phemámur , & obfecrámus :

|

VAU

bis difcátis , ne fuprà , quàm

tanquam purgaménta hu.

D n

fcriptum eft , unus advérsüs

jus mundi faéti

umus

5

pj

álterum inflétur pro álio.

ómnium peripséma usque

$ Da

Quis enim te difcérnit ? Quid

adhuc.

Non ut confündam

autem habes , quod non ac-

v9s , hac feribo , fed ut filios

TO

meqs

charíffimos

móneo,

cepifti? Si autem acceyi& :

.

Nam

Vr

Commune Apoftolorum.

.vïi:

W g,

Nam fi decem millia paeda- | ham: * quóniam dit fortester-

IQ:&B

gogórum habeátis in Chri-| r veheménter elevátifunt. -

d

fto , fed non multos patres.

Afía, Príncipes populórum

li

Nam in Chrifto Jefu per E-

! V[N »3

congregáti

.untï ceum Deo

vangélium ego vos génui.

Abraham.

mm W(

Dum ftetéritis ante Reges

Afa. Dedifti hereditátem

)

»

&

timéntibusnomen tuum Dó.

prafides ; nolíte cogitáre

T

Pf

quómodo,aut quid loquámini:

mine.

d

Acul

* Dábitur enim vobis in illa

Píalmus6o.

g,

hera , quid loquàámini.

Xàáudi Deus depreca-

. Non enim vos eftis , qui

tiónem meam : * intén-

rl

de oratióni mez.

loquímini : fed Spíritus Patris

UJHUSW,

veftri, qui lóquitur in vobDis.

Afinibus terre ad te clamá-

TUf

Dàbitur.

vl : * dum anxiarétur cor

* hg

G lória Patri. Dábitur.

meum ,

in petra 'exaltáfti

t

In fecundo NoGurno, Afia.

Ine.

fa&üs es

Principes populórum congre-

D eduxifüi me , quiá

TARU

gáti funt cum Deo Abraham.

fpesmea : *turris fortitüdi-

Al

Pfalmus 46.

nis à fácie inimíci.

7

lo

Is

Mnes Gentes plàudite

*

Inhabitábo in

tabernácu

X mánibus :

jubiláte

tuo in fzcula: * prótegar in

(iri

Deo in voce exultatiónis.

velaménto alárum tuárum. '

1 p

uóniam Dóminus excél-

Quóniam tu Deus meus

y:

T

j

s, terríbilis : * Rex mag-

exaudífti oratiónem meam : *

OT

nus fuper omnera terram.

dedífti hareditátem t,ime'nti—'

3

Subjécit pópulos nobis: * &

bus nomen tuum.

D ies fuper dies Regis adji-

ld

Gentes fub pédibus noftris.

rmud

Elégit nobis hereditátem

cies

* annos ejus usque in

jinut

fuam , * fpéciem Jacob ,

diem generatiónis , & gene-

uam dilexit.

ratiónis.

Vi

WT

fcéndit Deus in jübilo , *

Pérmanet in

satérnum in

& Dóminus in voce tuba.

confpéttu Dei : * mifericór-

[

jl pä-

Psállite Deo noftro psállite: *

diam, & veritátem ejus

e

quig

blas

állite Regi noftro , psállite.

requíret ?

uóniam Rex omnis terre

Qu

o

Sic pfalmum dicam nómini

]i

Deus : * psállite fapiénter.

tuo in feculum feculi : *

f.egnábit Deus fuper Gen-

ut reddam vota mea de die in

j

diem.

If

tes: * Deus fedet fuper fe-

dem fanétam fuam.

Afía,

Dedtfti

hereditátem

i

u!f((füï

t ríncdpes populórum con-

timéntibus nomen tuum Dó-

j

.gregátü funtcum Deo. Abra-

mine.

a 4

,Aä'a.

f

)

LL

Vil

C*ïommunc Apoftolorum.

Afia, Annuntiavérunt ópera Dei ,& fa&a ejus intellexé:

Dei L] & fa-&a e

runt.

Uol

gunt.

jus intellexé-

pïä

1

. Conftítues eos príncipes

. Pfalmus 65;

&

peromnem terram.

T^XÀ

udi Deus oratiónem

z.. Mémores erunt nóminis

00US

JXA-4meam , cüm déprecor : *

tui Dómine.

Pater nofter,

fimit

à timóre inimíci éripe &ni-

Abfolutio. Ipsíus píetas.

Verbu

iam meam.

et i

2

y'. Jube domne,

Protexíftüi me

a

convéntu?

Bfio. Deus Pater omnípotens,

vitdic

malignántium : * à multitüdi-

ttot u

Sermo S. Gregórii Papae.

ne operántium iniquitátem.

Homilia 3o. in. Evang, poft

ifendit

Ouia exacuérunt ut gládium

rnedium.

Le&io iv.

i x

linguas fuas: * intendérunt

Criptum eft : Sptritus Dó.-

aljing

arcum rem amáram, ut fagít-

$

mini ornávit coelos.

Or-f

us 0

tent in occülis immaculá-

naménta enim coelórum funt

(i]ort

tum.

virtütes prsedicántium. Qu&e

stf

*Aibitófagittábunt eum , &

vidélicet ornaménta Paulus

As j

non timébunt , * firmavérunt

enümerat , dicens : Alii datur

f0 p

fibi fermónem nequam.

per Spíritum fermo fapién-

fndi

Marravérunt, ut abfcónde-

ti& , álii fermo fciéntie fe-

lat (

rent láàqueos : * dixérunt :

cündüm eümdem Spiritum ,

Aires l

uis vidébit eos ?

