5« ExáudiatDóminus oratió-

, Exáudiat Dóminus ora-

IU t

nes vefiras , & reconciliétur

3 fl

tiónes veftras , & reconcilié.

Vobis, nec vos déferat in tém-

tur vobis , nec vos déferat in

pore. malo:

fem l:

h

témpore malo. Concédat.

Deus nofter,

* Dömipus

E

J

e&tio ii

Y* Det vobiscor ómmibus, .

|T ill. cogitáre coepit

ut colátis eum,& faciátis ejus

h

A.cetátis ac fenettütis fuze

voluntatem. Dóminus.

dheot

eminéntiam dignam, & in-

j Le iO iiio

Cape7o -

y v

génita. nobilitátis canítiem ,

£ * Ontigit autem & fe- -

ms d

atque à püero óptime con-

' ptem fratres, unà cum.

veríatiónis a&tus : & fecün-

m

matre fua apprehérifos , cofn:

iliude

düm fanttze, & à Deo cóndi-

pellià rege éderé'coritra fa$-

L

te legis conítitüta , refpón-

$ 001

carnes porcínas , flagris &

nan

dit citó, dicens : przemítti fe

táureis cruciátos. ^ Unus àu-'

vellein inférnum. Nonenim

if

tem ex illis , qui erat pri-

&táti noftre dignum eft , in-

mus , fic ait : Quid queris ?

quii

quit , fingere,ut multi adoles-

& quid vis dífcere à nobis ?.

Ken,

céntium , arbitrántes Eleáza-

paráti fumus mori magis ,

bpph'-

rum nonag/ínta annórü trans-

Qf«

quàm pátrias Dei leges prz-

Íffe ad vitam alienigenárum ;

varicári. Irátus ítaque rex:

oile

& ipfi propter meam fimula-

juffic

d

fartágines & ollas

Q

tiónem , & propter médicum

eneas fuccéndi ; quibus fta-

l

corruptíbilis vite tempus de-

Ü

tim fuccénfis , juffit ei, qui:

cipiántur, & per hoc mácul&

prior fueratlocütus, ampu-

g

atque execratiónem mez fe-

"

tári linguam ; & cute cápi-

p

nettüti conquíram. Nam etfi

tis abftrátta, fummas quo-

fb

in præse'nti-tämpore fuppli--

que manus & pedes ei praz-

fl

cíndi ,

Dominica quinta Octobris.

240

| Velfidïn

fcindi , ceeteris ejus frátribus

fan&tam , beneplácitam Deo ,

& matre infpiciéntibus.

Et

omni legáli facrificio fplen-

jallet

didiórem & puriórem : qu&

qine

cüm jam per ómnia inütilis

;,nc inv

fattus effet , juffit

ignem ad-

funt enim filiórum,ad patrem

Imnovéri, & adhuc

fpiräntem

reférri eequíffimum , ac ju-

jj

in qua

ftíffimum eft.

)j

m

torréri in fartágine

m

cüm diu cruciarétur , caeteri

Z Impetum inimicórum ne

unà cum. matre íÍnvicem 1e

timuéritis : mémores eftóte ,.

ongre

quómodo falvi fatti funt pa-

aijiid

hortabántur mori fórtiter.

*« Congregáti funt inimíci

tresnoftri: *. Etnunc clamé-

4 mos

noftri , & gloriánturin virtü-

mus in coelum , & mifereébi-

j

tur noftri Deus notter.

qeDas

te fua : cóntere fortitüdinem

illórum Dómine , & difpérge

Y. Méementóte mirabílium

)Rï'h Y

illos: * Ut cognófcant, quia

ejus , quz fecit Pharaóni , &

V Tufts

j: QUi

non eft álius , qui pugnet pro

exercítui ejus in Mari rubro.

j

nobis , nifi tà Deus nofter.

Etnunc.

Ailfere d

Y*. Difpérge illos in virtüte

LeGio v.

,Ul

tua , & déftrue eos protét&tor

Bi tum generófi & magná-

s Duis

nofter Dómine. - Ut.

l

nimi püeri, generófa ma-

U

G.lória Patri, Ut.

tris nóbilis proles,gloriófi vc-

i

!

fIer

N

Y

&urno. .

. In fecund

E

0

ritátis propugnatóres, Antío-

ia

Sermo S. Gre

sórii NNazianz.

chi tempóribus excelfióres ;

n n

Nachabæis.

veri Mosáice legis discípuli ,

«t

x

. Leclo iv.

paternórum rítuum obfer-

1. N

p

Leàzarus

rimítie eó

vantíffimi,nümerus apud He-

RO

j

íc ante Chri-

braos laudábilis , & propter

,';

rum , qui

Mür : f

ftim funt paffi , quémadmo-

feptenáriz quiétis myftérium

NIIIUT,

dum poft Chriftum Stépha-

venerábilis ; unum fpirán-

engit

nus Is vir & facérdos &

tes , unum fpe&iántes, ünum

ii

fenex».canus capillis , ca-

illud ad vitam iter agnofcén-

n

nus & prudéntia , priüs qui-

tes , ut mortem Dei caufa

a jl

dem pro pópulo facrificabat

fuscíperent: non minüs áni-

1

!

Ti

& orábat : nunc autem fe-

mis fratres quàm corpóri-

Wt d

bus , inter fe mütus mor-

metípfum hóftiam óbtulitDeo

tis zemuli: ó rem admirán-

n

perfettíffimam ad totíus pó-

g

uli expiatiónem , fauftum

dam ! torménta quafi the-

sáuros przripiéntes ,

M

certáminis inítium , ad quod

M

J

1

g

lequens páriter ac tacens co-

magíítra lege perícula

hortabátur. Obtulitautem &

eüntes , qu& non magis illá-

Em

UM(, [

filios feptem, fue fru&tus di-

ta formidábant , quàm re-

lí&a requirébant , unum il«

l

fciglinfa:,yhöüiiam vivéntem ,

lud

A

;

,,'Por

&

Infra Hiebd. v. Oätob.ris.

