
trátur. . Sed áliquid inde fu.

óculós tuos , & vide tribula-

méndum eft , & hic ex . noftra

WPH

ia

tiónem noftram.

i

»

Qui

promiffióne - ponéndum. . Et

qe!

rcgis Ifrael , inténde , qui de-

eritinquit,in loco quo dictum

dücis velut ovem jofeph.

efteis : INon pópulus meusg

53&(

À

e€

ri.

vos: vocabüntur & ipfi filii

"

b

Le&!o iii.

ablattávit eam , qug

Dei vivi.

Hoc teftimónium

I

-4erat Absque mifericór-

prophéticum de vocatióne pó-

N

$1

WT q[

dia. Et concépit, V péperit fi-

puli Géntium, qui priuüs non

lium. Etdixit: Vocanomen

pertinébat ad Deum , étiam

m

ejus: Non pópulus meus;quia

Apóftoli intellexérunt.

Alros,

m

vos non pópulus meus, & ego

9 Super muros tuos Jerüfa-

qm a

nonero vefter.

Et erit nà-

lem conftítui cuftódes :

merus filiórum Ifrael quafi

* "'l'ota die & no&te non tacé-

im D

bunt laudáre nomen Dómini.

a(l

aréna maris, quz fine fnensü-

ra eít, X non numerábitur. Et

3* Pradicábunt pópulis for-

; fede

erit in loco , ubi dicétur eis

titüdinem meam , & annun-

«

Géntibus

iadfin.

INon pópulus meus vos: dicé-

tiábunt

glóriam

. tur eis

Filii Dei vivéntis.

meam. 'lota.

Le&io v.

serli

T quia ipfe quoque pó-

hus (

Et congregabüntur filii Juda,

wítd

v

& filii tfrael páriter : & po-

pulus Géntium fpiritáli-

T

nent síbimet caput unum , &

ter eftin filiis Abrahe.ac per

yultn

hoc re&té dícitur Itrael, prop-

f

afcéndent de terra: quia mag-

T

nus dies Jézrahel.

téreà séquitur, & dicit: Et

E Afpice Dómine, quia faCta

congrcgabüntur filii Juda, &

1Don

filii lfrael in idipfum : & po-

Nnin

eít defoláta cívitas plena divi-

15 I$

,

tiis , fedet i

triftítia dómina

nent

sibimet principátum

Géntium:

.Non eft, qui

unum ,& afcéndent à terra.

M

4

Hoc fi. adhuc velímus expó-

W. t

confolétur eam , nifi tu Deus

(

nofter.

nere , elóquii prophétici ob-

DNURT

* Plorans plorávit in no-

tundétur Íapor.

Recolátur

u

d

&e, & lácryma ejus in ma-

tamen lapis ille anguláris , &

xillis ejus. Non eft.

duo illi paríetes ;unus ex Ju-

Dyr

dzis ,alter ex Géntibus: ille

[:

w ]

L ereetnao Notfaino.

nómine filiórum Juda , ifte

l

(

Ex libro S. Auguftíni Epífco-

nómine filiórum I(rael, eídem

Ti

i de civitàáte.

uni principátui fuo in idíp-

Lib.T

8

[l

t

cap. 28.

fum innitentes , & afcendén-

"A

de Prophéta , quantó

tes agnofcántur in terra,

^f

$^ Muro tuo inexpugnábili

L O

rofündius quidem ]1ó-

*(us.iphg

circumcínge nos Dómine ,

.Vui, |

guituf , tantó operófius pene-

ar-

lefi

Infra Hebdom. 1v. Novembris.

279 -

armis tu& poténtias prótege

mábant alter ad álterum :

D

nosfemper: * Líbera Dfie

* San&tus, San&us, Sanctus

T5

Deus Ifrael clamántes ad te.

Dóminus Deus Sábaoth:

um

, Erue nos in mirabílibus

* Piena eftomnisterraglória

Ti

tuis & da glóriam nómini

ejus.

ld

tuo. Líbera.:

y. Tres funt,, qui teftimó-

lm

Le&io vi '

nium dantin coclo , .Pater ,

ty

StOS au

$0

tem carnáles Ifrac-

Verbum , & Spíritus fanctus:

I

lítas , qui nunc nolunt cré

& hi tres unum funt. San-

t

dere in Chriftum, pófteà crc-

&us.

Glória Patri.

Plenä.

u

H

ditüros , id eft , filios eórum

(nam ütiqueifti in fuum lo-

FERIA SECUND A.

cum moriéndo transíbun£ )

De Osée Propheta.

r

Le&o i.

Can'.

D

idem Prophéta teftátur , di«

TUl

cens : Quóniam diébus mul-

Udíte verbum

ómint

füts

tis fedébunt filii Ifrael fine

filii Ifraelquia Judícium

IUf

rege , fine principe , fine

Dómino cum habitatóribus

Jnm

facrificio , fine altári , fine

terrz : non eff enim véritas ,

T

facerdótio : fine. manifeftatió-

& non eft mifericórdia,& non

nibus.

ï

é

Quis non vídeat ,

eft fciéntia Dei in terra. Ma-

Itl

nunc fic efíe Judeos ?

ledí£tum, & mendácium , &

1

&. Suftinüimus pacem , &

homicídium , & furtum , &

adultérium inundavérurnt ,

m

non venit : quzesfvimus bona,

s

& ecce turbátio : cognóvi-

& fanguis sánguinem téti-

i

mus Dómine. peccáta noftra :

git. Propter hoc lugébit ter-

p

* Non in perpétuum oblivif-

ra, & infirmábitur omnis ,

iyztum

cáris nos.

"

quihábitat in ea , in béftia

((UU

agri , & in vólucre coeli

.

