efta O

&obris, A7.

di,

& Pioquarto approbäï

tepri-

morbi , quibus afflictabátur ,

(

mum muliéribus,deínde viris

corpus cilíciis, caténis, urtie

Wt

obfervándam propófuit. Ef-

cárum manípulis , aliísque

;l y.m

flóruit in eo confilio omnípo-

afpérrimis flagéllis fepé cru-

s

aut u

tens miferéntis Dóniini bene-

ciaret, & aliquándo inter fpi-

J

i

díGdio : nam duo fupra tri-

nas volutáret, fic Deum állo- .

lgmh

Ü

gínta Monaftéria inops virgo

qui sólita. Dómine, aut pati ,

I u

pótuit edificáre,ómnibus hu-

aut mori , fe femper misérri-

ID

]i

mánis deftitüta auxíliis, quin-

ma morte pereüntem exifti-

»&am-

imó adversántibus plerüm-

mans , quámdiu à cceléfti -

n

ue faculi Princípibus. . In-

térne vite fonte abéffet.

i

T

fidélium & hareticórum té-

Prophetíe dono excélluit ,

mnebras perpetuis deflébat là-

cámque divínis charismátibus,

UT

l Q

crymis, atque ad placándam

tam liberáliter locupletábat

Yftst

divínae ultiónis iram volun-

Dfis , ut fepiüs exclámans

ifita

tários própriis córporis cru-

péteret , beneficiis in fe diví-

T

ciátus Deo pro eórum falüte

nis modü impóni, nec tam cé-

dicábat. Tanto autem divíni

lerioblivióné culpárum fuá-

Vign

rum meimóriam aboléri. Into-

m

amórisincéndio cor ejus con-

M

flagrávit , ut mérito víderit

lerábili fgitur divíni amóris

Angelum igníto jáculo fibi

incéndio pótius,quá vi morbi,

[*

(uen

precórdia transverberánté ,

Albze cüm deeümberet,pre&-

«& audierit Chriftum data

nuntiáto fuze mortis die, Ec-

pur

déxtera dicéntem fibi : Deín-

clefiáfticis Sacraméntis mu-

hgt

P

ónhü

ceps ut vera fponfa meum

niftà alümnos ad pacem, chari-

zelábis honórem. Eo cófilián-

tátem, & regulárem obferv&-

[ n

te, máximé árduum votum

tiam adhortáta, fub colümbse

'"Viri

n

emífit , efficiéndi femper ,

fpécie puríffimam ánimá Deo

quidquid perféttius effe in-

réddidit, afios nata fexagínta

$ Chïi'

Myulta coeléftis

p

telligeret.

eptem, anno milléfimo quin-

A

fapiéntia documéta confcríp-

gentéfimo o&togéfimo fecun-

fit,quibus fidélium mentes ad

do, Idibus O&obris,juxtaKa-

J

lendárii Románi emédatión&.

Llndäfff

fupérnze pátrie defidérium

máximé excitàntur.

Ei moriéti adéffe vifus eft in-

u

g, -Dilexífü. xcvi.

ter Angclórum ágmina Chri-

vt

Lcaio. vi.

ftus Jefus: & arbor árida cel-

*«Um autem affidua éde-

le próxima ftatim . efflóruit.

Qd

ret exémpla virtütum ,

Ejus corpus usque ad hanc

T

tam ánxio caftigándi córpo-

diem incorrüptum , odoráto

J

Q

ris defidério sítuábat , ut

liquóre circumfüfum pia ve-

(i

quamvis

fecus

fuadérent

neratióne cólitur. Miráculis

y

FIS

CIäf

. Stefia Octobris. 7P.

j

TU

clàruit ante & po

ft óbitum ,,vitz longé c

1

Wärior,fah&æïïli;

H

at

XV. in|fabéthe filieRegisHungária

eàmque Gregórius

ubhmw]

Santtárum nümerum retulit.

matértera, Berthóldi & Ag-

yIS Cm

*. Afferéntur Regi. xcvi.

nétis Morávie Marchiónum

taVlW

a, ànimi ab ineünte a&táte

" Ín ii No&. Hom.inEvang,| fili

n

M

Simile

rit regnum coeló- | mo

deratiónem prótulit: ad-

jdfe

fum dedem virgínibus. — ut

huc enim puéllula puerilibus

!

abftínuit ; & duodénnis Hen-

in Communi Virg. xcvili.

«6 d

Ad Laudes, Hymn. ut in

ríco Polónie Duci à parénti-

M

i" Vefpo

451«

bus nüptui trádita , thàlami

j

üit

fide fancte ferváta,prolem in-

y. Diftüfa eft grátia.

mf

Ad Benedi&us , Antiphonas

?

de fufcéptam in Dei timóre

g

Símile eft regnum coelórum

erudívit, Utautem coimódius

J

n, p

Déo vacáret , ex pari voto &

hómini negotiatóri, qugrénti

consénfu unánimi ad fepara-

je o

bonas margaritassinvénta una

ia

pretió(a , dedit ómnia fua, &

tióné thori virii indüxit ; quo

defünt&to ipfa in monaftàário

h pi

comparávit eam.

Oratio. Exáudi. 452.

Trebnicénfi , Deo , quem af-

I

Adii.Vefp.Oniautinl. 451.

síduis précibus exoráverat ;

l

4l

^. Diffüla eft.

infpiránte , , Ciftecciénfem

u

.DIE XVII. OCTOBR.

devóta fumpfit hábitum ; in

Ti Duc

Ín fefto S, Hedwigis vidus.

eóque contemplatióni intén-

Sermiduplex.

ta, divínis Officiis & Miffa-

Tudms

m

-- Omnia de Cói San&tar. nec

rum folémniis à folis ortu

fl et

Virg. nec Mart. cv,. preter

ad merídiem usque affidua

affiftens , antíquum humáni

fto

€a, qua fequuntur.

ratio.

sictl

géneris hoftem fortis con-

Eus,qui beátá Hedwigé

témpfit.

