"TE

&indomábili corde funt , ad

qumsia

mus , iniquitátem fécimus

j

Dómine in omnem juftítiam

quos ego mitto te : & dices ad

tuam. Non.

eos , kHac dicit Dóminus

qe, Q

Deus:Si forte vel ipfi àudiant,

j i

G JóriaPatri. Non.

».Vii, Laudábilis pópulus ,

& fi forte quiéfcant, quóniam

f

* Ouem Dóminus exercítu-

domus exáfperans eft . &

jitus )

fcient, quia Prophéta füerit

m Q

um benedíxit , dicens : Opus

mánuum meárum tu es , ha-

in médio eórum.

riptb !

réditas mea Ifrael.

Redémit pópulum fuum,

;Iipfæ a

&l

iberávit eum, & vénient s

g,

y- Beáta Gens , cujus eft

Dóminus Deus , pópulus elé-

& exultábunt in monte Sion:z

&us in hereditátem. Quem.

& gaudébunt de bonisDómini

w

(fuper fruménto,vino & óleo *

'Ban d

eBy. Vil,

Duo Séraphim cla-

L

t ultra non esürient.

mábant alter ad álterum

du

* Santtus , San&tus , Sanctus

y. Erítque ánima eórum qua-

d

Deus. Sábaoth

fi hortus irríguus. Et.

VM

Dóminus

* Plenaeft omnis terra gló-

Yetto U.

sv

ría ejus.

rpx U ergo fili hóminis ne

T

Y

tímeas eos,neque fermó-

a

m

y. 'Tres funt , qui teftimó-

nium dantin coelo , Pater ,

nes córum métuas : quóniam

THAVT

Verbum , & Spíritus fan&us:

incréduli,& fubversóres funt

A

tecum , & cum fcorpiónibus

RUL

& hi tres unum funt.San&us.

hábitas, Verba eórum ne tí-

G- 1ória Patri. Plena.

ROU

- ; Infra Heb. Fer. iv. dicuns

meas, & vultus eórum ne for-

n

A I

tur x yia ibi affignata: in Sab-

mídes, quia domus exáfpe-

]

- Es-

batoautcni dicituri.w. Lau-

ranseft. Loquéris ergo ver-

]

dábilis. ii. & iii-Fer. ii feq.

ba mea ad eos , fi forté àu-

T üi

—— —

diant, & quiéfcant: quóniam

Refponfória hujus Domi-

irritatóres funt.

f

p

yücsa dictntur in.aliis Domi-

^

!)

[—1

E—

nicis us

ue ad Adventum.

Angüftiz mihi funt ündi-

p

£E

FER

1

A SECUND A.

E

u

e , & quid éligam , ignóro:

E

& Mlius eft mihi incídere in

Y

A

EEE

—

De Ezechiéle Prophéta,

[

£

Le&ia 1.

:

Cap. 2.

.manus hóminum , quàm de-

|

3 ;

T audívi loqu

éntem ad/ relínquere legem Dei mei.

lt

lm

Hie, & dicéntem : Fililg. $i enim hoc cgero

, IDors

&

mihi

L]

[ Lm

kofra Hebdoux i. INoveimbris.

253

Cs

snihi eft : fi autem non égero,; plebüntur volümine

ifto $9

non effügiam manus vefítrai,|quodego dotibi, Et comé-

Wif

iMélius.

diillud : &fattum eftin ore

D

i

eQio i.

| llxqqg i

(DU autem fili hóminis

meo ficut mel dulce. Et dixit

audi, qus&cümque lo-

ad me:Fili hóminis vade ad

At

«quor ad te: & noli efle ex-

cum)id

domum lfrael , & loquéris

Mi

W&u

áfperans,ficut domus exafpe-

verba mea ad eos.

zátrix eft ; áperi ostuum , &

*. A fácie furóris tui Deuä

Itiy

cómede, qua&cümque ego do

conturbáta eft omnis terra :

Ti

iQa

tibi. Et vidi, & ecce manus

* Sed miferére Dómine , &

miífa ad me , in qua erat in-

ne fácias confummatiónem.

dit

volütus liber : & expáudit

v . Dómine Dóminus nofter ,

i l

ilum coram me , qui erat

quàm admirábile eft nomen

Ícriptus intus & foris : &

tuum !

Sed miferére.

wzfuurn;

Ícripte erantin eo lamenta-

Le&io ii

i,

tiónes , & carmen ; & va.

CR

Ld

On enim ad pópulum

Dinin

Mifit Dóminus Angelum

N

profündi fermónis , &

fü

um;&conclüfit ora leónüm.

ignóte lingusz tu miítteris ad

vl

* Etnon contaminavérunt :

domum frael: neque ad pó-

l

quia coram eo injuftítia in-

pulos multos profündi fer-

g

vénta non eft in me.

mónis & ignóte linguse, quo-

)

» Nlifit Deus mifericórdiam

rum non poflis audíire fermó-

nes: & fi adillos mitteréris :

us

uam,& veritátem fuam : áni-

mam meam erípuit de médio

ipfi audírent te.Domus autermn

[

catulórumleónum. .Etnon.

Ifrael nolunt audíre te , quia

Wt

G lória Patri.

Et non.

nolunt audíre me,

Omnis

u

Tibu

Refponforia hujus ii. Ferise

quippe domus ifrael attríta

repetuntur in ahiis fecündis

fronte eft,& duro corde.Ecce

gel

Feriis usque ad Adventum.

dedi fáciem: tuama valentió-

yeltr

FERIA TERTIA.

rem faciébus eórum,& fron-

jf

De Ezechiéle Propheta.

tem tuam duriórem fróntibus

p

edtio. I,

C

eórum. Ut adamàntem , & ut

| (l

'T dixit ad me

- il hó-

sílicem dedi fáciem tuam: ne

inat

minis, quodcümque in-

tímeas eos , neque métuas à

véneris,cómede : comede vo-

fácie eórum , quia domus ex-

n

lümeniftud , & vadens 1ó-

áfperans eft.

