IllamDeinutu cleménter fub-

fetl

veniéntem,jutte ulcifcéntem;

atur 0

* Quóniam, cuftodívit me

Angelus ejus, & hinc eün-

iftam fuo faftu fubdéndi , &

tem , & ibicommorántem, &

nocéndi libídine seftuántem,

r

Illam,ut quantum vult , cón-

il

onur

indehuc reverténtem.

4, Etnon permífit me. Dó-

fulat,Dei bonitátis miníftram;

Ts

minus ancíllam fuam coin-

iftam, ne quantum vult , nó-

d tu

Ütmé

quinári. Quóniam.

ceat, Dei poteftáte fraenátam.

Lec

lllam huic illudéntem, ut no-

dmia ve

Os duäs chïe'tätes An-

lens profit perfecutiónibus

j Qp

n

N

gélicas- intellígumus . ,

fuis : hanc illi invidéntem ,

unam.fruéntem. Deojálteram

cum peregrínos cólligit fuos.

FEM

tuméntem typho. Unam, cui

s.,ln omni tribulatióne eó-

l

1 .00

dícitur : Adoráte eum omnes

rum rnon eft tribulátus ,

Ü

frfeeum

Angeli ejus : áliam , cujus

* Et Angelus faciéi ejus. falf-

4

1. 3

princeps dicit : ^i&c ómnia

váviteos.

dabo tibi, fi proftrátus adorá-

^, IndileGióne fuaj& i

ndul-

«feftivit

Unam fancto Dei

veris me.

géntia fua ipfe redémit eos ,

áàmóré flagrántem : àlteram.

X portáviteos , & elevávit

Icer*

eos cunctis diébus f&eculi. Et

|

própris celfitüdinis immün-

quo d

do amórze fumantem. Et quó-

G lória Patri. Et Angelus.

jfticulo

niam,ficut fcriptum eft, Deus;

fa. ii No&. Homilia S.

iftind

s attrihi

fupérbis resífit ; humílibus

Hieronymi Presb.in Evang.

autem dat grátiam , illam in

A ccefsérunt difcípuli.

.ut

áritas Aj

ccelis habitantem , iftam inde

in Dedic. S. Michaelis Arch-

tT p

dejé&tam, in hoc ínfimo aéreo

angeli xXix. Septembris:

wos, P

coelo tumultuantem.

d. Viie

Machabzus , & qui

5 Cujts

», Angelus Dómini defcén-

cum eoerant , cognovérunt

tUfrdige

dit cum Azaría,& sóciis ejus

expugnári presídia: * Cum

timfánt

in fornácem, & excüffit flam.

fletu .& lácrymis rogábant

Ls pr

mam ignis de fornáce.

Dóminum , & omnis turba

n g

E

$

Etnontétigit eos omníno

fimul, ut bonufh Angelum

$ it Quj

ignis , neque contriftàvit.

mítteret ad falütem ifrael.

Ainle

3. Benedíttus Deus eórum;|y. Cüm páriter prompto

ánimo

At gre

j

k

Offcium $. Angeli Cuftodis:

Ccix-

uT

erosó-

n

ánimo procéderent

enim parvulórum ,qui, lacte

M

lymis, appáruit precédens

modo vefcüntur, & norndum.

J

eos eques in vefte cándida.

sólido cibo , perficiénda eft

Cum 1letu.

laus illa Majef:átis Divínte. ,

)fäp.

Tu Dómine , qui

cujus habéntes primítias An-

Ia

1

j

"nisil

Angelum tuum fub

gélici Spíritus , beáta dele-

fj

Ut

Ezechíarege Juda , & inter-

Gatióne fruüntur : fed tantó

Tl

fecííti de caftris Sennácherib

avídius nos expéctant,quantó

fit

centum octogínta .quinque

confummatiónis ejus expe-

J

míllia :s. Et nunc Dominátor

Gatióne, & expeditióne fo«

"

coelórum mitte Angelum tu-

licitàntur.

d

um bonum ante nos in timó-

Vivit ipfe Diis. ccviii.

I

re , & tremóre magnitüdinis

N

z.

bráchii tui.

!

j ! l

Us Cääïi?t;, fint , pensá-

[

l

h)

"Ut métuantqui cum blas-

teétiam , quanta nobis

dU

émia véniunt advérsüs fan-

Q

P

licitüdine opus eft , ut dig-

i

&um pópulum tuum. Et.

nos nos exhibeámus eórum

,

frequéntia&eo modo conver-

G lória Patri. Et nunc.

gl

FERIA TERTIA.

sémurin confpéttuAngelórti,

(t«

ne forté fanctos offendáimus

Infra Oftavam. $. Angelhi

Y

Cuftodis.

obtütus.

Vaenim nobis fi

jl

R

(0)

N

quando provocáti peccátis &

In fccung

ern

r

d

Frxgcbätis

Sermo. S.

negligéntiis noftris , ihdígnos

ii

in feftivitàáte S. Michaélis.

nos judicáverint praséntia &

&

vifitatióne fua , ut jam nécef-

Mcf

1l]

r ic e(g fïgä&äïs triplex :

fe habeámus,& nos plángere ,

uo de excélfo coelórum

& dícere. cum Prophéta: Ami-

u

habitáculo ad confolándos ,

cimei, & próximi mei ad:

gr(þ

)

ad. vifitándos , ad adjuvándos

vérsüm me appropinquavé-

il

nos attráhitur fuperéminens

runt,& ftetérunt;& qui juxta

cháritas Angelórum, propter

me erant , delonge ftetérunt :

Ü

j

jl

Deum, propter nos , propter

& vim faciébant , qui queré-

feípfos. Propter Deum üti-

bant ánimam meam.Elongátis

U)x&qw

que , cujustanta ergo nos Ii-

nimírum eisquorutn przesén-

g

fericórdie viífcera ipfi quo-

tia protégere nos , & propul«

j

* Q

que imitántur. Propter nos ,

sáre póterat inimícum.

in quibus própriam fimilitü-

*. Angelus Dómini. ceviii.

togiba

dinem miierántur.

