li regnum Dei. Et dedit.

pronuntiátis: Dulce lignum ,

u

1O Vo

dulces clavo$ , dülcia ferens

lird

Anáriis in Infulis , ubi

póndera,quse fuífti digna por-

]

ln

C

Frátribus fui Ordinis

táre Regem coelórum, & Dó-

prefuit , multa perpéffus ,

minum;ánimamDeo réddidit,

quui

martyrii eftuans defidério :

prídie Idus Novémbris, anno

plures. infidéles . verbo. &

Dómini fupra milléfimum

lm 'u,.'

exémplo ad Chrifti fidem con.

quadringentéfimo fexageiimo

vérti: : Romam véniens anno

Ejus corpus cum

X

CUT

jubilzi Nicoláo quinto Pon-

menfes non paucos ( ut plo

confluéntium. defidério fieret

tífice : &grotórum curz in

u

Convéntu Arz coeli deftiná-

fatis) infepultum man:íffet,

AE

tus , eo charitátis affé&du

quáfi jam incorruptiónem in«

uaviffimum

Dl

n

munus hoc exércuit,ut Urbe

düerit , odórem

annónz inópia laboránte , -

effülávit. Illum multis & illü-

m M

ftribus miráculis clarum Six-

j

if

grótis tamen , quorum ali-

uándo ülcera étiam lambén-

tus quintus Póntüfex Má-

(l

a

do abítergébat , nihil pénitüs

ximus Sandórum nümero

)

neceísárii defécerit. Exímia

adfcrípfit.

Tljz

quoque fides & grátia cura-

, Ifte homo perfécitómnia ,

l

Il)d

tiónum. in. eo elüxit, cum

quz locütus eft ei Deus, &

dixitad eum: Ingrédere in ré-

ltesy'o-

làmpadis , qua collucébat

s

M

il

ante imáginem beatíffimz Dei

quiem. meam :

Genitrícis , quam fumma de:

n

i

$ Quiatevidi juftum coram

votióne colébat , óleo &gros

me ex ómnibus Géntibus.

Pt

inüngens , figno Crucis im-

; Mte eft , qui contémpfit

Ü

rijf

réffo , multórum morbos

vitam mundi , & pervénit

mirabiliter fanàverit.

ad coeléftia regna. . Quia.

il

ulaà.

Be; Amávit eum Dóminus ,

G lória Patri.

yil

&ornávit eum , ftolam gló-

In tertio Nocturno, Homil.

jl

s - dtad

efi']

rig índuit eum ,

venerabilis Bede Presbyteri

ortas paradíft coronávit eü.

in Evangel. N olíte timére

J

*« Induit eum Dóminus lorí-

pusíllus grex.: de Corumuni

-

cam fidei, & ornávit cum. Et.| Conf. non Ponüif;

u-

"

(

4

L "4

1V. $4

E

:

,AFefta Novembris, K$ *

DISEZOXV. N

i

MBRIS. , & a&iónes referébat. Quame«

. jl

|

jnir

u

n

In fefto S. GertrudisVirg. & |vis autem multis exfmiis na-

L

üi 4mot

Abbatiffe. Dupl.

türe,& grátia donis à Deo

Omnia de Communi Virg, [ au&ta effet, ita tamen fibi ip(a

jb

XXXV

preter ea,quz fe» [ vilefcebat, ut inter precípua

yntem

divina bonitátis mirácula hoc

qnioni

quuntur.

l

]item memoráret , quod fe in-

Eus , qui n;gc'orde beátz

digníffimam — mifericórditer

u

/

l

Gertrüdis Vírginis ju-

uftinéret.

uxit

i

cündam tibi manfiónem prze-

w. Propter veritátem , &

(go t

paráfti , ipsíus méritis & in-

manfuetüdinem, & juftítiam:

[

Pt

terceffióne cordis neftri má-

9 Etdedücet te mirabilit

)

ff

(uet

i

culas cleménter abftérge , &

déxtera tua.

Inpidt

ejüsdem tríbue gaudére con-

y» Spécie tua , &pulchritü.l

sórtio, Per Dóminum.

T

'dine tua inténde , prófperé

In primo No&urno , Le-

]procéde, & regna. Et.

iil

eliones de Scriptura occurr.

LeGio v.

!

&de

Rigéfimum státis an-

iucind

In fecundq Notturno.

T

num agens, primüm R o-

tefttur

Ertrüdis IchH in Sa.

dardénfis Monaftérii , ubi re»

( "

? xónia nóbili génere na-

siricem

ligiófam vitam eft proféffa,de-

ta,quinquénnis in Monaftério

índe Elpediáni Przfes elé&ta,

Aegre

Rodardénfi , Ordinis fan&i

quadragínta annórum fpátio ,

bequ

Benedí&i , Virginitátem fu-

ea charitáte , prudéntia , &

f

am , ac feípfam Jefu. Chrifto

reguláris disciplíne ftüdio

cuanit

óbtulit.. Quo ex témpore à

munus obívit , ut Ceenóbi-

| Paüïönn

mundánis rebus prorsüs alié-

um religiófe perfe&tiónis:

,fetif

ni , virtutique séduló in-

domicílium viderétur.

Ut-:

nititü

ténta , coeléftis vitee genus

i robíque

veró licét effet

luslitr

inftítuit.

Ad humaniórum

litterárum notítian, rerum

ómnium Mater , & Magí-

Jultmy

ftra , ómnium tamen míni-

husfif

divinárum cognitiónem ad-

ma habéri volébat , ac de-

Twfübg

jànxit.

