luntátem Dei eram : ipfum

imus (

veníre mifericórdiam , &

vitam stérnam : Quiautem

benedícite,& cantáte illi. Vi-

boll ex

Piam.

fáciunt. peccátum & iniqui-

débar quidem vobíscum man-

tátem , hoftes funt ánime

ducáre, & bíbere : fed ego

j. At

fuz.

cibo invisibili , & potu , qui

imine

Maniféfto ergo vobis

veritátem , & non abfícón-

ab homínibus vidéri non po-

[ Dem

dam à vobis occultum fer-

teft, utor. Tempus eft er-

ERN

em

mónem. Quandoorábas cum

go , ut revértar ad eum , qui

làácrymis , & fepeliébas mór-

me mifit: vos autem benedit-

H

tuos, & derelinquébas prán.

cite Deum , & narráte ómnia

dium tuum, & mórtuos ab-

mirabilia ejus..

Et cüm

fcondébas per diem in domo

hec dixiffet , ab afpéQu

Fit

tija, & no&te fepeliebas eos ,

eórum ablátus eft , & ultrà

fuur

eum vidére non potuérunt.

^

evo Óóbtuli oratiónem tuam

dunent

Dómino.

Et quia accéptus

Tunc proftráti per horas

Ym m

eras Deo,necéffe fuit , ut ten-

tres in fáciem , benedixé-

laborán

tátio probáret te.

runt Deum , & exurgéntes

l6 per

r« Egréffus Tobías invenit

narravérunt Óómnia mirabilia

dT rec]

jüvenem fpléndidum ftan-

ejus.

fitris ,

W.Ingréffus Angelus ad To-

tem praecín&dum , & quafi

qumádn

parátum ad ambulàndum ,

bíam, falutáviteum, & dixit:

áudium fit tibi femper :

I quen

& falutávit eum , & dixit :

g

ànimo efto

,

m

m ib

^ Unde tehabémus bone jà-

Forti

Cetinun,

venis ?

próximo enim eft, utà Df:o

curéris.

f

df

3* Et ignoráns, quód Dó-

* Rt refpóndens Tobías »

A n

mipi- Angelus effet , falü-

aX

( ; q

— Ofücium S. Raphaelis Archansell, coxxsv

l

aif: Quale gáudium mihi erit. incénfus fic anhelávit. Hs

qui in ténebris sédeo, & lu-

néfta eft orátio cum je-

A

men coeli non vídeo ? Forti.

jüinio , & eleemófyna. O-

—]lória Patri. Forti.

rátio jufti clavis eft coeli.

li

h

Infecundo No&turno, Afía,

Afcéndit precátio , & de-

Dixit autem Angelus : Ap-

fcéndit Dei. miferátio.

Li-

» li

cet alta fitterra , altam coe-

M

[j

ehénde bránchiam pifcis ,

&

trahe eum extra aquas.

lum , audit tamen Deus hó-

h

Pfalmus. C celi enárrant.

u

minis linguam , fi mundam

Afia. Obfecrote Azaría fra-

habet confciéntiam.

Cum

W

ter, ut dicas mihi ,

u

10d re-

2

sénfibus lóquitur , fi fit fo-

médium habébunt i

D

4,quea lus nofter gémitus.-

Süíh-

TW

de pifce ferváre jufsífti ?

citáuribus imber oculórum:

Af

alme

D ómini eft terra.

|

fletus cítiüs audit , quàm

"i

Afía. Lümina fel fanat , fed |voces.

Orátio ínvidi folet

l

Es

virtus cordis & jécoris, diá-

de áàuribus propulsári.

boli ex

éllit poteftátem.

rat patris & filii ànima una:

:

Píalm.

enedícam Dfim.

dum effet propríetas mem-

Ü

Y- Afcéndit füumus aróma-

brórum , erat ilis fingulàáris

qi

tum in confpé&tu Dómini.

germánitas animórum. . .Fi-

y

n« De manu Angeli.

lj inquit, dimittámus iftum

ä

Cfr

hóminem ,

adjiciéntes ad

Sermo $. Auguftíni Epífcopi.

q

erm. r. 10 Dom. r5. de

|mercédem plácitam ,* quia

At

B. Tobia, qui eft 226.

nobis multa ópere fuo cóntu-

Wt

4 l

de Tempore.

lit.bona : & rogáre coepit

tUl

Le&to àv

mercenárium , ut mercédis

Al

D Estus Tobías , qui þangm

fuze fumat effédtum.

Fra-

[

fuum nóverat fríngere

ter , inquit , áccipe, quod tu-

Amï-

efuriénti , mercédem céle-

um eft , & tunc vade fal-

Vr

rem mercenário preeparat

vus, Récipe mercédem tu-

j

laboránti.

Patiénter leclió-

am,quia mihi, & filio meo

4

pe percépta , qua nuper

bonam prebuífti mifericór-

d

diam. '"lolle, ut dixi , fub-

eft recitáta , admirabàámur

patris. , filifque tra&tátum ,

ftántiam , quam cum filio

To

quemádmodum Angelus mo-

meo reportáfti ; nam grátia ,

j

net , quem aftimábant terré-

quam tibi debémus , non po-

teft ponderári.

num fub coeléfti glória mer-

cenarium. Ad hocenimcae- &* Interrogávit 'Tobías An-

|

jl

citátis " incürrit exítium

p)

gelum : De qua domo , aut de

|

ut Angelum fuscfperet mé- qua tribu es tu

? Qui refpon-

IOW I

Ego fum

dicum , qui divínis fácibus , dens , ait :

Aza-

i

|

ccxxxvi Officium $,

"Raphaclis Archangelt.

