Citur , prout affignatur in-

1 nij

qucfáciet ea : * flabit fpíritus

frà in Proprio de. Tempore.

1

ejus , & fluent aqua.

Potft

Antiphonam dicitur

ui annüntiat verbum fuüm

Oratio propria.

TU

j

cob, * juftítias & judícia

fua Itrael.

Deide fiunt fequentes

1 [in

Commemorationes commu-

N onfecit táliter omni natió-

nes,feu Sutfragia San&torum ,

ni : * & judícia fua non mani-

us dicuntur etiamad Laud.

It

um

feftávit eis.

OMMEMORATIO

Afía, Lauda Jerüfalem Dó-

de Cruce in feriali tan-

Qu

minum.

^tüm Offficio.

Hl

Capitüfum. Rom. 1£. d

Altitüdo divitiárum fa-

AdVefperas, & Laudes

um d

Afía Per fignum Crucis de

Q

piéntie , & f(íciéntie

inimícis nofiris libera m

*

TU

Dei : quàm incomprehenfibi-

Deus nofter.

qs

n

lia funt judícia ejus, & inve-

y.. Omnis terra adóret te

,&

I)

7

füigábiles vie ejus.

pfallat tibi.

Innus.

z;, Pfalmum dicat nómini tuo

df

m fol recédit ígneus :

Dómine.

à

J4

u lux perénnis Unitas ,

O rémus.

Oratio.

Noftris , beáta T'rínitas ,

Erpétua nos ,

quzfu-

Infünde lumen córdibus.

P

mus Dómine , pace cu-

Don.

T e mané laudum cármine ,

Te deprecámur véfpere ;

ftódi; quos per lignum fan&tee

Crucis redímere di

1

átus es.

p

Dignéris , ut T'e süpplices

COMMEMORA

j

IONES

ferà

Laudémus inter Coelites,

Communes, five Suffrazia

P atri , fimülque Filio ,

San&torum. .

n

Tibíque fan&te Spíritus

,'l

De S. Maria , quando ron

s p

Sicut fuit, fit jügiter

dicitur ejus Offic. parvum.

S&eclum per omne

Ad Vefp. & Laudes, Aiía.

m

men.

glöria.

n

y. Vefpertína orátio afcén-

an&a María , fuccürre mí-

l

u

feris;juva pufillànimes, réfo-

!

daþ,ad te Dómine.

UlO,in-

ve Hþbiies,ora pro póp

tér-

-' ( Cïfä; €2» C& ry,?;k? ?/! (L ;

4

lántem in flücltibus , ne mer-

Wdlc

térveni pro Clero , intercéde

m

L3

ro devóto

femíneo fexu :

gerétur ,eréxit : & Coapó-

fj

J

'séntiant omnes tuum juvá-

ítolam ejus Paulum tértió

u

men, quicümque célebrant

naufragántem , de profün-

H

j j

tuam fanttam Commemora-

do pélagi liberávit: exáu-

imdc |

tiónem.

dinos propítius , & concé-

qu

Ora pro nobis fan&ta Dei

de , ut ambórum méritis ,

énitrix.

t

seternitátis glóriam . confe-

4

ii

lU

, Ut digni efficiámur pro-

quàmur.

M

W

miffiónibus Chrifti.

De Patrono: ve

i "Titulari

Orémus.

Oratio.

Ecclefize fiat commemoratio

a DOU

Oncéde

nos fámulos

yds.

confueta ante vel poft com-

]*

ul

tuos , quafumus, Dó-

merorationes praedictas, pró

mine Deus, perpetua mentis

dignitate illus : & ultümo

i

Ioco de Pace.

yettl

& córporis fanitate gaudére :

od

& gloriófa beáte Miaríe

Ad Vefperas, & L

äudcs.

|femper víirginis interceffió-

Aii2 Da pacem Dómine in

TT

ne,áà

resénti liberári tri-

diébus noftris , quia non eft

t

Wil Ü

e ítítia, & etérna

Pä;frui lI2--

álius , qui pugnet pro nobis;

títia.

nifi tu Deus nofter.

Wutt

De A .6&0'53,

v Fiat pax in virtüte tua.

)

j

|

um

—

- jAdVe

[peras Antiphona.

x. Etabundántia in türribus

q

s55 Metims

póftolus , & Pau-

tuis.

. lus Do&or Géntium, ipfi

O rémus.

'Oratiw. |

VN

fos docuérunt legem tuam

Eus, à quo f4n&a de-

H

Ld

j8

n

- Dómine..-

fidéria, re&ta consilia ,

" Conftítues eos príncipes

& jufta funt ópera: da fervis

Id

luper omnem terram,

tuis illam ,

quam mundus,

4

Vts

3* Mémores erunt nóminis

dare non poteft, pacem : ut

. tui Dómine.

& corda noftra mandátis tuis.

li

: AdLaudes , Antiphona. -

dédita , & hóftium fubláta

i

* Gloriófi príncipes terre ,

formídine , témpora fint tua

z

'

quómodo in vita fua dilexé-

protectióne tranquílla. Per

Dn

runtíe, ita & in morte non

Dóminum noftrum ]Jefum

I

funt feparáti.

Chriftum Fílium tuum : Qui

DJml

?: In omnem terram exívit

tecum vivit & regnatinuni-

h

fonuseórum. sm.Et in fines

táte Spíritus fan&ti Deus; per

[

*

orbis terre& verba eórum.

ómnia f:ecula fzeculorum.

M

/. . O rémus.

Qratio;

&. Amen.

Q

: Eus.,

cujus déxtera

x. Dóminus vobíscum.

«

beátum Petrum ambu-

&. Etcum fpíritu tuo.

d

y. Denc.

-,&d Com'pletoriuxh.

Pt

!t h

vy. Benedicámus Dómino.

