y, Juftum dedüxit Dóminus:

pilti

x, Natívitas eft hódie fanttee

per vias re&tas , & ofténdit:

ATR

Maríe V ífrginis.

illi regnum Dei. . Et dedit.

D.

Cujus vita ínclyta cuncias

€

[j

s

:ansl,ä-.v

ilfà

ftrat Eceléfias.

Dülta státe jam cleri

cä..

Oratio.

A

1. Ii milítizae adí(críptus, &

Ó

Amulis tuis , quafumus

Canónicus faétus , cüim quo-.

MTA

; Dómine , coeléttis grátiee

dam die concionatórem Or-.

[l AF«

dinis Eremitárum fan&ti Au--

munus impertíre ; ut, quibus

u

beáta Vírginis partus éxtitit

guftíni , de mundi contémptu

Wi

L2

falütis exórdium , Nativitá-

dicéntem audíffet, eo fermó-.

tis ejus votíva folémnitas , pa-

ne inflammátus , ftatim eüm-.

hr

cis tríibuat incteméntum. Per

dem Ordinem eft ingréffus :

u'muL

Dóminum;

in quo tam exá&am religiófze.

In primo No&urno , Le-

vite ratiónem cóluit, ut áfpe-

o

ro veftíta , verbéribus , &.

Giones de Script. occurrente,

n

In i No&turno: Le&io iv.

férrea caténa corpus domans;,

fud

M TIcolàus ,

"Tolentínas à

atque à carne , & omni feré

obsónio ábíftimens , charitá-

À N diutürno illíus civitátis

N

domicilio appellátus, in óppi-

te , humilitáte , patiéntia ,

u

do fan&ti Angeli in Picéno eft

ceeterísque virtütibus , áliis

natus plis paréntibus : qui li-

prelücéret,

berórum defidério. Bárium

, Amávit eum Dóminus, &

.

p

voti caufa profé&ti , ibíque à

ornávit eum : ftolam glórise

J

fan&to Nicoláo de futüra pro-

índuiteum ,. * Etadportas

"

1[1

gOl

le confirmáti , quem fuscepé-

paradífi coronávit. eum.

1l »

runtfilium , deillíus nómine

, Induit eum Dóminus. 1.'0—,),

fii

Is ab infántia

fícam fidei , & ornávit eum.

appellárunt.

.

qu

multárü virtütum , fed abfti-

Et ad.

Y.ecetio vi.

néntiz ínprimis fpécimen de-

Ràndi afsiduum ftüd

-

W |

dit. Namanno vix séptimo ,

um , quamvis sátana

Ü

beátum ipfum Nicoláum imi-

insídiis várié vexàátus , & fla-

Def |

tàtus, eomplüres hebdómad e

géllis intérdum cafus , non

gl

dies jejunáre coepit, eámque

intermittébat. . Demum fex

pófteà con(uetüdiné retínuit ,

ante óbitum ménfibus , sín-

u

l

'ltfü |

gulis nó&ibus Angélicum

wl

fol-g pane & aqua conténtus.

2

con-

-

6

^vReffa Septem

bïis- // ?

concéntum . audivit : cujus

ofteà SS. Proti & Hya:

fmfïngf

cinthi Martyrum,Ant

hona.

4M

fuavitáte, cüm jam pa'adífi

L

gáudia preguftáret , crebró

Iftórum eft enim regnii coe-

illud Apóftoli repetébat : Cü-

lórum , qui contempsérunt

Inc

vitam mundi, & pervenérunt

n t

pio difsólvi,& effe cum Chri-

fto. Dénique óbitus fui diem

ad premia regni, & lavérunt

b Ni

frátribus predíxit , qui fuit

ftolas fuas in sàánguine Agni.

qs Ma

y. Laetámini in Dómino , &

: [l

quartoIdus Septémbris. Mi-

r

ráculis multisetiam poft mor-

exultáte jufti

af

tem cláruit: quibus rite &

.. Et gloriámini omnes re&

,i.

"D

corde.

j

Bd

órdine cógnitis , ab Eugénio

Papa quarto inSanttórum nü-

/Or&tio.

bata

inerum eft relátus.

Eatórum mártyrum tuó.

nie D

&. líte homo perfécit óm-

rum Proti & Hyacínthi

mja , que locütus eft ei

nos Dómine fóveat pretiófa

ln

Deus, & dixitad eum : In-

conféffio , & pia Jügiter inter-

To

céffio tueàtur.

Per Dómi-

édere in réquiem meam :

pls k

d

Quia te vidi juftum coram

num noftrum.

orete

jie ex ómnibus Géntibus.

DIE XI. SEPTEMBRIS.

hb

, ifte eft, qui contémpfit

-Quartz dié infra Ottavam

i,

vitam mundi , &

€

rvénit ad

Nativ. B. Marie.-

u die; |

ula.

. Im primo NNoéturno , Le-

um u

coeléftia regná.

O

d

]i

Glória Patri.

uia.

&iones de Seriptura occurt

In tertio. No&t. Homif. ve4

.In fecundo No&turno.

pf

nerabilis Bedz Presb. in Ev4 Sermo S. Bernárdi Abbàátis.

x

TNolite timére

usíllu

Sgrex.

.Sermone in cap. x2. Ápoc.

ä

tl

de Communi Conf. not

IQPOI'ltJ

ante medium. Le&ioiv.

[j

J

Ovum fecit. Dóminus

M

]xxxiv.

