inátriis tuis Terüfalem.

miferére nobis.

Y N

i

d

Jerüfalem , que eedificátur

Afía, Adjutórium.

ut cívitas : * cujus participá-

Pfalmus 134. -

J eog'

tio ejus in idípfum.

d nf

Ifi quia Dóminus erat. in

Hlluc enim afcendérunt tri-

.moDbis , dicat nunc lf-

ldu

bus ,tribus Dómini,, * tefti-

rael : * nifi

quia Dóminus erat

in nobis,

3

| B

dum nómini Dómini.

mónium Ifrael ad confitén-

Cum exürgerent hómineés

di

uiaillic fedérunt fedes in

in nos, * forté vivos deglu-

judício,* fedes fuper domum

tíffent nos.

It

David.

i

C üm irafcerétur furor eó-

WWl

R. ogáte , quae ad pacem fu

ntl

rum in nos , fórfitan aqua

ftindi

Jerüfalem : * & abundántia

abforbuíffet nos.

| érim

diligéntibus te.

"T orréntem pertransivit áni- e

adlü«

Fiat pax in virtüte tua ; * &

ma noftra , * fórfitan pertran-

r

abundántia in türribus tuis.

síffet ánima noftra a

tolerábilem.

quam in-

Propter fratresmeos, & pró-

| u

ximos meos , * loquébar pa-

B enedí&us Dóminus, * qui

t dei

cem de te.

non dedit nos in ca

N

déntibus eórum.

ptiönem

é

Propter domum Dómini Dei

If

N

noftri, * quesívi bona tibi.

Anima: noftra ficut i)

affer

[]

':

Afíz.. Indomum Dóminile-

erépta eft * de láqueo ve-

I

tàntes fbimus.

Afía;

ul

nántium.

propn

ur (

hábitas.

Pfalmus 122,

: áqueus contritus eft, * &

,utl

D te levávi óculos me-

nos liberáti fumus.

empi

4L.X.os ,

* *qui häbitgs in

A djutórium noftrum in no-

Xf

ccelis.

mine Dómini, * qui fecit coe-

gfp. l

Fece ficut óculi fervórü, * in

lum & terram.

| P(&lt

mánibus dominórum fuórum.

Afía. Adjutórinum noftrum

-l A".

| Det

Scut óculi ancílle in máni-

in nómine Dómini.

vitufi

bus dóminz fuz: * ita óculi

Afía. Bénefac.

noftri adDfimDeum noftrum,

.Píalmus 124«

jl

donec mifereátur noftri,

Ui confidunt in Dómi-

*

r

Iferérenoftri Dómine, mi-

no ficut mons Sion :

ferére noftri : * quia multàm

non commovébitur in ztér-

yfh

num;qui hábitat inJerüfalem.

Wi

repléti fumus deiþe&iöne.

3

on-

]

|

[

:

154

Feria ;eftïa ad Vefperas.

|

s

ontes

in eireüitu ejus : *[Ara. Fa&i fumus fieut con-

d

oláti.

10n « :

& Dóminus in circüitu pópu-

li fui ex hoc nunc , & usque

Capitulum.

s COI'. ;Iæ

P

infeculum.

nedí&tus Deus,& Pater

finis

b

. uia non relínquetDóminus

Dómini noftri Jefu Chri-

s dorut

virgam peccatórum fuper

fti , Pater mifericordiárum ,

gt (

fortem juftórum : * ut non

& Deus totíus confolatiónis ,

exténdant jufti ad iniquitä-

qui confolátur nos in omni

f iminus at

tem manuüs fünas.

tribulatióne noftra.

h

* fril

B énefac Dómine bonis , * &

Hymnus.-

jiliteit

re&tis corde.

"Ellürisalme Cónditor,

3

D eclinàántes autem inobliga-

Mundi folum qui sépa-

..«H*Süfgirf

rans,

tiónes,addücet Dóminus cum

M Wm

operántibus. iniquitátem : *

Pulfis aque moléftiis ,

"J,j'üfiSI

'Terram dedifti immóbilem ;

ax fuper l(rael.

qint d

fa, Bénetac Dómine bo-

Ü t germen aptum próferens

LU

pis , & re&tis corde.

Fulvis decóra flóribus ,

" Afta. Fa&ifumus.

Foecunda fruétu sífteret ,

gb m

Ü

e

Pfalmus 125«

Paftümque gratum rédderet,

N eonverténdo

óminus

Mentis perüfte vülnera

d

^gliered

L captivitátem Sion , * fatti

Munda viróre grátig ;

fumus ficut confoláti.

Ut facta fletu díluat ,

g qii

| Motüsque pravos átterat.

antue

K'une replétum eft gáudio

etut (

ésnoftrum ; * & lingua no-

uffis tuis obtémperet :

ftra exultatióne.

N

l'ullis malis appróximet :

Aplusin

t N

"T'unc dicent inter Gentes : *

Bonis repléri gaudeat ,

vurmm

1nagnificávit -Dömilms fáce-

Et mortis ictum néfCiat. - :

re cum els.

P refta, Pater piíffime ,

UM

Magnificavit Dóminus fáce-

Patríque compar Unice ;

- fiinn

*c nobifcum : * fat&ti. fumus

Cum Spíritu Paráclito

H

- um

7

-

Vgnyn,

]1etàntes.

Regnans per omne fzculum.

C onvérte Dómine captività-

Amen.

tisti

tem noftram

N

y. Dirigàtur Dómine orátio

1 máni

^ flcgt torreps

;

mea.

ín Auftro.

& Sicut incénfumin

"d

Q ui séminant in lácrymi

s;.*

confpé&u tuo.

M

UT

Anti honaä

!l

1l

in. exultatióne metent.

