& Paulus de Arétio Cléricus

fl

iv

ma. Evangélicis miniftériis

Regulàris Cardináles , qui-

magno cum animárum lucro

bus erat acceptíffimus ; in Pa-

H

frequens. luftrábat.

Quam

t n

ftorális müneris curis adhi-

j

ardéntem erga próximos fan-

buérunt.

Deíparam V frgi-

&i virl charitátem fignis é-

nem fingulári amóre , & cul-

Ju

tiam Dóminus - illuftrávit.

tu profequebátur. . Angeló-

Cüm. enim intempéfta no&te

)C

rum collóquio pérfrui mé-

V

ab audita egri confeffiór

ruit , quos , cüm divinas

$

lis

lau- '

o6

( Fei't;a Novembris. (*

dz

fai

des persólveret, é regióne

LeGio ix.

pr

concinéntes fe audiífe teftà-

"xR yphon , Décio Impera-

flv

(nt

tuseft. Dénique poft herói-

tóre, cüm Jefu Chrifti fi-

u f

ca virtütum exémpla , Pro-

dem pra&dicans;omnes ad ejus

is,

cultum perdücere conarétur,

phet

íg quoque dono illüftr

à Décii fatellítibus compre-

pïæ

uo

& fecréta córdium , &

abséntia, & futüraprofpéxit.

hénfus, primüm equüleo tor-

D

dnnis gravis, & labóribus

quétur , &üngulis férreis ex-

lf

carnificátur : deínde fublími-

fratctus , ad Aram celebratü-

N

rüs in verbis illis tértio repe-

bus pédibus candéntibus cla-

títis : Introibo ad Altáre Dei ,

vis. confixus , füftibus cadi-

Dd

plexíe morbo

tur, & adméótis fácibus ar-

Qu

repentíno apo

* mox Sacra-

déntibus adüritur. Qua cüm

m

corréptus €

ómnia fórtiter feréntem vi-

3j

méntis r

ité munítus , placi-

díffime inter fuos àánimam ef-

díffet Refpícius tribünus, ad

Pidr

Chriftüi Dómini fidem con-

Qram

flavit. Ejus corpus Neápoli

in Ecclé(ia fantti Pauli ad heec

vérfus, ftatim fe Chriftiánum

usque témpora €o frequentif-

effe;palàm profeffus eft. Qui

várié .cruciàtus, unà cum

fino pópuli concürfu colitur,

uofuitelátum. lllum déni-

'Tryphóne rápitur ad Jovis

po,

qué insígnibus in vita, &

fimulácrum: quz ftátua Try-

n

oft mortém miráculis cla-

phóne oránte cóncidit.Quare

Qs

undécimus

plumbátis crudelíffimé con-

rum ^ Clemens

Póntüifex Máximus folémiü

tüfi , nobiliffimum martyri-

um confecüti funt, quarto

1&:

ritu Santctórum -Cgtälogo ad-

Idus Novémbris. Eódem die

fcripfit.

Qu

ge I&e

homo peffäcit ómnia,

virgo que&dam , cui nomen

(

u& locütus eft ei Deus, &

Nympha, cüm Jefum Chri-

It

édere in

itànr verum effe Deum clara

dixit ad eum : Inæ*

voce teftarétur martyrii pal-

réquiem meam:

Quia te

vidi juftum coram me ex óm-

mam ad virginitátis corónam

nibus Géntibus.

adjünxit.

(ä

e Deum laudámus. 16.

[

y. lfte eft, qui. contéimpfit

In

audibus fit commem.

j

Iri

vitam mundi , & pervénit

|

ad coeléftia regna.. Quia.

fan&torum . Martyrum: Try-

l]

G lória Patri.

uia.

phonis &c. Afía.

V eftri ca-

--

n

No£t. Hom. inEvang.

D

: n

pilli edpitis omnes numeráti

Sint Jumbi. -

de Con-

funt: nolíte timére : multis

CHU

feffore nonPontifice: Ixxviii-

oaf:éribus melióres eftis vos.

y*. Exultábunt Sa

freq

Pro- SS. Maztyribus Try-

n&i in

8

glória.

phq(ne , Refpicio &: Nympha,

sLe-

W

079 Fe&a Novembris, 7/.

07

N

l!c- Latabüntur in cublhbus Víribus morbi dómitis, 1a1utz

X*lä

uis.

Reftituüntur.

Oratio. F

a. nqs ,,quæfumus Wofter hinc illi Charus ob-

: !j

ut fupra,

DUI

fequéntem

UM

V efp. dé feq eum comm.

Cóncinit laudem : celebres-

reced, & S. Menne Mart.

q'e

almas ;

J

DIE XI. NOV

EMBRIS. |Ut piis ejus präclbus juvd-

f

In fefto S; Martini Epifc.

Inur

(ük

st

Confeff. Duplex.

Omne per ævum.

Ad Vefperas , Antiphona. (S it falüs illi , decus atque

m

Dixérunt difcfpulr. cum reli-

virtus ,

hu

quis deLaudib.

]

Pfalm.| Qui füper coeli sólio corü-

ixit Dóminus.

cum reliq.l

fcans ,

l

i

deDfiica.

156. &loco ult.]

"Tótius mundi sériem guber-

T

juji

Píalm. Íaudáte Dóminum

mat

ide 0

100'

At

nit

omnes Gentes. I

Trinus, & unus. Amen.

Ca

itulum.

