- | ge,ftat in domo Aman, habens

ii

vos, & fámulas venderémur , altitüdinis quinquagínta cü-

effet tolerábile malum,& ge- | bitos.

Cui dixit rex : Ap-

ïü "

mens tacérem: nuncautem péndite eum in eo. Sufpéntus

j

i

?

J

[j

/

[2

Dominica prima Octobris.

26r

j Cf

eft ftaque Aman in patibulo ,

3

veftrüm in lege fua, & in

]

quod paráverat Mardochao :

precéptisfuis, & fáciat pa-

& regis ira quiévit.

cem in diébus veftris: * Con-

*. Spem- 1970

cédat vobis falütem , & ré-

&UE

"

SABBATO

dimat vos à malis.

iieht

-

ante Dominicam i. OGtob.. .

y., Exáudiat Dóminus ora-

Lt

]

Ad Miaenificat , Antiphona.

tiónes veftras , & reconcilié-

e Hf

Adapériat Dóminus cor ve-

tur vobis , nec vos déferat in

fir X

ftrum inlege fua, & in pre-

témpore malo. Concédat.

Qul

céptis fuis, & fáciat pacem

Le&8io .

X

Dóminus Deus nofter,

T regnávit Alexánder

t fm

DOMINICAL.

4 annis duódecim, & mór-

Lemin

O&obris.

tuus eft. Et obtinuérunt püe-

[ comä

In primo No£turno.

ri ejus regnum , unusquísque

lm 4

Incipit liber primus Machab.

inloco fuo: & impofuérunt

AA

Cap. x.

LeQio 1.

omnes fibi diadémata poft

tf

T fattum eft, poftquam

mortem ejus, & filii eórum

n oj

E

percüffit Alexánder Phi-

poft eos annis multis, & mul-

* (ii

lIippi Mácedo, qui primus re-

tiplicáta funt mala in terra.,

Et éxiit ex eis radix peccá-

gnàyit in Grzcia, egréffus de

terra Cethim, Daríum regem

trix,Antíochus illüftris, filius

Persárum & Medórum : con-

Antífochi regis, qui füerat

: dii

ftituit prelia multa , & obtí-

Rom obfes: & regnávit in

yontu

nuit ómnium munitiónes , &

anno centéfimo trigéfimo sé

n

Et

p

interfécit reges terrg.

timo regni Grecórum.

Vupt

pertránfiit usque ad fines ter-

*»., ExáudiatDóminus oratió-

nes veftras , & reconciliétur

uj

r£ : & accépit fpólia multitü-

[ o

dinis Géntium : & siluit terra

vobis, nec vos déferat in tém-

, Ti

in conífpé&tu ejus. Et congre.

pore malo : * Dóminus Deus

N

gávit virtütem, & exércitum

noften v^Det vobis cor óm-

eh

fortem nimis: & exaltatum

nibus , ut colátiseum , & fa-

tf

eft , & elevátum cor ejus: &

ciátis ejus voluntàtem. Dó-

X

obtínuit regiónes Géntium, &

minus.

I

24 N LE

^

D]

t0

11

LEXR

Dant

tyráfios:& facti funt illi in tri-

u-

bütum. Et poft hec décidit in

N diébus illis exiérunt ex.

ao

lectü,& cognóvit, quia more-

- Ifrael filii iníqui , & fua-

t Te

rétur. Et vocávit püeros fuos

séerunt multis ,. dicéntes :

gbdt

nóbilesqui fecum erát nutríti

Eámus , & difponámus te-

"

& juventüte:& divífit illis reg-

ftaméntum cum Géntibus ;

num fuü, cüm adhuc viveret.

' AP!

qua circa nos funt , quia ex

W« Adapériat Dóminus cor'

quo recéffimus ab 'eis , inve-

f i

N5

né-

u

*

202

Dominica prima OGobris.

'r lami :

nérunt nos multa .mala.

Et

riam , magnitüdime mentis ,

l

[üs

XER

:bonus vifus eft (ermo in ócu-

fidei clamávit : Stet fol,

f ooph

diseórum. Etdeftinavérunt

X ftetit, donec vitiória con-

l

!

idom

áliqui de pópulo, & abiérunt

fumaretur.

Gédeon in tre-

us f

céntis viris de ingénti pópu-

jt!

adRegem: & deditillis pote-

al

ih

frátem , ut fácerent juftitiam

lo., & acérbo hofte revéxit

3

triümphum. Jónatas adolef-

mfgegät

Giéntium — Et &dificavérunt

al* L

ymnáfium in ]Jerosólymis

cens: virtütem magnam fecit

f

c

in praelio.

cündüm leges Natiónum.

m dCbeaI

IE t fecérunt fibi praepütia, &

$. Impetum inimicórum ne

:xecefsérunt à teftaménto fan-

timuéritis : mémores eftóte ,

$, à t

Qp

&to, & jun&i funt. Natióni-

quómodo falvi fa&ti: funt pa-

bus , & venümdati funt , ut

tres noftri :* .

Et nunc cla-

Ms qUæ

u

fácerent malum.

mémus in coelum , & miferé-

bitur noftri Deus nofter.

TU

&» Congregáti funt inimíci

mirabílium

g

jl

noftri , & gloriánturin virtá-

y* Mementóte

te fua : cóntere fortitüdinem

ejus, qua& fécit Phnaraóni , &

g

jendi

(

illórum Dómine , & difperge

exercitui ejusin Mari rubre.

eilos:

Etnunc.

i

g" eu

Ut cognófcant, quia

eCctio V.

el

non eft álius, qui pugnet pro

dibrit

nobis , nifi tu Deus nofter.

