ne ; fi Fettum Simpl. occurtat Fe-

e feltis

e feq. Simplici fine ulla comm.

ria quinta in Coena Domini , ia

A fet

etian

preced. Si fequatur Offic. novem

qua de eo non debet fieri comm.

concle

Lect. Vefp. totz erunt de eo fine

nulla etjiam fiet. commemor.

in

ulla fimiliter comm. Simplicis

Vefperis Ferie quartz przceden-

vuru

tis.

cortitti«

Præcedn Si nullum feftum fequa-

Dec

!

4,55'

giit

jl

Jn'

Rubricz generales

t

'

De ordinando Officio c

7

.B f&äïägiäicendi Abfolutiones

;uto

Ti

hl

&is Rubzicis

p

& Benedi&iones ante Le&iones ;

"

yott

utqlf

legendi & terminandi Le&iones;

,ilbiSy

0i

I quïs velit ex fapradictis R.u-

dicendi Refponforia poft Le&tio-

quil

um

bricis ordinare O

Cc. OCCUII.,

nes, ac Refponíoria brevia poft

l

Mi

un Al

à

ei, videat in Kalend. & in Ta-

Capitula, habentur in

ju

bula Feftorum Mobilium ; de quo

minica de Adventu.

prima Do-

, ff

p()[ u

n

P

od

did

fiat Officium fequenti die, & ut

1Cc Or-

lkh'(

invenerit effe faciendum ,

$. Quomodo fit inchoandum ,

p O

IJBn

dinabit illud inVefp. & aliisHoris

& terminandum Offic. per Horas;

a

no&urnis , & diurnis.

habetur in Píalt. quomodo ter-

Npe[üi

l4

j Ü

2. Si ordinandum fit Officium

iminandum per Afas B. M. habe-

Iü y m

de Tempore , id eít ; de Domini-

tur in fine Completorii.

J

yr al

ca, vel Feria;recurrendum eft fern-

g

per ad Pfalt. ubi ordinaté poni-

9. Sed ut hzc omnia faciliüs

( dc 1.

cii de

tur; quod eít Commune O

habeantur , pofitz funt fequences

mgnenmr B

TOE

'Tempore , cum diftributione Pfal-

Rubricz de fingulis horis, earum-

dicitur

mor. & ad Proprium de Temp.

que partibus diftin&é cognoscen-

l

pTp ^

ubi Lect. & &. quzdam Antipho-

18.

f0 u

nz & Orationesponuntur ; quz

[wa ftïnläüfu,m' |

n

defunt in Pfalc. Invit. Hymn. Ca-

'

pitula,Verfus, . brevia, & Af

De Matufino.

m

[

!

]

ï

quaz diverfis cemporibus ponun-

lt

tur in Proprio , dicuntur loco eo-

D Matutinum hzc per ordi-

p a

Mi

rum , quz funt in Pfalt. cüàm veró

nem regulariter dicuntur , fe-

uiliun G

propria non fuerint, dicuntur ut

cundüm diverfitatem Offic. nifi

in Píaiterio.

aliter in quibusdam diebus anno-

srrtiiont p

h

n

tetur.

"

N)

Q9 N

$. Si Offic. fit ordinandum de

Pater nofter ; Ave Maria ,

nz Donit

San&o, recurrendum e

femper

Credo;omnia fecretó: deinde cla-

A

ad Comune Sanétorum ( nifi pro-

ra voce Hebd. dicit, Domine la-

bia mea &c. pollice fignando fibi

prium habeat in Proprio Sancto-

N d

rum ) ubi pro qualitate fetti , fi

os figno Crucis : Deus in adjuto-

T. ht

ix. Le

id eft dupl. vel femid.

rium &c. manu extenía fignando

bi

.

fuerit,omnia ordinaté ponuntur ;

fe figno Crucis à fronte ad pe&us

ingiets , t

ilis exceptis ; quz propria fuis

v ounesat.

Si feíftum fuerit

& à finiftro humero usque ad dex-

TARNUN:

locis habentur.

trum (quod fervatur in principio

irotant d

triium Le&. (NoGt. Feriz, & Leà.

omnium Horarum , cum dicitur $

exceptis ) omnia fumuntur de eo-

Deus in adjutorium ) cum Gloria

ho &Ol

dem Communi. Tres Leót. primi

d

E

1j

Pfalt.

Patri, & aliis, ut in principio

N

[

No&. in Offic. nov. Lect. & pri-

Deinde dicitur Invitator.

a & fecunda Leó&. vel i. tantüm

conveniens Offic. de Tempore,

w Aint l

|

in feftis trium Le&dionum;,fumun-

vel San&to, quod dicitur cum Pfal-

IN

uf

!

lAOK

tur de Script. in Officio deTemp.

mo, Venité, exultemus ; eo modo

AU

nifi aliz in propriis locis ponan-

.quo in principio Pfalt. defcribi«

tur.

tur, Di&o Pfalmo, & repetito In-

Ua

4. In majoribus folemnitatibus

vit. dicitur Hymnus;qui Offic. de

D tU

DT

Wed

& feflis per annum , totum Offi-

Tempore , vel de San&o convee

hN

cium ordinatur, ut in propriis

nit.

Ji

Qd

locis ponitur.

iM

$

In feftis B. Mariz ( omiffis

2. Pofteà in düplicibus,& feraie«

:.

N

r

j

aben-

"

iis, qux propria in illis

duplicibus dicuntur novem Pfál-

ï

"

|

go r

ICIF

tur

Hymni , novem Pfal. & alia

mi ( fed in Dominicis plures, ut

NT

l

quzdam requirenda funt exCom-

in Pfalt. ) cum fuis Antiphonis ,

jj

muni ejus Offic. parvo ; circa fi-

AU

nem Brevarii.

