terra vivéntium , nec módica

rum Joánne Baptífta.

QU

*

e

Flic eft Prophéta, & plus

fané pórtio , fi tamen, ut de-

1UP

&t

cet, memóriam afféttio co-

quàm Prop

héta;de quo Salvà-

li

u

torait. Nullus,

mitétur;fic, inquam , con-

Vnelld

versátio noftra in. coelis. eft.

Serm. s. de-cod

: .Fe'&o Cif;a

€

ii

od

X Fefta Novembris. 6^

493

h

Verümtamen non fic noftra , ;

enim pié queerit; honórat fan-

X

li

ficut illórum. Ipsórum enim

&am Scriptüram , & non re-

fubftàntia ibi eft , noftra au-

prehéndit ; quod tondum in-

tem defidéria : ipfi per pr&-

télligit;& proptéreà nonresí-

séntiam, nos per memóriam

ftit ; quod eft mitem effe.

ibifumus.

Unde hic dícitur: Beátimi-

it]

X* Santti mei, qui in carne

tes : quóniam ipfi hnereditáte

fiti, certámen habufftis :

poffidébunt terram.

Yfer

26

Prors;a

Mercédem labóris ego

z. Sint lumbi veftri pracfti-

reddam vobis. Y

Veníte

Qi , &lucérne ardéntés in

WUD

u

benedí&i Patris mei, percí-

mánibus veftris : * Et vos sí-

ite regnum. Mercédem.

miles homínibus expeétánti-

DW d

*lória Patri.

Mereédem.

i

bus dóminum fuum , quatido

[

ntertio NoQurno; :

revertátürinüptis. .

|

AT

L é&io fan&i Evangelii fe-

$. Vigiláte ergo , quianefeí-

n.gxd

cündüm - Mattheeum.

tis , qua hora Dóminus vefter

!

j

!

v LeCte vii.

ap. 5

ventürus fit.

Et vos,

If

e&io viii.

Aones

N illo témpore: Videns Je-

fus turbas, afcéndit in mon-

.' Ciéntia cóngruit Tugénti-

Yens j

tem; & cuüm fediffet, accefsé-

busqui jam cognovérunt

tj

runt àdeum difcíp

uli ejus.Et

in Scriptüris , quibus- malis

a?

réliqua-

vinéti teneántur , qu& taf-

j ol

omilía S. Auguft.Epífe.

quani bona & utília-Tgnorán-

i

'De H

1.« de Sermone Do- ^

tes appetiérunt ; dé quibüs

at

müni n monte c; 4*

hic dícitur : Beáti, qui lugent

Uaprópter , fi gradátim

nunc, Fortitüdo cóngruit efü.

j

Q

afcendéntes

riéntibus & fitiéntibus. 'Ea:

tanquam

qsati

numerémus,primus ibi eft ti-

bórantenim defiderántés gátis

At

mof Dei,fecünda píetas;tértia

dium de veris bonis , & amós

fciéntia, quarta fortitüdo ,

rem à terrénis & corporáti:

)uo

li

quintum consílium;féxtus in-

bus avértere cup

iéntes'; de

þ

NI

tellé&tus , séptima fapiéntia.

quibus hie dícitur : Beáti; qui

f

jl

'rimor Dei cóngruit humili-

esüriunt & sítiunt. juftítiam,

n

;

Consílium cóngruit miferi-

bus,de quibus hic dícitur :

Qu

beáti páuperes fpíritu, quó-

córdibus: hoc enim unurm ree

i

niam ipsórum eft regnum coe-

médium eft de tantis malis

)c IFW

lórum: id eft , non inflàti, non

evadéndi , ut. dimittámus :

"

fupérbi, de quibus Apóftolus

ficutnobis difüítti vólumüs -

Ü

j

dicit* Noli altum sápere fed

& adjuvémus , in quo poffu-

j

tinieid eft , noli extolli. Píe-

mus ,álios ; ficut & nos, in

[

tas läcþggruit mítibus.: Qui

qüuo non pöïï'gmüs , cüpimug.

J

a.

[

*

1

( Fefta Novembris. ^

"

ad.ju'väri : dequi

l

bus hic díci-

Le&ioiv.

(cmperi

Y

Sandórum mérità

u

tur : Beáti mifericórdes: quó-

jemun

niam ipsórum miferébitur

religiófa charitáte mirá-

Deus.

tur ,. quique juftórum glórias

lülld'ltur"

&e Média no&te clamor fa-

frequénti laude collóquitur ,

iransie

tf s

&useít: * Ecce fponfus ve-

eórum mores fan&Gos. atque

nit , exite óbviam ei.

juíftítiam imitétur: quóniam

àtut .

3. Prudéntes vírgines aptà-

quem deléctat San&ii alicüjus

d

Daridl

te veftraslàmpades. Ecce.

méritum, deledtáre debet pár

find

G ]órja Patri.

