dat hzereticórum perfidiam.

vilégia páriter contulíffet.

Nam ficut Judzi , fancti Spt-

&« Ornátam monílibus filiam

ritus ópera blasplemándo ;

f

Jerüfalem Dóminus concupí

verum confubftantialémque

lil

l

vit: * Et vidéntes eam filiz

Patri Dei Fílium negábant:

dpvlmü

T

Sion, beatíffimam

E

eedicave-

fic herétici pófteà negándo ,

j

ATE

runt, dicéntes:

Unguén-

Maríam femper -Vírginem

nj

tum effüfum nomen tuum.

fantti Spíritus operánte vir-

At

y^ Aftitit Regína à déxtris

tüte nafcitüro cum huümánis

j

Qdb

tuis in veftítu deauráto , cir-

membris Unigénito Dei ,

m

carnis fue matériam mini-

deéntes.

cümdata Varietätq. Etvi

ftráffe , verum confubftantia-

h

hr

G lória Patri? Unguéntum.

lémque Matri filium hóminis

I5 t

In tertio Noéturno.

fatéri non debére dixérunt.

frim

y'. FElégit eam Deus, & prz-

X. Felix namque es facra

(

Tl

elégit eam.

Virgo María , & omni laude

o

&« In tabernáculo fuo habi-| digníffima: * Quiaex te or-

]tus eft fol juftítiz ,

a

W

táre facit eam.

Chrit

t

j

Lé&io fan&i Evangélii fe- | ftus Deus nofter.

Q

cünduüm Lucam.

. Ora pro pópulo , intér-

LeGio vii.

veni pro.clero , intercéde pró

j

J

z

Cap. r1. d

tt*

N illo témpore: Loquén- | devóto femíneo fexu:séntiant

[; uf

I

te Jefu ad turbas , extol-

omnes tuum juvámen , qui-

ius (

lens vocem quadam mulier | cümque célebrant tuam fan-

ii

deturba,dixit illi : Béátus

&am feftivitàtem. Quia ex te,

fori

venter , qui te portávit.

Et

Le&io vii. :

réliqua.

* Ed fi caro Verbi Dei fe-

j

jts i

Homilía venerábilis Bedz

J cündüm carnem nafcéntis

d

Presbyteri.

ácarne Vírginis Matris pro-

nuntiátur extránea,fine caufa

. [u-

Lib. 4. cap. 49 in Luc. 1r.

d-

: Agna devotiónis & fi-

venter, qui eam portáffet ;

lm (

l

. dei hec mülier ofténdi-

übera que lactáffent , beati-

tur, qua Scribis & Pharifzeis

ficántur. JDicit autem Apó-

ml

benfä* ]

Dóminum tentántibus, fimul| ftolus:Quia mifit Deus filium

& blasphemántibus,tantaejus|fuum fa&um ex mulíere ,

g |

que au-

j

incgmgtiönem pre ómnibus | fa&um fub lege. INc

dién-

n

* 400

A WSOSIEES Cpici;nb:ääïæ?ä ,

idiéndi funt;, qui. legéndum

nes, quiidem Verbum fpi.

j

j

p

putant , JNatum ex mulíere .

ritáliter audítu fidei concípe-

fa&tum fub lege, fed , Fattum

re, & boni óperis cuftódia

u

ex mulíere : quia concéptus

vel in fuo,velin proximórum

P

corde párere , & quafi álere

j

RUs

ex ütero virgináli, carnem

non de níhilo , non áliünde ,

ftudüerint , affevérans effe

N

fed matérnatraxit ex carne

beátos: & quia éadem Dei

peiti

dilu:|

alióquin nec veré Fílius hó-

Génitrix , & inde quidem

minis dicerétür , qui orígi-

beàta, quia Verbi incarnán-

(ida

nem non habéret ex hómine.

di miníftra fazta eft temporá-

allcl

Etnosígitur his contra Eü-

lis: fed inde multó beátior ,

tychen di£tis , extollámus vo-

quia ejüsdem femper amándi

cem cum Eccléfia Cathólica ,

cuftos manébat aetérna.

e Deum laudámus. 16.

P

cujus hzec mülier typum

getfit , extollámus & mentem

A;JBD LAHHMJIES,

4 pott

de médio turbárum , dica-

Ecdd

Beátus

iex in accu«

s , Afía:

müsque Salvatóri

4 Üsetet

ficit

venter , qui te portávit , &

Jbitu fuo , nardus mea

qued

dedit odórem fuavitátis.

Tieramm

übera que fuxífü. Veré enim

beáta parens , qua ficut qui-

Píalm. D OÓminus regnávit.

itrícem

dam ait ; Eníxa eft puérpera

Ccumr

iquis. I7T- 4*

,& int

T

ib

regem , qui coelum , terrám-4

AEa.

vaejus fub cápite

que tenet per fzcula.

meo , & déxtera illíus ample-

! onis

4 Beátam me dicent omnes

xábitur me.

*

o

generatiónes : * — Quia fecit

f

Nigra fum, fed formó-

B

mihi Dóminus magna , qui

&

&li

& Jerüfalem : ídeó dile-

TU

potens eft ,. & fantum no-

xit me Rex , & introdüxit

me in cubículum fuum.

d

qen ejus.

i

3. Et mifericórdia ejus à

&aM.Jam hiems tránfüt ,

IT

J

imber

ábiit , & recéffit:furge

progénie in progénies timén-

uia.

Ui

tibus eum.

amíca mea, & veni. «$,

h lt

atri.

Quia.

4, Speciófa fa&taes , &

u

d

laj-lör,ia P

Lectio ix.

ffäi"

vis in delíciis tuis , fan&ta

Wt

4 w Uinímó beàti , qui áudi-

Dei Génitrix.

