&um Hugónem Epífcopum

mótüs., illum ac sócios fo-

i

ii

Gratianopolitánum ádiit.Qui

vére, & cólere impénsé cce-

caufa eórum advéntus eógni-

pit.

Nec liberálitas

fine

ln

ta,eosdemque intélligenseffe,

pramio fuit..

Cum-.. enim

ä

quos eadeim notte, veluti fep-

idem Rogérius Capuam ob-

gf.,ll:fo

Be3

fidé-

o

z Fefta OGobris, 7.

fideret , eümque Serg

j

iusqui-;x» Stolam glöriæ Iinduit

hgt

i

dam excubiárum magifter | eum.

Oratio.

jou

ródere ftatuíffet , Bruno.ad-

V

huc in di£ta erémo vivens,

Xàudi Dómine preces

hod

in fomnis illi ómnia apériens

E

noftras , & intervenién-

u

alb

ab imminénti perículo Có..|te beáto. Marco Confefsóre

mitem liberávit.

^"Fandem|tuo atque Pontífice , indul-

f el

virtütibus ac méritis plenus,|géntiam nobis tríbue placá-

ä

i

nec fan&titáte minüs ; quàm | tus & pacem, Per Dóminum

IN

obdor- | noftrum.

Ame

do&trinz fama clarus,

mívit in Dómino , fepultüs-

Commemoratio SS. Mar-

us

ue' eft in. monaftério fanQi |tyrum Sergii , Bacchi, Mar-

tmen

:

gtl

téphani ab ipfo Rogério con- [celli , & Apuleji, Antiphona.

E

ftrücto , ubi háttenus honorí-

Iftórum eft enim regnum

'yu

ficé cólitur.

coelórum, qui contempsérunt

Tj

V» ]fte homo perfécit ómnia,

vitam mundi, & pervené-

y

runt ad premia regni, &

füi,

qus& locütus efteà Deus, &

0r

dixit ad eum : Ing

rédere in

lavérunt ftolas fuas in sán

gui-

réquiem meam :

-Quiate

ne Agni,

$

um

vidi juftum coram me ex|Y- Letá

nntin Dómibos

&

nnibus Géntibus.

| exultáte jufti.

i

M

m

:

Y* Ifte eft , qui contémpfit

» Etglóriàmini omnes ro-

vitam mundi , & pervénit ad

i.cordc

.

n

)ula.

Oratio.

J

8

eoeléftia regna. :

(

]G

I

n

l

[

An&Górum , . Mártyrum

j

ia Paj o rA omilia

tuórum nos , Dómine ,

fantti Gregorii Papz in E-

Sergii, Bacchi , Marcélli , &

vangel. Sint ]umbi .veftri

Apuléji , beáta mérita profe-

h

de Communi Con-

quántur : & tuo femper fà-

ln

A

i æc(n&i.

Jrjs non Pontif.

Ixxviii.

ciant amóre fervéntes.

Per

at

In fecundis Vefperis com-

Dóminum mnoftrum ]Jefum

memo:atio de fequenti.

Chriftum.

p

eCtio iii.

Ts

CTO

S

imi

Ti

Sai Marei P

apa

j

9D«

Arcus Románus , Con-

li

J

fefforis.

ftantíno Magno Impe-

Ü

Afía.

ratóre Póntifex , inftítuit ,

Sacérdos & Póntifex ,

hy

& virtütum ópifex , paítor

ut Epífcopus Oftiénfis , à quo

|

N

boné in pópulo , ora pro no-

Romàánus Póntifex confecrá-

i

tur , pállio uterétur.

Du-

|

bis Dóminum.

as Rome Basilicas sdificá-

* Amáàvit eum

Dö:hinus ,

l

& ornàvit eum.

vit, álteram in Urbe , àlte-

)

l

ram

*

* Fefta O&tobris. $ .

I

li

m ad-

ram vïa Ardeatína:

quas Con- ta,fan&iffimé vixit. Cü

ftantítius au&tas ; magnis mu-| huc in ütero geftarétur, à

néribus exornávit.. Vixitin

naufrágio propter eam mater

!

Pontificátu menfes o€to, fe-

erépta eft. Decénnis poft audí-

ultüsque eft in. coemetério

tum de paffióne Dómini fer-

u

Balbinz.

mónem fequénti no&te Jefum

i

M

T e Deumlaudámus. 16.

in cruce recénti sánguine per-

plc»

InLaudibus fit éómmem.

füfum vidit, & de eádem paf-

M

SS. Ser

l, &c, Martyrum.

fióne fecum loquéntem: quo

Afía.

V

eftri capilli cápitis

ex témpore in ejüsdem medi-

Vi

omnes numeráti funt : nolíte

tatióne ita afficiebátur, ut de

timére : multis pafsérib

ea fine lácrymis. cogitáre

l

"

meliórés eftis vos.

u s

!

deínceps nunquam poffet.

y. ExultábuntSan&iin gló-|]y. Propter veritátem., &

Wif

ria.

man(uetüdinem,.& juftitiam :

'&;

|/

l

*« Lmetabüntüurin cubílibus

Et dedücet te mi

r

l

fuis.

déxtera tua.

«

rabflitct»

*e

T

v Oratio. $

an&órum Márty-|j. Spécietua, &

pulchritü-

*

yum.

ut 1upra.

dine tua inténde , prófperé

DIE VIII. OCTOBRIS.

procéde , & regna. Et.

ectio v.

In fefto S. Birgitte Vidus.

S

j t

Duplex.

Lfóni Nerície Príncipi

-

Omnia de Corüuni Sanéta-

in matrimónium trádita,

$

rumnec Virg. nec Mart. cv.

virum ipfum ad pietátis offi-

;

u

prater ea , qua hic habentur.

cia, tum óptimis exénrplis ,

SR

3

IIf

Qratio.

tum efficácibus verbis adhor-

m

"Omine Deus nofter , qui

táta eft. In filiórum educatió-

: s

äï

j

beáte Birgítte per Fí-

ne piíffima.