& Verfibus, quz Tempori ; vel

felto conveniunt , & totidem Le-

VN

6. Modus inchoandi Offic. di-

&iones cum octo Refponf, ali-

D

cendi Invit, Hymn. Antiphonas ;

quando cum novem; ut fuis locis

[

OL

A

& Verfus, habetur in principio

ponitur , per tres NoG. diftin-

Th

oc modo.

Píalt. Cüàm veró Aüz duplicandz

étos L)

funt, dicuntur integrz ante Jfal,

Ms

ficut in fine Píalmorum,

lt

d

5. In primo NoG. dicuntx;: tres

i

ï

f

Píalmi eum tribas

Robricz generales Breviarii,

lt

&i

Antiphonis ' Domine labia &c,

Invit, & Hymn.

ld

Onts,

poft fingulos, Pfalme

5 unà Aila:

;in feriali Officio

de Fer. fi^ non

l0nes

sed cempore Paích. id eft; à Domi-

| fincin Pro

Prié de Tempore , di-

M ldio.

nicain Albis, usque ad Pentec.

| cuntur

ut in Pfalt.

; Pl

( praetexquam in. Oflic. Ascenf,

Fefto; ut i Commun

in Feílis de

! Drüt s

Domini) tresPfalmi cujusq; No&t,

iSan&orum,

dicuntur fub.una Antiplionà ,. &

Deinde Noét. Feriz ,

ut in Píalt,

id eft xii. Pfal. cum

fex Antiph.

in fine. Pfal, poft ultimam A&àm

& 'Temp. Pafch.

cum una Antipli.

dIotpdyy,

cujusque Noót, dicitur Ver(us :

Allel. qui dicun

tur tam in Offlc.

:Det Hong

ofteà Páter nofter,Ec ne nos, Ab-

ferial. quam in feftis Simpli

cibus.

Oomodo t

folutio s Exaàudi, Bfío, Benedi-

&ione perpetua, & aliz ad fingu-

? M. hày

las Le

.ut in i. Düica de Adv.

X

8. Poft Pfalmo$, & Afas dicitur

. in fer. Offic. ut in Pfíalt. in fe.

ordinaatur, Deinde leguntur tres

flis, ut in Coi

Sanctorum : qui in

hia ficls

Le&.deScript. quz per otdinem

fettis fumitur

fecundürm fetias ex

It feQüerte

àn Offic. de Temp. occurrunt (nifi

Noc&t. Communis: unde fümuntu;

OLLSy CA

aliz affignentur ) & ad fingulas

Keíp. üt dicetur in

fra in Rubr. de

&0gtQs)

Le&.dicitur unuim g. conveniens

Verfib.

Offic. fi de-Temp. ut in Proprio

nofter ,

& & póft y. dicitur Pate;

"Temporis : fi de San&o , ut in

iabetur infra in

Abíolut, & Bened. ut

luti

.

Rubr. de Abfo.

Proprio San&torum, alioquin ut

onibus, & Bened.

Tres Leét,

in Communi , etiam fi Le&. pri-

( fi non adfit Hom

il.) fingalz in

mi No&. fint de Scriptura Officii

Offic. fer. dicuntu

t de Scriptura ,

pet otdj

de Tempore.

quz eo die occurrit in Proptio de

intur y (

4. In fine ult. Refp. cujusque

Tempore : f1 adfi

offic nií

No&urni dicitur, Gloria Patri ,

tres de Homil.

t Homil. fingulz

DUS anIt

cum repetitione partis Refponf.

In feftis prima, &

l

fecutida de eade

m Sctiptura,tertia

e Mariiy

€o modo , quo notatur in iii. Re-

de San&o. Si fü

erint duz Le&. de

-

inde d

ponf.primz Dominicr de Ad-

Sanéto , prima tantum erit de

ymine ]

ventu, nifi aliter in propriis locis

Script. reliquz de Sané&to,

Ando fili

affignetur,

n adjute

$. In ii.No&. dicuntur alii tres

9. Poft fingülas Le&

À

al. Anz, y. Pater nofter, Abfol.

eXtra temp. Paích. dic

. in feriis

fignant

itur ünum

ad pedu

Benedictiones,ut in di&aDíica i.

Ipfius pietas ; & ei confequentes

&. ita ut dicantur

tria Kefponf,

jead det

tem

pore veró Palch

ili, & in fe-

principh

de Adventu ; tres Lect, de aliquo

HIS ,

duo tantüm Refp

- dicuntur,

n dicitir;

Sermone, aut de vita illius Sanéti,

fcilicec poít i. & ii. Le

&; tant. In

de quo fit Ofic. & ad quamlibet

fine ulti

mi Reíp. fecundi fcilicét

um Glodt

Lec&t. unum Refpon(orium.

principit

6, In iii. No&. alii tres Pfalmi

auttertii, dicitur Glotria Patii ,

nyitatol

€um ARnis ut fup. poft iii. Anam ,

notetur.

cum repetit. partis Eii, nifi aliud

ermport

Y. Pater nofter, Abfolut. A vincu-

Quz Refponforia imn

um Pfal

Ofhic,

de Sanüis fumuntur ex

o modo

lis,& Benedi&iones confíequentes

Communi San&orum ; in feriali

Je(cribi

ad fingulas Le&iones ; quz erunt

Offic. ex Dominicis , quando pro-

tito II«

de Homilia Evang. de Temp. vel

pria per Ferias non diftribuun-

de Fefto fecundüm qualitatemOf-

*ffic. dt

fié,ut in eadem i. Dfica de Ad-

Refponforiis.

tur, orditie deícri

pto in Kubr. de

conve

ventu ponuntür. Poft vii. & viii.