;

r

unt verbum Dei, & cu-

C

itulpm,

ecli.

lI

ftódiunt.

Pulchré Salvátor

B

initio ,

ante

ïge'clïlla

g

] M li

atteitatióni mulíeris ánnuit ,

JX

creáta fum , & usque ad

V

noneam tantümmodó , qua

futürum faculum non defi-

nam , & in habitatióne fan&ta

]

Verbum Dei corporiáliter ge-

g

neráre merüerat ; fed & om-

i coramipfo miniftrávi.

li

[

mí

: HV m«

P' An

-

i

s. 'i;;. Fefta Septembris. 24 :

40t.

À

Hvrn; O Glorió

fa. cleii.

Capitulum. Eccli. 24. b. -

lo

e

" fic inc-Sion firmáta

là

tUiSQ

Diffüfa eftgrátia ig lábiis

E

fum , & in civitàte fan-

l]

&. Proptéreà benedíxit te| Gificáta fimiliter requiévi ,

N]

Deusin ztérnum.

& in Terüfalem potéftas mea.

ü

i

: Ad Benediétus , Antiphona.

Et radicáviin pópulo honori-

il

Beátaes María , qua credi-

ficáto , & in parte Dei mei

dííti: perficiéntur in te , que

haeréditas illíus,& in plenitü-

didia funt tibi à Dómino .

dine Sanétórum deténtio mea.

AUf

allelüja.

&. brev.

Adjuvábit eam ,

li,

Oratio;

* Deus vultu fuo. Adjuvábit.

N

Eus , qui per gloriosífft-

v Deusin médio ejus , noiü

D

mam Fílii tui Matrem

commov ébitur.

Deus.

[

ad liberándos. Chrifti fidéles

Glória Patri.; Adjuvábit.-

j

à poteftàáte Paganórum nova

y^ Elégit eam Deus , & pra&e-

Eccléfiam tuam prole ampli-

elégit eam.

M

ficáre dignátuses : praíta ,

&. In tabernáculo fuo hab

"

i-

J

quaefumus ; ut quam pié ve-

táre facit eam.

nerámur tanti óperis Inftitu-

Ad Nonam ; Anti

"UM

;

trícem , ejus páriter méritis

Speciófa,

L

vh"'

& interceffióne 'à peccátis

C

apitu

lum, Eeecli. 245

P

p

ómnibus , & captivitáte de-rq N platéis fieut . einnamó-

y

monis liberémur.

Per eüm-

mum, & bálfamum aroma«

dem Dóminum.

tízans odórem dedi : quafi

Jf

Ád Primam in g« brévi di-

myrrha elé&ta dedi

(

eitur y.. Qui natus es de Ma-

tem odóris.

| fua&'itä,::;

dU

*X br

ría Viírgine.

Elégit eam Deus

; : Ad "Tertian ; Antiphona.

* Etpraelégiteam. Elésit.

ll j

Lava ejus.

y» In tabernáculo fuo habi-

tulum A b initid;

if

Capi

Et

táré facit cam. t t preelégit,

à. br. Spécietua , *

GlóriaPatri, Elégit.

T

pulchritüdine tua.. Spécie.

y^. Diffüfaeft grátia in lábiis

jl

y'.Inténde;prófperé procéde,

tuis.

& regna. Et pulchritüdine:

5*.» Proptéreà benedixit te

G 1lória Patri.

Spécie,

Deus in etérnum.

Yil

-*« Adjuvábit eam

In ii. Vefpetis u

ul

tuíuo.

'Deus vul-

Tis.

"

t in prï-

jl

x. Deus in médio ejus ; non

Ad Ma

änisfi.cat, Antiphona;

j

commovébitur.

Beátam me dicent omnes ge-

neratiónes , quia ancíllam hü-

Ad Sextam , Antipheus.

igra fum.

milem refpéxit Deus,

Y

P. À.

e€

rà-

402

"- Fefta Septembriso 20

L

?

gt

Q

t

, D eus , qui per

slo- | d

epó

fteà erni

ff

i,cüm in Chri-

T10S1

i

;

m

am 4ori.

ftiána religióne conftantiffimi

45005

DIE XXVI. SEPTEMBRIS.

j

reperiréntur , in fartáginem

pleriam fervéntis picis,Adipis,

j

SS. Cypriani & JuftingMM.

& cerz injé&ifünt. Demum

jem

Nicomedíz fecüri feriüntur.

iiftn

Fatórum mäg:'tyrum Cy-

[ 3priáni & Juftíne nos Dó-

Quorum projécta córpora ,

4 fdà

mine fóveant continuáta prz-

cüm fex dies inhumáta ja-

'æefSäl'iE

sídia : quia non définis propí-

cuíffent, no&tu quidam nauta

3 qe0

tius intuéri , quos tálibus au-

clam ea in navem impófita

i

xíliüs concéfferis adjuvári.

Romam portavérunt : ac pri-

jil5»

Per Dóminum.

müm in pradio Rufinz nóbi-

um

lis féminz fepülta funt : pó-

Ts

Le&io ji.

üm 1ma-

fteà translátain Urbem in Ba-

priánus prim

lje con

us ,

ófteà Martyr

?

sílica Corfftantiniána cóndita

Tintes

j

ínam Chriftiaánam

funt prope Baptiftérium.

yenten

cum ]u

vírginem , quam jüvenis qui-

'fe Deumlaudámus. 16. .

hs*

dam ardénter amábat, can-

DIE XXVII. SEPTEMBR

&t

tiónibus ac veneficiis . ad|fn feftoSS. MartyrumCofmae

impeti

ejus libídinis afsénfum allí-

& Daàmiani. Semidupl.

erallt

Onratio,

cere conarétur , daemonem

tttagi

consüluit , quanam id re cón-

Raefta, quefumus , omntí-

durtutt

fequi poffet.

