
tuam,& audi: :* Aperi ócu-

rum ; & terra fplendébat à

ï&lap

Jj

lostuos,& vide tribulatiónem

t

w

majeftáte ejus. .Et vidi vifió.

noftram.

,U Qub regis

nem fecándüm fpéciem , qu&

[k u

l

Yfrael , inténde ; qui , dedücis

Ti

| víderam , quando. venit , ut

T

velut ovem Jofe

ph. A

L

peri.

difpérderet civitátem: & fpé-

] (L Jaü

Le&io i.

ciés fécündum afpé&um ,

ii

IMifns

"T platéa erat in rotün-

quem víderam juxta flüvium

dum , afcéndens furfum

Chobar : & cécidi fuper

I N

er cóchleam , &in coenácu-

fáclem meam.

Mi

Et -majéftas

lum templi deferébat per gy-

Dómini ingréffa eft templum

f

TU

rum : ideítcó látiüs erat tem-

per viam porte , qua refpi-

plum in fuperióribus : & fic

ciébat ad Oriéntem.. 'Et ele-

Al

de inferióribus afcendebátur

vávit me fpíritus , & intro-

um )

ad fuperiórain médium. FEt

düxit me in àtrium intérius :

T OT

vidiin domo altitüdinem per

& ecce repléta erat glória

Qu :

-Dómini domus.

^

eircüitum , fundáta látera ad

) CL

mensüram cálami fex cubitó-

Wa Super muros tuos J

eru.'

falem conftítui cuftódes. :

rum fpátio : & latitüdinem

fipet

per paríetem láteris forínfe-

9 'l'ota die & no&te non tacé-

Y al

cüs quinque cubitórum: &

buntlaudáre nomen Dómini.

f

erat intérior domus in latéri-

,

ys Predicábunt pópulis for-

gltüdl

bus domus.

titüdinem meam , &.annuns«

| od

&« Afpice Dómine, quia fa&ta

tiábunt.. Géntibus;.' glóriam

tj

J

eft defoláta cívitas plena diví-

meam.: Tota.

^;

ficiet

tiis, fedetin triítítia dóminz/

LeBio it:

: Ht

Géntium :

9 Non eft, qui

T audívi loquéntem. ad

s H

confolétur eam , nifi tu Deus ].

jomu

.

e.de.domo ; & vir , qui

ynofter.

ftabat juxta me , dixit ad me:

dintt

y* Plorans plorávit jn no-|.

Fili hóminis , locus solii mei,

f

&e, & lácryme ejus in ma-| & locus . veftigiórum pedum

| d«

&illis ejus. Non eft.

mceórum,ubi hábito in. mé-

x

G16ria Patri. Non eft.

- dio filiórum I(rael in etér-

3n

"FERIA SEXT A.

nüm: & non pólluent ultrà

.ere'l)-

De Ezechiéle Prophéta.

domus Ifrael nomen fanttum

e&iO i-

J

ap 43«

meum , ipfi.& Reges eórum

nl

'T duxit me ad portam .| in fornicatiónibus fuis , & in

J

—4qux refpiciébat ad viam | ruínis Regum fuórum , & in

Orientálem, - Et ecce glória excélfis. Qui fabricáti funt

It

D klfrael ingrediebátur per | li

men fuum juxta limen

j

à

M5

meum

266

Infra Hebdom. ii. Novembris.

Li

LÀ

eccavimus ,

impie géffi-

jim

smeum , & poftes fuos juxta

y. P

oftes meos : & murus erat

mus , iniquitátem fécimus

! conv

inter me & eos: & pollué-

Dómine in omnem juftítiam

tuam. Non.

Glória. Non.

Qa

tr

runt nomen fantctum meum

1f ex

in abominatiónibus , quas

SABB.A T O.

De Ezechiéle Prophéta.

ii qm

fecérunt , propter quod con-

Le&io i

Cap. 47

qrelli

sümpfi eos in ira mea.

hOl' Vil

x. Muro tuo inexpugnábili

T convértit me ad por-

circumcínge nos Dómine , &

E

tam domus , & ecce aqu&

ad PW

egrediebántur fubter limen

UE

armis tue poténtie prótege

Q

nosfíemper; * Líbera Dííe

domus ad Oriéntem : fácies

Deus Ifrael clamántes ad te.

enim domus refpiciébat adO-

i

aocum

, Erue nos in mirabílibus

riéntem: aqu& autem defcen-

tuis, & da glóriam nómini

débant in latus templi dex-

avit

Le8io ii«

trum ad Merídiem altáris.Et

jti

tuo. Libera.

que u

Unc ergo repéllant pro-

edáxit me per viam porta A-

N

cul fornicatiónem.fuam,

uilónis, & convértit me ad

qyen o

viam foras portam exterióré ,

f r

& ruínas regum fuórum à

h MJfID

*me , & habitábo in médio eó-

viam quz refpiciébat ad O-

rum femper.

'Tu autem fili

riéntem: & ecce aqua redun-

$

dántes à látere dextro.

s

hóminis, ofténde dómui I(rael

h

templum, & confundántur ab

x. Laudábilis 26r.

Atibus fuis , & metiàn-

LeGio i

hu

iniquit

Um egrederétur vir ad

ho

tur fáb

ricam : & erubéfcant

ex ómnibus,qua fecérunt.Fi-

C

Oriéntem , qui habébat

amuy

üram domus , & fábricz

funículum in manu fua,G&

I

tüf

menfus eft mille cübitos : &

tl

ejus , éxitus ; & intróitus , &

i

omne

defcriptiónem ejus,

tradüxit me per aquam usque

VM

ad talos. Rursümque menífus

l

& univérfa precépta ejus.,

eft mille , & tradàüxit me per

ov

cun&tümque órdinem ejus , &

omnes leges ejus ofténde eis,

aquam usque ad génua : &

lt

!

menífus eft mille, & tradüxit

P

& Ícribes in óculis eórum: ut

euftódiant omnes defcriptió-

me per aquá usque ad renes:

1]

nes ejus , & precépta illíus,

Et menfus eft mille, torrén-

|

A

tém,quem nó pótui pertrans-

)

n

|

& fáciant ea.