Quando non dici-

tur tertium Refponf. poft tettiam

Le&.dicitur Refp. Offic. conve-

Lectionem dicitu

r Hymnus, Te

& [erti

niens, id eft poft.quamlibet anf :

Deum laudaimus,

m Pal

:aiquando aütem dicitur etiam

poft ix.Le&. ut fuis locis notatur;

XIV.

res y ul

& in fine ultimi Refp. aut octavi;

De Laudibgs.

honis

aut noni dicitur, Gloriá Patti, ut

j , d

fupra, nifi aliter fignetur; Si nón

A

D Látdes dido Hymnox, Te

em Le

Deum;vel ult. z. Bebdomada-

TE

dicitur nonumRefponíorium;pof(t

riu$ abfolute dic

it* Deus in àdju-

js lot!

ultimam Leét. diciti

ir Hymnus ,

torium &c. üt fup. & dicütürPfal-

'Te Deum.

mi, & Canticum 8

enedicite » vel

, difün

aliud,ut habetur i

h feriáli Officio

7. In Offic. tri Le&t, ad Matut,

eXtrá Teimpus Pafchale , cum An-

. Pater nofter ; Ave Maria, Credo ;

ytat t

[j

L

tiphonis ;)gïc. Convenien

cjbqsb

T

i

:

Qui

Rubrice generales Breviarii

il

j

!awr

oui Pfalmi ,

& Canticum in Do- |infra in Rubr. de Afiis, Pofteà di-

n

p

minicis per annum ( exceptis Do-

cuntur Pfalm. qui in Düicis, &

D)

Feriis dicuntur * ut in P(alt.

In

juus qouis

minicis a Septuag. usque ad Do-

feftis autem & temp. Paích. tres

minicam Palmarum inclufive; ) &

ac

jj il ? 1f

in feriali O

c. temp. Paic

tant, ut etiam ibi annotatur;

rmütdc :

in feftis tam novem , quam trium

Leét. dicuntur de Dominica;ut 1n

2. Poft Antiphonam dicitur Ca-

ao

DRficis à

piculum, Regi fzculorum. In Fe-

4l

Píalt.

In predi&is vero

It

; Ontt

Septuag. usque ad Düicam Palma-

rialiOfficio extra temp. Pafch. di-

j Yi

xum inclufivé,dicuntur ut fuis lo-

citur Capitulum , Pacem , deinde

m5 D

cis ponitur: In feriali Officio per

&.br. Chrifte Fili Dei vivi &c.

po

. br. in Offic.Dupl. & infra

I x h

Jl

annum, extra temp. Pafch. dicun-

O&.

atim dicitur Oratio, Domi-

h irN

tu: ut in Píalt.

ne Deus omnipotens;in alio Offi-

;n'ica cKch

2. Antiphonz in Dominicis ,

cio dicitur,Kyrie eleif. cum reiiq.

j

precibus, omnia ut in Pfalt. ad y.

uando propriz non affignantur ;

pvparis

icuntur ut in Píalt. in Feftis no-

autem, Adjutorium, Hebd. fignat

vem & trium Le&. fi non ad(int

fe fignoCrucis;à fronte ad pectus.

)iama pet:

Quando aliquis folus recitat Of-

yje dict

propriz, dicuntur de Communi.

fic. femel tantüm dicit, Confi-

ul

Poft Pfíalmos dicitur Capit.Hymn.

( o

. & Ana ad Canticum Bis ; cum

teor, omiffis illis verbis, tibi pa-

l? !

3*'.'

eodem Cantico, & Oratio, omnia

ter, vel vobis fratres, & te pater;

& vos fratres , & fimiliter dicit

pro qualitate Offici5de Tempore;

Mifereatur noftri;peccatis noftris,

u

JCtn

vel de Feíto.

etiam fer-

queum t

perducat nos : quo

3. Preces,quando dicendz funt,

vatur ad Completorium. In feria-

u l)

o

cio quando di&z funt pre-

(

l

Ii1

dicuntur ante primá Orationem.

ces ad Laudes; adduntur aliz pree

Awlec

aini

Commem. veroó de Cruce , de S.

Maria, de Apottolis» de Patrono ,

ces , ut ibidem in Píalterio.

& de Pace, fimiliter quando di-

E

cendz funt, dicuntur poft Oratio-

3. Poft Orationem Primz, vel fi

j

t

Wi

|

dicatur Offic. B.M. poft illius ora-

——

nem, nifi alia comm. Feíti Simpli-

& uigto

cis occurrat ; quz femper przdi-

tionem, di&o Benedicamus , in

sim G

étas commenmn. przcedit;de quibus

choro legitur Martyrologium , de-

gj T

in propriis Rubr. dicitur.

inde dicitur ; Pretiofa cum reliq.

quz etiam dicantur ab iis,qui ex-

ETW

j st

4

Ante Orationem dicitur Dns

tra chorum non legerint Marty-

It d

vobiscum , & Oremus : pofít ult.

l

i rologium. In fine ad Abfolut. Ca-

metondt/a

Orationem repetitur Dns vobis-

i

pituli; in Feftis ; & aliquibus die-

i M

; bus pro Leé&, brevi dicitur Capi-

cum;deinde Benedicamus Dno, &

tulum Nonz, fi adíit proprium ,

t p

y.Fidelium animaz : Patet nofter ,

CT

Dins det nobis fuam pacem, & Ana

i alioquin de Communi , alio tem-

B.M. ut habetar in fine Complet.

pore tam in Dominicis, quàm

Wt i

Fer. Le&. brev. Offic. illius tem-

Qs Y

fi tunc discedendum fit à Choro :

b

alioquin in fine ultimz Horz,nifi

; poris in Pfalt, affignata.

uatur Miffa,vel Offic. Defunà.

vd

Pfalmi Poenit. aut Litaniz;ut

De Horis, Tertia, Sexta & Nonai

o

xv.

i.*:lllti

in Propr. Kubr. dicetur.

