Dómino glóriam nómini ejus.

ibilt

"'k óllite hofhas & introfte in

C onfundantur omnes ,

qui

n Iäþ

àtria ejus:

adorate Dómi-

adórant feulptília : * & qui

num in átrio fan&to ejus.

gloriántur in fimulácris fuis.

d

C ommoveátur

fácie ejus

À doráte eum omnes Anc'fell

G 5

ejus

It

/ Feria fexta ad Landes.

;106

i

am tuam

ejus : * audívit , & Ietáta eft

*

Pro una f£an&a , y. Adju-

Sion.

j

vábit eam , Deus vultu iuo.-

ns l'

dit

jac

Et exultavérunt filie Judz;"

z.. Deus in médio ejus ; non

ym

!q[

propter judícia tua Dómine.

commovébitur.

AD LAUDES,

g m

Ouóniam tu Dfis Altíffimus

, jei

fuper omnem terram: * nimis

Aia. Spírituprincipáli con-

j te u

exaltátus es fuper omnesdeos.

firma cor meum Deus. -

Pfalmus. MI iferére mei. 57

"

T

eere VO

Qui diligitis Dóminum , odí-

i

ii

Degs

te malum :

* cuftódit Dó-

Afá. In veritáte.

zninüs ánimas San&tórum fuo:

t5 Pfalmus 142e

jl

us bon

Omine exáudi oratió-

seri 7

qum,de manu peccatóris li-

berábit eos.

nem meam , .áuribus

a

pércipe obfecratiónem meam

TP

L ux orta eft jufto,* & :e&is

in veritáte tua , * exáudi me

corde lztítia.

L stámini jufti in Dómino : *

intua juftítia.

! tribulatiq'n

Et non intres in judícium

& confitémini memóriz fan-

Gificatiónis ejus.

cumfervotuo : * quia non

; d

(

Afia.Cantáte Dómino , &

juftficábitur in confpédu

f5

tuo omnis vivens.

*benedícite nómini ejus.

iomnts, Qd

"Per Annum, y. Intreto-

uia perfecütus eft inimí-

*

vt :

cus ánimam meam :

l-

rátio meain confpé&tu tuo

miliávitin terra vitam meam.

ghtnstus

Dómine.

E.. Inclína aurem

bvl

tuam ad precem meam.

Collocávit me in obícüris

jmm,

ficut mórtuos faeculi : * &

Pro uno

aryre , y« Pofui-

. WomnrDr

fri Dffe fuper caput ejus. -

anxiátus eft fuper me fpíritus

meus , in me turbátüm eft

Dinjicg]

X Corónam de lápide pre-

cor meum.

1 DasPens

tiófo.

Dinm,

Pro pluribus Martyribus,;

Memor fui diérum antiquó-

rum , meditátus fum in óm-

a t

. 'Exültent juftiin confpé-

MHC» üdn

:

u Dei.

nibus opéribus tuis : * in fa-

x.. Etdele&éntur in lattítia.

b

tábar.

&is mánuum tuärum medi-

?O

:

:^ Pro Confeffore Pontifice ,

y. Elégit eum Dóminus fa-

Expándi manus meas ad te : *

N vf

cerdótem fibi.

ánima mea ficut terra fine

^ tminy

* Ad facrificándum ei hó-

aqua tibi :

"ii

ftiam laudis.

elóciter exáaudi me Dómi-

Ts

ifryy

l

Pro Confeffore non Ponti-

ne :* defécit fpíritus meus.

[

fice, Y. Os jufti meditàbi-

Non avértas fáciem tuam à

l

d

me:* & símilis ero defcen-

r'üï&ffh

tur fapiéntiam.

14

A

sgl

»4, Et lingua ejus loquétur

déntibusin lacum.

o

A udiítam fac mihi mane ,Aïmi-

j

wxll(li

iudic;le.

feii-

!

D

li

'

IO

;

l!n

li

J

l

Fenafexta ad Laudes. :

:

fericórdiam tuam: * quia inji bi abfcóndita eft fortitüdo

l

| eïm Jl

te fperávi.

ejus : * ante fáciem ejus

n

N otam fac mihi viam , in

mors.

Et egrediäturu diábolus a«

DI

!

qua ámbulem : * quia ad te

levávi ánimam meam.

te pedes ejus , *Stetit , &

Vs

menfus eft terram.

hts

Eripeme de imimícis meis

Dominié, ad te confügi : *

A fpéxit , & difsólvit Gen.

Ü mci.5ï

doce me fácere voluntatem

tes: * & contríti funt mon«

"

tuam , quia Deus meus es tu.

tes fzeculi.

i^

Incurváti funt colles mu

n-

I tlj

Spíritus tuus bonus dedü-

*

i aunh.

cet me interram rectam

di, * ab itinéribus &ternitàá-

propter nomen tuum Dfie vi-

tis ejus.

T

idi. tentória

[

vificbis me , in squitáte

Pro iniquitáte v

tua.

fK£thiópize , * turbabüntur

Egdüces de tribulatióne àáni-

pelles terre Mádian.

1 judic

mam meam : * & in mife-

Numquid in flumínibus irá-

qui

tus es Dómine ? * autin flu-

ricórdia tua difpérdes ini-

conjyi

micos meos.

-

mínibus furor tuus ?. vel in

mari indignátio tua ?

e

e[t int

Etperdesomnes, qui tríbu-

lant ánimam meam : * quó

Qui afcéndes fuper equos

|

*j

ruos ; * & quadríge . tue

m mea

niam ego fervus tuus fum.

*

Afa. Inveritáte tua exáudi

falvátio.

v obíci

me Dómine.