)

möï?'

quere ad filios Ifrael. Et apé-

$« Civitátem iftam tu cirv

1erevü

H

ruios meum , & cibávit me

cümda Dómine : & Angeli

n

l

volümine illo , & dixitad me:

tui cuftódiant muro$ ejus.

f

Fili hóminis , venter tuus có-

* Exáudi Dómine pópulurm

«t

medet, & víícera tua com-

tuym cum mifericórdia. /

(

Y Aver:

-

254

infra ETebdom.

i. Novembris.

-

ominatiónes tuas, Et non

,gquere |

Avértátur furor tuu$,

juin

. D5

mine,à pópulotuo, & à

parcet óculus meus fuper te

-eivitate fancta tua.

Exáudi.

&non mi'erébor

fed vias

j

d

I,c&io li.

tüas ponam fuperte, & . ab-

'T di

xit ad me :

Fili hó-

ominatiónestuz in médio tui

j ov

E

&^,minis , omnesfermónes

erunt : & if;iätis ó

quia ego;

( d

Dóminus.

'

meos , quos ego loquor ad te ,

',egre'ffa |

afsümein corde tuo , & àuri-

, Indicábo tibi homo , quid

bus tuisaudi : Et vade,ingré-

fic

bonum,aut quid Dóminus

igo!

requíratà te: * Fácereju-

;iqui

dere ad transmigratiónem, ad

filios pópulitui, & loquéris

dícium & juftítiam, & folíci-

,impietät,

tum. ambuláre cum Deo

)8p

ad eos, & dices eis: Hzec dicit

g &i

Dóminus Deus : fi forté àu-

tio.

, Spera in Dómino , & fac

quiesinf

diant,& quiéfeant.Et af(sump-

fit me fpíritus , & audívi poft

bonitátem., & inhábita ter-

p

ram. Fácere.

$, Wt

me vocem commotiónis mag-

stl

ne. Benedí&a glória Dómini

Le&iü iio

de loco fuo: & vocem alàrum

: f£c dicit Dóminus De-

W [j

us: Affiíttio una, afflí-

* animálium percutiéntium ál-

H

Vg

teram ad álteram, & vocé ro-

io ecce venit.

Finis venit

vid, m

ETU

tárum fequéntiü animália, &

venit finis ", evigilàvit advér-

vocem commotiónis magnz.

sümte: ecce venit.

Venit

.JitDO

a

r Genti peccatríci , pópulo

contrítio fuper te, qui hábi-

" pleno peccáto. miferére ,

tasin terra

venit tempus ,

4

* Dómine Deus.

[j

Efto

4 V

propé eft dies occifiónis ,

placábilis. fuper nequítiam

nonglórie móntium. Nunc

pf

de propínquo effündam iram

yiftDa

ópuli tu. Dómine.

&s lória Patri., Dómine.

meam fuper te , & complébo

t ven

FERIA QUAR T A.

furórem meum in te : & ju-

tU

De Ezechiéle Prophéta.

dicábo te juxta, vias tuas; &

ii

Tetto 1.

impónam tibi ómnia fcélera

Wi

: T fatdus e

ft fgïgö 15:

tua.

t non parcet óculus

u

A mini ad me, dicens , Et

meus , nec miferébor , fed

"r

f'U

tu fili hóminis, hzc dicit Dó-

vias tuas impónam tibi , &

LU

minus Deus terre lírael

abominatiónes tuz in médio

:

Finis venit , venit finis fuper

tui erunt : & fciétis,quia ego

d.

t

quátuor plagas terre. Nunc

fum Dóminus percütiens.

J*.ü

Mi

g. Angüftiz mihi funt ündi-

finisfuper te, & immíttam

l

furóremmeumin te, & ju-

que , & quid éligam , ignóro :

Yi

W

dicábo te juxta vias tuas : & |*. Melius eft mihi incídere in

"It

ponam contra te omnes ab-

manus hóminum , quàm de-

Xl

relín-

É

Infra Hebdom

$. Novembris.

Et n(m

255

relinquere legem Dei mei.

phétas Ifrael;qui proph

étant :

)

T fs

j, Si enim hoc égero , mors

& dices prophetántibus .de

iL Y

corde fuo : Audíte verbum

M

mihi eft : fi autem non égero,

non effügiam manus veftras.

Dómini : Hzc dicit Dóminus

Ht

iMelius eft.

Deus: V& Prophétis infipién-

TAR

V 1

LeCio i.

tibus,qui fequüntur fpíritum

.Cce dies , ecce venit :

fuum , & nihil vident. Qua-

10j

ü

l Dümum

egreffa eft contrítio , fló-

fi vulpes in desértis Prophe-

ruit virga , germinávit fupér.

tetuilfrael erant.

Non af-

li

]

bia. Intquitas furréxit in vir-

cendíftisex advérío , neque

WD

]nl-

ga impietátis:nonex eis , &

oppofuíftis murum pro domo

Q ]s

non ex pópulo , neque ex

Hirael,ut ftarétis in pralio

sónitu eórum , & non erit

indie Dómini. Vident vana;

no!& L

réquies in eis, Venit tempus ,

& divínant mendàcium , di-

hi

li

appropinquávit dies:

.

e

qui

céntes : Ait Dóminus, cüm

Dóminus non miferiteos : &

emit, non letétur : & qui

vendit , non lügeat ; quia ira| perfeveravérunt confirmáre

fermónem.

s D fuper omnem pópulum ejus.

