p

?

4

ccxlviiiþ

Omcium dc 55;. Evchar. Sactarm.

eft panis , quem dedit vobis

quis : * nos autem in. nómine

m

Dóminus ad. vefcéndum.

Dííi Dei noftri invocábimus.

e

gulan

Y

Non Móyfes dedit vobis

L

pfi obligáti funt , & cecide.

f i

panem de coelo , fed Pater|runt: * nos autem furréxi-

meus dat vobis panem de|mus, & eré&ti fumus.

Ü

ccelo verum.

Ifte eft.

D ómine falvum fac Regem:*

:

j

a

iii, Refpéxit Elías ad caput | & exáudi nosin die , quain-

ignint

um fubcinerícium panem :| vocavérimus te.

gpimi d

qui furzens comédit & bibit: |Ar4, Memor fit Dóminus fa-

fj

*- Et ambulávit in fortitàdine| crificii noftri, & holocáuftu

um

jrterm

cibiillius usque ad montem | noftrum pingue fiat.

dylarm

.Dei , allelüja.

Aiía. Parátur nobis,

ijem

, »iquis manducáverit ex

Pfalmus 22.

-gérun

0c pane , vivet in aetérnum.

EÉt ambulávit.

minus regit me , &

mes di

D

nihil mihi déerit : * in

ditut

G lória Patri.

Et.

loco páfcua ibi me collocá.

vit.

f Deus

Ín fecundo No&turno.

[ecre

Afla, Memor fit Dóminus.

S uper aquam refe&liónis e-

didiin 1

Pfalmus 19.

ducávit me : * àánimam meain

tDniam

Xándiat te

óminus in

convértit.

dernáci

die tribulatiónis : *

tegat te

pró- [ edüxit me fuper sémitas ju-

;uead d

)

nomen Dei Jacob.|

ftítiae:* propter nomen fuum.

1WOCC €

ittattibiauxílium de fan-|N am , & fi ambulávero in

!ög

0 : * & de Sion tueátur te.

A

idows ,

médio umbra mortis , non

l

Iüre t

Memor fit omnis facrificii

timébo mala : * quóniam tu

tui: * & holocáuftum tuum

iquate

ue fiat.

mecum.es.

pera i

pi

V 1rga tua,& báculus tuus , *

'l ríbuat tibi fecündüm cor

i conf

tuum: * & omne consilium

ipfa me confoláta funt.

Ttüs m

Paráfi in confpé&lu meo

|d me

tuum confirmet.

menfam , * advérsüs eos, qui

&tábimur in (alutári tuo : *

tribulant me.

Qnturba

Ymore

in nómine Dei noftri mag-

[ mpinguáfti in óleo . caput

nificábimur.

meum: * & calix meus inébs

us &

'modict

1 mpleat Dóminus omnes pe-

rians quàm praclárus eft !

titiónes tuas: * nunc cognóvi,

Et mifericórdia tua fubfc-

yflüsa

uóniam falvüm fecit Dómi-

Wt cat

quétur me * ómnibus diébus

yius Chriftum fuum.

vitze mes.

l

$

^itey

E. xáudietillum de ccélo fan.-

MT

E tutinhábitemin domo Dó.

It

Gto fuo : * in potentátibus fa.

lus déxtere ejus.

rum.

mini , * inlongitüdinem dié-

)

1 d m

H ii cürribus, & hi in e.

Afía.

Parátur nobis men(à

Wtrcii

Dó-

AU dNf

lI

Officium de SS. Evchar. Sacrat.

cexTix

l

Dómini advérsüs omnes , qui jÀ pud me orátio Deo vitae

F.

tribulant nos.

df

mez , * dicam Deo : Sufcep-

Q

Afia. Invoce exultatiónis.

tor meus es.

almus 41.

uare oblítus es mei ? * &

:

Q

Uemádmodum desíde |quare contriftátus incédo ,

lil

rat cervus ad fontes|dum affiígit me inimícus ?

aquárum : * ita

desídetat |D um

confringüntur . ofía

Á

ánima mea ad te Deus.

mea,* exprobravérunt mihi ,

m

5 itívit ánima mea ad Deum

qui tríbulant me inimíci

fortem vivum : *

uando

mei-

véniam , & apparébo ante|D um dicunt mihi per sín-

fáciem Dei ?

ulos dies: Ubi eft Deus

F uérunt mihi lácryme mez

tuus? * quare triftis es ánima

d

* düm

'll

panes die ac noéte

mea? & quare contürbas me?

M

dícitur mihi quotídie : Ubi|9 pera in Deo , quóniam ad

eft Deus tuus ?

huc confitéborilli: * falatá-

N

H ec recordátus fum , & ef -

re vultus mei, & Deus meus,

füdiin me ánimam meam : *

4» In voce exultatiónis

"

lr

quóniam transíbo in locum

réfonent e

pulántes in menfa

tabernácüli admirábilis us-

Dómini.

j

que ad domum Dei.

Y Cibávit illos ex ádipe

i

In voce exultatiónis ; & con-

fruménti , allelüja.

j

A

feffióuis, * fonusepulántis. '|5&e* Etde petra melle faturá-

E

uare triftis esarma mea?* | vit cos

allelü

u

IMENS

'

BUS

quare contürbas me ?

SÉPTEMBRI

) pera in Deo ,quóniam ad-

ET OCIOBRI. -

WM'

huc confitébor illi:* falutàre

'vultus mei , & Deus meus,

Exlibro S. Ambrófii Epifco-

pi de Sacraméntis.

J E"

A d meípfum áànima mea

u

conturbáta eft: * proptéreà

U&or

Sacramentórum

memor ero tui de terra Jor-

uis eft , nifi Dóminus

|

dànis, & Hermóniim à mon-

Jefus ? De coelo ifta Sacra-

[

te módico.

ménta venérunt.

