lefte , per O&avam, &

allds,

'T'erras in imas décidens ,

quando variaitda eft Oratio. ,

Domusfupérne , & ínfime ,|ob concurfum Dedicationis

Juset

2

s

Utrümque junxit àángulum. [alt-rius Eccl-lie.

(uitult

S$ ed illa fedes Coelitum

Qratio.

|| a

Semper resüitat làudibus,

.jEus, qui invifibíliter

ómnia cóntines ; & ta-

yum de

Deümque Trinum & Unicti,

setaber

Jugi canóre pradicat:

men pro faláte géneris humá-

ainbus

lli canéntes jüngimur

ni figna tuc poténtice vifibili-

Almza Siónis c&muli.-

ter ofténdis : templum hoc

" i]

qt, U

H ec templa , Rex Ceeléftiii,

Potäntiæ tua inhabitatiónis

jt eonám

Imple benígno lümine , -

illüftra, & concéde;ut omnes ,

Huc ó rogátus adveni ,.

qui hüc deprecatüri convé-

lr Lia

àquo (fá

Plebísque vota süfcipe ,-

niunt ,ex quacümque tribu-

TEU

Et noftra corda jügiter

latióne ad te clamáverint ,

Perfünde coeli grátia.

confolatiónis tua beneficia

s

confequántur. Per Dfim. :

vt

Hic fmpetrent Fidélium -

n

al dor

Voces precésque süpplicum,

nniverfario Dedicatios

ticdt

IDomus beát& münera ,

nis Ecclefie,& Per Octavam.

4

3

Partísque donis gáudeant :

Oratio.

lia

Mim ,

Donec folüti córpore

à

T Y Eus , qui nobis per sfn-

Sedes beàtas impleant.

gulos annos hujus fan-

ayretidf

Decus Parénti débitum

&i templi tui confecratiónis

ium.

Sit usquequáque Altíffimo,

réparas diem , & facris fem-

ültirge

Natóque Patris ünico ,

per myftériis reprsséntas in-

tlinrym

Et ínclyto Paráclito :

cólumes : exáudi preces pó--

5em

Cuilaus , potéftas , glória

puli tui , & prefta : ut, quis-

t Tud

AEtérnafit per fzecula. Amen.

quis ho:templum , beneficia

lj Qu

$.Haec eft domus Dómini

petitürus ingréditur , cuncta

Ri pri

firmiter edificáta.

íc impetráffe lététur. Per

mï qm fedw

Dóminum.

* & Bené fundáta eft fupra fir-

0073 f

anami

etram. -

d'Tertiam , Antiphona.

'üitef

Ad Benedi&tus , : Antiphoria.

Domus mea.

tT edife

Zachee feftinans defcénde ,

Capitulum. V idi

| j civi-tä-

* ln

quiahódie in domo tua opór-

tem.éxxv.

L

[ R0

n

Infra'OEt. Dädicationis, Ecciefxæ. cxxvli

l

l M

x.br. Domu

m tuam Dómine, G lória Patri.. Hace

al

* Decetíanétitüdo. Domum. ,. Bené fundáta eft

d

y. In longitüdinem |diérum

ómini,

: domus

(l

ecet.

?,

ü

j». Supra firmam petram.

G lória Patri.. Dbmum.

In fecundis Vefp. Affe- ,

, Locus ifte fan&tus eft , in

iPfalmi , Capit. & Hiymn. ut

l

lii '

f

quo orat facérdos. y,,

TO in

j

primis V efperis.

^CXV. -

delíétis , & peccátis pópuli.

;. Domum

uam

Ut

l

Dömin; .

F

i

. AAd Sextam ;

'Ántiphona.

l

.decet fanctitüdo.

Hec eft domus Dómint.

x. In longitüdinem diérum

L

C

tulum.s Apoc.21.

Ad Magnifieat, An

t

hona..

YU

audivi vocem masg-

O quàm metuéndus. e

j

locus

M

E

hl

am de throno dicéntem: ifte!veré non eft hic áliud, ni-

d

Eccetabernáculum Dei cum fi domus Dei ;. & porta cceli.

"u

hemínibus, &habitábitcunmiS EC UN DA DIE

J

ti

eis.

Et ipfi. pópulus ejus

Infra OGavarn.

9t

Mi |

t

erunt , & 1ipfe Deus cum eis

,

In primo No&turno , Les

lh' OHMG .;

erit eórüm Deus.

&iones de Scriptura o

;

ecurr, *

! n

&. br. Locusifte fan&us eft,

Iníccundo No

&

,

InO..

.

3

A

t tht

*. In quo orat facérdos.

Lo-

Ex Tra&. S. Aug

uftín

1

A .

É

-

Nenyt

cus. y. Prodelíüis, & pec.

Ícopi fuper Pfalmos.

d

cátis pópuli. In quo.

In Pfal. 121.

Le&ioiv.

Wi

G lória Patri.

Locus.

qErüfalem,que zdificátue.

Dd

y. Haceft domus Díii firmi-

üt cívitas. Fratres , quando:

ter edificáta.

$. Bené fun-

vt t

dicébat ifta David, perfé&ta.

