Eátus homo, qui audit

ac promiffiónem Samuéleri

Wt

B

procreávit ;

eódem . modo

me , & qui vígilat ad fo-

iscipl

res meas quotídie , & obsér-

hec étiam per obfecratiónem

gon d)

- vat ad poftes óftii mei. Qui

& promiffiónem: Dei Geni-

1ne invénerit , invéniet vi-

trícem à Deo accépit , ut

mis :

TT

tam , & hàuriet falütem à

ne hic quoque cuíquam ex

Dómino : qui autem in me

illáftribus matrónis céderet.

iur &

jnum v

peccáverit , ledet ánimá fua.

Itaque grátia ( nam hoc fo-

& d

Omnes,qui me odérunt , díli-

nat ÀÁnnae vocábulum ) Dó&

.gunt mortem.Sapiéntia zdifi-

minam parit, ( id enim Ma-

yednd

càvit fibi domum , excidit co:

)

devotid

ríe nómine fignificátur

9 Intt

Iümnas fepté. Imolàávit ví&ti-

veré étenim.rerum ómnium

mas fuas, mífcuit vinum, &

conditárum Dómimna fa&ta eft,

munidét

cütü Creatóris mater éxtitit.

plur.

propófuit menfamfua. Mifi:

*

fibus -0

ancíllas fuas , ut vocárent ad

Inlucem autem éditur in do-

arcem,& ad moenia civitátis.:

mo probáticze. Joachim , at-

unpta

äet ! diCl

Si quis eft párvulus,véniat ad

que ad templum adducitur ;

me. Et infipiéntibus. locüta

ac deínde in domo Dei plan-

H .

eft : Veníte, comédite panem

táta ,

atque per Spíritum

tdles m

meum,& bíbite vinum, quod

fagináta , inftar olíva fru-

pudte,

, mifcui vobis.

gifere. virtütum | ómnium

Qu

domicílium efficitur: ut, qug

|

Qu

(il

WeBeáta es Virgo María ,

queDóminum portáfti,Crea-

vidélicet ab omni hujüsce

Jeuls

tórem mundi:

Genuífti

vite , & carnis concupif-

flie n

céntia mehttem abftraxíflet ,

tt. d

quite fecit, & in etérnum

pérmanes Virgo.

atque ita vírginem unà cüm

fitt ,

« AveMaría, grátia plena:

córpore ánimam cóferváffet ,

DAT

Dórminus tecum.

Genuífti.

t n

ut eam decébat , qu&e Deum

tr-]ória Patri.

Genuífti.

finu fuo exceptüra erat.

ü UI

In fecundo Nottürno.

&e« Sicut cedrus exaltáta fum

N

Ex libro S. Joáftis Damafcéni

in Líbano , & ficut cypréffus

"

'de Fide orthodóxa.

in monte Sion: quafi myrrha

!

D

1D..4- Cap..15.

elé&ta ,

Dedi fuavitátem

1

i

|

Letctio iv.

odóris.

"xCIIöIUm t

T Oachim le&tíffimam illam,

Y* Et ficut cinnamómum $

"g

ac fümmis láudibus dignam

& bálfamuin aro

matízanse

1 ! älï(

Dedi.

muh'ergm Annam matrimó-

x

:ifædc;'uu

|

|

» Fefta Novembris,

X

1

l?.n ,meä

Ex libro S. Ambrófii Epí-

termífía témpora , hic cone

ET

Ícopi de Virgínibus.

geminátos jejünio dies.

Et

D

fi quando reficiéndi fuccef:

T g

Lib. 2-: poft initium.

síffet volüntas , cibus ples

D

x Alis fuït Iä?laï-'x'a, ut ejus

rümque óbvius , qui mor-

Ym

uníus vita ómnium fit

tem arcéret , non delícias

M

miniftrárct.

disciplina.

Si igitur au&tor

Dorimire non

; Uej (

1]

non difplicet , opus probé.

priüs cupiditas , quàm ne-

tf d

]

mus : ut , qu&cümque fibi

céffitas fuit : .& tamen cüm

QU df

ejus exóptat praemium , imi-

quiéfceret corpus : vigiláret

d

tátur exémplum. — Quante

ánimus : qui frequénter in

al

in una vírgine fpécies virtü-

fomnis aut leCtarépetit , aut

tum émicant ! Secrétum ve-

ump

fomno interrüpta contínuat,

ionjh

recündie , vexíllum fidei ,

aut difpófita gerit , aut geréne

nichr:)

devotiónis obséquium : vir.

da prenüntiat.

um n

£0 intra demum, comes ad

, Ornátam moníilibus filiam

Ia

miniftérium , mater ad tem-

j

e

rüfalem Dóminus concupí-

ter &i

plum. Ogquantis illa virgí-

vit: * Et vidéntes eam filiz

nibus

occürret

!

|frind

quantas

Sion, beatíffimam praedicavé-

Chim, Zf-

compléxa ad Dóminum tra-

runt,dicéntes: * Unguén-

huctyr;

het , dicens

Hac torum

tum effüfum nomen tuum.

D p

Fílii mei, hec thálamos nup-

, Afütit Regína à déxtris

n

tiádles immaculáto fervávit

tuis in veftítu deauráto , cir-

ilre f

pudóre,

déntes,

cümdata variegäte. .

Et VL-

| (

Quza eft ifta,quae procéffit

jris

fíc

ut fol , & formófa tanquam

G lória Patri. U

fü uäntüm.

Jerüfalem? * Vidérunt eam

Ín tertio No

j

zL U rmoaos

"

Vondipte

filie Sion , & beátam dixé.|L é&io fan&i Evangélii fe«

runt , & Regíne laudavé-

cündüm Lucam.

runt eam.

LC&io Vli.