(

li

t

De Prima.

D Tertiam , Sextam, & Noe

nam ,ante fíingulas Horas ,

LT

XV.

dicitur Pater nofter ; Ave Maria ,

i

ET

! Deus in adjutorium ; Hymn. &

D Primam;, Pater nofter ; Ave

Pfíalmi ut in Pfalt. Antiphonz fe-

i

Maria,Credo, fecretó:Deus in

cundüm Offic. qualitatem, ordine

d

quo-fupra.

Di&is Pfalmis , &

ARh

adjutorium &c. Hymn. Jam lucis

L*,l

O:to fidere, deinde inchoatur An-

Antiphona dicitur Capitul, & &.

tiphona ; qux convenit. Sumun-

r. pro qualitate Officii : qux in

tur autem Aüz in Feftis ad omnes

Dominicis, & feriis, quando non

M

habentur propria in Proprio de

W

Horas , ex Laud. per ordinem

4

, Tempore dicuntur ut in Pfíalt.

gua:ta p:ætermiffa » Ut dicetur

n

&

Rubrieg genetáles Brevia

d-

Ls

3 P()Re i

li

! Dtcis

T

jn feftis, fi in Proprio San&orum

phonis B. Mariz eüm y.

& Ora.«

n Pa

non

int propria íumuntur de

tione;üt ibidem,

| Paich. N

Communi.

Poít y. b:rev. dicitur

num auxilium,

& di&o y, Divi-

ltaty

Dominus vobiscum;&Oratio.quz

dicitur fecr, Pater

habetur in Proprio de Tempore :

nofter, Ave Mar

ia; Credo.

Dalünvitatorio.

XIX.

!ditityt

fi aucem fit de San&o , ut in Pro-

Nvitatorium fe

mper dicitur itft

Tüm, ]yy

prio Sàn&orum , alioquin ut in

l

omni Offi

c. ad Matut. cum Pfài-

D. Pafrh i

Gommuni.

mo;, Venite, exult

£. Poft Orationem repetitur ,

principio Pfíalt d

emus; ordine in

QUITET

Dominus vobiscuüm $ & dicitur

e(cripto: fed va-

Jel viri

natur pro O

C. qualitate , ut íin

pl & j

Benedicamus Domino , Fidelium

Píale. & Propr

io de Temp. ac in

Ia.tw, Dom,

animz , & Pater nofter 5 fecretó :

Propr. & Com

muni Sanc&torum.

jh alio (s

ut infra in Rubrica de oratione

2. Non dicitur in

» Cum j

Dominica explicatur,

nec in triduo ánte Pa

die Epipha

| Pfilt,

"

féha, ut fuis

ij

De ;»;cfperis.

locis. notatur ; neéii

| Offic. Def.

ebd, li

per annum;excepto die commem.

& 4d pelty

D Véfperas, Pater nofter) Ave

omnium fidelium ^efuné&. ac in

Tecitit (l

Maria, Deus ii adjutoriü &c.

die obitus ,

feu depofitionis De-

at, Cor

Deinde dicuntur quinque Píaimi

fun&i,

tum quinque Antiphonis, ut in

tur tres Nocturni,

& quandocumque dicun-

$, tibi [

Propruo ,

aut Commun

: (e pate

tum fignantur.

In Dominicis àu-

i San&o-

. De BHymnls,

X

tet dicii

Ymni íemper dicu

n

tdr in

15 fiofris

tem & Feriiss Antiphonz X Pfíal-

H

quaiib

et Horà;praterquam à

tiam fel

mi femper dicuntur ut in Pfalte-

triduo ante

Pafch. usque ad Vefp.

. In ferii

zio ( ubi etiam temp. Pafch. Píal-

Sabb.in A

Ibis excl

mi dicuntur fub una Ana Allel. )

quam in Offic. De

ufivé & przter«

ünt pre

nifi aliz propriz Aüz vel Pfalmi,

funétorum.

J

aligpte

2. Ad Matutinum

Hym. dicitü£

I10,

( ut in Dominicis Adventus, &

pofít Pfalmum ,

Venite ; repetito

triduo ante Paícha ) atfignentur.

Invitat. przterquam in dieEpiph.

Ya vell

2. Poít Píalmos, & Antiphonas

ad Laud. & Vefp. dicitur poít Ca-

dicitur Capitulum; Hymnus, Ver-

pitul. ad Horas ante Pfalmos : ad.

llins or:

fus, Antiphona ad Magnificat ,

4mus , 1

tum eodem Cantico , & Oratio ,

Compl. poít Píalmos;

& Antiph.

gium, d

3. Dicuntur autem inOfficio de

omnia de Tempore;velde Sant&to;

Temp. ut in Pfalt. quando proprii

um reli

pro qualitate O

cii.

Hymni in Propr.

e Teimp. non

ligqni d

3. Preces,quando dicendz funt,

adíint: qui Hymni de Plalterio in

int. Marty

dicuntur ante Orationem : Com-

Yfolut, C

memorationes veroó de Cruce ,

Dnicis & Fer. affignati , dicuntu£

uibus dit

ab O& Pentec. usque ad Advent.

tur Capi

fan&a Maria, Apoftolis, Patrono,

( Dnica infrá O&. Corp. Chiifti

Oprimy

& Pace, poft Orationem , ut in

excepta ) & ab O&. Epiph. usque

propriis Kubricis habetur.

"F'er-

ad Dnicam i. Quadr. excl. InOffic,

illo tem-

minatur autem OfficiumVefperar.

de San&tis dicuritur üc in Comuni

, quin

ut in aliis Horis.

us tem.

De Completorio,

SS. habeantur.

