Gi256b-1

—

E

Y

us

3v.

-

a

^

d

".

-

WA

^

B

sU

mm

i

N

^ N

P

QV

^Y

j*

»

W

w

3

PC

M

P

h:»

dé

QO

A.

Yi

at

^

.

n

BA

X

N

El

A

CR

s

M

M

&

ERN

A.

A*

i

s

*X

Y

w]

N

^.

m

AW

j

N

iA

3

F

y

&5

3

R

"

^

:

A

4

E

g

M

AE

-j

P

A T

N

GONE.

P

s5

us

1

PO

ts

-

1

i

B

t

"W

w,

8*

sl

h

E^

$

[

Ü

d

E

g

E

n

W

&

fs

N

*

t

M

AA

M

[

Mi

ul

18

N

$*

"

E

WE

us

NT

v

du

M

x

Wf

V

at

Ww

P

v

s

C

'Jf

EEE

MY

3

D a

N

&

k

N

M

s

A

N

RO

r

s

*

Y

B

at

OSSMEN.

w

EAU

ul

zài

"

:l

N

aMf

*

Sa a

Z

As

a 4:».-.,

m .::. M

Eu

"

RU v

A

y

N

MA

X aT

"

N

M

R&

»

3

n

EM

ii

iM

i

i

MOR

s

V

As

A

h

*

1

»a

uu

d

*

AxsiS.

s

gl

j

wX

.

a A

FE

s

x

m

$2

m

ii MO

^

"

h

Mu

m RCR

À

T

d-

NU

xR

"

z

N

x

X

n

v

s

^

A.

-

g

.

L ans

P

?i

s

"

x

*s

du

ea

E.

I

a

B

5

J

Ames

Ed

s

S NAENGL. 1

x

w&

j a.

m

i

A

x

d

w

N

E n orE

UA AUMT

D EIMIEUT

E

s

us

:

ia

E

-u

Pt

-

T

taf]

2

23

Yopu«.

AE

d

E

T.

P

VAE

hu

A

i

(s

a

r Cs

a

É

3

Ed

x;.l*

x

t^

Is

M2

F

rf

x

x

L

v

-

ts

i ds

?—*1

2

1

a

:

z

v

2

E

^.

*

(«

'»!«

*

hj

d

a.

"

VE

e»n

v s

o

L

EEf

*

54

T

C pl

*

CU

at

t

o

d

V

Á

P

J

Mi

5 x

-

&

a

A:

K N E

'*f'tl(

5

s

s

j

"E

us

p

—

T b

A

a

L

m

h

E

E

^

[2

m

P.

U

sE

2y

&

d

dl

A

P.

s

D

P

od

UE

.

A;.

MLA

*

A

p

34

T

du

*

A

5

:;::

-«

t

P

A

32

V

AE

WE dy

E

d

a

E

P ?ï&:g

*

7s

^

i

*

a

5

g

VET

RI TA

?v

A

E

Y

AW

$:

s

"m

n

;

ï,;'ï*a

*

;

a

r

a

Pl

&

..

f

DAT

ete

P

!

2

A

:

TY

*v

*

4

T yRoes

d

£2

-

A

TY

»

?*'

z.

r

t

i

1

»

—

T

[

223]

TE

X

t

n

Ul

iv

£

nE

:*-'

lss

7395.

E

ye

V

52

EE

:

"r

Ti

"ml

vLa

»

T

i a

E

$ ^N

AU

E

d

£

S MU

H

*

-

3

s

EO

n

D

e

2

M.

i w

*

l

-

j

P

d

av

7*

ï**&:

x

u-

A

us

Id

P

UE

2

:

:

V

d

:

N

y

'f.

LT

"3

s

a.

i

"1

E. a

T

:-

-*

x

d

$

a.

»

"

a

s

'/.'

E

X

$

A

[5

Ü

5

E

m

E.

$.

j

v

A

£^

E

p

D

pl

At

m

s

t

*

p

*

n

"P

us

7*5

D D

u

Ed

*

M

C a5

5

7p h

t

d

v*

L

A ipe

2

E

rE

T

g

r

4

es , EOR

5 g

2

1

d

*s

T

LP

:

x

i

X UE

WE

m

*

D

r

18c

v

?

;

$

j»

E

*

$U*

AC

?f,

-

oU

us

»

t

J

;f«)t)l*vväm LA

2

ia

x

A

T.

i-?

x

-

2

T

i

p

-

a.

4

pO

Z w

x

d

/

Y

n

a

!j

n

29

A

J.«EC

A EX

boiss

H

nj

M

w

AUR

——

Y

at

s

D.

us

»

*

d

«

EC

m

*

22

od

2$

fx

x

E R

):?i

:

-gä

P

ET

p

£€.

M

J?

R^.

^

i

*

;

ä:-

t

AC

*

n

-

x

"

T

x

s

X

s

UE

z

T

-

V, g

:ääl

V

u

d.

o

I

*

9

EE

A

Es

ï

Qu

r

E

2

d

ä

)»

2!

hs

B

IÉ

a

H

u

w

E

gæ,

pE

909

n

m

d

E

d-

s Vïf

?f

*

t

.,,l

d

nt

a d h?*

s

quisie

.

f

-

z

4

3C

*

p

AE

*

2

14

b

:?g

&

N

N u o

?x:&

w:-g,

A

?;ï

*

^*

;

as

s

Ó

2 M

A

U

Mv

A E

uf

t

u

T.

Ts

E

UY

X Mj gt

UA

À

i

PA

m

".

*

:2

A

i

L (

:2

X p

s

o

i

*

Y

E ol

x s

*

Est

ii

*

x 3*

RAT

»

2

i

U.

o

r

d

4

PC

4

r

P

2

E.