L]

a

D

à feculi pompa ad hü-

$« Propter veri

tätem; cix.

n

Lecuo V.«

allim

snllé tuz crucis fequélá toto

d

l

corde trástre docuífti; concé-

JEculi autem commércia ,

de,ut ejus méritis, & exémplo

ni Divína ,

vel animáà-

Waf

rum falutem attíngerent ,

df

difcámus peritüras míídi cal-

cáre delícias, & in ampléxu

audíre , vel loqui non fuftí-

Rn

tuz crucis ónia nobis adver-

nuit : prudéntia in agéndis fic

tl

ul vivis.

emícuit, ut neque exceéffus

Ti

sántia fuperàáre.

|

In primo WNo8. Le&iones

effet in modo, nec error in

üw

de Script. occurr.

órdine , comis alióqui , &

At

manfuéta in próximtü. Gran-

n

Inii. Nottufno. LeGio iv.

^T Edwígis régiis clara na-

dem autem de fe triümphum

[

QU

[ Atilibus, innocéntia tamen

DI

;18

jejaniis , & vigiliis, veqxüm.-

4

"efta O&obris. /.8' :

.

In tertio No&. Homilia S.

j

que afperitáte auftéra earné

Flæ

mácerans , reportávit : hinc|Gresorii Papz in Evan

s eliti.

t

fublimióribus florens virtüti-

ímile eft regnum c

oe

lórum

M

NI

bus Chriftiánis , confiliórum | thesáuro abfcóndito. w i5

N

gravitáte , animíque candó- |C6i nec Virg. nec Mart.- cxi

L

re, & quiéte in exímium're-

fine aliacomme

Vefp. de S. Luca Evang,

* X

Ti

ligióf pietátis eváfit exém-

thï,

plar : ómnibus fe ultró fubjí-| DIE

V.

OCTOBR.

TCl

cere, atque gllióra pree cxte- In. fefto S. Lucz Evangeli-

ris Moniálibus alàácriter mü-

&

Dupl.

il

ii.

ATU

nia fübíre, paupéribus étiam' Omnia de CoiApoftolor.

Wi

l

flexo genu miniftráre, lepro-przter ea qua fequuntur,

Oratio.

I

sórum pedes ablüere,& ofcu-

j

lári , ipfi familiáre erat , ne-

Ntervéniat pro nobis,que-

que illórum ülcera sànie ma-

[

fumus Dfíe , fanttus taus

qui

a

nántia fui vi&rix abórruit. | Lucas Evangelífta: qui crucis

?

il

s. Dilexílli. cX. '

»

mortificatióné jügiter ih fuo

"

Le&io vi.

córpore , pro tui nóminis ho-

r

Ira fuit ejus patientia ,| nóre portávit.Per Dóminum.

nfem

M

animíque conftantia

Ín i. No&. lezuntur Le&.

recípue veró in morteHen- |Ezechielis Prophete , p

ofitee

»i

xviil«

!l

l

ríci Ducis Siléfiz fui , quemjin CofhuniE vangelift.

Vi

qsnatérne diligébat,filii;in bel-

Ín fecundo INo&urno.

1o à Tártaris caefienítuit; pó-

Ex libro fan&ti Hieronymi

Y

Presbyteri de Scriptóri- -

if

tiüs enim grátias Deo , quàm

bus Ecclefiáfticis.

Uf

filio lácrymas réddidit. Mi-

yaculórum — dénique glória

LeGio iv«

an

' Ucas,Médicus Antioché-

percrébuit: pherum enim de-

cif

mérfum, & molendíni rotis

fis,ut ejus fcripta indicát,

allifum, & prorfus attrítum,

Greci fermónisnon ignárus,

fuit fe&átor Apóftoli Pauli;

UI

invocáta, vita reftítuit, aliáq;

Vl

preftitit , ut rité iis Clemens

& omnis peregrinatiónis ejus

IV.probátis,San&tór. numero

comes. Scripfit Evangelium,

r

de quo idem Paulus: Mifimus

fi

eam adfcrípferit , ejüsq; feftü

du

in Polónia , ubi pracípua ve-

inquit, cü illo fratrem, cujus

neratióne ut Patróna cólitur ,

laus eft in Evangélio per om-

q

J

die xv. O&.celebrári concét-

nes Eccléfias.

Et ad Colof-

f

sénfes : Salütat vos Lucas ,

ferit ; quod defnde,ut décima

l!

séptima intotaEcclélia fieret,

Médicus charíffimus.

Etad

Gf

'Timótheum: Lucas eft me-

j

Innocéntius XI. ampliávit.

cum folus.

j

Aliud quoque

* A;Falllax grátia. CX.

PA

1

Acdl-

4356

. fefta Oltobris. Z£.

édidit

; irolümen

egrégium , principioipfi vidérunt, & mi-

j p

níftri fuérunt fermónis. Igi-

jl

ytur

quod título , A&ta Apoftoló-

rum , pranotátur : cujus hi-

tur Evangélium, ficut audíe-

ftória,usque ad biénnium

rat, fcripfit , AGa veró Apo-

!

jg af

ome commorántis Pauli

ftolórum , ficut víderat ipfe,

qm Y

compófuit.

unatu

pervénit, id eft , usque ad

Vixit octogínta

fur 7

uartum Nerónis annum, Ex

& quátuor annos , uxórem

quo intelligimus , in eádem

non habens: fepültus eftCon-

urbelibrum effe compofitum.

ftantinópoli : ad;

am urbem

anno

qenit

(cN

s. Vidi conjün&os. viii.

vigéfimo Conftantini

offa ejus cum relíquiis An-

ggium

at

Gitur peäaägsV "Pauli &

drée Apóftoli transláta funt

f

À. Thecle , & totam baptü-

de Achája.

f cuple

(Ap

záti Leónis fabulam , inter

: Ifü funto iX.

apócryphas fcriptüras com-

In ii1. No&t. Homil. S Grt

g

foritit

putámus.