à

dáta eft fupra firmam . petrá. |erat illa cívitas , non zedifica

:

j

Ad Nonam , Antiphona.

bátur. Néfcio , quam ergo

]

bt

Lápides pretiófi.

civitátem dicit,que modó s&- |

u

apitulum. : Apoc. 21. b

dificátur, ad quam currunt in.

j

j

u

(X abfítérget Deus om- fide lápides vivi ; de quibus.

m

L.

nem làcrymam ab óculis |dicit Petrus: Etvos tamquam'

eórum : & mors ultrà non |lápides vivi cosdificámini in

jyte!

erit , neque luétus , neque |domum fpiritálemjid eft,tem-

j

MA

mwb

j

clamor , neque dolor erit |plum Dei fanétum. Quid eft,

ultrà, quia prima abiérunt. Lápides vivi cozedificámini ?

hlu La

Et dixit , qui fedébatin thro- | Vivis , fi credis : . fi autem

g

no : Ecce nova fácio ómnia.

credis , efficiéris templum

M

w.br. Haeceft domus Dfii,|Dei ; quia dicit . Apóftolus

* Fírmiter edificáta. EHsc. |Paulus : Templum enim Dei

Y. Bené fundáta eft fupra |fanttüm eft , quod efüis vos. .

ii

iirmam petram. Fírmiter..

i« Orántibus m loco, exx&.

e-

CXMM I-nfm.O&'t Dedmauoms Ecclefise..

u fo

edes noftri in atrus tuis Je-

Pfa ergamodo Toivitasedi.

rüfalem.

I

ficátur. Pracidüntur deig;^Mane furgeüsä't:xxu.

dpi

r

móntibuslápides.per manus

Intertio No&urno.

ueü,nec

pradicántium veritátem,con-

L, é&io fantti- Evangelu fe.

juadrántur ,

ut intrent

in

'cündum. Lucam.

lit

3.57 H

ia 014

ruttüram fempitérnam. Ad-

AT eCtio vii

Cap

huc multi läpïdea ii mánibus

N illo tempore - norreiï'us

il

jj )

artíficis funt.

.5 on cadant de

1

yn a

J

Jefus perambulabat Jér-

imánibus àartíficis;;

;ut poffint

cho.

t ecce?

vir nómine

pides

rfécu coædlücan in ftru-

Zacheus.

e

"

& hic princeps

T bene

&türam templi. Eft ergo ifta

erat' publicanórum ,. & 1p1e

Jerátalem; qu&- ædlficatur ut:

dives.

Et réliqua.

ItUI pub

cívitas : fundàméntum ipsíus

yuele de

Homilía S. Ambrófii Epífc. '

Chriftus eft. Dicit Apóftolus

Ex ib. 8.in Lucam 'in fine.

ytüi ceni

Paulus: Fundaméntum áliud

'T conféftim , inquit , vi-

empef&

E

j dves

nemo poteft pónere , pr&ter

dit , & fequebátur illum ,

id,quod pófitum eft , quod eft-

mawnlücansDommum. Aliter

ss QTILeS

enim non vidéret jnifi feque-

rapusz//us:

Chriftus Jefus..

giá::

quam. CXXH.

rétür Chriftum;nifi Dóminum :

1, quid 1

Le&io vi.

preedicáret,nifi faculumpra- !

mScup

Undamönt um -

*clï Vide

. quando

teríret.Cum divitibus quoque

pomtur in terra , défuper

in O'rauam revertámur.

Nó- :

pull

æduicantux parfetea, & pon-

lumus emm offéndere dívi-

ii N

Yml

dus paríetum àád ima tendit ,

tes, qui vólumus, fi fieri po- :

quia inima pofitum eft funda-

te& fanáre omries: ne in ca-

hritun

*j autem funda-

méntum.

meli. comparatióne preftrít

u]llls. l

méntumnottrum in caelo eft,

& in Zachao cítiüs' , quàtm

tquad

ad coelum eedificémur.

Cór-

opórtuit , derelí&, juftee hà-

Apritum

zdificavérunt -

iftam

béant comimotiónis offenfam.

ora

srChrift

ftru&turam , quam vidétis

8« Domus mea. cxxw.

jtat: V

Le&io viii, :

amplam furrexíffe hujus Ba-

Pficu

silice: & qma córpora zedi-

Ifcant dívites

nori

in

tttem fi

ficavérunt -

:fundaméntum

facultátibus crimen ha-

d

in imo pofuex unt. .Quia ve-

rére , fed in iis ; qui uti néf-

UT

ró fpiritàliter. &dificámur: ,

uant facultàtibus.

Nam di-

itti Og

fündaméntum-: noftrum |in

vítize ut Jmpedlmenta ím-

3 Nof

fummo 'pofit 'unmr ;eft, EHluc

probis , ita bonis funt ad-

Vl

piü

ergo currámus , ibi edificé-

«umenta

virtütis.

Dives

ïfcund

certé Zachaus , & elét&tus à

VN

mur ; quia de ipfa Jerüfalem

dl&um eft- :

Stantées. erant

Chifto ; féd dimidium - bo-:

Ü guüm

nó-

InfraO&Qav, Dedicationis Eccleftgs.

CXXIX

n J

L

nórum. fuórum : paupéribus

lectio 1v.

largiéndo ; reddéndo étiam in

Elébritas hujus congre-

ii

quàdruplum ; qua fraude fu-

C

gatiónis ; dedicátio eft do-

hi

ftülerat ( álterum enim non

musoratiónis, Domus ergo

[

li

fat eftjnec lhabet grátiam libe-

l

noftrárum oratiónum ifta ,.

rálitas , fi injüria perfevérat ,

domus autem Dei nos ipfi.

hiT

quia non fpólia,fed dona qui-

Si domus Dei nos ipfi , nos

T

rüntur ) uberiórem mercédé

in hoc faculo edificámur ,

n

ru

quam conferébat , accépit.

utin fine feculi dedicémur.

AORU

3« Lápides prqtiöü. CXXV.

JEdifierum , imó zdificátio

J

I

&i01x.

habetlabórem, dedicátio ex-

cX

ultatiónem.

Wpl

'T bené princeps indüci-

Quod hie - fié-

J

E

tur publicanórüm. Quis

bat , quando ifta furgébant ,.

