Dominum , non perfeveratis ta-

vadit

men , neque ita vigilatis, ut pof-

rutiperdurant. Dicuntur autem;

1000 (

quiin Lybia funt , non mino-

fiti$ non imprzparati ex hac vita

dan

ra mala ferre, dum integros men-

difcedere.

Quapropter cum per-

faciente

fes difficilem illam folitudinem,

nicie dormientium dies ille ven-

O^ Ut

peflimarümque beftiarum plenam

turus eit.

s de

Si tantüm

vagando circumeunt.

£. Sint lumbi.

Atjont |

erga pecora diligentix impendunt

! Leütio

4 IUl

paítores illi 5 quam quzío excu-

Am quemadm

odum.,' non l-

Y Atmay.

fationem habebimus ; quibus ra-

deretur ille furto , fi furem

tionales animz concreditz funt,

ciret venturum : fic & vos , quo-

K

uod profundum hunc fomnum

niam fcitis Dominum venturum;

h

güben

lormimus? an ignoras gregis hu-

paratiores effe debetis.

Czate-

G ao

jus dignitatem ? an illius gratia

rüm quoniam judicii mentionem

j

Dominus tuus innümera non fe-

fecit, ad Doétores etiam vertit

T utily

€it? An non poftremo & fangui-

orationem , de pana & meritis

liic-

Qu [lla fm

P

Kefta D:;cmb:is;

s |

'^differens. Et primo bonis collatis,

five principatum ,

five quidqtgixj

aliud , non ad detrimentum con-

"t

ad peccatores exitum facit ; com-

ervorum, , nec ad perditionem

modiffimé orationem concludens.

Quis ergo ; inquit ; fidelis fervus

uam. Quapropter utrümque a

& prudens , quem conftituit Do-

eo flagitat , prudentiam ícilicet

Ya

ij

minus fuper familiam fuam , , ut

atque fidem. Delida enim a

det illis cibum in tempore.

amentia originem ha

ben;.

'Te Deum laudamus,

X. Sint lumbi.

*

DIE XXX..NOVEMBAIS.

ecu

0 ix.

Quinta die infra O. S. Conradi.,

ldelem igitur appellat ; quo-

N

il

Totum Officium fit de Fefto S.

r

niam nihil ex rebus, Domini

fibi attribuit , nec incaffum quid-

Andrez , nifi hoc Feftum venerit

finj

in Dominica Adventus: ubi in

quam expendit;prudentem autem,

L

fequentem feriam transfertur.

quia difpenfare

noxverat t* Oppor-

FESTA DECEMBRIS.

tuné fiquidem "

tràque re nobis

DIE I. DECEMBARIS.

opuse

, ne fcilicet $ . quz Domi-

Sexta die infra O&tav. S. Conradi.

niíunt, ad proprios ufus rapia-

In pximo -Nocturno , LeQiones

mus» &;ut op

de Scriptura occurrente.

*

H

fpenfemus.

poxtun:: omnia di-

In ii.

No&urno, Le&io 1v, Sere

T eDeum laudamus

mo S. Maximi Epifco

Officium de fan

&iffimo Sacramen-

i. Ad fan&i

..

ac beatiffimiPatris no

1

to Semiduyplex.

Rom.

e Communi Conf, Pont

iQïonmcb,.

Omhia ut in fine Brev. .

In tertio Noéóturno.

pvreter Leétiones ii. & in. No-

iumma..

Ie&io fan&i Evangelii fecundàüm

&urni, quz hic ponuntur.

In Meníe Septembri & OG&obri.

i u-

Matthzum.

m

LeGio vii.

Cap. 24.

Inífecundo Nocturno.

i j

N illo tempore:DixitJefus difci-

Ex Epiftola fan&i

Cypriani Epi-

pulis fuis ; Vigilate, quia nefci-

Ícopi & Martyrisa

Czcilium.

t

ora Dominus vefter

Li

p

5

uDb 1niti *

i

TLT

tis , qua

Epift. 5.

Ledioiv.

li

venturus fit, Et reliqua.

De Homilia $. Joannis

hryfoft.

9

N Sacerdote Melchifedech facri-

Ex Homilia 78. in Matth. Citca

ficii Dominici

Sacramentum.

LU

medaulmn.

przfiguratum videmus, fecundüm

Ocautem in loco, ne rurfus

quod fcriptüra divina teftatur, &

i

H

curiofiüs perícrutentur , &

dicit : Et Melchifedech rex Salem

] a

Pilit

adhuc, ut, quod rariüs eft; pluris

protulit panem & vinum. Fuit

oftendat. Expende autem qualem

autem Sacerdos Dei fummi , &

benedixit Abraham.

u

odautem

hzc verba ignorantiam fignificare

n

[

poflunt , fiquidem à fe conftitu-

Melchifedech typur

hrifti por-

tum fuper familiam fuam ignora-

taret ; declarat in. P

falmis Spiri-

i

ret,

Pretereà beatificat quidem

tus fanátus , ex perfona Patris ad

.

Id

n

eum s

'eatus enim , inquit ;

Filium

icens

*

Ante

uci-

ferum genui te : -Tu es. Sacerdos

qua

fervus ille; ) quis veró fit,filentio

q5 u

tradidit : quis enim eft , aut quo-

in sternum íecundàm ordinem

Ti

imodo conítituet Dominus fuper

Melchifedech.

ui ordo utique

familiam fuam,quem inveniet fic

hic eft de facrificio illo veniens $

facientem ? Hxc non de pecuniis

,& inde defcehdens,quod Melchi-

1

fedech Sacerdos Dei fummi fuit 5

"

u

folummodó, verüm etiam de ver-

is , de virtute , de omni difpen-

quod panem & vinum obtulit s

fatione fingulo homini concefía

uod Abraham benedixit,

di&da funt.

z

S

illis.