Suüfcitans fufcitábis arcum

qi:*

Aíía, Hlümina Dómine vul-

tuum , * juraménta tríbubus;

nl

tum tuum fupernos. ^

uz locütus es.-

ritin :

t

lüvios fcindes. terre ;

f

Pía1m. Deus Deus meus. 17.

Afía.

Dómine.

dérunt te, & doluérunt mon-

m d

Canücum Habacuc. Cap. 3.

tes;*gurges aquárum tránfüit.

fun a

* Omine, audívi auditió-

Dedit abyffüs vocein fuam : *

jn

altitado manus fuas levàvit.

nem tuam , * & tímui.

um f

D ómine opus tuum, * in mé

Sol& luna ftetérunt in ha-

bitáculo fuo * in luce fagittá-

dio annórum viviífica illud.

aj

In médio annórum notum

rum tuárum , ibunt in fplen-

j d

dórefulgurántis hafte tuz.

fácies : * cüm irátus füeris ,

mifericórdisa recordáberis.

Ín frémitu conculcábis ter-

* Dfm

Deus ab Auftro véniet, * &

ram: * & in furóre obítupe-

facies Gentes.

g meas

San&tus de monte Pharan :

*

l t

Egréffus es in. falàütem pó-

Opéruit ccelos glória ejus:

) i

& laudis ejus plena eft terra.

puli tui : * in falütem cum

Splendor ejus ut lux erit: *

Chrifto tuo.

;

n

2

córnua in mánibus ejus:

Percufsifti vca(put dg

im-

'domp

p

:

. 108

Feria fexta ad Laudes.

r vitit

ímpii :* denudáfti fundamén-

Pfalmüs

audáte ; Dómi-

[

tum ejus usque ad collum.

num de coelis. 19.

, qui

iMaledixifti fceptris ejus , cá-

Capitulum.

O. X

d

geruc

piti bellatórum ejus , * ve-

x preceffit, di

au- qii. 4

niéntibus ut turbo ad di-

tem — .,appropinquávit, |»p4:

fpergéndum:me.

Abjiciámuüs'ergo ópera tene-

;Matutinumx

Exultátio

eórum ^* ficut

brárum , & induámur arma

ejus , qui dévorzat paüperem

lucis. Sicut in die honéíté

Bm]] Deum l

inabícóndito.

ambulémus.

N

j du b

l gnffe,exllþ

"Xam fecífti in mari equis

»,, Deo grátias.

nu$. D

tuis , * in luto aquárum

Térna coeli g

m

ho

Beáta fpes mortálium , '

L

i

inultárum.

4Audívi, & conturbátus eft

Summi Tonántis Unice

;

venter meus: * à. voce con-

Cafteque proles Vírginis.

n

tremuérunt lábia mea.

adéxteram furgéntibus ,

ï

?

l

bftäüliæ !

ssb

ingrediátur putrédo in óffi-

xürgat ut mens sóbria,

i um

bus meis ; * & fubter me

Flagrans & in laudem Dei

fcáteat.

Grates repéndat débitas..

ï?

)

i d

Qrtus refülget lücifer ,

syrosirdu

i* 1Jt requiéfcam in die tribu-

latiónis, * ut afcéndam ad pó-

Praítque folem nüntius :

sinr li

pulum accín&tum noftrum.

Cadunt tenébrz nóGtiium ,

u

Ficus enim non florébit : *

Lux fanGa fios illàminet.

ass n

as t

& non erit germen in víneis.

Manénsque noftris sénfibus ,

Mentiétur opus olíve : * &

Nottem repéllat fzculi ,

umb

arva non áfferent cibum.

Omnique fine témporis

Aimptior

A bfcindctur . de ovili pe-

Purgáta fervet péttora.

TO

cus , * & non erit armén-

uzsítajam primum Fides

A Ont654f3

tum in pressépibus.

i

corde radíces agat :

eöeätæpa'triæ.

Secunda Spes congáudeat ,

Egoautem in Dómino gau-

tf

débo :* & exultábo in. Deo

2

ua major extat Cháritas.

Jefu meo.

D eo Patri fit glória ,

ub

D eus

Dóminus fortitüàdo

Ejüsque foli Fílio ;

rl

mea:* & ponet pedes meos

Cum Spíritu Paráclito ,

n

quafi cervórum.

Nunc , & peromne feculum

T

Etfuper excélía mea dedü-

Amen.

!

f

e

Repléti fumus mane mi-

n

cet me vi&tor * in pfalmis

t )

T

canéntem.

j

ricórdia tua.

UE

li

A fa. Dómine audivi audítum

, Exultávimus , & dele-

i

tuum, & timui. Afía.

In

&áti fumus.

l

üX Ui

tympano & choro , in chordis

Ad Benedi&tus, Antiphona.

& órgano laudáte Deum.

Per viífcera

mifericórdig

»W&u

De

EM

Sabbato ad Matutinum, -

&

t

:

df

Dei noftri vifitávit nosOriens |tárefuum:*in confpé&u Gén-

ex alto.

tium revelávit juftítiam fuam.

t

Preces , quando dicendz [Rkecordátus eft mifericórdias

à

LU

funt, habentur fuprà in Fe- |fuz, * & veritá

"

tls fua dömïlili

TODtis

ria Íecunda.

|Ifrael.

r o

SABBATO

V idérunt omnes térmi

ni ter-

ATIUr qr

Ad Matutinum Invitator. | rz * falutáre Dei noft

l'i- :

de ld

D óminum Deum noftrum ,

-ubiláte Deo omnis terra : *

* Ventte , adorémus.

-jcantáàte, & e

T

Pfíalm. V. enite,exultémus. ». | ljte.

;

xultäte ,& pgäl.

hg&

à

fs.

tl

sállite Dómino in cíthara ,

Ummze

arens clemén-]in cíthara , & voce

almi: *

Unie

5

ti2,

in tubis du&tilibus , &

trit

Mundi regis qui máchinam

tube córnez.

