Hebd, & infra O&avas Pafchz ;

poft Octavam.

& Penteco(ítes;in Ascenfione Do-

Infra Octavam Coxpons(:h*xfh,

M

Semiduplex transfertur, neque fit

de Duplici translato , & de ea ,

Si occttiát , Wt Patrónüs 5 vel

Titulus Ecclefiz defcriptus fit eo-

quocumqaue adveniente Duplici ,

dem die in Kalendario cum aliis

fit commemoratio.

San&is , in éa Zcclefia fit tantüm

3

Infra illas O&avas , in quibus

de Patrono , vel Titulari

absque

DIE'

fit de Feftis occurrentibus, Semi-

commenior, áliorum.

Qui fi in

duplex occurrens in Dominiéa ,

l

di&o Kalendario defcripti (int

t [

transfertur in proxime fequentem

fub Officio Duplici, vel Semidu-

u

diem : quz fi fuerit impedita alio

plici ; transferuntur in-primam

fimili Fefto,transfertur poít O&a-

diem fimiliOffic, non impeditams

yvam.

& de cis fiat Offic, Semid. nifi ta-

; De O&ava Nativ. Domini , Epi-

phaniz, & Corporis Chrifti , fem-

men fint de majoribusFeftis, quia

tunc detranslato quoque fiet Of-

per fit commem. quocumque Fe-

fic. Duplex, ac fi proprio die cele-

Íto in illis occurrente.

braretuf.

Si vero in Kalendatrio

De aliis O&tavis , que non funt

omnes fint tàmquam feftum fim-

in Kalendario , nihil fit à Feria

plex , de aliis nihil fit.

quarta Cinerum usque adDficam

De FeriisAdv. &Quadr. quando

in Albis, & à Vigilia Pent. usque

de eis non fit O

cium, fit comm.

ad Feítum SS. Trinit. inclufive ,

in utrisque Vefp. & Laudib. cu-

& à die 17. Decemb. usque ad E-

juscumque Fefti: de Quat. Temp.

6;

piphaniam.

Dies Octave numquá transfer.

& Feria ii. Rogat, ac Vigiliis, in

tur ; ideó quamquam Nativitas S.

Laudib. tant. $1 veró aliqua Vigi-

lia occurrat in Adventu , Qüadra-

,:l

Joannis Baptiitz,occurrens in die

gef. & Quat. Temp. vel in diebus

Corporis Chriífti , transferatür in

Feftorum Duplicium i. Claffis, (1-

diem fequentem,non tamé tráns-

ve Patroni, vel Tituli ; aut Dedi-

fertur OGava , fed de ea fit tan-

tüm commem., in Officio de O&.

cationis Ecclefiz , de ea nihil fitg

Corp. Chrifti,

nec etiam in Laudibus,

2

E

/

W MA

2 A

[/7

x

$s

ZRe-

ARA

,

GA )

P

h

N

NX

m

/

/SS

-

/'

, -

ä

ummm

5

nun

ZÉSNNN E

p

U J

——

"7

—

A

'

Jl

J5

——

ohriftis

& off

u

ccleüäj

ml

Feruntil

8. A.

sChffïjïi!

Secs

QUAS-

,U

il

A

j,t

(

f

,f

J

j

j fit

v

l!

lpäl

QUANDO CONCURRIT

felt

4

(

js velp

j

(cht

Chüm' k

f o

ii

J

d

1

T

Dnc1a 1.& u Cl cu

d

[/

Tjtis

qu tU

Dmca mm per a.

E

eIoro

!

Dup'ex B (,laiïïs ,

"T

Duplex ii Llafïis P

Patr feu T:t Eccl

-

Dupl per an may.

—— —

Dupl per an.mm.

Semlduplex x

Dles O&avæ Es

DILS mfra O&av.

——

2

Q ( lp^IIIl9I[BIRDo!o

1.Torü de fequen,

nihil de przced.

$. Totum de przc.

[durts [-5 [-5 T5 -2 T5 [ 9 [ ] [2 (

k—

nihil de fequéti,

h

I9i

A

E

3. Totum de feq.

comm. de przc.

4tpO 9310 |»[^Iv]D^pT[» E? [-5 | 2 [v

"Iajdupruag [ T T^ 4 ]5 [ [* T5 LP ]*

4.Totum de przc.

comm. de feq.

22/ dj 5&&? TE

$.Capitulü de feq.

"qqes ur errey SIOI*I*I*HINHI

"UrtAvtp o eijur 3arg [fo T T^ -- T Te T [ 8 ] F

comm. de prazc.

6.Tot. de digniori

sipe[D. &umid mrp[dng [5 [5 T^ T^ T2 To [e To [ [

9nbuipoenb eoaruiuro

cOo.de min.digno.

'sgjepio zpunoa3J ror[dng [eO]I-Ie9[» ]2 Tel-5[-7T

7.Simpl.& S.M.;n

Sabb. Fer. &Vig.

non concurrünt,

'ej0ouru umuuy 1ad rD[dnq [eTo [» ]^ T? -^ [-^ E? J [

*9e1oleur umuuy 1ad moi[dng [e [ [o [2 [To -5 T T T T

pe[a?g o[njnp noj *ouon?a[-I-]e]n7I7Io I» 19 ]7 To

u

u u d

a( 35

NG*

ANo-

Otandum , quód in i. Vefperis

Chrifti in fecundis Vefpetis con-

diei O&. Afcenfionis, & Corp.

currente cum die O&avy. S. Joan-

Chrifti , totum Offic. it de O&av.

nis Baptiitz ; Vefperz erunt de

cum commem. prxcedentis Fefti

O&ava Corp. Chrifti cum com-

IT

Duplicis, nifi fuerit Feftam folem-

memoratione O&avz S. Joannis.

ne principale , vel i. vel ii. Claffis,

quia tunc de Fetto fieret Officium,

In fecundis Vefperis Duplicis ii.

