Dimiti

D óminus intérrogat juftum

diCctiónem in fzculum fzcu-

lns ii

& impium : * qui autem dí-

li : * latificábis eum in gàu-

fcàrat.

ligitiniquitátem , odit àni-

dio cum vultu tuo.

inam iuam.

Lö-

Jtque

Quóniam Rex fperat in D

odf

Pluet fuper peccatóres là-

mino : * &in mifericórdia

u

Altíffiminon commovébitur.

(mmod

€os: *ignis, & fulphur,

gt

&

fpíritus procellárum , pars

Ínveniátur manus tuà ómni-

cálicis eórum.

businimícis tuis: * déxtera

:gimäC'l

iie

Quóniam juftus Dóminus

tua invéniat omnes , quite

"a

A

odérunt.

4r;ndm(m

& juftítias diléxit : * zequità-

tem vidit vultus ejus.

Pones eos ut clíibanum ignis

$ (

Afía. Funéfte mortis dam-

rinie.

in témpore vultus tui : * Dó-

nátur fupplícium , dum

minus in ira fua conturbábit

deniin

Chriftus

in Cruce noftra

m

€os , & devorábit eos ignis.

J

deftrüxit

víncula

crími-

FruQum eórum 'de terra

Wi

num.

q

N

perdes: * & femen eórum à

Afía. Rex exaltátur in sathe-

filiis hóminum.

hi

Jl

Quóniam declinavérunt in te

Chm

fi

ya ,cum nóbile tropheum

Crucis ab univérfis Chrifti-

mala; * cogitavérunt consilia;

IT

Y

colis adorátur per fzecula.

ue non potuérunt ftabilire.

Píalmus 26

uóniam pones eos dor-

[

Omine in virtüte tua

iW

fum : * in relíquiis tuis pra-

" ]etábitur Rex : * & (u-

arábis vultum eórum.

l

p

T

xaltàre Dómine in virtüte

"I

er falutáre tuum exu'ltäbif

veheménter.

tua: * cantábimus & pfallé-

Til

D efidérium cordis ejus tri-

mus virtütes tuas.

[

buifti ei: * & voluntáte la-

Afía. Rex exaltátur in ethe-

a

Ia

.. Fefta Septembris. Z4 -

v 399

NU

ra , cum, nóbile tropheum|tuam sloriófam paffiónem.

1

1 m

Crucis ab univérfis Chrifti-

Per quem.

m&*

colis adorátur per fzcula.

LeQio v.

Uibiüs : cládibus fra&tus

Ns

y'. Adorámuste Chrifte , &

!

benedícimus tibi.

Q

Chósroas ,in fuga, qua

li

w.Quia per. Crucem. tuam

trajícere "igrim | parábat ,

T

xedemiífti mundum.

Medáàrfem filium sócium re-

Utl

Ee&io iv.

gnidesígnat, . Sed eam contu-

Hósroas Persárum Rex ;

meliam cum Síroes Chósroz

h

extrémis Phoce impérii

major natu filius ferret atró-

MT

tempóribus /Egypto & Atrica

citer , patri fimul & fratri

necem machinátur , quam

J

occupáta, ac Jerosólyma cap-

ta , multísque ibi ca&efis Chri-

póft utríque ex fuga retrátto

1b

ftianórum míllibus , Chrifti

áttulit , regnámque ab Hera-

foui

Dómini Crucem , quam He-:

clío impetrávit , quibüsdam

lena in mOnte Calvárie col-

accéptis conditiónibus:quarü

f

locàrat , in Pérfidem ábftulit.

ea prima fuit , ut. Crucem

1]

Itaque Heraclíus, qui Phoca

Chrifti Dómini | reftitüeret.

Til

fuccéfferat , multis belli in-

Ergo Crux , quatuórdecim

cómmodis & calamitátibus

annis poftquam vénerat in po-

IUF.

teftátem Persárum , recépta

Ti

affé&tus , pacem petébat ,

((

uàmà Chósroa victóriis in-.

eft: quam rédiens Jerosóly-

mam Heraclíus , fclémni ce-

n

olénte , ne iníquis quidem

conditiónibus impetráre pó-

lebritáte fuis humeris rétulit.

ineum montem , quó eam

ur'xgnþ

terat, Quare in fummo di-

*DU

fcrímine fe afsíduis jejüniis

Salvátor tülerat.

l

& oratiónibus exércens , o-

*. Dum facrum pignus ca-,

jl

E

I

pem à Deo veheménter im-

litüs exaltátur , Chrifü fides.

plorábat: cujus mónitu ex-

roborátur :. * Adfunt prodi-

CCf

ünia

ércitu comparáto , figna cum

gia divínain virga Móyfi prí-

hofte cóntulit,ac tres duces

mitüs figuràáta.

y^ Ad Crucis contá&um re-.

n

Chósroz cum tribus exerciï

[i

tibus fuperàávit.

.

sürgunt mórtui, & Dei mag-

nália referántur. Adfunt.

Ifti

&« Nos autem gloriári

opör;/

e&tio vi.

(j

tet/' in Cruce Dómini noftri

uo eft falus,

Uod fa&tum illüftri mi-

jta

Jefu Chrifüi ;in

vita & refurréttio noftra :

a

ráculo

commendaàtum

* Perquemfalvàti, & libe-

eft. Nam Heraclíus , ut erat

tU

j

xàti fumus.

auro & gemmis ornátus , in-

y.Tuam Crucem adorá-

síftere coáttus eftin porta ,

montem

"

mus Dölmin,c , & recólimus! que | ad Calvàárie

4

ducé-

466

, $*. Fefta Septembris. g/J-

i

ducébat. Quó.enim magis

almus gs.,

Antáte Dómino

cánti-

j

li

prógredi conabátur, eo ma-

gis retinéri videbátur. Cüm-

cum novum ; * cantáte

p

Dómifio omnis terra.

