tis lmaffmem $ cujus voce

at

tant fine fine.

ad 1mmortahs vitee predagr

um

Exultabunt

Sané&ti

in

invitátus , unià cum uxóre

0'101'13.

fidet,

Theopífta , ac duóbus pàár-

fU

, Letabüntur i in cubílibus

vulis

filiis

5

Agapito &

U.IS-

'Theoptfto, Chriftianze milítia

]Uätüh

nomen dedit.

Querant

Oratio. D eus

?

qui nos

:V

ánnua. 382.

-

Saneéti tui Domme mirá-

Si hoc. Feftum venerit in

. bi

1

dj

le confecüti funt iter , fer-

Quat. Tempor. Le&.

r imi

viéntes præceptls tuis , ut 1I1-

lp

Noct.

pratres , debitóres.

veniréntur illafi in aquis vá-

U

[o, ci

de Communi, plurim. Mar-

lidis : & Terra apparult ári-

& Le&io

da: & in Mari rubro via fine

; C

Impedlmento.

xdcath

ix. 1eg1tur de Homilia Fe-

Trid Occurr. cum ejus comt-

, Quóniam percüffit pe-

mem. in Laudibus tantüm

ram , & fluxérunt aqua ,

d

& de Vigil. iil fit , nifi id

& torréntes inundavérunt,

' gbu ]

Miffa.

Terra apparmt.

f

Sinon venerit in Quatuor

Temponbus

^Le&iones

Qx ad vüïoms prifhnæ

primi No&turni de Scriptura.

M

locum ,ficut ei Dómi-

j

Occurrente , ix. Le&io erit

nus pracéperat , regréffus ,

lo

de Vigilia , ut infra ,

&

illum prenuntiántem audí-

commemoratio

in

Laudi-

vit , quanta fibi deínceps pro

y

bus.

ejus glória perferénda effent,

P[æm

Quocuca ineredíbiles cala-

äecundo NoGurne

mua-

(

"O Fefla Scptem

bïï*e

m

395

enw[l

mitates .mira patiéntia per-

mo Kaléndas. Octóbris ad

mmc'nt:

éffus , brevi in fummam

fempitérnam felicitátem con-

egeftàtem redá&tus eft. Cüm-

volárunt , quórum illefa

córpora religiósé à fidélibus

o

que clàm fe fubdücere co-

ld

gerétur ,

in itínere conjü-

fepülta, póftmodum ad Ec-

j

Utb

gem primüm ,

déinde étiam

cléfiam eórum nómine eré-

miferabiliter :

(

lberos fibi

funt.

Gam , hono'n"ficö .transläta.

u

eréptos ingémuit. Tantis

obvolütus serümnis , in re-

'Tanquam aurum in forná-

n

ce probávit elé&tos Dóminus;

reaplt

gióne longínqua víllicum

leüa;iö

ágens , longo témpore deli-

& quafi holocáufti. hóftiam

dfcit

tuit

donec coeléfti voce

accépit illos, & in témpo-

eDi

recreátus, ac nova occafió.

re erit refpé&us illórum:

8

uóniam donum 4 pax

lnl

neà Trajino conquisítus ,

n V

íterüm bello praficitur.

eft elé&tis Dei. *. Qui con-

4, Verbera carnificum non

fidunt in illum;intélligent ve-

jfcriaoc

timuérunt. San&ti Dei , mo-

ritàtem:& fidéles in dilectióne

T)4

riéntes pro Chrifti nómine :

acquiefcent illi. Quóniam. -

9Ut harédes fierent in domo

GlóriaPatri. Quóniam.

»M t

Dómini.

9

radidé-

Iu tertio No&urno, Homi;

yMitig

jf

ua

Iia in Evang. D efcéndens Je-

dugtl

runt córpora

ropter

W5 ,

Deum ad fupplícia.

t.

fus. dé Cornmiuürini plurimgï-

Le

0Yl

zum Martyrum.

e

d

Pro Vigilia $. Matthei ;

g

la in expeditióne , libe-

Amm,

E

is fimul cum uxóre in-

Bfio, Per Evangélica di&a.

fperátó recépit , vi&tor Ur-

E é&io fant&ti Evangélii fe-

at

bem ingénti ómnium gratu

cündum Lucam.

AU0

. LeG1ovi

C

à

9 Oc

TM

latióne ingréditur. Sed paulo

4

t Tefus

iA

!

óft inánibus diis pro

arta

N illo témpore: Vi

victória facrificáre juífus ,

I

publicánum nómine Levi ,

Ab

Íedéntem ad telónium , & ait

(niy

conftantíffime rénuit. Cüm-

ltum

que váriis ártibus ad Chrifti

illi: Séquere me. Et réliqua.

fidem ejurándam fruftra ten-

Homilía S. Ambrófüi Epííc.

tarétur, una cam uxóre &

Lib. 5. Comment. in Lue,

v.ütec?ia

liberis leónibus objícitur ,

cap. . poft init.

P

tio

]

horum manfuetüdine con-

Yíftica efthec vocàá

lls

citátus Imperátor eneum in

publicáni , quem fequi

!

u

taurum

flammis

Wt

ubjé&tis

jubet non córporis greffu ,

candéntem eos immitti jubet,

fed mentis afféctu.

Itaque

18

j

ubi divínis.in làudibus con-

ille priüs avára . de mercé-

!l

l

fummáto martyrio,duodéci-|dibus , dura de labóribus

'QCE—

,

äxïqPFeüa Septembrïä. :74":

n

m cOnC

périculísque nautárum emo- Euftac

li& fociorum margtgr

]uménta convértens , verbo

*« Gaudentincoelis áÁnima

lfs

vocátus própria derelínquit ,

Santtórum , qui Chrifti ve-

lili

qui rapiébat aliéna,ac vile

Y

ftígia funt fecüti ; & quia pro

illud fedíle deftítuens , toto

ejüs amóre sánguinem fuum

iTA

poft Dóminum veftígio men-

fudérunt, ídeó cum Chri

.

i

tisincédit: convívii quoque

exültant fine fine.