T

eli. 44 C

« Amávit eum Dormnus,

d

ce facérdos magnus,

& ornávit eum. :

At

E

& Stolam

lória índuit eum.

quiin diébus fuis plácuit

5

a

Deo , & invéntus eft juftus ,

Ad Magn

ificat , Antiphorta,

dT

& in témpore iracündis fa-

O beátum virum , cujus áni-

ii

(i

&us eft reconciliátio.

ma paradífum pofüdet unde

fir

mnus,

exültant Angeli, letántur

9 uf

te Conféffor Dómini ,

Archángeli, chorus Sanétó-

J

qUL

IS

coléntes

rum proclámat, turba Vir-

i

ii

Quem pié laudant pópuli per

ginum invítat, mare nobi.

orbem ,

(cuni in &térnum. .

TRU

lr

raties -

—

n

Hac die Iztus méruit beá-

T

tas

Eus, qui cönfpms $ qma

qu

Scandere fedes.

D

ex nülla noftra virtüté

fubsiftimus :

ju

j

( ui pius , prudens , hümilis,

concéde propí-

pudicus ,

tius; ut interceffióne " beáti

5l

Sóbriam duxit fme !abe vi-

MartíniConfefsóris tui atque

tam ,

L.

Pontíficis , contra ómnia ad-

T

Donec humános animávit au-

V

11

véría muniámur. Per Diím.

u

rez

fO commemoratione S

Spíritus artus.

Andre& Avellini, Antiphona.

; n

"]

ujus ob przftans méritum

r

Hic vir defpíciens mun-

sfffq

frequénter ,

dum & terréna, r:umphans *

Ój

Jgra.que paffim jacuére

divítias coelo, COIIdldlt ore ,

membra ,

manue

t du

« Fefta Novembris A. ,

$

».. ^

];t J

J*:f-'-sï tïïtum dedüx

it

Dóminus , Afía.

Ego figno crucis , non

t

clqgo protéctus, aut gàita»

.j Dfllflc

per vias rectas.

.

(

z.. Et oftend

it

i

H

;

li regnfi'Dei:

hóftium . cüneos pe:';enfäbd

g

Oratio. D eus, qui in corde.

fecurus. €/J/gó-

:

utÍfupra. 503.

Pfalm. ngïne ; quid mul-

i

at

Deinde fit .commemota

tio

üplicáti. liii.

$. Menn& Mart... Antiphona.

. Amávit eum. Dóminys ,

ornávit eum.

J

Y(te San&us pro lege De!

ind uivt-

fui certávit usque ád mor-

$. Stolam

glóris

ü

ecumt.

tem ,. & .à verbis impiórum

k

at

fa di

non tímuit : fundátus enim

DeEpíftola primabe

:Pauh

du

eratfupra firmam petram.

Apóttoli ad T'imóthcum.

Le&io t

1

l

. Glória & honóre coroná-

e

Cap« 8e.

ton

j

i eum Dómine.

-

Idélis fermo

51 quis

YXe E

t

conftituifti eum fuper

. Epi(copátum dgesiderat,

hf

ji

l'lum,

ópera mánuum tuàrum.

bonayg opags desiderat. Opor-

4 'Oratos

Á

tet érgo

ifco

pum Apsepre-

J

dehl

hensíbilem effe, i

n

& uxóris

qil

efta, queefumus, omní.

Dl

Íe

.potens Deus: ut, qui beá6

virum , sóbrium , prudén-

Menhn& Mártyris tui riatalí-

tem , ornátum

adízum. s

(itex

ET

tia cólimus , interceffióne

hofpitàlem , doclórem : non

ejusin tui nóminis amórero-

vinoléntum , joh percufsó-

fints

rem, fed modéfium : non liti-

mb

borémur. Par Dóminum.

d

Ad Matutinum ; Invitatore

giófum , non cupidum., fed

Laudémus Deum noftrum ,

fug dómui bene prepófitum,

M

* Àn: confc.fü,öne .'beätli Mar-

filios habéntem sübditos cum

fl

omni caftitáte. *i quis autem

f0 |

gfalmo Vg;iä*the,äxurtömus.z.q

dómui füz przeffe nefcit ;

Qu

Hymnus:Iíte Conféffor. ut

quomodo Eccléfie Dei dili-

w

fuprà..

géntiam habébit ? Non Neó-

h D

fu» lu

In pri

trs:g ?Xo&uixïo ; .'Aäa.—-

phytum: nein fupérbiam elá-

Mlartinus adhuc catechüme-

tus , in judícium 1ncidat diá-

tl

nus hác me vefte contéxit.

boli. Opórtet autem illum &

m

cum

teftüimónium habére bonü. ab

Píalmus. Beátus vir.

TRl

reliquis .de Communi Conf.

üis, quiforisfunt , ut non in

ln [in

Pontificis. ii

oppróbium íncidat , &in là-

Q i

Afías San&s T rinitátis fidem

queum diàboli..

Ti t

Mlartínus contéffus : eft , &

X*X Hic eft Martínus eléctus

N

Dei Póntifex , cui Dóminus

tífmi grátiam percepit.

l

]

ga

f

Imus.

"Quare fremuerunt

poft Apóftolos tantam. grá-

(

tiam conférre dignátus ,eftt.

: ngtes. l'vii.

75611689[

LY

"& Fefta No;'embris

;

" Ut in virtüte "Ttinitátis

prudéntes,

fani in fidejin d'il;f-

"

mererétur

fieri

Deíficie ,

ctione , in patiéntia : Anus fi-

trium mortuórum fv.lfcitätor

míliter in hábitu fanéto , non

1nagníficus.

criminatríces,non mülto vino

. sancta 'Trniátis fidem

ferviéntes, bené docéntes : ut

artínus confeffus eft. - Ut

J

prudéntiam dóceant adolef-

De Epíftola ad Titum.

céntulas , ut viros fuos a-

^ Eeaio n.

li

C'Cap. r b

ment , filios fuos díligant :

Pórtet enim Epifcopum

prudéntes, caftas , sóbrias ,

O

fine críimine effe ficut

domus curam habéntes , be-

u

Dei difpenfatórem : non fu.

nígnas , sübditas viris fuis ,

érbum, non iracündum,non

ut non blasphemétur ver-

13]

vinoléntum, non percufsóré,

bum Dei. Jüvenes fimíli-

li

non turpis lucri cüpidum,fed

ter hortáre , ut sóbrii fint.

hofpitalem, benígnum , sób-

In ómnibus teípfum prebe

;)(

riuin, juftum , fanctum , con-

exémplum bonórum óperum,

tinéntem,amplecténtem eum;

in dotirína, in integritáte ,

MU

qui fecündüm doctrínam eft ;

in gravitáte, verbum fanum,

j

Il

Tl

fiJélem fermónem : ut potens

irreprehensibile : ut is;qui ex

(

fit exhortàri in do&trína fana ,

advérfo eft,vereátur,nihil ha-

bens malum dícere dc nobis.

