ejécerint nomen veftrum tan-

G lória Patri.

Moodo.

PT

n terito NoGutrno,

quam maluüm propter Fílium

i éGio fandi Evangeélü

i.

if

hóminis.

Gaudete.

i

CCLIO Vla

cündüm Joàánnem.

Uot ergo funt bona

ILe&io vii.

Cap. 15.

y Hh

N ille témpore : Dixit

; n

predicántium , tot funt

I

dns

ornaménta coelórum.

Hinc

Jefus difcípulisfuis : Hzc

«

rurfus fcriptum eft : Verbo

mando vobis , ut diligatis

Dómini codli firmáti fünt.

ínvicem.

Si

mundus vos

V

li

Verbum enim Dómini Fí-

odit:fcitóte, quia me prió«

Et

;

J

lius eft Patris.

Sed eósdem

rem vobis ódio hábuit.

coelos ,

vidélicet

fan&tos

réliqua.

a lt

Homilía fan&i Auguftíni

(

nj

Apóftolos

, ut tota fimul

fan&a . Trínitas oftendátur

Epíícopi.

operáta , repénté de fantli

"'Era&. 87.-in Joannem.

N le&ióne Evangélica ;

Spíritus divinitáte adjüngi-

n

Ji)

tur

Et Spíritu oris ejus

que hanc antecédit ;

.

QO

ommnis virtus eórum.

Coe-

dixerat Dóminus

9

Non

i

vos me elegíftis : fed e-

lórum ergo virtus de Spí-

e

.

«

ritu fumpta eft

quia

go elégi vos , & pófui

m

xundi hujus

poteftátibus

vos, ut eátis , & fruttum

ln

contraíre

non prasüme-

afferátis , & fru&us vefter

máneat

Ti dl

rent , nifi eos fan&ti Spí-

ut quodcümque

BI

IIf

ritus

fortitüdo

folidáflet.

petiéritis Patrem in nómine

umf

li

uales

namque DoGtóres

meo , det vobis.

Hic autem

fanttze Eccléfi;e ante ad-

dicit : Hzec mando vobis , ut

JJl

J

i

véntum hujus Spíritus füe-

diligátis ínvicem.

Ac per

li

rint , fcimus

& poft ad-

hoc intelligere debémus ;

véntum illíus cujus forti-

hunc effe fru&tum noftrum ,

pïmt

f

l

tüdinis faQi fint ; confpíci-

de quo ait : Ego vos elé-

fmdüs

Inus.

gi , ut eátis , & frudum

ä

5*« Tfti funt triumphatóres ,

afferátis , & fru&us ve-

AU

P

& amíci Dei , qui contem- jfter máneat : -& quod ad-

ä

juün-

a

!

YvS Fefta OCtobris, d 3-

6

-

2

J

juüxit :&. Ut. quodcümque

diligátis fnvicem. Urnde &

r

petiéritis Patrém |in nómi-

Apóftolus Paulus , cüm cor-

"

ne meo , det vobis. 'Tunc

tra ópera carnis commen-

ütique dabit nobis, fi di-

dáre fru&um fpíritus vel.

J

-

ligámus ínvicem , càm &

let , à cápite hoc pófuit :

(

hoc ipfum ipfe déderit no-

Fru&tus, inquit , fpíritus ,

bis ,

qui nos elégit non

cháritas eft : ac deínde cae-

^

habéntes- fructum ,

quia

tera , tamquam ex ifto cà-.

)

non eum nos elegerámus ,

pite exórta & religáta con-

1

& pófuit nos ,'ut f£rü&um af-

téxuit, qua funt, gáudi-

ii P

férámus , hoc eft ,

um , pax , longanímitas ,

j

diligámus.

:

| (nvipefn

benígnitas , bónitas , fides ,

mansuetüdo , continéntia ,

4?1 I:

& Mti funt , qui vivéntes in

s

]i

camrne , plantavérunt Ecclé-

cáftitas.

m

fiam sánguinefuo:. * . Cáli-

7: lfti funt viri fan&i , quos

dj

l

cem Dómini bibérunt , &

elégit Dóminus in charitáte

lj

amíci Dei fadii funt.

non fidia, & dedit illis gló-

3,In omnem terram exívit

riam fempitérnam :*

uo-

E m

j

"

onus eórum, & in fines orbis

rum dó&trína fulget Eccléfia,

terrze verba eórum.

ut fole Iuna.

cem Dómiuni.

Cäli-

y^; San&i per fidem vicérunt

L*?&io Vlils

regna , operáti funt juftítiam.

l

Háritas ergo eft fru&tus

uorum.

nofter , quam definit A-

x lória Patr

h Quörum. :

du

ci

póftolus, de corde puro, &

e&io 1x;

confciéntia bona, & fide non

Uis autem bené gau-

ficta.

Q

det , qui bonum non

:

Hac dilígimus ínvi-

cem ,

hac dilígimüs De-

díligit , unde gaudet ?. Quis

pnfL

um ; neque enim vera di-

acem, veram , nifi cum

A

"l

lectióne diligerémus ínvicem,

illo poteft habére , quem

nifi diligéntes Deum. Diligit

veráciter diligit

? . Quis

Jf

enim unusquísque próximum

eft longánimis in bono ó-

Jl

Jl

uum tamquam feípfum , fi

pere perfeveránter manén.

díligit Deum , nam fi non dí-

do , nifi férveat diligén-

5

ligit Deum: non díligit feíp-

do ? Quis *eft benígnus ,

|

fum. In his enim duóbus

J

nifi dílisat , cui opitulátur ?

precéptis charitátis tota Lex

Quis bonus , nifi diligén-

l

pendet & Prophétm. Hiceft

do efficiátur ? Quis

alü-

fructus nofter.

j

De fructu

briter fidélis,nifi ea fide,

ítaque nobis mandans : Hac

qu& per dile&tiónem operá-

j

tur ? Quis utíliter manfué-

mandq,.inquit , Vobis , ut

Gga

tus ,

8 ona O&obris.. 9.

tus , Ncu'i non

dilé&io mo- ,5 Evangel. D €

fi:ändehs* Je-

dérétur ? Quis ab eo cón-|(usde monte. de Communi

Xff

tinet , unde turpátur , nifi Iplurimorum Martyrum. &

D

diligat , umde honeftátur ?

