díffet : Ecce Agnus Dei ; fe-

&

* Süfcipe difcípulum ejus :

qui pepéndit in te magífter

cütus Jefum, fratrem quoque

j Q

ineus

hriftus.

fuum ad eümdem perdüxit :

cüm póftea unà cum fratre

y» Salvecrux, qua& in cór-

»

lilad ,

Ün

&

p

J2

chräCur m iari Ga

j

LT

pore Cheifti defiicäta' IN

A

AIm-

E

N

"G Fefla Novenbtis, 24-

g

3

ni,

amboà pretere

u

nte Chrifto, Gáre , cui fimília verba

nihil

Dórmino ante álios. Apóttolos | profuérurit , quó minus à Ju-

.

j

vocáti ills verbis : Veníite

deis crucifigerétur. Andréam

poft me,fáciam vos fieri pifca-

veró de Chrifto nihilóminüs

N

tóres hóminum ; hullam in-

líberé

Dis

reedicántem,quód pro

terponéntes moram, & relí&tis

falüte

À

umiáni géneris fe cru-

j

tétibus fecüti funt eum. Poft

Oi

cifigéndum obtuliffet , fmpia

)

cujus paffiónem & refurre-

oratióne ' interpellat , ac de-

&iónem Andreai , cüm in

mum hortátur, ut fibi cónfü-

ii

Scythiam Európzg , qus ei

lens, diis velit immoláre. Cu

"

:

rovíncia adChrifti fidem dif-

Andreas : Ego omnipoténti

ht

jr]

f

e

minándam obtígerat, venit-

fe

hu

Deo, qui unus & verus eft,

fet , deínde Fpírum ac Thrá-

ímmolo quotídie : non tàuró-

j

ciam peragráffet , dottrína &

rum carnes, nec hircórum

miráculis innumerábiles hó-

sánguinem.fed immaculatum

j

Tt p

i

mines ad Chriftum convértit.

Agnumin altári: cujus carné

15

hn

Ü

Póft Patras Achàiz proféttus,

pofteáquam omnis pópulus

Z

& in ea urbe plürimis ad ve-

credéntium manducáverit ,

yitátem Evangélicam perdü-

Agnus , qui. facrificátus eft,

usroratia

Gis, /Egéam Procóníulem ,

integer perfevérat , & vivus.

predicatióni Evangélice re-

Quamóbrem

ira accénfus

Yi

fifténtem , libérrimé increpá-

JEgéas , jubet eum in cárcéré

m

vit,quód, qui judex hóminum

detrüdi ; unde pópulus Am-

j us

habéri vellet.ChriftumDeum

dréam fácile liberáffet,nifi ip-

ómnium jüdicem à dzemóni-

fe fedáffet multitüdinem, ve-

bus elüfus non agnófceret.

heméntius rogans, ne fe ad

[

N

&» Homo Dei ducebátur , ut

optatíffimá martyrii corónarà

J

J

1207

Yi

crucifigerent eurm : pópulüs

! properántem impedírerit.

tono

j N

autem clamábat voce magra , |Be O bona crux , qu& 'decó-

dicens :

Innocens ejus rem , & pulchritüdinem de

j

l

j

fanguis.fine caufa damnátur.

]

membris Dómini fuscepifti :

ud J

$. Cümque dücerent eum,ut

|áccipe me ab homínibus, &

t

il

crucifigerétur, fattus eft con-

redde me magíftró meo.

ii

Hl

ii

cürfus populórum clamán-

Ut per te me recipiat , qui

(

Inno-

r teme redémit.

Vil

tium & dice'ntium.

y D

Cens,

»

: Beátus Andréas expánfis

Bfo. Chriftus perpétua.

mánibus ad'coelum orábat ,

a

ecuQ Y.

| Perb !]

dicens : Salva me bóna crux.

n

Um /Egéas irátus , Défi-

Ut per te.

0

jl

I

lll

- ac,.inq».-;it,Chrifqïlgr;rgja—þ Eüc.

ghém fui amóris

| Les

56o

:

" & Fefta N

Y

10ris

.v

u

Mi

ente

m saihi :s Qui ámbue

j

: Gitur

IU g8itin tribu-

lat vias non bonás , fed po

g

jam

f nal prodücum , cüm JE-

peccáta fua.

s

[j

em

éas crucis extolléntem my-

. Deusult

iónum Döminuäg

éria, fibíque fuam impietá-

eus ultiónum líberé egit

of

exaltáre, qui jüdicas terram ;

tem exprobrántem , diütius

Ho,ä

ferre non pofíct , in crucem

redde retributiónem fupéár-

s

tolli, & Chrifti mortem imi-

bis.

ul«

tári juffit. Addü&tus Andréas

G' lória P atri« -QUL

n yoc

sls

A

dlocum marty rii , ctim cru-

In terüo NoGu

AS

mor

Afía.

$

" cem vidíffet , longe exclamá-

Non me permitt

minée

d

m

re coepit ; O bona crux, quz

famulam tuum à te feparári:

uf

J Tf

/

tempus eft, ut commendétur

j

r

decórem ex membris Dómi-

tio &t

ni fufcepifli , diu defideráta :

terra& corpus meum ; & me

folícité amáta , fineintermif-

ad te veníré jübeas.

derant

f:

finsim

fióne quzsíta , & aliquándo

b

almus. C onfitébimur. tibi

cupiénti ánimo pr&paráta .

