Dóminum. Vocavitque ab-

æwü

erat , qui loquerétur de illa

verbum malum.

ram fuam , & defcéndens

fs

* Dominátor Dómine cc&-

in domum fuam , ábftulit à

s fi

fe cilícium , & éxuit fe vefti-

li

lórum & terrg , Creátor

aquárum ,

ex univérfaz

méntis viduitátis fuee, & la-

"a

creatürg ,

* Exàáudiora-

vit corpusfuum , &unxit fe

gznf

(

tiónem fervórum tuórum.

myro óptimo , & difcriminá-

l

3. 'TuDoómine , cui humíi-

vit crinem cápitis fui ; &

f

im-

188.

lüfra Hebdom. iv. Septembriss-

j

( r

impófuitamitram fuper caput4noftris, injüfté dgimus , ini-

uum , & índuit fe .veftimén-

Q

quitátem fécimus. Dómine.

VetO

tis jucunditátis fuz , induít-

Le£tio iii,

domada 7

que fandália pédibus fuis , af-

Uxerüntque illam |ad

!

ch

J

fumpsítque dextralíola , & lí-

D

tabernàculum . Holofér-

ïu

ehï

lia, & ináures, & ánnulos , &

nis ,annuntiántes eam. Cüm-

djb

ómnibus ornaméntis fuis or-

que intráffetante fáciem ejus,

Tfa&um

návit fe.

Cui étiam Dómi-

ftatim captus eft in fuis óculis

g Hb

nus cóntulit fplendórem.

Holoférnes. Dixerüntque ad

fs d

.Confórta me Rex , San-

eum fatéllites ejus: Quis con-

g um

k

rum principátum tenens ,

témnat pópulum Hebraó-

ifostt !

* Et da fermónem retctum ,

rum , qui tam decóras mulíe-

&l

ynt

& benéfonántem inos meum.

res habent,ut non pro his mé-

pum f

X, Dómine Rex univérfz

ritó pugnáre contra eos de-

;

2:, Affris

poteftátis,convérte consílium

beàmus ? Videns ítaque Ju-

)

ponum,

eórum fuper eos. Et.da.:

dith Holoférnem fedentem in

j

[

a

(

Le&tioii.

conopéo,quod erat ex pürpu-

gt

A&um -

ft autem. , cüm

ra,& auro, & fmarágdo, &

g M

.E

defcénderet montem, cir-

lapídibus pretiófis intéxtum ,

F

caortum diéi , occurrérunt ei

& cum in fáciem ejus inten-

ETU

exploratóres Affyriórum , &

diffet ," adorávit eum » pro-

sst

tenüérunt eam, dicéntes ; Un-

ftérnens fe fuper terram.

ib

de venis? aut quó vadis?Quze

s. Benedícat te Dóminus, in,

: Qi]

refpóndit,: Fília fum .He-

virtüte fua , qui per te ad ní-.

aol

br&órum., ídeó ego fugià fà-

hilum. redégit inimícos no-

3onm

cie córum., quóniam futürum

ftros: . *Ut non deficiatlaus

Mi

agnóvi,quód'dentur vobis in

tua de ore hóminum.

d

deprzdatiónem , pro eo quód

y.Beneditdtus Dóminus , qui

contemnéntes vos, noluérünt

iE

creàvit. ceelum & terram :

)

ultró trádere-ífeipfos , ut in-

quia hódie nomen tuum ita

mldi l

venírent mifericórdiam in

ag

magnificávit. Ut non.

'IB

confpé&u veftro.

G lória Paéri. Ut non.

AUR

FERIA

11rch1qu]

$. Tlribulatiónes civitátum

UINT A.

audívimus , quas paffa funt,

Si hec fuerit ultima Heb-

Ubl

& defécimus: timor & he-

xhhumlh

dom. Septembris , hac nocte

betüdo mentis cécidit fuper.

ponitur liber Efther cum fua

;

nos , & fuper líberos noftros:

if

Hiftoria , ut infra in Domini-

ipfi montes nolunt recípere

ca v. hujus menfis ,

& legi-

i

L

fusam noftram: * Dómine

tur de eo etiam duobus

fe-

W H

ii

miferére.

quentibus diebus. Qüuod fi

1IVïgz]

v. Peccávimus cum pátribus lhoc triduo non occurrat Fe.

rl3,

^ Infra Hebd. iv. Septembris.

18

ll

D

HX

ri1,in qua poffint poni Re-[

fatigáti à vino : erátque fu-

J0"11116.

fponforia;eo anno omittuntur.

dith fola in éübfeülo. " Porro

^" Sr veró non fuerit ultima

Holoférnes jacébatinle&o- ,

li al

Hebdomada , legintur fe-

nímia ebrietátefoptus. " i.

li,

lones.

xítque Judithpuéll& fus;ut

T (

st

ro Tuditli.

ftatet foris ante"cubículum ,

A

"Cap. 12. C

1

72

t

L. 25

L:, 'Le&io i-

& obferváret. 'Stét

q

üue Ju-

ilSQct

N

T fattum eft, in: quarto

dithante lettum

; orans'cum

m i

li

idie Holoférnes fecit coe-

lácrymis, & labiórüm motu

í

namfervis fuis , & dixit ad

in filéntio , dicens-:

VU Qu

Confirma

Is

"Vágao eunüchum fuum: Va-

me Dómine Deus Ifrael , &

^^ D

'de, & fuade Hebraamillam ,

réfpice in hae hora ad' Ópera

tll

-ut fponté conséntiat habitáre

mánuum-meárum , ut , ficut

[i]S

i

mecum. Foedum eft enim

promisífti, Terüfalem civitá-

apud Affyrios , fi fémina ir-

tem tuam érigas : & hoc,quod

13

l

b

rídeat virum , agéndo ut im-

crédens per te poff.

e fieri co-

4münis ab eo tránseat.

