te Dómine. y. Omnia enim

Döminus Dcus Sábaoth

ma[]ll

b

' judí-

Wl

1

Infra Hebd, ii&. Septembris.

175

terl'a glü

judicia tua jufta funt, & om- | Dei timóre permánfit , agens

i ï&fhm

nes vi& tuz mifericórdia, & | grátias Deoómnibus diébus

véritas : & nunc Dómine me-

vita& fue. Nam ficut beáto

)!

ménto mei. Ne.

ij m

LeGie ii.

Job infultábant Reges , ita

Rguébant autem eum

ifti paréntes , & cognáti ejus

NY

A

omnes próximi ejus , di-

irridébant vitam ejus , dicén-

"

céntes : Jam hujus rei caufa

tes: Ubieftfpes tua , pro qua

iam, u

intérfici juffus es , & vix ef-

eleemófynas & fepultüras fa-

L f

ciébas? ''obías veró increpá-

xm (

if

fugifti mortis impérium , &

iterüm sépelis mórtuos ? Sed

bateos,dicens : Nolíte ita lo-

mintg

Tobías plus timens Deum ,

ui; quóniam filii San&tórum

J

umus , & vitam illam ex-

UM

quàm Regem,rapiébat córpo-

Tà occisórum,& occultábatin

pectámus , quam Deus datü-

l

domo fua , & médiis nó&tibus

rus efthis, qui fidem fuam

j

h

Af t

[i

fepeliébat ea. "Cóntigit au-

nunquam mutant ab eo.

tem,ut quadam die fatipátus à

xX Memor efto fili , quóniam

N

fepultüra, véniens in domum

pàuperem vitam gérimus :

Y bont

tflo f

fuam, ja&táffet fe juxta parfe-

* Habébis multa bona , fi

tem, & obdormíffet , & ex

timüeris Deum.

e

iquii

nido hiründinum dormiénti

y* In mente habéto eum («

s Deur,

illi cálida'ftércora incíderent

cave ,nequándo praetermittag

um (s

fuper óculos ejus , fierétque

pr&cépta ejus.

Habébis.

i Duti

eecus. Hanc autemtentatió-

G lória Patri. Habébis.

MHIS HH"!

nem ídeó permífit Dóminus

FERIA TERTI A.

n p

eveníre illi , ut pófteris darc-

De libro Tobís.

at

Leg&ioi Cap.2.d & 5.

tur exémplum patiéntie ejus,

rándit

ficut & fan&ti Job.

Nna veró uxor ejus ibat

Qorpus

3» Omni témpore bénedic

ad opus textrínum quo-

tvit

ü

l

tídie, & de labóre mánuum

Deum, & pete ab eo , ut vias

t d

tuas dírigat :

* Etin omn!

fuárum viétum, quem cónfe-

u

témpore consília tua in ipfo

qui póterat,deferebat. Unde

permáneant.

fattum eft , ut hoedum caprá-

devit

Y^ Inquíre,ut fácias,qua& plá-

rum accípiens detuliíffet do-

j ibsi

cita funt illi in veritáte , & in

mi. Cujus cüim vocem balán-

Qp

tota virtüte tua. Et in omni.

tis vir ejus audíffet,dixit : Vi-

N

ectio 111

déte,ne forté furtívus fit: réd-

Lea ! Vh

Am cüm ab infántia fua

dite eum dóminis fuis , quia

N

nonlicet nobis aut édere ex

, Wf

femper Deum timüerit,

Qu

& mandíáta ejus cuftodíerit :

furto áliquid, aut contíngere.

non eít contriftátus contra

X« Sufficiébat nobis

pau-

lümfmb

j

Deum , quód plaga cecitátis)pértas noftra , ut divitie

evénerit ei , fed immóbilis in

€com-

]üül

]

m

u76 Feriaiv. Quatuor 1c

d

0r. septembris.

e

a;nuqq

computaréntur : nunquam

D

ómine mag

na judícia tua ,

n

fuíffet pecània ipfa, pro qua

quia non égimus fecündüm

i Ó äd lua :

misífti filium noftrum ,

pracépta tua, & non ambulàá-

g

vimus fincériter coram te. Et

* BAculum fenectütis noftra.

gl

y. Heu me fili mi! ut quid

nunc Dómine fecündüm vo-

luntátem tuam fac mecum, &

te mífimus peregrinári , lu-

g"

men oculórum noftrórum

precipe in pace récipi fpíri-

«ginenm

Báculum.

tum meum: éxpedit enim mi-

at

Le&uo ii

hi morimagis, quàm vívere.

ï[um n

D hec uxor ejus iráta

g, lempus eft , ut revértar

d 46

A

refpóndit :

Maniféfte

adeum,qui mifit me: * Vos

amas fi

autem. benedícite Deum, &

D

vana fatta eft fpes tua , &

quire

eleemófyna tus modo appa-

enarráteómnia mirabília ejus.

ruerunt.

;, Confitémini ei coram óm-

ii

Atque his & áliis

duf

hujuscémodi verbis expro-

nibus vivéntibus , quia fecit

brábat ei.

'Tunc Tobías in-

yyit [äng'

vobíscum mifericördiam fu-

gf

gémuit , & coepit oráre cum

am. Vos autem.

G lória Patri. Vos auter.

fenit

lácrymis , dicens : Juftus es

wImii

* Dómine, & ómnia judícia tua

FERIA QUART A.

ylntis,

jufta funt , & omnes vis tuz

Quatuor "Temporum

DEU

mifericórdia, & véritas, &

Et nunc Dómine

piénio LAdi Pvangeliofos

3j ments

judícium.

s, t

memor efto mei , & ne vindí-

cündüm IVlarcum. -

Le&iot.