33

Ti

que ea re & ipfe Heraclíus ,

& réliqui omnes obftupé-

Cantáte Dómino , & bened í-

glldlcc

fcerent: Zacharías Jerofoly-

cite nómini ejus : * annuntiá-

1

I

[!

r

mórum Aritíftes , Vide , in-

te de die in diem falut

g'lre

quit , Iriperátor ,ne ifto tri-

ejus.

[mu

T

li

umpháli ornátu , in Cruce

Annuntiáte inter Gentes gló-

ferénda parum Jefu Chrifü

riam ejus , * in ómnibus pó-

[ Ü

qund

paupertáte

m, & humilitátem

u

lis mirabília ejus.

imitére.:

'Tunc Heracltus

O

uóniam magnus Dóminus ,

ei

an

ü

abjétto amplíffimo veftitu .

& laudábilis nimis : .* terrí-

detra&tísque cálceis , ac ple-

bilis eft fuper omnes deos.

um

(osit

Xl

béjo amiiu indütus , réli-

uóniam ommnes dii Gén-

quum viz fácilé confécit, &

tum damónia : * "Dóminus

DT

in eódem Calvàárie loco Cru-

autem coelos fecit.

cem ftàtuit , unde füerat à

Conféffio , & pulchritüdo in

Perfisafportàta. Itaque Ex-

confpe&u ejus: * fan&timó-

fien

altatiónis fancte Crucis fo-

nia, & magnificéntia in fan-

Vube

lémnitas, qua hac die quot

Gificatióne ejus.

1

ánnis

celebrabátur ,

illà-

A fférte Dómino pátrie Gén-

d

ftrior habéri coepit ob ejus

tium , afférte Dómino gló-

i

I

rei memóriam , quód ibídem

ram & honórem: * afférte

þ

T

füerit repófita ab Heraclío ,

Dómino glóriam nómini ejus.

M

(

ubi Salvatóri primüm fuerat

'T óllite hóftias , & introítein

N

conftitüta.

átria ejus

* adoráte Dómi-

Tf

s. Hoc fignum Crucis erit

num in átrio fancto ejus.

(ur

ih ccelo , cum Dóminus ad

Commoveátur à fácie ejus

N

IQ

judicándum vénerit : * Tunc

univérfa terra : * dícite in

At

E

maniféfta erunt abfcóndita

Géntibus , quia Dóminus

Ti

il

cordis noftri.

regnávit.

l

Ill

M

vx.Cum séderit Filius hó-

E tenim corréxit orbem ter-

ii

minis in fede majeftátis fuz,

r&,qui non commovébitur : *

i

& coeperit judicáre feeculum

judicábitpópulos in equitá-

|

erignem.

luhc.

te:

dj

1

'Tunc.

lória Patri.

L:eténtur coeli ,. & exültet

E—3

li

In tertio No&turno , Afia.

terra , commoveáàtur mare ,

m—c£.

j

Adorámuste Chrifte, & be-

& plenitüdo ejus: * gaudé-

—

E

nedícimus tibi, quia per Cru-

bunt campi, & ómnia , que

—

-

li

cemtuam redeinífti mundum.

in eis funt.

z

L

'Tunc:

61

Fefta Septembris, 74 ..

75

T unc exultábunt ómnia lis-

propter judícia tua. D

oinine.

Aj

nafylvárum à fácie Dómini,

uóniam tu Dóminus altíffi-

iUile

quia venit: * quóniam venit

mus fuper omnem terram : *

judicáre terram.

hl

nimis exaltátus es fuper om-

E

Judicäbit orbem terre in

nes deos.

l

ll

l

hr

il

&quitáte , * & pópulos in

Q ui dilígitis Dóminum, odi-

veritáte fua.

te malum : * cuftódit Dómi-

Aüa. Adoraàmus te Chrifte ,

nus ànimas SanCtórum fuó-

[e5 glo

& benedícimus tibi , quia

rum , de.manu peccatóris li-

ljl

berábit eos.

per Crucem tuam redemífti

mundum. ÁAfiz, Per lignum

L ux orta eftjufto, * & re&tis

Utni

fervi fatti fumus , & per

corde latítia.

Md

fantiam | Crucem

liberáti

L ztámini jufti in Dómino : *

(et

M

fumus: f'uttus árboris fe-

& confitémini memóriz fan-

*

(

'/n- |

düxit nos, Fílius Dei redémit

&ificatiónis ejus.

URU |

Afia, Per lignum fervi fa

-

nos ,allelája. Pfalmus 96.

Ominus regnávit, exül-

&i fumus , & per fanctam

ij

tet terra , * lzeténtur ín-

Crucem liberáti fumus : fru-

;

dj

fule multa.

&us árboris fedüxit nos , Fí-

if

lius Dei redémit nos , allel.

IN ubes, & calígo in circüitu

ejus : * juftítia , & judícium

Afía, Salvátor mundi. falva

(

corré&tio fedis ejus.

nos, qui per Crucem , & sán-

j

Ignis ante ipfum prazcédet, *

guinem tuum redemí(ti nos ,

Vent

& inflammábit in circüitu

T05

auxiliáre nobis , te deprecä-

jj

inimícos ejus.

mur Deus nofter.

rütel

Illuxérunt fülgura ejus orbi

Pfalmus g7..

Din

terrae: * vidit, & commóta

Antáte Dómino cánti-

M

eft terra.

.cum novum: * quia mi-

( ngï |

Mlontes ficut cera fluxérunt

rabília fecit.

diei

à fácie Dómini : * àfácie Dó-

Salvávit fibi déxtera ejus ;

*

E

i

mini omnis terra.

