infra Hebdom.

non occurrit fe-

«Qum

xXxiii.à Pent, tunc de ea fit Offic.

ftum Duplex,; vel Semiduplex , vel

ff

in Sabbato ante Dnicam Septua-

de Oc&tava ; quia tunc de hujus-

t m

gefimz , ut dictum eft fupra num.

modi feriis fit comm. ut dicetur

przced.

in Rubrica de comm. $Si veró in

qati

(tatis

6. De Dominica ii. poft Epiph.

eis occurrat feftum fimplex; de eo

vent ho

quando Septuag. venerit imedia-

fit tantüm commem. Item per an.

quopuz)

te pofít Oc&. Epiph. quomodo a-

num fit O

c. de fer. illis diebus ,

gendum fic Offic. habetur in pro-

!

quibus infra Hebd. in Kalenda-

l

l

pria Rubrica ante Dominicam i.

rio non ponitur aliquod feftum

poft Epiph.

Duplex ; Semid. vel Simpl. & non

7. CGum autem in Proprio de

LT

occurrit aliqua O&t. vel Offic. S.

]

D

'Tempore dicitur aliqua Dominica

Mariz in Sabbato, vel aliquod fe-

P

efle prima menfis ; in qua primo

ftum folemne aut coníuetum in

ponitur initium libri de Script.

Wi h';.

cum fua hiftoria , id eft , cum Re-

aliqua Ecclefia celebrari, quamvis

Wl

in Kalend. hujus Breviarii non fit

VOL t

fponforiis, animadvertendum eft,

defcriptum.

€am dici primá Dominicam men-

2. Officium feriz in Adventu ,

A ;EZIIU

1s, quz venit in Kalendis illius

LT

Quadragefima ; Quatuor Tempo-

ET

menfis, vel eft proximior Kal. hoc

ribus, Vigiliis , & in prima die

modo $Si Kalendz venerint in ii.

Rogationum, incipit à Matutino:

IN

& ii & iv

Feria , Dhica prima

cau&

in aliis veró feriis per aüum inde

hl

menífis erit quz przceditKalendas

fit de feria, ubi definit Offic. prx-

licet veniat 1n przcedenti menfe:

cedentis diei: ita ut fi prezced. die

[

fi autemKalendz venerint in quin-

]

fuerit Dupl. vel Semidupl. Offic.

W

ta & fexta Feria , & Sabbato, pri-

fer. incipiat fequenti die àMatut.

ma Dominica erit , quz fequitur

fi przced. die fuerit fetum Simpl.

IM[

poft ipfas Kalendas.

Dominica

A0

de feria à Vefp. fiat illius przces

ll

autem i.Adv. non fumitur ea,qua

dentis diei inclufivé, Similiter,8c

quan-

li

[

Rubricx generales Breviarii,

Dttmp.

Ug ye.

quando in feria quarta , & fexta

tiv. & Epiph. Dii : quz fi vene-

Quatzor Tempornm Septembris ,

rnntin Dfica: fit deillis ; ut in

fty

& in feria/quarta Cinerum , ac in

Propriis Rubr. dicitur.Si autemin

"

h

hi,

Vigiliis occurrit aliquod feftum

Y

Nl

Simplex ; de quo fieri debet com-

Vig. occurrat feftum folemne ali-

RUT

cujus loci, vel ex folemniorib. in-

UTIN

memoratio , tunc przcedenti d

ie

ra annü, quz inferius in Rub. de

nifi fuerit Feftum ix. Le& ) in

Com numerantur(veluti fi in Vig.

Oi

efp. fit de Feria, ut in Pfalt. fine

$. Joannis Bapt. venerit feítum

* COniQU.

Precibus ,cum Oratione Domini-

cz przced. & cum commem. Fe-

Corp.Chr.) nihil tunc prorfus,nec

Qltür [

com. fit deVig.exce

ptaVig.Epiph.

fti trium Lectionum in fequenti

Idem fervetur, quando aliquaVig.

Utj

feria occurrentis,ut dicetur infra

venerit in Adventu;Quadraget:; &

!, Leil.

in Rubrica de Concurrentia: Ter-

C Ta.

minatur autemOffic, de feria fub-

Quat.Temp. nulia enim in his fe-

riis de Vigil. fit commem.

ft rf

fequenti Duplici, vel Semidupl.

N.

3

Officium Vig. incipit ad Ma-

ad Nonam: fubíequente ver

Ó Sim.

tutinum, ficut didum ceít in fupe-

Det ( de

plici ; de quo fieri debeat Offi-

riori Rubrica de feriis:terminatur

aliis,

ctp.am

inde

cium ; ad Capitul. Vefperar. quia

autem ad Nonam , quia Vefperz

» liabty.

t de feito Simplici 5 abs-

funt de fequenti fefto.

que ulla deinceps commemorat.

4. Officium Vigil. totum fit de

Dtoptiz

Feriz.

feria occurrenti, ut in Píalterio:&

3. Ad Matutinum dicitur unum

tres Lect. leguntur de Homilia in

tant. Nodurnum cum xii. Pfalm.

EvangeiiumVigiliz,ut in propriis

fecundüm ordinem Feriarum in

locis affignatur , cü tribus giis de

Pfalt. & tribusLe&. ut in Proprio

Feria occurr. ordine in Rubrica

b Sim

de Tempore.

de &iis defcripto. Dicuntur Preces

ittenti,

4. Excipiuntur ab hoc ordina-

feriales ,

& Commemorationes

prio 4c

rio Officii ferialis tres fer. majo-

communes;aliaque omnia ficut in

iper i

res Hebdomadz fanttz , & feriz

feriis Adv. Quadr. & Quat.Temp.

u

O&Gavarum Pafchz , & Pentec. in

de quibus & de aliis circa ordi-

t in fe

nandum ejus Offic. habentur infe-

juando

quibus fit Officium ut in propriis

Ocis ponitur.

ttit fe

rius proprize Rubricz.