Cap.9. c

j mie

&am fumas de peccátis meis ,

neque reminifcáris delítta

N illo témpore : Refpón-

gl

"

I

dens unus de turba , dixit

tIerte

1nea , vel paréntum meórum.

g. Benedícite Deum coeli ,

ad Jefum : Magífter , áttuli

at

& coram ómnibus vivéntibus

filium meum ad te habéntem

R,

confitémini ei: * Quiafecit

fpíritui; mutum. Et reliqua.

vobíiscum mifericórdiam fuà.

Homilía venerábilis

Bedze

l Ddfgl

i

; Ipfum benedícite , & can-

Presbyteri.

dl

i

: i

d

tàte illi: & enarráte ómnia

Lib. 3. c. 23. in Marc 9.

ejus. Quia.

moniacum

ufic ,

^tl

mi;*abüia

Le&io ii

D

de

i

quem defcéndens

Uóniam

non obedíivi-

monte Déóminus fanávit ,

;Itüm |

Marcus

quidem furdum

mus precéptis tuis, ídeó

ïlnie*

tráditi fumusin direptiónem,

mutümque, Mattheus ve-

d

ll

ró lunáticum

fuíffe com-

& captivitátem,& mortem,&

A

in fábulam , & in impropériü

memorat.

Signíficat autefn

y

ï

ubx

W

ómnibus natiónibus , in qui-

eos , de quibus fcriptum eft :

Stultus ut 1luna mutät-ur.

U

bus difp;rsi&i nos Et nunc

j

Qui

i

Feriaiv. Quatuor Temp. Septembris, —

I

At li

Qui nunquam in eódem ftatu| xit': O generátio iner

édulag

At

permanéntes, nunc ad hzc,!

quámdiu apud vos eru?quám-

h

nunc ad illa vítia mutáti; cre-

diu vos pátiar ? Non quód tae-

T p

fcunt atque deeréfcunt. Qui

dio fuperátus fit ,« mantuétus

n w

muti funt , non confiténdo fi-

ac mitis,qui non apéruit ficut

T

dem: furdi,nec ipfum ali-

agnus coram. tOn*dänkfe*bsr fu-

:ecipifparl,

quátenus veritátis audiéndo

um, nec in vérba fii róriscerü

lL

fermónem. Spumantautem ,

pit:fed quód in/fimilitüdinem

I f

cüm ftultítia tabéfcunt. Stul:

médici , fi &egrótum' vídeat

U teydry

tórum namque; languén-

contra fua precépta fe'gérez

l: $ T

tium , atcue hébetum eft ,

re,dicat : Usquequó aécédam

Dunl

fpumas falivárum ex ore di-

ad domum tuam ? quoü.que

ln

miíttere.. -Strident déntibus ,

artis mei pérdam iniduftriam

ATT

cüm iracündise furóre flam-

me áliud jubénte ,& te áliud

í

Qua f

meéfcunt : aréfeunt , cum ótio

perpetràánte ?.

mj

iam

torpénte languefcunt, & nul-

$- Omni témpore "béiedic

la virtütisindüftria confortá-

Deum;, & pete ab eo; ut vias

AULCT

ti enérviter vivunt.

tuas dírigat :

Etin omni

AATI

8 Tribulatiónes civitátum

témpore consília tua in ipfoe

audívimus , quas paffee funt,

permäneant.

UE

& defécimus : timor & hebe-

» Inquíre;ut

fà cias;duæ þllä;.

I

fi l

tüdo mentis cécidit fuper

tota virtüte

cita funtilli in veritáte ; &in

Url

0s , & füper Iiberos noftros:

ipfi montes nolunt recípere

l 2

€

t-u,a.' ,Etinomni.

M

AU

Dómine

N

f

fugam noftram :

T dixitillis: Hoc genus

ja, d

iniferére.

$- Peccávimus

in nullo poteft exíre , ni-

EAU

cum pátribus noftris , injüfte

fi inoratióne & jejánio. Dum

ibénten

Éégimus , iniquitàtem — féci-

docet Apóftolos , quómodo

qfus.

reiqui

Dómine.

CCLAO 11o

demon mnequíffimus débeat

D

expelli, ormes inftítuit ad vi-

Uód autem ait : Et di-

tam : ut feílicet novérimus ;

CASX) discipulis tuis.j ut

gravíffima quzque vel im-

o

ejícerent illim, & non potué-

mundórum Ípirítuum , vel

hUHC!

w

runt : laténter. Apoftolos ac-

hóminum tentaménta, jejü-

cüfat ; cüm impoffibilitas cu:

rllis & oratiónibus efíe fu-

mävk*

rándi intérdum non ad imbe-

faxdif

peránda : iram

s

a

]j

quoque Dó-

cillitátem curantium , fed ad

lïïiï]i *

5 3C

üi' in .ultóncm

?Us Ó

noftrórum.- fcélerum : £üe:it

fe df

eórum , qui curándi funt , fi-

dem referátur, dicénte Difo:

accénfa , hoc remédio fin-

.

t amïn*'

Fiat tibi fecándüm fidem tu

yuri

gulári poffe plácári.

Jeju-

eít ?

am. «Ou»i refpóndens eis, di-

Lj

e

niqm autem generále

non

Qm d

r

jgttto.