& Commem.

e O€&ava.

Claffis non

t commemoratio de

die infra Odtav. nifi quando de ea

In fecundis Vefperis dieiOGtavz

Epiphaniz. P'afchg, Ascenftonis.

fieri debeat Och. die fequenci.,

Corp. Chriffi, de fequenti Duplici

fit tantum commemor. nifi illud

3, Cüm plures fiunt commemo-

fuerit i. vel ii. Claffisfeu Patro-

rationes , fervetur hic ordo.

De

|

nus, vel Titulus, aut Dedicatio

Duplici, de Dominica , de Semie

Ecclefiz : quia tunc de Fefto fie-

duplici, de die infra O&. de Feria

ret Offic. &

e O&. commemor.

majori ; feu Vigilia,; de S. Mariag

Et fimiliter die OGtava Corporis

in Sabbato ; de Simplici,

ä:ï.

ä

—

——

ETE

DA

T

n

h

Y

Ul

" Hþïn

20

:

1["..Mk :

A*filg,-'

Q

(Q)

——

mntumia t

L

D

Tme

-

E

iT

E—-—31

z - ——

t—tHi

—

,

v'/

X

I

TETA

q»

j-'l

QD

h À

1

E

,////

vb

l»

i

N

Ay

UEÓÓMOEID CODIUIUIOEGI — f l—

NÓ

|

J

"

]

j

E

K—/

£

L

zy

ceemusell

æä'*'z

ORA-

N

R.

—

TT

j

U

M

qÀ.

A

FY

A

*

-

-

[oi

M

y

N

que tel

J

p

g

z

"S

"]

T

4

us

Es

N

—

*j

«

x

w

i

-

Amfüv

PA

nl

aW

jlis

——

ES

GTL Y

aM

GUGIHEANHR

——

u?

ii

-

',mP j

i

g

ORATIO

i

Dicenda ante. Divinüm

Ofücmm.

?

Peri Domine osx meum ad benedicendum nomen

MA

fanctum tuum $ munda quoque cor meum ab om-

nibus vánis , perverfls, & alienis cogitationibus , 1n-

tellectum illumina

TeCtum inflamma ; ut digné at-

tenté, ac de"vote

hoc Officium recitare valeam , & ex-

audm merear ante confpectum divine Majeftatis tus.

Per Chriftum Dommum nofirum,.

&-

"Amen.

D omme , in unione illius divinz intentionis ,

.qua

ipfé in terris laudes Deo perfolvitti , has tibi Hoxas

per olvo.

FEX E . —— .

|

p^

Oratmnem fequentem

Gevote peü Officium recitantibus Leo Papa X. defeCtus,

& culpas in eo perfolvendo ex humana fragthcate contrae

Clas , indullit,

AcrofanCte & individusm Trinitati , Crumfïxx Do-

mini noftri Jefü Chrifti humanitati , beatiffime &

glouoflfümæ lemperque Vngmls Mariz focunde in-

&

tegri-

L]

7

E

fegritati ; & omnium San&orum univerfitati fit fem-

piterna laus, honor, virtus, &

gloriaab omni creatura,

nobisque remillio omnium pecea

torüm , per infinita fz-

äx

p

cula iæculortlm.

1

.

y. Amen,

Y, Beata viscegrä Marie tir

eterni .Patris Filium.

ginis , quä taunt

B — Et beata ubera , quz lactaverunt Cfu

Minun,

j

w

P ater nofler,

À ve Maria

! Bftd

1 ab on

R

— —

bus, 1

o

N

ER

d

m

--

d7

e

ligne at

L

72

T

CUR

RO

:

D

j2

-37...

X (

a

r

—

— E

A

«&5 X

N

VM

LE

h

9-]

a —

at

. m

I

TO

N

,

:'g

(s

E

M

—

E.

N

N

N

——

Horzs

as

]

d

LT.

Qu

w

CT EMER —

—

TEU

xXus,

RE

j De

ne «

l 10

g

TOE

p

f

,

o

ABSOLUTIONES

:S

N

|

BENEDICTIONES

dicendse' ante Le&iones in Officio novem , !

äi

l

*

l

trium Lectonutmn,

]

k

x

x

IN L. NOCTURNO,

$i Officium fit de San&o ix. Le-

& pro li. & v. Feria,

ionum $ OCtava £enediGio erit,

Abfolutio.

Cujus feftum cólimus, ipfes .vz

Xáudi Dómine Jefu Chrifte ,

ipfa intercédat pro nobis ad Dóe

minum,

E&. Amen.

L

I

preces fervórum tuórum 5 &

Quando (íunt plures

dicitu

fniferére nobis ; qui cum Patre &

f

ftum có»

Spíritu fan&o vivis & regnas in

Quorum vel^/Quarum

íxcula fzculorum. .

Amen.

limus,ipfi, vel ipfíz intercédant

enedi&ioneg,

pro nobis ad Dóminum.

t. Benedi&tióne perpétua bene-

X

A

dícat nos Pater etérnus.

$iO

äïäää*i fit de S. Maria, o&ava

Amen,

Penedi&io erit;

i. Unigénitus Dei Fílius nos be-

Cujus feftum cólimus, ipfa Virgo

nedícere & adjuváre dignétur.

vírginum intercédat pro nobis ad

ï

Amen

"

Dóminum.

E

en.

€i in ultima Ledione legendum

ï-Sp

íritus fan&i gr

átia illáminet

4

twfeníus & corda pq(tra. -

fit aliud Evangeliaum cumHomilia

We

mona Benedi&io erit,

N d.

Per Evangélica di&a deleántur

noftra delíéta,

*

; .,& pr

In Officio

tri

um ie&xänu'm di-

|

Psíus píeta

fericór

-

j

os

€untur Abfolutiones & Benedi-

ádiuvet, qui cum Patre.