'Tunc

gitàvi , perficiam.'

p

ntroífvit Vágao ad Judith , &

&. Tribulatiónes- civitátum

H

!

dixit :

Non vereátur bona

órlu,

audívimus , quas paffze funt ,

[j

$n

puella introíre ad dóminum

& defécimus: timor & hebe-

^meum , ut honorificétur ante

fU

tüdo mentis cécidit fuper

li

fáciem ejus,ut mandücet cum

nos , & fuper líberos noftros:

'€0,& bibat vinum in jucundi-

ipfi montes nolunt recípere

ii

táté.

Cui Judith refpóndit :

fugam noftram :

al

db Dörnh;e-

|us n

'Qus egofum , ut contradí

mafterére.

'cam dómino meo ?

y^. Peccávimus cum pàtribus

Qd

$. AdónaiDómine Deus ma-

noftris, injüfté égimus, ini-

ne & mirábilis , qui dedífti

quitátem fécimus. Dómine.

hwm

i

a

lütem in manu fémine

Le&io i

r

T

* Exàudi preces fervórum

'T cüm hzee dixíffet, ac-

tuórum.

céffit; ad. colümnam ,

y'» Benedí&tuses Dómine;qui

quz erat ad caput leétuli

TÀ

non derelínquis preefuméntes

ejus, & pugiónem ejus , qui

'dete, & de fua virtàte glo-

in ea ligátus

pendébat

,

Óe

riántes humílias.

Exàudi.

exsólvit. Cümque evagináf-

)d

Le&io i,

Cap. 12.

fet illum , apprehéndit co-

mm

, 'T autem feró fattum

mam cápitis ejus ,. & ait:

oüü

eft, feftinavérunt fervi

Confirma me Dómine Deus

Lt

iffus ad hofpítia fua , & con-

in hac hora. Et percüffit

mk

clüfit Vagao óftia cubículi ,

bisin cervícem ejus: & ab-

)u

j

f

& ábit. Erant autem omnes

ii

li

Ícídit caput ej us, &ábftulit

Con-

]

190

nfra Hebd. iv. S

tembris.

5

ndulgéntiam ipsíus fufis

"

conopéum ejus à colümnis ,

1

a

»

D

,& evólvit eorpus ejus trun-

crymis poftulémus , & hu-

p

cum. Et poft pu

síllum exívit, miliémus illi ànimas noftras.

T

t Holoférnis | Qui non.

sf

& trádidit. c;

ancílle fus , & juffit, ut mit-

js: £

teret illud in peram fuam.

I

fit *fgc?&g i.bzïfas nün-

pon

sb

[

Benedícat te Dóminus in

tios per omnes civitá-

sirtüte fua , qui per te ad ní- | tes,

M.

regiones Ifrael. Omnis

bum

hilum redégit inimícos no-|ítaque régio , omnísque urbs

1

wtflf«

f

ftros: & Ut non deficiat laus | eléttam juventütem armátam

tua de ore hóminum.

mifit poft eos, & perfecüti

j ]]Ubls-

funt eos in ore gládii , quoüs-

J AU

, Benedí&us Dóminus , qui

fiité

J

creávit coelum & terram :

que pervenírent ad extremi-

quia hódie nomen tuum ita

tátem finium fuórum. R éliqui

j

mf

autem qui erant in Bethülia ;

li

u

magnificávit. Ut non.

lória Patri.

Ut non.

ingréffi funt caftra Affyriórti,

H

FERIA SEXT A.

& pradam , quam fugiéntes

J

Affyrii relíquerant , abítule-

If

Delibro Judith.

l

e&tio 1.

Cap. 15.

?

.

runt , & onuftáti funt valde,

T

mque omnis éxercitus

Dominátor Dómine cce-

I5j

C

decollátum Holoférnem

"s

um & terre , Creátor

n d

audiffet , fugit mens & consí-| aquárum , Rex univérfe

ii Df

Jium ab eis , & folo tremóre| creatüre , e

Exáudi ora-

st n

dul

& metu agitáti , fuge prasí- | tiónem fervórum tuórum.

dium fumunt,;ita ut nullus Io-

'Tu Dómine , cui humít-

xnifin

uerétur cum próximo fuo ,

1

ium femper & manfuetórum

unyé

e

]

f

dinclináto cápite , relíétis| plácuit deprecátio. Exáàudi.

11j

ómnibus, evádere feftinábant

Le&io ii

m

Hebreos , quos armátos fu-

Oacim autem

än'flus Pón-

d

per fe venire audiébant , fu-

tifex , de Jerüfalem venit

Ls

giéntes per vias campórum ,

in Bethüliam cum univérfis

& sémitas cóllium. Vidéntes | Presbyteris fuis, ut vidéret

Dhrut

ftaque filii Ifrae] fugiéntes ,|Judith. Quaz cüm exiffet ad

i

fecüti funt illos.

De(ícende-

ilum , benedixérunt eam

omnes una voce,dicéntes: Tu

Üj

rüntque clangéntes tubis , &

"l

ululántes poft ipfos.

glória Jerüfalem , tu letítia

A

&. Nos álium Deum nefcí-

Ifrael ; tu honorificéntia pó-

puli noftri : quia fecífti virili-

f.zgtem'n

mus, preter Dóminum , in

MT

quofperámus: *

Qui non

ter, & cofffortátum eft cor

défpicit nos, nec àmovet fa-

tuum: €ó quód caftitátem a-

li

t

)ütem fuam 'fi'gänereA noftro.

máveris , & poft virum tuum

Ut

ale-

[]

[

.

