dülgere dignétur idem Dó-

ciamea,divítie mea , de.

minus nofter Jefus

Chri-

lt

e1

Tie Pe

leGátio mea , jucünditas

ftus Fílius tuus , qui cum

mea,gáudium meum , qui-

Patre & Spíritu fantto vivit

Me

& regnat in fecula faculó-

es & tranquíllitas mea , pax

Ame

sif

mea , fuavitas mea , odor

rum.

Chjus

meus , dulcédo mea , cibus

WAhythmus S

. Thómz ad fa-

Totun

cram Evcharifiam.

meus , reféctio mcea , refü

0T

gium meum , auxílium me-

.A Dórote devóte , latens

K,

Déitas,

Y

um , fapiéntia mea , pórtio

pic

mea , pofséffio mea , thesáu-

Qu fub his figüris vcré lá-

OTO, fa

zus meus ,in quo fixa , & fir-

titas:

i

U

Tibi fe cor meum totum

ma,& immobiliter femper

Vl If

lm

fit radicáta mens mea, & cor

sübjicit ,

Ámy

meum.

llig (

Quia te contémplans ; totum

Amen.

déficit.

Qdeb

l-

N

Gratiarum a&io poft Miffam. ^ eclxxv

.V

"Vifus, ta&us, guftus in te

Alia Oratio poft Cofünion?,

l

1

fallíitur,

,

Nima

hrifti. fan&tífica

i

An

- Ame. Corpus Chrifti falva

Sed audítufolo tuto créditur.

7M

Credo ,

me, fanguis Chrifti inebria

(

Fíliüus ,

quidquid dixit '-Dei«

me, aqua láteris Chrifti mun-

Til

Nil hoc verbo Veritätis vé-

da me: 0 bone Jefu exáudi

UT

rius

me , & ne permíttas me fepa-

tl

In cruce latébat fola Déitas ;

rári à te, ab hofte malígno

defénde me, inhora mortis

,

At hic latet fimul & humaà-

gt

nitas:

mez voca me, & pone me

Ambo tamen credens,

juxta te , ut cum Angelis tuis

lh W

$

"n

que cónfitens ,

laudem te in fzcula fz

cu;ö-

ltrd.

Peto quod petívit latro

rum. Amen.

L Pæ-

AlTia Oratio,

1 i

nitens ,

x

Plagas, ficut 'Thomas , non

Bfecro te , dulciffime

intüeor,

O

Dómine Jefu Chrifte ,

Mi

mf

Deum tamen meum te confi-

ut paffio tua fit mihi virtus ,

(

teor ,

qua müniar, prótegar, at-

que deféndar. Vülnera tua

J

Fac me tibi femper magis

Jt-

crédere ,

fint mihi cibus, potüsque ,

In te fpem habére,te dilígere.

quibus pafcar, inébrier, &

re'mep

O memoriále mortis Dómini,

delé&ter. Afpérfio Sánguinis

h

tuifit mihl ablütio ómnium

p

Panis vivus, vitam praftans

qlu.

hómini !

peccátórum meórum. Mors

tua fit mihi glória fempitérna,

st

Praefta mez ment:1 de te ví-

H

VETÉ »

& nunc.&in perpétuü. Am&.

Ette illi femper dulcé sápere

ORATIO.

(

y um

Pie Pellicáne JESU Dómine,

A Papa Urbano VH edita,

1

TO

Me immündum munda tuo

Nte óculos tuos , Dómi-

sánguine :

A

1e , culpas noftras feri-

| fæc

J

Cujus una ftilla falvum fàcere

mus , & plagas , quas ac

:

cdi-

TL

Totum mundum. quit àb

mus, conférimus.

omni fcélere.

$1 pernsámus malum , quod

j

us

jefu , quem velátum nunc

fécimus , minus eft quod pà-

afpício ,

timur , majus eft quod mere-

mur.

at

Oro, fiat illud,quod tam sítio:

Ut te reveláta cernens fácie,

G rávius eft quod corfiífimus,

Vifufim beátus tus glória.

lévius eft quod toléramus.

| yiul

?eccáti poenam fentímus ,

p

Agg eOn;'ationes dicendæ'go&

& peccándi pertinàciam non

M

celebrationem Miffz.

vitámus.

in

[

4

eclixxvt — 6ratiarum a&io poft Miffam.

n flagellis tuis infirmitas no-

e

Ut digni &liciám

ur pro«

Ádtratéritur; &iníquitas non

muffiónibus ghri&i. :

inutátur.

;

Refta qgaä'ääïus . omní-

Mens egra torquétur : &

&ervix non fié&titur.

p

potens Deus,ut nullis nos

viita in dolóre füfpírat , & in

permíttas perturbatiónibus

ópere non fe eméndat.

cóncuti, quosin Apoftólicas

1 expéétas,non corrígimur :

confeífiónis petra . folidáfti.

j

víndicas non durámus.

Pþr Dóminum.

r

C onfitémur in. corre£&tióne

quod égimus; oblivífcimur

Mplóret , clementíffime

poft vifitatióné quod flévimus.

Dómine, noftris opportü-

&i exténderis manum , fa-

nam neceffitátibus opem de-

€iénda promiíttimus : fi fuf.

vóté à nobis proláta meditá-

pénderis. gládium , promíffa

tio,qua fanétus olim Toánnes

non sólvimus.

Chrysóftomus, in hac Basílica

[. n

S1iférias , clamámus ut par-

conditus , te cum beatíffimis

n$1

€üs: Í[i pepérceris, fterum

Apóftolis Petro & Paulo re-

|

provocámus ut férias.

prafentávit fic colloqüentem:

ferti d

Habes Dómine. confiténtes

Circümdate hanc novamSion,

fit d

reos: nóvimus quod nifi di-

& circumvalláte eam: hoc eft,

('ünr PU

míttas reCte nos périmas.