Wi

" Etfitcomm. O

& Nativita] L fuper terram , ut mülier

N

AT

tis B. Marke ; Afía.Nativitá-

circümdaret virum , nec áliü

y r

tem hodiérnam perpétuzVír-

quàm Chriftum , de quo díci-

Yi

ginis GenitrícisDei María fo-

tur: Ecce vir, Oriens nomen

M

ejus. Novum quoque fecit in

tngl

lémniter celebrémus;qua cel-

fitüdo throni procéffit , allel.

ccelo , ut mülier fole apparé-

it h

. Natívitas eft hódie fanGtee

ret amítta. Dénique & coro-

»CQ

j

Maríee Vírginis.

návit eum , & vicítfim ab eo

* Cujus vita ínclyta cunttas

méruit coronári. Egredimini

:

Ut

Y

illüftrat Eccléfias.

filie Sion , & vidéte Regem

IU

!

Oratio. Fámulis tuis.

*

Salomónem in diadémate,quo

In ii. Vefp. fit comm.

Cticoronávit eum . mater fua.

l

In'terim

Nativitatis B..Máris. 244 Verüm 'hoc àlias.

ane

q

N

—

l

XF'efta Septembris, 7/.

3

.-

Ti

fane ingredimini magis, & vi-

tíe ? Plane quód ex Ré

g!

bus:

i.

l

déte Regínam in diadémate ,

orta, quod ex 'sémine Abra-

quo coronávit eam Ffílius fu-

ha , quod generófa ex ftirpe

at

us. In cápite , inquit, ejus co-

David. Siid parum vidétur j

hat

róna ftéllárum duódecim.

adde , quod generatióni illi ob.

Wtl

x;. Natívitas gloriófe Vírgi-

finguláre privilégium fan&i-

n

nis Maríe ex sémine Abra-

tátis. divínitüs nófcitur effe

l

hg ,ortz detribu

l

uda, clara

concéffa : quód longé anté eís-

ex ftirpe David,

Cujus vi-

dem pátribus coelitüs repro-

j W&l

ta íinélyta cunGas illüftrat:

míffa, quód myfticis preefigu-

Ecclgfias. y*. Hódie nata eft

ráta miráculis , quod . orácu-

beáta Virgo María ex progé-

lis prenuntiáta prophéticis.

I dU

Hanc enim facerdotális virga,

nie David. . Cujus.

tein

Le&io v.

dum fine radice flóruit : hanc

h

1

Ignum plane ftellis co-

Gedeónis vellus , dum in mé-

Ti

D

dió ficcze áreze máduit : hanc

ronári caput , quod

Diri

ipfis longé cláriüs micans

in Ezechiélis vifióne Orientá-

orncteaspótiüs, quàm orné-

lis porta, quze nulli unquam

h

turabeis. Quidni corónent

pátuit , praefignábat.

hn

sídera, quam fol veftit ? Si-

&» Natíivitas tua , Dei Géni-

cut dies verni circeümdabant

trix , Virgo,

áudium annuns

i

o mundo.

3

eam flores rosárum , & lilia

tiávit univér

Rcurti

convállium.

Nimírum leva

9 Ex te enim ortus eft fol ju-

1

fponfi fub cápite ejus , & jam

ftítize , Chriftus Deus nofter :

L

ui folvens malediétió-

j

déxtera illíus

amplexátur

n

cam,

Quis illas

aftimet

nem , dedit benedi&tiónem ;

91

& confündens mortem, doná-

gemmas ? quis ftellas nómi-

Ti

net, quibus Maríze régium

vit nobis vitam fempitérnam.

t

diadéma compáttum eft ?

y^ Benedí&ta tu in mulieri-

bus , & benedi&tus fruttus

cill

*. Cum.jucunditáte Nati-

Ex te.

d

vitátem beáte Mlaríe cele-

ventris tui.

T

brémus, * Ut ipía pronobis

G lória Patri.

ul.

n tertio NoGurno.

jLn

intercédat ad Dóminum Je-

a

fum Chriftum,

L,éQio fan&i Evangélii fe-

gt

y^ Corde & ánimo Chrifto

.cündum Matthzum.

Y.eQio vii.

Cap. 1.

»o

canàmus glóriam in hac facra

imJ

folemnitáte precélfe Geni-

Iber £

eneratiónis Jefu

trícis Dei Maríz. Ut ipfa.

Chrifti filii David , filii

kegem

e&io vi. .^

Abraham. Abrahám génuit

ïe,qw

r WA

Uid ergo fidéreum . mi-

l(aac. Ifaac autem génuit Ja-

cob. Et réliqua.

thïm

cat in generatióne Ma-

jeo

Y

hj

" effa Septembris. 4.

h

V

"P

Hbmn;a S. Hilà

rii Epifcopi.

génere , qud

ni gEnt&--: quia

æpïm

Comment. in Matth. can- t;

ab una tribu eocepta , fub

v

uníus fucceffiónis & oríginis

Reffus, quem Mattheus

família : continétur.

Cüm

n

in órdine régie fuccef-

H

fiónis edíderat, & quem Lu-

enimfilius Davidatque Abra-

eríacerdotálem órdinem.

hee fit oftendéndus , ita Mat-

u j

C€as P

2

:

jtü

n

dinü

inera

t,utérque agnatió-

thaus coepit: ljber genera-

nem in Dómino utriüsque tri-

tiónis Jefu Chrifti ,

gafser

vid, filii Abreha.

filu Da.

j B

bus fignfficat,& re&tee genera-

i. 8

tiónis gradum ponit :

U

ia i-'a-;

Felix namque es facra

cerdotális & régiz tribus fo-

ib

Vir

go María, & omni laude

T

Qs

cíetas , per David ex conjü-

digníffima: * Quia ex te or-

sio ínita , jam à Salàthiel n

tus eft fol juftítize ,

* Chri-

p

ftus Deus nofter.

DIE

Zoróbabel cófirmátur ex gé--

nere. | Atqueita, dum Mat-.

