delícias,ac fpem majóris am-

L bilye

1

hitér translátum fuit , ubi us-

plitüdinis , ob propinquitá-

]

l "A

que ad hogüärnam diem ínte-

tem & benevoléntiamRegum

Llllt- Cum

St-

I ]resi

h

ln 5*:&0-3; Rofalie Virg.Panormit. cexxe

.Siciliæ cont

émnens , cum té-, aliünde hauríret, quàm é coe-

l

tric& rupis horróre & afperi-

lo ; Dóminus , qui confolá-

táte commutávít : ínque an-

tur , & corónat Sanctos fuos ;

u

trum, cuitunc unicus , &

Angélicis delícüs illam faes

;

1

hi

quidem angüftus áditus e fu-

pius recreábat.

Ji

j

[

perióri loco patébat , intrépi-

, Dilexífti ju

ftitiam. xgix?i;

dé defcéndit,ea mente , quam

T t

O

Y [

caraétéribus faxo infcülptis

eléfti äeiäïodg] -öopsiläo ex

adhuc. paténtibus expreffit :

C

antro Quisquinénfi , in

V

N

Ego Rosália Sinibáldi Quis-

horridiórem fpelüncam pe-

quíng & Rosárum Dómini

regríni montis, tribus feré

.

Xiim'n

filiaamóre Dómini mei Je-

mille pátfibus procul Panór-

fu Chrifli , in hoc antro habi-

mo , Kosália fe tranftulit , ut

1j

táre decrévi.

Qua infcrip-

quo difficiliórem pugnam fe-^

tióne óculis obversàánte , fus-

cum ipfa commítteret é con-

(j

n

cépta vitee propófitum áltiüs

Ípé&ttu domus patérnse , eó

cordi infigere , ac divíne

laudabíliüs

de contémptis

ii

benevoléntie figna ad ca-

mundi illécebris triumphá-

ftíimz: mentis blandimén-

ret.

Latébat ibi ad partem

t d

j tüt

ta vicíffim provocáre confue-

levam ángulus cóncavus ,

vit.

quem éadem .poít repértas

Itl

f

ter veritátem. xcvi.

ejus R elíquiasilluc venánti ,

k Prop

Le&io v.

cui fe vidéndam prabuit ,

r

j

N hac fpecu fubterránea ,

dixit effe fuam cellam pere«

A fibi & mundo moórtua, con-

zrínam , ubi multum ztátis

M

fepultáque Jefu Chrifto, ut

exegiffet. Hictamquam co-

foli Deo víveret , diu no&tüà-

lümbain foramínibus petree

,l

)yüm*

que látuit:cavens praecípue

gemens,in coeléftium rerum

in móntibus patérniPrincipá-

contemplatióne defixa , ad

h

tus, ne forté ágnita in do-

perfectíffimam divíni amóris

mum , urbémque pátriam

normáàm inífíolitüdime vitam

rlci

abducerétur invíta:: cállidas

tradüxit , & fanttíffime , pe-

ve[f fuäf

rénnibus charitátis rofis., &

| t

ï

damonum insídias, que áfpe

rm vite tedium, & folitá-

virginitátis líliss coronáta ;

m

dinis horrórem ánimoingeré-

depófuit prídie Nonas Sep-

irm

bant , ácriter feviéndo in fe ,

témbris:cujus corpusUrbáno

] Q

férrea caténa , vigiliis , & hu-

ottàvo Pontífice màximo , di-

st

mi cubatióne, forti ánimo fu.

vínitüs anno Jubilai totíus.

a

il

peráffe antíquae ícones. figni-

Sicllia plaufu repértum ,

N

y

ficant, Cumque humánis de-

illam à peíte liberávit.

*

n

j

N

ftitüta Præsidiis , nihil folátii »» Afferéntur Regi. xevi.

n

|

ccxxii .Or"üciüm Septem Dc;lor;.lm B.V.NL..

' -^ ]n tertio No&urno Homi-.| Hla figit vülnera , ;

g Pt

m

lia $. Gregorii Pape in Evan-| Sicque tota colliquéfcit ,

AUA

elium. S fmile erit regnum| In dolóris ófculis.

ccelórum decem Virgínibus. | Eja ; Mater ,obfecrámus

(s ]

larià

utin Coiiuni Virg.

xcviii.| Per tuas has lácrymas,

qymatm (

-DOMINICA II

Filitque trifte funus ,

Septembris.

Vulnerümque pürpuram ;

jaHSiVito

Ofücium Septein. Dolorum] Hunec tui cordis dolórem

T

B. V. M.

Dupl. maj.

Conde noftris córdibüs..

Am t

- Kecitandum in omnibus] E fto Patri, Filióque ^

Statibus Hsreditariis Augu-| Pt cozvo Flámini ,

. &t]

fefolat

ftiffimeDomusAuftriace &c.| Efto fumme Trinitáti

qierf

Ad Vefperas , Antiphona.| Sempitérna glória ;

Quo àbiit dilé&us tuus.

tt perénnis laus , hofiérque

ifv

Q$s

Pía3lm. D ixit Dóminus.

cum reliq. de Laudib. infrà.| Hoc , & omni faculo. Amen.

Divinàt

&| Y* Regína Mártyrum , ora

reliqui confueti prout in Of-| pro nobis.

$3^ Qu juxta

pe&'attiï

ficio parvo ejusdem B. Ma.|crucem Jefu conftitifti.

pare

[alis ud:

rie Virg. cxlv.

d Magnificat, Antiphona.

mátt

Capitulum.

'Threm 2..-

Nolíte me confideráre, quód

i comparábo te?vel cui |fufcafim , quia decolorávit

itus füné

C

Cruet

affimilábote , Fília Jerü- |me fol: Filii matris meze pug-

Mios qU

falem ? cui exeequábo te , & |navérunt contra mé.

consoláborte,virgo filia Sion?

