in do&rinis przfertim divinis pro-

:

j Virgir

& cetera hujusmodi

,;quz magis

fecit.

(ommun

ipsa funt vera , ex quibus ducun-

& Honeftum fecit

I

tur iftz fimilitudines

» non pro-

CUO Ve

Acetdos. fa&us in fan&arum

Um

prietatés.

Sed cüm dicit : Ego

íum vitis vera , ab illa fe utique

-precum officiis diu noétuque

C

Grati:

diícernit ; cui dicitur: Quomodo

flatis horis verfabatur.

In Gal-

lum getet

conversa es in amaritudinem vitis

liam autem cum beato Columba-

vififfet,

aliena ? .Nam quo pa&o eft vitis

no diffeminandi Evangelii caufa

05 & (ed

vera,quz exfpeótata eít , ut fa-

profe&us , multis & illius pro-

f habi

ceret uvas , fecit autem fpinas ?

vinciz , Germaniz locis peragra-

nem Bri!

Martyr.

tis , ubi demonum fana atque fi-

erat ufu

X Hic gft vere

10 13.

mulacra invenit ; zelo divini cul-

tribuit,

tüs mirificé incenfus omnmia in-

eidem ?

Go füm , inquit , vitis vera ,

.

E

& Pater . meus agricola eft

.

flammavit ; comminuit 5 ac diffi-

G

nomen,

Numquid unum ífünt agricola &

avit.

"

Tetur,

|

vitis ? Secundüm hoc ergo vitis

*

E

üend-

poflerita

Chriftus 4 fecundüm quod air

Mitnnie

Pater major me . eft. Secundüm

Uit porro is folitudinis amans;

l, Qul

autem id quod .ait : Ego & Pater

E

Chritti difciplinz deditus , a

udeam

unum fümus ;

& ipfe agricola

otio , & defidia abhorrens : ditio-

Virgines

eít : nec talis , quales funt qui ex-

nes & opes patrias ; quas. amplas,

V matrin

frinfecus operando exhibent.mi-

habuit ; plené reliqnit , res humàá»

j Proptt

nifterium 5 fed talis, ut det etiam

nas defpexit, honores contemp-

intrinfecüs incrementum.

.Nam

ir ; Conftantienfem Epifícopàas

Mt au

neque qui plantat , eft aliquid ,

tum fibi delatum repudiavit ; de-

L

mum laboribus multis fidei cauía

um yr

neque qui rigat: fed qui incre-4

lur Cona

mentum -dat, Deus. .Sed utique

perfunctus , annum nonagefimum

ARUUS,

(

Deus eft Chriftus , quia Deus erat

quintum agens

obdormivit

in

i def

Verbum : unde ipfe & Pater unum

Domino miraculis clarus ,

quo-

funt : & , fi Verbum caro fa&tum

rum multitudine Deus illius ían-

8 Corn

BU

eft , quod non erat , manet quod

:

&itatem ubique teftatam voluit,

Wt W

5&. I(te

ia

'?ea tI.)'e:um laud'amu

$,

In tez

d Rottumo » Homilis i

0

Vang,

lm

hi u

d

D

[

Tefa O&obris.

j

£ cce mnos reliquimus, navigiis impomurntur.

271

£vangel,

Dumäx&

omnia. de Communi Abbat.

regionem Armoricorum

Cogitant

DIE XXI. OCTOBRIS.

nautz, mox ízva procel

la naves

1nfeíto SS. Urfule &c Sociarum

in Germahnicum litt

us impulit.

Virg. & Mart.

Dupl.

Ubi

dum effent Melga Pi&orum

& Gaunus Hunnorum

Omnia de Commüni Virginum.

piratz, qui

Ad/Magnificat in utrisque Vefpe-

comparatá claffe (

i&o foedere

AT

ris & Laudibus ad Benedi&us;

cum Gratiano Imperatore adver-

Aia.

Prudentes Virgines aptate

us Maximum , ut vel hac arte

J

vefttas. lampades

ecce fponfus

DN

venit ; exite obviam ei.

eum à coeptis deturbarent) cüm

D

ad divexandam & turbandam Bri-

y. Adducentur Regi Virgines poft

tanniam tenderent , in has littus

cam.

jà&tatas Virginum naves inciden-

Wf;

us afferentur tibi.

tes , fic in Britannas virgines, ut

$£. Proximae 8

ratiQ.

in hoftes irruerunt , ut vim infe-

A nobis quzfumus Demine

rendiillarum pudicitiz confilium

D

Deus nofter, fané&tarum Vir-

caperent,

df

£inum & Martyrum tuarum , Ur-

£&, Dilexifti juftitiam.

W

!

fulz & Sociarum ejus , palmas in-

ib

ceffabilài devotione venerari : ut

1 ij

d

U omngs i?w?ätü Ürfulge

Lid

quas digna mente non poflumus

Q

mortem diriffimam potiüs

celebrare ; humilibus faltem fre-

oppetere decreverutic , quàm ig-

mflfe[,

quentemus obíeqniis.

Per Do-

nominiofum quid pati. Cümque

L

minum.

i

ea perfifterent animi firmitáte ,

;

ln primo No&ürno Le&iones

llorum libidine in barbaricntm

T

de Virginibus.

Przceptum,

dc

furorem mutata fingulas crudelif-

Communi Virg.

