Ad Magnificat , Auti

Wämfu

Q

ul vu

phcngzq

4 [

—

:

itulumi. "Eccli.15. .

fe

t veníre poft

me ; àb-

ávitillumpane vitz &

néget

metípfum , & tollat

p

(

^intelléttus , & aqua fa-

crucem1uaim,& fequátur ine.

piéntite falutáris potávit il-

Alie Le&.pro uno Mártyic

lum Dóminus Deus nofter.

. In fecundo No&urno..

Á

K N

&.breve. Pofuiftüi Dómine ,

e Expofitióne S;

:

mbrófi

f*

uePot

uper caput ejus. Pofuifti.

felet

q

Epifeopi in Pfalmuni centé-

; QS

orónam de lápide pre-

1

fimum décimum oCtávurm.-

ty: u

tiófo, Super.

eermone21. LeCloiv.-

w t

Glória Patri. Pofutfti.

atl

i

P

Ríncipes pérfecüti. funt

.Magna eft glória ejus in

me gratis: & à vérbis tuig.

TO

j

alutári tuo.

trepidávitcor, meum. Bene

» 0

z. Glóriam & magnum de-

hoc Martyr dicit ; quód injü-.

iif

córem impónes fuper eum.

fté perfecutiónum. torménta "

ub

.; Ad Nonam , Antiphona.

fuftíneat : qui nihil rapüerit ,

uam j

olo Pater.

Capitulum.

nullum violéntus oppréfferit,

; (ïI'US 1:3

1

Eccli. 29

nullíus sánguinemi füderit ;

5 [JM p

Uftus cor fuum trádidit ad

nullíus torum putáverit effe

j

vigilándum dilüculó ad

-

]

fim,qui fecit illi;& in con-

violándum : qui nihillégibus

débeat , & gravióra latrónum

53 Gmn

fpéttuAltíffimi deprecábitur.

fuftinére cogátur fupplícia :

u

$. br.Magna eft glória ejus.

qui loquáturjufte , & ton au«

Wt ïijl

* Infalutárituo. IVlagna.

diátur ; qui loquátur plena

y.Glóriam & magnum de-

falütis, & impugnétur : ut

[ä'ïib

córé impónes fuper cum. In.

poffit dícere : Cüm loquébar

Glória Patri. Magna.

|

illis , impugnábant me gra-

y. Juftus ut palma fiorébit.

üs.. Oratis fgitur perfecutió-

i

.

$

nem

"xXxxiv

Commune uius Martvris.

á

fem pátitur , quiimpugnátur | rónam del

P

ide pr&tiofo. EÉt. gt

fine crímine : impugnátur ut

Vi.

l

One eäää&ïæ[

ártyrem in-

cun

nóxius , cum fit in tali con-

,

feffióne laudábilis : impugná-

P

ter perícula conftità.

[

tur quafi venéficus , qui in

tum:cüm inde immánitas be-

;

ftiàrum ad incutiéndum ter-

f

Ti

nómine Dómini gloriátur ,

cum píetas virtatumómnium

rórem ínfremat

5

aliünde

vultp!

fundaméntum fit.

firidor candéntium laminá.

fendlj

Dó-

rum, &flamma fornácis ar-

Honéftum fecit illüm

fa.

minus , & cuftodívit eum ab

déntis exaftuet , ex parte ália

qdiqi

pérfonent trattus grávium

Horm

inimícis, & à feduttóribus

tutávitillum : $ Et dedit illi

catenárum , hinc cárnifex

W

claritátem aetérnam.

cruéntusafsíftat: pone, in.

Q

, Defcéndítque cum illo in

quam circumfpectántem óm-

:

óveam, & in vínculis non

nia plena füpplíciis , deín-

frormo

de cogitántem mandáta di-

|

|

ræce'p

derelíquiteum. Et.

:

LeQo v.

vína , illum ignem perpé-

denim

|

Ere fruftrà impugni-

tuum ,illud fine fine incén-

emtti

if 1

V

tur,quiapud ímpios &

dium perfidórum, illam poe-

infidos impietátis arcéffitur ,

na& recrudefcéntis erümnam:

m

trepidáre corde , ne , dum

f ao

cum fideifit magífter. Verüm

qui gratis impugnátur , fortis

praeséntibus cedat , perpeétuis

itnat

debet effe & conftans. Quó-

fededat exítiis : perturbári

japlts

' vt

modo ergo fubtéxuit : Et à

ánimo , dum futüri judícii

verbis tuis trepidávit cor me-

rhompheam iliam terríbi-

qubi

um ? 'Trepidáre infirmitátis

lem quadam confpéctus fpé-

hibet n

Nónne ad

eft, timóris atque formídinis.

cle contuétur.

- (ütarte

Sed eft étiam infirmitasad fa-

hanc trepidatiónem — fidüci

Qsf

t

lütem:eft ctiam timor Sanétó-

viri conftántis , squális in

la

rum. Timéte Dóminum om-

eümdem concürrit efféCtum

ia q

nes San&i ejus : & , Beátus

confidéntia cupiéntis ztér-

tpetod

vir , qui timet Dóminum.

na , & divína trepidántis ?

dntntm

Qua ratióne beátus? Quia in

$.. Stola jucunditátis índuit

]

Em; irä(

eum Dóminus :

* FEt coró-

mandátisejus cupit nimis.

b ddi

i. Defidérium ánim& ejus

nam pulchritüdinis pófuit

Atm

tribuífti ei Dómine, .

Et

fuper caput ejus.

t r

voluntáte: labiórum ejus non

x. Cibávit illum Dóminus

Cjus,* EX

fraudáfti eum.

pane vitz , & intelléttus: &

?üs ii

*. Quóniam pr&ventífti eum

aqua fapiéntim falutáris po-

Arttid

in benedictiónibus dulcédi-

távit illum.

