mórtuos in perpétuum: quó-

invéntuseftin nümero $a

i.

niam difrümpet illos inflátos

Górum. y^ Ifte eft,qui con-

at

fine voce , & commovébit

témp

fit vitam mundi N pere

nilis

illas à fundaméntis, & usque

vénit ad coeléftia regna..

t

ugac'uäüs

ad fuprémum defolabüntur. |G lória Patri. Et. ^. -

x

lii

, Juftus germinábit ficut

In fecundo No&urno;Afta.

n

^

flium , * A Et florébit in

Invocántem exaudivit Dómi-

iüte

eetérnum ante Dóminum.

nüs San&um fuum, Dóminus

itdr

v, Plantátus in domo Dó-

exaudívit eum , & c

*

mini. in átrüs domus Dei

Ql?üït*äït

nud

Et florébit.

eum in pace.

i

noítri.

L]

Pfalmus 4«

,

:

Il

Spíritus S. grátia.

Um

invocárem , exaudi-

»]

u

Bäo.

!t

Le&io ni.

'vit me Deus juftítias

(f

b

T erunt geméntes , &

mez, * in tribulatióne dilat

E

j

ä-

j

memória illórum pert-

füi mihi.

(

bit. Vénient in cogitatió- [A/f iferére mei; * & exàudi

[

À

u

ne peccatórum fuórum tí-|oratiónem meain.

midi , & tradücentillos ex [ flii hóminum üsquequó

ium Jd

advérío iniquitátes ipsórum. | gravi corde ? * ut quid dili-

j

"Func ftabunt jufü in magna | gitis vanitátem , &

conftántia advéríüs eos

; | mendácium ?

D

quæïitis

h

e 5

Et

Jxxiv Commune Cbnfcü'oris non Pontificit.

j

&t fcitóte; quóniam mirifi-

bo:*quóniam non Deus .vo-

cávit*Dóminus San&um ífu-

lens iniquitátem tu es.

f

ib !

qron

|

um : * Dóminus exáudiet

N eque hibitábit juxtate ma»

qme , cüm clamávero ad eum.

lígnus: * neque permanébunt

fet q

irafcímini , & nolíte peccá-

injüfti ante óculos tuos.

Odífti omnes , qui operàn-

mentw

rgc

* quse dícitis in córdibus

g

ve

ft

tris , .in cubflibus V,e&ris

tur iniquitátem

* perdes

omnes..qui loquüntur men-

&

compungímini.

dácium.

*

E

li

jj d

$ acrificáte facri

ficium juftl-

tiz , & fperáte

in

Dómino : *

Virum sánguinum , & d'olö;,

qium

fumabominábitür Dóminus:*

NMIulfi dieunt :

Quis ofténdit

nobis bona ?

ego autemin multitüdine mi-

o

fericórdia tuse.

.

4

Q

Signátum eft fuper nos lu-

men vultus tui Dómine:* de-

Xntroíbo in. domum tuam : *

gt

adorábo ad templum fanttum

tf

dífti letítiam in corde meo.

À fru&ufruménti,vini , &

tuum in timóre tuo.

i

(ent

L

Dómine deduc me in ju

fti:

ólei fui * multiplicati funt.

Ex 9

Satua : * propter inimícos

d

Jl

Inpace in idípfum * dór-

Tniam , & requiétcam.

meos dírige in confpé&tu tuo

! l

nj

O uóniam tu Dómine fingu-

viam meam.,

d t

Meccd

Qu

làriter infpe * co,gf't;itui&i

Quóniam non eftin

4He. .*

)

s

rum véritas: * cor eórum v,a;

*

f05 .

:

num eft.

"

Afias.

Iancänterh.j" exaudivit

rim

IDóminus San&tum fuum, Dó-

Sepülchrum pate

ns eft gut-

ül

Vi

tur eórum,linguis fuis dolósé

3minus exaudívit eum,4 con-

dec

ftitnit eum in pace.

agébant ,* jüdica illos Deus.

Tnor (5

"" P

AAsa Lxeténtur omnes ,.

qui

Décidant à. cogitatiónibus

QTRU

fuis: , fecündüm multitüdi-

Minti

fperant inte Dómine : quó-

4üam tw benedixíftü juíto ,

nem impietátum. eórum: ex-

P G

ícuto bone voluntátis tue

pélle eos ; * quóniam: irrita-

feunr

vérunt te Dómine..

"

corqnä&i eum.

fituil

Et lztentur omnes , qui fp

mantur

rantinte: * in stérnum ex-

*« Y Erba meaáuribus. pér-

Ut

' 'eipe Dómine, * intéllige

ultábunt, & habitábis in eis.

$,

tj

clamórem meum.

Et gloriabüntur in te omne

*

uf

Y nténde voci oratiónis meze,*

qui díligunt nomen tuum ,

(

Rex meus , & Deus meus.

quóniamtu benedíces jufto-

Vüss

uóniam ad te oràbo: *

D ómine , ut fcuto bonz vo-

I

luntátis tuz * coronáfti nos.

fir

n

[9]

mine,mane exáudies vo-

fs

cem meam.

Aíía, Leténtur omnes , qui

Mi

Mgnfä aftábo tibi , & vidé-

fperantinte Dómine : quo-

T

niam

[/

Commune Confefforis non Poriti&cis,

LT

Ixxv.

ulï

miam tu^ benedixifti jufto.,

tuum in univéría terra !

fcuto bonse voluntátis tuz

Afía, Dómine Dóminus no-

LUL'MQ

Tv

coronáfti eum.

fter ,.quàm admirábile. eft

Afíis, Dómine Dommus no-

nomentüuum in univéría ter-

E

](

fter ; quàm admirábile eft no-

ràlquia glória & honóre

mentuum in univérfa terra!

coronáfti San&um tuum ; &

R

HO

quiaglória & honóre coroná-

conftituífti eum fuper ópera

ftiSan&Qtum tuum -& confti-

manuum tuárum.

lï&

tuífti eum fuper ópera má-

*. Osjufü. med1tab1tur fa-

nuum tuarum.

plennam.

