& laudis. Et ornavérunt fácié

tprt

DN

Verbum, & Spíritüs fan&tus:

templi corónis áureis , & fcü-

As j

& hi tres unum funt.Santtus.

tulis, & dedicàvérunt portas ,

lória Patri. Plena.

[j

& paftophória , & impofué-

T

FERIA SECUND A.

runteis jànuas. Et fa&a eft

[2

De libro primo Machabazór.

latítiain pópulo magna valde,

CCUO0» ls

ap. 4-

Il

& avérfum eft oppróbrium

i&

Nte matutínum fürre-

Géntium. Et ftátuit Judas, &

T

A

xérunt quinta & vigéfi-

fratres ejus , & univéría Ec-

al

ma die menfis noni ( hic eft

cléfia lfrae] , ut agátur dies

f

menfis Casleu)centéfimi qua.

dedicatiónis altácis in teme-

e

dragéfimi o&távi anni:& obtu-

póribus fuis ab anno in an-

lérunt facrificium fecündüm

uf

num per dies oCto,i quinta &

tiam

legem fuper altáre holocau

vigéfima die menfis Casleu ;

órum novum , quod fecé-

cum laztítia & gáudio.

j

X Ornavérunt fáciem temi-

ort!

runt fecündüim tempus,& fe-

i

cüridüm diem , in qua conta-

pli corónis áurcis , & dedica-

mi'navörunt illud Gentes , in

vérunt altáre Dómino :

ipfa renovátum eft in cánticis,

Et fa&ta eft lgtítia magma

,mre'

in

j

O 3

214

| Infra HeBdom, ii». OGobris,

'mgn tui]

dátus eft malítiam fifiórum

in pópulo.

y»Inhymnis &

confeffiónibus benedicébant

Bean , qui erant pópulo in lá-

[ pOpl

Dóminum. Et facta.

queum , & in fcándalum in-

LCEHO üio

fidiántes ei in via. Et conclüfi

1'[ mlsä

FT zdificavérunt in tém-

funt ab eointürribus : & ap-

lm

L—pore illo montem Sion ;

plícuit ad eos , & anathemati-

« of

& per circüitum muros altos,

závit eos , & incéndit turres

415

& turres firmas , nequando

eórum igni, cum ómnibus ,

02

É

^venírent Gentes, & concul-

qui in eis erant.

f

càrent eum ficut ánteà fecé-

£5 Hic eftfratrum amátor ,

41

runt. - Etcollocávit illic ex-

& pópuli Ifrael:

* Hie eft,

ércitum , ut fervárent eum ,

qui multum orat pro pópule,

fimithe

& munívit eum ad cuftodién-

o .

& univéría fan&ta civitáte Je-

106 105

dam Bethsüram, ut habéret

rüfalem.

Qdl

l

pópulus munitiónem contra

* Vir iftein pópulo fuo mi-

t

j D

Qf

fáciem Idumza.

áruit.

Hic.

t

3:» In hymnis , & confeffióni-

tíffimus apxg

edto fi.

bus benedicébant Dóminum :

IT transívit ad filios Am«

vt

yinttu

" Qui magna fecit in Ifrael ,

-4mon, & invénit manunmy

& victóriam deditillis Dómi-

fortem , & pópulum copió-

wipla

dl

nus omnípotens.

fum, & Timótheum ducem

lp

*« Ornavérunt fáciem tem-

ipsórum : & commífit cum

pli corónis áureis , & dedica-

eis prelia multa, & contríti

ïl& W&E

qm d

vérunt altáre Dómino. Qui.

funt in confpé&tu eórum, &

As X

Jlória Patri. Qui magna.

percüffit eos, & cepit Gazer

FERIA TERTIA.

civitàtem , & filias ejus , &

$ u

il

Delibro primo Machabazór.

revérfus eftin Judeam. Et

LCCIIO 1.

&p. 5

congregáte funt Gentes,quae

i nf

J T fattü eft , ut audiérunt

funt in Gálaad,

advérsüs

i

& 4Gentes in circüitu , quia

Ifraelítas, qui erant in finibus

"Md

aedificátum eft altáre, & San-

eórum : ut tóllerent eos: &

N

1

&uárium , ficut priàs, irátze

fugérunt in Dátheman muni-

l

funt valdé : & cogitábant tól-

tiónem.

tb

lere genus Jacob , qui erant

Y.'Tu Dómine universórum,

u

al

inter eos, &coeperunt occt-

qui nullam habes indigéntia ,

l

Wi

dere de pópulo , & pérfequi.

voluifti temgplum tuum fieri

l

ll

Et debellábat Judas filiosE fau

in nobis :

Consérva

Jätbug,

inldumiza, & eos,qui erant in

domum iftam immaculátam

U

Acrabatháne , quia circumfe-

in &etérnum Dómine.

Ug

débant Ifraelítas , & percuffit

V. 'Tu elegífti Dómine do-

*ü&m

mum iítam ad invocàndum

i N

cos plaga mggna. Et recor-

no-

Infra Hebd. i. Octobris,

2I

Ürty

nomen tuum in ea , ut effet; charíz filius, & Azarias prin-

lh]

domus oratiónis , & obfecra-

ceps virtütis,res bené geftas ,

N

tiónis pópulo tuo. Consérva.

& pralia que fatta funt, &

c&to iiio

f*ancmü

dixit: Faciámus & ipfi.nobis

"W

T misérunt lítteras ad Ju-

nomen , & eàmus pugnáre

l Jj

J

LE

dam & fratres ejus,dicén-

advérsüs Gentes, qus in cir-

ll

l m

tes: Congregáte funt advér-

cüitu noftrofunt. Etprecé-

m

fum nos Gentes per circüitüi, pit his, qui erantin exércitu

ut nos áuferant : & parant ve-

(uo , & abiérunt Jáàmniam.

