hn

natu-

L

Chrifti Fílii David , Fílii-

hu

dignarétur & matri

] Mf

rámque fibi noftram folus à

Abraham.

Abraham génuit

Mil

peccáto liber uníret:fub jugo

l1faaC. Ifaac autem génuit Ja-

rl

diáboli generáliter tenerétur

cob. Etréliqua.

sl

humána eaptívitas.

Homilía.S. [oàt

S

Chrvf.

|

d)

Homil. 2.in

a

m

eum poft

&» Cum jucunditáte. cclix.

!R

De Expofitióne S. Bafilii Epi-

initluma.

vlf

fcopi in 1fa

íam Prophetam.

C

Ujus veró rei grátia li-

üaimagl-

In Cap. 8

. poft, initiums 77

brumipfum generatió-

m

-LeQmvi-

nis Chrifti vocat, ubi non fo-

du 25

A Ceéffiinquit;ad prophe-

la áütique generátio, fed tota

j t

g

tiffam , & in ütero accé-

prorfus ipsíus myftérii di-

a

pit, & péperit filium. Quód:

fpensátio continétur ? Quia

j U

María prophetíffa füerit , ad

totíus fcílicet difpenfatiónis

]

j

quam próxime accéffit. 1faías

caput , radix atque princípi-

per prenotiónem fpíritus ,

umómnium nobis in hoc con-

]i

nemo contradíxerit , qui fit

síftit bonórum.:

Ut enim

jl

n

memor verbórü María , qua

Mlóyfes librum coeli appellá-

j

fU

vit ac terre , cüm certé non

prophético affláta fpíritu elo-

!f

cüta eft. Quid enim ait?Mag-

de coelo folüm terráque lo-

níficatánima mea Dóminum ;

querétur , fed de cundis ,

at J

& cxultávit fpiritus meus in

qua inter ipfa fubsíftunt : ita

i n

li

Deo falutári meo: quia refpé-

étiam Evangeliífta ,ab ipfo

xit humilitátem ancílle füa ,jómnium fonte & cápite bonó-

mhnu

L

*

,qui

€cce enim ex hoc beatam me?

rum librum vocáàvit,

Wi

jl

1

E^Deà-

l

f

eclxii

Ofhc. de I&xmacq Concept. B. M: V.

&. Beátam me dicent omnes

Leio ixe

i

m

generatiónes: 9 Quia fecit

Pfi namqueé Judei dicunt :

mihi Dóminus magna, qui po-

Nónne ex sémine David,&

ymer

tens eft,& fan&tii nomen ejus.

Béthlehem caftéllo, unde erat

l

cut

corm

vy., Et mifericórdia ejus à

David,venit Chriftus? Nemo

j

progénie in progénies , ti-

ígitur illum filium Abrahe ,

! umlm

méntibus eum.

fed omnes filium David nomi-

um det

"Quia*.

Lectio

V1lle

nábant: qui étiam honorabi-

us*

Ua veró de caufa non

lióres quosque de fan&iitáte

jf qee

SOE eum ante filium Abra

Reges , qui poft David fuíífe

,quem

he;c pófteà filium David

referüntur , abillo omnes vo-

i

m

nuncupávit? non ficut opi-

cábant. Necipfifolum, ve-

x o!

nánturáliqui , ab inferióri-

rum édam Deus; nam & E-

qel0q

1l

bus volensad fuperióra con-

zéchiel , & àlti Prophéta di-

d

Vi

j

fcéndere. Caterüm fecíffet,

cunt, David furreCtürum effe

u n

nunc

quod fecit & Lucas

eis , atque ventürum , non de

) & fa

autem é contrário facit. Cur

illo àtique mórtuo jam lo-

j audi

ergo commemorávit priórem

quéhtes, fed de iis, qui illíus

x domo

virtütem

erant

imitatürtl.

David ? Quia ipfe prócul

fitginen

dübioin ómnium verfabátur

Proptereà ígitur à notióre

i Böä[a

ore , ob insigne honóris &

ínterim & celebratióre per-

Y

glóri&e , ob ipsíus quoque

sóna fumit exórdium, & tum

(ne

témporis fpátia jun&tióra.

demum ad antiquiórem ree

A bres

|

Etfi enim utríque promíferat

cürrit paréntem.

igum.

Deus , fed tamen 1llud quafi

T eDeumlaudámus.16. -

Jtergo.

antíquum reticebàátur , hoc

MENSIBUS NOVEMBRI

veró quafi novum & re.-

ET DECEMBRI.

a ini

yderétu

cens ab ómnibus celebrabá

ante Adventum.

nobis !

tur.

1

L é&ie fan&i Evangelii fe.

iirety

X. Felix namque es facra

cündum Miatthaum.

(que m

Virgo María , & omni laude

Lc&io vii.

Ca « Yo

jeratión

dignítfima !

Quia ex te

Iber generatiónis Jefu

m ha

ortus eft fol juftítia $

Chri-

L

Chrift Fílii David , filii

wtatis

ftus Deus nofter.

Abranam. Abraham génuit

àm:fm

* Orapro pópulo;ntérveni

|Ifaac. lfaac autem génuit

^0 970

pro clero , intercéde pro de-

Jacob. Et : éliqua.

1b Vi

vóto femíneo fexu, séntiant

Homilía S. Joànnis Chrysóft,

t no

omnestuum juvámen , qui-

Unde fuprá , paulo poft.

Q f

cümque eélebrant tuam fan-

Uo funt , qu& pàáriunt

am Conceptiónem.

Quia.

quaftiónem.