Ad Magnificat ,

E üntes ibant , & flebant, *

Exültet fpíritus meus in Deo

t

mitténtes sémina fua. -

falutári meo,

YV eniéntes

autem vénient

Preces , quando dicende

mh'

M m

cum exultatióne , * portántes

funt, habentur tupraà in Ve-

Wm |

M

122.

«

man,fp—t,xlo,s f,uo;.

fperis Ferie fecunda.

d

-

W

[

Feria quarta ad Vefpensg

135

EM

FERIA

UAR

;11ho , * qui timet Dóminum.-

Ad Ve

Cras.

B enedícat tibi Dóminus' ex:

(M' l

Afía. Non confundétur.

Sion : * & videas bona Jerü-

i

Píalmus 126.

falem ómnibus diébus vite

M

Id Dóminus zdificáve-

tua.

j d

rit domum, * in vanum|Et V1deas fihos filiórum tuó-

rlatwm

laboravérunt , qui adificant

rum , * pacem fuper Ifrael.

eam. :

i mi

Aíía. Beátiomnes , qui, ti-

N ifi Dóminus cuftodíerit ci-

ment Dóminum.

vitátem , * fruftra vígilat ,| Aíía. Sæpe.

Pfalmus 128.

uicuftódit eam.

A

pc expugnaverunt me

ii

- anum eft vobis ante Iucem

S

à juventüte mea , * dicat

sürgere : * surg1te,po&quam

nunc Iífrael.

T

federitis, qui manducátis pa-

S &epe expugnavärunt me à

übifen

nem dolóris.

]uventute mea: * étenim non

tofere

C üàm déderit dilé&is. fuis

potuérunt mihi.

* ecce haréditas

U.

fomnum

S upra dorfum meti fabrica-

leref

Dómini, filii, merces fru&tus

vérunt peccatóres ; * prolon-

ventris.

&dert

gavérunt iniquitátem fuam.

[0t

S icut fagíttee in manu potén-

D óminus ]uftus concídit cer-

tis: * ita filu excufsórum.

víces peccatórum , * confun-

$

dántur , & convertantur re-

B eátus vir, qui 1mplev1t de-

teril

fidérium fuum ex ipfis: * non

trórfum ómnes , qui-odérunt

et

confundétur , cüm loquétur

Sion.

Eiant ficut foenum tc&u-

m

inimícis fuis in porta,

r

Afla.

Non confundfätur,cum

rum : * quod , pnusquam

loquétur inimícis fuis in por-

evellátur, exàáruit.

il

ta.

Aiia.

Beáti.

D equo non implévit manum

T)

Píalmus 127.

uam, qui metit , * & fimum

Fátiomnes , qu1 timent

fuum, qui manípulos cólligit,

l

u

: Dóminum ,

* qui àmbu-

Ét non dixérunt,

i preeter-

lant in viis ejus.

ibant : BenedíCtio

bi

ómini fu-

Labores mánuum tuárum

per vos :* benedíximus vo-

oráti

bis in nómine Dómini.

mil

,quia manducábis , * beátus

€5, & bené tibi erit.

Afia,

Sepé expug navérunt

U xor tua . ficut vitis 2bün-

me à juventüte mea.

hor

rofündis.

*

Dl

dans, * in latéribus domus

Afia. De^

tug. -

. Pfalmus 129. :

F flii tui ficnt novéllze ohva-

Ial

j

D

E pl'OfundIS clamam ad

* Dómine

rum,*in circüitu menfz tuz.

te Dómine :

n

11 cce fic benedicétur ho-

exàudi vocem meam.

.fb

Flant

I

l4

J

136

t

Feria quintaad Vefperas.

ufäVlt

HBant au

res tu& intendérites,* , & Deus totlus tonfolátiónis ;

p

«

jn vocé deprecatiónis meg.

qui confolátur nosin

omn».ixv

jjeto

Si iniquitátes obferváveris

tribulatióne noftra.

,me

Dómine

[L]

*

* Dörgine quis

7«Oeli De;g?alllïaäimrrfe 5

j fh'aflf

fuftinébit ?

i

ia apud te propitiátio

7Qui lácidas mundi plagas

ul

e

.

: * & propter legem tuam

Candóre pingis ígneo , :

j

PU

fuftínui te Dómine,

Augens decórolümine :

a ï?ï

Suiftínuit ánima mea in ver-

arto dié qui flàmmeam

Dum folis accéndis rotam

.j

bo ejus: * fperávit ánima

,

,meainDoómino. *

[ unze miniftras órdinem ,

Aeuftódia matutína usque

Vagósque curfus síderum :

Ut nó&tibus , vel làmini ,

andin

ad no&tem,, * fperet Ifrael in

"m

Dómino.

Diremptiónis términum ,

2 'æ

(l

ia apud Dóminum mife.

Primórdiis & ménfium

Signum dares notíffimum.

sstn

. fricórdia , * & copiófa apud

H,ab

l

.eüm redémptio.

E xpélle no&tem córdium :

Etipfe rédimet lfrael , * ex

Abftérge fordes méntium :

r

l

!

N

« ómnibusiniquitátibus ejus.

Resólve culpg vínculum ; *

"U&c

Afía, De profündis clamávi

Evérte moles críminum.

h

ad Dómine,

Prefta , Pater piíffime ,

W

e

ret.

a

Patríque compar Unice;

A. Sp

falmus 136

Cum Spíritu Paráclito

IN

)mine , non eft exaltá-

Regnans per omne faculum,

u

* ne-

j

m

X .7tum cor meum:

Amen.

1ue eláti funt óculi mei,

y. Dirigátur Dómine orá

tio

prulm

eque ambulávi in magnis:*

mea.

st D

Z

&u tuo.

* Sicut incénfum in

n"equg in mirabílibus fuper

conf|

lmh&

1Tne.