Ecce.

circa cultum Dei obséquium.

e&lio iX«

Quare aut imitári debet , fi

vdores

laudat;aut laudáre non debet,

w Itl

E Ntelléttus cóngruit mundis

Wme

orde , tamquam purgáto

fi imitári detréttat : ut , qui

éculo, quo cerni poffit , quod

álium laudat ; laudábilem fe

f si

reddat : & qui San&Górum

in D

corpóreus óculus non vidit ,

mérita admirátur , mirábilis

qiab

necaurisaudivit , nec in cor

hóminis afcéndit : de quibus

ipfe vite fan&titáte reddátur.

j Ti

hic dícitur : Beátimundo cor-

INam fi proptéreà juítos fide-

fonus:

lésque diligimus , quod in

ferme n

de.: quóniam ipfi Deum vidé-

bunt. Sapiéntia cóngruit paci-

ipfis juftítiam fidémque fu-

ficis , in quibus jam ordináta

Ípícimus: póffumus nos quo-

Ni

funt ómnia, nullüsque motus

que effe , quod funt , fi faciá-

(

MatQr

advérsüs ratióné rebéllis eft ,

mus ipfi , quod fáciunt.

fed cuncta obtémperant fpirí-

Zs Pracürfor Dómini venit ,

o

tui hóminis, cüm &ipfe obté-

de quo ipfe teftátur: * Nul-

Tünt

lus major . inter natos mulíe-

peret Deo;de quibus hic díci-

trimy

tur : Beáti pacífici. Unum au-

rum Joànne Baptífta. . Hic

fempr

tem praeemium , quod eft reg-

eft Prophéta, & plus quam

Do a

Prophéta de quo Salvátor ait.

i n

num coelórum, pro his grádi-

Lcüio v.

s varié nominátum eft.

Nullus.

n

À e Deum laudámus. 16.

,f Eque enim difficile no-

Tilir

IE. Vil. NOVEMBRIS.

3

bis eft, quod ab ipfis

*Mih

eptima die infra . O&tavam] eéritür , imitári , cüm fime

. Omnium San&torum,

wf

jpracedénti exémplo ab antí-

t t

In primo NoGurno ,

*Aquis tália gefta contpícimus:ut

Dd

At

€Bones de Scriptura occurrámon ipfi aliórum smuli red-

*. In fecundo INo&urno.,

deréntur, fed &emulándz vir-

hn

ermo

I$

Chrysóit

.|tütis feipfos nobis praeebérent

^

I)

Jerm.e

$ f

ribus , quo

:

exémplum : ut , dum nos €x

LUR

autimitandifimt , aut non. [ipfis, & ex nobis álii profi-.

alf

.lgudgndi. , tom. 3-

Z

n fuis,

mhl

.' f;iunt »Ífic Chriftus i

eme

[

Ó

5 Fefta hfovembrk. 7.

495

"u

femper fervis in Eccléfia fan-

&. San&i mei,quiin carne

W

I

&a laudétur. Unde ab orfgi-

Böü

tl , certámen habufftis :

ne mundi ínnocers Abel oc-

Mercédem labóris ego

"d

cíditur. Henoch Deo placens

reddam- voLis.

*« Veníte

transfértur , juftus Noe inve-

lj

benedí&i Patris mei, percí-

nítur , Abraham fidélis pro-

te regnum. Mercédem.

bátur , Moyfes manfuétus

b

lória Patri. Mercédem.

d

dignófcitur , Jefus caftus,

In tertio N

ufno.

]

David lenis, Elías accéptus ,

Lé&io fan&i Evangélii fe-

QU

Dániel fan&tus , tres püeri

cündüm iMatthzum.

t

vitlóres reddüntur.

Le£to vii.

apeSes.

ndeb)

l,

* Ifti funt, qui vivéntes in

N illo témpore : Videns Je-

carne , plantavérunt Ecclé-

I

fus turbas,afcéndit in mon-

"

fiam sánguine fuo :

* Cáli-

tem ; & cüm fediíffet , accef-

X

;

éem Dómini bibérunt , &

li

sérunt ad eum discípuli ejus.

amíci Dei facti funt.

Et réliqua.

T

* In omnem terram exívit

De Homilía fancti Auguftíni

T

fonus eórum , & in fines orbis

Epifcopi.

Ex Lib.. 1. de Sermóne Do

qui

terre verba eórum. Cálicem.

qi

L,CCTIO Vlo

mini in monte .€,.4.

0 Qu

Póftoli discíipuli Chrifti

N primo gradu, ficut opor-

ïC»

W

A

l

credéntium magiftri ha-

tébat , pófitum eft regnum

li

béntur

€ quibus erudíti

coelórum , quod eft perféttee

Confefsóres fortíffiini pug-

fummseque fapiéntie ánima

Ill:'

j

nant ,

Mártyres perfécti

rationális. Sicítaque diGum

('t)

triümphant , & Chriftiáni

eft: Beáti páuperes fptritu ,

]

femper exércitus diábolum

quóniam ipsórum eft regnum

Deo armáti debéllant.

In

coelórum ; tanquam. diceré-

j qui

lii

iflis femper pares virtütes ,

tur : Inítium fapiéntie timor

diffimiles pugne ,

loriófze

Dómini.

Míitibus haréditas

d

victória. Unde tu Chriftiáne

data eft , tanquam teftamén-

) p

delicátus es miles , fi putas

tum patris cum pietáte qua-

u

te poffe fine pugna víncere,

réntibus. . Beáti mites , quó-

)

fine . certámine triumpháre.

niam ipfi hareditáte poffidé-

Exere vires : fórtiter dímica,

bunt terram.: - Lugéntibus

J

i

atróciter in. pralio ifto: con-

confolátio , tanquam fciénti«

y

cérta.

Confidera pattum,

bus,quid amíferint, & quibus

conditiónem atténde , milíti-

merfifunt.: Beáti, quil

u

gent

)

fc

ola-

)

am nofce , pa&tum , quod fpo-

nunc , quóniam ipfi con

pondífti, conditiónem;qua ac-

büntur.

Efuriéntibus & fi-

hh

ceffifti , milítiam , cui nomen

b

de düti-

tiéntibus fatüritas , tanquam.

TEe-

mc

6

,& Fefta Novembris. 2

-r-effä(;.

i

io laboráiit

ibus , fotti-

hl

édia üó&e clanior fa.

