San&to fimul Paráclito,

)R eam'

H

Oa5 , Afía.

srenut

Pe

virgo .sápiens ,|In fzcculórum fzcula. Amen,

Es

und de nümeró pru-

, Diffüfa eft grátia in lábiis

Àm

déntum.

üis.

mur

, Proptéreà benedi.

Arumi J

Pfíalmus. Dóminus regnávit. | xitte Deus in stérnum.

eum r

d

ulg, 17*

dD

di&us , Antiphona,

um lm ij

*

c&c.e

ft vi

rgo säpi&üs,' S

milee

C!&C

regnum coelórum

$£ Aíía

i

quam Dóminus vigilántem | hómini negotiatóri , querén-

gt

*

invénit. Ara, Hec eft, que |tibonas miargarítas : invénta

]

*

nefcívit torumin delíéto , ha-| una pretiófa , dedit ómhia

J

I fal

»

LUIS.

bébit fruétum in refpettióne | fua ; & comparávit eam.

&t

animárum fan&ctárum.

Otratio.

* Affa, Veni eléda meà', &l

Eus , qui inter cetera

y d

um

ponamin te thronum meum ,

poténti& tu& mirácula

1p1tul

RY

allelüja. Afa, lítaeft fpe-| étiam in fexu frágili vi&tó-

J

jjAQUO

€iófa inter filias Jerüfalem.

riam martyrii contulífti: con-

.;-bïo Spe'C

witddinel

itulums 2, COI:'IO-d

céde propítius : ut, qui beátz

. c

R

&

tres, Qui glori

r,in|N, Vírginis & Maàrtyris tuz

VIntée,

— £ Dómino gloriétur. INon| natalítia cólimus. per ejus ad

Ti

i,

enim , qui feípfüum commén- | teexémpla gradiámur. Per

. dat , ille probátus eft , fed| Dóminum.

lod

us comméndat.

ia Oratio.

ll

: ;gqem De

H

us reé

Ndulgéntiam nobis , quz-

-Efu,"cdr(ma öfïginum " I

fumus Dómine; beáta N.

ambutur

.. . Quem mater illa cóncipit,| Virgo & Martyr implóret :

t

- ^. Que fola Virgo párturit , | que tibi grata femper éxti-

1 u :

—— "Hsc vota clemens áccipe.

tit & mérito caftitátis, & tuse

um

ui pergis inter lília ,

profeffióne virtütis. Per Dó-

r e

"Septus choréis Vírginum ,

$.

minum.

i

fæmulatiöl

Sponfus decórus glória ,

] Pro Vire. non Mart. Oratio

4 Y n

Sponsísque reddens prasmia.

* Xàudi nos Deus falutà«

risnofter : ut , ficut de

tnesd

uocümque tendis,V írgines

* Miv

equüntur, atque làudibus|beátze ^ N, Vírginis tuz fefti-

Avl f

Poít te canéntes cürfitant ,

vitáte gaudémus ; ita plz de-

Hymnósque dulces pérfonát.| votiónis erudiámur , atfé&tue

diamdd

zguu'ebizur.

"[ e deprecámur süpplices,

Per Dóminum.

NNoftris ut addas sénfibus ,

Si fuer

amn

lures , Antiph,

Q .

Nefcíre prorfus ómnia

Prudéntes

Vi

ia )

rgines , aptàte

E

Corruptiónis vülnera.

veftras lámpades : Ecce fpon-

am eio*'

Ll

v irþus, honor ; laus; glória;| fus venit,exíte óbvi

HïCüEam.

yAd.

Commune Virzinum.

k

|

|

l

|

D

y. AdducenturResi virgines|

Ad Nonam, Antipho

na;l

;

]

pefteam. 5* Próximz ejus|Ifta

eft fpeciófa,

i

afferéntur tibi.

Oratio

apitulum. Eccli 5x. b -

Wa'

t

A nobis, quefumus Dó-

Omine Deus meus, ex«

mine Deus nofter, San-

altáfti fuper terram ha-

um

&árum Vírginum & Márty-

bitatiónem meam , & pro

fl

!!

]

h

rum taárum N, & N.

al-

morte defluénte deprecáta

QU

j

mas incefsábili devotióne ve-

fum. Invocávi Dóminum Pa-

Qutng.

nerári : ut ,quas digna mente

trem Dómini mei, ut non de«

s':inventa—

non póffumus celebráre , hu-

relínquat mein die tribula«

tiónis mez, & in témpore

141

eldxt ömm':]

m'ílibus faltem frequentémus

uiis. Per Dóminum.

erbórum fine.adjutório.

l

"i

Tertiam , Antiphona.

21

:ofe Rlégit eam. Deus

tf

Hac eftvirgo sápiens.

* Etpreelégiteam. Elégite

fuici

Y In tabernáculo fuo habi«

Capitulum. Fratres ,. Qui

aM

gloriátur. ut fuprà.

táre facit eam. Et prselégite

tlf

&. br. Spécie tua , * Et pul:

Glória Patri.: Elégit.

r

L

ehritüdinetua. Spécie.

ft

grátia in

Qu od

tuis.

Y» Ditfüfae

:

WE

y'» Inténde, prófperé procé-

[

de, & regna. Et,

&« Proptér

cà Dbenedixit te-

y N

G1ória Patri,

Spécie.

Deusin &térnum.

$i fgerit Virgo

, & noà

y» Adjuvábit eam Deus vul-

Martyr , dicitur iequens. :

W

tu fuo.

»

If

5» Deus in médio ejus , non

Capitulum.

&

ä,

!

J

commovébitur.,

Quàm pulchra eft cafta

!

O

t

AdSextam , Antiphona,

generátio cum cláritás

m

!

Haceft , que nefcívit,

te ' immortális eft enim me-

i

|

[/

Capitu]um.