« Azarías Ananíze magni filius.

gratis juffit impéndi , quod

, Nl

g Pü

. Genus qu&ris mercenárii,

gratis ipfe concéffit. Nec ip-

am,ne

án ipfüum mercenárium , qui

fum honórem gratiárum mihi

cum filio tuo eat ? Sed nefor-

deputeétis , quia nihil meis ví-

qrem.

té folícitus fis. Ego.

ribus percepíftis. Deum be-

foblg ]

nedícite , & illi confitémini ,

Oütinüï'x lfïx?gelus gau-

& ipfum glorificáte , quia

vobifcum fecit bona.

yoltráro

C

det de cogitáta mercé-

yet (l

r df

de, qui miffus füerat grátis

g, Exivit Tobías, ut laváret

pedes fuos, & ecce, pifcis im-

fim,qa

fácere pietátem. Tobis , in-

mánis exívit ad devoráàndum

zmnérit

quit, vel Tobías, quid de mea

g hb

mercéde fatis fupérflué cogi-

eum, qui expavéfcens , cla-

mávit voce magna , dicens :

lss qua

tátis? Habéte, quod vobis do-

ysfepe

návit Pater ille coeléftis. Ego

Dómine , invádit me.

Et di-

minífter füum curatiónis , ille

xit ei Angelus : Apprehénde

« Ange

eft au&tor fanitátis. Nefcítis,

eldtem

bránchiam ejus , & trahe

dtem.

cujus mercenári ope pér-

eum ad te. * Exéntera hunc

frui meruifüs.

Defünctos

pifcem , & cor ejus , & fel, &

ag

Lipf j

captivitátis fepelíre non ti-

jecur repóne tibi ; funt enim

miuíftis. Tobis : afcendérunt

necefsária ad medicaménta

t purfa

ad Dóminum ópera tuà , quia

utiliter.

)

w Tol

dCI&f 4 |

relíto prándio , reddidífti

y., Attráxit autem "Tobías

mórtuum fepultüra.

Ego

pifcem in ficcum , & palpitá-

NG

Dómino medulláta íntuli fa-

re coepit ante pedes ejus, &

u

crificia pro venerábili fepul-

ait Angelus ei. Exéntera.

jpulát

türa, Ego diré&tus fum ope-

wUbrnt

rárius fori coeléftis.

Mór-

ulxit Ai

Ubito äafggääzö myftérii

tuum fepelíítis , & mortis

N

cceléftis honóre, voce Ra-

Tim ,f

acüleum non timuíftis,

TIpfe

phaélis Archángeli attóniti

E

at de:

fepültus pro vobis voce táci-

'Tobis & 'Tobías,& collápfi in

ta proclamávit. Probatiónis

terram proruérunt , vocem

tülireet

füerat czecitas oculórum , un-

trémulam pénitus occultavé-

ifüpert

de patiéntia tua clárius me-

runt ,quia vocem insólitam

? pifcis.

ruíffet de coeléftibus orna-

audiérunt. Quid metutftis pa-

1,; (eias

miéntum. Egofum Ráphael,

ter Tobis, filiusque Tobías ?

itaperié

unus ex feptem Angelis , qui

Mercenárium habére ccelé-

Vitpafe

aftámus ante claritátem Dei.

ftem , & tamquam operárium

Andpd

locáre terréftrem ? Celávit

Non indígeo fru&tu humánz

h . Q Ij

mercédis , dívitem me facit

vobis Angelus nomen , Aza-

ET

conversátio Majeftátis. Di-

rías fum , inquit, Ananía ma-

RUNCT

ves eft ille , qui me mifit ,'gui filius ; & cüm dixit : Ego

Airi Pir

um

1

Offiauin $. Raphaälis Archangelni cexxxvil.

LU

fum Ráphael Angelus , celá-

In tertio No&tuzno , Affa.

j

vitin primo nómine dignitá-

Eft hic Sara Raguélis filia,

N

AE

)

tem , ne faceret locatóri ter-

qua tibi conjügio dábitur, &

"(l

rTórem.

Si enim díceret :

omnis fubftántia ejus.

L

Egofum Angelus , non effet

Píalmus. C antáte Dómino.

h

'Tobíae mercenárius.

Servá-

Aiia. Septem viros hábuit,

!]

ta eft dígnitas nóminis , ut

quos daeimnónium oppréffit , tí-

poítrémó magnitüdo clarét-

meo,ne mibi símile contíngat.

j

ceret dignitátis, Videte cha-

Píalm. TXÓóminus regnávit,

,

ríffimi, quantum fit eleemófy-

exuültet.

i

na méritum.

Angelum me-

Aíía, Per tres dies oratió-

J

À

ruit habére operárium.

Vi-

ni cum uxóre tua vacábis ,

W

détis , quantum próficit mór-

utin sémine Abrahz benedi-

Iü

tuos fepelíre , ut oblátio ejus

&Giónem in filüs confequá-

ii

per Angelum Raphaélem.jad

ris.

P(almus. Bénedic ánima mea

cceléftem | afcénderet MMaje-

h

flàtem. ' Vidétis, quia elee-

Dómino.

li

j

mófyna à morte líberat ,

y'. Apprehéndit

Ahgelus Rá-

Lt

phael demónium

-

& ipía purgat peccáta , fa-

Ti

cit purgatiónem oculórum$| x.. Et relegávit illud in de-

liberat à ténebris peccató-

sérto fuperióris /Egypti.

x

D

j

ryum.

'Tobis via füa dedü-

Lédio fan&ti Evangelü fe-

citur.

Sara tot viris contri-

iptà

cündüm Joánnem.

a

N

ftáta per Angelum matrimó-

Letio vii

Cap. 5.

"

nio copulátur.

TN illo témpore: Erat dies

feftus Judeórum, & afcén-

3« Ubiintroferis domum tu-

n;rl

am,dixit Angelus Ráphael ad

dit Jefus Jerosólymam. |Et

du

'Tobfam , ftatim adóra Dfím

réliqua.