REU

Quia qui vendit, ad id , quod | &^ Vidi Dóminum fedéntem

j Yenl,

vendidit , non revertétur , &

uper sólium excélfum &

adydte

adhucin vivéntibus vita eórü.

elevátum : & plena erat om-

Veyi

— &. Mifit Dóminus Angelum

nis terra majeftáte ejus :

j hi

uum, & conclüfit ora leónü : |* Et ea, quz fub ipfo erant,

gnpli,

* Et non contaminavérunt : | replébant templum,

öü'lïa '

quia coram eo injuftítia in-

y» Séraphim ftabant fuper

, us

vénta non eft in me.

|

illud , fex ale uni , & fex alae

TUficu

'y., MlifitDeus mifericórdiam |álteri, Et.

mple'bn

uam,& veritátem fuam: áni-

e&tio ii

M

mam meam erípuit de médio-

Umquid non vifiónem

us;

catulórum leónum. Et non

N

caffam vidíflis, & divi-

fcdet

contaminavérunt.

natiónem mendácem locüti

(

G lória Patri.

Et non.

eftis? & dícitis , Ait Dómi-

y

:

Refponforia hujusiv. Ferie jnus: cüm ego non fimlocá-

tus.

jíd

repetuntur . in aliüis qnartis|

Proptéreà hzec dicit

méi

Feris usque ad Adventum.

Dóminus Deus : Quia locüti

FERIA QUIN T A.

eftis vana , & vidíf'is men-

d

p

De Ezechiéle Prophéta.

dácium : ídeó ecce ego ad

l

i

Lectio. .

Cap. 15:

vos, dicit Dóminus Deus.

'T fa&tus eft fermo Dó-

u

l

Et erit manus mea fuper

J

li

!

l

mini ad me , dicens : Fili |prophetas , qui vident vana ;

EI

hóminis, vaticináre ad. Pro-|& divínant mendácium ; in

yl

COn- .

u

- Infra Hebdom. 1. Novembris;

256

vorändum

consilio

p

ópuli. mei nonconfolétuream , nifitu Deus

4e 'Jeru

erunt, & in fcriptüra domus | no

j

fter.

Afjdet

IYfrael non fcribéntur , nec in| y.

Plorans plorávitin no&te,

terram Ifrael ingredientur:&

làcrymz ejus in maxíllis

l.gümet «

Íciétis , quia ego Dóminus,ejus. WNon.

Glória Patri. Non.

p

- Deus.Eóquód deceperint pó-

ulum meum,dicéntes : Pax ,

FERIA SEXT A.

De Ezechiele Prophéta.

ag

& non eft pax : & ipfe zdifi-

j

càbat parietem:illi auté linié- |

leQio i.

Cap. 15.

bant eum luto absque páleis.

VT fadus eft fermo Dfiüi

i[ ,dicït |

4ad me dicens : Fili hómi-

Muro'

-ga Afpice Dómine de fede

um

- fancta tua& cógita de nobis: |nis , quid fict de ligno vitisex

m u

inclna Deus meus auremj|ómnibus lignis néinorum ,

s fenpe

tuam,& audi: * Aperi ócu. |que funt inter ligna filvàrd ?

. Jos tuos,& vide tribulatiónem |Numquid tollétur de ea lig-

viclfre

VEne n

noftram.

y-

Qui regis numsut fiat opus, aut fabricá-

1íràel , inténde ,

i dedücis |bitur de ea paxíllus , ut de-

.

péndeat in eo quodcümque

p L

e :

velut ove

m Jofe

P

Aperi..

ITAU

Lc&io ni.

vas ? Ecceigni datum eft. in

Ic ad eos , qui líniunt |efcam:utrámque partem ejus

Mfaüu

ynial

absqüe temperatüra ,|consümpfitignis ; & mediíe-

uód casürus fit: erit enim |tas ejus redátla eft in favil-

vns,

imberinündans, & dabo lápi-;lam : numquid ütile erit ad

ag

x o

des pragrándes défuper ir- |opus ? Etiam cüm effet ínte-

ruéntes , & ventum procélle igrum , non erat aptum ad

n

101

diffipántem. .Síquidem ecce |opus: quantó magis cum illud

L]

cécidit páries ; numquid non ignis devoráverit,A combüf-

BEU

dicétur vobis : Ubi eít litüra, |ferit , nihil ex eofiet óperis?

w (

uam liníftis ? Proptéreà hac | x Super muros tuos Jerüía-

'fm'mdi

dicit Dóminus Deus: Et e-|lem conftítui cuftodes :

u

rümpere fáciam fpíritum| * Tota die & no&te tacé-

li

i

-

tempeftátum in indignatióne |bunt laudáre nomen Dómini.

kl

mea,& imber inündans in fu- j Y« Preedicábunt pópulis for-

g

róre meo erit:& lápides gran- |titüdinem meam,& annuntiá-

Wi

des in ira in confumptiónem. |bunt Géntibus glóriam me-

b

Et dé(truam paríetem , quem |am. 'Tota.

edio i,

"

liníftis absque temperaménto.

b

2;. Afpice Dómine;quia fatta

Roptéreà hec dicit Dó-

eft defoláta cívitas plena diví-

minus Deus : Quómodo

[] Su&m

tiis , fedet in triftitia dómina |lignum vitis 'inter ligna fyl-

LU

n

Géntium :

ad

None& ,',qui..v-iarum, . quod dedi igni

-

T

M

Ü Dfüs

.'Infx,a Hebdem. i. Novembris,

devorándum, fic tradamhabi-| mus

Dómine peceáta moftra:

tatóres Jerüfalem.

Et po-|* Nonin.