Uid de Machabzis lo-

s m

Y* Difpérge illos in virtüte

quar ? Sed priüs de pó-

od

tua , & déítrue eos protéttor

pülo dicam Patrum: qui cüm

li

.nofter Dómine. Ut.

effent paráti ad repugnàándum

ss (

G lória Patri. Ut.

pro templo Dei, & prolegíti-

IT

In fecundo No&urno.

misfuis , dolo hóftium die

inifepm

Ex libro Officiórum (fan&i

lacefsíti Sábbati , maluérunt

ipin t

Ambrófii Epífcopi.

vulnéribus offérre nuda cór-

sext, o

Lib.i.cap.4c. Lettioiv.

pora , quàm repugnáre , ne

d.

Ortáffe

áliquos béllica

violárent Sábbatum. Itaque

"

defixos glória tenet , ut

omnes lsti

fe obtulérunt

ztem

Sed Machabzi confi-

putent , folam effe preliàrem

morti.

p

fortitádinem , & ídeó me ad

derántes, quód hoc exémplo

Amort

ifta deflexiffe , quia illa no-

Gens omnis poffet períre,

zWl

ftris déforet.

(Quam fortis

Sábbato étiam , eüm ipfiin

OU

Jefus Nave , ut uno prelio

bellum provocaréntur , ulti

ET

funt innocéntium necem fra-

quinque Reges captos ftérne-

trum fuórum.

if

ret cum pópulis fuis ? Deinde

Unde pófteà

cüm advérfum

Gabaonítas

fimulátus Rex Antíochus:

uY

E

urgéret preelium , & vereré-

cüm bellum accénderet per

"

duces fuos Lyfiam , Nicanó-

rb

tur, ne no?; imped]ilret victó-

n

rem ,

&

Dominica prima O&tobris.

20

J

|

i

mentisf

rem , Górgiam, ita cum O- ,te molem béftis fübtret , ac-

"

u fO],:' :

LTUM

rientálibus fuis, & Affyriis |fuftinéret : poft infra ipfam

attrítus eft cópiis , ut quadra-

fuccéderet, quó plenióri fe-

TT

inta & o€to míllia in médio

ríret i&tu : cüjus ruína inclü-

i Wl- :

campià tribus míllibus pro-

fus, magis quàm oppréffus ,

C a

fterneréntur.

TP

fuo eft fepültus triümpho.

- Congregátee funt Gentes

Vs« T ua eft poténtia.tuum re-

P feqk [

in multitüdine , ut dímicent

gnum Dómine: tu es fuper

contra nos , & ignorámus,

omnes Gentes :

Da pacem

m r

Dómine in diébus noftris.

quid ágere debeámus: * Dó.

wlie

mine Deus ; ad te funt óculi

Y* Creàtor ómnium Deus ,.

dutg.

terribilis & fortis, juftus &

IU

|

noftri , ne pereámus.

I

y^ Tufcis, ques 'cógitant in

miséricors.

Da pacem.

Til

l

:

(

l

n0s : quómodo potérimus

lória Patri. Da pacem.

fubsiftere ante fàciem illó-

X.Vll. Refülfit fol in clypeos

ib

rum , nifi tu ádjuves nos ?

lenduérunt

áureos , d regp

Ü d

Dómine Deus.

e&tio vi.

montesab eis: * Etfortitü-

rb

Irtátem ducis Juda Ma-

do Géntium diffipáta eft.

V

chabaei de uno ejus mí-

Y* Eratenim exércitus mag-

liteconfideráte. Namque FE-

nus valdé , & fortis: & ap-

!s l

leázarus , cüm fupereminén-

propiávit Judas, & exércitus

dp

ejusin pralio. Et.

tem czteris elephántem lorí-

u duf

ca veftítum régia advérteret ,

&.Viül Duo Séraphim cla-

du

mábant alter ad álterum :

arbitrátus , quód in eo effet

vl

Rex cur(ü cóncitoin médium

* San&us, San&us, Sant&tus,

um d

Dóminus Deus Sábaoth.

legiónis fe prorüpit : & abjé-

]uétut

Go clypeo utráque manu in-

Plena eft omnis terra gló-

ii d

ria ejus.

** "Tres funt , qui

terficiébat, donec perventret

N

ad béítiam. , atque intrávit

teftimónium dant in coelo,

Tigi

Pater , Verbum, & Spíritus

füb eam , & fubjé&o gládio

jénut

interémit eam. Itaque cadens

fanttus: & hi tres unum funt.

iti

SanQus.

béfiia oppréffit Eleazarum ,

ágph

atqueita mórtuus eft. Quan-

6 lória P

Intra

är dPlæ,*?ïü iv.&

?rl'tfïa3

ta fgitur virtus ánimi ! pri-

j

n

mó,ut mortem non timéret:

Sabbato poft ii. & 31i. Lectio-

!

Vl

deínde ut circeamfüfus legió-

nem dicitur ii. & i. Refp,

m

nibus inimicórum , in confér-

fequentis Feris ii

D sf

x

jl

iWe:

ponforia huj

üs 'Dokmï-

tos raperétur hoftes, médium

od

-penetráret aginé, & contémp-

nicz dicuntur in fequentibus

ii

ta morte ferócior,abjécto cly-

Dominicis usque ad Domini-

yg.;znö'

peo utráque manu vulnerá-

;'.eam j Novembris.

