ginenfis conftitütus eft. Hu-

dua Románajà filio Eutrópio,

N

j

f

jus ingénii fupérfluum eft ín-

quód Chriftum multos an-

nos coluiffet ; acéusáta , in ol-

lfäüluw d

dicem téxere,cüm -fgle clarió-

a2

aIm

72

/ *X Fefta Septembris. 771-'

ul

l

lam pice ac plumb

o fervén- | Q ui pius ;prudens , hümilis,

u

tem demíttitur : unde. incó-

pudícus ,

M

Sóbriam duxit fine labe vità,

Y

lumis evádens , cüm ferro

Dornrec humános animávit au-

IUdfï

1

umbóque oneráta per Ur-

-

5

em ducerétur, Geminiánum

)

ro

jf

nóbilem virum , conftàntia

Spíritus artus.

sf

fidei & martyrii ad Chriftum

C ujus ob praftans meritum

ye

convértit: quem étiam cum

frequénter ,

fifisl

multis àálüs ad fidem per-

/Égra qu& pa

ffim jacue'rc;

mb

lt

1Inembra ,

dü&tis , várie tortum, gloriófi

D

martyrii abfciffo cápite sócii

Víribus morbi dómitis, falüti

f 1

Reftituüntur.

d

hábuit. (j uorum córporaMá-

IN ofter hinc illi. Chorus ob-

BI

xima , mülier Chrifüána ; ho-

Orat

ificé fepelívit.

fequéntem

l

;ipr

Cóncinit laudem , celebrés-

De

us. 16.

ao

'dni.

ab

pit. de

feq.

ques palmas ;

,

cüm commem. SS. Cornelii ,

Ut piis ejus pré

mur

cibus juve;-h

I

é Cyptriani Mart.

Ti

i

SEPTEMBRIS.

Omne per &vum.,

(

PIEEME

preffionis Sacror.

S it falusilli , decus , atque

Vi

virtus s

- Stigmatum in corpore S.

n

l. Franciíci. m

Qui fuper coeli sólio corü-

D

up

O

mnia de. Communi Con-

fcans

äinvidc'pt»

feff. non Ponti£. exceptis iis ,

l yugat

Tótius mundi sériem gubér-

g

qua& hic propria ponuntur.

nat

s dl

Ad Vefperas , Capitulum.

'Trinus,

s. Amäh.

a

:fpt

Eecli. 31.

In utrisqu

peris.

i

Eátus vir , qui invéntus

Y^ Signáfti , Dómine , fer-

fs M

B

eft fine mácula: & qui

vum tuum Francífícum.

t

oft aurum non ábiit , nec|R» Signis redemptiónis no-

h

fperávitin pecünia & thesáu.

)u v

il

Oratio.

4

fqu

ris. Quis eft hic , & laudà-

d

e|

bimus eum ? fecit enum mi-

Omine Jefu Chrifte, qui

[

vabília in vita fua.

D

frizefcénte mundo , ad

ij

mnus ad Ve

fperas.

inflammándum. corda noftra

pl

La

J

T Ste Conféffor Dómini ,

tui amóris igne, in carne bea-

[

coléntes

tíffimi Francífci Paffiónis tu&

if

|

Quem pie laudant pópuli per

i

facra Stígmata renováfti :

Id

K

orbem ,

concéde propítius : ut ejus

Hac die letus méruit beáta

méritis & précibus crucem

Tif

At

Vulnera Chrifti.

jügiter ferámus , ( dignos

Iu-

:

Wefta S

b

ris.

"

3

ciámus.

/

erve

bone & fidé-

E

fructus poenite'ntiagzl

uge

Qui vivis.

Iis , quiain pauca fuífti fidé-

li

/ Deinde fit comm. SS. MM.

lis , fupra multa te conftí-

Cormelii & Cv

iani ,

fía.

tuam :

€ Intra in gáudium

!

Gaudent in coeli

H

nima oan-

Dómini tui.

Górum , qui Chrifüi veftígia

Dómine quinque talénta

s

didífti mihi , ecce ália

M

funt fecüti ; & quia pro ejus

amóre sánguinem fuum fudé-

quinque fuperlucrátus fum.

yunt , ídeó cum Chrifto exul-

Intra.

il

Leüijo ii

tant ftne fine.

Oliíte errare

: Deus non

, Exultàábunt San&iin gló-

N

irridétur.

Quz enim

fl

fia.

Latabuntur in cu-

femináverit homo , hec &

bílibus fuis.

metet. Quóniam qui séminat

s 0

Oratio. Beatórum. 369.

in carne fua , de carne & me-

l

rumo INo&urno.

tet corruptiónem : quiautem

r

x

De Ep

ola beáti Pauli Apó-

séminat in fpíiritu, de fpíritu

ftoli ad Gálatas.

metet vitam atérnam.

Bo-

j

num autem faciéntes , non de-

LeRioi Cap.5.d & 6.

Iípíritu vívimus , fp

íritu

ficiámus : témpore enim fuo

3

& ambulémus.

Non effi-

metémus , non deficiéntes.

N

ciámur inánis glóri& cüpidi,

Ergo dum tempus habémus,

operémur bonum ad om-

NU

ínvicem provocánteés , Ínvicé

invidéntes. Fratres, & fi pra-

nes ,máxime autem ad domé-

fticos fidel.

Vidéte , quáli-

occupátus füerit homo in áli-

-

gube'ïu

quo delí&to , vos qui fpirituá-

bus lítteris fcripfi -vobis

les eftis, hujüsmodi inftrüite

mea . mant.