V

jàm de fe defpéret,quando &

hoc fit modó;cüm congregán-

jUT

ifte,cui cenfus ex fraude , ad

tur credéntes in Chriftum.

falütem pervénit?Et ipfe ,1n-

ff

í

Credéndo enim,quafi de filvis

tb

quit,dives. Ut fcias , non om-

& móntibusligna & lápides

TM

nes dívites, aváros. Quia fta-

precidüntur : cüm veró ca-

Mu

türa pusílluserat. Quid fibi

techizántur , baptizántur ,

J

vult, quód nullíus alterius

formántur , tànquam inter

impre

;

ftatüram Scriptüra; nifi hujus

manus fabrórum & opíficum

expréffit ? Vide, ne forté ma-

dolántur , collineántur, com-

N QUOQF

yt. i

|

|

lítia pusíllus ; aut adhuc pu-

planàntur. Verümtamen do-

n d

síllus fide.

Nondum enim

mum. Dómini non fáciunt ,

[iud

|

réddere promíferat: nondum

nifi quando charitáte compa-

T

víderat Chriftum : méritó ad-

ginántur.

£ Oràntibus. exxt.

præ/?rgfïi,

huc pusíllus. Joànnes autem

f quam

magnus , quia & Chriftum vi-

ectio. v.

l

dit , & Spíritum ficut colüm-

Ignaifta,& lápides,fi noii

i

I

[

)

Y

bam fuperChriftum manénté,

fibicerto órdine cohzré-

ficutipfe ait: Vidi Spíritum

rerit ; fi non fe pacíficé inné-

j

"

J

defcendénté ficut colámbam ;

Gerent, fi non fe ínvicem;co-

manéntem fuper eum.

haréndo fibi ;; quodámmodoó

j y!

*

€

Deum laudámus. 16.

amiàrent ; nemo huc intráret,

M

l

y

TERTIA DIE

Dénique quando vides in áli-

UL

nira AVAITI»

NI

i

qua fabrica lápides ; & ligna

— In primo Noéturno, Le-

bené fibi cohzerére ; fecürus

Yi

&iones de Scriptura occurr.

intras,ruínam non times; Vo-

l fUP

In fecundo No&turno.

lens ergo Dóminus Chriftus

VF

ermo S. Auguftíni Epífcopi.

intráre ; & in nobis habitàre;

u

[vl

i

ermone

2

256. de Í

émpore.

tanquam edificándo dicé-

W

P. A.

1

bat

exxx

Izafia Ottavy. Dedicationis Ecclefiz.

bat: Mandátum novum do

cheus: & hie princeps erat

pin

vobis : ut vos Ínvicem diligàá-

publicanórum , &i

pfe divcsg

venit

tis.

Mandátum , inquit, no-

Etréliqua.

i

g,f

vum do vobis. V éteres enim

De Homilía S.Ambrófii Epif.

erátis, domum mihi nondum

Exlib.8.inLuc. prope fin.

u Leg

faciebátis , in veftra ruina

Uz autem turba , nifi

ib at

N

jacebátis. Ergo ut eruámini

imperíte confüfio mul-

iB veítra ruíne vetuftáte ; vos

titüdinis , qux vérticem ne-

? W Ir

ínvicem amáate.

quit vidére fapiéntie ? Ergo

d

yre tl

& O quà

m. cxxii.

Zachaus , quámdiu in turba

Le&tio vi.

eftjnon videt Chriftum: fupra

Ü

"

turbam afcéndit, & vidit ;

yem, Q

Onsíderet ergo cháritas

t Domi

VX veftra , sdificári adhuc

hoc eft , plebis jam transgréf-

iftam domum toto, ficut pre&

fusinfcítiam , méruit, quem

ll hic Pm

defiderábat,afpícere. Pulchré

[ adhuc

dí&tum eft & promíffum, orbe

tébat

terrárum. Cüm enim zedificá-

autem áddidit : quia illa par-

tur domus poft captivitátem',

te erattranfitàrus Dóminus :

gemcünq

ficut habet álius Pfalmus, dí

minum aj

vel ubi fycómorus , vel ubi

- eDeunii

citur: Cantáte Dómino cánti-

creditürus ; ut & myftérium

cum novum; cantáte Dómino

ferváret , & grátiam femi-

U41

náret.

Sic enim vénerat , ut

rf (

omnis terra. Quod ibi dixit,

cánticum novum , hoc Dómi-

per Judaos transíret ad Gen-

tjrimo N

nus dixit, mandátum novum.

tes.

atide r

n

hlectmdt

Quid enim habet cánticum

*&. Domus mea. cxxiv.

novum;nifi amórem novum ?

ectio viit.

m $.A

Cantáre amántis eft. Vox hu-

, 7 Idit ^ ítaque Zacheeum

WT

U-J'):

»ef,

furfum.

am enim fub-

Leji

jus cantóris , fervor eft fancti

amóris.

Amémis , gratis

[imitáte fideiinter fructus no-

Tedite

amémus

Dóminum enim

vórum óperum,velut foecün-

|

Catiönis,qu

amámus , quo nihil. mélius

dz altitüdine àrboris eminé-

Q er r

invenímus : ipfum amémus

bat. Etquóniam de typo ad

1. Confei

morália defléximus , intertot

propter ipfum, & nos in ipfo,

1 f pe

tamen propter ipfum.

credéntium voluptátes, Do-

^ Werro

*y. Mané furgens. cxxii.

mínica die relaxáre ánimum,

Tn tertio No&turno.

Xühílime

feftivitátem admifcére delé-

:-;atio'nis: U

Le&io fan&i Evangélii fe-

Gat. Zaàchaus in fycómoro ,

il

&

cündüm Lucam.

novum vidélicet novi témpo-

Let&tio vii.