Cap. 11. d

[j gl

f

y. Et ficut dies verni circüm-

N illo témpore: Loquén-

dabant eam flores rosárum, &

I

te Jefu ad turbas , extol-

lília

cenvàllium.

lens vocem quadam mulier

L

runt.

Vid(ä-

j

de turba,dixit illi : Beátus

Le&tio vi;

venter , quite portávit. Et

cvW'

Uid ergo éxequar cibó-

réliqua.

[

Q

rum parfimóniam , of-

u

Homilía . venerábilis Beds

ficiórum redundántiam : ál-

Presbyteri.

terum ultrà natüram fuper-

Lib. 4. cap. 49. in Luc. 11

HW'

fuíffe , àlterum pené ipfi na-

Agnz devotiónis & fi-

M""

táre defuiffe ? illic nulla in-

4 dei hec mülier oftén-

13

ditur ,

)

-« Fefta Novembris, $4

|

Mi

&Phatifzis

—

!

|

ditut;quæ Scribis

tibera , que la&táffent, beati-

J

j em

Dóminum tentántibus, fimul

ficántur. Dicit autem Apó-

|

wpum

& blasphemántibus,tanta ejus

ftolus:Quia mifit Deus filium

j

incarnatiónem prz ómnibus

fuum fattum ex mulíere ,

-

f

r

Y

s,quü

finceritáte cognófcit , tanta

fattum fub lege. Neque au-

fterauc

fidàcia confitétur ,ut & prz-

diéndi funt , qui legéndum

m

séntium prócerum calüm-

putant : Natum ex mullie-

niam , & futurórum confun-

fuo, WI

re , fattum fub lege;' fed,

depitt

dat hzreticórum perfidiam.

Fattum ex mulíere :: quia

Nam ficut Judei . fantti Spi-

concéptus ex ütero virgináli,

dücrint.a

fitus ópera blasphemándo ,

carnem non de níhilo , non

i qui

aliünde,fed matérna traxit ex

f

verum: confubftantialémque

quà Y

Patri Dei Fíilium negábant:

carne : alióquin nec vere Fi-

fic herétici pófteà negándo ;

lius hominis dicerétur , qui

m d

qie m

Maríam .femper Vírginem

oríginem non habéret ex hó-

itm ft

fan&ti Spíritus operánte vir-

mine.

Et nos íeitur his con-

tüte nafcitüro cum humánis

tra Eütychen ditlis, extollá-

g

membris Unigénito Dei ,

mus vocem cum Eccléfia Ca«

TeDeu

LTFT

carnis fuse matériam mini-

thólica; cujus hec mülier ty-

ftráffe , verum confubftantia-

pum geffit , extollámus &

Jntpim

lémque Matri filium hómi-

mentem de médio turbárum,

tnrg

yMiriem

nis fatéri non debe'-j:e dixé-

dicamüsqueSalvatóri : Beátus

runt.

venter, qui te portávit , &

Ciptly

8e Felix: namque es facra

übera , quz fuxifti.

Veré

hA

"Virgo María , & omni laude

enim beáta parens ,que ficut

Af C

dieníffima : —

uià ex te or-

quidam ait ; Eníxa eft puérpe-

D

tus eft fol juftítie ,

ra Regem , qui coelum ter-

?

Ul

tus Deus nofter.

Chti-

rámque tenet per fzecula.

, Trp

Se Beátam me dicent omnes

j

T

hi ag

* Ora pro pópulo , intér-

veni pro clero, intercéde pro

generatiónes: - Quiafecit

MBCW

devóto femíneo fexu:séntiant

mihi Dóminus magna, qui po-

t

HI perh»

omnes tuum juvámen , qui-

tens eft , & fan&umx nomen

t

cümque célebrant tuam fan-

ejus.

V (ün

Gam feftivitátem.

« Et mifericórdia ejus à

i

te;

Quia ex

Le&io vii,-

progénie in progénies timén-

ibus eum. Quia fecit.

l,

& Ed fi caro Verbi Dei fe-

ó

Á

lória Pátri. Quia.

Ti

- 6ündüm carnem nafcéntis

* €CEO 1Xo

)

Itl

j

Aém

ácatne Virginis Matris pro-

Uinímo beáti , qui àu-

IQ

miuritiátur extránea,fine caufa

2* diunt verbü Dei, & cu-

TUf

ftódiunt.

Pulchré Sälvätor

vcïntäzj , qu'i:eäm por;t.äi:ï'et,ki,

atte-

*llï-lltq

E

efta Novembris. 22.

535

h*t: bfaff.

atteftatióni :mul-icfïs

ánnüit ,

templo glórie tug prefentá-

non eam tantümmodó , qu&

ri mereámur. Per Dóminum

Verbum Dei corporáliter ge-

noftrum Jefum Chriftum Fi-

neráre merüerat , fed & om-

Y

"

lium tuum. in unitáté ejüsdé.

)

hl

[

t

nes,quiidemV erbum fpiritá-

Ad Horas , Antiphone ,

lt

liter audítu fidei concípere,&

Capitulay. & &. brevia, ut

T n

boni óperis cuftódia vel in

in' Officio beatzee Marig. i

exiute

i

;

fuo, velin proximórum cor-

Sabbato.

V z

** u

de párere, & quafi álere ftu-

In fecundis Vefperis om-

Nrtl

düerint , affevérans effe beá.

nia ut in primis.

530. -

ia

tos : quia & éadem Dei Géni-

Et fit commemoratio .fan-

T

trix , & inde quidem beáta,

ERC

ecrétum

cilig V. &

N

eri

Apnt

"

d)

quia Verbiincarnándi miní:

ih;

r g

Lra fa&ta eft temporális ; fed

quod tibi volo dícere : Ange-

vt

inde multó beátior, quia ejüs-

lum Dei hábeo amatórem, qui

dem Ííemper amándi cuftos

VTA

nímio zelo cuftódit corpgs

meum,

j, li

manébat etérna.