Ws

otminica quinta

LJ

Se'pgem,bris.

IQI

Alterum nefcferis : fdeó &| v

irtüti cáftitas adjünCla; itaut

h, &h[

manus Dómini confortávit

non cognofceret virum ómni-

r

te , & ídeó eris benedítta in

bus diébus vitz fuz , ex quo

&térnum. Et dixit omnis pó-

defünttus -eft Manáffes vir

pulus : Fiat , fiat.

ejus. Erat autem diébus feftis

ödl& nim

, Dómine Deus , qui cónte-

T0 Q

procédens cum magna glória.

il (

ris bella ab inítio , éleva brà-

* 4ribulatiónes. 188.

chium tuum fuper Gentes ,

Leétio iii.

ia

qua& cógitant fervis tuis mala.

Anfit auté in domo viri

ITf

*. Et déxteratua glorificétur

M

nj

ui apnos centum quin-

in nobis.

que , & dimífit abram fuam

maQDWS

. Allíde virtütem eórum in

liberam , & defünGia eft, ac

D

virtüte.tua : cadat robur eó-

fepülta cum viro fuo in Be-

muRe' |

Deth

rum in iracündia tua. Et.

thülia. Luxítque illam omnis

6 lória Patri. Et.

pópulus diébus feptem. In

J

49554À4 bB.B A L O.

omni autem fpátio vite ejus

ii

Delibro Judith.

non fuit , qui perturbáret

ibfui

n Vil

LeG&io 1.

Ca

P

, 16.c

Ifrael, & poít mortem ejus

T fa&um eft poft hzc ,

annis multis.

Dies autem

ine

F

omnis pópulus poft vi-

victóriz hujus feftivitátis , ab

C

&óriam venit in Jerüfalem

Hebrais in nümero fan&tó-

1v

Wl t

adoráre Dfím : & mox ut pu-

rum diérum accípitur, & có-

rificáti funt , obtulérunt om-

liturà Judzis ex illo témpore

Q

nesholocáufta , & vota,& re-

usque in przséntem diem.

u u

, Benedícat. 188.

QU

promiffiónes fuas. Porró Ju-

dith univéría vafa béllicaHo-

SABBATO.

Iu

loférnis , qui dedit illi pópu-

ante Dominicam v. Sept.

]us , & conopéum , quod ipfa

Ad Magnificat , Antiphona.

rj

fuftülerat de cubili ipsfus,ÓD-

n

mine Rex omnípotens ,

tulit in anathéma obliviónis.

in ditióne tua cun&ia funt

d

m. Confórta. 188. 1.e&tio ii.| pófita , & non eft , qui poffit

Videt

Rat autem . pópulus ju-

tuz resíftere voluntáti.

fle i

E

cündus fecündüm fáciem

DOMINICA V.

- e

San&tórum,& per tres menfes

Septembris.

sl

gáudium hujus viCtórie ce-

Tn primo Nocturno.

la

lebrátum eft cum Judith.Poft

Incipít liber Efther.

t p

dies autem illos unusquísque

Leétio i.

C

m

üViFJ

rédiit in domum fuam, & Ju-

N diébus Affuéri ,

4

ui reg-

d

dith magna fa£&ta eft in Bethü-

nàvit . ab

India usque

i

lia;& praclárior erat univer-

/(Ethiópiam fuper

centum

[mwü,m

fz terre lírael. Erat étiam

vigínti feptem províncias ,

quan.

Dominica

192

ta Septembris.

pe

quando feditin Söho regnifu

?um

pário ftratum lápide, dlfpoflu

fM

erant :

quód müra varietáte

W

n

Süfan cívitas regni ejus ex-

órdium fult.

lértio ígitur

pl&ura decorábat.

at

, Confórta me Rex , San-

K u

anno impérii fuifecit grande

convivium cun&is princípi-

orum prmmpatum tenens t

ye qu0(

* Etdafermónem re&um,&

; d

bus , & püeris fuis fortíffimis

gl

Peraarum,&Medm um íncly-

benéfonántem in os meurmi.

y. Dómine Rex- univérfze

ü

j

ill

tis,& praefeGtis provinciárum

æorent !

coram fe , ut ofténderet divi-

poteftátis , convérte' consí-

tids glonæ regni fui , ac mag-

lium eór umfuye

reos..

Et.

toyl

p

e Q Ml

e6o

"rtatet

nitüdinem, atque jactantiam

poténtie fuæ,multo témpore,

Ibébant autem ; qui invi-

iC Paf(

B

gt

centum vidélicet & o&ogmta

táti erant, aureis póculis,

diébus.

& àliis atque áliis vafis cibi

ucqllt'm

$. Dómine mi Rex omnípo-

inferebántur.Vinum quoque,

ye p

tens , in ditióne tua cuntta

ut mawmficentxa régia- dignü

g u

erat,abundans & præc1puum

ial

funt pófita,& non eft, qui pof-

fit resiftere voluntáti tuze

ponebátur: Nec erat, qui no-

]LM Al

* T íbera nos propter nómen

léntés cógeretad blbendum »

sut

!

i

tuum. y. Exáudi oratiónem

fed ficut Rex ftatüeratj pra-

l

noftram , & convérte luctum

pónens menfis síngulos de

TU

nofï:rum 1n o*audmm. Líbera.

prinefpibus fuis ; ut sümeret

5 R

61011-

unusquísq; quod vellet. Vaft-

f

Umque impleréntur diés

hiquoq; regína fecit covíviü

a

C

COI]VlVll-, invitávit om-

feminárumin palátio, übi rex

r

Affuérus manére cófuéverat;

nem pópulum , qui invéntus

PRMIUSUR

eft in Sufan,à máximo usque

8* 5pemin álium numquam

L AU T

ad mínimum : & juffit feptem

báburprestérquani inte Deus

at

diébus convívium preeparári

Ifrael.