L

y, Peccavimus , ím

pié gäm-

ep

mus , iniquitátem fécimus

(ed & pifces maris congrega-

r

00

Dómine ,in omnem juftítiam

büntur.

tuam.

Non.

;qlätllf

$. Redémit pópulumfuum ,

hh

Glória Patri.

Non.

& liberávit eum, & vénient,

X« vi, Laudábilis pópulus ,

& exultábuntin monte Sion :

rJu

: V

* Quem Dóminus exercí-

& gaudébunt de bonisDómini

,1

ld

tuum benedíxit , dicens :

fuper fruménto;,vino, & óleo:

m

Opus mánuum meárum tu

9 Etultrà non esürient.

n"d

Af

es , heréditas mea Ifrael.

*.Erítqueánima eórum qua-

gndöü'

. Beáta Gens , cujus eft

,

fi hortusirríguus. Et.

b

Ó

minus Deus , pópulus elé-

L ectio 1

&us inhgreditátem. Quem.

Erümtamen urusquis-

ääbfli

* quen

& non

j

p v.u.'. D.gq Séraphim cla-

4

2

?11 jgdicet É

ar-

!

250

Iníra Heb doþx. iv. Novembris.

r

arguátur vir: pópulus enim,vénta non eft in me.

.Tum !

tuusficuthi,qui contradicunt |y, MifitDeus mifericórdiam

qciv

facerdóti. Et córrueshódie;& | fuam , & veritátem fuam:

eórruet étiam Prophéta. te- | ánimam meam erípuit de mé-

m1

pX n

cum: noCle tacére feci ma-|dio catulórü leónum. E

4

q

,

trem tuam. ^ Contícuit pópu-|G lória Datri. Et.

-

i

,O

FERILATERII

A.

dmda

]us meus, eó quód nonhabüe-

rit fciéntiam : quia tu fcién-

Incipit foel Prophéta.

ii Cl

€ct10 .

& fl

tiam repulífti;repéllam te, ne

Cap. x.

facerdótio fungàris mihi : &

Erbum Dómini, quod fa-

um

j M

oblíta es leges Dei tuijoblivi-

Gum eft ad.. Joel filium

fear filiórum tuórum & ego.

Phátuel.

Audite hoc fenes ,

Dorin

H* Angüftie mihi funt àndi-

&"áuribus percípite omnes

dvitàt

que . & quid éligam , ignóro:

habitatóres terree : fi factum

Mliélius eft mihi incíderein

eft iftud in diebus veftris,

läng

(

manus hóminum , quàm de

aut in diébus patrum veftró-

relínquere legem Dei mei.

rum ? Super hoc filiis veftris

od

IN

: Sienim hoc égero , mors

narráte , & filii veftri filiis

mihi eft : fi autem non égero,

fuis, & filii eórum genera-

minill

tióni álterze.

Resíduum erü-

«t

non effügiam manus veftras.

ca comédit locüfta, & resí-

sl

Mälius.

Lettio ili.

duum locüfte comédit bru-

at

. Ecündüm multitüdinem

chus , & resíduum bruchi

(lum e

eórum fic peccavérunt

comédit rubígo.

iom.

?

mihi: glóriam eórumin 1gno-

A- fácie furóris tui Deus

NI

míniam commutábo. Peccá-

C

onturbáta eft omnis terra:

:

fiptr

ta pópuli mei cómedent, & ad

Sed miferére Dómine , &

UI

iniquitátem córum fublevá- | ne facias confurmmatiónem.

o

Et erit| J« Dómine Dóminus nofter :

bunt ánimas eórum.

i )

ficut pópulus, fic facérdos: & | quàm admirábile eft nomen

Din

vl.

vifitábo füper eum vias ejus,

tuum ! Sed mij'erg're.

MU

l

«X cogitatiónes ejus reddam

e&lio i.

2

APU

l

ei. Et cómedent, & non fatu-

E

Xpergifeímini ébrii , &

il

j

rabüntur: fornicáti funt , &

flete, & ululáte omnes ,

1

non ceffavérunt , quóniam

qui bíbitis vinum in dulcé-

Dóminum dereliquérunt in

dine : quóniam périütab ore

äïx

T1:0n cuftodiéndo.

veftro.

Gens enim afcéndit

W

i

. Mifit Dóminus Angelum

fuper terram meam , fortis

ï

fuum, & conclüfit ora leónü.

& innumeráblis :

dentes

(

il

Et non contaminavérunt :

ejus ut dentes leónis : & mo-

iüngreg

quia coram eo injuftítia in-

li leónis.

làres ejus ut cátu

Pófuit

Mi

!

1

Tt,

Infra Hebdom. iv. Novembris,

28r

Pófuit. víneam meam in de- ; phat :

'Jïl'dl'am

& difceptábo cüm eis

sértum , & ficum meam de- ' ibi fuper pópulo meo, & hz

| [Uäm:

ln

corticávit : nudans fpoliàvit reditáte mea Ifrael ,. quos

eam, & projécit : albi fa&ti difpersérunt in natiónibus, &

J

lg

funt rami ejus.

terram meam divisérünt; Et

Ti

$. Civitátem iftam tu cir-'fuper pópulum meum misé-

cüámda Dómine: & Angeli runt lortem : & pofuérunt

lib

tui cuftódiant muros ejus.

püerum in profibulo , &

!p' Il

*. Exàáudi Dómine pópulum ;

puéllanr vendidérunt pró vi-

df

tuum cum mifericórdia.

n0 , ut biberent. -

LEl

y. Avertátur furor tuus,|s. Indicábo tibi homo ; quid

V,

fit bonum, aut

du

Dómine,à pópulotuo, & à

D

d-Dóminus

civitàte fantta tua.