"n

E

ia m

n

E R LA

f

1

x

D Rl

dee

Ea

*

j

a

d

E 72

T

VT

i

iv

:-

&

4

TH

A

ä(f

33

M

s

£

:76

L 0 v s

:&ï

*

Ms

E

É

llf?

vt

?

E

Á

«

2

E

z

^g

24

$

T

ras r d

H

x2

d

"É

TM PA

i

x

R

-«t

R

AE

d

*

$5

E

3

d nl

71

M

w f

Y

o :*.'L

X o

SNAS,

A

:

AUA

M

E

Q *

(v

í

a

m

M .

p

PE

a

m

T

X

$s

L

?

AE

^K

y2

&m

:

CA p

o

&Y

1,*»

l

xA

N UE s

"at

"

V

J wae

p t

t

RE

o

n

3 d

n

u

15

KuA

ä

2

u

H

/;gi

s

-

u

z

25

P

[5

Xx»

&

AA

I

^

*

od

e

28

'äv

o2

fl

P

T

$u

t

A

L

&'L

*s

3v

A

u

p

s

U

T

p

14

s

d

i*

RE

z

C

l

s

i

""

RE

u

d

*

E

Ed

"w

)

gt

33-,?,

g

P

E

AT

Y

n

P

p

; 3

kj

m

PO N

$

[

g

d

E

*

]

"

r

pE

r

T.

p4

fs

x

t

Ka

R

2

d

A

a

d

5

Y

;

R d

$z

»

*

2

X

MP

a

m

-t

r

;

2l

56

n

T

.

9

E

* AU

Y o

6

E

Peret

a

d

$

.

L

RE

-

um

ER

WE

M

M

N

-

ï

7;!—

E

-x

E

k

X

T a

R

I

AE

"u

i

p

d

R

P

* 7

v

hs

*

A

E is

Ae

ii

7À

z

^

x

AAs

D 'f

;

*

A

*

;

:

n

;

Ll

/Q-J(

I

us

du

Fæï

»

f»

U

A

U u

3

Ws

.

12

ab

at

Ui

:

j

P

T

LT

st

ä-ä

ii

T

LN

2

d

u

LX

P

—

APE

[

u

n

i

.

A d

j

r

E

EE

M

Es

s

du

A

:

*

g

LV

Y

;'

[|

d

3

j

/»*

É

3

e

t

2

F.

m

À

s

LY

m

j

—

-

t

5

P.

v

Ua

Ls

'ï";

p

Lt

W

«

"

CT

R

AX

n

$

3R

$

At a

VA

*

p

sf

"-

t

*

-

T iLs)

s

I

x

44AK

t

N

$

d

»,

M

f

r*

*

Eu

355

h.

^v

Vs s

n'ï[ä'g

"i

T La

1('!*-

s

o

P2 E

E a

Hf

K

*s

px

u *

* *

s

Y

T ia

T

5

[ 9351

j529^

j

j

a

P

$r

4

zl

z

4

225

E

A

FE

25

A

3

(

*

N

P

Bns.

r d

A

-

QL;'

r

r

A

d

Md

sl

od

st

o

E

l

z

Y .

:j

$

7

x

..'r'.',

^

i

*

2l

t

d

;

TAMACON

rA

i

*

"od

"4

$W

d

:

::

X

zM

Ls

9

22

p s

-j

P

3X;

-

*

s

$3

Ts

5

W

s

& Y

i

&i

&j

5

E

tT

lo

]

N

$

g

$

3

N

i

f*

X

"

us

"

2

*

z

A

m

um

2

al

z

ao BPl a —

-X—À

-

/1

TABELLA DESIGNANS

qua hora singulis diebus per annum .pridie

inchoari possit Matutinum cum. Laudibus.

20. Jan. Hora 2. cum. 1 Quadrante

19. Febr. Media 3

1.

Mart. Hora 2. cum 3. Quad rantibus

18.

Mart.. Hora 3

4.

April. Hora 3. cum 1. Quadr.

30.

Aprl. Media 4.

10.

MaJ Hora 3. cum 3. Quadr.

8.

Jun.l Hora 4:-

Aug ïlora $3. cum 3. Quatr.

21.

* MBdla 4.

d.

Sept Hora 8. cum 1. Quadr.

24. Sept "

Vgf

13*3

11. Oct.

20. Oct.

18 Nov. ]

Datentráàger

19. Dec.

Bitte im Buch belassen

N12«511957101 021

k

DEU ULL

a EE

Q—æigæl

3X n

ii

)/

)(' ///

ROMANUM

Sacrofan&i CONCILII TRIDENTINI

reitltuuum

]'USSU EDITUM

Au&ontate 1ecogn1tum.

usque ad

Pro recitantium commodltate dili«

genter dlipoütls.

P À Domzmm przma Septembm mque d Domzmmm

grimam Adventus,

A.

x

t

[ 7

m

—

—72

—

d

N

4

A

N

N

E—]1

e

— —

—

s

——

E

&æg

9 —7——

T

I

2e

ZA

——

i,

wlll

st

EL

SECE

—

p

—

H——

E

E C U ——

IT m

EM

RUE

Lj

"

N

1

A0H

L

C'um Przm[egzo Spec Sac. Caf. Majejiatm

PER ALOïSIUM, (-ALLER,

r//

[ 94

L

Ü

f

p

l

l

ii

MU

m

si

!HW«;'

p

i

M

J

t

j

j

janh

$u

Q

-

D

hi

d

Ti

a

D

j

fttti

tunt)

N

(f

LO

Pl

g

LT

It

ij

TT

l

IN

"

il

n

Md

A

y^

*

j

()

W

D

,?

