ïn'frzl Hebd. primam Septembris.

p

& fubvértere nitimini amí- | tem?

ut& priüs nolébat tàn-

0

Í

cum veftrum? * Verümta-

|gere ánima mea , nunc pre

[Ita

menqusz cogitáftis, expléte.

'angüftia cibi mei funt.

Páucitas diérum meórum

]'-

p

$. Quod juftum eft , judicá-

u

étur brevi : dimítte me

T

te , & non inveniéti

s in lin-

gua mea iniquitátem.

Ve.|Dómine , ut plangam pàu-

"

r

lulüm dolórem meum :

d

Ü

—

rümtamen.

G lória Patri. Verümtamen.

* Antequam vadam ad ter-

AO

J

FERIA SEXITA.

ram tenebrófam , & opér-

i

Delibro Job.-

tam mortis calígine.

um

' L.e&tio 1.

. Manus tug Dóminefecé-

in n

-

runt me , & plasmavérunt

Am

Efpóndens autem ob ,

me totum in circüitu , & fic

R

dixit: Utinam appende-

nürfum

réntur peccáta mea, quibus

repéntéprzcípitas mme, — An-

"!]

Mv

Lettio iu.

NU

iram mérui , & calámitas ,

tequam.

Jf

uam pátior, in ftatéra. Qua-

Uis det, ut véniat petítio

i

j

f

Q

mea : & quod expé&o ,

Wi

d

aréna maris hec gravior

tríbuat mihi Deus ?. Et qui

)

apparéret : ünde & verba

l

sli

*mea dolóre funt plena: quia

coepit , ipfe me cónterat, fol-

db

vat manum fuam, & fuccídat

fagítte Dóminiin me funt ,

AA

quarum indignátio ébibit fpí-

me ? Et hec mihi fit confolá-

tf

zitum meum, & terróres Dó-

tio,ut affiigens me dolóre ;

TE

mini mílitant contra me.

nonparcat , nec contradícain

gl

; X» Indüta eft caro mea putre-

fermónibus San&i. Qusett

àvent

enim fortitüdo mea, ut fuftí-

dine, & sórdibus pülveris cu-

iil

tis mea áruit, & contrá&ta eft.

neam? aut quis finis meus s

Teit

* Meménto mei Dómine ,

ut patiénter agam ? Nec for-

DI

"quóniam ventus eft vita mea.

titüdolápidum fortitüdo mea;

» Dies mei velócius trans-

nec caro mea zenea eft. t cce ,

13.5&00

non eft auxilium mihi in me ,

d

ierunt , quàm à texénte tela

ia

fuccíditur , & consümpti

& necefsárii quoque mei re-

funt absque ulla fpe. Me-

cefsérunt à me.

Lj

j

€CUO 1le

x» Nonabfcóndas me Dómi-

EH

f

: :

ménto.

Umquid rügiet ónager ,

neàfácie tua: manum tuam

'iï' t

longé fac à me

*

*

Et

EM

T

* cüm habüerit herbam ?

aut mügiet bos , cüm ante

formído tua non me térreat.

A

presépe plenum ftéterit?Aut

xX. Córripe me Dómine in

:"1&

mifericórdia, non in furóre

"

pótert cómedi insülfum ,

quod non eftfale condítum ?

tuo, ne forté ad níhilum re.

xïh

digas me. Etformído.

M

aut poteft áliquis guftáre ,

mído.

A

G lö;ia Patri. Etfor

/.quod guftátum gffcrt mor-

J AB-

Dominica fecunda Septembrisa

16

At

SABBA T O.

um , aut cetus, quia circum-

dedífti me cárcere ?

Wi pre

De libro Job.

)

Le&tioi.

g« Quare. 160.

Mi

: D

Iítia e

ft vita l?or'm;üs

Ad Magnificat , Antiphona.

lt

fuper terram : & ficut

Inómnibus his non. peccávit

QUE

dies mercenárii , dies ejus.

Job lábiis fuis, neque ftultum

Sicut fervus desíderat um-

áliquid contraDe( locütus eft,

bram , & ficut mercenárius

4 t

DOMINICA II.

!d

preftolátur finem óperis fui :

Septembris.

fic & ego hábui menfes vá-

In primo No&turno,

tinl

cuos, & no&tes laboriófas enu-

)e libro Tob.

D

merávi mihi. Si dormíero ,

Le&io i.

Cap. 2.

l (

dicam : Quando consürgam ?

T refpóndens Job, ait :

u hh

& rurfum expettábo véfpe-

Veré fcio,quód ita fit , &

ram, & replébor dolóribus

quód non jufüficétur homo

petto

usque ad ténebras.

compófitus Deo. Si volüerit

w

g. Quis mihi. 160. I e&tio ii

eonténdere cum eo, non póte-

iNdüta eft caro mea putré-

rit e1 fefpóndere unum pro

E

l

tl

dine,& sórdibus pülveris,

mille. Sápiens corde eft. ,. &

üccidt

cutis mea áruit, & contrátta

fortis róbore : quis réftitit ei,

eft.Dies mei velóciüs transié-

onfol

& pacem hàbuit ? Qui trán-

,OI(IW ]

runt,quàm à texénte tela fuc-

ftulit montes,& nefciérunthi,

adicdt

cíditur , & consümpti funt

quos fubvértit in furóre fuo.

absque ulla fpe. Meménto ,

ued

& Si bona fufcépimus de ma-

T

quia ventus eft vita mea , &

nu Dei , mala autem quare

non revertétur óculus meus,

non fuftineámus ?*

Dómi-

Ieus s

ut vídeat bona. INec afpíciet

ec t

nus dedit, Dfís ábftulit : ficut

UA

me vifus hóminis : óculi tui

Díío plácuit, ita fa&um eft, fit

in me , & non fubsíftam.

nomen Dómini benedíttum.