álteri fidesin eódem Spíritu ,

Airentm

Serutáti funt iniquitátes : *

álii grátia fanitàtum in uno

Tnt,fcin

defecérunt fcrüutántes fcrutí-

Spiritu , álii operátio vittü-

t i

nio.

tum , álii prophetía , álii di-

ff nt

AÁccédet homo ad cor al-

fcrétio fpirítuum ,álii génera

y Deit

T.

tum: * & exaltábitur Deus. -

linguárum , álii interpretátie

Tv

agítte " parvulórum facte

fermónum. Hac autem óm-

hts

funt plage eórum: * & in-

nia operátur unus atque idem

i m

firmàtsa funt contra eos lin-

nendt

us eórum.

Spíritus , díividens singulis ,

prout vult,

*I Gnudà

-onturbáti funt omnes, qui

$. Vidiconjün&os viros ha.

ATl fne

vidébant eos

?

L2

omnis homo,

*.& tímuit |béntes fpléndidas veftes , &

Airol

Angelus Dómini locütus eft

l Cam

annuntiavérunt ópera

ad me,dicens :

Iti funt vi-

1:'5) L» cüm

Dei : * & fa&a ejus intellexé-

ri fantli , fatti amíci Dei.

i

runt,

*. Vidi Angelum Dei for-

eetábitur juftus in Dómino ,

^O

tem, volántem per médium

T

J

& fperábit in eo , * & lauda-

coelum, voce magna clamán-

büntur omnes re&i corde.

tem , & dicéntem. Ifti.

Tïïis. ü

N

AU*. Annuntiavérunt ópera| Bfio.. Chriftus perpctua.

I

,€e

1(['

LÀ

Ut

Commune Apoftolorum.

1

Le&io vy.,

:

.Uot er

B

go funt bona

Erte ifïe iigigiï)anor' Ec-

&«

predicántium , tot funt

C

cléfie , ad cujus facra-

ornamenta coelórum.

Hinc

If

tiífimum corpus íedémus ,

T

rurfus fcriptum eft : Verbo

quant& debilitátis , quantee-

Vi

Dómini coeli firmáti

funt.

Wmlu

que formídinis ante advén-

Verbum enim Dómini Filius

tum Spíritus füerit, ancílla

€ft Patris. Sed eósdem coelos,

1j

fih

oftiária requisíta dicat. Una

vidélicet fan&tos Apóftolos ,

enim mulíeris voce percüf-

lj

f

ut tota fimul fan&ta Trínitas

fus;dum mori tímuit , vitam

w P(v

oftendátur operáta , repénte

negávit. Et pensándum, quia

Á

A.

de fan&ti Spiritus divinitáte

eum comprehénfum Petrus

It

jj

adjüngitur : Et Spíritu oris

negávit in terra, quem fu-

!s (

ejus omnis virtus

eórum.

fpénfum latro conféffus eft in

ORU

Coelórum ergo virtus de $pí-

cruce. Sed vir ifte tantze for-

u

ritufumpta eft : quia mumdi

mídinis, qualis poft advéntum

hi D

hujus poteftàtibus contraíre

Spíritus exíftat , audiámus.

Jl

(it

non presümerent , nifi. eos

Fit convéntus magiftrátus ,

Ápit

fig

fanéti Spíritus fortitüdo foli-

atque feniórum, caefis denun-

ii

f

dàffet.

Quales namque do-

tiátur Apóftolis,ne in nómine

lt

um ,

&óres fanttme Eccléfi& ante

Jefuloqui débeant : Petrus

!

II

Til

advéntum hujus Spíritus füe-

magna au£toritáte refpóndet :

quy

rint,fcimus : & poft advén-

Obedire opórtet Dco magis ,

l ïïttl'þ

tum illíus, cujus fortitüdinis

quàm homínibus,

1U

du d

fatti fint , confpícimus.

w. lfti funt triumphatóres,&

j

x. Beáti eftis, cüm maledí-

amíci Dei , qui contemnéntes

prcmu'a

xérint vobis hómines, i per-

juffa príncipum , meruérunt

,'

fecuti vos füerint , & díxerint

t

premiastérna: " Mlodoó co-

um

omne maluim advérsum vos ,

ronàntur , & accípiunt pal-

]

ml

mentiéntes , propter me

mam. . Y« Ifti funt,qui vené-

* Gaudéte , & exultáte, quó-

runt ex magua tribulatióne,

niam merces veftra copiófa

& lavérunt ftolas (uas in sán-

r]hä

fx

[

M

eft in coelis.

üine Agni.. Modo,

I5 di

Yy. Cüm vos óderint hómi-

G

lória Patri.

IMlodo.

n

nes, & cüm feparáverint vos,

In tertio NoGurno , Affa.

)1'

exprobráverint , & ejéce-

Exaltabüntur córnua jufü:,

e fi

rint'nomen veftrum tanquam

allelüja.

u

malum, propter Fílium hó-

Pfalmus 74.

minis.

Onfitébimur tibi Deus: *

du

ij

Gaudéte , & exul-

táte.

— confitébimur , & invo-

,

cábimus nomen tuum.

N

j

Biío. Ignem fui amóris.

^

(

a 2

$^

r-

x

Commune Apoftolorum.

M

u

Y

Na

rrábimus

mirabilia tua : * [1gnis ante ipfum praecédet, ,

jl

u

& inflammábit in circüitu

)ve

eümaecépero tempus , ego

9

mnu

juftítias judicábo.

inimícos ejüs.

[exce

l

Liquefácta eft terra, & om-

illuxérunt fülgura ejus orbi

terre: * vidit, & commóta

j

08

nes ; qui hábitant in ea : * ego

onfit

confirmávi colümnas ejus.

eft terra.

WMontes ficut cera fluxérunt

j

gUW

Dixiiníquis: Nolíte iniqué

à fácie Dómini : * àfácie Dó-

M

n

ágere : * & delinquéntibus

lj i

]s

TNolíte exaltare cornu.

mini omnis terra.