Oratio.

tdens 31

magna eft velut mare contrí-

atrüc

5

Eus , in cujus paffióne

ls ve

tio tua.

Hymnus

fecündüm

Simeónis

Quot undis lacrymárü , |prophétiam, dulcíffimain áni-

hiánti

Ó

Quo dolóre vólvitur ,

mam gloriófe Viírginis &

fs vuln

Luttuófa de cruénto

tietri

Mlaatris Martíz dolóris gládius

Dum revülfum ftípite ,

pertransívit : concéde pro-

Te eonf

Cernit ulnisincubántem

[pítius ; ut, qui dolóres ejus

eu u

Virgo Mater Fílium !

TV

|venerándo. recólimus , paf-

Os fuave , mite petus, -

fiónis tuz efféctum felíciter

FEtlatus dulcítfimum :

confequámur. Qui vivis &

linc

Dexterámque vulnerátam ,

regnas.

iiiaff)ina

Üeinde

Et finíftram sáuciam ;

fit co*mmer*fï Do-

Vitia

Et rubras cruóre plantas

ininicz occurrentis.

f

/Tgra tingit lácrymis.

Hymni Complet. & alia-

D lsmlï

C entiésque , milliésque

lt

rum Horarum terminaptur.

Stringit ar&tis néxibus ,

Tefu , tibi fit glória ,

'il'goMar |

Qui paffus es pro sérvulis;

Pe&tus illud , & lacärto$ j

um

N

Á

W

y

Officiam Septem Dolorum B. M. V. ccixni

l

Cum Patre , & a!mo Spiritu,|In ta

th,

In fempiterna fecula. Amen.

ntis móriens nofi möref-

ris Parens

J

- Ad Matutinum , Invitator.

Diris fixa dolóribus :

H

Stemus juxta

rucem cum

Sit fumma' Tríadi glóría ,

1l

María Matre Jefu,* — Cujus

laus , honor:

lj

ánimam dolóris gládius per-

A qua fupplíciter follícita

r

transívit.

rece,

!

1f

Pfalmus. : Ventte. 2.

Pofco Virgínel róboris z.

b

Hymnus.

mulas

Am.toto sübitus vefper

Vires rebus in afperis.

eat polo ,

Amen.

n

In primo NoGurno, Affa.

Et fol attónitum pracípitet

diem,

Multiplicátifunt,qui tríbu-

Mi

Dum faeva récolo ludíbrium

lant me, multi insürgunt ad--

J mmu

necis ,

vérsüum me.

I 0f

- Divinàmque catáftrophen.

Píalm. Dómine, quid mul-

rv

Spectátrix áderat fupplício

tiplicáti- curi reliquis utin

[

parens

Píalterio.

4

Afía.

|

)

J

Malis uda , gerens cor ada-

Paravérunt fagíttas

, qui

mántinum ;

fuas in pháretra, ut fagíttent

J

Qrvi

Natus funérei péndulus. in

in obfcüro re&tos corde.

Cruce

Pfálmus inDómino confido.9.

a p

Altos cüm gémitus dabat.

Afía. Defécitindolóre vita

P endens ante óculos Natus ,

méa, & anni mei in gemíti-

atrócibus

bus.

j Pï'þl

Se&tus verbéribus : Natus

unin

Pfalmus, Inte Dómine. 84.

UI

hiántibus

y. Regína Mártyrum , ora

i &

Foffus vulnéribus ; quot pe-

pro robis.

netrántibus

N Quæ ]

j!

d

'T e cónficit acüleis !

conftitífti.

uxta Crucem Jefa

W W

j

H eu! fputa , álape , vérbe-

Ex Jeremía Prophéta.

j

ra, vülnera ,

Le&to1.

"Thién. r-

y

l)

U u Nlm

Clavi,fel, aloe , fpóngia ,

P

Lorans plorávit in no&te ,

B

làncea ;

& lácrymae ejus in ma-

l

Sitis,fpina ; cruor , quàm

xíllis ejus ; non*eft, qui con-

vária pium

á

folétur eam

ex ómnibus

j ]

r

Cor prefsére tyránnide !

charisejus: omnes amíci e-

Cun&lis intéreà ftat

gg*nerö-

jusfprevérunt eam, & fatti

L & |

fior

funt ei inimíci.

Vide , Dö'

mulïsr

Virgo Martyribus : prodígio

mine , quóniam tríbulor ,

i

conturbátus

eft

venter

u

novg j

ieus

V

cex€iv.. Officium Septem Dolorum P. M. V.:

ineus : Subvérfum e

cor

Leuipid -

ww

meum in memetípfa ,.quó-

x Sel

Ecit Dóminus, que co-

niam amaritüdine plena.fum.

IF

gitàvit , complévit fer-

Àit

Foris intérficit glàdius, & do-

mónem fuuni, quem pracé-

Alldi e,-'

M

mi mors símilis eft.

peratà diebus antíquis : de-

ruàt : quia ingemííco ego , X

ftrüxit, & non pepércit, &

uam Mi

)

s hlü

non eít , qui confolétur me.

lztificávit fuper te inimícum;

njftus &

. Simeon vir juítus ; & ti-

& exaltávit cornu hóftium

morátus dixit ad Maríam

tuórum. Clamávit cor eórum

w v

jn, Qu

* 'Tuamipsíus ánimam per-

ad Dóminum, fuper muros

transibit glàdius.

i

filie *ion: Deduc quafi tor.

yn p

li a

.. Ne vocétis me pulc

1ram, ; réntem làcrymas , per diem

j

e

d amáram,quia armaritü-

& noctem , ne

qxibit E

que táceat pu-

feità N

dine valdé repievit me omní- | pilla óculi tui.

U

potens. "Tuam ipsíus.