Iir

níre , & occupáre munitió-

|

, Refülfit folin clypeos àu-

]

!

nem,in quam confügimus : &

reos, & refplenduérunt mon-

"l'imótheus eft dux exércitus| tes ab eis :

* Etfortitüdo

p

ii

eórum. Nunc ergo veni, & | Géntium diffipáta eft.

éripe nos de mánibus eórum,|s*, Erat enim exércitus mag-

quia cécidit multitüdo de no-

nus valdé, & fortis: &ap-

10 ([]«

"

bis. Et omnes fratres noftri ,

propiávit Judas , & exéreitus

qui erant in locis Tubin, in-

ejus in przlio. Et.Le&io ii.

n

terfé&i funt: & captívas du-

T^ T exívit Górgias de ci-

ATU

xXérunt uxóres eórum , & na-

J 4 vitáte , & viri ejus óbe

tos,& fpólia , & peremérunt.

viam illis in pugnam, & fugá-

Qp«

illic feré mille viros.

YX

ti funt Joséphus & Azarías

We Aperióculos tuos Dómi

usque in fines Judezs : & ce-

ne,& vide affli&tiónem no-

cidérunt illo die de pópulo

OOU

ftram : circumdedérunt nos

Ifrael ad duo míllia viri ; &

m

QU

Gentes ad puniéndum nos:

fa&ta eft fuga magna in pópu-

* Sed tu Dómine exténde

lo: quia non audiérunt Ju-

j d

H

bráchium tuum , & líbera

dam , & fratres ejus , exifli-

ánimas noftras.

mántes fórtiter fe factüros.

que

us

$. Affige oppriméntes nos

Ipfi autem non erant de sémi-

ub

contuméliam faciéntes in

ne virórum illórum,per quos

fupérbiam, & cuftódi partem

falus fa&ta eftin Ifrael.

:d

tuam. Sed tu.

ml

&. Ornavérunt fáciem tem-

G lória Patri. Sed tu.

pli corónis áureis , & dedica-

FERIA

UART A.

vérunt altáre Dómino :

tUt

fitàs

Delibro primo Machabazór.|* Etfa&ta eft letítia magna

fiet

Le&io i.

Cap. $. £

in pópulo. 3.

Inhymnis &

N diébus, quibus erat Ju-

confeffiónibus benedicébant

gt

Dóminum.

Et.

Dd

das & Jónathas in terra Gá-

laad , & .Simon frater ejus in

Le&io i.

Galilzea contra fáciem Ptole-

T viri Juda magnificáti

j 1]

gndllm

funt valué in :conipé-

Ix/xxä?d;s » audívit Joséphus Za-

-

O 4

u-

J!

216

Infra Hebdom. i1. O&tobris.

n

t

&u omnis Ifrael , & Géntium

bat cápete civitátem , & de.

ómnium , ubi audiebátur no-

predári eam : & non pótuit ,

jihdl

smult

qeneórum. Etconvenérunt

quóniam innótuit fermo his ,

9

vilt

ad eos faufta acclamantes. Et

qui erant in civitáte: & infur-

exívit Judas , & fratres.ejus ,

g2Us

rexéruntin prelium, & fugit

XaUdlf

& expugnábant filios. Efau

inde, & ábiit cum triftítia

ren'rdb

in terra,qua ad Auftrum eft,

magna , & revérfus eft in Ba-

M

jlx,ne u

& percüífit Chébron, & filias

bylóniam. Etvenit, qui nun-

j lmlo

ejus , & muros ejus,& turres

tiáret eiin Pérfide, quia fu-

fuccéndit igni in circüitu. Et

gátafunt caftra , qua erant

j 70

movit caftra,ut iretin terram

3US ,

interra Juda: & quia ábiit

alienigenàrum , & perambu-

Lyfias cum virtüte forti in

jits )

lábat Samaríam.

In die ilia

primis , & fugátus eftà fácie

um

cecidéruntfacerdótes in bel-

jJudaórum.

lo, dum volunt fórtiter fà-

&es Adapériat Dóminus cor

T "d

cere, dum fine consílio éx-

veftrum in lege fua , & in

fs

qui

eunt in przlium,

pracéptis fuis , & fáciat

&. Inhymnis , & confeffióni-

cem in diébus veftris :

J

us benedicébant Dóminum :

ga

Concédat vobis falütem ,

Vr

:

Qui magna fecit in Ifrael ,

& rédimat vos à malis,

w

& viclóriam deditillis Dómi-

Y* Exáudiat Dóminus oratió-

alb

nus omnípotens.

nes veftras, & reconcilictur

DT

Y* Ornavérunt fáciem tem-

vobis,nec vos déferatin tém-

ts

pli corónis áureis , & dedica-

pore malo. Concédat.

sl

€CLIO 1lo

n

vérunt altáre Dómino. Qui.

7lória Patri. Qui magna.

t T invaluérunt armis . &

Jl

.FERIA QUIN T A.

viribus,& fpóliis mul-

ij

De libro primoMachabaórü.

L,CCLIO Ie

a 9 V9

tis , que cepérunt de caftris ,

qua

quaexcidérunt: & quia di-

t Mi

N

T Rex Antíochus peram-

ruérunt abominatiónem

?

^.

E

bulábat füperióres re-

quam sdificáverat

fuper

M

giónes, & audtvit effe civitá-

altáre , quod erat in Jerá(a-

tem Elymáidem in Pérfide

lem, & fanGificatiónem fi-

ä:I&ecc

li

i

nobilíffimam ; & copiófam in

cut priüs , circumdedérunt

1f

argénto & auro , templüm-

muris excélfis , fed & Beth-

vö,'ïl

U

que in ea lócuples valde : &

suram civitátem fuam.