$. Quomodo ordinandum fitOf-

s. Excipitur ab hoc ordinario

e, vd

fic. de Feria ad Matut. & aliasHo-

Vigiliarum quz jejunantur, Vigil.

hujtts

ras, item de Le&. & Refponf. &

Pent. quz cü tribus No&, fub Of-

dicetur

quando dicendaz fint Preces fer. ac

fic.Semid. celebratur,ut ibi: &Vig.

vero I

de aliis quz ad Offic. feriz perti-

Nat. Dhi; quz No6. fer. excepto,

» de €0

nent habentur inferius de fingulis

in Laud.& Horis habet reliquum

pet n«

propriz Rubrica.

Offic. Dupl. In Vigil. veró Epiph.

jebus

& Ascení. quz non jejunantur, fit

[enda

De Vigiliis,

VI.

Officium ut in propriis locis no»

flum

tatur.

x Dofi

E Vigilia fit Officium in om-

lo

nibus Vigiliis perAnum;qu£&

De O&avis,

VII,

d fe-

jejunantur , ubi in Kalendario an-

m m

notatur hzec vox, Vigilia : nifi in

E Odava fit Offic. vel fal.

mvis

die Vigil. occurrat feítum ix.Le£t.

tem commemor,

(^ quanda

n fit

ve

.tunc enim in Officio ix.

aliquo fefto , vel Dominica impe-

Le&.legitur nonaLe&. de Homil.

ditur) per O&o dies continuos,

nty

Vigil. &

t commem. de ea ad

Fit de O&t. in Pafchate R efurreéct,

7po-

Laudes tant. cum Antiphona. ad

in Ascenfione Domini , in Pen-

| die

Benedictus , & Y. fer. occurr. de

tecoft. in fe(to Corporis Chri-

no:

Pfalt. & Oratione Vigiliz.przter-

fti, in Feftis , quibus in Kalen»

inde

quam in illis feftis majoribus,quzx

dario apponitur Octav. item in

1g-

inferius excipiuntur.

Fefto Dedic. propris Ecclefiz »

|. di£

3. Si Vigilia óccurrat in Domi

& Feíto principalis Patroni, Ti-

yfüc.

nica , de ea

t Officium in Sabba

tularis loci ; vel Ecclefiz ; & in

atut.

to ; quod non fit impeditum Offi

Feftis aliorum-San&orum ;

qua

impl

cio ix.Le&. quia tunc de Vigil. fit

apud quasdam Ecclefias ; Congre-

at

tant. commemor.

ut diéótum eft.

gationes, & Religiones confueve-

teh

Excipitur ab hac regula Vigil.Na-

runt folemniter cu

V. cpleq

j

$

x-n oaQa

IaÍA $

fif

Kubricz generales Breviarii,

"

ü

4

j

j

-nifi illa fefta venerint in Qüsdra-,in NRubrica de Transla

tiqhe Fe-

J

j

1

gef. quo tempore omittitur Offic | ftorum.

q

ídt

cujuscumque Octava.

Quod fíi|

n

pum

4. Officium de O&. fit cum tri-

tyin

qi

aliquod feftum , quod celebrarí | bus No&. novem cilicet Píalmis,

folet cum O&. paulo ante

ua-,; & ix. Lect. ( exceptis OGav, Pa-

l

jat

p

drag. venerit , & jam pet aliquot

fche & Pent. in quibus fit cum

qn

dies fa&um fit Officium de ejus

|

uno No&urno.ut suis locis poni-

ji: P

jtis 1

O&t. adveniente Quadrag. nihil

ltur)& omnia dicuntur ficut in die

'xob"

ampliüs fit de ea, nec commem,

|

d

j Eefti , preter Le&t. quarum primz

MT

f

Et idem fervetur de O. non-|tres femper funt de Scriptura oc-

j d

dum abfolutis,quando fupervenit

| curr. in O

cio de Tempore, prz-

n

D

feftum Pentec. & dies 17. Dec.

terquam infra O&. Affumpt.B. M.

gb

u 3

2. In Pafch. Refurre&t. & Pent.

in qua fingulis diebus pofitz funt

T

Offic O&. terminatur in Sabb. fe-

Le&. propriz de Canticis Canti-

qpnutert

corum,aliz Le&. fecundi & tertii

quenti ad Nonam.

g

3. Infra O&. fit de feftis Dupli-

Noé&t. dicuntur , quz infra OGt.

)l

etur M

cibus, & .Semiduplicibus occut-

pofitz funt.

Infra O&. veró Pa-

! niüï

Il

rentibus , ac etiam translatis , ut

troni, Titularis Ecclefiz, aut alte-

sde d

dicetur de Transl. feftorum , n. s.

rius fefti,quod in aliquibus Eccle-

cum commem. O&t. nifi illa fefta

fiis confuevit cum O&t. celebrzari,

,J d

i

fint de folemnioribus enumeratis

fi apud illas Ecclefias non haben-

vt p

in fequenti Rubrica de commem.

tur propriz, & approbatz Ledtio-

ITAU

in quibus nulla fit commem. de

nes pro fecundo & tertio No&.

n?

f

O&.exceptis O&. Nativ. Epiph.

infra O&. repetantur Le&t. pofitaz

Manty

& Corp.Chrifli, de quibus fit fe

IYl«

in Communi Sanc&torum,fi de San-

per comm. quocumque feíto in 1

]

-

&is fiat O&. alio

Tet

m

lis occurrente.

