teris digna fit repromíffio, in

nisqui relíquerit domum;vel

uxóribus appáreat turpitüdo:

;ma (e ni

fratres, aut foróres , aut pa-

ut , qui unam pro Dómino di-

fecelh

trem ,aut matrem , aut uxó-

míserit, centum recípiat in

: Dormist

futüro. Senfusergo ifte eft :

Ü

vem,aut filios, aut agros prop.

ter nomen meum,céntuplum

Qui carnália pro - Salvatóre

l

il

accípiet , & vitam setérnam

dimíferit,fpirituália recípiet :

hille

offidébit.Locus ifte cum illa

us comparatióne & mérito

qum L

*l

fenténtia cóngruitjin qua Sal-

uiita erunt, quafi fi parvo

Jml

nümero centenárilus nüme-

vátor lóquitur : Non veni pa-

- TX

cem míttere ,. fed gládium.

rus comparetur.

a,*e

'T e Deum laudámus. 16.

Veni enim feparáre hóminem

voect

é patre fuo,& matrem à filia,

COMMUNE

BTREIS

& nurumàfocru : & inimíci

Virgmutnm.

hóminis doméftici ejus,

Qui

Ad Vefperas, Antiphonas

ia'laudäbil(

ergo propter fidem Chrifti,&

Hec eft virgo sápiens, & una

de nümero prudéntum.

n

i

|

lj

lier

predieatiónem Evangéli ,

l

omnes aflé&tus contémpfe-

Inus IO

lts ,

Ixit Dóminus Dfio meo * - "

löria-ejus

rint, atque divítias , & fzecu-

Ü

?

D

Sedeà dextris meis :

t Dj

li voluptátes, ifti céntuplum

onec

e

Ixxxvil :

- Commune Virginum

'-

nec ponam inimicos tuos,*

nofter, qu

i in altis hábitat ,*

"g à 83

& humília réfpicit in. coelo ,

abéllum pedum tuórum.

Virgam virtütis tuze emít-

&interra ?

-

tet Dómiaus ex. Sion: * do-

ufcitans à terra fnopem : *

I

um

f'

mináre in médio inimicórum

de ftércore érigens päupe—'

h

tuórum.

rem :

n

|

ecüm princífpium in die

Ut cóllocet eum cum princí-

'm7QL

virtütis tuz in fplendóribus

pibus , * cum princípibus

li

San:tórum : * ex ütero ante

pópuli fui.

u y

Iucíferum génui te.

ui habitáre facit ftérilem in.

Runus v

omo , * matrem filiórum

urávit Dóminus , & non

"

cenitébit eum : * Tu es Sa-

laetántem.

V0

Afía, Haec eft virgo sáp

ïEnS »

"

cérdos in stérnum fecün-

dümórdinem Melchifedech.

quam Dóminus vigilántem

ujx.lsfmte'm" !

óminusáà dextris tuis:

*

invénit.

odl

confrégit in dieirz fue reges.

Afía, Hac eft , quenefcivit

d

udicábit in natiónibus , 1m-

torum in delí&o : habébit

i Mi

lébit ruínas : * conqua(sábit

fru&tum in refpe&ióne ani-

1 Iefüf

márum fanQárum:

( m

cápitain terra multirum.

D etorréntein via bibet: *|

Pfalmus I21«

.

ümmot

JEÉtátus fum in

his , quæ

proptéreà exaltábit caput.

:

icta funt mihi : *in do-

ince

4, Hac eft virgo sápiens ,

afb

äfï

una de nümero prudén

mum Dómini íbimus.

uupïtüdq:

tum.

Stantes erant. pedes noftri *

Jimà

'

in átriis tuis Jerüfalem.

Aiía, Heec eft virgo sápiens ,

lem , qu£ edificátut.

d

quam Dómimus vigiläp.tem

j erüfa

.

gaif!eylï

invénit.

ut cívi

tas : * cujus participá-

r

tio ejusin idípfum.

Píslmus 112.

m

Audáte pueri

Dómi- |f11luc enim afcendérunt tri-

j at

num:* laudáte nomen

bus , tribus Dómini :. * te l-

!

L

mónium lífrael ad confitén«

|

jpm

Dómini.

j J

en Dómini

bene-

dum nómini Dómini.

Sit nom

uia illic fedérunt fedes in

díctum ,

* ex- hoc nunc &

Q

TE

usquein fzeculum.

j4

dício ,* fedes fuper do-

mum David.

yb|

folis ortu usque ad occá-

um , * laudábile nomen Dó- |Rogáte , qu

c ad pacem funt

* & abundántia

N

mini.

Jeráfalem :

[

J

E xcélfus fuper

omnes Gen-| diligéntibus te.

*»

.

virtüte tua *

W

tes Dóminus ,

* & fuper|F iat pax in

coelos

lória-ejus.

& abundánti

a in türribus

;

j

cut Dóminus Deusj tuis.

J

Q uis

P go-

Í4

mv

A

feecvtil

Comrnune Virginume

d

- fropter fratres meos, & pró-| Quóniam confortávit feras

"

j x

f

Ximos meos, * ]o

québar pa.

pórtárum tuárum : * benedí-

cem de te,

xit filiis tuis in te.

0,qu0

fropter domum Dómini Dei

Qui pófuit fines tuos pacem:*

«

413(-

noftri , * quesívi bona tibi.

X ádipe fruménti sátiat te.

r l

-Hac eft ; qua netcívit

iemíttit elóquium fuum

uj

torum in delíéto: habébit fru-

g uta

terre : * velóciter currit fer-

je pror

f

&um in refpetdtióne animà-

mo ejus.

/

pum fanctárum.

