
Presbyteri.

:

d

rándum crédidit , & tamen

Lib. 3. Corn. i c. 18. Matth,

moriénti filio effe abséritem

Aniláre eft Syris , &

E

máximé Palmftínis ; ad

|

putávit. Sed Dóminusqui ro-

Í

gättlþ,ut vadat; quia non defit,

omnem fermónem fuum

para-

xm

."Dominica xxii. poft Pentecoften.

[l

o

i

parábolas jüngere : ut , quod] fu

0 de córdibus veftris. For-

er fimplex precéptum te-| midolófa fenténtia ,

néri ab auditóribus

f;i juxta

j

non po-

noftram mentem fenténtia

teft, per fimilitüdinem , ex-

Dei flétitur,atque mutátur:fi

UR

i

IN

empláque teneátur. Przecépit

parva frátribus non dimttti-

j

A

ítaque Dóminus Petro fub

mus , magna nobis à Deo non

» qmd

comparatióne Regis & dó-

dimitténtur. Etquia poteft

mini, & fervi; qui débitor

unusquísque dícere: Nihil há-

un,

decem míllium talentórum à

& fo

beo contra eum , ipfe..novit ,

-

dómino rogans: véniam im-

habet Deum jüdicem;nor mi-

petráverat , ut ipfe quoque

Qf

hi curz eft, quid velit ágere ,

Qui

dimíttat consérvis fuis minó-

egoignóvi eiconfirmat fen.

ta peccántibus.

Si enimille

téntiam fuam, & omnem 1fi-

t

Rex & dóminus fervo debi-

LT

mulatiónem fi&te pacis evér-

jl

à

tóri decem míllia talentórum

tit dicens : Si non remiseri-

tam fácile dimífit: quanto ma-

tis unusquísque fratri fuo de

X

gis fervi , consérvis fuis de-

córdibus veftris.

n

Ts

bent minóra dimíttere ?

'T e Deum laudámus. 16.

ILe&Gio viii,

Ad Benedi&us , Antiphona.

YU

Uod ut maniféftius fiat

r

Dixit autem dóminus fervo ,

X

i

dicámus fub exemplo.

Redde, quod debes. Próci-

Si quis noftrum commíferit

AU

adultérium , homicídium , fa-

dens autem fervus ille rogá-

]

bat eumi, dicens: Patiéntiam

criléeium : majóra crímina

habe inme , & ómnia reddam

u

decem míllium talentórum

tibi.

'

1

(

f

if

rogántibus dimittüntur ,fi & |Ad Miagnificat ,. Antiphona.

ipfi dimíttant miríóra peccán-

Serve nequam , omne débi-

d

tibus.

Sin autem ob facttam

t

tum dimííi tibi , quóniam ro-

U

contuméliam fimus implacá-

gáftüi memónne ergo opórtuit

J)les , & propter amárum

& te miferéri consérvitui, fi-

d

verbum pérpetes habeámus

jne

cut & ego tui. misértus fum?

difcórdias : nónne nobis vidé-

allelüja. -

n p

mur re&te redigéndi in cárce-

DOMINICA. XXIL

Eu

rem, &fub exémplo óperis

poít Pentecoften.

noftri hoc ágere , ut majórum

Oratio.

önïml

nobis delidiórum vénia non

Eus , refügium noftrum

D

relaxétur ?

.

& virtus: adéfto piis Ec-

Mlx !

j

Le&io ix.

cléfi&tug précibus , au&tor

154

;Ic & Pater meus coele-

ipfepietátis , & prefta: ut

ml) l

S

j

ftis fáciet vobis, fi non re-

quod fidéliter pétimus,efficá-

miseritis unusquísque fratri

citer confequámur. Per Dfím.

d

*

L]

Q^

3

xX

Y

6

Dominica xxii

oft Pentecoften. :

4l

&

unt. O plenam miráculi re-

j

.

i fan&ti Evangélii fe-

cündüm Matthaum.

fponfiónem , & perfé&tam di-

(

Le&Gio vii.

Cap. 22. b

i coeléftis abfolutiónem ! Ita

«

beüntes

ómnia inter contémptum fze-

N illo témpore :

[ed

Pharifei, cons

ílium inié-

culi, & contuméliam ladéndi

aisl

Cafaris temperávit , ut cu-

runt , ut cáperent Jefum in

ris ómnibus & officiis humá-

fermóne.

Et réliqua.

p

Homilía S. Hilárii Epifcopi.

nis devótas Deo mentes ab-

sólveret , cüm Cefari , que

1n Comment. in Matth.

4(*

ejus effent,reddénda decérnit.

pul

on

Req ue'ntaär.Pïïza.rifæi com-

Le&io ix.

yfür

I enim nihil ejus

enes

movéntur , & occaftónem

goltr

infimulándi eum habére ex

nos reséderit , conditióne

mus,

z

reddéndi ei,qua fua funt, non

praetéritis ron poffunt. Cáde-

tenébimur.

Porró autem fi

Til

re enim vítium in. gefta ejus

L&

& di&ta non póterat : fed de

rebus illíus incubámus;fi jure

(

poteftátis ejus ütimur , & nos

málítize affé&u , in omnem fe

I

inquifitiónem reperiünde ac-

tanquam mercenários aliéni

li

cufatiónis exténdunt. Nagl-

patrimónii procuratióni fub:

( j&

uc à fzeculi vítiis,atque à fu-

jícimus: extra querélam in-

1]

UI

perftitiónibus

humanarum

jüriz eft , Caefari redhibéri ,

A

univérfos ad

quod Cafaris eft;Deo autem,

j

religiónum ,

li

AT

fpem regni coeléftis vocábat.

quze ejus funt própria,redde-

Igitur an violáret fzculi po-

re nos oportére, corpus , àni-

du

mam , : voluntátem.

