periorib. Le&. legantur,vel omit-

tur in feftis , ubi 'affignantur in

tanturm

tantur:iita ut no oporteat eas am-

Proprio $a

nétorum per annum.

Rurfus quan

do aliquod feftum in

4551 fit

pliüs in alio fequéti die refume-

lebra-

icio. i,

xe, fed illz legantur,quz fua qua-

propria Ecclefia folemn. ce

;;.

0. le.

que die occürru

nt, aut cum etis-

tur. Item quando aliquod fettum

—

at Tra-

dem jungantur.

Quod femper fer-

novem Le&. occurrit in Quadr.

Eeriis

vetur, quando Leót. occurrentes

& Quatuor Termp.

in li.

[n 1ií,

Rogat. & in Vieil.

Ascenf. in

$ Ledi

de Script. aliquo die omittuntur.

uibus feriis in Offic. de Temp.-

| Propt,

Cüm autem initium alicujus

q

L ied,

E,Zm

olz Catholice Temp. Paich.

á

n

on affignantur Le&. de Script,

aut alicujus

Prophetz minoris

fed de Homil. tanc enim in feitis

ir pri.

menfe Novembri infra Hebd. il-

recurrendü eft ad Le&. de Script.

jl, etiá

pofitas in Coi Sandtorum. Quo

10C 0l

lorum temporum impeditur ali-

fiina

T2IUTT

quo f:

e

fto ix. Le&. habente pro-

liquibus ex fupradidis fe-

s0ffi-

prias

Le&. de Script, dictum ini-

riis occ

urrat dies O&. alicujus fe-

[o)

r

tium Epiítolz,

& Prophetz; quoad

fti habentis O&. tunc in 1.

diei O&. repetant.Le&, quz in i.

10 nà

comode fieri poterit , ponatur 1n

No&. Fefti le&z fuerunt : fi vero

com,

fequenti feria alio fimili initio

fra O&. tunc fu-

ram

Script. ponendo;vel fefto non im-

occurr. dies in

pedita,

alioquin in przcedenti fi-

manturde Coi. Alix Le& ii. &

it de

militer non impe

dita , ita ut ali-

iii. No&. pofitz in Comuni San-

1

&arü, (imiliter leguntur » quando

Lobn

quo modo ponatur,etiam fi plura

in Proprio San&orum affignantur,

, vel

initia eodem die poni oporteat.

: $. De Scriptura quoque tant. €

& quando in aliqua Ecclefia ali-

d fi

pofitum , quantum fatis videtur

qucd feft

.

um celebratur cum nové

Fet,

| Le&

. qui

aineaeft folemne, aut

n&i

pro numero Hebd. quz eíle poi-

|

coníuetum in ea celebrari ; quo

Ho-

sunt, & inter Epiph. & Septuag.

|

& inter Pent. & Adv. Ubi vero|

proprias ; & approbatas de fefto

licet

contingit minai numerum Dnica-

Le&. non habuerit.

5 fi-

rum & Hebdomadar. poft Epiph.

1o, Le

.i. NoG. leguntur cum

adveniente Dfica Septuag. quod

titulo libri,ex quo fumuntur , nifi

tdt

aliter propriislocis notetur. Lect.

fupereft de Epift. B. Pauli;qua di-

ndo (unt ex ali«

xipt

fiributz funt pro numero dictaru

etiam 1i.N oét. qua

tülf

Dhicarum, & Hebdomadarum, €o

que Sermone » ve

] Traétatu , lee

turij

4

£une

le

Aubriezg

generales Breviarii.

K

guntür cüm titülo, & nomine au-, fer

"

. temp, Pafch. quando alia pro-

"

étoris : alias minime.

Et fimiliter

| pri

l

ygind

2

in iii. No

2

a non affignantur, fumuntur de

l! PIOP

przponitur titulus| Dominic

1

a, in qua primo funt po-

auctoris, cuj

us eft Homilia.

|

ita;hoc ordine: Secunda & quinta,

i nglll

I1. In fine cujusque Leét. dici-

1

]i

mmlf

tür, [uautem D

z

omine, miferere

feria primum & fÍecundàüm Re-

nob

fponfor. i. No&. Feria iii. & vi,

g x

155& refpondetur,

Deo gratias.

primum & fecundum Refponf. ii.

qancut

Quod etiam fit in i.

eá.

revibus| NoG. feria iv. primum & fecun«

p

in principio Complet. &

«t t

in fine | dum Refponf. iii. No&urni

Primz pott Pretiofa , prat

erquam |

$. In aliis Feriis extra tempus

gl

in triduo m

ajoris Hebdom. ante | Pa

ch. dicuntur tria Refponforia ;

! ponän(

Pafcha ,

& in Offic. Defun&. ut

l

Te

qinlcà

Íuis loci

»

Pponitur.

l

quia in illis non dicitur ;

eum,.

Hoc ordine: Feria ii. &

l immo

De Rgp

onforiis poft Lediones,

v. tria Refponforia i, Noét. Feria

n lm[

X

4

p«

Efponfoiia dicu

ntur ad Matu-

iii. & vi. tria Refponíoria ii.

yni, el

R

No&t. Feria iv. & Sabbato quando

inum pol!t Lectiones : id e ;

in eo fit de Fer. tria

.Aefponfo-

jis p

poft

quamlibet LeQtionem dicitur

ria iii. Noót.