Quarum meditatió-

miffióne pari miníftram fe

V

r

ne veheméntiüs ad virtütem

hitM

exhibébat, Quo libériüs Deo

fM

incénfa , brevi Chriftiánam

vacáret ,

vigílis , abíti-

t dj

perfectiónem adépta eft. De

néntia , alifsque cruciátibus

li

Chrifto , ejüsque vite my-

corpus afflixit : fempérque

Ti

ftériis (epenümero pio cum

fui símilis , morum innocén-

ánimi fenfu loquebátur , u.

tiam, manfuetüdinem , ac pà-

Tpl

df

nàmque Dei glóriam cógi.

téntiam pretulit fingulárem.

BUUIT

Proximórum falüti omni ope

tans; ad illam Vot; fua 6mniz£;(,

u-

: f-;ïïcündo

d

:;iï'eüa, Novembris. Z.

$21

i

d

d

ftüduit,pieque curz copió- , culis vivens, & poft mortem

!]

fum fru&tum rétulit.

Diví- |à Deo illuftráta eft.

H

]

[

t

l

n

h1

W

ni amóris vi frequéntes pa-

, Afferéntur Regi vírgines

n

tiebátur éxtafes: altiffineque|poft cam , próxime ejus,

lffl'pzli

À

Ti

contemplatiónis , & divínz|9 Afferéntur tibi in letítia,

uniónis donum obtínuit.

& exultatióne.

! qUUd

Dilexífti juftítiam, & odí-

, Spécietua, & pulchritü-

tj

Ls

niquitátem: 9 Proptéreà|dine tua inténde, prófperé

unxit te Deus , Deus tuus|procéde,& regna. Afferénture

lim,

óleo lstiítize.

G lória Patri. Afferéntur.

wEl Uhlün

In tertio Nocturno, Ho-

d

Propter veritátem , &

manfuetüdinem , & juftítiam. [mil. inEvang.S fmile erit reg.

Proptéreà.

num ccelórum decem Virgí-

i

"

nibus.

de Communi Virg.

j N

Le&io vi.

P

é

T

tieritum acc

eptíffi- | xcviii.

!

mz fibi fponfz Chriftus

DIE XVII.

NOVEMBRIS.

l

.

Lo)

énderetjin cordeGertrüdis

fefto S. Gregorii T havma-

PA

jucündam fibi effe manfiónem

É

turgi Epifcopi & Confef-

imin]

teftátus eft. — Defparam Vir-

foris. Semiduplex.

u

inem véluti matrem , & cu-

Qratio.

r

j

Y

u

vatrícem à Jefu accéptam pie-

A,quefumus , omnfípo-

isd

d

táte precípua profequebátur;

D

tens Deus , ut beáti

ab eáque multa accépit bene- | Gregórii Confefsóris tui at-

nj

I

iT

ficia. Erga diviniffium Eu-|que Pontíficis veneránda

ul

chariftíae: Sacraméntum , &|folémnitas , & devotiónem

1l

(t

Paffiónem Dómini tanto amó-|nobis áugeat, & falütem.

AA

re cum grati ánimi fenfu affi- | Per Dóminum.

:

l

ciebátur, ut intérdum ubéri-| Tn primo No&urno,Le&lioe

d

busláerymis perfunderétur. fnes de Scriptura occürr.

:

Yr

uftórum ánimas: , piaculári-

Infecundo Noéturnos —

m

bus flaffis addíCtas , quotidià-

Le&io iv.

nis fubstdiis, & précibus ju.

Regórius , Neocefarésm

p

G

jf

vábat.Multa ad confovéndam

Ponti Épifcopus , fan-

"

pietátem fcripfit.

Diviná.

|Qitàte , do&rinàáque illà-

rum étiam revelatiónum ; &

ftris , fignis veró ac miráculis

multó ilüftrior ,

(it

Prophetíz dono cláruit. Dé-

quorum

nique flagrantíffimo Dei amó-

multitüdine , atque praeftán-

]

re pótiüs , quàm morbo lan-

tia 'Thavmatürgus appellá-

il

4

tus eft, & fan&i Basílii tefti-

nll

uéfcens, anno Dómini milfé-

1]

j

*

imo ducentéfimo nonagéfimo

i mónio cum. Móyfe , Prophé-

l

fecündo vita decéffit. Mirá-

tis , & Apóftolis compará-

. Kks5

tus ?

$22

s Fefta Novembris Z

E

ccléfize

m

tus ; montem , qui

enim med auxiliábitur. ei.

sxdificatiónem impediébat ,

Jnvéni David fervum me-

lr

oratióne álio transtulit. Item

um, óleo fan&to meo unxi

jmn

alüdem,inter fratres caufam

eum. Manus.

f

[U[h [

difcordiárum,exficcávit. Ly-

Sermo S. Máximi Epífcopi.

qodcd

cum flüvium perniciósé agros

Ex Homil. 59. que eft ?. de

; E

inundántem , defixo ad ri-

S. Eufebio.

Le&io vi.

Homil

pam,quo fuftentabátur, bácu-

Eáti Patris Gregórii mé-

1o, qui ftatim viréntem crevit

D

ritajam in tuto pófita fe-

[

(

(

i

ei

in árborem , coércuit, ut pó-

cüri magnificémus : qui gu-

fteà ultrà eum términum non

bernáculum fidei viriliter te-

!

i

effiüxerit.

X

nens,ánchoram fpei tranquíl-

(riset

B&k. Invéni David fervum me-

la jam in ftatione compótuit,

(ïrïS ,(

um,óleo fan&o meo unxi

& plenam coeléftibus divitiis,

plmam

eum:

9? Mlanus enim mea

& setérnis mércibus navem

auxiliábitur ei.

9

Nihil

optáto in líttore collocávit ,

quam f

tiecint.

proficiet inimícus in eo0., &

qui contra omnes adversários

du el

filius iniquitàtis non nocébit

íÍcutum timóris Dei támdiu

fuqut

ei. Manus. Le&io v.

infatigabiliter ténuit , donec

fcut d

JÉpíffimé dzemones ex

ad. vidlóriam perveníiret.