: Coenantilixä

u

e

] t

E&. Amavit eum,

e&io viii.

i

f

N

Am quis magis Sacerdos Dei

15

JX€c parabola vel ad gerent

es'

fummi quàm Dominus nofter

H

gubernantésque

€

empubli-

Jefas Chriftus;qui facrificiumDeo

]

cam acconimodari potelit,

4

Docet

Patri obtulit:& obtulit hoc idenr,

Qu

x

enim unumquemque ad commu-

uod Melchifedech óbtuleraàt , id

j WIU

nem utilitatem omnia conferre ,

eft panem & vinum, fuum fcilicet.

quz fuafunt; five fapientiam ;

mcïlw

L

e

corpus & fanguinem.Et circa-Aaläa-*

K

Feih Decembris,

edens,ad

funt.

haïxïx benedi&io illa prsc

uate manducaverütt, &

Ua

noftrum populum pertinebat.Nam

mortui fünt?Quia quod videb

nifi

fi Abraham Deo crédiait;& depu-

credebant * quod non videba

nt ,

ant, :

non intelligebant.

Ideó p

atres

jh 9

fatum eft ei ad juítitiam ; utique

fium

uisquis Deo credit, & fide vivit,

veftri , quia fimiles eftis illorum.

Vere

juftu

sinvenitur & jam pridem in

Nam quantum 'pertinet , fratres

Abra

ham fideli benedi&us & ju-

mei, ad mortem iftam vifibilem

pum !

Jait]

ftificatus oftenditur ; ficut beatus

;& corporalem, numquid nos non

Jabor:

Apoftolus Paulus probat

Nuener

;morimur,qui manducamus panem

Credidit Abrálam Deo ,

od

e-

:de caelo defcendentem ?. Sic funt

bat.

. Qog-

mortui & iilli quemadmodum &

elt ii

putatum eft ei ad juftitiam

ex fidé

yerba

nofcitis ergo ». q

.

nia qui

nos fümüus morituri : quantum

cent

funt , hi funt filii

Abrahz, Provi-

attinet , ut dixi ; ad mortem hu-

dens autem

fcriptura, quia ex fide

jus corporis vifibilem atque car-

[r(À

aiem.

us«

juftifica

t Gentes Deus, prznun-

di.c0

€&avit Abrahz s

uia benedicen—

a

t

2e6

tur in illo omnes Gentes,

UAX Qui manä:&

1Q viM,.

tjone.

antum autem pertinet ad

verbis

S& Aecepit Jefüs.-

:

pomii

e&io vi.

[o

llam mortem , de qua terret

ergo in Gefefi per Me

lcEi-

Dominus, qua mortui fünt patres

quz

U.

dech Sacerdotem benedi&io

dftorum ; manducavit manna &

ferunt

circa Abraham poffet rité celebra.

.Moyfes , manducavit manna &

Tp

ri, prxcedit ante imago Sacrificii,

:Aaron , manducavit manna &

1b

iPhinees, manducaverunt ibi mul-

veneta

in pane & vino fcilicet conftitu-

fuis fen

ta. Quam rem perficiens & ad-

ti,qui Domino placuerunt , &

utitut :

implens Dominus , & panem &

mortui non íunt.

uare ? quia

calicem mixtum vino obtulit : &

vifibilem cibum fÍpiritaliter in-,

V Cotl

efurie-

qui eft plenitudo, veritatem pre-

tellexerunt ; fpiritaliter

N0

figuratz imaginis adimplevit, Sed

runt , fpiritaliter guftaverunt , ut

& per Salomonem fpiritus fan-

fpiritaliter fatiarentür. Nam &

Sacr

nos

odié accipimus

vifibilem

Qhit?

&us typum Dominici | facrificii

immolatz

Qmnia.

ante przemonftrat. ,

cibum , fed aliud. eft. Sacramen-

hoftiz, & panis & vini ,

ed &

tum , aliud virtus Sacramenti.

& celi

3. Mifit me vivens,

Le&io ix.

fida

a!taris,ApoPcolomm faciens men-

a& lu

tionem : Sapiéentia inquit , ediáü-

: Uàm multd de altari acci-

cavit fibi domum , fubdidit co-

piunt, & moriuntur , & acci-

& omi

uas

piendo moriuntur.

Unde dicit

Vides

lumnas feptem : ma&avit

ermo

hoftias , mifcuit in cratere vinum

Apoftolus: Judicium fibi mandu-:

uum , & patavit meníam fuam.

cat ,

&

jbit. Nonne buccella:

etiní

Et mifit.fervos convocans cum

Dominica venenum fuit Judz ? Et

incipt

excelfa predicatione ad craterem,

tamen accepit. Et cum accepit ,

quanto

dicens: Qui eft infipiens declinet

ineum inimicus intravit : non

qu eud

ad me.

Et egentibus fenfu dixit :

quia malum accepit , fed

uia*

tut? Ca

Venite :* edite de meis panibus ;

bornum malé malus accepit. Vide-

erat , í

& bibite vinum,quod mifcui vo-

te ergo fratres , panem coeleftem

dixit ,

Db1s.

fpiritaliter manducate , innocen-

vit, &

S

refpond

9-Ego fum pani

n tercio

Notturno.

tiam ad altare apportate. Peccatas

etfi funt quotidiana, vel non fint

Chrfti

&i Evangelii fecundüm

mortifera , antequam ad altare

foí

1 C0|

Ee&io fan

1

*

annem.

ii*

accedatis , attendite , quod dica-

uod j

Ieói

o vi

3.

Y

f

Cap. 6,

tis : Dimitte nobis debita noítra,

1XIE ) (

N illo tempore Dixit Jefus tür-

ficut & nos dimittimus debitori-

Vit , (

bis Judzorum ; Caro mea , vere

bus noftris.