Vs Cft,

Cap. 19.

ris pomum, ut in hoc quoque

us

N illo témpore: Ingréffus

complerétur illud: Arbor fici

5

Jefus perambulábat Jéri-

prodáxit groffos fuos.

ho

rü

lrbae]us ü

cho. Et ecce, vir nómine Za-

&* Lápides pretiófi. [v

"As loq

eQ

:

Infra O&. Dedicationis Ecclefiz,

CXXXl

"

Le&iO lX«

j

h

— D hoc enim Chriftus ad-

is alloquéntem. Quis eft, qui

| dícere pótuit:Eruífti Dómine

.M venit , ut ex lignisnon

lab ínferis ànimam meam.

Mu |

poma , fed hómines nafcerén-

J* Orántibus. cxxi. -

m

Leflio v.

i

I

tur. Légimus álibi:Cum effes

fub árbore fici, vidi te. Ergo

Ujus ánima jam ab ínfe

'

ifn n

Nathánael fub árbore, hoc

ris éruta eft, nifi de qua

af

'eftfupra radícem,quia juftus.

|diCtum eft álio Ioco : Non de-

]

Radix enim fan&ta. Sub ár-

relínques ánimam meam in

i.

bore tamen Nathánael , quia

inférno ? Propónitur dedicá-

üm'.fpra;

fub lege : Zachzus fupra ár-

tio; & cantátur liberátio, cán-

i

borem , quia fupra legem.

ticum dedicatiónis domus, &

Itj

Illle Dómini occultus defén.

dícitur: Exaltábo te Dómine,

d

for, hic püblicus pradicátor.

quóniam fufcepífti me;& non

Jnd

Jlle adhuc Chriftum ex lege

jucundáfüinimícos meos fu-

lgt

I

quarébat : ifte jam fuprale-

per me.

Atténdite Tudzos

Dir:

?

gem relinquébat fua , & Dó-

inimícos, qui fe putábant oc-

T

Aminum fequebátur.

cidífíe Chriftum , viciffe tan-

Mirun

eDeumlaudámus. 16.

quam inimícum , perdidíffe

nl

UA

A

at

Infra Octavàm

L

DIE

quafi hóminem céteris sími-

lem , atque mortalem.

lr

In primo Nottürno, Le-

o

O quàm. cxxii. Le&. vi

&iones de Script. occurrente.

J Efurréxit tértiadie , &

In fecundo Noé&turno.

y

ejus vox eft: Exaltábo te

Il

De Serm. S. Auguftíni Epifc.

GF,,

Dómine , quóniam fufcepífti

fun

Ex Serm.

- e

e Tempore.

me.

Atténdite Apóftolum

A

Leiüü iv.

al

dicéntem : Propter quod eum

TU

Tténdite in P(almo dedi-

exaltávit. Etnonjucundátti

Lt

A

catiónis,quem modó can-

távimus ex ruína «zdifició-

inimícos meos fuper me. Ipfi

t

ruin.

quidem in Chrifti morte ju-

p

pt

Confcidífti

faccum

cundabántur , fed in ejus re-

meum : hoc pértinet ad ruí-

furre&tióne;afcenfióne,praedi-

j

nam. Quid ergoad zdificiüi ?

catióne áliqui compungebán-

T

Etaccinxífti me lztítia. Vox

tur. In ejus ergo pradicatió-

i

dedicatiónis: Ut cantet tibi

ne, & per Apoftolórum. con-

r

glória mea , & non compün-

Q

ftànti& diffamatiónem áliqui

ii

jl

gar.

Quis eft, qui lóquitur ?

compungebántur , & conver-

Inverbis ejus agnófcite. Si

tebántur : áliqui obdurabán-

k

expóno, óbfcürum eft. Er-

tur , & confundebántur:nulli

A |

!u. "

go verba ejus dicam,contínuó

tamen jucundabántur.

Il

agnofcötis loque'ntem,qt amé.

j

i2

x. Mbané furgens. cxxii;g

—

Icfer Od- Dedicationis Eccfelis.

exxxii

Ü

yis d

Yntertio No&turno.

ad vidéndum Dóminum tur-

feei

baprepedit, quia infirmitá-

h enm

L é&io fan&ti Evangélii fe-

cündüm Lucam.

tem humánz mentis, ne lu-

Le&io vii

Cap. 19.

cem veritátis inténdat , curá-

SJe-

rum faculárium tumiültus

f Serm.

N illo témpore:Ingreffu

!

0H

fus perambulábat Jéricho.

premit. Sed prudénter fycó-

Et ecce,vir nómine Zachzus:

morum afcéndimus , fi próvi-

frid

dé eam, quz divínitüs prect-

& hic princeps erat publica-

iiri ]i

nórum, & ipíe dives.Et réliq.

pitur, ftultítiam mentéttené-

dficitut

Homilía S. Gregórii Papee.

mus. Quid enim in hoc mun-

arur Qu

do ftültius , quàm amfffía non

Lib. 27. Moralium , cap. 27.

qui M

poft medium.

quzrere;pofséffa rapiéntibus

slintüry

I veráciter fapiéttes effe,

relaxáre, nullam pro accéptis

g i

J atque ipfam fapiéntiam

injirüis injüriam réddere ,

gis Ea

contemplári appétimus, ftul-

imo adjün&is álüis patiéntiam

giniam

tos nos humíliter cognofcá-

prebére ?

qundil

Tnus.