Sanctorum,nifi proprii in Proprio

4.In Nativ. Domini usque ad

( Notti

D Complyeton'u.m abfolut? di-

Epiph. in fefto Corp. Chrifti , 8&c

A

citur Leétio brevis,ut in Pfal-

per OG. & quandocumq; fitOffic,

terio: deinde Pater noífter, Conf-

B.M,tam ix. quam triumLe&. eti-

teor, Mifereatur , Indulgentiam $

& No

am temp. Pafch.in fine omnium

Ho0143 ;

Converte , Deus in adjutorium ,

Hymn. (przterquam in fine Hym,

Mariaj

Antiphona, Píalmi, Hyinus ; Ca-

Ave maris ffella,& Hym, adi.aud.

pitulum ; Refponforium bt. Can-

in fetto Corp. Chrifti ;

ui habet

m

ticum cum Antiphona , omnia ut

ult. Y. propr.) dicitur,jefu tibi fit

ona i

in fine Pfalterii, & poft Antipho-

, ordilt

mamin Duplicibus, & infra O&.

gloriaQui natus es deVirgiue &c,

nis »

ut in ejusOflic. parvosetiam fi di-

dicitur Oratio,in alio aute:m Offi

canturHymni de Sanctis,qui infra

jl. &Fþ

€io anté Orationem dicitur,Kyrie

O&t. przdictas celebrantur,dumo-

uz i&

€leifon, cum reliquis precibus ;

do Hymni ilii fint ejusdem metris

n Onon

ut ibidem in Pfíalteric.

nec habeant ultimam Y. propriü ,

ypri

p u

2. Poft y. Benedicat , & cufto-

n

1

'm(.

diat nos &c. dicitur upa ex Anci-

[od

ut Hyran. fan&z Crucis ad Vefp,

H

N

ur., MM, ad Matutinum

E

* o2

E

t

!

,

vd

Rubiicz generales Breviarii,

in Epiphania Domini, & per

menfisut dicum eft fapra in Ru-

MMTTIUD

Ozt.a

vams,in fine omnium Hymno-

brica de Dominicis , ac etiam in

"p

Rubr.menfis Augufti : & femper

rum dicitur; Jefu , tibi fit gloria »

in Sabbato ponitur Antiphona ad

n COmp j

Qgi ap.pa:uiüi Gentibus.

ij

j

Magnificatquz contigua eft libro

-.6. A Dominica in Albis usqüe

Script. in Dominica ponendo..

x j

fL

ad Ascenfionem,in Pentecofte ; &

^4. In feftis ix. Le&t. ad Vefp. di-

cunturAntiphonz de Laudib. nifi

]!

gort

per O

&. in fine omnium Hymnor.

proprie in Velp. affignentur. A

jl

dicitur ; Deo Pa

H

-

tri fit gloria, &

p

nl

Fildo, qui a mor

tuis, etiam in

Horas fimiliter ; tam in Offic. de

j [Llnt )

feftis San&torum eodem Tem

pore

Temp. quam de San&is, quando

TU

Paích. occurr. durno

doHymn.

fint

habentur propr. in Laud. & alix

J

habeant ulti-

propriz non fuerint ad Horas, fu.

n K !s

ejusdem metri , nec

*

m

10

mum Verfum propri

um » qui non

munturex Laud. quarta przter-

qni i

mutatur, ut fupra.

miffa,hoc ordine: ad Primam; pri-

ma; ad Tertiam , fecunda: ad Sex-

Wm*

tam, tertia: ad Nonam , quinta.

(urit?

7. In Ascenfione autem usque

s. In feriis Adv. quz non ha-

mbl 7

ad pentec. ( przterquam in Hym-

SM" [

nos;Salutis humanz Sator;)dicitur;

bent in Laudib. Afias proprias;íu-

ff

ma

je(u , tibi fit gloria, Qui vi&or

muntür ad Horas ex Laudib. Do-

in coelum redis: fimiliter etiam in

minicze przced.Ubi vero in Laud.

u a

feriar. fuerint propriz, fumunturx

jl

j om

Feftis tunc occurrentibus.

ex ipfis Laudibus.

vüdoo j

m

$. In Transfiguratione Domini,

6. Tempore Pafíchali, in Offic,

dicitur: Jefu, tibi fit gloria ; Qui

tam novem,quam triumLeG.Píal-

"m

i

te revelas parvulis.

Aliis Temp.

mi cujuslibet No&. dicuntur fub

fiu p

|[w

unica Ana , quz Ofhlic. convenit

ygilM.

»

terminantur Hymn, ut fuis locis

ponitur,

ut fuis locis ponitur : & in fine

y ia

10

omnium Anarum additur Allel.

du

XXI.

quando in illis non habetur.

A.

jl

Septuag. usque ad Pafcha, ubi ha-

&

e Antiphonis,

omnes Horas

No&urnas,&

betur Allel. tacetur ; neque aliud

L Onfte

x m

diurnas femper cum Pfíalmis

ejus loco dicitur.

at

"dicuntur Antiphonz, vel una; vel

7. In Duplicib. a

d Vefp. Matut,

i gt

plures pro diverfitate Offic. &

& Laud. tant. Antiphonz dicun-

n .Nx(k&

Horarum.

tur ante Pfalmos, vel Cantica in-

tegra , & poft Pfalm. vel Cantica

s adà

7. Si de Tempore fiat Offic. id

unt.uesf

eft, de Dfhica, aut Fer. dicuntur

integrz repetuntur:in aliis Horiss

D

"Antiphonz ut in Píalt. quz cum

& in Officio non duplici,in prin-

niptrif

Píalm. pofitz in Vefp. Dominicz

cipio Pfal. vel Cantici , inchoatur

b'imlmkl

tant, Aiia, deinde in fine integra

& Feriat. in Complet. & in No-

dicitur. Et quando Afia fumitur

titmi

&turn. (etiam quando fit Officium

iT

de fefto trium Leé&t. id eft , Sim-

ex principio Píalmi , vel Canmti-

i

plici) numquam mutantur , nií(i

ci, & incipit ficut Píal. vel Canti-

cum;poftAaüam non repet. princi-

iib

b

'Tempore Paích. in quo dicitur

pium Pfalmi,vel Cantici,fed con-

n

una tanciim Antiphona , Alleluja,

-

f

excepto etiam tempore Advent.

tinuatur,quod fequitur inPfal. vel

LOT

in quo ad Veíp. & No&. Domini-

Cantico a

eo loco , ubi fecundà

AMI

N

ca ponuntur Antiphonz propriz.

ritum diei definit Ana nifi dis-

continuetur per Alleiuja.