[ ^.

& eos qui contradícunt , ar-

rali

güere.Sunt enim inulti étiam

&^» Obeátum virum Martí-

inobediéntes, vaníloqui;& fe.

num Antíftitem ,

m

Qui nec

n

ductóres , rnáxime qui de cir-

mori tímuit, nec vivere re-

cumcifióne funt,quos opórtet

cusávit. Y^ Dómine,fiad-

7U

,'J'OW

redárgui : qui univérfas do-

uc pópulo tuo fum necefsá-

mos íubvértunt ; docéntes

rius , non recüfo labórem :

r

ul

Pl( l

qu&'non opórtet turpis lu-

fiat volàntas tua.' Qui.

il

cri gratia.

.

3 lória Patri.

ul

|

In fecundo NoGurn

0j A'iïä.

)n A Q

$.. Dómme ,

fi adhuc pópulo

tuo fum necefsárius , non re-

Confido in Dómino , quod fi-

"

n

li

cüfo fubire propter eos labo-

lia mea précibus tuis reddén-

rem :

Fiat voluntas tua.

da fit fanitáti.

jur

Yy. Oculis ac mánibus in cce-

alm.e

üm invocárem. lv.

jl

lum femper inténtus , inví-

Aiía. 'Tetrádius cógnita Dei

t

&um ab oratiónc fpíritum

virtüte , ad baptífmi grátiam

W

non relaxábat.

Fiat.

ervénit.

I c&tio üio

CRP. 25

"falmus. V erba mes. Iv.-

j f]f

U autem lóquere ; quge

Afia. .O ineffabilem virum !

"

T

decent fanam doétrínam:

per quem nobis tanta mirá-

'

cula corüícanti -

Senes qt' sóbrii fint , pudíci ,

aT

Pfal-

lv[

/

2

1o

; Fefta Novembris, ff *

pl

mus.?D ómine Dóminus

Epí(copum fe cóntulit, à quo

WM

n

nofter. lvi.

in Acolythórum nümerum

, Elégit eum Dóminus

k'fa-

redáttus eft, Poft fat&tus Epí-

stol

cerdótem fibi.

e

Ad facri-

fcopus 'Turonénfis , monaíté-

quett

dnd

ficándum ei hóftiam laudis.

riü zdificávit ; ubi cum o*to-

cínta Mónachis fanclifimé

unumw

" Artínus * igäbäriæ An

u$ :

aliquámdiu vixit.

Qui cüm

- Pannónia natus, cüm

pófteà adCandacénfem vicum

quatt

décimum attigíffet annum ,

fuze Dicecéfis in gravem fe-

cöpjf )

gl

invítis paréntibus ad Ecclé.

brim incidíífet;afsidua Deum

fiam confügiens , in Catechu-

oratióne precabátur, ut fe ex

infus

menórum nümerum adfíceríb:

illo mortáli cárcere liberáret.

j

vóluit.

Quindecim annos

Quem audiéntes difcípuli, fic

l Dlä

natusin milítiam profétkus ,

rogábant : Cur nos pater dé-

wittuT

feris ? cuinos míferos dere-

yerd

primüm in Conftánui, deinde

juliàni exércitu militávit.

línquis? Quorum voce com-

ilitos

Qui cüm nihil. habéret prz-

mótus Martínus, ita Deum

«im g

orábat

Dómine , fi adhuc

A

ter arma, & veftiméntum ,

quo tegebátur, Ambiàni ,

pópulo tuo fum necefsárius

Qelidar,

non recüfo lIabórem.

ülpa f

áuperiac nudo ab eo petén-

tiutChrifti nómine fibi elee-

. Beátus Martínus óbitum

witi p

mófynam tribüeret, partem

m longe anté prafcíyit ,

Mris.

chlámydis dedit. Cui fequén-

dixítque frátribus, * Diffo-

ilita.

ti no&te Chriftus dimidiáta il-

lutiónem fui córporis immi-

lii

b

la. vefte. indàütus appáruit ,

nére, quia judicábat fe jam

R

hanc mittens vocem : Martí-

resólvi. $, Víribus córporis

yurpi

nus. catechümenus hac me

coepit repénté deftítui , con-

Tentd)

veíte contéxit.

J

vocatísque difcí

pulis dixit.

pretij

. Oculis, ac mánibus in

Diffolutiónem.

coelum. femper inténtus ,

Leüio vi

Mi

|

* Inví&um ab oratióne ípí-

Ed cüm eum in illa vehe-

mOGO |

ritum non relaxábat.

2 menti febre fupínum o-

] /nsmi !