Qul iráfceris , &

i

in veftibulo horti, & némo-

propítius eris : & ómnia pec-

] Ui

ris ; quod régio cultu, & ma-

cáta hóminum in tribulatió-

|

J

nu cónfitum erat. Et pendé-

rle dimittis. f'* Dómine Deus

lbunftai

bantex omni parte tentória

Creátor cceli & terrz;réfpice

wlf

aéri colóris, & carbafini ac

ad humilitátem no&ram.gjm.

Jlória Patri.

ul '

Qü&hxi

hyacínthini , fu&entata füni-

mat

BEU

bus byffinis, atque purpüreis,

In fecundo

o&uma.

Ex libro Ofücwrum fan&ti

3 H

qui ebürneis circulis insérti

Ll

erant, & colümnis marmóreis

Ambrófi Eplico t

fulciebántur.*

Tib. 3. cap. r5.

&ioiv.

äa V

Léttuli quo-

M

que áürei & argentei , fuper

Y Uid Efther Remna, nóns

A

!

pavunentum 1maragdmo «

thé*ut populum 'faum

u

[-!

pe-

"l

/

»

Douünica quinta Septembris,

Y

n!dlfpöfþ

u

perículo erüeret ( quod erat bátur. Ni

hil igitur przeferén-

decórum atque honéftum )

dum hon

eftàti : que tamen ne

morti fe óbtulit , nec immitis

(eïï Sa ]

amicítiz ftüdio pratereátur ,

regis trepidávit furórem *

étiam hoc *criptüraádmonet.,

Ipte quoque rex Persárum

fffhxm,x

&. lribulatiónes civitátum

ferox atque tümido corde, ta-

audivimus , quas paffa t'unt ,

05 n

men decórum judicávit, índi-

Ui

G defécimus : timor & he-

ciinfidiarum , qua fibi pará-

betüdo mentis cécidit fuper

( (

tefórent , grátiam przfen-

nos , & fuper liberos no-

?s' Etw

táre, populümque líberum à

ftros : ipfi montes nolunt

fervitüte erípere , erüere nc-

recípere fugam noftram :

u

ci nec párcere neci ejus ,qui

* Dómine miferére.

Bd

tam indecóra fuasiffet.

Dé-

Wl

, Peccávimus cum pátri-

niquequem fecündüm à fe ,

us noftris , injufté égimus ,

(uoq

ac praecípuum inter omnes

iniquitátem fécimus. " Dómi-

i d

amícos habéret , cruci trá-

ne.

Le&io vià

Xpur

didit, quód dehoneftátum fe

Unt enim

plereque Phi-

yQo

ejus frauduléntis consíliis ani-

N

lofophórum quaftiónes :

hd.

madvertíffet. -

Utrum amíci cauía quisquame

tm

. Meménto mei Dómine

contra pátriam fentíre, nec-

ii i

b

eus in bonum :

e Et»É

ne, débegat, ut amíco obédiat :

s

déleas miferatiónes meas ,

e T

Utrum opórteat, ut fidem dé-

quas feciin domo Dei mei ,

ferat, dum indülget , atque

t i

& in ceremóniis ejus.

inténdit amíci commoditáti-

,l

$. Recordáre mei Dómine

bus. Et Scriptüra quidem

Q

eus meus.

Et ne.

ait : Clava , & gládius , & fa-

ILe&uo V.

Tigut

Cap. 16,

gítta ferráta: fic homo eft te-

eljey

A enim amicítia probá-

ftimónium dans falfum ad-

Tis .l

E

-4bilis , quse honeftátem

vérsüs amícum fuum. . Sed

u

tuétur , praferénda fane ópi-

consídera, quid áftruat. Non

li

bus , honóribus, poteftáti-

teftimónium reprehéndit di-

[j

'bus ; honeftáti veró preférri

&um in amícum, fed falfum

non folet , fed honeftátem fe-

'e'rþiqw

teftimónium. Quid enim fi

qui. Qualis fuit Jónathzsqui

Dei caufajquid ft pátriz , co-

LW

pro pietáte nec offénfam

a-

11t

gátur áliquis dícere teftimó-

tris,nec falütis perículum re-

nium ? Numquid przponde-

fit

fugiébat. Qualis fuit Achí-

ráre debet amicítia religióni ?

melech , qui pro hofpitàlis

pr&eponderáre chariàát vi-

i

ï

rátie officiis necem pótius fi-

tium ?

*?

h

:

nf

iquàm proditiónem fugién

&« Benedícatte Dóminus in

|

tis amiqi,fubeündam arbitra.

LJ

&

virtüte fua , qui per te ad

-

Fi

194

Infra Hebd. v. Septembris.

níam regem Juda Nabucho-

jf

nfhilum redégit inimícos no-

äuh

j

ftros: * Ut non deficiat laus

dónofor RexEabylónis trans-

pin

tüa de ore hóminum.

tülerat , qui fuit nutrítius fi-

jn

liz fratris fui Edíffe , quze

j*

, Benedi&tus Dóminus, qui

áltero nómine vocabàtur E ft-

Ü

(oni

éreàávit ceoclum & terram :

jrüm.

quia hódie nomen tuum ita

her: & utrümque paréntem

|

Ut non.

amiferat: pulchra nimis, &

p i

- magnificávit.

benä(ünä

Glória Patri. Ut non.

decórafácie. Mortuísque pa-

, [f

vii, Nos àlium Deum ne-

tre ejusac matre, Mardocha-

À

&

us fibi e& adoptávit in filiam.

ii

imus, preter Dóminum , in

gt

uo fperámus :

€ Quinon

, Dómine mi Rex omnípo-

$

défpicit nos, nec ámove

tda:

tens , in ditióne tua cuncta

funt pófita,& non eft, qui pof-

Vol

l]ütem fuam à génere noftro.

erüt

Indulgéntiam ipsíus fufis

fit resíftere voluntáti tue:

.g.

crymis

poftulémus , & hu-

& Líbera nos propter nomen

u Bfit

tuum.

