fratres mei omnes propter l£.

frun D

rael,& relí&tus fum ego folus.

multo,ut veníret in terram

ET

Et nunc.non mihi contíngat

Juda, & Jónathas cum eo in

ais

párcere ánimas meg in omni

cuftódia.

Simon autem ap-

d

témpore tribulatiónis ; non

plícuit.in Addus contra fá-

D

enim mélior fum frátribus

ciem campl.

í

N

& Exáudiat Dóminus

öratïö-

meis. Vindicabo ftaque Gen-

her nj

tem meam , & Santia , natos

nes veftras , & reconciliétur

Tib

vobis,nec vos déferat in tém-

quoque noftros, & uxóres ;

I

uia congregátee funt univér-

'pore malo : * Dóminus Deus

-* Gentes contérere nos ini-

nofter. Yy. — Det vobis cor

l

p

d

micítie grátia.

ómnibus , ut colátis eum , . &

um

X« Adapériat:

Döminüs cor

faciátis ejus voluntátem.- Dó-

minus.

GCLIO 1lile

veftrum in lege fua , & in

& fáciat pa-

T ut cognóvit Tryphon,

4 &um

precéptis fuis ,

E

jä"lnïfif!ä

cem indiébus veftris: *Con-

quia furréxit Simon lo-

|co- fratris fui Jónathe.: &

"t

cédat vobis falütem ,'&. ré-

"t

dimat vos à malis,

|quia commifsürus effet cum

y'. ExáudiatDóminus oratió-

eo pralium, mifit ad eum lIe-

r'et

nes veftras , & veconciliétur

gàátos , dicens : Pro argénto ,

M

vobis, nec vos déferat in tém-

quod debébat frater tuus

L: ku

pore malo. Concédat

"Jénathas in ratióne regis ,

»'u'

, pro-

Infra Hebdom. iii. OGobris.

22

propter negóti

25 que häbu;t, tïas »

& focietátem, quam fe-

| D

detinüimus eum,Étnunc mit-

U W

cerant cum Juda, & cum Tó-

te argénti talénta centum , &

natha frátribus ejus. Ftle-

b

duos fitios ejus ób&des,ut non .

ie h'

G funt in. confpé&tu Eccle-

dimiffas fügiat à nobis, & re- ;

fie in Jerüfalem. Et hoc ex-

)

u

m

mittémuseum. Et cognóvit

émp

lum epiftolárum , quas

(

Simon , quiacum dolo loque-

Spartiátee misérunt.

rétur fecum: juffit tamen dari.

M

i« Impetum inimicórum me

argéntum & püeros,neinimi-

fimuéritis : mémores eftóte b

TR

cítiam magnam sümeret ad

(;

quómodo falvi fatti funt pa-

pópulum Ifrael, dicéntem :

tres noftri: * Et nunc clamé-

UY

ln

Quianon mifit ei argéntum

musin coelum , & miferébi-

& püeros, proptérea periit.j

tur noftri Deus nofter.

D

Et mifit püeros, & centum ta-

» NMleementóte

Atl

mirabffium

lénta: & mentítus eft, & non

ejus , quz fecit Pharaéni, &

Tetum

dimífit Jónathan.

[

exercítul ejusin Mari rubro.

&e Congregáti funt inimíci

Et nunc.

€CLO 1.

m

Typa

noftri, & gloriántur n virtà-

Partianórum.- príncipes ,

e

te (ua: cóntere fortitüdinem

N

& civitátes, Simónt. Sa.

Yetot

tetn

illórum Domiae , & difpérge

cerdóti magno , & fenióri.

illos : * Ut cognófcant, quia

bus, & facerdótibus, & reli-

u)

m

non eft lius , qui pugnet pro

quo pópulo Judaeórum, frá-

nobis , nifi ta Deus nofter.

tribus fatütem. Legáti, qui

u

« Difpérge illos in. virtüte

miffi funt ad pópulum no-

tüa, & déftrue eos proté&tor

ftrum, nuntiavérunt nobis de

st

nofter Dómine.

EK

veftra glória & honóre, ac

:cilie';ur

'GlóriaPatri. Ut.

lmtítia : & gavifi fumus in

[ i

ERXUREAGSEXTA:

3l

i

intróitu. eórum. ; Ft fcrípfi.

Delibro primo Machabaór.

mus ,que ab eis erant dicta

j a

fs t

CCEIO Io

-ap. 14.

wm,&

in concíliispópuli,fic: Numeé-

T audítum eft Rome,

nius Antíochi, & Antfpater

m

E

quia defün&tus effet Jó-

Jàfonis filius , tegàti Judesó-

nathas , & usque in Spartià-

rüm, venérunt ad nos, remno-

OU

tàs : & contriftáti funt valde.

vántes nobiscum . amicítiam

fl lU

Ut audiérunt autem, quódSi

priftinam.

Et plácuit pópu-

d

mon fratrer ejus fa-tus effei

lo excípere viros glorióse , &

T

ummus facérdos loco ejus,

pónere exémplum fermónum

Vi [

& ipfe obtinéret omnem re

eórum in fegregátis. póputi

renth

giónem , & civitátes in ea,

Lbrnus, ut fit ad memóriam

lh

Ícripsérunt ad eum in tábulis

fb

pópuli Spartiatárum. Exém:

Vreis, ut renovárent amicf-

plum autem horum feripli«

P

L.

