&., San&ti mei, qui in carne

certámine : qui effüfo sán-

,,möfclv

. pófiti, certámen habuíftis

guine fecüáti funt Dóminum :

l

* Contemnéntes aulatm re-

* Mercédem labóris ego red-

T

dam vobis. v. Veníte bene-

giam , pervenérunt ad regna

W

dií&i Patris mei, percípite rc-

cccléftia.

*

Ecce quam

ithy

0-

Commune plurimorum Mar

rum.

Xlvii

r

bonum, & quim jucündum

eo Patri

f

tl

t glória,

M

habitáre fratres in unum.

jüsque foli Fílio ,

Contemnéntes.

Cum Spfritu Paráclito ,

Glória Patri. Contemnéntes. | N

unc;& per omne fzeculum.

1 Pm. a

AD LAUDES,

Amen.

:

h W.

a

Anti

j

" & A Ho

nes

an

ndi

h

$, Exultábunt fan&i

in ng

"m

Q,q

anta | ria.

rl

pafffunt torménta , ut | cubílibus fuis.

eetabüntur i;l

f n

fecüri pervenírent ad pal-

Benedittu

Vi

.

&

$. Anüphonäg

*

1.

mam martyrii.

ri capilli

capitis omnes

| ml

Pfalmus. D óminus regnávit.

numeráti funt , nolíte timére,

l m

cum reli

g

uige

"h

mültis pafíséribus melióres

Ari(Cumpalm

a ad regna per-

'eftis vos.

PA

Ym

venéruntSanti,corónas decó-

Pro pluribus Martyribus

rj

ris meruérunt de manu Dei.

P

tificibus,

Orato.

i. "

^ Aíía Córpora San&órum in

E

atórum Martyrum pa.

f

pace fepülta funt : & vivent

b

ritérque Pontíficum «

D. d

nómina eórum in s&etérnum.

& N, nos,quaefumus Dó-

«e:! A. Afís; Mártyres Dómini Dó-

mine;fefta tueántur:& eórum

minum benedícite in e&etérnü.

V.

comtnéndet orátio veneránda.

M

i *Affa, Mártyrum chorus lau-

Per Dóminum.

u

dàte Dfim de coelis , allel.

Si non fuerint Pontif. Oratäöï

mur.

aAD. 2.

Capitulum.

órum ánime in manu

i

us , qui nos concédis

u

D

fandórum — Mártyrum

; Dei funt,& non tanget . il-

|tuórum N. & N, natalítia

(

sdeh'qä- |

los torméntum mortis. Vi-

cólere

da nobis in zetérna

ii

fi funt óculis infipiéntium

beatitüdine de eórum focictá-

Wi

mori : illi autem funt in pace.

te gaudére. Per Dóminum.

J

Hy

Alia Oratio.

Ex gloriófe Lllxsäärtyrum ;

Eus,qui nosánnua fan-

!

]

Coróna confiténtium ,

D

&órum Mártyrum tuó-

Qui refpuéntes terrea

rumN, & N

olemnitáte

Perdücis ad coeléftia.

u

|laetíficas : concéde propitius ;

A urem benígnam prótinus

ut ,quorum gaudémus méri-

M

Inténde noftris vócibus :

Us , accendámur .exémplis.

M

Trophea (acra pángimus :

Per Dóminum.

q

py a

Ignófce ; quod delíquimus.

Ad'Terti£, Afa, Cum palma.

j

T u vincis inter Mártyres ,

Capitulum. J uftórum — áni-

Parcísque Confefsóribus ;

m&. ut fuprà.

lmfc

fl

u vince noftra erímina ,

Be« brd

setàminiin Dómino.

5

Lgrgitor indulgéntia.

F^ Et exultáte jufti. Latámini.,

Y

t

artvrum.

xlviii

Commune pmnmomm M

lr Lei

Et gloriámini omnes recti

Á

VESPERAS;

corde. Et exultáte.

Antiphona.

lória Patri. Letámini

ii

Sti funt San&h : qui pro te-

x

, Exültent jufti in confpé-

l

ftaménto Dei fua córpora

u el.

tradidérunt , & in sánguine

um

. Etdele&éntur in lætftla.

Agni lavérunt ftolas fuas.

d Sextam., Antiphona;

Pfaltni. Dlet Dóminus; 12&

NErr

Corpora San&orum.

Afía. Sanüiper fidem vicé-

ea

» ÀO; (3

runt regna , operáti funt ju-

ycdi

itulum.

nf

i E

ddidit Deus mercedem

ftítiam , adépti funt repro-

ts

labórum Sanétórum fuó-

miffiónes.

vrum , & dedüxit illos in 'via

Pfalm, C onfitébor. 124

N

véte

mirábili

& fuit illis in vela-

Aíía. San&tórum velut áquilze

Qu

ménto diéi, & inluce ftellá-

juvéntus renovábitur : flore-

rum. nocte.

bunt ficut lílium in civitáte

[pmu

Dómini.

qU&Hï&

bre

Exultent jufti , * In

&

qBls,

confpe&u Dei. Exültent.

Pí2im. Beátus vir. 12

t

Et dele&téntur in letítia.

Afia. Abftérget Deus om-

wrcela

of It

hs

confpe&u.

nem Iacrymam ab óculis San-

G lória Patri.- Exultent.

Górum: & jam non erit àm-

at

^ Jufti autem in perpétuum

pliàüs neque luctus , neque

4n, d

clamor , fed nec ullus dolor :

j

mvent.

e

.Etapud Dó-

imire

3nimum eft merces eórum.

quóniam prióra tranficrunt.

. Ad Nonam, Antiphona. .