Et

i

illic veláàmina àurea, & lorí-

fattum eft, ut audívit rex

3Ji

€8 ,& fcuta, qua relíquit

fermónes iftos, éxpávit , &

l

Alexánder Philíppi rex Má-

commótus eft valdé,. & de.

q

d

cedo , qui regnávit primus in

cidit in lectum , & íncidit

xä)

;

*

Grecia Etvenit,& quaeré- in languórem pra triftítia ,

:

quia

fnfta Hebdorm. ii.'C)'&ZcAobrïso

C d

217

quia non fa&um eft ei , ficut, tua , & déftrue eos proté&tor

d)

tt,

nofter Dómine.

Ut.

I h]g

cogitábat. Et erat illic per

d

dies multos:quia renováta eft

GlóriaPatri. Ut.

Aur

in €o triftítia magna , & arbi-

FERIA SEXTA.

MW

trátus eft fe mori.

g

De libro primoMachabaórt.

$«, Exáudiat Dóminus oratió-

Lcaio ie

t Ca- [

Ti

nes veftras , & reconciliétur

g

A

Nno centéfimo quinqua-

!

vobis,nec vos déferat in tém-

géfimo primo éxuüt' De-

|

l

i

pore malo ?* Dóminus Deus

métrius Seléuci filius ab ur-

I

|

nofter. Y^.

"n

Det vobis cor

be Roma, & afcéndit cum

omnibus ,ut colátis eum , &

paucis viris in civitátem ma-

fití

faciátis ejus voluntáte

il

f

m. Dó-

rítimam, & regnávitillic. Et

minus,

LLL

fedit Demétrius fuper fedem

ectio

Alle

regni fui

.

»

& venérunt ad ,

f Q

'T vocávit omnes amícos

eum viriiníqui, & ímpii ex

ET

- 4fuos,& dixitillis: Recéffit

Ifrael : & Alcimus dux eó-

ii

tv

fomnus ab óculis meis,& cón-

rum , qui volébat fieri facér-

dos.

cidi,& córrui corde pr foli-

.

Et accufavérunt pópu-

i,

citüdine

D

&dixi in cordc

lum apud regem , dicéntes :«

meo : In quantam tribulatió-

Mi

Pérdidit Judas & fratres ejus;

dU

nem devéni, & in quos fluttus

omnes amícos tuos, & nos

t

triftítie,in quanunc fum, qui

difpérfit de terra noftra.Nunc

Lf

jucündus eram, & di]é&tus in

ergo mitte virum, cui credis ,

poteftáte mea! Nunc vero re-

ut eat, & vídeat extermí-

minífcor malórum , quzfeci

nium omne;quod fecit nobis ,

!

in Jerüfalem : unde & ábftuli

& regiónibus regis : & pü-

Ti

ómnia fpólia áurea & argén-

niat omnes amícos ejus , &

Tis 1

tea, qua erantinea , & mifi

adjutóres eórum.

n

auférre habitántes . Judzam

E^ Impetum inimicórum ne

]

fine caufa. Cognóvi ergo,quia

timuéritis : mémores eftóte ,

It

roptereà invenérunt me ma-

quómodo falvi faéti funt pa-

f

aiíta: & ecce péreo triftítia

tres noftri: ^

Etnunc clamé-

d

mus in coelum , & miferébi-

magna in terra aliéna.

Wt

8 Congregáti funt inimíci

tur noftri Deus nofter.

e

noftri, & gloriànturin virtü-

** Mementóte mirabílium

te fua: cóntere fortitàádinem

]

ejus,qua fecit Pharaóni , &

ri

illórum Dómine , & difpérge

exercítul ejus in Mari rubroe

!

ilos: " Ut cognófcant, quia| Et nunc.

l u

non eft álius , qui pugnet pro

: ec ig äm

HI

(

"

nobis , nifi tu Deus nofter.

*' T elégit rex ex amícis

J

J

** Difpérgeillos in virtüte

L-4 fuis Bäcchidöm , qui d-

j

Q5

mni-

4

218

Iufra Hebdom. ii. O&obris.

u*

minabátur trans flumen mag-

ei. Etcomprehéndit ex eis

H üutc

num in regno , & fidélem re-:

fexagínta viros, & occídit eos

in'una die fecándüm verbum,

jf |

gi: & mifiteum , ut'vidéret.

j«l

extermínium , quod fecit Ju-

quod fcriptum eft : Carnes

Sanétórum tuórum , & sán-

das:fed & Alcimum fmpium

1 dei

conftítuit in facerdétium , &

guinem ipsórum effudérunt

3nandávitei fácere ultiónem

in circüitu Jerüfalem , & non

jf

'bu& ]

1

in filios Ifrael.

Et furrexé-

erat , qui fepeliret.

Y

runt, & venérunt cum exér-

3y, Tua eft poténtia,tuum re-

,UI

Jit

jen

citu magno in terram Juda :

gnum Dómine ; tu es fuper

& misérunt nüntios , & lo-

omnes Gentes *

Da pacem

A

Dómine in diébus noftris.

qua

cüti funt ad Judam , & ad

fratres ejus verbis pacíficisin

y. Creátor ómnium Deus ,

qum

dolo. Et nonintendérunt fer-

terríbilis & fortis , juftus &

Ri

mónibus eórum : vidérunt

miséricors.

Da pacem.

alftd

G lóriaPatri. Da pacem.

gt

enim , quia venérunt cum ex-

ércitu magno.