Exáudi.

requírat à te :

Fácere ju-

[ i

Le&io iii.

veln,

dicium « juftitiam, & folíci-

Lange quafi virgo accín-

tum.ambuláre cum Deo tuo.

Yelri.

&atacco fuper virum pu-

$*« Spera in Dómino, & fac

vl

Périüit faciifi-

bertátis fuz.

bonitàátem , & inhábita ter«

1 il

cium & libátio de domo Dó-

ram. .Fácere.

mini: luxérunt facerdótes mi-

Ro

" Le&io ii.

Imert

níftri Dómini. Depopuláta eft

Erum , quid mihi & vo-

if

V

régio, luxit humus : quóniam

bis Tyrus: & Sidon, &

i

devaftátum eft tríiticum. con

omnis

términus | Palzftinó«

d

füfum eft vinum , elánguit

rum ? numquid ultiónem vos

óleum.

Confüfi funt agrí-

reddétis mihi ? & fi ulcifcí-

MU

cola , ululavérunt vinitóres

mini vos contra me , .citó ve-

Torn

füper fruménto , & hórdeo,

lóciter ^reddam - viciffitüdi-

illfa&

quia périit meffis agri.:

nem vobis fuper caput ve:

Jeff

*« Genti peccatríci, pópulo

ftrum.

Argéntum enim mes

ofter

eno peccàáto .miferére ,

um, & aurum tulíftiss& deft-

æl

Dómine Deus.

u

i'o Efto

derabília mea,& pulchérrima

placabilis fuper nequítiam

intuliftis in. delübra veftra.

puli tu. Dómine.

Et filios Juda , & filios Jerá-

111&

äö

lória Patri. Dómine.

falem vendidíftis filiis Grzecó-

i

FERIA QUAR T A.

rum,ut longé facerétis.eos

lo

D

e Joéle Propheta.

de finibus fuis. Ecce ego fu-

e&iot.

ap. 3

þo

rf

fcitábo eos de loco , in quo

o

N diébus illis, & in témpo-

vendidíftis eos: & convértam

Qu

A re lllo,cüm convértero cap-

retributiónem veftram in ca-

r

us

tivitátem Juda & Jerüfalem:|put veftrum.

j

congregábo omnes Gentes, & B — Angüftize mihi funt ündi.

——

|

5

dedücam easin valle — Jófa- qtie , & quid eligam

?.

(

3

*

i

gnóro:

—PÓ

jil

Mic-

X

282

Infra Hebdom. iv. Novembris.

T

« Meélius eft mihi incídere 12

Incipit ÁAmos Prophéta.

LeGio 1.

Cap. 1.

ii

manus hóminum , quam de-

*lel ,*ilït

relínquere legem Dei mei.

Erba Amosqui fuit in

m

y., St enimhoc égero, mors

V

paftóribus de 'Thécue:

mihi eft : fi autem non égero ;

quz vidit fuper Ifrael in dié-

K

noneffügiam manus veftras.

bus Ozíze regis Juda , & in

j

p

Mclius eft.

diébus Jeróboam filii Joas re-

gis Ifrael,ante duos annos ter-

Wg. i

-

Leaio iii.

remótus. Et dixit : Dóminus

onélti

'T- vendam filios veftros

NT

4

& filias veftras in máni-

de Sion rügiet, & de feruüfalé

dabit vocem fuam : & luxé-

vfédat

bus filiórum Juda, & venüm-

n

dabunt eos Sabai Génti lon-

runt fpeciófa paftórum,& ex-

gínquz , quia Dóminus locü-

ficcátus eft vertex Carméli.

pmint

, Vidi Dóminum fedéntem

rdbit.

tus eft. Clamáte hocin Gen-

um

tibus. , fanttificáte bellum ,

uper sólium excélfum &

fuscitáte robüftos: accédant,

elevátum : & plena erat om-

(Ltentt

nis terra majeftáte ejus.

PUR

afcéndant omnes viri bellató-

um

res

Concídite arátra veftra

9 Etea, quz fubipfo erant,

replébant templum.

jperi

«in gládios , & ligónes veftros

Infirmus dicat:

$m

in lànceas.:

y. Séraphim ftabant fuper

h M, Jt

Quüiafortisego fum. Erüm-

illud, fex alz uni, & fex alee

álteri. Et.

Mtet

j

pite , & veníte omnes Gen-

Le&3o ii

f lede

tes de circüitu, & congrce-

Amini : ibl occümbere fà-

AEc dicit Dóminus:

Su;

dolum

ciet Dóminus robüftos tuos.

per tribus fceléribus

ol

vllt

Consürgant , & a(séndant

Damáfci , & fuper quátuor

Gentes in. vallem Jófaphat ,

non convértam eum : eóquód

* Bl

trituráverint in plauftris fér-

Viv

quia:ibi fedébo , ut jüdi-

Nn

cem omnes Gentes in cir-

rcis Gálaad. . Et mittam ig-

l

Y

cuitu.

nem in.domum Azael , & de-

W

vorábit domos Bénadad. Et

T

». Mifit Dóminus Angelum

cónteram vet&tem Damáfci :

fuum, & conclüfit ora 1eón.

l

&

Et non contaminavérunt :

& difpérdam habitatórem de

l&i

campo idóli,& tenéntem fcep-

1

:MOM

quia coram eo injufiítia in-

|

I

vénta non eft in me.

trum de domo voluptátis : &

lii

y. MifitDeus mifericórdiam

transferétur pópulus Syriz

M*i&m 1

fuam , & veritátem fuam:

Cyrénen, dicit Dóminus.

h

ànimam meam erípuit de mé-

3 Afpice Dómine de fede

dio catulórü leónum. Et non

fan&a tua,& cógita de nobis :

Ts

«t

"

incla Deus meus aurem

G lósa Patri.. Et.

u

guam,& audi: * Aper

j ócu-

tG

FERIA QUINTA.

les

d

Infra Hebdom. iv,

Novembris,

282

lostuos, & vide tribulatiónem ; bi

lis tu es valdé. Superbia

l

noftram. y.