, Exáudi oratiónem

AU

miliémus illi ánimas noftras.

Qui non.

noftram , & convérte luttum

op'favem'f

'

» Vilis

[I1g

Duo Séraphim cla-

noftrum in gáudium. Líbera.

]

at

TA

emábant alter ad álterum : -

Le&io ii.

€ Santtus, Sanctus , Santtus

Umque

percrebuiffet

sf

Dóminus Deus Sábaoth:

C

Regis impérium, & jux-

qudis

ta mandátum illíus multze

* Piena efít omnis terra glória

n

ejus.

ulchre vírgines adducerén-

at

turSufan, &Egéo traderéntur

X. 'Tlres funt , qui teftimó-

BIN

nium dant in coelo , Pater ,

eunücho; Efther quoqueinter

alfs n

Verbum , & Spíritus fan&tus:

cacteras puéllas ei trádita eft ,

bt

utfervarétur in nümero fe-

[ ab

& hi tres unum funt.Sanctus.

Glória Patri.

Plena.

minárum. Qug plácuit ei, &

ET

Feria iv. hujus Hebd. poft

invénit grátiam 1n confpéttu

[

)

*

3i. & iii. LeCtionem dicitur ii.

illíus. Et precépit eunücho;

)

i

P

?

& li. Refponforium primi

ut acceleráret mundum mu-

pv

No&urnihujus Dominica.

liébrem, & tráderet ei partes

Ol'egv

)

I

14

FERIA

ECUNDA.

fuas, & feptem puéllas fpe-

uf()fll

De libro Efther.

ciosíffimas de domo Regis, &

Cap. 2«

tam ipfam , quàm pedíítequas

^Af

J

4

. Le&iloi

N

'

Rat vir Judaus in Sufan

ejus ornáret , atque excóle-

AO

civitáte, vocábulo Mar-

ret:

Que nóluit indicáre ei

pópulum , & pátriam fuam.

n

dochzus , filius Jair, filii Se-

n

meijfilii Cis,de ftirpe Jémini,

Mardochaus enim praecépe-

il

qui translátus füerat de Jerü

ratei, ut de hac re omnínó

.

i;

i

[

falem eo tempo;'e, quo Jecho-

reticéret : qui deambulábat.

p—2

:

quo-

z

K'abuch

. Infra Hebdom. v.

Septembris, .

iä's :

quötïdie an

te veftibulum do:- ; dimtttis.

Dómine Deus ,

D

li

IIlUuE fi

Tuus, in qua elé&ee vírgines| Creátorc

& terre,réfpice

l

fervabántur, curam agens fa-

|ad humilitàtem noftram. Qui.

!Ne

]ütis Efther.

)ui.

j

ltbl

G lória Patri.

, Confórtame Rex , San-

DERTA CHERTEA),

HU

órum principátum tenens:

De libro Efther.

Is

IU

€ FEtdafermónemrettum,&

I.æ&i() i.

QR

bené fonántem in os meum

T9Ott hecrex Affu

e

?

rg S -'(;:X—-

Ia.

if

li

$, Dómine Rex univérfe

altávit Aman filum Ama-

poteftátis ; convérte consí.

Vr

dáthi,qui erat de ftivpe Agag:

ll

Q

l

dium eórum fuper eos. - Et.

L

& pófuit sólium ejus tuper

Le&io

Lfe

omnes príncipes ; quos habé-

j

li

p

bat

(ug

J* Volüto autem témpore

Cunt&tíque fervi regis;

X54 per órdine, inftábat dies, quiin fóribus palátii verfa-

T0rtod

WO

quo Efther filia Abtháil frà-

bántur, fleCtébant génua, &

tris Mardochzi, quam fibi ad-

|

adorábant Aman: fic enitfü

T

UT

Libe

vptáveratinfiliam , debéret pracéperat eis Imperátor.

antráre ad regem. Quas non

SolusMardochizus non fle&té-

quastvit muliebrem cultum,

.

e

ebu

bat genu , neque adorábat eti

'fed quaecümque vóluitEgéus

Cui dixérunt püeri regis,

j

'eunüchus cüftos vírginum ,

qui ad fores palátii prafidé-

mul

hac ei ad ornátum dedit. Erat

bant: Curpreeter caeteros non

ücee

enim formófa valde, & incre-

obsérvas mandátum regis ?

