lu

fuper vos prohíbiti funt coe-

Patres véftri ubi funt? & Pro-

A

li , ne darent rorem , & terra

phéte numquid in fem

pitér-

Qul

prohíbita eft , ne daret ger-

num vivent ?

It

1

inen iuum.

L

»., Muro tuo. 286.

Afpice Dómine, quia fa£&t.

Le&ioi

di

E

defoláta cívitas plena divi-

Erümtamen verba hac ,

iif

Vs

tiis : fedet in triftitia dóminz

V

& legítima mea , quze

Géntium : * Non eft;qu

mandávi fervis meis Prophé-

If ,

confolétur eam , nifi tu Deu:

tis , numquid non coripre-

d

nofter.

*

Yendérunt patres veftros , &

Yb

Plorans ploràvitin noé&te .

convérfi funt , & dixérunt:

IN

&i

ácrymz2 ejus in maxilli-

»ieut cogitávit Dóminus ex-

[

ejus.

Non eft.

ercítuum fácere nobis fecün-

d

lória Patri. INon.

düm vias noftras , & fecün-

Dd

FERIA SEXT A.

dümadinventiónes noftras fe-

cit nobis ?

Incipit Zacharías Prophéta.

fei

Le8&io i.

Cap. 1.

x., suftinüimus pacem. 287.

Qu

N menífe o&távo , in anno

SABBATO.

of

À (ecündo DarüR egis,factum

Incipit Malachías Prophéta.

j(u

feft verbum Dómini ad Zacha-

Leio i.

Canp. E.

NU

rtíam , filium Barachíe , fi

Nus verbi Dómini ad

li Addo, Prophétam , di-

lífrael in manu Mala-

bl

ceris : Irátus eft Dóminus fu-

chía : Diléxi vos, dicit Dómi-

t

er patres veftros iracündia.

t dices ad eos :

Hzc di-

nus , & dixíftis : In quo dile-

xífti nos? Nonne frater erat

cit Dóminus exercítuum :

Efau Jacob , dicit Dóminus ,

Convertímini ad me , ait Dó.

n

& diléxi Jacob , Efau au-

p

minus exercítuum , & con-

tem ódio habui? & pófui

p

Inorne-

r

M

202

Infra Hebdom. v. Novembris.

lum eft? &fi

^

offerátis clau-

montes ejus in folitüdinem ,

(

& hzreditátem ejus in dracó-

dum & lánguidum , nonne

malum eft ? offer illud duci

nesdesérti. Quód fi díxerit

Idumza : Deftrü&ti fumus ,

tuo , fi placüerit ei , aut fi fu-

eedificábi-

fcéperit fáciem tuam , dicit

fed reverténtes

mus, quz deftrütta funt

Dóminus exercítuum.

Et

nunc deprecámini vultum

haec dicit Dóminus exercitu-

po

um : ifti edificabunt , & ego

Dei , ut mifereátur veftri

& vocabüntur

C de manu enim veftra fadtum

déftruam

términi impietátis, & pópu-

eft hoc ) fi quo modo fufci-

piat fácies veftras , dicit Dó-

lus cui irátus eft Dóminus us-

OD

uein etérnum.

minus exercítuum.

Quis

eftin vobis, qui claudat óftia ,

pl€tü

I.Jc&ïo ü't

& incéndat altáre meum gra-

plia

! IT óculi veftri vidébunt ,

tüito ? non eft mihi volüntas

fl

ii

& vos dicétis : Magnifi-

in vobis , dicit Dóminus ex-

fiant

ercítuum

& munus non

n

cétur Dóminus fuper térmi-

num Iírael.

Fílius honórat

fufcífpiam de manu veftra.

jti

Ab ortu enim folis usque

Sum

patrem , & fervus dóminum

fuum : fiergo Pater egofum ,

ad occáfum , magnum eít

Ldii

nomen meum in Géntibus ,

(

ubi eft honor meus ? & fi

Dóminus ego fum , ubi eftti-

& in omniloco facrificátur ,

ld

mor meus ? dicit Dóminus

& offértur nómini meo ob-

1

l

'exercítuum. Ad vos Ó facer-

látio munda: quia magnum

fis

eft nomen meum in Génti-

dótes, qui defpícitis nomen

N

meum, & dixíftis : In quo

bus, dicit Dóminus exercí-

lg,

tuum.

(s

defpéximus nomen tuum ?

j

Offértis fuper altáre meum

$z. Mifit Dóminus. 288.

hIl

Ad Vefperas, Antiphonge

li

"

li

panem pollütum , & diícitis :

cum Pfalmis de Pfalt.

in quo pollüimus te * In eo

144«

Capitulum , Hymnus , &

quód dícitis : Menfa Dómini

defpéta eft.

y. Antiphona ad Magnifi-

l

Icat & Oratio , ut in

Sab-

Vn&y

&. Angüftive. 288.

Lecto iii.

bato ante Dominicam pri-

T

l offerátis cecum ad im-

mam Adventus , in Parte

"molándum , nonne ma-

Hyemali.

Tih

Itj

t

HO-

i

j

il

It

LLE .ET ORATIONES

ii

:HOMI

INDOMINICIS.

If

N

M

Per ordiném difpofitze ,ab undecima poft Pente-

ln

coften usque ad Adventum.

j

DOMINICA XL

vénitin vos regnum Dei. Qua

(un

de re per Evangelíftam álium

il

poft Pentecoften,

Oratio.

dixíffe defcríbitur : Siego in

]j

Minípotens fempitérne

Spíritu Dei ejício daemones ,

le

Deus , qui abundàntia

Il

igitur pervénit in vos reg-

pietátis tue & mérita süp-

num Dei. Ex quo utróque

!f

plicum excédis , & vota : ef-

loco collígitur , quia dígitus

Iniy

q

fünde fuper nos mifericór-

Spíritus vocátur. Dígitos

diam tuam ; ut dimíttas, quae

ergo in aurículas míttere , eft

Ton

confciéntia métuit ,

& ad-

per dona Spíritus fancti men-

d

jícias , quod orátio non pra-

tem . furdi ad Qbediändum

j

sümit.