*y» Dum Sacraménta offérret

rántem vidérunt difcfpuli ,

MH

beátus . Martínus , . globus

fupplíciter ab eo petiérunt ;

DI

igneus app

ut convérfo córpore , tantíf-

áruit fuper caput

tUt

ejus. Invit

tum.

per dum remítteret morbi

l)

l

j

,e&io vi

vis, pronus conquiéfceret.

h

Wl

^ Ecem.& o£to annos cüri

QuibusMartínus : Sínite me,

st T

7 habéret ; baptizátus eft.

inquit, coelum pótiüs quàm

Unn

Quarc.relíéta militàri vita.,

terram aípícere, ut fuo jam

T

ad Hiülárum, Pi&aviénfem

iinere itürus ad Dóminum

uf

l

piri--

$ Fefta Novembris, Sf.*

WU

j

"T

5II

N

fpiritus. dirigátu

Inffánte,D óminus in te

mplo fan&to

jam morte,vifo humáni géne- | fuo : * Dóm;

nusin coelo fe-

N

j

Í;

r

/fis hofte, Quid , inquit, adftas | des ejus.

.

cruénta béftia ? nihilin mejO culi

ejus in páuperem re;

; «

m

li

änm

funéfte repéries. Ea in voce,

fpíciunt ; * pálpebrs ejus in-

unum & o£togínta annos na-

terrogant filios hóminum.

(i

tus, ánimam Deo réddidit:

fem

[

D óminus intérrogat juftum

quam Angelórum chorus ex-

& Íímpium : * qui autem dií.

Aff

Cépit , eósque divínas canén-

ligit iniquitátem,odit ánimam

Wi D

uam,.

x

!

tes laudes multi,in primísque

A

u

fanttusSegverínusColonienfis

P luet fuper peccatóres là-

m

Epifcopus audiérunt.

queos : * ignis, & fulphur:

Ü

WK

Dixérunt

difcípuli ad

& Ípíritus procellárum

beátum Martínum: Cur nos

cálicis eórum.

, Païs

lts

hi

ater déferis ? aut cui nos de- | Q uóniam juftus Dóminus, &

M

i

0

látos relínquis ? * Invádent| juftítias diléxit : * equitátem

!

Ó

enim gregem tuum lupi ra-

vidit vultus cjus.

;/jd

ä

áces. y's

Scimus quidem

Afí2, Dóminus Jefus Chri-

"

j

defideráre te Chriftum ,. fed

ftus non purpurátum , aut

1(

falva funt tibi tua premia ,

diadémate reniténtem fe ven-

s ÓD

noftri pótius miferére , quos

türum effe prediíxit.

t

(

deferis. Invádent.

Afía. Sacérdos Dei Martíne ,

Vr

G lória Patri. Invádent.

apérti funt tibi cceli , & re-

In tertio . NoGurno , . Afta,

WLb

In

gnum Patris mei.

"n

Dóminus Jefus Chriftus non

lalmus 140

À

Qmire , quis habitábi

jut

purpurátum , aut diadémate

D

5

m

reniténtem fe ventürum effe

in tabernáculo tuo ? *

predíxit.

aut quis req

: dul

Pfalmus 1o.

fan&to tuo ?

uiéfcet in monte

$

N Dómino confido : quó-

Quiingréditur fine mácula,

modo dícitis ánims mea: *

j

& operátur juftítiam.

tránsmigra in montem ficut

ui lóquitur veritátem. in

um *

ffer ?

,

corde fuo , *qu

i

^

i non elgitznïïbv«

i

öa

uóniam ecce peccatóres in-

lum in lingua fua.

tendérunt arcum , paravé-

ec fecit próximo

fuo mäs

u

runt fagittas fuas in pháre-

*

J

lum,* & oppróbrium non ac»

trà,*ut

api

ttent in obífcüro

cepitadvérsus próximos fucs.

V

[

rectos corde.. .i . .

Á/d níhiium dedüttus eft in

j

uóniam quz per

confpé&tu ejus malígnus : * ti-

ii

ftruxérunt: * juftus autem

méentes autemDftm gloríficat.

J

oX ul jurat próximo fuo y &

u

q'ui*q;:.fecit 2

non

!W

! $12

" NAFefta Novembnc.. «-

tua invéniat omnes , qut te

l

$f

non décipit:* qui pecüniam

füam non dedit ad usüram ,

odérunt.

yumset

& münerafuper innocéntem

pones eos ut. clíbanum ignis

jl

ese

d

non acceplt.

iu témpore vultus tui : * 'Dó-

ul facit hec , * non mové-

minus inira fua conturbablt

verbllf

bitur in à&etérnum.

eos , & devorábit eos ignis.

hum €

Afïa-

acérdos Dei Martíne, |Pru&um | eórum. de- terra

CR "Yel

apérti funt tibi coeli , & reg-

perdes:* & femen eórum à

cemt

num Patris mei.

filiis hommum.

J ]

Afífa, Sacérdos Dei Martíne,

Q uóniam dechnaverunt inte

Paftor egrégie, ora pro nobis

mala, Ó cogitaverunt consilia;

lim.

Deum.

quæ non potuérunt ftabilíre.

f0 poï

Pfalmus 20;

uóniam pones eos dor-

yna

. Omine in virtüte tua

j

m:* in relíquiis tuis pra-

,Ob

arábis vultum eórum.

! Iatábitur Rex: * & fu-

i

n

fit

per falutáre tuum exultabu

3

xaltáre Dóminé in virtüte

fietus

veheménter.

tua: * cantábimus &pfaue-

Chotus

D-efidérium cordis ejus tri-

mus virtütes tuas.

du

buífi ei : * & voluntáte

Aiía. Sacérdos Dei Martíne ,

falln

labiórum ejus non fraudáfti

Paftor egrégie , ora pro nobis

y &

cum.

Deum.

ts

"ues facérdos in æter-

() uóniam prævemfh eum m »1

DN

benedlähombus dulcédinis: *

num,

ïsumpï

pofuífti in cápite ejus coró-

*» Secündüm órdinem Mel—

li

UN

na

I chífedech. -

m de lápide pretiófo.