Ad

M

agnificat , Antiphona.

e

Si nonhumlliter fentiébam:*

Refpéxit Dóminus humilitá-

ii

fed exaltávi ánimam meam.

tem meam , & fecit in me

dit

Sicut ablattátus eft fuper

magna , qui potens eft.

]

matre fua,

* ita ret?ibütio in

*

reces , quando dicende

1

. . ánima mea.

funt , habentur füprà in Vt-

|

Wt

Speret Ifrael in Dfío,* ex hoc

fperis Ferie fecundze. — 134-

Ti

ERIA

nunc , & usque in fzculum.

QUINT A

Afía. Speret Ifrael in Díio.

Ad Vefpe:as,

!N

1

Capitulum. — $. Cor. x.

Afía. Et omnis.

lalmus I3Ye

E

T Enedí&tus Deus, & Pater

as

N

, /[ Eménto Dómine

M

Dómini noftri Jefu Chri-

LV Evid, * & omnis rnan-

füi, Pater mifericordiáruni

fuetüdinis ejus.

W

Al

Scut

TM

M

[]

Feria quinta ad Vefperas.

s

[

sï'c*ut ju;fävït Dó

miio ,

'vo- [ fduam ejus benedícens

ns be-

n

tum vovit Deo Jacob.

nedícam ; * páuperes ejus fa«

l

j

1

& introfero intabernáculum

turábo pánibus.

domus mez : *fia(cénderoi

Sacerdótes ejus fÉnduam

falu.?

l&fffm 1

]e&tum ftrati mei.

:

tári : * & Santi ejus exulta-.

$i dédero fomnum óculis

tióne exultábunt.

lCO, :

jlluc prodücam cornu Da-

Il

meis, * & pàálpebris meis

*

dormitatiónem.

vid, * parávi lucérnam Chri-

-

Id

ft réquiem tempóribus meis:

fto meo.

:

T

.:

donec invéniam locum Dó-

z

gnimícos ejus fnduam confu

t

mino ,* tabernaáculum Deo

fióne: * fuper ipfum autem

NT

acob.

efflorébit (an&tificátio mea.

Umii,

Ecce

audívimus eam

m

Afa, Etomnis manfuetüdi-

*

itun,

Ephrata: * invénimus eam

nis ejus.

üff

in campis filvas.

Aüac ECCCQ

Píalmus 132.

(QIUIm

introíbimusintabernáculum

77 Cce quàm bonum ,

Nl

ejus : *adorábimus in loco ,

(quàm jucündum , * ha-

Ym

ubi ftetérunt pedes cjus.

bitáre fratresin unum.

Sicut unguéntum in cápi-

lum

Surge Dómine in réquiem

|Um.

tuam , * tu & arca fan&tifica-

te; * quod defcéndit in.bar-

n

tiónis tuae.

bam , barbam Aaron.

uod.defcéndit in oram ve-

;ice,

-Sacerdótes tui induántur ju-

0

ftítiam:*&San&ti tiii exültent.

ftiménti ejus:* ficut ros Her-

fervum

imolit

Propter

David

mon , qui defcéndit in mon-

tuum ,* non avértas fáciem| tem Sion.

"

*

.

Chrifti tui.

uóniam 1

llic mandávit D?)-

n nrdi

lum

furávit Dóminus David ve-

minus benediétiónem , * &

ritàátem , & non fruftrábitur

vitam usque in feculum.

phot

eam : * De fru&tu ventris tui

Afía, Ecce quàm bonum, &

millà

ponam fuper fedem tuam.

quàm jucündum habitáré

fratresin unuine

j

$1 cuftodíerint filii tui tefta-

]

méntum meum, * & teftimó-

Aíia, Omnia Pfalmus 134-

* Audáte

nomen

ómi-

jcenid

niamea hec,qus& docébo eos.

n V*

Et filii eórum usque in fzcu-

i,*laudáte fervi Dó-

lum, * fedébunt fuper fedem

minum,

j

ui ftatis in. domo D5mi-

T

',

^

l

:

tuam.

)uóniam -elégit . Dóminus

n1i»

* jn átrils domps De? no-

ftri.

"

us

n

Sion : * elégit eam in habita-

:

(

)

i

tiónem.

Laudáte Dómi

numäuia bo-

Tiec réquies mea in feeculum

nus Dóminus :

* psállite nó-

is mm'

fzeculi : * hic habitàbo , quó-

mini ejus , quóniam fuáve.

niam elégi eam.

l5

Q-

(

1

Feria quinta ad V efpérasi,

fi

fanl&

*

uóniam Jacob eldgit fibi]A ures habent, & non &u-

(b

b

óminus , * Ifrael in poffef-

dient; * neque enim eft fpí-

X

j

,nifti

fiónem fibi.

ritus in oreipsórum.

f:

Quia ego.cognóvi , quod

S fmiles illis fiant, qui fáciunt

1P€ICU

ms «

y

magnus eft Dfís : . * & Deus

ea:*&omnes qui cófidüt in eis.

nofter prae ómnibus diis.

omus Ifrael benedícite Dó-

mino : * domus Aaron bene-

IN

O mnia , quecumque vóluit ;

qint

UM

f

Dóminus fecit incoelo , & in

dícite Dómino.

Domus Levi benedícite Dó-

i quor

terra: *in mari, &in 6mnif

sj

bus abvffis.

mino: *qui timétis Dómi-

E. dücens- nuübes ab extrémo

num, benedícite Dómino.

upotenl

U-* QUGI

terra

2

B enedí&us Dfíis ex Sion : *

fecit.

: * fülgura in plüviam

qui hábitat in Jerüfalem.

d

Qui prodücit ventos de the-

Afía. Omnia ,

qua&cümque

al

vóluit, Dóminus fecit.

g*

sáuris fuis: * qui percüffit

primogénita /Egypti ab hó-

Afía. Quóniam in aetérnum.