U

LeG&io t

1

&. Utinam. 160.

Y. Nudus egréffus fum de

g re

Icut consümitur nubes,&

ütero matris mez: , & nudus

pertránfit : fic qui defcén-

revértar illuc. Dóminus.

Letio i.

Jifri

derit ad ínferos,non afcéndet.

tUarti

TNec revertétur ultrà in do-

Ui cómmovet terram

mum fuam , neque cognófcet

fi

deloco fuo, & colüm-

eum ámplius locus ejus.Qua-

n& ejus concutiüntur.

Qui

própter & ego non parcam

pracipit Soli , & non óritur :

m n

orimeo, loquar in tribulà-

uf

& ftellas claudit quafi fub

j fä-

tióne fpíritus mei: confabulá-

fignáculo. Qui extendit coe-

bor cum amaritüdine ánime

los folus , & gráditur fuper

|

Ined.

|

Numquid mare ego.

fluctus maris. Qui facit Ar-

2

[a s

Bominica fecunda Sep

fembrïs.

L

164

ubvér

&ürum , & Orióna , &

IT

tere nitimini amícum

5mptu£

das , & intefióra Auftri. Qui

veftrum ?

.$ Verütamen

j5 1

facit magna, & incomprehen-

qu& cogitáftis , expléte.

fibília , & mirabilia , quorum

Quod juftum eft;judicàáte:

j

t

non inveniétis in lingua

non eft nümerus.

g

e

H

Antequam cómedam , fu-

mea iniquitáté. V erümtamen.

iU

a

f

G lória Patri.. Verümtamene

P

íro, & tanquam inundán-

T !)

tes aqua , fic rugítus meus:

Infecundo No&turno.

UE

x libro Morálium S. Gre-

quia timor , quem timébam ,

qum

evénit mihi ; & quod veré-

górii Papz.

p

bar,áccidit: nonne diffimu-

a

. f

eCtio iv.

LiE.rg.

P

&

eptem

lávi ? nonne sílui ? nonne

ció , quód ita fit,

a

J

quiévi ?

* Et venit fuper

quód non juftificábitur

vari Id

me indignátio.

homo compófitus Deo. Homo

ml

Ecce non eft auxtlium mi-

quippe Deo non compófitus

du

'

'

H

n me,& necefsárii quoque

juftítiam pércipit, compófitus

r

n

mei recefsérunt à me, Et.

amíttit: quia quisquis fe au-

&óri bonórum cómparat, bo-

wir.

e&o ij

ll [

b

j

9- I vénerit ad me, non vidé-

no fe , quod accéperat , pri-

bo eum:fi abíferit ,non in-

vat. Quienim accépta bona

dfati

J

|

l

Ij

télligam. Si repénte intérro-

fibi árrogat ; fuis contra De-

um donis pugnat.

Unde er-

"As

get , quis refpondébit ei ? vel

,.

d

J

quis dícere poteft: Cur ita fa-

go defpéttus erigitur , dig-

Ts

cis ? Deus , cujus ire nemo

num eft, ut eréctus inde de-

ftruátur. Sanéttusautem vir,

a o

xesíftere poteft, & fub quo

curvántur, qui portant or-

quia omne virtütis noftra

i,l

méritum , effe vítium cón-

AlDren

bem. Quantus ergo fum ego,

Dvar

ut refpóndeam ei, & loquar

fpicit, fi ab intérno árbitro

d

verbis meis cum eo ? Qui

diftrícté judicétur , re&te fub-

étiam fi hàbüero quídpiam ju-

jangit: Si volüerit conténde-

A

3/

ftum , non refpondébo , fed |re cum eo , non póterit re-

meum jüdicem deprecábor. |fpondére ei unum pro 7nille.

A

Et cüm invocántem exaudíe-

» Indüta eft caro mea pu-

i

;:FI

1

rit me , non credo , quód au- |trédine , & sórdibus pülveris

díerit vocem meam. In tür- |cutis mea áruit , & contráctz

|

bine enim cónteret me, &|eft: ,

€ NIeménto mei Dfíe,

1

W

multiplicábit vülnera mea |quóniam ventus eft vita mea.

dl

étiam fine caufa.

W

e

Dies mei velóciüs tranfié-

g. Quare detraxíftis fermó- |runt,quàmà texénte tela fuc-

AW

|

nibus veritátis : ad increpán- |cíditur , & consumpti funt

j

dum verba -compöniti; ; & absque ullafpe. Meménto.

da Septembris.

[

165

D

Dominica fecup

V.

len

ariu

m ténditur: cüm ab

mlt men

N Scripkïergi?a

näa mille-

uno incípimus, ut ad millená-

j

t

;I

nárius nümerus pro uni-

rium veniámus , quid hoc lo-

1]u h

d

verfitáte foletintélligi. Hinc

co unfus appellatióne , nifi

1

étenim Pfalmífta ait : Verbi ,

bené vivéndi inítium : quid

IT

TTR

quod mandávit in mille gene-

millenárii nümeri amplitüdi-

JH

ratiónes, cüm proféttó con-

ne ,nifi ejüsdem bonz vita

Utf

ftet , quóüd ab ipfo mundi ex-

perfé&io defignátur ? Cüm

Of&

órdio usque ad. Redemptóris

Deo autem conténdere, eft ,

advéntum per Evangelíftam

non ei tribüere , fed fibi gló-

J u

non àmpliüs quàm feptuagin.

riam fux virtütis arrogárc.

|

;

j

|

ï)

ta & feptem propágines nu-

Sed fanQus vir confpíciat ,

TET

meréntur.

