tis eórum : * propter injuftí-

& dedüxit eos in portum vo-

üdin

tias enim fuas humiliáti funt.

luntátis eórum.

;

avi

Qmnem efícam abomináta

C onfiteántar Dómino mife-

yérunt.

eft ánima eórum : * & ap-

ricórdize ejus, * & mirabília

M

propinquavérunt ufque ad

ejus filiis hóminum.

L

if

ortas mortis.

Etexáltent eum in

Ecclefia:

lebis, * & in cáthedra fe-

u x

Et clamavérunt ad Dómi-

L

*

-

i

Iréniuts

num , cum tribularéntur

.

niórum laudent eum.

,

& de neceffitátibus eórum

fuit flümina in desértum, * .

Qs af

;

&

liberávit eos.

éxitus aquárum in fitim.

vt

Mifit verbum fuum , & fa-

erram fru£tíferam in falsü-

civitit

návit eos : * & erípuit eos

smnem , * à malítia inhabi-

deinteritiónibus eórum.

tàntium in ea.

pófuit desértum in

fï:a- na-

n !

Confiteántur Dómino mi-

& m

fericórdiz ejus , * & mirabí-

aquárum : * & terram Í[ine.

lia ejus filiis hóminum.

aquain éxitus aquárum.

nn.

facrificium

mam j

BRt facríficent

Et collocávit illic efurién-

laudis : *. & annüntient ópe-

tes: * & conftituérunt civi--

du

tátem habitatiónis.

ra ejus in exultatióne.

ui defcéndunt mare in na-

Etíeminavérunt agros , &

yrs !

vibus , * faciéntes. operatió-

plantavérunt víneas : *

e-

vint^

cérunt fru£tum nativitátis.

nem in aquis multis.

n

j

H 4

ERt

(

I20

Sabbato ad Matutinum.

Ut benedixiteis, & multipli-| pxultábo , & dívidam Síchi-

jl

[

lus

cáti funt.nimis : * & juménta| mam, * & convállem taber-

]

acitim

eórumnon minorávit.

naculórum dimétiar.

pauci fa&ti funt : * & ve- | us eft Gálaad , & meus eft

iU

j

qt s*

xàti funt à tribulatióne maló-

Manaffes : * & Ephraim fus-

céptio cápitis mei,

1f

jj us 0

qyg UR

Efüfa eft contémptio fuper| Juda Rex meus : * Moab le-

príncipes 2;* & erráre fecit |bes fpei mec.

yms trans

pmendice

€osin invio , & non in via.

In ldumaam exténdam cal.

KEtadjüvit páuperem de in-|ceaméntum meum : * mihi

ópia , * &, pófuit ficut ovcs

alienfgenae amíci fa&ti funt.

familias.

0

|(Quis dedücet-me in civitá.

;sturfæherä

Vidébunt re&1 , & Igtabün-

stumtu

tém munítam? * quis dedücet

tur: * & omnis iníquitas oppi-

me usque in [Idumzam ?

dlb

Jábit os fuum.i;

ia

N ónne tu Deus, qui repulífti

Quis'sápiens , & cuftódiet| nos, * & non exíbis Deus in

seitr p

!

haec,* & intélliget mifericór- | virtütibus noftris?

r

n

l

dias Dómini ?

D a nobis auxílium de tribü«

Afía, Vífita nos Dómine in| latióne :

falutári tuo.

* quia vana falqs he-

Afía.Confité- | minis.e

qm red

bor Dómino.

Pfalmus 107.|1n Deo faciémus virtütem: *

maqst

J Arátum cor meum Deus,| & ipfe ad níhilum dedücet

*

z

arátum cor meum

inimícos noftros.

jf dd

cantábo , & pfallam in glória

Pfalmus 108.

:aT

mea.

Eus landem meam ne

Exürge glória mea , exürge

A diy

tacüeris : * quia os pec-

T00r1 lr

Pfalterium , & cíthara :0* ex-|catóris , & os . dolófi fuper

dund're

ürgam dilüculo.

me apértum: eft.

ïmfri'riwrdia

Confitébor tibi in pópulis|L ocüti funt advérfüm me

"&i d

Dómine : * & pfallam tibi| lingua dolófa , & fermónibus

innatiónibus.

d

ódit circumdedérunt me : * &

Q uiamagna eft fuper coelos | expugnavérunt me gratis.

;jum t

-müfericórdia tua: * & usque|P ro eo utme dilígerent, de-

ad nubes véritas tua.

trah

nl

ébant mihi : * ego autem

T

Exaltáre fuper ccelos Deus , | orábam.

& fuper omnem terram gló- | Et 'pofuérunt advérfum me

t s

xia tua : * ut liberéntur di-| mala pro bonis : *' & ódium

1é&i tui.

0 dilectióne mea.

"ii

Salvum fac déxtera tua, &

är

"Ditus

onftítue fuper eum pecca-

exáudi me: * Deus locütus|tórem: * & diábolus ftet à«

VW

MU

ü

.'m

eít in fantto fuo.

QU

dextris ejus.

l

um

Sabbato ad Matutinum.

TR

I2I-

Cümjudicátur, éxeat con-

Fiatei ficut veftiméntum ,

ln n

demnàtus : * & or

1

átio ejus :

l

quo operítur : * & ficut zona,"

.?&Mm

fiat in peccátum.

qua femper precíngitur.

Fiant dies ejus pauci:* &Epi

QUij

Hoc opus eórum , qui de-

fcopátum ejus accípiat alter.

trahunt. mihi

apud Déómi-

Fiant filii ejus órphani , * &

"M

num:* & qui loquüntur mala

uxor cjus vídua.

advérfüs ánimam meam.