)

4

9 4

5;

N

i

3

-

"

SUMMA BULLARUM SUM.

| MORUM PQNTIF ICUM

Editione hujrtïs Breviaril,

IUS V. ,ïiqiullä ; que ifücipit: Quodà nobis; data Romz fcþ-

timo Idus Julir, Anno r18$$8,

Significat caufám edendi hu

éiàndi varietátem.

jys Breviarii , némpe ad tollendara

Enarrat eajquz in hac re pr&ftitére Pàulus &Pius no

:

mineQuárti

& quam ipíe adhiberi operàr curavit, ex Detr. Conc. Trid.

Tollit;ix abolet omnino Breviar. à Cardinale $. Crucis cómpo-

fitum,quod eràat breviffimum, 1tem alia Breviaria Rom. & alia, quz

ex infütutione, vel confuetudine legitima non füperant ducentos

ánnos.

Permiittit tamen ut antiquiota ducentis annis. poffint mutari

in hoc Brev. 1is omiffis

» fi Episcopus; & univerfum Capitulum con-

fentiant.

Revocat ómnes permiffiones,confuetudines, fiatuta, privilegia,

A

licentias, & ittdultà precandi;& pfalléndi more;& ritu przdi&orum

Breviariorum fupprefforum.

Przcipit obfervari hoc Breviarium in totó orbe;cum exceptione

àoo. annorum $ de qua fupra.

Statuit in eo nihil mutandum, addendum, & detrahendum.

Obligat quosque quitenentur horas Canonicás recitare; ut hoc

ütantur Breviario, aliàs non fatisfaciant muneri fuo.

jubet omnibus Prelatis,ut hoc introducant tam in choroquam

*

extra Chorum.

Tollit peccati

obligationem, qu& erat recitandi in choro Offic.

arvum B.V.M. & Defun&tor. Píalmos Poenitentiales ; & Graduales ,

juxta Rubricas Breviarii.

.

Hortatur » ut recitentur ea

dem,; propofitis Indulgentiis dierum

centum recitantibus Offic. parv. B. M. V. & Def. quinquaginta reci-

tantibus Píàlmos Poenit. & Grad. quando Rubricz ea przícribunt.

Non tamen tollit laudabilem coníuetudinem, ubi eft, recitandi

Offic. parv.B.M.V. in Choro;imo eamdem confirmat; & tandé tempus

decernit obligationis ad ufumBreviarii poft ejusdem publicationem.,

LEMENS YIIL Bulla quz incipit: Gümín Ecclefia, dataRomz

die ro. Maji; Anno 1662. declarat fe per viros pios, & eruditos »

tev, K om. à Pio V. editüm , & progrefíu temporis in multis depra-

vatum examinaffe,& in ftátum priftinum reftituiffe:illudque fic refti-

tutum ín Typographià Vaticana imprimi, & divulgari juflifle. Pro-

hibet ne alibi imprimatur, nifi juxta exemplar Vaticanum, & habita

Ordinariorurn licentia ; füb poena excomunicationis latz fententiz.

Xnterdicit ufüm Breviarior, imprefforum absque tali Ordinarior. li-

centia in fcziptis; quz fidem faciat de collatione fa&a przdictorum

Breviar. cum Origináli Romano : cujus etiam licentiz copia initio,

vel in calce cujusque Breviar, femper imprimatur.

Prediétis Ordi-

nariis prohibet, ne aliquid addi, vel detrahi permittant. Et hzc fub

poena excommunicationis , fufpenfionis à divinis ; ac interdi&ti ab

ingreffu Ecclefiz.

Verumtamen in gratiam pauperum , Breviarià

haätenus imyreffa vendete; apud fe retinere; ac illis uti permittiF

* 3

| URBA;

R

y

D

K

Balfa quz incipit ;

ina

falmodia

s

RA Rnb Bre z

$. Januarii anno 1631.

&d

ara

&

ePp

1orum'ä.'o?-.

Ü

u

rümque virorum adhibita cura, Breviarium à

io V. editum ,

& à Clemente VIII. recognitum ; à pluribus mendis expurzaffe :

ad Mettri & Latinitatis regülas revocaffe : In Pfalmis , &

Hymnos

k

Canticis 1

nterpun&ionem editionis vulgatz reftituiffe : Sermones,:

u

Homilias, & Sané&orum hiítorias collatis veteribus manufcriptis

£ecognoviffe. Quamobrem jubet , ut'/juxta hanc corre&tionem Romze

LY

imprimatur, alibi juxta Romanum exemplar excudatur: fervatis con-

DI

ditionibus in Clementis Bulla enumeratis, quas fereé iisdem verbis

pil

ens, easdem Conditiones fcrvapdas in impreffio-

repetit. 'Adjung

Brev. Romano ortum habent , cujusmodi funt Mif-

n

j

neeorum ,quaz aà

ii

falia, Diurnalia , Officia parva B.

Marie 9 Officia Majoris Heb-

domada 5 & alia id genus,

(j

pitil

Ex Decretorum

Reeiftro Sacre

Juni

if

, ü

Rituum Congregationis hec ad

at

Breviarium. Romanum

N

194

aiunent,

Ac. Rit. Congr. declaravit & decrevit ; non potniffe poft Ballam

T

N

S

.Pii V. de Breviario Romaáno ; neque poífe locorum Otrdinarios

J

tam

fzculares ; quam Regulares addere Kalendariis ,. etiam propriis

San&orum O

cia, nifiea dumtaxat, quz Breviarii Romani Rue

bricis , vel S. R. C. feu Sedis Apoftolicz licentia conceduntur : ne-

que propria auctoritate , quovis pretextu muütare ritum , qui habe-

tur in Kalendario Romano;feu Rubricis Breviarii,in altiorem ritum:

neque extendere conceffa Officia de loco ad locum.