Qui re

g

gis

cordistui éxtulit te , habitán-

Ifrael , inténde , qui , dedü

Cis

tem in fcifsüris petrárum ,

h

velut ovem Jofe

ph. Aperi.

t

LeaiO ilio

exaltántem sólium tuum: qui

Am

dicis in corde tuo: Quis détra-

TT JEÉc dicit Dóminus : Su-

het me in terram?S1 exaltátus

lts

per tribus [celéribus

0l

i

füeris t áquila, & fi inter

T

Gazg , & fuper quátuor non

sídera posüeris nidum tuum :

convértam eum

[o10

uod

inde détraham te, dicit Dfs,

ii

transtülerint

captivitátem

[

$. Super muros tuos Jerü-

L

períéztam , ut conclüderent

falem conftítui cuftódes

[]

t

eaimn in I[dumga. F t mittam ig-

* 'l'otadie & noGe non tacé-

i

nemin murum Gaz:s, & de-

B

bunt laudáre nomen Dómini.

vorábit aedes ejus. Et difpér-

3. Predicábunt pópulis for-

nà

damhabitatórem de Azóto ,

titüdinem meam,& annuntiá-

0f

& tenéntem (céptrum de Af-

bunt Géntibus glóriam me-

calóne ; & convértam . ma

am

, Je TOta-

Le&io ii..

lnnh

num meam fuper Accaron ,

Yfures introiffent ad te,

S

[)

& períbunt réliqui. Philifthi-

fi latrónes per noéttem ,

t

nórum , dicit Dóminus Deus.

uómodo conticuiffes ? nónne

m

&« Afpice Dómine, quia fatta

furáti effent fufficiéntia fibi ?

eft defoláta cívitas plena diví-

fi vindemiatóres introíffent ad

tlis: fedet in triítíia dómina

te, numquid faltem racémum

NT

Géntium:

Non eft , qui

reliquíffent tibi ? Quómodo

s

confolétur eam , nifi tu Deus

fcrutáti funt Efau, inveftiga-

Lt

noitcr.

vérunt abícónditaejus ? Us-

Y* Plorans plorávitin noGle,

;uod

que ad términum emisérunt

fdt

&làcrymae ejus in maxíllis

te: omnes viri faederistui il-

uf

ejus. Non eft.

lusérunt tibi

. invaluérunt

Q

lória Patri.

Non.

.

.

EEBE-RIA SiEXT.A

advérsüm te viri pacis tuz

f

qui cómedunt tecum, ponent

[

Incipit Abdías Prophéta.

insídias fubter te

non eft

d

€CUO 1.

ap. Ie

prudéntia in eo.

q

" 71fio Abdíz.

Hsec dicit

*» iMuro tuo inexpugnábili

Ü

Dóminus Deus ad Edom:

circumcinge nos Dómine , &

Audítum audívimus à Dómi-

rie

armis tu& poténtie prótege

no , & legátum ad Gentes

nosfemper: ? Liíbera Dfie

mifit : Sárgite , & . confurgá-

Deus Ifrael clamántes ad te.

» Erue nos in mirabilibus

;

mus advérsüs eum in prae-

(dl

lium. . Eece párvulum dedi

tuis, & da glóriam nómini

M

tein Géntibus

contemptí- : tuo. Líbera.

TL6é-

)

284

Infra Hebdom. iv. Novembris.

en, & invénit navem eün-

t

j

Le&io iii.

tem in Tharfis : & dedit nau-

f

Umquid non ih die illa ,

ï,chD

dicit Dóminus, perdam

lum ejus:& defcéndit in eam,

jj

utiret cum eis in Tharfis à

u'Q'

fapiéntes deIdumza , & pru-

fácieDómini. Dóminus autem

i

$8

pit

déntiam de monte Efau ? Et

mifit ventum magnum in ma-

ren

timébunt fortes tui à Merf-

il

[

die ,/ut intéreat vir de monte

[

re: & fatta eft tempéftas ma-

Efau.Propter interfe&tiónem,

o

na in mari , & navis pericli-

3

qittit!

ttic/

tabátur cónteri.

gt

& propter iniquitátem in fra-

yinip

trem tuum Jacob , opériet te

x. Laudibilis. 279- f c&lio i;.

'T timuérunt naute ,

m

ggav

confüfio, & períbis in etér-

; clamavérunt viri ad De-

l Mi[ï

mum. n die cüm ftares ad-

vérsüs eum, quando capié-

um fuum : & misérunt vafa ,

$j

qua erantin navijin mare, ut

steDo

bant aliéni exércitum ejus, &

MM

extránei ingrediebántur por-

alleviarétur ab eis : & Jonas

tasejus, &fuper Jerüfalem

defcénditadinterióra navis,&

Eupermu

dormiébat fopóre gravi. Et

at

mittébant fortem : tu quoque

eras quafi unus ex eis.

accéffit ad eum gubernátor,&

p 1

dixit ei:Quid tu fopóre deprí-

mll

LA

*x. Suftinüimus pacem , &

D0)

non venit : quesívimus bo-

meris? furge , ínvoca Deum.

na;& ecceturbátio: cognóvi-

tuum , &.fi forté recógitet

N

Deus de nobis , & non pereá-

hi

mus Dómine peccáta noftra :

It

& Noniiperpétuum oblivif-

mus. Et dixit vir ad collégam

lr

Cáris nos.