9 Suftinüimus pacem , &

1Ire

quóniam intumüerant

J

i

non venit : quasívimus bona;

aque profündi torréntis , qui

i

Ms

ri.

& ecce turbátio

cognóvi-

non poteft transvadá

j

mus Dómine peccáta noftra :

w. Angüftiz. 24^. LeUio iib

par

* T dixit ad me : Certé

* Nonin perpétuum oblivi-

l i

fcáris nos:

vidífti filà hómin's. ,Etv

[*

u-

[

Dominica iii- Novembris.:

267

à göm

edüxit me, & convértit ad

vafa fntulit in domuim The.

RT

ripam torréntis.

Cümque

sáuri dei fui.

lüitlam

Etait rex Af-

No

me convertíffem , ecce in

phenez praepófito eunuchó-

ripa torréntis ligna multa ni-

rum, ut introdüceret de filii$

mis ex utraque parte.

Et

!

I(rael, & desémine régio ,

aitad me: Aquzifte, que

& tyrannórum , püeros , in

l

egrediüntur ad tümulos sábu-

quibus nulla effet máeula ,

|

p

]i Orientális , & descéndunt

decóros forma , & erudítos

áue

IOT

ad plana desérti , intrábunt

omni fapiéntia , cautos fcién-

mare, & exibunt, & fana-

tia, & do&os disciplína, &

Ms

büntur aquz.

Et omnis

qui poffent ftare in palátio

i

du

ánima vivens, quz ferpit ,

regis , ut docéret eós lítteras,

quocümque vénerit torrens ,

& linguam Chaldeórum.

f

vivit: & erunt pifces multi

$v Vidi Dóminum fedéntem

[l

21

fatis,poftquam vénerint illuc

fuper sólium excélfüm. &

l-

p

aqua ifte , & fanabüntur , &

eleváàtum : & plena erat om-

vivent ómnia, ad qua véne-

nis terra majeftáte ejus :

T0

T

rit torrens.

Et ea, quz fub ipfo erant,

u Ü

.

.d.

$ Mlfit. 264.

replébant templum.

SA Db BA T O.

9^ Séraphim ftabant fuper

W

ante Dominicam tertiam

illud, fex alz uni & fex alee

Novembris.

álteri.

Et..

CQ0 ls

Ad Mágnificat , Antiphona.

'T conftítuit eis rex an«

r

Muro tuo inexpugnábili cir-

nónam per síngulos dies

xl

cumcinge nos Dómine, & ar-

de cibis fuis , & de vino , un-

u

mis tug poténtie prótege nos

de bibébat ipfe, ut enutríti

i

femper.

tribus annis, pófteà ftarent in

,que

DOMINICA

IH

confpé&u regis. Fuérunt er«

Y

u

Novembris.

go inter eos de filiis Juda',

pCI

In primo Nocturnoe

Dániel , Ananías , Mífael , &

Incipit lib. Danielis Prophét.

Azarías.Et impófuit eis Pree»

Wil

ieQdo 3

ape Ée

pófitus eunuchórum nómina :

D

Nno tértio regni Jóakim

Daniéli , Baltáffar : Ananíe ,

dl

A

regis Juda , venit Nabu-

Sidrach : Mifaéli, Mifach: &

I

chodónofor rex Babylónis in

Azaríge Abdénago. Propó-

a

fuit autem Dániel in corde

-^

Jerü(alem,. & obsédit eam :

qu

&trádidit Dóminus in manu

fuo, ne polluerctur de men-

ejus Jóakim regem Juda, &

fa regis, neque de vino potué

n

artem vasórum domus Dei,

ejus.:. & rogávit eunuchó-

Y

& afportávit ea in terram

rum Prapófitum , ne conta-

Sénnaar in domum dei fuia-&

minarétur.

Dedit autem

i

Deus-

Dominica ui, Novembris.

9'68 :

j

Deus Daniéli grátiaim & mi-

x« Afpice Dómine, quia faCla

fericórdiam

in

confpéctu

eft defoláta cívitas plena divt-

i [ota

tis: fedet in triftíua . dómina

»]Lmt'tw

princ

ipis' eunuchórum.

foice Dómine de fede

Géntium:

* Noneft, qui

Í r

W A

confolétur eam , nifi tu, Deus

g

fan&ta tüi; & cógita de nobis:

inclínà Deus meus aurem tu-

nofter. $* Plorans plorávit

njä,bunt,

in no&£te, & làcrymz ejus in

am, &audi: * Aperi óculos

gii

tüos ,& vide tribulatiónem

maxíllis ejus. INon eft. -

Ü

Glória Patri.

INon.

1

fen

noftram.

y

Qui regis

In fecundo No&urno.

U

lrael, inténde , qui dedücis

Ex libro S. Athanáfii Epífco-

Cl

m [ofeph. Aperi.

velut ove

Ccctt l.u-l

á

i ad Vírgines.

m

Lib.d

e

Virginit. poft init.

düni

"T ait princeps eunuchó-

i

. Lecüo . ive-

eny

rum ad Daniélem : Ti

laccédant áliqui , & di-

méo ego- Dóminum meum

fitis

s

cant tibi, ne frequénter

præter

Regem , qui conftituit vobis

cibum , & potum : qui fi ví-

jejünes , ne imbecillior fias ;

d

derit viltus veftros macilen-

ne credas illis, neque aufcül-

firt

"

D

4

tióres pr& citeris adolefcén-

tes: per iftos enim inimícus

Á

fibus comvis véftris , con-

heec süggerit.