Íntra Hebdom. ii« Septembris:

non folüm ab efcis,

fed & à,Quid póffumus dare viroiftü

fuv Ü

cun&is illécebris ab

ftinére |fan&to;qui venit tecum ? Re-

g

|cité

óndens Tobías , dixit patri

m

carnálibus , imó ab ómnibus |fi

vitiórum continére fe paffió- |fuo : Pater , quam mercédem

«mnd

nibus. Sic & orátio generá- dábimus ei?aut quid dignum

m

.|póteriteffe beneficiis ejus ?

m I

Dis non in verbis folüm eft

& redüxit fanum ,

quibus divinam

cleméntiam |Me duxit,

lc]

tX

invocámus, verü

m étiam in |pecüniam à Gabéloipfe recé-

g at

ómnibus , qu& in obséquium |pi

t, uxórem ipfe me habére

g honott

cit,& damónium ab ea ipfe

noftri Conditóris fidei devo- fe

4

torauo (

tióne gérimus.

compé

fcuit , gáudium parén-

U

, Memor eft

o fili, quóniam |tibus ejus fecit , meípfum à

i 1

áuperem vitam gérimus

devoratióne pifcis erípuit ,te

am d

& Habébis multa bona , fi|quoque vidére fecit lumen

vt L

timüeris Deum.

coeli , & bonisómnibus per

. In mente habéto eum ,

&|eum repléti fumus. Quid

j

j

;

!

j

'xc'otdiaiq

eave, nequándo preetermíttas

illi ad hec potérimus dignum

E--

jao (u

racépta ejus.

Habébis.

dare ? Sed peto te , pater mi ,

l

e(G lória Patri.

Habébis.

ut roges eum , fi forté digná-

pfctälüm,

bitur medietátem dé ómni-

fs

. Ad Benediétus,Antiphong.

l

!

(v

Hoc genus demoniórum in

bus, quz alláta funt , fibi af-

)

m

nullo poteft exíre ;

nifi .in |sümere.

, Peto Dómine, utde vín-

g

oratióne & jejünio.

EUR

Deinde dicuntur Preces, u

t culo impropérii hujus absól-

jmaned

inPíalt, 59.- Oratio.

vasme, autcerté défuper

Amifericórdie tuz remé- |terram erípias me : *

[-]

j, Inuts

fu.

diis , quefumus Dómi- reminifcáris delítta mea, vel

vt

ne , fragílitas no

ítra fubsíftat: paréntum. meórum , neque

ut,quaefua con

ditióne atté- |vindí&tam fumas de peccáüs

;

/

meis: quia éruis.fuftinéntes

hii

M

ritur , tuacleméntia reparé-

te Dómine.

X

Jridi

|

tur, Per Dóminum.

A i

Etdicitur per Horas diei

, Omnia enim judícia tua

tantüm.

jufta funt , & omnes vie tua

2 M

mifericórdia & véritas: &

ä;ïäcrymis

Ad Vefp.fi fit de Feria, di-

cuntur Preces feriales.

132.

nuncDómine meménto mel,

UM

eum Orat. Dfüca precedent. | Ne.

Le&io ii

NT

T vocántes eum , pater

As

FERIA QUIN

De libro Tobía.

4 Ícilicet & filius, tulérunt

LT

Le&io 1.

Cap. 12.

eum in partem : & rogáre

i m |

Ocávit ad fe Tobías fi- |ceepérunt , ut dignarétur di-

UT

mídiam partem ómnium;que

L

lium fuqm, dixítque ei :

. attüs -

Feria vi.

uatuor Temp. Septembris;

Y

TU

attülerant , accéptam habé-, fuit , ut tentátio probáret te.

E

I€.

'Tunc dixit eis occülté :

Et nunc mifit me Dóminus

Q,W pam'

Benedícite Deum . coli, &

ut curárem te , & Saram

lr

coram ómnibus vivéntibus

uxórem fili tui à. damónio

confitémini ei, quia fecit vo-

liberárem.

Ego enim tum

A ii

biífcum mifericórdiam fuam.

Ráphael Angelus , unus ex

TU

Etenim facraméntum Regis

feptem, qui aftámus ante Dó-

fOlpfe t

abfícóndere bonum eft : ópera

minum. Cümquehezc audif-

)

r!

autem Dei reveláre , & con-

fent , turbáti funt , & tre-

näæm

fitéri honoríficum eft. Bona

1néntes cecidérunt fuper ter-

J

eft orátio cum jejünio , &

ram in fáciem fuam.

Dixit-

Itj

Wi

eleemófyna magis,quàm the-

que eis Angelus : Pax vobis :

t

sàuros auri recóndere : quó-

nolíte timere.

niam eleemófyna à morte lí-

: lum

. Memor efto fili, quóniam

L]

.

lus p

berat , & ipfaeft , quz pur-

páuperem vitam gérimus

] de

gat peccáta , & facit inveníre

Habébis multabona ,

mifericórdiam ,

& vitam

müeris Deum.

jianw

Xter t

etérnam. Quiautem fáciünt|y, In mente habéto eum , &

te dip:

peccátum , & iniquitátem , |cave, nequando preetermíttas

e

jé Ormn

hoftes funt ánimz fuaz.

rgcéptaejus. Habébis.

lória Patri. Habébis.

J i

, Omni témpore bénedic

eum , & pete ab eo , ut vias

FERIA SEXT A.

tde n

tuas dírigat:. 9 Et inomni

uatuor Temporum.

U d

N

témpore consíliatua in ipfo|L é&tio fanQi Evangélii fe-

üdipt

.permáneant.

cündüm Lucam.

£

, Inquire,ut fácias,que plà-

LC&iO i,

C

cita funt illi in veritáte, & in

illo témpore.

e

»

aïggäbat

I

"i

Ttgit

tota virtüte tua. Etin omni.

LLLO

Ij

u

m quidam dePharifzis,

RC

Le&io

Ml

ut manducáret cum illo.

Et

Aniféfto

ergo vobis ingréffus domum Pharifzi ,

néntt

K veritátem , & non ab- |difcübuit. Et réliqua.

Ícóndam à vobis occültum| Homilía S. Gregórii Paps.

a ul

fermónem.