Paupéribus , &

u

lium tuum unigénitum fecré-

máximé infirmis , domo ad id

h

ta cceléftia reveláfti

ipsíus

müneris dicáta , inferviébat

[j

pia interceffióne da nobis fá.

quàm diligentíffime , illórum

mulis tuis , in revelatióne

pedes sólita laváre, & ofculá-

fempitérne glórie tuz gau-

i. Cüm autem unà cum viro

fuo redíret Compoftélla,ubi

ä

d

dérelatántes. Pereümdem

j

Dóminum.

fan&i Jacóbi Apóftoli fepül- :

u

n primo

No&Gurno , Le-

chrum vifitáverant , & Atre-

!

&iones de Seriptura occurr.

báti Ulfo gráviter eegrotáret,

if

Infecundo No&turno.

« i

*

fan&us Dionyfius Birgíttee *

Lh!

Lettio iv.

no&tu appáruit, & de maríti

!j

"]

Irgítta in Suécia illüftri-

falüte,aliisque de rebus, qu& -

D

f

bus,& piis paréntibus or-

futürg erant , praemónuit.-

Re

1-

Res

: &Fefta -OQQbrïs. , p

d bzil'eïxfffi juftt

tiam , &

In tertio No&uruo, Homie

*

l

,

l

, De

odifti iniquitátem :

$ Prop-

lia in Evangek Simile . eft

téreà unxit te Deus, Deus

regnum coelórum thesáuro.

j

tuus óleo Istítiz.

de Communi Santtarum neéc

s o

. Propter veritátem , &

"Virg. nec Martyrum. €xi..

Ve'nieni

manfuetüdinem

In fecundis V efperis corm-

um

; & juftítiam,

Tnemoratio de fequenti. «

if

Proptéreà.

j rædit'ä

E Le&iQ Mu

DIE IX. OCTOBRIS.

]ro Cifterciénfi móna-

Infefto SS. Mart, Dionyfii ,

fun .

jp m

W. cho fa&to, & pauló póft

Ruftici; & Eleutherii.

defün&to ,- Birgítta; audíta

Semiduplex.

gt

--

3

*

Chrifli vocein fomnis , ar-

Omnia.de Commun

i pluri?-

ïfil M

hJ

x

Giórem vitz:e formam eft ag-

morum Mart. €XXxvl. pree

Qu

gréffa.

Cui deínde arcána

terea; que fequuntur

äþ Sm

34 3

multa fuérunt divinitüs reve-

Oratio.

'ïle tonl

&

**

láta. - Monaftérium Vafta-

: du:

*

d-

Eus, qui hodiérnà

n

nénfe fub régula fan&tiSalva-

beátumDionyfiumMür-

qeitt

tóris, ab ipfo Dómino accép-

tyrem tuumsatquePontíficem

As

ta , inftítut. Romam Dei

virtüte conftántiz In patfióne

d

juffu venit , ubi plürimos ad

roboráfti : quiqueilli ad pre-

inpei

amórem divínum veheménter

dicándum Géntibus glóriam

y u

accéndit. Inde Jerosólymam

tuam,Rüfticum , & Eleuthé-

ïmm,&

pétit , &fíterüm Romam :

rium fociáre dignátus es :

nrrent

tríbue nobis , quefumus , eó-

qua ex peregrinatióne cümin

febrim incidiffet, grávibus

rum imitatióne, pro amóre

;a'app'a

per annum ínutegrum affiittà-

tuo prófpera mundi defpíce-

Taj

ta morbis,cumuláta méritis ,

re, & nulla ejus advérfa for-

nl

prenuntiáto mortis die , mi-

midáre.

Per Dóminum.

Wdie

6*,

gràvitin coelum.Corpus ejus

Ín primo No&urno ; Le-

ad Vaftanénfe monaftérium

pl

&iones de Scriptura occurr

AR

*

translátum eft : & miráculis

Infecundo Noéturno.

n

ilüftrem. Bonifácius Nonus

Leélio iv.

Atheniénfis ,

Vij

in Sanc&tórum námerum rétu-

Ionyfius

du

Tit.-

unus ex Areopagitis ju-

n

*. Fallax grátia, & vana eft

dícibus, vir fuit omni dotirí-

tsl

pulchritüdo: * Mülier timés

na génere inftrüttus.

Qui

Itb

Deum , ipia laudábitur.

cüm adhuc in Gentilitátis er-

'y. Date ei de fru&tu mánu:

róre verfarétur ,

eo die ,

hi

ä

i

um fuárum , & laudent eam

quo Chriftus Dóminus cru-

in portis ópera ejus. Mülier.

ciaffixus eft, folem preter

j (l'lïet i 'n

Atf

(' iorfxa Patri.. Mülier.

naturam .defecífíe, animad-

A

ver

: V Fefta O&obris. 9.

4

Hom;. |

rértens, exclamáffe tráditur : ftantíífimé perfeverár:

t

f,Ivïn/ N

'

Aut Deus natürs pátitur,aut|

cratículam fubjé&o igne injí-

At

mundi' máchina diffolvétur. |.

citur ,- multísque prstéreà

t

Sed cüm Paulus Apóftolus

fupplícii

T

;

A

ciátur.

suna cum sóciis c;ïuj

:

lsm

véniens Athénas, & in Areo-

águm du&tus, ratióner red-

$. Verbera carn

ificüm , r-ienï

u

didiffet ejus doCtrínae , quam

tümuérunt San&di Déi , mos

N

predicábat , affirmans Chri-

riéntes' pro Chrifti nómine :

Tony

ftum Dóminum refürrexíffe,

* Uthaeréd

$

es fierent in dqmö

I

h

& mórtuos omnes in vitam

Dómini-

reditüros effe : cüm álii mul-

vx*. Tradidérun

t Cönporä' fua

n

ti; tum ipfe Dionyfius in

prh'ciaa

Ti g

Chriftum crédidit.