P

o

mam fáciem meamin eos* de

fcáris nos.

. erpc—ftuum Qbh:.vi-

igne egrediéntur , & ignis

f Peccávimus , tmpié gäffï-

Ti ?*

consüniet eos : & fciétis, quia

mus , iniquitátem - féeimus

ego Dóminus , cüm posüero

Dómine in omnem juftítiam

ITA.

faciem meam in eos,& dédero

tuam. Non.

à öria. Non!

li,

terram ínvià & defolátam , eó

48.]

SABBA T O.

uod prevaricatóres extíte-

De Ezechiele Prophéta.

n Dit

rint,dicit Dóminus Deus.

K.e&io j

nj

32. I [

* Muro tuo inexpugnàbili

CT tu afsüme planttum

DT

Circumcínge nos Dómine , &

A a4füper principes Ifrael, &

g,

db

armistuz poténtize prótege

dices: Quare mater tua leena

nos femper : $ [ (bera Dfie

inter leónes cubávitin médio

T lf

Des Ifrael clamántes ad te.

|leunculórum enutrívit cátu-

Bbrii

$. Erue nos in mirabílibus

los fuos? Et edáxit'ünum de

W de

tuis, & da

leüncülis fuis, & 1eo'fa&us

lu

tuo, 'Libera.

glóriam nömini

L.I

eft : & dídicit cápere'pra-

d)

)

^; Xetlió

H

' Cap. 169'

dam,hominémque comédere.

mj

T T fa&us eft fermo Dó-

Et audiérunt de eo Gentes, &

Ti«

24 miniad me', dicens : Fili

üon absque vulnéribus fuis

fvf

hóminis , notas fac Jeráfalem

cepérunt eum,& adduxérunt

nt al

k

abominatiónes fuas , & dices:

eum in catenis in T'erram /E-

t

Hac dicit Dóminus Deus Je.

|gypt: ^ Quae eim vidíffet

u d

rüfalem: Radix tua, & ge-

quóniam infirmáta eft ; & pé-

mll

herátio tua de terra Chánaan:

| rit -expectátio "ejus ,^ tulit

obi

pater tuus Atriorrheeus, &ma-

unurm de Ieünculis fuis , 1eó-

peri

ter tua Cethaea. Etquando

nem conftítuit eum. Qui in-

krid

nata es in die ottüs tüi , non

| cedébat inter leónes, & fadtus

'

'

ï

eft precífus umbilfeus tuus,

eft1eo : & dídicit predam cá-

T

& aquanon $ lotain falá-

pere ,& hómines devoráre:

Üj

tem , nec fale falíta , nec in-

| dídicit víduas fácere; & civi-

sfit-

volüta pannis. ^Non pepér-]tátes eórum in 'desértum ad-

T

cit fuper te óculüs ; ut fáce- | dadere: & defoláta eft-terra,

W

i

ret tibi unüm de his ; misér- | & plenitüdo ejus à voce rugí-

iï

tus tüi : fed projé&ta es füper| tus illius.

fáclem terre i abje&ióne|& Laudábilis. 252 d- e£ü0 ifs

d

ánime tuseini die qua riata es.

4 T convenérunt advér-

!

1

&« Sufünüimus pacem , &|4 94 sàs eum'" Géntes ündi-

]

nón Venit : quzestvimus bona, | qie^ de províineiis '; & ex-

!

& ecce turbátio :/co

i

gnóvi-| panderunt fuper eum: rete

A

uuim

Domidica ii- Novemhris.

fuum , in vulnéribus eárum

Si November habeat quin.

g

ique Dominicas , tunc fecun-

A

captus eft. Et misérunt eum

'ff.l- Et*- þ

in cáveam,in caténis adduxé-

da Dominica leguntur feqq.

ftu

runteum ad regem Babyló-

Le&iones de Ezech. fi veroó

|

nis : miferüntque eum in cár-

habuerit tantüm quatuor,Do-

]

jl "

cerem,ne addirétur vox ejus

minicali. legetur liber Da-

af

i

T

wltrà fuper montes lfrael.

nielis pofitus iniii. Dominica

Mater tua quafi víneain sán-

& Sabb. ad Magnif. dicetur

IU

uine tuo fuper aquam plan-

Afía.

Muro tuo. 267.

&

"

tàta eft: fruCtus ejus , & £ron-

duabus feq. Dominicis legen-

tur Prophetze minores.

jl

des ejus crevérunt ex aquis

I:,& [h

multis.Et fa&z funt ei virge

DO

INICA IL

gus d

sólida. in fceptra dominàn-

Novembris.

jrituS

tium , & exaltáta eft ftatüra

In primo No&urno.

ynt 4

ejus inter frondes: & vidit

De Ezechiele Prophéta.

"m

altitàdinem fuam in multitu-

Le&io i.

Cap. 21«

i d

dine pálmitum fuó

r

VT fa&us eft fermo Dómi-

s ts

Lettio ii«

ni ad me , dicens: Fili

f/» Angüftig. 254.

i

'T evülfa eftin irajin ter- | hóminis,pone fáciem tuam ad

imus D

ámque projé&a, & ven- | Jerüfalém,& ftilla adSanttuá-

uf

tus urens ficcávit fru&tum |ria, & prophéta contra Ju-

ts

mum lfrael.