Quid ergo in

quia & qui fumma jam dona

? Em

millenário námero , nifi ad

percépit , fi de accéptis ex-

roferéndam novam sóbolem

if

tóllitur , cuncta , qua accé-

Yi

perfé&a univérfitas praz(cí-

perat , amittit.

at

&. Non abícóndas me Dó-

te generatiónis exprímitur ?

manumnm

IT 0

Hinc & per Joànnem dí-

mineà fácie tua :

citur: Et regnabunt cugm

tuam longe facà me: * Et ,

it, DI

ta Dont

eo mille annis; quia vidélicet

formído tua non me térreat.

tra D

regnum fande Eccléfie ,

y.Córrpe me Dómine in

mifericórdia, non in furóre

te d.

univerfitátis perfectióne fo-

[ 1 dïg'

lidátur.

tuo , ne forté ad níhilum "

&. Páucitas diérum meórum

rédigas me.

Et formído.

nde d

lt

finiétur brevi:: dimítte me

G lória Patri. Et formído.

polta

aulu-

$& Vil Quis mihi tríbuat , ut

Doómine ,ut plangam »

1 Cól-

]üm dolórem meum,, " Ante-

in inférno prótegas me , &

rbutto

quam vadam ad terram tene-

abícóndas me , donec per-

tránfeat furor tuus Dómine

i.

brófam , & opértam mortis

énde-

calígine.

9

Manus tuze

nifi tu , qui folus es Deus ?

Dómine , fecérunt me , &

Et conftítuas mihi

tent-

1

milla

plasmavérunt me totum in

pus,in quo recordéris mei.

circüitu , & fic repénté pra-

$* Numquid ficut dies hó-

j u-

veris

cipi;as me.

Antequam.

minis , dies tui , ut qu&ras

€CtH0 Vl»

iniquitàtem meam ; cum fit

d

"C4Uia veró monas décies

Dfe,

nemo , qui de manu tua. pof-

à mel.

multplicáta

in denà-

fiterüere ? Etconftítuas.

fium dücitur , denárius per

& Vlif.

Duo Séraphim cla-

ul

dul

femetípfum du&us in cente-

tnábant

alter ad alcerum :

]

nárium dilatátur : qui rurfus

& San&tus,San&us , Sanctus

i [Unf

th:

u

Dóminus D

eus Sábao

per denárium dg&tus, in mil-

L3

Qs

*

^

u

166

Infra Hebd. fecundam Septembtris.

N-

13

* Plena eft omnis terra gló-

mam ejus ? Nümquid Deus

áudiet clamórem ejus , cüm

Lciho h

riaejus. y. 'Tresfunt , qui

Wntla

teftimónium dant in coelo,

vénerit fuper eum angüftia ?

T

Pater , Verbum , & Spíritus

Aut póterit in Omnipoténte

d

fan&tus : & hi tres unum funt.

dele&tári, & invocáre Deum

ræN

u y

San&tus,

Glória. Plena.

omni témpore ?

FERIA SECUNDA.|s. Utinam

appenderéntur

riet

It v

peccáta mea , quibus iram

, Non

De libro Job.

mérui. *

Et calàmitas ,

Qitüt

Le&io i.

Ca

.97.

Ddidit quoque

]

ob, afsü

quam pátior , in ftatéra.

T

db

A

aréna maris hsec

g,

mens parábolam fuam,& | 3. Quafi

t: unde &

dixit : Vivit Deus , qui àábftu-

grávior apparére

ff 1

lit judícium meum, & Omní-

verba mea dolóre funt plena.

, r

Et.

ARU

potens , qui ad amaritüdinem

- addüxitánimam meam. Quia

LeCtio ii

du

^. donec fupereft hálitusin me,

T 3 Océbo vos per manum

AQW

J

:

' & fpíritus Dei in nàáribus

17 Dei , que Omnípotens

pl

, meis, non loquéntur làbia

hàbeat,necabfcóndam. Ecce

if

!

.

v6s omnes noftis , & quid fi-

j

if

?T

mea iniquitátem , nec lingua

mea meditábitur mendácium.

ne caufa vanaloquímini?Hec

ï(

ük

Abfit à me, ut juftos vos effe

eft pars hóminis ímpii apud

i

j

iüdicem : donec deficiam,non

Deum, & hzréditas violen-

I T

recédam ab innocéntia mea.

tórum , quam ab Omnipotén-

V»q

U

w. Verfaeftinlu&tum cítha-

te fuscípient. Si multiplicá-

Álit |

ti füerint filii ejus , in glá-

ra mea , & órganum meum

Qu

in vocem fléntium :

dioerunt , & nepótes ejus

|

* Parce mihi Dómine : nihil

non faturabüntur pane. Qui

Ti

enim funt dies mei.

réliqui füerint ex eo,fepelién-

(ï.

vy. Cutis mea denigráta eft

turin intéritu , & víduz il-

n

líus non plorábunt.

u

fuper me, & offa mea aruc-

runt.

Parce mihi.

, Quare detraxíftis fermó-

Ddl

C0 i.

nibus veritátis : ad increpán-

Uftificatiónem meam , quá

dum verba compónitis , &

ifj n

fubvértere nitímini amícum

&ulhg

coepi tenére,non déferam :

z

neque

enim

reprehéndit

veftrum ?

* Verümtamen

me cor meum in omni vita

quz& cogitáftis , expléte.

nhn

l

a

mea. Sit ut ímpius, inimícus

y- Quod juft

um eft , judicá-

qmeüus: & adversárius meus ,

to:*

& non inveniétis in lin-

1

Ity

quafiiníquus. Qu eftenim

gua meà iniquitátem. Ve-

T

M

- fpes hypócrita , fi avare rà-

rüumtamen.