DOW!

LU

Pfalmus .

z. Et lingua ejus quuetur

Omine Dfis nofter, *

]ud1c1um.

il

u

quàm admirábile eft no- |P ater nofter.

men tuum in univérfa terra ! | Abfolutio. Y psíus pfetas.

I

il

uóniam eleváta eft magni-|v. Jube domne benedícere.

d

[*

éntià tua * fuper coclos.

Bfo, -Deus Pater omnípotens.

i

Ex ore infantium , & la-

A

Sermo fan&x ]oanms Chry-

&entlum perfecífti: laudem|-

^sóftomi.-

d

i

propter inimícos tuos;* ut dé- |-

In Oraf de S. Philo; oma

ftruas inimicum , & ultórem.

Ht þom- 2-

Le&tio iv.

N

i uótiam VldebO

coelos

Eáti N. dies, eujus fe.

t

D

tüos , Óópera digitórum tuó-

ftivitátém celebramu )

grum:*lunam &ftellas » que

ad ipsíus re&te fattórmmr'enar-

d

tü furndáfti.

ratiónem:. linguam * no

T

Quid eft homo ,

quód- me-

evocàvit : siqu1dem hódie

Hüan

"

-aut': filius

mor es' ejus ?.*

Beátus ifte ad tranquilla

j

homlms,quomam "vifitas eum?

ommsque perturbatwms ex-

J

Minuífti: eum. pauló minus

pértem vitam tránfit : eóque

jn

ab Angelis, glona :& honó-

navígium áppulit , ubi dein-

j um

fe' coronafh eum

^* & con-

ceps non póterit metüeremau-

fütuífti eum fuper opera

fraonum , nec üllam ánimi

qmü?

61

mánuum tuárum. :

perturbatwnem

aut :doló-

if a

O imnia fubjecíti fub pedi-

rem.. Et quid mirum eft, fi

J uv

busejüus: * oves & boves

locus ille purus eft ab omni

yne

unrverfas infuper & pecora

moléftia ánimi 3 cüim Paulus

ul

canm i

homínibus adhuc in hac vita

i

Volucres cceli , & pifces

degéntibus loquens dicat :

y

maris , * qui perámbulant sc-

Semper gaudéte , fine inter-

1hitas màris.

mlfüone orate.

D"

lþdm ï

D ómine Dóminus nofter ,

*ix. Honéftum fecit 111um

il

Dóminus , & cuftodívit cum

quàm admirábile eft nomen

yf :

ab

Ixxvi .COmmUIIG Confefforis non Pontificis.

|

ab inimícis : & à feductóri-

cam fidei, & ornávite

j

(

bus tutávit illum:* Et dedit

ad portas.

)

ynt

illi claritátem etérnam.

Bíío.

ignem

fisiramitis.

| 200 LeGio vit, (

j quïs

s. Juftum dedüxit Dóminus

4

([anïtü l

per vias re&tas , & ofténdit

'Uamóbrem maximópe-

u

illi regnum Dei. Et dedit.

Q

ré grátulor hujus . San-

!

Gi felicitáti, quod quamquam

&Y

rg':

Bfío. . Chriftus perpétuz.

u

Lc&io v.

translátus eft, atque hanc.,

qt flï(

Uod fi hic , ubi morbi ,

que apud:nos eft, civitátem

ubiinfectatiónes. , ubi

relíquitjtamenin àlteram ad-

Necf

«

prematüre mortes; ubi ca-

fcríptus cft civitátem, nempe

lümnie , ubi invídie , ubi

Dei : - & digréffus abhac Ec-

lum»* &

erturbatiónes , ubiire,ubi

cäpït j

cléfa , ad illam pervénit ,

( ul

cupiditátes , ubi innumerábi-

quaeft primogenitórum: de-

lesinsídi& , ubi quotidiáne

Ícriptórum in coelis : ac relí-

anpé

&is hifce feftis, tránfiit ad ce-

gnente

folicitüdines , ubi petpetua

fibique fuccedéntia mala funt,

lebritátem Angelórum : Et-

gloriüca

nn

innümeros ex omni parte do-

enim quód & cívitas furfum

Ui ]Llr.'

u dér

lóres afferéntia ,' Paulus di-

fit,& Eccléfia, & celébritas ,

fiumqun

xit fieri poffe , ut femper

audi Paulum dicéntem : Ac-

cefsí(tis ad civitátem Dei vi-

m

gáudeámus , fi quis páulu-

p

lum ex rerum mundanárum

véntis, Jerüfalem coeléftem ;

fiüctibus eréxerit caput, vi-

& Eccléfiam primitivórum ,

Quïïac'r

qui confcrípti funt in coelis ,

biurm

tàmque fuam re&é compo-

Mi T

süerit: multó magis , poft-

& ad multórum míllium'An-

quam hinc demigravérimus ,

gelórum frequéntiam.

t

hubit

Qperit

facile cómpotes érimus ejus

$ líte homo perfécit ómnia

fitinm

boni,cun haec ómnia fub-

quz locütus eft ei Deus, &

láta füerint, advéría vale-

dixit adeum : Ingrédere án

lfs V

ibult

tüdo ,:morbi , peccáandi ma-

réquiem meam : * Quiate

iéria , ubi non eft meum

vidi juftum coram me ex óri-

a

nibus Géntibus. :

!

l

li. (i

ac tuum. ,. frigidum illud

]

1

verbum ; & quidquid eft|*, líte eft , qui conté

m

pfit

ii

malórum in vitam noftram

vitam mundi , & pervénit

!