Qui dat nivem ficut lanam, *

uptl()ms

QD hono

Afía. Veni eléCta mea, & po

nébulam ficut cínerem Ípar-

h

t u

nam in te thronum meum ,

i

allel.. Pfalmus 126.

l

ml

ttit cryftállum fuam ficut

goolonur

MTIÓ Dóminus zdificáve-

buccéllas : * ante fáciem frí-

rit domum , * in vanum

goris ejus quis fuftinébit ?.

y

üc U

Iaboravéru

T

gt !

X

nt , qui ædiücant

íttet verbum fuum , & li-

w«

eam.

quefàciet ea: * flabit fpíritus

Nifi Dóminus cuftodíerit ci-

e

iys , & fluent aqua.

N

ATU

« [patld

vitátem , * früftra vigilat ,

£ui annüntiat verbum fuum

d

qui cuftódit eam,

Jacob , * juftítias & judícia

ringrt ! (u

"Minum eft vobis ante lucem

tuaírael.

gpara'wtinæ

fá

gürgere : * sürgite, poftquam

INon fecit táliter omni natiós

fedéritis , qui manducátis pa-

ni :* & judícia fua non mani-

fir , QUï

feftàvit eis.

|

nem dolóris.

yténtg

*^um déderit dildQis fuis

4à» ]fta eft fpecióía inter

; fen

turytic

fomnum : * ecce haréditas

filias Jerüfalem.

Dómini,filii ; merces, fru-

apitulum. 2. Cor. 10. d

irpitis

E

us ventris.

Ratres, Qui gloriátur , in

|

- Virgini

$

wtd «

Sicut fagíttee in manu potén-

Dómino gloriétur. Non

s: *ita filivexcufsórum.

enim , qui feípfum. commén-

d l exe

&

; erDomi

eátus vir ,qui implévit defi-

dat, ille probátus eft ; fed

dérium fuum ex ipfis : * non

ommendat.

la Or

confundétur , cüm loquétur

quem Deusc

mnus.

orta.

ipftam ;

R

icis fuis in

Efu , coróna Virginum ,

as Domine

? Venielétta mea,& po-

uem mater illa cóncipit

in te thronum meum,all.

10 Many

nem

d.

Qua fola Virgo pàárturit

tf i

Ifta eft fpeciófa inter

s&c vota clemens áccipe.

0 cutt

CITle

ui pergis inter lília ,

filias jerl?il:?

!

m

us 147.

x

Septus Choréis Vírginum ,

Vff no

uda Jerüfalem Dómi-

Sponfus decórus glória ,

L/

u

m: * Jauda Deum tu-

,. Ui

Sponsísque reddens pre&-

r

Inia.

1 S?iäox*ï.

Q uo.-

Vl u

——

ag

|

I

Commune Vir inx&n.

Ixsis

ïz' Is b *onbümd'ile tendi

s,Vireines] beáte 'N. Vírginis tue fefti-

ul

vitáte gaudémus: ita pize de-

Sequüntur , atque láudibus

votiónis erudiámur afféCtu.

Poít te canéntes cürfitant ,

d

Hymnósque dulces pérfo-

Per Dóminum.

V

nant.

!

Si fuerint pluresiin utrisque

IT fü'.:v,

'Te deprecámur füpplices,

Vefperis ad Magnificat & in

Ij

Noftris ut addas sénfibus ,

Laudib. ad Benedittus , Afía.

Nefcíre prorfus ómnia

Prudéntes Virgines , aptáte

AT

Corruptiónis vülnera.

veftras lámpades , ecce fpon-

Virtus , honor , laus , glória,

fus venit , exíte óbviàm ei.

u |

* *

Deo Patri cum Fílio ,

y Adducéntur Regi vírgimes

us

E

|

Sancto fimul Paráclito ,

poft eam.

x. Próxime ejus

itim f

-,

In fz&&culórum fzecula. Amen.

afferéntur tibi.

Oratio.

W

j.Spécietua , & pulchrità-

nobis, quefumus Dó-

d.

dine tuae

X Inténde , pró-

Dz

ine Deus nofter , San-

Íperé procéde , & regna.

Gárum Vírginum & Maárty-

)

iis

rumtuáarum ON4 Nopal-

d

agnificat ; Antiphona4

;;n[bum

Veni fponfa Chrifti , áccipe

mas incefsábili devotióne ve-

nerári : ut', quasdigna mente

jua

coránam, quam tibi Dóminus

preparávitin etérnum.

non póffumus celebráre , hu-

u

ratio.

mílibus faltém frequentémus

obséquiis. Per Dóminum.

TYEus , qui inter cétera

j ",

|

Zpoténtie tue mirácula

Ad Matutinum ,Invitator.

étiam in fexu frágili vidló-

fegem Vírginum Dóminum,

ha F

[

* Venite , adorémus.

riam marty rii contulífti: con-

T

céd

opítius ; ut , qui be-

Píalm. V enie, exulte'mus.,zg

te

elgf

Viírginis & Martyris

.* Hymnus.

A 1m j

, MILL

tuzm natalíüia cólimus , per

nis Proles , Opiféx-

n r

ejus ad te exémpla gradiá-

VIrgi

. que Matris,

mur. Per Dóminum.

fh Ü

Virgo quem geffit , peperít-

ue virgo :

jl

Alia Oratio.

Ndulgéntiam nobis, qua&-

Virginis partos cánimus de-

I

córa

j !

fumus Dómine , beáta N4

Virgo & Martyr implóret :

Morte triümphos.

u

qua tibi grata femper éxtitit

Hiec enim palme düplicis

ggtuut

beáta

IY

& mérito caftitàtis, & tuze

feffió

ne virtütis.PerDífím.