Cui damon

I

potens Deus: ut , qui fan-

1

refpóndit ; nullam illi artem

|

Górum Miártyrum tuórum

proceísüram. advérsüs eos ,

Cofmsa & Damiáni natalítia

[

qui veré Chriftum cólerent.| cólimus ; à cunctis malis im-

gO

(QQuo

refpónfo . cominótus | minéntibus , eórum intetcef-

Qd

Cypriánus , veheménter do-|fiónibus liberémur. Per

Dó-

ais t

lére coepit vitee fuperióris minum noftrum..

-

Tsj

inftitütum.

Itaque

relíétis

Ín primo No&

urno , LC-

Aifnin

mágicis ártibus, fe totum |&iones de Scriptura occurrz,

ts

ad Chrifti Dómini fidem con-' . ]n fecundo No&turno.

1 u

vértit.

Letctio iv.

veoí

Ofmas & Damiánus fra-

D

Le&io

lMs

tl

U

am ob caufam unà

tres. Arabes,in /Egéa

d

Q

cum

vírgine

Juftína urbe nati , nóbiles médici ,

ïïä&?m

comprehénfus eft , & ambo Imperatóribus Diocletiáno &

ii

cólaphis . flagellísque

cefi Maximiáno, non magis medi-

Vg

funt: moxin cárcerem con- cíne íciéntia, quàm Chrifti

dämem ;

jé&i , fi forté fenténtiam virtüte, morbis étiam infana-

r.Quorutü

th C!ïm;

commutárent. Verüm inf btílibus medebántu

f

LY

religió-

L

-

8 Fefta Septembris.gv.

P

At

lm

relisiónem cüm Lyfias Praz-

tortos fecüri pércuti vóluit,

J

fé&tus cognovíffet, addüci eos

Itaque in' Jefu Chrifti con-

ad fejubet : ac de vivéndi

lïlþl),

feffióne martyrii palmam ac-

T

inftitüto , & de fidei profeffió-

cepérunt.

Teinterrogatos',; cüm fe &

h- Verbera carnificum non

)N

t

"Chriftiános effe , & Chriftiá-

timuérunt Santti Dei ; mo-

,

mam fidem 'effe ad falütem

riéntes pro Chrifti nómine:

W j

meceísáriam, líberé pradicá

* Ut hzrédes fierent in domo

Ti

'yent , deos venerári imperat:

W

ll

Dómini. Y^. '"Tradidérunt

& fi ld recüfent, minátur cru-

córpora fua propter Deum

«

'eiátus , & 1

ad fupplícia. Ut.

^0

am.

;'evccm fa.ccrbiiïi—

t

I

Sermo $. AuguftiniEpifcopi.

* San tui

"Dómine mïrä-

Sermone47. de Sanctis, !

1If

|

"bile confecüti funt iter , fer-

Lectio v

fj

It

viéntes preceptis tuis , ut in-

Uotiescümque , fratres

"veniréntur illefi in aquis và-

(

chariffimi , fanttórum

f

"Jidis **

Terra appáruit ári-

AA

Mártyrum folémmnia cele-

"da: & in Mari ruübro via fine

brámus, ita , ipfis interce-

2l

[nt

3mpediménto. $. Quóniam

déntibus, expectémusaà Dó-

Ipll

percüffit petram , & fluxe-

inino cónfequi "tenmiporália

'"runt aqua&, & torréntes inun-

beneficia , ut ipfos Mártvres

JR

"davérunt. Terra appáruit.

imitándo , accípere mere&-

M

AaACCUO0 Ve

mur eetérna.

joruf

Ab ipfis eniim

^* 7 Erüim , utfe fruftrà hec

fan&tórum Mártyrum in ve-

at

^ V ls. propónere intelli-

ritáte feftivitátum gáudia ce-

[f

lebrántur

it: Colligáte ;inquit, manus

?

qui ipsórum

U

*X pedes iftórum, eósque ex-

Maàrtyrum exémpla fequün-

:

quisítis torquéte fuppliciis.

Solemnitátes

enim

*Quibus juffa exequéntibus ,

Maártyrum ,

exhortatiónes

1

nihilóminüs Cofmas & Da-

funt martyrióruim : t imitá-

Atf

miánus in fenténtia perfifté-

ri non pígeat »

re deléGtat.

quod v'celebrä-

Ü

bant. Quare ut erant vin&i ,

in profündum mare jaciün-

8v Tanquam aurum in forná-

ft

für : undecüm falvi ac fo-

ce probávit elé&tos Dóminus,

hi

Yüti effent' egréffi , mágicis

& quaíi holocáuíti hóftiatn

u1

ártibus Preféttus fa&tum af-

àccépit iMlos, & in témpo-

"n

sígnans , in cárcerem tradit ,

re erit refpé&us illórum:

A

It

acpoftrídie edüCtos , in ar-

" Quóniam donum X pax

t

yi

déntem rogum ínjici jubet :

eft eléétis Dei.

Y

ubi cüm ab ipfis flamma re-

* Qui eonfidunt in illum ,

nl

fügere;, várié & crudéliter

intélligent verifátem :;&

e 23

é-

.vl Fefta Septembris. 48.

i jntel

fxdö?es in dile&

lóne: acquic-| . In primo No&urno;Le8io-

]

Ícentilli. Quóniam.

nes de Scriptura occurrénte,

gfülätus

G Jória Patri.

uóniarm.

In fecundo No&urno.