Pfalm. Laudáte

üeri.: 129.

m

Afís, In. coeléftibus regnis

Qu qsd

Martyrum chorus.

elet

« Ca

itulum.

udD

San&tórum habitátio efï;, &

gébunt jufti , & tan-

in eetérnum réquies eórum.

u Sd

T.

bíalm. C rédidi. 130.

Acoufecu

quam ícintíllge in arun-

dinéto difcürrent.Judicábunt

Capitulum & Fiymnus , ut

Aj

aatïones., & -dominabüntur|

inprimis Vefperis.'

inturi

'Ttr

jpulis,& regnábit Dóminus

y- Exult'tbunt San&ti i 0*10-

illórum in perpetuum.

T1a.

tMari t

M

L)iz

Jufü autem,

*ïIn

. Laetabüntur in cubxhbus

f(

uls,

Quj

perpétuum vivent.

Jutti,

y. Et apud Dóminum. eft

Ad Magyificat , Antlphona,

D &Hu

serces eórum. In perpe—

Gaudent in ccelis ànimze San-

(ti ESmU

£uum..

Górum, qui Chrifüi veftígia

"n

"910 ria Patri.

ufti.

funt fecüti : & quia pro eJus

Ui

. Exultábunt San&i in gló-

amóre sánguinem fuum fu-

MT

m:z

dérunt , idéó cum Chrifto

*.. Letabüntur in cu-

!

bilibus fuls.

exültant fine fine.

Ug ]

Alix

[ A.

xlix

lf

Alie Le&ti

Commune plurimorum Martvrum,

onespro pluribus

imitétur virtütem p

amönis,.

artyribus.

eórum glóriam páribus vites

iM

In fecundo Noétu

Qs

lineaméntis aut invéniat , aut

ermo S. Joànnis. Chrysóft.

exquírat? Qui etfi martyrio

Sermo 1. de Martyr. tom. 3.

par effe non poffit , tamen

Sfx

Lecio iv.

müneris tanti dignitáte fe

ii d

Emo eft, qui néfciat ,

quisque bonis á&tibus dignum

TW

N

Mártyrum

glóriás ad

prabeat.

Adeft eni cle-

hoc divínoconsílio à Dei pó-

n y t

mentíffimus Deus , qui defis

1j

lo

pulis frequentári, ut & illis

derántibus füis aut marty-

débitus honor dicétur , &

rium prabeat , aut fine mar-

J

* |

nobig virtütis exémpla , fa-

tyrio cum Sanclis prarmia di-

TOE

ii

vénte Chrifto , monftréntur

vína retríbuat.

u

ut dum hecita celebrári per-

, Mérbera carníficum fl'on

(

jj

timuérunt Sanc&ti Dei morién-

Ípícimus , cognófcámus,. ,

quanta eos glória máneat in

tes pro Chrifti nómine :

Il

ccelis , quorum natalítia tàli-

* Ut hzerédes fierent in. do«.

& d

ter celébrántur in terris: quó

raio Dómini. - sF Fradidérunt

4

ul i

pofsímus étiam ipfi tálibus

0

ra fua propter. Deum

Yi d

provocári exémplis : virtüte

ad iu

pplicia. .. Ut.-

"

M

pari, devotióne consímili, ac

L]

LeGio vi

.

vdblot:

fide: ut Chrifto praftánte ,

enim

In

firtà

átur päclï

jeuth

dimicáre , & víncere hoftem

t

or advérfis, ita juftus

Mlku ml'

poísímus : ut parta vi&tória ,

tentatiónibus roborátur. Sie

J TC?*B

cum iísdem San&tis ià regnis

dimicárunt advérfus peccáttf

cceléftüibus triumphémus.

San&ti:fic & laborándo fortióa

Offh*'..

TM

& San&ti tui Dómine mirábi-

res,á&, moriéndo vittóres efféi

le confecüti funt iterfervién-

&i funt. Nullus athiétes fine

)

tes pracéptis tuis ;ut inveni-

£ v'mUx 1

certámine fórtior dici, nullus

réntur illaefi in aquis válidis :

fine vi&tória póterit coronári-

4[04

*'l'erra appáruit árida , &

Nemo miles fine pralio ho«

i

1

in Mari rubro via fine impe-

ftem fubjécit,)nemo fine bello:

cu(dlbus

diménto.

imperatórem proméruit. Ha-

$. Quóniam percüffit pe-

bes Chriftiane competéntia

i

"

tram , & fluxérunt aque, &

arma , quibus hoftem expug-

j wl

torréntes mundavérunt. Ter-

nes: habes fortíffima tela ,

ra appáruit.

Le&iov.

quibus inimícum debelles.

qu

wus ||

$ Uis eft enim ,qui eórum

L*.

ánquam aurum in for«

pïl)

volens mérite copulári,

nàce . probávit elé&tos Dó-

m

mifi priüs conftántiam — eó-

L

!1&0

minus , & quaft " holocáufti

tum téneat , fe&tétur fidem ,

,«&'in

5

L]

1

;

hg&äm acéépit illos

tém-

lr

l

l

Mart

Turi

Co

re

lórü.

urim

inoftr

Y

T

témpore erit

Tocus i

a defcéndit ; at ufü quo-

j

e Quóniam donum , & pax

dam & cópia fuze natüre,

eft elé&tis Dei.

ul con-

compartícipes nos fáciat effe

anaï

fidunt in illum^' intélligent

regni cceléftis.

ge

(rdi

veritátem : & fidéles in di-

, Propter teftaméntum Dó.

le&ióne acquiéfcent illi. Quó-

ini, & leges patérnas , San-

a

niam.

c lória. Quóniam.

&i Dei perftitérunt in amóre

vt

fraternitátis :

* Quia unus

feit

urno,

i fe-

LÉ

f&ätï'äi gtihïgx

r'ange

fuit femper fpíritus in eis, &

tr

cündüm Lucam.

una fides.