Nutàntes transferántur filii

m

Et tu Dómine ; Dómine fac

ejus , & mendícent : * & eji-

meécum propter nomen tu-

m.*mlhl

ciàantur de

habitatiónibus

ln

fuis.

um: *quia fuávis eft miferi-

"

h

córdia tua.

DT

ll

Scrutétur foenerátor omnem

Qu d

u

Libera me, quïa egénus , &

fubftántiam ejus : * & diri-

pauper ego füum : * - & cor

z

piant aliéni labóres ejus.

qurit

meum conturbátum eft intra

&

N on fit illi adjütor : * nec fit ;

me.

bis D

quimifereátur pupíllis ejus.

?

$ icut umBra, càm declínat ,

Fiant nati ejus in intéritum:*

ablátus fum : * & excufi

;1 Qe r

fum ficüt locüfta.

: fus

in generatióne una deleátur

j fglqsk

nomen ejus.

G énua mea infirmáta funte

in memóriam rédeat'iníqui-

tütem:

à jejünio : * & caro mea im-

tas patrum ejus in confpéctu

mutáta eft'propter óleum.

dedit

Dómim : * & peccátum ma-

Et ego fattus fum oppró-

tris ejus non deleátur.

briumillis: * vidérunt me ,

!

Fiant contra Dóminum 'fem-

T 1

& movérunt cápita fua.

per, & difpéreat de terra

Adjuva'me Domine Deus

j p

memória eórum: * pro' eo

meus: * falvum me fac fe-

YUl

quod non eft recordátus fà-

cündüm mifericórdiam tuam.

cere mifericórdiam.

Etfciant , quia manus tua

éin d

Et perfecütus eft hóminem

hec:* & tu D

ia

ínopem, & mendícum , * &

cam.

2

fämine fecifti

nm^

compün&tum corde mortifi-

Mfaledícent illi , & tu bene-

ii

càre.

díces: * qui insürgunt in me ,

rot, d

Et diléxit maledi&tiónem , &

confundántur

fervus au-

véniet ei : * & nóluit benedi-

tem tuusIztábitur.

) autci

&iónem ,' & elongábitur ab

I nduántur, qui détrahunt mi-

um m

€o.

E

—

hi ,pudóre:* & operiántur

i odiut

t índuit maledi&tiónem fi-

ficut

diplóide — confufióne

cut veftiméntum , * & intra-

füa.:

f CCCJI'

vit ficut aqua in interióra c-

Confitébor

Dómino

nimis

hn

jus, & ficut óleum in óffibus

inore meo : * & in. médio

1

cius.

multórum laudàbo eum.

(

9

ul

122

. Sabbato $d Laudes,

K

A

*

dítui meo dabis gáudium ,

f

ia áflitit à dextris páupe-

Au

D

m

fis, * ut falvam fáceret à per-

|& Iatítiam: * & exultábunt

Mfo

"&i

offa hamiliáta.

fin

fequéntibus ánimam meam.

m

Afía. Confitébor

Dómino

Avérte fáciem tuam à pec-

Ji

qnun[iändun

nimis in ore meo.

cátis meis: * & omnes irni-

)

qun u

;PecAnnum , y.

Dómine

quitátes meas delc.

qun gt

exáudioratiónem meam.

Cor mundum crea in . me

sdoro p

x;, Et clamor meusad te vé-

Deüs ,* & fpíritum rettum

ag d

nijat.

ínnovain vifcéribus mecis.

at m.f

r

Pro B. Maria , y., Diffüfa

We projícias me à fácietua:*

(

'JIW

eft grátia in lábiis tuis.

& Spíritum fan&tum tuum ne

áuferasà me.

E

x Proptéreà benedíxit te

TU

Deus in &térnum.

jedde mihni letítiam falutá-

AD LAUDES,

ristui : * & fpíritu principáli

CM

"d

Aiíía, Benígné fac.

confirma me.

!

Píalmusso.;

iDocéboiníquos vias tua

g*

.-

»

fe-

Tlíerére mei

eus$,.

& fmpii ad te converténtur.

iQïS N cog

cündüm. magnam mi-

Libera me de fanguínibus

)

j m |

Deus , Deus falütis mez: * &

&ericórdiam tuam.

Ét fecündüm multitüdinem

exultábit lingua mea juftí-

ïfsz fien

tiam tuam.

aenm

miferatiónum tuárum, * de-

leiniquitátem meam.

IYmine lábia mea apéries : *

BIN

& osmeum annuntiábit lau-

Amplius lava me ab iniqui-

ii

táte mea : * & àápeccáto meo

dem tuam.

g

munda me.

i«

b t

Qu'öniam fi voluiffes facr

Quóniam iniquitátem meam

ficium , dedíffem ütique: *

vtérum n

holocáuftis non dele&táberis,

T t

ego coguófco: * & peccátum

meum contra me. eft femper.

Sacrificium Deo fpíritus con-

it, Qu

Tibi foli peccávi , & malum

tribulátus : * cor contrítum ,

1 enout

& humiliátum De

Wi

coram te feci ; * ut juftificéris

qs non de-

BI

in fermónibuüs tuis,& víncas ,

fpícies.

A

d

fac Dömine in bona

|

cum judicáris.-

Benígne

PUR

j

Écce enim in iniquitátibus

voluntáte tua Sion

* uf

in: *

edificéntur muri [erüfalem.

concéptus fum : * & in peccá-

tlen

Wi

d

tisconcépit me mater mea.

"'['unc acceptábis facrificium

Ecceenim veritàtem dilexí-

juftítize , oblatiónes, & holo-

f

ï*ms: 'ü

fti;* incérta & occulta fapién-

cáufta: * tunc impónent fu-

tix tuc manifeftáft mihi.

per altáre tuum vítulos.

Atpérges me - hyfsópo , &

Afía, Benígne fac in bona

mundábor : * lavabis me , &

voluntáte tua Dómine.