Umiis

cuftodíte, munite , précibus

(omm

prefta Pater omnípotens fi

firmáte; ut quando irafcor

ne mérito quod rogámus, qui

intémpore, & orbem terrz

Q'm "a

Fit (

feeífti ex nihilo , quite rogàá-

concutio , 'afpiciens fepül-

Cónf.|

rent. Per Chriftum Dómi.

chrum veftrum nunquam de-

em eo

num noftrum. . Amen.

£D5]

fitürum,& quz libénter pro-

DI

, Gregem tuum Paftor «

pter me géritis ftígmata ,

Quiata d

£érne non déferas.

iram mifericórdia vincam , &

T fl

gs Sed per beátos Apoftolos

ob hanc percípiam veftram

tuos perpetua. defenfióne cu-

interceffiónem. Etenim quan-

ftódias.

Eu

do Sacerdótium & Regnum

tiz

, Prótege . Dómine. pópu-

vídeo laerymári , ftatim qua-

fu. fr

Ium tuum ad te clamántem ,

fi compátiens ad commifera-

tontülif

qu beat;

&. Apoftolórum tuórum pa-

üónemfleCtor, & illíus mez

Yis tug

trocínio corifidéntem.

vocis reminífcor: Prótegam

ht Dom

s ad

id

Pe

i

Cirint,

rpétua defenflöne cu-

urbem hanc propter David

N

[:

dias.

fervum meum, & Aaron fan-

o

e

Oráte pro mobis fan&i

&um meum : Dómine, Fiat,

A

À

póftoli Dei,

Fiat, ; Amen ; Amen.

FINIS

l.

ODSEM, Bb6A

^ PROPRIA

li

ü

À

d i

SANCTORUM

Pro Ufa Cleri Eccdefim, &

d

pþJ l

Ti

Diecefis Conftantienfis. ——

!

1l

I

PARS AUTUMNALIS.

WW

li

!

i

FEä'TA A

U

UST..

D

.DIE XXX.

' AU(?U

STI.

In fecundo No&urnó:'

1

; Erena

ä'gö*? "Thebza 'g'e'näa

'rertià die infra O&av. S, Pelagii

Mart.

re , Diocletiano Jovio ; Maxi-

l[l

€

mianoque Herculeo Imperátori-

Fit' de

[v

Auguftino Epise. &

bus ; honeftis:parentibus mata: 9

d

Conf. ac Eccl. Do&. Dupl.:

l

Dus

Oumngagt

in Brev.

Rom,. c

Ü

Epifcopo nomine Chiremoni Bap-

comzri

[077.

tifmi Sacramento expianda , irt-

1

)l

DIE

XXXL, AUGUSTI,

ueChrifti fide erudienda., corn-

rmandaque. traditur.

Quz cüfn

o

Qua:ta die infra O:Mv , Pelagii

adoleviffet ,tota Chrifto . adhzre-

Fif de S, Ra

" ü;:;do Nonnato

fcens , facrorum Italie locorum

ln

Conf. Dupl.

in

Brev. Komano

vifendorum ftudio incenía , Me-

T

eum comm, Oc

2e

diolanum fe contulit ; ubi aliquot

FESTAEA

CPYEMBRI

annos .commorata

» Chriftianos

j

ibidem in vincula conje&os ope-

IM j

DIE I. SEPTEMBRI

c :

[

av :Q Pal

:

i

agi

tá ac facultatibus fuis füftentabats

Quintadie iutia. O&

atrt.

fingula quzque ,.

üz ad vitam

Wi

f

neceffaria effent , abunde füppe-

Iu fefto S. Verene Virginis

-

ditans.

uf

Maþïey f

is.

D

m

"

Qratio.

r Propter y»egitgmt'em.

quää

Eus , qui inter cetera poten-

D

tiz tuz miracula , etiam in

— Heb&a legione ob. Chrifti

[

fexu fragili vi&toriam . martyrii

Confeffionem impii Maximia-

qlä'

contulifti: concede propitius; ut

ni juffu crudeliter interfe&a; alio.

Ü

qui beatz Verenz Virginis & Mar-

fe conferre decrevit.

Obi

non

ty

ristuz natalitia colimus , per

longé à

Solodoro

fpeluncam

u

ejus ad.t

e exempla gradiamur.

quamdam ingrefla , fic perali«

eyi

Per Dominum noftrun Jefum

.

quot tempus delituit ; ut nemo id

Chriftum.

fciret , nifi pia quxdam mulier $

n

j wuo a

efvydgnet

quz ei vi&um fideliter míniftra-

ls primo NoG&urng g L

'bat, Dum igitur vigiliis ; jejuniiss

j

G onfitebortibi Domine Rex. é«

i

Deo füg:

Ggm:;üsz. Virg. & Mi ,

&. orationibus iletegt-a

.. mas

fii

^W

*

F Fefta Septembris,

n

maximä animi:jvolupt-,äte

fetviret s

"DIE

N. s:-:zfa'mms.

Jt a

i in

iniquitatis miniftri eam iüvene-

OdGava 'S. Pelagii Martyris.

oDgal

runt, a'que comperto Chriftia-

In primo No&urno , Le&iones

je v

nam effe , ad regionis przfe&um

deScriptura occurrente,

jnels.

deferunt.

In fecündo No&urno.:

jis Iul

tiam.