- Gloria Patri

AR

piat , & non Iíberet Dcus áni-

Verümtamen-

FE-

D

16

Infra Hebd. fecundam Septembris

d u

FERIA TER TI Á.

coelilatet. Perdítio & mors

De libro Job.

dixérunt :

Auribus noftris

W']US, Cüm

T gl d

D

- Le&io i.

.

Canp. 28.b

audívimus famam ejus.

|

pl

éntia ubi invenitur ?

Páucitas diérum meórum

Ti

Ss

x

uis eft Ilocus intelli-

A

étur brevi : dimítte me

Kir bem

géntise? Nefcit homo prétium

Dífie, ut plangam páululüm

ejus,nec invenítur in terra

dolóremmeum, *Antequam

t bno

| vadam ad terram tenebrófam,

10l j

fuáviter vivéntium. Abyffus

dicit : Non eft in me: & ma-

& opértam mortis calígine.

"r

re lóquitur : Non eft mecum.

-», Manus tue Dómine;fecé-

ii

fs p

Non dábitur aurum obrízum

runt me, & plasmavérunt me

pro ea , nec appendétur ar-

totumincircüitu,& fic repén-

t um

té precípitas me. Antequam

lu p

géntum in commutatióne €-

^

jus. Non conferétur tinQis

Le&io ii

.

Indié colóribus , nec làpidi

Eus intélügit vi

am ej US.,

I)

& ipfe novit locum il-

b

fardónycho pretiosíffimo , vel

fapphíro.

líus.

Ipfe enim fines mundi

m

$. Indüta eft caro mea pu-

intuétur : & ómnia , qua fub

hm Et:

coelo funt , re(picit. Qui fecit

u

trédine , & sórdibus pülveris

cutis mea áruit, & contrá&ta

ventis pondus, & aquas ap-*

Tinite

eft: * Meménto mei Dífie,

pénditin mensüra. Quando

Ypi a

1 IQ

quóniam ventus eft vita mea.

ponébat plüviis legem, & vi&

y.Dies mei velóciüs transié-

rocéllis fonántibus : tunc vi-

o

dit illam,& enarrávit,& pre-

multple

runt,quàmà texénte tela fuc-

arávit, & inveftgàvit. Et

cíditur , & consümpti funt

j nf

€.

Memento.

dixit hómini: Ecce timor Dó-

(its 0i

absque ulïeiä

10 . 1l»

| mini, ipfa eft fapientia : & re-

ne (

On adzquábitur ei au-

|cédere à malo , intelligentia.

(epeh'eï«

N

rum vel vitrum , nec

. "Non abfcóndas me Dfieà

ridug

fácie tua: manum tuam longé

commutabüntur pro eo vafa

Et formído tua

auri.

Excélfa & eminéntia

facà me:

s ferm

non memorabüntur compara- |non me térreat.

pcrepa

autem fa-

J. Córripe me Dffein miferi-

tióne ejus : tráhitur

JLS (

piéntia de occültis.

Non adz- | córdia , non in furóre tuo , ne

aricu

quábitur ei topázius de /E- |fortead níhilü re

digas me. Et.

u

Et.

"

thiópia ;

nec tinctüre mun. (G lória Patri.

g

díffime componétur. Unde

FERIA QUARTA.

N

De libro

ob.

ergo fapiéntia venit ? & quis

Le&io 1.

:

api 3 fs

N

8^

eft locus intelligéntiz ? Ab-

"

fcóndita eftab óculis ómnium

Epigi foedus cum óculis

)&mt

meis , ut ne cogitárem

"

vivéntium , vólueres quoque

r

4

qui-

n

l

Iþ68 ! Intra Hebd. fecundam Septembfïs

st

x. Utinam

appenderéntur

»

quidem de vírgine.-

Quam

i i

enim partem habéret in me

peccáta mea , quibus iram

A

nü

mérul.

*

.Et calàmitas ,

Deus défuper , & hereditá-

T j

tem Omnípotens de excélfis ?

am pátlor , in ftatéra.-

stl

y-

Quafi aréna maris hec

Numquid non perdiítio eft

uïlebam

$níquo , & alienátio operán-

grávior apparéret: unde &

gia !

tibus injuftítiam ? Nónne ip-

verba mea dolóre funt plena.

Et.

LeGQiont.

jl

nj

fe consíderat vias meas , &

i 6

cun&los gréffus meos dinüme-

I contémpfi fubíre judi-

cium cum fervo meo, &

T

g Hdlt

ie

yat ? Siambulávi in vanitáte,

[ Supe

& feftinávit in dolo pes meus:

ancílla mea,cüm disceptárent

)!

n

lu

appéndat me in ftatéra jufta ,

advérfum me. Quid enim fà-

, i

& Ífciat Deus fimplicitàátem

ciam cüm furréxerit ad judi-

Tmcam.

cándum Deus ? & cüm quz-

clim 1

J

&* Quis mihi tríbuat, ut in

sierit, quid refpondébo illi ?

Numquid non in ütero fecit

inférno prótegas me , & ab-

NW

"

Ícóndás me, donec pertrán-

me,qui & illum operátus eft :

feat furor tüus Dómine

nifi

& formávit me in vulva unus?

:

$

Pt

!

etu , qui folus es Deus ?

Si negávi , quod volébant,

ïv

conftituas mihi tempus , in

paupéribus , & óculos víduze

j

TR

uo recordéris mei.