Y

Tupü

al

Nolíte extóllere in altum

Annuntiavérunt coeli juftí-

i

quma

cornu veftrum, * nolíte loqui

tiam ejus : * & vidérunt om-

tf

advérsus Deum iniquitátem.

nes pópuli glóriam ejus.

E saltàt

Q uia neque ab Oriénte ,

Confundántur omnes ,

ui

neque ab Occidénte ; neque

adórant fculptilia: * & qui

goftrur

lum pet

à desértis róntibus ; * quó-

gloriántur in fimulácris fuis.

niam Deus judex eft.

À doráte eum omnes Angeli

facdum

& hunc

Morfs

fHiunc humtliat ,

ejus: * audivit, & letáta eft

exálktat : * quia calix in manu

Sion.

ibusqi

'E.texultavérunt filie Judz;*

agqutun

Dómini vini meri plenus

ocdb

mifto.

propter judícia tua. Dómine.

Etinclinávit ex hoc in hoc:

Q uóniam tu Dóminus altíffi-

prem

m

verümtamen fex ejus non

mus fuper omnem terram : *

eft exinaníta : * bibent om-

nimis exaltátus es fuper om-

i

nes deos.

uf

nes peccatóres terra.

E go autem annuntiábo in fze-

Q ui diligitis Dóminum, odí-

is, d

culum: * cantábo Deo Jacob.

te malum : * cuftódit Dómi-

f« Jl

) ómine

E t ómniacórnua peccatórum

nus ánimas SanCtórum (fuó.

rum , de manu peccatóris li-

udidos.

contríngam : * & exaltabün-

berábit eos.

tur córnua jufti.

iütstol

Afia.

Exaltabüntur córnua

L ux orta eftjufto, * & reGis

m a

corde Istítia.

lt

jufti , allelüja.

Afía. Lux orta eftjufto ,

L stámini jufti in Dómino : *

ilrm,

& confitémini memórie fan-

allelója: re&tis corde letí-

At

tia , alleluja.

G&ificatiónis ejus.

sDimi

Píalmus 96.'

Afía Luxorta eft jufto , al-

1 Cuf

: Ominus regnávit, exul-

lel. re&tis corde Ieetítia , allel.

i,

.

D

tet terra , * Igeténtur ín-

Afía. Cuftodicbant teftimónia

iij

fuíz» multze.

racépta ejus , allel.

Nriy

N ubes, & calígo in circüitu

ejus , &g

falmus 98.

iDhg,

Ominus regnávit iraf-

As

ejus : * juftítia , & judícium

corré£tio fedis ejus.

cántur pópuli * c(-lui ^ ipih

: Commune Apoftolorum.:

9

Xi

d

]

fedet fuper Chérubim , mo-

"

ater nofter,

ti

Veàtur terra.

bfolutio. .A vinculis.

D óminus in Sion magnus , *

. Jubedomnebenedícere,

h

& excélfusfuper omnes pó-:

x

f10.

Evangélica lé&io.

(

ulos.

, €&io fan

ü

é

onfiteántur nómini tub

t Evang&lii fe4

cündüm Mattheum.

J

UM

magno: quóniam terríbile ,

LD&iO vil.

-Cap.19.d .

i

& fantctum eft : * & honor

N illo témpore :

ixit. Pe.

regis judícium díligit.

trüs ad Jefum : Ecce nos

]

jl

'I' u paráfüi dire&tiónes : * ju-

relíquimusómnia, & fecüti

1

Qf

fumus te

dícium & juftítam in Jacob

uid ergo erit

Jl

tu fecifti.

nobis ? Et réliqua.

N

u

E xaltáte Dóminum Deum

Homilía fantti Hierónymi

Presbvteri.

ä&q

noftrum, & adoráte fcabel-

]

Ái

lum pedum ejus: * quóniam

(Libe 8' in Matth- ca [ I 4

s

fanttum eft.

^w Randisfidücia : Petrus

ht

|

Mioyfes & Aaron in facerdó-

——

- pifcátorerat, dives non

tibus ejus : * & Sámuel inter

füerat, cibos manu & arte

eos,qui ínvocant nomen ejus.

juis!

quzrébat : & tamen lóquitur

(mmma

Invocábant Dóminum,. &

confidénter : Relíquimus óm-

duf

ipfe exaudiébat eos

"a

nia. Et quia non süfficit tan-

df

colümma nubis loquebátur

tüm relínquere, jungit, quod

&t Ufl«

ád eos.

perféttum eft : Et fecüti fu-

C uftodiébant teftimónia e-

mus te, Fécimus, quod jufsí.

nl

jus, * & precéptum , quod

fti: quid fgitur nobis dabis

d

dedit illis.

premii? Jefus autem dixit il-

imi

D ómine Deus nofter tu ex-

lis : Amen dico vobis , quod

jrsl

audiébas eos : * Deus tu pro-

vos qui fecüti eftis me , in re-

pítius fuífti eis; & ulcífcensin

generatióne ; cum séderit Fí.

j

omnes adinventiónes eórum.

lius hóminis in fede majeftá-

MoU

E xaltáte Dóminum Deum

tis fuzfedébitis & vos fuper.

9

noftrum, & adoráte in mon-

fedes duódecim , judicántes

il

te fan&to ejus: * quóniam fan-

duódecimtribusIfrael, Non

7

ftus Dóminus Deus nofter.

dixit , Qui reliquíftis ómnia ;

0,&1

Afia. Cuftodiébant teftimó-

hoc enim & Crates fecit Phi-

lófophus, & multi álii diví-

jl

niaejus , & pracépta ejus ,

j

yl

allelàja,

tias eontempsérunt : fed ;

j

Y. Nimis honoráti funt amíci

Qui fecüti eftis me : quod

!

tui Deus.

próprié Apoftolórum eft ,

l If.l[

*. Nimis

confortátus eft|atque credéntium.

principátus eórum.