Homilía S. Auguftíni- Epifc.

Nl

Deum tuum , & grátias agens

j

ei, accéde ad patrem tuuim, &

"T'ra&t. 17:in €. $. Joann.

qa

ofculáreeum : * Statímque

Irum non effe debet

lini fuper óculos ejus ex felle

i

i Deo fattum mirácu-

vt

lum, mirum enim effet , fi

l m

j

ifto pifcis , quem portas te-

p

cum ;fcias enim , quóniam

homo fecíffet. . Magis gau-

mox aperiéntur óculi ejus, &

dére , "juàm mirári debé:

TOR

mus,quia Dóminus nofter,

[

vidébit pater tuus lumen coe-

xiti/

Ii,& in afpéétu tuo gaudebit.

& Salvátor Jefus 'Chriftus

J

y. Tolle tecum ex felle ifto

homo fattus eít

, quàm

quód divína inter hómines

d

i

. pifecis : erit enim nmecefsá-

Deus fecit.

Plus eft enim

l

,9| zium. Statimque.

jj

Glória Patti. Statímque.

ad falütem noftram , quod

attas

"

HE

exxxvui Officium $. Raphaeha Arrnanr*"cha

fa&us eft propter hómines ,

A

b

quämquou fecit inter. hómi-

d cum ef?eï médicus ,

üy

nes ; & plus eft , quód vítia

E

& animárum & Córpo-

gprtuos

fanávit animárum,quam quod

rum , & qui veníffet fanáre

Andi

fanávit Janguóres corporum

omnes ánimas crediturórum ,

moriturórum.

de illis lancuentlbus unum

plcot

OR

Benedícite Deum caeli. ,

elégit, quem n fanáret , ut uni-

dixi

&

tátem fignificáret.

Si medío-

$54 Ü

it Angelus Ráphael ,

E

coram ommbus VLvenubu:

cri corde & quafi humáfio

confitémini ei :

L: Qu,ta fecit

captu . & ingénio confideré-

Bn

vobífcum mifericórdiam ífu-

mus famentem & quod. ad

Ài

am.

poteftátem pertmet *

non

ilor [

Ipfum benedícite , & can-

magnum áliquid perfécit : &

üdor

&

teilli ,..& nárrate ómnia

quoad benignitátem , parum

übis a

mirabilia ejus.

Qma.

fecit. Tot- jacébant, & unus

Leé&io vü.

curátus eft , cüm poffet uno

gUUS

verbo omnes erígere.

$d

x Ed quia ipfa ánima nec

S

eum nóverat , à.quo. fa-

're Deum laudamus. 16.

ingtta

nándaerat: & óculos habé-

AD LAUDES,

lüüis

fitte de

batin.carne , unde fa&ta. cor-

er

porália vidéret : nondum ha-

^ i

u

s€e

A?'toränce äs"*Ra-

QIfir s

bébatíanos in corde ,

unde

phael ad Tobíam , &

1it &fX

Deum Jlaténtem avnofceret.

, u£ curaret eos.

nulros

Ding:

Fecit , quod vidéri. póterat ,

Píalm

pommus regnavit.

ut fanaretur *

unde. vidéri

Dei

Ing véffus . eft

cum reli qLus de Laudibué

s

lr ,

non , póterat.

Dom

jem.

locum, ubi ]acebat magna

d.

crreiï'us Angelus 'ad

TT

j

inum

multitüdo languéntium , cae-

obíam, falutamt eum, & di-

córum ,: claudórum

arldoe

xit : Gáudium fit tibi femper.

tper af

ruim.

Qu

Afia at. " Forti ánimo*efto . To-

"Tempus eft, ut revértar

bías, in próximo enim eft , ut

Conc

ad eum .

i me mifit- , dixit

à Deo curéris.

À

tellet

Angelus.

D

Aphael: * Vos au-

Au 4, Benedicite Deum'cæ-

beä

tem bCITCdICItC Dóminum , &

It , & coram ómnibus V1ven-

-

tLI'lS, ac

nmäce Qmnia mirabília ejus.

tibus confitémini illi , quia

nxh

Confitémini ei coram óm.

fecit vobífcum mifericór-

es5 .

i,

nlbus vivéntibus ,. quia fecit

dlam [uam.

DW

vobíscum mifericórdiam fu-

A lh

Pax vobis, nolíte timé-

aAnm.

-V os autem.

Gl la]

eum benedíicite & canx-

& lória Patri. Vos autem.

tate illi.

Ham[ [

Ca-

ltrg

à

!

m

CXXXIX

Offigum S R&yïmf*h* Archangeli.

UTII«

'Job.3

um tuum, & confitébor nó-

C&öjtu

O Orábas cum

-

mini tUO.

[

H

3

cerymis, & fepeliébas

uu

je11

j

mortuos , & derelinquébas

Ego

um

xap aelAgügeïüm

l

D

prándium tuum , & mórtuos

qui afte ante Dóminum : vos

d

M

NI

abícondébas per diem in do-

autem. benedícite Deum &

A

mo tua , & no&te fepehebas

narráte ómnia mirabília ejus.,

Tejj.

eos , ego óbtuli oratiónem

Allelüja.

Tj

tuam Dommo.

[f

Eus , qu1 2*geatum Ra-

ial

rlfte ? x orum decus

D

phadlem Archángelum

m

Angelórum,

'Tobías fàmulo tuo comltem

W

W

ll

N

dedífti in via : concéde nobis

Re&or huümáni géneris , &

J

TU

.Auctor,

famulis tuis ; ut ejüsdem

PU

Nobis facrátum tríbue be-

femper protecamur cuftódia,

;

V)

nígnus

& muniamur auxilio.

Per

bcandere cælum.