Et corónam.

: Quj

t

nis: P?fuiüi in cäpite ejus co- J Glória Paþri. Etcorónam.

Commune unius Martvris,

XXXV

'E[c

Ín terti

o NoGturno,

nis : pofuífti in cápite ejus

L é8&io fan

&i Evangéli fe-

corónam de lápide pretiófo.

l

cündüm Matthaum.

J

Expréffa.T c&io vit.

«.

N

Lettio vii.

Ca

16. d

;

| Erté cüm fe fequénti-

TN ilfo témpore :

bi

xit TJe-

busnova mandáta pro-

fus difcípulis fuis : Si quis

póneret ; dixit: Nifi quis re-

vult poft me veníre , ábneget

nuntiáverit ómnibus ,

ua

femetípfum , & tollat crucem

I

j

póffidet, non poteft meus effe

fuam, & fequátur me. Ft

difcfpulus. Ác fi apérté dicat:

t

l

1

' réliqua.

Qui per vitam véterem alié-

atl

T

*l

Homilía S. Gregórii Papee.

nà concupíífcitis ,

er nova

Homilia

32. in Evangel,

converfatiónis ftádium & ve-

l

)5

Uia

óminus ac

Re-

f

ftralargímini. Quid vero in

démptor nofíter novus

hac leétióne dicat, audiámus :

t

homo venit in mundum, nova

Qui vult poft me venítre , áb-

l

m

precépta dedit mundo. Vite

neget femetípfum. Ibi díci-

m

étenimnoftre véteri in vítiis

tur,ut abnegémus noftra: hic

Id

enutrítee contrarietátem op-

dicitur, ut abnegémus nos.

J

pófuit novitátis fuzee. Quid

Et fortáffe laboriófum non

)ni

enim vetus,quid carnális ho-

eft hómini relínquere fua:fed

Qum

mo nóverat,nifi fua retinére,

valde laboriófum eft, relín-

il

us

aliéna rápere ,fi poffet ; con-

quere femetípfum. Minus

i

cupífcere , fi non poffet ? Sed

cceléftis

quippe eft , abnegáre quod

Wï

médicus síngulis

habet : valdé autem multum

!

j

quibüsque vítiis obviántia ad-

eft , abnegáre quod eft.

y

P

hibet medicaménta. Nam fi-

g. Hic eft veré Martyr , qui

ij

cut arte medicínze cálida frí-

pro Chrifti nómine sángui-

ji

gidis , frígida cálidis curán-

nem fuum fudit: * Qui mi-

tur , ita Dóminus nofter con-

nas jüdicum non tímuit , nec

j

trária oppófuit medicamén-

terréne dignitátis

glóriam

df

ta peccátis, ut lübricis con-

quzesívit; fed ad coeléftia reg4

tinéntiam , tenácibus largitá-

napervénit. $. Juftum del

Qu

tem, iracündis manfuetüdi.

düxit Dórminus per vias re-

u

nem, elátis pré&eíperet hu-

tas , & ofténdit illi regnum

fil

militátem.

Dei. Qui mina:.

$. Coróna áurea fuper caput

G lória Patri. Qui.

fii

ejus, * Expréffa (ieno fanüt-

e&tio ix.

T

tátis , glória honóris, & opus

D fe autem nobis ve-

fortitüdinis.

/

niéntibus Dóminus przee«

Y-. Quóniampraventfti eum

cépit , ut renuntiémus noe

ftris : quia quicümque ad. fi-

in beüedi&iöz*fib;.;g dulcédi-

c 2

äü

*

rum

Artvrutie

xxxvi Commune p]ugim

—

gt

deiagónem venimus , Iu

|

Hunc frue uväcuum ; flóri-

AX

re

busáridum

"

Jf

men contra malígnos fpiritus

fplis

sümimnus. Nihil autem ma-

Contempsére tui nóminis

u

i5 in hoc mundo

affeclz

lígni fpíritt

própriump

óffident : nudi er-

Jefu Rex bone Ceelitum.

go cu

m nu

dis luétári. debé-

Hi pro te fürias atque minas

mus. Namfi veftítus quisque

truces

J

!

cum nudo lu&tátur , cítius ad

Calcárunt hóminum , fzvá-

terram dejícitur ,quia habet ,

.que vérbera:

V

| ff

His

ceffit lácerans förtiter

L]

s

unde teneátur. Quid enim

2

funt terréna ómnia, nifi qua-

üngula,

e

- lNec carpfit: penetrália.

110

dam córporisinduménta?Qui

ergo contra diabolum ad cer-

Cmdüntur gládiis more bi-

dentium :

támen próperat , veftiménta

((ort

ábjíciat ; ne fuccümbat.

Non murmur refonat, non

''e Deumlaudámus. 17.

querimónia :

cuen

beat

COMMUNE

Sed corde impávido mens

e

plurimorum Martyrum.

bené cónfcia

ht

Consérvat patiéntiam.

Ad Vefperas , Antiphona.

.

f

Omnes Sanéti.

cunm religt

L]

1S

Ous vox,quae póterit lin-

deLaud. Xlvii. pía1. Dixit

guaretéxere ,

(

n

Dóminus. cum feliquis. de Quz tu Martyribus münera

Dominica. 128. &locoul-

riparas ?

[o

i

timi,Pfalm. L audáte Dómi-

Rubri nam flüido sánguine

i

num omnes Gentes. 132.

fülgidis

t5 ,

Capitulum.

Cingunt témpora làureis.

Per]

Sap. 3.