5

rj-

étiones przdictz ordine fuperiüs

..:I

in Rubricis generalibus ,

& in

£u fan&o vivit & regnat infxcula

fxculórum.

.

"M

Amen.

i. Diüica de Adventu defcripto:&

BenedidioneS,

jn eo , quando non legitur Homi-

4. Deus Pater omnípotens fit no-

lia cum Evangclio ; & Benedi&io-

bis propítius & clemens.

nes fumendz fant ex tertio NoGt,

prima Benediütio dicitur :

'5.' Chri!?hlg 'perpétuz det nobis

1. Ille nos benedícat, qui fine fine

gàaudia vitz.

9

viyit , & regnat.

9 Amcn'

1

S

accäüch;cDeus

6. Ignem fui amór

$

2. Divínum auxílium,

m.

i

n córdibus noftris,

3. Ad focietàte

trium LeGionum.

L À

In Officio

fl? IlI, NOCTURNO.

quando legituriBomilia cü Evane

3

& pro

FKeria iv. & Sabbato.

gelio ; prima Benedidtio erit.

. Abfolutio.

1. Evangélica léctio-

Vínculis peccatórum noftro-

2. Divínum auxíliume

Á

rum absolyat nos omnípo-;

cietát

em.

tens, & misericors Dominus,

: df

cium fit, de San

&to ti*ïum

Amen,.

Lc&ionum;prima Benedictio erite

l od

enedi&iones,

|

PC

Ilie nos benedícat;qui fine fine

| . Evangélica lé&io fit nobis fa-j

vivit & regnat.

B. Amen.

! . lus & protéAio.

« Amen.'2, Cujus,

vel

Quorum.,

, 8. Divínum auxílium màneat fem-.5, Ad fo

í

ietátem.,

per nobíscum.

e

Amen.

n O

cio de fan&a Maria in

| 9. Ad focietátem civium fupernó-

Sabbato. Abfolutio,& Benedi&tio-

rum perdücat nos Rex Angelo-

mess qua ibidem ponuntur.

*

t£um,

$. Amen.

|

*

u

AX

d

3

D

N

N

N

l jl

N

^

Y

E

N

N

*.;/.,/

L

L3

——

p —

gn

EM

;

M

"A

S

et

DOyem 1

2e

23

A

3

2

—

-

E

z

E

—

IN

i

Imus, 1

p

lr

!

i

A

AN

10 nobis d)

i

xmþn.

]

;

r r A

m febwi

——

g intercái

ARUf

-s

,

À

iil

üs;gikp/fa Viil

Es

: pro nobisi

Amen,

'

f

-

pES

pam

z

[ —————

J

i

'5

^

deleániy

W

;ii

n

RA

Eu

lll

N

P ag Ed

I

TE

1

(

m

z

ä

- d

Ql

.

NB

A:

OWELLILOuLO T

qui fnehm

y. Am£ll

GLEEIT

i

DW EU

E

T.

—

;

uf

—

—

—l

iui fime fï;f

$, Amh

v ,7/,,. f),cäl/y, GH , o iT

)rüm-

-

e

I

b

1

(un

PAl

MU

at

Jv

àd uUl

Ater i

$

jn t

tur i

nlrent

fitY

lu

n

&tf

!N n;

ij

^i ü

UAR VN

lts d)

hww

gt Y

l

1

|

?

W

ly, Ant.

Vþ.]a:;x,

1

i

if

hu

i If

l:

Í

l

n

d wa

Ite, Á

Qlom

| Eilbem

DA

lt

|

fvzerrz

P

I

LTERIUM

PSA

DISPOSITUM

PER HEBDOMADAM

Cum Ordinario Officii de Tempore

PARS AUTUMNALIS.

DOMINICA AD MATUTINUM.

Ante Matutinum , & omnes Horas , pretet

1

2

k

ad Completorium ; dieitur Íeeu

g

N

E Z

A

Z

y

Ater nofter , qui es

ümicum , Dómmum noftrum:

ä

: fan&tificé-

Sy

/jrsin coelis

qui concéptus eft de Spíritu

(

f

tur nomen tuum :

fantto, natus ex María Vís

i,

advéniat

regnum

gine , paffus fub Póntio Pilá-

rn f

at volüntas tua ficut

to, crucifixus, mórtuus, &

in coelo , & in terra. Panem

fepültus: defcéndit ad ínfe-

noftrum quotidiánum da no-

ros: tértia die refurréxit à

bis hódie

& dimítte nobis

mórtuis : afcénditad cggMS ,

débita noftra , ficut & nos

fedet ad déxteram Dei Patris

dimíttimus debitóribus no

omnipoténtis : inde ventürus

ftris: Et ne nos indücas in

eft judicáre vivos , & mór-

tentatiónem: fed líbera nos à

tuos. Credo in Spíritum fan-

malo, Amen.

Gum ,fanttam Eccléfiam Ca-

El'l&ï

Ve María , grátia pl

thólicam , San&tórum com-

Doóminus tecum : bene-

muniónem , remiffiónem pec-

día tu in muliéribus , &

catórum , carnis refurrectió-

benedíétus fruétus

ventris

nem:; vitam 'ætärnam , À-

tui JEfus.

SanGa Mlaría,

IDEeT..

ec-

Mater Dei;ora pronobis

Deinde clarà voce dicittu

catóribus, nunc , & in

à

Ora

Vexrfus.

mortis noftrz , Amen.

Omine lábia mea apé-

ln principio Matutini , &

D..

rles.

Prinic ; ac in fine Completo-

g&. Etos meum amiuntiäbit'

ril ; dicitur etiam Sy mbolum

laudem tuam. -

Apoftolorum.;

vsDeus in adjutórium meum

':Redo in Deum , Patrem

inténde.