Reminífcere

t

derniábitis caput meum Re-

ejus, quod fcriptum eft; quod

u, d

i. Et dixit Dániél ad Matà-

ctun tres püeri, & Dániel , &

Alii adolefcéntuli captívi du-

tgtt

:

a

r, quem conftitüerat prin-

i d

órum füper Da-

Oieffent à Nabuchodónofor

- m

€eps eunuch

siélem, Ananíam , Mifaélem,

rege Babylónis , jufsümque

&i

& Azaríam:: TTenta nos ób-

effet, ut de ipsfus menfa régia

, Del

coméderent , & de vino bíbe-

fecro fervos tuos diébus de-

& la

cem , & dentur nobis legü-

rent , Dániel & tres püeri illi

l

u

noluérunt póllui ex menfa

mina ad vefcéndum ; & aqua

vagc'l

adbibéndum: & contemplá-

Regis, fed dixérunt eunücho,

bl

4e vultus noftros, & vultus

qui'eos curándos fufcépe-

, hi

qui vefcüntur ci-

rat: Da nobis de femínibus

tioj

puerórum ,

terre , & vefcémur.. Quibus

!

bo régio : & ficut- víderis ,

l

vm

;v

d

fácies cum fervis tuis. Qui,

ait euntichus: Tímeo ego R e-

At

audíto fermóne hujuscémodi,

gem , qui conftítuit vobis ci-

tsl

bum & potum , ne forté fà-

tentávit eos diébus decem.

cies veftre appáreant Regi

N

Poft dies autem decem appa-

- Wuüérünt vultus eórüm melió-

fqualidióres pr& cceteris püc-

b

V

'res, & corpulentióres prte

ris, qui régia menfa alüntur,

& pün!at me.

"t

ómnibus pueris, qui vefce-

rüfa-

1l

N

bántur cibo régio.

t'-Suptjr inuros tuos Je

em

xaq

r

- Dominica iii. N overbris. .

Y

2

f

d

I

falem - éonftitui cüftódes

y. Erue nos in uürabilibus

^* '[ota die & no&te non tacé-

QU

tuis, & da glóriam nómini

.. c«buntlaudáre nomen Dómini.

tuo. Libera.

Le&8io vh

t

lnküs

y» Predicábunt pópülis for-

Uis$quis ígitur ab im.

Q

titüdinem meam , & annun-

Q

mündo fpíritu vexátur,

Màbunt Géntibus slóriam.

j5

[

fi hoc animadvértat ; & hoc

3 meam. Tota.

Le&0 v,.

phármaco utátur ; jejünio, iri-

Ut dixérunt illi :* Tenta

quam , ftatim fpíritus: malus

li

C

fervos tuos dies decem,

oppréffus abfcédet, vim je-

u

& da nobis de femínibus. Et

jünü métuens. "Valdé enim

dedit eis legümina ad vef,

daemones oble&tántur crápu-

-'-

"Céndum , & aquam ad bibén

i

H

la & ebrietáte , & córporis

dümr : & iátrodüxit eos in

:

cómimodis. Miagna vis in je-

l ü

'confpé&tu Regis, & vifae funt

jünio,& magna ac przclára

AL

fácies ipsórum fpeciofióres

fiunt per illud 5 alióquin uri-

füs;

preter ceteros püeros,qui

de hómines tam mirffica prze-

-fégic 'men( -cibis" nutrie-

ftárent , & figna per, eos fie-

[ei)

(

"bántur. Vidésne ; quid fáciat

Tent , & famtátem 'infirmis

jejünium ? ' Morbos fanat ,

per ipfos largirétur Deus;nift

C

u

. "defüllatiónes córporis exsíe

plàtié ob exercitatiónes fpiri-

, "€at , daemones fugat, pravas

tuáles; & humilitátem ánimi,

T

(

'cogitatiónes' expéllit ; men-

'& converfatiónem bonam ?

Xem clai$jrem reddit ,- cor

Jejánium enim "Angelórurma

o

mundum éfficit , corpus fan-

cibüs eft: & qui eo ütitur; ór-

W

'&ificat ,'dénique ad thronum

ditis Angélici censéndus eft.

Ü

l

]

dDei hóminem fiftit. Et ne pu-

$*s Suftinüimus pacem , &

tes hec témere dici, hàbes

non verit : quesivimus bona,

iil

teftimóhium in

n

hujus rei

& ecce turbátio : cosnóvi-

Evangélis à Salvatóre pro-

mus Dómine peccáta noftta :

ChOv

Nonin

làtum. Cüm enim quzfivif-

perpétuum oth1£'-

p

fent difeípuli , quonam modo

cáris nos.

Ji

iinündi fpíritus ejiceréntur ;

Y« Peccávimus, impiä' véfft^

refpóndit Dóminus : Hoc ge-

mus , iniquitátem fécimusg

ü

hus non ejícitur , nifi in - ora-

Dómine ,in omnem j

DC

. fióné & jejünio.

tüam. '"Non.

Ó

«(

*v Muüro tuo inexpugnábili

" lória Patri.

No"n'; :

cireumcinge nos Dómine ;

x Vil Eaudábilis pópulus ,

PUE

. & armis tus poténtie' pró-

* Quem' Dóminus - exercí-

YU

. teze nos femper:

;

" Libera

tuunr benedíxit , dicens"

o

[

Bóminé Deus Itxael

L]

dlinin-

Opus'mánuum meárum.td

I!

tes ad te.

e$ ; héréditas rned Ifraek. " -

'fo Beä-

270

flilfz:a, Hebd

[J

Novembris.