Per Dóminum.

aperíre.

L é&io fan&i Evangéli fe-

; -Le&tio viii,

I

cünduüm Marcum.

Uid eft veró , quód éx-

i,

Le&tio vil.

.Cap.

.d

puens linguam ejus téti-

Ü

TN illo témpore: Exiens Je-

eit? Salíva nobis eft ex ore

um

fus de finibus Tyri, venit

Redemptóris, accépta fapién-

;

per Sidónem ad mare Gali-

tiain elóquio divíno. Salíva

t

122 ,inter médios fines Deca-

quippe ex cápite défluit in

póleos. Et réliqua.

ore. Eaergoíapiéntia , qua

. Homilía S. Gregórii Papz.

ipfe eft , duim lingua noftra

TB/

Homil. ro. lib. 1. in Ezechie-

tángitur, mox ad pradicatió-

)

lem , ante medium.

nis verba formátur. Quifu-

Uid eft , quód Creátor

fpíciens in coelum, ingémuit ;

;

Jl

Q

ómnium Deus, cüm fur-

non quód ipfe necefsárium

dum.& mutum fanáre voluif-

gémitum habéret , qui dabat,

Il

fet,in aures illíus fuos dígitos

quod poftulàbat : f»d nos ad

(

mifit,& éxpuenslinguam ejus

eum gémere , qui ccelo pra-

tétigit ? Quid per dígitos Re-

fidet ; dócuit, ut & aures no-

demptóris,nifi dona fanctiSpíi-

ftra . per donum Spíritus S.

ritus defignàntur ? Unde cum

aperíri , &lingua per falivam

in álio loco ejecíffet daemó-

orisjd eit,per fciéntiam divt-

nium , dixit: Si in dígito Dei

n& locutiónis , folvi débeat

ejiciq demónia, proféctó per--

ad verba praedicatiónis.

e-

*

Dominica xii. poft Pentecoften.

4

LeGio vii.

j

Le&io ix.

Cap. 1o. d |

l.

i mox, Ephphetha , id

N illo témpore: Dixit Jefus

i

eft,adaperíre, dícitur: &

A difcípulis tuis : Ecáti óculi,

p

TU

ftatim apérte funt aures ejus,

qui vident ; qu& vos vidétis.

& folütum eft vínculum lin-

Dico enim vobis , quód multi

pf

gue ejus. Quain re notándü

Prophéte &Reges voluérunt

præe

eft , quia propter claufas au-

vidére , quz vos vidétis , &

resdictum eft , adaperíre. Sed

non/ vidérunt.

Ft réliqua.

cui aures cordis ad obedién- ,

Homilía venerábilis Bedae

j

at (

dum apértz füerint , ex fub-

Presbyteri.

fequénti procul dübio étiam

Xib.5.

cap. 43.in Luc. 1.

Á

lingue ejus vínculum sólvi-

On óculi Seribárum , &

o

Pharif2eórum , qui cor-

vitad

tur : ut bonaqua ipfe fécerit,

étiam faciénda áliis loquátur.

pus tàntüm Dómini vidére :

qntét

Ubi beneé ádditur : Et loque-

sed illi beáti óculi , qui ejus

gr, t

bátur reGte.

Ille enim recte

poffunt cognófcere facramén-

frmi

lóquitur , qui priüs obedién-

tà , de quibus dícitur : Et re-

N

do fécerit , qu& loquéndo ad-

veláfti ea párvulis.Beàáti óculi

vtà

anónet effe faciénda.

parvulórum , quibus & fe &

&i

e Deum laudámus. 16.

Patrem Fílius revelàre digná-

tU

Ad Benedi&tus , Antiphona,

tur. Abraham exultávit , ut

tf

Cüm transíffet Dóminus fi-

vidéret diem Chrifti : & vidit,

Qd

nes Tyri , fürdos fecit audi-

& gavífus eft. Ifaías quoque,

path

re,& mutos loqui.

& Micheas , & multi álii

r i

x

" Ad Magnificat , Antiphona.

Prophéte vidérunt glóriam

Ü

Bené ómnia fecit, & furdos

N

Dómini:qui & proptéreà Vi-

fecit audíre , & mutos lo-

déntes funt appelláti : fed hi

lr

/

qui.

omnes à longé afpiciéntes &

iaf

18

DOMINICA XI.

falutántes , per fpéculum ,

i

H

poft Pentecoften.

& in enígmate vidérunt.

Á

Qratio.

e&io viil.

D

O

Mnípotens , & miséri-

Póftoi autem inprze-

l

10

cors Deus , decujus mà-

fentiárum habéntes Dó-

j M

nere venit, ut tibi à fidélibus

minum , convefícentésque ei,

|

Ü

!

tuisdigne & laudabíliter fer-

& quacümque voluíffent ,

H

viátur : tribue , quefumus,

interrogándo difcéntes , ne-

inï»iïm

nobis , ut ad promiffiónes tuas

quáquam per Angelos , aut

W

fine offenfióne currámus. Per

várias vifiónum fpécies opus

g

l

óminum.

habébant docéri. Quos veró

B]

éctio fan&i Evangélii fe.

Lucas multos Prophétas &

10

)cünd,üm Lucam.