Upnum ,

tf

O lócia Patri,

Chriftus,

Til

qu& cauta fit, utin generatiós

*

num

ïälogum l

yas

Officium de Immac. Concept. B. M. V ecIxiii

à

num éatálogo Virgo fifeátur;|ejus perdüxit , dc de domo

!

álterum veró, qua ratióne Jo- |illum David effe monftràvit.

ii

feph memorétur , cui certé

& Felix namque. cclxii.

nihil cum Chrifti generatióne

Le&io ix.

eft commüne.

Vidétur enim

Oc enim declaráto,illud

ää

& unum abundáre , & álte-

.A quoque páriter ofténdit ,

lg

rum deéffe. Quid ergo dicé-

quód fcílicet inde effet &Vir-

ii

mus?

s

uód ütique primüm

go , quia ütique nequáquam

(

illud necéffe £üerit memorá:.

juftus ifte paterétur uxórem

j

ll

lt

i

ri , quemádmodum ex David

fibialiànde , quam unde lex

m

10'

Virgo defcénderit. Unde hoc

precipiébat , elígere. Póffu-

V

mus veró áliam quoque , &

M

itaque difcémus?Audi ad Gá-

briel loquéntem Dfím : Vade

altiórem quidem proférre ra-

ii

ad Vírginem defponsátam vi

tiónem , ob quam paréntes

u

(unt.

ro, cui nomen Jofephi;ex do-

Virginis praetermíffi

t

mo & família David. Quid

Sed quae ea eft ? Nóluit E-

n

vis audíre maniféftius , cüm

vangelífta recénti adhuc tém-

ii

ex dorto & família Davidillà

pore novi illíus admirandíque

ii

partus , Judzis effe manife-

Vírginem effe cognófcas ?

TO

», Beátam me dicent. cclxii.

ftum , quód Chriftus natus

p

Ledio viit,

fuíffet ex Virgine.

Neque

MT

NI

Onerat mos apud He-

próprius nofter hic fermo eft,

a

braos generatiónum ca-

fed à nobis de Patrum atque

tálogum per feminas téxere.

insífgmium virórum traditió-

Mlbl

Utergo & morem cuftodiret,

ne fufcéptus.

n

i e Deum laudámus. 16.

néve inipfo ftatim principio

,

viderétur antíqua deftrüere ,

ADILAUDELIS,

f.

& nobis Vírginem cértiüs in-

& per Horas, Afía,

&l [c-

dicáret:paréntes ejus réticens

:

Oncéptio gloriófze Vír-

P

jb

atque majóres , de Jofeph ge-

nis Maríze ex sémine

neratióne non tàcuit.

Sive

Abrahe, ort& de tribu Juda,

(5

l

t [

i

enim hec fecíffet in Virgine ,

clara ex fürpe David , allel.

novitátis non. effugíffet inví-

PíaImus D óminus regnávit.

S'ld1 :

diam : five Jofeph reticuiffet ,

cum reliquis. r7.

j

non agnofcerémus , ex qua

Afíia.

Concéptio recólitur

49

(

tribu Virgo fubsífteret. Ut

fan&e Maríz V írginis,cujus

wl

ergo & nos difcernerémus ,

vita ínclyta cunttas illüftrat

Eccléfias , allelàja.

Qw

l

qua effet María,vel unde , &

en

li

confuetüdo legis permanéret

$ Regàáli ex progénie

p2

immobilis , generatiónum ca-

|María exórta refülget, cu-

Ui

((l

n

tálogum usque ad fponfum

jus précibus nos adjuvari'

r

men-

1?1 y

cclxiv4 Ofücium*äe Immac. Concept. B. M. V,

mente & Spíritu devotiffime

z

bus beáte Viírginis partus

j

ófcimus.

éxtitit falütis exórdium ;

Afía. Corde & ánimo Chrifto

Conceptionis

ejus

votíva

$

canámus glóriam , in hac

commemorátio pacis tríbuat

facra commemoratióne pra-

increméntum. Per Dóminum

P

noftrum.

5

Y n

célfa Genitrícis Dei Maríe.

3. Cum jucunditáte Con-

Ad Primamin s. br. dicitur.

arénti

ïJ.

ceptiónem beáte IMariz re-

Y.Qui matus es de María

P

dittr

1j

colámus , ut ipfa pro nobis

Virgine.

j;noftr

intercédat ad Dóminum

:

ntiphoriz per,Horas fue

u$

fum Chriftum,

J*

muntur éx ï-...audibqs;,- Ca-

!

jicbus

Capitulum

& Hymnus ut

pitula veró , & g vevia

(f

in Officio B. Maric in Sab-

ex Officio B. Ma«ri'æ, ,—ini'"Sab-

bato.

i

Deint

ï):4 th cxlii,

Quàm d

Y- Concéptio recólitur fan-

. In fecundis Vefperis om-

ixiti D

Gs Maríe Virginis.

nia ut in primis.

n Drïe ]

X. Cujus vita ínclyta cun&tas

Ad Maguificat , Antiph

(IER

iMlüftrat Eccléfias.

tua

Dei

Gé-

Deprofü

Concéptio

[cinde

Ad Denedictus , Antiphona.

nitrix virgo,gáudium annun-

fufte Sa

Conceptiónem perpétuzV fr-

tiàvit univérfo mundo , ex te

stfon,

ginis Genitrícis Dei Miaríe

enim ortus eft Sol jufüitiz ,

atf Pat

devotíffimé recolámus , qua; Chriftus Deus nofter : qui

j, Etne

celüitüdo throni procéffit ,;folvens maledi&iónem , dedit

Momem

allelüja.

beneditctiónem ; & confün-

ratio,

dens mortem , donávit nobis

jmalo.

te mife

Amulis tuis , .quefumus | vitam fempitérnam.