[2

As

glü*

Infra Hebdom. iu. O&obris,

. 228

L

óneTu

dez,& folicitüdinem

fnas Simón

i magno Sacerdóti.

gi

J gudfä

&. Congregáte funt Gentes

erens eárum , defícéndit in

gt

jéricho ipfe & WMathathías

án multitüdine , ut dímicent

filius ejus,& Judas, anno cen-

m

contra nos , & ignorámus,

gt

uid àgere d

ebeámus: * Dó-

téfimo feptuagéfimo séptimo,

quitet

ad te funt óculi

menfe undécimo:hic eft men-

mine Deus ;

fis Sabath. Et fufícépit eos

am*

noftri , ne percámus.

$um

Y» Tuícis,qua cógitant in

filius Abóbi in munitiüncu-

jCjUSw

lam , que vocátur Doch ,

nos : quómodo potérimus

cum dolo , quam edificávit :

f quibUS

fubsíftere ante fáciem illó-

duj Ti

rum , nifi tu ádjuves nos ?

&fecit eis convívium mag-

llllta &

Dómine Deus.

e&io lii

num , & abfcóndit illic viros.

Et cüm inebriátus effet | Si-

p«

Ofthec autem mifit Si-

o dit

i mon Numénium

[077

mon,«& filiü ejus , furréxit

qurfi

Ptolemeus cum fuis , &

mam , habéntem clypeum

fumpsérunt arma fua , & in-

diup

4áureum magnum , pondo

Ti

mnarum mille, ad ftatuén-

travérunt in convívium , &

dam cum eis focietátem. Cüm

occidérunt eum,& duos filios

uN

7

ejus,á& quosdam püeros ejuse

yudi

* autem audíffet pópulus Ro-

!Iria,&'ff*

mánus fermónes iftos , dixé-

Et fecit deceptiónem mag»

s

runt : Quamgratiárum actió-

nam in Iífrael, & réddidit ma-

la probonis.

ib

f

.pem reddémus Simóni , & fi-

VM

j

liis ejus ? Reftítuit enim ipfe

, Refülfit. 225.

fratres fuos , & expugnávit

Le&io i

'Y fcripfit hzc Ptolemz-

l pum.

1inimícoslfraelab eis:& ftatué-

E

gitiby

runt ei libertátem, & defcrip-

us,& mifit Regi , ut mít-

sérunt in tábulis zreis, & po-

teret ei exércitum in auxili(f,

(itJ/

& tráderet ei regiónem & ci-

ii

IT

faérunt in títulisin móteSion.

vitátes eórumy& tribüta. Et

i

X« "[ ua eft poténtia,tuum re-

"

egnum Dómine: tu es fuper

mifit áliosin Gàzaram tóllere

M 'ICM

Da pacem

Joánnem : & tribünis mifit

L ]1

omnes Gentes :

-

ómine in diébus noftris.

epíftolas,ut venírent ad fe, &

hw

h]L

Z

^^ Creàtor ómnium Deus ,

darct eis argéntum, & aurum,

Jral

& dona. Et álios mifit occu-

&

terríbilis & fortis, juftus &

iséricors. . Da pacem.

páreJerüfalem , & montem

lIl

-Jória Patri. Da pacem.

templi. Et precürrens qui-

L

ld

SABBA T O.

dam , nuntiávit Joànni in

Msl

M

Gázara , quia périit pater

o primoMachabzórti.

i

p

10 le

ap. 16.c

ejus, & fratres ejus, &quia

UY

Imonautem perámbulans

mifitte quoque intérfici.

a

N

hi

M

h

;ivitätes, qua erantþ rf- » Ornavérunt. 225*

a Ottobris.

229

l

- Leaüi

0 lil

x

Dominica quart

ériat cor veftrum inlege

»

dap

T audivit autem , vehe-

fua, &in praecéptis fuis , &

« U

m

énter expávit: & com-

fáciatpacem. | Exáudiat ora-

lmcean

tiónes veftras , & reconcilié-

prehéndit viros, qui venerant

l.WPW

pérdere eum , & occídit eos :

tur vobis , nec vos déferat in

Lt

D

cognóvit enim , quia quaré-

témpore malo.

Et nunc hic

DL u

bant eum pérdere. Et cetera

fumus orántes pro vobis.

It

fermónum Joánnis , & belló-

x., Adapériat Dóminus cor

L

rum ejus , & bonárum virtü-

veftrum in lege fua , & in

i

tum, quibus fórtiter geffit, &

precéptis fuis, & fáciat pa-

'lum u

&dificii murórum , quos ex-

cem in diébus veftris: ? Con-

liv

trüxit, & rerum geftárum

cédat vobis falütem , & ré-

di i

ejus: ecce hxc fcripta funt in

dimat vos à malis.

Áurti

libro diérum facerdótii ejus,

, Exáudiat Dóminus ora-

ij,|

ex quo fattus eft princeps fa-

tiónes veftras , & reconcilidé«

h&llfl-

cerdótum poft patrem fuum.

tur vobis , nec vos déferat iri

um d

x;. In hymnuis. 225.

témpore malo. Concédat. '

Isf

Ad Magnificat, Antiphoná.

e&io üo

Exaudiat Dóminus oratiónes

T

A&üri ígitur quinta &

n

veftras , & reconciliétur vo-

'vigéfima die menfis Caf-

d m

bis:nec vos déferat in témpo-

]eu purificatiónem templi,ne-

re malo, Dfis Deus nofter.

cefsáriü düximns fignificare

DOMINICA IV.

vobis, ut & vos quoque agá-

O&tobris.

tis diem fcenopégize, & diem

(

MOR

In primo Nocturno.

ignis , qui datus eft ; quando

um

Incipit liber 2. Machabzórii,

Nehemías e&dificáto templo&

Vil

-LeG8io i.

