Angeli,cuüm per eos áliqua

gi,quia nullus poteft fácere ;

Q]

nuntiántur.

Unde & per

quod fácere praevalet Deus.

d

Pfalmíftam dícitur : Qui fa-

Unde & ille antiquus hottis ,

lh

cit Angelos fuos fpíritus.

qui Deo effe per fupérbiam.

sími-

w Fefta Septembnsw

413

Qu

similis concupiwt dicens:In

n

coelum coni»endam ; fuper

Antäte E)ommo cánti-

um

aftra coeli exaltábo sólium

C

cum novum ; * cantáte

"t

meum , símilis ero Altíffimo :

.Dómino omnis.terra.

i

dum in fine mundi in fua vir- |C antáte Dómino,& benedíci-

i,

tüte rehnquefur . €xtrémo

te nóminiejus: * annuntiáte

d

fupplício periméndus , cum

de die in diem falutáre ejus.

UP

[2

Michaéle Archángelo pre- ,Annunüate inter Gentes gló-

liatürus effe perhibétur

riam ejus ; * in ómnibus pó-

Vrehn

ficut per Joánnem dícitur .

pulis mirabfília ejus.

GQQUIP

FaQum eft prelium. cum

uóniam magnus Dóminus,

At

Michaéle Archángelo.

Ad

&

laudábilis nimis : * terríbi-

nut i

Maríam quoque Gábriel mít-

lis eftfuper omnes deos.

D

uóniam omnes dil

Gén-

titur,qui Dei Fortitüdo no-

UM

mmatur.

Illum qu1ppe nun-

tium dazemónia

* Dóminus

CT

autem coelos fecit.

iv

«iáre veniébat , qui ad debel-

lándas aéreas poteftátes hü-

Conféffio , & pulchritüdo in

n qui

milis apparére dignátus eft.

confpebtu ejus :

* fanctimó-

nia, & magnificéntia in fan-

um

Ráphael quoque interpretá-

AUE

tur, ut díximus , Medicína

ülücatmne ejus.

Írero

Dei :quia vidélicet dum To- |A fférte Dómino patnæ Gén-

bís óculos quaü per officium

tium, afférte Dómino gló-

vt

curatiónis tétigit , cacitátis

riam & hotórem:

- affcrtc

v M

ejus ténebras terfit.

Dómino glóriat nómini e] use

Tolhte hofhas &antroite m

t Dut

In témpore . illo consur-

g

et Michael , qLu ftat pro

átria e]us

x adorate Doml.

j fum

filiis veftris:

Et véniet

num in átrio fan&to ejus.

tempus, quale non fuit, ex

Q ommoveátur.à fácie e;us

mtum

uo Gentes effe coepérunt ,

univérfa terra :

* dícite- in

Géntibus , quia Dóminus

N Spl

ufque ad illud.

]s

» In témpore illo falvabltur

regnávit.

yXópulus tuus omnis, qu1 in- Etemm corréxit orbem ter-

r&e,qui non commovébitur : *

véntus füerit fcriptus in libro

tüts

vite. Et véniet.

judicábit pópulosin equitáte,

Lbhad

G lória Patri.

Et véniet.

L eténtur coeli , & exültet

terra, commoveatur mare ,

y

Ín tertio No&urno , Afía.

ytd

Angelus Archángelus Mf-

& plenitüdo ejus : * gaudé-

chael, Dei nüntius pro ani-

buntcampi, & ómnia, quae

(

in eis funt.

p

mabus juítis , allelája , alle-

hu

IUJao

"T unc exultábunt ómnia lig-

na

3

I

JX

æ Felíta Septembns. v

J

na fylvärum 3 fácie Dómini,, ( uóniam tu Dóminus altfffl-

J

st

qUIa Vemt

* quóniam Vemt

mus füper omnem terratn :

]

[

ft

1udicáre terram.

nimis

exaltátus es- fuper

al

iJirac

udicábit orbem terre in

omnes deos.

Jetà

i

squitáte , * & pópulos.in

ui dilígitis Dommum,odxte

veritàte fua.

malum : * cuftódit Dóminus

us

j

Afia Angelus Archángelus

ánimas Santtórum fuórum ,

j

ii

Michael ;

Dei nüntius pro

de manu peccatons hberab1t

"T

ammabus juftis , allelüja ;

OS.

qmmma

allelüja.

ux orta eft jufto, * & re&hs

'Afia, Dàta funt ei incénfa

rde letiítia.

jfea

L

h ;fecit

multa , ut adoléret ea ante

cetámini jufti in Dómino : *

& confitémini memonæ fan-

undum

altáre áureum , quod eft ante

tribut

oculos Donum.

catiónis ejus.

UoRtd

N

TPfalmus 96.

Àf

* Data funt ei mce*nfa

üieme

Ominus regnávit , exül-

multa, ut adoléret ea . anté

botävu

D

tet terra , * leetentur ín-

altáre áureum , quod ePc anté

fulz multe.

los Domlm.

fiperi

uti

JTNubes , & ealígo in circuitu

A

* Multà magnália - de

Ücerdén

ejus :

* juftítia, & judícium

Michaéle Archángelo , qui

Ti

'Cortéttio fedis ejus.

fortis in praelio fecit v1&o—

ïgms ante ipfum preccédet , *

riam.

Jimi

Pfíalmus 102

tlonm

& inflammábit in cucuxtu

3nimícos ejus.

Enedic ànima mea, Dó-

105 tU

t y

Viluxérunt fülgura ejus orbi

mino ,* & omma ) qua

tU o

terra:* vidit , & commóta

1ntra me funt , nonnm fan&o

eft terra.

jus.

ieCONOA

Montes ficut cera fluxérunt

énedic ánima mea Dómi-

RUMIT

à fácie Dómini : à fácie Dó-

1o ,* & noli oblivísci orines

jmumd

m

inint omnis terra.

tributiónes CJUS.