RUM

I

[er

lud vériti, ne tyránnus à poe-

Ó admirábile magni ánimi in-

lütm fp

nis desífteret,ne quisipsórum

creméntum !

] Wa

fine coróng praemio diícéde-

Mm

d

3« T'ua eft poténtia,tuum re-

[]

Q.g

ret,neinvíti fratres álii ab

gnum Dómine

*

tu es fuper

l!

àliis fejungeréntur, & nein

omnes Gentes: * Da pacem

eo difcrímine cruciátibus eré-

Dómine in diébus noftris.

r w

tes )

rel

pti mala vi&tória fuperárent.

Y»Creátor ómnium Deus *

g. Congregáte funt Gentes

terríbilis & fortis, juftus &

ilnt

in multitádine , ut dímicent

d dind

miséricors. Da pacem.

Glória Patri.

Lf

contra nos , & ignorámus ,

Da pacem.

Ut

quid àgere debeámus : * Dó-

L2 Vii-Refülüf

fol in clypeos

mine Deus , ad te funt óculi

áureos , & refplenduérunt

Tirtm

noftri, ne pereámus.

montes ab eis :

| mdm ! &

- Et fortitü-

[ tb

* Tufcis , que cógitant in

do Géntium diffipáta eft.

nos

quómodo potérimus

** Eratenim exércitus mag.

fubsíftere ante fáciem illó-

nus valdé , & fortis: & ap-

rum , nifi tu ádjuves nos?Dó.

propiávit Judas, & exércitus

&magnä-

mine Deus. X.e&tio vi.

ejusinprzlio. Et,

Vífe m

Rat ibi fortis, & generó-

&e Vile Duo Séraphim cla.-e

Ori v

$ Antt-

JA-da mater , puerórum fr-

mábant alter ad álterum :

mul ac Dei amans , cujus ma-

San&tus , Sanétus, San&tug ;

elfres,

térna vífcera fupraà natüre

Dóminus Deus Sábaoth.

igipu

confuetüdinem dilaniabán-

t ol

Plena eft omnis terra gló-

tur. Non enim filiórum , qui

ria cjus.

"Tres funt , qui

quiti

in torméntis erant , mifere-

teftimónium dant in coelo ,

yproi

bátur : fed timóre angebá-

Pater , Verbum, & Sptritus

Mu

tur, ne non ea fufcíperent :

fan&us : & hi tres unum funt.

fjiri»

neque magis eos , qui

é vi-

Santtus.

, unüm

ta migráverant , defiderá-

ória Patri. Plena.

FERIA SECUNDZA

wofct

bat , quàm precabátur , ut

i l

réliqui cum illis conjunge-

De lib

ro 2do.Mac

baór

nüsärlj-

réntur:de quibus fihis ma-

Letlio i.

ü

[:

ap. 7.

Lgn.

mpon

gis quàm de mórtuis erat

; It

1olícita.

M

Ortuo ítaque illo primo

Horum enim dá-

hoc modo , fequéntem

r

bium erat certámen , at illó-

deducébant ad illudéndum ,

ji t

;(

rumfecürus vita éxitus : at-

& cute cápitis ejus cum ca-

',Px['

que illos quidem jam Deo

pílis abftrátta , interrogá-

i

adjünxerat , de his veró ,

bant , fi manducáret , priüs

aüls li

quómodo eos Deus fufcí-

quàm toto córpore per mnem-

j

;uam

peret,laborábat. O virílem

bra síngula punirétur. At ille

fl

ánimam in cór

pore mul(ebri! |

dixit:

li

PO $

rcfpöndens pátria voce,

on

242

infra üe:bd. '*?*. O&tobris.

il

fufcitándos : tibi enim refur-

/

r

l

/

Non fáciam. Propter quod|

ré&tio ad vitam non erit.

Et

v:

j

aj

&ifte , fequéntiloco, prim!

g

torméntafufcépit : & in ülti-

cüm admoviffent quintum ,

';fcï()a q,"*

vexábant.eum.

Atille re-

mo fpíritu conftitütus , fic

ait : Tu quidem fceleftíffi-

fpíciensin eum , dixit: Pote-

me in preesénti vita nos pet-

ftátem inter hómines habens ,

cüm fis corruptíbilis , facis

E

dis: fed Rex mundi defünctos

g

nos pro fuis légibus in eetér-

quod vis - noli autem putàre ,

nz vite refurre&tióne fufci

senus noftrum à Deo effe

;'»mpe'äï

derelictum.

"Tuautem pa-

;

0L

tábit. Pofthunc tértius illà-

qis n

ditur, & linguam poftulátus

tiénter süftine , & vidébis

citó prótulit,& manus con-

magnam poteftátem ipsíus ,

mnïum

ypit

í

ftànter exténdit, & cum fidü-

qualiter te , & femen tuum

milen

(i

ciaait : E coelo ifta pofsídeo ,

torquébit. Pofthunc ducé-

bant fextum , & is mori incí-

utnul

fed propter Dei leges nunc

d

hzec ipfa defpício,quóniam ab

piens , fic ait : Noli fruftrà

Tj

ipfo me ea receptürum fpero:

erráre: nos enim propter nos-

metípfos hac pátimur , pec-

i

o

itautrex , & qui cum ipfo

t QUi

h

*erant ; miraréntur adolefcén-

càntes in Deum noftrum , &

bt

tis àánimum , quod tanquam

digna admiratióne fa&ta funt

níhilum düceret cruciátus.

innobis : tu autem ne exífti-

ET

m

&; Dixit Judas Simóni fratri

mes tibi impüné futürum ,

fuo : Eligetibi viros,& vade,

quód contra Deum pugnáre

itoriy

líberafratres tuos in Galilzà:

tentáveris.

at

dl

ego autem, & Jónathas frater

&. Ornavérunt fáciem tem-

tuus , Íbimus in Galaadítim

pli corónis áureis , & dedica-

FE

* Sicut füerit volüntas in

vérunt altáre Dómino

DI

T

ccelo , fic fiat.