(uum : Venite, & mittámus

Jenit

ïx

fortes , & fciámus, quare

Eb

Y Peccávimus, fmp

ié seffi.

mus , iniquitátem fécimus

hoc malum fit nobis. Et misé-

fidi

Yoradh

Dómine ; inomnem juftítiam

runtfortes ,. & C&cidit fors

. tuam. Non.

fuper fonam.

vl

G ]ória Patri.

Non.

g, Angüítie. 280. Letlio i.

a

'T dixérünt.ad eum : In-

SABBATO.

F

- Tncipit Jonas Prophéta.

dica nobis, cujus caufa

Audilepäp

L

O Is

ap. I.

malum iftud fit nobis : quod

li

T fa&umeeft verbum Dó-| eft opus tuum ? que terra

lj

mini ad Jona

m filium A-!tua? & quó vadis ? vel ex

DI

uloes tu ? Et dixit

|

máthi , dicens

: Surge, &| quo póp

^

tila

vade iny Nín

iven civitátem ! ad eos :

Hebreus ego fum ,

DT

'grandem , & predicain ea:

! & Dóminum Deum ccli ego

li

uia afcéndit malítia ejus co-

tímeo , qui fecit mare & ári-

bl

l

]

^

ram me. Etfurréxit Jonas ,

dam.

Et timuérunt viri ti-

eret in Tharfis à fácie

móre magno , & dixérunt ad

ut füg

|

T

Domin

i, & defcéndit in Jop-' eum

: Quid hoc fecifti ? (.co-

iU

$

gno-

"ll

Dominica v. Novembris,

?

snovérunt enim viri quód àjnis terra majeftáte ejus :

Til

Eu

facie Dómini füzeret;quia in-

* Etea,que fub ipfo erant,

dicáverat eis.) Et dixérunt ad

replébant templum.

&Ifü P

eüm : Quid faciémustibi, &

lm

w. Séraphim ftabant fuper

lt

cefsábit mare ànobis ? quia

illud , fex alae üni ,

| & fex alæ

mare ibat, & intumefcébat. Et

álteri. Et.

ln

dixit ad eos : 'T'óllite me , &

Le&tio 1i.

:

T

mittite in mare , & ceísábit

"T confuméntur mont

es

mare à vobis : fcio enim ego ,

fubtus eum: & valles

li

fcindéntur ficut ceraà fácie

j

quóni& propter me tempéttas

haec grandis venit fuper vos.

ignis, & ficut aque , qua de-

&. Mlifit. 280.

cürruntin preceps. inÍfcé-

j

SMAPBA-T:-O.

lere Jacob omne iftud , & in

il

j

ante Dominicam v. Novemb.

eccátis domus Ifrael. Quod

(

Ad Miagnificat , Antiphona.

i

celus Jacob?nónne Samaría ?

J

Super muros tuos Jerüfalem

& quz excél(a Jude ? nónne

conítítui cuftódes : tota die &

Jerüfalem ? & ponam Sama-

i

no&e non tacébunt laudáre

ríam quafi acérvum làpidum

g

nomen Dómini.

^Uf

in agro, cüm plantátur ví-

DOMINICA

V.

nea:& détraham in vallem

ifel

Novembris.

làpidesejus , & fundaménta

(

1

In primo Nocturno«

ejus revclábo.

PA

Incipit Michzas Propheéta.

x« Afpice Dómine de fede

VU

uLe 'iO io

Cap. 1.

fan&ta tua, & cógita de nobis:

Wv

inclína Deus meus aurem tu-

Erbum Dómini , quod

Jv

fattum eft ad Michzam

am,& audi:" Aperi óculos

lo -

Morafthíten , in diébus Jóa.

tuos , & vide tribulatiónem

noftram.

e

than,Achaz , & Ezechísm ,

Qui regis

wm'

regum Juda : quod vidit fu-

Ifrael, inténde , qui dedücis

J

per Samaríam , & Jerüfalem.

velut ovelïrz2 ggeä; Aperi.

T

Audíte pópuli omnes , & at.

Ti

téndat terra , & plenitüdo

T ómnia fculptilia ejus

it)

E

concidéntur , & omnes

ejus: &fit Dóminus Deus vo-

1

bis in teftem, Dóminus de

mercédes . ejus

comburén-

j

templo fancto fuo. (Quia ecce

turigne , & ómnia idóla

I

Dóminus egredictur de loco

ejus ponam in perditiónem :

W

fuo:q defcéndet , & calcá-

quia de mercédibus mere-

i

bit fuper excelfa terre.

trícis congregáta funt , &

$. Vidi Dóminum fedéntem

usque.ad. mercédem mere-

;äd

fuper.sóliuum excélfum &

trícis reverténtur.

Super

LJ

hoc plangam, & ululábo :

Qlevätum/: & plena erat om-

vadam

286

«Dominica v. Novcrbris.

vada

m fpoliátus

» & nudus ,, vultu símiles propter moeró-

(Ünt

"fáciam plan&um velut dracó | rem & ódium in humánum

f

num, & luctum quafi ftru-

genus.g

thiónum. . Quia detperáta eft

Super muros tuos Jerüfa-

/Df

m

[

fem

a

UM

pla

a ejus, quia venit usque

Conftítui cuftodes :

ad.

f

udam P tätï

git portam pó-

$. 'TIota die & nocte tacé.

bunt laudáre nomen Dómini.

qn «s

puli mei usque ad Jerufalem.

Afpice Dómine , quiafa-y. Predicábunt pópulis for-

g'unt, E/

&

titüdinem meam,X& annuntiá-

s

eít defoláta cívitas plena

voftuid

divítiis: :

fedet in tríftitia

bunt Géntibus glóriam me-

dóminaGéntium :

$. Non

am. 'Tota.