Dominicze prx-

»din d

unum Refponf. ut infta.

int

d

cedentis, in qua primo fünt po(i-

in

2. In feítis ix.Lc&-(p:æterquam

ta. Verürn quia in iii. Noc&t. Do.

usl

fefto SS, Innocentium ,

quando

minicarum à iii. poft Pentecoft,

y di

nonv

enerit in Dominica ) & in

Do

minicis ab O&. Pa(chz inclufi-

incluf. usque ad Adv. exclufi-

-

iT

V6; usque ad Adv,

ve, non habetur nifi unum Re.

r;mïqlil 1

exciufive , & à

fponforium dicendum infra Heb-

TT

Dnica infra O&, N

ativ. inclufive,

iM

h

usque ad Se

dom. quod eft feptimum in Do-

i

m

ptuag. exclufive di-

minica ; proptereà quod Refpon.

lïx

cuntur octo tantüm Refp

onioria:

orium, Duo Seraphim, non dici-

I

ff

t in fine tertii.

& fexti, & oétavi

tur , nifi inp

:zdidis Dominicis,

E.

dicitur Gl

Orja Patri , cum repeti-

|

p Q

tione partisRe

1

ideo Feria quarta , & Sabbato ,

f

|

lare eft in f

Ó

fponforii: quod re-

quando

Reíponforia

fumenda

(

W

ne ultimi

Refpon

erumt ex iii. NoGQurno , primum

,

—

Orü cujuslibet Noéturn.

tam in

1 )

Offic. novem , quam trium Leé&.

Refponfor. etit» quod eft vii. Do-

excepto tem

minicx : fecundo & tertio loco

QOU MOR

pore Paílionis , quo

dicitur fecundum & tertium

AConQie

tempore loc

o Gloria Patti;repeti-

& i.

feq.

m m

tur Refponf.

er. id eft, poft fecundam,

etiam Offic

à principio, excepto

Le&. dicitur ii. & iii. Refponfo-

fs q

Defunct. cujus loco

rium ,. quod eft 1ii. & iii, fecundz

li, v

dicitur.Requ

iem eternam &c, qui

fequentis Fer. fi propria Kefpon-

Verfus , Gl

Orla Patri , quibnsdam

FUNLUE y

diebus dic

foria habuerit: alioquin fi nom

Md at

ut in

itur in primo Refponf

habuerit

propria;dicitur ii. & iii,

Muf

propnis locis annotatur.

Refponf i. No

, ejusdem Domi-

Poft N

onam Leó&t. przedictis aie

n

TU

us,

quando o&to tant. dicuntur

nicz. Ab O&. Epiphanix usque

ETU

Refp

onforia

ad Septuagefimam habentur Re-

E

ll

1 Q]

immediate dicicur

fponforia propria in fingulis Fer.

Hymnas, Te Deum.

Il

3. In Dominicis Adv. & in Do-

excépto Sabbato, in quo, quando

minicis à Septuag. us

ht de Feria, dicuntur R efponforia

[

l

q; ad Domi-

Feriz iv.

nicam Palmar.

inclufive, & in tri-

6. Sumuntur autem Refponforia

p

duo ante Paích

3, dicuntur novem

N

ex eo loco , ubi primo funt pofi-

W t

Kefponforia, quia tunc non dici-

ta ; in principio menfis,vel libri,

L^

tur Te Deum,

& repetunturinaliis fequentibus

4. In Officio autem trium Le&.

)

Domuinicis illjus menfis, in qui-

if

quando fit de feíto , & in feriis

bus alia non aífignantur , vel do-

temporis Pa(chalis,quod eft inter

nec de iilo libro legitur ; unde

lu

ominicam in Albis, & AScenf.

fumpta funt Refponforia.

"W

(

€xcepta Feria fecunda Rogatio-

Quaz

(

autem in i. Hebdom. menfis pofi-

num , in qua ponitur iii. g

:)- di-

ta funt per fer. repetuntur,eodem

cuntur duoR efp

onforia, quia pott

N

111. Le&t. dicit

ur; l'e Deum.

ordine in eisdem fer. per fequen-

J

—

KRefponíor. in

feíflis (umuntt

Quz |tes Hebd. donec alia ponátur.Ubi

AN:'

iY de|veró nga

unt propriaXfemper ex

IT

Communi Sanétorum: & in

di&is

Noct.Düice fumütur di&o ordine.

] fufDC

7*

i

[

| düa

i

L f

lläþü

Rubriez generales Previayi

in omni

iöc.B

Tüünt

7. Si Refponforia

i. No&. ejus

M.tam no-

P*lmü fum

Dominicz ,in qua primo ponun-

vem ; quam trium LeG. etiam íi

ünd

4 Q qui

tur, propter feftum Duplex in

infra ejusdem. OG. fiat de fefto',

ea Dominica poni non poffint ,

vel de Dominica, dicitur; Qui na-

i

ponantur prima die ejus Hebd.

tus es de M. V. In Epiph. & per

H k

in qua occurrit fieri de fer. & o-

1l Rffpom l

O&t. & in fefto Transfig. dicitur ,

m

& f((u

mittantur alia ; quz forte in illa

Qui apparuifti hodie.

A Domi-

Ourhi

feria propria haberentur. Si vero

nica inAlbis incl. usq; ad Ascen(;

RUA ttmy

in tota Hebd. non occurrat dies ,

taàm in O

Cc. de Temp. quam de

in qua fi:t de fer. illa Refponfo-

Sanéctis

( excepto Offic. S. M.)

jia ponantur in

eq. Hebd. ve

fe

mper dicitur ;

dicinur

* dl

mortuis, InAscenf. us

Qui furrexiíti à

& jl

Dominica fimiliter non impedita

que ad Pen-

Nod, f

& dummodo in ea alia Refponfo.

tec. excluf, dicitur: Qui fcandis

: Ponïüm

ria no funt primo ponenda , alio-

fuper fidera. In Pentec. & reliquo

quin €eo anno omittantur. Rc-

anni temp. tam in O

c..deTemp,

NJQCO Quan

u

fponf. etiam , quz in aliquibus

quam de San&is dicitur,qui fedes

1 Refpoij

feriis per Hebdom habentur , fi

hinicz m

ad dexteram Patris , ut in Pfalt.

