jllüs 3

übera . quz fuxífti.

Veré

yfc AmäVit eum

& M

.

& ornávit eum.

Bóminus ,

"

Áerm

en

D

m beáta parens , qua ficut

i c.um..'

U

T it; Eníxacít puér-

$v« Stolam lörige índu

ratio.

^

Hf

pera Regem , Qui coelum

Dd

térrámque tenet per fecula.

A , quifumus , omní-

$&5'Beátam me dicent omnes |

' potens Deus , ut. beáti

ny

neratiónes :

Quia fecit | Remfgii. Confefsóris tui at-

iris

E

mi

hi Dóminus magna,qui po- | que Pontíficis v

eneránda fo-

1 hod

ais

tens eft ,. &

fanttum nomen ! lémnitas , & devotiónem no-

ldes a

L

Et mifericórdia| bis áugeat , & falütem. Per

ejus;,

tyilee

ejus à

- progéuie in progénies| D

óminum.

ior

éntibus eum. .Quia.

In Hymno ad

Matütihum

Vutyn

p

oria

|dicatur ,

Hac die latus mé-

.51NO0n3a

ï;a'etgïo gää'r de Ho-

Jtty

ruit fuprémos Laudis honó«

h'catScrip

shilia. Dominice occurrentis] res,

Aflis

cumejus commem. in Laud.| n primo No&urno,Le&io-

Mu

CoAd Laudes & per. Horas ,nes de Scriptura occurr.

r

omnia ut in Fefto S. Marie

In fecundo Noéturno.

Atf

tl

de Mercede, die xxiv. Sep-

Le&to iv.

'tembris. OO.

Emígius Epifcopus Rhe-

a

In fecundis Vefperis om-

R

nénfis , flóruit Clodo-

D

224

m

T

^nia utin primise

véo Rege Francórum, quem

fen

)

Ad Magniücat , ,ntïphona, étiam baptizävit ,& primus

t n

rácu-

Beitam me dicent omues!|ómnium do&rína & mi

lis

4003

W

àAFeftà O&obris, 4.

42

fis Feáncos ad.Chr

ifti Dómini

: yInvéni David fervum me-

um, óleo fantto meo

:

fidem perdüxit, | Ejus ora-

unxi

tiónemórtua .puélla. revixit.

eum. Manus. --

Multos interpretátus: eft di-

X

Le&io vi.

xw

vínz Scriptürz libros,. Am-

Uidquid ígitur in hac

pliüs feptuagínta annos fum-

fan&a plebe poteft effe

ma cum Iaude Rheménfem

virtütis & grátie , de hoc

iv

Eccléfiam adminiftrávit. Cu-

quafi quodam fonte. lucidíffi-

p

hi

jus vit& & mortis fan&titátem

mio, ómnium rivulórum püris

multa,qua confecuta funt ,.

tas emanávit. Etenim quia ca-

nv

miráculà comprobárunt.

ftitátis pollébat vigóre , quia

N

Ti

s Invéni David feryum me-

abíftinéntis gloriabatur angü-

um,óleo fancto meo. unxi

ftiis , quia blandiméntis erat

V

eum :

* Manus enim mea

praeditus, lenitátis , ómnium

pit

auxiliábitur ei,

». Nihil

cívium in Deum provocávit

n

proficiet inimíeus in eo , &

aiféttum ;; quia Pontíficis ad-

filius iniquitátis non nocebit

miniftratióne fulgébat,plures

ipy

ei. Manusc

é: discipulis reliquit fui fa-

Bermo S. Máximi Epífcopi.

cerdótii fuccefsóres-

L00

Homilia 59. qus eft z. de S.

ZA ffte eft, qui ante Deum;

. VEufebio Vercellenfi.

magnas virtütes operátus eft,

W«

Leuo v«

A& omnis terra.doclrína ejus.

vt

—A' D fantti acbeatiffimi Pa-

repléta eft: -

Ipfeintercé-

Q d

:Mtris noftri Remígii , cu-

dat pro pecgátis .

ómium

n

us hódie fefta celebrámus ,

opulórum.

«

laudes addidiffe àliquid , de-

y.ute eft ,. qu

i QOntC'.mþnt

, h

cerpsiffe eft: siquidem virtü-

vitam mundi , & pervénit ad

n

-

tüm ejus grátia non fermóni-

cocléflia regna. Ipfe,

&f

G]ória Patri. Ipfe. .

bus exponénda eft, fed opéri;,

Hoh'il

w

bus comprobánda. Cüm enim

In tertio Notturno,

; t

dicat Scriptüra :.Glória Patris

liaS. GregoriiPapz inEvang.

eft filius sápiens : quantz hu-

Homo péregré, | utin Com-

inuni

onf. Ponti£, .. lix,

Ll

jus funt glórig, qui tantó-

J0

rum filiórum fapiéntia, & de

Vefp. de feq. fefto , cum

i

votióne latátur ? In. Carifto

comimem, $. Remigii Epifc.

DIE IIl. OCTOBRIS,

n

erim Je(u per Evangélium

us

ipfe nos egmuit.

Yn fefto SS. Angelorum Cu-

(l

&4 Pófui adjutórium fuper

ftodum.

Duplex.

0

téntem , & exaltàvi elé

Jluq"]

, Ad Vefperas, AfíaAngelié

pï

B

um de plebe mea: "Manus

fi

cum reliquis de Laud,

l

3*

Pfalmus. lixit Dfís

L

enim mea aux:di:ibi;uï ?i.

eUm

gt

£.

; '£H æïgjæ : 7-

Z

"& Fefta O&obris £.

/2,4

8

cum rehqa de: Dofrimica-156.

* In confpé&u : Angelörmh

f

& loco udtimi ; Pfalm: : Lau-

pfallam tibi Deus meus. :

L

! mlnï

n

dáte Dfim omnes Gentes.r30o.