De Expofitione S, Ambrofii Epi«

gtenn

3i, Dilexifti äiä

lo vi,

de

Ícopi in Pfalmum.cegtefimu

:

er

nolc

O autem Chrifli ; cum nec

mujl:,n Q«&avu mneapes p

?äc,uti

E

p

iorum minis 5 nec terrore

fü

ht- ut in Coómmuni uniusMart;

6

njoveri poffet ;5

üt diis facri-

£

ficaret , variis incomimodis "affli-

ï&tïio 'ärg gtä gfiqug fectift-

T5

éta in carcerem conjicitur. Ubi

L eäï*ä 'nla:?

um Lucam,

fitt; 0

no&e quadam beatus Mauritius ,

jis j

ui pauló anté martyrii corona

[

N i&göïänggïe : Digatpfeä's tur-

fequan

donatus fuerat ; fplendidiffimi ju-

bis *Si quis venit a

me ,

mortà

venis fpécie ; multisque aliis coe-

non odit patrem fuum ,. & ma-

fiat!

litibus comitatus apparens ; Ne

trem , & uxorem , & filios, & fra-

nec à

formides , inquit:,-Chrjfti- virgo

fres, & forores ,. adhuc autem &

fpem tuam ;.in Domino 'repone ,

animam fuam , non. poteft meus

ram.

& eíto animo forti.

Et ipsa no-

effe difcipulus.

figenc

Et reliqua.

claris

é&te Prafectus ardentiffima febri

Homilia fan&i Auguftini Epifc,

liberis

corripitur ; qui mox oratione Vir-

fare n

ginis priftinz faluti reftitutus eam

* Umr,»ltt;;:s;x aäptltixigiä gcïifïcandam

minim

liberam dimifit, Itaque Zurza-

& bellantium valentia decem

AA *

€

ium

r

10 n0

profeéta , & Chriftianorum

millium-adveríus Regem , qui vi-

eum (e

£emplum Deiparz Virgini dicatum

ginti habet , nihil eft aliud, quàm

qui 4ut

ingreffa , Presbyterum facris ope-

ut renuntiet unusquisque omni-

apolto

yam dantem invenit , ubi divinis

bus , quz funt ejus.

Pralocutio

yerunt

«fficiis expletis.,- &' fusa oratio-

autem füperior cum extretma con-

mnes, de vitz fuxz genere rogata à

clufione concordat : in eo enim ,

Ti

T eDe

Presbytero in rebus ad falutem

quód unusquisque renuntiat om-

animz ejus fpeétantibus confir-

nibus , quz funt ejus , etiam il-

) ä

3manda inítruendaque — fufcipitur.

Iud continetur , ut oderit patrem

"Cui-virgo ; ut humilis in Chrifto

fuum, & matrem , & uxorem ,

Omn

4ilia , fponfum- füuum imitata ftu-

& filios , &fratres ; adhuc & ani-

Denique multis

1is noi

duit obedire.

mam fuam, Omnia enim hzc pro-

nes fe

virtutibus infignis, à fan&iffima

pria ejus funt

» quz plerum.

I Dei Matre

ad coeleftem patriam

que implicant ; & impediunt ad

E

jnvitata circa annum falutis huma-

obtinenda , non ifta propria tem-

mz.trecentefimum: , placidiíflime

poraliter traufitura , fed in zter-

[U

w bdormivit in Domino , ac Zur-

num mansüura communia.

nitate

zachii tepulta eft,

Corona aurea.

tius j

A

e

X

etiam

-In

tet

t

LeGio vij, Pauló pó

min

ïgnäg&umo » Homilia in

T Ec fuccenfeant parentes, hoc

;

Evangel.S imile erit regnum coe-

przcipere Dominum , ut eos

10

Jorum decem Virginibusce Com-

oderimus , quando nobis hoc de

de3a

muni Virginum.

anima noftrà prazcipitur.

Sicut

[

EPTEMBRIS.

Sexgläi

e intra O&tavam Se

l.

autem hoc przceptum , quo: per-

Ag

dere jubemur animam noftram ,

Pelagii.

non ad id valet , ut fe quisque in-

AL

In feflo s.

Stephani Hungarie

terimat ; quod inexpiabile nefas

fuit ali

. Kegis. Confefloris,

Semid.

eft : & tamen valet ; ut interimat

Tignis Y

Omniaut in Breviar. cum com-

lufrior

in fe carnalem animz affe&um ,

qUe prz

mem,. Odtav. S. Pelagii Mart,

qui cum impedimento futurz vitz

DIE ].

EPTEMBAIS;

prafenti vita dele&atur : ita de

hus I

Septimà

d

leintra Ocv. S. Pela-

parentibus re&tiffime. dicitur , ut

m, [

ui eos amat , perdet eos , non

Ti a

In fefto S. Räf';ï'iæ.Virg. Panor-

um ii

rnitanz, Du

more parricidarum interficiens ,

plex majus; ut in £«'

ted fpiritali gladio , verbo Dei

Brpatur

ne B:.ev. RO

Inani,

camnalem affe&um eorum , quo

ditdi

[

Fefta Septetübris.