»

vo 96

-

éntibu

Untus & fubftántiz ,

] ubiláte in confpé&u Regi

übria,

"] rinüsque persónis Deus. :

Dómini: * moveátur mare, &

lm D

oftros pius cum cánticis

plenitüdo ejus : orbis terrá-

&i

Fletus benígné stffcipe :

rum , & qui hábitant in eo; ^

dfer,

,

Ut corde puro sórdium

F Iümina plaudent manu , fi- *

TiLLUS;

Teperfruámur lárgiüs.

mul montes exultábuntà con-

*&ium,

umbos, jecürque mórbidü | fpé&u Dómini

*

minef,

venit judicáre terram.

quóniam

&

Flammis adüre cóngruis ;

ssenfibi

Accín&li ut artus éxcubent

J udicábit orbem terrárum in

(

Luxu remóto

éffimo.

juftítia ,* & pópulosin equi-

icümque ut horas nó&ium | táte.

Píalmus. 98.

Tputs

CDorà

Nunc concinéndo rümpimus,

Ominus regnávit , iraf-

min V

Ditémur omnesáffatim

| cántur pópuli * qui

"

Donis beátze pátrise.

fedet fuper Chérubim , mo-

eAuded,

r&fta , Pater piíffime ,

veátur terra.

W"Chäritas.

Patrique compar Unice ;

óminus in Sion magnus , *

d1

Cum Spíritu Paráclito

& excélfus fuper omnes pó-

egnans per omne fazeculum.

ulos.

mene

onfiteántür nómini

tuo

[l

1 [goi

Af2 Quia mirabilia.

magno: quóniam terríbile ,

Píalmus 97.

& fanttum eft : * & honor

Antáte Dómino cánti-

regis judícium díligit.

mati

cum novum: * quia rmi-

u paráfti direCtiónes : * ju-

E à

rabilia fecit.

dícium &

alvávit fibi déxtera ejus , *

tu fecífti.

juftítiam in J acqï?ï

!

bráchium fan&tum ejus.

xáltáte Dóminum Deum'

Ant

N

otum fecit Dóminus falu-

noftrum , & adoráte fcabél-

f

&

y

lum

110

-Sabbato ad Matutinum,

T

fcuz ejus : * introité portas

fum pedum ejus: .

*' quóniatmn

fant&tum eft.

ejus in confeffióne , átria ejus

f

x][ UCUh

M. óyfes & . Aaron in facerdó-

in hymnis: confitémini illi.

u

audáte nomen ejus ; quó-

"tibus ejus : * & Sámuel inter

r

n

iam fuávis eft Dóminus , in

jnm

€0s, qui ínvocant nomen ejus.

m

Envocábant Dóminum , &

eetérnum mifericórdia ejus, *

* in

& usque in generatiónem, &

ipfe exaudiébat eos

n5 L

Ü b

colümna nubis loquebátur

generatiónem véritas ejus.

JI)

ad eos.

Vel Pfalmus 9r.

», Onum eft confitéri Dó-

g dor

Q uftodiébant teftimónia e-

BM domll'

3us , * & precéptum , quod

mino, * & psállere nó-

o

. 'dedit illis.

minituo Altíífime ;

.A d annuntiándum mané mi-

; m

D ómine Deus nofter tu ex-

siber;"

audiébas eos: * Deus tu pro-

fericórdiam tuam , * & veri-

- pítius fuífti eis;& ulcífcens in

tátem tuam per noGtem.

snut,l

g Rs

-omnes adinventiónes eórum.|fn decachórdo pfaltério , *

a A

j

Exaltáte Dóminum Deum

cum cántico in cíthara.

-"moftrum , & adoráte in mon-

uia dele&táfti me Dómine in

n

g

!

n

'f

* te fant&to ejus: * quóniam fan-

&üra tua : * & in opéribus

s

.€&tus Dóminus Deus nofter.

mánuum tuárum exultábo.

Pt

Afíz. 'Quia miürabília fecit |O uàm magnificáta funt ópera

Wtium: uf

]

-:3Dóminus.

tua Dómine ! * nimis profün-

&: Sequens Afla & Pfalmus

da facte funt cogitatiónes

F

;ubiláte. hic preetermitti-

tuc.

M

s

NU

.tut , quando dicitur in. Lau- [V. ir insípiens non cognófcet:*

dibüs ,üt in Sabbatis, 1n qui-

& ftultus non

vb

bus fit Officium de fanCta

hzc.

intélliget

m

iMaria ; & ejus loco dicitur |C um exórti füerint pecca-

Em

Antiph. & Pfalmus. B. onum tóresficut foenum , * & ap-

D

:*eft confitéri Dómino.

parüerint omnes, qui ope-

"as

Aifía, Jubiláte.

rántur iniquitátem.

"t

Pfalmus 99.

'Ut intéreantin faeculum fz-

7cy Ubilàte Deo 'omnis ter-|culi:* tu autem Áltiffimus

LT

'-"aïtünämt

1a: * fervíte Dómino in|in &térnum Dómine.

tmo

letítia.

Q uóniam ecce inimíci tui

lm

ï

I ntroíte in confpé&u ejus , *| Dómine , quóniam ecce ini-

*ïw*hunc

Anexultatióne.

mícitui períibunt : * & di-

S citóte , quóniam Dóminus | fp

E*l ümlov

ergéntur omnes , qui oBér

;

Apfe eft Deus : * ipfe fecit | rántur iniquitátem.

/

.

| f*'wmï

nos , & non ipfi nos.