$& Adorábo:ad templum

m

fc

Capitulum. Exod. 23;

fan&tum tuum ; & confitebo:

ce ego mittam Ange-

nómini tuo.

pf

E

lum meum , qui pr&ce-

Ad Magmüeat $ Antlphonaa

dbit

datte, & cuftodlat in v1a ;«

Omnes: funt adminiftratórii

gt

«l

introdücat in locum ; quem

fpíritus ;'in minifterium miffi

paraVI

"Obsérva eum 5

propter eos, qui hareditátemi

du dl

aud1 vocem ejus.

eápiunt falütis.

Oratio«

TU

'Hymnus.

Eus , qui ineffabili pro-

l

f

«nno

Uüodes hóminum psal-

;|D

vidéntia- fan&os- Ange-

" imus Angelos .

los tuos ad noftram cuftódiam

W

; di

Naturæ frágili s Pater

míttere dignáris : largire fup-

TOtru

"áddidit '

plícibus tuis , & eórum fems

ile

1dä

Coele(hs conutes , mfidlantl-

per proteGtióne : deféndi ,. &

bus.

e&etérna focietáte gaudere Per

ii

WNe' fuccumberet ho-

Dóminum.

(&

ftibus.

Pro cotinem; 5- Rem1g11 1

l

Aff

Ana. Amáviteum. Y. Tu-

CT

Nam quód corrüerit prodl-

- tor ángelus ,-

H:um dedüxit.

Oratio. D a,

Tetil

eoncems mentäpulfas hono-

uzíumus, utíuprá. 426.

(b

^ribus:

Ad

]Us Is

'R.e em Angelórum Dnm "

Ardens invídia ; pellere m-

p alm.

t qi

tltur

* Venite,adaremus.

DBCCRVB]

Q)üos cóelo- Deus äd-

V eníte , exultémus. 2.

mmlll

Vocat.

HHymnus.

Cuftódes . hoIm«

t

num.

utfüpràin Vefpens.

Huc cu&os iglt:ur penvwd

tl

ádvola ,- J

& Inprimo INoGurno , -Afía;

Tif

Avértés patma de tibi cred1ta

Dóminus Deus coeli & terre

ET

"[am merbos ánimi ; quàm

ipfe mittet. 'Angelum fuum

At

requicícero-

coram te.-

Pfalm. Dómine Dfis nofter.

d

uidquid non finit fncolas.

'utde

Sanéte fit

'Tríadi laus pia

cum reliquis per . ordinene

T

jügiter,

iNoGturnorum pofitis in Fefto

Dedicat. S. Michaelis, ut fu-

AU

Cu]us perpétuo nümine mà-

vpràá.

Md

china

406.

h4

MR

"Triplex hec regitur , cujus

Afia. Deus meus mifit Ange-

Mlnlï |

w

in ómnia

Ium futi,& conclüfit ora leó-

ï

num , & non nocuérunt mihi.

AA

Regnat glória fæcdw

Amen.

t

]

l

Pfalm. T n Díío confido. 40T.

fla.

HlbUs

&

1

C

C

er,fïa O&obzs. 2.

a.

Afia. I.?»enö amb

ulétis , &

Ex Zacharía Proph

"

Dóminus fit in itíinere veftro ,

TLeGlo i.

Cap. 1

n

& Angelus e

"ACtum eft verbum D

ämi—

M

jus comitetur

*

ni ad Zacharíam , filium

"Pfalmus. Dómine

»

j quis habi-

Barrachíe , filii Addo , Pro-

h

I

"

"

phétamydicens : Vidi per no-

ii

, Stetit Angelus j

üita aram

em , & ecce vir afcéndens

ii

t

It

templi. g, "Habersthuríbu-

fuper equum rufum , & ipfe

lum áureum in manu fua.

ftabat inter myrtéta , quae

Jrü

"X e&ones primi No&cturná

erant in profündo:: & poft

n

eum equi rufi , várii , & albi.

; r

que fequuntur, omittuntur

eoanno , quo inprecedenti-

Et dixi : Quid funt ifti ;; Dó-

J

?bus diebus non poteft legi

minemi? & dixitad me An«-

It

l,

initium libri Efther 5 quod

gelus , quiloquebáturin me :

ii

ad

eóezti debet in hoc fefto.

Ego ofténdam tibi, quid fint

ldh &

i^t ^ Delibro Exodi,

hgec. Etrefpóndit vir ; qui

n

"CQ e&tio i

: Capo

ftabat inter myrtéta , & dixitz-

T? Cce ego mittam

M

Ifti funt; quos mifit Dóminus,

ut

erámbulent terram.

[

Tf

-4lum meum; qui pra&ceédat

Et

te; & cuftódiat in via, & intro-

refpondérunt Angelo Dómi-

J

E

«dücatin locum, quem parávi.

ni , qui ftabat inter myrteta ;

m

Obsérva eum, & audi vocem

& dixérunt : Perambulávi-

Q

'ejus: nec contemnéndum pu-

mus terram, & ecce , otunis

f

tes : quia non dimíttet ; cüm

terra habitátur , & quiéfcit.-

ná

peccáveris, & eft nomen me-

&. Refpóndit Angelus-*Dó-

p

um.in illo. . Quod fi audíeris

mini,& dixit:Dómine exercí-,

(«

'vocem ejus , & féceris óm-

tuum: *:'Usqueqnó tu non

fs

fiaqus loquor , inimícus ero

mifereberis Jerüfalemi& ür-

d

4nimícis tuls, & affligam affli-

bium Juda , quibusirátus es?

um

t

géntes te.

Precedétque te.

*$.1fte enim feptuagéfimus

H

iif

Angelus meus. :

annus eft. Usquequo.

