quitátem , * in viis ejus am-

confiderábo mirabília de le-

vim

bulavérunt.

ge tua,

d

;

D

N

T u mandáfti * mandáta tua

Íncola ego. fum in terra : *

mj

/

€uftodíri nimis.

non abfcóndas à me mandá-

|

j

Ua-ndnjc

)

]

j

via

ta tua.

*

I

D tinam .dirigántur

t 0f

M

mea, * ad cuftodiéndas

jufti-

C oncupívit ánima mea defi-

t

il

ficatiónes tuas.

deráre juftificatiónes tuas , *

..mlxï

'T' unc non confündar , * cüm

in omni témpore.

A

perfpéxero in ómnibus man-

Íncrepáfti fupérbos : * ma.

dàtis tuis.

l[q

1

AU

ledí&ti , qui declínant à-man-

d

C onfitébor tibi in direCtióne

dátis tüis.

M

n ]

-Cordis , * in eo quod dídici

À uferà me oppróbrium, &

Y

udícia juftítize tuge.

contémptum: * quia teftimó-

!

uftificatiónes tuas

cuftó..

M

J

nia tuá exquisivi.

l

: - .diam: * non me derelíngjias

F. tenim fedérunt príncipes,&

;, usquequáque.

atur : *

«'M

advérsüm me loquebár

Á

fer-

Dominica zd Primam,

At

l0

fervus autem tuus exercebá- J eft ; * ut unum Deumin

gI'rï--

j

ddi

tur in juftificatiónibus tuis.

nitáte, & 'Trinitátem in uni-

b

u)

$Nam & teftimónia tua medi-

táte venerémur.

Q

lY

!

tàátio mea eft: * & consílium

9j eque confundéntes Persó-

eamn

gmeum juftificatiónes tua.

nas , * neque fubftántiam fe-

A dhaefit

paviménto ánima

parántes.

2

Dd d

mea: * vivífica me fecündüm

Alia eft enim Persóna Pa-

1

yerbum tuum.

tris , ália Filii ; * lia Spiritus

"Vias meas enuntiávi , & ex-

ancti.

n*

audífti me : * doce mejuftifi-

S ed Patris , & Ffïii ; & Spíri-

Juty

catiónes tuas.

tus fan&ti una eft divínitas , *

ünut

V 1am juftificatiónti tuárum

sequális glória , coaetérna ma-

]l

inftrue me

* & exercébor

jéttas.

IT

in mirabilibus tuis.

..*

; ualis Pater, talis Fílius ,

licuti

D ormitávit ánima mea prze

talis Spiritus fan&tus.

tzdio: * confirma me in ver-

Increatus Pater , increàtu&

tebor!

bis tuis.

Filius ,

" ilïc;eätus Spíritus

la,

Viam iniquitátis ámove à

fanétus.

lls m

me : * & de legetua miferére

1 mménfus Pater , imménfuse

carfe.

imel.

Eilius; * immeénfus Spíritus

:

WViam veritátis elégi : * judí-

fanctus..

)4 Viïïl'

€iatua non fum oblítus.

[

nus Pater , *etérnus Fí-

du

À dhaefi teftimóniis tuis Dó-

liu

ägt&rnus .Spi'ri'tus- fg.ng

mine : * noli me confündere.

&u

l

y, l

"Uiam mandatórum tuórum

Et

t

amennon tres gtérni ; *

fed. unus &térnus. -

j del

cucürri, * cüm dilatäfti cor

meume

S icut non tres increáti , nec

m

tres imménfi ; * fed unus in-

Sequens Symbolum dicitur

Tandá

in Dominicis tantum , quan-

creátus , & unus imménfus.

do fit Officium de Dominica,

S imíliter omnípotens Pater ,

4 dil

ut.in Píalt. & in fefto SS.

omnípotens Fílius , * omní-

LY

"E rinitatis.

otens Spíritus fanétus. .

Symbolum S. Athanafii.

ttamé non tres omnipotén-

*m:l.

4 v Uicümque vult. falvus

tes ; * fed unus omnípotens.

m

AOX effe , * ante ómnia. opus | ta Deus Pater,Deus Filius;*

eft,ut téneat Cathólicam fidé. | Deus Spíritus fan&tus.

Quam nifi quisque fnté-|E t tamen non tres Dii ; * fed

mm;&

eftt

gram , inviolatámque fervá- | unus eft Deus.

verit , * absque dübio in e-|? ta Dóminus Pater , Dómi-

C

térnum períbit.

nus Filius , * Dóminus Spíri-

TA

l'ides autem Cathólica hec j tus fanttus.

«j

[

OL

ft

^l

Qu

96

Dominiea ad Primam.

«

Ft tamennon tres Dómini ; * | D eus eftex fübftántia Patris

"

fed unus eft Dóminus.

ante fzecula génitus : * & ho-

j

l

d

mo eft ex fubftántia matris in

YUf

Q'uia ficut fingillátim unam-

"

quámque Persónam Deum;ac

fzeculo natus.

j

i foc

Dóminum confitéri Chriftiá-

Perfé&tus Deus , perféttus

*

|

gb

j

pa veritáte compéllimur ;

homo : *ex ánima rationáli ,

"

ata tres Deos aut Dóminos dí-

& humána carne fübsiftens.

yrum

cere, cathólica religióne pro-

J£qualis Patri fecündüm di-

hibémur.

vinitátem : * minor Patre fe-

l Cur

Pater à nullo eft faQus;

* nec

cündüm humanitátem.

Viferet

Creátus , nec génitus.

Q ui licét Deus fit, & homo:*

It

Fílius à Patre folo eft : * non

non düo tamen , fed unus eft

ol

i

Chriftus.

fa&tus , nec creátus , fed géni-

:

.M

1us.