* Orapro pópulo , intérveni

m

pro Clero , intercéde pro de-

theus patérnam oríginem ,

vóto femíneofexu : séntiant

1

que& ex Juda proficifcebátur,

recénfet ; Lucas veró accép-

omnes tüum juvámen , qui-

Qiint

cüámque célebrant tuam Íane

ln

tum per Nathanex tribuLe-

o

vi genus édocet ; fuis utérque

Gam Nativitátem. Quia.

vártibus Dómino noftro Jefu

Gloria Patri.

Chriftus.

l

]

Chrifto ; qui.eft &etérnus &

Pro SS. Mart. Preto & Hya-

Aö

N

Rex &Sacérdos , étiam in-

cintho; Lé&io Ix.

Rotus & Hyacínthus fra-

u

carnáli ortu utriüsque gene-

ris elóriam probavérunt.

.. tres , beátee Eugénie vir-

fegkbgä

&.

b

eátam me dicent: omnes

ginis eunüchi,unà cum illa ab

ts

ni (

generatiónes : * Quia fecit

Héleno Epifcopo baptizáti ,

snihi Dóminus magna, qui po-

ac ftüdis dédit)] divinárum

lr

litterárum, aliquámdiu in /E-

i

l(

tenseft, & fant&tum nomen

éjisscoys — Etmifericórdia

eypto in monattério mira hu-

yri

ejusà progénie in progénies

militàte & vite fanctitáte

TT

f

timéntibus eum. Quia. —

vixérunt, Sed pófteà fanttam

ï

i

^

,eCtio viil.

virginem Eugéniam Romam

a

Uod veró Jofeph pó-

profecüti, Gallicno Impera-

l E)e

fl

W

tius quàm Müaría:natí-

tórein Urbe propterChriftiá-

T

vitas recensétur , nihil refert :

na fidei profeffiónem . com-

AX

éadem énim eft totíus tribus

i

"

prehénfi funt... A quibus cüm

atque una cognátio. Exém-

nullo modo impetrári poffet ;

tiy

lUf

plur autem étiam IMatthaus

ut Chrifüánam religiónem

I

[

h

& Lueas dedérunt, patres in-

deferéntes , deos cólerent ;

li

acérbis verbéribus cafi , fe-

Vg

lj

*RJiCCl'? ;appelläntes ; non. Fam

-curi

;« N J Fefta Se t'embr,is./?-q

í

y^

I

curi ferfüntur té

:

rtio Iduä"

x. Natívitas glóriófzeY irgi-«

[ib

Septémbris.

nis María ex-sémine Abra-

QJ)is

'Y e Dcum laud

ámus. 16. *

ha, orte detribu Juda , claía

n

ex ftirpeDavidj*. Cujus vita

In Laud. fit comm. SS. Pro-

h

t&Hyacinthà; Afa. Veftai

ínclyta cun&tas illüftratEcclc-

ll

- captlli cápitis omnes numerá-

fias.

, Hódienata eftbeáta

ti funt : nolíte timére , multis

Virgo María ex progénie Da-

i]

n

;pafséribus melióres eftis vos.

vid. Cujus. LeBiovY. .^

y. Exultábunt SanGiin gló-

Agnum revérà mirá-

tr]

Yia. g« — Leetabüntur in cu-

M

- culum , fratres dile&tíC

Qule

bilibus fuis.

fimi, fuit beáta femper Virgo

AU

- )Oratio. B eatórum rnárty-

1

María. Quid namque illa ma-

(

.ygum tuórum. 345.

jus,aut illáftriüs ullo unquam

- DIE XII. SEPTEMBRIS:

témpore invéntum eft, feu

(j

Quinta die:infra: O&avarm

-

aliquándo inveníri póterit ?

od

Nativitatis B. M.

Hac fola coelum ac terram

In primo No&urno , Le-

amplitüdine fuperávit. Quid-

mt

G&iones de.Scriptura occurr,

nam illa sánttius ? INon Pro-

(l

lk

In fecundo

octurno.

phéte , non Apóftoli , non

- Sermo S. Joannis Chryfoft.

Mártyres , non Patriàrchz ,

ApudiVleta

non Angeli, non Throni, non

hraíten. L.e&t.iy.

n

: EI Fíli

us non dívitém

Dominatiónes, non Seráphim,

2 aut locuplétem áliquam

D

non Chérubim ; non dénique

féminam fibi matrem elégit ,

áliud quídpiam inter creátas

fth i

res visibiles aut invisibiles:,

2!

fed beátam Vírginem illam ,

hd

d

«cujusánima virtütibus ornáta

majus aut excelléntius inve-

ff

'erat. Cüm enimbeáta Marfía

níri poteft. . Fadem ancílla

Dei eft & Mlater : éadem

fufl

fupra omnem. humánam na-

x

u

türam caftitátem ferváret ,

Virgo & Génitrix.

[

proptéreà Chriftum Dómi-

?

Cum jucunditáte Nati

numin ventre concépit. Ad

vitátem beátze.Maríism cele-

ia

i

hanc ígitur fanctíffimam Vír-

brémus , €. Ut ipfa pro no-

iT

ginem & Dei Matrem accur- |bis intercédat. ad DÓ

IDl

!

-num

réntes. ejus patrocíniis utili- | Jefum Chriftu

m.

[à

ánimo -Chri&c;

i

tàtem affequámur.

Itaquefy. Corde &

)

quaecümque eftis vírgines, ad | canámus glóriam in hac facra

T

matrem Dfli confügite. Illa|folemnitáte prescélfe Genis

enim pulchérrimam , pretio- |trícis.Dei Marí;. Ut ipfa.

l

f

z

y

síffimam , & i11corruptïbi19m

Lectio vi.

l.

h

poffeffionem — patrocínio fuo

J&c ejus mater eft ; qui

H

à Patre anteomne prn-.