Consílium

ï(

A byffusabyffum ínvocat , *

enim omne de ccelo eft. Ve.

in voce cataractárum tuárum.

ré autem magnum eft & diví-

ii

O mniaexcélfa tua, & flu-

num miráculum;quód pópulo

&ustui* fuper me tranfiér-

pluit Deus manna de coelo :

ul

unt.

& non laborábat pópulus , &

W

Yn die mandávit Dóminus

manducábat. 'Tu forté dicis :

mifericórdiam fuam , * &

Mleus panis eft ufitátus. Sed

Ti

notte cánticum ejus.

panis ifte , panis eft ante

-ver—

a

q 5

)

N

ccl

Officium de SS. Evchar, Sacram.

L]

J

ba Sacramentórum : ubi ac-

fu ,ut inciperent e

ffe, que

non erant

cefferit confecrátio, de pane

quantó .magis

TE

fit caro Chrifti. .Hoc ígitur

operatórius eft, ut,qua erant,

ficit i

in áliud commuténtur ? Coe-

(hrif

adítruámus. . Quómodo po-

teft, qui panis eft , corpus

[um non erat, mare non erat,

loct

effe Chrifti ? Confecratióne.

terra non erat.

.Sed audi

fitéur.

dicéntem : Ipfe dixit, & fatta

Confecrátio ígitur

quibus

u) EgU

verbiseft , & cujus fermóni-

funt :ipfe mandávit, & creà-

ires VE

Nam

ta funt.

Ergo. tibi ut re-

bus ? Dómini efu.

n iï

réliqua ómnia , qua dicüntur

ípóndeam , non erat Corpus

futt:"

laudem Deo déferunt , orátio

Chrifti ante confecratiónem ;

kfcént

fed poft confecratiónem dico

andü

pramittitur pro pópulo , pro

Régibus,pro ceeteris : ubi

tibi, quód jam Corpus eft

) En

venitur , ut conficiátur vene-

Chrifti. Ipfe dixit , & fa-

t ccelt

rábile Sacraméntum , jam

&um eft : Ipfe mandávit ; &

licivei

non fuis fermónibus facér-

creátum eft.

p téi

E& Accépit Jefus. cálicem ,

6

lüria.

dos, fed ütitur fermóni

-

bus

[]

e

Chrifti.

poftquam coenávit , dicens

M

, Coenántibus illis

"accäpitw

Hic calix novum teftamén-

fermo

tum eft in meo sàánguine.

j

efus panem : & benedixit ,

ac fregit, dedítque difcípulis

* Hoc fácite in meam com.

Catacgi

memoratiónem.

i

fuis; & ait: : : Accipite, &

comédite , hoc- eft: Corpgs

Y* Memória memer ero , &

Pf b

necum.

$

tabé(cet. in. me. ànima mea.

|

abumt

ri faöernäcüli

Hoc fácite.

$. Dixéruntvi

iE Cert

mei :.Quis.dét de cárnibus.

Cap.5. -

-Amredi mecum ad pro-

nyfteri

ejüs;ut faturémur ? Accípite.

u dj

pofitiónem meam. Mag-

pirei ,

Rgo fermo Chrifti hoc

. num quidem & venerábilg,

firu

cónficit

Sacraméntum.

D

ine

E

quod manna Judais pluit é

Iplt eni

Quis fermo Chrifti ? Nempe

coelo. Sed intéllige , quid eft

ámpliüs manna de coelo ,

quödinr

4s , quo fa&a funt ómnia. Juf-

Omirits

fit Dóminus , & fattum eft

an Corpus Chritti ? Corpus

! PIFLV

.caelum : juffit Dóminus , &

Chrifti ütique ,. qui auctor

eft coeli. Deínde manna , qui

WUa a

.fatta eftterra : juffit Dómi-

iL dieipi

-mus , & facta funt mária:;juffit

manducávit , mórtuus elt :

ES

Dóminus, & omnis creatüra

qui manducáverit hoc Cor-

Acdpite.,

W d e

generáta eft. — Vides ergo ;

pus : fiet ei remíffio pecca-

quàm- operatórius fit fermo

tórum, & non moriétur in

UR

Chrifü.

etérnum. Ergo non otióse, ,

m

Si ergo tanta vis

eft in fermóne Dómini Je-

cüm Accipis , tu dicis, Amen:

J

n

! jam' & (

, Officium de SS. VEVF?ïaï'ï;fjïiää Sacrám. -

ccfi

l quä

jam in fpiritu cónfitens ,

pronuntiàverit ac ^ díxerit :

quod acctpias Corpus Chrifti.

Hoc eft corpus meum : quis

r

Dicit tibi facérdos , Corpus

audébit defnceps aribígere ?

Chrifti : & tu dicis, Amen ,

Et cüm idem;ipfe tam affe-

!

hoc eft , verum.

b

W

Quod con-

veránter díxerit : Hic,efb

W

F

fitétur lingua, téneat afféttus.

Sanguis meus: quis umquam

f

** Ego fum panis vitz : pa-

dubitáverit, ut dicat non ef-

i

tres veftri manducavérunt

fe ejus sánguinem ?

J

manngin desérto, & mórtui

Y» Coenántibus. ccl.

funt:' Hic eft panis de coelo

;

t

)

defcéndens ;ut fi quis ex ipfo

Quam olim in vinum

mandücet , non moriátur.

