Íycómoro publicánus quafi

fru&um vita légerat : rapta

gum piífimus amplifi-

[-]

. Q

Cca-

ho 3

AR

Infra Oct. Dedicationis Ecelefize

1

axxxix

d

cáverit cultum Dei , & tem-

De Confecrat, diftintk, y, . 55

plum Dómino zdificáre vo-

cap. 7 g

—

wm

hi

lüerit , fed proptermultum

ALectio v

Ut

sánguinem , quem effüderat ,

Ofemnitátes

Wedict

prohíbitus eft , & ipfe collé-

num Ecclefiárum & fa-

ii

Sálomon

gerat expénfas

cerdótum , per síngulos. an-

f

quoque filius ejus , idípfum

nos folémniter funt celebrán-

quod ipfefácere optáverat ,

d& ,ipfo Dómino exémplum

jubénte & auxilióánte Deo

dante ,qui ad feftum Dedica.

A

perfécit , & templum cum

tiónistempli ómnibus id fa-

(l

J

altári , & réliquaad divínum

ciéndi dans formam , cum ré-

E

cultum peragéndum confe-

liquis pópulis eándem fefti-

crávit , inlibro Regum légi-

vitátem celebratürus venit ,

fur.

Fécit ereo Sàlomonin

ficut fcriptum eft: Fa&ta funt

tempore illo feftivitátem cé-

encenia in Jerosólymis , &

lebrem, & omnis Ifrael cum

hiems erat , & aimbulábat Te-

j

mh

jl

hl

eo,multitüdo magna ab in-

fus in templo in pórticu Salo-

Jj

li

tróitu Emath usque ad rivum

mónis, Quódautem o£to dié-

AEgypti ; coram Dómino Deo

bus encenia fint celebrán-

Es

BV

j

W

noftro feptem diebus, & fep-

da;inlibro Regum perá&a

|

j

u

tem diébus , id eft , quatuór-

dedicatióne tem

decimdiébus, & in die o&tá-

riétis.

pli ; repe-

y

j

L

ya dimífit pópulos.

5* Nlané

&« Q quàm. cxi,x,iiï

CXXüy

Wi u

x

-

l

f

J

j

dm; g

du

NV

f

(

NU

01.?»

NY

d

,

(

j

*Jæ

?

N-

N A

M )

?*v

Ra

P

Lx

d

2

3

i

"n

l

€

1

d

uD

d

&

ï

$.

n

ï

z

e6p

.

j

Vi

(

gï

—

i

8

W

$£

M.

J

ld

|

L

"

"

Á

Zl

i ï**

P And

cxl

ii

ii

g

jmp

ROU T

B(If.E.

Eunum

Profer lumen cacis ,

Po!t 0r

Nmb us

Sabbtkái per

O

agnum , preterquam in

IMala noftra pelle ,

Advéntu, Quadrage

Quat.|

Bona cun&ta pofce.

li 'dö

& nf

nftra te effe matrem ,

gjauttt

(demp. «- V igiliis ;

M.

Offic. fv*m deocat de. Feria ,

at per te preces ,

ol (

Qui pro nobis natus ,

nanelp

xopter Offic, alicujus Domi-

'Tulit effe tuus.

nice infra Hebd. ponendum,

omple

ütdicitur in Rubr, deDíiicis,

yirgo fingulàris ;

j H

Inter omnes mitis ,

IUCIS c

ac nifi. Feftum. novem -L.ect.

occurrat., fit.Offic. de fan&ta

Nos culpis folütos ,

àr; J

Mites fac & caftos.

j f

Maria.modo infra feripto.

itam praefta puram

.An Vefp Feria vi.dicuntur

m

Pialm; feriales in Pfalt. pofm,

Iter paratutum ,

itüm ol

Ut vidéntes Jefum ,

nifi fuerit Feftü ix.Legt. quia

&

yili Rn

tuncde

LE

Maria fit- tantüm

Semper colletémur.

d her

Sit laus Deo Patri ,

vtoncll

commem. in di&is Vefp. cum

Summo Chrifto decus ,

Aiïa » $. & Oratione;ut infrà:

frurat

ud commemor. omittitur 5

Spirítui fancto ,

|

J

AMatut

"ribus honor ünus.

AMaria

quando Feria vizoceurrit le-

Amen.

ftum Purificat. velaliud ejus-

dunüs t

dem B. Mariz Officium.

, Diffüfa eft grátia in fabus

V enl

tu1s.

Ca 1tulum. Eccli. 24.b

H

initio , & ante fæcula

Proptéreà benedíxit te

11 (eT]

A

creáta fum , & usque ad

eus iA atérnum.

h,

futürum iæculum non. defi-

Ad Mlagnificat , Antiphona.

1,800r3I

nam,&in habltatlone fan&a

Beata

ater, & intá&ta Vir- "

frlomoia Regína mundi ,

Q1 ferer

coram 1pfo miniítrávi,

!

Hymnus .

1nteï cede pro nobis ad Dómi- :

;um Mar

"Ve maris ftella,

nuim,.

A

"lna fl

Dei mater alma "

iy. Dóminus vobxscum.

Atque fempe: virgo ,

]x. Etcum fpíritutuo.

NIUH p

Felix coeli porta,

Oratio.

» il g

Oncéde

10S

fámulcs "Id

Sumensillud Ave ,

Gabriélis ore ,

tuos , quæmmus Dómi- Jtrm

J PETnUc

Funda nos in pace,

ine Deus, perpétua mentis &

Mlutans Heva nomen.,

córporis fanitáte gaudére : & a i T

Solve vincla reis ,

|

gloriófa beátee Mamæ femper ii Lh "

Vir-

E ln

ha. 3

H

Of cium B. Màtis in Sabbato. "

äïcjäxli

interceffióne , à,Foecunda fantto Spíritu ,

Vírginis

Defiderátus Géntibu$ « ——

[

presénti liberári triftítia , &

etérna pérfrui letítia, — Per

Cujus

e

ralyum fufuseft. -

4

J 'efu

t

ib

ifitglória, ^*

xX

Ó

Dóminum.