O fünt p

€o die; quo pofita funt, non pot-

4. Refponforia brevia aliarum

funt dici propter feftum occur-

Horarum , qux ponuntur in pri-

Nod.

rens , non funt transferenda in a-

ma Dnica de Adv dicuntur per

Pentecojy

liam diem , fed omittuntur.

totum Adv. quando fit Offic. de

. exclufi

$. Tempore Paíchali in fine Re-

Inum Re.

fponforii ante Verfum additur ,

i. Dnica

Temp. Similiter quz ponuntur in

uadtr.

infta Heb.

É

:

icumt

ur usque

n in Do.

Alleluja.

ad.DRicam Paff, excluf..

Et quz

ponuntur in Dnica Paffionis , di-

d Refpon.

De Rcfpongg):(ix;ïlï;.revib. Horar.

cuntur usque ad Fer. v. in Coena

10n dici.

E

fponíoria

brevia dicuntur

Dfi excluf. item qua ponuntur

ominici

oft Capitulum ad Primam ,

Sabbato ,

Iv

in Dhica in Albis;dicuntur usque

fumendi

Tertiam,Sextam, & Nonam, & ad

ad Ascenf. excl. Quxz veró ponun-

Completor.preterquam in triduo

turin aliquo Fefto habente O&

primum

ante Pa.cha usque ad Nonam S$ab.

dicuntur per tot. O&. quando fit

END M

[ vil. Do.

bati in Albis inclufive , quibus

de O&. In Offic. autem B. M. tam

ttio lo

diebus non dicuritur. Ad Primam,

& Complet. femper dicuntur eo-

novem quam crium Leét. (except,

ium fe

Fefto Aífumpt. ejusd. ) dicuntur

my & iil

dem modo , ut in Pfíalt.

In aliis

femp. Refponf.

br. de Communti.

Vefponío-

Horis, quando fit Offic. de Domi-

Virginum.

, fecunde

nica, vel Feria per annum , di-

$. Temp, Paích. à Dominica in

Kelpon-

cuntur ; ut habentur in Píalt.

In

O&. Pafch. usque ad Sabbatum

fl non

Adv. autem , Quadrag, tempore

pott Pent. incluf. in fine &. brev,

j &il

Paífionis, & PafGhali; ut fuis locis

ante primü Verfum dicuntur duo

Demi-

habentur propria.

In feftis fimi-

Allel. qux etiam poft di&um pri-

Is que,

liter ; quando non habentur pro-

mum Verfum repetuntur pro pare

jr Re-

pria» dicuntur ut in Communi

te Refp. & in fine ii. Y. unum tans

is Fer,

Sanctorum.

tüm Allel. tam in Offic. deTemp.

qando

2. In fine Refponforii brevis di

quam de San&is , ut dic. in Rubr,

nforia

Ccitur Gloria Patri, cum repcti-

quz eft in Sabb. in Albis,

Extra

tione Refpon(. eo modo , quo or-

temp. Pafch. quamvis in aliquib.

lforia

dinatur ad Primam in Píalt. prz-

feftis ad Tertiam,Sextam,& Noná

:pofi-

terquam temp. Pafl. tunc enim

&. brevib.addantur Allel. nó ideo

libri;

»on dic. Gloria Patri ; in Officio

addurtur ad Primam,& Co::plet,

Itibus

de Temp.. fed foliua repetitur &.

De Capitulis,

XXIX.

| quie

brey. à principio.

Apitula femper dicuntur prz-

:l do.

3. In-&. brevi ad Primam , loco

terquam à Fer, v. in Coena

undc

verfus , Qui fedes &c. in Adv. di-

Dniusque adVefíp. Sabb. 1n Ajbis

citur.

Qui venturus es in mun-

excluf. & prgterquam in Officio

Quz

poti

dum ,tam in Dominicis , X Fe-

Def. ad Vefp. Laudes, & alias

oden

Xüus,quam in Fefto ; exceptó Fe

Horas , di&is Pfalmis, & Afisad

uen

íto Concept. B. M. & per O&. in

Compl. vero di&o etiam Hymno.

D

r Ubi

Nativ. Domini usque ad Epiph.

2. Capitula Daminicalia pofita

etiam in feftis occurrentibus , in

in Pfalt. in i. & ii. Vefp. in Laud.

4

per a

fcíto Corporis Chriítiyik per O&t.

& Horis,dicuntur à iij,Dnica pott

"d

Pent.

i

o k

!no

sthex

url

/jaji.

4

Pent. usque ad Adv.wbäigcägää! 1;1!'

Infra O&. dicitur Oratio,

a

t Epiph. usque ad Septuag. Ca-

ut in die Feíti : fimiliter & in die

( l

po

la autem ferialia dicuntur

O&. nifi alia propria aflignetur.

m

u l

pitu

[]

poft

O&. Pent. usque ad Adv. &

3. Ante Orationem,etiam quan-

j

y l

ab

O&. Epiph. usque ad Díiicam

do aliquis

olus

recitat

Offic.

n

i. Quadtr.

Aliis temp. dicuntur;

emper dicitur y. Dhs vobiscum,

.

y !

& refpondetur : Et cum fÍpiritu

u'sque

ut in Prop. deTemp. fi

fit de San-

, Dii

mdm

&is,ut in Propr. de San&is , cum

tuo.Qui Y. non dicitur ab eo, qui

j

, orti

propri

a adí(unt, alioquin de Coi

non eft faltem in ordine Diacona-

jf

ciie

x & Compl. (quan-

Mf

SS. Capit.Prim

tus,nec à Diacono pra'fente Sacer-

j ^

do Capitula dicuntur) nunquàm

dore, nifi de illius licetia. Si quis

li

n

mutantur, utin Píalt.

autem ad Diaconatus ordinem nó

3. In Dominicis ab Advent. us-

pervenerit, ejus loco dicat, Domi-

TAE

v dl

ne exaudi orationem meam:& re-

i*

QU

que a

d O&. Epiph. & à Septuag.

gum l

usque à

N

d tertiam poft Pent. & in

*

fpond. Et clamor meus ad te ve-

l

Feriis tempori

s Pa(ch. & in om-

niat. Deinde dicitur,Oremus,pof(t-

j H

ulariter Capitul.

eà Orat. quax fi unica tant. dica-

Qu

m du

nibus feftis reg

qgnut Y

pofi

jtum in i.