FE-

Bf

u

204

: Infra Hebdom.! i. O&tobris.-

(

FERÍA SECUND A.,catiónem cum fupérbia , &

l vido

De libro primo Machabezór.

accépit altáre áureum,& can-

LC&l'Q io

&

delábrum Iüminis, & univér-

jeu

Cap.r.c

T parátum eft regnum in

fa vafa ejus , & menfam pro-

(j

u

E

confpé&tu Antíochi, &

|pofitiónis , & libatória , &

du

coepit regnáre in Terra /E-

phíalas , & mortaríola áurea,

at

gypti, ut regnáret fuper duo

& velum , & corónas , & or-

Qra

A

regna. Etintrávitin /Egyp-

náméntum áureum , quod in

a a

tumin multitüdine gravi , in

fácie templi erat: & commt-

Qd

X

cürribus, & elephàntis , &! nuit ómnia.

J

equítibus , & copiófanávium, g, Ornavérunt fáciem tem-

iA T

multitüdine:& conftítuit bel-| pli corónis àureis , & dedica-

1 prlmo

JumadvérsüsPtolemzum re-

vérunt altáre Dómino :

44

P*o h

gem /Egypti : & véritus eft

* EtfaQa eít letítia magna

)

(s

Í

Ptolemaeus à fácie ejus, &,in pópulo.

afits)

fugit, & cecidérunt vulne-

. In hymnis & confeffióni-

b o

n

ráti multi. Et comprehéndit

b

us benedicébant Dóminum.

?

civitátes munttas in terra /E-

Et faCta.

]erma

n

egypti , & accépit fpólia terre

Le&io ii

ypti-

T accépit argéntum &

dis qu

, Qu 6

&. Dixit Judas Simóni fratri

E

aurum , & vala concupif-

fuo: Elige tibi viros,& vade,

cibilia: & accépit thesáuros

T

liberafratres tuosin Galilaà:

PA

occültos , quos invénit : &

ego autem, & Tónathas frater

fublátis ómnibus ábiit in ter-

It qu

tuus , ibimus in Galaadítim :

ram fuam.

Etfecit cedem

ys:d

* Sicut füerit volüntas in

hóminum, & locütus eft in

torind

coelo , fic fiat..

fapérbia magna. Et fa&us eft

tun, gl

V. Accingímini filii. potén-

planttus magnus in Ifrael, &

us

tes , & ellóte paráti: quó-

in omniloco eórum: & inge-

f

!

niam mélius eft nobis mori

muérünt príncipes , & fenió-

t r

in bello, quàm vidére mala

res, vírgines & jüvenes in-

M

lt

Gentis noftra, & Santtórum.

firmáti funt,& fpeciófitas mu-

l

]t

Sicut.

lierum immutáta eft. Omnis

:

i

151

Ü

Lcö'?ïn u

marítus fumpfit laméntum:

hf

'T convértit Antíochus ,

& qua fedébant in thoro ma-

Wl

poftquam percüffit E.

ritali , lugébant. Et commóta

i

gyptum in centéfimo & qua

eft terra fuper habitàntes in

draséítmo tértio anno : & af-:

ea, & univéría domus Jacob

1

|

eéndit ad Ifrael, & afcéndit! fnduit confufiónem.

W

Jerosólymam in multitádinei z. In hymmis , & confeffió-

n

"W

gravi. Et intrávit in iän"cïiü-hüþus benedicébapt Dómi-

num :

Iäfm Hebd, i. OGtobris.

20

nl

mum: $9 Ouimarnafecitin,

mel, & contritiónem civitá-

M (

Y(rael , & vi&tóriam dedit il-

tis fanttze,& federe illic, cüm

Atv

lis Dóminus omnípotens.

datur in mánibus inimicó-

nfam Iv

, Ornavérunt fáciem tem-

rum ? SanGa in manu extra-

lt

« plicorónis àureis , & dedica-

neórum fa&ta funt : templum :

Of äurea,

vérunt altáre Dómino. |Qui.

ejus ficut homo ignóbilis. Va-

as,&ül-ï

Glória Patri. Qui.

faglórig& ejus captíva abdü-

Quidy

Refponforia hujus ii. Ferize

Gafunt : trucidáti funt fenes

LOT

repetu

urin alüs fecundis

I

ejusin platéis,& jüvenes ejus

Feriis usque ad Domizicam i.

cecidérunt in gládio inimicó-

vt

Novembris.

rum. QuaeGensnon hzre-

W FERIA TERTIA.

ditávit regnum ejus, & non

*jno:

De libro primo Machabaór.

obtínuit fpóliaejus ? -

4 nj

Le&io i,

Cap. 2.

. lu Dómine universórum,

TN diébus illis furréxit Ma-

qui .nullam habes indigén-

fe(rt-

Athathías filius Joánnis , filii

tiam , voluífti templum tuum

Iminuy.

Simeónis, facérdos ex filiis

fieri in nobis.: *

. Consérva

| Jéarib ab Jerüfalem , & con-

domum iftam immaculátam

sédit in monte Modin: & ha-

in &térnum Dómine.

e

um &

bébat filios quinque , Joán-

Yy. Tu elegífti Dómine do-

nupi

nem , qui cognominabátur

mum iftam ad invocándum

egiurti

Gaddis: & Simónem , qui

nomentuumin ea , ut effet

nit d

cognominabátur Thafi

&

domusoratiónis, & obfecra-

ntte

udam, qui vocabátur Ma.

tiónis pópulo tuo. Consérva.

Cl

chabeus : & Eleázarum , qui

LeGio ui.