2. Cor. I Ie

móriaillíus : quóniam apud.

^Mulor enim vos Dei

m

Deum nota eft , & apud hó-

mines,

: emulatióne, Defpón-

fupri.

li

dienim vos uni viro vírgi-

&.br.Elégiteam, tUt

g

|

T

nem caftam exhibére Chrifto.

Ad Vefperas , Antiphonz,

&. Dr.

Adjuvábit eam

Píalmi , Capitul. & Hymnu$

K

ut ini. Vefperis« 1xxxvi.

ls [UW, l

*pDeus vultu fuo. Adjuvábit,

[mplæ'l' !

y. Deus in médio ejus, non

y Diffüfa eft grátia in lábiig

commovébitur. Deus vultu.

tuis E Proptereà benedi-

x J

xit te Deus in 2térnum.

[

Glória Patri. Adjuvábit.

ificat , Antiphosé

J

i

J

y-Elégit eam Deus, & pre-

Ad Magn

l

elégit eam,

,

Veni fponfa Chrifti , áccipe

T

X In tab

e€rna

culo fuo habi-

corónam , quam tibi Dómi-

u

táre facit cam.

b

nus preparávit

5

in ætömpæmf

fM'

93

- Commune Vlr«mum,

J

)l

UI

Alize I eft. pro Virginibus.

Le£tio ij

l'ïepx

(

Pra Vlrrrme & Martyre ,

Audáibit USque ad mor.

f

;pimu

acp: OMaLtvxe tantüm Le-

tem ánima mcea Dómi-

&iones primi Nocurni 1e-

num , & vita mea appropín-

/

us M

guntur etiam ut iufrà,

quans erat in inférno deór-

Qtid

Delibro Ecclefiáftici.

fum.

Llrcumdedcrunt me

p

LC&XO

Cap. 5I.

ündique,& non erat, qui ad.

y

UP

Onfitebor tibi Diie Rex,

juváret, Re£p1c1cns eram ad

yfa

^L collaudabo te Deum

adjutórium hóminum,& non

TU

erat. Méemoráta fum miferti.

na&ha

Salvatáré meum. Confitébor

Ldio.

nómini tuo quo*uam, adj jütor

córdiz tuse Dómine,& opcra»

fÜnc 1

--

& pm*e&tor fattusesmihi ,&

tiónis tuæ,quæ à feeculo funt,

|

frma

Tiberáfti corpus meum à per-

Quóniam éruis fuftinéntes te

Jfimor.

ditióne , à láqueo hncruæ iní-

Dómine, & líberas eos de

laf&

qua& , & à lábiis .operántium

mánibus Géntium.

ficog

Inendácium , & in confpé&u

&» Diffüfa eft grátia in lábiis

tLllS.

qmoment

aftántium fa&us es mihi adiü-

vet

C

Propterea bene-

Jeto i

tor.Et liberáfti me fecundum

dixit te Deus i in s&etérnum.

j (fui

mulwudmem mifericórdia

y. Spec1etua & pulcnutu-

wripti

fióminis tuj à rugiéntibus ,

dine tua inténde , prófperé

d d

proeparátis ad efcam , de ma-

procéde , & regna. Proptéreà

vll

nibus qnaréntium $nimam

benedíxit.

meam , & de portis tribula-

Leüio iii.

(vfti

1 iil

;uaaum, qua& circumdederunt

Xaltáfti füper terram

p mà

Ine: à prefsüra flammi, quae

habitatiónem meam , &

*ras ;|

cn*cumdecht me,&in médio

pro morte defluénte deprecä-

* Vll' [

ignis non fum æftdäta de alti-

ta fum.

Invocávi Dóminum

tüdmf; ventris ínfert , & à lin-

Patrem Dómini mei, ut non

idlt,tan

J auoelc

gua comquinätd & à verbo

derelínquat me in die tribula-

mendácii,à Rege iniquo , &

tüónis meze ,

in témpore

1uh

àlingua m]ufta.

fuperbórum . fine adjutório.

Autepdt

**« Veni fponfa Chrifi, ác-

Laudábo rmomen tuum afst-

t'umqu

2, Ug

cipe corónam, quam tibi Dó-

dué, & collaudábo illud in

mmus præparawt in etér-

confeffióne , & exaudita eft

dum Q

num

.

orátio mea.

Etliberafti me

u [

pro eujus amóre

$g

a

nguim tuum fudífti

5

de perdlthne, & eripuítti me

i led un(

Etcum Antrehs in paradf-

de témpore iníquo.Proptéreà

fum intr oífi. -

confitébor , & laudem dicam

* füator

/* Veni electa mea , & po-

tibi , & bcnecþcam nómini

W v

Dó

ll]l.

)

nam in te thronum meum ,

At

quia concupíivitRex fpéciem

n

Wa 5pecxe tua , & pulchrità-

t ded !

$uam,

Et cum.

[:

dine

LUR

LA J

Commune Virginum.

cnt

'ü

dinetua, * Tnténde, pró-

& pulchritüdine tua inténde

qL' MN

fpere procéde , & regna.

prófperé procéde , & regna.

Et.

: '

Q]

?

y-. Diffü(a eft grátia in làbiis

edio v,

d QPn

tuis, proptéreà benedixit te

ueinánis hec cáuti

rfmg

N

, & vana formído ,

Deus in etérnum. Inténde.

li

G lória Patri.

Inténde.

que& ad falitis viam cónfulit ,

B

In fecundo Nocturno.

P[7q [

w [

qua& Domínica & vitáliapre-

M

Ti

Ex libro S. Cypriáni Epifco.

cépta cuftódit , ut, qu& le

.pi & Mártyris de difciplí -

Chrifto dicáverint, & à car-

mu&' 10f

t

na & hábitu Vírginum.

náli concupifcéntia recedén-

Ti

Le&Gioiv.