Refponforia-de Feria oc-

Méritó ítaque magífter bo- Icurcente.

Ü

nus dile&iónem fic fzepe

Ín Laudibus dicuntur Pre-

(

comméndat , tanquam folaj|ces feriiles flexis genibus ,

fU 1qu

du

99*

p

precip

iénda fit , fine qua[nt in Plalterio.

üm

non poffünt prodefi

fe ce-

Oratige

19: (

tera bona , & qu& non pot-

Omine Deus nofter ,

eft habéri fine cateris bo-

D

multíplica fuper m

mu»-

grátiam tuam : & quorum

as

nis, quibus homo efficitur

Capl

bonus.

prevenímus gloriófa folém-

«

'T e Deumlaudámus. 17.

nia,tríbue sübfequi in fan-

t

DIE XXXI. OCTOBRIS. |&a profeffióne letíiiam. Per

l

Dóminum.

1

ihntem

In Vigilia Omnmum.

FESTA NO

VEMBRIS.

mf

f

Eu

Santtorum.

AUE

'lres Le&iones I

ntur

Primadie non impedita di-

d

ei' "n

pifc. Kitur OüiciumDefm?&orum.

Mngt

.dc*e Homi;ia S.Ambto

!

métel

]

tll

E

——

u

SS

AUAU

pI—————— —— ÀÁáà

r

[-—]

—

,..—

/

RÁTÁ

—

ÉC

—

I-

W

—

EA

N

d

E

L.

E

—

|

i

f

SS

5

(

E-j

V

iny

AS

f

[—4

E

4

27

3

N

EE

g

l4

E

ce—1

E

Sd

^

E

z

SS

E

]

w'w*k

(

NS

(Cv

E

AT

Tb

NU

—

2

f»

.

N

. u

"—

EEEX

——À

A

IT

A

E

—7

—

(2

j/

u

hm

dN

^

f

)

í

LE

z

m

)

C

z

GD

w

14Etvosl

M

l

(.J!b

2)

)

s

S )

ï-, EM

-

Em

'X

S

EE

(I

u

——5

—

—

-

ii

——

z

E

5

)

f

€ 83

"

OP

z )

IY

pf

|

Q p

ï

y

(5]

!

DIE

|

Dl

DIE -I -N*OV.EMBRIS.- x

469

]

1

IN FESTO OMNIUM SANCTORUM.

l

AD VESPERAS,

Vocáte nosin päfriam.

Choréa Cafta Vírginum ,

Antiphona.

colas

Viditurbam magnam. cim]

Et quos erémus ín

;

reliquis de Laudibus. . 479-

Transmífit aftris , Coelitum

Pfalmus. Dixit Dóminus.

Locáte nos in sédibus.

de- Dominca| A u

férte gentem perfidam

Wf

cum reliquis

120.

K

& loco ültimi ; Pfal4

Credéntium de finibus :

T

£nus.

I audáte

Dó

Z

um

Ut unus omnes ünicum

n

omnés Gentes. 130.

Ovile nos Paftor regat.

ii

ll

Capitulume

D eo Patri fit glória

Apoc. 7.

atris ünicO ,

Db

ce ego Joánnes vidi àl-| Natóque P

n

E

4terum Angelum . aícen-

Sanéto fimu

] Paráclito ;

déntem ab ortufolis ; habén-

In fempitérna fzecula.

Am

Cl'l.

m

M

. Letámini in D

óminos,

&

tem fignum Dei vivi: & cla-

fye

Et gloriá-

ij

H

mávit voce magna quátuor

exultáte jufti.

(

Angelis, quibus datum eft

mini omnes reQi corde-

nocére terrae & mari,dicens:

Ad Magnificat, Antiphong

Nolíte nocére terrz, & mari,

Angeli , Archángeli , 1 hront

& Dominatiónes, Principá-

neque arbóribus , quoadus-

ue fignémus fervos Dei no-

tus & Poteftátes , Virtütes

ntibus eórum.

ccelórum , Chérubim atque

B.ri infró

Hymnus.

Séraphim ; Patriárche

Lacär

Prophéte , fan&i Legis Do-

e , Chrifte, se'ryu-

&ores ,

lis ;

póftoli , omnes

Juibus Patris.cleméntiam

Chrifti Mártyres, fan&ti Con-

'Lus ad tribünal grátise

fefsóres , Virgines Dómini »

Anachoríte , San&tíque. orm.

Patróna Virgo póítulat.

Etvos beáta , per novem

nes intercédite pro nobis. -

Diftín&a gyros, Agmina ;

Jratio.

Antiqua cum préeséntibus ,

Mnlpotens , fempitérne

Futüra damna péllite.

O

Deus , qui nos ómnium

San&órum tuórum mérita

A póftoli cum Vátibus.

Apud fevérum Jüdicem ,

fub una tribuíft celebritáte

"Veris reórum flétibus

venerári : quefumus , ut de-

fiderátam nobis tuz propitia-

Expófcite indulgéntiam.

tiónis abundántiam , multt-

Vos purpuráti Mártyres ,

V'os candidáti praemio

plicátis. intercefsóribus lat-

Confefífiónis , éxules

giáris. Per Dóminum.