Áepret

l

ad coeléftia regna. . Quia. -

Ünir

invehens: innumeráque gig-

[:

nens bella.

G lóriaPatri. Quia.

!

h

g. Amávit eum Dóminus, &

Ín tertio No&turno ;

Afíz;

!

AUA

Dómine, ifte Santtus habitá-

:

M

ornávit eum : ftolam glórie

índuiteum, * FEt ad portas

bitin tabernáculo tuo, ope-

ln

aradífi coronávit eum.

rátus eft juftítiam, requiefcet

l e

in monte fan&to tuo. .

lii

Yy. Indu'it-eum Döminug lori-

P(al-

Commune Confeiï'orls non Pontifii& Ixxvi

lt Ey

uóniam pravenffti eum in

lUf

Omme , quls Tabitábit benedi&iónibus dulcédinis : '*

D;

intabernáculo tuo? *

pofuífti in cápite ejus- coró-

à

aut quis requiéfcet in monte

nam de lápide pretiófo.

fancto tuo ?

Vitam pétiit à te: * & tribuf-

l

j

fti ei longitüdinem diérüm in

i

Qui ingréditur fine mácula,*

I

& operátur juftítiam.

fæculu,& in feculum fzculi.

Pl

ul loqultur veritátem in

IMagna eft glona ejusin falus

ntate

tàri tuo :

corde fuo,

qu1 non egit do-

* glóriam & mag-

at

]um in lingua fua.

num. decórem impónes fu-

ktmy

Nec fecit prömmo fuo .ma-

pereum.

ytic

hit

]um,* & oppróbrium non ac-

uóniam dabis eum in bene-

Ti

cépit advérsus próximos fuos. | c

i&iónem in feculum fzcu-

IN

Ad níhilum dedü&tus eft in

11 * |eetificábis eum in gau-

J

confpé&tu ejus malígnus : *

dio cum vultu tuo.

timéntes

autem Dommum

[l

uóniam Rex fperat in Dó-

n:j

glonficat

mino : * & in mifericórdià

fitii

Altíffimi non commoveb:tur.

-

Q ui jurat prox1mo fuo » &

bfm,

Ton décipit :

* qui pecüniam

Invematur manus tua ómni-

: At

fuam non dedit ad usüram ,

. bus inimícis tuis :

* déxter;

|;Tjn

& münera fuper innocéntem

tua invéniat omnes , qm t&

[em

non accépit

odérunt.

Qm

Qui facit hec , * non mové-

Poncs eos ut clíbanum i ms

X

hv

bitur in e&térnum.

in témpore vultus tui : *.Dó

Afidj Dómine, ifte San&tus

minus in ira fua conturbäbn'z

Dl

li

habitábit in tabernáculo tuo ,

eos , & devorábit eos ignis, -

operátus eft juftítiam,requie-

Fru&um eórum de. ternæ

ofti

H

Ícet in monte fané&to tuo.

perdes : * & femen eórum æ

Áfia, Vitam pétütà te , &

filiis hóminum.

ijee!

uóniam declmaverunt imn te

Oulä j

tribuífti ei , Dómine,glóriam

&magnum decóerm impo-

mala: * cogitavérunt consília;

qua non potuérunt ftabilíre.

fuifüi. fuper eum: pofuífti

g

in cápite ejus corónami de lá-

uóniam pones eos

dor-

pide pretiófo.

Palmus. 2o.

f

m:*in relíquiis tuis pr&e

nrvemï

Omine in virtüte tua

arábis vultum eórum.

ula-

letábitur Rex : * & fu-

xaltáre Dómine in virtüte

li

perfalutáre tuum exultábit

tua:* cantábimus , & pfal-

vehementer.

lémus virtütes tuas."

Vi

Defidérium cordis ejus tri-

Afía.

) UPe

Vitam pétiit àte , &

j

buífti ei: * & voluntáte labió- | tribuífti ei Dómine : Glonam

U

rum ejus non fraudáftieum. 1& magnum decórem. impo-

ui-

jj

l

li

ixxviu €C€ommune Confefforis non Pontificis.

fuífti fuper eum : pofutfti in

Dóminus virtátum. ipfe eft

h mänïþ

j qulï

cápite'ejus corónam de lápi-

Rex glórige.

Alz Hic accípiet benedi-

st

&iónem à Dómino,& miferi-

gt f

Afía Hic accípiet benedi-

m

&Giónem à Dómino,& miferi-

córdiam à Deo falutári fuo :

*

córdiam à Deo falutári fuo

quia ha. eft generátio quas-

Qibus

réntium Dónminum.

qmnus

quia hzc eft generátio qua-

réntium Dóminum;

Lex Dei ejus in corde ip-

Rra at

Píalmus 22*

:

d

d)

$. g, Et non fupplantabün-

Y^ Omini eft terra , & ple-

tur greffus ejus. Pater nofter.

.qrfo

nitádo ejus : * orbis ter-

Abfolutio, A vínculis.

1

um

]

Y

rárum, & univérfi , qui há-

vB

ube domne benedícere,

bitant in eo.

f

Bfi

Evangélica 1é&tio.

mg

&d

H

uia ipfe fuper mária fun-

Lédio fantti Evangélii fe-

*

a

viteum: * & fuper flümi-

cündüm Lucam.

pinin

Pro pCC

na preeparávit eum.:

9 vii

"uis afcéndet in. montem

I&'lel oi tänillf)ore: Di?uï f]äfus

jinum.

p

D

ómini? * aut quis ftabit. in

I

difcípulis tuis: Sint lumbi

) Ect

;

rvus J

loco fan&o ejus ?

veftri precín&ti , & lucérnz

f

É nnocens mánibus , & mun-

ardéntes in mánibus veftris.