Q

Jn Laud. & aliis Horis mutantur

$. Antiphonis propriis, tam im

a

pro diverfitate temporum , ut in

hi

Proprio de Temp. habentur : cüm

Offic. de Tempore , quam de San-

d*

vero non aífignantur propriz ,

&is femper cedunt; quz habentur

|

in Píalterio ; & in Communi San-

Qw

femper dicuntur, quz pofitz funt

in Pfalterio.

Ctorum.

3. Antiphonz , quz in Proprio

9. Quando fit aliqua commem.

deTemp. in Sabbatis ponuntur ad

emper dicitur Antiph. ante Ora«

Magnificat pro prima Diica ali-

tioné cü Y. quz fumitur ex Offic,

quod convenit ei; de quo fit com-

cujus menfis, fumendz funt ex ea

mem, ita ut in Vefp. sumatur ÀAne

l

Dominica, quz eít proximior Ka-

|]

lendis, vel eft in. Kalend. illius

tiph, quz afügnatur ad Magnifis

€at»

N

u

/

!mbg.cä generales Breviarii,

tat, in Laudibas , qux ad Benedi-

üt plurim. dicuntur in Vefp. Fe-

'FWH ïn h

us, cum Verfib. qui habentur

ftorum, excepto ult. qui mutaturz

w etlam],

l

cüm veró aliter fieri debet, fuis

i

poft Hymnum.

locis notatur. In Vefp. infta Oct.

fmtlp

lo

li

10. Ántiphonz

S. Mariz pofitz

1 dj

in fine Completor. dicuntur, ut

dicuntur Píal. ut in ii. Vefp.Fefti:

inferiüs in propria Rubr. difpo-

fed in i. Veíp. diei O&. dicuntur;

Poncndo'

nitur.

ut in i. Vefp. Fefti, nifi aliter no-

£ th.(

De Pfalmis.

XXII.

tetur.

: Landipy

Ehenty !

Salmi in O

c. de Temp. per

7. In fine Pfalmor. femper dici-

omnes Horas in Dhicis & Fe-

tur Gloria Patri, preterquam im

Ln Ofün

yiis dicuntur eo modo , quo di-

Píal. Deus,Deus meus;ad te de iu-

15y qui

ftributi funt in Pfalt. nifi aliquan-

ce vigilo:& in Píal. Laudate Drim

AUd, jj

d Hor|

do aliter in Prop. deTemp. figne-

de colis, qui conjunguntur cum

tur.

In Feftis autem dicuntur ,

*

aliis Pfalmis , & in fine ult. tant.

lTE prpi

ut in propriis locis fignatur

.

dicitur Gloria, ut fuis locis nota-

timan,

alioquin ut in Communi SS$.

tur. Prztereà nó dicitur in triduo

ndt: d

majoris Hebdom. ante Pafcha,nec

1, Qüint;

2. Píalmi ad Laudes de Dfica

c. Defun&. cujus loco pro

]u2 non l

cum Cantico Benedicite,dicuntur

in O

in omnibus Feítis per anuum ;

Defun&is dicitur, Requiem zter-

propti,

& in Feftis temp. Pafchalis.

nam dona eis Domine egiam 1

/Audib, )

3. Pfalmus Confitemini dicitur

fiat Officium pro uno taritüm.

Io in La

$. Ut facrz Vulgatz €

ditionis

fimum

4d Primam cum aliis Pfal. inPfait.

]libata íer-

affignatis, in omnibus Dominicis

puritas inconfuta , & i

( quando Offic. fit de Dfica, ut in

vetur, etiam quoad int

erpunétio-

; in of

Píalt. etiam in Dominicis,quz oc-

nes & diftin&ionesin facris Bib-

iLeG. Pf

liis appofitas, additus

eft Afteris-

cuntur (i

currunt infra O&. San&orum ) à

ficz parti»

» CODYeti

tertia Düica poft Pentec. inclufi-

.

cus^*, ut f1it nota mu

v

é&usque ad Nativ. Dhbi

exclufivé ,

tionis in medio, Veríu.

& in f

& àir Dhüica poft Epiph. incluf.

De Canticis.

XXIII.

tüur Ali

Antica dicuntur in Officio de

ibettr. |

usque ad Septuag. excluf. à Sept.

"d

Lläy ubl ha

autem usque ad Pascha ejus loco

Tempore tam de Dominicis »

dicitur Pfil. Düs regnavit ; quia

quam

Feriiss ad Laudes » Vetp.

—

eque ali

Píal. Confitemini, tunc dicitur ad

& Complet.

ut ia Píalt, di&tzibu-

Laudes poft Píal. Miferere, ut fuo

untur.

fp, Mat

2. In Feftis, & temp.

Pafch. ad

n diau

loco ponitur. In Dormninicis vero

x

Laudes femper dicítur Canticum;

temp, Paích. à

Dfiica in Albis incl.

cantic i

usqu

e adAscenf. excluf. dicuntur

Benedicite ,. ut in Dominica : &

rel Cantit

tant.

tres Píal. ficut in feftis addi-

jin fine ejus non dicitur , Gloria

liis Hory

mbolo S.Athanafii.Alii Pfal-

Patri, ficut in aliis Canticis di-

cjyin ptik

to Sy

citur,nec refpondetur,

Amen. A1Ia

imchoatt

miper

fingulas ferias diftributi ad

Píalt. ad

Primam,dicuntur finguli

locoPfal.