Ab eo

fl

teftátem , de propófitzinter-

hi

rogatiónis conditióne pertén-

enim hec profé£ta atque au&ta

tant ; an vidélicet reddi tri-

retinémus : proínde condig-

num eft, uteife totum red-

(

bütum Cafari oportéret.

Le&io viin.

dant , cui debére fe récolunt

Wh

Ui

& orízinem, & profé&tum.

ln

i

intérna cogitatió-

I

Q.

8

um fecréta cognófcens

'Te Deum laudàámus. 16.

JJ

Ad Benedi&tus , Antiphona.

]

CDeus enim nilil eórum ,

A

us intra hóminem funt ab-

Mlagífter , fcimus, qui verax

cónfanon fpeculátur)afférri

es,& viam Dei in veritàáté

j

doces , allelüja.

M

fibi denárium juffit, & que-

]

sívit, cujus & inferíptio effet

Ad Magnificat , Antiphons.

& forma. Pharifzi refpondé-

Réddite ergo , que funt Ce-

faris , Cefari

& qua funt

]

runt : Cefaris eam effe. Qui-

busait : Caefari redhibénda

Dei , Deo , allelüja.

u

Si fequens. Dominica fue-

Gem

effe , quee Caefaris funt : Deo

ecoíten

ii

t ultima poft Pent

autem red de'ndg eflequaDei

'ejus

Dominica xxüt. poft Pentecoften.

307

ll

ejus loco ponitur xxiv. ut in-

Te

Le&io viii,

Im d.

fra. 312« & Officium hujus

cce mülier , qus sán-

!t

Dficze ponitur in Sabb. pre-

-guinis fluxum patiebá-

nfo.

cedenti,non impeditoFefto ix.

tur duódecim annis , acceffit

liil

Le&. alioquim Feria vi. vel

retró,& tétigit fimbriam ve.

(

alia fimiliter non impedita.

ftiménti ejus. In Evangelio

hr

INICA XXIII.

fecándüm Lucam fcríbitur *

l d

poft Pentecoften. . Oratio.

quód príncipis filia duódecim

Bsólve ,.quefumus Dó-

annos habéret státis.

Nota

hq

Y

t

À mine tuórum delí&ta po-

ergo, quód eo témpore hzc

pulórum ; ut à peccatórum

mülier , id eft Géntium

ópu-

,noftrórum néxibus , qu& pro

lus

;'ms t

coeperit zsrotáre , quo

Oi

noftra fragilitáte contráxi-

genus Judeórum credíderat,

Áuni t

mus , tua benignitáte liberé-

Nifi enim ex comparatióne

difem !

mur. Per Dóminum.-

virtütum , vítium non often-

diturs

i t

L é&io fandi Evangélii fe-

Leétio ix.

n

cündüm Matthaum.

JE&c autem máülier sán-

Le&tio vii.

H

j d

. Cap.g9.c

guine fluens , non in do-

j d

|

J

N illo témpore :

oquén-

mo ,non in urbe accédit ad

um i

I

te Jefu ad turbas;ecce prin-

Dóminum , quia juxta lesem

ceps unus accéffit,& adorábat

hiodr ,

ürbibus excludebátur , fed

utem,

eum , dicens : Dómine , filia

in itínere ambulánte Dómi-

mea modo defüntta

no : ut, dum per

o

it ad áliam,

lt

(eft. Et

ália curarétur.

Ü

J am

réliqua.

nde dicunt

b

Homilía

S. Hlerónymi Presb.

& Apóftoli : Vobis quidem

Lib. 1. Comm. in c. 9. Matth.

oportébat pradicári verbum

ii

(l

codf

Ctávum fignum eft ;.in

Dei: fed quóniam vos judi-

uf t

O

quo princeps fufcitári

cáftis indígnos falüte , trans-

póoftulat filiam fuam , no-

rédimur ad Gentes.

rvolll

du

lens de myftério vere cir-

e Deum laudámus. 16.

cumcifiónis exclüdi

fed

Ad Benedi&us ,

&

liona.

3.

ubíntrat mülier

Si te-

i

sánguine

Dicébat enim intra

i;ätä.p

uvem

fluens, & oCtávo fanátur lo-

tígero fimbriam veftiménti

Co: ut príncipis filia de hoc

ejus tantum ; falvà ero.

at

exclüfa nümero, vériat ad

i^

Ad Magnificat , A:

Á

tiphona:

j

nonum, juxta illud , quod in

At Jefus convérfus ,

L Vis

jv

almis dícitur : /Ethiópia

denseam, dixit

Confide

wl

pr&événiet manüs ejus Deo :

filia, fides tua te falvam fe-

u

; Cum intráverit plenitüdo

cit , allelüja.

41v

éntiam , tunc ominis lfrael

D3minice poft Penteco

"

TT

alvus fict,

aucio-

1

fcä; gon poliï"unþt etfe p

res

EE Domihïcz/ft ii

qu& faperfüit poft Epiph.

ts: & ecceleprófus véniens

ufefP

zes viginti tribus , rícque plu-

|

qi

res viginti oQto.. Cüm autem

adorábat eum: Ft réliqua.

ii

fuerint plures viginti qua-

Homilía fan&ti Hierónymi

Presbyteri.

dund.

tuor,tunc poft xxiii. Domini-

Kf

cam refumuntur,quæ eo anno

Lib. r. Comment. in cap. 8:

indi

0s

Matthzel.

fuperfüerunt poftEpiph.qu

E monte Dómino de-

olo.

ad Orationem, Homiliam , &

um u

Antiphonas ad Benedictus, &

'fcendénte , occürrunt

Hde

turbz , quia ad altióra afcén-

Miagnificat , hoc ordine.

derenon valuérunt. Etpri-

Si Dominice poft Pentéco-

ften fuerint xxv. Dominica

mus ei occürrit leprófus:nec-

j

xxiv. poft Pentecoften erit ;

dum enim póterat cum lepra

tam multíplicem in monte

aC

ug eit vi. poft Epiph.