A

Uftórum ànimae in manu

"['efumma ó Déitas, ünaque

.J Dei funt, & non tanget il-

pófcimus,

r

- lostorméntum mortis. Vi-

"Ya

Ut culpas ábi

*

gas , nö-xia süb-

fi funt óculis infipiéntium

trahas ,

V

W

gnori : illiautem funt in pace.

.

Des pacem fámulis , ut tibi

*

H

Anusi,

glóriam

Annórum

in feriem

CH

nétórum méritis incly-

ta gáudia

canant. Ámen.

lj

A

Pang&mus sócii , geftáque| ;. Letámini in Dómino , &

lr

TAT

Á

fórtia :

exultáte jufti.

Laf

Al

Glifcens fert animus próme-| .. Et gloriám

ini omnes re-

j

i

. pecántibus

1 corde.

fmsqw

Vi&tórum genus ópti-| Ad Magnificat , Antiphona-

Yori

Uui

1Inum.

órum eft enim regnum coe-

at

VAm

H funt quos fátué mundus!1ó

rum, qui contempserunt

fj

vitam

abliórruit :

!

Commune plürimorum Martyetims | yysyti

vitam mundi, & pervenérunt| Et beftiárum déntibus :

ad praemia regni , & lavérunt

|

Armáta fevit üngulis-

ftolas fuasinsánguine Agni.

"Tortóris insáni manus.

Pro pluribus Martyvibus

Nudáta pendent viífcera :

d

Pontificibus. Oratio.

Sanguis facrátus fünditur :

D

Eatórum Mártyrum,

Sed pérmanent immóbiles

N-

ritérque Pontíficum

Vitz perénnis grátia,

&l

B

N. nos, quzfumus Dó-

e nunc R

F

mine , fefta tueántur: & eó-

fumus ,.

edémptor qtïæï

u

yum comméndet orátio ve-

Ut Mártyrum consórtio

neránda. Per Dóminum.

Jungas precántes sérvulos.

vl

$i non fuerint Ponti£, Oratio,

In fempitérna fecula. Amen.

du

Eus, qui nos concédis

Ínprimo Notturno, Afía.

fan&dórum — Mártyrum

Secus

decürfus aquárum

I

tuórum N. & N.

natalítia

plantávit víneam juftórum ,

cólere : da nobis in. ztérna

& inlege Domini fuit volüti-

Pfalmus x.

hi

beatitüdine. de eórum focie-

tas eórum.

táte gaudére. Per Dóminum.

Eátus vir , qui non ábiit

II

1a Oratio.

in consilio impiórum , Q

li

Eus , qui nos ánnua fan-

in via peccatórum non ftes

&órum Mártyrum tuó-

tit, * & in cáthedra

peüilöqä

V1

rum N. & M. folemnitáte

tiae non fedit.

letíficas : concéde propítius ;

Sed in lege Dómini volüüfäs

i

üt,quorum gaudémus méri-

ejus, * & inlegee

jus medi-

tis , accendámur exémplis.

tábitur die ac notte.

h

Per Dóminum.

-t erit tanquam lignum,quod

n

Ad Matutinum , Invitator.

plantátum eft fecus decür-

Resem Mártyrum Dfím ,

fus aquárum, * quod fruttum

8l

enite , adorémus.

füum dabit in témpore fuo.

alm. V'eníte,exultémus. 2.

E.t fólium ejus non défluet: *

l

ymnus.

& ómnia , quaecümque fí-

rifto profüfum sán-

ciet , profperabüntur.

a

C H

guinem ,

on fic Ímpii , non fic : * fed

Et Mártyrum viétórias ,

tanquam pulvis , quem pró«

m

Dignàmque coclo làuream ,

icit ventus à fácie terra.

li

Latis (equámur vócibus.

deà nonresürgent ímpiiin

lu

erróre victo feeculi ,

judície : * neque peccatóres

Poenísque fpretis córporis ,

in concílio juftórum.

L

Mortis facre compéndio

uóniam

novit Dómt

nus

!

viam juftórum : * & ite

7

1

f

"

Vitam beátam póffident.

. j;xgn.'.ä

f

* radüntur igni Mártyres ,

)

piórum períbit.

c 3

Afïa.'

xxxviui Commune plürimorum Miartyrum.

iif

Afíz, Secus decürfus aquá-iServíte Dómino in timóre: *

u

yum

antávit víneam juftó-

& exultáte ei cum tremóre.

uh

rurm,

&

À pprehéndite difciplína, ne-

D

S

in lege Dómini fuit

an-

r

volüntas eórum. Àfa.

quándo irafcátur Dóminus: *

quamaurumin fornáce pro-

& pereátis de via jufta.

d eo

bávit elé&tosDóminus:& quafi

Cuüm exárferit in brevi ira

guerm.

1.

holocáufta accépit cos in s&e-

ejus, * beáti omnes , qui

t

térnum.

confidunt in eo.

exil

Pfalmus 3.

Afía. Tanquam aurum in

Fntul

M

, Uare fremuérunt Gen-

fornáce probávit eléttos Dó-

tes , * & pópuli meditá-

minus , & quafi holocáüufta

binu

ti funt inánia ?

accépit eosin a&térnum.

'1-

y

i^

À ftitérunt Reges terre , &

Affa, Si coram |homínibus

ríncipes

convenérunt

in

torménta paffi funt, fpes ele-

Dj

unum * advérsüs Dóminum ,

&órum eít immortális in 2-

térnum.

[

& advérsüs Chriftum ejus.

Dirumpáàmus . víncula eó-

Pfalmus. 3.

h

tum: * & projiciámus à no-

Omine, quid multipli-

il

cau funmt ,

ul tribu-

|enmer

bis jugum ipsórum.

