noftrum : * & in nómine fan-

uis eft homo , qui vult vi-

o veantu

Go ejus fperávimus.

tà:* díligit dies: v1dere bonos?

orbetit

Iiat mifericórdia tua Dómine

thxbc linguam

tuam à

mdlo:* & iabia tua ne lo-

&m

uper nos : * quemádmodum

Vlt !

iperávimus in te.

quàntur delum,

Pfalmus.

Divérte à malo, & fac. bo-

eof Ji

Enedlcam Dóminum in

num:* inquíre pacem , &

omni témpore : * femper

perséquere eam.

bat atl

o

laus ejus inore meo.

Q culi Dómini fuper juftos: ! *

uf

& Dómine laudábitug ánima

& auresejus in preces eórü,

Pl'

1j

Da

.

f

i N

2

— Feriaíecunda ad Matutinum,

jl

X/ultus autem Dómini fuper;piant tanquami pulvis ánte

rmtäV

g n

faciéntes mala: * ut perdat

fáciem veriti ::. * & Angelus

al f

T

Dómint coár$tans eos;

de terra memóriami eórum.

uH

i u

Clamavérunt jufti , & Dó-

p iat viaillórum ténebre , &

i

minus exaudívit eos: * &ex

lübricum : * & Angelus Dó-

j

qu:mdof

ómnibus tribulatiönjbus eó-

mini pérfequers eos.

pu

mm

gum liberávit eos.

j)uóniam gratis abícondé.

fuxta eft Dóminus iis, qui

runt mihi mtéritum láquei

;:;(e e(ifuma

, ff

ribuláto funt corde: * & hü-

fui : *fupervácué exprobra:

dot t

Qu

süiles fpíritu falvábit.

vérunt ánimarü meam.

h*mpo

Multe tribulatiónes juftó-

V éniatilli láqueus , quem

,bO I

yüm : *& de ómnibus his

ignórat: & cáptio , quam ab-

ii

liberábit eos Dóminus.

cóndit, apprehéridat eum: *

m

Yi

ómrnia

st

Cuftodit Dóminus

& n láqueum cadat 1 ipfum.

dv rl

offa eórum : * unum ex his

À nima autem mea exultábit

D

j

s

non conterétur.

in Dómino:* & delectá

2

"

1

!

flïma:»f *

bitut

Wt

quid

L

Mors peccatórum pé

fuper falutári fuo.

*

$

:

gt

e«& qui odérunt juftum, delín-

Q mfia O

ffa

mea di

cent : *

uent.

Dómine , quis símilis tibi ?

- mlqu

AO.

£ édimet Dóminus ánimas

Erípiens fínopem de manu

sant

fervórum fuórum: *&non

fortiórum ejus: * egénum &

páuperemà diripiéntibus eít.

p du

delínquent omnes , qui fpe-

TU

xantin eo.

S urgéntes teftes iníqui : *

AfiaRettos decet collaudátio.

quzignorábam , intérro

A ONS

bant me.

um

ET.

bv dl

Aïïa. Ex

pügna.

Pfalmus 44.

R etribuébant mihi mala pro

w bt

'"Udica Dómine rnocéntes

bonis : * fterilitátem ánimze

v'Dese

mea.

ET

]me: * expügna imp

"x

at

nántes me.

E. go autem, cüm mihi moléfti

efíent , * induébar cilício.

t

!

À pprehénde arma , & fcu-

tum: * & exürge in ádjutó-

à

Humiliádbam in jejürio áni-

"r

zium mihi.

mam meam: * &orátio mea

A ON

£ffünde frámeam , & coi-

in finu meó convertétur.

M

m

1

clüde advérsüs cos , qui per-

uafi próximum , & quafi

11

fequüntur me: * dic ánimz

fratrem noftrum , fic compla-

iez : Salus tua.ego fum.

cébam: * quafi lugews & con-

MW&m

€ onfundántur , & revereán-

triftátus fic humiliábar:

b

E t advérsüm me leetáti funt ,

^

j

ineam.

tür; *^ quæräntes animam

T

à

à

& convenérunt : * congregá-

3

y

fWM(I

À vertántur r

etrórfum ',' &

ta funt fu

per me -üagälla ,&

i

eonfundántur * co

ignorávi.

.

ii

gitägtgs

üd.

Y

hi mala.

"b

D

Feria fecunda ad Matutinum.

MTM

piffipáti funt , nec compün-

volunt juftitiam meam: * &

r

&i , tentavérunt me, fubfan-

dicant femper : Magnificétur

TU

navérunt me fübfannatióne: *

Dóminus ,

qui volunt pacem

É d

frenduérun

2

fervi ejus.

;

bus f'uis.

t fuper me dénd-

fs

Etlingua mea meditábitur

:

0

D ómine, quando refpícies ? *

juftítiam tuam, * tota die lau-

deoyy

reftítue àánimam meam à ma-

dem tuan&(3Imus 25.

m lii

lignitáte eórum, à leánibuis

Ixit injüftus , ut delín-

bt

ünicam méam. -

D

quat in femetípfo: * Non

I

Confitébor tibi in. Eccléfia

eft imorDei ante óculos ejus.

"U. Qu

magna, * in pópulo gravi

uóniam dolósé egit in con-

!j quiti

laudábo te.

:

é&u ejus; * ut inveniátur

N on fupergáudeant mihi;qui

iníquitas ejus ad ódium.

t eun

H opfr

&dversántur -mihi iníque : *

V erba oris ejus iníquitas , &

exultl

qui odérunt me gratis , & àn-

dolus : * nóluit intellígere, ut

bt

puunt óculis.

bené ágeret.