Beáta Gens, cujus e

fgii.

us eft mons maenus , & int«

bi

minus Deus , pópulus elé-

implévit univérfam terram.:

(to

T

Gusinhgreditátem. Quem.

g. Redémit pópulum fuum,

g ígil

.viil. Duo Séraphim cla-

; liberávit eum, & vénient ,

mábant alter ad álterum :

& exultábunt in monte Sion:

* Santtus, SanCtus, San&tus

g

& gaudébunt de bonisDómini

lfs d

Dóminus Deus Sábaoth :

fuper fruménto,vino & óleo :

feruri

$ Plenaeft omnis terra glória

* REtultra non esürient. -

ejus.

f d

, Erítque ánima eórum qua-

fs

, Ires funt , qui teftimó-

hortus irríguus. Et.

nium dant in coelo, Pater,

Le&io ïil

gpue

Verbum,& Spíritus fanttus ;

Oc eft sómnium :inter-

ia

& hi tres unum funt.SanCtus.

quem.

retatiónem quoque ejus

Glória Patri. Plena.

dicémus coram te, rex.

u

ted

FERIA SECUND A.

rex regum es ; & Deus coeli

rl

De Daniéle Prophéta.

m

regnum & fortitüdinem , &

y f

- K.ectio 1.

Cap.2.c

impérium & glóriam dedit

du

U Rex vidébas , & ecce

tibi, & ómnia,in quibus hábi-

« .&. quaáfi ftátua una grandis:

tant filii hóminum, & béf(tiz

1egunt

Jais t

ftátua illa magna , & ftatüra

agri: vólucres quoq; cceli de-

nmum.

fublímis ftabat contrate , &

dit in manu tua, & fub ditió-

intüitus ejus erat terríbilis

ne tua univéría conftítuit : tu

fu.

Hujus ftátug caput ex auro

g

es ergo caput áure(i. Etpoft

2,8

Üptimo erat , pettus autem

te consürget regnü áliud mi-

- & bráchia de argénto , porró

nus te argénteum : & reg-

i

venter & fémora ex zre. Tí-

num tértium àliud ereum,

siermur

v Mf

bie autem férrez , pedum

quod imperábit univérfz ter-

-quadam pars erat férrea ,

r&- Et regnum quartum erit

i

jusdam autem fi&tilis.

Vi-

velut ferrum. Quómodo fer-

lum

[

' débas ita , donec abíciffus eft

rum commínuit , & domat

PTO

lapis de monte fine mánibus :

ómnia , fic commínuet & cón-

[

& percüffit ftátuam in pédi-

teret ómnia hac.

L*'MJ'DIE

bus ejus férreis & fi&tílibus

PU.

& commiínuit eos.

.dune

&. Angüftiz mihi funt ündi.

ue , & quid éligam, ignóro:

V

contríta funt páriter ferrum,

Meélius eft mihi incídere in

g

Al

tefta, es,argéntum, & au-

manus hóminum , quam de«

" lh

rum, & redátta quafi in favíl-

relínquere legem Dei mei.

i

]am zftívi àrez , qua rapta

. Si enim hoc égero, mors

W

funt vento ; nullüsque locus

mihi eft : fi autem non égero,

l4

non effü

ij

invéntus elt eis: lapis autem,

giam manus veltras.rl

Uan

qui peycüüïerat ftátuam , fa-

Mfflius

d

»:

Infra Hebd. m Novembris.

$

$

It

e£tio 3ii

rene;

S

idra

ch,Mifac

h A A.

Qu

Orro quia vidifti pedum

n

dénago deos méos non cóli-

luy,

& digitórum partem te-

tis, & ftátuam áuream, quam

m

fte figuli,& partem férream:

conftítui, non adorátis? Nunc

"d

regnum divifum. erit , quod

]

tamen de píantário ferri orié-

ergo fi eftis paráti , quacun-

que hora audiéritis sónitum

(lt):

i

tur, fecándum quod vidifti

tube , fiftule , cítharz, fam-

ferrum miftum tefte ex Iuto.

büca, & pfaltérii , & fym-

Et dígitos pedum ex parte

m

phoníe , omnísque géneris

férreos, & ex parte fi&liles :

muficórum , proftérnite vos ,

€x parte erit regnum sólidü ,

& adoráte ftátuam , quam fe-

If«

& exparte contrítum. Quod

autem vidífti ferrum miftum

ci : quód fi non adoravéritis ,

T

eáàdem hora mittémini in for-

. ]i

tefte eftluto , commifcebün-

nácem ignis ardéntis : & quis

(j

tur quidem humáno sémine ,

eft Deus, qui erí

fed non adherébunt fibi , fic-

mmanu mea ?

piet vos de

T

dul

uti ferrum mifcéri non pot-

neiAufieieduróeis tut: Dene

M

eft tefítz.

In diébus autem

conturbáta eft omnis terra :

j

regnórum illórum fuscitábit

* Sed miferére Dómnine , &»

[

Deus coeli regnum , quod in

ne fácias confummatiónem,

(

&térnum non diffipábitur , &

* Dómine Dóminus nofter ,

l

regnum ejus álteri pópulo

quàm admirábile eft nomeg

non tradétur: commínuet au-

l

tuum ! Sed miferére.