Vefp. dicitur in

tur, Verfus, Dominus vobiscum;

Lau

d. ad Tertiam, & in ii. Vefp.

vel Dühe exaudi ; repetitur finita

m d

Oratione;poftquam fuerit reípon-

Qu

n

quibusdam exceptis ; quz iuis

fum, Amen : fin aucem plures

icnotum

lJocis affignantur.

. In Feriis cemp.

Pafch. ad Pri-

Orat. dicendz fint;ante quamlibet

iidum:

mam dicitur Capitu

]. Regi fxcu-

Orationem dicitur Ana & Verfus:

,jnlitt t

tin Dhicis & Feftis.

deinde Oremus : & poft ultimam

lx,ï'.'lxw Hympo

lorum , ficu

Polt Capitu

l. femper r;fpondc-

Orationem repetitur, Dominus

t La

tur, Deo gratias.

vobiscum : Pofteà dicitur Benedi-

a u D

;.

camus Domino, refpondetur; Deo

AE

De Oration

Deinde dicitur Verfic.

Ratio 1in

öää'eris, & Laudib.

gratias.

Mu o

Q

dicitur poft Antiph. ad Mag-

Fidelium animz , qui Verfus non

& Beneli&us immediate,

dicitur poft Benedicamus Domi-

Wg«)'nziar.

l

!

F

d

Qiücat,

no , ad Primam ante Pretiofa &c.

i l

Yi

Dy

m

«X

nifi qu

ando dicendzx funt Preces ;

quz dicuntut po

ft Ant. & in fine

neque ad Completorium, ante y.

!] st

illarum Orado.

Ad Primam , &

Benedicat &c. nec quando poít

x dictu

aliquam Horam immediate fequi-

F

glias Horas Oratio dicitur poft

At gt

Refponforium br

ev. nifi dicendx

tur Offic. parvum B. Mariz , vel

p N

fint Preces: tunc enim Oratio di-

Officium Defunétorum , aut fep-

m us

tem Píalmi Poenitentiales , vel

citur poft Preces. Ad Completor.

folz Litaniz.

Vtorium

Oratio dicitur polt Ant. Salva

FUDR

nos , nifi dicendz fint Preces : &

4. Si Oratio dirigatur ad Patré ,

hn gu

las.

conclud, per Dfim : fi ad Filium,;

ac Pa rl

tunc dicitur poft il

& Completor.

Qui vivis & regnas.

Siin prin-

2. Ad Primam ,

ls 0;,'9!?:11

nunquam mutantu

Y Orationes ,

cipio Orationis fit mentio Filii

[ II

ntur in

Pfíalt. przter-

dicatur.Per eumdem; fi in fine O-

V du

quz habe

triduo ante Paícha , in

rationis,dicatur. Qui tecum vivit

uam in

A AT L

quo triduo

ad omnesHoras usque

& regnat. Si fiat mentio Spiritus

ad Non. $a

bb.San&i incluf. poft

fan&i dicatur, In unitate ejusdem

ditits

Píalmum, Miferere dicitur Oratio

Spiritus fan&ti &c.

uando plures Orationes di-

Kl

diei,uc fuo

loco ponitur. In aliis

$:

fua

tU

Horis regu

lariter dicitur Oratio ,

cuntur prima tant. dic. fu

NT

uzg di&a eft in i. Vefp. In Qua-

conclufione,Per Dfim,;vel aliter ut

m

fup. alie non concluduntur nifi

B

rag. autem Quat. Temp. Vigi-

n

liis,

& FKeria 1i. R.ogat. Oratio ;

in ultima Orat. fed unicuique O-

IN

uz

di&a eft in Lasdib. dicitur

rationi söper-præponiturOgemus,

przterquam in Offic. Def. in quo

d

tantüm ad Tertiam , Séxtam &

j

Nonam. In Vefp. autem fequen-

alio modo quàm ut fup.Orationes

V

tibus , fi

fit de Feria dicitur vel

dicuntur:item in Litan.Orationes

ut in Quadr. vel Do-

omnes dicüntur conjunctim , fu

fl

l]n

alia propria;

unoOremus,;ut fuis locis habetur.

J

minice prace

d. ut in aliis Ferils.

XXXI.

ilb

Qux Oratio przce

d. Dfiicz , fem-

eu

Offic. per Heb-

H& no:'ä;e

eum;

dicitur in

pet dicitur in fer.

ia non aílig-

omnib, Feftis per aium, tam

j

dom, quando propr

H

T

trium,

Mtüt (

Rubrice generales Breviarii,

uGe

1

trium , quàm hovem Lect, & per

preces

» tottum dicitur clara voc&

Hfhn

At

eorum O&. excepto feíto Sanc&to-

ab He

bdomadario

betiam

um Innocentium , nifi venerit in

3. Salutatio in

gelica femper di-

«dtt 0f

Dhica , dicitur tamen in ejus die

citur ante Offic. B.M. quando non

55 Vobisq

6

.

Dicitur etiam in omnibus

conjungitur cum O

c, Dfüi ; quia

Düicis,à PalchaRefurre&tionis in-

tunc íufficit dixiffe

ea

Qu p

& à

m in prin-

ETO

. cluf. usque ad. Adv. exclu

cipio cum Oratione Dfica.