E

Et fif

ommemnoratio fe

;

ln Sana

Dómine , cceléftis grátiz

peccári

murius impertire : ut , qui- [quentis Dominica,

t Domin

E

, EE di

Jl

27

r a

Vs tüos

U o

AR

,

,

,

f

///

N

A

N

r n

X

4

í

/

z

//(//fz;

cordia tü

4

N

)

),J

,

A

N «f m

at

V Que

V

7

QUs in

b«

E

t indu

Á

z

u

,,,,,

At

YSY

t Ftfmn

^

Ab oc

T Dtmin

u

i

f

h]

UI

PR E.

K mgm

p

IT

PRJEPARAIIO AD MISSAM

1

Pro opportunitate Sacerdotis facienda.

À

Antiphona.

xy., Etclamor meus. &c.

E reminifcáris

Dómi-

y. Dóminus vobíscum.

i

ne delí&ta noftra , vel

z. Etcumfpíritu tuo.

aréntum noftrórum

neque

Orémus.

il

vindí&üam fumas de peccá-

Ures tue pietátis , mi-

]

tis noftris.

A.

tíffime Deus;inelína pré-

Qu Antiphona Fefüs du.

cibus noftris, & grátia S. Spí-

"

ritüs illàmina cor nofh*um-

j

plicibus

tantum dughca«

j'i-

tur.

ut tuls myfïerus dlgne mini-

Deinde dicuntur feq. Pfal.

ftráre , téque etérna charitá-

Bene-

(f

Quaàm dilécta. 99.

te dlhgele mereámur.

dixífti Dómine. 99.

Y nclí-

Eus,cui omne cor patet,,

-

na Dfíe. 100. C'rédidi. 130.

& omnis volüntas lóqui-

i

Í

(i

De profóndis. 135-

tur , &quem nullum latet fe-

Deinde repetitur Afía.

crétum : purífica per infufió-

ii

a

Pofteà Sacerdos dicit : K yrie

nem S. Spíritus cogitatiónes

IT

eléifon. Chrifte eléif.. Kyrie

cordis noftri , ut te perfétté

eléif. P ater nofter.

fem etó,

dilífgere , & digné laudare

l

y, Etnenos indücas in ten-

mereámur.

"

tatiónem. x Sed líbera nos

e igne fantü Spimtus

jl

àmalo. y. Egodixi, Domi-

U:

enes noftros , & corno-

1

ftrum Dómine : ut tibi cafto

ne mlferäre mei.

x Sanaánimam meam, quia

córpore ferviámus, & mun-

j

eccávi tibi.

y. Convérte-

do corde placeámus.

n

re Dómine aliquántulum.

tes noftras , quafu-

&. Et deprecáre fuper fer-

ME

us Dómine , Parácli-

vos tuos. Y^

Fiat miferi-

tus , qui à te procédit , illà-

córdia tua Dómine fuper nos.

minet : & indücat in omnem,

&. Quemádmodum fperávi-

ficut tuus promifit Fílius ,

mus in te. y. Sacerdótes

veritàtem

tui induántur juftítiam.

D

fit nobis , quafumus

w. Etfan&ituiexültent

A

Dómine, virtus Spíritás

y. Ab occültis meis munda

fan&i : que , & corda noftra

me Dómine.

cleménter expürget , & ab

x. Et ab aliénis parce fervo

ómnibus tueatur advérfis.

tuo.

Di

Eus , qui corda fidé-

y. Dómine exàudi oratió-

lium fantti Spíritus il-

nem meam,

luftratióne docuffti

da no-

bis

"

f

Orationes ante Miffam.

ccixvi

bis in eódem Spiritu re

ttal étiam ad officium facerdotále

,l

Jj

sápere , & de ejus femper| vocáre dignátus es , nullis

confolatióne gaudére.

meis méritis, fed fola digna-

ul

equ

i no

Onfciéntias — noftras

,| tióne mifericórdise tus : doce

quafumus Dó

mine, vi-

»e,quafo , per Spiritum fan-

u

t véniens | £tum tuum , tantum tractáre

N

fitándo purífica :

—

BiDóminus nofter

Jefus Chri- | Myftérium ea reveréntia , &

"

átam fibi | honóre,ea devotióne, & timó-

( ro

ftus Fílius tuus,par

in nobis invéniat manfió-|re, quibus opórtet , & decet.

gtingu

jmitet

nem.

Qu

i tecum vivit &|Fac me per grádam tuam

nat.

femper illud de tanto my-

tlneat

reg

árpori

ORATIONES

ftério crédere , & intellíge-

Pro opportunitate facerdotis

re, fentíre , & firmiter te-

2n :

&

nére, dícere, & cogitáre ,

Mmulo:

ante celebrationem ,

Communionem dicenda.

quod tibi placet, & expedit

ifns co

E

ánimse mez,-Intret Spíri-

n Vl

Oratio S. Ambrófi

DIE DOMIRIC

äi.fc.

tus tüius bonus in cor meum ,

afttatei

iij qUà

Umme Sacérdos, & ve-

qui fonet ibi fine fono, &

N

re Póntifex Jefu Chri-

fime ftrépitu verbórum Io-

dite: u

o có

fte, quite obtulífti Deo Pa-

quátur omnem veritátem.

tri hóftiam puram, &imma-

Profünda quippe funt. nimis ,

ade vi

&

facro

tecta vclàmine.

culátam in ara crucis pro no-

duinta (

bis míferis & peccatóribus,

Propter

magnam clemén-

i, N

tiam tuam concéde mihi

A

& qui dedífti nobis carnem

qaatar

tuam ad manducàndum , &

Mifsárum folémnia mundo

5 qu

4

A

sánguinem tuum ad bibén-

corde, & pura mente cele-

n

dum, & pofuífti myftérium

bráre.