.Quicümque

Amm

in fpíritu lenitátis , consíde-

enim volunt placére in car-

M

xans teípfum , ne & tu tenté-

ne , hi cogunt vos circum-

1

cídi

?

tantüum . ut

crucis:

xis. Alteraltérius ónera por

h

táte & fic adimplébitislegem

Chrifti perfecutiónem ' non

jl

Chrifti. Nam fi quis exiftimat

patiantar. Neque enim , qui

fc áliquid effe , cüm nihil fit,

circumeidüntur ; legem cu-

ftódiunt : (ed volunt vos cir-

ipfe fe fedücit. Opus autem

lsf

fuum probet unusquísque, &

cumceídi , ut in carne veftra

j

fic in femetípfo tantüm gló-

gloriöntur.

y

riam habébit, & noninàlte-

9

uftus germinábit ficut

y

lilium: * £t floréb:it in &-

ro. Unusquísque enim onus

jl

fuum portábit. Commünicet

térnum ante Dóminum.

j

autem is , qüi catechizátur

* Plantátusin domo Dómi-

| Ü

verbo, ei qui fe catechízat, in

ni,in átriis domus Dei no-

;

ómnibus bonis,

ftri.. Et florébit.

f

1

Le-

I

Aa3

314

A*wwFefta s

eptembr

is. ég*

Le&io n

-tüs só

i

1

to

fuperfüfus, ac coe-

'mimälfl

léftium defideriórum ardén-

j

Iht autem abíit glorià-

j

f

M

Ti, nifi in cruce Dórmini

tióri flamma fuccéntus.fuper-

l

9

noftri Jefu Chrifti : per quem

nárum coepit immiffiónum

mihi mundus cruciüixus ett,

cumulátiüs dona fentíre. Dü

n

j mäV'l'ï

ego mundo. In Chrifto enim

ígcitur Seráphicis defiderió-

jefu neque cireumceifio áli-

rum ardóribus furfum ageré-

j

tur in Deum, & afféttus com-

J

quid valet, neque prepütium

Íed nova creatüra.Et quicüm-

pafsiva teneritüdine in eum

[ J

transformarétur , cui ex cha-

que hanc régulam fecüti füe-

.ülirþg

rint, pax fuper illos, & mife-

ritáte nímia crucifigi complá-

TNe

rieórdia , & fuper Ifrael Dei

cuit : quodam mane eirca

dod

De cétero nemo mihi molé-

Feftum Exaltatiónis fanéte

Crucis , in látere montis

d

ftus fit: ego enim ftígmata

Dómini fefu in córpore meo

orans , vidit quafi fpéciem.

al

orto.

Grátia Dómini noftri

sprta

uníus Séraphim, fex alas tam

fefu Chrifü cum

f

E

fülgidas , quàm ignítas ha-

gilit

jiritu vg-

amel

itro . fratres, Amen.

béntem, de coelórum fubli-

w.líle eognóvit juftítiam ,

| mitáte defcéndere : qui volá-

tierat

tu celérrimo ad àeris locum

y5, U

& vidit mirabilia magna , &

exoravit Altíffimum :

*Et

viro Dei propínquum pervé-

p:ænö c

invéntus eft in nümero San-

g

niens , non folüm alátus , fed

&órum.

& erucifixus appáruit : ma-

Amm

u

,

,lfte eft , qui centémpfit

nus quidem , & pedes ha-

vitam mundi, & pervénit ad

bens exténfos , & cruci affi-

B

xos,alas veró fic miro mo-

At

coeléftia regna. Et invéntus.

Glória Patri. Et invéntus.

do hince inde difpófitas , ut

an

EU

*"1n fecundo No&turno.

duas fupra caput erígeret ,

D. Bonaventura in Legenda| duas ad volàndum exténde-

U

Wa

S. Francifei , caps 3.

ret , duábus veró reliquis

Let&io iv.

totum corpus circumplectén-

IT

^Idelis revéra fámufus, & |do veláret.

Hoc videns,

gm'vir |

minifter Chrifüi Francif-

veheménter obftüpuit , mix-

us i

li

dolóri

Ri

cus , biénnio ántequam fpí-

tümque

gáudium

ritum rédderet coelo , cüm in

mens ejus incürrit, dum &

4

il

|

li

loco excélfo feórfum , qui

in gratiófo ejus afpéGu fibi

mons Alvérnis dícitur , qua-

tam mirabíliter , quàm fa-

j

W

:

j

dragenárium ad honórem Ar-

miliáriter apparéntis excef-

chángeli Míchaelis jejünium

sivam

uamdam concip!é-

Ti

inchoáffet : füpérna contem-

bat letítiam , & dira con.

L

fpétta crucis affixio ipsíus

Vi

ylatiónis dulcédine abundán-

anis

Z

X Ecfta Sep

tembris. v*

|

vi dolóris

*um aeuminibus exifténti-

änimam compafst

gládio pertransívit.

bus ex advérfo.

Dextrum

w. Honéftum fecit illum Dó-

quoque;latus , quafi làáncea

münus , & cuftodivit eum ab

transfixum , rubra cicatrice

inimícis, & à fedu&óribus

obdüétum erat: quod fepé

"

tutávit illum :

* Etdedit il-

sánguinem facrum effündens,

li claritátem stérnam.

tünicam & femorália refper-

y. Juftum dedüxit Dóminus

cébat.

aum

er vias reCtas , & ofténdit

, Amávit eum Dóminus,

li

ili regnum Dei.. Et.

ornávit eum : ftolam gló-

]r

e&io v.

rie índuit eum , * Et ad por-

Iri

Ntelléxit quidem , illo do-

D

tas paradíft coronávit eum.