Le&o vi.

j

Propter

feípfos , quorum órdines in-

Uod fi tam necefsáriam

Ame;

ftaurándos ex nobis toto de-

" habémus

familiaritá-

mfra;L

fidério praftolàntur. / In ore

tem dignatiónis. Angelice ,

P[UWJ

0

Cas

n

P. A.

^

CCX

Officium S; Angell Cuftodis-

P

eavénda nobis eft

corum o

f- ïy:*.M

achabaus.cecvil. -

n &t

Le&io viits -

mm GOF

fénfa : & in his máximé exer-

céndum , quibus eos nóvi-

JE&igitur mundo , hoc

Jio of

mus obleGári.

Sunt enim

lv

eft terréno loco, à fcàn-

qi

]u

plürima , qug eis placent , &

dalis: necéffe enim eft , ut

eslder'

us in nobis invenire delé-

fiter a

véniant fcándala: non quia

lat , ut eft, fobríetas,cáftitas,

neceffe , fed quia mundo ne-

tuentu

baupértas volüntária ,crebri

céffe , ut véniant.

Vidéte ,

enum .

incoelum gémitus , & ora.

quod dícimus , fubtile eft : fi

m ol

tiónes cum lácrymis,& cordis

necéffe eft, ut véniant fcán-

UP

intentióne.

Attamen fuper

dala,ergo absque culpa eft il-

yr um

ómnia hec unitátem,& pacem

le,per quem venit fcándalum.

[

(bbus

à nobis éxigunt Angeli pacis.

$. Tu Dómine. ccix.

[

LeGio ix.

jptum

Econtra veró nihil eeque of-

)

fiin d

féndit , & ad indignatiónem

Ed nos dícimus , fcá

ndaä

, Vit

'próvocat eos , quómodo dif-

]um non venit, nifi in ter-

fenfiónes , & fcándala.

réno mundo. "Vis tibi non

veníre fcándalum ? noli effe

g

g. In omni tribulat. ccviii.

L

uT

In tertio Nocturno,

terrénus. Proptéreà dico ,

]

sfuiffe

L é&io fan&i Evangélii fe-

mundus terrénus

Ícánda-

cündüm Matthaeum.

lum habet , terra ifta,necéffe

jltls.

Vlatift

LeGiovit — Cap.18.

eft , ut hábeat fcándalum

dimitàte

N

illotémpore: Accefsérunt

noli portáre terrénum , fed

ifis defe

I

difcípuli adJefu m,dicéntes:

coeléftem , & fcandalum non

habébis.

trculis

Quis,putas , major eftin reg-

"Verümtamen va

D , .

no coelórum ? Et réliqua.

hómini illi, per quem fcán-

stüfum.

Homilía S.. [oànnis Chrvsóft.

dalum venit.

in Rex,

Ex variisin

attheeum 1Tocis,

'T e Deum laudámus. 16.

FERIA

U ARTA.

dem m

Homilia 18.

lts eí

& 7 /E mundo à fcándalis.

Infra O&. S. ÁAngeli Cuftodis.

At

Mundum iftum, terré-

In fecündo Noéturio.,

S. Hilárius in Pfalmum cen-

m füüy

num locum dicit: neque ve-

tbem ob

xó de ceelo & terra intellíge-

téfim; trigéf. séptimum.

&r. Elis

re debémus mundum , fed

e&io 1Vs

ite dixit

mundum híc intelligámus

N confpé&u Angelórum

Parüm fibi

gnï&ulus 4

terrénum , ídeó quód dixit

pfallam tibi.

n 1QUI-

W

Díis: Regnum meum non

exíftimat Prophéta effe , ut

lp

eft deifto mundo : fi effem de

homínibus tantüm przsén-

li

tmundo, amáret me mundus.

V ia

A

Et dícitur ad A

tibus pfallat , quia hómi-

Lï«

póttolos : Vos

nes corporálium tantüm ne-

non cftis de mundo.

l:lnt ?

Tor Ui

gotiórum officia inf;?ici

1n

d

A

- Officiygm S. Angeli Cuftodis,

ecxi

hi

)

in eo enim qüod pfallat, mo- óculos püeri hujus;ut vídeat :

N

tum complácit& operatiónis

& apéruit

óminus óculos

4

Deo ofténdit. Non ergo que

püeri, & vidit. Etecce !

vidéntur incórpore , cerni

u

mons erat plenus equis &

n

desíderat)fed ea qua fpirituá-

cürribus in gyro Fliséi & de-

liter natárz fpirituáles con-

fcendérunt ad eos:

'Tantus

Ti

tuéntur, gérere feftínat. Seit

& tam nóbilis Prophéta folus

li

J

tf

d

enim fub fpécula Angelórum

contemplatióne : auxiliórum

vitam omnem ,

morésque

fpirituálium dignus eft.. Sed

i

ágere , & ubíque hec divinó-

orátio ejus ad Deum , vifum

il

f

rum minifteriórum auxília fi-

incorporálium étiam püero

)

délibus cun&is afsíftere , ut

fuo méruic. In horum ígitur

fcriptum eft : PreeftAngelus

affifténtium humánis auxtliis

Díüin circuitu timéntiü eü.

li

Angelórum confpé&u pfallat

&. Vivit ipfe Dfís. ccviii,

Prophéta , fimplícibus fpiri-

j

i

Lettio v.

tuálium óperum contempla«

du

wid

gem étiam Móyfi in ma-

tióne placitürus,

I

u mediatóris per Ange-

g, Inomni. ecviit.

idt,|

los fuíffe depófitam docet A-

Ín tertio No&turno.

ii

óftolus. INec non & Eliséus

od

L éüio fan&i Evangélii fe-

abfolutiffimé dócuit;,humánas

cündum Matthaeum.

hum

infirmitátes Angelórum au-

Le&io vii.