Infra O&avas au-

diei Feftj.

quin Leétiones

ia m

30

tem Paíchz, & Pent. non fit de fe-

s. Infra, O&. Offic. fit Semi-

o

fto aliquo etiam principali Patro:

duplex;in die OGavz duplex. In

t tred

no , vel Titulari Ecclef. vel Dedi

Vefíp. infra O&. omnia dicuntur

cat. ejusd fed transfertur poft

-ï'ilwimnk & "

O&. Infra O&. Epiph. fit tant. de

diei O&avz omnia

ficut in ii.Vefp. fefti;& in i.Vefp.

icut in 1.

g n

Patrono, vel Titulari Ecclef. & de

Vefp. fefti ; nifi aliter in propriis

"NG

Dedic. ejusd. ( non tamen in die

! locis notetur.

n i

OG&ava) cum comm. O&. Infra

Infra O&. non fiunt Suffragia

BN

O&t. Corp. Chrifti fit tantüm de

confueta de San&is, nec dicuntur

h nf

Duplicibus, non tamen translatis;

Preces ad Primam, & Completo-

jisSutrtg (

cum comm. O

. de Semidupl. ve-

AOf tD

rium,etiam fi fiatOfficium de Do-

ro infra eam non fit, fed transfer-

minica , vel fefto Semiduplici. In

tur poft OG. ut dicetur in Rubri-

aliis, quomodo Ííit ordinandum

D:fammc;

ca de Ttanslat. feftorum. De Sim-

Offic. deOGava habentur infexiqs,

J

plicibus infra quascumque O&av.

propriz Rubricz.

Occurrentibus fit tantüm comm.

"ünemn

przterquam in duobus dieb. poft

"tiimpid

!

Pa(cha & Pentec. ut dicitur in

De Officio S. äa.riæ in Sabbato;

AR I

fequenti Rubrica de comm. De

TU at

Dominicis infra O&t. occurr, fit

N omnibus Sabb. per annnm ex-

D

O

c. ut di&um eít fupra in RKu-

I

brica de Dormainicis.

Si duxz O.

tra Advent. & Quadrag. ac nifi

Quat. Temp. aut Vigil. occurrant,

l

fimul occurrant, (utOG.S.Joannis

vel nifi fieri debeat de fer. prop-

Baptiftz, & O

.Gorp Chrifti,vel

ter Offic. alicujus Düice aliquan-

D:( li

!

O&.Patroni; vel Titularis Eccle-

do infra Hebd. ponendum , ut

E;

fiez cum alia O&.) quándo non

in Rubr. de Dominica di&um eft ,

erunt celebranda fefta ix.Lect. vel

& nifi fiat Offic. novem Le&. vel

j

j

dies Dominicus, fiet Offic. de dig-

de O&. Pafchz , & Pentec. fem-

j

Til1Ot!1 5

cum commem. alterius.

per fit O

c. de S. Maria , eo mo-

De/die avtem Od&av. cujuscum-

do, quo fit de feíto Simplici ,

hi

que fefti fit totum Offic. Dupl.| quemadmodum circa finem Bre-

!tl

"t

cum commem. diei infra aliam | viarii difponitur. De fefto autem

O&. De feítis occurrentibus in | Simplici in Sabb. occurr. fit tant.

Yj

L

die (?&. fervetur ; quod dicitur| commemoratio.

2. Cüàm

Rubriez genera]és previatii.

ltte p

2. Cüm ve:to fupra

dictis diebus

fieri non poteft Offic. de S Maria,

exclufivé , quando fefto Duplici

lt

"n tri

impediuntur.De aliis Düicis nul-

t

nulla etiam fit comm. de ea prop-

la fit comm. occurr. fefto Duplici

MN

nis

ter Sbbatum , fed.tantüm in Se-

quia fcftü in iliisoccurrens tran -

mid. ( quando ejus Offic. parv.

fertur : nifi 1ilud feftü fuerit prin-

us f

ün

hon dicitur ) fit confueta ejus

LOC]S Q

ctommem. per annum , cum aliis

cipalis Patroni, vel Titulijaut De-

lCütinqa

dic.ipfiusEcclefiz, non autem ali-

Suffragiis pofitis in Pfalt. poít

cujus Capellz , vel Altari

.

8 ejusd.

m ptimy

Vefp. Sabbati.

Eécle(iz ; & tunc de

hxu)usmodi

lpCüra o

3. EjusOffic. in Sabbato incipit:

principali fefto fit tan

tüm in eo

POIC, p

Fer. vi. ad modum fefti Simplicis;

loco , vel Ecclefia, cujus eft Pa-

imptb y

à Capitulo , & terminatur

ad

Vofite fr

Nonam Sabbati.

Si autem fer. vi.

tronüs » vel Titulus, aut Dedicat.

CIS. Cant)

cnm comm. Dominicz , excepta

occurrat Offic. ix. Le&t. in Vefp.

Dominica i. Advent. Dominica i.

10 te

fit tant. commem. de S. Maria ,

Quadrag. Dominica Paflionis,Do-

infrt od

cum Antiphona , Verfu , & Orat.

minica Palmarum , Dominica Pa-

b v p

que habentur in O

c. ejus in

chz, Dhica in Albís, ac Domini-

2; Qu i

Sabbato, nifi illud Offic. novem

bus Ecch

cá Pent. & Trinitatis , in quibus

Le&. fit de eadem B. Maria , quia

hujusmodi occurrens feítü t:ans-

celebtar

tunc nulla alia cominem. de ea

fertur in fequentem diem fimili-

T1 1208

facienda eft.

ter non impeditam

.