$s Dómine ad ad-

omnipoténtem , Creató-

juvándum me feftína.

E

rem cceli & terre. Etin Je-

&lória Patri ,

fum Chriftum , Fíli

um éjus| Spirítui fanéko.

& Füi.of' &

P.

9

^

p icuþ

2

Dominica ad Matutinum.

veftra , ficut in exacerbatió-

j

Sicut erat in principio ,

nunc ,' & femper , & infzcu-|ne fecündüm diem tentatió-

j

lafzculórum , Amen. Allel. | nisin desérto:ubi tentavérunt

j

Sicdicitue Allelüja.

ad| me Patres veftri , probavé-

a

runt, & vidérunt ópera mea.

(lii

-omnes Horas per Annum.

Invitatorium fequens dici-

Q ui fecit nos.

L.

ii

tur ab Octava. Pentecoftes ,

) uadragínta annis próximus

g

usque ad Adventum.

ui generatióni huic , & dixi:

jjpr U

- Invitatori

Ui

Ad

orémus | Semper hi errant corde : ipfi

:r

ominum ,

* Quifecitnos.|veró non cognovéruht vias

fito

i

.Repetit

ur, Adorémus Dó- | meas , quibus jurávi in ira

e

|Jjetà

minum , qui

izec1t nos.

mea , fiintroíbunt in réquiem

] meam.

jiqu

Pfalmus 94«

A dorémus Dómi-

t mf

Eníte , exultémus Do- | num , qui fecit nos.

lsj

V

mino , jubilémus Deo |G lória Patri, & Fílio, & Spi-

ygutus

^

[alutári noftro : preeoccupé- | rítui fan&to:Sicut eratin prin-

bt

-mus fáciem ejus in confeffió- | cípio,& nunc , & femper , &

i

ne, &in Pfalmis jubilémus ei. | in fzecula fe&culórum. Amen.

r

A dorémus Dóminum, qui|O ui fecit nos.

a

[2

OS.

A dorémus Dóminum , qui

fecit nos.

J

uónam Deus magnus Dó-

ul

minus, & Rex magnus fuper

Sequens Hymnus- dicitur

omnes .deos : quónia

on [ab Octava Pentecoftes usque

A

^

liste

repéllet Dóminus plebém

ad Dominicam proximiorem

fuam, quia in manu ejus funt

IKalendis Octobris.

7

fqu

Yib

omnes fines terre , & altitü-

Hymnus.

du

!

dines móntium ipfe cónfpicit.

OGie

urgéntes vigilé-

/

mus omnes ,

« u

ui fecit nos.

MU

uóniam ipsíus eft mare , &[S

e

po

mper in Pfalmis meditg'-'

UT

ipfe fecit illud , & áridam| mur,atque

fundavérunt manus ejus: ve- | V

ä&figdaf;

níte ,adorémus , & procidá-

oce concórdi Dómino f:a-

námus

t

1

T

musante Deum :. plorémus

Duülciter hymnos.

coram Déómino , qui fecit| U t plo Regi páriter canéntes,

J

d

YT

u

]i

nos, quia ipfe eft Dóminus| Cum fuis San&tis mereámur.

Deus nofter:nos autem pópu-

aulam

,

!

5M

]us ejus, & oves páfcuz ejus. | Ingredi coeli , fimu

M

Á dorémus Dóminum , qui

énnem

l '& ïlper-.

Dücere vitam.

L

!

fecit nos.

E

|

H ódie fi vocem ejus audié-|P rzftet ,hoc nobis Déitas

;

(i

!

-ritis, nplite obduráre corda| ' beäta-.

li

Patris

h

I

/

acerha»ïn

Dominica ad Matutinum.-

M

m

il

)

Patris ac Nati ,

paritérque

anéti

IN L NOCTURN

1

V

Vs

?cr Annum ,

Qub

Spíritus , cujus réfonat per|Se

rvite Dómino.

Antiphona.

ompem

J m

Afterifcus * notat paufam

Glória mundum.

Amen.

"

€antus in Choro. Pfalmus,

e

ptom

Sequens Hyninus dicitur

Eátus vir , qui non ábiit

T

ll

à Dfíüica proximiori Kalendis

b

in consílio impiórum , &

otde: |

Ottobr. usque ad Adventum.]in via peccatórum mon fte-

ht y

L]

Hymnus,

tit, * & in cáthedra

1

l

VE It j

Rimo die ,quo Trínitas

tize non fedit. -

pe&ile'n-

P

1

Beátà mundum cóndidit ,

S ed in lege Dómini volüntas

yu

us [j

Velquo resürgens Cónditor

ejus , * & inlege ejus medi-

TNos morte vi&ta líberat :

tábitur die ac noéte.

AUA

Pulfis procul torpóribus

&t erit tanquam lignum,quo

d

Surgámus omnes ócyüs ,

r-

1 prit

glantätum eft fecus decü

E

per ,l

Et nocte querámus Deum ,

fusaquárum,* quodfructum — "

, Arg

Prophéta ficut precipit :

fuum dabit in témpore fuo.

*

IN oftras preces ut áudiat ,

t:t fólium ejus non défluet:

Suámquedéxter

n

am pörrigat *

& ómnia , quaecüm

üueJazT

—

m; Q

Etexpiátos sórdibus

"

,

ciet

,

rofperabüntur. Y^ *

dictit

Reddat polórum sédibus.

Aon

!

c ímpii , non fic : * fed

U t, quique facratíffimo .

s L

tanquam pulvis , quem pró.

imitrtn

Hujus diéi témpore

jicit ventus à fácie terrz.-

Horis quiétis psállimus ;

i deó. non resürgent ímpii in

Donis beátis müneret.

judício : *. ne

que pecca

Hoxes

J am nunc patérna cláritas

inconcílio juftórum. — -

vigilä

oftulámus áffatim ,

At

( uóniam Bovit Dóminus

tedité-

itfaces libídinis ,

;viam juftórum : * & iterim-

Et omnis a&tus nóxius.

piórum períbit.