Deinde , Hebdomadarius

(Q

w. Deo grátias.

facit Confeffionem.

h

lt

y. Fidélium ànimze per mi-

Onfiteor Deo omnipo- —

d

fericórdiam Dei requie(cant

ténti ,

beáte Maríe

Wlt m

LA

Amen.

4

in pace.

femper Vírgini , beáto Mi-

U

einde dicitur fecretó ,

chaéli Archángelo , beáto

1 mj

P ater nofter.

oánni Baptífte ,

fan&is

( Q

Sic terminatur Officium ,

Apóftolis Petro & Paulo ,

ubi alia non fequatur Hora ,

ómnibus San&is , & vobis

T

I

ut diciturin Rubrica deOra-

fratres : quia peccávi nimis

TOU

tione, Dominica.

cogitatióne , verbo,& ópere :

rel

wl

* Di&ke Commemorationes ,

mea culpa , mea culpa , mea

&t

feu Suffragia , dicuntur ab

máxima culpa. Ideó precor

&i

O£tava Pentecoftes usque ad

beátam Maríam femper Vír-

Adventum , exce

tis Dupli-

ginem , beátum Michaélem

&la

cibus, & infra OC

;

aVe

Archángelum , beátum Joàn-

Dirn

uando dicitur Officium

nem ]

tíftam; fan&tos Apó-

B. Marie , nonfit alia com-

etrum & Paulum ,

(

ftolos .

o

memor.de ea ,nifi B., Virg.

an&tos , & vos. fra-,

jU

fit Patrona , vel Titularis.

tres, oráre pro me ad Dómi-

irtütet*»

.AD COMPLETORIUM.

num Deum noftrum.

1

PT

* -Lie&or incipit ; *

Jube

; -;Chorusrefpondet. -

domne benedícere.

:

f Verestur tui omnípo-

(ni

Bfío, No&em quiétam , &

tensDeus , &.

11)!3

T

»

finem | perfé&ttum | concédat

peccátis tuis , perdüc

à

t

nobis Dóminus omnípotens.

vitam aetérnam.

i

CM UE

"T

x. Ámen.

L

Amen.

Le&tio brevis. x Pet. 5..€

Deinde repetit €

1

g

( W

Ratres , Sóbrii eftóte ,Incm: & ubi. dicitur .

di

mv

& vigilàte : quia adver-

fratres, & — vosfratres

sárius vefter /diábolus tan-|latur. tibipater,&

te pater.

mj

Facta Conteffione à Choro ,.

m

quam leo rügiens, círcuit ,

quzrens , quem dévoret : cui

Hebdomadariusdicit * ——

qi

resíftite fortes in fide. Tuau-

Ifereátur veftri omnt-

n j

tem Dómine, miferére nobis.

potens Deus , & dimif-

: !Ullm'ä

il

».. Deográtias.

fis peccátis veftris , perdücat

3. Adjutórium noftrum in|vos ad vitam eetérnam.

il5

nómine Dómini.

w. Amen.

ii

db(Slüdá-

». Quifecit coelum;& terrá.

Ndulgéntiam ,

P ater nofter.

àicitur totum

l

nem , & remiffiónem. pee-

(f

fecretó.

catórum . noftrórum tríbua

|

[)

]

"

T110-

x

l

l

K 3

156

Ad Completomum,

dedifti I&titiam i corde fneo.

l&füt

nobis 'omnípotens , & misé-

ricors Dóminus.

A fru&u fruménti , vini , &

,0 gÜr

r,r- Amen.

ólei fui * multiplicáti funt.

Et facta Abfoïmone

Yn pace in idípfum. * dór-

nuau

dicitur y

miam , & requiéfcam.

Jj

"

Onvérte nos Deus falu-

Quóniam tu. Dómine fingu-

at*

táris nofter.

láriter infpe* conftituífti me.

"E

*. Et avérte iram tuam à

Plalmus 30.

g

nüabis.

N te Dómine fperávi , non

p a

X. Deusin adjutórium me-

confündar in etérnum : *

m

-uminténde.

in juftítia tua líbera me.

jp a

&. Dómine ad adjuvandum

Inclína ad meaurem tuam ,

accélera , ut éruas me.

ioih

i

me feftína.

G lória Patri , & Fillo,

Efto mihi in Deum prote-

ferimt

tïorem & in domum refü-

3l Jt

fs

'S jcut erat in princípio.

Ana.

Miferére. :

0'11,

ut falvum me fácias.

NU

Juóniam fortitüdo mea &

Sl

Pfalmus 4.

tUm invocárem , exau-

refücium meum es tu : * &

,nim

9

;

H

' divit me Deus juftítie

propter nomen tuum dedü-

meæ EW n tnbulatlone dila-

ces me , & enütries me:

ngumtl

tá(li mihi.

[

ia

Fdáces me de láqueo hoc

ferére mei, * & exáudi

quem abfcondérunt «mihi :

)

d

wnem meam.

LU

ä

a )

quóniam - tu

es prote&or

Filii hommum üsquequó gra

meus.

TM

j

1 cord

Ín manuüs tuas commendo

j

* ut quid d1hg1tls

& quaeritis men-

fpíritum meum : * redemifti

Bu

l

me Dómine Deus veritá-

sif)

T

tó

?

juóniam mirifi-

tis.

dl

1

PfaImus go

st

càvit Dóminus San&um fu-

um: * Dóminus exáudiet me,

Ui hábrtat. in adjutório

vj

cüm clamávero ad eum.

Q

Hl

Altíffimi , *in prote&tió-

Jrafcímini, & nolíte peccá-

ne Dei

coeli

commorábi-

^0

tür.

re : * que dicitis in córdibus

"veftris, in cübílibus veftris

Dicet Dómino :

Sufcéptor

40

meus es tu ,

& refügium

.compungímini.

hi

"Sacrificáte facrificium ]u&i-

meum;: * Deus meus fpera—

bo in eum.