L 4

eus. 1X.

u f

* áccipe me ab homínibus , &

H

André

as veró rogábat

oblitil

redde me Magiífítro meo : ut

pópulum,ut non impedíret

nirda

perte me recípiat, qui per

paífiónem ipsíus.

gl

te me redémit. Itaque cruci

PíxImus, D óminus regnávit,

du d

affixus eft: in qua bíduum

exultet. 1x.

fnut

fífg, Accipeme ab homíni-

u QY

vivus pendens, & Chrifti fi-

dem predicáre numquam in-

us,& redde me Magíftro

pO

termíttens,ad eum migrávit ,

meo , ut per te me recipiat

lm

eujus mortis . fimilitüdinem

qui per te me redémit , aile-

Toc m

xtt

concuplerat.

Quae ómnia

1uja.

Presbyteri & Diáconi Achá-

LY

"

us, D óminus regnávit,

Ti: ne

- ja.qui ejus paffiónem feripse-

ira

j

can

tufr.X.

Wj

Nimis honoráti funt amí.

DI

sunt , fe ita, ut commemorá-

€1 tui Deus.

Nimis core«

ta (unt , audíffe & vidiffe te-

nl

ftántur. Ejus offa primüm

fortátus eft principátus eór(i.

T

ConftantínoImperatóre Con-

P ater nofter.

ï;

um

ftantinópolim , deínde Amàl-

utio, A vínculis.

P

phim transláta funt. Caput ,

s. Ju

e domne benedícere.

tTt

Pio II. Pontífice , Romam al-

d

: Evangélica 1é&tio.

ügs

látum,in Basilica fancti Petri|j , éttio fantti Evangelii fe-

collocátum eft.

cündüm Matthaunt.

l Qu]

., Expándi manus meas to-

Go vii.

,

..

Iä'

;

I

lo

T

impor

VUNER

"

tadie,in cruce ad pópulum

a

Q

&oncredéntem , fed contra-

Jefus juxta mare Gahilaa ,

!tt i

l

vidi

li

-**x

fta Noye

bris. a

1"« l

v:dxt duos fratres,

Sxmonem

entmm S

Qj P"R

gbdldlf jam mundx

qui vocátur Petrus , & An-

glóriam ftrávit : jam rüfnis e-

dréam fratrem ejus,mitténtes

jüs érebrescéntibus , dl[ï:rïcfh

mltr

Dnllll 1

retein mare. Et réliqua.

fui judicii diém propinquán-

ter (.ïcï*nunitlatïs & tamen fu-

1ud1w

Homilía S; Gregórii Papas.

TU

Hom1

Evan

pérba mens noftra adhuc non

dibs

tratres

ag clitn-

vult hoc fponte desérere ,

A».

l, qu1a ad unfus juffió-

quod quotídie perdit 1nvit;äa.

nis Vocem Petrus & Andréas

Quid ergo, fratres charíffimi,

'&mn

relíttis rétibus , fecáti funt

quid in ejus judício di&türi

Redemptórem.

INulla veró

fumus , qui ab amóre pre-

ZI [æh

hunc fácere adhuc mirácula

séntis fzculi nec precéptis

CO

nl

víderant , nihil ab eo de pre-

flé&timur , nec Verbembus

mio aztérna retributiónis au-

e*nendamur ?

(

díerant, & tamen ad unum

, Videns crücém Andräas

d d

Dómini precéptum ,

hoc

exclamavrc dlcens O crux

?»

uod poífidére videbántur ,

adm1rab111s . 6 erux defide.

UO

oblíti funt, Quanta nos ejus

rábilis , ó crux , qu& per to-

iil

mirácula vidémus , quot fla-

tum mundíi rütilas :

* Suf-

gellis affifgimur , quantis mi-

cipe discipulum Chrifli , àc

gnavxt,

nárum aíperitátibus deter-

per te me recípiat, qu1 perte,

rämur , & tamen vocántem

móriens me redémit.

p

fequi contémnimus ?

,O bona crux , qu& decó-

Nhö ü[w

t&» Orávit fanttus Andréas,

rem & & pulchntudmem desw. ,

pl

dum refpíceret in coelum, &

membris Dómini fuscepíftis

&tf ]

voce magna clamávit , & /di-

Süscipe.

xit: tu es Deus meus , quem

Gória Patri. Susclpe.

Bfio, Ad fecætätem.

ff j

vidi: ne me patiáris ab ím-

pio jüdice depóni :

e Qula

Wml-

virtütem fancte Cruc1s ag-

Ed fortaiï'e ahquis täcms

nóvi.

Si

bi cogitatiónibus dicát :

Mh

Ad vocem Demínicam utér-

WL 14

Tu es magifter meus

é

riftus, quem dilexi, quem

que ifte pifcátor quid y aut

cognóvi,quem cóféffus fum :

quantüin dimfífit ,

qui

Ulhl

tantümmodó m ila voce ex-

né nihil hábuit ? Sed hac i m

aenedw

áudi me.

ula.

J

re, fratres char(iiïml,affe&um

Efío. Cujus feftum cólimus.

debémus pótiüs pensáre ,

Wehl

-f& 9. Vid,

quàm cenfum.

Multum re-

d

ccelo jami fedet , qui

p

econverfióne nos ádmo-

líquit , qui fibi nihil retínuit :

:

multum relí(quit, qui quan-

net ;

jam jugo' fidei colla

tümlibet párüiü, totum de-

(

à

T

n

séruit

!

)62

Y mþus. 9!

deséruit.

Cece Wil a

ele

Et fa&ta ejus intel. ,

J C

lexerunt.

cum amóre poiïidemus, & ea,

)y ! SU]

qua mínime habémus, ex de-

Ad Benedi&tus

Antiphana.

yytitut

fidério quaerimus.

ultum

Concéde nobis

hó

óminem ju- |

Meu

ergo Petrus & Andréas dimí-

ftum , redde nobis hóminem

li Doml

fit, quando utérque étiam de-

fant&tum: ne interficias hómi-

rlonaP

fxdena habéndi derelíquit.

nem Deo charum, juftum ,

NmJ'

e Deum laudámus. 16.