Etexaltábitur

ficut unicórni

i ]

P ópulus ejus ; & oves páà-|cornu meum: * & fené&us

W

mea

| W m

IlIl.

i

i

'4

Sabbatoad Matutinum.

h.

o

mei .in miüferic

)

LU

rdia übe-|lansin via. immaculát

t

ri

mihi miniftrábat,

a ;,Pic

j«

l

E tdefpéxit óculus meus ini [j on habitábit in médio do-

Tj

mícos meos : * & in infurgén-| mus mez , qui.| facit fupér-

O

Id

tibus in me malignántibus | biam : * qui lóquitur iníqua,

Elu

áudiet auris mea.

non diréxit in confpé&u ocu-

MA

uftus ut palma florébit : *

lórum meórum.

:j

l

CTA

i

cut cedrus Líbani multipli.

k

n matutíno interficiébam

i

cábitur.

omnes peccatóres terra: *

Qf

plantátiin domo Dómini, *|ut difpérderem de civitáte

s

in átriis domus Dei noftri| Dóminiomnes operántes ini-

m

florébunt.

uitátem,

m myy

À dhuc multiplicabüntur in|Afía. Jubiláte Deo omnis

l, j &ïl

fené&ta überi: *& bene pa-|terra. vel Afía.

; Bonu-;p

Wtm . tiénteserunt , ut annüntient.] eft , confitéri Dómino.

filtéio.

uóniam recCtus

Dóminus A íia.

Clamor meus.

dham,

)

eus nofter : *& non eftini-

Pfalmus.1or.

Omine exáudi

eDim: quitas in eo.

Oratïäf

inope

Pfalmus 1oo.

nem meam : * & clàá-e

exu]ti

, Ifericórdiam , & judí-| mor meus ad te véniat.

Munt - cium : * cantábo tibi|N onavértas fáciem tuam à

mispro

Dómine :

me:*in quacümque die tríbu-

j P fallam , & intélligam in via| lor, inclína ad me auré tuam.

i1mmaculáta , * quando vénies K n quacümque die invocáve-

ad me.

ro te , * velóciter exáudi me.

T

^

n n

P erambulábam in innocéntia

uia defecérunt ficut fumus

L

3

les mei :

* &offa mea ficut

.Cordis mei,* in médio domus

mea.

crémium aruérunt.

(ertt

ï'fh,ll

Non proponébam ante óculos |P ercüffus fum àt foenum , &

P

meos reminjüftam ; * facién- | áruitcor meum: * quia ob-

, Q

q

tes pravaricatiónes odívi.

lus fum comédere panem

fetulut

N on adhefit mihi cor pra-| meum.

vum:* declinàntem à me ma-|À voce g

émitus mei * adhä:-

j Altifün

I

lígnum non cognofcébam.

fit os meumcarni mez

D etrahéntem fecrétó próxi-|S fmilis fa&us furn pellicáno

inimici;

eqt

1no fuo , * hunc perfequébar. | folitüdinis : * fa&tus fum ficut

:æäi

S upérbo óculo, & in(atiábili | nyétícorax in domicilio.

corde , * cüm hoc non edé-|V igilàávi,* & fa&tus fum fic-

n qui0P

bam.

[

ut paffer folitárius in te&to.-

O culi mei ad fidéles terre "T ota die exprobrábant mihi

m

]àudá-

ut sédeant mecum : * ámbu- inimícimei : * & qui

bant.

f

112

- Sabbato ad Matutinuem,

"

j e&it vis

3

l

bant me , advé

4 un'um 5

»*

& Reges , ut sér- jj

iffum me jurá

Til

bant.

viant Dómino.

yt

O dia cínerem tamquam pa- |E. efpondit ei in via virtütis

fongi

'nem manducábam,* & potum |fue:* Paucitátem diérum

411 riatt

*meum cum fletu mifcébam.

meórum nüntia mihi.

p u

Afácieire, &indignatiónis|[N e révoces me in dimídio

tug:*quia élevans allisífti me. | diérum meórum , * in vene-

AUL

Di

ydtm

D ies mei ficut umbra decli- | ratiónéem , & generatiónem

návérunt: * & ego ficut foe- [ a

nni tui.

ais

um árui.

nítio tu Dómine terram fun.

i iniquitätc

'T u autem Dómine in «tér- |dáfti : * . & ópera mánuum

dUl

gum pérmanes ; * -& memo- | tuárum funt coeli.:

s fecindi

riàdletuum in generatiónem |] pfi períbunt , tu autem per-

qfiltri:

"& generatiónem.

manes: * & omnes ficut vefti-

ii

u exürgens miferéberis Si- | méntum veteráfcent,

vitis

on: * quia tempus miferéndi |E t ficutopertóriun: mutábis

L

eiüht 0

us , quia venit tempus.

eos, & mutabüntur: * tu au-

g "Ing

A

E

uóniam placuérunt fervis|tem idemipfe es , & anni tui

jgattumt

* tuislápides ejus: * & terre |non deficient.

ii aitedt

ejus miferebüntur.

ílii fervórum tuórum habi-

DN

;ttimébunt Gentes nomen |tábunt : * & femen eórum in

tuum Dómine , * & omnes |(zculum dirigetur.

ts

U$. 102»

ag

Weges terr& glóriam tuam.

i.

ja eedificávit Dfis Sion : *

Enedic ànima meaDfíio,*

oxits dl

"& vidébitur in glória fua.

& ómnia ,qua intra me

filümy: *

'Refpéxit in oratiónem hu- | (ünt , nómini fan&o ejus.

milium: * & non fprevit pre-

énedic ánima mea Dómi-

11 ditiy

MT

cem eórum.

no , * & noli oblivísci omneg

Écribàntur hec in genera-|retributiónes ejus.