Et dices terrz

ejus : marcuérunt , & arefá-

quihi

&c funt virge róboris ejus:

Ifrael : Hzc dicit Dóminus

ind

ignis comédit eam. Et nunc

Deus: Ecce ego ad te, &

n

ejíciam gládium meum de

transplantáta eft in desértum,

du

interra ínvia , & fitiénti. Et

vagína fua , & occídam in te

':ngäHdA

egréffus eft ignis de virga

juftum & ímpium. Pro eo

if

ramórum ejus, qui fru&tum

autem , quód occídi in te ju-

E

ftum & ímpium , idcírco e-

ejus comédit : & non fuitin

izmmu

ca virga fortis, fceptrum do-|grediétur gládius meus de

L

lw

minántium. Planétus eft , & | vagína fua ad omnem carnem

ii

erit in plan&tum.

abAuftro usque ad Aquilóné;

1LHDW

w* Miüto 25 5-

ut fciat omnis caro , quia ego

ülu

O.

Dóminus edüxi gládium meüi

Htl

an?e &m?nïäm 11 æo

vernb.| de vagína fua irrevocábilem.

"n

Ad Magnificat ; Antiphona.| g Vidi Dóminum fedéntem

"

|

Afpice Dómine;quia fa£ta eft | fuper sólium excelfum & ele-

N

j

deíolàta cívitas plena divítiis:| vitum : & plena erat omnis

fedet in triftitia dómina Gén-|terra majeftáte ejus.

L

tium : non eft ; qui confolétur

—

e

- Et ea,qua fub

1p

fo eranä

l

Ti

replébant templum.

eam .*niü.tu Deus nofter.

€«

le

f

Dominica i. Novembris,

b

»

t

Séraphim ftabant fuüper' euu&t

I$

düc

iBustfrael 2 d

diia

d :fex al2 uni, & fex alee | fügerant : gládio tráditi funt

l

ülteri. Et.. £Lectio ii.

ïlx'ero',

|

|cum pópulo meo , idcítcó

m,DO

T tu fili hóminis , inge-

j

plaude fuper femur;quia pro-

At

ID

miíce in contritióne lum: ; bátus eft: & hoc , cüm fcep-

bórum , & in amaritudínibus j trum fubvérterit,& non erit,

m

ingemífce coram eis,. Cüm. ; dicit Dóminus Deus.. Tuer-

dicetwïl

.2

d

que díxerint ad te: Quare tu

ä

go fili hóminis prophéta, &

gemis ? dices: Pro audítu:

:

pércute manu ad manum , &

'Icgen.

quia venit, & tabéícet omne !

duplicétur gládius, ac tripli-

cor, & diffolvéntur univérfze !

cétur gládius interfediórum:

man

»

$

us, &infirmábitur omnis | hic eft gládius occifíónis mag-

I)

l

fpíritus, & per cun&a génua

nae ,qui obftupéfcere eos fa-

hs

fluent aqug : ecce venit , &

cit , & corde tabéfcere , &

fiet, ait Dóminus Deus.

Et

multíplicat ruínas.

ih

Dini

fattus eft fermo Dómini ad|g. Aípice Dómine, quia facta

5: f

me, dicens: Fili hóminis pro-

eft defoláta cívitas plena diví-

Mmd

phéta,& dices: Hac dicit Dó-

tiis : fedet in tríftitia dómina

minus Deus : Lóquere : Glá-

Géntium: * Non eft, qui

u

dius , gládius exacütus eft, &

confolétur eam , nifi tu Deus

Ts

limátus. Utczedat victimas,

(erg

nofter. 3. Plorans plorávit

UE

exacütus eft: ut fpléndeat, li-

in noQte, & lácrymz ejus in

mátus eft:qui moves fcep-

maxíllis ejus.

Non eft.

m

trumfilii mei, fuccidífti om-

G léria Patri.

Non.

w d

Et dedi eum ad

Ín fecundo No&turno.

"i

ne lignum.

levigándum , ut teneátur

DeEx

fitióne S.Hierónymy

2n

manu: ifte exacütus eft glà-

Pres

b

teriin Ezechiclem

tj

dius, & ifte limátus eft , ut

Prophétam.

t

fit in manu interficiéntis.

p d

Lib. 7. in Ezech. cap. a1.

Afpice Dómine de fede

Lectio iy.

U

(in

G&a tuay& cógita de nobis:

Uia fuprà díxerat : Ipf

jír

inclna Deus meus aurem

Q

dicunt ad me ; Num-

i

tuam,& audi: f* Aperi ócu

mel

quid non.per paré'oolas ]ó-

los tuos,& vide tribulatiónem

quiturifte ? & &pértam pó-

'üem-

noitram.

»' Qui regis

ulus flagitábàt fenténtiam ?

qiet

Y(rael , inténde, qui dedücis

ideírcó id , quod Dóminus

d

qni

velut ovem Jofeph. Aperi.

per metáphoram , five pará

LCCLIO 1Hda

bolam , & ut álii vertére,

K *Lama,& ülula fili hó:

provérbium , eít. locütus,

j

-minis , quia hic fa&tus

nune maniféftius lóquitur :

,

£t in pöpqlo meo , hic in falt

us Nageb , & Darom , &

&

(2

Ko)

j

o

Dominica ii. Novembris

-. Tl:e

fr(an effe Je

rüfalem ,&

. Muro tuo inexpugnábili

)

, N

templum illíus ; *anGa fan-

:

circumcínge nos Dómine , &

&órum , & omnem terram|armistus poténtie prótege

g

"

J

Jundszm: flammámque, qüe|nosfemper: * Líbera Dó-

fh

combuftüra fit faltum;intéllt- | mine Deus . 1frael clamántes

yemu

siclàádium.devorántem, qui|adte. y» Erue nos'in mi-

d

edü£tus fit de vagína fua ; ut | rabílibus tuis ;'& da glóiiam

m

interficiat juftum & ímpium. | nómini tuo. - Líbera.