& bráchium fanttum ejus.

Annuntiavérunt coeli juftí-

'N otum fecit Dóminus falu-

j

tiam ejus : * & vidérunt om-

táre fuum: * in confpé&tu

nes pópuli glóriam ejus.

Géntium revelávit juftítiam

(

fuam.

qmta

Confundántur ommnes , qui

adórant fculptilia: * & qui

Recordátus eft mifericórdie

xl

gloriántur in fimulácris fuis.

fuz, * & veritátis fuze dómui

Ij

A doráte eum. omnes Angeli

Ifrael.

?

Vidérunt omnes términi ter-

T

ejus: * audívit, & letáta eft

j

Sion.

[

re* falutáre Dei noftri.

d ql

biláte Deo omnis terra : *

Et exultavérunt filize ]udæ,* ju

N

can-

T

* 4662

-& Fefta Septembris. )Z 2

j

in óculis impiórum , quibus

li

cantáte , & exultáte , & psál-

I

jf

lite.

per Móyfen di&tum eft : Et

j

ffe

P sállite Dómino in cithara ,

erit pendens vita tua ante

*

óculos tuos , & timébis die

jpp.

in cíthara , & voce pfalmi :

: oofit

jin tubis du&tilibus., & voce

acnoGe , & non credes vi:

jl

102

tubze córnea.

t tusa.

Ifti enim-nihil in

us ff

ubiláte in confpé&u Regis

crucifixo

Dómino prs&ter

;Dom

b

ómini: * moveátur mare,

fácinus fuum cogitáre potu-

érunt , habéntes timórem ,

Jj ex

plenitüdo ejus : orbis terrá-

(dens

rum , & qui hábitant in eo.

non quo fides vera juftificá-

Flümina plaudent manu , fi-

tur ,fed quo confciéntia int-

ii

Nofter ve-

qum 0

mul montes exultábuntà con-

qua torquetur.

gl ,

fpé&tu Dómini : * quóniam

ró intelléctus , quem fpíritus

venit judicáre terram.

veritátisillàminat , glóriam

m;t

quaterf

Wadicábit orbem terrárum in

Crucis ccelo terráque radián-

juftítia , * & pópulosin aqui-

tem ,puro ac líbero cordc

Áque

táte.

n

fufcíipiat, & interióre ácie

ii

Afíía. Salvátor mundi falva

vídeat , quale fit, quod Dó.

minus, cum de paffiónis fuc

empl

nos,qui per Crucem & sán-

tvf

suinem tuum redemífti nos ;

loquerétur inftántia ,. dixit. :

auxiliáre nobis ,

Nunc judícium mundi eft ,

uitus

mur Deus nofter.

ite degrecä'-

nunc princeps hujus mundi

p

y'. Omnis terra adóret te, &

ejiciétur foras

Et ego fi

i,

fatat tibi.

exaltátus füero à terra,ómnia

ümve

"N

x« Pfalmum dicat nómini tuo

*

traham ad meipfum.

Dómine. -

$& Dulce lignum , dulces

m

1 ét&io fancti

'Evangä,t;li fe-

clavos , dulce pondus fu-

ituyir

. eündüm Joánnem.

ftímuit: * Qu fola digna

"r

YLeüovi. —Cap.iz.c

fuit portàre

jin,

faculi.

prétium huj us

À

bun

N illo témpore: Dixit Jefus.

Aturbis Judeórum : Nunc

y. Hoc fignum Crucis erit

A

judícium eft mundi : nunc

incosdo , cüàm Dóminus ad

1

ilm]

princeps hujus mundi ejicic-

judicandum vénerit.

Que

tndur

tur foras. Et reliqua.

ola.

Diiy

p x

Bfio. Divínum auxílium.

f

J

n

Homilía S. Leónis Papee.

Leé&io viii.

,'

Cerm. 9. de Paffione Domini ,

poft medium.

Admirábilis

poténtia

ineffábilis

"* Xaltáto , dilectíffimi, per

Crucis , 6

A4Crucem Chrifto , non

glória. paffiónis , in qua &

ll

illa tantüm fpécies afpé&tui

tribünal Dómini , & judi-

z

ff

mentis occürrat ; qua fuit

cium mundi , & potéftas eft

ll

cru-

j

36

ii

9N F efta Septembrïs./4'.

crucifixi.

Traxifti enim Dó- :

to universárum ubique na-

l

mine ómnia ad te, & cum ex«

tiónum devótio celebraret.

ii

pandíffes tota die manus tuas

Nunc étenim & ordo clárior

il

ad pópulumnon credéntem ,

Levitárum , & dígnitas àm-

hY

& contradicéntem tibi , con-

plior feniórum , & facrátior

i

fiténde majeftátis tuze fenfum

eftün&io facerdótum : quia

J

Crux tua ómnium fons bene.

totus mundus accépit. 'Traxt-

pi

fti Dómine ómnia ad te , cüm.

dictiónum , ómnium eft caufa

em j

in

execratiónem . Judáici

gratiárum: per quam credén-

ific

fcéleris , unam

rotulérunt

tibus datur virtus de infirmi-

.

ómnia eleménta fenténtiam ;

táte,glória de oppróbrio, vita

Y

cum obícurátis lumináribus

de morte.

Nunc étiam car-

Pt

coeli , & convérfoin noctem

nálium facrificiórum varietà-

l;ianï

dig , terra quoque mótibus

te cefsáhte , omnes differén-

]i

"

j

quaterétur insólitis , univér-

tias hoftiárum una . Córporis

Qttt

faque creatüra impiórü üfui

& Sánguinis tui implet oblà-

Al

fe negáret. "lraxifti Dómine

tio : quóniam tu es verus Ag-

ómnià ad te , quóniam fciffo

nus Dei , qui tollis peccáta

fir

templi velo,San&a fanttórum

mundi ; & ita in te univérfa

j

ab indígnis pontificibus re-

pérficis myftéria , ut ficut

l,

cefsérunt,ut figura in veritá-

unum eft pro omni vittima

ivl

facrificium,ita unum de omni

tem , prophetía in manifefta-

)f

tiónem, & Lexin Evange-

Gente fit regnum,

nuti

lium vertereétur.