N

N

idolórum fimulácris, at-

Quid enim fuit totus vite

tia tf

que ex hóminum corpóribus

ilíus eurfüus , nifi unus cum

um

ejécit: multáque ália mira-

vígili hofte conflictus ?

fton ab

bíliter effécit , quibus innu

We Ifte eft, qui ante Deum

féturi

merábiles hómines traxit ad

magnas virtütes operátus eft,

*feiiy

Jefu Chrifti fidem,cüm étiam

& omnis terra do&trína ejus

léimi

prophético — fpíritu futüra

repléta eft:

Ipfeintercé-

(i "t

predíceret. Qui migratürus

dat pro . peccátis ómnium

f h

e vita, cum queasíffet , quot

[0)

pulórum.

Déns

in civitáte Neocazfariénfi ré-

:

»Ifte eft , qui contémpfit

IU

liqui effent infidéles , refpon-

vitam mundi , & pervénit ad

Qéferet

sümque effet , tantüum- effe

coeléftia regna. Ipfe.

Tib

fepténdecim ; Deo grátias

G lória Patri. I

fe.

h Ami

ageus,tótidem inquit , erant

In tertio

N

o&urfio. .

Ijb

fidéles , cüm ccepi Epifcopá.

Lé&io fandi Evangélii fe-

OT

tum. Plura fcripfit , quibus

cündüm Marcum.

étiam, non folüm miráculis ,

Le&io vii.

Ca « Il Q

;

T

B

Dei E.ccléfiam illuftrávit.

N illo témpore : Refpón-

$ A üdf

&& Pó(ui adjutórium fuper

I

dens Jefus disciípulis fuis

! poténtem,& exaltávi eléttum

ait illis: Habéte fidem Dei.

de plebe mea:

- Mgnps

Amen dico vobDis , quia qui-

.

t

cuüin-

* * Fefta Novembris; /*.

2

D

Xl

iö-r

L.

eümque díxerit huje monti :

apto , vidéret eum anguft

IWM

Tóllere , & míttere in mare,

rem effe , quam res exigebat,

Wj

& non hefitáverit in corde

eó quód ex una parte rüpe

fuo , fed credíderit, quia

maris , ex ália monte próxi-

ü t

quodcümque díxerit, fiat, fiet

mo coar&Glaretur , venit nocte

(ut d.

Lcüioa,

ei. Et réliqua.

ad locum , & génibus flexis

Homiláa venerábilis Beda

admónuit Dómimum promif-

f

fiónis fuz , ut montem lón-

1 pf

Presbyteri.

Lib.

.Coment.inMarc.e. 11«

gius juxta fidem peténtis à-

d

Olent Gentíles , qui. con-

geret.

Et mané fatio revér-

h il

W

tra Eccléfiam maledieia

(us invénit montem- tantum

D

fcripsére , improperáre no-

fpátii reliquiffe ftruGtóribu

Tf

uód non habüerint

Y

Ü

ftris ,

Eccléfie , quantum opus has

plenam fidem Dei , quia nun-

büerant.

Poterat ergo hie ,.

ftum

quam montes transférre po

póterat álius. quis ejüsdem

t dl

tüerint, Quibus refpondén-

mérit viri, fi opportünitas

Sadnta

dum eft.non ómnria feripta cf-

exegíffet, impetráre à Dómi-

Dht

fe,qua in t cclefia funt gefta,

ho mérito fidel , ut étiam

V, d

ficut étiam de fa&tis ipsius

mons tollerétur, &

tur in mare.

muitt,ere*,

pervcm'r»

Chiifti & Dómini noftriSerip-

)

türa teftàtur.

Unde & hoc

$& Sintlumbi veftri precín.

&i . &lucérmnge ardéntes in

| UDQS f

quoque fieri potuiffet , ut

e.

*

ns!

mons ablátus de terra mitte-

mánibus veftris

Et vos sí-

u)

miles homínibus expe&tánti-

rétur in mare, fi neceffitas id

)pffifilif'

^

fieri popofciffet. Quómoado

bus Dóminum fuum , quandó

dmud

légimus fattum précibus beà-

revertátur à nüptiis.

!

)ï

7

J

ti Patris Gregórii Neocafa-

y*. Vigiláte ergo, quia nefeí-

du

ryée Ponti Antíftitis , viri

tis , qua hora Dóminus vefter

méritis & virtütibus exímii ,

ventürus fit. Et vos.

T

utmons interra tantum loco

G ;öria

Patri. Etvos.

céderet , quantum íncolz ci-

-Le&io1xi :^«

n

j

vitátis opus habébant.

Erüm quia montis nó-

$- Amávit eum Dóminus,&

V

mine nonnünquam diá-

i

ornávit eum : ftolam glórie

bolus figrificátur , vidélicet

induit eum, * Et ad portas

propter fupérbiam , qua fe

ngöïlll

paradífi coronávit eum.

&

contra Deum eiigit , & elffe

u

Ju

3*« Induit eum Dóminus lort-

vult:símilis . Alti

f

fimo , mons

cam fidei, & ornávit eum. Et

ad precéptum eórum., qui

N

FV

ectio Vi.i a

j

fortes fide funt , tóllitur de

^WNUm enim volens zdifi-

terra ;; & in mare projícitur ;

j

: ;äre Eccléfiam in loco

cüm pradicántibus verbum

Q

!