^

,

no 62

IN e foeda fit , vel lübrica

G lória Patri, & Fl

?

Compágo noftri córporis ,

Spirítui fanéto.

io?*&

»

Ob cujus ignes ígnibus

Sicuterat in princípio , &

Avérnus urat ácriüs.

nunc, &femper, * &iníz-

yéntes

NfundiRedéptor,quefumus ,

cula faculórum. Amen.

gmt

Tu probra noftra díluas:

^ Hicvéerfus Glória, fem.-

Nobísque largus cómmoda

per dicitur in finé oniniui

L

Vite perénnis cónferas.

Pfalmorum ; uifi aliter note-

;

?'yeefta , Pater piiffime ,

turs.

Pfalmus 2.

Patríque compar Unice ,

Uare fremuérunt Gen-

De'itaä

Cum Spíritu Paráclito ,

tes, * & p

Regnans per omne faculum. 'ti funt in

ania ?

ópuli meditä-

am's |

2

-

: Amen.

*

- Dominica ad Matutinum.

lant me? *

multi insüfgtmt |

w[äVi in E

A il:rcitä-runt R

eges terra , G |

advérsuüm me.

r

príncipes convenérunt m

M ulti dicunt àánimas mez : *

um -

unum * advérsüs Dóminum ;

non eft falus ipfi in Deo ejus.

& advérsüs Chriftum ejus.

AUs d

D irumpàmus

víncula eó-

Qu autem Dómine fufcép-

tor meus es, * glória mea , &

,rirt

rum : * & projiciàmus à no-

bis jugum ipsórum.

exáltans caput meum.

ag

Y/ oce mea ad Dóminum cla-

dieim

Q ui hàb

itatin coelis , irridé-

bit eos :

* & Dóminus fub-

mávi : * & exaudívit me de

n n

monte fanéto fuo.

p

fannábit eos.

Egodormívi , & foporátus

«fitus

'T unc loquétur ad eos in ira

fum: * & exurréxi, quia Dó-

(ua, * &infurórefuo con-

g D

minus fufcépit me.

40 TO

turbábit eos.

.....

E.go autem con

ftitàtus fum

Non timébo míllia pópuli

X

jnma

circumdàntis me: * exürge

);»mti &

X

ex ab eo fuper Sion mon-

f)

tem fan&tum ejus ;

* predi-

Dómine, falvum me fac Deus

n Uf

meus.

cans precéptum ejus.

MU

D óminus dixitad me: * Fí-

(»uóniam tu percufsífti om-

RUMIA

dvl

[Y

E

nes adversántes mihi fine cau-

vehttft

ius meus estu ,. ego-hödie

(a , * dentes peccatórum con-

n

égmwte.

crivifüi.

óftulaàmme , & dab

o tibi

altiet.

D ómini eft falus , * & fuper

Gentes hereditátem tuam : ^

; us

pópulum tuum benedíüio

W

& poffeffionem tuam .te'r'mi-

tua.

Píslmus 6.'

nos terrt&e.

m

Omine, ne in furóre tuo

fX eges eos in virga férrea , *

[j

& tanquam vas figuli con-

árguas me : * neque in

Tf

ira tua corrípias me.

frínges eos.

bm ll

Etnunc Reges ifitellígite : *

Miferére mei Dómine , quó-

niam infirmus fum : * fana

oj

erudímini , qui judicátis ter-

AA

rant.

me Dómine , quóniam con-

ini

L

turbáta funt offa mea.

li

II

u

S'ervite Dómino 1

n timöre D

u

i

M

E t ànima mea turbáta eft val-

& exultáte.ei cum tremóre.

de:*fed tu Dómine

J

À pprehéndite difciplíni, ne-

: üsque-

uó ?

*

d

quándo irafcátur Dóminus: *

!

C onvértere Dómine , & éri-

& pereátis de via jufta.

pe ánimam meam : * falvum

16

Qüm exárferit in brevi ira

"

me fac propter mifericórdiam

ejus, * beáti omnes , qui

tuam.

J

confidunt in eo.

;

almus 3.

Q uóniam non eftin morte ,

Omine , quid multipli-

qui memor fit tui:* in inférno

autem quis confitébitur tibi ?

C?ti funt , qui tríbu-

d

L abo-

Ils

Dominica ad Matutinum..

L aborávi in gémitu meo, la-

meam in pülverem

dedilcat.

I!

vàbo per síngulas. no&tes le-

E xürge Dómine in iratua : *

&um rfeum : * lácrymis meis

& exaltáre in finibus inimi-

J

t fif;

ftratum meum rigábo.

córum meórum.

:

"[urbátus eft à furóre óculus

A mg

ä

Et exürge Dómine Deus

II

meus : * inveterávi inter om-

meus in pr&cépto , quod

nes inimícos meos.

Iu ij

mandáfti: * & fynagóga po-

lil

Difcédite à me omnes , qui

pulórum circümdabit te.

operámini

iniquitátem : *

ltpropter hanc m altum re-

Ti

quóniam exaudívit Dóminus

grédere : * Dóminus

jüdicat

vocern fletus mei.

ópulos.

y QUi ].

Exaudívit Dóminus depre-

]

'üdica me Dómine fecühdüm

catiónem meam

* Dómi-

juftíham meam , * & fecün-

2 pyi

€XUlf

gus oratiónem meam fufcépit.

düm innocéntiam meam fu-

Erubéfcant, & conturbéntur

erme.

ac D

veheménter omnes

inimíci

C

. onfumétur nequítia pecca-

mel : * convertántur, & eru-

sifti o

tórum , & díriges juftum : *

fmea:

béfcant valde velóciter.

fcrutans corda,& renes Deus

[j

Bo

U dl

Per Annum, Antiphona.

