-uni funt : quia notítia fidei ;

insíngulis , re&té nunc díci-

üntur à Deo, ipía

tur : Quátuor fácies uni , &

(j

qua cognofc

uátuor penne uni.

i.

eft in uno,

quz eft fimul in

Quidqu

id enim in

g^ Ifti funt triumphatóres, &

ff

quátuor.

.

hoc in ómni-

amíci Dei , qui contemnéntes

us

uno invener!

,

S,

bus fimul quà

tuor cognófces.

juffa príncipum , meruérunt

e

f

m

pramia satérna

.

.* Modoó

en D

, Beáti eftis, cüm maledí-

xerint vobis hómines, & per-

coronántur , & aecípiunt pal-

ajb

mam. . Iftifunt, qui ve-

, [no

fecáti vos füerint,& díxerint

omne malum advérfum vos ,

nérunt ex magna tribulatió-

z

ml OT

ne , & lavérunt ftolas fuas in

CL

mentiéntes , propter me :

;

* Gaudéte , & exultáte , quó-

sánguine Agni. Modo.

niam merces veftra copióía

G lória Patri.. Modó.

WT.

"

1

Ín tertio NoGurno.

|

(icà

j

eft in cclis. X. Cüm vos

óderint hómines: & cüm fe-

T,eé&io fan&i Evangeélii fe-

ss i

cündüm Lucam.

yiis t

paráverint vos , & exprobrá-

verint, & ejécerint nomen

Le&io vii«

Cap. 10o.

^rmtáten

N il[o témpore: Defignàvit

veftrum tamquam malum

des t

propter Filium hóminis.Gau-

Dóminus & álios feptuagín-

ifer

ta duos, & mifit illos binos

Jene uf

déte.

LeGQio vi

'T quátuor penng uni:

ante fáciem fuam in omnem

ter d

E

civitátem & locum , quo erat

d d

quia Dei omnipoténtis

Filhium Dóminum noftrum

ipfe ventürus. Et réliqua.

dent]

Tefum Chriftum fimul omnes

HomilíaS. Gregórii Papa.

Tl

[

concórditer pradicant : & ad

Homilia 17. in Evang.

RUCUC -

divinitátem cjus mentis ócu-

Ominus & Salvátor no-

nl

los levántes , penna contem-

ftei*, fratres charíffimi ,

&tehdb

aliquándo nos fermónibus ;

platiónis volant. Evangeliftá-

veró

opéribus

1tqu

rum ergo fácies ad humanità-

aliquándo

Bl

]

tem Dómini pértinet , penna

4dmonet. Ipfa étenim fatia

tl

àd divinitàtem : quiam eum ,

ejus praecépta funt: quia dum

gt

quem corpóreum afpíciunt,

áliquid tácitus facit ; quid

Jui

u |

'quafi fácies inténdunt : fed

igere debeámus , innotélcit.

J DQF

dum hunc effe incircumferíp-

Ecce enim binos in pradica-

lta,

üónem difcípulos mittit. ;

!

ïcmp1

tum- atque incorpóreum ex

quia

!)

j

Commune unius Martyris.

quia duo funt precépta cha-

rüm do&trína

fulget Ecäïlüa,

"ts

ritáüis, Dei vidélicet amor ,

Tl

e

L]

utfoleluna. $4 Sanüi per

XJUO.

& próximi

& minüs quàm

fidem vicérunt regnayperáti

inter duos cháritas habéri

funt juftítiam.

uorutn.

N

t

VMT

j

non poteft. Nemo enim pro-

GlóriaPatri. Quorum.

i

prié ad femetipfum habére

LeGio ix.

IN

charitátem dícitur : fed dilé-

UI

Inc namque efsdem prze-

€30 in álterumtendit, ut chá-

H

dicatóribus Ifaías dicit :

ritas effe poffit.

Paráte viamDómini,re&tas fá-

Pl

(s

p. lfti funt; qui vivéntes in

cite sémitas Dei noftri. Hinc

carne , plantavérunt Ecclé-

filiis Pfalmífta ait : Iter fáci-

Ti

]

* Càih-

!J

fiam sánguine fuo :

te ei , qui afcéndit fuper oc-

cem Dómini bibérunt , &

càium, Super occáfum nam-

j

i

amíci Dei facti funt.

!

V

que Dóminus afcéndit : quia

, Inomnem terram exívit

unde in paffióne occübuit, in-

t

il

onus eórum, &in fines orbis

de majórem fuam glóriam re-

dul

terre verba eórum. Cálicem.

furgéndo manifeftàvit, Super

if

e&io vii,

occáfum vidélicet afcéndit ,

!

Cce enim binos ad prz-

quia mortem, quam pértulit ,

l

dicándum difcípulos Dó-

refurgéndo calcávit. Ei ergo,

v

minus mittit: quátenus hoc

qui afcéndit fuper occáfum ,

l

nobis tácitus ínnuat, quia qui

iterfácimus , cüm nos ejus

j XW

charitátem erga álterum non

glóriam . veftris ^ méntibus

;

Y

yumum

L

habet, praedicatiónis officium

predicámus , ut eas & ipfe

j

fufcipere nullátenus debet.

póft véniens , per amóris fui

B

5

:

Bené autem dícitur ; quia mi-

esséntiam illüftretii

( omn

fit eos ante fáciem

uam in

h

e Deum laudámus.