24

,€* Fefta Novembris, 75 «

do&tóribus fan£&tis;simmuündus | dónyx : fextum, sárdius :sdp-

!erræä |

timumy,chrysólitus : octávum,

gponot

fpíritus ab eórum corde re-

péllitur , qui ad vitam funt

beryllus: nonum , topázius:

j qu

praeordináti, & in turbulén-

décimum, chrysóprafus: un-

jem: n

tis amarísque infidélium mén-

décimum , hyacínthus : duo-

m

m 6

tibus vesániam fuz tyránni-

décimum , amethyftus.

dis exercére permíttitur.

&j In dedicatióne templi de-

ibl

'Te Deum laudámus. 16.

cantábat pópulus laudem :

uindti

fitets

Vefpere de fequenti Fe-|€ Etin ore eórum dulcis re-

fto Dedicationis cum commee-] fonábat fonus.

jrptt

morat. S. Gregorii , Antiph.

y» Fundáta eft domus Dómi-

bénc

Amávit eum

óminus,

Ot-

ni fupra vérticem móntium ,

fmq

& vénient ad eam omnes

náviteum : ftolam glóriz ín-

i, Yel

duiteum , & ad portas para-

Gentes. Etin ore,

! Exia

difi coronávit eum,

LeBio ii

ilio gl

g, lie

y. Juftum dedüxit Dóminus

T duodecim portz , duó-

per vias rectas, -

E

decim margaríte funt,

J tau

& Et ofténdit illi regnum

per síngulas : & síngule por-

Quiri

(

el.

ts erant ex síngulis margarí-

]

Oratio. I)i,quæfumus. 521.

tis : & platéa civitátis aurum

d-

DIE XVIHI. NOVEMBRIS.

mundum , tanquam vitrum

in Dedicatione Bafilicarum

perlücidum. Et templum non

Xix

vidi in ea.

Dóminus enim

SS. Apoftolorum Petri &

qu

Pauli.

Duplex.

Deus omnípotens templum

tinem|

Omnia utin Communi De«

illíus eft, & Agnus. Et cívitas

bérrim

Bicationis Ecclefiz.

eXv.

füérun

non eget fole, neque Iuna , ut

Dprater LeCtiones.

Iüceant in ea.

Nam cláritas

Sanf?ön

In primo No&turno.

Dei illuminávit eam, & lu-

quiy

De libro Apocalypfis beáti

cérna ejus eft Agnus.

AU CQ0n

oànnis Apóftoli.

$w Fundáta eft domus Domi-

(Qorim

YLe&tio X

Cap. 21. €

ni fuprà vérticem móntium ,

Ticjtur

'T erat ftructüra muri

& exaltáta eft fuper omnes

colles: * Et vénientad eam

lt

AL 4 ejus ex lápide jáfpide: ip-

un f

fa veró cívitas aurum mun-

omnes Gentes , & dicent 3

MI p

dum símile vitro mundo. Et

Gloria tibi Dómine.

l

vlr

!

fundaménta muri civitátis

ii

y. Veniéntes autem vénient

T

omni lápide pretiófo ornáta.

cum exultatióne , portántes

ïdex |

lil

m

|

Fundaméntum primum , já-

manípulos fuos. Et vénient.

fpis : fecündüm , fapphirus :

eGio u

U

Fsa l

tértium, chalcedónius: quar-

'Y ambulábunt Gentes

lii

E

in làmine ejus , & reges

/ tum,fmarägdus: quintum sár-

terra

2

m*ï Us:

A

"

[ ATTTU Novenbris. 7*

il |

terr& áfferent glóriam. fuam]jac

pietáte veneraábntur,

me

T

& honórem in illam. Et por-

x», Orántibus inloco ifto ,

EM

rmp

te ejus non.claudéntur per

9? Dimítte peccáta pópuli tu&

diem: nox enim non erit illic.

Deus, & ofténde eis viam

N

Et àfferent. glóriam & honó

bonam, per quam àmbulent ,

lr

rem Géntium in illam. Non

Il

& da glóriamin Ioco ifto.

Cmp j

intrábit in eam áliquod coin-

, Qui regis Ifrael inténde,

li ln

quinátum,aut abominatiónem

ui dedücis velut ovem To-

m dukd

fáciens,& mendáciuminifi qui

feph , qui fedes fuper Chér

5

d

Ícripti funtinlibro,viteAgni.

bim. Dimítte.

(

t5b

, Bénedic Dómine domum

LeEto V.

j

A

Ü ut

iftam,quam zdificávi nómini

LlIuc ConftantínusMagnus

tuo , veniéntium in loco ifto :

!

Imperátor o&távo die poft

(f

$ Exáudi preces in excélfo

füfceptum baptísmum venit;

J

l

sólio glóriz tuz.

. Dómi-

depofitoque. diadémate , &

npo

ne , fi convérfus fierit pópu-

humi jacens, vim lacrymá-

yrnt

]ut tuus , & oráverit ad San-

rum profüdit : mox fumpto

s

&uárium tuum. Exáudi.

ligóne , ac bidénte terram

l;

Tij

Glória Patri. Exáudi.

éruit : indéque duódecim

ALf

Ín fecundo No&urno. -

terrz cóphinis , honóris cau-

ff V

l

fa

Leétio iv

duódecim Apoftolórum

M

um

T^X locis facris; quae olim

ablátis , ac loco Basílice

YU

Y d

apud Chriftiános venera-

Príncipis Apoftolórum de-

y i

tiónem habuérunt ; illa cele-

fignáto , Eccléfiam adificá-

Ul-E

bérrima & frequentíffima

vit. Quam fan&tus Silvéfter

fuérunt, in quibus cóndita

Papa décimo quarto Kalén-

'Cj

das Decémbris ,

eo modo ,

n

San&tórum córpora , vel áli-

HMU

quod Mártyrum veftígium ,

quo Lateranénfem Eccléfiam

M

autmonuméntum effet.