Poft Orationem fiunt Com-

Qui natus esde Vírgine,

memorat. confuete de- Apo-

Cum Patre & almo Spíritu .

i,

ftolis,& de' Pace,füprá.

148.

In fempitérna vfæcula.

H

Siautem occurrat Feftum

Amen.

Notturnum Sab

b*ati—l , uturl'i-n

firiplex , de eo fit&commemo-

ratio ante ipfa Suffragia.

Pfalterio. 109. -Etin fine.

Completorium ut in Pfal-

y^ Diffüfa eft grátia in lábiis

terio.

Et in fine Hymnt ,

tuis;. x*. Proptéreà benedt-

--

'Te lucis ante términum ,

xitte Deus in ætörnum.

Pater nofter.

M

]

dicitur , J efu , tibi fit glória ,

- Abfolutuo.

Qui natus es de Vírgine.

]l

etiamfi in: Vefperis fa&ta. fit

Récibus & méritis beá-

tantüm commem. de B. Ma-

te Maríe femper Vírgi-

ria,nifi Hymni illius. Feftis ,

nis , & ómnium San&órum ,

perdücat nos. Dóminus. ad

quod Fer. vi. celebratum eft,

aliter concludendi -fint , utin

regna coelórum.

. Ámen.

N

DOEGE T SUMEmae

'Transfiguratione Domini.

Y'.-Tube domne benedicere.

ro primaLeét. Bernedi&t.

Ad Matutinum , Invitator.

N

À ve Miaría , grátia plena :

Nos:cum prole pia benedicat

* Dóminus tecum.

Virgo María.

L

|

E. Amen.

Píalm. V eníte, exultémus. 2.

ä'

Hvmnus.

Primae duge LeCiones de

L]

f

j

Scriptura libri . currentis

^

Uem terra , pontus , sí-

dera,

tertia , una ex -inferius po-

m

It

Colunt , adórant ; predicant ,

fitis:per ordinem- cxlii. -

Wi

Y

Be. d.

San&a & immaculáta

J

"PIrinam regéntem máchi-

u

ym j

virginitas , quibüs t

e Jàáudi-

qP

bus éfferam , néfcio : " Quia

jui

Clauftrum Marfíz bájulat.

€ ui Iuna , fol , & ómnia

quem coeli cápere non póte-

um

Desérviunt per témpora,

rant, tuo grémio contulífti.

. Benedí&ta tu in muliéri-

o

Perfüfa coeli grátia ,

Geftant puélle vifcera.

bus, & benedí&us fru&tus

14

'"Beàta Mater münere ,

ventris tui.

üia.

Pro ii. Lect. Benedictio.

il

'Cujus , fupérnus Artifex

nl

Mundum pugtíllo cóntinens ,

Ipfa Virgo vírginum intercé-

n

qy

ul

Ventris fub arca claufus eft.

datpro nobis ad Dóminum.

VU

n

* - Amen.

5 ;*ïlta coeli nüntio ,

Bs 1

exlii

. Officium B. Marie in Sabbato.

.

if

.J. Felix namque es facra

futürum feculum non déf.

jme

Virgo María , & omni laude

nam , & in habitatióne (;

lanüa

,U

digniíffima: * Quiaex te or-

coram ipfo miniftrávi.

I

tus eft fol juftítis : * Chri-

Hymnus.

m

jut n

Ítus Deus nofter.

Gloriófa Vírginum ,

* Ora pro pópulo , intérve-

Sublímis inter sídera ,

jmu

nipro Clero , intercéde pro

Qui te creávit párvulum

11ng

li

devóto femíneo fexu:séntiant

LaGánte nutris übere.

: Ti

LEU

omnes tuum juvámen , qui-

T

uod Heva triftisábftulit,

gt

cümque célebrant tuam 1an-

u reddis almo gérmine :

jj

&am coffiemoratiónem. Quia.

Intrent ut aftra flébiles ,

G lória Patri.

Chriftus.

Coeli reclüdis cárdines;

"

j

a ProiiiLeGione , Beneditt.

» Mst

T uRegis alti jánua ,

Pilt

jj

Per Vírginem matrem concé-

Etaula lucis fülgida :

jabjoll

dat nobis Dóminus falütem

Vitam datam per Vírginem ,

& pacem.

&. Amen.

Gentes redémpte plàudite.

AiVe

Poftiii. Leétionem dicitur.

a tj

J efu , tibi fit glória,

(apit

"Ie Deum laudámus. 16.

Qui natus es de Vírgine,

SDAOD Eb AUDES,

Cum Patre , & almo Spíritu , !

& per Horss, Afia.

In fempitérna fzcula. Amen. llrítiü

^

34 YUm effet Rex»?in accü-

y^ Eenedí&ta tu in muliéri-. lii

bitu fuo , nardus mea

bus.

d g

dedit odórem fuavitátis.

£ Et benedí&tus fru&tus ven- Pa

Píalmus. Dóminus regnávit.

tris tui.

dvl

cum reliquis.

17.

AdBenedidus, Antiphons, & *

Beáta Dei Génitrix

Aiía, Leva ejus*fub cápite

aría s ii

1eo, & déxtera illíus ample-

Virgo perpétua , templum ii

xábitur me.

Dómini : facrárium Spíritus nl

Atia, Nigrafum;fed formó-

fan&ti ; fola fine exémplo pla- 4

A.

fajfilie Jerhfalem : ídeó dilé-

cuífi Dómino noftro Jefü T

xitme Rex , & introdüxit

Chrifto : orapro pópulo, in- (iny

inein cubículum fuum.

térveni pro Clero , intercéde ifmffi

Z

Aíia Jam hiems tránfit*,

pro devóto femíneo fexu.

lem

ratio.

imberábiit ; & recéffit: furge

ï;äyiin

amícamea , & veni.

