.qu& & Genitrícis dignitátem currémus in odórem un-

jt

obtínuit, & virginàlem pu- guentórum tuórum, Intro-

u

dicítiam non amífit,

düxit me Rex in

cellária

mfllf |

rati0.

fua ; exultábimus , & l1e-

H

T/ Amulis tuis , quaefumus | tx*bimur in te , mémores übe-

vinum :

J

^. Dómine, coeléttis gr'ätiæ;um tuórum fuper

re&ui

l

H

-

"

" efts Septembris. &*

num

Jefum

! Chfïüum.

n $

i

icïiligunt te. Nigrafum ,

fed formófa , filie Jerüfa-

y". Cum jucunditáte Nativi-

Sffm' 18'

lem, ficut. tabernácula Ce-

tátem beátz Maríe Viír

m

devotíffimé celebrémus.

us

dar , ficut pelles Salomónis.

&

. Hodie nata eft beàta

Bfio. Spíritus fan&ti grátia.

- Le&io ii

o

Virgo María ex. progcenie

Veneräbl

David: * Per quam falus

Urénulas áàureas facié-

mundi credéntibus appáruit ;

: mus tibi , vermiculátas

Mariey

Dum effet Rex in

at

i(JId

cujus vita gloriófa lucem

argénto.

dedit feeculo.

accübitu fuo , nardus mea

]tis t

dedit odórem fuum. Fafci-

«j at«

y. Nativitátem beáte ' Ma-

[r

ríze Virginis cum gáudio ce-

culus myrrha dilé&us meus

I9l

lebrémus. Per quam.

mihi , inter übera mea com-

4f

ii

morábitur.

et

Jj

Bíi. Unigénitus Dei Filius.

Botrus Cypri

L eCtio li.

dilé&tus meus mihi,in víneis

f

Mi p

wT Olíte me confideráre ,

Engáddi. Ecce tu pulchra

jur &

dinetl

quod fufca fim , quia

es amíca mea., ecce tu pul-

decolorávit me fol. filii

chraes , óculi tui. columbá-

its r

rum.

Ecce tu pulcher es

dilore.

inatris mes pugnavérunt

contra me , pofuérunt me

dilé&te mi , & decórus.

Le-

quiai[rzin

cuftódem in víneis : víneam

Gulus nofter flóridus , tígna

OOT

Indi-

domórum noftrárum cédrina,

meam non cuftodívi.

*, Ri

ca mihi , quem diligit àni-

laqueárianoftra cypréffina.

pi M

mamea , ubi' pafcas , ubi

*. Gloriófe Vírginis Marís

t QU

cubes in merídie , ne vagà-

ortum digniffimum recolá-

lr ex

ri incípiam poft greges fodá-

Inus :

Cujus Dóminus

* C

t

lium tuórum.

Si ignóras

humilitátem refpéxit , que

te,ó pulchérrima inter mu-

Angelo nuntiánte concépit

3 Bd

Meres , egrédere , & abi

Salvatórem mundi.

"

pl

poft veftígia gregum , &|Y^, Beatíffime Vírginis Ma

CU

afce hoedos tuos juxta ta-

ríe Nativitátem devotíífime

b

celebrémus. Cujus.

D) Ch!

ernácula paftórum.

Equi-

tátui meo in cürribus Pha-

G lória Patri.

Cujus.

Evaä

raónis aífimilàvi te amíca

Ínfecundo No&turno.

u

mea. Pulchre funt genze|Y- Adjuvábit eam Deus vul-

] M[ D

lag

tuzeficut türturls : collum

tu fuo.

.

Deus in médio

N

l

tuum ficut monília.

ejus non commovébitur.

WT. 1&

W. Beatíffimz Vírginis Ma-|P ater nofter.

,

l

ríe Nativitátem devotíffime |Abfolutio. I psíus píetas.

Mna

cclebrémus :

Y.

ube domne benedícere.

Utipía pro|

VX Df

xobis intercédat ad Dómi-|Bio. Deus Pater omn/ípotens.

tj

er-

^

x

Fefta Septembris. 6*

3

fur,

i

1

Scrlmo S. Auguftini

Epifcopi.| peccáti Heva , Au£trix

I;n'e'ri-

Serm. 18. de Sanctis , qu

ieft| tà. María. Heva occidéndo

Iu

2. de Annuntiatione

9

. ]óbfuit , Mlaría vivificándo

]

W

prófuit. Illa percüffit , ifta

peiliobis cdilethilimi ,

fanávit.

Pro inobediéntia

A

optátus dies beáte ac

enim obediéntia . commutà-

j

hii

CUl

venerábilis femper Vírginis

tur , fides pro perfidia com-

Maríz ,ídeó cum fümma ex-

pensátur.

ii

ultatióne gàáudeat terra no-

, Cum jucunditáte Nati-

: m

Ti

ftra , tantee Vírginis illuftrà-

vitàtem beáte Marízm cele-

ta natáli.

Hzc eft enim flos

brémus,* Utipía pronobis

N

campi, de qua ortum eft pre-

intercédat ad Dóminum Je-

w

tiófum lílium convállium ,

fum Chriftum.

M

d

per cujus partum mutátur

. Corde & ánimo. Chrift

D

natüra protoplaftórum , de-

canàmus glóriam in hac facra

uicm

létur & culpa.

Preciífum

folemnitáte precélfe Geni-

L

eftinea illud Heve infelici-

trícis Dei Maríe. Ut ipfa.

Junj

tátis elógium , quo dícitur

Bfio. Ignem fui amóris.

ler d

i

Indolóre páries filios tuos ,

LeGio vi.

Laudat

quiaifta in lzetítia Dóminum

nunc.

I6rgani.s

(

éperit.

María , & inter velóces

TIff

artículos tympana puérpere

, Natívitas gloriófze Virgi-

Cóncinant la.