U nusautem non eonverfióne

-

Spíritus fan

&u:; à Patre, &

divinitatis in carnem ; * fed

J

0i

Filio: *non fa&us , nec creà-

affumptióne humanitátis in

i

tus , nec génitus , fed pr

Deum.

J

E

qcä-

lÜ nus omníno non confufió-

p

f

l

dens.

(j

J

l

e U nus ergo Pater , nontres

ne fubftántie ;* fed unitáte

ersónsa.

iriil

Patres: unus Fíliüs , non tres

Filii: * unusSpíritus fanttus,

N

.am ficutánima rationäliys,&f

J T

-

m

non tres Spiritus fantti. -

caro unus eft homo:*ita Deus;

— :«EtinhacT rinitátenihil prius

X homo unus eft Chriftus.

Mp

Qu

Aaut poftérius , nihil majus

Qui paffus eft pro falüte no-

aut minus ; *.fed totze tres

ftra , defcéndit ad ínferos : *

fOR

Wend

Persóne cogtérna fibi fi

qnt ;

tértia die refurréxit à

| mö.rï-

& cosquáles.

tuis.

;

i u

ePad

lia utperómnia , ficut jam

A fcéndit ad coelos , fed

t

fupra di&um eft , *.& unitas

déxteramDei Patris omnipo-

Tred

téntis : * inde ventürus eft

ii

An Lrimitáte , & Trinitas in

umitàte veneraànda fit.

judicáre vivos & mórtuos.

n

[

Qui vult ergo falvus effe , *

Ád cujus advéntum omnes

li ï' |

itade Trinitàte séntiat. -

hómines resürgere habent

M

d neceísárium eftad eetér-

cum corpóribus fuis ; * &

nam falütem , * ut incarnatió-

redditüri funt de fattis p

5

l

"'nem

is ratiónem.

r(')-

m

uoque Dómini noftri

Tefu Chrifb fidéliter credat. |

qui bona egérunt , ibunt

E

ergo fides reCta , ut cre-

in vitam :ternam : * qui veró

dàmus , & confitceámur , *

mala,inignem etérnum.

.-quia Dóminus nofter Jefus

c eft fides Cathólica,*qu&

K

-- Chriftus Dei Fílius, Deus ,

uifi quisque fidéliter firmitér-

^

que

[

D lomo g

aE

E

Dominica ad Primam.

&

ïlïanna D

que credldent,falvus effe non | riam tuam , tota.die -magni-

ltl*

T

tüdinem tuam.

óterit.

G lória Patri.

Damme

mnamatm

Afía Allel. allel. aliel.

avexte fáciem tuam 1 pecca-

Ca 1tulum. I.lim. r. d

tis mels.

g. Etommnes ini-

L Peä,ufï

gi feculórüm immor- qmtates meas dele.

1 rat

R

táli & mmsiblh,foh Deo'

, Cor mundum erea in me

CUS.

UbSlf "

honor & glória, in fzcula

r

Et fpíritum re-

Cndi IH &

fæculorum, Amen.

&um 1ínnova in wfcenbus

r Pa

E. Deo rvratlas.

meis. . , Ne PI.'O]ICI&S me à

[ temu

$- Dr. Chrifte Fili Dei vivi , | fácie tua.

Et Spiritum

&ham]

* Miferére nobis. -

& repe-

fandium tuum ne àuferas à

& um

tltulo

Chrifte Fili Dei V1V1,

me, Y. Redde mihi letítiam

miferére nobis,

falutáris tui.

$. Etípiíritu

Onverl

Quifedes ad déxteram

prncipáli confirma me. ..

nm, *f

B

EEIS,

E.

Miferére nobis.

. Adjutórium noftrum. m

Tutatis |

. Gléria Patri , & Fílio , &

nomme Dómini.

Z

fec1t coelum & terram.

pmtul fantto.

confif

,. Chrifte Fili Dei vivi, rm—

Demde Hebdomadarius

du

e1 ére nobis.

£æc1t Confeffionem.

y. Exm

e

Chmfte ádjuva nos..

nfiteor Deo omnipo-

tionil

* Ht hbera nos pwpter

tentl ,

beàte Marie

femp: er/Virgini , beáto-Mi-

*itz us

nomen tuum

hril

Sequentes Preces non di-

chaéli . A,rchan(felo , beáto

joànni. Baj tite , fan&ts-

(ilüten

cuntur in Duplicibus,nec in-

nfero

fra O€tavas; fed tunc dicto &

Apóftolis

etró . Paulas,

4 I

brevx,dlatur. Difs vobiscum.

ómnibus Sanïhs sX VObIS

fratres :

& Oratio. D ómine Deus om-

qma PC(.',CRVJ1 l]lIILS

edet d

mipotens.. ut infrà.

28

cogitatióne, verbo, & ópere :

C hrifte

mea culpa, mea culpa , mea

mrpo

K yrie eléifon,

us &

cléifon,

K yrie eléifon.

máàxima culpa.

Idco precor

uo$.

Paternofter. fecretó usque

bceátam Maríam femper. V ir-

43

ommnó

ad y. Et ne nos 1nducas in

ginem , beátum Michaclem

haben

tentatiónem,

Archano'elum beátum.Joán-

TÀ

w-

bed líbera nos à malo.

nem Baptlüam fanttos Apó-

5pr

C redo in Deum.

fecretó,

íftolos Petrum & Paulum.s

ue ad y.

Carnis refur-

omnes Sanctos , & vos fra^

lónem.

tres, oráre pro me ad Dó-

u

gg. Vltam gtet-

uv

nam Amen.

Et.ego ad

minum Deum noftrum. -

te Domme chmaw.

B;Et

Chorus refpondet.

I

d

*qu

mané orátio mea preevéniet | ^

lMereátur tui omhípo-

te.

Y^ Repleatur os meum

M

tens Deus , & diniffi;

j

laude.