, Filiquid fecf

fti nobis fic 2

-"Thren

Ego«Patertuus: * Do-

i pentt

Le£toii,-

»

àbo te

.?2

Lj

i compar

vel |1éntes querebámus te.

jtpen

C

cui affimilábo te , filia

, Quid eft, quód me quare-

yfteiqu

;

us ille.

Jerüfalem? cui exzquábo te,

áàtis ? Inhis , qua Patris mei

& confolábor te , Vil'gO filia | funt í op(')rtet me effe.

E go.

3 áttii

Sion ? Magna eft enim velut [ lória Patri.

Doléntes.

Qd , qu

mare contrítio tuà : quis me-

In fecundo Noéturno, Afía.

às , fed:

débiturtui ? plausérunt fu.

Faüdum .e

cor meum tam-

n pertt

er te mánibus omues trans-

d An

quam cera liquéfcens in mé-

eüntes per viam , fibilavé-

dio ventris mei.

L fed 1

runt, & movérunt caput fu-

P(alm.

Deus Deus meus ré-

at avd

umn fuper filiam Jerüfalem/: price inme ,quare me. 32.

Jrfum

ticeri,* :

Haccine eft urbs, dicéntes ,|Ara4, Deusvitàm meam an-

perfétu decórisgaudium uni- |nuntiávi tibi ; pofuífti lácry-

ilferam ,

vérfe terre * Aperuérunt |mas meas in confpé&u tuo.

[amental

fup

erteos fuum omnes ini- falmus.Miferére mei Deus ,

| Fa

máíci tui : fibilavérunt, & fre- quóniam coneulcávit me.ho-

Sipls f

muéruntdéntibus, & dixé- |mo. 7

ïfh*OSu $&

runt : Devorábimus.

Afia, Fuérunt mihi lácrymae

l

$. Surge., & áccipe pue-|mez panes die , ac no&te.

Vim

rum, & Matrem ejus , & Píalm, Q uemádmodum destí-

üimam

fuge in /Egyptum:? Et efto 'derat cervus ad fontes aquá-

1 i

[]

Tim M

jbi , usque dum dicam tibi.

rum. 6

Qf,fä[ü ydi

y. Vocávi filium meum ex

, Fafcículus myrrhe dilé-

Inter

AEgypto , ut véniat falus in |&tus meus mihi.

Ro

BU m

Hrael. Et efto,

ubera mea commorábitur.

/

Ser-

a

'

D

n

chiüm S

:

temdolorum B. V. M. *ééxxv

l

Sermo S. Bernárdi Ab

b

Il

átis.| plusquam gládius füit-fermo

Mi

alles reverà pertránfiens ánis.

Jl

P

. Ex Serm. 12. de Stellis.

i

mam ; & pertíngens usque

N

Axtyrlüni Virginis tám

ad divifiónem ánima & fpiri-

nqu

Jm

M

in Simeónis prophetía ,

tus: Mülier, ecce filius tuus?

iM

:

quàm in ipfa Dómínice paf:

O commutatiónem ! Joánnes

lts

fiónis hiftória commendátur.

tibi.pro Jefu tráditur ; fer«

ditig

Pófitus eft hic ( ait fan&tus

vus pro Dóniino ; difcípulus

Tf

Senex de püero Jefu ) in fig-

pro Magiíftro, filius Zebedzi

^Dlrts

num , cui contradicétur : (

pro. Fílio Dei , homo purus -

Wln

tuam

ánimam (| ad

ipsíus

pro Deovero, Quóniodo non

n

J

Maríam autem dicébat ) per-

tuam affectuosíffíimam ánim&

tacatgu

transibit gládius. Verétuam,

pertransíret hec audiítio ;

Ó beáta Mater ánimam per-

quando & noftra , licet sáxea,

l

jf

transívit.

Alióquin non nifi

licet férrea pé&ora ; fola re-

if

cordátio fcindit ?

eam pertránfiens , carnem fi-

h

lii tài penetráret. Et quidem

Poftquam venérünt iiü

i.

pofteáquam emífit fpíritum

um ;qui dícitur Calváriz ;

r

-

ibi crucifixérunt eum :

AU

tuus ille Jefus , ipsius plané

j f gün

non áttigit ánimam crudélis

* Stabat autem juxta Cru-

n

làncea , qu& ipsíus aperuit

eem Jefu Mater ejus.

T

latus , fed tuam. ütique áni-

, luné beátam illíüs áni-

n t

mam pertransívit. lpsíus ni-

mam dolóris gládius pertran-

J

mírum ánima jam ibi non

sívit. Stabat.

erat ,fed tua plané inde ne-

é&lovis

;HW)W

T On inirémiri ; fratres ;.

quíbat avélli.

ï?

, Jefum bajulántem . fibi

quód María martyr in

7l M

Cruücemi, * Sequebátur turba

ánima fuíffe dicátur.

Miré-

ül'acxï-

mülíerum , que plangébant;

tur; qui non miemínerit fe aus

Qu

& lámentabántur eum.

divífíe Paulum inter máxima

, Fílis Jerüfalem fuper

Géntium eríimina memorán-

g

l[ f d

vós ipfas flete ,& fuper filios

tem ; quód finé affeGtióne

ä

veftros, Sequeébátut.

fuiffent. Longe id'fuit à Ma--

Le8Oio v«

fyrt

ría viícéribus ; longe fit à

1

Uam ergo pertransívit

sérvulis ejus.. Sed forté quis

T

ánimani vis dolóris ; ut

dicat ; Numquid non eumi

f Q

s 4

u

plusquam Mártyrem non im-

pr&fcíerat moritürdm ? Et

méritó pradicémus , in qua

indubitánter; Numiquid non :

contínuó

refurs

i (

nimírum corpórez íentum

perábat

paffiónis excéfferit compaf-

rectürum ?

Et. fidéliter:

fiónis atffé&tus.