F

vob-i?- confervábit.

Ci-

l

)

[9)

""^. JFeffa Septembris. -

quem

- Intertio JNoGutno.

?

cfïiiu

m 8ni-£u,s fint ,

L]

10

f

Angeli

hómines agnófcunt|z, é&

fantti Evangélii fe

Dóminum' rerum ómnium.

..cándüm Mattheuri. -

5 [

ub

Visne cognófcere , quantó

ALettio vii.

Cap. r

f

f

Virgo hzec preftántior fit

Iber genetatiónis .

efu

[

L

Chrifü filii David, filii

j

i

j

cceléftibus poténtiis ? Illze cü

"i

timóre & tremóre afsíftunt ;| Abraham. — Abraham génuit

ql

fáciem velámtes fuam : hec|Ifaac. Ifaac autem génuit

qim

10

TU

humánum genus illi

offert ,|Jacob. Et réliqua.

relt

quem génuit.

Per

hanc. & |De Homilía S. Hilárii Epifc.

Q

peccatórum véniam consé-| Co

ent, 1n Matth. c. z.

quimur. Ave fgitur mater ,

refert ,. quis in orí-

gt

N

ho

coelum , puélla, virgo , thro-

ginis nümero , atque ór-

ul

nus, Eccléfia noftre decus ,| dine collocétur , dümmodó

glória & firmaméntum , afsí- | universórum família. coepta

te ln

trnst

dué pro nobis precáre Jefum | effe intelligátur abuno. 1ta-

'

Fílium tuum ; & Dóminum |que cüm ejüsdem tribus fit

itq

W

|

frpte

noftrum: ut per te mifericór- | Jofeph & María , dum pro-

diam inveníre in. die judícii , | fé&us effe ex Abrahz génere

pieti

j

& qua repófita funt iis, qui| Jofeph ofténditur , profé&a

m

dílisunt Deum , bona cónfe-|quoque docétur & María.

qui pofsímus , grátia, & be- | Hec eniminlege rátio fervá-

hat

(knri

nignitáte Dómini noftri Jefu |ta eft , utfi mórtuus fine filiis

Chrifti : cum qüuo Patri fimul | familiz princeps effet , de-

st

1 t

& fan&to Spiritui glória , & |fün&i: uxórem poftérior fra-

honor, & impérium , nunc |ter ejusdem cognatiónis acct-

in J

& femper , infzcula fecu- |peret , fusceptósque filiosim

inhitür

N

lórum. . Amen.

famíliam ejus , qui mórtuus

L]

Natívitas tua , Dei gé- 'effet , reférret : manerétque

f]

Qul

nitrix Virgo ; gáudium àn-jitain primogénitis fucceffió-

nuntiávit univérfo mundo :|nis ordo , cüm patres córum,

Vk

*' Ex te enim ortus eft fol| qui poft fe nati. effent , aut

) li

juftítia , Chriftas Deus ro- | nómine haberéntur ,

l

)

fter: *

ul folvens male- | nere.

2

aut gä&

(nfin

dictiónem,dedit benedittióné: | , Beátam me dicent omnes

df

€& confündens mortem doná-|generatiónes : * Quia fecit

Til

vitnobis vitam fempitérnam. | mihi Díís magna , qui potens

o

x^ Benedí&da tu in muliéri- | eft ; & fanétum nomen ejus.

n

us , & benedíét

us fruttus| ;. Et mifericórdia ejus à

E

ventris tui.

Exte.

progénie in progénies timén-

W

t

& léria Patri. . Qui folvens. l tibus egm. Quia feci

Wj

; F efta Septetnbris. z

í 25!4«7

am Natvitàtem.

"Quia.

g"

Equeä'seää]odvä), üt quia

G lória Patri.

Chriftus.

N

diximus fecándüm rerum

Le&ioix,

l

fidem generatiónis iftíus órdi-

Enique per Prophétam

Mi

nem nec nümero fibi,nec fuc-

D

non nifi quarta genera-

i

ceffióne conftáre ; hujusquo-

tióne in throno régio Ifraelis

I

que rei rátio afferátur. INon

quemquam de domo Achab

$uU

enim levis caufa eft , ut áliud

effe fefsürum dícitur. Purgá-

in narratióne fit , àliud füerit

ta ígitur labe família gentilis

.

H

inge

ftis: & àliud referátur in

tribus,qua prstéritis jam ré-

Mb

fuina , áliud veró teneáturin

gulis,in quarto generatiónum

t.t

nümero. Namque ab Abra-

confequéntium órdine nume-

QUE

i

ham usque ad David quatuór-

rátur,& usque adMaríam ge-

I

uj

decim generatiónes numerá-

neratiónes quatuórdecim effe

(

te funt: & à David usque ad

fcribüntur , cüm in nümero

:

t

transmigratiónem Babylónis

decem , & feptem reperián-

ny

in quibusdam libris decem &

tur , nullus error effe póterit

feciéntibus,non eam folüm effe

lt

feptem deprehendüntur. Sed

Md

in hoc non mendácii , aut neg-

Dómino noftro Jefu Chrifto

j

d

oríginem , qu& ccepit ex Ma-

ligéntie vítium eft. Tres

i

enim ratióne praetéritze funt.

ría : fed in procreatióne cor-

AO

Nam Joras génuit Ochozíam,

pórea, nativitátis sastérnee fig-

fl

n

ificántiam comprehéndi.

Ochozías veró genuit Joam ,

,U

joas deínde Amasíam , Ama-

T

eDeum]laudámus. 16. .

t

sías autem Ozíam: &in Mat-

DIE XIII. SEPTEMBRIS.

u

theo Joras Ozíam genuíffe

Sexta die infra OGavam.