1

& feipfos, & eos, quos genue-

decrevit $

uem Brigantiam usäue

3

runt , irritamentis hujus fzculi

Toffo Presbvter , & Theodorus

monachus fecuti funt,

&

"

obligare.conantur , pie fidenter-

que percutiens & occidens , illud

&. Honeftum fecit.

e&1o v.

ineis vivere faciat ; quo cum fi-

liisfuüis temporalibus , parentes

Bi cüm aliquot dies San&us

u

moraretur, cxco eleemofy-

noicant

zternum Deum Eccleiïamqug cog-

nam ab eo petenti deperditum

A

oculorum 'lumen reftituit, illis

t

&. Hiceft vere Martyr.-

edtio ix.

nimirum ad eum Apoftoli Petri

[

Olle crucem tuam , & fequere

ufus verbis ; Argentum & aurum

Dominum

: Crux enim no-

noneft mihi , qüod autem habeo,

hoc tibà do, in nomine Domini

ftra; quam Dominus portari à no-

J

bis jubet , ut

eum expeditiffimi

noftri Jefu Chrifti aperiantur ocu-

I!&

fequamur ,

quid aliud ,

uàm

li tui. ' Qui mox admiratione £u-

lts

mo:rtalitatem carnis hujus figni-

pefactusad beati viri pedes pro-

ficat? Ipfaenim nos Cruciat ) do-

volutus , maximam lacrymaárum

M.

T

vim prz gaudio fundens gratias s

i

"l

nec abíforbeatur mors in victo-

l

riam. Crux ergo hec ipsa cruci-

ut poterat , referebat , quem

l

figenda eít, & transfigenda e

etiam , quoad vixit , Deo fervire

clavis timoris Dei, ne folutis &

cupiens , fequi voluit.

lii

liberis membris reluctantem por-

fp; Amavit eum.

e&rio vi.

Ti

tare non-poffis ; fequi enim Do-

i

'minum , nifi eam portans , omni-

Isteffus ergo inde beatus Ma-

u

noó non vales.

Nam quomodo

D

gnus Campidunum unà cum

eum fequeris ;

1non es ejus ?

Toffo mirzfaná&itatis Presbyteros

Qu

qui pofteà Auguftanz Ecclefiz E»

o

qui aurem Jefu Chrifti funt , ait

pifcopus fuit, venit. Ubi dzmo-

0

1j

Apoftolus ; carnem fuam crucifi-

T

h

xerunt cum paflionibus & defide-

nis fimulacrum , qui ibi draconis

riis.

(pecie adhuc colebatur ,..commi-

,

T eDeum laudamus.

nuit , atamque evertit 5 oppida-

(

E VI, SEPTEMBRIS.

nos autem ; & incolas Chriftianis

11«

Ecclefias xdi-

Njan

Ing

o S. Maeni Confefloris.

prxceptis imbuit ,

Semiduplex.

ficavit 5 ferum , terri

bilemque

M .

Omnia de Communi

Confeffo-

draconem ea in regione commo-

m

ris non Pontificis przter Ledio-

rantem , orationis prafidio confi-

T

Y

fus interfecit , aliaque quamplu-

nes fecundi No&urni.

rima mifacula edidit, quibus com-

a.

Qratio.

ni-

IN d

Eus» qui nos beati Magni

moti ejus provinciz cives ac

nl

D

Confefforis tui annua folem-

timz gentes in. Chriftum Domi-

I

.

.

concede propi-

num crediderunt ? unde Sueviz

nitate lztificas

talitia colimus ,

meruit nominari Apoftolus. De-

tius ; ut cujus na

etiam a&iones imitemur,

Per

mum multis meritis cumulatus

Dominum.

oéctavo Idus Septembris ad pre-

"0

n primo

No&utno , Le&iones

mium abi.

itin coedllum. Ejus cor-

de Scriptura occurrente,

us 1n

onafterio Faucenfi, quod

us

"L

ens fibi , difcipulisque

l

In fecundo No&urno,

ipfemet viv

Le&io iv.

fuis Pipini

Regis fümptibus apu

.

Agnoaldus fan&orum Chrifti

Lycum amnem in Alpi

um Sueviz

M

Abbatum Galli & Columbani

faucibus conftruxerat $

fepultura

y

fuit alumnus fan&itate illuftris »

traditum eft ; quem miracu

lis cla-

annes nonus Pontifex ma-

n

fignis vero & miraculis multo il-

rum Jo

at

lufirior , quorum multütudine at-

ximus i

n Sanétos adícripfit,

m

que pr

zítantia Magnus eft appel-

W

Jatus.

Poft obitum fanéti Colum-

*'I:Ix&tgä?o üo&uzno , Horilia in

Evangel. S int lumbi. de eodem

iU

bani ; qui de eo prophetico fpi-

Communl.

m

ritu przdixerat ; ad Chrifti Eccle-

n

fiam juliarum Alpium incolas ag-

detti

gregaturum ,

h

Campidunum prz-

In ielPoI g.vggïgäPgElæaBræ

dicandi Evange

lii caufa proficifci

nis Limanz, Duplex.

äfirïþ

,DEH !

u

Á 2

[o)

Ü

z

Feffa Sep?émbris,

; "br'hnïa ut in' Breviar

jo Romano ] Martyres his nihil perterriti, com-

egcent-

XXx. Auzufi.

n(] n

eftim refponderunt , dicentes ,

(or£o.

DIE IX. SEPTEMBRIS.

Dominus nobis adjutor: non ti-

in Dedicatione Matricis Ecclefi

memus » quid faciat nobis homo,

ermla

Conftánt. - Duplex.

7 Verbera carnificum.

;eptus

** Ormnia fiunt de Communi Dedi-

LeGio wi,

u X

cationis Ecclefix,

H

que:et

i

An&orum itaque reíponfo , fu-

&

DIE XI, SEPTEMBRIS,

9

rore inflammatus Przíes , jubet

1hà fefto $5S. felicis & Reguls

eos inhumaniter ., crudeliterque

& no!

Máttyrum

Duplex.

excruciari

»

.