Sorte, dum geftit frágilem

p

ro Virgine non Martyr

domáre

qut r

Oratio.

l

Córporis fexum , dómuit

T^ Xàudi nos Deus falutá-

, cruéntum ,

j J

risnofter: ut ficut de

Cade tyránnum.

e

o

L

xc

Commune Virginum.

Antef

Unde nec mortem , nec amí.| Spíritus femper , Deus unus

j

ca mortis

oinnt

j

r

Mille poenárum génera ex-

Témporiszevo. Amen.

W

pavéfcens ,

In primo No&urno , À

pídt

á

Sáuguine effüfo méruit fe-

quim pulchra eft ca

&

rénum..

generátio cum claritáte.

]

Scándere coelum.

P

gnu

at

Omin

e

en

* pujus orátu , Deus alme ,

fahöäïnsiäus no« !

"

Id

nobis.

H

ftler, * quàm admirábi-

g m

leeft nomen tuum in univér-

u 10

Débitas poenas fcélerum re-

j

mítte 3

faterra !

45

au voc

Ut tibi puro refonämus al-

óniam eleváta eft magnïQ

mum

í

s

éntia tua * fuper coelos.

yem t

. Pé&ore ca

rfnen.

EX ore infántium , & laGtén-

somm :

' Sit decus Patri , geniteeque

tium perfecífti laudem prop-

r VO

Proli ,

ter inimícos tuos , * ut dé-

joie ii

Et tibi compar utriüsque

ftruás inimícum & ultórem.

um*

virtus

óniam

vidébo

coelos

y prud

Sp

tritus femper , Deus unus

E

tuos , ópera digitórum tuó-

Ul

omni

rum : *]unam & ftellas,

que

gitéritut]

Témporis &vo. Amen.

tu fuudáfti.

wiam, 2

Si SanGla fperit Virgo tan-

uid eft homo , quód me-

dhgus

tàm , & non Martyr , dicitur

mor es ejus ? *aut filius hó-

us

Hvrmnus utfequitur

minis , quóniam vífitas eum ?

a ejus

Irginis Proles , Opiféx-

|Mánuifti eum pauló minüs

dindatà

V.

ab Angelis, glória & honóre

que Matris:

x Dmini

Virgo quem geffit , peperit-

coronáfti eum :

* & con-

stes df

que Virgo ;

ftituífti

eum fu

fe

ftum 'cäirïitnus

mánuum tuárum.

per öpera:

n Domi

Viírginis

beátz ,

Qmnia fubjeciífti fub pédi-

anprad

z Dmin

Accipe votum.

bus ejus : * oves & boves

ts0rdh,

Hujus orátu, Deus alme ,

univérfas , infuper & péco-

nobis

-

ra campi.

äailücidun

Débitas poenas fcélérum re-

Xólucres cceli , & pifces

mitte,

maris , * qui perámbulant

«l

sémitas maris.

itineoul

Ut tibi puro refonémus almü

Péttore carmen.

Démine Dóminusnofter , *

:g'u Dimini

Sitdecus Patri ; genitzeque

quàm adinirábile eft nomen

óneff

* Prob,

J

tuum in univér(a terra !

Vibf

Et tibi compar

*1 pf

. utriüsque

Afíia, O quam pulchra eft

virtus.

caífta generátio cumclaritáte

V

Afa,

m

" Commune Virginþum.l

'"Xci

"

Etenini fervus tius. cuftódit

; Aiía. Antetoru

m hujus vir-

inis frequentáte nobis dülcia

ea: * in cuftodiéndis illis re-

lt

cántica drámatis.

tribütio multa.

1l

P(almus 18«

Delí&a quis intélligit? ab oc-

€h Qu

Oeli enárrant glóriam

cültis meis munda. me: * &

ln

)Dei, * & ópera mánuunt

ab aliénis parce fervo tuo.

eius annüntiat firmaméntum.

Si mei non füerint domináti,

U n

tunc immaculátus ero : * &

TUIOI

jes diéi erüCtat verbum* &

fox notti índicat fciéntiam.

N

ino.

emundábor à delítto mäxi-

^

N on funt loquélze , neque

fermónes , * quorum non au-

Et erunt , ut co

mp],äceaht

ln

diántur voces eórum.

elóquia oris mei: * & medi-

N

l

K

Inomnem terram exívit fo-

tátio cordis mel in confpä&u

j

nus eórum : * & in fines or-

tuo femper.

a

bis terrz verba eórum.

D ómine adj

ütor meus , *&

"t

Ínfole pófuit tabernáculum

redémptor meus.

li

(

Afía, Antetorum

hujus vír-

ts

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

fus procédens de thálamo

sinis frequentáte nobis dül-

Ift [

fuo.

|cja cántica drámatis.

J

Exultávit ut gigas ad currén-

Afía, Revértere ,. revértere

dam viam , * à fummo coelo

Sunamítis : revertére , revét-

u me

ezréffio ejus.

tere , ut intueamur te.

hu;ho-

t occürfus ejus usque ad

Pfalmus. 23.

TU

Omini eft terra,& pler

i

fummum ejus: * nec eft , qui

P

p f

fe abfcóndat à calóre ejus.

tüdo ejus : * orbisterrá-

k hunt

Lex Dómini immaculàta ,

L rum , & univérfiqui hábitam

lu

q

in eo.

^

.