[

díbili pulchritüdine, ómnium

&. Meménto mei Dfie Deus

Yi

óculis gratióía, & amábilis

in bonum: * Etnedéleas

jii d

videbàátur. Du&ia eft itaque

miferatiónes meas , quas feci

!) i?

ad cubículum regis Affueri

in domo De1 mei, & in cere-

'àd

menfe décimo , qui vocátur

móniis ejus. Y Recordáre

p

"Tebeth.séptimo anno regni e-

mei Dómine Deus meus. Et

[lChOj ;

jus.Et adamávit eam rex plus

ne.

e&"tio iïb

] ml

quam omnes mulíeres,habuit-

Uimque

hoc

crébriüs

xrtá

que grátiam,& mifericórdiam

dícerent , & ille. nol-

upe

coram eo fuper omnes mulíe-

let audire ,

nuntiavérunt

';155 &

xes, X pofuit diadéma regni in

Amanfcire cupiéntes, utrüm

L

u

cápite ejus;fecítque eam reg-

perfeveráret im fenténtia

$

xCile

náre in loco Vafthi.

díxerat enim eis fe effe [u-

daeum.

j

& spemin álium nunquam

Quod cüm audfífet

u

hábutpraetérquam inte Deus| Aman , & experimento pro-

ifrael: * Quiirafcéris , & | báffet,quód Mardochaus non

f

propítius eris: & ómnia pec- flééteret fibi genu

nx,fe

n

cáta hóminum in tribulatióne |adoráret , irátus eft valde,

)

2

&

ä

196

Infra Hebdom. v. Septembrise

ménta fua , & indütus eft fac-

n

g

& pro nfhilo duxit , in unüm

co , fpargens cínerem cápiti ,

iIMardochaeum mittere manus

4

- fuas.

& in platéa médiz civitátis

Be "Tribulatiónes civitátum

voce magna clamábat , oftén-

9

qumt

dens amaritüdinem ánimi fui,

g B

audívimus, quas paffz funt. ,

& defécimus : timor & hebe-

& hoc ejulátu usque ad fores

T

tàdo mentis cécidit fuper nos,

palátii grádiens. Non enim

] o

wl

erat lícitum indütum facco

& fuper Iíberos noftros : ipfi

montes nolunt recípere fu-

aulam regis intráre.

In óm-

g

at

* "Dómine

nibus quoque provínciis , óp-

u

p

gam noftram :

Peccávi-

j Adhic

miferére.

y

pidis ,ac locis , ad que cru-

mus cum pátribus noftris, in-

déle regis dogma pervéne-

i, Q

iniquitátem

rat,planctus ingens erat apud

a. V

jufteé égimus ,

Le&io ii

cov

fécimus. Diie.

Judaos;jejánium;ululátus, &

du

Udíerat enim,quód effet

fletus , facco & cínere multis

igesft

A

proíftrato uténtibus. Ingréf-

Gentis Judzes:magísque

gt

W

vóluit omnem Judaórum;qui

fae autem funt puélla Efther

yru

erant in regno Affuéri,perde-

|& eunüchi , nuntiaverünt-

vir,ü f

:

ere natiónem.

Menfe primo

D

j!

queci. Quod áudiens con-

( cujus vocábulum eftNifan)

fternáta eft : & veftem mifit,

Ts

[:

anno duodécimo regni Affue-

ut abláto facco , indüerent

j

d

ri,miffa eftfors in urnam ,

eum , quam accípere nóluit.

jj

qu:e Hebráice dícitur phur ,

Accitóque Athach eünucho ,

TE

coram Aman ,quo die & quo

quem rex miníftrum ei dé-

s dem

menfe Gens Judaeórü debéret

derat , precépit ei , ut iret ad

TU

intérfici:& exívit menfis duo-

Mardochzeum , & dífceret ab

a r

décimus , qui vocátur Adar.

eo , cur hoc fáceret.

Qu

l

&« Benedícat te Dóminus in

& Nos álium Deum nefcí-

uf

virtüte fua , qui per te ad ní-

mus preter Dóminum , in

j

t

quo fperámus:

Qui non

hilum ,redégit inimícos no-

j

ftros: -- Ut non deficiat laus

défpicit nos , nec ámovet Ía-

1 ?Iln(

if

tüa de ore hóminum.

lütem fuam à génere noftro.

ï

1

(j

Benedí&us Dóminus , qui

3« Indulgéntiam ipsíus fufis

li

creávit coelum & terram :

lácrymis poftulémus, & hu-

. quia hódie nomen tuum ita

miliémus illi ánimas noftras.

4[x,

Ut non.

"n

[

agnificávit.

Qui non.

I

lória Patri. Ut non.

c&io üo

FERIA QUART A.

Grefsüsque Athach , ivit

E

'ä

ä

A

iw

Le&tio 1.

De.libro Efther.

ad Mardochzeum , ftan-

!

ap. 4»

tem in platea civitátis ante

W

A

J

Uz cüm audíffet Mar- |óftium palátii : qui indicávit

l

|

n

j dochaus ; fcidit vefti-

et

| Infra Hebd. v.

TMf

l

Septer;;bris,

I9

nüm

Ü

ei ómnia , qua& accíderant ,

regis es pre cunttis Judeis:

quómodo Áman promisiffet ,

fi enim nunc filüeris , per

thtat[s E

lul

utin thesáuros regis pro Ju-

aliam occeafiónem liberabün-

ij

daórum nece inférret argén-

tur Judei: & tu, & domus

tum. Exémplar quoque edí-

patris tul peribitis.

Et quis

Cl

N

0 &

&i, quod pendébat in Sufan ,

novit,utrüm idcírcó ad regnü

D fs

dedit ei, ut.regínz ofténde-

véneris,ut in tali témpore pa-

ret,& monéret eam ,ut intrá-

(f

raréris ? Rursümque F fther

xetad regem,& deprecarétur

hec Mardochao verba man-

eum pro pópulo fuo. Regrét-

dávit: Vade, & cóngrega om-

V n

fus Athach , nuntiávit Efther

Wi

nes Judaos, quos in Sufan re-

T

ómnia , qu& Mardochzus dí-

péreris, & oráte pro me. Non

M

xerat. Qu refpóndit ei, &

comedátis , & non bibátis

m

juffit;ut díceret Mardochzo :

TOU

l

tribus diébus, & tribus nó-

Omnes fervi regis , & cun-

Gibus: & ego cum ancillis

Id

&se,quz fub ditióne ejusfunt,

meis fimíliter jejunábo , &

i

Veup.