Quale enim eft ,

P

a

m inFvang. D efignávit

i

u

p

ao

ut individuus comes Apó-

Di* de CóiEvangelift. XX

ftoli, inter cateras ejus res

Inii. Vefp. fit commem,

D

hoc folum ignoráverit ? Sed

S. Petri.

felícite

& Tertulliánus; vicínus eórü

. DIE XIX. OCTOBR.

asf

Wt i

témporum, refert, Presbyte-

In fefto S. Petri de Alcantara

l

rum quemdam in Afia amató-

Conf.

,

Dupl.

ppigt

rem Apóftoli Pauli , convictü

Afia, Simi

a

b

o eurm.

h

à Joánne, quod au&or effet

firtus

y, Amávit eum. Ixx.

(are

libri , & concéffum, fe hoc

Pauli amóre fecíffe ; & ob id

Eus, uätfi:äïumpetrum

aljuto

loco excidiffe.Quidam fufpi-

Confefsórem tuum ad-

Ddl

cántur, quotiescümque in E-

mirábilis poeniténtie , & al-

n 1

íftolis fuisPaulus dicit,juxta

tíffim: contemplationis mü-

jnt,qi

Evangélium meum, de Lucae

nere illuftráre dignátus es:da

| i

fignificáre volümine,

nobis,quaefumus; ut ejus fuf-

!d

fragántibus méritis , carne

duitt

LQ üio Vh.

mortificáti , faciliüs coeléftia

i C0

j

Ucam autem non folüm

capiàmus, Per Dóminum.

ï 1

J Hum

ab Apóftolo Paulo didi-

In Hymn. Y fte Conféffor.

eiffe Evangélium, qui cum

mutatur tertius verfus.

lx

Dómino in carne non füerit ,

Ini. NoG. Le&. de Seript.

li

fed à cxteris Apóftolis : quod

occurrente.

EU

j

Ínii. iNo&urno. LeGio iv.

ipfe quoque in princípio fui

trus Alcántarge in Hi-

!l

volüminis declàrat , dicens :

RUf

Af

Sicut tradidérunt nobis;qui à

P;

P

ània nobilibus parénti»

d

bus

L]

.æ tF.GRa 0

Gobris. 4

7

i

!l

bus natus ,

À téneris an-

Pauper

ts rigidiffimus

.Cll-

n

nis futáre fan&itátis indícia

ftos, una tünica, qua nulla

ii

l

rebuit.

Décimo fexto &-

detérior effet ,

conténtus

j

tàtis anno Ordinem Minó-

erat.

Puritátem ita cóluit,

T

rum ingréffus , fe ómnium

ut à fratre in extrémo mor-

W

virtàátum exémplar exhibuit.

bo fibi inferviénte , nec lé-

lii

'Tum munus concionatóris

viter quidem tangi paffuüs

J

l

ex obediéntia exércens , in-

fit.

Corpus fuum perpetuis

1l

h

nümeros à vitiis ad veram

vigiliis , jejüniis , flagéllis ,

"

J

poeniténtiam tradüxit. Pri-

frigóre ,. nuditáte , atque

li

l

mevum fanQi Francísci in-

omni génere afperitátum in

i lu

íütütum exa&títfime reparàá-

fervitütem redégit, cum quo

re cupiens, ope divína fretus,

pa&Qum inferat, ne ullam in

& Apoftólica munítus au-

hoc.fzculo ei réquiem prg-

6;

&oritáte , anguftiffimum &

béret. Cháritas Dei & pró-

B

paupérrimum coenóbiü jux-

ximi in ejus corde diffüfa

jf

ta Pedrófum fundávit : quod

tantum quandóque excitábat

IT

vite genus afpérrimum ibi

incéndium , ut é cellz an-

felíciter coaeptum , per di-

güftiis in apértum camputrx

J

vérfas Hifpánie províncias ,

profilire , aerísque refrigério

AC

usque

ad Indias

mirífice

concéptum ardórem tempe-

Sancttaee

ráre cogeretur.

propagátum fuit,

"Theréfiz , cujus probáverat

N Amávit eum..

lxxvï. :

L

"

fpíritum , in promovénda

-Leüio v&

j

^ Rátia

Carmelitárum reformatióne

contemplatiónis

(f

TUf

adjütor fuit. Ipfa autem à

X admirábilis in eo fuit :

qua cüm affidué fpíritus

vm 2d1

Deo edó&ta , quód Petri nó-

intérdum ác-

(

mine nihil quisquam péte-

reficerétur ,

ff

ret, quin prótinus exaüdi

cidit, ut ab omni cibo, &

b

d

rétar , ejus précibus fe com-

potu plüribus diébus abfüi-

jl

mendáre , & ipfum adhuc

nüerit.

n áera frequénter

1

fublátus , miro fulgóre coru-

(

Mi

vivéntem SanQium aypcllä-

J2

re confuévit.

fcáre vifus eft. Rápidos flà-

vios ficco pede trajécit. Fra-

ürt.

* Honéftum fecit. Ixxv.

tresin extréma penüria , coe-

aüfl

Le8io v.

Ríncipum obséquia , qui

litus deláta alimónia cibávit,

P

ipnfum velut oráculum

Báculus ab ipfo terrae defi-

(

xus, mox in víridem ficül-

confulébant, fumma humi-

litàáte | declínans ,

Cárolo

neam excrévit.