Pfalmus 125.

aitbi|

mine usque ad pecus.

É t mifit figna, & prodígia in

^W Onfitémini

no ,

uos

s a

niambonus: * quóniam

T

gnédio tui /gypte; * in Pha-

raónem, & inomnes fervos

in etérnum mifericórdia ejus.

vtnit !u

$1

ejus.

C onfitémini Deo deórum : *

datjst

ui percüffit Gentes mul-

quóniam in gtérnum miferi-

g t

tas : * & occídit Reges fortes.

córdia ejus.

dl

Sehon rezem Amorrheórum,

C onfitémini Dómino domi-

ii

nórum: * quóniam in etér-

rsemti

& Og regem Bafan : * & óm-

nia regna Chánaan.

num mifericórdia ejus.

um a)

tdedit terram eórum hzre-

Oi facit mirabíha magna

i ptrid

ditátem, * heereditátem Ifrael

:

folus : * quóniam in :stérnum

* inà

opulo fuo.

mifericórdia ejus.

tinlit

ómine nomen tuum in z-

ul fecit celos in intellé-

at

térnum : * Dómine memoriàá-

Gu: * quóniamin a&térnum

Ag:;in H

le tüum in generatiónem , &

mifericórdia ejus.

ls

neratiónem.

Qui firmávit terram fuper

li

O

uia judicabit Dóminus pó-

aquas : * quóniam in s&tér-

ulum fuum: * &in fervis

num mlisericórdia ejus.

;!Wl

Qu

1

RT

uis deprecábitur,

Q uifecit luminária magna: *

imuláera géntium argén-

quóniam in etérnum mife

At

ü..

qæ

At

tum &aurum, * ópera má-

córdia ejus.

"

nuum hóminum.

[4

Solem in poteftátem diéi : *

HU

s habent, & non loquén.

quóniam in &térnum miferi-

T

tur: * óculos habent, & non

córdia cjus.

lt

WW

J

D

1F*idöbu*ït

Ferjaquinta ad Vefperss,. ,

&nna'u

L upnam & ftellas in potefi-

Hæredltätem Yrael- fervo

Pl

tem noGis :

* quóniam in e-

uo :* quóniamin &térnunr

térnum mifericórdia ejus,

mlfemcordm ejus.:

Á

W k

Q ui percüffit ZE«Typtum cum

uj in humihtate noftra-

| lts

pmmogemtis eórum ;

* quó.

memor fuit noftri :

* quóniafn

Ti

niam in :térnum mifericór-

in etérnum mifericórdia ejus,

(

dia ejus.

Ét redémit nos ab inimícis

Qm edux1t Ifrael de médio

noftris: * quóniam in, stér»

t D

eórum :

quomam in ztér-

num mifericórdia ejus.

i Dini

hi,

num m1fer1cord1a ejus.

Quui dat efcam omni carni : *

Ín manu potentl ; & bráchio

quóniam in etérnum miferi-

1.

excélío; *

córdia ejus.

(j

hlen

-quoniam 1n- eter-

*

num mifericórdia.ejus,

Confitcmlm Deo coli :

CU

quóniam in setérnum miferi-

jit

Qui dlvlflt Mare rubrum in

divifiónes: *

quomam in etér-

córdia ejus.

GN

num mifericórdig ejus.

C onfitemml Dómino doml-

t

nórum :

Et edüxitIfrdel per médium

quomam in &tér-

0,q

ejus :* quóniam in etérnum

num mifericórdia ejus.

u

mifericórdia ejus.

Afía, Quóniam in ætärnum

r

E t excuffit Pharaónem , &

mifericórdia ejus,

eonur.'

Afia. Hymnum cantáte,

virtütem ejus inMari rub r05*

mus 136.

hl

quóniam in etérnum miferi-

Uper flümina

abyloms "

-*

córdia ejus.

S

y t

Q uitradüxit populum fuum

illic sédimus: , & flévi-

I gi

* quóniam in

mus , *.cüm. recordarcmur

per desértum ,

l

&térnum mifericórdia ejus.

Sion.,

Tif

In falícibus in médio e]us M.

Qui percufüt Reges mag-

ermum

nos :

quomam in æternum

fufpéndimus órgana noftra. -

mlfencordla ejus.

Quia illic 1nterr06averugt

L]

.

L

elle

Et occídit Reges fortes

nos ,.qui captívos duxérunt

u

quóniam in atérnum miferi-

nos , * verba cantiónum :

*

córdia ejus. .

Étqui abduxérunt nos ,

fupt

Sehon regem Amorrhaeó-

Hymnum cantáte 110b1$ de

rum :

cánticis Sion.

&t

quomam in a&térnum

mifericórdia ejus.

uómodo cantábimus cantl-

W.'

* quó-

cum Dómini* interra aliéna? ,

Et Og regem Bafan :

nïen

niam in ætcrnum mifericór-

Si oblítus füero tuiJerüfalé;*

dia ejus.

oblivióni detur déxtera mcea.

A. dhæreat lingua mea fáuci-

»lel

E tdedit terram eórum hæ-

reditátem:* quóniam in zetér-

bus meis , *fi non memmuo

Jj

tul,

num mifericórdia ejus.

st

U

146

- Feriafextaad ch Efas.

[j röfpl

$i non proposüero Jerüfalé," | Patríque compar Unice ,

j d

àn princípio letítiee mez.

Cum Spíritu Paráclito ,

Aj

y

Memor eftoDóminus filiórum

-

Regnans per omne fzculfuns,

iU

b

Edom,*in die Jerüfalem :

Amen.

I

ui dicunt : Exinaníte, exi-

y. Dirigátur Dómine orátie

n l

mea.