Reges dicit , Mattheus apér-

tius

*

| Dominica xiii. poft Pentecofä:en.

295

Ü

Orato.

,

(

tius Prophétas & juftos ap-

péllat. Ipfi funt enim Reges

Mnipotens fempitérne

l,

magni : quia tentatiónum fuá-

O

Deus , da nobis fidei ,

l

rum mótibus non confentién-

wm

fpei,& charitátis augméntum;

h

do fuccümbere , fed regéndo

& ut mereámur áffequi,quod

praéffe novérunt.

promittis)fac nos amáre,quod

i

ectio 1x.

recipis. Per Dóminum.

!

j5

"

ecce,quidam Legispe-

Gio fan&i Evangelii fe-

rítus furréxit , tentans

cündüm Lucam.

eum, & dicens: Magífter,quid

Le&1o vii.

Cap. 16. c

Y

N illo témpore:

um iret

faciéndo vitam etérnam poffi-

V

débo ? Legis perítus , qui de

Jetus in Jerüfalem, transf-

vita aetérnaDóminum tentans

bat per médiam Samaríam ,

t

& Galilsam. Etcumingre-

i

intérrogat, occafiónem, ut re-

(

or , tentándi de ipfis Dómini

derétur quoddam caftéllum ,

fermónibus fumpfit , ubi ait :

occurrérunt ei decem viri le-

)U

Gaudéte autem, quód nómina

prófi. Et réliqua.

Q]

Ti

veftra fcripta funt in coelis.

Homilía fantti Auguftíni

Sed ipfa fua tentatióne declá-

Epífcopi.

I!

rat,quàm vera fit illa Dómini

Lib. ». queft. Evang.

ut

cap. 40.

!lfy

conféffio , qua Patri lóquitur :

Quoód abfcondífti hec à fa-

E decem leprófis , quos

(

piéntibus & prudéntibus , &

D

Dóminus ita mundávit ;

li

láfti ea párvulis.

cüm ait : Ite, ofténdite vos fa-

xap)

Iïe

Deum laudámus. 16.

cerdótibus , quzri poteft, cur

J

Ad Benedittus, Antiphona|

eos ad facerdótes míferit ,

l

Magifter , quid faciéndo, vi-

ut, cüm irent, mundaréntur.

tam ztérnam poffidébo ? At

Nullum enim eórum, quibus

li

ille dixit ad eum:In lege quid

hac

corporália beneficia

fcriptum eft?quómodolegis ?

preftitit , invenítur misiffe

ad facerdótes , nifi leprófos.

[

Dílises Dfim Deum tuum ex

üja.

toto corde tuo , allel

Nam & illumà lepra mundá-

l

Ad Magnutificat , Án

!

iphonai

verat, cui dixit : Vade, oftén-

3n

Homo

uidam defcendebat

dete facerdótibus , & offer

il

ab Jerüfalem in Jéricho , &

pro te facrificium , quod prz-

Y

íncidit in latrónes , qui étiam

cépit Moyfes , in teftimó-

Q

defpoliavérunt eum , & pla-

nium illis.' Quaréndum ígi-

tur eft , quid ipfa lepra figni-

y

gis impófitis abiérunt , femi-

i

vivo relítto.

ficet: non enim fanáti , fed

rü

DOMI

mundáti dicüntur , qui ea

jj

caruérunt. QColóris quippe

lpoü

Igngegf?gn. "

Vi-

4

296

Dominica xiv.; poft Pentecoften. :

"

vítiuam eft , non valetüdinis , jAd Benedictus , Antiphons.

Ti

aut integritátis sénfuum , at-

Cüm transiret Jefus quoddam

iue membrórum,

caftéllum , occurrérunt ei de-

d

gt

Le&io viii.

ceni viri leprófi:qui ftetérunt

[ Eprófiergo non absürdé

à longe, & levavérunt vo-

fis|

f

intéllgi poffunt , qui

cem , dicéntes : Jefu precép-

fciéntiam vera? fidei non ha-

tor , miferére-noftri.

brgo

béntes, várias do&trínas pro-

qn

t

Ad Magnuificat , Antiphona.

fiténtur erróris, Non enim|Unus autem ex illis, ut vidit

Qurt /

abícóndunt imperítiam fuam,

quód mundátus eft , regréf-

Wt

fed pro fumma perttia prófe-

-us eft cum magna voce mag-

runt in lucem , & jactàntia

nificans Deum , allelüàia.

fermónis ofténtant,

Nulla

1

DOMINICA XI V.

porró falfa do&trína eft, qua

poft Pentecoften,

us 1

non áliqua vera intermífceat.

Oratio;

e

Vera ergo falíüs inordináte

YUftódi Dómine , quafu-

gifiräu

permíxta,in una difputatió-

mus ,

Eccléfiam tuam

fino(

ne vel narratióne hóminis ,

&

Qtio

propitiatióne perpétua :

tanquam in uníus. córporis

quia fine te lábitur humána

ülire

colóre apparéntia , figníficant

mortàltas ; tuis femperau-

um

lepram , tanquam veris falsís-

xíliis & abftrahátur à nóxiis ,

QXtemm

que colórum fucis humána

X ad falutária dirigátur. Per

u U

córpora variàntem , atque

Dóminum.

UR s

maculántem,

Lé&üio fan&i Evangelii fe-

!D

Le&io ix.

cündüm Matthaeüm.

o

Injic

I autem tam vitándi funt

Lectio vii.

Cap. 6.c

| &, 10

A Eccléfim , ut , fi fieri po-

N illo témpore : Dixit Te-

Ti (

teft,lóngius remóti, magno

fus difcípulis fuis: Nemo

inif

clamóre Chriftum interpel-

poteft duóbus dóminis ferví-

*

re.