Dommum.

h

Angelum nobis médicum fa-

Ad lertam

mmphüna.

lütis

Ingréffus Ange.

j

us.

j

Mitte de coelis Ráphael , ut

Capitulum. Quando orábas.

3

omnes

t mgva.

u

Sanet egrótos , paritérque

T&.- brc VO

Stetit Angelus ,

Y

nofïros

* Juxta aram templi. Stetlt

Dírigat a&tus.

Angelus.

Q*bk'

Hinc .Dei noftri génitrix

Habens thumbulum au-

]ul

Mlaría ;

feum in manu fua. Juxta.

1

Totus & nobis chorus Ange-

G lória Patri. Stetit.

lórum

. Afcéndit fumus àaróma-

?:;]U

l

l

pE

Semper afsíftat ,. fimul &

tum in confpéétu Dómini.

beàta

z. Demanu Angeh.

xm ï

melï»

Cóncio tota.

Ad Sextam ; Anhghuua,

Praftet

hoc nobls Déitas

Forti àÓnimo.

"

beáta

Capitulum.

'To»b.zx2. $

Patris, ac Nati , pamterque

nunc mifit me Dómi-

j

fanth

m

I

nus , ut curárem te , &

Spíritus , cujus réboat in

Saram uxórem filiitui à dee-

jetc

omni

mónio liberárem.

Ego enim

Glória mundo.:

Amen.

fum Ráphael Angelus » unus

jp Uf

K

, In confpé&u Angelórum

ex feptem , qui aftàmus ante

pfallam tibi Deus meus.

Dommum.

Afcendlt fumu,:,

(

g. Adorábo ad templum fan. . 5rcv«

-

aró-

^

. eexl

Ín fefto $. W olfgangi Epifc.

mor noftri :

pont

arómatum, * Inconfpé&tu

hic, & ubf;]ue

qud,

Dómini. Afcéndit fumus.

femper precáre pro nobis Fí-

'Al[ms

y. Demanu Angeli. In con-

lium Dei , allelüja, allelàja.

fpéctu.

Oratio. Deus , qui beátum

ID

iccidi

lt

lória Patri. Afcéndit.

Raphaélem. cexxxix.

. In confpéeiu Angelórum

DIE XXXI. OCTOBRIS.

Præücu

pfallam tibi Deus meus.

ÍIn fefto fan&i W olfgangi E-

n lllVf

pifcopi Ratisbonenfis.

& Adoràbo ad templuin fan-

Ua

&um tuum , & confitébor

"Duplex.

T

nómifi tuo.

to tota Germaniá.

Ad Nonam ;

Antiphona;

Qmnia de Communi Conf.

«mbo p

Pax vobis.

atifn

"Pont. preter ea , qua hic po-

mperi

Capitulum. — Tob, 12. d

nunturpropria. Oratio,

Empus eft ; üt revértar

us, qui nobis seteérnz

Aferio

ad eum , qui me mifit :

falàtis B. Wolfgángum

;amdiul

vVos autem benedícite Deum

Epífcopum,miníftrum tribuí-

OC

& narráte ómnia mirabília

fti, preefta; quefumus; ut; qué

jus ftug

ejus.

doetórem vitae habüimus in

p d

x. breve. .In confpé&u An-

terris , intercefsórem habére

repóli

* Píallam tibi

gnóbiü

gelórum ,

mereàmur in ccelis.Per Dfím.

Deus meus. In confpé&u.

In primo Nodturrio, LEe.

fetit , Gd

y* Adorábo ad templum fan-

&iones de Scriptura occurr.

tlipfa i

&um tuum , & confitébor nó-

Ini.NoGQurno Lettioiv.

1énplo.

mini tuo. Pfallam tibi.

Olfgángus nóbili in

Woque

G Jória Patri. In confpe&tu.

Suévia gériere prognà-

tírida ]

. Adoráte Deum.

tus , rerum exterárum fuit

ponfum

&fÍfui contémptor egrégius ;

itras f

*. Omnes Angeli ejus.

yhémis

Ín fecundis

efperis, Afía,

folum ex ánimo Deum quz-

Miffus eft Angelus. cum re-

rens , honóres amipliffimos

pud il

liquis Arttiphonis de Laudi-

ab Henríco Trevirénfium

AX ,

ld d

bus. Pfalmus. Dixit Dómi-

Epífcopo fibi oblátos recu-

nus.

cum reliquis de Domi-

sávit ,;1illóque demórtuo pol-

lórum

nicà

«& loco ultimi

licitatiónibus aliórum con-

tti Epif

Píaluí Gonfitébor tibi Dó-

témptis , monáfticam tan-

amifit,

müné in toto corde meo; *

dem vitam , cujus femper

t Bfujs

quóniam audífti. 140.

defidério flagráverat , eft

Capitul. Hymn. & Verfus

ampléxus.

Sacris ordínibus

à beáto Udalríco initiátus ,

jcir

in primis Vefperis, cexxxii.

WT Q

Ad Magnificat , Antiphona

cüm in Pannóniam praedicár-

h'Cl'gümem

Princeps gloriosíffíime Rá-

di Evangélii caufa fe priüs

phael Archángele ; efto me-

conjün-

u g

contulíffet ; propter

zam

U f

P' Al

[

In fe[io S., Wolfgangi Epüfe.-

cexli

ung

üam in eo exfmia cum pietá-

tus inftíndu S. Henrícum

m

te prudéntiam,Othónis Impe-

i

:

Imperatórem regnatürum ,

ratóris ftüdio , totiüisque Cle-

fratrem ipsíus Drunónem ad

ri, & pópuli acclamatióne

Epifcopátum promótum iri ,

'hl

Eccléfie Ratisbonénfi rité

éforóribus álteramR egínam,

li

l

prefficitur.