ífimé trucidarunt ; quas duplic&

In fecundo No&urno,

aucas corona, martyrii ícilice£

€

ÀQ iY,.

l

ii

"n

jj

atque virginitatis coclum acce-

Um Maximus tyrannus contra

pit, amho poft partum Virginis

d

(

Gratiamnum Imperatorem bel-

trecentefimo octogefimo tertio J

(l

ium gerens, proximas Gallias in-

Gratiano , Valentiniano & Theo-

Imbt

vafiflet, atque vicinos. Armori-

dofio Imperatoribus ,

Damafo

EH

cos e fedibus expuliffet , uberem,

fummo Pontifice. .Poft hxc fpar-

INito.

fed habitatoribus vacuam regio-

fa finitimis regionibus fama , de

u)

t

nem Britannis militibus, quorum

religiofa Virginum nece,

quód

T

erat ufus auxilio , novz Coloniz

vitz potiüs ,

uàm pudi

H

[*

m d

tribuit ) atque divifit.

Unde &

fpendium pati

fuftinuiffent ,

dtiz diä

nui Y

eidem Provinciz comparatum eft

vicinorum locorum incolis facra.

N

r

nomen , ut minor Britannia dice-

earum corpora honorific

€ fubla-

retur.

Quó veró eorum etiam

ta tunt, atque coloniam Agrip-

pofteritati confuleret , ex magnz

pinam allata , debito fan&tis mar-

Pritanniz infula, fingulis militi-

tyribus cultu celebrata funt, Ha-

n

us , qui in duabus legionibus ad

rum beatarum Virginum natalis

TL

undecim millia erant,

ingule

dies duodecimo Kalendas No-

ylli

x

Virgines ex gentilibus fuis funt

vembris ab Ecclefia re

colitur, &

i^

in matrimonium poftulata.

poftridie fan&x

ordulz ,

u

hi

£, Propter veritatem.

una ex Sodalibus.fan&z Urfüix

io v,

apu

Ti

Coloniam , cüm aliaruns

i

/1;

Rat autem praedi&orum mili-

fuppliciis & czde perterrita fe

l',lf'

E

tum. przcipuus poft Maximum

occultàflet

» ejus, rei- poenitens »

i

Dux Conanus, unus ex Britanniz

poftridie

e ultró patefecit , &

regulis.

gum

Cui paris nobilitatis

novillima omniut tartyrii coro-

j

conjux defignata eít filia Dionoci

nam accepat.

s

Y

Kegis Cornubix nomine Urfula.

&& Afferentur Regi.

$ h

Cun&is itaque coadis ( omnes

" Im tertio NoGurao , Homuilis

numero undecim mille ; quarum

àn Evangelium. Simile erit reg-

-—

Wo

principem locum Urfula tenebat)

i ld

hum coelorum decermi, Virgini-

v

Londini invitz licét, patrium fo-

us. de Communi Virginum.

j

l

lum & charos fuos relinquentes ;

xcviii.

e

L

DIE

Fella Noveinbris,

p Y

lo-DIE' XXXI. OCTOB

KIS.

nitaté

Íetificas : concede .

propi-

J

4l

tius$ ; ut cujüs nàtálitia colimus ,

(iderà

. NWolfzangi Epifcopi

In feito ä

ont.

Duplex.

Dominum.

etiam a&iones imitemur.

Pcf

$ Fra!

Omnia ut in finc Breviarii Ro-

plt )

j

NOYEMBREIS.

EonardusL ïg

iR ix

lli'tania nobili

9extu

ERE

. NOVEMBRIS.

-1,4loco natus fanéti Remigii di-

dm

Tertia die infra O&av. Omnium

4deipulus,- Cledoveo Regi usque

Sanétorum

adeó gratus & charus fuit, ut

pn?

eimi

quos in cuftodia inclufos pietatis

In fefto S. Iddx Viduz. Semi-

caufa inviferet , eos rex à vincu-

Yiro

duplex.

lis

liberaret.

obitu

Omnia

de Communi non Virg.

Aliquamdiu in

fità )

cum commem. Oc&avz , & $. Pir-

Monafterio Aureliano vixit : inde

minii Epifcopi; & Conf.

difcedens

omnem Aquitaniam

N

peragravit Vetbi Dei prxdicatio-

àio

E

Xaudi nos Iäätls? "falutaris no-

ne. Pofteà in fylvam quamdam;

dam

fter: ut ficut de beatx Idde

quz à Lemoviceníi Urbe decem

millia paffuum aberat, fe abdi-

dio !

b

eitivitate gaudemus.; ita piz de-

r

ter 1

votionis erüudiamur a e&u.k Pe

dit, ubi xdificato à fe Monafte-

melit

"Dominum.

^

rio, cüm pié fan&éque vitam a-

anvern

Et pro commem. S. ?

rminii

geret ; multa etiam miracula edi-

ti5 4

i

dit. Reginam Galliz é partu ita

Turri al

A uæfumux(saolxïqnh;potens De-

laborantem , ut medicorum judi-

«dient

-| Jus: ut beati Pirminii Confef-

cio nulla vitz ejus fpes effet;

precibusfuisadjuvit. Alios duos

Ils €

foris tui atque Pontificis vene-

»

muric

:yanda folemnitas , & devotionem

mortios ad vitam revocavit, &

Sandit

nobis augeat, & falutem.

Per

alia prztereà multa diviné egit.

multur

Dominum.

Itaque miraculorum multitudine,

quim

& vitz fan&ifümz.nomine illu-

complt

In primo No&urno , Lectiones

ftris quievit in Domino , O&Gavo

TulOT

dc Scriptura occurrentc.