E

li

|

:

expeGtáre feci.Si comédi buc-

Y- Numquid fieut dies hómi-

céllam meam folus,& non co«

imdh

i.

nis,dies tui, ut qu&ras iniqui-

médit pupillus ex ea, quia ab

tátem meam , cüm fit nemo ,

^

infántia mea crevit mecum

Ts

ffit

miferátio, & de ütero matris

1 lr

qui de manu tua p

L

erüc-

4e? Etconftítuas.

e&10 l.

mez egréffa eft mecur.

rl

Ideclinàvit greffus meus

&« Quare detraxiftis fermó-

l

:de via , & fi fecütum eft

nibus veritátis : ad increpàn-

Wif

óculos meos eor fneum , & fi

dum verba compónitis , &

j

,

|

mánibus meis adhaefit mácu-

fubvértere nitímini amícum

:

A

ï

la : feram , & álius eómedat :

veftrum ?

Verümtamen

Il

& progénies mea eradicétur.

qui& cogitáflis , expléte.

MU

&i decéptum eft cor meum

Y* Quod juftum eft,judicáte:

AU

fuper mulíere , & fi ad óftium

& non inveniétis in lingua

W

amícr mei infidiátus fum :

mea iniquitaté. Verümtamen.

TM

A

fcortumaltérius fit uxor mea,

loria Patri. Verümtamen,

ul

& fuper illam incurvéntur

FERIA QUINTA.

MC

!

ob.

álii. — FHoc enim nefas eft , &

.De libro

W

il

!

$nfquitas máxima.Ignis eft us-

ecuo T.

s

ap. 38.

N

que ad perditiónem dévorans,

Efpóndens autem Dó-

"i

& ómnia eradícans genímina.

-

[a

minus Job de türbine,

E

dixit :

a

Infra Hebd. fecundam Septembris.

169

ii

dixit : Quis eft ifte invólvens

dífti aurórze locum . fuum ?

J n

fenténtias fermónibus impe-

Et tenuífti concütiens extré-

Ah,

M

ritis: Accínge ficut vir lum-

ma terr& , & excufsífti ím-

bos tuos : interrogábo te , &

pios ex ea ?

refpónde mihi.Ubi eras,quan-

g, Antequam cómedam , fu-

:l

do ponébam fundaménta ter-

piro , & tanquam inundán-

!

Qu

re ? indica mihi , fi habes in-

tes aqua , fic rugítus meus ;

telligéntiam.

Quis pófuit

quia timor , quem timébam ,

lt j

mensüras ejus , íi nofti ? vel

evénit mihi ; & quod veré-

mo. t

quis teténdit fuper eam líne-

bar, áccidit: nonne diffimu-

Xütn

am ? Super quo bafes illíus

lávi/? nónne silui ? nónne

Qenm

folidátee funt ? aut quis de-

quiévi? *

Et venit fuper

lLal

mifit

lápidem

angulárem

me indignátio.

T Qu

ejus, cüüm me laudáàrent fimul

v', Ecce non eft auxíliuim mi-

dboili

aftra/ mátutína , & jubilàrent

iin me, & necefsárii quo-

etofenit

omnes filii Dei?

que mei recefsérunt à me. Et.

iuselt

W. Si bona fuscépimus de

Ige&io iii'

vaunyl

^manu Dei, mala autem qua-

^ Eftituétur ut lutum fig-

Dó-

olébar,

re non fuftineámus ?

náculum , &. ftabit íi-e

y vidi

minus dedit , Dórainus ábíftu-

cut veftiméntum. Auferétur

ed u

lit :ficat Dómino plácüit , ita:

ab ímpiis lux fua, & bráchii

BLUL

fattum eft: fit nomen Dómini

excélsi confriagétur. INum-

u

benedít&tum.

quid ingréffus es profünda

TU

y. Nudus egréffus fum de

maris, & in novíffimis abyffi

1» t

ütero matris mez , & nudus

deambuláfti ? Numquidapér-

J

revértar illuc. Dóminus.

ta funt tibi porte mortis,

fetmi

edio W.

& ófüa tenebrófa vidífü ?

, Uis conclàfit óftiis ma-

Numquid confideráft latità-

qtepin

E

re , quando erumpéoat

dinem terre ? índica mihi,

(hicum

fi nofti ómnia', in qua via lux

quafi de vulva procédens:

namt

cüm pónerem nubem veftüi-

hábitet, & tenebrárum quis

f

méntum ejus,& calígine illud

locus fit : ut ducas unurm-

dicate:

quali pannis infanti& , obvól-

quodquead términos fuos ,

verem ? Circümdedi illud

& intélligas sémitas domu

fingui

"

m

términis meis , & pófui ve-

ejus.

Gem , & óftia : & dixi

Us-

». Quare detraxifüs fermó-

Yame

TÀ

/que hue vénies, & non pro-

nibus veritátis : ad increpán-

dum verba compónitis , &

cédes àmplius, & hic confrín-

ges tuméntes fluttus tuos.

fubvértere nitímini amícum

Jb'

veftrum? * Verümtamen,

"

L

Numquid poft ortüm tuum

præcepifïi dilüculo , & oftén-

qua& cogitáftis ; expléte.

u

Ó

Y* Quod

jj

*

[r

Yufia Hebd. fecundam Septembris.

170

«í

Quod juftum eft;judicáte:

falváre te poffit déstera tua.

h

k

non inveniétis in lingua|

Ecce, Béhemoth , quem feci

j

gme

e;üm-

tecum , faenum quafi bos có-

At u

mea iniquitátcm.

tamen.,

medet.

Fortitüdo ejus in

lumbis ejus, & virtus illíus

Ji

G lória Patri. Verümtamen.