Juftum adjutórium m

um

ä o

Servíte Dómino in timóre

2

Dómino , *

x

facit

qui falvo

& exultáte ei eum tremóre.

reCtos corde.

'.

&f

enedit

Afia. Deus judex juftus.

D eus judex juftus, fortis , &

almus 7.

pátiens : * numquid iráfc

7

e

ituxf

rore

YOmine Deus meus , in

er síngulos dies ?

te fperávi : * falvum me

N

Nificonvérfi fuéritis , slá-

u i

fac ex ómnibus perfequénti-

dium fuum vibrábit: * ar-

büusme , & líbera me.:

cum fuunmi teténdit , &

, QU

pfilrä- ^

* [ant

Nequando rápiat ut leo áni-

vit illum.

mam meam: * dum non eft ,

con

ltin eo parávit vafa mor-

qui rédimat , neque qui fal-

&ls : *fagíttas fuas ardént

vum fáciat.

effécit.

ibus

oft vat

Dómine Deus meus, fi feci

Écce partüriit injuftítiam : *

üsqllö

iftud : * fi eftiniquitas in mà-

concépit dolórem , & péperit.

nibus meis.

& e

iniquitátem.

51 réddidi retribuéntibus mi-

i,acum dpéruit , & effódit

-

alvur

hi mala, * décidam méritó

yrdiat

eum : * & ífncidit in fóveam ,

ab inimícis meis inánis.

uam fecit.

erfequátur inimícus áni-

-onvertétur dolor cjuä in ca-

r

mam méam , & comprehén-

putejus: * & in vérticem

i

'mO

dab- .

& concülcet in terra

ipsfusiníquitas ejus defcén-:

If lbli

ï

det.

vitam meam : * & glóriam

A5

Con- ;

6

Dominica ad Matutinum.

: 1vg"u'

f

)

Confitébor Dómino . fecün-Jpfallam nómini tuo Altíffime.

';

]audätiö

düm juüftítiam ejus : * & pfal- |En converténdo inimícti me-

3Si0n- :

um retrórfum : * infirmabün-

lam nómini Dómini Altíffimi.

4nbo

Píalmus 8;

tur , & períbunt à fácie tua.

g fut

Omine

Dóminus

no-

Q uóniam fecífi judicium

qen

& 7 fter , * quàm admirábi-

meum , & caufam meam : *

le eft nomen tuum in univér-

fedíftüi fuper thronum , qui

A ]

D

1*(

fa terra!

judicas juftítiam.

qiruf

uóniam eleváta eft magni-

fncrepáfü Géntes, & périit

íimplus:* nomen eórum de-

qyfcdt

Á

céntia tua * fuper coelos.

dide

Ex ore infántium , & la-

léfti in etérnum, &in fzcu-

lum fzculi.

qm

Géntium perfecífti laudem

propter inimícos tuos,* ut dé-

ÉÍnimíci defecérunt frámea

Áicdl

in finem: * & civitátes có-

qenátt

Ítruas inimícum , & ultórem.

)uóniam Xvidébo

coelos

rum deftruxífti.

aun:'

dl

; tüos , ópera digitórum tuó-

P ériit memória eórum cum

rum : * lunam & ftellas

sónituü: * & Dóminus in z-

um a

tu fundáfti.

3

, que

W

térnum pérmanet.

| ,(Juid eft homo , quód me-

Parávit in judício thronum

URU

y

m

M

li

s ejus? * aut filius

fuum : * & ipfe judicábit or-

hóminis,quóniam vífitas eum?

bem terre in equitàáte , judi-

dl

w

ar

Münuiftüi eum pauló minus

cábit pópulos in juftítia.

ab Angelis, glória , & honó-

E. t fattus eft Dóminus refü-

ais

re coronáfti eum : * & con-

teftu

gium páuperi: * adjütor in

fütuífi eum fuper ópera

opportunitàtibus , in tribula-

.

Tity

ttóne.

:

Tánuum tuárum.

a

Omnia fubjecifti fub pédi-

Y.t fperent in te, qui nové-

Lqui

busejus : * oves & boves

runt nomen tuum : * quóniam

'.!f, idï

non dereliquífti queréntes te

zäbgs,ï

camptr.

univä.rfas $ infuper & pécora

Dómine.

t

V ólucres coeli , & pifces

P sállite Dómino , qui hàábitat

u)

&l

maris , * qui perámbulant sé-

in Sion: * annuntiàáte intþr

mitas maris.

Gentes ftüdia ejus.

D ómine Dóminus nofter , *

() uóniam requírens sángui-

[

quàm àdmirábile eft nomen

nem éórum recordátus eft : *

li

z*

tuum in univérfía terra !

non eft oblítus clamórem pàü-

iaumus 9.

erum.

* Onfitébor tibi Dómine

M iferére mei Dómine : * vi-

— intoto corde meo : * nar-

de humilitátem meam de ini-

rábo ómnia mirabília tua.

mícis meis.

Un

Lgtábor& exultábo inte: *|Q ui exáltas me de portis

mor-

Donühica ad Matutinum.

Altlfhm-

mortis , * ut annüntiem em-

illíusin omni témpore.

Rn

nes laudatiónes tuas in portis

A uferüntur judícia tua'à fá-

T.

J

fili& Sion.

cie ejus : * ómnium inimicó-

d t

Exultábo in falutári tuo: *

rum fuórum dominábitur.

Jütg

infixse funt Gentes in intéri-

D ixit enimin corde fuo : *

Wa

tu , quem fecérunt.