Quando orábas

Homilia 32. n Evang.

H

5

jæ (ug

cum làcrymis , & fepeliébas

poft initium,

. mórtuos , & derelinquébas

Uem Pharifeus de fal-

p m

prándium tuum , & mórtuos

fa juftítia prasümens,

abfcondébas per diemin do-|nifi Judàicum pópulum ,

p

mo tua, & notte fepeliébas|quem peccátrix ' mülier ad

jen

eos , ego. óbtuli oratiónem | veftígia Dómini véniens ,

YO

fi

a

tuam Dóniüno. Et quia ac-|& .plorans , mifi convér-

céptus eras Deo , necéffe |fam Gentlitátem desígnat ?

l

2

Quae

i

p

N

190

Feriavi. Quatuor Temp. Septeimbris,.

Ous cumalabáftro venit,un-

des ejus rigat : quod nos quo-

«ä!imi.; m

guéntum fudit , retró fecus

que veráciter ágimus , fi qui-

jgrid

pedes Dómini ftetit, lácry mis

büslibet ültimis membrisDó.

Lgonerö "

mini per compaffiónis affé-

pedes rigávit , capillis terfit ;

d

eosdémque , quos infundébat

&um inclinámur , fi San&tis

Jjine u

& tergébat , pedes ofculári

ejus in tribulatióne compáti-

mur , fieórumtriftítiam , no-

Tepi

non défiit. Nos ergo , nosilla

tfhy Qu IT

mülier expréffit , fi toto cor-

ftram putámus.

s n

de ad Dóminum poft peccáta|g. Benedícite Deum coeli, &

coram ómnibus vivéntibus

gt

redeámus, fi ejus poeniténtid

Qf

lu&us imitémur. Quid nam-

confitémini ei: 9 Quia fecit

vobíscum mifericórdiam fü-

i Viv

que unguénto , nifi bone

atil.

jscum T

odor opiniónis exprímitur ?

e

Ipfum benedícite,

, Vi

il

Unde & Paulus dicit : Chrifti

& cantáte illi : & enarráte

bonus odor fumus Deo in

nipit.

ómnia mirabília ejus. Quia.

L

j

esdi

omniloco.

Le&io

1lls

W Sufficiébat nobis pau-

Apíllisergo pedes Dó.

5

jM

ninis

pértas noftra , ut divítie

C

mini térgimus , quando

:

.

computaréntur :

nunquam

San&is ejus , quibus ex cha-

[ ji

j

iMj

f

d

*fuíffet pecünia ipfa, pro qua

ritátecompátimur , étiam ex

gl t

misífti filium noftrum.

his , qu& nobis fupérfiuunt,

À

9. Báculum fene&tütis noftra.

miferémurs;quátenus fic mens

a

hus

y» Heu me fili mi! ut. quid

per compaffionem dóleat , ut

Jde

te mífimus peregrinári, lumé

étiam larga manus afféttum

oculórum noftrórum ? Bácu-

dolóris ofténdat. Rigatnam-

l

)

li,

]um.

e&io it,

que lácrymis Redemptoóris

lergo re&ta óperaágimus ,

pedes , fed capíllis fuis non

potan]

N

bonae

tl

quibus opiniónis

tergit , quruteümque proxi-

odóreEccléfiam refpergámus,

mórum dolóri compátitur ,

tsl

quid in Dómini córpore , nifi

fed tamen eis ex his,qua fibi

n

unguéntum fündimus? fed

fupérfluunt, non miferétur.

Ef:itur

fecus pedesJefu mülier ftetit:

Plorat,& non tergit, qui vér-

[

contra pedes enimDómini fté-

ba quidem dolóris tríbuit ,

VIV'P(mj

timus , cum in peccátis pófiti

fed non miniftrándo, que& de-

i

ejus itinéribus renitebámur.

funt, vim dolóris mínimé ab-

li

fcíndit.

|

Sed fi ad veram poeniténtiam

Ofculátur mülier

l

ï

poft peccáta convértimur ,

pedes , quos tergit : quod

i

1

jam retro fecus pedes fta-

nos quoque plené ágimus , fi

li

mus, quia ejus veftígia- sé-

ftudiósé dilígimus , quos

Mi

quimur , quem impugnabá-

ex largitáte continémus : ne

h

»J[l

mus.

I

Làcrymis mülier pe-

gravis nobis fit necéffitas

i

M

&

pró-

t

hms quO.

-ISabbato Quatuor Temp.Septembiis, — rgr

Mmy

róximi ; ne ipfa nobis ejus, nem : Arbórem fici habébat

d le[)o'

indigéntia , qua fuftentátur ,

quidam plantátá in vínea fua,

IT

fiat onerófa : & cum manus

& venit , quzrens fructum in

necefsária tríbuit , ánimus à

UM

illa,& non invénit.Et reliqua.

Cümpm

dile&tióne torpé(cat.

Homilía S. Gregórii Paps.

namallü-

&« Tempus eft , ut revértar

Homilia 31, in Evang.

ad eum, qui mifitme : * Vos

Ominus ac. Redémptor

[f

autem benedícite Deum , &

D

[b

hi

nofter per Fvangélium

enarráte ómnia mirabília ejus.

fuum aliquándo verbis , ali-

li

d

i

y'. Confitémini ei coram óm-

quándo. rebus lóquitur : ali-

(un f

nibus vivéntibus , quia fecit

quándo áliud. verbis , atque

g

Vobíscum mifericórdiam fu-

áliud rebus: aliquándo autem

&hirt

am.

Vos autem.

hoc verbis , quod rebus.Duas

Glória Patri. Vos autem.

Qui

étenim res ex Evangélio fra-

Ad Benedi&tus ; Antiphona.

tres audíftis : ficülneaminfru-

& D.