SA B BA T O.

imytm

*« Congregáte funt Gentes

De libro

rimo Machabaors

u

Le&iot.

ein multitüdine, ut dímicent

. Cap. &

a

contra nos, & ignorámus ,

T audívit Judas nomen

if

Dó-

É

ii

quid ágere debeámus :

Romanórum , quia funt

mine Deus , ad te funt óculi

poténtes víribus , & acquié-

um

w a

noftri , ne pereámus.

fcunt ad ómnia,qua poftulàn-

Y* 'Tu fcis , quz cógitant in

tur ab eis : & quicümque ac-

uit fe

cefsérunt adeos , ftatuérunt

M

nos : quómodo potérimus

fubsíftere ante fáciem illó-

H

cum eis amicítias,& quia funt

dre

rum , nifi tu àd

$

uves nos ?

poténtes víribus. Et audiérüt

Dómine Deus.

Ü

€CLIO 1!l.

przlia eórum,& virtütes bo-

Wt

* 'T convenéruntad Alei-

nas, quas fecérunt in Galá-

j

p

[

J 4mum, & Bácchidem con-

tia , quia obtinuérunt eos, &

At

gregátio Scribárü requírere ,

duxéruntfub tribütum : &

i

'que jufta funt : & primi Affi-

quanta fecérunt in regióne

r

dai,qui erant in filis Ifrael,&

Hifpánie,& quàdin poteftáté

Jiti

]

exquirébant ab eis pacem.

redegérunt metálla argénti

Dixérunt enim: Homo facér-

& auri, que illic funt,& pof-

?Q;te'n

fedérunt omnem locum con-

1j j

dos de sémine Aaron venit ,

il

nondecípiet nos. , Etlocütus

silio fuo , & patiéntia: lo-

T

eft cum eis verba pacífica ,.&

cáque , qua longe erant val-

ïïötmg

jurávit illis , dicens: Nonin-

de ab eis,& reges, quifuper-

vénerant

eis ab extrémis

'ütg

ferémus vobis màlum, neque

J

amícis veftris. Et credidérunt

terra, contrivérunt , & per-

Ccu

ln

N

*

Dominica tertia O&obris.

2

g

eufsérunt eos plaga magna : preliántibus non dabunt , ne-

lten

ceteri autem dant eis tribü-

que fubminiftrábunt tríticü ,

um

tum ómnibus annis.

arma,pecüniam, naves , ficut

Ug

M

&. Refülfit. 215.

plácuit Románis : & euftó-

e&io ib

dient mandá':a eórum,nihil ab

l

'T elégit Judas Eupóle-

eis accipiéntes. Similiter au-

n»&ü[*j

mum.filium Joànnis, filii

tem & fi Genti Judeórum

Jacob,& Jáfonem filiumEleá-

priüs accíderit belium, adju-

VUtgy

zari, & milit eos Romam

vábunt Románi ex ánimo ,

Esfür

conftitüere cum illis amicíti-

prout eis tempus permíferit,

!

am, &focietátem : & ut áu-

* In hymnis. 9

I

[ni

ferrent ab eis jugum'Gracó-

Ad Miagnificat ,

ïntïphonæ

J

rum , quia vidérunt , quód

Lugébat autem Judam Ifrael

u i

in fervitütem prémerent reg-

plan&u magno, & dicébat :

]

numlfírael. Etabiérunt R o-

Quómodó cecidifti potens in

VT

mam viam multam valdé, &

praelio , qui falvum faciébag

Q

introiérunt cürlam , & dixé-

ópulum Dómini ?

RO

runt: Judas Machabeus , &

DOMINICA IIl

pv 80

fratres ejus, & pópulus Ju-

CLODTFIS,

L

fullo

daórum,misérunt nosad vos,

In primo Nocturno.

j fut

ftatüere vobífcum focietáté,

De libro primo Machabazó-

qqii

rume

& pacem , & conferibere nos

Le&8o i.

l&üläfr

Sócios & amícos veftros.

Et

Capo Q. |

qu

plácuit fermo in confpéttu

Ntéreà ut audívit Demé-

hu

eórum.Et hoc refcríptum eft,

trius; quia cécidit Nicánor

j u

quod refcripsérunt in tábulis

& exércitus ejus in pralio ,

diér

appófuit Bacchidem

Alci-

areis, & misérunt in Jerüfa-

s bo.

lem, uteffet apud eosibi me-

imum rurfum mittere in Ju-

G1

moriále pacis & focietátis.

daeam,&dextrum cornu cum

T

3« Ornavérunt. 215.

ilis. Et abiérunt viam , que

"

2110 Xlio

ducit in Gálgala , & caítra

13 Enefit Románis,&Genti

pofuérunt in Máfaloth , quz

rit

ef'tätä.

!

^ Judaórum, in mari & in

eft in Arbéllis: & occupa-

ceni

terrain etérnum : gladiüsque

vérunt eam , & peremérunt

ánimas hóminum multas,

L

& hofüs procul fit ab eis.

j (

Quod fi inftíterit bellum Ro-

In menfe primo anni centé-

13 10'

manis priüs , aut ómnibus

fini & qüumquagéfimi fe-

Y VQI

$üclis eórum in omni domina-

cündi ,

applicuérunt exér-

jf

tióne eórum , auxiílium feret

citumad Jerüfalem: & fur-

rexérunt

?

& abiérunt in

y

(j

Gens Judeórum, prout tem-

&pct

ial., vi-

T

1

pus dictáverit, corde pleno,& Béream vigínti mill

IQ-

220

| Dominica tertia O&gobris.

Et]ud

rórum, & duo míllia équi-, non inferámus crimen glóric

Á

J

]

rui

tum.

Et Judas posüerat ca-

noftraz.