A

1

convértit in. Cana Gali-

J

Ti

* Egofum panis vivus, qui

lez, quod habet quamdam

de coclo defcéndi,fi quis man-

t

cum sángtine propinquitá-

ducáverit ex hoc pane, v

x

«

ive4tl(

tem: & eum parum dignum

in etérnum. Hic eft.

exifimábimus , eui credá-

M j

lória

P

u

MEN

mus , quód vinum in sángui-

E RUs pR

nem transmutárit ? Ad ea$

ln

jl

Sermo beáti Cyrilli Eptfcopi

nüptias, quibus córpora co-

erofol

ymitáni.

pulántür , vocátus , pre&ter

AU

Catacheft Miyftagog. 4.

opiniónem ómnium hoc fecit

Le£&io iv.

2

miráculum : & non multó

&tüa&

3 n

Pfi beáti Pauli do&rína

magis fic eum Corpus & Sán-

Jabunde fufficere vidétur ,

zainem füüm früénda mobis

j

ut certam vobis de divínis

donáffe , perfuáfum firmiter

C'?

myftériis. fidem fáciat , qui-

habébimus, üteacum omni

4l

li

bus digni rédditi , concor-|

certitüdine tamquam Corpüs

pórei ; utita dicam , & con-

ipsíus & Sánguinem. fumá-

j

j

C(:«b

fanguinei Chrifti fa&i eftis..

mus ? Nam in fpécie panis

: W

:

Ipíe enim, modó clamábat ;

dàt nobis Corpus , & in- fpé-

Ü

cm" ]

quódin noété;qua tradebátur.

cie vini dat nobis sánguinem:

Dóminus nofter Jefus Chri-

ut, cüm sümpferis-, guftes

(

| M»ï

ftus , accípiens panem , &

Corpus & Sánguinem Cliri-

y

grátias agens fregit , & de-

fti , fattus ejusdem Córporis

j

dit difcipulis fuis , dicens.:

& Sàánguinis párticeps.- Sic

u

Accipite., & manducáte

enim efficimur Chriftiferr ,

w

v

Hoc eff corpüs meum. Ft

hoc eft,'Chriftum in corpó-

1

accípiens cálicem, & grátias

ribus noftris feréntes ,-cüm

g

agens , dixit :- Accípite , &

Corpus ejus & . Sánguinem

o

bíbite t hie eft Sanguis me-

in membra fioflra recípi-

jo

Í

us, Cum fgitur ipfe de pane

mus: fic feeündiüm beátum

*

pe-

Officium de SS. Evchar. Sacram.

eclii

(ret

Petrum , divinz natüre con-

sentenonfantta: * ab hó-

sórtes réddimur.

mine infquo , &dolófo érue

(ime

me.

cöphll

€» Accépit Jefus. ccl.

edio vi

O uia tu es Deus . fortitüdo

ln t

D

ib

mea

* quare me repu-

&

Lim cum Judeis Chri-

n d

O

ftus dífferens, Nifi man-

lifti ? & quare triftis incédo ,

nb

ducavéritis , inquit , carnem

dum affiígit me inimícus ?

meam,& bibéritis mneum sán-

E mittelucem tuam, & ve-

tadi

ul

guinem, non habébitis vitam

ritáàtem tuam ; * ipfa me

vfiib0

in vobis. Càmautemilli,que

deduxérunt

; & adduxé-

di£ta füerant , non fpiritàliter

runt in montem fan&um

fj 06

tuum , &in tabernácula tua.

wtefls

accepíffent , offénfi abiérunt

yn i

retro ; putábant enim , quód

ÉE.tintroíbo ad altáre Dei : *

eos ad manducándas carnes

ad Deum , qui letíficat

I t

ventütem meam.

j U"'

]eus t

hortarétur. Erant & in véte-

(ttà

ri Teftaménto panes propofi-

C onfitébor tibi in cíthara

tiónis: verüm illi cüm füerint

Deus Deus meus

* quare

(oum,

Etmi

véteris Teftaménti,finem jam

triftis esánimamea ? & qua-

Tocem

accepérunt. In novo veróTe-

re contürbas me ?

ftaménto , panis eft coeléftis ,

perain Deo , quóniam ad-

vn nl

huc confitébor illi : * falutáre

F tdimi

& calix falutáris , qui & áni-

inacn

mam & corpus fanctíficant.

vultus mei,d Deus meus.

Quamóbremnon fic hac at-

Afía. Introiboadaltáre Dei:

nadiny

fumam Chriftum , qui réno-

4i p

téndas velim , tamquam fint

e

ne:*f

nudus & fimplex panis , nu-

vat juventütem mea

dum & fimplex vinum : Cor

fía; Cibávit nos. P*

fa

1m. 89

imbuld

Xultáte

Deo adjutóri

?ro nfd

pus enim. funt & Sanguis

Mium h

Chrifti.

Nam etiámfi fentus |

noftro: * jubiláte Deo

illud tibirenüntiat , fides ta-

acob.

vtb

ümite pfalmum , & date

TAT ]

men te confirmet. .Ne jüdi

.ces rem ex guftu : fed te ci-

tympanum , * pfaltérium ju-

fnimi

traullam dubitatiónem fides

cündum cum cithara.

fll.'*&ej

uccináte in Neoménia tu-

a

certum reddat , quód fis dig-

nus fattus , qui Córporis

ba ,* iniinsígni die folemni-

1 hii

& Sánguinis Chrifti párti-

tàtis veftrae.

R

o fum, ccli.

uia precéptum in Ifrael

Rite

ceps fieres. X

N

utnae

In tertio

:* & judícium Deo Jacob.

1 Cb

oíbo ad altáre Dei.

:

eftimónium in Jofeph pó-

"p

vMao Intr

almus 42«

fuit illud, cüm exíret de ter-

N ,meu

Udica me Deus , & dit-

ra /K£gypti : * linguam,quam

W Ea

TO

,Jcérne caufam meam : de|non növerat,audiviö

1vér-

Officium de SS. Evchar. Sacram.

ecti

t

D' ivértit ab

onéribus dor-|cor & caro noftra *exültant.