In

quinto Idus Novémbris cón-

fecráverat, dedicávit, & iu

uD

Gquorum -nümero- fan&tórum

f

Tij

Jocórum , imprimis femper

ea'altáre lapídeum chrísmate

fuit insfgnis ea Vaticáni pars,

delibutum eréxit : atque ex

Y V

[cnlij

quam fan&i Petri Confeffió-

eo témpore fancívit, ne de-

L

nem appellábant.

Nam eó

inceps altária nifi ex lápide

Chriftiáni ex ómnibus orbis

fierent.

Eáàmdem Basílicam

1

terre pártibus tanquam ad

vetuftáte jamprídem colla-

fidei petram , & Eccléfie

béhtem , ac proptéreà mul-

POH

fundaméntum

convenién-

tórum Pontíficum pietáte là-

"

tes, locum Príncipis Apo-

tiüs , ac magnificéntius à fun-

[')

ftolórum fepülchro ^ coníe-

daméntis eréctam ,. Urbánus.

T

crátum , fumma religióne

O&távus eádem die recür-

rén-

"

$26

«g. Eefta Novembris. dÀ

rénte anni milléfimi fexcen-

ln tertio No&turno, Hotrif-

igiP

té(imi vigéttmi fexti folemni

lia S.Gregorii Pa

js gtav

pein"vang.

lr

ritu coníecrávit.

1 ngréffus Jefus.

qua habe-

Q . quàm metuéndus eft

tur quarta die infra Octtavam

qene

locus ifte !

$ WVeré noneft

Dedicat. Ecclefia.

exxxli,

d :

ic aliad, nifi domus Dei, &

Ieï

um

V efp.à Capit;de S. Elifa.

porta coeli.-

,. Hac eft do.

betha cum commem. Dedic,

Qiones

mus Dómini firmiter adiíi-

& S. Pontiani Pape « Mart;

hi

€áta ; bené fundáta eft (upra

etram. Vere.

DIE XIX. NOVEMBRIS.

!

L

ernam P

In fefto S; Elifabeth viduz,

LC&iO Vie

/

Duplex.

2

E

Eun

i Demb

eátus Silvéfter Basi-

-Omnia de Communi : Sa

n.

j Deun

& licam fan&li Pauli-Apóftoli

vcen

Garum ; nec- Virginum. nec

via Oftiénfi ab eódem .Cón-

Martyrum.: cv.

pietäte.

ftantíno I1mperatóre magnifi-

quz hic habentur.

præterv 8331

J Hl

centiffime zdificátam dedicá-

* Ora'tiO.

tinjuge

vit. , (Quas Basílicas Imperá-

Uórum corda fidélin

:

n QUi

tor multis prediis attribütis

Deus miferátor illüítra:

vinifu

locupletávit ,. ac munéribus

amplffimis exornávit. .Cu-

& beát&. Elífabeth précibus

NIf

gloriófis fic mos prófpera

nre, 0

jus Imperatóris tantus fuit

mundi defpícere, & coeléfti

|

TU

ardor religiónis, ut delétis

feinper confolatióne

fücisde

idolórum : templis , multas

Per Dóminum.

gaudére

tpot

ubique.terrárum extrüxerit

Deinde: :fit commemorá-

UL

Eccléfias , & pracípué Ro-

tio Dcdicationis , ut in.Com:

We ,

qme:inquibus fuérunt Basili-

|

d

ibtril

muni: Dedicationis Ecclefis;

cafanttg Crucis ad Jerüfa-

CXXVI-

ff

lem in agro Sefforiáno, fantti

Pofteà fan&ti Pontiani Papä

sirum d

uréntii extramurosinasro

(utnd

Veráno , fanétórum Petri &

& Martyris ; Antiphona.

Ifte San&us prolege Dei fui.

puptt

VRO

Marcellíni | via . Lavicána ,

certávit usque ad mortem,

dltm

aliaeque permülta.

& à verbis impiórum . non

|

m Mane furgens Jacob eri-

i

tímuit : fundátus enim . erat

fj

gébat lápidem in títulum

fupra firmam petram.

]

d&

fundens óleum défuper, vo-

y»

Glória & honóre coronä&i

i

T t

tüm vovit Dómino: 9 Vere

eum Dómine..

$

Mi

locus ifte fanétus eft, & ego

&« Et conftitutfti eum—'fupyet

T

meíciébam,

ópera mánuum tuárum.

D

j» Cámque evigiláffet Jacob

j

Tàli0s

de fomno , ait.. Veré locus.

..

Nfirmitátem noftram , ré-

l

fSlória Patri, Veré locus.

I

li

fpice - omnípotens -Detfs $

xOW

u Fefta Novembris. 44

"

fitisómnibus fzeculári

& quia pondus própriz a&tió-

glóne

nis gravat, beáti Porntiáni

induméntis , vili tünica indü-

iMártyris tui atque Pontíficis

ta eft ,.atque Ordinem Poehi-

] If "

J.Lm

ld

AT

intercéffio gloriófa nos pró-

téntium fan&li Francífci in-

tegat. Per Dóminum.

gréffa, patiéntize & humilicá-

)P"f.de&g'

"Inprimo NoGurno , Le«

tis virtüte máximeé enítuit,

Iaj

[

&iones de Scriptura occürr,

Nam bonis ómnibus exüta, à

*d]

- In fecundo No:turno,

própriis sdibus ejétta, ab

UT

i

. , JoeCtio 1v.