An non tibi

Super hzc dóluit crucifi-

rabm

L

$

xum?

CCXXVi

Ofhe, Septem Do

lorun B. V. M.

?

.xum? Et veheménter.

-

42

é&tio fan&i Evangélii fe-

j ffanüus

D

Mu

&/* ]óquin. quisnam tu , frater.;

cündüm Joànnem.

1

f

aut unde tibi hec fapiéntia.,

Secu

0 Vil«

Càa

ut miréris plus

Maríam

N

il

o témpore.

? " S&bant

apsenun

I

Y

yum

compatiéntem , quàm Ma-

juxta Crucem Jefu Mater

iradi um

7.* ríam filium patiéntem ? Ille

ejus , & foror. Matris ejus,

étiam mori córpore pótuit,

María Cleophe , & María

ia CO

04

j o

ifta cómmori corde non pó-

Magdaléna. . Et réliqua.

; dl n

tuit ? Fecit illud cháritas ,

Homiliía $. Ambrófiüi Epifc.

qua majorem nemo hábuit:

g h

fecit & hoc cháritas , cui

De infüt. "Virg.

24

(lh quo

|poft illam símilis àltera non

x Tabat jt&ä äï*vucem Ma-

fuit.

ter, & fugiéntibus viris

, pit

Vidéte

jbebat ,

z ofeph ab . Arimathea,

ftabat . intrépida.

aCeldl

* Pétiit Corpus Jefu , quod

utrüm pudórem mutàáre po-

de Cruce depófitum ,. * Suo

tüerit Mater Jefu , quae àni-

dligiofur

mum non mutàávit.

donatar Y

compléxu lVlater excépit.

Spettà-

* Dolens Sunamítis finu ,

bat piis óculis filii vülnera ,

Qs pietät

génibus fuis fuftínuit mór-

per qua fciébat ómnibus fu-

yMaterta

" tuum filium. Pétiüt.

df

türam Redemptiónem. Spe-

f tofo cot

Glória Patri. Suo compléxu.

&ábat non degéneri, Mater

scÍIntertio NoGturno , Afia.

fpe&ctáculo , quie non me-

iistue 1

Intendérunt arcum rem amá-

(Lperfii

tüeret peremptórem. Pen-

leedi

ram ,ut fagittent in

occültis

débat

in. . Cruce

Fílius

immaculatum.

Miater fe per

Àve P

.

Pfalm, Exaáàudi Deus oratió:

ferébat.

fecutóribus ! of-

*

türüm

nem meam.

j. Quis tibi fenfus fuit ,

ó

^tintimqu

Aiia, Anima mea turbáta

.e&

Mater. Dolórum ;

* Dum

tfclatur,

Ária Patri,

valde , fed tu Dómine üsque-

uo

r

?

Jofeph síndone filium. tuum

invólvit , & pófuit eum in

Leoss.

P,ialm. Dómine , ne 'inþ fu-

monuménto.

rore. 46

:

?. Confideráte , & vidéte ,

X5

Afía, Deusadjütor in tribu-

1 eft dolor;,ficu

f

tþdjolvor Ineus.

latiónibus ; que invenérunt

Dum.

(

nos nimis.

Ex ejusdem. Epift. -25.-':1&'

j

Qulchér

Pfalmus. Deus nofter refü-

.Ecclefiam | Vercellen-

AMelindyi

gïuml 66.

Íem propé finem.

AUX

y'. Per te

falátem hau

Lectio viil.

í

I

vri:ämus

iln, ) uj

virgo María.

1 Aria

Mater Dómini

1d

n

&. Ex vulnéribus

Chri-

lY Lante Crucem filii fta-

i (

'1.'

;

Tigey,

; ba't.'

Nullus me hoc docuit,

, lecedlfe

A

nifi

!

l

cjum

i

um b, V

7

V

M

ccxxvii

nifi fan&us?o

D

n

nes

Eæäegrg-nää

b

o ,nolite incümbere , ut

lfta. Mundum ilii concüf- | confolémini me.

|

l

W

fumin Paffióne Dómini con-

Non efteifpécies,ne- 4

Ífcripsérunt , coelum ténebris

Qää'de

cor , & vídimus eum , .

d

obdué&tum, refugíffe Solemjin

Ü

& non erat afpéctüs.

Paradifum latrónem, fed poft

A planta pedis usque";.þ,

&Y

piam confeffiónem recéptum.

As«

li

rtüicem cápitis non eft.

UE!(&:

Joánnes dócuit , quod álii

in eo sánitas.

non.docuérunt , quemádmo-

.. Fulcíte me flóribus , w

dum in Cruce pófitus Ma-

hii

n

te me malis , quia. amó-

trem appelláverit. Pluris pu-

re làngueo.

"

tátur, quód Vi&or fupplició-

ulüm.

c; Ul comparábo

li

Il

rum , pietátis officia Matri

tepit

CCcXxlle

il

ut fuprà«

exhibébat , quàm quód reg-

il

1

num Coelé(fte donábat. . Nam

. Ummé BAR USfementis ,

It d-

fi réligiófum eft, quód Latró-

Septem Dolóres Vírginisy .

n

ni donatur vénia , multó ube-

lagásque Jefu Filir

Vünt

rióris pietátis eft, quod a. Fí-

Fac rité nos revólvere.

ylu f

lio Matertanto afféctu honó-

obisfalütem cónferant .

ratur.

D

L

efparz totlàery n ,

Mater

. lutoto corde tuo gémitus

Quibus laváre süfficis

n m

atristuz ne oblivifcáris ,

'T'otíusorbis crímina.

" WPCH'

* Utperficiátur propitiátio ,

it quinque Jefu vülnerum.

Ti

& henedíctio.

À

mára contemplátio ,

yu?