Non movébor à generatióne

QUm, Q

In láqueo ifto , quem abfcon-

in generatiónem fine malo.

dérunt , * com

prehénfus eft

C ujus maledi&tióne os ple-

,&pe'

es eórum.

num eft, & amaritüdine, &

OTUR

-ognofcétur Dóminus judi-

dolo : * fub lingua ejus labor

L f

cia fáciens : * in opéribus

& dolor.

mánuum fíuárum compre-

S edet in insídiis cum divíti-

frim

hénfus eft peccátor.

bus in occültis:* ut interfi-

(ates t

-onvertántur peccatóres in

ciafinnocéntem. .

inférnum : * omnes Gentes

Q culrejus in páuperem reuem.

1m Qu

1 oblivifcüntur Deum.

fpíciunt : * infidiátur in ab-

lm

Q

uóniam non in finem oblí-

fcóndito ,

quafi Ieo in fpelán-

vio erit pàuperis: * patién-

ca fua.

thronie

tia páuperum non peribit in

Tnfidiátur , ut rápiat páupe-

cabitu

finem.

rem : * rápere páupegefn ,

dum áttrahit eum.

te, i

Exürge Dómine , non con-

(ti

fortétur homo : * judicéntur

n láqueo uo humiliábit

nus r

Gentes in confpé&tu tuo.

eum:* inclinábitfe , &, ca-

Jltor j

onftítue Dómine legislató-

det, cüm dominátus füerit

tribu

rem fuper eos:* ut fciantGen-

áuperum.

es , quóniam hómines funt.

ixit enim in. corde

«fuo l:

] noyt

t quid Dómine. recefsífti

Oblítus eft Deus: * avértit fà-

1njam

longeé , * défpicis in opportu-

ciem fuam,ne vídeat in finem.

ftes t

titátibus , in tribulatióne ?

L xürge Dómine Deus , exal-

um fupérbit fmpius;incén-

tétur manus tua: *neoblivi-

habiti

ditur pauper : * comprehen-

fcáris páuperum.

düntur in consíliis ; quibus

jnig

* ropter quid irritávit fmpius

cócitant.

Deum ? * dixit enim in corde

ángi

Q'üóniam laudátur peccátor

fuo : Non requiret.

r

in defidériis ánimz fuse : *

/ ides, quóniam tu Iabórem

& dolórem consíderas : * ut

mpil

i

iníquus benedícitur.

Xacerbávit Dóminum pec-

tradas eos in manus tuas.

cátor : * fecündüm multità-

: :* vi.

I p

ibiderelí&tus eft pauper : *

dci

dinem irz fuz non quzret.

rphano tu eris adjütor.

on eft Deus in confpédtu

^ óntere bráchium peccató-

ejus: * mquináte funt vie

ris, & malígni : * querétur

4

p

PCC-

Dominica ad Matutinum.

peccátum illíus , & non inve-

juftítias diléxit : * equitátem

niétur.

j f

vidit vultus ejus.

m

D Óóminus regnábit in ztér-

Per Annum , Antiphona,

uö Ü

num , & in feculum fzculi *

u

Deus judex juftus , fortis , &

qu

j

períbits Gentes de terra il-

longánimis ; numquid irafcé-

h & Cxäu

líus.

tur per síngulos dies?

,'[]Cul'

Defi

dérium päuperufh exau-

divit Dóminus

j

* prepara-

Aivum mefac Dómine,

tiónem cordis eórum audívit

N

J quóniam defécit Santtus:*

auris tua.

quóniam diminüte funt veri-

E

U

J udicáre puptllo, & hümili, *

tàtes à filiis hóminum.

hulant

ut non appónat ultrà magnt-

V ana locüti funt. unusquís-

*

liO

ficáre fe homo fuper ter-

quead próximum fuum

ram.

Pfalmus 16.

E

(4bia dolófa,in corde & corde

Iwor dl*

GOL

- 3 N Dómino confido : quó-

tocüti funt.

PT

f modo dícitis ánime mez: *

antio

D ifpérdat Dóminus univérfa

tránsmigra in montem ficut

lábia dolófa ,, * & linguam

i

paffe: ?

;

d

magníloquam.

M

. Quóniam ecce peccatóres in-

ul dixérunt : Linguam no-

iM

ts

tendérunt arcum , paravé-

[

ram magnificabimus, lábia

ify

ruft Vagíttas fuas in pháre-

|

"

noftra à nobis funt : * quis

tra , * ut fagíttent in obfcüro

nofter Dóminus eft ?

i

M

reCtos corde.

N

i

Propter misériam ínopum , &

O uóniam quz perfecifti , de-

sémitum páuperum, * nunc

aQ

ftruxérunt : *

od

:

juftus autem

exürgam , dicit Dóminus.

iid fecit ?

Ponam in falutàri : * fiduciá-

J0tinis

óminus, in templo fan&to

liter agam in eo.

pf

fuo:* Dóminus in coelo fe-

bt ld

E Ióquia Dómini , elóquia ca-

des ejus. ,

fta:* argéntum igne exami-

ity]

O culi ejus in- páuperem re-

nátum , probátum terre ,

d

fpíciunt ; * pálpebrz ejus in-

u

rgátum séptuplum.

A

T

térrogant filios hóminum.

. u Dómine fervábis nos : &

MÁ

l

D óminus intérrosat juftum

cuftódies nos, * à generatióne

il

TU

& ímpium

* qui autem dí-

hac in :etérnum.

N

iM

TUf

hgit iniquitäte-m,gdit ánimam

uam.

[n circüitu fmpii ámbulant: *

jl

fecündüm altitüdinem tuam

lN

Pluet fuper peccatóres, là-

multiplicáfü filios hóminum.

iJ

l

queos : * ignis, & fulphur ,

aimus 12,

1

IY

& fp

*

[ritus procellárum , pars

quequó Dfte obliví(ceris

calicis eórum.