Salvatóris audíre fermónem.

er)

Si fuerint xxvi. Dominica

xxiv. erit,quz eft v. poft Epi-

Et notándum , quód hic pri-

r

mus fpeciáliter curátus fit :

iféni

haniam , & xxv. quze eft- vi.

.

*

ial

Si fuerint xxvii. Dominice

fecündo ,. puer centuriónis

titen

xxiv. erit, que eft iv. poft

tértio,focrus Petri fébriens

in Caphárnaum : quartoloco ,

ailid

Epiphaniam , xxv. erit v. &

itte

xxvi.erit fexta.

qui obláti funt ei à deemónio

f&

Si fuerint xxviii. Dominica

vexáti : quorum fpíritus ver-

bo ejiciébat,quando & omnes

ii

xxiv. erit,que eftiii. poftEpi-

malé habéntes curávit.

n

haniam.Xxxv. erit iv.& Xxvi.

i

erit v. & xxvii. erit vi. & ul-

Le&io vüi.

timo loco femper poitur,qua

'T ecce leprófus véniens

my

adorábat eum , dicens :

nédr

fequitur hic in ordine xxiv.

[

OMINICA III.

ReGe poft predicatiónem at-

erfuit poft Epiph.

que do&rínam, figni offértur

[

| qi:læ fup

Oratio.

-

occáfio , ut per virtütem mi-

tf

Mnípotens. fempitérne

ráculi , praetéritus apud au-

T

O

"Déus , infirmitátem nó-

diéntes fermo firmétur. Dfie

D

fi vis,potes me mundáre. Qui

Wi

ftram propítius réfpice : at-

|

que ad protegéndum nos déx-

voluntátem rogat , de virtüte

i

non dübitat.

Et exténdens

Hmw

de. Per Dóminum. -

teram tuz majeftátis -extén-

Jefus manum tétigit eum, di-

ET

L, é&io fan&ti Evangeélii fe-

cens : Volo,mundáre. Exten-

D

l

cündüm Mattheeum.

dénte manum Dómino, ftatim

M

- Le&tio và.

Cap. $.

lepra fugit. Simülque con-

D

7

N illo témpore : Cüm- de-

sídera, quàm hümilis ; &

l

i

fcendíffet Jefus de monte ,

fine ja&tántia refpónfio.

"

]

u

lihwn-(

VtO A

le díxerat, Si vis : Dómi-

ï&:: C

uhteüm turbz mul-

nus

licty

Dominica iv. qua fuperfuit poft Epiph.

nus refpóndit, Volo. Ylfe pre- |. Ad IVlagnificat , .Antiphoha.

n

míferat: potes me mundáre :

Dómine , fi vis, potes me

Ym

Dóminus jungit, & dicit :

mundáre : & ait Je

us: Volo ,

Mundáre. Non ergo, ut ple-

Mundáre.

*

ríque Latinórum putant , jun-

DOMINICA

IV.

én

ndum eft , & legéndum :

3 d.

V

qut fuperfuit poft Epipl. -

Oratio.

olo mundáre, fed fepará-

Ürrü

tim, ut primüm dicat , Volo :

Eus , qui nos in tantis

ct

deínde ímperet , Mundáre..

erículis confütütos ,

e&tio iX«

l

AO

pro humána fcis fragilitáte

Taitilli Jefus: Vide ,

non

offe fubsiftere : da no-

h

E

némini díxeris.

Et re-

bis

&

lütem mentis & córpo-

Bun

vérà quid erat necéffe, ut

TU

ris 3ut ea , quz pro peccátis

fermóne jactáret ,

uod cór-

noftris pátimu: , teadjuvánte

(

1

pore praeferébat ? Sed vade ;

vincámus.

Per Dóminum

bt

;

ofténde te facerdóti. Várias

noftrum.

i

ob caufas mittit eum ad facer-

Léüio fantti Evangélii fe-

jrts

dótem : primum propter hu-

cündüm Matthaum.

lts

militátem , ut

acerdótibus

Le&io vii.

Cap. 8.c

(

deférre honórem videátur.

N illo témpore

e

e

Afcéns

-

Erat enimlege pracéptum ,

dénte Jefu in navículam ,

[

ut , qui mundáti füerant à le-

fecàti funt eum difcípuli ejuss

ra , offérrent münera facer-

& ecce motus magnus fa&tus

dótibus. Defnde , ut mundá-

eft inmari, ita ut navícula

u

MO

tum vidéntes leprófum , aut

operirétur flü&tibus : ipfe

nms

eréderent Salvatóri, aut non

veró dormiébat. Etréliqua.

nd

crédererit: fi créderent , fal-

Homilía S. Hieróny mi Presb.

t

varéntur : fi non créderent .,

Lib. r. Comment: in cap. 8.

ff

inexcusàábiles forent.

Et fi-

Matthai.

j4

Uintum fignum fecit ;

mul , ne, quod in eo fzpíffime

(2

Jj

criminabántur , legem vide-

quando afcéndens na-

Ul

tur infríngere.

vem de Caphárnaum , ven-

(

)

e Deum laudámus. 16.

tisimperávit & mari.