Relinquàmus nóxiam

* Láàpides pretiófi. cxxv.

emes

fapiéntiam , difcámus laudá-

€ct10. 1X«

vmme :l

.bilemfatuitátem. Hinc quip-

Uafi enim. fycómorum

st m

pe fcriptum eft: Stulta mundi

nos afcéndere Dfíis prz-

a, adill

elégit Deus , ut confündat

cipit ; cum dicit : Qui aufert,

a, dIqui

qua tua funt,ne répetas. Et

fapiéntes. Hinc rurfum díci-

«mdo dk

tur: Si quis vidétur inter vos

rurfum : Si quiste percüfferit

Aulfti [acc

sápiens effe in hoc faeculo ,

in déxteram maxíllam,praebe

altt me]a

ftultus fiat , ut. fit sápiens.

illi & álteram. Per fycómo-

int fimi

Hinc

Evangéliee - hiftórie

rum Díis tránfiens cérnitur ,

d

verba teftántur : quia Zacha-

quia per hanc fapiéntem ftul-

títiam,etfi necdum ut eft,sóli-

itbs, Q

us, cüm vidére prz turba ni-

(htibi vil

hil poffet, fycómori àárborem

de;jam tamen per contempla-

iit, Sccun

afcéndit , ut tranfeüntem Dó-

tiónis lumen Dei fapiéntia

ilifom pr

minum cérneret , Sycómorus

quafi in tránfitu vidétur ,

ppe ficus fátua dícitur.

quam vidére néqueunt , qui

Licidl'fä fact

ea. cxxiv.

fibi fapientes effe vidéntur :

N5 4d f

a

Domtfe

etUo Vilub

llkidlfti ficcu

quia ad confpiciéndum Dfím ;

Usillus ítaque Zacheus

in eláta cogitatiónum fuárum

t cofeffa

P

^

fycómorum sübiit , &

05 Dep p

turba deprehénfiadhuc fycó-

AUE f

Dóminum: vidit: quia, qui

ori árboré non inyenérunt,

mundi ftultítam humíliter

T

e Deum laudámus. 16. .'

At ts d

QU

INTA DIE

éligunt ; ipfi Dei fapiéntiam

in

fra O

avame. -

3

^ r

fubtiliter-

contemplántur.

1 -'Quia !

Pufillitátem namque noftram

In primo ONoCturno, I

aC chPEICit , fed

É

exxxiii

I;lfra OEt Dedicationis Eccl,

omnibus trà

f u

lum.

Fe-

&T

&iones de Scriptura occur.

ii

fecundo

InOe

cit enim per judzos nefcién-

rmone

o

u

tes, unde redimeréntur fcién-

Hm

De &

guftini

MAW

Epifcopi.

tes,& confunderéntur negán-

(tt

Vr

Ex Serm. 256. de Tempore

tes. Nefciunt enim;quid boni

Ts

It

nobis operáti funt malo fuo.

GN i

Sufpéntus eft faccus , & quafi

p

ITf

Eccléfig , putámus ju-

letátus eft ímpius. Confcí-

cundári Judaos ? Eccléfiz

dit faccum làáncea perfecü-

K

d

)

M

edificántur , dedicántur , im-

tor, & fudit prétium no-

pléntur: quómodo illi jucun-

ftrum Redémptor.

n

dántur

[2)

£

Non folüm non ju-

, O quàm. cxxii.

i

cundántur, fed étiam confun-

TR

fl

düntur,& implétur vox exul-

i Antetlffh&ri&ääedö-mp-

tántis : Exaltábo te/Dómine ,

tor, gemat Judas vén-

X

quóniam fufcepífti me, & non

ditor, erubéfcat Judeus emp-

jucundáfti inimícos meos fu-

tor.

Ecce Judas véndidit ,

TM

Non jucundáfti fu-

per me.

Judaus emit , malum negótiüi

er me :fi mihi credant , ju-

egérunt, ambo damnáti funt ,

ji

cundábis in me. Ne multa di-

feipfos perdidérunt . vénditor

fyre.

cámus , adilla , qua cantá-

& emptor. Dicat ergo caput

LUA

vimus , aliquándo veniámus.

noftrum, dicat pro córpore

Rs

uómodo dicit. Chriftus

occífo , pro córpore dedicáto.

3

T

i

confcidifti faccum meum , &

Dicat , audiámus. — Confcidí-

n

accinxíftü melatítia ? Saccus

fti faccum meum, & accinxí-

ij

u

ejus erat. fimilitüdo carnis

fti me latítia : id eft, confcidi-

04

ll

fti mortalitàátem meam, & ac-

peccáti.

stl

w Orántibus. exxi. 1 e£&io v.

cinxífti me immortalitáte, &

(

j

J

Ontibi viléfcat , quód

incorruptióne.

Ut cantet ti-

| MW

J

N

ait , Saccum meum: Ibi

bi glória mea, & . non com-

u

erat inclüfum prétium tuum.

püngar. Quid eft , Non com-

W

Confcidíftü

faccum. meum.

pungar ? Jam contra me non

j

Eváfimus ad faccum iftum.

ferat lánceam perfecütor. Ut

"

Chriítus

vt

Confcidífti faccum meum. In

non compüngar.

d Ü

14

paffióne confeíffus eft. . Quó-

enim furgens à mórtuis jam,

nl

modo ergo Deo Patridícitur:

non móritur,& mors illi ultrà

hu

Confícidifti faccum meum ?

non dominàbitur.

Wal

Quómodo Patri dicátur , vis

x. Mane furgens. cxxii.

u

audíre , Confcidífti faccum

Iu tertio Notturno.

j

L éGio fantü Evangélü fe-

meum ? Quia.próprio Filio

M

i

nonpepércit , fed pro nobis

eündüm Lucam.

j

i3

ILeG8io

CXXXlV

Iufra OG. Dedic

àtionis Eccleftae.

.KR !

t

Salvatórem vidére quzrébat «

B

Lc8io vii

|

f

"N illo témpore

"tageelus

fed pra turba non póterat z

i

jicimus

Jefüs perambulábat Jéri-

|qui grátiz fidei,quam mundo

ii

cho. Ef ecce, vir nómine

|Salvátor áttulit ; participare:

a ld

Zlacheus : & hic princeps

|cupiébat : fed inólita vitió-

irg 0Y

erat publicanórum , & ipte

|irum confuetüdo , ne ad vo-

qus &U

dives.