W

fumejus:* manus ejus in

Píalmus 3.

cóphino ferviérunt.

Uàm dilé&a fabernáci-

j Hh

Yn tribulatióne invocáfti me,

la tua. Dómine virtü-

j N

& liberávi te : * exaudivi te

tum ! * concupífcit, & déficit

Iu

:

in abfcóndito tempeftátis :

ánima mea in átria Dómini.

li

probávi te apud aquam con-

C or meum, & caro mea *

d

tradittiónis.

exultavérunt in- Deum vi—

um

A udi pópulus meus, & con-

vum.

N

teftábor te : * Ifrael fi audíe-

Etenim paffer invénit fibi

ii

A

ris me , non erit in te deus

domum: * & turtur nidum

n

recens , neque adorábis de-

|fibi , ubi ponat pullos fuos.

I

um aliénum.

À 1táriatua Dfie virtütum : *

4j

Ego enim fum Dóminus

Rex meus , & Deus meus.

Deus tuus qui edüxi te de

B eáti , qui hábitant in domo

u

terra /Egypti: * diláta os

tua Dómine : * in fzcula fz-

q

tuum , & implébo illud.

culórum Jaudábunt te.

E t nonaudívit pópulus meus

Beátus vir, cujus eft auxtíliti

vocem meam, * &. Mrael

abs te: * aícenfiónes in corde

Dd

non inténdit mihi.

fuo difpófuit , in valle lacry-

[itire

E. t dimífi eos fecündüm defi-

márum ,ingloco quem pófuit.

M

déria cordis eórum , * ibunt

Ptenim b

edi&uónem dabit

xTe:

in adinventiónibus fuis.

Legislátor , ibunt devirtüte

u

Si pópulus meus

audíffet

in virtütem : * vidébitur De-

me:*lírael fi in viis meis

us deórum in Sion.

b

ambuláffet.

Dómine Deus virtüátum ex-

s

AI

Pro níhilo fórfitan inimícos

áudi oratiónem meam :* áu-

a

eórum humiliáffem : * & fu-

ribus pércipe Deus Jacob.

per tribulàntes. eos misiffem

Protéttor nofter áfpice De-

i

manum meam.

us:* & réfpice in fáciem

Inimiíci Dómini menttti funt

Chrifti tui.

j

]

€i: * & erit tempus eórum

OQuia mélior eft dies una in

jl

in fzecula.

átriis tuis * fuper míllia.

Et cibávit eos ex ádipe fru-

Elégiabjé&dus effe in domo

ménti:* & de petra melle

Dei mei , * magis quàm habi-

faturávit €os.

táre in tabernáculis peccató-

Atía, Cibávit nos Dóminus

ruim.

J

t

ex àdipe fruménti : & de

Quia mifericórdiam , & ve-

petra , melle faturávit nos.

ritátem diligit. Deüs : * grà-

j

(

Afía, Exaltári tuo,Doómine,

tiam , & glóriam dabit Díis.

j

Chriftum süinimus : in queim

Nog privábit bonis eos

5 qUi

m-

vxüx

ecliv

Officium de.SS. Evchar. Sacram.

ámbulant in.innocéntia

nis

sánguinis non reli&

us

U

Dómine virtütum , beátus

eftambigéndi locus.

homo , qui fperat iu te.

&. Qui mandücat meamcar-

tu

e

Ai;, Ex àaltári tuo , Dómi-

nem , & bibit meum . sán-.

pf tà

ne, Chriftum sümimus , in

guinem, * Inme manet ,

qmem

$

mem

quem cor , & caro noftra ex-

« €go in eo.

ültant.

w. Non eft ália natio tam

&ego j

^; Edücas panem de terra ;

p eriti

grandis ,quz habeat deos ap-

allelüja.

propinquántes fibi, ficut De-

j

jl tant

. Et. vinum 1Is&

H

us nofter adeft nobis. In.

jpetts

tíficet co?

hóminis , allelüja.

- Leciio. vix.

ijp(ef?

. MENSIBUS SEPTEMBRI

T Uncenim & ipsíus Dó-

111jllS Ui

, ET . OCTOBRI..

L

mini profeffióne , & fi-

irits

L éüio fantti Evangélii fe-

de noftra veré Caro eft,& ve-

jut me

cündüm Joànnem.

ré Sanguis eft. Et hiec accép-

gvl

LeGio vii.-

..Cam. 6.f -

ta atque hauftaid efficiunt,ut

j a

| ^

N illo témpore :

ixit.Je-

& nosin Chrifto; & Chriftus

jiple'

fus ttirbis Judeórum : Ca-

in nobis fit.

Anne hoc vé

:I'g[) peï

ro mea, vereé eft cibus : &

er Patr

ritas non eft ? Contíngat pla.

^

Sanguis meus , vere eft. po.

né his verum non eí

e , qui

310s p

tus. Etréliqua.

Chriftum Jefum verum effe

lIs

Homilía S. H

131'11 EPi-

Deum negant.

Eft érgo in

' Deum

fcopi.

nobis ipfe per carnem , &

IENS

: le 8. de. T rinit. ante

l

fumus 1n eo, dum fecumhoc

o f

medium.

quod nos fumus in Deo eft.

- eün

T On eft humáno aut fz-

Quod aütem in eo per Sacra-

Le£to

1 N5 culi fenfuin Dei rebus

méntum communicátz carnis

Nillot

loquéndum.

Quae fcripta

&sànguinis fimus , ipfe te-

turbis -

funt , legámus: & quz legé-

itátur , dicens : Et hic mun-

W Vere-

- fimus , intelligámus : & tunc

dus jam me non videt , vos

ls meus

perfétta fidei officio fungé-

autem me vidébitis : quóniam

Inur.