^. Mi funt, qui vivéntes in

1qu

2

l

ear—r

|

l

N

xii

Commune Apoftolorum.

uf fllæ

carue , plantavérünt Ecclé-] s-. Ifti funt viri fan&i , quos

fiam sánguine fuo : * Cál-

elégit Dóminus in charitáte

,jisf

if t

cem Dómini bibérunt : &

nonfida , & dedit illis gló.

amíci Dei fa&i funt.

. 43;1

riam fempitérnam : *

uo-

.l'æetit'lü

ii D

X*, In omnem terram exivit

rum do&trína fulget Eccléfia ,

onus eórum, & in fines orbis

ut fole Iuna.

y'. San&iper

]

«f

terra verba eórum. Cálicem

fidem vicérunt regna , operáti

1

qongr

Dómint.

funt juftítiam. Quorum.

Mi

Bito: Cujus, vel Quorum

GlóriaPatri. Quorum.

tiebti

Bíio. Ad focietátem.

N

feftum cólimus.

Le&io vii.

Y e&ioix.

Rgtt

X occafióne hujus fen-

1

n

J'N regeneratióne , cim sé-

A derit Fílius hóminis in fede

E

ténti&e quidam introdü-

eftce

qmajeftátis fuz ( quando &

cunt mille annos poft refur-

métic

mórtui de corruptióne resür-

re&tiónem,dicéntes , tunc no-

fipe fi

gentincorrüpti ) fedébitis &

bis céntuplum ómnium re-

irum à

[ürmo:

vos in sólis judicàntium ,.

rum;quas dimífimus, & vitam

condemnántes duódecim tri-

atérnam effe reddéndam:non

lo j

u

bus Ifrael: quia vobis credén-

intelligéntes , quoód , fi in cé-

tibus , illi crédere noluérunt.

teris digna fit repromíffio , in

Et omnis , qui relíquerit do-

uxóribus appáreat turpitü.

jm

mum, vel fratres,aut foróres ,

do ; ut,qui unam pro Dómino

At

aut pattem , aut matrem, aut

dimíferit , centum recípiat if

J

futüro.

Vsl

uxórem;,aut filios , aut agros ,

Senfus ergo ifte eft :

propter nomen meum;céntu-

Qui carnália pro - Salvatóre

Pbved

lum accípiet , & vitam z-

dimiferit, fpirituália recípiet:

Vods p

térnam potfidébit. Locus ifte

u: comparatióne & mérito

Mudfey

cum illa fenténtia cóngruitjin

fuiitaerunt, quafi fi parvo

Qutem

nümero cemtenárius nümerus

qua Salvátor lóquitur: Non

Vi

veni pacem míttere , fed glà-

compar

étur.

Nore

einde dicitur Hymnus.

dium. Veni enim feparáre

WOAT

hóminem à patre fuo , & ma-

T e Deumlaudámus. 16.

t

trem à filia, & nurum à fo-

AD LAUDES,

AfUOr

ceru : & inimíci hóminis , do-

/.

& per Horas , Affa.

AUf T

méftici ejus. Qui ergo prop-

Oc eft precéptum me-

H

fftm

ter fidem Chriíti, & pradica-

um*, ut diligátis. ínvi-

"»tüml

tiónem Evangélii omnes affé-

cem , ficut diléxi vos.

i N

&us contémpíerint, atque di-

Pfalmus. Dóminus regnávit.

I

vítias , & fzeculi voluptátes :

cum reliquis.. 17,

L]

od

ifti céntuplum recípient , &

-Antiphona. Majórem chari-

'imia flI

vitam &térnam poffidébunt.

ut áni-

Abique |

tàtem nemo habetv :

maimn

LE

V

J,q

li

ziam fuam

Corrhune Apoftolorum,

xiii

ponat quis pro

Sient fuit , fit jügiter

Mif

amícis fuis.

*

S&clif per omne glória. Amé.

il

Afía. Vos amíci mgi eftis 5 fi

!

y

y'.Aummuntiavérunt óperaDei.

h

fecéritis,qui& preecípio vobis,

s..Et fatta ejus intellexérunt.

dicit Dóminus.4Afía. Beáti

Ad Benedittus ; Antiphona,

VN

pacífici ; beàti mundo corde :

os, qui reliquíftis ómnia ,

Y

n

(

quó

m ipfi Deum vidébunt.

& fecüti eftis me , céntuplum

Afia:

j

In patiéntia veftva pof-

accipictis , & vitam eetérnam

*

If

fidébitis àÓnimas veftras.

poffidébitis.

Capitulum. Ephef. 2. d

Ad Tertiam

Antiphona.

^Ratres , Jam non eftis hó-

Majórem charit

át

enm.

i i

wpites, & ádvene ; fed

Capitul, F ratres , Jam non.

Bu

efticives Sanftórum , & do-

x*.br, ln omnem terram ,

dl d

méftici Dei: fuperedificáti

* Exivit fonus eórum.

Ín

Ut

fuper fundaméntum Apofto-

omuent.

, Etinfines orbis

ii 'lórum & Prophetárum , ipfo

terrz verbaeórum.

Exívit.

G lória Patri. In omnem.

r

fummo angulári lápide Chri-

Va

fto Jefu.

. Conftítues eos príncipee

fa.

&« Deo grátias. Hyimnnus.

uper omnem terrí. g, Mé-

('(fw ! n

mores erunt tióminis tul Dfíe,

Xultet orbis gáudiis ,

ult

oelum resültet láudibus:

AdSextam

.