?e

V

itam pétiit à te: * & tribuí-

L édio fantti Evangelii: fc-

]

(

fti i longitüdinem diérum in

cundum Lucam.

nilre

fzculi; & in feculum fzculi.

. Le&üo vit.

Cap. i. c

d

M agnaett glória ejusin falu-

N illo témpore:Dixit Jefus

tári tuo : * Glorlam & mag-

I

t

difcípulis fuissNemo Iucér-

den(ib

num decórem 1mp0nes fü-

namacecéndit, & in abí(cóndi-

PU

ereum.

to ponit , neque fub módio

(f n

J uóniam dabis eumin bene-

fed fupra candelábrü, ut, qui

lnb

dlülönem infaeculum fzecu-

ingrediüntur, lumen wde. nt.

Ti

Et réliqua.

il

Ym

li:* letificábis eum in gáudio

n

cum vultu tuo.

Homilía S. Ambrófi. Epl(c.

uóniam Rex fperat in Dó-

Kib. 7. Comment. in Luc.

li bl

A

il o& initium .

Q ln

i

mmo : & in mifericórdia

Altiffimi non cammovöbuur.

Uia m fuperwmbus Fcu

f

nvematur manus tua ónini-

Q

cléfiam. fyoagóga :pre-

|

H:

f

j

[

bus inimícis. tuis :* déxtera" tuht hortatur nos ;ut fidem

* (j

Pa

kglu

"5.

j

*WFefta Novembrise 77.

WS, W

pótiüs noftram ad Eccléfiam

X . Dénique lucérn

ä Iillla,

"Ug

transferàmus. Lucérna enim

quam matutínis vefpertinis-

fides eft, juxta quod fcriptum

que tempóribus , ritu veteri

IT

mj

eit : Lucérna pédibus meis

Judaórum princeps facerdó-

]

J

verbum tuum,Dómine. V er-

tum folébat accéndere, velut

N D

bum enim Dei fides noftra

ID p |

eft: verbum Deilux eft. Lu-

fub módio fita legis evánuit ;

T &j

& civitas illa Jerüfalem,quze

cérna eft fides. Eratlux vera,

in terris eft , que occídit Pras

qua& illàminat omnem homi-

phétas, quafi in conválle fle-

At

nem,veniéntem in hunc mun-

NU Qf

tus pófita delitéfcit : illa au-

&t

dum. Lucérna autem lucére

tem Jerüfalem , quz in coelo

non poteft, nifi aliündé lu-

eft, inqua militat fides no-

J R

ii

jpen accéperit.

ftra , in illo altíffimo ómnium

Iu

& O beátum virumjin cujus

locáta monte, hoc eft , Chri-

tránfitu Sanétórum canit nü-

fto, non poteft ténebris, &

Iné a

merus : Angelórum exultat

ruinis hujus mundi abfcóndi 5

Ti i

chorus: ? Omniümque cce-

fed fulgens candóre folis ze-

a

léftium virtütum occürrit

ei Muri

tális illàminat.

térni ,luce nos grátiz fpiri-

pfalléntium exércitus.

p

$ Eccléfia virtüte roborá-

Ss3Martínus Abrahe finu

tur, facerdótes Dei revelatió-

Igtus excípitur : Martínus

t ing

ne glorificántur, qué Míchael

hic pauper & módicus ,

afsümpfit cum Angelis. Om-

Coelum dives ingréditur,

Vr

aiümque.

Le&Gio vii.

mnis cceléftibus honorátur

c eft Iucérna, que ac-

Martínus Epífcopus mi-

j

n

H

cénditur , virtus fcílicet

grávit ^à feculo : vivit in

j

noftre mentis & fenfus , ut

Chriflo gemma facérdótum,

Ur H'

Coelüm.

drachma illa poffit , que pe-

JH Cü

rierat,reperíri. Nemo ergo fi-

G ]ória Patri. Coelum.

mn w

dem fub lege conftítuat. Lex

Pre S. Menna M.

e&io 1x,

ii

enim intra mensüram eft, ul-

Ennas ZEeyptius , Chri-

u

tra mensüram grátia : lex ob-

M

ftiánus miles in perfe-

jj

ümbrat, grátia claríficat. Et

cutióne Diocletiáni & Maxi-

T

ídeó nemo fidem fuam intra

miàni Imperatórum . cüm

mensüram legis inclüdat , fed

poeniténtize cauía in folitüdi-

lfll j

ad Eccléfiam cónferat, in

nem fecefsíffet , natáli die

J

qua feptifórmis Spíritus re-

Imperatórum , quo pópulus

uf

]ücet grátia, quam princeps

celebri fpeétáculo | tenebá-

I

Ll

Alle facerdótü fulgóre fuper-

tur , in theátrum prosiliens ,

nze divinitátis illàminat, ne

J

líbera voce Gentílium fuper-

eam legis umbra reftínguat.

ftitióné infectabátur. (juam-

!

L

[

K

óbrem

I

w Fefta Novembris, .

(

[

?

-obrem corhprehénfus , d&|hic pauper & módieus , co&.

Pyrrho Preefide in metrópoli | lum dives ingréditur , hymi-

w.b[-'

- GottiénfiumPhrygisz vin&tus,

nis coeléftibus honorátur;

/Rot

loris crudéliter caeditur : de-

Capitulum. Eccli. 44. & ^

h Stol

ftom

fínde equüleo tortus,lampádi-

ce facérdos magnus ,

bus ardéntibus ad corpus ad-

E

5

qui in diébus fuis plácuit

G

métis, plagísque cilício con-

Deo, & invéntus eft juftus :

4 El

eendite

fricátis, tum per tríbulos, &

& in témpore iracündisz fa-

tus eft reconciliátio.

virsas férreas mánibus ac

W Ad

-pédibus colligátis tra&tus ,

Hymnus. J efu! Redém

fj

lumbátis étiam contüfus ,

ómnium. lxi. .

n

ls

demum gládio interficiturin.

y. Juftum dedüxit Dóminus

P viru

$gnémque conjícitur. Corpus

perviasreGtas. $& Et oftén-

*

"

CA

inde à Chriftiánis eréptum

dit illi regznum Dei.