97

FE

omnem civitàtem & locum ,

COMMUNE.

|

quó erat ipfe ventürus. Pre-

Unius Martyris.

dicatóres enim fuos Dóminus

! Ad Vefperas, Antiphona.

ui me confeffus.

cum ree

:

:

séquitur : quia przdicátio

/mr

Y

prevenit, &tunc ad mentis

liquis de Laudibus. xxxii.

j

P(al. Dixit Dóminus.

cum

1 l

noftra habitáculum Döminus

venit,quando verba exhor-

veliquis de Dominica. — 126.

j Eïlhlb

tatiónis praxcürrunt , atque

& loco ultimi. , Pfal. Lau-

lm W

per hoc véritas in mente fu-

dáte Dóminum omnes Gen-

Ícípitur.

tes. 130

;umd

Ül

Ca

Ji

!j

w la

funt viri fangi , quos

piufum. - Jac. r. b

jl

i

elégit Dóminus in charitáte

Eátus vir, qui fuffert tev-

nonfictia, & dedit illis gló-

B

tatiónem : quóniam cüm

! [

,&IC&

mMI[

riam fempitérnam: * Quo-

i probátus

t 'CO-

3

füerit » accipie

fQ-

j

*xi

Commune unius Martyris.

t

rónam vitee , quam repromi-| fio gloriófa nos prótegat. Per

a!dïnl

Dóminum.

QD

fit Deus diligéntibus fe,

bt

Hymnus.

Alia Oratio.

—« Eus tuórum mílitum

Eus,quinosbeàti N,

j

eni

D

tui

fyrtat

Sors, & coróna , pre-

Maártyris

atque

mium ,

Pontíficis ánnua folemnitáte

aquamï

Laudes canéntes

Mártyris

Igtíficas : concéde propítius ;

um a

ut cujus natalítia cólimus , de

Ftfl

ll

Absólvenexu críminis.

( ii

Hic nempe mundi gáudia ,

ejusdem étiam protectióne

€t blanda fraudum pábula

gaudeámus. Per Dóminum.

t pf

Pro Martyce tantüm.

f

Ymbüta felle députans

Pervénit ad coeléftia.

Oratio.

anqua!

P oenas cucürrit fórtiter ,

Rafta, quefumus , omní-

a

Et süftulit viriliter ,

tens Deus : ut,qui beáti

de0 1

udi

0

Fundénsque pro te sángulné,

ártyris tui natalítia có-

JKtérna dona póffidet.

limus , interceffióne ejus in

«

O b hoc precátu süpplici

tui nóminis amóre roboré-

Qu

mure

Per Dóminum.

viaf J

'Te pófcimus piíffime ,

In hoc triümpho Mártyris

Alia Oratio.

VOrtum

Dimítte noxam sérvulis.

TO Refta, quefumus , omní-

]

(

]

ullüntas

Y.aus & perénnis glória

potens Deus , utinter-

Patri fit atque Fílio ,

cedénte beáto TN. Mlrtyre

lfs

San£&to fimul Paráclito ,

tuo,& à cunétis adverfitàti-

Dimin

fAQQ

al

In fempitérna fzecula. Amen.

bus liberémur in córpore , &

y^ Glória & honóre coroná-

à pravis cogitatiónibus mun-

um Dómine.-

démur in mente.

Per Dfim.

[

Ad Matutinum, Invitator.

tf

Et conftituífti eum fuper

éópera mánuum tuárum.

Regem Martyrum Dómi.

Aittén

Ad Magnificat , Antiphona.

num, * WVeníte, adorémus,

qiay

,

Pfal. Venite , exultémus. 2.

V

Tfte SanCtus pro lege Dei fui

certávit usque ad mortem,

Hymnus. Deus tuorum mí-

Vatra

&, à verbis impiórum non

litum.. ut fupra.

Jirum

tímuit : fundatus enim erat

i*

In primo No&urno , Aíía.

ra firmam petram,

In lege Dómini fuit volàntas

ijtfu

:

f

o Martyte & Pontifice.

ejus die ac no&e..

tui

ratio.

Pfalmus 1. .

It

UY

i

Nfirmitàtem noftram re-

TO Eátus vir , qui non ábiit

TU

IT

I

fpice omnípotens Deus : &

in consilio impiórum , &

tc]n

in via peccatórum non fte-

quia pondus própriz attiónis

i,*

gráàvat , beáti

N. Mártyris

tit, * & in cáthedra peftilén-

4

hib

tö

tiz non fedit,

UP

tui atque Pontíficis intercef-

z

Säd

$9s

Commune uniüs Maftyrï&

XX

LT

$5ed m Iege Dómini volüntas

| Rex ab eo fuper Sion mon:

Ü

ejus, * & inlege ejus medi-

tem fan&tum ejus , * preedi-

tábitur die ac nocte,

l

j

cans precéptum ejus.

i

Et erit tanquam lignum,quod

D óminus dixit ad me : * Fí-

plantátum eft fecus decürfus

lius meus es tu

T

l

L

g'énui te.

» €go hödie

aquárum , * quod fructum

Mdf n

füum dabit in témpore fuo.

Pófulaàme , & dabotibi

l

"Gentes haereditátem tuam : *

E t fólium ejus non défluet: *

n

!

& ómnia , quacümque fàá-

h

lu

nos terre.

& poffeffiónem tuam térmi-

1

eiet , profperabüntur.

dN on fic fmpii , non fic : * fed

R.eges eos in virga férrea , *

tanquam pulvis , quem pró-

& tanquam vas figuli com-

Pl

ücit ventus à fácie terra,

fringes eos.

D

deó nonresürgent ímpiiin

Et nunc Reges intellígite : *

ii

judício : * neque peceatóres

erudímini,qui judicátis terra.

Serviíte Dómino in timóre : *

[

:

j

in concílio juftórum.

VE T

Q uóniam

novit Dóminus

& exultáte ei cum tremóre.

i

viam juftórum : * & iter im-

A pprehéndite difciplina, ne-

4,]

piórum períbit,

quándo irafcátur Dóminus: *

Afta.