"

ómnibus derelí&ta contumé-

AT ifibeth , Andrés Regis

lias , irrifiónes , obtreCtatió-

t

E

- Hungaáris filia, ab infán

nes invítto ánimo tolerávit ,

M

tia Deum timére ecepit : &

ádeó,ut fummóperé gaudéret,

hh

crefcens státe , crevit étiam.

fetáliaproDeo pati. Ad ín-

WIP:

pietáte, Ludovíco Lantgrá-

fima. queque miniftéria er-

l

ll

vio Hàffie & Thuringie in

ga páuperes & z&grótos fe ab-

d

cónjugem copuláta , non mi-

Jíciens,eis necefsária procurá-

Ti l

nóri cura qugDei; quàmque

bat, folis oléribus & legtimí-

vátor i

viri füi' erant exequebátur ;

nibus pro fuo vi&tu conténta.

& p

surgensenim noéctürno tém-

Dilexífti juftítiam, & odí-

ore , oratióni diü incumbé-

äe

s p

iniquitátem :9 " Proptéreà

Ti

at, ac váriis miféricórdise

unxit te Deus , Deus

ófficiis dédita,víduis, pupíllis,

óleo Ietítia.

:

tuüä

k

ii

eegrótis, egéntibus séduló in-

y. Propter veritátem , &

t

ferviébat , gravíque fame ur-

marifuetüdinem , &

juftitiam.

énte , domus fuzm fruürménta

Proptéreà.

u

liberáliter ero

"

y hl

ábat. Lepró.

LéGio vi.

fos hofpitio fu

j

cfpiens,manus

Um veró in his alifsque

eórum & pedes ofculabátur.

C

plürimis fan&is . opéri-

iif

'Jgh

If

Curándis autem & aléndis

bus vit& religiosiffimé trans-

!

l

paupéribus (insígne xeno-

egíffet , finis tandem fus pe-

dóchium conftrüxit.

j ant

regrinatiónis advénit, quem

jf :

?. Propter veritàtem , &

doméfticis fuis anté predíxit.

3nanfuetüdinem, & juftítiam:

Cümque defixis in coelum

gfnimï

* Et dedücet te mirabíliter

itii

óculis divinz-contemplatióni

séxtera tua.-

vacáret : à Deo mirabíliter

qui

Y Spécie tua, & pulchritu-

recreáta , & Sacraméntis re-

dine tua inténde , prófperé

TUl

féttà , "obdormivit in Dó-

procéde , X regna. Et.

mino.

Statímque plürima

j

CCtIO Ve

ad ejus tümulum mirácula

ub

,

Efün&o cónjuge, utDeo.

patráta funt. Quibus audí.

I

2!

libéritis ferviret ; depó-

ti$ , &rité probátis , Gregó-

)

rius

—

2

nonus Sanä

, Fefta Novembris 20

!

( ort

m

Órum nüme-|in vitam setérnam cuftódit

|

t ætätf

o eam adícrípfit.

eam.

, Fallax gratia ,. & vana

y. Jufius àt palmä florébit..

jyg ia

eft pulchritüdo :

* Muüler

. Sicut cedrus Líbani mul.

um !

timensDeum,ipfa Iaudábitur.

tiplicábitur.

äupeTCS

Date ei de fruétu mánu-

ulus

Y

;8,

Oratio. Infirmitátem. 526.

rrindor

um fífuárum, &.laudent eam.

In fecundis V efp.àCapitu-

in porfis ópera ejus. Mulier..

lo de fequenti : & commem,

d

Glória Patri. Mülier.

recedentis.

ertiisd

' Intertio No&turno, Homi-

D

IE XX. NOVEMBRIS.

üülculus

lia S.Gre

j met

orii Papz inEvang.]In fefto S. Felicis de Valois

Stmile e

regnum coelórurm

Contelíf. Duplex.,

fitietey

thesáuro.

ut in Communi

In Hymn. 1 fte Conféffor.

didius

fon Virginum. €xi.

dicatur : . Méruit fuprémos,

yérculoi

Pro S. Pontiano. ' Le&io ix.

;, Oratio.,

Adolésc

ntiànus Románus pre-

E

. Eu

L

beátum Feh'-.-

PO

$, qui

hufee

fuit Eccléfie Alexándro

cem Confefsórem tuum

cooperir«

Ymperatóre,qui fandtum Fon-

ex erémo ad munus rediméne

Theobi

tíficem propter Chriftiáng fi-

di captívos coelitüs. vocáre

Bidi (

dei confeífiónem,inSardíniam

dignátus es ; przfta , quefu-

mortm

Infulam cum Hippóly toPres-

huncfn

mus,ut per grátiam tuam ex

[

bytero relegávit. Ubiis pro

paccatórum nofítrórum. cap.

, TO

Chrifti fide multis calamitáti-

tivitáte ,

ejus interceffióne

um ww

bus affli&tus , décimo tértio

liberáti, ad coeléftem pátriam

verlcur

Kaléndas Decémbris é vita

perducámur. Per Dóminum.

frivte

migrávit. Ejus corpus Fa-

biáno.Pontífice , cum. Clero

Pro commem. S. Elifabeth.

p Hon

Viduz,Aii. Manum fuam

winij, d

RRomam delátum,in coemeté-

apéruit fnopi , & palmas fuas

T !

xio Callífti via Appia fepeli-

exténdit ad páuperem , &

ub

tur. Sedit annos quátuor,

panem otiófa non . comédit.

Martten

menfes quátuor, dies vigin-

ti quínque. Fecit Ordinatió-

»^. Diffüfa eft grátia in lábiis

J Jitr

tuis.

Pt r

nes duas menfe Decémbri ,

Bke P

roptéreà bcnödfidt te

i T fnur

uibus creávit . Presbyteros

Deus in zetérnum.

Íex, Diáconos quinque , Epí-

Oratio. T uórum corda- $26.

(

Ícopos per divéría loca fex.

In primo No&urno;Letlio-

!

"r'e Deum laudámus, 16.

n

In Laudib. fit commemora4

nes de Scriptura occurr.

t

. In fecundo No&urno,

llj

tio S. Pontiani Papz & Mart:

:

Le&io iv.