Cum noftu

iter ágeret denía nive cadén-

[

quinto Imperatóri à con-

nï

feífiónibus. effe recusávit.

te, díirutam domum fine t

5**

3

[U

"vFefta O&obris.- 24 -

V

m

m

&o þihgïfäiþï.'üä eft,

eique nix, Ad

Ént

Ü

.gf

P

eras , Hy

mnus,

in áere péndula pro tecto

olóng& g

Of1d s

Is

füit , ne 1llíus cópia fuffoca-

G

Cleríq; fplendor nóbilis,

5li |

qU$

biqu

rétur. Dono prophetíe,ac Decus Lycai , & Pátriz

difcretiónis fpirítuum 1m-

Pater , Johánnes ínclyte.

:

Te Q

bütum fuíffe fan&a Theré-

p,egem fupérni Nüminis

j

Doces Magiífter , & facis

fia teftátur. Dénique annum

Leah

agens fexagéfimum tértium ,

Nil fcire prodeft: sédulo

feript!

hora, qua przedixerat, mi-

Legem nitámur éxequi.

rávit ad Dóminum , mirà-

| ]i

A poftolórum límina

bili vifióne , San&dtorümque

Pedes viátor vífitas ;

(hinf

Ad Pátriam, quam téndimus,

Craco

preséntia corfortátus.Quem

;

eódem moménto in coelum | Greffus , viámque dírige.

T Cin

ferri beáta "[ heréfia procul|[; rbem petis Jerüfalem ,

V

nl

diftans vidit ; cui pófteà ap-

Signáta facro sánguine

ndlls

L

párens dixit : O felix poeni-

Chrifti colis veftígia ,

gorum

téntia , qui tantam mihi pro-

Rigásque fufis flétibus.

i. g

À cérba Chrifti vülnera

méruit glóriam! Poft mortem

ia D

veró plürimis miráculis clá-

Hsrete noftris córdibus ,

Wt d

ruit: & à Cleménte nono

Ut cogitémus cónfequi

st

Redemptiónis prétium.

Sanétórum nümero adfcríp-

Tieitf

tus eft.

'T e prona Mundi máchina

r , Ui

X. Ifte homo. Ixxvi.

Clemens adóret T rínitas ,

MR

!

n i. No&. Homilia vene- | Et nos novi per grátiam

ff

rabilis Bede Presbvt. in Ev. | Novum canámus cánticum.

^gum

N olíte timére pufillus grex.

Amen.

dofhit

Ad Matutinum.

ut inCói Cóf. noPót. lxxxiv.

tl

DIE XX: OCTOBRIS.

Orpus domas jejüniis ,

4l ome

C

Cadis cruénto vérbere;

In fefto

S. Joafíis Cantii

Con-

ii

feff. dimmm. 1000 [ Ut caftra poeniténtium

gyd

- Omnia de Communi Conf. | Miles fequáris ínnocens.

^

fidusm

equámur & nos sédulo

nqn Pontf.

prazter feq.

dortmy

ratioó.

Greffus Paréntis óptimi ;

NT

A quefumus omnípo-|Sequámur , ut licéntiam

D

tens Deus, ut fan&ii Jo- | Carnis refrénet fpíritus.

al

W

hánnis Confefforis exemplo

igénte bruma próvidum

in fcientia Sanétórum profi- | Prebes amí&um páuperi ;

Wi

J

ft.n

ciéntes, atque áliis mifericór- | Sitim , famémque egéntium

Ti

diam exhibéntes,ejus méritis| Efca , potüque süblevas.

hi,

indulgéntiam apud te confe- [D. qui negáfti némini

DI

quámur. Per Döminqm.—

Opem rogánti, pátrium :

tl

u

" AFefta O&tobris, 20 —

,

m

Regnum tuére , p

óftulant

pericul

0 comtmo

tus póftea di-

kqa |

Cives Polón, & éxteri.

mífit, ae poftulánte Acade-

a

li

Sit laus Patri , fit Fílio,

mía ad príftinum docéndi

ficium rédiit.

qf-

!

"'Tibíque fan&te Spíritus,

Preces Johánnis impetrent

Beátanobis gáudia. Amen.

. Uidcäïicäüatgfnþoris ab

l

l

?

Al

Te&iones. primi 'No&t, de

ftüdio fupérerat , par-

Script, occurr.

tim falüti proximórum , fa-

n

cris presértim conciónibus,

In fccundo.NoäurnQ.

curánde , partim oratióni

" Ohánnes elï"l

L "tlg iv

Peido*Kenty

dabat, in qua coeléftibus

jl

Itj

Cracoviénfis Dioecéfis , à

quandóque vifiónibus,& con-

l,

quo Cántii cognómen duxit ,

lóquiis dignátus fertur. Chri-

H

Stanisláo & Anna piis &

fti vero paífione fic afficiebá-

l

honéttis

Paréntibus

natus

tur, ut in ea contemplanda

!

totas intérdum nottes düce-

morum fuavitáte , innocén-

s

tia, gravitáte ab ipfa infán-.

ret insómnes , ejüsque caufa

if

Á

inélius recoléndse Hierofo-

tia fpem fecit máxime vir-

"

tütis.