*

dummodo

? Lediy

4. Ad Matut, poft Invit. &Hym.

non fuerit infra majorem Hebd.

0 Nod,

de S. Maria , dicitur unum No&t.

» Dofitz

cum duodecim Pf, fer. ut in Pfalt.

& per O&. Paíchz & Pentec. qui-

bus diebus non fit de aliquo £e-

.Qe San.

Verfus de S Maria, i. & ii.Le&. de

fto Duplici occurrente.

e&iont

Script de Temp. occurr. iii. Lect,

& alia omnia tam inMatut. quàm

4. De O&. etiam , quando fefto

t Setti

jn Laudibus & Horis , ut in Offic.

lex, It

S. Matiz in Sabbato affignantur.

turs

ix. Lect. vel Dominica impedi-

jicuntut

t commem. nifi illud fettum

$ Dicuntur Preces Dominicales

ix. Le&. fuerit folemne principa-

| i, Velp,

ad Primam , & Complet. & fiunt

le alicujus loci,ut fupra. Nam in

it ini

Suffragia con(ueta de Apoftolis, &

i. Vefp. & Laudib. hujusmodi fe-

DTOprii

Pace, & Temp. Pafch. (ola comm.

fti nulla fit comm. fefti Simplicis

de Cruce, ut in ii, Feria poft OG.

ex-

Paích.

Pott Nonam nihil fit de

Ooccurrentis,nec alicujus Vig.

wfiragit

cepta Vigil. Epiph.) necalicujus

licuntot

x

ea, nifi confueta ejus comm. cum

diei infra O&t. nec alicujus prze-

mpleto-

aliis Suffrag. quando dicenda funt

cedentis fefli ix. Lect. nifi id fe-

1 dtDo

in Offic, de Dominica.

ftum fueritex iis,quz infrain hac

Jlici, I

14ndim

De Commemorationibis,

eadem Rubrica enumerantur ) nec

IX.

diei OG, nec Düicz,, fi feftum il-

ferius

lud folemne celebretur fer. ii. ex-

ceptis Dficis Advent. & Domini-

Ommemorationes fiunt de fe-

cis à Septuag. usque ad O&. Pa,

Jb4tQs

ftissimplicibus,quando àin eo-

fchz inclufivé, de quibus Dficis ;

xyum diebus incidit feftum novem

Le&. etiam translatum,vel Düica,

ficut etiam de fer. Adv. Quadrag,

Quatuor Temp. & ii. Rogatio-

m ex

vel O&ava,vel Sabbatum, & quan-

num ,Íemper fit commem. quo;

4c nifl

do fieri debet de feria,ut ponatur

cumque fefto adveniente, Quod

Iratty

Offic. alicujus Dominicz ; quz eo

íi hujusmodi feftum folemne ve-

anno fuperfit.

prop:

2. De feriis Adv.Quadr.Quatuor

commem. de ea in utris

nerit in quacumque Dominica,fit

|iquan

"

que Vefp,

,.

Temp.Vigil, & ii. Rogat.

t com-

& Laiddibus.

Et fimiliter fi oc-

meü;

mem. quando feítum ix. Le&. in

currat in die OdZt.alicujus fe-

&, v

illis feriis occurrit. Si fimplex fe-

fti habentis Ocavam , de ea

et

. fem.

um in eisdem fer. occurrat ; Of-

commermor,.

etiam

in

utrisque

fic. fit de fer. commem. de fefto

Vefperis & Laudibus.

In fecun-

e0 m

Simplici.

plid

dis autem Vefperis fefti predicti

m J*

3. Prxtereà. fit comm. de Do-

t

commemoratio

de

Duplis

) guum

minicis à Pentec. usque ad Adv.|

ci ,

Semiduplici ,

& Domini-

fu.

& ab Epiph. usque ad Septuag. &

|ca fequentibus , & non de a-

à Dfiica in Albis usque ad Pentec.

! ]iis.

Qum

$. Idlem

!

Til

Kubricz generales Breviarii,

,g'üim t u j

s. Idem fervatur in quibüsdam

i&is occurrant ) commem. fit in

ny

[i

i. Vefp. & Laud. eo die , quo in

^ fíc.

j

feitis majoribus per annum, fcili-

Kalend. affignantur. De aliis ve-

gndo

gl

cet in Nativitate Domini ( in cu-

W

fre

n

jus O

c. nulla fit commem. de

ro Dominicis per annum, & Oca-

m

S. Anaftafia ; fed in fecunda tan-

vis commem. fit in utrisqueVefp,

n

chn( N

(

tüm Miffa ) in Epiphan.

ln Pa-

& Laud. nifi concurrant cum fu-

P

Domln

I

fcha Refurrect. cum tribus proxi-

pra enumeratis feftis.

a

j

h

me antecedentibus , & duobus fe-

j

!f

q

uentibus diebus , in Ascenfione

$. Commemorationes fiunt hoc

g

adowo

Domini , in

Pentec. cum ducbus

modo.

Poft Orationem diei in i.

in fefto Cor-

4u8

[l

fequentibus diebus ,

Veíp. dicitur Antiphona,quz po-

gglfu

poris Chrifti, in feft

o Nativitatis

fita eft adMagnif. & in Laud. quz

D

TU

4 fi[ [1)!

$.3

oannis Baptiftz , SS. Apoftolo-

pofita eft ad Benedi&us in Com-

j!