D

].4 A U D E S,

manfuétum , & pium.

[)eu

Oratio.

V: Nm

er Horas , Afia

Ajeftátem tuam Dómi. ;

itü

e crux pretlo

? SUS-

M

qi

I^

J

ne ,fupplíciter exorá-

AN

*s

cipe dlSClPUIUHI e]us qui

mus : ut , ficut Eccléfie tum .

W

yperfe

pepéndit in te Magífter meus

beátus Andreas Apóftolus éx-

tul

Chriftus.

titit predicátor & re&or: ita

fiptl

Mas 6f

Püalmus. D ommus rcgnawt

apud te fit pro nobis perpé-

1l Q

cum r

tuus intercéffor.

Per Dómi-

!

i E

1 tus Andrcas orabat,

num noftrum.

^ Ws

Domme Rex ztérnae

"

us au

Ad Tertiam ,

Antxphonæ

V, X

glórie , süscipe me pendén-

eátus Andréas.

tem in patíbulo.

'ï[

qudient

Andréas Chrifti fámu-

nimt.

Capit. F ratres , Corde e-

qem (ent

TRUE

3 ?US,

dlgnus Dei Apóftolus ,

a:. br.

In omnem terram ,

germánus Petri , & in paffió. |«

Exívit fonus eórum.

In ;

RRU

ne SOCIUS

Maximilla

omnem.

l. Nim

p

fbi

Àmo t

Chriíto am

Is,tulit corpus

Et in fines orbis terræ

. Apóítoli , óptimo loco cum

Verb.z eórum.

Exívit.

Nins

aromatxbus fepelívit.

G lória Patri

In omnem.

incpit

Tori Pt

. persequebántur

, Conftítues eos príncipes

1 urä'tuma

demerüfh eos Dómi-

uper omnem terram.

Annun

.ne in inférno , & in ligno

MF

Mémores erünt nóminis

erucis dux jufti. fuífti.

tui

Dómine.

D

Capitulu

P m. 1o. b

Ad Sextam

atres

; Cord:

orde enim cré-

Andreas Chri

rilt

1 fámulus.

Annphona.

r

/

QUs

ditur ad juftítiam , ore

Cap

ulume,

RAom.1o.c

U ]

autem conféffio fit ad falü-

n enim eft d1fhn€ho

tem. Dicit erim Scriptüra:

NJ

udai & Grzci

,a

z

1 t

Df de

Omnis, qui credit in ilum :

1dem Dóminus ommum,dlves

i

ORU

non confundétur.

in omnes, qui ínvocant illum.

Omnis. enim ,

Titü,

Hymn. EXultet orbis. gau-

quicümque

. difs. 556.

invocáverit nomen Domm1 ?

E

y. Annuntxavörunt , 6pera ifalvus erit. .

Ill

^

if

*q br'

Ahy

ms

ia Däce:nbris-» FO |

6

W.br. Conftítues eos prínci- | Y*

Annuntiavérunt ópera

T

pes, ^ Super omnem terram. | Dei.

j r,J

Conltítues.

DM

E^ Et fa&a ejüs intellexe-

E

* Mémores erunt nóminis

ltr

tui Dómine.

Super,

ïäl ï'lagnifïcat ; Antiphona.

lória Patri.

Conftítues.

Cüm perveniffet beátus An-

]i

* Nimis honoráti funt amí-

5

dréas ad locum , ubi crux

l,

ci tui Deus.

paráta erat , exclamávit , &

W. Nimis confortátus

eft

Mu

dixit: O bona crux , diu

Jkte

i

principátus eórum.

defideráta, & jam concupi-

Dd

l

Ad' Nonam, Antiphana.

fcénti ánimo praparáta : fe-

QAP

)

ij

ui perfequebántur juftum.

cürus & gaudens vénio ad te,

d

n

Capitulüm, Rom.'tro. c

ita & tu exültans fuscípias

Saías enim dicit: Dómine

M

me difcípulum ejus , qui pe-

i

»

l

quis crédidit audítui no-

it in te.

ftro ? Ergo fides ex auditu ,

pe'lg

ratio.

ajeftátem : tuam

audítus autem per verbum

nj

Dómine. 562.

Chrifti. Sed dico: Numquid

non audiérunt? Et quidem in

FESTA DECEMBRIS. :

(unh |

omnem terram exívit fonus

Ipurd

f

eórum: & in fines orbisterre

-: Ante Adventum prima die

; Ver

)a eórum.

1on impedita dicitur . Offic.

im.

£&.Dri. Nimis honoráti funt

',

Defunttorum.. etsv, -

* Amíci tui Deus.

Nimis.

M Y. Nimis

confortátus

eft

InD I&:EIOI : PEfg '1an?eRL?/'ir.

r

Amíci.

ginis & Martyris.

U

incipátus eórum.

: Semid.

füm

m

hi

'lória Patri. Nimis.

! prmCJ

l

* Annuntiavérunt

Ópera

Omnia dicuntur/de Com-

i

muni Virginum.

Dei, ** Etfada ejus intel-

Xxvl.

a

exceptis his , qua

H

chgräl 1U;'eiperas , Antïphona.

propria.

&

G upt

fa.

Ccu

Oratio.

j*

3

Y

e crux

Audib

-1;

use

ij

iquis

562.

Eus ómnium ]argítor

Om- ]

P(almus.

D

ixit Dümin

cum reliquis in

ecun

idi

bonórum , qui in fá-

t di

Is mula

tua Bibiána cum virgi-

*æ,ci ,

Vefperis de Corgmuni Apo-

*

nit

ftolorum.

LJ

nitátis flore martyrji palmam

F

conjunxífti : mentes noftras

icaüïïþ;

Capitulum.

ratres , Corde | ejus interceffióne tibi charitá-

|

r d

62

te conjünge ; ut amótis pert-

p

iymnüs.