In Univerfitáte Cra-

lymam peregrinátus fit : ubi

coviénfi

Philofophía ,

ac

& Martyrii defidério flag-

!

rans, Turcis ipfis Chriftum

Theologíe primum Audt

Wt

tor , tum per omnes Aca-

Crucifixum praedicáre norm

i

demíse gradus afcendéndo

dubitávit. Quater étiam ad

W

Proféffor, ac Do&or, facra,

Apoftolórum límina pedes ,

u

quam annis multis- trádidit

atque viária onüftus farcina

do&trína , mentes audiéntium

Romam venit, tum ut Se-

non illuftrábat modo , fed &

dem Apoftólicam , cui máxi-

Til ,

ad omnem pietátem inflam-

me addíétus fuit , honoráret «

bett

tum ut fui ( fic enim ajébat )

mábat , fimul docens fcili-

Sacérdos

l

cet ,

& fáciens.

purgatórii poenas expófita il-

I

fa&tus nihil de litterárum ftüà-

lic quotídie peccatórum vés

li

dio remittens , ftüdium auxit

nia redimeret, Quo in itíne-

I*

chriftiánz perfe&tiónis. Ut-

re à latrónibus olim fpoliá-

que paffim offéndi Deum má-

tus , & num quid habéret

Y

xime dolébat, fic eum fibi &

preterea interrogátus quum

u

pópulo placáre obláto quo-

negáffet, áureos deínde áli-

tídie, non fine multis lácry-

quot fuo infut&s pállio recor-

,"i. '4

dátus, fugiéntibus hos étiam

:nu)

mis incruénto facrificio fata-

'8?-

gébat. Ilkufiénfem Parochí-

clamans óbtulit latrónibus ,

am annis áliquot egrégie ad-

qui Viri fan&i candórem fi-

dmiräti,

miniftrávity fed animárum

mul,& largitäæm a

f

étiam

o

.. Fefta O&obris £ '

étiam ablátos. ultro reddide-, S. Annz de

látus eft | » ibf-

pf

re.

gf

Aliéne famze ne quis

que honorifice fepültus, Au-

detráheret , defcríptis, beàti

Gaque in dies Pópuli vene-

(yio

Auguftíni exémploin pariete

ratióne ac frequéntia inter

Cortf

verficulis fe , atque álios per-

primários Polónie , ac Ly-

u

"" j

pétuo vóluit admonitos. Fa-

thuánig Patrónos religiofif-

p;udänt

mélicos de fuo étiam obfónio

fime cólitur. Novísque co-

Al

fatiábat.

Nudos autem non

rüfcans Miráculis à Clemén-

H nübl

te XIII. Pontif. Max. XVII.

emptis modo , fed detráttis

l

El

quoque fibi véftibus , & cál-

Kal. Aug. MDCCLXVII.

ceis operiébat , demíffo ipfe

folemni ritu San&torumrt aftis

i?

ínterim usque ad terram pál-

adícriptus ef, /7 5 7.

Ól

jinfid

lio , ne domum nudipes redí-

Ínili. No&. Lect. de Ho-

gifus

re viderétur.

milia S. Gregorii Papze, ut

E

morum

- LLe&io vi.

in Communi Con£, non Pon-

füll

j

]

(

Revis ill; fomnus , atque

tif.i. loco.

; humi ; veftis, que nudi-

AdLaudes Hymnus , ut im

eiblüte

tátem ; cibus, qui mortem

i. Vefp.

«enm d

dumtáxat arceret; virginàá-

d ii. Vefj eras.'

injeit

É

d

lem pudicítiam , velut lílium

eprecánte córporum

vouptat

inter fpinas , áfpero cilício ,

Lues recédit , ímprobi

gt

flagéllis, atque jejüniis cu-

MIorbi fugántur , príftina

diemé

Rédeunt falütis münera. -

ftodívit. Quin & per annos

fini t

ante obitum trigínta círciter |p htifi, febríque , & ulcere

b

& quinque ab efu cárnium

Diram reda£tos ad necem ;

AL od

Sacrátas morti víCtimas

Al

perpetuo abftínuit. Tandem

diérum juxta , ac meritórum

Ejus rapis € fáucibus.

mf

plenus, quum vicíne, quam [T e deprecánte tümido

niüinéd

praefenfit, mortife diu, di-

Merces abáGte flümine,

Ti m

ligentérque preparáffet , ne

Tra&z Dei poténtia

eis

ua re ámplius tenerctur ,

Sur(um fluunt retrógradg.

lgl

fi quid domi fupérerat;id om-

uum tanta poffis , sédibus

Kmm

[:

níno pauperibus diftríbuit.

celi locátus , pófcimus,

TT

'Tum Eccléfie facraméntis

Refpónde votis sápplicum

tl

rité munitus : diffolvi jam

Etinvocátus sübveni.

cüpiens, & effe cum Chri-

Q una femper Trínitas

ttifun

M.

fto prídie Natvitàtis

ejus

O Trina femper Unitas !

EE

jn calum evolávit mirácu-

Da fupplicánte Cántio

Utl

lis ante , & poft mortem

AEtérna nobis praemia.

clarus.

Amen.

JUSUR

Moórtuus ad próxi-

ïdündl'tiæ

mam Academiaï, Ecclétiam

DIE

'.:'f'.

VéFefta O&obris. ^ 45*

«, [

461

DIE XXI. OCTOBR.

-U Le8io üi,.

.

Mi

. S. Hilarionis Abbatis.

"N fan&árum - litterá

rum

j We

1X leQióne , «& meditatióne

äwcr

'Oratio. I ntercéifio. Ixx.

Comm. SS. Urfule & So-y

muldtus erat.

Paucas ficus;

w

)

clar. in Vefp. & Laud. Afia.

& fuccum herbárum ad vi-

li

Prudéntes

fl'g.lnes.

&um adhibébat.;-mec -illig

Vlg

Q

li

«. Adducéntur. & Oratio,

ántefolis occáfum vefcebá-

Da nobis. Ixxxlx.

tur.