C) ui hábitatin coelis , irridé-

lant me ? * multi insürgunt

| fecündd

bit eos: * & Dóminus fub-

advérsüm me.

monét

fannábit eos.

Mtulti dicunt ánimz mez ? *

hn

1

T unc loquétur ad eos in ira

non eft falus ipfi in Deo ejus.

! ts

E

'Tu autem Dómine fufcép-

ia

turbábit eos.

[ua, * & in furóre fuo con-

: fl

tor meus es, * glória mea ,

E go autem conftitütus fum

exáltans caput meum.

f

Rex ab eo fuper Sion mon-

V'oce meaad Dóminum cla-

fümór

máàvi* * & exaudívit me de

tem fan&tum ejus , * przdi-

d

cans pracéptum ejus.

monte fan&o fuo.

Qdumim

D óminus dixit ad me: * Ft-

go dormívi , & foporátus

Wt

t

lius meus estu , ego hódie

fum:* & exurréxi, quia Dó-

énui te.

minus fufcépit me.

*

,

fumis

óftulaàme , & dabo tibi

N

:

on timéb

o míllia pó

puli

Ler

Gentes hareditátem tuam : *

circumdántis me: * exürge

NT

& poffeíffiónem tuam térmi-

Dómine, falvum me fac Deus

1f

À

nos terrz.

meus.

t

Wt

R eges eos in virga férrea , *

Quóniam tu percufsífti om-

ij

& tanquam vas figuli con-

nes adversántes mihi fine cau-

comhgn

frínges cos.

fa , * dentes peccatórum con-

Et nunc Reges intellígite : *

trivifti.

EUH

BU

D ómini eft falus , * & fuper

D

erudinüü,qü judicátis terrá.

po-

Commune plurimorum .Martyrum. — wvyxie

i

revelatiónem filióorum. D

Ut

pópulum tuum benedi&io

expéctat.

à

tua.

1n

Afía. Si coram homínibus

z. Abftérget Deus omnem

j

torménta paífi funt , fpes

lácrymam ab óculis San&ó-

eletctórum eft immortális in

rum: & jam non erit ám-

n

eetérnum.

pliüs neque lu&tus , neque

hx.l

y. Letáminiin Dómino , &

clamor , fed nec ullus dolor :

füt 1

exultátejufti. $&» Et gloriá-

uóniá prióra tranfiérunt.

mini omnes reéli corde.

y^ Nonesürient , neque sí-

dul

Pater nofter.

tient ámpliüs , neque cadet

lii

Abfolutio. Exáudi Dómine.

fuperillosfol, neque ullus

il

e&1LUS.

uóniam.

y- Jube domne benedícere.

Ti

Effo. Benedi£tióne perpétua. |Bfto.. Unigénitus Dei Fílius;

I

De Epíftola B. Pauli Apóftoli

e&io it

T

ad Romános.

Cimus autem , quóniam

Le&io i.

Cap. 8 6./

O diligéntibus Deum ómnia

Ratres, debitóres fumus

cooperàntur in bonum , iis $

non carni, ut fecündüm

lr

qui fecündüm propófitum vos

1l

lls

carnem vivámus.

Si enim

cátifunt fanci.

Nam quos

Tünt

fecündüm carnem vixéritis ,

prafcívit , & predeftinàvit,

moriémini : fi autem fpíritu

confórmes fieri imáginis Filis

j

fatta carnis mortificavéritis ,

fui,ut fitipfe primogénitus in

ju.

vivétis.

Quiceümque enim

multis frátribus. Quos autem

«

fpíritu Dei agüntur , ii funt

predeftinávit , hos & vocá-

!

filii Dei. Non enim accepíftis

vit: & quos vocávit , hos &

fpiritum fervitütis fterüm in

juftificávit : quos autem jufti-

u

timóre,fed accepiftis fpiritum

ficávit, illos & glorificávit.

i

Quid ergo dicémus ad hec ?

adoptiónis filiórum , in quo

clamámus : Abba , ( Pater )

Si Deus pro nobis , quis con-

1l

ipfe enim Spfritus teftimóniü

tranos? Qui étiam próprio:

J

reddit fpirítui noftro , quód

Fílio fuo non

epércit , fed.

ib

us trádidit il«

—

fumus filii Dei. Si autem filii

pro nobis ómn

& haerédes : herédes quidem

Ium:quómodo non étiam cum

Dei , cohaerédes autem Chri-

illo ómnia mobis donávit ?;

a

I

uis accüsábit advérsüs elés

fü: fitamen compátimur ,

ut & conglorificémur.

Exí-

d

0

s Dei? Deus qui juftíficat y:

f

ftimo enim , quód non funt

quis eft,qui condémnet?Chri-

i

ftus Jefus, qui mórtuus eft s:

condígnze paífiónes hujus

u

témporis ad futüram glóriam,

imoó,qui & refurréxit, qui eft:

qui revelábitur in nobis.

ad déxteram Dei , qui. é

EE

tlara

!

interpéllat pro nobis.

Nam 'expe&ätio creatürg ,

e

ie

c 4

xb

Commune plurimorun Martyrum.

& Viri fanai gloriófum sán-

Ín fecundo NoGturno, Afís.

M Ult'l?l

guinem füdérunt pro Dómi-

Dabo San&tis meis Iocum ne.

J Göïu

*r0o,amavérunt Chriftum in

minátum in regno Patris mei;

lr

Von C

Nitafua, imitáti funt eum in

dicit Dóminus. Pfalmus r4.

snortefua: * Etídeó coró-

hnine , quis habitábit

cula q

nas triumpháles meruérunt.