» ve

Ín tertio No&turno , Homi-

Le&no ive

Epifíc. in

"* Enceslàus

Bohémis

lcmplaïï

lia S. Ambrofii

igicar

Evang. Defcéndens Jeius de

f

Dux Wrfatislào pa-

;:erdötef

monte. de Communi Plurie

tre Chriftiáno , Drahomíra

,mibus t

morum Mart. l.

matre gentili natus, A ab ávia

J.udmílla, fémina fan&tíffima,

qne

x viii. Hec eft vera. xlvi.

tjefc

- In i. Vefp. à Cap. de feq.

pié educátus , omni virtütum

ienudi

cum commem. SS. Cofmz

génere insígnis,fummo ftüdio

& Damiani MM.

virginitátem per omnem vi-

ID

tam fervávitillibátam. Ma-

sls

DIE XXVIII. SEPTEMP.

a cie

k

Ín fefto S. Wenceslai Ducis

ter per nefáriam Ludmíllae

& Martyris. Semi- .

necem regni adminiftratió-

gquets

nem affecüta , ímpié cum ju-

, Deld

duplex.

nióre filio Bolesláo vivens ;

dul

Omnia de Communi unius

ouontt

Martyris , prster fequentia.

concitávit in fe Prócerum in-

' Oratio.

dignatiónem: quare tyránnici

sudif

& ímpii regíminis pertafi,ut-

. Quii

T^ Eus ; qui beátum Wen-

ern-

: henedi

: cesláum per martyrii

riüsque excüffo jugo ;

vpalmam à terréno principátu

cesláum in. Urbe . Pragénft

spli

ad coeléftem glóriam tranftu-

Regem falutárunt.

ii

iuntan

lífti:ejus précibus nos ab [ge Honeftum fecit illum Dó-

omni adverfitáte cuftódi , & |minus, & cuftódivit eum ab

ejüsdem tríbue gaudére con-

inimícis , & à fedu&tóribus

N

Sórtio. Per Dóminum.

tutávitillum :9 . Et dedit il-

|

Ti

li claritátem azetérnam.

nl

Deinde fit commemoratio

sdalgl

SS. Coíma & Damiani Mart,

. Defcendítque cum illo in

AfíaGaudent in coelis àánimz

fóveam : & in víncülis non

s

derelíquit eum. Et dedit. -

m

Sanctórum , qui Chrifti ve-

e&i0. Ye

i

tnre

ftígia funt fecüti : & quia pro

ejus amóre sánguinem íuum

Lle regnum pietáte magis

ï:ixiiï'c 1

fudérunt , ídeó cum Chrifto

quam império regens , ór-

Ti

exültant fine fine.

phanis , víduis , egénis tanta

l

lt

y. Exultábunt San&ti in gló-

charitáte fubvénit,ut própriis

A

A

ria.

hümeris aliquándo ligna 1ndi-

mml 1

x* Letabüntur in cubílibus

géntibus noctu comportárit.;

i

uls.

paupéribus humándis fre-

|

Aj

Oratio. P refta , quefumus. |quénter adfüerit , captívos li-

ii

0

berárit ca;cöribu

s deténtos

li

402.

nocte

ul

/ -f*ï:üi Septembr-is. J. / - 405

noGte intempefta vifitárit, pe-

cépit, Régiis insígnibus de-

h

cüniis & confilio fapiffime

corávit,eíque fan&ti Viti brá-

u

confolátus. Miti ánimo Prin-

chium donávit. Nihilóminus

vehementer dolébat

ceps

ímpius frater,matre hortànte,

li

quémpiam etfi reum , morti

convivio excéptum, & pófteà

] ?

adjudicári. Summa religióne

in Eccléfia orántem , parátee

t

i

Sacerdótes venerátus , fuis

fibi mortis przefcium, adhibi-

T

mánibus tríticum ferébat , &

tis fcéleris comitibus interfé-

Ql

vinum exprimébat, quibus in

cit.

Sanguis per paríetes

IT

Miffee facrificio uteréntur

afpérfus , adhüc confpícitur ,

h il

no&te nudis pedibus fuper ni-

& Deo víndice , matrem in-

RT Y

vem , & gláciem circuibat

humánamterra absórbuit: in-

"

terfectóres váriis modis mífe-

Eeccléfias , fanguínea , & ter-

At

ram calefaciéntia poft fe re-

ré periérunt.

Y

li

línquens veftígia.

& Stola

cunditátis fnduit

eum Dfíiís:

Lu

Atj

w» Defidérium ánima ejus

Et corónam pul-

Ti

tribuífti ei Dómine ,. 9 Et

chritüdinis pófuit fuper ca-

UI

voluntáte labiórum ejus non

put ejus.

Á

fraudáfti eum.

y. Cibávit illum Dóminus

Fæfi,üf'

Quóniam prevenífti eum

pane vite, &intellé&tus : &

Wa

in benedi&tiónibus dulcédi-

aqua fapiéntie. falutáris po-

tàávit illum. Et corónam.

a

nis , pofuífti in cápite ejus co-

rónam de lápide pretiófo. Et|G lória Patri. Et corópam.

m

voluntáte.

Intertio No&urno.

omilia

Le&io vi.

S. Gregorii Papee in Evangel.

m

T

QOU

Ngelos hábuit fui córpo-

Siquisvult poft me veníre

d

ris cuftódes : cüm enim

utin Córunins Mart. xxxv.

ad finguláre certámen advér-| : Vefpere de S. Michaele

il

süs Radisláum, Ducem Curi- | Archangelo , fine coiáem. É

;

mén(em eo fine accéderet, ut W enceslal.

fuórum falüti profpíceret, vifi

DIE XXIX. SEPTEMBR.

l

funt Angeli arma miniftráffe,

In Dedicatione S. Michaelis

& dixíffe adversário : ne fé-

Archang. Dupiex,

uj

rias : pertérritus hoftis, vene-

" Ad Vefpexas, Antiphona.