Ca'pa 19.

W

xiliis deféndi ; & in ómnibus

j w

|

Nillo témpore: Accefsérunt

perículis , fi fides máneat in

difefpuli ad Jefumydicéntes:

l

tll

J

nobis , adéffe fpirituálium

Quis, putas, major cft in rcg-

i

virtütum defenfiónem. Nam

no coelórum ? Et réliqua.

cüm Rex Syrie cápere Geth

Homilía S. BernárdiAbbátis.

v [6'

urbem, in quaidem Prophéta

'Llom. r. in Feftivit. S. Mi«

h

Eliséus effet , paráret ; &

(

Wi

no&ürnis itinéribus exérci-

U

chaelis ; Serm. £t

Jdíftis; fratres, Evans

il

tum fuum ,qui antelucanus

A

gélicam lediónem ad-

gf n

urbem obfidéret, deftináffet,

vérsüs eos, qui pu:íllos fcan-

Wi

puer Eliséi confpé&ta obfi-

dalízant ; fatis terribilitér in-

dióne dixit: O dómine , quid

tonàntem.

Némini

lan-

faciémus ? Et dixit: Noli

dítüur Véritàs , néminém pal-

,gelütum

um !

timére , quia plures funt no-

pat; nullum fedücit ; apérté

ii

bíscum , quàm cum illis.

denüntians , quóniam va

m

8&;.. Angelus Dómini. ccviii.

hómim illi ; per quem . fcán-

Le&o vi

dalum venit ; éxpedit ei, ut

iun?

"T orávitEliséus adDfim,

fufpendatur in éollo ejus mo-

;

j

& dixit: AdáperiDómine

laafinária: & pro fuavi ju-

:

!

al ï:üi

]

E

Ó à

,gO

|

i

etu

ck:xii '

. Officium 5. An

zeli Cuftodis.-

fimilitüdinem , fi. invenfmur

i quoc

go , & levi ónere Salvatóris ,

nondilígere humáng natüreze

:

(quo

gravi moleterréng cupidit:

9t

tis hümeris ejus impófita, de-

noftras consórtes.,imó veró ,

[nflca

ndum 1ma-

fiex eis , que inter nos funt.

"r CU

mergátur in profü

Qrall»

ris hujus magni ,

& fpatiófi | contentiónibus , carnáles nos

iil

mánibus, quod eft fine düb

io|magis quàm. fpirituáles effe

qu

'conftíterit ?

ghdites

fzculum nequam. Períre fi

uidem necéffe eft hóminem,

». Tu Dómine. ccix.

mrdäfcu

ui charitátem non habet ,

- Le&io ix.

ifuntd

i, i

étiamfi tradíderit corpus 1u-

Enique numquid Ange-

um , ita ut árdeat : & hoc di-

li diligent nos propter

gptérmn

*

fefpfos, & futáram de nobis

n fun

xerim , fratres, ut in ea ehari-

civitátis fus reftauratiónem ,

táte, & unanimitáte , & pa-

g fun

ce,in quaftatisin Dómino ;

fi ( quod abfit ) unum , quo

! Vivit

folouníri, & cosedificári eis

folíciti fitis perfeveráre , &

abundaáre magis.

óffumus , defüerit glátinum

Ti

charitátis ? Quómoo fperá-

Y

(

&« Machabsaus. ceviii.

u$

Le&iü Vïia

bunt , rezdificándos de nobis

À

Uz eftenim fpes noftra,

perpétuos civitátis illíus mu-

u&k

ros , fi cognóverint, fi víde-

Q

& gáudium noftrum , &

j part

eorónaglórize ? nónne ünitas

rint,nos non lápides effe vi-

quster

i

& unanímitas veftra, in qua

vos , qui poffünt ínvicem co-

wtite C

sgáudeo vos inveníri fraterni-

harére,fed magis pülverem ,

n

tátis amatóres, & ante ómnia

quem prójicit ventus à fácie

yrtales.

terrg , quem unius verbi fla-

mütuam in vobismetípfis cha

artáles|

ritátem habéntes , quod eft

tus in türibiné éxcitet, & fu-

scórdit

vínculum perfe&tiónis ? In

fpiciónis cujüslibet levíffima

nIbi f

hoc enim cognó(cunt omnes,

aura difpérgat? Et hac quidé

qs«ip

étiam Angeli fantti , quód

dixíffe fufficiat , pro eo quod

tficim.

ait Dóminus: 5i quis fcandali-

Chrifti eftis difcfpuli , fi dile-

- Angd

C€tiónem habuéritis ad | invi-

záverit unü de pusíllis iftis.

cem. Dénique poteft hinc

T e Deum laudámus. 16.

YUni

quoque fratérne diledtiónis

FERIA QUINTA.

2 tD

utílitas magníficé commen-

Infra OGayam S, Angeli

ilm: 6

- Cuftodis.

dári: numquid enim Chrifti

s diy]ta

grátia diligsémur ab Angelis ,

In fecundo INotturno.

fi de mütue dilectiónisinópia

Sermo S. Au

uftíni Epifcopi.

Dtl per

$

lii

cognóverint,nequáquam ejus

Kib.g. de Civitate cap. 22*

Fl

nos effe difcípulos? Numquid

Le&io iv.