AWC(

at

térque certántibus ad falü-

du

seft: * Ecce fponfus ve

Ac

tem. . Beáti, qui esüriunt &

nit ; exite óbviam ci:

n

m

síüunt juftítiam : quórniam

v^, Prudétites vírgities aptáte

ipfi fatarabüntur.

veftras lámpades: Ecce;

yrum

Glória Patri. Ecce;

Mi

a. Sint ljumbi veftri pr&-

o Le&io i

gtel

cinti, &

ucérne ardéhtes

v

VTT

in mámibus veftris:

Y

Et

Eátiergo , qui perfecu

:-

vos. fimiles homínibus expe-

iónemi patiüntur prop-

adpr

folas

&ántibus dómünum fuum;

ter juftítiam : quóniami ipsó-

,E

uando revertátur à nüptiis.

rum eft regnum coelórumi

Tf

[

Hc ottáva fenténtia , que

. Vigiláte ergo ; quia fie-

4

(cítis ; qua hora Dóminus

ad caput redit; perfectümque

us

hóminem declárat , fignificá-

ve&er ventürus fit;.. Et vos:

0^6'LeQio viii.

tür fortáffe & circumcifións

Pw

Yfericórdibus . imiferi-

octáva die. in véteri Tefta-

1008

i

! À. córdia, tanquam- veró

ménto,; & Dómini refurre-

GOnIt

& óptimo consílio uténtibus,

Gióne poft sábbatum; 'qüi eft

japudt

uttoc eis exhibeátur à poten-

ütique octávüs; idémque pri-

dentió

tióre,quod invalidióribus ipfi

nius dies ; & celebratióne

U

éxtüberntiBeàti mifericórdes :

o&Ctavárum feriárum , quas in

00

quóniam ipsórum miiferébi-

regeneratióne rmovi hóminis

tur Deus.: Mundis corde fa-

celebrámus , & nümero ipfo

?ïnpl

eültas eft vidéndi Deum, tàn-

Peritecó/tes : nam feptenário

Ripne

juam. purum óculum ad in-

nümero sépties multiplicátog

duo fiünt quadragínta no-

telligérida &térna geréntibus.

'Exläl

Beáti mundi corde : quóniam

vemi, quafi oGávus ádditur ,

f

ipfrDeum vidébunt; Pacíficis

ut quinquagínta compleàn-

tur.

Déi fimilitüdo eft , tanquam

Et,tanquam redeátur

|

perfécte fapiécibus, forntatís-

ad caput ; quo die miffus eff

que ad imàginem Dei per re-

Spíritus fanttus. ,. eo in reg-

)

num ccelórum düeimur ; &

(f&

generatiónem renováti hómi-

nis. Beáti pacífici:quóniam 1p-

haireditátemt accípimus , &

.Qdem (

confolámur , & páfcimur; &

/(

g

fifilii Dei vocabüntur. Et ifta

il

quidém in *hac.vita: poffunt

mi(ericórdiam coriséquimurs

compleri ; ficut completa effe

& mundámur ;; & pacificá-

r

mur. Atque ita perfétti ; om-

jn'Apóftolis crédimus;; :Nam

i

illa omnímoda;& in Angelicá

nes éxtrínfecus illátas molé-

formam' inutátio ; que poft

ftias pro veritáte &

ïräptos

fuftinémus.

E od

o

hanc vitam promíttitur , nul-

m

lis ng:b'ïs expóni poteft; -

1 Te Deum laudámus. x

Pï An

l

l

)

""Fefta Novembris, 8

*

*

W

Ad Vefperas Duplex, & ori-

W

nonpéregré conftitütus pro-

nia dicuntuür ficut.in primis

"peráret in pátriam régredi ?

Vefperis Fefti. 469. cum

Quisnon ad fuos navigáre fe-

i

commem. Santtorum

AT-

ftínans , ventum prófpe-

tyrum Quat. Coronatorum ,

rum cupídius optáret , ut

Afía.

rum efténim regnü

velóciter charos licéret am-

coelórum,qui contempsérunt

plé&i ?

i

X

vitam mundi, & pervenérunt

Przcür

for Dómini vehit,

ad preemia regni, & lavérunt

de

quo ipfe teftátur: 9 Nul--

;

|

ftolas fuasin sánguine Agni:

lus major inter natos mulfe-

H

y, Exultábunt San&i in

glö-

rum Joànne Baptiífta.

4

ria.

y. Hiceft Prophéta , & plus

i

Wl

, Letabüntur in cubilibus

uis.

quàm Prophéta , de quo Sal-

xllgm l

Oratio,

vátor ait-. : Nu'llus.

1

) Refta, quefumus, omni-

Le&i

11

u

potensDeus: ut, qui glo-

Atriam nüiqtra;n p'aradi;

u

Ti

riófos Maártyres fortes in fua

P

fum computámus,paren-

J

confeffióne cognóvimus , pios

tes Patriárchas habére jam

l

qu

apudte in noftrainterceffióne

coepimus : quid non properá:

Jri

10

entiámus. .Per Dóminum.

mus & cürrimus, ut pátriam

DIE VIII. NOVEMBRIS.

u$ 1

noftram vidére, ut parentes

Il

In O&ava omnium Santto:

falutáre pofsímus ? Magnus-

01

rum. Duplex.

illic nos charórum nümerus

In primo No&tutno, Le:

in

expeéGiat, paréntum , f-atres,

&iones de Seriptura oecurr,

filiórum frequens nos & co-

p

Infecundo No&turno.

piófa turba desíderat ;jam de

u

fuaimmortalitáte fecüra, &

Mi

Ex libro fan&i CyprianiEpt-

fcopi & Mártyris, de

adhuc de noftra falütefolícita.

j

mortalitáte.

Ad horum confpéüdum &

edeätüj

Infiné, Le&tio iv.