Líbera cor meum

ivínum

ab immundis, & nefándis,

dum eft

iftud in virtáte Spíritus. fan-

&i tui, dicens : Hec.quo-

vanis, & nóxiis cogitatióni-

Ato tual

bus.

Muni me beatórum

tiescümque fecéritis , in mei

I5 n

memoóriam faciétis.

Rogo

Angelórum pia & fida cu-

ybitur

er etümdem sánguinem tu-

ftódia, ac tutéla fortíífima ,

ttréng

um, magnum falütis noftrz

ut hoftes ómnium — bonó-

ladef

rum confáfi difcédant.

Per

prétium, rogo per hanc mi-

T pr

ram & ineffábilem. charità-

virtütem tanti myftérii, &

TÜctum.

tem, qua nos miíferos, &

per manum fan&i Angeli tui

repélle à me, & à cuntiis

Jl][ef T

N

lt

W

indígnos fic amáre dignátus

es,ut laváresnos à peccátis

fervis tuis duríffimum fpíri-

I

noftris in sánguinetuo : doce

tum fupérbie , . & coenodo-

Qu

is(

me fervum tuum indígnum ,

xím , imnvídie , & blasphé-

Ut

41

mime, fornicatiónis, & im-

n

queminter catera dona tua

inurre

M g

[

Orationes ante Miffam.

ecixvii

l

mundítie , dubietàtis,& diffi-

dignum?Scio Dómine,& veré

l;

déntiz, confundántur,qui nos

fcio , & idipfum pictáti tuse

)d

"

)

perfequüntur : péreant illi ,

confiteor , quia non fum dig-

!

qui nos pérdere feftínant.

nusaccédere ad tantum my-

FERIA IL

"

ftérium , propter nímia pec-

Rex virginum , & amátor

cáta mea , & infinitas negli-

l

Sed fcio , &

Tj

cafüitátis & integritátis , coe-

gentias meas.

léfti rore benedi&iónis tuze

veráciterex toto corde meo

d

extingue in córpore meo

credo , & ore confiteor, quia

T

fómitem ardéntis libídinis: ut

tu potes me fácere dignum ,

máneat in me tenor caftitátis

i

qui folus potes fácere mun-

4

córporis & ànimz. Mortífi-

dumde immundo concéptum

1l

cain membris meis carnis

sémine , & de peccatóribus

l

fiímulos , omnésque libidi-

juftos , & fanétos.

Per hanc

jl

:

nófas commotiónes ,

& da

omnipotentiam tuam te rozo

mihi veram , & perpeétuam

Deus meus, ut concédas mihi

A

caítitàtem cum cateris donis

peccatóri hoc Sacrificium ce-

d

tuis ,qua tibi placent in ve-

lebráre cum timóre & tremó.

i

ritáte: ut Sacrificium laudis

re,cum cordis puritáte , &

i

b

cafto córpore , & mundo

lacrymárum fonte , cum ld-

TIS,

corde váleam tibi

offérre.

títia fpiritáli , & coeléfti gáu-

II

dio.

Séntiat mens mea dul-

Quanta enim cordis contri-

Mil

tióne , & lacrymárum fonte,

cédinem beatíffima presén-

H

quanta reveréntia , & tremó-

tize tuzge , & excübias fanttó-

I

re , quanta córporis caftità-

rum Angelórum tuórum ih

:

te , & ánime puritáte iftud

circüitu meo.

I

divínum , & coeléfte Sacrifi-

FE

IA IV.

Jm

cium eít celebrándum , ubl

Ego enim Dómine , me.

jl

caro tuain veritàte sümitur ,

IDOF

veneránde Paffiónis

ij

ubi fanguis tuus in veritáte

tuz accédo ad altáre tuum ,

T

)!

bíbitur , ubi ima fummis ,

lieét peccátor , ut ófferam

jf

terréna divínis jungüntur ,

tibi Sacrificium ,

quod tu

]

j

W

ubi adeft fandtórum. Angeló-

inftituífti , & offérri prace-

u

rum praséntia , ubitu es Sá-

pífti in commemoratiónem

B

crificium , & Sacérdos mira-

tui , pro falüte noftra.

Süf-

du

biliter , & ineffabíliter con-

cipeillud , quafo , fumme

,UW

fütütus.

Deus , pro Eccléfia fantta

FERIA II

1fF

tua, & pro pópulo , quem

m

Quis digné hoc celebráre

acquisífti sánguine tuo.

Et

oterit, nifi tG Deus omni-

i

quóniam me peccatórem

potens

Offeréntem féceris

pópu-

þinter te , & eümdem

lum

p

Oraüones ante. Miffam.

celxviii

LA

Jum tuum médium effe vo-; Orámus

Dómine clem,e'n.

yeil

tiam tuam, ut feréno vultu

jnïvisib'lï

luífti,licet in me áliquod boni

óperis teft

imónium non 3-

famíliam tuam , facri tui nó-

jque !

minis officia praftolántem ,

im H

nófcas , o

fficium faltem di-

fpenfatiónis créditae non re-

afpícere dignéris: & ut nul-

[cendé

líus fit frritum votum ,. nul-

noftris

cüfes: nec per me indígnum

eórum falütis péreat prétium,

líus vàcua poftulátio, tuno-

tuum

bispreces süggere ,

quas

ficerdi

ro quibus víctima falutáris,

dignátus es effe redémptio.

ipfe propítius audíre, &ex-

mire

audíre delectéris.