Item vetuit;& prohibuit celebrari per totam civitatem » vel Dioe-

l

(l

cefim , etiam de cujuscümque Ordinarii auctoritate , Feftum cum

tl

Officio ; eó quód in loco adíit Ecclefia Parochjalis ; vel Kegularis s

Y

vel Abbatialis, aut aliqua Reliquia 3 fed tantüm in ipfius S. Ecclefia

VT

titulari , feu ubi affervatur corpus, aut infignis Reliquia ; & non

1l p

alibi.

im $n

Infignes autem Reliquias declaravit effe , caput ; brachium',crus ,

«S SCd*

autillam partem corporis in qua paflus ett Martyr , modo fit inte-

gra, & non parva » & legitimé ab Ordinariis approbata.

li

De San&is Epifcopis locorum » Martyribus , Civibus & áliis Fe-

Wi

tis|

ftis, de quibus in Kalendario Romano , feu Rubricis Breviarii nihil

tdun

habetur, uti etiam de Beatis nondum Canonizatis; nihil propria au«

(ipk

étoritate conftituatur, fed omnino con(ulatur Sac. Rit. Cong.

Decretum quoque nuper editum íuper ele&ione San&orum in

L

Patronos, & impreffum , omnino fervetur.

Muj

Et hec omnia decrevit,

hl

Conftitut, Pii V. refpective.

ftatuit, & mandavit ; innovando poenas

Faéta demum relatione horum Decret. SS. D. N. U1bano Papz VIII.

ea laudavit, & approbavit , atque a

omnibus ubique fub przdictis

poenis fervari przcepit ; necnon in novis Dbreviaris de mandato

San&itatis fua imprimendis apponi juffit.

(LOS.)

"r. Tegrimius Epifc, Affifienf. Secr,

Eiusce

qusdem pro Sanctis ad libitum,

Affe :

k

Dnes,

NR

E

Adem S.R.C. habita die 2. Dec. 1675. ftatuit ex mandato Clemen-

Og

tis X. Fefta San&torum ad libit. impofterum non effe transferen-

ls cop.

da , fieorum feftivitas incidat in diem Dominicum , vel aliquem

Verbis

diem Feftorum mobilium , fed tunc illo anno eorum Officia effe o-

teff.

mittenda.

Quod ipfum pofteà Innocentius Papa XI. in Congrega-

t Mif

tione habita

24. Jan. 1682. generali Decreto confirmavit , & extendit

liej.

infuper etiam adO&. &Natalitia SS. de

precepto in aliqua religiones

xz

vel Dicecefi , ex Indulto Apoft. recita

nda.

Ita ut ne quidem di&is

feftis , vel OG. fefta ad libit. tunc incident

ia poffintrecitari, fed

omitti prorfus debeant.

It

Permifit tamen , ut feftum translatum, quod alias eo die celebran-

dum foret , in alium diem non impeditum transferatür : item ut eo-

recitandum ex indul

dem die omitti poffit Officium femel per hebdomadam, aut menfem

—

eio ad libitum,

to Apoftolico ; ut ita locus fit celebxandp Oiüï-a

tlar

nrios

Ejusdem pro Sanctis in Martyro-

j Mu

opriis

logio non defcriptis.

LT n6*

habe-

ricum.

| Dic-

] Cumi

O Fficia San&orum ratione Corporis , feu infignis Reliquiz recïï

|aris y

tanda ex Decr. S. R. C. 1r. Aug. 1691. intelligi debere de San&is

cclefia

dunt

axat in Martyrologio Romano defcriptis, & dummodo con-

& non

ftet de identitate

orporis , feu Reliquiz infignis illiusmet San&i ,

qui reperitur in Martyrologio Romano deícriptus : de czteris au-

tem SanGis in

x

przdi&o Martyrologio non deícriptis, aut quibus

TuU

à$. Sede non fuerit fpecialiter conceffum , O

cia recitarl , &

tinte«

Miflas celebrari vetuerunt , non obítante quod ipforum Corpora ,

vel infignes Reliquiz in Ecclefiis afferventur, quibus tamen ab Or-

|s Fe-

inariis locorum approbatis debitam Fidelium venerationem ( pro-

nihil

]1 al«

ut ha&enus fervatum eft) exhibendam effe cenfuerunt ; fed absque

Officio & Miffa ; (ub poenis de non fatisfaciendo pracepto recitan-

m in

di Officium , aliisque in Conftitutione S. Pii contentis. Die rr.Au-

gufti 1691. & Sanüiffimus approbavit die 19. OGtobris ejusdem anni

xIas

169I,

VIIL,

lidis

idato.

w

L

3b Vallem»anus S,R.C. S,ec-x.,

T5

Decre-

ju

Decreta Generalia circa

. Rubricas.

C

Um Sacror, Rituam Congregationi demifse fupplicatum fueric

feq. dubia declarare,

Piimum. An,cum multis Con

gregationibus , Religionibüs » five

f

Ecclefiis ; vel Nationibus , conceflum 1it à

San&a Sede Apoftolica,

ut femel, vel pluries in

fingulis hebdomadis ; vel menfibus cele-

[7]

(i

brentur varia Officia per annum 5

-

v. £-

e San&iffimo Sacramento ,

vel de San&is in diebus non i

mpeditis aliquo EFefto duplici ;

[

(

vel femiduplici, liceat ejusmodi Officia facere etiam in diebus

Adventus, Vigiliarum » & Quatuor Tem-

J

ii

San&z Quadragefimz ,

[

porum ,

etiamfi

de

is diebus nulla fit fa&a fpecialis mentio

i

in aliquibus Officiorum conceffi

onibus ?

—

Secundum. An dies impeditus

Fefto duplici ; vel femiduplici pro

((2

di&is Officiis reci

tandis, intelligantur etiam dies, in quibus po-

M

hendum eft Offic. de Fetto duplici»yel femiduplici translato , quem-

(

admodum dicitur refponfum fuiffe olim à Sacra Congregatione :

tin

d

Quod ícilicet Feftum duplex; vel femiduplex etiam translatum nec-

Jort

non dies Octavz fit dies impeditus refpectu talium Officiorum ?