Idus Novembris ,

anno falutis

In fecundo -& tertio NoGurno

humanz quingentefimo quinqua-

hus e

nti habentur in Communi fanda-

gefimo nono.

tienti$

2

ryum nec Virginum nec Martyrum,

fin 2

WNona Le&io dicitur de S. Pirmni-

qTe Deum laudamus.

jllius

DIE XIV. NOVEMBRIS.

Contir

hio; ut fequitur.

In Feíto B. Elifabethe Bonz Virg.

Irminius Iiääägääs Epifcopus

Duplex minus.

Wsque

P

liberalibus artibus eruditus ,

Pro Givitate Conftantienfi ; ac

in pui

Clatus

4

pietatisque ftudio

agrans Mo-

TPago Reuthe , & Semid. pro uni-

vería Dicecefi Conftantienfi.

yent

i

náfteria tredecim &dificavit , fan-

&isque inftitutis. commuriivit »

In primo No&urno , Le&iones

Upc

quorum prxcipuumb fuit

; quod

de Epiitola prima B. Pauli

[

Augiz majoris dicitur.

In Epi-

ftoli ad Corinth

Vlränä)gg

atus autem munere vigilan-

przceptum

[^)

-.II.)e

Deus t

tit

m

us, nihil non egit; ut & ver-

tit do

In fecundo No&urno.

Ledio iv.

temm

bo, & exemplo Ecclefie com-

deír

miffz prodeffet, qua fan&é ad-

Lifabeth, ob eximiam vitz

füturar

minifirata ,

meritis cumulatus

E

fanéctitatem vulgo Bona , orta

m1àC

obdormivit in Domino tertio No-

eft anno Chrifti millefimo tre-

pas Novembris, Anno à Chrifti

centefimo octogefimo, fexto in

lata fl

nativitate

feptingentefimo

&

oppido W/aldfee Dicecefis Con-

Tifefta

ftantienfis : parentes catholicos

Qutque

uinquagefimo circiter.

Rs ,

"Te Deum laudamus.

habuit Joannem Achlerum , &

yraf

DIE VI. NOVEMBRIS.

Annam , qui illam Ecclefix Sa-

tin Chr

e infra O&av, Omnium

cramentis initiarunt ,

Chri-

S,cxta.- di

* San&orum.

ftianam religionem fedulo do-

T In

Pro comunemorat. S. Leonardi

cuerunt: in fumma animi fim-

EUA Ye

Conf.

QOzatio.

plicitate ; & . morum honeftate

Spirtm

"^ Euss qui nos beati Leonardi | primis adolefcentix annis trans-

Kdenda

Dl P]m

C€onfefforis tui annua folem-; a&is, hortatore Conrado Kuge-

ino

Fefta Novembris.

a

VOPL

lino Viro probo , eui fe in fpi-

tetimo

vigefimo , ztatis trig!eriï-

u

rituali palaftra inftituendam tra-

mo quarto ; placidiffime obdor-

N

did:erat »

de capeffendo Tertio

mivit in Domino, quem paulo

S. Franciíci Inftituto cogjtare coe-

ante obfecraverat ; ut S. Joannis

pit,

cui pofteà in Monafterio

Apoftoli amore fuccendi fe largi-

retur.

Reuthe conftru&o , licet multa

Cultu publico recoli Eli-

pertulerit ; fefe adftrinxit.

Pe-

fabeth illico coepit ; quem à tem-

w

em ex illo nunquam extulit ,

pore ; quod hominum memoriam

ly

propterea

inclufa nuncupata ,

uperat , eidem exhibitum , Cle-

mens XIII. Pontifex Maximus

I

f

Mi

eamque Anna mater,; defundo

II

Viro ,

equuta:;eft, cum qua ad

rite probavit,

l]

obitum usque fan&iífime conver-

fata fuit.

i E NONR Abtede

N

Itj

Le&io v.

Duplex.

n

Omnia de Communi Abbat.

lll

N prafato Monafterio perfe-

U

I

G&ionis iter ferventiore qua-

prater Le&t, ii. Noà.,

dam ratione fuit aggreffa, & o-

Oratio.

A

i,

p

dio flagitia quavis 1ta vehemen-

Nterceffio nos quzfumus Do-

n

ter infequebatur , ut in Sacra-

mine beati Othmari Abbatis

d

mentali expiatione aliquando vix

commendet : ut quod noftris me-

ritis non valemus ,

ejus patro-

idi

tis abíolutioni effet.

inveniret Confeflarius ; quod fa-

um

Proximo-

cinio affequamur.

Per Domi-

j

rum amorem , paupertatem , -ob-

edientiam , afflictationem corpo-

? Íx primo NoGur&o, Lediones

*ü.Cï [

ris, caftimonjam , abftinentiam

de Scriptura occurrente.

-

i

hk

mirificé coluit , fibique adverfas

Jn fecundo No&urno.

Le419 1v.

9

San&imoniales , à quibus diu;

d

multumque fuit divexata , z-

Thmarus Germanus genere ,

j

&

enevolo animo

Ó

cüm fan&itatis & do&rinz

lil

quiffimo ;

n

complexa eft.

Magna animi de-

fplendore floreret ; multorum

J

miffione viliffima loci munera hi-

Monachorum Abbas eligitur. Fa-

laris explevit: Jefu Chrifti pa-

&us Abbas pro ovibus , aliisque

(

tientis amore vehementer incen-

rebus ad Monafterium pertinen-

tibus fuz curz commiflis , mul-

fain a&ibus omnibus dolorum

"

ilius acerbitatem ,

& Crucem

tis laboribus perfunttus , clarif-

contemplabatur ; imo ad obitum

ima vigilantiz ; fidei, do&trinz

J

& difciplinz veftigia ad fempi-

usque eam dolor momordit, quod

ternam memoriam impreífa reli-

in puerili xtate Dominicos cru-

m j

ciatus ad memoriam non revoca-

uit.