D

grcïpter Dgum *ac;; 1;

s

IO Vi«

I

s. San&i tuiDóminé mitábi-

Ed ea tormentórum gé-

le confecáti- funt iter , fer-

nera ómnibus forti ac.lis

ini d

bénti ánimo perferéntibus ;

uml

viéntes precéptis tuis , ut in-

vegiréntur illafi in aquis và-

Dionyfius annum agens fupra

t

lidis: ^ *Terra appáruit ári-

centéfimum, cum réliquis fe«

E

pilia

da: & in Mari rubro

;vig"»fme

curi percütitur séptimo Idus

apre

impediménto.

OG^óbris.De quo illud memós

r

-'liï'nt; : pe-

rig próditum eft, abfící(tuns

judé

$. Quóniam percu

tram, & fluxérunt aque , &

faum capüt fuftulí(fe, & proe

5 :

torréntes inundavérunt. Ter-

eréffum ad duo míllia'paffu-

]s

um in mánibus geftáffe. . Li-

l

:ta-.applä:uit.

u

ectio v

bros fcripfit admirábiles., ac

ii

I

|

Taque & baptizátus eft ab

]ane cæïöües, de divínis noc

j

rfnibus, de coeléfti & Ecele-

frfa [/7] f

Apóftolo, & Atheniénfium

Eccléfig prefé&uas. -- Qui

fiàfticaHierarchía,de myftica

:11; n

cüm pofteà Romam veníffet ,

'Theología, & àlios quosdam.

WE

$. Tanquam aurumin forná-

à Cleménte : Pontífice miffus

il

eftin Gálliam pr

gdicándi E-

ce probávit eléttos Dóminus,

vangélii: caufa.

Quem Lu-

& quafi holocáufti hóftiam

i

tétiam usque Parifiórum Rü-

accépit illos, & in témpo-

ii

fticus. Présbyter, & Eleu-

re erit: refpé&us illórum:

thétius Diáconus profecüti

Quóniam donum & pax

ii

,

funt : ubià Fefcénnio Przefé-

eft eléctis Dei.

:

j

&o, quód multos ad'Chri-

?« Qui' confidunt i

n illum'j.

ftiánam religiónem conver-

intélligent veritátem : &

tíffet, ipfe cum sóciis virgis

fidéles in dile&tióne . acquief-

/

if

|

cafus eft : cümque in predi-

cent illi. Quóniam.

^

"

j

catióne Chriftiàne fidei.con- | *5 lória Pa?ri. QL:öniam,-

n

[

444

NFefta OGobris.

^

f

t

LU

&utrno.-

j gt

In t'(qa

n

L é&t0

vangéli fe-

Eru;äaä)ugäi iEc!quit,m: $

j

cünduüm Lucam. .

»

Quóniam qua& in téne-

;WPOCI

'!. $v/t

o vii Cap. 12.

bris dixíftis, in lümine dicén-

f

k

1

j

0

t

e

i pfæ

'n.upore :

ixit Je- tur : non folüm in futüro ,

I

fus difcípulis fuis: Attén-

uando cun&la córdium ab-

videc

þ ; »*

dite à ferménto Phariízó-

à

cóndita proferéntur ad lu-

Ium [/

vilet

rum; quod eft hypócrifis.| cem , fed & in presénti tém-

Et réliqua.

pore poteft congruéntür ác-

] qmm

Homilía venerábilis Beda , cipi: quóniam quz inter tene-

ij

onal

1

j d

- Presbyteri.

bras quondam preffurárum ,

ET

- in Luc. €ap. 15.

carcerümque umbras vel lo-

It p

N

y

llf y

E hoc ferménto Apófto- | cáti , vel paffi funt Apóftoli ,

lus precipit :. Íltaque|nunc clarificáta per orbem

IE& ;

epulémur non in ferménto| Eccléfia , lectis eprum, Acü-

jelt

(erren

véteri,neque in ferménto ma- | bus püblicé predicántur. Ne

líitig & nequítia: , fedin ázy-|terreámini ab his, qui occí-

p

mis finceritátis & veritátis.| dunt corpus. $i perfecotó-

: faani

ln d

Naàm ficut módicum fermén | res SanGiórum, occífis corpó-

tum totam faríng , cui injfci- | ribus , non habent ámplius ,

def

.tur, mafíam corrümpit , uni- | quid contra illos agant ; ergo

fl

versámnque mox confperfió- | fupervácua furunt insánia ,

pit(

nem fuo fapóre commáculat, | qui mórtua Mártyrum mem-

r

ficnimírum fimulátio ; cujus|bra feris avibüsque difcere

DI

J

femel ánimum imbüerit, tota| pénda projíciunt, cüm ne-

li

virtütum finceritáte & veri- | quáquam omnipoténtie Dei ,

Cu

m

táte fraudábit. . Eft ergo fen- |quin ea refufcitándo vivíficet,

. fus: Atténdite,ne &mulémini

obsíftere -,poiïïnt.

Mnr

(

fimulatóres , quia véniet pro-

. San&li mei, qui in carne

gt

M

fé&to tempus,in quo & veftra | pófiti , certámen hábuiftis :

t*

hh

wirtus ómnibus , & . 'eórum

Mercédem . labóris ego

revelétur hy pocrifis.

reddam vobis.

y. Veníte

.mutam'

& 3*^ Propter teftaméntum Dó- | benedíéti Patris mei , per-

Jj

mini , & leges patérnas , San- | cípite regnum. Mercédem.