Et movit exércitus

1

gl

ftra in Láifa,& tria míllia vi.

de caftris , & ftetérunt 1llis

yfuum

ri elétti cum eo: & vidérunt

óbviam: & divifi funt équites

quiepu

multitüdinem exércitus, quia

in duas partes , & fundibulá-

j ii

multi funt, & timuérunt val-

ri , & fagittárii preíbant

dé : & multi fubtraxérunt fe

exércitum , & primi certà-

iunt u

j

de caftris,& non remansérunt

minis omnes poténtes.

ex eis , nifi oCtingénti viri.

X» ExáudiatDóminus oratió-

C*Jllg!'eg:

Eïiy& gk

* Adapériat Dóminus cor

nes veftras , & reconciliétur

vefirum in lege fua, & in

vobis, nec vos déferat in tém-

j;

n i

precéptisfuis, & fáciat pa-

pore malo : * Dóminus Deus

cem in diébus veftris: * Con-

nofter, 3 Det vobis cor óm-

p t

cédat vobis falàtem , & ré-

| /M/'U&

nibus , ut colátis eum , & fa-

dimat vos à malis.

ciátis ejus voluntàtem. . Dó-

g nftl

y. Exáudiat Dóminus ora-

minus.

at

tiónes veftras , & reconcilié-

Le&io ii !

; ii

tur vobis , nec vos déferat in

Acchides autem erat in

«Dn

[

*témpore malo. Concédat.

-J dextrocornu, & proxi-

WE

Ccio .lis

mávitlégio ex duábus párti-

jrnn

&t

T vidit Judas , quód de-

bus, & clamábanttubis: ex-

Bol

E

)

fiàxitexércitusfuus, &

clamavérunt autem & hi, qui

[

m

t

bellum perurgébat eum, &

erant ex parte Judz , étiam

lp

confrá&tus eft corde, quia non

ipfi,& commóta eft terraà vo-

Ünf

Q

ce exercíituum:& commíffum

|

habébat tempus | congregán-

Jeeünds

di eos, & diffolütus eft. Et

relium à mané üsque ad

BIT

eram.

dixit his , qui resídui erant :

Vab

Et vidit Judas ,

[tell

Surgámus , & eámus ad ad-

quód firmior eft pars exérci-

u pl

versários noftros , fi potéri-

tus Bácchidis in dextris , &

tpr

mus pugnáre advérsüs eos.

convenérunt cum ipíoomnes

Vl

Etavertébant eum,dicéntes :

conftántes corde ; & contríta

Vetd

]

iNon potérimus , fed liberé-

eft déxtera pars ab eis , &

"r

mus.ani:nas noftras modó , &

perfecütus eft eos usque ad

3

revertàmur ad fratres noftros,

montem Azoóti.

Et qui in fi-

Ift

Tultl

& turic pugnábimus advérsüs

níftro cornu erant , vidérunt,

&l" g

[

eos : nos autem pauci fumus.

quód contrítum eft dextrum

Ym t

Ti

Etait Judas: Abfitiftam rem

cornu;& fecüti funt poft Ju.

«N"Ulüw

fácere, ut fugiámus ab eis: &

dam, & eos qui cum ipfo e-

fi appropiàvit tempus no-

rant , àtergo : & ingravátum

j

ftrum , moriámur in virtüte

:lü*ïPfæhc

eft preelium, & cecidérunt

Vi

propter fratres noftros , &

vulneráti multi ex his, & ex

j

"Ul

illis

i

!

|

|

Dominica tertia O&obris,

221

HU

!

illis. Et Judas cécidit,& ce-, quo validiffimam manum ad-

Rol

teri fugérunt.

Et. Jónathas

vértit hóftium , aggreffüs , .

WUA

& Simon tulérunt Judam fra-

fácile evértit.

Sed dum fu-

[

Ml

trem fuum , & fepeliérunt

giéntes séquitur , à tergo

eumin fepülchro patrü fuó.

vülneri locum prabuit : íta-

J

rum in civitáte Modin:

Et

que gloriofiórem triümphis

P

IT

flevérunt eum omnis pópulus

mortem invénit.

Ifracl planétu magno.

z. Impetum inimicórum ne

YUL

&« Congregáti

[ïmt inimíci

timuéritis : mémores eftóte ,

u6

noftri , & gloriánturin virtü-

quómodo falvi fa&ti funt pa-

ittt

l

te fua : zóutere fortitadinem

ces noftri: * Et nunc clamé-

IU

I

DI

illórum Dómine , & difpérge

mus in coelum , & miferébi-

ff

illos: * Ut cognófcant, quia

tur noftri Deus nofter.

æ&[ä

non eft álius , qui pugnet pro

^ Mementóte . mirabilium

J

nobis , nifi tu Deus nofter.

ejus , que fecit Pharaóni , &

« Difpérge illos in virtüte

exercítui ejus in Mari rubro.

Et nunc.

tua , & déítrue eos proté&or

iil

nofter Dómine. Ut.

e&io Vo

JI0N)

Glória Patri, Ut.

*

Uid Jónatham fratrem *

Irsü

nfecundo No&turno,

Q

t

ejus attéxam , qui cum

iO

Ex libro Officiórum fan&i

parva manu advérsüs exérci-

lu

Ambrófii Epífcopi.

tus régios pugnans,desértus à

n

. Lib, 1. cap. 41.. Lectio iv.

fuis , & cum duóbus tantüm

RAU

Uia fortitüdo non folüm

relíttus, reparávit bellum ,

Ti

fecündis rebus , fed éti-

avértit hoftem,fugitántes fuos

li i

am advérfis probátur, fpe&té-

ad focietáté revocávit triüm-

Jf

$j

mus JudzMachabai éxitum.

phi? Habes fortitüdinem bél-

W

l«

Is enim poft vittum Nicá.

licam ,in qua non medíocris

!,&

norem , regis Demétrit du-

honéfti ac decóri forma eft ,

o

cem , fecürior advérfüs vi-

quód mortem fervitüti pra-

It

Ti

gínti míllia exércitus regis ,

ferat , ac turpitüdini.