FERIA SEXT A.

in umbílico ventris ejus. .

;ülD l

De libro Job.

.. Páucitas diérum meórum

]Oft

m

niétur brevi : dimítte me

E&[)f,mm

Le&io 1.

Ca .,- A.OI

l

E

foóndens autem Dómi-

P

Dómine ,ut plangam pàulu-

If

L R

ob de türbine , di-

Iàm dolórem meum, * Ante-

m-l U

It

nus ]

al

In-

uam vadam ad terram tene-

xit : Accínge ficut vir lu

TT

bos tuos : interrogábo te , &

brófam , & opértam mortis

a o

indica mihi. Numquid irri-

calígine.

Hmerecl

tüm fácies judícium meum ,

i. Manus ti:e Dómine , fe-

wg]g

"n

& condemnábis me , ut tu

cérunt me , & plasmavérunt

lts

me totum in circüitu , & fic

jl

juftificéris ? Et fi habes brá

W

chium ficut Deus , & fi voce

repénté precípitas me. An-

NU

símili tonas ? Circámda tibi

tequam.

]

Let&uo nt.

m

Joh

e. decórem , & in fublíme erí-

Cä * 42-.

o

]

ere , & efto gloriófus , &

Efpóndens autém Job

R

Dómino , dixit : Scio,

ln

eciófis indüere véftibus.

9)l

m

j

»*. lunduüta eft caro mea pu-

uia ómnia potes , & nulla te

?i

trédine , & sórdibus pülveris

latet cogitátio. Quis eft ifte,

ls

cutis mea áruit , & contrácta

ui celat consilium absque

W

$m

eft: *

Meménto mei Dó

(ciéntia ? Ideó infipiénter lo-

|

cütus fum , & qua ultra mo-

mine,quóniam ventus eft vita

Joili

Tméa..

dum excéderent fÍciéntiam

!

Ti

X. Dies mei velóciüs tranfié.

meam. Audi, & ego loquar:

i

TA

runt,quàm à texénte tela fuc-

interrogábo te , & refpónde

sLini

eíditur ; & consümpti funt

mihi.

Auditu auris audivi

; Meménto.

te ,nunc autem óculus meus

Vrl

0.H.

E

u

]i

m

'absqug uIIIJae[&'ge.

H

vidette. lIdcírcó ipfe me re-

li

Ifpérge fupérbos in fu-

rehéndo , & ago poenitén-

2 q

D ;

tiam in favílla.& cínere.

(1[] j

Bs

róre tuo , & refpíciens

"n

ln

omnem arrogántem humília.|&. Non abícóndas me Dó-

D

mineà fácie tua :

manuim

1&]

A

R éfpice cunttos fupérbos, &

EL

J

A

confünde eos , & cóntere

tuam longé facà me :*

ímpiosinloco fuo. Abfcónde

formído tua

non me tér-

]Xel |

"

!

reat.

'-'nM

M

t

eos in pülvere fimul , & fà-

cies eórum demérge in fóve-|y* Córripe me Dómine n

liil

piferlcórdia , non in furó-

n

ami Et ego cgnütäbor , quödï

re

NU R

4

L

Infra Hebd, fecundam Septembrisa

171:

retuo , ne forte ad nihilum

mo ejus , & movérunt fuper

Msf

rédigas me.

Et formído.

eum caput , & confoláti funt

G lória Patri. Et formído.

eum fuper omni malo , quod

AT

ii

SABBA T O.

intülerat Dfis fuper eum : &

I6

De libro Job.

dedérunt ei

unusquísque

Le&io 1.

ovem unam , & ináurem áu-

W

Cap. 42. b

If n

Oftquam autem locütus

ream unam.

P

eft Dóminus verba hac ad

», Utinam. 168.

IT p

Lcüio ii

M

ob.dixitad Eliphaz 'Thema-

T n

nítem : Irátus eft furor meus.

. Ominus autem benedí-

inte, & in duos amícos tuos,

I

xit novíffimis Job ma-

t mrg

quóniam non eftis locüti. co-

gisquam princípio ejus. Et

m ,f

ram me reétum , ficut fervus

fatta funt ei quatuórdecim

meus Job. Sümite ergo vobis

míllia óvium , & fex míllia

TVl

WU

feptem tauros,& feptem aríe-

camelórum , & mille juga

EM

tes, & itead fervum meum

boum , & mille áfinz.

Lt

fuérunt ei feptem filii, & tres

Job , & offérte holocáuftum

filize.

Et vocáàvit nomen

d

pro vobis : Job autem fervus

meus orábit pro vobis: fáciem

uníus Diem, & nomen fecüne

iem ])

dze Cáffiam , & nomen tértize

EN

ejus fuscípiam , ut non vobis

Non funt au-

; nolli

imputétur ftultítia

neque

Cornuftíbii.

enim locüti eftis ad me recta,

teminvénte mulíeres fpeció-

setih

f , ficut filie Job in univér-

1 du

ficut fervus meus Job.

nl

». Quis mihi. 168.

fa terra: dedítque eis pater

-Le8io À.

fuus hereditátem inter fra-

ul

tres eárum.

Vixit autem

(ctntut

Biérunt ergo Eliphaz

A

'Themanítes, & Baldad

Job poft hec centum quadra-

]oquat

ginta annis,& vidit filios fuos,

'efp(mde

Suhites, & Sophar Naamathí-

& filios filiórum fuórum , us-

; audi

tes , & fecérunt , ficut locu-

tus füáerat Dóminus ad eos,

que ad quartam generatió-

us mo)

nem: & mórtuus eft fenex ,

emem

fuscépitDóminus fáciem Job.

qenitet

Dóminus quoque convérfus

& plenus diérum.

e(t ad poeniténtiam Job , cüm

&. Quare. 1

.