1U5,

D)

In lege Dómini fuit

& pereátis de via jufta.

volüntas ejus die ac no&ie.

Cüm exárferit in brevi ira

, ii

, Mi

Afia. Pradicans precéptum

ejus, * beáti omnes ,

f

Dómini , conftitütus eft in

confidunt n eo.

T

m

monte fan&to ejus. PfaImus ?.

Afia. Predicans pracéptum

Uare fremuérunt Gen-

Dómini , conftitütus eft in

Vb t

]

dH

tes , * & pópuli meditá-

monte fan&to ejus.

t1 funt inània ?

Afia. Voce mea adDóminum

y nl

clamávi, & exaudívit me de

um J

A ftitérunt Reges terre , &

principes convenérunt in

monte fan&to fuo. Pfalmus 3.

ii

unum * advérsüs Dóminum ,

umm! i

Omine , quid multipli-

& advérsüs Chriftum ejus.

D

cáti funt ,

ul tríibu-

n J

víncula eó-

lant me ?. * multi 1nsür

Dirumpàmus

.

gunt

") O/h-,

rum: * & projiciámus à no-

advérsüm me.

:

Miulti dicunt ánime mez ? * -

i

bis jugum ipsórum.

Qui hábitatin coelis , irridé-

non eft falus ipfi in Deo ejus. -

biteos: * & Dóminus fub-

lu autem Dómine fufcép-

D

J

fannábit eos.

tor meus es, * glória mea , & .

I^

youu

l

'Y unc loquétur ad eos in ira

exáltans caput meum.

íua, * &in furóre fuo con-

oce mea ad Dóminum cla-:

ii

j

turbàábit eos.

máàvi : *. & exaudívit me de

i

j

B

n

Égso autem conftitütus fum

monte fantto fuo.

»ed

4

go

xxiv z

Commune unius Martyris.

p

pef

Ego dormivi , & foporátus

pef omne tempus füerim ,

p

" fum:* & exurréxi, quia Dó-

sérviens Dómino cum omni

n

«

minus fufcépit me:

humilitáte , & . lácrymis , &

Mon timébo mfíllia pópuli

tentatiónibus , qus mihi ac.

u d

jngot

circumdánts me : * exürge

cidérunt ex insídiis Judeó-

Dómine, falvum me fac Deus

rü : quómodo nihil fubtráxe-

fübterit

Qineus.

firem

rim utíium , quo minüs an-

Quóniam tu percufsifti om-

nuntiárem vobis, & docérem

Y2

nes adversántes mihi fine cau-

vos püblicé ; & per domos,

um

Qpirit

T

fa , * dentes

peccatórum con-

teftíficans Judeis atque Gen-

triviífti.::

,

tílibus inDeum poeniténtiam,

, fCOPOW

D ómini eft falus

4* &þfu er

&fideminDóminum noftrum

iqum

Jefum Chriftum.

Et nunc

f

;pópulum tuum benedítiio

ribunt

tua.

ecce alligátus ego fpíritu ,

Aiia. Voce mea ad Dóminum

vado in Jerüfalem , quz in ea

amiup

clamàvi: & exaudívit me de

accefit

ventüra fint mihi , ignórans ,

monte fan&to fuo.

nifi quód Spíritus fanttus per

s

Yx. Glória & honóre coroná-

enttl

"

omnes civitátes mihi prote-

fti eum Dómince.

ftátur , dicens.: quóniam vín-

NIl

fl

x Et conftituífti eum fuper

cula , & tribulatiónes Jerosó-

Ópera mànuum tuárum.

lymis me manent.

Sed nihil

ia

'ater nofter.

horum véreor : nec fácio àni-

& m

Abfolutio. É xáudi Dómine.

mam medá pretiofiórem quàm

«s

y-

ube domne benedícere.

me,dümmodó consümmem

Q v

. Bfio. Benedi&ióne perpétua.

curfum meum , & minifté-

W p

Leétiones fequentes primi

rium verbi, quod accépi à

lum

No&turni leguntür. in fefto

Dómino ]Jefu ,

tefüficári

Jm t

Martyris & Pontificis.

Evangélium grátiae Det.

dmo|

musDa

In fefto autem Mlartyris

y

&. líte Santus pro lege Dei

non Pontificis le

untur , quase

fui certávitusque ad mortem,

li. j

inferius pofitze

d

u

ntin Com-

& à verbis impiórum non.tí-

muni plurim. Mart. xxxix.

muit: * Fundátus enim erat

M

Doo

De A&ibus Apoftolórum.

fupra firmam petram.

$

J

J

CCLIO T.

ap..20.d

Y

» Ifte eft,qui contémpfit vi-

ï

i

!

|

N

]

Ib

.A Miléto Paulus mittens

tam mumdi , & pervénit ad

POR

- &. Ephefum , vocávit Ma-

coeléftia regna. Fundátus.

od

jóres natu Eccléfiz. Qui cüm

Bfio. Uniszénitus Dei Filius.

QUE

veníffent ad eum , &fimul

Le&to ii.

Til

effent, dixit eis : Vos fcitisà

T nunc ecce ego fcio,

BRT

prima die , qua ingréffus fum

.-4 quia ámpliüs non vidé-

DT

bitis fáciem meam vos om-

in Afiam , quäliter vobífcum

m

nes

k

$

!

[

XYXVv

t'emm.

Commune unius Martyris.

,

pes, per quos transivi

ra-

manus i

[]

Omnia ofténdi

DN

lia-

T

dicans regnum Dei.