Amnnuntiavérunt coeli jufti-

Qu

ui propitiátur ómnibus

AWU

It

tiam ejus : * & vidérunt om-

iniquitátibus tuis :* qui fanat

nes pópuli glóriam ejus.

nes infirmitátes tuas.

&T Q

Qu

u

irédimit de intéritu "vi-

mfuum

onfundántur omnes , qui

adorant fculptília : * & qui

tam fuam-: * qui coróriat te

li

loriántur in fimulácris fuis.

in mifericórdia , & m1fera-

Wm

ónibus.

. doráte eum omnes Angeli

litly

ejus : * audívit , & lztáta eft

Qu

ui replet in bonis defidé-

f]'»lfï !

Sion.

rium tuum : * renovabxtur

u

Ex exultavérunt filie Jude, *

t

áquile juvéntus tua. '

t

y

áciens mifericórdias Doml-

*mfm

propter judícia tua Domine.

nus

v ,Fe—ft'a Septembris-.z?;

415

ii

nus, * & judíciam ómnibus

rumipsíus ,* ad faciéndum

qi

€a.

injüriam patiéntibus.

IN otas fecit vias fuas Móyfi*

Dóminus in 'coelo parávit

: ïupg'y

filiis Hrael voluntátes fuas.

fedem fuam ; * & regnum ip-

Is

Miferátor & miséricors Dó.

síus ómnibus dominábitur.:

At

minus: * longánimis , &

multüm miséricors

B enedícite Dómino :omnes

u()mm,

Angeli ejus: * poténtes vir-

lr

ANonin. perpétuum irafcé-

tüte , faciéntes verbum il-

tur : * neque in atérnum

líus , ad. audiéndam vocem

MAT

comminábitur.

fermónum ejus.

&

Benedícite Dómino ^ omnes

IN on fecándüm peccáta no-

J

ftra fecit'nobis : * neque fe-

virtütes ejus : * miníftri ejus,

üril

cündüm. iniquitátes

Ü

ii fácitis voluntátem ejus.

retríbuit nobis.

171'4o£tlras

5

enedícite Dómino ómnia

ii

Q uóniarfecündüm -

diütir

ópera ejus : * in omni loco

dinem coeli à terra::: * corro-

a qi

dominatiónis ejus , bénedic

borávit mifericórdiam fuam

ànima mea Dómino. -

m

ie& ii

fuper timéntes fe. i

!

.

Afià. .Mlulta magnália : de

Q

uantüum diftat -

O-rktusk ab

Michaéle Archángelo 4 qui

[j de

Occidénte:* longe fecit à no-

fortis in

n

riam..

prelio fecit Vi&ä'

bis iniquitátes noftras.

r

Q uómodo - miferétur Pater

Y« In confpé&tu Angelór

um

l

filiórum, misértus eft Dómi-

píallam tibi Deus meus.

nus timéntibus fe : * quó-

E&« Adorábo

ad .templum

u

farn&tum tuum , & confitébot

J J 0

niam ipfe cognóvit figmén-

;

:

tum noftrum.

nómini tuo.

a

j

E.ecordátus eft , quóniam

L. é&io fan&i Evangéli

i;fife'Q

pir

pulvisfumus : * homo ficut

cündüm IMatthzum.

foenüm dies ejus , tanquam

Le&io vi.

Cap. 1&&. -

o

flos agri fic effiorébit.

N illo témpore, Accefsé.

Q uóniam fpíritus pertranst.

runt difcfpuli ad. Jefum',

mnibuäï,

'bit inillo , & non substftet : *

dicéntes: Quis, putas. , ma-

[fiit

$

& non cognófcet ámpliüs lo-

jor eft in regno coelórum ?

cum fuum.

Et réliqua.

i

IME ifericórdia autem

EL

n

Homilía fan&i 'Hierönynü

ab ezetérno,* & usquein etér-

Presbyteri.

Yfet

u

num fuper timéntes eum.

Lib. 3. Comrment. in cap.

i

E t juftítia illíus in filios filió-

-18. Matthai.

ii

rum, *his qui fervant tefta-

Oft invéntum ftatérem ,

a

P

méntum ejus.

poft tribüta réddita ,

l

quid fibi vult Apoftolórum

M

Et mémores funt mahfdatö-

IC-

n

416

S& Eefta Septembris.Q4 «

cred

iC

P

ntium

$

fc

a

( ; gt

repentína intertogátio?Quis ,

ándalis pätcat;'

1 tbeat 1

utas , major eft in regno

Si , inquit , ita eft , quis tibi

coclórum? Quia víderant pro

conjün&tus , ut manus , pes,

'w&ödial

um

Petro & Dómino idem tribà-

óculus , & eft ütilis atque fo-

tum rédditum, ex &qualitáte

lícitus , & acuütus ad perfpi-

dj

ciéndum ; fcándalum autem

iidfy

prétii arbitráti funt , Petrum

(tum)

émnibus Apóftolis effe pra-

tibi facit , & propter diffo-

I

látum , qui n redditióne tri-

nántiam morum te pértrahit

1

qu]

büt Dómino füerat compa-

in gehénnam : mélius eft , ut

1

fecld

& propinquitáte ejus ,

&

t Ang

rátus : ídeó iutérrogant ; quis

major fitin regno coelórum.

emoluméntis: cárnálibus cá-

jda

Vidénsque Jefus cogitatió-

reas :ne.dum vis lucrifácere

À

:

nes eórum , & caufas erróris

cognátos &

necefsários -

iM

Tet

jntélligens, vult defidérium

caufam hábeas ruinárum.

glórie humilitátis contentió-

;, Nlíchael Archángelus ve-

S

feny

ne fanáre.

nit inadjutórium pópuloDei :

fim u

y, Inconfpé&u Géntium no-

8 Stetit in auxilium pro ani-

Walm

lite timére : vos enim in cór-

mábus juftis.