Qo

* Exultábunt

nftri

magni éxhibet apparátum.

,.

San;iti in

Qui enim domicílio Chriftum

glória.

DN

récipit intérno, máximis de-|** Ltab

üntur in cnubilibþuis

hültan

le&atiónibus. exuberántium

uJs..

(j

fcitur voluptátum.

u

1 nös. 385.

Tonum.

'Pä

e Deum laudámus. 16.

In primo

Nógd

rno legurn«

Ü p

Iu Laudibus proó comme-

ür Le&. de Ezechiele Pro-

TA

mor. Vigil. Antiph. & y.. de

heta; pofite in. Communi

at

feria occurrente,

:vangeluftarum.

A

Qratios

Infecundo No&urno.

Yian.

Le&io iv.

D

À, quzfumus , omnípo-

jum

tens

Deus

ut beáti

Atthzus , qui & Levi ,

) Hüm'l-

"Mlatthai

Apóftoli

tuüi &

A Apóftolus & Evange-

ls -

Evangelífte , quam pra&ve-

lífta , Caphárnai cüm ad teló-

nímus , veneránda folémni-

nium fedéret, à Chrifto vo-

luximuv

t2s, & devotiónem nobis

cátus , ftatim fecütus eft

f

áugeat & falütem. Per Dó-

ipfum : quem étiam cum

iT

QU

minum.

a

réliquis difcípulis convívio

rdi l

Vefpere -de

fequenti ,

excépit, Poft Chrifti refur-

jin

commiemor. pracedentis.

reGiónem , ántequam in pro-

DIE XXI

In fefto S.

lat OMl

vínciam proficifcerétur,qua

|

il

eiad predicándum obtfgerat,

e LCVi!f

& Evangelifte. Duplex.

primusin Judaa;propter eos,

Omuia de Communi Apo-

qui ex circumcifióne credíde-

n,&äl.

ftolorum , prater Orationenma

1

& L /ectiones.

rant, Evangélium Jefu Chri-

EPUCI

fti Hebráice feripfit : mox

Qratio.

in /Ethiópiam. profé&tus ,

1 LUC;

b

Eàti Apóftoli & Evange-

Evangélium prsedicávit , ac

qoci

lííte Matthai , Dómine,

praedicatiónem multis mirá-

u

précibus adjuvémur:ut quod

culis confirmávit.

-

W

poffibílitas noftra non óbtinet,

^. Vidi conjün&os viros ha-

qu

Jo

!

ejus nobis interceffióne doné- | béntes fpléndidas veftes , &

)

it)

minuim.

Angelus Dómini locüátus eft

" beiids d

t cormem. 59

ad me , dicens :

]fti funt

il

z

/

VP Bo g

ep

tembris,

ri

viri fan&i fa&i amici Dei.|&expr

ob

rävgrïnt; &ejéce- -

ju

ftrum tam-

p

e

Vidi Angelum Dei for-

rint nomen Ve€

4l

D

m , volántem per medium

quam malum,propter Fílium

ll«

hóminis.

Gaudéte.

|

coelum , voce magna clamán-

;

r

tem , & dicéntem. Ifti.

De Expofitióne S. Gregórii

Paps fuper Ezechiélem

,

QWo

Llo fgitur iïgpïïmis mirá-

Prophétam.

cil

l

culo , quo regis filiam à

i

-mórtuis excitávit , regem

E'ïöï'flïüä gc ]:;lbo Te

ff

NI

patrem , & uxórem ejus ,

£« An&a cqtilgtïäör animá-

pj

cum univérfa província ad

lia , quz& prophetie fpí-

I !

ritu futüra pravidéntur,fub-

Chrifti idem convértit. Rege

deícribün-

[äl ld

mórtuo,Hírtacus ejus fuccéf-

tíli

narratióne

h

itili

for , cüm Iphigéniam, régiam

tur , cüm dícitur : Quátuor

filiam , vellet fibi dari in ma-

fácies uni , & quàtuor pen-

Lllbt !0

trimónium , Matthzum , cu-

ns uni.

Quid per fáciem ,

nifi notítia :

& quid per

jus ópera illa virginitátem

f

Deo voverat , & in fan&to

pennas , nifi volátus exprí-

ld

propófito :perfeverábat , ad

mitur ? Per fáciem quippe

[

LÀ

bi fWem

altáre Myftérium celebrán

unusquísque cognófcitur

j

dl

tem juffit occídi.

Qui un-

per pennas veró in altum

décimo Kaléndas QOttóbris

ávium córpora fublevántur.

«f

a d

munus

Apoftólicum mar-

Fácies ítaque ad fidem pér-

vb f

tyrii glória cumulávit. Cu-

tinet , penna ad contem-

yis(

jus corpus Salérnum trans-

platiónem. Pér fidem nam-

AOQUT

Játum , ac póftmoduüm in

que ab omnipoténi Deo

AU

l

Eccléfia ejus nómine dedi-

cognófeimur , ficut ipfe de

Aff

.cáta , -Gregório

séptimo

fuis óvibus dicit : Fgo fum

Ws

fummo Pontífice cónditum,

paftor bonus , & cognófco

oves meas , & cognóicunt

t)N

Abídem magno hóminum con-

cinun

cüríu ac pietáte cólitur.

me mea. Qui ruríus ait :

-& beáti eftis , cüm maledi-

Ego fcio , quos elégerim.