& Angelis fuis Deus man-

LeGioiii,

Ca .«25 !

dávit dete, ut cuftódiant te

J T levávi óculos meos, &

inómnibus viis tuls :

*cn

dindt

vidi: & ecce vir , & in

|Ee

[j

mánibus portábunt te, ne un- | manu ejus funículus mensó-

ul

quam offéndas

rum. Etdixi : Quotu va-

dem tuum.

ad läpidem pe-

dis ? Et dixit ad me: ut mé-

u

3. Millia míllium miniftrá- |tiar Jerüfalem, & vídeam . ;

g

bant ei; & décies millies cen- |quanta fit latitüdo ejus , &

téna millia affiftébant ei. In|quaüta longitüdo ejus. Et

j

Tánibus.

"T

m

lecce Angelus , qui loquebá-

p

tur

Ó

£ Fefta O&obris, 2.

x

P €s*

tur- 1

ü me,äg*"fädï

ebátur, &

y

n

Angelus álius egrediebátur in

Ngeliseg]iïs ïgïääävït de

jum

occür(um ejus: — Et dixit ad

£ X te. Mira dignátio, & ve«

gem

eum : Curre; lóquére ad püe-

ré magna dilé&tio charitátis,

qam

rum iftum, dieens : Absque

'zuis enim * Quibus? dequo?

Ab

muro habitábitur Jerá(ale

uid mandávit ? ftudiosé con-

fünt

pr& multitüdine hóminum,&

iderémus, fratres , diligénter

türm

jumentórum in médio ejus. | commendémus memóriz hoc

Et ego ero ei ; ait Dóminus ,

tam grande mandátum. Quis

In

qh

V

$41

murus ignis in ciretitu : & in

enim mandávit ? cujus funt

rentd

lória ero in médio ejus.

Angeli ? cujus mandátis ob.

, Inconfpé&u Géntium no-

témperant ? cujus obédiunt

lp

Yite timére : vos enim in cór-

m

voluntáti ? Nempe Angelis

(me

. * dibus veftris adoráte , & ti-

fuis rhandávit de te, ut cuftó-

- sméte Dóminum: * Angelus

diant te in ómnibus viis tuis.

des

lt

ij

enim ejus vobíscum eft.

Ne'cun&tántur ; quin étiam in

Vie

g StetitAngelus juxta aram |

mánibus tollant te. . Summa

templi ; habens thuribulum

nj

ergo Majéftas mandávit An-

At

üáureum in manu fua.. Ange-

gelis, & Angelis (uis mandá-

. lus enim.

vit. lliisütique fublímibus;

Wil

- G lória Patri.

mfomá

tam beátis quám próximis fi-

- [nfecundo NoGurno , Afía,

bi cohazréntibus , & veté do-

n

Cüm teífem. vobiscum , per

méfticis mandávit de te. Tu

icw

il

E

voluptátem Dei eram : ipfum.

quis es? Quid eft homo, quód

Yer

benedícite , & cantáte el.

memor esejus ? aut fibus hó-

Jfaim, . C oeli enárrant. 409.

minis,quóniam réputas eum ?

TT

tujt a

It

. Aíía,: '"Tollens fe Angelus

Quafi veró non fit homo pu-

Dómipi , qui precedébat

trédo, & filius hóminis ver-

D

'eaftra Iírael , ábiit poft. eos.

mis. Sed quid putas , mandás

P(alm. Dómini eft terra. 410.

vit de te.? ut cuftódiant te,

N

Aíía.

" Inimíttet

Angelus

So ViV.lt

ipfe Dóminus ,

P

b2

* Dómini in circüitu timén.-

* Qubniam cecuftodivit me

firog

tium eum ; & erípiet eos.

Ángelus ejus , & hinc eün-

iini

Píalmus. Benedícam Dómi.

tems& ibi commorántem , &

E

-

numjinomnui témpore. 410.

inde huc reverténtem.

n

, Afcéndit fumus acómatuip

* Et non permífit me Dó»

Mi

'

àn confpé&u Dómini.

minus ancíllam fuam coin.

T

g. Demanu Angel.

quinári.

uóniam.

um

Sermo fían&i Bernárdi

e&io v,

"Ut

Abbátis.

j

Uantam tibi debet hoc

V a

verbum inférre reve-

AUs

In Pfalmum. | Qui hábitat.

fen-

e ä O&obris. .2-

zéntiam,afférre d':ron

ónem , prudéntés

funt,potxöntäs 'fänt,

[

. conférre fidüciam ! reverén-|quid trepidámus ? "Tantürn .

7

tiam pro przséntia , devotió. |fequámur eos , adhzereámüs

&ü&'

.nem pro benevoléntia , fidü- | eis,& in prote&tióne Dei coctg

W

ciam pro cuftódia.

. Cauté| commorémur.

Quóties ergo

*'e W

ámbula , ut vidélicet cui ad-|gravííffima cérnitur urgere

funt Angeli , ficut eis mandá- | tentátio, & tribulátio 'véhe-

tl

[

tum eft, in ómnibus viis tuis.| mens imminére , ínvoca cu.

i

:

In quovis diversório ,in quo- | ftóbdemtuum,duGórem tuum, -

i

ï

t lu

vis angulo, . Angelo tuo reve- | adjutórem tuum in opportu-

WT

réntiam habe. '['u ne áudeas

nitátibus , in tribulatióne : in-

Mi

ilo presénte, quod vidénte

clàma eum , & dic : Dómine,.

hi

ie non audéres ? An presén-

falva no$, perímus.

lul

tem effe dübitas , quem non

d

In.omni tribulatiótie eó-

vides ? Quid fi audíres ? quid

m non eft tribulátus, « Et

j us

nj

fi tángeres ? quid fi olfáceres ?

Angelus fac

R

iäi ejus falvávit

Qu

Vide; quia non folo vifu re-

€os$.

r

rum preséntia comprobétur.

In dileGióne fua , & in-

Lf

m

, Angelus Dómini defcén

lgéntia fua,ipfe redémit.