68.

It

SAB.

BATO.

D

oráret ille pro amícis fuis. Et

áddidit Dóminus ómnia, qua-

ante Dominicam tertiam .

m

L:

cümque füerant Job , duplí-

Septembrís.

Antiphots.

9 l

cia. Venéruntautem ad eum

Ad Maguificat ;*

omnes fratres fui & univérfz

Ne reminifcáris Dómine dc-

foróresfus , & cuntli , qui

lída mea , vel paréntum

Il

D

nóverant eum prius, & come-

meórum : neque vindi&tam

J

|— derünt eum eo panem

in do- | fumas de peccátis meis.

-

.

Dominica tErtiä Septembris.

Y7

f?läfemaq]

D

z

ä)MIN[

CA IIIL

gdbatin Jerüfaleim ad tem-

uf

plum Dómini , & ibi adorá-

Septembris.

bat Dóminum Deum Ifrael ,

g5

In

P

rimo NoCturno.

f

ómnia primitíva fua, & déci-

| j

Incipit liber 'Tobíz.

mas fuas fidéliter ófferens, ita.

Ü

I ectio i.

Cap. T

jaort

Obías ex tribu & €

ivitá-

ut in tértio anno proselytis,&

ádvenis miniftráret omnem

qem v

; te Néphthali ( quz eftin

fuperióribus Galilea iupra

decimatiónem.

Hec & his

ii 1

fimília fecándàm legem Dei

D

Naáffon, poft viam,qu& ducit

ad Occidéntem, in finíftro ha-

uérulus obfervábat.

Cum

,a

veró faQus effet vir, accé-

sQequi

bens civitátem Sephet ) cüm

captus effet in diébus Saliná-

it uxórem Annam de tribu

ipatj

f t

nafar Regis Affyriórum , in

fua , genuítque ex ea filium ,

captivitàte tamen pófitus ,

nomen fuum impónens ei :

ifrcumd

il

M

viam veritátis non deséruit ;

quemab iufántia timére De-

ita ut ómnia , quz habére pó-

um dócuit , & abítinére ab

'Hw /

Sxxl j

térat , quotídie concaptívis

omni peccáto.

frátribus , qui erant ex ejus

x. Omni témpore bénedic

od

if

I)

]

énere , impertíret. Càmque

Deum, & pete ab eo , ut vias

effet jünior ómnibus in tribu

tuasdírigat: * Etin ommi

d

:

ap

Néphthali , nihil tamen pue-

témpore consília tua in ipfo

ríle geffitin ópere.

permáneant.

ii

1inus

t Peto Dómine , ut de vín-

y^. Inquíre,ut fáciasque plá-

culoimpropériihujus absól.

cita funt illi in veritáte , & in

d

tota virtüte tua. Etin omni.

1 d

vas me , aut certé défuper

terram erípias me: * Ne re-

L.e&io iii»

?qetüdon'

qninifcáris delítta mea , vel

Gitur cüm per captivitá-

110

f(;

paréntum meórum , neque

I

tem deveníffet cum uxóre

uN

f

fua , & filio , in civitátem

vindí&tam fumas de peccátis

NT

10

meis: quiaéruis fuftinéntes

Níniven

cum omni

tribu

-----

|

lts

te Dómine.

y. Omnia enim

fua ( cüm omnes éderent

Eu

l,

judícia tua juftà funt , & om-

ex cibis

Gentílium ) ifte

N

Atl

cuftodívit ánimam fuam ,

.mes vig tuz mifericórdia, &

Jl

li

véritas : & nunc Dómine me-

& nunquam contaminátus

eftin efcis eórum.

Et quó-

d

ménto mei. Ne reminifcáris.

Tif

Lettto li.

nian mémor fuit , Dómini

j

1d al,

nique cüm irent om-

in toto corde fuo , dedit il-

j

:

l

D

nes ad vítulos áureos ,

li Deus grátiam in conípe-

1l

l

quos Jeróboam fécerat Rex

&u Salmánafar Regis , &

mt

l'ael , hic folus fugiébat

dedit illi poteftàtem , quo-

E WLI

consórtia ómnium , fed per-

Í

cümque velict ire , hgþens

Mi

ii

i

l-

Domuyca tertia Se tembri&

I

A g

libertátem;qu

gcümque fáce , fuíllet pecüniaipfa, pro qua

Wilyri

Ut

're voluíffet, Pergébat ergo misííti rilium noftrum.

adomnes, qui erant in cap-|« Báculum fene&iütis noftrz.

H»WL

tivitáte , & mónita falàtis da-

^

erem,*m

Heu me fili mi! ut quid

bat eis.

ï(-gæ

mílimus peregrinári,jumen

E

L Of

x. Memor efto fili , quóniam | oculórum noftrórum ? Bácu-

pàuperem vitam gérimus

un.

Lec

X (

Deó enim

m D

* Habébis multa. bona , fi

ïäg göntxinäntviæ

timüeris Deum.

obfervántia quátuor eft af-

« Qm

, In mente habéto eum , &

!

d

gnáta tempóribus , utin id-

cave ,nequàndo pratermíttas|ípfum totíus anni redeünte

d m

Habébis.

iflin,

pracépta ejus.

decürfu , cognofcerémus nos

G lória Patri. Habébis.

indefinénter purificatiónibus

Iel :

.In fecundo No&turno.

r D

indigére : fempérque effe rü-

ermo $. Leónis Papa.

téndum , dum hujus vitz va«

Kte d)

Sermo 9. de jejunio vil. men-

rietáte jactámur , ut peccá-

fis. gE

tum , quod fragilitáte carnis

Dcnedit

; diäloeää"fü mi ,

j UEv

Cio quidem

& cupiditátum pollutióne

[

S

plürimos veftrüm ita in| contráhitur , jejüniis atque

1l m

lis , qua ad obfíervántiam eleemöfynis deleatur. -1jins

iniyl

Chriftiánz fidei pértinent ,| riàmus páululüm , dileétíffr-

effe devótos , ut noftris cc-| mi, & aliquántulum , quod

"

hortatiónibus non indígeant| juvándis poffit prodéffe pau-

:

ul

admonéri.