G

J

Xerint vobis. hómines , &

Per contemplatiónem veró ;

bir

perfecüti vos fuérint , & dí

qua fuper nosmetípfos tólli-

xerint omne malum advér-

mur , quafi in áera levámur.

N

dep

i

[!

fum vos, mentiéntes, propter

Ifti funt triumphatóres ,

h

me : $ Gaudéte & exultàte ,

&

amíci Dei , qui contem-

Wt

"

quoniam merces veftra co-

néntes juffa príncipum , me-

*

L

pióía eft in caelis.

ruerunt pramia cetérna

*'imsau

, Cüm vos óderint hómi-

* Modo coronàntur , & ac-

! Cl

Res,d ct';m, Íeparáverint vos ,

cípiunt palmam.

y, Mi

(Sec Fefta Seþtem'brisa P

y»

iftifunt,quivenéruntex, & amici Dei fa&i

t

; In omnem terram exívit

f

j$uagna tribulatióne , & la-

lm

vérunt ftolas fuas in sánguine

onus eórum , & in fines or-

A ni-» MOd' t

bis terrg verbaeórum. Cá-

Iicem.

M

,Glória Patri. Modo.

lia

In tertio NoGturno,

Le8io vit.

Lé&io fan&i Evangelii fe-

Rguit in hoc loco Por-

cündüm Matthaum.

A.

l

phyrius , & Juliánus

Le&io vii.

Cap. 9. b:

Augüftus , vel imperítiam

Nillo témpore : Vidit Jefus

hiftórici mentiéntis , vel ftul-

'ani

mä',

títiam eórum , qui ftatim fe-

i fj

l

!

I

hóminem fedéntem in teló-

ufb

nio , Mattheum nómine. Et

cüti funt Salvatórem ; quali

réliqua.

irrationabiliter quemlibet vo-

ibl

cántem hóminem fint fecüti :

AUL

Homila fantü Hierónymi

Presbyteri.

cüm tantz virtütes, tantáque

L p

Lib. x. Comment. in Mattlu] figna praecéfferint, que Apo-

qem ,

a'gu

[tolos , ántequam créderent ,

i

vidiffe non dábium eft. Cer-

'

VEteri Evangeliftze, prop-

»

a

ter verecündiam ,

té fulgor ipfe & majeftas di-

u

honórem Matthei , nolue-

vinitátis occulte , quae etiam

Vib :

in humána fácie relucébat,ex

) altüt

runt eum nómine appellà-

re vulgáto : fed dixérunt ,

primo ad fe vidéntes tráhere

vintut

póterat afpé&tu. Si enimin

a

Levi , düplici quippe vocá-

t

bulo fuit. Ipfe autem Mat-

magneéte lápide , & succinis

thaeüs ( fecündüm illud quod

hzc effe vis dícitur , ut ànnu-

m n

dícitur à Salemóne : Juftus

los, ftípulam & feftücas fibi

u

accusátor eft fui in princípio

cópulent: quantó magis Dó-

p

fermónis : & in álio loco: Dic

minus ómnium creaturárum

gp llf

ad fe tráhere póterat , quos

) ]öftü*-

tu peccáta tua, ut juftifice-

vocábat ?

ris) Mattheum fe & publi-

;nöl'cumi

cánum nóminat , ut ofténdat

& 1fti funt viri fan&i , quos

jj d

nullum debére

elég

it Dóminus in charitáte

legéntibus ,

nonfi&ta , & dedit illis gló-

fgenl'm-

T0 1

falütem defperáre , fi ad

Juo-

melióra convérfus fit, cüm

riam fempitérnam :

: t

rum do&rína fulget Eccléfia ,

gmi

ipfe de publicáno in Apófto-

ut fole luna.

lum fit repénte mutátus.

r v

X Ifti funt, qui vivéntes in

$^ San&li per fidem vicérunt

gt

carne , plantavérunt Ecclé-

regna , operáti funt juftítiam.

uorum.

g

Qa

m sánguine fuo :

t

Cálicem Dómini bibérunt,

lória Patri. Quorum.

i

Bbs

Le-

i

*

"

X

390

* Feftà Septe

mbris. 2 ? .

ornávit eutm.

u

lf

; Stolamï

WS (

x faäääiüeiiïü, difcum-

glórie índuit eum..

bénte eo in domo, ec-

r

Ws

ce multi publicáni, & pec-

g XEus; ääfaæätum Tho-

wnf-F

catores veniéntes difcumbé-

»

mam Pontíficem insignis

e&&O

bant cum Jefu.

Vidébant

in páuperes mifericórdia vir.

l

publicánum à peccátis ad

tüte decoráfti : quefumus, ut

qme

melióra convéríum, locum

memol

ejus interceffióne in omnes ,

inveníffe poeniténtig ,

&

qui te deprecántur, divítias

Qu

ob id étiam ipfi non deípé-

mifericórdie tus benígnus

j mü

rant falütem. — Neque veró

effundas. Per Dóminum..

H

in priftinis vítiis permanéntes

In Hymn. fte CQI]fe'-ffor.

véniunt ad Jefum , ut Phari-

]catur.

p

fei & Scribe mürmurant :

.Hac die

L]

1 Hi

letus méruit "»fuprä-

nini 1

fed poeniténtiam agéntes , ut

mos Laudis honóres.

fequens Dómini fermo figní-

dfmo

ficat, dicens : Mifericórdiam

. Deinde fit commem. SS.

bopt

Mlauritij & Sociorum Mart.

f vt

volo, & non Sacrificium : non

Afia.

orum eftenim regnü

enim veni vocáre juftos , fed

coelórum, qui contempsérunt.