á

Qum dl

dibus veftris adoráte , & ti-

ta äram

dl

y. Stetit Angelus jux

méte Dóminum:

* Angelus

templi, habens thuribulum

Miehao

enim ejus vobifcum eft.

áureum in manu fua. Stetit.

itita

G]lóriaPatri Stetit.

tn: 3

s. Stetit Angelus juxta aram

templi , habens thuríbulum

4

Le&io ix»

ii

$ureum in manufua. Ange-

Ico. vobis , quia Ange-

M À

lus.

D

li eórum in coelis fem-

tenfti

Bfio, Quorum feftum coli-

per vident faciem Patris mei,

Ano54

4nwus.

Suprà díxerat, per manum &

If

LcBio viils

pedem,& óculum omnes pro-

Qunbene

- Y autem manustua , vel

pinquitátes & neceffitüdines ,

fl

& . pes tuus fcandalízat te ,

quie fcándalum fácexve póte-

i,

abfcínde eum , & prójice

rant, amputándas : aufteritáté

l

ii

Frmcip

i

abs te.

Necéffe eft quidem

ítaque fenténtie . fubjé&to

lii

veníre fcándala

va& tamen

pracépto témperat , dicens :

Üinim

ei eft hómini , qui , quod ne-

Vidéte,ne contemnátis unum

i

ceffe eft, ut fiatin mundo ,

ex pusíllis iftis. Sic, inquit,

Q'Ql.ulu

vítio fuo facit, ut per fe fiat.

precipio feveritátem , ut

commiíceri cleméntiam dó-

Q

lgitur omnis truncátur affé-

]

i

&us , & univérfa propínqui-

ceam : quia Angeli eórum

Vg

tas amputátur , ne per occa-

in coelis. vident

emper ífa-

dígni-

Mnm w

fionem pietätis unusquísque

ciem Patris. Magna

tas

T N

Y

*

*

Msj

^ Fefü Säptembr

t (

tasanimárum,

ut unaquegue |nium

j

I n

-hábeat ab ortu nátivitátis in que

vidit.

, quæcxüm.

*

W

-cuftódiam füi Angelum de-|.--

i

d.

!

h

1l

j

legátum. . Unde legimus in

Hrilïgyggääïum decus

Ti

"Apocalypfi Joánnis : Angelo

, Angelórum,

:Ephefi , & reliquárum Eccle-

s

ntis humáne - Sator ,&

C

fiárum, fcribe hzec. Apóftolus

D

Redémptor ,

$li

4in Eccléfüs femináru

Quoque precipit veláricápita| Coelitum — nobis

:

tribuas

wus, ök

j

.

beátas

;pter Angelos.

Scándere fedes.

Ws d

'i eDeum laudámus. 16.

pacis

Itf

OOAIDUI'AUDES,

; A, ngelus

e&des

Y

Mfchael in

db

TÀtin

&

per Horas , Afía. JA

Coelitüs noftras véniat . fe-

£.

T

etit Angelus juxta atam

ren

fels v

N

templi , habens thuríbu-| Au&tor ut pacis .

pl

lum áureum in manu fua.

in orcum

lacrymófa

|pngs

Pfalmus. D óminus regnávit.

Bella reléset,

cum reliquiss

17,

»

A. ngelus for

üs Gábriel : ut

X 'aram

Aia.

um .praliarétur

hoftes

vibulut

Michael Archángelus cum|Pellat antí

,

Stetl

dracóne, audíta eft vox dicén-

quos ,

& amíca

ccelo ,

tium : Salus Deo noftro ,|Que triumphátor

allelüja.

*

. per orbem,

üätuiït

j Af

Afia, Archàángele Miíchael

gl t

Templa revífat.

conftítui te:príncipem fuper |A, nge

lus . noftrz

u

omnes ánimas fufcipiéndas. :

,'falütis ,

: H

Me'dicuïs.

aumi

AfiaMAngeli Dómini Dómi-] Adfité coelo R

nespne

num benedícite in :eetérnum. -

omnes

ffipþael ; ut

Aidint

Afía. f Angeli , Archángeli , | Sanet: &

grótos , "d'ubiösqu&

vepit

roni , & Dominatiónes. ,

vite

fl

Principátus , & Poteftátes ,

Dírigat a&tus.

(ubje'üü

Virtütes coelórum , laudá-|i irgo Dux

pacis , Genie

J(ats *

te Dóminum'de coelis , alle-

"

2

; tríxque lucis ,

j umf

Etfacer nobis choru

s Ange-

'mqulfu

"^Capitulum

-1

Apoc. 13

. lórum

n,üf

Tgnificávit Deus , que|Semper afsíftat , fimul &

N

micántis

am Ü

opórtet fieri cità, loquens

j nf

per Angelum fuumfervo fuo

Regia cceli.

x

Joánni: qui teftimónium per-|P reftet hoc nobi

"

híbuitverbo Dei , & teftimó-

beáta,

[

$ Döitas

I!

P.

[)

d

x

i

Pa-

E. Fefta Septembris. 2s

Apo

fret

P;uris , ac nati

P paritärq*aeï CQ'B&?

V

lum.

1 Voce

Rägä&.

ii

fan&ti

rum multórum in cir-

3

Spiritus , cujus réfonat per

r

omnem

ceüituthroni, & animálium ,

Glória mundum.

& feniórum : & erat nümerus

jj d

Amen.

eórum míllia míllhum voce

&l

magna dicéntium : Salus Deq

conf

y. Stetit Angelus juxta aram

noftro.

toto C

templi.

Afcéndit fumus aró-

audit

1

, Habens thu

ríibulum àu-

V br,

matum »

L.

In confpéctu

reum in manu 1ua.