Pius, pudicus, humilis;

H

E

charitatis plenus , manfuetus &

verit frequefäälsö T

1. —

mitis exfítitit:

In oratione fre-

Upernis pluribus' charismati-

uens , in divinarum laudum of-

u

E us

ané(timoniam Elifabet

d

ciis affiduus fuit.

Jejunio, au-

:

Deus teftatam voluit.

Prophe-

tem ita fe exercuit, ut fzpe bi-

tix dono claruit ,

duo aut forte amplius jejunus ef-

ua etjam; te-

h

terrimo furente Schismate , Ec-

t; in pauperes vero usque ad-

n

clefiz pacem Martini V. ele&ione

eó benignus & liberalis, ut quan-

u

futuram prxdixit. Morti proxi-

doque ad eorum nuditatem te-

(fl

ma à Confeffario exorata , ut col-

gendam , tunicam , qua indutus

J

incedebat , exuerit ; ulcerofis at-

lata (bi divinitus beneficià ma-

]

nifeftaret , contegi optavit, pe-

qué elephantiacis, quorum cz-

n

tiitque filentio obvolvi , affir-

teri vel afpe&um ipfum horrere

5

mans ,

efe peccatis irretitam ,

folent, przcipua cura miniftrabat,

1t.

& yprzfto effe ad exemplum Vi-

L

. Hgneüuxgc

10 Y.

$

tam Chriftli , Maria ,

& San&o-

!

rum.

Itaque Sacramentis refecta,

D temporis W/arinus & Ruard-

I

hardus Alemanniz græfe&i, res

y

ad illa Verba Evangelii : & emifit

Spiritum ; quod legi jufferat , vii.

Ecclefiarum , prxcipue fan&ti Ab-

g

Kalendas Decembris anno Virgi-

batis fibi per vim vendicabant.

nei Partus millefimo quatercen-

$3 l3-

(äugd vir Dei indigné feren

CIri-

J/

12

Teíla Novembris.

gl

€rilegam injuriam ad Regem de-

c* pietatis vir, ex Hybernia in-

(ilcepa

fert Pipinum : à quo omnia re-

ter ipfafidei illic nafcentis pri-

ftituere juffi , ad infaniam prope

mordia oriundus , non fine futu-

[ ]nv

inían&um furere coeperunt , in

rx fan&titatis prafagio in lucem

prodiit.

x E

omnem ejus infamiam conjurati.

Hujus namque mater

atqu(

Jdeo religiofüm quemdam fta-

gravida fibi vifa eft in quiete ru-

trem , Lambertum nomine , fub-

tilantem nimioque fulgore mi-

yilibu

Ornant, qui Othmarum inconti-

cantem parere

olem ,

ui uni-

jn

hentiz criminis accufet. Facdtum

verfum terrarum orbem l1uce fua

dc Ea

ed non impune.

illuftraret.

mo d

id quidem ,

uo fomnio fignifi-

affecit

Nam viri innocentiam palàm fe-

cabatur ; fore tit fplendore fan&i-

4d p

cit divina vindica in infaman-

tatis virtutumque

uarum »

ac

tem , quem adeo

ebrium zítu

miraculorum Gentes ad Chrifítia-

yolollit

affüxit , ut paulatim refoluto

nam pietatem accenderet.

Veri-

fantit

yity 9

membrorum vigore contrahi coep-

tatemi exitus comprobavit, id

Jié s Rh

tus , capite in terram , quadrupe-

quippe & yprzftitit

per fe & per

dum more , inflexo , infelix cum

eos, quos Chrifto pepererat , e

fndi

ipío corporis mifero habitu ; tum

quorum numero

precipui fuere

mune

vero voce viva fe in virum fan-

Gallus & Magnoaldus , qui Sue-

& j

viz Apofítolus meruit nom

"aerum

um fuiffe admodüm injurium

inari.

thiedra

fateri usque cogeretur.

3re Deum laudamus,

fj, Amavit eurm,

DIE XXVI. NOVEMBRIS.

Xenodt

Le&io vi

Infefto S. Conradx Epifc. Conf,

conftmu

ztereiOthmarus inju-

& Dioecefis Conftantienfis Pa-

&. Dof

itis pr

M:

iis affectus,tandem W/arini

troni Dupl: cum O&ava.

& Ruardhardi fuafu & aufu com-

Omnia de Communi Confeff.

]s it

ellitur exulatum ire ad Rheni in-

Pontificis , prazter fequentia.

]

t

uU.

lam prope Stein oppidum , ubi

tatio.

fil omil

Xaudi

Apoftol

f

qualore & inedia , aliisque in-

üzfumus Domineé pre-

€ommodis confectus , brevi ex

ces noftras, quas, in beati

vim fpit

hujus vit 2rumnis ad coeleftem

Conradi Confefforis

tui atque

fit fore

felicitatetn decimo fexto Kalen-

Pontificis folemnitate deferimus :

tünc pue

das Decembris , anftio falutis hu-

& qui tibi

igné meruit famula-

Gatumo

rnanx feptingentefimo octavo me-

ri ; ejus intercedentibus meritis ;

f Conk

zitis plénus & gloriofus emigra-

ab omnibus nos abfolve peccatis.

bus ani

vit.