L

Ecce,quam bo-

Qu

x

num, & quàm jucündum ha-

lts

-&ïägotäpore Cöä:igen

bitáre fratres in unum. Quia.

pxdna

I

dens Jefus de monte , ftetit

g

inloco campéftri, & turba

Káti päuïx&res; qüia ve-

fel

difcipulórum ejus, & multi-

Ítrum eft regnum Dei.

(0

Quátuor tantüm beatitüdi-

(

tüdo copiófa plebis ab omni

Judaa, &Jerüfalem, & marí-

nes fanctus Lucas Domínicas

"i

tima, & Tyri, & Sidónis.

ófuit ,

oCo veró fan&tus

Bof

Et réliqua.

Mattheus : fedin illis octo

[

lf

Homilía S.. Ambrófii Epífc.

ifte quátuor funt , & in quá-

j

li

]i

in,Luc, c. .

init;

tuor iftisillae otcto. Hic enim

ais

verte omnia

Eu

gen-

quátuor velut virtütes am-

i

q

4FV ter, quómodo & cum

pléxus eft cardináles : illein

tD

;:póftolis afcéndat, & defcén-

illis o&to myfticum nümerum

ADi

dat ad turbas.

uómodo

referávit.

Pro o&táva enim

enim turba nifi m hümili

muülti infcribüntürPíalmi : &

qu

Chriftum vidéret ? Non sé-

mandátum áccipis ofte illis

f d

quitür ad excélfa,non afcéndit

partem dare, fortáffe benedi-

D i

ad fublímia. Dénique ubi de-

&iónibus. Sicut enim fpei no-

Qd

fcéndit, invénit infirmos : in

ftra ottáva perfé&tio eft , ità

excélfis enim infirmi effe non

oCctávafumma virtütum eft.

N

poffunt.Hinc étiamMattheeus.

, Sandii mei, qui in carne

docet, in inferióribus débiles

pófiti, certámen habuíftis :.

ii

effe fanátos. Priüs enim unus-

|& Mercédemlabóris ego red-

dam vobis.

, Veníte be-

ot

quísque fapándus eft, ut pau-

i dt]s

làtim virtütibus procedénti-

nedítti Patris mei , percípite

Va

bus afcéndere poffit ad mon-

regnum.

Mercédem.

tem. Etídeó. quemquein in-.

Glória Patri. Mercédem.

d

|

ferióribus fanat, hoc eft, à

Le&

i

ith

libídine révocat,injüriam c&-

Ed priüis, que funt. am-

s

plióra, videámus. Beáti:

citátis avört;g. Ad vülncryaw

:

,.AMü-

lii

7À

Commune Confefforis Pontificis,

li

!

inqtüt 5 päu

Z

peres , quóniam | ) ui pius, prudens,

hümilis "

n

veftrum eft resnum Dei.

udícus,

Primam benedittiónem hanc | Só

b

riam duxit fine Iabe vitz :

utérque Evangelífta pófuit.

Donec humános animávit aus

Ordine enim prima eft, &

Ire

parens quadam generatióque

:j

Spfritus artus.-

L

virtütum : quia qui contémp-

C ujus ob preftans méritum

ferit fzculária, ipfe merébi-

- frequénter ,

&l

tur fempitérna, nec poteft

m

quisquam méritum regni cce-

/Egra que paffim - jacuére

membra ,

)

r

léftis adipífci, qui mundi cu-

Víribus morbi dómitis , faltt«

iditáte preffus emergéndi

t reftituüntur.

non habet facultátem.

N ofter hinc illi Chorus obfe:

WA

'T e Deum laudámus. 16.

quéntem

L

C

O MMUNE

(

Cóncinit laudem , cclebfcs-

Confefforis Pontificis.

. que palmas

T

Ad Vefperas , Antiphona.

Ut piis ejus précibus juvé-

T

E

cce facérdos magnus. cum

imur

d

reliquis de Laudibus,. Ixi

Ormne per ævüm»x

k

"

Pfal. Dixit Dóminus.

cum

s*it falus illi

» decus, atque

j

reliquis de Dominica.

128

virtus ,

An

& loco ultimi, Pfal. L audá-

lt

te Dfím omnes Gentes. 139.

Qui fuper eoel

i sólio corü—

E

t

- Cans ,

I

tulum. - Eccli. 44. c.

Totíus mundi sérié gubérnat

u

UE

ce Sacérdos magnus ,

rnus, & unus Amen.

p

-4 qui indiébus fuis plácuit

; Amávit eum Dóminus , &

[ üüs

-

Deo, & invéntus eft juftus ,

w

rnávit eum. ,

.Stolam gló-

& in témpore iracündig fa-

ri& induit eum.

É

pei n

&us eft reconciliátio.

d Maenificat

, Antiphoni,

[l

$

a

cérdo$, &

B

ntüfex,.&

i

AAE Démmi,

virtütum ópifex , Paftor bo-

«t

I Ste

coléntes

nein pópulo, 6

"

[

Quem pié laudant pópuli per | Dóminum.

ra pro nqbis

n

orbem, .

ls

Hac die l:itus méruit beátas

Pro Do&oribus in: uträ

efperisB

!

TU

. Scándere fedes.

l

O Do&or óptime, Eccléfiz

5i non eft dies obitus;

fan&z lumen, beáte N, di-

lm,

víns& legis amátor , deprecáre

l

Hsc die lo5 niéruit (uyté:

pro nobis Fílium Dei.

. .$nos

Ti

Orati

o. Deus, qui pópu-

jl

!

utinfra. :

Ixv.

l

: Laudls »ho?äres

E ' [

2

Pro

m

Commune Confefforis Pontificis,

pämm

. Pro Conf. Pont. Oratio.