Tertium. An regulares absque fpeciali privilegio ; fed fola come

i

municatione privilegiorum aliarum Religionum poffint addete no-

[

men San&i Fundatoris in Litaniis, & Confiteor ; itämquc recitare

ORU

Officia , & Miffas conceffas aliis Religionibus ?

Who

Sacrorum Rituum eadem Congregatio ad relationem

Eminentiff,

[

W

& Reverendiff. D. Card. Colloredo refpondit :

]l

Ad Primum, Negative ; & hujusmodi indulta non habere locum

D

in Feriis Adventus ; Quadragefimx ; Quatuor Tempo

rum ; Vigilia-

rum , five cum jejunio; five absque jejunio , nec in Feria fecunda

Rogationum; nec in illa Feria, in qua fecundàm Rubricas fit re-

ponendum Officium Dominicz.

Ad Secundum , Affirmative.

Ad Tertium , Negative in omnibus,

Et ita declaravit, ac fervari voluit. Acinfuper ut Declarationes s

feu Decreta przdi&a omnibus innotefcant

:

» typis ea imprimi man-

davit, Die2o. Ma;;ii 1706.

G, Card. Carpineus,

$. Inghirami Sac. Rit, Cong. Seer.

LICEN-«

251

Licentia & Approbato

ORDINARII..

fuejit

D

Os HONORIUS Dei & Apoftolicz Sedis gratia Abbas Ducalis

S. Sedi immediate fubje&z Ecclefiz Campidonenfis » S.R..I. Prin-

olicy

Ceps

& Auguítz Romanorum Imperatricis Archimarefchallus Perpee

ctle.

tuus, omni

bus has literas vifuris falutem in Domino.

TPRETERSETS

TitO ,

Cum à Papa Urbano VIII. Decretum fit ; ne quzcumque Tye

lici ,

pographi

.

4 Breviarium Romanum Pii V. Pont. Max. juffu editum ,

lebus

Clementi

s VIII. primum,ac deinde ejusdem Urbani VIII. au&oritate

-

Tem.

recognitum ; imprimat, vel i

.

n lucem edat , fine licentia expreffa in

entio

fcriptis obtenta ab Ordina

r10

loci; acnifi prius ab eodem cunx

Exemplari Typis Vaticanis

Anno MDCXXXII. excufo concordare

(pto

fuerit repertum.

Hinc e

» quod Nos , poftquam hoc Breviariunmg

U5 90«

Romanurm in partes quatuor di

E

ftin&um , noftris typis abfolutum

quem. ; -

& à Theologis à no

bis fpecialiter deputatis legi-

]one ;

timé fuimus in

confpeximus ,

formati, quod illud cum di&o Originali Vaticanos

IQIICC-

dilig

enti facta collatione in omnibus conveniat ( licet Feíta nova &

clom.-

Pontifici

bus Succefforibus usque ad CLEMENTEM XIV. ordinata

€ no«

& approbat

a accefferint ) memoratum REreviarium Romanum im

o&avo approbaverimus

,evulgandique licentiam Typographo No-

dtate

fro Aulico Aloyfio Galler d

ederimus, prout per przíentes noftro

Sigillo roboratas & pr

opria man

u fubfcriptas approbamus & li«

ntiff,

centiam concedimus.

Datum in Refidentia Noftra Campidonenfi

die 3. Januarii MDCCLXXIV.

ocurm

gili

cundi

it f

HONORIUS Abbas.

M

(TLAEI

| t

-

De fpeciali mandato fue Celfitudinis,

i

Jof; Franc. Salef. Bullingez

à Confíil, & Secret.

g

*4

t

De Anno & ejus Partibus,

q

g

N

j

nus menfes habet daodeci

m5f qüarto quo

A

Hebdomadas duas & quinq

ua-] continuari

qüe anno (ati mos eft)

[

ginta, & diem unum : dies vero

in centefimi

debere , praterquam

N

S annis: qui quamvis

n

trecentos fexaginta quinq; & ferel Biffextiles à

ntea femper fuerint,

!

fex horas;tanto enim temporis in-

qualem etiam effe voluit annum

te:vallo Sol Zodiacum perluftrat.

D

160c.anno corre&ioni*s.- proximum

]

Quater autem fex horz íingulis

poft eum tamé. qui deinceps con-

quaternis aüis diem conftituunt:

sequentur cente

fimi , non omnes

/

hinc annus ille intercalaris , Bif-

Biffextiles effen

Íextus » vel Biffextilis dicitur.

t; fed in quadrin-

D

gentis quibusq;

annis primi qui-

j

Je Anfii correQrione, ejusque ne-

que tres centeli

mi, fine Biffexto

)

cefflitate , ac Kalendario

tranfigerentur:q

D]

Gregoriano,

que centefimus

uartus veró quis-

(

effetBiffextilis,ita

p

Uod di&tum eft; Annum ceon-lut annus 1

700. 180c0. 1900. Biffexti-

gt

tinere trecentos & fexaginta|les non fi

ntc.

Anno vergo 2000,

. quin

q5 dies » & fere fex horas,in-| more cofüeto di

(

esBiffextus inter-

Mn

telligendum eft,fex horas non effe |caletur ,

Februario dies 29. conti.

grop

integras, cüm ad earum comple-

nenteiidemque ordo intermitten-

mentum aliqua minuta deficiant,

Ti

Ex quorum minutorum negle-

di; intercalandiq; Biffextum diem

in quadringentis

quibusque annis

[

, é&tu progreffum eft;ac fi annus ul-

perpetuo conferv

aretur.