Hibu&

it cum Azaría, & sóciis ejus

eos, & portávit eos, & ele-

mis

3n fornácem , & excüffit flam-

váàvit eos cunélis di

culi. Et Angelus.

dbus fis,

x

mam ignis de fornáce.

H :/

tT

$ -Et non tétigit eos omníno

Glória Patri. Et Angelus,

ignis , neque contriftávit,

m

Mi

ttt

öïo No

minus

&

À

Ino

&

iib

, Benedíttus Deus eórum ,

ngeium fu.

gAü

/, J

^

istif

qui mifit Angelum fuum , &

um , qui percüffit omnem vi«

éruit fervos fuos,qui eredidé-

runmi robüftum ; & bellató-

Jl

p

zuntineum. Etnonm

J

yt

rem ,& prínci

pem exércitus

T

Leétio vi

Regis Affyriórum.

N ipfo ítaque ,

4 fratres ,

Píalnus Qsantáte Dómine

i

1

Y

r

affettuósé diligámus An-

cánticum nóvum. 413.

j f

gélos ejus , tanquam futüros

Afia, Adóráte Dóminum om- 2 -

P

aliquándo coharédes noftros ,

nes Angeli

€j

ceuy

Ínterim veroó actóres, & tutó.-

jus : audívit, & j

i

f

lgtáta eft Sion.

resáàPatre pófitos, & pra-

Pfalmü

s, D) óminus regnávit ,

pófitos nobis. . Quid fub tan-

exültet. 414.

w

tis . cuftódibus timeámus ?

Y

A fía, Benedícite Dómino om-

Nec fuperári, nec feduci, mi-

nes Angeli ejusspoténtes vir-

nüs autem fedücere poffünt , |tüte, faciéntes verbum illíus,

qui cuftódiunt nos in ómui- |ad audiéndam

vocem fermfä- :

bus viis noftris. Fidéles funt , |num ejus.

Pfat-

(

2

& Fefta O&obris. LA

eoer

a

gt

prim

. B. énedic ánima. mea

nt , cognovärurif ex-

yv

Dómino -

*& ómnia, quse

pugnári presídia: « eCum

ántrame funt. 414.

ületu & lácrymis rogábant

Glon.

Dóminum , & omnis turba

i

3..In confpéttu Angelórum

o(allam tibi Deus meus.

fimul, ut bonum Angelum

- Adorábo ad templum fan-

mítteret.ad falàtem Iírael.:

V

&

u

ni-tuum , & confitébor

á

P

u c

2

À

». Cum páriter prompto

mmurt

nómini tuo.

nimo procéderent Jerosóly-

j; éio- fan&i Eva

ngélii fc-

mis,appáruit pracédens eos

1npo

cündüm Mattheum.

eques in veíte cándida.

uT

fletu.

*

4 Cüm

Le&io vit.

C

fent

Njllo témpore ?

aä.cïcï.fsä—

B5o. Quórum feftum. cóli-

(

I

mus..

,

qma

runt difcípuli ad Jefum di-

X A huic mundoab fcá

Le&io viii

fs

céntes : Quis , putas , imajor

n-

eftin regno

f dalis.. Humilitas paffió-

t

liqua. :

;ælöggm. !Et ré-

$

nis fcándalam mundo eft.

))eum

Homilía S. Hilà

ru Eþffccpï.

In hoc enim máximé igno-

g

rántia detinétur humàáàna ,

'Jum

Cortment. In Matth. can.18

quód. fub' defórmitáte. cru-

Anrd

a

oft initium,

L

nl

On

ni reverio

cis , etérnge glória. Dómi-

ÀA, N türam puerórum intro-

num..nóluit accípere. Et

hr

uid mundo tam periculó-

Mi

Íre regnum coelórum Dómi-

al

mus doecet :id eft , per fimpli-

fum;quam non recepíffeChri-

citátem puerílem vítia córpo-

ítum ? Ideó veró necéffe : effe

]

|

ij

rüm mnoftrórum ,. animeque

ait veníre . fcándala : quia

J

revocanda.

Pueros autem

ad facraméntum reddénda

hum

credéntes.-omnes per audién-

nobis &ternitátis , .omnis in

eo paffiónis humílitas effet ex-

£im fidem nuncupávit. .Llr

i

enim patrem fequüntur, ma-

plénda.

Teu

írém amant, próximo velle

'Tu Dómine , qui misífti

i)

qalum néíciunt , curam o-

Án

gelum tuum fub Ezechía

l

pum négligunt : non infolef-

rege Juda , & interfecífti de

cunt,non odérunt ; non men-

caítris Sennácherib centum

A

(

iiüntur, dictis credunt , &

oGogínta ..quinque : míllia ;

* Et nunc Dominátor coeió-

^tüm

quod áudiunt, verum habent.

!

!

A

W

d:everténdum ígitur eft ad

rum mitte. Angelum : tauum

Any

bonum ante nos , in timóre ,

fimplicitátem infántium: quia

ineacollocáti , fpéciem hu-

& tremóre magnitüdinis brá-

Ti

1l

qilitátis Domíinice circumfe-

chii tui.

RU

rémus.

*

*, Ut metuant , qui cum

UY

z Machabzus , & qui cum

blasphémia véniunt advérsus

IU

an-

M

: Refta 'O&ob'fïs. g

:

,

d

m

fan&tum pópulum

tuum. '. It

ngeli eórum femper 2

nunc.Dominátor.

A t

fáciem Patris mei, qui

)

lória Patri. Et nuncDomi-

eft in coelis.

y

li

Bátor.

.

!

!

Benedí&tus Deus , qui

1

Idéte , ne

, E:ohtemnäti-s

ä&fü

ngelum fuum; & éruit

d

unum de pusíllis iftis ,

fervos fuos , qui credidérunt

l

A

qui creduntin me.