, Antiphonz,

Jimuno

Apoftolórum glóriam

Vos amíci mei eftis.

'Tellus & aftra cóncinunt.

s ;

gt :

Capitulum. A& 5.b

ii d

V osfzculórum Jüdices ,

r manus autem Apofto-

MOA

Et vera mundi lümina,

P

rum fiébant figna , &

n

Votis precámur córdium ;

prodígia multa in plebe.

rín-

ymd

Audite voces süpplicum.

x br. Conftítues eos

| i

Qui templa coeli cláuditis ;

cipes, * Super omfem ter-

t

Serásque verbo sólvitis ,

rart.

Conftítues.

e Me,'

Nosàreátu nóxios

mores erunt nóminis tui Dó-

nmine.

m

Solvi jubéte , quefumus.

Super.

f

r&cépta quorum prótinus

G lória Patri. Conftítues.

$

Languor falüsque séntiunt ;

y. Nimis honoráti funt amf-

,5

citui Deus.

h

Sanáte mentes lánguidas :

nf

Augéte nos virtütibus.

z. Nimis confortátus

eít

[S im:]. [

t,cum redibit Arbiter

principátus eórum.

In fine Chriftus fzeculi ,

2

Ad Nonam , Antiphona-

'[egm';it. j

Nos fempitérni gáudii

In patiéntia veftra.

Concédat effe cómpotes

Capitulum.

A€t-5.

Patri , fimülque Fílio ,

Bant Apóftoli gaudéntes à

'dmi- i

J iU

Tibíque fan£te Spíritus

- canfpéttu concíli , quó-

qu

niam -

xiv

" .Commune Apoftoloruim.

;

L

Qü

jt

niam digni hábiti funt , pro| Afía.

Yurá

VI

E

t Dóminus , &

!)

(f

hómine Jefu contuméliam| non poenitébit eum : 'Tu es

acérdos in ztérnum.

pati.

(À

fice

*

$. brNimis honoráti funt ,]. Afia. Cóllocet eum Dóminus

notfe

** Amíci tui Deus. Nimis.

cum princípibus pópuli fui.

Tori f

s. Nimis

confortàátus

eft

Píalmus r15.

oramo

A

udáte páeriDóminum:*

principátus eórum. Amici.

I

retioia

-Glória Patri. Nimis.

audáte nomen Dómini.

fOors Mi

x. Annuntiavérunt

Ópera

Sit nomen

Dómini bene-

el.

( Dori

Hdíttum, *ex hoc nunc &

uU

hE

* Et fa&ta ejus . intellexé-

usque in fzculum.

runt.

Afolis ortu usque ad . occá-

f

us

Dirupi

IN II. VESPERIS.

fum , *laudábile nomen Dó-

|

Afía Jurávit Dómirius, &

mini.

fl

bi

iis &i

non poenitébit eum : 'Tu es

Excélfus fuper omnes Gen-

ao

facérdos in &ttérnum.

tes Dóminus ; * & fuper

Voto m

Pfslmus 109.

coelos glória ejus.

- Ixit Dóminus Dómino

Ouis ficut. Dóminus Deus

n

meo : * Sede à dextris

nofter ,quiin altis hábitat , *

p Airi

T

(10 CU

meis :

& humilia réfpicit in coelo ,

Donec ponam inimícos tuos;*

& interra ?

D

fcabéllum pedum tuórum,

m

Süfcitans à terra inopem : *

WVirgam virtütis tuz emít-

& de ftércore érigens páupe-

fim

tet Dóminus ex Sion : * do-

rem :

Ms B

mütént

mi

I

:

Ut cóllocet eum cum princi-

tuórum.

3àáre in médio ini.micörum

pibus , * cum princípibüs

Ya

'ecum princífpium in die

ópuli fui.

virtütis tuzin fplendóribus

Oui habitáre facit ftérilem

Q

|

qpt

Santctórum: *ex ütero ante

fimisfi

indomo , * matrem filiórum

lucíferum génui te.

laetàntem.

Tuc

jurávit Dóminus , & non

Aiia. Cóllocet eum Dóminus

imolt

l

poenitébit eum: * 'T'u es Sa-

cum princípibus pópuli fui.

16xul

cérdos in setérnum f[ecün-

inc di

dum órdinem Mlelchifedech.

Aiia. Dirupífüi Dómine vín-

eula mea, tibi facrificábo hó-

BU

D óminus à dextris tuis : *

ftiam laudis.

Tif

P OE

confrégit indie irzfuz reges.

Pfalmus 115.

Judicábit in natiónibus , im-

4 *Rédidi , propter quod

*ii

plébit ruínas : * conquáafsábit

locütusfum: * ego au-

t

cápita in terra multórum.

tem humiliátus fum nimis..

tf

D.etorrénte in via bibet : *

tgo dixi in excéffü meo: *

1f

proptéreà exa-vl—täbit caput.

X.

m

-

Omgis homo menda

3 uid

[

Commüne Apoftolorum,

^

XV

h!

!

l

Q uid rätribuam

Q ui. séminant in láerymis, *

lig

pro ómnibus , quaz retríbuit

in exultatióne metent.

b

mani.

Eüntes ibant & flebant * *

"

C álicem falutáris accífpiam: *

mitténtes sémina fua.

li

M

& nomen Dómini invocábo.

V eniéntes

autem — vénient

J

V ota mea Dómino reddam

cum exultatióne , * portántes

T

coram omni pópulo ejus

*

.

*

manípulos fuos.

i

pretiófain confpét&tu Dómini

Afia, Eüntesibant, & fle-

! ]

mors Sanctórum ejus.

bant , mitténtes sémina fua.