(l

compléxum veníre quanta &

Onfiderándum . eft , fra.

ilis & nobis in commune

ij

tres dilettí(fimi , & idén-

Icetítia eft ? Qualis illie coelé-

n

$

tidem cogitándum,renuntiáf-

ftium regnórum volüptas fine

e nos mundo , & tanquam

timóre moriéndi ; & cum.ce-

Ut

hófpites & peregrínos hic ín.

ternitáte vivéndi? quàm fum-

j

terim dégere. Amplettámur

ma & perpetua felícitas ?

Md

diem , qui afsígnat síngulos

f Ifti fünt , qui vivéntes in.

ild

domieílio fuo ; qui nos iftinc

carne ; plantavérunt Ecclé-

J

eréptos ; & láqueis feculári-

fiamsángauinefuo: * Cili-

)

p

bus exfolütos , paradifo reftí-

cem.Dómini bibérunt, &

Í

tuit, & regno coeléfti.. . Quis

»

L]

amíci Dei faéli funt.

li

$

]n

* Fefta Novembiis. 8 -

Yi

$; In omnem terram exivit,De H

om

ilía fancti Auguftfni

z íÍcopi.

M

qu

fonus córum, & in finesorbis

m

terre verba eórum.

Cáli-

i1.deSermone Difi

cem.

Le&io vi.

in monte cap. 5.

* Llic Apoftolórum glorió-

Eáti éritis , inquit , cüm

ft

fus chorus, illic Prophetá-

B

vobis maledicent, & per-

rum exultàntium nürmerus ,

fequéntur vos , & dicent em-

C

ne malum advérsüm vos ;

üm &

illic Mártyrum innumerábi-

ym !

lis pópulus ob certáminis &

mentiéntes, propter me, gau-

affiónis. vittóriam coroná-

déte, & exultáte, quóniam

Ym f

merces veftra multa eftin cce-

(b

j

tus. Triumphántes illic Vír-

g TT

sines, qu& concupifcéntiam

lis. Animadvértat , quisquis

delícias hujus fzeculi;& facul-

,Ideö [

carnis, & córporis, continén-

iCödä |

ti& róborefubegérunt. . Re-

tátes rerum temporáliti que-

;

muneráti mifericórdes , qui

ritin nómine Chriftiáno, in-

im: .

trínfecüs effe beatitüdinem

|

vmp.

aliméntis&largitiónibus páu-

dp

perum, juftítiz ópera fecé-

doftram , ficut de ánima Ec-

atem|

runt, qui Domínica precépta

clefiáftica ore prophético dí-

citur : Omnis glória ejus filig

yteft

fervántes,ad coeléftes thesáu-

U^

ros terréna patrimónia trans-

Regisab intus. Nam extrín-

tulérunt. Ad hos, fratres di-

fecüs maledíGa,&perfecutió-

jimi

nes , & detractiónes promit-

WW

le&íffimi , ávida cupiditáte

TM

roparémus, & cum his cito

tüntur: de quibus tamen ma-

effe, utcitóad Chriftum ve-

na merces eft in coelis; que

lp

K

( W

níre contíngat , optémus.

(entítur in corde patiéntium,

*« San&ti mei ,qui in carne

eórum, qui jam.poffunt díce-

Dpr

fii , certámen habufftis :

re: Gloriámur i tribulatió-

&b 1

pó

Tif

Mlercédem

labóris |ego

nibus, fciéntes, quód tribulà-

reddam vobis. y»

Vem't.e

tio patiéntiam operátur , pa-

li MCdi

tiéntia autem probatiónem ,

as

benedíéti Patris mei, percípt-

M, CX;m

te regnum. Mercédem.

probátio veró fperu, fpes au-

G lória Patri. Mercédem.

tem non confündit : quiachá-

i ul

ÍIn tertio NoCturno.

ritas Dei diffüfa eft in córdi-

Tuli

|

u

L e&io fan&ü Evangelii fe-

bus noftris per Spíritum fan-

cünduüm Matthaum. -

&um , qui datus eft nobis.

wj

A

Le&io Vii.

-Cap. 5

X Sintlumbi veftri precín-

;i:u

E

r

!

N illo témpore :' Videns

&i , & lucérnz ardéntes in

Y

I

mánibus veftris : * Et vossí-

DT

Jefus turbas ,. afcéndit in

miles homínibus expettánti-

W 1]'

montem ;; & cüm fediffet ,

acceísérunt ad eum difcípuli

bus dóminum fuum quande

tUtl

revertátur à.nüptiis.

ejus. Et réliqua.

5

P

'.'e;egg

£

Fefta Novembris; d.

*

Mi $, Vigiláte ergo:.qu

1a nefcl-

41.41n Ve

r

béribus vitam pro

]

tis ,qua hora Dóminus vefter

Chrifti nómine profudérunt.

Quorum córpora cánibus

W

ventürus fit. .Et vos símiles.

e&lio. viil.

objétta , cüm ab illis intátta

A

AT On en

im ifta pérpeti

diu fufffent, fublátaà Chri-

e]l'lk'l*

i

fru&uófum eft, fed ifta

dll,('þ

ftiánis, viaLavicána tértio ab

pro Chrifi nómine non fo-

Urbe lápide.in arenária fepe-

NU

]üm e&quo ánimo, fed étiam

liüntur propé fepülchrum

LTX

)

cum exultatióne toleráre.

fan&tórum Mártyrum Cláu-

Qu

Nam multi herétici nómine

dii, Nicóftrati, Symphoriáni ,

hr

Chrifiáno ánimas decipién-

Caftórii, & Simplícii : qui eó-

i

tes, multa ália patiüntur : fed

dem Imperatóre paffi erant ,

!

r

Ídeó excludünturab ifta mer-

quod cüm effent. fuini fculp-

céde, quia non diCtum eft tan.

|

tóres, nullo modo addüci pót-

m

tüm: Beáti , qui perfecutió-

erant, ut idolórut ítátuas

ii

nem patiüntur : fed ádditum

fácerent: & ad Solis fimulá-

m

eft, propter juftíam. . Ubi

erum du&i, ut illud vene-

pni

autem fanafides non eft, non

raréntur , nunquam commif-

y

tjb

poteft effe juftítia : quia ju-

sürosfe dixérunt , nt adorá-

T ertri

ftus ex fide vivit.