I

|

ginis Maríe ex sémine Ab-

cóncrepent.

irig

A

rahe ,ortze de tribu Juda ;

tántes chori , & alternánti-

Ya

J

clara ex ftirpe David ,

bus módulis dulcífona cár-

mina mifceántur.

Audite

J

* Cujus vita inclyta cun&tas

T

ilüftrat Eccléfia:.

ígitur , quemádmodum tym-

Y

. Hódie nata eft beáta Vir-

paníftria noftra cantáverit.

go María ex progénie David.

Aitenim: Mlagníficat ánima

)

J

Cujus.

mea Dóminum : & exultá-

jl

(

vit fpíritus meus in Deo

Dfio. Chriftus perpétuz.

Leétio v.

falutári meo. Quia refpé-

Eva enim luxit , ifta ex-

xit humilitátem ancílle fuz:

n

H

ultávit : Heva lácry mas,

ecce enim ex hoc beátam me

dicent, omnes generatiónes.

sl

María gàáudium in ventre

(V

NI

portàávit : quià illa pecca-

Quia fecit mihi magna , qui

h

tórem , ifta édidit innocén-

potens eft. Caufam ígitur

invalefcéntis erráti mirácu-

tem. Mater géneris noftri

iv

poenam íntulit mundo, Gé-

lum novi partus evícit, & He-

j

nitrix Dómini

noftri falü-

ve planttum Maríze

cantus

exclufit.

T

ge | intulif; mundo. Au&rix

zINa-

Y

-

- Fefta Septembris. J

Ü

i

. Nativitas tua, Dei gé-

de generatióne divinitátisjhic

i 'lübk

nitrix Virgo , gáudium àán-

de incarnatióne eft dictum.

A carnálibus autem coopit ,

h

nuntiávit univérfo mundo

! fei

* Exteenim ortus eft fol

utper hóminem , Deum díf-

ii

ítize, Chriftus Deus no-

cere incipiámus. Fílii David,

juft

hn |

fter :

* Quifolvens maledi-

filii Abraham. Ordo prepó-

j

rtis (

' &ióneni,dedit beredictiónem:

fterus;fed necefsário commu-

tàátus.' Si enim primüum po-

lus L

& confündens mortem donà-

1 OmJ

vit nobis vitam fempitérnam.

fuíffet Abraham , & póíteà

Y^ Benedí&a tu in muliéri-

David , rurfus ei repeténdus

WOC Cl'l

J'Of

(

bus;, & benedí&tus fru&tus

füerat Abraham , ut genera-

qu$

ventris tut.

Exte,

tiónis séries texerétur.

u

.qu l

ll

G lória Patri.

ifolvens.

& Beátam me dicent orines

fl M

In tertio

N

otctumo.

seneratiónes : ** Quia fecit

mühi Dóminus riagna;qui po-

'y. Elégit eam Deus , & pre-

i

QU

elégit eam.

,

tens eft, & fanttum nomen

ws [n tabernà

culo fuo habi-

ejus. 4 Et mifericórdia ejus

J

f

p

táre facit eam.

à progénie in progénies ti-

Pater nofter.

LÀ

méntibus eum.

ula.

"Abfolutios

Avinculis pec-

Bfío. Cujus Feftum cólimus;

[ Dfä

Jurlt

catórum.

y»

ube domne.

ipfa Virgo vírginum.

. Biío. &vangelica Iéctio.

Le&w vl

atedr

fs

détdio fantti Evangélii fe-

Deó autem esteris pre-

candüm Matthesum.

I

termíffis ;

lhorum filium

dH con

Lotio vit.

' ap. Ka

m

"

nuncupávit , quia ad hos

amiit

7 "

Iber generatiónis Jefu

tantum eft fatta de Chrifto

L

Chrifü fili David, filii

repromíffio.

Ad Abraham

H

4

;ialrecom

A V

Abraham. Abraham génuit

Insémine , inquit ; tuo be-

lfaac. líaac autem génuit

nedicéntur omnes Gentes ;

s

uod eft Chriftus.

Ad Da-

Tib V

jacob. Etréliqua.

* Homilía fancti Hierónymi

vid : De fru&u ventris tui

n

W

Presbyteri.

ponam füper fedem tuam.

iil

Wæ

: Liba 1.

Cor'flcipt.. in Mattls

jJudas autem génuit Phares

li

in initio.

& Zaram de 'lhamar.

No-

u

':

IN Ifaía Iégimus : Genera-

tàndum,in genealogía Sal-

li

Xuüónem ejus quis enarrá-

vatóris

nullam fanctárum

D

afsümi mulíerum , fed eas

W

M

bit? Non ergo putémus , E-

vangelífram Prophéte effe

quas Scriptüra reprehéndit :

AA

contráriu

,"ut , quod ille

ut, qui propter peccatóres

tünh

ll

impofsibile dixit effátu , hic

vénerat ,

de peccatóribus

m

nafcens: , "ómnium peccáta

!T

narärä;re incípiat : quia ibi

1

de«

m

Feíta Septembrise8 .

99

iäæhlc

deléret.

Unde &in confe- men

felíciter absolv1t.

üm, |

uentibus Ruth Moabitis pó- |

'T eDeumlaudámus. 16..

mtm,&Bethfabce uxorUríe.|

AD LAUDES,

Wa

[

Y Felix namqueé es facra

& per Horas, Afía.

]

Virgo María , & omni laude

At1V1tas gloriófe.Virgi- 7

9 (ui ex te

&

dwmiï'ïma

N

nis Maríe , ex sémine

TT

ortus eft fol juftítise, *Chri-

Abrahz , ortz de tribu Juda,

|

ftus Deus nofter.