Müher , qua erat in civitá-

Guófam , & mulíeré curvam,

Qumiy

te peccátrix , ftans retró fe-

& utríque rei eft pietas im-

eudi

cus pedes Dómini , lácrymis

peénfa. . Illud autem dixit per

tam

ccepit rigáre -pedes. ejus;, &

fimilitüdinem : iftud egit per*

fl

capíllis cápitis fui tergébat ,

exhibitiónem.

Sed. hoc fig-

|cmt

& deofculabátur pedes ejus ,

níficat ficülnea infru&tuófa ,

et,t

& unguénto ungébat.

quód. mülier inclináta : &

féQu:

Deinde dicuntur Preces, ut

hoc ficülnea zeferváta, quod

in Pfalt.

Oratio,

mülier erécta.

ha

rpt

Rfta, quefumus, omnt-

g. Tribulatiónes civitátum

QU5 00

L

potens Deus: ut obferva-

audivimus , quas paffze (unt ,

tiónes facras ánnua devotióne

jroii-

&. defécimus : timor & he-

,

J

recoléntes,&córpore tibi pla-

betüdo mentis cécidit fuper

ceàmus & mente. . Per Díim.

g It

nose, & fuper líberos no-

TéUn

Et dicitur per Horas diei

ftros : ipfi montes nolunt

i d

tantüm.

recípere fugam. noftram :

In V efp. nifi fiat deFefto ix.

* Dómine miferére.

J

? d-

Le&. dífr Preces feriales , &

y. Peccávimus cum pátri-

Oratio Dominice praterita

»

Ed

SABBA TO.

J bus noftris , injufté. égimus ,

TA

iniquitátem fécimus.

Dómi-

Quatuor Temporum Sept.

ne miferére.

quod

Le&o ii

LUSQü

. Lé£&io. fan&i Evangelii fe-

cündüm Lucam.

Uidarbor fici , nifi hu-

qu

Le&io i.

Cap. 13*

C

mánam natüram de-

g

(

Nillo témpore: Dicébat Je-

sígnat ? Quid mülier incli-

ï[m'

fus turbis hanc fimilitüdi-

nàta, nifi eàmdem natüram

Pü

3

figni-

d

182

Sabbato Quatuor Temp. Septembris, :

!

D

£

rum men-

u

pf

fignificándo denüntiat ? Quze

quorü

mdam pravó

n

& bené plantáta eft ficut. fi-

tes nec infpiráta lex naturális

j

cus, & bene creáta ficut mü

córrigit ,nec pra&cépta erü-

diunt , necincarnatiónis ejus

$t

lier : fed in culpam própria

fponte lapfa , neque fructum

mirácula convértunt.

Quid

p prur

ervat operatiónis, neque 1ta-

veró per cultórem vínez,nifi

f

j [

tum reé&titudinis.

Prepofitórum ordo exprími-

j

hb

Ad péccá-

tum quippe ex voluntáte cór-

tur? Qui dum praefunt Ec-

p

ruens,quia fru&tum obedién-

cléfie , nimírum Domínica

Medori

tiz ferre nóluit, ftatum recti

vínes curam gerunt.

ENCS

tüdinis amífit. Que ad Dei fi-

x« Memor eit fili , quóniam

e

u

militüdinem cóndita, dum in

uperem vitam gérimus

.

m Püfef

gä

Habébis multa bona , fi ti-

sl

fua dignitáte non pérflitit ,

müeris Deum.

quod plantáta vel creáta füe-

mqu&df&t

rat , ferváre contémpfit. T'ér-

y.In mente habéto eum , &

DA

q

tio dfís víneze ad ficülneam

cave, nequándo praectermíttas

qu

ia

venit, quia natüram géneris

pr&cépta ejus. Habébis.

hi

ii

dhumáni ante legem;fub lege ,

Glória Patri.

Habébis.

;mm m

Ad Benedi&tus ; Antiphona,

fub grátia expectándo,admó-

slliit

néndo ,vifitándo requisívit.

IIIlumináre Domine iis, qui

g h

g» Omni témpore bénedic

in ténebris fedent , & dírige

lts

Deum , & pete ab eo, ut vias

pedes noftros in viam pacis ,

* Etinomni

Deus Irael.

2

tuas dírigat :

N

'

témpore consília tua in ipfo

Deinde dicuntur Preces; ut

d

j

ylneg

ermáneant.

in Pfalt. 59. ^ Oratio.

À

bitrq

$^. Inquíre;ut fácias,quz plá-

nipotens fempitérne

t eidt

cita funtilli in veritáte , & in

O»

Deus, qui per continén-

tota virtüte tua. Et in omni.

tiam falutárem | corpóribus:

igaitg

LLCI

*

A

Le&io ii

medéris & méntibus : maje-

nit ante legem , quia

ftátem tuam süpplices exorá-

'ülirbiüs,

Tüg

V

€

r naturálem intellé-

mus :ut pia jejunántium de-

s

V

"

&um quid unusquísque ex-

precatióne placátus , ( prz-

J

h

émplo fui, quáliter erga pró-

séntia nobis fubsídia tríbuas ,.

M

ximum ágere debuíffet, innó-

& futüra, Per Dóminum.

d

d

tuit. Venit inlege,quia pra-

Et dicitur per Horas diei

'i:

f

cipiéndo dócuit.

Venit poft

tantüm.

legem per grátiam , quia pie-

SABB A T O.

"r

ant

h |

tátis fuxe præse'ntiam exhi-

Dominicam | quartam

8

béndo monftrávit. Sed tamen

Septembris.

t

in tribus annis fruétum fe non

Ad Magnificat , Antiphona.