)

vobis ; quóniam fic laborán-

?.

própter contéftor vos hodiér-

tes , opórtet fufcípere infir-

)Hä,q

iu

"L s ;

nà die , quia mundus fum à

mos,ac meminíffe verbi Dó-

sánguine ómnium. INon enim

mini Jefu:quóniam ipfe dixit:

fubterfügi,quó minus annun-

Beátius eft magis dare , quàm

tiárem omne consílium Dei

accípere.Et cümhac dixíffet,

Vobis.

Atténdite vobis , &

pófitis. génibus fuis orávit

eunivérfo gregi , in quo vos

cum ómnibus illis. Magnus

i

AW

ü

Spíritus fan

us pófuit Epí-

autem fletus fa&tus eft óm«

fcopos,régere Eccléfiam Dei,

nium: & procumbéntes fü-

J

UAU

LO

quam

acquisivit sánguine

per collum Pauli , ofculabán-

fs |

AUf

fuo.

Ego fcio , quóniam in-

tur eum , doléntes máximé

15 0 ]f

trábunt poft difceffiónem me-

in verbo, quod díxerat , quó-

]u

tf

amlupirapáces in vos , non

niam ámpliüs fáciem ejus non

jl hr

^

parcéntes gregi. Et ex vobis

effent visüri. Et deducébant

Af

Ipfis exürgent viri loquéntes

eum ad navem.

o

TU p

pervérfa , ut abdücant difcí-

j 3 I&e [e10)

nóvit juftítiam , &

Jpan i

pulos poft fe. Propter quod

vidit mira

b

-

ília magn

& ex

orávit Altíffíimum :

^

Et m-

ts ts

vigiláte, memória retinéntes,

B

quóniam per triénnium no&te

véntus eft in nümero Sanctó-

rum.

NT

& die non cefsávi , cum lá-

y.. líte eft ,. qui con-

ln

crymis monens unumquém-4

témpfit vitam mundi , & per-

Mu

que veftrüm.

vénit ad cceléftia regna. 'Et.

$& Juftus germinàábit ficut

Glória Patri. Et.

, U

i i

llum:* Et florébit in setér-

In fecundo No&turno, Affa,

num ante Dfím. y. Plantátus

Fílii hóminum fcitóte ,. quia

, t

Dóminus Santctum fuum mi-

(

"ll

jn domo Dómini , in átriis do-

jl

mus Dei noftri.

Et florébit.

«riücävit.

Pfalmus 4.

Um invocárem , exaudí«

o 4010

i

6f[

Biio. Spír

itus fancti grátia.

ectio 11

vit me Deus juftítie

n

mez , * intribulatióne dilatà-

? 'I nunc comméndo vos

af

Deo , & verbo grátie

fti mihi.

(l

Miiferére mei, * & exáudi

jl f

Y

ipsfus , qui potens eft zdifi-

jl

cáre , & dare hareditátem in

oratiónem meam.

ml

rü-

fan&tificátis ómnibus. Argén-

Filii hóminum üsquequó g

tum & aurum, aut veftem

vi corde ? * ut quid dilígitis

x flb

nullíus concupívi, ficut ipfi

vanitátem , & quzritis men-

Ícitis: quóniam ad ea, que

dácium ?

eo'o Il J

J

)

j

mihi opus erant , & his , qui

Et feitóte, quóniam mirifi-

mecum funt , miniftravérunt

cávit Dóminus Sanéctum fu-

j

2

um

R

xxvi

Commune unius Marty ris.

um

.

e

* Dóminus exóudiet

QO difti omnes , qui operántue

me , cüm clamávero ad eum.

iniquitátem : * perdes omnes,

rafcímini , & nolíte peccá-

qui loqüuntur mendácium.

qW

qena

fe : * qua dícitis in córdibus

Virum sánguinum ,. & doló-

veftris , in cubilibus veftris

fum abeminábiturDóminus:*

D)

gt

compungiímini.

ego autem in multitüdine mi-

$ acrificáte facrificium jufti-

fericórdiz tuz.

B

fjl

tie , &fperátein Dómino : *

Yntroiboin domum tuam : *

adorábo ad templum fanttum

[:]

r

Multi dicunt : Quis ofténdit

TU

nobis bona ?

tuum in timóre tuo.

Dómine deduc mein juft-

u

Signátum eft füper nos lu-

men vultüs tui Dómine:* de-

tia tua: * propter inimícos

QOS s

dífti letítiam in corde meo.

jum

meos dírige in confpeé&u tuo

A fru£tu fruménti, vini, &

viam meam.

tu f

u

ólci fui * multiplicáti funt.

(;)uöniam non eftin ore eó-

Yn pace in idipfum * dór-

rum véritas: * cor eórum va-

fot €

uiéfcam :

num eft.

! mins

qmiam , & re

()uóniam tu

b

ómine fingülà-

Sepülchrum patens eft. gut-

M

fl

riter infpe * confütuffü me.

tur eórum , linguis fuis doló-

)An

Afía, Fílii hóminum fcitóte ,

sé agébant , ^ jüdica illos

IUO

quia Dóminus San&tum fuum

Deus.

fitul

mirificavit.

Décidant.à cogitatiónibus

uurt

Afía.

- Scuto bonz voluntá-

fuis , fecündüm multitüdi-

m

tis tuze . coronáfti eum .Dó-

us

nem impietäfum eórum ex-

pélle eos , * quóniam irrita-

véfis

rqine.

vérunt te Dómine.

Píafmus s.

Cimy

Erba mea áuribus pér-

E. t leténtur omnes , qui fpe-

V.

rantinte: *in stérnum ex-

cipe Dómine , * intélli-

Ts

ge clamórem meum.

ultábunt , & habitábis in els.

ss

oratiónis

inténde . vóci

Et gloriabüntur in te omnes,

*

Dm

mems,*hex meus, & Deus

qui díligunt nomen tuum ,

Qiim

ineus.

uóni

am tu benedices jufto.