& ómmid, quscümque fá-

jj

A, quefumus , omnípo-

ciet , profperabüntur.

/

qui

T

tens Deus ; ut beáti 'N.

Non fic fmpii ; non fic : * fed

fb

tanquam pulvis , quem pró-

Confefsóris tui atque Pontí-

n

ficis veneránda folémnitas, &

jicit ventus à fácie terrae.

i

devotiónem nobis àugeat &

jdeó nonresürgent ímpiiin

falütem. -Per Dóminum. : :

judície : * neque peccatóres

s i

in concílio juftórum.

É

3

M

; à

. — Alia Oratio.

u

7

Xaáudi, qusfumus Dó-

uóniam novit

Dóminus

n

mine preces noftras, quas

viam juftórum : * & iter im-

f

piórum períbit. -

p

in beáti "!N, Confefsóris tui

ai

atque Pontíficis folemnitáte

Afía, Beátus vir ; qui in le:

n

deférimus : & qui tibi digné

ge Dómini meditátur: volün«

méruit famulári , ejus intér-

tas ejus pérmanet die ac no-

n

cedéntibus méritis ab ómni-

áu

Ge, &ómnia, quecümque fà:

lp

bus nosabsólve peccátis. Per.

ciet, femperprofperabüntur.

li

-XAd Matutinum , Invitator.

Atfía, Beàtus ifte San&tus, qui

qiix

confifus eft in Dómino , prz-

üpe

f egem Confefsorum Dó-

(iimt

qmninum ;* Venite adorémus.

dicávit praecéptum Dómini ,

Pfalm. V. eníte, exultémus 2.

conftitütus eft in monte fan-

Qu

&o ejus.

Pfalmus 2.

hd

Hymnus. 1 fte Conféffor. li.

Uare fremuérunt Gen-

m

In Primo No.flumo 3 Aüao

. Beátus vir, qui in lege Dó-

tes , * & pópuli meditás

qual

" mini meditátur:volüntas ejus

ti funt inánia ?

tedi

Tb

pérmánet die ac no&te, & óm-

A ftitérunt Reges terre , &

tel

AX

fiia , quzciimque fáciet, fem-

príncipes

convenérunt . in

per profperabuntur.

unum * advérsuüs Dóminum;

li

j

& advérsüs Chriftum ejus.

lcd

&i

: Píalmus

Eátus vir , .quionon ábüt

Dirumpàámus víncula eó-

tll

in consílio impiórum ; &

rum: * & projiciámus à no-

in via peccatórum non fte-

bis jugum ipsórum.

[l

ui hábitatin coelis , irridé-

0r

tit, * & in cáthedra peftilén-

tie non fedit.

biteos: * & Dóminus fub-

[

. &edinlege Dómini volüntas

fannábit eos.

ame:

idtsin

| ejus, * & inlege ejus medi-

"É unc loquétur ad'eos in ira

—

| tábitur die ac notte.

fua, * & in furóre fuo con-

D

" Et erit tanquam lignum,quod

turbábit eos.

EUA

plantátum. eft fecus decür-

Ego autem conftitütus fum

UP

!

fus aquárum, * quod fru&tum

Rex ab eo fuper Sion mon-

T

fuum dabit in témpore fuo.

tem fan&um ejus , * pradi-

Ut

IDCC li

E t fólium ejus nen défluet; *

cans praecéptum ejus..:

Inl«

Commune Confeffonis Pontificis.

m

J

D óminus dixit ad me : * Fi-

mávi : *. & exaudívit me de

lius meus estu , ego hódie

monte fan&to fuo.

t

'x

'

énui te.

20 dormívi ,. & foporátu

hl']

d

óftulaà me , & dabo tibi

fum: * & exurréxi, quia Dó-

|

W

Gentes hzreditátem tuam : *

minus fuícépit me.

lïxl

& poffeffiónem tuam térmi-

Non .timébo .míllia pópuli

!

jj

nos terra..

.

circumdàntis me: * exürge

& eges eos t

n virga férrea,, *

Dómine, falvum me fac Deus

du

& tanquam. vas figuli con-

meus.-

& lt

frínges eos.

3

Q uóniam. tu percufsífti

om-

e

Et nunc R

eges intellígite :*

nesadversántes mihi fine caue

li

erudímini ; qui judicátis ter-.

fa , * dentes peccatórum con-

:

df]l.'ï

ll

"

Iam.

trivifü.

i

;

;

DN

Servite Dómino in,tim

ore D*

D ómini eft

f:

Md ,* & füper

!

& exultáte ei cum tremóre.

pópulum. tuum

lil

11

Wibenedi» jg

n

À pprehéndite difciplína, ne-

tua.

quándo irafcátur Dóminus:;

ii

»

Áfia. ."Tues

glória mea , tu

um

n

& pereátis de via jufta.

es fufcéptor meus Dómine ;

Jf ,

Q üm exárferit in brevi ira

tuexáltans caput miétum , «

exaudífti me

ntefi

ejus, *-beáti omnes ,. qui

Mb

;

M

i52

confidunt in.eo.

tuo.

9

Afía. Beátus . ifte San&us ,

PT.

mav1teumDomm

&

7

Y Ott.

mutà

qui confifus eftin. Dómino ,

ornávit eum.

:

predicávit precéptum Dó-

x« Stolam glóri

1:á

f

"

i

Pater no

e

g. lndülteu

w

1

mini , confüitütus eft in mon-

te fan&to.ejus.

Abfolutios

$

E xiudi Démine.

& d

7-

ube domne benedícere.

J

Atia... 'Tues glória meastu e

fufcéptor meus Dómine ,.,tu

Bio. Benedi&tióne. perpetua.

db |

exáltans..caput meum ,. &

De Epíftola.. prima..; beàti

TA

m

exaudífti me de monte fantto

. Pauli Apóftoli ad Timó- :«

tuo. ;

. Pfalmus 3.

theum.