Sex-

Jeth

AdBenedittus ,. Antrphona,

tum,quandoin regióne Ge-

t

Cüm defcendíffet Jefus de

rafenórum dedit poteftátem

i

Thonte , ecce leprófus vé-

deemónibus in-porcos. Sep-

iU

niens adorábat eum , dicens :

timum , quando ingrédiens

(

Dómine, fivis , potes me

civitátem fuam , paralyti-

mundáre; & exténdens ma-

cum fecündum curávit in lé-

num , tétigit eum , dicens :|&ülo. Primus enim pataly«

j

ticus , eftpuer Centuriónis.

)

Volo-, Mundáre,

E.

" C^

Dominica v. qüæ fi;perf uit poft Epiph.

dio

Lc&io viii.

/Ad Magnificat ; Antiphona.

iM

l Pfe vero dormiébat : & ac-

Dómine , falva nos, perimus :

j

cefsérunt adeum , & fuf-

impera, & fac Deus tran-

a

ul

illitátem.

eitavérunt, dicéntes : Dómi-

q.

48

ne; falva nos, Hujus figni

DOMINICA V.

qmu

qua fuperfuit poft Epiph. -

Tiulll

typum in Jona Iégimus,quan-

Qratio.

j

do ceteris periclitántibus ;

(

bd

ipfefecürus eft, & dormit ,

Amiliam tuam , quafu-

itUS d

v fufcitátur; & império ac

mus Dómine , contínua

i

l

facraménto paffiónis fuc li-

pietáte cuftódi: ut, que in

[!

JUS

berat fufcitántes. "Tunc fur-

fola fpe grátia coeléftis inní-

a

£eits imperávit ventis & ma-

titur,tua femper protectióne

Qu

muniátur.

xi. Ex hoc loco intellígimus ,

Per | Dóminum

/

lopd

juód omnes creatüra séntiant

noftrum.

u

reatórem, Quas enim in-

L e&io fan&i Evangélii fe-

i

cündüm Matthsaeum.

j

crepávit, & quibus imperá-

LeGio vii.

Ut

it, séntiunt imperàntem:non

Cap. 13. C

d

errore hereticórum, qui óm-

N illo témpore: Dixit Jefus

m .

turbis paräbolam hanc : Si-

nia putant animántia; fed ma-

D

ftf

ieftáte Conditóris , qua apud

mile fattum eft regnum coe-

nos infenfibília , illi fenfibília

lórum hómini , qui feminá-

!

l

unt.

e&tio 1x.

vit bonum femen in agro fuo,

)N

Orró hómines - miráti

Et réliqua.

iniy

funt , dicéntes

e

LI

Qualis

Homilía S. Auguftíni Epífe.

r

N

efthic, quia venti & mare

Lib. Quzft. Evàng. inMatth.

(

obédiunt ei ? Non difcípuli ,

cap. i. tom. 4.

o

i.

fed naute & ceteri, qui in

Um negh

éntiüs áge-

Il

"l

pavi erant, mirabántur.

Sin

rent prapó

f

it1 Eccléfiz ,

aut eüm dormitiónem mortis

j

W

autem quis contentióse vo-

A

Tüerit , eos,

u

imirabántur ,

accíperent Apóftoli,venit dià-

3

fuíffe difcípulos : refpondébi-

1

bolus,& fuperfeminávit eos ,

uos malos filios

Dóminus

'lfash

ynus, reCté hómines appellà-

Y

tos, qui necdum nóverant

interpretàátur.

Sed quzri-

téntiam Salvatóris.

tur, utrüm heréticifint, an

W

e Deum

udá

m

6

malé vivéntes Cathólici. Pof-

!

Ad

enedi

d

0113.

N

u$ 5

Antiph

(unt enim dici filii mali étiam

N

Afcendénte Jefu in navículi,

harétici , quia ex eódem E-

Jj

ecce motus magnus fa&us eft

vangélii sémine , & Chrifti

f

in mari:& fufcitavérunt eum

nómine procreáti,pravis opi-

difeípuli ejus, dicéntes : Dó-

niónibus ad falfa dógmata

convertüntur.

ä

mine , falva nos, perímus.

Q^

Dominica vi. que fuperfuit poft Epiph. — 5 u/

Ledio viii. ^

hn

!

Ad Magnificat , Antiphons;

*

l

Itl

Ed quód dicit , eos in mé-

Collig

te primüm zizánia ,

j

|

"

dio trítici feminátos,quafi

aliigáte ea in fafcículos ad

comburéndum : tríticum au-

vidéntur illi fignificári, qui

j

!

uníus communiónis funt. V e-

tem congregáte in hórreum

j

]

J

rümtamen quóniam Dóminus

meum ; dicit Dóminus.

1

!

DOMINICA VI.

agrum ipfum;non Eccléfiam ,

QUs

fed hunc. mundum interpre-

quee fuperfuit poft Epiph.

tátus eft ;; bene intelligüntur

ratio.

Y

n

'

'

harétici, quia non focietáte

Rafta , quefumus, omní-

W

uníus Eccléfie , vel uníus fi-

P

potens Deus : ut femper

dei, fed focietáte folíus nó-

rationabília meditàntes , qua&

)ïei'ï'me

OT

minis Chriftiáni in hoc. mun-

tibi funt plácita,& di&tis exe-

do permifcéntur bonis. At illi

quámur , & fattis. Per Dfim.

Í,é&io fan&i Evangélii fe-

li f

quiineádemfide mali funt ,

cündüm Matthaum. -

li

pálea pótius quàm zizánia re-

putántur; quia pálea étiam

Le&io vit.

Cap. x3. d

!

N illo témpore :

ixit Je-

ts

fundaméntum ipfum habet

N

cum fruménto radicémque

fus turbis parábolam hanc :

C

Símile eft regnum coelórum

| (

commün

Le&io ix.

erano finápis , quod accípiens

fiff

J

N illa plané fagéna , qua

omo feminávitin agro fuo.

conclüdüntur & mali &

Et réliqua.