1 hfs

g

E

£ióne áltera : * & pópulus ,

ui propitiátur ómnibus

'lo,&

ui creábitur, laudábit Dfím. | iniquitátibus tuis : * qui fanat

gnofce |

ü

1

o

uia profpéxit de excelfo | omnes infirmitátes tuas.

fan&to fuo

* Dóminus de |Q ui rédimit de intéritu vi-

"t tje

coelo interram afpéxit.

tam tuam: * qui corónat tein

a ts

"Ü taudífret gémitus compe- | mifericórdia, & miferatióibus,

t

ditórum : * ut sólveret filios|Q ui replet in bonis defidé-

rium tuum : * renovábitur

'-gïglllim'm

[

interemptórum.

"Iuf

t annüntient in Sion nomen | ut áquila juvéntus tua.

anug.

áciens mifericórdias Dómi-

Dómini : * & laudem ejus in

:v

"s

erüfalem.

nus , * & judícium ómnibus

1

n

:ïwï*'?üïaa

conveniéndo pópulos in'injüriam patiéntibus.

Qs

r

!

'

Sabbato ad Miatutinum.,

u

TI:

:egü, m V

N otas fecit vias f

as Móyfi,* | (edem fuam ;

* & regnum ip-

filiis Ifrael voluntátes fuas.

sfus ómnibus dominiábitur;.

Miferátor & miséricors Dó-

i" Y

fen

fl

B enedícité Dómino omnes

^

ütm

minus: *. longánimis ,

& | Angeli ejus:: * poténtes vir-

d

multüm miséricors.

tüte , faciéntes verbum il-

Non in perpétuum irafcé-

líus, ad audiéndam -focem

r ingfq

tur : *neque in stérnum| fer

mónum ejus.

comminábitur.

Atl

. |B enedícite Dómino omnes

Nonfecündüm peccáta n

o-

| virtütes ejus : * minfftri ejus,

jvl

ftra fecit nobis : * neque fe-

qui fácitis voluntátem ejus.

t t

eündüm iniquitátes noftras

D enedícite -Dómino ómnia

li

retribuit nobis.

óperaejus : * in omni loco

LU dUfen

uóniam fecündüm altitü-

dominatiónis

!

d

ejus , benedic

&8ficuh

!

inem coeliá terra : * corro- | ànima mea D

ómino.

t

borávit mifericórdiam fuam |Afía. Clamor meus ad.te

um m

fuper timentes fe.

véniat Deus.

tur: *

uantüm diftat Ortus ab|Afa.

Bénediec.

Ó

ccidénte : * longe fecit à

Pfalmus xo3.

Q

nobis iniquitátes noftras.

Enedic ánima mea Dó.*

órum t

Quómodo miferétur Pater

D

mino: * Dómine Deug

filiórum , misértus eft Dómi-

1 eOruim

meus magnificátus es vehe-

h

nus timéntibus fe : * quó-

ménter.

á

1t$

]

niam ipfe co

NI

tum noftrum.

gnóvit ,fïgme'n-

C onfeffiónem , & decórermm

w

induifti : * amí&tus lüm

Recordátus eft , quóniam

ficut veftiménto.

s

y

Qg ii

dogu.

pulvis fumus: * homo ficut

Exténdens coelum ficut pel-

mei D

foenum dies ejus , tanquam

lem: * quite

flos agrific efflorébit.

rióra ejus.

gis aquis fupe-

Iise t

$

O uóniam fpíritus pertransí-

Q ui ponis nubem afcénfum

bit in illo,& non subsiftet : *

tuum , * qui ámbulas fuper

I (

nnas ventórum.

:gl

l

& non cognófcet ámpliüs lo-

cum iuum,.

öc

uifacis Angelostuos fpí-

sls

Mifericórdia autem Dómini

ritus; * & minííiros tuos ,

r

n t

ab e&térno,* & usque in ztér-

ignem uréntem.

num fuper timéntes eum.

g

ui fundáfti terram fupä:

koatii

t juftítia ill(us in filios filió-

js t

ftabilitátem fuam: * non in-

rum,* his quifervant tefta-

clinábiturin (eeculum feeculi.

mm.'äbift

méntum ejus.

byffus , ficut veftimcn-

j

t mémores funt mandató-

tum , amíctus ejus : * fuper

ts

rum ipsfus,* ad faciéndum ea.

montes ftabunt aquse.

; i

óminus in coo parávit

n

$

b increpatióne tua fü

3

i.

JU

P. A.

egt, -

)

Sabbato ad Matutinum.

114

,

ent;* à voce tomtrm tm

rápiant: * & qusrant à Deo

formidábunt.

| efcam fibi.

dlll u

qun It

À fcéndunt montes , & de-

O rtus eft fol & conrrreaatl

fcéndunt campi , * in locum,

funt: * & in eublhbus fms

*eao j

collocabüntur,

DömmO-

jem fundáfti eis.

T.

érminum pofuífti , quem

Exíbit homo ad opus fuum, *

a

non transgrediéntur : * neque

& ad operatiónem fuam ul-

jn u

converténtur operíre ter-

que ad véfperum.

jc anità

j

Pumus

ram.

( uàm magnificáta funt ópera

N

Q uiemtttis fontes in convál-

tua Dómine! * ómnia in Ía-

Qnité

nftérmm

libus, *inter médium món-

piéntia fecífti

impléta eüg

t n

tium pertransibunt aqua.

terra poffeffióne tua.

atite Ui

P otábunt omnes béftizagri *

Eiocmare magnum , & fpa-

h

tiófum mánibus :

expe&tábunt ónagri in fiti i (ua.

1111c rep-

61,& )

tília, quorum non. eft nü-

m f

S. uper ea vólucres, cceli ha-

merus.

bitábunt: * & de médio pe-

: N

trárum dabuntvoces..