051

fcribitur , ciürm quartus ab eo

Natwitatis, B. M.

rtuy

fit.

Hoc ita, quia ex gentíli

In primo No&urno , Le-

«

fémina Joras Ochozíam gé-

iones dé Script. occurrente.

nuit , ex Achab fcilicet , qui

. ]n fecundo No€turno.

Jézabel hábuit uxórem.

Ex libroSS. Epiphánii Epi(cos

j

ii

Felix namque es facra

piadvérsus herefes.

n

ï;ir

go María , & omni laude

Lib.3. herefi 78. poít med,

digníffima: * Quiaex te or-

L.eciio iv.

N

tus eft fol juftítie , "* Chri-

Eáta Mater Dei María

fei

W

ftus Deus nofter.

B

per Hevam figuificátur ,

y'. Ora pro pópulo , intérveni

qua per genígma accépit , üt

d

mater vivéntium vocétur.

u]Uw.

pro Clero, intercéde pro de-

vóto femíneo fexu : séntiant

illa étenim mater- vivéntium

]L's

omaes tuum juvàmen , qui

vocáta eft , eétiam poftquam

?

W

cümque célebrant tuam ían-

3udivjþ :Iema , & oim

ier-

/

1 g

P.

: ! fefíta Septembris. 7-

gt

f

&erram rev

ertéris , poft tranz-| & unde illátaeft mors , illinc

g']düh

greffiónem.- Et mirum eft ,| precéffit & vita , ut vita pro

;Jfari

quàd poft transgreffiónem hoc

morte fieret , & qui per mu-

lierem nobis vita fattus eft ,

r[]llä ?

fmagnum cognómen hábuit.

J

jau

"Et quod quidem pértinet ad

mortem ex mulíere indáctam

ji

*rem fensibilem , ab illa He- | exclüderet. .Et quóniam il-

J

l

'va omnis hóminum generáà-

lnc Heva , cüm adhuc effet

TU

-tio dedücta eftin terra : hic

Virgo , per inobediéntiam

dnmptl

"autem vere à María hec vita

transgréffa eft: é contrário

MY

mmundo génita eft ; ut vivén-

per Vírginem obediéntia grá-

1 vi

'tém gígneret , & fieret María

ti& faCta eft ; annuntiáto ad«

j

véntu in carne de coelo , &

[

mater vivéntium. Per znig-

J

u

ma igitur María mater vivén-

vita setérna.

1l

uU

^tium appelláta eft. —

," Cumjucunditáte Nativi-

j

& Nativitas gloriófa: Vírgi- | t&tem beáte Maríe celebré-

donem

-einis Maríaé ex sémine Abra-

mus , * Ut ipía pro nobis

intercédat ad Dóminum Je-

lod

hi , ortee de tribu Juda , cla-

fum Chriftum.

;

vito)

ra ex ftirpe David ,

iil

€ Cujus vita inclyta cunétas

y. Corde & ánimo Chrifto

j

illüftrat Eccléfias.

JUs, ä

canámus glóriam in hac facra

WILTS

L

Hódie nata eftbeáta Vir-

folemnitáte precélfz genitrí-

cis Dei Maríz. — Ut ipfa.

(liraP

£o María ex progénie David.

^* Leio vi.

i

Cujus.

"Letio v.

Bu

&l

Eve datum eft operíre

:

E María accípitur ( Ií-

ceat mihi lioc dícere )

u

H

; eorpus fensíbile propter

[4

l

nuditátem (fensiíbilem : Ma-

quod fcriptum eft de Ecclé-

. ríg veró datum eft à Deo , ut

fia : Relínquet homo patrem

li

M

áreret nobis Agrtü & ovem , fuum , & matrem fuam., &

V

æäz

ex glória ipsíus Agni & 'adherébit uxóri fue : &

uf

ovis fieret nobis yelut à vél-! erünt duo in carne uva. San-

T. |

d

m

lere in fapiéntia per virtütem

.

&us autem Apóftolus dicit:

síus induméntum incorrup-

Myftérium hoc magntumi eft ,

fon]

p

Heva étiam mor-

tibilitátis.

|ego autem dico in Chrifto ;

tis caufa fa&ta eft homínibus ;

& Eccléfia. Et vide Scripe

d

turárum. accurátam dicéndi

per ipfam enim miors ingréffa

eftin mundum : María veró

proprietátem , quod de A:

eaufa vitee ; per quam génita

dam quidem dixit , formá-

l

Nnv?

eftnobis vita, & per hanc Fí-

vit: de Heva veró non forJ

lius.Dei advénitin mundum:|mátam effe , fed sdificá-

TW

& ubi abundávit peccátum , |tam: — Accépit enim , inquit y

Tdyl

& 2d-

QU

ibi fggerabundävi»t & grátia: hunam de coftis ejus ,

ficà-

!

'Au

F'éfta Septembris. A* .

I

ficavit ipfi in uxórem

.

Q

uo | carnem fe fufceptffe 'narrrän—

l p

ofténdat , Dóminum , quidem | dam.