X t

O Dómine, quia ego fervus

Afía. Confortátus eft princi-

l,

tuus: * ego fervus tuus , &

átus eórum , & honorá

$

filius ancílle tüz.

unt amíci tui Deus.

tj

T

! Nor)

Dirupífti víncula mea : *

Píalmus rz28.

tibi facrificábo hóftiam lau-

[

Omine probálti me , &

dis, & nomen Dómini invo-

D

Jl

3

f

cognovífti me : * tu cog-

j

f

càbo.

"

novífti feffiónem meam , &

j

Vota mea Dóm

ino reddam ih

refurrettiónem meam,

n D

confpé&tu omnis pópuli ejus:*

I ntellexífti cogitatiónes meas

in átrüs domus

ómuni , in

de longé:* sémitam meam, &

Vi

médio tui Jerüfalem.

funículum meuminveftigáfti.

T0 ]

Afia,Dirupifü Dómine vin-

:t omnes vias meas

ravidí-

cula mea , tibi facrificábo hó-

é

p a

fti:*quia non eft

rmo ia

ftiam laudis.

lingua mea.

5

2

p

Afía. Eüntes ibant,& flebant ,

cce D

'OT

ine , tu cognovífti

)

mitténtessémina fua.

ómnia,novíffima,& antíqua , *

If

almus 125.

tu formáfti me , &

1j

N converténdo Dóminus

fuper manum tuam.

pofuift

captivitátem Sion, * fa&ti

jrabilis fatta eft fciéntia

finit

fumus ficut confoláti.

fl

tua ex me ,* confortátx eft ,

unc repletum eft gáudio

& non pótero ad eam.

os noftrum ; * & lingua no-

Qnuó iboàfpíritu tuo? * &

Dierti

d

ftra exultatióne.

uó à fácietua fügiam ?

unc dicent inter Gentes : *

iafcéndero in coelum m

j vl'll-

illie es : * fi defcéndero in in-

Mlagnificávit Dóminus fácere

*

bl :

cum eis.

férnum , ades.

Magnificávit Dóminus fáce-

?i sümpfero pennas rneas

re nobífcum : * fat&ti fumus

dilüculó , * & habitávero in

quJ

letàntes.

extrémis maris.

:

elgovj'"* j

C onvérte Dómine captivitá-

Etenim illuc manus tua. de-

p

tem noftram , * ficut torrens.

dücetme: * &

j

j

in Auftro.

; tenäbit me

déxtera tua.

IX*

p

xvi

Commune Apoftolorum.

jem!

9;tdixi:Fórfitan ténebre con-[P roba me Deus, & fcito cor

j

culcábunt me : * & nox illu-

meum :* intérroga me , &

T

minátio mea in delíciis meis.

cognófíce sémitas meas.

E t vide , fi via iniquitátis in

1

W

renii

Q uia ténebrae non obícura-

I

0

gnt

büntur à te , & nox ficut dies

me eft ; * & deduc me in via

illuminábitur:* ficut ténebrae

eetérna.

a

cif

ejus , ita & lumen éjus.

Afia,. Confortátus eft prin.

cipátus eórum , & honoráti

orte

]:

uia tu poffedífti renes

j

Chait

meos : * fufcepífti me de ute-

funt amíci tui Deus.

ro matris meze.

Capitulum. Ephef. 2. d

g Cin

pris

C onfitébor tibi , quia terri-

atres , Jam non eftis hó-

bíliter maguificátus es : * mi-

pA

ites , & àdvenz , fed

den'ar'uy

qum

rabiília óperatua , & ànima

eftis cives SanCtórum , & do-

1ea cognófcit nimis.

méftici Dei , fuperedificáti

dujis (

elt t

'N on eftoccultátum os meum

fuper fundaméntum Apofto-

à te,quod fecífti inoccülto : *

lórum & Prophetárum , ipfo

fiptr d

& (fubftántia mea in inferió-

dintesd

4

fummo angulàári lápide Chri-

qibus terra.

fto Jefu. .

Deo grátias.

; Vil

Hivmn.E xültet orbis. xiii.

Ms f

Émperfétum meum vidé-

runt óculi tui , & inlibro tuo

y., Annuntiavérunt óperaDei.

hus

omnes fcribéntur : * dies for-

m

x. Et fatta cjus intellexé-

mabüntur, & nemo in eis.

runt.

ji fan&"x

Mihi autem nimis honorifi-

; Wi

Ad Magnificat , Antiphona.

m ,v

cátifunt amíci tui Deus: *

Eftóte fortes in bello ,

p

nimis confortátus eft princi-

gnáte cum antíquo ferpénte :

velum,

átus eórum.

m

& accipiétis regnum qater-

inumerábo eos , & fuper

num , allelüja.

f

U

arénam multiplicabüntur : *

Alie Lettiones pro

exurréxi, & adhuc fum te-

- Apoftolis.

ö

1] (

Curm.

Ín fecundo No&urno.

N

S'ioccíderis Deus peccató-

De Expofitióne S. Auguftíni

lisitty

res :* viri sánguinum decli-

Epífcopi fuper Píalmum

t ]

náte à me.

octogéfimum fextum.

nm 1 D)

Quia dícitisin cogitatióne : *

Ante medium,.

n

Accípient in vanitáte civitá-

Lectio iv.

J

ä

1

tes tuas.

Undaménta ejus in món

;d

ii

F

D)

Nónne qui odérunt te Dómi-

tibus fanclis : díligit Dó-

ii

ne, óderam : * & füperinimí-

minus portas Sion.

Quare

li

:

WT

cos tüos tabefcébam ?

funt

fundaménta — Apófto-

lia

J

Perfé:to ódio óderam llos : *

li ; & Prophétze ?. Quia eó-

At

& inimíci fa&ti funt mihi.

infit-

rum auttóritas portat

ij

[

In4-

)

d

$9

b4 4

M.