Y

, &i Dei perítitérunt inamóre[s lória Patri. Mercédem.

* fraternitátis: *

Le&io ix.

5

ttr,

Quia unus

Ti

fuit femper fpíritus in eis , &

Uo autem funt géner

(tg

una fides.

perfecutórum ;; unum

"ii

"* Ecee quàm bonum , &|palàm fzviéntium , álterum

tl

uàm jucündum habitáre |ficté. fraudulentérque blan-

fl

diöntium. Contra utrümque

nos

'(llbuas

fratres Àn unum» | Quig. i

;* Fefta O&obiisdgf, -

"

]

sos muníre , atque inftitüere| vivis & re

Pa-

lll«

volens Salvátor , & fuprà ab | tre.

gngs cüm Deo

Ate

P

u

hypócrifi Pharifeeórum attén-

ro commem. SS'.VVMar L

dere , & hic à carníficum ce-| rum Dionyfi & Sociorum ,

n

de precipit non timére : quia| Afía.Gaudent in ccelis ánirnee

It

£

vidélicet poft mortem nec ho-| San&órum , qui Chrifüi: ve-

rum crudeélitas , nec illórum ftígia funt fecüti : & quia pro

T

Ibl

D

váleat fimulátio duráre. Nón.| ejus amóre sánguinem fuum

me quinque páfferes véneunt fudérunt, ídeó cum Chrift

»'x

P

dipóndio ? $1 minutíffima, in-

exültant fine fine.

"

Iiur,

1ó-

aWl

uit , animália , & qua& quó-

* Exultábunt San&i in g

libet per áera ferüntur vola-

Tla. N .Lætabl'm'tu;'

£

lpl

tília ; Deus oblivífci non po-| bílibus fuis.

in cu-

iä

r ürn

Oratio. D

[

teft ; vos qui ad imáginem fa-

€us , qui. 4

42;

In Al

&i eftis Creatóris.non debétis

In primo Notturno ;-Le-

uN

terréri ab his,. qui occídunt

&iones de Scriptura occurr.

Infecundo No&urno«

Qu

corpus ; quia qui irrationabi-

f

liaanimália gubérnat;rationa-

"Le&io iv.

j

a curáre non définit.

TrRancífcus : Gándie Dux

ä

"

lu

:ieDeumlaudámus. 16.

quartus, Joánne Bórgia. &

t

In fecundis Vefperis à Ca-

Joánna ArragóniaFerdinándi

TM

Cathólici nepte génitus , poft

pitulo de feqüenti, comme-

Q

jnoratio praecedertis.

puerílem s&táteminter domé-

dfch

DIE X. OCTOBRIS.

fticos mira innocéntia & pie-

mf

fefto S. Francifci Borgia

táte transáttam , in aula pri-

l

Confeff. Semidnplex.

müm Caroli quinti Cafaris ,

Vufcd.

Omnia de Communi Con-

mox in Catalàuniz admini-

fefforis non Pontificis. Ixx.

ftratióne admirabilior fuit

| at

prater ea, qua fequuntur.

Chriftiáne virtütis, & vite

vifis:

In Hymn. 1fte Conféffor.

aufterióris exémplis. AdGra-

qmutatur tertius Verfus,

]

naténfe fepülchrumlIfabéllam

Vut

: Oratio.

Imperatrícem cüm detuliffet,

in ejus vultu foedé commutá-

n

Omine Jjefu Chrifte ,

Ti

verze humilitátis & ex-

to, mortálium ómniam cadu-

e'deml ^

émplar, & praemium : quz-

citátem rélegens , voto fe ad-

fumus, ut ficut beátum Fran-

ftrínxit, rebus ómnibus, cüm

"

cífcum in terréni honóris

primuüm licéret , abjétis, re-

il

contémptu imitatórem tui

gum Regi ünice inferviéndi.

Inde tantum virtütis incre-

i

gloriófum effecífti : ita nos

(

I

ejüsdem imitatiónis & glórie

méntum fecit , ut inter nego-

tiórum turbas réeligióla per-

J

tribuas effe consórtes. — Qui

Q-

f

R 39 oagbris. tQ..

fääi—önis fimilli

mam imági-

Quo in rünere Princip

ib üS ,

jgc!

iuäbat 91

.mem réferens , Miráculum

acfummis Pontificibus pru-

4mum

Príncipum appellarétur.-

déntia , ac rnorum fantttáte

m fecit illum Dó-

apprímé charus, preeter com-

g eon

g, Honéftu

jonte.

minus, & cuftodívit eum ab

plüra vel cóndita , vel au&ta

jCorp

inimícis , & à fedu&tóribus

ubíque. domicília ,. Sócios in

tutávitillum:9 Et dedit illi

regnum Polónie, in Infulas

&ns H |

Océani , in Mexicánam. &

hi cak

claritátem szetérnam.

$. Juftum dedüxit Dóminus

Peruánam províncias invé.

vli Af

er vias re&tas , & ofténdit

xit: miffistquoque in àlias re-

as

friios

gnum Dei. Et dedit.

giónes Apoftólicis- viris , qui

1111 Ie,

; Le&io v.

praedicatióne, fudóribus, sàn-

P

Ortua Eleonóra de Ca-

guine , fidem CathólicamRo-

'ldaiärdq

M

ftro cónjuge , ingréffus

mánam propagárunt.

:?enö'vir;

eft Societátem Jefu , ut in ea

Amávit.eum Dóminus ,

"dïftyntïaa

&

lm li

latéret fecüriüs, & praeclüde-

ornávit eum , ftolà glórie

det «

xet dignitátibus áditum , ín-

Índuit eum $

Et ad. portas

jparadífi coronávit eum.

àsfug

terpófita voti religióne : dig-

faliti Y

nus, quem & viri príncipes

; Induit eum Dóminus lor£-

*

complüres in amplecténdo fe-

cam fidei, & ornávit eum.;Et.