4

W

tie , & fperáte in Dómino. *

l

Mulu dicunt: Quis ofténdit

Quóniam 1pfe liberávit me

d

mobis bona ?

*&

ii

deláqueo venántium ;

li

"Signátum eft fuper nos lu-

à verbo áfpero.

li

men vultus tm Dómine : *

QGcapuhs fuis obumbrábit ti-

W

du*

-

PA

Ad Completorium.

Y

RUT

bi, . & fub pennis

ejus fpe

ongitüdine diérum replé-

| le

rábis.

oeum : * & ofténdam illi

Al

*

l

mïr

Scuto circümdabit te véri-| falutáre meum.

tasejus: * nontimébis à ti-

Píalmus x

4

ce , nunc

?bsc'nedicit;

NI

* móre noCtürno.

[

Afagitta volánte in die , à

Dóminum :* omnes fer-

Tuin

n

negótio perambulánte in té-| vi Dómini.

M

nebris : * ab incürfu, & dz-

ui ftatis in domo Dómini, *

Tij J

.mónio meridiàno.

!

átriis domus Dei noftri.

t

Cadent à látere tuo mille, & | gn nóGtibus extóllite manus

N

decem millia à dextris tuis: * | veftrasin fantta : * & bene-

ts

ad te autem non appropin- | dícite Dóminum.-

J

enedícat te Dóminus ex

quábit.

*

m m

Verümtamen Óóculis tuis |Sion,

qui fecit coelum &

IU v

confiderábis , * & retri- |terram.

fácits

butiónem. peccatórum vidé-| Az4, Mi

ferére mihi Do-

) T

bis.

mine.

E

st !

& exáudi Qratiönefft

óniam tu es Dómine fpes | meam.

um g

mea ; * altíffimum pofuífti

. liymnus.

b

MTIR

»

E. Iuci$ ante t

ärminum

refügium tuum.

Qui t

Noon accédet ad«te malum : *

Rerum Creátor p

Ut g

mus, *

& flgéllum non appropin-

s

quábit tab

,

E

ernáculo tuo,

Ut pro tua cleméntia

Ouoniam

Angelis fuis man- | Sis preful , & cuftódia.

coän:r:i

dàvitde te : * ut cu

ftódiant te| Procul recédant fómnia ,. .

*

jn ómniDus viis tuis.

Et nó&ium phantásmata :

Lt

d u

[n mánibus portábunt te :

* | Hoftémque ;1o£i;rum. comp i.

ne forté offéndas ad lápidem| me ,

Nepol

]uàntur cör-þora. þ

pedem tuum.

Super áfj

pideme , & bafilíf-

Prefta , Pater piíffime,.

L

1 protf;'

cum amb

ulábis : * & concul- | Patríque compar Unice ,

cábis leónem , & draco-| CumSpiritu Paráclito ,

Qu

neim.

Regnans per omne fac

:

uluæ.

Quóniamin me fperávit ,

Amen.

"as

ij

t

liberábo eum :* prótegam| Capitulum. Jerem. 14.

eum , quóniam cognóvit no-

autem In nobis es Dó-

pil

inen meum.

F ,ï*k

mine, & nomen fanttum

Clamábit.ad me , & ego|tuum invocátum eft fuper

:räw't'iï

exáudiam eum :* cum ipfo|nos , ne derelínquas nos D.ö-

Jn.'

fumin tribulatióne: erípiam | mine Deus nofter.

z. Deo grátias.

d

cuti ,'& glorificábo eum.,

t!

K 4

152

Ad Completoriuse.

l

j

. Dr€Y.

In manus tuas Dó. ( *-- Vitam stérnam " A-nien.

"1

mine, * Commeéndo fpíri-|v- Benedí&tus es Dómine

In manus.

-

tum meum.

Deus patrum noftrórum.

]äu'

Y. Redemíftü nos Dómine

v« Etlaudábilis & gloriófus

Deus veritátis. Comméndo.

iin fzecula.

:

& ]lória Patri. In manus.

Y- Benedicámius Patrem, &

Y. Cuftódi nos Dómine üt

Fílium cum fan&o Spíritu.

E

,

pupillam óculi.

*« Laudémus , & fuperex-

u

&« Subumbra alárum tuà-

altémus eum in fzcula.

;)

Y* Benedí&us es Dómine in

|

rum prótege nos.

Afía.

Salva nos.

firmaménto coeli.

k

Canticum Simeonis.

!

&« Etlaudábilis, & glorió-

Luce2o.e

fus , & fuperexalt

iMf

Unc dimittis fervum tii-

cula.

ätus— in fe-

iil

L Num Dómine , * fecün-

Y« Benedícat , & euftódiat

J

nos omnípotens ,. & miséri-

ANL

düm verbum tuum in pace ;

Q uia vidérunt óculi mei : *

cors Dóminus.

L

Amen.

hi

falutáre tuum.

Y Dignáre Dómine no£te ifta.

if

* * O uod paráfti * ante. fáciem

*. Sime peccáto nos culfto-

" ómnium populórum.

díre.

"

li

oc

Y. Miferére noftri

Dömi;

.i,umen ad revelationem

ï(en

Gén

t

J

ne.

i

jum,* & *glöglqi.a'm ple-

n

il

bistuelfracl. *

*. Miferére noftri.

! $ lória Patri.-

?

Y Fiat mifericórdia tua Dó-

D]

Afíi3. Salva

n

d* Dómine vi-

2

mine fuper nos.

»

là

ftódinos dormién-

*. Quemádmodum fperávi-

h

mus in te.