G g3

"Wt

Ó

. Fe&aiN&vembrisg ^AUgia

^

Ád Matutinum; Invitator.

Pfalmus 4.

0t

T. egem regum Dfím venite

Um invocárem , exau-

Ik

adorémus : *

Quia ipfe eft

dívit ,me, Deus juftítiae

mez :* intribulatióne dila-

;dtt

coróna San&tórum ómnium.

j

Písfm. V eníte,exultémus. 2.|

táfti mihi.

vn

Hymnus.P lacáre.469. ^ '|Ml iferére me

i, * & exáudi

ï

(l

In primo NoGurno , Aifa.

oratiónem meam.

E

Noyit. Dóminus viam juftó-

F ffii hórinum üsquequó gra-

d2

rum,quiin lege ejus medi-

vicorde ? * ut quid dilígitis

n

tántur die ac nocte.Pf21m. r.

vanitátem , &

quæritis mer-

Ik;uaS |

Eátus vir qui non ábiit in

dácium ?

D

!

toni

consílio impiórum , & in

—tfícitóte, quóniam mirifi-

A

via peccatórum non ftetit, *

cávit Dóminus Sandum fu-

&in cáthedr

um : * Dóminus exáàudiet

fif:

B

a peftiléntie non

q ff

fedit, —

me , cüm clamávero ad eum.

ud

S.edin lege Dóm

ini volüntas

I rafcímini, & nolíte peccá-

gt

ejus,* & in lege ejus meditá-

Ó

re : * qua dícitis in córdibus

yOuns

bitur die ac nocte.

veftris, in cubilibus veftris

Et erit tanquam lignum ,

compungímini.

If

*

acri

.

A

quod plantátum — eft fecus

- acrificáte

f:

fidium jufd-

fttt

decürfíus aquárum, * quod

tig , & fperáte in Dómino. *

fructum . fuum dabit in tém-

Multi dicunt ;

Rol

i

Quig oüendlt

P

n

;ore fuo.

nobis botia ?

*

E. t folium ejus non défluet: *

S ignàtum 'eft fuper nos 1u

(

us

& ómnia, quzecümque fà-

men. vultus tui Dómine : *

ciet , profperabüntur.

dedífti lzetítiam in corde meo.

iumv

N on fic fmpii , non fic : * fed|A. £ru&u fruménti , vini , &

Ót

tanquam pulvis , quem pró- | ólei fui * multiplicáti funt.

Jicit ventus à fácie terre.

l n pace in idipfum * dór.

ff

!

*

giti

1 deó non resürgent ímpii in | miam ,. & requiéfcam:

J

t

judício: * neque peccatóres O uómiamtu Dómine fingu-

in concílio juftórum.

láriter infpe** conftituífti níe.

qui

novit

AU

Q. uóniam

Dóminus |A fía.

Mirificávit Dóminus

viam juftórum : * & iter im-

San&os fuos , & exaudivit

ih'a.

j

AT.

piórum períbit.

eos clamántes ad fe.

,h i

Q

Afa. Novit Dóminus vjam|A'íz. Admirábile

eft ^ no-

juftórum , qui in lege ejus

men tuum Dómine , quia

N

meditàántur die ac no&te.

Ti

glória' & ^ honóre coronátti

Afia.

Mirificávit

Dóminus|

SanGtos tuos , & conftitui-

JyL.

Sané&tos fuos & exauüdívit eos$

bl

:

fti eos fuper ópera mánuum

s;lamäntes ad fe,

tuárum,

ff

Pfal-

l

1

"

& Fefta Novembris. V,

-

Pfalmus 9.

YAbfolutios E.xáudi Dómine..

ube domne benedícere.

Omine Dóminus - no-[.

étuá..

d

h

| fter, * quàm admirábi-

p$o, Benedittióne perp

1e eft nomen tuum in univér-

:Ex libro Apocalypfis beáti.

à

D

fa terra!

P

Joànnis Apóttoli.

uóniam eleváta eft magni-

LeQiot

Cao. 4*

lu

'T ecce

fedes pófita erat

$

d

céntia tua * fuper coelos.

fl

(f

E x ore infántum , & la-

incoelo, & fupra fedem

laudem | fedens.

Et qui fedébat , sími-

i

:

&cntium . perfecífti

jáfpi-

( f

propter inimícos tuos;* ut dé-

lis erat afpéctui lápidis

ftruas inimícum , & ultórem.

dis & sárdinis : & iris erat

!

vidébo

coelos

incircüitu fedis , símilis vi-

T. T

uóniam

Vl

tuos, ópera digitórum tuó-

fióni fmarágdine. Et im cir-

rum : * lunam & ftellas, que

'cüitu fedis fedília vigínti

p

M

uátuor : & fuper thronos

yalat

tu fundáfti.

uid efthomo , quód me-

vigínti quátuor fenióres ie-

T

-

déntes circumamiQd . vefti-

(

Ü

sor esejus ?* aut filius hó

J

d

qminis , quóniam vífitas eum

? | méntis albis , & in capitibus

ivinuíftü eum pauló minus

eórumcoróng áureg. Etde

throno. proc

edébant fülgu-

! j

ab Angelis , glória & honó-

& tonitrua; &

recoronáfti eum : * & con-

ra, & voces ;

TRf

feptem lámpa

des ardéntes

Wl

fütuíi eum fuper ópera

ante thronum ,.

qui funt fep-

ynánuum tuárum.

O mnia fubjecífti fub pedi-

tem Spíritus Dei. Etin con-

n

(pe&u fedis tamquam ma

re

Ill

bus ejus : * oves & boves

univérías , ínfuper & péco-

vitreum símile cryftállo : &

de h

?

in médio fedis , & in circüi-

nl

Ya campi.

fedis , quátuor animaália

Wi

ii

V ólucres coeli ,

& pi(ces|tu

süaris , * qui perámbulant

plena óculi

s.ante & retró.