(upiti

-'Ad BenediQus , Antiphopa.

Dómini. Afcéndit.

|

.|

figmn

Factum eft filéntium tn coeio,

[

.De manu Angeli. Incon-

dpgi

duní draco comrnítteret bel-

D

é&tu.

j l

G lória Patri. Afcéndit.

pl

lum : & Míchael pugnávit

In confpé&u Angelórum

E

cum eo , & fecit vidtóriam ;

allam tibi Deus meus.

i

AR

du

allelüja.

X

j

Adorábo ad templum fan-

a

- Oratio»

9

Eus , qui miro órdine

&

ut tuum., & confitébor

AU

D

Angelórum miniftéria ,

nómini tuo.

frincg

hominürque difpénfas : con-

Ad Nona

Antiphona.

eul 4

Angelt, À

r

dià

ngeli.

mendl

céde pro

pítius ; ut , à quibus

[1

C

tulu

oc. 12. b

E

f

4£bi mini

ftrántibus in coelo

A

tm

eltpr:

dj

lum máge

R

femp

er aísíftitur , ab his in

um in ccelo ; Míchael ,

terra V

ita noftra muniátur.

E

lib

Per Dóminum noftrum ]Je-

& Angeli ejus preliabántur

nf

fum Chriftum Filium tuum.

cum dracóne ,

& draco

Don

Ad Tertiam ; Antiphonas

pugnábat , & ángeli efas : &

BRT

rétur.

non pravaluérunt , neque Io-

2

Dum prelia

cus invéntus eft eóruia ám-

lf

:Capitulum.

fupra.

pliüs in coelo.

hr

*&. breves St

etit

Angelus

$o bre

In confpé&tu An-

& -Pfallam tibi

b

* Tuxta aram

templi. Stetit,

gelórum ,

AU

Deusmeus. Inconfpé&du. .

—2

Ls —R

E

—

y. Habens thuríbulum àáu-

;, Adorábo ad templum fane

teum in manu füa.. Juxta.

tum tuum, & confitéebor nd-

l BCC!

Glória Patri. Stetit Angelus.

mini tuo. Pfallam.

—

"t

W. Afcéndit fumus aróma-

(31ória Patri. lu co

——

—

ftüy

tum in confpéttu Dórnini.

7

11fpä&q.

t

v De manu Angeli.

3

[

Angelórum.

E. 232 — 3

x EIOCE

IÍ—

n

Ad Sextam , Ánt

J

y

, Adoráte Deum.

E—

—— -

Ti

8ye

:

l

Archängele Miíchae

l?hjona.

Omnes Angeli ejus... |

E

"—

Ü

In

E—i

E

-

" IÍnfecu

^5;", Refta Septembl;is.- cO.

419

T

Stetit An

ndis Vefperis, Aíía. f

O

Vl

gelus. cum reliquis!

Eus , qä:iiti'i*of'cclälïæ tüæ'

"

de Laudibus.

4

Pfalm.

D

in exponéndis

facris -

g

D ixit Dóminus. "cum reli-

Scriptüris beátum Hieróny-

quis de Dominica.

1206.

W

mum Confefsórem . tuum ,

ln

j

& loco ultimi

P [älmus.

Do&üórem máximum . pro-

Confitébor tibi

ómrne in

vidére dignátus es : praefta ,

W

toto corde meo: * quóniam

quefumus; ut ejus fuffra-

audíili. 140,

gántibus méritis , quod ore

fpd

Capitulum. SigniAicàvit.

/

'imul & ópere dócuit , te ad-

' mCUæ

Hymnus. T€ fplendor g

juvánte exercére vale

s

ämus.

upra in primis Vefp,

406.

Per Dóminum.

Yi

, In confpé&tu Anselórum

In primo Nocturno , Le.

plallar tibi Deus meus.

Giones de libro Ecclefiaftici,

i

Adorábo . ad templum

As

fon

Gum tuum, & confitébor

Sapiéntiam ómnium anti-

Junt

nómumi tuo.

quórum.

utin Communi

Y

DoGorum.

Ad'Ma

gnificat , Ahtiphona. |

In fecundo No&urno,

Prince

ps

loriosíffime : M.

. LeGioiv,

jf

xhael Archán

t»)

s$cle , efto me.

H

lerónymu$, Eusébii fi.

.lïtb

mornoftri: hic, & ubíque

lius, Stridóne in Dalmá.

mmyr

iemper precáre pro nobis

6a Conftántio. Imperatóre

Filium Dei: allelü

ja P al.le

natus, Rome adoléícens eft

eud

lüja.

baptizátus , & in liberáli-

jb

Il

Oratio. D'ens, qui riro. 419.

bus disciplinis à Donáto &

] (rid

Deinde fit-commemoratio

jl

ilüs viris do&iíffimis erüdi-

$. Hicronymi , ut infrà.

tusS -

"1 um di(céndi ftüdio

nqucl

DIE

» SEPTEMBRIS.

Gálliam peragrávit , ubi piosg

g i

In fefto S. Hieronymi Pres-

áliquot ; & im. divínis lít-

byteri Conf. & Ecclefis

hy 4

Do&Goris. Duplex.

teris . erudítos viros cóluit,

4mü

Ó

multósque. facros libros fua

i

. Ad Magnificat ii utrisque

manu defcerípfit.