Et réliqua.

lent: ficutifti decem ftetérunt

à longe, & levavérunt vocem

Homilía S. Auguftini Epífc.

T

dicéntes : Jefu pracéptor ,

Lib. 2. de Serm. Domini, i

EUA

miferére noftri. Nam & quod

monte , cap. 14.

Q

j

preceptórem vocant ( quo

Emo poteft duóbus dó-

7I

nómine néício, utrüm quís-

1 * minis fervire.

Ad hanc

|

AU

ll

uam Dóminum interpellà-

ipfam intentiónem referén-

XQ e

verit pro medicína corporáli)

dum eft , quod confequénter

ï

:

J

?L&h k

fatis puto fignificáre , lepram

expónit , dicens: Aut enim

unum ódio habébit , & àlte-

IW,

fal(am effe dostrínam , quam

j

Ml

bonus praeéptor abftérgit,

rum díliget : autálterum pa-

rCFJC)I

ontém-

l

T e Deum lzïuciämus. 16.

t

E

tic*-t/ur , & álterumc

l

(f

r

net,

Dominica xv. poft Pentecoften.

g

O

l

net. Qus verba diligénter

ri vólumus , noftrum emolu-

confideránda funt: nam , qui

méntum ibi pótius , quam il-

d.

fint duo dómini , deínceps o-

líus utilitátem attendámus ;

Uf

fténdit, cum dicit : Non po-

& ideó nobis non videámur

Y

téftis Deo fervíre,& mammó-

peccáre quia non fupérflua,

"

na,.

Mammóna apud He-

.ed necefsária funt , qua

breos divítia appellàri di-

zónfequi vólumus. -

hDDa

cüntur. Cóngruit & Püni-

T e Deum laudámus. 16. .

iv'd't

nam lucrum

cum nomen ,

Ad Benedi&tus , Antiphona,

j

Pünicé mammon dícitur.

Nolíte folíciti effe , dicéntes z

lag.

e&tio viii.

Quid manducábimus , aut

Ed qui fervit mammónz ,

juid bibémus ? fcit enim Pa-

A

N

illi ütique fervit , qui re-

er vefter, quid vobis necét-

bus iftis terrénis mérito fua

:e fit , allelüja.

perverfitátis praepófitus , ma

Ad Magnificat , Antiphona.

Jl

gittrátus hujus fzculi à Dó-

I

Qusrite primum regnum

mino dícitur. Aut enim unum

Dei, & juftítiam ejus , &chzec

j

ódio habébithomo,& àlterum

»mnia adjiciéntur vo

if

$

biS ,, *äl,-

díliget , id eft, Deum: autál-

lelüja.

pI

terum patiétur , & àlterum

DOMINICA XV.

fj

contémnet. Patiétur enim du-

Oratio,

lr

[poft Pentecoften.

rum & perniciófum dómi-

. Ccléfiam tuam , Dómi-

num , quisquis fervit mam-

ne, miferátio continuáta

f

mónze:fua enim cupiditáte.

mundet & müniat: & quia

implicátus, sübditur diábolo ,

fine te non poteft falva consí-

& non eum dfíligit,

uis

ftere , tuo femper .münere

enim eft , qui díligat diàbo-

ubernétur,

Per Dfím.

(D

lum ? fed tamen pátitur.

r

é&io fan&i Evangeliü fe-

Y

e&io 1x.

cündüm Lucam.

" Deó , inquit dico vobis ,

Le&io vii.

Ca

J

f

. non. habére folicitüdinem

N illo témpore: I

gag :]Efus

J

ànima veftra,quid edàtis,ne-

.in civitàtem , qu& vocátur

que córpori veftro , quid in-

Naim: & ibant cum eo difcí-

l

duátis : neforté , quamvis jam

puliejus , & turba copiófa.

n

fupérflua non quzrántur ,

Et réliqua.

i«

propter ipfía necefsária cor

Homilía S. Auguftini Epífc.

jl

duplicétur , & ad ipía conqui-

Serm. 44. de Verbis Domini,

ff

rénda, noftra detorqueátur in-

circa initium.

]

lí)

téntio , cüm áliquid quafi mi-

E jüvene illo refufci-

j

fericórditer operamur ;id eft

táto gavífa eft mater

"d

dua

*

LÀ

de homínibus in

ut cam consulere alicüi vidé- ! ví

T s

pi

2

Dominica xvi. poft Pentecoften. |

j

timéferipto , & non novit Ié-

ü

fpíritu quotidie fufcitátis

gaudet mater Eccléfia. 1lle

gere , laudatquidé antiquárii

n

quidem mórtuus erat córpo-

manum , admirans ápicum

Ql

re , illi autem mente.

Illíus

pulchritüdinem ; fed quid fibi

t

mors visibilis vifibíliter plan-

velint, quid fndicent illi ápi-

hm

gebátur: illórum mors invisí-

ces,nefcit, & eft óculis laudá-

gibbi

bilis nec querebátur, nec vi-

tor,mente non cógnitor. A-

Ü

debátur. Qusesivit ille, qui

lius autem & laudat artifici-

il

Ille folus

homo

Dl

nóverat mortuos.

um, & capitintellé&tum : ille

gicil

nóverat mórtuos , qui póte-

ütique,qui non folum vidére ,

fl

yat fácere vivos.

Nifi enim

quod commüne eft ómnibus ,

ad mórtuos fufcitándos venif-

poteft,fed étiam légere : quod

fet, Apóftolus non díceret :

qui non dídicit ,. non poteft.