'I'e Deum laudámus. 16.

g. Sicut Móyfes exaltávit

'AD L AUJDES,

4

]*

ferpéntem in desértojita exal-

& per Horas , Afía.

i

tári opórtet Fflium hóminis:

Magnum pietátis opus *

|rni

* Ut omnis , qui credit in

n

mors mórtua tunc eft ,

Wl

ipfum, non péreat , fed hà-

inligno quando mórtua vita

beat vitam eetérnam,

fuit , allelüja.

Píalm. Dóminus

t

. Non mifit Deus Fílium

regnávit.

[

uum in mundum , ut jüdicet

cum reliquis. 17.

L)

mundum , fed ut falvétur

. Afia. Salva nos,Chri

fte Salä b d

us

mundus per ipfum. |.Ut.

vátor per virtütem Crucis ,

G lória Patri. Ut.

qui falváfti Petrum in marl ,

Le&io ix.

miferére nobis.

Raxíftüi Dómine ómnia

Afia. Ecce Crucem Dómint ,

.

j

j

ad te,ut, quod inuno

fügite partes advéríz , vicit -

Judes templo . obumbrátis

leo detribu Juda, radix Da-

!

i

j

fignificatiónibus tegebátur -;

vid , allelüja.

fia. Nos autem *gloriári ,

pleno gpertöquc facramän-

opórs

A^ Fefta Septembrisg/4'-

36

(ii

opórtet in Cruce Dómini

no-, l'ende miti ftipite.

;

jl

ftri Jefu Chrifü.

S oladigna tu fuffti

Ferre mundi Ví&timam:

J..

Aíía. Perfignum Crucis:de

Amul

inimícis noftris líbera

nos

Atque portum praparáre

|

pomi

Deus nofter.

Arca mundo nàufragos

2v

Quam facer cruor perünxit

us lmJ

Capitulum, — Philip

A ;

xatres, Hoc enim

fe

ntite

Fufus Agni córpore.

F

in vobis,quod & in Chri-

S empitérna fit beátze

;ise

"Trititáti glória ,

a YO

fto Jefu:xqui cum in forma Dei

j i

effet , nonrapínam arbitrátus

ZEqua Patri , Filióque ,

ld it

eft , effe (e sequálem Deo: fed

Par decus Paráclito :

ia no

femetípfum exinanívit , for-

Uníus Triníque nomen.

mam fervi accipiens , in fimi-.

Laudet univérfitas. Amen.

j Ea

litádinem hóminum fa&tus ,

vy. Adorámuste Chrifte , &

ii

benedícimus tibi.

kl bf-

& hábit

u invéntus üt homo.

'Ertein

- Hyvymnus.

x&. Quia per Crucem tuam

redemi(ti mundum.

, Cum

p Uftra fex qui jam per-

um

egit ,

Ad Benedi&us, Antiphona.

Gu

'Tempus implens córporis ,

Super ómnia ligna cedrórum

tufola excélfior ,in qua vita

vAdord

Sponte Iibera Redémptor

vnediom

Paffióni déditus ,

mundi pepéndit ; inqua Chri-

Agnus in Crucis levátur

ftus triumphávit , & mors

yQuiy

timihr

Immolándus ftípite.

mortem fuperávit in etér-

AiSex

Felle potus ecce languet,

num.

Oratio.

Spina , clavi , láncea

Eus , qui nos kodiérna

i Crü

die Exaltatiónis fanttze

C

j

Mite corpus perforárunt:

Unda manat , & cruor :

Crucis ànnua folemmitáte Iz-

ld

tíficas : praefta, quefumus; ut

!

Vi

Í

'Terra , pontus , aftra , mun-

dus,

cujus myftérium in terra cog-

tiuin

uo lavántur flhmine !

nóvimus , ejus redemptiónis

K

c

rux fidélis , inter omnes

premia in ccelo mercámur.

usd

Per eámdem Dóminum.

Arbor una nóbilis :

! f.Ad(

Silva talem nulla profert

Pofteà fit commem.

de

t

u

Fronde , flore , gérmine :

O€&av. Nativit. B. Maria.

DN 7/,

Dulce ferrum, dulce lignum,

Afía. Nativitátem hodiérnam

FU

URAT

Dulce pondus süftinent.

perpétua Virginis genitrícis

?h

j

Fle&te ramos arbor alta ,

Dei Maríe folémniter cele-

Ts

Tenfa laxa vífcera ,

brémus ,qua celfitádo thron

,i

j

"

Ál

Et rigor lentefcat ilfe ,

proceffit , allelája.

It

uem dedit natívitas ;

y-. Natívitas eft hódie fancte

AbN

t fupérni membra Regis

Maríg Vírginis.

t..Cu-

;rügmu

.. Fefta Septembri;,/*.

. Cujus vita íncly:a cun-

Philipp. 2.

Capitulum.

étas illuftrat Eccléfias.

miliávit femetipfum ,

Oratio.

H

fattus obédiens usquead

)H

Amulis tuis , quaefumus

mortem, mortem autem Cru-

J

CIS

A Dómine , cceléttis gràtiee

Propter quod & Deus

P

inunus impertíre: ut ; quibus

exaltávit illum , & donávit

beáte Viírginis partus extitit

illi nomen , quod eft fuper

falàtis exórdium , Nativitátis

oinne noraen,

ejus votíva folémnitas pacis

.. br. Omnisterra adóret te ,

tríbuat increméntum. Per.