5 d

Leio vi.

n

d

Hoc eft enimlignum víride ;

& lignum áridum: . Unde &

Ngemífce , inquit , ejufáre

g

non levi/ voce , nec dolóre

Wt

Dóminus : Siin ligno; ait ; ví-

u

moderáto', fed in contritióne

»

rido tanta fáciunt -ilil ;ficco

x

[i

uid fácient ?

lumbórum :ut gémitus tuus

ex.imis vifcéribus & amari-

Md

andib

&a- Super müros tuos Jerü-

falem conftítui cuftódes. :

tüdine ánimi proferátur. -Et

imunus

& '['ota die & noGe non tacé- | hoc fácies coram eis , ut cüm

D

1

buntlaudáre nomen Dórhint. |te interrogáverint , cur tanto

T

; Predicábunt pópulis for- |gémitu conteráris , & quid

Is

y

titüdinem méam,& annuntiá- | tibi mali accíderit , ut fic in-

yr d

|

dusj

bunt 'Géntibus glóriam me- | gemífcas: tu eis meo férmóne

am.'Tota. T.e8io v.

refpóndeas * Idcírcó plango,

fs

Rimüm díxerat.: Vatici- J dolórem: eordis mei- diffi-

r

váre ; vel ftilla ad Auftrü, | muláre non váleo , quià áudt-

I

Africum; & Merídiem, & ad ] tus, qui femper meis áuribus

j

faltum. Meridiánum. Quod [infonüerat, ópere complétür,

lu

cuia videbátur obfcürüm, & | & venit, friminens videélicet

Thd

di&ta Prophéte pópulus nef-|Babylónit furéntis exérci-

if

ciébat , fécündó pónitur ma- |tus: qui cürt vénerit, & val-

N

A.

J

viféftius , faltum Meridiá-| láverit' Jerüfalem , tunc' ta-

dul

mum effe Jerüfalem ; & om-; béfcet.omne eor, & diffol-

A

? ad| véntür- univérfe manus ; üt

'nes infrictuófas árbores

"

i

M

A|

quar

uni radíces fecüris pófita | occupánte pavóre mentes hó-

Id

-fit ; intélligi habitatóres e-| minum ,^ nullü

(l:115i!

-

,

f4

Ia 05) rl

) w,

jus , gladiümque interpretà- |

pugnáre:

LU

n

|

iipro incéndio. - "Tértioju-|]B Sufti

lüimus päcem n

W

bétur Prophéte , ut tàcénti- | non venit : quassivimus bona,

m

.

e

büsillis , nec interrogánti. | &' ecce. tàrbátio "

" Cognóvi-

l

!m,

M

bus , cur ifta vaticinátus fit; | mus Dómine peccáta noftra :

Wl

fáciat, per que interrogétur,| IN

*

on infpär'pe'.tuu

-u

m oblivi-

IT

0

fcár

IS nOS.

s

& refp

óndeat ; quæ- Dórinus

li

pié gchi

lucütuþks-ciï:.

« "PeccáViiiius »im

Inus ;

261

Infra Hebdom. ii. NNoyembris,

mus , iniquitátem .fécimus| que gládius , & tülerit eum :

D

'Omine, i

Dómine in omnem juftítiam|fanguis. ipsíus fuper caput

tuam. Non.

ejus erit.

Sonum büccine

]

d

lfïtDö./

Glória Patri, Non.

audivit, & non fe obfervávit,

y. vii. Laudábilis. pópulus ,|fanguis ejus in.ipfo erit: fi

Val

D

* Quem Dóminus exercítu- | autem fe cuftodíczit, àánimam

um benedíxit, dicens : Opus

fuam falvábit. -

L

1 glüihgï

,l

!

mánuum.meárum tu es , ha-

£5 Redémit pópul

um..fuüm,;;

|

réditas mea Ifrael.

& liberávit eum , & vénient, .

9

Beáta Gens , cujus e

t

& . exultábunt in monte Sion: .

j erIäff

M

EAC

)óminus Deus , pópulus ele-

& gaudébunt de bonisDómini ,

&us in hereditàátem. Quem.

fuper fruménto, vino & óleo:..

"n

Tib t

vii.Duo Séraphim cla-

* Et ultrà non esürient.

mábant alter ad álterum :

sy'Exítque ánima córum qua- ,

T

dtür. f

* Sanctus, SanCtus, Sanctus.

fi hortus irríguus. . Et. ,

Dóminus Deus Sábaoth:

,. Le&Oio l

^j Cümï

? Plena eft omnis terra gló-

( XU9d fi fpeculátor víde-

t

ria ejus;

it gládium veniéntem,.

]

Ü gi

y. lres funt, qui teftimó-

& non infonüerit büccina , & .

1 d.

pium dant in coelo, Pater ,.

ópulus fe non. cuftodíerit ,.

m

Verbum, & Spíritus fanttus;

venerítque gládius, & tülerit:;

plinpo,.

& hitres unum funt. San&tus.

de eis ánimam: ille quidem in,

x df

Glória Patri. Plena.

iniquitáte fua captus eft , sán-,

ii àut

TERIA SECUNDA.

Vauriot

guinem autem ejus de manu,

De Ezechiéle Propheéta.

Ífpeculatóris requíram. Et tu

nylü

Letiio i,

ap. 32*

fili hóminis, fpeculatóré dedi:

Viddit

* T factum eft verbum Do-

te dómui Iírael, áudiens ergo

oieh

mini ad. me , dicens : Fili

exore meo fermónem,annun-.