Et réliqua.

|tum perveníret , obftíterat.

yy, 4f

Homilía vener. Bedz Presb.

| g, Lápides pretiófi. cxxv.

jrruset

Lib.5. cap. 77.

in Luc.

Le&io ix.

jiitont

/ g

impo;

ibilia

fudt

* Ademnamque turba nó-

jl 4

jipud hómines ; poffibi-

xie confuetüdinis , quae

Ecce

m,DBOV

Xia fünt apud Deum.

fupra cecum clamántem , ne

te, p

enim camélus depófita gibbi

|Iumen péteret , increpábat ;

]um cor]

sárcina per forámé acüs tran-

.étiam fufpiciéntem publicá-

num ,ne Jefum vídeat , tar-

1pariöti l

fit ;hoc eft, dives & publicá-

dat.

; mentibu

nus relí&to ónere divitiárum,

Sed ficut czcus turbá--

atéum

contémpto. cenfu fraudum ,

|rum voces magis ac magis

i clamándo devícit: ita pusillus

ibus tlj

angüftam portam , arttámque

dti Deip

viam, quae ad vitam ducit ,

i necéffe eft türbz nocéntis ob-

qbus ret

afcéndit. Qui mira devotióne

ftáculumaltióra peténdo tran-

Qrintius

fidei ad vidéndum Salvatóré ,

! Ícéndat,terréna relínquat, ár-

. borem crucis afcéndat. Sycó--

I

quod natüra minüs habüerat,

yocpdt

afcénfu (upplet árboris:atque

| morus namque (. qug eft ar»

ídeó jufté, quamvis ipfe ro-

bor fótiis moro símilis, fed al-

i DX

titüdine preftans , unde & &

ugodt

gáre non áudeat ,benedictió-

a,

nem Domínicz fufceptiónis ,

Latínis celfa nuncupátur )

quam defiderábat , accépit.

ficus fátua dícitur. Et.éadem

& &

». Domus mea. cxxiv«

Domínica crux , qui credén-

1ords a.

tes alit ut ficus, ab incrédulis

ia

Ledio viii.

Y fticé autem Zacheus,

irridétur ut fátua,

Thndomi

ui interpretátur ju-

'T e Deumlaudámus. 16.

n futrum

OOX T A EE

1,CkCltdY]

ftificátus, credéntem ex Gén.

Infra O&avam.

tibus pópulum figníficat. Qui

FUETT

quantó curis faeculáribus oc-

In primo No&urno , Le-

Adum

cupátior , tantó flagítiis de-

&iones de Scriptura occurr.

;üï1 Wjürit

Infecando No&urno.

priméntibus erat fattus hu

As t

milior.

Sed ablütus eft , fed

De Sermóne S. Auguftíni Ep.

"du

fanGtificátus , fed juftificátus

Ex Serm,256. de Tempore.

DCCU

Le&io iv.

in nómine Dómini noftri Tefu

Wlntte,

'

Chrifti , & in Spíritu Dei no-

Rgo , dum novam con-

ïU&pu,ipfe

ftru&tiónem fsn&& hujus

ftri. Qui inträxlþem Järicho

E

C-

Infra O&t. Dedicationis Ecclefie. — : ctxxv

IWWG |

Eccléfie libénter atténdimus,

L.e&tio vi.

MW 1

quam divíno. nómine. hódie

T

uia ópera bona in

E

con

j

]

dedicámus,invenímus à nobis

pé&u fuo nunquam

t

debéri & Deo noftro máxi-

effe permíttit inánia.fidélibus

li.

mam laudem,& fané&titáti ve-

fuis,quibus operántibus prz-

T

ftrze congruum de divínz do-

buit virtütis fus favórem ,

[l

snus zdificatióne fermónem.

tríbuet condígnam pro tanta

Q1y,

'Tunc autem fermo nofter

operatióne mercédem. Adhuc

cóng ruus erit , fi in fe áliquid

ámpliüs agénda funt grátie

nj

sdificatiónis hábeat , quod

Deo noftro.

Hancenim Ec-

utilitàti

animárum veftrá-

ii

cléfiam , quam fecit nómini

d

rum , Deo vos intériüs zdi.

fuo cónftrui , fecit étiam fan-

VH

ficánte , proficiat.

Quod hic.

Gorum Martyrum relíquiis

fattum corporáliter vidémus

ampliüs honorári.

4l

| pübütä- ï

in pariétibus , fpiritáliter fiat

». Manéfurgens. cxxii.

In tertio No&urno.

vtl

in méntibus : & quod hfc

perfé&tum cérnimus in lapí-

[, €Qio fan&i Evangéliü fe-

du

dibus & lignis,hoc eedificánte

cündüm Lucam.

ipulir

Atl i

grátia Deiyperficiátur in cor-

Lecio vii

Wt

póribus veftris.

illo témpore

C Ioerdius

yh äïf |

X*« Orántibus. cxxi.

.

fusperambulábat]éricho.

NU

Le&io v

Etecce,vir nómineZachmus :

Rincipáliter ergo grátias

& hic princeps erat publica-

udi

Eä

j

agámus Dómino Deo no-

nórum,;& ipfe dives. Et réliq.