]

cénte intériüs , qui & ap-

, induit eum Dóminus Io-

rícam fidei , & ornávit eum,

Yi

arébat extériüs , quód licét

sl

paffiónis infirmitas cum im-

Et ad portas.

Let&io vi,

Oftquam

igitur novüs

i

mortalitáte fpíritus Seráphici

lt

nullátenus conveníret ; ídeó

homo Francíícus novo &

j

ftupéndo miráculo cláruit ,

tamen hujüsmodi vífio fuis

li

—

füerat prefentáta confpétti-

cum fingulàri privilégio re-

IJl

troá&tis fzeculis non concéfío.

bus , ut amícus ipfe Chrifti

j:

przznófceret, fe non per mar-

infignítus appáruit, facris vi-

«

délicetStigmátibus decorátus.

tyrium carnis, fed per incén-

defcéndit de monte fecum fe-

dium mentis totum in Chrifti

n

Yefu Crucifixi expreffam fi-

rens Crucifixi effhgiem , non

fl

militàdinem

transtformán-

in tábulis lapídeis velligneis

ffjs

dum. Difpárens itaque ví-

manu figurátam artiíficis ,

fed in cárneis membris. de-

fio poft arcánum ac familiáre

th

collóquium , mentem ipsíus

fcríptam dígito Dei vivi.

d

Seráphico intériüs inflammá-

Quóniam facraméntum Re-,

vit ardóre: carnem veroó Cru-

gis Seráphicus vir. abfcón-

qUJS

cifixo confórmi extériüs inft-

dere , bonum effe óptimé

lt

ln),

gnívit effigie , tanquam fi ad

norat , fecréti regàális cón-

fcius , fignácula illa facra

lr

iguis liqueiactivam virtütem

reámbulam figillativa quae-

pro víribus occultábat. Ve-

rüm quia Dei eft ad glóriam

]

dam effet impréífio fubfecüta.

:1

Statim namque im mánibus,

fuam magna revelàre , quae

facit Dóminus ipfe,qui figná-.

& pédibus ejus apparére coe-

!

érunt figna clavórum , ip-

cula illa fecréte 1mpréffe-

sórum capítibus in inferióri

rat , mirácula quedam apér-

f

parte mánuum , & fuperióri

té per ipífa monftràávit ;

pedum apparéntibus , & eó-

utillórum occülta & mira

!

vis

Aa4

6

: '*JF eíta Se -atcmbfïs. ZT

Vi

tígmatum maniféfta pa-1 Jefu Chrifti :

& CPerquem

f

téret claritáte fignórum. Por-

mihi mundus crucifixus eft ,

mce(

ró rem ádeó admirábilem , ac

& ego mundo.

J

tantópere teflátam , atque in

, Ego enim Stígmata Dó.

,

Pontificiis diplomátibus pra-

mini fefu in córpore meo

g

cípuis láudibus & favóribus

porto. Per quem.

cOm

exaltátam , Benedíttus Papa

G lória Patri. Per quem.

dfor

XI. anniversária folemnitate

Hymnus ad Laudes,

ld

h

celebrári vóluit, quam pófteà

Efu coróna célfior ,

Paulus V. Póntifex Maáxi-

Et véritas fublimior ,

M

us , ut corda fidélium in

]

u

1 confiténti sérvulo

t

Mi

Chrifti crücifixi accenderén-

Keddis perénne preemium.

dia

tur amórem , ad univérfain

D a fupplicánti coetui ,

i

Eccléfiam propagávit. '

Hujus rogátu nóxii

, Ifte homo perfécit ómnia,

Remiffiónem críminis ,

quz locütus eft ei Deus , &

Rumpéndo nexum vínculi.

dixit ad eum : Ingrédere in

A nni revérfo témpore

At

réquiem meam:

9 Ouiate

Dies rcfülfit Iàmine,

fü

vidi juftum coram.me ex óm-

Quo Sané&tus hic de córpore

nana

nibus Géntibus.

Chrifti recépit Stfgmata.

U

xy4 Ifte eft, qui contémpfit

Hic vana terre gàudia,.

ln

i

vitam mundi , & pervénit

Et luculénta pradià ,

ts

l

ad coeléftia regna. Quia.

Polláta forde députans

jtg

G lória Patri. "Quia.

Ovans tenet coeléftia.

danv

-Ín terüo No& Hionmilia

'T e Chrifte Rex piíffime ,

De'u

S. Gregorii Papein Evangel.

Hic eonfiténdo jügiter ;

J

Si quis vult poft me ventre.

Calcávit artes demónum ,

H

utinCói uniusMart, Xxxv.

Sevümque Avérni príncipé,

i

x.. vii. Hte eft, qui ante Deum | V irtüte clarus & fide ,

I

magnas virtütes operátus eft,

Confeffióne sédulus ,

T

& de omni corde fuo audávit

Jejüna membra déferens

y/a S][

Dóminum: * Ipfe intercé-

Dapes fupérnas óbtinet.

l

AUf

dat pro peccátis ómnium

P roínde te piíffime

n

populórum.

Precámur omnes süpplices ;

It

$. Ecce homo fine queréla ,

Nobis ut hujus grátia

verus Dei cultor , ábftinens

Poenas remíttas débitas.

|

t

ly

fe ab omni ópere malo , &

P atri perénnis glória, ,

pecmanens in innocéntia fua.

Natóque Patris unico ,

:

Ipfe interccdat.

| San&óque fit Paráclito ,

lT

x viii, Mihi abfit gloriári,

Per omne fem

per -fæculum.

nifiin Cruce Dómini. noftri

Amen.

Ve.

lo ?

&^ Fefta Septembrïs-?&

- Vefpere de feq. commem.,

C

tzeced.