:

convértens ánimas : * tefti-

dU

mónium Dómini fidéle , fa-

uiaipfe fuper mária fun

';I

d

iéntiam praeftans párvulis.

vit eum:: * & fuper Hümi-.

u

uftítie Dómini recte , lzti-

napreeparávit eum.

j

uis afcéndet. in montem

m

ficántes corda , * preecéptum

i

Dómini lücidum , illüminans

ómini ? * aut quis ftabit in

óculos.

loco fan&to ejus *

jf

'T imor Dómini fantus , pér-

Innocens mánibus, & mundo

pulut

manens in fzeculum feculi : *

corde, * qui non accépit in.

vano ánimam fuam , nec ju-

ï

judícia Dómini vera , juftifi-

It

cáta in femetípfa.

rávitin dolo próximo fuo.

s

&H ic aecípiet benedittiónem

Defiderabília fuper aurum

Ti

làpidem pretiófum — mul-

i Dómino , * & mifericór«

W fiæ

diamà Deo falutári fuo.

tum : * & dulcióra fuper mel

& favum.

H wc eft generátio queren-

l

gum

Xci

Commune Virginum.

Í

«DCO' c

tium eum , * queréntium fà-: aecéperis uxórem,non peccá-

156&7 0

ciem Dei Jacob.

fti. Et fi nüpferit virgo, non

g *

Attóllite portas , príncipes ,

peccávit. "lribulatiónem ta-

»uxöl'l ! i

veftras, & elevámini pórta

men carnis habébunt hujüs-

(jmup

&eternáles : * & introíbit Rex

i

-

modi. Egoautem vobis par-

li

qe

glóris.

co. Hoc ítaque dico,tratres :

is eftifte Rex glórie ? *

Temptus breve eít: réliquum

«

at

Dóminus fortis & potens ,

eft , ut & qui habent uxóres,

Ti font

Dóminus potens in prelio.

tanquam non habéntes fint :

at VI

& qui flent,tanquam non flen-

r

Attóllite portas , pyincipes $

]i

dtem

veftras, & elevàmini porta

tes : & qui gaudent, tanquam

il

ique

zeternáles : * & introibit Rex

non gaudéntes: & qui emunt,

«dadid

glóris.

.

tanquamnon poffidéntes: &

Aquod

IS €

ftifte Rex glöriæ $u*

qui utüntur hoc mundo , tan-

Dóminus virtátum ipfe eft

quam non utántur : preterit

ne imP

$ bieQr:

Rex glóris.-

.enim figàra hujus mundi.

Diülae

Afía, Revértere , revértere

| &. Veni fponfa Chrifti , ác-

Sunamítis : revértere revér-

p h

cipe corónam, quam tibi Dó-

jt te D

tere , ut intueámur te.

minus preparávit in setér-

y, Spécie tua , & pulchritü-

nim

*

.

pro cujus amóre

Spe'cie fl

1ne tua.

tuintétd

g. Inténde , pró-

sánguinem tuum fudífti

?

fperé procéde , & regna.

. SEtcum Angelis in paradí-

Mi

Pater nofter.

fumintroifti.

Mirius

Abfolutio. Exáudi Dómine.

$.Veni elé&ta mea , & po-

Leflio

*y.Jube domne benedícere.

nam in te thronum meum ,

(us aüten

exltm

Bfio.Benedi&tióne perpétua.

/

quia concupívit Rex fpéciem

De Epíftola prima B. Pauli

tuam.

Et cum.

li, qud

Apóftoli ad Corínthios.

t opiret

Si non fuerit Martyr , dici-

"

LeGioi.

Cap. 7.6.

turíequens g. . Veni elétta

At of

E virgínibusprecéptum

mea, & ponam in te thronum

n

Am Q

D

Dómini non hábeo , con-

iif

Trhus

meum : * Quia concupívit

sílium autem do , tanquam

Rex fpéciem tuam.

Xtm, po

mifericórdiam confecütus à

!

fug v

y. Spécie tua , & pulchrità-

n

Dómino ,ut fim fidélis. Ext-

dine tua inténde , prófperé

"t in

ftimo ergo hoc bonum effe

rocéde , & regna.

Quia.

"trinem

propter inftántem neceffitá-

fío. Unisénitus Pci Fílius.

d&

tem , quóniam bonum eft hó-

[.e&to ii

mini fic effe. Alligátuses uxó-

Oloautem vos fine fo-

i

?M:& n

ri ? noli querere folutiónem.

licitàdine effe. Qui fine

Solütus es ab uxóre ? noli

uxóre eft , (olícituseft , que

* M

$i autem

^ Qnfp t

(

quarere uxórem.

Dómini funt , quómodo plà-

V Quj

ceat

Coxf:munc Virginum,

xciii

w

1

l

rit vir ejus, liberáta eft : cuí

eeat Deo. Qui autem cum

itïxgn

lnm

uxóre eft, folícitus eft, quz

vult, nubat, tantüm in Dómi-

funt mundi , quómodo plá-

no. Beátior autem erit , fific

)

l]

!

W

ceat uxóri, & divífus eft. Et

permánferit fecündum metí

s

mülier innüpta, & vifgo có-

consílium : puto autem , quód

lfs

gitat , que Dómini funt , ut

& ego Spíritum Dei hábeam.

Ti

fitfantta córpore & fpiritu. jy, Spécie tua, & pulchritü-

FU,

Qua autem nupta eft, cógi-|dine tua, *5 Inténde , pró-

fts nf :

tat ,qu& funt mundi, quómo- | fperé procéde , & regna.

nf«

do pláceat viro. Porró hoc|y, Ditfüfa eft grátia in làbiis

'«»tmmm

ad utilitàtem veftram dico

tuis , proptéreà benedixit te

non ut làqueum vobis injíci-

Deusin atérnum.

Inténde.

1

um *

i

|

:

j

am , fed ad id quod honéftum |Glória Patri; Inténde.

Tj N

eft, & quod facultátem prze-

In fecundo No&urno, Afia,

p

beat fine impediménto Dómi-

pécie tua , & pulchritüdine

Q

nüm obíecrandi.

tua inténde , prófpereé procé-

hnj i

, Diffüfa eft grátiain lábiis

de,& regna.

tuis. 9

Ructávit cor meum ver-

Píalmus 44.

pibi D

!)