Mox fein

JVefp. Afía,

Greciam cónferens , Philo-

Jmï ^

time, Fecléfie fan&z Iumen,

fophía & eloquéntia inftrüe

or

beáte Hiérónyme divínz le

gis amátor ; deprecáre pro

etus , fummórum "Theologó«

)

li

nobis Filium Dei.

rum confuetüdine flóruit : in

primis veró Gregório Ná-

Y» Amávit eum Dóminus ,

zianzéno Conftantinópoli ó-

& ornávit eum.

peram dedit : quo. Doétóre

j

*« Stolam glórie

fe facras Iítteras didiciffe pro-

:.»indqit

l

CUFI.

fitétur. Tum religiónis caufs

D

2

vifit

: *.".' r ;F*ena Sebtembxis;

$

U

g

mflt2 ährifti D

ómini incumá-:

várie mor

bis doloribüsque

((

tentarétur , támen cÓórporr

bula,totámque luftrávit Pa-

U

lzeftínam: quam peregrina-

incómmodd piis labóribus ;

[mget.

tiónem » adhíbitis Hebrazó-

& perpétua le&tióne acfcrip-

Juit.

rum eruditíffimis , ad facree

tióne fuperábat.

[emi

; Amávit eum Dóminus ,

Scriptür

sgeintelligéntiam fibi

marm

multum pro

fuíffe teftátur.

ornávit eum , ftolam gló-

P

'"Etad

Mari

, Honéft

um fecit illum Dó-

rie índuit eum ,

eli

*

cuftodívit eum ab

portas- paradífi coronávit ed.

minus, &

:

«», Induit eum Dóminus 16-

y ffe

inimícis ;

& à fedu&tóribus

Ug i

tutávitillum: * Et dedit illli

fícam fidei , & ornávit eum.

(xit d

aim.

f.

claritátem setétn

ftum ded

u

"

xit Dóminus

^otf£sR10 VE

';e'quiei

»,Ou

4cülum

Wi j

er vias re

&as , & ofténdit

Anquam- ad or

iib

illi regnum Dei. Et dedit.

ex ómnibus orbis terr&

j. lt

L?&-&O Vo*

à

pártibus: ad ipfum divin£

vitam:

aRäm

Scriptüre quaftiónes expli-

Einde fecéffit in v

cánda referebántur.

Ilum

eeldi

D

Svriz folitüdinem : ubi

d

illum

Gfir

r

uadriénnium- in lectióne

Dàmafus ' Póntifex

?

I!

divinórurm librórum , coele-

fan&us. Auguftínus de locis

con-

Scriptüra difficillimis fepé

Vi |

4ftísque :

:

beatitüdinis

d

temp

latióne confüm

pfit , af-

confüluit;propter ejus fingu-

l

&ídua

fe abftinéntia , vi lacty-

lárem do&trínam , & lingue

lo

non folüm Latína & Gracs;

.'1

márum,& córporis affli&tatió-

Présbyter

fed Hebráicae étiam & Chal-

dj

NI

me - difcrücians.

[

à Paulíno

Epífcopo Ahtio-

dáice intelligéntiam : & quód

i

chíz fattus, Romam de con-

omnes pené Scriptóres , ejüs-

RUA

demn Auguftini teftimónio

huj

trovérfiis quorümdam " Epi-

fcopórum cum Paulíno & E-

légerat. Heréticos acérrimis

h

n

piphánio ad Dáàmafum Pontí-

fcriptis exagitávit: piórum &

catholicórum — patrocínium

ï

ficem profétus , ejus Lc-

;

J

clefüiáfticis epiftolis fcribén-

femper fufcépit. Vetus Te-

WSW

dis adjütorfuit. Verüm cüm

ftàméntum ex Hebrao con-

!

folitüdinis defidério

vértit : novum- juffa Dàmafi

Ui

prifüna

Grace fidei réddidit ; magna

j

T.

tenerétur

, in Paleftínam re-

1&1 MGI |

vérfus , Béthlehem ad Chri-

étiam ex parte explicávit.

f Dómini presépejn mona-

Muulta pratérea Latíne réd-

:

AT

didit fcripta do&tórum viró-

l n

ftério , quodà Paula Romá-

rum : & ipfe áliis próprii irt-

d

na extrü&tum erat , coelé-

énii monuméntis Chriftiá-

Ü

i

l

ftem quamdam vite ratió-

nam difciplinam illuftrávit.

"Eng

nem ;11(Eitzlit ER quamguam

.NFefta Sc*:jgtf-*mbrisa £42.

2Y

Qu

Qui ad fummam fene&tütem Sal étenim ficut in cib

órum

rj

pervéniens , fan&itáte & | condiméntum, & ad ficcándas '

:

,

dottrína illüítris , Honório

carnes necefsárium eft , ita

d

Imperatóre migrávit in coe.

]um.

'aliüm ufum non habet. Certé

Cujus corpus ad Béth-

légimus in Scriptüris , urbes

nin,

lehem fepültum , pófteà Ro-

iquasdam ira viétórum .fale

if

Tham in Basíliceam fantte

li

eminátas , ut nullum in ipfis

MaríeadPreescpe ätfägglätüm

.

|germen oriretur.

t

9 Títe eft , qui ante Deum

ii

X* Ifte homo per

fec1t äämnia 5

magnas virtütes operátus eft,

ia

que locütus eftei Deus, &

& de omni corde fuolaudávit

dixit ad eum : Ingrédere in

'Dóminum : *Ipfeintercédat

réquiem meam :

Quiate

propeccáti

riedit

vidi juftum coram me ex

rum.

à

s,ömnium populo-

&

Dstnt

ómnibus Géntibus. :

$: Eece ho

mo ;irie quereia,

j

ï

dit

Y* Ifte eft , qui contémpfit

verus Dei cultor ,: ábftinens

s p

vitam mundi , & pervénit ad

fe' ab 'omni ópere malo;::&:

, lii

coeléftia regna.

Quia.

pérnianens in innocéntia fua;

lória Patri..

ula.

intercédat. :

-

r'*"'.!l'gg':!

, il

;; in.tertio Nocturno.

Ipfe ,

Je d

651 E ettio.vitt, emibola

; f

Lé&io fan&i Evangelii fe-

'Aveant -ergo « Do&óres

.cündüm Mlatthesum.