)

clara ex fürpe David.

p

$". Ora pro pópulojintérveni

P(3lm. Dóminus

regnávit.

&

;ro clero , intercéde pro de-

vóto femiíneo fexu :

séntiant

cum rehqms. r7.

Natívitas

eft hodie.

ATA

Aíía.

Ü

omnes tuum ]UV áàmen $

ui-

fanttee Maríz Vírginis, cu-

LOT

jus vita fnclyta cun&ias illà-

camque eélebrant tuam Ífan-

Id 16

&am Nativitátem. Quiaex

ftrat Eccléfias.

Áfíi, Regáli ex progénie^ . |

Qp

Gloria Patri. Chriftus.

Mlaría exórta refülget, cu-

QUE

g

Bfio. Ad focietátem.

jus précibus nos ad;uvarl

1 d

g,Pao fan&to Adriano Mart.

mente & 1pir1tu devotlffxme

ófcimus.

Lectio ix.

If

D

riánus juffu Maximiá-

Afía. Corde & ammo Chrl-

P

A

fto canámus glóriam in hac

|

ii Imperatóris apud Ni-

comedíam -pérfequens Chri-

facra folemnitáte precelfze

ftiános,cüm fzepiüs eórum in

Genitrícis Dei Maríaz.

w

il

fidei confeffióne & tormentoó-

Afïa, Cum jucunditáte.. Na«

jl

jl

rum perpeffióne conftántiam

tivitátem beàte Maríz cele- ;

demirátus effet , veheménter

brémus., ut ipfa pro. nobis

C

j :

eare commotus, ad Chriftum

intercédat ad. Dóminum. Jex.-

fefe convértit.. Quamóbrem

fum Chriftum.

p x

cum áliis vigínti tribus Chri-

16 )

L

Capitul. À binítio. 331.

ul

ftiánis con]e&us eft in cár-

Hymnus. .O Gloriófa Vítgis

COLCIME.

ubi eum

vífttans

num. clvii.

Ti

, Natívitas eft hódie fandæ

f

Natália uxor., que & ipfa]:

a

ànteà in Chri

um credíde-

aríce. Vírginis.

|

N

tat , ad martyn im - 1incen-

g, Cujus vita Ínclyta Lun&&s

i

dit. lItaque é cuftódia edü-

iMlüftrat Eccléfias.

ttus, tàmdiu flagéllis c&-

Ad Benédiátus , An*xphonä,

n

il

fus eft , donec mtePcma dif-

q u

Nativitátem hodxernam per-

tl

fláer ent

Poftrémó . fra&tis

pétua V írginis genitrícis Dei

erüribus , mánibus , pedi-

Maríze folemmter celebré-

"

j

f

wnbüï

büsque praeífis , unà cum

mus , qua celfitádo throni

1

mults ális mártyrii certa-

proceiïït , allelüja.

ul

Ora.

[j

336

, P Eefta Septeinbris. 8

Oratio.

Ad Sextam ,

[

I.Xntiphönæ.

f

Regàli ex prog

eniee

;

Amulis tuis , quaefumus

I

Dómine , coeléftis grátiee

apitulum. Eccli.24. b

|

Yi

munusimpertíre: ut , qui-

ficin Sion firmáta fum,

Fl

ilv

bus beáte Viírginis

artus

E,

& in civitáte fanttificáta

éxtitit falütis . exórdium ;

fimíliter requiévi, & in Jerà-

f

j g

Nativitátis ejus votíva 10-

falem potéftas mea. — Et radi-

(rtus

lémnitas pacis tríbuat incre-

cáviin pópulo honorificáto ,

hus])

méntum. Per Dóminum.

& in parte Dei mei hzréditas

atl

Deinde fit corum. S. Adria-

illíus ,. & in plenitüdine San-

dU

ni Mart. hoc. loco tantüm.

Górum deténtio mea.

qprte

Afía. Qui odit ánimam fuam

E. breve. Adjuvábit eam ,

n

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

in hoc mundo , in vitam zetér-

j Ort

nam cuftódit eam.

y. Deusin medio ejus , non

Etfl

y-. Juftus üt palma florebit. :

commovébitur.

Deus.

*Aü&.

G lória Patri.

Adjuvábit.

x. Sicut cedrus Líbani mul-

a 1

tiplicábitur.

*. Elégit eam Deus, & prz-

$

fort

OratiOc

elégit eam.

a t

Rafta , quefumus, omní-

g Intabernáculo fuo haBi-

táre facit eam.

«tl

potens Deus: ut, qui beá-

T

ti Adriáni Mártyris tui nata-

AdNonam, Aftiphon&,

um Ti

ltia cólimus , interceffióne

Cum jucunditàáte.

Capitulum. Eccli.24. b

g. fte

ejus in tui nóminis amóre ro.

!pcra f

borémur. Per Dóminum.

N platéis ficut cinnamó-

. AdPrimam in . brevi di-

I

mum , & bálfamum aroma-

hi

eitur y. Qui natus es de

tízans odórem dedi

quafi

j

fin

María Vírgine.

Et fic per

myrrha elé&a dedi fuavitá-

iaf

totam OG. etiam in Feftis.:

tem odóris.

Ti

Ad Tertiam, Antiphona.

&.br, Elégit eam Deus ,

Wi

Natívitas eft hódie.

* Et preelégiteam. Elégit.

hs

Capitulum. Ab inítio. 331.

y'. In tabernáculo fuo habitá-

W brevc. SpäCie tua P]

Et

refaciteam. Et preelégit.

(f

julehritüdine tua.

Spécie.

G lória Patri. Elégit.

J

y. Inténde ; prófperé procé-

*. Diffüfa eft grátia inlàbiis

à

Ü

de,& regna. Etpulchritüà-

tuis.

d

ä?

dine.

*« Proptéreà benedíxit te

|

G lória Patri.