Ejus corpus, quod in Infula

Per Dominum.

L

propag:

tumulatum decennium jam quie-

In

6 No&urno ; Le&iones.

que Ep.

Fide

lis f

imo.

vérat, divino mohnitu , inde ad

de Comuni Con-

multisq

divi Galli monaíterium a

ejus-

fecfforis Pontificis.

dormiv

em loci religiofis viris fummo

In fecundo No&urno.

das Dec

$audio & honore translatum at-

L

Thana m

Onradus fïeä?iä * illuftriffimi

CXLQ.

que in loco facro folemnibus cz-

e

rxemoniis fuit conditum miraculis

Comitis Altorfüij éx conjuge

fin&i M

alluftre.

Beata five Hatta , filius feptennis

pultur

£&. Ifte ho

Nothingo Conftantieníi Epifcopo

miraculi

In tettii

[o)

m(iïo&urno » Homilia

an&iffimo à piis parentibus reli-

£iose educandus , litterisque e-

ximo,

in EvaRgel. Ecce nos re]

ut in Communz

Wnto

mnia.

i ïï)lo üs

rudiendus traditur.

Quo magi-

Ofüm 1

DIE XXI. NOVEMBRIS.

ftro ufus, cum in fcientiarum ;

^ [lte.

Comemoratio

S; Coiumbani

Ab-

tum etiam in Chriftianz perfe-

i tert

atis.

Ozatio.

D

)

&ionis ftudiis mirabiles progref-

fus habuit.

- Adolefcens cüm

- Dvangel

Nterceffio nos , quzfimus Do-

Confeffo

I

mine, beati Columbani Abba.-

magna fan&itatis , prudentizque

IE Y

tis commendet : üt quod noftris

laüde floreret , Conttantienfis Ec-

Stong

meritis non valemus, ejus pa-

clefiz prepofitus primüm . crea-

tur; deinde Nothingo Conftan-

trocinio affequamur. Per Domi-

ltyimo

num,

»

tienfi Epifcopo mortuo , in illius

hu

Leáio ix.

locum o

do&rinam & morum

Itf

Olumbanus Abbas multorum

fan&titatem eligitur.

U

10d mu

C

À

uguftani

D

St

)

Monachorum pater & mirifi-

nus fanái Udalrici

Ix-

amt

i

Fefta Novémbris.

13

Il

us viius

* Le&io iv.

H

n

Præfulis togatu ac precib

H

ufcepit , cüm diu recufaffet.

pofitionem fan&i Conradi

À. Inveni David.

D

odie celebramus.

Quid eft

i

€eta0 V,

depofitio ; Non illa utique, quz

j1

n

N Epifcopatu totus orationi ,

fepeliendis in terra membrorum

H

I

atque affiduis precibus , pafto-

reliquiis

Clericorum — manibus

ralibusque officiis addi&us ; cüm

procuratur ; feu illa.

quà homo

)

in id maxime incumberet , quod

vinculis carnalibus abfolutus, li-

T

terrenum

n

de Ecclefia fua bene regenda ani-

ber iturus ad coelum ,

mo conceperat, id Dei auxilio

corpus exponit.

Ipfa plane eft

Ij

affecutus eft.

KReligionis caufa

depofitio, in qua.concupifcere

4

ad fepulchrum Domini ter Hie-

abjicimus, ceflamus delinquere ,

li

3

rofolymam peregrinatus eft. Con-

peccare definimus ; & totum quid-

antix plures Bafilicas zdifica-

qüid faluti eft grave, quafi abje-

.

vit, unam fan&i Joennis nomi-

&à farcinà oneris, exponimus

.

Lsl

ne , alteram fan&i Pauli , tertiam

J

Nam ideo hzc dies pro celebrita-

"

an&i Mauritii,

quas maximis

te maxima procuratur, quia vere

N

muneribus auxit, eisque domos

eft fumma feftivitas ,

mortuum

& przdia attribuit.

Canonico-

effe vitiis , foli vivere juftitiz.

It

"erum pratereà numerum in Ca-

35;5 Inveni David.

thedrali Ecclefia augere placuit.

f.

Xenodochium ad

de & deþeof:?io;lis ipfa dies

Í

conftruxit.

pauperum pfum

natalis dicitur, quod deli&o-

h

o

rum carcere liberati, libertati naf-

*« Pofui acxl-iälä

1iQ vh

*

rium.

cimur Salvatoris Sed videamus ,

Til

Is itaque & aliis pi& pruden-

fan&us Conradus cum qua gloria

H

terque fa&tis (

uippe qui ni-

ad hanc diem depofitionis adve-

hil omiferit, quod

eatus Paulus

nerit.

Volare non poteltt,

nifi

h

Apoftolus Epifcopo prafícripfit )

quod purum ,

leve atque fubtiié

(l

cüm fpiritu Prophetico przdixif-

eft, cujus nec finceritas intempe-

W

fet fore ,

ut beatus Gebbardus

rantiá retardatur,nec alacritas,nec

[

velocitas mole gravatur.

Gravari

tunc puer fibi in Epifcopum pott

n

Gaminolphum fuccederet , Eccle-

autem volatum;, dico ,- non tam

m

fiaConttantienfi quadraginta duo-

mole membrorum, quàm delié&to-

n('

bus annis fan&de adminiftirata ,

rum,unde puto etjam in ipfis avi-

bus ideo velocius columbam pené

propagatz religionis, virtutüm-

que Epifcopalum laude clarus ,

pre omnibus yolitare , quod ala-

multisque meritis cumulatus ob-

critatem & innocentijam comi-

dormivit in Domino fexto Kalen-

anno falutis hu-

tetur, 5$ Pofui adjutorium,

das Decembris;

manz nongentefimo feptuagefimo

nique fan&us David cum pu-

J

f

fexto.