[ pur

Prófero étiam Dómine ( fi

FERIA VI

dignéris propítius intuéri )

ievoti

Rogámus étiam te , Dómi-

i tren

tribulatiónes plébium , peri-

0f

cula populórum, captivórum

ne fantte Pater, & pro fpi-

beri

ríüibus fidélium defuntió-

je man.

émitus, misérias orphanó-

yum, neceffitates peregrinó-

rum ; ut fitillis falus,sánitas ,

ii

gáudium, & refrigérium ,

md

rum , inópiam debílium , de-

qua

fperatiónes

languéntium ,

hoc magnum pietátis Sacra-

$À

méntum. Dómine Deus me-

Jogo.

defé&tus fenum , fufpíria jà-

venum, vota vírginum , la-

us, fitillis hódie magnum ,

yriplur

& plénum convívium de te

itnum (

z.

mänta viduärqm.

V

*

pane vivo , qui de ccelo de-

fIStUL, (

fcendífti , & das vitam mun-

df t

Tu enim miferéris ómnium ,

Dómine: & nihil odífti eórum

do, detuacarne fantta , &

tilr, 30

,a

benedí&ta, Agni vidélicet im-

füt , at

uz fecífti. Memoráre , que

fit noftra fubftántia: guia tu

maculáti, qui tollis peccáta

tinitátis

mundi, qua de fantto, &

h mihi:

Pater nofter es, quia tu Deus

nofteres, neiraícáris fatis,

gloriófo beáte Vírgimis Ma-

bus j

ríz ütero eft afsumpta, &de

tiéntia

neque multitüdinem. vífcerü

tuórum fuper nos contíneas.

Spíritu fan&o concépta:ac de

üm ) if.'cl

Non enimin juftificatiónibus

illo pietátis fonte , qui per

ttamenta

noftris proftérnimus preces

lánceam mílitis ex tuo facra-

üsd vit

tíffino làtere emanávit: .ut

ante fáciem tuam , fed in mi-

tetuo fa

feratiónibus

tuis

imultis.

exínde refétti , & fatiàti , re-

As » Q

Aufer à nobis iniquitátes

frigeráti ,& confoláti, exül-

& elty

noftras : & ignem fantti Spí-

tentinlaude, ,& glória tua.

t pans

Peto cleméntiam tuam Dómi-

ritus in nobis clementer ac-,

iindi

cénde. Aufercor lapídeum

ne, ut defcéndat fuper pa-

frterf

& da nobis

nem tibi facrificandum ple-

de carne noftra :

térun,

cor cárneum ,quod te amat,

nitüdo tuze benedi&iónis ;

& fan&ificátio tug divinitá-

I ii

te díligat , tedelectétur, te

üïtiüm fu;

.

Doó-

feqqätur , te perfruàtur. | ts D?fcändat etiam

1ine

! mj

í

€clx1X-

)

Orationes ante. Miffam,

mineilla fan&i Spíritus tui|guóré, ut nullam preeter te

i

:

séntiam dulcédinem. - Panis

)

invisíbilis , incomprehenfibi-

líque majeftas, íficut quon-

candidiffime habens ommne

-XLI

dam in Patrum hóftias de-

dele&taméntum, & omnem

J*

fcendébat, qui & oblatiónes

fapórem,qui nosfemper réfi-

j

Q]

noftras corpus & sánguinem

cis ; & nunquam in te déficis:

tuum efficiat,& meindignum

cóomedat te cor meum, &

(

facerdótem — dóceat . tantum

U

dulcédine fapóris tui repleán-

traGtáre myftérium cum cor-

tur vífcera ánimze mez.Man-

dücat te

dis puritáte, & lacrymárum

ngelus ore pleno ,

devotióne , cum reveréntia ,

qmandücet te peregrínus ho-

)n

& tremóre , itaut plácide, ac

mo pro módulo fuo , nede-

!j

benígne fufcípias facrificium

ficere poffit in via, tali 're-

I

lu

de mánibus meis ad falütem

creátüs viático. Panis fant&te,

II

ómnium ;

tam vivorum ,

panis vive , panis munde, qui

A

uàm defunéttórum.

defcendífti de coelo, & .das

"n

I)

SABBATO

vitam mundo,

veni in. cor

b

meum ,

& munda me ab

A

Rogo étiam te, Dómine ,

per ipfum facrosántftum my-

omhi inquinaménto carnis , &

i

a'c

Intra.in ánimam

d

ftérium Córporis , & Sángui-

fpiritus.

lJ

nistui, quo quotídie in Ec-

meam, fana, & munda me

Tiun

intérius , & extérius. Efto tu-

clefia tua páfcimur ,*& potá-

0-&

qmur , ablüimur , & fan&ificá-

támen , & contínua falus áni-

u

mur , atque uníus fummae di-

me,-«& córporis mei. .«Re-

P.

n

vinitátis participes efficimur:

pélle à:me in

iàántes . mihi

lv

da mihi virtütes tuas fanttas 3

hoftes

recé

*

nt procul à

?

quibus replétus, bona con-

preséntia poténti2 tuze , ut

Ü

Íciéntia ad altáre tuum accé-

foris & intus per te munitus,

[

5

dam , ita ut hec coeléftia Sa-

retto trámite ad tuum regnif

ä

i

craménta: efficiántur mihi fa-

pervéniam : ubinon in my-

"

lus & vita.

'Tu enim dixífti

ftériis,: ficut in hoc témpo-

J DL

ore tuo fancto , & benedí&o :

re ágitur ;

fed fácie ad fá-

j/

Panis, quem ego dabo, caro

ciem. te . vidébimus,

cum

jlv

tradíderis regnum Deo, &

mea eft pro mundi vita. Ego

j

fum panis vivüs,qui de ccelo

Patrig

& eris Deus ómnia

j

defcéndi.

in ómnibus.