Spécie tua.

Deus in &térnum.

|

y-. Adjuvábit eam Deus vul-

In fecundis V efperis orti«

il

tu fuo.

1ja utin primis, 22I.

&. Deusin médio ejus , non

v. Nativitas eft hódie fan-

f

!

i DJ!

COrFxmovöbitllr.

G Maríe Virginis,-

&ü-

I

*

PA

f

!

É

'Fefta Septembris. 8

e

0. !

. Cujus vita fnclyta cun- . Da mihi virtütem

.'O

contr ïl

h

£tas illüftrat Eccléfías.

oites tuos.

Ad Magniicat

; Antiphona. |JAd Maguificat,

A ntïphortu '

lu

Natívitas tua , Dei génitrix

Sanéta

aría, fuccürre mí-

a

li.

.Virgo ; gáudium annuntiávit

feris, juva pufillánimes, réfo-

lini.

"univérfo mundo: ex te enim

ve flébiles,ora pro pópulo;in-

[

ortus eft fol juftítiz , Chri-

térveni pro Clero , intercéde

ll

A

li

ftus Deus nofter : qui folvens

pro devóto femíneo fexu:sén-

maledictiónem , dedit bene-

tiant omnes tuum juvámen ;

t

diciónem , &. confüridens

quicümque célebrant tui f2n-

4mortem , donávit vobis vi-

& Nóminis commemoratió-

am|

jtib

tam fempitérnam.

ncm..

Oratio.

M

ratio * F árnulis tuis. 336

Oncéde, quafumus, om-

j

|

- Etfit coim. S. Gorgonii M.

» nípotens Deus: ut fidc-

l

Afia.

b'äblt

líte San&us pro lege

les tui , qui fub fan&tíffima:

Dei fui certávit'usque ad

Vírginis Maríe nómine , &

i

mortem , & à verbis impiórü

prote&ióne l&tántur: ejus pia.

non tímuit : fundátus enim

o

interceffióie ; à cuntüis ma-

E

erat fupra firmam petram.

lis liberéntur in terris ; & ad

y. Glória & honóre coronáfti

gáudia e&térna perveníre me-

(

eum Dómine.

reántur in coelis.

Per Díím.

"

w. Etconftituífti eum fuper

cinde. fit commem. Do-

fipera mán

uum tuárum.

minica occurrentis.

Yaf

* ratiO.

Ad Matutinum Iauvitator:

uasoma;-

Ant&tustuus Dómine Gor-

: qui

S an&a María, Dei Génitrix

[

J góniusfua nos interceffió-

Virgo,* Intercéde pro nobis.

re latíficet : & pia fáciat fo-

Pfal. V eníte ; exultémus. 2.

lemnitáte gaudére. Per Dítm.

Hymnus. Q uem terra. cl.

J j

."DOMINICA.

Antiphoug , Pfalmi , & y.

j

ÍInfra O&avam — Nativitatis

NoGurn. ut in Officio

parvo

n

B. Marie Virginis.

eate Mariz.

el.

ul

Officium: de SS. Nomine B.

ln primo No&turno.

De Parábotis Salomónis. -

Jibis

AdV

e

eras, Antiphora.

Le&io io Cap, 813 b (gl 9.

Dume

i

j "

't Rex,cum reliquis

E

Go. fapiéntia hábito in

ntiph. & Pfalm. ut in Ofü-

consílio ; & erudítis in-

cie:»parvo B. Maris.-

cxl1v.

térfum cogitatiónibus. —Ti-

Capitul. A b inítio.

mor Dómini odit malum : ar-

;ïs u

Hy mnus«.A ve maris ftella.-

rogántiam , & fupérbiam, &

j

T. Dignáre me Jaudáre te ;

viam právam ,. & os bilínzue

. Virgo Íacráta.

det

ium

i

X

éftor. Meïum( eft consíl

ä.

&.

3

-"Fefta Septembris.

ff

& zquitas , niea eft-

b

rüdén-quia , cü

m effem

párvula ,

tudo.

"

cui Altíffimo

*

.

€*' Etde

L u

thà, mea eft forti

Per me plà

.

AL

"Reges regnant , & legum

mer

s vifcéribus génui Dg:-

-üm , & hómmem.

fi

conditóres jufta decérnunt.

g

Per me príncipes ímperant ,

, Beátam me dicent omnes

generatiónes , quia ancíllam

d

& poténtes decérnunt jufti-

fl

tiam. Ego diligéntes me díli-

hümilem refpéxit Deus. Et

de meis.

il V

go: & qui mane vígilant ad

q.J

4ne,invenient me.

Le&io m.

- San&a & immaculáta vir-

Eátus homo , qui audit

in e

me , & qui vígilat ad fo-

h

I

ginitas ,

quibus te láudibus

éfferam , néfcio

$ Quia

res meas quotídie , & obsér-

n«

vat ad poftes óftit mei. - Qui

(ii J

quem coeli cápere non póte-

flium

rant , tuo grémio contulifti.

me invénetit , invéniet vi-

Benedícta*tu in muliéri-

tam , & háuriet falütem à

m fl

Dómino

P

.'us , &benedíétus fru&tus

qui autem in me

. ventris tui.

»eccáverit , laedet ànimam

i,

Quia.

Ííuam.

il

LeGio t

Omnes, qui me odé-

Ecum funt

iäiän'tiæ Q

runt , díligunt mortem.