Cap. 2.

tes,.tam carne,quàm mente 1e

äi.*&ogg—

Deo vóverint , consümment

VW

Unc nobis ad Vírgines

N

fermo eft , quarum quó

opus fuum magno premio

deftinátum 5nec ornári jam »

b UR

fublímor glória eft , major &

curaeft. Flos eft ille Eccle-

autplacére cuíquam,nifi Dó-

.n

fiaftici gérminis , decus atque

mino fuo ftüdeant,à quo mere

l

jf

(r

T

ornaméntum gràtiz fpirità-

cédem virginitátis expé&tant,

TTUT,

lis.laeta índoles, laudis & ho-

dicénte ipfo: Nonomnes cá-

j

AU

nóris opus íntegrum atque

piunt verbum:fed illi,quibus

incorrüptum , Dei imágo re-

datumeft, Sunt enimípadó-

r

nes

5

ui ex ütero matris fic

Q

fpóndens ad fanttimóniam

Dómini,illàftrior pórtio gre .

nati funt ; & funt fpadónes s

gis Chrifti. Gaudet per illas,

qui coá&ti funt ab homíni-

bus ; & funt fpadónes , qui.

r

atque in illis làárgiter floret

Eccléfiz matris gloriófa foe-

(efpfos.caftravérunt p

ropt'e.r.

TA ,&

recnum coelórum.

i

J

!

prf:i

cünditas ; quantóque plus

copiófa , virgínitas nümero

& Dilexífti juftítiam, & odf-

jmnut

us gáudium

ftiiniquitátem: ^. Praptéreà

WUU

fuo addit, tantó pl

i

matris augétcit.

Ad has Ió-

unxit te Deus , Deus tuus

quimur , has adhortámur

óleo latítig. Y'*« Propterve-

W ;

ritátem , & manfuetüdinem ;

affectióne pótiüs quàm pote-

jjie

ftáte : non quód extrémi , &

&juftítiam. Proptéreà.

i

minimi , & humilitátis noftr

CCLIO- Vie

fl

ádmodüm cónfcii áliquid ad

Enpó quoque per hanc

T

censüram licéntiae vindicé-

D

^Angeli vocem conti-

muis ; fed quàd ad folicitüdi-

néntie munus ofténditur ,

mu&grf

nem magis cauti , plus de diá-

virgínitas predicátur.

Hi

r

boli infeftatióne timeàmus.

funt, qui eum muliéribus fe

E. Propter veritátem ,. &

non coinquinavérunt : vír-

r

manfuetüdinem, & juftítiam :

ines enim permansérunt : hi

í

* Et dedücet te mirabíliter

unt,qui fequüntur Agnum ,

)

hü'

déxtera tua. — Y* Spécie tua;

&4

QUQ -

W

ll

N eiv

Commune Virgzintim.

quocümque ferit.

Neque|grave effe videbátur , à ne.

i

,j

uflflS-

enim tantüm máfculis-€onti- | ceffitáte legis de non folvén.

M

(

néntig grátiam Dóminus re- | do matrimónio, eos ad cupidi.

promiíttit, & féminas preeté- |tátem illíus tráhere ftudet ,

LE

Yi

«b

rit : fed quóniam fémina viri | Deínde ut eam effe poffibilem

pórtio eft, & ex eo fumpta|ofténdat, fic inquit : Sunt

P

atque formáta eft, in Scriptüà- | eunüchi,qui ex ventre matris

[- vefffiä

nl M

ii

ris feré ómnibus ad proto-|ita nati funt , & funt; quiab

pláftam Deus lóquitur , quia | homínibus eunüchi facti funt,

m

funt duo in carne una , & in| &íunt , qui feípfos cattrave-

máfculo fimulfignificátur & |runt propter regnum coeló-

n

fémina.

Quodii Chriftum| rum.

Quibus verbis latén.

! ment

1

nX

continéntia séquitur , & re- |ter eos ad eligéndam virgini-

gno Dei virgínitas deftinátur: | tátem indácit , dum eam vir-

jeils

m cot

quid eft illis cum terréno cul- | tátem effe pofsíbilem áftruit,

tu , & cum ornaméntis , qui-|;y. H&c eít virgo sápiens ,

jents fu

bus dum homínibus placére] quam . Dóminus vigiláàntem

as

fpiat: Ut

geé(tiunt , Deum offéndunt.

invénit, que accéptis lampá-

&. Afferéntur Regi vírgines | dibus fumpfit fecum óleum :

':J'pfür 91;16

po

eam , próxime& ejus ,| * Etveniénte Dómino , in-

Wiit, &

* Afferéntur tibi in letítia,

troívit cum eo ad nüptias.

acfun nl

& exultatióne,

", Média no&te clamor factus

al

Y Spécie tua,& pulchritüdi- eft,ecce , fponfus venit ,

hn

netua inténde, prófperé pro- 'exíte óbviàm ei. Et,

:f

eéde, & regna. Afferéntaür.

Le£tio viii.

st ,

GlórjaPatri. Afferéntur,

D autem hoc feré modó

mplus

ln tertio NoGurno.

|. É confirmat, Cógita tecum, fi

um f

L é&io fan&i Evangélii fe- | aut à natüra taliseffes, aut ab

IN

cündüm Matthaum.

homínibus eam injüriam paf-

t Mi

* Le&io vi,

2

(19

fusquid fáeeres,cüm & ejüs-

À

" Virg.