I

-^me in finem ? * àsquequó

W[];

Ouóniam juftus Dóminus, &

avértis faciem tuam à me ?

Is

, uam-

Dominica ad Matutinum.

dUl

J

uámdiuponam consília in

C ontritio , .& infelícitas in

áànima mea , * dolóorem in

viis eórum, & viam pacis non

Al

J

if

corde meo per diem ? -

cognovérunt : * non eft ti-

Omw'&

U squequo exaltábitur inimí-

mor Dei ante óculos eórum.

I igjs

cus meus fuper me ? * ré-

N ónne cognófcent omnes,qui

)s?

fpice, & exáudi me Dómine

operántur iniquitátem , * qui

Imuæ ]l

Deus meus.

dévorant plebem meam ficut

QUi

Tllümina óculos meos,ne um-

efcam panis ?

M

Uw

quam obdórmiam in morte : *

D óminum

non

invocavé-

Antye

TC

Nequándo dicat inimícus me-

runt , * illic trepidavérunt

l,

us : Preevàalul advérsüs eum.

timóre,.ubi nonerat timor.

I

ui tríbulant me,exultábunt,

uóniam Dóminus in. gene-

Um "

;

motus füero :

* ego autem

ratiónc jufta eft , consílium

d ol

in mifericordia tua fperávi.

inopis confudfíftis : * quóniam

E xultábit cor meum in falu-

Dóminus fpes ejus eft.

v

nivéri

tári tuo:cantábo Dómino , qui

uis dabit ex Sion falutáre

ngur

bona tríbuit mihi:* & pfallam

Ifrael ? * cüm avérterit Dó-

nómini Dómini Altiffimi.

e

minus captivitátem plebis

ZMIBU

Píalmus 13.

fus , exultábit Jacob , & 1ze-

, libi

tábitur Ifrael.

Pfalmusa

Ixit msípiens in corde

',

* qu

D

fuo : * Non eft Deus.

Omine , quis hafit

a

t

C orrüpti funt , & abominá-

in tabernáculo tuo? *

)um,&

biles facti funt in ftüdiis fuis;*

aut quis requiéfcet in monte -

* fU

non eft , qui fáciat bonum ,

fanéto tuo ?

)mus

non eft usque ad unum.

ui ingréditur fine mácula;*

fiducis

D óminus de ccelo. profpéxit

&

operátur juftítiam.

fuper filios hóminum , * ut

ui lóquitur veritátem in

Ui d

vídeat , fi eft intélligens , aut

corde fuo , * qui non egit do-

?Xämit

requírens Deum.

lum in lingua fua.

TO .

O mnes declinavérunt ,fimul|N ec fecit próximo fuo ma-

inütiles faQti funt : * non eft,

lum, * & oppróbrium non ac-

$:

qui faciat bonum , non eft us-

cépit advérsus próximos fuos.

atiünt

ue ad unum.

Á d níhilum dedü&ius eft in

Sepülchrum patens eft gut-

confpé&u ejus malignus: * ti-

lant:

tur eórum : linguis fuis doló-

méntes autem Dóminum glo-

ríficat.

tudt

sé agébant: * venénum áfpi-

dum fub lábiis eórum.

Q ui jurat pröximo fuo, &

ymuti

Ouorumos maledi&tióne , &

non décipit : * qui pecüniam

cen

amaritüdine plerum eft : *

fuam non dedit ad usüram ,

velóces pedes eórum ad ef-

& münera fuper innocéntem

qucguü

j

fündéndum sánguinem.

non accépit. -

As

Qui

j

IO

Dominica ad Matutinum.

1

Ti (

Q ui faeit hec , * non mévé-

p

tu , quóniam bonórum meó-

hr

bitur in etérnum.

rum non eges.

qui

Per Annum, Antiphona.

San&is , qui funt in terra

«m

'Tu Dómine fervábis nos , &

ejus , * mirificávit omnes vo-

cuftódies nos.

luntátes meas in eis.

j z

1 d

X, Memor fui no&te nóminis

M ultiplicátae funt infirmitá-

10

tui Dómine.

sl [

tes eórum : * pófteà accelera-

li

(eit

** Etcuftodívi legem tuam.

vérunt.

«guiti

Poft Verficulum eujuslibet

Non congregábo conventí-

xf eot

dNotturni dicitur: Pater no-

cula eórum de fanguínibus: *

Et ne nos

'aoüe "

fter. fecretó. y.

nec memor ero nóminum

indücas in tentatiónem.

eórum per làbia mea.

& m

st

*€. Sed líbera nosà malo.

*

D fis par$ hereditátis mee ,

Abfofutio.

& cálicis mei:*tu es;qui reftí-

m l

duinin

Xáudi

Dómine Jefu

tues hereditátem meam mihi.

."E

Chrifte preces fervórum

Funes cecidérunt mihi in

m

TY

tuórum, & miferére nobis ,

precláris: * étenim herédi-

qui cum Patre , & Spíritu

j

.lg

vf

tas mea preclára eft mihi.

"M

L

e. lan&to vivis & regnas in fz-

B enédícam Dóminum , qui

culzígculórum. $

Amen.

tríbuit mihi intelléttum : *

jf

f

Qu

(

»y.

übe domne benedícere.

ínfuper & usque ad noéttem

ml

bfio, Benedittióne perpétua

incregue'runt me renes mei.

benedícat nos Pater etérnus.

P rovidéban Dóminum

in

VR

F. Amen.

hum

confpéttu meo femper : *

Deindeleguntur Le&iones

quóniam à dextris eft mihi ,

J

i

ne commóvear.

il

cum R efponforiis , ut in Pro-

"

rio de T empore affignantur.

P'ropter hoc Iztátum eft cor

';

Mif

!

- Proii. Loétione Benedittio.

j

m

meum, & exultávit:lingua

Unigénitus Dei Filius nos