1

ïï*xx'llte-t orbis gáu-

culis, pramia confequámur

. Qiis. 556.

etérna.

Per Dóminum.

j

L

Nna2

/

(

eaFefta Decembris. g.

ín pumo Not&tu

rno,Le&tio- ( priclaríffimas nüpti

as confe-

qipus

ties de Scriptura occurr.

cutürz , fi fecüsfécerint, mi«

nàtur cárceres, virgas , fecü-

um

In fecundo No&turno.

LeQio iv.

res, Atilla neque blandítiis,

jgiti

neque minis à re&ta fide de-

g pr

Ibiána virgo Romána ,

at d

B

nóbili génere nata Chri-

clinántes,parátee pótiüs mori,

ftiána fide nobílior fuit. Ejus

quàm foedári móribus Ethni-

ml

córum , Preetóris impietátem

-u !

enim pater Flaviánus fub Iu-

conftantíffime

deteftántur.

^vuit !

liáno apófta:a impiíífimo ty-

xánno EÉxpreféé&tus,, fervili-

Quare Demétria ob óculos

ib

Bibiáne repénte córruens,

Urbim

büsque notis compünttus , ad

óbiit in Dómino.

Bibiàna

ff

aquas Taurínas deportátus ,

martyr occübuit.Mater Daf-

Rufine mulíeri vaférrime

4

ttie s |

rófa, & filie primüm con-

feducénda . tráditur. :

qua

mer

clüfz domi,ut inédia confice-

ab incunábulis edo&ta Chri-

u

réntur; mox relegáta mater

ftiánas leges, & illibátum fer-

[] A&f

extra Urbem cápite plexa eft.

váre virginitátis florem, fe

oft ez

ip(a fórtior , féminz fuperá-

!

Afen

Mórtuis àutem plis parénti-

vit insídias , & Preetóris aftus

bus, Bibiána cura foróre fua

drexult

Demetria bonis ómnibus ex-

delufit.

hs

&. Dilexifü juítítam ,. &

üne t

fpoliàtur. Aproniánus Urbis

Prop-

Proetor,pecüniis fnhiás , foró-

odífti iniquitátem:

rmodes

res perséquitur: quas humána

téreà unxit te Deus, Deus

'E

tnus óleo latítize.

]

16:'1&&2

rorfus ope de(tituas,Deo mi-

vabíliter,qui dat efcá efurién-

« Propter veritátem ,. &

L.edio

tibus, enutriéate, c(í vivació-

manfuetüdinem, & juftítiam.

cin

]u

res vegetiorésq; confpexiffet,

o m

veheménter eft adrairátus,

Vil

X« Propter veritàtem , &

Thil autem . proficiénte

fis di

fuetüdinem, & juftítiam:

N

Rufina, que , prster

l:

jpa

g

t dedücet te mirabiliter

E

dolóía verba , illam quoti-

Qelorüm

déxtera tua.

die verbéribus affligébat , ut

iif W

* Spécie tua , & pulchritü-

de fan&to propófito dimové-

f

dine tua inténde , prófpere

ret , fpe fua fruftrátus Pre-

DiliT

procéde, & regna. Et de-

tor , accénfus ira, quod in Ei-

(tin

dücet,

biána perdidíffet operam , à

C

| L?)&ïo Vs

li&tóribus eam, denudàri ,

ts d

o

A. Uadet nihilóminus Apro-

vint&tísque mánibus colüm-

- piánus , ut veneréntur

ne alligári, cámque plunt

161

AE

deos Géntium , amiffas ídeó

bátis ceedi jubet, donec efflá.

NI

|

opes, imperatóris grátiam : | ret àánimam.

Cujus facrum

COT«

n j

|

j

t

^ retta Decembris. r

.

J

corpus obje&tum cánibus bí-

piat, & per ea, qui&e ufi

a

5] m*;n/-

duo jácuit in foro 'Tauri, il-

cit , quafi confricátus incalés-

4

qu !

lefum tamen, & divínitus

cat * ut per hoc,quod fcit no-

i Ifii*,ï.

fervátum : quod deínde Joán-

tum dilígere, difcat & incóg-

nes Presbyter fepelivit nottu

nita amáre.

Eecce enim.coe-

lts

:

juxta fepülchrum foróris &

lórum regnum thesáuro-ab-

UO

matris ad. palátium Liciniá-

fcóndito in agro comparátur:

num, ubi usque in prefens

quem qui ínvenit homo ab-

i

!

extat Eccléfia Deo , fanttze

?üa Ü ^

Ícóndit , & prae gáudio illtus.

a "

Bibiánse nómine dicáta,quam

vadit;&vendit univérfa, quae

Urbánus VIII. inftaurávit ,

j ä

.

'

habet, & emit agrum/illum.

NT

fantláàrum Bibiáne, Demé-

« Fimc eff virgo: sápiens ,

,

triz , & Dafrófze corpóribus

quam .Dóminus . vigilántem

ii

in ea repértis , & füb ara má-

To

J invénit, que& accéptis lampá-

xima collocátis.

dibus fumpfit fecum:óleum:

l[hzl

*» Affevéntur Regi virgines P Et veniénte Dómino., in:

Qul

0R

j

JJO

fteam , próximse ejus , |troivit cum eo.ad náptias, .

Afferéntur tibi in lztítia , |j». MédianoGte clamor fatjus

Piirjd

& exultatióne.

eft, ecce fponfus venit , extt

$* Spécie tua , & pulchritü- | óbviam ei

:

E d Venie'n;e;.Dö' |

Qf v

dine tua inténde , prófperé | mino.

L] Prr

rocéde,& regna. Afferéntur.