Surge,qui dormis,& exürge à

Ita qui vidérunt Chrifti mirá-

cula , &non intellexérunt ,

gana

mórtuis , & illuminábit te

Le&io viii.

fitiu

Chriftus.

quid fibi vellent , & quid in-

r

Res autem mórtuos in-

telligéntibus

quodáàmmodó

du

venímus à Dómino re-

innferent , miráti funt tan-

[ap

fufcitátos vifibíliter , millia

tüm , quia fatta funt: lii ve-

quélr

invifibiliter.

uot autem

ró & fatta miráti, & intellé-

mórtuos vifibiliter fu(citáve-

&a affecüti.

'Tales nos in

u

fchola Chrifti effe debémus.

Tüem.

rit,quis novit? Non enim óm-

ft, n

nia,quz fecit,fcripta funt. Jo-

Àl e Deum laudámus. . 16.

fulin

ánnes hoc dixit:Multa ália fe-

Ad Benedittus , Antiphons,

cit Jefusqua fi fcripta effent,

Ibat Jefus in civitátem , qu&

Q

vocátur Naim: & ecce de-

Hük

árbitror, totum mundum non

undn

poffe libros cápere. Multi er-

fünctus efferebátur filius üni-

o funt àlii fine dübio fufci-

cus matris fuae.

J

táti, fed nontres fruftra com-

d Mlagnificat , Antiphona.

dundd

taw

memoráti.

Dóminus enim

Prophéta magnus furréxit in

lj

l

nofter Jefus Chriftus ea , que

nobis, & quia Deus vifitávit

j

faciébat corporáliter ; étiam

plebem fuam.

d

DOMINICA XVI.

fpiritáliter volébat intélligi.

iNeque enim tantüm mirácu-

poft Pentecoften.

PO&r

]a propter mirácula faciébat :

Oratio.

J

M

N l

fed ut illa , quz faciébat, mira

d-

Ua nos, quefumus Dó-

ïtï hw l

effent vidéntibus , vera effent

mine , grátia femper &

S-.

!

prevéniat , & fequátur : ac

Q

.intclligänälä

10 1X.

bonis opéribus jügiter pra-

Ts

ftet effe inténtos.

Per Dó-

Qtrd

Q

Uemidmodum qui vi-

det lítteras in códice óp-

minum.

Wi

L é&io

" Dominica xvi- poft Pentecoften.

g

l

Le&io fan&ti Evangélii fe-]dicat: Vende ómnia tua , &

lil

cündüm Lucam.

Le&tio vil.

séquere me, nec ille, qui emit

Cap. 14*

boves:cüm Eliséus occíderit ,

j

N illo témpore: Cüm intrá-

xX pópulo diviferit , quos ha-

*

ret Jefus in domum cujus-

bébat: & ille ,qui duxit uxó-

!

dam Príneipis Pharifeórum

'em;cógitet, quse mundi funt,

l

sábbato manducáre panem, &

^on qug Dei. Non quó conjü-

j

ipfi obfervábant eum.Et ecce

zium reprehendátur,fed quia

Jl

homo quidam hydrópicus erat.

ad majórem honórem vocétur

t

ante illum. Et réliqua.

intégritas : quóniam mülier

l

Homilía S. Ambrófii Epífc.

mnüpta , & vídua cópitat ,

!

|

ib. 7. in Luc. eap. 14.

jue funt Dómini , ut fit fan-

ii

Urátur hydrópicus , ir

:ta córpore & fpíritu.

il

quo fluxus carnis exübe- |

Ccuo 1X^

rans ánime gravábat officia .

l,

S

Ed ut in grátiam,ut fuprà

n

fpiritus extinguébat ardore.

cum víduis,ita nunc étiam

l

l

Deínde docétur humílitas ,

cum conjügibus revertámur:

il

duminillo convívio nuptiá

non refügimus opiniónem ,

"

li appeténtia loci fupertóris

quam fequüntur pleríque , ut

arcétur : cleménter tamen .

L

tria génera hóminum à con-

ut perfuáfio humanitátis afpe-

sórtio magnz illíus coenz d-

ritátem coercitiónis exclüde-

»

ftimémus exclüdi:Gentílium,

ret, rátio proficeret ad per-

Judaórum,Hereticórum. Et

fuafiónis effét&tum , & corré-

j

ídeoó Apóftolus avarítiam di-

&tio

emendáret afféttum.

cit effe fugiéndam;ne impedí-

n

Huic quafi próximo límine

[

ti more Gentili , iniquitáte ,

il

humánitas copulátur : que ita

malitia, impudicítia, avarítia ,

Domínice fenténti& defini-

ad regnum Chrifti pervenire

J

tióne diftínguitur,fi in páupe-

nequeámus. | Omnis enim

res & débiles conferátur:nam

immündus , aut avárüs , quod

[

J

hofpitálem effe remuneratü-

eft idolórum sérvitus , non

xis , afféctus avaritice eft.

habet hereditàtem in regno

€Ct10 Vlile

hrifti & Dei.

J

Oftrémó jam quafi emé-

eu

udà

m

j

ritee milítize viro contem-

Ad

enedictus ,

Käuf» ona.

)

nendárum ftipéndium pra-

Cüm intráret Jefus in do-

fcríbitur facultátum:quod ne-

mum

u

cujüsdam — Príncipis

l

que ille , qui ftüdiis in'éntus

Pharifeórum sábbato man-

inferióribus poffeffiónes fibi

ecce ho-

l

|ducáre panem

J

terrénas coémit,regnum c«li j mo qu'dam hydrópicus erat

.

.

ipfe veró ap-

poffit a.dipifci,—cum Dóminus ante illum

pre-

"

[9/0,

Dominica x vii. poft lfe;ntecoücng

prehénfum fanávit

corrigéndum , áliquid addén-

ä

dimífit.