Ut cantem gló-

. pec-

qW

—

28

::Diominica ad Primar.

4n

i

u

eccátis tuis , perdücat te ad| nes , & ópera. Per Dóminum

ng]lls

vitam etérnam. . Amen.|noftrum Jefum Chriftum Fí-

f

:

"Deinde trepetit Confeffio-] lium tuum : Qui tecum vivit

]

yat

!

nem, & ubi dicitur

vobis| & regnat in unitáte Spíritus

(yre

fratres , & vos fratres, dica-| fan&ü Deus , per ómnia fecu-

U

tur tibipater, & te pater.] lafzculórum. $. Amen.

]

j

Md

i

Fa&ta Confeffione à Choro ,|] y- Dóminus vobifcum.

qn

pyr

" Hebdomadatrius dicit.

». Etcum fptritu tuo.

D

j

T& T Ifereátur veftri omní-] y- Benedicámus Dómino.

;ærpom

; potens Deus , & dimíf-| »-. Deo grátias.

V

;mönes !

is peccátis veftris , perdücat

Deinde in Ch

Oro Iegïtur

J tüà

VOs ad vitam aetérnam.

WMaartyrologium. -.Et quando

;mdaïöfün

w. Amen.

dicenda eft Prima de B. Ma-

j atl

2

Ndulgéntiam , abfolutió-[ria , preponitur LeGioni

gtl

I

nem , & remiffiónem pec-| Martyrol. Pofteà Hebd. dicit.

jrnrmun

Catórum noftrórum tribuat| y. Pretiófa in confpé&u Dffi.

nobis omnípotens , & misé-| . Mors SanQtórum cjus.

J ïi.u-

u

ricors Dómimus, *. Amen.

Et abfofute fine Oremus.

Oratio.

,Jrim

'

eEt profequitut y. Dignáre|

* J

[

Dómine die ifto. . x. Sine

Ancta María , & omhes

San&i intercédant pro

Lüapacedïï

peccáto nos cuftodíre. -

i

Y Miferére noftri Dómine.| nobis ad Dóminum : ut nos

li Rn

* Miferére noftri. Y^ Fiat| mereámurab eo adjuvári , &

2 o

amifericórdia tua Dómine|falvári, qui vivit & regnat in

a N

fuper nos. s

uemád- | (zecula fzeculórum. $s« Amen.

modüm fperávimus i te.

* Deusinadjutórium meum

NI

TT

* Domine exáudi oratió-|inténde. ..

Dómine ad

mem meant. *« Etclamor|adjuvándum me feftína.

Et

nan

^meus ad te véniat.

dicitur ter : ultimó additur

|

P

N

^F- ' Dóminus vobíscum.

Glória Patri.

Sicut erat,

1 chzq'(

* Et eutm fptrit

u tuüuo.

K yrie eléifon.

Chrifte eléi-

1 Chm

Oratio.

fon.

D

«. Orémus.

Ityrie eléifon.

^TYOmine Deus omnípc- |P ater nofter.

* fecretó y.

yit

t

— tens , qui ad princípium | Et ne nos indücas in tenta-

IK

hujus diéi nos perveníre fe- | tiónem.

Be Sed libera nos

)

eífi: tua nos hódie falva]à malo. v

Réfpice in

|

1

ä

virtüte ; ut in hac die ad|fervos tuos Dómine, &in

ï( mx

nullum declinémus peccátü ,|ópera tua , & dírige filios

4

fed femper ad tuam juftítiam |eórum. w. Et fit fplendor

l

l

faciéndam noftra procédant|Dómini Dei

noftri fuper

|

no-

t

D

jg]ö»quia,Ldirigänturcogitatiö- nos , & ópera mánuum

ra-

ï

In ferjali Officio ad Primaàm.

1 Dj

Mim

firárum dirige fuper nos ,|fetérnam: & Fidélium

anima

r

d

H

& opus mánuum noftrárum |per mifericórdiam 4)

el re-

m

I

quiefcant in pace.

. Amen.

dirige. y. .Glória Patri.

At j

$. oicut erat.

IN FERIALI OFFICIO

n f

Orémus.

Qratio.

AD PRIMAM.

"/

j, "II

Irígere & fan&ificáre ,

pater nofter.

A ve Marlía,

IQUm,

régere , & gubernáre

Credo.

y. Deus in adjutó-

U tup,

dignàre Dómine Deus , Rex

rium. 17.

Hymnus.

Dónim

cceli & terrz, hódie corda ,

Am lucis orto sídere -

& córpora noftra , fenfus ,

Deü precémur sü

P

plices ,

fermónes ,. & a&tus noftros

Ut in diürnis a&tibus

tU

in lege tua , & in opéribus

Nos fervet à nocéntibus.

mandatóruni tuórum : ut hic,

de D.

I,inguá refrznans témperet,

Le(tiy

& in s&térnum, te auxiliànte,

Ne litis horror fnfonet :

bd.did

falvi & líberieffe mereámur

Vifum fovéndo cóntegat ,

Salvátor mundi:

ui vivis &

Ne vanitátes háuriat.

( Df

H

ejus

regnas in fzcula faculórum.

Sint pura cordis íntima :

tem

y^, Amen.

, Absiftat & vecórdia :

y-. Jube domne

benedicere.

Carnis terat fupérbiam

e

Dies & a&tus noftros

0

. Oftm

PBíio.

ibíque párcitas.

nt p

$n fua pace difpónat Dóminus [ L7

Z

m dies abícéfferit ,

Wt m

Om Otem- Rfa

A1nmen.

que fors redüxerit.

Ad Abfolutionem Capitu-] M

i per abftinéntiam

viri, u

w

liin Dominicis ,

& Feuis

i canámus glóriam.

At

per Annum , ab O&. Pentec.

'D eo Patri fit glória , .. .

usque ad Adv. excluftve.