E

itmanen

de corde : * qui mom:accépit

Et réliqua.

in vano ànimam fuam ; nec

Homilía S. Gregórii Papa.

feinte

EHo

L.I

äï

l

jurávit in dolo próximo fuo.

lia 1

3

. in Evan d

O.Q

c accípiet benedittiónem

A

n

n

i Evdngélii , fratres

Dómino , * & mifeticór-

N

charíffimi , apérta vobis

diam à Deo falutári füo.

)s

eft 1éCtio recitáta. Sed ne alí-

E sceft generátio querén-

quibusipfa ejus planíties al-

frigt

t mu

um eum , * queréntium fà-

ta fortáffe videátur , eamfub

ciem Dei Jacob.

brevitáte

transcürrimus ;

tipuej

iattn

4 ttóllite portas , príncipes ,

quátenus ejus exposítio ita

veftras , & elevámini portee

nefciéntibus fiat cógnita , ut

t nof

eeternáles: * & introibit Rex

tamen fciéntibus non fit one-

ctenk

glórie.

rófa.Dóminus dicit:Sint Ium-

ts

uis eftifte Rex glórie ? *

bi veftriprecín&i. Lumbos

"n itg

B

óminus fortis & potens,Dó-

enim praecíngimus, cüm car-

atj

minus potens in przlio.

nis luxüriam per continéntiá

AUf e

A ttóllte portas , príncipes

coarttámus. . Sedquia minus

f

veftras,"& elevámini portze

eft,mala non ágere, rnifi étiam

d

eternales : * & introíbit Rex

quisque ftüdeat:& bonis opé-

2

glóris.

ribusinfudáre , prótinus ád-

tf

, Quiseft ifteRex glórig? *

ditur : Etlucérnae ardäptes

m

1n

"

li

Commuue Confefforis non Pontifüidi& Ixxix

ätum',;

l

in mánibus veftris.

Lucér-

ille eft, fpe ad fupérnam pá-

nas quippe ardéntesin má-

triam tendat , & nequáquam.

um

nibus tenémus,cüm per bona

e à vítiis pro mundi hujus

N

ópera próximis noftris lucis

honeftáte contíneat.

ii

exémpla monftrámus.

De

&. Sint lumbi veftri precín-

'Hm[;u

l

quibus profé&tó opéribus Dó-

&Gi,& lucérne ardéntes in-

minus dicit: Lüceat lux ve-

mánibus veftris :

* Etvos

OUf

Ítra coram homínibus, ut ví-

símiles homínibus. expe&tán-

mpplanrüb

deant ópera veftra bona , &

tibus dóminum fuum , quan-

D)

j

gloríficent Patrem veftrüm ,

do revertátur à nüptiis.

]i

J

qui in ccelis eft.

3. Vigiláte ergo , quia ne-

d

& Ifteeft , qui ante Deum

Ícítis, qua hora Dóminus ve-

d)

magnas virtütes operátus eft,

fter ventürus fit.

Et vos.

Tuld

& de omni corde fuo laudávit

G lória Patri. Et vos.

uw:

Dóminum :* Ipfe intercédat

Biío. Adfíocietátem.

Le&io ix,

pro peccátis ómnium popu-

f d

lórum.

'T vos símiles homínibus

Q um

Y Eccehomo fine querela ,

44 expectantibus dóminum.

"liténi

verus Dei cultor , ábftinens

fuum , quando revertátur à

Yal

fe ab omni ópere malo , &

nüptiis ; ut , cüm vénerit : &

*

pérmanens in innocéntia fua.

pulsávérit,conféftim apériant

Ipfe intercédat.

ei. Venit quippe Dóminus ,

| p

b

[

us feft

um cólimus.

cüm ad judícium próperat s

1

à

10» | Cæ

e&io vili

n

(

:

pulfat veró , cüm .jam. per

i

Uoautem funt , quz ju-

sgritüdinis

moléftias - effe.

béntur , & lumbos re-

wl

mortem vicínam desígnat.

ftríngere, & lucérnas tenére ;

Cui conféftim aperímus, f& -

TR

ut & mundítia fit caftitátis in

hunc cum amóre fuscípimus. -

u

córpore,& lumen veritátis in

Aperíre enim jüdici pulsánti

rj

Operatióne.

nonyvultqui exíre de córpore -

g

iedemptóri ét-

i

"m

l

enim noftro unum fine áltero

trépidat: & vidére eum,quem.

|

contempsíffe fe méminit ;

TA

placére nequáquam poteft : fi

aut is,qui bona agit, adhuc lu-

jüdicem formídat. : Qui au-

"

xürige inquinaménta non dé-

tem de fua fpe & operatióne

jb

l

g

ferit : aut isqui caftitáte prz-

fecürus eft, pulsánti confé-. :

éminet , necdum fe per bona

ftim áperit , quia letus jüdi- ;

xtine'lüää

Ópera exércet. Nec cáftitas er-

cem süftinet: & cüm tem-

j P

go magna eft fine bono ópere,

pus propínqua mortis advé-

j

g

nec opus bonum eft áliquod

nerit , de glória retributiónis

Ti

fine caftitáte. Sed & fi utrüm-

ilarcícit.

ii

j

Iigl

que ágitur,reftat, ut quisquis

gWW

e Deum Iguäämus. 17.

)

Jdxxx: Commune Confefforis non Pontificis.

jj

" AD LAUDES,

Etluculénta pradia ,

j

I

j

& per Horás , Afía.

Polláta forde députans ,

mcu'lþ

44 Omine*5quinque talénta| Qvans tenet coeléftia.

j

tradidífti mihi : ecce ália|

e Chrifte Rex piíffime,

uinque fuperlucrátus fum.