Quóniam mihi quidem paácí-

Iniquitátem meditátus eft in

dicert i

fice loquebántür : * & in ira-

cubili fuo:* áftitit omni vise

is tibi

cündia terr& loqueéntes, do-

non bone , malítiam autem

non odívit,

de m

los cogitábant.

sénumi

Et dilatavérunt fuper me os

D ómine , in ceelo mifericór-

xibus &

füum; * dixérunt : Euge ,

diatua: * & véritas tua us-

ue ad nubes,

t

nqi :

euge , vidérunt óculi noftri.

intéttyp

Vidífti Dómine , ne síleas: *

Tuftítiatua ficut montes Dei:*

Dómine , ne difcédas à me.-

jüdícia tua abyffus multa.

H.ómines , & juménta falvá-

Tta]a pt

Exürge, & inténde judício

m ánim

meo : * Deus meus, & Dómi-

bis Dómine

* quemádmo-

nus meus in caufam meam,

dum multiplicáfti mifericór-

diam tuam Deus.

j iold

] üdica me fecándüm juftítià

ilfCiOn

tuam Dómine Deus meus , *

Fílii autem hóminum, * im

& non fupergáudeant mihi.

tégmine alárum tuárum fpe-

inio 4l

räb unt,

àtio 11

N on dicant in córdibus fuis :

tl

Euge, euge ánimz noftra :*

TInebriabüntur ab ubertáte

CT

nec dicant :

domus tuz : * & torrénte vo-

& qu

€um,

M

"u

Dgyorävimus

', c'ümplä'

luptátis tua potábis eos.

s &t

E rubéfcant, &

fcvereäntur

O uóniam apud te eft fons

vitme : * &inlümine tuo vi-

pár.

lis meis. -

fimul , * qui gratulántur ma-

débimus lumen.

af

Induántur confufióne , & rc-

Praténde mifericórdiam tu-

a?

veréntia , * qui magna lo-

am fciéntibus te,* & juftítiam.

P ]

u

tüam his,qui recto funt corde.

t

üntur fuper me.

iv on

^;xXuültent, & leténtur , qui

E

J

Feria íecundaad Matutinum.

mömæïlü

N on véniat mihi."pes fupér- yanfuéti- - autem, heereditá-

jf

gcntu

tóris|bunt terram :;*. & delecta-

eu

bie :* & 'manus pecca

Pl

mon móveát me:

"bünturinmultitüdine pacis.

W

[ bi cecidérunt , qui. operán- |O bfervábit , peecátor

|

ju-

' qüla

at |

tur iniquitátem.; * expülfi]ftum : * & ftridébit: fuper

funt , nec potuérunt ftare.

]eüm déntibus fuis.

g

J

Aiíía, Expügvna. imPugnänteS n óminus autemi irridäblt

j!

ul

A.

Afía. . Kevela.

eum : * quóniam prófpicit ;

16

q

Pfalmus 26.

: [quód véniet dies ejus. ;

a lj m

-T Oli emulár in. malig-

& ládiumevaginavérunt pec-

"MM

nántibus : * neque zelá-

[catóres : * intendérunt

i

Aa-rcum

f

gh&xonc |

weris faciéntes iniquitàtem.

fuum.

J

TU t dejíciant p&uþerem $ &

«t

uóniam .tanquam foenum

nl

velóciter aréfcent:* & quem-

|fnopem: * ut tr

'(l! ]]I

fjl

ádmodum ólera herbárum ci- | corde.

.ucid:ent re&q;

; Dittus

tó décident.

—5 Md làdius eór

um ( fntre-f in

mM

J

&pera in Dómino, & fac boni-

[corda ipsórum :.* & arcus

n

tàtem: * & inhábita terram,

[ eórum confringátur.

Vl

d

if

** & paícérisin divítiis ejus,;

IiViélius eft módicum jufto ,*

furfl

j

D electáre in Dómino:*& da-

fuper divítias ..

multas.

g,eccatö-r.un;

fl

ä

T

bit tibi petitiónes cordis tui.

d

Revéla Dómino viam tuam ,

uóniam- br

áchia peecäföä

& fperain eo:* & ipfe fáciet.

| rum conteréntur:* confirmat

al

hn n

£tedücet quafi. Iumen jufti-

[autem juftos Dóminus.

fiam tuam , & judícium. tu-

'N ovit Dóminus dies immas

g

1. 'ty

um tanquam. merídiem : *[culatórum : *. & heréditas

ITR

fübditus efto Dómino , &|eórum in zitérnum erit.

ora eume«

N on confundéntur in teme

Ti u

Mi

W oli aemulári in eo , qui pro-|pore malo . & in dicbus fa-

r

fperátur in;via fua : * in hó- | mis faturabüntur

.

* quia

n

mine faciénte injuftítias.

peccatóres períbunt.

ittgus

D efine ab ira , & derelínque |f nimíci vero Dómini mox ut

.....

N

I

furórem : * noli aemulàri , ut | honorificáti füerint ; & exs

dl

W

af

malignéris.

altáti : * defieiéntes,quemád-

uóniam ,-qui malignántur ,

modum fumus deficient.

N

exterminabüntur : * fufti-

Mutuábitur - peccátor ,

&

l

ïlj

neéntes autem Dóminum , ipfx

nonfolvet : * juftus autem

l

Ti

hereditábunt terram.

miferétur , & tríbuet.

A

x"'us

uia benedicéntes ei hare-

Xt adhuc. pusíllum , &. non

?

f**"*nuw

*I

erit. peccátor

*

* & quares

itábunt terram : * maledi-

M

Jocum ejus , & non invénies.

eríbunt,

Flh' ï

céntes autemx ei difp

b

Apud

?

Feria fecunda ad Matutinum.

$

a Is

udDóminum greffus hó-| Vidi ímpium . fuperexaltá-

|

MM

minis dirigéntur ; * & viam

tum , * & elevátum . ficut

cedros Líbani.