Secündüm hanc enim

M mu.

de María efformáffe fibi ipfi

Chriftus filius hóminis eft :

corpus , abipfa veró cofta

uNf

quod étiam fe ipfe fzpíffimé

m

zdilicátam effe

Eccléfiam , in | appéllat , comméndans no-

lia

eoquód pun&tum & apértum |bis , quid mifericórditer dig-

uj

eftipsíuslatus ; & myftéria | nátus fiteffe pro nobis. Nam

I

sánguinis & aque ,

prétia |illa fupérna & aetérna. gene-

ntrdn

redemptiónis facta funt.

rátio , fecüándüm quam F'ílius

lp

g, Natívitas tua , Dei

é- | Dei unigénitus eft ante om-

ib ad

nitrix Virgo , gáudium án-|nem creatüram

» quia ómnia

nuntiàávit univérfo mundo ;

3

per ipfum fa&a funt , ita in-

* Exte enim ortus eft fol effábilis eft , ut de- illa di-

us

juftíti , Chriftus Deus no- | &um à Frophéta intelligátur:

vebré

fter: * Quifolvens maledi- | generatiónem ejus quis enar-

) o -

Giónem,dedit benedittiónem: | rábit ?

nf

& confündens mortem doná-|z. Beátam me dicent omnes

vit nobis vitam fempitérnam. |generatiónes:. * Quia fecit

Jf

y- Benedítta tu in muliéri- | mihi Dóminus magna;qui po-

Áità

us, & benedí&tus fru&tus | tens eft

ventris tui.

ejus.

,& faxu&um nomen

A.

Exte.

l

GlóriaPatri. Quifoltens.

y. Et mifericórdia ejuS à

In tertio No&turno.

progénie in progénies ti-

v

Lé&io fantti Evangélii fe- |méntibus eum.. Quia.-

N

jan)

cündum Matthaeum.

Le&io viii

LeGio vii.

à

Ed

Cap. 1.

Xéquitur ergo humánam

Iber generatiónis Jefu

E

generatiónem

Chrifti

Jatrenz

L

Chrifü filii David, filii | Matthaeus,ab Abraham

gene-

my&

Abraham. Abraham génuit |ratóres commémorans , quos

l N

lfaac. lfaac autem . génuit|perdücit ad Jofeph virum

Jacob. Etréliqua.

(itl

Maríe, dequa natus eft Je-

o

Homilía fantii Auguftíni

fus. Neque enim fas erat. ,

jlo^

fíícopi.

ut ob hoc eum à conjügio

nylW *

Lib.2. de Confenf. Evang.| Maríz feparándum putáret ,

C

al

uód non ex ejus concübitu ,

d

Att-hæäs. I-Evangelff'ta ?

e

d virgo péperit Chriftum.

M

ub

fic orfuseft : Liber ge- | Hoc enim exém

plo magnificé

il

neratiónis Jefu Chrifti filii | infinuátur fidé

libus conjugá-

David , filit Abraham.

5

Quo |tis, étiam ferváta pari consén-

j

y

cxórdio fuo fatisofténdit, ge- | fu continéntia , poffe perma

j

neratiónem Chrifti fecündüm]|nére vocarique conjügium ,

?

*

non

. Fefta Septembris. Z4^:

Pt

fion permixto córporis

fexu ,ante étiam ifta evidentiffima

il

fed caftodíto mentis affétu

fignificatióne pramuntiátum.

'T e Deum laudámus. 16.

1tel

preesértim quia nafci eis étiam

V

€

'eomm. O&.

iU

filius pótuit fine ullo com-

Cn

pléxu carnáli, qui propter

DIE

dT

TEMBRIS.

InFefto Exaltationis S. Cru-«

folos gignéndos filios ad i-

cis.

Duplex.

;

ï*

béndus eft.

lix namque es facra

Ad Vefperas, Antiphona.

j

Y

w. Fe

O Magnuüm pietátis.

cuim

[ul

Virgo

María , & omni laude

QU

dig

niffima

* Quia ex te

reliq.de Laud. 363. Pfalm.

Dixit Dóminus. cum reliq.

qub

ortus €

ft fo1 juftítize, * Chri-

de Dominica.

126. & loco

latg

ftus Deus nofter.

At

ultimi, Pfalm. Laudáte Dó-

s. Ora pro pópulojntérveni

minum omnes Gentes. 130-

ro clero , intercéde pro de-

ïl

"vóto femíneo fexu : séntiant

Capitulum, Philipp. 2. b

omnes tuum juvámen , qui-

Ratres , Hocenim fentíte

;

p

in vobis , quod & in Chri-

41

cümque célebrant tuam 1an-

0C

ftam Nafivitátem. Quia.

fto Jefu : qui cum in. forma

G lória Patri. Chriftus.

Dei effet , non rapinam arbi-

ml

W

trátus eft , effe fe aequálem

j

li

Le&ioix.

Cap. 2«

AUf

U

* Um autem evidénter

Deo ; fed femetípfum exina-

nívitfórmam fervi accípiens,

p

&^ dicat Apóftolu» Paulus ;

in

fimilitàdinem hóminum

d

ex semine David fecündüm

camem Chriftum, ipfam quo-

fa&tus , & hábitu invéntus ut

x1dl

mde ftirpe David

homo.

Hvymnus.

H

que María

Exilla Regis pródeunt :

z

áliquam

confanguinitátem

duxiffe , dubitáre ütique non

V

/ Fulget Crucis myftériü ,

féminz

Qua vita mortem pértulit ,

!

debémus.

Cujus

Et morte vitam prótulit.

quóniam nec facerdotále ge-

nus tacétur, infinuánte Luca;

Qu vulneráta làncez

hi

Mlucróne diro , críniinum

IIf

uód cognáta ejus effet Elt-

Utnos laváret sórdibus ,

fabeth , quam dicit de filiábus

J)U)

Aaron: firmiffinie tenéndum

Manávit unda & sánguine.

iImpléta funt, quz cóncinit ,

1

eít , carnem Chrifti ex utró-

David fidéli càrmine ,

qu

1e génere propagátam , &

R

Dicéndo natiónibus :

Lh

egum fcílicet , & facerdó-

Regnávità ligno Deus. .

Al

tum: in quibus persónis apud

illum pópulum Hebraórum

A. rbor decóra & fülgida ,

li

Ornáta Regis pürpura ,

AL

ctiam myftica ünttio figura-

Elé&ta digno ftípite

bátur , ideft, chrifma , unde

t

Tam fantta membra tángere.