De naturáli enim in

liqu,

ego vivo , & vos vivétis :

nobis Chrifi veritáte qua

quóniam ego in Patre meo, &

WH& 4

dícimus , nifi ab eo dífcimus ,

vosin me,Xego in vobis.

ub.fi

ftulté , atque fmpié dícimuüs.

Mifit me vivens Pater ,

U m

Ipíe enim ait: Caro mea veré

äo

ego vivo propter Patrem:

,

|

Wtnen

eft efca., & Sanguis meus

* Etqui mandücat m;e VE

vere eft potus. Qui edit car-

vet propter me..

! Säïlgüine

ïïneï»&eg

nem meam , & bibit Sángui-

y. Cibávit illum Dóminus

nemmeum ,in me manet , &

pane vite & intelléctus.

Afj

B6

a C

GlóraPsth Bt.-

c*'gqr-ig €o. De veritáte ':ca.r'-.—

Le

m'cum :

Offic. de SS. Evchar. Sacram. '

ccIv

wCU

Le&io ix.

commifceat nécéffe eft : fic

h

Uoód autem in nobis na-

qui Carnem & Sánguinem

Q

turális hec ünitas fit ,

Dóminirécipit, cum ipfo ita

N

ü

ipfe ita teftátus eft : Qui edit

conjüngitur , ut Chriftus in

carnem meam , & bibit sán-

ipfo , & ipfe in Chrifto inve-

guinem meum,in me manet,

niátur. Símile quodam modo

Uf

& ego in eo. Non enim quis in

apud Mattheum compéries.

ITH

eo erit,nifi inquo ipfe füerit :

Símileeft , inquit , regnüm

i];

ejus tantüm in fe afsümptam

coelórum ferménto , quod

habens carnem , qui fuam

accéptum abfcóndit mülier in

sümpferit.

PerféCize autem

faríngatistribus. Sicut pa-

hujus unitátis Sacraméntum

rum , ut Paulus ait , ferménti

À

fupérius jam docüerat,dicens:

totam maffam ferméntat ; fic

|

A

Sicut me mifit vivens Pater ,

párvula Benedit&tio totum hó-

ij

& ego vivo per Patrem : &

minem in feípfam áttrahit , &

l

i

qui mandücat meam carnem:

fua grátia replet : & hoc mo-

&ipfe vivetper me.

Vivit

do in nobis Chriftus manet ,

!

1

& nos in Chritfto.

ïl

À

ergo per Patrem:& quo modo

]

per Patrem vivit, eódem mo-

x. Qui mandücat. ccliv.

a,qm

do nos per carnem ejus

^ LEe&8ovüiL

1di

inus.

yivö;

Osveroó,fi vitam stér-

VRT

Te Deum laudámus. 16.

nam cónfequi vólumus;

m

MENSE NOVEMIBRI.

fi largitórem immortalitátis

AU

WU

L é&io fan&di Evangélii fe-

habére in nobis defiderámus ,

Ui

cündum. loánnem.

ad recipiéndam benedi&tióné

] Mf

Lc&io vii.;

Cap. 6. £

libénter concurrámus:cávea-

]Hl

N illo témpore: Dixit Jefus

müsque , ne loco láquei dam-

i

Caro

turbis Judaeórum

nófam religiónem diábolus

li

meaveré eft cibüs: & f(an-

nobis preténdat.. Re&e ( in-

n

guis meus veré eft potus. Et

quit ) dicis : fcriptum tamen

]uonmü

réliqua.

non ignorámus; judícium fibi

jir)

HomilíaS. Cyrílli Epífcopi

comédere,atque bíbere illum;

ïm*

T

Alexandríni.

qui de pane cómedit ,. & de

fj

j

Lib. 4.in Joan. cap. 17.

cálice bibit indigné. Fgo

I

hi

Ui mandücat , inquit ,

igitur probo meipfum , & in-

A

Q

carnem meam , & bi-

dígnum invénio.

Quando

igitur , quicümque tu es , qui

j ,Xl

bit s&nguinem meum , in me

manet , & ego inillo. Sícuti

ita dicis, dignus eris ? Quan-

Qf

nr

enimífiquis liquefáttze cers

do Chrifto teípfumófferes ?

i

áliam ceram infüderit , áltez

Nam fi peccándo indígnus

es j & peccáre.no

ndéfinis j

*

mtg v.cqm altera per totum

:

( quis

eclvi

Officium de SS. Evchar. Sacram.

od

um

Cquis enim delí&ia . intélli-

abfcónditüm , & nomen no-

slle

|

git ? fecündüm Pfíalmíftam )

vum ; allelàja.

expers omníno eris vivíficze

Capitulum. r. Cor. rx.c

äl

Deni

Eä

,f

hujus fan&tificatiónis.

atres , Ego enim accé-

se Mifit me vivens. ccliv.

Fpi

à Dómino;quod & trá-

glod

LeGio ix.

didi vobis, quóniam Dóminus

jucavt

n atd

Uare pias quefo cogi-

Jefus, in qua no&e tradebá-

Q

tatiónes fuícipias , ftu-

tur ,accépit panem , & grá-

dióse fanttéque vivas , & be-

tias agens fregit, & dixit:Ac-

u

Q

nedi&tiónem partícipes : qu&

cípite , & manducáte: hoc eft

(mihicrede j non mortem

corpus meum , quod pro vo-

jps t

folüm , verüm étiam morbos

bis tradétur

hoc fácite in

r.trib

meam commemoratiónem.

jrpori

omnes depéllit. Sedatenim,

cüminnobis máàneatChriftus,

Hvmmnus.

umyf

f»viéntem membrórum no-

Erbum fu

apptó

diens

pérnum pró-

isjugt

ftróruin legem: pietátem cor-

róborat , perturbatiónes áni-

Nec Patris linquens déxter£,

TM

mi extínguit : egrótos curat ,

Ad opus fuum éxiens ,.