Cujus corpus in Ecclefia

ritate mentis volare concupif-

Ífan&i Mauritii àiíe exítru

e-

ceret, non alterius animantis,ni-

Jf

u

pulture datum eft.. Ipfe clarus

fi columbz optavit alas, dicens:

WO

miraculis à Calixto Pontifice ma-

Quis dabit mihi pennas ficut co-

J

ximo,

nominis iítius fecundo ,

lumbz ,

volabo, & requief-

"

u

into Kalendas Aprilis in San-

cam?intelligebat enim;quod altio-

é

orum numerum relatus eft,

ra faciliüs penetrentur fimplicita-

Ij

e Iíte 6

te mentisquàm levitate penna-

jj

In tertio

"No&urno, Homilia in

rum. Volavit ergó hac die fan&us

Á

Evangel. V:

ilate

de Communi

Confefforis

3

on

tilicis.

Conradus. Aftimemus jam inno-

centjam de volatu;& püritatem e-

x|

t

DIE XX

I

La

NO

M

RIS.

jüs de ipfa elatione judicemus

.

p

Secunda

H

ä.

in

fra

n

V

am S.

tanquam columba enim. in domo

i

Conradi.:

Dei degens , affumpfit fpirituales

ht

nglprimo Noéturno,;Le&ionesde

pennas,& requievit in monte.

i

Scriptura occurrente.

$. Iíte €

i

In fecundo No&urno.

In

tertio No&ürno.

Sermo

Evangelii fecundüm

(

Setm.

É

Qpi.

L edio fan&i

guW

d $L PER

D1i.

atthaum,

n

ee

BSV

Fefta - Novembtris.

*Iic&io Yil

Cayp. 14.

mam fíuam redemptionem

ro

gt

N illo tempore dixit Jefus difci-

multis. Ipfíe eft etiam Paftor bo-

yon a

pulis fuis : Vigilate, quia nefci-

nus, qui animam fuam pofuit pro

j

ovibus fuis, . Grex ergoó boni Pa-

jmigil

tis,quà horà Dominus vefter ven-

turus fit.

Et reliqua.

ftoris ;

yt )

Homilia fan&i Fulgentii

tOris,

ipía eft familia Rcdex-ïlg—

sam

T e Deum laudamus.

fadt

Sermo äpääg?eiü'oxibus.

pout

em debe-

Teitha i inbei OR29. 5 CoNddi.

Ominicus fermo, qu

y ?

mus omnes non folum

udio-

In primo No&urno, Le&ionmos

Sé, verüm etiam fapienter audire,

éc Scriptura occurrente.

t

IA fecundo No&urno.

r

op!

cui nos oportet humiliter ac de-

le&abiliter obedire , moderatio-

i

ffeni.

as

nis fux tenens ubique temperiem,

dpne . Greqi NY

:;Clxca

tuni Cb

ut nec ovibus definit pabula, nec

me

ium.

LeGio iv.

difo d

Um primüm bené morata ac

taqu

paftoribus alimenta : quxdam ve-

C

modefta Ecclefia beatum Con-

rO fpecialiter folis przcipit no-

xulol

is, quaedam vero generaliter &

radum vidit, vidit faciem ad ima-

natà

nobis & vobis.

Nobis namque

'inem Dei vere formatam , vidit

talis

dile&ionem fontis modo ícatu-

Tmots,

( id eft fervis, quos pater ille fa-

milias, rerum omnium Dominus ;

rientem, vidit gratiam labiis cir-

éll

ad hoc jn fua magna domo con-

cumfuíam ,

animi demiffionis

eula i

ftituit,ut populo ejus verbum gra-

fummum gradum, poft quem amp-

liberat

liuüs quidquam cogitari non po-

tie miniftremus ) fpecialiter in-

-

teft.

laquet

jungitur fan&z przdicationis of-

Vidit :manfuetudinem at-

ayolay

cium : generaliter veró & nobis

ue clementiam , qualis in Davi-

QUH

& vobis falutaris indicitur obe-

d

e fuit : qualis in $Salomone ,. in-

ghilof

telligentiam atque prudentiam :

calcean

dientía mandatorum.

f&. Amavi

t eum.

qualis in Moyfe;bonitatem : qua-

.

füentis

Leótio vii.

:

ls in Samuele ,

perfectionem

*

fplciti

qualis in Jofepho, continentiam

y,. Ilte

G

Ervorum igitur, quos populo

qualis in Danie-

fuo przpofuit Dominus;fpecia-

pudicitiamque :

.

.

uemadmodum

Jiter volens officium demonttrare;

le, fapientiam

1e&io

ait, quód ex Evangelio modo au-

magnus Elias ,

Zelo fidei predi-

divimus

*

*

uis putas eft fidelis

tum : ficut fublimis Joannes; 'in-

lt

tegritate corporis ornatum ; ficut

difpenfator,

prudens,quem con-

N il

fituit Dominus fuper familiam

Paulus , inexfuperabili prxditum

if

fuam ; ut det illis in tempore tri-

dile&ione.

Vidit tot bonorum

nefciti

circa uham animam concuríum.

tici menfuram? Beatus ille fervus;

Amore beato vulnerata eft, cafto

fler ve

uem cüm venerit Dominus, in-

De.