( Diac

Nativ. Dhi incluf. usque ad Sept.

De Symbolo Apoftolor.

excluf. & in omnibus Feriis tem-

Athanalii,

t €nte Sä[ .

fsb

il

por. Pafch. fcilicet à Dominica in

olum Apoftolorum femper

Otdine

Ti

Albis;usque ad Ascenf.except. fe-

dicitur ante Matut,. & Primam,

ria ii. Rog. in qua non dicitur. '

:

itoCompl. poíftOrat.Angel. tot.

C2l D

Teamdo

2. Non dicitur autem in Dnicis

fecr. etiam fi ad Prim. & Compl.

"U ad te

Adv. & àSept usque ad Düicam

iterüm dicendum fit cum Precib.

Palmarum excluf. neque in feriis

Qvando vero dic, cum Precib. ad

fs pl

' extra tenip. Paích.

Prim. €Compl. clara voce profer-

1 tant di

3 Vobistur

3 Cüm dicitur , omittitur fem-

tur,Credo in Deum,;& in fine,Car-

Ltür fj

per nonum;, vel tertium Refponf,

nis re(urr. reiiquum dic. fecr. aliàs

& ftatim dicitur poft ult. Le&

totum fecr. dicitur ut fupra.

ii Telpoh

&m plite

4. Cüm non dicitür , ejus loco

2. Svymbolum S. Athanafii dici-

quam!ibr

ponitur nonum,; vel tertium R efp.

tur ad Priníam , paoft Pfalm. Re-

uo di&o,ftatim inchoantur £au-

tribue,in omnibus Dficis per an-

& Verfüs

ültimam

es. Similiter quando dicitur, Te

num , quando Offic. fit de Düica ,

Dominur

Deum;eo Hymno di&o, ftatim in-

exceptis Düicis infra O&. Nativ.

choantur Laudes , przterquam in

Domini ; Epiph. Ascení. & Cor-

t Denedi.

. No&. Nativ. Df : quia tunc dici-

poris Cbrifti ; ac Dominica i:e-

etur Deo

t Veríi,

tur Oratio;poíteà celebraturMiffa

furrect, & Pentecofl. in quibus

ut fuo 1oco notatur.

dicuntur tant. tres Pfalmi coníue-

IiUS non

ti , vt in Feftis.

In Dnicis infra

5 Domi.

De Oratione Dominica;

CA

alias OG. & in Dominica Triniee

lofa &t,

tatione Ange]ice,

atio Dominica:Pater nofter,

tatis dicitur, alias nunquam , ne-

ante y,

& Salutatio Angelica, Ave

que fi aliquod Feftum Dupl. cele-

1do. pol

emper dicitur fecr. ante omnes

bretur in Dnica.

Et in fine illius

te [equ

Horas, prxterquam ad Compiet.

dicitur Gloria Patri.

üiz , d

in cujus principio poít Lect. bre-

De Precibus.

XXXIV.

at itp

vem, Fratres, Sobrii, dié(to Veríu;

jes , d

Reces funt aliquot Y. qui alie

Adjutorium noftrum dicitur tant.

p

quando dicuntur ante Oratio»

Pater, fecretó:& in fine Cor:plet.

nem incipientes à Kyzie eleifon ,

d Ditté,

ftatim poft Orationem B. M. dici-

vel à Pater nofter.

Filltmy

tur Pater nofter, Ave Maria, X

? Preces Dominicales ad Prie«

i prih-

Credo;totum fimiliter fecretó, Fi-

mam,& Complet. ut in Pfalt. non

o Filii

rxigis Horis , & diéto y. Fidelium

dicuntur in Duplicibus nec infra

fine 0-

animz , dicitur fimiliter fecreto ,

U EEL.

n vivit

O&. nec in Vigil. Epiph.

Pater noíter tant, nifi fequatur

vi. & Sabb. poftO&. Ascenf. ctiam

piritus

Offic. B. M. quia tunc poft illud

fi infta O&. fiat Offic. de Dhica;

usdem

dicitur Pater nofter, cum Ave Ma-

vel alio fefto Semidupl. quia cung

ria, pro principio feq. Horz» qua

ratione O&. non dicuntur 5 aliàs

nes d«

nita , dicitur Pater nofter, ita ut

autem femper dicuntur.

jb fua

femper dicatur in fine ult. Horz.

3. Preces Fer. ad Laudes, & pet

jter ut

Si autem poft Vefp. imediate fe-

Horas djüin&æ,uc in Píalt. dicun-

j nifl

quatur Compl. diéto Fideliüu ani-

tur tantüm in feriis Adv. Quadr.

jie O-

ma,incipitur Verfus, Jube domne.

Quat. Temp, & Vigiliar. quz jeju-

remusy

2. Quando in fineOrationisDo-

nantur, (exceptis Vigil. Nat. Ofis

jn quo

minicz proferendum eít clara vo-

ac Vigil. & Quat. Temp. Pent. &

tionts

€e, Et ne nos inducas , femper in

tunc dicuntur flexis genibus.,

In

tione

principio eadem voce proferun-

aliis Feriis per annum nurmquam

mit

- turhzc duo verba,Pater nofter, ut

dicuntur nifi Düicales ; & in iliis

ïabetm.

in Precib. & fimnilibus , alias nun-

non fle&untur genua

Qu

4. In Feriis Advent.Quadrag. X

uam proferuntur;fed dicitur tot.

cicu

ecreto. Ad Laud. veró , & Vefp.

Quat. Temp. dicuntur Prec. feria-

n" um

quando in ferialiOfficio dicuntur

les etiam aéVeíp. fi non ícaustur

eitum

riui

! üm

Rubricr generales Breviarii.

u'J[

P&u

feflum : ad Compl. dicuntur con-

tur; non tamen in

Daplicibus

Qu

fuetz deDüica, fed flexis genibus.

neque infra Octavas.