Tlintg

diligémur ab eis propter nos

Ngelis bonis omnis cor-

Vr

porálium temporálum

ipfo?,id eft fpirituális natüree

que

Officium S. Angeli Cuftodis,

ccxiii

que rerum fciéntia vilis eft:| fupérna quodámmodo cüria

ln

d

non quod eáru

ignári fint :| ( géritur namque ibi cura de

jj

fed quod illis Dei, qua fan-| nobis) adnos miníftráta per

10

Gificántur, cháritas chara eft.

Angelos fan&ta Seriptüra de-

UT

Pre cujus non tantum incor-

Ícéndit.

oráli, verum étiam incom-

ll

ü

». ln omni tribulat. ccviii.

mutábili & ineffábili pulchri-

In tertio NoGurnao.

tüdine, cujus fantto amóre

L é&io fandi Evangéliü fe-

inardéfcunt, ómnia qua in-

cündüm Matthaeum.

fra funt,& quod illud eft, non

Le&io vii.

Cap. 18.

J

h

I

funt, feque ipfos intra illa

Nillo témpore: Accefsérunt

N

contémnunt,ut ex toto, quod

l

difcípuli ad Jefum,dicéntes:

1

ge

boni funt , eo bono , ex quo

Quis, putas, major cft in reg-

[ UDF*,

boni funt, perfruántur.

no coelórum ? Et réliqua.

1;qi

Homilía S. Bernárdi Abbátis.

ib

g. Vivit ipfe Dfís. ccviii.

Leftio v.

'Tom. r. in Fefto S. Mi'ch.ac;.

m

Ibidem lib. 10. €. .

Am vero quem non mó-

J

Ngeli in cceléftibus sédi-

veat, quod séquitur in

n

us conftitüáti immortàá-

1

angélio ? Si óculus tuus

JujT

les & beáti, qui Creatóris

fcandalizáverit te , érue eum.

Ti

Numquid enim corporálem

dfv

fui participatióne gaudent,

cujus eternitáte firmi , cujus

hunc óculum monémur erüe-

A (

veritáte certi, cujus mune-

;e ? aut unam ex mánibus.

p

xefan&tifunt, quóniam nos

ifis , fimiliter & unum ab-

yiit

mortáles , & míferos , ut im-

fcíndere pedem? Abfit à nobis

m

^

inortáles beatíque fimus, mi-

hujusmodi carnális omníno ,

sl

fericórditer díligunt, nolunt

& nímis ridiculófa cogitátio..

w. Machabzus. ceviii.

!mümæ

nos fibi facrificáre, fedei,

j

cujus & ipfi nobifcum fe fa-

Le8ia viit.

aqui

I

crificium effe novérunt.

Orro triplex fieri fcán-

(l

w Angelus Dómini. ccviii.

P

dalum iftud quotidiáno

j 1

Le&tio vi.

nobis noffe licet. experimén-

u

Um ipfis fumusuna cívi-

to, intérdum enim eft in no-

C

tas Dei, cui dícitur in

bis fpirituális intentiónis ó-

M

geh

Pfalmo: Glorióf(a dicta funt

culus fimplex , &qui grá-

de te cívitas Deli: cujus pars

tiz& magis quàm nofter dicén-

à

iU

in nobis peregrinátur,pars in

dusfit; fed fcandalízat nos

illis opitulátur. De illa quip-

óculus nofter ,. & qui vereà

:g

nobiseft, dum voluntas no-

ü

e füpérna civitáte , ubi Dei

volüntas intelligíbilis , atque

ítra áliam minus caftam. im-

yyn

incommutábilis lex eft;de illa

portüne

ífngerit intentió-

9 3

nem;

90*

L,o

L

cexiv

|

: Omciu,ng S, Angcli Cuftodis.

nem;fed habérnus fuper hoc

mur mifericórdiam , qua ni-

u

falübre consilium Salvatóris:

mírum conftat , nihilóminüs

f

abundáre doméfticosDei,coe-

Frue eum , inquit, & prójice

g

abs te.

Hoc autem fiet, fi

li Cives, Príncipes Paradífi.

gitet

non conséntias , fi abjícias , fi

Teftátur enim Apóftolus, qui

resíftas. Símili modo de ma-

raptus ad tértium coelüi,beátea

fretto

illi cüriz; méruit interéffe ,

luïa 05

D

pu ac pede eft intelligéndum.

l

i

r

&. 1u Dómine.ccix.

atque ejus noffe fecréta, quó-

:z

J

—

Lectio ix.

niam omnes adminiftratórii

Um autem bonis. opéri-

funt fpíritus, miffi in minifte-

em m

C

;

yiti M

bus inténtos, ad ália ó-

rium propter eos,qui hzredi-

i illus

pera tráhere volüntas própria

tátem cápiunt falütis. Neque

conátur,manus noftra eft,qua

id cuíquam incredibile vi-

yüiligi

fcandalízat nos ; fed ab(cíndi

]

——

jentes

deátur, quandóquidem ipfe

dU

debet , & prójici à nobis , ut

quoque Creátor , & Rex An-

;Jæ (

non ei confentiámus.

Sic é-

elórum venit non miniftrári,

yrum d

tiam proficere in fan&a con-

fed miniftráre , & ánimam

s B

iampli

verfatióne, & afcéndere per

(uam dare pro multis,

vitos À

gradus fcale , que Jacob ap-

s. Vivit ipfe Dfís. ccviii.

J

'

parüit,ac juxta quod ait Pfal-

Le&Gio v.