"i

N

fuper nivem dealbábor.

Afia. Bonum eft.

MU

Pfalm.

QUf

Sabbato ad Laudes.

12

/-.^ Pfalints gr.

plantáti in-domo Dómiüni , *

"m

num eft cohfitéri Dó-

in átriis domus Dei no

üri

d

mino, * & psállere nó-

florébunt.

H iy,

mini tüo Altíffime ;

.

TUf i

A dhuc m-ultiplicabüntur in

r

A d annuntiándum mané mi-

fenéCta überi: * & bene pa-

fericórdiam tuam ; * & veri-

tépteserunt, utannüntient.

n

tátem tuam per nottem.,

óniam

re&tus .. Dóminus

1 hn

In decachórdo pfaltério , *

Deus nofter ; * & non eft iní-

Vi

cum cántico in cíthara.

ATU

quitas in e€o.

uia delectàfti meDóminein

A fía, Bonum eft confitéri Dó-

DN

mino.

Métuant Dó-

fattüra tuà: * & in opéribus

Afía,

mánuum tuárum exailtábo.

minum omnes fines terrg.,

1 f

Quàm magnificáta funt ópera

Pfalmus. DeUs Deus meus, *

princy

tua Dómine ! * nimis pro-

adte. 18*

fünde fatte funt cogitatió-

Af Date magnitüdin m.-

: tuac:'

nes tua.

Canticum Moyfi. Deut. 38

téntir

Vir insipiens non cognófcet:* ].

Jdíte coeli , quze

0-

guitiü

& . ftultus

non

intelliget

neg:

quor , * áudiat terra

hoc.

verba oris mei.

[2

a jul

Cüm exórti füerint peeca-| Concréfcat üt plüvia do&t-

tóres ficut foenum , * & ap*

rína mea, * fluat üt ros eló-

s :

parüerint omnes , qui ope-

quium meum.

bit [al

rántur iniquitátem.

uafi imberfuper herbam ,

U t intéreant in fzeculum fz

&

quafi ftilla fuper grámi-

fs f

culi : * tu autem. Altíffimus

ha; * Quia nomen Dómini

tiqu:'

in etérnum Dómine.

invocábo.

edum

uóniam ecce inimíci tui

Date magnificéntiam .Deo.

:

rilist

z

ómine , quóniam ecce ini-

noftro : * Dei perfé&ta. funt.

ftri

mícitui períibunt : * & di-

ópera , & omnes vie ejus

: m d

fpergéntur omnes , qui ope-

judícia.

rántur iniquitátem,

Deus fidé

lis , & absque ulla

Ml

biti

Etexaltábitur ficut unicórnis

iniquitáte , juftus & rectus; *

*u

eornumeum: * & fenéttus

Peceavérunt ei, & non

filii

,'l:!fälöm'

mea in mifericórdia überi.

ejusinfórdibus,

iicun

Et defpéxit óculus meus ini-

G enerátio prava atque

er-

V holo

micos meos: * & in infurgén-

vérfa * Haccine reddis

fio,

jent fi

tibus in me malignántibus

jpule ftulte , & insípiens ?

w

áudiet auris mea.

N

umquid non ipfe eft. Pater

j

Juftus ut palma florébit : *

tuus,*qui pofsédit te , &

ficut cedrus Líbani multipli- | fecit, & creávit te ?

Meménto diérum. antiquó-

Gflbitur:

D

rum.y"*c

Sabbato ad Laudes.

:afumömüf l

124——

rum , * cogita

recalcitrávit , * incrafsátus ,

at 0

generätiöngs

j

síngulas.

impinguaátus , dilatátus.

Intérroga patrem tuum , &

Derelíquit Deum : fa&tórem

,

Ej

ïcüiärl

fuum , * & recéffit à Deo

,* CU

'

annuntiábit tibi : * majóres

P

tuos , & dicent tibi.

falutári fuo:

?

,l t

uando dividébat — Altíffi-

Provocavérunt eüin

diis äliö—

«

mus Gentes : * quando fepa-

nis , * & in abominatiónibus

stb

rábat filios Adam.

ad iracündiam concitavérunte

«s aL:

Conftítuit términos popu-

Ymmolavérunt damóniis ,

1i; vt

lórum * juxta nümerum filió-

& non Deo ; * diis, quos ig-

um m

rum Iírael.:

norábant.

g Ubinum

Pars aitem Dómini , pópu-

Novi

recentésque

vené-

fcum «

lusejus: * Jacob funículus

runt * quos non coluérunt

at t

hzreditátis ejus.

patres eórum.

ipter

Invénit eum in terra desér-

"Deum, qui te génuit , dere-

hi

ta,* in loco horróris , &

liquífti , * & oblítus es Dó-

al

vafte folitüdinis.

mini creatóris tui.

j M

Circumdüxit cum , & dó-

Y&idit Dóminus, & ad ira-

siiml

€uit : * & cuftodívit quafi

cündiam concitátus eft : *

vl

E

1ià provocavérunt eum fi-

1

pupíllam óculi fui.

E

sb

Sicut áquila próvocans ad

li fui, & filiz.

volándum pullos fuos , * &

Er ait : Abfcóndam fáciem

gt "

s w

fuper eos vólitans.

meam ab eis, * & confiderá-

Expándit alas fuas , & 'af-

bo novíffima eórum.

A

m p

sümpfit eum , * atque portá-

G enerátio enim pervérfa

vit in hámeris fuis.

eft , * & infidéles filii.

i, d

lj

Dóminus folus dux ejus

Ipfi me provocavérunt in eo,

fuit: * & non erat cum eo

qui non erat deus , * & irrita-

trifi t

dey'

deus aliénus.

véruntin vanitátibus fuis.