ïdn

Etánimal pr

imum símile Ieó-

sémitas maris.

u

àm ánimal símile

D ómine Dóminus nofter ,

* | ni, & fecünd

jj

ábile eft nomen|v

ítulo , & tértium àn

imal ha-

]i

quàm admir

bens fáciem

quafi hóminis ,

&

tuum in univérfaterra !

Wf

Afía; Admiràbile e

ft nomen | quártum à

nimal símile áquile

il

d«

Et quátuor animáa-

4uum Dómine,quia glória : & | volànti. :

la eórum habébant

honóre coronáftiSanttos tuos,

lia , síngu

&

[!

& conftitui(ti eos fuper ópera

alas fenas : & in circüitu ;

j]

3 funt óculis;& r€-

mánuum tuárum.

intus plen

habébant die a€

ld

$. Letámini in Dómino , & quiem

non

(

nocte ,

dicéntia : San&tus,San-

exultáte jufti. $» Et gloriá-

mini omnes re&ti. corde,

&us , San&us Dfis Deus om-

P ater nofter.

Gg(4

nípo-

4

— Fefta Novembris. 4*

wipotens , qui erat, & quijaperuiffet fibrum , quátuor

ii

€ft, & qui ventürus eft.

animália, & vigínti quátuor

W

upeï

4

&. Vidi Dóminum fedén-|fenióres cecidérunt. coram

tem fuper sólium excélfum| Agno , habéntes sínguli cí-

g m

& elevátum , & plena erat | tharas , & phíalas áureas ple-

(j

j

omnis terra majeítáte ejus :| nas odoramentórum , quie

g

t ea, quz fub ipfo erant, | funt oratiónes San&tórum.

& g

feplébant templum.,

*. Beáta es Virgo Miaría,

(gcil

** Séraphim ftabant fuper

fifi

jit

illud : fex ala& uni,

Dei Génitrix , qu& credidifti

& fex al& | Domino : perfé&ta funt in te,

gt

álteri. Etea.

uz di&ta funt tibi : ecce, ex-

jirunt

u

fío. Qnige'nitus DeiF!lius.

altáta es fuper choros Ange-

V

tUlit

Letiio i1,

li

Cap. 5.

lórum: * Intercédepro nobis

f

E

T vidi in déxtera fedén-

ad Dóminum Deum noftrum.

&T

tis fupra thronum , lib-|3- Ave María,

grátià plena ,

P

I

rum fcriptum intüs & foris ,

at

«

Bfio.:

Dóminus tecum. : Intercéde.

fignátum figíllis feptem. Ft

Spíritus fan&li

( con

vidi Angelum fortem przdi-

T.ectio iii.

grätig.

y 3

càntem voce magna : Quis eft

'I cantábant cántieum

Verita

dignus aperfre librum, & sól-

E

il

novum;, dicéntes : Dig-

ii

vere fignácula ejus ? Et nemo

nus es Dómine accípere lib-

l

nfhut

póterat neque in ccelo, neque

6l

QTl

in terra, neque fubtus terram

|rum , & aperíre fignácula

h

f

ejus : quóniam occífus es , &

aperíre librum , neque refpt-

redemífti nos Deo in sán-

D

cere illü. Et'ego flebam mul-

guine tuo ex omni tribu, &

[t

ii

tüm, quóniàm nemo dignus

lingua , & pópulo , & natió-

n

invéntus eff aperíre librum,

ne : & fecífti nos Deo noftro

j 1010

1iec vidéreeum. Etunus de

regnum ,-& facerdótes : &

fenióribus dixit mihi: Ne fié-

Veris ; ecce vicit leo de tribu

vidi

regnàbimus fuper terram. Et

& audívi vocem Amn-

j

Juda, radix David, aperire

gelórum multórum in cir-

1

IQ

librum,& sólvere feptem fig-

cüitu throni , & animálium ,

IWI]

náculaejus. Etvidi: & ecce

[a

& feniórum : & erat nüme-

Jr)g

lUlf

in médio throni , & quátuor

rus eórum millia : míllium

f

animálium,& in médio fenió.

dicéntium voce magna :

u

l

yum , Agnum ftantem tanquá

il

Dignus eft Agnus, qui oc-

u

j

occifum , habéntem córnua

cífus eft, accípere virtütem ,

n

feptem,& óculos feptem: qui

& divinitàatem , & fapién-

d

]

funt feptem fpíritus Dei,miff

tiam, & fortitüdinem , &

hlm,*l

inomnemterram. Etvenit *

honórem, & glóriam , & be-

Wp j

l

& accépit de déxtera fedéntis

nedi&tiónem.

Et omnem

i

Ui

inthrono librum,

Et cüm

ereas

M

1

[

*Feüawmbrisal.

72.

Tf

méntes aütem

!

n

creatüram , queincoelo eft ;|.

mminh

m glo-

& fuperterram , & fub ter-

ríficat.

N

ra,& quefuntin mari , &

mp.(»:'f'uo ,A&

iT

O ui jurat próxi

ii

qua in eo : omnes audívi. di-

non décipit ,. *:qui«peciniam

céntes : SedéntiLin throno &

fuam non dedit' ad. usüram ,

"

Agno, benedíGtio , & honor,

& münera fuper innoc

li

i

"

'e'nF-eq;

J

& glória, & potéftas in fzecula

non accépit..

fzculórum. | Et quátuor ani-

) ul faci

thee,* non mó

vé.

J

li

inália dicébant : Amen.

Et

biturin etérnum.

v

fl

vigínti quátuor fenióres ceci-

Afia, Dómine , qut: 0p€räti

tht

dérunt in fácies fuas: & adora-

funt juftítiam , habitábunt in

d

vérunt vivéntem' in. fzcula

tabernáculo tuo ,^& requié-

gt

faeculórum.