Aptiffi-

in eum.

fa, Laudáte Deum *

mum vínculum mutui amóris

omnes

Á

n

geli ejus : laudáte

d"nx(

impófuit, adeos precípue ,

eum omnes virtütes ejus.

ul veré in Dómino credidit

ituluin. .Exo

p

Pufillórum enim An-

s

€ ego mittamAn

elam

1

]

geli quotídie Deum vident :

meum , qui pracédat te ,

D

J

quia Fílius hóminis venit fal-

cuftódiat in via , & intro-

d

váre, qua pérdita funt. Ergo

dücat in locum,quem parávi.

il

& Fílius hóminis falvat, &

Obsérva eum, & audi vocem

dol elh;.

Deüum Angeli vident, & An

ejus.

dus

geli pufillórum prafunt fidé.

errlgwgï' Sf derum,

m

lium oratiónibus.

Prséffe

ZEo

Ui)q

i

u

p

tidquid efcl,- po-

Angelos abfolüta auétóritas

ténud-

Diri

eft.. Salvatórum ígitur per

Magna creáfti ;nec regis

. Bl

Chriftum oratiónes

Angeli

Minóre providéntia.

Til

A

uotídie Deo ófferunt. Ergo

défto fupplicántium

u

periculóse ille contémnitur ,

4

ibi reórum coetul 3- «;

ld

cujus defidéria ac poftulatió-

Lucísque fub crepüfeuurn —

i

ypes ad &térnumq&uinvisibilem

Lucem novam da mentibus ?

j

Deum ambitiófo Angelórum

'| uüsque nobis Angelus .

Y 1 -

famulátu , ac miniftério per-

Elé&tus ad cuftódiam ,

vehüntur..

Ietex:

Hic adfit ; à contágio

"Y e Deum laudámus. 16.

Ut erífminum nos prótegat. ..

"

.AD LAUDES,

'N obis dracónis aemuli

Versütias extérminet y

z.

v

& per Horas

Afía,

dfii

NNgélis fuis

D

"

eus man-

Ne rete frauduléntia -

um

A

dávit de te,ut cuftódiant |

Incáuta nectat pé&tora.

tein ómnibus viis tuis.

ffia ..

M etumrepellat hóftium

'Cæw'

PfsImus. D óminus regnávit.

Noftris procul de finibus :

tl

cumreliquig 17. 2-

Pacem procüret cívium ,

Afía, Laudémus Dómmum,

möre,,

U

Fugétque peftilentiam,

j

iem laudant Angeli, quem [ID eo Patri fit glória ,

r

hiérubim, & Séraphim, San-

Qui , quos redémit Fílius ,.

Et fanttus unxit Spíritus , .

u]fllm

&us , San&us , Sanétus , pro-

clamant.

j

PerAngelos cuftódi

at, Amen.

[

P. A.

e

$. Ín

,

ff&üä- Oänbr'is- pE

j

pl

y« Nlnlconfpä&üï An

velórum|s. In confpé&u Ángelóruni

vfallam tibi Deus meus. *^

pfallam tibi Deus meus.

n

. Adorábo ad templum fan-

, Adorábo ad templum

é

jOu

fan&um tuum, & confitg'bor

um tuum, & confitebor

i

.

nómini tuo. —

nómini tuo.

m

Ad Benedigus ;

s

Antilphöna.'

Ad Nonam, Antiphona..

feqi

Revérfuse

ft Angelus, qui 1o-

Laudáte Deum.

& fufcitávit

Capitulum. Exod. 23. G

quebátur in me,

ód fi audíeris vocem

1

il

me» quafi virum ,

qui fufcitá-

Q

1

fs

tur à fomno fuo. Oratio.

ejus , & féceris ömnia.,

(t00D

Eus ,qui ineffábili pro-

qua& loquor;inimícus ero ini-

«l

D

vidéntia fandos Ange-

mícis tuis , & afflígam affli-

|

los tuos ad noftram cuftódiam

géntes te.

Precedétque te

z

jparticï

l

Angelus meus.

Domi

míttere dignáris: largíre fup-

w.br. In confp

é&u Angeló-

l:

»lícibus tüis ; & eórum fem-

rum s

E

Pfallam tibi Deu

NU

er prote&tióüe deféndi, &

zetérna focietáte gau

;

deïre.I:qr

meus.In confpé&tu. 3. Ado-

preo

Dóminum-

rábo'te templum fan&tum tu-

Conf

Ad Tertiam ,

Antiphöiläa

'um, & confitébor nómini tuo.

lii

Píallam.

Glória Patri. In

ha

Laudémus Dóminum. -

confpé&u. 3. Adoráte Deum

b

Capitulüm. .Eece ego- 433-

L d

&. breve.

-Stetit Angelus ,

$. Omnes Angeli ejus.

jní

fT

C

Y

uxtaaram templi. Stetit.

Ín fecundis

efp. Afia. Ane

x Habens thuríbulum au-

Eb

lis fuis cum rel. 433« Pfal.

ind

geum in manu fua.. Juxta.

D

ixit Dfís. cum rel. de Do-

4l am

G Y6ria Patri. Stetit.

minica' 196. & loco ult. Pfal:

UO ,

mus. C onfitébor tibi Dómine

AT.

3« Alcendit fumus aróma-

intoto corde. 140..

n

(

tum in confpé&tu Dómini.

BN

ii

*

. De manu Angeli.

- Capitulum. & H

ymnus ut

-- Ad Sextam , Antiphonae

in primis V efperis.

429.

QU

i

Anseli eórum.

Y^ In confpé&tu Angelórum

hn

xod. 23. d

pfallam tibi Deus imeus.

I

I

apitulum, E

&« Adorábo ad témplum fan-

du

MT Ec contemnéndum pu-

&um tuum, & con

tes : quianon dimíttet ,.

»

Ptäþpp nó«

f

cüm peccáveris, & eft no-

mini tuo.

n

A

men meum in illo.