Si dimittis, dimit-

Y, Acce

eft cibus; & fanguis meus vere

itetur tibi, fecurus accede panis

lt

seft potus. ' Et reliqua.

'eft 5 non venenum,

At«

'De Homilia fan&i Auguftini

X e'Dew

]audamus.

*

W

Epiicopi.

In Menfe Noverabri

'& Decemb,

- Tract. 26

In fecundo - No&urno.

Yenen

. im Joam, circa med, .

ts h

TOn ficut manducaverünt pa-

ExlibroS. Ambrofii Epifcopi

Qul ol

e€ Sacramentis.

[

: N tres veftri manna, & m»c—xtui

RR

4 a(

*

Officium de SS

$;

seramente.

C

h

taftà utique;

qui au&pä 9;&

T

Lib'-, Qo'" &. 4

Le&ioàvy.

u

U GtorSacramentortm quis eit,

coeli.; Deinde , manna qui;man-

»

A

nifi Dominus Jefus ?

e caelo

ducavit, mortuus eft : qui mán-

^

Con-

ducaverit hoc corpus , fiet ei re-

«

ifta Sacrameflta venerunt.

x

filium enim. omne de

E

codlo eft.

miffio peccatorum, & non motie-

U

Veré autem magnum €

ft & divi-

tur in xternum. Ergo non otiosé,

»

d populo

cum accipis, tu dicis

.

Amen

2

E

d

num miraculum , .quo

uod.

LV

pluit Deus manna de

coelo:& non

jam in fpiritu confitens ,

J

laborabat populus »

.

& manduca-

accipias Corpus Chrifti. Dicit tibi

V

m

at. Tu fort

N

e

dicis :

Meus panis

Sacerdos :Corpus Chrifti; & tu

dicis: Amen :

Oc eít , verum:

l l

eftufitatus. Sed panis eft ante

.

il

verba Sacramentorum

B

ubi ac-

Q

uod confïtgtux lingua , teneaf

1]

ceíferit confecratio »

H

de pane fit

aife&tus.

tur ad&rua-

I

caro Chrifü.

Hoc 1gi

; Ego fum panis.

mus. Quom

odo poteft, qui panis

o No

RE

eft ; corpus e

ffe Chrift? Confecra-

i

vangelii

?c?:'undüm

uibus

Lec?;io g'nä;

oannem.

tione. Confecratio igitur

li

verbis eft , & cujus fermonibus ?

t

id

DominiJefu. Nam reliqua omnia;

bf.ilïöcäirggää DixitC ïgfuï:' tur-

bis Judzorum : Caro mea , veré

Mpitt

quz dicuntur, laudem Deo de-

w k

ferunt:- Ooratio premittitur pro

eft cibus : & fanguis meus , ver&

TA

populo, pro regibus ; pro cete-

eft potus, Et reliqua.

i,

i

ris:ubi venitur , ut conficiatur

Dpe Homilia S. Hilari

i Epifcopi.;;

It

jlmi

Ti

venerabile Sacram-ntum,» jam non

Lib.3. de Trinitate ante

i k

fuis fermonibus Sacerdos ;

[2

utitur fermonibus Chrifti.

On eft hümano aüt (culi fen-

! qii

N

fu in Dei rebus loquendum.

It n

C Coenantiïtä

s illis.

éto v.

duj

Quz fcripta funt, legamus;& quz

Kgo fermo Chrifti hoc conficit

legerimus »intelligamus: & tunc

t

E

Sacramentum.

Quis

ermo

perfe&dze fidei offüicio fungemur.

j

[htm

Chrifti? Nempe is, quo fa&ta funtc

De naturali enim in nobis Chriftr

omnia. Juilit Dominus,& factu

In

veritate quz dicimus , nifiab eo

:m]en-

eft coelum : juflit Dominus , &

difcimus , ftulte atque impie di-

Itl

cimus. Ipfe enim ait : Caro mea

M

fa&ta eft terra. : juffit Dominus;&

faéta funt maria : juffit Dominus,

vere eft efca ,

& fanguis meus

j u

& omnis creátura generata eft.

veré eft potus,

Qui edit carnem

st

meam , & bibit fanguinem meumy

j t

Vides ergo ; quam operatortus fit

fermo Chrifli.

Si ergo tánta vis

in memanet, & egoin eo. De

j n

eftiníermone Domini Jefu , ut

veritate carnis, & fanguinis non

Md

Ji

reliétus eftambigendi locus.

j

inciperent efle , quz nonerant :

quanto magis operatorius eft, ut

L Qui manducat.

»:m

)l

quz erant , in aliud commuten-

j

tur? Coelum non erat: terra non

Unc en!ïäx æ ?gïïus Domini

i qu

.

b

profeffione,& fide noftra vere

y t

erat , fed audi dicentem

Ipfe

N

dixit ; & fa&a funt , ipfe manda-

caro e

ft & vere fanguis eft. Et hzc

q

j

vit, & creata funt.

ErgOo tibi ut

accepta atque haufta id efficiünt »

j

pus

ut & nos in Chrifto , & Chriftus

refpondeam , non erat cor

in nobis fit.

Anne

OC veritas

. i

Chrifti ante confecrationem : fed

(

T

m

pof confecrationem dico t

ibi ,

noneft? Contingat plané his ve-

j

Ipfe

rum non effe,qui Chriftum Jefum

il

[l

n

uod jam Corpus eft Chrifti.

.

.

ixit, & factum eft

ipíe man-

verum effe Deum negant. Efter-

.M)J'

davit, & creatum ett.

go in nobis ipfe per carnem ; &

u

fumusineo, dum fecum

OC ;5

X Accepit Jefus.

.

RD

Lectio vj.