(üüm |

uóniam ad te orábo : *

b

ómine , ut fcuto.bona vo-

h

L

*

P

Ü

mine,mane exáudies vo-

luntátis

tua

coronáft

VTT

€em meam.

nos.

) f

M ané aftábo tibi , & vidé-

Afía.

Scuto bonze Vohmtä-

t u

ts tue

coronátfti

eum Dó-

14

J

bo: * quóniam non Deus vo-

TAT

]

lens iniquitá

CC

m tu es.

mine.

f

N'equehabitábit juxta te ma-

Aíia. Inunivéría terra gló-

i

fi

Hgnus: * neque permanébunt

ria, & honóre

coronafti

KuHID

j

L 54

injüfci ante óculos tuos.

Pfat-

J

HN]L

Comtmune unius Martyris,

&£vil

1

Pfalmus 8.

Sermo fan&i Auguftíni

lr*p

h

Y

"Ut I

Omine Dffs nofter , *

pifcopi.

quam admirábile eft no-

M

gnentuum in univérfía terra !

Sermone 44. de San&tis.

Le&

läbimïï;

lTi

uóniam eleváta eft magni-

XRiumphális bt Már-

$

céntia tua * fuper caelos.

.L tyris N, dies hódie nobis

g,

anniversária celebritàte re-

du

Ex ore infantium , & la-

&éntium perfecífti laudem

cürrit * cujus glorificatióni

tsj

propter inimícos tuos,* ut dé-

ficut congáudet Eccléfia , fic

Ort

ftruas inimícüm, & ultórem.

ejus propónit fequénda ve-

dU n

Q uóniam

vidébo

coelos

ftigia. Si enim compátimur ,

TR E

tuos, ópera digitórum tuó-

& conglorificábimur. Incu-

t

rum: * ]unam & ftellas , que

jus gloriófo

agcóne duo nobis

tu fundáfti.

r&cípué co

näderända funt :

: ('([ D

induráta vidélicet tortóris fze-

Quid efthomo , quód me-

Af RUT

mor es ejus ? * aut filius hó-

vítia , & Mártyris invítta pa-

H

téntia.. Sevitia tortóris , ut

minis , quóniam vífitas eum ?

m R

M inuífti eum pauló minus

eam deteftémur : patiéntia

TU

ab Angelis , glória , & honó-

Mártyris , üt eam imitémur,

ia

Audi . Pfalmíftam advérsüs

xecoronáfti eum: * & con-

ftituífti eum fuper ópera má-

malítiam increpántem : No-

nuum tuárum,

li emulári in malignántibus :

d

'

uitti

O mnia fubjecífti fub pédi-

quóniam tanquam foenum ve-

eonm!

bus ejus: * oves & bovesuni-

lóciter ar&fcent,

Quód au-

fj

vérfas , ínfuper & pecora

tem advérsus malignántes pa-

"

campi,

tiéntia exhibénda fit , audi

WVólucres coeli , & ypifces

Apóftolum fuadéntem ; Pa-

ON,

»

&ulll

maris , * qui perámbulant

tiéntia vobis necefsária eff ,

j

i

sémitas maris.

-

ut reportétis promiffiónes,

D ómine Dóminus nofter

*

onéftum fecit illum Dó-

l

dU

Se

VOU

Il

quàm admirábile eft nomen

minus, & cuftodívit eum ab

!

tuum in univérfía terra !

inimícis : & à feductóribus

fsj l

Afia.

l"

1

J

In univérfa terra gló-

tutávitillum : * — Et dedit

i

ii

ria & honóre coronáfti eum.

illi claritátem aetérnam.

. Defcendítque cum illo in

y^. Pofuífti Dómine fuper ca-

luy

i

put ejus. m«

Corónam de

óveam

&in vínculis non

lipide pretiófo.

derelíquit eum. Et.

N

P ater nofter.

Büe. Chriftus perpétua.

W

Abfolutio. Ypsíus píetas.

Legio v.

v. Jube domne benedícere.

Oronáta ítaque eft beà-

(

"

C

Bio. Deqs Pater omnipotens.

ti Mártyris patiéntia ,

-

Inal-

'xxviü

. -.Commune unius Martvris.

mancipáta eft etérnis eruciá-

- Le&io vi.

D

tibus tortóris incorrécta ma-

vOntemplabátur enim ;

mod(]

litia.

Hoc atténdens in agó-

quantum in eenigmate

nf

t

ne fuo gloriófus Chrifti ath- infirmitas humána óculum

ffet

létanon exhórruit cárcerem.| mentis in seternitáte figere

vt

Ad imitatióné cápitis fui to- | poteft , quanta fint fupérna

8

ten

qerl

lerávit probra , fuftínuit ir-

civitátis gáudia: & ea enarrá-

ril

d

rifiónes , flagclla non tímuit :

re non fufficiens , admirándo

*ü

& quot ante mortem pro

clamábat : Quid mihi eft in

s

Chrifto

értulit fupplícia ,

ccelo ? Quafi díceret:Excédit

D

tot ei de fe óbtulit facrifi-

vires meas , excédit facultá-

qx

cia.

Quod enim propinàn-

tem eloquéntie meze , tranf-

m

te Apóitolo bíberat , alté|céndit capacitátem. intelli-

offti

retinébat :

uia non funt

zéntie mez illud decus , illa

u*l

condígne paffiónes hujus

clória; illa celfitüdo , qua no-

( cil

témporis ad , futüram . gló-

bis , à conturbatióne hómi-

riam ,

num remotis , in abícóndito

£. fpicun

que revelábitur in

" térrogi

nobis. Et quia momentà-

fáciel fuee Jefus Chriftus Dó-

neum hoc & leve noftre tri-

minus nofter reformábit cor-

yómum

(rimiu

bulatiónis ; s&eérnum glórie

pus humilitátis noftrze , com-

pondus operátur in coelis.

fgurátum córpori claritátis

jritn

] fuse.