Le&io v.

"

yi

Áic

€ft , qui confolétur eam , nifi

D hec cógites profün.

- tu Deus notter.

dum bárathrum , inex-

,lllft 05

:

y. Plorans plorávit in noGte,

|trficábiles ténebras , ignem

&lácryme ejus iu maxíllis

caréntem Íplendóre , urén-

aui

Non ett.

ejus.

di quidem vim habéntem ,

'HUi p

G 1ória Patri.

Non.

fed privátum lüminc : de-

hs d

u«

In fecundo Nocturios

índe vérmium genus venéc-

.De Sermóne fan&ti Basílü

num immíttens , & carnem

$at

icioo T

- Magni in Pfalrmum trigé-

vorans , inéxplebiliter edens,

fimum téctium.

neque unquam faturitátem

gnp

Leclio- ivs

séntiens , intolerábiles

do-

tubder

NT

[

Um te appetítus inváfe-

lóres corrofióne ipfa in-

X

rit peccándi , velim , có-

yvent

figens. Poftrémo ,quod fup-

i

.gites horribile illud,& intole-

pliciórum ómnium gravilfi-

.yábile Chrifti tribunal , in

mum eft , opprobrium illud

q5 D

'Noni

quo prafidébit. Judexin alto

&

confufiónem fempitér-

- &excélfo türono : aftábit au-

nam. lLac time, &.hoc ti-

ith ;

Vi

tem omnis creatüra , ad glo-

móre corréptus , ánimam à

-

riófum illíus confpé&tum con-

peecatórum — concupifcéntia

W ïnï(

tremifcens. Adducéndi étiam

Dinpy

|tanquam freno quodam re.

nos fumus sínguli , córum ,

rime.

uY

qua in vita gefsérimus , ra-

5« Mlurotuo inexpugnábili

LT

tiónem redditüri. Mox illis ,

circumcínge nos Dómine , &

i]a

]i

qui multa mala in vita per-

armis tuz poténtie prótege

*

(

petrárint , terríbiles quidam

nos

emper

Libera

lsj

& defórmes afsíftent ángeli ,

Dómine Deus Ifrael clamán-

»

W

.*m

igneos vultus prafeferéntes ,

'tes ad. te.

]

atque ignem fpirántes , ea re

« Erue nos in mirabilibus

hl

NI

ropófiti & voluntátis acer-

;tuis, & da glóriam nómini

It

b

itátem oftendéntes , no&i;tuo. Libera.

nl

Q

w

Infra Hebdom. V Novembris.

T

Le&io vi

5 vii,Duo Séraphim cla-

P

"y Une timórem. Dómini

mábant alter ad álterum :

fe doétürum Prophéta

*. San&us, San&us, Sanétus

Wi

romífit: docére autem non

Dóminus Deus Sábaoth :

fimpliciter promífit, fed eos

* Plena eft omnis terra zló-

l W

qui eum audíre volüerint :

ria ejus.-

Ut

non éos , qui lóngiüs prolápfi

Y^ Tres funt, qui teftimó-

lsl

lj

funt,(ed qui falütem appetén-

nium, dant in coelo, Pater,

D

li

tes accürrunt ; non aliénos à

Verbum, & Spíritus fan&tus;

1 t

promiffionibus, fed ex baptís-

& hi tres unum funt. SanGtus.

1

mate filiórum adoptiónis,ver-

G lória Patri. Plena.

N

bo ipfi conciliátos atque con-

FERIA. SECUNDA,

J

juünctos.

Proptéreà, Venite,

Incipit Nahum Prophéta.

m

inquit, hoc eft , per bona ópe-

CCLIO Je

3De Ia.

UNIP'

ra accédite ad me filii, quippe

Nus Nínive : Liber vi-

fem,

qui per regeneratiónem filii

— fiónis INahu

Elicefzi,

lucis éffici digni facti .eftis

Deus emulátor, & ulcífcens

Yn

audíte, qui aures cordis habé-

Dóminus ; ulcífcens Dómi-

*

l)

tis apértas, timórem Dómini

nus, & habéns furórem : ul-

e

]s

docébo vos: illum fcílicet ;,

cífcens Dóminus in hoftes

Em

u

em pauló antéoratióne no-

fuos , & iráfcens ipfe inimi-

!

o

ra defcrípfimus.

cis fuis. Dóminus pátiens ,

li

XeSuftinüumus pacem , &

& magnus fortitüdine ,. &

non venit : quzsívimus bona,

inundans non fàciet innocén-

I

M

'lïl'

& ecce turbátio

Cognóvi-

tem. Dóminusin tempeftá-

I

J

li

mus Dómine peccáta noftra:

te, & türbine vize ejüs, &

li

* Nonin perpétuum oblivi-

nébule pulvis pedum ejus.

(

Ícáris nos.

Increpaus mare , & exsíccans

illud : & ómnia flümina ad

f

Y* Peccávimus , ífmpié getfi-

allj

mus , iniquitátem fécimus

desértum dedücens.

Dómine in omnem juftítiara

5« Redémit pópulum fuum,

D5

tuam. Non.

& liberávit eum , & vénient,

Jl

G ]1ória Patri.

Non.

& exultábunt in monte Sion:

u

5 Vii. Laudábilis pópulus,

& gaudébunt de bonisDómini

a

* Quem Dóminus exercítu-

l'uper fruménto, vino & óleo:

* 'Et ultrà non esürient.

q

um benediíxit, dicens : Opus

mánuum meárum tu es , h-

Y*Erítque áànima eórum qua-

üm' |

réditas mea Iírael.

11 hortus irrí

zuus,. Et.