Hic confiténdo jügiter,

&f

Ne

falmus. D óminus regnávit.

Calcávit artes damonum ,

por

eum reliquis. 17.

Sevümque Avérni prínci

pÉ.

2 Aíia Euge ferve bone$ in

irtüte clarus & fide ,

pirst

noftfiS |

módico fidélis , intra in gáu-

Confeffióne sédulus ,

qi n

dium Dómini tui.

Jejüna membra déferens

hp

2». Áfis, Fidelis fervus & pru-

Dapes fupérnas óbtinet.

dens , quem conftítuit Dómi-

roínde te piíffime

AT

ht

nus fuper familiam fuam.

Precámur omnes süpplices ;

, Afía. Beátus ille . feryus- ;

Nobis ut hujus grátia

Cipiil

-.quem , cüm vénerit dóminus

Poenas remittas débitas.

ient

'kibf&'A

ejus , & pulsáverit jánua

atri perénnis glória ,

Il

f

jinvéneritvigilántem. ..

L.

Natóque Patris ünico ;

$tl

o- ÀÓ

4« Serve bone

& fidélis

San&óque fit Paráclito ,

[]

intra in gáudium

Dómi

F rnà

Per omne femper feculum.

M

rf

Capitülum.

Eccli

Amen.

: Fátus vir , qui invéntus | - Juftam dedüxit Dóminus

M

1.2 eftfine mácula : &:qui

per viasreCtas. **« Etoftén-

n

Dei

fpi

poft auzum nonábiit,nec fpe-

illi regnu

rávitin pecünia & thesáuris.

"

d Benédictus, Antiphona.

NN

. Quis eft hic , & laudábimus

Euge ferve bone & fidélis ,

Fidis

eum ? fecit enim mirabília in

Copit

quia in pauca fuífti fidélis,fu-

ll

pra multa te conftítuam , 'in-

yita fua,

Innus,

tra in gáudium Dómini tui.

virli

. 7f Efu coróna célfior ,

rauoe.

Doat

!No'

&non

Et veritas fublímior ,

Eus , qui nos beáti

Qui confiténti sérvulo

Confefsóris tui

ánnua

preabi

R eddis perénne praemium.

folemnitáte letíficas : concé-

i

a fupplicánti coetui ,

de propfítius : ut , cujus nata-

Wurfi

Hujus rogátu nóxii

lítia cólimus , étiam a&tiónes

j Bl

j

7 ':Rumpéndo nexum vínculi.

imitémur. Per Dóminum no-

Mium,

A. Remiffiónem crímjnis ,

ftrum.

j

i

^ Anni revérfo témpore ,

Alia Oratio.

j LEX l

Dies refülfit làmine ,

Défto Dómine fupplica:

D

lii

Quo Sanctus hic de córpore

A.

tiónibus noftris , quas

[j

tabumllrg;

Migràávit inter sídera.

in beáti

Confefsóris tui

Ai)

: U..t*,

itre

T

rAlc vana terre gáudia;

: folemnitätev deférimus

'Ao

qui

Á

t

Commune Confefforis non Pontificis. ' ixxxi

qui noftre juftitie fidüciam|

itulum.

[

l

non habémus , ejus , qui tibi.

ng

ufü ded

u

tl

plácuit;précibus adjuvémur.

per vias re&as, & ofténdit.

2

u Pw!.

Per Dóminum.

illi regnum Dei, & dedit

j

g h

;

Si fuerit Abbas ; Oratjo;

illi fciéntiam San&órum : ho-

ln

Ntercéffio nos , qugfumus| ne

ftàvit illum in labóribus ,

i

r n

. Dómine, beáti 'N;

Ab-| & complévitlabóres illfus. — -

il

bátis comméndet: ut, quod .. br,

LexDeicjus,9 In

il

noítris méritis non válémus,| corde ipstus. Lex

gh -

3

w

ejus patrocínio affequámur.|», Et non fupplantabüntue

VO

Per Dóminum.

grefius ejus.

In corde.

i

lória Patri. Lex Dei.

Ad Tertiam, Anti

phona.

T

Euge ferve bone.

, Juftum dedüàxit Dóminus

Capitulum, B. eátus vir , qui| per vias rectas.

j

, ánvéntus. IxX.

| dit illi regnum

äei. Etoftén-

fs

(j

^ m.br, Amávit eum Dóminus| Ad. efperas , Anti

h

ona» ..

T0

* RFtornáviteum. Amávit. 'Déómine , quinque talenta.

: ïXXXju

tf !

. Stolam glórie índuit eum. bum reliq. de Laud.

Et ornávit.

Plalmi, Capitulum & Hym«

I;WU] üm.l i

G lória Patri.

Amávit.

nus ; ut ini. Vefp.

X

e

[2

Os jufti meditábitur fa-p; ]u

ftum dedàxit Dómnus -

Dömlli;g

.piéntiam. , Etlingua ejus|per vias re£tas , . Et ofténe.

j

]Etoüönv

loquétur judícium.

1dit illi regnum Dei

À

hg

Ad Séxtam , Antiphoná.

hd Magnifieat , Antiphonds.

& üdä*w

Fidélis fervus.

1 Hic vir defpíciens niundum

italum.

Eceli.

& terréna , triümphans, d

p td

us cor fuum trá

d

igi.t ad

tias coelo cóndidit ore; :

AUA l

fmn U

vigilàndum dilüculó ad

. Si occurrát celebrari F&

. Dóminum, qui fecit illum,

um plurium, Confeff. . m

.&in confpé&tu . Altíffimi de-

ontificum

; Offeiumfit

j

ij

j !

If

precábitur.

uprà : fed in Orationé 4&

f br.