A mmaha pusílla cum mag-

p«

nis:

Rigans montes de fuperió-

* illic. naves pertran51—

at

. nbusfms-* de fru&tuóperum

bunt.

v

tuórum fatiábitur terra.

D raco ifte , quem formafh

as

Producens foenum jumen-

adilludéndum el :

* ómnia

: * & herbam fervitüti ho-

àte expe&ant , ut des illis

*

1 temï

Jmnum-

efcam in témpore.

* |D ante te illis , cólligent :

w

t edücas panem de terra:

NT

& vinü l&tíficet cor hommxs.

apenänte te manum tuam ,

Mriy

t exhllaret fáciem inóleo:*

ómnia implebüntur bonitáte.

[wb |

& panis cor hóminis con-

À verténteautem te fáciem ,

Bwl

firmet.

turbabüntur: * áuferes fpí-

ritum eórum; & deficient , &

t if

S aturabüntur ligna campi ,

Uhlnf

& cedri Libani , quas plantá-

in pulverem fuum revere

téntur.

jj*

vit :.* illic paffexes nidificà-

1j

i

bunt.

Emíttes Spíritum tuum , &

ieródii domus dux eft eó-

creabüntur ; * & renovábis

rum:* montes excélfi cervis:

fáciem terra.

l['

fMl

e

tra refualum herináciis.

Sitglória Dómini in fzcu-

$ i

*

]um :

* lætabltur Dóminus in

B

ecit lunam in témpora :

fol cognóvit occáfum fuum.

erlbus uis.

d 1

P o(uifü tenebra» , « facta

]

ui refplclt terram , & fa-

d

eft nox: * in ipfa pertransí-

cit eam trémere: * qui tan-

Tiv

it montes, & fumlo"ant.

bunt omnes béftie filvae.

: Tn[ r

átuli leónum rugientes , ut

antabo Dónuno in vm

Q

NI

mea d

dwnæl

N

Sabbato ad Matutinum,

"

3

m

mea ; * pfallam De

o meo ,|C ümeffent nümeto bre

"

"

V

)i:;ä

"U

H

quàmdiu fum.

ucíffimi & íncolz ejus.

IM

li

ueündum fit ei^ elóquium

äa

t pertranfiérunt de

nte

meum: *ego veró deleziá

ingentem , * & de regno ad

pus

Al

'bor in Dómino..

[6

jpulum áltérum.

T lp

D eficiant peccatóres à terra,

N

.on relíquit hóminem nocé«

& iníqui , ita ut non fint : *

re éis:

bénedic - ánima : mea Dómi.

ex & corrtp

,

uit pro eis

afuntop

Reges.

Q g

i

»

nos

Pfalmus 104.

JNolíte tàngere Chriftos me«

Onfitémini Dómino, &

0s: * & in Prophétis meis nàó»

Ts

C

invocáte nomen ejus: *

iU

Iíte malignári.

If],

u

annuntiáte inter Géntes ópe-

Etvocávit famem fuper ter.

*il

K

Ia ejus.

C antáte e1 , & psállite ei 5*

ràm :* & ome firmaméritum

n ef i

inis €ontrívit.

narráte ómnia mirabilia ejus.

M

iitante éos virum: * in

CUT fD

L.audámini in. nómine íÍan-

ferv

d

venürüdatus eft Jofeplt

G&o ejus : * Ietétur cór qua-

Ilumiliavérunt in compédi-

pertiz

réntium Dóininum.

bus pedes ejus , ferrum per«

e

1 forn.

uzrite Dóminum , & con-

tránlüit animam ejus , * doneG

$

rmámini: * quzrite fáciem

verifret verbum ejus.

* n

'ejus femper.

| desi

lóquium Dómini inflamtmá.

Miementóte mirabilium ejus ,

viteum: * mifit Rex , & fofs

qug fecit : * prodí

gia ejus , &

viteum ; princeps populós

iigat:

judí

ris ejus,

tum , &dimífit eum:

um Qu

3e

yr b

Abraham,fervi ejus:*

Conftítuit eum dóminum

filii Jacob ele&ti ejus.

domus fus$ ,* & prínci

te fint

; pfe Dóminus Deus nofter: *

omnis poffeffiónis fuze.

pem

ufett ;

in univéría terra judícia ejus.

oficitt

/ t erudítet príneipes ejus

emtor fuit in feculum te-

ficutfémetípfum : *' & fenes

.

ff TU

ftaménti fui: * verbi ; quod

us prudéntiam doeéret,

mandávit in mil

E

Jf ».

nés.

le generatió-

tüm

t intrávit l(rael in /Egyp-

renora.

* & Jacob &ecola

t

Q uod difpófuit ad' Abra-

id terta Cham.

ham: *'& juramént fui ad

tauxit pópulum fuum ves

Iíaac.

umb

af

hemétter: * & firmávit eum

E t ftàtuit illud

[àcob in pra-

fuper inimícos ejus.

1

T

céptum: * & lfrael in tefta

E

"onvért

It €or éórumiut ód

2

RA

méntum aétérnum.

Mf

D icens

Tibi dabo terrám

rent populum ejus : * & do-

f

lum fácerent in fervos ejus-

j

Chánaan , * furiículum hare-

;

E

MüfitMóyfen fervum fuug:*

U fli

ditátis veftrae.,

H

Aàron; quem elégit ipfatn:

P

ge

;

(

a

A C

D

| 6,211-6

Sabbato ad

tutinum.

. P ofuit in eisverba fignórum 1) irüpit,

petram ,

& fluxé-

d&tüdinïsmï

: * abiérunt in fic-

- fuórum , * & prodigiórum runtaquge

J

at :

in terra Cham.

! co flümina.