E

3p. 4» V» 6. ad 12.

2

us , qui dixit de téne-

DIE XVIIL SEPTEMB.

bris lucem fplendefcere,

In fefto S. Tofephi à Cuperti-

ipfe illüxitfh córdibusnoftris

h

no Confef. -Dupl. minus.

ad. illuminatiónem Ífciéntizge

Omnia de Communi Con-

l

claritátis Dei, in fácie Chrifti

fefforis non Pontif. preter

Jefu. Habémus aütem the-

fcquentia.

fáurum iftum in vafis fictíli-

In primis Vefperis.

bus: ut fublímitas fit virtü-

Ad Magnificat , Antiphonae

tis Dei , & non ex nobis.

Moórtuus fum, & vita mea

In ómnibus tribulatiónem

M

eft abícóndita cum . Chrifto

pátimur , fed non anguftiá.

in Deo.

mur : aporiàmur , fed non

Orátio.

defütüimur : perfecutiónem

Eus, qui ad Unigénitum

pátimur , fed non

erelín-

ii

Fílium tuum exaltátum

quimur: dejícimur , fed non

àterra ómnia tráhere difpo-

perímus : femper mortifica-

fuífti : perfice propítius , ut

tiónem Jefuin córpore noftro

þorc !

méritis, & exémplo Seráphi.

circumferéntes , ut & vita

ci -onfefsóris tui Joféphi

Jefu manifeftétur in corpó-

fupra terrénas omnes cupi.

ribus noftris. Semper enim

nos , qui vívimus , in mortem

vénire mereámur.

ditàátes eleváti ad eum per-

Qui te-

trádimur propter ;Jefum : ut

cum vivit & regnat.

& vita Jefu manifeftétur in

T

Deinde fit commemor. SS.

carne noftra mortáli.

Francifci.

Sügmatum $

. Eugeferve bone.

I

Afia, Hic vir defpíciens mun-

Le&iott. Cap. 5. v. 1.ad 9.

df |

dum , & terréna triümphans,

Cimus enim , quóniam fi

divítias coelo cóndidit , ore

terréftris doius noftra

inanu.

hujus habitatiónis diffolvátur,

y^ Signifti Dómine fervum

quod cdificatiónem ex Deo

tuum Franciífcum.

habémus, domum non manu

. Signis redemptiónis no-

fadtam , ztérnam in coelis.

"

feg.

Nam & in hoc ingemífcimus,

Oratio. D ómine Jefu. ut

habitatiónem noítram , qua

fupra. 472.

de coelo eft , fuperíndui cu-

In primo No&Gurno.

piéntes : fi tamen veftíti , non

Lectio i

nudi inveniámur. Nam,& qui

De Epiftola fecünda beáti

fumus in hoc tabernáculo, in-

f:lum-

Pauli Apóftoli ad Corinth. .

gemífcimus graváti: eo quod

hó-

Alas

/68:

E eüajseptembris,

1 gümff

nólumus expoliári,fed fuper-

videt in me,

aut áliquid audit

ex me. Etne magnitüdo re-

ii

veftíri ; ut abforbeátur, quod

[ii «

mortále eft,à vita. Quiau-

velatiónum extóllat me., da-

tus eft mihi ftímulus carnis

5p

tem éfficit nos in fioc ipfum;

n

Deus ,qui

dedit nobis pignus

mesz ángelus sátane , quime

1

colaphízet. Propter quod ter

uea

fpiritus.

Audéntes ígitur

'äle

femper , fciéntes ; quóniam

Dóminum rogàvi, ut difcé-

deret à me: & dixit mihi:

j

dum fumus in córpore , pere-

grinámur à Dómino : ( Per

füfficit tibggrátia mea; nam

gl

virtus in infirmitáte perfici-

:mum 4

fidem enim ambulàámus , &

1Uf

non per fpéciem.) Audémus

tur. 1 ibénter ígiturgloriàbor

in infirmitàtibus mels , ut in-

j

j

autem, & bonam voluntátem

hàbitet in me virtus Chrifti.

fiSs :

habémus magis peregrinári à

& líte cognóvit juftíüiam.

t0ni

córpore , & preeféntes effe ad

t

Dóminum.

In fecunde No&turno.

Le&tio ive

(

iL

Ke

Juftus germinäbit ficut

à Cupertino,

lílium.

Ofephus

10

Le&ioiii

Oppido in Salentínis Dice-

ii

$ CaPc IZ.V.'-ïl-ad 1Q»

céfis Neritonénfis , anno re-

&* I gloriári opórtet , ( non

qulit

paráte falütis milleéfimo fex-

f

expedit quidem ) véniam

qutem ad vifiónes , & reve-

centéfimo tértio , piis ibídem.

a

paréntibus ortus , Deíque,

latiónes Dómini. Scio hómi-

uv

nem in Chrifto ante annos

amóre pravéntus puerítiam,.

atque adolefcéntiam fumma

f

quatuórdecim ( five in cór-

d

ore , five extra corpus ,

cum fimplicitàte, morümque

innocéntia transégit. A diu-

il

né(cio , Deus fcit ) raptum

ab

hujüsmodi usque ad tértium

türno , imoleftóque morbo

coelum.