"N illo tcjmpor-e :

ccefsé- | modi voluptáte caréres, &

iVf

[

lr

rünt ad fefüm Pharifzi|nullam caréndo merecdem

j

0

tentántes eum , & dicéntes

;eüet

confequeréris? Gràtias ígitur

A

MO

Si licet hómini dimíttere uxó- | nunc Deo agas , quod cum

UT

rem iuam , quacümque ex|mercéde atque corónis idem

eaufa ? Et réliqua,

1 ]

T

H

süftines, quod illi fine corónis

! r

V

Homilía S, Joánnis Chrysóft,]ac premio tólerant : imó

lia 63.in Mattheeum . ;|veró nonidem , fed multó1é-

tm,

;*ïomi

f

lib

* fib medium.

vius , tum quia fpe erígeris ,

PE

Omihus nofter,quia ad|& coníciéntia re&té facti

3

.

m

N

li

l

éntibus

| virginitältem ortári ïum quia non ita ing

cor-

Af

*

)*l !

Cormune Virginum.

ev

*n M

h

eoncupifcéntia "flüibus ja-

niam adjütor , & protä&or

&àris.

fattus es mihi, & liberáfti

l

. Média no&te clamor factus

corpus meum à perditióne.

eft: * Ecce fponfus venit,

Pronec Virg. nec Martyre.

exíte óbviàm ei.

Capitulum. Prov.31. b

Uj[,' u

líerem fortem : quis

ftny

, Prudéntes vírgines aptà-

te veftras lámpades,

Mi

nvéniet ? procul , & de

; (

G lória Patri.

Ecce.

ültimis finibus prétium ejus.

icii['u,n,

Le£lio ix.

Confidit in ea cor viri fui , &

m

|Um ergo de illis eunüchis

(póliis non indigébit.

gl

díxerit, qui nifi étiam

lil

Hymmus.,

]

ipfi mente fe '"contíneant ,

Ortem virili pé&ore

Wmi

fruftrà & inutíliter talesfunt,

F

Laudémts omrnes fémins,

I)

ac de illis;qui ut regnum coe-

Quse fanttitátis glória

f ilf'UUJ'[v

lórum confequántur , fe cón-

Ubíque fulget ínclyta.

,

tinent , fubjünxit rurfus , di-

]H zc fan&to amóre sáucia

fitd)

cens : Qui poteft cápere ,

Dum mundi amórem nóxium

171

eápiat : ut alacrióres efficiat

Horreícit ad coeléftia

o'!eu.m:

eo ipfo , quód grave effe opus

Iter perégit àrduum.-

[[)ym"

ofténdit, X ineffábili benig.

C arnem domans jejüniis s

nitáte fua nóluit eam rem in-

Dulcíque mentem pábulo

yus

Oratiónis nütriens ,

vf

tra neceífitátem legis con-

Wllj'. |

clüdere: ídque dicéndo , ad-

Coeli potítur gáudiis.

À

R ex Chrifte virtus fórtium ,

xlb

hue magis pofsíbilem effe

i

demónítrat , ut voluntátis

Qui magna folus efficis ,

umb

ftüádium plus augeátur.

Hujus precátu, quafumus,

V

'Te Deum laudámus. 16.

Audi benígnus , süpplices.

um

C O M M-U N E

i3eo Patri fit glória ,

Sande Mart. tantühm , &

Ejüsque foli Fílio ,

p

o

nece Virg. nec Mart.

Cum Spíritu Paráclito ,

iA

j

Ad Vefperas , Antiphona,

Nunc, & per omne feeculum.

ex,

Amen.

ii

Q

Dum effet

cum reliq.

)

J

U

deLaud, cxii. Pfa4l. Dixit

y. Spécie tua , & pulchritü-

Dóminus.

ceum reliquis de

dinetua. z& Inténde, pró-

p

t

Virginibus.

Ixxxvi.

fperé procede , & regna.

O

Pro Martyre tantüm.

Ad Mlaznificat , Antiphona.

Símile eft regnum coelórum

' H[/

Capitulum. . Eccli. 5r.

J

if

Onfitébor tübi Dómine

hómininegotiatóri , querén-

C

Rex, & collaudábo te

ti bonas margarítas: 1nvénta

j

Qit

f !

Deum : Salvatórem meum.

una pretiófa , dedit ómnia

a,« cumparävit eam.

f Jggdl

Confitébor nómini tuo : quá- ! fuz

rO

i

8 »

evi

Commune non Virginum.

j O

Pro una Martgre. tantüm,| Et

tibi compat utr

i.üsqug

Oratio.

virtus,

ufta genfï

ff

(

Eus, qui inter cctera

Spíritus femper , Deus unus

poténtie tue mirácula

omni

g

étiam in fexu frágili victó-

Témporisavo. Amen,

jb

xiam martyríi contulífti: con-

in primo Nofturno , Afía.

xOdl

DCl';l

céde propítius; ut , quibeá-

quàm pulchra eft cafta

te N, Mártyris tug natalí.

generátio cum claritáte !

i i

!

tiacólimus, per ejus ad te

Pfaimus $.

j

üe

exémplagradiámur. Per.

Omin

e Dómius :;no-

y x

D

g fnt

Pro pluribus Martytribus

fter, * quàm admiribi-

tantüm.

Qratio.

le eft nomen tuum in univér-

qunes.

(a terra !

$ À nobis,quefumus , Dó-

jur vt

mine Deus notter ,' fan-

uóniam eleváta eft magni-

yomnem

&

C

€&árum Mártyrum N. & N.

éntia tua * fuper coelos,

j eUrUm

palmasincefsábili devotióne

Ex ore infántium , & lactén-

fs tetme

venerári; ut,quas digna men-

tium perfecífü laudem prope

ahole p

te non póffümus celebráre ,

ter inimícos tuos , * ut dé.

w

humílibus faltem froequenté-

ftruas inimícum & ultórem,

zspmcäda

mus obséquiis. Per Díím.