L

étt

v

&HO Lle

hh»s |

Y* Beáta Gens , cujus elt

Dóminus Deus , pópulus ele-

Nfirmátus eft. Bafan , &

"

armélus: & flos Líbani

Gus in hareditátem. Quem.

elan-

288

Infra Hebdom. v. Novembris,

'Ggr*l

"

elánguit.

Montes commóti

fuam,& veritátem fuam: áni-

.funt ab eo , & colles defoláti

mam meam erípuit de médio

At

qp(&

funt ,. & contrémuit terra à

catulórurn leónum. Etnon.

fácie ejus, & orbis , & omnes

G lória Patri. Et non.

[

habitántesin eo. Ante fáciem

DpEHRIA-EEBTIA

!

W

'indignatiónis ejus quis ftabit?

Incpit Hàbaeuc Prophéta,

a

e&fo i.

Cap. t.

j Qu

& quis resíftet in ira furóris

sE

ejus ? indignátio ejus effüfa

Nus quod vidit Hába-

*

cuc Prophéta.

quac

eít t ignis : & petrae diffolà-

Usque-

N

t« (unt ab eo.

quó Dómine clamábo, &.non

exáudies ? vociferábor ad te

imin

&« Anguftie mihi funt ündi-

dv

g

ue , & quid éligam , ignóro :

vim pátiens, & non falvàbis ?

Mélius eft mihiincídere in

Quare oftendíftí mihi iniqui-

manus hóminum , quàm de-

tátem & labórem , vidére

telínquere legem Dci mei.

pradam & injuftitiam contra

eftfl

3* Sienim hoc égero , mors

me? & fa&tum eft judícium ,

n

mihi eft : fi autem non égero,

& .contradí&tio

poténtior.

qu i

w d

non effügiam manus veftras.

:

Propter hoc laceráta eft lex ;

que

.Méhuseft. .

LL

& non pervénit usque ad fi-

- buttq

e

jO Hle

nem judícium : quia ímpius

«

$ Onus Dóminus ,& con-

prevalet advérsüs juftum ,

?ïædam

fórtans in die tribulatió-

1 vl

proptéreà egréditur judícium

nis: & fciens fperántes in fe.

pervértum.

rb

Et in dilüvio pretereünte

i&« A fácie furóris tui. Deus

mitem,

confummatiónem fáciet loci

conturbáta eft omnis terra :

tunp,

.ejus : & inimícos ejus perfe-

* Sed miferére Dómine, &

'tU o

ne fácias confummatiónem.

quéntur ténebra. Quod cogi-

QUIISIU]

tátis contra Dóminum ? con-

Y* Dómine Dóminus nofter ,

um

fummatiónem ipfe fácict:non

quàm admirábile eft nomen

at

consürget duplex tribulátio.

tuum! Sed miferére.

yiti

€Ct10 lo

Quia ficut fpine fe ínvicem

hr

comple&üntur , fic conví-

Spícite in Géntibus , &

*

vium eórum páriter potán-

A

vidéte

admirámini. ,

i

tum , confuméntur quafi

& obfítupé(cite : quia opus

füty

li

ftíipula ariditáte plena.

fa&tum eft in diébus veftris ,

ih

. E&* Mifit Dóminus Angelum

quod nemo credet , cüm

À

l

fuum;& conclüfit ora leónü :

narrábitur.

Quia ecce ego

EL

Etnon contaminavérunt :

fufcitábo Chaldeos , Gentem

W

t L.X

quia coram eo injuftítia in-

amáram «&. velócem , am-

véntanon eft in me.

latitüdi-

bulántem — fuper

i

Y* Mifit Deus mifericórdiam

nem tesra , ut pofsídeat ta-

ber-

:

d

. Infra Hebdom. v. Novcmbris.'

t

bernácula non fua.

28X

Horrt-

filiii Amaríze, filii Ezechías,

T

bilis & terríbilis eft : ex fe-

W

in diébus Josíe filii Amon

metípfa. judícium , & onus

regis

JUdæA

Cóngregans

ejus

ecrediétur.

congregábo ómnia à fácie ter«

!

e

ävi'tätem iftam tii ci

,.

À

r& , dicit Dóminus , cóngre»

U

cümda Dómine : & Angeli

gans hómmem & pecus , cón«

ll

tui cuftódiant muros ejus.

Hl

gregans volatília coeli & pi-

* Exáudi Dómine pópulum

Íces maris: & ruína impió-

EIT

tuum cutm mifericórdia.

|

!)

ruüum erunt : & difpérdam

e

Avertátur fuüror tuus ;

hóminesà fácie terr& , dicit

i

b

ómine , à pópulo tuo, & à

Dóminus.

D

W

eivitáte fanCta tua. Exáudi.

. Indicábo tibi homo, quid

t

Le&Gio iit

titbonum ; àut quid. Dóminus

W

.Evió

D.

Á

res pardis equi ejus,

requírat à te': *' Fácere ju-

& velocióres lupis ve.

díeium & juftítiam , & folíci-

[m

Ípertinis ; & diffundéntur

tum ambulàár

loD

H

? cum De'p

équites ejus: équites namque

tuo.

ls

ejus delongé vénient : volàá-

9

Sperain Dómino ; & fac

Jb

?

onitate

bunt quafi áquila feftínans ad

x

mj & inhábita ter«.

"

pii

comedéndum.

Omnes

ad

rarm.