C

& Epifcopi, & videantt

sing

^ d;e&o vii.

, » aP. S. j

du

poténtes poténter;' togménatz»

du

N

Nillo témpore: Dixit Jefus

fuftinére ;' nihílque: effe ire-:

I

discipulis fuis : Vos eftis fal

médii, fed majórüm ruínam?

r Chäl

terre, Quod fi fal evanüerit,

ad tártarum |dücere.: ; Vos:

g

, CjUS-

inquo faliétur ? Etréliqua.

eftis Iux: mundi.: :Non poteft:

Homilía fanti EHierónymi

cívitas abfcóndi fupra mon«

nönio "1

^ Presbyteri..

tem --pófita. ::: neque-.aécén-

irrini

Lib. z. Comm.inc. s. Matth.

um

dunt lucérnam , & ponunt

n

* Al appellántur. Apóftoli

eam fub módio ; fed fuper

& Dottóres: quia per

candélábrum : ut lüceatóma

TRU

ilos' univérfum hóminum

[æo W

nibus ,. qui in domo . funt.

D

condítur genus.

Quód fi fal

Docet fidüciam pradicandi ,.

evanüerit, in quo faliétur ?

ne : Apóftoli abfcoridártuf.ob

m

p

Si dottor erráverit , à quo

metum , & fint símiles Ilucér-

;Phca

"

álio dottóre emendábitur ?

j

nä fo

nefíub módio , fed tota li-

J

Ad níhilum valet ultrà,nifi ut

bertáte fe prodant: ut quod

"

mittátur foras, & conculcé-

audiérunt i cubículis, pr£-

j

j

tur ab hóminibus.Exémplum

dícent in te£&tis.

I

jl

de agricultüra fumptum eft.

W«In médio Eccléfie apé-

p

Dds

ruit

v

d

: ,422

-ïä*f-ï Fe&a O&tobris. £.

i

puitosejus, * . Ftimplévit

Si in e3 oecurrat Feftum

rimae vel fécunde. Claffis

nf

eum Dóminus

fritu fapién- | p

fitgo

tize , X intclléttus.

tunc Feftum S5. Rof(arii/fiet

H

m

?, Jucunditátem , & exulta- | in Domirica fequenti.

1

f

tiónem. thefaurizávit fuper

Duplex velSemidüplex oc-

Af

eum. Etimplévit.

currens transfertur im pri-

u

Glória Patri. Etimplévit.

Tnam diem non im

ditatn.

I

;CC 10 iXo

AD VESPE

H

AS,.

! Atia. Dum effet Rex.

cutm

,U

Olíte putáre. , quóniam

!

In

t

* veni sólvere legem ,aut

. zeliq. Antiphonis & Pfalmis ;

[ut in- Officio

|

y [nt

Prophétas : non veni sólve-

"Mariz.

exlv.

parvo bcatgg

iU

re , Íed adimplére. Sivequod

i«

de fe per álios prophctáta

! Capitulum. Ab inítio.

compléverit , five. quód ea

Hymnus. A

ve maris ftella.

dmoi

b

qu& anté propter infirmit&-

. Dignáre me laudáre te

d

H M

tem audiéntium rüdia & im-

irgo facráta.

cum n

erfécta füerant , fua. praedi-

L^O Da mihi

var

irtütem contz&

hoftes tuos.

)

fs

catióne eompléverit ,' iram

ln

tollens, & vicem taliónis ex-

Ad Magnificat, " Antíphona.

celüdens , & occültam in

San&ta Máaría, fuccürre mífe-

71 Ad/*

mente cóncupifcéntiam dam.

ris , juva pufillánimes, réfove

NURU

flébiles, ora pro pópulo,;inter-

y Dus

nans;; Donec tránseat coelum

& terra- Promittüntur nobis

véni pro Clero,intercéde pro

m

coeli novi, X terra nova, que

devóto femíneo fexu: séütiant

faetürus eit Dóminus Deus.

omnes taum juvámen , qui«

r

Ís.

Si ergo.nova creánda funt ,

cümque célebrant tuam fane.

confequénter vétera transi-

&am Solemnitátem.

pinm

türa.

Oratio.

i d

N

lt

[

'Ye Deum laüdámus.

q'Eus, eujus Unigénitu

* 1n ii. Vefperis fit eomme-

er Vitam , Mortem , &

Qu

memoratio $. Remiglt.

Refurré&iónem fuam , nobis

duts d

FESTAOCTOBRIS. (alütis etérne pramia com-

Ua

li

tll

li

Prima. die. non;impedita| parávit: eoncéde,quefumus ;

dicitur Officium Defundt.

ut hec myftéria fanctíffimo

Vi

NICA PRAIMA |beáte Maríe Vírginis Ro-

l

ä

i

DOMI

sário recoléntes , & imité-

O&obris.

Mi

Qua nciditinKalendasil4mur ,:'quod eóntin

ent, &

)

W

l

"

affequá«

!

A

j

lius Menfis vel proxime fe-|quod. promíttunt ,

mum'-tü

qu

ituc,fit Officium Solemni4mur. Per eümdem Dóminume

ä

tatis Rofarii B. Marize Virg|

Etfif commem. 'Domïni;æ

du

Duplex majus.

h

^

occu.»:rentï.s,

Ad

ïïïf)rlæ;

m

Qó ( * i.*f."'-f'— 322

. Fefta O&obris.

9 Y UL a

lf

tónitus effet , ut Rosárium

.cKd IMatutinums Invitator.

S$:4n&a Marfía , Dei Génitrix

pópulis pradicáret, velut fin-

M

gulare advérsüs haerefes , ac

Virgo, *Intercéde pro nobis.