norunt províncie, quód five

tuncingrédiar ad regem con-

vir , five mülier, non vocá-

tra legem fáciens, non vocáta,

l$ Q

tus , intérius átrium regis

tradénsque me morti & perí-*

1 mj

lere

intráverit , absque ulla cun-

culo.Ivit ítaque Mardochzeus,

i

Gatióne ftatim interficiátur :

& fecit ómnia, qua ei Efther

ti

nifi forté rex áuream vir-

precéperat.

d

&t

gam ad eum tetenderit pro

g. Spem in álium nunquam

fisno cleméntie , atque ita

hàbuipré&térquaminte Deus

t

li

Irael : 9

Qui irafcéris,

vt

poffit vívere. Ego ígitur quó-

modo ad regem intráre póte-

propítius eris : & ómnia pec-

ro, que trigínta jam diébus

cátahóminum in tribulatióne

nelt

nonfum vocáta ad eum ?

dimíttis.

"

., Confórta me Rex , San-

y. Dómine Deus , Creátor

TOU

á

órum principátum tenens ,

eceli & terre , réfpice ad hu-

t l

* Erdafermónem reQtum, &

militátem noftram. Qui.

n

bené fonántem in osmeum.

G- lória Patri.

U.is

fufg

y. Dómine Rex univérfe

FERIA QUINTA.

hu

De libro Efther.

poteftàtis;, convérte consí-

wv

lium eórum fuper eos. Et.

L.e&toi,

Cap. s.

Le&io iit,

Y VE autem tértio indüta

Ti

Uód cüm audiíffet Mar-

eft Efther regálibus ve-

ul

- dochaeus , rurfum man-

(timéntis ,^& ftetit in àtrio

dàvit Efther,dicens: Ne pu-

domus regi& , quod erat

1 äfl'f

tes , quód ánimam tuam tan-

intérius , contra basílicam

m

regis :

1

tüm 1iþeres L quia in domo

at ille fede'bgt

fuper

SO-

N 3

- dnfra Hiebd. v. Septembris,

^l

e

198

h

aj

sólium fuum in confiftório

rum , filioràmque turbam ,.

[l

l

& quanta eum glória fuper.

palátii contra óftium domus.

[

Cümque vidíffet Efther regi-

omnes príncipes , & fervos

k

nam fítantem , plácuit óculis

fuos Rex eleváffet. Et poft

«

ejus, & exténdit contra eam

hac.ait : Regína quoque Eft-

(

her nullum àlium. vocávit ad.

virgam áuream , quam tené

jNus

bat manu.

Qu accédens ,

convíivium cum R.ege , prc-

ofculáta eft fummitátem vir-

ter me : apud qnam étiam

J

[)H

jj

g ejus.

Dixitque ad eam

cras.cum .Rege pransürus

yn

Rex : Quid vis Efter Regína?

fum.

.Et cüm hec ómnia,

il

If rR

qua& eft petítiotua ? étiam fi

hábeam , nihil me habére pu--

g,

dimídiam partem regni petíe-

to., quámdiu vídero IMardo-

At illa re-

g

ris, dábitur tibi.

cheum Judeum fedéntem

:

quiii

fpóndit : Si Regi placet, óbfe-

ante fores régias.

furcit

cro, ut vénias ad mehódie, &

€« Confórta me Rex , San-

Aman tecum.,ad convívium ,

Górum principátum tenens ,.

fu.

i. V

quod parávi. Statímque Rex :

9? Erda fermónemredtum,& . —

V ocáte , inquit, citó Aman,

bené fonántem in os meum.

j

N !'ak:

hr

:

«ut Efther obédiat voluntáti.

y» Dómine Rex univérfz

$& Dómine mi Rex omnípo-

poteftátis ,. convérte consí-

usatit

im d

tens , in ditióne tua cunéta

lium eórum fupeg eos. Et.

funt pófita, & non eft , qui

e£&10. üi.

Nmpt

ffit resíftere voluntáti tuae:

Efponderüntque ei Za-

tAt

l

gO

Líbera nos propter nomen

R

res uxor cjus ,.& c»etert

qitjn:

ao d

tuum. 3^»Exáudioratiónem

amíici: Jube parári excélfam,

noftram , & convérte luctum

trabem , habéntem altitüdi-:

idytnd

u

noftrum in gà

um. Líbera.

nis quinquaginta cübitos , &

t

€

iü

iio

dic mane Regi, ut appendá-.

b

Gréffus eft ítaque illo

tur fuper eam Mardochagus :

tnt

4die Aman laetus & ala-

& fic ibis cum Rege latus ad

li

convívium.

Plàcuit ei con-

|

cer.

Cümque vidíffet Mar-

;]

docheum fedéntem ante fo-

sílium, & juffit excélíam pae

|

ràri crucem.

«

ï

res pálátii , & non folüm non

hn

affuirexiffe fibi, fed nec mo-

X Spem in álium nunquam

& n

tum quidem de loco feífiónis

hábui , praetérquam in te.

'»g:'izi n

fu& , indignátus eft valde: &

Deus Ifrael : * Qui irafcéris,

"OR

diíffimuláta ira,revérfusin dó-

& propítius eris : & ómnia

D

mum fuam , convocávit ad fe

peccáta.hóminum in tribula- -

A

M

?

MY

l

^

tióne. dimtttis.

amícos füos, & Zares uxórem

j

fuam : & expótuit illis mag-

Y* Dómine Deus , Creátor

[

codli & terre , réfpice ad

nizüdiïnem /divitiàrum fuà-

N

u-

Infra Hebdom.