C onftítuit eum fuper excél-

Et egb provocábo eosineo ,

&tl !

fam terram : * ut coméderet

qui non eft pópulus , * & in

'ng'imeftl)m

fru&tus agrórum.

cente ftultairritábo illos.

"Mu

U t sürgeret mel de petra, *

ïgnis fuccénfus eftin furóre

oleümque de faxo duríffimo.

meo ,* & ardébit ufque ad

Al

l

Butyrum de arménto , & lac

inférni novíffima.

(3

"t

de óvibus * cum ádipe agnó-

Devorabítque terram cum

j

rüm, & aríetum filiórum

sérmine fuo ; * & móntium

'gbïrummya

Fafan.

fandaménta combürct.

i

"r

E

ircos cum meduülla trt-

Congregábo fuper eos ma-

"ts

:T*ï

.5 * &sánguinem uv&e

la , * & fagíttas meas com-

14

ï:n:umimu

et meracíffi aum.

plébo in eis.

W

C onQ

ncrafsátus ci'þ dilé&tus , &

-

Sabbato ad Laudes,

hi

It

C onfuméntür fame ,* & de-| apud me,

* & figháta d d-

h

'vorábunt eos aves morfu|sáuris mci

-amariíffimo :

s?

ls

Meaeft ültio, & ego retrí-

th

D entesbeftiárum immíttam

in eos : * cum furóre trahén-

buam in témpore , * ut labá.

tur pes eórum.

Id

tium füper terram , atque

4

J.

uxta eft dies perditiónis, *

ferpéntium :

*

PU

& adéffe feftínant témpora.

FU

F oris vaftábit eos gládius ;|y udicábit.

Dóminus pópu-

& intus pavor , *

Wi ,

jüvenem [ lum fuum ,* & in fervis fuis

i.

fimul ac vírginem , laétén-| miferébitur.

tem cum hómine fene:

V idébit ; quód infirmáta. fit

D ixis Ubinam funt ? * cef-

Ebowk

maànus, * &

"

«laufi quoque

VTA

'sáre fáciam ex homínibus| defecérunt

; refiduique con-

memóriam eórum.

sümpti funt.

t den

S ed propter iram inimicó-|F t dicet:Ubi funt dii eórum,*

*

rum díftuli

130

ne forté fu- | inquibus habébant fidüciam2

perbírent hoftes eórum. :

.[D equorum ví&timis. come-

ab

Etdícerent : Manus noftra| débant ádi

B

5 , * & bibebant -

e:'

excélfa, & non Dóminus , ,

* | vinum libáminum :

e

eum $

fecit hec ómnia.

JS urgant , & opituléntur vo-

G ens absque consílio eft ,

]bis , * & in neceffitáte vos

ficien

fine pradéntia. * Utinam sá- | prótegant.

niderá

perent ; & intelligerent ; ac|V idéte, quód ego fum fo]us,*

noviffima providérent.

&non fità

uómodo perfequátur unus| me.

lius Deus prater

d

4

p

h

mille ,* & duo fugent decem|E. go occídam

,& ego vívere

míllia ?

ciam: percütiam , & ego

i

iini

N ónne ídeó , quia Deus fuus| fanábo , * & non eft, qui de-

(s

véndidit eos ,, * & Dóminus| manu mea poffit erüere.

conclüfitillos ?

" |L, evábo ad coelum manum

m

*&l

N onenim eft Deus nofter üt| meam, & dicam: *. Vivo

dii eórum: * & inimíci no-| ego in aeternum.

[0s

füró

ftri funt jüdices.

S i acüero utfülgur , glá-

D e vínea Sodomórum, vinea

dium meum : * & arrípüerit

J 1

córum : * & de fuüburbánis| judícium manus mea:

Gomórrhe :

R eddam ulüónem hóftibus ,

Q cut

U vaeórum uva fellis, * & meis, * & his,

Qnuuf

tll

botri amartítfimi.

qui ode'ru,x;t

t'

me, retríbuam.

F el dracónum vintí eór(,* & |] nebriábo fagíttas meas. sán-

aas COJI

venénum áfpidum infanábile.| guine , * & pládius meus de-:

jVónne hec cóndita funt ! vorábit carnes.

D,,fi'

(

l

^g26

; , Dominica ad V efperas,

jl

g

idbor

D e érüóréecisórum , * &|vimus , & dele&áti fumus

de captivitáte , nudàáti inimi-

Ad Benedi&tus, Antiphonas.

yto *

Córum cápitis:

jl

r

IHlumináre Dómine his , qui

L audáte - Gentes. pópulum

inténebris fedent : 4 dírige

f

ejus, *quia sán

suinem fer-

édes noftros in viam pacis. ;

(

opCI ! D

vórüm füórüm

u

j

cifcétur : . | Deus Iífrael,

" J Omneb

Et vindidam retríbuet in

Preces , quando dicendas

"hoftes eórum, * &

L]

propítius

"

nt, habentur fupra. in Fes

j t

fut.

a &

-erit terrz pópuli

riafecunda. 8..

Afía, Date, magnitüdinem

OMINICA

ul

P

"Deo noftro.

&d Velfperas.

,ri»ïm fedit

hofter.

Afa. meymbalis benefonán- [ ater

. À ve Maria.

: Illlliefk

"tibus laudáte Deum.

. Deusinadjutórium. 17. .

n

Pfalmus.L, audate Dfim. 19-|à:a, Dixit Dóminus.

4ubut

!]

. Capitulum. .. fvom. 15. d

Pfalmus 1

cat il

Ox precéffit , dies au-

Ixit Dóminus

ä'ä'o rieo: *

sii n

tem' " àppropinquávit.

Sede à dextris meis :

«j ammug

" Abijeiàmus ergoópera tene- |D) onec ponam inimícos tuos,*

!

ebrárum, & indu&mur arma] (cabellum pedum tuórum.

"g.