"

Chrifti nomen elücet ; tantó

Ca-

WTR

ts Fefta Septembris.ZZ.

ATW

B eàta eujus bráchiis

qui folvens maledi&tiónem ,

Prétium pepéndit fzculi ,

dedit benedi&tiónem : & con-

dU

Statéra facta córporis ,

fündens mortem , donávit no-

ï

!

Tulítque preedam tártari.

bis vitam fempitérnam.

O Crux avefpes ünica,

S' ü

. Natívitas eft hódie fan&te

In hactriümphi glória,

aríe Virginis.

Piis adáuge grátiam ;

E. Cujus vita fnclyta cun&tas

)

li,

R eísque dele crímina.

illàftrat Eccléfias.

QUf

Y

T e.fons falàtis , Trínitas,

Qratio.

Al

Colláudet omnis fpiritus :

Amulis tuis , qusfumus

N

Quibus Crucis victóriam

E

V

Dómine , cceléftis grátize

)

:

Largíris , adde praemium.

munus impertíre: ut , quibus

Inen.

beáte Vírginis partus éxtitit

JII«

l

y. Hoc fignum Crucis erit|

falátis exórdium , Nativitátis

in coelo.

£. Cum Dóminus

ejus votíva folémnitas pacis

fot

ad judicándum vénerit.

tríbuat increméntum.

Per

iM

Dórminum.

Totti

Ad Magnificat , Antiphona,

O Crux , fplendídior cun&is

Ad Miatutinum , Invitat,

i

aftrisymundo célebris , homt-

ro no-

jlem

C hriftum. Regem

M

J

nibus multüm amábilis , sán-

bis in Cruce exaltátum ,

&ior univérfis, que fola fuífti

* Veníte , adorémus.

p j

Jl

digna portáre taléntum mun-

Píalm. V eníte, exultémus.2.

QU

di : dulce lignum , dulces cla-

Hymn

iU

a

Vos , dülcia ferens póndera :

Ange lingua lg;;ï:)riöiï

alva praeséntem catérvam in

P

jeut

Láüream certáminis ,

tuis hódie làáudibus congregá-

Et fuper crucis trophaeo

(2

tam.

ratio.

Dictriümphum nóbilem :

li

L

D

Eus , qui nos hodiérna

Quáliter Kedémptor orbis

l

die Exaltatiónis fanctze

Immolátus vícerit.

Crucis ànnua folemnitáte 1z- | e Paréntis protopláfti

llj

tíficas : praefta, quzefumus; ut

Fraude Fattor cóndolens ,

cujus myftérium in terra cog-

Quando pomi noxiális

j

nóvimus , ejus redemptiónis

In necem morfu ruit :

jit

premia in coelo mereámur.

Ipfe lignum tunc notávit ,

Per eümdem Dóminum.

Damna ligni ut sólveret.

Et fit coi. de O&. Nat. B.M

H.oc opus noftra falütis

Afía. Natívitas tua, Dei Gé-

Ordo depopófcerat ,

V

nitrix , Virgo , gáudium an-

Multifórmis proditóris ,

nuntiàvit univérfío mundo

Ars ut artem fálleret ,.

ex teenim ortus eft fol jufti-

Et medélam ferret inde ,

Hoftis unde Ieferat.

tiz ,, Chriftus Deus .nofter

z

O uan-

Ó

Fefta Septembris. ^y.

mää

ad Merídiem , veniffe fcili-

yuando venit'ergo facri

u

Plenitüdo témporis ;

cet Ifrael , per exploratóruin

adut

viam, pugnávit contraillum ,

Miffus eft ab arce Patris

4

'Natus , orbis Cónditor ,

& victor exíftens , duxit ex

jX

eo preedam. AtlIfrael voto fe

tque ventre Virgináh

Carne amíttus prödiit.

Dómino óbligans ait: 5i tra-

díderis pópulum iftum in

V agit infans inter arcta

manu mea , delébo urbes

"

Cónditus praesépla :

.

ml

Membra pannt

s involüta

ejus.

Exaudivítque Dómi-

u

^

nus preces Ifrael , & trádidit

"Virgo Maater álli

1gat:

h

QQt

Et Deimanus »

edésque

Chananeum, quem ille inter-

UO

j

C1a.

fécit, fubvérfis ürbibus ejus ,

Striéta cingit fà

& vocavit nomen loci illíus

pobis-

Sempitérna fit beáte

Moyft

Horma , ideft, Ànáthema.

'Trinitáti glória ,

ust

fi

JEqua Patri , Filióque ;

xX. Gloriófum diem facra

Pardecüás Paráclito :

venerátur Eccléfia , dum tri-

ia

amp!

Untus Triníque nomen

umphále exaltátur lignum :

i

* Inquo Redémptor nofter

pexex

Laudet univérfitas. Amen.

mortis víncula rumpens ,

«n M

In primo No&urno , Aiia.

p

cállidum áfpidem fuperávit.

44 Nóbile lignum exaltátur ,

y- Inligno pendens noftre

p d

^ Chrifti fides rütilat,dumCrux

t n

- abómnibus venerátur.

falütis sémitam Verbum Pa-

tris invénit. In quo.

| Ht

Pfalmus. B eátus vir. 3.

€cCuo 1.

yrad

San&a Crux 'extólli .

-?. Aiia.

s

19 Rofc&i funt autem & de

hqu

turà

cuüétis Régibus , virga;

Y mor

régia erígitur , in qua Salvà-.

monte Hor,per viam,qus

ducit ad Mare rübrum , ut

nii

t

tor triumphávit.

j

circumírent terram Edom. Et

!