$ Etfatta eft laetítia magna

l

Ml

u

Y Accingímini filii potér-

in pópulo.

y.Inhymnis &

M

L]

confeffiónibus benedicébant

d

tes , & eftóte paráti : quó-

niam mélius eft nobis mori

Dominum.

Et.

IT

/ n bello , quàm vidére mala

Le&io ii

2

j

Gentis noftrz, & San&tórum.

Upra modum autem . ma-

Sicut.

CéUQ x

ter mirábilis ,

& bonó-

!

4tT hoc ita defün&Qo

?

rum memória digna , qua&

——

j

—

zf

-4quartum vexábant fimí-

pereüntes feptem filios fub

liter torquéntes. Et , cüm

uníus diei témpore confpí-

-

EX

ciens, bono ánimo ferébat ,

——

jam effet ad mortem, fic ait :

—— -

—

Pótiüs

eft

ab homínibus

propter fpem,quam in Deum

E

E

£

morti datos fpem expecá-

habebat:síngulos illórum hor-

--

E«

-

E

tabátur voce pátria fórtiter ;

reà Dc:o ; iterüm ab iplo re-

I

a Hebdom. v. O£&tobris.

424.

n

repléta faþiäntia :

& femínez|inclinarétur , vocávit rex

UOnmt Et

cogitatióni mafculínum áni-

matrem , & fuadébat ei , ut

j Q

mum ínferens , dixit ad eos :

adolefcénti fieret in falütem.

N

NNéfcio, quáliterin ütero meo

Cüm autem multis eam ver-

.dl.XhiPQg,

apparuíftis : neque enim ego

bis effet hortátus ; promifit

Ti

fpíritum , & ánimam donávi

fuasüram fe filio fuo. Itaque

vobis & vitam , & finguló-

inclináta ad illum , irrídens

TT

rum membra non ego ipfa

crudélem tyránnum , ait pá-

i n di

compégi : fed enim mundi

tria voce : Fili mi , miferére

UT Y

Creátor , qui formávit hó-

mei, que te in ütero novem

li

ménfibus portávi , & lac

minis nativitátem , quíque

11 p

ómnium invénit oríginem ,

triénnio dedi,& álui, & ig

791 (

& fpíritum vobis fterum cum

&tátem iftam perdüxi.

uf düi

mifericórdia reddet & vitam,

&, Hic eftfratrum amátor ,

TOor] jj

ficut nunc vosmetipfos defpí-

pópulilfrael: 9. Hic eft,

Yi frufr

citis propter leges ejus.

qui multum orat pro pópulo,

oplerte

In hymnis , & confeffióni-

& univérfía fanQa civitáte je-

r p

Bu

S beuedicg'bant Dóminum :

rü(alem. '

*

hum,&

* Qui magna fecit in Ifrael ,

Vir ifte in pópulofuo mi-e

ia funt

& vi&tóriam dedit illis Dómi-

ü

ffimus appáruit. Hic.

? exit

nus omnípotens.

Le&0 ii

,tüïum ]

, Ornavérunt fáciem tem.

Eto,nate,ut a

fpícias ad

pli corónis aureis, & dedica-

P

coelum & terram , & ad

pugnit

ómnia, quzain eis funt : &

vérunt altáre Dómino, Qui.

em t

G lória Patri.

ui..

intélligas , quia ex níhilo

GEERPA IERTEXM

fecit illa Deus , & hóminum

:z dtdi

De libro 2do Machabazórum.

[ :

genus: itafiet , ut non tí-

11l

. Le&ioi.

Cap.7. 6

meas carníficem iftum : fed

p

Ntíochus

autem con-

dignus frátribus tuis eEé-

muis

iocbat

témni fe arbitrátus , fi-

&us párticeps , süfcipe mor-

mul & exprobrántis voce

tem , utin illa miíeratióne

cum frátribus tuis te recí-

defpé&ta , cüm adhuc ado-

m a

lefcéntior fuperéffet , non

piam: Cüm hzc illa adhuc dí-

folüm verbis hortabátur ,

ceret , aitadoléfcens : Q.;em

bono.-

j

fed & cum juraménto affir-

fufünétis ? non obédio pre-

,

)

mábat , fe dívitem & beà-

cépto regis , fed precépto

gs li

tum fattürum , & translátum

ol

legis , qu& data eft nobis per

à pátriis légibus amícum ha-

Móyfen. Tu veró , qui in-

r

bitürum , & res necefsàárias

ventor omnmis malítize fattus

]py

ei prebitürum. Sedad hzec

esin Hebrzos , non effügies

U

pf

cüm adoléfcens nequáquam manum Dei. 1Nos enim pro

j

M !

pec-

f

244

- llofra Hebd.