Le&io V,üia ^

rws, D

lória Patri.

1

Afferéntur.

| Ua in re hoc quoque

Ín tertio. NoCturmo.

)

2 notandum ^eít , quod

f

i

L é&io fan&ti Evangéliü fe-linvéntus thesáurus abícón«

i

cündüm Mattheeum.

ditur , ut fervétür, quia ftà-

Le&io vii.-

Cap. 13 £

dium. coeléftis . defidérii à

illo témpore: Dixit Je- | malignis fpirítibus cuftodíre

M

nv

ä

n

Tr

s discípulis fuis parábo- | non süfficit , quihoc ab hu-

] QXB

lam hanc: Símile eft regnum | mánis láudibus non abícón-

lus t

coelórum thesáuro abícóndi-|dit. In prasénti étenim vi-

ii

n

to in agro,

Et réliqua.

ta, quafi in via fumus , qua

jin v

Homilía S. Gregórii Pape. | ad pátriam pérgimus.

L

Miía-

Homilia 11.1in

vangelia,

j

ii

lígni autem fpíritus iter no-

(

Oelórum regnum , fra-|(trum quafi quidam latrün-

tres charíífimi , ideírcó | culi óbfident. Depredári er-

u

qe

terrénis rebus símile dícitür,|go desíderat, qui thesáurum

Dl

ut ex his, que ánimus novit , | püblice portat in via.

Hoc

furgat ad incógnita , que non | autem dico , non ut próximi

u

dül ü

novit: quátenüs exémplo vi-|ópera noftra bona non ví-

Ih

fibtlium fe ad invifibilia rà- | deant ; cüm fcriptum Ilit :

J

l-

* '*æ'ä'f

a Decembris. d-

veftras làmpades. Ecce.

Vitsieailx;:' 6p'era V

eftra bona ,

65 lória Patri. Ecce.

& gloríicent Patrem ve-

e&io 1X.

L

ftrum , qui in coelis eft :

fed. ut per hoc, quod ági-

'"y*Hesáurus autern coelé.

. fte eft defidérium : ager

mus , laudes extérius non

quarámus.

Sic autem fit

veró , in quo thesáurus ab-

| ?

ícónditur , difciplína ftüdii

opus in püblico ; quátenus

.

e

cceléftis.

inténtio máneat in occülto

Quem profétto

TN

agrum vénditis ómnibus cóm-

ut & debono ópere próximis

prebeámus exemplum ;

parat, qui voluptátibus car-

Ui

nis renüntians , cunéta fua

du

tamen per intentiónem, qua

terréna defidéria per disci-

Deo foli placére querimus ,

cuftódiam

sibu

plíng coeléftis

Bu ,

femper optémus ,

eqrä-

'caleat: ut nihil jam , quod

tum.

yropt

* Média no&te clamor fa-

caro blandítur , líbeat; nihil,

fero n

(iones

&us eft:: * Ecce fponfus ve-

!quod carnálem vitam trucí-

mit , exite óbviam ei.

4 dat, fpíritus perhorreéfcat.

y

f;elT e Deum laudámus. 16.

T

: rdöntes iggþä

cli

Tedi

D]

[

(ip

N

wn

P Z

x f3

dptum

'.ïl,.»'v;/f

EU

N

N

»

Ia

N

N

N

M

1

7

SS

e

tqu

ä

Z

NNN

Q s

Em

f

(

j

H

l

EM

u

w»»n»'

[

li

j

l

El

Es

AUS

v)

"

;

j

3

ll

[

Dos

^

Q

4

SS

ptot

d

ol

j

)

es

) HO

"

]

Ti

SSSS

X

ETA

/1

//

t

SS

RA

A

(d

N

AL

——

), )

*l»',»:eüp

D

15 ]

-'ï

T

d

ET

AU

^

A y

COM-

! A

l

,

[

Y

"

[

W

:/

vv. /

COMMUNE

|

l

Vl

i |

SANCTORUM.

lh

PARS AUTUMNALIS.

p ]

IN

t i

VIGILIIS]exünacharitáte generántur,

Apoftolorum.

ii [

Nec habet àliquid. viriditátis

T.

Officiumn fit de Feria , ut|ramus boni óperis , fi non

Mi

M

dictum eft in Rubricis

zene- | manet in radíce charitátis.

l

ralibus , exceptis LeäD

loni-

al

"p

Refponforia de

Fenia pro'

it,í

W

bus , & Oratione , qua& in [Tempore.

:

Le&ioi.

propriis locisnotantur.

Ubi

&cépta ergo Domínica

& 1l

vero non funt proprie Le-

D

& multa funt , & unum :

(D UK

[

(

Giones , legitur -Evangelium | multa per diverfitátem o e«

Cum,

Ho

ilia fequenti.

ris, unum in radíce dilectió-

1160 u

, é&tio

[

1

j&-

vangéli fe- |nis. Quáliter autem ifta dilc-

cündüm Joánnem.

&io tenénda fitjipfe insínuat ,

* Le&io i.

C

b

|qui in plerísque Scriptürz

N illo témpore:

äxïts jefus-

uc& fenténtiis , &amícos ju-

difcípulis fuis: Hoc eft pr&- | bet díligiin fe , & inimiícos

céptum meum , ut diligátis | propter fe. Ille enim veráci-

MT

Ínvicem , ficut diléxi vos. Et |ter charitátem habet, qui &

réliqua.

amícum díligit in Deo, & ini-

Homilía S. Gregóril Papa.

mícur diligit propter Deum.

Homilia 2

i] Evang:

Nam funt nonnülli ; qui díli.