Et. fcio hujüsmodi

patientíífime tol

eráto Deípa-

N

liberátus fe

hóminem ( five in córpore ,

rse Vírginis ope

[

totum pietátis opéribus , ac

ind

five extra corpus , nétcio,

excoléndis virtütibus dedit:

Deus fcit , ) quóniam raptus

1

eft in Paradífum ; & audívit

utque Deo ad majóra vocánti

D

arcána verba , que non licet | feint

ímius conjüngeret , Or-

tl

1

Seráphico nomen dare

hiómini loqui. Pro hujüsmodi ; din

i

i2

loriábor : pro me autem ! con

ftítuit.Poft vàrios evéntus

a

n

»

fi in infir-| voti t

andem compos factus,

hil gloriábor , ni

ud M

inóres Conventuáles

mitàátibus mels : Nam, &|ap

N

ón ero in

Coenóbio Cryptule , inter

d

fi volüero gloriári , n

Ü

infipiens : veritàtem aute

m láicos primum ob litterárum

jortl

dicam : Parco autem, ne quis i

mperítiam, deinde inter Clé-

IUf

me exíftimct fupra id , quod. r

icos Divína difpofitióne con-

n

numeráà-

4

& Fefta Septembris, À : ;

l

numerátus eft.

z

Sacerdótio, fórum — refignárct.

a

oft folemnia vota initiátus ,

mundo, fibique mórtuus vi-

perféctius fibi vitee infüitü-

tam Jefu manifeftábat in car-

N

tum propófuit. Quamóbrem

ne fua, qua dum in alíqui-

mundánis

quibuscümque

bus ex turpitüdine. obícoe-

jj

atfé&tibus , terrenísque rebus

num flagítium fentiébat, pro-

I

ené ad vitam neceffáriis

digiófum de fe efflábat odó-

]i

1ifl

ilico.à fe abdicátis , cilíciis ,

rem,indícium nitidíffimz il-

flagéllis , caténis , omni de-

líus puritátis , quam,immün-

ii

Qut

mum afperitátum , ac poená«

do S$píritu. vehementiffimis

rum génere corpus affli(xit,

tentatiónibus fruftra obnubi.

I

H

fpíritum veró fantte oratió-

láre diu conánte , fervávit il-

nis , altíffimeque contempla-

lefam,tum aréta fénfuum

,

tiónis

aíffiduitáte — düleiter

cuftódia,tum jugi córporis

enutrívit. Hinc fattum eft, ut

maceratióne , cum dénique

Chàritas Dei, qus& jam erat

(i)y

fpeciáli prote&tióne puríffi-

in ejus corde à prima ; aetáte

ma Vírginis Maríe , quam

j

diffüfa , miro, planéque fin-

Matrem fuam appelláre con-

It

gulári modo in dies corusca-

fuévit,iac véluti Matrem dul.

U.

verit.

À

cíffimamintimo cordis atféctu

em

$* Honéftum fecit.

venerabátur, eámque ab áliis

Q

e&o v.

venerári exoptábat , ut cum

FR

Lüxit precípue arden-

ejüsdem patrocínio, ficut ipfe

i

iffima ejus cháritas in

ajébat , ómnia bona confe.

iU

ecftáfibus ad Deum fuavíffi-

querentur.

f

mis , ftupendísque ráptibus ,

$v Amávit eum.

qrii

, Le&o vi.

quibus trequénter afficiebá-

1

tur.

Mirum autem , quod

J£c beáti Joféphi folici-

r

alienáto à fénfibus ánimo fta-

tüdoà fua erga próximos

t

timab écftafi eum revocábat

charitáte prodíbat;tanto enim

g

(

fola obediéntia. Hanequippe

animárum zelo exardébat, ut

Qul

virtütem exímio ftüdio' pro-

ómnium falütem modisómni-

0r

fequebátur, dícere fólitus , fe

bus inftantíffime procuráret.

j

ab ea véluti caecum circum-

Exténdens páriter charitátem

j

I

düci, & mori pótius velle ,

fuam in próximum five páu-

j

quam non obedíre. Paupertá-

perem , five infirmum , five

us

tem vero Seräphici Patriàr-

quacümque alia tribulatióne

d

che ita smulátus eft , ut

vexátum , quantum in ipío

j

morti próximus Praláto fuo

erat,illum recreábat. Nec

afférere veré potüerit.fe nihil

aliéni erant ab ejus charitáte,

TU

hábere, quod more Religio-

qui objurgatiónibus, probris,

szä'

om-

brïäa /8'

380

— ANEeGíta Septem

& Miffam

omnísque Séneris

injürlis

aute

m Offcium ,

[

Clemens XIV. ejüsdem Or-

jit

]

ipfum appéterent ; nam eà-

dinis ad Univérfaim Eccleé-

um

dem patiéntia, manfuetüdine,

vultüsque hilaritáte tália ex-

fiam extendit.

T

s; lfte homo perfecit.

deff

cipiébat , qua tot inter,actan

tas viciffitadines refpländuit,

Intertio No&urno.

L

n

dum vel Moderatórum Or-

i,€&io fan&ti Evangé

lü

feQ

; IIl

cündüm Matthaeum.

dinis , vel Sacre Inquifitió-

T |

nis juffu hac illac erráre;ver-

Le&io vit

Cap. 22.

l

i

N illo témpore: Loquebá-

h

jb

farique coáttus eft. . ( 'uam-

quam veró pópuli non folum,

.tur Jefus Princípibus Sa-

[]

fed viri Príncipes exímiam

cerdótum , & Pharifzis in pa-

rábolis dicens : Símile fattum

ejus fan&titátem , & fupérna

charismataadmirareéntur; €a

eft regnum coelórum hómini

A

nihilóminus erat humilitáte,

Regi ; qui fecit nüptias filio

fIUUS

fuo.

Et réliqua.

ut magnum fe peccatórem

QRl

réputans Deum enixé depre-

Homilía S. Gregórii Papse.