Ti

tra dies 365. contineret integras

üatuor Tempora,

fex horas: & factum eft, ut minu-

Vi

ll

Uatuor Tempora celeb

rantur

ym (

ta, qug ultta debitam quantita-

. quarta; &

€exta Feria , ae

N

1

tem annis fingulis tribuebant

ur ;ISabbato poft tertiam

3

Dominicam

tra&u temporis, ita excreve

rntiAdv

fl üfh

entus,poft primá Dominicam

M

W

ut invicem junéta conftituerinr|[Qua

dragefimz , poft Dominicam

Ti

dies decem , qui caufam dederunt|Pen

tecoftes;poft FeftumExaltatio-

ut & quinoé&ium vernum íedemlnis

S, Crucis.

E

gt

fuam mutaverit.

m

üptiz quandocelebrari non pof:

Cui maio occurrens Greg. XIII.

, fint, juxta Decretum Con-

p

non folàm.quinoét. Vernum re-

:eilii Tridentini,

a

ftituic in prittiná fedem , à qud jd D

b

fiica i; Adv.

n j

à Concil. Niczno , decem circiter

üsque in diem

jpatt

Epiph. & à

Feria iv, Cine-

diebus in anno corre&t. 1582

. prz-| rum us

que ad O&Gavam Pafchatis

J 8S

cedendo recefferat;,quod à Concil.]inclufi

vé

poindt

» fan&a Synodus folem.

Ti COl

ad xii,Kal Aprilis fuerat conftitu-|nitates N

.

üptiarum prohibet.

In

tum,X xiv. Lunam Pafchalem fuo |al

lis vero temporibus nuptias

fo-

qump

in loco repofuit:ted viam quoque|le.

LUf

tradidit, & rationem, qua cavetür

D

mniter celebrari permittit.

QUP

€ Cyclo Decennovennali Aurei

ut inpofterü & JX qvinoct. Vernü;

Numeri,

J

xiv. Luna Pafchalis à propriis

clus decennovennalis Auürei

1 i

- -

Íedibus numquam removerentar,

C;

-

umeti eft revolutio numeri

gïaiismz

M

j

- Ut enim AX quino&. Vernum ad i1g;

anorum a

1. usque ad 1o. qua

!

. Xii. Kal. Aprilis reítitaeretur, fta-

revolutione . p

eracta , iteràm ad

!

äknumu;

tuit; ut di&i decem dies in menfe

unitatei xeditur.

ii

Verbi gratia ;

["

Octobris ipfius anni 1532. exime-

Ánno 15

77. numerus Cycli decen-

VE

rentur ,

ut poít quartam diem|novenn

alis, qui diciturAureus,eft

TR

O&obris

$. Franciíco facram , fe- i x.

At

anno fequenti 1578, eít 2, & ita

" quens dies non effet quinta, fedlde

inceps in fequentibus afiisuno

D

35. O&tobris. Et ita error , qui

in|femper amplíus usque a

I9. Qui

EPT

préteritum tot annorum circu

lis Aureus numerus cadet in

annum

irrepferat ; in momento tempo

h»ümm

fuit correcttus. :

ris |1595. poft quem iterum ad unita-

"

i?

WE

l

tem xedeundum eft , ita ut anno

WUO

t autém inpofterum idem er-

1596. Aureus numerus fit rurfus z..

n] ]

rOr vitaretur,ne à xii, Kal.Aprilis

J&quinodium Vernu

& anno 1597. fit 2.

C.

m rececderet,

Igitur ut Aureus numerus quo-

dem Gregorius;Biffexturn

h

Batp::ig—i

»

f "

libet anno propofito inveniatur ;

D

come

compofita eft fequens tabelfa Au-

annos Solatés ad

eosdem dies ,

ryeorum. numerorum s cuius utus

[4

verfus calcem

xefl

incipit ab anno 169s8. inclufive ,

lab

menfium pro-

erentut ; contingerentque uno

lm

duratq; in perpetu:m Ex ea enim

die tardiüs, quam ante 19. annos.

ATyre

Aur,num. cujuslibet anni poft an-

De qua re plura invenies in libro

num 1698. reperietur hoc zodo.

Utnnt,

zm

i ccupHen

:

E

[ n

novz rationis reftituendi Kalen-

H

darii Romani.Sunt autem novem.-

Amtmy

$..9:" IO;'LI. 12. I5, 1;* T$5. 16.

decim Epa&tz,quot & Aurei num,

3 COR

E

(s

Z?,. 18 I?. I. 2. 3.

4.— $5 -0: 7

refpondebantq; ipfis Aureis num.

Ihnes

ante Kalendarii corre&tionem , eo

drin.

Anno 1698. tribuatur primus nu-

modo;quo in hac tabella difpofitz

Quis

merus tabellz, qui eft s. fecundus

autem , qui eft 9. fequenti anno

&to

Tlälläte.llaïjpa&arum'refnnndevtium

qUlIg.

1699. & ita deinceps in infinitüm,

Aureis numeris ante Kalen-

ltvl

donec ad Annum , cujus Aureum

: darii coxrc&ioncm.

ixti.

numerum quzris » perveniatur ,

100,

redeundo ad principium tabellz;

Aur.Num,

pee.

ED

D

$.

6.

Ihter.

quotiescumque eam percurreris,

EpaQ,

Jam numerus, in quem annus

xi. x'xii.iii.xxiv. Xv, vi.

Ó

JOnt]e

Itten.

propofitus cadit, dabit Aureum

I7.

$.

9

IO. I!.. I2,

I3.

diem

nuüumerum q

zfitum.

xvil. xxviil. ix.

De Épà

4

15 & Noviluniis,

xxt l. xii. xxiii.

LE

Ls RA

ninig

16.

E

Pacta nihil aliud eft;quàm nu-

I4.

$.

17:

18.

I9.

merus dietum , quibus annus

iv.

XV.

xxvi.

vii.