Fä€€res 5*

,

predam vénient, fácies eó-

um

LeGio ii

rum ventus urens : & con-

'T exténdam manum

gregábitquafi arénam , capti-

meam fuper Judam , &

P

vitátem. Etipfe de Régibus

fuper omnes habitántes Jerü-

n

triumphábit , & tyránni ridí-

falem : & difpérdam de loco

.,&

E

culi ejus erunt : ipfe fuper

hoc relíquias Baal, & nómina

im'

omnem munitiónem ridébDit ,

edituórum eum facerdótts

bt

& comportábit ágserem , &

bus: & eos , qui adórant fu-

u

cápiet eam.

perteCta milítiam coeli , &

x;. Genti peccatríci , pópulo

adórant , & jurant in Dómi-

pleno peccáto miferére ,

no & jurant i* Melchom,

r

* Dómine Deus.

"a E&O

Et qui avertüntur de poft

lj

placábilis fuper néquítiam

tergum Dómini : & qui non

J

pópuli tui. Dómine.

quafiérunt Dóminum , nec

E

Glória Patri.

Dómine.

inveftigavéruüt eum.

$.

WU

FERIA QUAR T A.

m. Aügüftis mihi funt

u

ndi«t

d

it Sophonías Propheta.

e, & quid éligam , 32nó:0:

Incï

ectio 1.

(11.1

(j

Cap. r.

Melius eft mihi incídere in

Erbum Dómini , quod

manus hóminum , quam dee

It

V

fa&tum eft ad Sophoníam

relinquere legem Del mei,

((l

filium .Chufi ; filii Godolíz ,

Y. Sienim loc égero , fi0:8

?

$

ini-

290

infra H

ebdom. v. Noyenbris.

Non'dum venit

n

mihi eft: fi autem non

égero , | lus ifte dicit :

d

non effügiam manus veftras.

tempus domus Dómini adifi-

hN

Miélus.

cánda.

, Vidi Dóminum fedéntem

i

Lc&

uper sólium excélfum &

f

Iléte à ï'äciig äiämini Dei:

fyeid

N

N

quia juxt

4 eft dies Dómi-

elevátum : & plena erat om-

Ti

ni,quia pre

aràvit Dóminus | nis terra majeftáte ejus.

ancficávit vo-|» Etea,quzsfub ipfo erant,

fis 1

hóftiam , &

d! ud ]

cátosfíuos. Et erit :

in die| replébant templum.

(l

hóftie Dómini vifità

d

bo fuper |s.

Séraphim ftabant fuper

uper

filios re- | illud : fex alzeuni , & fex alae

(irmus

principes , &

:

*

álteri. Et.

us t

I$ $

& fuper

omnes , qui in-

Qomu

. düti funt ve

fte peregrína : &

Y e&tio ii.

vifitàbo fuper ómnem , qui

A

um €

ít v&rbum

fupt

E

Dóminiin manu Aggszi

arrogánter ingréditur fuper

limen in die illa, qui com-

Prophétz , dicens : Numquid

proäzbl

lent domum Dómini Dei fui

tempus vobis eft, ut habitétis

f u

in dómibus laqueátis , & do-

iniquitáte & dolo.

mus ifta desérta?Et nunc hac

e(ldc

|

o*.

Mifit Dóminus Ángelum

(is^ f

fuum,

& conclüfit ora leónü.

dicit Dóminus exercítuum :

* Et non contaminavérunt :

Pónite corda veftra fuper vias

Qd

veftras. Semináftis multum ,

tll

quia coram eo injuftítia in-

iler,

-

-

venta non e

in me.

& intulíftis parum: comedí-

y. Mifit Deus mifericórdiam

ftis, & non eftis fatiáti : bibi-

N

(uam , & veritátem fuam :

füs ,

& non eftis inebriáti ;

l

'

W

&j

ániiam meam erípuit de me-

operuíftis vos , & non eftis

dio catulórü leónum. Et non.

calefá&ti: & qui mercédes

clifi

- G lória Patri.

Et.

congregávit , mifit eas in sác-

JJ

culum pertütum.

t

FERLIA QUINT A.

Incipit Aggeus Prophéta.

Afpice Dómine de fede

h

Le&io i.

Cap. 1.

[

Ga tua, & cógita de nobis:

Y

'N anno fecündo

aríi re-

inclína Deus meus aurem

i

gis , in menfe fexto , in die

tuam,& audi:* Aperiócu-

fltj)

una menfis , fattum eft ver-

los tuos , & vide tribulatió-

Hj

bum Dóminiin manu Aggzi

nem noftram.

tllb

: inte'n--

Prophéte ad Zoróbabel fili-

; Quiregis Ifrael ,

z

.um Saláthiel , ducem Juda ,

de,qui dedücis velut ovem

du

uv

& ad Jefum , filium Jófe-

Jofeph. ^ Aperi.:

IN

DN

Le&tio i.

q

dech , íacerdótem magnum ,

ZEc dicit Dóminus exer-

dicens : Hec ait Dóminus

(

exercítuum , dicens : Pópu-

cítuum * Pónite corda:

LU

yqü:ra

ra Hebdo

veftra fuper vias

, V. Novembris.

201

df

veitras : al-| vértar ad vos , dicit Dóminus

céndite in montem , portáte | exercítuum.

ligna,& &dificáte domum : &

m

». Super murostuos. 296. :

du

acceptábilis mihi erit , & glo-

rificábor , dicit Dóminus. R e-

E ütf's'eä:igtüþatres ve-

MM

fpexiftis ad ámplius, & ecce

j

N

ftri, ad quos clamábant

fattum eft minus: & intulí-

Prophéta prióres , dicéntes :

r

füs in domum , & exfuffiávi

Hxc dicitDóminus exercítu-

illud , quam ob caufar , dicit

um : Convertímini

de viis

[

Dóminus exercítuum ? quia

veftris malis , & de cogitatió-

1

domus mea desérta eft , &

nibus veftris péffimis : & non

vos feftinátis unusquísque in

audiérunt , neque-attendä—

domum fuam.

Propter hoc

runt ad me , dicit Dóminus.

p