E 7in tabernáculo tuo? *

g f

f

s. Unus

píritus, & una fi-

aut quis req

uiéfcet in mont't?

eorürl

des eratin eis, Et ídeó,

anéto tuo ?

|pfsm

ui ingréditur fine mácu

Toclio

-

Spiritus fan&ti gr-ätia.

&

la,*

C0 Pe0noii.

operátur juftítiam.

Qpl

Uis ergo nos feparábit

ul lóquitur veritátem in

Funs

Q

à charitáte Chrifti ? tri-

;ædfä

corde fuo , * qui non'e

*

git do'f

bulátio, an angüftia , an fa-

lum in lingua fua,

as fK

mes ,annüditas , an perícu-

INec fecit próximo fuo ma-

bt

lum , an perfecütio , an. glà-

iribü

lum,* & oppróbrium non ac-

dius? ( Sicut fcriptum eft :

cepit advérsüs próximos fuos,

ff

(Quia propter te mortificá-

Ad níhilum dedáGus eftin

fuep

mur tota die : eeftimáti fumus

confpé&u ejus malígnus:* ti-

P'rori

ficut oves occifiónis. ) Sed

méntes autemDiím glorfficat;

umf

in his ómnibus fuperámus

Qui jurat próximo fuo, &

r

quönialt

opter eum, qui diléxit nos.

non décipit : * qui pecüniam

f Cot

6

e

ertus fum enim , quia ne-

fuam non dedit ad usüram ,

It

quemors, neque vita , ne-

& münera fu

TU

per inno c;fntem

que Angeli, neque princi-

non accépit.

99

pátus, neque virtütes , ne-

uifacit hzec , * non mové-

reqi

que inftántia, neque futüra ,

bitur in ztérnum.

Qu

seque fortitüdo , neque alti-

Afífa. Dabo SanQis meis lo.

EU

tüdo, neque profündum , ne-

cum.ijpminátum in regno

wc di

H

Patris mei , dicit Dóminus,;

€

uecreatüra ália póterit nos

(v

f

p

aráre à char

T

T

itáte Dei, quae

Afia. Santlis , qui in terra

Ms

éft in Chrifto: Jefu Dómino

funt ejus, rhirificávit omnes

101 ( O.

tümy

voluntátes meas inter illos,

Tl

1

v "Tradidérunt córpora fua

almus 15.

lr

Onsérva me Dómine ,

1

*

ad fu]? lícia :

C

g

LU ciociicania

t habére co-

b

quóniam fperávi in te: *

atj

gónas perpétuas,

Dixi Dómino : Deus meus es

Vg

3t1fti funtqui venérunt ex

tü ; quóniam bonórum nieó-

üR. 83

ynagna tribulatióne ,. & lavé-

rum non eges.

Jinim

rünt ftolas fuas in sán

T

»

guine

Sanéhis , qui funt in terra

Agni..Et meruérunt. -

4

ejus , * mirificávit omnes vo-

sl

luntátes meas in eis,

At

L

Gmua Pat;ia- B6

ul-

1

M

Commune plurimorum Martyrum.

xli

M ultiplic

át& funt infirmitá-

P falmus ; 23«

!

tes eórum ; *

ï

; HGI-

vérunt.

Omini eft terra , & ple-

pófteà accelera- D

nitüdo ejus : *orbis ter-

"

Non congregábo conventií-

rárum , & univérfi , qui há-

[

cula eórum de fangufnibus: *

bitant in eo.

nec memor ero nóminum

uia ipfe fuper mária fun-

Mil

eórum per lábia mea,

d

viteum: * & fup

er Hümi:-

D fís pars hereditátis mez ,

na preparávit eum.

Bl

& cálicis mei:*tu es,qui refti-

Juis afcéndet in montem

ll

tues hereditátem meam mihi.

ómini ? * aut quis ftabit in

1451

Funes cecidérunt mihi in

loco fan&to ejus ?

J

f:

(

il

[

preclàáris: * étenim herédi-

Ínnocens mánibus , & mun-

tas mea praeclára eft mihi,

do corde : * qui non-accépit

lbt

B enedícam Dóminum ,

ul

in vano ánimam íuam , nec

dife

tríbuit mihi. intelléctum : *

jurávit in dolo próximo fuo.

|

»funi,

infuper & usque ad noCtem

ic accípiet benedittiónem

d

r

increpuérunt me renes mei.

à Dómino , * & mifericór-

i^l

Providébam Dóminum in

diam à Deo falutári fuo.

Tfcit

confpé&tu meo femper : *

&c eft generátio quarén-

4

m

uóniam à dextris e

"-

tium eum , * queréntium f.

nim

ne commóvear.

ciem Dei Jacob.

ä),;

P

Propter hoc Iztátum eft cor

À ttóllite portas , príncipes ,'

Wt

meum, & exultávit lingna

veftras, & elevámini portag

mea:*ínfuper & caro mea

eternáles : * &introíbit Rex

;

,ïï

lls

requié(cet in fpe.

óris.

n

)

"

Quóniam non derelínques

uis eft ifte Rex glóriz ?

i

ánimam meam in inférno : *

Dóminus fortis & potens,Dó-

T0f

—

--

nec dabis Santtum tuum vi-

minus potens in preelio. :

L

IN

dére corruptiónem.

ttóllite portas , príneipes

ittr

Wotas mihi fecífti vias vitee ,

veftras, & elevámini porte

Til

ecternáles :* & introibit Re

adimplébis me letítia eum

AUEC

j

vultu tuo : * delectatiónes in

glóriz,

déxtera tua usque in finem.

uis eft ifteRex glórie?*Dfís

D

Affa. SanQis , qui in terra

virtütum ipfe eft Rex glória:

u

funt ejus , mirificávit omnes

(3. Santti , qui fperant. in

$6

voluntátes meas inter illos.