Ejüsque foli Fílio ,

1 Reu

Lettio brevis. 2. T heff. 3. b

t d

Cum Spíritu Paráclito, -

d

Ominus autem diírigat

Nunc,&

per omne 'fæcgïu;r;x

J Zcorda , & córpora no-

Amen.

dItur,

Per Annum, Anti

etal

ftrain charitate Dei, & pa-

phona.

ld

tiéntia Chrifti.

'Tu autem

Beáti qui àámbulant.

Dómine miferére nobis.

Pfalmus 52. -

.

Eus in nó

mune tuo

fal-

jj

z. Deo grátias-

t

Poft Le&ionem brevem[. vum me fac: *

s

dicitur . y. Adjutórium no-

tüte tua jüdica me,

|OS

rum in nómine Dómini.

Deus

exáudi

oratiónem

: jl

&

5&. Qui fecit coelum & terrá.

meam : * áuribus pércipe

y. Benedícite , x, Deus.

verba oris mel.

fl

Biio.

Dóminus nos benedí-

uóniam aliéni infurrexé-

»pd

€at, & ab omni malo defén-

runt advérfum me , & fortes

n

r

dat , & ad vitam perducat

queeficrunt ánimam meam ; *

s. d Rs

i9)

- $n feriali Officio ad Primam.

,f900

& non propofuérunt Deum

Hee eft generátio queréu-

i

J

ante confpé&dum fuum.

tium euim , * queréntium fá-

undll

Écce enim Deus. ádjuvat

ciem Dei Jacob. :

u

me: * & Dóminus fufcéptor

A ttóllite portas , príncipes ,

At

ajtit

eít animce mez.

veftras , & elevámini portae

" C

K vérte ma

la inimícis meis: *

eternáles: * &introfbit Rex

il hOCl

lória.

l]

& in veritàte tua.xd.ifpe'rde

oU

illos.

-

Quis eft ifte Rex glórie ? *

t m

r

ioceb

V oluntá

ié facrificábo tibi: *

Dóminus fortis & potens,Dó-

& confitébor

nómini tuo

iinus potens in przlio.

y

qe

Dómine, quóniam bonum eft.

A ttóllite portas , príncipes ,

r

Q uóniam ex omni tribulatió-

veftras , & elevámini port&

fet

Dus

fe eripuífti me: * & fuper

eternáles : * & introibit Rex

Mi

i

glóris.

inimícos meos defpéxit ócu-

YT

vt D

lusmeus.

öuis eft ifte Rex glóriz ? *

J

Poft P

^

falmumr , D eusin

Dóminus virtütum ipfe cft

"

ia

j

li

], Mi

nóminetuo, loco Pfalmi ,

Rex glóriz.

j

Conftémini, dicitur unis

FERIATERTÍA

»

eex infrafcriptis Pfalmis , fe-

"

— Píalmus 24.

M

qu

cundum Ferias

diftin&tis.

A Dte Dómine levávi àni-

Sabbato autem dicuntur tàn-

mam meam:*Deus meus

p

at

tumi tresPfalmi ficut inFefüis.

in te cónfido , non erubé.

atx

FERIA SECUNDA.

cam.

BRT

"Pfalmus 23. ;

Neque irrídeant me inimíci

ybus

Omini eft terra , & ple-

mei:* étenim univérfi , qui

1

süftinent te , non corifundén-

BI

j

JL.7 nitüàdo ejus : *orbis ter-

tir ]s

rárum, & univérfi , qui hà-

tur.

bitant in eo.

«ing f

Confundántur omnes iníqua

J

uia ipfe ft

iper márià fun-

agentes * fupervácué.

dáviteum: *

&

, fuper flümi-

ias tuas Dómine demónftra

1

l:

j

I!f

na preparávit eum.

mihi : * & sémitas tuas édoce

1

uis afcéndet in montem

me.

l

ïul

ómini ? * aut quis ftabit in

Dírige me in veritàáte tua , &

loco fanéto ejus ?

doce me : * quia tu es Deus

AR

Énnocens mánibus ,

& mun-

Mæ]

Salvátor meus , & te fuftínui

tota die—

l 'XW

do corde: * qui nonaccépitin

vano ànimaàm fuàm , necju-

Reminífcere miferatiónum

| jlh

ii l

vávitin dolo próximo fuo.

tuárum. Dómine , * & miferi-

E

Hiic accipiet benedictiónem

cordiárumi tuárum , quz à

fa&eculo funt.

AUl

à Dómino , * & mifericór-

1

diam à Deo falutàni fuo.

D elí&a juventütis mez , *

a

d

In feriali Officio ad Primam,

$

? Q & ignorántias

mgasi ne.mé- J

"

C uftódi. ánimam meam , &

Ui

sníneris.

.

érue me: * non erübéfcam

Secündüm miferic

órdiarn tu-,

uóniam fpérávi in te.

Driine

am meménto mei.tu: * pro-

1

nnocéntes , & ;e&,i adhases

ter bonitátem tuamDómine.

runt mihi : * quia fuftínui te,

RUT s

TO

Dulcis & ret&tus Dóminus : *

Líbera DeusWMrael, * ex óme

propter hoc legem dabit de-

nibus tribulatiónibus fuis.

rliri?

linquéntibus in via.

FERIAQUART A.

Xet)

Diriget manfuétos in judí-

Pfalmus 25.

&]in,

cio : * docébit mites vias fuas.

dica me Dómine, quóniá

Univérfe vie Dómini , mi-

ego in innocéntia mea in-

Yi

fericórdia & véritas , * re-

Al por

gréffus fum : * & in Dómi-

oibit

quiréntibus

teftaméntum

30 fperans non infirmábor..

Proba me Dómine ,- & tenta

ejus ; & teftimóriia ejus.

frig ?