Continéntia & humi-

3

D

litáte fuit incredíbili. Qui-

LAV]

U

! Ilárion oirïui? Tabáthe

m

bus aliisclue virtütibus. va-

A lin Paleftína ex parénti-

rias horribilésque tentatió-

H ]

bus infidélibus, Alexandríam

nes diáboli fuperávit ,

&

1l

innumerabiles. daemones. in

miffus ftudiórum 'caufa , ibi

DZPæ; AP

morum & ingénir laude fló-

multis orbis terre pártibüs

IN

ruit,Je(u Chrifti fuscépta re-

ex hóminum corpóribus ejé-

cit. Qui o&togéfimum annum

ligióne in fidé.& charitáte mi-

:,ll

rabíliter profécit. Frequens

agens, multis eedificátis mo-

enim erat in Eccléfia,affiduus

naftériis,& clarus miráculis ,

in jejünio & oratióne : omnes

in morbum íncidit: cujus vi

m

voluptátum illécebras,& ter-

cüm extrémo pené Ípíritu

prt

renárum rerum cupiditátes

conflictarétur , dicébat. : E-

D

cotemnébat. Cüm autem An-

grédere, quid times? egré-

T

dere ánima mea , quid dübi-

tónii nomen in /Egypto cele-

iet

bérrimum effet, ejus vidén-

tas ? feptuagínta prope annis

i

di ftüdio in folitádinem con-

fervífti Chrifto , & mortem

ln

téndit: apud quem duóbus

times ? Quibus in verbis fpí-

ritum exhalávit.

ménfibus omnem ejus vite

Üj

ratióné dídicit. Domü revér-

'T e Deum laudámus. : 16. |

T

fus , mórtuis paréntibus , fa-

DIE XXV. OCTOBR..

cültátes fuas paupéribus di- |SS. MM..Chryfanthi &Daris,

at

largítus ef5necdum quintum

O:atio. B eátórum mártyri.

i

décimum annum egréffus ,

de Communi plurim. Mart«

I

rédit in folitüdinem ; ubi

xlvii.

um

extrütta exígua cafa , qu&

vix ipfum cáperet, humi cu-

Hrysánthus &. Daría

bábat. Nec vero faccum,quo

C

cónjuges nóbili génere

nad, fide étiam clarióres ,

femel amí&us eft , unquam

autlavit, aut mutávit, cüm

quam Daría , maríti ópera,

fupervacáneum effe díceret ,

cum baptísmo fuscéperat ,

Rome innumerábilem hómi-

mundítias in cilicio quare-

i

TC

num multicüdinem , he:c mu-

|

j

líerum ,.

AR N.Eefta O&obris.60* « 7.

62

fj |

líerum ,. ille virórum , ad

Lcai03 üio .

"

'Clhiriftum convertérunt.Qua-

* Varíftus Grecus ex

k]u-

-xe Celerínus praféttus com-

| A dao patre , Trajàno Im-

p

prehénfos trádidit Cláudio

peratóre Pontificátum geffit.

(hrif

tribüno, qui juffit à milíti-

QuiEcclefiárum títulos urbis

natül'&

;büs Chrysánthum vin&tunm:

Rome Presbyteris divífit *

cruciátibus torquéri :

eu

& ordinávit ,

ut

eptem

Propte

- víncula ómnia refolüta funt :

Diáconi Epífcopum cultodí-

eujus !

] lus d

100X cómpedes , in quos con

rent, dum Fvangélice pra-

ts u

at, cgnfrä&i.

dicatiónis officio füngerétur.

jéttus füer

€OLIO. 11l

Idem conftítuit ex traditióne

,

msl

Apoftólica , ut matrimóni-

ïpoiïöml

Einde bovis cório in

pl

clüfum , in ardentíffíimo

um püblicé celebrétur , &

fole conftituunt : tum pédi-

Sacerdótis

benedíttío — ad-

U

bus |àc

mánibus caténa

hibeátur..

Prafuit Eecléfize

conftríQis ,

in obícürum

annos novem , menfes tres:

Y

Audere

cáàrcerem detrüdunt : ubi fo-

Presbyteris decem.. & fep-

vitem

]ütis caténis, clarííffima lux

tem, Diáconis duóbus, E-

Jocumilluftrávit. Darfía ve-

pífcopis quindecim , quater

ml

ró in lupanar compülfa leó-

menfe Decémbri ordínátis.

enumd

VUdinem

nis tutéla , dum in oratió-

Martyrio coronátus , pro-

ne defixa eft, à contumélia

pe fepülchrum Príncipis . A-

tm:q

divínitus defénfa eft... Déni-

poftolórum in.Vaticáno fe-

t ig

pültus eft sé

ii

que in arenáriam , quz eft

NNovémbris.

ptimo Kaländgs

modg

via Salária, utérque du&us ,

l e-Deum. laudámus, - 16. :

eftóffa terra , lapídibus óbru-

, 8

ti, parem martyrii corónam

DIE XXVII. OCTOBR.

imilid

épti funt.

&

In Vigilia. SS. Apoftolorum

h MW

*

Simonis & Judee.

Ts 8

..e Deum laudámus. 16.. :

d

L é&io fan&i Evangeélii fe»

^DIE XXVI. OCTOBR.

cündum Joánnem,

( Qu

S. Evarifti Papee & Mart,

Le&io 1.

Ape X5e ^

tj

Oratio.

N illo témpore: Dixit Jefus

Win d

Nfirmitátem noftram ré-

difcípulis fuis: Ego fum vi-

L

I

* fpice omnípotens Deus

tis vera : i Pater meus agrí-

l

[

1

!

l

;

& quia pondus própriz a-

colaeft. Ftréliqua.

t

Homilía S.Auguftíni Epife

l

]

&iónis gravat ,. beáti Evari-

j

fti mártyris tui atque Pontií-

"T ra&, 8o. in Joanneme

N

ficis intercéffio gloriófa nos

Ste locus Evangeélicus, fra-

;.