Ad Magnifieat , Án

tiplmnm

tj

ü

R. Dreve.

Afcéndit fümus

SanGi Angeli Cuftódes no-

"

arómatum ,

In confpéttu

íftri , deféndite nos in pre-

W.

Afcéndit.

lio , ut non pereámus in tre-

Dóminti.

Y.: De manu Angeli. In con-

méndo judício.

Wpcn

M li I

fpg'&u.Glöriasz;ri.Ai'cänd;t. Oratio. D eus,

quiiggfäbui;

D

At

Fefta OGobris, 4'

.DIE IV. OCTÓ

BRIS.

adAffifinátemEpifcopum du-

Ín fefto S. FrancifciConfeffo-

ll

fis.

Duplex.

Xit, ut coram illo bonis céde-

lr

ret patérnis : qui rejé&tis

^'Omnia de Communi Conf.

étiam véftibus , patri concéf-

non Pontif. prater ea, quax

fit ómniajllud fubjüngens ,

m

Qratio.

fequuntur.

fibi in pófterum majórem fa-

us , qui Eccléfiam tu-

cultátem fore dicéndi: Pater

ii

D

am beáti Francífci mé.

nofter , qui es in ccelis.

(VOCEm

, Honéftum . fecit

ritis foetu nove prolis amplí.

illum

DI

ficas:tríbue nobis ex ejusimi-

lóminus , & cuftodivit cum

uTT

tatióne terréna defpícere , &

ab inimícis, & à fedu&tóribus

üdi

cceléftium donórum femper

tutávit illum: * .Et dedit

illi

QT

participatióne gaudére. . Per

claritátem ;térnam.

x

Dóminum.

s Juftum. dedüxit Dóminu

hg

*

. n 1. NoG. Le&. de libro

per vias retlas, & ofténdit

y L

Sapientiae.

uftus fi morte

ilhi regnum Dei. . Ft.

y h

pra&occupátus. ut in Comuni

E

Emi

Con£. non Pontif.

Ixxii.

Q t

i Um z;þltclrn .iï'lud EX

lDii- N üumo. Le&io iVo

d

vangélio audiffet: Nolíte

u

"EhRanceíícus , Afsifii in Um-

poffidére aurü , neque argein-

Teut

A. bria natus ,. patris exém-

tum,neque pecüniamin zó-:

à

plum fecutus, à prima atáte

nis veftris, non peram in vid ,

f

mercatüram fecit. Qui quo-

neque duas tünicas, n

; enl«

«dam die pàuperem, pro Chri-

" tll

ceaménta : fibi eam régulam

&b

fü amóre flagitántem pecü-

fervándam propótuit. Itaque

m

niam , cüm preter confuetü-

detrá&tis cálceis , & una cofi-

Jn

dinem repulíffet , repenté eo

téntus tünica, cüm duódecim

fatto commótus , largé ei mi-

sócios adhibuíffet, Ordinem.

Qusu

fcricórdiam impettivit: & ex

Minórum inftítuit.

Quare

eo die Deo promífit, fe némi-

p

Romam venit anno falütis

vt

i unquam pofcénti eleemó.

mílléfimo ducentéfimo nono,

Jj

fynam negatürum. Cüm ve-

ut fui Ordinis régula ab Apa-

g

ró póft ii gravem morbum

ftólica Sede confirmarétur.

(

Ancidíffet, ex eo aliquándo có-

Quem ciym accedéntem ad fe

firmátus, ccepit ardéntiüs có-

fummusPóntifex Innocéntius

lere officia charitátis. Qua in

ju

tértüius rejecifíet : quod in

jl

exercitatióne tantum profé-

fomnis pófteà fibi ille , quem

j W

cit; ut Evangélice pertectió-

repülerat , collabéntem La-

nis cápidus,quidquid habéret,

teranénfemBasilicam fuis hu-

y?

pauperibus largirétur. Quod

meris fuftinére vifus effet ,

;

ferens iníquiüa pater, eum

conquisítum accersíri juffit ,

e 2

Q-

[/

* Fefta Oä&brï& Z

benignöqu& acclpiens , om-

Acbiénnio póft gráviter s-

*f';þlomïüa

erótans, deférri vóluitin Ec-

nem ejus inftitutórum ratió-

cléfiam fanttaeMarís Angeló-

nem confirmávit. Francíícus

(eitur dimíffis in omnes orbis

rum: ut , ubi grátiz fpíritum

crmä

à Deo accéperat, ibi fpiritum

terre partes Frátribus ad

vite rédderet.

Eoin loco

p

redicándum Chrifti Evan-

(ürmu

sclium , ipfe cüpiens fibi àli-

Fratres ad paupertátem ac

nes,l'

patiéntiam , & fanttee Romá-

quam d

ar| martyrii occafió-

nseEceléfize fidem fervándam

tànio

nem,nav

igávit in Syriam,ubi

ag

à Rege 5o

]dàno liberalíffime

cohortátus, Pfalmum illum.

trattátus , cüm nihil profice-

pronüntians , Voce mea ad

At

Dóminum clamávi;in eo ver-

[

n

ret , rédiit in Itáliam.

q: V

??

$^ Amávit eum Dóminus ,

sículo, Me expé&ant jufüi ,

olam gló-

donec retríbuas mihi, effiávit

lborà

&ornávit eum ,

tad

ii I

yie induit eum ,

ánimam , quarto Nonas OGtó-

p pto

tas paradifi coronávit et.

bris.. Quem miráculis cla-

boràn

w

Induit eum .Dóminus 1o-

rum Gregórius nonus Pónti-

fex máximus in Sanctórum

forte,

fícam fidei, & ornávit eum.

funl

Et.

nümerum fcripfit.