Abbatíffam álteram fore prze-

il

&» Invéni David. lvii.

díxit. Dénique cüm vigínti &

il

l

e&tio v.

ámpliüs annis in séduli paftó-

Ufcépto Epifcopátus mü-

!

N

nere

ris münere perá&tisextrémü

gregem . Dómini

fibi diem imminére intellíge-

if

verbo pavit, & exémplo ,

ret, que ex ufitáta liberali-

ïm&

fanctiffimisque

Eccléfiam

táte fupérerant, per manus

1i

Mo-

temperávit inftitütis.

páuperum przemífit , facrz-

t

f

naftério S. Emmerámi , quod

que Euchariftíz viático pre-

Va

jam diu Epífcopi adminiitrá-

munítus , in fan&i Othmári

rb

&de , uti divínitüs ánteà fu-

verant , reftitütis provénti-

IT

bus magno illíus bono insí-

türum accéperat , fan&íffi-

jmst

gnem virum Romuáldum

mam vitam pari morte con-

i

LU

prepófuit. San&timoniálium

clüfit , Ratisbónz in templo

tlf

Caenóbium , quod ipfe fundá-

fan&ti Emmerámi fepültus.-

0, LC-

verat , tam fanété inftítuit, ut

& Ifte cft. Ivii.

NUND

collápía in áliis difciplína eo

Íntertio

o&urno , Ho-

milia S. Hilarii in Evangel.

NU

exémplo fit fácilé reftauráta ,

- de.eodem Com-

j

novóque pietátis ódore capta

Vigiláte.

j prolm

Brígida Baváriz Ducis filia ,

znunts IXi Vo

Sponífum Chriftum fecüta, ad

DIE XV.

OV

E

B

'ärumlfwï'

Ín fefto

S

X

eopo

1

Y

ggfegllh' J

facras fe vírgines aggregávit.

chionis Auftris Conf.

u

Bohémis , quó

amplióra

apud illos fides increménta

in Auftria Duplex i. Claffis.

yin

QOmnia de Communi Con-

W W

al

cáperet , contémpto fus Ec-

j

f i

cléfie detriménto , rejéttis

fefforis non Pontificis. $xy,

aliórum consíliis , próprium

prater ea, quz fequuntur.

y

J

dari Epífcopum libentíffime

tb

ermifit.

jj t

$,qui beátum Leo-

fcmgeï

-- Pófui adjutórium. lvii.

Dj

I

dum à fzculi curis

(

, 6ct10 Vie

ad coeléftem glóriam transve-

d t

utdïmm

B

Grégiam, viri fanCbtà-

xífti : concéde,quefumus: ita

"u

em comprobárunt E-

nos per hec tempoerália per-

j

nergümeni , váriis, languó-

transíre, ut etérna vite con«

g

"m

h

ribus oppréífi , quos preea-

sórtiammereámur. , Per Dfigm.

0cturDO 5 1.8^

tóne fanàávi& Diviuo afflà-

in pryno

g d

!]

e

9

q

: iQ-

ä

ecxlüi

n fefto S. Leopoldi Conf.. :

[sio

&iones de libro Ecclefiatti-

Aelicénfe quoque à feinftau-

Tllot

ci. B eàtus Vir. de Conimuni

rátum magnis sümptibus , &

cénfibusilluftrávit. Demüm

IN dl |

Confefforis. non — Pontificis

) banc

Ífecundo loco.

xxXl.

cüm annis quadragínta Au-

bi

. Inii. INoéturno.. Le&tioiv.

ftrie Principátum laudabili-

J

óldus Auftrie Prin-

J

-»

Eop

ter gubernáffet, anno fupra

ceps ab insígui in Deum

milléfimum centéfimo trigé:

yevet

fimo fexto J vita. fanCtíffime

Homi

pietáte , Pius cognominátus ,

d&

in primo ctátis flore ea. vir-

funttus ,facris Fccléfie Sa-

tütis sémina concépit ; qu&

craméntis munítus , ab hoc

Comfi

annórum progréffu in fingu-

mundo ad coeléftem glóriam

On

lárem vite fanttitátem excre-

translátus eft. .

vérunt. Relucébant in adolef-

, Amávit eum

]

MA

XXVl.

! Döminus'.

( Dav

céntia cumDei timóre fumma

vite intégritas , continéntia ,

LeaiO vl

qu

& humílitas : in profettióri

us

corpus .ad Clau-

snübus

ritinoa

eetáte , juftítia , mifericárdia ,

ítrum Neobürgi. cóndi-

fapiéntia ,. religiónis cultus

tum innümeris coepit claré-

1go at

lex

precípuus. Patre defün&to ,

re miráculis , quibus Deus

curis licét. conjugálibus ,. &

tantam viri fanctitátem vó-

iltub à

Principátus folicitüdine prg-

yntelnz

lulit maniféftam : namque ad

pedítus , pietátis & miteri-

ejus

invocatiónem . mórtui

1heltone

córdie münera diligénter obí-

fufcitáti , czci illumináti ,

TT5 QU

bat : ínopes fovébat , oppreét-

furdi audítum , multi loqué-

$,5

fos fublevábat , laffos roborá-

lam ,claudigreffum , captí-

ine g

bat : dénique inter,tot aule

vilibertátem , váriis mor-

itsVel|

inàuinaménta immaculátum

bis oppréffi. fanitátem funt

At à

fe ab hoc fzculo cuftodiébat.

confecüti.

His . claríffimis

ngeett

fanttimónie documéntis rité

$. Honéftum fecit. Ixxv.