Vs O&obris,

p*

nus noftrum jufté fuper-

[ q

eccátis noftris hzec pátimur.

dü£&ta eft. Tunc rex accénfus

Et fi nobis propter increpa-

j d

tiónem & correptiónem Dó-

ira , in hunc fuper omnes

j

minus Deus nofter módicum

crudéliüs defevit , indígné.

g

ferens fe derifum. Et hic íta*

a

irátus eft : fed íterüm recon-

ciliábitur fervis fuis.

que mundus óbiit , per ómnia

G

3s Tu Dómine universórum,

in Dómino confidens.

No-

TU

víffimé autem poft filios &

il

fi

qui nullam habes indigéntia

voluífti templum tuum fieri

mater consümpta eft.

innobis :

Consérva do:

X*» Aperióculos tuos Dómi-

u

pes

mum iftàm immaculátam in

ne,& vide afflictiónem no-

Agtiom

ftram : circumdedérunt nos

atérnum Dómine.

Ent

Y* Tu elegí(ti Dómine do-

Gentes ad puniéndum nos:

y u

mum iftam ad invocándum

'Sed tu, Dómine exténds

bráchium tuum , & líbera

opMVl

j

gomen tuum in ea , ut effet

V

Wil

[

domusorationis, & obfecra-

ánimas noftras.

Consérva.

Y* Afüfíge oppriméntes nos

A n

tiónis pöpulo tuo..-

a

& contuméliam faciéntes in

LÀ

v Chïb

autem ,Ofceléfte , &

fupérbiam, & cuftódi partem

L

Ill

: & ómnium hóminum , fla-

T.

tuam. Sed tu.

,

"1]

itiosíffime , noli fruftrà ex-

lória Patri.

Sed tu.

N

3

tólli vanis fpebus , in fervos

FERIA QUART A.

M

d

ejus inflammátus.

Nondum

De. libro fecándo Machab.

f

enim omnipoténtis Dei, &

€

10 1e

ap.

C

4 XOnftítut autem "Nicá-

1N

i

ómnia infpiciéntis judícium

ilb

effugífti. Nam fratres mei ,

nor, ut regi tribütum ,

]l

inódico nunc dolóre fuften-

quod Románis erat dan-

jl

iáto , fub teftaménto stér-

dum ,

duo míllia talen-

at

ne vite efféécti funt: tu veró

tórum de captivitáte u-

M]i«

judicio Dei juftus fupérbis

deórum fuppléret : ftatím-

ü

tua poenas exsólves. Ego au-

que ád marítimas civitátes

u

tem ficut & fratres mei , áni-

mifit, cónvocans ad coem-

pI

mam & corpus meum trado

ptiónem Judaicórum man-

1

pro pátriis légibus : ínvocans

cipiórum , promíttens , fe

Deum matuüriüs Genti noftre

d

nonàgínta mancípia talénto

A

propítium fieri , teque cum

diftrattürum

g

non refpí-

b

torméntis & verbéribus con

ciens ad vindi&ciam ,

qua

fitéri , quod ipfe eft Deus fo-

eum ab Omnmipoténte effet

m

D

lus. Inme veroó & in frátri-

confecutüra. judas autem,

H

bus meis définet Omnipotén-

ubi cómperit , indicávit his

Ti

tisira ; qu& füper ome ge-

quifecum erant , Judmis ,

1«

« Vo O&Obro& ?

245

Nicánoris advggffäml.-ïebgg

tum octoginta quinque mil-

| flfpep.

Afl

ibus quidam formidántes ,

lia periérunt.

X

&

non credéntes Dei juftí-

Ornavérunt fáciem tem-

ni

tie , in fugam vertebántur :

i corónis áureis , & dedica-

W

vérunt altáre Dómino ;

T

j

Db

áliü veró , fi quid eis fupér-

Prit

erat,vendébant.fimülque Dó-

k Et fatta eftletítia magna

t N

minum deprecabántur,ut erí-

in pópulo.

In

hyvmnis &

Y

confeffióni

blis

]

l pl

peret eos ab ímpio Nicánore.

ber edice'bant

:

; Refülfit fol in clypeos áu-

Dóminum. Et.

t i

teos, & refplenduérunt mon-

Le3

iO; iii4

tes ab eis :

$ Etfortitüdo

Is verbis con

ftàntes et-

itm g

UT

Géntium diffipáta eft.

H

fé&i funt , & pro Iegi-

d qy

, Eratenim exércitus mag-

bus , & pátria mori paráti..

nus valdé, & fortis: &ap-

Conftítuit taque fratres fuos

extéd

v lb

propiávit Judas , & exércitus

duces utríqueórdini , Simó-

ejus in prelio. Et.

9

L4. -

nem,& Joséphum , & Jó-

nathan , fubjéttis unicuique

15 0

Onvocitis autem Ma-

millénis , & quingenténis.

AYt j

Ad hoc étiam ab Esdra lecto

pata

C

chabzmus feptem mílli-

bus,qui cum ipfo erant , ro-

illis fan&tolibro , & dato fig-

no adjutórii Dei , in prima

gábat, ne hóftibus reconcilia-

M

réntur , neque metüerent iní-

ácie ipfe dux commífit cüm

Et fa&to fibi ad-

qué veniéntium advérsüm fe

Nicánore.

fachd

hóftium mnultitüdinem : fed

jutóre Omnipoténte interfe-

À 8.6

fortiter conténderent , ante

cérunt fuper novem míllia

No

VL ,

óculos habéntes contumélià ,

hóminum : majórem autem

uzx loco fan&o ab his injufte

artem exércitus Nicánoris

t dan

effet illáta , itémque & ludí-

vulnéribus débilem fattam

tf

Pe-

brio hábite civitátis injü-

fügere compulérunt.

h

riam,adhuc étiam véterum

cüniis veró eórum , qui ad

ditn

infütüta convülfa. Nam illi

emptiónem ipsórum véne-

r1iLo

l

rant , fublátis, ipfos usque-

Virlg

quidem armis confidunt , ait ;

fimul &audácia : nos autem

quáque perfecáti funt : fed

ii

in omnipoténte, Dómino , qui

reverfi funt hora conclüfi ,

:

nam erat ante sàábbatum :

|

i

l0

poteft, & veniéntes advér-

süm nos , & univérfum mun-

quam ob caufam non perfe-

p

dum uno nutu delére , con-

veravéruntinfequéntes. Ar-

qi

fidimus.