Neque

rent ópera mánuum homi-

fecit

. Schismátici áliquid fibi ex ifta

num, Quamobrem in cárce-

spwmi:

mercéde promíttant ; quia fi-

rem conjeécti, cüm ibi multos

Ti

míliter, ubi cháritas non eft,

dies in eódem propófito per-

J

non poteft effe juftítia. Dilé.

tl

|

ftitiffent , primüm fcorpióni-

j

Gio enim próximi malum

bus czfi, deínde vivi plüm-

ul

non operátur: quam fi habé-

beis lóculisinclufi , in flumen

mln

,"

Ti

(l

rent , non dilaniárent corpus

dejiciüntur. Extat in Urbe

hr

; Chrifti, quod eft Eccléfia.

Eccléfia fub nómine fan&tórü

&. Média notte clamor fa.

tUt

um

Pä

uatuor Coronatórum , quo-

i

U

. &us eft: * Eccefponfus ve-

rum diu ignóta nómina diví-

nit, exIte óbviam ei.

nitüs pófteà patefátta funt:ubi

n 8

|

j

y'» Prudéntes virgines aptáte

noníolüm illórum quátuor ,

veftras lámpades.

Ecce.

fed étiam horum quingue

T'

Glória Patri. Ecce.

Maá:rtyr(í córpera honoríficé

F

ritif

n

Pro fan&tis Marty ribus Qua.

fepulta funt , i eórum feftí-

tuor Coronatis, Le&tioix.

vitas fexto Idus Novémbris

MA

Evérus, Severiánus , Car-

celebrátur.

p

p

J póphorus , & Vi&orínus ,

leDeumlaudámus.ió. .

fratres. in perfecutióne Dio-

Pro commemorstione. SS.

jf

cletiáni deórum cultum libe-

4

:Fdao

MM. CQuataüor |(Coronato.

1'[05'j

1é de teftántes,plumbátis ca-

sum , Aütiphona Ve[tri ca-

»

15

pilli-

;

oO

Fefta Novemf:ris. A

0

9t

cápitis omnes nuferáti

. Et conftituifti eum fuper

!

À

"pilli

ópera mánuum tuárum.'

funt :

nolíte timére : multis

OS.

Oratio.

ia

jafséribus melióres eftis v

fid

Y Letàmini in D

ómino, &

Eus,qui nos beáti Theo-

ptut

g« Et glo-

D

dóri mártyris tui con-

exultàte jütti.

yt

- riàmini omnes re&ti corde.

feffióne gloriófa circümdas,&

at

Oratio. P refta, quafumus.

prótegis:preefta nóbis ex ejus

» u6

ut fupra.

49

imitatdióne proficere ," & ora-

r

VEMBRIS.

tióne fulcíri. Per Dóminum.

f"5

«s A

Dedicatio Bafilicee Salvatoris.

Ad Matutinum omnia de

L

li

Duplex.

Cofuni Dedic. Ecclef. cxvi.

o

Ad Vefperas à Capitulo

exceptis Le&tionibus ,

qus

j

omnia utin Communi Dedi-

leguntur utinfra. :

2000

cahionis Ecclefize. exv.

In primo NoGurno

.

Et fit commem. omnium

De libro Apocalypfis beáti

J

yitat

)

. San&torum , Antiphona,

. Joánnis Apóttoli.-

Tutür

Lecto i,

Cap. 216

O quàm gloriófum eft reg-

'T venitunus de feptem

*,F l

num , inquo cum Chrifto

ifpr

audent omnes Santti, amicti

Angelis habéntibus phía-

Leul

* ftolis albis fequüntur Agnum

las plenas feptem plagis no-

víffimis, & locütus eft mecü ,

alis

uocümque ferit.

dicen$ : Veni, & olfténdam

g

y, Exulkt

ábunt San&i in gló-

D

ria.* H«

Lestabüntur in cu-

tibi fponfam , uxórem Agni.

Et süftulit me in fpíritu in

Ne

bilibus fuis. Oratio.

m

4 w Mnipotens fempitérne

inontem magnum & altum,&

7 Deus , qui nos ómnium

ofténdit mihi civitátem fan-

?ampi

Sanctórum tuórum mérita

Gam Jerüfalem , defcendénté

de coeloà Deo,habéntem cla-

fub una tribuifti celebritate

Il

venerári : quefumus ; ut de-

ritátem Dei:& lumen ejus sí-

milelápidé pretiófo tamquam

p

' fiderátam nobis tuz propi-

tTX

tiatiónis abundántiam , mul-

lápidi jáfpidis,ficut cryftálld.

Qd

tiplicátis interce[sóribus lar-

, In dedicatióne templi de-

"làris.

cantábat pópulus laudem :

T

* Etinore eórum dulcis re-

N

i

- Deinde S. Thedori Mart.

»

"m

Afía, lfte San&tus pro lege

! fonábat fonus.

Dei fui certávit usq; ad mor-

y. Fundáta eft domus Dómi-

At

N 1

tem ,& à verbis impi

órum !ni fupra vérticem móntium ,

D

f

non tímuit :

fündátus enim & vénient ad eam omnes

|Gentes. Et.