QU

Tib.5. Homiliar. Hom.

léni

carétur , ut fua ab eo illüftria

dona removéret ; hómines

9,cl1rca med,

Fili

lii

Uià jam , largiénte Dó-

bt

veró exoráret , ut in eum

mino., Nuptiárum do-

locüm mórtuum ejus corpus

du

Afli

injícerent , ubi memória

fui

mum ,id eft fanttam Ecclé-

al

"

fiam , intráftis , folérter , fra-

W

effet ptorfus obliteráta. At

Deus , qui ponit hámiles in

tres , afpícite , ne áliquid. de

T0Y

fublíme, quique fervum fuü,

mentis veftre hábitu Rex

NT

dum víveret , coeléfti fapién-

ingrédiens reprehéndat,Cum

nipt

tis; prophetia , córdium per-

magno enim cordis timóre

DN

pi

penfándum eft,quod prótinus

fcrutatióne , curatiónum grá-

fübditur:Intrávit autemRex,

r

tia,ceterísque donis cumu-

"m

latíffimé' exornáverat , ejus

ut vidéret difcumbéntes , &

l

vidit ibi hóminem non ve-

quoque mor

tem iis , quibus

äwä,

ipfe anteà pr

eedíxerat , loco,

ftítum vefte nuptiáli. Quid,

Ult

atis fuze

Fratres charíffimi , éxprimi

|

ac témpore , anno zet

&

Auximi

:

lpft

fexagét

imo primo ,

per nuptiálem veftem putàá-

inin

in Picéno pre

tiófam réddidit,

mus ? Si enim veftem nuptiá-

lem baptísma , vel fidem dí-

i

fepulehrümque gloriósum.

VN

l

Illum dé^»ique étiam poft

cimus , quis fine baptísmate »

&

óbitum miráculis corufcán-

& fide has nüptias intrávit *

Eo enim ipfo foris eft , qui

mus,]

tem Benedí&us XIV. Beató-

t

|

-rum , Clemens XIiI. Santtó-

necdum crédidit. Quid ergo

ptiä-

AA

debémus illtglligere nu

em

ïTme

:üum faft?s adfcripfit ; ejus

l

Il

Aw. . Fella Septémbris, /&.

-g8r

f

]em veftem , nifi charitátem?

mente hzc fpirituália fefta

Intrat enim ad nüptias , fed

É

confpícimus , qui nuptiálem

cum nuptiáli vefte non intrat,

veftem, id eft charitátem,ques

qui in fantta Eccléfia afsíftens

fola nos fpeciófos éxhibet,

fidem habet , fed charitátem

non habémus.

)

nonhabet. Retté enim chári-

Be» /vSint lu

mb:b

,

tas nuptiàlis veftis vocátur ,

e&io 1X«

E

quia hanc in fe Cónditor no-

)

. Ciéndum veró eft, qui

(

"fter hábuit , dum ad fociándz

ficut in duóbus lignis,

M

fibi Eccléfia nüptias venit.

fuperióre vidélicet , & in-

3

ul ante,

ferióre veftis téxitur : ita in

|

p

W. : Ifte eft

e€to viii

duóbus precéptis cháritas

»

(f

Ola quippe dilectióne Dei

habétur,in dileétióne fcílicet

S

adctumett , ut ejus Unigé-

Dei , & próximi.

Seriptum

f

nitus mentes fibi electórum

quippe eft: díliges Dóminum

hóminum uníret.

Unde &

Deum tuum ex toto corde

d

Joánnes dicit: Sic enim di-

tuo,& ex tota ánima tua,

]éxit

Deus

mundum , ut

& ex tota virtüte tua, & pró-

D

Fíilium fuum Unigénitum

ximum tuum ficut te ipfum.

daret pro nobis.Qui ergo per

(

Qua in re notándum eft, quia

W

J

charitatem venit ad hómines,

in dile&tióne próximi men-

eàmdem Charitátem innótuit

füra amóris pónitur ,'cum

n

veftem effe nuptiálem.Omnis

dícitur : Díliges próximum

)d

M

.ergo veftrum , qui in Eccléfia

tuum ficut teipfum. Dei au-

pófitus Deo crédidit , jam ad

tem diléttio nülla mensüra

uf

nüptias intrávit : fed cum

conftríngitur , cum dícitur:

if

J

It

nuptiàli vefte non venit, fi

díligesDóminumDeum tuum

charitátis grátiam non cuftó-

ex toto corde tuo, ex tota

]RCX»

dit.

Et certe fratres , fi quis

áanima tua ,ex tota virtüte

CS,&

] v

ad carnàles nüptias effet invi-

tua. Non enim jubétur quis-

tátus , veftem mutáret , con-

que quantum díligat , fed ex

de»

gaudére fe fponfo, & fponfze

quanto, cum dícitur, ex totoz

pfl

ex ipfo fui hábitus decóre

quia ille veráciter Deum dí-

puta

ofténderet , inter gaudéntes ,

ligit ; qui fibi de fe nihif

lpfläl

& fefta celebrántes defpétts

relínquit. Duo ergo necéffe

1 Ü

mate !

véllibus apparére erubéfce-

2ft ut charitátis precépta cu-

ret. INos ad Dei nüptias vent-

ftódiat , quisquis habére i

Ü

[

mus; & cordis veftem mu-

nüptiis . veftem — nuptiálera

ü qül

táre diffimulámus. Congáu-

1

j

dent Angeli , cum ad coelum

^in ï.faudibus ad BenediQus, :

a(fumüntur elétti. Qua ergo

m?nuæ'

|

Aila. oae';]dit mihi Dó

uun

382

A FeRaISq;ïembris. A

n

flhvium aque vivae ,

fplén- viéntibus , àd Timótheum

f

didum. tanquam cryftállum | Campánig Preefidem obChri-

a

procedéntem de fede Dei; & ftiánz fidei prefeffiónem No-

Asgni.

lam perdücitur.