"

ja

l

p

pf

)

Dicuntur auütem Preces flexis ge-

id

g

nibus ab Hebd. usque ad Y. Dns

3. Si facienda fit comm; alicujus

,w

vobiscum , ante Primam Oratio-

feiti occurrentis , femper fit ante

(it

u

n

nem:à circumftantibus autem us«

ipfa Suffragia confueta;etiam ante

t«

commem. de Cruce.,

j

g

que ad . Beuedicamus Domino ;

poft uitimam Orationem.

p Qu

. Commemoratio de $. Maria.

«. In Vigiliis Preces feriales di-

non fit cum aliis , quando dicitur

o

m

cuntux tant. ad Matut. & per Ho-

ejas Officium parvum , nec quan-

r"l A

i t

ras. Ad Vefp. vero fequentes non

documgque fit Offhc. de ea.

;cno

ni

dicuntur : quia inde fit de fefto.

pire

qt

Quod fi poít Vigil. S. Mathix fe-

rl[?-

[

3

De Anis B'ääiæ ïm fine Officii,

quatur primus dies Quadragef. in

TT

Veíp. dicuntur Preces ferales ,

i &

quamvis dicenda Git OratioDfüicx

Ntiphonz B.Mariz pofitz in

prxced. & non Vigil. quod etiam

Ax

fine Pfalt. poft Compl. fingu-

fit um

]z dicuntur pro temporis diverfi-

al

fervatur, quando in Fer.vi. & Sab-

yi, (

bato Quar. Temp. Sept. fit Offic.

tate , ut 1bi annotatur ,

prater-

pfattil

fer. cum in eis non occurtat Fe-

quam , in triduo majoris Hebdo«

qut

n

ftam ix. Le&. tunc enim in Vefp.

madz ante Pafcha.

j

2. Dicuntur autem extra Cho-

fer. vi. dicuntur Preces, quamvis

-

dicenda fi£ Ozatio D'Bicz praeced.

rum.tant in fine Compl. & in

nonautem Feriz Quar, Temp.

ne Matut. di&tis Laudib. fi tunc

terminandum fit Offic. alioquin ;

fialia fubfequatur Hora, in

ne

6. Píalm. Miferere, dicitur cum

Precibus ad Vefp. tant. & Píalm.

ultimz Hora.

In Choro autem.

De profundis ad Laudes.In Offic.

femper dicuntur ; quandocumque

efun&. dicuntur Píalm, quiin

terminata aliqua Hora disceden-

dum eft à Choro.

' &o Offic. aíffignantnr

3. Nunquam veró dicuntur poft

pe Commemomtionibuä*cemmu-

aliquam Horam,quando fubfequi-

tur cum Officio diei Offic. Def.

nibus, feu Suffragiis Sanctor.

vel feptem Pfalmi Poenitent. aut

XXXV,

Litaniz.przterquam poft Compl.

in quo femper dicuntur , etiam fà

Otmmetemorationes communes,

pradiécta

fubfequantur : 'neque

feu Suffragia de Sanctis , qux

etiam dicuntur, quando poft ali-

habentur in Pfíalt. poft Vefp. Sab-

uam Horam imediate fubfequi-

bati, dicantur in fine Vefperar. &

tur Miffa. Dicuntur autem flexis

Laudum ab O&. Epiph. usque ad

genibus

( przterquam in diebus

X

.

Dfnicis D]

3 l.

Vefp. Sabb. & toto

Dicam Paílionis excl. & ab O&.

Pent. usque ad Adv, excluf. in

temp. Pafch. ) Hebdomadaxio ta-

Diicis,Feriis,& Fettis (nifi Offic

men ad Orationem furgente.

fit Dupl. vel infraO&avas,etiamfi

de Düica, vel Semiduplici infra

eas fiat) & illis adjungitur comm,

DcOfficio parïävfïül*:&ariz & aliis,

de Patrono , vel Titulo Ecclefiz ;

ante vel poít com. de S. Maria, &

£ Officio parvo B, Mariz, de

Officio Def. de feptem Pfal-

de Apoftolis,pro dignitaté illius ,

D

ita camen, ut femper ultimo loco,

mis Poenitent. & Litaniis, & de

ponatur comm. de Pace. Etanté

Pfíalmis Gradualibus , quando &

illas in feriali Offic. fit comm. de

quomodo tam in Choro ; quam

Cruce; quz habetur in Pfalc. poft

extra Chorum dicenda fint;haben«

Laud. fer. ii.

tur fuis locis propriz Rubricz ,

circa finem Breviarii.

2., Tempore Pafch. fit alia com-

4. Tempore Pafchali in Officio

mem. de Cruce, ut ibi ponitur in

parvo B. Mariz , quod dicitur in

Laudib. Fer. ii. poft Dominicam

Choro;,non additur Alleluja; Aüis;

neque Verfibus, atque 5iis.

in Albis , & ea folum tunc dici-

Toni-

Rubricz generales Bteriarli,

: Dl

sRubrica pio

comm. In Düica, ideó in i. Veíp

doditürhic féqien

Ye

3

püiez iib dicunturAnz, & Pfal.

O&. Concegt. B."M.

|

Ominica infra O

Lj

ft Offic.

l

de Sabbato; fcilicet , Bns &c. Ca-

u Alici

'

i

pit. &c. de Diica iii. poft Oratio:

Emperü

Un

D

de ea Dfica Adv, dux occure|

nem Dominicz fit commem.

€

Tétiam m

yerit,cum com

mem,. O&,.Concept.,

e O&.ut in i. Vefp. fefti. P(alm

mon dicuntur Preces ad Com

plet., di

neque Primam

: in qua tamen r€-

jin

Matut, & Laud. ut in Pfalt. d«

l Dhnica :

cetera ut in Dhica iii

t $ j

citantur omnes

Píal Díüicx , &

! Adv.- In Laud.

ianag di(üg

Symbolum Quicumque. '

aE Epp Ra a

n

Concept.