'T fcidit veftiménta fua

TT

cognominabátur Abaron: &

(s d

Jónathan, qui cognominabá-

E

Mlathathías , & filii ejus :

'3911 &

tur Apphus. Hi vidérunt ma-

& operuéruntfe cilíciis, &

la,

L

& fiébant in pópulo Ju-

planxérunt valdé. Et vené-

feni-

da,

&

in Jerüfalem.

runtilluc, qui miffi erant à

w I

X Hic eftfratrum amátor ,

rege Antíocho , ut cógerent

Til

& pópulilfrael: * Hic eft,

eos , qui confügerant in civi-

)ntis

qui multum orat pro pópulo,

tátem Modin , immoláre , &

& univéría fantta civitáte Je-

accéndere thura, & à lege

t

rüfalem.

]

Deidifcédere. .Et multi de

1 ma- !

* Virifte in pópulo fuo mi-

pópulo lfrael confentiéntes

d

tíffimus ap

áruit.

Hic.

accefsérunt ad eos: fed Ma-

qe

L

e&i

0 11.-

*

J

thathías & filii ejus conftánter

l

T dixit Mathathías : Vze

ftetérunt.

mihi , ut quid natus fum

y

j

X« Aperi óculos tuos Dó-

?

vidére contritiónem pópuli

mine , & vide affiidiónem

no-

y

265

" $nfra Hebd. i. O&tobris.

jiftr

noftram: circeumdedérunt flos

Lettioii .

DL

ii

i

)

Gentes ad puniéndum nos:

T ut cefsávit loqui ver-

|

iij

* Sed tu Dómine exténde

bahze , accéffit quidam

N

bráchium tuum , & líbera

Tudaus, inómnium óculis fa-

3 üïmuþf

^$nimas noftras.

crificàre idólis fuper aram in

(jnat

'Affifge oppriméntes nos

civitàte Modin , fecündüm

ïw;önis

juffum Regis: & vidit Ma-

contuméliam faciéntes in

äm( auäf

fupérbiam, & cuftódi partem

thathías, & dóluit , & contre-

4f

tuam. Sed tu..

muérunt renes ejusjl accén-

,Lätlli p

GlóriaPatri. Sed tu.

fus eft furor ejus fecàndüm

1 M

KRefponforia hujus iii. Fe-

judíciii legis ; & insiliens tru-

db

cidávit eum fuper aram : fed

riz repetuntur in aliis tertiis

Feriis usque ad Dominicam

& virum , quem rex Antío-

1

i. Novembris.

chus míferat, qui cogébat im-

1?81

ï

;

ljfäf

FERIA QUART A.

moláre;occídit in ipfo témpo-

d

Delibro primo Machabaórti.

re,& aram deftrüxit, & zelá-

s

Le&ioX.

C

ozbb

tus eft legem , ficut fecit Phí-

nees Zambri filio Salómi.

:gäüüs. |

T refpóndit Mathathias ,

E

& dixit magna voce. Et

&» Ornavérunt fáciem tem-

3;,&irq1na

j

fi omnes Gentes regi Antío-

pli corónis áureis , & dedica-

jj lfgii |

cho obédiunt , ut discédat

vérunt altáre Dómino ;

unusquísque à fervitüte le-

* Et fa&a eft Ietítia magna

ts

m

gis patrum fuórum , & con-

in pópulo.

» Inhymnis

sentiat mandátis ejus: ego &

confeffiónibus benedicéba

:

| ,

z

filii mei, & fratres mei , obe-

Dóminum. Et.

1ig

bv

p

diémus legi patrum noftró-

€CtIO 1ile

-T

rum. Propítius fit nobis Deus:

TA T exclamávitMathathías

N

kl

non eft nobis ütile relínquere

voce magnain civitáte,

irifü

legem, & juftítias Dei: non au-

dicens : Omnis, qui zelum ha-

diémus verba RegisAntíochi,

bet legis ftátuens teftamén-

fïg'llm

nec facrificábimus transgre-

tum, éxeat poft me. . Et fugit

i 'epï

diéntes legis noftre mandáta,

ipfe, & filit ejus in montes;

Wa

ut eàmusáltera via.

J

& reliquérunt , quecümque

g. R efülfit fol in clypeos áu-

habébant in civitáte.

"Tunc

i i

re0s, & refplenduérunt mon-

defcendérunt multi querén-

D

tes ab eis :

L.

Et fortitüdo

hw

tes judícium , & juftítiam in

&tl

Géntium diffipáta eft.

desértum: & fedérunt ibi ip-

uäm

à

y. Erat enim exércitus mag-

fi, & filii eórum, & mulíeres

ld

nus- valdé , & fortis : & ap-

eórum , & pécora eórum :

Mi

quóniam inundavéru

xm

propiávit Judas, & exércitus

,

nt »fup:rï

ejus in prelio. Et. -

€0s Tnala.

amm

v In

j

lofra Hebdor. i; O&obris.

20

9

: 4In hymnis ,

y

& confeffióni-| « Concédat vobis falütem ,

TM

Ó

us

benedicébant Dóminum :

& rédimat vos à malis,

1

[l'.q

W

M

s Qui magna fecit in Ifrael ,

Exáudiat Dóminus oratió-

[

& victtóriam deditilüs Dómi-

Ts

veftras , & reconciliétur

Vif

nus omnípotens.

vobis,nec vos déferatin tém-

llj

"Ornavérunt fáciem tem-

pore malo. Concédat.

t corónis áureis , & dedica-

Vi

TU

verunt altáre Dómino.