. primum igitur rote

derict

- Omnia dé Communi

plurimor.

tus 1

tormento alligantur , mo& in i;

gpititi

Mart, prater ea, quz hic habem-

forum ora liquefaüunrplumbum

tür propria.

infunditur :íed cümí nihil ab his

gnam .

Oratio,

fancti.Martyres-Izderentur , eos ,

qeret,

Eüs , quinos concedis fan-

h

D

€torum Martyrum tuorum Fe-

ardefcens Decius ,

majore iracundia , quàm antea ex-

licdis & Kegulz natalitia colere

.

.

capite ple&ti

Er

jubet.

Qui Deo gratiis ais ,

lo

'da nobis in xterna beatitudine de

expanfis in coelum manibus, hym-

'eorum '"focietate

:

gauderg.

Per

num prz

audio Domino canen-

m2J0L

Dominum,

tes, cerVices ferro przcidendas

piis

In primo NoGur£o , Le&ior

um

conftanter , fortiterque " dederunt

de Scriptura occurtente.

tertio Idus Septembris , de qui-

publicz

.An fecündo Nocturno,

bus illud memoriz prodirum eft ,

fpilCop.

Le&io iy,

abfcifía füa capita eos ipfos fuftu-

[e Moné

q^oEli Thebzz Legi

onis fortiffi-

Q fult

mus Miles, cum forore fua Ke-

liffe , & progreffos ad aliquot pat-

us , maxima adítantium admira-

terintel

gula Maximiani Imperatoris ty-

tione usque adlocum , in quo à

sielo P

zannidem , crudeliffimamque ca-

fidelibus humati funt ; in manibus

fegra

dem; quaminíacrz hujus Legio-

geftaffe.

populi t

nis milites propé O&odurum ex-

vocatuf.

ercebat

5

*

Tamquam aurum.

fugiens per vafítam

In tertjio No&urno ,

Homilia iii

, Ddid

quamdam (olitudinem , fuperatis

Evangel.. D efcendens

Jefus .de

Alpibus Claronam profeáus , ad

monte.

de Communi plurimor,

[ul

Limagi tandem ripam fecus ca-

Marryrum

Wn

ftrum Thuregum migravit.

adul

Quo

DIE XVII. SEPTEMBAIS.-

;

inloco exítru&ta cafula Domino

In fefto. S. Lamberti Epiíc. s

Neligio

ferviebar , corpusque fuum vigi-

Mart.' Semiduplex.

Aluare

liis atque jejuniis macerabat. De-

miani )

mum ,

ut infideles ad fan&am

Omn:ia de Comuni unius Mart,

Dodoi

prater ea , qnz fequuntur,

|

1

Chrifti aggregaret Ecclefiam , ad-

Kfatig,

innocei

venis atque indigenis Chriftum

Eus , qui nos beati Lamberti

Petro. á

zdicare coepit.

D

Martyris tui atque Pontificis

interfici

E

$andi tui Domine,

annua folemnitate Ixtificas : con-

mtum Í

LeGio v.

cede propitius ; ut cujus natalitia

030

Nterim nefarii Imperatoris fa-

colimüs ; de ejusdem etiam pro-

mo, E

I

telliÀtes , Legionis Thebzz fo-

te&tione gaudeamus,

jetum

Ccios , qui períecutionem in eos

num noftrum.

Per .'Domil

indeLec

iotam declinaverant ( illud Do-

In primo No&urno $ LeGiones

mini przceptum animo intuentes:

tzlint j

r Milejo.

de. Communi ünius

dicato , i

;Si vos perfecuti fuerint in una ci-

Martyris.

PA

alis, M

vitate , fugite in aliam ).diligen-

In fecundo No&urro.

tno (al

ter ex mandato perquirentes ,

Le

10 1y,

Felicem cum forore

tentefim

Regula ora-

Ambertus Traiectenfis Ecclefiz

qhus Duy

tioniintentum- com

prehendunt ;

L

Epifcopus ,Apri Comitis &He-

lftopus

& ad Decium

:

Przfidem adducunt,;

rifplindis piorum parentum filius,

à quo de Reli

8ione rogati poft li-,

preceptore imprimis ufus eft S,

Amorifice

beram:. fidei

» inftitutique eorum

^ Stola j

confeffionem

Landoaldo Archipresbytero : de-

Intt

Jovi ; Mercurioqu

inde beatum Theodardum Epifco-

offerre , nifi tormenta (uftinere

pum maximis virtutibus prxíftan-

| lo f;n(

velint » jubentur: fed gloriofiffimi

tem fequens » eidem anno . Ghrifti

ex-

Fefta S/ept&mbris.

$

Ml

LeGio vii

fexcentefimo quinquagefimo no-

Cap.

ls )

no in Epifcopatu fucceflit.

Clo-

N illotempore : Dixit

mjä'us

lu

n

doveo Francorum Regi , ob fuas

Pharifzis : Ego füum Paftor bo-

N

eximias virtutes usqué adeóo ac-

nus.

Bonus Paftor animam fuam

ceptus fuit , ut & 1pfum przci-

dat pro ovibus fuis.

Et reliqua.

puo honore ac veneratione profe-

Homilia fancti Joannis Chry-

queretur , ipfümque & patrem ,

ioftomi.

&^ Apofitolicum virum appellare

Homilia 59, j

joam

Agnum quiddam ,

acnide

& nominare confueverit. ! Chil-

!

derico item Regi non minüs gra-

mi , magnum inquam eft Ec-

!l j

tus fuit , quippe qui ejus pe&us

M

lefiz prz!atio ; & quz . multa in-

ii

Spiritus fan&i templum, & lin-

diget fapientia & fortitudine ,

jl

guam veritatis inftrumentum di-

qualem Chriftus

propo(uit ^; ut

i

ceret,

animam pro ovibus ponamus , &

d

». Honeftum fecit.

numquam illas deferamus.: ut lu-

po generosé refittamus.