Quid

autem de Mártyrum dicam

cum oclingéntis virisbellum

d

adórfus , voléntibus his cé-

paffiónibus ? Et ne lóngius

nf

dere , ne multitüdine oppri

evagémur , non minórem de

V

meréntur, gloriófam magis

fupérbo: rege Antíocho Vla-

u

mortem,quam turpem fugam

chabgi püeri revexérunt tri-

fuafit : Ne crimenjinquit , no

ümphum,quáàm paréntes pró-

L

VE

fire relinquámus glóriz. Ita

prii: síquidem illi armáti , iíti

"

il

commíffo pralio , cüm à pri-

fine armis vicérunt.

Wt

fno ortu diéi in véfperaim di-

5* Congregátze funt Gentes

j

micaretur,dextrum cornu, in

inimultütüdine, ut dímicent

Ji

l

GoR-

2223 .

Iufra Hebdom. iii. O&obris,

Jan

contra nos ; & ignorámus , ,. Eratenim exércitus mág-

J

quid ágere debeámus:

nus valdé , &.fortis: & ap-

* Dómine Deus , ad te funt

0*

propiávit Judas, & exércitus

)!

[o»

óculi noftri , ne pereàámus.

ejus in prelio.

t.

jl

$10

vx. Tu fcis , qu& cógitant

&.vii, Duo Séraphim cla-

máóbant altér ad álterum :

lh

innos : quómodo potérimus

Tu

fubsiftere ante fáciem illórü,

& San&tus , Sanctus, Sanctus,

m

nifituádjuves nos ? Dómine

Dóminus Deus Sábaoth.

D qw j

Deus.

Le&io vi.

* Plena eft omnis terra gló-

a in

"Tetit invíGta feptem pue-

ria ejus.

3. Tres funt , qui

vonfed

S

rórum cohors, régiis cin-

teftimónium dant in coelo ,

; M

&a legiónibus , defecérunt

Pater , Verbum; & Spíritus

jedode

fuppliícia, cefsérunt tortóres ,

fanQus : & hi tres urium funt.

non defecérunt mártyres.

Sané&tus.

m

Alius córium cápitis exütus ,

G lória Patri. Plena.

NT

d

Ípéciem mutáverat , virtü-

FERIA SECUNDA.

m

tem àuxerat. Alius linguam

Delibro primo Machabaeórit,

juffus amputándam próme-

Le&io. i.

a ul

e

Caáp. g.

DN

re, refpóndit : non folos Dó-

4^ T congregáti funt omnes

minus audit loquéntes ,. qui

amíci fudai ; & dixérunt

;ïtumlüum

audiébat Móyfen tacéntem.

Jónathe : Ex quo frater tuus

s Fa

f

Piusaudit tácitas cogitatió-

Judas defünétus eft , vir sími-

nes fuórum ,

quàm voces

lis ei non eft;qui éxeat contra

u hs

ómnium. Lingue flagéllum

inimícos noftros, Bácchidem ,

2 hx

tss

times , flagéllum sánguinis

& eos,qui inimíci funt Geritis

nontimes ? Habet & sàn-

noftra.

Nunc ítaque te hó«

! Ornr

guis vocem iuam , quacla-

die elégimus effe pró eo no-

(j

matad Deum , ficut clamávit

a

bis in príncipem, & ducem ad

in Abel.

bellándum bellum noftrum.

MT

J

Z« 'Tua eft potentia;tuum re-

Et fufcépit Jónathas témpore

.

j

a

PT

gnum Dómine : tu es fuper

illo principátum , & furréxit

omnes Gentes: * . Da pacem

loco'Judz fratris fui. Et cog-

]

:

Dómine in diébus noftris.

nóvit Bácchides , & quzré.

|

l

)

li

ln

Yy» Creátor ómnium Deus ,

bat eum occídere.

|

e:

terríbilis & fortis , juftus &

& Dixit Judas Simóni fratri

1

!

J

miséricors. Da pacem.

fuo : Elige tibi viros,& vade;

Ut

ij

j

G lória Patri.

líberafratres tuos in Galileà:

Da pacem.

N

& Vil Kefülfit fol in clypeos

ego autem, & Jónathas frater

]*'Wl "

áureos , & r

endu&érunt

tuus ,fbimus in Galaadítim :

ld

montes ab eis :

e*£þI

:

Etfortitü-

d

5 Sicut füerit volüntas in

j pw

ccelo , fic fiat.

HLLMF

do Géntium difügäta eft.

y4c -

L

Infra HdeOmï i.,,!;ic O&Obïiga

22

$* Accingimini filii potén-

Usmag.

recordáti funt sànguinis [o-

H&ap«

tes , & eftóte paráti

quó-

ánnis frátris fui : & a(cen-

litihy

niam mélius eft nobis mori

dérunt, & abícondérunt fe

inbello ; quàm vidére mala

fub teguménto montis. Et

Gentis noftre, & Santtórum.

li u

Sicut.

elevavérunt óculos fuos , &

WE

Leflio ii

vidérunt : & ecce tumültus ,

Stdhy

T cognóvit Jónathas, &

& apparátus multus: & fpon-

oth

E

Simon frater ejus, & om-

fus procéflit, & amíci ejus ,

QT

nes , qui cum eo crant : & fu-

& fratres ejus óbviam illis

inh i

gerunt in desértum Thécuz ,

cum tympanis, & müficis ,

1 qi,

& confedérunt ad aquam la-

&armis multis.