«Pfalm; V eníte, exultémus. 2.

vítia pretsídium ; mirum eft ;

j

W

Hymnus, Quem terra.

quanto mentis fervóre , &

i

Afim, & Pfalmi NoCturnof,

quam felíci fuccéffu injün-

[

ut in Officio parvo B. M. cl.

ctum fibi munus fit execütus;

h

In primo No&urno. . .

Eft autem Rosárium certa

eu

/, Spécie tua , & pulchrità-

precándi fórmula , qua quín-

drit

il

ine tua,

decim Angelicárum Saluta-

tiónum décades, oratióne Do-

tut

$ Inténde , prófpere procé-

de , & regna.

]

mínica interjé&ta , diftíngui-

i

LeGiones. de Parabo

Iïs Sà-

müs; & ad eàrum síngulas

! M&.

lomonis.

Ego fapiéntia hà-

tótidem noftre reparatiónis

lr t

bito.

ut in Fefto S, Marize

myfteria pia meditatióne re-

cólimus. Ex eoergo témpore

de Mercede die xxiv. Sept.

n

cum Reíponforiis ibidem po-

pius hic orándi modus mira-

itiss

3

»

bíliter per fanttum . Domíni-

:

(f

In fecundo No&urno;

cum promulgári ; augeríque

Ti

du

y^. Adjuvábit eam Deus vul-

ccepit : quem ejüsdem Iníti-

tu fuo.

tutórem , authorémque fuif-

(10íd

J i

$. Deus in médio ejus , non

fe, fummi Pontífices Apoftó-

commovébitur.

licis lítteris , paffim .a

NU

runt.

g

m

s

Le&io 1v.

ln n ull

Um Albigénfium hzre-

$. Sicutc

edrus exaltáta fum

*

in Líbano , & ficut cypreffus

2

fis. per. "l'olosátium re-

giónem ímpieé graffarétur ,

in monte Sion,quafi myrre

atque áltiüs in dies radíces

haelé:ta,

tem odóris,

* Dedi fuayitïf

-

[

)u

ágeret, fan&tus Domínicus,

my&

qui nuper Predicatóris Or

y", Et ficut cinnamómu

m,&

dinis fundaménta jécerat ,

bálfamum aromatízans. Dedi.

g

1

uU

ad eam convelléndam totus

LeGto. v

incübuit.

Id ut praftáret

Nnumerábiles porró fru-

ifus s

&us ex hac tam falutári

iffrm

valídiüs , auxílium beáte

Vírginis , cujus dígnitas illis

infitutióne in . Chriftiánam

; V

erróribus impudentíffime im-

Rempüblicam dimafárunt ,

)u

j

d«

petebátur, cuíque datum eft,

inter quos Victória illa mé-

cunctas harefes interímere

ritó numerátur, quam San-

f

&íffimus Póntifex Pius Quin-

g

j

in univérío müdo, eníxis pré-

[

cibus implorávit:à qua ( ut

tus , & ab. eo inflammátri

)gmlfllL

memóric próditum eft ) cüm

Chriftiàni Príncipes. apud

u

Dd4.

Ecþi« ?

EM $* efta OGobris. 7 65 a

Ebhfnadää Tifufas de Tur-

&óriam atmo milléfimo fep-

d

gxoïat

cárum Tyránno potentíffimo

tingentéfimo décimo fexto n

reportárunt. Nam , cüm il-

Hungárie tegno à Cárolo

fgite

laipfíadie ea Victória relàáta

SextoinImperatórem Roma-

j

ermos

[

(dat.

fit, qua die San&íffimi Rosá-

nórum elé&to ,. de innümeris

rii Sodalitátesper univérfum

Turcárum cópiis relátam, eo

y 01

]eru£

Orbem confüétas fupplica-

die contigíffe , quo Feftum

tiónes pérágerent,ftatutásque

dedicatiónis Santtee Maríz ad

Yi

preces de more fünderent: iis

Nives celebrarétur,atque eó-

1 Swn;b

fili,

précibus haud imméritó re-

dem fermé témpore, quo fan-

fértur aecépta. Quod qui-

eiffimi- Rosáàrii. Confrátres

t ef

dem, cüm étiam Gregórius

püblicam, folemnémque fup-

; M

AU 1f

iértius décimus teftátus effet,

plicatiónem in Alma Urbe

utprotam fingulàri benefi-

ingénti pópuli concürfu , ma-

tistda

cio beáte Vírgini fub appel-

náque religióne peragéntes ,

ntes

8l

Qt

Jatióne Rosárii perénnes grá-

férvidas ad Deum preces pro

tieubíque Terrárum habe:

'Turcárum depreífióne fün-

rméntur, in/'Eecléfiis ómnibus,

yv H

derent , ac pótehem opem

àn quibus Altáre Rosárii fo:

Deípare Vírginis in auxí-

elen

9

xet, primá quaque O&óbris

liumChriftianórum humflliter

v

35Domínicea Officium ritu dü-

Atredt

implorárent: eam ob rem;Vis

lici majóri perpétuó cele-

Gótiamillam, necnon liberá-

ö&ïolï

b

rándum' indíxit , 'aliique

tam pauló póft corümdem

q

Pontífices Rosárium recitán-

a

Turcárum obfidióne Corcy-

tibus ejusdémque R osáriiSo-

rénfem Infulam ejüsdem beà:

Ti

dalitátibus Indulgéntias péné

te Virpinis patrocínio pié

l

D!

annümeras concefsére.

cénfuit adfcribéndam.Quám:

n5 d

** Que eftifta, queprocet-

obrem , ut hujus quoque tam

tetuby,

msígnis " beneficii perénnis

fit ficut fol, & formófa tan-

r

t

quam Jérüfalem?' : Vidé-

femper & memória extáret;,

N

runteam filie Sion , &'beàá-

& grátia, fan&tíffimi Rosarii

hr

tam dixérunt, & Regínze

T

Feftum eádem die , eodem-

l

davérunt eam.

queé ritu celebrándurm ad Ec-

«

Z* Rt ficuüt dies verni

: cif-

cléfiam : univérfam- exténdit;

cümdabant eaim flores rosá-

Hacautem ómnia Benedíttus

n

dfl hr

qyum, & lília convállium. Vi-

décimus tértius in Breviário

EZ

uj

Remáno novíffimo appóni

dérunt. Le &io As

1

juffit.