.

tem, & consümet univéría

ectio ii

regna hac: & ipfum ftabit in

) Efpondéntes

Sidrach ,

"

s&etérnum,

Ri

Iff,

, ifach , & Abdénago ,

(2

X« Mifit Dóminus Angelum

dixérunt regi Nabuchodóno-

tl

fuum, & conclüfit ora leónü :

for:Nonopórtet nos de hac re -

d

$ Et non contaminavérunt :

refpondére tibi.

Ecce enim

ij

quia coram eo injuftítia in-

Deus nofter , quem cólimus ,

2

vénta non eft in me.

poteft erípere nos de camíno

Y* MifitDeus mifericórdiam

ignis ardéntis , & de mánibus

fuam,& veritátem fuam: áni-

j

tuis, Ó rex , liberére. Quód «

mam meam erípuit de médio

fi nolüerit,notum fít tibi rex,

catulórum leónum. Et non.

quia deos tuos non cóli-

Ó

G lória Patri. Et non.

E:*

mus, & ftátuam áuream ,

FERIA . TERTIA.

quam erexífti , non adoráe

j

De Daniéle Prophéta.

mus. : "Tunc Nabuchodóno-

CCUQ le

8p.2. b

for replétüs eft furóre: &

JJ

Ronuntiánsque Nabucho-

afpé&tus faciéi illíus ime

P

dónofor rex , ait eis : Ve-

mutátus eft fuper Sidrach; .

1 -

le

EUb o ;Infra Hebdom. ui. Novembris.

,M

Mifach , & Abdénago ,

h

is, qui te odérünt, & inter-

u

praecépit , ut. fuccenderétur

pretátio ejus hófübus tuis fit.

(s

L

fornàx séptuplüm, quàm fuc-

Arborem,quam vidiífti fubli-

J

eéndi confuéverat. -

mem atque robüftam , cujuüs

[ An

&, Civitátem iftam tu cir-

altitüdo pertíngit ad coelum:,

p

:etimda Dómine : & Angel

& afpé&us illíus in omnem

Md

-ui euftódiant muros. ejus.

terram:' & rami ejus pulehér-

rimi , & fru&tus ejus nímius,

"T

s5 Exáudi Dómine pópulum

raiigi

4uum cum mifericórdia.

& efca ómnium inea , fübter

]

d

^, Avertàtur furor tuus ,

eam habitántesbéftia agri, &

gid

J-Dómine , à pópulo tuo, &à

in ramis ejus commorántes

yn d

àtefan&ta tua. Exáudi.

aves cceli : Tu es Rex; qui

As

(5 Le&io iii;

magnificátus es, & invaluífti «

"E? T couféftim viri illi-vin-

& magnitüdo tua crevit &

fj

( 4 icum braccis fuis ; &

-pervénit usque ad coelum, &

Ti

tiàris & calceaméntis ; & vé-

potéftas tüa'in términos u-

:

i

ais

ftibus, miffi funt in médium

véríz terrs.

tfis

& Indicábo tibi homo , quid

forrácis ignis ardéntis ; nam

d Dóminus

Af

ejüffio Regis urgébat: fornax

fit bonum , aut

q:i

iil

autem -fuccénfa erat nimis.

requírat à te :

Fácere ju-

Wtl

/Portóvitos illosqui míferant

dícium & juftítiam , & folíci«

t

Sidrachi;4;Miifach, & Abdéna-

tum ambuláre cum Deo tuo.

E

$, Sperain Dómino ; & fae

It

go, interfécit flamma ighis.

bt

Viriautem hi tres , id eft Si-

onitátem , & inhàábita ter-

t

df£ach , Mitach; & Abdénago,

ram. Fácere.

e810 i.

Uód autem vidit Rex

um

cécidérunt.in médio camíno

At

ignis ardéntis colligáti. - Et

vígilemr & fan&üm. de-

fcéndere de coelo , & dícere :

fuf.elcen

anibülábant in médio flamme

"T

8

M

x

!

au

dántes Deum ; & benedi-

P

Succídite: árborem , & difft-

Ngta

céntes Dómino.- -

páte illam, áttamen germen

radícum éjus in terra dímitti-

&il

$u Geénti paccatríci, pópulo

sf

leno-Cpeecáto miferére ,

te; & vinciátürferro ; & ere

i

:

'Dómine Deüs.- **« " Efto

in herbis foris ; & rore cceli

i

Hfg(

Wl( [

placábilis füper nequítiam

j

confpergátur , & cum fe-;

O

pulíttü. Dómine.

ris fit ^pàbulum' ejüs , dó-

l

G

nec feptem téimpora mu-

)

dóriá'Patri:' Dómine.- -

Q

W

EERIA

ÜARTA.

TA

-5"De Daniele Propheéta:

interpretátio ' fenténtds L AT-

N

-5 Letot,

Cap.4.6 *

tífimi , qua pervénit fu-

aj

'Efpóndit Báltaffar, & di-

per Dóminüm meum regetis

Ejícient te -ab homínibus ; &

n

: f;---æ.

Xi.tf Dómine mi,sömnium

cunj

[

i

P4

Infza Hebdom. iii. Novcmbri;.

inter.ï',

eum béftiis fe

rísque erit ha-

catulórum leónurm. -

| E?t nOfl.

isfi

bitátio tua, & foenum üt bos

G lória Patri.

Et non.

cómedes , & rore eceli infun-

Tij

FERIA QUINTA.

sül]lïs ï

déris.

De Daniele Prophéta.

& Angüftize mihi funt ündi-

^

g,

: ]L-Gïä:li() R

J

e & quid éligam , ignóro :

Altáffar rex fecit

g;'æ;de

lld.

211

Mélius eft mihiincídere in

b

convívium Optimátibus

If

manus hóminum , quàm de-

fuis mille: & unusquísque fe-

Abler

relínquere legem Dei mei.

cündüm íuam bibébat atá.