Homilía S.

Hierónymi Presb.

boni pifces, non absürdé mali

hi

t

Cathólici intelligüntur. Aliud

Lib. 2. Comment. in cap. 13.

eft enim mare, quod magis

Matthzi.

Egnum coelórum , pre-

mundum ifítum figníficat

äge-'

áliud fagéna, quae uníus fidei,

JX . dicátio Evangélii eft , &

B'flækyü-

vel untus Eccléfie commu-

notíta Scripturárum , qua

yytt

niónem vidétur ofténdere. In-

ducit ad vitam , & de qua

i.

ter haréticos & malos Cathó-

dícitur ad Judaos : Auferé-

£05

tur à vobis regnum Dei , &

i

licos hoc fntereft, quod hzre-

dábitur Genti faciéntl.fru-

ll

tici falfa credunt : illi autem

vera credéntes ,. non. vivunt

Gus ejus.

Símile eft ergo

rl

ita , ut credunt.

hujuscémodi regnum

rano

,?of-

.e Deum laudámus. 16.

finápis , quod accípiens homo

u

Ad Benedictus , Ántiphona.

feminávitin agro fuo. Ho-

J

y

Dómine, nónne bonum femen | mo , qui séminat in agro fuo ,

E intelh,-n

femináftiin agro tuo ? Unde |à plerísque Salváto

p

ergo habet zizánia?& aitillis:| gitur, quód in àni

mis cre-

fj

déntium séminet :

Hoc fccïtï inimícus homo.

alg. áliis

U 4

ipie

312

Dominica ultima poft Pentecoftén.

ipíe homo féminans in àgro|hiant , & hábitent ín ramis

| ,]ül(a

f

uo hoc eft in femetípfo, .

&

À

ejus.. Ramos puto Evangé-

j

04'

in corde fuo.T e£tio viii,

liceárboris, que& de grano.

Uis eft ifte,qui séminat

finápis créverit , dógmatum

ifi fenfus nofter, & àni-

effe diverfitátes,in quibus fu-

mus ; qui fufcípiens granum

pradictàrum vólucrum una-

&

praedicatiónis , & fovens fe-

quaeque requiéfcit.,

n

méntem, humóte fidel facit

't e Deum laudàmus. 16. .

(l

mefe l

$nagroíui pé&oris pullula-

Ad Benedi&ftus , Antiohona,

d

xe ? Pradicátio Evangeélii mí-

Símile eft regnum coelórum

nima eft ómnibus difciplínis.

grano finápis, quod mínimum

Mum

ampl

Ad primam quippe do&trí-

eft ómnibus femínibus : cum

tiam , fidem non habet veritá-

autem créverit ,

majus eft

mumt

tishóminem Deum Chriftum

ómnibus oléribus.

matio

mórtuum , & fcándalum cru-

jutrrt

Ad Magnificat , Antiphona.

cis praedicans. Confer hujus-

Símile eft regnum coelórum

du

cémodi do&rínam dogmát-

ferménto , quod accéptum

folus

bus Philofophórum , & libris

mülier abfcóndit in faríne

m 1l

Í

éórum, & fplendóri eloquén-

fatis tribus, donec fermen-

Iiijs

ti2: & compofitióni fermó-

tátum eft totum.

[

u

num : & vidébis, quantó mi-

T

DOMINLICA.XXIV.

yor fit ceteris femínibus fe-

Ultimapoft Pentecoften. -

:

;

pïo[

méntis Evangélii,

Oratio.

i

vt

Letfto ix.

E

Xcita , quefumus Dó

Ed illá cum éréverint ,

nine tuórum fidélium

IT

nihil mordax, nihil vívi-

voluntàtes: ut divíni óperis

DI

J

5

dum;,

nihil vitále demón-

fru&tum propénfius exequén-

4

ftrant ; fed totum fláccidum

tes , pietátis tuee remédia ma-.

marcidümque & mollítum

jórapercípiant Per Dómi-

(

ebuüllit in ólera & in herbas ,

num nofirum Jefum Chri-

A

um.

qua citó aréfcunt & cór-

h

ruunt. Hac autem pradi-

Lé&io fan&i Evangeélii fe-

MU]

cátio,qua parva videbátur in

cundüm Matthaum.

i

Le&81o vii.

n

L

rincípio , cum vel in ánima

Cap. 24. b

hlal

éredéntis , velin toto mundo

N illo témpore : Dixit Je-

SMW

fata füerit , non exürgit in

fus difeípulis fuiss Cum vi-

imm

ólera, fed crefcit in árborem:

déritis ábominatiónem - defo-

Ti

ita ut vólucres cceli ( quas

latiónis , quz di&ta eftà Da-

V

vel ànimas credéntium , vel

niéle Prophéta , ítantem in

Ti

fortitüdines,Dei fervítio man-

loco fan&to : qui legit , intél-

(

:

ligat. Et réliqua.

l

l

c:igätas fentíre debémus ) vé-

Ho-

Dominica ultimapoft Penteä&ene

| M

Homilía fanfi Hierónymi

"i

Presbyteri.

Erü&o id

ólum pófitum fit.

ectio 1X.

[

"[

li

um

Eib. 4. Comment. in cap. 24.