H

li

ftro,à quo eft omne datum

De Homilía venerábilisBedz

óptimum , & omne donum

Presbyteri.

ij

M)

erfét&tum: & ejus bonitátem

Lib. 5. cap. 77. in Luc.. 19.

tota cordis alacritáte laudé-

cüm veníffet ad lo-

EC

(l

-

asll

mus , quóniam ad. conftruén-

Lcum , fufpiciens - Jefus

dam iftam domum oratiónis ,

vidit illum. Perámbulans Jé-

fidélium fuórum vifitávit áni-

richo Salvátor, venit ad lo-

M 1b-

mum , excitávit affé&tum ,

cum;ubi precürrens Zache--

)!

furrogávit auxílium , infpi-

us Ífycómorum conícénde-

«31'

rávit necdum voléntibus , ut

l

pi^

hi

rat; quia miffis per mundum

li

vellent , adjüvit bonz volun-

fui verbi pracónibus , in qui-

10

tátis conátus , ut facerent : ac

bus ipfe nimírum & loquebá-

iutm

M

er hoc Deus,qui operátur in

tur,& ibat , venit ad pópulum

TM

fuis & velle & perficere pro

natiónum , qui paffiónis e-

ul

bona voluntáte , hec ómnia

jus fide jam fublímis exí-

ipfe ccepit , ipfe perfécit.

ftens , étiam divinitátis ejus

w

* Q quàm.cxxii.

ardébat ágnita fàcie beàri.

Mb

Su-

!t

14

cxxxvi

O&. Dedic

Qnis Ecc]efis.

ET

3

T inträV*

Sufpíciens vi

um , quia

óminus 1n- domo príncipis

;Wahuic j

'per grátiam-fidei à. terrénis

Phariféórum ,-hoc eft , in

cüpiditatibus elevátum, tur-

Judeórum fynagoga docé-

ïqu'ldem 1

g Wl

.bísque infidélibus preemi-

bat : fedquia non baptizátum

néntem elégit.. Vidére enim

ante prándium , sábbato cu-

riminp

1cpïædi

:

Dei, elígere vel amáre eft.

rántem, publicános , & pec-

Unde eft illud : Oculi Dómi-

catóres recipiéntem , contra

i od

Nam &mnos

y ul quän(

ni fuper juftos.

avarítam. difputántem ,. &

qu:ze amámus , vidére ; ab his

cétera digna Deo geréntem.

dpria at

(rintibu

qua execrámur , intüitum

2

lingua venenáta carpébant

feftináàmus avértere.

ertefus eórum facínora

difcétfit , & aufügit , dicens .

?;,

*

*' n gïg

. Domus mea. cxxiv.

Relinquétur vobis domus ve-

( op

- ,. dit Iäfäip ïälüs Vidäh-

ftra desérta, Hódie autemin

dpes o

;mhoc lo

-tem fe, quia elégit eli-

domo pusilli Zachai opórtet

gentem fe, & amávit amán-

illum manére: .hoc eft , novs&

i od

tem.

Hunc íané órdinem

lucis grátia corufcántejin hü-

w long

proficiéndi. , hoc eft, per fi-

mili

credéntium natiónum

u jucin

dem Domínicz incarnatiónis

corde quiéfcere,

vquimill

ad. coguitiónem — divinitátis

^re Deum laudámus. 16.

sfide ln

SEPTIMA DIE

Aérdti n

perveniéndi , quafi per. fycó-

morum ]Jefu fáciem fpecu-

infra OCtavam.

vtulto ml

lándi Dodor egrégius oftén-

4ürà, Nor

In primo NoGurno , Le.

dit,cüm ait : INon enim judi-

£tiones de Scriptura occurr.

eericórdi

càvi fcire me áliquid inter

In fecundo NoCurno,

«t quam

vos , nifi Chriftum Jefum , &

'ermo S. Joánnis Chrysóft.-

«t pofiíd

hunc crucifium,. Itémque

d Valdé

Ex Homil. 33. in c.9. Matth:

aliiséxprobrans; Fadiettis,

Lettio iv.

Ahirum

inquit , quibus la&te opus fit ,

Ommuünis ómnium do-

^

j

|

s

non sólido cibo, Lac infirma

mus eft Eccléfia, in quam

j

i

temporáriz difpenfatiónis,só-

vobis priüs ingréffis: nos in-

m CXX

lidum cibum árdua perpétuze

trámus , difcipulórum for-

?

Qudem f

majeftátis appéllans.

mam retinéntes : ideóque

M fv

x. Lápides pretiófi, exxv,

commüniter ómnibus ftatim

lt 4

L.e&to ix.

atque ingréffi fuérimus , ut

'T dixit ad eum: Zachae,

"larlipe

illis datamlegem fequámur ,

^g diyj

L

feftínans defcénde , quia

pacem offérimus, Nemo fgi-

hódie in demo tua' opórtet

turíocórdia tórpeat : nemo

1 telint

s unqu

me manére, Et feftínans de-

faculáribus rebus fufpén-

fcéndit, & excépit illum gau-

fum . ánimum hábeat , eüm

U ! quibug

ts

gens.

Manébat aliquàndo

jam ad pradicándum Sacer-

N

dó-

7 Mij

N

cxxxvil

&. De

d

i

$ Ecclefiag,

VU

dotes: inträveäiäïaï 8

on ent

i

Y

cd

entium , inquit , unum

il

parva huic rei ímminet poena.

erat cor , & ánima una. , Sed

W

Equidem míllies: pótiüs ma-

quia longe ab illórum virtüte

u

lim in. domum alicüjus , ve-

ábfumus,& per domos disjün-

ftzüm ingréffus deftítui,quàm

cti fumus;faltem quando huc

þ

hic praedicans non audíri.Hoc

convenímus ,id omni ftüdio

(ity

faciàmus.

Nam etfi in àliis

mihi moléftius effet , quàm

ll

illud : quandóquidem magis

rebus páuperes & ínopes fu-

!

i,

mus ; hoc loco faltem

cum

própria hac eft , quàm illa.