Um cun

ü

Domiínicis

a facraelóquia | gunt próximos , fed per atfé-

plena fint|Ctum cognatiónis & carnis ,

praecéptis , quid eft , quód de | quibustamen in hac dile&tió-

dilectióne , quafi de fingulàri |nefacra elóquia non contradi-

mandáto;, Dóminus dicit ,|cunt: fed áliud eftquod fpon-

Hoc eft precéptum meum;ut |té impénditur natüre , áliud

diligàtis fnvicem : nifi quia |quod precéptis Domínicis ex

omne mandátum de fola di- | eharitáte debétur obed

ie'ntiæ.

lectióne eft : & ómnia unum

extio i.

precéptum fugt? quia quid-

IH

I nimírum & próxi-

quid przeipiturjn fola chari-

imum díligunt , & ta-

táte folidátur. Ut enrim multi| men illa fublímia dile&tió-

árboris rami ex una radíce|nis pramia nomn affequün-

pródeunt:fic multz virtütes |tur

quia amórem íuum

j

*

a

non

E

Commune Apoftolorum.

non fpiritáliter , fed carnáli- [V os fseculórum Jüdices

T

[

ter impéndunt. Proínde , cüm

Et vera mundi lümina ;

pifitt

óminus díceret : Hoc eft

Votis precámur córdium ;

(ldi

precéptum meum, üt diligà-

Audite voces süpplicum.

ftveh

tis ínvicem, prótinüs áddidit :

ui templa coeli cláuditis ,

fjevit

Sicut diléxi vos ; ac fi apérte

E

rásque verbo sólvitis ,

fv

Nos à reátu nóxios ,

dicat : Ad hoc amáte, ad quod

fetfed

amávi vos. Quain re , fratres

Solvi jubéte , quaefumus.

Mu

charíífimi , folérter intuén-

P raicépta quorum prótinuüs

frlis?

dum eft , quód antíquus ho-

Languor falüsque séntiunt ;

jnlistr

ftis, dum mentem noftram

Sanàte mentes lánguidas :

J us

ad rerum temporálium di-

Augéte nos virtütibus :

Codlur

leQiónem trahit , infirmió-

U t , cüim redíbit Arbiter -

P atfi j

rem contra nos próximum

In fine Chriftus fzculi ,

Tibiq

é&citat , qui ea ipía , qua di-

Nos fempitérni gáudii

Sicutf

lígimus , auférre moliátur.

Concédat effe cómpotes.

Seclum

C 0O MM LAN E

P atri fimülque Fflio ,

Àme

Apoftoloruim & Evan-

Tibíque fanéte Spíiritus,

lr

geliftarum.

Sicut fuit , fit jügiter

fuommet

Ad Velperas, Antiphona.

Sseclum per omne glória.

E

NIseottf

" Artieén.

THoc eft precéptum meum.

FA

cum reliq. de Laudibus. xii

Y. Inomnem terram exívit

|

Pfalm. Dixit Dóminus.. cum

fonus eórum. g. Etinfimnes

orbis terrz& verba eórum.

Qd

xeliq. de Dfíica..126. & lo-

la.

co ultimi Pfal. Laudáte Dó-

Ad Magnificat , Antiphona.

Jus n

'Tradent enim vos in concí-

minum omnes Gentes. 130.

j

j6di

- Capitulum. Ephef. 2. d.

lis, &in fynágógis fuis fla-

Inc d

atres, Jamnon eftis hó-

gellábunt. vos, & ante Re-

E

ln fin

fpites, & àdvene : fed

ges & prefides ducémini

hts

eftis cives Santtórum , & do-

propter me in teftimónium

tuinty

méftici Dei , fuperzdificáti

illis , & Géntibus.

Türmmer

fuper. fundaméntum — Apo-

Oratio propria.

BEU

ftolórum & Prophetárum ,

Ad. Matutinum , Invitator.

ipfo fummo angulári lápide

R. egem Apoftolórum Dómi-

At

"ii

Chrifto Jefu.

num, * Veníte , adorémus.

wv

5. Deográtias.

Píalm. V eníte, exultémus. 2.

Hymnus.

uï T

llymnus.

^

(

Xultet orbis gáudiis :

4

Térna Chriftj münera,

E

Coelum resültet láudibus

Apoftolórum glóriam ,

lj

Aim Y

Apoftolórum glóriam

Palmas , & hymnos débitos

510 Egrem

"Fellus & aftra cóncinunt.

Letis canámus méntibus.

E. cclé-

at

»

896

Mm

Commune Apoftolorum. '

in

lb

t. cclefiátum Príncipes ,

fummum ejus : * nec eft , qui

lllltt;«;

Belli triumpháles Duces ,

fe abfcóndat à calóre ejus:

Cocléftis aulz mílites ,

i

Et vera mundi lümina.

iex Dómini immaculáta ,

1

!

convértens ánimas : * tefti.

Yi

D evóta Sanctórum Fides ,

mónium Dómini fidéle , fa.

InvíGa fpes credéntium ,

n

piéntiam preeftans párvulis.

Quin

Perfétta Chrifti Cháritas

ftítiee Dómini re&tze , Izeti-

Mundi tyránnum cónterit.

"

Ut

ántes corda , *precéptum

fou

In his Patérna glória ,

Dómini làcidum

In his triüámphat Fílius ,

oculos.

; illümlnalïs

if

[

Ti

LU

In his volüntas Spíritus ,

T'imor Dómini fantus , pér-

Coclum replétur gáudio.

manetts in fz:culum fzeculi : *

Q

Patri , fimülque Fílio ,

judícia Dómini vera , juftifi-

sfæcuä,

Tibíque fanéte Spfritus ,

cáta in femetípfa.

[

Sicut fuit , fit jügiter

As

ID efiderabília fuper autum &

Seclum per omne glória,

lápidem — pretiófüm mul.

li,

Inen.