Oncéde

nos

famulos [i.

J.

Afa. Speciófa*fatta es, &

tuos,quzfurmus DíieDe-

li

fuávis in delíciis tuis , fancta

us,perpétua mentis & córpo-

Dei Génitrix.

üinm d

ris fanitáte gaudére : & gló-

"k

Capitulum, . Ecchi. 24. b

riófa beáte Maríc femper

UR

B inítio, & ante fzecula

vírginis interceffióne , à pra-

RUE

4 . ereáta fum , & usque ad

Í

sénti liberári triftítia.& ïäer-

dbl

i

Officium B. Marim inSabbato. — . cxïliii'

R érfruilet

ítía. PerDiim.| Glória Patri. Adjuvábit..

ii

li

Deinde tiunt commemora Y.Elégiteam Deus,& pre- — s

l

tiones , utfuprà. r47.

elégit eam.

E. Intaberná-

Ad Horas, Hymni,& Pfal-] culo fuo habitáre facit eam,

IS]M,

mi ut in Píalterio - fed in fine

AdNonam , AfíaSpeciófa,

Til |

Hymnorumdicitur: J efu ,

Capitulum. Eccli. 24. b

Tülg

tibi fit glória, qui natus es

N platéirs ficut cinnamó-

"

de Vírgine.

L

5

mum , & bálfamum aro-

TUj

um

Ad Primam , Antiphona.

matízans odórem dedi: quafá

Dum effet Rex.

myrrha elé&a dedi fuavitá»

lt

Capitul. K egi fzculórum.

tem odóris.

z

l

In x« brevi , Y

ui natus

m.br. Elégit eam D

eus á

es de María Vírgine, alia ut

* Et prgelégiteam. Elégit,

|

in Pfalterio.

27.

Y Intabernáculo fuo habitá«

j

E

Ad Abfolut. Capit. Im platéis.

refacit eam, Et preelégit.

hii

Ad^"Tertiam , Antiphona:

Glória Patri. Elégit eam.

!

Leva ejus.

Y^ Diffüfa eft grátia in lábiis

a

Capi

!

ulum. Ab inítio.

tuis.

&« Proptéreà bencg

7 Sþl,fimg

&.breve. Spécie tua , * Et

díxitte Deus in zaetérnum.

, Ào

pulchritüdine tua. Spécie.

Ad Vefperas , Aatiphonse

m

Y^ Inténde ,

& Pfíalmi feriales: Capitu-

pröfpe;e procé-

t

lum , & reliqua omnia , fi

de & regna.

non occurrat Feftum ..Du-

us

G lória Patri. Spécie.-

Y* Adjuvábit eam Deus vul-

plex, de Dominiea. Infine

AL lM

tu fuo.

E.

Deus in médio

commemorationes confueta ,

*

j

ejus , non commovébitur.

utin Pfalterio.

1

"m

ii

Ad Sextam , Antiphona.

Le&iones fequerntes dicun-

ii

r

turíimgulis menfibus in Of-

g

Il

Niä

a fum.

uplu pl&

apitulum. Ecck. 24. b

ficio beate Marize in Sab-

WT ]fhl

" T fic in Sion firmàta

bato Ordime fubferipto.

)1110,m

E

—furn, & in civitáte fan&i-

MENSE . SEPTEMBRL

j m

I!

ficta fimíliter requiévi , & in

Ex Epfftola fan&i Leónis Pa-

Jerüfalem potéftas mea.

Et

H

pa ad Pulchériam Augüftam.

E pitola 13. .ante medium. -

radicáviin pópulo honorificá-

L ettiotii.

m

to , & in parte Dei mei heré-

p

ditas illfus , & in plenitüdine

Acraméntum reconcilia-

T

4

&

órum deténtio mea.

Jtüónis noftree, ante témpo-

u

.

:DIEYE.. Adiuvábit eam ,

b

ra stérna difpófitum ,. nul-

le implébant figüree

uia

] fCUPd

*,Deus vultu fuo. Adjuvábit.

E

h

d

Y* Deus in médio ejus , non

nondum fupervénerat

pt-

"

J

eommovébitur. Deus.

ritus fanétus in Vírginem ,

l

nec

cxliv

Officium B. Mariz in Sabbato.

nec virtus Altiffimi obum-

Magna síquidem familiáritas,

um

qenita

fed mira omníno vicínitas fo-

Q

ffb

bráverat ei , ut & intra inte-

meráta vifcera , sdificánte

lis, & mulíeris.

Quómodo

enimin tam veheménti fer-

MENS

fibi Sapiéntia domum , Ver-

WE

bumcaro fieret , & forma

vóre tam frágilis natüra fub-

Dei , ac forma fervi in unam

síftit ? Méritó quidem admi-

"uU

váris Móyfesfantte , & curi-

Jb

conveniénte persónam ; creá-

tor témporum nafcerétur in

ófiüs desíderas intuéri.. . Ve-

11' æp

rümtamen folve calceaménta

|

jl

témpore ,& per quem fatta

de pédibus tuis , & involü-

1l

pudm

funt ómnia , ipfe inter ómnia

qus m

gigneret

ur. Nifi enim novus

cra pone cárnálium cogitatió-

homo P

factus in. fimilitüdi-

num, fi accédere concupifcis.

«tf

e Deum laudámus.; 16.:

néndat

nem carnis peccáti , noftram

MENSE NOVEMDBRI,.

fufcíperet vetuftátem ,

&

quam f

confubítantiális Patri , con-

De Expofitióne. fan&i Bafilii

qum qu

Wetetts

fubftantiális. effe dignarétur

Epifcopiin Ifaíam*Pro-

& matri, naturámque fibi

hétam.