.yenerit ita facientem.

uis

bonoque fponfum fuum amore at-

ifte Dominus , fratres ; Chriftus

que benevolentia profecuta dile-

fme dubio, qui fuis difcipulis

Ifpe

ait : Vos vocatis me Magifter &

P Twen agl

Qp

Domine, & bene dicitis : fum

& pm

etenim,

Ed priusquàm cupiditatem ex-

otendi

S

pleret, antequam defiderium

& Sint luïbgi&i

Q ixX,

Wulsqu

recrearet atque fedaret, amoris vi

3108 exI

Uz eft etiam hujus Domini

fervens, tentationibus athletam

Chrift,

familia; Nimirum illa eft,

ad certamina. vocantibus ,. fola

Ium ]

.quam ipfe Dominus de manu ini-

reli&a eft. — Atque ille quidem in

üm fo|

mici redemit, & íuo dominio

certaminibus pro pietate fuícep-

165 fid

mancipavit. Hzc familia eft fan-

tis defudabat ; hzc vero durabat

Tilitiz f

€ta Catholica Ecclefia, quz per

in caftitate matrimonium confer-

vans.

Non ablatus eftà nobis

fl jn

:orbem terrz copiofa fertilitate

QtYuret

diffunditur,& redemptam fe pre-

fponfus : in medio nofítrüm ftat,

Yi (000;

tiofo fui Domini Sanguine glo-

etiamfi nos non videamus ; in a-

riatur..- Filius enim hominis, fi-

dytis ac penetralibus Sacerdos eft,

u 0&&114

Squo

pyaecur-

Ti ij

€ut ipfe ait, non venit miniftra-

in jnterijoribus veli

fint]

"

ffus eft Chri-

xi.,:?' Íed miniftrare ; & darc ani-

íÍor pro nobis ias:c

uS »

h Amy

$

i

N

Tefla Noyembris,

1$

!

ftas.reliquit earnis tegümentum.

L

i

Non amplius

no & umbrz cz-

Érvi autem

p

ob ls s

Jeftium fervit,

H

d in ipfam rerum

mus, difpen atores Domini

W

3maginem intuetur : non amyliüs

umus , menfuram tritici , quam

per fpeculum atqüue pér tranfen-

vobis erogemus ;

accepimus.

nam & znigma,fed ipía facie cum

Quz vero fit ifta menfura tritici,

W!

facie collata

fi quzramus , ipfam quoque no-

Deum.

"

hY

intercedit : ;apud

bis beatus Paulus Apoftolus often-

i

N

&. Pofui

adjuto:iu;xlï.

3

dit, dicens : Unicuique ficut

caio

Deus

divifit meníuram, fidei.

tercedit autem

v;;o nobis &

Quam ergo menfuram tritici Chri-

|

vpopuli erratis.

Depofuit tuni-

us nuncupat ipfam menfuram

(J

cas pelliceas : neque enim talibus

fidei Paulus appellat : ut agnofca-

tunicis opus habent, qui in paràá-

mus , non aliud effe fpiritale tri-

ticum ; quam Chriftianz fidei ve-

T

difo degunt : fed habet indumen-

nerabile Sacramentum.

Ü

ta,qur puritate vitz fuz conte-

xuit;iisque fefe exornavit. Hono-

*. Sintlumbi.

rata ac prétiofa coram. onmino

Le&

YU

talis vin mors e

.

imo non

U

jus triticii miexrffurani vobis

(f

IVl

mors, fed ruptura membrorum

H

n nomine Domini damus;

i

Iuj

eft. Dirupifti enim, inquis, vin-

quoties iluminati dono gratix

cula mea.

Dimiffus eft Simeon ,

fpiritalis , fecundüm regulam ve-

1j

W

liberatus eft à vinculis corporis :

rx fidei difputamus: & eamdem

Lt

laqueus contritus eft . & avicula

tritici menfuram per Dominicos

avolavit.

Ingreffus eít terram

difpenfatores accipitis, cüm quo-

Qu

promiffionis, 1n monte cum Deo

tidie per Dei famulos verbum ve-

,ID

philofophatur.

Solvit animz

ritatis auditis.

1]

De ipfa ergo tri-

(

calceeamentum , ut purà plantà

tici menfura loquamur ; ex ipfa

mentis terram fanétam , ubi con-

ficut Deus dividit;univerfi pafca-

"

fpicitur Deus, confcenderet.

mur; inde aliiíenta bonz vitz

LU

&. lIíte eft,

ui ante.

[j

fumamus , üt ad zternz vitz prz-

m

ntertio NoGur

máia pervenire poflimus : in illum

Le&io fandiEvangelii

?&undüx&

credentes , in illum fperantes ,

(

Matthzum.

illum prz omnibus & in omnibus

n

Leftio vii.

diligentes ; qui feipfum nobis &

j

N. illo tempore

. SER hs

alimentum przítat, ne deficiamus

j

difcipulis fuis : Vigilate, quia

in via; & yprzmium fervat, ut

m

neícitis ,

qua hora Dominus ve-

gaudeamus in patria.

y

fter venturus fit. Et reliqua.

(Te Deum laudamus.

B

;

l

[)]

De Homilia fan&i Fulgentii

t

IE XXIX. NOVE

MBRIS, /

73

Epiícopi.

Quarta die infra OG. $. Conradi.

] dll'f

Und

Ifpenf:

ato

In primo NoGurno ; Le&iones

D

r veró -qäi; fit.quem

de Scriptura occurrente.