Proptéreà bene-

Id

díxit te Deus in &térnum.

bum bonum : * dico ego

Atort

, Spécie tua, & pulchritüdi-

ópera mea R egi.

a

iamus ferie

n

ühs

ne tua inténde, prófperé pro-

i ingua mea c

quie

céde , & regna. Proptéreàa.

bz , * velóciter feribéntis. -

Bfio, Spíritusfan&i grátia. |Speciófus forma pre filiis hó-

N

Le&io ii

minum , diffüfa eft grátia in

4f

Iquis autem turpem fe |lábiis tuis : * proptéreà bene-

S

vidéri exíftimat fuper vír- | díxit te Deus in aetérnum. .

r

gine fua, quód fit fuperadül- |A ecíngere gládio tuo fupeg

ta , & ita opórtet fieri : quod | femur tuum , * potentíffime.

,djd' |

g

vult,faciat: non peccat , fi |S pécie tua , & pulchritüdine

n

nubat. Nam qui ftátuitin|tua *inténde , prófpere pro-

corde fuo firmus , nonhabens | céde , & regna.

u |

neceff&átem , poteftátem au- [P ropter veritátem , & man«

*

tem habens fuz voluntátis,& | fuetüdinem , & juftítiam :

jurnt

hoc judicávit in cordefuo ,|& dedücet te mirabiliter

fap

TU

(

ferváre vírginem fuam, bené | déxtera tua.

"

f

facit. Igitur & qui matrimó- |S agí

tt&e tüge acu

LEU

nio jungit vírginem fuam ,|fub te cadent , * in corda ini-

(re^

bené facit : & qui non jungit, | micórum regis.

Y

.

,

mélius facit. IVjülier alligata j$ edes tua. Deus 1

n feculum

QUJ

eft legi , quanto témpore vir|feculi: * virga directiónis

J

|

ejusvivit. Quód fi dermíe- ! virga regni tui..

p

p

:

Xciv

Commune Virginum,

lusv

D ilextfti juftítia

t , & odifti

J

lAfa. spécietua, & pulchri-

,l

wet

iniquitátem:*proptéreà unxit

tüdine tua inténde , prófperé

te Deus, Deustuus , óleo 12;:-

procéde , & regna.

l)

]u

,

títize pr& consórtibus tuis.

*

Afi&, Adjuvábit eam Deus

lj

l

ylio -

rrha , & gutta , & cáfia

a

vultufuo : Deus in médio

pat

iméntistuis , à dómibus

" non (0

ejus ,non commovébitur.

AE

ebürneis: *ex quibus dele-

Pfalmus

T exti

&avérunt te filie regum in

honóre tuo.

Eus nofter 're;*ügium ,

, D

D

& virtus: * adjütor in

ftitit Regína à dextris tuis

tribulatiónibus , quae inve-

gnus

in veftítu deauráto,* circüm-

nérunt nos nimis.

|

liadàb

aeDa

data varietáte.

Proptéreà non timébimus ,

A udi filia, & vide , & inclína

dum turbábitur terra : * &p

; tj

gUAtur

aurem tuam: * & oblivifcere

transferéntur montes in cor

pópulum tuum , & domum

maris.

deterta

1 Aqu'lk'

» patris tui.

Sonuérunt, & turbáte funt

Ét concupífcet Rex decó-

aquz eórum:*conturbáti funt

;mig.

rem tuum

Jeusin dU

* quóniam ipfe

montes in fortitüdine ejus.

eft Dóminus Deus tuüs , &

É lüminis. fmpetus letíficat

Vr , "(

adorábunt eum.

civitátem Dei : * fanttificávit

alniam ec

Etflie Tyri in munéribus,*

tabernáculti fuum Altíffimus.

qugili

vultum. tuum : deprecabün-

D eus in médio ejüs , non

synuntm

indéntes

tur,omnes dívites plebis.

commovébitur : * adjuvábit

Q mnis glória ejus filize Regis

eam Deus mané dilüculó.

v ntur

ab intus , * in fimbriis áureis

d :

C onturbáte funt Gentes ,

circumamítta varietátibus.

& inclináta funt regna:* dedit

i

À dducéntur Regi vírgines

vocem fuam , mota eft terra.

s

alestt

.poft eam ; * próximz ejus

D óminus

virtütum nobís-

itt v

afferéntur tibi.

cum : * fufcéptor nofter

Thufis,

À fferéntur inletítia, & ex-

Deus Jacob.

^m

ultatióne : * adducéntur in

V eníte, & vidéte ópera Dó-

i Qi]tite

templum Regis.

mini , qu pófuit prodígia fu-

2,it qy

Pro pátribus tuis nati funt

per terram : * áuferens bella

MT

25 tbl filii:* conftítues eos prín-

usque ad finem terree.

m

-* cipes fuper omnem terram.

A rcum cónteret, & confrín-

m [

" Miémores erunt nóminis tui *

getarma:* & fcuta combüret

*

ni.

XümmMn,

in omni generatióne , & ge-

"ii

Aeratiónem.

y

acáte , & vidéte , quóniam

P roptéreà pópuli confitebün-

f

ego fum Deus : * exaltábor

UM

turtibiin setérnum, * & in

in Géntibus, & exaltáborim

terra,

fæ-culgm fazculi.

b

. D ómi-

| Commune Virginutn.

Xcv

«tl

li

Déóminus virtátum nobís-IL, s&tétür mons Sion,& exuüf-

!

n

cum: * fufcé

ptor nüüeg D;us

tent filize Judee, * propter ju-

acob.

dícia tua Dómine.