;eme'ümc

verióri inftitüto füerint fe-

ad portas.

ao -

;

j

] QUs

cüti , & Cárolus quintus ipfe

. Le&io v£.

inabdicando Império horta-

[^w E feita demifse fentié

Ti

tórem fibi, aut ducem extitíf-

motérto

bat , ut peccatóris :no-

J

(enon diffiterétur. In eo ar-

men fibi próprium fáceret ;

PC

&tióris vita ftüdio Francífcus

Románam pürpuram à fum-

:

Énte d

s dir

T

jejünüs , caténis férreis ,

mis Pontificibus fzpiüs ob-

dinmmi

afpérrimo cilício , cruéntis ,

látam .,

inví&ta humilitátis

longísque verberatiónibus ,

conftántia recusávit.

VC'IZ-

ylith

rereíordes, emendicáre vi-

qie t

fomno brevíffimo corpus ad

extrémam usque máciem re-

Gum oftiátim , egris mini-

dit dl

dégit : nullis pretéreà par-

ftráre in nofocómiis, mun-

Nitem

cens labóribus ad fui victó-

di ac fui contémptór , in de-

3t jl

riam, & ad falütem animá-

líciis hábuit.

Síngulis dié-

aoj

Trum.

'Tot ítaque inftrü&tus

bus multas contineénter ho»

| lt wl

virtütibus , à fan&to Ignátio

ras , frequénter .oCto , quan-

lum w

primüm Generálís Commif-

dóque decem . dabat . Coelé-

i 1

l

sáriusin Hifpániis : nec mul-

ftium contemplatióni. .. Cén-

Tlit

tó póft Praipófitus Generális

ties quotídie de genu. Deum

ll

1

tértius à Societàáte univér.

adorábat. Nunquam à fa-

qt

fa, AIicetu invítus , elígitur.

crificándo abftínuit. : prodee

Q

bat-

D

efta Q

O&obris. 7$$,

J

bätque fefe dwmus , quo $-

- DIE XIlI. OCTOBRIS.

m

ftuábat , ardor , ejus vultu

In fefto S. Eduardi. Qonfeff.

lil

facram Hóftiam otferéntis ,

Semiduplex.

hm

aut coricionàntis intérdum ra-

4

Omnia de Communi Cen.

T

diàánte.

.SanGítfimum Chri-

fefforis non Pontificis.. Ixix«

fti Corpus in Euchariftía la-

u

preter eà ,

dieC

e Conféffor.

& fequuntur,

tens , ubi affervarétur, inftín-

Hymn.

T&f

&u cæle&x fentiébat. Cardi-

d1catur i

M.

eru1t fupremos.

'

I

"

náli Alexandríno ad conjun-

fn l

géndos contra "urcam Chri-

Eus ,

qu1 b"eätum Re-

]

W

ftiános Prmcxpee legáto co-

D

gem Eduardum Confeí-

As

me$.àdditus à beáto Pio quin-

sórem tuum «eternitátis gló-

Wil

"u

to , árduum iter, fra&is jam

ria coronáfti : fac nos, quiefu-

mus, ita eum venerári in ter-

pené vmbus,fufceplt ex obe-

TU )

diéntia, inqua & vite cur-

ris , ut cum €o regnáre pofsí-

ii

Ti

fum Rome , ut optàrat, felí-

mus in ccelis, Per Dfím.

|

M

citer coniummamt,annn ata-

In.primo No&urno , Le-

ml

tisfue fexageümo fecàndo ,

Giones de Scriptura occurr. -

ny

li

Inii. No&turno.

Le&lio iv

falütis veró milléfimo quin-

Dd

gentéfimo feptuagéfimo fe-

Duárdus ,. cognoménto

cündo.

- A fan&ta Theréfia ;

Conféffor , nepos fan&i

uz ejus utebátur consíliis ,

Eduárdi Regis & Maártyris ,

ht

Vir fanttus à Gregório deci

Anglo-Sáxonum Regum ul-

motértio Fidélis adminiífter

timus ( quem futürum Re-

D

Demum à Cle-

(

appellitus. .

gem Brithuáldo viro fan&íffi-

ii

ménte décimo plüribus mag-

mo in mentis excéffu DOIIII-

nus

demonftrávit ) . de-

10

h

nisq; clarus miráculis;in San-

[f

&órum nümerum adferíptus.

cénnisà Danis Angliam vae

Ws Líte homo perfec1t ómnia ,

ftantibus quasítus ad ne-

u

t

uz locütus eft ei Deus, &

cem, exuláre cógitur apud

dixit ad eum: Intrredere in

avünculum Normánniz Du-

m

cem : ubi in médiis vitió-

n

requ1em meam:

Quia te

rum illécebris talem fe ex-

vidi juftum coram me ex

ji b

ómnibus Géntibus.

hibuit integritáte vitze , mo-

j

Ti

«

y. lite eft, qui contémpfit

rümque mnocäntla, ut.óme.

lml

yitam mundi , & pervénit

nibus admiratióni effet.

E-

làxit in eo vel tum mira píe-

d

ad coeléftia regna. Quia.

ac res

di.

(

G lona Patri.

uia.

tas in Deum ,

» ii No&£. Lect. deHomi.

vínas : fuítque . ingénio mi-

)d

tífimo , atque ab omni do-

Ü

4 '1'

in j.,v E. ece nos. relíquimus

o

i

ómniau:inCóiAbbat. Ixxxv.

mmandl cupiditáte aliéno

$

c ul-

l

l

* Ngefta OGobris, Z9

cujus ea vox fertur: Malle fe

Ijtior , quàm cüim résios the-

) eru

regno carére, quod fine ce-

sáuros exhausíffet in páupe-

reS.

u (ie c€

de & sánguine obtinéri non

n$4

poffit.