Mi

Antiphona.

Qui odit áni-

Elix , Hugo ánteà dictus,

fnam Íuam in hoc mundo,

ex Regáli Velefiórum fa-

milia

V j

.g 'An

!

,

^»Fefta Novembris, 22

29

WTW u

gnilia ortus in Gillia , ab ine-

;

ünte ztáte nonIévia dedit fu-

longé diftábat, fpem fi

bi prae-

Vping

cíderet. Sacérdo: fatlus , &

t

türg fan&titatis indícia , pre-

prima Miffa devotiíffime cele-

If

fllsmm

sértim mifericórdiz

erga

bráta,nó multó póft in erémíi

Ti

páuperes : nam adhuc infán-

feceffit , ubi fura abftinéntia

n

tulus manu própria , ac fi

víetitans,coeléftiüi charísmatü

d Y

iV

^

grándior effet , & judícii ma-

abundátia pascebátur. Ibi cü

: d

Mil

turitáte polléret , nummos

fan&to Joánne de Matha Pari-

egénis diftríibuit. Jam gran-

fiénfi DoGtóre, à quo ex divi-

« N

diüfculus , folébat ex appófi-

ss d

na infpiratióne quzsítus , &

I

tisin menfa dápibus ad ipfos

invéntus, per áliquot annos

&L Du

k

j

míttere, & fermeé eo , quod

fan&dtíffime vixit:idonec ambo

"M

j

fapidius erat , obsónio pau-

per Angelum à Deo admóniti

Merwrfup

pérculos püeros recreábat.

Romam petiérunt, fpeciálem

Ontit

Adoléscens non femel véfti-

à fummo Pontifice vivéndi

Qu Dd

bus fe exfpoliávit , ut ínopes

régulam impetratüri.

Fada

QYfelidrm:

.Ab avünculo

cooperíret.

igitur Innocéntio Papze tértio

Tnus r

'Theobáldo Xamphang &

inter Mifsárum folémnia re-

VT

Bléfi Cómite ,

vitam reo

velatióne Religiónis , & In-

vrela,qu

[

mortis impetrávit, praedícens

ftitüti de rediméndis captívis,

m CUA

hunc infámem háéctenus ficá-

ab ipfo Pontífice , fimul cum

wlrrm

rium , mox fanGtíffimis pre-

Sócio , cándidis véftibus bico-

j n

ditum móribus evasürum

lóri Cruce fignátis indüitur ,

v

veridicumteftimónium mon

ad eam formam, qua Angelus

ftrávit evéntus.

indütüs appáruit: & infuper

p dclir

n

l

]

»

$» Honéftum fecit illum Dó-

vóluit Póntifex, ut nova Re-

, M

minus, & cuftodívit eum ab

lígio juxta tríplicem colórem,

inimícis , & à

edu&tóribus

quo hàábitus conftat, Santtíf-

j Upit

tutávit illum: 9 Et dedit illi

| p

fima "Trinitátis titulo deco-

claritátem eetérnam.

rarétur.

m d

y Juftum dedáàxit Dóminus

&: Amávit eum Dóminus. &

d ii

)er vias re£tas , & ofténdit

ornávit eum : ftolam glórise

ili regnum Dei. Et dedit.

A

induit eum ,

Et ad portas

T

,etlio v.

paradífi coronávit eum.

émum

T30ft exá&tam laudabilite:

Y* Induit eum Dóminus Io-

ónumat

- adolescéntiam , coepit ex

rícam fide1, & ornávit eum

coeléftis contemplatiónis ftü

Se

:

Kt ad porta

ectio vi,

dio folitüdiné cogitáre; priüs

p NU

tamen vóluit facris initiàri,ut

Egula própria ex Sum-

d

omnem regni , àcujus fuc-

R.

mi Pontíficis Innocéntii

U

*

in

ce(lióne, jure Legis Sálics,nó

qcnürmatiöne accépta

*

L

Di-

W

.!GEefta Novembris. 4/.-

.

1

nid&fæü Meld

énfi. apud lo-

diit ad eum : T

nsrédere m

4 D

Q?

«um , qui Cervus frígidus dí-

réquiem meam :

" Quiate

]s

citur , primum Ordinis paulo

vidi juftum coram me ex

ante à fe & sócio extrüt&tum

ómnibus Géntibus.

j

« Ifte eft , qui contémpfit

pintus

coenóbium ampliávit, ubi re-

'

gdierm

ligiófam obfervántiam, & re-

vitam mundi , & pervénit ad

demptiónis Inftitatum mirífi-

cceléftia regna.

Quia.

fent

at

cé cóluit,ac inde per alümnos

lória Patri.

ula.

3

fumus;"

. IÍn tertio No&turno, Le&tio:

jr engl

in álias Províncias diligentiffi-

mépropagávit. Illüftrem hic

nes de Homilia venerabilis

frtii

à beáta. Virgine matre favó-

Beda Prasbyteri in Evangel.

um

NNolíte timére.

ut in Cói

Pro ottt

rem àccépit ; dormiéntibus

Conf. non Pontif.

síiquidem cun&lis Frátribus ,

Ixxxiv.

Bicvir

&ad matutínas preces in per-

Vefp. de Prefent. B. V. M.

& terrt

visilio Nativitátis Deípare

cum comrmieri. S. Felicis.

fiasctel

DIE XXI. NOVEMBRIS.

média noCte recitándas, Deo

, ia

fic difponénte non furgénti-

In fefto Prs entatxonisbeatæ

er Vi

bus, Felix de more vígilans,

Marig Virginis.

y Ed

uplex.