'Jucis. Sicut in die: honéíta

irgam virtütis tus$ emit-

g

d

bulému$tf

,

inu$e:

:[tet Dóminus ex Sion: * doe-

* vt

óra.

nünárein médio inimicórum

a Ut Y

lu

2

tuórürti.

iesi

ia

TAb d

làtitur :

'| ecum princeípium in die

m

Lucisresültat fpículum :^.

virtütis tue in fplendóribus

TIrd

* Difcédat omnelübricum.

SanCtórum : * ex ütero ante

lenptüt

[

antásiha HoELIS éxulet «

lucíferum génui te.

entis reátüs eórruát :

ürávit Dóminus , & non

1 ^ij

B

Quidquid tenébris hórridum

poeriitébiteum : * Tu es Sa-

Nox áttulit culpss, cadat.

cérdos in

sitérnum fecüne

i

"U tmané , quod nos düiltimum

dumórdinem Melchífedech.

n

Tini

Tic deprecámur cérnüi ;

D óminus à dextris tuis : *

Cum luee nobis éfiluat ,

confrégit in die irse fua reges.

A

Hoc durn canóre cóucrepat. |fudicábitin natiónibus , im-

Jb

D. eo Patri fit elória,

plébit ruínas : * éonqua(sábit

tii

f

* Ejüsque foli Filio ;

cápitain terra multórum.

ld

ET

Cum Spíritu Paráclito ;

n

D etorrénte ii via bibet : *

.AM

Nunc, & per onine fécu

0

ptéreà exaltábit caput.

]um. Ameri.

Àn

íiae- Dixit Dóminus Dómi-

M

*« Repléti fumus mané mi-|uó itieo , Sedeà dextris meis,

i

V

ïmm

Jj

[ericórdia tua: TY. . Exulta-lAfa Fidélia.

[

!

Pfal-

Nb

i

Ü

! |

[

Doiinica ad V.efperas.

i2'

&U L

- oPfalmus z1c.

. £, otens in terra erit femen

bl

4 XOnfitébor | tibi Dómi

n

ne|ejus: * generatio re

1l

ül

in toto corde meo : *.in| benedicétur.

&göïum

tl

consílio juftórum , & con

N

gre-|G lória & divítim in domo

Ms

PW,

.gatióne.

ejus: * &

juftítia ejus manet

agna ópera Dómini , * ex-| i

nfeculum fzeuli.

1 d

quisita in omnes voluntátes |E -xórtum eft in ténebris fu.

o

j

Iri f

&

€jus.

men relis : *miséricors, &

» onféffio

-t magniücämia

miferátor ,. & juftus.

VA

opus ejus : * & juftítia ej

us|Jucündus homo, qui mife-

Amanet in feculum feculi.

T

rétur, & cómmodat,difpónet

Av

AMlemóriam fecit mirabílium

fermónes. fuos injudício : *

fuórum , miséricors & mi-|quia in st

Üun, !

ferátor Dóminus: * efcam de- | movébitur.

eznu

IDU,

—

Ü

dit timéntibus fe.

In meimória ztérna

l

;

.l.,

p r

r

*

Miemor erit in feculum te-| ftus: * ab audi

j

10 fef

PO

ftaménti fui * virtütem. ópe-

timeébit.

-ti'(j)ne malanon

rum fuórum.annuntiábit pó-

tfcOS tUf

ulo fuo.

/arátum cor. :ejüs:fþeräre' in

LOT

Díio, confirmátum eft cor e«

t det.

illis hæreditäte'

Ug C

.jus : * non tomrnovébitur,do-

n: * d

Géntium : .* ópera. mánuu

nec defpíciat inimicos fuas. :

ejus, véritas & judícium. :

D

:

ifpérfit, dedit.paupéribus

ymeórnt

Fidélia.ómnia mandáta ejus : | jufti:

t

L

ja ejus. mianet in fzcu-

confirmáta iu feculum fz-|lum feculi :: ! * cbrnu:

m n

culi : * fa&ta in. veritáte & | exaltábiturin glória. -

;

3

J

R

litGrQ 4

zquitáte.

' eecátor vidébit ;.-

; dra

fcé-

* edemptiónem mifit pópu- | tur, déntibus. fuis

7

fremet, &

éri

', &u

lo (uo: * mandávit in «tér- | tabéfcet, * defid.

i

num tefítaméntum fuum.

tórum períbit... -

.

ul

$ an&um , & terríbilenomen [Afía. In mandátis e

m fei

J

ejus: * inítium fapiéntie ti-| nimis. Afía.

Sit nomen D

:

fi

hifedet

mor Dómini.

. Pfalmus. 112.

duisi

Intellé&tus :bonus ómnibus

Audáte |püezi

Diutl-

g repo

faciéntibus eum : * laudátio

anum :

j , 1

ejus manet in faculü fzeculi.| Dómini.

* Jaudáte nqrgen

F

1üa(säbi

Afía. Fidélia.ómmnia mandáta|Sit. nomen Dómini be

n

xedí-

rürt

ejus , confirmáta in. feecülum

Gum:*exhoc nunc , & üs-

bibt !

&culi. Affa,

.In mandátis:

que in fzeculum.

pl

Pfalmus. 11r.

| À folis ortu usque ad . oceá-

j U

D

Eátus vir, qui timet Dó-

fum , *laudábile nomen Dó.-

;

ininum :

* in manudátis |smini,

E sxel.

]

'I.

N

€jus volet nimis.

.128

J ominica ad Vef' peras.

,f vo

-E xcélfus fuper omnes Gen- j veritàte tua : * nequándo d-

&i cæ]U

tes Dóminus , * &fuper coe- |cant Gentes ; Ubi eft Deus

eórum ?

n

j

los glóriaejus. --

Q uis-ficut Dóminus Deus|Deus autem nofter in. cae-

girtul l

,nofter,qui inaltishábitat, *|lo : * ómmia , quacümque

*qeque

& humilia réfpicitin coelo , vóluit , fecit.

ij

ht

&interra ? .