* Ftpfallat tibi.

Omnis.

y.Pfalmum dicat | nómini

Salva nos.

Ad Tertiam , Antiphona.

tuo Dómine. Et pfallat.

1

Cap. Fratres , Hoc enim fen-

G lória Patri. Omnisterra.

T

títe.

.Hoc fignum Cr

in ccelo.

gci.s erit

&.br. Hoc fignum crucis ,

fU

* Eritincodlo. Hoc.

, Cüm Dóminus ad judicán-

y. Cüm Dóminus ad judi-

um vénerit.

(f

cándum vénerit. Erit.

Infecundis Vefperis omnia

Hoc.

[l

G1ória Patri.

dicuntur ut fuprà in primis

Yi

y. Adoràmus te Chrifte, &

Vefperis. 354.

Y

benedícimus tibi.

Ad Ma

o

nificat ; Antiphona.

O crux

b

QU

5£.Quia per Crucem tuàm

enedíéta , quze fola

Yi ?

yedemifti mundum.

fuífti- digna portáre Regem

AdSextam , Antiphona.

caelórum, & Dóminum, allel.

Ecce Crucem Dómint.

Oratio. Deus ,

jm

qui lïog ho-

TO

,,,',

Capitulum. Galat. 6. d

diérna. 364.

13

N Y

hi autem abfit gloriá-

Deinde fit commem. . diei

bnifiin Cruce Dómi-

O€ava Nativit. B. Marie ,

st

t

ni noftri Jefu Chrifti

per

utini. Vefp. Fefli Antiph.

j

quem mihi mundus crucifi-

Gloriófe Vírginis Maríze or-

Ti

xus eft , & ego mundo.

tum digníffimum recolámus ,

£. br. Adorámus te Chrifte ,

qua& & Genitrícis dignitátem

t

* Etbenedícimus tibi. Ado-

obtínuit, & virginálem pu-

[

rámus. y. Quia per Crucem

dicítiam non amfííit.

tuam redemífti mundum. Et.

y'. Natívitas eft hódie fan£tm

m

Glória Patri. Adorámus.

IN

Maríe Vírginis.

j

Y Omnis terra adóret te, &

g. Cujus vita íncl

yta -cun&;is

píallat tibi.

&. Pfalmum

Mlüftrat Eccléfias.

n

dicat nómini tuo Dómine.

Oratio. Fámulis tuis, qua-

?

j

Ad. Nonam , Antiphonai

fumus. utfuprà.

3

Per fignum Crucis.

Pofteà S. Nicomedis Mart.

Aiia.

W. Fefla Septembris. &

«l

idus pro lege

, Nativitátem beáte Mia-

"i J

Aäaö Ifte Sa

j

Dei fui certávit usque ad

rizc Vírginis cum gáudio ce-

jf !

mortem , &à verbis impiórü

lebrémus. . Per '.quam.

UWI

LeGio ii.

non tímuit : fundátus enim

(lor

erat fupra firmam petram.

. Que multe non potué.

qm (

A

runt extínguere chari-

^

y.. Glória & honóre coroná-

tàtem,nec flümina óbruent il-

íti eum Dómine.-

J

BI

y;. Et conftituífti eum fuper

lam :fidéderit homo omnem

t

uumtuàrum.

fubftántiam domus fue pro

ópera mán

Yi

q

Oratio.

dile&tióne , quafi nihil. defpí-

! Beatl

:4 Deéfto Dómine pópulo

ciet eam. Soror noftra parva ,

& übera non habet : quid fa-

2 M

tuo: ut beáti Nicomé-

dibre

dis mártyris tui mérita pr&-

ciémus foróri noftrze indie ,

ficia

clára fufcípiens , ad impe-

quando alloquénda eft ? Si

f

trándam mifericórdiam tuam

murus eft , aedificémus fuper

a i

femper ejus patrocíniis adju-

eum propugnácula argéntea:

vétur. Per Dóminum.

fi óftium eft , compingámus

Horil

DIE XV. SEPTEMBRIS.

illud tábulis cédrinis.

InOGava Nativitatis B. M.

ge. Beatíffimze Vírginis Ma-

ríie Nativitátem devotíffimé

li

Duplex.

|

d

In primo No&turno.

celebrémus: * Ut ipfa pro

De Cánticis Canticórum.

nobis intercédat ad Dómi-

apenén

$i t

Lcaio [

ap. Be

num Jefum Chriftum.

E

U

Je eftifta , que afcén-

y', Cum jucunditáte Nativi-

lia

: dit de- desérto,delíciis af-

Q

x

tátem beáte Maríe V írginis

tfanda

fluens , inníxa fuper dilé&tum

devotíffimé celebrémus. Ut.

fuum?Sub árbore malo fufci-

e&io 1ii.

9d

tf

távi te: ibi corrüpta eft mater

Go murus , & übera

tua, ibi violáta eft génitrix

inea ficut turris , ex quo

El

ET

tüua. Pone me ut fignáculum

fadia fum coram o quafi

fuper cor tuum ,ut fignáculü

pacem repériens.

Vínea

9tbï3 [

fuit pacífico in ea , qu& ha-

ttrüy

fuper bráchium tuum : quia

fortis eft üt mors diléttio, du-

bet pópulos : trádidit eam

t

raficut inférnus emulátio :

cuftódibus : vir «affert pro

fïsfiï.l, tem

fructu ejus mille argénteos.

RI

làmpades ejus , lámpades ig-

nis atque flammárum.

Viínea mea coram me eft.