71

D

T

y» Si enim hoc égero, mors

tem. Pracépit ergo jantte-

rl

mihi eft : fi autem non égero,

muléntus ,ut afferréntur vafa

non effügiam manus veftras.

i

áurea , & argéntea , que

FITE

Mélius eft.

afportáverat Nabuchodóno-

?

Le£tio i.

t

orpater ejus de templo ,

l

nl

Fptem quoque témpora

quod fuit in Jerüáfalem , ut

0 U

$

mutabüntur fuper te, do-

biberentin eis rex ; & Op-

nec fciasquód dominéturEx-

timátes ejus , uxorésque ejus

célfus fuper regnum hómi.

& concubína.

'Tunc alláta

m

Qu

JTOUS

|

num , & cuicünque volüerit

funt vafa áurea , & argéntea,

Itj

decillud. Quód autem prz-

qua& afportáverat de templo,

.

cépit , ut relinquerétur 'ger-

quod füerat in Jerüfalem : &

folel

M

U

men radícum ejus , id eft ár-

bibéruntineis rex , & Op-

t

boris : regnum tuum tibi ma-

timátes cjus , uxéres , & con-

&

cubína

illíus.

Bibébant

at

u

nébit , poftquam cognóve-

"

ris poteftátem effe coeléftem.

vinum , & laudábant deos

t

Quam ob rem rex consílium

l

at

fuos áureos, & argénteos , z-

2 de«

meum pláceat tibi,& peccáta

reos, férreos , ligneósque , &

tua eleemófynis rédime , &

lapídeos. In eàádem hora appa-

UH

u

iniquitátes tuas mifericórdiis

ruérunt dígiti, quafi manus

páuperum : fórfitan ignófcet

hóminis fcribéntis contra can-

em

delítlis tuis.

Omnia hzec

tmtt

delábrum in fuperficie paríc-

venérunt fuper INabuchodó.

tis aule régie : & rex afpi-

ia

noíor regem.

ciébat artículos manus fcri-

:vl

pf

*:. Mifit Dóminus Angelum

béntis.

Tunc fácies . regis

fuum,&conclüfitoraleónum.

commutáta eft,& cogitatiónes

du

j

Et non contaminavérunt :

ejus conturbábant eum,

quia coram eo injuftítia in-

*. Vidi Dóminum fedéntem:

mc €rf

vénta non eft in me.

I n

fuper sólium: excélfum & :

^ Mifit Deus mifericórdiam

elevátum:& plena erat omnis

*

mt fh

fuam, & veritátem fuam : áni-

terra majeftàte ejus :

at

mam

meamerípuit de inédio

Et ea , qua fubipfo erant .

iil j

P.

e

&

re-

ul

2

dnfra Hebdom. iäï. Nuvembxi»z.þ

yd

replébant tem

jumi.

y.

ui regis I(rael , inténde;

abant füper qui dedücis velut ovem J

(

3. séraphim 1

H

9;

qi

illud, fex ale uni , & fex al

:

fgph. A

peri.

:

(s

álteri. Et.

Le&io ii

. Le&io ui,

.Gitur introdáü&tus eft Dà-

JEc eft autem fcriptüra,

i

diest

I

th

- niel coram rege. Ad quem

qus digéfta eft: Mane ,

prefátus rex ait: Tu es Dá-

TT hecel,Phares. Et hzc eft in-

m

terpretátio fermónis. Mane:

Veus

niel de filiis captivitátis Ju-

hn

dz, quem addüxit pater meus

numerávit Deus regnum tu-

rex de Judea ? Audívi de te ,

um, & complévit illud. The-

fia

cel : appénfus es in ftatéra, &

p

|

quóniam fpíritum deórum há-

invéntus es minus habens.

n

beas: & ('ci(entia,intelligent.iä-

que ac fapiéntia amplióres 1n-

Phares : divífum eft regnum

iefitis

véntz funtinte. Et nunc in-

tuum , & datum eft Medis &

eurin)

Perfis.

trogréffi funt in confpé&tu

Tunc jubénte rege

Qngi

meo fapiéntes magi : ut Ícrip-

indütus eft Dániel pürpura,&

Wt

circámdata eft torques áurea

dfecit

türam hanc légerent & inter-

pretatónem ejus indicárent

collo ejus : & praedicátum eft

jum t

mihi ; & nequivérunt fenfum

de eo, quód habéret poteftáté

uj

tértius in regno fuo. Eàdem

Ml

j

hujus fermónis edícere. Por-

ró egoaudívi de te, quód pof-

no&te interféttus eft Báltaffar

u d

fis ob(cüra interpretári, & li-

rex Chaldzus.

Et Daríus

[

y l

If

gáta difsólvere : fi ergo vales

Medus fuccéffit in regnum ;

fcriptüram légere, &inter-

annos natusfexagínta duos.

f

* Afpice Dómine,quia;fa&ta

Wt

pretatiónem cjus indicáre mi-

hi,pürpura veftiéris, & tor-

eft defoláta cívitas plena diví-

m

uem áuream circa collum

tiis, fedet in triftítia dómina

vetre

tuum habébis, & tértius in

Géntium :

Non eft , qui

M

confolétuream , nifitu Deus

IN

regno meo princeps eris. Ad

"

qua tefpóndens Dániel, ait

nofter. ^^ Plorans plorávit

l

M

Wi

in no&te , & lácryma ejus .n

Ti

coram rege : Müneratua fint

Non.

tib ,& dona domus tuze álteri

maxíllis ejus.

Mj

da : fcriptüram autem legam

GlóriaPatri. Non.

FERIA SEXTA.