^rem i

m à

peecatóres. Ibat autem Dó-

vitam mundi, & pervené-

minus ad convívia peccató-

runt ad przemia regni, &

Jbl QOE

xum ,ut occafiónem habéret

lavérunt ftolas fuas in sángui-

1

ul

docéndi , & fpirituáles invi-

i q

ne Agni.

f 1

tatóribus fuis preebéret cibos.

, Letámini in Dómino , &

7qe Deum laudámus. 16.

exultáte jufti.

ind

nert

In ii. Vefp. fit commem.

. Etglóriámini omnes re-

nifis

fequentis & SS. Mauritii , &

L

1 corde,

OCI

Qrati

tl

D

"

Xl SEPTEMBRIS.

Nnue, que

Fflmus omní-

(l

in fefto S. Thome de Villa-

. £. potens Deus : ut fanQtó-

V:,et',' n

nova Epifc. & Conf.

rumMartyrum tuórumMau-

d

rítii & Sociórum ejus , nos

t j

Semiduplex.

T

Omnia de Communi Con-

]Iztíficet feftíva folémnitas:ut

|

feff. Pont. preeter fequentia.

quorum fuffrágiis nítimur ,

i,

Ad Ma

eórum natalítiis gloriémur.

t

gnificat in u»tri.sqïue;

i q

V efperis

Per Dóminum noftrum.

A fia. Di

fpe'rfit » dedit pau-

In primo No&urno , Le-

t

ribus : juftítia ejus manet

: ii

Giones de Scriptura occurr.

Tl

jn feculum fzculi.

Si autem hoc Feftum ve-

y. Amávit eum . Dóminus ,|

EY

nerit in Quatuor 'Temporib.

L

"a* Fefta Septembris.

Il

íni NoGurnóleguntur Le-

interim

-a?sg.uis précib äsg ï'ci-'*'

éntiam San&órum, & retiam

&iores de Épift. prima ad Ti-|

) i

vitaa morümque normàm à

11

llTho.

T iadfis lermo.

de.Communi | Dómino v

ehementíffime pó-

E

ulauns.

Quare divíno in-

li

Conf. Pont.

&iX

p

i

Le&io de Homilia Férig oc-|

ftíndu Eremitárum fan&i

Isv

uguftíni ampléxus eft

currentis , cum ejus, com-

1

OT

memoratione ad Laudes t.am'

ftitütum.

(ivlig

tüm.

Invö

ni David. lvii«

Y8o v.

Tif

In fecundo NoGurno,

U.

L]

Le&o &

/4

n

Eligiónem proféffus,óm-

uB

"AHo

mas in Ópp

ido Fontïä- R

?

nibus religiófi hóminis

céfeos|virtütibus , & ornaméntis

X plàni Toletaz dioe

in Hifpánia natus anno Dó- 'excélluit :

humilitáte ,. pa-

"

tiéntia , continéntia ;

fed ar-

iini milléfimo: quadringen-

m o

téfimo o&ogéfimo oétavo ,|de

ntíffima charitáte fummé

ab óptimis paréntibus ineün-

confpícuus

: inter vários &

|Mart

afsiduos labóres oratióne ,

jl

te vita pietátem & fingulá-

xem in pauperes mifericór- |rerümqu

e divinárum medi-

NT

Go fpíritu fem-

TY

diam accépit ; cujus adhuc |tatióne inví

er inténtus.

Pradicándi

]i d

uer complüra dedit exém-

vla; fed illud in primis nó-

onus ütpote fan&timónia , &

ingi

do&rína preftans . fubíre

bile, quód ut nüdos operí-

T

xet ,

propriis véftibus non

juffus, coeléfti afpiránte grá-

tia, innumerábiles e vitió-

femel fe ipfum éxuit. Exatta

rum coeno in viam falütis

Y f

puerítia , Complüto , quó

miffus füerat,

ut alàmnus

edüxit. Regéndis deínde

Frátribusadmótus , prudén--

in Collégio 1majóri fantti II-

st

defónfi lítteris opéram da-

tiam, saquitátem , & man-

fuetüdinem pari fedulitáte

fa.

vet, patris óbitu revocátus ,

3c feveritáte conjünxit , àdeó.

aMa

univérfam hereditàtem egé-

nis viggínibus aléndis dicá-

ut prifcam fui Ordinis aifci-

5 nf

plínam multis in locis vel fir-

jusl

vit ; eodémque ftatim revér-

TUf

fuseft, & facre 'Thelogíse

mavérit, vel reftituerit.

curfu confétto , ádeó do&trí- |& . -

Pófui adjutórium. lvii.

émpu

Le81o vi.

!

na excelluit, ut in eádem

Univerfitàte Cáthedram af-

Ranaténfis A rchiepifco-

ISU

céndere juffus , Philosóphi-

X pus defignátus , mira hu-

qu

ántia ins!gne

cas'Theologicásque quzftió- |militàte & conft

lm ld

us rejécit.

Verüm non

^

nes mirabiliter egp?gnäveriït: mun

b 4

multó

lii

?

Á

2

.,'ïïe&a Septembris. 2 4

fet

multó poft Valentinam Ec-

in Evangel. H gmo

P

éregré

cléfiam , Superiórum au&o-

ut in Commun C

of

fefforis

D

Pontificis primo loco. ]ix,

Leüü

ritáte coáttus , gubernándam|

Pro SS.. Mauritio & So.

uscépit , quam annis fermé

& B

f

ündecim ita rexit , ut fan&tif-

ciis Martyribus.