Le&tio iio :

erat fupra firmam petram.

'Thabébat murum mag-

W

[

y.Glória & honóre coronà-

béri-

i

füeum Dómine -

»

d

24 num & altum ; ha't

»

£OI

- Fefla. NOVCH?bi&SJ&þ;

Á

tem.portas duódecim : & in

dum símile vitro murido.

i

portis Angelos duódecim , &

» Bénedic Dómine domum

nómina infcrípta, qua funt

iftam,quam zdificavi nom. 4

l

(

nómina , duódecim. tríibuum

tuo , veniéntium in loco ifto.:

V

filiórum Ifrael. . Ab Oriénte

* Exáudi precesin excélto

AV

porte tres: & ab. Aquilóne

sólio glórie tuae.

öfc"Düe $

!

Ws

portee tres

ab Auftro por-

fi convérfus füerit pópulus

1,b

ta tres : & ab Occáfu porte

tuus , & oráverit ad Santtuá-

rium tuum.

Exáudi.

Df

tres.

Et murus civitátis ha-

Tl

bens fundaménta duódecim ,

Glória Patri. Exàudi.

(q

& inipfis duódecim nómina

IniiNo&urno. Le&iniv.

J

duódecim ApoftolórumAgni.

Itus,quos in confecrándis

Et qui loquebátur mecum,

Eccléfiis,& altáribusRo-

habébat mensüram. arundí-

mána fervat Eccléfia, beátus

i

Y

neàm áàuream , ut metirétur

Silvéfter Papa primus inftí-

l

civitatem , & portas ejus , &

tuit. Nam etft jam ab Apofto-

il

murumt.

M

lórum témpore lIoca fuérunt

:

T

g. Fundáta eft domus Dómi-

Deo dicáta, quz à quibüsdam

Oratória, ab áliisEccléfize di-

blls

nifupra vérticem móntium ,

fin

|

&. exaltàta eft fuper omnes

cebántur, ubi coléctz fiebant

[

colles: . * Et véniant ad eam

per unam sábbati, &Chriftià-

omnes Gentes , & dicent :

nus pöpulus.oräre,'D,ei ver-

j

m

Glória tibi Dómine. .

bum audíre, & Euchariftíam

ii

y'« Veniéntes autem vénient

sümere sólitus erat : non ta-

men illa adeó folémni ritu

Wil

cum exultatióne , portántes

:

m !

pulos fuos. Et vénient.

confecrabántur , nec in eis

mapl'.

- Lc&8io ii

adhucin títulum ere&tü erat

[

T

f

cívitas in quadro pó-

altáre , quod chrísmate dili-

É

fita eft , & longitüdo ejus

bütum Domini noftri Jefu

i(

tanta eft , quanta & latitüdo :

Chrifti, qui altáre, hóftia,

wl

w

& menífus eft, civitátem de

& facérdos nofter eft, figü-

aründine áurea per, ftádia

ram exprímeret.

d

X Orántibus in loco ifto ,

f

,

duódecim míllia: & longitü-

j

do,& altitüdo,& latitàdo ejus

3 Dimittepeccáta pópuli tui

equália funt. Et menfus eft

Deus, & ofténde eis viamr

bonam , per quam ámbulent ,

u

murum ejus centum quadra-

gínta. quátuor . cubitórum ,

& da glóriam in loco ifto- |

i

4

mensüra hóminis,qua eftAn-

y* Qui regis Yfrae! inténde ,

m)

ui dedücis velit ovem Jo-

n

geli.. Et erat ftructüra muri

'gä

ejus ex lápide jáfpide : ipfa

eph, qui fedes fuper Chéru-

ul

;

n

veró cívitas , gurum mun-

Le:

W

lis3

502

d I'Fc-üa : Nox?cbbris.g«

p

7 EeBi

0 V.

yl

nénfis altáre fuit é figno eré-

m 0

(* Ed ubi Conftantínus Im-

&um; quod mirum non eft:

u

perátor per Baptiísmi Sa-

nam cüm à fan&do Petro us-

At

éraméntum fanitátem, fàlu-

que ad Silvéftrum , propter

(.Cu

témque confecütus eft, tum

perfecutiónes, Pontífices cer-

efor

primurm lege ab eo lata con-

toloco consíftere non poffent:

t!

céffum eft in toto orbe terrá-

60

quocümque eos necéffiias

h

rum , Chriftiáni ut Eccléfias

compulíffet , five in cryptas ,

mili

&dificárent, quos ille non fo-

five in coemetéria, five 1n

lüm edí&to , fed étid exémplo

edes piórumoyfuper illo altári

r

Dd

I

ad facram szdificatiónem eft

lígneo ad arce fimilitàdinem

h3

jl

cohortátus.

Nam & in fuo

cóncavo facra faciébant. Quo

Lateranénfi palátioEccléfiam

altári fanctus Silvéfter, réd-

Salvatóri dedicávit, & ei con-

dita Eccléfiz pace , honóris

li

tinéntem Basílicam nómine

caufa PríncipisApoftolórum ,

fan&i JoánnisBaptíftz cóndi-

qui in'illo facrificáffe dícltur,

pCIEtO

j

dit : eoloco , quo ipfe bapti-

& reliquórum Pontíficum ,

fis

lli

zátus à (an&to Silvéftro, à le-

qui usque ad id tempus ad

r

ra mundátus eft: quam idem

mvítéria conficiénda eo uft

Wena

P

qten

óntifex confecrávit quinto

füerant, in Lateranénft pri-

TAT

IdusNovémbris: cujus confe-

maEccléfia collocáto,fancivit

crátiónis memória celebràtur

ne quisquam in eo, praeter

& n

Románum Pontíficem , Mif-

nifiy

hodiérno die, quo primüm

Rome püblice Eccléfia con-

fam deínceps celebráret. Eà- -

inpi

fecráta eft , & imágo Salvató-

dem Eccléfiam incéndiis, va-

Q

É

tébot

tis in pariete depí

4 pópulo

ftatiónibus , terre infuper

inon

S:Románo appáruit.

mótibus disjéctam , eversám-

$^ O. quàm metuéndus eft

que, ac sédula Summórum

trid

locus ifte !