Quöniam

vidébo

coclos

lz

Pro nec Virg. nec Martyre.

tuos , ópera digitórum tuó-

Ó WMQ j

Qratio.

rum : *1unam & ftellas, qua

E Xàudi

nos Deus falutàáris

tu fundátli,

vt

aetürdus

A unofter: utficut de beàte

uid eff homo , quód me-

um eju

N. feftivitáte gau lémus : ita

mor es ejus ? *aut filius hó-

dondat:

pie devotiónis erudiámur

minis , quóniam vífitas eum ?

: Domin

afféctu. Per Dónjinum,

Münuífi eum pauló minüs

Vtets d

Ad Matutinum ,Invitator.

ab Angelis, glória & honóre

um Dom

coronáfti eum :

*

COIl-

Jaudémus Deum noftrum ,

3m prel

* ín confetffióne beáte — N

fütuífti

eum fuper ópera

1e Dómi

mánuum tuáàrum.

Pfalm. Veníte, exultémus. 2.

d eorda.

Hvmnus.

O mnia fubjecifti fub pédi-

Ujus orátu, Deus alme

Hu licidu

?

bus ejus : * oves & boves

l!

J

H

nobis

9

univérfas , ífnfuper & péco-

:;demini

Débitas poenas fcélerum re.

ra campl.

mítte ,

Véólucres codi , & pifces

Aunfeqt

ALD'mimi

Ut tibi puro refone'mrus al-

j

maris , * qui perámbulant

mum

sémitas maris,

"inetof

Péttore carmen.

D ómine Dóminusnofter , *

"f

Sit decus. Patri , geniteque

quàm admirábile eft nomen

"1 qi

" Proli, .

tuum in univérfa terra !

: lii

Afía.

Q

Commune non Virginum.

éevli -

äüf?ue

r

Afíia. Oquam pulchra eft

Eterim fervus tuus: cuftódit

cafta generátio cum claritáte!

ed: * in GLIROdie,ndiS ilus rä.

'B'q«ds

j

Aíüa, Leva ejus fub cápite

tribütio multa.

meo , & déxtera illíus ample-

D elí&ta quis intélligit? ab pc-

VOI A'l

xábitur me,

P f;deS I&

cültis meis munda me: * &

1.

wOeli enárrant :glóriam

ab aliénis parce fervo tuo,

efiæj

fi

t

—Dei,* & ópera mánuum

Si mei non füerint domináti,

us annüntiat firmaméntum.

tunc immaculátus ero : * &

Ü

ies diéi erüctat verbum* &

emundábor à | delítto máxi-

ï

N

m

nox noti índicat fciéntiam.

Ino,;

j

N on funt loquéle , neque

Et erunt , ut compláceant

QUi

i

lt

elóquia oris mei: * & medi-

ferinónes , * quorum non au-

diántur voces eórum.

tàtio cordis mei in confpg&u

du

[n omnem terram exívit fo-

tuo femper.

t

nus eórum : * & in fines or-

D ómine adji

ütormeus , * &

(

bis terre verba eórum.

redémptor meus.

m

Infole pófuit tabernáculum

Afía. Leva ejus fub cápite

"j

fuum:* & ipfe tanquam fpon-

lr

meo , & déxtera illíus ample-

D

fus procedens de thálamo fuo.

xábitur me.

Q]

Afia, Revértere , revértere

Im u

E xultàvit ut gigas ad currén-

da;n viam , * àfíummo coelo

Sunamítis : revertére , revér-

t ! quæ

egréffio ejus.

:

tere, ut intueàmur te,

.t occürfus ejus usque ad

?falmus, 23».

wl f

Omini eftterra,&

plan

furmmum ejus: * nec eft , qui

il

fe abfcóndat à calóre ejus.

tüdo cjus : * orbisterrá-

)fW

Lex Dómini immaculáta ,

cum , & univérfiqui hábitant

T

D

convértens ánimas : * tefüi-

'n €o,

ho

li

Quia ipfe fuper mária

fun-

mónium Dómin! fidéle , fa-

jJ

W

iéntiam preeftans párvulis.

dávit eum: * & fuper flümi-

x![

j

uftítie Dómini reéta , lcti-

napraeparávit eum,

ficántes corda , * praecéptum

Ouis afcéndet, in. montem

)

Dómini ? * aut quis ftabit in

Dómini Iücidum , illàminans

óculos.

loco fan&to ejus ?

l

"Timor Dómini fan&tus , pér-

innocens mánibus, & mun-

t;'!

manens in fzeculum feculi : *

do corde, * qui non accé-

j

judícia Dómini vera , juftifi-

pit in vano ánimam fuam ,

[

jf

»

cáta in femetípfa,

nec jurávit in dolo pzóximo

Defiderabíliafuper aurum &

uo.

l

lápidem — pretiófum

mul-

Hic accípiet benedictiónem

à Dómino , * & mifericór-

!

tum : * & dulcióra fuper mel

fi

& favum,

diamà Deo falutàri fuo.

/

&c

.eeo

eviu

Cominteue nog Virzinumt.

ff

f

H zc eft generátio qusrén-|ium ómmnibus diébus vite

MJ

.tium eum, * queréntiumfá-|fue. Queesivit lanam & li-

jlt

ib

ciem Dei Tfacob.

num, &operáta eft consilio

mánuum Ííuárum.

Fa&ta eft

l QPCCI

A ttóllite portas , príncipes $

veftras, & elevámini pórte

quafi navis inftitóris, de lon-

eeternáles : * & introfbit Rex

ge portans panem fuum.

Et

[

j V

Yf Spm

"lória.

deno&te furréxit , dedítque

uis eftifte Rex glórie ? *

predam doméfticis fuis , &

P

Ó

LA

cibária ancíllis fuis. Conft-

(ntta

minus fortis & potens ,

* gentur

Dóminus potens in przlio.

derávit agrum , & emit eum;

j Q0V

A ttóllite portas , príncipes ,

de fru£ctu mánuum fuárum

stlt

fapi

veftras , & elevámini portz

plantávit víneam. Aceínxit

qieinl

eternáles : * & introíbit Rex

fortitüdinelumbos fuos, &

lóriaz.

roborávit bráchium fuum.