übmü() y

noftram folusáà'peccáto liber

In cáp: 8. poft initium.

iutitaab.

Lectio i.

d d i

uníret ; fub jugo diáboli ge-

neráliter tenerétur humàna

- Ceéffit , inquit , ad Pro-

glad vt

phetíffam , & in ütero

captl'vitas.

ATT

e Deum laudámus. 16.

accépit , & péperit filium.

a Virgiis

MENSE OCTOBRL

Quod María Prophetíffa füe-

vfet m

SermoS. Bernárdi Abbátis.

rit,ad quam próximé accéffit

1lia tame

Ex Serm. incap. 12.

poca-

Ifaías per prenotiónem fpíri-

lum re

lypfisy ante medium.

tus,nemo contradíxeritqui fit

tübi de ;

j Lc&iQ üjo

memor verbórum Mlríz ,

witióne

'A Mple&ámur Maríe ve-

quz prophético affláta fpirítu

üitemef

',

"À ftígia fratres mei, & de-

elocüta eft. Quid enim ait .?

t fermjr

votiffima fupplicatióne beà-

Magníficat àánima mea Dómi-

Deim a

tis illíus pédibus provolvá-

num:& exultávit fpirítus

4 Lande

mur.

'Teneámus eam , nec

meusin Deo falutàári meo

L

9

:*

!

!

ij u

:

dimittámus, donec benedíxe-

quia refpéxit. humilitátem

]

j

TUM

rit nobis.

Potens eft enim.

ancilla fuz: ecce.enim ex

hocbeátam me dicent.omnes

Sïariæ Tior

Neémpe vellus eft médium in-

0f

ter rorem & áream ; müler

generatiónes. Quod fi áni-

i

interfolem & lunam ; María

mum aecoraodáveris univér-

ï

LT

inter Chriftum & Eccléfiam

fis.ejus verbis : non ütique

i

ii (

Ut

conftitüta. Sed forté miraris,

er difsídium negáveris, cam

l

non tam vellus opértum rore,

fuíffe Prophetiffam ,

quód

meig.N

'

d

Dómini Spíritus in cam fu-

um

'

quàm amiíttam fole mulíerem.

i

per-

r

il

j

Offciumparvum B. Matie.

exlv,

L

pervénerit ,'& virt

üs Altf

Nj

mi obumbravérit ei.

"|penitur Offic. diei, in alijs -

: li

| Horis poftponitur. Prima di-

T'e Deum laudámus. 16.

citur poft. penedicámusDfio,

i.

MENSE DECEMPBRI.

Md

antequam legatur Miartyro.

ln

ciorum

ventum.

fan&

1

.|log. Extra Chorum poteft

n

Ex lil?&tedädi

Arnibrófii Epífcopi.

OFFIGIUNP BP ARDES

UC'H'- V l

. Le&io

extra Adventum.

It

Lib. r. cap. 19

nus

ä&a-

Ll

regende ca

Ad Vefperas : A ve María,

D

tis pudor eft comes

qui

fecreto , qua dicitur femper

P

hfttii

primus in ipfo cognitiónis

Wt

Dómini

TDatrem

in principio omnium korar.

W

ingréffu

B. Mariz ,4quando non con-

i

comméndat legéntibus, &

turcum Offic. diel y-.

TEU

tanquam teftis lócuples ,

jungtgï

u

$ in adjutórium me-

l

f

dignam ,quaad tale munus

um inténde.

eligerétur, áftruit : quód in

. Dómine ad . ad

cubículo , quód fola , quód

tne feftína.

juvändum

i

falutáta ab Angelo tacet, &

G lória Patri, & Fílio, & Spi-

|

mota eft in intrótu ejus

rítui sátto. Sicut erat. &c.

TU

quód ad virílis fexus fpéciem

In fine, Allelüja, adoim.

p um

peregrínam turbátur afpé-

ni f

li

nes Horas per totum annum,

étus Vírginis. Itaque quam-

praterquam à Septuaget. uf-

vl

vis effet hümilis , pr& vene-

que ad Sabbatum ízn&tum

j acgti' '

cündia tamen non refalutàávit,

tunc dicitur, Laus

nec ullum refpónfum rétulit ;

dbiDre, &

ex &térng glória.

id

J

nifi ubi de fufcipiénda Dfiü

Aga, Dum effet Rex in ac-

? Mb

generatióne cognóvit :

ut

cübitu fuo , nardus meà

j

[

qualitátem efféttus dífceret ,

dedit odórem fuavitátis. -

non ut fermónem refélleret.

ainit'

Pa

lmus 1

uD

Te Deum lIaudámus. 16.

IxitD

ominmus

Dito meo:*

" ïp'm:i

Ad Laudes, & per Ho-

Sede à dextris meis :

TaS

omnia ut fu

cxlii.

j

F

l

nec ponam inimícos tuos,*

hmïyfntü

ICIUM P

AK

VUM

cabellum pedum tuórum.

B. Mariz non dicitur , quan-

irgam virtütistue emíttet

do fit Offic. ix. Le&. nec in

óminus ex Sion: * domináre

T

r

Sabbatis, quando fit Offc.|in médio inimicórum tuó-

tl U

de S. Maria. Quibus diebus| rum.

é

g

omittitur a primis Vefperis] [ ecum prt

ncfpium in die

v

f

&inVig.Nativ. à Matutin] Virtütis tue in. fplendóribus

il

Cüm diciur in Choro , jn|9anttórum : * ex ütero ante

!

j

rze-| lucíferum génui te.

Matuti?js & in Vefp.p

P d

A

Jura-

exlvi

Officium parvum B. Marise.

urávit Dóminus , & fton' laetántetn.