Cl

*r e Deum laudámus. 16.

9

SPöCie tua, &

,

pulchrltu-

Ad Laudes, &

T2Ss

dine tua.

Tileri

Du

Eu

ex

e

us

Antiphona.

E

Inténde , prófpere proce-

nim,

cum reliquis deOfficio begtee

e , & regna.

vDets

Maria in Sabb

Q

: cxliá.

O

Capitulu

m

A

b

inítio.

us,qu

1 noä :fmhuaï be'ä'-:

at

mnus.

te& Cecílie Virginis &

U

Ri

. exli.

[]

Q Gloriófa Virgi-

Mártvristuz folemnitáte l2«

ii

, Ditfüfa. eft grátia in làbiis

tíficas : da , ut quam venerá-

d

uis.

mur officio , étiam pi& con-

glurui

, Proptéreà benedíxit te

verfatiónis fequámur exém«

nl

Per Dóminum . no«

um

Deus in aetérnum.

plo.

- Ad Benedi&tus , Antiphona.

ftrum.

Qmïecït

Beáta es María, qua credidí-

DIE XXII. NOVEMB

mä;

Ti QW

fti : perficiéntur in te , que

Ín fefto fan& Cacilie Vir-

g

di&ta funt tibi à Dómino , al-

*

ginis & Martyris.

*

1elüja.

Duplex.

a

"T

Oratio.

Ad Matutinum

Invitator.

jes f"

Eus, qui be

átam Ma-

R egem Virginu

m

ID

óminums

lh

* Veniíte, adorémus.

À

À 7 ríam femper Vírginem,

Spíritus fan&i habitáculum ,

P(alm. V eníte, exultémus. 2,

hodiérna die in téplo prafen-

Hymnus. V frginis Proles.

4

tári voluífü : praeíta , quefu-

ut in. Communi

j

j

XXXIX.

*

| Virgifu'lm.

1 u

j

mus ut ejus interceffióue , in

Ín

L14

-s F cRäINovemBrisa 44*

ïä,hmo No&

utno

Afia

"5

&

Qchlüm

ch

i

um fu-

tanquam nón habéntes fint

j Urbir

Czcília virgo Almá

& qui flent, tanquam non

perábat , Tibürtium & Vale-

flentes : & qui gaudent , tan-

u

riánum ad corónas vocábat.

quam non gaudéntes: & qui

Qui

Píalmus.D ómine Dóminus

mit

"

emunt, tanquam non poffi-

nofter. xc.

*

déntes : & qui utüntur hoc

Afía, Expánfis mánibus orá-

mundo, tanquam non után-

bat ad Dóminum , ut eam

tur

preterit enim figüra

Swda

fl

eríperet de iniriícis.

hujus mundi.

Pfalm: Coeli enárrant. xci.

$4 Cantàántibus órganis Ce-

t 1

Afia. Cilício Cacília mem-

cília virgo in corde fuo foli

vult f«

[

Dómino decantábat , dicens :

ubat

bra domábat , Deum gemíti-

bus exorábat. '

9 FiatDomine cor meum, &

ende

Pfalm. D ómini eft terra. xci.

corpus meum immaculátum,

bens n

y Spécie tua , & pulchritüà-

fen a

ut non confündar. y«, Biduá-

dine tua. 3& Inténde, pró-

nis & triduánis jejüniis orans,

Tuntátis

fperé'procéde , & regna.

commendábat Dómino, quod

eorde Í

Pater nofter.

füam

timébat. Fiat Dómine.-

Ti

De Fpíftola prima beáti Pau-

Le&io ii.

"J Apóftoli ad Corinthios.

*Olo autem vos fine fo-

.

nem i

eé&tio i,

Cap. 7 €

y/.. licitàdine effe,

ul

qinj

E virgínibus przcép-

fine uxóre eft, folícitus eft,

Müera

D

' tum Dómini non hábeo :

OWU

qua Dómini funt , quómodo

f te

€onsílium autem do, tanquam

pláceat Deo. Qui autem cüm

Qul

mifericórdiam confecütus à

uxore eft , folícitus eft, qu&

liberit

Dómino,ut fim fidélis. Exífti-

funt mundi, quómodó pláceat

tantüm

mo ergo, hoc bonum effe

uxóri, & divífus eft. Et mü-

diler

propter inftántem neceffitá-

lier imnüpta, & virgo cógitat,

fecind

tem : quóniam bonum eft hó

quaDómini funt, ut fit fancta

pb

mini fic. effe.

Alligátus es

córpore & fpíritu. (Qua au-

tiun])

uxóri? noli querere folutió-

tem nupta eft , cógitat , qua&

-'c Vil'j

nem.

Solütus es ab uxóre ?

funt mundi, quómodo placeat

U

noliquaerere uxórem. Si au-

Viro.

Porró hoc ad utilitá-

tj

tem accéperis uxórém, non

tem veftram dico : non ut

N

U D

láqueum vobis injíciam , fed

peccáfti. t fi nupferit virgo,

Mul

non peccávit. Tribulatiónem

adid, quod honéftum eft,

At

tamen carnis habébunt hujüs-

& quod facultátem prabeat

hly

modi. Ego autem vobis par-

fine impediménto Dóminum.

co. Hoc ítaque dico, fratres :

obfecrandi.

;

lgn u

Tempus breve eft: rclíquum|3i O beáta. Cecília, que

ioq

!

I

eft; ut; & qui habent uxóres ,

duos fratres convertífti , Al-

má-

At

Fefta Novembris. 22.