4, Ave Princeps generófa ,

Sint & Dolóres Vírginis

artyrümque prima Rofa ,

/Etérna cun&is eáudia.

j

[m

Virginümque: - Lilium.

Ut

e€

fu , tibi fit glória ,

F m

perficiátur.

b

ui paffus es pro sérvulis ,

y uf

G lóriaPatri. Ut perficiátur

Cum Patre ,. &almo Spiritu

n

/

LeGioix. de Homilia Do-

In fempitérna fecula.

.

men.

/

T

UURb PAUb s,

Mariía virgo per

Á

Virtütem. .

tot

dolórum.

j

Fae nos

D difét ss o

^ a

/5 aä

pulchérrima mulíerum?

€oeló rum.

gaudére in regi'n'pl.-

quó declinávit diléétus tuus ,

[f

À

n

& quarémus eum tecum ?

enite ; à

UM

S

g

D

P(íalm, [) Ónünus regnávit.

tem Dómini , & videte , Ó eft

W

*

cum reliq

| dolor fieutdolor meus.

j Domi

] COOs

uis de öI..audibus

t

p €us, ineijus paf- ..

«GC

e

ü

QUP Afa.

*

idite à n.ie', amare

1

i:,

ut fupràs .

ccxxiig

p

p

?a

De

!

ccxxviii lu fefto S. Gerardi Sagredo Ep. & M«

"Deinde fit commem. Domi- z. br. Fafciculus myrrha ,

n füb

t)ea occurrentis.

* Diléttus meus mihi. Fafcí-

Fugu

1

d

Ad Primam in g. brevi di4 culus.

a.

übera m&a commo-

u dl

citur y. Qui paffus es prop-| y'. Inter

us V

ter noftram falütem.

rábitur. Dilé&tus meus.

d Tertiam , Antiphona.

G lória Patri. Fafcículus.

aol

Recédite à me.

Y Anima mea liquefatia eft.

Capitul. Cui comparábo te.

'*€. Ut dilé&us locütus eft.

']f l 1

á,

£

O vos omnes ,

il

f(2

&. Dreve.

In fecundis V'efperis dicun-

tut |

* Qui transítis per viam, O

tur omnia ütin primis.

J

Ad Magnificat , Antiphona.

yus f

te,fi eft dolor, ficut dolor

Oppréffit me dolor, & fácies

geexc

meus. Qui transítis.

mea intürmuit à fletu, & pál-

um v

G]ória Patri.. O vos.

pebre mesa caligavérunt.

jfopus

. Defecérunt pre lácrymis

Oratio. Deus , in cujáüs

joves -

óculi mei.

paffióne. ut fupra.

(nete. T

$. Contürbata funt óm

Et fit commemor. Dhfiücz.

mec n

vifcera mea.

nïa

J

IMMiffa dicitur , ut in fefto

fonorum

Ad' Sextam , Antiphona.

Septem Dolorum , Fer. vie

upfe pt

NNon eft ei fpécies.

poit. Dominicam paffinis

Mftmi

'"Capitulum. Thren. z. $.

ceum Glória, & Credo.

u

Lorans plorávit in no&te,| Oratio propria, ut in Officio.

tji p

P

Graduale , Sequentia , Prg-

je fv

& lácrymz ejus in maxtl-

2

Iis ejus,non eftqui confolétur| fatio de B. V.

ttein Trans-

ao

eam ex ómnibus charis ejus.

fixióne.

Commem & ulti-

tum Ap

&.br. Defecérunt , ? Pre| mum Evang. Dominica.

yiri,

làcrymis óculi mei.

Defe-

DIE XXVI. SEPTEMBR.

Hondl

cérunt.

lu fefto S. Gerardi Sagredo

Leftlov.

Y'. Contürbata funt ómnia

Ep. & Muart.

Duplex-"

Aüut

Vifcera mea. Prg lácrymis.

]intoto Dominio Veneto.

Ms b

Glória Patri. Defecérunt.

Omnia de Communi unius

tus Mat

y'. Fafcículus myrrha , dilé-

IMart. preter fequentia.

Y

&us meus mihi.

L/D

Inter

Oratio. Infirmitátem.

TWul,

übera mea commorábitur.

In primo No&turno, Le&io-

D)

Ad Nonam , Antiphona.

Qes de Script. occurrerte.

Fulcite me flóribus.

til, No

Inii.NoGurmo, Leétiolv.

Vr $.

Capitulum. "Thren. 2. f

*XErárdus

Venétiis ex

i& Cor

D

Educ quafi torréntem

Sagréda Patrícia família

Wt

làerymas per diem, & natus , ab ineünte státe di-

noet

e€m, non des réquiem tibi,

víno cültui déditus , Moná-

t dl

|

if?(fo MI

neque táceat pupílla óculi tui.

Of |

fücum ampléxus eft fgï&i»

fefto

dovici Bertrandi Conf, , CCXXlX

E

1 Be-

Y

tütum fub ää

gula

Pro omnibus CatholicoHi-

[

nedí&i in Monaftério fan&li| r5 ciarum R.egi (ubje:tis.

Omnia de Cómmuni Conf,

GeórgiiMajóris Venetiárum,

in quo divínis contemplatió-

non Pontif. preter ea , quas

1m g

nibus vacans , flagránti ánimo

LÀ

t10.

J

e-

fequxfær

?

qui (gää

tum Lu-

hi

concüpívit Domínicum

dovícum , Confe(sórem

ülchrum invífere. Cüm fgi-

lf/?,

tur in Paleftinam ténderet ,

tuum per córporis mortifica-

AT

tiónem & fidei precónium

pervenit in Pannónie partes,

ubi tunc piífimus Rex Sté-

San&tórum glóriz cosquáfii:

m

hanus regnábat, à quo be-

prafta , ut , quod fide profité-

E

mur , pietátis opéribus jü-

l

nigné excéptus, primüm ere-

Mox

Per Dó-

)

miticam vitam duxit.

giter impleamus.