Sicut incénfum

naníte * usque ad fundamén-

v

i

a

tum in ea.

in confpéétu tuo.

tília Babylóni

s Ihffera pO*

np

af

Ad Magnificat , Antipho

asll

gt

beátus, qui retríbuet tibi re-

Fac Deus poténtiam in brá-

J

mlet

tributiónem tuam , quam re-

chio tuo : difpérde fupérbos ,

tribuífti nobis.

& exálta hümiles.

yn: 0

«ne d

B eátus , qui tenébit, * & al-

Preces , quando dicendeg

lidet párvulos tuos ad pe-

funt , habentur fupra in Ves

n a Pt

tram.

Y

Ailm

fperis Ferie fecundz,

1324

Jimine

Afífs, Hymnum cant

áte nc;f

OEERIA SEXTA..

;

bis de cánticis Sion.

Ad-Vefperas.

Witus

Capitulum.

2. Cor! t.

Afía. In confpé&u.

t

!

nedí&tus Deus, & Pa-

|

u

.....

l

tif

Db

E^ Onfitääæläbäääminc 'inl

vt

Jter Dómini noftri Jefu

Chrifti . Pater mifericordiá-

toto corde meo: * quó-

o

rum, & Deus totíus confola-

niam audífti verba oris mei-

dl

tiónis , qui confolátur nos in

In

confpédu — Angelórum

E

omni tribulatióne noftra,

pfíallam tibi: * adorábo ad

sl v

Hyvymnus.

qfines N

templum fant&tum tuum , &

Agne

eus poténtic ,

confitébor nómini tuo.

ii

.V EQui fértili natos aqua

Super mifericórdia tua , &

um

artim relínquis gürgiti

veritáte tua : * quóniam mag-

velonue

Partim levas in aera.

nificafti fuper omne numen

u

fant&tum tuum.

Demér(a lymphis ímprimens,

ailim

SubvéGa coelis érigens :

Ín quacümque die invocáve-

URU

Ut ftirpeab una pródita

ro te , exáudi me : * & multi-

A

Divérfa répleant loca.

plicábis in ánima mea vi

rtü-

i,*

Y1argíre cunGis sérvulis ,

tem.

)

uos mundat unda sánguinis

Confiteántur tibi

Dómine

3ofeny.

hif

Nefcíre lapfus eríminum,

omncs Reges terrg : * quia

DN

Tec ferre mortis teedium.

audiérunt ómnia verba oris

tui.

ET

t culpa nullum(' déprimat :

j

INulium éfferat jaétántia :

Et cantent in viis Dómini: *

u

l(fa mens ne cóncidat :

quóniam magna eft glória Dó-

i

Eláta men$ ne corruat.

W&ïf

' mini.

U

Bæ&a » Pater piíffime ,

Quóniam exs:tjilfus Dóminus,

N

N

l'crxa fexta ad V efj eras.

14.1

li

ij

& humfília réfpicit: * & alta à|E, tenim illuc manus tua de-

longé cognófeit.

dücet me: * & tenébit me

|

u

Si ambulawero in médio tri-| déxtera tua.

bulatiónis , VlVlfiCabla

me : *|Etdixi:Fórfitan ténebrz con-

U

i

& fuper iram inimücórum

culcábunt me : * &nox1lIu-

MCäfm

meórum. extendiííti . manum

minátio in delíciis meis.

tuam , & falvum me feceit

uiaténebra non obícura-

D

déxtera tua.

büntur áte , & nox ficut dies

:

n

D óminus retríbuet pro me:*

illuminábitur:*ficut ténebros

Ws

Dómine mifericórdia tuain

ejus , ita & Iumen ejus..

feculum :

ópera mánuum

uia tu poffedífti: renes

| r

d

tuárum ne .defpícias.

meos : * fufcepifti me de àte-

M g

)

ro matris mea.

E

*

Afíza. In confpééttu Angeló-

l

fum pfallam tibi Deus meus.

C onfitébor. tibi, quia tem-

T

À

Afia, Dómine.

bíliter magnificátus es:

ir-

Pfalmus128.

rabília ópera tua , & amma

Omine probáfti me , &

mea cognófcit nimis.

D

cognoviífti me: * tu cog-

None

Occultátum os meum

OTRU

novifti feffiónem meam j &

à tequod fecífti in occulto H

n*qL

refurrectiónem meam.

& fubftántia mea in mfenöa-

AU

l ntellexífti cogitatiónes meas

ribus terrae.

felit

de longe: *semltam meam,&

imperféttum meum vidé-

lrabü P

fumculum meü mvefhdafh.

runtóculi tui,& in librotae

uml

tomnes vias meas præv1-

omnes fcribéntur : * dxes for.

0.

dífti : *

quia non eft fermo in

mabüntur, & nemo ineis. :

hi,

ÍMMihi autem. nimis honomü-

lingua mea.

Wf

cce Dómine , tu cognovffh

cátifunt amíci tui Deus :

fiumme

ómnia novxfüma,& antíqua, *

nimis confortátus. eft prmci-

tu formáfti me , & pofuffti

pátus eórum.

Qc

fuper me manum £uam.

-

D inumerábo eos, & fuper

mul

Mirábilis fa&ta eft fciéntia

arénam multlphcabuntur - É

virii

tuaex me, * cónfortáta eft ,

exurréxi , & adhuc fum tecík,

Si occ1dens Deus peccató-

& non pótero ad eam.

ommc

uó ibo à fpíritu tuo ? * &

res: * viri sánguinum decli-

qülä

uó à fácie tua fügiam ?

náte à me.

i afcéndero in coelum ; tü

1 N

Q uia dícitis in cogitatióne: *

illic es : * fi defcéndero inin-

accipient in Vamtätc civitá-

Y

fernum , ades.

tes tuas.

r

i sümpfero pennas meas|NN ónne qui odérunt te Dómi-

dilüculo,* & habitávere in

ne,óderam : * & fuper inim&&

extrémis maris.

eos tuos tabefcdbam" ?

gius

i

€r-

142

Féria fexta ad Vefperas.

a

p

perfé&to ódio óderam illos: * | C aput. circüitus eórum : *

ifnt

& inimíci fa&i funt mihi.

labor labiórum ipsórum opé-

X i

[-4

Proba me Deus , & fcito cor | riet eos.