Vere non eft

vt

Pontíficum cura reparátam ,

tmg

hic áliud. nifi domus Dei, &

nova póftmodum molitióne

porta coeli.

* H:ec eft do-

eftitàtam , Benedíttüs Deci-

fur

mus tértius Póntifex Maxi-

um

mus Dómini . firmiter edifi-

cáta, bene fundáta eft fupra

mus , Ordinis Predicatórum

3H€ inl

£U

m. Vere.

die vigéfima octáva Aprilis

1]

firmam ïfctä

10 V.

l

tDeum

anni milléfimi feptingentéfi-

) Uód fi beátus Silvéfter

mi vigéfimi fexti ritu folémni

lil

"^* póíteà in. confecratióne

confecrávit,ejusque celebri-

D

I

J

tátis memóriam hac die reco»

li

altárisPríncipis Apoftolórum

3

deczrévit, ut deínceps nifi ex

léndam ftátuit.

l.

lápide altária non zedificarén-

W& Mianc.furgens Jacob eti-

ii

títulum

tur : tamen Basílice 'Lg;e;a-

gebat lap;dem in

]i

fün-

?^ N Fefta Novembris. 0.

O—

/

n

fündens óleum defüper , vo-

x Sicut cedrus Lfbani m

tum vovit Dómino: $? Veré

tiplicábitur.

MR

"s

locus ifte fant&tus eft , & ego

Oratioc. D eus, qu

1 nos beáti:

nefcicbam.

'Theodóri.

s

WCI

'S. Aü&

li.

y. Cümque evigiláffet Jacob

Inii, Vefp. comm.

li

'ï':'æ

U

»

defomno, ait. Veré locus.

drez Avellini, Clérici Regus

Glória Patri. Veré locus.

l Iu

laris, & SS. MMM. Trypho-

If

—In tertio Nocturno , Ho-

nis , &c.

t

milia S. Ambrofii in Evang.

DIE X. NOVEMBRIS.

"ll

Ingréffus Jefus.

In Comm.

Ín fefto S. Andrex Avellini

t

Dedicationis Ecclefexxiv.

Clerici Regularis. Semidé

ial

Pro S. Theodoro Martyre;

- Oinia de Communi Conf.

Le&io ix.

non Pontif, Ixx.-

(f

i

s

Heodórus, miles Chri-

quentia, :

ftiánus , Maximiáno Im-:

Afiag Sim

ilábo eum viro fa«

i

peratóre, quód idolórum fa-

iénti, qui zedificávit domum

h

n

hi

M

num incendíffet, comprehén-

uam fupra petram.

fus , cüm à Prefé&to legiónis

y^ Amávit eumDóminus, &

n

poena ei remitterétur , fi poe-

ornávit eum.

"

T

nitens factiChriftiánam fidem

u

& Stolam glóris índuit eum.

ratio,

execrarétur, conftánter in fi-

(ofar

dei confeffióne perfevérans ,

Eus, qui in corde beáti

WP Pïï

miffus eft in cárcerem : ubi

" Andréz Confefsóris tui;

mm ) F

üngulis excarnificátus, dum,

per árduum quotídie in vir-

hn *

coít: nudarentur, letus ca-

tütibus proficiéndi votum

l

nébat : Benedícam Dóminum

admirábiles ad te afcenfiónes

m

in omni témpore.

Quare in

difpofuífti : concéde nobis ip»

,0n

ardéntem rogum injé&us, in

stus méritis, & interceffione ;

n

ita ejüsdem grátia participes

oratióne , & divínis láudibus

ii

àánimam Chrifto

réddidit

fieri , ut perfe&tióra femper

quinto Idus Novémbris:cujus

exequentes, ad glórie tuz

j

,:x

faftígium feliciter perducá-

j

corpus Eusébia matróna , sín-

mur. Per Dóminum.

Ji

done involütum fepelívit in

gie

fuo pradio.

Poftea fit commemoratio

21 "

"T e Deum laudámus. 16.

fanttorum Martyrum Try-

tf

(t

In Laudibus fit commem.

phonis ; Refpicii & Nympha

l

il

M

S, TheodoriMart. Afía. Qui

Virginis ; Antiphona. : Iftó-

u

odit animam fuam in hoc

rum eft enim regnum coe-

1u

dr vo

"

mundo , in vitam &térnam

lórum , qui. contempserunt

cuftódit eam.

vitam mundi , & petrvse-

j

Jl

ffJui'tus üt palma florebit.

nérunt ad premia regni;

e

l4

y

p

/^ys Fefta Novembris, /0.

fehsccnunk Kal

41

$ fuas in sán- |vacáret ; ibfque jurisprudén-

yna

guinc Agni.

tiz2 làuream adéptus , atque

Y« Letamini in

Dómino , &

intéreà ad facerdotálem dig-

mpetï

H

exultáte jufti..-

nitátem evéttus , causárum

Y» Et gloriámini omnes re&i

patrocínia in foro duntáxat

g

corde.

/T800«

j

Ecclefiáftico , próque privá-

tutàv

Ac nos, quzfumus Dómi-

tis quibüsdam persónis juxta

*- ne,fandtórum Mártyrum

Sacrórum Cánonum fan&ió-

il d

16

J Verüm

2

tuórum Tryphonis, R efpícii,

nes ágere coepit.