T

& Hoódie nataeft beáta Virgo

Mille tui pacífici, & ducén-

b Mr

Itl

María ex progénie David :

ti his , quicuftódiunt fructus

$ Perquam falus mundi cre-

ejus. Qua hábitas in. hor-

K D(][m

tis, àmíci aufcültant

fac

Ms

déntibus appáruit , cujus vita

m audire..vocem tüam.

d

gloriöfg ]ucem dedit f&culo.

uge

Fefta Septembzis. 7-

67

.

Fuge dilé&e mi , &

affimilá-

nis Maríae ex sémine Áb-

q

re cáprez hinnulóque cervó-

rahz , ortz de tribu Juda ,

!

rum, fuper montes aróma-

claraex ftirpe David ,

tum.

* Cujus vitainclyta cun&tas

i

illáftrat Eccléfias.

x.. Gloriófz Vírginis Maríz

AOT

ortum digníffimum recolá-

y. Hódie nata eft beáta Vir-

Ti

mus: ^ Cujus Dóminus hu-

vo María ex progénie David.

VOHIDEZ

militátem refpéxit , quz An-

Cujus.

Le&io v.

ij

gelo nuntiánte concépit Sal.

T» Er te Trínitas fan&üficá-

vatórem mundi.

dflp

tur , per te Crux pre-

??W&, '

y. Beatíffime Viírginis Ma-

tiófa celebrátur , & adorátur

iif

ríe Nativitátem devotíffimé

in toto orbe terrárum.

Per

!d

!

celebrémus. Cujus.

te exültat coelum , letántur

I

G lória Patri.

Cujus,

Angeli & Archángeli, fugán-

In fecundo No&turno.

turdemones , & homo ipfe

fi

ad coelum revocátur.

e'ptea: |

ermo S. Cyríli Epifcopi

Per

P

Alexandríni.

te omnis creatüra idolórum

erróre deténta, convéría eft

Homilia. contra Neftoriugm.

M.

Le&io iv.

ad agnitiónem veritátis , & fi-

[

Marem video

,coetum

déles hómines ad fanctum

u

A. E San&tórum ómnium , qui

baptísma pervenérunt, atque

OTf

convenérunt promptis áni-

in toto orbe terrárum con-

mis,à fant&tla & Dei Matre

ftrü£tze funt Eccléfige.-

AE

J

María ,femper Vírgine, con-

x. Cum jucunditáte Natiyi-

vocati.

Laus & glória fit ti-

tàtem beáte Maríz celebré-

)

[

bi fan&ta Trínitas , qugeom-

mus, * Ut ipfa pro nobis

nes nos ad hanc celebritátem

intercédat ad Dóminum. Je-

convocáfti.

Sit étam tibi

fum Chriftum.

bt

?

l

fantta Dei Mater laus.

Tu

x Corde & ánimo Chrifto

21

:

enim es pretiófa margaríta

canámus glóriam in hac facra

(l

li

orbis terrárum : tu lampas

folemnitáte przecélfe geni.

i

inextinguibilis, coróna virgi-

trícis Dei Maríe. Ut ipfa. -

nitátis , fceptrum orthodóxae

LeCuo vi.

m

fidei , templumindiffolübile ,

E adjutríce Gentes vé-

PfO

cóntinens eum , qui

nus-

T

niunt ad poeniténtiam.

1]

d

quam continéri poteft ; Ma-

Quid plura ? Per te unigéni-

Uil

ter & Virgo , per quam be-

tus Dei Fíilius , véra illalux

nedí&us , qui venitin nómi-

effülfit fedéntibus in téne-

j

bris , & umbra mortis. Per

J

ne Dómini , infanétis Evan-

géliis nominátur.

te Prophétee pranuntiárunt ,

t

yt

te . Apóftoli falütem

./

We -Nativitas"gloriöfæ Vírgi- | per

Gen- -

68

Fefta Septembris. /4 ^

jflis

& fieri ex mulíere dignátus

Géntibus predicárunt. Quis-

gt

nam póterit tuárum laudum

eft, & habére progenitóres

recónia explicáre , María

David & Abraham : & quid

dico, David & Abraham ?

ien

Mater , & virgo ? Hanc , fra-

4l

tres dile&iffimi , celebrémus,

étiam illas, quod magis ftu-

péndum eft , féminas , quas

jert

ejus FíliumEcclélize Sponfum

Hac

4jieto

immaculátum adorántes : cul

pauló ante memorávi:

ígitur áudiens mente consür-

|

j ml

honor , & glória in fzcula

D

, Ri

fzculórum. Amen

ge , nihílque hümile fufpice-

ua »

Dei Géni-

ris, fed pótius propter hoc

(go

ge. Natívitas t

ipfum màxime miráre , quia

igil

f

trix Virgo , gàudium an-

.

gsei

nuntiávit unr

vérfo mundo

cüm verus & dilé&tus Filius

^ Exte enum ortus €

ft fol

fit fempitérni Dei, étiam Fí-

ls De

$, 0n

suftitise, Chriftus Deus nofter:

lius David effe dignátus eft ,

ó-

modo ut te filium fáceretDei:

veni r

*Qui folvens maleditti

TU

nem , dedit benedictiónem, &

fervum patrem habére digná-

us t

confündens mortem , donávit

tus eft, ut tibi fervo Patrem

fáceret ipfum Deum.

ninmgue

nobis vitam fempitérnam.

hm N

. Benedí&a tu in muliéri-

&. Beátam me dicent omnes

generatiónes: * Quiafecit

uT

us, & benedi&tus fru&us

TA

ventris tui. Ex te.

mihi Dóminus magna , qui

Glória Patri.

Qui.

potens eft , & . fandum no-

men ejus.

yhu

Intertio No&Gurno.

f

di,.éQio fantti Evangélii fe-

y.Et mifericórdia ejus à

Apet

cündum Matthaum.

progénie in progénies , ti-

hm

Le&io vii.