MT

ejus volet,

'

Jv N

Cum cecíderit , non colli-

Et transivi , & ecce non

Id

détur : * quia Dóminus fup-

erat: * &qussivi eum , &

IIg,

d

pónit manum tuam.

noneft invéntus locus ejus.

Y inid

hnior fui , éetenimfénui; * &

C uftódi innocéntiam, & vide

nonvidi juftü derelíttum,nec

equitátem: * quóniam funt

^ r

ielu&

femen ejus quarens

anem,

relíquie hómini pacífico.

'L'ota die miferétur , & cóm-

Injüfti autem diíperíbunt fi-

Wtf

modat:* & femen illíus in

| äümtmuü

mul : * relíquig impiórum

benedi&tióne erit.

interibunt,

Declínaà malo, & fac bo-

Salus autem juftórum à Dó-

iperem

dent r

nam: * & inhábita in fzcu-

mino: * & proté&or eórum

Ium fzculi.

in témpore tribulatiónis.

fntret )

Quia Dóminus amat judí-

Et adjuvábit eos Dóminus ,

* u

cdum , & .non derelínquet

& liberábit eos;* & éruet eos

Jn

San&tosfuos.: * in a&térnum

à peccatóribus , & falvábit

m jufi,

confervabüntur.

€os : qui

afperavéruntin eo. ,s

at

Injüfti puniéntur : * & fe-

Pialmus 37»

Omine , ne in furóre

men impiórum períbit.

i peeat

uftüi autem haereditàbunt

J Ztuoárguas me : * neque

terram : * & inhabitábunt in

iniratua corrípias me.

' confirit

JnUs.

feculum fzculi fuper eam.

Ouóniam fagíttee tuz infixce

(Ües. a

Os jufti meditàbitur fapién-

funt mihi : * & confirmáfü

fuper me manum tuam.

; hareli

tiam : * & lingua ejus loque-

jerit.

tur judícium.

oneft sánitas in carne mea

Lex Dei ejus in corde ip-

à fácie Irze tuse: * non eft pax

rin t

(iébus

síus , * & non fupplantabün-

óffibus meis à fácie p

gccatö-

"

tur gréffus ejus.

rum meórum.

I

Ouóniam iniquitátes mes

l.

Consíderat peccátor juftum:*

ni moxi

quarit mortificáre eum.

fupergréfte. funt caput me-

Dóminusautem non derelín-

m

* & ficut onus. grave

uU

quet

quet eum in mánibus ejus : *

vu

raváte funt fuper me.-

nec damnábit eum,cum judi-

utruérunt ,. & corrüptze

|cjents

cabitur illi.

funt cicatríces rheze, * à fácie

z

ALOC Y i

pé&a Dóminum , & cu-

infipiéntie mea-

ftódi viam ejus: & exaltábit

fer fa&tus fum,

& cufv:ä'tus

üet«

s ei W

te , ut haereditáte cápias ter-

fum usque in finem ; * tota

ram : * cüm períerint pecca-

die contriflátus. ingrediebar.

E

*óres, Vidébis.

3 Ouóniam lumbi mei impléti

unt

iifpf'ffb:d"ï

DA4

(

Feriafecunda ad Laudes.

Wi

fum*'iltuïïöiiibus: * &non eft| pro peccáto meo.

l

dem

sánitas in carne mea.

I nimíci autem mei vivunt,&

(f

A ffiítus fum ,'& humiliátus

)

confirmáti funt fuper me: *

i

j u

fum nimis : * rugicbam à gé-

& multiplicáti funt , qui odé-

um

mity cordis melt,

runt me iníqué,

D ómine , ante te omne defi-

j

j

Q ui retribuunt mala pro bo-

d

dérium meum : * & gémitus

nis, detrahébant mihi : * quó-

us

lm

meusa te non eft abícónditus.

niam fequébar bonitátem.

C ormeum conturbátum eft,

N ederelínquas me Dómine

g

jm

derelíquit me virtus mea: *

Deus meus : * ne difceffe

E

:

ri;

du ia

& lumenoculórum meórum,

à me.

& ipfum non eft mecum.

Inténde in adjutörium me-;-

OGBU[CO |

g n ?

A míei inei , & próximi mei *

um, * Díie Deus falütis mee,

advérsüm me a

ppropinqua-

Afa. Revéla Dó

mino viam

vérunt , & fteté

runt.

tuam,

u

r

gl

Et qui juxta me erant , de

Per Ánnum, y.

Dómine

longéftetérunt : * & vim fa-

in ccele mifericórdia tua,

»mwïn Ts

ciébant , q

&« Et véritas t

eanam meam,

ui querébant áni-

*

nubes,

at

, usque ad

p

Et qui inquirébant mala mi-

Pro uno Martyre s y-. Gló.

siin

Ti:lTocüti funt vanitátes : * &

ria, & hanóre coronáfti eum

g

dolos tota die meditabántur,

Dómine,

m t

EÉgoautem tanquam furdus

. þ.

x. Etconftituífti eum füper

s

nonaudiébam

4

& ficut mu-

ópera mánuum tuárum,

vtl

tus non apériens os fuum.

" Pro pluribus Martyribus ;

as m

Et fattus fum ficut homo non

*. Letáminiin Dómino , &

TM

l

áudiens: * & non habens in

exultàáte jufti.

um

ore fuo redargutiónes,

w. Et gloriámini omnes re«

iumey d)

uóniam inte Dómine fpe-

&i carde,

at

á

L

vi:*tu exáudies me Dó-

Pro Conf. Pontifice , & non

a

mine Deus meus.

Pontifice , y.

Amávit eum

v t

Quia dixi ; Nequándo fu-

Dóminus, & ornávit eum.