Commune Apoftolorum.

!.

1

mitátem noftram.

Quare

l

untjunusc

écidit Judas

,in Imum

0005

portz ? Quia per ipfos intrá

I

;psfus fanétusMath

fas ordiná-

mus ad regnum Dei. Predi-

tus eft; implétus eft duodená-

l

l

cant enim nobis : & cüm pe:

dl

;

rius nümerus sédium. Primó

j

ipfosintrámus, per Chriftum

locum ínveni , ubi sédeas , &z

intrámus;ipfe eft enim jánua.

i d

Et cüm dicüntur duódecim

fic te mináre judicatürum.

Duódecim ergo fedes quid

1&hï

ortz Jerüfalem, & una por-

hi

fibi velint , videàmus. Sacra-

ta Chriftus, & duódecim por-

méntum eft cujüsdam univer-

hl

t& Chriftusquia in duódecim

Ut

fitátis, quia per totum orbem

portis Chriftus , & ídeó duo-

terrárum fuütüra erat Eccleé-

li

W.

denárius nümerus Apoftoló-

fia: unde vocátur hoc sedifi-

Quf

rum. Sacraméntum magnum

cium ad Chrifti compágem. '

In

li

li

hujus duodenárii fignificátio

, Beáti eftis,cüm maledíxe-

Kum d

1

eft n&meri. Sedébitis, inquit,

rint vobis hómines , & perfe-

AUR

ii

fuper duódecim fedes, judi-

càntes duódecim tribuslfrael.

cüti vos füerint , & díxerint

m

omne malum advérsüim vos á

T

». Vidi conjün&os viros ha-

mentiéntes , propter me :

his X

béntes fpléndidas veftes , &

* Gaudéte & exultáte , quó-

ipttiDe

Angelus Dómini locütus eft

niam merces veftra copiófa

ntelley

ad me,dicens ; .* Ifti funt

eft in coelis.

viri fan&i , faQti amíci Dei.

;. Cüm vos óderint hómi-

v, Vidi Angelum Dei for-

hn

nes , & cüm feparáverint

T

tem , volántem per médium

vos , & exprobráverint , &

coelum , voce magna clamán-

ejécerintnomen veftrum tan-

gf&[mïf'

tem , & dicéntem. Ifti.

TU "

quam malum propter Fílium

I.c&tio

L

hóminis.

Gaudéte.

I duódecim fe

Ivlæ ibi funt,

j 1)10

Le&io vi.

M

non eft, ubi sédeat ter-

» T ídeó quia . ündiqu'e

u

tiusdécimus Paulus Apófto-

du

01

j

4 venítur ad judicándum ,

f

Ij

lus,& non erit,quómodo jüdi-

duódecim fedes funt : ficut

D

cet: & ipfe fe judicatürum

At

quia ündique intrátur:in il-

if

dixit , non hómimes tantüm ,

lam civitátem , duódecim

led & ángelos.

Quos ánge-

porte funt. Non folüm er-

)

los, nifi apóftatas ángclos *

2o illi duódecim , & Apófto-

Nefcítis , inquit , quia ánge

m mlw

lus Paulus , fed quotquot

los judicábimus ? Refponde-

judicatüri funt , propter fig-

retergo turba: Quid te ja&ta:

nificatiónem univeríitátis ad

;

judicatürum ? Ubi fedébis :

j

fedes duódecim pértinent :

Duódecim fedes dixit Dómi

quemádmodum

quotq'ot

J

i

j

nus duódecim Apóttolos :

.

*

inträþunt ; ad duódescim

pot-

xvid

Commune Evangeliftarum.,

Partes

tus transmigratiónis regis

j

Tif

portas pertinent.:

.V05 !

enim mundi quátuor funt ,

Jóachim , fa&tum eft verbum

Oriens , Occidens, Aquilo;

Dómini adEzechiélem filium

jj

Mte quátuor

Buzi facerdótem in terra

Til

& Mlerídies.

artes . aísídué nominántur

Chaldeórum , fecus flumen

j

Ab iftis quà-

Chobar ; & fa&a eft fuper

qis m

in Seriptüris.

ficut dicit Dó-

eum ibi manus Dómint.

Et

2

tuor ventis ,

minus in Evangélio ; à quá-

vidi , & ecce ventus türbinis

mimäbüs

tuor ventis fe colledtürum

veniébat ab Aquilóne, & nu-

ab ómnibus

i

elétctos fuos

bes magna, & ignis invólvens;

ergoiftis quátuor ventis vo-

& fplendor in circüitu ejus ,

S

eni

& de médio ejus quafi fpécies

cátur Eccléfia:

Quómodo

i fids

vocátur ? Undique 1n Trini-

elé&tri , id eft,de médio ignis.

num qu

táte vocátur.

Non vocàátur

, Eecce ego mitto vos ficut

bovis dl

nifi per bap

tísmum in nómirie

oves in médio lupórum, dicit

R

Patris,& Filii,

& Spíritus fan-

Dóminus : * Eftóte ergo

ssorum C

prudéntes ficut ferpéntes , &

n p

&i. . Quátuor ergo ter du£ta

duódecim inveniüntur.

símplices ficut colümbae.

sddipe

z. Dumlucem habétis , cré-

dfumt

g It funt triumphatóres,&

dite in lucem , ut filii lucis fi-

amíci Dei , qui contemnéntes

t

juffa príncipum , meruérunt

tis.

Eftóte.

sutqu

Lecio ii

faan

rzemia aetérna : * Modó co-

fimilitü-

ronántur , & accípiunt pal-

'T in médio ejus

ssf

mam. y^. lMtifunt, qui ve-

do quátuor animálium :

st

nérunt ex magna tribulatió-

& hic afpé&tus eórum, fimili-

It Gl.lm'

ne , & lavérunt ftolas fuas in

tüdo hóminis in eis.