Y

ií

t vigilémus cum Chri-

05

; requiefcámus in pace.

Y. Dómine exáudi oratió-

qd

sequ

es' Preces feriper

nem meam.

dicunti

, preterquam in

€. Et clamor meus ad te

- Officio

.:l

Duplici , & infra

véniat.

N

Gavas.

» Dóminus vobíscum. -

Yrie eléifon.

X*« Etcum fpíritu tuo.

Al

ratie.

—— Chrifte eléifon.

rémus.

|

rie eléifon.

1fita , quefumus Dómi-

fter. fecretó.

V

Y

iter no

ne, habitatiónem iftam,

Ét ne nos indücas in ten-

& omnes insídias inimíci ab

3

:

AE

atiónem.

ca longé repélle , Angeli tui

-&« Sed líbera nos à malo.

fan&ti hábitent in ea , qui nos

ecreto,

-redo in Deum.

in pacé cuftódiant : & bene-

s fem-

u ga;fnis rgfurre&iönem.

díétio tuà fit fuper no

ï!

per

Ad Completoriunt,

I

|

.

—

efum Chriftum.

er. Per Dóminumnoftrum| & ánimam , utdignum Filij

u

tui habitáculum effici mere-.

i

y. Dóminus vobíscum.

rétur , Spíritu fan&o coope-

ü

V

l

x. Etcum fpíritu tuo.

ránte preparáfti: da,ut cujus

y. Benedicámus Dómino.

commemoratióne letámur ,

t

x. Deo grátias.

ejus pia interceffióne , ab in«

Q

Bfío. Benedícat, & cuftódiat

lp

ftántibus malis , & à morte.

l

nosomnípotens , &. miséri-

perpétua liberémur.

Per

cors Dóminus Pater, & Fti-

eümdem Chriftum Dómin

Tine|

lius , & Spiritus fan&us.

noftrum.

uni

.'A-'

W&* Amen.

g. Amen.

j

l

L

Et nondicitur , F 1délium

Y. Divínum auxílium má.

lll

l

ánima.

fed immediaté di-

neat femper nobíscum.

M

EIle

citur fequens Antiphona..

dicitur fecreto/

ufti

A primis Vefperis Fefü| . Deinde

my

Trinitatis ; usque ad NNo-|

hn

äa"gffno&er . ^ ve María,

»pam Sabbati ante Advepf

r

tüme

-Sie: dm?tfliigggmpletoriuml

u

Anti »hdna.

per Annüm. -

E

Sipoft Completorium im-

Alve Regina , Mater mi-

1 Jj

*

fericórdie , vita , dulcé-

mediate . fequatur

Mlatu-

do, & fpes noftrafalve. Ad jnum,, tunc

Z

te clamámus éxules, filii He-

2

bis dicatur

'€

-

f.i.

uiaco

H

"

va. Adte fufpirámus gemén-

UOR

tes, & flentes in hac lacry-

ium f*q(æ)d e

ftfinis Offi

fic terminari debet, : & ant

L

márum valle. Ejaergo advo-

atutinum iterum repetitur-

cáta noftra, illos tuos mife-

if

ricórdes óculos ad nos con-

ro principio Officii fequen -

:

is.diel.

vérte. Et Jefum ,benedíaum

us

fru&tum ventris tui , nobis

Antiphonz preedi&te dicumn-

poft hoc exilium ofténde. O

urctiam in fine Laudum ,

uando difcedendum 'eft à

If

clemens , Ó pia , Ó dulcis

horo : fed fi immediaté poft

l

Virgo María.

'm'

7. Ora pro nobis fan&ta Dei

atutinum fubfequatur Pri-

Génitrix.

a,vel alia Hora,dicuntur in

j

ine ultime Hore, i3tà nt

j

&« Ut digni efficiamur pro-

smiffiónibus Chrifti.

icantur femper, quando ter-

iquïi

ratios

inata àliqua Hora difceden-

(j

umeftà Choro:& tunc po!

Mnípotens fempitérne

p

D

' bm

"

Deus, qui gloriófz vir-

Yy. Fidélium ánimz ,

ter nofter ,

ecreto dicitur j

if

egmis matris Maríe corpus

y:

Dó- *

PPI

Ks-

Ad Completorium. ;

75' Jï]äöminus' det nob

is fuam

Extra

Chorüm

autem

diciturin fine Laudum , fi

]

acem.

tunc terminandum fit Offi-

&e Et' vitam. etérnam ,

cium , alioquin in fine ulti-

maeHorze. - Poft alias veró

Arï)egihde Antiphona , Salve

Regína.

&infine ,

Diví-

Horas , quando- terminatur

)u

num auxílium máneat fem-

Offücium , dicitur tantüm

fecres

n

per nobífcum.

0.

ater nofter,

W«- Amen,

Ms

j

IW

Bu

f

u

2

Mht

W.

x

quJ

a

WE

2

nIL

C t

——

i

EE

—

g

UET

£^

EE

RRM

"

hbl

X

(*äl

j

'ï(

)

[

M

7

d

Käu

D)

s.

s

)

Z9

|

0)

QZ

ibl

P.

1

t

K

£

W

(

y

j

r

P

1

]

:

il

L

]

N

l,

fs

jl

1f

lf

J

j

;

n

9t

PRO.

T

I$5

EUfcna

ln

l

(f

PROPRJ

M

TU

F.

li s

j

.DE TEMPOR

TT

li

IH

IjUSCA- B. B-A T. O.

lit : ficut Dómino pláeuit, ita

[

proximo Kalendis

fattum eft : fit nomen Dómini

Septembris.

benedíttum.

-.Ad Ma

enificat ; Antiphona.

y. Nudus egréffus fum .de

Cümaudíffet Job. nuntiórum

ütero matris mea , & nudus

verba , fuftínuit patiénter , &

revértar illuc.