- Bominátio defolatiónis

l

Mattha

A

intélligi poteft & omne

ib j

Uando ad intelligéntiam

dogma pervérfum : quod

uf

Q

rovocámur , inyfticum

cum vidérimus ftare ii loco

p

moníftrátur effe, quod dictum

fan&to , hoc . eft in Ecclé-

eft. Légimusautem in Da-

fia,. & fe ofténdere Deum -

TOR

niéle hoc modo: Et in dimídio

Q]

Hebdómadis auferétur fàcri-

debémus fügere de Judea

m

ad "montes , hoc. eft dimiffa

fiium & libámina : & in

occidénte líttera , & Judàái-

a m

templo abominátio defolatió-

ca pravitáte , appropinquá-

ij d

num erit, usque ad confum-

bus

re móntibus setérnis , de qui-

matiónem témporis, & con-

illàminat

mirabiliter

il

fummátio dábitur fuper fo-

Deus ; & effe in te&to , &

d

litàdinem.

De hoc & Apó-

in dómate , quó: non pof-

t

ftolus lóquitur , quód

0-

futa

fint igníta diáboli jácula per«

mo iniquitátis , & adversá-

veníre : nec deícéndere ,

T

rius elevándüs fit contra om-

& tóllere áliquid de domo

ne,quod dícitur Deus,& cóli-

converfatiónis príftine , nec

i

tur : ita ut áudeat ftare in

Uugrere ,

t

que retrórfum

temploDei,& ofténdere, quód

unt : fed magis sérere in

ipfe fit Deus:cujus advéntus ,

agro fpirituálium fcripturáe

s Dö;

ecündüm operatiónem sáta-

rum , ut fru&tus capiámus ex

um

na déftruat eos , & ad Dei

eo :nectóllere álteram tüniz

öpm's

folitüdinem rédi

cam , quam Apóftoli habére

quön-'

fufcéperint.

gat, qui fe

rohibéntur.

iTA

Le£&io vii.

TieDeum laudámus. 16.

Vi

p

Oteft autem . fimpliciter

Ad Benedi&tus , Antiphona.

Chr

aut de .Antichrífíto ácci-

Cüm vidéritis abominatiós

pi»autde imágine Cefaris ,

ném defolatiónis , quz di&ta

quam Pilátus pófuit in tem-

iü*-k

eft à Daniéle Prophéta, ftan-

lo ,autde Adriáni equéftri

tem in loco fan&to :

itàtua , que in ipfo Sanéto

intélligat.

.I

Sanctórumloco usque in prz-

Ad Magnificat , Antiphona.

W

séntem diem ftetit.

Abo-

Amen dico vobis,

ula non

M

minátio quoque fecündüm

preteríbit grnerátio hac, do-

.L

véterem fcriptüram idólum

nec ómnia fiant : coelum &

»m m

nuncupátur : & idcírcó ád-

terratransibunt , verba au-

ditur , defolatiónis , quód

tem mea non transibunt , di-

]

in Qefoläto templo ; atque dþ-

ct Dóminus.

"

NI

PRO-

N

jti

jd

| 1

j

PROPRIUM

s

ieu

-»SANCTORUM.

]u

. DIE XXIX. AUGUSTI. |Ad Maeunificat

Antüphond.

59:&

Miffo

eródes

In Decollatione . S. Joannis

fp

iculatóre. ,

Baptiftee. Duplex.

pracépit amputári caput Jo-

fi

itulum. Jacobi. 1. b

ánnis in cárcere: quo audíto ,

po

i

a

difcípali ejus venérunt , &

hn

tus vir,qui fuffert ten-

tatiónem : quóniam cüm

tulérunt corpus ejus, & po-

f f

robátus füerit, accípiet co-

fuérunt illud in monuménto.

vder

rónam vitz , quam repromífit

. Oratio.

g

M

1

Deus diligéntibus fe.

AnGi Joànnis Baptífte ,

&t

S

Praecursóris & Maártyris

n

Eus tuórum äï(litum

tui, quefumus Dómine ,

Doni

veneránda feftívitas , falu-

Mil

Sors, & coróna , pre-

mium ,

/

táris auxílii nobis praftet

f

Laudes canéntes Márt

yris

effé&tum. Qui vivis.

t

Absólvenexu críminis.

-- Deinde fit. commemoratio

nü

li

Hic nempe mundi gáudia ,

S. Auguftim , Antiphona.

ssM

Et blanda fraudum pábula

O Dottor óptime , Eccléfiae

n

Imbüta felle députans

fanttsee lumen , beáte Augu-

h

ftíne, divínz legis amátor ,

Pervénit ad coeléftia.

ïä

? oenas cucürrit fórtiter ,

deprecáre pro nobisFiliüDei.

lj

Et süftulit viríliter ,

y'. Juftum dedüxit Dóminus

(f

er vias rectas.

Fundénsque pro te sánguiné

TA

JKtérna dona póffidet.

w. Et ofténdit illi regnum

Mi

33 b hoc precátu süpplici

Det.

ratio.

w

Défto fupplicatiónibus

J

*L'e pófcimus piíffime ,

1n hoc triümpho Mártyris

1oftris omnipotensDeus:

J

ï

Dimítte noxam sérvulis.

& quibus fidüciam fperánde

il

d

L aus & perénnis glória.-

pietátis indülges, intercedén-

J

te beáto Auguftíno Confefsó-

Patri fit atque Filio ,

ï

W

San&o fimul Paráclito ,

re tuo , atque Pontífice , con-

)

In fempitérna fzcula. Amen.

fuéte mifericórdim tríbue

benígnus efféttum.

$. Glória & honóre coroná-

dla

füieum Dómine.