1

fcent in monte fán&to fuo.

0ANt

i

&. In confpé&u Angelórum

Afía, Hxec eft generátio qug-

Tim

pfalamtibi. * .Et adorábo

réntium Dóminum , quazrén-

:

lt

adtemplum fanttum tuum ;;

tium fác

iem Dei Jacob. .. .«

if

& confitébor nómini tuoDfe.

Pfalmus 23.

Y^ Super mifericórdia tua,&

Omini eftterra,& pleni-

ii

I

veritáte tua , quóniam mag-

tüdoejus :* prbisterrá-

]i

nificáfti: fuper nos nomen

rum;& univé

,

gfx,q-ui hábitant

rel

fanttum tuum. Et adorábo.

in eo.

dl

Glória Patri. Et adorábo.

Quia ipfe fuper mária: fun-

al

Infecundo No&turno, Afia.

dávit eum: * & fuper flümi-

3

n

Dómine , qui operáti funt ju-

nàpreparávit eum..:

hi

ftítiam , habitábunt in taber-

Wdis afcéndet .in montem

li

j na

ii

náculotuo, & requiéfcent

ómini ? * aut

Vil

in monte fan&to tuo.

loco fan&to ejus

p

*

n

i

T nnocens mánibus , & mun-

Pfalmus. 14. |

n?

Omine , quis habitábit

ido corde, * qui non : accé-

u

in tabernáculo tuo? *

pit in varo ánimam fuam;nec

u

aut quis requiéfcet in monte

á

jurávit in dolo próximo fuo

AUf

fan&to tuo ?

tJic accípiet benedictiónem

Jf

O uiingréditurfine mácula, *

à Dómino ,. * & . mifericór-

diamà Deo falutári fuo..

llüïh

& operátur juftítiam.

M

Qwui lóquitur veritátem in

H &c eft' generátio quaerén-

iL

corde fuo , * qui non egit do-

tium eum , * qu&renti

*

;

lum in lingua fua.

n

i

ciem Dei Jacob. :

'P

j:'

Nec fecit próximofuo ma-

A ttóllite portas , príncipes .,

l

]üm,* & oppróbrium non ac-

veftras ; & elevámini portw

aternáles : * &i

vl]f

cépit advérsus próximos fuos.

:

ntj:ofþi't Rex

j

A& d níhilum dedá&us eft in

glórice.

:

& gonfpé&uejus malígnus: * ti-

685

buis

474

X elta Notallforis. f«

*[aquaárum multérum* ad eum

(

l

j

Iu

üis eftífte Rex glórie ?

Affw

b

óminus fortis & potens

.,| non approximábunt.

a

Dóminus potens in

prelio.

T ues refügium meum à tri-

' fö[ü[m'(

ríncipes .| bulatióne , qu& circümdedit

g

A ttóllite portas ,

veftras , & elevámini p

orte|.me :* exultàtio mea érue me

grevit

eeternáles

*

& introibit| à circumdántibus me.

m

Y ntelléttum tibi dabo : & ín-

Rex glóriz.

ia

»uis eftifte Rex glórim? *

ftruam te in via hac, qua gra-

! gitir

l

óminus virtütum ipfe eft| dieris

* firmábo fuper te

óculos tmeos. .

| m'änfäfg

Q t

Rex glórise.

Atia. Hixc eft generátio que- [ N olíte

fieri ficut equus' &

faddi

vdei

réntium Dóminum , quzrén. | mulus ,. * quibus non eft in-

n o

tium fáciem Dei Jacob.

telléctus.

siplo

Afía. Laetámini in Dómino ;|! n camo:

&.frano max'ülasï

Ü

du

irmor

& exultáte jufti:& gloriámi-| eórum conftrínge , * quinon

a

róximant ad te.

$

ni omnes.recti corde.

mX

Pfalmus 3r.

Il ulta flagélla peccatóris : *

liéndo

íf(z| fperántem autem in Dómino

vits

Eáti ; quorum rem

b

funt -iniquitátes

* &| mifericórdia circümdabit.

[

orüm te&ta funt peccáta.

L stámini in Dómino , & ex-

tsf

J

ultáte jufti , * & gloriámini

eátus vir , cui non imputà-

N

Af

vit Dóminus peccátum, * nec

omnes re&i corde.

jttümy

eítin fpíritu ejus dolus.

Afia. Lastáminiin Dómino ,

uóniam tácul , inveteravé-

& exultáte jufti, & gloriámi-

y P

fit,d

xunt offa mea , * dum clamá-

ni omnes re£ti corde.

"N

Y

y. Exültent juíti in confpé-

u

mll

Q uóniam die ac no&e g

GuDei. x .Etdelecténtur

L

ta eft füperqne manus tua:: *

inletítia. P ater nofter.

convérfus fum in. erümna

Abfolutio, 1. psíus píetas.

qua|

"u

Ut

mea,dum corfigitur fpina. |v. Jube domne benedícere.

D

D elí&um..meum -cógnitum |B

iio. DeusPater omnípotens.

Sermo venerábilis Bede

tibi feci : * & injuftítiam me-

amnon abfcóndi.

Presbyteri.

j

D ixi: Confitébor advérsüm

Serm. I9.de SanQis.LeG. iv

l

Odie , dile&iffimi , óm-

AR

me injuftítiam meam. Dómi-

u

Qua.

no:* & tu remisífti impietá-

nium . Santctórum

Mi

tem peccáti mei.

una folemnitátis letítia cele-

a

J

bit a

d te omnis

brámus feftivitátem , quo-

u

jl

! ro hac.or

(

Sanctus,

rum. focietáte coelum exül-

Tj

tüno.