"

xum

Petri & Pauli, & Aflumpt. B.

muni , ( fi propriam non habue-

yn

gellum |

Marix ,in fefto omnium Sancto-

rit) conveniens ejus Offic. cujus

j

rum, & in fefto Dedicat. proprie

fit commem. pofít Anam dicitur

Ecclefiz , in quibus feftis fiunt

Ver(us,inde fumendus, unde fum-

cotti

commem. eo modo tantüm ; quo

pta eft Antiphona ,ícilicet poft

u

funtt

xnmfmr

di&um eft fupra de fefto folemni

Hymnum Vefperarum , & Lau-

t hit J

alicujus loci.

dum , deinde dicitur Oratio.

Si

mrlfä a

Antiphona,& Verfus fefti;, de quo

6. In feftis autem fecundi or-

fit commem.

umenda eífent ex

sj 1

sl

dinis , videlicet, Circumcifionis;

eodem Communi , unde fumpta

u

g, TO

Trinitatis ; Concept. Purificatio-

funt in Offic. diei . in fefto com-

ii

nis , Annuntiationis , & Nativit.

mem. variantur, ita ut in i. Vefp.

B.Mariz,in Natalitiis xii.Apofto-

fumantur ex Laud. & in Laud. ex

pout

n

[

lorum , & Evangeliftarum , in fe-

primis Vefp. ejusdem Communis;

fto S. Jofeph, Inventionis S. Cru-

nifi aliter fignetur.

Et fimiliter

df

cis , & in feftis S. Laurentii, &

fi in ii. Vefperis S. Agathz , aut

Erxljdeti ii

alterius San&tz ix. Lect. fieri de-

!

^

n oU

Dedic. S. Michaelis Archangeli ,

i n

in primis Veíp. fit comm. fefti

beat comm. B. M. pro ejus Offic.

Duplicis eo die celebrati ; nifi

in fequenti Sabbato celebrando ;

TOR

aliter in proptriis locis notetur:

ne repetatur y. Diffuía eft gra-

d g v

m

de Dominica veró , de die infra

Laudib.

tia ; dicatur Y. Benedi&ta tu,ex

ut

O&. & de feftis Semiduplicibus

Si item occurrat ,

ais

non fit commem, eo modOo , quo

eadem fit Oratio fefti ,

e quo

i

nec in fefto folemni alicujus loci,

ft Offic.

& cjus de quo fit

Vil que

commemorat.

mutetur

Oratio

at

ut dictum eft fupra. De Simplici-

bus,&Vigil.in his feftis occurren-

pro commem. in aliam de Com-

gt 1

tibus legitur nona Ledio & fit

mulH,

Si de Temp. fiat comme-

quat g

comm. in Laud. tant.

In ii. au-

mor.

e Dominica fcilicet , vel

at Md

feria ,

Antiphona & y.

ante

tem Vefp. fit commem. de quo-

V

cumqg

ue fequenti fetto,etiam S$im-

Orat. eodem modo íumantur ex

; plici

& de die infra O&. fi de ea

Proprio de Tempore fi habueric

fieri debeat Offic.

de feq. de O-

proprium , alioquin de Pfíalte-

Mf

&avis Nativ. Domini , Epiph. &

rio» Oratio veró ex Proprio de

Coporis Chritti femper fit com-

'Tempore.

memor. in utrisque Vefperis &

g

Laudib. quandocumque contige-

9. Quando fit commemor. de

vt

rit infra illas de aliquo fefto. Of-

Dominica , vel Feria , quz habet

LT

fic. celebrari, juxta Rubr. de O&.

propriam Homil. nona Lectio in

hum

num. 3*

Officio diei novem Leá&. legitur

V,

de Homilia Dominicz , vel fe-

Q

al

l

7. De Dominicis, & Feriis Ad-

riz » quz erit vel prima de Homi-

i (

vent. & Quadrag. commem. fit in

lia, vel tres fimul in una Le&.

tl

utrisque Vefp. & Laudib. De fe-

conjunctz.

riis Quatuor Temp: Vigiliarum ,

m

M

& fecunda Rogationum ; quando

1o. Si in die , in quo fit Of-

ä

H

de illis comm. fieri debet , fit in

fic. novem Le&ion. fit comm.

i

Laudibus tant.

De feflis autem

de fefto trium Le&. nona Le-

M

&io legitur de feflo trium Le&.

Simplicibus,(nifiin d.iebus fupra-

1

T

4

/

Ht

RAobricx geneiiles Diewiatki

$

,

. fit

!

fi propriam habuerit ,

duas , dep

!

I

1ci, ve

l femidupl. non impe-

)d

QU j

ex duabus

at una Le&, quz fit ditam: exceptis tamen feftis Nat.

Y

ll ye

nonain O

Um,&

c. novem Leóct. quz | S. Joann. Baptiftz ; ac SS. Apoft.

Ulrlsqmr

Le&. de Sané&to non legitur,quan- | Petri & Pauli, quz in die Oc&tav.

LCant

if

do de epo fit commem. in Domi- ; Corporis Chrifli

celebrantur ,

nicis , qux habent ix. Refíponfor.| excepto quoque feíto quocumque

nec quando ix. Le&t. legenda eft ; foiemni alicujusloci;quodin pro-

6 fb

de Homil; Dominicz vel feriz ; | pria tant. Ecclefia ; etiam in ali-

It dj

utíupra, necin feriis, & aliis! quibus ex fupradi&is diebus oc-

diebus, quando in Offic. leguntur'

currens, fcilicet in Dominicis ii.

| .Ona,quæpol

tantüm tres Le&. nec etiam ix.

iii. & iv. Advent. & Quadr. Do-

h Lay, "

Le&. legitur de die infra O&. |

minica Septuag. Sexag. & Quin-

CU 10 Crn.

quando de ea fit commem. in Do-

quag. & dieb. infra O&. Epiphan.