Et furre-

cus

hr

Aíphar. Et cognóvit

xérunt ad eos ex insídiis ,

iun u

Bàcchides , & die fabbató-

& occidérunt eos

& ceci-

rum venitipfe , & omnis ex-

dérunt vulneráti multi , &

ércitus ejus trans. Jordánem.

resídui fugérunt in montes :

N

Et Jónathas mifit fratrem fu.

& accepérunt ómnia fpólia

iDodtd

um ducem pópuli , & rogá-

eórum.

vit Nabuthzos amícos fuos ,

& In hymnis , & confeffióni-

TT

Qu

ut. commodárent illis appa-

bus benedicébant Dóminum :*

yétünl

rátum fuum , qui erat copió-

* Qui magna fecit in Ifrael,

t QUU

fus. Ftexiérunt filii Jambri

& vi&tóriam dedit illis Dómi-

ii

ex Mádaba , & comprehen-

nus omnípotens.

CORETL

dérunt Joánnem , & ómnia

s« Ornavérunt fáciem tem-

dulem

quae habébat, & abiérunt

pli corónis áureis, & dedica-

habéntes ea.

tOnt

G lória Patri.

vérunt altáre Dómino. Qui.

ul.

"3

]s Ornavérunt fáciem tem-

& f

pli corónis áureis , & dedica-

FERIA TERTI A.

yérunt altáre Dómino ;

cemá

De libro primo Machabzór.

e&tio- 1

Ytrur.

- Et fa&a eft l&títia magna

Cap..12.

inpópulo. $*

Inhymnis &

T vidit Jónathas , quia

1mp0r

confeffiónibus benedicébant

Etempus eum juvat , &

J

m. E.

qay.

Dóminu

elégit viros , & mifit. eos

. e&io 111:

Romam fítatüere., & reno-

luære'-

' !Ofthec verba renuntiá-

váre cum .eis amicítiam :

tumeft Jónathe , & Si-

& ad Spartiátas, . & ad ália

ici

ul

Thóni fratri ejus , quia filii

loca mifit epíftolas fecün-

Jambri fáciunt nüptias ma-

düm'eámdem formam. . Et

NG

gnas, & , ducunt fponfam ex

abiérunt Romam, & intra«

y

It

t

IVládaba , filiam uníus de ma-

vérunt cüriam, & dixérunt :

gnis - princfpibus

Chánaan

Jónathas fummus facérdos. ,

j

& Gens Judeórum misérunt

cu;q .ambitilöne magnay. Et

no4

L

Wi

22À

Infra Hebdom, i, OGobzls, .

ä

j

nos, utrenovarémus amicí-

domusoratiónis, & ob(ecrás

alfhy

tiam , & focietátem fecün-

tiónis pópu

lotuo, Consérva:

jeeul

düm priftinum. Et dedérunt

Ietüio ii

j

asi

Os,cüm nullo

hörum'

illis epíftolas ad ipfos per lo-

N

i J

ca,ut dedücerent eos i ter-

indigerémus , habéntes

TE

ram Juda cum pace.

folátio fan&os libros,qui funt

4f C]C&(

in mánibus noftris, malüimus

&« Hic eftfratrum amátor ,

mittere ad vos renováre fra-

ii

sj X

& pópulilfrael: f Hic eft,

f

UA

ui multum orat pro pópulo,

ternitátem & amicítiam , ne

QU

forté aliémi efficiámur à vo-

& univérfa fan&ia civitáte Je-

At

B

rufalem.

bis: multa enim témporá

j H

y» Viriftein pópulo

fuo mi;

tranfiérunt ; ex quo misíftis

àruit. Hic.

ad nos.

Nos ergo in omni

U

tiffimus a

qnibus d

e&io 1.

témporefine intermiffióne in

q m

'T hoc eft exémplum E-

diébus folémnibus , & c:xte«

E

PIOLLUUS

ss

piftolárum, quas fcripfit

ris, quibus opórtet , mémo-

J

ónathas Spartiátis : Jónathas

res fumus veftri in facrificiis;

Milt

!

ü

"

mmus facérdos,& fenióres

uz offérimus, & in obferva-

tiónibus/ficut fas eft; & decet

st

l

* Gentis , & facerdótes, & réli-

,-..

quus pópulus Judaórum ,

meminíffe fratrum.

:

1-.

Ü J'i:'

&e Aperióculostuos Dómi

&t

l

Spartiátis frátribus falütem.

iL &t

Jam pridem miffz erant Epí-

ne, &.vide afflictiónem no«

TR

ftolze ad Oníam fummum fa-

ftram: eircumdedérunt nos

cerdótem ab Arío , qui reg-

Gentes ad puniéndum nos j

N

li

ïi

$ Sed tu Dómine exténde

j

Ia

^mábat apud vos,quóniam eftis

fratres noftrificut refcriptum

bráchium tuum , & líbera

ánimas noftras.

JTüii

|

continet, quod fubjé&tum eft.

parl

Et fufcépit Onías virum, qui

$. Afflige oppriméntes nos ,

miffus füerat cum honóre : &

& 'contuméliam faciéntes in

ub

AUX

accépit epíftolas , in quibus

fupérbiam; & cuftódi partem

(

fignificabátur de focietáte, &

tuam. . Sed tu.

d

amicitia.

G ]ória Patri. . Sed tu.