Qu ]

& Horas prevéniens , cho-

rum ingréffus ; réperit beà-

Ad Vefperas , Antiphona,

Fal :

tam Virginemin médio chori

Dum effet Rex.

cum reli.

At

hábitu cruce Ordinis infig-

quis Ántiphonis & Pfalmis ,

pQ

utin Officio

nito indütam ; ac Celítibus

infra.

parvo B. Mariæ

Ti*

fimiliter

indütis fociátam.

exlv.

Pb V

Quibus permíxtus Felix ,

Capitulum. Eccli. 24. -

"

Hymis

precinénte : Deípara , laudes

A B inítio, & ante fecula

Aüæ, U

divínas concínuit , ritéque.

creáta fum , & usque

inOffdo

1

persólvit. Et quafi jam à ter-

ad futürum faculum non dé-

Il

réítri ad coelcftem chorum e-

finam , & in habitatióne fan-

D Pa

vocarétur, inftántis mortis db

Ga coram ipfo miniftrávi.

[j

Angelo cértior fattus4 filios

F^ Deo

$.

e

N

Hymnu

ärätä

ve maris fte

ia

ad charitátem erga páüuperes,

Cot]

& captívos adhórtans , àni-

y. Dignáre me laudáre te ,

;

BU

mam Deo réddidit , aetáte ac

Virgo facráta.

lt DUHH[

méritis confummiátus , anno

V* Da mihi virtütem contra

!

futg

AT,

poft Chriftum natum ducen-

N

Ts

D

téfimo duodécimo fupra mil-

hü&ï&ägïüücat , Antiphoxïä;

Eltüü |

d

léfimum , fub eódem Pontífi-

Beáta Dei génitrix María ,

ce Innocéntio tértio.

&l

Virgo . perpétua , templum

Amadi

"*'Tfte homo perfécit. ómnia,| Dómini , facrárium Spíritus:

'ïgf;

bj

quz locütus eftei Deus ; &'fanci, fo-la'fm'g cxämpä?u Ela."

Wt Wh

/N» Fefta Novembris 24.

5

I

Yei

m

euífti Dómino noftro Je

fu| me: príncipes imperant, &

Chrifto , allel.

OratiOO

|poténtes decérnunt juftítiam.

t

Eus , qui beátam Ma- | Ego diligéntes.me díligo : &

D

ij

ríam femper Vírginem |qui mane vígilant ad me , in-

vénient me.

MT

Spiritus fan&i habitáculum ,

hodiérna die in templo pra-

San&la & immaculáta vir-

fentári voluífti : praefta , quze-

Ípitas ; quibus te láudibus

ng

umus ;ut ejus interceffióne | éferam , néfcio:

É

Ll

& Quia

wl

li

in templo glórie tuz pr&-|quem coeli cápere non póte-

Y

fentári mereámur.

Per Dó- | rant , tuo

rémio contuliífti.

l

N

|

minum. ejüsdem Spíritus.

, Beneditdia tu in mubéri-

ul

us , & benediGus fr

hi

Pro commer. S. Felícis, Afía.

u&ug

Hic vir defpíciens mundum | ventris tui. Quia.

D

& terréna triümphans , diví

Le&Gjo ji,

*

5

F fhf »

tias coelo cóndidit.ore ; manu.

Ecum funt divítie , &

[

TC

1

y., Juftum dedüxit Dóminus

M

glória , opes fupérb&,

per vias rettas.

& juftítia.

Meélior eft enim

[

w. Etofténdit illiregnüi Dei.

fru&tus meus auro, & lápide

Oratio. D eus ,

quj beátum

9

pretiófo , & genímina mea

hn

Felícem. 528..

argénto eléto. In viis juftítiae

nrel

Ad Matutinum, Invitator,

ámbulojn médio.femitárum

Pfalmis f

$ an&ta María , Dei Génitrix

judícii, ut ditem diligéntes

j Mu

Virgo, * Intercéde pro nobis

me, & thesáuros eórum ré-

Píal. V eníte, exultémus. 2.

pleam. Dóminus pofsédit me

d

Hymnus, Q uem terra. cl. .

in iníio viárum füarum';

Vr

l

Aiie, & Pfalmi Notturno. ut

ántequam quidquam fáceret

j us

in Officio parvo B. M. . cl.

à princípio. Ab ztérno ordi-

m

"

In

rimo Noéturno. :

nàáta fum, & ex antíquis ánte:

( d

De

arábolis

Salomónis.

quamterra fieret.. INondum

iO

Letlio i, Cap. 8. b & 9.

erant abyífi, & .ego jam con-

&

Go fapiéntia hábito in

cépta eram , necdum fontes

jl

E

consílio , & erudiítis in-

aquárum erüperant : necdum

térfum cogitatiónibus.

montes gravi mole conftíte-

um

mor Dómini odit malum : ar-

rant : ante colles ego parturié-

^

i

rogántiam , & fupérbiam , &

D

bar.

viam pravam , & os bilíngue|g. Congratulámini mihi om-

»

detéftor. Meumeft consílium | nes , qui dilígitis Dóminum,

i

yi

& s&quitas , mea eft prudén-|quia , cüm effem

gär

:

vula ,

l

g

tia,mea eft fortitüdo. Per me| plácui Altíffimo :

Et de

"

reges'regnant,&legum con-|meis vifcéribus génui De-j

m & hóminem.

"

"

-ditöfgsjuüa decérnunt. Perlu

4

L

j

i

l

X

Y Beá-

g

N Feftaa Novembrfäg .

y f

m

eátam me dicent omnes

niofibi copulávit, WVerüm:

fcopt

generatiónes , quia ancíllam

quemádmodum prifca illa

hümilem refpéxit Deus. Et.

Anna, cum fterilitátis morbo

D.

Lef&io. iii.

laborárét , per oratiónem

N