AT

pergáudednt .mihi inimíci

*. Stolam

c

lória índuit eume

r

Tnei : * & dum commovéntur

Pro una

*

an&a, y. Spécie

b

pedes mei

»füper me magna

tüa, & pulchritüdine tua,

i

lacütifun

t

x. Inténde , prófpere pro-

)

l

uóniam ego in flagélla pa-

céde , & regna.

|

m

rátus fum :* & dolor meus

ADLAUDES,

l

«z

Pl

in con(pé&tu meo femper,

y.Deus in adjutórium meum

Ü

N

Ouóniam Iniquitátem meam

inténde. 17.

fudc

ndn

Aiía. Miferére,

u

æm-untffäbol : * & cogitábo

Ff: aï».

"t

d

Feria fecunda ad Laudes.

Píalmus so;

) océbo iníquos vias: tuas : *

t

Iferére mei Deus , * fe-| & fmpii ad te converténtur.

Wi

M

eündüm magnam mi-|I,íbera me de fanguínibus

u

W

fericórdiam tüam,

Deus, Deus falütis mez:* &

Et fecündüm multitüdinem

exultábit lingua mea juftí-

mb

giíeratiónum tuárum , * de-

tiam tuam,

Q

le iniquitátem meam,

D ómine lábia mea apéries: *

A

A mpliüs lava me ab iniqui-

& os meum annuntiábit lau-

dem tuam.

2

;

O

táte mea : * & à peccátomeo

iers

munda me.

juóniam fi vot

ua'ffesk facri-

uóniam iniquitátem meam

ieium,dedtffem uüitique: * ho-

T t

ego cognófco : * & peccátum

locáuftis non dele&áberis.

[

ineum contra me eft fem-

Sacrifieium Deo fpiritus

: Vl l

a'l'

er,

contribulátus : * cor contrí-

T

Tibi foli pecoávi , & malum

tum,& humiliátum Deus non

uf

eoram te feci: * ut juftificéris

defpícies.

i,

in fermónibus tuis,& víncas ,

B enigne fac Dómine in bona

lt

4

cum judicáris.

voluntáte tua Sion : * ut

Ecce enim in iniquitàtibus

eedificéntur

: h

lem.

mqri Jerüfa-*e

eoncéptus fum: * & in peccá-

[ CUf

tis concépit me mater mea.

'T uneaeceptábis facrificium

E cce enim veritátem dilexí-

juftítiae , oblatiónes , & holo-

üpy fti:*incérta & occülta fapién-

cáufta : * tunc impónent. fu-

"

tie tuze manifeftáfti mihi,

peraltàre tuum vítulos,

Ti

Àfpérges me hyfsópo , &

Afía, Miferére mei Deus,

n

undábor : * lavábis me , &

Afia. Intéllige,

f

u

per nivem dealbàbor.

Píalmus s.

gv

À udítui meo dabis gáudium,

Erba me2 áuribus

ér-

V

& letítiam : * & exultábunt

cipe Dómine , *intellige

i

offa humiliáta.

clamórem meum.

t

À vérte fáciem tuam à pec-

Inténde voci oratiónis mez,*

IT

cátis meis: * & ompnes ini-

Rex meus , & Deus meus.

&if

uitátes meas dele.

O'nóniam ad te oràbo : *

Ó

or mundum crea in me

Dómimne, - mané éxá

w

,

HaiecNO-

d

D

eus, * & fpíritum re&um

cem meam,.

E

Ínnova in vifcéribus meis.

Mané aftábo tibi ;

(V

pïü*

o-

:N e projícias me à fácie tuai*

bo :* quóniam non Deus v

$

& Spfritum fan&jumtuum ne

lensiniquitátem tu es.

&uferas à me,

Neque habitábit juxta tema-

n

-qude mihi lztítiam falutá-

Tígnus: * neque permanébunt

ris tui: * &

fj

E

2

"n

confirmame.

píritu principáli inj-ü&i ante óculos tüo

t

-

Feria fecunda ad Laudes.

55

G dífti: omnes-, qui operán-

Cantn à Ifaxæ Prophetæ.

r

n IZz..

3

tur iniquitatem :

perdes

|

d

cr

omnes ,.qui loquüntur. men-

Onütebar tibi Domme Á

j

dácium.

quomam irátus es 1"'11-

jl

bisst

&onvér(us |.eft furor

ndl

$ il

M irum sánguinum, & doló-

i fil ]

li

fum abommabnurDommus

tuus , & confolátus es.me. :

ego aütemin multitüdine ini-

E cce Deus Salvátor meus,.*

Un

snrt j

j [QW f

al

1encord1æ tuz.

fiduciáliter agam , & non t1-

Íntroíboin domum tuam:

*

mebo :

eng&ns

;

adorábo ad templum fantium

Q uia fortitüdo mea, & laus

^f OW

I

tuumin EIHIOEC tuo.

mea Dóminus, * & fa&tus eft

mihi in falütem.

Aff eit

Jl

Dommc ;deduc me in. ]ulh

anit

t

tiatua :

PI'OPtCl.' inimícos

Haurictis aquas in traud,o de

fontlbusSab atóris:

& dicétis

ffZ

u Ilj

meos.dírige in confpe&u tuo

*b[ Iund H

Vlam meama

in die illa: Confitémini Díio ;

& invocáte nomen ejus.

*

Wun kl

Quóniam non eftin ore eó-

Vl

lflg

rum vemtas :* coreórum va-

Wotas fácite in. poópulis ad-

"

"

Y

num eft,

inventiónes ejus : * memen-

l

[!

10

esSepülchrum patens eft rrut

tóte , quóniam excélsum ef?:

st Y

tur eórum ,lmgms fuis do-

nomen €1US.

* jüdica illos

C antáte. Dómino , quomam

ia

Jósé agebant *

Deus.

magmüce fecit.; * annuntiá-

lii

Décidant . à. cogltanombus

te hoc in univérfaterra.