$531

rb

siüchium jüdicem fuperáfti ,j

]n fec

u

&urno, Affa:

Q

$ Urbánum Epífcopum in

D

omine

du

h

rifte ,

emie

m

À

d

n

vultu Angélico demonftráfti.

nátor cafti consili, süfcipe

)

$, Quafi apis argumentóta

séminum fru&tus, quos im

m

ómino defervífti.

Ü

rbánum.

Cacília femináfti.

£

tl

IN

Le&io iii.

Pfa]m. E ru&távit cor meum.

] U

I quis autem turpem fe

XCll.

VU 553

N

vidéri exíftimat fuper vír-

Afía.

Beáta Cécília dicitad

gine fua , quód fit fuperadül-

'Tibürtium : Hódie te fáteor

Oi

ta, YV ita opórtet fier] : quod

meum cognátum, quia amor

(

vult fáciat : non peccat, fi

Dei te fecit effe contemptö-

-halq difü"

nubat.

rem idolórum.

Nam qui ftátuit in

m

cerde fuo firmus, non ha-

Pfalmus, D €us nofter r;fü—;

Vi

bens neceffitàtem, poteftá-

jum. xciv.

hii

;

tem autem habens íus vo-

Afa. FiatDómine cor mé-

J

luntátis, &hoc judicávit in

um, & corpus meum imma-

corde fuo, ferváre vírginem

culátum , ut non confündar.

n

i

fuam, bené facit. Igitur &

P(alm. M agnus Dfís. xcv.

qui matrimónio jungit vírgi-

, Adjuvábit eam þDeus vulf

vt f

nemíuam, bené facit : &

u 1uo.

». Qui

qui non jüngit , mélius facit.

, Deus in médio ejus , non

qusd

Muülier alligáta eft legi,quan-

commovebitur.

to tempore vir ejus vivit.

pater nofter.-

quui

m d

Quod fi dormíerit vir ejus ,

d t

liberáta eft : cui vult nubat,

Acilia, v

irlgïö Romääü*

tantüám in Dómino.

Beátior

C

nóbili génere nata, à

uj

! Ht

autem erit, fi fic permánferit

prima ztáte Chriftiánz fidei

] cdglfï(,

fecündum raeum consilium :

recéptis inftitàta , virginis

puto autem , quód & ego Sp

tátem fuam Deo vovit. Sed

U

:

cüm pófteà contra fuam vo-

u

ritum Dei hábeam.

p u

&. Virgo gloriófa femper

luntátem data 'effet in matri«

Evangélium Chrifti gerébat

mónium Valeriáno , prima

Sdg ld

)l uülï(i'

in pédore, & non diébus,

nuptiàárum notte hunc cum

J [])

l

neque nóClibus vacábat.:

eo fermónem hàábuit : Ego

$ A collóquiis divínis , &

Valeriàne , in' Angeli tutéla

'mm,ffï

Orátióne.

fum , qui virginitátem meam

tum hl

i

y» Expánfis manibus orábat

cuftódit : quare ne quid in

]

ad Dóminum, & cor ejus

me comimíttas, quo ira Del

y

in te concitetur.

Q Ui-

igne coeléfti ardébat, A -col-

lóquiis.

bus verbis commótus Vale«

li

riánus ,- illam attíngere non

j

Glória Patri. A collóquiis,

13

?

j

N

x Feíta Novembris, 24* :

Lj

et

aufus : quin étiam áddi-],.. Ceetl

jam intra cubícu.

ruäus 1

dit, fe in Chriftum creditü-

um orántem invénit,& juxta

gl

rum, fieum Angelum vide-

eam ftantem Angelum Dómi-

p

get.

Cui Cecília, cüm fine

ni: * Quem videns Valeriá-

( qe

Baptífmo negáret id fieri

nus, nímio terróre corréptus

N

poffc : incénfus cupiditáte vi-

eft.

Angelus Dómini de-

eont

déndi Angelum , fe baptizári

fcéndit de coelo, & Iumen re-

f qu

velle refpóndit. Quare hor-

fülfit in habitáculo. Quem.

gnu

tátu vírginis ad UrbánumPa-

L

e&io vi.

(l

(ti

pam, qui propter perfecutió-

Ui cüm Virgo ómnia il-

nut

nem in Mártyrum fepülchris

C

lórum paupéribus di-

(

em

ftribüta effe refpondíffet , eo

via Appialatébat , véniens ,

pawe

ab eo baptizátur.

furóre concitátus eft , ut eam

(ibi tl

Cilício Czecília membra

in ipsíus :des redüctam , in

pfatmi

do

mábat, Deum gemítibus

bálneo combüri jüfferit. Quo

xl

exorábat; 9 '"ibürtium , &

in loco cüm diem nottémque

M

Valeriánum ad corónas vocá-

ita fuíffet , ut ne flamma qui-,

bl

bat.

'dem illam attíngeret , eó im-.

a

», Hac eft virgo sápiens , &

míffus eft cárnifex,qui ter fe-

Phint

üna de nümero pruüdéntum.

cüri idtam, cüm caput ab-

Yl

'Tibürtium.-

fcíndere nou potuíffet , femi-

li T

e&tio v.

vívam relíquit.

Illà .triduo

K

"Nde adCzctiliam revérfus,

póft, décimo. Kaléndas De-

fit, N

orántem, & cum ea Ange-

cémbris, Alexándro. lmpe-

hn

jum divinofplendóre fülgén

ratóre , düplici virginitátis ,

f

tem invénit.