*

)

- Yc£tio i,

ap.: 3- s.

,f

"

Omine , quid multipli-

[]

,

cáti.funt , qui tríbu-

T^Idélis. fermo

.

.Si quis

gj llb

lant me ?. *. multi insürgunt

Epifcopátum desiderat. ,

$ .mifa |

advérsüm me.

bonum opus: desíderat..

s

M ulti dicunt ánimz mez : *

pórtet ergo Epifcopum irrer

w

non eft falus ipft in Deo ejus.

prehensibilem, effe , . uníus

X u autem Dómine fufcép-

üxóris virum,. sóbrium.s

jl

J

j

tor meus es, * glória mea , &

prudéntem , ornátum, pudí-

exáltans caput meum.

cum , hofpitálem , dottórem ,

L P[Zdl'

^

V oce mea ad Dóminum. cla-

non vinoléntd, non percufsá-

rem ,

13

2

liv

Commune Confefforis Pontificis.

p

(U

rem, fed modéftum : non liti-

re, Sunt enim mülti etiam

eiofum, non cüpidum, fed

inobediéntes, vaníloqui , &

u

hm

*

gl

us dómui bené prepófitum,

fedu&tóres, máximé qui de

k

filios habéntem sübditos cum

circumcifióne funt , Qquos

omni caftitáte, Si quis autem

opórtes redà

rgui

qui uni-

g

vérías domos

iïlbve'r

g

dómui fuz preéffe nefcit ,

tunt, do-

d

quómodo Eccléfie Dei dili-

céntes , qua non opórtet ,

entiam habébit ? non neó-

turpis lucri grátia.

ya DJ

RUE

phytum,ne in fupérbiam elá-

$. Ecce facérdos magnus,

u

tus, in judícium íncidat diá-

ui in diebus fuis plácuitDeo:

li

boli. Opórtet autem illum

Ideó jurejurándo fecit il-

& teftimónium habére bo-

lum Dóminus

eréfcere in

n

j

num ab iis , qui foris funt, ut

plebem fuam.

non in oppróbrium íncidat ,

9. Bene

dicidnan Lonian

Qu

Géntíum deditilli, & tefta-

eui

& in láqueum diáboli.

um

$52* Eu

ze ferve bone & fidé-

méntum fuum confirmávit

Tis,

: 1

u

3

a in paucá fuifti fidé-

fuper caput ejus. Ideó.

Yis 3

multa te conftí-

Bfio.

U

up—i:a ;

Íritus fan&i grátia.

I

tuam

5 "v

Intrain gáudium

Le

d

ol. " Cap2,

Dómini tui.-

'U autem lóquere, que

fs

T

f

decent fanam do&trínam:

[ mb

Y* Dámine quinque talénta

Wi

tradidífti mihi, ecce ália quin-

Senes ut sóbrii fint, pudíci ,

que faperlucrátus füm. ' In-

prudéntes , fani in fide, in

tribot

dile&tióne, in patiéntia : Anus

Htj

tra ipgáudium.

DT

0. Unigénitus Dei Filiüs.

fimiliter in hábitu fan&o ,

" De Epíítola ad Titum.

non criminátríces , non' mul-

vanià

C:ecuoib

"a. y, :

to vino ferviéntes, bené do-

Qu

céntes

tfcl

[0)

rtet enim Epí(copum

ut prüdéntiam dó-

O

necrimine effe, ficut

ceant adolefcéntulas, ut vi-

n D

ros fuos ament, filios fuos df-

um

Dei difpenfatórem, nón fu-

£, d)

pérbum ,. non iracündum ,

ligant : prudéntes, caftas ,

!

non vinoléntum, nmon, per-

sóbrias , domus cüram ha-

f?

df

Ti

cufsórem; non turpis lucri

:c:*qu

béntes , benígnas, sübdi-

i,

cüpidum ; fed hofpitálem ,

tas viris fuis, ut non blasphe-

berignum; sóbrium, juftum ,

métur verbum Dei.

]üve-

in

gungi

án&tum , continéntem , am-

nes fimiliter hortáre,ut sóbrii

PU

plecténtem eum , qui fecün-

In ómnibus teípfum

üæa&[pï

'düm do&rínam eft, fidélem

prebe exémplum bonórum

Mtig

ermónem, -ut potens fit ex-

óperum , in do&trína, in inte-

|

[

N

ortári in do&trína fana, &

gritáte, In gravitáte, verbum

nitin

fanuim , irreprehensíbile: ut

EU

'éos,qui f:ohträdïcunt ; argüe-

'153.

Commune Confefloris Pontificis.

lv

(

is , qui ex advérfo eft, verea-, dífti letitiam in corde meo.

tur; nihil habens malum dí-

)n

il

| fru&tufruménti,vin] , &

l]

cere de nobis.

ólei fui * multiplicáti funt.

lï Ws

$. Jurávit Dóminus , & non

npace in idipfum * dór-

n

poenitébit eum:

'Tu es fa-

miam , & requieícam.

ftü

w

cérdos in eetérnum fecündüm

uóniam tu Dómine fingu-

órdinem Melchifedech.

láriter in fpe * conftituifti

Opütt.

« Dixit Dóminus Dómino

me.

D

T45m

meo , fede à dextris meis.

Afía. In

V

r'ocántem exáudívit

tT

,1iu es.

7

Dóminus Sanétum fuum,

Q^

;

Y

G lória Patri.

Tu es.

minus exaudívit eum, & con-

d t

.Xnfecundo No&urno, Affa.

ftítuit eum in pace.