Cáp: 1.

altári, óbtulit faerificia. Nam

TU

Rátribus, qui funt per /E£-

cüm in Pérfidem duceréntur

à B

L gyptum , Judazis, falütem

atres noftri , facerdótes , qut

j

[t

dicunt fratres , qui funt inJe-

tunc cultóresDeierant;accép.

ni

rofólymis , Judsi , & qui

tum-ignem de altári occülté

lfey

j

in regióne Judzezs, & pa-

abfcondérunt in valle , ubi

]fui

fU

cem bonam.

Benefáciat vo-

erat püteus altus, & ficcus, &

Qu

bis Deus, & fnemínerit te-

in eo contutati funteum,itaut

yntel

flaménti fui, quod locütus

ómnibus ignótus effet locus.

squ

eft ad Abraham, & Ifaac,

x ExáudiatDoórminus oratió-

& Jacob fervórum fuórum

nes veftras , & réconciliétur

n

fidélium : & det vobis cor

païcr

vobis, nec vos déferat in tém-

ómnibus , ut colátis eum , &

pore malo:

Döminusv

fáciátis ejus voluritátem cor-

Deus nofter.

(

de xïïggno ,& ánimo volénti.

Y- Det vobis cor ómnibus ,

:

P3

ut

ica, quarta

obris,

ut.zcoolätis eum ,D 0&]1?

a

ciatis

d

E

erat

"

us es in /diäbus

g

quo

p

l fiten

cjus voluntátem. Dóminus.

eórum. , Hunc Pfalmum dicit

"

Le&io n5

quidem Prophéta,dicit autem

j 9

mnt ! u

m autem prasteríffent

non ex persóna própria, fed

m

C

anni multi, & plácuit

ex persóna Machabaórum ,

Deo, ut mitterétur Nchemías

)Sa&

narrans & predícens,quz fu-

hnl

à regePérfidis:nepotes facer-

türaerantillo témpore. Tales

dótum illórum;qui abfcónde

enim funt Prophéte : ómnia

14

[i08

rant, nmiifit ad requiréndum

témpora percürrunt

,prsassén-

TU

ignem : & ficut narravérunt

tia.praetérita;futüra.

O

uinam

»

j

j [Cgï(m

nobis,non invenérunt ignem ,

fint autem hiMachabzi;quid-

eét

fedaquam craffam. . Et juffit

que paffi fint,& quid fécerint,

j

eos haurfre, & afférre fibi : &

1

yy atl

necefsárium eft primüm. dí-

faccificia,quz impófita erant ,

cere , ut fint apertióra , que

juffit facérdos Nchemías a-

in arguménto dicüntur.

l

FT

fpérgi ipfa aqua: & ligna, &

enim , càm invasiffet Tuda-

hn r

qua erant fuperpófita.

Ut-

am Antiochus , qui dittus eft

sa u

H

p

que hoc fattum eft, & tenipus

Epíphanes,& ómnia devaftáf-

/ àffuit, quo fol refülfit , qui

fet, & multos,qui tunc erant,

Cugtet

* priüs erat in nübilo, accéntus

à pátriis inftitütis refilíre co-

siltii

eft ignis magnus,jita ut omnes

egíffet , permansérunt illafi

11 d

miraréntur.

ab illis tentatiónibus.

lgt i

jnne D

*« Congregáti funt inimíci

,, Àmpetum inimicórum ne

noftri , & gloriánturin virtüà-

timuéritis : mémores eftóte ,

int,

- tefua : cóntere fortitüdinem

u fs

quómodo falvi fatti funt pa-

/

illórum Dómine , & difpérge

tres noftri: $

Et nunc cla.

y: i

illos: 9 Ut cognófcant, quia

mémus in coelum , & miferé-

dlerear

1

non eft álius , qui pugnet pro

bitur noftri Deus nofter.

AU

n

nobis , nifi tu Deus nofter.

, Mementóte

mirabílium

, Ti

jl

'

, Difpérge illos in virtüte

ejus, qua fecit Pharaóni , &

j

Tif

'tua , & délirue eos proté&tor

exercitui cjusin Mari rubro.

|

!

—:.

umk

nofter Dómine. Ut.

Et nunc.

iü*:qinadi

G lória Patri. Ut.

Lectio v.

4

d

In fecundo No&urno,

T quando grave qui-

PT

Ex Tra&átu S. JoánnisChry-

E

dem bellum ingruébat ,

"t dj

sóft. fuper Pfalmum qua-

nec, quidquam — poffent fá-

ADTT

dragéfimum tértium.

cere , quod prodéffet , fe ab-

Le&io iv.

fcondébant : . nam hoc quo-

Eus , áuribus noftris au-

A

que fecérunt Apóftoli. Non

l

Jj

divimus , patres noftri

enim femper apparéntes , in

i

annuntiavérunt nóbis opus ,

ula 9

mödia irruébant períc

d

AEL

ed

Dominica quarta Octobris,

2231:

h,

fed nonnünquam & fugién-

üm ergo áciem dirlgerent ,

lii

tes, & laténtes fecedébant.

&fuas ánimas prodigerent ,

"m

Poftquam autem parum re-

fundébant adversários , non

" fed

armis fidéntes, fedloco om-

fpirárunt , tamquam generó-

Ailiy ,

fi quidam cátuli ex antris exi-

nis armatürze , pugna cau-

Nl

liéntes, & elátebris emer-

fam fufficere ducéntes.