' :

M0

fepáltum eft, ac pófteà Con-

Ad Benedi&us ; Antipho

n

;

A

mE

ntinópolim translátum.

O beátum virum , cujus áni-

T

e Deum laudámus. 16.-

ma paradífum póffidet : unde

(dofeG

AD LAUDES,

exültant Angeli',' latántur

(eerei

& per Horas , Affa.

Archángeli; Chorus San&ó-

"3.

"H Yxérunt difeípuli * 8c

rum proclámiat, turba Vir-

* &t

i beátutn Martínum: Cur

sinum invVítat, mane nobí-

Mu

mos Patet déferis? aut cui nos

fcum in aetérnumi,

fram l

ratio.

6 lra

defolátos relinquis ? invádent

enim gregem tuum lupi ra-

1

D

Eus, qui cónfpicis , quiá

EV

QaCcese

ex nulla noftra virtüte

T.

falm. D6

minus regnävït;

fuübsíftimus : concéde propf-

*» QC(

eum reliquis . 17.

d

tius; ut interceffióne beáti

TU

| . ABa. Dómine,fi adhuc pópu-

MlartíniConfefsóris tui atque

il

A

1o tuo fum necefsárius , non

Pontíficis , contra ómnia ad-

Met

vérfa muniámur.

Per Dfim:

7^* tüà3.

yecüfo labórem, fiat volüntas

,Ah2e O virum ineffa-

t fit comm..S. Menne M.

hi

*

Ün

* * bilem

,

nec labóre vittum ,

Afia. Qui odit ánimam fuam

li

|

nec morte vincéndum, qui

in hoc mundo ,

in vitam

&térnam cuftódit eam.-

Wsl

nec mori tímuit, nec vívere

m

ávit.

"* Juftus àt palma florébit. -

j

iT

| 2 A.

Oculis ac mánibus in

X* Sicut cedrus Líbani mul-

D

Tj

coelum femper inténtus , in-

bitur.

"

$

Pa

hN

i

ví&tum ab oratióne fpíritum

: t refta - quefumus

Vi

n relaxábat, allelüja.

üt fupra.

9)

ln

J

Hà» Mrtinus Abrahefinu| -Ad Tertiam

4 Anäphong.

fojun

letus excfpitur : Martínus! Démine , fi adhuc.

1 Tj 1

api

Mu&qi

* Fefta Novembris, Z2.

I:

Eu

Caplt.E ece facétdos. 514.

,Et ofténdit illi regnumDe:.

E. bre

Amávit eum Dfíís. ,

Ad Vefperas ; Antiphona,

Jurm]

* Ftornáviteum. Amàvit.

UT

Dixérunt difetpuli ad beätum

(s m

'^ Stolam glóris& índuit eum.

Martínum. &c. 514.

t ornavxt.

. | Pfalm. D ixit Dóminus. cum

l fwspla

G]lória Patri. Amávit eum.

reliquis de Dominica.

126.

j du

&loco ultimi , Pfàlm. M e.

ncundp

y Elégit eum Dóminus fa-

5

Min

cerdótem fibi.

ménto Dómine. r36.

X. Ad facrificándum ei hó-

Capitulum. E, ece facérdos,

ln

ftiam laudis.

Ad Sextam , Antiphona.

Hymnus lfte Conféffor. 507.

ln

Y* Juftum dedáxit Dóminus

hl

QO virum ineffábilem.

per vias rettas. 5e

Et oftén-

apitulum. Ectli 44. c

dit illi regnum Dei.

I

On eft invéntus símilis

Ad Miagnuificat; Annplmna.

t

T, W

illi , qui conferváret le-

O beátum Pontíficem , qui

m Excélfi , (deó jurejurán.

totis

. vifcéribus

dllwebat

ofï

do fecit illum Dóminus cré-

Chriftum Re«rem, & non for-

j]

fjl

fcere in plebem fuam.

midábat impérii principátum:

TAU

x. br. Elégit eum Dóminus, ,

ii V

* Sacerdótem fibi.

Elégit

O fan&üíffima ánima , quan

etfi gládius perfecutóris non

d

*. Ad facrificándum ei ho

abftuht palmam tafnen ma:..

ftiam laudis.

Sacerdótem.

ty

rii non amífit. -

t

& Iória Patri.

Elégit.

Deinde fit-commem. feq.

ut infrà.

o

p

y.(Tu es Sacérdos in etér-

f t

num.

DIE Xil. NOVEMBRI

]

iU

&e« Secündüm órdinem Mel-

In fefto S. Marüini Papse:

1 UM

chífedech.

Mlart. Sémid.

Ad Nonam , Ántiphona.

TAU

i

Aia TfteSanttus pro lege

J a

iMartínus Abrahe finu.

Det fui certávit

usque ad

QUi

Capitulum. Eeclt 45. 6 2

imortem , & à verbis impiórüi

Jutn

hi

Ungi facerdótio , & ha

non tímuit :

fundàátus enim

bere laudem in nóminc

yt

erat f'üprá fiemam petram.

j

ipsius, & offérre illiincénfurr

Y* Glória & honóre coroaä-

J

dignum in odórem (uavitátis

fti eum Dómine.

W

T« Tues facérdos,

h

i

setérnum. Tu es.

E Et conftituífti eum Tuper

at

opera manuum tuamn*.

ra Qe

Y Secündüm órdinem Mel

chifedech.