TO

Exulta, & lauda habxtatlo

ts

fuis ,. fecündüm:- multitüdi-

ynem 1mpletatum eórum ex-

Sion :

qu1a magnus in mé-

FORT

* quóniam irrita-

dio tui fané&tusI rael,

fdæb

;

pélle eos ,

vérunt te Dómine.

Áfía. Convérfus eft furor

f

Étlzténtüzomnes,qui fpe-

tuus Dómiie ,& confolátus

ATel n

es me.

Afïa. Laudáte Dó.

yant inte -* n eternum ex

AUX

ultabunt & habitábis in.eis.

minum de coelis.

Píalmus idem,

20.

ulucmp

glomäbuntur in teomnes,

hts

qm dmo'unt nomen tuum ,

Capitulum fequens dicitur

ts

uóniam.tu benedíces jufto.

in Feriali Oíficio ab O&ava

hh.

it lt

ü

Dy

ómine , ut fcuto bonz vo-

Penteco&es usque Adv.

luntátis tuz * coronáfti nos.

apitulum., Rom. 13. d.

h

i

Afía. -

i

.Intéllige. clamórem

x praecetfit,dies autem

V

ib

z um Dómine.

Nï

appropinquávit.

. Ab-

Aiia, Deus Deus meus ad

jiciámus ergo ópera tenebrá-

h

T

te. de luce vígilo.

rum, & mduamur arma 1u-

Pilmusidem , ut füprá.. 17.

eis. Sicutin die honéfté am-

4uïms

bulémus.

i

W]

Afía. Convérfus eft.

Hyw-

|

Feria fecunda ad Laudes.

lt

, Exultávimus & del

þ&ätï

Hymn

umus.,

li

Plendor patä*sr;æ elórie ,

u

N

De luce lucem próferens ,

Ad Benedictus ,À

*

ntipli.okna.

ll Q;m'

Lux lucis , & fons lüminis,

Benedittus

Q]

JPQI

óminus Deus

Diem dies illàminans:

Ifrael.

á

m

WV. erüsque fol illábere; .

- 1n Feriis Vigiliaru

| s

m,quze

T ha

i

j

F.

$

Micans nitóre pérpeti :

jejunantur po

T ME

Antiphonam

dmon

]ubärque.fan&i Spíritus.

ad Benediéctus, dicuntur fe-

Infünde noftris sénfibus.

quentes Préces.flexis geni-

Ti lauä

V. otis vocémus & Patrem ,

bus : alüs / temporibus - non

Aduel

Patrem poténtis grátia ,

dicuntur,

:

Y

Yrie eléifon.

Patrem pe;énnis glóriae ,

| ga'u(iiode

Culpam reléget lübri cam.

Chrifte eléifon.

drdindg

C'onfirmet actus ftrénuos :

Kyrieeléf. . Pater nofter.

ni Df

y

totum dicitur clara voce. ,

Dentes retündat ínvidi :

jus

Catus fecündet afperos :

etiam in V efperis,

Xulis g

A

génda recte dirigat.

y', Etne nos indücas in testa-

TRemm

M

tónem. x Sed líberanos4

entem gub

érnet, & regat

[um d

Sit pura nobis cáftitas :

malo.

*

Ego dixi ; Dóss

Fidescalóre férveat:

qine,miferére mei. s. Sa-

quómia

Fraudis venéna neíciat,

na ánimam meam, quia pec-

tinunti

Chriftüsque nobis fit cibus ,

cávl tibi.

i Cmavc'..rt',cr*e

[à

Potásque nofter fit fides ;

Dómine üsquequó. x,

t

ibtit

Lxtibibàámus sóbriam

leprecábilis efto fuper fer-

s n I

Profufiónem Spíritus.

voS tuos.

9

Fiat miferi-

!

L etus dies hic tránfeat :

córdiatua.

»

ómine fuper nos.

t für

Pudor fit . àt dilüculum: .

x., Quemádmodum íperávi-

nfolat:

Fides velut merídies :

musinte, v. Sacerdótes tui

ite D

x

indnántur juftítiam.

Crepüfculum mens néfciat.

Auróralucem próvehit ;

»., Et San&i tui exültent,

Cum luce nobis pródeat ;

y. Dómine falvum fac .Re.

;ülct

gem.

», Et exáudi nosin

In Patre totus Filius,

Qd

Et totusin Verbo Pater.

die , qua invocavérimus te.

li.

Deo Patri fit glória ,

y. Salvum fac pópulum tu-

um Dómine,& bénedic here-

n

Ejüsque foli Filio ,

sauit

Cum Spíritu Paráclito ,

ditáti tuse.

&. Et rege eos ,

h

& extólle illos usque in &-

WNunc,& per omnefzculum ,

térnum,

'tenebrä'

Amen.

nl

, Per Annum, y, Repléti

y.Meménto congregatiónis

fumus maneé mifericórdi

tua

x

E

tua,

.PF.

Q

Ouàm poffedífti ab inítio,

n

x». Fiat

6o

.VECF—ïa( tertia ad Matutinum.

i mear

y. Fiatpax in virtüte tua.

sunes de S. Maria, de Ápo-

z. Etabundántiaintürribus

ftolis, & de Pace, dnté eas

,ynt hr

Müs Pef 0

tuis. ;. Orémus pro fidéli-

tam in Laud. quám in "Vefp;

n

busdefün&is, x« Réquiem

fit fequens Coitemoratio de

Urnon

dCL

zetérnam dona eis Dómine, &

ruce , Affa.

eriignum

Crucis deé

inimícis noftris

Tn

us

]ux perpétua lüceat eis,

lf CURO

(

v. Requiéfcant in pace,

líibera ^ nos-

Deus

nofter,

? yt f0

^, Omnis terra adóret

te &

pfallat tibi.