-

quod nos fumus , in Deo cft.

Ji

Am redi mecum a

d pïpoþgütïo

Quod autemn eo per Sacramen-

J

nem meam.

Magnum quidem

tum communicatz cainis & [an-

guinis fimus ,. ipfe teitatur ; di-

u

& venerabile ,

quod manna u-

daxis pluit e coelo,

Sed intellige

cens :Et hic mundus jam me non

^

QUMM

quid eft amplius ; manna de coe-

videt, vos autem me . videbitis

*

)

j

quoniam ego vivo ; & vos vive-

1o, an Corpus Chrifti? Corpus

;2

tis $

»

y»

20

/Officiunt de S$. Sacramento.

tis: quoniam ero in Patre meo ,

tam habens carnem ;,.qui fuam

& vosinme, &ego in vobis.

umpferit. " Perfe&z autem hujus

&.Mifit me vivens.

unitatis

acramentum — fuperiüs

e&io ix

jamdocuerat, dicen$ : Sicut me

:U'od autem in nobis naturalis

mifit vivens Pater, & ego vivo

y

zc unitas fit , ipfe jta tefta-

per Patrem : &

ui manducat

tus eft: qui edit carnem meam ,

meam carnem , & ipfe yivet per

& bibit fanguinem meum , in me

me. Vivit ergo perPatrem, & quo-

manet, & egoin eo.. Non enim

modo per Patrem vivit, eodem

uisin eo erit, niíi in quo ipfe

modo nos per carné ejus vivemus.,

iuetit , ejus tantum in fe affump-

ÜTe Deum laudamus,

f

INDEX .

U

ToD

»

5 AuguüinfEäifj &ï&o:f. ac ;F?ccl. Dc(;&.

Dupl - xxx, Aug.

Quarta die inf. Octav. S. Pclagif Mart. xxxi. Aägu i

*

s

Duplex.

i. Septembris,

S. Verens Virg. & Matt,

M

Sexta die infra Octavam S.

Dup

Tk

iiii. Septembris.

ajus.

S. Rofaliz Virginis.

Duplex.

ii. Septembris.

O&ava. S. Pelagii Mart.

iv. Septembris.

S. Magni Confeff. Semiduplex. vi. Septembris,

[ntert

S. Roíx de S, Maria Virg. Liman.

Duplex. vii. Septembris.

uLa

Dedicatio Cathed. Eccl. Conftant,

Dup ex.

ix. Septembris.

SS, Felicis.& Regulz Mart. Duplex.

xi. Septembris,

gInitd

S. Lamberti Epifc. & Mart,

Semiduplex. xvii. Septembris,

CV. b -nowo w N M N »

S. Mauritii & Socior. Mart.

Duplex. xxii. Septembris.

[audi

Semidtpl. xxv. Septemb;is.

O

Imp.refï,i/o Stigmæc. S FrancifciöC(o:n&

(rente

S. Remigii Epifc. & Conf,

Semiduplex. $. O&tobris.

S. Leodegarii Epiíc. & Mart, Semiduplex.

ii. O&obris

u

Copit

S. Galli Abbatis.

Duplex.

xvi. O&tobris.

A

'1$.U:fule & Soc. V.& M. Duplex. xxi. Octobris.

Duplex. xxxi. O&obris,

Lod

O' 900 QO

flu

S. Wolfigangi Zäpäfcg 85? C:n :

OY

í

e

'S.V.Iddæ viduz. Semid. Comm.

S. Primini Ep. & Conf,. iii. Nov, 10

baaut

S, Leonardi Conf.

Commemoratio. vi. Novembris.

Io

B. Elifabethz Bonz Vit

Dupl. min.

xiv. Nóv,

1o

(f

S. Othmari Abbat,

ïSupl

ex

xvi. Novembris.

II

S. Columbani Abbatis, Co

emoratio.

xxi. Novembris.

12

fe füt

'$. Conradi Epiíc.

& Confelfl.

ac Dicecef, Conítant. Patroni.

nplex, r. Claff. cum Oc&ava.

xxvi, Novembris.

12

&ine

Secunda die infra Octavam.

Semiduplex. xxvii. Novembris.

13

Tllorun

pe O&tava.

Semiduplex.

xxviii.

ovembris,

14

De OGava.

Semiduplex.

xxix. Novembris.

15

S. Andrex Apoftoli.

Duplex.

xxx. Novembris.

17

A DECEMBEBHRNIS.

Nv

De Odtava, Senäduplc

X.

i. Decembris.

17

|

Merg

ti

FINI

S.

Dtn ft

Hlie

hn

ia

OFFICIUM

1j

ï[us

u

if

SANCTO JOANNE

i

NEPOMUCENO

AT

Sub Ritu Semiduplici,

Pro Ecclefia Cathedrali Conftan-

tienfi, & Confraternitate hujus Sanctiin

eadem erecta , femel fingulis menfibus , die

novem Lectionum Officio non

impedita,

AD VESPERA/'S ,

nera ,

"Antiphona.

Hinc tortor infert vul«

Interrogabat eumRex. »t|

nera ,

in Lawdib. Pfalm. ut in. Do- | Manus ligantur funibus , -

miniea €9 loco ultimi P/alm,| Artus cremantur ignibus.

í

Laudate Dominum omnes

Gentes.

Sed hee jJoannes de-

fpicit ,

E

Capitulum, Fccli. 21. v. 28.| Nee. Regis iram refpicit ;

Abia

imprudentiur|Secreta non vult pan-

!

ftulta narrabunt : ver-

dere ,

(

baautem prudentium fta-| Horret figillum frangere.

n

n

tera ponderabuntur, In o.

)

re fatuorum cor illorum :

Stat mutus agnus 1nno-

cens ,

hii

& incorde fapientium os|Nil de tegendis profe-

"

j

illorum

rTens

nmnus.