1 D0n h.

minica , vel aliquo feíto , licet

( ut in Rubr. de commem. dictum

j

£. Q

habeat Evangelium proprium , &

eft) celebratur. Si autem feftum

Alum

diciy

Homiliam.

16y utde fi.

Nativit. S. Joannis Baptiítz ve-

nerit in die Corp. Chrifti trans-

Cllicet d

1r. Quando contingit fieri plu-

fertur in fequentem diem , cum

", kln

yes commem.

ervetur hic ordo.

comm. O&. & in ii. Vefp. Corp.

Oratio, j

De Duplici fiat ante Dominicam;

Chrifti fit tantüm comm, S. Joan-

elli, de qu

de Domiinica ante feftum Semid.

nis: fequentibus autem diebus fic

effent a

de Semidupl. ante diem infra

Offic. de eadem O&. Corp. Chri-

de fumpti

O&. de die infraOG. ante fer. Ad-

i cum comm. O&. S. Joannis.

fefto com.

vent. Quat. Temp. Vigiliarum,&

Dies autem O&. S. Joannis tunc

ini, Vefj

Rozationü,& de diétis feriis ante

veniens in die O&t. Gorp.Chrifti,

1 Laud, e

feftum fimplex.

De B. Maria ;

non transfertur;fed de illa eo an-

ommunis

quando in ii. Vefp. Fefti naovem

no fit tantüm commem. in utris-

*o

t fimilitet

Le&t. quod fer. vi. celebratum fit;

que Vefp. & Laud. diei Octav.

i ; at

de ea fieri debec commem. pro

Corp. Chrifti: & id femper ferve-

, fieri de

Offic. feq. Sabbati ) fiat ante fe-

tur, quando feftum habens O&.

jus Offi

ftà fimplex in Sabbato occurrens.

transfertur, ut non ideo dies O&.

lebrando;

De feíto Simplici fit commem.

trásferatur, fed ip(a die de ea fiat

i eft gri

ante Suffragia ,

feu communes

commem. quz alias erat Octav. fi

da tu,d

commem. de Cruce , S. Maria, A-

feftum non fuiffet translatum :

xnt, b

poftolis , & Pace , & ante comm.

uod fi feftum poft totam fuam

Q. transferri contigerit, illo an-

y d Qu

cuiuscumque Tituli, vel Patroni

no celebretur fine O&t, nifi Titu-

t quo fit

Ecclefiz,quz etiam, pro fui digni-

r Outi

tate aliis Suffragiis przdi&is pre-

laris Ecclefiz privilegio aliter fie-

1 de Con

poneretur.

De quibus Suffragiis

ri oporteat.

F comme

quomodo & quando facienda fint

2. Si in die O&. alicujus fefti

icet , vdl

habetur inferius

propria Ru-

habentis O&. occurrat aliquo

y. anti

brica.

fetum Dupl. ex majoribus fupra

in Rubr. de comm. enumeratis ,

antur ex

fiat de fefto cumm comm.

iei OG.

habuerit

De Transfatione Feftorum.

» Pfalte-

excepta die O&. Nativ. Domini ,

jprio dt

X.

& Epiph. in quibns non fit de ali-

quo. fefto , fed transfertur in pri-

J aliquod feftum dupl. occur-

mam diem fimiliter non impedi-

mor, d

rat inDominicisAdvent. & in

tam, Siautem non fuerit ex prz-

p

di&is feítis, fiat de O&. & feftum

f habet

ominicis à Septuag. usque ad

transferatur ; ut fupra.

eüio it

Dominicam in Albis inclufive;in

1C

1r-

, |egitut

Vigil. Nativ. Dni , in

yel ie

cumcifíionis , in tota O&. Epiph.

3. Si aliquod feftum Dupl. in-

e Hort

in fer, iv. Cin. in tota majori

ra O&t. occurrens;alio majori fe-

naà Lel

Hebd. & infra O&. Pafchz , in

ftoDupl. impediatur, transferatur

Ascens, Domini , in diebus à Vi-

in diem fimiliter non impeditam;

& in eo fiat commem. de OG.

£il. Pentec, usque ad feftum SS.

) fit 0f

'rinit. incluf. in fefto Corporis

4. Siin aliis Dominicis per att-

t cortt

Chrifti , & ejus die OGt. in fefto

num à fupradi&is occurrat feftü

non J*

Alífumpt, B. Virg. & omnium S$.

upl. non transfertur , ut dictum

transfertur in primam diem feíto

eft in Kubrica de commem.

jum &^

$. Fe-

4

Í

u

jpn

Rubiicæ generales Bu'reviarïi.

[

s. Feftum femid. occurrens die-

m

Í

De Concurtentia Officii.

i

qyort

bus fupradictis , & infra OQtavam

-1,1[

lorüill *

Corporis Chrifti ,/&

gf'Domi- j

od

nicis per annum»: tran

z

tur in i.

Oncurrentia Officii attenderi-

a eft fémiper in ii.Vefi

4

metdt

. quo-

i

,

diem fimili Officio ,

5zpi impedi-;modo fit ordinandum O

[*

cum

L

al

ftt

n

tam: occurrens vero if Dominicis

; fequenti die.

Itaque cum dicitur

! conCUU

infra illasOG. in.qu

us fit de fe-

* Offic. aliq

uod cum ali

Ál

|o concurre-

w v

(

Jtis o€currentibXs ) uc dictum eft

(re , intelli.gitur de pr

?cedenti in

'lïi

in Rubr. de O&. ) transfectur in

ii. Vefperis cum feq. in primis

pl d

lii

fequentem diem cum comm. O&.