,

y. Pro frátribus noftris ab-

j Jo (

séntibus. g« Salvos fac fer-

, Pfalmum dicat ná

:

rmm tuo

pt

vos tuos, Deus meus; fperán-

)ómine.

tes in te.

$. Proaffiítis,&

(Orémus, Oratio.

11]-'

li

captívis,

&. Líbera eos

Erpétua nos, quefumus

i 0f

DeusTfzael ex ómnibus tri-

E

Dómine , pace cuftódi ,

il

ques per lignum fantt& Cru-

fdxf

«

bulatánibus fuis, y, Mlitte

"m

eis Viie auxilium de fan&to.

cis redímere dignátus es.

w Et de Siontuére eos.

Que Commemoratio de

; j &äïdiüü*

3. Dómine exáudi oratió-

ylt

ä

il

;

Cruce fit etiam , quando non

*Rem meam,

€£. Eteclamor

dicuntur Preces , in férial

gt

fneus ad te véniat.

tantüm Officio.

INMD

Deinde dicitur Pfafmus.

FERIA TER TIA,

De profándis ,

"qui. infrà

Ad Matutinum Invitato-

j

habetur in Vefperis Feriz

riuni.

ubilémus ^ Deo,' »

ais*

uarte; &L in fine , Glória

* Salutàri noftro,

iib

atri, in Velperis ejus loco

Pfalm. V enite,exultömus!g,

st tl

dicitur Pfalm. Miferére. 57.

Hymnus.

as

Finito Pfalmo dicitur y.

Onfors Patér

vt

sF Támi

Dómine Deus virtütum con-

nis ;

Burifi

vérte nos. g. Etofténde fà-

Lux ipfe lucis , & dies ,

Artilno

ciem tuam, & falvi érimus.

No€&tem canéndo rüm

pimus ,

a n

y. Exürge Chrifte , ádjuva

Afsífte poftulántibus.

d N

os, w. Etliberanos prop-

À ufer ténebras méntium :

1

At

er nomen tuum.,

Fuga catérvas daemonum ;

:*l

y. Dómine exáudi oratió-

Expélle fomnoléntiam ,

o

"wditn

mpem meam. x. Et clamor

Ne pi

ritántes óbruat;

meus ad te véniat.

Sic C

h

rifte nobis ómnibus

.IE'M

i

)d

Yy.Dóminus vobíscum.

[iti

Indülgeas credéntibus ,

1[er

z. Et cum fpíritu tuo.

Ut profit exorántibus ,.

|

iU

Deinde dicitur Oratio pro-| Quod ^ praciné

4 f

»ria.

ntes psálli-

*ISUEA i

Et quando in Feriali] mus

l

O mcio fiunt Commem. com-]| P rafta , Pater Piíffime ,

T

Patrí-

A

3

A

Feria tertja ad IVlatutinum.

Hdt APOI

Patríque compar Unice ,

meum , quóniam tu fec

läll: *

! me' U

Cum Spíritu Paráclito

ámove à rhe plagas tuas.

W

Regnans per orine fzculum.

A fortitüdine manus tug esge

MR fï;g

Arnen.

:

deféci in increpatiónibus ; *

b

À£3; Utnon delínquam

..

propter iniquitátem corri-

i tlj

! d

Píalmus. 38. ,.

puífti hóminem.

f xIxi: Cuftódiam viasme-

Et. tabé(cere

fecífti ficut

ts d

L7as: * ut non delínquam

aráneam ániinam ejus : * ve.

in lingua miea.

rümtamen vané conturbátur

AR u

pófui ori meo cuftódiam , *

omnis homo.

Exáudioratiónem meam Dó-

)

eim corisífteret peccátorad-

vérfum ine.

mine , & deprecatiónem

Vefurg

bmütui ,. & humiliátus

meam.: * áuribus pércipe

cuft

"&

m,&siluià bonis

lácrymás meds.

äïæCru

dolor meus renovátus eft.

N é'síléas: quóniami ádvena

6

Conéáluit éor meum intra

ego fum apud té ; & peregrí-

d d

the: * & inmeditatióne mea

nus,* ficut omnes patres mei«

ndo m

exardéfcet ignis.

Remítte mihi , ut refrígerer ,

| ferid

f,ócütus furn in li

ngua mea: *

priusquam ábeam , .* & ám**

Notum fac mihi Dómine fi-

pliüs non ero.

Pfalinns 49;

!TA

nhem meum.

* Xpé&ans expectàvi

[2

tVicatt

Etnümerum diérum meó-

rinum;* &inténdit mihi.

De ,

rüum .quiseft ? *utíciam ,

Htexaudívit preces meas :*

1

quid defit mihi.

& edüxit me delacu misérie,

oU

& de luto facis.

Eéce menfurábiles pofuifti

üdiés meos:* & fubftántia mea

E.tftátuit fuper petram pe-

j ]

Afl

tanquam níhilum ante te.

des meos : * & diréxit gref.

fus meos.

V erümtamen univérfa váni-

$,

tas , * omnis homo vivens.

£t immifitin os meur cán-

piri

* erümtamen

in

imágine

tieum novuri , * carmen Deo

fed &

noitro.

pertránfit homo

um

fruftrà conturbátur.

V idébunt multi , & timé-

II

bunt : * & fperábuntin Díio.

T hefaurízat : * & ignórat ,

D

cui congregábit ea.

B eátus vir , cujus eft romen

Etnunc qua eft expe&tátio

Dómini fpes ejus: * & non

mea ? nónne Dóminus ? * &

refpéxitin vauitátes , & in-

äibus

sárniias falfas.

1

M

fubitántia mea apud te eft.