"t (

Aürur

» 'Tu Dómine universórum,

FERIA QUAR T A.

ui nullam habes indigén-

De libro primo Machaáb&ór,

^

ATl

tiam , voluífti templum tuum

Le&io 1

Cap. 12, f

*31'&'6

fieri in nobis:

Consérva

T cüm cogitáffet Try-

Wïp

AR

domum iftam immaculátam

E

phon regnáre Alig , &

D F-n)a

Mh

in »etérnum Dómine.

afsümere diadéma , & ex-

i

Y^ Tu elegítti Dómine do-

téndere mnanum in Antio-

fem ii []

l

mum iftam ad invocándum

chum regem: timens. ne for»

Tülg

Y

nomen tuum ig ezf , üut effet

té nom permitteret eum . Jó-

Á

|

na-

l

Infra Hebdom. iii. O&obris,

5 25

f

nathas ; fed pu

gnáret advér-

tem fecum tria míllia viró.

,

fus eum , quarébat compre-

héndere eum, & occídere. Et

rum: ex quibus remífit in

Galilaam duo míllia , mille

1

!

l

exürgens àbiit in Bethfan. Et

autem venérunt cum eo.

:

N

exívit- Jónathas óbviam illi

&» Ornavérunt fáciem tem-

Ql

cum quadragíinta míllibus vi-

pli corónis áureis , & dedica-

lm

rórum electórum in prelium,

vérunt altáre Dómino ;

Ie f

& venit Bethían.

Et vidit

* Et fa&a eít letítia magna

m

TTryphonjquia venit Jónathas

in pópulo. $. In hymnis &

tW)

cum exércitu multo , ut ex-

confeffiónibus benedicébant

i

ténderet in eum manus, tí-

Dóminum. Et. Le&tio iij

Til

muit. Et excépit eum cum

'] autem intrávit Ptole-

Ia

honóre, & commendávit eum

máidam Jónathas , clau-

[

ómnibus amicis fuis, & de.-

sérunt portas civitátis Pto-

f

dit eà münera ; '& pracépit

leménfes, & comprehendé-

T

exercítibus fuis,ut obedírent

runt eum : & omnes,qui cum

tl

ei , ficut fibi.

eo intráverant , gládio inter-

J

« Refülfit fol in clypeos áu-

fecérunt. Etmifit Tryphon

dect

reos, & refplenduérunt mon-

tes ab eis :

Et fortitádo

exércitum, & équites in Gali«

leam, & in campum mag-

Jf

Géntium diffipáta eft.

num , ut pérderent omnes

f Q

Y» Erat enim exércitus mag-

sócios Jónatha. — At illi cüm

t mi

nus valdé , & fortis: & ap-

cognovíffent: quia compre«

. 4

propiávit Judas, & exércitus

hénfus eft Jónathas, & periit,

sedt

ejus in pralio, Et.

& omnes qui cum eo erant

A0 CEIO 11o

hat

hortáti funt femetípfos , &

TT dixit Jónathe : Ut quid

exiérunt paráti in preelium.

$108

E

vexáfti univérfum pópu-

Et vidéntes hi , qui infecüti

s

lum, cüm bellum nobis non

füerant , quia

ro ánima res

fit ? Et nunc remítte eos in

i

N

eft illis, revér

funt : illiau-

domos fuas : élige autem tibi

tem venérunt omnes cum pa-

Viros paucos, qui tecum fint,

cein terram Tuda.

Et plan-

veni mecum Ptolemáidam,

TA

xérunt Jónathan , & eos; qui

yeoti

& tradam eam tibi,& réliqua

cum ipfo füerant , valde.

Y

presídia ;, & exércitum , &

& In hymnis, & confeffióni-

univérfosprapófitos negótii ,

bus benedicébant Dóminum .

T.

T

& convérius abíbo : propté-

Qui magna fecit in 1Yrael ,

D)

reá enim veni. Etcrédidit ei,

& viGtóriam dedit illis Dómi«

(

& fecit ficut dixit: & dimífit

nus omnípotens.

hii

exércitum , & abiérunt in

e Ornavérunt fáciem tem

N.

i

terram. Juda, Retínuit au-| pli vcorönis* áureis, & dedica-

"

9

*

ve

i

Octobris.

226

" Infra Hebdom. ji.

vérunt altáre Dómino. Qui.

Ledio ii.

qu

aimt

Glória Patri. Qui.

( accénfus eft fptritus

.FFRIA

UIN T A.

pópuli fimul, ut audívit

,fgöntï |

af

De libro primo Machabaór. | fermónes iftos : & refpondé-

d

Le&to. i.

C

3

runt voce magna dicéntes :

J T audivit Simon

.,I

'qïlod

'Tu es dux notter loco Jude ,

st

g q

congregàvit Tryphon ex-

& Jónathz fratris tui : pugna

ércitum copiófum , ut vení-

prelium noftrum : & ómnia

gt

dttum

retin terram Juda, & attére-

quacümque díxeris nobis ,

yeteam. Vidensquiain tre-

faciémus.

Et cóngregans

n mi

omnes viros bellatóres ,acce-

móre pópulus eft, & in ti-

al

móre, afcéndit Jerüfalem , &

lerávit confummáre univér-

TRU

fos muros Jerüíalem , & mu-

ftetts,

congregávit pópulum : & ad-

hórtans dixit: Vosfcitis,quan-

nívit.eam in gyro.

Et mi-

vifipi

fit Jónathan filium. Abfaló-

v um

ta ego , & fratres mei, & do-

mus patris mei fécimus pro

mi, & cum eo exércitum

al

novum in Joppen ; & ejétis

légibus, & pro San&tis pra-

u

lia, & angüftias quales vídi-

his , qui erant in ea, remánfit

ld

smus : horum grátia periérunt

illic ipfe. Et movit I ryphon

dU

à Ptolemáida cum. exércitü