,Ül*

at

rabündus prócidens véniam

Stetit Angelus.cum reliquis

exorávit.

Cuümin Germá-

deLaudib. 41:7. Píalmus.

)pnli

riam profé&us effet , Im-|D ixit Dóminus.

cum reli-

f

&

dfiy

perátor , confpé&is duóbus |quisde Dominica. 126.

ft

Angelis , áurea Cruce ad fe|loco ultimi , Pfalmus. L au-

accedéntem ornántibus , é|dáte Dóminum omnes Gen-

j

1

4

sólio prosiliens brächiis €x-

tes. 130.

Gd5

Cap.

406

ïFefta Scptembns. ?j

D

ratw

t

er 1tu1

g[lllf 1

müca,

vn? DeusP " quæ

Eus, qui miro ordme

$

opórtet fieri mto,loquem

D

Angelórum — miniftéria

j T

hommumque difpénfas: con-

)mnla

per Angelum fuum fervo fuo

j

Toánni : qui teftimónium per-

céde propítius ; ut , à quibus

híbuit verbo Dei , & teftimó.-

tibi mnnü;ranubus in coelo

jil

)

nium Jefu Chrifti , quæcum-

femper afsíftitur , ab his in

j

qu,e vidit.

terra vita noftra muniàátur.

Ber Dóminum.

y

l54

us

E prendor à äz virtus

Ad Matutinum

BVItator .

Patris,, .

R,egem Archangelorum Dó-

(f

minum s

3 Vemte $ adore-

|

i

'Tevita , Jefu , córdium ,

]

m

Ab ore qui pendent tuo ,

mus.

Laudámus inter Anselos.

Pfalm. ante exultémus. 2.

Q

'T ibi mille den(a míllium

.Hymnus. T'€ fplendor.

ut

Ducum coróna militat :

füpra..

ä

(

Afía.

bai

Sed éxplicat Vi&tor Crucem

Ín primo No&turno,

Mlchael falütis sígnifer.

Concuffum eft mare ,

COl«

Mi

D racónis hic darum caput .

trémuit terra , ubi Archánge-

Uf

lus Míchael de(cendébat de

b

YIn ima pellit tártara ,

Ducémque cum rebéllibus -

coelo.-

n

Cocléfti ab arce fülminat.

Pfalmus &

ib

mme Dóminus .

no«s

C ontra ducem fupérbise

Sequámur hune nosPríncipé,

fter ,

* quàm admirábi-

N

Ut detur ex Agni throno

le eft nomen tuumin univér-

Y

Nobis eoróna g 10 rise.

fa terra *

lr

Patri , ü*nuïque Fílio,

uóniam eleváta eft magni-

P

vlf

"'Tibique fantte Spíritus ,

éntia tua * fuper coelos.

W

Sicut fuit , fit jügiter

Ex. ore infánüum , & la-

j

j

Géntium perfccdh laudem

hi

Saeclum per omne glorla.

.. Amen-

propter inimícos tuos,* ut dé-

M

;P Stetit Angelus juxta aram

ftruas i mm'ncum & ultórem..

d

]

Habens thurt-

uomam

v1debo

- coelos.

temph, EM

AU

bulum àureum in manu fua.

tuos, Ópera digitórum tuó-

NU

rum: * lunam & ftellas, qua

Ad Magnificat , Antiphona,

l

Dum facrum myftérium cér-

tu fundáfti.

f

neret Joánnes , Amhwgeïuc

uid eft homo , quod me-

V

Míchaeltuba cecmzt Ygnóf-

mor es cjus ?* aut filiushó-

k

, ce Dómine Deus nofter , qui

minis , quóniam vífitas eum ?

^A

|

äpeus libeum , & folvis fig-

Minuiífi eum Paulo minus

fph

ácula ejus , allelüja.

ab Angelis ; glória & honó-

W

re

"AKFefta Septembris.g 4

40

tecoronáflieum : * & con-|D óminus intérrogat juftum

:

d

ftituífti eum fuper

Ópera

& ímpium : * qui autem dí-

mánuum tuárum.

ligit iniquitátem,odit ánimam

A

mnia fubjecífti fub pedi-

fuam.

»

Y

TR

$

u

s ejus : * oves & boves

P luet fuper peccatóres lá-

)

univérfas , infuper & péco-

queos : *ignis, & fulphur

ïb hxs 1

ra campi.

& fpíritus procellárum; pars

WR

V ólucres coeli ,; & pifces

cálicis eórum.

maris , * qui perámbulant

uóniam juftus Dóminus, &

J

ll

sémitas maris.

juftítias diléxit : * aequitátem

V Jf

D ómine Dóminus nofter, *

vidit vultus ejus.

n

i

quàm admirábile eft nomen

Atfía;

Laudémus Dóminum,

tuum in univérfa terra !

quemlaudant Angeli , quem

T10

Atfía, . Concüffum eft mare ,

Chérubim , & Séraphim ,

faf. l

&L contrémuit terra , ubi

Sanétus, Santtus, San

gtus à

ArchángelusMíchael defcen-

roclàmant.

n

li

débat de coelo.

ia

Afícéndit fumus aró-

QU

Afia.

Laudémus Dóminum

matum in confpé&tu Dómini

ij

A

f«

uem laudant Angeli , quem

de manu Angeli.

i

hi à

Chérubim & Seráphim , San-

Pfalmus. 14.

Gus , San&tus , Sanctus , pro-

Omine , quis habitábit

in tabernáculo tuo ? *

clámant.