»

Àb ómnibus iniquitátibus|

&julta fecíftüüi tu Dómin

Deus meus mirabília tua: *

piMIJ'-

meis$ érue me : * oppróbrium

Infipiénti dedífti me.

& cogitatiónibus tuis nom.

If

eft , qui símilis fit tibi,

O bmuütui, & non apérui o$

)À Hec

Dite

MEeria tertiaad Matutmum

p r

nnuntlaw,& locütus fum:*

meam ,

* ut áuferast. eam.

j

"

multiplicáti funt: fuper nü-

convertántür retrorfum »

emme

inerum.

& revereàntur , qm volunt

mihi mala.

9Cr1fimum , & oblatiónem

W mc 600' t

noluífti : * aures autem per-

perant eonféftim - cunfufïo-

fecifti mihi.

nem fuam, * qui dicunt tmhx,

m] (qülm

Halocauftum & pro peccá-

Euge , euge.

P

Al

to non poftuláfti : * tunc

H

iif fn

E(ultent & leeténtur fuper

qui

dixi ; Ecce vénio.

te omnes quaréntes té : * &

sumf

.cápite libri feriptum eft

dicant femper: Magnificétue

mg päCJ

de me , ut fácerem voluntá-

Dóminüs : qui dlho'unt falu-'

u] |

tem tuam : * Deus: meus

tare tuum.

d

,q*x

: magmf

vólui , & legem tuam in

.Ego autem mendxcus fum ,

meédio cordis mel. :

& pauper : * Dóminus foh-

pl niz

:citus eft mei.

u " Dämmc

Annuntiàvi juftítiam tuam

in Eccléfia magna: * ecée,lá- |.

' Adjütor meus , & pmte&or

" mufcu

meus tu es: * Deus meus ne

[ u]fï

bia mea non prohlbebo :

Wa

óminetu fcífti.

tardáveris.

itítiam tuam non abfcon-

T. *quo

Afia, Ut non dehnquam n

M mm uh

in corde meo : * veritátem

lingua mea.

tuam , & falutáre tuum dixi.

Aäa, Sana.

Pfalmus 46

J

*

WNon abfcóndi mifericórdiam

Eátus;qui intelligit fuper

t

tuam , & veritátem tuam ,

De

génum & páuperém $ *

M

m um

concilio multo.

in die mala hberablteumDm.

'Tuautem Dómine ne lon-

D fis consérvet eum, & vm-

TU

é facias miferatiónes tuas

«fh; D

ücet eum, d beátum fáciat ett

à me: * mifericórdia tua, &

in terra* ^ & non tradat eum

ftnl,

1n animam inimicórum e.us,

véritas tua femper füfcepé-

i ",

punt me.

Dóminus opem ferat illi fa-'

üm(

Quóniam 'circumdedérunt

per le&um doló:is ejuse *

d dmodm

memala , quorum non eft

univérfum ftratum ejus. ver«

V QTT

nümerus : * comprehendc-

sáfti in infirmiráte ejus.

l

runtie imquitátes mes ,

Ego dixi Dómine miferére

"tl

non po*rm , ut vidérem.

mei: * fana' ánimam meam ,

T m

Multiplicáts funt fuper ca.

quià peccávi tibi.

D

pilloscápitis mei ::* & cor

Inimíci mei dixérunt mala

MT

?

meum derelíquit me.

mihi : * Quando imoriétur. ,

M

C omplaceat tibi Dómine , ut

X períbit nomen ejus'?

|

]

t

éruas me: * Domme adadju-

I£(i ingrediebátur ut vidéret,

W t

W

vándum me ré'pice.

ana quuebmlr- * cor ejus

Alr

(anundantur,(m revereántur

congregàvit iniquitátem fibi,

h

;

i

?U

fimul , qui quzrunt ánimam

ygre

*

Teria tertia ad Matutipum.

E

A

Egredlebätur foras , * & Io- , Hfec recordätm fum ; & ef.

quebátur inidipfum.

füdi in me ánimam meam-: *

li Vumt

Advörfum me fufurrábant.

quóniam transibó in locum

omnes inimíc] me1 : * àd:

taberháculi admirábilis us

COf

vérsüm me

owltäbant mala

quead domum Dei.

I nj

fnihi.

Tn voce exultatiónis, & con-

Verbum. miquum confhtuä—

felfiónis , * fonus epulántis.

l t

runtadvérfum me : * Num-

uare triftis es ánima mea?*

eto

Jl

quid qui dormit , on adjt-

& quare contürbas me ?*

i

lUt

éjet , üt resurüat

SperainDeo , quóniam àd.

t Gd

Xenim homo pacls mea ,in

huc conütebordh * falutáré

quo fperávi : *

qui edébat pa-

vultus mei, & Deus meüs.

bjfin,

nes Tneos , mamufïcawt fu-

Ad meípfum 'ánima' mea

i ol

per re fupplantatlonem.

conturbáta eft: * proptéreà

Tuaütem Dómine miferé-

memor ero tui de terra Jor-

Qtéor

re mei , & resüfcita me: * &

dànis , & Hermóniim à mon-

fetribuam eis.

te módico.

Q5

i hoc'cognóvi , quóniam

Abyffus abyffum fnvoéat, p

in voce cataractárum tuárurri,

m

voluífti me: * quóniam non

gaudeblt inimícus meus fu-

Qmnia excélía tua, & flu-

per me.

Gus tui * fuper me tranfié-

o

H

mus4o

runt;

tupe

Mje autem propter innocén-

a

tiam fufcepífti

T confir—

in die mandávit Dommus

nf

máfti me in confpé&u tuo in

mifericórdiam fuam , * &

A st

etérnum.

nocte tánticum ejus.

d

Benedi&tus Dóminus Deus

Apud me orátio Deo vite

lat &tf

Itraelà f&culo , & usque in

mez , *dicam Deo: Sufcep-

CU

ficülum: * fiat , fiat.

tor meus es.

i

Pfa!-mus Í.