"I unc enim me

Si quis mauducá.

&

veritex hoc pane, vivet in

de te. fatiábis. fatietáte- niirí-

t

etérnum.

Panis dulciíffime,

fica;ita üt'nec esürlam ,. nec

Ml

fana palátum cordis mei,. ut

sítiam

in- etérnum.

Qui

séntiam Ífuavitátem : amóris

cum eódem Deo Patre,

&

hU

Spíritu fan&to vivis , & rc-

tui, | Sana illud ab omni lan-

N

J

guas

[

eclxx

Orationes ante Miffam,

at

gnas per ómnia fzcula fecu- , vulnéribus crucifixi Dómini

if n

lórum.

Amen.

mei Jefu Chrifti prófuens, &

Aha Oratio ante Miffam, | peccáta totíus mundi áb«-

nmm?.ff

- AD menfam dulcíffimi con- | luens.

Recordáre Dómine

ívii tui pie Dómine Jefu | creatüree tuge,quam tuo Sán-

n *

un ^

Chrifte , cgo peccátor de pró- | guine redemífti. Poenitet me

vunurm

pris méritis nihil presümens,'peccáffe , cüpio emendáre

ied de tua confidens miferi-

(f cipi

quodfeci. Auferergoà me ,

slitàte

córdia & bonitáte , accédere

i clementíffime Pater , omnes

véreor , & contrefhífco. Nam

iniquitátes & peccáta mea :

j, devc

lCs iM

cor & corpus hábeo multis

ut purificátus mente. & cór-

crimínibus maculátum, men-

pore digne deguftáre mérear

j nte

San&a San&tórum : & concé-

E

tem & linguam non cauté cu-

ftodítam. Ergo, ó pia Deitas;ó

de,uthzec fan&a praelibátio

li, qu

fU

treménda Majéftas,ego mifer

Córporis & Sángninis tui ,

inter angüftias deprehénfus ,

quam egó indígnus sümere

(iciper

adte fontem mifericórdie re-

inténdo ,

fit

d r

peccatórum

eriménti

cürro, ad te feftíno fanándus ,| meórum remíffio , fit. deli-

fub tuam protectiónem fü$io;|Górum perfé&a purgátio ,

lh

j ]

& quem jüdicem fuftinére | fit tàrpium cogitatiónum ef-

néqueo, Salvatórem habére

fugátio , ac bonórum sénfu-

Chfim j

jte Ma

fufpíro. T'ibi Dómine plagas

um regenerátio , operüm-

meas ofténdo , tibi verecün-

que tibi placéntium falübris

drpori

diam meam deétego. Scio pec-

ficorpo.

efficácia, ánimze quoque &

membr:

cáta mea multa, & magna ,

córporis contra inimicórum

pro quibus tiIneo.

Spero in

dneórum insídias firmíífima

umantifl

tuítio.

Amen.

nihi dil

mifericórdias tuas , quarum

»on eft nümerus.

Réfpice

. Oratio S. Thoms Aquinat,

qIem n

ergoin me óculis mifericór-

Mnípotens, fempitérne

ifciper

diz tuz ,Dómine Jefu Chri-

Ó

Deus , ecce accédo ad

&dem |

fte, Rex &térne , Deus &

Sacraméntum unigéniti Fílii

emplir

homo; crucifixus propter hó-

tui Dómini noftri Jefu Chri-

Tegnat

minem. Exáàudi me fperán-

fti : accédo tamquam infir-

adr De

temin te : miferére mei pleni

mus ad médicum vitz , im-

ilà fieci

iiséris & peccátis, tu qui

mündus ad fontem miferi-

01

"Of

fontem miferatiónis numqu&á

córdiz , czcus ad Jumen cla-

manáre cefsábis. Salve falu-

ritàtis a&térne , pauper &

IT

táris víCtima, pro me & omni

egénus ad Dóminum cceli

"t

humáno génere in patíbulo

& terra.

Rogo ergo im-

UY

crucis obláta.

Salve nobi-

ménfze largitátis tus abun--

60 vy

lis & pretiófe Sanguis , de

dántiam , quátenus meamn

LT

Curá-

Orationes ante Miffam.

oc-lxzi

lJ

Itj

curáre dignéris infirmitá-| pus , & sánguinem Dómini

z

tem , laváre foeditátem , il-| noftri Jefu Chrifti, juxta ri-

il

]umináre cecitátem , ditáre

tum fandie Románz Ecclé-

paupertátem , veftíre nudi-

fia , ad laudem omnipotén-

i

tátem

tis Dei , totiásque Cüriz

ut panem Angeló-

li

rum, Regem regum, & Dó-

triumphántis , ad utilitátem

3l

d

ii

minum dominántium , tanta

meam totitisque Cürie mili-

i,

fufcípiam reveréntia , & hu-

tántis , pro ómnibus , qui fe

IIf

militáte , tanta contritióne ,

commendárunt oratiónibus

I)

& devotióne , tanta puri-

meis in genere , & in fpécie ,

LU

táte, & fide , tali propófito ,

& pro felíci ftatu fanttee Ro-

mánz Eccléfiz.

Amen.

/

NI

& intentióne , ficut éxpedit

D

falüti ánime mez,

Da mi-

Audium cum pace

?

emendatiónem . vita

Arn]

hi , quefo , Dominici Córpo-

?