Admónuit autem

mia

autem

ipsórum ,

i eff?f

eos & de auxíliis Dei , que

fpólia congregántes , sàáb-

benedi-

u

fa&tafunt erga paréntes : &|batum agébant

i

quódíub Sennácherib cen-ícéntes Dóminum , q

li-

d J

9i

pi

C

Q 3

M

246

Iífra Hebd. v. O&obris.

j

beràvit eos inifto die, miferi-

Jerosólymam ,'& congériem

córdisa inítium ftilians in eos.

fepülchri Judeórum eam fa-

A

,Squc )

Poft sábbatum veró debíli-

e&ürum.

qim

bus, & órphanis , & víduis

w. Adapériat Dóminus: cor

nl

divisérunt fpólia : & resídua

veftrum inlege fuà , & in

4 fip

ipfi cum fuis habuere.

pracéptis fuis , & fáciat pa-

yrim

€&. Inhymnis, & confeffióni-

cem in diébus veftris: * Con-

g

bus benedicébant Dóminum :

cédat vobis falütem , & redi-k

4

jdt

* Qui magna fecit in Ifrael ,

mat vos à malis..

qubit

& victóriam deditillis Dómi-

y. Exáudiat Dóminus ora-

tiónes veftras , & reconcilic-

gtl

nus omnípotens.

st

y.. Ornavérunt

fáciem tem-

tur vobis , nec vos déferat in

E

pli corónis áureis , & dedica-

témpore m

alo. Concédat.

e&hio d-

i m

vérunt altáre Dómino. Qui.

fürta

Fdqui ünivéríà cónfpi-

G lória Patri. Qui magna.

if

.FERIA QUINT A.

cit Dóminus Deus Ifrael,

li

h D

De libro 2do Machabaórum.

P

ercüffit eum infanàábili &

vl

"Ut enim fi-

: Le iD io

Cap. 9.

invisibili plaga-

tl

Odem témpore Antio-

nivithunc igfum fermónem ,

j M

r If

E

chus inhonéfte reverte-

apprehéndit eumi. dolór dirus

u

bátur de Pérfide. Intráverat

vílcerum , & amára inter-

l Coüg

enim in eamqus díciturPer-

nórum torménta : & quidem

N

Th

sépolis , & tentávit expoliáre

(atis jufte, quippe qui multis

m

templum, & civitàtem opprí-

& novis cruciátibus aliórum

mere : fed multitüdine ad ar-

tórferat vi(cera,licet ille nul-

lm

[j;?

1na concurrénte, in fugam

lo modo à fua malítia cefsá-

vel

ret. Super hoc autem fu-

verfifunt ; & ita cóntigit ,

Tull

ut Antíochus poft fugam tür-

pérbia replétus ; ignem fpi-

piter rediret.

Et cüm ve-

rans ánimo it Judzos,& pre-

i

h

ïümdi:

níífet circa Ecbátanam, reco-

cípiens accelerári negótium ;

u

gnóvit ,quizerga Nicánorem

cóntigitillum ímpetu eüntem

(hn

& 'Timótheum gefta funt.

de cürru cádere , & gravi

t

Elátus autem in ira, arbitra-

córporis collifióne membra

—

vexárl.

*

]

E

bátur fe injüriamillórum;qui

R—

—

fe fugàverant . poffe in Ju-

* Exàudiat Dóminus oratió-

dios retorquére : Ideóque

nes veftras , & reconcilictue

—

;

——

Áp—

l

juffit agitári currum fuum ,

vobis,nec vos déferat in tém-

L:

fineintermiífióne agens iter ,

pore malo:

nofter.

Döminus Deq'fs

[

coeléfti eum judício perur-

ÉI ——

EX

Es

z

génte , eó. quód ita fupér-

y.. Det vobis cor ómnibus ,

ut colátis eum,& faciátis ejus

-eE

be locütus eft , fe vcgtür.um

^"NO-

Infra Hebdorh. v. O&obris.

voluntátem. -Dóminus.

que delübra d

emolítus ächth

"rtf

if

purgáto templo, áliud altáre

Sque ,Lääiäbäiïridebätur

fecérunt: & de ignítis lapí-

IN

l

étiam flü&bus maris im.

dibusigne concépto , !acri-

M

I

i n

peráre , fupra humánum mo-

ficia obtulérunt poft bién-

l

i

U

dum fupérbia réplétus , &

nium ,& incénfum ,

]u-

t^

:

móntiumaltitüdines in ftaté-

cérnas , & panes propofitió-

Ti

ra appéndere , nunc humiliá-

nis pofuérunt. Quibus ge-

tus ad terram in geftatório

ftis rogábant Dóminum pro-

li

i

f

portabátur , maniféftam l

ftrátiinterram, ne ámplius

f&

virtütem in femetípfo conté-

tálibus malis incíderent ; fed

V

i

ftans : ita utde eórpore ímpii

& ,fiquando peccáffent , ut

TU

i

vermes fcaturírent,ac vivén-

ab ipió mítius corriperén-

tis in dolóribus carnes ejus

tur ; & non bárbaris

ac

if

efflüerent : odóre étiam illíus

blasphémis homínibus tra-

& foetóre exércitus gravaré-

deréntur.