Ibi eius

(hr

ftty

n ii. Vefperis fit à Capit.

conftántia várié tentáta ; in.

n

de feq. commem. praeceg. -

ardéntem fornácé conjéttus ,

DIE XIX. SEPTEMBRIS.

ita illeefus eváfit , ut ne velti-

Jug

n-fefto : fanCtorum : Marty-

joft

méntum , aut capíllum qui-

(i

il

rum Januarii Epifcopi &

dem flamma violáverit, Hinc

-focior. Duplex.

Prefes accénfus iracündia ,

Va

Oratio.

J

i

Mártyris corpus ímperat us-

"

Eus , qui nos ánnua fan-

que eàó díftrahi, quoad ner-

" €tórum Maártyrum tuó-

vórum .compáges , artuüm-

»qut

zum Januárii & fociórum e-

que folvántur. Feftus inté-

a

d

jl

jus , folemnitáte letíficas

reà ejus Diáconus , & Defi-

concéde propítius , ut quo-

dérius Le&or comprehénfi ,

frp

rum .gaudémus méritis , ac-

vinttíque unà cum Epífcopo

K

ante rhedam Przfidis Puteó-

V

cepndàámur exémplis. Per Dó-

timi

los pertrahüntur , & in eüm-

nufïläïilxde fit commer. $. Jo-

dem cárcerem , in quo Sófius

Ticnt

b

fephi,. Afía. Hic vir.

Misénas , & Próculus Puteo-

*

mj

Y- Juftu

dedüxit.

lánus Diáconus , Eutyches &

Oratiou

t

3

upra.

a7t

Acütius láici ad béítias dam-

j

In primo No&uürno , Le-l nàti detinebántur , fimul con-

u

&iones. de- Scriptura occur-

Jj

Y

jiciüntur.

I€nte-; *

frs San&i tui Dómine mirá-

Si autem venerit in Qua«

bile confecüti funt iter , fer-

uor temporibus ,in-primo

l

viéntes praecéptis tuis, ut in«

1JNo&urno, leguntur . Leétio4

:

veniréntur illefi in aquis vá-

fiin

pes.de. Epiftola ad Romanos.

lidis: « "Terra appáruit ári-

eXIN

us.

da: & i Mari rubro via fine

fepe |

Fratres , debitóres

zM

ar-

utin Communi pluri

impediménto.

COFPU*

iyrum.

xxlx. & nona Le-] Y

uóniam percüffit pe-

j

J

&io de Homilia Ferie occur-] tram , & fluxérunt aqua ,&

tb

rent. cum ejus commem. adi torréntes inundavérunt.T'er-

Pis]

. Laudes tantüm,

pl

Iufecundo No&turno.

—'ra.

Lü&iO Vs

li

U

;LeQio iv.

ftero die omnes in am-

Vünd

Ps

T Anuárius , Benevénti Ept-

h

itheátro feris objé&i

d

Ícopus, Diocletiáno & Ma-

funt: qua naturális oblítze

d)

[

imiáno in Chriftiános fa. |feritátis ; ad Januárii pedesfe

pro-

AR Fefta Septembris. /f 1

8.-.

"

proftravére. Id 'Timótheus | lammárum globos, nec

vicí-

Yi

mágicis cantiónibus tríbuens,

nis modó,fed longínquis étiam

N

cüm fenténtiam eápitis in

regiónibus vaftitátis metum

ls |

Chrifti mártyres pronuntiát-

atferéntes , extínxit, Przclá-

"a

et, óculis repenté captus,

rum illud quoque, quód ejus

i

óránte mox beáto Januário ;

fanguis.qui in ampülla vítrea

j

ll

Iumen recépit : quo miráculo

concrétus affervátur , cáüm

n

M

hóminum míllia fevé quinque

in confpé&tu cápitis ejüsdem

p

Chrifi fidem fufcepérunt.

Martyris pónitur , admirán-

I

Verüm ingrátus judex nmí-

dum in modum colliquefieri,

iU

Tilo placátior fa&tus benefi-

& ebullíre , perínde atque

cio , fed converfióne tantze

lnl

recens effüfus., ad heec usque

iU

multitüdinis atctus in rábi-

témpora cérnitur.

Tf

em 5 véritus máximé Prín-

* Tanquam aurum in forná-

[*

[.

cipum decreéta , fan&tum Epí-

ce probávit elé&tos Dóminus;

nf

fcopum cum sóciis gládio

& quafi holocáufüi hóftiam

[

pércuti juffit.

accépit illos , & in témpo-

t

W. Vérbera catníficum non

e

e.

Dutey

re erit refpé&tus illórum

um

4iimuérunt San&i Dei , mo-

* Quóniam donum & pax eft

of

riéntes pro Chrifti nómine:

eléGis Dei. :

H

* Utherédes fi

3.

ui confidunt in illum,

Jutet«

á

erent in : do-

i

mo Dómini.

intélligent veritátemi : & fi-

; o

Y^. Tradidérunt córpora fua

déles. in dileGtióne acquidf-

cent illi. Quóniam.

QH

lt

propter Deum ad fupplícia.

Ut harédes.

G lória Patri.

uóniam.

t fili

e&io vi.

In tertio No&urno.