!ml,

ris, & Sánguinis non folüm

fpátium ver&e poeniténtie ,

d

fufcípere Sacraméntum , fed

grátiam , & confolatiónem

A

tj

étiam rem & virtütem Sa-

fan&li Spíritus , perfeverán-

craménti. O mitíffime Deus ,

Lj

tiamin bonis opéribus , trí-

"m

!

da mihi corpus unigéniti Fí-

buàt nobis omnípotens , &

miséricors Dóminus., Amen.

nd

li tui Dómini noftri Jefu

I

Chrifti , quod traxit de Vír-

^ Ua Sacerdos aut taci-

VUf

ta mentis. cogitatione ;

gine María , fic fufcípere , ut

T

córpori fuo myítico mérear

aut fubmiffa vocis expref-

incorporári , &.inter ejus

fione debet recitare fingil-

"T

ii

membra

connumerári.

O

latum nomina , pro quibus in

j

amantíffime Pater , concéde

illa celebratione vult fingu-

1j

lariter orare (ut infinuatur

mihi dilé&tum Fílium tuum ,

Q

quem nunc velàtum in via

per illaslitteras IN. N. in Ca-

none contentas ) & ne hu-

|

T

fufcípere propóno , reveláta

il

1

tandem fácie perpétuo con-

3usmodi determinatarum per-

fonarum nominatio, ob mul-

templári, Qui tecum vivit

TM

& regnat in unitáte Spiritus

titudinem, autincertum or-

fantti Deus , per ómnia fz-

dnmem ingerat Sacerdoti ce«

»

Id

I

eula fzecul

órum. Amen.

lebranti confufionem . , non

A T I Q.

E

inutile erit fequentem ferva-

j

U

Xl P. M. con

.i—

re ordinem ex 20.

pdi

Gï&geriulä

uaft,

ceffit cuilibet facegdoti di-

Quodlibeti Do&toris Subt..

al

Y

centi que fequuntur , 50.

ex aliorum graviffimorum

annorum Indulgentiam.

DD. fcriptis excerptum.

"

1'Go volo celebráre Mif-

T

Meménto ; Dómine ,fi tibá

[i

—4am , & conficere cor-| placet.

f

ViVO-

fi

*cciXxii

Gratiarum a&io poft Miffam.

VIVORUM.

5. Ánimárum morte im-

Wüön(

exutà-

Imor

;j* |Ey, Paréntum , cog-

provífa . corpóribus

:

! natórum , Fratrum,

rum , atque eárum , quarum

por

ï'

K

Sorórum ,^& Amicórum

i "

non eft fpeciá ]is memória.

jneórum.

6. Animmárum , qua mei

- $. CoetusCardinálium, at-

occafióne in Purgatório pur-

E

Ti

que ómnium Przlatórum ,

gántur, eárum quoque mi-

& Sacerdótum, ac fantte Dei

sérrime. in Pur

um C0

Eccléfiae miniftrórum.

fténtium.

gatório ;exi-

q05

3. Omnium me& curz

7. Eteárum ómnium, pro

famma

Cti

fubjettórum , tamquam fpi-

quibus fcis , & vis

me dqbä.

rituálium filiórum , ac óm-

re oráre.

À

mu

nium fundatórum , patronó-

GRATIARUM ACTIO

reveli

poft Miilim.

rum, benefattórumque fpi-

siquere

zritudlium , & temporálium.

Afia.

Trium puerórum can-

qritio -

ï

-4. Omnium Príncipum

témus hymnum , quem cantá-

erire

Chriftianórum , Dominatió.

bant Sané&ti in camino ignis

inatur.

benedicentes Dóminum.

A

num, & Rerumpublicárum

temporálium.

Qusg . Antphona in Feftis

]or

.5- Omnium peccántium ,

duplicibus tantum

fioram f

?

dup.ïica;-

inimicorümque meórum ,

tur.

Qu bcito

atque converfiónis ómnium

Cantict

nm

LEALO

B enedicite. 19.

Qrmente

Píalm. L;aaüdáte Dóminum in

hereticórum, & infidélium.

li tupe

6. Et ómnium, pro quibus

San&is. 20.

D

Et.in finedxicitur G lória.

fcis, & vis me debére orá-

Onti

Deinde, repetitur Antiph,

aema

""MOR TUORUM.

Poítea-Sacerdos dicit Ky

Oratioj

i Nimárum Paréntum ,

rie eléifon.

Chrifte eléi-

M

Fratrum , Sorórum,

fon.

Jiyrie eléifon.

U (

Cognatórum , atque Amicó-

Pater nofter. fecreto,

tens, &

rum ómnium.

y*. Etnenosindücas in ten-

$. Animárum ómnium be-

tatiónem. 3. Sed líbera nos

peccato

lum tüi

nefactórum , tam fpirituá-

àmalo. y. Confiteántur tibi

lium, quam cerporálium.

Dómine ómnia ópera tua.

tísfed fr

türdic (

3. Animárum ómnium mi-

5»» Et Santiitui benedícant

hi in génere, & in fpécie

tibi. $. Exultábunt Sanüi

Spretiól

commifsárum.