5

ij

l

J

protegat.

I

tres, ubi fe dicit Dóminus

l

!

J

i

- Per Döminum

|

!

1

!

Wl

noftrqm. :

vitem, & diícípulos fuos pál-

Inl-

. 3. Fefta O&Gobris. 8.. -

:

mites , fecündüm hoc dicit,,ftus ,. fecündüm qu

od ait :

quod eft caput Eccléfie ,

Pater major me eft. Secün-

Tïtml

nósque membra ejus , mediá.

"t

tor Dei & hóminum homo

düm autem id , quod ait :

iil

Ego & Pater unum fumus ,

I

Chriftus Jefus. Unfus quippe

& ipie agricola -eft & Hec

Tl

m

natürz funt vitis &

àlmites.

U

i

talis , quales funt, qui ex-

T q

:

Propter quod cüme

fetDeus,

trínfecus operándo éxhibent

cujus natürz non fumus, fa-

miniftérium ; fed tàlis, ut

tleen

&us eft homo , ut inillo effzt

det étiaru intrínfecüs incre-

r

dl

vitis humána natüra, cujus &

méntum., Nam neque qui

Wi nos hómines

pálmites effe

plantat , eft áliquid ,. meque

Tunii

poffémus.

qui rigat: fed , qui incremén-

h,

H

|

&E ut in Feria occurrente.

d d

tum dat, Deus. Sed ütique

Le&io 1i.

Deus eft Chriftus , quia Deus

I Ed

U

id ergo eft , Ego fum

erat Verbum : unde ipfe &

lts

Q

vitis vera ? Numquid ut

Pater unum funt ; & ,fi Ver-

nl

ádderet , vera, hoc ad eam

bum caro factum eft, quod

ühis,

vitem rétulit , unde ifla fi-

non erat , manet ,

uod erat.

m

militüdo transláta eft.2 . Sic

In Laudibus.dicuntur pre-

qrüii

ces feriales. flexis.

enim dícitur vitis per fimili-

Ls

genibus ut

tüdinem , non per proprictá-

in Pfalterio..

59*

(s

tem: quemádmodum diícitur

Orat

lQe

jm/

Ovis, agnus, leo , petra , lapis

Oncéde , quafumus ,

li

anguláris , & cétera hujüs-

'omnípotens Deus : ut ftc-

modi,quz magis ipía fuat ve-

ut Apoftolórum tuórum Si-

$ 16'

ra, ex quibus dicüntur iftze

mónis & Judze gloriófa nata-

[

fimilitüdines , non proprietá-

lítia prevenímus: fic. ad tua

tltt

tes. Sed cum dicit : Ego fum

beneficia promerénda MMaje-

J

vitis vera: ab illa fe ütique

ftátem tuam pro nobis ipfi

praveniant.

Per Dfím.

l:

tl

discérnit;cui dícitur:Quómo-

DIE

j

do convéría es in amaritüdi-

XVIII. OCTOBR.

3

nem vitis aliéna ? Nam quo

In fe

&

SS. Apoftolorum Si-

patto eft vitis vera , que ex-

monis& Juda. . Dupl.

lt]f!fh

fum ]

pectáta eft, ut fáceret uvam ,

Omnia .de Communi Apo-

T

fecit autem

inas,

ftol. ij pr&ter Orationem

ecuo ul

& Le&iones.

. Qratio.

b

E

Go fum, inqüit , vitis

W

vera: & pater meus a-

Fus , qui nos per beátog

UJP

ricola eft. Numquid unum

Apóftolos tuos , Simó-

l

funt agrícola & vitis ?. Se-

if

nem & Judam, ad agnitiónem

upil'

cündüm hoc ergo vitis Chri-

tui nóminis veníre tribuíftü :

da

"-53 Fefta O&obris. ? K,

g

ómnia , quóniam Jefus pópu-

/ da nobis eórum elóriam fem-

fal-

eror'

pitérnam & proficiéndo cele-

lum de terra

gypti

aui

L

ráre, & 'celebrándo profi-

vans , fecündó eos, qui non

Per Dóminum.

credidérunt, pérdidit : án-

(hone

; cere.

r um f

" $n primo No&urno:

gelos veró , qui non fervavé-

tonvia

Incipit Epíftola cathólica

runt fuum princípátum , fed

d

dereliquérunt fuum domici-

metipu

. — beáti Judz Apóftoli.

lium, in judícium magni diéi,

pe aqu

du &ful

: Udas ]gf'äcclgräi fervus,

vínculis ztérnis fub caligine

Fa frater autem . Jacóbi , his

refervávit.

Sicut Sódoma.

AUf [is

Gomórrha , & finítimaz *Ci-

1

- qui funt in Deo Patre dilé&tis,

l

t fTl

& Chrifto Jetu confervátis ,

vitátes símili modo exforni-

0i

"

"& vocátis Miericórdia vo-

cáte , & abeüntes poft car-

fl

bis & pax , & cháritas adim-

nem álteram , faCtz funt ex-

ybus

Charíffimi ,

ont-

émplum , ignis &térni poe-

*?

myata

- pleátur.

"nem folicitüdinem fáciens

nam fuftinéntes. — Simíliter

" Dur

"fcribendi vobis de com-

& hi carnem quidem màcu-

g

muüni veftra faláte , necéf-

lant r

dominatiónem autem

gi

AC

fe hábui fcribere vobis :

fpernunt , majeftátem autem

logudmi

dWéprecans füpercertári fe-

blasphémant.

us n

mel trádite San&is fidei.|&s '"Tóllite jugum meum fu-

j

u

er vos, dicit Dóminus , &

il N

Subintroiérunt enim qui-

* dam hómines ( qui olim prze-

díscite à me , quia mitis fum

At

fcripti funt in hoc judícium )

& hümilis corde

its vel

Jugum enim meum fuave

Yonis

'ímpii , Dei noftri grátiam

n

"transferéntes inluxüriam,&

eft, & onus meum leve.:

folum Dominatórem & Dó- v« Et inveniétis requiem a-

hi

nimábus veftris. Jugum.