àvit sT

»

ymem ol

uis efti

fte Rex glórie ? *

w, Veni eléda mea, & po-

óminus virtütum. ipfc eft

nam inte thronum meum

.

9

qexert

firam r

Rex glóris.

* Quia concupívit Rex fpé«

Aiía, Revértere , revértere

ciem tuam,

is, d

Sunamitis : revértere revér-

Spécie tua , & pulchritü-

yecnprtd

ipenid

tere , ut intueámun te.

5

e tua inténde , prófperé

Spécie tua , & pulchritü-

procéde , & regna.

ula.

lr

ä.

ne tug;

sid: m

"$*v Inténde , pró-

bíffo, Unigénitus Dei Fílius,

eré procéde , & regna,

Le£to ii

/í , pl

g

ater noftér

Uftàvit , & vidit, quia

4de f

a&l

Abfolutio. Exáudi Dómine.

G

bona eft negotiátio cjus :

x,Jube domne benedícere.

non extinguétur in no&te lu-

iipem o

cérna ejus. Manii fuam mifit

&tl

Bíío, Benedictióne perpétua.

Le&iones primi NoGurni

ad fórtia,& dígiti ejus appre-

,* ]

hendérunt fufum, Manum

qedde ,

pro Martyre tantüm legun-

tur ut fuprá. Confitébor tibi

(uam apéruit ínopi, & palmas

dfietg

Dómine. cii.

fuas exténdit ad páuperem,

ANrpterei

Non timébit dómui fuz à fri-

Psonegc Virgine nec Mar-

*

BEGuT

tyre , üt fequuntur.

góribus nivis

*

omnes enim

ütri, ]

- " De Parábolis Salomónis.

doméftici ejus veftíti funt du-

tdo N

Le&i() i.

C?P- 3 IO b

plícibus. Stragulátam veftem

EU

Ulferem fortem quis

fecitfibi: bvffus & pürpura

M

Linvéniet? procul & de

induméntum ejus. Nóbilis in

"bl i

äregna.

ültimis finibus prétium ejus,

portis vir ejus,quando séderit

DI

Conádit in ea cor viri fui, &

cum fenatóribus terre. Sín-

Red-

donem fecit, & véndidit : &

Mnibi

fpóliis non indigébit.

*b : D

det.ei bonum , & non ma-

cíngulum trádidit Chananso.

*» le-

D F

53

Cormmune non Vireinur,

cit

1

H

" Diffüfa eft srátia in lábiis| P(almus, D eug nofter refü-

^

!

tuis. €

hs

Proptéreà beéne-

gium, Xciv.

]

dixit te Deus in setérnum.

Afa Aquemu

lt non .pos

il

, Spécie tua, & pulchritüdi-

tuérunt extínguere charitá-

t

tem.

ne tua inténde, prófpere pro-

LUf

céde , & regna. Proptéreàa.

Pfalmus. Magnus Dfis. xev.

dfdlqu'

Bfío, Spíritus fan&i grátia.

y.. Adjuvábit eam Deus vul-

rb.h

li, d

LetWo WH -

tu uOA

$

nf

« Ortitüdo & decor indu-

e

Deusi

1 médio ejus , non

J

Cf

méntum ejus , & ridebit

commovébitur.

|

Vif

in die noviffino. Osfuum

pater nofter.

BN

apéruit fapientie , & lex cle-

Abfolutio, I psíus píetas.

dul

méntiaz inlingua ejus. Corfi-

y. Jube domne.

1l

Ill

deràvit sémitas domus fuz ,

íío, Deus Pater omriípotens,

E

TT

& panem otiósa non comédit.

xlibro fantti Ambrófii E-

LR d

Surrexérunt filii ejus, & bea-

pí(copi de V íduis.

Propé finem.

e&Qioi

la

tíffimam pradicavérunt ; vir

ejus , & laudávit eam.Multe

Grum hunc Eccléfie fér-

[chnti

filie congregavérunt divítias:

tilem .cerno , nufic in-

tegritátis flore vernántem ,

v

tu fupergréffa es univérfas.

Qui

Fallax grátia, & vana eft pul-

nunc viduitátis gravitáte pol-

a F

chritüdo : mülier timens Dó-

léntem , nune étiam cone

minum , ipía laudábitur

jagü frü&ibus

redundán-

tem.

Nam etfi divérfi,uníus

Mïï ! q l

Date ei de fru&tu mánuum

t

fuàárum: & laudent eam in

tamen agri fru&us funt : nec

tanta hortórum liília , quantae

ul

portis ópera ejus.

gt

& Spécie tua, & pulchritü-

arífte ségetum , meéffium

dinetua, * Inténde , pró-

fpicz , compluriümque fpá-

j appte- |

tia campórum recipiéndis

yaut

fperé procéde , & regia.

iil

y. Diffüfa eft grátia in lábiis

aptántur femfnibus , quàm

tuis , proptéreà benedíxit te

rédditis nováles fruü&tibus

LäupEïff l

Deusin stérnum.

Inténde.

feriántur. Bona ergo vidüi-

Jie?

Inténde.

yip

aö ria Patrk

tas, qu& tóties Apoftólico

In fecundo No&urno,Afís.

judício « praedicátur.

Hec

jl

Spécie tua , & pulchritudine

enim magiíftra fidei , ma

m

eft caítitátis.

:

giftra

tua inténde , prófperé procé-

] pur

de,& regna.