, Amávit eum Dóminus,&

$k« Honéftum fecit illum Dó-

ornávit eum : ftolam glórie

qanstit

índuit eum , 9 Et ad portas

rl

minus , & cuftodívit eum ab

odorert

inimícis, & à fedu&tóribus

paradífi coronávit eum.

lf

tutávit illum :$ Et dedit illi

; Induit eum Dóminus lorí-

J

D

claritátem etérnam.

cam fidei, & ornávit eum. Et

fnu

sirl

uf

$. Juftum dedüxit Dóminus

ad portas.

Le&io. vi

f

er vias reCtas, ; & ofténdit

Rophetís dono

illffüris j

(uni. 0

P

de Anglie futüro ftatu

Vap.

illi regnum Dei. Et dedit.

multa coelitüs pravídit;. &

Le&io v.

iE

Xtín&is mox tyránnis ,

illud in primis memorábile ,

E

qui frátribus fuis vitam

quód Sweyni Danórum Re-

U

gisin mare demérfi mortem ,

& regnum eripüerant , revo-

r

cátur in pátriam: ubi fummis

dum Angliam invadéndi áni-

ómnium votis, & gratulatió-

mo claffem confcénderet , eó«

Mat

dem quo áccidit moménto ,

ne regno potítus, ad hoftí-

Ls

lium irárum delénda veftígia

divínitüs intelléxit. Joánnem

9 1

totum fe. convértit, à facris

Evangelíftam mirífice cóluit ;

exórfus , ac Divórum tem-

nihil cuíquam , quod ejus nó-

ddear :

mine peterétur , negàáre só.

Ws m

plis, quorum ália à funda-

(mmt

mén'is eréxit, àlia refécit ,

lítus. Cui olim. fub lácera

auxitque reddítibus;ac privi-

vefte fuo nómine ftipem ro-

(iu

gánti , cüm nummi deéffent ,

o o

légiis, in eam curam potiffi-

M H

muüm inténtus , ut refloréfce-

detráttum "ey dígito ánnu-

ret collápfa Relígio. Ab aulze

lum porréxit,quem Dives Jo-

aj ]

ánnes non ita multó poft E-

(nts D)

procéribus. compulfum ad

Tij

nüptias , conftans eft afsértio

duárdo remífit, unà cum nüne

hp

Scriptórum .,-cum vírgine

tio fecutürz mortis.

Quare

lt

Vl

l.

fponía virginitátem in matri-

Rex,indittis pro fe précibuss

ff

dl

mónio ferváffe.

Tantus in

ipfo ab Evangelifta predítto

eo fuit in Chriftum amor &

die,piíffimé óbiit, Nonis vidé-

Af

fides, ut illü aliquándo inter

licet. Januárii, anno falutis

d

Mifsárum folémnia vidére

milléftmo fexagéfimo fexto ;

f

merüerit blando vultu, & di-

quem fequénti fzeéblo, Ale-

vína luce fulgéntem.

Ob

xánder Papa tértius Póntifex

i

profüfam charitátem , orpha-

Máximus miráculis clarum

UI

i

it

nórum & egenórum pater

SanCtórum ftaftis adferípfit.

!Um, d g

paiïim' dicebátur, nunquam

At ejus meïx'ilöriam Ia

nocerne

-

4

tius

M

[

.

LR

X Fefla Q&obris. //?

tid

tius ünde'c

]'

ä

l

h

mus officio pübli-| fan&e Marístrans Tíberim:

co per univérfam Eccléfiam| & in via Appia vetus coe-

«€o die celebrári precépit,quo

t

metérium ampliávit ; in quo

m* N

annis ab óbitu fex & triginta

multi fan&ti Sacerdótes , &

translátum ejus corpus , in-

Maártyres fepülti funt , quod

d

corrüptum,& fuavem fpirans

QU

ab eoCallífti coemeterium ap-

ii

!

odórem repértum eft.

|pellátur. - Sedit annos quin-

, lfte homo. Ixxvi.

sbo

que,menfem unum, dies duó-

LAU,

i

Ín i.

No&. Homil. in Ev.

!I

Sintlumbk utin Communi

'decim.. Ordinatiónibus quin.

Vr

que menfe Decémbri creàvit

Conf. non Pontif. . Ixxviii.

Presbyteros sexdecim , Diá-

iim r

Vefp. à Càp. de feq. cofü.

tni|

roced.

conos quátuor , -Epifcopos

o&o. Martyrio coronátus fub

Ti

,,P

DIE XIV. OCTOBR.

AlexàndroImperatóre,illátus

xun j

m

In fefto S. Callifi Pape & |eftin coemctérium Calepódii

IMlart.

:

viaAurélia,tértio ab Urbe 1á-

dl

Omnia dé Communi unius | pide, prídie Idus O&obris.

(erelt

Mart. .Xxi. pr&ter feq.

W. Honéítum fecit. xxxiv.

Jmen

Oratio.

Sermo S.Auguftini Epífcopi.

hn

7q^ Eus , qui nos cónfpicis

sermone 44. de San&lis,

o

: ex noítra

infirmitáte

Leciio YV.

at-

deficere : ad amórem tuum

qui

Tuumpháilis beàti már-

gire f

nos mifericórditer per San-

tyris Callífti dies hódie

b

&tórum tuórum exémpla re-

nobis anniversária celebritá-

ftáura.

Per Dóminum.

u )

te recürrit: cujus. glorifica-

käm:

Pro commem. S. Eduardi ,

tióni ficut congáudet E cclé-

p 4nti

Afía.

Hic vir. y. Juftum

fia , fic ejus propónit fe-

yep

dedüxit, Ixxxi.

quénda veftígia.Si enim com-

pöit j

Oratio. D. eus , qui. 447..

pátimur, & conglorificábi-

n

In primo Notturno,;

et,

mur. In cujus gloriófo agóne

de Script. occurr.