Stat, dumque Rex nil e-

l

Nvi&ulgä

eros Numinis,

licit,

W

Mergendus unda flumi-| E ponte juftum dejicit.

nis

Preceps ab alto fterni-

Stat , fortis in filentio ;

— .turf:

Dum fit figilli mentio.

Undis profundis mergitur

Hinc Rex .minatur. fu- |Merfü fed applaudentibus

Pars: dutumnahs.

X

Officium. Menfiruum.

2

f

Undz falutant ignibus. ,Luftrat zdéflama munda,

doa

Stelle natarit in Huimie;

Sie jubente Numine;

oéte nafcitur Joafies ;

Tlli parentánt lumine ?

Aftra ceelo dévolant :

a

Docetque cceli elafitas ,

Quz fit Joannis charitas. | NoCtemergitur Joannes;

t

Da , fempiterna Triüi- | Aftra funus apparant.

tàs ,

ine cor ejus igne flag-

Án

Üt in bono fit

firmitas ;

rans ,

Aut lacrymarum

flumina | Fortis urit chàritas :

Hinc ab ejus ore manans

q

Mergant cadentum crimi-

fül

na.

Amen.

Mira prodit fuavitas.

. Sacramentum Regis

Nunc amore cor bono-

rum

&

ábfeondere bonum eft.

bat,

&. Opera autem Dei 'Ad falutem pertrahit:

dio

revelare honorificum.

|Nunctimore eor malorum

gehénna retfahit.

k

Ad. Magnificat , Zntiph. .|.A.

H

Dedit mihi Dominus lin-

Pauperes folatur ere,

ammercedem meam:& , Derelictis fubvenit :

u

Non finicjuítos jácere ;

j

15 ipfa laudabo eur..

tean

Oratio.

[Damna famz prepedit. -

mul

XEus, qui obinvictum| — Per Joahis fanétitatem,

qui

À 7 D. jJoanis Sacramen- O beatà Trinitas ,

tale filentium novaEcele- Mentibus da puritatem ;

doti

fiam tuaih martyrii coro- |Corderegnet charitas.

pa decoráfti, da, ut ejus

Amen.

& le

k*n

8

exemplo , & interceífio-| In I. Notfurno , Zintip

ne ori noftro cuftódiàm | Erit lumen Ifrael igne , &

&I

ponentes , beatis , qui lin- fanctus ejus in flamma.

asf

B/almi omnes ut n Commu-

fec

gua non funt lapfi , annu-

|

meremur. PerDominum

a wn us thyris.

yl

noftrum.

Antiph, Sanavit Domi-

I

t

Ad Matutinum , :Himnus.|nus puerum, & reddidit

Eto

profunda noctis um- [illum patri ejus.

-IN

bra ,

$

Zintiph, Puer àutem e-

O

pectu

fei,

Et graw cail'igïn*g |

rat min.ifter án confj

0)"- j

-

S. SYoannis Nepomuceni Mart.

3

J

Dominiante faciem Sacer-

In IT, NoGurno , Antiph,

dotis.

:

.

4 p

On quzfivit à Domi-

j

Y» Sacramentu

m Regis

N

no ducatum, neque à

abfcondere bonum e

ft... |Rege cathedram honoris.

Antiph. Loquebar de te»

ld

R. Opera autem Dei

tevelare honorificuim.

flimoniis tuis in confpe-

Letliones - L. INo&urnt de

&tu Regum , & non con-

i

fundebar.

Seriptura. octurrente.

-& i. MetuebatRex Jo-

ZAutiph, Amplius non

l

annem, * Sciens eum vt-

videbitis faciem meam

rum juftum, & fanctum.

vos, per quos transivi

;

y. Et cuftodiebat eum,

predicans regnum Dei.

&j audito eo multa facie-

Y. PoneDomine eufto-

diam ori meo. :

bat, & libenter eum au-

ircqu

diebat. .Sciens eum.

.&. Et oftium c

& ii. Lex veritatis fuit

ftantiz in labiis meis.

MENSIBUS OCTOBRI ,

"

in ore ejus , &iniquitas

non eftinventain labiis e-

NOVE

MBRIacDECEM-

jus ;in pace , & in eq

uita.-

. BRI.

te ambulavit mecum, * Et

1]

Sermo S. Joannis Chry-

foftomt.

f

multos avertit ab ini

uitatce.

Homi-liæ 3. ad Populum,

j

Littio $.

lm'

. Y. Labia enim Sacer-

dotis cuftodient fcientiá,

Uam habebimus ex-

& legem requirent ex o-

Q

cufationem , quam

veniam , cüm noftra nein

reejus.. Etmultos.

:

& lit. Sepiviaures me-

mentem quidem veniant ,

l

asípinis , * Et ori meo

aliena veró curiosé fcru-

feci oftia & feras.

temur ? ficuc in domum

!

Y. Beatus, qui lingua

fe inclinare, & interio-

fua non eft lapfus , & qui

ra confiderare pretereun-

]

ti turpe eft, & multa ig-

j

l

non fervivit —,indig.nis fe.

E

x

Et ori.

]

nominia plenum ; fic &

Gloria Patri. Et ori meo

circa alienam vitam ata-

j

eCic :

/j

gere illiberalitatis extre-

X2

mæ

:

4

Officium Meæ;]lruum.

mc

'eft. Hoc v

eró ridi-

Letio. v,

u

(

culum magis eft , quod

Udifti fermonem, in-

talem habentes vitam ,

A

quit moristur in te :

ei

& res fuás negligentes ,| confide, non te disrum-

qi

16

cüm aliquid arcanum di-| pet. Quid eft: Moriatur

xerint , rogant audien- n te ? Extingue ipfum,

(.