Et fanttee Sabinze Marty-

ii

&. Etconftituíftieum fuper

tis , Afía. Símile eft regnum

ccelórum hómini ncegotiatóri,

6p€r2/l mánuum tuárum.

qua&-

N

^* «W'efta Aggu&ï; g

I5

quarénti bonas margaritas :

márem in ütero , novite : &

invéntaunapretiófa , dedit

ántequam exíres de vulva ;

ómnia fua,& comparávit eam;

fan&ificávi te , & Pro

y. Spécietua, & pulchritü- |

in Géntibus dedi te.

phe'taql

j

dine tua.-

£. Mifit Heródes Rex ma-

y: Inténde , prófpere procé-

nus,acténuit Joànnem , &

j

(Ui

na.

vinxit eum in cárcere , quia

fft,

Qe, &reg

Oratio,

metuébat eum, propter He-

t h

Eus , qui inter cétera

rodíadem ,. Quam tülerat

dip,

i&

poténtie.tuz mirácula

fratri fuo Philíppo uxórem. -

étiam in fexu frágili vi&tó-

y* Arguébat Heródem Joàn-

U

riam martyrii contulífti : con-

nes propter

TOR

PU

Herodïadem-.-

céde propitius, ut, qui beá-

Quam.

te Sabíne Martyris tuz na-

e&io ii

ife

talítia cólimus , per ejusadte

T dixi, A, a,2 , Dómine

It

IN y

exémpla gradiámur.

Per

Deus. Ecce, néício !o-

Dóminum.

qui,quia puer ego fum.Et di«

lil

'Ad Matutinum , Invitator.

xit Dóminus ad me : Noli dí-

al

Hymnus, Antiphonze , Pfal-

cere : Puer fum : quóniam ad

mi, & Verficuli Notturno-

ómnia,quze mittam te,ibis: &

n

rum dicuntur de Communi

univérfa,quacümque mandá-

(s

unius Martyris.

xxii.

vero tibi,loquéris. Ne tímeas

K

Inprimo NoGurno.

àfácie eoórum ; quia tecum

n

iU y

Ineipit Jeremías Prophéta.

ego fum , ut éruamte , dicit

Lectio i.

Cap. t.

Dóminus. Etmifit Dóminus

jl

Erba Jeremíe filii. Hel-

manum fuam, & tétigit os

1

V

T

meum: & dixit Dóminus ad

cía de faeerdótibus , qui

|

fuéruntin Anathot, in terra

me : Ecce dedi verba mea i&

Qu

Bénjamin. Quod fa&tum eft

ore tuo : ecce conftítui te hó-

verbum Dómini ad eum in

Iu

die fuper Gentes , & füper

diébus Josíz filii Amon Regis

regna, ut evéllas,Gz déftruas ,

7l

jJuda, in tertiodécimo anno

& difpérdas , & díffipes, &

qa

Et factum eftin

eu

regni ejus.

edífices , & plantes.

diébus Jóakim filiiJosíz regis

&. Joánnes Baptifta arguebat

$.

Juda usque ad. confumnratió-

Heródem ,

Propter Hero-

!)

nem undécimi anni Sedecíze

díadem , quam tülerat fratri

W

filii Josíae Regis Juda , usque

(uo vivénti uxórem.

Yy. Miffo Heródes fpiculató-

fl

ad transmigratiónem Jerüfa-

lemin menfe quinto. .Etfà-

re , precépit amputári caput

jl

um eft verbum Dómini ad| Joánnisin e&rcere, Propter

iU

me dicens: Priüsquam te for. ! Herodíadem.

Le

316

LL1À

—'*lfeüa Augufti. Z /- d

jf

": Leüio

1.

tur,&

à reisin jüdicem Capi-

r

rqy*XU ergo accínge lumbos

tális fcéleris poena convérti-

u

^ tuos, & furge, & lóque-

tur.

Deínde pramium fal-

ym

i

ye ad eos ómnia,que egopra-

tatrícis , mors eft Prophétz.

j

cipiotibi. Ne formídes à fà-

Poftrémó (quod étiam omnes

1 j

€ie eórum: nec enim timére

bárbari horrére eonfuevé-

te fáciam vultum eórum.

runt ) inter épulas atque con-

vitam

vívia confummánds crude-

veidi

Ego quippededi té hódie in

d?l

civitátem munítara , & in co-

litátisprofértur edí&tum : &

lümnam férream , & in mu-

à convivio ad càrcerem, de

cárceread convivium ferális

N

rum zreum, füper omnem

obsé-

tuo

terram , Régibus Juda, prin-

flagítii circumfértur

vv

cipibus ejus, & facerdóti-

quium. Quanta in uno fací-

Et

nore funt crímina !

vl

bus, & pópulo térra&.

rdi

bellábunt advérfum te , &

&e Juftus germinábit ficut

nonprevalébunt : quia ego

llium, $ Etflorébitin etér-

f

num ante

óminum.

qne

tecum fum , ait Dóminus ,

W 1

ut líberem te.

y. Plantátus in domo Dómi-

$. Puéllg faltánti imperávit

ni , inátriis domus Dei noftri.

muudi

t

u

mater: ? Nihiláliud petas,

Eä florébi

Le&io v.

Wt

nifi caput Joánnis. * Et con-

triftátus eft Rex propter jus-

4 ^X Uis non , cüm é conví-

fitt

. vio ad cárcerem cursá-

n

jurándum , & propter fimul

ue

T

difcumbéntes.

ri vidéret;putáret,Prophétam

n

* Ait puélla matri fuze

juffüm :effe dimítti ? Quis ,

i

M

d

uid petam ? at illa ait.

Ni-

inquam, cüm audiffet natà-

141

*

hil áliud.

lem effe Heródis , folémne

Glória Patri. Et contriftátus.

convívium, puélle optiónem

In fecundo Nocturno.

eligéndi quod vellet , datam ;

hgue [

i

Ex libro fantdi Ambrófü

miffum ad Joánnem ob folu-

T

Epiífcopi de Virgínibus.

tiónem non

arbitrarétur ?

h

Lib. 3. poft initium.,

Quid crudelitáti cü delíciis ?