Quan

duo nobis precípué confide-

yi

In fecundo Noéturno.

ránda funt: induráta vidéli-

[ædifif

Lecüo iv.

cet tortóris fevítia& Márty-

j

C

Alliftus Románus, prze-

ris invítta patiéntia. Sevítia

f

fuit

Eccléfie Antoníno

tortóris, ut eam deteftémur:

f

il

Heliogábalo Imperatóre. Có-

patiéntia Mártyris , ut eam

imitémur.

Audi P(almíftam

J ,

ftítuit Olhátuor anni Témpo-

n

ra, quibus jejünium ex A-

adversüs malítiam increpán-

poftólica -traditióne | accép-

tem : noli emulári in ma-

T.

j u

tum , ab ómuibus fervaré-

j

tur.

lignántibus

quóniam tàán-

j

J&dificávit Bafilicam

quam foenum velóciter aréf-

j

e

cent.

N Fefta OBobiisz JZ/ -

e

emi advéreüs

»;, Stola jucun

ditátis, xxviil.

fcit ]u

cent. Quód aut

) auml

malignàntes patiéntia exhi-

— Intertio NoGturno.

gu

bénda fit , audi Apóftolum

j,é&io fan&ti Evangélii fe-

)l

fuadéntem: Patiéntia vobis

cündüm Matthaum.

quänt

Leio vii.

Cä- « IO.C'

j

necefsária eft , ut re'porte';is

gere

romiffiónes.

N illo témpore: Dixit Jefus

Qdl

v». Defidérium. Xxvili.

difcípulis fuis

Nihil eft

l

Le&io Vi

opértum , quod non revelá-

ftatt

bitur, & occültum;quod non

ts

ronáta ítaque €

fïbeätiï

fciétur.

Et rcliqua.

G

dum;?

Cv

. Mlrtyris patiéntia, man-

|pis d

elpáta eft stérnis cruciáti-

Hornilía fan&i Hilàrii Epífc,

bus tortóris incorrétta ma-

Comment. n Matth. cam 10.

Qs

yullum

liia. Hoc atténdens in agó-

: poft medium.

diüs D

ne Íuo gloriófus Chrfti

Ominus diem judícii

qhén

Athléta, non exhórruit cár-

D

ofténdit , qua abftrü-

cereime

Ad imitatiónem cá

fam voluntátis nofire con-

1i lt p

'

à

h

|

itis fui tolerávit probra,fu-

fciéntiam prodet: & eaqua

ftínuit irrifiónes , flagella

nunc occülta exiftimántur ,

non tímuit : & quot ante

Iuce cognitiónis püblice dé-

teget. lgitur non minas , non

J

mortem pro Chrifto pértulit

[

fupplícia, t

ot ei de fe óbtulit

consília , non poteftátes infe-

facrificia. Quod enim pro-

i &ántium monet effe metuén-

[ d

vinánte Apóftolo bíberat ,

das: quia dies judícii nulla

ais d

hzec fuíffe atque inánia reve-

yeeu

alté retinébat: Quia non funt

fis adi

condígne paffiónes . hujus

lábit. Et quod dico vobis in

témporis ad futüram glóriam,

ténebris, dícite in lámine : &

quid)

quod in aure audítis , przedi-

que u

quz revelábitur in nobis. Pt

dits 1]

juia momentáneum hoc &

cáte fuper te&ta.Non légimüs;

lraimg

leve noftre tribulatiónis ,

Dóminum sólitum fuíífe nó-

extérnum glóris pondus ope-

.&ibus fermocinàri, & do&trí-

hs

nam in ténebris tradidíffe: fed

Qpiri

rátur in ccelis.Hujus promif-

Dlb

fiónis amóre à terrénis fuf-

quia omnis fermo ejus carná-

pénfus , & preguftáta fu-

libus ténebre funt, & ver-

(

ndg'tio'n

érnze fuavitátis dulcédine

bum ejus infidélibus nox eft.

i

ineffabíliter affé&tus , dicé-

& Coróna áurea. xxx.

bat cum P(almífta: Quid mi-

CU0 Ville 46

NT

hi eft in coelo ; & à te quid

"Taque id,quod f$à di&tum

Wf

n

Umlh

vólui fuper terram ? Defécit

(

caro mea,& cor meum: Deus

-confeffiónis vult effe loquén-

l)

cordis mei, & pars mea Deus| dum. — Idcírcó , que in téne-

Q nf

|

PT |

m Iæte'rnum.

bris diéta funt, prædicäriljt uf-

Li

* Fefta O&tobris, AA -

kj

"

.xxvlh'

fit in làmine : ut,

que

*

3

j

fecré- apud Deum Patrem tefti

to àurium commíffa funt, fu- | nio ejus usüros.

Nf

per te&a , id eft, excélfo lo- l|T e Deum Iaudámus.- 16.

d

quéntium pracónio audián-

tur. Conítánter enim Dei in-

Vefp. de fan&ta Therefia ,

um commemnm.

gerénda cognítio eft , & pro-

Ipe & Mart.

S. Callifti Pa-

N)

fündum doctríne Evangélice

[ j

fecrétum in lümine przdica-

DIE, XV. OCTOBR. -

QU Q

tiónis Apoftólicae — revelán-

In fefto S,Therefize Virginis.

i

dum ; non timértes eos , qui-

N

Dupl.

Dl

bus cüm fit licéntia in cór-

Orrnja de Communi Virg.

h

ora, tamen in ánimam jus

nulium eft, fed timéntes pó.

XXXVI exceptis jis quee hic

,

ropria poriuntur.