Invocántem exaudívit Dómi-

a. Leténtur omnes, qui

D

nus SanCtum fuum, Dóminus

fperant inte Dómine : quó-

.&föfü- |

exaudíivit eum , & conftítuit

niam tu benedixífti juíto ;

ícuto bong& voluntátis tu&

-nümävit

eum in pace.

1j)

Pfalmus 4»

coronáfti eum.

« XUminvocárem , exaudí-

.Pfalmus.5.

| f

M

vit

me Deus juftític

X 7 Erba mea àuribus pér-

meg , *intribulatióne dilatá-

- cipe Dómine ,. * intélli-

; Q

j mihi.

e clamórem meum.

tn'nam:

nténde .

voci

oratiónis

d

iferére mei, * & exàudi

Oratiónem meam.

mez , * Rex meus, &Deus

h t

meus.

P

D

j: N

Filii hóminum üsquequó gra-

àbo :*

[ 801

H

vi corde ? * ut quid dilígitis

Ouóniam ad te .or

vanitátem , & quieritis men-

Dómine , mané exáudies vo-

Q

dácium ?

cem meam.

lo

«

m d

tícitóte, quóniam mirifi-

Mane aftábo tibi , & vidé-

càvit Dóminus San&um fu-

bo.: * quóniam non Deus vó-

r

1

lens iniquitátem tu es.

fl

um :- * Dóminus exáudiet

e , cüm clamávero ad eum.

eque habitábit juxta te ma-

u[h!a

rafcímini , & nolíte peccá-

lígnus: * neque permanebunt

jl

iniüfti ante óculos tuos.

dl

re: * que dícitis in córdibus

veftris , in cubílibus veftris

díftt omnes , qui operán-

j

0

tur iniquitátem :* perdes

Jue

S

mpungfmini.

s

J

acrificáte facrificium juftí-

omnes , qui loqüuntur mens

tiz , & fperáte in Dómino : *

cium.

:lP

(it

b

irum sánguinum , & doló-

p

Multi dicunt : Quis ofténdit

(um abominábiturDóminus:

lg

nobis bona ?.

Nignátum eft fuper nos lu-

ego autem in multitüdine mi-

q

imen vultus tui Dómine:* de-

fericórdiz tuz.

lfgl ut

In-

d 4

h

lvi

Commune Confefforis Pontificis.

J ntrofboin domium tuam : *

d 1

Píalmus 8.

j

;

adorábo ad templum fanctum

Omime . Dfis nofter , *

fi

tuum in timóre tuo.

D

quàm admíirábile eft no-

If

Ü

D ómine' deduc mein jufti-

men tuum in univér(3 terra !

tia tua: * propter inimícos.

-

uóniam .eleváta eft magni-

:

;]

2

C

entia tua * fuper coelos.

iens

3neos dírige in' confpé&tu tuó

Viam meam.

;

E x ore infántium ; & lacten-

Se

uóniam non eft in ore:eó-

tium perfecífti laudem prop-

f

fi

rum véritas: * cor eórum va-

ter inimícos tuos ,- * ut dé-

num en:w r

ftruas inimícum & ultórem.

S epülchrum patens eft: gut-

uóniam - :vidébo

caelos

tur eórum , linguis fuis doló-

tuos , ópera digitórum tuó-

sé agébant , * jüdica 'illos

rüm : *lunam &

Qei

Deus.

tu fundáfti.

Q:ellas 3 qgæ

:

adii

D écidant à cogitatiónibus

'uid eft homo , quód me-

elis

füis , fecündüm niultitüdi-

mor es ejus ? * aut. filius hó-

(f il

nem impietátum eórum ex-

minis , quóniam vífitas eum ?

pédi

D.

rb

pelle eos ; * quóniam irrita-

inuífti-éum - pauló minüg

vérunt'te Dómine.

ab Angelis ,:glória & honóré

&

l

E tlaeténtur omnes , qui fþe-

coronáfti eum

* & con-

(l

u

yantinte: *in stérnum ex-

ftituífti

eum f[fuper óperà

"m

ultábunt , & habitábis. ib| mánuum tuárum.

[on

W

/€1s.

*

-- ^1O mnia fubjecífti fub pédi-

at

ï "

E t gloriabüntur in te o

mnes;|bus ejus : * oves & boves

(

Y

ut díligünt nomen tuum ; * | univérfa

f

8 infupgr & péco-

Y

quóntám tu -b*en-erd,icesf jà- | ra campi.

y li

fi

Q..

i

--[V ólueres coeli , & pifces

D ómine , ut fcuto borse

ff

vo-|maris , * qui

perámbulant

Ws

Juntátis tue * coronáfti hos. | sémitas maris.

E

Afía Leténtur omnes ; qui|D ómine Dóminusnofter , *

p

fperant in te Dómine : quó- | quàm admirábile eft nome

fifosin

miam tu benedixífti jufto. ,

tuum in univérfa terra !

ü M

fcgto' '"bone voluntátis tuz

/Atfía. Dómine Dóminus no-

M (

coronáfti eum.

fter , quam admirábile eft

Aifa, Dómine Dóminus no-

noinen tuum in univéría ter-

fter , quàm admirábile eft no-

ra !

uia glória & honóte

men tuum in univérfa terra!

us

u

coronàfti Sant&tum tuüm ; &

Yil

ia glória & honóre coroná-

conftituíft euin fuper ápera

[

i Santtum tuum , & confti-

mánuum tuárum, *

QUi

'

tl

tuífti eum fuüper ópera màá-

y. Elégit eum Dóminus fà»

t

$*uum tuárum.

cerdótem fibi.

tj B

LT

x Ad

Cömmune Confefforis Pontificis,

lvii

lr*

&. Ad facrificándum ei hó-

nentiee gIoriabátur angüftiis $

ftiam laudis.

- P ater nofter.

N

quia blandiméntis erat prasdis

l

N

U.