Le&iO Vl

8« Ifte homo perfécit ómnia ,

fciam.

ipti

IV/fUlts ígitur extrü&is

quz locütus eft ei Deus, &

mundur

fu:e familia domiciliis ,

dixitad eum: Ingrédere in ré-

fe in^ folitüdinem montis AL

iem meam*

fl wf

gu

feQ0n

vérni cóntulit : ubi quadra-

Quia te vidi juftum coram

a

sínta diérum propter honó-

me ex óÓmnibus Géntibus.

xem fancti MichaélisA rchàán

»Ifte eft , qui contémpfit

al

vitam mundi , & pervénit

m

eli jejünio inchoáto.fefto die

y Df

xaktatiónis fan&te Crucis ei

ad cceléftia regna.

Quia.

Séraph' m , Crucifixi effigiem

Patri.

Q

ula.

tf

Glorffä

tertio No&turno.

&

inter alas cóntinens,appáruit:

Jinim

ui ejus & mánibus & pédi-

L é&io fan&i Evaugelii fe-

bus & láteri veftígia clavó.

cündüm, Matthaeum.

WO

Letctio vii.

Cap. 11. 0

Aj

xum impréffit: qua fan&tus

r

Bonaventüra, cümAlexándri

IN illo témpore : Refpón-

quarti fummi Pontíficis pra-

dens Jefus dixit : Confi-

[

'dicatióni interéffet , narráffe

teor tibi Pater ,

Dómine

hu [

Pontíficem à fe vifa effe, lít-

coli & terre, quia ab-

pitug

teris commendavit.

His in-

fcondífti hec à fapiéntibus

f

& prudéntibus ,

& reve-

signibus fummi in eum Chri-

l

fü amóris, máximam habé-

láfti. ea parvulis.

Et rö'f

A n

liqua.

ln

bat ömnium adnüratiönem.

L]

Ho-

N

^dFefta O&tob

£

Horhilia ' fanfti

Auguftíni

4

cel

fïiäüä;is? üsdlnde h

ln

Epíícopi.

priüs cógita humilitátis.

Et

d«

Säi-m

6. de Verbis Domini,

quantam quisqué vult , &

"m

E

n

Ite ad me omnes, qu.

difpónit fuperimpónere mo-

m

V

laborátis. . Quare enim

lem zdificii, quantó erit ma-

n

omnes laborámus, nifi qui:

ius edificium , tantó áltiüs

IY

fumus hómines mortáles,trà

fodit fundaméntum.

Ft fa-

lu

giles, infirmi , lütea vafa por.

brica quidem , cüm conftrüi-

Rnl

tàntes , qua fáciunt ínvicem

tur,in fupérna consuürgit: qui

Wi

angüítias? Sed fi anguftián

autem fodit fundaméntum,ad

T

tur vafa carnis,dilaténtur fpá

ima deprímitur. Ergo & fà-

10

tia charitátis. Quid ergo di-

bricaante celfitüdinem humi-

cit:

i

'

eníte ad me omnes, qui

liátur , & faftíigium poft hu-

Lf

laborátis , nifi ut non Iaboré

miliatiónem erígitur.

u

tis? Dénique promíífio ejusks,. Sint lumbi | veftri pre-

iis d

h

in promptu eft , quóniam la-|'cín&ti, & lucérnae ardéntes

t

V

borántes vocávit. Quzrent|in manibus veftris: & . Et

nfont

forte, qua. mercéde vocáti| vos fimiles homínibus expe-

funt. Etego vos,inquit, re-| &ántibus dóminum fuum ,

(

ficiam. Tollíte jugum meum| quando revertátur a nüptiis,

u

sl

fuper vos, & difeite à me,nonp.

Vigiláte ergo, quia ne-

rnti

mundum fabricáre, non cun-

fcit

is , qua hora Dóminus

&a vifibilia &invifibilia creá-| vefter ventürus fit.

Et voss

f

Qd

re,non in ipfo mundo mirabí-Ks lória Patri. -Et vos.

ji)

ii

lia fácere, && mórtuos fufcitá-

xe ; fed,Quóniam mitis fum ,|

jl

v

Uoä'cgäoäfgium &on;

etyt

& hümilis corde.

; ftruénda fabricze, quam

li

Wee

Ifte eft , qui ante Deum

molímur ? quó perveutürum

eft cacümen xdificii ? Citoó

magnas virtütes operátus eft.

Qu

& deomni corde fuo laudávit

dico, usque ad confpécium

Dóminum $. Ipfe intercédat

Dei. . Vidétis , quam excel-

a

II

pro peccátis ómnium populó.

i

fum eft, quanta res .eft con-

»"'d

rum.

fpícere Deum. . Qui desíde-

y. Ecce homo fine queréla,

ràt, & quod dico, & quod

efp[m'

verus Dei cultor , ábftinens

Promítti-

Conh

audit, intélligit.

joni

fe ab omni ópere malo, &

tur nobis confpéttus Dei,

pérmanens in innocéntia fua.

veri Dei, fummi Dei.

Hoc

u

vidén-

j

Ipfe.

Le&io viii.

enim bonum . eft ,

í

Agnus. effe vis ? à mí.

tem vidére.

Nam qui co-

j

M

nimo íncipe.

Cógitas|

lunt falfos deos , fácile illos

j

magnam fábricam conftr üere

vident : fed eos vident , qui

Pe3

Cu-.

a

P

.."ixïeüla O&DþriSa '; ,

fí

6cu'i$s habent,& n

on vident ;| portum conftrüxit , ubi cum

Monachisadmirábili fan&titá-

nobis autem promítttitur vífio

lgt

Dei vivéntis, & vidéntis.

te vixit.

Ejus viséndi caufa

cüm eo veniffet Eutychius &

g'u'

T e Deum laudámus. 16.

Vi&orínus illíus fratres, &

Agii

* Ya "fecündis Vefperis fit

(s Y

commehoratíio SS. Placidi &

Flàvia virgo foror, eódém

tür£

Sociorum Mlartyrum.

témpore illüc áppulit imimá-

nis quidam piráta, Manücha

TOor

DIE V. OCTOBRIS.