Á

Adónai

,*

D

ómine Deus mag-

«v þba |

invenífífe conquéritur : quig

ne

Denüniga iv. Se?ptembris.i

3

ne , & mirábilis , qui dedífti

magna, pugnávit contra

A fe

i lhen.

falütem in manu féming , ex-

pháxad, & obtínuit eum in

MU!ahg

?:p

1

n

áudi preces fervórum tuórü.

campo magno;qui appellátur

DOMINICA

1V.

Ragat , circa Fuphráten , &

flüm; QM

l'«

Septembris.

Tigrin, & Jádafon in campo

lt

In primo Not&turno.

Erioch regis Elicórum, Tunc

2

Incipit liber Judith.

exaltátum eft regnum Nabu-

Le&tio i,

Ca [] Ie& 2*

chodónofor , & cor ejus ele-

i R

vátum eft: & mifitad omnes ,

Utf

Rpháxad ítaque , Rex

'

A

Medórum , fubjugáve-

qui habitábant in Cilíicia , &

r

rat multas gentes império

Damáfco, & Libano ,& ad

QUi

A

fuo: &ip(e zedificávit civi-

Gentes , qua funt in Carmé-

EATY

MTA

tátem potentíffimam , quam

io, & Cedar , & inhabitán-

appellàvit Ecbátanis, ex lapí-

tes Galilaeam in campo mag-

dibus quadrátis & fe&tis: fe-

no Efdrelon, & ad omnes, qui

mn,q

erantin Samaría, & trans flu-

ts

cit muros ejusin altitàdinem

cubitórum feptüagínta , & in

men Jordánem usque ad Je-

J

latitüdinem cubitórum tri-

rüfalem, & omnem terram

DI

u

e perveniátur,

iphti

gínta: turres veró ejus pófuit

Jetfe , quoüs

ad términos

b

inaltitüdiné cubitórum cen-

thióple.

s Q

tum. Perquadrum veró eà-

&. Tribulatiónes civitátum

- Qir)

Íti

rum latus utrümque vicenó-

audívimus , quas pafís funt ;

p

J

& defécimus : timor & hebe-

rum pedum fpátio tendebá-

tur , pofuítque portas ejus in

tüdo mentis.cécidit fuper

!

WV

|

altitüdinem türrium : & glo-

nos , & fuper líberos noftros:

i

riabátur quafi potens in po-

ipfi montes nolunt recípere

J (;

téntia exércitus fui,& in gló-

fugam noftrám: * Dómine

]ii|:lu

xia quadrigárum fuárum.

miferére.

y^, Peccávimus

Jrous

w. Adónai Dfie Deus magne

cum pátribus noftris , injüfté

fnije

X0T

h

& mirábilis , qui dedífti falà-

égimus , iniquitátem -féci-

tem in manu femine : * Ex-

IRnus.

Dómine.

n d

áudi preces fervórum tuórü.

n

D hos

omnes mifit

Jua$

Y.Benedíttus es Dómine ;

qui not derelínquis prefu-

nüntios Nabuchodóno-

fd»

Tnéntes de te , & de fua vir-

for Rex Affyriórum : qui

at t

omnes uno ánimo contra-

tüte gloriántes humilias. Ex-

eCt10 1.

áudi.

dixérunt , & remisérunt

v

TNno fgitur duodécimo

eos vácuos , & fine honóre

;uarï-

Á

hs

regni fui , Nabucho-

abjecérunt. Tunc indigná-

tus

Nabuchodónofor Rex

dónofor Rex Affyriórum;qui

um

adversüs omnem terram il-

i

f

regqäbat in Nínive civitáte

M 4

lam ,

h

N

D mlmca iv. Septembris,

H

la , jurávitiop?

thronum & lemnitàátes. FIi$ armis müntta:

à

'äue

:

zegnum. (üum , quod defén- proccffit , &. omnem - Affy-;

t eof

deret fe de ómnibus regióni-

|riórum eireumvénit. exércis

j

büshis. .Anno tertiodécimo

tum;

Sóbrii; vigóre: consilii:

$i

ml

jdam

INabuchodónofor Regis,vigé-

ábftulit Holoférnis caput ,

fima '&. fecánda die. menfis|fervávit pudicítiam , victó-

,, Qul

QUP n

primi; faétum eft verbum in

riam reportávit.

domo Nabuchodónofor regis

g. Nos álium Deum nefcí.

g I

f0 ]€

Y

Afíyriórum, ut defénderet te.

mu$ prater Dóminum , in

i

Vocavítque..omnes -majóres

quofperámus:. 9 Qui non

J

Jxäntum !

natu , omnésque duces , &

défpicit nos ;mec ámovet fa-

bellatóres fuos,& hábuit cum

|lütem fuamà génere noftro.

qus ff

*læ'

li

l

eis myftérium consílii fui; di-

. Indulgéntiam ipsíus fufis

Il

xítque.cogitatiónem fuam.in

jó

crymis. poftulémus , & hu-

ULL

€o effe;ut omnem.terram fuo

miliémus illi á

W

&

nimas nofi:ras.i

tl

fubjugáret império.

Qui non.

2

.' Benedícat te Dóminus in

Le8io v.

)

u

n

N

(

virtüte fua. qui per te ad. ní-

Ac 'ehi*m f?l

cein&la jejü-ä

fi

bhilum redégit. inimícos no-

H

j

nio in caftris preetendé-

|

ftros :& .. Utnon deficiat laus

.[bat aliénis : ille vino fepultus

ATT

tua de ore hóminum,

jaeébat , ut i&tum . vülneris

l;

il

j

u

]

Wj

, Benedíttus Dóminus , qui

fentíre . non »poffet.