*in "tþirppore oppor-

:

tat , quorum patrocíniis ter-

cclé-

Il

V erümtamen in di?ü'vio

ra lætätur , triümphis E

la

»haflf

[]

A Fefta'Novembris J

;

LT

fia fan&ta coronátur : quorum

utrósque honóres amplí

ffïmä

conféffio quantó im paffióne

accípiant dignitátem,corónass.

lii

u

fórtior,tantó eft clárior in ho

vel.de virguiitáte cándidas ,

(

nóre : quia durn crevit pugna,

vel de paffióne purpüreas. Ín

n

lj

crevit & pugnántium glória ,

coeléftibus caftris pax & àcies

D

& martyrii triümphus multi-

habent flore$ fuos , quibus

mílites Chrifti coronántur.

Q

plici paffiónum genere ador-

nátur:perque gravióra tor-

x lftifunt, qui vivéntes in

Ui

ménta,gravióra fuére & prs-

carüie, plantavérunt -Eccelé-

IU

mia: cum Cathólica mater

fiam sánguine fuo : .* ;Cáli-

h)

qu

cem Dómini bibérunt 5.&

ul

Eccléfia , qug per totum or-

.."

bem longe latéque diffüsa eft,

amíci Dei facti funt.

inipfo cápite fuo Chrifto Jefu

n

3. Inomnem terram-exívi

edóCta eft,contumélias,cruces

fonus eórum , & in fines orbis

qun

& mortem non timére , magis

terr$ verba eórum. Cálicem.

Q

magísque roboráta , non refi-

Erto, " Ignem fui amórise

"

fténdo , fed perferéndo ; uni-

Dttt

'"Ei enim iheffábil

isfa&;

li

vérfis , quos ágmine ínelyto

caréer poenális inclüfit', pari

54 imménía bónitas étiam

t

"

Tif

& símili ealóre virtütis ad ge-

hoc provídit, ut labórum qui-

réndum certàmen glóriam

demtempus, & agónis non

iU

triumphálem infpirávit.

exténderet, nec longum-fáge-

; Precürfor Dómini

ve-

ret, aut zetérnum , fed. bre-

Q

ve, & utita dicam , momen-

pnit,dé quo ipfe teftàtur

u

* Nullus major inter natos

táneum »ut in hac brevi &

1j

mulíerum Joánne Baptífta.

exígua vita agónes effent. &

k

; HiceftProphétag &plus

labóres 5 in illa veró , que -

rl

térna eft /corónze & prasmia

S

quàm Propheéta , de*qüo Sal-

vátor ait.

Nullus.

meritórum: ut labóres.qui-

i

dem citó finiréntur, meritó-

Oif

Bíío," 'Chriftus perpetus.

CUTeOo v

rum veró premiafine fine du-

1

— WVeré 'beáta mater Ec-

rárent : ut poft hujus mundti

ténebras visürl effent candi-

if

cléfia,:quàm fie honor

n

divinz dignatiónis illàüminat ,

díffimam lucem , & acceptüri

l

fl

quam vincéntium gloriófus

majórem: paffiónum - cun&tá-

Mártyrum fanguis exórnat ,

rüm acerbitátibus beatitüdi-

(

uaminvioláte confeffiónis ,

nem , teftánte hoc idem Apó-

cándida

índuit

virgínitas.

ftolo;ubi ait : Non funt condí-

elu

Flóribusejus nec rofzi, nec

ens& paffiónes hujus témporis

lj

lilia defunt. : Certent nunc,

ad fuperventüram glóriam ,

^

charíffimi , sínguli , ut ad

n nObiS.

À

qua ?eveläbi'tur j]

hUR

san-

»

f

416.

XFefta Novembris. 7-

j. San&i mei, qui in carne

eft inópiatiméntibus eum.

on;ües :

pófiti , certámen hábuiftis

D fvites eguérunt, & efuric.

u

* Mercédem abóris ego

runt : * inquiréntes autem

reddam vobis.

Veníte

x« 601

s

Dóminum non minuéntur

3[[09 !

beredí&i Patris mei , per-

omni bono.

Veníte fili! , audite me-l : *

um

cípite regnum. Mercédem.

n

G lória Patri. Mercédem.

timórem Dómini docébo vos.,

Intertio No&urno , Afíia.

»uis eft homo , qui vult vi-

& um

dl |

"FPiméte Dóminum omnes

tam : * diligit dies vidére bo-

?

San&i ejus , quóniam nihil

nos ?

duf

déeft timéntibus eum : ecce

Qu

V m

Próhibe linguam . tuam à

.

[

Jlo.

óculi Dómini füper juftos, &

malo

e

* & làbia tua nelo-

4

ejus ad preces eórum.

quántur dolum.

gures

L

*

na

*^sPfalmus 33.

Divérte à ma

lo ,

& fac bo—

qy»Enedicam Dóminum in

num: * inquíre pacem , &

|

TRU

fb

omni témpore: * femper

pérséquere eam.

.

m*

:

laus ejus in ore meo.

O culi Dómini

fu

per ju(tös:t'.'

& aures ejus in preces eórít.

um

Yn Dómino laudábitur ánima

f eduy

mea: *áudiant manfueti , &

XV'ultus autem Dómini fuper

Iceténtur..

faciéntes mala: * ut perdat

j

&

Dóminum me-

deterra memóriam eórum.

j

QUi

iIMagnificáte

cum:* & exaltémus nomen

C lamavérunt jufti , & Dó-

Tl

ib

Y

nii

ejus in idípfum.

minus exaudivit eos: * & ex

D

Ami

Exquisíivi Dóminum ,

&

ómnibus tribulatiónibus eó-

exaudivit me: * & ex ómni-

rum liberávit eos.

W

aaud

bus tribulatiónibus m

eis herf-

juxta eft Dóminus iis , qui

?.