Sa-

fidls

du

M

glória , opes fupérbz,

piéntia zedificávit fibi domü ,

& juftítia. Mélior eft enim

excídit colümnasfeptem. Im-

qti

i

molávit víCtimas fuas, niífcuit

fru&tus.meus auro , & lápide

[f

pretiófo , & genímina mea

vinum , & propófuit menfam

qtl

fuam. Mifit ancillas fuas , ut

argénto,elé&to. Ín viis juftítie

tj

Ambulo,in médio femitárum

vocárent ad arcem , & ad

v

moenia civitátis : Si quis eft

[uy

judícii , ut.ditem diligéntes

me,& thesáuros eórum ré-

párvulus, véniat ad me. Et

TT

infipiéntibus locüta eft : Ve-

Qu

pleam. Dóminus pofsédit me

in iníio viárum fuárum ,

níte, comédite panem meum ,

Amy

'

& bíbite vinum , quod mífcui

T

ántequám: quidquam fáceret

vobis.

àprincípio. Ab stérno ordi-

&l

náta fum ,.& ex antíquis ánte-

P.

"

Beáta es Virgo María,

n

quam terra fieret.' Nondum

quz Dóminum portáfti,Crea-

a t

erantabyffi, & ego jam con-

torem mundi

* QGenuifti

L

cépta erám , nécdum fontes

qui tefecit, &in stérnum

z

T

aquárum erüperant: necdum

pérmanes Virgo.

E

montes gravi mole conftíte-

?. Ave María , grátia plena :

id

rant : ante colles ego partu-

Dóminus tecum.

»

Genuífli.

tl

riébar.

Glória Patri. Genuífti.

Dedll

», Congratulàmini mihi om-

Ín fecundo No&turno.

bà

t

nes , qui dilï'gitig Dóminum ;

*

Sermo S. Bernárdi Ab

þ's. :

l

Lx

- Fefta Sejotembrj«s, g.

Yi ,

Ex Homilia e. fuper Miffüs:

vio magis inter procéllas &

UT

C

rca finem.

L]

e

tempeftátes fluctuáre , quàm

q

el't,r

Go iv.

nomen , inquit , virgi-

per terram ambuláre : ne

nis María.

Loquámur

avértas óculos à fulgóre hu-

Ui |

d

pauca, & fuper hoc Nómine ,

jus síderis , fi non visóbrui

quod interpretátum Maris

procéllis. Si insürgant ven-

T

Itella dícitur, & Matri Viír-

ti tentatiónum , fi incürras

gini valdé conveniénter aptá-

fcápulos tribulatiónum , ré-

tur. Ipfa namque aptiffimé si-

fpice Stellam , voca Mari-

iaudl

am,

deri comparátur: quia ficut

Si ja&áris fupérbie

idft

fine fui. corruptióne fidus fu-

undis , fi ambitiónis , fi de-

Vi

tractiónis , fi emulatiónis ,

um emiíttit rádium, fic absque

M. Q

fui lafióne Virgo parturívit

réfpice Stellam , voca Mari-

Te

filium. Nec síderi rádius fu-

a.

Si iracündia , aut avarí-

lltem i

am mínuit claritátem , nec

tia , aut carnisillécehra nàví-

m

Virgini filius fuam integritá-

culam concüfferit mentis , ré-

E

tem.

$i crími-

Ipfa eft ígitur nóbilis

fpice ad Maríam.

ml

illa ftella ex Jacob orta, cujus

num immanitáte türbátus ;,

m: SJ'

rádius univéerfum orbem il-

confciéntie foeditáte confü-

dori j

lüminat: cujus fplendor, &

fus , judícii horróre pertérri-

ft. I«

prafülgetin fupérnis, & ín-

tus , bárathro incípias abfor-

sifcuit

feros pénetrat , terras étiam

béri triftítie , defperatiónis

nf

perlüftrans , & calefáciens

abyffo , cógita Maríam.

ims,ut'

magis mentes , quàm córpo-

Quae eft ifta,quze procef-

w,käd

rà : fovet virtütes , excóquit

[

cut fol, formófía tan-

vítia. Ipfa , inquam , eftpree-

quam Jerüfalem ? 9 Vide-

qii i

* n

clàra & exímia Stella fuper

runt eam filie Sion , & beá-

A

hoc mare magnum , & fpatió-

tam dixérunt , & Regínz lau-

mcum,

fum necefsárió fubleváta ,

davérunt eam. 4 Et ficut

ii

micans méritis , illüftrans ex-

dies verni circümdabant eam

.

flores rosárum,& lIília eonvál-

émplis.

Miri ,

y» Sicut cedrus exaltáta fum

lum. Vidérunt. Le&io vi.

in Líbano , & ficut cypréffus

N perículis, in angüftiis ,

(f

in monte Sion

gnuml 1

quafi myrt-

in. rebus dübiis Maríam

haelétta , 9 Dedi fuavitá-

cógita, Maríam ínvoca. Non

ämum

tem odóris.

recédat ab ore , non reeédat

y. Etficut cinnamómum ,

àcorde ; & ut Ímpetres ejus

j

eglï |

& bálfamum aromatízans.

oratiónis fuffrágium , non dé-

j

l

Jl

LeGio v.

feras converíatiónis exém-

J

Quisquis te intélligis

plum. Tpfam -fequens non

]

n

F0

iö

j

in hujus fsculi proftà-

dévias ; ipfam rogans non de-

f

p*

2

fpéras ;

(o)

* "* Fefta Septegabris.

8^

civitátem Galilez ,

cul no-

J [;m&

ïfgära"s' ; ipfam c

Ogitatis noli

B)

:erras ; ipfa tenénte non cór-

men N ázareth ad Vírginem

defponsátam viro , cui nomén

-ruis 5 ipfa protegénte non mé-

I!

tuis ; ipfa duce non fatigáris ,

erat fofeph , de domo David,

& nomen vírginis María. Et.

ti

ipfàpropítia pérvenis : & fic

Vr

4n temetipfo experíris, quàm

réliqua.

méritó dictumfit : Et nomen

Homilía

S. Petri Chrysölogi.

lrenafl

ye t

"Vírginis María. Quod qui-

Ser

1

An

unt.

dem venerábile Nomen , jam

U

d

i

1Is4äö?1?e

5

$

r

atres

;attaü

j

i

y u

ridem in quibüsdam Chri-

A.

charíffimi ,

Angelum

j

iáni Orbis párübus fpeciáli

cüm mulíere de hóminis re-

um

K

Áit v

ritu cultum , Innocéntius un-

paratióne trattántem. Audí-

décimus Románus Póntifex ,

ftis agi , ut homo cürfibus eís-

;Maria.

|

!