; Velperis.

'(

quz fi fuerit alio fefto duplici ,

[

mfoncu[

2. Duplici ergo in ii.Vefp. con-

jftp^

lClaWl

vel femiduplici impedita ; predi-

currente cum alio

eq. Dupl. in

, omlh

"m

&um feftum femidupl. veniens in

primis , fi

utraque fint ejusd. fó-

Dnica, transfertur poft OG.. ita ut

lemnitatis , regulariter à Capit.

Ya COHCU"-

feftum femidupl. infra O&. non

t de fequenti ; cum comm. pra-

jaum ü

transferatur, nifi in proxime feq.

ced. nifi aliter in propriis locis

1em.

annotetur. Si veró non fint ejus-

diosinrià

6. Si duo , vel plura fefta

ix.

a m camqïffl

dem folemnitatis , fervetur diffe-

yeinfa 0f

Le&. fimul eodem die veniant ,

rentia in Rubr. de commem.

fiat Offic. de majori;id eft , de du-

Translatione feftorü affignata : ut

gt m

plici, & femiduplicia transferan-

d t COT

tur.

fcilicet feíta majora habeant i. &

)11 um Simp

At fi omnia fuerint Dupli-

ii. Vefp. integras cim commem.

M

cia : vel omnia femiduplicia - fiat

minorum, quando de eis fieri de-

TOR

de digniori, feu folemniori, &

h non f

lex ii

bet. Si autem poft a'iquod feftum

&adu

quz minoris folemnitatis funt ,

$, quz in fecundo ordine po«

E

i

0R

LE d

transferantur.

Es

fita

funt in Rubr. de comm. fe-

7. Si plura fefta ix. Le&t. trans-

l

quatur immediaté aliud ex fo-

u uct

ferenda fint, priüs transferatur

LC'P DL

lemnibus majoribus , Vefp. eruntc

Dupl. quam femid. & inter plura

de feq. cum comm. przeced. Intetf

auag (

Dupl. quod eft magis folemne ,

|ifefta zqualis folemnitatis ferve-

u am02.5.

femper priüs transferatur,& priüs

a

!

,tur hic ordo, ut fefta Dfüi prz-

i t

celebretur, alioquin fi funt zqua-

ferátur omnibus aliis, & habeant

ii

t g

1ia , unum ante aliud trans(eratur

utrasque Vefp. integras: ficut fe-

Y

l

. Die 0.

€o ordine , quo erant celebranda

in propriis diebus.

a B. M. feftis San&or. Item fetta

Dug inuds

Angelorum,& Apoftolorüm, cetes

n Q CR

8. Feftum fimpl. numquam trás-

ris aliis : feíta illoórum San&or,

OWT

fertur:fed fi de eo fieri non poteft

tjony t t

Ofüc. Fiat comm. ut Ji&tum eiít

10

QUi 1n Dpropriis locis, vel Ecclefiis

"

I

in Kubr. de comm. fi autem verne-

emniter celebrantur , aliis in

x tl m

Kalend. defcriptis.

hp D

rit in illis diebus, in quibus de

3. Duplici

veró cofcurrente

tftusd: C

fimplici nulla ftcommem. eo an-

cum feíto Semid. cum Dírica, cum

T

Ár fttnt.

no non fit de eo ampliüs.

die infra O&. cum fefto Siniplici,

MEF

f

M

d

hu

9. Si aliquod feftum ix. Le&t. in

& cum Offic. B. M. in Sabbato ;

ETO

l

uo annotatum eft fieri commem.

alicujus San&ti, transferatur

omnia in ii. Vefp. de Dupl, cum

t Nir d

rop-

comm.

illórum ;. nifi illud Dupl.

Vab n

ter advenientemDficam,vel aliud

fuerit

de iis ; quz excipiuntur in

V CU

feftum majus,non tamen trànsfer-

Rub.

tur cum illo comm. illius San&i ,

de comm, in quibus aiiqux

n

comm. omittuntur.Duplici etiam,

t

m

in eo affignata : fed dicta comm.

& quocumque Offic, ix.Le& cón-

fit die füo in Dfica,vel alio fefto;

W de g

in quo fieri poffit ; cüm ix. Le&.

currente cum feria, vel potius fe-

1 N

ejusdem, fi

quente feriá

; omnia de Duplici s

10f m

propriam de vita San-

& nihil

e€ fer. feqüenti.

Sed fs

L

N

ls

&i habuerit:iFefftum veró ix. Le&.

feftum ce!

ebretur in Adv. Quadr.

9t

transfertur fineulla ampliüs com-

tiem

Ut

T

dicetü

per coin. de feriaà , üt infra

Qu

memor. fefli fimplicis prxzdi&i.

r. Idem dicendum de feftis

Quod etiam fervatur in com. oc-

Simplicibus; venientibus cü

feq.