W

, Orántibus. cxxi.

huc ad vos intrámus , cüm

i,

Wl

cháritáte.nos fufcípite , cum-

Am læfä gräggnä illze no-

que , Pax vobis,dico: Et cum

D

N

Íftr& opes pófitz funt ,

J

fpíritu tuo , non voce folüm;

hic fpes noftra omnis. Quid

fed ánimo quoque refpondete.

B

enim hoc loco non magnum

x,, Mané furgens. cxxii.

RT

eft & admirándum?Nam hzc

rt

Gurn

sU

menfa longe pretiófior eft ,

Y ö&æ ifea

1l

AE

vangé

D. fe.

IU

atque Jucündior , & lucérna

.eündum Lucam.

*

hac quàm illa,ut norunt , qui

Le&io vii.

€

ap.

[J

]

f

19

cum fide óleo perün&li,à mor-

N illo témpore :

ngr

éffus

Ü

bisliberáti funt. Arca étiam

]

Jefus perambulábat Jéri-

hac multó mélior , magísque

cho, Et ecce , vir;nómine

Hw

necefsária. Non enim veftes ,

Zacheus ::. & hic princeps

nf

il

fed mifericórdiam : inclüfam

K

erat publicanórum , & ipfe

lfnü' i

cóntinet: quamvis pauci fint ,

dives. .Et réliqua.

ïmü J

ui eam pofsídeant. Hic &

De Homilía venerábilis Bedas

Mi

Ié&ulus eft valdéillopraftán-

Presbyteri.

tior : divinárum enim Scrip-

"Paáuló poft prasdi£ta.

ndo

turárum réquies quovis Iecto

H

T cüm vidérent omnes ,

fuávior eft.

murmurábant, dicéntes

*

4

n

yP

&. O quàm. exxii. Lectio vi.

quód ad hóminem : peccató-

jf

M,

'T quidem fi

concórdia

rem divertíffet. Maniféftum

E

u

erfétté fervarétur à no-

eft , Judeos femper Géntium

Il Wr

bis, nullam áliam domum

odíffe falütem. Seriptum eft

ID

prater hanc haberémus. Hoc

enim ; Sequénti veró sábba-

autem , quod dixi, non effe

to pené univérfa cívitas con-

luam

vénit audíre ^ verbum . Dei.

u

durum , teftántur illa tria

míllia , & quinque míillia hó-

Vidéntes autem turbas Ju-

minum , quibus & domus

deei, repléti funt zelo,& con-

Y

4

una, & menía una, & ánima

tradicébant iis , que à Paulo

^

unaerat. Multitüdinis enim

dipebäntur. 'Et.älibi , fidéles

i5

étiam

P

In O& Dedicationis Ecclefiz.

[

étiam fratres advérfus Ápo-

vide

licet téddere;própria te-

gl

linquere , vifibília contémne-

g DUt

ftolórum príncipem disceptá-

;crit D fe'

bant,dicéntes: Quare introífti

re , pro invifibílibus étiam

ad viros prepütium habén-

mori defideráre , feípfum ab-

j u'mem

tes, & manducáfti cum illis.

negàáre , & ejus , qui necdum

qhfbitus

videátur , Dómini veftígia fe-

&. Domus mea. cXXIV.

qt um

Le8o vin.

qui concupífcere.

ayque fl

*'Tans autem Zachazus, di-

* e Deum laudámus. 16.

gtl

N

xit ad Dóminum : Ecce

IN OCTAVA

yue &

dimídium bonórum meórum

Dedicationis Ecclefiz. Dupl.

d , €

3Dómine,do paupéribus ; & fi

Omuia utin die , preter

g & n

däVi L]

LeGiones fecundi Noécturni.

um pe

quid áliquem defrau

Alis

zeddo quàádruplum.

Ex Epíftola prima S. Felicis

:Vi[g in 1]

calumniàntibus hóminé pec-

Pape quarti.

, Fét

catórem, ipfe Zacheus ftans :

De confecr. dift. r. c. 2;

gure 1

LeGio iv.

yrem,

id eff ,in eaquam coeperat

fidei veritáte persíftens , non

Abernáculum Móyfen ,

j muliti

folüm fe ex peccatóre con

X

Dómino precipiénte ,

fitu Emit

vérfum , fed étiam inter per-

fecíffe, & facráffe, cum menfa

qpti, du

fé&tos probat effe conversá-

& altári ejus, & céteris va-

t fentem

tum.

Dicénte enim Dómi-

fis & utensílibus ad divínum

"us , i

no : Si vis perfé&us effe,

cultum expléndum, légimus:

adébus,

& non folüm divínis préci-

vade , vende ómnia , quz ha-

i

p

bes , & da paupéribus ; quis-

bus ea facráffe , fed étiam

[

um

quis ante converfiónem inno-

fan&ti ólei un&tióne , Dómino

cénter vixit , ómnia convér-

jubénte , perlinífíe nóvimus.

fus poteft dare pauperibus.

Quáliterautem hec facta fint,

B

ápides pretiófi, cxxv.

& quómodo ipía facra nom

m5* Lectio 1x.

álii

uàm Sacerdótes facra

i

unctióne delibüti , Dominó-

|

'T qui áliqua fraude sü-

ïä

A

ftulit , primó hzc juxta

que cum véftibus fan&tis fa-

fegem réddere , defnde quod

cráti , & levíte tractábant ,

J

fibi remánferit , debet dare

ferébant, & erigebant , & de-

paupéribus. Acfic & ipfe,

ponébant : in ipfis inftitutió-

1

1

uia fibi nihil rétinet , ómnia

nibus , quz jubénte Dómino

conferípta funt per Móyfen,

ua difpérgit, dat paupéri-

bus , juftítia ejus manet in

in lege Dómini reperítur.

fecalumfzculi. Ethec eft

g Orántibus. cxxi.

sápiens illa ftultítia , quam de

LeGio v,

Uáliter ergo David Re-