1j

j

Afia, Adjuvábit eam Deus

Q ircümdate Sion , & -com-

l

vultu fuo : Deus . in médio

ple&tímini eam : * narrátein

j

:

ejus ,non commovébitur.

türribus ejus.

P ónite corda ve

ftra in virtü-

J

Aiia Aque multe non po-

Aff

tuérunt extínguere charitá-

teejus: * & diftribüite do-

It n

tem.

Pfalmus 47.

mos ejus , ut enarrétis iu

: I

Agnus Dóminus , &

progénie áltera.

laudábilis

nimis * in

uóniam hic eft

Deus, Deüs

At

M

nofter in zetérnum , & in fs

civitàte Dei noftri , in mon-

1

te fanclo ejus.

culum feculi : * ipfe reget

J

F undátur exultatióne uni-

nos in fzecula.

vérfze terree mons Sion , * lá-

Afia. Aquse multe non po-

it [

tera Aquilónis , cívitas Re-

tuérunt extínguere charitá-

2

VA

is magni.

tem.

y^' Adjuváb

d

li

!

D eusin dómibus ejus cogno-

tu fuo.

it eam Deus Vulf

-

iif

fcétur , * cüm fufcípiet eam.

ff

Q uóniam ecce Reges terrze

x Deusin médio ejus, n

commovébitur. -

(s

congregáti funt, * convené-

ER

s M

yuntin unum.

P ater nofter.

lpfi vidéntes fic admiráti

Abfolutio.I psíu$ pfetas..

ifdd

ati

,

.

Jl

funt , conturb

funt, com-

y. Jube domne benedícere

(s

mót funt : * tremor appre- [bsio. Deus Pateromnípotens.

héndit eos.

|Sermo S. A

uftíni Epífcopi,

s

Y

"ii

.bi dolóres àt parturiéntis , * |L3b. 1. de

irg. Circa imit,

n

l

in fpíritu veheménti cónteres

Lettio ive

I

naves 'Tharfis.

Uóniam hódie natál

is

Ti

icut audívimus , fic vídi-

eft Virgimns , invitat

mus in civitáte Dómini vir-

nunc integritátis amor , ut

"1

áliquid de virginitáte dicá-

tütum , in civitáte Dei no-

ensbfm

£tri: * Deus fundávit eam

mus : ne véluti tránfitu quo-

in etérnum.

e

dam, praftrída videátur j

quze principális eft virtus,

ntit

i

S ufcépimus Deus miferi-

Non enim ídeó laudábilis

córdiam tuam , * iu inédio

meuf |

templi tui.

virgínitas , quia in Martyri-

|

; ecandüm nomen tuum

u

busreperítur: fed quiaipfa

Deus , fic &laus tua in fines

Mlrtyres fáciat. Quis autem

x)alll !

terre : * juítíia plena eit

humáno eam fpoffit ingé-

y

d?xtem tua.

nio comprehéndere , quem

: néc

Ji

xcvi

Co mmünc Virginum.

j

ím f

nec natüra fuüis incláfit légi-

Le&io vi.

I$

bus ? aut quis naturáli voce

. Uis fgitur néget , hane

;udabll

qüper o

compléGi, quod fupra ufum

vitam fluxíffe de coelo ,

n

T t

natürzefit ? E coelo accersí-

quam non fácilé invenímus in

vit, quod imitarétur in terris.

terris , nifi poftquam Deus in

dæmonh

mcælos [

Nec imméritó vivéndi fibi

&cterréni córporis rembra

RUUD

ufum queesfvit é coelo ; qu&

defcéndit ?tuncin ütero vir-

fponfum fibi invénit in coelo.

go concépit, & Verbum caro

p

i ma

gn

.

$

Propter veritátem , &

fa&tum eft,ut caro fieretDeus.

snanfuetüdinem, & juftítiam :

Dicet áliquis: Sed étiam Flías

ugiint ]

€ .Et dedücet te mirabiliter

Ht pon

nullfus corpórei cóitus fuíffe

déxtera tua.

permíxtus cupiditátibus in-

, at

, Spécie tua , & pulchritü-

venitur.

Ideó ergo curru

, & hor

dine tuainténde , prófpere

raptusad coelum , ídeó cum

1inoglo

r

océde , & regna.

lt

Dómino appáret in glória ,

li hof

B

iQe

ídeó Domínici ventürus eíft

adyus: !

. Chriftus perpétus.

Le&io v;

:

racürfor advéntus.

qun At

Tq " JZEcnubes, áera, Ange-

£o

Afferéntur Regi vírgines

pmmorel

re-

H

W t

los , fideráque trans

poft eam , próxima ejus ,

diens, Verbum Dei in ipfok — Afferéntur tibi in leetítia ,

sibus , (

finu Patris invénit , & toto

& exultatióne.

BI

$,

haufit péctore. Nam quis tan-

Spécie tua, & pulchritüdi-

qn m

tum;cüm invénerit, relínquat

[netua inténde, prófperé pro«

qitm cor

boni ? Unguéntum enim exi-

céde , & regna. Afferén-

dtpopu

nanitum eft nomen tuum :

tur.

'stür ccel

proptéreà adolefcéntulee di-.

AQITITOY

( lóriaPatri. Afferéntur.