&. Propter veritátem , &

Pfalmus. E ru&ávit. xciii.

manfuetüdinem, & juftítiam :

d

$9. Et dedücet te mirabiliter

t

Aii» Adjuvábit eam Deus

vls&

vultu fuo : Deus in. médio

déxtera tua.

jj

ejus , non commoveébitur,

i

y. Spécie tua, & pulc

x

ine

rltü-

f

DOX

1 Commune non Virginum.

L

dine tua inténde , prófpere

jgee

Et:

iduà velüt

guspt

rocede , & regria.

€ ïmilis Iïui;: v

Bfío, Chriftus perpétuz.

eméritis veterána ftipén-

1[3

"aM

Le&

diiscaftitátis , & fi conjügii

)lcum n()v

jj o

-

Nde & ilb qui deóram

arma depónat ;dómus tamern

H

fl

Ü

f

uórum adultéria & pro-

totíüs pacem gubérnat : & fi

bra venerántur,coelibátus, &

vehendis onéribus oiófa ,

d

&t a

sifo 10

viduitátis ftatuére poenas, ut

maritáridis tamen junióribus

j

aemuli críminum mulé&tárent

próvida, übicultus utílior ;

li

IUUOi |

ftüdia virtátum , fpécie qui-

ubi fru&tus ubérior fit , qua-

dem,qua fcecunditátem qua-

rum cópulam aptiórem (eníi-

, ]i

rerent ; fed ftüdio , quo pro-

li gravitáte difpónit. Itaque fi

j En

Ko *à

pófitum caftitátis abolérent.

maturióribus quàm — junióri.

Nam confé&is & miles fti-

bus comíttitur ager , cur

cundi

péndiis arma dépónit, & re-

putes utiliórem nuptamt eff

Ledio Y

N illo t

lí&o officio, quod gerébat ,

quàm víduam ? QuódÍi per-

.ad própria veteránus rura

fecutóres fidei perfecutóres

dul

diiníttitur , ut & ipfe exérci-

fuérunt étiam viduitátis : àti-

vinc: M

jnum as

te labóribus vite réquiem

que fidem fequéntibus vidüi-

.. confequátur, & álios fpes fu-

tasnon pro fupplicio fugiénda

irl) lr

türe quiétis fubeundis fáciat

eft, fed tenénda pro praemio;

Bimila &

. opéribus promptióres. Agrí-

g. Fallax grátia , & vana eft

fmia 11

cola quoque miatürior tor-

pulehritüdo :

$ Mlüber ti-

vOdorum

if char

quéndam álüs ftivam com-

mens Deum, ipfa laudábitur.

míttit , & juverili gravátus

s. Dateei de fruttu mánu-

"fs rebu

ópere providéntiam curz fe-

um fuárum , & lauderit eam

1l qua

nilis explórat : vitem facíliüs

in pórtis ópera ejus. Mülier.

Qalinod

- tondere ; quàm prémere, ut

G lória Patri. Maülier.

tsquiten

" juvenefcéntem luxüriam ré-

Intertio No&curno , Afía.

ï

ale al

? primat, & adolefcéntem lafci-

Nigra füm , fed forrüófa ,

dptre,

viami falce fuccídat:parcórum

filize Jerü(alem : fdeó diléxit

quilcor

. quamdam pártuum caftitá-

me Rex , &introdüxit me in

titper]

tem docens étiam in vítibus

cubiculum (uum. .

tülgere

expeténdam.

Pfaim. C antáte Dío cánti-

YLmdre,

Dilexífti juftítiam , & odí-

cum novum: cantáte. xcvi.

:';TUIIH regn

iniquitátem , * Proptéreà

Aíia.

Tralie me poftte , in

"tlf a

unxit te Deus;Deus tuus óleo

odórem currémus unguentó-

Propter veritá-

rum tuórum: óleum effüfum

T qi

'

letítize. v

"l prg

/tems & manfuetüdinem , & | nomen tuum.

L

uftítiam, Proptéreà.

[PfaIm. D fis regnávit. xcvii.

"t

(ï') & Cmi[ |

. lAfia... Veni fponfa Chrifti , -

MO LA L

1;19'.» -;." ;gnem fui amóris.

áccipe

! n D

,Communä non, Virgtnum.

?

áccipe coróndm.quam tibiDó-,tie, &lex cleméntig irtlin-

Til

minus praparávit in etérnti,

$ua ejus : confideràvit : sé-

Pfalm. C'antáte Dómino cán-

mitas domus fuz , * FEt pa-

ticum novum:.* quia mira-

nem otiófa non comédit.

ls

bilia. xeviit.

[

il

Guftávit , & vidit, quia

y. Elégit eam Deus, & pre

bo

1a eft negotiátio ejus : nori

l

IU

elégiteam. m. In taberná-

extinguéturin no&te lucérna

j

cülo fuo habitáre facit eam.

ejus.

Stpanem.

l

jf

P ater nofter,

Bfie. Cujusfeftum cólimuss

TT

Abfolutto. A vinculis.

LC&[O yiit

J

ln

*. Jube domne benedícere.

Ua in re hoc quoque no-

'þfi

Biío.

E vanzélica lé&tio.

Q

tàndum eft , quód invén-

J

L é&io (fandi Evangélii fe-

tus thesáurus abícónditur ,

il

W

cündum Matthaeum.

ut fervétur : quia ftüdium

vubi

- Le&tio vii

Cap. 13. f

coeléftis defidérii à malígnis

!

iliyt

l

N illo témpore:Dixit Jefus

fpirítibus cuftodíre non süffi-

hd

difcípulis fuis parábolam

cit,qui hoc ab huimánis láudi-

AUE

busnon abfcóndit.

anc : *ímile eft regnum coe-

In pre-

t

llk

lórum thesáuro abícóndito in

sénti étenim vita; quafi in vià

Inedi

ágro.

Et reliqua.

fumus , qua ad pátriam pér-

rem.