VEU

tum : * & dulcióra fuper mel

& favum.

(

Inprimo No&urno, Afiía.

Inomnem terram exívit fo-

Etenim fervus tuus cuüöxdi't

lii i

nuseórum , & infines orbis

ea : * in cuftodiéndis illis re-

terra verba eórum.

tribütio multa.

x

Pfalmus 18.

s

Oeli

D elí&a quis intélligit? ab oc-

enárrant glóriam

cültis meis munda me: * &

um

Dei,* & ópera mánuum

àb aliénis parce fervo tuo.

ejus annüntiat firmaméntum.

At

$ i mei non füerint domináti ,

yin um

ies diéi erü&tat verbum* &

tunc immaculátus ero : * &

ll j

nox no&ti fndicat fciéntiam.

emundábor à delí&to máximo.

-

p

N on funt loquéle , neque

terunt , ut compláceant

V

d

ermónes , * quorum non

elóquia oris mei:* & medi-

?

^

finini

audiàntur voces eórum.

tátio cordis mei in confpé&tu

Inomnem terram exívit fo-

tuo femper.

nus córum : * & in fines or-

1

D ómine adjütor meus , * &

Zidfäwï'

bis terr& verba eórum. ;

redémptor meus.

,pin

Infole pófuit tabernáculum

Afía. In omnemterram exívit

p

uum:* & ipfe tanquam fpon-

fonus eórum, & in fines orbis

[e'muS. )

fus procédens de thálamo

terrz verba eórum. Áfía. Cla-

uo.

.

mavérunt jufti , & Dóminus

st

&f

Exultávit ut gigas ad cur-

exaudívit eos.

Píalmus 53.

O-WI fl [

réndam viam , * à fummo

N

B

Enedicam Dóminum in

i

h

ccelo egréffio ejus.

omni témpore: * femper -

J

j/

t occürfus ejus usque ad

iaus ejus inore frieo.

j

j4

lv

a

2

n

1v

Commune Apoftolorum.

ii

in Dómino laudábitur ármà

Oculi Dómini fuper juftos:*

mea : * áudiant manfuéti , &

& aures ejus in preces eó-

qura

p

leténtur.

rum.

X ultus autem Dómini fuper

ma* Y

Magnificáte Dóminum me-

qdes

cum: * & exaltémus nomen

faciéntes mala : * ut perdat de

terra memóriam eórum.

topt

ejus in idíipfum.

[uetüdl

Exquisvi Dóminum , &

Clamavérunt jufti, & Dó-

exaudivit me : * & ex ómni-

minus exaudívit eos : * & ex

& (

d

(b

bus tribulatiónibus meis ert-

ómnibus tribulatiónibus eó-

a

(ie

uit me.

rum liberávit eos.

"

fb

À ccédite ad eum, & illumi-

uxta eft Dóminus iis , qui

nàminl :

* & fácies veftrze

tribuláto funt corde : * &

quicon

Sedes

non confundéntur.

hümiles fpíritu falvábit.

Muke tribulatiónes juftó-

ficul

ifte pauper clamávit , & Dó-

minus exaudívit eum : * &

rüm : * & de ómnibus his li-

virgt

de ómnibus tribulatiónibus

berábiteos Dóminus.

Diler

ejus falvávit eum.

Cuftódit Dóminus ómnia offa

Qrqut

J mmíttet Angelus Dómini in

eórum : * unum ex his non

tt Deus

fetítg

circütu timéntium eum: *

conteretur.

Mors peccatórum pe'fïïma d

LU

& erípiet eos.

vitmi

Guftáte , & vidéte , quóniam

& qui odérunt juftum , de-

fuavis eft Dóminus: * beátus

línquent.

diimes

(avenur

vir , qui fperat in eo.

R.édimet Dóminus | ánimas

'T iméte Dóminum omnes

fervórum fuórum : * & noht

lo

Mtit

San&di ejus : * quóniam non

delínquent omnes , qui fpe-

rant in €o.

m vet

eft inópia timéntibus eum.

cmit

D ívites eguérunt , & efurié-

Aiia. Clamavérunt jufti , &

runt: * inquiréntes autem

Dóminus exaudívit eos.

latl

AUtem Q

Dóminum non minuéntur

Afia. Conftítues eos prínci-

omni bono.

pes fuper omnem terram

.

.

populur

V enite filii , audíte me: * ti-

mémores erunt nóminis tui

Wtryt

mórem Dómini docébo vos.

Dómine.

Pfalmus 44.

!

M

-

Q uis eft homo , qui vult vi-

*Ruttávit cor meum ver-

! t

tam : * díligit dies vidére bo-

-dbum bonum : *dico ego

j

t ef

nos ?

ópera mea Regi.

(UU) !

P róhibe linguam tuam à ma-

4l

Í.ingua mea cálamus fcri-

1

lo:* &lábia tua ne loquán-

;

bz , * velóciter fcribéntis.

T

[tn

J

tur dolum.

ÜI

»peciófus forma prze filiis hó-

D ivérte à malo ; & fac bo-

minum , diffüfa eft grátia in

) TR

Y

UI

num : *inquíre pacem , &

lábiis tuis : * proptérea bene-

!

perséquere earm.

díxit te Deus in zetérnum.

At

À ccín-

N

Commune Apoftolorum.

V

Aecingere glàdio tuo füper

A dducéntur Regi virgines

N

D

femur tuum , * potentíffime.

poft eam ; * próximz ejus

Spécie tua,& pulchritüdine

afferéntur tibi.

li,

tua * inténde , prófpere pro-

A fferénturin letítia, & eyx-

UIF" )

céde , & regna.

ultatióne : * adduce'ntur in

ne']l

i

ropter veritátem , & man-

templum Regis.

u h

fuetüdinem , & juftítiam : *

Pro pátribus tu

is nati fuht

L *&,

& dedücet te mirabíliter

j

tibi filii : * conftítues eos prín-

!

lu

déxtera tua.

cipes fuper omnem terram.