Qui

Efïus ; (;üm ii(;r;lälä;/it ver-

bum , fattus eft dux in If-

;, 3CC€IR-

l

l

magna.

CO

l

i

lória Patri. Qui magna.

rael.Caleb,dum teftificátur

FFRIA QUINTA.-

Y

in Eccléfia, accépit hzereditá-

ii

De libro primoMachabeeórü.

tem. David in fua mifericór-

Gio. i

dia confecütus eft fedem reg-

& h,

. Cap. , f

d

appropinq

verunt

niin fzcula. F1ías, dum zelat

; dies Mathathíe morién-

zelum legis , recéptus eftin

Vi

coelum.

N

di, & dixit filiis fuis : Nunc

Ananífas , & Aza-

confortáta eft fupérbia, & ca-

rías , & Mfael credéntes li-

ïelcït'Pm'-

beráti funt de flamma. Dániet

[

fügátio, & tempus everfió-

efm t

nis,& ira indignatiónis. Nunc

in fua fimplicitàte liberátus.

eft de ore leónum. Etita co-

! detit

ergo , Ó filii , a&mulatóres

eftóte legis , & date ánimas

gitáte per generatiónem , &

w[),

LT

veftras proteftaméntoPatrum

generatiónem , quia omnes ;

:

veftrórum ,

& mementóte

qui fperant in eum, non infir-

n

óperum patrum , qua& fecé-

dic

ï

mántur. Et à verbis viri pec-

runt in generatiónibus fuis:

catóris ne timuéritis , quia

& accipiétis glóriam mag-

glória ejus ftercus, & vermis

nam

lat

]^

g

?

& nomen astérnum.

eft : hódie extóllitur, & cras

Abraham nónne in tentatió-

non inveniétur : quia convér-

VIE,

li

umb

ne invéntus eft fidélis , &

fus eft in terram fuam, &

reputatum eft ei ad iuftí-

cogitátio ejus périit.

tadt

4tf

Vff

tiam ? Jofeph in témpore an-

, Exáudiat Dóminus ora-

güftia fuz cuftodivit man-

tiónes veftras , & reconcilié.

Qnts,

dátum , & factus eft dominus

tur vobis, nec vos déferat in

n

Tux

JEgypti.

Phínees pater no-

témpore malo: * Dóminus

fter , zelándo zelum Dei ,

Deus nofter.

yerd

accépit teftaméntum facer-

, Det vobis cor ómnibus ,

d

dótii setérni.

ut colátis eum , & faciátis e-

$UPU

ibil

&. Adapériat Dóminus cor

jus voluntátem. Dóminus.

li

veftrum in lege fua , & in

Le&io iii.

eUfüf

precéptis fuis , & fáciat

Os ergo filii confortá-

j

mini , & viríliter ágite

pacem in Wdie'b us veftris :

1n

2

1

$08

I

r

a Hebd. i. xOEïobris.

j

«

&

gloriófi

e conjünxerant patri ejus ,

in lege., quià in ip

JCfunt'

éritis.

Et ecce Simon frater

& pr&liabántur prelium li-

n

vefter , fcio, quod vir consílii

rael cum Ietítia.

Et dilatá-

i W

eft : ipfum audíte femper, &

vit glóriam pópulo fuo.

Et

»

4l

j e0

ipfe erit vobis pater.

Et Ju-

perfecutus eftiníquos, per-

ng'

dasMachabzus fortis víribus

Ícrütans eos: & qui contür-

bábant pópulum fuum , eos

AU

à juventüte fua , fit vobis

& re«

us

rinceps militiae : & ipfeaget

fuccéndit flammis

Id

b

ellum pópuli. Et adducetis

pulfi funt inimíci ejus pr&

ad vos omnes fa&tóres legis

timóre ejus , & omnes ope-

qDas

i

& vindicáte vindítétam pópu-

rári iniquitátis conturbáti

Taud

liveftri. Retribüite retribu-

funt : & dirétta eftfalus in

J qu(

tiónem Géntibus , & inténdi-

manu ejus.

ul

te in precéptum legis. Et be-

, Impetum inimicórum ne

nedíxit eos , & appófitus eft

timuéritis : mémores eftóte ,

j Ill

ii

ad patres fuos.

quómodo falvi fa&ti funt pa-

:

|

x Congregáti funt inimíci

tres noftri :$

Et nunc cla-

noftri , & gloriánturin virtü-

mémus in coelum , & miferé«

Ts

Atf

|

- ete fua : cóntere fortitüdinem

bitur noftri Deus nofter.

illórum Dómine , & difpérge

Y^. Mementóte

mirabílium

upcur

illos: * Ut cognófcant, quia

RI

Ts

ejus, qua fecit Pharaóni , &

L

non eft álius , qui pugnet pro

exercítui ejusin Mari rubro.

nobis , nifi tu Deus nofter.

Et nunc

d

u

-e&io Hs

1 0tttes

, Difpérge illos in virtüte

V

ua , & déítrue eos protéctor

'Y exacerbábat

regeg

nofter Dómine. Ut.

multos , & letificábat

j] ,jïäm

[1 & (

&;lória Patri, Ut.

Jacob in opéribus fuis , &in

FERIA SEXTA.

faculum memória ejusin be-

;pum'ren

De libro primoMachabaórü.

nedictióne. Et perambulávit

t d

trur

Le&iol.

Cap.2,g &2

civitátes Juda, & pérdidit ím-

Efüné&tus eft

athathías

pios exeis , & avértit iram

RO

anno centéfimo & qua-

ab Ifrael.