Hac

enim icter paftorem & mercena-

Erhm Chiderto Rese occi.

AU

fo , Ebroinus tyrannus » qui

rium eít differentia.

Alter pro-

.

(

major domus fub Theodorico ix-

priz , contemptis ovibus:

.

alter

n

il

pius Galliam perturbaverat , fan-

fua contempta , ovium femper fàe

LTN

]luti invigilat.

Paftoris ergo ex-

étum Antiftitem veluti juflitiz »

1

publiceque libertatis defenforem;

emplo demonítrato ; deceptores

WE,

Epilcopatu expulit ; qui Stabulen-

duos meminit , furem ma&antem

n

Qd

fe Monafterium petens , ibi tam-

& rapientem oves ; & mercena-

t

-

diu fuit ; quoad Ebroino crudeli-

rium permittentem , . neque de-

TDIfa

ter interfecto , à Pipino de Her-

fendentem commiflas,

T

itello Pipini Brabantiz Ducis ex

23 aurea,

jb

Regga filia Nepote ; fumma totiüs

B Cozon

"Leftio viil,

populi gratulatione ab exilio re-

Uod. íuperiori tempore Eze-

vocatur.

Q

chiel his verbis infectatus eftz

ll

* Defiderium animz.

Va paftoribus Iífrael : nonne paf-

b

f

6110 VH

cebant femetipíos ? nonne greges

0t,

Ui dum boni paftoris offici-

paícuntur à paftoribus ? Sedilli

um exfequitur, & principem

contrarium faciebant ; quod mae

!

Q

adulterium . cum Alpaide zelo

ximz malitiz genus eft , & pluri-

Ti

Religionis arguiffer , noó&u ante

morum cauía malorum.

Idcircó

Altare fandorum Coíma & Da-

inquit : Neque quod abje&tum erat,

(

Mi

miani Mattyrum orationi vacans ,

reducebant , neque quod perierat,

Dodonis adulterz fratris opera j

quzrebant: neque confractum al-

ligabant : neque infirmum confo-

innocens à nocentibus ; uhà cum

j

tll

Petro. & Andoleto confanguineis

lidabant : quoniam íe, non gre-

[i)

interficitur , anno poft Chriftum

gem pafcebant.

Idem & Paulus

(

natum fexcentefimo nonagefimo

aliis verbis fignificat : Omnes, quz

o&avo, Epifcopatus quadragefi-

ür

d

fua funt , quzrunt ; non quz Jefu

n

mo.

Ejus reliquiz primum Tra-

Chtifti.

J

je&um ad Ecclefiam S. Petri , de-

?', Hic eft vere Martyr.

inde Leodium delatz , & colloca-

eorio 1£,

diffidere

ixzíÍuntin templó ejus memoriz

V

Erüm ab utroque fe

oítendit Chriftus

.

*

ab

illis

dicato , ubi multis claruere mira-

culis. Martyris

emum caput s

quidem ,qui in aliorum perni-

anno íalutis humanz millefimo

ciem veniunt , càm dicat/fe prop-

tereà veniffe , ut vitam haberent s

centefimo nonagefimo , Rudol-

jt

phus Dux Zaringenfis Leodienfis

& abundantius haberent : ab his

e

Epifcopus , Fryburgum Brisgoje

autem , qui oves à lupis rapi neg-

honorificé tranftulit.

t

ligebant , dicendo , fe. propter

s

eas animam ponere,ne oves pe-

b

&., Stola jucunditatis,

q

. In tertio No&urno,

rirent. Nam cüm Judzi ipfum in-

L e&io fan&i Evangelii fecundüm

terimere vellent , non proptrerea

yu

* joannem. .

k.

deftitit à do&rina 5 neque cre

güäll

-

3

t

i

hii

:

i

Fefta Seþtembri;.

tes tradidit , fed perftitit , & per-

fimé ferens ,. majori iracundia ,

fus

tulit mortem : ideó frequenter in-

quàm anteà exarfit.

Itaque im-

íi1

quit : Ego fum Paftor bonus. Qux

miffa parte exercitus in Thebxos,

cüm nullo-niti teftimonio vide-

ecimum quemque eorum juílit

[ j

zentur , ( quod enim poneret ani-

occidi. Quod Martyrium libenti

ol

mamíuam , non multoó poft re-

animo

» maximeque

hortatore

jiia co

monftratum eft : quod autem vi-

Mauritio ferre maluerunt , quàm

yote

tam haberent , eventurum erat in

imperata facere nefarii Imperato-

mmum

futuro fzculo ) alterum ab altero

n?

confirmat.

ificum.

dest

'YeDeum laudamus.

äs Verbera ï:a

10 y1,

DIE XXII. SEPTEMBRIS.

Aximianus autem nedum ea

In fefto S. Mauritit & Sociotum

' czde fatiatus , reliquos facri-

.

fedt

Martyrum.

Dupiex.

ficare imperavit

*

ii&

ua fpon-

pilif

Omnia de Communi plurimor,

te & Mauritii Ducis itidem hor-

yig &x0

tatu id committere coníftan.iffimé

Mart. preter ea » que hic haben-

f

ntlà y

€ur proptiae

negaverunt , quam ob cauíam eo-

(l

otatl

ratio,

rum internecionem ab exercitu

dem À

Nnue , quazfümus omn

ipotens

fieri juffum eft.