In eetérnum.

Eus , quirios beáti Mar-

d

G Jória Patri. l u es facérdos

tíni martynïs tui atque

n

Pontíficis ánnua folemnitáte

)

y» Juftum deduxm: Dóminu:

per vias redtas ^

.wücas :* eoncéde*

propt-

Ml

Kka

tLUS

16

N fcfta Novembris; Z4.

Mifsárum 'folémnia celebrá-

,j

tius ; ut , eujus nalalitia cóli-

|

d

mus,de ejüsdem étiam prote-

ret , occideret.

Quod ubi

O

&ióne gaudeámus. Per Díim.

li&tor agsréditur, cecus re-

|

E

pénté fattus eft.

A

In primo No&urno , Le-

aqua .

|

&iones:de *criptura occurr.

Defidérium ánims& ejus

t !

INo&urno. Ledio iv.

tribuíftieiDómine, 9 Et vo-

AT

rtínus ,

Tudérti in

luntáte labiórum ejus non

Glon

fraudáfti eum.

/& Umbria natus , inítio

,Quóniam

Pontificátus & lftteris , & le-

pr&veníifti eum in benedittió-

gatiónibus miffis óperam de-

nibus dulcédinis : pofuífti in

cápite ejus corónam de là

j

dit, ut Paulum Conftantino-

P o

yil

olitàánum Patriárcham à ne-

pretiófo. Ft.

ib

fária harefi ad. Cathólice

. Le&io vi;

fidei

veritátem revocáret.

* Onftàánti autem Impera-

imon

yitet

Qui Conftánte Imperatóre

4 tóriex eo témpore mul-

b frat

harético fretus, eó améntia

te calamitátes . incidérunt :

progréffus füerat , ut Sedis

quibus níhile mélior fa&tus ,

AUf

ytel

Apoftólicae Legátos várié in

"heodórumCallíopam adUr-

Brrad

»nfulas relegárit. Quo ejus

bem mittens ímperat , ut

fcélere commótus Póntifex ,

Pontífici manus injíciat.

A

Homi

quo per fraudem captusMar-

B

coàQo Rome Conciílio cen-

(

tum quinque, Epifcopórum

tínus, & Conftantinópolim

Sl

t

eum condemnávit.

perdü&us, deínde in Cherfo-

2,. Honéftum fecit illum Dó-

néfum relegátus , ibi ob.Ca-

lat

thólicam fidem arümnis con«

dog

minus , & cuftodívit eum ab

inimícis, & à fedu&Góribus

fét&tus, prídie Idus Novém-

i,

tutàávit illum : 9 Et dedit illi

bris ceffit é vita clarus mirá-

Tin

claritátem zetérnam.

culis : cujus corpus Romam

Álpi

*

j

Defcendítque cum illo in

pófteà translátum, in Eccléfia

p

f

d

,o.'

Óveam: & in vínculis non

Cónditum eft, que fanctórum

Iw

Silvéftri..& MMartíni nómine

Q

derelíquit eum.. Et dedit.

dedicáta erat. Prafuit Ecclé-

dtind

, Lettio v.

Uz caufa fuit Conftánti

fize annos fex, menfem unum;

tUt

g

& mitténdi in Itáliá Olym-

dies vigínti fex.. Hábuit Or-

'ïüänis [

dinatiónes duas menfe De-

pium Exárchum,ut Martí-

D

num Pontíficem interficién-

cémbri, quibus creávit Pres«

ii

dum, aut adfe perducéndum

byteros ündecim , Diáconos

Ti

W

curáret. IgiturOlympiusRo-

quinque, Epifcopos per di-

mam véniens lictóri mandat ,

vérfa loca trigínta tres.

I

nt Pontíficem , dumin Basili-

$. Stola jucunditátis índuit

Wt (

«(f

ca fantte Maríe ad Præggpe |

eum Dóminus ;. 9 Et coró-

namnm

E

1

t

*« Fefta Novembris, 7 4.

517.

Bam pulchritüdinisp

ófuit fu-

tem Dei vultum cérnere, in -

dl

W

Mi

per caput ejus.

UI, cæcuy

, Cibávit illum Dóminus

circumfcriptum lumen vidé-

re , nullo mortis metu áffici ,

pane vit& , & intellé&us : &

incorruptiónis perpétuz mü-

AUnp «

-nere latári ?

aqua fapiéntie falutáris po

D

!

távit illum. Et corónam.

, Coróna áurea fuper ca-

] u

G lória Patri.

Et corónam.

ut ejus , ?

Expréfía figno

j (ut

Ín tertio No&urno.

fan&itátis , glória honóris ;

l

tned

Lé&io fan&i Evangéli fe-

& opus fortitüdinis.

if

cündüm Lucam.

xQOf

; Quóniam przvenifti eüm

P

d

Le&io vii.

Ca OI4Q£

in benedi&liónibus dulcédi-

N illo témpore : Dixit Jefus

nis : pofuífti in cápite ejus

-0

i

'turbis : Siquis venit ad me,

corónam de lápide pretiófo.

fetiy

& non odit patrem fuum , &

Expréffa.

Le&10 viii.

matrem, & uxórem, & filios ,

Ed ad hac audíta inardét-

"II

I

l

L

& fratres , & foróres ; adhuc

cit ánimus: jamque illic

|

It

autem & ánimam fuam , non

cupit afsíftere ; ubi 1e fperat

n

poteft meus effe discípulus.

fine fine gaudére. Sedad mag-

Vf y

Et réliqua.

na pramia perveníri non pot-

Íc

Homilía S. Gregórii Paps.

eft , nifi per magnos labóres.

j

Homil. 37. in Evang.