.0 Cl

«

"Leflio v«

compértis, Innocéntius Octá-

telems ,

( Ccl

éfie Románe Pon-

vus Santtórum. catálogo eum

m lenfi

Mtifices tanta veneratió-

adferípfit. Ejus facra offa é

fU$ Yert

ne profecütus eft, ut ab In-

támulo ab Imperatóre Maxi-

Me ef

nocéntio fecündo fanGj Pe-

miliáno eleváta in eádém Ec-

tri filius merüerit appellàri.

cléfia honorificéntius repófita,

Ocíti

In Clerum , Virósque Reli-

débita colüntur véneratióne.

|

fyig

giófos benéficus duo mona-

& Ifte homo

WO p

ftéria celebérrima | Clauftro-

nia. Ixxvi.

perfécit om—

Neoburgérfe,& fantte Cru-

Intertio No&turno. !

D

TOptr D

cis in valle. Nemrófa. con-

L éüio fanüi Fvangélii fe«

cündüm Lucam.,

A g

BU , W

t

Q«

D

In fefto S. Leopoldi Conf.

c&xiiii

i

Le&iovii.

Cap. 19. b

Nillo témpore :

ixit- Te-

|per lHtteram legis imbütos.

!

Datillis decem mnas , quia

fus difcípulis fuis parábo-

legis dicta fpirituáliter intel-

1!

lam hanc: Homo quidam nó-

NiY

ligénda revélat. Poft paffió-

bilis ábiit in regiónem longín.

nem quippe, refurre&ioném-

l qun

quam, accípere fibi regnum,

que fuam apéruit illis fen-

| Iflgt

&revérti. Et réliqua.

(l

Homilía venerábilis Be-

fum , ut intellígerent Scrip-

türas : Mina namque , quam .

J

d& Presbyteri.

Graéi mnam vecant,centum :

r !

itum

Ex Comment. i Luc. lib. s.

drachmis appénditur , & om-

nis Scriptürz fermo, quia vi-

Omo gägfi?ssiolle eft ,;(:ui

te& coeléftis

perfectiónem

s |

H

cacus fuprà clamábat :

süggerit, quafi námeri cen-

Fili David miferére mei: lon-

tenárii póndere fulgéfcit.

gínqua régio Eccléfia eft ex

&. Sint lumbi.Ixxix.

(u

Géntibus , dequa eídem hó-

Le&io ix.

Vi

mininóbili , qui lóquitur :

'gotiámini , dum vé«

T

t

Qu

il

Ego autem conftitütus fum

N

D

nio. Verbo , inquit legis :

Rex ab eo, dícitur à Patre

aC Prophetárum. myftica in-.

10

Póítul à me , & dabo tibi

terpretatióne difcüffa pópulis ;

at

Genteshareditátem tuam, &

-

offérte , atque ab eis fidei;

yntit [

pofíeffónem tuam términos

confeffiónem , imotümque

xmau !

terre :qua vidélicet hzeré-

probitátem recípite , juxta:

Mquö-

ditas , ac pofséffio bifária ra-

quod Pfalmífta fuis auditóri-

Q

tióne régio longínqua vocá-

bus precipit, dicens : Sámite:

i

tur , vel quia à finibus terrz

Pfalmum, & date tympanum,

f

AU

n

clamat ad Deum , vel quia

hoc eft,laudem pradicatiónis

[

j

longéeft à peccatóribus fa-

in cordisintentióne percípite,.

N

lus , & cüm . Deus, ubíique fit

& devotiónem óperis in car-

prefens , longé tamen ab eó-

nis

adhibéte.:

A)W

3

caftigatióne

ia

rum fenfu ,

q

qui idóla colqnþ z

Tympanum quippe eft pellis

"L

Deus verus abeft.

in ligno exténta , pellis veró

Jl

g. lfte eft , qui ante. Ixxix.

[f XL

in ligno exténta , caro eft no-

)df

jl

o Lettiovut.

ftra ad exémplum Domínicaz.

iità

Ocátis. autem . decem

crucis afflítta.

gt

fervis;fuis ,. dedit eis

n

iiv

'leDeum laudámus. 16..-

oct

decem mnas. .. Denárius. nà-

OFFICIUM

merus ad legem pértinet ,

Patrocinii B. M. V. Duplex,

t

propter Decálogum. .. Vocat

Pro omnibus ;Begnis. &

ítaque paterfamílias. decem

Dominis S. C.

NI

i

d& Regihs;

f

V

fervos , quia eligit difcípulos

: Hifpaniarum, ..

[23

d

Qs

l

H

3.

7

ccxliv

Officium de SS. Evchar. Sacram.

— .Recitandum aliqua Domi-

Afía.

Miferátor Dóminus

nica Novembris ab Ordina-

efcam dedit timéntibus fe in

Ápr

memóriam fuórum mirabil-.

paum

rio loci eligenda.

lium.

/

i

)

[en

Omniautin Fe

&0 B.o Ma-

bist

rig Virginis de Mercede ,

Pfalmus. C onfitébor. 127. -

xxiv. Septembris prater O-

A fía.

Cálicem (alutáris ac-

iburi

rationem , qua fumitur ex

cípiam;& facrificábo hóftiam

edit

Officio de B. Màrie in Sab-

]audis.

erbi

rurm

bato. C oncéde nos fámu-

Pfalm. C rédidi. 130.

lOäo

& LeGiones i. No-

Afia. 9icut novélle olivá-

ferbo

&urni , que dicuntur de Ser-

rum, Eccléfiz filii int in cir-

1[qu€

mone S.

cüitu menfze Dómini.

rüm

oannis Chrysofto-

tf fe

Ini.

Dei Fíliuss ex quinta

Pfalm. B eáti omnes. 135.

die infra O&8avam Nativita-

A fja.

Qui pacem ponit ünes

driT

tis B. Marie Virginis , xii.

Eccléfie, fruménti ádi

jhfd

ex

tiat nos Dóminus.

p* sá-

^antu

Septemb. ^ cum &k.

feneté

Kefto de Mercede.