Quare oblítus es mei ? * &

u$

Uemádmodum desfde-

quare. contriftátus incédo ,

s Vet

.rat cervus ad fontes

dum áfflígit me inimfcus ?

.

b

* ita desíderat

Dum

aquárum

confrmguntur offa

ferért

ánimà mea ad te Deus.

inea ,

* exprobravérunt mi-

Sitivit ánima mea ad Deum

hi ,qui tríbulant me mlmicx

eam ,

fortem vivum :

mek

*. quando

u mah

vénam , & apparébo ante

Dum dieunt mihi per sín-

fáciem Dei ?

gulos dies :

Ubi eft Deus

jQUE

Fuérunt mihi láeryms mese

tuus? * quare triftis es àni-

(

j

panes die ac no&te : * dum

tna mea? & quare conturbas

V

Ubi

me ?

QU

li

dícitur mihi quotídie :

lh

eft Deus tuus ?

iSpera in Deo , quóniam' àde

(

huc

5

|

t

6

Feriatertia ad Matutmum.

" propï*

huc confxtebor illi :* falutáre-

earednens Deus in virtutibus

vultus mei ; & Deus meus.

noers.

Jl totü dle

fütore

Aiía, Sana Dómine ànimam

Ayettífti nos retrórfüm poft

fí1

Jl

qnearí : quia peccávi tibi.

inimícos noftros : * &

ui

)* cil

Aiia. Eru&Gávit

odérunt tlos; cünple'bant flbl&

j mfin

ï

en

Pfalmus

pedíti nos tanquam oves

fsaem (

Jl

Eus aunbus noftns au-

e[cárum : * & in Géntibus

*

g]S HIOPI»

l(vimus :

patres no-

dlfpersdh nos;

4l UOHIs li

ftri annuntiavérunt nobis.

V'endidífti populum tuunt

fiie

retio £

* & non fuit

sumilit

Qpus; quod operatus es in

manofira

diébus eórum ,

* & in dié-

multitüádo in commutatiónis

;r H] I

bus.antíquis.

büs eórum,

Mánus tuà Gentes difpérdi-

Fofuífti nos opprobrmm vis

fu.

dit;& plantáfti eos : * afflixifti

cínis noftris :

* (ub annatw-

neni, & derífum his; qui fuiit

vre n

jópulos , & expülífti eos.

NU

Nee enim in gládio fuo pof-

in éircüitu nofh'o.

fedérunt terram , * & brá-

Eofuffti nos 11 flmlhtudmem

ts

cmum eórum non falvávit

Géntibus :

* commotiónem

n

m4

*"eos.

cápitis in pópulis;

fum'

Sed.déxtera tua, & brá-

"Tota die vérecündiaà meæ

! «iR

t dl

€hium tuum , & illuminátio

contra me eft, * & confüfio

vultüs tui : * quömam com-

faciéi mes coopéruit me.

itet

ilts f

placmfh in eis.

A voce exprobrántis & ob

"Tu es ipfe Rex meus : &

loquéntis , * à fácie irimíci s

xmm,ü Ri

Deus miéus: * qui mardas fa-

& perfequéntis.

Hisac ómnia venérunt fuper

LUl) PIO

lütes Jacob.

tteDame

in teinimícos noftros ventl-

nos , nec oblíti fumus te:;*

at r

lábimus cornu , * & in nómi-

& iníqué non égimus in t«

lff, )

netuo fperémus infürgén-

ftaméntó tuo.

d

tes in nobis. ?» —

Et non recéffit retró . cor

lo

u

N on emm in arcu meo fpe-

noftrum : * & dechnaüi St»

]s

n

rábo :

* & gládius meus non

mitas noftras à vià tua.

r

falvábit me.

uóniani humxhafh nos in

RUT

S alváfti enim nos de affligén-

loco aftli&tiónis ,

* & coüpé-

]

tibus nos : * & odiéntes nos

ruit nos umbra mortis.

confudííti.

Si oblíti fimus nomern Dei

UAI

D

inDeo laudábimur tota diei*

noftri ; * & fiexpándimus ma-

& in nómine tuo confitébi-

nus noftras ad Deum aliénum.

M

M

mur in féculum.

N ónne Deus requíretifta? *

h

D

Nunc autem rcpuletl ; &

ipfe enim . novit abfcondltr

Vl

eonfudifti nos :

* & non

€ürdise

!11-( J

[AI ]

: Feria tertia ad Matutinum.

5

'ïftüdbus

Q uóniam propter te mortifi-

Dilexífti juftítiam , & odifis

j

càámur tota die : * seftimáti

iniquitátem:*proptéreà unxit

'tfüm po

(

fumus ficut oves occifiónis.

te Deus , Deustuus, óleo lz

b

Exuürge ,

quare - obdórmis

títizte prz consórtibus tuis.

CUA

ää'l'.

Dómine ? * exürge , & ne

Mrrrha, & gutta, .& cáfia à

H que

repéllas in finem.

veftiméntis tuis , à dómibus

(

uare fáciem tuam avértis *

d

ebürneis: * ex quibus dele-

livifceris inópie noftre ,

ctavérunt te filie re

I t

& tribulatiónis noftra ?

honóre tuo.

gum ipï

n fj

uóni& humiliáta eft in pül-

Aftitit Regínaà dextris tuis

mmfïäüa

vere ánima noftra:* congluti-

in veftítu deauráto , * cir.

nàátus

eft in terra venter

cumdata varietáte.

Yiüt

nofter.

Audifilia, & vide, & inclína

T

Exuürge Dómine ,

ádjüva

aurem tuam: * & oblivífcere

quifui

n0s : * & rédime nos propter