Cantica ferialia , ut in

e jntegi

Confitemini,in feriali tant. Ofüc.

Laudes non dicuntur ; nifi quan-

famiti

quando de Fer. agitur extra temp.

do &t Officdium de Feria; extra

|. Canti

Pafch. In Feriis vero cemp. Pafch.

tempus Paífchale.

Magni-

:| Canti

in feftis per annum,& in Sabb. fi-

3. Cantica Benedi&us ,

, print

ve de S. M. five de Fer. fiat Offic.

ficat, & Nunc dimittis, femper

fed cot

dicuntur tant. tres Pfalmi fcilicet

dicuntur fuo loco ; ut in Píalte-

Pfal. vt

Deus in nomine tuo; Beati imacu-

rio.

De Verfibus.

XXIV.

fecundi

ati, & Retribue : etiam fi Feftum

ifi dis

duplex celebretur in Dominica.

Eifus femper dicuntur ad Ma-

Itimum Píalm.

. In Dominicis autem,quando

tutinum poítwu

tamit

Offic. fit de Diica,ut in Pfalt. poít

& Antiphonam No&urnor.

five in

de $1

Officio dicantur tres No&turi

fi-

Píal. additur femper Symb. S. A-

ve unus. Ad Laudes , & Vefperas

ibentil

thanaf. Quicumque » ut infra in

jni $il

propria Kubr. dicitur.

Verfus dicitur poft Hymnum : ad

s. Pfal. Horarum , fcilicet ; ad

Horas dicitur in g. brevi poft re-

mme

Tertiam, Sextam,&Nonam ; & a

petitionem partis Kefponforii »

jte O!!

di&o Gloria Patri.

Complet. nunquam mutantur » ut

i

2. In Pafcha Refurre&tionis v

e5c

ex Of

in Pfalt. five de San&is, five de

f

'Tempore fiat Officium.

z

er O&, usque adVefp. Sabbati n

aturÁs

4

Pfalm. de Dominica ad Vefp.

!Albis exclufive; in. No&. tant.

**

3

dici.

1

ygnib

a

Aubrice generales Rreviatii.

";

dicitur y. in aliis H

oris non dici-,in Sabbáto: Abfolatio, & Benedi-

j i

tur; nt ibidem.

iones dicuntur , ut habentur in

*dlt i [

3. Quando fit aliqua commem.

ejus Officio parvo circa finem

xfl

emper poft Antiphonam ejus; de

Brzeviarii.

n (CCU

quo fit commem. dicitur

YX. qui

De Lectionibus,

XXVI.

j umm

in ejus Offic.

ponitur poft Hymn.

E&iones leguntur ad Matut.

am y

Vefp. & Laud

. Rifi aliter notetur.

!

di&is Pfak Nó&urnorum cum

n

4. Verfibus predi&is tempore

P

Anis, Verfib. Abfolut. quoque ,

g

-

afchali femper additurAllel. non

& Penedi&tionibus , ut fupra. In

y n

autem Verfibus Precum , nec in

Duplicibus,& Semid. dicuntur ix,

o

Pretioía

»ad Primam,neque in Ver-

Le&. id eft,;in

uolibetNo&. tres:

«0.

[

ib

us Refpon(orium Matutini.

in Feriis, & Fe

r

is Simplicibus Ie-

* $. [In Offic, fetli trium Le&t. poft

guntur tant. tres Lectiones.

yan

gu

lt

omnes Píalmos feriales cum ARfis

2. In. Offic. ix. Le&. dicunturz

l«&lSu

qïl

dicitur y, de Coi S$. hoc ordine :

hoc modo : In i. No&. femper le-

o a

j

Fer. i, & v, y. primi No&. Eer.

guntur tres Lect. de Sctipt. quz ,

jii. & vi y.ii. Noct. Fer.iv. Y

quando íuis locis propriz, aut de

niai |

tertii Noét.

jquie

Communi Sanétor. non a(fignan-

i OW

6. Y. Pofiti in Píalt. ad Laud. &

tur.femper leguntur, ut in Officio

] gotat

Vefp.femper dicuntur,quando alii

e Temp, quz fua quaque die oc-

Proprii non afífignantur in Pro-

currunt legendz.

Inii. No&. f

x;näO n

j

prio de Tempore,

M

fit de Sancto, tres Le&. leguntuz

Tuntt fi

de vita San&i , vel de aliquo Ser-

TT

De Abfolutionibus,& Beneäi&io-»

mone,aut T'ractatu, qui ei conves

u

,

nibus an & Lectiones,

nit quz fi non adíint propriz,le«

j

guntür ex Coi

S. Ex quo etiam

jl

Bfolationes, &'Benedi&iones

Y 112 j

m

w

Comuni completur numerus triü

l

w

dicuntur per ordinem in Offi-

Le&. quando Offic. fit ix. Lect. de

U

€io novem Leéct. ante Le&iones

aliquo San&o , qui habet tantüm

utin i. Dfica de Adv. ponuntur

unam;vel duas LeG.proprias.Si fit

ftilicet poft Y. di&o Pater nofter,

de Dnica , vel de alio Officio ix.

1

!

N

Et ne nos, dicentur Abíol. & Be-

i

Le&. per anum , etiam de O&. le«

nedictiones,ut ibi.przterquam in

guntur tresLect. deSerm. aut Tra-

ziugtr

Matutiiis tenebrarum maj. Hebd.