Hujus perféttz liber-

(iit.

Hujus promiffiónis amóre à

M

terrénis fufpénfus, & pregu-

tátis contemplatióne nullum

ftáta füpérne fuavitátis dul-

vitábat perículum , nullum

qu:'

cédine ineffabíliter affé&tus ,

& f

horrébat fupplícium : & fi

cilics e

dicébat cum Pfalmífta: Quid

millies poffet mori, non pu-

mihi eft in ccelo , & à te quid

Quinar

tábat fe hanc digné poffe áli-

vólui füper terram ?. De-

qua ratióne promeréri.

juttisd

fécit caro mea,& cor meum :

X Stola jucunditátis índuit

Vil Yal

leum Dóminus

* -Et- ag-

Aiaa U

Deus cordis mei, & pars mea

DDeus in &térnum.

rónam pulchritüdinis pófuit

juticam

EK. Defidérium ánime ejus

fuper caput ejus.

Vil vul

tribuif& ei Dómine ,

WSEt

Y* Cibávit illum Dóminus

voluntàte labiórum ejus non

pane vite., & intellé&tus : &

thtio:

fraudáiti eum.

tladn

aqua fapiéntie falutáris po-

9. Quóniam praevenífti eum

tavit i]lum.

Et corónam.

Ut

in benediQiónibus dulcédi-

Gl1ória Patri.

Et corónant.

n

nis, pofuífti in cápite ejus co-

Ín tertio NoCturno , Afia.

Uiv

rónam de lápide pretiófo. Et

Juftus Dóminus , & juftítiam

itoto

voluntàtc.

diléxit : aequitátem vidit vul-

!

Vg

Bio. Ygnem fui amxöris.

tus ejus.

vt

Pfai-

Commune unius IVlartyris.

XXix

N

us 10;

wi lóquitur veritátem tg

l

n

TN Dómino confido : quó-

Corde fuo , * qui none

git dp-

l W

modo dícitis ànimz mesz: *

lum in lingua fua.

*

aM

tránsmigra in montem ficut

iNec fecit próximo fuo ma-

il A W

jaffer ?

lum , * & oppróbrium non '

lftu;

ii

Q uóniam ecce peccatóresin-

accépit advérsüs próximos

«

tendérunt arcum , paravé-|íuos.

f

?

Yi

Il

runt fagíttas fuas in pháre-| A d nfhilum dedü&us eftin

I nj d

tra , * ut fagittent in obfcüro

reCtos corde.

méntes autem Dórmin

confpé&tu ejus malígnus: * ti-

:ceret:Ex:i

,

um glor- :

;

/

Lt

uóniam qua perfecífü , de-

ríficat.

T.l

d

uxérunt : * juftus autem

Qui jurat próximo fud G6

uid fecit ?

m s

non décipit : * qui pecüniam

dN

óminus in templo fan&o

fuam non dedit ad usüram,

fuo:* Dfis in ccelo fedes ejus.

ühyqut

& münera fuper innocéntem

t

J

O culi ejus in páuperem re-

non accépit. -

ibf

fpíciunt ; * pálpebrze ejus in-

'uifacit hec , * non mové-

:

bitur in a&etérnum.

nifus ]

térrogant filios hóminum.

Vi -

D óminus intérrogat juftum

Afia, Habitábit in taberná-

& ímpium : *quiautem dí-

culo tuo : re

æ ! COH'

quiéfcet in mon- -

f

d-

ligit iniquitátem;odit ánimam

te fancto tuo.

uame

Afíia Pofuí(ti Dómine fu er.

lbt

p d

Pluet fuper peccatóres là-

caput ej

queos : * ignis, & fulphur,

pretió

l.l-S corönam,df: lápide

n

Píalmus 29; -

m

& fpíritus procellárum , pars

cálicis eórum.

Omine in virtüte. tua -

If

Q uóniam juftus Dóminus, &

letábitur Rex : * & fu-

u

juftítias diléxit : * aequitátem

per falutáre tuum exul

täbi't :

qul.l

vidit vultus ejus.

veheménter.

j mdüh

Afi». Juftus Dóminus , &

D efidénum cordis ejus tri-

b

buífti ei: * & voluntáte labió-

juftítiam diléxit: equitátem

f wa

vidit vultus ejus.

rum ejus non fraudáfü eum.

Afia.

Habitábit in ta

beniä—

(f

| Quóniam prevenífti eum in

culo tuo : requiéfcet in mon-

benedi&tiónibus dulcedinis: *

!s

te fancto tuo.

Pfalmus 14.

pofuífi in cápite ejus coró-

1

!

Omine , quis habitibit

nam de lápide pretiófo.

R

in tabernáculo tuo? *

| V itam pétiità te : * & tribuf-

o

f& ei longitüdinem diérum in

aut quis requiéícet in monte

:

l

fanéto tuo ?

feeculum,& in fzculü fzeculi.

y

Q'ui ingréditur fine mácula;* | IMagna eft glória ejus in falu-

j

& operátur juftítiam.

tárituo : * glóriam & mag-

num

xxx C

Commune unius Martyris.

1.'

f

V

(i

l

num decórem 1

o fan&i Evangeélii f.

"

eum.

1

mpónes fuper Leéai

cündüni Lucaim.

1

i

u

Q uóniam dabis eum in bene-

Lettio vi.