Homilía S. Gregórii Papa.

imus. Malígni autem fpí-

umd

ritus iter noftrum quafi. qui-

Homilia 11. in Evaogel.

Vr

V Oelórum regnum , fra-

dàm latrünculi óbfident. De-.

tres charíffizni , idcírcó

redári ergo desíderat, qui

.gdäb'::ay

iL

terrénis rebussímile dícitur,

thesáurum püblicé portat - in

l

fl d

ut ex his, quie ánimus novit ,

Via.

Hoc autem dico ; non

Mi

il

furgat ad incógnita, qui non

ut pfóxirii opera noftra bona

j

novit ; quátenus exémplo vi-

non vídeant , cüm fcriptum

l

fibilium fe ad . inviíibilia rá-

fit: Videantópera veftra bo-

vt

piat,&perea, quaufu dí-

na, & gloríficent Patrem ve-

"

H

dicit , quafi confricátus inca-

ftrum ; qui in ccelis eft : fed

ii

!l

léfcat : ut per hoc , quod fcit

ut per hoc , quod ágimus ,

notum dilígere , difcat & in.

laudes extériüs non quará-

Vi

cógnita amáre.

Ecce enim

mus. Si autem fit opus in

püblico , quátenus inténtio

ne j

coelórum regmum thesáuro

)gftti ,

abfícóndito in agro compará-

máneat inoccülto : ut & :de

tur; quem , qui invenit honio

bono ópere próximis pre-

T

0^

abfcóndit,:; pre gáudio illfus

beámus exémplum, & tanien

vadit,& vendit univérfaquie

per intentiónem , qua Deo

vlL

[

habet , & emit àgrum illum.

foli placére querimus, fem-

n

&. Os fuum apéruit fapicn--

j

peroptemus fecrä;um.

u" X

i

eg-

L

Commurne non Virginum.

exü

e

- propt

x. Regnum mundi , & om-

le üjao Aíía

^ Títa eft (peciófa .

b'eusinaj

pnpem ornátum Ízculi con-

inter filias Jerüfalem,

a«

!

témpfi propter amórem Dó-

Pro Martyre tantüm.

fe 1

snini mei Jefu Chrifti ,

Capitulum.

Eccli. sr.

jiarum s

9 Quem vidi, quem amávi ,

nfitébor tibi Dómine

C

ex, & collaudábo te

m (j

jn quem crédidi;quem diléxi.

y.Eructávit cor meum ver-

Deum Salvatórem meum;

U wwl'

um bonum , dico ego ópera

Confitébor nómini tuo : quó.

füs.

smea Regi.

Quem.

j

niam adjütor, & protéttor

Qtét

fa&bus es mihi , & liberáfti

Glória Patri. Quem.

df fex

Bfo,. Adfocietátem.

corpus meum à perditióne.

Le 10 ix. x

Pro necVirgine necMartyre.

ytyne

esáurus autem coeléfte

qyitdUs :

: Capitulum. | Prov. 31. b

intyais:

eftdefidérium:ager vero,

Ul(eremfortem quis iri-

g, p t

in quo thesáurus abfcónditur,

M

/ Avéniet?procul, & de ül-

difciplína ftüdii coeléftis.

timis finibus prétiii ejus.Con-

a imur

ho pl

uem profé&to agrum véndi-

fidit in ea cor virifui,& fpóli-

tinid

tis ómnibus cómparat;qui vo-

is non indigébit.

Hyvymnus.

Anili

Juptátibus carnis renüntians,

Ortem viríli pé&ore

r

|

mine )

eun&ta fua terréria defidéria

Laudémus omnes fémind,

qm már

er difciplínz coeléftis cuftó:

Qua fan&itátis glória

diam calcat:ut nihil jam, quod

Ubíque fulget ínclyta.

/

E&N

caro blandítur , líbeat : nihil,

Hieec fanto amóre Sáucia ,

idrotione

sl m

quod carnálem vitam trucí-

Dum mundi amórem nóxium

ielbrár

dat , fpíritus perhorréfcat.

Horréfcit ,ad coeléftia

^4fe Deum laudámus. 16.

Iter perégit àárduum.

1 frequ

1 D

FOÁD LAUDES,

Carnem domans jejüniis ,

& per Horas ; Affa.

Dulcíque mentem pábulo

Vr

qTYwUm effet Rex*in accüá-

Oratiónis nütriens ,

Qral

bitu fuo , nardus mea

Coeli potítur gáudiis.

lil

tiftr :

Aedit odórem fuavitátis.

Rex Chrifte virtus fórtium ,

Pfalmus. Dóminus regnávit.

Qui magna folus éfficis ,

l Nl fefh.ï

Hujus precátu , queefumus ;

Vàpig de

cum rcliquis 17.

:

Aiía. In odórem*unguentó-

Audi benígnus süpplices.

Vaf

rum tuórü cürrimus, adolef.

Deo Patri fit glória ,

n

céntulz dilexérunt te nimis.

Ejüsque foli Fílio ,

TY Gant

am hiems tránfüt*:

^

-Afia,

Cum Spífritu Paráclito ,

mthr tibio |

imber ábiit , & recéffit : fur-

Nunc, & per omne fsculum.

*lb

eamíca: mea , & veni.

Amen.

"r

. Alía. : Veni elé&ta mea)& po-

y ; Diffüfaeft grátia in làbiis

7

i

tuls.

;Tl

|

| gamin ..te thronum meum, al-

Bo

Prop-

L

! LOU

määw

Comunune non Virginum,

exiii

U[ Nl

|

. Proptéréà. benedíxit- te

y. inténde,

eus in &térnum.,

prófpere procé.

Ó

". [de& regna.. Et.

l

Ad Benedi&us , Antipho

na; |G. lória Patri. . Spécie..

Date ei de f:&4Xtu mánuum