Propter nomen tuum. Dó-

me: * ure renes meos , &

mine. propitiáberis peccáto

cor meumi.

ife d

meo : * multum eft enim.

Quóniam -mifericórdia tua

uis eft homo ,. qui timet

ante óculos meos eft.: * &

TIA

[U)

;

D

minum ? *]egem ftátuit

compláàcui in veritáte tua.

e

eiin via , quam élegit.

Non fedi cum concílio vant-

CUU

AIS TOR

Amnimaejus in. bonis demo-

tális : * & cum iníqua geréns

ràbitur : * & femen ejus h-

tibus non introíbo.

| enu

reditàbit térram.

Odívi |eccléfiam malignan-

firmaméntum eft. Dóminus

tium: * & cum ímpiis non fe«

f

timéntibus eum : *- & tefta-

débo.

it, i

d

méntum ipfius , ut manife-

Í, avábo inter innocéntes ma-

j

ftétur illis.

nus meas

* & circümdabo

]

Oculi mei femper ad Dómi-

altáre tuum Dómine.

Ifilqui

num. * quóniam ipfe evéllet

Üt áudiam vocem laudis , *

onftri

de làqueo pedes meos.

& enárrem univérfa mirabí-

Réfpice in me, & miferére

lià tua.

édoct

mei: * quia ünicus & pauper

Dómine diléxi decórem dos

um ego.

mus tuz , * & locum habita-

LU

cordis mel

['eus

"k ribulatiónes

tiónis glóriz tus.

multiplicátee funt : * de ne-

€ perdas cum fmpiis Deus

tl

ceffitátibus meis érue me.

ánimam meam, * & cufn vi-

Vide humilitátem meam , &

ris sánguinum vitam meam.

o

labórem meum : * & dimítte

Vifer

nquorum mánibus iniqui-

univéría delítta mea.

tátes. funt : * déxtera eórum

ii

R éfpice inimícos meos , quó-

repléta eft munéribus.

L

niam multiplicát funt : * & j goautem in inpocéntia mea

)

ódio iníquo edérunt me.

[

An-

2

Tn feriali Officio ad Primarn.

j i

u

$ngréffus fum :* rédime me,

diem , & non exáudies : * &

qu

& miferére mei.

no&te , & non ad infipiéntiam

riin

munie

«ul mel

P es meus ftetit in diré&to: *

Qd

Tu autem in fan&o hábí-

gt

in.Ec'cle'.Iiis benedícam te Dó-

tas , * Laus Ifrael.

j

mCI'

mns mtl

jj

"FERIA QUINTA.

in te fperavérunt patres no-

Pfalmus 22.

ftri : * fperavérunt , & libe-

quntium (

ráfti eos.

, It

Ominus regit me , &

nihil mihi déerit : * in lo-

Adteclamavérunt , & falvi

sTf

j

à 0

€o pà

fcuse ibi me collocávit.

fa&ti funt : * in te fperave-

Superaquam re

feCtiónis edu-

runt ; & non funt confüfi.

[:

« n

Ego autem fum vermis , &

PEXCIU']

cávit me : * ànimam meam

VE

convértit.

non homo : * oppróbrium

Dedüxit me fuper sémitas ju-

hóminum , &abjéttio plebis.

vfer

Omnes vidéntes teé derisé-

ï(

ftítize," propter nomen fuum.

Nam , & fi ambulávero in

runt me : * locüti funt lábiis ,

t Dor

& movérunt caput.

i

enédio umbre mortis , non ti-

P

qmébo mala

.

* quóniam tu

Sperávit in Dómino , erípiat

u

T

e

ecum es.

eum : * falvum fáciat eum ,

? j

,,,,,

uóniam vult eum.

l

V'irga tua; & báculus tuus, *

ial

&pfa me confoláta funt.

)

) uóniam tu es , qui extraxí-

ob

aràfüi in confpéttu meo

fti me de ventre: * fpes mea

AE

enfam : * advérsüs eos, qui

ab ubéribus matris mez. Iü

A CR

te projé&tus fum ex ütero.

ii

tribulant me.

Íimp

inguáfti in óleo caput

De ventre matris mez Deus

AC d

qmceum :

* & calix meus iné-

meus es tu , *ne difcéfferis

vtb

4 ine

brians quàm

preclárus eft !

MT

t mifericór

dia tua fubfe-

Quóniam tribulátio próxima

utbot

uétur me: * ómnibus dié-

eft : * quóniam non eft, qui

ais

bus vitze mea.

àdjuvet.

3

?

1 ^ u

t ut inhábitem in . domo

Circumdedérunt me vítuli

Wi

Dómini , * inlongitüdinem

multi: * tauri pingues obfe-

4 If |

diérum.

dérunt me.

Q

FERIA SEXT A.

Aperuérunt fuper me o$

Ü

Píalmus 21

fuum , * ficut leo rápiens &

L;

Z

I

Eus Deus meus, réfpi-

rügiens.

1

D

ce in me: quare me

Sicut aqua effüfus fum : * &

difpérfa funt ómnia offa mea.

if

dercliquífti ? * longe à falà-

EFattum eft cor meum tan-

l H[

te mea verba delictórum

ineórum.

quam cera liqué(cens:* im

"Vq;

médio ventris mei.

h j

Deus meus €

lamábo per

ruit

]

lhn

i

!äUdies 1

In feriali Officio ad Primam.

dmliï&'"nüaz

Aruüt tanqua

m tefta virtus

ent páuperes, & fatura-

mea, & lingua mea adhefit

üntur: &laudábunt Dómi-

-

f

4facibus meis: * & in pülve-

—

num , qui requírunt eüm: *

n

yem mortis deduxífti me.

vivent corda eórum in (

uóniam

circumdedérunt

culum fzculi..