G Yória Patri

l

poeuitébit eum: * TuesSa.|Afa, Laevaejus fub cápite

mPDön

cérdos in- aitérnum fecün-

|

qicdoff

meo , & déxtera illíus am-

'düm órdinem Melchífedech.

lexábitur me.

fia, Nigra

bgt&Vätun

D óminusà dextris tuis : *

um , fed formófa, filie Terü-

j Dini

confrégit in dieirz fuz reges.

jitem "

falem , íd&ó diléxit me Rex,

udicabit in natiónibus , im-

& introdüxit me in cubícu-

g ul

plébit ruínas : * conquafsábit

lum fuum.

Pfalmus 121.

umb

cápita in terra multórum.

:^ K&tátus fu

m imn his,que

g !

D e torrénte in via bibet : *

dictafunt mihi : * indo-

ditss qu

proptéreà exaltábit caput.

mum Dómini íbimus.

«dolonis

G lória Patri.

S tantes erant pedes noftri *

if de'deri

Afia.

Dum effet Rex in ac-

in átriis tuis Jerüfalem.

qm: *

cübitu fuo , nardus mea de-

Jeráfalem, qua zdificátur

sii fl

dit odórem fuavitátis,

ut cívitas : * cujus. participá-

d.

Aia. Levaejus fub cápite

tio ejus inidípfum.

v agf

meo , & déxtera illíus am-

flluc enim afcendérumt tri-

» "Ya t

plexábitur me.Pfalmus 112.

bus , tribus Dómini : * tefti-

elfüsvir ,

Audáte püeri |Dómi-

mónium [írael ad confitén-

srümfur

-

um

dum nómini Dómini.

dundéur,

Dómini.

? laudätg nomen

N

Quia illic fedérunt fedes in

sisfusin.

Sit nomen Dómini bene.

judício , * fedes.fuper do-

v tri.

dí&tum , * ex hoc nunc &

mum David.

3

, m ye

usque in feculum.

f ogáte , que ad pacem funt

i, n

Afolis ortu usque ad occá-

Jerüfalem: * & : abundántia

, &

fum , * laudábile nomen Dó-

diligéntibus te.

mini.

n

.:*

AMcidfa

at pax in virtute tua

in delfei

E xcélfus fuper omnes ; Gen

abundántia in türribus tuis.

tes Dóminus , * & fuper

V'ropter fratres meos, & pró-

«oaelos glóriaejus.

ii Jerü

ximos meos , *loquébar pa-

cem de te.

ii Deun

'Quis ficut Dfis Deus nofter ,

ün coí

qui in altis hábitat,*& humtilia

P'ropter domum Dómini Dei

réfpicit in coelo, & interra ?

noftri , * quzsívi bona tibi.

"It tüárig

G lória Patri.

"ts n

S üfcitans à terra ínopem:* &

Wütfrnes

de flércore érigens páüpe-

Aii. Nigra fum,fed fofmöfä,

reimn :

filie Jerüfalem: ídeó diléxit

fumén

Ut cóllocet eum cum prihci—

me Rex , & introdüxit mein

'tit eld

pibus, * .cum princípibus

cubículum fuum.

äffVelöcitc

-

ópuli fui.

Al Jamhyems tránfiitim-

C uihabitáre facit ftérilem in

berábiit, & recéffit : furge

t Tiv

domo , * matrem filiórum,

Ut

a»miga mga ; & veni.

Pfal-

" R

h

Officium parvüm B. Maris.

exlii

.. Pfalmus 126.

| buecéllas : * ante fáciem frf.

;

W

: i Dóminus edificáve-

g0ris ejus quis fuftinebit ?

N

. ritdomum , * in vanum

E míttet verbum fuum, & Ii-

T

"aboravérunt , qui edificát eà.

quefáciet ea : * flabit fpíritus

N ift Dóminus cuftedíerit ci-

ejus, & fluent aqua.

'Jü(meþcQ

m CUbu

vitátem , * fruftra vígilat ,

) ui annüntiat verbum fuum

qui cuftódit eam.

l

Jacob ; *

ff

V anum eft vobis ante Iucem

fua Iirael.

juftítias & judícia

DT

d

Qj

sürgere: * sürgite , poftquam

IN onfecit táliter omni natió-

fedéritis , qui manducátis pa-

;

11 : * & judícia fuanon mani-

nem dolóris.

feftávit eis.

G lória Patri.

hr

Cüm déderit dilé

äis fuis

i

Áfía. Speciófa faftaes , &

omnum: * ecce haeréditas

fuávis.in delíciis tuis fan&ta

i

Dómini , filii , merces fru&tus

Dei Génitrix.

p

véntris.

Capitulum. Eccli.24. b-

$ icut fagfttæ,ih manu potén-

B inítio , & ante fzecufa

lu

Ht

tis: *ita filii excufsórum.

creáta fum , & usque ad

]

d

B. eátus vir , qui implévit de

futürum fzeculum non défi

fidérium fuum ex ipfis: ^ non

nam , & in habitatióne fan&a

li

confundétur, cüm loquétur

coram ipfo minittrávi.

felts 1

inimícis fuis in porta.

&. Deográtias.

Hymnus.

ii

G lória Patri.

. Ve maris ftella ,

Aíía, Jam hyemstránfit,

im.-

K

Dei mater alma ,

n

ber ábiit , & recéffit : fürge

[

Atquefemper virgo ,

dui

amíca mea , & veni.

Felix coeli portà.

Afia, Speciófa fatta es , &

$ umens illud Ave ,

d

ll

fuavis in delíciis tuis fan&ta

Gabriélis ore ;

il

nb s'z

DeiGénitrix. Pfalmus 147.

Funda nos ii pace,

,M&gw

Auda Jerüfalem Dfim:*

M]utans Heva nomen.

i p

L

auda Deum tuum Sion.

olve vincla reis ,

Quóniam confortávit feras

Profer lumen czcis ,

Dito

!

portárum tuárum : * benedí-

Mala noftrapelle ,

i

(f

xit filiis tuis in te.