Nona

Pfalmus. L auda Jerüfa-

Le&io dicitur de Homilia

lem. 146.

3tanti

Dominicz occurrentis, cujus

Capitulum. 1. 'Cor. 11. c

ho c

etiam fit commemoratio in

atres, Ego enimaccépi

Wellet

n

à Dómino , quod& trá-

ifüum

E

didi vobis , quóniam Dómi-

lentót

De San&iffimo: Evchariftise

nus Jefus , in qua notte tra-

ds ;

Sacramento.

debátur ;accépit panem , &

diss]

Veria v. per annum . Semi-

grátiasagens fregit, & dixit :

QCs

duplex.

Accípite,& manduücáte: Hoc

t&be

*Recitandum in omnibus

eft Corpus meum , quod pro

tocedéi

'Dominiis & Statibus hzredi-

vobis tradétur : hoc fàcite in

Atpar

tariis Auguftiff. Domus Au-

meam commemoratiónem.

Amen

ftriace , extra Adv. & Qua-

^ Pane

drag. qualibet Feria v. non

Ange hn?t?: zldfiöü ^

$, alle

Impedita Fefto ix.L e&t. etiam

4

Córporis myftérium,

* Omn

E

Ti

translato, velofficio Vigilis ,

Sanguinísque pretiófi ,

i?

aut Dominice anticipate.

Quemin mundi prétium ,

^

Ad Vefperas

b

A

nt

Fru&us ventris generófi

Idm

Sacérdos

in etérnu

R

Rex effüdit géntium.

ï'pït'ltlls fü

'ftus Dóminus fecündüm ór-|N obis datus , nobis riatus

I

A

dinem Melchífedech , panem | Ex intá&ta Vírgine ,

Irti

3

& vinum óbtulit. -

Etin mundo conversátus

B

Pfalmus.

Sparfo verbi sémine ,

Áes D

X20,

D, ixit Dönünus.

Sui moras incolátus:

*myfe

lr

"

Officium de SS. Evchar. Sacr

&

m

dcxlv

me

Miro claufitórdine.

Qratio.

J

füpréme no&te coeng

Eus , qui nobis füb Sa-

&U

Recümbens cum frátribus

craménto mirábili Paf-

Obterváta lege plené

fiónis tuze memóriam reliquí-

1

Cibisin legálibus ,

fti : tribue , quefumus , ita

I

Cibum turbze duodénas

nos Córporis & Sánguinis tui

li

e dat fuis mánibus.

facra myftéria venerári , ut

redemptiónis tuz fruttumin

[]

"erbum caro , panem.ve-

rum

nobis jügiter fentiámus.

vivis & regnas.

Qui

dini

Verbo carnem gtïidït 1

eger

ld

Fítque Sanguis Chrifti me-

Ad Comipletorium & per

]

rüm s

Horas in fine Hiymnorum

D

Et fi fenfus déficit ;

dicitur: Jefu , tibifit glória,

qi:änæ

Ad firmándum cor fincérum

Quinatus es de Vírgine,

T

Sola fides sütlicit.

1 occurrat aliquod feftum

^ antum ergo jbacraméntum

fimplex , fit deéo commem.

Venerémur cérnui :

item Suffrag. cum Precibus

n

Dominica fi fáciende fint.

Et antíiquium documéntum

li

Novo cedat rítui:

; Ad. Matütinum, Invitator.

Chriftum Regem adorémus

«tj

Preftet fides fuppleméntum

dominántem

éntibus ,

(tri

U

nfuum defé&ut. :

Dini

enitóri, Genitóque

"Qui fe manducántibus dat

lt

Laus & jubilátio ,

fpiritus

inguédinem.

U

eníte, exultémus. 24

11

Salus, honor;, virtus quo-

?

falm.

;&üïkj

ue,

ymnus.

i

Sit & benedíéct

t

io:

is folémnis juntla

"Procedénti ab utróque

S Acr

fint gáudia ;

yn

jl

i

Compar fitlaudátio.

á

Et ex precórdiis fonent prg-

cónia ,

;

j

Amen.

?'* Panem de coelo pre

Recédant véter

"

€is , alleluja.

ftitifti

ómnia ,

a E nova fint

H

yil

X* (Omne dele

&améntum m

. Corda,voces

A

o&tis recóli

,1& ópera.

jl

P] alle

tur coena nqvif-

J P Magun

cat s

æäïplionä.

fima,;

dify

O quàm fuavis eft Dómine

Qua Chriftus . créditur ag-

«l

num & ázyma

fpíritus tuus! qui ut dulcédi-

nem tuam in filios demon-

Dediffe frátribus ,

juxta yl"tï.f.-

us

ftráres ; pane fuavíffimo de

itima

*

- Prifcis indülta Pátr

ibus.

aii

celo preftito efuriéntes re-

ples bonis ,. faftidiófos dívi-

oft agnum typicum , explé-

u i

tis épulis,

tes dïmittens inánes.

g3

Cor-

&

ccx1v1

Officium de SS. Evchar. Sacram.

Corpus Domínicum datum

'fr 15 1

Sedin lege Dómini volüntas

difcípulis ,:

| ejus,* & 1n lege ejus meditá:

Sic totum ómmübus ;. qUod

bitur die ac nocte.

gacnücc

totumsingulis .

dæv&

Et erit tanquam lignum ,

NAuï

Ejus fatémur - mánibus.

quod

lantátum: efï fecus

decür

!

nobxs (

D edit. fragilibus

córporis

us aquarum »

quod

férculum ,

fruétum fuum dabit in tern-

51gna tU

Dedit & tríftibus sanguuals

ore fuo.

men YU

qailil

pocqlum 3

t fólium ejus non défluet: *

Dicens : Accipite, quod tra-

& ómnia , quzcümque fá-

d

do váfculum ,

fg fu.