1 J

tius Deum , cui perdéndze in

Ad Veíperas ; Capitüluma

"u

gehénna & ànim& &. córpo-

[re o

ris fit potéftas.

p -Ratääs(ioöulioglcäriäfur in

La

&. kHiceft vere. xxxi.

$' Dómino gloriétur. - Non

Trénht

enim , qui feíptuüm commén-

IT

| Le&0 ix.

dat, ille probátus eft ; fed

LTRNUA

.T Olíte timére eos , qui

quem Deus t;omme'ndjfxt.

tsfb

X occídunt corpus. Nullus

mend

Ígitur. córporum . noftrórum

| Eg1släg£?gä müiità

d n

cafus eft pertimefcéndus ,

.Domum.

patämgm"»däfe.

ml

neque ullus interiméndz car

l'iS',*

mis admitténdus eft dolor :| Terris Theréfa bárbaris .

j

fR.

quando pro natürg fuz at.| Chriftü datüra, aut sáriguin£&.

pü

que oríginis conditióne refo- |$ ed te manet fuávior .

Juta, in tfubftántiam fpirituá- | Mors , poena pofcit dülcior :

m

ide n

lis ànimz refundátur.Et quia | Divíni amóris cüfpide ^

TU

do&trínis tálibus confirmátos,

In vulnus i&a cóncides

"

opórtet líberam confiténdi|O Charitátis ví&ima!

,diffe:ff:

p u

JDei habére cóftàntiam, étiam | Tu corda noftra cóncrema ;

Uf

conditiónem, qua tenerémur,

Tibíque gentes créditas

adjécit : negatürum fe eum| Averni ab igne líbera.

l HOX [1'

Patri in coelis, qui fe homít-

$ it laus Patri cum Fílio,

U

r

nibus in terra negáffet, eum| Et Spíritu Paráclito ,

il

orró , qui conféffus coram

Tibíque fan&ta T rínitas ,

i

omínibus fe fuíffet, à fe in

(

ii

Nunc,& per omne faculum.

J

coelis confiténdum : qualés-

Amen.

j

que nos nóminis fui teftes ho- |$. . Spécie tua.

f

fa. Ixxxix.

ï

]

mínibus fuifsémus , tali pos|Aiía, Veni fpon

2

Qratío,

j

[

432

- "telia Oüobris A£-

f

Oratio —

vini timóris la&te educáta ,

j

k

"'Xáudi nos Deus falutáris

admirándum futürz fanCitá-

i

nofter: ut, ficut de beàte

tisin tenérrima adhuc ztáte

jfoi

fj t

"Theréfiz vírginis tug feftivi-

fpécimen dedit. :Nam cüm

(qng

táte gaudémus ; ita coeléftis

fan&tórum Mártyrü a&a per-

o :

ejus do&rínz pábulo nutriá-

légeret, ádeó in ejus medita-

tióne fan&i Spíritus ignis ex-

nd

mur.& pige devotiónis eru-

;

D

u

diámur aitédu. Per Dfím.

árfit , ut domo aufügiens , in

ml

d

Pro comm, S. Callifti Papse

Africam trajíceret,ubi vitam

& M. Afía Qui vult.

pro glória Jefu Chrifti,& ani-

márum falüte profünderet. A

qigc

y^. Tuftus ut palma. xxxiii.

id

jf

Oràtio. Deus, qui nos cón-

Pátruo revocáta, ardens mar-

!

iDras

fpicis.

49-

tyrii defidérium eleemófynis

. Ad

atutinum , Invitators

alifsque piis opéribus com-.

qeymis,

|

(ing.

Rugem VírginumDóminum,

pensávit;jügibus lácrymis de-

Airs f

* WVení

/adorémus.

plórans óptimam fibi forterm

[:]

tXeT,

eníte,exultémus. 2.

fuíffe prerépta. Mórtua ma-

Plalm.

Hymnus;

tre, cum à beatíffima Vírgine

diciba

smirii

"YJEc eft dies, qua cándide

péteret,ut fe matré efíe mon-

du

; nftar colámbz Coelitum

ftráret;pii voti compos effétta;

Ad facra templa fpíritus —

eft(emper perínde ac filia pa-

At

Se tránstulit Theréfig.

trocínio Defparse pérfruense

præcördi:

i a

5 ponsíque voces áudiit :

Vigéfimii &tátis afium agenss

- xtera

Veni foror de vértice

adMoniáles fanttze Maríz de

"Carméli ad Agni nüptias;

Monte Carmélo fe cóntulit «

& ul

ibi per duo de vigínti annos

k

ldbis

Veni ad corónam glóris.

, I

"I'e fponfe ]efu Vírginum

gravíffimis morbis , & variis

Beáti adórent Ordines ;

tentatiónibus vexáta,conftan-

ttift,

Et nuptiáli cántico

tíffime méruit in caftris Chri-

:

li

Laudent per omne fzculum.

ftiánz poenitétie nullo refé-

l

gin

If

Amen.

&a pábulo coeléftiüi eárü con-

LI

Afiz, P(alm. y. & g. Noct.

folatiónum , quibus folet éti£

hr

de Cói Virg.

XCe

in terris sánGitas abundáre-

nl

Ti

Ti

Ini.No&t. Le&. de Epift. i.

5*« Propter veritátem. xcvi,

3d Corinth.De virgínibus. ut

LeCtlo Vs

il DllCXh

in eodem Communi. xcii.

- Neélicis ditàta virtüti.

In ii NoGturno. : Le&tio Iv.

-

bus,non modo própriam,

!

l

|

Heréfia virgo nata eft

fed püblic étiam falütem fo-

WE

Abule in Hifpánia , pa-

lícita charitáte curávit. Qua-

1 üm RW(

réntibus tum génere , tum

re feveriórem véterüCarme-

lj

(

tj

pietáte pxæcläris'. Ab iis di-" litárti régulam, Deo afflánte