]s :

Sanéttorum Plaeidi & Sociós

nómine: qui capto monafté-

|erità

rum MMartyrum. '

rio, cüm Plaeidum & céte-

ros nullo modo addücere po-

1 ut,

Afía, Ytórum eft enim regnü

rim

eoelórum,qui contempsérunt

tuíffet, ut Chriftum 4negá-

[

vitam mundi, & pervenérunt

rent, ipfum fratrésque il-

líus ac forórem crudéliter

i

ad praumiia regni, & lavérunt

M

ftolas

fuas in sánguine Ag-

necári juffit.

Cum quibus

Iïi.

étiam Donátus ,

Firmátus

ï*üam

Diáconus, Fauftus, aliíque

um

y^ Lietámini in Dómino , &

The

exultàte jufti.

triginta Mónachi müártyrii

w« Et gloriámini omnes re-

agónem felíciter confummá-

Dod

runttértio Nonas O&óbris

dtr

. o

de.

P fatïüa

anno falátis quingentéfima

X

M

i

Eus, qui nos concédis

trigefimo nono.

li

"T e Deum laudámus. 16.

j

j

fandórum — mártyrum

'"DIE VI. OCTOBRIS. -

tuórum Plácidi: & Sociórum

n

ejus , natalítia colere : da no-

In fefto $. Brunonis Confeffo;

R

ris. Duplex.

TUf

S

bis in eetérna beatitüdine de

Omnia de/Communi Con£

TUTTU

eórum focictáte gaudére. Per

Dóminum.

non Ponti£.: [xIx,- prater eas

Wa

iin)

:

Le&io iil

qus fe

uuntur.

Qratio.

idi

Án

à

1 Brunónis Confefsó-

Lácidus Rome , Tcrtül-

J

P

lo patre imprímis nóbili

ris tui , quefümus Dómi-

:

|8)

ne , interceffiónibus adjuvé-

[

natus, püer Deo oblátus, &

fan&o. Benedí&o tráditus ,

mur : üt, qui Majeftátem tu-

tantum in ejus difciplína &

am gràviter delinquéndo of-

I

L!

monáftice ^ vite. inftitütis

féndimus, ejus méritis & pré-

!

J

!

cibus noftrórum delictórum

At

profécit , ut inter precípuos

ilíus difcípulos numereétur.

véniam confequámur.

Per

lp

Dóminum noftrum Jefum

t Og

Ab eo in Sicílliam miffus: ,

tlj

monaftérium & . Ecclefiam

Chriftum Fílium tuüm.

n pr

imo Nocturno ,

Le

in honórem fan&i Joànnis

taJCOS

&iones' de Scriptura ofcurr.

Wge

Baptífte prope Mefsänæ

n

2 Feüa Oüübri& 6:

m

&urno, :

d.

&i -Infecündo .NP

tem ftellas ad fuos pedes cor-

ruéntes' in.fomnis víderat ,

uf

Runo Cearä:ulgänæ Reli-

montes fue Dicecéfis afpér-

"n

A J piónis inftitàtor, Colónie

rimos , quos Carthufiános

ij&

Agrippínenatus eft. Ab ip-

appéllant, illis concéffit. Illuc

t

fis incunábulis fpécimen fu-

Bruno cum sóciis; ipfo Hu-

Lt

A

türe fantitátis prasferens ,

góne comitánte , fecédens ,

Ti

morum gravitáte puertlia il-

cüm per áliquot annos eremí-

l

líus etàátis, divína favénte

ticam vitam egíffet, ab Urbá-

la

d

grátia , declínans, àdéó excél-

no $ecündó , qui ejusdem

W

luit, ut jam inde Monachó--

Brunónis difcípulus füerat ,

g

rum pater,viteque anachorc-

Romam . accersítur.

Ejus

u

consiílis. ac doCGrína Pónti-

tice futürus inftaurátor ag-

AT

!

nofcerétur. A paréntibus gé-

$.

fex,in tot illis Eccléfiz cala-

2,93 —

i

h

mere ac virtüte claris Luté-

mitátibus , per áliquot annog

Ql

1l

tiam Parifiórum miffus , tan-

ufus eft, donec Bruno, re-

L

tum ibi in Philofophíe ac

cusátoRhegiénfi Archiepifco-

ninyi

"Theologíz ftüdiis profécit,ut

pátu, difcedéndi facultát

Jf

Doióris ac Magíftri munus

obtínuit.-

s

TUN

n utráque facultáte fit adép-

s. Amávit eum Dóminus, &

df

tus:nec multó poft , ob egré-

ornávit eum : ftolam glórige

ias ipsíus virtütes , Eccléfiae

índuiteum , 9 Etad portas

Y

heménfis Canonicátu potí-

paradífi coronávit eum.

J

tus.

, Induit- eum Dóminus 1o-

n

H

rícam fidei , & ornávit

&« Honéftum fecit illum Dó-

"

cami.

minus , & cuftodívit eum ab

Et ad portas.

T

inimícis , & à fedu&tór)bus|

— Leftio Vi

tet «j

tutávit illum $

Et dedit|

rGitur folitüdinis amóre

WU

illi claritátem zetérnam.

erémum quamdam . apud

J

[d

Yy. ]Juftum dedüxit Dóminus

Squillácum in Calábrise fini-

per vias re&tas , & ofténdit

])on

bus pétit.

Quo in loco

!

JUVC-

illi regnum Dei. Et dedit.

cüm ipfum orántemR.ogérius

m t

LeGio v.

Comes Calábrie intér' ve-

Lápfis áliquot annis ,

nándum, latrántibus ad il-

j (

p

cum fex áliüs familiári-

líus fpelüncam cánibus , re-

joril

bus mundo renüntians , fan-

períffet, fan&titáte viri per-