Dóminus.

,eCtio iL

2

ait : Si bona. fufcépimus de

X

manu Dómini , mala autem

T ibantfiliiejus, & fa-

[

J.4ciébant convívium per

quare non fuftineámus ? In

ómnibus his non peccávit

domos, unusquísque in die

job làábiis fuis , neque ftul-

fuo.

Et mitténtes vocábant

tres foróres fuas , ut coméde-

tum áliquid contra Deum lo-

cütus eft.

rent, & bíberent cum eis.e

DOMINICA I.

Cümque in orbem transíffent

dies convívii , . mittébat ad

Septembris."

In primo No&urno.

eos Job, & fan&ificábat il*

los, confurgénsque dilüculo

Incipit liber Job.

Lectiot

Cap. 1.

offerébat.holocáufta pro síne

Ir erat in terra Hus ,

zulis.

Dieébat enim :* Ne

-V nómen Job ; & erat vir

forte peccáverint filii mei, &

ille fimplex , & re&us ,ac ti-

benedíxerint Deo in córdibus

mens Deum , & recédens à

fuis. ;Sic faciébat Job cun-

*

malo. Natíque funt ei fep-

&is diébus.

tem filii , & tres filie.

Et

w. Antequam cómedam , fue

fuit pofséffio ejus feptem mil-

fpfro, & tanquam inundán-

liaóvium , & tria míllia ca-

tesaqua, fic rugítus meus:

quiatimor , quem timébam ,

melórum , quingénta quoque

juga boum , & quingénte áfi-

evénit mihi; & quod veré-

ne , ac família multa nimis :

bar, áccidit :nonne diffimu-

làvi ? nonne sílui ? nonne

erátque vir ille magnus inter

omnes Orientáles.

quiévi? * Et venit fuper

&. Si bona fufcépimus de

me indignátio.

ft auxilium mí»

manu Dei , mala autem qua-

. Ecce none

re non fuftineámus?

* Dó

hiin me,& necefsárii quoque

minus dedit, Dóminus ábftu-

mei recefsérunt à me. Eet:

(

156

Dominica prima Septembris.

j

ul

Le&io ii

culum oppónitur , ut intérna

yda

"Uadam autem die, cüm

noftra fáciesin ipfa videátur.

j

Je

veníffent filii Dei ,ut af-

Ibi etenim foeda , ibi pulchra

r Atl

sífterent coram Dífto , áffuit

noftra cognófcimus : ibi fen-

inter eos étiam Satan.

Cui

tímus , quantüm proficimus ,

»3hm

j

A$y

dixit Dfis : Unde venis ? Qui

ibi à profé&tu quàm longe di-

lii

refpóndens, ait: Circuívi ter-

ftàmus. Narrat autem gefta

SanCtórum, & ad imitatiónem

Fidia

ram , & perambulávi eam.

ia

Dixítque Díís ad eum : Num-

corda próvocat infirmórum :

dumque

ilórum viélrícia

jitst

quid confideráfti fervum me-

contra

hu

um Job , quod non fit eisími-

fafta commémorat ,

lisàn terra, homo fimplex , &

vitiórumprzlia debília noftra

gt

j

rectus,ac timens Deum,& re-

confirmat:fitque verbis il-

ial

cédens à malo ? Cui refpón-

líus, ut eó mens minus inter

dens Satan , ait: Numquid

certámina trépidet , quó an-

m j

1

n

jif

ob früftrà timet Deum ?

te fe pófitos tot virórum fór-

nónne tu valláfti eum , ac do-

tium triàmphos videt.

elni

&, Indüta eft caro mea pu-

fimyts

mum ejus , universámque

efubítintiam per circüitum ,

trédine , & sórdibus pülveris

ln

cutis mea árult , & contrá&ta

gl

opéribus mánuum ejus be-

eft :

3»

Meménto mei Dífíe ,

nedixífti , & pofséífio ejus

i

crevit in terra ? Sed exténde

uóniam ventus eft vita mea.

15; [l Mc

v. Diesmei velóciüs tranfié-

lat

páululüm manum tuam , &

x

.. fange cun&ta , qu& .póffidet ,

runt.quàm à texénte tela fuc-

|

. nifiinfáciem benedfxerit tibi.

cíditur , & consümpti funt

f

C.

Mleménto.

-&. Quare detraxíftis fermó-

absque uäaciæ

*

10 V.

titdj

nibus veritátis : ad increpán-

W

!

" Onnümquam veró non

t

l

dum verba compónitis , &

l

fubvértere nitímini amícum

folüm nobis eórum vir-

itn

veftrum ? ^*

" Merümtamen

tütes áfferit , fed étiam ca-

fus innotefcit : ut &in vi-

'ija

& cogitáftis , explete.

M

l

I

*

: Quod juftum eft , judicá-

Gória fórtium , quod

imi-

n

*e: & non inveniéts in lin-

tàndo arrípere , & rurfum

Dd

'gua mea iniquitátem. — Ve-

videámus in làpfibus ; quid

Yi

, rümtamen.

; lória Patri.

debeàmus timére.

Ecce

Atl

Verümtamen.

enim Job defcríbitur ten-

ii

in fecündo No&turne.

tatióne au&tus , fed David

B]

tentatióne proftrátus : ut &

Ex libro Morálium fan&i

Wt

Gregórii Papee.