Simulácra Géntium argén-

j 1q

j

. üfcitansàterra ínopem :* *|tum &aurum: * ópera má-

nuum hóminum.

, D

& de fte'rcore-ärigens páu-

erem:

Oshabent , & non loquén-

jusqd

Nsqi

t cólloceteum cum princí- | tur: * oculos hàbent , & non

pibus , * cum princípibus | videbunt.

aus D

ji

hlufy

« pópuli fut.

À ures habent , & non áu-

w

Qu5

D ui habitáre facit ftérilem | dient : * nares habent , & non

?

j

in domo , * matrem filiórum | odorábunt.

latàntem.

-IManus habent, & non pal-

hii

D

Afía. Sit nomen Dííibenedí-| pábunt : pedes habent , &

.&uminfízcula. — Afía. Nos|non ambulábunt : * non cla-

Tughtit

vt

. qui vívimus. — Pfalmus. 113. | mábunt in gütture fuo.

, N éxitu Ifrael de. /Esyp-|S fmiles illis fiant; qui fáciunt

l

o

L to ,* domus Jacob de pó-l'ea d & omnés, qui confidunt

^. pulo bárbare :

ineis.

(us d

ais

. iadta eft Judza fanttificátio| D omus Ifrael fperávit in

éjus , * Ifráel potéítas ejus.

Dómino : * adjótor eórum ,

ag

1 m

M'are vidit,& fugit: * Jordá- | & protéttor eórum eft.

misg'convérfus eft retrórfum. |D omus .Aaron fperávit in

m

Montes exultavérunt,ut aríe- | Dómino : * adjütor eórum ,

At

-tes,* & colles ficut agni óvid. | & protéttor eórum eft.

Wtitt

-uid eft tibi mare , quod|Q ui timent Dfím , fperavé-

n

d

fusífti : * & tu Jordánis , quia | runtin Dómino: * adjütor éó-

ttyl

]

. eonvérfus es retrórfum ?

rum , & proté&or eórum eft.

]

V

ti

. MLontes exultáftis ficut aríe- |D óminus memor fuit noftri:*

al

-tes:* & colles ficut agni óviti. | & benedíxit nobis.

3ul

À fàcie Dómini mota eft ter- |B enedíxit dómui Ifrael : *

benedíxit dómui Aaron.

::slïatp

ra , * àfàcie Dei Jacob.

"m

wi convértit petram in|B enedíxit ómnibus , qui ti-

r

dT

agna aquárum ," & rupem| ment Dóminum , * pusíllis

uPa l

in fontes aquárum.

cum majóribus.

T

N on nobis Dite;non nobis : *[À. djíciat

Dóminus fuper

A&l

i

fed nómini tuo da glóriam.

vos:* fuper vos , & fupcc

1

"5

4 )FK

S uper mifericórdia tua, & filios veftcos.

UM

B &

?'h

1

!

Dominic,a ad Vefperas.

L3

LÀ

'Wuändo (

B enedí&i vosà Dómino ,. *|5.. D

irigátur Dfíe orátio

Iul£€3.

H& Dey

ui fécit coelum & terram;

[]

Sicut incénfum i

n c'ong

Coelum coeli Dfio : * terram

1j

e

M

Gu tuo;

autem dedit filiis hóminum.

Predi&tus Hymnus cum

JUæcuumg

N on mórtui laudábunt te Dó-|fuo V erfu dicitur aDominica

füine ;* nequé omnes ;

qui [tertia poft Pentecoften usque

de(céndunt in inférnum.

ad Adventum.

OPCFR Ill

Capit. veró

S ed nos ,qui vívimus ,bene- [przdittum dicit

ur in eisdem

dícimus Dómino,; * ex hoc[Dominicis. Dicitur etiam in

t

M

func, & usque in fzculum;|£eriali Offic. ab O-tava Pen-

Mm

Afíia Nosqui vívimus , be-|tecoftes usque ad Adventum

nedícimus Dómino.

. [Similiter & Verficuli Afiz.

WT

;Ca itUIume

2» COI'. 1e

autem cum Pfalm

is femper

2n

u

; EnedíQtus Deus, & Pater ]a

icuntur ut fupra,quando fit

Dómini noftri Jefu Chri-

fhicium de Dominica.

b

fti, Pater mifericordiárum ,l1C

anticum B.Maria Virginise

bon

b

'& Deus totíus eonfolatiónis ,

L

E

' n

qui confolàátur nos in omni

lg.

Agnäïcäï ä inina mea

tribulatióne noftra.

IV

. Dóminum.

]i fàa

*

Uf

[E t exultávit fpíritus r

äus,"*.,

Ucis Creäfo

in Deo falutári meo;

:omïdul

r óptime ;

L

Lücé diérum próferens,

Quiáà refpéxit humilitátem

t i

Primórdiis lücis novze

ancílle fug : * ecce enim ex

enum

€Mundi parans originem.

hoc beátam me dieent omn

b

4

gä

d.

Q ui mané jun&um véfperi

generatiónes.

LJ

*

Vr

Diem vocári pr&cipis ;

uiafecit m

»

p

ihi magna , qui

eQnit

Jllábitur tetrum chaos ;

potenseft: * & fanttum no-

e[f

Audi preces cum flétibus.

men ejus.

é mens graváta crímirnie 5

Etmifericordia ejus à pro-

fpei

jü[OH

Viteé fit exul münere ;

génie in progénies * timénti-

tUt

Dum nil perénne cógitat ;

bus eum.

moft

F'ecit poténtiam in bráchio

Seséque culpis flligat:

celéfte pulfet óftium £

fuo:* difpérfit fupérbos men-

jd

Vitále tollat praemium :

te cordis fui.

itemus omne nóxium :

Jl0

ID epófuit poténtes de fede , *

qu

Purgémus omne péffimum.