Dómino , habébunt fortitüdi-

o

Aifa. San&i , qui fperant in

nem,sfsüment pefías üt áqui-

Dómino, habébunt fortitüdi-

la:volábunt & non deficient.

g

nem , afsüment pennas üt

: Exültent jufti in confpe:

áquil&, volàbunt , &

étu Dei.

&. Et deletténtur

oW

FOH

in leetítia.

il

de'f-ic:ient, ;

e 3

ater Lngäep i

xlii

Commumne plurimorum Marty rum..

u

!

Abfolutio. Ipsíus píetas.

potüerit , imitàri noluerit, ad

u r

y. Jube domme benedicere.

eórum beatitüdinem non pó.

: Quon

terit pervenire.

Sed &Pau.

Bfio. Deus Pater omnípotens.

lgft d

Sermo S. Auguftíni Epifcopi.

lus AÁpóftolus pradicat , di-

Sermone 47. de San

cti

R

e

NEI

cens: Si fuérimus sócii

af—.-

Qu

fiónum , érimus & conífola-

yt

id

M

Le&io iv.

ides

Uotiescümque , fratres

tiónum. EtDóminus in Evan-

tll

charíffimi , fantdórum

gélio: Si mundus vos odit ,

«

Ícitóte , quia me priórem vo-

cliti

0n

Mártyrum folémnia celebrá-

.ecüfat effe

U

u

t

mus , ita, ipfis intercedénti-

bis ódio hábuit.

bus, expcétémus à Dómino

in córpore , qui ódium non

if a

vult fuftinére cum cápite.

TT

cónfequi temporália benefi-

(s 60

cia,ut ipfos Mártyres imitán-

£&. Vérbera carníficum non

timuérunt San&i Dei , mo-

Xi

do, accípere mereámur eetér-

jt

na. Ab ipfis enim fanttórum

riéntes pro Chrifti nómine :

Mártvrumin veritáte fefüi-

* Ut-hzrédes fierentin domo

( nf

Dómint.

ihuna:

vitàtum gáudia celebrántur ,

dhordi

ut

ipsórum Mártyrum

y^ 'Tradidérunt córpora fua

exémplafequüntur. Solem-

propter Deum ad fupplícia.

(qtit

Ut

arédes.

lni]s

nitátes enim Mártyrum , ex-

tiyt

. hortatiónes . funt martyrió-

bfo. Ignem fui amóris.

qum:ut imitári non pígeat ,

ectio vi.

Quia f

C* Ed dicit áliquis : Et quis

m

uod celebráre delétat.

t de

.3&. San&üi tui Dómine mirá-

eft, qui poffit beatórum

bile confecüti funt iter, fer-

Mártyrum veftígia fequi ?

D g

diciur

viéntes preecéptis tuis , ut in-

Huic ego refpóndeo,quia non.

veniréntur illafi in aquis và-

folum Mártyres , fed étiam

f j

'didis: * Terraappáruit ári-

ipfum Dóminum cum ipsíus

Verbo

Int,'

da , & in Mari rubro via fine

adjutório , fi vólumus, póffu-

. impediménto.:

musimitári. Audi non me, fed

tj

ipfum Dóminum géneri hu-

*

(

y- Qüóniam percüffit pe-

tram , & fluxérunt aquae ,

mápgo clamántem : Dífcite à

qust

torréntes 'mundavärqnt. Ter-

me , quià mitis fum,& hümi-

gäurisa

fa appáruit.

lis corde.

Audi & Petrum

ial

^"

e

Bfo. Chriftus perpétua.

Apóftolum admonéntem

*

€cuo V.

Chriftus paffus eft pro nobis »

T

WO

h

LLl

Ut

n

X Ed nos vólumus gaudére

relínquens nobis exémplum ,

cum San&tis , & tribula-

ut fequámur veftígia ejus.

|

E

Ij

fiónem mundi nólumus fu-

5« "anquam aurum in forna-

d

fünére cüum ipfis... Qui enim

ce probávit elé&tos Dóminus,

Wömm

fan&tos Mártyresin quantum

& quafi holocáufü hóftiam

üt

ac-

v

LEX

Commune plurimorum Martyrum;,

xl

1

1

accépit illos: & in témpore

i

l Jd

tem cogitatiónes populórum

!

Ó

erit refpé&tus illórum :

& réprobat consilia prínci-

hl

* Quóniam donum, & pax

pum.

eft eléctis Dei.

i

C onsilium autem Dómini in

k

, Qui confidunt in illum ,

étérnum manet : * cogitatió-

Q

intélligent veritátem : & fi-

nes cordis ejus in generatió«

Ill

déles in dile&tióne acquiés-

nem ,& generatiónem.

od

cent illi.

uóniam.

.

[

Beáta gens , cujus eft Dómi-

G lória Patri. Quóniam.

nus Deus ejus: * pópulus ;

Vi

quem elégit in hereditátem

lUt

Iu tertio No&turno ,. Afía,

fibi.

Jufti autem in perpétuum vi-

A

vent , & apud Dfím eft mer-

D e ccelo refpéxit

'Döminus:f

M

ces eórum.

vidit omnes filios hominum.

Pfalmug 32.