Majórum virtus fpem no-

N

Lib. 2. Cap. 1.

etlio iv.

ftram fóveat , & . Majórum

i

cafus ad cautélam nos hum:-

Criptüra facra mentis ó.

litá-

4&

:

5

culis qual quoddam fpé-

[

ïllinfe'ma

titátis accfngat:düäfehü; dum

r étiam E onter mialos eiäitiiïe;

|

Vi

D

illa gaudéntes füblevant , ifta

. Non abícóndas me Dó:

N

metuéntes premant : & au-

mine à fácie tua

manum

] Wen.

diéntis ánimus illinc fpei fidü-

tuam longé fac à me :

Et

Ti

cia, hinc humilitáte timóris

tormído tua non me térreat.,

lg

erudítus, nec temeritáte fu-

9, Córripe me Dómine ia

!

t Ej

érbiat ; quia formídine pré-

fnifericórdia, non in furóre

täfiönem

mitur: nec prefíus timóre de-

tuo , ne forté ad níhilum

Ti

fpéret , quia ad fpei fidüciam

rédigas me.

Etformído.

Ti)nt

lória Patri. Etformído. -

virtütis exémplo roborátur.

y Q

w., Páucitasdiérum meórum

jj, Quis mihi tríbuat , ut

fl

finiétur brevi : dimítte me

in i

nférno prótegas me , &

t ]

er-

Dómine , ut plangam pàáulu-

abfcóndas me , donec

s n

Iüm dolórem meum, $9 Ante-

tránfeat furor tuus Dómine

JU) 4

quam vadam ad terram tene-

nifitu, quifolus es Deus ?

im fite

9 Et confílítuas mihi teme

brófam , & opértam mórtis

[

calígine.

K Manus tue

pus,inquo recordéris mei.

t

Dómine , fecérunt me , &

, Numquid ficut dies hó-

lus

plasmavérunt me totum in

minis, diestui , ut quarasg

tl

circüitu ,: & ficrepenté pra-

iniquitátem meam ; cüm fit

Mi

nemo ,quide manu tua pof-

t m

gipitas me. Antþquam.

fiterüere ? Et conftítuas.

tratl

7 Ir erat in terra Hus, no-

[

o Viii; Duo Séraphim clamá-

telafuc-

mine Job.

Idcírcó fan-

bant alter ad álterum : * San-

&us , San&tus , Sanctus Dómi-

yi u

&us vir,ubi habitáverit, díci-

ermén

tur,ut ejus méritum virtütis

nus Deus Sábaoth :

Pie-

exprimátur.

Hus namque

na eft omnis terra glória ejus.

0 0.

quis néfciat , quód fit in terra

Tres funt , qui teftimó-

mv

Gentílium ? Gentílitas autem

nium dant incoelo , Pater ;

if o

eó obligáta vítiis éxtitit , quo

Verbum , & Spíritus fan-

jn Y

cognitiónem fui conditóris

Gus : & hi tres unum funt.

in

ignorávit. Dicátur ítaque,ubi

ii

babitáverit: ut hoc ejuslàudi-

E

s us

AR

quiv

busproficiat , quód bonus

E

inter malos fuit. Neque enim

: W

valdé laudábile eft , bonum

FQEL»R'IPAW S ECUND A.

um;

!

effe cum bonis , ted bonum

W

effe cum malis.

Sicut enim

Delibro Job

m

gravióris culpz eftjiriter bo-

l

nos bonum non effe : ita 1m-

jj

Um autem quadam die

3

þ;;m.-

ménfi eft precónii , bonum

C

fili, &filie ejus comé-

J

iE

CI;&[

158

infra Hebd. primam/ Septembris.

derent , & biberent vinum ffolus , ut nuntiárem tibi.

j*

j

n :

in domo fratris fui primogé- pjj,, Utinam

appenderéntur

niti,anüntius venit ad Job,qui|peccáta mea , quibus iram

g ]

díceret : Boves arábant , &

mérui.* FEtcalámitasquam

n

i,

"áfine pafcebántur juxta eos ,

pátior , in ftatéra.

xX irruérunt Sabaei, tulerünt-

y. Quafi áréna maris hec

n

que ómnia , & püeros per-

grávior apparéret: unde &

jit

Do

cufsérunt gládio, & eváfi ego

verba mea dolórefunt plena.

qud (

folus,ut nuntiárem tibi.Cüm-

Et calámitas.

Le&ioiii,

j]0b1

que adhuc ille loqueretur ,

Uncfurréxit Job , &

j t

'T

venitalter , & dixit : Ignis

fcidit veftiménta fua, &

TV

Dei cécidit é coelo , & tactas

tonfo cápite córruens in ter-

adensa!

oves , puerósque consümpfit,

ram,adorávit,& dixit: Nudus

l)

1

& effügi ego folus, ut nun-

egréffusfum de ütero matris

gt

V

tiárem tibi.

meze, & nudus revértar illuc,

"m j

w. Verfa eft inlIu&tum cítha-

Dóminus dedit , Dóminus áb-

!

du

ramea, & órganum meum

ftulit : ficut Dómino plácuit ,

l M

p

in' vocem fléntium

itafactum eft : fit nomen Dó-

e^ Parce mihi Dómine: nihil

mini benedíé&tum. In ómnibus

T

nim funt dies mei.

vini

his non peccávit Job. lábiis

m

e

Cutis mea denigráta eft

fuis, neque ftultum quid con-

f

fuper me, & offa mea arué-

tra Deumlocütus eft.

.s&carpeu

a

runt. Parce mihi.

Lectio ii.

» Quare detraxiftis fermóni-

Ed & illo adhuc loquénte,

us veritátis

ad increpán-

S

venit àlius, , & dixit :

sie

dum verba compónitis , &

J

l

IU

Chaldaei fecérunt tres tur-

fubvértere nitímini amícum

t

li

inas , & invasérunt camélos, ,

veftrum? * .. Verümtamen;

|

«&tulérünt eos, nec non &

MVO

quaz cogitáftis , expléte.

A

püeros percufsérunt gládio ,|y, Quod juftum eft, judicá-

&egofugifolus: , ut nuntiá-

te, & non inveniétis in lin-

RI

x

rem tibi.. Adhuc loquebátur

gua mea iniquitátem.