Quo a(pé&tu

& martyrii palma decoráta ,

Yeti,

obftupefá&tus, ut primum ex

evolávit in coelum : . cujus

timóre confirmátus eft, Ti-

corpus ab ipfo Urbáno Papa

j

bürtium fratrem fuum accér-

d a

in Calliífti coemetério fepül-

tb (ty

fit : qui à Cecilia Chrifti fide

tum elt: in ejus sedibus Ecclé-

Pam ïfw

$inbütus , & ab eódem Urbá-

fia ipsíus Cecilie . nómine

La

ho baptizátus , ipfe étiam

confecráta. Ejus, U rbáni ac

CUf

ejüsdem Angeli, quem frater

Lücii Pontíficum , Tibürtii,

If

ejus víderat , afpé&tu digná-

ValeriániaacMáximi córpora

ilh

|

tus eft. Utérque autem pauló

à Pafcháli primo. Pontífice in-

poft Almáchio Prafétto con-

de transláta in Urbem, in eá-

dj

l

ftánter martyrium

sübiit.

dem fantta Cicília; Eccléfia

Y SI

t

il

ui mox Cecíliam compre-

cóndita funt.

U

héndi fmperat , ab eáque pri-

Dómine Jefu Chrifte, Pa-

Aj

inüun , ubi Tibürtii, & Vale-

ffo

r bone, feminátor cafti

qián

n

li

&

consílü , süfcipe séminum

ru-

W

i facultátes fint; exq-uirif:.

.

' * Feftla Novembris. 24-

Tij

n

fru&tus, quos in Cecilia fe-

Homilía fan&i Joànnis

r

R,rml,

tnináfti :

$ Cecília fámula

" — Chrysóftomi.

tua quafi apis tibi argumen-

Homilia 79. ln Mattligum

Ut

tófa desérvit.

3 *

oft initium.

N

( Wys

tDj

TNam fponfum;quem qua-

Uam ob caufam in per-

Ui

"t

eónem ferócem accépit, ad

Q

sóna vírginum hanc pa-

te quafi agnum manfuetíffi-

rábolam profert,nec qualems

lo (

(

l

mum deftinávit. Cecília.

cümque pérsónam fine diferí-

Ti

G lória Patri.

Cacília.

mine sübjicit ? Magna qu&-

i

In tertio Nofturno , Aff.

dam de virginitáte differüe-

u i

Crédimus , Chriftum Fílium

rat , dicens : Sunt eunüchi ,

pl

Dei verum Deum effe , qui

qui feípíos caftravérunt prop-

p

fibi talem elégit fámulam.

ter regnum ccelórum : &;

N

iPfalmus. Cantáte Dómimo. 3,

Qui poteft cápere , cápiat.

jl

Xcvi.

Nec ignorábat, de virginitáte

f

Afía, Nos fciéntes fandtum

magnam effe vulgó exiftima-

m

"

nomen ejus, omníno negáre

tiónem, quippe cüm fit ea res

t d

non póffumus.

natüra fublímis: quod inde

Qu t

Pfalmus. Dóminus regnávit.

patet, quia neque in véteri

yit d

ycvil.

'Teftaménto a prifcis illis fan-

, f

Gísque viris culta fuit , & n

h rl

AAiía, Tunc Valeriánus per-

réxit, & figno , quod accépe-

Novo nulla legis neceffitáte

us De

rat, invénit fanctum Urbá-

jubétur : non enim id imperá-

i m

num.

vit,fed fidélium voluntáti

l iib

f(alm. Cantáte Dómino. ii

permífit. Unde & Paulus ait:

detiriis

xcviilt.

De virgínibus autem prs:

! (UjUS

y'. Elégit eam Deus, & pre-

céptum Dómini non hábco :

& laudo quidem eum;qui hoc

o n

elégit eam. 9* Intaberná-

"

culo fuo habitáre facit eam. :

fe&átur inftitütüm, noléntem

USWe'

fPPater nofter.

autem non cogo ,neque eat

(«Lé&io fan&i Evangeélii fe-

rem pracéptum fácio.

t

cündüm Mattheum. —

& Beátà Cemcília dixit Ti-

nb

TP

Le&io vii.

| Cap. $5.

bürtio: Hódiete fáteor , me-

N

illo témpore : Dixit Jefus

um effe /cognátum ,. quia

jof

àmor Dei.te fecit effe. ,

yíc

»

discípulis fuis parábolam

1l fj*

:

nc

Símile erit regnum

* Contemptórem idolórum.

'ecelórum decem virgínibus ,

3 Sicut enim amor Dei mi-

j

-

hi tuum fratrem .cónjugem

i1uas

í

u accipiéntes lámpades

fecit , ita te mihi cogná-

,rinf"?f

b

exiérunt

'óbviam

j

is

ré-

tum fecit effe.

j

onfo , & fponfæ. RO

p

h jua.

m törem.—

Le-

f'l

L

540

&X Fefta Novemb;rïs..? A

"T

: *

nie puritátem : óleum veró

n

jm

Uön!ïälïäiïæ' & mag-

benignitátem, eleemófynam,

"!

Q

na res erat, ac de ea

impénfum indigéntibus auxí-

apud multos magna erat exi-

lium. "Tardánte autem fpon-

duse

fümátio ; ne quis ea perfé-

fo , dormitavérunt omyss , &

Aüa/

dormiérunt.

&a fe totum perfecíffe putá-

Non parvum

"

yet , ac catera neglígeret ,

témporis rurfus fpátium in-

fica/m

hanc parábolam pófuit , ut

terjé&tum ofténdit,ut discipu.

p

Cl

ofténderet . virginitátem ,

los regnum ipsíus mox futü-

&

quamvis cetera hábeat, fi mi.

rum expe&ántes , ab ca opi-

fericórdim bonis carüerit.

nióne dedüceret : id enim illi

Dir

eum fornicatóribus éjici. Ac

fperábant; quapropter cre-

nf

jnéritó quidem inhumánum

bro ab hujüsmodi eos fpe ré-

Q 1

ac mifericórdia caréntem

vocat. Ad hoc , illud quo que

um |

cum illis cóllocat. Fornicá-

índicat, fomnum quemdam

E

tor enim córporum , ifte ve-

effe mortem. Dormiérunt, in-

ró pecuniárum cupididáte

quit; média autem no&e cla-

Qu

vincüntur.