1

-gqninum noftrum Jefum Chri-

ecto uf.

r

'ftum negántes.

&. Ecce ego mitto vos ficut

Um Mlíchael Archán-

S

T

oves in médio lupórum ,

gelus cum -diábolo dí-

ud

dicit Dominus :

* Eftóte

Aürm|

fputans altercarétur deMóy-

j

ergo prudéntes ficut fer-

fi córpore, non eft aufus ju-

xbf

péntes ,

díerum inférre blashpémisg ,

[

: Md

colümbza.

& símplices üqut

ed dixit: Imperet tibi Dó-

M

Yun

. Dum ucem habétis , cré-

minus.

Hi autem,quacüm-

It

J

dite in lucem ,

que quidem ignórant ,' blas-

2 h

Eftóte.

ut filii lucis

phémant : quacümque au-

n

; fxtis.

Lecio 1.

-

tem

naturáliter

tanquam

|

ltl

^* Ommonére autem :vos

müta animália norunt ,

m

t

:

his corrumpüntur. V illis,

|

Ts

. yOlo ; fciéntes femel

quia

Jl

E

l

$:

m

d

[1

Fefta OGobris. ZA.

5.

l

quia in. via Cain à

iérunt ,

miniffent: do&lrína & mirá.

(

WT

L

& errore Bálaam mercéde|

culis,ac dénique gloriófo mar-

effüfi funt , & in contradi-

J

tyrio,fimul fanttíffimum Jefu

QU

AUf

&ióne Core periérunt. Hi

Chrifti nomen illuftrárunt,

funtin épulis fuis mácule ,

. Vidi conjün&tos viros,ha-

T

convivántes fine timóre,, fe-

jl

llf

béntes fpléndidas veftes, &

ll

WT

metípfos pafcéntes , nubes fi-

Angelus Dómini locütus eft

neaqua, qua à ventis cir-

ad medicens : * Ifti funt

l

sfübm

lr

N

cumterüntur , árbores au-

viri fan&li , fa&i amíci Dei.

tumnáles , infruCtuófz , bis y., Vidi Angelum Dei for.

i

rtug , eradicátee , flu&tus

tem , volàántem per médium

Tib i

feri maris , defpumántes fuas

coelum , voce magna cla-

u

confufiónes, sídera errántia ;

mántem , & dicéntem.

Hs

Áidelu

uibus procélla tenebrárum

funt.

st

erváta eft in &etérnum.

Sermo fan&i Gregórii

3

&. Dum ftetéritis ante Re-

apa.

üne:

ges & prafides , nolíte co-

Homilia 30, in Evangelia. .

Jtéf 1

gitáre , quómodo aut quid

PO mcdium.

Átem d

loquàmini: * Dàbitur enim

Ledi0 v.

|

vobis in illa hora , quid lo-

Criptum eft : Spíritus

meum|

quámini.

J Dómini ornávit coelos.

tnis,

y. Noneniüm vos eftis , qui

Ornaménta enim coelórum

loquímini , fed Spíritus Pa-

funt virtütes przdicántium,

m(-

tris veftri, qui lóquitur in

Quz vidélicet ornaménta

riïeum lj

yobis.

Dabitur.

Paulus enümerat , dicens :

nten

G ]Jórija Patri.

Dábitur.

Aliidatur per Spíritum fer-

In fecundo No&Gurno.

ftqi

mo fàpiéntue , álii fermo

uf

Lectio iv.

fciéntia fecóndüm eündem

h

Imon Chanangus, qui &

Spíritum , álteri fides in eó-

N

Zelótes , & 'Thaddaeus

j J

dem Spíritu, álii grátia fani-

i

qui & Judas Jacóbi appel-

tátum in uno Spíritu , álii

ii

::

látur in Evangélio , uníus ex

operátio virtütum , álii pro-

uüa

,

cathólicis Epíftolis fcriptor ,

phetía , álii diferétio fpirt-

la»hpf

hic Mefopotámiam , ille

tuumjálii géneralinguárum ,

w t

JEgyptum Évangélica pre-

álii interpretátio fermónum.

dicatióneperagrávit. Pófteà

n,qüä

Haec autem ómnia operátur

ff

in Pérfidem conveniéntes ,

unus atque idem Spíritus , dí«

cüm innumierábiles filios]efu

videns síngulis , prout vult,

il

Chrifto peperíffent, fidémque|v Beáti eftis,ciüm maledíxes

[/

ffjü

in vaftíífimis illis regiónibus,

rint vobis hómines , & perfe-

& éfferátis Géntibus diffc-

díxe-

J

[.]

L]

cüti vos fücrint ;«&

$

"fint

- V5 Fefta Odtobris, i

- 466

À

j

jl

rzint omn

e malum advérsum néntes juffa principum , me-

i

vos, mentiéntes , propter|ruérunt pramia &

térna .:

u

me: " Gaudéte & exul-| * Modó coronántur ,

& ac-ci-

uthüf

táte , quóniam merces veftra |piunt palmam: -

jgim

copióla eft in coelis.

y. Mtifunt, qui venérunt ex

joc 1

Y* Cüm vos oderint hómi- | magna tribulatióne , & lavé-

runt ftolas fuas ins

|DIS »

nes, & cum feparáverint

änguine

ob

vos , & exprobráverint , &

Agni. Mlodó.

m

j d