Maren

uóniam memor fuit verbi

»,*

. Mifit ténebras , & obfcurá-

g p

vit: * & non. exacerbávit

an&ü fui, * quod hábuit ad

D

PL

Abraham püerum fuum.

yl

fermónes fuos,

agim lu

C onvérüt. aquas. eórum in|E tedüxit pÓ

pulum fuum in

* & eléctosfuos

guMm

sánguinem : * & occídit pi-| exultatióne ;

in leetítia.

qium ee !

ces eórum.

*

rh ranas* in

E t deditillis regiónes .Gen-

jf

E. didit terra eóru

.. | tium: * & labóres populórum

d !

- penetrálibusRegumipsóru

I) ixit, & venit coenomyí

a,* | poffedérutit.

t

- jufificatiónes

initi

& cínifes in ómnibus finib

usjl] t cuftódiant

eórum.

i

| ejus*& legem ejusrequírant.

ququ

P ó:uitplüviase

.

órum grändi-' Afj Bénedic ánima :mea

f

nem: * ignem com

buréntem | Dómino.

Afa, Vifita no

S.'

v-

«tv

in terra 1psórum.

lhde

t percüffit víneas eórum ,

Pfalinus t05.,

.

Onfitémini

omi

H ..

ia

,o

e & ficillneas eórum: * & con-

C

uóniám bonus : * quó-

trivitlignum fini

um eórum.

1

s N

Jixit , & venit locüfta ,

&|niam in feculum mifericór-

«tritim

, bruchus, * cujus non erat|di

a ejus.

t

iümerus.

uis loquétur poténtias Dó-

BY

nes

.t comédit omne foenum in | mnini , * audítas fáciet,,

at n

ierra eórum

1

* & comédit | laudes ejus ?

sl & J

E

fru&tum terrz; eórü |B' eáti,qui cuftódiunt Judi-

mnem

t; m

/tpercu

ffit omne primogé--| cium, * & fáciunt juftítiam iu

Qutfun

rraeórum : *

ri- | omni témpore.

-mitum in te

D

"n ]

mítias omni

slabóris eórum. fVj eménto noftri Dómine in

M

E tedáxiteos cum argénto & | beneplácito pópuli tui : * ví-

fita nosin falutárituo:

auro: * & non erat in tríbu-

m

bus eórum infirmus.

l4 d vidéndum in bonitáte

ele&tórum tuórum , ad lztàn-

MT

L, etáta eft /Egyptus in pro-

fe&tióne eórum : * quia incá-

dum inlatítia Gentis tuze:*ut

vt

laudéris cum hareditáte tua.

ij

| :

buit timor eórum fuper eos.

Éxpándit nubem in prote-

eccávimus cum pátribus

)*üamma

* jnjüfté égimus ,

N

&iónem eórum , * & ignem , | noftris

ut lucéret eis per nocttem.

iniquitátem fécimus.

Mïlüü

etiérunt, & venit cotür-|P atres noftri

in /Egypto

"W

ntellexérunt mirabilia

NU

" nix : * & pane coeli faturávit |non i

:

€0$.

p

tua: * non fuérunt memo-

w Hm

X

res

ï(?ïlvr

*

Sabbate 2d Matntinum.

r

-

llf

res multitüdinis

m

mifericórdie | () bliti funt Deum , qui

Ifävä-

tuc.

vit eos , * qui fecit magnália

Et iurritavérunt

äfcehdöntes

in /Egypto , mirtabilia in ter-

r lj Wy

"

in mare , * Mare rubrum.

Mdl

j

[

!

ra Cham: terribília in Mari

T i.

Et falvávit eos propter no-

rubro.

men fuum: * utnotam fáce-

ID (;

!

t dixit,ut difpérderet eos: *

Af

ret poténtiam fuam.

non Moóyfes elé&tus ejus

Etinerépuit Mare rubrum ,

& exficcátum eft:*& dedüxit

ftetíffet in: confra&iöng in

j (

confpét&tu ejus.

n

eos in abyffis ficut in desérto.

Utavérteret iram ejus , ne

Et falváviteos de manu odi-

difpérdereteos: * & pro ní-

hilo habuérunt terram defi-

T

éntium : * & redémit €os de

í

:

smanu inimíci.

X

derábilem.

D

Et opéruit aqua tribulántes

Noncredidérunt verbo e-

Id 1

eos: * unus ex eis non re-

jus , & murmuravérunt in

mánfit.

tabernáculis fuis:* non exau-

Et credidérunt verbis ejus: *

diérunt vocem Dómini.

& laudavérunt laudem ejus.

E t elevávit manum fuam fu-

Citófecérunt , oblíti funt

per eos : * ut proftérneret

x

eos in desérto.

miferict

óperum ejus : * & non fufti-

nuérunt confilium ejus.

E t ut dejíceret femen eó-

Et concupiérunt concupif-

rum innatiónibus : * ^ & di-

;e:ntias |

céntiam in desérto: * & ten-

W

fpérgeret eos in regiónibus.

tavérunt Deum in inaquófo.

Et initiáti - fünt Beelphe-

Et dedit eis petitiónem ip-

or : * & comedérunt fà-

d g

crificia mortuórum.

sórum ; * & mifit fatuütätcm

:

: juih'tiam;

in ánimas eórum.

P tirritavérunt eumin adin-

E t irritavérunt Móyfen in

ventiónibus fuis: * & mul-

m

caftris

* Aaron fanétum

tiplicátá eft in eis ruína.

pä

")

—

P

- EUl

Dómini.

E tftetit Phínees , & placá-

l0.