1

jn

MO

meum :* intérroga me , &|C adent

fv

1per eog carbónes-

PüE

in ignem

d

ejícies eos : * in

cognófce sémitas meas.

4

E t vide, fi via iniquitàátis in

miseriis non fubsiftent.

d u

me eft ;

.V ir linguófus non dirigétur

Pä

* dedug me in vla

J

nmuff

vetérna.

interra : * virum injüftum

'Afía, Dómine probáfti me ,

mala cápientin intéritu.

rv

cognovífti me.

C ognóvi , quia fáciet Dómi-

1«

V viro iníquo.

[nus judícium ínopis, * & viri-

'-Aïiïa.

j mea

Píalmus 139.

díttam páuperum.

wnt

x Ripe me Dómime ab hó-

"WV erümtamen jufti confité-

büntur nómini tuo: * & habi-

gerati

E

4 mine malo :* a4v'iro ini-

eeti

quo éripe me.

*

.

tábunt reéti cum vultu tuo.

itave

lAfa A viro inf

$ Mi

:€yui cog

'runt iniquitátes

quo Zlibera

U&

i

in corde : * tota die conftitue-

me. Dómine.

j

!

&

bánt preelia.

j

.

Afía, Dómine.Pfa]mus 146»

l

j

!

f

J

eA cuérunt li

nguas fuas ficut

Omine , clamáviad te

f;:

ferpéntis: * venénum áfpi-

D

exáudi me :

* inténde

ho

f m

dum fub lábits eórum.

voci mez , cüm clamáveró

€'uftódi me Dómine de manu

ad te.

tlf

J

peccatóris : * & ab homínibus

Dirigátur orátio mea ficut

iíquis éripe me.

incénfum in confpéttu tuo ,*

a

t

1 cogitavérunt fupplantà-

elevátio mánuum meárum

ve greffus meos: * abícondé.

facrificium vefpertínum.

UOH

P'one Dómine cuftódiam ori

Einrn

runt fupérbi láqueum mihi.

Et funes extendérunt in lá-

meo; * & óftium circumftán-

Ka

tice lábiis meis,

queum: *juxtaiter fcánda-

v

]um pofuérunt mihi.

]Non declínes cor meum in

uN

Táxi Dómino: Deus meus es

verba malítie , * ad excu-

n

tu: *exáudi Dómine vocem

sándas excufatiónes in

pec-

"tl

deprecatiónis mez.

cátis.

"

'äþaban

Dómine, Dómine virtus falü-

Cum homínibus operántibüs

WW

tis mec : * obumbráfti fuper |iniquitátem : * & non com-

Wl

q

muriicábo cum elé&tis eórum.

caput meum in die belli.

1 Wgaa

TWNe'tradas me Dómine' à| Corrípiet me juftus. in mife-

At

defidério meo peccatóri: *|[ricórdia, & increpábit me :*

Rn

eogitavérunt contra me

,|óleum autem peccatóris nom

W

ne derelín

impinguet caput meum.

quas me , nþ forté|

TMl

exalténtur.

Quóniam adhuc & . orátie

t

mea

Foria fexta ad Vefperas,

*.

i

um

mea in beneplácitis eórum : *.

meam

fum nimis.

quia humiliäþug

i W

absórpti funt jun&i

petre jü;

dices eórum.

Libera me à perfeqilölitibus

Q

L

N

(

[

Audient verba mea,quóniam

me .

* quia ponfortäFi funt-

l

otuérunt : * ficut craffitádo

fuper'me.

o

terre erüpta eft fuper terr&.

£duc de cuftódia ánimam me-

dirige'm

D iffipáta funt offa noftra fe-

am ad confiténdüm , nómini

fnjüfIUm

cüs inférnum : * quia ad te

tuo :* me expé&tant -jufü ;

LE

Dómine , Dómine óculi mei :

donec retríbuas miht.

tDin.

in te fperávi , non áuferas

AAfia, Pórtio mea. Dómine ,

n

ánimam meam.

fit in terra vivéntium. .-

/

uftódi me àláqueo , quem

Capitalum.,

E^ ,COro 1.

] ob

j

atuéruntimihi : * & à fcán-

E

nedíttus Deus ; & Pa- - ^

!

!

*bl

j

dalis operántium iniquitáté;

B

ter Dómini nofui Jefu

[ t

Cadent in retiáculo ejus pec-

Chrifti , Pater. mifericordiá-:

) Hbth

catóres : * fingulariter fumi

rum ,& Deus totíus confo-

€go , donec'tránfeam.

latiónis, qui confolátur nos

Afia, Dómine clamávi ad te ,

f

£

in omni tribulatióne noftra. -

jb

exáudime.

Tntd

.'

mnïlïsy nälfï,me Con- :

Afíz, Pórtio mea... Pí3I. 41

ditor P

m

^"rOce. mea ad Dóminunit

H?

clamávi

* yoce meaà

Qui cun&a folus órdinans , ^!

a i

adDóminum deprecátus fum.

Humum jubes prodücere

drto

Effündo in confpé&u ejus

Reptàántis & ferz genus :

eratiónem meam : *. & tri-

ft magna rerum córpora , :

mreinut

Hin

bulatiónem meamante ipfum

Di&u jubéntis vívida,

pronüntio.