(ie

tem, &adjurant, ne cui-

defodito , nec exire, ne-

no

|

|

(

quam amplius alteri dicat:

que penitüs moveri per-

hinc declarantes , quod|mittas ; fed maximé ftu-

tet

rem reprehenfione dig-|de: ne aliis quidem malé

u

nam commiferunt. Sie-|dicentes tolerare : quod

j

nim illum , ut nemini di-|fi quando & fufceperis ,

Aj

eat, rogas; multó magis|infodito , interrime di-

Qu

te priorem huic dicere |Ctum , oblivioni trade ; ut

hon

non opportebat. In tuto|his , quinon audierint, fi-

jll

fermonem habebas : poft-| milis fias.

Cotl

quam ipfum prodidifti,

R. Difperfit, deditpau-

&0

tunc falutem ipsius .cu-|pe

ribus : * Juftitia ejus

tubi

ras? Si non vis efferri , |manet in feculum fieculi.

m

neque alteri ipfe. dicas

. V. Beatus,qui intelligit

V0S

poftquam veró alteri pro-

fuper egenum , & paupe-

"iE

didifti

fermonis cufto-|rem. Juftitia.

diam ; fuperflua facis, &

Leflo. vi. Homil.6.,

Ug

inutilia , admonens, &

On audifti, quod Da-

verl

obteftans pro dictorum

N

cuftodia.

vid deplorans Sau-

pulo

lem dixit? Quomodo ce-

quo

&K. Inftans orationi , & | ciderunt potentes ? Ne

tri j

minifterio Verbi, horta-

annuntiaveritis in Geth,

hll

batur omnes in propofito

neque przdicaveritis in

Ch

cordis permanerein Díio:

viis Afcolonis ; ne leten-

10

* Quiaerat vir bonus, &

tur filiz alienigenarum ,

n

plenus Spiritu fancto.

neque exultent filiz incir-

l

" W. Etapponebatur mul.

cumciforum. Quod fiil-

Ton

ta turba Domino. Quia

lerem manifeftam noluit

erat.

lec

evulgari , ne adverfariis

li t

gig-

S. ZPoannis Nepomuceni Mart.

gigneret voluptate: quan-

ZIntiph, 'Tranfivi per ig»

tó magis nos oportet hzc|nem, & aquam , & eduxt-

efferre ad aures alienas, |(ti me in refrigerium..

l

i

quin necad noftrorum au-

y. Dixi: ,Cui'codiamvi-

res ; ut neque hoftes au-

as meas.

Il

dientes gaudeant, neque

R. Ut non delin

li

gam

noftri re cognita , conci-

inlingua mea.

lu

dant : fed oportet cohibe-

Le&Qio fancti. Evan

zelii

l

re rumorem , & undequa-

fecundüm Matthzum.

l

que compefcere? Nee mi-

Lettio vii, Cap. r 1: cv. 2,

yi

hidixeris ; Hoc 1lli dixi:

N illo tempore: Cüm au-

i

Apud te ipfum contine.

]

diffet Joannes in vineu-

Quemadmodum enim tu |lisopera Chrifti , mittens

Y

non potuifti cacere:ita nec |duos ex difcipulis fuis , ait

n

ille poterit hzc apud fefe illi:'Tu es, qui venturüs

continere.

es, analium expectamus?

Jl

&.. Ego fcio , quoniam in- | Et reliqua.

L

trabunt poft difceffionem HomiliaS.

[3

oftomi.

Toannis Chry-

a

meam lupi rapaces in

j

vos BOn parcentes gregi.

Z e0$,. qui fcandalizamt,

* Propter quod vigilate.

Itb. . r.

"

y. Etex vobisipfis ex-

Umanimo tuo reputa,

[

urgent viriloquentesper-

C

quantam eos , qui fo«

]i

vería, ut abducant difci- brii erant, & vigiles, pro-

Jl

pulos poft fe. Propter;babile fit inde utilitatem

n

quod vigilate. Gloria Pa- | percepiffe;cümanimá cone

'Ne

tri, Propter,

ftantem cernerent menté

jj

In. 1I[. No&urno , Antiph, invictam,linguam maxima

M

Gne me examinafti , & |libertate loquendi predi-

!

I

non eft

inventa in|tam , hominem deferti in-

lY

me iniquitas.

colam , Regem fuperare :

i

Zintiph. Aque multe|vinctum effe, nec tamen

j

non potuerunt extingue- | credere ; capite truncari ,

hl

re charitatem , nec flumi-|nec filere. Sed nehic qui-

It

: dem fubfifte; verüm ea ,

!

na Qbruent illam.

X 3

que

6

rOffipum. Menftruum.

ijuæ -fequuta fi

u

nt, exa-

non potuitlinguam unam

li

mina. Caput amputavit

compefcere ; fed ea fub-

jie

Herodes : capite trunca-

lata,fexcenta pro illa,& cü

us

tuseft Joannes. Quis er-

illa,orareferavit. Ille ve-

wæ

Q beatus ab omnibus

ró, & tumillumpoft cezde

qui

praedicatur ?. quis. imitan-

perterrefecit ( adeó quip-

del

dus proponitur ? quis ce-

e confcientiam ejus per-

y

lebratur ? quis.coronatur?

cellebat metus, utipfum

«t

uis preconiis ornatur ?

tumtemporis arbitraretur

for

quis laudatur ? quis com-

àmortuis excitatum mira-

enit

Anendàtur ? quis in hunc

cula patrare.) & veró

of

usque diem reprehendi-

nunc, & ex tempore per-

J

t

tur ? Nonnein fingulis Ec-

petuó per univerfum .or-

v

uidem clamat:

:elefiis.

bem terrarum , & per fe,

phll(

'Non licet tibi habere u-

& per alios reprehendit :

nili

xorem Philippi fratris tui:

fiquidem unusquisque .,

&

jlle veró diffamatur etiam

dum Evangelium iftud le-

gb

poft obitum , ob adulte-

git, dicit : Non licettibi

Ti

rium , infaniam , & auda-

habere uxorem íratris

i

tui.

ciam.