M

Epífcopus creátus commíffas

minur noftrum.

E

fibi oves verbo , & exémplo

In primo Nofturno, Le.

páfcere numquam déftitit ,

&iones de Scriptura occurr.

Kin. [

donec in perfecutióne Chri-

e€

£tio 1v.

atl

ll

ftianórum , que in Pannónia,

E ü oTx?;;;tää nïäegïr

an us: $

Jd

hn

L4 Valéntie in Hifpánia

ut ipfe predixerat , poft fan-

j

D

&ítfimi Regis óbitum fecüta

'Tarraconénfi honéftis piis-

)

eft , lapídibus

óbrutus ,

que paréntibus natus . ab ip-

]i

(a pene infántia fanCtitátis ac

martyrii palmam obtínuit ,

l

atque fanctitàte , doCtrína ,

ceniténtia; tyrocínium in-

Md

& miráculis clarus , Hunga-

choávit. Exá&a puerítia in-

térdum nuda cubábat hu-

N

rórum Apóftolus méruit nun-

H

cupárt.

mo , noCtes fzpe duceébat

Jj

v. «Honéftum fecit. xxvii.

insómmes , ac in pietátis &

charitátis officia sédulus in-

Ti

Le&io v. & vi. de Sermone

WO

S. Auguftini Epifc. T rium-

cumbébat. Mundi contemp-

(

phális beáti.

de Communi

tu ,ac Religióse vite ar-

dóre fuccénfus , paréntum

pul

unius Mart. XXVit.

(

wö Ve

Deüdörium ánima.

artes , quibus eum à fan&to

XXVIll.

propófito dimovére cona-

"

Stola. xxviii.

bántur , mira conftàntia 1u-

I)

. Vl.

erávit.

Sui tandem voti

U

In iij. No&urno , Homilia

inEvang. Siquis venit. ut

compos effétus , Predica-

(n

tórum Ordini nomen de-

l

m

lr

:

in eodem Communi, . XXX-

u

ii

DIE X. OCTOBRIS.

dit, ubi brevi tantum pro-

aut alia die affignanda.

fécit,ut vel prove&ióribus

yilt H

In fefto S. Ludovici Bertran-

ipfis, quamvis tyro ;

füerit

M

ffi

j

diConf. Duplex minus.

exémplo. Emíífa profe

n

c.lö-

P3

'c-c.xxx

1n fefto S. Ludbvïc;,i BerfrandiConf.

"

Le&io vi.

« KX

nemirum quot, & quantis

|

j feü j

virtütum increméntis prió-

Umilitáte ac yatiéntia

- Urio

rem vitae ratiónem cumulá-

insígnis, illud idéntidem

jy utt

fit. Jejüniis, flagéllis;cilíciis ;

ufurpábat , Dfie híc ure , hic

vigilifsque carnem domans ,

feca, hic non parcas , ut in

,

U

o

mentem jugioratiónis pábulo

&térnum parcas. Prophético

j

nutriébat , ex quo tantum in-

afflàatus fpíritu multa prae-

térne ánimi modé(tie,ac pu-

díxit.

jj A

Ignem figno Crucis

In pflI

ritátis hauriébat,ut velin ejus

extínxit , tempeftátem fedá-

ulis , ac vultu apparéret.

vit, ferárum ímpetus cohí-

n V

j fe

i

HO]ïölä&gggE' Ixxv.

buit,mórtuis vitam , cecis

vifum,claudis greflum,furdis

réddidit audítum. . Tandeny

?

M

A

Dhuc jüvenis Novitió-

j

Fl

; s

rum Prafé&us inftità-

durióris poeniténtie labóri-

tus,eosad omnem verbo &

T

busfrattus ,in morbum ínci-

imus P

EM

viümt

exémplo fan&timóniam etfor-

dit,facrísque myftériis rité

màbat.

.Ad |. Occidentales

explátus, migrávit in coe]um,

Anidt :

bus 4td

Indos Evangélicus Pradicá-

séptimo Idus Octóbris , anno

tor miffus , quamvis uno tan-

milléfimo quingétélimo octo-

3 GAl

sfénfs (

tüm Hifpánico uterétur idió.

géfimo primo,atátis veró fug

3nate, eum tamen divérfe ,

quinquagéfimo quinto.(Quem

qc6ptus

multis étiam poft óbitum mi-

o

atque interfe díffitee Natió-

« ube

nes , fua véluti. loquéntem

ráculis clarum Paulus quin-

lingua síngule audiébant ,

tus lieatórum , Clemens veró

]s ant)

itámni

ex quibus innümeros adChri-

décimus :anttórum nümero

ftiánam fidem addüxit ; ibí.

ad(cripfit. Ejus demum fe-

^m d

ftum Alexánder oCtávus in-

1b nof.

que venénum non femel fibi à

Bárbaris propinátum innóxie

itànte Rege Cathólico ab

stinpo

haufit.

Püblicam vitiórum

ii A

univérfo ditionis ipsíus. Cle-

jmm

objurgatiónem , tanquam in

ro feculári , fub vitu düplici

celebrándum decrévit , fan-

frcitu)

fe unum 'diräïtam Nóbilis

ione m

quidam ultürus ,

mortem

&üümque Confefsórem no-

Ludovíico inténtat, càm ftri-

vi Regni Granaténfis Patró-

NIlb

&usin eum fclopus in Cru-

num Apoftólica authoritàte

1 Vitgi

cifixi formam repénté con-

declarávit.

talispó

o

vértitur. Quo miráculo ne-

"p Home vb o

* It

fárius aggréffor permótus ,

ad fanéli viri pedes provolü-

miliá S. Gregorii Papae in E-

vangel.

tus , tanti . facínoris véniam

t lumbi veftri.

l

s£níxe deprecátur.