Cap. I.

méntibus eum. — Quia.

DI

1

ce&Qio viu.

t C

Iber generatiónis — Jefu

dl

Chrifü filii David , filii

Ides ab ipfo ftatim prin-

Abraham.

Abraham génuit

V

[v

ífpio, quàm Izeta fint heec

liil

yse

iíaac. lfaac autem génuit

nüntia. Quod fi àmbigis de

Jacob. Etréliqua.

his, quz ad tuum fpe&tant ho-

Ti d

S:

4

oánnis

nórem; ab iis,qu illíus funt,

iteyd]

-Homilía

. Chrvsóftomi.

étiátuadifce credere. Quan-

Atr)g

Homil. 2. in Matth. poft init.

tum enim cónfequi poteft hu-

ts

. A Uditu quidem mirábile

mánarátio, multo eft difficí-

A

- X.eft,quódineffábilisDeus,

lius Deum hóminem fieri ,

MT

& qui nec fermónibus expli-

quàm hóminem Dei Fílium

"

cári poteft nec cogitatióni-

confecrári. Cüm ergo audíe-

Ui

ris,quia Filius Dei filius fit &

Pj

bus comprehéndi ; Patrique

per ómnia cosequális,per Vír-

David & Abrahe ; dubitá-

tTf

ginis ad nos venit üterum ;

re jam défine , —qtgö/d .

& tu, — i

A

qui

b

D. Kefla septembris.lä?

6

"

qui filius es Ad

& ,futürus fis

j

filius Dei. INon enim femet-

cus diligénter conquisi:-

tum,

uj

ad muros Urbis via No

men-

n

fp(um ita humiliáffet , nifi nos

tána honoríficé in fe

effet exaltatürus.

Natus eft

cóndidit.

pülchrp

enim fecündüm carnem, ut tu

e Deu

A

in La

udi

m?

:

udámus. 16

N

rnafcerére fpíritu:natus eft ex

us.fit commemo-

mulíere, ut tu desíneres filius

ratio S. Nicomedis Martyris.

:

effe mulíeris.

I

*

Aiílas Qui odit ánimam fuam

h(h

E. Felix namque es facra

10 hoc mundo, in vi

tam atér«

Virgo María , & omni laude

nam cuftódit eam.

]

digníffima: *

ulaex te or-

** Juftus üàt palma florébit.

tus eft fol juftítie , * Chri-

1j

Lliug

** Sicut cedrus Libani mul-

ftus Deus nofter.

tiplicábitur.

,

Y Ora pro pópulo , intér-

ratio. À défto D

[

veni pro clero, intercéde pro

Etin fecundis

Apipe: 86f

devóto femíneo fexu:séntiant

i

commem. de SS. Cornelio &

(

omnes tuum juvámen , qui-

Cypriano $ & aliis,

cümque célebrant tuam fan-

DIE XVI.

EPTEMB

S.

l)

Gam Nativitátem. Quia.

In fefto SS.

artyrum Gof«

li

G 1ória Patri.

Chriftus.

nelii & Cypriani.

i

Pro S. Nicomede Martyte.,

seimidupl.:

V

LeGioix,

Icomédes

Afía fftórum eft enim-reg;v

Présbyter ,

num ccelórum , qui contem-

perfequénte Chriftiános

psérunt vitam mundi, & per-

W

Domitiáno Imperatóre , quód

venérunt ad pramia regni, &

corpus Felícula vírginis pro-

lavérunt ftolas fuas in sán

pter confeffiónem Chriftiánz

ne Agni.

fidei à Flacco Cómite interfé-

?^ Latámini in Dómino

y

t |

&e fepelíffet , comprehéndi

exultáte jufti.

i

juffus eft : du&tüsque ad ftá-

5 Etglóriámini omnes re-

tuas deórum , cüm eis facrifi-

Qi corde,.

|

cáre velle ( quod fácere jube-

fatio.

bátur ) conftánter negavíffet,

B

Eatórum mártyrum , pa-

]

proptéreà quód facrificium

ritérque Pontíficum Cor«

uni Dee vero , qui regnat in

nélii & Cypriáni nos , qug-

coelis , deberétur , plumbátis

fumus Dómine , Fefta tueán-

[

cifus;in eo marty rio ánimam

tur, & eórum comméndet

li

Deo réddidit. Cujus corpus ,

d

V

orátio veneránda, .Per Dó-

minulrns

cüm idem Comes in profluén-

-ommeém.

tem Tíberim prójici imperáf-

SS. Enphemi,

fet , Juftus Nicomédis Cléri-

Lucig, & Geminiani Mart.

]

[]

.

Aa

/?"ïh Fefta Se tevräbris./f r

: ä-?gïefperis

, Antiphonas;- [Lettio de Homilia Feriz oc-

f[eqlïe

fg[Ct !

Gaudent in eoe

lis 4nimes Sán, [currentis , cum ejus. comm.

&órum , qui Chrifti veft

ígia lad Laudes tantüm.

jut

funt fecüti ; & quia pro ejus

In fecundo INo&urno,

yrets

Le&io 1v..

ZUP

amóresánguinem fuum fude-

runt , ídeó cum Chrifto exül-

Ornelius Románus , Gal-

gum

tant fine fine.

C

lo. & Volufidno Impera-

J

fiq.

San&i in gló- | tóribus Pontificátum gerens,

qim

yExultabunt

ia

tfla.

$ .Letabüntur in|cum Lucía fémina fanttiffi-

cubílibus fuis..

ma ,'córpora Apoftolórum

j

Ia Laudibus veró;.

.Antiph.