Per témporum certas vices .

m n

*

mr

jn deficiéndo ex me

fpl'riturri

Obtemperáre sérvulis. -

meum : * &tu cognovifti

pepélle , quód cupídinis

mitas meas.

"

d-

sej—

Ciénte vi nosimpetit ,

m i

exql

via hac,qua ambulába

m,*

Autmóribus fe süggerit , .^

abfcondérunt láqueum mihi.

Aut a&tibus fe intérferit.

) pee

nfiderábam ad' déxteram ,

Da gaudiórum premia

& vidébam , *: & non erat ,

Da gratiarum münera :

vibil

Diísólvelitis víncula,

cort

qui cognófceret me.

périit fuga à me:* & non eft,

Adftrínge pacis foedera.

jnum.

preefta, Pater piíffime,

mile

qui requírat àánimam meam.

T

L

€lamávi ad te Dómine: * di-

Patríque compar Unice ,

xi: Tu es fpes mea , pórtio

Cum Spíritu Paráclito ,

j

l

mea in terra vivéntium.

Regnans per omne feculu

ms

. Amen.

!

x'ntd?gc ad» deprecatiónem

f

i

- Sabbato ad V efperas.

nitátem : *

& déxtera eörur;l,-

g

y. Dirigátur Dómine orátio

H

jf

mea. sv Sicut incénfuüm in

déxtera iniquitàátis.

!

:iugnon

confj

é&u tuo.

T) eus cánticum -novum carte

æfä[iO !

Ad

M

asnificat ; Anti hona.

$

tábo tibi: *in pfaltério deca

f

gupet

Depofu

it poténtes , San&tos

chórdo pfallam tibi.

*

if ii

perfequéntes : & exaltávit

'ui das falütem Regi

bus : *'

ümiles, Chriftü confitentes.

qui redemífti David fervutri

æücäntiä

« Prece$ , quando dicend

tuum de gládio malígno: éri-

stue

fünt,habentur fupra in Ve«

e me.

h

iliatos

fper

isFeriz fecunda:- .152-

itérue me de manu filiórum

qtitetm

SABBATO.

alienórum , quorum os locü-

ylicet

tum eft vanitátem:* & déxte-

AdV EFPCI' ASe

qtuam

Afig BenediGtus.

ra eórum,déxtera iniquitátes.,

quri

Pfalmus 143«

).uorum filii ; ficut novellae

óstp

I Enedií&tus Dóminus Deus

lantatiónes* in juvétüte fua.

j d

meus , qui docet manus

*ílie córum compófite , *

d

'

meas ad pralium: * & dígitos

circumornáta tüt fimilitüdo

E

meos ad bellum.

H

templi:

,

3

elVl ifericórdia mea , & refü-

P

romptui

ria eórum p'ïei'la., d

ii D

íudi rneum :* fufcéptor me-

eruéctàntia ex hocin illud. : -

O'ves eórum foetófz , abun-

gl

us , & liberátor meus.

(itio

P roté&tor meus ,. & in. ipfo

dàntes in egréffibus fuis : *

"

d

fperávi: * qui fubdit pópu

boves eórum craffze.

ÍN on eft rufna macériz , né-

av

]um meum fub me

n

D fie ! quid eft homo, quiain-

quetránfitus ; * neque cla«

notuífti ei? *aut filius hómi-

mor in platéis eórum.

if

yttt

ris ; quia réputas eum ?

B eátum dixérunt pópulum ;

omo vanitáti símilis factus

cui hzc funt : * beátus pópu-

eít: * dies ejus ficut umbrá

lus,cujus DóminusDeus ejuss

E'äfüm f

t

ratéreunt:

Atia,. Benedíttus Dóminus

ómine inclína coelos tuos ;

Deus rnieus.

gg:mar

Afia. Per síngulos dies;

l

& defcénde : * tange montes ,

us 14.

|

& fumigábunt.

F ülgura corufcatiónem ;

[* Xaltábo te . Deus rmieus.

1l

Rex : * & benedícam nó-

a

diffipábis eos : * emítte fagit-

tastuas, & conturbábis eos;

mini tuo in fculum ,.& in

:

*

É mítte manum tuam de alto,

fssculum faculi.

jj

éripe me; & líbera me de

Per síngulos dies benedícam

aquis multis: * de manu fil:ó-

tibi:* &laudábo nomen tu-

uhï'

rum alienórum.

uminfeculum, &

N

lum fzculi.

! in fecu-

N

Q Uöfunlï os locátum eft va-

Mag-

n

| *

: f&abba'td ad Ve

fperas.

fïeöm

$

znus Dóminus , & lau-

córrüunt; * & érigit omnes

iib

iis nimis : * & magnitü-

elífos.

dinis ejus non eft finis.

N

Qculi ómnium inte fperant

N

^enerátio , & generátio

Dómine:*& tu das efcamilló-

laudábit ópera tua , * & po-

]

rum in témpore opportü-

l

téntiam . tuam pronuntiá-

no.

J m

bunt.

*

Aperis tu manum tuam, * &

10: d

gnificéntiam glória . fan--

imples omne ánimal bene.

Bs

tátis tue loquéntur: * &

dictióne.

o

ll

TU

mirabília tua narrábunt.

ftus Dóminus in ómnibus

t virtütem terribilium tuó-

viis fuis: * fan&dtus in. óm-

Mv

[

l

rum dicent: * & magnitüdi-

nibus opéribus fuis:

lUt

LUR

nem tuam narrábunt.

prope eft Dóminus ómnibus

emóriam abundántie fua-

invocántibus eum: * ómnibus

fürd]

tte[i

vitátis tuz eructábunt ; * &

invocántibus eum in veritá-

(

iuftítiatua exultábunt.

te'

&

$iferátor,& miséricors Dó-

timéntium f&

il

li

'Voluntátem

minus : * pátiens, & multum

fáciet ,^ * & deprecatiónem

miséricórs.