& Cümcorriperetur ab| .. &.. Reddidit Deusjufto

N

Allo deomnibus malis,quz

mercedem laborum [fuo-

fi

fecit Rex , adjecit & hoc:

rum , & deduxit illum in

ipfe

* Ec inclufit |Joannem in

via mirabili * Et fuit illi

[

/:carcere,

in velamento diei , & in

L

vt,

: X. Laboro usque vin-

luceftellarà per noctem.

/h

cula , quafi male operans ;

X'. Transvexitillum per

PU

|aquam nimiam ; inimicos

fed verbum Dei non eftal-

quod

ligatum. .E« inclufit.

autem illius demerfit. Et.

Vecre

Letito. vni.

Gloria Patri.

Et fuicilli.

TOE

—Onfidera veró , prz-

Let&lio ?x.

Amzi

X ter ea, quz dicta funt, !

U

id ergo detrimenti

m

IN

quanta virtus effet capti-.

(

coepit ex obitu juftus

uI

vi , quanta tyranni imbe- |ille? quid ex morte vio-

C0

atena ?

cilli,tgs !.Nam hicquidem lenta ?.quid ex c

quid -

Legls ;

S. SToannis INepomuceni Mart.

h

uid ex carcere ? Quos

|

Zintiph, Tunc Rex aecens

autem non correxit, qui-

fusira in hunc fuper orit-

'J

bus cor faperet, ex iis" |nescrudeliüs defzeviit. :

l

que paffus eft , ex iis,

ZIntiph. Beatus , qui lin-

que nunc predicat, ea-

gua fua non eftlapfus ; &

;

ui non

]

dem prorfus , quz cüm

"

fexViyic indignis

viveret ? Noli ergo di- |fe.

cere ; Quam ob caufam

Cap

it. ECCli. 21-"'6 28. !

I

Abia

1

mori permiffus eft ? Non

imprudentium

enim illud erat mori , fed

ftulta narrabunt , ver-

sl

coronam adipifei : non

|ba autem prudentium fta-

Ü

interire , fe

meliorem

tera

onderabuntur.

In

!

vitam . aufpicari.

Difce

ore

atuorum cor illo-

l

hilofophari : non modó

rum : & in corde fa

j

nihil te ifta ledent ; fed

pien-g

1

tium os illorum.

(j

& commuodis multis au-

&& FHumnus«

gebis.

X

'Te Deum laudamus.

VI.

in fepulchro corn«

Ó

ditur,

AD LAUDES,

Signis Joannes proditur ; ^ -

. €9 ger. Horas , Zntiph.

Per cratium repagula :

]

Nterrogabat eum Rex|Intermicant miracula.

[ulv

I

multüs fermonibus ; at

Hic ejus hoftes illico :

il

m

ipfe nihil illirefpondebat. |Pudore moeftupublico , .

]

—

Bfalm. Dominus regna- | Ultrice dextra

uminis ,

Ü

vit, «t in Dominicae

Poenas rependunt crimi-

j

Zintiph. Rex dixit : Ne

nis.

Hic damna rerü fle

abfcondas à me verbum ,

-

quod te interrogo. Dixi :|

bus ,

x

Secretum meum mihi, Se-| Fameve conquerentibus

,.

:

cretum eft mihi.

Abducta res revertitur, -

Autiph, Aflirmabat Rex ,| Ablata fama redditur..

J

fe divitem , & beatumfa

Hie corpus egritudi

J

$

-,-

Cturum. Non obedio pre-

nes 5

J

cepto Regis,fed przcepto] Tempus vici

j

ffitudines , |

j

Legis , quz data eft nobis, | Periculum fecutitas ,

( 4

Mor-^

$

Officium. Men[iruum.

Y

Mortem fugit mortali-,fione ori noftro cuftodi-

j

tas.

am ponentes, beatis , qui

fia

Hic viva lingua Marty- |linguanon funtlapfi , an-

(fuf

numeremur.

Per Domi-

tf

ris,

Sed muta , voce fangui-

num noftrum J efum Chri-

gt

nis

um.

gfïæïw

Clinaus, ut Abel , ime

Zd "Tertiam , | Capitulum

hten

t

- . probat,

Labiaimprudentium. ut fu-

gl

Regique crimen exprob-

prü. 5.

R, )Jf. ï

rat j

R« breve. Sacramentum

qq a

Unius ó ! da Trini-

Regis * abfconderebonum

t

tas ,

eft. Sacramentum Regis.

p

Triumque fimplex uni-

Y. Opera autem Dei re-

ymeas

taS ,

velare honorificum. Ab-

fcondere bonum eft. Glo-

jh

Ut, qui Joanni fuppli-

(

cant. ,

ria Patri.

Sacramentum

Oim

Regis.

[ P|

yrad

jd impetrent quod Hagi-

^

tant ,

y . PoneDomine,cufto-

P

Amen.

diam ori meo. R. Ecoftiü

l

h

y'. Pofuiori meo cufto-

circumítantie labiis meis.

(tedi

diam.

Ad. Sextam Copitulum,

Eccli, 20. v. 29.

. &. Cum confifteret pec-

Àn

cator adverfum me.

Epiaures tuas fpinis :

4Ad. Beneditlus ,. Antiph.

S

linguam nequam noli

audire ; & ori tuo facito.

ju f

Quicümque glorificaverit

Ü

me , glorificabo eum: qui

oftia , & feras.

Vinei

auteim contemnunt me e-

R« breve, Pone Domine

$

runt ignobiles.