N1

[eitUr

collifos redíntegrat , & ficut

Venit ad vite véfperam.

paftor bonus , qui ánimam

in mortem à difcípulo

laría Y

fuam pro óvibus pófuit, ab

Suistradéndus zemulis ,

N T.

Priüs in vitz férculo

ireltu

omni nos érigit cafu.

*r'e.Deum laudámus. 16.

Se trádidit difcípulis.

i

ipili

AD LAUDES,

xuibus fub bina fpécie

d l

er Horvs , ÁAíi2,

o

ibr. P

&p

arnem dedit & sánguinem:

z

Apientia « edificávit . fibi

Ut düplicis fubftántie

Allel

omum, míícuit vinum,

Totum cibáret hóminem.

, Pane

vvit

& pófuit menfam , alleluja.

Se naícens dedit sócium ,

Pfalm. D óminus regnávit.

Convéfcensin edülium ,

Tiria P

cum reliquis. . 16.

se móriens in prétium ,

i, Cb

tént, à

L^

Afía. Angelórum efca«nutri-

Seregnans dat in praemium.

vifti pópulum tuum , & pa-

Ofalutáris Hóftia ,

j Et de

nem de coelo preftitífti eis ,

Qu cceli pandis óftium :

ifGOS,.

allelüja .

Bella premunt hoftilia ,

Ad &

.

J

Affa, Pingui

s eft panis Chri-

Da robur , fer auxílium.

1rujs el

fü, & praebébit delícias ré-

Uni Trinóque Dómino

ïä

1

itul

(

gibus , allelája.

Sit fempitérna glória :

tf

Z

Affa. Sacerdótes fan&li « in-

Qui vitam fine término

:

Ti

*

*cénfum, & panes ófferunt

Nobis donet in pátria.Amene

ür, i

Deo, allelüja.

v^. Pófuit figes tugs pacem »

Witem [

h dOHec

V. "Afía, Vincénti *dabg rnanna

auelüj'af

SE

!

r«

Offic. cie Immac.Concept. B. M. V. — eclvii

2!

g. Ét ádipe fruménti sátiat[s- br. Cibàvit illos ex adi-

te , allelüja.

|petruméndü, *

Allelüja,

M

Ad Benedi&ius , Antiphona. [allelüja. Cibávit.-

à

Ego fum panis vivus, qui de[v. Etde petra , melle fatu-

lls

coelo defcéndi: fi quis man-| rávit eos. Allelüja , alel.

t

ducáverit ex hoc pane, vivet |G lória Patri. Cibávit,

r

in e&térnum, allel.

y. Edücas panem de terra,

f

ratio.

allelüja.

(

Itl

Eus ,qui nobisfub Sa-]z. Et vinum lztíficet cor

d

craménto mirábili , paf- | hóminis , allelija.

fiónis tus& memóriam reliqui-| . Ad Nonam , Antiphona.

(

Y

fti : tríbue, quefumus, ita nos | Vincénti.

Capitulum. i.

Cor, 11. £

Córporis & Sánguinis tui fa- !

cra myftéria venerári ; ut re-

Uicümque tnanducáve-

1f

demptiónis tuze fru£t in no-

Q

rit panem hunc , vel

bis jügiter fentiámus. Qui vi- | bíberit .cálicem Dómini in-

i

vis & regnas cum Deo Patre. | dígné , reus erit córporis &

Ad

h

rmam in z. brevi|Sánguinis Dómini.

il

dicitur y. . Quinmatus es de | s. br; Fdücas panem deterra,

iWlaría Vireine.

1* Allelüja, allelàja. Edücas.

. Et vinum letíficet cor

!

. Ad Tertiam , Antiphona.

?

elórum efca.

[

Q

minis. Allelàja , allelüja.

.Anä

apitulum. Fratres, Ego | G lória Patri. Edücas.

i

enim. ut fuprae

| y^ Pófuit fines tuos pacem,

"

$v.br. Panem coeli dedit eis , | allelüja.

n

* Allelája,allelüja. Panem. | z. Et ád

ipe fruménti sätïat

jl

y. Panem Angelórum man- | te, allelája.

ducávit homo. Allel. allel.

In fecundis Vefperis om-

If

Panem.

,

Glória Patri.

] nia utin primis.

if

y. Cibávitillos ex àdipe fru-] Ad Maguificat , Antiphona.

ménti , allelüja.

O facrum convivium , 1n quo

v

x;. Et de petra, melle faturá- | Chriftus sümitur.:. recólitur

J

vit eos , allelüj..

j memória paffiónis ejus : mens

J

Ad Sextam, Antiphona. jimplétur grátia: & futüra

uis eft panis.

glórise nobis pignus datur,

If

*

apitulum. x«

Cor. xr- f

allelüja.

D

il

fin

enim

otiescümque

QOFFICIUM

(

manducaàbitis

ponem | De Immaculata Conceptione

u

hunc , & cálicem bibétis

B..M. V. in Sabbáto per ^

m

annum.. Duylex.

mortem Dómini annuntiábi-

tis , donec Vöniatf

r I:ecitandum n ommbus

L]

e

E

ex-

h

eclvià — Offic, deïmmac.- Concept. B. M. V.

extra Italiam Aegnis & Do-

Píalm. Venite, exultémus. 2,

Hymnus, Antiphong, & n

miniis $. C. M. fingülis aumi

dü

Sabbatis , Officioix. Lectio-

Pfalmi NoGurnorum ut in

num , etiam translato , aüut

Officio parvo beate Mariz ,

qiicop

Dominieg anticipat:e

non

cum Verficulis pro Officio

neräVl'

impedigs, & cextra Adven-

ix. Le&t. ibi fubjun&iis.

yoncij

tus , Quadragefung , Qua-

In primo No&turno,L e&io-

I

nes de Scriptura occurrente,

véptus

purn Ferias.

tuor Femporum, ac V?gilia-

d

hORR *

m.i. Concépta eft B. Virgo,

Ad Vefperas , Antip

María ex progénie David :

cräditül

Concéptio gloriólze.