T

ob insígnem viétóriam fub

dem, quibus dilápfus füerat

i

ad mortem , redíret ad vitam.

Qu

ejüsdem VírginisMaríae pra-

-sídio de immaníffimo 'Turcá-

Agit , agit cum María Ange-

f

lus de falüte , quia cum Heva

upiu

rum tyránno cervícibus pó-

uli

Chrifüáni

infultánte

Angelus égerat de ruína. Au-

us Doi

"Viénne in Auftria partam ,

díftis Angelum de carnis no-

$at

& in peréune tanti beneficii

ftree limo Templum Divíng

Buf

monuméntum

in

Eccléfia

Majeftátis arte ineffábili con-

TE

ftruéntem. Audíítis in terris

amiversáli síngulis annis Dó-

;erminisï

mínica infra Octávam Nativi-

Deum , in coclis hóminem fa-

atl

tátis beátae Vírginis Maríze

craménto incomprehensibili

3 Y

«&elebrári pracépit.

collocári. Audíftis inaudíta

'enum.

?

, Ornátam moníl

ibus Hliafn

ratióne in uno corpore De-

irtan,

-ferüfalem Dóminus concu-

um , hominémque miícéri.

uf

Ó

pívit, * Etvidéntes eam filize

Audífüs frágilem noftrz car-

" kb

SSion , beatíffimam predica-

nis natüram ad portándam to-

ii

vérunt , dicéntes: * Unguén-

tam Deitátis glóriam Angeli--

niti o

t£um effüáfum nomen tuum.

ca exhortatióne roborári.

Dv

, Afttit Regína à dextris

Felix namque es facra

Wtj

]

tuis in veftítu deauráto , cir-

x(;irg

o María , & omni laude

!

IE['H,

cümdata varietáte. Et.

digníffima :* Quia ex te or-

G lória Patri. Unguéntum.

tus eft fol juftítia , Chriftus

n

Deus nofter.

à

In tertio Nocturno.

]

y

L é&io fan&i Evangéli fe- .

Ora pro ,pöpülo, intér-

A

A

cündüm L ucam.-

veni pro Clero , intercéde

Wææ

Le&io vii.

Ca » IJO

pro devóto femíneo fexu.:

!d

N illo témpore : Miffus eft

séntiant omres tuum juvàá-

i

zl

men:,quicümque célebrant

W t

Angelus Gábricl à D-þo in.

(

i

- Fefta Scptembris.-?.

X

r no-w,

tui fan&ü Nóminis comme-

LeGio fumatur eo anno ex

It

tnoratiónem.

Quia ex te.

Officio B. Marize in Sabþato

NI

LO&iO Viü- 3

menfis Septembris. :

lnl

Enique ne tànto pónde-

Ad Laudes ,& per Horas,

ub

D

ri coeléftis fabrice in

Antiphona. Dum effet Rex, :

María fubtílis noftri córporis

cum reliquis , ut in Officio,

nilg

aréna fuccümberet,& in Vír-

B. Mariz in Sabbato.

U

Capitulum.. Abinitio. '

i

fi

ftg

gine totíus géneris humáni

portatüra fructum , virga té-

Hvmnus. O Gloriófa.

il

nuis frangerétur , fugatüra

y. Diffüfa eft.

é

NY

tuis.

grátia inlábiis.

"

metum vox Angeli mox prg-

r

céffit , dicens : Ne tímeas

m. Proptéreà benedíxit te.

[Dist

Deus in etérnum.

:

María. Ante caufam dígnitas

t fltn

Virginisannuntiàtur ex Nó-

Ad Benmedi&tus, Anti

phonu,'*;

Jitiam

mine : nam María Hebrao

Beáta es María , que eredi- -

hs

fermóne , latíne Dómina nun-

difti: perficiénturin te , qug -

n

cupátur.

Vocat ergo Ange-

diéeta fu

nttibi àDómino , al-"

1

lus Dóminam, ut Doniinató--

lelüja.

1 -

ris Genitrícemtrepidátio dé-

Oratio.

Concäde; 227i

Jrig

Deinde fit commem. Domi-

ferat fervitütis , quam nafci ,

IQ

& vocári Dóminam ipfa fui

ftiicz oéccurrentis.

tentis

Ad Horas, Antiph. Capitu-

gérminis fecit , & impetrávit

ffi-

a

auctóritas.

Ne tímeas Ma-

la; & wg. brevia utin

sl

ría, invenifti enim grátiam.

€16 B. Mariz in Sabbato.

In fecundis Vefperis om-

ul

Verum eft, quia qui invénit

1

n

grátiam , nefcit timére 5 in-

ia ut in primis.

jlce

Ad Magnificat , Antiphona.

venífti grátiam.

gar

"*!» Beátam me dicent omnes

Beátam me dicent omnes.

'eeneratiónes , quia ancillam :

af

J

generatiónes : " Quia fecit

hümilem refpéxit Deus..

i

J

mihi Dóminus magna , qui

J

potens eft & fanttum. no-

Oratio.

oncéde. 3974 — -

Et fit commemoratio Do- :

f

men ejus.

hule

y. Et miüfericórdia ejus à

fninicz occurrehtis.