* Cuftodiam ori meo pone

Oratio.

Domine.

Sentiel

[X Eus , qui obinviétum

y. Et oftium circumftan-

D. Joanis Sacramen-

tix labiis meis. Cuftodiam.

ori meo. Gloria Patri. Po-

hiüm

tale filenGüum nova Ec-

Ti

clefiam tuam martyrii co-

ne. Y. Dixi: Cuftodiam vi-

ün

rona decoráfti , da, ut e-

as meas. &. Ut non delin-

Ti

quam inlinguamea. -

M.

jus ex?mp;q ; & intercef-

W

$.2 m Népomue.

l P

a

^

| Ad Nöd&m,

Capitulum, |Fnr

uit pr'eceps

tumulätus

RUWI

Ewh, 28. v. 29.

unda

Wüa u

Urum tuum , & argen- | Martyr,

& flluétu placido

t

filencem -

T

cum tuum confla , &

verbis tuis facito ftatera ,

Naufragus linguam melio«

& frenos ori tuo rectos :

Tls 2Vl

C

& attende , neforté laba-

Servatin ufum.

linij

ris inlingua,

At füperjectz facili natan-

tes

R. br. Dixi: * Cuftodiam

Wi

vias meas. Dixi.

Amne difcurrunt,rutilante

ln

que circa

y'. Utnon delinquam in

u

linguamea. Cuftodiam vi-| Martyrem Flamme : bené

t

as meas.Gloria Patri. Dixi.

gefta plaudens

li

"m

Y. Pofui ori meo eufto-

Ornat Olympus.

nà t

diam,

Ornat& linguam, roieiin-

C

$ Cum Confifteret pecca-

flar ignis ,

tor adverfüm me.

Vividam fervans, & ad«

geuull

Ad V'fperas ,| omnia ut n

huc rubentem,

fuerit ta-* -

vt

! l

à, Fefp. loco. ultimi. Bfalm,

Indicat quznam

centis

Jl t

Credidi, propter quod.

lgyifl

T

Hwmnas.

Gratia Linguz.

lY

Am faces Lictor ferat ,|Sit Decus Patri, genitz-

Jj

Ui

j

& minantem -

que Proli

'qüä

jl

am ferox enfem, rabi-|Spiritum laudent, ab u-

t

l

j

dümque tortis

tróque puris

"Vinculisferrum, facra ni| Qui calet lammis, firie fi-

j 10

Sacerdos.

ne pfallens

Abdita pandat

Orbisuterque. .Amen.

Senüetvires, animeque| Y- Pofuiori meo cufto-

magna

lam.

g

Müd

jm

Prodigum pectus : violen-

&. Cümeonfifteret pec-

yn, Po

tus ira

cator adverfum me.

Non quaüt recti folita te- "d. Magnificat, ,Antiphona.

dam v

nacerm

n

In confpectu potendum

o

Mente Satelles.

admirabilis ero ,

facies

EM

"

Pars. Autum,

X X

rin-

odl

.. IO Ojj'ïc; Memft. S. ;)—?oarmif Nepomuc M.

[

Principum mirabuntur me: fiam tuam martyrii coro-

tacentem me fuftinebunt, na decoráfti, da, ut ejus

& loquentem me refpi- exemplo , & intercellio-

j

cient.

ne ori noftro cuftodiam

/62

Oratio

ponentes , beatis , qui lin-

m

,qui obinviétum gua non funtlapfi , annu-

,

D

loafiis Saeramen- meremur. PerDomin

|

/,

A' :

P.

5

'tale filentium povaEcCIe- nofcrum.

L

/J

:

E IN S.

,

n

r

SS

BSS

x'I þ?

Z

EW

N

N

A

)

(

i,

SSQESS

N

N

Z

i

ä

p

(

A

ER

V,

S

OAV

Z

(

ZA

7

EE

ä

RUL

n

A

G-

N

"5

?.

:'":

j

N

f

* 1

E

f

1

H»'

QU

;

f"')l

M

«

N

^

i

V U

A

)

x.X

«

(ïll ]

-»&K

ERN

-

1

EEEET)

LA

(q-

E

À

A

;;

k,*g—'ä/

v

/7

]

;

U

Á

(

(/Qx €/(/n - /0 /0

ul'() ä/l / /)/(/2;2

.7-!"7

/30/1»:'; GR — *2/

Pvl

Jl Wi

Til

/Q)e7ze 6 Z

( läm —— 4;* /fïf

| qml

HHL

Q&)?ZW/ um Mf

///;)/(*(1/—»'*/?,7

J..[M'/(,! & — /f*r

lqmmurz Z ,äyyzm e)

»/

?P M.

c)

u "gy,

,Væiz

^ [,;,n;/w;y

O./y/ïm 7/.

fwwn

-

/W

u FA '9J

W7//þä/

^ ,

?

7/4t /

(ï// 22 f-ïä ärm;;,.,

(

;

////fm./i /ä

f 0/4"V/sz f'f d

L A

|

9 j

?ywï (tpl-—.

—

J (/7,62752/// (ec/ y äyf /

/611/4; 22*

W/

24

M,,f

W»

7£-— .

4 6;4 Cj;/zäw xf

— —L22142

7

7U

$4

72—

/WJZ

J tf

x x Y Z *

ss

Mg;, M,,,/

/

A /.fyfc/æz/Ze 1/027 7M

4"4:/,)'--

E ERE

A u

ije/zeü'Z(a/Z )/Z?O'

A

./ä'(/&

4//7&[0.&

——

A w Al

fm e(?ü/ä

£2 / fyz d

J P.

C a m GIPArire &

þnäw A.

vatisp" AMAMEO

U. E

64.'27

JUW;MPJ

^. 9&&54»1 n F