Ccum

*'Per quam falus mundi cre-

aror

reliquis de Laudib. — cclxiii.

déntibus appáruit , cujus vita

g m

Píalmi Capit. & Hymn. ex

gloriófa lucem dedit fzeculo.

intiun

Offic. parvo B. M. V exlv.

Conceptiónem B. María

dsibil

y. Concéptio recólitur fan-

Vi

rginis cum gáudió reco-

at

&e Maríe Virginis.

làmus. Per quam.

m ,q

&« Cujus vita ínelyta cun&tas

w.ii. Beatífims Virginis

emer

illüftrat Ecclefias.

Maríe Conceptiónem. de-

i&l

AdM

a.

fieat ,. Antiphona.

votíffimé recoláàmus: * Ut

arie

( Voc

Glorió

äenï

Vírginis

ipfa pro nobis intercedat ad

ntedix

Conceptiónem — digniffimam

Dóminum Jefum Chriftum.

Ihiàm

recolàmus , qu& & Genitrícis

*y. Cum jucunditàáte Con-

j Intér

dignitátem obtínuit , & vir-

ceptiónem beátze Maríz Vír-

yet :

ginálem pudicítiam non amí-

ginis dev

otíffime recolämus.

untings

fit.

QOratio.,

Utipfa.-

i

embam

Amulistuis , quefumus

&. 1j. Gloriófze Vírginis Ma-

h C

F

Dómine , coeléftis grátite

ríe Conceptiónem digníffi-

inis M

fnunus impertíre : ut, quibus

mam recolámus :

Cujus

I ortg

beáte Vírginis partus éxti-

Dóminus humilitátem refpé-

vf

tit falàtis exórdium:Concep-

Xit, quae Angelo nuntiánte

ttaind

tiónis ejus votíiva commemo-

concépit Salvatórem. mundi.

iedlfas

rátio pacis tríbuat incremén-

Y^. Beatíffima Vírginis Ma-

Per Dóminum.

« Conc

tumme

rí& Conceptiónem devotiíffi-

TMar

. ÀAd Completorium, & alias

mérecolàmus. Cujus.

U.

Horss in fine Hymnórum di-

G lória Patri. Cujus.

Ín fecundo NoGurno.

: lro

ctur: J efu, tibifit glória ,

Ttadr

qui na:s es de Vírgine.

MENSIBUS SEPTFEMBRI

A ln

Ad Matutünum, Ínvitator,

ET OCTOBRI.

Drolby

Conceptónem Viírginis Ma-

Ex Epíftola S. Ambrófii Ept-

T.

ría recolámus :?

Chriftum

i ad Sirícium Papam.

fco€

)

Til

'

ejus Filium adorémus Düm .

pil,'tola 81. al. 7. :

L

d ;

Vg

l

P

Offic. de Immac, Concept. B. M. V.

ccïïx

äïtus.».

e&tioivs

*l

oerpetua ,

ater& Virgo.

E via perverfitátis pro-| fefu

s enim claufis ingréffus

t

D

düntur dícere : Virgo

eft óftiis,& in fepülehro ejus,

Wlæ

Concépit , fed non virgo ge-

Ui

quod novum , & in petra du-

!

nerávit. Pótuit ergo virgo

ríffima füerat excifum , nec

J

concípere , non pótuit virgo

ánteà quis , nec pófteà pófitus

generáre ,cüm íemper con-

eft.

Hortus conclüfus , fons

L

artus fe-

If

céptus praecédat ,

fignátus: de quo fonte ille

hi«

quátur ? Sed fi doékrínis non

flüvius manat , juxta Joel,qui

créditur facerdótum , credá-

irrigat torréntem vel fünimm,

i.

tur oráculis Chrifti , credá.-

"Wi

vel fpinárum: fümium,pecca-

ii

tur mónitis Angelórum di-

tórum , quibus ante alligabá-

céntium : Quia non eft im-

mur : fpinárum , qua fuffó-

At

ofsibile Deo omne verbum.

cant feméntem patrisfamiliass

T

Credátur Symbolo Apoftoló-

Hac eft porta Orientális , ut

rum , quod Eccléfia Komana

ait Ezéchiel , femper claufa

t

intemerátum femper cuftó-

& lüácida , opériens in fe , vel

m

dit , & fervat.

Audívit Ma-

:

ex fe próferens fan&taSan&tós

ría vocem Angeli , & qug

rum, per quam fol juftítiz ,

"i d

antedíxerat : Quómdo fiet|

& Póntifex nofter fecandum

Jfum,

iftud? non defide generatió-

(

órdinem Melchífedech ingré-

nis intérrogans , refpóndit

ditur & egréditur.

iV

póftei : Ecce ancílla Dómini,

&.Cum jucunditite Con-

Vi

contíngat

mihi fecündüm

ceptiónem beáte Marís re«

verbum tuum.

colàmus, $Ut ipfa pro nobis

g

]

"-

fy«. Concéptiogloriófe Viír-

intercédat ad. Dóminum Je-

d

j

ginis María ex sémine Abra-

fum Chriftum.

! (

hz ,ortz detribu Juda, clara

$. Corde & ánimo Chrifto

qti

ex fürpe David ,

?. Cujus

canámus glóriam in hac facra

nyitt

vita inclyta cun&tas. illüftrat

commemoratióne prezcélfae

TL

Eccléfias.