ut in eode

, di

mimunis

d g

. Amávit eum. Ixxvi,

Ixxviils

W

DIE

-. infefto S. U'rfulæ &fos, M.. " ecxxxi

T

DIE XXI. OCTOBRIS.

non nifi gentilibus fuis, iísque

4

[u fefto SS. Virg.. & Mlart.

donátis nova Provincia pra-

divítibus honeftíffime collo-

ïä-*.em 1

Urfule & Soc: Dupl. .

hii |

In utrisque: V efp. & Laud.

cándas Ícirent: pro nümero

mílitum tótidem delé&tz funt

&U

*

.R« Afía. Oratio. D'ano-

U

B

1$.

utin Brev.

vírgines , omnes nümero ün-

decim mille: quarum prin-

T

Et fit commem. S. Hilario-

(ti

nis Abbatis.

ceps eratUrfula,DionóciCor-

Le-

nübie Regis filia , defponsá-

1f

In primo No&turno ,

&iones de Scriptura occurr.

ta Connáno Duci Britannó-

TU

rum mílitum in exércituMá-

üxgædi :

" Jn fecundo No&turno,

AU

Le&dio iv.

ximi. Cun&tz fgitur Londíni

collé&tse , impófitze funtinvi-

Tuis

Ratiàno

Imperatóre ,

Solvéntes nau-

du

Flávius Clemens Mà

te navígiis.

t& ,-dum Armoricórum re-.

t

ximus Románi exércitus in

eva

d

Británnia Dux, arrépta ty-

giónem cógitant , à

m

Ym

ránnide , Imperátor à milíti-

procélla in Germánicunr lit-

'

bus acclamátur. Inde cópias

tus dejiciüntur.

5,1

s. Dilexifti juftítiam. xcvi.

ol -

in Gállias transmíttens , ab

tlj fllæ :

infénfis Gratiáno Legiónibus

Le&ie vt

L)

Ontigit adéffe tunc 1

bi

Qu

excéptus, Impérium fibi cor-

róborat. Cümque Armoricó-

C

Hunnórum cópias , quas

it/m t

àGratiáno Imperatóre advér-

ii |

rum überem regiónem , ejé

&is antíquis habitatóribus ,

süs Máximum |evocátas fe-

r

g

runt.

Na&i igitur Bárbari

qni p

Británnicis mílítibus , quos

fecum düxerat , divisíffet ,

preclárum illud Vírginum

!emumF :

asmen , impoténti libídinis

quó novas colónias propagà-

"1N

ret in pófteros , Connáni Bri-

zeftu furéntes,in eas frruunt;

TU

Sed, cüm hortánte Urfula ;

w

tánnici Reguli(quem Britan-

nórum Ducem habébat in ex-

mortem pótiüs oppétere »

J E

quàm virgínei pudóris jactu-

ércitu) consilio ; miffa lega-

.ánimi vi-

gl

tióne in Británniam , síngulis

ràm pati , invicto

y &

góre decrevíffent : Hunni in

g

milítibus novis colónis síngu-

rtábiemimmanitátis convérfi ,

jj

las vírgines conjügio fædef

-

ad unam omnes trucidant.

vándas póftulat.

$^ Propter veritátem. 'xcvi.

Síeque Urfula, fuper cómi-

h

,Le040. Y^

tum fuárum velut coeléftium

UE

)

Aud vifa Británnie Re-

margaritárü pretiófum acér-

pl

vum , gloriófa víttima pro-

suli absürda petítio :

Y Vtü

unde in srátiam novi Impe-

cümbens , pürpura

pro Chrr

muüh

|fto. fufi sánguinis

decorata s

trium-

fïatþris , & quod filias fuas

P4

l

cexxxii Officium S. Raphaclis Archangeli.

triumphatórem tot Vírginum

tmpef j

Hymnus.

j munl

exércitum , géminis, nempe

Chrifte fplendor Pa-

mumu

virginitátis & martyrii làu-

leï

tris ,

reis insígnem ducens , coelum

Vita , virtus córdium :-

AiN

vi&trix intrávit.Quarum cár-

In confpé&tu Angelórum

Regem

ora Coloniénfes fummo ho-

minufi

Votis , voce psállimus :

nóre condidérunt : earümque

Alternántes concrepándo

pfil Y

illüftrem agónem Chriftiánus

Melos damus vócibus.

Hymnue

orbis florénti femper memó-

Collaudámus venerántes

ii

ria célebrat.

Ín prli

Omnes coeli príncipes ,

*« Afferéntur. xcvi.

Sed precípue fidélem

s

In tertio No&turno , Ho-

Médicum & cómitem

«1em p

milia S. Gregorii Papz in E-

Raphaélem , in virtüte

gmtum

vangel.' Sfímile erit regnum

fI0far1s

Alligántem demónem.

At

celórum. decem virgínibus.

Q uo cuftóde procul pelle ,

stivit

utin Communi Virg. xcviii.

Rex Chrifte piíffime ,

Virans,

Pro S. Hilarione. I.e&io

Omne nefas inimíci ,

( C

ix. ut in Breviario: & ex dua-

fecundu

MIundo corde , & córpore ,

busfiat una. Cujus etiam fit

Paradífo redde tuo

forurm] ,

commem.uin Laud. -

Nos fola cleméntia.

MMidla

DIE XXIV. OCTOBRIS.

'G lóriam Patri melódis

mbris,

Officium S. Raphaclis Archi-

|Perfonémus vácibus :

lfi ht

angeli. Dupl. min.

:

Pro. omnibu

Glóriam Chrifto canámus ,

fgfum 0

"

«

s Hifpaniarum

Glóriam Paráclito :

im Az;

Wegi fubje&tis.

Qui trinus , & unus Deus .

[ius.

AD VESPERAS,

Extat ante f2»cula. Amen.

fs.