À perta eft terra , & degluti-

vit : * & ce(sávit quafsátio.

| bori

vit Dathan : * & opéruit fu-

E treputátü eft eiin juftítia,*

ad]e

per congregatiónem Abíron.

in generatiónem & generatió-

j tug

nem ufque in fempitérnum. :

Etexárfit ignis in fynagoga

Qate i

eórum : *flamma combülffit

E.tirritavérunt eum ad aquas

d)

peceatóres.

contradictiónis : * & vexátus

Et fecérunt vítulá inHoreb:*

6gimü'

eft Móyfes propter eos : quia

I

& adoravérunt fcülptile.

exacerbavérunt fpíritii ejus.

*

I

E t mutavérunt glóriam fui*

€ t diftínxit in lábiis fuis

[

j

in fimilitüdinem vítuli come-

non- difperd'"crunt. Gentes

3

Q/ — déntis foenum.

quas dixit Dóminus illis.

f

2

3

Ef

l

"É

Sabbsto ag Matutitinn.

| eXZCEfbavl

Et commíxti funt inter- Gen- | :.alvosnos fac Dómine Deus

M

tes, & didicérunt Ópera eó-

nofter * & cóngrega nos de

yit

d

rum : & ferviérunt fculptíli-

Natiónibus.

FUL

buseórum ; * & fa&tum eft

Ut confiteámur nómini fan-

n

illisin fcándalum.

do tuo: * & gloriémur in

;gquöl'u

fLids,*

laude tua.

"

,fit, t

Bt jmmolavérunt filios

& filias fuas deemoóniis.

Benedíeétus Dóminus . Deus

ag

Et effudérunt. Sänguïnem

Itrael à feculo ,& ufque in

innocéntem

"

* sànguinem

feculum:* & dicet omnis pó-

filiórum (uórum , & filiárum

pulus:Fiat,fiat. Pfalmus 106.

ge

fuárum , quas facrificavérunt

Onfitémini

Dómino

?

*

, mori:

fculptilibus Chánaan.

quóniam bonus

am difip

Et infé&a eft terra in fan-

quóniam in feculum miferi-

córdia ejus.

r Di

guínibus ; & contamipáta

*

ii

eft in opéribus eórum

Dicant , qui redémpti funt. à

;*aiïüi

ia

& fornicáti funt. in adinven-

Dómino , quos redémit de

tiónibus fuis:

;

manu inimíci: * & de re-

gt

e

sst

Etirátus eft furór

, Dömimis

eiónibus congregàvit eos.

e in pópulum fuum : * & ab-

Afolis Ortu , & Occáfu , *

gt n

ominátus

eft hareditátem

«

ab Aquilóne , & mari.

ss n

fuam.

Frravérunt. in folitüdine in

P& trádidit €os in manus

inaquófo

* viam civitàtis

a dun

habitáculi noninvenérunt.

f

Géntium : * & domináti funt

eórum ,qui odérunt eos,

Ffuriéntes. & fitiéntes: * áni-

av

Et tribulavérunt eos inimí-

ma eórum in ipfis defécit.

i mtüs

Qlnmien

cj eórum , & humiliáti funt

Ét clamavérunt ad .Dómi-

fub:mánibus eórum i* fepé

num ,cüm tribularéntur ; *

vauntrod

Jiberávit eos.

& de neceffitátibus eorum

nf

Tl

lpfi autem exacerbavérunt

erípuit eos,

eum in consílio fuo: * & hu-

Etdedüxit eos in viam re-

tdun (

miliáti funt i

&am : * ut irent in civitátem

TF

? iniquitátibus

fuls.

habitatiónis.

"ihus

Et vidit,eium tribularéntur:*

C onfiteántur Dómino mi-

"t [

& audivit orationem eórum.

fericórdige ejus: * & mira-

.

Ét memor fuit. teftaménti

bília ejus filiis hóminum.

ts Din

fui ; * & poenítuit eum fe-

Quia fatiavit ánimam ini-

u

nem:* & ánimam efurién-

eündüm multitüdinem mi-

m

fer.córdis fua.

tem fatiávit bonis.

. Bt dedit eos in mifericór-

Sedéntes in ténebris , &

jäïïäïlütat

umbra mortis : * vin&tos in

dias * in confpéctu. ómnium ,

D

- qui cáperant eos..

mendicitáte , & ferro.

ii

rI!

i

Sabbatg ad Matutinum.

ia

exacerbavérunt cló-

fi vidérunt ópera Dómini, *

,tega[

uiaDei , * & consílium

£

mirabília ejus in profündo.

Altiffimi irritavérunt.

ixit , & ftetit fpiritus pro-

llomgjm

Egt humiliátum eft in labó-

celle.: * & exaltáti funt

ribus cor eórum : * infirmáti

flu&tus ejus.

:

funt,nec fuit , qui adjuváret.

céndunt usque ad cocelos ,

Iuj )

defcéndunt usque ad ab-

LUlcut

Et clamavérunt ad Dómi-

num , cum tribularéntur : *

ffos : * ánima eórum in

& de necefífitátibus eórum

malis tabefcebat.

E

urbáti funt, & moti funt

lml

liberávit eos.

n

ptedüxit eos de ténebris ,

ut ébrius : * & omnis fa- :

(NUS

& umbra mortis : * & vín-

piéntia eórum devoráta eft.

lun ni

cula eórum difrüpit.

clamavérunt ad Dóminum,

cüm tribularéntur:*& de ne-.

Confiteántur Dómino mi-

ceffitátibus eórum eduxit eos.

pti (

fericórdize ejus ; * & mira-

démi

bília ejusfiliis hóminum.

ptftátuit procéllam ejus in

& d

uia contrivit portas sereas:*

auram : * & filuérunt fluctus

VILCOS

L ve&tes férreos confrégit.

ejus.

Jocifi

(

s Ieetáti funt,quia filuérunt-*

Sufcépiteos de via iniquitá-

IT