V. Septembris.

I

fürbam

humilitátem noftram.

Qui.

viro,quem Rex honoráre de-

f

ht

G lória Patri.

ul.

síderat ? Cógitans autem in:

ln

FERILASEXIETA

' corde fuo Aman, & réputans

J

J

Etp

De libro Efther.

uód nullum álium Rex , nifi

m

-LeGio i.

Cap. 6.

fe vellet honoráre, refpóndit:

[l

J

N TOctem ilíam duxit Rex

Homo , quem Rex honoráre

m

N insómnem, juffitque fibi

cupit , debet índui véftibus

TI m

afférri hiftórias , & annáles

régiis , & imponi fuper

ADylünty

riórum témporum.

Que

equum qui de fella regis eft ,

MUA

cüm illo presénte legerén-

& accípere régium . diadéma

æbexegu

tur , ventum cft ad illum Io-

fuper caput fuum, & primus

0a

li

cum , ubi fcriptum erat ,

de régiis. princípibus ac ty-

bltr

E

quómodo nuntiáffet IMardo-

ránnis téneat equum ejus , &

chaus insídias Bágathan , &

per platéam civitátis incédens

f S&H-

" hares eunuchórum, Regem

clamet, & dicat : Sic honorá-

I

Affuérum juguláre cupién-

bitur,quemeümque volüerit .

1

junjo

tium.

Quód cüm audíffet

Rex honoráre.

VAm

Rex ,ait: Quid pro hac fide

Ro

'lTribulatiónes civitátum

yveto

honóris ac premii Mardoch-

audívimus, quas paffe'funt ;,

C0n

eeus confecütus eft?Dixérunt

& defécimus : timor & hebe-

2

ei fervi illíus ac miníftri :

tádo mentis cécidit fuper nos,

Nihil omníno mercédis accé-

& fuper líberos noftros : ipfi

i

j

!]

ül

pit : Statímque Rex , quis eft,

montes nolunt recípere fu-

T

inquit, in átrio? Aman quippe

gam noltram :

- Dómine

miferére. Y^*

Peccávimus

xl

intérius átrium domus régic&

ditié

intráverat, ut fuggéreret Ke-

cum pátribus noftris , injáfté

égimus , iniquitátem - féci-

Jitos-fi

gi,& jubéret Mardocheum

p a

affigi patíbulo, quod ei füerat | mus. Díie. 5640 H«

Ixítque ei Rex: Feftína,

h)

preparátum. Refpondérunt

vl

püeri : Aman ftat in átrio,

& fumpta ftola , & e-

[ QU

Dixítque Rex: Ingrediátur.

quo , fac, ut locütus es, Mar-

&« Meménto mei Dómine

dochzo Judso;qui fedet ante

m pe :

Deus in bonum:

Et ne

fores palátii. Cave , ne quid-

quam

déleas miferatiónes meas ,

quam de his, quz locütus es ,

n t

quas feci in domo Dei mei .

pretermíttas.

'Tulit ítaque

(

& inceremóniisg ejus.

Amanftolam & equum, indu-

ómy

Y«* Recordáre mei Dómine

tümqueMardochazum in pla-

i

Deus meus. Et ne.

€cu0 16

téa civitátis , & impófitum

equo pracedébat , atgue ela-

mábat: Hochonóre condíg-

4

Umque effec ingréffus

É

ait illi

Quid debet fieri'nus eft: quemcümque Rex

j

N 4

VO-

]

4

[

200

Infra Hebdom. v. Säptcmbris.

volüerit. honoráre.

Rever- , hofüs nofter eft, cujus crudé-

l ffaqüe,*

süsque eft Mardochaus ad já-

litas redündat in regem.

p

nuam palátii : & Aman fefti-

s» INos álium. 196.

návitire In domum fuam, lu-

LeGio i&

Spen*

gens & opérto cápite : narra-

Efpondénsque rex Af-

vitque Zares uxóri fue, &

R

fuérus, ait : Quis eft ifte;

T

amicis Ó

& cujus poténtiz. ut hzc áu-

|

uN

fibi.

mnia', qua eveníffent

deat fácere? Dixítque Efther:

u

nurt J

, Benedícat te Difs in vir-

Hoftis & inimícus nofter péf-

li

tüte fua;qui perte ad nfhilum

fimusifte eft Aman. Quodille

;

Wmmus

redégit inimícos noftros: * Ut

áudiens, íllicó obftüpuit, vul-

non deficiat laus tua de ore

tum regis ac regíne ferre

)0!

hóminum. s Benedí&tus Dó-

nonsüftinens. Rex autem irá-

r

minus , qui creávit coelum &

tus furréxit, & de loco con-

Il

terram: quia hódie nomen tu-

vívii intrávit in hortum ar-

zt [

yit

|

|

J

l

umita magnificávit. Utnon.

bóribus cónfitum. Aman quo-

(

G lória Patri. Ut non.

que furréxit , ut rogáret Eft.

TW

S:ABBAT O.

her regínam pro ánima fua ;

pertül

e

De libro Efther.

intelléxit enim à rege fibi

n

N

Leüio .

Ca., e "fs

parátum malum.

ag

T Ntràvit

jtaque rex

. Confórta. 197.

d

I

À Aman, utbíberent cum re-

!

d C&iü ilia

m

fna..- Dixítque ei rex étiam

Ui cum revér

fus -efï*ät

iryre

f

€

M de

horto

nemóribus

d ümm

cünda die;poftquam vinoin-

calüerat : Qu eft petítio tua

cónfito , & intráffet convívii

fetot

Efther , ut detur tibi , & quid

Atrf

locum , réperit Aman fuper

vis fieri. 9 étiam fi dimiídiam