D

^ Ledioiv.

quid cum . funéribus volup.

mül,

hi

Uóniam beáti Joánnis

táti ? Rápitur ad ypoenam

u

Baptífte non ftri&ctim

Prophéta conviváli témpore ,

T

ii

pretereünda eft recordátio ,

conviváli praecépto , quo non

fíntereft , ut quis, & à quibus ,

cüperet velabsólvi: perími-

M

& quam ob caufam ,

uo mo-

tur glàdio , caput ejus affér-

h

D

t-occl-

il

do ,& quo témpore

tur in difco. Hoc crudelitáti

fus , advértere debeámus.

férculum debebátur,quo infa-

!

tiáta épulis féritas vefcerétur.

l

Ab -ad—ül'teris juftus occídi-

É

Lite

/

"Ff Augufüi A |

I

1

,. Hftecognóvit juftítiam , &

In tertio No&turno,

Wt

vidit mirabília magna , & ex-

L é&io fan&i Evangeélii fe.

tf

orávit Altíffimum :

& Eti

cündüm Marcum.

yu,

invéntus eftin nümero San-

Le&ioviL. ^Cap.6.e

L

&órum.

N illo témpore :

iüt HC-

u

, Ifte eft , qui contémpfit

ródes,, ac ténuit Joánnem ,

UC (

vitam mundi , & pervénit ad

& vinxit eum in cárcere ,

CU

cceléftia regna. Et invéntus

propter Herodíadem uxórem

I

eft.

L

-

Philfppifratrisfui, quia dü-

m

Xxerat eam.

Et réliqua.

Vils

Ntuére, Iäeïli acerbíffime ,

HormilíaS. Augufttni Eptfc.

oy.

tuo fpe£tácula digna con-

Serm. 1o. in novis Sermonib,

vívio. Pórrige déxteram, ne

f )

C

Um fanttum Evangé.

quid fzvítia tuee defit , ut in-

lium legerétur , crudéle

Hftut

ter dísitos tuos rivi défluant

fpe&áculum ante óculos no-

Velt

facri cruóris.

Et quóniam

ftros conftitütum eft: caput

non exfaturári épulis fames ,

fan&i

i Joànnisin difco, ferá-

4

Din.

|

non reftíngui póculis pótuit

lis miffus crudelitátis propter

Vil

jnaudíte favítim fitis: bibe

ódium veritátis: Puélla faltat,

sánguinem fcaturiéntibus ad-

& fevit mater: & inter laf-

huc venis exsé&i cápitis pro-

cívias & delícias conviván-

! [

fluéntem.

Cerne óculos in

tium témere jürátur , & ím-

Ui

ipfa morte fcéleris tui teftes ,

pié , quod jurátur , implétur.

j

m

aversántes confpéttum de-

Fa&tum eft Joánni,

quod ipfe

)ms ,

liciárum.

Claudüntur lü-

predíxerat. . De

Dómino.

Til

minanontam mortis neceffi-

enim Jefu Chrifto díxerat: Il-

jili

tàte, quàm horróre luxü-

lum opórtet créfcere, me au-

ris.

Os áureum illud ex-

tem mínui.

Jal) I

Ifte minütus:eft

T

ángue , cujus fenténtiam fer-

incápite, ille crevit in cruce.

[

re non póteras , conticéfcit ,

Odium péperit véritas. Non

& adhuc timétur.

r!

pótuit eequo ánimo tolerári ,

j!

&. Honéftum fecit illüm Dó-

quod homo Dei fanCtus mo-

J

minus , & cuftodívit eum ab

nébat: qui ütique falütem

H

inimícis? & à fedu&tóribus

ronébat.

eórum quarébat , quos fic

f

ïCs[

tutávit illum: ^ Et dedit illi

Re

W

claritátem

érnam.

rmala pro bonis.

pondärunf illi

Jl

Y* Defcendítque cum illo

5X« Defidérium ánimze ejus

in fóveam

& in vínculs.

Et

d

tribuífti ei Dómine , *

j

non derelí

quit eum. Et de-

voluntáte labiórum ejus non

j

it.

-

L]

fraudáfti eum.

Uf' l

53]1ória Patri, Et dedit.

:

*« Quóniam pravenifti eum

e l

in

*

C5 Fefta Augufti, ££

inl.ïänediüi$11ib

us dulcédi-

vit.

ue propter eam cau-

[mnnis

fam pauló póft Adriáno Im-

u

mis : pofuífti in cápite ejus

mdüü

corónam de lápide .pretiöfo.

peratóre comprehénfa , Elpí-

Et.

Le8io

*

Vnc

dio jüdici síftitur.

Cui is :

lläm äiceret :

'Tune illa Sabína , & génere

Caä

Uid enim 1

& matrimónio nobilííffima ?

t

n

mifi quo plenus erat *

ob

Et quid illi refpondérent ;

At illa, Sum , inquit ; fed

nifi quo pleni erant ? Ille trí-

Dómino meo Jefu Chrifto

q0141

srátias ago , qui me inter-

k

ticum feminávit , fed fpinas

invénit. Dicébat Regi: Non

ceffíóne Seráphie fámule

licet tibi habére uxórem fra-

fuge , é daemonum poteftáte

N

tris tui.

Vincébat enim Re-

liberávit. Quam vaárie ten-

Pa

Vidi

emlibído : tenébat apud te

tátam, ut propófitum mutàá-

rohibitam uxórem fratris

ret, cüm à

dei conftántia

Vi

li

ui. Sed eum tamen fic libé-

movére non poffet , Prafé-

Tuij

bat, ut non fzvíret. Hono-