-Non e

autem

mor fattus eft : vel , ut in eá-

usf

dem parábola persiftat ; vel

Hecnt

córporum , & pecünie par

u

cupiditas: fed &crior multó at-

rurfus ofténdit, in no&e fu-

(up

ue veheméntior illa córpo-

türam effe refurrectiónem,

Vntus

|

;

rum cí(t. Quantó ígitur cum

Clamórem étiam Paulus com-

Sotfs

imbecillióre Iu£tántur, tantó

mémorat , dicens : In juffujin

u

minüs vénia digna funt, fi

voce Archángeli , in novíffi-

Ts

vincántur. Idcírcó étlam fà-

ma tuba defcéndet.de coelo.

'Y e Deum laudámus. 16.

Quocün

II

tuasappellàvit: quóniam ma-

jóri certámine fuperáto;in fa-

AD

LAUDES,

Senud

cilióre totum perdidérunt.

^

& per Horas , Afía,

Pitte a

f?

g Cacília me mifit ad vos ,

Antántibus órganis Cz-

C

Ht

üt. oftendátis mihi fanttum

cília Dómino : decantäf

D

Antíftitem: * Quia adipfum

bat,dicens: Fiat cor meum

C

lábeo fecréta, qua pérferam.

immaculátum , ut non con-

:

At j

$. Tunc Valeriànus perré-

fündar. .

*

Mf

Xxit, & figno, quod accépe-

Pfíalm. D óminu

s regnávit.

Mp

rat, invénit fanttum Urbá

cumreliquis, 17.: 9.*

dium.

ula.

$

Aiíia. Valeriánus in cub

Ícu-

"tl

m

[G lória

atri.. Quia.

lo Cecíliam cum . Angelo

N il

t

Lectio 1X«

orántem invénit. (»,

Ui

- :Ampades autem hocloco

Afía, Cemcília famu

la tda e,

l

T

EX

illud ipfum virginitátis

Dómine , quafi apis tibi argu-

mentófa de;ärVLt.

t'äääüel

donum appéllat , & fanttimó-

lo

L

. fefta Novembris. 92. *

4i

"n

Afía. 'Benedfco tg' Pater Dó-| .. Proptéreà benedíxit

kwxmm

mini mei Jefu Chrifti , quia

eus in 2térnum.

W

Ad Benedi&tius, An

t

AT

per Filium tuum ignis extín-

étus eft àlátere meo.

Dum auróra finem dar

d eg-

Mu

;

li

AfíasTriduánas"^à Dómino

cília exclamávit , dicens :

d

opófci indücias , ut domum

mílites Chrifti , abjícite ópe-

f

meam Eccléfiam confec

ra tenebrárum , & induímini

At

fem.

-rä-

arma lucis.

IY

Oratio.

. Ca

itulum. 2. Cor. .Ib. d

'bää&-

LL

Ratres, Qui gloriátur, in

Eus , qui nos ánnua

j

W

Dómino gloriétur. Non

D

te Cecilie vírginis &

hOg

enim , qui feipfüm commén-

márty ris tuz folemnitáte 12-

tíficas : da, ut; quam venerá-

ii

dat, ille probátus eft: fed

hp

quem Deus comméndat.

mur officio, étiam pis con-

| gt

Hymnüs.

verfatiónis fequámur exéme

if

.Efu, coróna Vírginum,

lo.

Per Dóminum.

m

uem mater illa cóncipit,

Ad'Tertiam , Antiphona.

Valeriánus.

,l

:

u& fola Virgo párturit :

[lt; v

Hec vota clemens áccipe.

Capitulum. Fratres ,

:

Qui

Vl f

Qui pergis inter lília ,

gloriátur.

d.

Septus. Choréis Vírginum,

&. br.

Spécie tua ,

* Et

lstl

Spon(us decórus glória ,

pulchritüdine tua. - Späcif,

tu

MU(TU)U

Sponsísque

reddens

pre-

m

mia.

:

* afntände,pröfpefe procödc;

j t

Quocümque tendis , Vírgi

& regna.

Et pulchritüdines

nes

G]óriaPatri. Spécie tua.-

s l

y Adjuvábit eam Deus vul-

h

Sequüntur, atque làudibus

D

l

Po

te canéntes cürfitant ,

tu fuo.

Fa

i

(h

Hymnósque dulces pérfo-

& Deus in médio ejus, no&

j

nant.

commovébitur.

Ad Sextam, Antiphona..-

J mem

T e deprecámur süpplices ,

Cacília fámula tua.

g

Noftris ut addas se'nfgbus ,

Nefcíre prorfus ómnia

Capitulum. / 2. Cor. 1r.

Corruptiónis vülnera.

Mulor enim vos Dei

gml

/ irtas-honor, laus, glória ,

emulatióne. Defpon-

?

Deo Patri cum Fílio ,

di enim vos uni viro vírgi-

j ul

nem caftamr exhibére Chri-

M

San&to fimul Paráclito ,

In fzculó$um fzcula.

Kto.

'n

d'

Amen.

;

E. Df*

Adjuvábit eam ,.

y

j

tuls

Y^« Difüfa eft grátia inlábiis|" Defis vultufuo. Adjuvá-

)t eam.

h

y. Deus

s42

5 Kefta Novembris, 4P .

.

E

À

y» Deus in médio ejus ; non] Ad Magrificat

Anti

h

)0nd

g

'commovébitur. .. Deus.

r

)

vau.

i t

irgo gloriófa

emper

G lória Patri. Adjuvábit.

gélium Chrifti gerébat in pé-

" Intöl

y'. Elégit eam

d

Deus, & pre-

&ore fuo , & non diébus , ne-

dca&

elégit eam;

que.nó&ibus à collóquiis di-

he

xj« In tabernáculo fue habitá-

|

potc

vínis , & oratióne cefsábat.

xe facit eam.