Ad

I5 s

ftatuérunt non fe

bellum autem eüntes non

dntes P

du

ámpliüs folos ferváre , fed

tragcedias excitábant, nop

Apray

D

étjam álios ,

quoscümque

paàna canébant, fiett non-

]

Ug

|

offent : & civitátem & om-

nülli fáciunt : non adícivé-

qu.

nem regiónem obeuntes ,

runt tibícines ; ut fit in áliis

;

i,

At

r

[

collegérunt , quotquot inve-

caftris: fed Dei fupérné aüxí-

TOUf d

nérunt adhuc fanos & ínte.

lium invocábant , ut adéffet ;

t J

ros : & multos étiam, qui

ópem ferret, & manum pr&-

i, ]

laborábant, & corrüpti erant,

béret , propter quem bellum

fu.

in ftatum príftinum redegé-

gerébant , pro cujus gl

du

decertàbant.

Qria

runt, eis perfuadéntes redíre

Val

ad legem pátriam.

£ Tua eft poténtiatuum re-

[j

w. Congregáte funt Gentes

gnum Dómine: tu es fuper

(f C0«

in multitüdine , ut dímicent

omnes Gentes: * Dapacem

ilef

contra nos, & ignorámus ,

Dómine in diébus noftris.

$^ Creàtor ómnium Deus,

(lu

id ágere debeámus:

m t

Dómine Deus , ad te funt

terríbilis & fortis, juftus &

u

óculi noftri , ne pereámus.

miséricors.

Da pacem.

G]ória Patri. Da pacem.

i pe

y. Tu fcis , qu& cógitant

n d

innos : quómodo potérimus

&c Vil Refülfit fol in elypeos'

fubsiftere ante fáciem illórü ,

áureos ,

& re

enduérunt:

?ifcrä

montes ab eis:

[i)l

Et fortitü-

nifituádjuves nos ? Dómine

z

;'lium

Deus.

Le&io vt

do Géntium diffipáta eft.

[^wEum enim dicébant effe

y'« Erat enim exércitus mag-

ml

T

& Z benignum& cleméntem,

P

nus valdé, & fortis:: & ap-

nec unquam adímere faluté ,

propiávit Judas, & exércitus :

que proficí(citur ex poeni-

ejus in pralio. Ft.

qu.l' b

téntia. H &c autem dicéntes ,

£&.Vii Duo Séraphim cla-

habuérunt delé&um fortiffi-

mábant alter ad álterum :

Sba;,

Lf

mórum virórum. Non enim

* Sanc&tus, Sanctus, Santtus .

e)

pro uxóribus , líberis, & an-

Dóminus Deus Sábaoth :

* Plena eft omnis terra gló-

.qu

cíllis, patrieque everfióne ,

N

& captivitáte , fed prolege &

ria ejus.

Y^« 'Tres funt, qui

j

teftimónium dant in cclo;

àtria Repüblica pugnábant.

|

jiy'

E

órum autem dux erat Deus.

Pater, Verbum, & Spí?

EU.S'.

"

(:'x.

An

"] P 4

32*

Infra Hebdom. iv. O&obris.

fan&tus: & hi t

j

res unum fünt.

niens ibi Jeremías invénit

$2

Sanctus.

locum fpelünce , & taberná-

Glória Patri. Plena.

cülum , & arcam , & altáre

fl

FERIA SECUND A.

incénfi íntulit illuc, & óftium

j

g

De libro 2do Machabeeórum.

obftrüxit.

Et accefsérunt

Le810o 1.

Can. 2.

quidam fimul , qui fequebán-

n

Nvenítur autem in defcrip-

tur , ut notárent fibi locum s

gttit :

as p

tiónibus Jeremíse Prophé-

& non potuérunt inveníre.

t£ , quód juffit eos ignem ac-

3X Ornavérunt fáciem tem-

oX

cípere , qui transmigrábant :

pli corónis áureis , & dedica-

p

ut fignificátum eft, & ut man-

vérunt altáre Dómino

unía

dávit transmigrátis. Etdedit

* Etfa&a eft letítia magna

jeten

illis legem , ne oblivifcerén-

in pópulo. y*.

Inhymnis &

( QU

tur precépta Dómini , & ut

confeffiónibus benedicébant

aut M

non exerrárent méntibus vi-

Dóminum. Et.Le&io iii.

«diit

dentes fimulácra áurea , &

T autem cognóvit Jere-

« u

argéntea , & ornaménta eó-

U

"nías , culpans illos , di-

nf

rum.

Et ália hujüsmodi di-

ts Y

xit: Quod ignótus erit locus,

cens,hortabátur , ne legem

donec cóngreget Deus con-

Mint

amovérent à corde fuo.

gregatiónem pópuli , & pro-

tf

*« Dixit Judas Simóni fratri

Miete

pítius fiat : & tunc Dóminus

fuo : Elige tibi viros,& vade ,

ofténdet haec, &apparébit

dn,1

liberafratres tuosin Galilaà:

majéftas Dómini , & nubes

suiem

ego autem, & Jónathas frater

erit, ficut & .Móyfi mani-

ii

tuus , ibimus in Galaadítim :

feftabátur, & ficut cüm Sá-

g

" Sicut füerit volüntas in

lomon pétiit , ut locus fan&i-

1mili

ccelo , fic fiat.

ficarétur magno Deo , máni-

vt

7« Accingímini filii. potén-

feftábat heec. Magnífice éte-

m

tes , & eftóte paráti: quó-

nim fapiéntiam traétábat : &

Vrf

niam mélius eft nobis mori

ut fapiéntiam habens , óbtu-

jn bello, quàm vidére mala

lit facrificium deédicatiónis ,

ï&' wi?

Gentis noftrz, & Sanctórum.

Lettio H.

& confummatiónis templi.

j

i

Sicut.