Xultáte jufti in Dómino:*

De preparáto habitáculo

: E

re&tos decet. collaudátio.

fuo * refpéxit fuper omnes ,

nduto

C onfitémini, Dómino in cí-

u

i hábitant terram.

thara: * in pfaltério decem

Q

)ui finxit fingillátim corda

n

[4

chordárum psállite illi.

eórum : * qui intélligit ómnia

j

L

Cantáte ei cánticum novum:*

)pera eórum.

bené

N

psallite ei in vociferqf

"

Vonfalvátur Rex per mul-

[

tióne.

tam virtütem :

hs

igas

non falvábitur in multitüdiné

4

Q uia re&um eft verbum Dó-

Qu

ininl,* & ómnia ó

pera ejps

virtütis fua.

o

in fide.

F'allax equus ad. falütem : *

qi

D iligit mifericórdiam & ju-

in abundántia autem virtütis

j

dicium : * mifericórdia Dó-

fuzenon falvábitur.

*

L

mini plena eft terra.

Ecce óculi Dómini fuper

jl

V erbo Dómini coeli firmáti

metuéntes eum : * & in eis

if

qui fperant fuper mifericór-

:

funt, * & fpíritu oris ejus

h r

omnis virtus eórum.

dia ejus.

T

l i

-C óngregans ficut in utre a-

Ut éruat à morte ánimas

j

quas maris : * ponens in the-

eórum : * & alat eos in fame.

Jf

sàuris abyffos.

A nima noftra . süftinet Dó-

'T imeat Dóminum omnis ter-

minum : * quóniam a

d

j

jütor ,

ra:* ab eo autem commoveán-

& proté&tor nofter eft..

j

tur omnes inhabitántes orbé&.

uia in eo laetábitur cor

Rn

( uóniam ipfe dixit , & fatta

noftrum : * & in nómine fan-

unt : * ipfe mandávit , &

&o ejus fperávimus.

,

creáta funt.

fericórdia tuaDómine

j

F iat mi

g

óminus

diíffipat consilia

fuper nos ; * quemádmodum

j

Géntium : * réprobat au-

fperávimus in te.

[

: 'Xlïv

Commune plurïmofum Müartyrum.

d)

fa. Juftüautem in perpc-

V'enite filii , audite me : * ti.

ü ver

tuum vivent , & apud Dó-

mórem Dómini docébo vos.

li

rito

qTinum eft merces eórum.

Quis eft homo , qui vult vi-

[

Afia. 'Tradidérunt córpora

tam : * diligit dies vidére bo-

ua in mortem , ne fervírent

nos t

E

Adólis : ídeó coronáti póffident

Próhibe linguam tuam à ma-

N

lo:* &làbia tua ne loquán-

pglm,am.

tur dolum.

g

Pf3Imus $3.

L

Enedícam Dóminum in

Divérte à malo ; & fac bo.

u

p

JX. J omni témpore: * femper

num : *inquíre pacem , &

du

Jaus ejus inore meo.

rséquere eam.

In Dómino laudábitur ántma

[s

culi Dómini fuper juftos: *

ts

maris

mea : * áudiant manfuéti , &

& aures ejus in preces eórti.

leténtur.

V'ultus autem Dómini fuper

Sonuer

4qug «

iM agnificáte Dóminum me-

faciéntes mala : * ut perdát de

cum : * & exaltémus nom'cq

térra memóriam eórum.

fOontes

U

Clamavérunt jufü , & Dó.

!

J

| .

is in idíipfum.

qitate

É

xquistvi :

Dóminum , &

minus exaudivit.eos : * & ex

exaudivit me : * & ex ómni-

ómnibus tribulatiónibus eó-

vpermà

rumliberàávit eos.

4

Jas 1

bus tribulatiónibus meis erfí-

puitme. .

Juxta eft Dóminus iis , qui

ao

À ccédite ad eum , & illumi-

tribulàto funt ecorde : * &

umDa

nàmini : * & fádes veftra

hümiles fpíritu falvábit.

Tonur

non confundéntur.

Mnulte tribulatiónes ;juftó-

ETO

AOCU

Sfte pauper clamávit , & Dó-

rüm : * & de ómnibus liis lif

ininus exaudivit eum : * &

berábit eos Dóminus.

D ómin

am:*.

de ómnibus tribulatiónibus

Cuftodit Dóminus ómnia offa

ejus falvávit eum.

eórum : * unumex his non

!

lob

qette,

immíttet Angelus Dómini in

conterétur.

ciretitu timéntium eum: *

Tors peccatórum péffima : *

tinqu

& erípiet eos.

Ym

& qui odérunt juftum , de-

Guftàte ,

& vidéte , quóniam

inquent.

qud

fuavis eft Dóminus : * beátus

édimet Dóminus . ánimas

J

fervórum fuórum : * & non

IU

vir , qui fperat in eo.

iméte Dóminum omnes

delínquent omnes ;

i

San&i ejus : *

uóniam non

rant in eo.

qui fpe—;

ii

eft inópia timéntibus eum.

4» "Iradidérunt córpora

olun]

Ívites eguérunt , & efurié-

fuain mortem , ne fervírent

u

runt : * inquiréntes autem

idólis : ídeó coronáti póffi.

Ti

Dóminum non

dent palmam.

BN

omni bono.- -

mipuefntur

Afidj . 'Ecco gmerces Sanéció-

il

4

rum

M

Commune:

xlv.

Iurimorum Martyrum;

N

rum copiófa eft apud

'eum :

Afía, Ecce merces Sanctórum

l "03

ipfi veró mórtui funt pro

copiófa eft apud Deum : ipfi

vi

] Vl

Chrifto , & vivent

lh

N

';'m setér-

veró mórtui funt pro Chrifto,

h

nume.

& viventin stérnum.-

à

Ti

Eu

Plmus 4 :

y, Juftiautem in perpétuum

vivent.

.-:

s nofter réfügium ,

qu 1

& virtus : * adjütor in

z. Et apud Dóminum eïi

tribulatiónibus , qu& inve-

merces eorum.

ib

nérunt nos nimis.