Qua die autem

if

templum ab alienfgenis pol-

d d

tur. Et quipauló ante sídera

cceli contíngere fe arbitrabà-

lütum füerat, cóntigit eádem.

Fenjmü-

tur , eum nemo póterat prop-

die purificatiónem fieri vigé-

VOEU

t dit

ter

intolerántiam —— foetóris

fima quinta menfis ; qui fuit*

portáre.

Casleu.

| gt

L

ti fuhf inimíci

2

Impetum inimicórum ne

qiii

a. C

ongregá

itis : mémores eftóte ,

i mili

noftri, & gloriántur in virtü-

timuér

te fua : cóntere fortitüdinem

uómodo falvi fatti funt pa-

D

tresnoftri: * Etnuncclamé-

il

illórum Dómine , & difpérge

1

illoss Ut cognófcant, quia

mus in ceelum , & miferébi-

j hi

tur noftri Deus nofter.

&f fq.

mon eft àlius , qui pugnet pro

nobis , nifi tu Deus nofter.

». Mementóte mirabílium

nf

ejus , qu& fecit Pharaóni , &

MU

y. Difpérge illos in virtüte

t

,tua , & déftrue eos protéctor

exercítul ejus in Mari rubro.

nofter Dómine.

Ut.

Et nunc.

Md

G lória Patri.

Ut.

Le&1o i.

IgFRVI

T Timótheus,qui prius

FERIA SEXT A.

12

Delibro ado Machabaeórum.

i

à Judeeis füerat fuperá-

tus, convocáto exércitu pe-

n

Le&81o i.

Cap. 19

j Achabeus autem , &|r

egríng muldtüdinis ,

,

j

qui cum eo erant , Dó-

congregà

to equitàtu Afiá-

t

qnino ie protegénte,templum|no ,

advénit quafi armis

s

quidem & civitátem recépit :| Judzam capt

ürus. Mac?qä—

& qQui cum 1p-

aras autem , quas alienigena |baeus autem ,

[ijü) !

per platéas extrüxerdt, ttém- | fo erant ,

appropinquánte

»

,

4

p

q

2

ta Hebdom. v. O&obris.

(

L]

,

gt

illo, deprecabán

tur

omi-[pertur

bat

i0ne cad

äbant. Íu-

)

num, caput terra afpergén-

terfétti funt autem viginti

y

o

I

tes , lumbósque cilíciis pre-

míllia quin

énti ,

& équites

cín&i , ad altáris crepídinem

fexcénti.

T

imótheus veró

j a

confügit in, Gázaram preesí-

jf

"us

provolüti , ut fibi propítius

fiftus

inimícis autem eórum effet

dium munfí

r

m, cui preerat

inimícus, &j adversáriis ad-

Chzréas.

na

dumW

verfarétur, ficutlex dicit. Et

, Tua eft poténtia,tuum re-

i

ita poft oratioiem , fumptis

$gum Dómine : tu es fuper

armis, lóngiüs de civitáte

omnes Gentes :«. Dapacem

u

Dómine in diébus noftris.

ZOH

procedéntes, & próximi hó-

ftibus effétli, refedérunt.

, Creátor ómnium Deus ,

aemo

, Congregáte funt Gentes

erríbilis & fortis, juftus &

[

Wl

in multitüdine , ut dímicent

miséricors. Da pacem. -

contra nos, & ignorámus ,

G lória Patri.

Da pacem.

;gIn'rian

quid àgeredebeámus :s Dó-

"S-A-BB-A-FQ

apfs l

mine Deus , ad te funt óculi

De libro 2do Machabzórum,

yipni

noftri , ne pereámus.

. die&tio i..

g

A. Lu fcis, qua cógitant in

Achab

jplé wréin yoR

lp

0$ : quómodo potérimus

L per

confidébat cum

vt

fubsíftere ante fáciem illó-

omni fpe auxílium fibi à

uml

rum, mnifi tu ádjuves nos.?

Deo affüutürum. Et hortabá-

atis?

Dómine Deus. $ e&io iii.

tur fuos , ne. formidárent

«ll

Rimo autem folis ortu

ad advéntum natiónum , fed

9.

p

utríque commisérumt :

in mente habérent adjutória

B

ifüiquidem vi&tórie & pro-

fibi fatta decoelo, & nunc

vf

|

fperitátis

fponsórum cum

fperárent ab Omnipoténte

bl

virtüte Dóminum habéntes :

fibi affutüram victtóriam. Et

W pöpl

illiautem ducem belli ánimü

allocütus eos de Lege &

Mu

habébant.

Sed, cüm véhe-

Prophétis , admonens étiam

[

mens pugna effet , apparué-

certámina , qu& fécerant

j

r

runt adversáriis de coelo viri

prius, promptióres coónfti-

quinque in equis , franis áu-

tuit eos: & ita ánimis eórum

r

i

reis decóri , ducátum Judeis

eré&is ,

fimul oftendébat

i

preftántes , ex quibus duo

Géntium fallàciam , & jura-

n

Mlachabzum médium habén-

mentórum prevaricatiónem.

ïäu ïic

tes , armis fuiscircumséptum

Síngulos autem illórum ar-

.ï*mx 1

incólumen confervábant : in

mavit , rion clypei & hafte

f

adversários

autem telà &

munitióne , fed fermónibus

T

fülmina jaciébant , ex quo &

óptimis & exhortatiónibus ,

"if

ezcitáte confüfi, & repléti

expáfito digno | fide só

rpnio ;

hl511[

per

Dominica 1. Novembris.