ür,

f

Orum córpora finítimg

LéBio fanBi Evangeélii fe-

jb

H

urbes pro fuo quique

cündüm Mattheum. 4

us Y

ftádio certum fibi patrónum

Ccuo VHl

Cap. 24.

u d

ex lis apud Deum adoptándi ,

N illo témpore: Sedénte Je-

i

fepeliénda curárunt. Januárii

fu fuper montem Olivéti ,

corpus Neapolitáni divíno ad-

accefsérunt ad eum difcípuli

fecrétó , dicéntes : Dic nobis,

J

u

mónitu extulére : quod pri-

Jæa&

mo Benevéntum, inde ad mo-

quando hzec erunt? Et réli-

naftérium Montis Vírginis ,

ua.

UI

pofirémó Neápolim translá-

Homilía S. Hilárii Epífc.

tum, & in majóri Eccléfia

Comment. in Matth..can. 25.

p

cónditum , multis miráculis

Ifeípuli Dóminum in«

'lü

clàruit.

Sed illud inprimis

D

térrogant , quando hec

ob]&

obllfä

memorándum , quód erum.

fierent , quódve fignum &

peéntes olim é€ monte Vesüvio

advéntüs fui; & confumma-

Pedþfc

tiónis

p

&

-

8

*

&

Fefta Septembris. 20.

tiöh

is feculi n

Ó

'W('cär

ent. Et

. San&i mel , qui in cárne

,

uia tria hééc in unum quz-

A

[

fi , certámen habuiftis :

fita funt , diftín&tis & témpo-

* Mercédem

labóris. ego

reddam vobis.

"

j

ris intelligéntis fignificatió-

Eu

nibus feparántur.

Refpon-

y. Veníte. benedi

€

2 Pätriä

W

détur fgitur primüm de civi-

meipercípite regnum. Mer-

cédem.

Wi

]

tátis occáfu : & confirmàán-

t

tur veritáte dottríne , ne

G]órià Patri. Mercédem.

T

e&io1x.

j

quis fallax ignorántibus pol-

Ventüri enim

n

fetobrépere.

Ed usque in finem perfe-

jl

IÀ

erant étiam eórum témpore ,

N

verántibus falus refer-

ui fe Chriftum effent nun-

váta eft:ac tum per omnes or-

qU

Loot

N

cupatüri. Utígitur fides pe-

bis partes virisApoftólicis di-

fünt

il

.ftífero mendácio détrahi poí-

fpértis,Evangélii véritas prae-

dicábitur.

Et càm univérfis

A0f

fet , admonítio przecéffit.

filt,

.&» Propter teftaméntum Dó-(füerit cognítio facramenti

&ntl

.Tnini , & leges patérnas , San-

coeléftis invéGta , tum Jerüfa-

|lem occáfus & finis incüm-

&i Dei períftitérunt in amóre

TOUl

' fraternitàátis:

* Quiaunus

bet : ut pradicatiónis fidem ,

l

fuit femper fpíritus in eis ; & | & infidélium poena, & metus

ro

una fides.

civitátis érutee confequátur.

ln

il

. Ecce quàm bonum , & | Hzc fgiturin eam, ut tüerant

.quam jucundum habitáre |pradícta , perfécta funt : &

ii

uia.

&

fratres in unum.

|lapidátis , fugátis ; perémptis

4eCtlo: Ville

Apóftolis , fame, bello, capti-

II

Onfirmat fgitur eos ad |vitáte consümpta eft.

. Ac

hd

(

M tolerántiam paffiónum ,

tum fuit digna non effe; cüm

fugg& , verberatiónis , intéri-

ejé&tis praedicatóribus Chri«

TOU

fti , indígnam Dei predicatió«

LÀ

!

W

tus, & püblici in eos ódii pro-

li

$u

pter nomen ejus. - Atque his

ne fe prabuit.

uidem vexatiónibus multis

[*

eum laudámus.

Tf

Cfpn ä

apit. de S

f.Euf-

il

turbabüntur , & tantis infur-

géntibus malis fcandalizabü-

ftachio , & fociis martyribus,

li

tur, & usque in mütuum 6-

cum commem. SS. Januarii

i

Et falá

& fociorum MM.

dium excitabüntur.

N

Prophéte erunt (ut Nicoláus

DIE

SEPTEMB

R

A

unus ex feptem Diacónibus

In fe

s.

Euftachi. &

z

Qe

AA

fuit ) multósque ementíta

ciorum mart. Duplex.

3

veritáte pervértent : & abun-

Omnia de Commiunt plu-

DT

j5

dàánte nequítia cháritas refri-

rimorum Martyrum ; pr&ter

zéfcet.

fequentia. .

*l&

[2 9

Fefta Se membms. a.

Trim

385

'þa

10 IV-

Nljs

Eus, qu1 nos COI'lCädlb

Uftchis :

qui & "Plá-

g

D

fandórum — Mártyrum

Ea

tuórum., Euftáchii

cidus , g enere » Ópibus ,

& fo-

& mlhtarl glória inter Ro-

i

ciórum e]us , natalítia. có-

mános insígnis , füb Tra.

I .

lere : da nOblS in sctérna

jáno Imperatóre

magítri

beatitüdine de eórum focie-

militum | títulum. méruit

*

e

d.

táte zaudére, Per Dóminum

noftrum.

cum veró fe aliquándo in

venatlone exerceret ac fi-

du

Pro

commemor.

8. Ja-

giéntem mire - magn1tud1—

K

f

nuarii. «

Ífoc.

mäxta Anaæ

nis cervum infequerétur ,

MA

Gaudent in coelis ánimze San-

vidit repénté inter confi-

OLj

&órum , qui Chrifti veftígia

fténtis fere córnua exceél.

d

funt fecüti ; ; & quia pro ejus

fam , atque fulgéntem Chri.

VOL

amóre sánguinem fuum fudé-

fti Dómini é cruce pendén-

runt,ídeó cum Chrifto exül-

P