Itaque

l

m d

creávit. coelum & terram :

unius mulíeris jejünium in-

RUA

quia.hódie nomen tuum ita

nümeros ftravit exércitus Af-

gdia)

maghificávit.

Ut non.

fyriórum, Efther quoque pul-

[imine

G lória Patri.. Ut non.

chrior fatta eft jejünio : Dó-

s þcHa |

In fecundo :

u

minus enim grátiam sóbriz

TU (

Ex libro S..AÀ

I

rl

l

æg?fco-v

mentis augébat. Omne genus

|

AC

" pi de Elía, & jejünio.

fuum, id eft, totum pópulum

Vi

Le

Ca

jv

Ó

Gio iv. ,

Judzórüà perfecutiónis acer-

NU

tentes vinum p

olb én-

bitáte liberávit,ita ut Regem

V. iV

"N

^tur bíbere , ne cüm bí-

fibi fáceret effe fubjétGtum.

,,,,,,

E

"W

erint ; oblivifcántur fapién-

, Dominátor Dómine coe-

j

tiam.

Dénique bibébant vi-

f

órum & terrse , Creátor

A

num inebrietáte poténtes,qui

aquárum ,

Rex univéríze

Vf

Holoférni príncipi milítise

'creatürg,

9? FExáudi ora-

d

Regis Aflyriórum fe trádere

tiónem fervórum tuórum.

M

geftiébant : fed non bibébat

,CTu Dómine , cui humt-

fémina Judith , jejünans óm-

j

"t

um femper & manfuetá-

nibus diébus viduitátis fuz,

rumplàcuit deprecátio, Ex-

lii

M

præter feftórum diérum fo-

äugli.

W

i

Le-

um

Infra Hebdom

Jdv. Septembris.

2

185

It

ium eórum fuper eos. Et«

lmA

[j

u

T äQUe ilïa ,ifäuæ: tríduo je-

Vil

ü0Séraphim clamá-

»;junàvit contínuo, & corpus

Ta

nt alter adálterum:$ San-

T

fuum aqua lavit, plus plácuit, | &us ,. San&tus, Santtus Dómi-

üpu

& vindiíttam rétulit :: Aman nus Deus Sábaoth :. $. Ple-

|

DAU

autem , dum fe regáli jattat

na eft omnis terra.glória ejus.

convívio.,inter ipfa vina poe-

, Lres.funt, qui teftimó-

If

f

nam fuz. ebrietátis exsólvit.

nium.dant in coelo ,:Pater y

"m,m

Eft ergojejánium recoricilià-

Verbum;, & Spíritus fan&tus;

m

& h* tres unum funt.Santius.

W

tiónis facrificium, virtütis in-.

Ut f

creméntum ,quód fecit étiam

G lória Patri. Plena.:

ATUf

Ol

fémifias fortióres. angménto

Feria quarta hujus-Hebd.

i

grátie. Jejüniü nefcitfoene-

poft.ii;& iii. Lectionem dici-

TT

ratórem, non fortem fcenoris

tur i. & ii5 w. primi^ No-

I

h

novit , non rédolet usüras

Gurni Dóminicz.

F

A

S:E:G U

menfa jejunántium : étiam ip-

NDA.

fis jejünium conviíviis dat grá-

De libro Judith.. .

Ca

1 jejü;

tiam. . Dulcióres poft famem

tenji

épule fiunt; quz affiduitáte

Ili. I(rael , qui ha

ibns

faftídio funt, & diutürnacon-

F

puliz

in terra Juda , timuérunt

1e

tinuatióne viléfeunt. Condi-

valdé à fácie Holoférnis. T re-

mor & horror inváfit:fenfus

lii

méntum cibi jejüànium eft.

um

Quantó avídior appetentia,

eórum ,nehoc fáceret Jerü-

tsl

tantó efca jucündior.

falem, & templo Dómini ;

ieyls

, Dómine Deus , qui cón-

quod fécerat czeteris civitá-

):]o

teris bella ab inítio ,. éleva

tibus, & templis eárum. 'Ft

jbtif

bráchium tuum fuper. Gen-

misérunt in omnem Samarí-

eIUS

tes, qu& cógitant fervis tuis

am per circnítum usque Jé-

lo

mala: 9 Ft déxtera tua gló-

richo , & praoccupavérunt

rificétur in nobis.

*

omnes vértices

móntium ;

AT

g

y^. Allíde virtütem eórum in

& muris circumdedérunt vi-

virtütétua : cadat robur eó-

J

cos fuos , & congregavérunt

((f*

ruminiracündia tua. Et.

fruménta in preparatiónem

G lória Patri.

Etdéxtera.

jtot

pugnga.

J

n

9e. Vii. Confórta me. Rex San-

* Adónai , Dómine' Deus

Qti

Córum principátüm tenens:

magne & mirábilis-, qui

h

* FEt da fermónem rettum,

dedífti falàtem . in manu fé-

n

& bene fonántem in, os me-

ming: * Exàudi preces fer-

u

um,

vórum tüórum.

J

y. Dómine Rex univérfz

. Benedí&dus es Dómine,

poteflátis , converte consí-

qui non derelínquis prafu-

NI

r

män-

186

InfraHe'Dcig.i,va Septembris. :

mentes de te, &de fua vir-

daréntur in. pradam infántes

tüte gloriántes humílias. Ex-

eórum , & uxóres eórum in

n

dim

áudi.