&

249

per quod univéríos lztificá-| & cognátis minor folicitü-

Tl

P

vit. g. Refülfit, 245.

do: màximus veró & primus

lss

Le&io ii

w

pro fan&titáte timor erat tem-

Rat autem hujuscémodi

pli. Sed & eos qui in civitáte

mw l

L

E

vifus :

Oníam, qui füe-

erant , non mínima iohcmldo

du

n

rat fuius facérdos , virum

habebat pro his , qui congreü

bonum & benígnum,. vere-

süri erant.

SUI

cündüm vifu , modefcum mó-

o

In hymnis. 246.

&l

j

ribus , & eloqmo decórum ,

SABBA T O.

r

i

Uf

& qui a püero in virtütibus

ante Dominicam primam

l

exercitàátus fit,manus proten-

Novembris.

1 g,

déntem,oráre pro omni pópu-

uificat

J t

ul

lat bóin

mum

À

entem

ptipho

k

lo Jud&órum. Pofthoc appa-

AT

ruíffe & àlium virum, státe

per sólium excélfum , & ple-

Cef

& glória mrrabllcm,& magni

naerat ommis terra majeftate

(

decorls habitüdine circa illü.

ejus: & ea quz fub ipfo e-

RU

Refpondéntem veró Oníam

rant , replébant templum.

dixíffe : Hic eft fratrum amá-

DOMINICA 1. NOVEMB.

Bo

[]

tor , & populilírael : hic eft,

in

rimo No&u

rnos

CUf

qui multum orat pro populo,

IllClplt 1ber

zechiélis PI'O«-

1i

i

& univéría fantta ciitáte ,

pheta.

P.l

rb

Jeremías Prophéta Dei. Ex-

daret

tendíffe autemJeremíam déx-

&&faä

um eftin tngeümo

H

teram , & dedíffe

üda gla

E

anno; in quarto ,m quinta

dium aureum,dicé

hitem : Ac-

menfis , cüm effem in. médio

j

; fU

cipe fanctum gládium munus

captivórum . juxta flávium

fef

à Deo, in quo deycws adver-

Chobar, apérti funt coeli ,. &

m

vidi vifiónes Dei.

In quinta

sários pópuli mei Ifrael.

t t

x. Ornavérunt. 245.

menfis , ipfe eft annus quintus

tlam

LeGio iii.

transmigratiónis regis. Jóa-

etit

Xhortáti

chin, fattum eft verbum Dfi,

itaque . Jude

Al

'4 fermónibus bonis valde ,

ad Ezechiélem filium buz,x

jl

de quibus extélli poü"et ím-

facerdótem in terra Chaldzeó-

dbl

etus, & ánimi jüvenum

rüm , fecus flumen Chobw :

j

confortári , ftatuérunt dimi-

& fata eftfuper eum. ibi

U

cáre , & coníligere fórtiter ,

manus Dómini.

Etvidi, &

ut virtus de neæotns judicá-

ecce ventus türbinis veniébat

)d

haW

ret,eó quód - civitas fan&la

ab Aquilóne : & nubes mag-

j

& templum penchtaräntur.

na , & ignisinvólvens, &

Eratenim pro uxóribus, &

fplendor i. circüitu ejus :

J

i

&,

g

filiis , itémque pro fratribus ;

de médio ejus

qua

2

fpc-

Pet

Dominica 1. Novembris.

j

j

n

fpözcigs elé&tri ,

id eft, de mé-. quátuor: fácies autem bovisà.

n

(

dio ignis.

finiftris ipsórum quátuor ; &

Vidi Dóminum

fedéntem |fácies áquilze défuper ipsó

rü

7

g |

r

Jf

fup

er sólium. excélfum &|quátuor. Fácies eórum , &

,

f

elevà

tum:& plena erat omnis

penne eórum extént&e dé-

muat !

g

]

terra majeftáte ejus :

fuper:dug pennz fingulórum

T

* Etea,qua fub ipfo erant , jungebántur , & duse te

ge-

'Aïbmlg

zeplébant templum.

ant corpora eórum: &

Jn

du d

« Séraphi

m ftabant fuper junumquódque eórum coram

jllud :fex al& uni;

& fex al&e fácie fua ambulàábat: ubi erat

5000

ri. Et ea.

LeRio U

ímpetus fpíritus , illuc gra-

NT

álte

'T in médio ejus fimilità- | diebántur,nec revertebántur,

;m,flïïm

E

do quátuor animálium

*|cüm ambulárent.

b Supe

m , fimi-

& hic afpé&tus eóru

, Afpice Dómine, quia fatta

m t

Titüdo hóminis in eis.

Quátuor |eft defoláta cívitas plena diví-

! Tit

tiis, fedetin triftítia dómina

"

fácies uni, & quátuor pennz

uni. Pedes eórum pedes re&li,

Géntium: * Non eft, qui

; al

& vlanta pedis eórum .quafi | confolé

tur eam , nifi tu Deus

iitüdinem

lanta pedis vítuli,& fcintille

nofter. 3. Plorans plorávit

ht 6t

quafi a(pé

&us &riscandéntis. in. no&te , & lácrymas ejus

EÉtmanus

hóminis fub pennis,in maxillis ejus. Non eft.

" mï

(

eóruminq

uátuor pártibus:& | G lória Patri. INon eft.

B

t

fácies & pennas p

er quátuor

Infceundo No&tumme.

u

|

W

At

!

artes habébant.

Jun&eque |De Expofitióne S. Gregórit

dcdi

erant pennse eórum .al

térius Papein Ezechielé Prophétà.

ts

adalterum.. Non revertebán- |1 jb, z. Flomilia. 2. Leftioiv.