Petri & Pauli à Catacümbis

'fme

locum

ls C

iftóru

meft- y. Letámini.|in opportuniórem

ut fupra.

tránftulit :.ac Pauli corpus

be

i

sefíta Dómine , préci

bus | Lucína in fuo przdio via O-

tibus

p

"noftris cum . exultatióne |ftiénfi, prope eum locum,

ubi

prædl

rovéntum

ut fanQórum | fuerat gládio percüffus , col-

m

marty

rum Euphémiz , Lu-|locávit : Cornélius Príncipis

tücit

cíg,&

Geminiáni , quorum | Apoftolórum corpus nonlon-

L

ATUl

diem paffión

is ánnua devotió |gé-inde , ubi crucifixus füe-

pe reéólimus ;

étiam fideilrat,repófuit. Quod cüm ad

Bll

conftántiam : fubfequámur.

Imperatóres delátum effet,

!

(

& Pontífice au&tóre multos

m o

Per

Si

ggäæss.r(foïnelii &

fieri Chriftiánosmtttitür isin

n

M

Cy«priani:venerit in Domi

nidexílium ad Centum Cellas ,

um

&a ; trahsfertur in proximari

ubi eum. fan&us Cypriánus

ll

:

diem Fefto.novemL e&tionu

Epífcopus Carthaginenfis per

Dii

nonimpeditam:Comimemora4 Iitteras eff. confolátus.

]

li

iào autem'SS.Euphemisi Lu4 g Sancti tui Dómine mirá-

cie & Geminiani fit in primis] bile confecüti funt iter , fer-

PV

"Vefperis & Laudibus Domi4 viéntes pra&céptis tuis , ut

Cï

|

nice , cum ix. Le&tione ipfo4 inveniréntur illefi in-aquis

I

ä

yum: & Antiphong & Verfi4válidis: 9 TTerra appáruit

t

culi non variantur.

árida, & in Mari rubro via

!

h

In primo 'No&urno , Le4fine impediménto.

li

$

-&iones de Scriptura océurrJ g, Quóniam - percüffit. pe-

-^.Si autem venerit.in Qua4tram , & fluxérunt aque , &

W

]

lï

tuor Temporibus , leguntuif torréntes inundavérunt. Ter-

H

li

":Liettiones de Epiftola ad Ro4 ra appáruit.

manos. Lyatres , debitóres.

e&tio v,

N

f

Yi

de Commug plur

imoru

Oc .autem . Chriftiánse

lb lt

:

cüm

Maxtyrum.- XXXilX, G ,novn

haritátis omcium

re-

t

gl

AL Fefta Septemb'fi's'. Ib/:

T

lg.

WU

frequens alter álteri persól-

rafint ejus ópera, — Paffia

s eft

veret , deteriórem in partem

fub Valeriidno & Galliéno

id àccipiéntes Imperatóres,

Princfpibus , perfecutióne

accersítum Romam Corné-

o&táva , eódem die , quo Ro-

h

lium , tamquam de majeftáte

m Cornélius , fed non eó-

reum plumbátis coedi , rap-

dem anno.

s

tümque ad Mlartis fimulá-

lgt

8 'Tanquam aurum in for.

fanti

crum i facrificáre jubent.

náce probávit elé&tos Dómi-

Quam impietátem cüm ille

nus , & quafi holocáufti hó.

ilórür

deteftarétur , ei caput abfcíf-

ftiam accépit illos: & in tém-

Xb

fum eft décimo ottávo K alén-

ln

ore erit refpéttus illórum :

das O&óbris; cujus corpus

Quóniam donum

)« pax

| m

beáta Lucína Cléricis adjutó.

eft elé&tis Dei.

* Qui con-

w

ribus humávit in arenária

Ym

fidunt in illt,intellisent veri,

predii fui prope caemeté-

tátem : & fidéles in dilectióne

(s d

rium Callífti. Vixit in Pon-

uiéfcent illi. Quóniam.

du

tificátu annos círciter duos.

aäfl

Oria,

P

NU

n i.

N

neeni ass

du

&» Vérbera carníficum non

timuérunt Sandi Dei , mo-

i

in Evangel. Cj

m augi

&

ritis

yd at

jéntes pro Chrifti nómine :

relia, de Co

5

minuni p

1

üurd-

iun

Uthzrédes fierent in do-

orum Martyrum.

v

'Tradi-

EY

o ï[

mo Dómini.

Prov 88 Niartyri

ais

dérunt córpora fua propter ] Phemia;Lucia, & Geminiano,

i

Deum ad fupplícia. Ut.

e&tio ix.

M

du

. Ex libro fantti Hierónymi

Uphémia, Lucfa,& Gemte

nagïnf*"?

Presbyteri de Scriptóri-

niánus, in perfecutióne

ol

Dioclctiáni, non eódem 1oeo»,

2 bgs Eg äüvägicis.

yu?

fed eódem die,martyrio coro*

t l(ff',fï

Ypriánus Afer; primüm |

náti funt. Euphémia virge

gloriósé Rhetóricam dó-

apud Chalcédon&,Prifco Pro«

:

cuit : exínde fuadénte Pres-

j

nl

cónfule , vária tormentórurn

[l

sb

bytero Caecílio ,à quo & cog-

genera,virgárüm,equület,ro-

noméntum fortítus eft , Chri-

tárum,& ignis conftánter paf-

im n'Jm ]

Ófüánus faCtus , omnem fub-

th

fa; demüm béftiis objéGta;una

J

ftántiam . fuam — paupéribus

ex iis morfum fan&o córpori

Pei

h

erogávit. Ac poft non multum

infigente , céteris pedes ejus

"u

J

témporis eléctus in Presbyte-

lambéntibus,ifmaeudiátum

Í^

i

rum,étiam EpíícopusCartha-

ritum Deo réddidit. Lucía,vi-