.eum , ac

do , quóniam Deum fe facié-

j

Ad Magnificat ," Antiphona.

bat,hoc modo intérrogant :

[

Cüm vocátus füeris ad nüp-

Quid ígitur Chriftus ? Ut

oíténdat idcírco ad haec eos

TD

tias, recümbe in novíffimo lo-

iM

co, ut dicat tibi, qui te invità-

devenfiffe , quia nulla in eis

effet cháritas, fed invídiz li-

aterl

vit: Amíce, afcénde fupérius :

lum

& erit tibiglória coram fimul

vóre tabéfcerent : Díliges, in-

n

difcumbéntibus , allel.

quit, Dóminum Deum tuum :

l

f&

DOMINICA XVII.

hoc primum & magnum man-

inil

Oratio.

dátum eft. Secündum autem

poft Pentecoften.

Jdl

p1

T^w A,quafumus Dómine ,

símile huic : Díliges próxi-

JATI

pópulo tuo diabólica

mum tuum ficut tefpfum.

LeGio viit.

Qona

vitáre contágia: & te folum

Te]

Deum pura mente fetàri.

Uamóbrem símile eft

Per Dóminum.

huic ? quóniam hoc il-

MA

lg

L é&io fan&ti Evangeélii fe-

Iud indücit, & ab illo rurfus

n

cündüm Matthaum.

munítur.

Quicumque enim

liT

Leéio vil.

Cap. 22.d

male agit , ódio habet lucem ,

J

um

'N illo témpore : Áccefsérüt

& non venit ad lucem.

Et

M

rurfus : Dixit insfpiens in

D

!

ad Jefum Pharifzi:& inter-

Jl

Y

rogávit eum unus ex eis Le-

corde fuo

Non eft Deus.

gis doCtor tentans eum:Magf-

Deínde séquitur :. Corrüpti

jl

1 URf

fter, quod eft mandátum mag-

funt , & abominábiles facti

Y

num in Lege ? Et réliqua.

funt in ftüdiis fuis.

Et 1te-

d

rüim: Radix ómnium maló-

lt

10

Homilía fan&ti Joánnis

ml

Chrvsóftomi.

rum avarítia eft : quam qui-

Hormnilia 27. in Mattheeum.

dam appeténtes , erravérunt

I)

&

N

Adduczis confüfis, Phari-

àfide. Et,Qui díligit me,

fzi rurfus aggrediüntur :

mandáta mea fervábit : quó-

]

eumque quiéfcere oportéret,

rum caput & radix eft : Dili-

decertáre voluérunt ; & Le-

ges Dóminum Deum tuüm ,

l

!

gisperítiam profiténtem prze-

& próximum tuum ficut te-

míttunt , non dífcere , fed ten-

ipfum.

LeGio ix«

"

ii

n

táre cupientes

ac ita in-

(* I ergo diligere Deum ,

|

Hw

térrogant :; Quodnam pri-

dilígere próximum eft :

|

1um mandátum in Lege fit.

C nam fi díligis me ó Petre,

M

W

Nam cüm primuüm illud fit :

inquit, pafce oves meas ) fi

l

Díliges Dóminum D:um tu-

étiam dilé&tio próximi fa-

cit, ut mandáta cuftódias :

31

um : putántes caufas fibi

allatürum ad mandátum hoc

méritó ait ,-in his totam Le-

M

gem

E

s

pR

.Dominica xviii. þoa; Pentecoften.

Or

i

cem & Pro

phétas pendére. | trausfretávit, & venit in ci.

3

tf

t quemádmodum in fupe-

vitátern fuam. FEt réliqua.

u :

rióribus, cüm de refurreCtió-

Homih'a S. Petri Chrysölogi.

Serm.

O.

N(Ut

jeinterrogarétur , plus dó-

A

cuit, quam tentántes peté-

Hriftum in humánis 481

linis

bant: ficin hocloco de primo

bus divína gefsíffe my-.

Vilt].

interrogátus mandáto , fecün-

ftéria , & in rebus vifibílibus

dum étiam non valdé quam

Irsi

invifibília exercuiffe negótia ,

Bd

primum inférius fponté áttu-

lé&tio hodiérma: monftrávit,

TA

lit : fecündum enim eft primo

Afeéndit , inquit ,;in. navícu-

AT

smile. Ita occülté infinuávit ,

lam , & transfretávit , & ve-

.ï

ódio illos ad quaréndum in-

nitin civitátem fuam. Non-

p

lIt

citári. Cháritas enim , inquit ,

ne ipfe eft, qui fugátis flü&i -

non amulátur.

bus, maris profünda nudávit ,

Il d

'Te Deum laudámus. 16.

ut Ifraelíticus pópulus inter

ho i

Ad Benedittus, Antiphona.

ftupéntes undas ficco veftí-

J

Magifter,quod eft mandátum

gio velut móntium cóncava

I ent

magnum inlege : Aitilli Je-

pertransíret ? Nonne hic eft:

qui Petri pédibus marínos

Uc8] ,

fus: Díliges Dóminum Deum

H

tuum ex toto corde tuo, allel.

vórtices inclinávit , ut iter

líquidum humánis gréffibus

y Y

Ad Magnifieat , Antiphona.

sólidum

Deus,

Quid . vobis vidétur de Chri-

&béret obséqui-

fto? cujus filius eft? Dicunt

um ?

L

e&tio viii.

vipi

!

sf

I

ei omnes: David. Dicit eis

T quid eft , quód ipfe

Jefus:Quómodo David in fpt-

E

fibi fic maris dénecat

a

fervitütem , ut brevítfimi

p

ritu vocateum Dóminum , di-

cens : Dixit Dóminus Dómino

lacus tránfitum fub mercé.