LC&iO 1X«

| Vd

fimi & vigilantíffimi Paftó

ris

inet

partesexpléverit. Ceéterüur

n

Um Mlaximiánus Impe-

confuéta vivéndi ratióne nihil

[5

rátor duéto in Gálliam

Tl«

ádmodum immutáta , inex- | exércitu , in finibus Sedunó-

Tf

plébili charitáti multócmagis| rum facrificii' caufa confti-

*

indülfit, cüm amplos Ecclé-| tíffet , "Thebaeórum 1égio, ne,

(

fiz& rédditusin egenos difpér- | fe impiórum facrórum focie-

at

fit,ne léttulo quidem fibi re-

táte contamináret , à réliquis

lí&to ; nam eum , in quo de-

cópiis difcéffit. Quare Impe-

fect

cumbébat , cüm in coelum

rátor mifit ad eos milites ,

evocarétur, ab eódem com-

qui fuo nómine nuntiárent ,

modátum hábuit , cui paulo

ut fi falvi effe vellent , in ca-

ante eleemófyne loco doná-

ftra ad facrificia redírent. Qui

t

fici

verat.

fa

Obdormiívit in Dó-

fe Chriftiána religióne impe-

fl

mino fexto Idus Septémbris ,

díri refpondérunt. Quorum

j

annos natus o&to & fexaginta.

Qd

Servi fui fan&clitátem adhuc

refpóntum ille indigníffime

ferens , majóri iracündia ,

d

(

j

vivéntis , & exínde poft mor-

quàm ànteà , exárfit. Itaque

iem miráculis Deus teftátam

immífía parte exércitus in

Thom

lf

d

vóluit ; presértim , cüm

Thebaos , décimum quem-

hórreum , fruménto paupéri-

que eórum primürm occídi

*

bus diftribüto pénitus và-

juffit : quod martyrium fua

jcitt

18j

cuum, repénté plenum in-

fponte, maximéque hortatóie

ventum eft: & cüm ad ejus

Mauriítio , ferre maluérunt ,

i

Ícpülchrum . puer mórtuus

quàm imperáta fácere nefárii

4

xcvíxit. Quibus aliisque non

Imperatóris: ac deínde réli-

1

UI

paucis fulgéntem fignis , A-

quos omnes , conftantíffimie

TU

lexánder séptimus Póntifex

Chriftum przdicántes , déci-

[ SP&

máximus Santtórum nümero

moKaléndas O£tóbris ab uni-

[

adfcrípfit , atque ejus me-

vérfo exércitu trucidári ím-

hd

snóriam quartodécimo Kalén-

erat.

tl

das Otobris celebrári man-

AdP

eum laudámus. 1

u

dàvit.

enedictus , Antip

|

lante

Vil.

Eleemófynas illíus enarrábit

MO

3

utno

omulia

omnis Eccléfia Sanüörum.

l

?T

Ti

Dcin«

s

*^? Fefta Septembris, 265

dj

Deinde fit commem.

l

SS-p & &nnua folemnitáte la'e':ä-

Ui

Mauritii & Soc.

'Antipho-nae

mur , & tant& fidei proficiá-

D

ts

Veltii captlli.

mus exémplo. Per Dóminum

:

!

* Exultàbunt. lvii.

ratio ut fupra.

nO(Itrf LIlarimo No&turno LeBio-

Vefp. à Capit. de feq. com-

nes de Scriptura occurr.

It I

mem. prsecedentis , & S.

Si autem hoc Feftum ve-

Cilg

i

"Thecle V. & M.

nerit in

uatuor. Tempori-

M

duj

bus, LeGionesi. Notturni

a

ETEV

SEPTEMBR.

of

1 Pape & Mar-

erunt de A&Gtibus Apoftolor.

n

tyris. Semiduplex.

A Miiléto Paulus.,

de Com-

Qmnia de Communi uniüs

muni unius Mart.

XXlV.

rgmïociau-

d

martyris preter LéeGiones

In fecundo Notturno.

itl.

fecundi Notturni.

Le&to iv.

Til

Qratio,

Inus Póntifex, Volatérris

f -

Eus , qui tos beáti Lini

in Etrürianatus, primus.

m

D

Mártyris tui atque Pon-

poft Petrum gubernávit Ec-

tíficis ánnua folemnitáte la-

a

cléfíam. Cujus tanta fides &

t in

tíficas : concéde propítius; ut,

sánctitas fuit , ut non folüm

J

cujus natalítia cólimus , de

daumones ejíceret , fed étiam

mórtuos revocáaretad vitam.

vf

ejüsdem étiam protectióne

ündi

ga

d

eàmus. Per Dómi

Scripfit res geftas beàáti Pe-

f -

b

emde fit. comm.

od

tri, & ea máximé, qus ab il-

jus 1

Tthæw

lo aéta funt contra Simónem

,

Aíia. Difpérfit dedit. 290.

Magum. Sancívit,ne qua mü-

) oedd

Y- Tuftum dedüxit. Ixii

1

;

lier, nifi veláto cápite, in Ec-

um l

ratio ut tupra.

cléfiam introíret. HuicPon-

r

EtS. TheclegVirg. & Mar.

tífici caput amputátum eft ob

u

Aiía — Venifponfa Chrifti ,

conftántiam Chriftiáne fidei ;

at

áccipe corónam , quam tibi

juffu Saturníini fmpii , & in-

j

Dóminus preparávit in eetér-

gratíffimi Confuláris, cujus

'Umme j

mum.

filiam à damonum vexatióre

liberáverat. Sepultus eft in

d

Y* Spécie tua , & pulchrità-

Juti

dine tua.

Vaticáno propé fepülchrum

W. Inténde ; prófperé proce-

Príncipis Apoftolórum, nona

((f L—

de, & regna.

Kaléndas OCtóbris.

Sedit

L/ratio.

annós ündecim, menfes duos,

|

j

n

À , quefumus , omnípo-

dies vigínti tres : creátis bis

D

tens Deus , ut , qui beà-

menfe Decémbri Epífcopis

j

te Thecle vírginis & már-

quindecim , Presb

"d

ytcris 'de'—.

tyris tuz matalítia cólimus ;

cem & oCto.