Afía. Miffüus eft Angelus

Y'. Stetit Angelus juxta aram

K $n

R áphael.

'cum IGHQUIS de

templi.

um m

Laudib.

cexxxviii, Pfalm.

&. Habens thuribulum áure-

um. &í

U ixit Dóminus.

cum reliq.

um in manu fua.

m

de Dominica,

126. &loco

dl

ult. Pfalm. L

Ad Miagnificat , Antüphonae

lm ]

li

audáte Dómi-

Ego fum Ráphael Angelus ,

Vif

num omnes Gentes. 12o.

qui afto ante Dóminum : vos

, Ditaf

Capitulum, "'Tob. x2. o

autem benedícite Deum , &

Uando orábas cum lácry-

tilta,

narráte ómnia mirabília ejus,

Utado

K mis, & fepeliébas mór-

Oratio.

BD

tuos , & derelinquébas prán-

Eus , qui beátum Ra-

fj

dium tuum , & mórtuos ab-

fcondébas per diem in domo

' phadlem Archángelum

D«l

Tobízs fámulo tuo cómitem

F

tua, & no&te fepeliébas eos, e-

dedífti in via : concéde nobis

O

go óbtuli oratiónem tu& Dífo.

fámulis tuis ; ut ejüsdem

femec

limí

ï

Officium S. Raphaelis Archangeli; cexxxiii

femper protegámur cuftódia, ] Quid póffumus dare viro ifto

J/

& muniáàmur auxílio.

Per

fan&dio , qui venit tecum ?

Dóminum.

Et refpóndens 'Tobías , dixit

Ad Matutinum, Invità

Or.

patri fuo : Pater , quam mer-

N

Regem Archangelórum

O0-

cédem dábimus ei? aut quid

minum, * Venite,adorémus.

dignum póterit effe beneficiis

I

]

P(al. V eníte , exultémus, 2

ejus ? Me duxit, & redüxit

Hymnus. T ibi Chrifte,

ut

fanum , pecüniam .à Gabée-

lo ipfo recépit, uxórem ipfe

fupra in V efpetis.

In primo No&turno

Affía,

me habére fecit , & dzemóni-

Ingréffus 'Tóbias inv

é

ijt ju-

um ab ea ipfe compéfcuit ,

venem precínttum, & quafi

gáudium paréntibus ejus fe-

!

parátum ad ambulándum , &

cit, me ipfum à devoratióne

!

ignórans: quod Angelus effet,

pifcis erípuit, te quoque vi-

li,

falutáviteum.

dére fecit lumen coeli , & bo-

Píalmns, D ómine Dóminus

nis ómnibus per eum repléti

noíter. cum reliquis Pfalmis

fumus. Quid illi ad.hzc po-

]

fecundum ordinem Noétur-

térimus. dignum dare ? Sed

norum , ut in Dedicatione

peto te pater mi

ut roges

S. Michaelis die xxix. Seg-

eum , fi forte dignábitur me-

tembris.

dietátem de ómnibus , que

alláta funt 4 fibi afsümere.

Afia, Angelus Ráphael fe-

M

ipfum occültans ait : Ego

, in illo témpore exaudite

um Azarías magni Ananíge

(*

unt precesambórum in con-

u

filius.

P

.

fpé&u glórie fummi Dei

It

P(íalmus. I n Dómino confido.

* Etmiffus eft Angelus Dó-

tud

Aíia. Sanum ducam filium

mini fan&us Ráphael , ut

tuum in regiónem Medó-

curáret eos ambos , quorum

Iu

rum , & fanum tibi redücam,

uno témpore funt oratiónes

allelàja.

in confpé&u Dómini recitá-

p

ta.

"

P(3lm. D Óómine, quis habi-

f

H

tábit..

. TTobías & Sara in tribu-

y. Datafunt Angelo incénfa

j

a

tióne pófiti , cum lácrymis

multa.

xf

oráre coepérunt. Et miffus

mu

, Ut adoléret ea ante altáre

eftg

Le&io ii.

áureum , quod eft ante óculos

"QT vocántes eum , pater

Dómini.

fcílicet & filius , tulé-

il

at

Delibro Tobízs.

runt.eum in partem , & ro-

LC&iO io

C

gáre coepérunt, ut dignaré-

"

)l

"

5

YX 7 Ocávit ad fe

"Tobías fi

tur : dimídiam partem óm-

'dg nüb

!

4

Í

/^ lium fuum , dixítque ei:

nium , quz attülerant , ac-

ïb

p

|

Ceg-

|

P

ccxxxiv . Officium S.Raþhaeïï;.- Archangeli

tà

,

jQu

céptam habére. "Tunc dixit

viteum , & dixit. Unde,

D

eis occulte : BenediciteDeum

Leto ii

quï mt

** T nunc mifit me Dómi-

t o

coli, & coram ómmibus vi-

véntibus confitémini ei , quia

A.a nus , ut curárem te , &

6oria

Saram uxórem filii tui à de-

T*

fecit vobiscum mifericórdiam

fuam. Etenim facramentum

mónioliberárem. Egoenim

pit:

fum * áphael Angelus , unus

s

regis abfcóndere, bonum efp-

"trilt

ópera autem Dei reveláre &

ex feptem , qui aftámus ante

Dóminum.

"Cümque hec

plrlru

confitéri , "honoríficum eft.

If

Bona eft orátio cum jejünio ,

audiffent , turbàti funt , &

& eleemófyna magis , quàm

treméntes cecidérunt fuper

It u

gediun

thesáuros auri recóndere :

erram in fáciem fuam. — Di-

uóniam eleemófyna à mor-

xítque eis Angelus : Pax vo-

l

if

h

!

ï

4

te líiberat, & ipfa eft, que

bis , nolíte timére. Etenim

n-

cüm effem vobíscum, per vo-

purgat peccáta, & facit i