Unde & Paulus

egrégius

I.confiderémus , fratres

praedicátor dicit : INon coro-

Qp

ii

C

charíífimi , quee, & quanta

nábitur, nifi qui legítimé cer-

V

n

funt, que nobis promittüntur

tàáverit. Delé&et ergo menté

in coelis, viléfcunt ánimo om-

magnitüdo pramiórum , fed

II

jJurt

f

nia, que habéntur in terris.

non detérreat certámen labó-

'Terréna namque fubítántia

rum. Unde ad fe veniéntibus$

lfl

ff

fupérna felicitáti comparáta,

véritas dicit: Siquis venit ad

u

pondus eft , non subsídium.

me,& non odit patrem fuum;

i

"Temporális vita setérne vitze

& matrem, & uxórem , & fi-

gintt

comparáta , mors eft pótiüs

lios, & fratres, & foróres, ad-

T

dicénda, quam vita. lpfe enim

huc autem & ánimam fua,non

js

lmuu

74

quotidiánus deféCtus corrup-

poteft meus effe discípulus.

tiónis quid eft áliud, quàm

$ Dómine prevenífti eum

p

quasdam prolíxitas mortis ?

Infe ]

inbenedi&iGibus dulcédinis :

us autem lingua díicere,vel

* Pofuífti in cápite ejus coró-

i

.quis intelléttus cápere sütffi-

nam de lápide pretiófo.

Jit

cit, illa fupérne civitátis

» Vitam pétiitàte, & tri«

r

quanta fint gáudia: Angeló-

buffti ei longitüdinem diérum

rum choris interéffe ,. cum

in fseculum fzculi. Pofuifti.

i

^

beatiffimis Spirítibus glórie

lória Patri. Pofutfti.

A

Conditóris aísíftere , preesén.

Kk3

e-

y

518

g J-sF.efta.i Novembrie, £.

4 Confefsóris tui précibus ad

j

finte

mmus r

! -läd percgntigräïlïi'bet , quó

-|perénnem in coclis glóriam

modo paréntes , & carná-| fublimári mercámur.

Per

mlmms

l MU

H

liter propinquos precipimur| Dóminum.

irtàt

odíffe , qui jubémur & imim:-| - Deinde fit comm. S. Martis

ul

cos dilgere ? Et certé Véri-| oj Papze & Mart. Afía.

me ,

-

et Va

tas de uxóre dicit : Quod|vult . veníre po

Deus conjünxit , homo non |neget femetípfum , & tollat

jngn

séparet.

Et Paulus ait : Vi- | crucem fuam,& fequátur ree.

Ani

ri, dilígite uxóres veftras,| , Juftus üt palma florebit.

F

ficut & Chriftus Eccléfiam.

,,'Sicut cedrus Lib

ani mxul-

E cce, discípulus uxórem di. | tiplicabitur.

)

reuk

ft

f

ligéndam pradicat , cüm Ma. | Oratio. pDeus, qui nos beá-

*

gifter dicat : Qui uxórem|ti Martíni. 515.

jutes

qumpl

non odit , non poteft meus| . In primo No&urno,Le&tios

vett

effe discípulus.

Numquid] nes de Scriptura occurr.

áliud judex nüntiat , àliud|

In fecundo No&turno.

i

Le .O ch

tfiee :

preco clamat ? Anfimul &

odíffe póffumus , & dilígere

Idacus Hifpánus ex Op-

COHVEHI

Sed fi vim precépti perpén-

pido fanéti Nicoláài de

i, 0

güns

dimus, utrümque ágere per| Portu Dioecéfis Hifpalén-

difcretiónes valémus : ut|fis, ab ineünte ztáte , pii

ag

uxórem , & eos , qui nobis| fub facerdótis disciplína fan-

gt t

carnis cognadóne conjün&i| Gióris vite , folitária in Ec-

qu'anüo

funt, & quos próximos nó-|cléfia , tyrocinum exércuit.

ip bl

vimus , diligámus ; & quos|Deínde ut firmiüs Deo fe

st

adversários in via Dei pàáti-| conjüngeret , in. Convéntu

. qun.

mur , odiéndo & fugiéndo|de Arizzáfa Fratrum Minó-

* um

neíciámus.

rum ( quos Obfervántes vo-

lal

í

"Te Deumlaudámus. 16.

cant ) fan&ti Francífci Régu-

a

Vefp. à Capitulo de feq.| lamin ftatu laicáli proféffus,

n

cum commem.

recedentisd eft. — Magna ibi alacritáte

WIODe

.DIE XIII. NOVEMBRIS. | himilis obediéntiz , & regu-

tiyt

láris obfervántie jugum sü-

ph,

In fefto S.Didaci Conf. Semid,

Qratio.

biens , contemplatióni in-

t

Mníipotens fempitérne

prímis déditus, mira Dei luce

h agj

9.

Deus , qui difpofitióne

perfundebátur , àdeo ut de

Wv

mirábili infirma mundi éligis,

cebus caeléftibus , litterárum

Ti

ut fórtia queque confündas :

expers, mirándum in mos

n

At |

dum ,.& plané divínitüs Io-

concéde propítius humilitáti

dl

querétur.

&fi

:*

noüræ , ut piis beàti Didaci

|

rþ Ho-

|

'eMFefla Novernbris. /9.

$19

T

H

s;, Honéftum fecit illum Dó-

N lx]m

minus, & cuftodívit eum ab

Erhulrfeæääïgti finem

( ?W

inimícis : & à fedu&tóribus|

fibi vite adéffe intélli-

tutávit illum: 9Et dedit illi

p

'gens, lácera & obíoléta indü-

u

claritátem aetérnam.

tus tünica, conjé&is in Crucé

Ài |

, Juftum dedüxit Dóminus

óculis, fingulàári devotióne il-

n

per vias rectas , & ofténdit il-

lis verbis ex faero hymno

»dii