Xviii. xxix,

nCUt

Solaris communis dierum 365. an-

num communemLunarem dierum

) 6

Quia ;'er;ö cyclus 'dccenn.oven-

am

354. fuperat : ita ut Epa&ta primi

nalis Aurei numeri imperfectus

cam

aii fit x1. cum hoc numero annus

eít, cum Noviluniaxpo I9. annos

Solaris comunis Lunarem annum

cam

Soiares non przcise ad eadem loca

t]o»

communem excedat ; atque adeo

redeant , ut dictum e

» imperfe-

fequenti anno Novilunia contin-

&us etiam

erit hic cyclus 19. Epa-

gant 11. diebus priüs, quàm anno

poí

étarum. Quamobrem'ita emendat*

le

Pprimo.Ex quo fit;Epaé&tam fecundi

eít, ut impoíterum loco Aurei nu-

anni effe 22. cüm eo anno rurfum

meri, & dictatum rg. EpaQ. utae

annus Solaris Lunarem annum

Iem

mur 3o. numeris EpaGalibus ab r,

M

fuperet 11, diebus , qui additi ad

usque ad 3o. ordine progredienti-

atis

XI. dies primi anni;efficiunt 22. ac

bus ; quamvis ultima E

paé&ta, HVQ

proinde finito hoc anno, Novilu-

quae ordinee

trigefima , notata

du

nia contingere 22. diebus priüs ,

In

numero non fit, fed figno hoc * ;

fo:

quàm primo anno:Epactam autem

proptereà quod nulla Epacta effe

tertii anni effe 3. quia fi rurfus r1.

poífit 3o. Variis autem tempori-

te

dies ad 22. adjiciantur , efficietur

bus ex his 3o. Fpactis refpondent

numerus 33. à quo fi rejiciantur

decem & novem Aureis numeris

3o. dies, qui ünam Lunationem

varie decem & novem Epaáz ,

a

Embolismalem conftituunt. relin-

prout Solaris anni, ac Lunaris z-

Il

il

quentur 3.atque ita deinceps.Pro-

quatio exposcit : quz quidem de-

d

&rediuntur enim Epactz omnes

cem & novem Epactz progrediun-

per continuum augmentum rr.

tur,ut olim,per eumdem numerum

i

dierum , abjectis tamen 3o. quan-

i

Ir. addunturque femper r2. illi

f

o rejici poffunt. Solüm quando

Epaéctz,quz refpondetAureo num.

perventum erit ad ultimam Epaát,

. ut habeatur fequens Epatta re«

£l

Aur. num. 19. reípondentem, quz

fb

o

ondensAur. num.r. ob rationem

11

€ft 29. adduntur 12. ut abje&is 3o.

pauló àte di&tà id quod feqnés ta-

€x compofito num.

I. habeatur

bella perfpicuü facict;quz cotinet

rurfus Epa&a ri. ut in principio.

-

Quod ideo fit, ut ultima Luna-

^ur.N. & Epactas inter fe reípones

u

détes ab aíio corre&t. 1582. poít de-

tio Embolismica , currente Aur.

tra&ionem x. dierü usquead annü

Iv

num. ro. fit tantüm 29. dierum. Si

1700. exclufivé.

Quamvis autem

enim 3o. dies contineret., utalix

.k

0«

vulgares Epactz mutentur in Mar-

ex Lunationes Embolismicz ,

tio;re ipfa tamen in principio ai

I

non redirent Novilunia poft 1g.

mutandz funt,una cum Aur.n

* 5

in

um,

in cujüs locum hz noftte Epacte

per ordinem aliz cellulz tribuan-

n

fuccedunt.

tur ; donec ad annum propofitum

u

Alia tabella &p3&arum refponde.

pervenias ; redeundo ad principi-

[j

tium Aureis numeris ab anno

um Tabellz , quotiescumque eam

J

1700. incluf. usque ad ann&sm

percurreris : nam cellula, in quam

D

1800. exXxclufivé,

—

annus propofitus cadet ; dummo-

u

o minor fit; quàm annus 1800,

)

Aur.Num, IO0ILI2. 13. I4. 15.16.

dabit litteram Dominicalem pro-

U

í

$

ix.xx, 1. xil.xxill.iv.xv.

pofiti ahi,quz fi unica occuxrerit,

——

annus erit communis; fi vero du-

Í

I.

2.

J

17.

19.

19.

3.

plex; Biffextilis; & tunc fuperior

xxvi. vii. xviii. * xi. xxii.

litteraDominigam diem indicabit

(l

uI

in Kalendario à principio aüi us-

4

$;

60

7*

8.

que ad feftum S. Mathiz Apoftoli5

ii

xvli.

xx;/iii.

i

iii. xiv. xxv. vi.

inferior antem ab hoc fefto usque

fi

fl

ad finem anni.

j

Ufus hujus Tabellz hic eft:

De Indi&ione,

E

Anno r7oo, tribuatur Epada ix.

Ndic&io eít revolutio 15. anno-

um

n

quz fub Aureo num. to. colloca-

À. rum ab r. usque ad 15. qua revo-

qu

tur: fietque Novilunium 22. Ja-

lutione peracta , iterüm reditur

nuarii, 2o. Feb. 22. Martii. Item

adunitatem,initiumg; fumit qui-

jlli

Anno i17or. tribuatur Epa&a xx.

Wi

libet annus hujus cycli àJanuario

qui

fub Aur. num. rz. collocata, que

in Bullis Pontificiis. Et quoniam

nl

toto eo anno in Kalendario No-

Indi&ionum frequens u(us eft in

vilunia monftrabit:ut in Januario

Diplomatibus,& fcripturis publi-

[

j

die 11. In Feb. die o». In Mart. die

cis, facilé annum indi&. currenté

lpl

1lI.