204

tur , cüm incéderent : fed

Sus prophéticz locutió-

100

unumquódque ante. fáciem

U

nis eft, ut priüs, persó-

* f(

nam ,tempus , locümque de-

fuam g

radiebátur. .

ii

E. . Af

ice Dómine: de- fede ifcríbat , & póftmodum dícere

W

fantta tua,

& cógita de nobis: |myftéria prophetíze incípiat :

,

f

eus aurem tu- !

tenus ad veritátem. folí-

inclína Deus m

qua

ägmsf::(

'ani, & audi :

* « Aperi ócu- |diüs oftendéndam , ante hi-

|!

li

M

Yostuos ,& vide tri

ftóriz radícem figat , & poft

i

í

bulatiþ-

Qu

l

*tiem noftram.

fru&tus fpiritus per figna

)

y.

ui regis Ifrael , inténde,

allegorías próferat. Ezéchiel

|

!

W

jui dedücis velut ovem jo-

ítaque ztátis fuüze tempus in-

ij

feph. A eri. : Lie£tio li.

dicat,dicens: Etfa&tum eft

J

W

-[mülitado autem vultus

"antrigéfimo anno , in quarto

l

eórum , facies hóminis, &

meníe , in. quinta menfis.

(nis

1tig1ïs

facxes Icónis à dextris ipsórü Locum quoque denn

ad-

m

E

x

Dominica prima Novembris.

251

tlj

m ,

"

b

adjüngit:Cüm effem in médio

térióribus interióraquátenus.

captivórü juxta flumen - Cho-

fimul ütraque vídeant; fimül-

P irt

Ui

i

bar,aperti funt coeli , & vidi

que in eis fiat. & intus ver-

(

)

vifiónes Dei. "Tempus étiam

bum, quod àudi

iE

insínuat , fubdens : In quinta

quod dieunt.

.

unt, & foris

It

i

LI

dig M

menfis : ipfe eft annus quintus

s. Muro tuo t

nexpugnäbilin

transmigratiónis regis ]óa-

circumcínge nos Dómine , &

2 l

UT (j

chin. Quiut bené persónam,

arfnis tuze poténtie prótege

índicet , étiam genus narrat ,

nos femper 7

^ " Libera

X d!

cum sübditur : Et fa&tum eft

Dómine Deus

Ifrael clamán-

] lUchn

verbum Dómini ad Ezechié:

tes ad te.

tridiy

1

frürabflibus

]em/filium Buzi, facerdótem.

y. Erue nos in:

z. Supermuros tuos Jerüfa-

tuis , & da glóriam . nómini

(f

tuo.

Líbera.

I.eGio vi.

ln d

]em conftítui cuftodes :

* 'Tota die &-nocte tacé-

Atet igitur eaufa, cur,qui

à n

bunt laudáre nomen Dómini.

P

nihil díxerat , inchoávit ,

ET

$. Praedicábunt pópulis for-

dicens : Et fattum' eft in tri-

ituDu

titüdinem meam,& annuntià-

pl

gefimo anno : : quia-hoc. ver.

bunt Géntibus glóriam mef

büm , quod foris prótulit, illie

Dg du

am. Tota.

vetrbo ,quod intus audíerat ,

ii

:

LeGiov.

conjünxit. Continuávit ergo *

l

Ed prima qüeftio : nóbis

verba , quz protulit, vifióni

NG

óritur , cur is , qui nihil

íntimz,& idcircó fncipit , di-

Cntr

adhuc díxerat;ita exórfuseft ;

cens : Etfat&tum eft. Subjün-

p

dicens: Et fattumrn eft intrigé-

xitenim hoc , quod extérius

[j

fimo anno. Et;namque fer-

lóqui fnchoat : acfr & illud

Jtcutt

mo conjun&tiónis-eft : & fci-

foris fitquod ifitus vidit. Ffoc

j petsaï

mus,quia non conjüngitur

áaiitem quod dícitur ,. quia n

que d

fermo sübfequens , nifi fér-

trigéfimo anno fpíritum pro-

d

móni praccedénti. Qui fgitur

hetíz accéperit , índicat áli-

Yopi:

nihil díxerat , cur dicit;Et fa-

uid nobis confiderándum :

m J

&tum eft : cümnon fit fermo ,.

vidélicet quia juxtà ratió-

j D

üis ufum do£trína fermo non

cui hoc quod íneipit, fubjuin-

&

gat?Quain re intuéndum eft,

süppetit , nifi in etáte per-

j

fétta. Unde & ipfe Dómi-

g

quia ficut nos corporália, fic

Prophéte fenfu fpiritália

nus' anno duodécimo s&tá-

n

afpíciunt ,. eísque & illa funt

tis füe in médio doGtórumin

us

preséntia , quenoftra igno-

temiplo fedens; non docens ,

m qu

qántie

abséntia vidéntur.

fed intérro

1

míri.

gans. yöluit' i,nvvc-

J

Unde fit, utin mente Prophe-

u

tàrum ita conjün&a fint €x-

w« .Suftintimus p

3C em ,sz

non

-

Infra Hebdoin. 1. Novembris.

252

/

"UL

non venit : qu

&sivimus bona, | hórninis, mitto ego te ad filios

d

Ü

& ecce turbátio

cognóvi- Ifrael; ad Gentes apoftatríces,

que recefsérunt à me : ipfi

jjb

mnus Dómine peccáta noftra:

j at

* Nonin perpétuum oblivi-

& patres eórum pravaricáti

alldi !

fcáris nos.

funt pactum meum usque ad

Y* Peccávimus, ímpié geffi-

diem hanc. E filii dura fácie,