äj fïrædi

xibi rex , X interpretatiónem

n

ejus ofténdam tibi. :

De Daniéle Prophéta.

ut |

$^ Afpice Dómine de fede

T,c&lo 1.

ap. 6..c

&

7iri ergo illi curiófiüs in-

fanéta tua, & cógita de nobis:

inclína Deus meus aurém tu-

quiréntes , invenérunt

[

am,&aüdi: .

Aperi ócu-

Daniélem orántem , & 00-

Ó

(ecrántem Deum fuum.

Et

lostuos , & vide tribulatió-

j

Tl

accedéntes locüti funt regi

)

nem- noftram.

uper

l

hi

$

&

.'Infza Heb

dor dN ovembrise

.-'2 ;

fuper edí&to.

Rex : num

qui

em colis

Tl Jo

non conftituífti , ut omnis ho-

nieli : Deus tuus , qu

femper,ipfe liberábit te. AI-

mo . qui rogáret quemqu

de diis & homínibus us

am | latüsque eft lapis unus,& pó-

n

que | fitus eft fuper os laci , quem

ad dies trigínta, nifi te

; TCX ,

obfignávit rex ánnulo fuo , &

it,

iitteréturin lacum lIeón

H

-

im * | áni

^

1

Cl

ulo Optimátum fuórum ,

Ms

Adquos refpóndens rex , ait

:[nequid fieret contra Danid-

Verus eft fecmo juxta decré

-|lem. Etábiitrex in domum

I [

The.

tum Medórum atque Persá

U

- | fuam,& dormívit incoenátus,

rum ,

i0d pr&varicári non| cibíque non funt alláti co.

t

licet.

r

unc refp

Yb

ondéntes di-| ram co , fnfuper & fomnus

Xérunt coram rege : Dániel|recéffit ab co.

Tunc rex

u

4e filiis captivitátis

frir

Juda, non | primo dilüculo consürgens ,

curávit de iege tua, & de edí- | feftínus ad lacum leónum

Ui

Go;quod conttituífti : fed tri- | perréxit. :

I

appropinquáns-

vt

bustempóribus per diem orat | que lácui ,

Daniélem voce

obfecratióne fua. Quod ver- |lacrymábili inclamávit , &

und

bum cüm audíffet rex ,. fatis |afràtus eft eum : Diniel fer-

'tfüäfii

contriftátus eft : & pro Da- | ve Dei vivéntis, Deus tuus *

[j

"Aden.

ufir

niéle pófuit cor, ut liberáret| cui tu fervis femper , putás-

Rrlus

eum , & usque ad occáfum | ne váluit te liberáre à leóni-

folis laborabat , ut erüeret|bus ?

Uf y

10

ilum. Viriautem illi intel- g, Muro tto inexpugnábili

ligéntes regem , dixérunt ci : circumcínge nos Dówinine, &

vt

Scito rex, quia lex Medórum | armis tuze

TT

poténtie prótege

atque Persárum eft, ut om- | nosfemper: *

Líbera Dó-

fominq

ne decrétum , quod conftitàe- | mine Deus Ifrael clamántes

qu

rit rex , non líceat immutári. | ad te.

)

u

w« Super muros tuos Jerü-[y. Erue nos in mirabílibus

od

falem conftítui cuftódes

|tuis, & da glóiiam nómini

:jus ]

Tota die & noéte non tacé-|tuo. Líbera.

bunt laudáre nomen Dómini.

Le * L114

Y« Pradicábunt pópulis for-

T Dániel

Oreig"i refpón-

À.

titüdinem meam , & annun

dens, ait: fex in ztér-

h

C

tiábunt Géntibus glóriam|num vive. Deus meus mi-

mheam. -lota.

fit Anselum fuum , & con-

f

e&io i.

|clüfit ora leónum , & non

eu

:

Unc rex pricépit : &!nocuérunt mihi

quia co-

f

adduxérunt Daniclem ,|ram eo juftíia invénta eft

J

& misérurt eum in lacum , in me': fed & coram te ,rex ,

fs

j

lgönum.- Dixítque zex Da-|deli&tum nonfeci. . Tunc .

2

ve-

"$56

E;xfra Hebdom. iii. Novembris.

»

[À

Dïs!t j

veheménter rex gavifus eft precári in

-

jeju

niis , facco ,

$m

Et orávi Dómi-

fuper eo: & Daniélem pre- & cínere.

a

cépit edüci de lacu : eduétüs-

num Deum meum , & con-

;ebdf)ï

féffus fum , & dixi: Obfecro

que eft Dàániel de lacu, & nul-

st

la I&íio invénta eft in eo , quia

Dómine, Deus magne, & ter-

BGCE

ríbilis , cuftódiens pattum ,

crédidit Deo fuo. Jubénte au-

impor

tem rege, addü£ti funt viri il-

& mifericórdiam diligéntibus

gdes

te, & cuftodiéntibus mandata

Ii,qui accusáverantDanielem,

a t

&inlacum leónum miffi funt,

tua. Peccávimus, iniquitá-

jpulis

tem fécimus, ímpie égimus.(&

ipfi, & filiiy & uxóres eórum :

pR

& non pervenérunt usque ad

recéffimus , & declinàávimus

an u

à mandátis tuis , ac judíciis.

paviméntum laci, donec arrí-

i ve

perent eos leónes , & ómnia

& Laudábilis. 269. -

[tss,

ofía eórum comminuérunt.