T

Píalmus 10«

3ut quis requiéfcet in monte

fanéto tuo ?

j

-N Dómino confido : quó-

WUU

modo dícitis àánime mez: *|Q ui ingréditurfine mácula, *

tránsmigra in montem ficut | & operátur juftítiam. .

jf

paffer ?

l

ui lóquitur veritàtem in

IT

uóniam ecce peccatóres in- | corde fuo , * qui non eg';t do-

.

tendérunt arcum , paravé-|lum in lingua fua.

dett

ec fecit próximo

fuo max

runt. fagíttas fuas in pháre-

d

trà , * utfagittent in obfcuro |lums* & oppróbrium non ac*

Yf (

re&tos corde.

cépitadvérstüs próximos fuose

lin

il

uóniam quze perfecífti, de- |& d. nihilàüm dedüctus el

(UO

3

ruxérunt: * juftus autem | confpé&u ejus malígnus : * ti-

quæ

quid fecit ?

méntes autem Dóminum glo-

D óminus in templo fan&to

ríficat.

/

T«

fuo:* Dóminusin ccelo fe-

Q ui jurat próximo fuo , &

gl

des ejus.

nondécipit, * qui pecüniam

1["'

O culi ejus in páuperem re-|fuam non dedit ad usüram ;

fpíciunt; * pálpcbee ejus in- | & münera fuper innocéntem

y

j

tör?ogant filios hóminum.

non accépit.

Qu

f

Cc4.ï

408

"SFella Septembris: 2.7.

uifacit hec , * non. mové.

Lectio ii.

Cap. 16.

T4

$

itur in &etérnum.

Ie àutem vigélima , &

menfis

quil

Afía; Afcéndit fumus aró-

quarta

primi

4b

matum in confpé&u Dómini

eram juxta flávium magnum,

de manu Angeli.

qui eft Tigris. Etlevávi ócu-

gemT

jerd

y^ Stetit Angelus juxta aram

losmeos , & vidi : &ecce

templi.

vir unus veftítus líneis , &

us t

g Habens thurfbulum àureü

renes ejus accín&ti auro obrí-

ulupe

at

inmanu fua.

Zo : & corpus ejus quafi

Ex Daniéle Prophéta.

chrysólithus , & fácies ejus

Ó

Le&io i.

u (

ap. 76

velut fpécies fülguris , &

9

Spiciébam , donec thro-

óculiejus ut lampas ardens

9

',gevert

L Xni pófiti funt , & antí-

& bráchia ejus , & qua& deór-

jf

ao en

quus diérum fedit : vefti-

fum funt usque ad pedes ,

méntum ejus cándidum qua-

quafi fpécies eris candéntis :

imqu

fi lana munda

.

thronus

4jem

& vox fermónum ejus ut vox

ejus flammz |ignis : rotze

multitüdinis.

Vidi autem

drata

ejusignis accénfus. Flüvius

ego Dániel folus vifiónem ;

pind

Ígneus rapidüsque egredie

porró viri , qui erant me-

pl

bàrur à fàcie ejus.

Millia

cum , non vidérunt ; fedter-

slirt

millium miniftrábant ei ; &

s

ror nímius ífrruit fuper eos ,

décies mílliés centéna míl-

& fugérunt in abfcónditum.

i n

lia affiftébant ei : judícium

Ego autem relí&tus folus vidi

em

fedit , & libri apérti funt.

vifiónem grandem hanc : &

Annety

Afpicicóbam propter vocem

non remánfit in me fortitü.

füm ve

fermónum grándium , quos

do: fed & fpécies mea im-

o d

cornu illud loquebátur : &

mutáta eftin me, & emár.

b

vidi , quóniam interfé&a ef-

cui , nec hábui quidquam

wit:

vírium.

l

fet béftia , & periíffet corpus

du

ejus , & tráditum effet ad |W» Stetit Angelus juxta aram

Pulor

comburéndum igni.

templi , habens thuríbulum

ii

l

s Factum eft filéntium in

áureum in manu fua: & da-

sf

]

coelo , dum commiítteret bel-

ta funtei incénfa multa :

UT

l]um draco cum Michaele

Et afcéndit fumus aróma.

nj

Archángelo :

? Audiítaeft

tam de manu Angeli in con-

Vity

vox míllia míllium dicéntiü :

ééttu Dómini.

at

Salus, honor , & virtus om-

*

Inconfpét&tu Angelórum

f

i

mipoténti Deo.

pfallam tibi: adorábo ad tem-

l

M

Y* Millia millium miniftrá-

plum fanétumtuum , & con-

J

1

bant ei;& décies centéna mil-

fitébor nómini tuo Dómine.

|

;

Et afcéndit.

l

lia ftiïïfï:öbalït ei, - Audíta.

Le-

Wtl

à

« Fefta Säþtcmbri's.zg :

409

Lectio iii.

magnificáfti fuper nos no-

h(

* 'T audivi vocem fermó- | men fanttum tuum. Et.

Tni

z

(num ejus : & áàudiens| G lória Patri.

Et.

i

jacébam confternátus fuper

In fecundo No&urno , Affa.

j

fáciem meam , & vultus me-

Michael Archángele veni in

wm

u$ haerébat terre. ; Etecce,

adjutórium pópulo Dei.

m

À

TOQDY

manustétigit nie , & eréxit

Pfalmus 18.

me fuper génua mea , & fu-

Oeli enárrant glóriam

j quaj

per artículos mánuum mea-

Dei, * & ópera máinuum

$ V

rum.

Et dixit ad me: Dá&-

ejus annüntiat firmaméntum.

IT

niel vir defideriórum , intél-

D ies diéi erüctat verbum* &

1l

1 |

nox not&ti índicat fciéntiam.

lige verba , que ego loquor

I

I-

adte, & fta in gradu tuo

N on funt loquéle , neque

peis,

nunc enim fum miffus ad te.

fermónes , * quorum non au-

Wt

Cümque dixíffet mihi fer-

diántur voces eórum.