& exaltávit hümiles.

rgíta , Pater piíffime,

E. furiéntes implévit bonis : *

Puxln

Patríque compar Unice,

& dívites dimífit inànes.

lr

Cum Spíritu Paráclito ;

IS ufcépit Ifrael püerum fu-

]

J )

Regnans per omne fzculum.|um , * recordátus mifericór-

i

Amen.

dia fuas.

6&

j

' Po A.

l

Sicut

N

P

130.

Feria fecunda ad Vefperas.

ghhefa '

p

Sicut locátus eft ad pstres

E go dixi in excéffu meo : *

ipisimd

noftros, * Abraham & sémini | Omnis homo mendax.

h

G lória.-

uid retríibuam Dómino , *

DL

ejus in fecula.

"mDeimde'dicitur Antiphona

pro ómmibus,quz retríbuit .

yr ü

ria.

Y

munt.

E

& Oratio pro

FERIA

ECUNDA

C álicem falutàris accí

piam:*v-y

;

ib

ad Vefperas.

& nomen Dómini invocábo.

Vota mea Dómino reddam

[»mbu

, ii

Aiía. Inclinávit.

*

,fili Q

Pfalmus 114.

coram omni pópulo ejus:

rolonga

[^AIléxi , quóniam exáudiet

pretiófa in confpé&u Dómini

T

mors Sanctórum ejus.

i Dóminus * vocem qra-;

* mulii

tiónis mea.

O Dómine , quia ego fervus

Amta

inclinávitaurem fuam

tuus.: *ego fervustuus , &

Q uia

filiüs ancíllze tuze.

;l qUI

mihl;

*&in diäbus meis in-

x*

De:

'vocábo.

Dirupíftii víncula mea :

;X,eralm.püfl, |

»

tibifacrificábo hóftiam lau-

hn

;,HT

G ircumdedérunt me dolóres

Il

N

dis , & no

men Dómini invof

mortis: *«&-periculawinf(.flrn-i

cábo.

VU

invenérunt me.

H

M

* ' ribulatiónem ,

& dolórem

V ota mea Dómino reddamin ,

invéni ; * & nomen

Dómini

confpéttu omnis pópuli ejus:*

[v

Bl

in átriüis domus Dómini, in

fpi

invocávi.

Lt

(Q Dómine líbera ánimam

médio tui Jerüfalem..

^f t

As

qneam: * miséricors Dómi-

"Anas, Crédidi, propter quod

—^mus,& juftus, & Deus no-

locütus fum.

d

Afía, Laudáte.

um g

fter miferétur.

,

. .. Cuftódiens pà

rvulos Dómi-

Pfalmus 116.

ftttdi

|

&

Audáte Dóminum omnes

"nus: * humiliátus fum

;

entes : * ]audáte eum

t

[

liberàávit me.

.

1

€

trtere ánima mea in ré-

:omines pópuli

e

$-

. Conv

uoóniam con

,

.

firmáta eft füQ

r cuffög

: quiem tuam: * quia Dóminus

i

U

benefécit tibi.

per nos mifericórdia ejus : *

AU

L

Qu

- Quia erfpuit áni

mam mea&i

& véritas Dómini manet in

-

;

;j,

JH

il

de morte: * óculos meosà là-

atérnum.

Ini

10 QU

Afa. Laudáte

Dóminum

crymis , pedes meos à lapfu.

2

asl

T

'Placébo Dómino* in regióne

omnes Gentes,

(mï

"

il

"xivórum.

uwaper

Àfía. Tnclinávit Dóminus au-

-

Canticum Graduurg.

NT

j

rem fuam mihi.

Píalmus 119.

—x.r) j xu[tl

Aiia.

Crédidi.

Pfalmus 1 15

: D Dóminum;cüm tribu-

h W

IN

Rédidi , propter quod

L À lárer , clamávi : * & ex-

T

i

C

locütusfum: * ego au-

:audh' Ine.

»D.'ömi-,

5 lg

; tem hümiliátus fum nimis. .

Feriafecunda ad Vefperas.

I3L

?'ïllmco 1

ra ánimam me-[ex L

^ plminelibe

:

oc nunc, &;"uque in

am à lábiis iniquis,* & à liri- | feculum.

l,

ua dolófa.

Afia, Urde véniet. a

ij nmm

üxiliuni

O uid detur tibj, aut. quid | mihi.

apponátur tibi * ad linguam

apitulum, $; Cor. x.

i

dolófam ?

enedí&tusDeus,& Pater

ln

b

Sagittee poténtis acütee,*cum

Dómini noftrt Jefu Chri-

1 lg

carbónibus defolatóriis.

füi, Pater mifericordiárum ;

T

Heu mihi , quia incolátus | & Deus totius confolatiónis ;

TU

meus prolongátus eft, ha-|qui confolátur nos in omni

Qs

bitávi cum habitántibus Ce- | tribulatióne noftra.

m

dar

Hymnui.

* multui íncola fuit

Bl

ánima mea.

Mmeénfe coeli Cónditor ,

G,um his, qui odérunt pa*

Qui mixta ne confündes

mg.:

rent 54

cem, eram pacíficus: * cum

m l

loquebar ill

Aqug fluénta dívidens ; ,

QU n

1ne gratis.

Is 'im'puggäbant

Coelum dedífti límitem.

Afiíb Clamávi, -

& exaudí-

F irmans locum cceléftibus ,

ddami

Simülque terra rívulis ; .