&atu, qui in illis ponitur. In 1ii.

j Qu

& in Offic.Defun&, in quibus Ab-

No&. femper leguntur tres Lect.

[

Ka

folutio, & Benedi&iones non di-

UY

ecuntur.

de Homil. in Ev. pofitz in Propr,

aut exComuni affignatz,& i.Le&t.

[LWR (

2. Si fiat Offic, trium Le&. &

.

de Hom. Íemp. przponitur prin-

Y d

lt

jat de fer.

in qua

ingule tres

cipium Ev, de quo elt Homil. etiá

[5

N

Led. funt de Script. Abfol. & Be-

infra O&, Excipiuntur ab hoc or-

rar d

dinario Le&. Matut. tenebrarum

;

nedi&iones ; fumuntur ex prima

Düica de Adv. hoc o

rdine Fer. ii.

ante Pafcha, &Def. ut in fuisOffi-

n

& v. dicuntur Abíol

. & Bened, i.

ciis ponitur.

NoG.Fer. iii. & vi.

ii. NoQ. Fer.

3. Sr in Offic.ix.Le&t. in quo nà

iM

iv. & Sabb. iii. Noéturni.

dicitur ix.&. contingat fier1 corm.

at d

3. Si autem fingule tres Le&.

de aliquo San&o ,

ui propriam

o

int de Homil. füper Evang. Ab-

abet Le&. ix. Le&

legitur de

lj Ahü

Íol. dicitur fecundum fer.

ut fup.

Sanáo, fi habuerit duas Lec&. ex

AL

Benedi&iones veró fem

per dicun-

uab.

at una Le&. omiíla ix,

tur, ut in iii. Noct, fcilicet,Prima

h

Le&.in di&o Offic. ix. Le&. vel

&

[

Bno erit;Evangelica le&io: Secun-

viii. Le&ioni adiuncta.

Quod fi

AWI

da;Divinum auxilium: Tertia; Ad

eodem die occurrat Dnica.vel Fer,

1](

ocietatem. Si fit de San&o trium

quz habeat Homil. ix. Le&.Sancti

A

Le&. Abfol. dicitur

omittitur,& ejus loco legitur Ho-

rias , ut fup. Bened

fecundum Fe-

J

femper dicun

i&ioqgs vero

mil. Dominicz, vel Feriz;ícilicet

tur ut in iii. No&;

vel i. Le&. de Homil. vel tres fi-

—— —

hoc modo:Prima

; llle nos benedi-

mui in unam LeG. conjun&z,

b

Cat: Secund

a, Cujus, vel Quorum

4. In Offic. trium Le&. fi fit de

vel*Oua:

um feftum colimus ; Ter-

D

tia; Ad focietatem.

Fer. tres i.e&t. leguntur de Script,

nifi tres fint de Homil. quia tunc

li

omiflis Le&tionibus de Scriptura;

V

4. Quando fit OHicit/am S.Marix

[«]

l

Rubriez generales Breviatii,

hag

leguntur d

eHomil, Si fit de San-

afio omittitür,quamvis de aliqui-

a ehtur i

&o qui

abet duas Lect. prima

us Epiftolis nihil fit ledum.

liC üntm

Quod etiam fit de Scriptura ex li-

tant. erit de Script. ut vel legatur

una, vel ex tribus fimul jun&is

bris,Regum ( de quibus legiter ab

n

fiat una, fecunda, & tertia de San-

O&. Pentec. usque ad Dfiicam i.

d Maty

&o.

Si unam tant. habuerit vel

Aug.) cüm non expletur nume-

JOTUm (j

rus Dominicatum po

Pentec,

propriam , vel ex Comuni affigna-

de ejslibris annotatus usque ad

t

: quoqy,

f

tam , prima & fecunda exrunt de

üpr,

Script. tertia de San&o, quod etiá

meníem Augufti; quia tunc Le-

ï.icunrm

l

fervatur in Offic.B.M. in Sabbato.

&ión, de his libris omiffis , legi-

O. tri

. Le&tiones autem de Scriptura

turde Scriptura ; quz, ponitur

Jicibus

h

in Officio de Temp. fic diftributx

meníe Aug. Quod (i fiat de ali-

T1€S,

qua Diica poft Epiph. anticipaté

funt perannum , ut quotidie ali-

' dicuntm

quid ex ea legatur, etiam in Oflic.

infer. eo modo. quo di&tum e

(emper j

de San&is,quando aliz (ut didtum

de Dominica num. 4. & $. tunc

pE Qug,

eft) non atffignantur.

poft Offic. Dominicz anticipatz s

15 qut

i« fequentibus diebus legatur de

[

6. Initia librorum facrze Scrip-

ica an-

| UER

tura (

qui fere femper in Domini-

Epift. S.Pauli affignatis Df

omiffis

h ff

cis inc

hoantur) eo die ponuntur ;

ticipatz,& fequentib. Fer.

le die àt

quo notata fünt, etiá fi fiat Offic.

aliis ; qux funt affignatz praced.

de San&o : nifi in fefto aliz pro-

Hebd. Quid autem obfervandum

Noà. [

fit; cüm menfis, cui quinque Do-

€gutüt

priz Le&t. Script. vel de Comuni

|uo $er

affignentur; tunc enim initiü Le-

minicz affignantur, non habuerit

Conyes

&ionis de Scriptura transfertur

nifi quatuor» in propriis locis

notatur.

jtias ls

in fequentem diem fimiliter non

o. Le&tiones de Sctipt. pofite

0 epam

impeditam:& Le&.illi diei de ea-

in Communi San&orum ;'legun-

IUS tr]ü

dem Script. affignatz, vel cum fu-

LeQ., d