Bona cunéta

ofce.

Qui pófuit fines tuos pacem:*

Avlonftra te effe matrem ,

& ádipe fruménti sátiat te.

Sumat per te preces ,

gi

Qui emíttit elóquium fuum

ui pro nobis natus ,

?

ulit effe tuus.

|ixit

terrz: * velóciter currit fer-

-

mo ejus.

V irgo finguláris ,

Quia dat nivem ficut lanam,*

Inter omnes mitis ,

ii

amt 1

nébulá ficut cínerem fpargit.

Nos culpis folütos ;

IVüttit cryftállum fuam ficut

Mites fac & caítos.

k 2

itam

exlviti :

Officium pïärvüm(Be Maris.

V

xXyitam przfta puram

i

u

Tter paratutum ,

RötegeO öää'me pópu-

gt

Ut vidéntes Jefum ,

['

lum tuum , & Apoftólo-

jj

eemper colletémur.

rum tuórum Petri & Pauli,&

it laus Deo Patri ,

aliórum Apoftolórum patro-

jdct

ummo Chrifto decus ,

cínio confidéntem , perpétua

luod sz

Spirítui fanéto ,

defenfióne consérva.

garül

ribus honor unus.

Amen.

Mnes Sandi tui, quefu-

, Diffüfa eft zrátiain lábiis

mus Dómine , nos ubí-

ym,qu?"

tuis.

Proptéreà bene-

que ádjuvent: ut, dumeórum

4 qu 1

díxit te Deus in atérnum.

mérita recólimus , patrocínia

,m[)]] diXt

Ad Mi

ificat

; Antiphona

fentiámus : & pacem tuam

« Den

Beáta

ater , &

intácta

ir-

noftris concéde tempóribus ,

TM

go,gloriófa Regína mundi .

& ab Eccléfia tua. cunétam

j

jnnormi

intercéde pro nobis ad Dfim.

lia Pa

repelle nequitiam: iter,a&tus,

K yrie eléiton.

/

& voluntátes noftras ,

&

Eon

C hrifte eléifon.

ómnium famulórum tuórum;

)

D

K yrie eléifon.

in falütis tuz profperitáte

váudi YOl

t aure

", Dóminus vobíscum.

difpóne : benefattóribus no-

&. Etcum fpíritu tuo.

ftris fempitérna bona retrí-

axem d

bue

& ómmnibus fidélibus

ii

Oncäd& nbs fámulos

defün&tis réquiem stérnam

:*

concéde. Per Dóminum.

tuos , quefumus Dómi-

ibit ?

ne Deus, perpétua mentis &

AD COMPLETORIUM.

1 apud

córporis fanitáte gaudére : &

A ve María.

ut fuprà y.

A proj

gloriófa beáte Maríee femper

Onvérte nos Deus falu-

táris nofter.

qite D.

Vírginis

interceffióne , à

Et

ttütánir

presenti liberárttriftítia , &

avérte iram tuam à nobis.

u:*f

ztérna pérfrui letítia. Per

x Deusin adjutórium.

wDomm

Dóminum.

3

E

Glória Patri. Allelüja.

d m

».. Amen.

; 'Pfaïmus 138.

m*

i

Sequens commemoratio prg

pé expugnavérunt me

1.

Sancus fit tantüm ad V efpera

*

àjuventüte mea , * dicat

]

um ]

& laudes in Ofhc.S.]Marie.] nunc Ifrael.

1

'k

Afia, santü Dei ommes in-| Seepé expugnavérunt me à

a

xmpti

tercédere dignémini pro no-| juventüte mea : * étenim non

ra omniümque falüte.

potuérunt mihi.

l

"d

IfDt

Hlmhünm

TT

y. Letámini in Dómino &| 3ipra dorfum meum fabrica-

(

h

exultáte jufti.

vérunt peccatóres : *prolon-

y., Et gloriámini omnes re&i | gavérunt iniquitátem fuam.

1

)

Ommex 1

corde.

Dóminpus juftus concídit cer-

tl

"d flm[n

ví-

-;

[

Officium parvum B. Marig.

cxlik

à

víces peccatórum : * confur- [N eque ambuiávi in magnis;*

j

dàntur , & convertántur re-

]

LN

me.

neque in mirabílibus fuper

j

trórfum omnes , qui odérunt

um

Sion.

S i nonhumiliter fentiébam:*

!ommþ'

f iant ficut fenum te&tórum:*

fed exaltáviánimam meam.

1 P"P*"l

[j

quod , priüsquam evellátur ;

Sicut abla&tátus eft fuper

exáruit.

matre fua, * ita retribütio in

ij Qu

ánima mea.

E

IU u

D equo non implévit manum

fuam ,qui metit , * & finum |S peret Ifrael in Dfío,* ex hoc

Utcrus

fuum, qui manipulos cólligit.

nunc , & usque in fzeculum.

Md

F. t non dixérunt, qui przter-

G lória Patri.

AA g

nus.

/

Íbant: Benedíttio Dómini fu-

hi,

er vos : * benedíximus vo-

Eménto , rerum Cón-

VTT

b

is in nómine Dómini.

ditor ,

Y

Lt

G lória Patri. Pfalmus 129.

Noftri quód olim córporis ,

h, d

E profündis clamávi ad

Sacrátaab alvo Vírginis

Ut

D

te Dómine : .* Dómine

Nafcéndo,formam sümpferis.

Jl

Wi

!

exáudi vocem meam.

Mlaría mater grátise ,

TU

?

F'iant aures tuz intendéntes,*

Dulcis Parens cleméntiz ,

(n. met

in vocem deprecatiónis meas,

'Tunos ab hofte prótege ,

fidiog

Si iniquitátes obferváveris

Et mortis horasüfcipe.

s atenml

Dómine

* Dómine quis

Jefu , tibifit glória ,

ml

fuftinébit ?