Jlexérunt te, & attraxéruntte

Intertio No&Qturmno

Afiae

titido cj

Poftrémó,non meum eft illud,

Nigra fum , fed form

óf

a

ilie

u &

quóniam que non nubunt ,

Jerüfalem : ídeó diléxit me

A

neque nubéntur , erunt ficut

Rex , &introdüxit me in cue

tultibis

AngeliDei in coelo. INemo

bículum fuum.

tinm af

ergo miréturjfi Angelis com-

Pfalmus9s. .

i* Q

aréntur , qu& Angelórum

( *Antáte Dómino cánti-

ómino copulántur.

lpeterram.

cum novum ; * cantáte

101 orber

&. Dilexíftü juftítiam, & odi-

Dómino omnis terra.

füiniquitátem :* . Proptéreà o antáte Dómino,& benedici-

It

m

unxitte Deus , Deus tuus| te nómini ejus: * annuntiáte

óleo Ictítiz.

« Propter ve- | de die in diem falutáre ejus.

t fün

lls

|

truf

ritátem , & manfuetüdinem. |A nnuntiáte inter Gentes gló-

& juftítiam. Proptérea.

riam ejus, *in ómnibus pó-

EOR

FD

thu

m

pulis mirabília eju

Tïahc m€

foz'q.þ Ignem- fui amö:is;

l

Q uó-

Commuge V irguum,

xcvn

uóniam magnus Dóminus , jedórem eurrémus unguentó-

&

laudábilis nimis: * terríbi-

rum tuórum :

oleum eftü-

J

PiU,

lis eftfuper omnes deos.

fum nomen tuurm.

J

l

OQuóniam omnes dii Gén-

Pfaimus g6.

li

tium damónia : * Dóminus

minus regnávit, exulp

J

autem coelos fecit.

]X

tterra, * leténtur ín-

Jf

Conféffio , & pulchritüdo in

fule raultze.

HH

conípettu ejus ; * fan&timó-

*'x ubes ,*& caligoin circüitu

«

IT

j

hia, & magnificéntiain fan-

ejus «* Jufïrxtla , )& Judlclum

DP

Gificatióne ejus.

corre£Hio fedis ejus.

uf

J

i

Afférte Dómino pátria» Gén-

1gnisante ipfum præcedet,

)

tium , afférte Dómino gló-

& inflammábit in. circüitu

)

riam & honórem: * afférte

inimíc OS ej us.

ilit

ii

Dómino glóriam nómini ejus.

Hluxéruit fülgura ejus orb1

i

[j

T óllite hóftias ; & introíte in

terrz: *Vldlt ; & commóta

RI

t

eft terra.

átria ejus: * adoráte Dómi-

)

tium in átrio fancto ejus.

IMontes ficut cera fluxérunt

g

à fácie Dbmml

* à fácie Do-

C ommoveátur à fácie ejus

T

univérfa terra : * dícite in

mini omnls terra.

fetiti

Géntibus , quia Dóminus

Annuntiavérunt coeli Jufh-

regnávit.

tiamejus: * & vidérunt om-

^rtid

Btemm corréxit orbem ter-

nes pópuli glóriam ejus.

C onfundántur ommes .

a

r&,qui non commovébitur:*

. qui

dicábit pópulosin zequitáte.

adórant fculptilia :

* &qux

M ;1:;

seiténtur coeli , & exültet

gloriántur in fimulácris fuis.

feNU

terra, commoveátur mare ,

Adoráte eum omnes Angeli

& plenitüdo ejus : * gaudé-

ejus : * audívit , & leetáta eft

Sion.

Val

buntcampi, &ómnia , qu&e

K

in eis funt.

Etexultavérunt filise ïudæ,

3

'Tunc exultábunt ómnia lig-

propter judícia tua. Dómine.

na fy lvárum à fácie Dómini ,

Quóniam tu Dóminus altíffi-

musfuper omnem terram : *

quia venit: * quóniam venit

j

judicáre terram.

nimis

exaltátus es fuper

T

omnes deos.

j udicábit orbem terrz in

i

&quitáte , * & pópulos in

Qui dilígitis Dóminum,odíte

Wt

"

veritáte fua.

malum: * ecuftódit Dóminus

Yi

animas Sanétórum fuórum ,

p

Afa, Nigra fum , fed for-

i

f':

mófa,, filise Jerüfalem : ídeó

dé manu peccatóris liberábit

d11cx1t me Rex,& introdüxit

€OS.

j c"l

e(]*

j

n

me in cubículum fuum.

Isux orta eft jufto, *& ré&is

Áfia. "Trahe me poft te , in

corde Id&títia.

"

*

L

"o

l

L

d

€eviii

- Cormmune Virginum,

[ ïm Red

L etámini jufti in Dómino: *| Tudicábit orbem terrárum i

[

j

a

& confitémtni memóriz fan-

juftítia , * & pópulosin equi-

u Vi

&ificatiónis ejus.

táte.

"Afa, Trahe me poft te,

in

Afía, Veni fponfa Chrifüi,

qnes !

odórem currémus unguentó-

áccipe dorónam , quam tibi

:

vum (

rzum tüorum : óleum effüfum

Dómüinus preparávitin ztér-

Qmitiie

j

nomen tuum.

nurmi

*

yetiti l

l

Afz, Veni fponfa Chrifü :

v. Elégit eam Deus, €

I

rP

I

áccipe corónam , quam tibi

przelégit eám.

g u

& In tabernáculo fuo habi-

l

Dóminus praeparávit in setér-

táre facit eam.

ti

jl Do

num.e

st , (

Pfakmus 97.

P ater nofter.

V

IDUS»

Abfolutio. À vínculis;

ütáte Dómino cànti-

H'Et

cum tovum: * quia mi-

y. Jubedommne benedícére.

gabília fecit.

ifío. Evangélica léCtio.

;xroivit' d

|

Meda

Salvávit fibi déxtera ejus ; *

L é&io fan&i Evangclii fe-

ls

«

& bráchium fan&tum ejus.

cündüm Maatthaum.