AUS, dU

n

r

mífta , de virtáte in virtütem

ífant Angeli , fed

timityo

ire defiderántes, fzpiüis fcán-

IME

e aliéÉno , offeréntes

dalim pátimur à pede quo-

Deo bona ópera , non fua,fed'

geno

n

dam pufillanimitátis ,& neg-

noftra , & nobis ejus grátiam -

a vobi

ligéntig noftrae , qui nimí-

referéntes.

Unde & Scr

ip-

rum defcéndere magis, ac re-

türa dicit : Quóniam afcéndit

4

xáe b

míffiasire conátur; fed ab.

fumus arómatum in confpé-

t clemi

:]n omr

fcíndi eum necéffe eft ; ut pes

Gu Dómini de manu Angeló--

fetert

grátiz;qui ftat in diré&tto,cür-

rum : folícité praemífit , data

rere poffit fine offenfióne, fine

ei fuiffe incénfía multa.

No-

&i &

cündi

fcándalo, fine impediménto.

ftros enim fudóres, non fuos;

Leftio Y

"T e Deum laudámus. 16.

noftras , non fuas làácrymas

FERIA SEXTA.

ófferurnit Deo ; nobis quoque

Villo té

Infra O&t. S. AngefiCuftodis

1

ejus münera réferunt,non fua.

cipul

In fecundo No&turno.

Nonffic minífterille fublímior

sputas

Sermo S, Bernárdiin feftivi-

cunciis , fed humilior univér-

A tglorum

táte fandti Michaélis.

Ti

fis, qui femetipfum óbtulit

1

I

[

J

Le&io iv.

facrificium laudis , qui Patri

Ignum eft , ut. glóriam

ófferens ánimam fuam , nobis

li

D

Angelórum non capién-

miníftrat usquehódie carnem

Utn d

tes tantó magis ample&ü-

fuam. sAngelusDfii. c

Cviil,

BU Ti

?&

thciu;ns. Angeli Cufto

dis,

o M T

E

CCcXV

l

Le&io vi..

tórum zftimatióne appellá-

a

Ujus ítaque tanti. mini-

vit, páuperes, inquam , ignó-

H

tos , ca&eterósque hujüsmodi ,

W&kï

ftri grátia , nihil mirum

SPm

fi dignánter nobis , imo & li

quos multi contémnunt, qui

li

bénter Angeli fan&ti miní-

revéra párvuli non funt, cüm

Creatóris ómnium amíci fint ,

li

ftrent. Ipfi enim amant nos ,

tri

ii

uia nos amávit Chriftus. Dí-

quos ipfe multó magis vene-

citur certé vulgári provér-

rabilióres facit, dicens : Quia

du

(

bio: Qui me amat, amat &

Augeli eórum femper vident

Yil

canem meum.

Nos veró,

fáciem Patris mei, qui in COBe.

lis eft.

wl

Ó beáti Angeli , catélli fumus

w

Diii illius , q

uem tanto affé-|y. Machabsus. ceviii.

i

&u dilígitis. Catélli, inquam,

Le&io viir.

Inc maniféftum eft, quia

«

cupientes faturári de micis

H

Il

qua& cadunt de menfis domi-

omnes San&ti Angelos

j

t

nórum noftrórum , qui eftis

hábeant. Apóftolus étiam ait

de mulíere,quóniam velàmen

vos. Ethac díxerim;fratres,

ut ampliórem de catero erga

débeat habére in cápite prop-

beátos Angelos fidüciam ha-

ter Angelos : & Móyfes : Stá-

tuit finesinquit, Géntium fe-

beátis, ac proínde familiárius

|

W

in omni neceffitáte veftra il-

cündüm nümerum Angeló-

lóruminvocétis auxilia:fed &

rum Dei.

Hic veroó non de

dntei

nl

dignein eórum presétia con-

Angelis fimplíciter dícitur ;

Qu

versàri, & magis ac magis eó-

fed de Angelis excelléntibus,

yum vobis conciliáre grátia ,

atquefuprémis. Nihil enim

Mi

fudt

captáre benevoléntiam, exo-

áliud defignátur,cüm fáciem,

ráre cleméntiam ftudeátis.

dicat , Patris mei afpíciunt ,

i

$£« In omni. ccviii.

uam fumma fidücia eórum ,

i

Íntertio No&turne.

& honor przcípuus.

u

L é&io fan&i Evangeélii fe-|5 "Tu Dómine. ccix.

h N

cündum Matthaum.

ecuo IX

g

Le&io vii.

ap.l []

& Jdes , quot quibüsque

u

N illo témpore: Accefsérüt

ratiónibus

ad modé-

Ij

efum,dicéntes:| ftiam , & ad curam tenuió-

-

discípuli ad]

T I

Qüis,putas , major eft in reg-

rum fratrum nos révocat *

jrmitt

no ccelórum ? Et réliqua.

,

Infántem in médio ftátuit , &

jv

ft.| dixit: Efficiámini ficut pár-

ul

Homilía S. Toánnis Chrysó

Ex Homil. 6o. in Matth.

vuli

& quicamque talem

lm?