J

Bbs

R

Ho-

: -;.. Fefta Se fembris. d e

voluntáte labiórum ejus non

4., Honeftum fecit illum Dó-

fraudafti eum.

*

J

minus , & cuftodívit eum ab

b

inimícis, & à fedu&Góribus

3. Quóniam preventfti ceum

in benedi&tiónibus dulcédi-

j

d)

tutávit illum :* Et dedit i!li

nis

pofuífti in. cápite ejus

m

claritátem a&etérnam.

.

&

. Defcendítque cum 1

lloin

corónam de lápide pretiófo.

f

óveam, & in vínculis non

Et voluntàte.

ctleb

Le&830 vi.

^

edir

derelíquit eum. . Et.

De Expofitióne fan&i Am-

7 Exé fruftràimpug

nátur,

girid

brofii Epífcopi in Pfalmum

y qui apud ímpios , & in-

n f

fidos impietátis arcéffitur ,

(iini

centéimum décimum

n

&

octávum.

cüm fidei fit magífter.V erüum

n

4 2 Ts

Le&lo v

qui gratis impugnátur , fortis

(

rit

n

debet effe & conftans.

Quó-

[LUS

cipes perfecüti funt

(f dl

incgratis, & à verbis

modo ergo fubtéxuit: Et à

tuis trepidávit cor meum.

verbis tuis trepidávit cor me-.

$i

um ? 'Trepidáre infirmitátis

teex

Beneé hoc Martyr dicit , quod

tiodi

injüfte perfecutiónum tor-

eft, timóris atque formídinis.

ménta fuftíneat : qui nihil ra-

Sed efít étiam infirmitas ad

aj

1

falütem , eft étiam timor fan-

d

ul

puerit , nullum violéntus op-

Córum.

'Timéte Dóminum

p

réfferit , nullíus sànguinem

um

füderit, nullíus torum putà-

omnes San&ti ejus: & , Beátus

p

Pl

verit effe violándum:qui nihil

vir.qui timet Dóminum. Qua

Ü

tit

lécibus débeat , & gravióra

ratióne beátus? Quiain man-

Jiit

latrónum fuftinére cogátur

dátis ejus cupit nimis.

dB

It

s. Stola jucunditátis índuit

C

fupplícia : qui loquátur jufté,

eum Dóminus: * Et corónam

l

F^l

& non audiátur: qui loquátur

lenafalütis, & impugnétur :

pulchritüdinis pófuit fuper

l

li

caput ejus.

NI

ut poffit dícere: Cüm loqué-

, Cibávit illum Dóminus

T

bar illis , impugnábant me

y

gratis. Gratis igitur perfe-

pane vitee , & intellé&tus : &

]i

cutiónem pátitur, qui impug-

aqua fapiéntise falutáris po-

pili

tàvit illum. Et corónam.

nátur fine crímine : impugná-

"U

tur ut nóxius , cüm fit in tali

G Yória Patri. Et corónam.

l]

In tertio No&turno, FIomil.

confeffióne laudábilis: impug-

N

nátur quafi venéficus , qui in

in Evang.

Si quis Venit à

h

nómine Dómini gloriátur ,

me.

de Communi unius

W

cüm píetas virtütum ómnium

Mart. XXX«

Tf

Pro S. 'Thecla Virgine

fundaméntum fit,

(

z. Defidérium ánima ejus

& Mart.

V

tribuífi ei Dómine, *-Et

Le-

!

V "^ Fefta Septembris, $47

li

, Diffüfa eft grátia in labns

AU

Hecla vfrgo , ex illüftri- | tbis.-

l

T

bus paréntibus Icónii

Propterea benedlsut te

N

nata, à Paulo Apóftolo. fidei

GUS in eetérnum.

thug

J

præceptls inflitüta , miris

Oratio. T2 quafumus.

ífan&tlórum Patrum láudibus

ut fupra.: 393*

celebrátur.

Quas décimum

octávum annum agens , Tha-

Vetp. de feq. commem.

At

l

míride fponfo reh&o cüm.

BIÉ Xxrv. SEPTEMBR.

,&m

eam paréntes., quód "Chri-

(

n feíto beatiffime Virginis

Ttim

ftiána effet, accusáffent:

Mariz de iVlercede,

ardéntem rogum , qui,

if

Duplex.

T

Ilj

Chrifto renuntiáret , ci pa-

Ad

J

(

efperas,

Antiphoná,

du

rátus erat, priüs figno .cru-

Dum effet

€X« cum reliquis

cis armáta feípfam — injécit.

Antüphonis & Pfalmís, ut in

UL

Sed i igne plávia, que repén-

Offhicio:

TW

R.,arva B. Mamæ in-

UOR

té exórta eft , extm&o $, An-

frà. CX

tiochíam venit.

. ubi- feris

C

LtUIumo

Ecch 24

li

9d

objétta, & taurls in divérfa

i

initio ,

& ante eecula.

!

f

fRUmur

1ncJtatls alhgáta, mox con-

A

creáta [um , & usque ad

jé&a in foffim plenam fer-

futürum feculum non défi-

Dedtus

pentlbus, ex- ómnibus Jefu

nam, & inhabitatióne fan&ta

Qu

Chrifti grátia liberátur. Cu-

coram ipfo miniftrávi.

d

jusardóre fidei, & vitee fan-

H

imnus..

Aye maris. cx]...

&Qitáte multi

:ad Chriftum

.Di

ignáre me laudáre te , Y

; d

y

convérfifunt.. Iterüm in pá-

rgo facráta.