TMotum fecit Dóminus (falu-

T.eQio vii,

VIafT d

Cap. 25.

tàre füuum: * in, confpé&tu

N illo témpore: Dixit Je-

Wi COl

Géntium revelávit. jüftítiam

fus difcípulis fuis parábo-

;

n

fuam«

lam hanc: Símile erit regnuth

B.ecordátus eft mifericórdie

coelórum decem virgínibus :

fipnis

l

N

d

füe,* & .veritätis fusi dómui

qua accipiéntes lámpades

[

[

:

^

|

Qd

Atrael.

fuas; exiérunt óbviàm Spoti-

I$ 01

537 idérunt omnes términi ter-

fo, & fponfz. Et réliqua.

|

atgn

Té* falutáre Dei noftri.

Homilía S. Gregórii Papze.

acint

j ubiláte Deo omuis terra:*

Homilia 12. in. Évangel.

JEpé vos , fratres charif-

d r

cantáte , & exultáte , & psál-

N

ïite-.

fimi, admóneo prava ó-

ugb

P sàllite Dómino in cíthara ,

pera fügere , mundi hujus

i, (

d a.

3ncíthara , & voce pfalmi: *

inquinaménta devitàáre :fed.

in tubis du&tilibus , & voce

hodiérna fanéti Evangeélii let

EE

tuba córnez.

ttióne compellor dícere ; u&

iif

j ubiláte in confpé&tu Regis

& bona, que àgitis , cüm

i um

Dómini: * moveátur mare, &

magna cautéla teneátis: né

Eu

orbis terrá-

plenitüdo ejus

per hoc, quod à vobis re&tum

üDtqu;

rum , & qui hábitant in eo.

géritur , favoraut grátia hu-

l)

F lümina plaudent manu, fi-

mána requirátur ; ne appe-

&

tore

gmul montes exultàbuntà con-

títus laudis fubrépat ,

u g

fpéztu Dómini : * quóniam

quod foris ofténditur, intus

Ub N

àmercéde vacuétur.

Ecce

venit judicáre terram.

enim

mäïïlobeati

(

Commune Virgitum.

XciX

"

enim Redemptóris voce de-

pax fumma eft, inveniri fcán-

Ms

u

ceim vírginés , & omnes di-

dala pótérunt ; quz colligán-

cüntur vírgines , & tamen

tur.

j

M

intrà beatitüdinis jànuam non

. Mé

dia no&e clamor fa-

Qu

wl

omnes funt recéptze ; quià

etus eit:& Ecce

f

b

.Oïï üS V e-

earum quedam , dum de vir-

nit ,exíte óbviám ei.

ginitáte fua glóriam fóris éx-

, Prudéntes vírgines aptáte

hs

petunt; ià vafis fuis ólcum| Veftras lámpades. Ecée.

habére noluérunt.

G lória Patri. Ecce.

,Hsc. eft virgo sápiens ,|pio, Adfocietátem.

T]ny

l

quam Dóminus vigilántem,

LeGioiz

invénit , qu& accéptis lam-"

N quinque autem córpo-

lt

pádibus , fumpltit fecum óle-

I

ris sén

fi

?

ibus unusquísque

t

j

um:*$ Et veniénte Dómino,

fubsíftit. Geminátus autem

&l

introívit cum eo ad nüptias.

quinárius denárium pétficit.

J

i

, M édia no&te clamor factus

Et quia éx utróque fexu fidé-

h

P

eít , ecce fponfus venit,exite

lium multitüdo collígitur ,

fan&ta Eccléfia decem virgi-

"

6)1

hit f

Hi

Eio. Cujus vel Quárum

nibus símilis: effe denuntiá-

feftum cólimus.

tur. In quà quia mali cum

p

LeGio vii

TRU

bonis , & réprobi cumelé&tis

Qs

Ed priüs queréndiüm no-

admiíxti funt , re&té símilis

il

S

at

bis eft , quid fit régnum

virginibus prudéntibus , &

m NI

coelórumiaut cu£ décem vir-

fátuis effe perhibétur. ^ Sunt

£ínibus comparétur , quz

namque pleríque continéntes,

i

u

tiam vírgines prudéntes , &

qui ab appetitu fe exterióri

V

n

]

fátue dicántur. Dum enim

cuftódiunt,& fpe ad interióra

f

?

s

l

cocelórufh regnum conftat ,

rapiüntur ; carnem máce-

quia reprobórum nullus in-

rant; & toto defidério ad fu-

P[ava [

j

gréditur , étiam fátuis vir-

pérnam pátriam anhelant;,

ü

gínibus cur símile effé per-

s&térna premia éxpetunt,pro

'

j

l

J n

,

j

hibétur ? Sed féiéndum nobis

labóribus fuis recíperelaudes

eft , quód fzpé in facro. eló-

humánas nolunt. Hinimirum

j

(s

quio regnum caelórum pre-

glóriam fuam non in ore. hó-

séntis témporis Eccléfia di-

minum ponunt , fed intra

il

;

n

confciéntiam cóntegunt. Et

g^

citur. De quo álio iri loco Dó-

l]

minus dicit:Mittet Fílius hó-

funt pleríque, qui corpus per

jiil

minis Angelosfuos , & cól-

abítinéntiam aíflígunt. , fed

u

ligent de regno ejus ómnia

de ipfa fua abftinéntia humá-

t

fcándala. Nequeenim in il-

nos favóres éxpetunt.

f

n

'Y e Deum. laud

j

. lg regno beatitüdinis , in quo

0'/2-2

X

ämqs. T. :

H

f

l

x Cf 234 :(4CUCD z),»a',f £

: Pf],;,f i'f"-(

& 5

Commune Virginum

duet

AD L.A

UDES,

Deo Patrí cum Filio ,

T