Rüne Ff

inglória. s Letabüntur in

t Chr

4. Animárum Prelatórum,

cubílibus fuis, Y. Non no-

bis Dómine , non nobis,

lttgc (

Sacerdótum , atque ómnium

miniftrórum fanétzee Románz

&. Sed nómini tuo da gló-

dimihi r

riiiïllt

*. Domine exàudi

W'erceffn

lum &i

Eccléfie Dei, & Apov(ï;ölicæ.

oras

[

L

Gratiarum aGio poft IMiflam.

ce]xxiii

müïïe jm,

l u

oratiónem. meam.

dei; & fcutum bonz volun-

€lainor. meüs ad te v

ääiä't-.æ |

tátis. Sit'vitiórum meórum

"f

x. Dóminus vobífcum.

n

evacuátio,concupifcentia , &

». Et eum fpíritu tuo.-

libídinis exterminátio, chari-

! W

Or&mus

tátis & patiéntie, humilitá-

AU

e

Eus, qui tri

bus p/üeris

tis, & obedientis , omniüin-

ln

D

mitigàfli flammas ígni-

que virtütum augmentátio :

contra insídias inimicórum

rj 1exj.

um: concéde propítius ; ut

nos famulos tuos non exürat

ómnium ,

tam' vifibílium ;

li

flamma vitiórum.

i n

quam invifibílium, firma de-

C

tiónes noftras, quafu-

fénfio: mótuum meórurnr,tam

A

mus Dómine , afpirándo

carnálium j quàm fpirituáli-

lj

!ACTIG

preveni, & adjuvándo pro-

um , perfétta quietàátio: inte

séquere

*

[

ut cun&ta noftra

uno, ac vero Deo firma adhz-

if ]

orátio , & operátio à te fem-

fio: atque finis mei felix con-

tante

per incípiat , & per te coepta

fummátio.

Et precor te ,

v

finiátur.

J

ut ad illud ineffàbile convivi-

E A nObis P]

quafumus

um mé peccatórem perdüce-

m Fs

Dómine, vitiórum no:

re dighéris, ubi tu cum F/lio

üplc:

ftrórum flammas extínguere,

tuo, &Spíritu fantto, San-

qui beáto Lauréntio tribuifti

Gs tuis es lux vera , fatíetas

f 19

tormentórum fuórum incén-

plena , gáudium fempitér.

um at

dia fuperáre.

Per Chriftum

nuin , jucünditas confummá-

[

Dóminum noftrum.

Amen.

ta, & felícitas perfétta. Per

it ol

—

E

z

Orationes poft celebratio«

eümdem Chriftum Dóminum

v A

—

Ef

À

zem,& Commun. dicendaz;

noftrum.

Amef.

y (

——

—

D

Ü

OraiioS. Thomg de Aquino.

Alia Oratio S. Bonaventure

vf

--

Es

Rátias tibi ago Dómine

Ransfige,dulcíffime Dó.

I)

Y

X fantte, Pater omnípo-

mine Jefuü, medüllas,

s

tens, atérne Deus, qui me

& vifcéera ánime mes fua-

at

peccatórem indígnuni fámu:

viíffimo , ac falubérrimo amó-

f

lum tuum nullis meis méri-

ris tui vülnere , vera, ferena-

,j

que & Apoftólica fanttíffima

tis.fed fola dignatióne miferi

/ (U&

córdie tux fatiáre dignátus

charitáte ,. uüt làngueat, &

A

es pretiófo córpore, & sàn-

liquefiat ànima imea folo fem-

M

guine Fílii tui. Dómini noftri

per amóre & defidério tui ,

Qu

efu Chrifti, Et precor te ;

te concupífcat & deficiat in

von

ut hac fanéta Corimunio non

átria tua, cüpiat difsólvi,

blS.

fit mihi reátus ad poenam, fed

& effe tecum.

Da, ut áni-

| ( gID::

intercéffio. falutáris ad vé-

mià mea te ésüriat, panem

1 Cxau

|

niam.

Sit mihi armatuüra fi-

Angelórum; refetiónem áni-

UM

P. A.

8

$z

ma-

|

-C-clxiiv -

Gratiarum.actio poft Miffam.

fí

fü

márum fanctárum , panem

Oratio ad B. V. Marïam;f

Sacratíffima ,0 fereniffi.

noftrum quotidiánum fuper.

fed d

fubftantiálem, habéntem om-

ma , & ínclyta glorió-

nem dulcédinem,& fapórem,

fa Virgo María , que Crea-

Cred

& omne dele&ctaméntum fua-

tórem

ómnium creaturá.

l

NI

vitátis: te, in quem desíde-

rum , in

tuo facratiffimo

ütero fuifüi digna portáre ,

Til

rant Angeli profpícere ,fem.

m

peresüriat, & cómedat cor

sólaque virgíneo übere la-

meum , & dulcédine fapóris

Gáre: cujus veracíffimum ,

jch

facrümque corpus & sán-

nit

tui repleántur vífcera ánime

Amb

megz: te femper sítiat fontem

guinem , ego indígnus pec-

vite , fontem fapiéntie &

cátor , modó sümere prz-

qu

Peto.

fciéntizae , fontem stérni là-

sümpfi: tuam humfíliter dé-

futt

minis,ubertátem domus Dei :

precor mifericórdiam , ut

apudipfum pro me peccató-

Jl

(']8

te femper ámbiat ,te qu&

L

t

rat,te invéniat , ad te ten-

re intercédere dignéris

?

dat,adte pervéniat, te me-

ut quidquid in hoc tam ineffá-

um

t&of

ditétur , te loquátur , & óm-

bili ac digníffimo facrificio

nia operétur in

laudem &

per me indignum , ignorán-

m

elóriam nóminis tul , cum

ter vel negligénter, aut acci-

U

bunltite W. d eHóna .

dentáliter , feu irreverénter,

hntef

cum dile&tióne & deleGa-

fcílicet intradlándo , & fu-

(me

méndo, ac miniftrándo attum

Panis

tióne , cum facilitáte & atfé-

&u , cum perfeverántia us-

eft, commiffum, vel omíffum:

Yón

ueinfinem: & tu fis folus

tuis facratíffimis précibus in-

Praft

Vr

emper fpes mea , tota fidü-