Genitrícis Dei Marís.

Ut

d

y'» Concépta eft beáta Vir-

ipf4 pro nobis.

*

u

go María ex progénie David.| Exlibro S. Irenzi

Epifcopä

J)U&v

Cujus.

&

ártyris advérsüs

Ex libro S. Hierónymi Pres-

hazrefes.

)

byteri advérsüs Joviniánum

It

ff

1D. $. cap. 1g»

w

x Ápolog. ad Pamrmachiu

Lcttio vi.

ml

prolibro adverfus Jovinia|

fua própria veniénte

num in finé.

Le&io v.

I5

Ü

,

bïöfüï

mino , & fua própria

Hriftus Virgo , Mater|eum bajulánte conditióne ,

, &.erQL

Virginis.noftri . Virgo ;;ugæ bajulátur ab ipfo

Capi-

?

cclx : Oiïi'&."de Immac.

Concept. B. M. V

fi

M

jus

j

capitulatiónem ejus , qua& in

MENSIBUS NOVENIBRI

ET DECEMBRI.

I)

"

ligno fuit inobediéntig , per

rlia

u

eam qua in ligno eft , obe-

ante Adventum.

qrd» b

diéntiam faciénte , & fedu-

De Expofitóne S. Gregórii

Papa inlibros Regum.

jdom

&ióne illa folta, qua fedücta

l'öt»l j

:

eftmale illa, qu&e jam viro

Ín r. Reg. 1.

fevi !

deftináta erat virgo Heva ,

ergind

er veritátem evangelizáta

Uit vir unus de- Ramá-

s d

eftbené ab Angelo ,jam fub

thaim fophim , de monte

iptrQ

viro virgo María.

Quem-

Ephraim. Potefthujus mon-

yeinte

ádmodumenim illa per An-

tisnómine beatíffima femper

Vi eti

gélicum fermónem fedü&ta

Virgo María , Dei Génitrix

sfiali

eft ,ut effügeret Deum, pra-

defignári. Mons quippe fuit ,

jj n0

varicátaverbum ejus : ita &

us omnem eléé&tze creatürae

altitüdinem electiónis fuze di-

literm s

hec per Angélicum fermó-

Patri )*

nem evangelizáta efb;ut por-

gnitáte tranfcéndit. An non

táret Deum , obédiens ejus

mons fublímis María, que ut

lignar

rümqu

verbo.

Et ficut illa fedücta

ad Conceptiónem etérmVere

eCCALO

eft ,ut effügeret Deum ;. fic

bi pertíngeret ,. meritórum

hac fuafa eft obedíre Deo;, ut

vérticem fupra omnes Ange-

lábolig

Numána

virginis Heva virgo María

lórum choros üsque ad só-

k um

fieret advocáta. Et quemád-

liüm Deitátis eréxit ? Hujus

modum adítríctum eft morte

enim montis przcellentiffi-

k Expe

KO

enus humánum per vírgi-

mam dignitátem Ifaías vatí-

hC

nem , folvátur per vírginem,

cinans,ait : Exit in noviffi-

zequa lance difpófita virginá-

mis diébus preeparátus mons

domus Dómini in vértice

WCC(

lisinobediéntia per virginá-

ti(i

lem obediéntiam.

P

móntium. : Mons quippe in

g, Concéptio tua , Dei Gé-

vértice móntium fuit ,

uia

i &

altitàdo Maríz fu

Matiay

nitrix virgo,gáudiuüm annun-

pra omnkesf

£iávit univérfo mundo.

Sanctos refülfit.

quampi

* Exte enimortus eft Sol ju-

"*

» Concéptio. cclix.

MT pra

ftítize , Chriftus Deus nofter :

Ymf CO

x Epíftola S..Leónis Papse.

Demor Y

-

*Qui folvens malediGtiónem,

ad Pulchériam Augüftam.

deditbenediéliónem ; & con-

Epift. 13. ante med,

Tophéti

Le&iov.

üitveft

fündens mortem , donávit no-

DW

bis vitam fempitérnam.

Acraméntum reconcilia-

x, BenedíGiátu in muliéri-

S

tiónis noftrae ante témpo-

N

ER

us, & benedíCtus fruétus

ra &térna difpófitum , nullae

ventris tui.

Ex te.

implébant figür& : quia non-

titlumi

GlóriaPatri. Qui.

dum fupervénerat Spíritus

( enjm

ali*

Offic. de Immae; Concept. D. M. V.

ecIxi

)

ïwm'k

fan&tus in Vírginem, nec vir-|dicent. omnes generatiónes.

l

tus Altíffimi obumbráverat

uodfi ànimum accomodáve-

;

ei , ut & intra intemeráta víf-

ris univérfis ejus verbis , non

cera , eedific

1

te fibi Sapién-

ütique contentióse negáveris,

b

-

e

rbum caro fie-

eam füíffe prophetiffam,quód

|

"

tia domum,

l

ret, & forma Dei, ac forma

DóminiSpíritus in eam fuper-

fervi in unam conveniénte

vénerit , & virtus Altíífimi

obumbráverit ei.

L]

lini

persónam , Creátor témpo-

rum nafcerétur in témpore ,

$ Concéptio tua, cclx.

Tl

n tertio .

octurnos

W

& per querm fa&ta funt ómnia,

ipfeinter ómmia gigneretur.

MENSIBUS SEPTEMDBRI:

lt

ET OCTOBRI.

m

Nifi enim novus homo , fa£tus

in fimilitüdinem carnis pec-

Léto fan&i Evangeélii fe-

ii

cáti noftram fufcíperet vetu-

cüànduüm Matthzum.

t

Letuo vi.

.Cap. 1.

Md

ftátem ; & confubftantiális

Patri , confubftantidlis effe

Iber generatiónis fefu