EY« Inhymnis , & confeffióni-

l

Rat autem in ipfa ferip-

us benedicébant Dóminum :

À

4türa,quómodo taberná-

Qui magna fecit in Ifrael ,

j

|

eulum ,& arcam juffit Pro-

& vittóriam deditillis Dómi-

!

iif

phéta , divíno refpónfo ad fe

nus omnípotens.

fatto, comitári fecum, üsque-

u

* Ornavérunt fáciem tem-

[

t

uo éxiit in montem , in quo

pli corónis áureis , & dedica-

A |

óyfes afcéndit , & vidit:

[

érunt altáre Dómino.

Qui.

G

u

»xDei» hereditátem. Et 'vg.

D

lória Patri. Qui magna.

m

3

li

——

z

Infra Hebd

lii

: .F'E.RrI À

lv. O&obris,.

233

BI

T I

Dlïla

nem facrificiórum:effe autem

De libro 2do Machabzórum.

pofsibile, fub :poteftáte regis

r

lt

- "Le£&io t.

Cap. a.

cádere univéría.

iüülmn

Cümque

i

Gitur cüm fan&la cívitas ha-

retulíffet ad regem Apolló:

At

]

bitarétür in omni pace , Ie-

nius de pecüniis , qu& delá-

t

ln

ges étiam adhuc óptimé cufto-

g,

t& erant , ille accítum He-

D!

lt

diréntur ,propter Oníz Pon-

liodórum , qui erat fuper ne-

tíficis pietátem , & ánimas

gótia éjus , mifit cum mandá-

VO (

ódio habéntes mala, fiébat,ut

(j

tis, ut predittam pecüniam

Wf

& ipfi

reges & Príncipes

transportáret. Statímque He-

locum fummo honóre dignum

liodórus iter eft aggréffus :

f Dl

dücerent , & cemplum máxi-

Ti

Til

mis munéribus iliuftrárent :

fpécie quidem;quafi per Coe-

d

lefyriam & Phoenicen civitá-

itaut Seléucus Afi& rex de

tes effet peragratürus,revéra

il

reddítibus

fuis

praftáret

t fet

autem regis propófitum pere

omnes fumptus-ad minifté-

fetctürus.

$d

rium facrificiórum pertinén-

5, Iu Dómine universórum,

[j

tes.

Simon autem de tribu

$ Q

qui nullam habes indigéntiá ,

Bénjamin prepófitus templi

voluífti templum tuum fieri

e

! Dro

conftitütus , contendébat ,

in nobis :

Consérva

TUf

obfifténte fibi Príncipe facer-

domum iftam immaculátam

rbl

nubt

dótum , iniquum áliquid in

in etérnum Dómine.

civitáte molíri.

y. Tu elegíti Dómine do-

fu.

E. Hic eftfratrum amátor ,

nium iftam ad invocándum

n*

&pópuli Ifrael: * - Hiceft,

nomen tuum in ea , ut effet

*faqfl;-

qui multum orat pro pópulo,

domus oratiónis , & obfecra-

Tl

&univérfa fanéta civitáte Je-

éde

rüfalem.

N

tiönis pópu

lo tuo. Conse'rv.a.

ectio lïL

T

Y Vir iftein pópulo fuo mi-

Ed cüm veníffet Jerosó-

V6f)tu-

ärgit." Eie:

N

lymam , & benígne à

6nis ]

tfüïmus agif)

e&io ii,

fummo facerdóte in civi-

li

Ed cüm víneere Oníam

táte effet excéptus , narrávit

[«

- pon poffet , venit ad A-

de dato

indício pecuniá-

um

pellónium Tharfzee filium ,

rum : & cujus rei grátia

rael'.

qui eo témpore erat dux

adéífet , apéruit: interrogá-

Jort

Coclefyriz , & Phoenícis : &

bat autem , fi. veré hzec

ita effent.

'"Tunc fummus

nuntiàvit ei, pecüniis innu-

d

merabílibus plenum effe ará-

facérdos ofténdit , depófita

gl

rium Jerosólymis , & com-

effehasc , & vittuália viduá-

"ünes cópias 1mménfas effe ,

Q '

rum & pupillórum : quze-

il]

qua non pérünent ad ratió.

dam vero. effe Hircáni To-

i

P5

biz,

2

Infra I-I&bgïa [

iv. QOobris

T

ei fedébat, videbátur arma

bíe , viri valdé eminéntis, in

u &

his quz detülerat ímpius Si-

habére áurea.

qum*

mon: univérfa autem argénti

, Refülfit fol in clypeos áu-

TE

talénta effe quadringenta,

reos, & refplenduérunt mon-

;ïafem'

auri ducénta. Décipi veró

tes ab eis :

* Etfortitüdo

Géntium diffipáta eft.

d e

eos , qui credidíffent loco &

s did

templo , quod per univérfum

, Erat enim exércitus mag-

gt

mundum honorátur , pro ul

nus valdé , & fortis: & ap-

propiávit Judas, & exércitus

[ fic

veneratióne & fanGitáte om-

) pIOPt

níno impofsíbile effe.

ejus in prelio. Et.