TOR

triam

diens, in montem

Da mihi virtütem contra

Ia

fola recéffit : defnde multis

hoftes tuos.

virtütibus & miráculis insíg-

Ad Magnifieat , Antxphona.

i j

nis , nonagenària migrávit ad

Sancta

Jaría, fuccürre mífe-

il

Dommum, ac Seleucía fe-

ris, juva puflllammes, refove

ris p

flébiles,ora pro pópulojintér-

pulta eft.

j

'Te Deum laudamus. 16.

veni pro Clero,intercéde pro

j

In Laudibus fit commem.

devóto femíneo fexu: sentlant

fl ^

ímile

omnes tuum juvámen , qui-

"Theclz , Antiph;

WL

ei

regnum coelórum hómini

cümque célebrant tuam 1an*

EU

negotiatóri , quærenu bonas

&am feftivitátem.

margarítas : invénta.una pre-

Oratio.

"tl

tlofa dedit ómnia fua, &

Eus, qul per glorxos:fü-

comparávit eam.

D

mam F

E tu1 Matrem

r

[p

Xyg Feta Septembris. 24 :

ad lib;rändos C

hrifti. &deles

viam pravam , & os bilingue

*l

à poteftáte Paganórum nova

detéftor. Meum eft consílium

r

»)

& zequitas,mea eft prudéntia,

qula

Eccléfiam tuam prole ampli-

mea eftfortitüdo. Per me re-

yi

ficáre dignátus es

praíta,

1 V[ Ü

uzefumus ; ut, quam pié ve-

ges regnaht , &; legum condi-

tóres jufta decérnunt. Per me

1 I0m

nerámur tanti óperis Inftitu-

trícem , ejus páriter méritis

príncipes fmperant, & potén-

fefK

y

& interceffióne à peccátis

tes decérnunt juftítiam. Ego

ómnibus , & captivitáte da-

diligértes me díligo ; & qui

hm

mane vígilant ad me , invé-

monis liberémur. Per eüm-

dem Dóminum.

nient me.

Deinde fit commem.

S. Li-

&« Santta,& immaculáta vir-

Qui vult

gínitas , quibus te

làudibus

ne

pi Papz , Afía.

éfferam , néício:

* . Quia

pl

veníre poft me , ábneget fe-

Yelt

metipfüm , & tollat crucem

quem cceli cápere non póte-

rant , tuo grémio contulífti.

diür

fuam , & fequátur me.

Y- Benedí&ta tu in muliéri-

qi:

Y- Tuftus ut palma florébit.

jgd.

& Sicut cedrus Líbani mul-

bus, & benedí&us fru&tus

tur.

ventris tüul.

'uia,

quia

'ä;

ratio.

licábi

(

D eus , qui nos beáti

| Ecum funt divitie ,&

bdo

L

L

üä?ï,ääutinum ; Inv?cator.

glória,& opes fupérba,

l

d

San&a María Dei Génitrix

&juftíia. Meélior eft enim

fui,

fru&us meus auro , & lápide

U

Vitgo, "Intercéde pro nobis.

j püt

Píaf. V eníte , exultémus. 2.

retiófo, & genímina mea ar-

ul

Hymnus. Q uem terra. cl.-

énto elé&to.

In viis juftítie

(l

Afíae, & Pfalmi.No&urnor. ut

ámbulo ,in médio femitàrum

N

jn Officio parvo B. M. cl.

judícii , ut ditem diligéntes

ul

In primo Nocturnos

me, & thesáuros eórum ré-

Yl

Q

pleam. Dóminus pofsédit me

p

Y Spécie tua , & pulchritü-

in inítio viárum tuárum , án-

TUf

dine tua,

* Inténde , prófperé procé-

tequ

am quidquam fáceret à

l

de , & regna.

princ

fpio. Ab &térno ordiná-

I

ta fum ,

& ex antíquis ánte-

De Parábolis Salomónis.

Nondum

ftt

Le&iol Cap.8.b&g.

uam terra fieret.

^AR

Go fapiéhtia hàbito in

erant abyffi, & ego jam con-

m

-- s

consílio , & erudítis in-

cépta eram : necdum fontes

térfum cogitatiónibus. Ti-

aquárum erüperant : necdum

T

mor Dómini odit malum : ar-

mütes gravi mole conftíterát :

Mi

ante colles ego parturicbar.

rogántiam ; & fupérbiam , &

on-

Wee

/

L

/

:'

v

F. Eefta Scptembris. &^.

Tlinlgue

,. Congratulà

amini mihi om- ; fuo.

eus in 'inädio

lm

ries , qui dilígitis Dóminum , |ejus , non

caäïnmove'bitur. :

z

uia cüm effem parvula, plá-

] e&io

du

cui Altíífimo :

s Et de meis

[

Uo tö'ïhep'oire major , fe-

vifcéribus génui Deum , &

Q

liciórque. . Hifpaniàárum

l

hóminem.

pl |

pars diro Saracenórum op-

N

, Beátam me dicent omnes

primebátur jugo , innumerí-

j

Seneratiónes , quia ancillam

que fidéles fub immáni fervi-

i

|

NG

hümilem refpéxit Deus. Et.

tüte, máximo cum perículo

L etüio 1

Chriftiánz fidei abjuránde ,

Eátus

omo ,

qui audit

amittendasque falütis zetérnae

|

l

B

me,& qui vígilat ad fores

infelíciter detinebántur, bea-

Dhidy

meas quotídie , & obsérvatad

tíffima coelórüm Regína tot

n

poítes óftii mei. Qui mein-

tantísque benfgniter occür-

Mp

vénerit, invéniet vitam , &

rens malis , nímiam charitá-

Vi

hàuriet falütem à Dómino :

tem fuam in iis rediméndis

Qu

ofténdit.