(

Idéte , ne contemnátis| fuscéperit párvulum,me 1us-

m

V

-& quicümque hunc

unum de párvulis iftis.| cípiet :

j

Párvulos non etáte,fed mul-! fcandalizáverit

, extréma lu-

Iüb V i

0 4

et

ccxvi

Ofïiqiurri S. Angcli Cuftodis.

cü'l()

etfupplicia: & fcandalizán-| Idom in Epifz. ad Hebr. c. g.

l

(iote

tes hómines' , étiam fi loco

Letüio v.

maniuum atque oculórum no-

Uid miráris, fi Filio mi.

|

yidpd

J€&niftérium éxhibent An-

g QU

bis "effent , abfcíndere juf-

fit/Angelórum quoque au&to- | geli , cüm étiam noftre falü-

J (

titite, qui hos ténues fratres | tis miníftroseos conftet effé.

m

2

tutántur , ut eos venerémur, | &os ? Fílius tamen ficut Dó-

Uri.ä

pe'llita

minus falvat: ifti vero ficut

m

i

DL

Deum laudámus. 16,

fervi falüti predeftinatórum

S

BBA TO.

desérviunt.,

mjof fs

infr

Intellígite .ígi»

jc n

a Ottavam fantti. Angeli| tur , quantushonor nobis exí-

Cuftodis.

it , ad quos ficut ad amícos ,

m qu

In fecundo No&turno,

ita miníítrosAn

qis 001

gelos fuqs dé-

Á

sl coe

Sermo S. Ambrófii E.

pífcopi,

ftinat Deus.

serm. 1. de Elifeo. Le&ioiv.

& Angelus Dómini. ccviii,

qn affe

Y TOfüum tumültus belli-

"Idemin Pfalmum 2*.

sieücult

alb tota

E Ecófos mínime timére de-

Ledio vi.

bémus,nec quámlibet nume-

Ui juxta me erant , de

(p&du «

rófam hóftium multitüdinem

Q

longé ftetérunt : ne my-

vluida

tione l

formidàre. Quóniam , ficut

fticus quidem pietátis abhór-

ait Apóftolus , major eft , qui

reat afféttus , ut pro Angelis

apledtánt

in nobis eft , quàm qui in

díxerit, qui praténdunt ti-

Maab

mundo ; hoc eft, poténtior eft

méntibus Dóminum , ut erí-

ad protegéndos fámulos fuos| piant eosde tentatiónibus ,

)Anil

Chriftus, quàm diábolus ad

quas ferre non poffunt. Quó-

; détre,

inftigándos inimícos : quam-

modo ergo longé ftant qui ad

ire glor

vis enim idem diábolus cólli-

adjuméntum funt attribüti. ?

ideráre

^

gat fibiturbas , & crudeli eas'

fed non illi fe séparant , fed

qtled 1

armet insánia , tamen fácilà!

qui urgétur tentatiónibus ,

a pold

deftruüntur, quia melióribus

putat eos longé abéffe , quos

apttat

pópulumíuum Salvátor cir-

própius fibi adéffe desíderat ,

m N

Ait enim

intüm ac

cümdat auxíliis.

& arbitrátur diffimuláre,cüm

Prophéta : Immfíttet Ange-

illi adjuvándi tempus nutu

tlitátis

lum Dóminus in circüitu ti-

fuilmperatóris expé&ent ,

nPIICHäD

mentium eum, & erípiet eos.

qui athlétam fuum quó glo-

li no;

Quod fi Angelus Dómini

riófius vínceret , diütiüs ce

Kilaug

timéntes eum de perículis

táre preecépit.

.r!

t libig

-

éripit , non poteft timére bár-

5* In omni tribulat. ccviii.

(

barum, qui'ti,mücrit Salvató-

n tertio NoGturne.

Tun

IT

rem.

€&io fan&i Evangélii fe:

PAn

lls

?* Vivitipfe Dfís, ccviii.

Ua,va ]

ceündüm Matthæ,uxïä

Officium S. Angeli Cuftodis;

C eexvii

4

j

(

' LC&iO Viio*þ

)Cap. Ig

ómnibus effet paffiónibus li-

N illo témpore: Accefsérunt

ber,in médio ftàtuit.Illa enim

h

u

A difcípuli a Jefum ,. dicén-

etas ommni arrogántia ,. omni

u

tes : Quis putas , major eftin

glórizinánis furóre, omni li-

ln

L

rcgno coelórum ? Et rébqua.

vóris. insánia , omni conten«

M

Homilía S. Joànnis Chrysóft.

tiónis cupiditáte , cseterísque

TAT

EÉx Homilia 58. -

hujüsmodi afféttibus immü.

1 f

Uriósé , inquit , fcrutá-

nis eft.

Cümque pracípuis

Mi

X 2 mini vos , quis. veftrüm

muniátur virtütibus , fimpli-

t igl,

snajor fit , & de primátus ho-

citátis fcílicet ac humilitátis , -

r

nóre conténditis.

Ego au-

de nulla iftárum fupérbit; ita

us -

tem fi quis humiliórem fe cz-

düplici philofophía ornátur.

ii

teris non effécerit, ipfo in-

*l'e Deumlaudámus. 16.

gréífu coeléfti omníno indíg-

'"DOMINICA .H.

] Wül'v

num áffero.

Recté autem

Septembris.

[

ante óculos monítratióne pàr-

Dies Oftava ían&i Angeli

vuli totam rem pófuit , ipfo

Cuftodis. Duplex.

TT

afpettu eos convértens , ac

Lectiones

rimi NNoCurmi

de Dominicafecunda.

TUl

pe:fuádens, ut absque fimu-

Ü

I)

latione áliqua. humilitátem

In fecundo No&turno.

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

n

ampl-eüäntur.

int t

8« IMachabaeus. ;coviii.

Ex Serm. 12. fuper Píalm.

t

Le&io viii.

Qui habitát.. " Lrettioiv.

Arvuli autem non invi-

i, |

" Ngelis fuis mandávit de,

4 . dére, necinánem expe-

L A te,

Mira dignátio , &

"

"I

veré magna diléttio chari-

w quï l

"

&áre gloriam , nec. primátus

ij d

defideráre dignitátem nové-

tátis. Quis enim ? quibus ?

runt, fed máxime hanc virtü-

de quo ? quid mandávit ? ftu-

h (Cü

dióse contiderémus , fratres,

SDIW !

tem póffident ; puram dico

funplicitátem , & humilitá-

diligénter coffendémus me-

&*« l W

tem.