1 Dalree

ts df

me canes multü : * concílium

p eminifcéntur , & cornver-

malignàántium obsédit me.

tentur ad Dóminum * uni-

utt, &t

Fodérunt manus meas , &

vérfi fines terrz.

pedes meos: * dinumeravé-

t adorábunt in confpé&u

| lp

runt ómnia offa mea.

1t confij

ejus *

univérfe familia

Bpfi veró confideravérunt ,

Géntium.

Yetrns

&infpexérunt me : * divisé-

uóniam Dómini eft reg.

Oppribr

runt fibi veftiménta mea , &

num:* & ipfe dominábitur

o pld

fuper veftem meam misérunt

Géntium.

fné derj

fortem.

Manduecavérunt , & adoravé-

L"mt Libii

'Tu autem Dómine ne elon-

runt omnes pingues terrg : *

[]

gaveris

auxílhium tuum à

in confpédtu ejus cadent om-

9 er

me : * ad defenfiónem meam

nes,qui defcénduntin terram.

ciat eut

cónfpice.

Et ànima mea illi vivet : * &

l

Erue àfrámea Deus ánimam

femen meum sérviet ipfi.

Wiextti

meaim:* & de manu caris

*fpen

ünicam nieam.

Annuntiábitur Dómino ge-

nerátio ventüra : * & ànnun-

js g. ]

Salva me ex ore leónis : * &

tiábunt ceeli juftítiam . ejus

x üteno

à córnibus unicórnium humi-

mee D

pópulo , qui nafcétur

» quem

litátem meam.

fecit Dóminus.

dicdfin

Narrábo nomer tuum frátri-

Sabbato nihil additur , ut

bus meis : * in médio Ecclé-

füprain Rubrica. 36

próxim

fi: laudábo te.

Dein

d

E

*

de dicitur Pfalim. 1

N

d. qi

Qui timétis Dóminum , lau-

Láti irmaculátiin v

i

dáte eum: * univérfum fe-

D

qui àmbulant in legeDfii.

e vitil

men Jacob glorificáte eum.

B eáti ; qui fcrutántur tefti-

es obl

ímeat eum ommne

emen

mónia ejus : * in toto corde

lírael : * quóniam non fpre-

exquírunt eum.

me (

vit , neque defpéxit depre-

Non enim qui operántur

piets l

catiónem páuperis.

iniquitátem , * in viis ejus

Nec avértit fáciem fuam à

ambulavérunt;

m

me: * & cüm clamárem ad

'yumandáfti * mandáta tüa

yffa r

eum, exaudivit me. -

cuftodíri nimis.

uns

&.pud telaus mea in Eccléfia

U tinam

dirigántur

visa

magna :* vota mea reddam in

mez ,.* ad cuftodiéndas

452* :

jufti-

confpé:tu timéntium eum.

ficatiónes tuas.

hu

e

$

Tuäc

l

ïh feriali Officio ad Primam. -

4'unc non confündar , * cum j ncrepáfti fupérbos : *

ma. " ämü

perfpéxeroin ómnibus man-

ledítti, qui declínant à man-

r

dátis tuis.

dátis tüis.

Chrle

Confitébortibi in dire&tióne

À ufer à meoppróbrium , &

j

cle nobll

cordis, * in eo quod dídici

contémptum : * quia teftimó-

w

Wi f

judícia jufti

tiae tuse.

nia tua exquisívi.

1

tuftificatiónes

tuas, cuftó-

E tenimfedérunt príncipes,&

n

J

diam: * non me derelínquas

advérsum me loquebántur: *

&il

n

fervus àitem tuus exercebá-

usquequáque.

dolefcéntior

tur in juftificatiónibus tuis.

(ir

ii

ínquo

córrigit a

i

M

viam fuam

iNam & teftimónià tua medi-

?*in cu&odiänQo

tátio mea eft: * & consilium

Jliüea adJ |

fermónes tuos.

p hus

intotocorde meo exquisivi

meum juftificatiónes tuz.

A dhefit paviménto ánima

DI mum./ |

te:*ne re

péllas meà man&

«frte di

dátis tuis.

mea : * vivífica me fecündüm

ló-

verbum tuuni.

|dn

in corde meo abícóndi e

ienlan.

quia tua:*ut non peccem tibi.

V ias meas enuntiávi ,

& ei-

audífti me : * doce me juftifi-

, Lt

e B enedí&us es Dómine : * do-

«ded

ce me juftificatiónes tuas.

catiónes ttias.

Viam jufüficatiónum tuárum

Wib

Inlábiis meis, * pronuntiávi

nl

ómnia judícia oris tui.

ínftrue me : * & exercébor

in mirabilibus tuis.

cad [

inviateftimoniórum tuórum

dele&tátus fum , * ficut

D ormitávit ànima mea pr&

df

-

.i'n

teedio: * confirma me ii ver-

a, lm

ómnibus divítus.

Dirtne

Inmandátis tuis exercébor: *

bis tuis.

Viam i

niquitátis ámove à

1 (rd

& confiderábo vias tuas.

Injufüficatiónibus tuis me-

me : * & delege tua miferére

j a

met.

'ffl

ditábor : * non oblivifcar

fermónes tuos.

V iam veritátis elégi : * judí-

lum |

iví-

cia tua non fum oblítus.

E

if

Etríbue fervo tuo , v

fica me: * & cuftódiam

A dhefi teftimóniis tuis Dó-

i

A

mine : * noli me confündere.

Itj

fermónes tuos.

*f

Revéla óculos meos, * &

V'iam miandatórum tuórunY

M

confiderábo mirabília de le-

cuctürri, * cüm dilatáfti cor

BU

ge tua.

meurn.

; I

x

Per Annum, Antiphona.

incolaego fum in terra :

D)

non abícóndas à me mandá-

Beáti ; qui ámbulant in lege

^i

Y

tua Dómine.

i

.1atua.