Ve.

A

ille , & ecce álius intrávit, &

rümtamen.

W

dixit: Fílüs tuis & filiábus

Glória Patri. Verümtamene

1 ui[þ

& bibéntibus

vefcéntibus

Refponforia hujus fecundae

vinum in domo fratris fui

Ferie dicuntur etiam'in fe-

: W

primogéniti , repénte ven-

L E(

cunda Feria Hebd. feq.

tus véhemens írruüit. à regió-

FERIA TER

I A.

Bri

ne desérti , & concüffit quá-

De libro Tob.

N

tuor ángulos domus;qua cor-

I.ctio 1.

»lu

j

Cap. z.

xuens oppreffit liberos tuos ,

A&um eft autem ,. cüm

W ]

& mórtui funt ,.& effügi ego

veniffent

a

H

qmdam die

filii

;

H

- Infra Heba,

am.Se

tc

bris.

Ü NI

Pt t

filii Dei, & ftarent coram

B

qui t

€

f

a

si

niem rade'b;t; kfe-

i

mino, veníffet quoque Satan

dens in fterquilínio. Dixit au-

m

inter eos , & ftaret in confpé-

temilli uxor fua : Adhuc tu

&u ejus , ut díceret Dóminus

pérmanes in fimplicitáte tua?

" uj

ad Satan:Unde venis? Qui re-

bénedic Deo,& mórere. Qui

ALS lg

fpóndens , ait: Circuívi ter-

ait ad illam :. Quafi una de -

ram , & perambulávi eam.

ftultis muliéribus locuta es.

Ui (

Etdixit Dóminusad Satan

lnl

2

Si boria fufcépimus de manu

&if

Numquid confideráfü fervü

Dei , mala quare non fufci-

meum Job, quód non fit ei

piámus * In ómnibus his non

U

il

li

símilis in terra , vir fimplex,

peccávit Job lábiis fuis.

B t

rettusaac,timens Deum , &

Páucitas diérum meórum

recédens à malo, & adhuc reé-

äni

étur brevi

dimítte me

UT

tinens innocéntiam? Tu auté

U

Dómine , ut plangam páulu-

iil

commovífti | me advérsüs

lüm dolórem meum ,

Qsd.

eum , ut affligerem eum

* Antequam vadam ad ter-

fruftrà.Cui refpóndens Satan,

lict,

ram tenebrófam , & opér-

à

tD

ait: Pellem pro pelle , & cun-

tam mortis calígine.

&a , que habet homo , dabit

, Manus tueDómine, fecé-

nb

pro ánima fua: alióquin mitte

]i

hi

runt me , & plasmavérunt

Id

manumtuam , & tange os

me totum in circüitu , & fic

ejus & carnem , & tunc vidé-

repénté prgcípitasme. An-

tequam.

t

tibi.

bis, quód in fáciem benedícat

Leg

T0l

& Indütaeft caro mea putré-

Gitur auïi1cäigt;;.tres amfcï

i,

dine, & sórdibus pülveris cu-

I

i

VUf

Job omne ma]um;quod ac-

AfnlP

tis mea áruit,& contrá&ta eft :

cidíffet , venérunt sínguli

* - Meménto mei Dómine ,

delocofuo , Eliphaz "The-

quóniam ventus eft vita mea.

manítes,& Baldad Suhítes, &

(l

| n

y* Dies mei velóciüs tranfie-

*ophar Naamathítes.

Con-

runt,quàm à texénte tela fuc-

díxerant enim, ut páriter ve-

Ye

cíditur , & consümpti funt

niéntes vifitárent eum , &

Tlef

gbs'que ullafpe. Meménto.

confolaréntur. Cümque cle--

Le&io ii.

váffent procul óculos fuos ,

fide

Ixit ergo. Dóminus ad

noncognovérunt eum: & ex-

lt

Satan: E.cce in manu tua

clamántes ploravérunt , fcif-

eft, verümtamen ánimam il-

sísque — véftibus fparsérunt

|A

líus ferva. Egréffus ígitur *a-

pülverem fuper caput fuum

t

tan à fácie Dómini , percüffit

in coelum. Etfedéruntcum

Job ülcere péffimio à planta

eo interra feptem diébus. &

Qu

mo

jat

pedis usqu? ad vérticem ejus:| feptem nóGibus , & ne

lo-

Ji

166

| fnfrä Hebd. pfimam Septembris..

li

- loquebátur ei verbum : vi-

nec numerétur 1

n ménfibus:

qn

l

débant enim dolórem effe

Sit nox illafolitária, neclau-

j

] mlqü]

. Nveheméntem.

de digna: maledícant ei, qui

A

Non abfcóndas me Dómi-

maledícunt diéi , qui paráti

&

àfácie tua: manum tuam

funt (ufcitárei.evíathan. Ob-

l

j p

€ Et for-

tenebréntur ftella calígine

jl

Ylongé fac àme:

p

mído tua non me térreat.

ejus:expé&tet lucem, & non

Córripe me Dómine in

vídeat , nec ortum Ífurgéntis

RU

01

s

Qf

fericórdia, non in furóre

aurórz :quia. non conclüfit

ht

tuo , ne forté ad níhilum ré-

óftia ventris,qui portávit me,

dicas me.

Et formído.

nec ábftulit mala

jmis

'ab óculis

f

x

3 lória Patri. Et formído.

meis.

ER!IA

QUART A.

g, Utinam

appenderéntur

ao

Ti

De libro Job.

peccáta mea , quibus iram

""

mérul.