Le&ioii

divifiónem , & civitátes eó-

W !

u

Acérdos étiam Elífachim

rum in extermínium , & San-

jrous

$

fcripfit ad univérfos ,qui

&a eórum in pollutiónem , &

il

e| d.

erant contra Esdrelon , qu&

fierent oppróbrium Génti-

ArjQUM

eft contra fáciem campi mag-

bus. Tunc Elíachim,facérdos

nijuxta Dóthain, & univér-

Dómini magnus circuívit om-

U

0$, per quos viz tránfitus ef-

nem Iírael, allecutüsque eft

M

AUs

epóterat,ut obtirérent af-

eos,dicens : Scitóte ; quóniam

d

cénfus móntium, per quos via

exáudiet Dóminus preces ve-

äuam'a

efíe póterat ad Jerüfalem, &

ftras , fi manéntes permansé-

ol

illic cuftodírent, ubi angüftü

ritis in jejüniis, & oratióni-

ts o

iter effe póterat inter mon-

bus in confpé&u Dómini.

ss Il

tes. Et fecérunt filii Ifrael,fe-

&« Benedícat te Dóminus in

jtib

u

cündüm quod conftitüerat eis

virtüte fua, qui per te ad ní-

facérdos Dómini Elíachim.

hilum redégit inimícos no-

j

yy

Et clamávit omnis pópulus

ftros:

* Ut non deficiatlaus

|

fl

e

ad Dóminuminftántia magna,

tua de ore hóminum.

]

o

& humiliavérunt ánimas fuas

y^ Benedit&tus Dóminus , qui

fipdu

in jejüniis & oratiónibus , ipfi

creávit ccelum & terram :

& mulíeres eórum.

quia hódie nomen tuum ita

ht

m ']EI]W

&» Tribulatiónes civitátum

magnificávit. Utnon.

hg

audívimus , quas paffzfunt ,

G lória Patri.

Ut non.

& defécimus: timor & hebe-

FERIA TERTIA.

ii

yis lr

tüdo mentis cécidit fuper

. De libro Judith.

:äIIU af |

nos , & fuper líberos noftros:

Lecio t

-ap. g.

"us x

ipfiumontes nolunt recípere

'T fac&tum eft , cüm audif-

ID

3

fugamnoftram: " Dómine

fet hec verba Judith ví-

miterére.

Y. Peccávimus

dua, quz erat filia Merári,fi-

u

cum pátribus noftris , injüfte

lii Idox , filit Jofeph , filii

m

ln e

écimus, iniquitátem fécimus.

Ozíaz , filii Elái,filii Jamnor ;

BN

Dómine.

filii Gédeon, filii Ráphaim ,

e&io'in.

filii Achítob , filii Melchíz ,

"m

"* 'T induérunt fe facerdó-

filii Enan , filii Nathaníz , fi-

h

[

tes cilíciis , & infántes

lii Saláthiel , filii Símeon , fi-

proftravérunt contrà fáciem

lii Ruben: & vir ejus fuit

d

nb

templi Dómini , & altáre Dó.

Manáffes , qui mórtuus eft in

mini operuérunt cilício: &

diébus meffis hordeácez: in-

du

clamavérunt ad Dóminum

ftabat enim fuper alligántes

Eu

Deum Ifrael unanímiter , ne

It

manípulosin campo, & ve-

nit

Tu

u

Infra Hebdom. iv. Sep-tembris.

Ai187

Al

etórum

[

nït'äe&us fuper caput ejus, &, Tium femper & manfu

i 8

mórtuus eft in Bethulia civi-| plàcuit deprecátio. Exáudi.

e&io i.

U

tátefua , & fepültus eft illic

lg

cum pátribus fuis. Erat auté

JÉcitaque cüm audíffet

quóniam Ozías promi-

] Gmu

Judith relí&ta ejus vídua jam

mæüccrdq

annis tribus, & ménfibus fex.

síffet, quód transátto quinto

IT

&. Nos àlium Deum neíci-

die tráderet civitàátem , mifit

ad Presbyteros Chabri , &

tl'lsque gf!

mus preter Dóminum , in

Charmi.

Et venéruntad il-

n

quofperámus: ? Qui non

défpicit nos , nec ámovet fa-

lam, & dixitilliss Quod - eft.

DI

hoc verbum,in quo consénfit

jaj

lütem fuam à génere noftro.

r

^ Indulgéntiam ipsíus fufis

Ozías,ut tradat civitátem AÍ-

(fyriis, fi intra quinque dies

Tl

làcrymis poftulémus , & hu-

Tsj

miliémus illi ánimas noftras.

non vénerit vobis adjutóri-

Qui non.

um ? Et qui eftis vos,qui ten-:

t d nj

e&io üa

tátis Dóminum ?

Qs

Cutg

T in fuperióribus domus

x Dómine Deus , qui cón-

E

fuzm fecit fibi fecrétum

teris bella ab inítio , éleva

]

bráchium tuum fuper Gen-

Js,q

cubículum, in quo cum puel-

TAT

lis fuis claufa morabátur : &

tes , quz cógitant fervis tuis

mala: *Et déxtera tua gló-

qum j

habens fuper lumbos fuos ci-

rificétur in nobis.

licium , jejunábat ómmibus

diébus vite fuc, prater sáb-

3. Allíde virtütem eórum in

n

virtüte tu2 : cadat robur eó-

TIi

bata , & neoménias , & fefta

domus [írael.

Erat autem

rum in iracündia tua. Et.

G lória Patri.

Et déxtera.

élegánti afpé&tu nimis , cui

ul

vir fuus réliquerat divítias

FERIA QUAR T A.

multas, & famíliam copió-

Delibro Judith.

hw

Le&io i.

Cap. 1o.

(

fam , ac poffeffiónes arméntis

boum , & grégibus óvium

AGum eft autem , cüm

n

lenas. Eterat hec in óm-

ce(sáffet clamáre ad Dó-

TU

minum , furréxit de loco , imn

Vff

nibus famosiffima 9 quóniam

timébat Dóminum valde, nec

quo jacüerat proftráta ad

id