Qui natus es de Vírgine,

TU

Cum Patre & almo Spíritu ,

;

l

Q uia apud te propitiátio

uln

eft: * & propter legem tuam

In fe

m

4

itérna fecula. Amen.

l

fuftínui te Dómine.

Capitulum. Eccli.24.€-

S uftínuit ánima mea in ver-

Go mater pulchra dile-

//

lfs

g

E

OU

j

bo ejus

* [fperávit ánima

&iónis , & timóris ,. &

if

mea in Dómino.

agnitiónis , & fan&te fpei.

»*. Deo grátias.

h

Á cuftódia matutína usque

ad nottem ,* fperet Ifrael in

Y^. Ora pro nobis fan&ta Dei

"

1

u

Dómino.

Génitrix. x« Ut digni efficiá-

tdd

mur promiffiónibus Chrifti.

C uia apud Dóminum mife-

Ad Nunc dimittis, Antiph.

ricórdia, * & copiófa apud

i m

eum redémptio.

Sub tuum przsídium confü-

.

fe réditnet Ifrael , * ex

gimus , fanéta Dei Génitrix :

t 1p

ómnibus iniquitátibus ejus.

noftras deprecatiónes ne de-

m ïabr !

G lória Patri.

almus 130.

fpícias in neceffitátibus : fed

Omine , non eft exaltà-

à perículis cuntlis lfbera nos

p

I

g

-Ztum cor meum: * ne-

femper, Virgo gloriófa, &

,

i

que eláti funt óculi mei.

benedítta.

"

W

x

e

A

K yrie

cl

m B. Mariz.

Officium parvu

e

»

q5'

Kvtie eléifon.

u »tibi fit glória ,

t

p

Chrifte eléifon.

U

Jui natus es de Vírgine ,

p

rie eléifon.

Cum Patre & almo Spíritu , |

il

TU

. Dóminus VOblSCle.

In fempitérna fecula, Amen.

Q v

N- . Et cum fpintu tuo.-

Quando fit. Officium no-

fi

iytas

J

vem Le&ionum.S. Mariz ;

J0

mit

Eáte & glomofæ fem.

dicuntur tres fequentes INo-

TU

B

er Vírginis Marí& .

&Gurnicumfuis Pfal. & Afiüs

umus Dómine, inter-

yniti

nifi alie. Aiíme affi gnentur.

f

j Pa

Qeiï' o-gloriófa nos prótegat ;

Abfolutiones veroó &

& Bene-

)

Bene

&ad viiam perdücat zté:-

dictiones , ut in prineipio

nam. Per Dóminum.

W,&be

Breviarii ante Pfalterium.

, sf tUl

AD

MATUTINUM

SALMI.

[ Sicut

de beata Maria.

fcquentes d1cuntur Feria il.

j déd

A ve Martía.

ut fupra.-

& v. ad NoGurnum.

iDa Gd

Omine làbia mqa ape

Afa, Benedí&a tuin mulié- :

D

ries.

Et os meum,

ribus, & benedíCtus fru&us

ventris tut.

100j £

aæmuntlabü

]ïau

dem tüam.

Pfalmus 8.

»Dai, "d

. Deus m adjutórium.

Omine Dóminus

no-

G Iorra Patri. Allelüja.

fter ,

quàm admiràábi-

TE QUtd

idifer

Invitatorium. A ve Mlaría ,

le eft nómen tuum in univér-

v d

grátia plena: * Dfístecum

fa terra!

Pfal V eníte , exultémus. 2.

alunt lo

Á

uóniam eleváta eft magm

$,^ Q

Hymnus.

ficéntia tua * fuper ccelos.

r YOCCS

m terra , pontus, 51-

Ex ore infantium , & la-

QUe

dera

m tel

Géntium perfeceífti laudem

um*

Colunt; adórant , praedicant ,

propter iniumícos tuos,* ut dé

"Trinam regéntem máchinam,

ftruas inimícum , & ultórem

" verb

uoniam

videbo

coelos

lt pf

Clauftrum | Mlaría bájulat.

Cui luna,fo], & ómnia

tuos, ópera digitórum tuó-

t'pfe

rum : * lunam & ftellas, quae

quédensq

Deservxunt per témpora :

tu fundáfti.

Perfüfa coeli grátia ,

ii tutg

Geftant puéllz viífcera.

uideft homo , quod mee«

tn,* j

B eáta Mater münere ,

mor es ejus ?* aut filius hó-

IN

Cujus fupérnus Artifex

minis , quóniam vífitas eum ?

ARU (U) e

Mundum pugtllo cóntinens ,

Miünuífti eum pauló minus

Mameju

Ventris fub arca claufus.| eft,

ab Angelis,glória, & honó-

tl ta (

Beáta coeli nüntio,

re coronafh eum: * & con-

ex me |

Foecünda fan&to Sptritu ,

fttuífti eum fuper ópera !

manuum tuarum

Defiderátus géntibus

nmmbm

Cujus per alvum fufus eü',

Omnia fubjecífti fub pédi-

d

- Officium patvum B. Marise.

cli

wm.

oves

tie Dómini recte , Ieti-

bus ejus : * eves

Vm

univérías, ínfuper & péco-

cántes corda , * praeceptum

;

ra campi.

Dómini Ilücidum , ill-üminans

(l

N

V ólucres coeli, & pifces

óculos.

f

maris , * qui perámbulant

"jimor Dómini fan&us , pér-

manens in fzeculum feculi : 9

3

sémitas maris.

1

ftr h

D ómine Dóminus nofter , *

judícia Dómini vera , juftifi-

cáta in femetípía.

;

'&AH);

quàm admirábile eft nomen

il

"UR

tuum in univéría terra !

Defiderabíliafuper aurum &

G ]ória Patri.