Ca " 1 vxf 3

dictiónem in faeculum feecu-

N illo témpore : Dixit Je-

l?nbene(

fus turbis

Ufm/lrtl

li : * Izetificábis eum in gáu-

Siquis venit

dio cum vultu tuo.

ad me, & non odit patrem fu.

yn d

uóniam Rex fperat in Dó-

um , & matrem , & uxórem,

[e m-

mino : * &in mifericórdia

bf

& filios,& fratres, & foróres,

Altíffiminon commovébitur.

adhucautem & ánimam fu.

Snveniátur manus tua ómni-

am , non poteft meus effe di.

K

n

bus inimícis tuis: * déxtera

!

!

W

i

feípulus. Etréliqua.

tua invéniat omnes , quite

Homilía S. Gregórii Papse,.

qui

odérunt.

óme f

Homilia 37.in Eva

el

Pones eos ut clibanum ignis

I confiderémus ,

[

atres

j p

in témpore vultus tui : * Dó.

N

püffü ;

charíffimi, qua & quan-

1

minus in ira fua conturbábit

tafunt , qui nobis promit-

€0$ , & devorábit eos ignis.

tüntur in ccelis,viléfcunt áni-

gus r

f'rutium eórum de terra

toronto

mo ómnia, quz habéntur in

perdes: * & femen eórum à

terris. Terrénanamque fub-

gécert

filiis hóminum.

ftántia füpérnz felicitáti có-

f Trente

miürum !

Quóniam declinavérunt in

paráta , pondus eft , non fub.

te mala: * cogitavérunt con-

sídium. Temporális vita ze-

vertamen

fvertn

sília , qui non potuérunt

térng vitee comparáta , mors

ftabilire.

eft pótiüs dicénda, quam vi-

us Y

yütpit

Quóniam poneés eos dor-

tà. lpfe enim quotidiánus

(uxore

fum : * in relíquiis tuis pra-

defétus corruptiónis quid eft

a

rábis vultum eórum.

àliud , quàm qusdam prolí-

Ü fbröre:

E

xaltáre Dómine in virtüte

vimqm (

Xitas mortis ? Quas autem

tna : * cantábimus, & pfallé-

lingua dícere , vel quis in-

n effe

us virtütes tüas.

i Bd

telléttus cápere süfficit , illa

Ahlds Pofuifti Dómine fuper

fupérnz civitátis quanta firit

t Chr

caput ejus , corónam de lápi-

sáudia : Angelórum choris

emfiu

de pretiófo.

EIUIT

interéffe,cum beatíffimis Spi-

* Mag

na eft s

Ee)

Iö:ia ejus in

rítüibus glóri& Conditóris af-

"o i

falutári tuo.

Itj

síftere , praeséntem Dei vul-

H« Glóriam & magnum de.

tum cérnere , incircumferíp-

um

córem impónes fuper eum.

tum lumen vidére;nullo mor-

stitii

ater nofter.

PT

tis metu áffici incorruptiónis

'

Abíolutio. Àvínculis.

erpétue münere Izdtari ?

kin

m .

W. Jube domne benedtcere.

li

Ht

|

5^ Corónaáurea fuper ca-

!

Büo. Evangélica lectio.

put cjus ,

Expréffa figno'

M

(an-

:ommune unius IVlartyris.

xxxi

Eïg

Vme'm

LUl

fan&itátis , glória honóris,, &

Lc&lo is

opus fortitüdinis.

Ed percontári libet, quó-

51

S

Qtt:

*

. Quóniam preventfti eum

modo paréntes , & carná-

1n benedictiónibus duleédinis

liter propínquos prcípimur

N Qu

pofuífti in cápite. ejus coró-

odíffe , quijubémur & ini-

X p

nam de lápide pretiófo. Ex-

mícos diligere?Et certéVeri-

My&ï

réffa.

UQM &lr

tas de uxore dicit:QuodDeus

Bfüo. Cujusfeftum eólimus.

conjünxit, homo non séparet.

MT

Le&ie.và

Et Paulus ait : Viri , dilieite

j

us

Ed ad hzec audita inardé-

uxóres veftras, ficut & Chri-

t

fcit-ánimus : jàmque illic

Crinh

ftus Eccléfiam. Ecce difcípu-

cupit afsíftere ,. ubi fe fperat

lus uxórem diligéndam prze-

d

li

T

fine fine gaudére.Sed ad mag-

dicat , cüm Magifter dicat :

A , f

na pramia pervenín non

Qui uxórem non odit , non

quei

poteft ;nifi per magnos labó-

poteft meus effe difefpulus :

!

rcs.

MUg

!

Unde & Paulus egré-

Numquid àliud judex mün-

Tlb

gius predicátor dicit : Non

tiat;áliud preco clamat ? An

3

db

coronábitur , nifi qui legíti-

fimul & odíffe póffümus , &

A

mé certáverit.

Delé&tet er-

dilígere ? Sed fi vim praecép-

gomentem miagnitüdo pre

lt d

ti perpéndimus:utrümq; áge-

Lal

miórum , fed non detérreat

re per difcretiónem valémus:

certàmen labórum. Unde ad

Vi

ut uxórem , & eos, qui nobis

(e veniéntibus V éritas dicit :

carnis cognatióne conjüm&i

ol

Siquis venit ad me , & non

funt,& quos próximos nóvi.

m

oditpatrem fuum,& matrem,

mus,diligámus;& quos adver-

j gnidi

& uxóren,s& filios,& fratres,

sários in via Dei pátimur , o-

ii

& foróres , adhuc autem &

diédo & fugiéndo nefciámus,

n

ánimam fuam , non poteft

3 6 Deum IaudämuSo I []

i aU.

Sequers .. dicitur ultimo

meus effe difcípulus.

Wl qlllliv

3. Hic eft veré Martyr , qui

oco in Fefrs quinque SS.