LU

C oncupívit ánima mea defi-

Capitulum.: — Zach. 8. d

*

Ácem & veritátem dili-

h

deráre juftificatiónes tuas ,

"VN

inomni témpore.

gite , ait Dóminus omnt-

po-

N

Y

bOS :

In feriali Officio ad Primam. |

35

potens,

Deo srátias.

Qnt

T

-

g br.

äcl:nri

fte Fili Dei vivi ,[0

Quando. ad Laudes non

nt dicte. Preces f&

rial

es

* Mliferére nobis.

& repe- |(tatim dicitur , A d)

utóri

um

'öbfiüm,i

ttur. Chrifte Fili

Dei vivi ;|noftrum ,

& C enfiteor

Va fl

iniferére nobis.

Deo.

D

&c. ut infrà.

;. Qui fedes ad , déxteram

Quandoautem ad Laudes

Brittys

atris.

Miferére nobis.

ebdnr

.. Glória Patri , & Fílio &

ditiz funt Preces feriales in-

ls exerd

ferius pofitze poft Laudes Fe:

Spirítui fan&to.

tiDus tj

Chrifte Fili Dei vivi , mi-

diclze Preces

risii.tunc.ad Primam pre-

1 n

Ter

ére nobis.

3

; & fequentes

Exürge

|dicuntur flexi

enjbus.

V corsli

Chrilte , ádjuva 'nos.

; Eripeme

Dà

[»]

Inineé

a

b hà-

168 Cl

mine malo.

A viro iní-

o dnt

nomen tnum.

. Et dber nos propter

quo éripe re.

Eripe me

fecüdi

Yrie eléifon.

C hri-

de inimíicis

meis , Deus

fte eléifon. 3 yrie eléifon.

meus.

Etab infurgén-

1. Q

p. ater nofter. fecretó usque

tibus in me líbera me.

mejul

ad v

Et ne nos indüca

in

, Eripé me de

erántibus,

tentatiónem.

E

- :

t de viris

iniquitátem. ,.

ym tüdte

L]

Sediíbera nos à malo.

sánguinum falva me.

C redo in Deum. (ecreto,

. 9Si6 pfalmum dieam nó-

»

wexerceb

ufque ad. y-.

. Carnis refür- | mitiituo infeculum fzculi.-

) ag

rec löl'lema.

Vitam stér-

Utreddam vota mea de

meit Y

nam , ÁÀmen.

Et ego ad

ss

in diem.

, Exáudinos

te Dómine clamávi.

, Et| Deus falutáris nofter.

ámovt:

mané orátio mea prevéniet

. Spes ómnium finium ter-

mileri

laude.

te. y, Repleátur os meum | re , & in marilongé.

Ut. cantem gló-

. Deusin adjutórium meum

* j

riamtuam, tota die magni-|inténde. &,. Dómine adad-

Us.

tüdinem tuarm.

Dómine | juvándum me feftína.

tuis D.

avérte faciem tuam à peccá-|y. Santtus Deus , San&us

fünder!

tis meis.

*

Et omnes ini- | fortis , Sanétus immortális.

quitátes meas dele.

tuotu'

x. Mliferérenobis.

; Bé-

áfti d

7, Cor mundum crea in me |nedic ánima mea Dómino.-

eus.

, Et fpínrtum re-

Etómnia, quae intra me

&um ínnova

in vifcéribus

fin

u

X

t Nómiii fan&to ejus.

g

mnieis.

W

Ne projícias meà |;. Bénedié ánima mea Dfíío.

fácie tua.

Et Spíritum|.. Et noli oblivífci omnes.

"T

fanttum tuum ne . áuferas à | retributiónes ejus.

;, Qui

:

"

me. g. Reddemihiletítiam | propitiátür ómnibu

S iniqui-

Q

falutáris tui, &, Etfpíritu|tátibus tuis.

.RI'

C 2

s. Quifanat

ms

pO

principáli confirma me. -

ent-

o

ln feriali Officio ad Primam.

w

i

6

«qolo

hill

om

nes infirmitátes tuas.

IFacta Confeffione à Choro ,

. Hebdomadarius dicit :

y Qui rédimit d

e intéritu

Mereátur veftri omnt-

vitam tuam. s.

Qui coró-

apiut^

potens Deus ; & dimif-

hl

q D

aat tein mifericórdia , & mi-

n

feratiónibus. y. Quireplet

fis peccátis veftris , perdücat

M0

vos ad vitam asetérnam.

j

(

ani

in bonis defidérium tuum.

Amen.

,. Renovábitur , ut áquile;

EYe

(ott

ANdulgéntiam , abfolutió-

I

juvéntus tua.

I

nem, & remiffiónem

Ccc-

l [aMïfl

. Adjutórium mnoftrum in

$. Qui

catórum mnofítrórum trí

b

uat

y

Aj i

nómine Dómiuni.

£ecit coelum & terram.

nobis omnípotens , & miséri- — ]if

cors Dóminus.

K

Amen.

;:EQDUT Ü 4

Deinde Hebdomadariüs

facit Confeffionem.

Etprofequitur y. Dignáre

4 m

Dómine

je ifto.

fye

Sine

Y

NU

4^x Onfiteor Deo omnipo-

il

, téntüi , beáte Maríze

peccáto nos cuftodire.

ïu'md] [

ini , beàto Mi-

«. Miferére noftri Dómine.

"

n

femper Vir

ii

chaéli Archángelo , beáto

j

*. Mliferére noftri.

uf

. fanétis

mifericórdia

tua

b

ómine

T

e Joà

nni Baptiftz

,

"Apó

ftolis Petro & Paulo ,

fuper nos.

R.

Quemád-

lod

ómn

ibus San&is , & vobis

modum fperávimus in te.

b

0 Ü

"fratres : quia peccávi rimis

y. Dómine exáudi oratió-

p

nem meam. *.