À

le

Si feftum Concept. occurrat in

, 260 qui

Adv. transfertur, in pri-

Non dicuntür Preces ad Comp!

Dnica ii.

& in| neque ad Ptimam, in qua tame:

mam diem nen impeditam ;

dicuntur Píal. confueti cam Sym

1 fine Of

ji.Vefp. Düicz,quando i

n fequen-

£em diem transfertur »

fit totum! bolo Quicumque.

m commem.|

I pofite]

Offic. de Concept. cu

Dhice & etiam in li.

Vefp. Con-

Quando feftam $. Lucie occur-

Omp], fing

cept. fit comm. Feriz & S. Mel-

rens in teritia Domünica Advent.

n diem»,in

05 dv

£hiadis, $a

bbato vero proxiie fe-

transfertur in fequente:

Is pret

Concept.| ii.

Vefp. S, Luciz omnia de O&.

15 Hebdo

quenti, quia dies O&t.

$, Luciz ,

mon transfertur , ne

ue

de ea fie-| Concept. & comm;xn.

zi poteft Offic, mi

f per folam! & Ferie.

xtrà Clo

, & in f

). fi tünt

Lloquin,

1, In finr

T0 auten

ocumque

disceden.

ntur pol

N

Cs

SSS

713

(b fequi

Xx

N

Ü

f

——

fic. Ddf

g

tent, al

ee

N

j

j

) z

À Compl

N

K

LT

PA

E

, etiam l

N

"heque

ZA

U.

: poft al

2

P —

W-W)

(9

71

——

fabfequie

jl

I —————AMO

,

Wmü'

l

m fexis

/

in

Z

| diebus

^ s

;

ilf

E3

A

A0

s

A

& toto

DO

i

:v

j

;

j

if

p

)

V AN

(j

N

410 (a»

)

N]

£

[

Z

ITH

ii

NSS

;

//

& alill

m

—

l

7

(gf*'

7

) Pa

, &dt

ndo &

uam

»

ben

ibriczi

Offict

citur

--

j AT

DUJE

$

M

E

n

jjili

j

[0!

$9090T9o$vTTTTTS

:äi"iciänol?ïï

DUAE TABELL.JB-

4M

yentt*

'51 Qu

dnt'

foniS«

Ex Rubricis generalibus ef:cgrptæ.

nf

at

13

In qüarum prima ftacim videri

Scire tamen oporfet » quz fint

ol

poterit, de quo celebrandum eric

Duplicia prim& & ii. Cla

&

3jutis

Officium fi plürà eodem die fefta

majora per annum , & quz Dnic£

Occurrant,

& Ferie maiorcs dicantur.

TW

- In fecunda veró ; quomodo Of-

T.

ficium précedens concurrat inVe-

DÜPLICIA PRIMA

fperis cum Officio feq. diei.

€ $5185

o n 0

;

Ex utraque Tabella hoc ordine

g;enref J

reperietur , quod quatitur,

in quibus nulla fit commemo-

u k

"

Trimüm inveniatut fumerus

ratio qgnorumcumque EFeftorum

] Qu

occurrentium , nifi prout füpra

m

, i

pofitus in quadrangulo illo ; in

àn Kubbricis,

quo Fefta, de quibus eft contro-

j

verfia, fibi invicem occurrunt :

Mátivitàs Doimini.

deinde legatur Regula juxta di-

Epiphania Domini.

n

il

étum numerum deícripta; & ex

Pafcha Refurrectionis, cam tribus

i

ea claré videbitur quid fit agen-

antecedentibus , & duobus fe«

durmi.

quentibus diebus.

gulü

E

[

Exempli gratia. Quadrangulus,

Afcenfio Domini.

i:m'ni:z |

in quo fibi invicem occurrunt Du:

Pentecoftes cum duobus fequen.

plex i. Claff.&z Düica i. Claff. erit

tibus diebus,

ui eít in angulo fuperiori primx

Feftum Corporis Chrifti.

m l

|

'Tabellz in quo fignatus eft n. i.

At

quia fi ad eum tam Dupl. quàm

Nativitas S Joannis Baptiftz.

NY

|

Feftum fan&orum Apofítolorütm

Petii & Pauit.

Dominica przdicta ex eorum lo-

cis recto tramite pergerent , in eo

Aífumptio B. M. V

fibi invicem occurrerent. Regula

Feftum omnium San&orum,

autem juxta dictum numerum ap-

Dedicatio propriz Ecclefiz,

fic habet.

Patronus vel Titulus Eccleíi&.

poxiïtgg

ránslatio de

mO » Offic,

e fecundo.

Id e

p

Duplex pri-

DÜPLICIA SECUNDA

mz Claffis predi&um transfera-

tur, & Officium fiat de Domi-

"

in quibus(äg' S?msplsicligtïs fit come

nica primz Claffis

*

quia cüm

mem, in Laudibus tant.

in his Regulis dicitur

De pri-

Circumcifio Domini.

mo » feu przcedenti » intelligi-

Feftüm SS. Nominis JEfu,

tur de Feíto in fuperiori parte

Feftum SS. Trinitatis.

'Tabellz appofito; ut Duplex prz-

Conceptio

diétum 5 cüm de fecundo , vel fe-

Nativitas

l

Annuntiatio

l

quenti ; de Feíto in inferiori par-

Purificatio

B. Matiz,

te fub numeris appofito ; ut Do-

"m —— Ó Ó(

minica przdica.