& Ny:iphz femper fefta fe-

cüm aliquándo intér. cauíam

r

€ári : quorum fuffrágiis ,

agéndam leve ei mendácium

ia

protettiónis tus dona fentiá.

excidíffet , mox veró fortuita

mus. Per Dóminum.

facrárum Scriptürarum le-

n primo No&urno,Lettio.

ü

&ióne in illa verba incidíffet ,

nes de Scriptura occurr.

Os; quod mentítur , occídit

d

;; In fecundo No&urno. .-.:

ànimam : tanto ejus culpae do-

tltges

4cQo 1v.

lóre; ac paeniténtia corréptus

q.qu

'A Ndreas Avellínus, di&tus

eft,ut ftatim ab ejüsmodi vitae

ais

A

ánteà Lancellótus , apud

inftitüto fibi recedéndum effe

felit

Caítrum Novum -Lucániae

düxerit. Itaque abdicátis fo-

Vr

agum natus , inter ipfa in-

réifibus curis fe totum divíno

m

ántize primórdia futürz fan-

cültui , facrísque miniftériis

m

&itátis non obfcüra prabuit

mancipávit : Cümque E ccle-

ld

indícia. Adoléfcens ad lítte-

fiáftica : virtütis

exémplis

qülor:

yas , addifcéndas

patérna é

eminéret , Sanétimoniálium

DT

domo egréffus ,. lübricam il-

regímini à tunc exifténte Ar-

fadis

lus státis sémitam inter

chiepífcopoNeapolitàáno prae-

du

bonárum ártium ftüdia ita

féttus fuit.

Quo in münere

d

peresit, ut fapiéntize inftium,

cüm pravórum hóminum ódia

B

!

quod eft timor. Dómini , ob

fubüffet , primó quidem inté-

&t

óculos

potíffimum ' habé-

tát& fibi necis perículum de-

Tib

re.nunquam pratermíferit.

clinávit , mox vero per Sicá-

Htl

Cum egrégia proínde .for-

rium tribus in fácie accéptis

i1na:exímium caítitátis ftü-

vulnéribus , injürie atrocitá-

Ef gp

i Evanl

dium conjünxit , quo impu-

tem. equo ánimo pértulit.

PU.

dícas (zepé mülíterum insídias

Tunc perfe&tióris vite defi-

elüfit, intérdum étiam apér-

Any

dério flagrans, ut inter Clé-

At

Ü

tam vim propulsávit. . Cleri-

ricos Regulàres adícriberé-

"D

cáli milítie jam pridem ad-

turfuppliciter poftulávit;vo-

m

!

fcriptus Neápolim fe cóntu-

tíque compos factus , ob in-

AT r

lit , ut legálibus disciplinis'géntem , quo ekftuábat ä;,u

! jj

d

!tj

W Fefta No;rcmbris. 70.

*

j

cis amórem , ut fibi A

lïQUe

ndree domum redíret , ac plü

x;iæg;

u

nomenimponerétur,précibus ventorümque vis przeel

ücén-

mg

impetrávit.

tem facem extinxíffet, non fo-

hi

T

y. Honéftum fecit illum Dó- lum ipfe cum sóciis inter,cf-

bl

minus , & cuftodívit eum ab . fusíffimos imbres, nihil made-

RY

inimícis., & à fedu&óribus fittus eft, verüm étiam inufi-

tutávitillum : $ Et dedit táto fplendóre é fuo .córpore

m 'Jk

ili claritátem etérnam.

h

i mirabíliter emicánte, sóciis

y. Juftum: dedüxit Dóminus inter

densíffimas .ténebras

: U

i

pervias reClas , & ofténdit| iter monftrávit: Abftinéntia,

ili regnu

m Dei. Et dedit.

& patiéntia, nec non abje&tió..

r

Le£&io v.

I)

ne, atque ódio fui fummóperé

|-R&ió

ris

ítaque

vite

preftitit. Necem fratris filio

d

: currículum álacri ftüdio

MA

illátam. imperturbáto. ánimo

ingreffus , in eas máxime vir-

tulit,ac fuos ab omni. ulcif-

J

"

tütis exercitatiónes incübuit,

céndi cupiditáte compéfcuit,

T

ad quas fefe árduis. étiam

imó étiam pro interfe&óri-.

J

Id

emiffis votis obftrínxit, àltero

bus opem , & mifericórdiam.

f

Jl

L:

fcílicet fuz ipsíus voluntáti

Jüdicum implorávit.

(

jügiter obfifténdi, áltero ve-

$» Amávit eum Dóminus ,

ml

roin viaChriftiàng perfectió-

& ornávit eum , ftolam 91ó-

Yl

nis femper ultériüs , progre-

rig índuit eum, . * Etad por-

peh

diéndi.: Regularis disciplinze

tas paradífi.coronávit eum..

a

cultor afsíduus , & in ea pro-

y' Induit eum Dóminus lorí^

9

movénda , cüm áliis preeéffet,

cam fidei, & ornávit eum

9

s

fat:

ftudiosíffimus fuit. Quidquid

6010 Vi«

4l

ab inftitüti fui officii, && R égu-

Lüribusin locis Clericögj

í pfb

P

fül

]1z& prefcrípto fupérerat tém-

rum 'Regulárium: Ordi-.

um

um

poris, orat&óni , & animárüm

nem propágávit, earümque

[

falàti tribuébat. In confeffió-

g

)

domicília IVÍediolàni , & Pla-.

i

nibus excipiéndis mira ejus

céntiae inftítuit.

Illíus ópe-.

t

pietas,& prudéntia enítuit: vi-

ram S. Cárolus Borromzus,

t

cos.& óppida Neápoli finíti-