Os jufti ,? Meditá-

ermone ; que habentur. i

-biturfapiéntiam. Os jufti.

j

fingulari; dicantur iii plurali;

VMY

j

, Et lngua ejus loquétur] Alie Le&iones pro Gon-

judícium. — Meditábitur.

[effore non Pontifice.

j

G lóriaPatri. Os jufti.

rimo Noéturro.

; Lex Dei ejus in corde

Bd

ibro Eeclefiáítici.

fpsíus. $;

Et nonfupplan-|| Le&o i

C:P; gto' .

hi?

tabüntur greffus ejus.

Eátus vir, qui invéntus . .

n

Ad No

|B

nam, Antiphonsi

eft fine mácula : & qui

j

Serve bone.

poft aurum non -ábiit, nec

[ubu'

*

9

| pe

ixxxit. Commune Confefforisnon Pontificis.

vis. Homo fensátus credit

fperávitin pecünia, & the-

p

sáuris.

uis eft hic, & lau-

legi Dei , & lex illi fidélis.

u

dábimus eum? fecit enim mi-

x Juftus germinábit ficut

U

rabíliain vitafua. Qui pro-

llium: ** Etflorébit in &

K

gt f

aipus i

bátus eftin illo , & perféttus

térnum ante Dóminum.

'eft, erit illi glória aetérna? qui

y'. Plantátus?n domo Dffi, in

vt

átriis domus Dei noftri. Et.

ofténoe

pótuittránsgredi , & non eft

fi

If

transgréffus , fácere mala ; &

LecGio üui.

Cap. 34. b

non fecit : ídeó 'ftabilíta funt

Piritus timéntium Deum

yip

bona illus in Dómino , &

quzritur , & in refpétu

gt

eléemofynas illíus enarrábit

illtus benedicétur. Spes enim

omnis Eccléfia San&tórum.

illórum in falvàntem illos ,

g

bt

x»» Eugefervebone , & fide-

& óculi Del in diligéntes fe.

lis,quia in pauca fuífü fidélis,

Quitimet Dóminum , nihil

fubjä&i a

fupra multa te conftítuam

trepidábit, & non pavébit :

. gt

* &der

* Intrain gáudium Dómini

quóniam ipfe eft fpes . ejus.

tui. Yy. Dómine quinque

'Timéntis Dóminum beáta eft

um

talénta tradidífti mihi , ecce ,

ánima ejus.

Ad quem réfpi-

dum if

DÁntus

ália quinque fuperlucrátus

;

gt

& quis eft. fortitüdo

fum.

Inira.

ejus ? Oculi Dómini fuper

ifqué

timéntes eum , protéttor

gt C

-"Leïio m

f'f'ap. 32.C

3

poténtise , firmaméntum vir-

dn t

, Uitimet

Dóminum , ex-

tütis , tégimen ardóris, &

qidie f

umbráculum meridiáni de-

sls m

XOX. cípiet do&trínam ejus :

& qui vigiláverint ad illum,

precátio offenfiónis , & adju-

t

jnvénient benedittiónem.Qui

tórium cafus , exáltans áni-

pulls

mam , & illàminans óculos ;

quzrit legem , replébitur ab

ii

€a: & qui infidióse agit, fcan:

dans fanitátem , & vitam ,. &

qidpu

D

dalizábitur in ea.

Qui ti-

benedi&tiónem.

100

vl o

ment Dófninum , invénient

E ]fte cognóvit juftítiam ,

judícium juftum , & juftí-

& vidit mirabília magna , &

r

exorávit Altífimum : 9 Et

muns,

tias quafi lumen accéndent.

invéntus eftin nümero San-

Qui credit Deo atténdit man-

tinia.

dátis: & qui confidit;n illo ,

Qórum. 3. Iíte eft, qui con-

tirtil

non minorábitur. '"Timénti

témpfit vitam mundi , & per-

-ntilem

Dóminum non occürrent ma-

vénit ad cocléftia rcgna. Et.

) Mur

la, fed in tentatióne Deusil-

G ]ória Patri.

Et.

j

lum confervábit ,. & liberá-

In fecundo No&Gurno.

llispu

bità malis. Sápiens non odit

Ex libro morálium fanGi

|

mandáta & juftítias , & non

21 Gregórik Papa.

Iq

illidétur quafiin procélla na-

. Lib. IO. c.w 16. in C. I2» 317-

ln

*s

$

1

ii

A

Commune Confefforis non fbntïücisa' Ixxxiil

u

ectio iv.

iónem fingere , fenfum ver-

Endétur jufü fimplici-

li

bis aperíre, vera,üt funt;dilt-

fh

N

tas.

Hujus mundi fa-

gere,falfa devitáre, bona grá«

't !'

pientia eft, cor machinatió-

tis exhibére , mala libéntitüis

O

nibus tégere , fenfum verbis

toleráre, quàm fácere,nullam

[

r

1

veláre : quze falfa funt , vera

injüriz ultióné qu&tere, pro

j li

À

!

1]

J

ofténdere ; qua vera funt ,

veritáte contuméliá lucrum

l

Yi

falfa demonftráre. Hzc nimt-

putáre.

Sed hec juflórum

&

)

rum prudéntiaufu à juvéni-

fimplícitas deridétur; quia ab

Wi

It

bus fcitur , hzec à püeris pré-

hujus mundi fapiéntibus, pu-

N

m

tio dífcitur : hanc qui fciunt,

ritàátis virtus fatüutas crédi-

Ls

ceteros defpiciéndo fupér-

tur. Omne enim, quod inno«

(s

biunt : hanc qui néfciunt ,

cénter ágitur ; ab eis procul

l

!