Natalitia xii. Apoftolorum,

In aliquibus autem Quadrangu-

Fefta Evangeliftarum.

lis nullus appofitus eft numerus ;

Feftum $, Stephani Protomart,

vel quia nullus occurfus ; neque

SS, Innocentium

art;

concurfus.effe poteít, vel quia in

S. Jofeph Sponfi B. M. V. Conf,

propriis locis adnotatur in Bre-

S. Laurentii Mart.

viario ; quid fit agendum.

| Dedicatio $. Michaelis Aichang,

DbO.

*

DOMINICJX MAJORES DUPLICIAAN Mzg.ORA PER

i

dividantür in duas

2a11es,

Quz aliis Duplicibus minoribus

praferuntur,

Pominicz primz Claff. que nun»

quam omittuntur.

Transfiguratio Domini.,

Exaltatio S. Crucis,

Trima Adventus,

Vifitatio

Feftum Septem Dolor.

Tpta,

Prima Quadragefimz,

Feftum Carmeli

Paffionis.

Feftum ad Nives

Palmarum.

Feítum SS, Nominis

B. V. M.

Pafchz.

? que f

In Albis.

* Feftum de Mercede

l Cf i

Pentecoftes,

Solemnitas SS. R ofarii

U Dj

"Trinitatis.

Praíentatio

:ï:

Cathedra S. Petri utraque.

DOMINIC X.

SECUNDXE, | Feftum ejusdem ad Vincula.

CLASSIS ;

Converfio S. Pauli Apott.

MR

Feftum fan&i Joannis ante portám

Quz non omittuntur , nifi oc-

Latinam,

0mmero.

currente Patrono, vel Titulari Ec-

S. Barnabz Apoftoli.

Apparitio S. Michaelis Atchang.

Felloruy

clefiz ; & ejusdem Dedicatione :

S. Joachim Patris B. V. M. Conf.

Jut füpr

& tunc de iis fit femper.comme-

moratio in utrisque Veíperis Óc| S. Annz Matris B. M. V.

Laudibus.

Fefta Patronor. minus principal.

m tribty

Secunda

FERIE MAJORES;

'Tertia

Adventus.

1obus f&

Quarta

de quibus femper fit com-

Septuagefimz.

mmemoratio,

Dominic&

Sexagefimz.

fequet

Adventus ,

Secunda

Quinquagefimz.

Quadragefimz ,

'Tertia

Quatuor Temporum »

n

Quadragefimae

Secunda Rogationum.

dolorm

Quarta

:E::

Iffl

4

f

eliz,

R

/Go?

m

—

E

ER

DÀ

(

lqy

w

-

I$

U.

UES

4

X

S

N^AE.

C

z

W

. Coffle

DN

e .)l

s

à

3

j

»

TR

J

(

277

lb

7

n

SI

Do

jï

j

h f

N le

jj ul

1l

qe 0"

mfmm

1]1125 0

SI OCCURRAT EODEM DIE

W

(l ott

, titr

U [)

(

vtl f

Dupl.x.(,ï &36 4 Q 6 12 4 l6 z.!

dfdumn

— —À — —

i—6-—1i-—6—-—-

Duplu.(,ï 44 O 4 2]|4 6 2.'8

gagva"

, KU

Duol per afi. an. 4 4 9-

—

;2 l4 18

ammem

DICS mf 0&

40

4:3 $8

u

gilis t

—— Á -

»usO»ï?

DICS OQ&avz. -1-

,.--—...-——-

4 |o

,

24412

IL—l6-——

gndano '

$ x

j 4 Cinenu!

Semxduplex. 4 :4 o

4 |t

—jlz-—

l—lw]m]hl"læ

3

;;::

$

Wlwlwlwl*l!"lö

CA

bm&äv

Slmp'ex

— | Ó —— ....1—-

3 !3

;L:

ngtum M

dlg tf D

SMmSabb $a

Gu URU

P

M

janiam.

Fena Ma;o:. 6 9

54

Oqu

———— — — —

!

n

pE

T

Vigilia.

D

wlwlo WL"'

La

OlOIO.

oloiOle '*lwïwl"l"i"l

h«f

—— —— emm um

'wlwlo.wl

um'wIOiw

1) BaF t

1. Trásl. de i.

C

a O jrili

Offic. de ií.

,e* qentdm

at

2. Offic. de i.

ä

translat. de|*

-xo[duis [ * ]:

um

atl ]

fecundo,.

d xo[dngd

3 i

3. Commem.

S-;-:äï

p p i m

d voruruiro(q i

e i. Offic.

ï

ï;ï;

2

"atpo s9Id

de fecundo.

xpun23] xo[dhg

4.0ffi(.. de i.

I

UtAvpo vegul soigi " ]" 19

com.de ii.

"umuur jod Xo[dnq |"

j xpuno3J eorutuiod ]

$. Nihil de i.

'SEUEI.) um

unuue Jad eorumuoqgq!9 |9 |

Offic. de ii.

*S]ero

*sigero u

6. Offic. de i.

*0jtqqve$ ut PHUDT epueslm

nihil de 1i.

"syer.

7.Offic.de di-

XIC

gmon,com-

mem.

e mi-

nüs digno.

8. Offic. de

digniori

Ej

E

translat.

mih. digno.

Otandum,Quod Duplex quod-

mini , in fefto Corporis Chrifti s

N

cumques,etiani Patroni, & Ti-

in felito Affüumpt. B. Virg. & otne

tuli Ecclefiz , vel Dedic. ejusdem

niümi SS. trarisferatur.

occurrens in VigiliisNativit. Diii,

Infrà O&avam Epiph. fit tant,

& Pcntecoftes,ln dleCucumcxüo-

deé Patrono,vel Titulari Ecclefizx 9

nis, in die O&. Epiphaniz; in Fe.

& ejusdem Dedic. cum commem.

-

fiad iv. Clnuum, ác in tota maájori

O&Gavz i alia fefta transferuntur