Yl

j

ro Chrifü nómine sángui-

iMartyrum Pontificum. Mar-

fl

j

1

VT0U

nem fuum fudit : ?

ui mi-

celli, Toannis , Silverii, M,:ir;-

nas jüdicum non tímuit , nec

tini & Pontianj.

t

terréng dignitátis

glóriam

xX. Dómine

raeveniftit eum

u

lM

quasivit , fed ad coeléftia

in benedi&ióibus dulcédinis «

E

pav

regna pervénit. .y. Juftum

* Pofutfti in cápite ejus con-

dedüxitDóminus per vias re-

rónam de lápide pretiófo.

j

uib?

&as , & oftendit 1lli regnum

Y. Vitampétiità te,& tribuf-

r

Dei.

ui minas jüdicum.

füi ei longitüdinem diérum

G ]ória Patri.

p

j

yt

Qui minas..

in f&eculum' fzculi. Pofutfti..

j

Bio. Ad focietátem.

rl

G. lória Patri. Pofuift:.

fet

A

D

fi

|ommune unius Vjart

T1$^

sX

AD LAUDES,

Cum Sp

itu Paráclito ,

ny

" &per Horas, A

L]

Nunc, & peromne faculum.

ui E*

, Ui me confi

[S

?

ffus

Amen.

letm

.

füerif

: coram homínibus , con-

y., Juftus ut palma florébit.

j D

fitébor & ego eum coram Fa-

. Sicus cedrus Líbani mul-

: Cor

(l

Qna

tre meo.

tiplicábitur.

Pfalmus. Dóminus regnávit.

Ad Benedidus , Antiphona.

vb

Qui odit ánimam fuam in hoc

g

il

cumreliquis. 17*

me^5 non

mundo , in vitam stérnam

(]0t8

0

^

Aiia, Quiséquitur

fed ha-

cuftódit eam.

b

ámbulat in ténebris ,

bébit lumen vitz , dicit Díís.

Pro Martyr. & Pont. Oratie.

gt t

Nfirmitátem noftram ré.

il

p

Afia, Qui mihi miníftrat; me

fequátur

& ubiegoíum ,

l

fpice omnípotens Deus: &

M

illic fit & minífter meus.

quia pondus própria a&tiónis

Qu

Aíía. Si quis mihi miniftrá-

gravat, beáti N. Mlartyris

4

verit, honorificábit eum Pa-

tui atque Pontíficis

inter-

ter meus , qui eft in coelis ,

céffio gloriófa nos protegat.

|

dicit Dóminus.

Per Dóminum.

piette

e^

*

Aiía. Volo Pater, ut ubi ego

Alia Oratio.

m

fumjillic fit & minífter meus.

Eus,quinosbeáti $.

nOrtre

^Capitulum.

" Tac. 1. b

D

Mártyris tui atque Pon-

'Aptt

átus vir,qui fuffertten-

tíficis àannua folemnitáte Istí-

Y n

D

tatiónem : quóniam cüm

ficas : concéde propítius : ut

aifo

probátus füerit ,'accípiet co-

cujus natalítia cólimus , de

G

rónam vitee, quam repromifit

ejüsdem €étiam prote&tióne

Mig

Deus diligéntibus fe.

gaudeámus. Per Dóminum.

i

ttin

TRTIHSe

T1TYY

isie

Oratio.

y Gli

Nv;&ezä

Pro Mlartyre tantü

artyr , ünicum

j Refta, quefumus, omnfí-

At

Patris fecütus Fílium ,

I

potens Deus: ut,qui beáti

lN

ViQis triümphas hóftibus ,

IN. Mártyris tui natalítia có-

Vi&or fruens coaeléftibus

VoloEat

limus , interceffióne ejus in

)

li

'T ui precátus münere

/7

tui nóminis amóre roboré-

i

lIs

NNoftrum reátum dílue,

mur. Per Dóminum.

I

|

Til

Arcens mali contágium

Aiia Oratio.

/

UT

Aiteze repéllens taedium.

Rfta, quefumus, omní-

Rfj

.S olàta funt jam víncula

P

potens

eus : ut interce-

j b.Mag

"T'ui facráti córporis :

dénte beáto 'N. Mártyre tuo,

ll

lU

TNos folve vinclis fzeculi

& à cunttis adverfitátibus li-

hi Un

i

Dono fupérni Nüminis;

berémur in córpore, & à pra-

Id

D

D eo Patri fit glótia ,

vis cogitatiónibus mundémur

i D

Ejüsque foli Filio ,

in mente. Per Dóminum.

if

Commune unius Martyris.

n

e

!

9

d

Ad Tertiar ; Aitiphona::

|

*. "S

icut cedrus Líb

anïï m

li

Qui sequitur me.

3

tiplicábitur.

ul-

A

Capitulum, B éátus vir. xxXll..

Ad Vefperas ,

Antïphc»nä.

w.breve. Glória & honóre,| Qui me conféffus.

ut fupra.

* Coronáfti eum Dómiie.

cum reliq. de Lau

d. XXXH.

Glória & honóre.

e€

Et

Píalmus.

tm

W

Dáxit

Dóminus

uf

E

confüituífti eum füper ópera

cum reliq. de Dífica. 12f - 72-

mánuumtuárum. GCoronáfti.

& locoultim

21

n

ia Pfal- Crödi'

w

G lóriaPatri.Glória & honóre.

di 136 Capit.

Beàtüs vir.

y. Pofuíf! Dómine fuper

Hymnus.Deus tuórüm. xxit.

n

caput ejus.

B.

Corónam

y. Juftus üt palma florébit, :

:

3

de lápide pretiófo.

Q5

E)wa

:

&

cut cedrus Líbani mul-

Ad Sextam

, Antiphona.

tiplicábitur.

ldH

)

Qui mihi miniftrat,