Letio ii

4 ytar

, Aperi óculos tuos Dómi-

Jeo g

ne, & vide afflictionem no-

lii étiam apparuérunt

bus m

ftram : circumdedérunt nos

duo jüvenes, virtüte de-

córi, óptimi glória , fpecio-

1

Gentes ad puniéndum nos ;

-& Sed tu Dómine exténde

síque amí&tu , qui circumfte-

t

bráchium tuum, & líbera

térunt eum , & ex utráque

hi

ol

ánimas noftras.

parte flagellábant , fine inter-

Afflige oppriméntes nos ,

miffióne multis plagis ver-

Qu

contuméliam faciéntes in

berántes. Sübitoó autem He-

MUU

k

fupérbiam; & cuftódi partem

liodórus cóncidit in terram ,

$ o

tuam. Sed tu.

eümque multa calígine cir-

Oa

fetrii

-G lória Patri. Sed tu.

cümfüfum rapuérunt , atque

FERIA

UART A.

in fella geftatória pófitum eje-

atd

DelibrofecündoMachabzór.

cérunt. Et is, qui cum multis

d

cursóribus

Le&ioi

Cap. 3. d

& . fatellitibus

It

Eliodórus autem , quod

predíttum ingréffus eft erá-

NI

rium, portabátur nullo fibi

deeréverat , perficiébat

1 106

eódem loco ipfe cum fatellí-

auxilium ferénte ; maniféfta

iil

tibus circa &rárium prefens.

Dei cógnita virtüte.

Etille

i

Sed fpíritus omnipoténtisDei

quidem per divínam virtü-

Wi

magnam fecit fuz oftenfiónis

tem jacébat mutus , atque

E

omni fpe & falüte privátus.

rm

evidéntiam , ita ut ommes ,

qui aufi füerant parére ei,

&« Ornávérunt fáciem tem-

hh

ruéntes Dei virtüte , in diffo-

pli corónis áureis , & dedica-

vérunt altáre Dómino ;

1 Pqü

lutiónem & formídinem con-

lrïL

verteréntur. Appáàruit enim

* Et fatta eftletítia magna

RY

l

in pópulo. y^

In hvmnis &

W

illis quidam equus terríbilem.

i

habens fefsórcm , óptimis

confeffiónibus benedicébant

N

operiméntis adernátus: ísque

Dóminum. Et.

Le , jo i

Ü

Onsíderans autem fum-

'I

cum ímpetu Heliodóro prió-

N

forte

'II'&

reg calces elílit.. Qui autem

? mus. fgce'rdos , ne

rex

lule DEoomi j OGobs.

rex . fufpicarétur malít

1

iam De libro 2. Macliabisórum.

aliquam ex Judais circa He-

Vr

liodórum confummátam, ób-

Imon .autem

n

r

j

tulit profalüte viri hóftiam

pecuniárum & pátriz de-

Utb

falutàrem. Cámque fummus

látor, malé loquebátur de

|

[

facérdos exoráret, ifdem jü-

tU

sï

Iïl:.

Onía , tanquam ipfe. Helio-

venes, eísdem véftibusami&ti,

dórum inftigàffet ad hzc , &

Sï&ap

aftàntes Heliodóro, dixérunt:

ipfe fuiffet incéntor malórti ,

Xet h

Oníg' facerdóti grátias age :

proviforémque civitátis , ac

l

nam propter eum Dóminus

defensórem .Gentis fue,«&

tibi vitam donávit. Tu autem

Vr

j

aemulatórem legis Dei,.audé-

|

à Deo flagellátus , nüntia óm-

bat infidiatórem regni dícere,

Itl

nibus magnália Dei , & pote.

Sed,cüm inimicítiz intantum

[j

ftatem.

Et his dictis ,. non

procéderent , ut étiam per

umf

comparuérunt.

quosdam Simónis necefsários

lr

». In hymnis , & confeffióni.

homicídia. fierent. : consíde-

Jim

bus benedicébant Dóminum :

rans Onías perículum con-

j

* Q magna fecit in Ifrael,

tentiónis ; & Apollónium in-

nf

& victóriam dedit illis Dómi-

faníre , àtpote ducem Coele-

Tin,

nus . omnípotens.

fyrie & Phoenícis , ad augén-

t (l«

Y« Ornavérunt fáciem tem-

dam malítiam Simónis , ad

iqu

pli corónis áureis, & dedica-

regem . fe cóntulit, non ut

t

vérunt altáre Dómino. Qui.

cívium accusátor , fed com-

mults

G Iória Patri.

ui.

münem utilitátem apud fe-

fibur

FERIA

)JUINT A.

metípfum univérfa multitü-

[Leri

Si hec Hebdomada fuerit

dinis consíderans.

[ [ei

ultima O£tobris, in tribus

&e. Adapériat Dóminus cor

Yf

fequentibus diebus leguntur

veftrum in lege fua, &. in

tilt

Lediones Dominicge. v.. &| precéptis fuis, & fáciat pa-

Vi«

Ferie ii & i. ejusdem Heb-| cem in diébus veftris:. * Con-

itqui

domada : qui fi fuerint impe-| cédat vobis falütem , & rédi-

i

diti ,.60 anno omittantur illaàj mat vos à malis.

(dt

Lediones, quae his diebus|y. Exáudiat Dóminus. ora-

i

legi non poffunt.

Sivero in|tiónes veftras , & reconcilié-

fequenti Hebdomada hz Le-| tur vobis »nec vos déferat in

ngn

Giones in fuis Feriis legi nonj té

m

malo. Concédat.

ew

npore

- Le&io ii

Qs

poffint , "ponantur in

:

at

quentibus . Feriis .. ejusdem

Idébat enim fine regáthi

T

Hebdomadae , juxta-ordinem

. providéntia . impofsibi-

hiftorig & martyrüi IMacha- le. effe; pacem .rebus. dari ,

Lj

!

baorum.

gec Simónem poffe cefsáre

à ftul-

(j

d25

' Ynfra Hebdom. iv. OGobris..

,.

.

àftultítia fua. — Sed poft Se-

illórum Dómine

,& difpöfge'

tieuft.

léuci vite& excéffüm, cüm

illos : * Ut cognó(cant, quia -

w

fufcepíffet regnum — Antío

non eft álius , qui pugnet pro

Qu

chus, qui Nóbilis appella-

nobis , nifi tu Deus nofter.

n m

bátur, ambiébat Jafon fra-

y. Difpérgeillos in virtüte

At6T

tua, & déftrue eos proté&tor

ter Onía füummum facerdó-

ibus

tium : adito Rege, promít-

nofter Dómine. , Ut.