Abfolutio.I pstus píetas.:

tus lenitátis, ómnium cívium

y. Jube domne béned:cere.

in Deum provocávit ; affés

T

(

bfüo. Deus Pater omnípo-

&tum : quia Pontíficis admini-

tens..

ftratióne' fulgébat, plures é

li

|pr

Ü

- Sermo S; Máximi Epífcopi.

difeípulis reliquit fui fa

;

c:*e.t.a

Homilia $9. qua eft. ^; de S,

dótii fucce(sóres.

t d

Eufebio Vercellenfi.

ITCm,

^ LeGio iv;

j

X Pófui adjutórium fuper

poténtem , & exaltávi 'elé&

vl

"A D fan&i ac/beatíffimi Pa-

&um de plebe mea: * Manus

NU

ï [

JL'Xtrisnoftri N cujus hó-

enim mea auxiliábitur ei.

iM

die fefta celebrámus , laudes

» Invéni David fervum me-

J

addidiffe-àliquid , decerpsíffe

um, óleo fantcto meo

! mïäfi

eft: síquidem virtütum ejus

eum. Manus.

Wlilsh

grátianon fermónibus expo-

j

5^0. gnem fui amóris. -

Y

néndá eft , fed opéribus com-

"" Le&tio vi.

) TUj

probánda. Cüm enim dicat

Ené & cóngrué in haé

N

(ort

Scriptüra: Glória patris eft

12 die', quám nobis beád

[ n

filius'sápiens : quantae hujus

Patris noftri AX« * ad paradi-

UPL

e

f |

funt glórie , qui tantórumi fi-

fum tránfitus/ exultábilém

liórum fapiéntia , & devotió-

reddit, preesentis Pfalmi ver-

li

nelatátur? in Chrifto etim

sículum decantávimus. : Tü

j

ä

W

Jefu per Evangéliüm ipfe

memória &térna erit juftus.

us

nos genuit, - —

Digné 'nim "n memóriam

2

Invéni David : fervum

vérütur hóminum , qui ad

t

rneum , óleo fant&to meo unxi

gáudium tránfiit Angelórum.

]i

eum :

"IManus enim meà

Dicit fermo divínus : Ne lau-

auxiliábitur ei. y' ' Nihil

des hóminem in vita fua : tan-

&Cf ]

roficiet inimicusin eó ,. &

quam fi diceret : Lauda poft

Ll *

filius iniquitátl$ non nocébit

vitam,magnfífica poft confümr-

€l.

Máanus.

matiónem.

Düplici enim ex

I f

Bfo. Chriftus perpétus.

caufa utílius eft hóminum mà-

Jlet

LeGio v.

gis memórie laudem dare',

R

Uidquid igitur in hac

quàm vite,ut illo potíffimtun

ul

Q

fantta plebe poteft effe

témpore mérita fantiitátis

WID

ü

virtütis & grátize;dehocquafi

extóllas , quando nec laudán-

Ar üpvm [

quodam fonte lucidíffimo,0m-

tem adulátio movet , nec lau-

!1

nium rivulórum puritas emà-

dàtum tenet elàtio.

j

"

návit. Etenim quia caftitátis . Ifte eft, quiante Deum

pollébat vigóre , quia abfü-

magnas

virtütes . operátus

eit;

yl

ï

d5

220

Commune Confefforis Pontificis,

lv

ii

u[)nlæ

eft, & omnis terra do&trína

butftiei, Dómine, glóriam &

fü

i

g

7*c

ejus repléta eft:

Ipfe in-

magnum decórem inipofuf

tercédat pro peccátis óm-

fuper eum : pofüífti in cápi-

nium populórum.

te ejus corónam. de lápide

yoni

retiófo. Pfalmus 20.

ml

y' Iüe e&,

ui contémpfit

atb

vitam mundi , & pervénit ad

Omine in virtüte tua

Ietábitur Rex : * & (u-

sai

coeléftia regna.; T

E

fb

lória Patri.

I

per falutáre tuum exultábit

, in tertio Not

à

urno, Affía.

veheménter.

mus [

efidérium cordis ejus tri-

Mf

Dómine , ifte Sanctus habitá-

eihil

bit in tabernáculo tuo, ope-

buifüe: * & voluntáte la-

rátus eft juftítiam, requieícet

biórü ejus non fraudáfti eum.

( m

fancto tuo.

Quf

in monte

uóniam prevenífti eum in

almus 14.

benedi&tiónibus dulcédinis: *

cäpite

pofuífti in cápite ejus coró-

denre

Omine , quis habitábit

M

in tabetnáculo tuo? *

nam de lápide pretiófo.

autq

itampétiit à te : * & tribuf-

£ioner

uis requiéfcet m monte

eiliun

fantto tuo ?

fti ei longitüdinem diérum in

Quiingréditur fine mácula;*

fseculi, & in feculum fseculi.

T

Magna eft glória ejus in falu-

IT

& operátur juftítiam.

Qui lóquitur veritátem in

tári tuo : * glóriam & mag-

corde fuo , * qui non egit do-

num decórem impónes fuper

j

[?lm

eum.

j

f

g

]umin lingua fua.

|

JVec fecit próximo fuo ma-

Q uóniam dabis eumin bene-

hït't'gn

jum,* & oppróbrium non ac-

dictiónem in fzeculum fzcu-

u

(untam

cépit advérsüs práximos fuos.

li : * letificábis eum in gàu-

.A d níhilum dedü&us eft in

dio cum vultu tuo.

*

li

D

uóniam Rex fperat

in. D&

)

U du

l

-confpe&u ejus malígnus: * ti-

mentes autemDfim gloríficat.

mino : * &in mifericórdia

ht*

Qui jurat próximo fuo, &

Altífüiminon commovébitur.