YUWT

mónem iftum ,.fteti tremens.

Y nomnem terram exívit fo-

E

Etaitadme : Noli metüere

nus eórum : * & in fines or-

VH

Dániel : quia ex die primo ,

bisterrz verba eórum.

I

quo pofuífti cor tuum ad in-

In fole pófuit tabernáculüm

t

telligéndum , ut te affiígeres

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

&j ,

in confpé&u Dei tui , exau-

fus procédens de thálamo fuo.

Jf

díta funt verba tua: & ego

Éxultávit ut gigas ad eur-

jl

réndam vjiam , * à fummo

veni propter fermónes tuos.

.',4

"T

Princeps autem regni Persá-

coelo egréffio ejus.

wl

rum réftitit mihi vigínti &

?t occürfus 'ejus usque ad

&t

uno diébus : & ecce Míchael,

fummum ejus: * nec eft , qui

efs

unus de princípibus primis ,

fe abfcóndat à calóre ejus. '

.ex Dómini

immaculáta ,

Jut

venit in adiutórium meum ,

& ego remánfi ibi juxta Re-

convértens ánimas: * tefti-

mónium Dómini fidéle , fa-

u

gem Persárum. Veniautem,

ilur j

utdocérem te, que ventü-

iéntiam preftans pàárvulis.

d

rafunt pópulo tuo in novíffi-

j

uftítie Dómini reéctz , lzti-

,

ï

mis diébus , quóniam adhuc!|ficántes corda , * preecéptum

I

viífio in dies.

Dómini làcidum , illàminans

óculos.

]

Jfv

8« In confpé&u Angelórum

fallam tibi, & adorábo ad

imor Dómini fan&us , per-

templum fanttum tuum ,

manens in fzeculum fzculi : *

um

(

Et confitébor nómini tuo

judícia Dómini vera , juftifi-

Qu

Dómine,

cáta in femetfpfa.

Y

3* Super mifericórdia tua,

efiderabília fuper aurum &

& veritàte tua ,

quóniam

lápidem pretiófum — mul-

Ces

tum

)

[6)

Fefta Septenäbris,. 97

tum

: * & dulció

A

|

qtlit

per meljgyic aecipiet benedicliónem

1

m

& favum.

à Dómino , * & mifericór-

Etenim fervus tuus cuftódit

diama Deo falutàri fuo.

,ai

jl

e€a: *in cuftodiéndis illis re-

H &c eft generátio quaren-

tribütio multa.

tium eum , * queréntium fá-

yis c

, 0mnl

D elíéta quis intélligit? ab oc-

ciem Dei Jacob.

cültis meis munda me : * &

A ttóllite portas , principes ,

agfal

amittel

ab aliénis parce fervo tuo.

veftras , & elevámini porta

Simei non füerint domináti,

eternàles : * & introibit Rex

stl

*

[U4

X

Wipwt

tuncimmaculàtus ero

glóris.

E

emundabor à delitto màxi-

uis eft ifte Rex glórie

2

r

autite

lu

Ó

H

sls

ino.

minus fortis & potens ,

Eterunt , ut complácecant

Dóminus potens in przlio.

Vih qu

dmete

elóquia oris mei: * & medi-

A ttóllite portas, príncipes ,

tátio cordis mei in confpédtu

veftras , & elevámini porta

fl

**

tuo femper.

eeternáles :

& introibit

dny

D. ómine adjütor meus, * &

Rex glória.

pinte

tunt :

redémptor meus.

uis eft ifte Rex glórie? *

Atís, Miíchael Archángele ,

D

Dimint

óminus virtütum ipfe cft

um

veni in adjutórium pópulo

KRex glóriz.

Dei.

Atia.

Miíchael przepófitus

qane

[

Aorem

Afíz, Michael præpöütus pa-

paradifi , quem honoríficant

radífi, quem honorificant An-

Angelórum cives.

W

d

i

gelörüm Cives.

Afía. Gloriófusapparuifti in

Píalmus 23.

confpé&tu Dómini, proptérea

rv

Omini eft terra,& pleni.

decórem índuit te Dóminus.

prilio

tüdo ejus : * orbisterrà-

Pfalmus 33.

tb

, Enedícam Dóminum in

rum , & univérfiqui hábitant

qitür

jneo.

£

omni témpore : * femper

J

]

Wie a

Q uia ipfe fuper mária fun-

laus ejus in ore meo.

dàvit eum: * & fuper flümi-

InDómino laudábitur ánima

ii

napraeparávit eum.

mea: *áudiant manfuéti , &

|

a

uis afcéndet in montem

lzeténtur.

AU

b

ómini ? * aut quis ftabit in

Magnificáte Dóminum me-

N

loco fancto ejus ?

cum: * & exaltémus nomen

Q

UA

Ínnocens mánibus, &. mun-

ejus in idipfum,

h

M ]

do corde, * qui non accé-

E xquisíivi Dóminum ,

&

exaudívit me: * & ex ómni-

M*Gïï

pit in vano ánimam fuam ,

(s

ï

nec jurávit in- dolo próximo

bus tribulatiónibus m:is erí-

uo.

BI

puitme.

"n

A . €ce-

E d

Vl

T

II

^ Fefta Septembris

Vi

á ccédite ad eum , & ilfu-

uxta e

ïïæ:ömintls iis

, qui

ribuláto funt corde: * & hü-

|Un

minámini : * & fácies veftree

non confundéntur.

miles fpíritu falvábit.

U Uv

] fte pauper clamávit, & Dó-

M ulte tribulatiónes juftó-

"

ihinus exaudívit eum: * &

rum

* & de ómnibus his

liberábit eos Dóminus.

de ómnibus. tribulatiónibus

Ti

j

ejus falvávit eum.