E;

IT

tens ei argenti talénta tre-

GlóriaPatri. Ut.

j

ii

l

FERIA SEXT A.

cénta fexagínta, & ex red-

De libro 2do Machabaórum.

m

diítibus áliis talénta o&togín-

a

j

ta, fuper hec . promittébat

Lc&io i.

Cap. 5.

Odem témpore Antío-

« ag

& alia centum quinquagínta ,

E

v

uf

fi poteftáti ejus concederétur

chus fecündam profe-

fe m

gymnáfium & ephébiam fibi

&iónem parávit in J/Égyp-

conftitüere , & eos, qui in

tum. .Cóntigit autem per

aum!&l

univérfam —Jerofolymórum.

i a

Jerosólymis erant , Antio-

gqi

chénos fcríbere.

civitátem vidéri diebus qua-

m

, Exáudiat Dóminus oratió-

dragínta per áera équites dif-

egres Veftras , & reconciliétur

curréntes , aurátas ftolas ha-

nauti

rigui

vobis,nec vos déferat in tém-

béntes , & haftis, quafi cohór-

w

pore malo :$ Dóminus Deus

tes, armátos , & curfus equó-

nofter. y. — Det vobis cor

rum per órdines digéftos, &

ag

congreffiónes fieri cóminus,&

vb

omnibus , ut colátiseum , &

t

faciátis ejus voluntátem. Dó-

fcutórum motus, & galeató-

minus.

Let&io i.

rum multitüdinem gládiis di-

d

, Uod cüm Rex annutf-

ftrí&tis , & telórum ja&tus, &

Dünin

d

fet , & obtinuíffet prin-

aureórum armórum fplen-

cipátum , ftatim ad Genti-

dórem ,

omnísque géneris

i f

lem ritam contribüles fuos

loricárum. Quaprópter om-

A

Et amó-

NT

transférre ccepit.

nes rogábant in bonum mon-

tis his,que humantitátis cau(a

ftra convérti.

IT

udzisà régibüs füerant con-

*« Impetum inimicórum ne

f

timuéritis : mémores eftóte ,

n

jl

ftitüta , per Joánnem patrem

omá-

Rupólemi, qui apud

quómodo falvi fa&i funt pa-

lg

üios de amicítia & focietáte

tres noftri:

Et nunc clamé-

i

W Wr

fun&tus eft legatióne legítima,

mus in coelum , & miferébi-

J

"

tur noftri Deus nofter.

civium jura deftítuens, prava

T.

l

inftitàta fanciébat.

y- Mementóte mirabílium -

W

VA

x Congregáti funt inimíci

ejus , que fecit Pharaóni , &

Atl

noftri, & gloriánturin virtü-

exercítui ejus in Mari rubro.

MU

iil

f.e fua: ;.cöntere-forti*cüfünemv Et nunc.

l;c"

N

N

Infra Egbdom,im Octobzis.

h

2

dlfpe'[' j

1 Le&ZO llo

Tat , péregré périit , Lacedse«

T

; -Edc

üm falfus rumor exif-

monas proféttus , quafi pro

ä

r

fet,tanquam vita excefsíf-

ï

ll

cognatióne ibi refügium ha.

fet Antíochus , afsümptis Ja-

bitürus : & qui infepültos

D w

fon non minüs mille viris, re-

multos abjécerat, ipfe &illa-

D

j

énté aggréffus eft civitátem:

(

& cívibus ad murum convo-

mentátus , & infepültus abjí-

citur , fepultüra neque peres

lántibus , ad ültimum appre-

grína ufus , neque pátrio fe-

T

hénfa civitáte,Meneláus fugit

pülchro partícipans.

tl

inarcem: Jafon veró non par-

3

ua eft poténtia,tuum re-

;l )

cébatin csede cívibus fuis ,

gnum Dómine: tu es

t h

ll

nec cogitábat profperitátem

omnes Gentes :

fup.er,

MPe

J

advérfum cognátos malum

* Da pacemDómine in -diöbuä

noftris.

:

] /figyy

effe máximum , árbitrans hó-

(eff [

ftium , & non cívium fe tro-

y» Creátor ómnium Deuä ,

BU

phaa captürum. Et principá-

terríbilis & fortis ,.

IU5 0A

juftus &

tum quidem non obtínuit ,

miséricors. Da pacem.

ütes df

8

finem veró infidiárum fuáà-

G lória Patri.

Da pacemi.

ülis h

rum confufiónem accépit ; &

SABBATTO.-

e.

BUA

Delibro 2do Machabzeórum..

prófugus íterüm ábiit in Am-

kequ

maníten.

Le&io 1.

Cap; 6.

bs,d

X« Congregáte funt Gentes

Ed non

poft multüm

mnus,&

jn multitüdine , ut dímicent

3

témporis mifit rex An«

g

ol

contra nos , & ignorámus ,

tíochus . fenem . quemdam:

l

Bd

j

3

uid ágere debeámus :

Anticchénum , qui - com«

—

fus, d

Dómine Deus , ad te funt

pélleret Judaos , ut fe trans«

fjl

óculi noftri , ne pereámus. :

férrent à pátriis & Dei:lé-

fDeT

Y« Tu fcis, que .cógitant

cibus : contaminàáre étiam ,

erom

innos: quomodo potérimus

quod in Jerosólymis 'erat

fubsíftere ante faciem illórü ,

u

templum., & . cognomináre

nifi tu ádjuves nos ? Dómine

Jovis Olympii : & in Gart-

um m

Deus.