IT

nveniátur manus tua ómmi-

.mon décipit : * qui pecüniam

hdu

fuam non dedit ad usüram ,

bus inimícis tuis: * déxtera

t

& münera fuper innocéntem

tua invéniat omnes , quite

1094

l

l

|

odérunt.

D

non accépit. .

|

MORT

:

Q ui facit hzec ,

T hon mové-

ones eos ut. clibanum ignis

l

bitur in ztérnum.

in témpore vultus tui : * Dó-

K

WIMU

ÁAíía. Dómine, ifte San&tus

minus in ira fua conturbábit

Itj

!l

habitábitin tabernáculo tuo ,

€os , & devorábit eos ignis.

ruttum eórum de terra

operátus eft juftíüam, requie-

A !

fcet in monte fan&to tuo.

perdes: * & femen eórum à

filiis hóminum,

ä

|

MDCl]Qm

Áfía. Vitam pétiit à te,A tri-

.olluem

(

: Quöï

Commune Confefforis Pontificls.

Ti

tü

uóniam declinavéruntin te

veftras , & elevámini porta&

luufü

mala; * cogitavérunt consília,

eternàles :* & intro

mpl

u

ibit Re!;-

i

& non pótuérunt ftabilíre.

glória.

uóniam - pones eos dor-

Quis e

ft ifte Rex glóriz ? *

;

um: * in relíquiis tuis pra-

Dóminus fortis & potens ,

A

arábis vultum eórum.

i

Dóminus potens in prelio.-

xaltáre Dómine in virtüte

Attóllite portas , príncipes y

Il

tua: * cantábimus & pfallé-

qmus virtütes tuas.

veftras , & elevámini portz

eternáles : * & introibit Rex:

S E

Afía, Vitam pétiitàte , &

elória.

i

du

tribuífti ei Dómine, glóriam

buis eft ifte

l

"n

Rex. glórig ? **

m

& magnum decórem impo-

Dóminus virtütum i

pfe: e&

b

fuífti fuper eum : pofuífti in

Rex glóriz.

$

"

ul

cápite ejJus corónam de lápi-

Afía. Hic accípiet benedi-

retiófo.

&iónem à Dómino, & miferis

A

. Hic/ accípiet benedi-

córdiam à Deo falutári fuo. *

irhüe

C€iónem à Dómino, & miferi-

s

q

uiahec eft generátio quz?f

TU

córdiamaà Deo falutári fuo

réntium Dóminum.

mll

quia h&c eft generátio qua-

Y 'Tu es facérdos in etérnii,

J

illv

réntium Dfím.: Pfalmus 22.

ty. Secándüm órdinem Mel-

T

Omini eftterra , & ple-

chifedech.

. Pater nofter. :

(i

[

D

nitüdo ejus : * orbis ter-

Abfolutio, À : vínculis. ..

rárum , & univérfi , qui há-

y-. Jube domne benedícere.

at

bitant in eo.-

Bíío, Evangélica lé&tio.

:

;

L é&io fan

ü

ü

i Evangéli fe-

Q uia ipfe fuper mária' fun-

hi

dávit eum : * & fup

cündüm Vlatthaeum.

na praparávit eum,

er Huml-

o"Le&io vii,

Cap.25.

i

w

Q uis afcéndet in montem

N illo témpore: DixitJefus

j

Dómini ?.* aut quis ftabit in

difeípulis. füis parábolam

;ebuur-

loco fan&to ejus ?

hanc: Homo péregre profi*

Ynnocens mánibus , & mun-

cífcens,vocávit fervos fuos;&

jUDU

yiatd

do corde, * qui non accépit

trádidit illis bonafua.FEt réliq.

in vano ánimam fuam, nec

Homilía S. Gregórii Papa.

( ld

EE

ravit in dolo próximo fuo,

Homilia g. in Evangel,

u

ic accípiet benedittiónem

.E&io fan&i Evangelii ,

"

à Dómino , * & mifericór-

fratres charíífimi , fo-

diam à Deo falutári fuo.

lícité confideráre nos

ad-

n

i

H eceft generátio querén-

inonet , ne nos , qui plus cé-

P

(

tium eum , * queréntium fàá-

teris in. hoc mundo acce-

j

cjem Dei Jacob. .

píffe áliquid | cérnimur. ab

Á ttóllite portas , príncipes ,

au&óre mundi, grávius in-

dc

[

ix

Commune Confe

fforis Pontificis.

veró commifit unum. : Quin-

g

de judicémür: ; Cüm.enim

)

m

augéntur dona; ratiónes étiam

ue étenim funt córporis fen-

crefcunt donórum.

'Tantó

í

u

s : vidélicet vifus, audítus ,

"i

Qu

u

ergo effe humílior ; atque ad

guftus ,odorátus, & tattus.

Íerviéndum Deo. prómptior

Quinque ergo talénüs , do-

jn

n

num quinque sénfuum , id

dpl

quisque debet ex muünere ,

m

quantó fe- obligatiórem . effe

eft, exteriórum fciéntia ex-

cónfpicit in. reddénda ratió-

prímitur.

Duóbus veró ins

Tl

ne. Eccehomo ; qui péregre

telléttus & operátio defigná.

proficifcitur ,fervosfüps vo-

tur. Uníus autem talénti nó-

mine intelléttus tantümmodo

Cat: eífsque ad negótium talén:

ta partítur. Poft multum ve-

defignátur.

*

, veint lum

bi veftri.pracín-

po

ró témporis pofitürus ratió-

nem revértitur.Bené operán-

i. &lucérne ardéntes in

p

tes proapportáto lucro remü-

mánibus veftris:$ . Et vos sí-

quii i

Áf

nerat, Íetvum veró à bono

miles homínibus expeGánti-