Nam fan&to Petro

qui autem in me peccáverit ,

ft

Nj

ladet ánimam fuam. Omnes ,

Noláfco pietáte & Ópibus flo-

rénti ,quifan&tis vacans me-

qui me odérunt,díligunt mor-

tem. Sapiéntia edificávit fi-

ditatiónibus jügiter ànimo re-

i,

bi domum , excídit colàmnas

cogitábat , qua ratióne tot

Xb

Chrifti

Ano

,

rum serümnisfub & .

feptem. Immolàávit víttimas

É

i

fuas , mítcuit vinum , & pro-

Maurórü captivitáte degen-

tium fuccürri poffet, fpfamet

Iu

póiuit menfam íuam. Mlifit

g

ancíllasfuas, ut vocárent ad

beatíffima Virgo feréna fron-

jl

[

arcem, &ad moenia civitá-

te fe confpiciéndam dedit, &

Tif

Id

tis: Si quis eft párvulus, vé-

acceptíffimum fibiac unigéni-

r

8l

niat ad me. Et infipiéntibus

to fuo Fílio fore dixit,fi fuum

um t

locüta eft : Veníte , comédite

in honórem inftituerétur Or-

ii

panem meum , & bíbite vi-

do Religiosórum, quibus cu-

m,änï

num , quod mífcui vobis.

ra incümberet , captívos é

UE

. Beáta es Virgo María ,

"Turcárumtyránnide liberàn-

YU

quz Dóminum portáfti, Crea-

di,

Qua coelefti vifióne vir

Pt

tórem mundi :

$& Genuiíti

Deirecreátus, mirum eft,

gum

qui te fecit , & in etérnum

quo charitátis ardóre flagráre-

j at

pérmanes virgo.

coeperit ; hoc unum fervans

in corde fuo, utipfe ac iníti-

forto

, Ave María,grátia plena :

gglil

óminus tecum. Genuífli.

tuénda ab eo Relígio máxi-

G lória Patri. Genuffti.

mam illam charitàtem séduló

i

[161)4['

fecu

doNotlurné. :

ue äni.,.

(

n

d

ju

b

1

teamDeus vultu

exe/rcörent , ut quisq

Tmam

?98

AW Feita Septembris. 44

l

zam fuam póneret pro amí-

tam dixérunt,& Regíne 1

:

au—

€is , & próximis fuis.

davérunt eam.

jal

d

&.. Sicut cedrüis exaltáta fum

y. Etficut dies verni cir-

al

inLíbano, &ficut cypreffus

cümdabant eam flores rosá-

inmonte Sion , quaft myr-

rum , & lília conválliu

iil

fha elétla , ?. Dedi

dérunt.

5

m.V;;

! vit

x

í

ftïavitä—

tem odóris.

Ra(

4, Etficut cinnamómum, &

le ígitür décima Augü-

fei

D

ftianno Dómiri mille-

T

älfamum aromatízans. Dedi.

iofh

Le&io v.

fimo

ducentéfíimo décimo

fa no&te éadem Vir-

oCtávo,rex idem Jacóbus eam

fül,

Vl

fan&tíffima

beáto

iU

P

I

í

nítitutiónem jam pridem ab

Raymündo de Pénnafort &

sdem fanttis viris concépt

yoA

jacóbo Arragónie Regi ap-

éxequi ftátuit ,

fodálibus

AU

áruit ; idípfum de R eligiófis

quarto voto adftrí&tis , ma-

Quf

inftituéndis ádmonens fua-

(ent

néndi in pignus fub Paganó-

dénsque , ut opem pro con-

rum poteftáte,fi pro Chriftia-

61

ftruttióne tanti óperis fer-

nórum liberatióne opus füe-

rent. Petrus autem. ftatim

rit:

Quibus rex ipfe arma

Hf

àd Raymuündi pedes, quiipfi

fua régia in pé&tore deférre

j

&i

eratàfíacris confeffiónibus ,

concéffit, & à Gregório Nono

i D

ádvolans , 'ei rem omnem

rf

illud tam przcelléntis erga

apéruit, quem étiam caelitüs

próximum charitátis Inftitá-

Lf

d

inftrü&tum réperit , ejüsque

tum,& Religiónem confirmá-

F

dire&tióni fe humíllimé fub-

ri curávit. Sed & ipfe Deus

jécit. At fupervéniens Jacó-

per Vírginem Matrem incre-

Ni

busrex ,quem & ipfe accé-

méntum dedit, ut talis infti-

]

lw

perat à beatíffima Vírgine

tütio celériüs , acfelícius to-

revelatiónem , éxequi ftátuit.

tum per orbem divulgaré-

du

W

Unde collàtis inter fe consí-

tür , fan&tísque viris florüe-

lii

p

liis,& confentiéntibus ánimis

d

rit charitáte acpietáte insíg-

j

in honórem ejüsdem V írginis

nibus , qui eleemófynas à

m

Matris Ordinem . inftitüere

Chrifti fidélibus colléctas in

aggréffi funt, fub invocatióne

prétium redemptiónis . fuó-

4

fancte Maríe de Mercéde

rum proximórum expénde-

Redemptiónis Captivórum.

rent.feque ipfos intérdum da-

h

S

Qu eft ifta, qua procéf-

rent in redemptiónem multó-

mw

fi

ficutfol, & formófa tan-

rum.

Utautem tanti benefi-

Vf

quam Jerüfalem? * Vidé-

cli , & inftitutiónis débite

|

bl

runt eam filig Sion, & beá-

Deo;,& VirginieMatri refe-

Vi

ràn-

o

:

Jj

tania

xántur grátiz, Sedes Apofto- | finceritáte cognófcit ;

lica hanc peculiárem feftivi-

fidücia confitétur , ut & pre-

1 Qf

tátem celebrári & officium

séntium prócerum calüm-

d Iv

recitári indülfit,cüm ália fere

niam , & futurórum confun-

llle

innümera eídem Ordini pri-