Qui omnes vel

JOTIs

A

Deus » ut fan&orum Martyrum

libentiflfimé depofitis armis , cüm

tuorüm Mauritii & Sociorum e-

Epifcol

cervices pro Chrifto Domino prz-

fiudiis

jus » nos lztificet feftiva tolemni-

uiffent , decimo Kalendas O&o-

figiofur

tas ; ut quorum fuftragiis nitimur,

bris contrucitati , ad Martyrii

u) fe

eorum natalitiis gloriemur.

Per

palmam adeunt in coelum : prz-

um d

Dominum.

cipui autem inter eos extitere

qi(cipin

In primo No&urno,

Mauritius , Exíuperius , Candi-

p «

$i venerit in Quatuor

empori-

dus , Victor, Innocentius , atque

yt erat p

us Le&iones F ratres

ebitores

Vitalis : ad quos referri poffunt

fiüm att

umus, Alias de Scriptura occur-

Urfus,& alter nomine Viétor ,

jn dodr

rzente,

ambo ex eadein legione milites $

plusnn

In fecundo No&urno,

qui fub eodem Imperatore Solo-

Jigentiz

€«1o iV

dori diris primüm füppliciis ex-

0s fatu

Auritius

& Socii Legionis

cruciati , fed coelefti fuper eos lu-

Vitatem |

Thebzz , viri in rebus belli-

mine corufcante $4 ruentibus in

cis ftrenui , virtute nobiles ; fed

0NUS. |

terram miniftris erepti , deinde

iaconu

fide nobiliores , Diocletiano &

in ignem miffi ; fed in. nullo. pe-

Mge t

Maximiano Imperatoribus, fidem

nitus lzfi , noviffimé gladio con-

Augult

Chri(tianam integrée , cafteque co-

fummati funt,

lebant , ut nullis impiorum prin-

Y^ 'Tanqu

pus pr

In ter

[9)

gerendi

cipum edi&tis adduci unquam po-

) Rónurnó , Homilia in

que du

tuerint ad eam violandam.

Ma-

Evangel; C m audieri

márm cul

ximianus igitur duéto in Galliam

de Communi plurimore

'äa rptr.a:lia.

exercitu , cüm ad fines Seduno-

DI

XXV. SE

faterm , |

xum facrificii. caufa . conftitiffet ,

in feíto Impre

foris Racforum

leralitat

omnes milites diis thura incende-

Adhortar

Stigmatum in Corpore B.Fran-

teprehei

xe juflit.

Quo fcelere Mauritius

ciíci.

Semid.

ne fe contaminaret , à reliquis co-

Omnia dicuntur,ut habentur in

per atl

piis unà cum fuis difceffit ; Impe-

Breviario Roimano füb die xvii,

f Hone

xatoris autem nuntiis revocati ,

Septembris.

Oft o

Íe Chriftianam fidem colere ex

FESTA OCTOBRIS.

animo refponderunt.

qui C

&., Sanüáitui Domine.

In fefto S. Remigil Epifc. & Conf.

!

5 Epil

Leüio v,

. Semiduplex ad libit. ut in

Tum maj(

(orici jn

Uam ob rem Maximianus mi-

Brev, &om. hac die.

fit ad eos , milites,

ui;fuo

IE IL, O

T pro |

Q.

ine nuntiarent , ut , íi falvi

Iä fefto

S. Leo

dega'lr.i? Bä)xiäf:opi &

mmque [

effe vellent ; in caftra ad facrificia

art. Semiduplex.

Ch r

venirent.

Qui fe Chriftiana reli-

de . Communi

unius

&f

Qmnia

gione

' impediri

refíponderunt.

Mattytis ptater ea ; quz fequun-

& of

Quorum reífpon(um ille indignif-

tur.

lt LUXOVI(

Oratio.

LUE

OGob:is.

l

feüa

tüm complexus:Poftel tamen

li

Eus , quigäsdg:zati Leodega-

mortuo Childerico , inde miler

j y

D

rii Martyris tui atque Pontifi-

recedens , priorem dignitatis gra-

li

€is annua

olemnitate lxtificas :

duim feditione commota invafit

Y

Verüm exifti-

concede propitius ; ut cujus nata-

atque obtinuit.

litia colinus » de ejusdem etiam

mans fe Leodegarii opera de anti-

prote&ione gaudeamus, Ter Do-

ua poteftate dejectum , crudelif-

N

zminume,

imis eum tormentis affici curavit.

Poft famem etenim , & carceris

In primo NoGurno » LeGiones

de Scriptura occurrente,

fqualorem, oculorum evulfionem, .

1n fecundo NoGurno.

plantarum concifionem , linguz

n

& labiorum excifionem $, : eum

i(t

Le

tandem capite ple&i voluitin lo-

X

Éodegarius eäiräe'c'la:iüïma n0-

L

biliffimaque Francorum proge-

co Attrebatenfis. territorii

, qui

IY

—

nie exortus ,'à primzva atatis in-

fylva 4anài Leodegarii dicitur.

n

Éjus corpus in villa Sarcingenfi

Q

fantia, à parentibus in palatio

«

Clotario Regi traditus : & ab eo-

fepultum eft anno Chrifti fexcens

dem Rege non poít multum tem-

tefimo o&ogefimo quinto,

34

poris Didoni Pi&avienfis urbis

x. Defiderium animz,

[

)

)

Epifcopo fuo avuncuio litterarum

ftudiis per facerdotem virum re-

Umque I!!aen&i? Iïeodegarii vitz.