Non ergo fortitüdine

mórie hoc tam grande man-

pl

tantüm ac prudéntia, fed hu-

dàtum. Quis enim mandá-

numm

vit ? cujus tunt Angeli ? cu-

g

militátis quoque virtüte , &

fimplicitáte nobis opus eft ;

jus mandátis: obtémperant ?

j

ua fi non adef? , falus noftra

cujus obédiunt voluntáti ?

jq

jj*

certé claudicat.

Nempe Angelis fuis mandá-

&. 'Iu Dómine. ccix.

vit de te, ut cuftódiant te in

Lc 10 iX.

ómnibus viistuis. Nec cun-

n CGVI,

73 Arvulum autem &táte ;

Gámur; quin édamin máni-

Etum"g

& quidem , mea fentén-

bus tollant te.

summa ergo

a

tla ; valdé párvulum , qui ab ! Majéftas mandáyit. Angelis ,

905

u -

cexviii

Officium S. Angeli Cuftodis-

: ,

í

E

[f

& Angelis fuis mandavit. Y-

tiat pro prasentia , devotió-

D

10 S']

lJisütique fublímibus , tam

nem pro benevoléntia , fidá-

beátis, tam próximé fibi co-

ciam pro cuftódia.

Cauté

B

hzeréntibus , tam famibáriter

ámbula, ut vidélicet , cui ad-

jp X

qibi.

fibi adhaeréntibus, & veré do-

funt Angeli , ficut cis mandá-

j

méfticis Dei mandávit de te.

tum eft,in ómnibus viis tuis :

Omnia l

'Tu quis es? Quafi veró non

in quovis diversório , in quo-

nurti )

fit homo putrédo, & filius hó-

vis àngulo Angelo tuo reve-

; L;diou

minis vermis.

réntiam habe. 'Tu ne áudeas

ito

w. Vivit ipfe, ccviii.

illo presénte , quod vidénte

|

me non audéres ? Catterüm

Fus;

Le&io v.

Ed quid putas mandávit

etfi tam párvuli fumus ,. &

fand

S

de te? Numquid fcripfit

tam magna nobis, nec modo

4m

situs €

contrate amaritüdines? num-

tam magna,fed & tam pe-

-quid ut contra fólium , quod

riculófa via reftat , quíd ta-

glmus

vento rápitur , ofténdant po-

men fub tantis cuftódibus ti-

gésts ,

téntiam fuam & ftípulam fic-

meámus ? nec fuperári , nec

ipïöme 1

cam perfequántur ? numquid

fedüci , minus autem fedüce-

isórd |

ut tollant fmpium , ne vídeat

re poffunt, qui cuftódiunt nos

, Pt

in ómnibus viis noftris.

Fi-

glóriam Dei ? mandándum

fnprit

iftud eft, non mandátum. Ita

'déles funt , prudéntes funt ,

i deà

que Angelis fuis mandávit de

poténtes funt , quid trepidá-

bi. N

'te , ut cuftódiant te.

Pretió.

mus ? tantüm fequámur eos,

— —

TAU

. fum depófitum nobis commií-

adhgreámus eis, & in pro-

us va

ferat, fru&um crucis fue,

te&ióne Dei coli commoré-

j virti

prétium sánguinis fui: non eft

fnur.

&ionis

conténtus cuftódia hac tam

X;. In omni tribulatióne eó-

lhqui di

parum tuta,tam parum ütili :

rtum. ccviil.

fivanità

tam frágili , taminfufficiénti.

Yn i. No&tutno

Is5

& viii. ut in die Fefti.

um ndi

Super muros tuos Jerüfalem

^, tliliq

conftítuit cuftódes ,, nempe

Le&io nona de Homilia

püfculu

étiam ipfi; qui vidéntur muri,

Díica fecunde Septembris ;

templat

autin muro ipfo colümne ,

cujus fit commemoratio in

; Hanti

his cuftódibus egent & má-

Laudibus & utrisque V efp.

item i

ximé.

Si dies O&tava S. Angeli

Cuftodis inciderit in Feftum

tltam |

X. Angelus Dómini. ccviii.

ia av

Jectio vi.

Nativitatis beat&e Marize V.

Uantam tibi debet hoc

fit de beata Maria Virgine ,

At

verbum inférre reve-

cum commemoràtione diei

fgmïtätem, :

lt fs

véntiam, afférre devotiónem ,

OG82avae fanti Angeli Cu-

:

'm änimas,g

conférre fi,düciam-? Reverén- | ftodis.

DIE

A Crga p;

/

In fefto S. Rofz; Viterbien

Ccxix

Woä

fis Virg.

j

- DIEIV. SEPTEMBRIS,

síffima , cum aliquándo his

älädlþ

bérno témpore fuübtráttum

l

!

Infefto S. Rofz Viterbienfis

Virginis. Duplex.

fibi panem clàm illis deférret,

M

Pro S5tatu Ecclefiftico ,

patre imperánte , ut próde-

t

& alibi.

ret,quid gremio abfcónditum

Ti

" Omniade Communi Vir-

ferret, panis in rofas convér-

;

D

ginum, preter Orationem ,

(us eft.

l1

dl

& Lectiones chundi NNo-

»,. Propter veritátem. xcvi.

Gurni.

A0

i

Oratio.