Ét,fic deinceps per ordinem

quolibet anno propofito invenie-

Ti

1(

fiat annis progredientibus ; rede-

m? ex 1equenti tabella,cujus ufus

undo ad principium Tabellz,quo-

perpetuus eft, initiü tamen fumit

[

[

[

tiescumque eam percurreris. Rur-

anno corre&tionis 1582.

qisd,

fusAnno 171o.Epa&a non fignatur

Ta

belia Indi&tionis ab Anno cex-

Numero , fed hoc figno , *; quo

re&ionis,

1582.

[

collocatur fub Aur. n.r. &.,in Ka-

fic t

iI- I2.

le

TU

lendario toto eo anno Novilunia

Io,

13 þ14. 15.

TCR

indicabit, nimirum in Januar. die

?.

3.

4*

$- 6. 7.

8,

9-

1. & 31. In Martio ( nam in Febr.

u

t

nullum tunc erit. Novilunium ,

Nam fi anno 1582. tribuas pri-

H

Io.

e-

Doni

cüm in eo fignü hoc * non repe-

mum numerum qui e

(itm

riatur ) die 1. & 31. In Aprili die

quenti anno 1583.

ecundum nu-

merum quie

ir. & fic deinceps

lui

'ï'gaïaeilïx' litterarum Dominicalidm

usque ad annum propofitum , re-

114l

Ti

l

a

annóo

1700.

incluf, usquc

deundo ad principium tabeilz ;

MM

ad annum

1800.

exclufive.

quotiescumque eam percurreris ,

att

cadet aiius propofitus in Indi&tio-

j

J

N

(

nem , quz quzritur.

g:bA glgldcbl?lfed:c

De Feftis Mobilibus.

'Ml,

ine:]

Uoniam ex Decr. $. Concilii

La

Igledc

gf

Niczni Pafcha , ex quo reli-

MU

j

A g iïlxerllc bA

| £1

H

Ua Fefta mobilia pendent , cele-

-—

at

brari debet die Dominico, qui

Alta

Ufus huiüs tabellz hic eft, Afno

proximé fuccedit xiv.Lunz primi

t

17o0. ttibuatur unica litt. inferior

h]

menfis (is veró apud Hebrzos vo»

c, primz cellulz , reli&a littera d

catur primus menfis, cujus xiv.

"n

fuperiori: quia annus ille 1700. no

Luna vel cadit in diem verni

Vs w

eft biffextilis, (ed communis , &

A quino&ii , quod die 2x. menfis

M:

littera d; fuit Dominicalis przce-

Martii contingit; vel propiüs ip-

Vn|

denti anno 1699.

Anno fequenti

fum fequitur) efficitur, ut fi Epa-

il

1701. tribuatur littera b , fecundx

&a cujusvis anni inveniatur , &

4.

cellulz &c.Item anno 1704. tribu-

ab ea in Kalendario. notata inter

N

antur geminz litterz £, e, quinte

diem o&avam Martii inclufivé ,

cellulz,;& fic deinceps aliis annis

& quintum Aprilis inclufivé (hu-

j

jus

M

L

Cribug.

ODOittm

jus enim Epa&z xiv. Lüna cadit

tur líttéra Düicalis A, que primó

Mincii.

vel in diem Z quinoctii verni, id

infra Epaétam xxi. occurrit, repe«

At eim

eft in diem 2r. Martii , vel eum

rietur é regione hujus litterz Do-

DUEM

propius fequitur) numerentur in-

minica Septuag. die 22. Januarii,

» du

clufivé deorfum verfus dies qua-

dies Cin. g. Febr. Pascha 26. Mart.

lus 15

tuordecim, proximus dies Domi-

Ascenfio Domini 4. Maji; Pentec,

Em p

nicus diem hunc xiv. fequens) ne

14. Maji; & feftum Corporis Chri-

CCürter

cum Judzis conveniamus, fi forté

füu2s.Maji. Dominicz autem in-

Veto qu.

dies xiv. Lunz caderet in diem

ter Pentec. & Advent. eo anno

iperior

Dominicum ) fit dies Paíchz.

erunt 23. &Adventus celebrabitur

ic de czteris,

Mdicabit

Exemplum.

Anno 160$. Epacta

ie 3. Decemb. &

! 4n1 u$-

eft x. & littera Dominicalis b. Et

Item anno r6o5. Epa&ta eít x. &

po(toli;

quoniam invenimus Epa&t. x. in-

littera Dominicalis b , quz in ta-

0 tsque

ter diem $.Martii,& s. Aprilis in-

bula reperitur e regione Epa&a x.

clufivé pofitá effe & reglone diei

Quare fümenda eft alia littera b ;

21.Martii, àquo inclufivé fi deor-

qua proximé infra Epadtam inve-

nituf , é regione cujus invenies

15 40«

um verífus numerentur I4. dies ;

qUartyo.

jnveniemus xiv.Lunam die 3.Apr.

Septuagefimam die 6. Februarii »

| reditut

uz eft Dominica, cum e regione

diem Cinerum , 23. Febr. Paícha

illius fit litteraDominicalis b. Ne

1o. Aprilis

c.

mit qui-

anuari

igitur cum Judzis conveniamus ,

Notandum autem eft,

.quód

uoniam

qui Pafcha celebrant die xiv. Lu-

quemadmodum in anno Comuni ,

5 eft in

nas

umenda eít lictera Domini-

cadente littera Düicali & regione

; publi-

calis b , qux fequitur xiv.Lunam,

Epa&z in tabula antiqua;fumitur

ürtenté

nempe ea quz éregione diei ro.

eadem littera proxime infra Epa-

nvenie«

€&am , ut diximus : ita

uoque in

Aprilis collocatur: atque eo anno

aho Piflextili, fi alterutra duarum

us ulus

Pascha celebrandum erit die ro.

1 fümit

Aprilis.

Item anno r6o4. Epacta