Et nominátus eft

l

dragéfimo fexto: & fepültus

usque ad novíffimum terre ,

Utj

eftà filiis fuis in fepülchris

& congregávit pereüntes. Et

d

patrum fuórum in Modin, &

congregàvit Apollónius Gen-

Ttye

planxérunt eum omnis Ifrael

tes , & à Samaría virtütem

V

planctu magno.

Et furréxit

multam & magnam , ad bel-

Et

nj

Judas , qui vocabátur Ma-

lándum contra lfrael.

"i

chabzeus , filius ejus pro eo

cognóvit Judas, & éxiit ób-

"Jbïüü iC

&. adjuvábant eum. omnes

viam illi: & percüffit , &

occídit illum: & cecidérunt

fratres ejus, & univérfi , qui

:"l!ii n

vul-

l

Infra Hebdom. i. OGobris,

309

^tiu

vülneráti. multi , & réltqui

SABBAT

O

um ff

fugérunt. Etaccépit fpólia

De libro primo Machabseor,

(j

eórum: & gládium Apollónii

BETI I

Cap,

s

Q E

ábftulit Judas , & erat pug-

T vidit Judas

$ &i fr

;tres

ht

nans in eo ómnibus diébus.

E

CQl

€jus , quia multiplicáta

$. Congregáte funt Gentes

funt mala,& exércitus appli-

1, Q

in maltitádine , ut dímicent

cábant ad fines córum:& cog-

li

contra nos , & ignorámus ,

novérunt verba regis, qua

i5 p

quid ágere debeámus: 9? Dó.

mandávit pópulo fácere in in-

$

mine Deus, ad te funt óculi

téritum & confummatiónem,y

jl

noftri ; ne pereámus.

lts 1.

& dixérunt unusquísque ad

y. Tufcis, qua cógitant iu

próximumfuum : Erigámus

nos : quómodo potérimus

dejeétiónem pópuli noftri , &

um

fubsíftere .ante. fáciem illó-

pugnémus pro pópulo noftro;

rum , nifi tu ádjuves nos ?

ii

& Santlis noftris. Et congre-

Ut pi

Dömine Deus.

gátus eft convéntus, ut effent

C

Le&io ii

parátiin preelium : & ut orá-

nf

T cécidit timor fudz, ac

Ti

E

rent, & péterent tnifericór.

fratrum ejus , & formí-

diatmn,& miferatiónes. Et Je.e

b

do füper omnes Gentes in

rüfalem non habitabátur, fed

öm,&.

circüitu eórum, Et pervénit

erat ficut desértum : non erat

nubni

ad regem nomen ejus , & de

qui ingrederétur , & egrede.

prelüs Judz narrábant om-

rétur de natis ejus:&Sanéttum

|/

nes Gentes.

Ut audívit au-

coriculcabátur : & filii alieni-

tem rex Antíochus ferimónes

E

enárum erantin arce , ibi

ff

iftos , irátus eft ánimo : &

erat habitátio Géntium : &

, ün

mifit, & congregávit exér-

abláta eft volüptasá Jacob ,

inbe

citum univérfi regni fui , ca-

defécit ibi tíbia & ecíthara,

vt

ftrafórtia valdé : & apéruit

Z

Refülfit. 206.

es

ditif

&rárium fuum , & dedit fti-

€CC110 iis

: qrat

péndia exercítui in annum :

T congregáti funt , &

venérunt

yd

& mandáivit illis, ut effent pae

rátiad ómnia.

in Mafpha

[[&

eontra .Jerüfalem : quia 1o-

s H

Sc« T ua eft poténtiastuum re- |cus oratiónis erat in Maf*

Gu

gnum Dómine: tu es fuper |pha; ante inIfrael. EEt jejus

tote

omnes Gentes: * Da pacem |navérunt illa die , & indué-

jb

Dómine in diébus noftris,

runt fe Cilíclis, & cínerem:

Y« Creàtor ómnium Deus,|impofuerunt cápiti fuo

H

[3

L^

gt

terríbilis & fortis, juftus & |& — difeidérunt veftiménta

ffl'-&

misémcors. ]Da pacem.

fuà: & expandérunt libros

VV

G lória Patri. Da pacem.

tabág

j

'atï

e€ 346

l&gis, de quibus fcru

$ur

210

Dominica fecunda O&obris.

| EXäudï:

tur Gentes fimilitüdinem fi- nos mori in bello ; quàm vi«

dére mala Gentis noftre , &

mulacrórum fuórum: & attu-

r

]

lérunt ornaménta facerdotá-

Sanctórum. Sicut auté füerit

JbiSanec |

volüntas in cocelo , fic fiat.

g m

lia , & primítias , & décimas:

& fufcitavérunt Nazaraos ,

$. In hymnis. 207.

Un.

qui impléverant dies : & clá-

Ad Müagnifieat ; Antüphonas

Refülfitfolin clypeos àure-

|

n

mavérunt voce magna in coe-

g

lum , dicéntes : Quid facié-

os, & refplenduérunt mon-

mus iftis , & quó eos duce-

(tes ab eis, & fortitüdo Gén-

emum

tium diffipáta eft.

yacao

mus? & San&ta tua conculcáta

funt, & pontaminäta funt, &

DOMINICA 1I.

ia

facerdótes tui facti funt in lu-

O&obris.

k:

Et

In. primo INNoGturnoe

p ld

&um, & in humilitátem.

ecce Natiónes convenérunt

De libro primo Machabaór.

vt

advérsüm nos , ut nos difpér-

Le&io i.