ILe&io ii.

ia d

"& Suftinüimus pacem , &

Dhuc me loquénte im

ytenpa

A.

oratióne , ecce vir Gáb-

non venit : quzsivimus bona,

s um

& ecce turbátio

cognóvi-

riel, quem víderam in vifióne

jmdis

à princípio, cito volans tétigit

mus Dómine peccáta noftra:

IT

* Nonin perpétuum oblivi-

me in témpore facrificii ve-

nindt

fcáris nos.

fpertíni. Et dócuit me, & Io-

EU

Y« Peccávimus, ímpié géffi-

cütus eft mihi , dixítque : Dà-

s

nielnunc egréffus fum;ut do-

mus , imniquitátem fécimus

; M

Dómine in omnem juftítiam

céremte, & intellígeres. Ab

tuam. Non.

exórdio precum tuárü egref-

ia

hu

G lóriaPatri. Non.

fus eft fermo:ego autem veni,

1m, d

SUAS BA I O

ut indicárem tibi,quia vir de-

tinel

De Daniéle Propheta.

fideriórü es ; tu ergo animad-

]

I

Le&o 1.

ap. 9.

vérte fermónem , & intéllige

l-.av

& M

i

N anno primo Darí filii

vifionem. Septuagínta heb-

£m

peed

: — 4

I

Affüéri de sémine Medó-

dómades abbreviáte funt fu-

f

l

]

—

L

—

E—

——

—

rum , qui imperávit fuper

per pópulum tuum, & fuper

urbem fanttam tuam, ut con-

—

regnum chaldaórum : anno

—

E- -

z

unoregni ejus , ego Dàniel

fümmétur prevaricátio , &

[

E-

intelléxi in libris nümerum

finem accípiat peccátum , &

—

pex

pE

-

Ex-

Ex

L—

—

E

annórum , de quo fattus . eft

deleáàtur infquitds, & addu-

férmo Dómini ad Jeremíam

cátur juftítia fempitérna , &

z

£x

— $ —

Prophétam , ut complerén-

impleátur vífio, & prophetía,

T

tur defolatiónis Jerüfalem

& ungáturSan&tus fan&tórum.

l

Hh

feptuagínta anni.

Et pófui

- Angüftise. 270; Lettioin.

h

fáciem meam ad Dómimüm

Cito ergo , & animad-

I JU

Mj

( ü'[j

vérte : Ab éxitu fqrmö-

Deum rneum rogáre & ge-

nis ;

Domihica iv, Novembris:

2

nis : ut Iterüm zdificétur Te-

ftt

rimcípium

Ioquéndi Dömif

Uil

rüfalem , usque ad Chriftum

noin Osée: & dixit Dóminus

109).

ducem hebdómades feptem ,

adOsée: Vade,fume tibi uxó-

& hebdómades fexagínta duze

rem fornicatiónuni;& fac tibi

titro

.

erunt:& rurfum zdificábitur

filios fornicatiónum: quia fór-

hn

platea, & muri in angüftia

nicans fornicábitur terra à

témporum.

Et poft hebdó-

Dómino. Etábiit, & accépit

n

Gomer filiam Debelaim : &

d

mades fexagínta duas occidé-

Qu

tur Chriftus : & non erit ejus

concépit & péperit ei filium.

pópulus , qui eum negatürus

, Vidi Dóminum fedéntem

us

eft. Et civitátem & Sanétuá-

VImus

uper sólium excélfum &

iliis,

rium diffipábit pópulus cum

elevátum : & plena erat om-

duce ventüro:& finis ejus và-

nis terra majeftáte ejus.

9 Etea, qua fubipfo erant,

ftitas , & poft finem belli fta-

Tle d

tüta defolátio.

Confirmábit

replébant templum.

G.

autem pattum multis hebdó-

, Séraphim ftabant fuper

mada una : &in dimídio heb-

illud, fex ala uni, & fex ale

Tion

dómadis deficiet hóftia & fa-

àlreri. Et.

tifp

( w

crificium : & erit in templo

- Le&io ib

.

abominátio.defolatiónis, & us-

* T dixitDóminus ad eum:

p&J *

'4 Voca nomen ejus Jézra-

2

que ad confummatiónem , &

t

finem perfeverábit defolátio.

hel:quóniam adhuc módicum,

.M

. Muifit. 271.

& vifitábo sánguinem Jézra-

hel fuper domum Jehu ,

a

Ad Magnificat , Antiphona,

us

Qui coelórum cóntines thro-

quiéfcere fáciam regnum do-

virü

num, & abyffos intuéris ,

mus Iírael. Etinilla die cón-

Dómine Rex regum , montes

teram .arcum Ifrael in valle

ymid

l

If

pónderas , terram palmo con-

Jézrahel. Et concépit adhuc ;

j hd

elüdis: exáudi nos Dómine in

& péperitfiliam. Etdixit ei:

emítibus noftris.

Vocanomén ejusAbsque mi-

jb

d

:DOMINICA IV.

fericórdia : quia non: addam

füpt

i

ultra miferéri . dómui Ifrael ,

[

(

Novembris.

Iu primo. Nocturno.

fed oblivióneoblivifcar eórü.

E

Incipit liber Osóe Prophéte.

Et dómui Juda miferébor, &

l4

Lectio z.

Cap. r,

falvábo eos in Dómino Deo

T

131&

Erbum Dómini , quod

fuo : & non falvábo eosin ar-

V

fattum eft ad. Osée ; fi-

cu, & gládio , & in bello, &

he H

lium Béeri , in diébus Ozíz ,

in equis , & in equítibus.

U

ob

Jóathan, Achaz, Ezechíz re-

E£» Afpice Dómine: de fede

gum Juda , & in diébus Jeró-

fanttatua, & cógita de no-

j

boam fili Joas regis lírael.

; bis : inclina Deus meus au-

jm

rem

h

92-

278

. Dominica iv. INovembris.

Ut

remtuam,&audi: ^" Aperi