à

j

tribuláto funt corde: * & hà-

a !dedm

& illu-

duinun

MA ccédite ad eum

miles fpiritu falvábit.

minámini : * & fácies veftrze

Multe tribulatiónes jufló-

i

J

ftion confundéntur.

1

rum : *.&.de ómnibus his

iy*

]Hte pauper clamávit, & Dó-

liberábit eos Dóminus.

m

ininus exaudívit eum: * &

Cuftódit Dóminus ómnia

^i

j

de ómmibus tribulatiónibus

offa eórum : * unum ex his

-

M

ejus falvàvit eum.

non conterétur.

1

l

immíttet Angelus Dómini in

IVors peccatórum péffima : *

,Amh &

circüitu timéntium eum : *

& qui odérunt juftum , delín-

AUR

& erípiet eos.

5

uent. .

M

G uftáte, & vidéte , quóniam

:dimet

Dninus x

1j

fuavis eft Dóminus : * beátus

fervórum fuórum : * & non

ited]

i

vir.. qui fperat in eo.

delínquent omnes , qui fpe-

1

"fiméte Dóminum . omnes

rant in €ó,

:

Afla.

San&iejus: * quóniam non

Qä

A Fefta Novembris. .

1

As Timéte

Dóminum

rum , & turris fortit

üdinis

HW'

omnes San&i ejus, quóniam

eórum , dedífti hereditátem

i

nihil deeft timéntibus eum

timéntibus nomen tuum ,. &

M

ecce óculi Dómini fuper ju-

habitábunt in tabernáculo

e

ftos , & aures ejus ad preces

tuo in fzecula.

Affa.

uxz

TY

eórum.

dilígitis Dóminum , Iztámini

ocfm

Afía. Dómine fpesSan&tórum,

in Dómino , ,& confitémini

LY

& turris fortitüdinis eórum ,

memórie fan&titátis ejus.

(j

dedífti hereditátem timénti-

Plalmus 96.

bus nomen tuum , & habitá-

Ominus regnávit , exül-

u

buntin tabernáculo tuo in

D

tet terra , * ]zeténtur ín-

utl

fzcula.

Ffalmus 60,

fulz multa.

Xàudi Deus deprecatió-

Nubes , & ealígo in circüitu

Lt

E

nem meam : * inténde

ejus : * juftítia, & judícium

CM

oratióni mea.

corré&tio fedis ejus.

A finibus terrze ad te clamá-

Tgnis ante ipfum precédet, *

r ]WO

Vi : * dum anxiarétur cor

&

inflammábit in circüitu

H

.

meum,in petra exaltáfti me.

inimícos ejus.

N

D eduxífü me , quia fattus es

s' orbi

ifly

illuxérunt fülgura eju

p

fpes mea:* turris fortitüdinis

terre:* vidit, & commóta

TUf

à fácie inimíci.

eft terra.

r

UR

inhabitábo in tabernáculo

IVjontes ficut cera fluxérunt

*&fl

tuo in fecula : * prótegar in

à fácie Dómini : à fácie Dó-

t

velaménto alàárum tuárum.

mini omnis térra.

u

uóniam tu Deus meus

Annuntiavérunt caeli ju

exaudíft oratiónem meam: *

hs

tiam ejus : * & vidérunt om-

j

dedifti hzreditátem timénti-

nes pópuli glóriam ejus.

bus nomen tuum.

C onfundàntur omnes ,:qui

Dies fuper dies Regis adjí-

adórant fculptília : * & qui

u

; l

eies: * annos ejus usque in

gloriánturin fimulácris fuis.

diemgeneratiónis , & gene-

À doráte eum omnes Angeli

ratiónis.

ejus : * audívit , & letáta eft

pérmanet in setérnum in

Sion.

xl

confpéctu Dei: * mifericór-

Etexultavérunt filie Judz,*

14

J »

diam , & veritátem ejus quis

propter judícia tua Dómine.

requíret

J

Quöniam tu Dóminus Altíffi-

Sic píalmum dicam nómini

mus füper omnem terram: *

tuoin feculum Ífzculi: *

nimis exaltátus es fuper

ut reddam vota mea de die in

omnes deos.

[

diem.

tis Dóminum;odíte

l

(»ui dilí

*

äi

malum'

e

.cuftoódit Dóminus.

A'x'm.» Dómine fpes . San&ó-

áni-

x

^ Fefta Novembris. Z-

ämmas Santtórum füórum ;;

alligari oportebat ; & per

AU

d

lrcum

l

demanu peccatons liberábit

Fíliurm fuuum majóra pópulo ,

€0OSe ;

quem charitáte jam hberan

&apeïl'

convénerat.

Cum àutem

1jux.orta eft Jufto,* & rc&lis

pfamo

corde latítia.

minóra minóribus , majóra

L0 100?1

Latámini jufti in Dommo

majóribus dantur, ab eo dan.

[ermO"

& confitémini memóriae fan-

tur,qm folus novit congruen-

g, Q

Gificatiónis cjus.

tem fuis tempóribus géneri

di apff

Afia.Qui dilígitis Dóminum,

humáno exhibere medicínam,

) yfem

letàmini in Dommo , & con-

x. Sint lumbi veftri pre-

j ret 0

fitémini memóriz fan&titátis

cmeh, & lucérne ardéntes

25

ejus.

in mánibus veftris:

v ouBe

hd

v Jufti autem in perpetuum

vos fimiles homínibus expe-

j ex

vivent.

,j Prü

W

Et apud Dómi-

&ántibus dóminum fuum,

num eft merces eorum.

qudndo revertátur à nüptiis.

IE

as

Pater nofter.

a

x. Vigilàte ergo , quia fie-

Abfolutio. Avmculls.

fcítis: , qua hora Dominus

ï

BHG-

*.Jube domne benedicere.

vefter ventürus fit.