Et clamor

j

qiet

éogitatióne , verbo, & ópere :

meus ad te véniat.

mÓea culpa ,mea culpa , meea

w n

y. Dóminus vobíscum. .

^máxima culpa. 1ldeó precor

J h

beátam Maríam femper V ír-

x». Etcum fpíritutuo.

nl g

O rémus.

Oratio.

"ty fs

"ginem , beátum Michaélem

Archiángelum , beátum Joán-

Omine Deus omnípo-

TM

D

tens , qui ad princípium

mem Baptiftam , fanttos Apó-

1, ]

'ftolos Petrum & Paulum ;

hujus diéi nos perveníre fe-

n

cifti

'tua nos hódie falva

omnes San&tos ; & vos fra-

t optt

fipt

(res,oráre pro me ad Dómi-

virtüte ; ut in hac die ad

«do.

nullum declinémus peccátü ,

a

um Deumi noftrum.

QU

Chorus refpondet :

fed femper ad tuam juftítiam

tf

[ Ifereátur tui omnípo-

faciéndám noftra procédant

A I

"EV. E. tens Deus ,. & dimíffis

elóquia , dirigàntur cogitatió-

iUl

nes , & ópera. Per Dóminum

peccátis tui» , perdücatte ad

noftrum.

Amen.

j

vitam stérfiam.

Bre

Amen.

Ro

y. Dóminus vobíscum.

l

-- Deinde repetit Confeffio-

R'.

| m

&üem ,& ubi dicitur

vobis

Et cum fpíritu tuo.

Dl

W.

Bened/eámus Dóminoe

ïl"fb

fratres, & vos fratres , dica-

J

Jrl

Y

If/;a

Deo grátias.

ftu;r ! tibipatf:'r , &te pater.

Dein-

In feriáli Officio ad Primam.

erm

Ü

bncs , & a&tus noftros

1 ln

Deinde in .Choro legitur

$

TU5 Q

Martyrologium.. Et quando

i

nlege tua , & in opéribus

mandatórum tuórum : ut hic,

Vetr

dicenda eftPrima de B.Maria,

W.usw ! & dim

præponïtur Le&ioni Marty

l& in ;etérnum, te auxiliánte ,

falvi & liberi effe mereámur

53 p

rol..Poftea Hebd

m.. dicit ::

TTRm,

y- Pretiófain con

(

P

é&u Dii.

Salvátor mundi: Qui vivis &

w. Mors San&tórum ejus.

regnas in. feecula teeculórum.

9

! übfülnf

— Et abfoluté fine Oremus:

íy, Amen.

Qratio.

1

ube domne benedícere.

[lónem

iy-]

üm t

Ti

ï

An&a María , & omne

; Bfío.

^Dies & a&us noftros

-9 Santti intercédant | pro

in fuapace difpónatDóminus

, Q

^

ln

nobis ad Dóminum : ut nos

omnipotens.

LU Amel]o

mereámur ab eo adjuvári ; &

Ad Abfolutionem Capitu-

Dig:

p

falvári, qui vivit & regnat in

li in Dominicis , & ,Feriis

fzcula fzculórü,

. Amen.

per Annum , ab O&ava Pen-

fe.

| Dómi

x, Deus in adjutórium meum

tecoftes, usque ad :Adyen(tüm

-

inténde.

*

Dömine ad excluüve.

«l

z

eff. 3. b

j

(rr

adjuvándum me feftína.

Le&io breyis. 2. Th

1

2

dicitur tef : ultimó, additur.

Ominus autém d

irig&te

Queni

S 1cut erat.

D

corda, & córpora no-

gimts

$ lória Patri.

Kyrieeléifon. Chrifte eléi-

ftraincharitáte Dei, & pa-

di od

Íon,

tiéntia Chrifü.

Tu autem

Ft d

K yrie eléifon.

P ater nolter.

fecretó

Dómine miferére nobis.

Etne nos indücas in tentà-

». Deo grátias.

AT,

tiónem, s

Sed líbera nos

' Poft LeGionem, brevem

l0.

à malo.

y.

Réfpice in]dicitur -

, Adjutórium no*

)ratt

rum 1in n

*

ómine Dómini.

fervos tuos Dómine , & in

o

ópera tua , & dírige filios

&. Quifecitcoelum & terra.

veipitr

Deus.

eorum.

*

Et fit fplendor

y. Benedícite.

La

yire fe

Dómini

Dei noftri fuper

p£o. Dóminus nos benedí-

f

cat,& ab omni malo defén-

nos, & ópera mánuum no-

die d

ftrárum dírige fuper nos ;

dat , & ad vitam perduca

vt

etérnam : & Fidélium ánimaj

& opus mánuum noftrárum

uftitu:

dírge. .

Glória Patri.

per mifericórdiam. Dei re-

j cédt

|quiefcant in pace.

Amen.

y|tati

m. Sicut erat in princípio.

S"T

LS

Q rémus.

Orátio.

IN

FE

.

m

er , Annum.

J

Irígere & fan&ificáre ,

E

régere , & gubernáre

Poft Píalm. Deus in nómi-

[l

dignare Dómin

e Deus , Rex

jne tuo ,

dicitur tantium

n

$& — coeh & terre,

hödie ,,CO,I'daX, Pfalmus. Beäti im:maCUIäti-'

u

& córpora noftra , fenfus ,& p etribue. 24.

Dein.

cCS

!rm.

l

j

Ad' Tertiam.

läml

ï?&inde Antiphona

COfrl-

Damihi intellé&tum, & fcru-

bt

petens, & reliqua ut fupráin

tábor legem tuam: * & cuftó-

a

ominica. 2". fedin Du-

diamillam intoto corde meo.

gt

u

plicibus , & infrà Oavas

Ei

D educ me in sémitam man-