] & Väf'

hóminis , lóquere ad filios pó-

tiábis eisex me.Si me dicénte

inc d

puli tui, & dices ad eos : 'T'er-

adimpium : Impié,morte mo-

(ii

ra cüm indüxero füper eam.

riéris : non füeris locütus , ut

nus, t

gládium , & tülerit pópulus

fe cuftódiat fmpius à via fua,

(sl

terra virum unum de novif-

ipfe ímpius in. iniquitáte fua

i rf

fimis fuis, & conftitàerit eum

'moriétur, sánguinem autem

fuper fe fpeculatórem, & ille

ejus de manu tua requíram.

n

viderit glàádium veniéntem

Bo Angüftise mihi funt ündi-

; Don.

fuper terram , & cecínerit

1e , & quid éligam , ignóro :

n

büccina, i annuntiáverit pó-

Bu

Mélius eft mihi incídere in

D

ulo: àudiens autem,quisquis

manus hóminum , quàm de-

qii

ille eft, sónitum büccine , &

relínquere legem Dei mei.

Si enim hoc égero , mors

H

ff

n01J1 (e obferváverit , venerit-

R3

mihi

It

262

infra Hebdom. ii. Novembris.

f

qmihi eft: fi autem non ége-

dices paftóribus : Hzec dicit

gpma

q][;mOüe

ro,non effügiam manus ve-

Dóminus Deus : Vz paftóri-

Ms t

ftras. Mélius.

bus Ifrael, qui pafcébant fe-

"Le8io ii

metípfos : nónne greges à pa-

h j

alor

Iautem annuntiánte te ad

ftóribus pafcüntur ? Lac co-

lmaled j

S

impiumsut à viis fuis con-

medebátis , & lanis operie-

05

vertátur ,non füerit convér-

bámini,& quod craffum erat,

4

eccidebátis :

pafc

d

fus à via fua , ipfe in iniqui-

regem autem

8 audlt(

táte fha moriétur : porró tu

meum non paícebátis. Quod

ánimam tuam liberáfti.

'Tu

infirmum fuit, non confolidá-

(jra

g D

ergo fili hóminis dic ad do-

ftis, & quod sgrótum , not

TR

mum Iírael : Sic tocüti eftis ,

fanáftis, quod confráttum eft,

d

dicéntes : Iniquitátes noftrz,

non alligáftis , & quod abjé-

&um eft, non reduxiftis , &

um u

& peccáta noftra füper nos

J

li

funt , & in ipfis nos tabefci-

uod períerat, non quesíftis

mus : quómodo ergo vívere

ed cum aufteritáte impera-

a, d

bátis eis , & cum poténtia.

d

potérimus ? Dic ad ees: Vivo

eco , dicit Dóminus Deus,

X Afácie furóris tur Beus

.M0lo mortem ímpii , fed ut

conturbáta eft omnis terra z

convertátur fmpius à via füa;

* Sed miferére Dómine,&

& vivat. Convertímini , con-

4

ne fácias confummatiónem.

vertímini à viis veftris péffi-

E E

* Dómine Dóminus no(ter:

qie m

"

D

mis ; & quare moriémini do-

quàm admirábile eft nomen

m

snus Iftacl ?

tuum ^ Sed miferére.

ia

w. Mifit Dóminus Angelum

c&lo ii

g

-fuum , & conclüfit ora leóni,

T difpérfe funt oves

]ben

* Et non contaminavérunt:

treej

mez,eó quód non effet

ja coram eo injuftítia in-

paftor : & fatise funt in devo-

:,ei;i11 t

D

venta non eft in me.

ratiónem ómnium beftiarum

at

I

Yy. Mifit Deus mifericórdiam

agri,& difpérfe funt.Errave-

i

fuam , & veritátem fuam :

runt greges mei in eunClis

M

Jr

ánimam meam eripuit de mé

montibus , & in univérfe col-

l n

dio catulórüi leónum., Et non.

1l

leexcélfo: & fuper omnem

G lória Patri, Et.

fáciem terre difpérfi funt

i

FERIA TERTIA.

greges mel , & non erat , qui

W

De Ezechiéle P

;:ophöta.

requíreret; non erat, inquam,

Qu qm

eétio »»

rv

qui requíreret.

Proptéreà

A

T fa&dum eft verbum

paftóres audíte verbum D6«

!l

j

-4 Dómini ad me dicens :

mini : Vivo ego , dicit Dó«

L1.

Fili hóminis , prophéta de pa-

minus Deus : quia pro eg

ff]

quod fa&i funt

9

[1y

reges Ticà

Dr

&dribqs ltracl : grogyhätg 1&

L

[|

?

I

nfra Hebdom- ii Novem

b

263

^ dii

in raplnam , & oves meiein

placábilis

k

;1?& neq

uítiam

li

devoratióné ómnium beftiá.

pópuli tui. Dómine.

t fe

rum agri , eó quód non effet

Glória Patri. Dómine.

M

»

aftor ; neque enim quafié-

FERIA QUART A.

li

Wl

De Ezechiéle Prophéta.

runt paftóres mei gregem

Oi

meum,fed pafcébant paftóres

Le&io x.

Ca [] 400

D

femetípfos, & greges meos

N vigéfimo quinto anno

LU

!

non pafcébant : proptéreà pa-

transmigratiónis noftrz , in

ul

ftóres audíte verbum Dífin.

exórdio anni , décima menfis,

(f

s. Civitátem iftam tu cir-

quarto décimo anno , poftquá

m

eumda Dómine : & Angeli

percüffa. eft cívitas , in. ipfa

und

tui cuftódiant muros ejus.

hac die fa&ta eft fuper me ma-

iij

* Exáudi Dómine pópulum

nus Dómini, & addüxit me.

illuc.

[t.

tuum cum mifericórdia.