0

ligiofum imbuendus datus eft ,. à

innocentiam , merita & cre-

Ilf

quo relig;osé pieque educatus ,

bra miracula ;

uz ad ejus fepul-.

u

chrum fiebant,

d

eclararent, pia ex«

j

quam ab ipfo caftiffimam morum

difciplinam accepit ; eam meiio-

ititit quorumdam Epifcoporum de

AN

J

rem reddidit 5 nam adolefcens ,

fan&i Martyris corpore contentio

t

ut erat przclaro ingenio , libera-

& dimicatio.

Aníoaldus enim Pi-

jl

&avienfis , illud monafterii ; con-

lium artium fcientia imbutus, quó

NTP

in doGrinis przftantior exftitüt »

fanguinitatisque privilegio vendi«

lb Y

lus in moribus conformandis di-

care voluit :

Hermencharius Au-

ff

ligentiz pofüit ; ita ut viginti an-

guftodunenfis , jura Epiícopatus

I^

pratulit : fanéctus veró Vindicianus

wsï J

nos natus fenis prudentiam & gra-

vitatem prxíeferret. Itaque Dia-

Atrebatenfis ; fan&tum Martyrem s

M

conus primüm , moxque Archi-

conteftabatur Dei permiffü locum

jnte

diaconus conftitutus 5 à Clotario

cum tmartyrii , tum fepulchri im

n

V*

Sed fufis

Rege,ejus virtutibus cognitis ,

fua Dicecefi accepiffe.

AT

Auguítodunenfi Ecclefiz Epifco-

ad Dominum precibus , Pi&taavien-

pus praficitur

Quo in munere

fi Epifcopo fan&um corpus debe-

ri indiciis declaratum efít.

Quam

iil

gerendo virginitatem , quam us-

ue dum in vita fuit ,

integerri-

ob rem ad beati Maxentii coeno-

Ti

sam cuftodivit, Orationis affidui-

bium translatum , ibidem honori-

!

tatem , vigilias , abftinentiam, li-

fico fepulchro conditum eft. Por-

j

ro hujustan&i Martyris feftus dies

a

1

beralitatem $ hofpitalitatem , in

ab Ecclefia (exto Nonas Octobris

adhortando maníuetudinem , in

D

iU

xeprehendendo feveritatem fem-

recolitur ,in quam diem incidit

er adhibuit.

etiam fratris ejus fan&i Gairini

jj

"

natalis , qui per eundem Ebroi-

B& Honeítum fecit.

num graviter aflli&us ,. & non

i n

Oft obitum Childerici Regis

multó poft lapidibus obrutus; in-

j

qui Clotario fucceflerat , fan-

fignem Martyrii palmam adeptus

L

u

s Epifcopus Leodegarius Ebroi-

[2

l

"]

num majorem domus RegizTheo-

"Stola jucunditatis,

dorici immaniffimum perfecuto-

rem pro veritate eft paffus.

Is

i1(-1,v21110geliminfgä.cundüm

e&ioläääg

oannem.

namque ob tyrannidem , quam

wlü

Clotario regnante in Francos ex-

ercuerat, Childerici Reeis five-ro-

IN ilzl'o temvp'or&: Dxi.c&"]ngus dif-

.

u

gati confensu , five offenfi juffu ,

cipulis 1iuis

e

Ego fum vitis ve«.

M

in Luxovieníe monaíterium con-

ra,& Pater meu

s agricola eft,

ceffit9 monafticum illic inflitu-

Et reliqua,

u

Ho-

5

*s

Feíta OGobris.

ni

DIE XVIl, OCTOERIS.

g

P eroilin fan&i Augufti

In feitó

an&i Galli Abbat

j

1iCcOpi.

j

is,

'Tra&atu $o, in Joannem,.

Duplex.

:Ste locus Evangelicus , fratres»

Omnia de .Communi Abbaturi

h feit

ubi íe dicit Dominus vitem ; &

przter Lectiones iecundi NoGu:-

N

omn

diícipulos fuos palmites . ecun-

Oratio.

AUNa

diin hoc dicit , quod eít caput

Ecclefiz. nosque. membra ejus ,

Nterceffio nos ; quxfumus Do-

]5

mediator Dei & hominum homo

I

mine , beati Galli Abbatis.com-

Chriftus Jefus. Unius quippena-

mendet: ur quod noftris meritis

veltts

turz funtvitis & palmites, Prop-

yoit;

non valemus 5 ejus patrocinio af-

ter quod cüm effet Deus. , cujus

fequamur,

Per Dominum no-

j

naturz non fumus » faótus . eftiho-

IuIn,

mo , ut in illo effet vitis humana

In primo NoGurno , Le&iones

j, o

natura, cujus & nos homines pal-

& Scriptura occurrente.

À.

mites effe poflemus,

Àn fecundo No&urno,

Dpe

$&. Corona aure

de

€

l

0 Vviil,

Allus Aägac: nobïlibus & xgli-

£num

Uid ergo eft : Ego fum vitis

G

giofis parentibus in Scotia na-

folz &

vera ? Numquid addens , ve-

tus ; Columbano , ípectata pie-

cellabil

tate ac fandtitate viro , in diíci-

135

1a , hoc ad eam vitem retulit ; un-

deifta fimilitudo translata eft ?

plinam ab ineunte feré ztate tra-

velebuat

Sic enim dicitur vitis. per fimili-

ditur. Praclara indole cüm effet,

quenterm

tudinem , non per proprietatem ;

virtutum ornamentis à

przcepto-

m

re religiosé excultus , miré etiam

quemadmodum dicitur ovis , ag-

li pu

nus , leo » petra , lapis angularis ;