"a

de' náutica

transfretáret ?

ferut.

meo , Sedeà dextris meis ?

DOMINICA XVIIL

Afcéndit , inquit in navícu-

t m;»

lam , & transfretávit.

ET

i

poft Pentecoften.

Qratio.

quid mirum , fratres ? Chri-

! DJ]I

iUf

"Wrigat corda -noftra ,

ftus venit fufcípere infirmi-

i

quafumus Dómine ;

tátes noftras , & fuas nobis

tuge miferatiónis operátio

conférre virtütes

humáná

quia tibi fine te placére non

quarere , praeftáre divína:

ufft 'i

óffumus.

Per Dóminum.

accípere injürias ,' réddere

Pt

. Lé&io fan&i Evangélii fe-

dignitátes : ferre tzedia, re-

Yil

!:t

cündüm Matthasum.

térre Ífanitátes : quia médi.

1

/!

eCio vl

"

ap. 9.

cus , qui non fert infirmità-

N ilo témpore : Aícén-

tes , curáre nefcit ;^& qui

TE

mo in-

We

"

*

X dens Jefüs m navículam ;

ngn füerit cum infir

N

Ó

gïm

i

02

€

Dominica xiXx

it

poft Pentecoft

" nll

firmátus , infirmo non pote

pariter expe

dít . que tua

xad

contérre (anitátem.

funt líberis méntibus exe-

nf

&i

quáàmur. Per Dóminum.

P

^ Hriftus grg.g ïx*"'ü in fuis

f,€8io fantli. Evangeélii fe-

AU

| mansíffet — virtütibus ,

cündüm Matthzum.

commuüne cum homínibus nil

;rumï

upui

habéret: & nifi impléffet car-

I

&fl omt Iäpore

: ?gqääf)ä-

ü

ten

nis órdinem, cartiis in illo ef-

tur Jefus Princípibus facer-

fet otiófa fufcéptio.

Afcén-

dótum , & Pharifzis in pará-

f N

bolis , dicens : Símile factum

jr n

dit,inquit, in navículam , &

l

transfretávit , & venit in ci-

eft re$num coelórum hómini

vitátem fuam.

Creátor re-

regi , quifecit nüptias filio

f (

joÀ

rum, orbis Dóminus , pofteá-

fuo. Et réliqua.

[io l

quam fe propter nos noftra

Hotnilía S. Gregórii Papze.

anguftiávit in carne , coepit

-lig

8. in Ev, poff init:

MT

E

s

À

m me dixííle m

fett

(

habére humánam pátriam ,

pe

Ti

coepit civitátis Judáice effe

miri, quód plerümque

Civis, paréntes habére coepit ,

in fantto Evangélio regnum

OM

cill

paréntü omnium ipfe parens :

coelórum pra&fens Eccléfia

1

fnei

ut invitáret amor , attráheret

nominátur: congregátio quip-

cháritas, vincíret afféQio ,

pe juftórumi, regnurn cceló-

i

rum dícitur.

i

fuadéret humánitas , quos fu-

Quia enim

in

árát dominátio , metus di-

per Prophétam Dóminus di-

!

Ípérferat , fécerat vis poteftá-

cit : Coelum riihi fedes eft:

4b

tis extórres.

Et Sálomonait : Anima jufti

ul

j Y

*re Deum laudámus. 16.

fedes fapiéntie. Paulus étiam

*

d Benedidtus , Antiphona.

dicit

ohriftum Dei virtü«

lubus

Ó

1

xit Dóminus paralytico :

tem , & Dei fapiéntiam : ali-

tl

Confide fili , remittüntur ti-

quàándo collígere debémus ;

ii

bi peccáta tua.

quià , fi Deus fapiéntia , áni-

Vi

Antipliona

maautem jufti fedes fapién-

a

At

agnificat

al

ticus lectü

lt

ergo, par

üe , dumi eoelum diícitur

fuum, in quo jacébat , magnií-

ledes Del , coelum ergo eft

t

ficans Deuni : & omnis plebs

ánima jufti. Hinc per Pfal-

l:gïl (l

:

ut vidit , dedit laudem Deo.

míftam de fáné&tis praedicató-

i Np[]

DOMINICA XIX.

ribus dícitur : Coeli enàrrant

M

T

€

ntecoften.

glóriam Dei.

il

M

poft

M

Oratip.

nífpotens , & miséri-

Le&io vii-

U

Ó

cors Deus , univérfa no-

um ergo coelórum

J

bis adversántia propitiátus

RP

Eccléfia juftórum :

j

i

orda im

exclüde:utmente&cörpore quia dum eórum c

Bi

terra

m

!

Dominica xx.

e tecöfken.

io)

Ut t

terra nil ámb

iunt , per

0

i

e tanquam fponfus

n

quód ad fupérna fufpírant , | cédens de thálamo fuo.

prdf

Vf

jamin eis Dóminus quafi in|/'T e Deum laudámus. 16,.—

h,

&f

ceeléftibus regnat. Dicátur [Ad Begedi&ug , An

u

h

ona.

Q

ergo : Símile eft regnum coe-

Dícite invitátis: Ecc

é

práne

lórum hómini regi , qui fecit

dium meurm parávi : venite

li

nüptiasfiliofuo. Jam intélli-

ad nüptias , allelüja.

|

A

git cháritas veftra ,

quis eft| Aq Ivf

nificat

An

ifte Rex Regis, filii

ater ?