Le&io iii.

zim , prout erant hi , qui

- D ültimum , in exítium

locum inhabitábant ,. Jovis: .

í

T

. fui conclüfus ab Aréta

Péffima . autem:

p

hofpitális.

Jaré

Arabum tyránno , fügiens de

& univérfis gravis erat ma-

civitáte in civitátem ómni-

lórum incürfio : ríam tem-

(eri

bus odiófus

?

ut

réfuga

plum luxüria & comeffa.:

lt

legum, & execrábilis ,. ut

üónibus Géntium erat ple.'

pátri& & cívium hóftis , in

num , & fcortántium .cum

(

JEgyptum extrüfus eft:& qui

meretrícibus , . facratísque

j

multqs de pátria fua expuüle-

edibus mulíeres fe ultró in..

J

| £eré-

238

"Dominica quinta O&tobris.

jl

vántiam, manu síbimet auxf-

getébant, intró feréntes ea ,

qad

uz non licébat.

lium ferre..

Obfecro.autem

Ti m |

t fol. 234-

eos, qui hunc librumle&üri

g

yet

g ie ilo

funt,ne abhorré(cant propter

j t

advérfos cafus , fed réputent

à

A Ltáre étiamplenum erat

.v'.

f

rer

Ai

llícitis; quze légibus

ea,quaaccidérunt, non ad

qin df

rohibebántur. Neque autem

intéritum , fed ad correptió-

gdbin

sábbata cuftodiebantur , ne-

nem effe géneris noftri.

j

que dies folémnes pátrii fer-

3 Inhymnis. 235.

apen

i

Ti

vabántur, nec . fimplíciter

SABBATO

I

judeum fe effe. quisquam

ante Dfüicam v. Octobris,nif

)U

«indi

confitebátur.

Ducebáàntur

fitdimittenda, quia hzzc pro-

a vob

autém.cüm amára necelfitáte

ximior fit Kalendis INovemb.

gat;

indie natális regis ad facrifi-

Ad Magnificat., Antiphona:

p

cia: & ; cüm Líberi facra ce-

Tua eft poténtia , tuum reg-

gs vl

Yebraréntur, cogebántur hé

num Dómine, tu es füper

dera coronáti Libero circu(-

omnes Gentes : da pacem Dó-

mh'lia |

a

re. Decrétum autem éxiit in

mine in diébus noftris.

.próximas Gentilium: cività-

MINICA V.

-DQ

O&obris.

li

l

tesfuggeréntibus.Ptolemsis,

utpari modo & ipfi advérsüs

In primo INo&turno;

aisl

|

"du

Judaoságerent , ut facrificá-

Delibro fecándoMachabs&ór.

rent: eos autem , qui nollent

€CUu09:1I»

Jap. Ovd :

d m

wiy

transire ad inftitàta Géntium,

YTGitur Eleázarus: utus de

interficerent : erat'e

primóribusSeribárum , vir

ts

rgo vidé-

P

d

re misériam.

&táteprovéctus, & vultu de-

navérunt. 234

córus, apérto ore hians com-

j

36--5'01'

2AX2C€Ct10 AMle-

3 d

pellebátur carnem porcínam

T XUs enim mulíeres de-

manducáre. At ille g]oriosífti-

QT

jf

Wlh

It

!—7 làte funt , nates fuos cir-

mam mortem magis ; quàm.

eamcidíffe , quas, infántibus

odibilem vitam complé&tens,

M

w

ad übera fufpénfis ; cüm pu-

voluntárié praíbat ad fuppli-

g

blicé per civitátem circum-

cium. Intuens autem, quem-

"t

j

duxíffent, per muros preci-

áàdmodum oportéret accéde-

WU

pitavérunt. Alii veró ad pró-

re , patiénter süftinens, defti-

návit

: lu

Ximas coeüntes fpelüncas , &

non admittere illícita

u

Jaténter sábbati diem cele-

propter vitze amórem.

Hi

i

i

brántes ;; cüm indicáti effent

autem, qui adftábant , iníqua

Ü

Philippo, flammis fuccénfi

miferatióne commóti , prop-

:

UH

ter

j

funt , eó quód verebántur

antíqQuam viri "amicí-

lt

tiam , tolléntes eum- fécreétó

t

pr(.)pt-e.r :religiönem & obfer-

rg9

$

Dominica quinta Octobris.

Z

TP

rogábant afférri carnes , qui-

ciis hóminum eripiar, fed

i t

AK

bus vefci ei licébat,ut fimula-

manum Omnipoténtis nec

umm

lt

rétur manducáffe, ficut rex

vivus, nec defün&tus effü-.

mptqp

J

imperáverat;de facrificii car-

siam.

Quamóbrem fórtiter

T

nibus : ut , hoc facto, à morte

vita excedéndo , fene&tüte

m i

liberarétur ; & propter véte-

quidem dignus apparébo :

Ol'l'(*l)m

rem viri amicítiam, hanc in

[]

adolefcéntibus antem. exéms

.€o faciébant humanitátem.

plum forte

relínquam , fi

5 Adapériat Dóminus cor

prompto ánimo ac fórtiter

(

veftrum in lege fua, & in

pro gravíffimis ac fan&tíffimis

il

ïs-!l.",

precéptis fuis ,& fáciat pa-

légibus honéfta morte per-

j ]u

cem in diébus veftris: *Con-

füngar. His di&tis, conféftim

db

cédat vobis falütem , & ré-

ad fupplícium trahebátur.

Ls

dimat vos à malis.