Um)se'ptirlnurr.t expléffet

Zs

C

Eus, qui beátam Rofam

annum , folitüdinis defi-

t.t

D

fan&tárum tuárum Vír-

dério flagrans, domus fuz an-

h]

güftam céllulam elégit , cui

ginum collégio aggregáre

tribue nobis

dignátus es

Ífe tamquam voluntário cárce-

u

quafumus ; ut ejus précibus

riinclüfit , & oratióni cor-

uf

& méritis, à culpis ómnibus

porísque caftigatióni arden-

m

expiémur , & tuz majeftátis

ter incümbens , Dei clemén-

Ms

consórtio perfruámur atér-

tiam deprecabátur pro fanttze

IU

no.

Per Dóminum.

Eccléfize tranquillitáte ; quam

] Fl

In primo No&urno , Le-

Frideríci fecündi iinperatóris

It

&iones de Scriptura occurr.

impíetas acérrime divexábat.

E diátina autem maceratióne

p

In 351. No&urno. Le&io 1v«

r

Ofa Vitérbii piis parénti-

in morbum lethálem ínci-

N

j

bus nata , ab ipfa infántia

dit,in quo beáte Vírginis

Ym

vifitatióne recreáta habi-

omni virtüte enítuit , fa&ta

perfe&iónis magíftra , cüm

tum Tértii Ordinis fandi

m

vix loqui didiciffet. Mundi

Franciífci indüere juffa eft.

m hu,

exófa vanitátes, rudi a

Decénnis à:Deo infpiráta ,

li T

pedum nuditáte, cilício;jeju-

piis adhortatiónibus validis-

que arguméntis multos ha-

niis , aliísque aufteritátibus

réticos ad fidem & obe-

?m«

corpüfculum affifgens,divíne

9013

contemplatióni jügiter vacá-

liéntiam Románi Pontíficis

x[ärw l |

bat. Hanc veró exímiam fan-

redüxit, Qua de caufa cum

|

? WP-

&itátem insígni miráculoDe-

tota cognatióne .fua in exí-

Aife

us teftátam vóluit : nam ad-

lium ejé&a , ad. vicína óppi-

pdhyt

da venit , ubi Frideríci mor-

hucpuélla avünculam defün-

aü'c?»X

&tam ad vitam revocávit. Ad

tem , & Eccléfize pacem Pro-

i

virginitátem, quam perpétuó

phético fpíritu — preedíxit.

Miulierem czecam à nativitàá-

o

cóluit ,folo aípéttu intuén-

ggCU '

tium ánimos exceitábat. Cha-

te illuminávit , & ad fidei

ritátis erga pàuperes ftudio-

veritàtem aftruéndam , fuc«

- cén-

ä

M

cexx

In f&üo S.Rofalie Virg Psnormit.

cénfum rogum ingréffa, ac

grum , & flexibile fumma

ifi '33 Com

tribus horisin eo illzfa pér-

totíus orbis admiratióne af-

P

manens , cujusdam heréticz

fervátur, & novis femper mi-

«qomm

mulíeris pervicáciam vicit ,

ráculis corüícat.

if 0

eámque cum áliis ad fidem

v» Afferentur Regi. xcvi.

jdem af

convértit.

/

- Ia tertio No&urno,Homi-

r o

ft juftítiam. xcvi.

lia in Evang. Síimile erit reg-

g. Dilexí

sqelctn

Le&io vi.

num coelórum décem virgí.

31.3ftg/ribü

ndem Vitérbium fum-

nibus. ut incommuni Vire

einum primo loco.

xcvilli.

jj t

T5

: À ma cívium gratulatióne

;sliosah:

revéría , in consórtium San-

"DIE

. SEPTEMBRIS,

D

&imoniálium fandüe Maríse

In fefto S. Rofalie Virginis

;imore

de Rofis admítti pétiit, fed

Panormiüt.

Dupl. ..

Chnih ?

illisingréffum ob puella in-

Pro regnis & Provinceus

S. C. M.

s decrt

ópiam denegántibus , fe mór-

g óculi

tuamin eo coenóbio commo-

Omnia de Communi Virgs

m viti

ratüram predíxit Mox ad

pr&ter ea

u fequuntur.

g i?

príftinum domus fuz cárce-

ratio.

eneVolen

Xàáudi nos Deus felutá-

rem regréíía , cum in ea duó-

fime n

bus

annis permansíffet ,

ris nofter ,

ut ficut de

imnorbo corrépta , & ad beà-

beáte Rosálie vírginis tue

LViCI'Hïmp

D)

tam pátriam fufpírans , méri

feftivitàte gaudémus , ita piee

Proptet

tis plena migrávit ad Spon-

devotiónis erudiàmur afféttu,

fum,décimo o&ctávo fuz& vita

& eius interceffióne ab ira-

toc ïg

anno nondum exá&o. Corpus

cündie tus flagellis miferi-

)

iAm

ejus miro (plendóre illüftrá-

córditer liberémur. Per Dó-

ä

ltáque

tum ,fuavique odóre perfü-

minum noftrum.

iDeo v

fum,in templo fanctee Maríae

Ín primo No£tutno , , Le-

elitüit «

de Pódio effóffa humo , ac dé-

&iones de Scriptura accurx.

tontbus

fuperingéftatumulátum fuit,

In fecündo No&urno. "

Le&io iv.

RUT

donec poft trigínta círciter

m,u

menfes ab Alexándro quarto ,

Osália virgo ,orta Panór-

tunc Vitérbii fedénte , & in

mi ex nóbili génere,fuam

lücerdti

monum

fomnis ter ab eaadmónito rec.

orífginem trahens à Carolo

fóffum , & incorrüptum re-

Magno , in Quisquínze mon-

Wig tg

ilorrón

pértum, prídie Nonas Sep-

tem quadragínta cíirciter mil-

témbris ad prafátum mona-

le páffibus diftàntem, fola re-

V dtifer

Ti

ftérium , quod pófteà fanttee

cédens , patérnee domus opes;

Rofe nuncupátum eftfolém.