Santtíffimam ^ ergo

£ t— £

hl&p

M

Uper 'veró — Clemens

Dei Genitrícem cultu hoc eí-

l

Mf

^. undécimus ánimo

re-

demgratíffimo jügiter vene-

j

rémur , ut,quetótics Chri-

lii

putgns insíznem páriter vi-

ü

Yi

AEefta OBobris. /7 .5 (ZA. . n5

i

ftá fidélibus Rosárii précibus|

!]

séntium * prócerum calüme;

tl

exoráta -terrénos hoftes pro-

niam , & futurórum confün-

fligáre dedit, ac pérdere, in-

dat h&reticórum perfidiam..

d

N

férnos'páriter füperáre con-

Nam ficut Judai , fan&i Spí-

cédat.

ritus ópera-blasphemándo ,.

A

X Ornátam monilibus filiam

verum: confubftantialémque..

l!

ATA

Jerüfalem Dóminus concupí-

Patri Dei Fílium negábant ..

vit :

Et vidénteseam filie

fic herétici pófteà negándo ,

U

Sion , beatiífímam

r&dicavé-

Maríam . femper Virginem,

pf

i

NT

i"

rünt , dicéntes :

Unguén-

fan&ti-Spíritus operánte. vir-

tum effüfum nomen tuum.

tüte nafcitüro cum humánis:

ul

merbris: Unigénito Dei ,

i s

»» Aftitit Regína.à déxtris

tuis in veftítà deauráto , cir-

carnis fuz matériam miini-

[l

ftráffe , verum confübftantia--

Mil

*

déntes.

Awüäta"eïiarictäte.f;

"

i

Jl

Iémque Mlatri filium hóminis:

1

lóriaPatri. U

n tic'rit,um.*

fatéri hon debére-dixérunt. ..

x

li

ntertia Noffurno:ci

&* Felix namque ; es - facra

1 0

3. Elégitféam Deus

"

; & pree-

E

Virgo María , & omni. laude -

| 40X

eléeit eam.

dignífima; ^ Quia ex te-or-^

ii

u

&»' In tabernáculo fu

ohab1

tus eft fol juftítiz ,

YlI«

tàáre facit eam.

lm,Vl'

ftus Deus nofter.

,

jberi

L é&io. fan&ti: Evangé

h fe-

$,O

rd pro popu

um

'^ eündüm Lucam. :

veniproclero , intercéde;»pro

14 0CL10 V1l

' ag., XIs

(

devóto.femíneo fexu: séntiant

j

N illo témpore : Loquén-

onmnes tuum juvámen , qui«

J

te Jefu ad türbas, extol-

cümque: célebrant tuam (an«-

fno Y

(uin

lens vocem quadam- mulier

lam -Solemnitátem. — Quia,

uetit

de turba , dixit illi : Beátus

$110».: Cujus feftum cólimus ;

venter, quit

j

,

e pg;tävit. Et

:

pla Vinipogn: o

x

ïellï üao bt

Ts

Homilía -venerábilis; Beda

Ed fiearo Verbi Dei fe-

Presbyteri.

cündüm carnem nafcéntis

epdetn

qR

Lib.4. eap. 49. in Luc. 11.

à carne Vírginis Matris pro-

Agns devotiónis & fi-

nuntiátur extránea;fine caufa

4&ndll

dei hec mülier ofténdi

ais

venter , qui eam portáffet ;

U

iij

tur ,quz Scribis & Pharifzis

übera que la&áffent , beati-

Dóminum tentántibus , fimul

licántur. Dicit autem Apófto-

app()f

mef

& blasphemántibus,tanta ejus

lus : Quia mifit Deus Filium

(

incarnatiónem pre ómnibus

fuüum .fatfium ex mulíere ,

^

fincéritàte cognófcit , tanta

fattum fub lege. Neque au-

et!

il

à

(

fidücia eonfitétur , ut & pra-

diéndi funt , qui legéndum

li

pes

—

Fefta O&obris; £.

426

| fri

utant *

Natum ex muliere ,| eeneratiónes , quia ancillam

fattum fub lege ; fed , Fa-

hümilem refpéxit Deus.

jj

&üm ex mulíiere : quia con-

É£t fitcommem. Dominicg.

j

DIE L. OCTOBRIS.

ul

céptus ex ütero virgináli ,

n fefto S. Remigii Epi(c. &

ding :

earnem non de níhilo, non

1

aliüride,fed matérna traxit ex

Confeff. Semiduplex ; .

n

J

ad libitum.

f d

carne : alióquin nec veré Fí-

,Si occurrat in. Dominica.

d

lius hóminis dicerétur , qui

agl

oríginem non habéret ex hó-

xrelin die infra O&tavam, pro:

mine.

Et nos ieitur his con-

nona Le&ione dicitur, Wue»

,multä !

tra Eütychen dittis, extollá-

migius.

ut infra: & in fine

siridà

'T'e Deun

.cüm commeme

h I

mus vocem cum Eccléfia Ca-

thólica, cujus hzc mülier ty-

ejusd. jn Vefp. & Laudibus.

4m, 0

pum geffit , extollámus &

Aiía. Sacérdos & Póntüifex s

qum:

mnentem de médio turbárum,

& virtütum ópifex , paftor

guilid

jtofice

dicamüsqueSalvatóri : Beátus

bone in pópulo , ora

pro no«

venter, qui te portávit , &

|bis Dóminum.