Quá-

Duif

tuorfácies uni , & quátuor

sánguine Agni. Modo.

tpredt

G lória Patri. Modo.

penne uni. Pedes eórum pe-

tb

PRO EVANGELISTIS.

des re&i , & planta pedis

i

Lectiones.

eórum quafi planta pedis ví-

1. qui

Ín priuno NoGturno.

tuli,& fcintíllae quafi afpéttus

! None

Ezechiélis Pro-

zris candéntis. Et manus hó-

r

Ingipit liber

ii

étae.

minis fub pennis eórum in

tj

Lecio 1.

Capit.

quátuor pártibus : & fácies ;

^. Di

a

j

T fa&tum eft in trigéfimo

& pennas per quátuor par-

COU

E

anno;in quarto, in quinta

tes habébant , jun&eque

|

IT

menfis, cüm effem in médio

erant penne eorum altérius

Tif

captivórum. juxta flàvium

ad áàlterum.

Non reverte-

At

l

Chobar , apérti funt coeli , &

bántur , cüm incéderent : fed

|

vidi vifiónes Det.

Tf ,3'1

|

In quinta

unumquódque ante fáciem

uT,

menfis , ipfe eft annus quin-

fuam gradiebátur.

'Wæ prq)l

j.s;.'o' Töl'

ï !

. Commune Evangcü&arm

&. Tóllite jugum meum fu-

türa previdéntu

r,f'ub'tflzsiK ïfar—'

?ïïhüm

per vos, dicit Dóminus , &

"n

ratióne defcrib

üntur ,

cüm

Lt

dífcite à me , quia mitis fum ,

dícitur : Quátuor fácies

üni ,

i

& hümilis corde: * Jugum

& quátuor penna üni; -

:.:cn

enim meurm fuáve eft , &

uid

ïafï».lïg'[

a

onus meurn leve,

per fáciemynifi notítia:

& quid

Jj

per pennas , nifi v

Y

olátus ex-

y. Et inveniétis réquiem

prímitur ? Per fáci

lts

animábus veftris.

ugum.

em»ui i )e

Uj

unusquísque

Cognófcitür s

u

eGCto i.

per pennas veró in altum

Imilitüdo autem vultus

vium có

T

m

eórüm : fácies hóininis ,

pora fublevántur.

u

Fácies íta

quead fidem pér-

& fàcies leónis à déxtris ipsó-

tinét ; pe

nn& ad conte

mc'diuL;.ä

rum quátuor: fáciés autem

tiónem.

Per

mpla-

ii

em namque

i

41

bovis à finiftris ipsórum quá-

ab omnipoténti

Deo cognófei-

tuor,& fácies áquile defuper

mur, ficut ipfe

fi m

ipsórum quátuor. Fácies eó-

de fuis óvibus

dicit : Ego

um Páftor bo-

penifs,&'

rum, & penna eórum extén-

nus , & cognófco

Oves meas ,

nl

tze défuper : dus

ennz fin-

& cognófe

unt me mieze,

Hl i P

gulórum jungebántur,& due

Qui

ldl

rurfus ait : Ego fejo ,

quos

tegébant córpora eórum : &

elégerim. Per contemplátió-

unumquódque eórum coram

fácie fua ambulábat : ábi erat

nem veró ,quà fuper nosmet-

fpfos tóllimur

x

» quafi in àera

ii

impetus fpíritus , illuc gta-

levámur.

n

diebántür , nec revertebán-

E. Vidi of

jun&os viros fia-

nit

tur , cüm ambulárent.

béntes fp

léndidas veftes , &

j u

X Dum ftetérítis ante Reges

Angelus Dómini locá

u

tus eft

& prefides ; nolíte cogitáre

ad me , dicens :

"

fti funt

j

uómodo,aut quid loquámini:

viri fan&ti , fa&ti amiíei Dei.

um

Dábitur enim vob

g

js in illa

7^ Vidi Angelü Dei fortem ,

hora , quid loquámiti.

volinté per miédium coelum

l

Wus

7* Nonenim vos efüs , qui

voce magma clamárntem , &

1

loquimimi : fed Sptritus Pa-

dicénterm. Ifti,

46 1'0 Vï

j n

tris veftri , quilóquitur in

[ 4ttür ergo fácies uni

fs

Vobis.

DäbitLir.-

funt :

3

a.Patri.

jtür;

quia fi requíras ,

d

ecundo

Es

i*n0Oe

quid Mattli

t&us de-incarna-

Qs

at

]

tióné Dómini sérntiat : hoc

1

l

De ExpofitióneS.GregóriiPa-

nimírum fentit , quod Mar-

g"

f

pe fu

rEZ

C

J

1

txom

UM

$h

b

L]

AO EcBND Af

cus,Lucás; & Joánnes. Si

À

CP

qua&ras ; quid Joánnes sén-

ï

j

I;

WA

Antta quátuor animália ,

S

tiat ; ho procul dübio, quod

:

*

qua prophetía fpíritu fu-

Lucas ;

Jaréus ,. & Mlat-

Tf

(

i

2

thaus.

XX

Commune Evangeliftarum.e

r

theus. Siqueras quid Mar-

divinitáte annüntiant , per

y

attheeus, fo-

contemplatiónis pennam qua-

RD

us .; hoc quod M.

QORU

ánnes, & Lucas. — Si queras

fiin áera levántur. Quia íta-

]

od Joàn-

que una eft fides incarnatió-

lj

fdu

uid Lucas ; hoc qu

nes, Matthaus , & Marcus

nis ejus in ómnibus , & par

0 fácies

;

contemplátio divinitátis ejus

N

fentit.. Quátuor erg

quntit