9

|Et calámitas ,

')& tll

| 16& ilc:a':i.c apäruitc af(;ä.os

quam pátior, in ftatéra.

li

fuum . & maledixit diéi

9

uafi aréna maris hec

:ïmïh |

- fuo,& locütus eft:Péreat dies,

rávior apparéret : unde &

p20d

e inqua natus fum , & nox,in

verba mea dolóre funt plena.

gt

Et.

Le&io ià.

ii

qua di&tum eft : Concéptus

eft homo.Dies ille vertátur in

Uare nonin vulva mór-

d

. ténebras ; nón requírat eum

tuus fum , egréffus ex

ARl

Deus défuper , & non illu-

ütero non ftatim périi? Quare

T

7 ftrétur lümine.

Obfecürent

excéptus génibus ? cur lactá-

Db

i

eum ténebrz, & umbra mor-

tus ubéribus ? Nunc enim

fa.

tis : óccupet eum calígo , &

dórmiens filérem , & fomno

fulty

ánvolvátur amaritüdine.

meo requiéfcerem , cum Ré-

(eii,

, Quis mihi tríbuat , ut in

ibus & consülibus terrzequi

edíficant fibi folitàdines : aut

Doni

inférno prótegas me , & ab-

i,

" fcóndas me, donec pertrán-

cum princípibus , qui póffi-

if

- featfuror tuus Dómine , nifi

dent aurum,& replent domos

Axu*x

tu,quifolusesDeus? * Et

fuas argénto : aut ficut abor-

U^

conftítuas mihi tempus , in

tívum abfcónditum non fub-

üo recordéris mei.

&l

sífterem , vel qui concépti

. Nurmquid ficut dies hómi-

non vidérunt lIucem.

i

nis,dies tui , ut quaras inqui-

& Quare detraxíftis fermó-

| Ts

tátem meam , cüm fit nemo,

nibus veritátis : ad increpán-

(M[

qui de manu tua poffit erüe-

dum verba compónitis, &

q

re ? Et conftítuas. LetiioH.

fubvértere nitímini amícum

Verümtamen

r

O&em illam tenebró-

veftrum? *

t

N

fus turbo pofsídeat: non! que& cogitáftis , explete.

xgan

: eemputetur in dicbus auni ,

M

| 7'. Quod

*

a

ebd.

ma,fm Septembr

16r

Mfhy

[*

gl

äg consü

| H?c]au'

., ;

j

P usd d

jud

ritu 1r&ejuse

mptos.

€, & non inveniétis in lingua| R.

ugitus leónis.& vox lezensz,

TT

mea iniquitátem.

Verüm-

MT

!

!

& dentes catulórum leónum

h

tamen.

contríti funt. "T'igris périit,eó

13.0

)

lória Patri... Verümtamen.

dj

1

|

quód non habéret pradam, &

j

!

CFERIA QUINT A.

cátuli leónis diffipáti funt.

w', n

l

J

Delibro Job.

Antequam cómedam , fu-

füfgön[ig

ïïïir

0, & tanquam inundántes

QU

" IE?ægdiäns a'u,tgäPEI?ühaz

lL

aquz , fic rugítus meus : quia

h t

. l hemanítes,dixit : Si coe-

timor,quem timébam , evénit

périmus loqui tibi, fórfitan

mihi;& quod verébar;áccidit:

Vr

moléfte accípies : fed concép-

nonne diffimulàvi? nónne sí-

tum fermónem tenére quis

lui * nónne quiévi ? « Et ve-

li j

óterit ? Ecce docuífti mul-

Ám.

nit fuper me indignátio.

tos,& manus laffas roboráfti :

», Eccenoneftauxílium mi-

(

vacilíántes

confirmavérunt

(s hp

hi in me,& necefsárii quoque

fermónes tui, & génua fre-

mei recefsérunt à me.

Et

ünl

impéntia confortáfti. Nunc au-

venit.

t pl

tem venit fuper te plaga, &

Orró

Iääüxigeiüdi&um efto

defecífti : tétigit te , & con-

P

verbum ab(ícónditum, &

Ya nj

turbàátus es. Ubi eft timor tu-

qudfi furtivé fuscépit auris

us 4

usfortitüdo tua,patiéntia tua,

mea venas fusürri ejus. In

iQu

& períéttio viarum tuárum?

horróre vifiónis nottürne ,

u ld

, $i bonafuscépimus de ma-

quando folet fopor occupáre:

x at

tuDei, mala autem quare

hómines, pavor ténuit me ; &

MU

non fuftineámus ?

* Dómi-

tremor , & ómnia offa mea

um

nus dedit, Dóminus ábttulit :

pertérrita funt: & cüm fpí-

Tíj(t

ficut Dómino plácuit , ita fa-

ritus me prasénte transíret,

$: 01

Gum eft, fit nomen Dómini

inhorruérunt pili carnis mez.

ipil

benedíé£tum.

stetit quidam , cujus non ag-

dormi

PA

abot

Nudus egréffus fum de

nofcébam vultum , & imágo

lite

ro matris mez , & nudus

coram óculis meis , & vocem

; lub

revértar illuc. Dóminus.

quafi aure Ienis audívi. Num-

(

Le&io

quid homo,Dei comparatióne

Ecordare ,

ä;fecro te,

juftificábitur , aut fa&tóre fuo

vt

h

quis unquam ínnocens

pürlor erit vir ? Ecce,qui sér«

"

viunt ei,nó funt ftábiles, & in

j

périit ?aut quando re&ti delé-

ti funt? Quin pótiüs vidi eos,

Angelis fuis réperit pravitáté

Yi

qui operàntur iniquitátem, &

, Quare detraxíftis (fermó-

yi

5

»

séminant dolóres , & metunt

fiibus , veritátis

ad incre-

(

€0s, flante Deo

P.

LJ

vpändum verba comgönvitisþ ,

)uod (

periiff?,& fgi-

TU

162