»uüejuï'

Afia, Unde véniet.

| Ut unda flammas témperet,

mini,*' l

Pfalmus 120. -

Terre folum ne diffiperit.

h

Evàvi óculos meos in|À nfündenunc, piíffime,

terqui

L

montes, * unde véniet| Donum perénnis grátiae s

guuxilium mihi.

Fraudis nova ne cáfibus ..

uxilium.meum à Dómino;* | Nos error átterat vetus. |

ul fecit coelum & terram.

5

ucem Fides adáugeat :

m

on. det in commotiónem

Sic Iàminis jubar ferat 5

pedém tuum: *-néque dor-

Hzc vana cun&ta próterat :-

( Cll[?

mütet, quicuftódit te.

Hané falfa nülla cómprimant.

et i

Z cce, non dormitábit, neque

refta, Pater piíffime ,

dórmiet , * qui cuftódit Ifrael.

Patríque compar Unice ,

jus :"

anet J

1)6minuscuftóditte ; Dómi-

Cum Spfritu Paráclito ,

nus proté&tio tua * fuper ma-

Regnans per omné fa&culum.

minuxi

num déxteram tuam.

Amen.

E

*

er diem fol non urette ,

- Dirigátur Dómine orátio

neque luna per noCtera.

mea- &'

Sicut incénfum

*

| in

Jóminus cuftódit te ab. om-

confpé&tu tuo.

M |

Ad

ni malo : * cuftódiat animam

agnifieat , Ànti

þhonä;

Ti

tuam Dóminus.

Magnificat àánima mea Dómi-

óminus cuftódiat intróitum

U

num , quia rcfpéxit Deus hu-

tuum , & éxitum tuum : *i

mjlitátem meam.

g

Ín

D

132

feria-;grtïa- ad:V'efpetase- -

l

45

In Feriis Qoatüor "Tenm-

l; Pro frátribus noftris àb-

AIUS

uf

séntibus. g« Salvosfacfer-

j n

porum, & Vigiliarum , qu&

li

jejunantur , poft. Afíam. .ad

vos tuos, Deus meus, fperán-

fj

li

Masgnificat dicuntur fequen-

tesinte. y. Proaffiíttis, &

captívis. $.

Líbera eos

gt r

d

tes Precesflexis genibus , h

Deus Ifrael ex ómnibus tri-

4jlU5 J

"dicenda fint.

jm d

rie eléifoni.

bulatiónibus fuis. *. Mltte

1

*cpi

Kï'

C hrifte eléifon.

eis Dííe auxílium de fan&to..

(u

&. Et de Sion tuére eos,

f

gt ldlp

Kyrieeléif. — P ater nofter.

totum dicitur clara voce.

y. Dómine exáudi oratió-

ss Dort

. Etne nos indücas in ten-

nem meam. 5*.

:Et clamo£

meus ad te véniat.

alfrad

tatiónem.

$. Sedlíbera nos

Deinde dicitur Pfalmus.

um D

à malo.

. Ego dixi ; Dó-

j fede

mine, miferére mei.

B Sà-

IIMI iferére mei. 58.

&in ;ï.

naánimam meam , quia pec-

rie ; G lória Patri.

,E(:(edesfupc

Finito /Píalmo . dici

tur 7h

j

.Convértere

,;

13 uj

Dómine üsquequó. . «

Bt

Dómine Deus virtütum corte

deprecábilis efto fuper fer-

vertenos. X*« Etofténde fá-

IT

* vos tuos.

e

Fiat miferi-

ciem tuam , & falvi érimus;

fs

,

gt

córdia tua

5

[0)

mine fuper nos.

y. Exürge Chrifte

ádjuva

s. Quemádmodum íperávi-|nos. *«« Etlíbera nos prop-

st

musinte. y. Sacerdótes tui| ter nomen tuum.

st ts

Y* Dómine exáudi -oratió-

at

induántur juftítiam.

w Et Sanüi tui exültent.

nem meam. .. E

qt

Y

. Dómine falvum fac Re- | meus ad te véniat.

$ clamqr-

perum

em.

Etexáudi nos in] Y« Dóminus vobíscum.

T QU

.*q

Kk.

dié, qua invocaverimus te.

X*. Et cum fpíritu tue,

lm

BnÁ

.. Salvum fac pópulum tu-

Oratio , quando proptia

sl

If

um Dó

4

mine; & bénedichzre-[non affignatur , dicitur de

- ditáti tüze. 9v«

Et rege eos, |Domirica precedenti , ut hà-

ts

- & extólle illos usque in z- [betur in proprio de Temp. .

]

l*qm

térnum. *. Meménto :con-

Antiphone «cum. Pfíalmiis

emper dicuntur ad Vefp. in

gregatiónis tuz.

l

Q

s« Quàm poffedifti ab inítio. JOffic. feriali , ut hic in Pfalt,

Wmin

*. Fiatpax in virtüte tua. *

Hymni vero ab OGava Pen-

ly

* 7«. Etabundántia in türribus tecoftes usque ad Adventum.

'

g

tl

tuis. Y« ^ Orémuüsprofiddli- [Afíe autem — ad Magnificat

üg]

|

busdefünüis. &. Réquiem [cisdem temporib.

hd

&térnam dona eis Dómine, $] FERIA TERTIA.

"t

h

lux perpétua lüceat eis.

.Ad V efperas.

5

y. Requiéfcant in pace.

Lj [*

Aífas In domum Dönlxjigä

U Amän.

-

!

Feria tertia ad Vefperas.

L]

L:

m

f

Pfalmus H

21

uià mul

tu

m rcplöfa eft

L

tátus fum in his ,. que

ánima noftra: * oppróbrium

"

fperä

i&a funt mihi: *in do-

d

jj

i

']

abundéntibus , & defpeé&io

li

d

s$num Dómini íbimus,

fupérbis.

[

Stantes erant pedes noftri , *

Afís, Qui hábitas in coelis

;

mlbüs

ï

l