P ater nofter.

1 d

proptéreà non timébimus

$

Abfolutio. A vínculis.

dum turbábitur terra: * &

ube domne benedícere.

?.

yins*

transferéntur montes in cor

Bfo, Evangélica Ié&tio.

u

maris.

£, Go fanéti Evangeélii fe-

Sonuérunt, & turbáte funt

cündüm Lucam.

lr

t

aqua eórum:* conturbáti funt

1 cGio vii.

Cap.2r.e ;

l

montes in fortitüdine ejus.

N illo témpore: Dixit Jefug

W

Flüminis ímpetus letíficat

difcípulis tuis : Cüm audié-

*l

civitátem Dei : * fan&tificàvit

ritis prelia & feditiónes ,

lj )

tabernàcultü fuum Altíffimus.

nolíte terréri: opórtet pri-

Deus in médio ejus , noón

mumhsec fieri , fed nondum

Q

commovebitur : * adjuvábit

ftatim finis. Et réliqua.

"4

eam Deus mané dilüculó.

Homilía S. Gregórii Papae.

M

Conturbáte funt Gentes ,

Homilia35. iu Evaüg.

yh

& inclinàta funt regna: * dedit

Ominus ac. Redémptor

J

ii

vocem fuam , mota eft terra.

nofter peritüri mundi

Dóminus virtütum nobís-

precurréntia mala deérün-

jud

cum: * fufcéptor nofter Deus

tiat , ut eó minüs pertürbent:

acob.

veniéntia , quo füerint prz-

M

V eníte, & vidéte ópera Dó-

fcíta, Minüs enim jácula 1c-.

f

mini,que pófuit prodígia fu-

riunt ; qua pravidéntur: &

erterram : * áuferens bella

nos tolerabílius mundi ma-

) h

usque ad finem terra.

la fufeípimus , fi contra hec

(1i

A rcum cónteret , & confrín-

per praeíciéntie clypeum.

munímur. Ecce énim dicit :

j

-

etarma:* & ícuta combüret

p

T»

igni.

Cuümaudiéritis przlia & fe-

V acá

te , & vidéte, quóniam

ditiónes , nolíte terréri

[3

L]

egofum Deus: * exaltáborin

porä

opórtet enim primüm hzc.

mnt

Géntibus , & exaltábor in

fierl , fed nondüm ftatim fi-,

terra.

nis. Pensánda funt verba Re-:

Déóminus virtütum nobís-

demptóris noftri, per que.

l

i

cum : * fufcéptor nofter Deus

d ex-.

nos àliud inte'rliüs , àliu

te-

Jacob.

j

xlvi: . Commune ïurïmärum'Mart. rume

þonum

tériüs pafsüros effe de

nuün- |gnum.

ercédem labóris,

i

G lória Patri. Mercédem.

ybic

tiat.. Bella quippe ad. hoftes

n

értinent, feditiónes ad cives.

Bíio, Ad focietátem.

Jona

t ergo nos índicet intériüs

LeGioix.

(f

Ed cum tot figna pertur-

Al

exteriüsque turbári , áliud

' nosfatétur ab hóftibus ; àliud

batiónis di&ta fint , opór-

'(

j

à frátribus pérpeti.

tetut eórum confideratiónem

ntum Dó-

bréviter per síngula perftrin-

^ ga Propter teftamé

fecit

mini , & leges

atérnas ,

gámus : quia necéffe eft , ut

g

San&üi Dei

erftitérunt in

ália e coelo , áliaé terra , ália

ab eleméntis ,ália ab homí-

d

m

l

x,'

amóre fraternitátis: * Quia

Qu

unus fuit femper fpíritus in

nibus patiámur.

Ait enim :

eis , & una fides.

1

Surget gens contragentem ,

h

vetda

^«5, Ecce quàm bonum , &

ecce perturbátio hóminum :

j5 me

auàm jucündum habitáre fra-

erunt terrzemótus magni per

loca, ecce refpéttusirz défu-

Mi

tres in unum: Quia.

iC i

Dfío, Quorü feftum cólimus.

per

erunt peftiéntie , ecce

fomun.

Le8o viil

inequálitas córporum : erit

] l'

fames , ecce fterílitas terre :

Mf

N

(* Edhis malis pravenién-

fufium

& tibus, quia non ftatim fi-

terrorésque de caelo, & tem-

nis fequátur,adjüngit: Surget

peftátes , ecceinaquálitas áe-

if Y

ris.

uiaergo ómnia con-

ii

genscontra gentem , & reg-

num advérsus regnum : &

fümmánda funtante confum-

nl

V

i

(

terremótus mágni erunt per

matiónem ómnia

erturbàán-

J

Du

loca, & pefüléntie , & fa-

tur : &qui in cunctis delíqui-

l!

mes , terrorésque de coelo, &

mus , incun&lis ferímur : ut

figna magna erunt. Ultima

impleátur,quod dícitur : &

4 fim

o«

- tribulátio multis tribulatió-

pugnábit pro eo orbis- terrá»

nibus prevenítur:& per cre-

rum contra infensátos.

bra mala , quz prevéniunt ,

"f e Deum laudámus. 16.

nl

(

indicàntur mala perpétua ,

Sequens w dicitur poft

ua fubfequéntur.

Et ídeo

oftavam , vel fecundam Le-

lure

oft bella & feditiónes non

ll

&uonem in Fefto plurimorum

t

ftatim finis:quia multa debent

iViartyrum Fratrume

fnala precürrere , ut malum

Hs

eec eft vera fratérnitas ,

ld

váleant fine fine nuntiáre.

lr

qui nunquam pótuit violàri