In vifiónibus Dei ad-

nillis

. Avertátur furor tuus.,

düxit me in terram Ifrael , &

Itl

5

ómine , à pópulo tuo , & à

dimífit me fuper montem

Yi

civitáte fantta tua. Exaáudi.

excélfum nimis : fuper quem

: Deus

Lettio Hit;

erat quafi zedificium civitátis

ttni:

"" /Ec dicit Dóminus Deus,

Et

vergéntis ad Auftrum.

t

Ecce ego ipfe fuper pa-

introdüxit me illuc.

d

ftóres requíram gregem me-

; Indicábo tibi homo , quid.

Jter:

um de manu eórum, & cefsá-

fitbonum , aut quid Dóminus

n

re fáciam eos; ut ultrà non

requíratà te: 9 Fácere ju-

pafcant gregem , nec pafcant

dícium & juftítiam , & folíci-.

tum ambuláre cum Deo tuo.

ámplius paftóres femetípfos :

m

& liberábo gregem meum

y» Spera in Dómino , & fac

T^

de ore eórum ; & non erit ul-

bonitátem , & inhàbita ter-

ram. Fácere. LeG3oih

jv

trà eis in efcam. Quia hac di-

TOU

cit Dóminus Deus: Ecce ego

T. ecce vir , cujus erat

fV

E

fpécies

quafi. fpécies

ipfe requíram oves meas , &

T

vifitábo/eas. Sicut vífitat pa-

seris, & fünículus líneus

(

ftor gregem fuum in die,

in manu gjus , & cálamus

uando füerit in médio óvium

mensürz in manu ejus: fta-

m

Et lo-

t

uárum diffipatárum ; fic vifi-

bat autem in porta.

tábo oves meas, & liberábo

cütus. eft ad me idem vir:

i

Fili hóminis, vide óculis

uam!

eas de ómnibus locis , in qui-

ae'r;*a

bus difpérse füerant in die

tuis ,& áuribus tuis audi , &

|

nubis , & calíginis.

pone cor tuum. in ómmia,

")

X« Genti peccatríci , pópulo

quz ego ofténdam tibi: quia

J 4

leno .peccáto miferére ,

ut oftendántur tibi , addü-

j f

E

j

Dómine Deus. y« — Efto

Qus es hue : annüntia óm-

nià

L

34

e6 4 2

Infra He&dom. ii; Novembris.

t

nià ,

que tu vides, dömuiï

hinc, & fex cübitos atitüdinis

Iírael.

indejlatitàdinem tabernáculi.

j ,

ia

' ündi-

Id

. & Angüftise mihi funt

Etlatitüdo porte decem cu-

que & quid eligam , ignóro :

bitórum . erat : & látera por-

guo

* Meélius eft mihiincídere in

tze ,quinque cübitis hinc ; &

jü[ifam*

manus hóminum , quàm de-

quinque cübitis inde: & men-

d.

xelinquére legem Dei mei.

fus eft longitüdinemejus qua-

lu

g. Si enim hoc égero , mors

dragínta: cabitórum , & lati-

3ihi eft : fi antem non égero,

tüádimem vigínti cubitórum.

Tj

E

non. effügiam manus veftras.

Et introgréffüs intrínfecus

üur

iMélius eit.

Le810 iij

men(us eft in fronte portz

t a

'T ecce murus forínfecus

duos cübitos: & portam ,fex

mvl

4in circüitu domus ündi-

cubitórum : & latitádinem

m

que , & in manu viri cálamus

ort& , feptem cubitórum. :

jumi

x

ensüra& fex cubitórüm , &

$& Vidi Dóminum fedéntem

deini

yalmo: & menfus eft latitüdi-

fuper sólium excclfum &

ylip

nem adificii cálamo urio, alti-

elevátum: & plena erat om-

v

.

tüdinem quoque cálamo uno.

nis terra majeítáte e

jus :

ciat

.CEtvenitad portam , quge rc-

* Etca,qus füb ipfo erant,

gux

|

fpiciébat viam Orientálem;,

replébant templum.

n

J

& afcéndit per graduse ejus:

$* Séraphim ftabant fuper

i pit

illud , fex-alae üni

|

& menfus-eff limen porta

OL i;ex alae

!)q

cálamo uno lattüdinem , id

€ io ilc

f

J

eft ,limen unum cálamo üno

4 T menfus eft longitudi-

s dQ

i latitüdine.

em ejus vigínti .cubi-

bAY

.&. Mifit Dóminus Angelum

tórum, &lattüdinem ejus vi-

(

dl

füum,&coficlüfit ora leónum.

gínti cubitórum , ante faciem

W)q [ä

D

* Etnon contaminavérunt :

templi : & dixit ad me : Hoc

[l

ï'mp

quia coram eo injuftítia in-

eft Santtum fanGórum. Et

tf

M

vénta non eft in me..

menfus eft pariétem domus

yn

y- Mifit Deus mifericórdiam

fex cubitórum:& latitàdinem

h

fuam , & veritátem fuam :

làteris quátuor cubitórurmi

j

h

ánimám meam erípuit de mé-

ündique per circüitum do-

(se

|

- dio catulórü leónum. Et non.

rmus. Látera autem , latus ad

Glória Patri.

Et non.

latus,bis trigínta tria:& erant

FERIA QUINTA.

eminéntia , qu& ingrederén-

|

De Ezechiéle Prophéta.

tur per paríetem domus , in

|

LC 10 i,

Cap- Ko

latéribus per circüitum, ut

,

-

T introdáxit me in tem-

continérent , & non attínge-

4plum , & menfus eft fron-

rent paríetem templi.

:

(f

tes , fex cubitos latitüdinis

9* Afpíce Dómine de fede

fancta

A

Jl

Ínfra Hebdomt. ii. Novembris,

26s.

"Iicn]

iiclína Deus meus aurem

fan&ta tua, & cógitá de.nobis:| viam Orientálem: & vox erat

ei quafi vox aquárum multá--

l