Cap. 4.c

agl

vll

dant :tu fcis, que& cógitant in

Ixit autem Judas , & fra-

nOS.

Quómodó potérimus

D

tresejus: Ecce contríti

ri i

fubsiftere ante fáciem eórum,

funt inimíci noftri: afcendà-

iil

mus nunc mundáre Sanéta, &

enifi tu Deus ádjuves nos ?

ul

&« Ornavérunt. 206.

renováre. Et congregátus €

DCR

ecti0 lil»

omnis exércitus , & afcendé-

atb

"[ tubis exclamavérunt

rünt in montem Sion. Et vi-

s d

J—4voce magna. Et poft hec

dérunt fanclificatiónem de-

gt

sértam,& altáre profanatum 5

conftítuit Judas duces pópu-

as

li, tribünos , & centuriónes, | & porta

sexüftas , & in átris

V Ya

& decu- | virgülta nata ficutin faltu ,

D

& pentacontárchos ,

xiónes. Et dixit his , qui

A

zedi- | vel in móntibus, & paftophó-

r

ficábant domos,& fponfabant , ria díruta. . Et fcidérunt ve-

of

uxóres, & plantábant víneas, ftiménta fua , & planxérunt

t

& formidolófis , ut redírent plánttu magno ; & impofué-

W

"

unusquísque in domum fuam |

runt cínerem fuper caput

]

fnum.Et cecidéruntin faciem

fecündüm legem. . Et mové-

AU

rünt caftra , & collocavérunt

fuperterram , & exclamavés

[ ;usv

ad Auftrum Emmaum. Etait

runttubis fignórüm , & cla-

L

imavérunt in:coelum.

Judas : Accingímini, & eftóte

filii poténtes , & eftóte pará-

Be Adapériat :-Dóminus. eor

1

D.

ti in mané, ut pugnetis ad-

veftrum in lege fua ; & in.

fuüis , & fáciat;pa-

"

vérsüs Natiónes has ,' qu&

precéptis

A

convenérunt advérsüs nos

cem in dicbus veftris : * Con-

cédat vobis falütem , & ré-

* Vm;.

D

difpérdere nos , & Sancta

J[Pr

noi'ira? quóniam j3nélius eiï dimat vos àmalise-

2

e EXQ

à

l

Dominiea fecunda O&tobrie;

123

t.t

:

$. ÉxàudiatD

óminus oratió-

erant intrinfecüs : & sdem &

Vg

fies veftras , & reconciliétur

átria fanGtificavérunt. Ft fe-

vobis, nec vos déferat in tém.

d

Concédat.

cérunt vafa fan&ta nova , &

vpore malo.

intulérunt candelábrum , &

l]

:

| Le&iio ji

altáre incensórum,& menfíam

]

i

AUf

Unc ordinávit Judas vi.

in templum. Etincénfum po-

TE m

, roSut pugnárent adver-

fuérunt fuper altáre ,. & ac-

ilb 6

fus eos,qui erant inarce , do-

cendérunt lucérnas ; quz fu-

nec emundárent SanGa.

Et

elégit facerdótes fine mácula,

per candelábrum erant , &

Al

lucébant in templo. . Et po-

voluntátem habéntes in lege

fuérunt fuper menfam panes,

A

Dei : & mundavérunt San£ia,

& tulérunt lápides contami-

& appendérunt vela, & con-

If

1

matiónis in loóum immündum.

fumrnavérunt ómnia ópera ,

&t

qua fécerant.

r

Et cogitávit de altári holo-

€» Congregáti funt . inimíei

eauftórum , quod profanátum

QR

noftri & gloriánturin virtü-

Cendi

€rat , quid de eo fáceret. Et

té fua: cóütere fortitüdiném

Idj

íncidit illis constlium bonum,

illórum Dómine ;

& difpérge

ut deftrüerent illud : ne forté

illos :-

tusek

Ut cognófcant, quia

'ende

illis effet in oppróbrium;quia

non eft álius , qui pugnet pro

Bo

contaminavérunt illud Gen.

nobis ; nifi tu Deus nofter.

tes, & demolíti funt illud. Et

$- Difpérge illos in: virtüte

n d

repofuérunt lápides in monte

Yi

t

tua , & déítrüe eos proté&tor

Yl AE

domusin loco apto , quoadüs-

nofter Dómine, Ut

l

que veníret Propheta , & re-

G lóriaPatri. Ut

ii

Ípondéret de eis.

(j

&» ExáudiatDóminus oratió-

. In fecuhdo No&urno.

]

Ye

Exlibro S. Auguftini E

pifc.

équnt

nes veftras , & reconciliétur

de Civitáte Det

vobis, nec vos déferat in tém-

ib. 18 cap: 45 Letio iv

yüé

pore malo :

Dóminus Deus

cplt

Ofteáquam Gens füdea

3cicit

nofter, Y« Det vobis cor óm-

P

coepit hon habéré Pro-

nibus , ut colátis eum ; & fa-

phétas , proculdübio deté-

Jjc

ciátis ejus voluntátem. Dó-

T

iminus.

riot faCta eft , eo fcílicet

LILJ

témpore ; quo fe fperábat ,

- de&io

Ailo

inftauráto templo , poft cap-

$.a

T accepérunt lápides in-

u

tivitátem , qua fuit.in Ba-

j

tegros fecündüm legem,

bylónia , futüram effe me-

Vi

& edificavérunt altáre no

liörem;

Sic quippe intelli-

vum fecündüm illud , quod

gébat . pópulus.. ille carná-

i

fuit priüs: & sedificavérunt

lis , quod prenuntiátum eft

H

fan&a » & qu& intra domum

am ,

per gggæum Prophét

d-

Dominica fecunda O&obzis,

212

dicéntem : Magna .erit gló-

facillimé sübditi recepérunt 5

P

non erat tamen - glória tanta

gir j

ria domus iftius novíffime

plus quà

mprima. Quod dc

domusillíus , quanta fuit in

(eitot

novo Te

ftaménto di£tum efíe

fuór(í regü líbera poteftáte.

ais

& Congregáte funt Gentes

auló fupérius demonftrávit;

o

ubi ait apérté Chriftum pro-

in multitadine , ut. dímicent

g Pur

contra nos , & ignorámus ,

miíttens : Et movébo omnes

j MI

Gentes : & véniet defiderátus

quid ágere debeàmus :

41

cun&tis Géntibus.