N

Sagíttee tue acüte, pópuli

émores erunt nóminis tui *

lIlM:.q*

fub te cadent , * in corda ini-

in omni generatióne , & ge-

0

1

micórum regis.

neratiónem.

Sedestua Deus in fzculum

jl

l

li

Proptéreà pópuli confitebün-

lm j

feculi : * virga dire&iónis

turtibiin etérnum , * & in

fz:culum fzculi.

nbsis]

virga regni tui,

TUs

D ilexífti juftítiam , & odifti

Afía. Conftítues eos prínci-

D

Ü

iniquitátem:* proptéreà unxit

pes fuper omnem terram :

Y A0

te Deus , Deus tuus , óleo

mémores erunt nóminis tul

Dómine.

1

letítie pre consórtibus tuis

fim :

yrrha , & gutta , & cáfia à

Y In omnem terram exivit

veftiméntis tuis, à dómibus

fonus eórum.

m d

ebürneis: *ex quibus dele-

&^ Et in fines orbis terre

p

&avérunt te filie regum in

verba eórum.

* ater nofter.

AOTUS

"Wf

honóre tuo.

Abfolutio, Exàudi Dómine.

A-ftitit Regína à dextris tuis

Y- TYubedomne benedícere.

| qul [l]'

in veftítu deauráto , * cir-

Bfio. Benedi&ióne perpétua

cümdata varietáte.

benedícat nos Pater azetérnus.

) !

j

205.

À udi filia& vide, & inclína

*€*. Amen.

n

aurem tuam : * & oblivífcere

Le&iones de Scriptura po-

j

fitee in Communi Sanétorum

t

vl

pópulumtuum , & domum

lll

atris tul.

leguntur , quando | annotan-

il

tur in Proprio San&orum per

)44'

? t concupífcet Rex decó-

[]

*

n

rem tuum

quóniam

annum ,

quando contingit

ipfe eft Dóminus

Deus

fieri Officium de aliquo San-

9 0

eum.:

tuus, & adorábunt

&o illisdiebus , in quibus

«t filie Tyriin munéribus , *

in Officio Ferie non

0s

gf

Q

vultum tuum deprecabün-

nuntur LeGiones de Scrip-

ur , omnes dívites plebis.

tura , fed tantüm de

Ho-

mux J

fio^

mnis glória ejus filize Regis

milia , & quandoaliquod Fc-

!

"n

abintus , *in fimbriis áureis

ftum folemniter celebratur

|

j

circumami&a varietátibus.

in propria Ecclefia

a 3

De

Ü

l

Commune Apoftoforum.

í

l

De Epíftola prima B. Pauli| quid gloriárís , quafi non ac-

—

" l

Apóftoli ad Corínthios.

céperis ? Jam faturáti eftis ,

!

n

um

Ca

fw , fed

Le&iot.

45

jam dívites fatli eftis

fine

Ic nos exiftimet

ho

mo ut

nobis regnátis : & ütinam re-

j

miníftros Chrifti , & di-

gnétis, ut & nos vobiífeum

vangelhl

pur

fpenfatóres myfteriórum Dei.

regnémus. Puto enim , quód

ag

Hic jam quaritur inter di-

Deus nos Apóftolos novíffi-

1

Ípenfatóres , ut fidélis quis

mos ofténdit . tanquam morti

(

um

inveniátur. Mihi autem pro

L

fibta

deftinátos : quia fpectáculum

mínimo eft, utà vobis judi-

fadi fumus mundo , & Ange-

fors Q

cer , aut ab humáno die : fed

lis , & homínibus.

N

neque meípfum jüdico. Nihil

$. Tóllite jugum meum fu.

1oqui:m

enim mihi cónfcius fum , fed

per vos,dicit Dóminus , &

Vemia |

non inhoc juftificátus fum

difcite à me , quia mitisfum,

pibitu

qui autem jüdicat me , Dó-

( 1orà.

& hümilis corde: * Jugum

minus eft. Itaque nolíte ante

enim meum fuave eít , &

of

tempus judicáre, quoadüsque

onus meum leve.

Prnoyr

véniat Dóminus , qui & illu-

inveniétis réquieni

gäri[unr

minábit abícóndita tenebrá-

animábus veftris. Jugum.

|

yum , & manifeftábit consí-

Bfio. Spíritus fandti grátia.

Mre

lia córdium : & tunc laus erit

Le&io iii.

minl

unicuíque à Deo.

Os ftulti propter Chri-

Bov

g. Ecceego mitto vos ficut

N

ftum , vos autem pru-

Vinat

oves in médio lupórum , dicit

déntes in Chrifto : nos infir-

i

lj

i

Dóminus : *

Eftóte ergo

mi , vos autem fortes: vos nó«

nustüy

prudéntes ficut ferpéntes , &

biles, nos. autem ignóbiles,

Subjet

simplices ficut colámbze,

Usque in hanc horam, & efu-

Certes fl

y. Dumlucem habétis , cré-

rímus , & fitíémus , & nudi

Dl q

dite inlucem, ut filii lucis

fumus, & cólaphis cedimur ,

lum ,'

fitis.

Eftóte.

& inftábiles fumus , & labo-

W

am d

Bfio, Unigénitus Dei Fílius.

rámus , operántes rhánibus

ä

fetnit

Leclio i.

noftris : maledicimur , & be-

m

; JÉc autem , fratres ,

nedícimus,perfecutiónem pà-

Aillie]

— K transfigurávi in me &

timur ,& fuftinémus : blas-

;alh'teRq

Apóllo;propter vos : utin no-