Oratio.

(cititi

Ad Nonam

nua. 541.

D eus , qui nos-änf

"

jjareca

"Friduánas. .

, Ahtiþhona.

Etfitcommem. S. Clem

en-

j

Ü

w

C

itulum.

Eccli.51. b

tis , ut infrà.

O

mine Deus meus , ex-

DIE XXIII. NOVEMBRIS,

W al

D

-altáfti fuper terram ha-

u p

bitatiónem . meam , & pro

Infefto S. Clementis Pap

æf&.

; Martyris.

Semid..,

'morte defluénte deprecáta

Omnia de Communi unius

p A

fum. Invocávi Dóminum Pa-

Martyris. XXi. preterea,

ii

-trem Dómini mei , ut non de-

que.hic habentur proprià.

relínquat me in die tribula-

Aiía.

rémus omnes ad Dó.

Á

tiónis mez , & in témpore

minum Jefum Chriftum , ut

teS atl

fuperbórum fine adjutório.

Confefsóribus fuis fontis ve-

venffen

!k.br.

Elégit eam Deus,

nam apériat.

fCHf ] di

*^Et preelegit eam. Elégit.

. Glória & honóre

nmide

y'. In tabernáculo fuo, habi-

j eum Dómine.

Jcordnä-ï

nAam.

táre facit eam.

.git eam.-

Et praelé-

» Et conftituífti eum fuper

p

opera mnànuum tuárum.

wen A

[

lória Patri. Elégit.

Oratie.

mtate

y. Diftü

. tuis.

fa eft grätia in lábiis

Eus , qui nos ánnua

fatino

" beáti Cleméntis Mártvz

fünt e

*» Proptéreà benedíxit te

ris tui atque Pontíficis folem-

Quimydo

eus in attérnum.,

,

um ,

nitáte Iaetíficas : concéde pro-

Ad Vefperas , Antiphona.

pítius; ut cujus natalítia có-

lm v

Cantántibus órganis.

cum

limus , virtütem quoque paf-

YSpi]

veliquis de Laudibus, Píal-

fiónis. imitémur. Per Dómi-

Mfcan

mi de Virginibus.

Ixxxvii.

num noítrum.

nlibu;in[

Capitulum, F ratres ; . Qui

Pofieà fit commemoratie

'u

dttin

loriátur.

$. Folicitatis M. Antiphona.

Aum h

ymnus. J efu coróna Vir-

Simile eft regnum coelórum

NURU

alhg

inum.' ut fuprà..

941.

hómini negotiatóri , qua&-

L W

y. Diffüfa eft grátiain lábiis

rénti bonas margarítas: in-

"u

h

tuis.

vénta una pretiófa , dedit

QU

&» Preptéreà benedíxit te

QU

ómnia fua , &

| comparäviþ?

3

BY

Deus. in aF:törntlm.

Cain.

l

'!J dm

x

pe

'^; Fefta Novembris, 22,

m

$* Spécie tua,

& pulchrita-

cula , & tri

bülatiöness?äaä»'

ht

dine tüa.

sólymis me manent. Sed nihil

A

d

horum véreor : nec fácio àni-

Wf

x« Inténde , prófperé procé-

de ,& regna.

Oratio.

mam meam pretiofiórem

h

Rafta, quefumus, omníi-

quàm me , dümmodoó cort-

"l

P

sümmem curfum meum , &

"W« 9

potens Deus: ut beáta Fe-

,

*

i

licit

a

tis mártyris tuze folém-

miniftérium verbi , quód ac-

riia recenséntés,méritis ipsíus

cépi à Dómino Jefu, teftificá-

C

protegámur,& précibus. Per.

Ad

ri Evangélium grátige Dei. ^

atutinum , ommia us-

x Oránte fantto Cleménte ;

ix

UM

que ad Le&tiones,de Commu-

appáruit ei Agnus Dei :

* De fuüb cujus pede fons vi-

j

niunius Mart. xxii.

"

^ Inprimo Noéturno.

vus emánat , flüminis fmpe-

TU

De Attibus Apoftolórum.

tus Iztíficat civitátem Dei.

1514

Le€Gioi.

'Cap.. 2o. d

j

y. Vidi fuprà montem Ag-

J

li

Miléto Paulüs mittens

num ftantem. De fub.

$40

A

Ephefum,vocávit Majó-

e&io ii

ves natu Eccléfiz.

uicum

'T nunc ecce ego fcio ,

jfuni

Of Y

veníffent ad eum , & fimul ef-

quia ámpliüs non vidé-

fent, dixit eis: Vos fcitis à

bitis fáciem meam vos om-

nes, per quos transívi prae

(ONOTAe

prima die , qua ingreffus fum

1n Afiam , quáliter vobíscum

dicans. regnum Dei.

Quá-

peromne tempusfüerim, sér-

própter contéftor vos Lho-

al

viens Dómino cum omni hu-

diérna die , quia mundüs

i

fum à

militáte , & láchry mis,& ten-

sánguine ómnium.

y n

tatiónibus , qu& mihi accidé-

Non enim fuübterfügi , quó

runtex insídiis Judaeórum:

innüs annuntiárem omne

ia

consllium Dei vobis.

fl

tilld

quómodo nihil fubtráxerim

- At-

jl

utílium , quó minüs annun-

téndite vobis , & univérfe

]

tiàrem vobis , & docérem

gre

i , in quo vos Spíritus

d)

o

i

p

vos püblicé , & per. domos ,

fanétus pófiit Epifcopos ré-

teftíficans Judais atque Gen-

gere Eccléfiam Dei, quam ac-

«

uisívit sánguine fuo. 'Ego

tílibus inDeum poeniténtiam,

& fidem inDóminum noftrum

Wf

i

Ício , quóniam intrábunt poft

jefum Chriftum.