Titi

Quod enim du-| péribus ,noftra confuetüdini

L

i

i

dum & tradítio decrévit, &| iubtrahámus.

confuetüdo firmávit;nec eru-

, Benedícite Deum coeli ,

prmm

dítio ignórat , nec píetas prae-| o

coram ómnibus vivénti-

TU

n

termíttit. Sed quia facerdo-| bus confitémini ei: « Quia

at

tális officii eft , er

o

v&a omnes| fecit | vobísc

ttibu

Eccléfiz filios curam habére| diam fuam.

um miferi;ör—

jerent

commünem , in id quod &

Ipfumbenedícite , & can-

?ä"t

eilli : & enarráte ómnia

) ii

rudibus profit , & do&lis ,

Wl s

quos fimul dilígimus , páriter| mirabilia ejus. — Quia.

nátus

5

incitámus : ut jejünium,quod

qu

nobis séptimi menfis recürfus

Ele&äggo Y

If:"onfcie'ntfa

Jortut

indícit,fide álacri per cafti-

benignórum früctibus

Jit

gatiónem ánimi & córporis| largitátis

& gáudia trí-

celebrémus.

(

buens , quo es letificandus ,

51(L

, Sufficiébat nobis

pau. accipies.

Dilé&tio | próxi-

J

p-e'rtas nolftra 2 Ht lelltlælnu , diléttio Dei Cü.'ly qgl

e

:

l

somputaréntur

e

nunquavmfplenitücünem legis & Pro-

l

phe-

infrà Hebd. ii. Septembris.

r74

y

us ]

hetárumin

hac géminzcha-| * Plena eft omnis terra gló-

ritátis unitáte conftítuit : ut

ria ejus.

t Ti

TUl

- res:

funt , qui teftimó-

i

nemo ambígeret , Deo fe of-

fw mell

férre ,quod hómini contulif-

nium dantin coelo ,.

ater ,-

fet , dicénte Dómino Salvató-

Verbum, & Spíritus fan&tus:

M

& hi tres unum funt.San&tus.

gn|

re , cüm de aléndis juvandís-

que paupéribus loquerétur :

GlóraPatri. Plena.

4 ]am

Infra Hebdomadam , Feria

n ]U[[

Quod uni eórum fecíftis , mi-

i

(i mOft

hi fecíftis. Quarta ígitur &

quarta, & Sabbato poft fe-

fexta Feriajejunémus : Sáb-

cundam,& tertiam L. ect. dici-

J

n

Ws

jj Q

báto veró apud beátum Pe-

tur ii & iil. Refponforium

$

trum Apóftolum vigílias ce-

imi No&turni Dominicg.

m

M

lebrémus: cujus nos méritis

g.

ERIA SECUND A.

qeason

J li !

fu.

& oratiónibus crédimus adju-

De libro Tobíz.

vándos , ut mifericórdi Deo

1»6820'?«»

Cáp.2s

seii

fl

Ofthec veró , cüm effet

qut u

jejünio noftro , & devotióne

placeämus.

.dies feftus Dómini , & fa-

ii

(

z. Tempus eft, ut revértar

Gum effet prándium bonum

AAf

jäJa |

OS

in domo Tobíz,dixit filio fuo:

e ad eum;qui mifit me : *

200

autem benedícite Deum , &

Vade, & adduc áliquos de

]

lr

münd

enarráte ómnia mirabilia ejus.

tribu noftratiméntes Deum ,

atl

", Confitémini ei coram óm-

ut epuléntur nobifcum.Cüm-

j

Q]

nibus vivéntibus , quia fecit

que abiíffet , revérfus nuntiá-

3 Dn

vit ei, unum ex filüs Ifrael

vobiscum mifericórdiam fu-

TT

am.

Vosautem.

jugulátum jacére in platéa.

alteiti

*tatímque exíliens de accübi-

— Glória Patri. . Vos antem.

É

-&.vit. Lribulatiónes civitá-

z

tu fuo, relínquens prándium ;

u ad

tum audívimus , quas paffe

jejünus pervénit ad eorpus ,

W i

tollénsque illud portávit ad

funt , & defécimus : timor &

*m,& pet«

hebetüdo mentis cécidit fu-

domum fuamoccülté,ut dum

Vg

per nos , & füper líberos no-

fol occubuiffet , caute fepelí-

ret eum.

gt

tros : ipfi montes nolunt

ttg,

recípere fugam noftram :

&. Peto Dómine , ut de vín-

* Dómine miferére.

culo imipropérii hujus absól-

Q

"t

y. Peccávimus cum pátri-

vas me , aut certé défuper

Ml

busnoftris , injüfte égimus,

terram erípias me: * INe re-

|

minifcáris delítia mea , vel

el

iniquitátem fécimus. Dómine.

hi

x Vlli.

Duo Séraphim cla-

paréítum meórum , neque

l

mábant alter ad álterum :

vindíttam fumas de peccátis

y

l

Hï

* Sanétus , San&tus , Sanctus

L]

meis:quia éruis fuftinéntes

du

:ï

e