AU

]

[

fubjédi , & tímidi in áliis

dübio ftultü putátur:& quid-

J.v

fbh

j

mirántur : quia ab eis hec

quid in ópere véritas áppros

LT

éadem duplicitátis iníquitas

bat,carnáli fapiéntiae fátuum

mb

nómine palliáta diligitur ,

fonat. Quid namque ftültius

hu

umj

dum mentis pervérfitas ur-

vidétur mundo , quàm men-

Átrito

bánitas v6cátur. Hsc fibi

tem verbis ofténdere; iil cál-

piptt

obfequéfitibus precipit ho-

lida machinatióne fimüláre ,

pwte*tïurw

nórum cülmina quzrere ,

nullas injüriis contumelias

umv

adépta temporális glóriz va-

réddere , pro maledicéntibus

Jins. U

nitáte gaudére , irrogáta ab

oráre,paupertátem quarcete ,

Ri d

àliis mala multiplícius rédde-

pofséffa relínquere , rapiénti

V

re ; cüm vires süppetunt ,

h j Hd*

[

:

non resíftere , percutiéntá

VUf

L^

J

nullis refifténtibus cédere ;

álteram maxíllam prebére:^

cüm virtütis poffibílitas deeft,

8 Amávit eum Dómifius, &

y ii

quidquid explére per malí-

ornávit eum : ftolam glórize

Vil

tiam non. valent, hoc in pa-

índuiteum: * Etadportàs

cífica bonitáte fimulàre.

paradifi coronávit eum.

jl

yil

$& Honéftum fecit illum Dó-

$^ Induit eum Dóminus lorí-

sninus , & cuftodívit eum ab

ceamfidei, & ornávit eum.

W u

inimícis , & à fedu&tóribus

Et ad portas.

TA

tutávitillum , * Etdedit illi

Cap; 17 poftinit Le&iovi

claritátem aetérnam.

Ampas contémpta apud

14

y* Juttum dedüxit Dóminus

cogitatiónes

dívitum.,

" p

ervias reCtas , & ofténdit

Smpé contíngit

- Ht elés

UE

illi regnum Dei. Et dedit.

&us quisque , qui ad &-

e&io vs

térnam

-felicitátem — düci-

;!

^A T contra, fapiéntia ju-

tur , contínua híc adverfità-

itórum eft, nil per often-

non hunc

äï-f;b'

te hdeprimätur

a

re.:s

lxxxiVA Cemmune Coücïoäs non Pontificis.

4 QU

(

rerum abundántia fülciat ,|timére pusíllus grex , quia

u$

f

non dignitátum. glória'hono-

complácuit Patri veftro dare

j

rábilem ofténdat, nulla ei ob-

vobis regnum.

Et réliqua.

I)

mmnib

fequéntium frequéntia süp-

Homilía venerábilis Bedee

5 p

etat , nulla hunc humánis

Presbyteri.

1 ue

óculis véftium pompa compó-

Lib,

C

54' in LUC.

,j dit

nat;àcun&tis veró defpicá-

ii

ul

.gregem ele

&

li OPCNU

bilis cérnitur , & hujus mun-

P

rum , vel ob comparatió-

, Afl

T

di grátia indígnus eftimátur;

nem majóris nümeri repro-

J

m&allïl

fed tamen ante occülti jüdicis

bórum, vel pótiüs ob humili-

agtoncu

óculos virtütibus émicat, vi-

tàtis devotiónem nóminat :

dmaiel

tz méritis corüfcat: honorári

quia vidélicetEccléfiam fuam

jïq& his7q

métuit ; défpicinon réfugit :

quantálibet numerofitáte jam

dirgveru

corpus continéntia áfficitfola

dilatátam , tamen usque ad

qia often

in ánimo dile&tióne pingué-

finem mundi humilitáte vult

2 (ic l

fcit : mentem femper ad pa-

créfcere , & ad promíffum

tiéntiam preparat, & eré&tus

dpore

regnum humilitáte pervení-

t

pro juftítia, de percéptis con-

reC.

Ideóque eju$ labóres

t d d

tuméliis exültat : affií£tis ex

blandé confolátus,, quam re-

alhi rel

corde compátitur, de bonórü

gnum Dei tantüm :-quarere

des Momti

profperitátibus quafi de pró-

precipit, efdem regnum à

sDominum

riis lzetátur : facri verbi pá-

Patre dandum complácita be-

seáturà

b

ula in mente folícitus rüini-

nignitáte promittit.

Tjlte er

mat, &inquisítus quódlibet

, líte eft, qui ante Deum

u for

éloqui duplíciter ignórat.

magnas virtütes operátus eft,

, lfte homo perfécit ómnia,

& de omni corde fuo laudávit

aürus f

PIrda

qua locutuseft ei Deus , &

Dominum: $ Ipfe intercédat

«t

dixit ad eum:Ingrédere in ré-

pro peccátis ómnium popu-

quiem meam

9 Quia te

lórum.

Vtevobis :

wnterdf

vidi juftum coram me ex «, Ecce homo fine queréla ,

sv

ómnibus Géntibus.

verus Dei cultor, ábftinens

BUA

y, Ifteeft , qui contémpfit|fe ab omni ópere malo, &

Ub

vitam mundi , & pervénit| pérmanens in innocéntia fua.

oco

ad cceléftia regna. Quia.

Ipfe.

"tind

G lória Patri. Quia,

Endite que

go;äd

étiS. ,

rdenye

D]

. In tertio Notturno,

jJV

& date eleemófynam.

h

t

L é&tio fandi Evangélii fe-|Nolíte, inquit , timére , ne

Asf

URU

cündüm Mattheum. -

propter regnum Dei mili-

TUf

d

. Le&io vii.