[j

h4

currentibus in Vigiliis , cam de

efto ix. Le&

!R d

Vigilià veniente in Dominica fit

. de quibus etiam

-

p

.

comm. fit non ratione concure

lr

ii

TMf

in Sabb. przcedenti

tunc enim

fus;fed

quia eodem die occurrunt,

Al

comm. feíti Simplicis non fit in

ut di&

um eft in Rubr. de comme-

Qi

Officio Vigil. fed in Dominica.

j

Wi

morationibus,

j

4. 96

iKupri€z generaies Dreviarn,

i

4. Semidüplici fefto , Dfica

tar , fubintrat Offic. de Temp. &

ie infrtà OG. concurrente cuüm

Vefperz totz erunt de Feria.

eq. Duplici;,omnia de Dupl, cum

9. Feria non

K

"bt

c

omm. illorum , nifi Dupl. fuerit

cum alio Offic.

poteft concurrere

H

in ii, Vefp.

neque

!mot

ex num. major. qux fupra inRKubr.

cum ipía poteft effe cóncu

rfus in

de comrm. numerata fünt, in qui-

i. Vefp. quia ejus Offic. incipit,&

li

| i

DAR

bus nulla fit comm. prxced. Se-

COnttm

definit , ubi definit & incipit

ücedenrin

mid.fefíto concurrente cum feq.

quodcumque aliud Offic. Quamvis

alio Semid. cum Dífiica , vel cum

proprie ( fi ei dandum eft princi-

it prgi

die infra O&. à Cap. fit defeq. &

pium ) feq. feria poft aliam feri-

€om. przc. nifi alicer fignetur. Se-

.iï-Vefa. (

am ejus Ofhc. incipiat à Matuti-

mid. autem concurrente cum feq.

no, & terminetur feq. alia féria

*q. Du j

feíto Simplicb,vel cum O

c, B. M.

ad Complet. & ideo fi feria fe-

It eitsl ;

in Sa

omnia de Semid. cum

quatur aliam feriam,in Veíp. prz-

GENVTT

ced. Fer. nihil

tomm, pn,

comm. feq.

t de feq. quoad

$. Dfiica concurr. cum feq. fefto

ea, quz in feq,Feria fant pro-

COpriis lr

Semid. & cum die infra O&. vel

pria. Verbi gratia, fi in Vefp. Fer.

0n [int ejy

cum fefto Simplici, omnia de Do-

tertiz ante feriam iv. Cin.

at

TVetür dj

minica cum commem.

ommen, i

eq.

de feria , dicitur Oratio Dílicme

6. Die infra O&. concurr. cum

przced. non autem ea, quz eft

1gnata : t

feq. Dhica,vel Semidupl. à Capit.

propria in feq. Fer. iv. Cinerum,

eant j k

fit de feq. cum comm. O&. Dies

Commen,

nec ante Orationem dicütur pre-

5 fleri de.

infra OG. .cum Simplici proprie

ces, qu& dicendz funt in dicta Fe-

non habet concurfum;quia in feq.

riaiv. Cinerum. Quod etiam fit

od feftuni

die infraO&.non fit de Simpl. ni-

quando Feria per annum pracedit

tdine po.

1 comm. quz & eademratione in

omm. fé

Feriam Quat. Temp. & Vigiliar.

przced. die infra O&. fieri debet.

Hac etiam: ratione fuperiüs di&tà

] ex fo

7. Die O&. concurr. cü alia die

eft; in concurrentia alior.Officior.

p. erunt

O&. àCap. fit de feq. cum comm.

cum feria nuílü Offic. concurrere,

ed, Intet

praeced. excepta O&.Corp.Chriiti

& nihil fieri de feria prxc. adve-

ts ferve.

concurr. cum O&t. S. Joann. Bapt.

niente alio Officio.

Si autem de

Dfi] pra

in qua de feq. fit tant. comm. &

ea aliquando htieri debeat comm.

habeant

quando aliter in propriis locis

in Vefp. nó fit ratione concurfus,

ficut ft

notatur.

Die O&. concurr. cum

fed quia eo die , quo Offic. feriar.

tem fell

feq. Dupl. minori ; etiam transia-

Adv. & Quadr. impeditur, illarü

m cete

to, à Cap. fit

e feq. cum comm.

com.ratione temporis ex przcep-

| Sandor,

O&. concurr. veró cum feq. dupl.

to Ecclef. prztexmitti non debet.

majori, etiam translato, totü Of-

] Ecclefis

Io. Cüm! vero occürrit , ut Fe-

] Hliis ill

jc. fit de feq. cum comm O& ex-

ftum Simplex veniat, in Fer.iv. &

cepta die O&. Epiph. Pafchz, As-

vi. Quat. Temp. in Fer. iv. Cine-

currente

cenfionis, & Corp. Chriftijin qui-

rum, & in Vigiliis , quz jejunan-

bus de feq. fit tane. comm. Si au-

c4, Cum

tur ; Vefp. antecedentes ( nifi ea

Tüpliciy

tem feq. feftum etiam translatü ,

die celebratum fit

eftum ix.

bbato ;

fueritex folemniorib. fupra enu-

Le&. ) erunt de feria Comuni per

mératis in Rubr.

€ coininemor.

annum , non autem de feq. ut di-

)], curtt

in fecundo ordine,n.6. tot. Offic.

ccum e

?

cum commem. Fefti

] Dupl.

ntut ln

fit de feq. cum comm. O&avz.

Simplicis in feq. feria occurren-

alique

$. Simplex cum alio non poteft

tis.

Quod ideó non fit, quia

concurrere in ii. Vefp. ( licet cum

et1amy

ipfo poffit effe concurfus in i.

fequens Feria habeat primasVefp.

] con-

fed quia , cim feftum Simplex in

us fe

cfp.) quia non habet ii. Vefp.

eq. die non habeat Officium

fed ejus Offic. terminatur ad No-

propter Feriam przdi&am in eo

plici

nam, & deinceps nihil fit de eo ,

Occurrentem, nec etiam convenit

$&

Quadt,

nec comm. $i fequatur aliud Sim-

illud habere primas Vefperas in

tinfra

plex, Pfalmi erunt de

*

Fer. occurr.

pracedenti die.

Et eadem ratio-

in Pfalt. ad Vefp. & à Capit. fit