Dómine Deus , ad te funt

quibi

X« Impetum inimicórum ne

óculi noftri , ne pereàmus.

(ctnuf

timuéritis : mémores eftóte ,

Y.'Tu fcis, que cógitant

Enten

innos: quomodo potérimus

uómodo falyi fa&i funt pa-

gvildé

tres noftri :

Et nunc cla .

fubsiftere ante fáciem illórü ,

mémus in coelum , & miferé-

nifi tu ádjuves nos ? Dómine

'opia'w'[ |

Deus.

CCLIO Vi

sinral

tur noftri Deus nofter.

'iïl'ls J

5

*Wementóte

mirabílium

Eínde Ptolemzus Lagi

jur t

ejus, qua fecit Pnaraóni , &

filius , poft Alexándri

SWUJ 1 :

exerciítui ejusin Mari rubro.

mortem captívos inde in /E-

jun J

t nunce

gyptum tránftulit :quos ejus

hudt

Le&iö Vs

(uccéffor Ptolema&us Phila-

FT* Atibus enim elé&tisGén-

délphus benevolentíffimé in-

[

Tos C

tium ,domus Dei adifi-

dedimífit: per quem fattum

20

eátur per "Teftaméntum no-

eft , ut Septuaginta intérpre-

atun,d

vum lapídibus vivis , longe

tum Scriptüras haberémus.

TT

gloriófior , quàm templum il-

Deínde contríti funt bellis ,

Salo-

quie in Machabaórum libris

i D

lud fuit , quod à re

móné cornftrüttum e

j

& poft

explicántur.

Pott hzec capti

BU

inftaurátum.

àrege AlexandríePtolemao;

*

1

il

captivitátem

MWl

Propter hoc ergo nec Pro-

ui eft appellátus E píphanes:

hétas ex ilo témpore hà-

;nde ab Antíocho rege Syri&

if

buit illa Gens:fed multis cla-

multis & gravíffimis malis ad

Wt qu

.dibus afflítta eft ab alienige.

idóla colénda compülfi, tem-

il

!

plümque ipfum replétum fa-

|

Jï

)

nis régibus ipsísque Romá-

nis , ne hanc Agg&i prophe-

crilegis fuperftitiónibusGén-

U

tíam in illa inftauratióne tem-

tium:quod tamen dux eórum

Tin

pli opinarétur implétam.Non

ftrenuiffimus Judas,qui étiam

Yd

inultó enim poft , adveniénte

Machabaus dictus eft, Antío-

N

Alexándro , fíubjugáta eft ,

chi düeibus puliis4 ab ommi

u

quando.etfi nulla faéta eft va

illa idololatriz contan;inatiö-i

Em

ne mundávit.

l "

ftátio , quóniam non funt aufi

F* ] ua eft poténtia,tuum re-

D

HQ

eiresiftere , & ídeo placgtum

[

gnum

Infra Hebd. ij. OGobris,

$15

ts

gnum Dómme:

Euv

omnes Gentes : *

tu es fuper. & cítharis,& cínyris, & cym-

Dapacem balis. Et céciditomnis pópu-

ln

Dómine in diébus noftris.

| lus in fáciem,& adoravérunt,

ln

y* Creátor ómnium Deus ,! & benedixérunt in. coelum

X

terríbilis & fortis , juftus & , eum , qui profperávit eis.

I

miséricors.

Da pacem.

£, Dixit [udas Simóni fratri

IU

G lória Patri

Da pacem.

fuo : Elige tibi viros,& vade ,

r.vi Refülfit fol in clypeos

liberafratres tuos in Galilze&:

funl

áureos , & . refplenduérunt

ego autem, & Jónathas frater

NS

montesab eis: ? Etfortitü-

tuus , íbimus in Galaadítim :

m

do Géntium diffipáta eft.

* Sicut füerit volüntas in

at

y» Eratenim exércitus mag-

coelo , fic fiat.

I

lii

nus valdé, & fortis : & ap-

*y. Accingímini filii potén-

ii

propiàvit Judas,& exércitus

tes , & eftóte paráti: quó-

ejusin prelio. Et.

n'am mélius eft nobis mori

L

&;u Viüo

Duo Séraphim cla-

in bello, quàm vidére mala

mábant alter ad álterum

iif

Gentis noftra, & Santtórum.

»

'

* San&us , San&tus , Sanctus

Sicut.

Le&io ii

(l

Dóminus Deus Sábaoth

'T fecérunt dedicatiónem *

altáris diébus oCto , &

ili

* Plenaeft omnis terra gló.

-

ria ejus.

obtulérunt holocáufta cum

Qu

Y* Tres funt , qui teftimó-

lztítia,& facrificium falutáris

num dantin coelo , Pater ,