:

làpidem — pretiófum — mul-

(s

Aíia. Benediíca tu in

muliä-

tum : * & dulcióra fuper mel

p

Id

ribus , & benedí&tus fru&tus

& favum.

ventris tul.

Etenim fervus tuüs. cuftódit

ll

n

ea: * in cuftodiéndis illis re-

"r

Aíía. Sicut myrrha eléda

odórem dedifti fuavitátis fan-

tribütio multa.

Til

&a Dei Génitrix.

D elí&a quisintélligit? ab oc-

ii

cültis mels munda me: * &

i f

Pfalmus 18«

Oeli enárrant glóriam

ab aliénis parce fervo tuo.

jnjj

S1 mei non füerint domináti,

Jf Q

Dei,* & ópera mánuum

us annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

Irird.

;

jes diéi erü&tat verbum* &

emundábor à delít£to máximo.

!u

nox notti índicat fciéntiam.

Et erunt , ut compláceant

Non funt loquéle , neque

elóquia oris mei: * & medi-

j magsïï ;

fermónes , * quorum non au-

tátio cordis mei in confpä&u—

tl l-

diántur voces eórum.

tuo femper.

mimi

I nomnem terram exívit fo-

Dómine adj

ütor meus , T &

4

nus eórum : * & in fines or-

redémptor meus.

1

wb

bisterrze verba eórum.

G ]1ória Patri.

|gits

Aíía, Sicut myrrha eléda

T.

lnfole pófuit tabernáculum

odórem dedífti fuavitátis fan-

fuum:* &ipfe tanquam fpon-

".

fus procédens de thálamo fuo.

&a Dei Géritrix. Afla, Ante

torum hujus Vírginis. fre-

W:M |

E xultávit ut gigas ad currén-

dam viam , * à fummo coelo

quentáte nobis dlcia cántica"

"VJ [ !

drámatis. Pfalmus23. -

J

lu

egréffio ejus.

Omini eft terra, & plez

Ét occürfus ejus usque ad

T

fummum ejus: * nec eft , qui

nitüdo ejus: * orbis ter-

) m

fe abí(cóndat à calóre ejus.

rárüm , & univérfi , qui hábi-

t

L ex Dómini immaculàta ,

tant in eo.

convértens ánimas : * tefti-

Q uia ipfe fuper mária

; fun-

j

dàvit eum : * & fuper fituni-

móniam Dómini fidéle , fa-

piéntiam praftans pàrvulis. |nap raeparávit eum.

u

Á

uis :

jl

)

"

clii

. Officium parvum B. Märïæe

il

uis àfcéndet in montem|T RE S PSAL MI

b

jl Vaï'lew

ómini ? * aut quis ftabit in jfequentes dicuntur Feria ui.

'le'l üüa, |

loco fan&o ejus ?

& vi. ad Notturnum.

Innocens mánibus , & mun-

Aiíía. Spécie tua, & pulehri-

lum t

'do corde: * qui non accépit in

|tüdine tua inténde , prófpe-

yris t

vano ánimam fuam , nec ju-| ré procéde , & regna.

yávit in dolo próximo fuo.

P(alius 44.

t encijl

RuGávit ceor meum ver

URU

Hic accípiet benedi&tiónem

àDómino, * & mifericór-

bum bonum : * dico

vDimus

diam à Deo falutári fuo.

E

vg[a'blmt eu.

ópera mea Regi.

(lie Tyr

ec eft generátio querén-

L ingua mea cálamus fcri-

tiumeum, * quaeréntiüm fà [b , * velóciter feribéniis.

hum tut

,omnes

ciem Dei Jacob.

S peciófus forma pra filiis hó-

À ttóllite portas ; príncipes ,| minum , diffü(a eft gratia in

s gl

ius, *

veftras , & elevámini porte| lábiis tuis: * proptéreà bene-

umari

eeternáles : * &introibit Rex| díxitte Deusin attérnum.

lórisz.

/A ccingere gládio tuo fuper

dducenti

i em ;

W uis eftifte Rex glórie ? *|femur tuum , * potentíffime.

Dóminus fortis & potens, Dó- [5 pécietua , & pulchritüdine

eétturti

ininus potens in prelio.

tua* inténde , prófperé pro-

fnéntur J

ym :*

ttóllite pórtas, príncipes ,

éde , & regna.

veftras , & elevámini porte

P

ropter veritátem , & man-

s g

sternáles : * & introíbit| füetüdinem , & juftítiam : *

piribus

Rex glóris.

& dedücet te mirabiliter

t* con

uis eft ifte Rex glórize ? *| déxteratua.

(iper on

Dóminus virtütum ipfe eft|»agítte tuz acüte , pópuli

Dl

Rex glóriz.

fub te cadent , *incord

1 gene

lória Patri.

a ini«

tintm,

micórum regis.

à» Antetorumhujus Vír-|3 edestua Deus in fzculum

Ti popt

ginis frequentáte nobis dül-| feculi

* virga directiónis

Nineten

cia cántica drámatis.

irga regni tui.

i fecul

- Diffüfa eft grátia in lábiis

D

ilexífti juftíitiam , & odífti

atl

tuis.

*e . Proptéreà bene- | iniquitátem:*proptéreà unxit

wsp t

u

díxit te Deus in &térnum.-

te Deus , Deus tuus , óleola-

lt

d 1

ater nofter.

.

cum L ectoni- | tíiae pra consórtibus tuis.

us,& rcliqu

is utinfra. c]yi,

j

T

*

yrrha, & gutta , & cáfia à

j

ivib

" Sed in Otficio novem Le-

veftiméntis tuis , à dómibus

Sionumdicitur Y. "^ Spécie

ebürneis : * ex quibus dele-

M

N

ls,n

UK

tua , & pulchritüdinetua.

Cavérunt te fili2 re

UI