C uftódit

Dóminus ómnia

l]l s

offa eórum : * unum ex his

pgumíttet Angelus Dómini in

*

il

circüitu timéntium eum :

non conterétur.

& eripiet eos.

Mjors peccatórum péffima : *

lg !

I

uftáte, & vidéte, quóniam

& qui odérunt juftum , delín-

uent.

yit,

fuavis eft Dóminus : * beátus

pl

nal

vir , quifperat in eo.

BRédimet Dominus

ánimas

T

'ciméte Dóminum omnes

fervórum fuórum : * & non

li t

San&iejus: * quóniam non

delínquent omnes , qui fpe-

It

rant in eo,

eft inópia timéntibus eum.

D ívites eguérunt, & efurié-

Afía, Gloriófus 'apparuifti in

[

runt : * inquiréntes autem

confpé&tu Dómini , proptéreà

jl

Dóminum non minuéntur

decórem índuit te Dóminus.

, Afcéndit fumus aróma-

omni bono.

piltus

W eníte filii , audíte me : *

tum in confpéttu Dómini.

1fcant

iimórem Dómini docébo vos.

De manu Angeli.

uis eft homo , qui vult vi-

Ser

mo San&ti Gregórii Papas.

ml

tàm : * díligit dies vidére bo-

Ex Homilia 3

4.n Evangeüg

u

nos?

ante mediunt, ..

topt (

a

*

Lettio iv.

TU

próhibe

linguam tuam

malo

* & làbia tua nelo-

Ovem Angelórum ór-

N

mf

quántur dolum.

dines dícimus , quia vi-

!

Divérte à malo , & fac bo-

délicet effe teftànte facro

E

num:* inquíre pacem , &

elóquio fcimus : Angelos ,

du

perséquere eam. ^

Archángelos , Virtütes, Po-

d

O culi Dómini fuper juftos: *

teftátes , Principátus, Domi-

& aures ejus in preces có-

natiónes , '"Thronos ,. Chéru-

Effe

Lf

ryum,.

bim , atque Séraphim.

omd

3/ ultus autem Dómini fuper

námque Angelos & Archin-

faciéntes mala: * ut perdat

gelos., pené omnes facri

»

j

deterra memóriam córum.

elóquii. págine teftàntur

?

Chérubim veró atque Séra-

Ü

C lamavérunt jufti , & Dó-

minusexaudíivit eos: * & ex

phim fepé , ut notum eft,

5 (

ómnibus tribulatiónibus có-

libri Prophetárum loquün-

tur.

Quátuor quoque ór-

(

rum hbe;ävit, €0s.

dinum

412

^aBFefta Septembris. $

jj

dinum nómina Paulus Apó-

Ac fi paténtér dicat : Qui

«

ftolus ad Ephefios enümerat ,

eos , quos femper habet fpí-

dicens: Supra omnem Prin-

ritus, étiam cüm volüerit ,

lüfa [

guum :

cipátum , & Poteftátem , &

Angclos facit. Hi autem, qui

imm

Virtütem, & Dominatiónem.

mínima nüntiant , Angeli ;

Qui rurfus ad . Colofsénfes

qui veró fumma annüntiant ,

je rf

Ícribens, ait: Sive Throni ,

Hinc

p

Archángeli vocántur.

(fchi

five Poteftátes , five Princi-

eftenim , quód ad Maríam

pátus , five Dominatiónes.

Vírginem non quílibet An-

jrund

muru

gelus , fed Gábriel Archán-

fut p

Dum ergo illis quátuor ,

fdum

qui ad Ephéfios dixit , con-

gelus mítütur. Adhocquip-

jungüntur Throni ; quinque

pe maniftérium ," fummum

ycha

Angelum veníre dignum füe«

yaria

funt órdines : quibus dum

du

Angeli , & Archángeli, Ché-

rat, qui fummum ómnium

rubum , atque. Séraphim ad

nuntiábat. Qui idcírcoó étiam

minati

privátis nomínibus censén-

(üteY

jün&a funt, proculdübio no-

Jindis

vem effe Angelórum órdines

tur , ut fignétur per vocábu-

inveniüntur.

la, étiam in operatióne quid

ml

$. Hiceft Míchael Archán-

váleant.

Mlichael namque

Mp

gelus,Princeps milítie Ánge-

Quis utDeus?Gábriel autem;

tUr, li

lórum, * Cujushonor pre-

Fortitàdo Dei: Ráphael veró

Dd

ftat beneficia populórum , &

dícitur Medicína Det.

It on

QutstQ

orátio perdücit ad regna cce-

g. Venit Míchael Archán-

lórum.

geluscum multitüdine . An-

Qs

y'» ArchángelusMfchael pree-

gelórum, cui trádidit Deus

k

e Ut

pófitus paradífi, quem hono-

ánimas SanGórum ,

nt)

rífficant Angelórum cives.

perdücat eas in paradífum

If

exultatiónis.

fyi

Cujus.

Le&io Vs

y« Emitte Dómine Spiritum

j

(

Ciéndum veró, quód An-

fan&tum tuum de coelis , Spí-

i

TT

gelórum vocábulum no-

ritum fapientiee & intellé&tus.,

men eftofficii, non natürz.

,e hW

Ut perdücat.

n

T

Nam fantti illi cceléftis pà-

Le8&io vi,

at

trie Spíritus, femper quidem

T quóties mirge virtütis

D)

E

funt fpíritus , fed femper vo-

áliquid àgitur , Míchael

(l

]

cári Angeli nequáquam pof-

mitti perhibétur : ut ex ipfo

T

funt:quiatunc folüm funt

attu & nómine detur intélli-

if