Et nunc

difceffiónem meam lupi ra-

j M

P

ecce alligátus ego fpíritu , va-

páces in vos , non parcén-

g

fo

2

do in Jerüfalem , qu& in ea

tcs gregi.

Et ex vobis ipfis

ventürafint müihi,ignórans :

exürgent viri loquéntes per-

d

nifi quód Spíritus fan&tus per

véría, ut abdücant discípu-

ul

/M

emnes civitátes mihi proteítá-

los poft fe. Propter quod vi-:

f

gilàte, memoria retinentes,

[

tur , dicens quöniam vín-

'quó-

p

544

^. Fefta Novembris. 29

ón

iam per triénnium no-|lum mártyri tuo Clementi in

Ün

&

. & die non cefsávi , cum

mari, in modum templi mar.

Thonens

vt

lácrymis

un UFD-

nórei ; Angélicis mánibus

m

guemque veftrum.

preparátum: 9 Iter prg.

:

x». Omnes una voce dixé

oens pópulo terre , ut enár-

, Trji

(itüse

runt : Ora pro nobis fantt«

cent mirabília tua.

Clemens, * Ut digni efficià-

, Dedifti Dómine Sa'n&ïs

n föüïü*

mur promiffiónibus Chrifti.

tuis viam in mari , & in flu-

inqu |

. Non meis méritis ad vos

n m

nínibus sémitam.

Iter.

me mifit Dóminus , veftri:

G lória Patri.

Iter.

Tij

In fecundo NoCturno.

u du

corónis partícipem fieri. Ut

.

vindis m

digni.

^ Le&io iv;

Le&io ii

f XLemens Románus , Fau-

giria l

p T nunc comméndo vos

5 :

&i o

ftíni fillius , de regióne

AL4 Deo, & verbo grátie ip-

Coelii montis , discfpulus B.

vilem a

fius, qui potens eft edificáre,

Petri, cujus.méminit Paulus

uit A

& dare haereditátem in fanQti

fotema

feribens ad Philippénfes :

ficátis ómnibus.

Argéntum

Etiam rogo & te germáne

(catébit

& aurum, & veftem nul-

compar, ádjuva illas , qua

amnes f

Jíus concupívi, ficut ipfi fci-

mecum laboravérunt in E-

Ve mrdt

tis : quóniam ad ea . qua mi-

vangélio , cum Cleménte , &

i Cugf

hi opus erant; & his, qui me-

citerisadjutóribus meis,quoe

(leénts

cum funt , minifítravérunt

rum nómina funt in libro vie

Ttnetàn

manus ifta.

Omnia ofténdi

ta.

Hic feptem Urbis re-

Dd

1

vobis, quóniam fic laborán-

giónes divífit feptem Notá-

P

u

l

l

voluntàte

tes, oportet fufcípere infir-

ris, fingulas fingulis attrí-

mos : ac meminíffe verbi Dó-

buens, qui paffiónes Márty-

fraudil

miri Jefu,quóniam ipfe dixit:

rum, & res ab eis geftas dili-

(uin

Beátius eft magis dare, quàm

gentiffimé conquifitas Lítteris

:

bnedi

accipere. Et cüm hac dixíf-

mandárent. Multa fcripfit,&

h: Wl

fet, pófitis génibus fuis orá-

n d

ipfe accuráte & falutáriter,

vit , cum ómnibus illis.Mazg-

quibus Chriftiánam religió-

] Velgntäfg,

nus autem fletus fattus ett

nem illuftrávit.

Ui (

ómnium : & procumbéntes

& Honéttum fecit illum Dó-

)

jänu?a f

fuper collum Pauli, ofcula

mjnus , & cuftodívit eum ab

bántur eum , doléntes máxi-

inimícis , & à feduéctóribus

mein verbo , quod díxerat ,

tutávit illum :

* Et dedit

ii

T

quóniam ámpliüs fáciem ejus

illi claritátem eetérnam.

non effent visüri.

Et dedu-

y'» Defcendítque cum illo in

t

€ébant eum ad navem.

1b ts

fóveam : & in vínculis nom

nl

$. Dedífti Dómine habitácu.

derelíquit eum.

Et dedit.

[2

*

l

i &

l

H

I

^

Fefta Noyembrjas^o.

-H

545 -

ream in tempfi formam ,

10ih

w

£880 Yraeina ac

& intus arcam lapídeam ,ubi

Em

. , Vitaa fanttitate

*

multo:

ïwæ,

C

Màártyris corpus cónditum

ad Chrifti idem eonvérteret,

erat;, & juxta jillud áncho.

' t

à Tlrajáno Imperatóre rele.

rain,qua merfus füerat, inve-

gátus eft trans marePónticum

"

nérunt. Quo miráculo ín-

!ub

in folitüdine urbisChersónz,

cola permó

ti , Chrifti fidem

inqua duo millia Chriftianó-

fufcepérunt. Éjus corpüs pó-

[

ruimn réperit , qui ab eódem

ftceà Romam , Nicoláo primo

T rajáno eondemnáti füerant

lt

Pontíficé , translátum , ia

Qui ciun in eruéndis & fe-

Eccléfia ipsíus fan&i Clemén-

cándis marmóribus aqu& pe-

tis cónditum eft.

Eccléfia

"M

nüria laborárent , Clemens

facta oratióne in. vicinum

étiam in eo Infula loco , un-

du

de divínitüs fons manárat ,

«

li]

collem afcéndit: in cüijus jugo

ejüsdem nómine dedicáta eft.

od

vidit Agnum dextro pede

Vixit inPontificátu annos no-

as

fontem aquc dulcis, qui indc