Joportet effe

elem pariter

In. fecundo No

ur

é&' prudentem ,

Paulus nobis

Sermo S. J

oannis C

2

Iy

&ïfomi.

oftendit Apoftolus,

qui de fe

p

In cap. 15. Epift. d Romatios -

nos exiitimet

fuisque fociis loquens ait : Sic

Serm. 29. circa finem,

omos,ut miniftros

Chriíti,;/& difpenfatores myfterio-

;—Iriüumchi 1lg(änls',' & gregem

rum Dei.

Ne quis autem veft-

C

rüm folos Apoftolos difpensato-

illius utique diligit. Et Moy-

(

-

fen tum primüm fuper populum

res fa&tos. exaftimet;-

?negle&óque

Judzorum pofuit ,

uando , qua

j

militiz fj

iritalis officio,

ervus

effet in illum benevolentia, re ip-

ls

viger in

h

deliter imprudentérque

quo-

yr

ormiret ; ipfe beatus Apoftolus,

a jam declaraverat. Davi

que fimili modo regno inaugura-

| Mw

Ícopos quoque difpenfatores

tus eft, pofteaquam apparuerat ,

j

efie

oftendens ,

ait : Oportet e-

uàm amico effet in populum af-

Q

nim Epifcopum fine crimine effe,

e&u. Ita quippe juvenis adhuc,

A

ficut Dei difpenfatorem.

populi caufa doluit ac zelavit, ut

j

C.

B. Amavit eum.

& animam fuam exponeret ; cüm.

Rz

vidée-

,Fefïa Novembrzis.

?

uf

vicïeslicet baxbargm illtgl

) eé medio

nem fuum fudit? Tu vero re.

un

tollebat.

Quod vero dicebat ;

quiem

uzris? & quid poterit

1nol

pejus effe paftoribus iftis ?

quid dabitur ei, qui alienige-

ui ante.

us d

nam hunc interfecerit ? non ideó

R)E.Iee,

j prud

dicebat , quod mercedem exige-

in tett10 No&ürno.

us

ret; fed quo fibi crederetur ; &

Ledio fan&i Evangelii fecun-

in pugham cum illo committere-

dum Matthazum.

decilli

LeQio vii.

* pa

tur: nam cüm adepta jam victo-

Cap. 24.

D)

ria ad regem effet ingreffus , nihil

N illo tempore : Dixit Jefus di-

e mercede meminit.

cipulis fuis : Vigilaté, quia ne-

Qumm

Totu

David.

i

Ícitis , qua hora Dominus vefter

$u. II/I'vïc*ni

eduo v.

venturus fit.

Et reliqua.

Andtea

n Dom

T Samuel quoque benignus

Homilia $. Joannis Chryfoftomi.

E

erat, & amator populi : unde

Ex Hotmil. 78.i& Matth. ante med.

fgqum(

& dicebat : Abfit autem hoc à me

Roptereà hxc dicit Dominus

PES

D

peccatum , ut ceffem pro vobis

r

difcipulis , ut vigilent , ut ju-

$exta (

orare Dominum.

Ita & Paulus ,

giter parati (int, quia qua non

Iny

imo non ita ; fed multó plus om-

exiftimant hora , vcnturus eft.

Solicitos igitur facit & curiofos ,

éc Scr

nibus ardebat erga fubditos. Un-

n

de & diícipulos 1ta erga fe anima-

fe unquam virtutem ne

gligant.

mo $À

vit; ut diceret : fi poffibile fuif-

Tale

uid autem eft quod dici-

a bati

€t» oculos veftros eruiffetis, mi-

tur : $1 przícirent homines quan-

do morituri fint , diligentiam

de Corr

hique dediffetis. Et Chriftus op-

timi Pafítoris regulam profererns

fuam circa illam .horam oftende-

1edtiof

dixit : Bonus Paftor animam fuam

rent.

Ne igitur in illo folummo-

ponit pro ovibus.

Sunt enim

dó tem

ore , fed continue dili-

Sanétorum animz vehementer

gentes

f

nt ,

nec generalem nec

Le

ut

N illo

mites, & hominum amantes, non

fingularem horam przdicit ,

folüm erga domefticos , fed alie-

emper expectando íemper vigi-

pulis f

nos, ita ut hanc fuam maníuetu-

lent: hac enim ratione terminum

tis , Q

ventürus

dinem etiam ad animantia bruta

vitz uniuscujusque occuluit.

:

D Hon

extendant.

Proptereà & Sapiens

X Amavit eum.

.

quispiam dixit : Juftus miferetur

Le&

I Ho;

animarum jumentorum fuorum.

Einde liäuildo adeoó , ut num-

Oca

Si jumentorum , multo magis ho-

u.

uam liquidiüs, Dominum

cur

minum.

p

í

m appellavit.

Hzc autem

rium,

etiam ad .erubefcentiam defidie

adhüc !

€. Pofui adälg

&

10 YV.

mihi di&a videntur: majorem

oitenda

enim diligentiam — pecuniarum

rüm quoniam pecorum men-

hat vet

V&

ionem feci, perpendamus &

confervandarum habent furem ex-

potlunt

ovium Paítores illos; qui in Cap-

pe&antes , quam vos falutis ani-

tum fup

padocum regione funt, qualia &

mz. Vigilant enim tunc ; ne ali-

rt, Df

U

lanta pro pecorum fuorum cu-

quid fibi furripiatur; vos veró ,

&Uf

Á

odia patiantur. Illi fzpenume-

quamvis certo fciatis venturum

fetvus

|

jyo univerfum triduum nive ob-