DIEIX. SEPTEMBRIS. -

g 0r

progénie in progénies timén-

vius

tibus eum, . Quia.

Secunda die infra Octavam

61ória Patri.

la.

Nativitatis B. M.-

H

omilia Do-

us

Lettio ix. de

In primo NoGurno , Le«

efwde

minica occurrentis.

Giones de Scriptura occurr.

Si autem idem Officium

In fecundo Notturno.

[

| jml

juxta Rubricas Breviarii Ro-

De Sermóne S. Auguftíni

. Epítcopr.

jrt

mani tranffcremkxm fit , nona

Ser-

(

32

&Fefta Septetnbrisz ^.

4

e

,M

Sermone 18. dé

Santtis id tommerc

10 recuperándi

d

imedio.

LceGio iv.

tum Ínvénit ?* Accipe ítaque

AL

i u

Xáltat María, & matrem

quascümque exíles , quas-

:

fe lgta mirátur, & de

cümque méritis tuis ímpa-

il

j

Spiritu fantto fe peperíffe

res gratiárum a&tiónes : &

gaudet : nec quia péperit in-

cirm fufcéperis vota , culpas

jet

nüpta, terrétur , fed quia ge-

noftras oràándo excüfa.

Ad-

(none

(peon

nuüerit,cum exultatióne mirà-

mítte noftras preces intra f4-

tur. O Fémina fuper fémi-

crárium exaüditiónis , & re-

qittoo

j k

nas benedítta , que virum

pórta nobis antídotum recon-

P

omnínó non novit, & virum

ciliatiónis.

ls

uo ütero circümdedit ! Cir-

, Cum jucunditáte Nativi-

vt

6]ort

cümdat virum IMaría Angelo

tatem beáte Maríz celebré-.

,

fidem dando , quia Heva pér-

mus ,

* Ut ipfa pro nobis

I

l

14

didit virum , ferpénti conf'en-

intercédat ad Dóminum Je-

tiéndo. O felix obediéntia ; ó

fum Chriftum.

-

Q

; Corde & ánimo Chrifto

If

insignis grátia! qua dum fi-

dem humíliter dedit , coeli in

canámis glóriam in hac facra

Ib

fe opíficem corporávit. Hinc

folemnitáte praecélfze genitri-

(

Mil

proméruit glóriam,quam ipía

cis Dei Maríe. — Ut ipía.

póftmodum auxit.

Eeoe ,

Le&io vi.

lu

hh

ait , ex hoc beátam me dicent

XIt per te excusábile ,

omnes generatiónes.

N

quod per te ingérimus :

btor

x INatíivitas glorió

fie Vfrgi;

fiat impetrábile , quod fi-

ginis Maríe ex sémine Ab-

da mente pófcimus.

Acci-

1

yahe , ortz& de tribu Juda,

pesquod offérimus , redóna ,

A

.clara ex fürpe David ,

quod rogámus , excüfa, quod

H

* Cujus vita inclyta cun&as

tümémus : quia tu es fpes

Jiin

W

illüftrat Eccléfias.

Per te

tol

i

ünica peccatórum.

v. Hódienata eft beáta Vir-

fperámus véniam — delictó-

Ts

I

rum , &in te beatíffima no-

ln

go María ex progénie David.

Cujus.

ftrórum eft expectátio prg-

nf

Le&tio v.

miórum.

Santta María ,

t

s

Beáta Miaría, quis ti-

fuccürre míferis , juva pufil-

W

—^ bidigné váleat jura gra-

lánimes , réfove flébiles , ora

ttin

tiàárum , ac laudum prazcónia

pro pópulo , intérveni pro

umegs

repéndere , qua fingulári tuo

Clero,intercéde pro devóto

hi

affénfu mundo fuccurrifti

femíneo fexu: séntiant om-

Deojü

érdito ? Quas tibi laudes

nes tuum juvàámen , quicüm-

Htj

fragílitas

humáni géneris

que célebrant tuam fanctam

[l

Nativitátem.

i

persölyat ; que folo tuo

g. Na-

Fefta Septembris: 2.

3

*

4

l

s. Nativitas tua, Dei Géni- | citándum *

f

emen fratris vel

Qle

trix Virgo , gáudium annun-

propínquifui. Jofeph virum

Vs

tiàvit univérfo mundo :

María.

Cuüm virum audíe-

Q

* Ex te enim ortus eft fol

ris , fufpício tibi non sübeat

N

M

juftítie , Chriftus Deus no-

nuptiarum : féd recordáre

Qs

fter: * Qui folvens maledi-

confuetüdinis Scripturárum ,.

M

&iónem,dedit benedictiónem,

quód fponfi viri , & fponf&

ij

& confündens mortem., doná-

vocéntur uxóres.

x

(t

vitnobis vitam fempitérnam.

&. Beátam me dicent om

.nä's*.

UI

y. Benedí&atu in muliéri-

generatiónes : * Quia fecit

bus , & benedí&us fru&u;

mihi Dóminus magna , qui

MM

ventris tui.

Ex te.

potens eft , & fandum no-

tbr

Glórm Patri.-

ui-: x

men ejus.

I

)

In tert)o NoGurno. .

y. Et m

ifericórdia ejus à

ogénies , tl-

1 j

Lé&io fan&i Evangéliüi fe-

progénie in "pr

cündüm Matthaum.

méntiDus eum.

Q

uia.

Anh

Le&io vii.

28p. I

XLe8o viii.

J

iUl

Iber generatiónis Jefu

'T à transmigratióne. Ba-.

j

L

Chrifti filii David , filii

bylónis usque ad Chri-

i

Abraham.

Abraham génuit

ftum generatiónes quatuór-

lac. .lfaac autem génuit

r'dec'im.