Ca e«12.

tántibus, hujus vitz necefsá-

h[

TNillotémpore: Dixit Je- ria defint; quin étiam pof-

W da

Atf

"Uif

fu-s.difcipulis fuis : Nomc séffa , propter eleem

ófynam

wven-

EM

*

/

A

P.

1

Commune Abbatum.

ïXXXV

véndite. Quod tunc digné fit ,

& [Íuórum neceffitátibus ,

|

l

quando quis femel pro Dómi-

alifsque

indigéntibus

trí-

l

no fuis ómnibus fpretis,nihil-

buens ; fed ne. Deo propter

li

óminüs poft hzclabóre má-

ifta ferviátur , & ob inópiz

num, unde & vittum transi-

timórem juftítia deferátur.

J

.

if

gere, & eleemófynam dare

'Te Deum laudámus. 16.

queat , operátur.

nde glo-

PRO ABBATIBUS.

)mpr

In tertio No£fturno.

lr

riátur Apóftolus , dicens: Ar--

Q

géntum & aurum, aut veftem

Lé&io fan&i Evangélii fe-

cündüm Matthaum.

W

lil

m

nullíus concupívi : ipfi fcitis ,

quóniam ad ea,que mihi opus

Leüiovi. . Cap.19.d

erant,& his,qui mecüm funt,

"N illo témpore :

iXit Pe«

miniftravérunt máànus ifte.

Atrusad Jefum : Ecce nos

u

Omnia ofténdi, vobis , quó-

relíquimusómnia, & fecüti

I

Tl

j

Ín

niam fic laborántes opórtet

fumus te ; quid ergo erit no-

fufcípere infirmos.

bis ? Et réliqua.

AT

li

]

& Sint luffüibi veftri precín-

Homilía S. HierónymiPresb.

&i, & lücérne ardéntes in

Lib. 3. in Matth. cap. 19. .

AUf

1nánibus veftris :

Et vos

Randis fidücia !

etrus

P

símiles homínibus expe&án-

Pifcátor erat ,. dives non

n à

tibus Dóminum fuum , quan-

füerat, cibos manu & arté

lo

do revertátur à nüptiis.

uzrébat : & tamen lóquitur

3 Vigiláte ergo , quia nef-

confidénter: Relíquimus óm-

u

nia. Etquia non süfficit tan-

du

cítis , qua hora Dóminus ve-

fter ventürus fit. Et vos.

tüm relínquere , jungit quod

J

perfé&ü eft: Et fecüti fumus

I

W

Glória Patr i..Et VOos.

[-14 6(9) ix-

te.Fécimus quod jufsífti:quid

,

I

"7 Acite vobis sáculos , qui

ígitur nobisdabis premii ?

non veterá(cunt

elee-

Jefus autem dixit illiss Amen

--

E

cue

snófynam vidélicet operándo,

dico vobis:quód vos,qui fecü-

[——

*

Es

auarum merces in z&térnum

ti eftis me , inregeneratióne ,

*e—

) —3

[

—

—

mnáneat. Ubi non hoc precép-

cüm séderit Fílius hóminisin

x

Em

E

L

tum effe putándum eft;ut nil

fede majeftátis fuz , fedébitis

-

ES

—

x

ecüniz refervétur à San&tis,

& vos fuper fedes duódecim ,

2 ——1i

—X

d

velfuisfícilicet , vel páupe-

judicántes düódecim tribus

——

m

w

—

yum üfibus fuggerénda, cüm

Ifrael. Non dixit ; Qui reli-

t

&ipfe Dóminus, cui mini-

quíftis ómnia : hoc enim &

;

ftrábant Angeli ; tamen ad

Crates fecit Philófophus , &

:

"

informándamEccléftam fu;:m

multi álii divítias contemp-

lóculos habuíffe legátur , &

sérunt:fed , qui fecüti efüs

j

j

.à fidélibus obláta consérvans,

me : quod prögriö Apoäo-

Ikxiüi

Commune Virginum.

/

cpgm

uelldm r

Jórum eft, atque credéntium.

recipient , & vitam setérnam

& líte eft , qui ante Deum

poffidébunt.

J

3 vir

jl

us

gnagnas virtütes operátus eft,

. Sint Iumbi veftri precin-

J

& de omni corde fno laudàvit

1,«& lucérne ardéntes in

mánibus veftris :

L

Et vos

A

Dóminum : * Ipfe intercédat

j2

ro peccátis ómnium popu-

símiles homínibus expettàn-

i

[0]

-

rurm.

tibus dóminum fuum , quan-

gnum

$3. Ecce homo fine queréla ,

do revertátur à nüptiis.

9€

verus Deicultor, áàbítinens

Y^ Vigiláte ergo ,

uia ne-

&tü

4

fe ab omni ópere malo, &

fcítis , qua hora Dóminus ve-

érmanens in innocéntia fua.

fter ventürus fit.

Et vos.

4

bit a

j

cédat.

Glória Patri. Et vos.

p m

P

:

fe inter

eCtio Vlil.

ectio ix.

Qudinet

N regeneratióne,cüm séde-

X occafióne hujus fentén-

jnimus à

E

I

rit Fílius hóminis in. fede

tie quidam introdücunt

irégitin

majeftátis fue ( quando &

mille annos poft refurre&tió-

ylicibit i

mórtui de corruptióne resür-

nem , dicéntes , tunc nobis

"Abit rüita

gent incorrüpti ) fedébitis &

céntuplum ómnium., rerum

yirain t

quas dimífimus , & vitam

etptrétiel

vos in sóliis judicántium,con-

demnántes duódecim tribus

ietérnam effe reddéndam:non

')p[c'rt'ä Dv

Yfrael:quia vobis credéntibus,

intelligéntes , quód , fiin cé-

:bHæcc

illi crédere noluérunt.Et om-