]

píe

univér-

eórum exáudiet: & falvos

]ul

uávis . Dóminus

fáciet eos.

uU

t

í

is: * & miferatiónes ejus fu-

C uftódit Dóminus omnes di«

f

per ómnia ópera ejus.

ligéntes fe: * & omnes pecca-

C onfiteántur tibi Dómine

tóres difpérdet.

ómnia ópera tua: * & San-

Laudatiónem Dómini loqué-

- i

i

&i tui benedícant tibi.

turos meum : * & benedícat

"

Glóriam regni tui dicent, *

omnis caro nómini fanctó

& poténtiam tuam loquén-

ejus in feculum , & in fzcu-

;ulum 1

tur.

lum fzeculi.

4

po

ljt notam fáciant filiis hómi-

Afía, Per síngulos dies b

—

stj

dícam te. Dómine.

u

num poténtiam tuam: * &

glóriam. magnificéntie regni

Afía, Laudábo.

rs "

tul.

Pfalmus 145. . —

A

uda ánima mea Dómi-

fRegnum. tuum , regnum

tie

ómnium faeculórum : * &

L

um , laudábo Dóminum

dominátio tua in omni gene-

in vita mea: * pfallam Deg

mm

ratióne

&l

» : « -.genþratiö-

:

meo , quámdiu füero.

nem.

N olíte confidere in princípi-

Fidélis Dóm

ihus in ómnibus

bus ; *in filiis hóminum , in

ii

verbis fuis:. * & fan&us in

quibus non eft falus.

J

ómnibus opéribus fuis.

|E xíbit fpiritus ejus, & re-

HW

Allevat Dómin

EO

P. A.

x

us ornnes; quüï',vertätur in terrgm fua

1B

4

-

N

:146

: Sabbatoad V cfpe

Al

in illa die pembunt ómnes co-| & magria virtus e;us OM -

gltatlones eórum.

apiénti ejus non eft nü-

lh

Beátus, cujus Deus Jacob

merus.

u

jl

adjütor ejus , fpes eJus in

Sufcípiens manfuetos Do-

*

n j

jl

Dónino Deoipsíus : *

qui fe-

minus

humílians

au-

cit coelum & terram , mare ,

(i

tem peccatóres usque ad

terram.

i

& ómnia, quain eis funt..

]is

ul cuftod1t veritátem in

P. recínite Dómino in confef-

f

18][1 QU]

culum ,facit judícium in-

fióne : * psállite Deo noftro in

i

"

jüriam patlentlbus * dat ef-

cíthara.

/l

gqa

cam efuriéntibus.

Q ui óperit coelum nübi-

,U

D'óminus |folvit compedi-

aR

bus:* & parat terre plà-

annin

tos:

Dóminus illüminat

viam.

n *]Uf

Ca2cos.

ui prodücit in mont1bus

D óminus . érigit el(fos

*

L

oe

num:* & herbam fervi-

)

xl

Dóminus d1hg1t juftos.

tüti hommum.

D. óminus cuftodit àdvenas ,

ui dat juméntis efcam ip-

y W

j

pupíllum , & víduam fufcí-

sórum : * & pullis corvórum

i

jet :

* & vias peccatórum

invocántibus eum.

dlf érdet.

Nonin fortitüdine equi vo-

p

,

luntátem habébit :

DO

Regnablt Dóminus in fe-

* nec in

Intih

cula, Deus tuus Sion * in ge-

tibiis viri beneplácitum erit

neratiónem, & generatiónem.

el.

UR

quni

Afia. Laudábo Deum meum

Beneplácitum eft Dommo

in vitamea.

fuper timéntes eum: * & in

Qd

.Afia.

Deo noftro.

Bs Y

eis, qui fperant fuper mife-

Pfalmus 146.

ricórdia ejus.

Audäte Dóminum ,

uó-

Afia. Deo noftro Jucunda flt

1flr

A

niam bonus eft pfalmus:* | laudátio.

Deo noftro fit jucánda, deco-| Afía. Lauda.

Jabf

ráque laudátio.

Pfalmus . 147.

d)

JÉ díficans

erüfalem Dómi-

Em

Auda Jerufalem Dómi-

.pnus: * di

i

perfiónes ltraélis

L

num :,* auda Deum tu-

TAT

congregábit.

um Sion.

$

ls

Qm fanat contrítos corde : *|Q uóniam confortávit . feras

Al

& álligat contritiónes

eó- poxtqrum tuárum: * benedí-

t

ryum.

xit filiis tuis in te.

"d

Qui nümerat multitüdinem Q ui pofmt fines tuos pa«

J

ftellárum :

* & ómnibus eis cem

* & ádipe fruménti

h?t j

M

normna vocat.

sátiat te.

|

V

M 8gnus Dommus nofter , () ui emíttit elöqm,um fuum

h

ter- '

(

[IS'*I

us

14

e!t l

,

terr& : * velóciter cu

rrit er-

».

E

d

mo ejus.

i

3

mifericórdia tua.

.cändaf fupe

rfnox

ui dat nivem ficut lanam

n ]

j

Capitulum , O Aftitüdo,

UE

nébulam ficut cínerem fpar-

dicitur in Vefperis Sabbati ,

it.

ab O&Gava Pentecoftes us

Mittitcryftállum fuam ficut

buccéllas : * ante fáciem frí-

que ad. Adventum cum

Id

Hymno, & Verfu fequenti.

Türoy

oris ejus quis fuftinébit ?

Antiphona ad Magnificat di-

míttet verbum fuum, & li-