Et vos.

Evangélica léctio:

U

pio.

Bíto. Quorum feftüi cólimus.

i.éBio fanéti Evangélii fe.

ïe&xo Viil:

pi

cündüm Matthæum.

|

" Ec mirum eft , quód

nj

;cleGio vis-

& Cap.

4.

dantur pracépta majó-

* elonur

'N. illo tempere z

1dens

rapropter regnum coclórum,

T

r

efus turbas , afcendnt in

& miünóra data funt propter

tiüium

mntem ; &cüm fedíffet ,

regnumterrenum , àb eódem

prest

aecefsérunt ad eum difcípu-

uno Deo , qui fecit coelum &

lm

Hiejus. Etreliqua.

terram. De hac ergo juftítia,

1

C

Klomilía. S. Auguftíni Epifc.

qua majór eft, perProphétam

Ti

Laba t. de: Serur*ue Domini

dícitur: jufhtla tua ficut.mon-

I

.àn monte fub initium.

tes Dei. Et hoc bené fignífi-

tid

Iquzritur, quid figníficet

cat, quódab uno magíftro ,

Uam J

S

mons , bene mtelhcrxtur

folo docéndis tantls rebus

Hpül

fignificáre majóra præcepta

idóneo , docétur in monte.

;1 XC), l

3ufht1æ, quia minóra erant

Sedens autem . docet , .quod

II

quz Judais data funt. . Unus

pertinet ad. dignitatem magi-

tamen Deus per

fan&tos

ftérii.

Et accédunt ad. eum

äü

k

Prophétas & fámulos fuüos,

difcípuliejus, ut audiéndis

fecündüm ordinatíífimam di-

Apn

p—c9o — 30

illíus verbis hi effent étiam

25

ftributiónem

témporum

?

COI'POI'C vicinióres. P qLu præ-

j reE

dedit minóra precépta po-

céptis adimpléndis étiá animo

Uper«

pulo j quem adhuc :timóre

propinquábant.Et apéfiens os

fuum

At

/

. Fefta Novembris, 7-

UR

Nb,

fuum docébat eos; dicens. Ifta j habéntes inflántem fpiritum,

circumlocütio, quiafcríbitur:]1 e Deum Iaudámus. 16.

"t

& apériens os fuum , fortáffis

AD LAUDES,

| 'em

N

1Lla

ipfa mora coiéndat aliquàn-

& per Horas , Atia.

Ls

PA

l

tó longiórem futürum effe

"€* 7idi turbam magnam

,v

fermónem. Nifi forté non va

quam dinumeráre nemo

i

cét , quód nunc eum dittum

póterat, ex ómnibus Génti-

T

eft aperuíffe os fuum , quód

bus , ftantes ante thronum.

dii

Pf2im. D óminus regnávit.

1

ipfeinlege véteri aperírefo-

'cum reliquis.

17»

léret ora Prophetárum.

*

lat

i Miédia notie clamor fa-

Afía,

t omnes Angelifta- 2*

bant in circuitu throni, & ce-

;

&Guseft: " Ecce fponfus ve-

lt

nit , exíte óbviam ei.

Y

cidérunt in confpéétu throni

[

l

Y^ Prudéntes vírgines aptát

in fácies fuas , &adoravérunt

LOUX

Deum. Aiià. Redemífti nos

$3.

j

veftras làmpades. Ecce.

2

il

G 1ória Patri.

Ecce.

Dómine Deus in sànguine tuo

J

Bíio. Ad focietátem.

ex omni tribu , & lingua , &

h

€CUQ9 1X»

pópulo, & natióne , & fecí-

Vr

Uid ergo dicit ? Beàti

iti nos Deo noftro regnum.

4f

Q

Afia Benedicite. Dóminum.

:

þ 4

pàáuperes fpíritu: quó-

qui

niam ipsórum eft regnum

omnes elé&ti ejus , ágite dies: .

nyj)

ccelórum. Légimus fcriptum

l]atíti: , & confitémini illi. —

QUH

Aiüia H

m

nus ómnibus San- $^.

de appetitióne rerum tempo-

*

?

h

J

rálium : Omnia vánitas , &

&is ejus

filiis Ifrael , pópulo:

[

presümptio fpíritus. Prz-

appropinquántifibi:: glória — —

ï

li

sümptio autem fpiritus,audá-

hzc eit ómnibus Sanétis ejus.-

d

&

QUP m

if

ciam & fupérbiam figníficat.

Capitulum.

Apo

"CU

l

bl

Vulgó étiam magnos fpíritus

Cce ego Joánnes vidi ál- —

K

terum Angelum afcen-:

iil

fupérbi habére dicüntur , &

j

rectté, quandóquidem fpíritus

déntem ab ortu sólis , habén-

j

étiam ventus vocátur. Unde

tem fignum Dei vivi : & cla--

i

fcriptü eft : Ignis,grando;nix,

mávit voce magna quátuor

IU

glácies, fpíritus procellàrum.

Angelis , quibus datum eft:

nocére terra & mari, dicens:

qllf»

Quis vero néfciat, fupérbos

Nolíte nocére terra & mari ,

m

inflatos dici , tanquam vento

]u

difténtos?Unde eft étiamillud

neque arbóribus, quoadüsque

fignémus fervos Dei noftri in'

s

j

Apóftoli:Sciéntia inflat;chári-

W

tas veró aedíficat. Quapróp-

tróntibus eórum.

/

ter re&é. hic intelligüntur

yranus,

Alütis etérna Dator

páuperes fpiritu , hàmiles &

S

jl

*K-h

Jefu redémptis sübvehi

timentes Deum ,kid eft , non

AE-

N

,

80