Intrávi

1

autem

k

VEv

ïlnyn

lf

ex,

Ille nimírum , cui Pfalmífta

ret difcumbéntes: & vidit ibi

i

ait : Deus judícium tuum

hóminem non veftítum vefte

a

Regida , & juftítiam tuam

nuptiáli, & ait illi: Amíce ?

filio Regis. Qui fecit nüptias

quómodo hunc intráfüi , non

]

filio fuo.

'Tunc enim Deus

habens veftem nuptiálem ?

DOMINICA XX.

Yi

Pater Deo Fílio fuo nüptias

[f m

fecit , quando hunc in ütero

poft Pentecoften.

Oratio.

ii

Vírginis humáne natüre

rgíre , quzefumus Dó-

conjünxitquando Deum ante

I

mine , fidélibus tuis in-

u

"Gd

fzculafieri vóluit hóminem

dulgéntiam placátus, & pa-

Qu

in fine feculórum eà6 ix.

cem: ut páriter ab ómnibus

(telie

mundéntur offénfis , & fecü.

Ed quia ex duábus persó-

enm

N

nis fieri folet ifta nuptiális

ra tibi mente desérviant. Per

Í; (j

conjünclio ; abfit hoc ab in-

Dóminum.

d

telléctibus noftris , ut persó-

L é&io fan&i Evangeélii fe-

u li

nam Dei, & hóminis Redemp-

cündüm Joánnem.

d

tóris noftri Jefu Chrifti , ex

Le&io vii.

Cap. 4. £

t

duabus Persónis credámus

N illo témpore:

rat qui-

7: d

uníam. Ex duábusquippe .

dam Régulus , cujus filius

ïmUS;

atque in duábus hunc natüris

infirmabátur

Caphárnaum.

exíftere dícimus : fed ex duá-

Et réliqua.

, üt

[apiäü'

us persónis compófitum cre-

Homilía S. Gregórii Pape.

jictt

di,ut nefas,vitàmus. Apértiüs

Homil. 28. in Evangel.

ergo atque fecürius dici po-

E&io fan&ti Evangélii ,

Ó d

Pt

teft , quia in hoc Pater Regi

quam modoó , fratres ,

al

filio nüptias fecit , quo ei per

audifüs , expofitióne non

gt

Incarnatiónis myftérium fan-

índiget : fed ne hanc táciti

|

&am Eccléfiam fociávit. Ute-

preteríffe videámur , ex-

rus autem genitrícis V írginis

hortándo pótiüs , quàm ex-

hujus fponfi thálamus fuit.

ponéndo in ea áliquid lo-

,

Unde & Pfalmífta dicit:In fo-

uámur.

Hoc autem nobis

QUE

le pófuit tabernáculü fuum ,

folàmmodà de eXpoütilöne-

ji!

Vl

y

I9)

Dom.;mi,caxxi. poft Pentecoften,

ub

*

$

e

[4

indicat : folo

il

vídeo effe requiréndum , cut

1 imnvitatur ,

n

is , quiad falütem filio petén-

juffü falütem réddidit , qui

if

voluntáte ómnia creàvit.

j

dam vénerat , audivit: Nifi fi-

na & prodígia vidéritis , non

'Tre Deum laudámus. 16.

ij P(

créditis:Qui enim falütem fi-

Ad Benedi&tus , Antiphona.

qplà

rat quidam Régulus , cuju$

lio quzrébat , procul dübio

aqu

credébat: neque enim ab eo

filius infirmabátur Caphárna-

yny

quzreret falütem , quem non

um:hic cüm audíffet , quód

fifij

créderet Salvatórem. Quare

Jefus veníret in Galilzam ,

w

ergo dícitur

Nifi figna &

rogábat eum , ut fanáret fi-

fiIf

prodígia vidéritis , non crédi-

lium ejus.

il

b

Ad M

tis: qui anté crédidit, quàm

agnificat , Antiphong,

d

figna vidéret ? ——

Cognóvit autem pater , quia

196('.

"Le&8io vii.

illa hora erat , inqua dixit Je»

(X

Ed mementóte , quid

(us : Fílius tuus vivit; & cré-

iT

3

tüt: & apérté cogno

ke

didit ipfe, & domus ejus tota;

af

tis , quia in fide dubitàvit.

DOMINICA XXI.

l fer'

Popófcit namque, ut defcén-

poft Pentecoften. :

Oratio.

U

deret , & fanáret filium ejus.

Amiliam tuam , qusfu-

mus.Dómine , contínua

Corporálem ergo przsén-

l

tian Dómini querébat , qui

pietáte cuftódi : ut à cun&tis

*ä

K

per fpíritum nusquam déerat.

adverfitátibus te protegéite

fit libera; & in bonis áctibus

s

Minus ítaque in illum crédi-

ilt

l

dit, quem non putávit poffe

tuo nómini fit devóta.

Per

E

falütem dare , nifi preefens ef-

Dóminum.

wfm

fet & córpore.

Si enim per-

Lé&io fan&i Evangélü fe«

Til

fétte credidíffet , procul dà-

cündüm Moatthaeum.

T

bio fciret , quia non . effet Io-

Le&Gio vii.

C

18. C

3b

AN

cus , ubi non effet Deus.

'N illo témpore

ixit Te-

TUf

. Le&io ix.

fus difcípulis fuis parábo-

magna ergo parte dif-

lam hanc :

Affimilátum efft

.leä |

ij

fus eit,qui virtütem non

regnum coelórum hómini re«

l

Wl

dedit majeftáti,fed praséntise

gi, qui vóluit ratiónem pó-

eu

corporál. Salütem ítaque fi-

nere cum fervis fuis. Et ré-

liqua.

lio pétiit & tamen in fide du-

:

l

bitávit: quia eunt , ad quem

Homilía fanci Hierónymi

Vénerat , & poténtem ad cu-