01et profpeiabuntur.

Omnes ex eo biblte.

! on fic fmpii , non fic : * fed:

lt pRCC

Sicfacrificiüm iftud mfhtmt,

Qu ,

tanquam pulvis ,

quem pró-

uonia

Cu;us officium commítti vó-

ncit.ventus à fac;e terra. :

]uit-

Writer I

deó non resürgent: lmpn in

Af

Solis Presbytems - qu1bus

judício : *: neque. peccatóres

fic cóngruit ,

in concílio juftórum.

q mu

Ut fumant,&: dent czeteris. |

uóniam

Tmovit:.

ace C

Dommus

Panis Ancehcus fit pams ho

viam juftórum : * & iter im-

f C

mmum 51

f

piórum períbit.

Oi

Dat panis . cæhcus figurxs

Afia. Fruétum: .falutíferum

términum :

guftándum — dedit Domlnus

Qu

O res m1rab1h$

manducat

fs Dor

mortis fuz témpore,.

Dóminum,.

*

Á

« AA fruétu fruménti.

, quon

Pauper ,. fervus,& humlhs.

I no

almus 4

T etrina Déitas, unaque. in—

Um invocárem ; exau-

ants ;

cimus.

JUSQ*HI

dmt me' Deus juftítiz

luntátes 1

Sicnos tu wüta, flcut te . có-

mea :

* intribulatióne dila-

limus:

táfti mrhl.

lultipl

lts eotur

Per tuas sémitas duc nos ,

M iferére mei ; * & exaudi

quó téndimus ,

oratiónem meam.

TAVerunt

Non. o

; Adlucem ,. quam mha-

F flii hóminum üsquequó gra-

; bitas«

Amen, :

vicorde ? * ut quid dmgms

tl ej

4 In primo No&urno.-:

Ws Ti6

[ vanitátem , &quæntls IDETI«

Afíia. Fru&um falutlferum

'dáciufi *

TT COr(

almus É

Etfcitóte, quóniam mirifi-

tf

Eátus virqui non ábiit in

cávit Dommu; Santtum fu.*

IN Me

B.

consílio impiórum , & i in

um : * Dóminus exáudiet

Qi vt

Viapeccatórum non ftetit 3

"e ; cüm clamávero ad eum.,

Ti

& in cáthedra pefüléntiee non

!rafcfmml, & nolíte peccá-

U t

edit,

re: * qua dícitis in córdibus

freclrs

V6es

Officium de SS, Evchar. Sacram.

cexIvii

!l,

veftris, in cubilibus veftris |tas mea preclara eft mihi.

l

1

compung imini.

[B enedícam Dóminum, qui

Sacrificáte facrificium ]ufh-

tríbuit mihi intelléttum : *

tie , & fperáte in Dómino. *

ínfuper & usque ad noctem:

l

?Lü

Multi dicunt : Quis ofténdit

1ncrepuerunt me renes mei.

|

ll

lï

nobisbona ?

/

P rovidébam Dóminum in

lt

Signátum eft fuper nos lu-

confpé&tu meo femper :

15

men vultus tu1 Dómine : *

quóniam à dextri$ eft m1h1 "

h*

dedífti laetítiam in córde meo.

ne commóvear.

d

À £ru&tu fruménti , vini , &

P ropter hoc Ietátum eft cor:

ólei fui * multiplicáti funt.

meum, & exultávit lingua.

M I

In pace in idípfum * dór-

mea: * ínfuper & caro mea

miam , & requiéfcam.

requiéfcet in fpe.

1y

uóniam tu- Dómine fingu-

Q uóniam non. derehnques

làriter infpe * conftituífti me;

animam meam in inférno: *

!

l

R

Afía. .A £ru&u fruménti , &

nec dabis SanCtum tuum Vl-

vini multiplicáti fidéles in

.dére corruptiónem.

QTUTUY

pace Chrifti requiéfeunt..

IN otas mihi fecifti vias vitg ,.

Áfia, Communióne cálicis.

adimplébis. me letitia cum

ltlft

vültu tuo: * delectatlones in

Pfalmus !3

Onsérva me Dómine .,

déxtera tua usque in finem.

m

mudi

-quóniam fperávi in te. *

[Afía Communióne cálicis ;

Dixi Dómino : Deus meus es

quo Deus ipfe sümitur , non

i

tu ,quóniam bonorum meo-

vitulórum sánguine , conffre-

yum non eges

vávit nos Dóminus.

, (l

S an&lis , qui fünt

in. terra 9' Panem coeli dedit eis, alIe.

ejus , * mirificávit omnes vo--

1àja.

;u'ünæ

Ti

]untátes meas in eis.

& Panem. Angclorum mans«

Miultiplicáte funt infirmitá-

ducávit homo , alleluja.

Inprimo N o&umo, e&tio-

tes córum : * pófteà accele-

ul

yayérunt.

nes de Scriptura occurrente,

81« Immolábit hoedum mul-

TTE

TNon congregábo conventí.

.cula eórum (de fangmm-

titàdo filiórum Ifrael ad vé-

u

il ltlb

* Et edent

bus: *nec memor ero nómi-

fperam Pafcha :

j) f

num eórum per lábia mea.

carnes, & ázymos panes.

X* Pafchanoftrum immolá-

i ;

D óminus pars heereditátis;

mez ,& cálicis mei : *tu es.,

tus eft Chriftus: ítaque epu-

b

hæredltatem

qui reftítues

lémurin azymls finceritátis ,

euU

ineam mihi.

& veritátis

Et edent.

oadh

P unes cec1derunt mihi . in

.l Comedétüs carnes , &

(

precláris :-* étenim harédi- faturabímini pánibus:

Jlfte

ju

6

g 4