Q

Pí31. O uare fremuerunt. 4.

4& .Afía. O Crüx. venerábilis ;

tedére ccepit pópulum itíne-

i

m

ris ac labóris:locutüsque con-

Wt

"q

u falütem attulífti míferis ,

2

uibus te éfferam preecóniis ,

tra Deum & Moóyfen,;ait: Cur

FR

eduxífti nosde /Egypto ; ut

Tl

i

quóniam vitam nobis caeli-

morerémur in folitüdine ?

fü("

tem praeparátü ?

Deeft panis)non funt aque :

än

V

Pfal. Diequid multiplicáti.4.

:

x. Hoc figmum Crucis erit

ánima noftra jam naufeat fu-

[l

per cibo iftolevíffimo.Quam-

Á

Mïvlï

"àn coelo.

$. Cuüm Dóminus

ad judicándum vénerit.

óbrem mifit Dóminus 1n pó-

.Delibro Nümeri.

pulum ignítos ferpéntes.

I

Le&io t

Cap. 21.

x. Crux fidélis , inter omnes

Tn

dM

Um audiffet Chanansus| cbor una nóbilis: nulla fil-

PTR

a talem profert, fronde, flo-

mj

) Rc?; Atad , qui habitabat v

IC.

l

Fefta Septembris. Z2 .

ere

,

re me

[ci

rc,gämhïne $&2D

ulce lig- | M ift

P. t n 6xäu(ü

Tif

num, dulces clavos , dulce

oratiónem meam.

lm,

pondus fuftínuit. ; Super

F ílii hóminum üsquequo gra-

L

ómmia ligna cedrórum tu fo-

vicorde ? * ut quid dilígitis

W

N

Ia excélfior.

Dulce.

vanitátem , & quaritis men-

Le&tio ii2

dácium ?

TU

D quorum plagas , &

E tfcitóte , quóniam mirifi-

l

A

mortes

plurimórum ,

cávit Dóminus San&tum fu-

]i

venérunt ad Moyfen , atque

um : * Dóminus exáudiet me,

Ti

dixérunt : Peccávimus , quia

cüm elamávero ad eum.

h

N

locüti: fumus contra Dómi-

P rafcímini, & nblíte peccá-

JUS Q

QU

num, &te: ora , ut tollat à

re: * qua dícitis in córdibus

d

li

nobis ferpéntes. Oravítque

veftris, in cubílibus veftris

lil

Moyfes pro pópulo, & locü-

compungímini.

IH

tus eft Dóminus ad eum: Fac

Sacrificáte facrificium Juftí-

If

ll

ferpéntem a&neum , & pone

tig , & fperáte in Dómino. *

eum pro figno : qui percüffus

Mult dicunt : Quis ofténdit

Jin :

nobis bona ?

Til

a(péxerit eum , vivet. Fecit

5 a

ergo Moyfes ferpéntem ene-

Signátum eft fuper nos u-

men vultus tüi Dómine : *

Ti

um , & pófuit eum pro fisno ,

Ql

quem.cüm percüffi afpíce-

dedífti Izetítiam in corde mee.

rent , fanabántur.

A fru&tu fruménti , vini, &

NU

X.

Hc eftarbor digníffima

ólei fui * multiplicáti funt.

in paradífi médio fituáta ;

Yn pace in idípfum * dór-

t

* [n quafalütis Auctor pró-

miam , & requiéfcam.

pria morte, mortem ómnium

Q uóniam tu Dómine fingu-

[]

(u

T

fuperávit.

làriter in fpe * conftituífti

y. Crux precellénti decóre

me.

a

Aiía. O Crucis victória , &

L

tülgida , quam Heraelíus Im-

perátor concupifcénti ánimo

admirábile fignum , in coelé-.

(

fti cüria fac mos captére

t (

recuperávit. In qua.

!

Glória Patri. In qua.

triüámphum.

e

Ín fecundo No&urno, Afía.

Aiía. Funéfte mortis

damná-

O Crucis vi&tória, & admirá-

tur fupplícium , dum Chri-

[Llæ

bile fignum , in coeléftt cüria

ftus in cruce noftra deftrüxit

tf

víncula críminum.

u

fac nos captáre triamphum.

P(almus 4.

Pfalmus xoc.

np

N Déómino confido : quó-

y

Um invocárem , exau-

— dívit me Deus juftítize

& modo dícitis ànimas mea: *

g

mea: *intribulatióne dila-

|

ji

j

Tránsmigra in montem ficut

táfti mihi.

J

p.affeï ?

A

»

M

Q*«!f?j

d

OA Feftä Septembris. 77:

!

cyr

uóniam ecce peccatóres

biórü ejus non fraudáfti eum.

"T

intendérunt arcum , paravé-

óniam pravenífti eum in

jj

runt fagíttas fuas in pháre-

|benedi&iónibus dulcédinis: *

*-ut fa

; Adn

tra,

lo]

cíttent in obfcürp

pofuífti in cápite ejus coró-

';medl/d

reGtos corde.

nam de lápide pretiófo.

!

QU

uóniam quz perfecífti , de-

Vitam petiit à te : * & tribuí-

m

í

f

T

uxérunt : * juftus autem

ft ei longitüdinem diérum in

vculum , & in fzeculum fz-

quid fecit ?

M

Dóminus in templo fan&o

culi.

C

a

fuo: * Dóminus in cpelo fe-

Magna eft glória ejus in falu-

des ejus.

tári tuo : * glóriam & mag-

qppit

u

Oculi ejus in páuperem re-

num decórem impónes fuper

ls mUT

fpíciunt ; * pálpebrae ejus in-

eum.

óniam dabis eumin beneq

fianort

térrogant filios hóminum.