Nümera à Jechonía

acob. 'Et réliqua.

usque ad Jofeph, & invénies

D

j

b

e Homilía fancti Hierony-

generatiónes trédecim. Quar-

T

mi Presbyteri.

tadécima ergo generátio in

Lib. x. Comment. in Matthi

ipfum Chriftum reputábitur.

hts

dints

Acob autem génuitJofeph.

hrifüi autem generátio fic

Hunc locum objécit nobis

erat. Querat díligens le&tor ,

quod

—tf!

[j

Juliánus Augüftus de diffo-

& dicat : Cüm Jofeph non fit

er t

nàntia Evangeliftàrum , cur

pater. Dómini

Salvatóris ,

quid pértinet ad Dóminum

Ti

Evangelífta Matthaeus Jofeph

n

díxerit filium Jacob,& Lucas

generatiónis ordo dedüétus

eum filium appellárit Heli :

usque ad. Jofeph ? Cui re-

præ

fpondébimus primüm , non

l

non intélligens confuetüdiné

ull-

J

Scripturárum , quód alter fe-

effe confuetüdinis Sceriptu-

rárum , ut mulíerum in ge-

n

cündüm natüram,alter fecün-

neratiónibus ordo texátur.

W

düm legem ei pater fit. — Sci-

mus enim hóe per Moyten ;

Deínde, ex una tribu fuíffe

evOtt

W

j

Q

Deo jubénte , precéptum , ut

Jofeph & Maríam , unde

TV

fi frater aut propinquus a55-

ex lege eam accipere co-

que Lberis mórtuus füerit ;

gebátur ut propíinquam :

IIILUm

Alius accfpiat uxórem ad fuf-

| quód fimul censéntur in Béth-

4

-e £m s.

W

4

3

Av Eeffa Septembris. 4«

leh

U

ïm -', .ut de.

I(fg a

una vidölicet

sübjicifmperat vim candén-

füirpe generáti.

tium carbónum.

Dénique:

l

Felix namque es facra

várié torti , fufpéndio necá-.

j fOk

NT

afb

go María, & omni laude

tü funt. . Ac fan&i Gorgónii

digniffima : * OQuia ex te or-

corpus aliquándo Romam.

qden

tus eft fol juftítis ,. * Chri-

portátum , inter duas lauros.

j vl

I

ftus Deus nofter,

via Latína fepültum , pofteà

M

$.. Ora pro pópulo , intér-

à Gregório quarto fummo.

Marie

veni pro Clero, intercéde pro

Pontífice in Éasílicam Prín-.

(j

lat

devóto femíneo fexu: sénti-

cipis A

poftolórum transläg'

]i

ant omnes

tuum juvámen

tum eft,

quicümque - célebrant tuam

?Te Deum laudámus. 16.

,

Àn

fan&tam Nativitátem« — Quia

"In Laudibus fit commem.

Wi

ex te.

. fan&ti Gorgonii Mart. Aiía.

ftumus]

Slória Patri...Chriftus.

dte

Qui odit ánimam fuam in

! Pío S. Gorgonio Mart.

hoc mundo , in vitam zetér.

àe

fiitis

eétio ix.

nam cuftódit eam.

/isejus

aistrib

Orgónius , . Nicomedíe

y.

.

uftus üt palma florébit;

|

G

natus , Diocletiáni Im-

E.

:

l

cut cedrus Líbani mul-

Dinim

peratóris cubiculárius , Do-

tiplicábitur.

2

.*

|

frpr

xótheo colléga fuo adjutóre

ratio. Sé&tus tuus. 337«

lls

yéliquos omnes cubículi mi-

Vefperz de fan&to Nicolao,

!N

níftros ad Chrifti fidem per-

eum comm. Octava Nativi-

tyl

düxit. Utérque autem, cüm

tatis B. Mariaz.

J

d

vidiíffet quodam die márty-

DIE X. SEPTEMBRIS.

dul

rem coram Diocletiáno acer

In f£efto S. Nicolai de T'olen-

b hd

bíffime cruciári, ejus exém-

/

tinoConf. Duplex.

Jtts nl

plo martyrii amóre incén(us

Oratio.

st

eft.

Itaque ambórum hzc

Défto Dómine fupplica-

DT

vox erüpit : Quid eft , Impe-

A

tiónibus noftris , quas

P

rátor ,

uód hüjus condém-

in beáti Nicolái Contefsóris.

[ t

náta fenténtia, qua& nobis cum

tui folemnitáte deférimus ;

j

eo commünis eft , unum il-

ut , qui noftrc juftítiz fidu-:

1tnlin

Ium punis* Ittíus noftra étiam

ciam non habémus, ejus , qui

jj

eft.fides , idem. propófitum.

tibi plácuit , précibus adjuvé-

(

Eos ígitur vin&tos Imperátor

mur.

Per Dóminum.

;

ll qu

flagéllis concídi jubet , ita ut

Deinde fit commemor. O&.

l

| Fämw

toto córpore cutis dirumpe-

Nativitatis beato . Marie ,

: tmx U.»ä

rétur , & in plagis acétum

Aiia. Nativitas tua, Dei Gé-

infündi. fale permíxtum

o

nitrix , Virgo , gáudium an-.

j "3&03 (

m,eg revindis in 'ratícula

nuntiàvit univérío. mundo :

ex

b

L

J

jj

ff

Fefta Septembris; '/0'.*

[]

,'cx te enim ortus eft

fol jufti-

1g, H

one

ftum fecitillum

Dó-.,

lnie

ti& , Chriftus Deus nofter ;

minus , & cuftodívit eum ab.

Wi

qui folvens maledictiónem ,

inimícis , & à feduéctóribus.

ii

dedit benedi&tiónem : &.con-

tutávit illum : .* - Et dedit,

Kiq

fündens mortem , donávit no-

illi claritátem etérnam.

u

bis vitam fempitérnam.

